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Alex Maina              -  District Co-coordinator Kasarani 
Achieng Olende        -  Programme Officer
Gilbert Omoke            -   Assistant Programme Officer
Hellen Kanyora         -  Verbatim Recorder

 The meeting started at 11.05 am with    Prof. Yash Pal Ghai in chair. 

Alex Maina  (District Coordinator:  Habari zenu, pengine kama  tungekaribia ili tujaze hivi viti vya mbele za kwanza kwanza

hapa tafadhalini ili wengine wakija watajaza hizo za nyuma.  Tujaribu tujaze hivi viti vya mbele hapa.   Hamjamboni asubuhi ya

leo, tunataka kuanza shughuli zetu za siku ya leo  na  ningeomba  mmoja  wetu  atuanzie  kwa   maombi.   So  can  we   have  one

person  volunteer to pray for us.  

Prayer:   Tunaomba:   Mungu  Baba  Mungu  roho  mtakatifu,  tunasema  ni  asante  Bwana  kwa  vile   umetuwezesha  tuje  hapa

tujumuike kama wakaazi wa Kasarani wakati huu ambao tumekuja ili tuzungumze kuhusu Katiba mpya.  Mungu tunakurudushia

asante kwa vile wewe ni mwema kila mara umetusaidia sisi tangu tuzaliwe mpaka wakati huu ambapo tumekuja hapa ili neno lile

ambalo  limeandikwa  katika  Katiba   tuelewe  au  tufundishwe,   halafu  baada  ya  hiyo  tunaona  kuwa  inatumika  namna  gani.
2



Tunajua kwamba bila wewe hakuna chochote ambacho   kinaweza kuwa.  Kwa hivyo vile wewe ulitendea watu wa Israel  tuna

hakika kwamba hata sisi watu wa   Kenya bado  wewe uko nasi na tutafika mahali ambapo tunaona ni  vyema.   Mungu  baba

yetu wewe mwanazo wa haki,  amani na upendo tunakusii uwe nasi watu wa Kenya  na  uwe  nguvu  yetu.   Wakati  huu  mhimu

tunapotarajia mabadiliko  kwa  njia  ya  kubadilisha  wa  Katiba  na   uchaguzi  mkuu  ujao.   Mungu  Baba  wetu  utatusadia  katika

mwelekeo wetu tunapo shughulikia kazi ya kutairisha  kwa Katiba mpya ili  kuhusika  hali ya watu wetu.   Bwana yesu ubariki

nchi yetu ya Kenya uongozi  waelekeze   vyongozi  wetu  ili  tupate   zawadi  ya   uchaguzi   mpya  kabila  ya  Katiba  mkuu  ujao.

Roho wa Mungu uliye hai tunaomba kwa matumaini tupate uchaguzi wenye uhuru, haki na amani ili  kura iwe  kwa sauti ya watu

wa Kenya na  mapenzi yako  yatimizwe.  Kwa haya yote  tunaomba  kwa jina la  Yesu   Mwokozi wetu, Amen. 

Alex Main:  Kabla  sijawa--- twaomba wale watu ambao wametoka CKRC Commission kujitambulisha ningependa kuomba

radhi kwa niaba yao kwa   kutoweza kuwa hapa kwa wakati  ulio takiwa najua wengi wetu tulikuwa  hapa kuanzia saa  tatu na

kumekuwa  na  shida  kidogo   ya  transport  kwa  sababu  gari  ambalo  wangetumia  liliweza  kupata  shughuli  zingine  walikuwa

wangekuja na gari la Professor   Yash  Pal  Ghai  ambaye   pia  alikuwa  aje  awe  nasi  siku  ya  leo  ambaye  amepata  shughuli  ya

kikazi. Kwa hivyo tulikuwa na shida kidogo ya transport  ndiyo wakaweza kuchelewa.   Lakini sikumaanisha tutakaa hapa sana

siku ya leo tunataka tuchukuwe mda mfupi sana  kwa  sababu  ni  wakati  wakujadili  yale  mambo  ambayo   muliweza  kutupatia

wakati mulikuwa hapa wakati  uliopita wakati tulikuwa tunachukuwa maoni yenu na  ikiwaze kuandika report  na Katiba awali.

Kwa hivyo nitaomba waliotoka kwa office watuelezee majina yao.  

Gilbert Omoke:  Habari zenu, majina yangu ni Gilbert Omoke na nawambia asanteni kwa kufika kwa hiki kikao cha kujadili

Katiba.  

Achieng Olende:  Hallow , I am  Achieng Olende.  Habari ya asubuhi.

Hellen Kanyora:  Habari ya asubuhi, jina langu ni Hellen Kanyora.

Alex Maina:  Asante,  ningeomba pengine kwa haraka sana tuweze kujuana,  tuweze kujua utuambie tu jina lako kwa haraka

sana ili tuendelee,  kwa sauti tuanzie hapo,  jina lako tafadhali,  yes watu  unajua wamekuwa wengi sana mpaka  zikaisha, lakini

nitawahidi kuwa baadaye nitaleta zingine hata kama si leo mtapata zingine hapa hii  institute yetu  hii  ya   MANYO  -  Mathare

North Youth Organization.  Wakati  huu  ningetaka  kuwatambulisha  my committee  members  mahali  popote  walipo  wasimame

committee members.    Hawa ndiyo watu ambao wamekuwa wakisaidiana na  mimi katika  mambo  ku-  coordinate  mambo  ya

Katiba hapa then nina wengine kama Bwana Saja ambaye ni  Githurahi representative, kuna  kuna watu wa  MANYO   ambao

wako  wanashughulika  kupanga  mambo   huko   nje  Chairman  wao  hayuko  na  wengine  although    walitakiwa  waingie  na

members wa manual 
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Kwa hivyo ninajua wamefanya kazi kubwa na  nyinyi nyote katika haya mambo ya Katiba.   Kwa hivyo  bila kupoteza wakati

ningependa kuwaeleza kwa nini tuko hapa siku ya  leo.  Kama mjuavyo tulikuwa hapa mwezi wa tano ambapo Commissioners

watatu ambao  mliwaona   hapa walikuja na mkawapatia ama mkawapa maoni yenu wengine waliandika na wengine walisema

yale mambo ambao wangependa yawe katika Katiba mpya.  Na  kama   muonavyo  kuna mambo ambayo Katiba imeandika

mna hizo nakala mtaweza kuzisoma kuna wengine wamezisoma nilikuwa nimeleta zingine kitambo na kama ulipata wakati  huo

tafadhali muachie ambaye hana siku ya leo. 

 Siku ya leo tunakuja kuwaletea ama kujadiliana na nyinyi kuhusu hiyo Katiba ama maoni ambayo mulitupatia ambayo yalisaidia

  kuandika  ile  report  na  hiyo  Katiba  ya  awale  ama  the  Draft  Bill  ambapo  tutangalia  kwa  kifupi  yale  mambo    yaliyomo  na

ambayo  mtaweza  kujisomea  na  nyinyi  muweze   kuzungumza   na  sisi  kuhusu  mambo  ambayo  pengine  mnaona  hakuweza

kuwekwa katika Katiba ama  kama  kuna  maoni  ambayo  pengine  ungetaka  kupeana  kuongezea  kwa  katika  mambo  ambayo

yamejadiliwa  kutakuwa  na  fursa  ama  maswali  ambayo  pengine  tungekuwa  nayo  ili  muweze  kuelewa  zaidi  hii  Katiba  mpya.

Tuna siku thelathini ambazo tumepatiwa kulingana na sheria zimewekwa ili sisi wenyewe tuweze kujadiliana kuhusu Katiba hii ya

awali kabla ya kikao ama  Kongomano  ambalo litafanyika kuanzia tarehe ishirini na nane  na ambalo litajumuisha watu mia sita

ishirini na tisa ambao watajadili  hii Katiba ya  awali na ambao wataweza kujadiliana na kuamua na kupata  Katiba kamili. Kwa

hivyo hii si Katiba kamili hii ni Katiba ya awali this is the Draft  Bill  the  Constitutional  Conference  will  debate  and  be  able  to

come  up  with  the  new  Constitution.   Kwa  hivyo  hizi  siku  thelathini  ambazo  tumepata  ni  juhudi  zetu  sisi  kama  raia  tuweze

kuangalia hii Katiba ya awali ili kama kuna mambo ambayo tungependa kuongezea ama kuuliza maswali ama kupatiana maoni.

Wale  watu  ambao  watakuwa  wakiwakilisha  wakituakilisha  katika  hili  Kongamano  watapeleka   yale   maoni  na  ili  yaweze

kujadiliwa kabla hatujapata Katiba mpya  haijapitishwa  kwa hivyo ni  mhimu sana sana maoni yenu na majadiliano yanu kabla

ya Kongamano hilo ambalo litanzia tarehe ishirini na nane. 

 Kongamano hili litajumuisha watu kutoka makanisa  ambapo  watapata  wakilishi  thalathini  na  tano  na  kutakuwa  na  watalamu

ama professionals kumi na  tano,  kutakuwa  na  makundi  ya  wakina  mama   watu   ishirini  na  wanne,  kutakuwa  na  vyama  vya

wafanyi  kazi  watu  kumi  na   sita,  mashirika   yasio  ya   serikali  ishirini  na  tatu,  makundi  mengine  kumi  na  tatu,  kutakuwa  na

wakilishi wa  Wilayam Nairobi kama tulikuwa na wakilishi wa tatu na tumepatiana number zao hapa ili kama kuna kitu ambacho

tungependa  kipelekwe  kule  unaweza  piga  simu  na  kikaweza  kupokelewa.   Kuna   Wabunge  wetu  wote  watukuwa  katika

kongamano hilo. Kuna vyama  hivi  vya  kisiasa  vitawakilishwa   kutakuwa  na  watu  arobaine  na  moja  kutoka  kwa  vyama  vya

Kitaifa na kutakuwa na Ma-  Commissioners wa Tume ya Katiba ambao hawatukuwa na kura yeyote wakati huo. 

Kwa hivyo  hao watu wote ambao ni mia sita ishirini na tisa  watakutana  ili  kujadili   Katiba  ya  Katiba  ambayo  mnasoma  ya

awali  ambao  wataweza  kuwelewana  na  kuweza  kupata  Katiba  mpya  ambao  ikipitishwa  na  Bunge  itakuwa  Katiba  ambao

itatutawala kwa miaka mingi ijao ndio nasema ni mhimi sana sana tuweze kuangalia kwa makini ili kama kuna  mambo  ambao

tungependa yaeleweke zaidi   huu ndio wakati wetu.   
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Kwa hivyo hili Kongamano ama hii Conference  ni  mhimu sana  kwa  sababu  ndiyo   itakuwa  uamuzi  wa  Katiba  mpya.   Kwa

hivyo  siku  ya  leo  ni  ya  kuchangamsha  raia  wote  katika  Kasarani  ili  tuweza  kuanza  kufikiria  kuhusu  Katiba  yetu  ambayo

tunataka,  tunataka  Katiba  aina  gani.   Unajua  Katiba  ni  mhimu  sana  katika  maisha  ya  wananchi  na  nyinyi  wenyewe  ndiyo

mtaamua  Katiba  ambayo  mungetaka  kwa  hivyo  ningependa  sana  hata  baada  ya  wakati  hii  tuende  tujadili  Katiba    tuweze

kuangalia  mambo  mengi  ambao  tungetaka  yatulinde,  tuweze  kuangalia  mambo   ambayo   yako  na  vipi  ndiyo  tungetaka

yabadilishwe. Sijue kama kuna tumepatana?  Tumepatana?  Okay kama tumepatana, ningependa tuangalie jukumu la  Tume ya

Katiba ilikuwa nini.  Ama what was the object of the Commission?  Object za Commission ziko katika sheria ambayo imetunga

Tume hii na ambayo iko katika sheria ama Act ya Bunge 3A,  iko katika 3A chapter   3.  Na  kwanza ni kuhusu umoja wetu,  ni

kuhusu amani kwa watu wote wa Kenya.   Hilo  lilikuwa ni lengo moja  la  Tume  ya  Katiba.   Tuwe  na  Katiba  ambayo  italeta

amani, italeta umoja, italeta Kongamano, italeta kushirikiana pamoja what we call   safeguarding the   well being of the people of

  Kenya.  Ya pili ilikuwa ni kuleta usawa katika   mambo ya utawala what we call Democratic Defense of the Government that

is free.

 The whole issue  of  ensuring  good governance, constitutionalism  the rule of law, human rights and gender equity usawa katika

jamii wanawake na wanaume. 

Jambo lingine lilikuwa ni kuhusu  mambo  ya  kugawana  utawala  kati  ya  Bunge,   Office  ya  Rais  na  Mahakama.   Kuhakikisha

kuwa    hizo  tatu  ndiyo  tunaweza  kufanya  kazi  kwa  uwelewano  zaidi  na  bila  ingine  kuwa  na  nguvu  zaidi  kuliko  ili  nyingine.

Tulipo kuja hapa watu wengi walisema  Rais ana mamlaka makubwa sana na tungependa hayo  mamlaka  yaondolewe.   Kwa

hivyo  hii  Katiba  mpya  inajaribu  kuona  kunaweza  kufanyika  kazi  kati  ya   Ubunge,  Mahakama  na  Office  ya  Rais,  zinaweza

wekwa namna gani.  Pia   kulikuwa na lengo la kupatia  wananchi  jukumu  ya  kushiriki  katika  mambo  ya  serikali  yao   katika

uchaguzi,  katika  mambo  ya  mamlaka.   Wananchi  wanaweza   kuhusikaje  katika  mamlaka?   Hii  Katiba  ilitakiwa  kuangalia

mambo  haya, ishughulikie pia kuangalia haki ya makundi kuhakikisha kuwa watu wanahusika katika mambo yao ya kijamii na

what  also to show people  participating the  whole  issue  of  recognizing   people’s  identity  and  in  their  participation  in  cultural

activities.  

Watu wengi tulipokuwa hapa pia  tuliongea  kuhusu shida za kujamii.   Mambo ya nyumba, mambo ya chakula kwa hivyo hii

Katiba ilitakiwa tu  ilipatiwa pia kuangalia hayo mambo ama shida ambazo watu wengi wako nazo zinaweza kutatuliwa namna

gani.  The whole issue of basic needs, nyumba,. Chakula na mavasi.  Katiba hiyo pia ilitakuwa kuangalia kushirikiano wa kitaifa

International Co-operation    ili kuhakikisha kuwa kuna usawa na  watu  wamelindwa  kitaifa.   Ilitakiwa  pia  kuhakikisha   kuwa

umekuwa na umoja wa kutaifa kutoka National Integration and Unity. Ilitakiwa pia kuangalia watu wanahusika barabara  katika

kujadiliana najua wakati  mwingine katika hii Hall watu  wanakujanga  kusherekea  Youth   walikuwa  wanakutana  Sunday  hapa
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kwa hii  Hall kujadili wata-participate  namna gani katika  mambo  ya  uchaguzi.   Hii  Katiba  inatilia   mkazo  kuwa  na  wazi  bila

kuogopa  watu kujadiliana pamoja katika mambo tofauti ambao wanaohusu.  Pia wananchi  kuhusika katika mambo  ambayo

yanahusu mambo yao ya kawaida Public  Affairs bila kuogopa. 

Wakati  mwingi  katika  sheria  Katiba  ya  zamani   kulikuwa  na  vikwazo   vingi   kwa  watu  kuhusika  katika  mambo  ambayo

yanahusu mambo yao ya kila wakati.  Na ya mwisho ni kuweza kuelewana na  watu kujadili na kulewana katika jambo fulani na

kutokuwa na shida yeyote watu wanajadili na wanaelewana.   Kwa hivyo mutaka kuwa  mkiangalia  hii  Katiba  ni  vizuri  muone

kama hayo mambo ambayo yalikuwa yamewekwa katika sheria yamepatikana its good as you read the Draft Constitution  you

go  through and even as  you people  yourself  try  to  find  out  have  these  objectives  been  made  by  the  Draft  Constitution  and

maybe its not been made, where? You can tell us we feel these objectives has not been well addressed.   Kwa hivyo kulingalina

na hayo mambo ya  lili jukumu ningemuliza mwenzangu  aweza kutuambia  hii Katiba mpya kwa ufupi tu ni mambo yapi ambao

yako  katika  hii  Katiba  .   Tutachukuwa  mda  mfupi  zaidi  ndiyo  tena  tupate  wakati  wa  watu  unajua  kuna  wengi  ambao

mumekuwa  mukisoma  hii   Katiba  nilileta  kuanzia  wiki  jana  na  kuna  wengine  wamesoma  na  kuna  vitu  ambavyo   pengine

wangetaka  kuuliza  ,   nitafuatia   nitakuwa  na  karatasi  ambazo  nimeweza  kuwapatia  ili  kama  kuna  mambo  ambayo  ungetaka

kuandika na kutupatia kuhusu Katiba mpya pia mtakuwa na hiyo chance ya kuandika.  Asante. 

Gilbert Omoke:  Hapo basi  kabla tuangalie hii Draft  Katiba kwa ufupi ningependa kusema  ya  kuwa  Commissioners  wakati

walitembelea  vituo  mbali  mbali  vya  Constituencies  walichukuwa  maoni  yenu  kwa  tape  na   ingine  waliandika  kwa  njia

memorandum  na  hizo  zote  zilisomwa  huko  katika  office  ya  hii  Tume.  Na   zilisomwa   na  kupangwa  vizuri  ambapo  report

iliandikwa kutoka hiyo report ndiyo tunapata hii Draft Bill.  Tena ningewaomba wale wako na hii Draft ,vile mmeka hivyo kama

aliye karibu nawe ako na hii Draft Bill munaweza jaribu  muwape  wale hawana ili muwe  na moja moja ndiyo kila mtu apate

kuiona vile tunayangalia mmesikia.  Wale wako na zaidi ya moja watapea wale hawana maybe after hii meeting ndiyo mnaweza

zichukuwa lakini jaribu kila mtu awe karibu na hiyo Draft.   Wacha  sasa  tuyaangalie  kwa  ufupi.  Hii  Draft  Katiba  tutaisema  ni

Draft  Katiba,  hatutaita Katiba mpya, Katiba ile inaendelea ni ile  tuko nayo kutoka independence,   kutoka tujinyakulie uhuru

ndiyo tutasema ya sasa.   Lakini hii ndiyo ile imependekezwa.   Hii Draft Katiba iko na utangulizi kama mko nami  kwa ukrasa

wa pili hiyo imeandikwa preamble  huo ndiyo utangulizi na inatambua watu wote wa Kenya,  na tena inaenda mbele kusema ati

watu wa Kenya wananchi wenyewe ndiyo watajenga taifa.   Hao ndiyo wataamua ni serikali gani wanataka na tena hao  ndiyo

wametunga  hii   Katiba.    Ningewauliza  msonge  kwa  ukrasa  wa  nne  hapo  basi  kuna  sura  ya  kwanza  ambayo  imeandikwa

sovereignity of the people and supremacy of the Constitution.  Hiyo inamanisha watu ndiyo wakuu  wao ndiyo wanakuja mbele

hata  ya   serikali  na   Katiba  hiyo  ndiyo  kuu  si  vyongozi.   Na  hapo  chini  yake  kumeelezewa  ukuu  wa  watu,  watu  wote

wametambuliwa  halafu  uku  wa  Katiba  umetambuliwa  pia,  sasa  hakuna  mtu  atakuja  aseme  hii  Katiba  haiwezi  kufanya  kazi

Katiba   ndiyo  itakuwa  ikituongoza  wakati  wote.   Ukiendelea  kwenda  chini  tumeonyeshwa  kuwa  ukiona  kama  hii   Katiba

haifatiliwi unaweza end kotini na ukaulize kwamba haijafatiliwa  na  hivyo  inafaa  ifatiliwe.   Na  sheria  za  Kenya  zimetambuliwa
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hapo  ni  Katiba  sheria  zilizotungwa  na  Bunge,  sheria  za  kikwetu,  kinyumbani  na  kuna  African  Community  nayo  sheria  zake

zitakuwa sheria zetu.  

Ningewaomba kwa huo huo ukrasa msonge kwa sura ya pili, kwa hiyo sura taifa la Kenya inatambuliwa kuwa ni jamuhuri  na

capital city ya Kenya itakuwa  Nairobi na lugha zote za watu zimetambuliwa pia, kitu kingine cha mhimu ni kuwa katika kifungo

cha kumi wa huo huo ukrasa kuna mahali kumeandikwa  State  and Religion, hapo nchi ama Jamuhuri  imetengwa  sambamba

na  kuabudi  hakuna  mtu   atakulasimisha  kuabudu  namna  fulani.   Tena  kifungu  cha  kumi  na  moja  kuna  National   Day,  okay

National Symbol.   Kwa huo ukrasa kuna National Day kifungo cha kumi na tatu ni Madaraka  Day, Jamuhuri  Day  na  Katiba

Day  wakati  hii  Katiba  itaanza  kufanya  kazi  na  hiyo  sikumanisha  ya  kwamba  siku  zingine  kama  Christmas   day   na  Easter

holiday zimetupiliwa mbali bado ziko. Hizo hazikuwekwa kwa vile zinajulikana ulimwengu mzima. 

 Kwa sura ya tatu huo huo ukrasa kuna pahali pameandikwa National Goals,  Values and  Principles.     Haya  ni  yale  mambo

yatakuwa mzingi wa uongozi na wa hii Katiba mambo yote yatakuwa yakifinywa na kulingani na hii Katiba na vyongozi lazima

yazingatie haya mambo yameandikwa hapa kwa sura ya tatu.   Na  kwa hiyo hiyo sura na mkingia ukrasa wa tano,  kuna pahali

pameandikwa duties of a citizen.   Wewe kama mwananchi  Katiba inakulinda, lakini pia  inakupa  jukumu   majukumu  yaliyo

andikwa hapo ni mengi lakini yale  ya mhimu ni kuhakikisha  kwamba kuna uongozi mzuri na pia uko na jukumu  la  kuchagua

wanasiasa vyongozi wazuri na kuwahakikisha ya kwamba kuna democrasia  na mkisoma kwa baada  ya   hiki  kikao  mtaelewa

zaidi.  Wacha tena kwa huo huo ukrasa tusonge kwa sura ya nne pameandikwa citizenship.  Hii inamaanisha uraia wa  Kenya

vile unaweza pata uraia wa  Kenya wale watu watapata uraia wa  Kenya.  Ningependa tu kutaja yale mambo mageni yameingia

kwa hii Draft ambayo  hayakuwepa  kwa ile Katiba tunaendelea nayo  wakati  huu  ya kwamba  mwanamume aliye si mkenya

lakini alioa mwanamke mkenya pia  hata  yeye  atapata  uraia  wa  Kenya  si  kama  kwa  hii  Katiba  ya  sasa  hawezi  kupata.   Na

mtoto aliyezaliwa na wazazi wa Kenya mmoja wao anaweza kuwa Mkenya ama si Mkenya kwa nchi nyingine kama UK,  US,

India  atakuwa mkenya si kama wakati  huu hawezi kuwa mkenya. 

Jambo lingine la mhimu wacha tusonge kwa ukrasa wa sita kama mko na mimi.  Ukrasa  wa   sita hiyo column ya kwanza kuna

sura  ya  tano  chapter  five  imeandikwa  the  Bill  of  Right,   hii  inamaanisha  zile  haki  zako  ambazo  ni  mhimu sana  hata  ndiposa

zikaletwa mbele ya serikali vile imepangwa zimekuja mbele nafikiri mnaona hivyo.  Kwa vile kama Parliament zitakuja nyuma ya

hii hizi haki.  Hizi haki  zile zilizo  kwa ile  Katiba tunaendelea nayo sa hii  ziko kitu kimefanywa ni kuzihimiza na kuongezea zile

ambazo hazikuweko na tena ningependa kutaja  kuwa kwa ile hii  Katiba tunaendelea nayo saa  hii hizi haki  ziko  lakini  Katiba

inaendelea kusema kuna mahali ambapo utanyang’anywa hizo haki lakini hii Katiba inasema huwezi  kunyang’anywa  hizo  haki

ijapokuwa   kwa  yale  mambo  yalio  kwa  usalama  wa  wananchi  kwa  jumla.   Wacha  nitaje  ya  kuwa  kwa  huu  ukrasa  kama

mnaona kufungo cha thelathini na mbili the Right to life, hii ni haki ya mhimu sana na   ndiposa the death peanalty kuawa kwa

wale watu waliopewa hii death penalty sasa imesimamishwa imetolewa kwa vile maisha ya mwanadamu ni kuu sana.   Na  hapo

thelathini na tatu kufungu cha thelathini na tatu watu wote ni sawa,  thalathini na nne hakuna mtu ataku-discriminate,  na thelathini

na tano haki za kina mama  zimewekwa na hata wakati  wa vikao  vya  kuchukua  maoni  vilivyo  kuwa  vikiendelea  mulisikia  ya
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kuwa haki za kina mama zilikuwa ni za mhimu sana na ndiposa sasa  zimeakwa kwa hii Katiba na kwa ile Katiba ingine haziko

ile ya saa hii.  Na wale wenzetu ambao wamezeeka pia wamepewa haki zao hapo kwa hii  Katiba watoto  pia wamepewa haki

zao.  Na Jamii  pia imetambuliwa hapo na watu hapo sasa niko kwa ukrasa wa saba.  Children then the family and then mtaona

a  person  with  disabilities.   Haki  za  wale  waliolemaa  walemavu  kama  viziwi,  wasioweza  kuona,  wale  wako  na  shida  ya

kutembea wemepewa haki zao hapo.   Na  mkisoma kwenda chini zaidi mtaweza  kuona  ni   haki  gani  wako  nazo  wamepewa

kwa hii Katiba.  Na  kwa huo ukrasa kifungu cha arobaine mwanadamu amepewa heshima, arobaine na moja mtu mwenyewe

amepewa protection atakuwa akilindwa  hakuna mtu atakuja kukufanyia search kwa mwili wako na kama hana ruhusa. 

Arobaine na mbili hakuna mtu  ata--- kifungu cha arobaine na mbili hakuna mtu atakufanyisha kazi kwa mgugu na kazi ambayo

wewe mwenyewe haujapendelea  ama kazi isiyo ya kulipwa kazi yeyote sasa utafanya lazima ulipwe.  Arobaine na tatu privacy.

  Mtu amepewa siri yake hii nayo ni kama hii niliotaja ya security ya mtu hakuna mtu atakuja  kwa boma yako kufanya search

kama hana search warranty kutoka kwa Mahakama.  Arobaine na nne uhuru wa kuabudu umehimizwa hapo.   Kwa ukrasa wa

nane kama mnaona kifungo cha arobaine na tano uhuru  wa  magazettee   una  uhuru  wa  kusema  unavyohisi  imewekwa  hapo.

Jambo la mhimu ni kuwa uhuru wa magazettee na idhaa   za radio zimetambuliwa zitakuwa ziki-report   yale yaliotendeka  bila

kufich a hata idha ya  serikali kama KBC haitakuwa ikitupilia mambo yaliotendeka lazima iwajulishe wananchi.

Na  tena  publication  of  opinion,  unaweza  andika  yale  unafikiria  bila  mtu  yeyote  kukusimamisha.   Kuna  hii  arobaine  na  saba

access to information hiyo inamaanisha unaweza  ikisha habari yeyote kutoka serikali iliyo mikonono mwa serikali ama vituo vya

serikali. Na haki zingine ni zile zile tu ziko kwa ile Katiba ya saa  hii ijapokuwa zimehimizwa..  Jambo lingine  ningependa kutaja

ni katika  ukrasa wa tisa labour relation  ,  sasa  hapa  Katiba  inampea  haki  zingine  inamtambua  atakuwa  akilipwa  vizuri  kama

mnaona kifungu cha  hamsini na tano mkisoma kwenda chini mtaona hayo.   Kuna mkisonga kwa  huo huo ukrasa kifungo  cha

hamsini  na  saba  mtu  ako  na  haki  ya  kupata   matibabu,  kupata  elimu  (education)  kupata  makao  mazuri  (  housing)  kupata

chakula  (food)  kupata  maji  safi  (water)  sanitation  (usafi)  environment   awe   na  mazingira  safi.  Lugha  za  watu  tena  hapa

zimehimizwa language and culture na yale mambo jamii zinafanya yamehimizwa pia.  Kuna Consumer  Rights hiyo ni kusema ya

kuwa kama wewe unanunua chombo chochote  kutoka dukani kilichotengenezwa na factories  kama  utapata  madhara  yeyote

kwa kuzitumia hizo vitu unaweza enda Mahakama ukaitishe ulipwe yale madhara yaliyosababishwa na hicho chombo.  

 Wacha  nitaje  kitu  kingine  cha  mhimu sana  ni  hii  haki  ya  the  Right  not  to  obey  unlawful  instruction.   Hiyo  inamaanisha  mtu

akikupea magizo ambayo siyo ya halali kama sasa police kuambiwa enda muchape wale watu wako kwa huo mkutano mambo

kama hayo sasa wako na haki ya kusema hapana hatuwezi kufanya hivyo kwa vile hiyo  si halali. 

 Na  mtu amepewa haki ya kupata  njia ya kwenda kotini kwa uraisi kwenda kotini sasa  kumeraisishwa na  Tume  inafikiria  ya

kwamba  haya  yameandikwa  hapa  yatasaidia  serikali  kuweka  rules  ambazo  si  zile  zinazuia  watu  kupata  huduma  kutoka

Mahakama.   Na  kuna   rights  of  arrested  persons  haki  za  wale  walioshikwa  na  police  sasa  mtu  anaposhikwa  na  police

hatateswa na anafaa  afikishwe Mahakama haraka iwezekanavyo.  Na  fair trial kwa ukrasa wa kumi  mtu  anafaa  apate  kama
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amepelekwa  Mahakama asidhulumiwe ilie process  ya kumu-try in koti  kwa  Mahakama iwe ni nzuri ambao  pia  kumunyang’

anya haki zake na haki zake zote ziko hapo kama kupata  wakili na mambo mengine.  

Na right of person’s in custody ni kama ile tu nimeleza ya watu walioshikwa na askari .  Kitu cha mhimu sana katika hii Draft bill

ambacho  hakiko kwa ile  Katiba  ya  sasa   ni  hii  Tume  ya  haki  y  za  kibinadamu.   Sasa  hii   Tume  imetungwa  ndiposa  watu

wapate mahala ku- report yale mambo mabaya yametendeka  ambayo hayaeshimu haki zao wanaweza enda kwa hii Tume bila

malipo hata wanaweza andika barua ndogo hivi ambayo yataweza kusaidia hii  Tume kuchunguza ijue  ni nini kimetenge na tena

kwa ukrasa wa kumi na moja munaona hapo authority of the  court  to accord  and enforce the bill of rights.  Sasa  Mahakama

iko na jukumu kubwa la kuangalia ya kuwa haki  za  kibinadamu  hazitaharibiwa  bila   ya  kupata  payment  kama  compensation

ama kuhakikisha ya kuwa watu wana-enjoy rights zao ( haki zao) sasa  si  kama  kwa  hii  Katiba  ambayo  kuna  mahali  ilikuwa

inasema hizi haki zinaweza – mtu anaweza enda kotini juu ya hizi haki kama  kuna  rules  Chief-  Justice  ametengeneza  ambazo

zilikaa  sana  kama  hakutengeneza.   Sas  a  kwa  hii  unaweza  kwa  koti   hata  kwa  barua  ama  kwa  njia  yeyote   itayekuwa

imeraisishwa  ukaseme  ziangaliwe.   Kwa  huo  ukrasa  kuna  sura  ya  sita  chapter  six  representation  of  the  people.   Hii  sura

imewekwa hapa ndiyo niakikishe ya kuwa watu wako na njia za kuwakilishwa zilizo mzuri wapate   kupigia watu waliowapenda

kura  ,  ndio  unaona  hapo  zile  sheria  za  uchaguzi  zimewekwa  hapa,  na  kama  unaenda  kumaliza  ukrasa  wa  kumi  na  moja

kumeandikwa the right to vote.  Uko na haki ya kupiga kura na kusimama upigiwe kura.   Na  kuna qualification for registration.

Haya  ni  yale  mambo  unatakiwa  kutimiza  kabla  mtu  asimama  kwa  uchaguzi.   Kitu  kingine  kipya  ni  kuwa  na  independence

candidate wanakubaliwa wale watu  hawajapata chama cha kisiasa political party wanaweza enda waulize kura bila ya kwenda

chini ya chama chochote.   Na  tena kuna Tume ya uchaguzi the Electoral Commission kwa huo ukrasa wa kumi na  mbili  sasa

Tume ya uchaguzi inafaa iwe  open  inamaanisha iwe   ikifanya  kazi  bila   kuagizwa   na  mtu  yeyote  ndiyo  tunaweza  kuwa  na

uchaguzi ambao tunaita fair and  free,  uliyo na uhuru. 

 Tena Constitutuencies viti vya  Ubunge vitakuwa vikichungwa na hii Tume ya uchaguzi. Haitakuwa ni  mtu  anachunga  hivi  viti

vile anavyojisikia.  Na vyama vya kisiasa vimewekwa katika Katiba vile mnaweza kubaliana na mimi  hivi vyama ama zile rules

ambazo zitakuwa  zikiangalia  ya  kuwa  vyama  vinaendeshwa  vizuri  haviko  kwa  Katiba  ya  sasa,  sasa  hii  Draft  Bill  imeziweka

ndani ndiyo tuhakikishe ya kuwa vyama vya kisiasa viko na democrasia na havitumiki---- si mtu binafsi kupea chama pesa  kwa

vile hiyo mtu akipea chama pesa  kinakuwa ni kama ni chake.  Chama sasa  si cha mtu ni cha wananchi wote.   Hayo nimesema

juu  ya  vyama  kutoa  pesa  yako  kwa  ukrasa  wa  kumi  na  tatu  sasa  ningeaomba  tusonge  katika  ukrasa  wa  kumi  na  nne  the

Legislature. 

 Juu ya  Legislature ni Bunge. Bunge  ni sehemu  ya serikali ambayo inashughulikia  kutengeneza  sheria  na  kuona  ya  kwamba

serikali zingine serikali ya utekelezi inafanya kazi vizuri.  Sasa  kitu kigeni kwa hii Draft Bill ni ya kuwa  Bunge  itakuwa  vikundi

viwili     The National Council  na the National Assembly. Nitaeleza baadaye hiyo  ni inamaanisha nini.  Bunge imetoa jukumu

kuu na kutengeneza sheria na  kuona kwamba pesa za serikali zinatumika vizuri.  Kwa huo ukrasa kifungo cha mia moja na tatu

kama mnaona approval  of appointment by Parliament.   Sasa  Bunge  itakuwa na jukumu ya kuchunguza wale watu watakuwa
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wamepewa kazi fulani  Presidential appointments kama Chief- Justice, Judges, Attorney General  na watu wengine Chairman of

Parastatals  hawo  wote  hawatakuwa  wakichaguliwa  na  Raisi  anavyojisikia  atapendekeza  mtu  na  Bunge  itamchunguza  na

ikimukubalia sasa  ndiyo ataweza kuchukua  hiyo kazi.   Na  Bunge limetoa jukumu kubwa  ya  kuchunguza  matumizi  ya  serikali

ndiyo hiyo  nimeona hapa imeandikwa approval  of expenditures by Parliament.   Sasa  wacha nielezea vile hizi vikundi mbili  za

Bunge zitakuwa.  Kwa kifungo cha mia moja na sita kwa huo ukrasa wa  kumi  na  nne  mnaona  wameandika  members  of  the

National Council.  

Sasa  hii  National  Council  ndiyo  itakuwa  Bunge  kubwa   na  hii  itakuwa  ikijumuisha   ma-  Districts  tutakuwa  na  watu  sabini

inamanisha  kila  District  itapigia  mtu  mmoja  kura  na  kutakuwa  na  viti  thelathini  ambavyo  zitakuwa  ni   vya  kina  mama  na

tukisonga chini kuna members of the National Council hiyo sasa  iko kama hii Bunge tunayo saa  hii.  Hiyo inasema kuwa wale

watu watakuwa katika hii Bunge watatoka katika viti vya seheu za ubunge the Constituencies saa hii kuna hizo sehemu  siko mia

mbili na kumi kwa hivyo tutakuwa na watu mia mbili na kumi.  Na tena tutakuwa na watu wengine tisini ambao watatoka  katika

mikoa  sasa  kumetengwa  njia  ya  kupiga  kura  ambayo  ukipiga  kura  yule  unapigia  unapigia  chama  fulani  kura   kila  chama

kitakuwa  kimeleta  orodha   ya  watu  kama  watu  kama  ishirini,  thelathini  na  kuendelea  na  hawa  watu  mnaowaona  kwa  hiyo

orodha ukipendelea hawa watu unapigia hiyo chama kura sasa ndiyo kura  zikisha maliza kupigwa ndiyo watangalia  kila asilimia

ya chama ndiyo wapeana hivyo viti tisini. 

 Na  kuna qualification and disqualification of members kiti kigeni naweza taja  hapo ni hao  watu wanafaa  wawe   na  elimu  ya

secondary  wanasema  kidoto  cha  nne.   Tafadhali  kama  mnaweza  angalia  ukrasa  wa  kumi  na  tano.   Ningezungumzia  Kenya

Authorities of Members of Parliament.   Hapa pia tunaelezwa vile Bunge linaweza  vunjwa haitakuwa likivunjwa na mtu binafsi

itakuwa  ile tulisema ni  National  Council  ya  ma-  Districts  itakuwa  ikienda  kwa  miaka  mitano  na  the  National  Council  kama

Bunge  ya saa  hii itakuwa ikienda kwa miaka nne.  Na  wananchi wamepewa nguvu za kumuita ama kumtoa Mbunge ambaye

awafanyie  kazi  vizuri  ndiyo  hiyo  mnaona  recall  of  a  member  of  Parliament.   Mkiona  kama  awafanyie  kazi  vizuri  mtasema

atolewe.   Na  kwenda chini naelezwa vile steps  zinafuatiliwa ndiyo atatolewa.   Kitu  kingine  kigeni  ningependa  kutaja  ni  kuwa

mishahara  ya wanabunge sasa  itakuwa ikisuluhishwa na tume ambayo inaitwa  Salary and Renumeration.  Tume ya kuangalia

mishahara sasa wabunge hawatakuwa wakijiongezea mishahara kama tulivyona mwaka uliopita.  

 Singependa kuongea mengi juu ya Bunge na kwa hivyo ningependa nisonge mpaka ukrasa wa kumi na tisa chapter   eight hiyo

ni  sura ya nane inazungumzia juu  ya the Executive hiyo inamaanisha ile sehemu ya serikali ambayo inashughulika na utekelezi.

Kama  saa  hii  ni  Raisi  na  Wizara  za  serikali  Ministies.  Sasa  hii  Draft  inatambua  ya  kwamba  nguvu  za  utekelezaji  itakuwa

zikifanya kazi kwa minajili na  kufaidi wananchi si watu binafsi wananchi.   Na   si  serikali  ya  Executive  utekelezaji  itakuwa  na

Raisi na Waziri Mkuu  huyo ndiyo Prime Minister na Waziri wengine wa  Wizara fulani fulani. 

 Rais  vile  watu  walikuwa  wanasema  kwamba  nguvu  zake  na  yale  anayeweza  kufanya  kulingana  na  sheria  iandikwe  chini

yameandikwa  hapo  kama  mkiona  the  authority  of  the  President  na  chini  kumeandikwa  State  function  of  the  President.

Zimeandikwa hapo zile kuu ni kwamba atakuwa akilinda  Katiba na yeye atakuwa akikama picha ya nchi.  Yule atashughulikia
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serikali sana sana kuangalia mambo ya serikali kutoka siku kwenda siku ingine itakuwa sasa ni Waziri mkuu tutafika hapo. 

Ndipo sasa nawauliza msonge, kama  hamjafika  hapo ningependa kutaja  ya kwamba Rais atakuwa akichaguliwa na wananchi

kuna katika ukrasa wa ishirini kifungu cha mia  moja hamsini na saba  procedure  of Presidential  elections.   Sasa  hicho  kifungu

kinaelezea ya kwamba Rais   atakuwa akichaguliwa  na  wananchi  na  anafaa  apate  kutoka  mikoa  tano  five   Provincies  apate

asilimia  ya  ishirini  halafu  apate  kwa  wingi  asilimia  hamsini  majority  vote.  Na  tena  Rais  anaweza  tolewa  mamlakani  hicho  ni

kufungu cha mia moja sitini na mbili   removal of the President on  the ground of capacity .  Na ukisonga kwa  ukrasa wa ishirini

na moja impeachment and removal of President  hiyo sasa  ni  kulingana  wananchi   ama  Wabunge  wakiona  kama  hafanyi  kazi

vizuri ana ufisadi mambo kama hayo  Bunge  itakuwa na  jukumu  la  kumtoa.    Na  sasa  kumelezea  vile   yale  mambo  Bunge

utafuatilia  kabla  kumtoa Rais ndiyo  isiwe rahisi  sana kumtoa  Rais.   Lakini sasa  tunasema  kama hafanyi kazi vizuri wabunge

wako na nguvu za kumtoa.   Tena  kutakuwa na office ya Vice President   Makamu wa Rais hicho ni kifungo cha mia moja na

sitini na tano  kinaelezea ya kwamba kila wakati kuna uchaguzi Raisi atakuwa na mtu mmoja  atakuwa  na yeye atamtaja hapo

hapo ndiyo Rais akipigiwa kura watu wajua tu wanapigia wanajua ni nani ataenda kuwa  Makamu wa Rais.    So  Makamu wa

Rais    atakuwa  akijulikana  wakati  wa  kufanya  uchaguzi  siyo  ati  mtu  tena  kuja  kuchagua  mtu  yeyote  mwenye  wananchi

hawapendi. 

 Kwa huo ukrasa  ni hiyo hiyo sura kuna mahali kumeandikwa the Prime Minister  and  the  Cabinet  ni  mwisho  wa  ukrasa  wa

ishirini na mbili 21.   Sasa   kutakuwa na Prime Minister huyo sasa  ni  Waziri  mkuu  yeye  ndiyo  atakuwa  akiangalia  mambo  ya

serikali,  yeye ndiyo atakuwa vile  Wizara za serikali zinafanya kazi si Rais  na  hiyo  atatoka  Bungeni  atakuwa  akichaguliwa  na

Wabunge kumeelezwa hapo ukrasa wa ishirini  na  mbili  appointment  of  Prime  Minister.   Kitu  kingine  cha  mhimu ningependa

kutaja ni kwamba kama mnaona kifungu cha mia moja sabini na tano  175,  pameandikwa  Cabinet.  Sasa  Waziri  hawatakuwa

wakitoka wakichaguliwa na  raia watakuwa wakichaguliwa na  Prime Minister  au Waziri Mkuu lakini hatachagua watu kutoka

Bungeni atachagua watu ambao siyo Wabunge na hii ni kuwezesha hao waziri wafanye kazi bila kuangalia mahali  walipotoka.

Kama saa hii mnaweza kubaliana na mimi  Waziri  wengine wanafanyia  mahali wametoka kazi peke  wanasahau sehemu zingine

za nchi.  Na  hata mishahara yao pia  ya  Rais  ya  Waziri  Mkuu,  Waziri  mkuu  tena  atakuwa  wasaidizi  wawili  na  Ministers   na

Deputy Ministers mishahara yao itakuwa ikitungwa na ili Tume tulisema  ya mishahara.  

Kitu kingine kigeni ni kwamba kuna Deputy Ministers wametambuliwa na pia wamepewa kazi ili kazi watakayo  fanya  wakati

Waziri hayuko   watakuwa wakifanya kazi yake watamsaidia lakini kwa saa  hii Katiba  inasema  kutakuwa  na  Ass.  Ministers,

hao  Ass.  Ministers  huwa  hawana  kazi  yeyote  hawachukuliwa  kama  watu  wa  mhimu  sasa  hii  Katiba  inawatambua   Waziri

wasimamisi.   Tena  kitu  kingine   cha  mhimu  ni  kwamba  inasemakana   kutakuwa  na  Wizara  kumi  na  tano  pekee,  watu

wamekuwa wakilalamika ya kuwa tuna Wizara nyingi ambazo hazifanyi kazi,  zingine hata hazijulikani zinafanya kazi gani,  sasa

tutakuwa na Wizara kumi na tano pekee na tena hizo zitazaidia utumizi mzuri wa pesa za serikali.  

11



 Tafadhali kama mnaweza ingia kwa ukrasa wa ishirini na tatu 23  kwa sura tisa chapter  nine kumeandikwa Judicial and Legal

systems.  Hiyo sasa inamaanisha Mahakama na vile sheria  tutakuwa nazo ama  na vile Attorney General atakuwa akifanya kazi

na sheria.   Jambo ningependa kusema hii Katiba tunaendelea nayo saa  hii inazungumzia tu juu ya Mahakama.   Na     haisemi

Mahakama itakuwa ikifanya kazi gani vizuri na kwa jina la nani sasa hii nasema Mahakama itakuwa  ikifanya kazi kwa niaba  ya

wananchi  na  kuwazaidia  vilivyo.   Kitu  kigeni  ni  kwamba  kutakuwa  koti  kuu.   Koti  kuu  hiyo  inaitwa  Supreme  Court  halafu

kutakuwa na koti ya kukata   Rufani (Court of Appeal)  halafu kutakuwa na ningesema koti  ya juu ndiyo Supreme Court  halafu

koti ya kukata  Rufani court  of  Appeal  halafu koti  kuu ni High Court  na kuna zile zingine  ndogo   ndogo  za  Margistrate.   Na

kama  mnaweza  kumeandikwa  independence  of  the   Judiciary.   Wale  Ma-Judge  na  Margistrate  wanatakiwa  sasa  wawe

wakifanya kazi bila kuagizwa na mtu  yeyote  ndiyo  sababu  tunasema  independence  from  the  Judiciary  siyo  kama  hii   Katiba

ingine tuko nayo  haisemi kitu chochote kulingani na hayo.  

Tafadhali ingia ukrasa wa ishirini na nne.  Kwa column ya kwanza kuna qualification for appointment of Judges hiyo ni kifungu

cha  mia  moja  tisini  na  tano.   Sasa  wameandika   yale  mambo  yatakuwa  yakifuatiliwa  wakati  tunachagua  ma-  Judges

yamealezewa hapo vizuri ndiyo tuwe  na watu waliohitimu vizuri na ambao hawataagizwa na mtu yeyote  wa serikali.   Tena kiti

kingine cha mhimu ni kuwa ma –Judge sasa  wanaweza retire wakifikisha miaka sitini na tano (65)  si lazima wafikishe  seventy

four kama saa hii.  Kitu kingine the Kadhi’s court ile koti inashughulika na mambo ya Islamic law wakati watu wanaenda  koti  ni

wa- Islam  na ni juu ya jambo liloandikwa kwa  quoran imetungwa hapo.   Mkisonga katika ukrasa wa ishirini na tano kuna the

Judicial  Service Commission .  Sasa hiyo ni Commission ama ni Tume ambayo itahakikisha ya kwamba  Mahakama zinafanya

kazi vizuri zinashughulikia wananchi na tena  watu  wa   Mahakama  hawapewi  maagizo  na  mtu  yeyote.    Na  tena  kitu  kingine

kipya ni kwamba kama una malalamiko juu ya Judge fulani ama Officer  wowote wa Mahakama unaweza peleka malalamiko

yako  kwa  hi  Judicial  Service  Commissioner   ikichunguza  inaweza  kumfuta  kazi  kama  ni  ukweli  ana  makosa.  Na  kwa  huo

ukrasa  kuna  mahali  pameandikwa  the  legal  syastem   mtaona  Attorney  General  halafu  chini  yake  kidgo  Director  of  Public

Prosecution.   Hii  inamaanisha  ya  kwamba  sasa  office  ya  Attorney  General  imegawanywa  ikawa  na  office  mbili.   Ile  ya

kujadiliana na serikali na   kuipa  advice,  inaitwa  Attorney  General  na   itasaidia  Bunge  kutengeneza  sheria  na  tena  sasa  kuna

office  hii inaitwa Directive of Public Prosecution hii sasa ndiyo itashughulikia mambo  ya  Mahakama itakuwa ikifanya cases  za

serikali kama criminal cases in court.  Na    anapewa anaagizwa na mtu kutoka kwa serikali alete mashtaka mbele ya koti  ama

kuwachisha.  Kama sasa  ukiangalia    miaka ya 1970’s na early 18’s Attorney General alikuwa anatumika vibaya sana hii ndiyo

wanataka kuachisha. 

Ukrasa  wa  ishirini  na  tisa,  public  defender,  wengi  wetu  waliambia  Tume  ya  kwamba  wanataka   Legal  Aid  inamaanisha

walikuwa   wanataka  wapata  kazi  wakili  bila  malipo  ya  juu  sana  ama  bila  malipo.   Sasa  kuna  office  hapa  imetengwa

itakayoshughulikia mambo hayo kila mtu sasa atapata Wakili bila kumlipia kama hajawezi.

 Na  tena   the  profession  of  law  sasa  kuna  hii   kazi  sasa   ya  Wakili  itakuwa  ikifanywa  kusaidia  wananchi  si  kujitajirisha  na

mambo kama hayo.  
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Sura ya kumi devolution of power  kama mko hapo.   Mnaona devolution of powers  hapo  sasa  inamaanisha  nguvu  za  serikali

zinafaa zipelekwe chini  zisiwe    Nairobi pekee ndiyo tunasema ziwe devolved zipelekwe chini kwa vijiji, kwa Mikoa na Tarafa

na mambo kama hayo.  Na  hao watakao kuwa kwa hiyo serikali ya vijiji uko watakuwa wakichaguliwa na hii ni kwa sababu

uongozi wa mikoa Provincial Administration ilipatikana ya kuwa  haikuwa  inasaidia  wananchi na kwa hivyo hii  sasa  imekuja

na ikatoa Provincial Administration sasa Provincial Administration imetupiliwa mbali imekuwa abolished. 

Kwa ukrasa wa ishirini na nane hapo ndiyo unapata mambo ya ardhi na mali ni sura ya kumi na moja. Sasa hapo unaona ni land

  policy framework.   Sasa  hii inamaanisha  tumesha andika page  fulani  ama  the  main  point  to  direct  us  vile  vidokezo  serikali

itakuwa  ikifuatilia  ikiangalia  mambo  ya  mashamba.   Kama  ya  kwanza  ni   equitable  access  to  land  hiyo  inamaanisha  kila

mwananchi anafaa apate shamba la kutumia. Hiyo sasa tunasema ni foundation sasa  serikali ama Bunge ikitunga sheria itakuwa

ikitunga sheria mpka  zitawezesha wananchi kuwa  na ardhi.  Na tena watu hawatakuwa  wakifukuzwa kutoka ardhi zao na kitu

kingine cha mhimi ni ya kwamba watu ambao si wakenya wanaweza kukodesha ardhi lakini  si  kuichukua  kwa  njia  ya  kukaa

nayo kwa mda mrefu.  Watu wanaweza kufanya hivyo ni wananchi wa  Kenya.   Na  kitu kingine cha muhimu ni kuwa ardhi ya

umma public land sasa imepewa  protection hakuna mtu atakuwa akichukua ardhi ya umma vile mmesikia imekuja kuitwa land

grabbing. Nafikiri hayo ndiyo ya muhimu sana kwa hii sura na kwa vile kuna ile Tume ya Njonjo ilitungwa kuichunguza mambo

ya ardhi sasa  hiyo ndiyo itakuja na mapendekezo zaidi yatakayo himiza na kuhakikisha ya  kuwa  sehemu  ya  ardhi  imewekwa

vizuri watu wote wapate  mashamba.

  Na  wacha nitaje katika ukrasa wa ishirini na tisa (29) kuna hapo mwanzo tunaona 

 Majina Establishment of National Land Commission.  Kuna Tume ya kitaifa imetungwa ambayo itachunguza mambo ya ardhi

na hiyo ndiyo itahakikisha kwamba ili ardhi ilichukuliwa kwa njia haikuwa halali na ambayo ilikuwa ya serikali itarudishwa na 

itahakikisha  ya  kwamba  watu  wote  watapata  mashamba  ya  kulima.   Chini  yake  sura  ya  kumi  na  mbili  Environment  and

National Resources  hiyo inazungumzia juu ya mazingira vile mnajua  environment  ama  mazingira  ni  jambo  la  mhimu sana  kwa

wakati  huu  na  ndiposa  tuko  na  sura   nzima  inayongea  juu  ya   mazingira  to  protect  the  environment.   Na  kuna  National

Environment  Management Commission, kuna Tume imetungwa  itangalia kwamba  mazingiram  yanatumika  vizuri  na  hii  Tume

iko lakini sasa haiko kwa Katiba ndiyo sababu sasa imewekwa kwa Katiba ndiyo iweze kufanya kazi yake vizuri.

 

 Na  kama  mnaona  kuna  majina  hapo  kwa  rangi  nyeupe  inasema   Enforcement  of  Evironmental  Rights.  Vile   tulisema  kama

mnakumbuka  tulisema  kila  mwananchi  ako  na  haki  ya   mazingira   yasiochafuliwa  clean  environment.   Sasa  ukiona  kama

mazingira yanachafuliwa  na  kama  watu  wanaharibu  mito,  watu  wanakata  miti  katika  misitu  unaweza  enda  kotini  hata  kama

wewe si mkaazi wa hapo ata  kama ile jambo linafanyika Kisumu na wewe unaishi Nairobi  unaweza enda kotini ukasimamishe

shughuli hiyo ya kuharibu misitu ama mazingira mengine.  

 Wacha ningie katika sura ya kumi na  tatu  ambayo  ni  Public  Finance  and  Revenue  Management.   Hiyo  inazungumia  juu  ya
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usimamizi  wa   pesa  za  umma,  sasa  yale  mambo  ya  mhimu sana  yamelezewa  mbeleni  ndiyo  tujue  ni  nini  tunafaa  kuwangalia

serikali ifanye isitumie pesa  za umma vibaya.  Kuna kifungo cha mia  mbili  arobaine  na  nne  (244)  imposition  of  tax.  Kitu  cha

mhimu hapo  ni  ya  kwamba  kama  unaweza  kulipa  tax  lazima  ulipe  ni  Bunge  inaweza  sema  huyu   halipi  tax.   Vile  mnaweza

kubaliana na mimi kuna watu walianza kuleta sukari kutoka nchi za ng’ambo na hawakuwa wanalipa hii tax ndiyo sababu sukari

yetu hapa Kenya haipati market.   Kuna consolidated fund here inamaanisha kutokuwa na pahala   peza  za  serikali.   Na  hizo

peza  za  serikali  zitalindwa  vilivyo  na  ingia  ukrasa  wa  thalathini  peza  hizo  zinaweza  kutumika  kama  Parliament  Bunge

imeidhirisha.   Mtu hawezi kutoa pesa huko kama Bunge  haijaidhirisha  kwa shughuli fulani.  Kitu kingine cha mhimu ni kwamba

mnaona  Power  of  Government to borrow mnaona kwa huo ukrasa?  Power  of  Government  to  borrow.   Nguvu  za  serikali

kukopesha pesa  kama kukopesha kutoka IMF  na  World  Bank.   Hiyo   serikali  imeruhusiwa  ifanye  hivyo  lakini  kabla  ifanye

hivyo inatakiwa ipate ruhusa ya Bunge ndiyo tupate tusije  kuwa  na  madeni  ya  nchi  zingine  siku  za  usoni  sijazo  na  tushindwe

kulipa. Kwa huo ukrasa kuna Central  Bank of Kenya,  Benki kuu ya Kenya sasa  imewekwa kwa Katiba.   Na  hiyo  haikuwa

kwa ile Katiba tuliyo nayo saa hii.  Na kazi yake  imetambuliwa hapo imelezewa vizuri. 

 

Na kitu kingine cha mhimu sana ni kwa ukrasa wa thelathini na moja kama mnaona kuna  haya maneno yameandikwa na rangi

nyeusi the   Controller  of Budget na the  Auditor General.   Sasa  the  Controller  of  Budget  hii  inamaanisha  yule  mtu  atakuwa

akichunga budget na sikuchunga budget atakuwa akiangalia vile budget inatumika yeye ndiyo atakuwa aki-monitor halafu kuna

hiyo ya Auditor General huyo sasa ni mhasibu wa kuangalia kwamba mtu ambaye amehitimu  kwa kazi ya accountant  atakuwa

akiangalia ya kwamba  pesa za serikali zinatumia kulingana na budget.  Katika  hii Katiba tunaendelea nayo saa  hii inasema hizi

office  mbili  ni  moja  sasa  watu  walikuwa  wanajiuliza  kama  hizi  office  mbili  ni  moja  unawezaji  kutekeleza  kitu  na  tena  uje

kuakikisha ya kwamba kinafanya vizuri. Sasa,  watu walikuwa wanataka hizi office mbili ziwe separate  ndiyo  office  za  serikali

zitende kazi vizuri.

 

 Na hizi ni office ambazo ziko protected na Constitution they are  Constitution offices na watu wanaofanya kazi kwa hizo office

wamepewa  protection  ndiyo   wasiwe  watu  wakupokea  maagizo  kutoka  sehemu  zingine  za  serikali  na  kwa  hivyo  wako  na

tenure of office inamaanisha hawatatolewa ofisini kwa njia isiyo halali.

  Na  kama  mnaona   ukrasa  wa  thelathini  na  moja  kuna  Economic  and  Social  Council  hiyo  ni  Tume   ambayo  itachunguza

mahitaji fulani fulani ndiyo wakati  wakutengeneza budget ama makadirio ya  utumizi wa  pesa  za serikali kuweze kujulikana ni

sehemu gani zinataka pesa fulani ni sehemu fulani zinataka pesa fulani si kupeana peza ovyo ovyo.  

 Na  ukrasa  wa  thelathini  na  mbili  chapter  fourteen  singeweza  kuzungumzia  mengi  juu  ya  hiyo  sura  lakini  wacha  nisema  ya

kwamba hiyo ni Public Service inamaanisha serikali itakuwa ikapatia  watu huduma vipi  itakuwa ikitumia watu fulani na hawa

sasa ndiyo wanaitwa Public Servant  wafanyi kazi wa serikali hawo ni watu ambao wanatakiwa kufanya kazi ndiyo mwananchi

apate huduma ya serikali.   Na  kuna Public Service Commission ambayo imetungwa hapo imetungwa kwa njia  ambaye itatoa

possibility ya hawa watu kupokea  magizo kutoka sehemu  yeyote  ya  serikali  ndiyo  wafanyi  kazi  wa  serikali  waweze  kufanya
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kazi vizuri. 

Kitu kingine naweza taja  ni hapa pameandikwa part  two  Kenya Police Service.   The Kenya Police Service hii ni department

ya serikali  ambayo ni ya police ukrasa huu  haujawekwa kwa  Katiba.   Sasa  inawekwa  kwa  Katiba  na  sasa  inaitwa  Police

Service hii Police  forces kwa vile Police forces sasa  inamanisha wananchi wanaweza sumbuliwa na askari  inaleta  hiyo   fikira

lakini saa hii ni service itakuwa tu kwa kutumikia wananchi  ndiyo sababu inaitwa Service. 

 Na  kitu cha mhimu ni kwamba katika kifungu cha  mia mbili sitini na  sita appointment of Commissioner of the Kenya Police

Service.   Sasa  mkuu wa Police hiyo   ndiyo office  imewekwa  kwa  Katiba  na  atakuwa  mtu  ambaye  amehitimu  vizuri  kutoka

chuo  kilicho tambulikana na ambaye   ana experience ndiyo askari  waweze kufanya kazi vizuri.  Kwa ukrasa wa thalathini na

tatu part  three kumeandikwa Kenya Correction of Services hii ni ile  sehemu  ya  serikali  inahusikana  na  Prison  sasa  hatutazita

Prison tutazita   correctional  of Services, kwa vile tunasema  minajili ya kuchukuwa watu Prison ama kuwafungia ni kuwafanya

wawe watu wazuri wakirudi kwa kazi zao, waweze kuwa watu wazuri wasiendelee na vitendo vyao vibaya.  

Wacha nitoke hicho kifungo ningie  sura ya fifteen chapter  15  hiyo  imeandikwa  the   Defence  Forces  and   National  Council.

Sasa Defence  Forces hawa ni kama   Kenya  Army na wengine sasa  hawa tunaweza waita forces kwa vile wanatumikia nchi

wanafaa kuhakikisha ya kuwa kuna usalama wa nchi  sasa  tunaweza  waita  forces.   Na  kuna  National  Security  Council  hii  ni

kama Tume ambaye itahakikisha ya kwamba kuna usalama nchini.  Na watu ambao wataingia kwa hiyo Council wameandikwa

hapo kwa kigungu cha mia mbili sabini na mbili na kazi yao imelezewa kwa kifungo cha mia mbili sabini na tatu.   Singependa

kuongea mengi juu ya hayo mkisoma mtaelewa sana .   

 Wacha basi tuingie ukrasa wa thelathini na nne ambapo kuna sura kumi na sita chapter  sixteen  Leadership and Intergrity haya

ni   maadili  na   uchunguzi.    Hii  sura  inazungumzia  ni  Rais,  Waziri   mkuu,  Waziri   wakuu   wazaidizi  na  Waziri  wengine  na

Wabunge, Ma-  Councillors na  hao  ni Madiwani na wale  watu  wengine  wote  wanaofanya  kazi  ya  serikali  wanafaa  wafuate

leadership  code  ambayo imeandikwa kwa pahali tunaita schedule ua  five kwa ukrasa wa  arobaine  na  nne  mnaweza  angalia

hapo,  mnaweza angalia schedule hiyo ukrasa wa arobaine na nne.  Sasa  wakati  mnaposoma  hii  sura  lazima  pia  uangalia  hiyo

schedule ya  arobaine na nne ambayo inaongea juu ya the  Leadership code.   Mtu yeyote  anayefanye kazi ya  serikali  lazima

afuate mambo yaliolezewa kwa hiyo Leadership and intergrity code nafikiri sasa mtaelewa mkisoma.  

 Wacha nisonge kwa  sura  ya  kumi  na  saba  chapter  seventeen  imeandikwa  Constitution  of  Commission    and  Constitutional

Offices.   Sasa  kwa hii sura inaongea juu ya Tume na office zingine  zilizotungwa na Katiba sasa  zile Tume zitakuwepo ni  zile

zimetungwa na Katiba si zile mtu  anataja  anataka  zikuwepo   kwa  vile  watu  walikuwa  wanalalamika  ya  kwamba  kila  wakati

tunakuwa  na  Commissioner  of  Inguiry  Tume  za  kuchunguza  mambo  fulani  bila  mpangilio  sasa  zile  Tume   tutakuwa  nazo

zimelezewa na  ni hizo hizo hakuna kutunga Tume kwa njia isiyo na mpangalio.  Kama sasa tuko na Tume ya ile tulisema ya haki

ya kulinda haki,  kuna Tume ya inaitwa Ethic and Intergrity Commission hiyo iko katika ukrasa wa thalathini  na  tano  (  35)  na
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kwa  huo  huo  ukrasa  kifungo  cha  mia  mbili  thamanini  na  saba  kinaelezea  Special  Commission  zimetajwa  hapa  na  kuna  zile

zingine hazijatajwa lakini bado ni Commission.  Sasa kama  hasa tuko na ile Commission ile Tume ya haki the Commission and

human rights and Administration of  Justice,  tuko  na  hii  Tume  ya   Ethic  and  Intergrity,  kuna  the   Salaries  and  Renumeration

Commission,  kuna  the  Teachers  Service  Commission  na  the  Constitution  Commission.  Na  zingine  zimelezewa  kwa   kama

mnaweza angalia ukrasa wa arobaine na saba  (47) sasa kwa huo ukrasa kuna mahali pameandikwa Constitutional Commission

na rangi nyeusi  ni column ya  tatu sasa  imeziandika hapo zote.   Na  sababu ya kuwa na hizi Tume ni kuwakikisha ya kwamba

serikali inaendelea vizuri kazi ya serikali inafanywa vizuri na sehemu za serikali zinafanya kazi bila mtu mmoja kuagiza ama ku-

dictate nini kinafaa kifanywe.  Wacha nizungumzie na mkisoma sana mtaona hizi Tume kama moja ambayo ni  ya  mhimu sana

iko katika ukrasa wa thalathini na sita the Salaries and Renumeration Commission hiyo  ni Tume ya kuchunguza mishahara ya

watu.  Kama mnakumbuka tulisema hiyo ndiyo itasema  Wabunge na watu wengine wanafanya kazi ya serikali watalipwa  vipi,

na watu wengine wanafanya kazi pia itakikisha ya kwamba  wanalipwa vizuri.

 

Kwa  huo  ukrasa  kuna  chapter  eighteen  sura  ya  kumi  na  nane  inaongea  juu  ya  amendments  of  the  Constitution,  hiyo

inazungumzia vile Katiba inaweza kubadilishwa.  Wajibu   mkubwa  kwa  kufuata  hayo  mambo  yote  hii  Tume  ya  kurekebisha

Katiba  imefanya  ni  kuhakikisha  ya  kwamba  kutakuwepo  na  Katiba   nzuri,  Katiba  ambayo  inazingatia  mahitaji  ya  wananchi

vizuri, Katiba ambayo watapenda kuishi nayo kwa miaka   mingi sana kwa vile hatutaki kubadilishabadilisha Katiba kila wakati.

  Na  hiyo  iliyonekana  ya  kwamba  ile  Katiba  ilikuja  wakati  wakupata  independence  wakati  tulijipatia  uhuru  wetu  imekuwa

ikibadilisha  wakati  wote  wote  ndiyo  mtu  ajazaidishe  kibinafsi.  Sasa   Katiba  itakuwa  ikibadilishwa  wakati  inabidi  sana

ibadilishwe na wananchi lazima wasema kama itabadilishwa ama haitabadilishwa.

  Kama sasa kuna yale mambo ya mhimu sana kama haki za wananchi,  haki za kibinadamu, na vile serikali imepangwa, Bunge

serikali ya utekelezi na ile ya  Mahakama na mambo mengine ya muhimu  sana hayo wakati  yanabadilishwa kwa Katiba lazima

mwananchi ahusishwe na hata si hivyo kwa jambo lolote  Katiba ikibadilishwa wakati   Katiba inabadilishwa kumewekwa – hilo

jambo lazima  lifanywe kabla ya miaka mitatu kuisha.  Na  kwa hayo ningependa kukomesha maelezo yangu lakini ningekuliza

uendelea kusoma uelewe na yale hautakuwa  umelewa  utauliza  Commissioners  utaleta  maswali  yako  huko  kwa  office  zao  na

hata kwa sasa  tunawakaribisha sasa  mtuulize maswali lakini tunataka watu waongee kwa  njia ya haraka  usikuwe   ukifafanua

sana na mwenzangu  Alex atawaelezea zaidi vile mutaleta maswali yenu bila ya kuchukuwa wakati mwingi. 

 Alex Maina:  Asante.  Wakati huu ni wakati wa maswali ama kitu ambacho unafikiria kingetikiwa kuongeza katika  Katiba hii

ya awali na  pengine ningeomba tutachukuwa maswali kadha tutapata  majibu na  pia tuchukuwe mengine namna  hiyo   namna

hiyo.   Nani  ambao  wana  maswali  ya  kwanza  utakuwa  wa  kwanza,  wa  pili,  number  tatu,  number  nne  number  tano  nyinyi

watano njooni  hivi.  Na mseme  majina yenu tafadhali ni vizuri useme jina lako. 

Hassan Abdi:  Kwa majina mimi naitwa Hassan na natoka kikundi linaitwa Kenya National  Council  of People  for  Habitant.
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Na hapa nimekuja kuuliza  swali  kuna   hizi  report  za  National   Youth  Policy  na  kwa  hii  National  Policy  kuna  content  kama

Rights of Youth hiyo ni Right of life, education, better  health, speech  na freedom of movement.  Na  pia kuna responsibility na

obligation of Youth   Development of Youth Service in the country,  Priority strategy area  and Employment and un employment

for youth, health Environment,  jobs creational ,  education training for youth, youth with disability street  youth ,   Young people

living with HIV Aids,  unemployment youth, youth out of school, Youth empowerment and participation,  obligation of adult and

parents, obligation of state and private sector, establishment of National Youth   Policy.   Na tumekuwa ni hizi problem ya kuwa

Kenya  youth   hawana   wa  Bill  of  Rights  ambayo  imepitishwa  na  Parliament  kama  law.   Tumekuwa  na  children’s  Bill  and

tumekuwa na women’s Bill lakini sijai kuona Youth Bill kwa sababu hiyo ningependa Katiba mpya itishe pia  haki ya vijana wa

Kenya sisi kama vijana wa Kenya,  tunataka   pia  haki  zetu  kwa  Katiba  tuusishwe  kwa  kila  ya  planning  ya  development  ya  

youth kwa sababu ndiyo watu ambao tuko wengi kwa  government  yetu  ya  Kenya    na  sisi  ndiyo  percent  yetu  kubwa  kwa

development ya hii country.  Asanteni. 

Dr, Saja:  Thank you very much.  I have got something to say about the citizenship of this country.  In the olden days we had in

  the old Constitution, my name is  Dr, Saja.  In the old Constitution we read that  if your father and mother are  citizens of this

country you  are  automatically a citizen.  Then  we  have  another  citizenship  by  difference  whereby  either  your  father  or  your

mother is a citizen of this country.   You become  a citizen of this country from birth  to the time  when you are  43 years   and

then you choose either to go  to your mother’s country if  she is  coming from Uganda or  Tanzania.  Then we had a citizen of

registration on application if somebody from outside stays  for more than five years  without any crime or  criminal activities he is

found he should apply and qualify to become a citizen depending on the immigration department  and the feeling of the Minister

concerned.  Then we  also had I mean citizenship by naturalization that anybody who came from the communist  countries and

come to stay here for about  ten years  if he qualifies  it was okay but citizen by marriage only will apply to   a Kenyan man who

get married to a person from outside the  wife could be I mean as a Kenyan citizen but there is something which has come here

and I wonder whether those who are actually working to curb  out with  this Constitution know that some of the European and I

am saying the Europeans  or  Nigerians  for that  matter we become  to Africa, they are  criminals  back  in their land they come

here and they spring on our girls they  get bound they   even   deceive them  that  they  are  now  married  with  an  intention   of

getting   citizeship of this country and I hear  these  people of  Draft Constitution  have suggested that this man who come from

somewhere and   is a criminal if he gets married here he  should a citizen of this country  I think this one is very dangerous I am 

 requesting    those who are  concerned to ask  themselves questions why these fellows come here when they are   older    than

me.

James Njoroge:  Kwa majina naitwa James  Njoroge member  of CCC Embakasi Constituency na nimeshukuru kazi ya Tume

ya    marekebisho  ya  Katiba ya Kenya.   Lakini nilikuwa na ombi moja tu ningependa kuomba,    nikiwa  kama pia muakilishi

wa  kamati.   Hii Katiba  yetu  watu  wa   Kenya  inaonekana  ya  kwamba  ni  watu  huo  wanakimbilia  mambo  kwa  hima  haraka

haraka wanamua kabla ya kujua ni kitu gain wanamua ama wanakata shauri kabla ya kuelewa ule ukweli wa mambo.  Nilikuwa

nataka kuomba kwa niaba ya watu wengi kama Tume hii ingetafuta  njia mwafaka ya kufanya wananchi wote wa Kenya kabla
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ya  kupitisha  hii  Katiba  wawe  wamesoma  mpaka  wakaelewa  kila  jambo  kuhusiana  na  hii  Katiba  na  pia  iwekwe  sheria  ya

kwamba  hii  Katiba  kwanzia  sasa  itakuwa  ikisomeswa  katika    mashule  kuanzia   mashinani  watoto  watakuwa    wakielewa

Katiba ni nini  kwa sababu ile  shida tulikuwa nayo wakati  wa kwanza  kurekebisha  hii   Katiba  ni  kwamba  watu  wakuelewa

Katiba ya zamani na mpaka wa sasa nina hakika ya kwamba number  kubwa kama ni    Katiba ya zamani inasema nini. 

Jacob  Wambai:   Asanteni  sana  kwa  majina  naitwa  Jacob  Wambai  Kambe.   Mimi  naishi  hapa  Mathare  North  .   Na

nitazungumza kwa ufupi juu ya kwanza kwa National day.   Katika  hii  Katiba  tunaona   National  days   tumepewa  Madaraka

peke yake na Jamuhuri pamoja na Katiba day.   Sasa  kuna siku moja  hapa hii tunasema Kenyatta  day  nilikuwa  nikifikiria   ni

kama National Day juu ya wale mashujaa wetu waliopigania uhuru wa Kenya nasema hivyo kwa ajili Katiba inatuambia juu ya

udongo  (land).   Land  is  our  right  na  struggle  yetu  ya  independence  tulianza  na  awareness  ya  land.   Na  wale  watu  wetu

walipigania uhuru wa kwanza wale  waliofanya  wazungu  wajue   rights  zetu   walianza  na  kupigania  udongo  wetu  wale  tunaita

Mau Mau.  Sasa kama wamekuwa hii siku ya Kenyatta day hata kama pengine hiyo jina ndiyo hamtaki, kama umetoa hii jina ya

Kenyatta  day mngesema ama  Shujaa day ama Hero’s day huwa inakumbuka  watu wale walipigania urdhi huo  ndiyo maoni

ningetolea  Katiba.   Na  ya  pili  ningesungumzia  juu  ya  Labour.   Labour  relations  juu  ya  wafanya  kazi  na  wajiri.   Hapa  vile

mmetueleza  wamewacha blank na vile  mmeacha  waajiri wanza ku-respect  wafanyi kazi yao.   Ingekuwa na wamesema vizuri

wafanya kazi wana right ya kuingia any union na wajiri pia wana right ya kuingia kwa chama kile itachukuwa kaki yao.  Na hapa

kama ingekuweko na kamati moja katika Parliament ili ingekuwa  ina supervise  inakupa rights, right ya wafanya kazi ingekuwa

vizuri kwa ajili ukiacha tu hivyo blank hivyo wafanyi kazi hawatapata haki yao sawa sawa kwa jili wajiri kila mtu ni mgumu kwa

pesa na kuacha  hivi watu wanaweza kuumia kwa mishahara   yao. 

 Ya tatu nitazungumza juu ya  Judges.   Judges  retirements.   Hiyo  age  wamesema  ya  65  siyo  mbaya  lakini  kwa  maoni  yangu

nafikiri ingekuwa vizuri upande wa  Magistrate ama Lower court  kwa jili hizi principles na court  of Appeal  inataka watu wale

wamekomaa wale wako above corruption wale wako above hii mambo ya dunia wako  active ---  very difficulty sasa  hiyo age

ya 74 baado ningesema ingekuwa kwa wale ijaza kwa  court of Appeal na hii  Supreme court.   Asanteni. 

 Sospeter  Odhiambo:   Kwa jina mimi naitwa Sospeter  Odhiambo niko na neno moja tu ile sijatosheka nayo kwa kulingana

na hii .   Kulingana na Katiba yetu ya  zamani police ya Kenya ilikuwa na nguvu sana na baado  saa  hii   inaonekana  wako  na

nguvu.  Ningependa Katiba hii iwe  Commission ingine  independent yule mstakiwa akiona  ameshtakiwa  kwa  njia  hii  siyo  ya

halali anaweza   kushtaki police.  naongea hivyo kwa vile wakati   huu kuna  watu  wanateseka kwa jela   wamewekwa  police

station  kwa  maneno ya kuwekelewa   tu.  Kwa  check this. .   Kwa hivyo ningependa kwamba hiyo muweke tafadhali ndiyo

tuone  kazi ya police ifanyiwe vile wananchi wanataka. Asante. 

Timothy Liani:   My names are  Timothy  liani and I would like to talk something about  education sector.   There is  this  issue

from  the  current  Constitution  the  President  has  been  the  Chachellor   of  all  Public  universities  I  would  like  the  Review
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Commission to establish  a  different  body  that   are   going  to  manage  the   all  Public  university  because    even  the  President

become himself becoming overloaded.  The issues concerning   universities maybe  that  he did not pass through that kind of life

so he may not really understand  the students and their problems and this is what is bringing about  the current  rampages  you

see in the city.  I  would  like  also  to   talk  about  employment.   Like  for  example  having  more  than  five  responsibilities  have

different  types  of  jobs  and  there  is  so  many  qualified  Kenyans  who  can  do  such  kind  of  jobs.   There  is  so  many  qualified

Kenyans outside there who are Kenyans citizens that can perform such duties I would like to at least   give a limit  to somebody

not to posses more than five duties, three duties or four duties.  Thank you. 

George  Okwaro:   Mimi  naitwa  George  Okwaro  na  kuna  kitu  moja  nilikuwa  nataka  kuuliza.   Siyo  hata  kuuliza  lakini  mimi

naona hii National Assembly itakuwa   imebeba watu wengi sana ambavyo tumesema tume-reduce number of Ministers lakini

still imebeba watu wengi sana.  I feel there is a need  to --- kupunguza hao watu ili  unajua Kenya saa haina pesam tuna-struggle

kupata pesa  na ile hali  commitment   will be  too expensive.   There is so  many  jobs  created  for  people,  nafikiri  Commission

inafaa iangalie hiyo, hiyo job creation kwa National Assembly. 

Moses Omuga:  Okay , my names are Moses Omuga.  So I would like to talk very briefly about  chapter  five of the freedom

of religion, beliefs and opinion.  It  has been  the culture of our country Kenya   thought they  recognize  that  people  have  got

different days  which they can worship their Lord.  Infact I don’t think this  is taken into account  seriously because    first I am a

seventh Day Adventist  by  religion, so I wanted just to conner myself around that  circle of these  worshiping  days.   You  will

agree  with  me  that  we  have  got  some  people  who  worship  on  Friday,  others  worship  on  Sartuday  and  others  worship  on

Sunday.  But in our present Constitution it guarantees that freedom to whichever day you worship,  but you will come to believe

me that this days they are  just there as  market  days but the government is not taking account    of this because  you will  agree

with me especially those people who worship on  Saturday,  should you dare   go to church on Saturday and you miss going to

jobm automatically you will lose that job, believe me or not.   So  I would like with Draft Constitution if they  can come up with

something we  call  a  five  working  days   plan   it  should  start  from  Monday  to   Friday  then  this  weekend  whoever  wants  to

worship his God in the way to day let them do so.  

Just about  that  religion  sector  alone.   We   have  what  we  call  state   churches  and  these  things  should  be  abolished.   Every

church, every grouping of any religion should be offered  the  dignity it  deserves    you will  come  realize  that  there  are  some

churches within our country Kenya, whereby a lot of our  resources are being  poured  in those churches neglecting these other

churches so there should be nothing state owned churches whereby these public funds are being mis-utilized for no reason at  all.

  Thank you. 

Alex Maina:  Nitachukuwa wengine kwa sababu unaona most these are suggestions. 

 Fedel Ogoba:  Asante.  Kwa majina ni Fidel Ogaba  kutoka hapa Kasarani  na ningependa kutoa mapendekezo.   Pendekezo
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langu la kwanza ni kwamba  katika ile  Katiba  yetu  ni  kama  inajaribu  ku-protect  refugees  sikatai  ni  vyema  pia  ni  wanadamu

lazima  tujali  masilahi  yao.   Lakini  uta-realize  that  the  state  of  insecuriy  that  the  Kenya  is  now  inatokana  na  hawa  refugees

especially wale ambao wanatoka  Somali na imekuwa ni shida   all these gangs and  chaos ni kwa sababu ya hao watu.  Kwa

hivyo  n  kudhihirisha    kushikirisha   huyo  ni  refugee  na  movement  zao  lazima  ziwe  restricted  ili  wasilete  shida  kwa  usilama.

Halafu ningependa pia kupendekeza upande wa Ministries we need approximately 15  Ministries katika  Government ya Kenya

na these 15 Ministries lazima pia ziwe  katika  our  Constitution  ili  serikali  ambayo  itakayo  ingia  wasianze  ku-create  their  own

irrelevant Ministries.  Jambo lingine ni kwamba yale maoni  Mr.  Njonjo  alikuwa ana-collect  kwa ile Njonjo Commission ile ya

land  Commission.   Hayo  mapendekezo  hatujambiwa  Njonjo  ali-collect  nini  na  alifanya  nini  alifanya  nini  tungependa  haya

mapendekezo pia tujue wananchi walisema  nini kuhusu ardhi halafu ikiwa ni pia vyema iwe enacted into a Constitution.  Halafu

ningependa kusema kwamba kwa sababu shida ambazo tuko nazo kuhusu hawa ma- MPs,  MP wangu nikitaka kumuona niwe

ninamuona katika Constitutuency yangu na lazima kuwe na office ya MPs hayo pia ni mapendekezo kwa sababu wengi  wao

anaishi Lavingtone anakuja ku-campaign  Kasarani wakati ambapo anapita ukitaka kumuona  you really trace him. 

Halafu ningependa pia kusema kuhusu religion.  Katika Constitution yetu unaweza dhania that Kenya is a Muslim state  sikatai

Muslim pia ni wanadamu kama sisi but Kenya is not a Muslim state.  So wakati  wa enact  mambo ya  Kadhi ina-dominate  into

our Constitution  na mnasahau ya kwamba kuna religions nyingi  katika hapa Kenya mbona hamkuweka maswala ya  Wahindi

hapo  ndani?   So  our  Constitution  should  address   all  religions  equally  awe  Muslim  awe  ni  mtu  ambaye   hajui   kama  kuna

Mungu, awe ni mkristo wote ni equally maana yake soon hawa watu watafanya Kenya iwe ni kama  Afghanistan.  And  I  am

really sorry to say this.  Halafu nikimalizia ningeomba wakenya we should to seat if anyone try  to temper with the process  and I

think  we  should  go  for  elections   with  a  new  Constitution  wangeweza  kupanga  kile  ambacho  Professor  Ghai  na  wenzake

wamefanya, wamefanya makubwa  and that is the current Government inatetemeka.  Asanteni. 

Alex  Maina:    Nitachukuwa  maswala  mengine  lakini  kabla  sijakuwa  hebu  tupate  majibu  kidogo  kwa  wale  watu  ambao

wameuliza maswali na ningependa  tuje kwenu tena mulize maswali. 

Gilbert Omoke:   Ningeuliza mutuie radhi District Cordinator  wetu alifika hapa na tulisahau kum-introduce.   Ningependa saa

hii awasalimia na aji-introduce.

Catherine  Rimberia :  Habari zenu, mimi jina yangu naitwa Catherini Rimberia kazi mahali nikuwa upande wa Westlands na

Starehe.  Asante sana.  

Gilbert Omoke.  Sasa  tutajaribu  kujibu  maswali  haya  tukisaidiana  hapa  mbele.   Tutayajaribu  kuayajibu  na  mambo  mengine

ambayo  hatutazungumzia  yaliosemwa  kama  mapendekezo  tutaicha  tu  Commission  waiende  kuangalia.    Na  saa  hii
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ningekaribisha mwenzangu Achieng ajaribu kujibu some of the questions mmeuliza. 

 Achieng: Hallow, let me answer the question on a citizeship by the Dr. Okay we  understand you  have a brief  history of how

acquiring citizenship has changed in Kenya but the thing is in line with equality that  we grant  men and women in this Draft Bill.

We had to give them  both the same manner of giving citizenship  to their spouses  and their children.  So   its something that we

had some Kenyans  as we  went around Kenya and that is why you see could the way is.

 

Now   as  far as  criminals coming  and marrying Kenyan  women and thereby attaining citizenship and benefit that he has  that

something  we did  not consider   because  all along men  had  been  marrying  foreign   women.    Foreign   women  may  not  be

criminal they may  also becoming where to say the benefit of the citizeship illegally but we have given  men that right eufotically

and now we are just extending  a similar right to women. So we are  trying  not to focus so much and fear foreign men and  a

fear of criminal more (inaudible) equality between Kenyan men and Kenyan  women that is the concern of the Draft Bill. I  don’t

know if that an answer to your fear of the complain you had. 

Then the other  one is about  the   the Youth Bill by Mr.  Abdi.   We can  consider      right now before the Draft Bill has been

enacted as a new Constitution we need to read it with  the National report and  what we did in the Draft Bill is you are  either a

Kenyan child that means you are under the age of 18 or you are a Kenyan citizenship that if you are  someone who has attained

the age of majority and you are just a normal citizen.  So you are treated  as  a categories  in  the  report   by not in the Draft Bill

so don’t see those issues about street children, Hiv , elder and the Youth all those things their obligation of time-------------  of

Kenya. 

Then  the question about  the protection of refugees.   Okay,  refugees have been given special  status  not because  we  want to

make  a  heaven  of  the  illegal  activities  of  foreigners  but  just  because  we  recognize  that  our  neighbouring  countries  may  not

always enjoy the peace and  stability that   thus we have here.  So is  not that we again like the foreigner and citizenship neither

we are  promoting them coming here  and challenging security we are  just recognizing that if you see  Kenya as  heaven we are

going to  accord the same right that we accord our citizens just like if  Kenyans seek  refugee somewhere   elser they accorded

similar rights and priviledges.  If a refugee comes here and breaks the laws of Kenya they are subject  to the same criminal code

as a Kenyan they are  subject  to the same fine, in terms of imprisonment that kind of  freedom  we  are  not  creating  a  different

structure for them and their protection  no  it is   its one structure for everyone. 

  Also another  the freedom of worship the different days for different religions that has been put in the Draft Bill it is there but

maybe you are  saying is when now Parliament who will be  charged with    making sure ----  when Parliament make  sure  that

there is no longer just on paper that SDAs can go to church on that day and not loose their job that something that will come in

practice depending on how the law  is  worded that kind of thing but it has been taken into account  in the  Draft  Bill  you  can
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check  page number seven article number 44. You see if  you go down the page seven  (44) number, five in bracket.   A person

may not be deprived of  access to any institution   or  employment or  facilities or  the enjoyment of any right for reasons of that

persons religious beliefs and that will be  your day of worship.  So its now Parliament who is going  to say if you are  employer

tells you did not come to work on Monday  because that day you took off and went to church that is something Parliament will

now  do in the  law and take all the adequate remedies  that will be yours,    should find yourself in that situation.  But the details

of that  we  put every detail  in the Draft Bill, we protect  the  right  and   we  leave   Parliament  to  make  sure  that   that  right  is

enjoyable and enforceable   

.  And another one was about state  churches  that   should be abolished.  That is correct  people  told us  let me tell you where

you will find it.  Down you see page number four titled  number ten on page number four is entile state  and  religion So you see

that  state and religion  there shall be separate there shall be  no state   and the state  shall  treat   all the  religious  equally.  Then

like the days  of worship that is something that  law will be  enacted to   make sure that its done and  other  remedies.  And also

the issue of the  state  handling   money and  certain  other  one will be  covered by   (inaudible)  the state  shall treat  all religion

equally so its there. And the notes  from Timothy Liani about  the management of public university.   That is something now this

we  will  take  back   to   CKRC  and  we  give  the  delegates   because  they  will   be  able  to  vote   who  be   at  the  National

Constitutional Conference.  That is something when it comes  up for discussion special Constitution Formation  that is when she

can on the  put  on the floor for  discussion. 

Gilbert  Omoke:   Someone  asked  a  question  about  the  composition   of  the  National  Assembly,  that  there  are  too  many

people  there  and  she  does  not  recognize  the   Bill  to  have  so  many  people.   This  I  could  just  like  to  say  that  the  work  of

Parliament is wide  they need to consider many factors before passing laws and therefore they need more people  and they have

established quite a number of committees in which are will serve and therefore I think we need them.  And another area   I will

touch   we  need   areas,  ways  of  ensuring  that  other  groups  of  society  are  representative  like  the  Youth,   women  and   the

disabled  I think the additional number will take  will  remedy some problems of an equal representation of those groups I have

mentioned. 

Someone mentioned about the freedom fighters that was something that was suggested by may people   even if you don’t see  it

in   Draft this, one, its in the  Draft report  and therefore  Parliament will have an apportunity to look at  the report  so that when

they make laws they will consider them. 

And then someone talked about  the retirement age of the Judges.   And I think you were  appraising what  we  have  done   or

rather than asking a question, I don’t think it was a question as  such.  And now we would like to invite   some people  to come

and talk, to come and ask questions. 
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 Alex  Maina:   Na  mkiongea hakuna haja  ya kuelezea yale unaongea unauliza tu swali lako na unasonga   kwa  swali  lingine,

ndiyo tupate watu wengi waongee. 

 Samuel Odhiambo:  Thank you for bringing  this particular Constitution Review, but I have at  least  two questions only and I

would be very brief.  My name is Samuel Odhiambo.  I shall not go into detail  but I am going to be  abit  brief.   Concerning the

goods, I have not  heard the commercial part  of it because  you find the industries within Kenya,  almost all are  rotten they  are

no more.  They are finished    but they have not applied  from here  in this particular book.   So I would rather  know something

concerning that  all this should implement something to do with that. 

Second   they should also apply something concerning the increase of   prices  in this  commodities within Kenya.   There is a

certain time where the prices   of unga went up, up to the extend that nobody could  afford  this is the    other thing that could be

also implemented.

 Another thing Chiefs and Assitant Chiefs,  DO,  DC and PC  these also fall  in  the  office  of  the  President.   I  have  not  heard

anything concerning  all these, if I am irrelevant then you should excuse me anywhere I expect  such  things to be tackled. 

Esther Olumbe:   I  have some questions  and also some suggestions.   I  am  Esther Olumbe.  I  would  ask  in  Kiswahili.   Ya

kwanza ni kwamba wakati mlipikuwa mkiongee sikusikia mkiongea kuhusu Identity card. Ninafikiri kwamba ni wakati mzuri wa

wanakenya badala  ya kutumia  Identity card tuwe tukitumia passport.  Maana yake tukienda kuchukuwa passport  imekuwa ni

shida  sana  na  we  would  rather   kuchukiliwa  immediately  kwanzia  miaka  kumi  na  nane  badala  ya  ID  card   anachukuwa

passport. 

Hiyo ingine ni hizi centuries .  Hivi  choo za  Nairobi zimekuwa kwamba tunalipiswa cho unaenda  kshs 10   ambazo  hizo  choo

ziko supposed kuwa  free.   Hata  hivyo   choo  ningependa  muhusike  maana  yake  sikusikia  mkiongea  kuhusu   hivi  vyoo  vya  

Nairobi nyingi zinalipishwa na pengine  unatumia na hauna  hizo  pesa.   Hiyo  ingine  ni  wazee  ambao  wame-retire  retired  Civil

servant.  Wanaenda karibu miaka tano kabla wajapata  pesa  zao na kisha wakisha kufa wale ambao walikuwa  wanachukuwa

pesa  zao  wanachukuwa  for  only  five  years  maana  yake  yule  ambaye  alikuwa  anafanya  kazi  amekufa.  Sijui  kwa  nini  hapo

hakusisha ya kwamba  viendelea maana nikiangalia katika upande wa Rais inaonekana  ni  kwamba  Rais  atakuwa  akiendelea

kuchukuwa pesa  lakini upande  wa  Civil  servants  hakuna  kitu  ambayo   watakuwa  wakiendelea  na  mnasema  kwamba  tu  the

same rights mnatupatia iko shared kila mtu hapo mmefinyilia watu wa civil servant na  hizo company zingine.  Ni hayo tu. 

Enock Makokha:   I am  Enock Makokha.  So my question is tha,t  I  would like to know in this new Constitution if we have

got anyway of assisting the street children and orphans because   nimeongea  so many things na sijaona mahali penye mmegusia
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ili kusaidia watoto wenye wako hapa mtaani.

George Philip Oyugi:  My names are George Philip oyugi of KTN.  So I wanted also to talk on the Bills of rights  You have

said  on the fundmental rights and the freedom where the freedom and security of the personal  life. And you went as  far telling

us the  freedom done every individual to be  free from all  forms  of  violence  from  either  public  or  private.But  in  the  condition

where Kenya is today especially of -----  we in   Nairobi  and  please because  of me for saying  this,  the  situation  now  where

there of Mungiki     our life is at  danger so we  want  you  to  give  us  the  freedom   of  defence  for  life  in  cases  where  we  are

attacked in such situation.  

Wamukura Were:   Kwa hivyo first of all and foremost I want to congretulate the Commission CKRC for their comendmental

job and I want to say that anybody who will come against  the Draft  whole family is against the views of Kenya and therefore

all Kenyans you must stand  and rise and say that is your views must  -----   up to that bitter  end.  However    I  want to make

some observation  on the Draft which was released recently.  About citizenship and I want to say that  for various serious areas

that if it is not well addressed we are  going to have our citizenship going very cheaply,we are  going to have many foreigners in

this country coming up as a citizen and therefore  that issue must be addressed seriously.  

 Another thing is about the   National Assembly.  About the National Assembly   and    the nomination of wananchi.   From the

history  you  will  find  that  that  will  mention   the  parties  have  been  misused.   Parties  have  been  nominated  their   campaign

managers, friends and those people you can call I think we must  in our Draft in our new Constitution where it stipulate that the

procedure  of nominating these people  so that people  don’t nominate their wives and  relatives in the Parliament  because  they

are heading the party. 

 Also the number of  go is too much  in  Kenya we cannot accommodate  go    its just expensive  on  our side.  Maybe you can

reduce  nomination  number  to 30. Then about no confidence in the motion in the Government you know  where of that when

area  that the very  delicate  it can drive this country to  amarchy   if it  is not well addressed  and here the Draft says that if the

Parliament     gets   appointment of  a Prime Minister if the President  shall appoint  the Prime Minister than he  shall present  the

name of the the Prime Minister to the Speaker of the National Assembly and thereafter the Speaker shall bring the person to the

house  whereby he will be   voted  and if he  is  not  approved  the  President  shall    again  be  given  another  chance  to  bring  in

another person. If he is not approved then the Draft is giving  to the President the power now to dissolve  the  Parliament within

thirty days.    I feel this one is abit  orthodox because the  President  when he has so much power   to humiliate the members of

Parliament because they will be either the   Prime Minister being composed on them,   they take another poll.  And this you may

find that the MPs just agree because they don’t want to go back to the Electorate and again seek  for the votes again.  Because

of time I  will be very much brief. 

 Another area  is the vacancy  in the Office of the President whereby it says that incase  he resigns or  is removed from office or

is incapacitated,is  resign – from office then the Vice President  takes  over automatically.  To me I want to say that  that one is
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very serious, because when  Kenyans are electing the Presidens the elected President    means that is the person  they want,  he

has the characters, the quality they would like to have as their President and when he dies or  when he resigns I wish to suggest

that maybe the Vice President  takes  over for thirty days as  Electoral Commission prepares  for the election. So that you don’t

just find that when the President passes away or resigns then the Vice President takes over and there is no election.  I am saying

this  because  know that if this one its implemented it will encourage the Vice President  coming up with motions, no confidence

motions against their President so that they  grab power. 

 Another thing you fing that if  its implemented,  Vice President is likely to come up with  politicians who are likely to be  security

risk to the President because they know  ones the President is not there   the vacant is there and the Vice President  takes  over

without any election.  Maybe just to finish on the devolved    Government about  finance.  Because the devolved Government

has been given  so much responsibility ranging from education, Health and Medical  , Roads and so forth.  Na  pia in the Draft it

 says, that the National Revenue shall be shared equitably between the  National Government and Devolved Government.  Here

I don’t think that this one is done then you are  going to make this Devolved  Government  a toothless dog  because    they will

have no money to implement their project.  I think it should be that devolved Government are  supposed to get the bigger share

of the National Revenue.  Then its about just to finish I don’t know   if its an omission, one said that  but,want  just to express

about  the  basis   of  Kenya  Law.    Theyhave  mentioned  about  the  Constitution   they  have  mention  about  this  African

Communities  Islamic  and  Hindus   personal  law   but  you  have  omitted  Christian  personal  law  and   I  think  that  one  also  is

supposed to be  in the Constitution so that Christian beliefs and morals are  supposed to be  applicable in court  of law.  Thank

you Alex, my names are Wamukura Were we are looking forward to have new Constitution before the general elections. Thank

you 

Alex  Maina:   Before  we  get  another  set  of   questions  let  me  take  this  opportunity   to  welcome  the  Chairman  of  the

Constitutional  of  Kenyan Review  Commission,Professor Yash Pal Ghai and I real tell him that people  have really been giving

the Commission a lot of support  in Kasarani.   Remember when the yellow ribbon,  issue came many people  call me asking me

that I bring the yellow ribbons that they are  ready to  support  the Commission we supported  the Chairman and I am sure  the

are most of them  really came to me telling me that they were really looking forward to  see him today  and be with us.  So  I will

let   my  colleague  to  answer  some  of  these  questions  and  probably  the  Chairman  has  spoken  of  the  questions  before  I  get

another set.  Thank you

  Prof. Yash Pal:  I am sorry I couldn’t come this  morning I had a number of meeting  in town as you know we are  intending

the National Constitutional  on the 28th of this month and less than two weeks,  we have also planned  to  bring  the  delegates

together  before the formal opening of that Conference.  SoI  have been very busy  making arrangements for those meetings we

have now identified all the delegates to the Conference and news of standard today has a list of all the delegates who will come

to the Conference and besides  on the Constitution.  Its  important that your views should be conveyed  to  the  Conference  so

they have  not only talk to  proposal but also your comments on    those proposals.   And we will try to summarize your views
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and present  them to the Conference that you may also wish to find the delegates to come from  Kasarani  to  the  Conference,

and your local MP  and if you have some views on the Draft Bill, then please get them your views.  We hope that  we    are

allowed to help this Conference by this I  mean that the President does not dissolve Bunge, so  if  we held this Conference then

I hope that we will be able to finish the work of the Conference sometime in November and the Parliament will be able to adopt

the Constitution in early December.   So  let all hope that  the Conference will be  allowed to meet and to do its  work  and  the

Kenyans will have a new Constitution in December and then the elections can be held under the new Constitution sometimes   in

  late February or in early  March and then we have a new government and the new Parliement  under this new Constitution. 

 We are glad that you liked our proposals  if you read our  a report  you will notice that we have taken very careful account  of

the views that people  expressed  from us and we have tried to put these rules and recommendation on the views that we were

given to us by people throughtout the country.  It  was an   easy job for us because  Kenyans in all the country seem to  agree 

on what is wrong with the present  Constitution and what changes they want to see  and  so  that    meant  we  could  work  fast.

Because we did not have to resolve conflicting   recommendation. Kenyans into to  have  basic ideas how they want to live their

life, how they want the powers of the Government to be exercised, and we hope that we will continue to support these ideas it’s

a long way to go  before the Constitution is adopted and  is  implemented  and its very important  delegates to the Conference

know your views and know you determination to see the new Constitution put in place before the next election.  I don’t want to

say very much more I want to thank you all  very much for taking such an active part in  this process   we are  grateful to you for

meeting with us a few months ago, when you gave us your views and we are grateful that you have liked the recommendation its

clear from you comments that you have liked other recommendation with some care  and that a you have come here to tables

your views.  We have hope you  will continue to take  part   on the process,  even after the Constitution is adopted  because  its

important  that  all  Kenyans  know  what    the  Constitution  is  and  that  they  should  know  how  to  use  the   provisions   of  the

Constitution to protect  their rights and participate   in affairs  public  affairs and government feels so  that   all  you  are  able  to

witness  Government policy and you are  to hold Government officiasl  accountable for    the way in which they exercise their

powers and they way in which they spent  your money and its only by the constent  participation that you can expect  to have a

democratic  and   fair    system of Government.  So please don’t think this is the end of the process  its just the beginning of the

long journey which we shall travel together.  Thank you very much. 

Gilbert Omoke:   Let me  respond to  some   questions that were asked  but  the   questions  that  came    after  the  Chairman

arrived  I would leave them to him, but now let us  address   the  ones that came before he arrived.  Someone asked  about  the

collapse of a factories,  industries and   that this  led to  unemployment  problem he is asking how old does  the Draft address

that problem.  We would like to say the Draft    entrences   some  provision  that  will  ensure  that  there  good  management  for

business  enterprises  and  leadership  in  general  that  will  assist  investors  and  therefore  we  shall  be  able  to  have   more  jobs

generated. And he also raised the concern of the Provincial Administration, he was saying its an  extension of the concenctration

of powers  in the Presidents  office, but I would like to say that under chapter  ten of this  Draft  powers  are  devolved  to  lower

levels and Provincial Administration is consequently abolished.  
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Someone also talked about ID cars.  She was talking about passports that it is  hard to  procure a passports.  We would like to

say that its not all detailed that would be put in the Drafts some of the issues have been left to Parliament to make laws to ensure

that people get what they want and therefore some of these issues are in the Draft, report which should be left for Parliament to

consider when making laws.  Then you asked about the public  the toilets  as   public utilities, I would like to tell you that under

the Bill of rights chapter  five you have a right to  sanitation I think that will address  the problem.  And then you also read  the

concern of a person who have retired,  that they  encounter many problems when they tried to get their retirement benefits.    I

think that is addressed under the  provision relating to social security and  abroadly by the provisions of a better  management of

 public funds.  Someone also  talked  about  problems  relating  to  street  children  I  would  like  to  ask  my colleague  Achieng  to

answer that before the chairman can proceed with some of the other question that came. 

 Achieng:   Okay that was Mr. Makokha  --- of the Draft bill article number  37  bills of children.  And again if justice   might

not see  street  children  and orphan we thought     as  such  in  the   Draft  Bill  because  we  are  reading  it   again  with  National

reports but what we have don’t is  not different in this Draft bill between those children with parents those without we  have  put

a  duty in number 37 one that  it’s a duty of  parents  the wider family to fight and stay to make sure proctection  and educate

children, so there we cant capture all children, street children orphan, street children, children from single parents  has also  then

you see the rest of that article  now this has  everything whether education, whether nuitrition, shelter all those  basic needs they

are needed for all children recognizing the status  for all children so they are there. 

Yash pal Ghai: Then I come back  to the question about  ID card  and the passports  and take  the content  in the Draft Bill the

Draft say someone with 18 years has the right to have an ID card  and the passport  so that if you have  any difficulty in getting

this, you can go to  court  you  have   Constitution  right  to  ID  card  and  to   a  passport.   The  question  that  asked  when  I  just

entered  in the room the first question concerned citizenship and that is  foreigners  will be  able to get it  very cheaply or  very

easily.  I don’t think so I think we have said  non Kenyans   who  has lived seven years in the country continuously  seven years

will be able to apply for citizenship, applying they don’t have a right to it.   And many countries now have  ruled that those who

are in their country for five or  seven years  or  sometimes, even less you have a right to citizenship.  People  move  a  lot   these

days from one country to another when, I went to London last year I invited the  Kenyans  living in England to meet me  so I

could tell them about  the Review  Process  and very large members of Kenyans came and when I asked  how  many  Kenyans

lives in England let  us say about  38 thousand Kenyans left to  England    greater   number    live  in  United  State  some  live  in

Canada some Australia  so these days people are moving from one country to another people  left the home in different  places

from the one they were born in  normally they are able to contribute to the economy of the place and  so I don’t believe that we

have made it too easy,  the  people  have left at  seven years    and have become part  of the  community I don’t think we loose

anything by giving them  citizenship.   The  other  day  in  which  we  have  changed  the  seventh  law  is  to  give  the  husband  of  a  

Kenyan  women the right to become a Kenya citizen.  At the moment  as   you  may  know  if  non  Kenyans  women  marries  a

Kenyan man he can become a citizen  straight away.  But if a non Kenyan man  marries  a  Kenyan woman, he cannot  become
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a Kenyans and  we think this is a discrimination we want men and women to have equal rights and so what we have provided is

that anyone who marries a Kenyans and has been married for three years then  he applied to become a Kenyan so it’s a period

of three years  which is in   some  respect   more  difficulty  then   it  is  in  the  present  Constitution.   Because  women  married  to

Kenyans    don’t  have to want three    years they can become citizenship.  I  don’t believe that many people  are  going to trush

to become citizen  or people are going to come to Kenya to become citizen.  Because  we are  a poor   country we don’t have

jobs so why do people  want to come here people  what to go to America or  to England because  the  jobs  there  incomes  are

high a lot of our people  live in poverty so I don’t believe this is going  to  be   problem   and  over  all  people  fellow  who  have

committed themselves  to this country will be able to become citizens and play a more active role  in  Kenyas  affairs.

 Second question was concerned about 90 new members that we have recommended for the  National Assembly.  Many other

people have also commented in this and they do see  why we need 90 more members and I said that maybe that we can have

such 30 or  40 more and so on.  Let me try to explain the reason why we have recommended these 90 new members.   At the

moment  Parliament has    two hundred and ten members who are  elected  from  Constitutuencies  and  then  twelve  nominated

after  the election.  And this one could include those persons who have lost elections  in the Constituencies  and are   brought in

as people  through the back door.  Our system of election is such that its possibly for a political party to win a majority of the

seats in Parliament without having the majority of the vote in the country.  Because  the way    our system  is organized    what

we call the first  the poll system that is to say that  the candidate to get the highest vote when  even if the candidate only get 20%

of the votes.   If you have six, seven candidates it  maybe  the  person who gets    20% gets the large central  votes and so that

process  is not really the presenting the Constituency  it was only 20% won the  person and yet the  person wins  and  if  you

have this kind of results in many many Constituencies, you can  end up with a   situation where a party with  30% of the seat  of

the votes  garned can be the majority probably.   And as  we know  in our country many Constituencies  have  been  drawn  in

such way as to help the ruling party. 

 For example in the last election for a KANU members to win the members needed about  20 thousands votes to win  and for

DP members votes  to win, that member needed about  40 or  50 thousands votes to win.  For  the present  system is not very

balanced is to the advantage of the   of the ruling party. .  So we are proposing that a part from the 210 members 90 new seats

should be created which would be distributed  among multiparty  in proportion  portion to the National votes.  So  that if a party

gets 40% of the National votes, but  only gets 20% of the Constituencies seats they  are  able to get extra seats  on the 90 seats

so that their number will increase.  I can give you   an example from another country in Africa, which have adopted  this system.

 That is the country of the  Lesotho .  Lesotho  has the general elections about  two months ago  under the system  that we are

proposing for Kenya.   The opposition party did  not  party  a  single  seat  in  the  Constitutuency  elections  the  ruling  won  all  the

seats.  The opposition party got 20% of the National votes  so that in the end they  were   given 20% of the seats  in Parliament,

because they got most  of the seats  on the reserve.  Now this  reserve list  and  the candidates  that each  party nominates and

stays to the public  if we   get those    extra seats these are  the people, that we will bring to Parliament.  If  one party gets extra

10   from the  list  they will bring the first ten process  on the l list t and these list  will have to be  published before the election at
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the same time as a party announces his candidates for the Constituency it will announce  list that it has prepared    and for which

people they will be drawn in the Parliament  if they get no seat and  they will be   brought in  the Parliament according to the list

one, two three before  for the first time they will 14. 

 So voters will know before hands  who these candidates are and they cannot be a candidate who has lost election so   that will

not be    possible under this ---- 

 And secondly we are proposing that this list should contain an equal number of men and women candidates   so the  pross  on

the list second men ,  third women ,  forth men and so on so this will bring the more women in Parliament  than would  be  the

case otherwise and  they are also recommending that this list should contain  names of minorities, names of disabled person,  and

names  of  Youth.   Because  these  categories  of  people  don’t  usually  win  election  so  people  have   prejudice   against  them.

Another proposal women and Youth and  disabled, minorities were commend. This is a way  to ensure their    presentation  so

that it solve that important  function as  well   and so we believe  that our proposers  they do involve the creation of new  post

when  (inaudible) and of course its possible if the National Conference also thinks thawt 90 is too much  if we   can  consider

reducing the  number of  Constitutuencies from  210 + 280 and therefore we will  have a small  increment and we can keep  the

total numbers roughly equal to the  present  one.   That’s that  we have recommended  as  you  know  210  Constitutuencies  90

special less to get appropriate   ballots that if you could see  even some have made some comments that  we  are  proposing   a

Parliament   with a lower house of of 300  members and this is too much specially ifmembers  the Parliament  now get  a  high

salary. 

 So that can be reconsidered its not easy of course to eliminate present  Constitutuencies to get the  to possible way  to go we

can  still  give out 118 Constitutuencies electing one member each   then we will have 40 or so  so extra members and  that will 

 get  more no  proportional ---  balance that   presentation and we will still  not have a very large  Parliament  what will be  done

it  is for you to a special  views to talk to delegates  and I am sure   some of them some delegates  are  near your area   if you

want to talk to them and so we could have that adjustiment.  The  relationship between the  Prime Ministers and President, what

we are recommending is that the President should     appoint  the Prime  Minister but   the person he or she  appoints  the Prime

  Minister should be the leaders  of the largest party or  the largest  coalition   in the National Assembly.  So  it  means  that  the

President   appoints  the  Prime  Minister  has   the  support  of  members  of  Parliament,  people  that  you  have  elected  for  the   

President cant just appoint  anyone he has to appoint  somebody who is possibly the leader  of the largest party or  the collision

party.   And after the President  has appointed the Prime Minister the name goes to  Parliament and Parliament  has  to  vote  to

ractify or approve     the appointment of the Prime Minister.

 So what you  [inaudible] control  this by the people  to the MPs the final  word will not from the President  but with people  as

represented by the members of Parliament.   And it is possible and  there are   for Parliament to remove the Prime Minister  at

time  by vote  of no confidence. At  the memont   as  you know is the Parliament passes  a vote of no confidence  against   the
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President, the President can dissolve the Parliament and on  MPs  are  out  of business they have to go back   to fight again for

elections and this means that the members of the Parliament are  not very anxious to  vote against the President  the vote of  no

confidence.  But in our system  the Parliament   votes against  Government Parliament to continue to work maybe will keep their

  seats  its only the Prime Ministers who will have to go and the new Prime Minister has to be  appointed  who will be    more

accountable  to the people.  So they have tried to balance  the  power of the President and  the powers of the  Prime Minister in

such a way that no one person dominates  the  political  system.  You  told  us  and  many  many  other  Kenyans  told  us,  that  the

President  has too much powers  that we must reduce the powers  of  the  President,  that  we  must  distribute  the  powers  of  the

State between  more institutions and many of  you recommended that there should be Prime Minister  in addition to a  President

that is what we have done.  So neither  of the Prime Ministers  can  order  the President  nor can the President  order  the Prime

Minister.  

Sothere is balance between the parts  of the two parts of the   Executives and therefore  we hope   for more accountability  and

 more exercise of  the power.  Because people have told us that there could be a danger of conflict  between the President  and

the Prime Minister and have maybe two we hope what we have tried to do is to separate the powers  of the President  from that

of  the  Prime  Ministers  so  there  are  not  working  in  the  same  area  of  same    subject  and  Agriculture   belongs  to  the  Prime

Ministers    and  Judiciary    belongs   the  President  so   we  are  trying  to  minimize  conflict  between  the  two   by  giving  them

separate  responsibilities.  But I will have to say that in any system of separation of powers  of checks  and balances where one

institutions  supervises or checks    another institution you are bound to get  conflict  they are unavoidable.  What we need to do

is to have a clear rules about the power of each   and clear rules for  resolving conflicts when they  arise.   And we believe that

we have  started the right balance that you must judge  for yourselves.    Some conflicts differences of views are  in  inevitable if

you create   other  institution the only way to avoid that kind of conflict  is to get all the powers  to one person and  nobody in

Kenya not even   President   Moi  wants  all  powers  in  one  person   because  the  President  had  told  me  many  times  we  must

distribute the powers  which today he enjoys. The  old  {inaudible}  for the good system we must  disporse  power    and that is

what we are trying to do and one is also   {inaudible} some point  the President and Prime Minister to  disagree  then they have

to solve the differences and in any  system of government they are  all difference in every human society there is difference I am

sure the difference the way live the differences within a family so the  fact the differences  are   there is nothing to worry about

what we should hope is to have a good system to resolving differences,  so they don’t end  up  in  war  but  each  listens   to  the

other and  they compromise and so we believe that the system of government  we  are  proposing will be  more balanced then

present one  that more people will participate and  the law of Government that if ------  people of different communities to work

in the same government because  we have created new offices and  each will be  more accountable than the present  one.   And

you know  these are  all the  questions  you  have  asked  and  as  we  know  we  have  recommended   that  most  of  the  Ministers

should come from outside Parliament,  because  we  believe that sometimes the President or  the Prime Ministers might  appoint

a friend in Parliament who may not be qualified and so we believe that its important that Ministers should work full time   in the

Ministries   should  not   have  to  worry  about     Constituencies  should  not  be   conflict  of  interest  between   a  Constituency
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interests and interests of the Ministries, that they should have suitable qualification and that is what  we have recommended.  

There are   two more question I think one has about  the section and our proposal  we have two kind of  successions    one  is

succession  of the  President and one is  succession to   the Prime Minister .  Because under our system  the Prime Minister will

have a lot of powers   --- he or she will exercise together and other Ministers in the Cabinet.    At the moment  the President  is

the chair of the cabinet but also  he has  actually power  Ministers are  just assisting him he can ignore any Minister he wants he

can ignore decision   made by    Parliament and our system that the Prime Minister cannot ignore the decision  made by cabinet

and so if the President is to be replaced, maybe because he has died  or  because  he has resigned or  becomes seriously ill, then

the Vice President  will automatically become the President.   Not  the acting President,  he will become the President  as   in  the

United State and the Vice President will be what we call a running mate of the President  in another  words,  when the President

is  nominated  as  a  candidate     for  the  Presidency,  the  candidates  will  have  to  nominate  a  person  as  a  candidate  for  vice

Presidency.   This one will only go for the President  and  whoever  person  is  the  elected  President,  his/her  candidate  for  Vice

President  will become automatically Vice President.   So  it’s for resignation or  illiness we wont have a gap the  Vice  President

will automatically become the President, and remember or when people  vote for the their President  they also vote for the Vice

President. So if the candidates for the Parliament who may be quite popular  chooses  and Vice President  somebody who really

----  or is known to be dishonest,  corrupt  some people  might not vote for that candidate  and the President  and the candidates

whose is popular becomes the Vice President. So people have only been wanting to vote for the Vice President  too,  so that is

what we are proposing.  

Now for the Prime Minister,  the  rule  is  if  the  Prime  Minister  is  removed  and  he  can  only  be  removed  by  resignation,  if  the

members of Parliament by majority  vote have a vote of no confidence against the Prime Minister.    If that happens the Prime

Minister has to go, the President then has to find a new Prime Minister from within the Parliament and maybe the fact that the 

first Prime Minister lost to means that members of Parliament have swifted allegience, they support  from the  Prime Minister to

somebody else and so that somebody else might then be the person  who becomes the  Prime  Ministers.    The  name  will  go

again  in  to  Parliament  for  the  approval  by  Parliament.   Now  its  possible  that  the  its  no  other  person  nor  the  members  of

Parliament has enough support among  Parliamentarians to  be chosen as a Prime Minister.  In that case  the President  will have

to keep trying for 30 days to find somebody who can get a majority   in Parliament.  But  if he cannot after 30 days,  they he will

have to dissolve the Parliament and fresh  election should have to be held.  We don’t believe this will happen very often but the

rule of the Parliamentary system which  has  70% of Kenyans said that they wanted doesn’t mean that the Prime Ministers can

be moved and sometimes the only way to have a new Government is to dissolve Parliament  and have fresh selection. 

 Finally question I believe   I didn’t fully understand that,  probably I think  that was about   christian laws I don’t know in what

context the question was raised, whether in the constext of Kadhi’s courts  or   yes,  okay,  we can place the number of different

kinds of laws that are applied here and its true that we  have not put christian laws, this is because  christian laws  in fact do not
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apply  in our countrym for the internal matters of the church, there are  some rules from the internal organization of the church,

we have some religious laws and those are  applied, but they are not applied or  they can’t  be  applied in the courts  of law they

normally applied by tribunals set  up by the churches.   A lot of laws are  based  in  Christian  principles,  our  laws  are  based  on

British law and these laws in turn are based on christian values. So many of the laws, laws in marriage of monogamy,  of divorce

are already based on christian principles.  Our laws of punishment of crime are  based  on christian values.  So  in one sense we

don’t need especial position for  christian because christian laws have influenced  most of our law six.  But  we do have as  you

know what we call customary law and you will be subject to the customary law of your own tribe in relation to the question of

the family of marriage or divorce, of children or property,  family property.   For  Muslims and Hindus  they also have their own

law explains  and  we  have  proposed  and  this  is  something  which  is  already  addressed  in  the   present  Constitution  that   for

Muslims there will be a special  court of Muslims Judges, Muslims call it Kadhi.  The only matters of personal law not in criminal

there is no sheria law crime as in Nigeria there is no Commercial law of Islam, there is no land  of Islam so the only area  is very

specific questions of family law and only when both parties  to the case  are  Muslims.  So  a Christian marries a muslim  that  is

dispute (inaudible) will not go through Kadhi’s court,  it will go to the normal court.   I  believe those are  the questions that I am

able to answer.  Thank you.

Alex  Maina:   I  know  there  are  many  things  that  many   people  would  want  to  contribute  and  just  like  I  said  when  I  was

introducing   our  questions   today  this  is  just  but  a  launch.  Whatever   you  have  we  have  a  documentation  center  right  ----

MANYO office here,  I will place there  quite a number of fulscaps you are free to contribute to anything that you feel that you

really want to contribute to the Draft bill and I am sure  it will be forwarded to the Commission so that it can be considered.  

 I also gave contacts of the people who will presenting Nairobi to the Constitutional Conference you can call I have given  quite

a number of copies and I will leave contacts here, you can call any of those people  and give views of your contribution so that

they can present  your views  at  the Conference.   I  want  to  give  another  set,  we  are  meant  to  be  here  up  to  two.   Be  very

specific so that we can give people   some chances someone wants to go back  to work who is this ,  you are  going to be  very

brief.

Speaker:   Ndugu  zangu  hamjambo.   Mara  kwa  mara  mimi napenda  kutumia  Kiswahili  kwa  sababu  ndiyo  lugha  ya   Taifa.

Mzee Yash Pal Ghai (end of tape  2)  -----  1963  mpaka wakati  huu vile nimezaliwa ndugu zangu naona ni kama hakuna sheria

ya pombe hapa Kenya, kwa sababu  ulevi umekuwa mwingi.  Kwa hivyo ningeomba Katiba ambayo inatengeneza nimeangalia

katika hizi magazette hakuna hiyo sheria kuhusu pombe mzee sasa  Kenya viumbe vile ambavyo vinakuja vitaisha kwa sababu

ya pombe.   Kwa hivyo  nilikuwa  naomba  hivi  mzee  unapo  tengeneza  ile  Katiba  mpya  nzuri  ambayo  itanufaisha  sisi  kuwe  na

sheria za pombe kwa sababu  kuna pombe  ambayo  inaitwa  chang’aa,  hiyo  pombe  mzee  ningeomba  itupiliwe  mbali.   Halafu

miaka ya vinywaji, vya kunywa pombe tafadhali iwe kuanzia miaka thelathini kwa sababu  unapotembea hapa mzee watu wengi

wajakuja hapa kwa sababu tayari wengi wamelewa.
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 Lingine  vijana  wetu  wale  ambao  wanakuwa  pahali  wanatuiga  sisi  tukiwa  walevi,  wataiga  mifano  yetu  mibaya  na  watakuwa

walevi kupindukia kwa hivyo ningeomba  kuwe  na  sheria  ili  yule  mtu  ambayo  anakunywa  pombe  must  have  thirty  years  and

above.  

Na pombe ile ambayo inatakikana itumike hapa najua wahindi katika sheria ya  Kihindi, waislamu na wakristo hiyo sheria yao

pia wanaipenda. Lazima kuwe na masaaa ya kutumika kwa pombe after job.   Kwa sababu pombe ndiyo chanzo ya kila kitu,

pombe ndiyo imeharibu hii Kenya yetu.  Asanteni hiyo Katiba iangalie tafadhali.

 Pauli  Onyango:   My  names  are  Paul  Onyango  Anyango.   Bwana  Chaiman  I  had  only  a  few  questions  on  the  village

Government.   My  first  question  is,  now  I  can  see  the  powers  have  been    given  to  the  villagers  to  decide   on  the  type  of

Government  they  want.   Now  here  is  a  case  whereby  I  can  see  here  the  village   will  decide  whether  the  village  council  is

appointed by the village elders  or  through elections,  in a case  whereby these villagers disagrees from the mode of Constitution

they want, how are we going to solve this?.   Here is a case  whereby I can see  the villagers have powers  the way I have said,

now what  are  the factors  that are  going to  put  into  consideration  to  determine  the  number  of  council  members  to  be  in  the

council. 

Lastly these village members that have been elected or may be constitute from the elders how are  they going to earn their living,

are they going to be  paid  by people  or  may be getting some allowance any certain sources   of income.   Now  lastly  I  had  a

commend and my commend is on the Presidential election.  I  would like to suggest that since we have witnessed  something in

the current political arena,  I suggest that in a case  whereby we are  going  for  an  election,  let  the  Presidential  candidates  be  a

sitting member of Parliament or  somebody who has  been a member of Parliament  because  it  is  through   Parliament  that  we

have  been assessing  these people  incase where these people  are  appointed these are  may be appointees,  appointed  by  just

one  person and if you are elected we have trust in  you that people love you.  Thank you. 

Nyamori Wanjala:  Good-afternoon, I am Nyamori Wanjala:  I take issue with the Bill of rights it only talked about  the Right

of religion .  Okay that is freedom of religion but there is no  provision for control of cultism which might arise.   Okay there also

another case the Attorney  General the appointment of the  Attorney General.   I  see  a loop hole whereby the AG is a member

of the Judicial Service Commission and it is this Judicial Service Commission that suggest to the President  so I believe there it’s

a way of conspiracy there might be  some conspiracy there.   On the Bill of the Rights again, there is that right of the consumer

but I am not seeing the right of the Producer. Thank you. 

Jonh Mugende:  My name is  John Mugande.  First  I would like to start with the issue equality. When they said that they have

gender equality and again we turn round we said that there are going to be putting aside some seats for women I don’t think for

women I don’t think if that is realistic because you  are  saying that all people  are   equal we should not give other people  those
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chances where they are going to benefit nothing should be found on a silver plate.  They have just to fight the tough way so that 

 when everybody goes there we know that she has fought and she is qualified  we should not just put   aside  seats  for   other

people because  when  you  put  seats  for  other  people  how  are  we  going  to  get  this  qualified  people.   Then  another  issue  is

funding political parties I don’t think if that is good,  because  tommorow everybody will go up forming a political party and the

government has to fund and these money is tax payers money, so these people who are forming parties  they have to know how

they are to fund their parties.  Thank you. 

Kogwecha Kochama:  Thank you very much my names are  Kogwecha Kochama:   I  would like to air my opinion on the bill

of right.  A cording to the Draft Constitution I feel that as  a member of this country I am able to access  medical right .   And I

don’t know whether it will also consist of   the problem  now  we have experience  before whereby  you lose somebody in case

of death they have  been paying a lot of money in the mortuary currently and the common men are  not able to pay that money.

Now I am proposing that if possible let the new Constitution  be  that be  it uncessary generetic  income  from  the  mortuary  be

scrapped whereby an ordinary person or an ordinary family can access  how to collect the body for the burial,  because  I don’t

think or its not necessary for this institution to generate some income from the dead body, whereby  somebody  should get help

from the  relevant authorities to take the body for burial. 

 Another thing is that the price control.   People  used to safety on their own, whereby there was nothing to control  the  prizes.

You know we say we used to say the fingers are not the same in size now where the Minister goes to the shop  a common man

goes to the shop the price is just constant so we pray that  let us have price control for a common man.

Speaker:   In the beginning we found that God created  man and he created  in him in his own image and that is why  you  find

whether you are  poor  or  rich tall or  short  you are  created  in  the  image  of  God  and  there  is  something  we  share  in  common

between the rich and the poor and that is the human rights.  And that is when you take  for example when an MP or  somebody

who is well up,  is arrested   he may not be  taken to jail because  he has a lawyer who will   defend him.  But what about   the

poor  person like me  somebody  who  cant  support  himself  how  will  I  be  helped.   Maybe   I  have  been  sentenced  to  Kamiti

maximum Prison for no reason, simply because  I cant defend myself. Now I am asking the Commission  maybe it should take

an Act where the common person like me maybe [inaudible] should be  given his own lawyer. We  say the people  Mathare this

is your lawyer  incase somebody is arrested you immediate go and report your case to the lawyer and  you will be  defended the

way the MPs are defendant.  And we should talk again now on this section of the  Kenya Police Service the way they are  being

  taken we saw that somebody is a good runner,  he is imposed  in the Police station is a good  boxer   but his character  maybe

this  person is a thief.  So  even if he is employed as  a Police service,  you will find that this person will still promote corruption

and that’s why  you find the Police  upset us   we want more the  village Government to be  given more powers  and the schools
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and let the communities realized the important of the schools a part from  education.  We want the Head masters  of the schools

to do the selection of the members of the communities to be  in  those  school.   And the people  who are  not  speculated in the

school let the   village  the boy with good characters,  the girls of good character  and let them be reamited in the police service

and this will help us to avoid  corruption.  I thank you for that.   

Speaker:   Thank you the committee and the Director of the Constitution.  I  have got   few questions  and first we shall go to

the appointment of the President.  \i have seen a place where they say he should have a degree  how many people  have got a

vision of rigging and yet they have not attained the qualification of the  university. This  will create  a gap   between   mostthe  

most educated  and  the less  educated and    majority are the ones who do have university education  such situation  (inaudible)

those educated and those not educated.   Let the people decide who will be efficient.  

 Another one is about natural reasources.  I have not seen where they say our resources mostly  minerals  should be mined  and

 processed  in  our country instead of us sending  the    raw material to another country then we get the  product  which  is  not

expensive.   Otherwise let us process the material in our country so that we save the product and  enhance  the economy of the

country.  Another the  last one,  they have abolished the provincial,  chiefs, Dos etc  according to the  provision you have  state

and   instead they are   bringing  in the Kadhis court  and ----  if   I  am not a muslim can I go to Muslim to get the rules of the

Muslims it cannot appear, we should have a consensus  so   general conscious of all the people  the court  of the all the people

and  not  it  led   by  the  Kadhi  system   which  is  of  the  Muslim  community  and  this  case  it  will  bring  discrimination  between

Muslims  and  those  who  are  not    Muslims.  So  let  us  have  a  court  which    accommodate  both  the  Muslims  and   the  non

Muslims.  Thank you very much. 

Speaker:  Thank you very much Professor Ghai.  Let me just ask you personally   three question  read to you.  Why did  you

consider establishing of the Supreme  Court  and yet it  takes  more than 15 years   to say to reach the Court  of Appeal  in our

cases, we have.  Situations where  we  take up to ten years then to  get to the High Court why then the Court of Appeal it is too

expensive for us. 

 Secondly,  is the land ceiling   did you consider  putting a ceiling  on land holding there are  some people  with  over  a  hundred

thousand acres of land in this country and there are so many squatters.  The last question is   the calander of Parliament is there

a day, where, did you consider putting a day when Parliament is closed officially    not to  be used as  a tool   of elections   as  it

happened this time. 

 The last question is why did  the Commision leave out calls for  Majimbo federalism.  Thank you and thank you for stomacking

so  many intriques  question.  Thank you.

Professor   Yash  Pal Ghai:   I  may  not  able  to  answer  all  the  question  but   I   want  to  tell  you  that  I   shall  be  coming  to

Kariobangi on Saturday  at 2.00 o’clock  and I will be  there for about  two or  three hours,   so in   you come to that meeting I
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don’t exactly where    it   is but I am sure  you can find  it.  Some groups in Kariobangi have organized the meeting for people

from different  settlements  in   Nairobi  and  will  plant  some  peace   trees  for  few  minutes  and  we  have  a  discussion  of  the

Constitution so  if you are able to come there please come and we will   have more time  to carry on  with the discussion.  But

not unfortunately I have to leave because I have the meeting in  Nairobi which I left office to come  and I promised  I would get

there before three.  

So  I  may  not  be  able  to  answer   all  the  questions   but  my  colleagues  will  then  take  over.   On  the  question  of  village

Government you have noticed that we haven’t set  out in details about    the powers   of the different levels of  Government  we

have discussed with  all the District and the  Nation Government  but we hae not done the details.  We   have to continue the

work on these question and we hope that before the Conference we will have some more details to present  to the public and

then to the Conference.    We will need  to look a  little bit more closely at     all the structures  in  the  Government  and   what

functions they should have  and what kind of payment they will get.  We are  not intending really to have  paid  officials  at  the

village Government you see  the village Assembly as  a body which will meet the ----  and make decision about    affairs  of the

village.  And the  maybe some resources    coming  to them for development   that you don’t see  that the village Assembly as

consisting of the people working   full time  there and are being paid we could not  form that.     There are  thousands of villages

and if are started paying 8 ir 9  people in every village we don’t have the money. The idea of   village Government is to enable

people  to   make  decision  about  themselves  to  give  them  some  resources   if   they  can  use  for  local  development  and  they

contribute  their own time  by working   the village Assembly.  I don’t whether  it’s a question but  councillors  or  the number of

Councillors I couldn’t hear properly.  

Anyway  I didn’t get the question   and my colleagues  don’t seem to have either.  We have   not given detail what we have said

is that,  the Council will  have the  power  to    impose    taxes  but we think that most  of  the  money  through  taxation  will  be

collected by the  Nation Government. Is more economically to have collection by the Nation Government but we have provided

for is that this   taxation or  the  revenues from taxation will be  redistributed and  a fixed proportion will go  to  Districts.   We

again now working on the details and we hope  that by the time we go to the Conference we will have more details.   We have

recommended there should a committee  of the  [inaudible] committee which will meet every four years  which will look at   all

the National Revenues and the resources  and then say what percentage of that should go to Districts what percentage  should

go to location and what should remain with  National  Government.   We  do   realize   that  its  very  important  to  give  Districts

resources  if they are going to discharge the responsibilities.   In our    proposals Districts Government should have many   more

powers than they have at  present  and therefore they should not need money and human resources  so that  they can carry out

their functions and we hope that in a weeks  they can publish a supplementary  power  indicating  we financial  arrangements. 

The other question was that the President should come from the Parliament,  we said there should be a separation between the

President and Parliament as there is between Parliament and the Legislature.  That is the recommendation we have tabled,  and
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the President unit have a right to address Parliament work out laws that have been approved by Parliament and ----  be  able to

say  no  if  those  laws  are  against  the  Constitution.    So  he  will  have  some  of  the  functions  that  the   present  President  has

presenting  the  Parliament  that  we  were  told  and  we  agree  with  that  proposal  that  the  President  should  be   separate  from

Parliament  so  that  Parliament  is  able  to  exercise  it   powers  freely  and  independently  and  at  the  moment  the  President  can

dominate the Parliament and there  will be  one until just few weeks  very few members of Parliament were able to criticize the

President.  So  if  they  are  separate  each  has   he  interpret  his  or  its  own  functions,  we  believe  we  will  have  more  balanced

Government and more re- accountable Government. 

 The AG is being a member of Judicial Service Commission  is interesting permit  about  the Attorney General is  advisor  the

President  but also because  they are  proposals  the Judiciary Service  Commission will actually advice  the  President   on   who

should be appointed the Attorney General and so there is an appropriate  that  the  Attorney  General  should  be  therefore     a

members of the service Commission  is something that  perhaps we can all  (inaudible). 

 Inaudible   we have introduced many rights   to  protect  take  the property  we  have  the  right  here   for  much  stronger   legal

system, much better    protection of rights and producers needs to have good legal system so that they can  make contracts  and

 other collection that amount to free      Government,  where there is    good Government  where  they don’t have  to   bribe  

Ministers and so on and we have tried to provide for a clean Governement so  in this different ways  producers to  benefit  from

the Constitution. Some of you don’t seem to like our proposal also giving women more representation,  we believe for a period

of time atleast  women do  need  special  system.  This  is  not  something  that  we  want  to  make  a  permanent    feature   women

should be given a role  at least half they always  say they are 52% of the population and  if that is so,  then they do need special

protection because they have the would they have numbers in  government   history we know that women have not been able to

play a full part in Parliament.  You know Kenya has got almost  the worst    records in African almost in the World for the small

number of women  in Parliament,  a lot single   women in the Cabinet and we should be   ashamed of this as  Kenyans.  Women

should play full roles in  public  life.  So  we  are  very  proud  of  other  recommendation  of  women  and  we  hope   you  will  also

support it .   It is a set  of provision to enable women  to compete equally with men to gain experience of politics,  of public  life

public  service and we believe in  a few years  we shall not  need  this  special    provision ,  the women will be  able to compete

on equal basis we will remove  our prejudice against women,  we will accept  them as people  of  talent  and  ability and  there

will  be no need  for  special  provision.   Okay  in the next ten  fifteen years  we believe it is  necessary,    Uganda  has  found 

the same experience,  Tanzania has the same experience they  provide  for  special  seats  in  Parliament   or  special  seats  in  the

Cabinet and   special   accommodation in the public service and we believe that is necessary for us so we go up to   be  affair

Nation and we are able to benefit from the many talents that women have. 

On burial rights again I didn’t follow the entire question but we have the only Constitution in the world which   talked of the right

to  burry  people  in dignity.  And I can tell you  how that provision came round I was in Kariobangi about  eight  nine  months
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ago there was an Italian priest  of the Catholic church there, who has now left the country he has worked lived in Kariobangi for

  fifteen years and he told me that one of the most  difficulty aspects of the life of people in  Kariobangi  is  to burry their people

 and  he told us very moving stories on how    people sometimes  take   the  corpses  of the reality of the children all the way to

Nyanza  or somewhere else so that they can burry them  they can’t afford to   burry them in Nairobi  I was so moved  by that

and I said the Constitution must   specify to burry in dignity.

And I quess there    is not a  Constitution in the whole world which has that right so we are making the Constitution for Kenyans

and we know  there are  problem, difficulties  and we want solve them.

 As my colleague said yes we can’t put everything in the Constitution then it will become you know thousand pages and   very

busy  just carrying it so we believe that the Constitution  is to established gender  principles of fairness  of equality  of lack of

exploitation  attention or access to food and  within those    principles,  Parliament   will make the laws  about  pricing   and  so

on and its policy decision should be make the Parliament by Government  these circumstances  change  from month to month

year to year  and some  times price   control is useful sometime its not also useful,  sothese are matters   of  policy to be   left  to

Parliament and people generally.  I think  I don’t know I have  inaudible first of all I  forget the question that was asked  I think

the question was just, thank you  I am told that the question was about  those who cannot afford to go court  or  use the lawyer

because they are  poor  or  not educated .  We have  provided   for a  new  organization  or  new  institution  we  call  it  the  public

defender  it appear in the chapter on the  Legal and the Judicial sytem and we have said that the Government should set  up an

offices just as the office of the Attorney General which does work for the Governement. There  should be an office of the public

defenders and responsibility of that office to  work  for the people.  So if  you have been charged  with an offence and you don’

t have money to hire the lawyers you can go to this body and  they will  have to provide you with a lawyer.   If you have dispute

with your neighbours and the question of lawyer is concerned you can go to this body and  find  a   lawyer for you or  they will

represent  you   inaudible of the lawyers .   So  we have     accepted   we will have an institution which  we  recommend  should

have an office and the beginning in  every Province and the Districts so people  don’t  have  to  travel  distance  to  get  the  help.

And we hope that the Government or the Parliament will accept this and set up an office which will employ many many lawyers

who  will  devote  all  the  time  to   working  for  the  people   without  any  charge  because   they  will  be  paid  a    salary   by  the

Government. Just  as the Governments own work is done  by paid lawyers in the Attorney General office. 

 Education requirement well again most Kenyans say that we need to raise  the  level  of  education  and   professional  skills   of

elected   officials whether they are  Councillor or  in Parliament or  the President.   And we  received (interjection) can we have

responded to that  if  we believe ourselves that life has become very complicated if you are  going to  (inaudible) for long time

whether Ministers should  have degrees and   then we thought   that maybe   it was a bit drastic  change to bring it  at  once  and

so  we have set that Ministers, members of Parliament they should be of form four  education but for the President,  degree.  Of

course  it may seem a  discrimination against   those who don’t have a degree  that you must remember that the President  has

many responsibilities,  I believe myself that while the degree  does not guarantee a good President  or  wise  President  wisdom is

not the same thing as  the education,  we nevertheless believe  the President   has to read lots   document,    to  follow  complex
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papers and someone who is not  a graduate will find it  difficulty and will instead of doing work   will  go  round  the country

addressing  meetings  and  not   sitting  in  the  office  and  doing  the  work   that  the    President  should  do  and  so  we  have

recommended that.   But we have  said that the first election under the new Constitution these rules will not apply similarly the

rule of  Age  will not  also  apply  we  have  said  the  President  cannot  be  more  than  70  this  will  not   apply  the  first  election

because  we realise  that the election  compaign will be  on  and the number candidate  who  are  above 70  we did not want to

disqualify them  therefore for the first election Kibaki, Nyachae and the candidates  even those are  over 70 but in the future this

limit will apply.   The Medical Association told  us that   while some people  are  70 can be quite  active  as   indeed    the  two

candidates are many people after 70 decline  in their faculties     and as    one who is getting close to 70 myself  failed I can tell

you that my memory is  not what is used to be  and I am not working  as  well as  I used to.   I  think its important to recognized

that and to have some agreement. 

 Why   the Supreme Court  while we believe that  we need a strong court  the court  which will have very qualified lawyers and

which will protect  the Constitution,  which  will  supervise  the   entire   Judicial  system.   As  you  know  our   Judiciary  has  been

accused of  being  corrupt and  not  being the competent  maybe one reason, cases takes so long because  the party is willing to

get the money the Judge wants  before the case  never resolved.   We want this new  court  to   have  the  new  Judges  who  are

completely  honest and they will   supervise   the law   courts  and make sure  that things move fast.    And we have said in our

report,  this is not on our own its in the Constitution Bill,  that  Justice must be speedy, people shouldn’t have to wait for months

and months and years  and years.   Some  people  even  have  to  wait  in     in  prison  waiting  for  the  case  to  be  heard    that  is

completely  unforgiveable. People should not in prison  for ten years or five years before they can be trial and  I want just myself

to recommend that if a person has been  in remmand for six months and has  not come to trial,  the person should be released

fulstop you cant give a person inaudible.

 That is   other something that can be  raised    at the Conference and we can put that in the Constitution, but we want to speed

up  we want the Judiciary to be   completely a new institution committed to the welfare of the people,  respecting rights  of  all  

accused and even  prisoners.    We want prisons to be   humane places so that the function of  the  purnishment  is  not  revenge

because  revenge  is  something  we  leave   to  God  the  functions  of  punishment  is  rehabilitate  the  person  to  bring  back  to  the

communities to lead  the honest   life and  our prisons   are  not performing that function  they  are  making  criminals  even  more

harden criminals  and that is not  what prisons are for at all we have said these things in a report and we are  putting them  in our

Constitution.  So maybe this point could be raised and if all recommendation are followed we will not have to  wait  ten years  to

  go to the court of Appeal you wont even have to wait a year  to go to the  Supreme  court and we believe that more resources

should be given to Judiciary  better  training, better squalified people  should be   appointed as Judges.

Ceiling on  land  holding  well  we  get  discussed  it  and  many  many  recommendation  we  received  from  people  and   that  there

should be  land  ceiling.  We  could  not   make  especial  recommendation  on  that  for  two  reason.   One  is  that  it’s   a  complex

question you see if I need land only for my house,   then I  don’t need more than  a quarter  of an acre  I  can build quite a nice
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house I can have small inaudible.  If I wanted land for  a factory I may  need ten acres or even  ---- for a big factory    if I  need

land for farming ,  I  farm with my family and maybe I need ten acres   if I  am doing    commercial   farming    maybe  I  need  a

thousand acres.  So we   found it  difficult  to have a particular figure  we could say is the  ceiling.  And when we went round the

country  seeking public opinion , views of the public and everybody said we have the ceiling  I used to  or  sometimes now how

many acres  should there  be.   Then they give  different answers some said 100 acres  should be the ceiling ,   others  said  one

acre or half an acre,  they  said every Kenya must have farm land and this could maybe you can only have half an acre  so we

couldn’t get  any consensus.   The second reason was   is that as  you  know  there  is  special  Commission  on  land  headed  by

Charles Njonjo  and they are  going to make very  detailed  recommendations.  We decided that our role    in relation to land

question  was to    look at broad principles more of the details and the details is being  worked on by   the Njonjo Commission.

So we left it to them what we have done in the  Constitution is to provide some general principles  and one of the principles is to

fight  landlessness,   that the  most  of     people   who  are  squarters  and  have  no  land,  we  must  ensure  that   there  is  housing

available and so on  and if the Government takes those proposals seriously they may have to impose some  ceiling   on land they

will  have to ensure  in shows redistribution of land,  to get titles to people who have lived as squatters for a hundred years if   at

all by the Nubian in Kibera that they have lived  there for hundred years and they came there  when the whole area  was a forest

they cleared it.   They have  lived  there for three to four generation and yet  they don’t have titles and others  come  and  grab

land.  So we have said please give the  title to the people who have  lived  in a  place for so many years  they have built homes

there so in  this  ways we are trying to solve the problem of homelessness,   squatters and so on. 

 And finally question  that I heard is about  the Majimbo I don’t know exactly what the  question  was,  but   you  will  note    in

chapter I think is ten,  chapter  on devolution that we have indeed recommended a  kind of Majimbo.  The difference from the

old  Majimbo   and  what  we  are  recommending  is  that,   under  the  old  system   power  went  to  the  Provinces  we  are  saying

powers should go to the Districts.  We feel  that if  power goes to the Provinces people may  still    feel  feel as remote  from the

Provincial capital as they feel from Nairobi.   When we went around the country people  said they want power    because   they

want to solve   problems of land  because  they want to use the tradition institution ,  the elders  to solve the problems because

they are  concerned about  needs  in the area  ,  about  schools  in areas,  about  clinic in the area  and  therefore to achieve these

objections   power should go to the location and  to  the Districts.  If powers  goes to   Nakuru,  or  Mombasa or  Kisumu, there

is no guarantee  that it will go down to the people and they may still  be no  better off in terms of  roads  ,  schools or  clinics.  So

 we are recommending power to the Districts.  But as I said  every set  they are little while a go, these are important  for powers

  that will  to  Districts and then to  location.  So we have recommended Majimbo of a different kind that we had in 1963. And I

believe myself that the Majimbo we are proposing   us better than  the one that we had    very briefly  in 1963   and it will have

more  co-operation   between  National Government and  Districts  and  people  will   more   directly  get   involved,   the  nearer

power comes to    people, the    more easier for them to    actually take part in decision making and administration.  The  further

power is  from where you live the more you have to elect members and as  you know everyone told us last time those who elect

MPs you   will never see  the MP and he doesn’t really help you. So if   you have the central   the Government the same thing

will happen , you will elect these people they will go many hundred miles away and then you wont see them.  This power  comes
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  only come to villages , locations, Districts you are there  all the time you are  living there you are   watching   these people  and

therefore we think its  a  better  system of  Majimbo than  that of  1963.   I  have to leave  now  and  I  am   sorry  to  leave  you

before the  meeting is over that my colleagues who know this Constitution better  than I know, let them answer your  questions

and maybe some of you will come to these meetings on Saturday and we will have  time to continue with the discussion.  And I

thank you onces again for your interest and I want to thank members of 3   Cs  for the work they have done for us throughtout

the Review Process and   let us hope that  we will   have  a good    Constitution  quite soon.  Thank you. 

Alex Maina:   Thank you very much Professor   Yash Pal Ghai.  Okay tungependa  kuwauliza  kama  mna  maswali  machache

ambayo si marefu sana na hatutaki watu waelezee kitu wanataka  unakuja unasema kitu kimoja na utasema kile kitu hakijasema

na hao waliozungumza hapo baadayem tafadhali usielezee unataja kitu na unachia mwenzako nafasi.  Na  wale walio na maswali

ambayo wameshaandika kwa karatasi hamtaongea tutapea tu watu wawili ndiyo tufunge hiki  kikao. 

Samson:  I am called Samson. My question is very brief its about acquiring a legal document that maybe an  Identity card,  bith

certificate or a passport.  This case whereby people from border Districts that is maybe Mandera,  Busia,  Bungoma when they

go to maybe to apply for  these things they are told to go  to their home areas because they are from border  Districts now  they

find  it difficulty  a person like me maybe Idont have bus fare to travel along to Western it will be a problem.  So ningependa the

Commission ……….. 

 Okay asanteni mara nyingine.  Swali langu ni jibu  ni kuhusu kupata  vyeti vitambulisho, chety cha kuzaliwa au passport.   Mara

kwa mara  wenzetu kutoka katika sehemu za mikoa  ya mipaka kama vile Bungoma, Busia na Mandera  kule tunapoenda hapa

mjini kutafuta vyeti hivi, tunaambiwa twende katika sehemu zetu za nyumbani kule border  Districts pengine mimi labda ni born

town lakini najua wazazi wangi  nimekuwa nikiambiwa wewe ni muluhia unataka mahala fulani  si District yenu ni fulani.  Lakini

kwa  vile  pengine  wazazi  wangu  hawako  kwenda  katika  sehemu  hiyo  napata  ni  vigumu  sana.  Sasa  inakuwa  kwamba  mimi

sitapata  kitambulisho  je  ningependa  kuuliza  Commission  iweze  kuweka  au  kama  kuna  mashariti  kama  haya  tungekuwa

tunambiwa ya kwamba watu wa kutoka sehemu za border hawastahili kupata vyeti hivi. Kwa hivyo ningependa kama ni Katiba

mpya ambayo inaundwa wengi wetu kutoka sehemu tumesumbuliwa sana kupata vitambulisho na wengi hawana kwa sababu ya

vikwazo kama  hivyo.  Thank you very much.  

Achieng:   (inaudible) That is right my dear  inaudible too much noise in the background.

 Alex Maina:  Tungependa kwanza kumaliza hiki kikao na kwa hivyo ningependa mtu mmoja aje  atuombee.  Andika kwa hiyo

karatasi wataenda kusoma.  Okay.  Unataka kutuombea tafadhali andika swali lako uandike kwa karatasi.  Nani atatuombea. 
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(Discussion on the floor. )

Gilbert Omoke:   Hebu tuelewaneni tafadhali mambo  ni  mawili  ambayo  yametokea.   Ya  kwanza   tape   imekwisha  tape  ya

ku-record  and we really want you give your views anyway lakini ndiyo kwa maana mmepatiwa hayo makaratasi  angalau  mtu

hajazungumza aandike. Siyo jina peke yake andika maoni yako kwa karatasi mpeleke ilifanyika hivyo kwa vikao  vingine tayari

na zimefanyika na zimefaulu hata maoni za watu mengi zao pia zilikuwa zimeandikwa na zimefaulu kwa hivyo tuelewaneni andika

tu maoni yako kwa karatasi halafu upeane.  Ni sawa tu  bado, karatasi ziko utapata. 

Prayer:  Ladies and gentlemen I think we better pray and then you complete writing your questions and hand them over let us

stand  and  give  thanks  to  God.   God  our  father  we  are  here  before  you  ,  thanking  you  because  you  have  given  us  a  great

country,  thanking you because  you have given us great  people.   Thank you father because  you have awakend us so  that  we

can think and talk and ask about  the state  of our country,  we pray to your holy name and now dear  father all those who have

involved in this we know is a big job to do and its tedious and tiresome.  So please bless them in  all  that  they  do  father  that

there maybe  justice, father  there maybe love among our people, father we are going to the elections be with  us  we refuse all

violent that may happen in our country and now dismiss us with your blessing forever we go whatever we do be with us to the

good of our country and we ask this in our Lord Gracious name. Amen.   Thank you so much.  

Meeting ended at 3.30 p.m.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
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