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DISSEMINATION OF REPORT AND DRAFT BILL, KIHARU CONSTITUENCY HELD AT MURANG'A
COUNTY HALL ON 16™ OCTOBER 2002

Commissioner present:

Com. Githu Muiga:

Secretariat in-attendance;

AnneWairimu Miki - Ass. Programme Officer
Grace Gitu - Verbatim Recorder
Njeru - District Cordinator

The meding sarted at 11.20 anwith Com. Githu Muigai in chair.

James Waweru: | think | am cdling the meeting to order and we dhdl start our sesson with a brief prayer made by father
Joachim Gitonga. He aso happens to be the Chair person for that committee that deat with Conditutional issues  in this
Condiituency. Father Gitongalead us in prayer.

Father Gitonga: Tuombe: ( prayer in Kikuyu)

James Waweru: May | take this opportunity to welcome our Commissioner Githu Muigal to Murang’a and by extension and
without teking alot of timelet us have some consensus.  The fird consensus is of course that mobile phones must be off so
that we can have a dlear sesson. Then the next consensus isthe language. Mngetaka tutumie lugha gani.  Kikuyu, Kingereza,
Kiswahili,- yote mix- Kikuyu. But Kikuyu kuna watu ambao hawataglewa. | can see they will not falow hata Kizungu so use
any of the languages. Okay | think we shdl get dtarted dright dright. This is a better pogtion what | was thinking is that
tumekubdi tutumie Kiswahili, Kingereza , Kikuyu yeyote ile wewe binafs utaskia is not disurbing you. But | don’t want to
give any commands at this juncture, | just wanted to welcome the Commissoner who  came from Nairobi and dso to
welcome dl of you to this sesson where you have come to ddiberate on the Draft Conditution to disseminate, give other
views, give other comments and because we are alittle bit late | just want to welcome our commissoner from the CKRC to
guide us on the way forward. Later on,. | will be a participant like any other participant. | will give my views like any other
participant but | will briefly char this moming sesson so that we can get started. Today have dso  another sesson a



Kangema Socid Hal so those participants from Kangema Condituency are at Kangema with another Commissioner and our
Didrict Cordinator onthe Conditutional issuesin Murang’a Didrict Cordinator Bwana Njeru isat Kangema but we shdl ill
move forward. So Bwana Commissioner Githu | think it is high time that | hand over the mic to you so that you can give

guiddines on how we shdl move forward. Thank you.

Com. Githu: Thank you very much Chairman. Kilamtu anadlewa Kiswvahili? . Okay jina langu ni Githu Muigai. Asante sana
mwenye kiti, ninashukuru sana vile mmetukaribisha hapa kwenu. Jna langu ni Githu Muigal namimi i Commissoner wa Tume
hi nina  ma-officer wawili, yule ambaye ananasa sauti pae anaitwa Grace Gitu na yule mwingine anaitwa Warimu. Tuna

nahodha wetu ambaye hakuingia hgpa anaitwa John Munyua kwa hivyo tumefika watu wanne kutoka Nairobi.

Kitu cha kwanza ningependa mutuwie radhi kwa sababu tumechdewa kidogo, tulipitia barabara yenu mpya kwa sababu
tulikuwa hetujui kwamba haijakamilishwa kujengwa na ikawani vigumu kufika wekati  unaofaa.

Kitu chapili ni kwamba kikao cha leo S0 kikao kirefu kwa sababu tumekuja kutimiza ahadi tuliowatolea ya kusema kwamba
tukimaliza kuandika report ya Katiba na ndiyo hii hapa, namimi natumaini kwamba mmeipata kila mtu amepata copy ya hiyo
report. Tulissmatutarudi hapa kuleta hiyo report na tena kuleta report ingine ya maana zadi na ndiyo hii, na hii report ndiyo ya
Kiharu Condtituency inaonyesha yae maoni nyinyi wenyewe mlitoa kwa yae mambo yote tuliosungumzia yanayo husu Katiba.
Na tungdlipenda sana nyinyi nyote kila mtu apate nafd ya kuichambua na kuangdia kama yae yote mliyosama yako ndani ya
hiyo report.  Kitu kingine na cha mwisho ni kwamba tulisema tutakapo andika sheria yenyewe mpya ndiyo tunata Katiba,
mapendekezo ya Katiba ndiyo haya tutakuja tena ndio tuzungumze na nyinyi tujadiliane tena msema kama yde yote
mliyoyasema yako au kama Kama mna mengine yae mngependa kuongeza au kuna mengine mngependa tutoe.  Kwa hivyo
kikao hiki kinahusu hayo mambo matatu.

Kabla hatujaanza, ningependa kuwakumbusha pahdi tumefika sasa katika hiz harekati za kurekebisha Katiba yetu.
Mwanzioni tulikuja hapa kwenu na tukawa pamoja na watu wa makanisa , waimu na wengineo, tukawa na masomo ya raa
yanayohusu Katiba. Na katika masomo hayo ndiyo tulizungumzia jinzi ya Katiba ya serikdi, ya sheria zinazounda serikdi na
mengineo. Baadaye tulirudi hapa na kuchukua maoni yenu ambayo ndiyo yae meoni sasa tumeweka kwenye hii report yenu
inahusu Condtituency ya Kiharu.

Sasa tuliketi chini na kuandika report ambayo nimewaonyesha. Hii report imeandikwa  hapa kwa kimombo imeandikwa short
verson. Yaani kwa Kiswvahili ni kusema hii imeandikwa kwa mkutasari tu.  Kuna report kubwa sana ambayo iko ingpitia
page mia Sta na hamsani ambayo inamambo mengi zaidi ambayo pengine tungelleta hapa hangetusaidia sana kuzungumzia yde
mambo tunataka na ndiyo tukaeta hii ndogo.

Na kuna hii Draft ambayo tumesemani mapendekezo. Kutoka hapa tunaingia mkondo wa mwisho wa kazi yetu. Kwa sababu



wengi wenu mmesoma kwa magazette wiki hii tutakutana kule Bomas Of Kenya tarahe ishirini na nane na Mungu akitujdia

tutamdiza tarehe ishirini na nane mwezi ujao, au tutakuwa tumemdiza kablaya sku hiyo kufika

Tutafanyge huko Nationa Conference?. Huko tutgadiliana ndiyo tukubdiane vile Katiba ya mwisho syo Draft , Syo
mapendekezo ya mwisho itakavyokuwa imeandikwa.  Hapa kwenu Murang’a mna Didricts tatu Bwana Chairman, lakini
hapa tuko Murang’a Didrict mna watu watatu ambao mmechagua Sjui kama wako hapa pengine one of them is here, father
yuko hapa, Bwana Chairman yuko hapa na  kuna mama mmoja pengine dikuwa lakini akarudi. Hawa watu watatu ndiyo
watakaofika kule na kusmamia Didricts yetu na ndiyo watakao peleka yae mambo ambayo tutakubdiana hapa leo. Kwa
hivyo hiyo Nationa Conference inamaana zaid nandiyo mkondo wa mwisho na tukitoka hapo Katiba itaenda kwa Bunge na
vile sheria imeandikwa, Bunge haitaongeza au kutoa kitu chochote ambacho tutakuwa tumekubdiana kule Bomas of Kenya
Tumdewana? Kwa hivyo mkutano wa leo una maana zaidi kwa sababu ni lazima tuzikizane kama kuna vitu vyovyote
tungependa kuongeza au kutoa au vinginevyo.

Kabla hatujaanza, tena nataka kuwakumbusha mambo mengine mawili. Jambo la kwanza, mgulizane kwa nini tulissma hivi na
vile navinginevyo nahaiko kwenye Katiba. Ni kwa sababu Katiba hawekwi kila jambo, Katiba inavekwa yade mambo ya
maana zadi, yade mambo ambayo ni lazima yadezwe kwenye Katiba yenyewe. Mambo mengine tunaweka kwenye sheria za
Kenya Kwamfano kwenye Katiba tunaandika kwamba kilamtu ana haki yakumiliki shamba pahdi popote katika Jamhuri ya
Kenya. Tunaweza kuandika kwa Katiba pahdi utapata title deeds? Hapana, kwa sababu bas tukiandika hivyo Katiba
itakuwa kurasa kama dfu mia moja. Kwa hivyo kwa Katiba yenyewe tunaandika tu yde mafupi ya maana, yde mawe
ambayo ndiyo yangienga nyumba kwa kona. Katiba ni lile jiwe la kona ambao ambacho linesmamia mzing wa sheria zote.
Kwa hivyo usulize kwa nini pale hawgjandika kitu fulani ambacho hakiwezi kuandikwa hapo, kitandikwa kwenye sheria za

Kenya Kwa mfano, masomo. Kwenye Katiba tunandika jambo kama

a Ni haki yakilamwananchi kupata masomo yamzingi.
b) Tunasemani haki ya kila dhehebu kuanzisha shule zao na kuongoza hizo shule kulingana na dini yao na mila zeo, lakini
hatuwezi kuandika ndani ya Katiba kwamba Board of Governors ya shule itakuwa watu kumi.Tunadewana? Yde

mambo ambayo yanaingia kwa Katiba ni yae mambo ya maana zaidi ambayo inesmamia sheriazingine

Jambo la pili, nataka mkumbuke kwamba Kenya kuna makabila 42 kuna dini za kikristo hatuwezi kuhesabu hizo ni nyingi
zadi- kuna dini zingine za kiafrica pia hatuwezi kuhesabu. Kuna dini za kidamu, kuna za kihindi na kuna zinginezo. Kuna
wazungu, kuna Wahindi, kuna Waarabu na kuna wengineo. Kwa hivyo mkisoma hii Katiba ambayo tumeandika mkumbuke
kwamba ni vigumu sana kuandika yae yote ambayo nyinyi mnayoapenda, ni nyinyi mlioyoatisha kwa sababu tuliandika Katiba
ndiyo ilete watu wote wa Kenya pamoja. Kwa mfano, nyinyi mlituambia hamtaki Mgimbo , mlissma Mgimbo yanagawanya ,

watu wa K enya yanazorotesha uchumi na mengineo.



Tulienda Kenya nzima tukapata watu wengi zaidi waiosema hautaki Katiba ikiwa hana Mgimbo. Mnagdewa? Kwa hivyo
ukisoma yae unayoaona hapa ukumbuke kwamba wae wako kando nyinyi mko kando na S tungaribu kuwdeta njia ya
katikati. Mfano mwingine. Nyinyi mlituambia hamtaki pombe. Pombe zinaharibu watu, watu wanakuwa vipovu, wengine
mwinglient chochote kile, lakini mangilie tembo. S Waswahili tumekula mnazi kutoka zamani na hatuna shida na mneai.
Tukaenda Kisumu wengine wakasema, hapa 99 tunakunywa chang’aa ndiye kinywgi cha maskini angiburudisha nacho
akimdiza kazi. Tukaenda K akamega wengine wakasema hapa tunakula buzaa na mangilie buzaa tafuteni kazi ingine. Mnaona
pae sasa. Kwa hivyo ni vigumu sana kuandika mambo pale ambayo kila mtu atekubdiana nayo. Tungaribu kufuata yde
ambayo wengi wetu wanao nia nzuri. wanaweza kukubaiana nayo na ndiyo pengine unakuta pengine tumesema kuna
Parliament itagawanywa. Mara mbili, kuna chumba chajuu na kuna chumba cha chini. Kuna Prime Minigter, kuna President na
mambo mengine na nyinyi wenyewe mnguuliza kwa nini haya yote yanafanywa, ni kutafuata ule mamamo wakadri ambao
utaleta kilammaoja ndiyo akubai kwambass tunaweza kuendelea kamanchi moja.

Na lingine zingine, jambo la mwisho, mukubdi kwamba kuna mambo mengi ambao 99  kama wananchi ydikuwa katika sheria
ya Kenya lakini tulikuwa hatuygui. Lakini sasa vile Katiba imeandikwa kwa magazeti, imdetwa kwa radio na kwingineko sasa
wananchi tungua na tunauliza mambo na tunauliza maswvdi. Kwa mfano, watu wengine wameshangaa kuona korti moja
ambayo inaitwa Kadhis korti nawatu wengi wameniuliza kwa nini nyinyi mmeenda kutengeneza korti zingine mpya ambazo zina
nguu kushinda koti za kawaida, na nimewaambia kwamba koti  za kwanza Kenya za Wafrika zlikuwa Kadhis korti mwaka
wa 1898. Kwa hivyo hatutengenezi koti mpya, hizi ni koti ambazo zina migka miamoja na kurukia. Vile tumefanya ni ndugu
zetu waridam wamesema hii Kadhis koti haifanyi kazi vizuri kwa sababu kadhi yuko Nairobi na Kadhi yuko iko Mombasa
lekini 99 wenyewe tuko Murang’ a, tuko Isiolo, tuko kwingineko na tunataka hizi korti zitukuribie kwa sababu dyo korti mpya
ni korti ambazo zinakaribia wananchi. Na kuna mambo mengine kama hayo ambayo tutazungumzia hivi karibuni. Tumdewana

vizuni.

Bas sasa wacha tuingie kuangdia yade ambayo tumgaribu kuyafanya. Kitu cha kwanza wae ambao mneo hii karatas yetu.
Katika Katiba yetu ya zamani paikuwa hapana kiddezo nchi ya aina gani na tungaribu kufanya nini tukiwa watu wa Kenya.
Tumetoka wapi tunaenda wapi, tunayataka yapi. Watoto wetu tungewatakia yapi. Na S5 ndiyo tumesemani vizuri tuandike hii
preamble ndiyo iwe kiddezo cha kusema S5 Wanakenya ni kina nani na tunaenda wapi. Kitu cha kwanza mtaona pae
tumesema kwamba Kenya ni nchi moja kwa sababu mngua ki-historia kuna watu wamesema katika nchi yetu kwamba Kenya
inaweza kukatakatwa iwe Mgimbo iwe vitu vingine ndani ya nchi hii lakini hii Katiba inasema Kenya ni nchi moja waa
haitakatakatwa kwamgimbo yeyote na vitu vingine vyovyote vitaenddea kuwakwa nchi moja ya watu wote wa Kenya hilo
n lakwanza Lapili ni kuhimizatena kwamba Kenya ni nchi ya democrasia na democrasia ni kusema hii i nchi ambayo
yeyote yule ambaye angdipenda kusmamia vitu vya uma, mdi ya uma, mambo ya umma lazima achaguliwe na wananchi
wenyewe. Na tunasema hivi kwa sababu kutoka sku za mkoloni mpaka wa leo katika nchi yetu watu wengi ambao

wemekuwa wanasmamiamdi ya umma na mambo ya uma hawakuchaguliwa na wananchi. Na kwa hivyo wamekuwa hawana



heshima ya wananchi au mdi yao na ndiyo tumeandika hayo.

Yapili kutoka mwisho ndiyo kwa Kizungu tunaita Socid Justice. Kwa Kiswahili hii ni kusemani haki ya kijamii na heki ya
kamili ni kusema Kenya iwe nchi ambayo kuna wetu wanao tgjirika, wanao soma, wanao pata matibabu ya magonjwa,
wanao mdi na hdi, nawengine wetu nawananchi wenzetu hawana chakula cha kulahawana masomo ya watoto wao wanezidi
kuzoroteka ki afya na kurudi nyuma. Kwa hivyo tungdipenda nchi ya Kenya iwe na Socid Justice. Ni kusema kuwe na haki

yakijamii, ndio peza zaumma zitumiwe kuletea kila mtu masomo, hdi nzuri ya afya, barabara , mgji, mazingara na vingenevyo.

Mwisho, ndiyo tunaita kwa Kizungu the rule of law. Hivyo ni kusema tungelipenda Kenya iwe nchi ambayo inatawawa kwa
sheria. Hapa zamani wengi wetu tuna kumbuka kumekuwa mara nyingi wale wanao ongoza nchi wamefanya mambo ambayo
hayaamamiwi na sheria ilioko nchini, na tumesema tungdipanda Kenya iwe nchi ambayo inatawda na sheria, 9yo na watu

binafd, tumdewana?

Okay tusonge mbele, Ningependa sasa muangdie pahdi  Tume- chapter two yes ya Katiba ile tunasemea ni hii, nikisema
angdieni pahdi mjue tunangdia wapi , hapa.  Na ningdipenda muangdie chapter two. Kitu cha kwanza tunasema hapo ni
kwamba Kenya is a sovereign  republic. Hivyo ni kusema nini? Hivyo ni kusema Kenya ni nchi huru na kusema kwamba
Kenya ingitawda, Kenya syo koloni, Kenya syo dominion, Kenya hasmamiwi na nchi nyingine yeyote. Lakini kitu kingine
pae, tumesema- ningependa muangdie number nane hapo hapo. Kenya ilikuwa zamani katika Katiba yetu ya kwanza ya
1963 tulikuwa tumeweka boundary zanchi yetu. Tulipoenddea kufanya marekebisho, kwa yde marekebisho ya zameni yule
mwenye kurekebisha akasahau, na 69 ile chapter ilikuwa na boundaries ikapotea sasa tunairudisha tena kwa sababu katika nchi
yetu tungependa tujue, nawengi wenu mkisoma pae nyuma mtaona kuna schedule moja kubwa inaweka ile boundary yetu na
Ethiopia na Somdi na Uganda na Tanzania ndiyo tuwe tunafahamu na tunagewa jinzi ya nchi yetu. Na haya mambo ya
boundary ni mambo magumu kwa sababu wengi wenu mmesoma kwa gazetti Cameroon na Nigeria juzi wiki iliyopita,
Mahakama ya duniaimetoa amri ya kutengeneza boundary ya Cameroon na Nigeria na imerudishia Cameroon. Nchi ambayo
inamafuta meng zaidi na Cameroon sasa na Nigeria pengine watanza kusosona.  Kenya, mngua kule juu kuna karibu na
Sudan kuna mafuta ambayo bado haygatolewa na hiyo bondary ina mambo ya kikando. Kwenye ziwa ya Victoria, wetu
weng tulipoenda huko Kisumu waisema Waganda wameingilia ziwa ya Victoria na wanavua samaki za watu wa Kenya na
mambo mengine namna hiyo. Kwa hivyo tunataka kwa hii Katiba tuweke boundary yetu ndiyo tujue vizuri.

Haafu mambo mengine tumefanya na boundary tutarudi kuzungumza hayo kabla sja mdiza

Tumeweka mambo mengine yaswe Bunge inaweza kufanya marekebisho. Ungua Katiba yetu ya zameni ilirekebishwa mara
nying zaidi, na Wabunge. Saa zingine wanafika huko sa nane na ikifika jioni washarekebisha na kuondoka na kuenda na
kutumia pombe na vinginevyo. Tumesema sasa hatutaki hivyo.  Kitu kimoja tumesema Wabunge hawawezi kupitisha hila
Wananchi kukubdi ni - kupeana boundary ya Kenya vile tumedeza hapo. Kitu kingine hapo tumesema Nairobi ndiyo mji mkuu



wa Kenya. Ndiyo sku za usoni kusije watu wengine wa kusema wacha mji mkuu uende Mombasa, au Wgjir, au Eldoret, au
Kisumu au kwingineko, hayo mambo yamemdizika

Tume=malughayakitafaya Kenya, lugha za kitaifa ni Kiswahili na Kizungu. Kiswahili kwanza hdafu Kizungu. Hii kusema
kwamba kila mwananchi ana haki ya kuingia office ya serikadi na kuitisha makaratas yeyote katika ile lugha ambayo anagewa.
Na g4 tundfikiria kwamba wananchi wote wanaglewa Kiswvahili. Na hapo mtaona number tisa, mtaona lugha ni mara pili,
kuna ile tu tunaita officdd language na ndiyo Kizungu na Kiswahili, na kuna ile tunaita Nationd language na hiyo ni Kiswahili
pekee na ndfikiri mnadewa hayo. Kitu cha tatu hapo kwa lugha tumesema ni kwamba kila lugha ambayo inaongewa na watu
wa Kenya hiyo lugha lazima ifadhiwe na serikdi ipatiane pesa ya kuhifadhi hizo lugha Kwa hivyo ikiwa ni lugha ya Kisomdli,
Kiborani, Kikuyu, Kikamba, Kijauo hizo lugha lazima zifundidwe watoto wa shule na zihifadhiwe. Na wengi wenu wangjua
kuna lugha ambazo zimepotea migka iliyopita kama hamani. Kuna lugha nyingi zimepotea na kuna watu wengi pia wamepotea
nawanezidi kupotea na tunataka kuhifadhi kilawatu katika nchi yetu.

Tumesema katika Kenya hakuna dini ya kiserikdi,( there is no state rdigion) serikdi ya Kenya haina dini, na kwa hivyo kila
dn katika Kenyainasmamiwa na sheria kamadini zingine. Kenya syo nchi ya kikristo na kuna watu wengi wangependa hivyo
l&kini 9yo nchi ya kikristo, waas nchi yaki-idam, walad nchi yaKihindi , waas nchi ambayo inaongozwa na dini za kiafrica
Kenyan nchi yadini zote. Tunadlewana? Hiyo ina maana yake na maana ambayo ingfaa -kwa Kizungu ndiyo tunasema
Kenyaisa secular state bas ni kusema g9 tuko mbele, tuko mbele ya Britain kwa sababu Britain is a Chridian republic where
the Prime Minigter ndiye ambaye ana mteua yule Arch-bishop of the church of England na mengineo. Na 99 dyo Irag au Iran

au wengineo ambao ni republic yakidini yakidamu an Snginizo saaingine Kenyani nchi ambayo dini zote ziko na usawa

Mambo mawili ya mwisho mlituambia tulipokuja hagpa kuchukuwa meoni yenu ni kwamba wimbo wa Taifa, bendera ya
Kenya, ule mhuru wa Kenya navile vitu vyote ambavyo vilitumiwa kulete uhuru hapa Kenya ziwekwe kwa Katiba na zlindwe

zisje kuondolewa na tumesiweka hapo, mnaona 11 ziko hapo tumeziweka.

Mwisho ni holiday za Kenya; Nyinyi wananchi mlissma holiday katika Kenya zimekuwa nying sana na mkasema zote
ziondolewe zibaki mhbili au tatu. Tumeweka mhili ya Jamhuri day na Madaraka day, kuna ingine hapo tumesema pengine
Katiba day lakini hiyoni yenu. Kunakwingine tumeambiwa nawatu kwamba tuweka ile sku ya wae watu waliopigania uhuru

zamani nawae ambao wanaendel ea kuitetea na kuilinda democrasiaya Kenya. Bas tutazungumzia hayo hivi karibuni.

Tuende sasa chapter four- Citizenship- uraia Katika Katiba ya zamani kulikuwa na mambo mawili ambayo ydikuwa
yanatatiza Jambo la kwanza ni kwamba wanawake wdikuwa hawana haki ya kupatia uraa waume wao ambao wdikuwa
syo Wakenya. Tunadlewana? Nawadikuwa pia hawana haki ya kupatia uraa wa Kenya watoto wao ambao wamezdiwa na
watu waso Wakenya. Lakini nyinyi mlituambia, wengi wenu mlituambia hafal hivyo kwa sababu tungdipenda wanaume na

wanawake wawe na haki sawa. Na sasa tumerekebisha na kusema kila raa wa Kenya awe mwanamke awve mwanamme



anaweza kumpatia uraia wa Kenya yeyote yule ambaye atamuoa ni vibaya? Tunakubdiana? Hamkubdi haya? Tutazungumza
baadaye. Maana ya kuandika hivyo ni kwa sababu tuliona kwamba kuna watoto wengi wa Kenya ambao wamezdiwa na
wadsichana wa Kenya ambao hawana uraa wa Kenya hata baada ya mama na baba kuwachana mnadewa hapo? Tuseme
mdchana Mkenya ameolewa na Mganda au Mjeremani au Mu-America, sasa yule mtoto Syo Mkenya, tuko pamoja, hdafu
mamake wakiachana na babake na aamfuate babake Ujeremani atabaki Kenya lakini hana Kipande na hana passport na hana
chochote kwa sababu yeye so Mkenya. Mnagewa sasa? Tukawana sasa ile ingefaa tuondoe ndiyo wae watoto waendelea

kuwa Wakenya.

Kitu cha pili katika sheria za Kenya ilikuwa ya kwamba ungelipata uraia wa nchi nyingine ungenyang’ anywa uraia wako wa
Kenya Na 99 tumesama sasa hafa. Watu wengi wameenda ng’ambo kusoma wamepata uraia huko, wanaishi  huko,
wanatuma pesa hapa K enya na nyinyi mnaponda hayo mdi mnatumiwa na hamjateta au mmeteta? Tukaone yule mtu ambaye
mdi yake tunaichukuwa hata yeye tumewachie kitu Syo? Tukasema mwana Kenya yeyote akiwa amepata uraa wa Audrdia ,
wa South Africa, wa Jeremani aendelea kuwa mwana Kenya. Napia ndio wakati ukifikawa kufanya ucheguzi tunampelekea
debe huko anaweka kura. Vile anaweka pesa kwa posta zinaufikiana yeye afikiwe na debe ya kura gpige. Na kitu kingine
akitaka kurudi Kenya dSende kwa Embassy kusema nipatie visa kwenda nchi yangu niliozdiwa na yule karani wa visa
amuambie “rgected” imekatdiwa wewe keti hapa America, inafag, ndiyo tukaondoa hiyo.

Kitu cha mwisho cha uraia, nyinyi mlitudeza kwamba mwenye kuangdia haya mambo ya uraa kule Nairobi na Ma-office
mengine kazi yao ni kuchukuwa rushwa na uraia unapewa watu ambao hawafal, Sjui kama juzi mmesoma mzee mmoja kutoka
Maozambique amesomesha hapa Kenya miaka thdahini namiwili kule Hola, ni watu wangapi hapa wanaweza kwenda kufanya
kazi Hola? Amesomesha huko miagka thdathini na miwili, ameoa machana mkenya wamepata watoto na sasa wana wag ukuu.
Ameenda kupata uraia wa Kenya amekatdiwa. Tumesema tuondoe mamlaka ya kupatiana uraia kutoka kwa makarani wa
Minidry tutengeneze body ya kupatiana uraia ndiyo hiyo body ismamiwe na watu ambao ni watu wanaheshimiwa na raa na
wangeheshimu wenyewe na ndiyo tumetengeneza citizenship body. Pengine pae pia, dtizenship body itangdia mambo ya
work permit. Wade wengi wanasema  Kenya, mlango umefunguliwa tu miu akitaka anaingia akitaka kwenda anaenda. Mtu
wa kuchokora kwenye mapipa ako nawork permit  tumesema hii kazi iondolewe kwa makarani wa Minidry ipewe hii body
ndiyo watu ambao wanadeta mdi na ujugi na technology ya Kenya wapewe barua za kuja. Watu ambao wanataka kukuja
kupika na kufanya mambo mengineo pengine wabaki kwa sababu hapa wapikgji ni wengi na namna hiyo,

Tuko chapter five sasa tunaangdia zle haki za kibinadamu. Kuna haki nyingi hapo na ningependa muangdie kutoka kifungo
cha ihirini natisa kwenda kwa sabini natano na ni mambo mengi. Hatuna wakati wa kuinglia kila mmoja ya yade mambo.
Lakini ningependa kuchukuwa mawili au matatu.  Ya kwanzani haki za kina mama.  Kuna haki za kina mama. Hii Katiba
inasama kina mama ni lazima wapatiwe haki ambazo zinavawezesha kuwa Wanakenya kamili. Na paswe sheria yeyote au

jambo lolote katika nchi kama yetu ambayo imeendelea tuko pamoja?



Kitu kingine tumesemani waemavu. Mkiangdia hapa tumekuja na Katiba, hii ni Katiba yetu na imeandikwa katika ili michoro
ambayo inasomwa na wae ambao hawaoni. Ni kwa sababu 99 tungependa kuwa kiddezo cha mambo mazuri na
tungependa serikdi ya Kenya ambayo tutaundaiwe ingpatiawaemavu haki zao za kibinadamu.

Wafungwa wa jda katika Kenya yetu mfungwa amekuwa mtu ambaye anangojea kufa kwa jela hakuna chakula, hakuna
dawa, hakuna nguo, hakuna blanket, hakuna kitanda hafa. Nia ya sheria 9§ kumpeleka mtu jela ndiyo akufe huko, ni
kumpeleka jelandiyo adhibike, na akishaa dhibika arude nyumbani gisaidie mwenyewe na asaidie familia yake na tumesema
Kenyani lazmaiwe nchi ambayo inaonyesha nchi zingine vile ya kuchunga mahabus. Mmekubdi? haya tusonge mbele.

Mambo mengine yanamruhusu yule mtu  ameshtakiwa kortini.  Nyinyi mmetuambia kwamba katika Kenya yetu mtu
akightakiwa kortini ni rahis zaidi afungwe kabla hgjadlewa kes ilikuwa juu yanini . Kwa sababu sarikdi imesmamiwa na
prosecutor mwenye hekimu anazungumza pale juu kwa Kizungu, wengi wao wanazungumza kwa upole na pale mwananchi
ameetwa na police harakaharaka anaulizwvani kweli? ama Syo ukwei anasema ngoja kidogo, “ngoja nideze’ anambiwa sema
ndiyo au la anasema syo ndiyo au la, wacha nideze’ anarudi uko ndani. Kurushwa ndani unasikia jela ndiyo hiyo, wiki ya tatu
kes yake inaitwa wanasema dikufa akiwa anangojea kes. Tumesema hatutaki mambo kama hayo. Kenya ni nchi ambayo
imenddea, hayo mambo yafanyike kwenye nchi zingine na tumesema kuna Wakili wa umma Public Defender- tumesema hiyo
office ya Public Defender itengenezwe. Kenya yote kwa korti zote ndiyo mwananchi awve kwa kes yake anaweza kusema
ngoja kidogo niitiwe yule Wakiri wetu 99 wananchi ndiyo askie yde ambayo mnanideza na ndiyo nijue vile nitafanya
Tumesama hayo yafanywe.

Kuna mambo mengine pale uhuru wa magazeti uhuru wa maredio uhuru wa vyombo vya habari, uhuru wa mwananchi kufanya
demostration au maandamano -ukisoma hapo uk urasawa arubaini natisa, heki yamwananchi kuandamana bila kupigwa na
police ni haki ya maana zaidi kwa sababu maandamano ndiyo yanayo waeta pamoja wae watu  ambao wangeipenda kuliza
serikdi irekebishe mambo ambayo yamezorota. Tumeandika pale. Haki zenu wananchi, kuunda vyama iko pae 50, 51,54,
heki ya mtu yeyote Mkenya kuwa na shamba lake, namdi yake na igchukuliwe na mtu yeyote, haki ya kila mwanakenya
kuishi pahdi popote, haki za wakimbizi mnaona naona pae 527 Ningependa kutumia fursa hiyo kuwaeleza kidogo. Kwa nini
tuandike katika Katiba ya Kenya haki za watu waso wa Kenya? Watu wengi tulipoenda, Daadab wengi  wengine wenu
mngua Daadab yangu kule karibu na Somdia kuna kambi moja kubwa zaidi ya wakimbiz, tulipoenda Kakuma karibu na
Sudan kuna kambi kubwa zaidi ya wakimbizi. Wakenya wengi waisema hatutaki wekimbizi waondolewe mara moja warudi
kwao. Sasa hapa ndipo tulipotumia Uuzi wetu, saa zingine wananchi, saa zingine raia anasema kitu cha maana ambacho
anakiskia mwenyewe lakini haziambatani na sheria za ulimwengu na hekiambatani na mambo ya kisasa ya sasa wda
hekiambatani nadini  zetu ambazo 99 kila mmoja wetu anaabudu Mungu wake. Yule mtu ambayo amekimbia kutoka nchi
yake, n mtu ambaye ana shida. Kenyani nchi ya wastaarabu 99 ni watu tuliosoma, 99 ni watu tunaomuogopa Mungu, 99 ni
watu ambao tungiheshimu wenyewe. Hakuna mtu ambaye anaweza kuingia Kenya amekimbizwa na wenzeke, wanataka
kumua hdafu tumwambie rudi kwa hao  wanaokua. Tunaweza kufanya hivya? Kile kitu ambacho inahigahili tufanye ni hii; kwa
vileMungu ametupatia Kenya amani, ni kusema wae watu watakapo kuja Kenya watakaa hapa, watafanya vile hawataingilia



wenygi wae hawatafanya haya wanafanya na mengineo na ndipo tukandika pale mambo haya.

Tumesama mambo ya afya 57- kuna watu wengine wemesema mambo ambayo mimi skubdieni nayo. Mnangdia 57,
inasama Kenya kilamtu ana heki ya dawa, na hiyo haki kuna haki pia za mtu kupata matibabu na mawaidha yanaohusu uzezi.
Watu wengine wamesema hii Katiba inataka kusema  wakina mama wanaweza kutoa mimba?  Lissaukwei mimi Soni, na
tusome pamoja mniambie kama mnaona haya. Wapi? Sjui mwenye kuandika Katiba news, lakini mimi naweza kukuambia
nitaisoma piamimi naweza kukuambiamimi mwenyewe n mmoja wa wae watu walioandika hii section ya basic rights. Na
katika kichwa changu na cha na mwenzangu tulipoandika hivi tulikuwa tunefikiria haki za wananchi  kudezwa mambo
yanaohusu pengine kwa mfano, kupanga uzazi wa watoto wako, ndiyo mtu akitaka kuwa na watoto wawili  anaweza kujua ---

yeyote ambayo yanambatana na vile bibilia inasomesha na kanisa inasomesha na  waidamu wanasomesha na wengineo.
Lakini 9§ kumpelekea mtu mambo ambayo hayambatani na dini yake na mafunzo yake. Tunadewana? Tulitaka kwamba mtu
ambaye anaingiakwa hospital ya serikdi awe anaweza kuuliza katika daktari ikiwa ni mama ikiwa ni baba amuambie nideze
vile ningeweza kupanga uzazi wangu ndiyo niwe na wae watoto au niwe watoto wangu waskaribiane sana, ndiyo niwe naweza
kuwadinda. Hiyo ndiyo tuliandika na wae ambao tutaenda kwa Nationd Conference wanaweza kulichukuwa hili jambo ndiyo
ile lugha ambayo imetumiwa hapa inaweza kutengenezwa zaidi na kuondoa mambo ambayo yandeta tashuwishi kwa sababu
hakuwaniayetu kabisa kuletamambo ambaye hayambatani nadini zetu au mila zetu Tumdewana?

Kuna mambo mengine hapo tulisema juu ya adhabu ya kifo. Tena hapa ni mehdi ambao wananchi walikuwa hawakubdiani
kabisa. Wananchi wengine wengi waisema adhabu ya kifo iondolewe lakini wae wengine waisema  tunataka adhabu ya kifo
kwa sababu tunasumbuliwa sana na wakora nawangi wenye kufanya mauji namengineo. Si9 kama Tume tulifikiria tunafaa
kuondoa adhabu ya kifo. Kwa sababu mbili. Sababu ya kwanza tulipata kujua kwamba Kenya hekunamtu  ameuwawa. na
saikdi ya Kenya kule jda kubwa kutoka mweka wa 1983 hakuna mtu ameuwawa. Watu wote wangasana huku,
wamewekwa kama mifugo wamefungiwa tu. Kwa hivyo wale wananchi ambao wanafikiria watu wameenda huko  kuuwawa
kwa hivyo hiyo inesaidia 9 kwei. Kwa miaka karibu ishirini sasa hakuna watu wamewawa huko wameketi kama wanyama
wamefungiwva. Na ungua katika sheria za leo katika Kenya, ukiwa umefungiwa ukingojea. kunyongwa huna heki ya kutoka

nje, huna haki yamazoezi, una haki ya kufanya kazi, hunakazi ya chochote unafungiwa tu kama mnyama

Hilo limekuwa jambo la kwanza. Jambo la pili. Tuliona kwamba watu wengi- wakora wengi wanaua wananchi wakifikiria
kwamba akimua mwananchi bas huyo mwananchi hataenda kortini, kutoa ushahidi. Kwa hivyo hii kusema kuna adabu ya kifo
ineongeza ule ukorawa  hicho ni kitu cha pili. Na cha mwisho tukapata kwamba katika nchi nyingi za dunia hii adhabu ya
kifoinazidi kuondolewa mbdi kwa sababu inasemekana kwamba hakuna nchi hata moja ambayo imeweza kuonyesha kwamba
mkienddea kuua watu ukora unakwisha.  Nchi nying zimeonyesha kwamba hata zle zina mauwgi na American na mimi
nimashi huko na nimesoma huko, katika America kwenye sates nying wana hii sheria ya kuuawatu. Navile wanazidi kuua
watu ndiyo wakorawanezidi  kuua wenzao na haina haki ambayo inaonyesha kwamba inasaidia chochote. Lakini hii Katiba

n Katiba yawananchi wa Kenya. Wananchi wa Kenya wakitaka wakisema wanataka watu wauwawe kilasku, au kila wiki
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au kilamwez bas tutaandika hivyo. Tusonge mbele,

Tuingie uchaguzi- chapter sx. Nyinyi mlituambia kwamba katika mambo ya ucheguzi wananchi wamepoteza dfa ya ile
Tume Kwa sababu wananchi walisama lile Tume lindo Smamia ucheguzi linao watu wengi pale ambao wamechaguliwa kwa
njia ambayo nyinyi wananchi hamudewi. Na tumesema sasa, vile tungependa kufanya ni ile Tume ya ucheguzi iwe inaundwa
pakiwa na wae wenye wana kamati wawe wamedhinishwa na Bunge ndiyo kila Commissoner anayo mekaratas yake,
yandetwa kwa Bunge, na Wabunge wanangdia hdafu wanapitisha Hdafu tukasema lile Tume ni kubwa zadi. Lina watu
wengi zadi na Kenya ni nchi ambayo ina shida ya kiuchumi. Tukasema ile Tume yao iwe ina watu wanane au kumi lakini 9yo
hao ihirini na. kitu.

Piapae kwa uchaguzi nyinyi mlisama mngependa mkipiga kura, kura ziwe zinahessbiwa pahdi mlipigia ndiyo muwe mnaweza
kujua kwamba kwdi zle kura wamesema zimepigwa na zle mlipiga wenyewe n moja  Kitu kingine mlissma ni kwamba
mlituambia kwamba vyama vya kisasa katika Kenya ni ving zaidi. Pengine wananchi waikuwa hata hawgui ni vingapi. Sasa
juz tumgaribu kuhesabu tumepata Kenya vyamani arubaini nasta. Hii ni kusema hakuna nchi nyingine yeyote dunia nzima ina
vyamaving kama Kenyani kusema kilamtu Kenya, ana chama chake au tusema kila mwana siasa ana chama chake.  Wengine
juz tumgaribu kuwaita katika huu mkutano wa Nationd Conference, tukashindwa kabisa tutawapata wapi, hawana office,
hawana posta office box number na hawana smu. Kwa hivyo kila chama kiko kwa ule mfuko wa mwenye chama na nyinyi
wananchi mlisema ondoeni hizo vyama vyote vibaki vyama vitatu, vinne au vitano. Tulipofikiria sana tukaona hii itaeta shida
kwa sababu ikiwa kuna mtu wa kuogopewa zaidi n mwana sasa. Wanasasa ukisema utaondoa chama chake atakufukuza
zadi. Kwa hivyo vile tulifanya ni kuandika kwenye Katiba mpya tukasema Tume ya uchaguzi ndiyo itasmamia vyama vyote.
Haafu tukasema vile vyama vyote ambavyo tuko navyo sasa vitaenddea. Lakini kila mwaka lazima chama kilete makaratas
yake kwenye Tume kuonyesha mambo mengi ambavyo zimetimiza Kwa mfano kila chama ni lazima kiwe na wana chama
Kenyayote. Kuswe kuna chama - tuchukuwe mahdi kama Mathare North tuwe tuna chama chetu, watu wa Kibera wana
chama chao, watu wa Dagoreti corner wako na chama chao, tumesemavyama ni lazima viwe Nationd parties. Kwa hivyo ni

kazi ya Tume kufuatilia na kuona hayo yamefanywa na mengine mengi ambayo yanatakikana

Kitu kingine tulisemani kwamba, ni lazimavyama vipewe pesa na serikdi ya Kenya. Kwa sababu vyama hapa Kenya vina
dausika sana kwa sababu hazinamdi. Lakini Syo kila chama kitapata pesa. S kila chama kitapata pesani lazima chama, ndiyo
kipate pesa kiwe ni chama ambacho kina Wabunge na Ma-councillors. Kwa hivyo ikiwa chama chako hakina Wabunge na
hekina Ma-councillors hicho ni chama ambacho kwanza kitatupiliwa mbdi. Lakini hata zle ziko na Ma-councillors na
Wabunge syo vyote, ni lazima wawe Ma-councilors fulani kiwango fulani na Ma-MPs fulani. Kwa hivyo vile nyinyi mlituambia
tufanye itefanyika kwa njia nyingine Kwa sababu hata wenye vyama vidogo vidogo itawabidi waende wakokutane ndiyo
watengeneze chama kikubwa ndiyo wapate pesa. Lakini hata Zle peza zikipeanwa Syo za wae wenye partties waumie
wenyewe ni kuwahizo pesa ziende kupitia vyama na ma-office, wafanyi kazi na hivyo vingine mtavyona kwenye hiyo sheria

ambayo tumeweka.
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Kitu cha mwisho kulingana na yde mliotudeza, tumetupiliambdi ile sheria  inyosema kwamba ni lazima kabla hujasmama, kit
chaDiwani au kiti cha Ubunge au kiti cha President uwe una chama.  Tumefundisha ile sheria ya zamani iliyo sema unaweza
kusmama kiti chochote ukiwa raia wa kawaida na kwa Kizungu tunata independent candidate. Kwa hivyo ukienda kwa
KANU wakukatae uende kwa DP wakukatae uende kwengineko wakukatae na iwe wewe mwenyewe undfikiria watu
wanakutaka ni vyama ambavyo havikutaki utaingia kama independent candidate. Na pia kuna ingine hapo ambayo ina maana
zadi. Unaweza kuwa Presdent wa Kenya as an independent candidate na hiyo tutazungumza mambo yake baadaye.
Tumemdiza kwa chama, tusonge mbele tuingie Bunge.

Bunge , tumeshika ile Bunge ya zamani na tukaitengeneza sasa tuna Bunge mhbili kwa moja tunaglewana hapo. Bunge ina
vyumba viwili, chumba cha juu na chumba cha chini. Chumba cha juu tunaita National council, Chumba cha chini tunaita
Nationd Assembly. Kwa hivyo ni kusema hii Katiba itakapo anza kufanya kazi tutakuwa na Wabunge mara mhbili. Wabunge
wengine watakuwa chumba cha juu, tuanze juu au tuanze chini? Tuanze juu? Haya. Chumba cha juu wazee wengine
wanakumbuka wale watu waiokuwako zamani wanaweza kukumbuka katika Katiba yetu ya zamani kulikuwa na Bunge
tulikuwatunaita senate. Senate ilikuwa chumba cha juu cha Bunge na hiyo ilitupiliwvambdi wakati huo. Sasa 99 tunasema ya
kwamba tutengeneze chumba kule juu kinaitwa Nationd Council. Nani atakuwa kwenye hii National Council. Kutakuwa na
watu sabini Wabunge sabini watakuwa kwenye Nationa Council. Hawa sabini thelahini watakuwa wanawake peke.  Hii ni
kusema kina mama watapata viti vyao in the Upper chamber ambao watagombania wenyewe kwa wenyewe bila wanaume
mnasikia Nigeze tena au tumeewana? Tumesema kule Bunge ya juu itekuwa naviti ssbini, kwenye hizo ssbini thdathini ni za
kinamama nan kusema kina mama watambambania hizo viti wenyewe kwa wenyewe bila wanaume. Hdafu zitabaki --- | an

S0 soITy.

Kunahii Bunge inawau miamoja, kinamama, watakuwa thdahini tumedewanavizuri? Nazingine zakilamtu ni ssbini kwa
hivyo hiyo Bunge inawatu mia moja thdahini kina mama, sabini ni za kila mtu. Kwa hivyo kutakuwa na kura mara mhili za
kujaza hizo chumba. Yakwanzani yakilamtu, watoe watu sabini ingineni yakinamama tutoe theahini. Hizo za kina mama
zitafanywa kwanza tuangdlie hizo sabini. Hizo sbini  Sitgjaswa na Didtricts, na hapo ni vizuri mudewi vizuri  kwa sababu hiki
chumba ni cha kulinda sana sana medlahi didricts, mnadewa? Kwa sababu mnaweza kuliza n kwa nin tungaribu
kutengeneza chumba kingine ni kwa sababu, na hapa mkikumbuka tulipoanza niliwambia, kuna watu walikuwa sana  wanatetea
mgimbo. Nahii Upper chamber tumetengenezani ile compromise tulijaribu kutengeneza compromise ndiyo wale watu ambao
wanatetea Mgimbo sana wasfikirie kwamba hii Katiba imewa-acha nyuma are we together.

Kwa hivyo Zle viti sshini zitgpiganiwa kulingana na Didricts na tunaweza kurudi hapo. Vya kina mama pia ni vya Province
mnangdia hapo one or Sx three- kuna akina mama wanne wanne wa kila Province na wawili kutoka Nairobi. Kuna watu na

pengine tutazungumza tukifika kwa kujadiliana: kuna watu wanasema hawa ni watu wengi zadi na Kenyani nchi ambayo haina
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mdi tutazungumza hayo tukifika hapo.

Kitu kingine tulifanya, tulichukuwaile Bunge ya zamani tukaiongeza viti tigni. Ikawa sasa Bunge ya tisni Nationa Assembly, ina
viti mia tatu. Mnakumbuka miambili nakumi. Hapa ningependa msikilize vizuri kwa sababu hapa ndiyo ambapo pana swdli
kubwa. Wanasiasa wanasema hiz viti tisni tumetengenezani vya nomination- hgpana. Bunge ya chini itakuwa na Congtituency
mia mhili na kumi kama vilivyo sasa. Lakini kuna viti vingine tisni ambazo zitakuwa Syo za Condituency na  hivyo viti
vitgaswva na vyama.  Kwa nini? Kwa sababu tulipokuwa tunagkiliza meoni ya wananchi, wananchi wdituambia kwamba

Condituency zingineni kubwa zaidi nazingine ni ndogo zadi lakint Mbungeni mmoja.

Nataka tuende pole pole tudewana kwa sababu hii ni jambo ambao linatatisha kidogo. Wananchi wdituambia, Mathare
Condtituency inawapiga kura dfu moja hamani lakini ina Mbunge mmoja. North Horr Congtituency, ina Mbunge mmoja lakini
inawapiga kura dfu tano. Watu wa Horr Pole wakatuambia @i nads hapa tuna Congituency ambayo kutoka corner moja
kwenda ingine ni mile mia Sta tupewe zingine. Tunaglewana sasa shida pahdi iko. Kitu cha pili na pia cha maana zadi tulipo
soma higoria ya kupiga kura hapa Kenya, tulipata kwamba inawezekana chama kipatiwe kura na wananchi ambayo
inaghindwa na vyamavingine lakini kiwe ndiyo lile chama ambayo kitaunda serikdi kwa sababu kinaviti vingi. Nitarudia hapo.
Ukiangdiavile Katibayaleo inasama inawezekana chama kiwe na Wabunge wengi zaidi ya vyama vingine lakini kiwe na
kura ambayo syo ya kushinda vyamavingine. Kwa Kizungu ni kusema one party-- inaweza kuwa na absolute ni mgority
lakini iwe naviti ambavyo inashindwanayo --. Wacha niwgpatieni kwa mfano.  Chama kinacho tawaa leo cha KANU kiko
na viti kwenye Bunge kushinda vyama vingine vyote. Lakini kiko na less then thirty four percent of the popular votes,
tunadewa? Sasa, hii system tungaribu kuleta ni ya kujaribu kuunganisha popular vote na Condituency vote mnagewa? Kwa
hivyo, ikiwa chama kinaenda kwa uchaguzi, inatoa watu mia mbili na kumi wasmamie Congtituency. Lakini tuseme kwa
mfano hapa kwetu Murang’ a Kiharu, tusema hapa tuko wangapi? Mko wengi zaidi. The last dection, 67 thousand. Tuseme
kwamba in Kihara Congtituency wananchi 60 thousand wamempigia kura mtu ambaye, chama chake, tusema chama kama
Shirikisho party, okay? Tusema hapa Murang'a 60 thousand wamechagua Shirikisho party  wamechagua Mbunge wa
Shirikisho party. Yule Mbunge akiingia kwenye Bunge Zle kura zingine zote zingpotea kwa sababu anaenda  kukdia kiti
kimoja, yulevilevilediye chagua na kura dfu tano amekdia kiti kimoja kwa hivyo 55 thousand votes zingpotea.  Kwenye hii

sysem ambayo tunaikemea sasa ----

James Waweru: Asante sana, Commissoner Githu Muiga. Napendekeza tuanze na upande huu tulize maswai tuseme kama
kumi, agjibu, hdafu tuende kwa wengine kumi hivi hdafu awgibu ndiyo tuweze kuenddea mbede. Kabla wengine wetu
kufika tulikuwa tumeskizana ya kwamba wae ambao wako na mobile ether tufunge ama uweke vibration canteen kazini

pae Bas tuendelea nawatu kumi wa kwanz Reverence.

Bishop Mahiami John : Asante sanamwenye kiti  nilikuwa nauliza swdi fupi kwa sababu hdijatiggwa. My name is Bishop
Mahiani retired Bishop for Mt. Kenya Central. Na mimi nimekuwa nikifanyakaz , kezi yaweatu wazee tangu nilipo- retire na
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nilitaka kuskia jambo hilo kama limetgwa kwa sababu naona wazee wameandibiwa tangu nifike nyumbani nimekuta wazee,
wamama wazee, hawana penson, hawakitu chochote na hii serikai naona imetuachiass  mzigo. Vijana wameenda Nairobi
wamekwenda kufanya kazi zao lakini wamesahau na hao wazee wengine wanakufa hapa kwa sababu ya kukosa msaada.

Hiyo ndiyo nilitaka kusema je kama kuna nchi zingine kama America au Britain wana senior ditizens kama ni mzee akingia
kwa matatu, bus andipa nusu ticket au kama kuna ni gari la mwoshi akienda kununua vitu angpatiwa be ya chini yaani
ananunua vitu kwa sababu ni mtu  senior; Hawa wetu, na ndiyo wamefanya nchi hii ikafika mahdi ilipo na wakapigania uhuru

nanini kwanini tumewasahau? Thank you.

Charles Waithaka. Jna langu naitwa Charles Waithaka mimi ni Mwaimu. Nina mapendekezo matatu na nina swdi moja
Pendekezo la kwanza ni kuhusu umri.  Ningependa tuondoe ule umri wa juu wa kusema ati Rais atretire akifikisha migka
sabini. Kwa sababu kuna watu wengine ambao hata wakiwa migka sabini bado &kili zao ni nzuri. Vile vile ma-Judge wacha
tuwawekea sabini tuwache kuwaondoa kusema gtini na tano. Pendekezo lingineni  kuhusu dimu. Sjui hii Digtrict Council
itasmamia dimu namna gani. Itasmamia dimu ki-curriculum, itasmamia ki- fadlity ama itasmamia ki-human resource?. Na

mwisho ningemuliza Commissoner cost zaimplementation yahii Katiba and maintanance of the same itatoka wapi? Asante.

Irungu Kang'ata: Kwa hayo maswdi, yahgu ni hata tukisoma katika page 45 ya Draft tuangdie Sx page- kwajinanaitwa
Irungu Kang’ ata kwetu ni hgpa Murang’ a katika Sx page utaona kuanzia a 12" article kuendeya chini - muangdia that corner
imeandikwa “time limit within which actions shdl be taken” Kuanzia kwenye time limit inamaanisha pana uwezekano haya
mambo yote ambayo tumeambiwa katika Katibatime  kama uongo ama kiti tu kimeandikwa kwa karatasi. Kwani serikai
itakuwa ikitumia hii 9x schedule ku- argue ya kwamba time bado bado tunaendelea yaani kwa Kizungu tuteziita draw back
clauses.

La pili, ni kusema rdigion ama dini imepigwa sana sana katika hii Katiba. Katika hapa nita-prove kusema ni vibaya katika
Katiba kuweka demarcation between the state and the rdigion because mtu hapo anaweza kuitumia hiyo kuwa kila mahdi
reigion inasema kitu anatumia hiyo kitu akisema rdigion hataki kuongea. Katika hiyo hiyo point, naweza sema ya kwamba ni
vibaya hagpa NGO role katika hii Katiba imekuwa mbaya. Wame-introduce abortion katika hiyo ndiyo tunaongea mambo ya
abortion katika production femae reproducation rights. Hiki kitabu ambacho kiliandikwa na nyinyi watu wa Katiba ambacho ni
September issue hapa tuna-define what the femae reproductive rights rise wanawake ndiyo wanaongea mambo ya abortion

abortion kwa hivyo tunaweza kusema wamekuja nyuma wakarintroduce abortion nass ni wakristo tulikuwa tumepinga.

Lamwisho, ni kusema NGO g4 tuko na NGO kwa nini zingpewa where as they are not accounting for the money ambazo
wana-get lakini kwa mfano tunasema a palitica party should not get money from a non citizen of Kenya. But, NGOs which is
being empowered is getting money from non citizens. There is a contradiction. Why should you empower NGOs na party hiz
zingine hazipewi pesa (inaudible) we suggest kwamba wanasiasa wataanza NGO ndiyo warget pesa za hizo waendeleze

mambo yao.
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Lamwisho kabisa ambao nilikuwa nataka kuongea lilikuwa katikaile sehemuya censorhship. Ninasemaitis possble to
censor  dectonic medialekini press media hamuongel mambo ya censorship why? Ambapo tumeona kumekuwa proliferation
of pornographic  — magazines. While eectronics you can censor, but you are not censoring hisingine ambayo ni ya kuleta

mambo mabaya na pia, 99 youth tunaona tumddiwa sana-----.

Rev. Miano: | an Rev. Miano. Mimi kwanza hii ya Judicid and legd system, | have been looking through it but | don’t see
the locd tribund if they are explicit.  Then when you cometo the loca government we are taking about the village decides
whether the village council is congtituted from the village elders or through dection. But then we are (inaudible) two 3x

members or no more than ten members.

When we come to the location, tunasema ya kwamba the location council consigts of two representatives one of whom shdl be
awoman elected by each village coundil from among its members. Kuna uwezekano vile mimi naona, kuwa ile village council
hawa watu Sta au kumi wote ni wanaume. Na hakuna mwanamke. Mimi ningependekeza tusema hawa watu 9x members or
more, tuweke kinagaubaga kwanza mmoja ave mwanamke na  mmoja awve kijana let us not leave the young men and
women. Then tukija kwa Didricts Adminigrator, the Didrict Adminidraior anaonekana ana nguvu na tena  ana kuwa
elected. And then we are saying, the Didrict Council conast of members directly elected by the registered voters of the
Didrict. The Digrict Council consst of not less than 20 or more than 30 members. Why then are we not putting aclause that
women will be represented and young men and women  youth will be represented in  these Didrict Councils. That was my
question.

Then we come to the issue of the President. Tunasema aswe mwanaBunge nani vizur hivyo. | support that but then | will
add that if a Presdent amepata a certain percentage of the Nationa votes, ave member wa Nationd Council  because we
can look a the people we have Presidential candidates who have been there. If right people like Kibaki, like Ngilu, like
Wamdwa like suppose they never made it to the Presidency but  now wangekuwa nyumbani and they are people whom we

like Sol saidif someone darts for ave amesmamakiti cha Rais na hakupata ave member wa Nationa Council. Asante.

Speaker: Thank you Chairman yanguni - mapendekezo mawili namasvai matatu. Pendekezo ya kwanza Bwana Chairman,
katika hii document yetu ya Kiharu ukisoma watu wa Kiharu walisemalazima jina la Mungu liwekwe katika Preamble. Lakini
hakuna maneno kama hayo yamewekwa katika Preamble except thelast word ~ God bless Kenyanahii tunaonedlea haitoshi.
Mimi nikipendekeza tusema kama vile our Nationd Athem starts with the Oh God of dl cregtion ningependekeza tuanze
Preamble yetu na maneno haya nimasoma kwa Kingereza“Oh God of dl cregtion” though being the maker of the Nationd
and the mord  Condtitution which guide the human race on earth and on which base our human Conditution we the people
of Kenya then we continue with these words which are here. We say aware the people of kenya aware of our ethnic cultura
and so on. So | would ask Mr. Chairman that  those words be put in - the Preamble then the Preamble continue then put
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here.

Another pendekezo Bwana Chairman katika hii Kiharu Congtituency ukisoma sana utaona §9 tulissma  mambo ya mkulima
yaangdiwe sanalakini katika document hiz mhili Bwana Chairman, hii na hiyo nyingine hakuna kitu chochote  kimetgwa juu
yamkulima Ingdi ya mkulima hapa nimesema, mkulima agriculture being the backbone of Kenya economy and  livelihood
of Kenya and being the most (inaudible) sector and (inaudible) to the faamer and dl the exiging agricultura bodies such
Coffee Board , Tea Board, Cered Board, Rice Board Co-operative societies, Sugar Board, KFA and KCC and the minisry
of agriculture, having faled the farmers desparately, | suggest the farmers Commisson be established and be entrenched in
the Conditution and whose objectives would be to revivad agriculturd indudtry, to bring competence among farmers, to
enhance and revive Co-operative movement be the custodian of farmers properties invested in huge building. These cost

the farmers hillions of hillingsand now they are desperate waiting for vanddization like the one in Nyeri Kiganjo or beng
0ld asitisbeing donein some of the parastatals. These Commissonwill aso ;

Look for the market for the farmers produce. Avice farmers on where they could buy dl the farm inputs in respect of thar

crops compensate farmers when there is crop falure or any crop, disaster

Facilitate farmers with soft loans of subsidies so that they can produce enough food for home  consumption and export and be
ombudsmean for farmers where they  sttle their grievances.

Those are my two pendekezo. Swdi lile lingine Bwana Charman ni hii ya rdigion our sate has not religion.  Although you
mentioned there before, but dthough we said dl rdigion are equa infront of our Government yes  the appointment of Kadhi
here | don’t want to be seen as though | am agang the  Mudim religion, but | want justice to be done. It seems there is
contradiction; One side we sad the state hasno  rdigion and it does not favour any rdigion on the other hand full chapter of
Kadhis being appointed by the Chief Jugtice and at these Kadhis dl over the country are paid by the Government. This
shows that thereiskind of favourism on onerdigion agang the other.

The oneis about holidays. Kenyatta day has been abolished and nothing has been put in its place | agree with you that we
cannot be gving every President who comes we givehim aday or her a day they will be too many but there should be a day
where we honour our freedom fighters who liberated this country from the colonid Government. It will be very unfair if we
forget higtory if we don’t even remember the people the people who died for this country. Whether we cdl it Mau Mau day
or Heros day we mug put something there.

The other thing Mr. Chairman, isthe children right. According to you definition in this document child is somebody from one
year to eighteen. As| understand. But achild does not start a year one it start nine months before. Thereis no provison
to protect unborn child that from the moment of conception he has the right to lives he has the right to be taken care of. But
the Katiba here has not mentioned the right of unborn child and | think it could be better because we are againgt abortion and
many children are being aborted, killed and murdered through abortion because it looks as if they have no right dthough the
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Government does not approve of it. It should bein the Condition on  how should be protected. With that Mr. Chairman |
think | don’t want to ask more questions. Thank you very much.

Jeremiah Kamau Muirigi: My names are Jeremiah Kamau Muirigi  and | am the Branch Secretary of Kenya Loca
Government Workers Union Murang’a county Branch. | have one question and three recommendations. And | start with a
question. This Conditution Review is a very important exercise which we fed that should be supervised and carried on by
people of intergrity. | have a question here where  would like to know of the representative like the three we have whether
we have the power to check ther intergrity and if need berecdl on  Tha was the question. | have the the recommendation
on garting with the devolution authority that isin chapter 2, 33 part two | would propose that the Didrict Government employ
their own gaff but the employment should actudly be controlled by the Public Service Commisson and | would say this
because we may have the locad differences being extended to the employees who are employed by those Council and we have
an example like now we dl know the problems we have in Locd authorities Councils and employees right in Murang’ a County
Council, ThikaMunicipd Council, Eldoret Municipd , Mombasa and many others.

And in part three the deployment adso should be recommended by the Councils to the Public  Service Commisson which in
compliance with the employment Act and terms and condition of service agreed by the Trade Union, will implement.

Also, in part three the organization of devolution principles in the devolved Government. Part B and C, the policies made by
the Legidative Coundcil should start from the Electorate.

Since mug of the policies will be going towards the service ddivery whereby the electorate and are receipient, they
should be given the authority to supervise various projects as this is where corruption is practiced at the highest levd- and
should be empowered to reject substandard the performances and exaggerated rates. Thank you.

James Waweru: Let usgive the Commissoner time to answer those questions so that we can take another ten after he has

dedt with those ones.

Com. Githu Muigai: Except for my Lord Bishop who asked a question inthe language we were discussng, everybody dse
asked in English .| assume that you want us to change the language of this ddiberation to English. (kikuyu). Let me answer in
English because Bishop there is a whole section actudly on the dderly it is only that we never had auffident time to go the
detalls. If youlost Look &t theBill of rights article 36 is  one of those interesting provisions you would think should dicit no
problem no despute. | can tdl you we discussed this for awhole morning because there were many people who sad firg,
the term ‘dderly’ isnot correct it has the wrong meaning so we settled on ‘older members’ and if you looik a look at chapter
gx it has awhole set pf provison reating to older person in our society. President somebody said President should be 75
years that is an opinion, Judges should be 70 -that isan opinion. Somebody asked what are the powers of the Digrict Council
om reation to Education. And | want to remind you what we said at the beginning that the power of a pecific department
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are not set out in the Condtitution. But when we are back in the office  dating tomorrow  we dhdl be working on the
Legidation that will give power specific power - power of employment, power of taxation power of dlocation of resources
and so onand tha will come later; What we have hereisthe principle and what we need to agree on is whether the Principle

isright or wrong.

What isthe cost of implementing this Congtitution | don’t know, it is the problems, with my job the job of the Commission.
Our work islike that of architecture. We ask you, what kind of house do you want and you say mimi iko na nyumba kubwa,
mim niko nawatoto menyar this and that then we sketch the house. Then thereis another man cdled quantity surveyor, he

is the one who tdls you this will cost you a lot of money and so on. In America you know there is no job cdled quantity
urveyer the archtectures are the quantity surveyors. So maybe thet is what you wanted us to do. In tha regard, we were
trying to think of Kenya as a more efficient country and effidency cost but you adso save alot of money. You cannot bdieve

none of us can believe hereif we are told how much money islost in Kenya due to corruption true or not true?

The other day there was an item in the Newspaper about the Nationa debt and | think it said that every Kenyans now owes
a hundred and twenty thousand? Twenty thousand We owe Kenya twenty thousand each thirty one millions Kenyans owe
people the band or whatever  twenty thousad each. That isa lot of money. How was the money borrowed you don’t know,
how was it used you don’t know. Now we are saying we want a Government that makes it possible when there is a borrowing
you know, how the money was used you know so that even ten years from today if another economy is spdlt out  Kenyans
now owes not twenty but fifty - we shdl dill be able to say haidhuru because we know how it was borrowed and we know
how it has been used. So | am not sure that | would be very worried mysdf about the larger issue of expense. The narrow issue
| agree with entirdly, should Parliament be four hundred or three fifty can we achieve on the same thing by cutting fifty thet
one | agree with you this Commisson should they be ten or five or seven that one | am happy with. So | think that is
something we can discuss,
Timelimit inwhich things has to be done; | mug take persond responsbility for this particular problem that you have identified.
| an oneof thosewho ingsed very much that there should be atimelimit and in my view it was a Smple reason. If you write
inthe Congtution Kenyans are entitled to free education , free hedth, free water, sanitation, and come firs January 2003, they
don’t haveit what do they think of the Condtitution? They think it isa piece of paper written by people who are not serious.
And that iswhy | among others think let us have timelimit so that Government can know free, universd basic education
mug be achieved within a certain time. Both borrow, beg but don’t stedl bring the money put the sysem lad by that time
frame so | think it can be defended.

Abortion; thisis a very very controversd matter- extremdy controversd. | respect the sengtivity of those who fed that it
should find itsway in the Condtitution as aclear unequivocd  statement. But let me tdl you; in Mombasa where we did this
Draft we removed many other things for the same reason. Because when you are trying to create a consensus you must not
have an issue that is dightning rod tunadlewana?. (kikuyu dialect) Tape two side B ) | drafted this nmy friend give me a
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chance also. That provison wasinthe Draft as it exigsin the South African Conditution. You understand what | mean? It
is precisdy for the reason------- (Kikuyu) The purpose of the law is to protect the individud induding minority from the
autocracies or even of amgority and to protect the mgority from the militacy of the minority.  (kikuyu dialect)

NGOs; why are we giving power to NGOs and not politicd Parties? Because a the moment we are legidding agang the
misconduct of politica parties that we know. In this country policd parties have a hisory and its not a good history.  And you
told us, go and sort out these people- within thelr parties so that they are democratic they are accountable they representatives
and that iswhat we would like. In Kenyain my view which could be wrong many NGOs do agood job . It isonly the Cathalic
Church. The Catholic is the Government. They feed with the people they the take the people to school they run the hospita
and the church does that through its various organs and they are many other churches maybe its not fair to say just the Cathaolic
church for the Catholic church was more active than the othersin the regionsindgsted. (Kikuyu).

| agree with you Rev,. village councils we should be clear --- over 50% of our people are people who are youth. True or
not true.

On the Preamble, | agree with you entirdly that was dways it was dways my view and | am one of those who drafted the
Preamble and | can tdl you- thereis another thing about consensus. You start with a document drafted by five people it goes
to acommittee of ten then it ends up with a committee of thirty. God there are many many people who said God. Infact the
origind preamble read. We the people of Kenya we trugting in God, which | thought was a good idea. And then there
are many other people who said no come on come on you are saying Kenyais a secular state so you cant have God in every
other aspects’ But you will be happy to hear and maybe - a the Nationd Conference it will carry the day dl the Chrigtian, dl
the Mudimsfdt very strongly.

On the environment (inaudible) farmers, further chapter 11 and 12 we taked about land as environment and few other things.
| think what you meen is that there should be a probably a framework for state support of agriculturd activities, | will agree
with that by the way you will be surprised that when we went to North Eastern, North Rift, South Rift people said thet there
should be never be a minigry of agriculture without a minigry of Livestock. Agriculture recognizes people with Tea and
Coffee- we have camds and sheegp. We went to Kisumu and they said there must be a Minidry of fight fisheries and so on.
So it has been dways alittle bit tricky because people have thar own specia  concerns. And | think we can take that to the
Nationd Conference |1 think there would be many people subjected to that.

Kadhis court; Now | want you to trust that. Thisisa very controversd question like abortion and the other issues but which
we mugt address. Kenya has historica compromises they have re-negotiated over a hundred years. It is very difficulty to undo
them now, without threstening the sability of the Nation that isKenyan. (kikuyu dialect).Tape 3 side A.
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Fndly gaff of Locd Government | agree with you makes alot of sense and they should  be a system to dlow (kikuyu
didect) and | think that is a good idea. Thank you.

James Waweru: Thank you very much the Commissoner, | think we shal now take another set  of quedtions fird is the
Waekili second, third four------

Gichuki: Thank you Chairman. My name is Gichuki 1 am member of Kiharu Congtituency Condtitutiond Committee. Firs, |
would like to commend the Commisson for doing afarly good job. Mine are not questions redly; they are moreof  asking
for daification. There isan aticle inthe Draft which | think | require some enlightment and thisis 127 sub-section 2 B (i)
It says that any of the Houses of Parliament can afirmits  decision or its Bill even when it has been rejected by the other
House | would like to know the practicd  effect of that and the end results of that legidative process.  There is an area of
concern which | would like to express, And thisis because | tried as much as possible to follow the Commissioner as he was
leeding us through the Draft. Mr. Chairman the Commissioner said that in the next eectios they have provided that those
contesterswho  are over 70 years are dill free to contest. | would like to be guided on this because | haven’t see that
gpecific provison. | am daing that because, if this Conditution is adopted and enacted before the dections a lot of
contestants would be shut out. That iswhat | would like to see that provison. And let me declare | am not over 70 and lam

not contesting.

| have other area of concern Mr. Chairman and this is on the provisons or the Articles in the Draft which require
Parliament to enact laws. First and can be corrected | don’t believe the Attorney Generd as ether the man power or even
the intdlectua resources to effect this Legilaive programme. And the requirements seem to be of Legidaion which is quite
deep. We know or a least | think that CKRC has party members. | wanted to know whether in ther wisdom they had
formerly some committee so as to Draft some of this Legidation. And if they have not done so | propose that since they have
many lawyers of Committee then take time to draft those laws. The AG --- to do is. My viewsis tha even if thiswill require
extensgon of the life of the Commisson beyond the enactment of the Condtitution, a recommendation to that effect should be
made. Thank you Mr. Chaman.

John Kamau: Bwana Charman asante sana. Kwanza mimi naitwa John Kamau Githinji Chairman wa Kiharu Education
Programme Murang’a Didrict. Yangu kwanza nataka kueleza waswas  tulio nao  Commissioner, kwa sababu kama s9
tumeshakuwa tukiandamana kwa muda huu wote wa kujaribu kurekebisha Katiba tumesha kuwa tukipata matatizo mengi
sana kwa kwdi kama Katiba itaweza kurekebishwa Na hasa Bwana Commissoner watu wengi wangetaka  Katiba hii mpya
iwe ndiyo inatuendesha wakati wa ucheguzi. Hapo ikawa ni vigumu kukuedeza in the Draft Bwana Commissoner
utufahimishe kwa meoni yako, kwa sababu wananchi wengi  ningua wangeteka Katiba mpya tuandamana nayo katika
uchuguzi nawekati  ufao.. Vilevile swai ingawa hapo naweza kusshiswa ni kwa katika sshemu ya Nationd ~ Symbols
nilikuwa nikifikiria kitu kama currencey zetu. Ni kitu kimoja kinachotuunganisha. Na hapo ningetaka tuwe na sehemu ya
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kutowezesha kiongozi yeyote gaye awe akibadilisha currency wakati wowote apendevyo kwa sababu  hapo ndipo
(inaudible)

GeorgeKaronga: May | thank you Mr. Commissoner for convening this medting. My name is George Chege Karonga
from Kahuyiain  Kaharu Congtituency. My question ison for the economic basisas when  the Commisson was lad about
this. Itslayout. My opinionis that our Country is very very poor economicaly isvery very low. And by this time when we

read the Country has done alot of retrenchment the Commisson has created a large number of the Nationd Assembly.
The Paliament or the senate as | would cdl it. That way we find it very difficulty while the other people are dying
migeriody and now the Commison alowsthis Parliament to take alot of money to enlarge the number other than reducing
this | remember a one time | had a suggestion with my group as a Civic education facilitator sometime somewhere, with a
group of over sx hundred people they suggested and we wrote that Draft. Let the Parliament any seats be reduced to be
reduced one MP asper theold Didricts. Let them have about 35 MPs and thistime with Councillors about four and one

for the old Didrict. That it comprises the Councils and Municipdity because they are deding with the same people those
who arein urban areas are the samein Councils so | fed economicaly thiswas formdly to my observation it was not catered

for properly asfar asthe Stuation of finance is concerned in our Country.

Geor ge Njoya :Thank you Chairman and our Commissoner. My names are George Njoya in the private schools Association
Murang’aand Muragwa. | am excited to see our recommendation are catered for in the Condtitution on  the right to own and
to run education inditution but | have something to raise in devolution. | seek darification on  whether these Coundillors that
you spoke about who are capable of impeaching the Didrict Adminidrator are actudly going to be elected by the entire
Didricts Councillors that we know the current set up because it'sa ---- that the Didrict Adminigtrator, is elected by the entire
votersin the Didricts and aso easly be impeached by some Councillors seated down and not elected by the entire voters in the
Didricts.  An in the spirit of empowering the people | would recommend that be looked a so that his tenure office is
protected.

The other one ismy recommendation. That we should have a limited period the MPs  should serve in that Parliament and |
recommend two terms of five years. It is not  just MPs but every eected person even a Coundillor so that we don’t have a
Coundillor hangingonto appoint that he makes the electorate or the voters tired and be productive. | see the Conditution a
bit Slent on the dection procedure particularly on the time frame. We have alot of eected offidd right from the President to
the MPs, to the Adminigrators, to the Councillors to the locationd. | tend to think you were slence so that we give the
Electord Commisson timefo set rulesbut of these thingshave to carry weight when the light is shed on the Condtitution.
My other worry and | aso seek your opinionis why do we empower there is a lot of language of every dtizenin  inthe
Condtitution. Why do we say paticularly in chapter five cause 54 that says every dtizen has the right to own property
indead of saying every dtizen has theright. By this| am trying to put control in the Natura resources and control of property

inthe country. We have now recently seen foreigners flow down and start owning land here and farming and the previous
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Condtitution redlly gave guidance as to who should have the right to farming and start running agricultura sector. That is alot
of another point that have been raised. Thank you very much.

Speaker: Thank you very much. Asante sana Bwana Commissoner | am very sorry to say that maybe some of us have not
gone through this document completdy and so we might have problems, before | can correct things here and there.

Kitu cha kwanza ningeweza kupendekezo or | am sorry to have repeat this issue again about the Nationd days. | fed
(inaudible) we recommed other than eraaing the Kenyatta day it should incorporate the Kimathi day and the rest of our hero
and freedom fighten.. Again on matters  about corruption | believe the Condtitution should reflect the true picture of
protecting the ordinary mwananchi - dl over the Country in Kenya It should be defined dearly that whatever has been looted
should be  reposed whether it is people  within or outside our republic. And a the same time it (inaudible) On the
currency | think that question has been repeated aready,.. About the issue on basc | recommend that it has to be clear
defined that the pogtion of rdigion verses----- from devil worship which has not been understood clearly up to now yet
thereis alot of investigations, alot of things has been said and yet we don’t know the truth about it. | think if the Condtitution
should defend us againgt these things

When you talk about the parties (inaudible) the Condtitution has tried to show us the way on how itisgoing like to reduce
these parties they have been so many.  Because we find that they are sill manned by the same palitical leaders we have
dather KANU who have defected from the opposition. So the Conditution should  declare on how many properties.

Because today as we stand we could beinahbig problem. Right now so many politician have defected ---- others have
dissolved ther own parties others have merged and again after merging they have  again defected and made some other new
parties meaning up to now, they have not gone back to the eectorate to seek their mandate so that they go back to
Parliament. So rigtht now, those paliticiansin Parliament are doing business there illegdly. We have another issue about the
land ownership. It has to be abit cler in the Conditution on the issue of ownership. It is extremdy unfar to find one
individud owning 600,000 acres of land while other Kenyans own not even a mere one square foot of land. We should not
dlow the few luck to have advantage over other Kenyans smply because they have enormous amount of money. Asante

Bwana Commissioner.

John Mwangi: Thank you Mr. Charman and Mr. Commisson | am John Mwang  interested in Trade Union. Mine is on
chapter fivewhich talks about labour rdaions. | will recommend that we have ether a Committee or a Commisson to be
regigration Trade Union other than one person waking up and griking out any union as he feds.

To arbitrate over any desputes that come dong labour Unions might  (inaudible) in some arguments.  The other one on the
Didrict councils. 1t looks you have giventhem alot of power and for these powers to be carried out wel | think you should
gpecify academic qudification of the Didricts Councils.  We have of some of our Councils who cannot even write ther
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names. | guesthey cannot handle this. This Conditution should be outright over who should be eected as a Didrict councilor
and thein qudifications Thank you.

Annet Muganja: | would like to ask afew points of darification as well as some recommendations. My name is Annet
Mugwanjafrom Muranga. Artidle number 11 talks about Nationd Symbols then the society schedule a  the back which is
about dsothe Nationa Assembly but it Smply repeats the samelig | wonder whether it meant to have more details about
the Nationd Assembly and it was put in. Article 14 is about the proportion of women --- anyway it is about --- the
question of women in power ---- members of Parliament should be women and another aticlejust says 1/3 of the members. |
think there that read at least one third | think one third. Article dlause 2 t says parentd care; | think we should have in
these where the childis  separated from his parents. The dterndive care might also refer to adoption- | think that is to be
mentioned there. Now 5 of Artide 37 the child should be protected from other forms of violence or crud  and inhumane
trestment in schools etc | think that should have inserted inhumaen trestment whether  in the care of the parents or other
person or in schools or  inditutions We do read quite alot of of cases of even parents or employers of young girls
beating the children and harming them very serioudy. . Artide 35 dlause four | think we should talk about the question.
Femde Genitd Mutilation and forced early marriages. Its not specificdly mentioned there but | think this is something that we
should be very specific about because there arethingsthat conditute serious  crudity  and discrimination againg women and
here they are dill prevelant inour society | think we should make it clear that thisis not acceptable inthe Kenya society as
awhole | am very very specific on that one.

Artide 72, clause four | think there is just a word somewhere. Naturd or ajurisic person | fed that a jurigic person  is
something likealegd ambiguous person such acompany or an organization. But then clause 4, | think theword  jurigic has
been left out so that should be corrected.

Articdle 68 clause one then aticle 69 clause 2 thisis about to those who are arrested or accused people | think they should
indude dgn language. . Okay article 9 clause one says the officd language in Kenya are Kiswahili and English.  (inaudible)
Now when we come to the question of languages | think it is atide one cdause four the languages shdl be Kiswahili,
English.So these implies that MPs should aso be proficiency in Kiswahili English Sng language. Bt it is not very redigtic to
expect dl MPs to see profficient is sng language. working in English and sgn languages.  (inaudible) Kiswahili, English and
dgnlanguages. So | am suggedting that in order to fadilitate should ---- the participation of the deaf people they are the ones
who are supposed to use a Sgn language there should be a State or provison for a dgn language in parliament it should be
avalable any time there is a member who depends on Sgn language so he or she participate fully in the proceedings of
Parliament.

Thereis another point about Bralllein thisis Artide 131- which says public regidry of Kenya laws which shdl be maintained
in English, Kiswahili and Braille. 1 will like to point our that Brallle is not a language of such. If it is a means of writing any
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language whether in Kiswahili, English in whichever language blind people can read. So | suggest that a sysem of  different
wording hereit should be in Kiswahili, English -both in written form and Braille form;

Concillor Gidion : | am Councillor Gidion .K  of Murang’a municipdity. Yangu ni machache sana kwa sababu ni kudeza
kuhusu mambo ya elderly people. We define the ederly but it does not appear in the Conditution the definition of the dderly is
not clarified and | remember we said about 70 years and above so we need to define who is an dderly person.

In addition to that the state does not commit itsdf at dl on the care of the dderly. It says it Sate Article 36 line three says
the derly have a duty to take care of themsdves. Not thisshould  not be the case. The state should state what it is going to
take care of thedderdy. These are the other senior members of the society they have worked for the society, and need care
of the state. So the State should dearly state in the Condtitution what it is going to do for the dderly having defined the dderly

age.

The other point | have is about the Nationd days. | would say we do not need the Katiba day. It should not be there we

have had the Katiba, thisis another one we shdl have even another one. We do not need Katiba day at dl. But we need a

Nationd liberation day which will incorporate e Mau Mau uprisngs and the start of the druggle by the late Mzee Jomo

Kenyatta. So we need aliberation dayin addition to the other two Nationa days you have put up ther but Katiba day with my
recommendation we do not need it.

My third point ison the adminidration of oaths. We have to be specific the Katiba should be specific on who is going to

adminiger the oathsright  from the Executives to the village

Time frame on the adminigration of that oath. whether immediatdly eections are announced there should be a time frame when
where it should be. Whether the the following day after aweek so asto avoid controversy. The adminigtrator of oath and

the person dected. Thank you.

James Waweru: | think we can give the Commissioner time to answer those questions.

Com.Githu Muigai: | mud tdl you thisis our eighth centre sSince we started disseminating the Draft of the new Congtitution
and we have not sat from 11 to 3 o’clock. So, fird is to commend you for being so many of you and so active. It iswas avery
good show and it confirms our believe that the people of Kenya are interested in this process and in these issues and  that is
why we We mus put you in our guinnes book or whatever book we shdl cregte.
There was a question here by(inaudible) and | mugt confess itis one of the few questions that | an unable to answer. But |
aso did not quite agree that thereis necessarily any logic  if you have two chambers of Parliament your intention is that those
two chambers should be involved in the Legidaion and if one chamber refuses this Legidation for good reason which
indudes getting the Bill back to them organizing the committee to arbitrate and they il refuse | persondly will think  refuses
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youdo gr that Legidation should not pass because that iswhy that chamber isto  block that kind of Legdation.

Presdentia age; actudly thisissue of Presdentia ageisin the trandtiond provision schedule 8. There are many things  tacked
away. Some are might say to  even a way in this trangtiond provisons are anumber of issues induding the issue of if you
look at eections chapter 33, it says that under 3,4 it says that a person who before the entry that is to prohibit anybody who
has been President from running again  on the basis tha thisis the new new Condition not the old one. But then five is
where the detail is Any person who would be otherwise have been qudified to stand for dection but for the provisons of this
Conditution is digible to sand asa candidates in the fird dection hed under this Condiituion. That is where it is has
hidden very far aslawyer are wont to do and probably it does take care of that concern.
| agree with about the Legiddive agenda set per this Conditution is very very big and | agree with you tha the Attorney
Generd neither has the resources nor probably the commitment to ensure that dl this is done. At some point within the
Commisson we had thought that part of our job was to write the Condition then write dl the consequentia Legilation and
repeat theinconsgent Legdation. We have been disa-abused of that believes and we have been told that our work is the
Condtitution and we mug leave that to another group. Now what have the Commissoners decided to do isto set up a
Condtitutional Commisson which dill doesn’t what you want done because itisnot itswork to write the Legidation. Itis to
ensure that itisbeing done and | agree with you, there isahbig danger that the red med of the Conditution isin the
Legidaion that we are waiting for which may not come unless in the Congtitution we make sure there is a procedure for that.

Thereisavery difficult question that we have been asked everywhere, how do you guaranteethat  ection is held under the
new Conditution? We cant guarantee. The Commisson is an organ set up for the narrow job of reviewing the Condtitution
once we have done that the politica process mugt proceed. Itisfor should we havethe currency changing regularly? | agree
with you that is something Kenyans said we should and at some point we had it in the Draft then we removed it, we said we
don’t want this level of detall we shdl haveitin the Central bank of Kenya Act, and | hope we will get there.

There is a gentleman who asked; Are we worried about money as we should and again; | want to condder that this is
avery important question. Can we afford the numerous inditution that we are trying to but we must nost ask  that question
without asking oursalves the other question. Are they necessary? Because if we asked such question whether they necessary
in the afirmative, then we shdl go to the question of how can we make them cheaper more eficent more affordable.
Devalution by the way under article 218 Councillors are dected from the Didrict the Didtricts is the Electorate College for the
Didrict Coundillors | wish we would find another name for these people because they are not actudly the Councillors we
know they are the Didrict Parliament but | wish we would find another name for them. But | dso to agree with those who
sad there should be an academic and other qudification for Councillors and probably terms limit ans so on for it's a serious

job for serious people. .

Land; the truth is actudly that this Condtitution has resolved the issue of land better than the old one. That this Condtitution
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saysif you are aforeigner you cannot own land in Kenya other than by aleasehold. But in the old Condtitution foreigners could
own land through free hold meaning perpetuated | would personaly think that there has been in some kind of improvement
dthough | persondly | don’t worry much about that . | worry more about people who stedl money in Kenya and take it
away than any person working a shamba thet its here because can see him and if anything goes wrong we can reposses it
but a man who has taken his money to Geneva we may not be able to get him.

Devil Worship this is a very serious question. Many people told us we want freedom of rdigion but we do not want ther
views of that religion so that people do things that undermine our society and | persondly belief that the best way to ded
with that isto have akind of framework. Maybe | can tdl you that | come to this process of writing the Condtitution with
anopenmind and | can 1 tdl you the one issue that shocked me is how srongly Kenyans fed, not in favour of what |1 would
have thought is rdligious freedom but in favour of redricting rdigious freedom. Kenyans told us everywhere there are two
many many sects and they are preaching a nignt  and so on and we want  them controlled. That surprised me a little. Not
because | don’tlive here but because | never thought of it as such a serious questions as it findly became and devil worship
was another problem that people kept taking about and | was shocked by the magnitude of the concern and | think it is
something that eventudly we would have to resolve within akind of rdigious groups legidation if we may be required to do.

| agree tha in Trade Unions we should be as worried about Trade Union as we are worried about politica parties. That the
regidration , management , accountabily and so on | agree with that. | agree with the lady of course that we intended to insart
the national symbols
The other thing about making this Condiitution that is probably unknown to the public is that we worked againg huge
deedlines that were are dmogt super human. Many timeswhenwe saidthat we were through and ready, alot of things
remained to be done  and some of my colleagues have worked throughtout the day, throughtout the night trying to  get things
in place so that we could meet the deadlines we told you about because we didn’t want you lose confidence in the process
and to fed that we told you things we couldn’t do or we promised things we couldn’t do. So that those symbols ought it have
been there but we were not quite able to insert them by the time we needed to publish. | agree with you , of least 1/3
Women can be 50% or 70% or 90% but not men. | agree about -----

Now, femde genitd mutilation. Thisis as controversd as abortionas sexud orientation,. Those three are issues thet if
you put them on any papers you will not move an extra inch | don’t know whether | can persuade you that we went to places
inMaasai country, in Turkana country in Isolo in Kigi one of the best educated populations in Kenya isin Kigi they said
they want to crcumsze their girls;, do you get that?Well and it’ sa such controversid question thet if you try to ded with it you
will have alot of opposition both ways. Inthe internationd covenat deding with human rights, thisissueis  not dedt with as
a a compulsory issue. Itis its dedt with as a question for each community to judges by itsdf. And as you know in kikuyu
country | keep Country reminding alot of people | will say that in English at the moment just to make sure that everybody is

with me.
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(kikuyu dialect) Tape 3 side B at the beginning) In  Kikuyu Country, the engagement of the Kikuyu community with the
missionaries and the ssettler Governement on the question of femae circumssion is now over 80 years. And Jomo Kenyatta
went to London on the first occasion to agitate the question of the Kikuyu land (kikuyu) and right for Kikuyu to circumcised
ther women. Things have changed the churches among others inditution has fought a long and many will sy a very
unsuccessfully bettle on that question. Today its not very easy to go to Maasai country or Kikuyu country and say from
tommorow don’t doit or even Kigi country and if we wrote it her, it would would creste a very serious problem. Let me
gveyou as dightly different problem that we dedth with. Seventh Day Adventist. A very important , a very vocd members
of the Chrigtian community in this Country. They said we want you write in the Congdtitution that every Saturday nothing could
happen, and | could tdl you that | spent alot of time with people from the church drafting and redrafting an acceptable
provison. And if you read carefully now inthehbill of right you will find it but it doesn’t state that ~ Saturday Day will not it
says no person shdl be have you seen it? Noperson dhdl be forced to take an oath, to do any work and to attend
wherever. That is the language of Condtitutiond writing. We must write it in order not to cross the doors for people but to
open for those who | think that we agreed on that question. | agree entirdy on sgn language but to have everybody know the
dgn language may be a bit ambitious.

Mau Mau or Nationd day no problem. Artide 36 | think, that is a legimate question and probably something is going to be
done about it.

Findly, about the oath | agree again, the language can be lightened when how. Asante mwenye kiti.

James Waweru: | ansure you will agree with methat if we areto if you are to ask questionsit will go up to possbly past

sx. But however before we started thissessonour idea was to go without a lunch break and possibly close a around
3pm. It is dready past 3.pm. So | seek the indulgency of the Commissoner as to possbly how more questions we can
take s0 that we can close a 3.30pm  without necessary closng the questions abruptly. So we will pick one women there

another one okay S, seven, eight, nineten. (inaudible) please bear with us. Who was number one?.

Jane Kamwaga: Thank you Mr. Chairman and the Commissoner. My name is Jane Kamwaga | represent the women of

Murang'a

Firg of dl | have a feding that Kiharu Congtituency is quite  big It consst of two Divisons there is Kahura Divison and
Kiharu Divison. | had afeding that we should have had two Stting of the dissemination of the Draft Report, so that we are
able to reach each person in the Divison even in the location because like now, from Murang’ a@ha , from Kithambo it is not
possible for them to come down here to share because transport is quite high and you understand  the economy of this
Country. Mine arejust acomment. | will firgt of dl  recommend the Commission for the good work they have been doing for
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the sacrifice that they have made, they have worked nights they have spend deepless nights so that we have a new Condtitution
because the old Condtitution has not been very favouable to us. | would say that as women we are quite happy with whet is
contained in the Condtitution because the women now shdl have equd treatment induding their rights to equa opportunities
and equd palitica and economic activities. In the new Congtitution we have the right to be protected and this is teking into
account | don’t know whether we are together with the Commissoner. But | want aresponse from him. | was sayings we
fed that our rights shdl be protected and taking into account that  we have unique dtatus of the naturd maternd role in the
society. We have avery bigrole  we have been left out for dong time and now that the Condlitution is giving Us some areas
where we shdl be heard we are very happy abot it.

The other view is that Snce we shdl be provided with reasonable fadlities and opportunities that will enhance our potentid,
we shdl work hand in hand and specidly where there is the Didric governance or | don’t know what you cdl it. We fed
thet 9nce thereis a provison of women we are aso happy that we shdl come out and work together. Thank you very much.

Maina Gitu: My nameis ManaGitu and I  want to tackle a very sendtive- | think itis  sendtive, itis theissue of the
Presdent having the authority to declare a state of emergency and to declare war. And it is stated that he will only consult
with the Nationd Defence Council and the Cabinet | think that is too lenient. It should be with the Nationd Assembly. We
have by- camerd system right now, we have a Nationd Council that is Upper House, we have the Lower House and we have
bi-camerd system. He should at least consult with one of the representative body that is the Nationa Coundil or with the
Lower House. Theniit tends to contradict whet is stated in 142, that they can extend ther time that the two Houses can
extend therr House if there is a State of emergency or if thereiswar. Now if they can extend they time or ther term then they
should aso beapart of thethat decidon that is of dedaring a state of emergency because it’s a very serious time a time,
tha Kenyans need gability and need a sober mind.  So we should not have jugt the President and his Cabinet seeting down
and deciding they are going to declare a state of emergency or declare war, it should be after consulting with the House not only
with the Cabinet. Thank you.

Oscar Nuguna: Thank you very much Bwana Commissioner. My names are Oscar Njuguna. My question is smple, it'sa
kindof ni maongezeo kidogo. Bwana Commissioner | think you mentioned something like higtoricad agreements that were
made between some people in their country in some past years. There is a very big controversd issue abut land ownership or
property ownership in Kenyaand | am putting a case like the pokomo case in Lakipia. Most people in that community are very

adventurous (inaudible) so | fed that land ownership should be enacted in the Condlitution and there is such cases (inaudible)l
think that Bwana Commissioner inthe provison of land ownership --- thank you very much.

Joseph Mwenda: Thank you Mr. Chairman. My name is Joseph Mundwa | am a resdent of this Municipdity. My question
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Mr. Charmanisconcerned particularly infact the darification or the way to protect the freedom land  verses (inaudible) The
man reason of asking this question is that land as my colleague has just talked about.  Land is the most contraversd issues
Kenya has Now whether (inaudible)the land section that is section 232, 233, 234, 235 and 236. It isnot clear to me how the
protection of land in amunicipdlity like this are ana many othersis going to be affected.

The reason for asking they question in Commissioner is that much of what you will cal trust land in a place like Muranga has
dready has been dished out. | am very sure when it comes to further Development you should  the people who run  these
municipartis will encroach on the land that belong to the people the feehold. And my fear who will  affected and many other
and lamvery sure many of usand many others in other  municipdities We don’t see how we shdl be protected from
this encroachment and thereisneed that whoever isgoing to be the Didrict Administrator and his council to guide ua on
what they are going to do . When we look of the devolution of power we see there is the locationd Didrict and even
provinad. Itisnot very clear what the Provincid section isgoing to do. Thank you Mr. Chairman.

James Makumi Kariuki: Mineisrather an observation . | find that in the salaries and remuneration Commission it is stated
very wel that the Commisson will handle the sdlary of dl public officers indung employees of Parastatal. My names are James
Makumi Kariuki lam representing the Kadhis Commisson contestant --- in Murang’a |l am a teacher by professon. Now |
go back to my statement. | know that---- the Judicid Commission who earns salaries of public officer induding employes of
Parastatal. My question is what about the teachers.  The teaching professon has a very large number of employees and
section two 91 thet is --- he said on  the salaries and renumeration | think the Condtitution that the Condtitututionato more
specific for the purposes of interpretation in future  where the money to pay teachers should come from that one should take
previoudy from the consolidated fund.

Somo Kamau: | an Rev. Somo Kamau from the ----Mine are two meaning questions. Because we have the PS as a
person holding the Minigry then you get the Ministers who is not elected by the People then we says we will be duplicating the
work. Inthe PS comes fromin the technicd --- adso the Minigters technicd person where will be the point of the people be

--- controversd in that sence.

The other oneis the removd of the President. It says that the Nationa Assembly will vote fird a vote of no confidence then
they pass it for seven days before the next house see my recommendation is that because the President is one and when we
come to talk of the President is a very sengtive Nationad which is why could not the Condtitution make a provison where you
would have discuss the President the two houses with ----- the seven days is a wrong time for compaign the main agender
which might have been the redlity is covered by others by aitidzing the whole issues so | will recommend the two house
because its one issue and very important Nationa they did that day -----

Smon Ndirangu: Thank you my nameis Smon Ndirangu. (inaudible) I want to revise preference on the Nationd day. Oneis
that the National days we are havingin Kenyathat is Kenyatta day. | want us to have another day of freedom for example ---
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where we are supposed to (inaudible) multiparty democracy. The current Congtitution we have the issue the Didrict Council
and the right that one | am aware ---- you are tdling me Another thingsis that we are  headed by Professor Yash Pd Gha
but something is syoposed to live started working. In- October if | am not wrong, but if you look at the papers today we are
told dl the legidaiveor membersof Parliament and are the ---- are there. But what if the President dissolves Parliament
today or before the weekend what can the Commisson do about the Nationd Conference scheduled for 28" October? Also
prof. Anyang Nyongo as bring a rate of no confidence in the government with these two issues in mind and the fact that we have
used so much money in the Commisson where are we heading?

Ndegwa: | am Ndegwa, | have an observation here about democracy. Democracy astherule of the people. What | see is
that when you talk about democracy in capitdism it will end up to be Bureautocracy. Bureautocracy is the rule by the rich
people. Right now in this Conditution we have alot of people alot leaders of are going to be voted by the people. But what
will gurantee them of these vote is the economy power that they command. This economic power gives them the socid
powers to be voted. Now after this now democracy changes to be Bureatocracy So this Conditution what | see Mr.
Charmanisthat itis protecting the poor as poor and the rich as therich.  When | was going through, | read in this short
verson page 32 that the Congtitution cannot prescribe detailed rules for the economic management  of a Country. So my
question is, is it the right time now in Kenya to as explicity declare whether we are adopting capilitdism whether we are
adoptingCommunism or whether we are adopting democratic socidism. My problem in capitdiam isthis Bureautocrats. Like
Kenya now when we have Burestocracy politicad parties become like political kiosk they become commercid the palitics is
commercid like. So | would liketo propose democratic socidim. Democratic sodidian is where the factors of production for

ingance land, capita, labour and organization are owned by the state and individuds.

Out of thiswhole redm we shdl have something caled the dictatorship of the poor. For ingance like the Mungiki, Mungiki is

atyrann, of the poor. So this isaloophole | see inthe Conditution. But as a matter of observation and | an seeking
daification from Mr. Charman, whether thisis now the right ime when we have to do away with capitdism where we have
production that isnot geared to the welfare of the citizen but for profit making, exploiting people. Youproduce because you
want to make profit. |1 can produce bombs, | can produce condoms as far as | make profit. So | want the Conditution to
address this as a matter of darification. Thank you very much.

Muumin  Adam: My firg question is about the voting process. The Congtitution talks about maybe the voting process
smple But we find that North Eastern Province people are refered meking as illiterate or rendered illiterate by the use of
Engishin therating process where actudly most of them.

We come to the issue of provison of tenure of office. You have put tenure of office for the Presdent’s where as in
redity itis the Prime Miniser who has  executive power. . When Kenyans  talked about limiting the President term of
office they meant the term of office for the that person  who is number one in power. Forget about the (inaudible) They
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meant theoffice of the personto two terms necessarily.

Whenyou close the eclectors register for ahdf ayear like has dready been donethisyear, | believe that you are locking
out about five hundred thousand Kenyans from voting that year. Because Kenya raises up about a million children per year.
Removing the capital punishment | believe, is a contradiction of the wishes of Kenyans. Because action speak |ouder than
words. Everyday Kenyans tynch aiminds By obsarving that you see that Kenyans actudly want capita purnishment | ask
that it should be retained.

| will dso ask that Condtitution gives dlowance for two mudims in a dispute to be dlowed to go to the Kadhis court
indead of gaing to the secular court if thet is possble. And thereisaso aprovison or requirement you have which is
somehow ironica. Y ou have dso taked about the Kadhis gpplicants who are supposed to have got a certain experience. In
the Kadhis court there are no lavyers. Where are these gpplicants supposed to get experience? And | wonder what you
have done about the discriminatory aspects of Kenyans law eg Chang,aisillegd and the Tusker is  legd- | think that isa
way of denying some Kenyans the basic rights. Why don’t you promote this Chang’ afree into companies?

Stanley Macharia: Asante sana Bwana mwenye kiti. Mimi nitaongea kwa Kiswahili. Kwanza jinalangu n Standy Macharia
wa Macharia na kwetu ni hgpaMurang’a. Mimi Ningependa ufafanus wa kiti  kutokana na swdi la unyakus wa aidhi ya
uma Jambo la kwanza ambalo ningetaka kuulizani kwamba mashamba ama ardhi ya umma itekuwa ikismamiwa na nani, na

n neni atakayekuwa akitoa jukumu la hayo mashamba kutumiwa naumma Néefikiria hayo maswvdi ni muhimu zaidi.

James Waweru: | think we have come to the end of the question session. | dont want to add any other question but there is
an issue Bwana Commissioner, | would aso like to bring to your attention. | don’t want to be seen to asking questions but
under devolution , the Draft proposes that the minimum number of members of the Didrict Council be 20 to 30 Councillors.
To meet the minmum Bwana Commissoner, is rather too high. Because even today we have Didricts with eght elected
members. Thereforeif we were to propose twenty as the minimum, its tantamount to saying that we add an extra burden to
the tax payers of that particular Didrict.  So, my suggestion is that we can have between ten and thirty members.  The other
issue bwana charmanisthat asaloca government practioner | am not very comfortable with the word * Adminigrator” at the
digrict leve, or the “Adminigrator” a the municipdlity leve, because we have to conform with the globd of standard of the
locd government. Because for example like last year you know there was thisgloba conference on loca government which is
actudly attended by the mayors and charmen through out the world. So it would look a hit peculiar for Kenya to be
represented by people caled administrator where in other world countries we do not have the name.  But my problem is with

the name.

The third point is under gaff of the locd government; Even as a locd government practioner | am not very comfortable with
adminigrator given the ovewheming powers of hiring. So | would propose that we have a smdl committee say a Didricts
service commisson- the example of the Ugandan style where we have a commission of say 5 respected leaders in the didrict

31



that is charged with the respongbility of employment. Because in this set up under the new Condtitution the employees of the
local government in a digrict will be very many. So | tend to think we should have a separate body advisng the didtrict
charman or the mayor over the employment issues. And my fourth point is on the capacity. The capacity of qudifications of
the dected leaders at the didtict levd | think the draft should specify that the qudifications that relate to the members of
parliament because it isaminimum O-leved -gpplies to those seeking the dections of  leadership at the didtrict level. Because
we are not taking of the locd authorities under this new Conditution we are replacing the loca authorities with a better set- up
of the governmen.

The other isue is on the re-condtitution of the didrict loca government. At what stage are they condituted.  For the
government, | thinkit is condtituted after 24hours after the eection. So we should dso say that the district locd government to
be recondtituted after say, 48 hours after the dections, two days, three days, four days, etc. | do not want to be seen as a
chairman, who is aso asking questions, but those are some of the issues that | wanted to tackle. The other issue, there is
somewhere on laws, where the digricts can make laws, but if we go to fird page where you have the set of laws, the didtrict
laws are not recognized. So | would like those laws to be recognized and | think | cannot remember the specific chapter. And
we have another issue on the schedule of courts. If you look at the schedule of court, the | indudtrid  court does not appear
dther as the danification of highcourt, court of apped or a lower court. So it is not clear to us under what capacity is the
indugrid court. Because today we know the industriad court has no appeal and thingslike that. | have other comments but
those are comments | can relay to the commisson any time- things like 20" October has been an issue, where would like it to
be retained, but under a different name, may be the freedom fighters day or something like that.

May | take this opportunity to say therefore now to give you time, and the other issue on the capitd city, and things like that |
think the draft specify the basic minimum requirement for amunicipdity. It isnot very clear dthough those are issue that can be

tackled by an Act of parliament but we can even see municipdities with 200,000 population entity and things like that., but in
thisit isnot very clear. So let us take those questions that have been forwarded by the participants so that we may be able

to continue,

Com. Dr. Githu: Thank you Mr. Charman. Most of the issues you raised were by a way of comment and tha is
appropriate or by way of suggestions and | will not necessarily refer to them except this questions on what we are going to
do with Presdentid powersto declare a state of emergency and to declare war. One of the problems in our higtory is  that
we are swallowed to the other extreme we don’t trust anybody ese and that is not good. Government must be in the hands of
somebody and once we have them at that point we can put checks and blancesbut a&  some point we have to lisen, to act in
ther good Judgement. And | keep saying that one of the things we should be very worried about is that one day in our
lifestimes | hope wewill dect a President, whose isvery intent on doing good but you find he has no power to do anything.

He will like to distribute food to  (inaudible) but the law says don’t do that ask so and so and so and so had to ask s0 ans o
which could been but the hopes say don’t do that act so and so and so had to work and so and so, so and s0 has to ask so

32



and s0. We mug get the balance right between containing powers so that its abused and giving a person  whom we have
elected to do because we eected and if he doesn’t do it then we remove him. And so | would nost be worned when
when they were debating this | kept asking do we want the President to cadl Parliament if thereis  an attack by Ethiopia an
Air attack. Anar atack minutes not hours. Does he need to cal Parliament to report? We must be redidtic about how
government works and so on. But | agree with you but again we must be careful that a President does not go on  furore of his

own attacking our neighbour and usng our resources without any checks on his power.

Property ownership inLakipial am not an expert | mus confess- | am not an expert on land. It is one of those areas they
have never quite developed a know how in the expertis. Maybe it is because | annot aland owner. But dso because
probably it's a very technicd area, there are expertsin that area. The little | know about the Maasal agreements does not
confirm  the interpretation that you have given. The Maasai agreements were agreements between the colonid government
and Maasai. | think one of the most interesting things about our Condtitutiona history some of you will remember  thet the
were actudly two Maasa agreements.  Thefirg one, the British refused to honor and the Maasaik went to  to court saying
you told us you will never move us until when the Maasal (inaudible) and when they went to court the court said we cannot
adjudicate between you and the crown because British Conditutiond law does not dlow that to happen and so on and s0
forth.

S0 those agreement must be deemed to have been superceded by dl the Legidation that came into force indudidng the

crown land ordinance of 1915 and the subsequent land laws that induded Governement land Act which is the successor to
that. But agan, as | have said | an not an expert but | don’t think thet there isany (inaudible) that in Kenya there is any

treaty between the Maasa and the Kenya Government there is none as for as | know and | think the title there will be
governed in accordance to the law as set out,

The sdaries of teachers, | agreethisisavery emotive subject and a very important a the moment.  All Government
money dl Governement expenditure should come from the consolidated fund for that purpose voted in accordance with the
relevant law. Infact inthis Conditution and again | am not an expert in that area one of the most interesing and  innovative
thingswe havetried to do isto restructure public finance so that we can be sure that the governement does not spend money
unless that money can be accounted for invery definite  and very very specific ways. . | agree that there is a very a serious
guestions here the Rev. | think has asked this quegtion. If the PSis a technocrat thy should the Minister dso be a technocrat?
And | will not pretend to be able to answer that question. It is a very legimate question and those people who keep  saying
let usgo back to the Government where Minigers are elected maybe the argument is that the Ministers assumes politica
accountability for the Minigtry not technica management of the ministry which isin the hands of the . Civil Service and
maybe thisis one of the issues we dhdl debate a Nationd Conference.

Let me tdl before | answer the next question. Some of the best ideas | have had about the Conditution are from laymen.
And | found that avery hambling experience and very interesting. Because dthough | have many years as student of the
Condtitution, probably that was one of the things | overlooked and the points that the Rev. has made is one of those genes
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about why do you want a vote of no confidence that is separated by seven days? why not get the two Houses to gt
together as one and finish the business? | couldn’t put it better. | think that is  much more efficdent so much more decesive
S0 that the naion can move on it implement business. The President is removed if he is to be removed, if not he goes on with
hiswork and if (inaudible). Thereisthis controversd quedtion that | have tried to avoid or tried to answer it in a very
apague way because | am not sure | know the answer. What can happen today if the President dissolves Parliament? The law
will take its course. The old Condtitution isin — place we are we are making a new Condtitution but the old ones isin force.
And therefore we cannot stop the President exercising his powers under the old Condtitution until the new Congtution takes
place. For you as practicd men and womenayou may find tha rather confusng  you know lawyers tak. In Uganda
there was one very interesting Stuation. After Tito Okello was over thrown remember Tito Okello?, after Tito Okdlo was
over thrown there is a new Government that camein with | believe Binasa and so on. One of the  things that bothered
lavyersin Uganda was to who was to swear inthe new President. And the lavyers  said  itis the Chigf Judtice. But then
they sad but we have a new one because the old one has gone with the Tito Okello? So who is to swear in the new Chief
Judtice s0 he can swear the President?. And you will be surprised that for lawyers that can take hours and hours | am sure
for practica men and women you will say it doesn’t matter let us get on with the Job. Buit that is one of the problem we have
a the moment.

L ater, the gentlemen who talked about democracy by therich , the commercidization of palitics, unfortunately that is so very
true not only of our Country but of so many others. democrasies in the world and one of the chalenges of the Condtitutition
meking isto be ableto safeshard democracy. The party person that Conditution is to safeguard democracy and sometimes
to modify democracy. When we say that there are thirty specid seats for women is that democratic? No Democracy is
one man, or one women one vote. But Conditution sometimes tries to guide democracy so that democracy does not
become ineffident and what you have suggested gr is correct that in our democracies money is one of those evils tha
meanipulate democracy and other things like violence like political violency, and so on and so forth. And therefore we mug find
ways of containing that. One of the ways we have tried in the past isto say you cannot spend so much money in the compaign.

| cantdl you | don’tthink thet there is anybody in Kenya who knows how much money should be spent in a campaign.
And then, the exiding law says no candidate should spend more than 40 thousands. If you ask our Charman here and that
asapracticing politidan, what can he do with 40 thousand? he cannot buy dl of us here a cup of tea probably and so on.
So we need to think | agree with you about innovative ways of containing the use of money. That iswhy we are saying here

politicad parties cannot receive foreign money.

Inour minds we arethinking that thisis one of the influence of money in politics. But agan we will  be the fird to admit
that itis not fool proof and we probably need to think of more innovative ways of doing that. Maybe we should set a Sde
like they have donein India. India have set asde seats for the poor for the lower caste. for the lower case. Maybe its not the
best solution but maybe we ought to think about, about our dum areas about Mukuru kwa Njenga , about Mathare, about
Kibera , about so many other places and induding the dums we have in our own rurd areas. But | would like to caution that
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my friend there who talked about the democratic socidism, Hitler was a democratic socidit So we might want to be alittle
cautious about that brand of democracy socidism.

| agree we should make voting smple and we have tried to do that maybe we cant do some more | am not sure that the use
of Arabic will be agood solution because again we have said that there are two languages in Kenya, Kiswahili, and English.
Every Kenyan must make an effort to learn either English or Kiswahili - or preferable both.  If we have Arabic the other
people will say the Kikuyu are twenty five percent of Kenyans, Kikuyu aso and so we  will never be able to cross the
category of people. | hope | anright about that figure of 25% but it isan example anyway.

Somebody made this very interesting observation do we want to limit the term  of the President or the Prime Minigter?. |
agree that we wanted to limit the term of the Executive. In my understanding the Executive remains the President. It is his
term we are warned about. The Prime  Ministers can be removed by vote of no confidence at any time any day of the week
in the Nationd Assembly. But, | agree with you that we should be worried whether the Prime Minister can be returned year
after year after year. Can we have a Prime Minister who has done four five years terms twenty years as the prime Minister?
Then we would lose what we wanted to capture there. Mudims to use Kadhis court we agree for the limited purpose of
Mudims persond law. Because if we extend and we debated this for a whole week  if we try  to extend the category of
actions that the Kadhis court can dedl then other communitieswill say | am aMaikinyu, | have killed my neighbour | want to
be judged in accordance with  Kikuyu law which says that | should pay ten heifer bulls three helpers and so on. And then

you will never be ableto cross that as wll.

Public land; we have formed a Commisson here we are cdling the National Land Commisson. It will hold dl Nationd Land
and then be able to manage it on behdf of the people of the various communitiesin  the various places. | couldn’t agree
agan with you more Mr. Chairman, thisis again where people like me and  others working on this document sometimes we St
somewhere and think how in our mind we imagined things could work wdl. But people like you working on the ground know
law that twenty councillors cannot function. Maybe we should have five or ten Councillors and thet is an argument which we
gl take and vote. You did not tdl us the name of the Adminigration. What name  would you like us to give the
adminigrator  of the didrict or the the location.

| think we should dl think about it maybe we can find some good Kiswehili or other term for both and then we can use that .
But then | agree withyouthisasa very very good point. How to recruit Digrict stand | agree with you that it goes agangt  the

soint of this porposed Condtitution to give those powers to one individud and then create aservice is not metitocractic. |
agree entirdly and | agree we should have a time limit when we the new Locd Government should kick in. Didrict law its
something that we can sort out.  Theindugtid court  findly. We  went through a Draft where we had drafted dl the various
divisons of the High court and the indudtria court was one of them then we removed dl that because we sad we want to
keep the Condtitution very flexible so that tomorrow if we decide that the High court should have more Divison we don’t need
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aConditutiond amendment.  So dl these now will follow under Adjudicature Act which will set out the various divisons.
We want to remove Indudrid court from the Minidry of labour so thet it becomes a proper judicd trigbund within the
normd Judicid sysem and there will be abuse if they try workers are dissatisfied they can appedl to the court appea and
to the Supreme court. If the employers are dissatisfied On that very happy note Mr. Chairman .

Now there is something here in the Conditution which is very complicated. We have set up Commission to ded with the
whole questions of loca government finances. We are sarting a meeting in Nairobi tommorow with some experts  on this
whole question because | can tdl mysff the mogt difficulty question, in this new Conditution is how the devolved
Government will function and that question money is at the bottom of how they work and | cantdl you aredill trying to find
out the details and it will follow under specific Local Government Legidation.  Thank you Mr. Chairman.

Com. Githu: So | can answer that. You see this Condiitutiond Conferenceistheaoneof Conference. What wetry to do
in the Condtitution with the Bill is to propose ways of recdling permanent and  on going officers like an MP or so. At the
moment we dart the Conference in another twelve days now and | can tdl you and therefore maybe take some
respongbility for some of your concerns. | sat in the tribund of the Commisson that consdered complaints about how
people have been eected and | can tdl you it is very very difficult in issues of this nature to find a process where tha
everybody is sisfied. Inmany places we received complains that we are not happy with the woman representative now yet
man. And then the next onewill say there was aparty sat before in the somebody house --- will redly must move forward
and our concern  has been that there are many people who are trying to stop this process they are many who were trying to
make sure we don’t enter the National Conference intwelve days thistime. We don’'t want to gdl the same by re-opening
and saying by opening the delegates list. Because if we are open  we will never agree.

Let me start by saying that dosng has nothing to do with the academic freedom because academic freedom  as far |
understand it is the freedom to recelve communicate generate idess. and so on and so forth. The freedom of scientific
research isaso freedom within the exiding law. | do not know any country inthe world to name inwhich doning of humen

being is legd notin U.S.A not in Germany not in U.K not in any country that | can think of . So that this is not what we
aretryingto say. We try to say we want to encourage scientific research so that we can  improve our society. When those
issues arise, they will be dedt with on a case to case basis and they are even more equaly contraversd questions that we
cannot address in this Congtitution.

Speaker: ( question inaudible)

Githu Muigai: Your lag quesion is one of the most contraversa issues that we had views about dl over the Country.
There were many people who said | remember gtting in a railway gation in Kisumu caled Kibos and many men came there
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and said, we don’t want women to inherit Property. ever here they should go and inherit where they are married. And |
decided to engage theminalittle discussonin logic and | asked them are dl your women married? They said no  Okay, but
what are we to do with those who are not married? Even they should not inherit that is what they said - because if they inherit
we encourage them not to get married. So | said, what is the average age of marriage here? they said 20 to 25. So | sad
should we dlow those who have reached 35 or 40 to inherit because for them they are past. They said no not even those
ones. So | said okay how about do they have children these women? they said yes, most of them do . So if the mother doesn’t
inherit should the child inherit? No; why?they  should go and inherit where the father comes from. Then | said who are
ther fathers, arethey not you? They ssidnono o | said et us go to another point. What harm has this child done: We can

punish the mother for not getting married  we can even punish her for having a baby. But what shdl we punish the baby
for? These are vey contraversd questions. They are  very controversa questions. In my mind the correct thing for us to
do is what we have proposed. If there is something to be- inherited | thought your concern will be increesingly in our
community thereis nothing to inherit. Whether you are aman or awoman. The land that you talked about most in many of
our places here in Centra Province, the land has reached levelsthat it cannot be sub-divided and reman economic. So | think
that this question on inheritance of landinmy judgemtn, in my private opinion which is shared by the opinion which is shared
by the Commission thisisared ----.We should be worried about the fundamentd principle. Much isthis  Can there be a
bassinour lawin our cusoms, in our culture for tregting one child different from another. If the answer is no the rest will
take care of itdf.

Speaker: Now tha you have you gathered views and now you are going back, are you going now to re-write these
things to put the views which you have gathered from the country or what are you going to do? The other question; now
those who are going to the National Conference and they are here and they have brought their views to you, are they going to
sy awthing dsethere or they are just going to ligen?

Com.Githu Muigai: Thank you very much so; The National Conference Father, isthe find authority on how the Draft will
look. For me, this has been a very ussful exercise because when | go to the National Conference and as part of the Drefting
team | will remember what the people said about the Draft so  that the language of the Draft moves closer and closer to what
people specificdly want in the specific areas. But like you sr and the Chairman and thelady you are going there;

Firg you are adelegates, so you mugt know what the people of Muranga want and therefore if any proposal are made to
amend the Draft you musgt say | don’t think the people of Muranga will be in favour of that because | am here to represent
them if thereisanything like some of the thingswill have discussed take something like say an issue like Devil worship. If
the people of Murang’'a fed as that is a very important very fundmentd issue that should be addressed it in some way it is
your job to raseit a the Nationd Conference. Again at the Nationd Conference we shdl work in committees and a the
beginning you will be assigned to committees and hopefully within those committeesyou may be able to influence the direction
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of debate and agreement on the various provisons.

Rev. Kamau: Thank you Mr. Chairman just hold on.  You have mentioned devil worship. If in our  Conditution and
epecidly the Preamble (inaudible) devil worshiping, communism or anything ese

Com. Githu Muigai: But you know Father that iswhy | think that you will make a very good contribution at the Nationa
Conference. The day wewill discuss the preamble you will stand up and say | am here as a delegate from Murang’aand  in

Murang’ awe want the preamble to have reference to God and then to go and then there will be other people from dl over
the country who have smilar contribution. And if the consensus isthat it should wein the Drafting team will  be very
quickly | can assureyou in less than twenty minutes, be able to write a revison where God appears in the Preamble. And
thet istrue of dl those other issues that we have discussed.

Speaker: (inaudible) —we tend tothink isone of the people who are undermining the  new Conditution and | suppose
he being a member of Baringo Centrd he must be a member of this committee. Could you devisea way dr of trying to talk to
him from the Committee Sde of it because as a member of the condtitutiona committee, he should it be underming its own
efforts. Thank you.

Speaker: Let us sy we want to have eections under a new Congtitution and we are gppeding to the Government as the
head of state in his good judgement that he should dlow and dso | dont think thet itis big sacrifice for we Kenyans if we can
hold dectionsin two monthstime so that we can use our new Congdtitution. Hatutaki mambo ya kuambiwa tuache 1997, just
before the dectionswe had the IPPG  under which we were told we are gaing to have the dections in 1997 then immediady
after that we shdl have anew Condtitution. Na tumeona hiz hurdle that have been put to the Congtitution one hand out after

ancther, one hurdle after another and thistime we have said we need a new Conditution.

James Waweru: This gentlemen had a question and | antold by Commissoner Githu to dlow that question as the last
question.

Speaker: | am asking what should be doneto guarantee as usas ditizensthat we are going to re-cover whatever has been
looted by our politicians And again | had indsted on a question of land ownership. Can we please tame it hata hata
matatu ziko na speed limit so that they don’t cause accident. We should  not dlow an evident of owning 50 thousand acres
of land when dmogt hdf of Kenyans don’town even apiece of land. So the Commissioner, you can address thet issue.

Com. Githu Muigai: | am sorry | didn’t intend to ignore your question . On the question on what isto happen to offices or
humean right or whatever. If you look at the trangtiond provison the ones &t the back you will find in aticle 16 there the
Commisson on humanrights mugt  within Sx months of the coming into force of the Condtitution ether on his own mation or
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the motion of anybody investagate dl human  rights abuses investigate the causes of dvil drife  and so on and so forth. And
then do severd things induding awarding  compensation repreation and so. But dso the next thing we have done is to
create the office of Director of public prosecution. We didn’t havetimeto go into dl that because you told us that one of the
reasons the Government has not prosecuted persons who have looted public property who have misused public property and
S0 on is because of the lack of independence in the office of the Attorney Generd. Becauseyou told us the Attorney Generd
is oppended to the Executive. So what we did was to remove from the Attorney Generds office the office of the Director of
public prosecution make it an independent office with security of  tenure and manner of other qurantees so that it can do you
onesying whichisto invedigate dl dlegation of corruption and so on.

On the questionsof land | am afraid that not everybody agrees with you on that question. We debated it &  great length,
there are many many Kenyans who said there should be a caling of land ownership. By the way, there were many many
Kenyans you be shocked how many said in Kenya when you atain the age of 18 you should get an ID card, a passport and
your title to your land. They were very many. very many. Agan we found that it may not be very practicd. What we decided
todo inrespect of land was to ded with that problem in the taxation provisons and we thought that we would have ---- but |
understand what you are saying it’sa very popular sentiment in this Country. But | think and | hope thisis my last comment on
that contraversd factor land re-digtribution and land curbing has not necessarily worked elsewhere in the world.  Zimbabwe
was one of the largest producers of food in the whole of Africa. And is manly a question of how the re-distribution has been
done. Zimbabwe today isrecaving food ad like Ethiopia or like Somdi or like Kenya for that matter. And | think that | do
not necessarily disagree that curb come on land ownership. But | think what we want to make sure is that land is properly
utilized. If you look &t us that today | don’t know about you herein Muranga, but the maize they eat through out the year. Do
you have such places eft? Where | come from the plots of for lands now available to people are not enough for people to
grow the maize that they  require or even the beans throughtout the year. And therefore | am not saying this is not an
economic issue but | think we need along term. If we go to Kitde and subdivide dl the land where our maize is now coming
from or go to Nairobi or go to Lakipiaand other places maybe it may not be the solution. But | think that it is important and
| think it is related to the issue you have raised. Squatters, landlessness and dl those issues mugt be addressed.

And | think probably the way to address them is to have a long term Government policies that are dlow for resettlement of
people so that without affecting commercid farmers  because | think there may be some vaue in what commercia farmer do.

Speaker: | will request to know whether conditution has provison containing defections. Otherwise we are in trouble with
these defections. Today apoaliticianis in party B, tomorrow isin party C after two days heis back to paty A and so on.
And | am wondering now, if that trend is alowed to proceed we might reach some places where Parliamentarians might use

this one to render the government in placeillegd.

Com. Githu Muigai: --- In this Condiitution, | must confess that | am one of those who thought we didn’t need this
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provision anymore that was two months ago. Maybe | have changed my mind snce then. Buit it is there in that Condtitution It
saysthat if you defect from the party that you were elected under then you would be obliged to seek the dection more or

less intermsif the old provison.

Now the implementation of this is another matter. | can give you my private legd opinion and another lawyer will have
another opinion on whether the Speaker of the Nationa Assembly has been right in some of the cases he has dedth with. But |
don’'t want to go into that. What we are trying to do inthisisto say new Conditution say that we want people to reman
fathfu. We don’t want to destroy the party sysem because the party sysem is a the heart of democratic process and
therefore  person who defect from their parties mus maybe | should my last act  if you promise not to ask any other
quedtion | promise to show where the defection procedure appears. | think it is under , anybody can see, It is under the
representation of the people chapter gx | think. Can anybody seeit? No | think it is in chapter seven which is Legidation.
Isit under one (111) | think that is where it should be . Yesitsone (111) one G. A party ---- An MP’soffice becomes
vacant if he leavesthe paliticad party for which he stood as a candidatesin the eection to Parliament to join another party or
to remainin Pdiarment as an independent candidate. That isthe defection provison. Article 98 as where ? For a member of
Parliament or Loca council who resign from the political party that sponsored him loses the seat. Okay on that happy note
Mr. Charman | thank you very much. | want to thank you the people of Kiharu and to receive the we have to been to eght
other sedtings we normdly start at 11 and we finish  finish at 12.30 latest & one. So you mug be a very specid people and
thank you very much.

James Waweru: Thank you very much. Before | close the sesson, the Didrict Coordinator has comein as we were
proceeding and | think if he has any mgor announcement this is best time lakini tutulie tumelize pamoja ndiyo hata tuombe
pomoja. The Coordinator.

Mr. Njeru: (Coordinator) Thank you very much Commissoner Githu and your group. | thank you Chairman in this
particular sesson.l do not have much to say if awything isto thank you very much Commissioner Githu for having  come
to Murang’aand give what was required. | would dso like to tdl everybody that | did not come ddiberately lae it is because
| was in another sesson of this nature. Somehow, the commisson decided that Murang'a had to  have two meetings both
Kangema and Kiharu in the same day. So | have been a Kangema and the MP for Kangema ~ Mr. Michuki was there
throughtout the morning and he hasjust Ieft for Nairobi and so  we were with Com. Professor Wanjiku Kabira And the
attendance was dightly--- but | want to you very very much because you avaled yoursdf and | can see you have dso
(inaudible) yesterday we were in Kiriari in Mahioya Condtitutiency. | thank you very much for every discusson that has
been going on.

James Waweru: Okay, thank you very much. May | now take this opportunity to pass a vote of thanks fird and foremost
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to Commissoner Githu for having guided usthrough the Draft Condtitution, the dissemination of the Draft Condtitution and
hisentire team from Nairobi. Commissoner Githu, may | take this opportunity on behdf of the people of Murang'a Didrict,
the people of Kiharu and the entire Didtrict at large to dso pass a vote of thanks to your Chairman and the entire group of the
Commissoners for actudly coming up with the Draft Conditution that respects the views of dl Kenyans even despited
working under at times under very unhedthy circumstances and even unfriendly  environment. When you go back to Nairobi
pass our thanks to your Chairman. Infact, he has endeared himsdf to  hearts of so many Kenyans. He has proved to be one
of the great Kenyans that Kenyans have been looking for. Findly, theissues disurbing dl of you induding oursdves the issue
of dissolution of Parliament before the enactment of the Condtitution. If for those of you who have attended the Ufungamano
initiative meating which are hed every Tuesday and Wednesdays Wednsdays - this has been the contentious  issue | don’t
want to tdl you that the forum has an answer to that but there are so many proposals.

But what | would like to assure you Commissioner Githu when the people of Kenya have sad in bold that they want the
eection under anew Congtitution for obvious reason they have consulted with professonas and that is the mood  throughtout
the country and | would like to say specificdly throughtout Central. When this Draft was released we hdd several medting as

the committee and Civic leaders from the Province. Because | am the Chairman of the Local authority in Central Province, |
will say the unanimous  agreement is that we go to the dection under a new Condtitution. Under norma circumstances as a
politicians those elected people are supposed to do or to act as per the wishes of those who have eected them. We are
therefore gppeding to the President as the representative of al Kenyans because Kenya as a Conditutuency is represented
by the President to respect the views of Kenyans. Because in another forum that | attended infact there was a participant
who argued that nobody has aright to overrule dl Kenyans. We had another woman who was not very fast in Kingereza or
Kiswahili dituambia mimi nataka kusema hivi one Jogoo cannot overrule thirty millions Jogoos. So  everybody , those who

are learned those who are not learned have got one consensus thet they go to  to the eections under a new Condtitution.

So many proposas have been made paticulaly the Ufungamano forum as we have made them here. There was a
proposal. Therewas the Bishops and therdigious groupshad sent to the head of state. There was yet another  directly
to the members of Parliament, to go to parliament and seek ways of having aBill passed that prohibits the disolution of
Parliamnt before the enactment of  this Condtitution Draft. So there have been so many other proposal and there was a very
contraversd proposa that because the President has not necessarily elected dl the members of Parliament there was a
proposa to the effect that supposing he dissolves Parliament and by so doing dissolves the Locad Government and after that
wedl decide go home. Parliamentarians continues being in Parliament, elect the presding. Speaker in the name of say Joab
Omino, the Draft Condtitution is taken to Parliament and the day the Draft Condtitution is taken to Parliament we dl go to
Paliament and the Parliamentarians because they are representatives of the people, pass the document a peoples’
Condtituton. So that person asked, what will happen? So there are too many proposals which have been given by the
Kenyans and dl of these proposals are directed to  one common goa  that, we go to the eection under a new Condtitution.
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Findly, Kenyans have sad that there were even other proposals that what do we do to curtall this interference with the
Condtitutional making process. And the one Bishop told  usthat this Condtitution has reached where it has reached because
of the prayers that have been hdd by Kenyans , prayers, cooperation, assstance and extra And therefore you told us if
God is for us, nobody islikdy to be againg us and who isagaing uswill not succeed. Therefore my apped is that you take
charge of the process even now, because the Commissoners have done ther part, you were asking them what to do; But |
think the ball isinour  court we take charge of the Review Process and we say that we don’t require anybody to stand in
between us  and the new Condtitution only what we require isfresh air to enable Kenyans to continue with the process to the
bitter end. Itis not a aImplewar but Kenyans are going to win the battle. | don’t want to make a very long speech | want to
sy that anythingthat has a dtart has an end and | therefore do declare this session offidaly closed after a word of prayer

foom Rev. Mianu.

Speaker: Before we close on behdf of Murang’aKiharu Didrict | want to present this books to Commissoner Githu Muiga
you have had about that

James Waweru: Fndly we have aword of doang prayer from Rev. Miano.

Rev. Miano: Let us pray. We thank you God because you have been with us snce morning and you helped us through
Doctor Githu to see through the Condtitution- the Draft Congtitution and we are praying that God, you help us to have a new
Condtitution by the time we go to the forth coming generd dection. Aswe go home we pray that you will be with us, protect
usdong theway and dso be with the Commissioner as he goes back to Nairobi and we pray for the remaning parts of the
Condtitution that be with them in Jesus name we pray. Amen.
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