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CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS,
 SIRISIA CONSTITUENCY, 

JULY 31ST, 2002 AT MABANGA FTC

Present

        Com. Paul Wambua                -        In the Chair
        Com. Bishop Benard Njoroge
        Com. Lethome Ibrahim

Secretariat In Attendance

        
Triza Apondi                        -        Programme Officer, 

        James Macharia                -        Assistant Programme Officer                
Lydiah Moraa                        -        Verbatim recorder        

        
The meeting started at 9.52 a.m. with Com. Paul Wambua being in chair. 

Com. Wambua: Tunaona watu bado wanaingia lakini wale walioko sasa  wamefika kama karibu kumi tutaanza na wao.   Kwa

hivyo kama ilivyo desturi  yetu,  kina  mama  huko  nyuma,  tafadhalini  huko  nyuma  tumeanza  kikao,  kwa  hivo  tutamuuliza  chief

Wilson Khaemba ambaye yuko hapa atuombee nasikia ni mkristo asili atuombee ndio tuanzae kikao, tafadhali chief.

Prayer  (Wilson  Khaemba):  Tafadhali  msimame.   Tuiname  na  tuombe.  Baba  mwenyezi  Mungu  tazama  wakati  huu  baba

tunainama mbele yako tukikulilia ya kwamba,  utupe maarifa baba  ili tufanye kazi yako.  Tazama Macommissioner wako mbele

yako baba,  wanafanya kazi ya kuunganisha wananchi pamoja na kutafuta maoni ili yawe maoni ya kuweka wananchi pamoja.

Hii Katiba baba  iwe ya kulinda watu wako wa vizazi  vya  sasa,  na  vizazi  vijavyo  baba.   Yule  muovu  shetani  yeyote  ambaye

anataka kuja katikati  yetu na kuaribu yale maneno mazuri ambayo yanaendelea hapa baba  apate  kushindwa. Tunaomba baba

tukiamini  kwamba  wewe  ulisema  wale  wote  wanaokuja  kwangu  na  kuniomba  nitawasaidia.  Hatuna  mengi  ya  kusema  baba

lakini  wewe  kabla  hatujaanza  ulijua  tutaomba  nini.   tunaomba  tukiamini  katika  jina  la  Yesu  Kristo  aliye  mukombozi  wetu.

Amen.

Com.  Wambua:  Asante  sana  Bwana  chief  kwa  maombi.   Nitawajulisha  Macommissioner  na  wale  wengine  waliotoka  kwa

Tume kuja kupokea  maoni yenu. Kwanza hapa tuko na Mwenyekiti  wa kikundi hiki Commissioner  Bishop  Bernard  Njoroge

naye ako hapo katikati. Tuko na Commissioner Ibrahim Lethome Asman, ambaye yuko pande ile, nami naitwa Commissioner

Paul Musili Wambua, nimeulizwa niwe mwenyekiti wa kikao hiki, kwa muda wa masaa sijui mangapi Bishop, matatu hivi.  Kwa

hivyo nitakalia kiti kwa muda wa masaa matatu mpaka hapo saa  saba  hivi.  Na  kwa  upande  wa  wale  waliokuja  nasi  kutoka

kwa  Tume,  tuko  na  Triza  Apondi  pale  ambaye  ni  Programme  Officer.  Tuko  na  James  Macharia  ambaye  ni  Assistant

Programme Officer.  Na pande hii tuko na Moraa Lydia ambaye ndiye verbatim recorder.  Kwa hivyo wale ndio watahusika na
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kuandika maneno yote ambayo yamesemwa, na pia kuyanasa.   Kwa hivyo hakuna jambo ambalo utasema lipotee.   Litanaswa

na  litasikika,  basi  kama  Commissioners  pia  tutaandika  yale  ambayo  mnasema.   Huko  nyuma  kuna  yule  ambaye  anatusaidia

kuandika,  tafadhali  utanisaidia  utaje  jina,  Wekesa  na  kuna  Malobi,  jina  la  kwanza  mama,  Christine.   I  was  thinking  it  was

Catherine  Christine,  sorry.   Kama  kuna  wenzetu  ambao  wanazungumza  kwa  ile  lugha  nyingine  ambayo  sio  ya  kawaida.

Atawaeleza waelewe ni jambo gani ambalo linaendelea hapa.  

Kwa  hivyo  taratibu  tutakazo  fuata  ni  kama  ifuatavyo,  utajiandikisha  huko  ukiingia,  tayari  nafikiria  wale  wako  ndani  tayari

wamejiandikisha.  Utaitwa hapa mbele, utaketi pale uzungumze, utoe maoni yako,  utataja  jina lako halafu utoe maoni, nitakupa

muda wa dakika tano tu.  Ikiwa uko na memorandum umeandika, hiyo memorandum tutaipokea, tutaiandikisha pande ile halafu

tataenda kusoma.  Lakini tafadhali ukija  hapa  mbele,  usitusomee  memorandum  maanake  tutaenda  kusoma  memorandum  sisi

wenyewe.  Unatakiwa tu utoe yale ya muhimu, highlights peke yake.  

Yale ambayo unafikiria ni ya muhimu ndio utatoa halafu memorandum utuachie maanake tutatumia muda  mwingi  kusoma  yale

maandishi  yote  ya  kila  mwanakenya  ambaye  ametupatia.   Basi  unaeza  kuchagua  kuleta  hiyo  memorandum  bila  kuzungumza

mambo yoyote,  utaacha jina tu ukuwa pengine umetumwa ulete kama ni yako,  unaiandikisha  hapa.   Unaeza  pia  kutoa  maoni

bila maandishi.  Unakuja hapa unataja jina lako na kusema  yale  yote  ambayo  unataka  kusema,  lakini  ikiwa  jambo  limetajwa

hakuna haja ya kulirudia maanake ikinaswa imenaswa.  Unaweza kutaja  kwa kifupi tu,  halafu uende kwa jambo lingine ambalo

halijatajwa ndio tumalize mapema.  

Lugha ambayo unatakiwa utumie, unaweza kuzungumza Kingereza ama unaweza kutumia Kiswahili, na ikiwa uko na shida na

lugha  hizo  mbili,  pengine  uzungumze  na  Kibukhusu,  nafikiria  hiyo  ndio  kinyumbani  hapa.   Halafu  tuko  na  translator  hapa

atatuambia yale ambayo wametaja kwa lugha ambayo tunaelewa halafu tutaandika.  Lakini kidogo tangu tuje hapa tumejua hiyo

lugha  sasa  hata  wakisema  pengine  tunaweza  elewa  kidogo  tu,  sio  sana.   Basi  tutaanza  na  kulingana  na  orodha  ambayo

imetolewa  hapa,  pengine  kabla  hatujaanza  nitaje  ya  mwisho.   Commissioners  wako  na  haki  ikiwa  kuna  jambo  ambalo

halikueleweka, tuko na haki ya kuuliza maswali ndio utueleze vizuri, tuelewe unasema  kitu  gani.   Kwa  hivyo  mwisho  pengine

ama  ikiwa  unaendelea  kutoa  maoni  na  kuna  jambo  ambalo  halikueleweka,  Commissioners  wanaweze  kuuliza  maswali  ndio

ueleze sawasawa.  

Basi kulingana na orodha iliyoko hapa,  tutaita watu kulingana na vile walijiandikisha, yule aliyejiandikisha kwanza ndiye atatoa

maoni kwanza, first come first heard.  Kwa hivyo yule wa kwanza kabisa ni Gabriel Nyongesa, unaeza kuja hapa mbele Gabriel

na utarudia jina lako ndio linaswe kwa machine halafu utoe maoni kwa kifupi tu. Na muda ni dakika tano.  Nikiona Principle wa

shule akifika, ambaye tunamtarajia Lucas Mukamia, niambiwe ndio tumtambue maanake tuko kwake ni  nyumbani  hapa,  kwa

hivyo mnieleze akifika tafadhalini. Tuendelee.

Gabriel C. C. Nyongesa: I am a farmer. Before this panel of Commissioners, I have the following as my views they have been
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outlined;

The type of government, I suggest that we form federal system of government and along with that I suggest that this ones to run

with the Head of State as the President, then followed by those to build the state, the governors then after the governors coming

down, we go to the D.C. and then the chiefs and the village elders.  

The Legislature; I suggest that the  President  should  be  at  least  45  years.   That  is  between  45  years  and  75  years,  because

elderly adults have more life experience than the young adults.   Also the President  should be  a  graduate,  should  be  a  degree

holder to merge the current international developments.  

Thirdly, I have something to say on the Local Government.  I  suggest that the minimum educational qualification for Councillors

and mayors, should be successful form four. I think I am through with that one.

Fourth,  the  basic  rights;  the  Commissioners  Sirs,  I  suggest  that  the  Constitution  should  provide  security,  health  care,  water,

education, shelter, food and employment for all Kenyans.  This is because all Kenyans pay tax to the government.  So  that must

be done by the government.  

The Constitution should also provide compulsory and free education up to university level.  I am through with that one.

I  come  to  land  and  property  rights.   I  suggest  to  you  Sirs,  that  the  Constitution  should  give  a  sealing  on  individual  land

ownership.  I suggest that an individual may on a maximum of one hundred hectares, in order  to make every Kenyan accessible

to the land we have.  

This one here is on cultural,  ethnic and regional diversity and communal rights.  Here I have a suggestion that our cultural and

ethnic diversity, should be protected and be promoted by the Constitution.  However,  the ethnic groups should modify them to

merge the modern way of life.  We have to modify them to match the current  way.   I  also  suggest  that  we  should  have  two

national languages, and these are English and Kiswahili.  Furthermore, honourable Commissioners I suggest that the Constitution

should recognize and promote the indigenous languages for ethnic identity. 

The next one, this one is on management and use of natural resources.  This one honourable Commissioners I have this to say,  I

suggest that the government should be required to apportion benefits from resources  between the central  government  and  the

communities  where  such  resources  are  found.   I  say  that  because  this  one  here  we  have  to  encourage  the  community,  to

produce more and promote the economy of our country.

Interjection (Com. Wambua): Do you have any proposal of the apportionment, regional………………..(inaudible).
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Gabriel C. C. Nyongesa: I suggest that the communities that produce the commodities,  get 75% and the remaining 25% can

go to the central government, because that is beneficiary.  They should be beneficiary than this.  Last  but not least  is number 8,

this one  honourable  Commissioners  is  on  the  Constitutional  Commissions,  institutions  and  offices.   I  suggest  that  for  proper

checks and balances,  in our government,  the Constitution should establish an office of an Ombudsman, and I suggest that this

office because it is supposed to be independent, it should be appointed by the Parliament.  That is all I have.

Com. Wambua: How do you want the indigenous………..build schools………………..(inaudible).

Gabriel C. C. Nyongesa: This is because  you know in schools we teach mother tongue, this is for the curriculum it is on the

syllabus and mother tongue I think is the vernacular within that ethnic group.   So  I feel it should continue.  For  mother tongue I

think it is always taught in primary, that is from standard 1 to standard 3. Thank you.

Com.  Wambua:  Thank  you  very  much.   Please  register  yourself  for  your  good  views.   Register  your  memorandum  there.

Wilson Khaemba.  Bwana chief kuja mbele, is it Khaemba naona a imekosekana. Yule alikosea kuandika.

Wilson Khaemba: My names are  Wilson Khaemba I  am  a  senior  chief  of  Luhya  location.   First  I  would  like  to  make  the

following suggestions.  One is on governance.  I propose that we should have a government of national unity so that our winning

party doesn’t take it all, thus leaving others out, that is on governments.  

The  second  is  about  the  Provincial  Administration.  I  suggest  that  the  Provincial  Administration  should  be  included  in  the

Constitution and its structure should allow promotion and professional clause.  Their roles should defined clearly. That is why I

am saying structures as for example now when somebody ends there as chief grade II, the highest rank of promotion indicates is

senior chief like what I am holding now I end there,  when it is not supposed a chief is supposed to crawl like when somebody

enters as a D.O., he goes up to the P.S. 

Interjection (Com. Wambua): Are you suggesting that cases where one can………………….(inaudible).

Wilson Khaemba: Yeah.  That is what I am suggesting because if somebody has got the qualifications which are  set  there,  he

has the qualification, then he should have to crawl, rise up and climb up the ladder. 

Com. Wambua: Do we have a situation where chiefs are having been promoted to D.O.s?

Wilson Khaemba: Sometimes back.  Currently it is not there.  That is all I have.
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Com.  Wambua:  I  want  to  ask  one  more  view.   What  is  your  suggestion  that  we  do  away  with  Provincial  Administration,

because that has been a common proposal  everywhere,  do you think there is a role to play, and you will  want  to  share  your

views as part of civic administration what should be done to the Provincial administration?

Wilson  Khaemba:  My views  here,  first  when  I  made  my presentation  I  said  that  the  role  of  the  Provincial  Administration

should be outlined or spelt out clearly.  My views on saying that the Provincial Administration should be done away with, I will

differ with that because in its senses  the Provincial Administration play an important role as  far as  mobilization of the people  is

concerned.   I  will give an example,  for example when we have harambees in our areas,  the  Provincial  Administration  are  the

people who mobilize people to contribute and tell them the importance of the projects that the money is going to do,  so that this

people will have to contribute.  They mobilizes people in this case or rather they do a lot, because when it comes sometimes for

criminals, the Provincial Administration, highly gives assistant chiefs would know who is really in culprit.   We have cases  where

some people do things which are against the professional ethics, but that one should not be all hardly be blamed on all Provincial

Administrators.  But they play a very important role. 

It is just like some people were suggesting that chiefs should be transferred, I would say no because, the chiefs should be in that

area to know those people,  if you take  somebody for example a Mkamba to come in my location here,  he will not know this

people,  and people  will think for example if you are  holding an harambee,  they will think that if we contribute this money,  the

chief who is not our tribe will soon be transferred,  so they will not contribute towards  those projects.   Those are  my views on

that. In the suggestion that we elect chiefs I would say no because, if you elect  me and probably I might be  aligned to a certain

politician, and now if I am elected I will be  serving the interests of that politician of whom or that party that I am, I will not be

serving the people, but if I am just appointed like the others, I would serve all people without fear, favor or tribes.  So that is it.

Com. Wambua: What  about  if  the  chiefs  should  be  transferred  within  the  location.   ………………..(inaudible)  you  ca  be

taken to another location. Does that affect your performance?

Wilson Khaemba: Though we have prose  and codes  always,  but  sometimes  the  locals,  what  the  views  the  locals  normally

have, they want to have their own, so that one has also has had an impact on that.

Com.  Wambua:  Thank  you  very  much.  Chief  you  can  sign  there  and  present  your  memorandum.   Let  us  call  Patrick  N.

Wanjala. 

Patrick N.  Wanjala: Kwa majina naitwa Patrick Nyongesa Wanjala.  Nimetoka  Bungoma  Disabled  Organization.   Niko  na

memorandum hapa, na pia nina machache ya kuongea.  Katika yale ya kuongea……..

Interjection (Com. Wambua): Sasa utaanzia ya kuongea, halafu utatuachia memorandum.
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Patrick N. Wanjala: Okey sawa.  Katika Katiba ambayo tunataka iandikwe, maoni yangu ni haya.  Watu walemavu ama vile

wengine wanavyowaita wasio jiweza, na ni neno ambalo huwa mimi ninaliona kama ni upumbavu kwa sababu hawa watu sio eti

hawajiwezi, wanajiweza lakini ni kwa vile tu wanatengwa.  Watu hawa ingekuwa vizuri, kama wangepewa elimu kuanzia shule

ya msingi mpaka university free, bila malipo yoyote, baada ya skuli waajiriwe bila kubaguliwa.  Yule ambaye hajaajiriwa, apewe

ile inaitwa soft loan aanze biashara.  Wanaweza pia kupewa plot na wakastawisha ya kuwa na manufaa kwao. 

Upande wa siasa, ningependelea Wabunge ama Councillor ambao wanaitwa nominated, wote wawe ni walemavu, na wapewe

nyarifa mbali mbali kama Waziri,  permanent secretaries,  ambassadors,  directors,  chairmen and women.  Na  hapo maisha yao

itachukua mkongo mzuri, hawatakaa njiani na hawataacha mstuni.  Yangu yanaishia hapo.

Com. Wambua: Haya yote yako kwa memorandum yako Bwana Wanjala?

Patrick N. Wanjala: Pardon.

Com. Wambua: Uliotaja yote yako kwa memorandum?

Patrick N. Wanjala: Iko.

Com.  Wambua:  Haya  tafadhali  jiandikishe  hapo  asante  sana  kwa  maoni  yako.  Jiandikishe  hapo  na  utuwachie  hiyo

memorandum. Tutamuita Patrick Nandalo.  Tafadhali kuja mbele Mzee, taja majina halafu utupatie maoni.

Patrick Nandalo: My name is Patrick Nandalo. Retired court prosecutor. Honourable Commissioners I have just a few topics

to present  before you, first one is about  the Parliament of Kenya,  I will take  mainly about  a quorum.  We may shorten of the

lack of quorum in Parliament and we don’t know what happens so that it becomes land of quorum in Parliament.  

Interjection (Com. Wambua): What happens is that you give us proposal.

Patrick Nandalo: So my proposal is that there should be a scheduled work for them for our Members of Parliament to work,

they should work full time not as they have been working.  By full time I mean if I can go far, they should work five days a week

and 8 hours a day, just like other civil servants Mr. Commissioners, as other servants do.  

Coming to the point of salaries of the honourable Members of Parliament,  the salary is so exorbitant  that it always carries  a lot

of money which they use in employing many people, so it is my view that it should be cut down to KShs.  100,000  a month so

that the balance from the present  salary can be used to pay for the other people  who have no employment at  all.  Also about
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deciding the salaries of the Members of Parliament,  this should not be  left to them to decide their  own  salary.   I  suggest  that

there should be a select committee to decide and approve the salaries of Members of Parliament.  

The transfer of administration chiefs, it is my view that the chiefs work on the  transfer  kind  of  basis  so  that  they  can  also  be

transferred from one location to another location but within the same district.   This is so honourable Commissioners.   I  have an

observation there also that the office of the Assistant Chief be  scrapped  off simply the work that  that  office  had  is  very  little.

Most  work is carried by the chiefs and it is very expensive.   It  is my view also that the  village  elders  whom  we  refer  to  as  ‘

Bakasainia’ of our are here,

Interjection (Com. Wambua): And when they are many Baka.

Patrick Nandalo: When they are many they become Bakasa. One is Omukasa.   The most work in the area  or  in the location

is carried out by the village elders who finish a lot of problems and send the report to the chiefs, so it is the chiefs and the village

elders who do most work in the locations, but the assistant chiefs does  very little, if not they just go between the chiefs and the

village elders.  In that respect honorable Commissioners, I suggest that this village elders, they be absorbed  into the government

system and be paid as civil servants because they do a lot. 

Interjection (Com. Wambua): Are you yourself a Omukasa.

Patrick Nandalo: I am too senior to be a Omukasa your honor.  

Audience: (laughter)

Patrick Nandalo: I am just a farmer.  Coming to the Bukusu culture,  this mainly about  circumcision, your honourable I would

like the following practices to be either modified.  That the boy to be  circumcised should not make errands just running almost

the whole village collecting the relatives to come  for  the  ceremony,  instead  of  sending  the  boy  to  run  about,  we  the  Bukusu

should use the invitation cards that is sending letters to the people whom we want to come.

Interjection (Com. Wambua): I didn’t know why they are  running errands,  we should try even this errands would be run by

our mothers.

Patrick Nandalo: They run that to invite the relatives that are required to attend the circumcision ceremony.

Com. Wambua: They go round collecting them.
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Patrick Nandalo: Yes.

Speaker: Do they know where their relatives are? But that makes it even far much far if you just run here and here.

Com. Wambua: There is this view that we should do away with that.

Patrick Nandalo: I say so because this is very tiresome to the boy who is to be circumcised, he runs, he makes all this errands

and at  the end he ends up when he is very tired,  and instead of that if we use invitation cards  as  we  have  been  using  for  the

wedding ceremonies, it is easier.

Com. Wambua: Who are this other people who run the weddings because I notice that ………..(inaudible).

Audience: (laughter)

Patrick Nandalo: This are only escorts honorable Commissioners

Speaker: Have you asked the boys whether that is what they prepare to do because if you have them running, now you what it

to be constitutionalised so that it takes time.  Have you enquired from this boys where that is the way they like it.

Patrick Nandalo: I have not inquired but I think the boys only follow the instructions of their parents,  so I am appealing to the

parents to the Bukusu elders, that they encourage their children not to be running that way, but if they can use sending cards  that

one would be easier.

Com. Wambua: Can I mention this, I  think what should be right you discuss it with the  owner  so  that  they  can  be  agree  to

arrange them, because culture is a very important aspect, address all this we cannot do without.

Patrick Nandalo: It is only that I found it in one of the informed choices, that is as one of the topics to talk about.   That is why

I picked on it.

Speaker: I think that what the chair of the panel says is that what would appeal to us is a competitive kind of decision to ensure

it is a community affair.  All he says is you have a right to say through Commissioners by building this.  Deciding on culture,  lets

say we are  a little bit sensitive, maybe you can clarify this, out of if the boy required to do that is it a day or  to or  is it  by  his

own, how long does he take to do that.

Patrick  Nandalo:  Most  of  the  time  the  notice  time  is  about  a  week  depending  on  how  many  relatives  you  want  to  invite.

Another practice that I want also to be modified there, is about  slaughtering an animal and putting the meat on the shoulders of
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the boy.

Interjection (Com. Wambua): Let him talk, tafadhali if you have a different view you will come here and say,  but when he is

here he has a right to say what he feels, even if he says he wants all the Bukusus to shift to Uganda,  he has that right to say.  Let

him say what he wants, if you have a different view, we will have as our observation that the chair manual has said it is a matter

of culture to help us coordinate each sort of agreement. We should not do away with it. But give us your views.

Patrick Nandalo:  Yes this is my view which I would like maybe the Bukusu elders  to adapt  anyway, I don’t mean  that  you

remove everything but to of course to clean that kind of exercise that we should not be  addressing the meat on the shoulder of

the boy to be circumcised.  Second one is mudding the boy we don’t need to mud the boy.

Interjection (Com. Wambua): Go to the next one. Why do they do that first.

Patrick  Nandalo:  We  don’t  need  to  mud  the  boy.   The  boy  before  he  is  circumcised,  he  is  taken  to  the  river  and  he  is

mudded.

Com. Wambua: What is the importance of that part?  Somebody was saying to me that in the ……………(inaudible)

Patrick Nandalo: I want it in this manner honorable Commissioner, is that as the Kenya now develops, as civilization goes, it is

time  we  could  make  changes  instead  of  using  that  one,  we  could  use  the  doctors,  just  take  the  child  to  the  doctor  for

circumcision and it is as short as that, and they avoid such expenses of slaughtering this animals, taking the boy to the mud, that

is where……..

Com. Wambua: It shows Bwana Patrick that what you are  proposing is that you will need the owner to preserve the culture,

the old………..(inaudible)

Patrick Nandalo: Yes please. That is the end of my memorandum.

Speaker: If you work with the boys they will know that is what is being done.

Com. Wambua: Asante sana kwa maoni yako.   Thank you very much Patrick  for  your  views,  I  think  they  are  enlightening.

Jackline Wamalwa come present your views. Jackline, I hope you have a memorandum, highlight the issues.

Jackline Wamalwa: I also have a memorandum to the Western peace region peace Commission which I will not go through I

will  just  hand  it  over.  But  what  I  was  saying  all  of  the  Catholic  Justice  and  Peace  is  about  the  preamble  of  which  our
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Constitution does not have.  If you just allow me to read output, we want to have in the preamble Sir.   What we wanted at  the

Justice and Peace  Commission, was that we the  people  of  Kenya,  having  fought  for  uhuru  together,  continue  to  struggle  for

unity  and  thanking  God  for  our  stability.   Recognizing  the  dynamism  in  our  society,  we  unite  to  continue  this  process  of

patriotism,  through  collective  dignity  that  recognizes  God  given  rights  determined  to  enhance  good  governance  where

democracy is exercised and sustained through the rule of law and order.  Respecting the Kenyan in our ethnic diversity, we take

it as a God given gift to sustain, support and cherish our nationalism.  It  is our promise that through this Constitution we sustain

democracy.  God bless and protect Kenya.  That is what we wanted for a preamble.  

I  will  brush  through  the  defense  and  national  security.   Our  Commissioner  Sir,  the  disciplined  forces,  some  of  them  are  an

extension of the Executive.  This people are always where the Executive is.  So you wonder whether they are serving the people

or they are  serving the Executive.  On the uniformed forces,  Kenya police the NSIS,  a Commission should be formed by the

Parliament to check out who is recruited and how the appointments are  made.   And  on  the  political  parties,  the  Constitution

should limit the number of parties…

Interjection (Com. Wambua): …………..(inaudible)

        

Jackline Wamalwa: Yes they should swear a legious to the Constitution not the government in power.  On the political parties

Commissioner, the Constitution should give our a maximum number  of  how  many  parties  we  should  have.   A  political  party

should be a mass movement and not a personal property.  

Com. Wambua: Are you suggesting that we should have three parties?

Jackline Wamalwa: On conclusion on the Executive, legislature and Judiciary, the Executive has a lot of powers  which should

be cut down, and the Parliament should be given more powers.   Attorney General is one officer who cuts through all this arms

of the government.  The judiciary, the Parliament and the Executive.  We should have a ministry of justice instead of having this

all over.  

Com. Wambua: This you say the office of ………….(inaudible)

Jackline Wamalwa: Yeah we have him but his powers should be cut.  

Com. Wambua: What will be function of the AG.

Jackline Wamalwa: Let me read it as everything chair.
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Com. Wambua: We want to understand that.

Jackline Wamalwa: The AG should not be allowed to sit in the Parliament as an Executive.  He should go to the Parliament as

a law maker or something like that.  But when he goes there being supported by the President, but he wont be  able to serve the

government  and  the  people  as  such.   So  when  we  appoint  a  minister  of  justice,  it  will  limit  him,  because  there  will  be  a

……….(inaudible) in charge they will limit his powers,  actually they should maintain him back.   His roles should be defined.  I

will  talk  on  the  office  of  the  Ombudsman.   We  should  have  such  an  office  to  receive  people’s  claims  and  act  upon  them.

Commissioner Sir I would also talk about the local government, I think it is important to have the local government and have the

Provincial Administration.  Because we have the mayor,  the Councillor and all those people.   A Councillor is elected he goes

round  campaigning  and  the  chief  is  also  more  also  appointed.  If  they  are  going  to  go  all  appointing,  then  they  should  be

transferable.   But if they are  elected,  then we should be able to  remove  them  from  office  when  they  don’t  do  their  work.   I

prefer to have the local government than to have the Provincial Administration.  

When we talk of the Electoral system the …….(inaudible) should be educated.   You realize that in Kenya,  when you make a

tick, you know like I will have vacancies of voting, and we should have the presidential,  the elections,  the parliamentary and the

civic elder at the same time.  They should be separated so that we have ample time to scrutinize whoever we are  going to vote

for.                    

On the national land  I  will  wish  we  have  a  national  land  Commission,  district  board  and  divisional  board  should  have  more

women than men.  The reason why I am saying that,  you find that land is being sold,  and you  know  in  Kenya,  women  don’t

own title deeds,  it is men who own them.  So this guys just decide to go and sell  off  the  land  itafikishwa  kwa  divisional  land

control board  without the consent  of women.  But I am very sure if we had ………….(inaudible)  division of the land control

board, sincerely they would ask have you consulted your person.  It will control some of the cases  we have as  men sign off the

land and leaving the women landless.   I  have so much to talk about  but since I have a memorandum I will give it.   Thank you

very much.

Com. Wambua: You have said about vulnerable groups.

Jackline  Wamalwa:  Women  it  is  included  here.   Women  come  out  as  the  right  vulnerable  groups.   You  know  like  the

Constitution, it has the equity before the law clause,  but does  not have equal protection clause.   Why do I say this, you realize

that even in competition, let me say in politics,  when women want to compete,  you first think of your weaknesses  as  a woman

first  as  you  undress  this  and  this  would  have  been  molested,  but  you  see  if  it  is  stated  in  the  Constitution  that  we  shall  be

protected,  then we shall be  able to come up.   Also on  self-discrimination.   Women  at  times  they  are  discriminated  about  so

much, like in the recent  question of the armed forces,  they were  taking  two  girls  and  I  think  8  boys,  why?  There  are  strong

women who can serve in the women service corps, some are stronger than the men.  I think women have been discriminated for
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in a long time.  Affirmative action should be put in the Constitution and you know affirmative action is not only about  women, it

is also about  persons  with disabilities and historical disadvantaged groups in representative institutions such  as  Parliament  and

local government. So the affirmative action should be enshrined in the Constitution.  

Com. Wambua: …………..(inaudible) you also proposed that men and women have ……….(inaudible)

Jackline  Wamalwa: Yes I proposed  that  if  my  husband  is  called  Hezy,  then  it  should  be  said  Hezy  Wanjala  and  Jackline

Wanjala, not Mr. and Mrs, because Mrs.  Can be anybody.  You are saying he says Henry Wanjala and Jackline Wanjala,  it is

actually that is what is ours.  Nobody can come in again, and even if you go and sell it, it will not be able to transact Jackline.  

Com. Wambua: And the question of that child, we have heard that…………….(inaudible) 

Jackline Wamalwa: My view on that is that as  much that it should be enshrined in the Constitution, we need education,  you

know culture is long it is stuck in people’s mind, you know you are putting the Constitution in close tactics.  So what we need is

education, educate the man why the girl should inherit something.  When you are educating, you don’t even have to refer to the

Constitution  again,  you  will  just  remember  and  you  will  see  the  importance.   So  just  as  much  as  it  should  be  enshrined,

education is very important.

Com. Wambua: Why are you proposing just continuous civic education?

Jackline Wamalwa: Continuous civic education, that one is just a guarantee.

Speaker: …………..(inaudible)

Jackline Wamalwa: On domestic violence usually when it happens in a family, people don’t want to talk about  them.  So,  it is

very hard to find out what is happening where, but if such a case happens, I meal like when a father rapes  a daughter,  domestic

violence starts, or a father continually to beat a mother, sincerely that man should go in, because  in creation all are  equal before

God,  and I can still feel as  much pain as  he is feeling.   In  domestic  violence  the  men  should  be  prosecuted  so  that  when  he

comes back he does not harass me.

Com. Wambua: ……………(inaudible)

Jackline Wamalwa: Three quarters of the cases of domestic violence is the men, women are very perseverant. 

Com. Wambua: ………….(inaudible)
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 Jackline Wamalwa: Actually should be same on that quarter. One thing I believe somebody arrested,  is not fit in the society,

if it is a man he should be castrated. Those are my views. Because you know you find that for defilement should go in for good,

for rape it should be castration. That is my view actually.

Com. Wambua: And if the rape ……………(inaudible)

Jackline Wamalwa: Same yeah, laws should apply to all of us.  

Com. Wambua: Thank you very much.  Jackline asante sana.  Sign and leave your memorandum there.  I am told that we have

a lady presenting the principle of this college or institute, who is Lucas Mukamia and it is traditional for us to have to be  invited,

and therefore we have the principle Madam, you should come and formally invite us to this venue so  that  we  can  proceed.  I

have not been told your name but I think you can it for us properly.   Just  come  forward  and  if  you  also  have  your  personal

views, we would you an opportunity to proceed to give your views after you formally invite us.  

Pamela Mangondu: Thank you very much.  I take  this opportunity to thank the coordinator  of this particular function of the

Constitution of Review, I take  this opportunity on behalf of the principal  to  say  that  you  are  all  welcome  in  this  institution  to

carry out this noble function.  We are all aware that this is an important activity, important function that is going on,  it has got to

mean a lot to our country, it is going to cause a lot of many changes to our country and to our people,  and therefore it is very

much welcome.  And as a public institution, we are happy to welcome you and to ask you to feel at  home as you continue with

this particular function.

Com. Wambua: Start with your names first and give out your views.

Pamela Mangondu: My names are Pamea Mangondu.  My views, I will give them let me just organize them. I will give them.

Com. Wambua:  Lets have Dismus Mayende.  

Dismus Mayende: I am Dismus Mayende, the other name is Wafula, I am Pokot  by tribe.  I am happy that I have got a few

points to extend them to the Review Commission.  The first one is on the preamble.   I  have said that in Kenya,  we only have a

statement which says insovereighty be personal,  and  therefore,  this  preamble  because  it  is  not  there,  I  think  the  new  review

Commissioner should be included, because some other countries in Africa have tried their best  and they have put it,  like South

Africa.  I would say that the preamble is a clear in Kibukusu it is called ‘Kifunane’ nikifikiria old people  understands it and it is

in short form before the Constitution is carried out.  
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Com. Wambua: ……………..(inaudible)

Dismus Mayende:  The second point on preamble,  I will talk about  the crime and punishment  of  traditional  African  society,

and  in  this  one,  as  in  the  new  Constitution  Review,  that  because  it  also  helps,  and  it  has  been  helping  even  before  the

Constitution is carried out,  should not be  for  ordinary  to  be  left  out,  because  in  sometimes  the  fines  were  like  goats,  sheep,

cattle,  and it helps in judging, it was helping the people  to be  forwarded to this Commission, it was helping  us  and  I  feel  it  is

better  it should be recruited.   For  example,  if a boy messes up with a lady or  a girl, and then the boy denies having given the

lady  pregnancy,  and  then  we  have  no  prove  at  all.   Normally  traditionally  say  pass  between  the  legs,  and  once  you  pass

between the legs, you believe you will die soon, and therefore you will say the truth.  And if you have never done it you won’t

die.  

Com. Wambua: We have understood the traditional mode of punishment should be included in that.

Dismus Mayende: The next point is on land.  I have distributed this question in two points, one is that for all people  in Kenya,

most of our people in Kenya are landless.  Why? Is it few people have got jungle of land.

Com. Wambua: Your proposal.

Dismus Mayende:  My proposal  is there has to be  an estimate of that fertile  land,  particularly  where  the  lands  are,  and  the

fertile land is okey, people have intended to go there, and they have boycotted the other areas where there is the same story.   I

have decided to say that the government should come out with a policy to  establish  those  same  areas,  so  that  we  can  utilize

them economically, rather than lying itself. On land inheritance, it is too costly, for this man if your father is dead, or has died you

will find that to get even a title deed name to be transferred in your name as the some is very impossible.  

Com. Wambua: What is your proposal that we do away with those cases. What should be done here?

Dismus Mayende: We do away with those things.  Because the land is for your father and should be given to you.  Another

point is I was adding on land inheritance, that the some normally is, in the African way we have sons to get land first,  that is the

priority we have and we believe in it, because the ladies come they go to get land in a different way from where they have gone.

  If you have married you will give that lady land, therefore the lady should not come at  home and  then  claim  from  the  father

another land.  There would be double dealers. 

Interjection (Com. Wambua): What is your proposal? 

Dismus Mayende: My proposal is where the lady has been married the land should be given from that family. 
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Com. Wambua: So married women inherit from the husbands. If they divorce should they have land? I am not talking to you,

we are talking to the representatives.

Dismus Mayende:  I am saying if they divorce  and  she  comes  back,  in  a  sincere  way  they  can  declare  because  they  have

come back and they have no husbands, then they can get land.  But if they remain there, they should do it,  but it is the lady and

she has children there, normally there is no question of getting land from the father.

Com. Wambua: If she doesn’t hurry she remains there she even gets children, she gets no land, if she is unmarried woman.

Dismus Mayende:  That one if she is unmarried and she stays with the father,  that one I will say  she  gets  land,  but  if  she  is

married, and she gets children from a different person or husband then that one should get land from the husband. In that family.

Com. Wambua: Move on to the next point.

Dismus Mayende: The next one is the presidency office, it has a lot of power,  we need to trim some of the powers  and give

to other people to help the President, because he has loaded with a lot of material in your head you sometimes mess up.

Com. Wambua: What are this things you are talking about? Where do we take the power.

Dismus  Mayende:  I  would  like  the  power  to  be  if  the  prime  minister  is  there.   We  want  him to  be  there,  not  everything

heaped on the President.  Somebody has talked about the administration transfer for the chiefs, also I had the same, that chiefs

should be transferred because they are appointed by any other civil servant.  He shouldn’t remain in one place,  but if they want

to remain let electors or the people of that location elect the chief, and that will remain there because the chief in that area will be

elected. But if they have been appointed with letters from Nairobi,  they should be transferred because  they are  called farmers.

Another one the government I see  the system. I feel federal  system could work in Kenya at  the moment.  Because the federal

system is the decision of the government.  The government will get regional government with their own assembly, people  work

they employ their  own  people  where  they  are,  I  feel  that  unitary  government  forgets  other  areas,  because  this  people  look,

every  President  comes  from  Rift  valley,  most  people  from  Rift  Valley  will  be  employed  will  be  Commissioners,  should  be

everywhere.  And when others in Western Kenya, we have children who are learned and they are just rowdy with the farms.

Com. Wambua: ………….(inaudible) go to the next point.

Dismus Mayende: Education; I feel education should be free, from one up to form four,  then the university, because  we want

to educate everybody in Kenya.  If we don’t educate everybody in Kenya, only what hinders people not to be educated is fees,
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secondly, ‘chokora’ will not be there because they will go to school.  There are some people who are born without fathers, they

have single mothers.

Interjection (Com. Wambua): What do we do to those……………..(inaudible) we will make it compulsory.

Dismus Mayende: It should be compulsory.  I had a different idea also, in any case if the Provincial Commissioners are  there,

people should vote for them.  

Interjection (Com. Wambua): I think your time is up please wind up tell us now the issue.

Dismus Mayende: The last issue is about the joining universities.  Each district to be given a certain percentage well known in

the Constitution that in Bungoma should be a certain percentage,  joining a university,  there  we  are  very  sure  that  we  are  not

totally missing.  But at  the moment, you will find in Bungoma maybe one or  two,  when others  are  hundreds.  So I feel we  are

very back there.   The government or  the review should come out with a certain percentage in every district,  to join the public

university.  That is all.

Com. Wambua: John Wekesa………….(inaudible). Summarize the issues.

John Wekesa: Thank you Mr. Commissioners.  I have very few points here to put before the Commission. To start  with I will

start with the preamble.  

We need a preamble in our Constitution because, modern Constitutions have a preamble and that is why we need it,  as  it sums

up the spirit and the philosophy of the document.

It explains who made the Constitution and for whom.  

It explains the intention of the drafters.

It stipulates who has the supreme power in the society, is the leader or the people.  

It describes the ethnical and political rallies which the society wants to uphold.

It also sums up the values which determine how the rules of the Constitution, are interpreted.  The values which unite the society

and make all citizens feel bad of one nation, regardless of their ethnical, religious, personal or other differences. 
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Issue  of  national  revision  that  should  be  set  out  in  a  preamble,  is  that  I  propose  our  Constitution  preamble  to  contain  the

following elements of our vision.

a) To start  with the declaration of independence in Kenya,  adopted  in December 12th  ,  1963,  announced the father of  a

new nation Kenya.   It  set  off a  philosophy  of  human  freedom,  which  is  entire  Kenya.   It  respelt  not  upon  particular

grievances, but upon a broad bases of individual liberty which could command a general support  throughout Kenya and

its philosophy is clear.  

b) We should hold this to be  self confident that all men are  created  equal.  That  they  are  entowered  by  their  creator  by

certain ……..(inaudible) and reliable rights.  That among this, life, liberty and the pursuit of happiness.

c) For us to be  sincere to this rights, the government is instituted among men, depriving their child’s power  from consent

by  the  governor,  that  whenever  any  form  of  the  government  becomes  destructive  of  this  ends,  it  is  the  right  of  the

people, to order or to abolish it or to institute a new government.  laying its foundation on such principles and organizing

its powers, in such a form as to them shall be seen most likely to defect their safety and happiness.  

d) We come to common experiences of Kenyans that should be reflected in the preamble are;

a. In all free steps

Interjection (Com. Wambua): ………..(inaudible) give that memorandum.  Highlight.

John Wekesa: On that area, I will have just to summarize the direct  principles of certain policies.   We need catilenges in our

Constitution capturing the national philosophy, and guiding  principles  such  as  we  should  have  a  developed  responsibility  and

implication in the administrative field  of  our  Constitution  on  principles  and  values  that  govern  the  state  power  to  exercise  its

power to maintain a spirit of loyalty to the Constitution set  in the preamble.   To demand the ancient liabilities of every Kenyan

person.  The last one is the Provincial Administration to remain the way it is,  as  it would assist  the central  government to set  a

proper feedback of what ever happens at  the ground.  The chief should be the custodian of both customary law  and Kenyan

Constitution.  That is my few comments I would like to air out. Thank you.

Com. Wambua: …………..(inaudible) thank you for your views.  Kenneth K. Walimai. Summarize your views.

Kenneth Walimai: Thank you Commissioners who are with us today in Sirisia.  

Com. Wambua: Give your name and present your views.

Kenneth Walimai: I am Kenneth Kereke Walimai.  I am a secondary school teacher who teaches agriculture and chemistry in
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Bungoma.  Perhaps  before I could go to my views, I would want to ask  the Chairman whether the Kenya  as  a  country  as  a

nation, whether it is constitutionalised, is it within the Constitution of Kenya?  The Constitution document of Kenya,  Kenya as  a

country.  Then Kenya as a nation as it is an identity, I would request that it becomes the first item in the Constitution.

Interjection (Com. Wambua): Give that as your views. 

Kenneth Walimai: Yes that is what I am giving, I am already giving the views.

Com. Wambua:  You started  a question.  Give the views. In find in the  present  Constitution,  Kenya  is  involved  you  find  that

there is a practical amenity………..(inaudible)

Kenneth  Walimai:  That  is  my  view.   I  would  want  to  add  that  in  the  definition  of  Kenya  as  a  country,  we  have  to  get

boundaries,  we  have  to  come  down  to  the  regions  if  it  is  a  district,  districts  should  be  within  the  Constitution,  so  that  any

creation must follow the procedure  of constitutional amendment.   This  will  avoid  the  ideas  of  someone  politicizing  the  whole

story.  And partitioning the country therefore leading maybe to some problems.

As a farmer we have got some crops  in our country that are  produced based  on acts  of Parliament,  like for example we  talk

about coffee, coffee act, we talk about  sugarcane now we have got the sugar act  and so on.   I  would suggest that in this case

we have to get down and see the partners involved in this area of production, because it is what translates to our economy, such

that a farmer is one partner and then maybe some crops have got to go through maybe like a factories as  another party,  we call

them millers here.  And then we may have other interesting partners like the corporate society like what we are talking about  the

sugar board etc.  

These are partners in production.  In a situation where the crop fails, the farmer should not go at  a complete loss,  whereby we

have gross income let say somewhere,  but when we come to deductions,  we end up telling the farmers that we have got zero

income.  Because maybe you did not leave up to the expectations and then we are  saying it should be within the Constitution

that whatever circumstances,  the farmer as  a  partner  should  remain  with  at  least  30%  of  the  gross  income.   That  should  be

within the Constitution so that when things go wrong we know that the partners might have also messed somewhere.  

When  it  comes  to  landownership,  I  want  to  agree  with  those  who  have  suggested,  my  suggestion  is  that,  a  woman  who  is

married is entitled to landownership with the husband where the husband is born and that part  of land for the husband.  So that

incase of divorce,  this woman will also share up that property.   She  can  live  separate  from  her  husband  but  within  the  same

land.  Because she has been given her section.  

If a woman is not married, then she has the right to inherit property  from her father,  if she is not married,  land property.   Then
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perhaps I will also go to say something about  the system of government,  what  I  will  suggest  is  that  we  still  have  to  have  the

unitary system, except that it should be a coalition government because of the multiparty system.  So that all Kenyans belongs to

that government.  The winning party should not take  it all.  And we are  going to give the percentage of ministers according to

the percentage votes taken at presidential voting for those parties.  So that if the winning party in this case  should of course,  the

presidential winning party should get over 50%, and therefore the over 50% of the ministers should be given by this parties.  

Another thing is the 25% rule should be done away with and instead be replaced by the over 50% rule.  I  think that will bring

Kenyans together.

Then the powers of the President can be effected by Parliament, so that during his presidential  appointments or  her presidential

appointments, they must go through the Parliament and the Parliament has to approve.   Qualifications of a President  as  far as  I

am concerned,  the academic qualifications here,  could just be  a minimum of form four.   But the President  should be a known

person  with  a  track  record  of  police.   Leading  a  country  like  Kenya,  it  is  not  a  place  where  we  can  pick  anybody  from

anywhere, or just a person with a degree, we have had people with degrees, but they could not perform.  And I want to quote

here that heroes that we have had in the past like honorable Oginga Odinga the late, honorable Tom Mboya, did not have those

degrees at the beginning but they were known leaders and started leading this country, if they lived today.  

Prime Minister’s posts  should be created  with well defined duties to share with the President.  Their deputies should also have

defined  duties  to  share  with  the  President  and  the  deputy  Prime  Minister  and  then,  the  Prime  Minister  himself,  the  Vice

President,  should be people  appointed by the President,  but approved by the Parliament.   Then I would say something about

the nominated MPs, that Parliaments should spare so many seats, perhaps up to hundred seats for nomination.  To take  care  of

interest groups like the disabled, to take care of the women groups,  to take  care  of other  societies like even the law society of

Kenya, religious groups they need someone of their own to represent them in Parliament.  

I would summarize again on the issue of culture. The cultural aspect, Kenyans are of diverse cultural aspect.  So  the Constitution

should have held all that is good for the people.  But when it reaches  on  the  rights,  human  basic  rights  of  a  person,  then  that

should not be allowed to prevail.  This must be perhaps  if an individual feels that that goes against should argue out the case  at

that level.  But we cannot have a Constitution that is going to talk about  the culture of Kenyans,  when Kenyans are  of different

backgrounds.  Then if we talk about the amendment of the Constitution, it should be done by a national referendum.  Members

of Parliament, would only endorse after the national referendum has been held. 

Then we can talk about  education.   I  feel basic education up to standard eight should be free.  Then we should also have free

higher education.  That is colleges and universities for public should be free.  

Then we can talk about limitation of corruption in the country. Any suspect in a case of corruption, should not hold public office
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until he has been cleared.   So  that we don’t wait until you have been declared guilty, that once you are  implicated in cases  of

corruption¸ then you are supposed to be relieved off your public function.  

We  talk  about  Provincial  Administration.   I  believe  they  don’t  have  much  to  play,  because  they  are  mainly  responsible  for

security and the police force is responsible for that.  So the Councillors in the areas,  should act  as  maybe they take  the position

of the D.O.s or the chiefs, but the police should be reinforced so that they are in charge of security.  The chiefs and the assistant

chief, this are people who should not be there in this system as far as I am concerned.  

We talk about  separation of powers,  that is my last point between the Executive, the Legislature and the Judiciary.  Whereby

the President  of course can be the chief Executive officer,  but when it comes to ministers, I don’t believe  ministers  should  be

Members of Parliament.   Ministers should be appointed outside Parliament.   So  that  they  only  would  come  to  Parliament  to

answer questions.  But they are not actually elected Members of Parliament because they form the legislature.  We are  saying in

the event of incapacitation of a sitting President in the country, the Constitution should be very clear about  it.   So  that either the

Speaker of the national assembly, can call the elections, but it must be very clear not like what we have today.  

Finally,  I  would  want  to  suggest  that  Kenya  as  a  nation  would  require  all  of  us  to  come  together.   So  we  must  within  the

Constitution gear towards  bringing Kenyans together as  one tribe.   So  whichever,  way you will  come  up  with,  that  will  bring

Kenyans to look at each other as a brother and a sister, will actually help us to build out economy very well.  Thank you gentle

men and ladies who are here representing the Commission. I want to thank you.

Com. Wambua: I have one question.  How do you want to define the federal  …………..(inaudible)  you  want  Kenya  to  be

defined as per the borders, you want it defined in terms of the number of districts which it must have or provinces or the number

of tribes, how do we define the country?  

Kenneth Walimai: I thought Kenya should be defined as, you know in politics we need political terms so that the boundaries,

Kenya as a nation is located in such a part  of Africa, covering this much in terms of hectares  in that area.   And then it is made

up of this number of provinces that are  made of this number of districts.   And that is constitutional.   Any changes on that,  well

with tribes I don’t think it is necessary because tomorrow they have another new tribe,  tribes have evolved all over.   With time

a tribe is like culture in itself.  So at the beginning I am told there were only two people, Adam and Eve, but you can see  we are

how many tribes.

Com. Wambua: Okey  thank  you  Kennedy.   Asante  sana.   Please  register  yourself  there  for  your  good  views.   Nahashon

Wanunda.  Please come forward Nahashon.  After Nahashon Rev. Lucas Mwaniki.  PTA please keep  yourself ready,  you will

be the next person to follow. Mzee taja jina na utupatie maoni yako.
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Nahashon  Wanunda:  Mimi  nafikiria  nitazungumza  maneno  mawili  matatu  tu.   I  am  Nahashon  Wanunda.   Kufuatana  na

Constitution  vile  tunazungumza  juu  yake,  nafikiri  mnanisikia,  mimi  ningefikiria  mambo  mawili  matatu.   Kutokea  wakati  wa

wakoloni mimi nilikuwa niko mtu mzima nilivyo sasa,  I am now 74 years  old.   Hatukusikia  neno  ukabila  kabisa.   Tulijulikana

kama Kenyans.   Lakini wakati  tulipandisha tu serikali yetu sisi wenyewe kama watoto  Wakenya,  sisi  wenyewe  ndio  tumeleta

ukabila, mtu anafikiria ukifanya hivi nimfanyie hivi yule atanipa hivi.  Kwa hivyo mimi ninafikiria ukabila Kenya unaletwa na sisi

wenyewe.  Tufikirie njia ya kutoa huo ukabila kufuatana na tuwe Kenyans kama tulivyokuwa wakati wa ukoloni.  

Kitu  kingine  ni  chiefs,  tulikuwa  na  wakati  mwingine  tulikuwa  tukisimama  tukichagua  chiefs  sisi  wenyewe  tukisimama  tu  kwa

mlolongo.   Nataka  hiyo  kitu  irudishwe  tena  Kenya  tuchague  chiefs  kwa  mlolongo.   Watufanyie  kazi  wanajua  ya  kwamba

tuliwachagua.  Na  wale  wakuwa  appointed,  yule  sasa  ana  serve  government  ilio  kwa  power  sasa.   Atufanyii  sisi,  anafanyia

government iliyo  kwa  power  maana  ilimchagua  na  inaweza  kumfuta.   They  are  not  our  representatives,  kwa  hivyo  tunataka

tuchague chief sisi wenyewe.  Hiyo ndiyo ninasema chiefs wakuwe on transfer,  maana unavyo ona  wamechaguliwa  wanakaa

hapo, vile pengine baba yake aligombana na mtu kwa shamba akipata  uchief atasema basi  yule ndiye atanijua sasa.   Huyo mtu

anapata  taabu kwa sababu,  yule chief alizaliwa hapo na anajua baba  yake aligombana na fulani analipisha  kisasi.   Kwa  hivyo

tunataka chiefs to be transferable.  

Serikali  nafikiria  pengine  mimi  niwe  mbele  sana  au  niwe  nyuma,  ninavyo  waona  nyinyi  nafikiria  wakati  mwingine  sisi

tulipoanzisha  tulianzisha  na  serikali  ya  majimbo.   Mimi  ninataka  tu  pengine  tutengeneze  kitu  fulani  ilivyokuwa  lakini  tuwe  na

serikali ya majimbo.  

Kitu  cha  tatu,  I  will  talk  about  land  owners.   Tukizungumza  mambo  ya  land,  Commissioners  msisahau  ya  kwamba  land,

ninavyosikia sasa  wakina mama wakizungumza kuhusu mambo ya land wakisema lazima mwanamke awe na usemi kwa  land.

Nafikiria hawasemi kwa makosa lakini wajue, waliingia kwa shamba la mtu yule pengine baba yake alimpa yeye tu kama kijana

wake.  Hakupeana ya kwamba amepeana kwa bibi, alipeana kwa kijana.  Kwa hivyo shamba should be looked entirely to man

not to a woman.

Nyinyi wote mmepitia kwa shule, mimi wakati  mwingine  ukasirika sana,  mtoto wangu akiwa mzuri  na  siku  moja  akose  mimi

nina mpunish sana maana ninaona mtoto wangu amekosa.  Sikuwa ninafikiria atakosa.   Kwa hivyo nilisikia mtu mwingine pahali

pengine  akizungumza  eti  wanaume  wana  mis-hundle  women,  we  don’t  mis-hundle  them,  we  give  them  guidance  where

necessary. Tukimuona pengine ameenda zaidi, naona huyu hata pengine hata nikichukua kiboko na nimtandike safari moja mbili

hivi, nitakuwa ninamnyorosha tu nina mwonyesha amefanya nini.

Com.  Wambua:  Mzee  tupatie  maoni  ambayo  yatatusaidia  sasa  kuandika  Katiba,  kwa  hivyo  tumeelewa  ungetaka  tuwe  na

united  Kenya,  ukabila  tutoe,  ungelipenda  tuchague  machief,  kama  nilikuwa  nimepata  hapo  awali,  juu  ya  shamba,  ukasema

shamba ni la mwanaume kama nimekuelewa, kama kuna jambo lingine tuambie maanake hiyo nimeelewa na nimeshika.
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Nahashon Wanunda: Naingia kwa ya tatu, ningependa serikali yetu itumie economy, kuna jambo hapa linatufanya sisi wengine

tufikirie ni kitu gani.  Government inatoa pesa  nyingi inaenda ku-train teachers,  halafu inakuja  kuwa  dump  hapa,  tena  asubuhi

yake inaanza ku-train wengine inakuja kuwa dump hapa, na hukutunafikiria kweli economist wanafanya kazi au wanafanya nini?

Serikali yetu inauliza economist ya kwamba hii tukifanya ni vizuri  au  ni  nini.   Hii  ni  njia  moja  government  inatupa  pesa  hapo,

asubuhi unasikia wewe unakuwa retundud.  Economy inafikiria retirement, waulize economist na wawaeleze wanafuata njia gani.

  

Nafikiria  mambo  ya  chief  nimekueleza,  maana  nilisema  wawe  wakichaguliwa  na  sisi  wenyewe.   Kitu  cha  mwisho  kwangu,

President. Mimi sijui kama President wetu sisi wa Africa wako na powers  kuliko President  wa America.   Maana President  wa

America anashitakiwa kwa korti  na President  wetu  ashitakiwi  kwa  court.   Why?  Inatakiwa  President  akikosa  awekwe  kwa

korti na watu wamuone kwa korti ajitetee.  Mimi yangu yanafika hapo.  Kama una neno unaweza kuniuuliza.

Com. Wambua: Tumeenda kwa communities, na tumepata maoni hata  kutoka  kwa  wazee  kama  wewe  wakisema  siku  hizi,

wazee  wanauza  mashamba  na  kina  mama  na  watoto  wanabaki  bila  mahali  pa  kukaa,  na  wengi  wamesema  kutoka  North

Eastern  province  kuja  Central  kila  mahali,  wamekuwa  wakisema  kwamba  title  deed  iwe  ikiandikwa  jina  la  mama,  na  mzee

ikiwa wameoana, ili akitaka kuuza mama anaeza kuzuia, hiyo ungesema aje?

Nahashon  Wanunda:  Kufuatana  na  shamba  title  deeds,  sijui  kama  utaweza  kukubaliana  na  mimi  kama  sisi  kama  sisi

Wabukusu tunaoa more than one wife or even five or ten.  Unanieleza nitaandika hayo majina yote ya hao wanawake kumi? 

Com. Wambua: Kwa hivyo unapendekeza tu hilo tu liwe jina lako.

Nahashon Wanunda: Litakuwa jina langu na I am a responsible man nitakuwa ninajua nina watoto  wangu,  sifikirii  ninaweza

kuuza  shamba.   Wacha  nikueleze  hapo,  sisi  ni  watu  tumepeana  power  ni  wa  ukoo.   Siwezi  kuuza  shamba  kama  chairman

hajaelezwa, yule ataweza kusimama na aseme shamba aliuze na hata hiyo serikali imewapa power  wakisema shamba haliuzwi,

ikiwa umekataa utakuwa umekataa kabisa.  

Com. Wambua: Kwa hivyo mama awezi kurithi hata ukiwa umefariki mama hawezi kurithi.

Nahashon Wanunda: Ni watoto wangu wanarithi. 

Com. Wambua: Asante sana Mzee Nahashon Wanunda.  Tafadhali jiandikishe hapo kwa maneno yako mazuri. Tutamtambua

mheshimiwa wetu Bunge wa Sirisia Bwana Mnyasia ambaye amefika sasa.  Karibu mheshimiwa, tulijulishwa kwamba tulikuwa

na shughuli Mombasa,  ungelifika jana na Ijumaa.  Tulianza the last two days tukawa Sirisia, jana tulikuwa Chwele na leo tuko
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hapa, lakini tukajulishwa kwamba leo pengine utafika.  Tumewasikia watu wako na bado  wanaendelea kutoa maoni, walikuwa

wengi  kule  tulikuwa  lakini  kwa  leo  ninaona  sio  wengi  sana  lakini  wale  walioko  watatupatia  maoni.   Kwa  hivyo  utasikiza,

wakitoa maoni ukiwa tayari utujulishe ndio tukupatie nafasi pia.   Kwa hivyo Reverend,  tafadhali kuja mbele hapa,  taja  jina na

utupatie maoni yako tafadhali.  

Rev.  Lukas  Mwaniki:  Asante sana  Commissioners  kwa  ajili  ya  kuja  hapa  kwetu.   Hasa  tunaomba  Mungu  ili  ya  kwamba

muweze kufanikiwa katika kazi hiyo.  Kile ningelianza nacho ni habari ya regional government.

Interjection (Com. Wambua): Taja jina lako.

Rev.  Lukas  Mwaniki:  Lucas Mwaniki Pastor  PCEA Mugumo Parish.   We recommend to have regional government which

do  not  follow  under  tribal  line.   Hiyo  ni  moja.   Na  hii  inaweza  kushika  district  kadhaa.   It  should  have  power  over  town

councils, under the adjurisdiction and it should share taxes with central  government.   Police na kama jails na magistrate courts,

hizo zinaweza kuwa chini ya hizo regional councils na wao ambao wanaongoza kama leaders, wawe wamechukuliwa na watu.  

Kingine ni habari ya Presidency.  Presidency need to be a known Executive President, he should not be  a member of any party

neither be  a Member of Parliament.   He should be allowed to appoint  chiefs, auditor general,  chief  of  general  staff,  chairman

and members of public service Commission and all this need to be  approved by the government.   Summoning and prolonging

the Parliament, itakuwa chini yake.  Na vile vile kuweza kuwapa honours wale ambao wamefanya kazi nzuri ya serikali.   Na  he

should also be impeached asiwe mtu ambaye ako juu ya sheria.  

Kile kingine ni Executive; it should be composed of prime ministers, ministers, deputy ministers, permanent  secretaries.  Prime

Minister also aweze kuwa impeached.   Our  Constitution  need  to  allow  coalition  government  and  the  prime  minister  shall  be

allowed to appoint,  ministers, deputy ministers, head of State,  secretary  to  the  cabinet  and  Attorney  General.  Na  wao  wote

wanaweza  kuwa  impeached,  hata  huyu  prime  minister.   Mostly  wale  ambao  wamechaguliwa  wote  waweze  kuwa  voted  na

Parliament. 

Judiciary; hii Judiciary inaweza kutengeneza Commission ya kuchagua wale ambao wako chini yake au  wale  wanafanya  kazi,

lakini Parliament vile vile iweze ku investigate kama ni wazuri.  

Kingine ni Provincial Administration; we need not to use D.C.s and P.C.s because this is cared  for by the regional government.

 Kile kingine parastatal boards, they should be appointed by the minister concerned and approved by Parliament. 

Electoral system; the President should be elected by the people, and the Vice President  if ……………(inaudible)  both of them

should be elected by people.  Every person to be elected must be given a letter of recommendation from his region and society.
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I mean so because some of them need not to be  good there after.   A constituency, they should be governed by the population

and  not  by  geographical  area.   Because  those  geographical  areas  which  are  wide  can  be  covered  by  giving  more  traveling

allowances to the concerned.  

Date of election; there should be a fixed date within the Constitution, which can be altered by Parliament if there is need. 

Kile kingine ni President  votes;  presidential  votes should be 50 and over and  ten  percent  from  every  province.   The  term  of

Parliament should be five years,  and terms of service all elected people  should have five years  contract,  renewable only once.

Ballot boxes, this should be transparent  boxes,  because  of transparency.  Electronic voting in Parliament,  this will give freedom

to Members of Parliament to vote without fear of victimization.

Kingine ni giving of rights; they should be honoured and signed by the government of Kenya.   And any  law  that  goes  against

human rights must be ignored or deleted. 

Habari  ya  land;  there  should  be  no  trust  land  in  Kenya,  but  government  land  with  title  deeds,  and  those  I  think  I  have

completed.

Com. Wambua:  Thank  you  very  much  for  giving  those  views.   ……………(inaudible)  we  need  Mama  Alice  Murungo  to

come and present her views, mention your name and give us your views.

Alice  Murungo: Okey good morning to  you  all.   My  names  are  Alice  Murungo,  I  am  working  with  an  organization  called

Kibas Association Work in Kimilili, but I happen to come from this division, and also do some activity in outreach division south

east division, Alondo and other divisions in the district.  So actually I am not having views because  we have presented so many

memorandums  to  you.   Commissioners  you  are  aware  of  Kidepo  organization,  and  what  I  just  wanted  to  say,  is  to  give

comments or some views on women.  Just  as  some of my fellow colleagues have presented here in Bungoma district,  actually

women are marginalized although it is not easy for us to accept.  But you, you can also see for yourself even in the hall, you can

see there is a problem. 

So with me I say, women rights are not rightfully represented in the Constitution, especially on land rates  and property  rights.  I

happen to deal  with some cases  of widows who have been snatched land, just as  the presenter  who has left has said that the

land belongs to a man and that has brought a lot of problems in our area.   Women have no say over land and actually we have

got so many cases, they are suffering, so with me I say something should be done.   My specific proposal  is that women should

also have a right to own a title deed.  Because in our Bukusu community even a woman needs to buy her own land.  It  is  not

easy to have a title deed on your own if you are married, so it is a problem and also I propose that affirmative action for women

to be represented in public places, for example as I have said you can see in this hall. 
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Interjection (Com. Wambua): ………..(inaudible)

Alice Murungo: Even this men know they are not supposed to because they are ………..it is true.

Com. Wambua: Let us………..you have been cheating on us, so don’t cheat us.

Alice Murungo: Actually culture,  I can say Bukusu culture has really made our women to remain behind.  Because even our

changing public baraza,  it is not easy,  even since civic education we have been going around,  we have seen the percentage of

women is very low.  Even it is not easy to get 10% of women attending.  The most serious issue attributing to this is culture.   So

I  also  see,  some  of  our  culture  should  be  streamlined,  we  should  continue  educating  our  people  on  civic  education  and

especially  sensitizing  them  on  gender  balance.  So  that  they  can  also  know  that  if  they  come  in  a  place  like  this  they  have

something to contribute.

Com. Wambua: Finish commenting on that.

Alice Murungo: Also on the side of culture I recommend that why it should be looked into it. 

Com. Wambua: ………….(inaudible)

Alice  Murungo: Yes we have it.   That is why you had the presenter  who left saying that,  a land belongs to a man and the  ‘

ukoo’, the people from that clan so that the widow when the husband dies,  he can be inherited with any relatives or  maybe the

brothers  of the  husband  if  they  are  there,  and  it  is  causing  also  so  many  problems  to  the  widows  and  the  children  because

somebody who takes over ends up taking everything, the property and leaves the wife crying because she has no say, she is just

a widow, she just got married into that clan and she has nothing to say.   So  actually that is what I hate I  just  came  mainly  to

represent the issues of women.  Thank you very much.

Com.  Wambua:  Thank  you  very  much.   Now  if  I  may  ask  you,  what  are  you  doing  as  an  organization  in  terms  of  civic

education to men so that they can recognize that the women have the rights, are you doing something upon this?

Alice Murungo: Yes, thank you very much.  In our organization, we had civic education before even we were picked to train

people on civic education on constitutional review, we have been training people,  and we train sometimes optical  couples,  and

even the venue is always here, Mabanga FTC.  We pick some families, we train them on development and civic education and

also legal rights, we normally even have the lawyers to come and enlighten people on their rights, and we also have a training for

women, empowering women also to join men in  development  and  we  also  hold  workshops  in  the  villages,  and  we  normally
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invite old people, the man and the women if they are  there.  We train people  on gender issues also.  That is what we do in our

organization. 

Com. Wambua: ………..(inaudible) Edward Bilimo. Aje hapa azungumze kwa niaba ya youth group.

Com. Wambua: Please mention your name and the group you are representing and give us your views.  

Edward Bilimo: I am Edward Bilimo. Representing a Bungoma raw resources  programme.  You are  welcome  to  Bungoma,

we wish a happy stay, successful stay.  We have collected views from various people,  including ours and this is what we have

to say.  One on preamble; we say we need this in our Constitution, it is important because  at  independence,  we were suffering

after a bitter  struggle with colonial government and during that struggle,  we  were  given  a  hurried  Constitution  which  had  had

mainly faults.  The series of amendments immediately thereafter  saved to address  bad  practices  in the society,  e.g.  violation of

human rights, corruption, tribal clashes and so on.  

Interjection (Com. Wambua): I am very worried if you start reading that memorandum you will not finish, now just summarize

issues we will take that memorandum and read it thoroughly.  Don’t use a lot of time giving us the issues you already have once

you make a proposal give us issues.

Edward Bilimo: Thank you I am going to be  very brief.  We  say  on  citizenship  for  example,  we  way  our  people  should  be

allowed to have double citizenship, this is very important especially to us on the border,  we feel that we should a right to say in

the government of a unitary state.   The normal documents carried by citizenship are  there you know them I don’t have to say

them.   In  political  parties,  we  say  we  should  have  not  more  than  three  political  parties  in  the  country,  because  you  know

politicians  have  been  saying  that  the  government  should  support  the  political  parties,  but  right  now  we  have  more  than  40

parties,  now it is difficult but if you say we had few parties,  maybe it will be  possible and I think to have also few parties  will

enable us to choose the strong party to represent the government.

Interjection (Com. Wambua): So every party to recommend.

Edward Bilimo: Yes, from the national fund. That is why I am saying if we had say two or few parties,  it will be  possible.   The

President on structures and system of government, we feel that the President should be given the polling powers.  Already it has

been said we should have a prime minister, that way we agree,  but then let us see  how they will work.   We say the President

should  be  only  remain  the  head  of  State,  ceremonial  head  of  State  and  then  appointment  of  prime  minister,  remain  the

commander in chief of the armed forces and have prerogative of mercy, dissolution of prorogation of Parliament.  Those should

only be the powers  of the President.   The prime minister appointed should have the power  to form the government,  represent

the state  in international forums, appointment of heads of departments,  Public Service  Commission,  parastatals  of  the  general
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point of view.  Head of government should also  remain  head  of  government,  business  in  Parliament  and  also  be  given  some

powers to release some people with minor offences you know.  

On system of government that we recommend for this country.  The unitary system of government.  Because we think right now

this  would  be  the  best  because  there  are  some  regions  or  provinces  which  have  acquired  quite  a  lot  of  national  resources,

the………(inaudible). So that is one,  we need a unitary system because  it is not expensive,  and can even rapidly improve the

economy of small states.  There can also be strong citizenship.  You know we are  talking of tribalism and so on.   If we have a

unitary system, this will be able to control, we will not accommodate any tribes.  Not  that we do away with tribes but we bring

them together, let them all say that they are Kenyans, not Kikuyus or Luhyas, so unitary system is the best.  

Federal government is not good at  all.  We have seen problems affecting those governments with federal  system, for example

we have Nigeria that is one of them, quite a lot of problems so totally we agree that we should have a unitary system because  if

you want to change a unitary government it is easier than having a federal  government because  if two or  three states  could use,

can make a harmful decision against the nation.  

On legislature;  the  following  appointment  should  be  vested  by  Parliament.   You  are  saying  Chief  Justice,  Attorney  General,

chairman  of  Public  Service  Commission.   The  general  ministers  in  the  foreign  ministries,  foreign  affairs,  finance,  interns  of

security  and  prime  ministries.   Because  this  are  very  sensitive  ministries  and  they  need  to  know  if  a  person  is  going  to  be

appointed by the prime minister, whether he can really command the respect of the people in the country.  

Functions of Parliament will include, vetting of certain appointments in government.   impeachment of certain ministers, including

the head of State and then declaring state  of emergency and easy limitation also approves  citizenship application because  there

maybe people who may come to this country wanting to be citizens, we think that Parliament should have a sole responsibility in

deciding who should become a citizen of this country.  And also debating on no confidence motion brought in the house.   That

should be the functions, of course they are  many but this are  some of them. We feel that people  should have powers  to recall

their representatives if they are proved to be inefficient.  A Constitution can lay down how this people can be recalled.   We feel

that the dominant party should always form the government.  

The existence of small parties  usually weaken the coalition and this is why we have suggested we  should  not  have  more  than

three political parties.  Such examples, we have been here, we have seen Israel,  coalition governments and very very stubborn.

We need only one chamber of Parliament, not two houses.  The removal of the Executives from power  should not be  through a

vote of no confidence alone.  A referendum should follow and conducted by Electoral Commission.  

We think that the President should have the powers to vital the legislation relating to finance and security,  to protect  the interest

of resignation.  The Head of State currently can be anybody above the age of 35.  We feel that this age is still very low, should
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be raised to 45.  maximum can go up to 80 that is what we fee. This is because we feel by that age I think we would have had a

lot of problems in life and going beyond 80 I think it is not proper.  

President  should  not  be  a  Member  of  Parliament.  But  he  should  not  be  controlled.   Equally  agree  that  he  should  not  be  a

member of political parties.  If he is elected the President presenting a political party it will be bad.  

Interjection (Com. Wambua): ………….(inaudible) yes and if he is to be  a member after he is elected the President  or  you

must run an independent candidate.

Edward Bilimo: I think he should run as  an independent candidate,  because  that is why we say the Constitution be changed,

because 35 years to be presented by political party I think that one should be changed.  Let him be independent.  

Provincial Administration; we say we need the Provincial Administration to take  care  of security and oversee  development on

behalf of the government.   But we have pointed out elsewhere in the memorandum that village elders  do  a  lot  of  work  and  I

think that they should be included in the government system.  We say that especially the assistant chiefs, we don’t see  what they

do, they don’t do much.  Most of the work is done by village elders and then they only receive what has been completed by the

village elders.  The village elders hold small cases, settle disputes, land disputes, family disputes and we therefore feel that if we

must improve there, we must give them moral and encouragement if they are involved in the system.  

The present Judiciary is enough.  But we feel that mobile courts should be established where there are  no courts,  where people

can not reach where courts are situated.  I think that is the little we can say on Judiciary. Local government.

Interjection (Com. Wambua): Please summarize what you are talking.  We will have the memorandum we will go through it.

Make the land issue to be the last.

Edward Bilimo: On land we say that the Constitution should leave it to the owners to decide whether they should give land to

daughters  and  sons  because  human  rights  say,  all  human  beings  are  equal  irrespect  of  sex  or  whatever,  so  why  should  we

discriminate against women? We feel that owners of land voluntarily be  given authority to give to anybody who wants.   I  think

because time is going, thank you very much.

Com. Wambua: There is a clarification. You said that the President should be one of the partner  President  should exercise the

prerogative of mercy, and if I heard you correctly you said that it is the function of the Prime Minister to  release  people  who

have been convicted of minor offences.  My concern is that why do we separate  this too because  it would appear  they would

make more sense if they are exercised by a person who holds one office, for example the one who exercises the prerogative of

mercy should be the same office which releases people who are convicted of minor offences, well maybe you can think about  it

and maybe you can give us further proposal later. But we would have liked to see what is the rationale of that distinction.
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Edward Bilimo: Distinction, the President  has got also to feel that he has got powers  to exercise therefore if he  is  given  that

chance.  

Com. Wambua: Thank you very much Edward.  Lets call Mr. Leonard.  Please register the memorandum there and sign. Just

register you will leave it with us here. Mzee Leonard Wamalwa, come forward, mention your name and give us your views. 

Leonard  Wamalwa:  Mimi  kwa  majina  naitwa  Leonard  Wamalwa  Wanjeira,  na  nitazungumza  Kibukusu,  kwa  sababu

nimemuona mwenzangu hapa ninataka vile azungumze kidogo.

Com.  Wambua:Ningelipenda  kutambua  Mbiro  Teresia  ambaye  tumekuwa  naye  tangu  jana.   Carolyne  Onsoga.   Karibu

madam Mbiro, nafikiria uja toa maoni yako.  Endelea kutoa maoni yako.

Leonard Wamalwa: Esie bananga mbu Wamalwa Wanjeira.

Translator: I am called Wamalwa Wanjeira. 

Leonard Wamalwa: Ndakhetsa khulomakho alubeka wa elisomo.

Translator: I will first talk about education.

Leonard Wamalwa: Busomi, esie sabanga mbu khube busome butsayi.

Translator: We would like to have the old system of education.

Leonard Wamalwa: Nesie saba mbu kali nende nafasi ne mbola, 

Translator: For this reasons if there is time.

Leonard  Wamalwa:  Isaino  omwana  anyala  khusoma  khuru  form  one  khula  form  four,  lakini  khuka  class  eight,

khuloma loma kati khwandika sanyala ta.

Translator: Today a child can learn from form one up to form four, but can hardly reach the standard eight.

Leonard  Wamalwa:  Ne  busomi  bwa  khali  bwa  iclass  ya  munane  omwana  yali  akhola  ikasi  biyali  nga  omwana  wa

university.

Translator: But in the old system a standard eight was as good as the university student.

Leonard Wamalwa: Kandi kali eno khubera tsisaa,

Translator: There are others but because of time.
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Leonard Wamalwa: Eliokhubiri, saba mbu, busomi bwosi bube bikhaya.

Translator: The second thing I would like to request is that all systems should be free.

Leonard Wamalwa: Elano nga lubeka lwokhunywa ka malwa.

Translator: Especially concerning drinking beer.

Leonard Wamalwa: Abandu beli nende miandu banywa tsi beer.

Translator: The wealth ones drink beer.

Leonard Wamalwa: Mana kosi ni kamalwa niko.

Translator: Beer is also a beer like any beer.

Leonard Wamalwa: Ne omumanani nanykho  ibusaa, aba polisi betsa khumudira.

Translator: If the poor drink ‘busaa’ a local brew, the administrative arm comes to intervene.

Leonard Wamalwa: Khwakha fuchirirwe khunywe malwa nikali amalayi, bajame khunywe ka malwa.

Translator: We should be allowed to take our local brew because it fits us, agree we take our beer.

Leonard Wamalwa: Mu bakusu malwa bandu banywetsanga mu party.

Translator: In Bukusu, beer or busaa are also some party.

Leonard Wamalwa: Mundu akhwakira, akhubolere ka matore, wakhole ikasi indi yosi yosi mana arera buinda.

Translator: Someone comes and works for you and then in the course makes your work easy and may end up just taking that

beer.

Leonard Wamalwa:  Malwa kosi kali nende ingira yo khukhola ikasi nende amani.

Translator: Beer is also a motivator towards working hard.

Leonard  Wamalwa:  Handi  saba  buleka  bwa  provincial  administration,  khurula  khu  sub  chief,  chief,  bosi  boberwe

tsikura.

Translator: That provincial lineup they should be elected people.

Leonard Wamalwa: Khubera, onyala bandi babechanga sa bakulirwe engati, sibamanyere nge efwe khumere ta.

Translator: Because people imposed in the community, do not know how they live in that community. 
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Leonard Wamalwa: Ne nikhwabukula  oyo  ulichingi  wefwe,  okhumanyire  nga  khumenyere,  ne  khuba  nende  kimirimo

eko kimilai, sikhunyala khunyasia abandu tawe.

Translator: If we pick on one of our own who knows as well we will not be tortured by the cell.

Leonard Wamalwa: Saba andi, village elders banolengekho ku mshahara.

Translator: We would like to see a village elder given a salary.

Leonard Wamalwa: Khubera ikasi yabakholanga ili kama ye ipunda, bakhola ikasi ingali kakhali mukasa.

Translator: Because the donkey work is done by that ‘Mkasa’ the village elder.

Leonard Wamalwa: Lano saba, khube nende government ya mseto.

Translator: We would like ………….

Leonard Wamalwa: Isystem ya coalition inyala khukhola bilai mu tsingongo.

Translator: Today’s system of ……….(inaudible) makes it very difficult for other places but a coalition government can easily

share very well within all other communities.

Leonard Wamalwa: Number sita, saba mbu makhuba kabe bukhwe, 

Translator: I want to talk about dowry.

Leonard Wamalwa: Bukhwe munyanga tsino bube amapesa elfu ekhumi, andi kumi na mbili, kumi na tatu.

Translator: I want to propose that dowry be atmost 10,000/=.

Leonard Wamalwa:  Mana khubakhana bano,  bosi,  sikira  bosi,  balibakha  be tsinzu,  kata  ni  wa soma,  nende  wa class

eighty, nende wa university tawe khulwa khubera bosi balibakhasi benzu.

Translator: This time it should apply to all, learned or not learned.

Leonard Wamalwa: Bwauhani bubeo ndi amapesa nikaliwo.

Translator: Make the difference where there is money.

Leonard Wamalwa: Saba, saba mbu tsiloni khu bana basomera mu Kenya nende basomira rwanyi, banyole tsiloni.

Translator: All university students learning locally or abroad should be given loans.

Leonard Wamalwa: Number  nine  saba andi,  nikanyalikhana,  amundu  wakhabere  nende  omwana  mukhana  wadekha
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yetse akabwe indalo.

Translator: It should not even be mentioned that the married Bukusu girl to come back for a share in their birth place.

Com. Wambua: ……….(inaudible)

Translator: ……..(Inaudible)

Leonard  Wamalwa:  Saba  andi,  abana  betsibukusu  bakhana  batekha  balakobala  engo  ari  banyole  kamaloba  ta

khwalwakhubera balanyola mumalia kabwe.

Translator: A married Bukusu girl should not come back to have a share in their birthplace because  in that way then breaks  a

marriage.

Com. Wambua: A share of what?

Translator: A share of land.

Com. Wambua: ………….(inaudible)

Leonard Wamalwa: Khubera chisaa, ndalekhera bandi bosi balomekho.

Translator: I want to end there and leave for others to talk.

Com. Wambua: Okey thank you Leonard.   Tunamuita  Edward  Mogimo.   He  has  spoken,  okey.   Pamela  Mangoli,  please

come forward and give your views.  

Pamela Mangoli:  Okey thank you very much.  My names are  Pamela Mangoli,  the way you have just heard.   I  have a  few

points here which are my personal views;

1) The issue of land; my view is that women should have a right to posses land.  That is either as  a daughter in your home,

you should also have the right to inherit land, and from your parents and it that one is not accepted,  then where you are

married you should share the land  with  your  husband,  and  that  one  means  legal  sharing  of  land.   That  is  your  name

should appear  on the title deed  also,  because  you have been denied the land at  home so in the sense that  you  should

own land at your husbands place, so if we are to own land at our husband’s places, then it has to be legal such that your

name is appearing on the title deed.   Incase of divorce,  you know that you left land somewhere to come and own this

one, you share,  let him remain with half and the wife remains with half because  you are  all sharing.  And this I tend to

finish will refer to the first wife only.  Such that if a man intends to marry more than one,  then he should buy the second

wife, land somewhere else.  I don’t want to explain on that.  Its okey.
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2) My second point is about  seats  in the Parliament.  I tend to feel that there should be a number of seats  set  a  side,  for

special  groups  like  somebody  said  but  my  concern  initially  was  that  for  women,  because  we  believe  Kenya  is  a

Christian country,  we are  always told  that,  and  God  says  it  is  not  good  for  a  man  to  be  alone  and  therefore  if  also

applied even in our Parliament, it is not good that men be alone,  we need women there.   I  strongly feel that God had a

reason as  to why he said it is not good for men to be  alone.   So  even in our Parliament,  we need women there.   We

have equal opportunities we told yes, that we should vie just like the men do,  but we want to appreciate  one thing that,

we are  in a transition period,  whereby women have been put down so much by our culture,  so they  are  still  trying  to

come  up.   So  by  setting  aside  this  faith  it  will  help  at  the  moment  to  increase  women  participation  in  the  issues

concerning our country.

Com.  Lethome:  We  should  have  women  in  Parliament,  we  have  women  in  Parliament,  we  have  always  had  women  in

Parliament, maybe what you should be talking about  now is to propose  a certain percentage to be  women.  Because we have

women right now.  

3) I think that is still okey we should have a certain percentage,  I feel 40% so that if those ones who  have  been  elected

there  are  not  meeting  in  that  percentage,  then  there  should  be  some  more  seats.   We  can  nominate  them  or  use

whichever means to ensure that the 40% is catered for.

4) About couples; I tend to feel that when in case two people are married they are staying together, they are couples if one

person is employed and the other one is not, the spouse should be able to be given some salary,  either a full salary or  a

certain percentage can be set a side, so that we don’t have one party being dependant on the other.   Because once you

are dependant  on somebody,  you actually don’t maximize yur potential  well,  because  if  this  person  says  no,  you  will

have to go by that person’s decision.  In this case  I will feel it should be the employer.   It  applies mainly in the case  of

women because we realize like I said earlier on women have some kind of potential which needs to be utilized and if the

wife  in  the  hous  e  is  only  dependant  on  the  man,  she  has  no  land,  all  subsistence  she  is  depending  on  the  man,  so

whatever the man says she will agree. She cannot implement her own decisions and that is why we find that its like the

contribution  of  the  woman  as  a  person  towards  our  economic  developments,  is  reduced,  because  he  is  only

implementing to what the man wants.  So we want to utilize that potential in the woman fully. So that if she is given some

salary, then she also has atleast something supporting her,  she is empowered economically, and she can make her own

decision, she can go into business and all that.  

5) The  salary  of  professionals;  we  all  realize  professional  are  capable  in  economic  development,  when  I  say  this  I  am

talking of people  in various positions,  doctors,  lawyers,  agriculturalists,  teachers,  and  the  like.   They  are  key  players

actually, besides others players in economic development.  So I feel their package should be looked into and increased

35



to the extent  that  if  somebody  is  a  doctor,  he  can  comfortably  deliver  his  success  as  a  doctor,  without  running  into

business or A, B, C, D so that he can earn a living. You realize that somehow the package has been a bit low, forcing

this professionals to venture into other things, he is either having a business,  he is having his own clinic, he is running a

school, and that reduces the output of this person as a professional.   So  I feel that their package should be looked into

so that he is not far away from the colleagues in the private sector.   Also I was feeling that it should also be more less

uniform so that the difference between what  lawyer earns and what  a doctor earns, should be minimal if anything, if has

to be there.  But not such a big difference.  

6) About our MPs; that is those ones we elect  and send them to represent  us in the Parliament.   I  tend to feel we should

have some official forums, official meetings of the MPs with their people.   Actually I don’t know how to put it.   But so

that they can be able to have meetings, scheduled meetings.  If they are in Parliament to day,  maybe the next month it is

known every MP is meeting his people  to discuss,  to get the views from the people  he is representing,  such that when

he calls there,  he is representing the  people  and  not  giving  his  own  views.   Okey  his  own  views  can  be  there  but  it

should become among the view of the people  he is representing.   Otherwise  if  they  stick  up  there,  then  they  are  not

representing us they are representing their own views.  When they come down like that,  it is when we will feel that we

are actually governing our own land because  my view will be  felt in the Parliament.  Two  I  was  also  feeling  about  the

same that this official forums will help to avoid interferance of politicians, it is not necessarily MPs but it comes down to

Councillors and the like, in things like funerals,  you find  maybe  a  funeral  is  going  on,  a  social  function,  people  are  in

good mood, then a politician is invited, then he starts campaigning, and maybe restorts  theme of the function.  So  it this

forums are there, they will help to reduce such like problems.  I also feel wananchi should be empowered,  or  should be

allowed to pass the vote of no confidence in the MP if they feel he is not performing, he is not delivering.  And I think

maybe they will look into the procedures, lets say if three quarters of the people are saying we have no confidence,  then

this person should be allowed to come back and they carry out by-elections.  

7) Agriculture; we are all aware that our country is heavily supported by agriculture as a sector.  And I think to fill because

of that we need to have agriculture as  a subject  taught in school up to a certain level.  Maybe you can say in primary

level it should be  at  least  examinable  to  give  it  the  way  it  is  deserved,  so  that  this  people  we  are  producing  will  be

agriculturalists, they will understand the meaning of agriculture.  They might go up to maybe being in other professionals

but still they will play a big role in agriculture as a sector.  Because as  we know in our country some are  doctors,  some

are politicians but still they play a big role as far as agricultural production is concerned.   So  we don’t want to produce

people who are ignorant about agricuture.  

Com. Lethome: You have a few minutes remaining.

Yeah I am just finishing infact.  Alongside that I think it has been my observation that a lot of our agricultural land is being taken
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up by buildings maybe if we can look  into  that  and  come  up  with  something  in  the  Constitution,  to  restrain  such  that  use  of

agricultural land, productive land into use by putting up buldings it will help a lot especially in the future.  

8) Finally, or  rather  the second last one if  you  can  allow  me  it  goes  along  with  that,  our  farmers  who  are  producers  in

agriculture, some of them they get late payment,  their money is held up somewhere because  either the company or  the

institutions are unable to pay them and this thing is affecting the production by the farmers.  So I was feeling, if money is

held somewhere for some reason, then it should accrue interest,  as  per  the prevailing interest  rate.   Because if it is just

kept there, it was 20,000/= in the year 1996, it is 2020 and still 20,000, I feel it is not very fair to the farmer.  

9) Finally about wife battering, I tend to feel that thing should not be  given any sympathy.  It  just should that if somebody

has beaten his wife, or the wife has beat the man, it will just be taken as a criminal offence.   This person should be sued

and the case  looked at  at  that level and not a matter of saying that this is a family issue.   It  should be taken as  a  thief

somebody found somewhere on the road and beat that person.  I think that is all I had.

Com. Wambua: Kuna swali kidogo.

Com. Lethome: Pamela you promised to come to my question you didn’t come to it.   When you suggested that MPs should

be meeting with electors  that is the people,  I ask  you where do you propose  they should be meeting.  You didn’t come to it.

Come to it now. 

Pamela Mangoli: I think I forgot. They should be meeting them in their constituencies.

Com. Lethome: Okey parliamentarians are supposed to be  in Parliament,  from Tuesday to Thursday, are  you suggesting that

we continue that way or maybe they work for the whole week and then they meet over the weekend.   Are you also proposing

that they meet them in their homes they go to Honorable Onyasia’s home or  do  we  propose  that  he  has  an  office  or  offices

within the constituency where people can go and meet him, because I know what is happening now, if I want to seem him, I will

go and time him at the gate of Parliament, you find people outside the gate of Parliament or if I am from around here, I will go to

his home when he is there, I will chase him all over the place.

Pamela Mangoli: Okey this is why I am saying this official work and people should not see him from his home, there has to be

an office, where people  can see  him from, and  two  just  an  open  forum  maybe  lets  say  one  in  a  month  or  so.   It  should  be

known that all MPs are  going back  to their people  to have meetings with their people.   They can get a venue for that  one  an

open place like the market,  whichever place is comfortable for them.  But offices it is good that also they have offices in their

constituencies.
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Interjection(Speaker): ……….(inaudible)

Pamela Mangoli: This are now some of the things they have to work on, to see whether they maintain them.  Well Tuesday to

Thursday, it can remain as long as on a monthly basis they come and meet their people.

Com. Lethome: Who pays for this offices,  is it the constituencies is it the MP himself or  the state  should provide such offices

and facilities to the people.

Pamela Mangoli: I think to say the government should be able to provide, because as I said it is official work.  

Com.  Lethome:  Thank  you  very  much  Pamela.  Please  register  your  name  there.   Before  we  call  muheshimiwa  to  give  us

views, with your permission here one more person, muheshimiwa David Waliahula as you polish up your notes and then we can

call you. Waliahula please be brief to the point.  Taja jina na uendelee.

David Waliahula:  Mimi kwa  majina  ninaitwa  David  Waliahula  Makokha.   Kwanza  kabisa  ningependa  kutoa  maoni  yangu

kuhusu elimu ama education.  Kulingana na mimi ningependelea mvumo wa elimu wa zamani. Kulinganisha huu mvumo wa sasa

wa 8-4-4 naona kuna tofauti kubwa sana.  Mpaka sasa kuna wazazi wengine ambao ama sisi tunapendelea mvumo wa zamani

kwa sababu,  Kenya ni shule chache zinapeana kwa mfano A level, sasa  wazazi wengi wanagharamika  sana  kupeleka  watoto

wao katika nchi jirani kama Uganda kwenda kufanya A  level.   Kwa  nini  tusipatiwe  elimu  kama  hiyo  irudi,  ninafikiri  tutapata

maendeleo vizuri ama watoto wetu watosoma vilivyo.  

Jambo lingine lenye ningependa kuongea juu yake,  ni  matibabu  ama  health.   Maoni  yangu  ni  ya  kwamba  raia  ama  wakenya

wapewe matibabu ya bure vile ilivyokuwa zamani, tusiwe tunaongea juu ya cost  sharing.  Kwa sababu tunaongea juu  ya  cost

sharing na huku tunasahau ya kwamba tunalipa tena tax,  indirectly to the government.  Halafu  baadaye  tunapoenda  hosipitalini

tena tunaitishwa pesa.  Sasa hapo ninaonelea hakuna cost sharing ni raia tu anafanya hiyo kazi.  

Jambo  lingine  lenye  ningeguzia,  ni  provincial  administration.  Vile  ninaonelea  kwanzia  kwa  assistant  chief,  chief  na  wengine,

naonelea hawa watu kwa kweli hawana kazi nyingi.  Kazi zingine zinafanywa na watu wengine ambao wako chini kabisa  kwa

mfano wazee wa vijijini, na hao wazee wa vijijini pia ningependelea wao pia wapatiwe kitu kama mshahara ili waendelee,  kwa

sababu kulingana na hali ya maisha ya sasa, uwezi kuwa unatoka kila asubuhi na upewi chochote, na wewe unazunguka huku na

huku, ujaribu kusaidia raia kuishi vizuri.  

Com. Wambua: ……….(inaudible)

David Waliahula: Provincial Administration, nilikuwa tu ninapendelea ya kwamba hawa watu ili wafanye kazi vizuri, tuwapigie
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kura kwa mfano sub chief na chiefs na ikiwezekana wawe ni watu tena ambao wanaweza kupewa transfer kama mtu mwingine

yeyote.  

Com. Wambua: Ma D.O. na D.C.

David Waliahula: D.C.  kulingana na maoni yangu  wangebaki  pale  hata  D.O.  angebaki  ili  hapa  chini  tuwe  tu  na  wazee  wa

vijijini.   Halafu  jambo  lingine  ni  mishahara  ya  wafanyikazi  kwa  jumla.   Utapata  ya  kwamba  kuna  sehemu  zingine  ambapo

mishahara ni midogo sana na maisha yanabadilika kila siku.  Na  tena  wanafanyikazi  wana  kazi  wanapewa  mishahara  midogo

hivyo, mimi ninaonelea hiyo ndio sababu tumekuwa na corruption nyingi, mtu hapewi pesa  za kutosha,  sasa  inamfanya  atafute

pesa  kwa njia ingine ambayo si nzuri. Sasa  nafikiria ya kwamba,  sasa  kila mtu mwenye ako  katika  kiwango  cha  chini  kabisa

apewe mshahara kama wa shilingi elifu kumi nafikiri hiyo itakuwa imesaidia.  

Halafu  kumalizia  ni  mambo  tena  ya  agriculture.   Mambo  ya  kilimo  tunajua  ya  kwamba  zote  tunategemea  kilimo.  Upende

usipende utakula kwanza ndio ufanye kazi yote nchini.  Sasa ningependelea kutoa maoni ya kwamba, upande wa kilimo, serikali

itusaidie ama kulingana na Katiba yenye tunajaribu kutengeneza hii, iwe ni ya kwamba hakuna mtu mwenye  pengine  anaweza

pengine  kuchukua  pesa  ya  watu  pengine  kama  ni  cooperative  society.   Mtu  anaibia  watu  lakini  sheria  si  kali  sana  yenye

inamfuata pengine ikimshtaki. Anachukua hiyo pesa  na nyinyi wakulima kama kawaida mtaenda huko mpige kura kwa mfano,

na mnamvuta kazi sasa  atakuwa amepoteza atakuwa tu alienda huko akachukua pesa  na ikaisha hivyo,  hakuna  sheria  yoyote

yenye inamfuatilia.  Nafikiri yangu ni hayo.  

Com. Wambua: ………(inaudible)

John Munyasia: I am honorable John Baraza Munyasia. MP Sirisia.  This centre  is in my constituency, Mr.  Chairman I want

to go straight to our job and make a number of recommendations.   First  I want to start  saying that you have come to a heavy

polygamous community.  Here most people  are  polygamous, and in polygamy we  always  recognize  the  distinctiveness  of  the

houses of that polygamous home.  So when you have married from clan a,  clan b,  clan c.  You recognize those as  part  of your

home.  And although they all recognize themselves, they will take  themselves as  being your children.  But they would resist  any

attempt to ignore their distinctiveness.  So it is from this that I want to explain to you.  

Why  the  most  preferred  system  of  government,  that  we  would  recommend  is  federalism.   That  federalism  protects

distinctiveness of the ethnic communities without destroying the national community.  It is quite clear now Mr.  Chairman no one

does not regard himself as a Kenyan. Infact if you went anywhere and someone took you for Uganda or  something you would

resist,  you would say I am a Kenyan.   But being a Kenyan,  you would also would like to be  recognized  with  the  community

from which you come.   So that is the situatation I see,  Kenya is  made  up  of  42  communities,  you  can  see  from  the  political

rivalist that people are  grouped around their communities and many those vying even for the presidency,  are  representing their
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ethnic communities.  So  it will be  unrealistic for us to ignore the distinctiveness of the ethnic communities, that is why  I  would

take exceptions with those who recommend unitary system. Mr.  Chairman from independence  now  about  40  years  we  have

been a unitary state,  and we have even adopted  philosophies  that  we  taught  would  bind  the  people  together.   Sijui  upendo,

umoja, that has not worked.  

Mr. Chairman those who have held the power  have heard tendencies to favour their communities, so it wasn’t strange that the

first settlement scheme, the so called one million acre scheme, was dominated 90% by the community from which the President

then  came.   It  is  not  by  surprise  Mr.  Chairman  that  from  the  time  President  Moi  took  over,  those  who  have  been  high

Commissioners in London, were first seven of his own community in a row before he appointed anyone else and that one has

already been recalled and he has replaced him with one from his ethnic group.   So  it is not by chance,  by accident.   What we

would like is that we are recognized and we are given a share of the national wealth. 

Those who fear that their areas  have not been developed much and therefore they would have nothing to take  over as  a state

and a federal system, has fears for nothing, because whatever has been developed so far if there are  universities, they would be

regarded as  federal  universities.  But then the states  or  the regions that would be established,  would be free to establish extra

universities that would be  called  state  universities.   So  for  me  federal  system  of  government  enables  balanced  development.

And the reason why people are vying for the presidency, is they think they can then row development towards their areas.  

So  I  would  recommend  therefore,  that  Kenya  is  established  as  a  federal  state,  with  regions  that  will  be  called  states,  with

Nairobi as a federal area, so it will belong to no particular ethnic group.   I  would recommend that the head of the federal  state

would be the President elected by direct adult sufferage and that he will have a running mate who will be  a Vice President.   Mr.

Chairman, this assures  the  Vice  President  in  his  position  and  he  can  seek  in  and  help  the  President  with  all  the  confidence,

without fear that he might be dropped by the road side as  it is so often happens.   He doesn’t have to listen to the one o’clock

news bulletin, to see  whether he still holds his position or  not.   The President  would then have a cabinet.   Mr.  Chairman I am

not in favour of a Prime Minister also elected.   If the President  is not the Member of Parliament as  I wish to recommend,  his

Vice President  will also not be  a Member of Parliament.  So the two don’t have to sit in Parliament.   But the President  would

then have to appoint  one among the ministers to be  the senior,  and that would be the  Prime  Minister.   Mr.  Chairman,  I  then

recommend that the federal state has a federal Parliament, made up of the house of representatives and the senate.  

That the house of representatives, would be like the President, a Parliament that we have now, where age limit would be 21 for

one to be an MP and it could go on up to any age,  the people  themselves will choose.   But I recommend that in order  to give

balance so that the minority you know ethnic groups are also assured of the voice, in Parliament,  that we have a senate  that will

have  equal  representation  of  the  districts.   The  house  of  representatives  will  be  made  up  of  two  types  of  MPs,  one  the

constituency  MP  for  easy  accessibility  to  the  people,  and  sometimes  it  has  been  very  difficult  to  create  to  demacate

constituencies of about equal size in population, because in the arid areas one would have to create  a very diverse constituency
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in order to have a number of voters that would be equal to an MP.  So…..

Com. Wambua: Within the constituencies………..(inaudible)

John Munyasia: The federal state of Kenya,  that is what I am recommending, that is the one that is all encompassing for the

whole country, I was going to come later to talk of states to mean regions that would be for various regions that we have.  I was

saying that we will have constituency MPs and that it would be understandable that  it  is  not  possible  to  draw  areas  of  equal

georgraphical sites and equal population.  First  because  some areas  are  heavily populated,  we would need to have,  because  if

we  want  to  respect  the  principal  of  popular  supreme,  that  one  Kenyan  is  equal  to  another,  then  we  must  say  a  group  of

Kenyans together would require an MP,  so we would have a certain number of seats  on a proportional  principal.  So  that if a

particular party has got a certain percentage of the popular vote and it is not reflected in the number of MPs they have,  that they

can have a certain percentage of the seats set aside as proportional.  

The reason I suggest that Mr.  Chairman, is that in the last election for instance,  in 1997  we had the DP presidential  candidate

getting 31.1% of the popular  votes and yet this was reflected into 39 seats  in a  Parliament  of  210.   The  KANU  presidential

candidate had 40% of the popular vote,  but in Parliament it came to have 107 seats  so that shows that the way constituencies

have  been  drawn,  have  not  actually  given  respect  to  the  principle  of  popular  sovereighty.   So  for  the  moment  they  have

proposed some 90 seats which would make bring the house to about 300 and I would like to propose that those 90,  be  shared

out according to the popular vote that each party would have got at the general election.  

The states  would be regions,  I am moving away  from  region  Mr.  Chairman  because  people  have  got  a  certain  connotations

attached  to  regions.   Because  they  were  rejected  immediately  after  the  1963  Constitution,  many  people  think  region  is

retrograsive, so we are changing the name from region to state,  perhaps  it has higher status in the understanding of the people.

So the state would be headed not by the president.

Com. Wambua: ………….(inaudible) majimbo.

John Munyasia: State…….are you a translator?  I do not know.  I am very poor  Mr.  Chairman in Kiswahili, but I think we

must  look  for  a  Kiswahili  word  for  state  instead  of  region.  Instead  of  having  for  the  head  of  that  state,  instead  of  having

President,  because  I still feel President  shoud  be  reserved  for  the  federal  President,  so  we  would  have  governor.   So  there

would be  a  governor  say  for  the  western  state,  or  whatever  name  you  call  it,  governor  for  the  Nyanza  state,  etc.   that  the

governor will also be elected at a separate time from that of the federal state and that he will also have his own legislature and he

will have his own cabinet  with people  responsible  for  various  ministries.   We  will  only  say  he  will  not  be  allowed  to  have  a

ministry of defence, a ministry of foreign affairs, they won’t in control of the central back the currency etc. Then under the states

Mr. Chairman we would have the local government.   that would be the county and the municipal council,  also elected at  their
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own times.  This particular arrangement would ensure that each year after the federal  state  has collected the taxes,  they would

have to sit with the governors and share out that money, so a certain percentage will have to go to the state,  so every state  has

its own money, that it can organize how it can be spent.  

Mr. Chairman I wanted to talk also about land.  Land here is a problem.  In Sirisia we have a growing number of landless.  

Com. Wambua: Muheshimiwa, I was thinking of ………..(inaudible)

John Munyasia: What I would like to propose is…… 

Com. Lethome:………..(inaudible).  I think that whoever that does not belong in that………….(inaudible)…………..

John Munyasia: What I would like to propose,………

Com. Bishop Njoroge: ……….(inaudible)

John Munyasia: People when they get used to certain things, they become conservative they resist, drastic  change.   I  am sure

if I was to have my way I would actually propose that parties  would have to go round campaigning the whole country and that

whatever popular  hope they  would  have,  they  will  have  the  party  list  down  which  they  will  have  to  go  up  to  that  particular

percentage  that  they  have  achieved.   But  I  know  also  that  at  the  moment  it  might  be  drastic,  that  is  why  I  am  saying  the

imbalance could be collected by this additional seats that will be on a proportion of state,  I mean principle.  I  think it would be

retrogressive for anyone to think that we can go round demarcating states exclusively for certain tribes.   It  is not possible at  the

moment.  People have mixed so much.  But what we would like is that people belong where they are now, and where you have

got your land, that is your home and you will be entitled to a share of the tax wealth that will be collected.   So  when it comes to

construct roads, they are improving your home for whatever.  So no exclusive ethnic states.  

Com. Bishop Njoroge: What does that mean if there is no exclusive……….(inaudible) then the question should be adictable,

how are we going to have a federal more of type of professional boundaries which in some cases ………….(inaudible)

John Munyasia: No no, fortunately they will not represent exclusibe tribal communities. Because here in Western province for

instance, if we were to say we have the Kakamega state, we have the Tesos,  Sabaut,  we have now a significant element of the

Kikuyu and we have the Somalis,  this are  people  who that should consider  themselves at  home here.   In Nyanza we have the

Luo, we have the Kuria, we have the Kisii, and we have Suba, you know they should consider  themselves at  home where they

are.  
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On land reform, I was saying there is a growing number  of  landless  people  here,  on  my understanding,  this  has  come  about

because of a few greedy fellows who have the money and  who  can  buy  out  the  poor.   There  are  those  that  have  lost  land,

because  they  genuinely  hoped  they  would  develop  by  taking  their  land  title  deeds  to  be  charged  and  to  get  loans  from  the

banks.   And with the high  interest  rates,  that  the  banks  have  been  charging  people  who  were  unable  to  pay,  and  their  land

would be sold at the post office in Bungoma, the poor didn’t know.  

So  my thinking  is  that  this  land  title  deed  is  what  has  caused  this  land  speculation,  that  many  people  go  to  get  plots,  land

because  they  think  they  can  use  this  land  to  get  money  from  the  banks.   If  we  had  a  way  of  stopping,  I  would  like  to

recommend  that  land  being  a  property  that  should  be  used  by  all  the  Kenyans  for  the  benefit  of  all  the  Kenyans,  it  should

produce food for the Kenyans, that land must not be used as collateral to secure loans in farms.  And I am quite sure that those

rich men who are  running around to acquire land, will stop,  they will find now little need of going to get  land  here  land  there,

everywhere.

Com.  Wambua:  ………….How  do  you  ensure  even  the  fact  that  we  need  them  to  run  the  economy  how  do  you

propose…………..(inaudible) will also want to get asurerity, how do you propose.  What measures do we have that the banks

that……….(inaudible) you have an alternative.

Com. Bishop.  Njoroge:  Those people  who have big land have the advantage,  so it is a fact  ……………………(inaudible)

from  a  constituency  of  the  poor,  because  the  rich  people  have  homes  outside  they  can  use  them  for  that.   So  what

…………………………(inaudible) to accept money towards the development.

John Munyasia: The truth is that the poor hardly go to the banks for the loans.   So  they won’t loose anything, but we would

be forcing the rich to turn their money into other productive activities, from which the poor  might benefit.  If one had collected a

lot of money, and he was with the title deed he wanted to go and invest it in land, so that it lies idle waiting for a time when he

might need to go to the bank to get more money, he would now be forced to use the money that he would have used to buy the

land. Maybe to start up some little industry, in which he would employ the poor.   So  I would have liked a situation like it is in

Uganda, where land in the village is controlled by the village committee.   There can be no cheating,  you  cannot  sell  it  to  two

people, when you have to pass through a village committee in order to say let Mr. A. cultivate my land from such a place such a

place.  Because the cillave committee goes to see,  so anytime you have anyone else to come,  and you want to give in a bit of

your land, the village committee knows but this one you get so and  so.   So  it  is  not  available,  and  that  way  we  would  have

saved many things.  

Mr. Chairman I wanted to talk about the family also.  What is disturbing about the family, at the moment is an increasing rate  of

divorce cases.   What is also clear is that there is a growing under class,  criminals, bhang  addicts,  people  who  are  taking  this

drugs and they are harming the society.  My understanding is that this under class is growing mainly from broken homes,  at  least
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that is what the experts  say.   So  we should draw a Constitution, that should make it much more difficult for people  to exceed

married,  and  improve  what  we  call  voice.   So  we  should  allow  those  who  are  married,  more  opportunity  to  complain,  but

remain in there than to allow them to move in and move out as they do.  That is why I wanted a special  exception to one of my

people here,  who said you know wife battering is criminal offence etc.  When you call it battering you are  already taking side,

you are  exaggerating  a matter that would otherwise would have been fairly normal.  I  think if there is  in  Kibukusu,  we  say  ‘

Gusola’ what is that in English? A man as a head of the family, may sometimes intervene to keep  order,  unlike in a state,  you

know in a state people don’t complain when you have the police, for what reason do you have the police? You have the police

to keep order.  

Com. Wambua: ……………..(inaudible)

John Munyasia: We allow limited force in a state, it must not be to hurt its people,  it must be  to correct  its people.   Equally I

think it would be okey to allow it in a family because you cannot have authority, the father has the authority of the home, without

allowing him to discipline say a child, to say this child is getting out of the way, you know here in Bukusu land the women usually

keep their children in order,  by telling then eh you have been out I will tell your father when he comes,  and then the child will

plead no mama, don’t tell father, I will improve what you want.   There must be  some authority well organized but an authority

that has no access to limited or reasonable force, will be no authority.  I  wanted to solve alittle it has been mentioned here Mr.

Chairman, about the local brew, it is true that people  would wish to entatain themselves.   Refresh themselves after a hard days

work.  Here they have traditional brew called ‘busaa’.  It is not that it is illegal, what is illegal is to sell the busaa without license.

 We have a traditional legal licensing hold here appointed in this district,  but it has never met to issue the licenses,  so the police

and  the  administration  then  find  it  easy  to  go  round  and  harass  this  people  you  have  busaa  you  don’t  have  license  so  they

threaten them with court cases, and many times the people bribe their way out.  So this is abused.  

What I would like to recommend is that we have monitors, because the law is already there,  this rule is not illegal but it is being

abused by those who have refused to give licence. So therefore they are the ones frustrating the operation of that law, so should

there be monitors who would penalize public officers, who frustrate the operation of law.  I would already have imprisoned the

D.C.  here  and  all  his  staff,  because  they  harass  this  people.   When  this  people  are  merely  taking  what  is  recognized  as

traditional brew.  Mr. Chairman there was mention of affirmative action.   It  has been used in a number of places,  it is used for

the minority.  When you know on their own they will never.  Affirmative action is straight when it is recommended  to  a  group

that enjoys numerical superiority. So I would not be for affirmative action.  And it must never be tried.  

Com. Wambua: In respect of the women?

John Munyasia: Yeah in respect of the women. So the women are upcoming now, in Mombasa, infact we left them there Mr.

Chairman.  The women who are  aspirants  to  Parliamentary  elections  fourthcoming,  were  there  meeting  and  they  were  being
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taught by some NGOs how they can win, and we think this should be increased,  such seminars would be healthy, let them go

through that, we know they can win. Those who have tried,  a number of them have worked.   I  was working out the statistics

and I saw that DP for example had only 3 women in the last election, standing for MP. And one of them won. So they had one

third of those who tried winnign the seats, so what is the worry about.  Mr.  Chairman, about  the village courts.  There are  many

quarrels among the people, there are many disputes at the village level, some one startled across  into another person’s shamba

and eaten, someone abused the other, someone has beaten the other,  etc,  and many times the small offences are  settled at  the

village level by the village Mukasa or  the village elder.   Mr.  Chairman, what I  would  recommend  is  that  these  be  recognized

because if we were to allow every dispute to go over to our formal courts  that we have now, the formal courts  would not have

the  capacity,  to  handle.   And  yet  this  courts  at  the  village  level  do  a  lot  to  bring  peace,  to  bring  understanding  among  the

villagers.  So all I would recommend is that they should be formalized so that at  least  their proceedings are  also recorded.   So

that they can be used in the higher courts  should anyone disagree with what the old men have reached at  the village level.  So

that the higher court  can ask for the proceedings.   And many times I think that brings better  understanding than it would have

been.  

Mr. Chairman I wanted to make a comment also on the President being independent I heard that here,  I wish to add my voice

in the opposite direction.   That there is no way I can imagine that you can have a President  who is not pushed up,  who is not

probed  up by some grouping.  And I can only see  that Presidents  would  be  proposed  by  parties,  and  there  is  no  harm  in  a

President  belonging to a particular party.   After all that is why it is periodic,  so  after  a  certain  time  when  this  party  does  not

satisfy us, we can have another.  

Power  of recall for the community that they can recall an MP who is not performing, first if the job description  was  clear,  he

would say yes let us try it.  But do many people understand the role of an MP? And how do you now access?  Because it was

proposed  here that if ¾ of the people  of  the  constituency  are  dissatisfied,  how  do  you  access  that  and  when  do  you  do  it?

Because if you allow that kind  of  thing,  it  would  start  immediately  one  is  elected.   And  the  group  that  lost  begins  collecting

signatures, two weeks down the line they say no we are not happy.  

It happened Mr.  Chairman, in 1998  immediately after the ’97 elections,  when  one  of  us  an  MP,  brought  up  a  motion  of  no

confidence  in  the  President,  I  said  no  no,  this  is  like  having  elections  through  the  back  door,  because  we  have  just  lost  an

election at the end of ’97, you can’t bring a motion of no confidence in the same government,  before it has had its first budget.

Because whatever programme it had promised in its manifesto, could only have been implemented after its first budget  and we

hadn’t had the first budget.  And the motion came we have no confidence in so and so,  so I didn’t vote for that motion but that

was  my understanding  that  we  were  trying  to  cheat  the  people  of  Kenya,  by  going  through  other  attempts  to  remove  the

President. 

Com. Wambua: Mheshimiwa you agreed that it involves the President  then you have mentioned of people  staying in after you
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remove the MP……………(inaudible) mechanism which means campaign that can be given to the ………..(inaudible)  what I

could  be  interested  to  know  is  how  really  ……………………………..(inaudible)  MP  becomes  like  a

…………………(inaudible) do we actually come up with a situation where we find a job description.

John Munyasia: It would be so good because I think then those giving the civic education,  would have something to refer to.

Mr. Chairman we have problems because even those providing civic education will judge an MP by the number of harambees

he has and by how much he contributes at  the harambee,  without regard to the means that the MP has.   I  have never heard it

anywhere Mr. Chairman that the electorates can sit and say no no we want to recal  our MP he is given a certain period and at

the end of that period, you have a chance now to say no you will go back or you want.

Com. Wambua: Mheshimiwa I want to say about  what you hear about  your job………………               .(inaudible)  when

you are campaigning in your home district, what do you tell them, because  many people  give promises to the people,  they give

promises that they cannot ………..(inaudible)  for example you are  not in charge  of  road  construction  but  you  come  and  tell

your people I will make sure …………………..(inaudible) of my term of Parliament,  I will make sure that road  is tarmacked,

we know I know that……………………(inaudible) but you promise your people  to do that.   What do we do in such offices

and also what do we do for the people understand that you are just using land to get votes.

Audience: (clapping)

John Munyasia: It is for that reason that we would like that job description.   Because I personally for instance I have never

gone anywhere to say that there will be a health centre here, there would be a road here.

Interjection(Com. Wambua): But you know your colleagues do that.

John Munyasia: Yeah, I know my colleagues do it.  But that is why I am saying, if the people  were informed about  the role,

the job description of the MP, when you stand up without having your own graders  and your engineers,  when you stand up to

say I am going to tarmack this road, they would say no no you are telling us lies.  That is why it would be good to describe  that.

  Then  there  was  some  mention  about  an  MP  not  giving  his  own  views,  I  say  it  is  not  practically  possible,  for  an  MP  for

everything that is brought in Parliament to come home and go round meeting people  saying what do I go and say? What about

this you find that its contradictory, you find one group which says that it is this that we want,  and you go and find another which

says no.  So which one are  you going to take?  Are you going again to access  to see  whether the majority were the ones who

said you do this, so that is why when we come around our electorate  should know, they are  choosing a law maker.   And you

should know that someone, I think it is said in the condition that you must be  of sound mind.  So  you judge that someone is of

sound mind, you know his upbringing, you know the way he talks,  so you say it is this one.   I  am  usually  very  confident  Mr.

Chairman, that when I speak, I speak generally for the people  of Sirisia, without sometimes even having going round making a
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survey to see whether this is what should be done. 

Com. Lethome:  Mheshimiwa, I agree with you.  It  is important that Members of Parliament  are  given  chance  to  make  law.

…………………..………………..(inaudible) the issues that were very important to the constituency, Members of Parliament

coming to ……………..(inaudible) not every issue but they have major issues.

John Munyasia: Yes, I do agree and that is why say for this domestic violence thing.  I  have been to a number of rallies here

in the constituency, and worked them I said in Parliament we are  discussing this.  We are  discussing a  law  that  is  saying,  the

man will be  caught having slapped his wife, and the wife goes to court  to seek  protection that  the  court  will  bar  the  husband

from that home for one year,  and then even the women say eee  and the men say eee,  I say yeah but they even go further and

say if the man will be  found even stealing a loop at  his home where his  wife  is  who  is  under  court  protection,  he  will  still  be

charged again for an extra offence. You had been barred from from the home why did you steal a loop again and the people are

all  unhappy  both  the  men  and  the  women.  So  for  some  of  them  we  do  but  I  remember  when  we  were  choosing  the

Constitutional Review Commission, I refused to go to ufungamano, because  I said look  my people  sent  me  to  Parliament,  in

Parliament you can loose emotions but you can win.  It does not matter whether the other people  might appear  more,  but I will

sit here and debate let them hear my views if we loose it will be bad luck, but if we win it will be okey.  So I didn’t have now to

come and consult the people, do I stay in Parliament or do I go out because I had been sent to Parliament.  

The last thing I wanted to mention is very sensitive here,  its whether we should allow  our  daughters  to  inherit  land  from  their

fathers. But I want to make it very clear that I am myself a father of nine daughters the majority in my family and I love them.

When they marry I want them to stick to their homes.   I  want them to share the property  of their husbands.   It  would be bad

Mr. Chairman to have your daughter having land on your farm, you have given her,  she has maybe got a title deed  or  whatever

if it is not removed, so once you have given her a potion of the land.  Whatever she does  with that land will not be  in question.

You cannot have again the right to ask  her what she wants  to  do  with  that  land.  She  might  put  up  a  home  there,  and  if  she

quarrels with the husband instead of coming to you to bring it to your attention so that you get up as a family as a clan, to go and

find out whether you can resolve their differences, and let them stay in peace,  she just comes over from her house,  you cannot

go to ask her why are you here? So we would like that exit closed.  When a lady marries let her stay with the husband and we

promise that we would do everything possible to ensure that her marriage succeeds, Mr. Chairman.

Com.  Wambua:  Let  me  talk  on  the  last  part  I  ………….(inaudible)  that  you  mentioned  something  about  the  teaching

profession,  I  know  originally  ……………………………….(inaudible)  if  you  have  you  can  give  it  to  us  if

not………….(inaudible).

Com.  Bishop  Njoroge:  Also  in  addition  to  that,  I  will  have  to  have  liked  to  hear  you

…………………………………..(inaudible) we would like to hear your recommendation.
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Com: Lethome: I would also like, I don’t know whether you remember all this……………………….(inaudible).

John Munyasia: Let me write it down.

Com:  Lethome:  There  are  so  many  I  don’t  know  whether…………………………………..(inaudible)  you  were  talking

about the President, that we shall have the President and also the Vice President, I would like you also to mention something to

do  with  preparation  of  power,  the  Executive,  Judiciary  and  particularly  you  have  heard  about  the  Judiciary,  because  being

Kenyans if talk about  the independence of Judiciary people  will tell you that is a mockery,  because  of the mode of acquinting

the  way  divisional  officers  are  appointed,  we  know  that  they  are  appointed  by  a  President,  we  talk  of  the  judicial  service

Commision  and  think  that  the  President  is  involved  in  the  appointment  of  the  neighbourhood  commission.

………………………………….(inaudible) what would you recommend as we are writing a new Constitution.

John Munyasia: On the teaching profession I am aware of the law that there is the TSC Act, the trade disputes act,  the codes

of regulations as  they are  at  the moment, I am sure they provide enough mechanisms for teachers  to negotiate their terms and

conditions  of  service  and  they  have  done  it.   The  problem  has  been,  that  the  government  has  not  been  able  to  honour  the

undertakings that they had made,  which is unfortunate.   I  do  not know whether some avenues should be made to compel  the

government to honour that if there was, that is what we would have recommended.  

On succession, I think it is already in the current Constitution that the President will be there for not more than two terms.   That

we would recommend stays not more than two terms,  the problem  is,  what  happens  when  a  sitting  President  is  contesting  a

second term.  Because I think that it is clear that a sitting President contesting a second term, is likely to use the resources  of the

state,  for  his  campaign.   They  will  go  round  sometimes  they  say  to  inspect  projects  of  development  even  when  there  is  no

development.  But you know that you can’t question because  he is free and he can come by air,  he can come by anything and

he can have all the schools brought etc.  I would have liked that a seeking President when he wants to go for a second term, the

campaign for the presidential  contest  starts  that he gives power  to the speaker,  on the  understanding  that  the  speaker  is  only

holding it for that period of the campaign.  So at the end of the campaign, whoever has one should takeover.   That would have

been the best thing so that here they do not abuse their positions.  So that we have a level play ground.  So it also has problems

getting resources to campaign with.

Com. Wambua: Here we have the question of succession because that is where we are  getting now for the first time since we

got independence.   We know that first our Constitution as  far as  I understand is  silent  about  when  the  new  President  should

take over, for example ………………………..(inaudible) immediately I kept you you walked out, how do you expect them to

run that office? Do you think that maybe there should be a period between there that maybe one will just be a President  and the

outgoing President will be there so that at least he hands over properly maybe for a period of one month two months, because  I
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think our Constitution is silent about that and we are heading towards that now.

John Munyasia:  I am not quite sure that he needs that time, to organize himself to handover.   It  doesn’t  happen  in  written,

when you loose the election written as Prime Minister, infact the moment it is announced the other person is coming in, you have

got to move out.  Personally I do not think that it is necessary to give him time to organize himself to hand over.   So  those of us

who would have won will be itching to get in.  There is this crisis of confidence in the Judicial service,  I do not know I think it

might be emanating from the fact that the President has been the one ultimately making the appointment of whoever he wants to

go to the high courts and then after that to go to the court of appeal, and he is the one who appoints the Chief Justice.   So  when

you have an authority that is not changed, it is bound to happen that all other people are going to be  competing for his attention.

 And so many times the Presidents have interests in certain cases  especially the cases  that we call political or  those involved in

their friends.  

So they are bound to ask some of this people that they have appointed,  I think if those appointed were assured that it was not

the President’s final choice,  and that after the appointment,  the President  does  not have much chance of demoting him etc.   I

think they would be independent,  so we would propose,  that appointment especially to the high offices in the judicial services,

be first recommended by the judicial service.  The President  must have the power  to appoint,  but we would merely be making

his preferred choices to Parliament,  or  is it the  Senate  and  that  it  is  that  Parliament  that  will  finally  give  the  okey.   So  when

someone knows that he had to go through such a process, I think he might be more independent in work.  

There should also be something said about the Parliamentary service so that there is separation of power indeed, that Parliament

for instance should be in charge of its own calendar.  That Parliament should have a fixed period,  term so that it is known from

such such a time to such a time, we would have a new Parliament.  With the exception of course being when we are in a state of

war,  everyone would understand,  and then recommendations must be  made to Parliament for the extension  of  that  period.   I

think that is all that I had.

Com. Wambua: We wish to thank you very much for your contribution, we have all those views and we ensure you we will

take account  of  that………………………………..(inaudible).   You  can  take  the  memorandum,  sign  there.  We  had  some

school children here have they returned to present  their views? I think we have to give them  a  preference  so  that  we  release

them.  Na  mtatusamehe kidogo tuwapatie wanafunzi nafasi kwanza halafu tuendelee na list. Tumekubaliana hayo,  watoto  yule

representative kama yuko aje hapa mbele.  Please start with your name.

Stella Wanyonyi: I am Wanyonyi Stella aged fifteen years from St. Christopher Mabanga Academy, form four.  I  am going to

talk about rights of vulnerable groups.  Some Constitutions make special  provision for the rights of groups of people  who have

suffered marginalisation to historical, social, cultural or other reasons. Our current Kenyan Constitution does not have all special

provisions for the rights of women as marginalized group.  The interest  of women  are  not  fully  guaranteed  in  the  Constitution.
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This matter should be seriously addressed in its fullness.  

1) The  Constitution  should  make  a  provision  to  allow  wife  in  the  decision  making  especially  on  matters  of  property,

disposal eg if  a husband wishes or wants to sell a piece of land, the wife consent must be  told in advance.   Reason,  the

husband if allowed to sell the land alone, he might misuse the fund venturing the wife and children lastly.

2) The  Constitution  should  make  a  provision  to  keep  woman  power  to  own  property.   One;  ancestrol  and  marital

property. A girl should have a right to own her father’s property just like a son has.   A wife should have a right to own

her own husband’s property, this provision should only refer to the first wife in polygamous setting.

Com. Wambua: Stop making comments and you are interrupting she has a right to speak and air her views no interruption. 

3) The Constitution should make a prosition bearing some  cultures  from  subjecting  women  to  torture.   Should  bar  men

from forcing widows into inheritance.  Should bar parents from forcing their daughters to be  circumcised.  Infact female

circumcision should be abolished. Reasons juvinile should question criminals.  Most  of the men who inherit widows are

usually  material  driven,  after  few  years,  the  widow  and  the  orphans  are  left  without  any  property  to  lean  on.  The

orphans make victims of child labour because their home becomes hostile. 

4) Female circumcision has side effects.   The Constitution must make a provision bearing wife  from  being  mistreated  by

their husbands. E.g. incase of any dissatisfaction on the side of the husband,  every transaction should be turned in court

thereafter.  The acquired wealth must be shared equally between the two, that is the man and woman.  The Constitution

should bar the husband from beating their wives.  That is all.

Com. Wambua:  What about disciplining them? 

Stella  Wanyonyi:  In  matters  of  discipline,  I  think  as  a  man  and  woman,  living  in  one  house,  just  call  her  if  she  has

……….(inaudible) on you and then you discuss with her, you tell her the right to be followed. Not just beating her.

Com. Wambua:  If there is marital problem…………………….……..(inaudible).

Stella Wanyonyi: If she is not doing the way you want it to be, it is better to call her parents and discuss with them, rather  than

beating her.

Com. Wambua: Thank you very much Stella for your views, is there another student or  you represent  all of them? How many

teachers  are  there? Does the teacher  have different views from the students.   Why don’t we have your views so  that  we  can

release you to go to school.  Mwalimu utayafanya yawe  mafupi  such  that  you  go,  I  don’t  want  the  teachers  to  be  late.  Give

summary points.
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Godfrey Wekesa: Mr. Chairman Sir,  my presentation is that the law should prosecute  those misusing the national resources.

My views  are  on  management  and  use  of  national  resources.  My  first  view  is  that  the  Executive  should  not  have  exclusive

powers  in the  management  and  use  of  national  resources.   You  note  that  one  major  resource  that  has  been  misused  in  this

country is labour.  Labour has been misused in the respect of terms and conditions of service, which has been very discouraging

in the delivery of services from the same.  I am saying that because  terms and conditions have been set,  arbitrary set,  such that

some sections are handisomely rewarded at the wind of the Executive as  others  are  pushed to the periphery.   This has resulted

in very poor performance delivery of services from particularly the public sector.  

The Parliament should retain the power to raise and appropriate public funds, but this should be modified.  I  want to quote the

American system where Parliament fought by vote,  debate  and approve specific vote heads for specific ministries.  In Kenya,

his does not happen because  they give it a few minutes to the minister to talk to the Parliament and after that,  Parliament may

not even have time to ask  or  reject  certain specific ford heads and you will find this  is  fast,  wholesale,  to  me  once  again  this

misuse of power from the Executive, because there is intrusion here and I therefore recommend that there should be recourse  to

law  by  Parliament,  the  law  that  should  be  entrenched  in  the  Constitution,  by  such  a  policy  like  cursor  to  prosecute  those

misusing public resources.  

Collection  of  income  incase  of  a  federal  state  should  be  such  that  such  an  income  should  be  proportionately  divided,  not

proportionally as such, but should be divided in such a way that the state,  that is the federal  state  should get a certain fraction

and the rest  code  of the national ex checker.   This should not be  like the American way where we have some states  that  are

very rich eg. texas but others are very poor. In some extreme you get that this can cause succession like it was the case  maybe

in Nigeria.  The system should such that overtime, there should be no an equal distribution of income.  So my view is that the

federal system, should eventually balance income distribution around the country.  

Benefits from the resources  should be abortioned to communities where such resources  are  found.  I  have in mind  a  situation

where we have a national park  and the locals do not benefit,  yet they share in its troubles,  the  animals  might  be  over-running

their farms, it might even be killing some of them, but all the money go to the national kiti. 

The controller and auditor general should have powers to prosecute.  And this should be entrenched in the Constitution.  I  don’t

know what is happening because I have not read a Constitution very well Mr. Chairman, I don’t know if the auditor general and

the controller have powers to prosecute because quite of the catalogues

Interjection (Com. Wambua): Why do you want it to have those powers? He does not have he wanted to have.

Godfrey Wekesa: I really wish he had, because currently he named people who have misused,
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Com. Wambua: Give us our view now, give us a recommendation.

Godfrey Wekesa: I recommend that he be given the powers to arrest and prosecute those he names as  having misused public

resources.  Currently he just names them, and then that is all, we just see  them on papers  such a such a sector,  so much was

lost. 

Com. Wambua: That is under ………(inaudible) move on to the next.

Godfrey Wekesa:  Number  six  is  that  the  President  should  have  the  powers  to  nominate  the  civil  service  and  other  public

service  auditors  but  the  Parliament  should  approve.   Parliament  should  form  special  committee  with  powers  to  summon,

investigate and prosecute.   Currently I don’t know how the situation looks like, but I  am  inclined  to  say  this  because  people

have  been  known  to  misuse  public  resources  and  they  still  hold  public  offices,  they  still  run  businesses  and  nothing  has

happened.  So such bodies like public accounts committee and public investment committee should have more deal. 

Point number three was talking about rewarding or remuneration of workers I talked about it. 

Com. Wambua: Is that the last one?

Godfrey Wekesa: Third last Sir.

Com. Wambua: You have taken all the time allocated to the teachers.

Godfrey Wekesa:  We  should  establish  code  of  conduct  for  civil  servants,  which  I  am  aware  has  already  been,  there  is  a

dealer as I wish this bill should be entrenched in the Constitution so that the ethics and the conduct  of the civil servants must be

specified while at  their places of work and while working for this country.   The President  should nominate members of Public

Service Commission, who should then be fended by Parliament. I think earlier on I had talked about it.  

Finally, Parliament and the Judiciary should spell to make stiff penalities for people  particularly the chief Executives who misuse

public resources,  currently I think it is too soft  and very  many  public  servants  have  been  misusing  public  resources,  they  are

known to fluculate and they get away with it.  I suggest if somebody has for example has reviewed the feeling of saying over five

million shillings from the public duty, such a fellow should be jailed 20 years,  citizens 20 years  custodial  sentence.   This should

be enough……….(inaudible) to people  who would plan or  be  tempted to steal  from the national ex-checker.   Those  are  the

views that I had.  Thank you very much.
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Com. Wambua: Thank you very much Godffrey……….(inaudible) I want to call my colleague before,  I know there no more

walimu, I don’t know whether there are  two or  one.   Do  you  have  different  views  from  the  other  mwalimu?  Very  different.

Wanyonyi Kitui can you come and present your views. Then we come back to the others.  Okey let us settle down we listen to

him.

Sign interpretor:(on behalf of Kitui Wanyonyi -deaf): His name is Kitui Wanyonyi Wambonga.  So he is saying that he has

two  views,  the  first  one  is  on  education.   Education  for  children  should  be  made  free.   Many  of  the  days  people  have  no

income, therefore cannot cater  for the expensive education system.  Then the second proposal  is also on the farmers,  that the

government to make sure that  the  companies  that  take  in  the  sugarcane,  pay  the  farmers  without  delay.   I  am  a  deaf  and  I

depend on cane,  but since my cane was cut in the year 2000  I have not been paid.   There is a feeling on the law, it could be

made in such a way that,  when the cash crops  are  delivered the disrespective companies,  those involved should be given their

money in good time.  So he insists on the delay of the cane, that they cut three times took five stakes to the company but he has

not been paid, he has gone there to check but has not been paid.

Com.  Wambua:  Does  this  have  the  policy  to  make  as  someone  with  disability  but  who  is  safe,  what  does  it  mean  the

government should do, what does he think they should do in our law to make that,  it needs abundancy what special  needs are

there?

Sign interpretor:  The most thing he is still insisting on is the income, they have no income.  He is still talking about  the cane he

has worked hard on and his cane has been cut three times he has not been paid. 

Com. Wambua: Thank you very much, in taking views conveniently, that those views would be incorporated in the report  we

are going to make.  

Sign interpretor:   Wanyonyi, what you have said here,  you have written here,  will be  given and  taken  to  the  government  in

Nairobi there and if you work  on  and  maybe  the  government  will  look  into  all  that  you  given  to  the  companies  there  in  the

factory, so that they give you your money.  They will make a law.  

Com. Wambua: Thank you very much.  Now mwalimu can you come forward please and be very brief,  you  said  you  have

separated the issues, we have heard on natural resources,  I don’t know what you want to talk about,  but whatever it is please

be brief and to the point.

Patrick Simiyu: Thank you very much Mr.  Chairman.  My name is Patrick Simiyu Wafula, from Mabanga Girls high school.

Before I start  I want to make a special  request  that kindly allocate me some slightly  more  time  because  we  have  issues  here

which we have discussed exostively, and I want the members also to get to hear about them.
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Com. Wmbua: Mwalimu the proposals you are making are meant for us the Commissioners,  not the public,  it is not a political

rally, and we will plan to go and read those documents, analyse them we have allocated time so that we can review them and it

will give us double work, so my suggestion to you will be,  which will make a lot of sense,  please highlight the key issues,  don’t

take us through it because you are going to give that memorandum us.  We have allocated a lot of time to just go through those

documents and analyse the issues.

Patrick Simiyu: First I will start  with education.  It  is known everywhere that the current group of students who pass  through

our hands are  incompentent.   This is mainly because  of so many factors,  but I  would  highlight  some,  we  force  so  much  unto

them at a very young age, they are not able to grasp them qualitatively, and because  of this we would recommend the return of

the 7-4-2-3 system of education.  

When that system returns I recommend that technical schools to be reintroduced.  But this time, technical education to be  taught

up to form 6,  paving way for entry to colleges of technology which will offer  special  attention  to  engineering  related  courses.

This has been done elsewhere and that is why a country like USA is doing so well. For  us somebody passes  through grammer

school, they go to university and take engineering.  And engineering course takes about 4 years, by that time, somebody do not

be fully qualified to take the duties so prescribed.

Let me talk about  teacher  hiring. Right now we have boards  of schools hiring teachers.   Like we know the exercise  about  to

start,  as  teachers  of  high  schools,  we  recommend  that  the  hiring  of  teachers  to  be  done  centrally  by  the  Teacher  Service

Commission.  This is because when a teacher finishes training, this person is fully qualified to go and teach and in any case  he is

given powers to go and do all that appertains to his degree.   I  have personally participated in the viewing some of the teachers

to  be  hired  by  some  schools.   I  am  saying  that  in  that  interview  room,  there  is  little  of  professional  requirement  that  these

candidates are subjected to.   We have people  who are  illy equipped as  far as  the teaching process  is concerned,  interviewing

professionals.  Mr. Chairman I think this is irregular.  

About corporal punishment, it was removed sometime in the course of last year.  From experience we have found that it is very

hard to be  able to teach our students well, minus the ability to cane  them.   Lets  look  at  what  has  happened  in  America  and

Europe,  we  have  students  who  run  while  they  have  to  shoot  teachers  and  fellow  students  because  there  is  no  immediate

punishment  for  them.   Do  you  want  such  students  to  also  reach  in  Kenya?  We  suggest  that  corporal  punishment  be

re-introduced.  And my question again is this, why do we what to remove corporal  punishment from high school,  but insist that

it be introduced in jails.  

Interjection (Com. Wambua): You have made your point all the time please don’t explain just highlight, give us points.
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Patrick Simiyu: Let me go to structures and  systems  of  government.   We  should  adopt  a  federal  system  of  government  in

which exactly even the legislative authorities brief between the central government and distinct regional units.  People  have been

here and one of the factors that came out was that a federal system of government will be expensive.  

Interjection (Com. Wambua): Go to the next point don’t explain.

Patrick  Simiyu:  The  second  point  would  be,  we  should  remove  Provincial  Administration  and  be  replaced  with  regionally

elected councils.  Let me talk about  electoral  system and processes.   We should introduce rule of 50% representation of total

wards cast for presidential election.  In case of a failure to attend this at first round, then our run off of the first two people  to be

done.  

Constituencies should be demarcated on the basis of population to avoid under representation and over representation.

Election date should be specified in the Constitution.  This is to avoid undue advantage of incoming President.  Also a date  for

handing over or swearing in for the incoming President should be highlighted in the Constitution.  

The two or  two elections should be done under the following changes.   Counting of votes to be  done at  poling stations.   The

Electoral Commission should have powers to prosecute election offenders.  

Legislature; the following appointments to be  made by the President  but to be  vetted by Parliament.   Senior civil servants like

the head of civil service,  Chief Justice,  Attorney General etc,  heads of parastatals  and ambassadors.   Two  Parliament  should

have powers to control its timetable or calendar.  Three, Members of Parliament to be  full time to discuss incompetence.  Four,

people should have a right to recall the MP.  This should be done by two thirds of party delegates in the constituency in which

the MP comes from.  This is should check MPs from political prostitution, where we know as it is now they sell their loyalty to

the highest bider  in Parliament,  that is  wrong.   While  in  Parliament,  MPs  should  act  in  most  cases  on  instructions  from  their

constituencies or parties, on sensitive issues.

Interjection (Com. Wambua): You know you have one minutes more.

Patrick Simiyu: Thank you.  But on their conscience,  on issues deemed less sensitive. Six,  MPs  should  have  periodic  open

forums  in  their  constituencies,  to  discuss  topical  issues  and  get  feedback  from  the  people.   The  Constitution  should  have

permission  for  formation  of  coalition  government.  The  power  of  Parliament  to  remove  the  Executive  through  a  vote  of  no

confidence is adequate.  The President should have power if at all legislation by Parliament,  if it threatens security and is against

the interest of citizens.  
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Last Parliament should have power to override the Presidents veeto if it deems fit, it is not in the interest  of the country,  in such

a case Parliament should recommend for a national referendum on such an issue at hand.

Com. Wambua: Thank you very much.  ………(inaudible) they are  good issues.   Can we have the other teacher.   Benedict

we want you to highlight because we will have to go through the memorandum.  Don’t read everywhere.

Benedict Watamba: I am Benedict  Watamba from Mabanga Girls secondary school.  I have views and my views will be  on

political  parties  and  I  want  to  propose  that  we  should  ……….(inaudible)  a  clause  in  the  Constitution,  to  allow  for  the

independent candidate also to vie for the presidency.  I propose that we should have a limited number of political parties,  and I

suggest that lets have atleast five political parties in the country provided for in the Constitution.  

I  will  touch  also  on  land  and  property  rights,  I  want  to  suggest  that  government  should  have  the  ultimate  powers  on  the

ownership of land, I would also suggest that incase  the  government  wants  to  use  land  then  you  should  have  to  compulsorily

acquire the land, but adequately compensate the owner of the land.  I  would also suggest that the girl child also have a right to

ownership of land, especially in cases where somebody has only daughters, and does not have sons.   At the same time also we

may have girls who may not want to marry, and  in  such  cases  such  children  should  also  be  catered  for  by  the  family  of  the

parents. 

I want also there to be  a provision in the Constitution that wives should also be involved when  it  comes  to  land  transactions.

And that when a husband wants to sell land, he has to get the consent of the wife, I would also want to propose  that there must

be a sealing of the total number of land acreage somebody should have atleast to own in the country.   I  suggest that let us have

at least an individual owning 100 acres of land to the maximum.  This at least will make it possible at  least  for land to be  utilized

well and reduce the problem of squatters in this country,  because  currently now we have some people  who own large track of

land and they are not putting them to proper use. So I suggest that should also be catered for in the Constitution.  I  want also to

propose that the transfer maybe of land should be simplified, because currently if somebody wants forexample to transfer to get

a land title deed the ways and means of getting it are very difficult, and I suggest that we should at  least  give this land title deeds

from the divisions where at least the family or the local people will be involved.  This will have at  least  to reduce corruption that

is there now currently and make people  at  least  be  satisfied  with  transfer  of  land.  I  would  also  suggest  that  the  Constitution

should provide for village at least courts and restriction should be that they should be also involved in matters of the transfer of

land and also solve simple problems that affects people. 

I want also to suggest that when it comes to land let the government heavily subsidize the acquisition of land, that it gives people

at least money because sometimes the poor have been denied the right to land simply because  they cannot afford the fee that is

paid.  So if the government can come in to subsidize the acquisition of land, then that one will be  easy for even the local people

also to get that.  
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On succession I want also to say that the fee currently now paid by people to have to succeed land, is very alarming the money

is a lot.  In some cases poor people have not been able to get titles for their land and this has openly look to make the rich get

land from the poor without them knowing.  

On defence I would propose that, on matters of national security,  the armed forces at  least  should have special  courts,  like the

court mashals like it has been, which will deal with disciplinary problems.  But on the appointment of senior officers in the armed

forces, Parliament should be given also some authority to vet to see who is put there.   That one at  least  will make it possible at

least for the armed forces to be run well.  I  want also to suggest that in the event of the President  maybe declaring the state  of

emergency and then directly Parliament should be involve.  If that one happens, then it should be okey.  

On the independence of the Judiciary, I want to propose that the Judiciary should be independent,  and that the Judicial officers

should be appointed by an independent body like the Judicial service Commission, and the judges must not be appointed by the

President, because if they are appointed by the President, then the President is bound to misuse to influence the decisions of the

court.

Interjection (Com. Wambua): One more minute.

Benedict  Watamba: Thank you.  I  want  also  to  say  that  we  said  a  maximum maybe  for  professional  qualifications  for  the

Councillors,  let at  least  a Councillor have a form four certificate,  at  least  with a  pass,  because  now  the  Local  Authorities  are

playing a very important role in the development of this country, and therefore we shall put there somebody who can understand

and then utilize the resources given.  Thank you very much. 

Com. Wambua: Write your name there. Vincent Ndalo are you here? Okey if you are  not here,  can we have Dismus Yukuri,

kama hayuko, tumpate, mheshimiwa ameshazungumza, Vincent M. Mukhongo, Mukhongorio,  hayuko, okey can we have now

Cleophus Wayongo, Mukhongo umekuja na Wayongo yuko? Wayongo you spoke yesterday, yes, you know that name is very

unique it reminds me of my father’s friend so I can’t mis it.  

Vincent Mukhongo:  My name is Vincent Mukhongo Munyasia from Luhya.  My recommendation the first one goes  on  the

dowry.  We have at least 42 tribes in Kenya.  And this children are interacting marrying one another,  and therefore if they have

married,  the  men  they  must  pay  dowry,  so  that  the  boy  will  be  recognized  to  that  particular  family.   Another

recommendation………..

Interjection(Com. Wambua): How many girls for the Bukusu’s?
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Vincent Mukhongo: For Bukusu’s, we have ten.  This is my own suggestion

Com. Wambua: That is his view, you respect it, when you come here you say what you want. 

Vincent Mukhongo: And it is finance that will depend on the son in-law and the father.  Another recommendation that I would

like to pass to you, is that we always elect some local Councillors, and this local Councillors,  we need to elect  them those ones

above form four, division three  if possible or C, and if it’s a Member of Parliament,  must be  a graduate,  the same to someone

who is contesting for presidential candidate.  

Another recommendation that I would like to pass over, is about nomination of the President with parties.  It  must be  done with

the parties,  and in case  that particular candidate  perhaps  dies before the day  for  elections,  then  that  particular  party  must  be

given a chance to nominate another candidate, so that this one cannot run alone as a democracy country.

Finally I will talk about free education especially to disabled children.  Free  education if possible form one up to form four and

also  they  can  be  considered  for  chances  as  employment  is  concerned.   You  have  seen  a  friend  who  has  been  here  has  a

problem.   And  lastly,  I  say  the  other  thing  should  be  free  education  we  want  to  be  paid  in  primary  and  then  with  further

education there they can pay.  Those are my views.

Com. Wambua: Thank you very much. Has Mr.  Steve Wanyonyi spoken,  okey can we have now Patrick Simiyu, he spoke,

can we have now Fredrick Wesisi,  ni wewe? Afuatwe na Moses  W. Khaemba,  I think Khaemba spoke,  Khaemba  the  chief

spoke.  Nickson Monyama, yuko? Kwa hivyo karibu utamfuata huyu, halafu tumpate Watamba Benedict  yuko,  amezungumza,

halafu Godfrey Wekesa, amezungumza. Okey, start with your names.

Fredrick Misisi: Thank you Mr. Chairman, I am Fredrick Misisi and my point of today I will talk about  the civil service,  I will

talk about the lowest debate cater in the civil service.  Most  of the time the lowest paid cater  have worked for more and more

years, but they still remain on the so called temporarily farms when they are working for their own countries, so in my view I will

suggest that your team do not bring this problems and present up there.

Com. Wambua: What do you recommend for the lowest paid civil servant, what do you recommend.  

Fredrick Misisi: I recommend that they should be paid around 15,000 per month and terms of service, they should also be on

permanent and pensionable terms,  because  they also work like any other Kenyan.  The other one is that we have been having

Councillors, MPs representing the constituency or the common man, but this people have been cheating all through.  So I would

suggest that, we have the common man representative who will be counter running with the Councillors and MPs….

58



Com. Wambua: We have an MP, a Councillor and then a common man representative.  How does  he go there? How do we

get to this common man representative? Do we have another election for them, or just a point of nominating?

Fredrick Misisi: We have an election for them so that they shall meet the common man’s problems.  

Com. Wambua: Who will be representing, for example in this constituency called Sirisia, so you have the MP,  you have your

Councillor and then you have your common man to present them. So who will the MP be representing.

Fredrick Misisi: He will be representing everybody.

 Com. Wambua: What about the common man?

Fredrick Misisi: The common man will be represented by the so-called common man’s representative.  

Com. Wambua: How do you decide that this is the common man?

Fredrick Misisi: By voting.

Com. Wambua: Just a minute you said a common man representative will be representing the common man or  woman. Okey.

Who is this common man to be represented?

Fredrick Misisi: The poor man is the representative.  That is all.

Com. Wambua: That is all, thank you.  Moses Wakora.

Moses Wakora: Mimi ninaitwa Moses  Wakora  Khaemba.  Natoka  sehemu za Derendaba Bungoma. Mimi nitaongea kitaifa,

Kiswahili. La kwanza ninataka kwa upande wa title deed,  nikiwa na title deed  yangu, iwe pamoja na jina la bibi yangu.  Sana

sana tunakuwa na shida sana upande wa kina mama, mzee mimi ninaweza kuingia kwa boma langu na mke ni mwenye kununua

hilo shamba langu. Ninajifanya tu kama mimi ninatembea na kuwa mimi ninauza hilo shamba.   Mama kugundua tayari nimesha

uza hilo shamba na mwishowe family yote inaishia sokoni, nataka hiyo iandikwe. 

La pili, nataka haki  ya  wanaume.  Sisi  wazee  vile  mnatuona  sisi  tunapigwa  sana.  Tumeoa  wakina  mama  wengine  wako  very

strong, wanatupiga sana.  Na ukienda kwa mzee wa kijiji anacheka tu anasema hiyo ni upuuzi si ungempiga wewe mzee, mbona

ulipigwa, ukienda kwa polisi pia wanakufukuza wanasema huo ni uongo na ukiangalia ndani kwa kabisa umeumizwa. 
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Interjection (Com. Wambua): Sasa swali ni hili, unataka mama akipiga baba tufanye nini? Sheria ifanye nini?

Moses Wakora: Sheria ichukuliwe, hata yeye ashitakiwe kama mtume kama mwanaume, hata afungwe.

Com. Wambua: Na mwanaume akipiga mama nyumbani?

Moses  Wakora:  Pia  sheria  ichukuliwe  afungwe.   Upande  wa  watoto,  kama  mimi  nikipatikana  nimefanya  rapping  mtoto

msichana, mtoto mdogo, niwe si eti nifungwe niuwawe tu hakuna kitu ingine.

Com. Wambua: Uki-rape msichana mdogo, yeah, okey na uki-rape mama? 

Moses  Wakora:   Hii case  yangu pengine nifungwe lakini sio kuuwawa, na hao watoto  kwanzia standard  one  mpaka  seven,

unajua inatakikana ibadilishe education sasa ifike standard seven sio eight. 

Com. Wambua: Unataka turudi ile ya zamani?

Moses  Wakora:  Ya zamani ukifika standard seven unaenda form one.  Kwanzia standard one mpaka  standard  seven  mtoto

asome free. Halafu kwanzia form one tufanye kitu inaitwa cost sharing, serikali itusaidie kidogo kidogo.  Halafu la kufuata,  kuna

poor families. Kuna families zingine ambazo ziko very poor  hapa nchini hapa kwetu Kenya.   Kwa hivyo ninataka family kama

hizo, kila mwisho wa mwezi waende kwa district, wawe recognized wawe wakipewa kitu at  least  one thousand for their soap.

Kwa sabuni yao ili wasiibe.  

Disabled children wale hawajiwezi, watoto hao wasome bure na ikiwa kama ni kazi wawe recognized.  

Upande wa siasa.  President aende two terms, sio zaidi, akimaliza two terms anaenda kukaa. 

Interjection(Com.  Wambua):  Umesema  sasa  kwanzia  nimeona  kwenye  magazeti,  akienda  kukaa  unapata  kuna  vitu  fulani

anaendelea kupewa, mshahara anaendelea kupata kiasi fulani, magari, body guard na mambo mengine, hiyo unapendelea aje?

Moses  Wakora:  Hapana  hiyo  akisha  retire  ako  na  mali  mingi,  arudi  nyumbani  akae  tu,  akule  hiyo  pension  kama  ya  watu

wengine.  Si eti tena arudi anyanyase raia hapana.  Mshahara wa MPs ni kubwa sana, hiyo ipunguzwe, tena kuna ma MPs fulani

ambao  wakisha  pigiwa  kura  aende  kwa  Parliament  anaenda  kabisa,  sasa  tunataka  kuunda  kamati  katika  hiyo  constituency.

Hata akilala huko mshahara wake uwe inakatwa at least 40%, iwe ikisaidia kwa hiyo constituency development.  

Upande  wa  Local  Government,  kuna  pesa  za  development  funds  huwa  inaingia  kwa  council,  na  wanahesabia  tu  Councillor
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namna hii, wanapewa tu kwa mkono hivi, wanasema enda tu fanya kazi, yeye hata akiingia huko hatujui anafanyia nini, tunasikia

tu anaanza kujenga nini na anasema hiyo pesa imeisha.

Interjection (Com. Wambua): Unapendekeza nini?

Moses Wakora: Ninapendekeza tuunde kamati tuwe tukimfuata, hiyo pesa inafanya kazi ama la.

Com. Wambua: Sasa umebakisha dakika moja peke yake.

Moses  Wakora: Upande wa mashamba, kuna matajiri hapa nchini Kenya ambao wako na mashamba, mtu  unakuta  ako  na

shamba elifu kumi.

Interjection (Com. Wambua): Unataka awe na ngapi?

Moses Wakora: Tunataka matajiri wagawie masikini hiyo mashamba.

Com. Wambua: Huyo tajiri unataka awe na eka ngapi kabisa?

Moses Wakora: Mwisho kabisa awe na eka mia moja. 

Com. Wambua: Na masikini kabisa awe na eka ngapi?

Moses Wakora: Masikini kabisa at least awe na one eka. 

Com. Wambua: Malizia malizia basi.

Moses  Wakora:  Halafu  la  mwisho,  tunataka  hapa  kwetu  katika  nchi  yetu  hapa  Kenya,  madaktari  hawatangazi  ungonjwa,

kama ni malaria waseme tu ni malaria imeua huyu mzee, kama ni  ukimwi  waseme  tu  ni  ukimwi,  hiyo  ndio  imefanya  sisi  hapa

watu wamekufa ukimwi sana kwa sababu hawatangazi ugonjwa.  

Interjection (Com. Wambua): Sasa madaktari ndio wanatakikana waje waseme.

Moses  Wakora:  Wanafuata  sheria,  daktari  awezi  kutangaza  ovyo  ovyo,  wanafuata  system  fulani,  tukitangaza  tunaweza

kushitakiwa. Ni hayo tu. Asanteni.

Com. Wambua: Asante Bwana Wakora. Enda ukajiandikishe huko.  Kuna Moses  Baraza W. ama alizungumza huyu, hayuko.
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Tumpate sasa Patrick Nyongesa, halafu afuatwe na Philip Ngomeni alizungumza, afuatwe na Peninna Ambuko, ni wewe? Hebu

karibia hapa mama. Pamela ameshazungumza tumempata.  Zebedil Soita, hayuko, wacha hawa wazungumze, sema majina.

Patrick Nyongesa: I am Patrick Nyongesa Malaba.  Chairman wa CJPC Kibai Parish this is my personal views.  

1) I feel the land handled with care or management  of the family and not of an individual. That is the clan should take  care

of the land and also view of that the land should not be  shared to the children, because  if we continue sharing land, in

the end there will be nothing to be shared.

Interjection (Com. Wambua): So what happens to the land?

Patrick Nyongesa: It should remain under the care of the clan.

Com. Wambua: Then the title documents should be under whom then?

Patrick Nyongesa: It should be under the name of the family.

2) The system of education should be changed from the present system of 8-4-4 to previous system of 7-4-2-3. 

3) Also the system of 85% of form one intake should be changed to be replaced with national intake as it was previous.

4) The  present  system  of  issuing  identity  cards  and  the  issuing  of  voter  voting  cards  should  be  continued  because  the

people get the age of 18 every year.

Com. Wambua: Are you having the system of ……….(inaudible)  like the Ids,  you have to  ……….(inaudible)  district  level,

divisional level, would you like them to move closer to the people.

Patrick Nyongesa:

5) Yeah,  now  I  feel  also  the  religions  denominations  should  be  reduced,  and  sensored  before  registration  they  have

become so many.

Com. Wambua: Reduced to how many?

Patrick Nyongesa: Reduced to about ten. 

6) The penalty on rape cases of under age children, should be harsh.

Com. Wambua: What is under age?

Patrick Nyongesa: Like children of under 12 years.
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Com. Wambua: So what is that harsh something?

Patrick Nyongesa: Should be life imprisonment, if one rapes a child of nine months and so on.  

Com. Wambua: What about if she is a grown up woman?

Patrick Nyongesa: Well that should be soft penalty.

Audience:  (laughter)

Com. Wambua: What is soft penalty?

Patrick Nyongesa: Imprisonment should be just like 3 years. Thank you those are my six points.

Com. Wambua: Thank you very much. Next, na hiyo point ya mzee ametaja taja jaribu kuiepuka. Your name first.

Peninnah  Ambuko:  Thank  you  very  much.  I  am  Penninah  Ambuko.  My  recommendation  or  views  are  as  follows,  even

according to the early days when God created man and woman, we find that man was to head and the woman was to assist  the

man.  So on that note I believe that if, our President is a man, then the Vice should be a woman.  If a minister in the ministry of

agriculture is a man, then the assistant minister to be a woman.  So that we can have a smooth running of the this institutions.

Interjection(Com. Wambua): So women should only be the assistants.

Peninnah Ambuko: Yeah, according to how… if it is a must that a man should hold that post.

Com. Wambua: You recommend, what do you recommend, is there should be a President or it be a man?

Peninnah Ambuko: Not always but for this coming election. The other one is about university education.   I  would recommend

that it be free.  Because we find that most of the parents struggle in secondary schools,  and then coming to university they have

nothing to pay,  so you find good students are  left out.   Also after the university, I would recommend that they  be  given  jobs,

because you find most of them are jobless after that long struggle of the parents.  

Interjection(Com. Wambua): A guarantee that once you go to the university, you have a job.
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Peninnah Ambuko: Yeah, even us during our time, when we used to finish colleges, jobs were already there for us and on that

note I would also recommend that one man-one job so that we can now create chances for this university students. 

The other thing is also retirement age. I would recommend that it be 65 years, this is because you find that most of our university

students, tarmack up to an age of around 30 years.  So, they can only work for 20 and now retirement has reached.   So  that is

why I have recommended 65years.  

Then the other one I should just recommend that there should be no comments on other people’s views because  sometimes this

ones makes other people  not to be  free because  some people  when they are  asked  some  questions,  others  become  nervous

and they don’t actually give what they would have given, if they were not interrupted with a lot of question.  

Another one is on this rape cases.  Women are the ones who are mostly affected and the girl child.  So I would just recommend

that the penalty should just be life imprisonment for such people,  so that because  when they go to prison and they come back,

they still repeat the same mistake.  

Interjection(Com. Wambua): Where it is an under age girl or woman.

Peninnah  Ambuko:  Yeah,  rape  is  just  rape,  because  even  if  you  are  a  woman  and  you  are  raped,  it  affects  you

psychologically. So I don’t see why such people should be kept in the community. 

Interjection(Com. Wambua): Recently in the paper, somebody raped a nine month old girl. Would that be the same as raping

a 30 year old woman? The effect, so should the punishment be the same?

Peninnah Ambuko: No,  at  least  I would suggest that for children, that is under 18 years,  because  in our country we believe

that anybody above 18  years,  is  a  grown  up,  I  would  then  recommend  that,  those  who  rape  under  18  years,  can  have  life

imprisonment.  But this other ones it is for the judge to decide.

Com. Wambua: We want you to recommend, pretend you are the judge, recommend.

Peninnah Ambuko: Those ones I would recommend that they can be given five years  imprisonment with some strokes,  so I

think with those recommendations I have said thank you very much.  

Com. Wambua: What is your recommendation? You said that God created  man, he also gave man an assistant  woman, what

is your comment about ‘husola’ discipline at home, will the man be allowed to discipline the wife at home?
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Peninnah Ambuko: But you see when you courted the two of you. You were all grownups and you had 32 teeth,  and you sat

down or you were on the road discussing before you came to an agreement that we can stay as  husband and wife.  So  I don’t

see why you cannot also seat at table when you have problems and then try to solve them. Because by canning her,  in fact you

are solving nothing, instead you are creating more problems.  You should look for the root cause of the problem to solve it.

Com. Wambua: So, no wife beating.

Peninnah Ambuko: Yeah, no wife beating. Thank you very much.

Com. Wambua: I know that part of beating is…….. can we have now Preston Obutete. Followed by Tom Mayaka,  Tom are

you  here?  Okey  utamfuata.   Halafu  Moses  Wambungu,  utamfuata,  halafu  Wakholi  David,  utafuata,  Fred  Musiro,  tuendelee

anayefuata.

Preston Obutete: Thank you.  I am Preston Waswa Obutete of Egerton University.

Com. Wambua: Speak into the mic we have some rain now.

Preston Obutete: Yeah, I want to start with constitutional supremacy.  We desire  a referendum for any serious national issue,

e.g the foreign aid to Kenya, from IMF and World Bank.  The change of educational system, from say the old system to 8-4-4

as I guess the citizens could have been asked  for their views.  Then I would also like to propose  that we should  have  a  joint

referendum of the citizens especially when we are  having the foreign forces from say US training  with  Kenyan  forces,  on  our

Kenyan grounds. I would also to say we need a referendum when the parliamentarians are talking about their salary increament.

  After this refrerendum the Parliament should then be responsible to pass a majority vote of 85% not 65%.   This will curtail the

glutonious behaviour of buying MPs and put a check on the tax payers  money. They should come back  to ask  the voters  first

on what we should do.  So I was asking that please we should empower the governed through the referendum. 

I would like also to talk about  the political parties.   The Constitution should strongly stipulate the formation on management of

political parties, so that they operate within a set frame work.   This will ensure that only disciplined and orderly parties  survive.

That is to say, cutting winds of roots  like ‘Mungikis’ and the unwanted parties  that are  operating behind the shadows.   Parties

should gather 10% of the national votes to remain in the races.   This ensures only strong parties  remain in the race.  Or  parties

like I don’t want to mention them, of course you will not enjoy the elections because  they are  having  less  than  8.5%  national

votes.   This means then strong parties  will now be financed by the public funds.  For  a legal ground during campaign I would

say, there should be an equal amount of money which should be dispersed only to those parties  that enjoy 10% majority votes

nationally.  This will in turn strengthen democracy like the case we have written new labour and the conservative.
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Com. Wambua: And how many parties should we have?

Preston Obutete:  At least  we have say ten parties.  The state  should relinguish its contacts  from  the  political  parties  and  the

selection of politically correct  personalities in a compromised marriage, into state  parastatals  should  be  curtailed.   We  should

scruitinize these personalities by a set  organ.   They should be set  up,  so that we ensure only the deligent and the efficient ones

are selected like in the case of US. To ensure corrupt  officers don’t get access  to office of power.   That organ should be very

free from the government.   The state  should fund all zones including those ones that are  enjoying the opposition support  since

they are all tax payers to the public offer.  Opposition or ruling party supported zones.  

The phalasy that is taking toll now that join the government you get supported, should be done away with since we don’t have a

second class  organization  or  tribe  in  this  country.   We  all  deserve  to  be  supported.   Donor  funds  should  be  accounted  for

because in the end we pay them back,  whether poor  or  rich we have to pay for them. The position  and  the  rulling  supporter

zones are in Kenya.  So there is no need or I don’t see why they should not be  given access  to facilities like roads,  amenities in

towns like swimming pools and stadiums as the case is right now.  

Lastly, I will talk about  the structure and systems of the government.   I  am proposing a federal  government in which case  we

should  have  the  two  distinct  authorities  over  the  country.  I  am  proposing  that  we  should  get  out  the  P.C.,  Provincial

Commissioner and the D.O.,  the assistant  chiefs  should  be  gotten  out  office  because  I  don’t  see  what  they  are  doing  in  the

offices. In place I am putting there the President as the highest man at the hem, followed by the governor as  the case  in the US,

then we will have the District Commissioner or  the sheriffs, then we will have the chiefs followed by the village elders  who will

be paid by the government. All the ones in the offices are voted for.  From the President  down to the village elders,  we have to

vote for them.  All the vies above are voted in and can be vetoed out by the voters because they are  the tax payers  who will be

paying for their salaries.  They will serve five years in which case they are checked and balanced. 

The President serves a maximum of two terms and the governor has the lee way towards vying for the Presidency as the case  in

the US.   I am going to talk about  the finances.  The central  government should be given ten percent  of  the  taxes  paid  by  the

citizens.  Then the remaining 90% will remain in the federal.

Interjection(Com. Wambua): Just a minute about the Provincial Administration, you are proposing that they should be elected

by the people,  meaning within this district  some people  will vote for a certain P.C.  And some will not vote for that  P.C.  now

when it comes to serving the people, do you expect it to be neutral?

Preston Obutete: Of course it will be neutral since we will also give him some mechanisms that will ensure that he is protected

in his working. 
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Com.  Wambua:  When  he  is  just  about  to  be  elected  he  will  campaign  or  he  of  she  will  campaign,  is  it  not  so  and  when

campaigning he will be  promising people,  once you let me I will do this and  that.  Okey,  do  you  expect  such  a  person  to  be

neutral once you think of being elected.  

Preston Obutete:  In a democratic  country,  in which we are  forcing that we will get  one  soon,  I  am  sure  we  will  elect  such

people.  I am also talking about the culture, ethnic and religional diversity and communal rights.  I  am meant to understand that

human diversity brings unity with the various ethnic groups in Kenya we have struck unity and the Constitution should stipulate

strongly for the respect  of culture,  like circumcision and especially in Bukusu we have riverside where they go mud the young

boys and for this case I am worried because people are fencing their land, and the owners of this riverside are  mostly foreigners

who don’t recognize the Bukusu culture.

Com. Wambua: Foreigners from which country?

Preston Obutete: Well I will swallow that word.  People from outside Bukusu land they are not recognizing the cultures of the

Bukusu people.  So in any case this sites of mudding the boys are being sold off, in any case  it means the circumcision sites will

be done away with in ten years time.  So they should be protected. 

Com. Wambua: And should the Bukusu be allowed to have such people  because  of  their  culture,  for  example  I  understand

Luos cannot come to Bukusu land or Bungoma to inherit…………..(inaudible).

Preston  Obutete:  I  think  that  is  a  barbalic  and  salvage  behaviour  which  should  not  be  encouraged  by,  I  can  blame  the

Provincial  Administration  for  allowing  such  things  to  take  place  around.  Because  they  are  done  in  town  where  I  guess  the

policemen are the majority.  

Land and property rights. I guess every Kenyan should have a right of access  to land.  I  am proposing that we should have at

least  five  acres  for  every  Kenyan  with  a  sailing  of  the  maximum of  200  acres.   Then  also  I  had  a  chance  of  working  in  a

surveyors office and I realize the transfer of land is a very tedious process,  so I think we should simplify this process  to suit the

low income earners, the processes like the application of consent, the survey itself, the physical planning, the registration and the

taxes are just too high for a common man. 

Com. Wambua: You have a minute please.

Preston Obutete: I would say that this process should take the course of the ID card, the procedure we have when getting the

ID card.  Lastly, succession and transfer of power.  The Constitution should put it clearly how the head of state  should transfer

his  powers  to  his  successor.   The  process  should  be  spear  headed  by  the  religious  leaders  and  the  Chief  Justice,  and  the
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Constitution should stipulate the packages,  enumerations for the President.   In any case  like the  housing  and  the  vehicles,  the

monthly or yearly pay….

Com. Wambua: I think this could refer to the retired.

Preston Obutete:  The retired President.   Then later on he should for his duty in office,  like  the  case  in  Zambia,  even  in  the

Bible they say every sin should be punished.  So I am sure he should, he will pay back  from maybe the packages  you will give

him, he will get out some of the packages to pay for the mistakes he did in his office.  Thank you.

Com. Wambua: Asante sana Bwana Preston, next.

Tom Mayaka:  Asante sana Chairman.  Mimi ni Tom Mayaka na nitaenda kuongea kwa lugha ya taifa ya Kiswahili.  Maoni

yangu kwanza ninaongea juu ya mambo ninayoona hapa Kenya.  Unakuta kwamba mtu ameua mtu. Anamkata ameua amekufa,

amepelekwa  ndani  amezikwa,  na  unaona  muda  kidogo  amerudi  nyumbani.   Sasa  inaonekana  ya  kwamba  hakuna  hatua

amechukuliwa anashikiwa bond anarudi nyumbani. Sasa akirudi nyumbani anasema sasa walinifanyia nini.

Com. Wambua: Wewe unapendekeza nini mtu akiua mtu mwingine?

Tom Mayaka:  Mtu akiua mtu mwingine, na ushahidi umepatikana ni ukweli ameua, yeye pia auwawe.   Halafu ninaingia kwa

haya  mambo  ninaona  wengine  wanaongea  juu  yake  hata  mimi nitaongea  juu  yake.  Unakuta  kuna  watu  wengine  wananajisi

watoto wadogo, na hata wakina mama. Mimi kitu ninaonelea, kwa vile watu wengine wanafanya kusudi,  ikiwa amenajisi mtoto

under 15 years, huyu mtu anastahili kuingia ndani kwa jela,  miaka arobaini na tano akirudi hatakuwa na nguvu tena ya kufanya

kitendo kama hicho.  Nguvu zitakuwa zimekwisha.  Na akinajisi bibi ya mwenyewe, huyu mtu anatakikana alipe shilingi elifu mia

moja fine. 

Interjection (Com. Wambua): Analipa nani hiyo pesa?

Tom Mayaka: Analipa yule mwenye bibi.

Com. Wambua: Hold on ni yeye anasema, analipa mwenye bibi.

Tom Mayaka:  Analipa mwenye bibi na aingie ndani miaka ishirini na  tano,  kifungo,  iwe  ni  funzo  kwa  wengine  halafu  tuzuie

kufanya mambo kama haya, kwa sababu watu wengi wamezidi sana na wanafanya vitendo vingine vibaya.  

Com. Wambua: Na kama sio bibi ya mtu?
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Tom Mayaka: Kama sio bibi ya mtu inachunguzwa, wakiona saa zingine amemwambukiza yeye vitu kama HIV.

Com. Wambua: Kama ajamuambukiza?

Tom Mayaka: Kama ajamuambukiza, aingie 15 years ndani, kwa sababu ataendelea na vitendo hivyo.

Com. Wambua: Endelea.

Tom Mayaka:  Halafu  nitaongea  juu  ya  mambo  ya  kimila.   Kuna  pahali  wazee  wengine  wanakaa  baada  ya  kazi,  wazee

wanapenda kukaa mali fulani.

Com. Wambua: Wewe unapendekeza nini kuhusu busaa?

Tom Mayaka:  Iruhusiwe  free  watu  wakunywe  bila  kutatizwa,  kwa  sababu  watu  wanatatizwa  sana  wanashikwa  shikwa  na

askari hata ufisadi tena unaingia kwa njia hiyo.  Sasa iruhusiwe wazee wakunywe pombe busaa bila kutatizwa na askari  yeyote.

 

Com. Wambua: Na akina mama?

Tom Mayaka: Wakina mama hao ndio wanatengeneza lakini hao wakae nyumbani, kwa sababu kazi yao ni kidogo tuanze vile

zamani walikuwa waanza.

Com. Wambua: Na uta control lipi watoto kwa sababu unapata pahali wazee wamekaa ndipo watoto wako.

Tom  Mayaka:  Busaa  tangu  zamani,  mama  anaenda  pahali  bwana  yake  amekaa,  anakaa  kwake  hapo  kwa  miguu  yake

akinywa kidogo anamwambia saa zake zimekwisha anaenda nyumbani.

Com. Wambua: Na watoto?

Tom Mayaka:  Watoto  wasiruhusiwe  kunywa  busaa,  kama  ni  watoto  wa  shule  hiyo  wasiruhusiwe,  lakini  hii  ni  mambo  ya

wazee,  halafu wazee  kuna  saa  zingine  wanakaa  na  watoto,  wanafundisha  hao  kimila,  wale  wamekuja  wamekuwa  wakubwa

wanawaambia kuna sheria inasema hivi, kama unainama kwa hii mulicha, shika mulicha uiname, hapana shika mulicha mzee, na

tena wanaambiwa mambo ya kienyeji,  ya kimila, tulikuwa tunafanya namna hii tangu zamani, tulikuwa tunakaa namna  hii,  basi

mambo kama hayo sasa busaa iruhusiwe ili asikari wasije kusumbua watu sana.
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Nikiingia kwa upande mwingine, kwa watumishi wa serikali, tukitaka tupambane na umasikini na tunaona watumishi wa serikali

wamestaabishwa mapema, na akirudi nyumbani anakaa masikini na hata family yake sasa  haijiwezi, hata watoto  wa  huyu  mtu

amestaabishwa, hawana namna.  Hata wanaeza kuwa ni werevu wanataka kusoma lakini hawana namna ya kusoma.

Com. Wambua: Kustaafu ni miaka hamsini na tano unapendelea nini?

Tom Mayaka:  Sasa  ninapendelea kwa wale watu wamestaafishwa, kustaafishwa  waingie  miaka  ishirini,  sixty  years  na  wale

wamestaafishwa mapema, serikali iingie ndani yake iangalie  ilipe  hawa  watumishi  wa  serikali  wasife  masikini.   Iwalipe  ridhaa

kama shilingi elifu mia nane ili wakae nyumbani bila kutatizika, bila kuwa masikini.  

Nikiingia upande wa wabunge, tunachagua wabunge wanaenda bunge halafu na Macouncillors.   Kuna wengine wanadanganya

wananchi mimi nikienda huko nitakuja kufanya hiki na hiki. Nitawafanyia hivi na hivi.  Na  akifika huko anaanza kupiga mvumo

huko Nairobi kwa bunge, hakuna kitu anafanyia wananchi, ikiwa ni pahali ametoka constituency kama Sirisia hapa,  tuseme hiyo

iwe ni Kenya mzima. Wabunge hao wanapata pesa nono sana, shilingi elifu mia nne kila mwezi.  Napendekeza  shilingi elifu mia

moja kwa constituency yake,  iende kusaidia wale watu hawajiwezi, na hata kuna watoto  werevu  wanatakikana  kwenda  kwa

shule  ili  kamati  ichaguliwe  kwa  constituency  yake  ya  kukaa  na  kuangalia  hizi  pesa  zinakuja  kwa  maendeleo  ya  district

development committee.  Wazee wanakaa kutoka kwa area  yake,  lakini hii ni katika  Kenya  mzima,  kila  mbunge  akatwe  hizo

pesa elifu mia moja.  Ikiwa ni Councillor kama 75 ile mshahara yake, kwa hivyo 20,000/= irudi kwa constituency kusaidia watu

masikini hata watoto wale hawajiwezi.

Interjection (Com. Wambua): …………….(inaudible)

Tom Mayaka: Ikiwa ni elifu kumi ama ni elifu kumi na tano, wacha wakate elifu tano tu irudi nyumbani.  Nitaongea upande wa

machief. Kuna wengine wanaongea mambo yao na hapa Kenya,  naona kuna watu  wengine  hawaelewi  mambo  ya  machief  ni

nini,  kwa  sababu  ninaona  kuna  mahali  pengine  hakuna  universities,  kuna  pahali  pengine  hakuna  vitu  fulani  kama  maendeleo

yamefanywa.  Sasa  kitu ninapendekeza,  lazima Kenya ielimishwe kwanza upande wa majimboism.   Waelimishwe  ili  waelewe

kwanza, majimboism ikianza, ili watu waelewe maana ya majimbo ni nini. 

Interjection (Com. Wambua): Kwa sasa unataka waelimishwe unapendekeza nini?

Tom Mayaka:  Kwa sasa,  ninapendekeza mambo ya majimbo iwachwe kwanza  tuendelee  vile  tunaendelea  namna  hii.  Kwa

sababu kuna area zingine ama district zingine ziko nyuma sana kimaendele.  

Upande wa ufisadi kama mtumishi wa serikali ama mtu yeyote atafanya kwa serikali,  amepatikana amekula pesa  za uma, mali

ya uma, huyu mtu anatakikana kuanza alipe ile pesa  amekula akishalipa hiyo pesa,  awekwe ndani  miaka  kumi  na  tano  ili  iwe
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funzo,  kwa  sababu  ikiwa  namna  hiyo  itakuwa  funzo  kwa  wengine  hawatafanya  namna  hiyo,  atasema  nikifanya  namna  hiyo

nitapoteza  kazi  yangu.   Lakini  hiyo  pesa  amekula  irudishwe  akatwe,  hiyo  pesa  irudi  ile  amekula.   Yangu  nafikiri  ni  hayo

machache tu Bwana Chairman.

Com. Wambua: Asante sana Bwana Tom. Nani alikuwa anafuata?  Sema jina na uendelee.

Kevin  Wakholi:  Kwa  jina  ninaitwa  Kevin  Wakholi  ni  kijana  nimemaliza  shule  last  year.   Kwanza  kabisa  ningependa

kupendekeza ya kwamba, Rais,  mamlaka ya Rais yapunguzwe. Hasa hapa,  isikuwe Rais ndiye ana appoint  Attorney General,

akuwe aki electiwa na wabunge kama vile Speaker  hu-electiwa.  Halafu high court  judges wakuwe waki appointiwa na special

body halafu Parliament lazima i-approve ndio waingie wafanye kazi zao.   Halafu  ofisi  ya  Ombudsman  or  something  like  that,

ifuatiwe sasa ndio wananchi tupate kupeleka complaints zetu.  Halafu akue akiwa elected by the MPs,  hatutaki awe appointed

na Rais kwa sababu hatakuwa fair.  Halafu allocation of public property. Iwe ikifanywa na special body. 

Resources management body,  sasa  ndio ina allocate watu,  kitu kama show ground, unaona hata hizi Rais anagawa,  sasa  after

kugawa sisi hatujafanya kitu ukisema unajua  Rais  ana  powers  mingi  some  sort  of  …….(inaudible).   Sasa  ukisikia  tu  ni  Rais

amepeana huwa unaogopa unaenda. Lakini sasa, iwe ikipeanwa kwa watu.  With consultation with the Councillors and MPs of

that region.  

Civil  servants  na  public  servants  kama  chiefs,  P.C.  Wawe  neutral,  na  kama  hawakui  neutral,  if  mwanasiasa  yeyote  afikiri

kwamba hawako neutral,  hawapeleke kortini,  awe free kuwapeleka  kortini.  Kortin  sasa  it  is  an  independent  judicial  service.

Wata act freely wanaeza mtoa ama kumchukulia hatua.

Interjection(Com. Wambua): Usawa sawa wa neutral ni nini? 

 Kevin Wakholi: Wakuwe neutral.

Com. Wambua: P.C., D.C., ….

Kevin Wakholi: Hiyo hata chief, hata Mkasa.

Com. Wambua: Waingie kufanya nini? By appointment ama by election?

Kevin Wakholi: By appointment.

Com. Wambua: Who should appoint them?
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Kevin Wakholi:  The Public Service Commission. After appointment,  sasa  hao wasitoe decisions.   Tuseme  kama  wakifanya

makosa,  tuwe free kuwapeleka kortini.  Halafu after  kuwa  appointed,  Parliament  should  approve,  kwa  sababu  kuna  resident

ama Public Service Commission wanaweza kuwa maybe biast.  Halafu searching of Presidents,  asiwa sack  vile anajisikia,  after

wameappointiwa President  anaweza  recommend  kwamba,  mtu  fulani  asakiwe,  public  servant  Fulani  asakiwe.   Halafu  hapo,

wa-create  Commission to investigate, kama ako guilty, sasa  hapo wanaezamvuta,  kama hayuko guilty,  aendelee  kufanya  kazi

kwa sababu anaeza kuwa anafanya haki sasa  President  maybe ana feel this man is not favouring me, let me throw  him away.

Lakini kama anafanya kazi mzuri he should be appreciated.  Ataendelea kufanya kazi.  

Halafu impeaching MPs.   MPs wenye hawafanyi kazi,  wananchi  more  than  50%  of  the  electorates  wakiamua  kwamba  huyu

MP hatufanyii kazi, korti ama kitu kama board wanaeza wapa chance, sasa watu wa-vote either for him, vote of no confidence.

  Inaeza ku-votia ma citizens waende tupige tu kura sio eti tunamwekea kwa watu  wengine,  lakini  tu-vote  whether  he  should

contunue or not continue, kwa sababu hapa hivi, MPs pia wanaeza kuwa unfavoured.  

President  should  hand  over  power  to  the  Speaker  during  the  election  time  halafu  after  that  mwenye  anapita  kura  ndiye

anachukua.  Attorney General a-work for only ten years.   Maneno ya kuishi sana atakuwa biast.   Halafu Attorney General pia

akuwe  free  ku-prosecutiwa,  akipoteza  files  tunaweza  kum-prosecute,  sasa  hapo….Electorate  tupewe  say  in  changing

Parliament  decisions  if  there  is  need,  tukikataa  tuseme  tu-demonstrate  pia  tupewe  chance  tu-change  decisions  kama  vile

wabunge wanataka tuseme ku-hike their  salaries  ten  times  na  huko  hawalipi  walimu  mshahara.   Sasa  hapo  tukikataa,  halafu

tukatae kwamba mishahara yao haiendi ten times high, hapo aiendi.  

Dowry,  hii  maneno  ya  kulipa  mahari  isikuwe  lazima,  watu  wakipendana  kama  mwanaume  hana  mali,  waache  tu  wazazi

waachane tu watoto waishi bora waishi vizuri.  Maneno ya kuwasumbua iishe.  

Interjection (Com. Wambua): Are you married?

Kevin Wakholi: I am not. Nikidhani ni hayo tu. Asante.

Com. Wambua: ……….(inaudible) what is your home?

Moses Wakhungu: Thank you Bwana Chairman.  As I have said my names are Mose Wakhungu.  I have just almost 4 points

to say.

Com. Wambua: Moses Wakhungu I don’t know whether you……….(inaudible).
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Moses  Wakhungu: I have got four comments to make.   I  start  by the first one which is allocation of our national budget.   I

feel that Kenya being an agricultural country, we should get the highest allocation of our national budget.

Interjection (Speaker): Speaker we can’t hear you.

Moses  Wakhungu:  I  am  saying  Kenya  being  an  agricultural  country,  agriculture  should  be  allocated  the  highest  budget

allocation. I say this because,  you find that the ministry of agriculture, gets the least  allocation, in fact almost less than 10% of

our national budget, which is almost unfair.

Interjection (Com. Wambua): What percentage should be given to agriculture?

Moses Wakhungu: I think it should be around 30%.  Or  even above.  I said that because  it can assist  the government to give

subsidies to agricultural inputs like fertilizer and seeds so that it can be affordable to our farming community.  

Another comment I want to make is choosing of students to colleges,  and employment in the Kenyan  government.   You  find

that there is a lot of unfairness, and this one especially if they have advertised any vacancy or any college intake,  the list of those

not allowed to go to colleges should be vetted by even Parliament.  They should take  all the names to maybe to Parliament or

another organ so that they should take only the best. You find that just here in our government somebody has passed  with a C+

or a B she is being left where they are  taking somebody with a D+.  So you find that one is very unfair, it is really discouraging

students who working hard.  

Interjection (Com. Wambua): It should be on merit.

Moses  Wakhungu: It should be  on  merit  and  should  be  voted  by…….  If  somebody  is  registered  at  the  district  level,  the

whole list should be forwarded to Nairobi even to the Parliament to see how many students have gone to college and ……

Com. Wambua: ………..(inaudible) coordination of colleges.  What about employment?

Moses Wakhungu: Even employment should fall the same.

Com. Wambua: For example you have applied for work at……….(inaudible)

Moses Wakhungu: Yes, they want somebody with a diploma not with a credit, a distinction and a pass.

Com. Wambua: All employement should go to Parliament.
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Moses Wakhungu: To Parliament, after maybe the selection has taken place.  So that they see,  how was the conduct  of that

student.   I  have  just  in  a  case  or  I  have  just  used  a  short  cut  to  pick  somebody.   Another  issue  I  want  to  comment  on  is

corruption. It is a very big problem, infact it is affecting………

Interjection (Com. Wambua): What do you recommend? You know it is a problem, what are you recommending?

Moses  Wakhungu:  I  recommend  we  should  set  an  anti-corruption  unit  from  the  basic  level  to  the  national  level,  which  is

totally independent, so that corruption issues are paid with without any favor or fear.  The last point I want to make is,  when we

were  making  this  new  Constitution  of  our  country,  we  should  also  bear  in  mind  our  level  of  development,  that  is  socially,

economically, politically and education wise.  We should not compare ourselves with the Europe or  America.  Because you find

the wholesale candidates have developed a bit far.  Most of the citizens of those countries are  illiterates unlike our society here,

so when you are making a Constitution also we should bear in mind that ……….maybe having land or not having land. 

Com. Wambua: So what do you recommend? Should they have land or not?

Moses Wakhungu: That one is abit optional in a way.  Incase if a lady has married, that one should be considered, but in case

she  has  not  married  because  sometimes  you  may  find  that  you  are  having  daughters,  some  are  married  and  some  are  not

married, those ones who are  married,  should not be  considered for land. And those ones who are  at  home, maybe they have

given children and they have no fathers, they should be given land at home.

Com.  Wambua:   It  may  not  be  given  to  children  who  have  fathers,  I  thought  every  child  belongs  to  a

father.…………….(inaudible)

Moses  Wakhungu: You know sometimes they are  given fathers who  are  not  responsible,  I  am  saying  fathers  who  are  not

responsible, maybe the father should consider.

Com. Wambua: ………….(inaudible) so what do you recommend?

Moses  Wakhungu: If that  is  the  effect,  because  if  we  have  a  stable  country  you  must  have  a  stable  family,  so  we  should

discourage this thing of giving our daughters land.  They should not be given unless it is an extreme case.

Com. Wambua:  Josephat Mukwana yuko? ………(inaudible)

Josephat Mukwana: Mimi ni Josephat Mukwana. Nitaongea juu ya polisi.  Polisi hutesa wananchi sana.
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Interjection (Com. Wambua): Unapendekeza nini?

Josephat Mukwana: Ninapendekeza wasitese wananchi.

Com. Wambua: Na wakitesa?

Josephat  Mukwana:  Hata  hao  pia  wachukuliwe  hatua.  Kwa  sababu  naweza  kazini  usiku  zaidi,  madereva  kama  mimi  ni

dereva,  unapeleka gari kwa tajiri,  unakuja usiku nyumbani unakutana nao wanakuuliza  unatoka  wapi?  Ninatoka  kazini.  Wapi

kitambulisho? Unatoa kitambulisho pamoja  na  license  ya  kazi.   Watakuchulia  tena  hata  wakushike,  wakuwekee  hata  bhangi

kwa mfuko, unekane kama wewe huwa pia unakunywa bhangi, kumbe sio hivyo.  Halafu police post  watakufanya korti  ndogo

hapo wakule pesa zako, halafu kesho yake unapigiwa kelele na tajiri umekuwa wapi.

Com. Wambua: Sasa, wacha nikuulize swali moja, wakati  unafanyiwa hivi na polisi,  kuna pahali unaweza kuenda kulalamika?

Sasa unapendekeza  nini kwa hivyo?

Josephat Mukwana: Hakuna.  Ukinyanyaswa na polisi na uende kama kwa chief wako ama kwa OCS ama OCPD na asikie

maoni yako.  

Speaker: …………….(inaudible)

Josephat  Mukwana: Sub chief, ninaongea juu ya sub chief na chief pia wawe wakipigiwa kura,  ili walete  maendeleo  katika

area yetu kwa miaka mitatu peke yake, akikosa kufanya maendeleo basi na tuchague mwingine. Naongea juu ya mzazi masikini.

  Anaweza kuwa amesomesha mtoto,  mtoto mzuri sana amepita shuleni na hana namna, huyo mtoto atakaa  naye na tutakuwa

tumepoteza bahati ya huyo mtoto. Pengine anaweza kuwa mtu mzuri huko mbeleni maishani mwake.

Com. Wambua: Unapendekeza nini?

Josephat Mukwana: Ninapendekeza kama mzazi atapeleka maoni kwa mbunge, na mbunge awe na jukumu la kusaidia huyo

mtoto, na huyo mtoto apate elimu ili tupate matunda yake mbeleni.

Com.  Wambua:  Sirisia  pengine  kuna  wanafunzi  ishirini  ambao  wanahitaji  msaada  kama  huo……….(inaudible)  tupatia  nini

kuwasomesha watoto hao.

Josephat  Mukwana: Hapana atatusaidia  kwa  sababu  sisi  ni  wakulima  wa  miwa,  na  kwa  ajili  sasa  Nzoia  imetutesa,  hauna
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namna.

Com. Wambua: Sasa tuzungumze habari ya Nzoia kuwatesa, unapendekeza nini?

Josephat Mukwana: Ninapendekeza Nzoia ilipe mkulima kawaida kwa muda unaotakikana.

Com. Wambua: Iwalipe mara moja, mkulima akipeleka bidhaa yake, mavuno yake analipwa hapo.

Josephat Mukwana: Ndio.

Com. Wambua: Sasa badala ya kupeleka ………………..(inaudible)

Josephat  Mukwana: Ukienda Nzoia utafungiwa nje kwa gate,  na umepeleka  miwa  huko,  utafungiwa,  hauna  sauti  huko,  na

pengine ujasoma huyo mzee ajasoma na hajui vile anafungua………….(inaudible). 

Matajiri, kuna tajiri anaweza kuwa amenunua shamba karibu na shamba lako lile umepewa na baba yako,  kwa ajiri ya wewe ni

masikini hauna kitu, pengine atazongeza hilo shamba lako na hakuna cha kuzungumza, hauna mahali pa  kumpeleka na hiyo ndio

shamba yako utakaoona tu inaenda.  Ukipeleka malalamishi kwa chief au subchief, unaona chief amevura tu.

Com. Wambua: Unapendekeza nini?

Josephat  Mukwana: Ninapendekeza tajiri  pia  achukuliwe  hatua,  hata  kama  yeye  ako  na  pesa,  achukuliwe  hatua  kwa  nini

asongeshe shamba.

Com. Wambua: Na huyu chief mwenye amekula?

Josephat Mukwana: Yeye pia achukuliwe hatua. Ni hayo tu.

Com. Wambua: Evans Wekesa, Evans, I thought he was here,  kama ameenda,  tupate Makinde……..(inaudible)  Kolongolob

Baraza. Wale wamejiandikisha hapa wameenda, hatutasoma tema.

Kolongolob  Baraza:  My  name  is  Samson  Baraza  Kolongolob.  I  would  like  to  give  my  views  from  Upangani  to  the

Constitution Review committee of Kenya.  And first of all I  will start  with the top office that  is  the  Presidency.   Presidency  in

Kenya as we see how it has been performing, it has got immense powers  and it has been affecting our lives though appointing

ministers, through appointing senior tactifs and this job in most cases  turn by one person,  so  me  I  recommend  for  any  senior
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Executive for minister to be  appointed,  must be  fended by Parliament,  so that it is recommended even  the  President  accepts.

Then we have several  problems and complaints that affect our people,  especially now when it comes to farming.   We  are  an

agricultural based country, and I would have wished so much that the government whenever it bugdgets for its financial year,  I

would have wished the budget to reflect the constituency needs, so that, this issue of powers  following the MP,  asking so much

from the MP, should not arise because the government could have gathered, the constituency or the voters  would have had and

met some committees,  they recommend whatever immediate and priority projects  they need the MP to forward to Parliament

when the government makes its budget, the Constitution has budgeted before.  

Then on Local Authorities as a Councillor, they should not go their way out to make their own projects, they should go down to

the people,  talk to the people  of any given area  then the people  recommend the projects  that they will wish them to be put in

place immediately, then from there it will be  a job done by the community and they will appreciate.   There is problem of own

administration, I will have wished chiefs and sub chiefs, if  they  suffer  various  for  about  five  ten  years  and  if  subjects  are  not

satisfied, it is people who are just like any civil servants,  they should be transferred to any other area  and serve there,  because

they are civil servants like any other, I don’t see why somebody should just be  maintained in an area  just because  he is a chief,

he is not delivering the services and we accept it in the Constitution that he has to remain there until he retires.  

Com. Wambua: I don’t know what you are saying, if he is a failure he be transferred to another constituency.

Kolongolob Baraza: Sorry, I withdraw that, what I would rather say, if let say this is what I mean like any normal or  any other

local civil servant, there are things that you have done which do not amount for your sacking, then instead of perhaps  remaining

in that same station, you have to be transferred.  

Then we have this problem now particularly here in Bungoma, we are farmers and we have one cash crop which is sugar cane.

We have heard a lot of stories,  a lot of recommendations,  people  have talked about  Nzoia,  day in day out,  nothing  has  been

done.  People  are  farming, people  wait for four years,  people  are  not paid.   So  me I would have recommended,  for  anybody

serving in such an organization, let us not wait for him to retire, if you are a failure to serve people, then lets give chief Executives

to serve on the contracts,  if you serve for five, three  years  people  are  not  satisfied,  your  contract  is  withdrawn,  the  high  the

chances of somebody else who will be able to deliver services.

Interjection (Com. Wambua): What is that problem of the farmers in Transzoia?

Kolongolob Baraza: Nzoia, I think I don’t know the problem emanated from farmers,  the biggest problem is non-payment of

farmers deliveries.  Delay and also the calculations and deductions are  not well  understood.   Because  somebody  will  be  paid

and he has not been given the statement, then he is not able to compare with what he had delivered with the payment.  
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Com. Wambua: So what do you recommend?

Kolongolob Baraza: What I recommend, I think the chief Executive, who is the MD or whatever the case  is,  let him develop

objective, let him be practical by either sacking or transferring if it is possible of those officers.

Com. Wambua: Just a minute, you know we don’t what to know the problem and then recommend the position,  appoint  the

chief Executive to the government, would you recommend that we retain that we remain that one?

Kolongolob Baraza: Infact what I had said just earlier,  I  would have wished before anybody is appointed in such a position,

not only Nzoia, in the entire republic, let three or four names to be forwarded to Parliament, let Parliament fill those names, then

let them recommend and forward either to Public Service Commission,  or  for  the  President  to  ascend  so  that  that  person  is

appointed. Any way all in all Sir I feel we have a very bad system in place, we inherited a bad system from the…….

Com. Wambua: That is why we are here, it is you to recommend.

Kolongolob Baraza: We inherited a system which the European put in place to imprognise an African.  I think whoever gets in

position will not want to change that simply because he is to beneficial

Com. Wambua: You have been given now the opportunity to change it now.

Kolongolob Baraza:  Now I think we should not leave much power  to the President.  Not  really a common man but I would

have wished if for anything that matter, lets go through Parliament, let Parliament set.

Com. Wambua: Using the farmers, there should be farmers, there should be people to the appointment of whoever is heading.

Kolongolob Baraza: You know now that is professional, if we have already involved farmers.

Com. Wambua: Involving farmers doesn’t mean that they presented in ………..(inaudible) on appointment 

Kolongolob Baraza: They are involved on their own arm, that is their own farmers representatives,  they are  invoved, but you

know now that arm does not have a lot of powers like the arm of the government who appoints  the chief Executive.  So  that is

why I  am  recommending  that  whoever  will  be  always  appointed  to  any  institution,  as  a  chief  Executive  must  be  fended  by

Parliament, his name forwarded to the Public Service Commission then the President  access  the power.  On Judiciary I would

recommend that Judiciary must be  independent.   In the sense  that  the  AG  should  be  appointed  by  Parliament  and  the  Chief

Justices should also be appointed by Parliament.  Judges as  we have all heard there are  problems in the Judiciary, if problems
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eminate from the issue of corruption, so I would have wished in our entire republic,  lets have a very independent office, I don’t

whether to call it Ombudsman or whatever the case. Whereby genuine complaints will be  forwarded and not just be  heard,  but

something must be done to follow up the complaints, like the police like you have heard, we should have an office where people

will forward their complaints so that action is taken so that whoever will be  appointed in that position will always know he has

to work and will kept on toes.  

Other than keeping somebody the D.C. or somebody will keep  him for over 10 years  just because  you want him to retire and

the issue of retirement to me I would recommend, let it be  on the lower cater  at  55 as  it has been but on  the  senior  post,  let

people work on contract so that we shall have the best heads, best knowledge to be used at the right field.  Other  than keeping

somebody in position, just because it has happened he is in that position, then we keep him there and he is not producing to the

whole.  

There is this problem on the issue of succession and retirement of the President.  I would have said,  whatever recommendation

they make for the  retirement  President  should  be  picked  on  the  strength  of  his  performance.   We  should  give  him all  those

packages.  Picked on the performance he has given to the public.   We cannot just  say  that  somebody  has  loaded  the  public.

Somebody has not done the economic law, then we give him whatever little we have, that one to me is material.   Thank you so

much.

Com. Wambua: ……..(inaudible) have you registered? Wekesa, Cleophas Wanyonyi, what is your name? 

Cleophas Wanyonyi:  Cleophas Wanyonyi Kasembei.  Asante Chairman. Mimi nitazungumza kwa upande wa pension,  wale

wazee ambao tumeenda. Hasa kama mimi. Ingestahili wakati serikali inaongeza, wangekuwa wanakuongezea kitu kidogo kama

10%.  Hapo being wakati mimi ninakufa, next of keen, bibi wa kwangua akule miaka kumi badala ya miaka tano.  

Pointi namba mbili, ningezungumza upande wa nursery,  walimu wa nursery,  hao walimu Chairman, hawa ndio wanafanya  kazi

sana haswa wa nursery, mbona serikali yetu hii tukufu, kwa nini hawawezi kupatia hawa walimu kama hao walimu wengine wa

TSC.

Com. Wambua: Tafadhali ninakuita pendekeza, unapendekeza nini?

Cleophas Wanyonyi: Ninapendekeza wawapatie  mshahara kama hao walimu wengine.  Neno namba tatu,  upande wa uzee,

kwa upande wangu ningependekeza ikuwe kama amefika miaka hamsini na tano wengine wanasema hamsini.  

Ningezungumza upande wa Nzoia Chairman, tuko na shida sana, ingekuwa shida tu ya watu wa miwa kwanzia Nzoia,  Mumius

na Sony, tukuwe tu kwa uniform moja.  Mbona sehemu za Mumius tunakuwa tofauti? Kama mtu amepanda miwa akitaka loan
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anapewa  hasa  kama  Mumius,  na  Nzoia  hakuna,  kama  watoto  wake  wanasoma,  Mumius  wanaandikiwa  cheti  na  mtoto

anaendelea, na Nzoia hakuna kitu kama hicho, kwa nini? Na sisi zote ni watu wa pahali moja.

Com. Wambua: Unapendekeza hiyo, wawe watoto wa……….(inaudible) endelea.

Cleophas  Wanyonyi:  Jambo  la  tatu,  haswa  sisi  hapa  Nzoia  si  kama  Mumius,  Mumius  wanafanya  competition.  Watu

wanapalilia vizuri kwanzia mtu wa kwanza mpaka ishirini wanapewa zawadi ndio watu wanakuwa na hamu  sana  kutengeneza

miwa yao inakuwa vizuri, na hapa kwetu Nzoia mbona inakuwa hivyo? 

Com. Wambua: Unapenda aje?

Cleophas Wanyonyi: Napenda tufanye kama mtindo moja kama factory zingine. Tusiwe tofauti.  Hiyo ndio ya mwisho. 

Com. Wambua: Asante. Wachie Macheche. Kwa sasa  kwa list yangu huyo ndio mtu wa mwisho kwa siku leo lakini kwanza

ngoja,  tunataka  kufanya  democracy  wale  mnaokaa  hapo  mkiangalia  ninaona  mtu  mmoja  pale  hivo,  mnataka  kuzungumza?

Kujeni hapa mbele.  Sasa  wewe ndio namba ya mwisho baada  ya huyu, number tatu sasa  wengine mtanisamea ni sawa,  sema

jina halafu uendelee.

Wachie Macheche:  My names are  Wachie Macheche.  Mr.  Commissioner,  I would like to talk one doctrine of definition  of

powers.   This  is  approving  three  categories,  Judiciary,  I  will  start  with  Judiciary.  Before  I  speak  on  that  I  should  say,  on

Judiciary appointment of judges.  Those people  who should hold those portfolio,  must be  people  who are  highly  qualified  and

people  who  in  their  records,  academic  and  professional  records  are  people  who  have  adapted  integrity.   Restrictly  unlike

initially when you are talking of anybody who has qualified from common wealth university must be indigenous, must Kenyan.  

The Executive; the head of civil service,  he or  she should be appointed by the Parliament or  a special  tribunal  which  must  be

appointed through the Parliament.   In that case  the President  should not have direct  powers  of  influence  on  his  or  her  work.

The Parliament, must have some……..(inaudible) from somewhere, sort of tribunal or something office of a special  person with

some secretariat  to watch some of the performance.  One is like the remuneration. You find  that  in  the  eighth  Parliament,  has

been awarding a tribunal calling itself hefty  payments  on  the  expense  of  the  wananchi  and  taking  content  with  this  economic

scenario which is prevailing in this country.  It is like we tax payers we are the people who are finding the problem and now that

our previous condition we didn’t have such a thing, we need this to be there.  

Next thing is called the presidency.   The presidency is under,  we have made up some checks  and  balances,  it  should  not  be

exceptionally be immune on all civil and criminal proceedings.  Because there is some loopholes which personally I know like if

sometimes a President is a head of the Executive and because stays in that state he has commited some civil offence,  maybe on
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corruption  or  he  has  ordered  some  corruption  somewhere  and  something  which  could  cause  the  economy  something

substantial. We need to have somewhere we should have checks and balances.  

Com. Wambua: Now he should be charged? 

Wachie Macheche: Yeah, or impeached in other words.  The President apart from attaining mandatal 35 years,  he must be  a

graduate and abiast with some professional in management, human resources exactly. He should be directly….

Com. Wambua: Maximum age should be what?

Wachie Macheche: Maximum age to me is material because  somebody cannot perform.  At 90 that is material.   What does

somebody cause, we have people who are 100 age are  more competent.  On President  again, he should be elected directly by

wananchi and he should be somebody neutral from no specific party. I am coming on corruption, corruption is too rampant here

in Kenya it is everywhere.

Com. Wambua: What do you recommend?

Wachie Macheche:  I am recommending like this, this time we  should  have  more  kept  offence  on  somebody  who  commits

corruption and starting from grassroots.  The thing that we set  up this special  court  for corruption,  should be material we must

have specific changes and to me I would say the capital offence should be for somebody.

Com. Wambua: Capital punishment should be there.

Wachie  Macheche:  Yeah  for  somebody  who  commits  corruption  because  there  are  some  minor  offences  like  somebody

killing somebody’s hen and he goes for capital offence while somebody has stolen a pigeon.  

I am changing on Provincial Administration, we have people called assistant chiefs and chiefs and I recommend that they should

be getting promotion on merits.   If somebody can merit from subchief to chief, then why can’t you give them  the  arling  to  go

even to go even to the D.O. or even the P.S. that one should be open, depending on the competence of somebody.  

Police, police should be regionally employed, apart from the national screen intelligence.  That is why when you say some region

I  don’t  know  whether  it  like  a  province  should  have  its  own  police,  that  is  the  CID  and  the  other  unregular  police.  This

Administration Police should be disbunded and incooperated with the regular police.  

We have something called people  with disability, they say for all the blind, then one eye man is the king. I am saying like  that
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because  when  we  are  going  with  something  called  faulty,  we  should  have  somebody  to  aid  somebody  to  go  to  vote.

Academically we must have somebody to help this people  who are  disabled.  On  voting,  in  Parliament  we  must  have  special

seats, you cannot say they can also struggle, but they are  unable to struggle, they can struggle academically,  but physically they

can manipulate that is why we say you must be  ……….(inaudible).  In employment there are  some jobs  whereby head of civil

or public services, this people have been very competent but they have been hampered,  they have been segregated because  of

disability, and even some of them who can even use force, we don’t just say use force should be also be incooperated even the

police like the national intelligence. 

On marriage, marriage we must try something Mr. Commissioner to minimize expenses on marriage. 

Com. Wambua: What do you recommend?

Wachie Macheche: I recommend like this, we must dispatch this forced giving out dowry.  It  must be  negotiable not in active

family  like  previously  that  somebody  who  has  attained  a  mandatory  age  of  marriage  and  he  has  seeked  the  consent  from

another party, then we must have somewhere they walk in and pay some minimum fee and they get married.  Like now I don’t

know because  this things we take  but it should be reasonable  amounts,  because  I can say 100/=  and 100/=  after ten years  it

will be material, it should be just reasonable amount like….

Com. Wambua: You know that is the fee for registration, what about the parents of the girl? Do you recommend payments. 

Wachie Macheche:  No  nothing,  we  are  just  vying,  yeah,  what  about  if  I  married  a  daughter  of  the  President  and  I  am  a

peasant farmer. No dowry, infact that is what is discouraging and inaenesha hii maneno ya ukimwi kwa maana watoto  hawataki

kuelewa.  Lastly,  I  would  like  to  say  we  have  the  Constitutional  Review  Commission  of  Kenya,  and  this  people  that  is  the

landmark in our history and it will be there perpetually.  I could say like this, because most of this people  we have high hopes in

them.   They  must  be  retained  in  some  ………..(inaudible)  like  monitoring  of  corruption,  one  person  must  retain  whether

Mukango or Mr. Yash Pal Ghai or whatever and all those who are  competent  and because  we know they are  the people  who

have  been  overhearing  those  things,  we  should  not  retrench  them  but  much  this  be  retained  in  some  sensitive  issues,  like

appointment of civil service, we must have one person there, Judiciary, we must have one person there and whatever.  

Com. Wambua:  What you are trying to say is that they should maintain someone.

Wachie Macheche: Yeah. Thank you very much.  

Com. Wambua: Are you married my friend.
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Wachie Macheche: Yeah I am married with two kids.

Com. Wambua: First time did you pay dowry?

Wachie Macheche: I have not paid, I don’t have money. 

Com. Wambua: Kina mama mnataka kuzungumza pia? Sasa  mtapewa nafasi.   You were supposed to be  the last one,  there

are two other gentlemen, they gave up, there position should be taken by akina mama. Start with your names.

Baraza Wasike:  My names are  Protas  Baraza Wasike.   On my side I feel old education system be started  direct  before  of

after this coming election, of future government. 

Com. Wambua: Ngoja, all education should be …..

Baraza Wasike: We should start old education….

Com. Wambua: We go back to the old system?

Baraza Wasike: Yes, there I mean form four.

Com. Wambua: When you say old system we know.

Baraza Wasike: On the side of our daughters, when we go on land and we encourage them to say that we give them a share

that will be encouraging divorce in our country.

Com. Wambua: What do you want yourself?

Baraza Wasike: I say we appoint that is more………..

Com. Wambua: Your sister should not get land from your father? And your daughter should not get land from you? Suppose

she is not married, she is just staying at home she doesn’t have a pen, she is not married? If she is not married she can get,  yes,

and if she is married, no. go on.

Baraza Wasike:  Yeah, I go on Provincial Administration, I insist starting from ‘Omkaka’, chief to be  elected  by  the  people

D.O. by the people ………(inadible). Assistant chief by D.C. also and P.C. to be elected by the D.C. elected by people. 
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On that of the President I feel when the his period has expired,  I feel the immediate person to take  over is Mr.  Speaker.   Also

the President and his vice should be elected by the people, that will be  avoiding a………….(inaudible)  women assistants.  That

is all.  

Com. Wambua: Thank you very much and you are  free to use any language you want,  Kibukusu,  Kiteso,  Kiswahili, English,

any language you are free.

Margaret Wanjala: Kwa majina ni Margaret Wanjala.  

Com. Wambua: Haya Margaret endelea.  

Margaret Wanjala: Esie ndenyere khurusiakho maoni kidogo.

Com. Wambua: Ngoja kidogo, haya endelea.

Margaret Wanjala: Ndenyere khurusiakha maoni kase khulondakhana nende bana.

Translator:  I wanted to give my views about children.

Margaret Wanjala: Omwana mukhana nende musololi, bali sa sindu silala.

Translator: A girl or a boy is same.

Margaret Wanjala: Kwa hivyo abana bosi banyole musomi.

Translator: All should be educated.

Margaret Wanjala: Nokaba abana bo bulisindu, abana bakhana bosi banyole sindu anga basolili.

Translator: When you are dividing your wealth, you should give the girls a share.

Margaret Wanjala: Halafu, andi musacha ne mukhasi mungo bali sa sindu silala.

Translator: I want to say that a husband and a wife are one and same thing.

Margaret Wanjala: Mungo nikhukhola ikasi, khukhole sa fwesi.

Translator: When we work for our home we no work.

Margaret  Wanjala: Mukhasi  nakosere,  omusatha  amubolere  busaa  kose  musacha  sawa sawa nakosere  kuskhasi  yesi
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namubolera wakose lakini khukhupa mba.

Translator: If the wife errands she should be adviced just like when the husband errands,  he should awfully collect the advice

but beating should be there.

Com. Wambua: What about his sons sio kukupa, sons?

Translator:  Na basolili

Margaret  Wanjala:  Ni  khuberesania  sa  mawaidha,  lakini  ifimbo  tawe,  nende  khutumia  ali  achei  wenywem,  sikira

warulayo mba.

Margaret Wanjala: Halafu, ndanya khulomakho likhuwa lindi

Translator: I want to say this.

Margaret Wanjala: Abana befwe be sikhana, 

Translator: Our daughters

Margaret Wanjala: Omundu nadeshia omwana wowo,

Translator: When one marries your daughter,

Margaret Wanjala: Sobalasimisia mbu bakhola arusi nomba sina ta, lakini omwa li week lilala bakhweresie imali.

Translator: We should not force them to wed, but then whoever has married the daughter should be given one week free and

within that week he should pay dowry.

Margaret Wanjala: Basi kabwere.

Translator: That is all.

Com. Wambua: Kiasi gani? Ng’ombe ngapi? Dowry.

Margaret Wanjala: Baberesie omwana mukhana tsikhafu kumi na mbili.

Com. Wambua: ………(inaudible) Mary Nafula. Jina.

Mary Nafula: Elila bananga Mary Nafula.

Translator: I am called Mary Nafula.
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Mary Nafula: Ndenyere khubolakho mbu enyanga tsino, 

Translator: I want to say that these days,

Mary Nafula: Ni khuulirisania

Translator: It is a world of discussing and agreeing.

Mary Nafula: Sikira, basakhulu nende balosi, munyumba babe sindu silala.

Translator: Because today, the wife and the husband should appear or should be united.

Mary Nafula:  Sikira  mube  sindu  silala  simwenyekhana  mumbe  musakhalu  nende  omulosi,  mubirane  ma  musakhulu

anze khukonya mukhasi undi ta.

Translator: We should not as husband and wife disagree to an extent that the husband starts looking for another wife.

Mary Nafula:  Sikira  narere  mukhasi  oundi  khamutsia  khuba  nende  bubirani  bukali,  bulekani  bwetsa  khwingira  ao,

bisimi sibulabao ta.

Translator:  With  the  marriage  of  a  second  wife,  there  will  be  a  lot  of  disagreement,  a  lot  of  witchcraft,  there  will  be  no

harmony in that home.

Mary Nafula: Mulosi nende musakhulu, mungo babe nende silala, busatsa aba wasiwasi eyi ne eyi tawe.

Translator: The wife and a husband in a homestead should all be peaceful so that no one is threatened by anybody’s attitude.

Mary Nafula: Mana mulilisanie, omusatha kaamine omukhasi, omukhasi kaamine omusatsa.

Translator: Leave in a faithful way so that the wife trusts the husband and the husband trusts the wife.

Mary Nafula: Sikira sibala siabiire.

Translator: Because the worry is bad now.

Mary  Nafula:  Sikira  mukhasi  noba  nende  tsimoni  tsimemu,  nola  ei  wakhamira  nende  musakhulu  oyo  ta.  Saa  hii

ukimwi bashirire.

Translator: If you are the wife you have sharp eyes, looking this way and that way, you are likely to contract HIV/AIDs.

Mary Nafula: Ese ako niko kambere nako, omwami abalinde nako.

Translator: I don’t have much God bless you.

86



Com. Wambua: Unajua katika mila ya Kiafrika, mwanaume anapatia…….(inaudible) mwanamke wa pili, wa tatu,  pengine wa

nne sijui mpaka ngapi wanakubaliwa, sasa unataka tuseme eti hii ni makosa, wachukuliwe hatua ya kisheria.

Mary Nafula:  Ee ninataka wachukuliwe, kwa sababu huyu si kama mimi, mimi ninaweza kuvumilia saa  hii, na yeye havumilii

huyu anaweza kuniletea balaa na mimi nimevumilia nasema nimengoja mzee wangu.  

Com. Wambua: Hatusemi mwanamke wa nje,  anaoa vizuri kabisa  anafanya arusi ingine ya mtu mwingine  na  boma  yake,  na

mwingine watatu na boma ingine.  

Mary Nafula:  Lakini arusi inatakikana mwanamke tu  mkubwa  mmoja  si  wanawake  wawili  watatu  hao  ni  walinzi  wako  wa

kufuata wewe nyuma na arusi ni mtu mmoja, bibi wa kwanza.

Com. Wambua: Kwa hivyo mwanamume mmoja, bibi mmoja, akioa wa pili anashitakiwa.

Mary Nafula: Ashitakiwe hata ashikwe.

Audience: (laughter)

Com. Wambua: Mwingine, sema jina lako halafu uendelee.

Mark Wanjala: Mimi ninaitwa Mark Wanjala. Ninasema ya kwamba sisi wakulima, tunalalamika upande wa Nzoia,  tunalima

chakula, kile chakula chenye tunapeleka huko hakina malipo, sasa tunaumia kwa njia zote.

Com. Wambua: Sasa unataka nini?

Mark Wanjala: Tunataka watulipe, halafu sisi tupate pesa tutumie vile tunataka. 

Com. Wambua: Mimi ninasikia wanalipa lakini wanachelewesha sana?

Mark Wanjala: Hakuna hawalipi. Sasa sisi miwa imeenda huko imemaliza miaka mingi lakini hatupati  pesa.  Sasa  tena watoto

wa  shule  sisi  tunataka  waunganishwe  wakae  huko  na  walimu  wazuri.   Waongeze  walimu  wawe  wengi  ndio  sisi  tuone  hao

watoto wakipita mtihani sasa.   Sasa  sisi walemavu tunatembea njiani  tunapata  yule  yoyote  ambaye  ameona  huyu  ni  mlemavu

anampitia kwa njia yeyote tu ile anataka, sasa sisi tunataka watupe sheria wakituchezea tuchukue hatua yoyote.

Com. Wambua: Wanakucheka?
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Mark Wanjala: Si wanataka wakupige, kwa sababu sisi hatuna nguvu.

Com. Wambua: Unataka sheria iwalinde.

Mark Wanjala: Yeah, tena msaada ile inakuja kutoka ngambo, sisi hatuoni huo msaada,  sasa  tunalia msaada huo unapatiwa

watu gani na sisi ni watu gani?  Sasa hayo ndio nilikuwa nayo.  

Com. Wambua: Na unasema nini  vile mama amesema, mwanaume mmoja bibi mmoja, unasema nini?

Mark Wanjala: Hayo ni yake tu kwa sababu sisi ni Wabukusu, tutaoa hata bibi wakue wengi.

Com. Wambua: Wewe unataka nini, unapendekeza nini?

Mark Wanjala: Hapo mama alisema tu hayo yamepita tu,  mama aseme tu hivyo halafu ikwishe hivyo kwa sababu tuko hapa

tunaongea lakini tutaoa, kama niko naye mmoja, nitaoa wawili.

Mary Nafula: Wewe ndio utakufa mara moja.

Com. Wambua:  Basi  mama  ni  hivyo  ni  maoni  yake  anatoa.  Josephat  Wangila  sijui  kama  unataka  kuzungumza  ama  hutaki,

ulikuja unaenda nje mara unarudi uwezi kaa pahali pamoja? Sema jina halafu uzungumze.

Josephat Wangila: Jina ni Josephat Wangila. My point ni kwamba tupunguze corruption kwa nchi yetu.  Njia moja wapo ya

kupunguza corruption,  kwa nchi yetu, ni mtu anapokosa,  korti  hii inapompata na  makosa  kusikuweko  na  faini  yoyote.   Kwa

sababu mara mingi watu wamekuwa wakikosea wenzao lakini ametegemea pesa.  

Jambo  la  pili,  mambo  ya  mtu  kutoka  kwa  bond,  itolewe,  hiyo  imefanya  corruption  imeinuka  kiwango  kabisa.  Upande  wa

hosipitali, madawa imekosekama hosipitali ni kwa sababu madaktari wengi wameanzisha pharmacy.

Com. Wambua: Unapendekeza nini?

Josephat Wangila: Wakomeshe mambo ya pharmacy.

Com. Wambua: Wale ambao wameajiriwa na serikali wasifungue pharmacy zao.
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Josephat  Wangila:  Yes,  upande  wa  tradition,  especially  circumcision,  tohara  ya  kienyeji  hii,  nataka  wa  burn  kabisa

completely, mtu akipatikana akifanya hiyo tohara ya kienyeji achukuliwe hatua kali kabisa.   The reason is this, ukimwi imekuja

na daktari  wanasema ya kwamba hii  ukimwi  inaambukizwa  kupitia  kwa  damu,  inapokuja  in  contact,  sasa  wanapokata  huyo

mtoto,  huyo  mpasha  tohara  anakimbia  na  hiyo  kisu,  kabla  haijasafishwa,  nakimbia  anaenda  kukatia  mwingine  na  mwingine

mpaka hata afikishe nambari ishirini.

Com. Wambua: Sasa hiyo kimila ndio mbaya ama ni hiyo kutumia kisu.

Josephat Wangila: Hiyo aina ndio inainua kiwango cha ukimwi.

Com. Wambua: Sasa shida ni hiyo kimila ya kukimbia, ama shida ni kutumia kisu moja.

Josephat Wangila: Me I propose  wawe wakitumia daktari,  kwa sababu daktari  anapokata  mtoto atatumia spirit na njia jinsi

alivyo fundishwa. Ingine ni upande wa worship. Tunaamini ya kwamba tunaabudu Mungu moja tu aliyeumba bingu na dunia, na

hata kumuinamia yeye. Lakini unapoingia kule kortini, unaona people are bowing down before mens

Com. Wambua: What would you recommend?

Josephat  Wangila:  I  propose  that  mambo  ya  kuingia  kortini  halafu  mtu  anainama  mbele  ya  mwanadamu,  hayo

yanakomeshwa. Asante.

Com. Wambua: Nafikiria huyo ndiye alikuwa mtu wa mwisho kuzungumza nitatoa nafasi,  I  have  given  somebody  a  chance,

people are going out and coming in, I don’t even know what to do.   Do you want to speak?  Why do you people  disappear?

Sema jina lako.

Ferdnand Masinde:  I am Ferdnand Masinde.  I am a  teacher  by  profession  and  my contribution  before  the  Commission  is

centred on the supreme organ of the government,  that is the Legislature or  the Parliament.   Whereas  Kenyans are  deceived to

believe that the Executive is a very powerful organ, it is actually the Parliament which is very powerful and selfish.  

Com. Wambua: You know we came here to recommend, so what do you recommend? 

Ferdnand  Masinde:  This  is  what  I  recommend,  the  Constitution  should  therefore,  make  the  Members  of  Parliament

answerable to the electorate  by empowering the latter  to  declare  a  vote  of  no  confidence  against  non  performing  MPs.  The

same way the MPs to declare a vote of no confidence to the President incase he is not performing.  Another contribution is that

the powers of the MPs, should be put under check by setting up a constituency treasury,  which is supposed to receive at  least
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20% of their salaries.  Not only the MP, but also the President because he is an MP and the Councillors,  because  going by the

current mentality you realize that people  are  vying for these seats  that is the presidential,  parliamentary and civic  seats,  simply

because  they  want  to  ammerse  well  and  they  are  not  answerable  to  the  electors  in  any  way.  So  we  should  set  up  those

treasuries to deduct  the salaries whether they are  willing or  not.   Then apart  from that,  I  also believe  that  for  there  to  be  any

competence, we should set up job groups in the Parliaments, the same way we have done with other jobs.   By that I mean, we

should have things like, we should have discrepancies  in salaries,  for instance we can have MPs who are  graduates,  MPs who

are diploma holders, MPs who are form four leavers, they should be treated in accordance to the papers they have.  

Then besides  that,  we have this debate  going on on the pension  for  a  retired  President.   I  believe  that  going  by  the  salary  a

President  gets,  I  don’t  know  how  much,  but  I  believe  it  is  a  good  salary,  I  don’t  see  a  point  for  awarding  or  rewarding  a

President when he retires.  I think the best reward we can give a President,  is not in terms of monitory but in terms of security.

We should ensure that first a President is protected and incase of any advice, legal or  whatsoever,  he should be approached  so

that the government can be run properly.   I  talk of security reward,  he can be given a minimum of  two  limousines,  and  some

security guards and of course a residential place whose rent has to be paid by the state.   Then on the same token I believe that

surely there is a way that the electorate has to be made to contribute towards the welfare of the Kenyans.  I don’t know but the

Parliament somehow should be very serious.  

The  Constitution  is  supposed  to  empower  the  MPs  only  to  make  decisions  that  affect  everybody,  not  decisions  that  affect

themselves only.  like this issue of salaries. Its like when you tell a glaton, to go and do some self service, so that way we are not

going to help Kenyans.  If you tell this guy to decide their salary, they can even talk of four million per  month.  The Constitution

is supposed to put a clause, to set up an organ other than the Parliament itself, at least to decide its salary, and I said before that

we can do that by the education standard of the MPs or set some other standards.  

Then another thing I would like to talk about is that, a law should be inacted to bar any retiree from contesting any elective post.

On holding any public office.  The reason for this is that we have got,  Kenya is producing a lot of graduates  at  different levels,

but simply because we still go back, to this retirees, somebody resign get all his dues before the retiree dies because  he is very

comfortable, and this one is frustrated. So when people talk about the youth abusing drugs, doing what I think it emanates from

such like things.  So once somebody has served, when he retires, please let him get the pension and lets give a chance to other

people to run the country.  I think that is all I had to the Commission.  Thank you.

Com. Lethome:  Thank you Masinde for your points ………………(inaudible).   Nafikiri  tumefika  mwisho  wa  kikao  chetu,

kila mtu ambaye amekuja hapa amepewa nafasi ya kuzungumza na tunawashukuru sana kwa maoni ambayo tumeweza kupata

hapa kwa watu wa Mabanga, kesho tutakuwa mahali pengine nafikiri tutakuwa Bungoma town council.  Munaweza kuwaambia

watu wengine ambao pengine hawakupata  nafasi ya kuja hapa,  mtu  anaweza  kuja  Bungoma  sio  mbali  sana.  Anaweza  kutoa

maoni yake.  
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Tunawahakikishia kwamba kila neno ambalo mmezungumza hapa litafika Nairobi,  na litashughulikiwa litawekwa katika Katiba.

 Tunawashukuru sana wale wote ambao wametusaidia kwanza wale ambao ni wasimamishi wa hii college, kwa kutupatia nafasi

hii  ya  kuweza  kuwa  na  hiki  kikao  hapa,  tunawashukuru  wale  wote  ambao  wako  katika  committee  ambao  wameshughulika

kuweza kufanikisha kikao hiki, na tunawashukuru pia maofisa wetu ambao wamekaa chini kwaanzia asubuhi mpaka saa  hizi, na

Madam  D.O.  ijapokuwa  hayuko,  juzi  alikuwa  na  sisi  Thititia,  jana  alikuwa  na  sisi  Chwele,  na  leo  amekuwa  na  sisi  hapa

tunamshukuru sana na Mbunge hayuko pia tunamshukuru. Bila kupoteza wakati  ningependa kufunga kikao hiki  kwa  maombi.

Nafikiri tulipata mzee asubuhi chief kutufungulia maombi, na sasa  tunataka mama mmoja atufungie maombi, hata kama ni kwa

Kibukusu, utatufungia kwa maombi.

Speaker(Prayer):  Tuombe. Ni asante mfalme kwa ajili utukufu ni wako ee  baba.   Tazama  tulipoanzisha  mkutano  huu  baba

tulikuwa pamoja na wewe.   Umetuongoza  kwa  kila  kipindi  tunakurudishia  shukrani  tukisema  ni  asante.   Tazama  kila  mmoja

anataka kuondoka na ukapate  kutuongoza.  Mwana wa Mungu na ni asante.   Tunapoachana tuachane kwa  kimiili  lakini  kwa

kiroho tuwe kitu kimoja, ni katika jina la Yesu ninaomba. Asante. 

Audience: Amen.

The meeting ended at 5 P.M.
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