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Commissioner Present

1. Com. Ahmed I. Salim
2. Com. Kavetsa Adagala        Chairlady

Absent with Apology

1. Com. Hon. Phoebe Asiyo

Secretariat Staff

1.   Maimuna Mwidau                Programme Officer
2.   Caroline Kihara                Assistant Programme Officer
3.   Josphine Ndungu                Verbatim Recorder

The meeting started at 9.45 am.

Com. Kavetsa  Adagala:   Can we settle  down.   Registration…   Tafadhali  ingieni  wale  wamesajiliwa.   Please  come  inside.

Chairman of the Committee.  Agnes is she around?  Can you please come and pray your role.

Agnes:  Morning.  I am happy that you are here.  I would like to thank you for keeping time.  We want to start  our meeting.  I

would like we start with a word of prayer.  Pastor tafadhali kuja kidogo.   Tunataka kuanza mkutano na tunataka utuongoze na

maombi.

Maombi.  Tunakushukuru Yesu Kristo uliye Mwana wa Mungu kwa kutuleta pamoja mahali tulipo ndivyo tuweze kutoa maoni

yetu kwa ajili ya Serikali yetu.  Bwana twaomba kuwa wale ambae watafika hapa viongozi wetu wa District na hapa Sabatia  na

mahali popote.   Yesu Mwana wa Mungu tunapo toa maoni wewe  mwenyewe  uwe  kiongozi  wetu  kwa  sababu  twa  amini  ya

kwamba  kilicho  semwa  na  watu  wengi  Bwana  kimebarikiwa  na  wewe.   Uanze  pamoja  nasi  na  umalize  pamoja  nasi.   Yule

muovu shetani asitawale njia zetu mbali moyo yetu iwe minyenyekevu kwa jambo hili.  Naomba haya yote kwa jina  la  Kristo

Mwokozi wetu.

Agnes:  Asante sana Pastor.   Nitafanya some introducations.   Kwa wale ambao hamjui hapa,  hapa ni Chamakanga Salvation
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Army na ndio station yetu ya kwanza ya Commission kuchukua maoni kutoka kwa wananchi.   Sasa  ningependa  ni-introduce

wana Kamati.   Kwa wale mumetoka hapa munajua hawa ni wana Committee  wa  Sabatia  Constituency,  na  ndio  wamesaidia

watu kutoa maoni yao ndiyo turekebishe Katiba yetu ya Kenya.   Wakianza hapa ni Bernard Chahilo yeye ndie Chairman  wa

Sabatia Constitutional Committee. Tafadhali salamia watu. (Bernard Chahilo: Hamjambo. (From the background).

Mwingine  hapo  ni  Margaret  Kagwa  she  is  the  Secretary  of  SCC.   (Margaret  Kagwa:  Hamjambo/)  Huyu  mwingine  na

Adagalo  yeye  ni  mwana  kamati  wa  SCC.   (Adagalo:   Hamjambo.   Mwakaribishwa  mtoe  maoni  yenu).   Kuna  wengine

wametoka kidogo kwa shughuli zingine huko inje.  

Com. Kavetsa  Adagala:  Asante District Coordinator.   Asante Kamati.   Huyu  ni  programme  Officer  wetu  atawasalimia  na

awajulishe wenzake.

Maimuna Mwidau:  Habari zenu?  Jina langu ni Maimuna mimi ni Programme Officer Kutoka CKRC,  Secretariat  pamoja na

mimi ni Josephine Ndungu Verbatim Recorder, na Caroline Kihara Assistant Programme Officer.

Com.  Kavetsa  Adagala:  Asante  sana  Maimuna.   Sasa  hapa  hiki  ni  kikao  cha  Tume  ya  kurekebisha  Katiba.   Kuna  mtu

ambae haelewi?  Mwenzangu hapa wacha ni mtambue kwanza  ni Prof.  Idha Salim.  Yeye ni Vice Chair wa Tume na  ni  mtu

mashuhuri amejulikana na tumefurahi alikuja huku.  Nafikiri wengi mumemuona.  Mimi  ni  mzaliwa  wa  hapa  Kavetsa  Adagala

nimefurahi nimekuja hapa.  Wanatume waliniambia uende nyumbani kwenu nani kafurahi.

Sasa  hiki ni kikao chetu hapa Western Province.   Tunachukua maoni ya Western Province ndio ya  mwisho  nafikiri  mulifikiria

mulikuwa mumesahaulika lakini tulienda na alphabet.  Sasa  Western kwa alphabet  ndiyo ya mwisho, na hiyo ndiyo ilikuwa njia

ya ukweli ya kufuata otherwise tungeambiwa mume pendelea mahali fulani.

Com. Adagala :Luyia dialect : Ku nikuve inu ndi kuvukula kutsi mukokonye.  Likonya lia mukokonya  ni  likonya  kandi

lia mwikonya  ndinanga  kuvukulatsinganangani  tsinyu  kuhandiki  kuviki  machini  kuviki  ku  tape  kandi  vaana  vaveye
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yaha yaba  baandika  mula  aviku  ahandika  just  issues.   Issues  that  are  coming  out.   Ile  ambayo  inatoka.   Mimi  na  Salim

tunaandika hapa vile tunasikia.   Sasa  ukizungumza unachukuliwa hapa na Commissioners.   Ni kitu muhimu kusikia ile  maneno

munasema.

Interjection:  Mike problem.

Com.  Kavetsa  Adagala:   Kuna  msichana  hapo  atakaye  andika  na  yule  atakaye  kuwa  akitembea  na  tape  recorder.

Kungekuwa na stima hangetembea .   Hapa ukifika kuna utaratibu wa kutoa maoni.  Utakuja na utaketi  na  kutoa  maoni  yako

kwa tume, sio kwa audience kwa sababu kuna wana siasa wengine wale wanao jaribu kuwa Councillor wanakuja na wanaanza

kuhutubu kule hata wengine wenye kutaka kuwa MP.  Maoni yako unatoa kwa Tume.  Sasa  ukija utaketi  useme jina lako kwa

microphone  ile  uchukuliwe  kwa  tape.   Ukiwa  na  memorandum  una  dakika  tano  za  ku-highlight  kwa  sababu  umeiandika  na

tutaisoma hata sasa tumeanza ku-process na kusoma memoranda.  Ukiwa na maoni ya kutoa na mdomo una dakika kumi. Na

utatoa hapo pia kwa kuzungumza lakini usiende kwa maelezo sana usipoteze muda wako.   Zungumza kwa ufupi na utoe shinda

na upendekenze.

Com. Prof. Ahmed I. Salim:  Pole sana Kavetsa. Nafikiri mumeelezwa yote ambayo twapasa  kuwaeleza jinsi ya kutoa maoni

yenu.  Kama mulivyo ambiwa hapo mbeleni mtoe maoni bila ya fikira yoyote na kila mtu  anahaki  ya  kutoa  maoni  yake.   Pia

kwa upande wa lugha mtu anaweza kutoa maoni yake kwa Kiswahili, Kingereza,  na hata kwa lugha ya mama na kutakuwa na

mtu wa kututafsiria.   Lakini kama alivyo eleza mwenzangu ni muhimu sana kufikiria wakati.   Ukiambiwa dakika tano  tafadhali

tumia dakika tano peke yake.  Kama ni kumi hivo hivo ili wenzako waliopo hapa wapate nafasi kutoa maoni yao.

Zaidi tungependa mtoe ma-pendekezo.  Zote tu Wakenya na shida za Kenya tunazijua.  Kwa hivyo kwa upande wa elimu kwa

mfano hakuna haja ya kutueleza  ile taabu ilioko.  Sema  tu  katika  eneo  la  elimu  mimi ningependa  tufanye  hivi  na  hivi.   Kwa

upande wa matibabu mimi ningependekeza jambo hili na lile.  Kwa upande wa Serikali oni langu ni hili.  Kwa njia hii tutaweza

kunasa maoni yako kwa njia ilio wazi kabisa.  
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Mwisho kabisa ni kwamba utaanza na jina lako, ukija hapa ndio kwamba yale maoni tutakayo nasa kwenye tape  tujue kutoka

mwanzo anayesema ni fulani.  Utakuja nautasema mimi ni fulani na maoni yangu ni kama ifuatavyo.  Usisahau kutaja  jina  kisha

ndio uendelee kutoa maoni.

Com.  Kavetsa  Adagala:  Ku  kiwa  na  wanafunzi  auo  walemavu,  mzee  mkongwe  ama  mama  mja  mzito,  wanakamati

watatujulisha ili wapate  nafasi ya kwanza.   Mbele ya Tume kila  mtu  ni  sawa.   Hakuna  mkubwa  wala  mdogo.   Usikilize  yule

ambae anatoa maoni kwa sababu ni nafasi yake.   Kila mtu atapata  nafasi tuko hapa mpaka saa  kumi na mbili.  Pia  mbele  ya

Tume kwa sheria inafaa utoe maoni bila uoga wala upendeleo.  Sasa inafaa kila mtu ukija hapa ujue unazungumza ile ya kweli na

vile unataka na kwa lugha inayofaa. Si lazima utumie lugha ngumu. Kamati mtafute mtu mwenye anaweza kutafsiri na fikiri lugha

hapa ni ki-Maragoli.   Nimefurahi kuja hapa japokuwa na  kohoa  vibaya  lakini  inakuja  na  inapotea  tutaendelea  tu  hivo.   Twa

weza kupata mtu wa kwanza naye ni John Ambalo.  

Did you find out whether there are people around who need sign language?  Very good.  I am very happy on that effort.   Lakini

hata hivo mtu akija hapa kuzungumza tutamuliza maswali mbili tatu hivi ili hatujaelewa tujue zaidi.   Ni maswali tu,  ya kufafanua.

Tunaweza kuendelea.  Tunafuata utaratibu vile kumeandikwa.   Arthur A. Kijungu.

Arthur A. Kijungu: Haya ndiyo maoni yangu kwanza ni upande wa administration. 

 The  administration  we  have  today  is  lacking  a  lot  of  security.   I  mean  from  DO,  DC,  There  is  no  proper  method  of

administering wananchi.  Ukweli hakuna.  I  would suggest that the Government take  the old system, which used to be  there,  it

was very clear and good.   The old system when one makes a mistake and it is fully established as  a  mistake  one  was  taken,

apprehended and the right measures taken;  but today when somebody is raped  even after you arrest  the victim he is released

out of bond and he is done nothing; then he comes back in the village and continues disturbing other people.

Com. Kavetsa Adagala:  When was this old system?
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Arthur A. Kijungu:  The old system was there from 1963 to late 1980.  Two.  Land boundaries this is very poor.   The people

involved in land affairs are very corrupt.  The corruption is done from the ground to the high level.

Court.  This is where the judgment is being given.  Today court is not clear they do not give the right judgement.   There is a lot

of corruption there.  Therefore I recommend the old system to be implemented and rectify these things to remain the way they

were before.  Today we have no proper handling of court cases, theft; there is no truth in whatever judgment given.

Education:  the education system in this country is very poor.  Why do I say it is very poor?   Children who are  bright but poor

are not assisted.  The people who are supposed to take care of this are doing nothing.   I  still recommend the old system to be

brought back  to rectify the mistakes.   This started  when the education  system  changed  in  1983.   Today  children  with  sound

minds are passing their exams and are not assisted, they are just left to the poor parents who cannot be  able to pay their school

fees.  The funds being raised are not used properly especially in this place Sabatia.  If they give

 Kshs. 3,000/= and one is going to university with K.shs 150,000/= what will that parent  do with K.shs.  3,000/=  only?  Sacco

Dec.   The Sacco  Dec of today does  not even meet the requirements given.  There is poor  administration  in  that  Sacco  Dec,

which should be removed, and the old system to take what it used to be.

Health: Ministry of health in this country is very poor.   Totally  poor  because  you  find  the  old  and  poor  people  who  are  not

known in that system when you go with your sick person you will not be  attended because  you do not have money.  Today in

this country not everybody is very rich.  The few who are  rich are  very rigid they do not assist  those who are  supposed to be

assisted.  If you don’t have money and you have got a sick person he is laid on the floor until you produce that money.

I therefore request the Government to rectify that mistake.  I  still go back  and say the old system was clear and very clean.   It

should be brought back.

Employment in this country:  The system used to employ people in this country is very poor.  The COTU.  The body that should

look into these issues of employment to assist  wananchi is totally doing nothing.  It  is poor  it has been marginalized, I think by
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the Government.  We have got so many children and so many persons who have passed exams and nothing is being done.  

Two.  When people  have left their jobs  because  of one or  two things maybe you try to become very political you are  always

arrested  and removed.   Even when you  take  your  employer  to  court  nothing  is  being  done.   If  the  court  says  today  let  this

people be paid today they are not even being paid. Example the former employees of Kenya Airways have not been paid.   The

strike that took place in  1998  of  the  bankers  in  this  country  nothing  has  been  done  regardless  of  the  court  saying  that  they

should be paid.   Therefore I request  the Government to go back  and implement the old  system.   Those  are  my submissions.

Thank you for listening to me.

Com. Kavetsa Adagala:  Thank you.  Hold on a minute.  You have said that the old system should come back  that is what

was there in 1963/1980,  which is okay.   Circumstances have also changed that is the reason as  to why we are  reviewing  the

Constitution.  For example employment was very easy in 1963 but now the population is much larger and therefore we need to

think a little bit more because if we go to the old system it had fewer jobs for fewer people.  Now we need many more jobs  for

many people, and the Constitution we are writing also is for more than 50 years.  So the old system has virtue in it.   It  would be

good to think more of how we can also deal  with the new circumstances.   We are  seeing the virtue you are  seeing in  the  old

system.  We want to be a little bit more of how it should be.  You have not told us about education.  What would you like?  Do

not explain again we want a proposal.

Arthur K. Kijungu:  The proposal is, the children who are doing very well be  assisted by the Government first time.  Before I

live even though you have told me that  we  are  making  the  Constitution,  which  will  cover  us  for  more  than  50  years.   If  we

continue with this trend of people not employed then what are  we making?  Are making the right Constitution for a hundred or

two hundred years to come?

Com. Kavetsa Adagala:  That is what we want. You to give us proposals  not to question us.   Someone else will give us you

have given what  you  can.  Okay.   Thank  you  very  much.   We  cannot  continue  the  way  we  are  going  now.   Oscar  Sagala.

Thank you very much for coming and I thank the Committee for making this effort we have been in places where we have not
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seen any people  with disabilities so we are  very happy here.   When  the  person  with  a  hearing  disability  arrives  please  let  us

know.

Oscar Sagala: Commissioners na wale watu wamekuja kutoa maoni yao hamjambo?

Com. Kavetsa Adagala:  Excuse me kila mtu unatoa maoni yako kwa tume pekee.   Mumezoea kusalimiana wale mko hapa.

You address Tume pekee.

Oscar Sagala:  Nimetoka  Sabatia  disabled.   Nawasihi  Commissioners  kama  sijaanza  kusoma  zile  dakika  tano  mtaniongeza

zingine kwa sababu ni vidole vinavyo soma.  Nitanza kusoma.

To the Constitution of Kenya Review Commission.  This is a memorandum from Sabatia  Constituency Disabled Group.   We

disabled people from Sabatia Constituency declare that the Constitution of Kenya should have a preamble.  

Constitutional Supremacy.   The  disabled  together  with  the  rest  of  the  citizens  be  consulted  through  referendums  before  any

section of the Constitution is amended.

Citizenship:  Anybody born of a Kenyan parent whether male or female be given automatic citizenship.  All spouses  of Kenyan

origin are given citizenship.  Dual citizenship is allowed.  Anybody applying to be  a Kenyan citizen should be proven to have a

good record.

Defense and Security:  We declare  that the Kenyan discipline forces be  established in the Constitution that they shall be  court

martials to discipline the Armed Forces.  The President remains as Commander in Chief of the Armed Forces.    The Executive

should not have the sole power to declare war and if he does so he has to consult the Parliament.

The  Constitution  allows  the  use  of  extra  ordinary  powers  in  emergencies  but  it  should  define  those  powers  and  Parliament
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should have the power to invoke. ------?

• We disabled from Sabatia declares that the political parties play the following roles. 

• Monitor the economy growth.

• Monitor and ensure proper use of natural resources.

• Monitor the use of public funds. Education and health.

• That the number of  political  parties  be  minimized  to  3.   This  will  minimize  tribalism  because  the  42  ethnic  groups  in

Kenya will be forced to join same political parties not the concept of one tribe one party.

• The Government finances the three political parties from public funds.

• These parties should provide checks and balances to the government.

Structures  and  the  system  of  the  Government.   We  disabled  from  Sabatia  declare  that  the  current  system  of  Government

should be retained.   We should have Parliamentary system of Government with a Prime Minister and a President.   Power  be

shared between the Prime Minister and the President.

Legislature:   The  appointment  of  Chief  Justice,  Attorney  General,  Controller  and  the  Auditor  General,  Head  of  Parastatals,

Head of Civil Service, Ambassadors be done by Parliament and not the Executive.  The Parliament be  given power  to control

its own procedures.

Kenya being a developing country,  MPs be full time workers  and not part-time.   18 years  be  retained as  the voting age while

any body wanting to contest for a Parliamentary seat be 21 years and above.  The highest age for a Parliamentary contester  be

65 years.  Anybody who wants to contest  for a Presidential  seat  should be 35 years  and above and the uppermost  75 years.

Peoples  (end of tape 1 A).

Salaries for the MPs should be reduced to the level of our economy.
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Executive: We the disabled from Sabatia give the following as the qualifications for a Presidential candidate.

• Be mentally sound.

• National figure, 

• Have support of the Kenyans, 

• Should have a minimum of form four education, 

• He should be a family man and a religious man/woman.  

• Should have a good track record especially in leadership. 

• The President should serve two terms of five years each.

• He should be impeached for mis-conduct like corruption.

• Be of good moral behavior.

The President  should not be  an MP because  he  will  favour  his  constituency  in  allocating  funds  for  development.   He  should

attend the Parliament on special occasions like opening of the Parliament

The Provincial Administration should remain, and their powers  reduced and be well defined by the Constitution. Chief and the

village elders should be elected directly by the people and should also be transparent.

The  basic  rights  we  have  now  are  not  adequate.   We  should  have  rights  of  security,  health,  education,  shelter,  food,

employment and affordable transport.

Death Penalty should be abolished.  Life is a right. It  should be replaced by life imprisonment.  Government should introduce a

Ministry to cater for the basic rights.

Education:   The  Constitution  should  make  sure  that  there  is  free  education.   Rights  of  vulnerable  groups  should  be  well

protected.
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Com. Kavetsa  Adagala:  Thank you very much  for  a  well  thought  out  presentation  and  we  want  to  thank  you  particularly

because  you  have  given  us  a  better  term  which  is  “People  with  Special  Abilities”  That  is  something  very  refined  and  make

people to view you in a positive way.  We buried our first Vice Chair on Saturday and I can assure you that we actually heard

Special abilities and he had supper abilities and he was actually better  than us all.  We have not heard that term anywhere else

but we shall try to actually put it in so that people should think of this vulnerable group in a positives way and not a negative way

or as  defined by other groups,  which has normal ability.   Your  memo  is  here  and  we  shall  read  it.   Thank  you  very  much.  

Councillor Libese.  Please come forward and present your views.  You highlight your views.

Councillor Libese Herman:  Elimu:  Hii ni kitu muhimu kwa watu wote na ni lazima iwe ya bure,  ndivyo kila mtu afike kidato

cha form four, na iwe kwa wote wanaume na wanawake.

Afya:  Matibabu iwe ya bure kwa kila Mkenya.   Chakula  Serikali  ifanye  bidii  kuona  ya  kwamba  kuna  chakula  cha  kutosha

Wakenya wote.  

Security:  watu waishi kwa usalama.  Watu wote wachungwe.  Kuwe na uongozi bora Police au Administration wawe karibu na

watu na kila watu wote wapewe usalama wa kutosha wa dogo au wakubwa.

Walemavu wapewe nafasi kila pahali.  Si mapenzi yao kuwa walemavu.  Wapewe elimu na hata kazi.

Vyama:  tuwe  na  vyama   vichache   yani  kadiri  kama  nne,  ndivyo  watu  wasiwe  wananyanyaswa.   Watu  wawe  na  uhuru  wa

kuabudu  na kukutana  pamoja.

 Bunge  liwe  na  nguvu  kuliko  President.   Tuwe  na  President  ambae  anaweza  kuulizwa  maswali  answerable  katika  Bunge.

Mbunge awe anawakilisha watu 700.   Tuwe na uhuru wa kumuita Mbunge wetu asipo tufanyia kazi vizuri.
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Provincial Administration:  Tuwe na Chief na DC.   Lakini  hatuoni  maana  ya  DO,  PC,  hawa  ikewezekana  waondolewe  kwa

sababu  wanafinya  tu  mapato  ya  Kenya.   Tukiwa  na  Mulango.  Chief  na  DC.   DC  awe  anaweza  kuongea  na  President  au

Permanent Secretary.  Lakini hao wengine kama DO. ni duplication.

Com. Kavetsa Adagala:  Kuja kidogo  Luyia: Councillor uvola member of parliament ave na vandu 700? 

Councillor Libese: Ave unyula kuakilisha abandu 700 sikila nutsia NFS ila—

Com. Adagala :  hulila hee, isavu yoyo.   Tafadhali watu wenye wameketi  naongea na mtu moja pekee.   Councillor,  vandu

700 na bandu vinzula murumu  yiyi,  uvola  MP ave  na vandu  700 na vandu  kali  va  village  elder,  ni  vandu  vakeke  kali

ku village elder.  I am telling you to think about your number otherwise if you will live it like that it will look ridiculous.

Councilor Libese Herman:  Okey if you want me to amend it, I will live it as seventy thousand.

Com. Kavetsa  Adagala:  What did you say before?  We  want  you  to  say  something  which  is  logical  and  which  you  have

thought about.  Thank you.  Let me ask you something.  How do we get wakilishi wa mulango, Chief na DC. What method?  

Councillor Libese Herman:  kuwe na mulolongo.  Watu wa area  hiyo wapewe nafasi waseme tunataka fulani.  Watu wawili

wa tatu wakijitoa moja achaguliwe.

Com. Kavetsa Adagala: Ukisema kitu unasema hata vile kitapatikana.  Umesema kila mtu awe na elimu mpaka O level.  Sasa

hivo ni kusema elimu iwe ya lazima.  Na umesema kwa wasichana na wavulana iwe sawa.  Kwa kupata  au kwa mfundisho pia?

 Zamani wewe na mimi tulipo soma some subjects  were separate.   You want them to learn under the same syllabus and same

opportunities. Thank you very much Councillor.

Councillor Libese Herman:  Watoto wanapo soma wanafundishwa na mwalimu moja.  Everything same.
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Com.  Kavetsa  Adagala:   Thank  you  very  much  Councillor.   I  think  that  is  all  for  now.   Lakini  nimeshtuka  kidogo  kwa

kutosema about Local Authority.  Hiyo ndiyo ungeanza nayo kama Councillor

Councillor  Libese  Herman:  Niko  nayo  kwa  memo  lakini  si  oral.   Local  Government  be  replaced  by.----   Kama  ile  ya

zamani  ichaguliwe  kama  hii,  na  kuwe  na  Chairman  ambae  anaweza  kuchaguliwa  na  watu  katika  District  nzima  si

Ma-Councillors.  Ma-Councillors wakimchagua hapo ndipo panatokea corruption.  Iwe District nzima ndiyo wanachagua. Kwa

miaka tano.

Local Authority ina mambo mengi.  District zengine zimewekwa tu na pato  la Local Authority limekuwa hapa sasa  kama Local

Native  Council,  watakuwa  area  hii  kama  wazee  wenye  wanaelewa  mambo  ya  Sabatia.   Kati  ya  hao   tunachagua  County

Council-

Com. Kavetsa  Adagala:  Ni ta kupa nafasi upange maoni yako kuhusu Local Authority, kwa sababu hii ni  ya  muhimu sana

kwa Katiba.  Sitaki useme kwa kusema tu nataka uketi ukiwa tayari utatwambia.

Com. Prof. Ahmed I. Salim: Na kama Councillor hatoi utumishi wa kutosha anaweza kutolewa?

Councillor Libese Herman:  Yeye na MP. Ni sawa wamechaguliwa.

Com. Kavetsa Adagala:  Atatolewa vipi?  Power of re-call. Mtamuitaje?  

Councillor Libese Herman:  Tunamuita kwa baraza ya Chief.  Kwa kuwa hata sasa  siwezi kwenda kwa Council nilete hiyo

motion sina nafasi, lakini tukiwa hapa nyumbani tunaweza kuungana watu mia au kadhaa.

Com. Kavetsa Adagala:  Councillor nataka ufikirie hiyo pia ni lazima iwe na percentage.   You need to think about  power  of

re-call.  When you come back tell us about that one.  Thank you very much Councillor.  Agesa Esemele.
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Agesa Esemele:  Thank you Commissioners.  My views are as follow.  State to provide free education to all citizens, promote

local industries, provisions of medical care, and basic human needs.

The Constitution should be sold in our bookshops, so that all the Kenyans can read and understand what the Constitution is.

The  President  should  be  given  allowances  and  not  a  salary.   We  have  a  body  to  consider  the  salary  of  the  MPs  and

Commissioners.   The  Commissioners  to  be  there  to  amend  the  Constitution  as  they  are  doing  now  when  need  arises.   The

changes in the Constitution should be reflected not to be drafted out of the Constitution in case of any reference to be made.

Com. Kavetsa  Adagala:  If there is a change it should not be  lost completely but be  kept  so  that  we  may  know  what  was

been amended.  Is that not so?

Agesa Esemele:  We have a permanent body to amend the changes.

Interjection: inaudible question.

Com. Prof. Ahmed I. Salim:  Who forms that body?  Wananchi, Parliament?

Agesa   Esemele:  I  was coming to that.   We have everything left to the Parliamentarians.   I  would suggest we have  another

body to monitor exactly.  A constitutional Office.

Mayors  and  Council  Chairmen  should  be  elected  directly  by  the  people.   We  need  another  body  in  the  Parliament  to  be

monitoring rather than having one body.  Everything goes to the Parliamentarians and they consider  themselves for anything that

they want to decide for themselves: not for other Kenyans who are suffering and have other problems.  That is the much I have.

Com. Kavetsa Adagala:  These Salary Commission You are calling it a body some people are calling it a Salary Commission.
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  I would have thought that you wanted it to be larger because it is not only the MPs salaries that are  exorbitant.   The other side

because of the teachers, and village elders.  You want it to be a whole body or just on this two things?  All around.   When you

make your presentation you should think of how it should be done.  Like the question Professor  was asking you is that;   would

you have wanted it by referendum or that is the people voting, or by Parliament voting?  Even if the CKRC were to stay there,

still it cannot pass  the amendment.   Okay the way the amendment gets passed  or  debated  is important.   Think about  it.   Kila

mtu anaweza kuandika memorandum ingine na kutuma kwa Tume.  Kwa week hii.  Asante sana.  

Nata  sasa  Zabeti  ako  hapa? Zabeti  uveho?  Nataka  kwambia  wakina  mama  hii  siku  ni  muhimu sana.  Lidigu  linu  ni  lidigu

likavaho  kandi  ku  mihika  mia  moja  gitsa  kali  mihika  hamsini,  ku  avakele  mtange  kuleka  isingu,  mutange  kuleka

kindiki  ni  lidigu  lilala  liong’ene,  mwikale  mikutsili  nukole  via  wali  ukole  kalunu  mgamba,  kigila  avandu  vakali

vihandikitsa abalinda abalola isa iduki nzie, na nutsitsa kuvetsa nukotitsa vwiyangu  bubwo,  vakele  muteva  nimuyanza

sande.  Zabeti and then JM – not written very well.  You have a right to give your views.

Com. Prof. Ahmed I. Salim:  Japheth Kinyosi.

Interjection:  long Silence.

Com. Adagala: Japhetha ave hayi, okay.  Yikala yaho ukuvolele ku mang’ana

Japheth Kinyosi:  Mimi  ni  muhubiri  wa  Jeshi  la  Wokovu.   Mimi  kama  muhubiri  naona  wahubiri  huleta  amani  kwa  nchi  na

wanatetea amani kwa hivo tunafanya kazi pamoja na Serikali na ikiwa hivyo tunataka Serikali itusaidie.  Kwa sababu tukitumwa

mahali tunapoteza wakati wetu wote tukijaribu kuleta amani mahali tuna hubiri.  Kawa hivo tunaomba Serikali itupe kitu kidogo.

  Sisi watu wa Jeshi  la Wokovu  We move with our families, after 60 years tuna retire tunaenda nyumbani bila chochote.

Interjection:

Com. Kavetsa  Adagala:   Sema kile unataka.   Kila shida lazime iwe na suluhisho kutoka kwako.   Hata kama  ninj  suluhisho
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siweizi sema wewe,  ndio utasema.  Utakuwa na courage na utatwambia vile unataka.   kwa sababu Serikali  imetuma  sisi  kwa

wewe.  It is very important what you say.

Japheth Kinyosi:  Wahubiri wapate makao.  Watoto wetu.  Tuna watoto wavulana  na wasichana na wazazi hupatia wavulana

tu shamba.   Wakati  mwingine msichana huyu anakosa  kuoleka na anaishi kwa shida.   Kwa  hivyo  ningependekeza  wasichana

wawe wanaridhi shamba.

Ya tatu ni corruption:  Naona kwa upande wa waaminifu kila moja ajaribu kuwa mwaminifu kwa kazi yake.  Asante sana Tume

nimefike hapo.

Com. Kavetsa  Adagala: Watu wanasema Kanisa nyingi.  Wewe unasema aje?   Dini Ni nyingi na zingine zinaabudu shetani?

(end of tape 1).

Japheth  Kinyosi:  Ningependa  kukiwezekana  ndini  zisiwe  nyingi.   Sababu  zikiwa  nyingi  ndiyo  corrupation  inapatikana,

wengine wanaabundu shetani.

Com. Kavetsa  Adagala:  Tutapunguza vipi.   Translator  please  Luyia  –  nakugehitsi  ndi  Makanisa  manyinyi  yaka  kosi?

Ipunguzwe kwa kuto sajiliwa tena.

Com. Prof. Ahmed I. Salim:  Umesema kwamba Serikali isaidie kwa kutoa kitu kidogo na kuwapa makao.  Sasa  tunavyo jua

kila  kanisa  ni  independent  financially.   Wa  Katoliki  wana  watu  wao  wanawalipa,  Serikali  haiwasaidii.   Hatuwezi  sema  ya

kwamba pia Salvation Army isaidie watu wao  kama Kanisa.   Maanake ni mara ya kwanza kusikia hivi.  Na  mukiitisha  pesa

zaidi wanasema nini?

Com. Kavetsa Adagala:  Eleza kinaga naga kwa sababu huyo ni Mwislamu hajui mambo ya Wakristo.   Watu wengine hata

wanasema kanisa zinafaa ziwe zinalipa ushuru kwa sababu zina pesa nyingi sana.  Eleza point yako.
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Com. Prof. Ahmed I. Salim:  Pia unajua Serikali ikianza kuwalipa watu wa Salvation Army.  Kanisa zingine nazo zitadai hivyo

hivyo tu  na Serikali itasema haina pesa ya kuwalipa watu wa kila Kanisa.

Com. Kavetsa Adagala:  Serikali itaanza kuwambia vile munafaa kuhubiri.  Hii ni kitu  unatakikana ufikirie.  Serikali  itakuwa

na uwezo wa kusema Kanisa ifanye hivi na kanisa iende hivi na muhubiri hivi.  Olipa  Kilidza.   Chukua  kiti.   Kuna  jamaa  wa

AAR hapa Officer wetu moja ni mgonjwa.

Olipa Kilidza:  Oni langu la kwanza ni maneno ya utawala:  Tunataka wawe wanachaguliwa na  wenyenji  kwa  sababu  hawa

ndiyo wanawajua.   Hatutaki wachaguliwe na office ya Serikali na Serikali inataka (osaiya).   Wenyenji  wanajua  vile  mtu  huyu

alizaliwa na mwenedo wake.  Na wachaguliwe kwa njia ya mulolongo.

Com. Kavetsa Adagala:  Nataka kujua hii mulolongo ni election ama  ni kusimama nyuma kabisa?

Olipa Kilidza:  Achaguliwe na mulolongo na wenyenji na wawe wamefika kidato cha nne.  Hao na Chief na Assistant Chief.

Magutu,   Wazee wa Vijiji wapewe  mushahara  kwa  sababu  hawa  ndiyo  wanafanya  kazi  nyingi,  na  ndio  wanajua  watu  wao

vizuri wapewe chini ya K.shs.3,000/=.   Ndiyo wajisikie vizuri kama wengine na wasiwe walevi na wawe na masomo kidogo.

Kiwango cha masomo kiwe ni darasa la nane.

Watawala wapewe uhamisho kutoka kwa location moja na kupelekwa ingine hata  Assistant  Chief.   Wawe  kama  Ma-officer

wengine wa Serikali  wasikufe pale.

Com. Kavetsa  Adagala:  Ngoja  kidogo mama.  Kama mtu amepigiwa kura ana watu wame mpigia kura  huwezi  kutoa  mtu

hapa umpeleke Mbale;  kwa sababu wale hawajapigiwa kura.  Lakini  kwa  sasa  vile  wanaandikwa  kazi  by  appointment  kama

DC, na DO ndiyo wanawenza kuwa transferred. Huwezi kusema wapigiwe kura halafu wawe transferred.   Watu wa kupigiwa
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kura ni tofauti.  Wale wanaandikwa kazi wanaweza kupigwa transfer.

Olipa Kilidza:  Maneno ya mashamba wazee wachaguliwe wakusimamia mashamba.  Watawala  wasiingilie  kazi  hii.   Wazee

wa kila kijiji wanajua maneno ya mashamba yao.  

Mama na Baba:  wazee wanasubua wamama.  Mzee anaweza tajirika pamoja na bibi yake na baadaye anafukuza bibi anapata

(kuli pendwa). Hapo ningetaka kukiwezekana hiyo mali iwe inagawanywa kati kati hata na watoto.

Mtu akiua mwingine awe ana nyongwa akufe kama mwenye aliua. Kwa hivi Sasa  mtu akiua mwingine anapelekwa njela mwezi

moja anahongana halafu kesho anarudi kwa  mtaa.   Mwizi  akipatikana  auliwe  kwa  sababu  ndiyo  wanaleta  umasikini  mwingi

kwa Kenya yetu.  Akiwa wa ng’ombe  auliwe pale pale tu.

Pombe  haramu:   Mtu  akipatikana  akikunyua  pombe  haramu  ashikwe  na  aende  jela  bila  kupelekwa  Polisi  kwa  sababu

atahongana kule  kwa Police na atarundi.  Muuzaji na munywaji wote ni wabaya.

Watoto mayatima wawe wanasomeshwa na serikali primary masomo iwe ya bure.  Kidato  cha kwanza kwenda mbele  serikali

iwafikirie.  Zamani mtu angeweza kusaidia lakini kwa hivi leo karo ni ya juu sana.

Kazi:  Mtu asiwachishwe kazi kabla ya miaka 60, kwa sababu pengine hajamaliza kusomesha watoto  wake.   Ni hayo tu maoni

yangu.

Com.  Kavetsa  Adagala:  Sasa  mama  kila  mtu  nataka  aelewe.   Serikali  kupitia  Bunge  wametuma  Tume  kuuliza  wananchi

maoni yao.   Haitoshe mtu kusema Serikali ifikiriye haya.   Sehemu hii tuko???  ….  Serikali  inataka  kujua  watu  wanataka  nini.

Kama kwa mayatima mama ungetaka Serikali ifanye nini?

Olipa Kilidza:  Tungetaka hao watoto wasomeshwe, kwa sababu wakiachwa hivo watakuwa wezi.
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Com. Prof.  Ahmed I.  Salim: Mama, yatima pia huwa ni mtu pia ana shida zingine.  Yatima ni maskini ama  mtu  anashida  ya

makao lakini wewe umesema ya kwamba inatosha kumpa elimu.

Olipa Kilidza:  Hapo si kuandika lakini kunatakikana hata makao wapewe.

Com. Prof. Ahmed I. Salim:  Ndio mwenzangu akakueleza wewe na wote walioko hapa.   Ukija uwe na mapendekezo wazi

na kamili kabisa, juu ya sulihisho ya shida yoyote.  Kwa hivyo kwa upande wa mayatima ungependa wapewe elimu, na kukiwa

na haja wapewe makao na kusaidiwa kwa njia ingine yeyote.   Waona sasa  mimi nimetia maneno katika  mdomo  wako,  na  ni

wewe unatoa maoni. Hatutaki kuwasukuma sana.

Com. Kavetsa Adagala:  Hatutakiwi kuwasukuma sana, lakini tukipata vitu half utaenda na hiyo na itakuwa ni mbaya.   Wewe

kwanza  una  maoni  nyingi  sana  Olipa  wewe  ni  kiongozi  miaka  mingi.   Una  maoni  nyingi  umekuwa  kiongozi  wa  kina  mama.

Usiwache hivi usiseme vitu za  juu  juu;  hii  ni  Katiba  yenye  inaweza  kubadilisha  maisha  kabisa.   Katiba  inaweza  kufanya  hao

mayatima maisha yao ibadilike kabisa.  Sasa tuende kwa kina mama ni vitu vya nyumbani kama hiyo mali.  Unataka igawe vipi?

Olipa Kilidza: Nataka Bwana akifukuza bibi na ana watoto nawametengeneza mali pamoja.

Com.Kavetsa  Adagala: Najua,  kwa njia gani hakuna si.   Utatwambia ni wakina  nani.   Nakwambia  hii  ni  kitu  muhimu sana

wewe una maarifa mengi sana na utatusaidia hapa; hasa upande wa wanawake na wanaume kwa nyumba unataka nani akae?  

Olipa  Kilidza:   Watu  wa  ukoo  wakae.   Kwa  sababu  ule  msichana  ataenda  kwao  bure  na  ataacha  watoto  na  ateanda

kusumbuka huko.

Com. Kavetsa Adagala:  Kina mama na kina baba wengine wamesema mali iandikwe mwanzo kwa jina la baba  na mama na

watot;  ndio ikiwa kwa hiyo orodha ya Title deed  hiyo pia ni owner.   Kwanza  Wamasai  ndiyo  wamelalamika.  Baba  anaenda

anauza shamba mama hajui.  Anamuletea nguo.  Mama anawaza huyu mtu hajauza ng’ombe anapata  wapi pesa.   Hii mambo si
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ya leo ama kesho ni ya zaidi ya miaka hamsini.

Olipa Kilidza: Niliandika hiyo machache kwa sababu niliambiwa ni dakika mbili mpeke yake.

Com. Kavetsa Adagala:  Si hiyo, ni suluhisho.  Fikiria kabila hujakuja hapa soma juu juu.  Sisi wote ni Wakenya kwa hivyo

nawaomba mtumie muda wenyu vizuri.  Asante sana mama. Nataka problem na proposal.

Hannington Chweya: I will only highlight the views of CPDA. A student organization ------  Development Agency.

Executive Powers:   We do not have laws that can impeach the Executive, we therefore suggest that a law should  be  enacted

that can impeach the President, Vice President, Ministers and others in the Executive powers.

We will also like a Constitution that respects human rights.  An open Government, transparent and accountable to the people.

On the Supremacy of the Constitution, there are  those  primary  laws  and  we  propose  that  before  those  laws  are  passed  the

public should be allowed to debate on those issues.  We propose that 65% votes by the Parliament be retained and referendum

should be done on issues like Bill of Rights, Presidential terms, citizenship, electing and approval of the President.

We would like the retention of 5% by the Parliament unless for the cases  where the referendum has been done on the Bill off

Rights, Presidential Term, Transition of Governance, Political System, Citizenship and the removal of the President.

Citizenship:  CPDA has noted that women have not been given their rights by the current Constitution, where they can transfer

citizenship to their children or  spouses.   We propose  direct  citizenship to any child born of a Kenyan parent.   Dual citizenship

because of intermarriages.  Passport to be issued as a right.

Political Parties:  We have also noted that there are no clear provisions to control the functions of political parties in Kenya.  We
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propose  that Parties  that do not garner more than 4 seats  in any given election cease  to  exist  in  the  next  election.   We  want

parties that have a national representation and have dual membership.  Funds to be given to all political parties.  Money to come

from the  national  Budget  for  the  various  registered  National  Parties.   There  should  be  a  maximum  expenditure  per  every

candidate.  Maximum and minimum expenditure.

Candidates  to the Parlimentary election should disclose their wealth publicly, and parties  should  be  given  equal  access  to  the

media.

Governance: We have also noted that women have been marginalized plus the vulnerable groups.   Vulnerable  groups  include

people  of  various  physical  disability/people  with  special  abilities.   We  therefore  propose  that  a  system  should  be  designed

where women will play a big role in the management of Public Affairs and resources.

We also propose that KACA be entrenched in the Constitution and be given power  to prosecute,  summon and investigate any

other  corrupt  case.   We  assure  that  citizens  it  is  open  and  accountable.   The  Judicial  members  to  be  responsible  of  any

decisions they make in court.  We also propose that the office of Auditor General to remain as the financial watchdog.

Legislature:  we also propose  that  an  affirmative  action  should  be  adopted  whereby  35%  of  the  Parliamentary  seats  will  be

reserved for women.  Members of Parliament  this  be  a  full  time  job.   Public  to  discuss  any  issue  before  a  Bill  is  passed  to

become  a  law.   On  Judiciary  we  should  have  a  Supreme  Court  to  be  the  highest  with  9  Judges  sitting  together.   We  also

propose a Permanent Constitutional Court.

Any accused person to have legal aid whether it is a capital  offence or  not.   Criminal  and  Civil  cases  to  be  done  away  with

within six months from the time the case is taken to court.  We also propose that the Kadhis to be able to handle both Civil and

Criminal cases.

Social, cultural and economic rights we notice that this should be a fundamental right and we have noted that it should go into
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the Constitution particularly those that have to do with treatment of all Kenyans.   We suggest that anybody who infects another

with Aids should mean an abuse to the right of life.  A law be enacted to protect  early and forced marriages and ability to own

properties anywhere in Kenya.  We also propose  enactments of laws that outlaw widow inheritance and early marriages.   We

also propose establishment of a Commission a Gender Commission that protect the rights of vulnerable groups.

Land and property  rights:   We  have  noted  that,  section  82.2  part  4  should  be  deleted  for  it  does  not  coincide  with  Kenya

Succession Act, and that a spouse approval should be needed in case of the disposal of land.

We should have a Constitutional provision to the establishment of a Programme called Alternative Leadership Programme.  This

is a community based project that empowers citizens to conduct  their own affairs by forming neighborhood assemblies or  what

we call in our NGO,  Parliament.

Com. Kavetsa Adagala:  I would like to ask you a couple of questions. You have said referendum on so many issues and you

have 65%  on  any  others.   You  have  used  what  we  call  buzz  words.  Transparency.  Accountable,  we  do  not  know  what  it

means.  I hope it is in your memorandum what that means.   If it is not you need to tell us,  because  nowadays anybody tells us

that  and  we  don’t  know  what  it  means?   Even  you  find  someone  who  is  corrupt  saying  you  need  to  be  accountable  and

transparent.

I want to ask you this question, which has come out in our hearings.  The Muslims and the Kadhis,  DOs and Religious matters

and also cultural matters and also matters on personal  law.  Is  there not a vacuum for other  people?   For  instance  in  cultural

matters is there someone who should be able to deal  with those matters.   The  Luo  said  they  want  their  Chief  Ker.   We  are

wondering  should  other  people  have  this  advantage  which  the  Muslims  have.  Christians  who  deal  with  their  matters?   It  is

something you should think about.  It is very easy to say this or that but it is an advantage that Muslims have.   So  think about  it

and see what you can do.

Disposal of land or  property  this is under Gender Commission.  You know women  are  also  becoming  properties.   Should  a

husband also have a say in the disposal of land or property that is owned by a woman?
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Hannington Chweya:  All the parties should have a say when it comes to the disposal of the property.

Com. Kavetsa Adagala:  What should be the composition of the Gender Commission?

Hannington Chweya:  Composition for both women and men.  Women 45%.

Com. Kavetsa Adagala:  You have given a couple of percentages,  which are  not based  on anything.  You have said 35% in

Bunge.  Where do you get 35%?  You have said 45% women in the Gender Commission what is the reason behind it?

Hannington Chweya:  The women form a great number in registration and even when it comes to voting.

Com. Kavetsa Adagala:  Then you are  taking away women strength.   It  should be 52%.   This 45% will be  asked  what is it

based  on.  45% of women voters  and they are  much more.   More  than 60%.   What do you  base  your  number  on?   45%  in

Bunge what is it based on?

Hannington Chweya:  Women representation.  That is the way you have to consider it.

Com. Kavetsa Adagala:  You need to say 1/3 because it is an affirmative action.   52% because  it represents  the population.

You need to have figures based on something, and I think you can do well on that.  Your organization can handle that.

Com. Prof.  Ahmed I.  Salim:  You said something about  citizenship and you are  recommending Dual Citizenship.  Are  there

any conditions attached to that or  whoever wants Dual Citizenship can get it?  For  the Children, or  those who are  married to

foreigners?

Something about  the Kadhis Court.   You  say  Kadhi’s  Court  should  be  able  to  tackle  not  only  civil  cases  but  also  Criminal

23



Cases.   What  Criminal  cases  do  you  have  in  mind  for  Kadhi’s  Court?   We  have  like  assaults  and  robbery  and  any  other,

corruption and should kadhi’s conduct those cases according to the sheria or according to the civil court?

Haniington Chweya: According to the Civil court and not according to the Sheria.

Com.  Kavetsa  Adagala:   Thank  you,  please  register  yourself  and  clarify  some  of  those  issues,  and  put  them  in  your

memorandum for the Commission.  Francis.

Francis Lugano: I  will first comment about  the preamble of the Kenyan Constitution and I propose  that we seriously need a

preamble in our Constitution,  because  as  for  now  we  do  not  have  one.   In  that  preamble  I  still  propose  that  the  people  of

Kenya should be Supreme.

I am basing this argument on successful democracy in the world like Switzerland, S.Africa,  U.S.A.  and even Germany, where

the people are the Supreme in the Constitution.  The prosperity of the people of Kenya should be enshrined in the Constitution.

 That is social, political and economic aspirations of the Kenyans should be addressed.

Secondly,  I  want  to  comment  on  Structure  and  Systems  of  Government.   We  should  retain  the  Presidential  System  of

Government,  but  then  the  Presidential  Executive  powers  should  be  limited.   The  Constitution  should  strengthen  the

independence of such democratic  institutions as  the Judiciary and Parliament and widen their role in public policy creation and

implementation.  The Presidency and Parliament should have checks and balances.

Rights  of  Vulnerable  groups:   I  propose  here  that  or  the  chances  of  nomination  to  Parliament  and  the  Councils  should  be

reserved for women and people with disabilities.  This people should be of good repute.  Women should be nominated because

as per now, the political field is dominated by men.  As per  now Parliament and Local Authorities are  dominated by men, yet

women constitute 52% of the Kenyan population.
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Citizenship:  Kenyans should carry a National Identity Card  or  a passport  as  evidence of citizenship.  The procedure  and time

taken to acquire any of  the  two  documents  should  be  clearly  stipulated  in  the  Constitution  to  avoid  unnecessary  delays  and

frustration of Kenyan citizens.  I recommend a minimum of two weeks and a maximum of four weeks.

Many Kenyan citizens have been locked out of voter’s registration because  of the simple reason that they do not have ID’s or

passports  as  a  form  of  identity.   The  new  Constitution  should  seriously  address  this  issues  because  it  is  like  in  the  past  the

Government has been accusing itself when people do not turn out to register as voters.

Judiciary:  Kenyans should have a Constitutional right to  Legal  Aid.   I  mean  that  there  are  some  vulnerable  members  of  the

society who may not be able to pursue Justice because.

Interjection:  Give your proposals.

Francis Lugano:  So I propose that the Constitution should have a provision for Legal Aid for vulnerable groups.

Basic  Rights:   The  Constitution  should  provide  free  and  compulsory  education  in  primary  school  level  and  gradually  to

secondary level.  The Constitution is only meaningful and practical  to an educated lot.   We shall not have a Constitution that is

supposed to be followed by people who are not educated, like we have had the problem since 1963.

Parliament should be empowered to establish a strong Parliamentary Committee to provide  check  and  balances  to  the  entire

ministry of education and participate in policy formulation to avoid short comings like subjects  being scrapped  haphazardly; like

in the recent times we note that computer education was scrapped;  only to be  revoked later which did not augur well with the

people.   I  am therefore saying that the Constitution should  provide  for  National  debate.   National  debate  should  be  initiated

when important education issues are to be addressed before a policy is formulated on the same.

Political parties:  The number of political parties should be limited to 5.  The current merger and alliances.
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Interjection:

Com.  Prof. Ahmed I. Salim: Say at least 5 atmost how many 10, 20?

Francis Lugano:  At most 8 because the recent merger.

Com. Kavetsa Adagala: State how it should be done by merger or say?

Francis Lugano: I  am proposing that they should be fewer because  the  mergers  shows  that  Kenyans  want  fewer.   Political

parties should be financed by the state.  They should be financed from public funds because they represent the people issues.

The Registrar of Societies should lay a pivotal role to determine which party should be financed.  To do censorship.

The relationship between the State and political parties should be cordial because after all they represent the peoples interest.  

The Legislature:  MPs should organize brainstorming sessions with their constituents at least  after six months.  It  is through such

forums  that  an  opportunity  for  the  people  to  assess  the  performance  of  their  MP  will  be  determined,  and  the  recalling  of

non-performing MPs will come up in such forums by a way of passing a vote of no confidence.

Com. Kavetsa Adagala:  Your time is up because  you have decided to read.   But you have covered everything.  You want

free education and compulsory and whom will it be compelling?

Francis Lugano:  It will be  compelling a Kenyan child to go to school.

Com. Kavetsa  Adagala.  The Kenyan child does  not want to go to school.   Live  alone  the  Kenyan  child  the  Sabatia  child

does not like to go school why?
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Francis Lugano: I have already said that the Constitution that we are making now will only be realistic when the Kenyans.

Interjection:

Com. Kavetsa Adagala: I know that what you said.  I  am talking about  compelling.  I  am asking you because  in Masai  land,

the parents  have to be  compelled to send the child to school.   In Sabatia.   If it  is  free  will  people  go  to  school?  Do  Sabatia

parents take their children out of school.

Francis Lugano: It will be compelling the Sabatia Parents.

Com. Kavetsa Adagala: You have said that it will be free.  This is very important.  Each place in Kenya is different.   Who will

be compelled in Sabatia?

Francis Lugano:  Those who are not willing to take their children to school

Com. Kavetsa  Adagala:  It  would be free you have proposed.   Why would parents  be  compelled  to  take  their  children  to

school?  I am trying to ask this place (Luyia – avivuli vamanya lisoma ni kindu, avana vamanya lisoma ni kindu?

Francis Lugano:  In the past because of increasing rate of unemployment.

Com.  Kavetsa  Adagala: Luyia  –  Niva  isukulu  ifisi  yivula  building  fund  ivula,  all  these  things.   Is  there  any  parent  in

Sabatia who will not take his/her child to school.?  Is there any child in Sabatia who will not  go to school?  You need to reflect

this, do not put yourself in the situation of the Turkana and Masai.   Thank  you,  you have done very well.  Mugambi. (end of

tape 2 A).

Zebedee Mugambi:  My suggestions are.  We need free education.   When we talk of free education the Government should
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accept from class one up to eight, and the Parliament should allocate money for that.  

Secondary schools.  We have National schools,  Provincial schools,  and District schools.   Let us have minimal school fees,  the

school fees is very  high.   National  schools  we  should  charge  less  than  K.shs.  10,000/=  so  that  those  who  pass  very  highly

should be able to join those schools.   We have a big problem in Sabatia  Division, because  they get very high marks  but  they

cannot join these National schools because of high school fees.

Let  us  have  fewer  universities.  We  take  our  students  to  the  university  that  they  may  in  turn  be  employed.   After  university

education they  should  get  jobs  not  for  formality.  Vice  Chancellors  of  the  universities  should  be  appointed  by  the  Education

Board not by the President and the Chancellors.

Agriculture:  We have food problem. We need to  have  zones,  coral  zones  and  negative  coral  zones  the  Government  should

make sure that the prices of farm inputs are low and output should be very high.  For example seed and fertilizer and labour.

Industries:  We have unfavorable balance of trade  in our country and the reason is we are  producing low quality commodities.

The Government should make sure that the Industries produce high quality  commodities which can attract foreign countries.

Discipline:  In this country we have no discipline because  we have this law that the president  should  be  above  the  law.   This

should be scrapped immediately so that those who make mistakes like corruption should be punished.  We have indiscipline in

the country because the President is above the laws.

Form  of  Government:   We  need  the  President,  Vice  President,  (not  clear).   The  Judiciary  should  be  independent  and  the

Attorney General should be appointed by the Parliamentarians.  Thank you.

Com. Kavetsa Adagala:  Tell us how the President should become President and how the VP should become VP?

28



Zebedee Mugambe:  President should be elected by the electorate and the Vice President be appointed by the President.

Com. Kavetsa Adagala: Status quo. You have given a good reason for your wanting no one to be  above the law.  Nobody

has ever told us that.   That for discipline.  That is a very original contribution.  Now university the Vice Chancellor should  be

appointed by the Education Board.  Who should appoint the Education Board?

Zebedee Mugambe:  We have the composition of the Education Board, the Minister.  The Minister of Education I propose.

Com. Kavetsa Adagala: That mean you are putting the universities under the Ministries because  you know they are  not,  they

are semi autonomous?  The Chancellor where should he come from?  The position held by the Head of State in the university?

Zebedee Mugambe:  From the lecturers of the university. Consult the rest of the Universities.

Com. Kavetsa  Adagala: We are  not in the  same------.   We  are  saying  fewer  universities  for  employment.   I  want  you  to

understand the power  of the Constitution.  If the Constitution wanted fewer universities to be  there they will be  fewer.   If  the

Constitution want more jobs to be  there they will be  there.   Therefore you are  limiting the power  of the Constitution by saying

fewer universities because  we have few jobs.   The  Constitution  can  make  3  million  jobs.   It  is  a  very  powerful  instrument.  

Allocated money for school or when we talk about free education where is the money going to come from? And where will the

treasury get the money.  In the end you know it is we giving the tax.   Some people  think it is like 1963  when we used to get

loans and grants and we are paying now.

Com.Prof. Ahmed I. Salim:  Sasa we call upon Azinam Aziwa, you are an observer.  David Wamuyunzu.

David Wamuyunzu:  I  have a  written  memorandum  but  I  will  just  come  up  with  the  highlights.   I  am  a  Chief  Executive  of

NGO.  What we are interested with here in Sabatia  is the quality of the document that you people  will come up with, not how

fast  we  should  come  up  with  that  document.   We  are  interested  with  a  qualitative  document,  which  we  are  calling  the
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Constitution of Kenya.

Devolution of power.  Powers to be decentralized, be taken to the district where we will have Mayors and Deputies.  

Com. Kavetsa Adagala:  Decentralization is different from the devolution?  If you start talking about one concept do not go to

the other one.  If you are talking on devolution talk on devolution for clarity.

David Wamuyunzu: I  want the powers  to be  taken to the District,  and the Districts be  headed by the Mayors  and Deputies

and  they  should  be  elected  directly  by  the  people;  and  they  should  be  qualified  people  with  a  minimum  qualification  of  a

diploma.  

Councillors should have a minimum qualification. They should be forth formers to make sure that they do understand and have a

grass root of their own.

The Provincial Administration should be scrapped.   Should be done away with because  their roles can be given to the elected

members and their staff, the Councillors.

The Presidential  and Parliamentary candidates.   I  am suggesting that for  anybody  to  vie  for  this  seat  should  have  a  minimum

qualification of a degree and should have served in the public service for at  least  10 years.   He should be married with a stable

family and be morally upright. Members of Parliament should have a minimum qualification of form four.

There should be a post  of a President.   We do not need a Vice President  because  the President  is  in  charge  of  security  and

defense and should be ceremonial and the Head of State.   Then  we  will  have  a  Prime  Minister  and  his  Deputy.   The  Prime

Minister and Deputy will be the Head of Government, will play all other functions other than security and defense.

They should be elected,  the President,  Prime Minister,  and  Deputy  Prime  Minister  should  be  elected  directly  from  the  grass
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root, they should not be MPs.   Term of service for those 3 posts should be put up as five year term.

The Presidential  and Prime Minister seats  should be rotated.   What I mean is once Central  Province has  had  a  President  we

should not have a President  from Central  Province again and the same should happen to Rift valley.  Other  Provinces  should

have a share.

For political parties to participate in elections they should have been in existence for at least  five years.   This is to prevent many

many parties coming up when we are having an election.

The appointments,  creation of offices and appointment of people  to  those  offices  should  not  be  left  to  the  President  and  the

Prime Minister alone.  There should be a kind of a Committee, which will be vetted by the Parliament and of course sanctioned

by the President.

Pensioners.  There should be a provision in the Constitution.  For  somebody to retire he should retire with all his benefits.   By

the time he is living the office he should go with his cheque.  That should come under the Bill of Rights.

Education.  There should be a free education for all.  Thank you very much.

Interjection: Inaudible question.

David Wamuyunzu:  We will go by elimination.  By method of elimination.  Once you have participated  you  are  eliminated.

Like in this case of Rift Valley and Central Province should not be included.

Com. Prof. Ahmed I. Salim:  Before you eliminate you must have somebody there who decides  which Province should come

first?

David Wamuyunzu:  Anybody should come from those other Provinces, competitive. 
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Com. Kavetsa Adagala:  We are in the E. African region our leaders interact.  You are proposing we have a President.   How

will he interact  with this other  in the region, in COMESA,  because  if you have a Ceremonial President  he  will  not  be  able  to

interact with the others?  Or how should he interact with others? 

David Wamuyunzu: It  depends  with the kind of activities,  functions.   I  have  said  we  will  have  a  Head  of  Government  and

State.  Depending on what is at hand either the Head of Government can go or can do it.

Com. Kavetsa Adagala:  Thank you.  Ayondi Ayondi.

Ayondi Ayondi:  Yangu ni haya mamlaka ya Raisi yapungunzwe asiwe ndiye Mkuu wa Majeshi, ama juu ya mamlaka yani mtu

ambaye hawezi kushitakwa.  Awe amechaguliwa kutoka sehemu ya uwakilishi Bungeni na awe  ame  chaguliwa  na  asilimia  25

kutoka kwa mikoa mitano.  Awe na miaka 35 hadi 65.   Ahudumu  kwa  kipindi  cha  miaka  mitatu  na  akihudumu  kwa  vipindi

viwili arudi nyumbani.  Awe mtu wa dini awe na mke na watoto.   Asiwe mfisadi.  Awe mtu ambae anaweza kujibu mswaada

katika Bunge.

Napendekenza  Serikali  iwe  na  wizara  16   pekee  yake  bunge  na  liwe  ya  nguvu  za  kuchagua  watu  kama  Attorney  General,

Permanent  Secretary,  Solicitor  General,  Speaker  na  wakuu  wa  utumishi  wa  umma.   Wabunge  wa  wakilishe  watu  wao.

Mishahara yao isiwe ni kubwa na mzugu mkubwa kwa Serikali.  Iwe na kiwango thabiti.

Interjection: inaudible question.

Ayondi  Ayondi:  Awakilishe  watu  wake  kutoka  nyumbani.   Mbunge  ahudumu  kwa  miaka  mitatu  na  kama  hatakuwa

anatosheleza mahitaji ya watu wake ama kuwakilisha watu wake kisawa sawa anaweza  kupigiwa kura ya kutokuwa ni imani hii

ikiwa ni katika mikutano ya hadhara.
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Vijana wawakilishwe Bungeni  kwa asilimia 40.  Wanawake asilimia 20. 

Haki za Raia.  Masomo kuanzia nursery hadi form four yawe ya bure.  Matibabu na vyakula.  Kusiwe na usawa wa wanawake

na wanaume kikazi.

Com. Prof. Ahmed I. Salim: Ikiwa kuna kazi ndiyo, mwanamume na mwanamke wa apply wakitaka kumpa kazi mwanamke

anyimwe apewe mwanamume? 

Ayondi Ayondi: Kuna kazi zingine ambazo wanawake wanaweza kufanya, na zingine hawawezi kufanya.  Tuseme kukiwa na

usawa kunaweza fika pahali mwanamke ana apply kazi yenye hawezi.  

Com. Prof. Ahmed I. Salim: Kama zipi?

Ayondi Ayondi: Za kuchimba kaburi kwa mfano mwanamke hawezi unaona.

Com. Prof.  Ahmed I.  Salim:  Sasa  ungependa  Katiba  iweke  list  ya  kazi  za  wanawake  zile  wanaweza  kufanya.   Unaweza

kutusaidia na list kama hiyo.

Com. Kavetsa Adagala: Lazima utuletee kwa sababu kitu kinaitwa Katiba kile inasimamia zaidi ni usawa.  Kama unataka kitu

kisiwe  sawa  lazima  uwe  na  sababu  kubwa  sana.   Ni  isiwe  ya  maumbile.   Kusiwe  ni  kwa  sababu  ulizaliwa  wewe  ukiwa

mwanamume na mimi mwanamke.  Uwe na sababu kubwa sana.

Ayondi Ayondi: Haki za raia, kusiwe  na hukumu ya kifo na detention without trial.

Administration: watu wachaguwe Chief, Assistant Chief  wakitumia kura ya mlolongo kusiwe na DO,  na PC kwa sababu kazi

yao haionekani.
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Local Authority:  Mayor na Councillor wachaguliwe moja kwa moja na raia.   Wa hudumu  kwa  vipindi  via  miaka  tatu  na  pia

kama hawahudumii watu vizuri waondolewe kwa mikutano ya hadhara.  diwani na Mayor wawe watu wa darasa  la nane  hadi

kidato cha nne.

Uraia.   Raia wa Kenya awe amezaliwa, kuzaliwa, kuolewa ama kujiandikisha.  Na  kila  raia  awe  na  kitabulisho  ili  kuonyesha

yeye ni raia wa Kenya.

Ardhi:  Kila Mkenya awe na ardhi ya acre mbili na kusiwe na mtu ana zaidi ya acre ishirini.

Vyama vya upinzani.  Viwe vitatu, yani cha Serikali kimoja za upinzani viwili.

Com. Kavetsa Adagala:  Muda si wangu na na unaona vile watu wamejaa asante sana.  Janan Chanzu.

Janan Chanzu:  Naanza na Serikali kuu.  President atakuwa akichaguliwa na asiwe na mamlaka nyingi kama alivyo saa hii.

Interjection:

Com.  Kavetsa  Adagala:  Kamati  ya  Sabati  tumemuuliza  mtafsiri  mara  kadhaa.   Kila  mtu  anazungumza  kwa  Kingereza  na

Kiswahili.  Hiyo inamaanisha Kimaragoli si lugha na si lugha ya Katiba na haitatunzwa na Katiba.   Tunataka watu wazungumze

kwa ile lugha wanaweza.

Luyia – Ulogoli  lube  ligali  lumoloma dave?  Umolome  lundiki?  Uleke  lulogoli?  Yaani  Logoli  lwa  valibola,  ulitsi  ulitsi

lwa Bamasai vaboola  ulumoloma lwabo  luvikwi   mu  Katiba  kuli  Lumoloma  kandi  vaandi  vavola  Batrukana  vavoola,

Bakikuyu  vaboola,  Ulogoli  lulakaviki  mu  Katiba  dave,  kigira  mumoloma  dave.   Vandu  batsa  yaha  vahandala  nu

Lusungu kali nu Luswahili, Ulogoli lutsi hayi?

Endelea Mzee kwa ile lugha inakufaa.

Janan Chanzu: Mamlaka ya President  ipukunguzwe na tuwe na Prime Minister na atakuwa akiendeleza maendeleo.   He  will
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be planning what so ever to be done in the country.

MPs  wenye  kuteuliwa  kwa  Parliament.   Wawe  wakichaguliwa  na  kama  hawawezi  kutimiza  mahitaji  yetu  tutakaa  tuseme

hatuwataki.

Court ziwe independent zisiwe katika office ya President.  Attorney General awe akilinda Court na ziwe independent.

Education:  Watu wawe wanasoma mpaka form six, kutoka hapo wale wenye wataendelea university waendelee.   Walimu wa

nursery wawe wakilipwa na Serikali.

Landless:   Wale  watu  wana  mashamba  kubwa  katika  Kenya  hii.   Serikali  ichukuwe  na  igawanyiwe  wale  ambao  hawana

shamba.  Mimi mwenyewe nimetembea huko Rift Valley watu wana mashamba mkubwa na ingine inakaa bure tu, na hapo kuna

watu wenye hawana hata nusu ya acre.

Kitu kingine ni security watu wawe na free association, free movement, wawe free tuseme kama mtu  amekosa,  Serikali ikitaka

kunishika walete warrant nyumbani, niwe nikijua nitaenda kortini; si kwenda ovyo ovyo walete ndiyo mimi mwenyewe ni weke

sahihi.  Nimefika hapo.

Com. Kavetsa Adagala: Katiba inathamini haki yako uzungumze kwa lugha yenye unawenza.  Usiende kwa mambo ngumu hii

ni mambo  ya  roho  yako.   Luyia  –  Mang’ana  ku  mwoyo  gugwo,  omolome  kuli  wemolomela  Katiba  ive  ndio  kuli  ive

mwene  lumanya  wimolomela  umolome  ndio  ku  Katiba.   Hamba wihanditsi  yaha  ndinangwa.   Abdalla  Ismael  aveho?

Abdalla  uveho?  Machanga  aveho,  yee  uhugiri  kabisa  wenya  umolome?  Okay,  ukoli  bulayi.   Titus  Amega  aveho?

Nuhandika ilita lilio nutsia kuvita.   Hii siku ukija ukae umalinze.  Hassah Mambuya,  yee  hamba  umolomeku  noho  uveye

observer?

Hassah Mambuya (Luyia)
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Lita ni Hassah A. Mambuya, Chief - Busali West Location

Ndamoloma ku mang’ana kigira bwamihi – Assistant chief

Translator: Nitaongea juu ya Provincial Administration.

Hassah Mambuya: Lwa katiba yokutanga yalombwa.  Vachief vali ni role yu ku-playa

Translator: When the first Constitution was put in place.  Chiefs had a role to play.

Hassah  Mambuya:  Now  lwa  mang’ana  katsiyi  mu  Parliament.  Ni  va-reppeal  the  Chief’s  authority.  Some  of  the

functions of the Chief were thrown away.(laughter)

Translator:  When the Chief’s Act was reviewed some of the functions of the Chief were thrown away.

Hassah Mambuya: Now sasa chekoleka kalunu bachief vaveho kalunu, they are almost powerless.

Translator:  The current chiefs are now powerless.

Hassah  Mambuya:  Kigira  malako  ka  vahevwa  mu  Constitution  yokutanga  gaba  repealed  malelo  vaveho  vutswa

tsiroles tsiatsia hasi sana noho tsiatulitswaho.

Translator:  They became powerless when the Chief’s Act was repealed.

Hassah  Mambuya: Kuvwakabele  bulayi  niva  vachief  silikali  yenya  vachief  vatsitsakilili  kuvaho  kwilane  ku  Original

Chief Authority Act Cap. 128

Translator:  The Chief’s Act should be reinstated if they are to be effective in their duties.

Hassah Mambuya: Na vachief venavo vachagulwi butswa kuli vachagulwa kalunu na silikali

Translator : The Chiefs should be appointed by the Government.
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Hassah  Mambuya:  Nivakachagulwa  na  silikali,  vaduka  kandi  nivakahevwa  vunyali  ma  valala  mu  bagwi  vakata,

vagwa  vahalifu,  ma  vakola  vindu  vitamanu  na  kigira  isaa  yindi  valala  kuvo  vave  na  Godfathers,  silikali  inyola

vudinyu kuva-disciplina.

Translator:   Some of the Chiefs after being appointed misuse their authority, and at  the same time they do not perform  their

duties properly because they have their god godfathers.

Hassah  Mambuya:   So  my  proposal  is  that  vandu  yava  ndi  disciplinary  measures  tsiavo  tsigulukitsi  ku  wandu

vavamiha.  Yaani  mbola  ndi  kuli  inzi  chief  Mambuya  –vandu  valangwi  vavole  ndinangwa  nda  kuvadama  shinyala

kutsitsakilila kwamiha dave.

Translator:  People themselves should decide if I have failed in my duties as a Chief.

Hassah Mambuya: Basi lwavavititsi ndi na silikali Ivuguli action

Translator:  Then the Government should take action if they have no confidence with my role as a Chief.

Hassah  Mambuya:  Mbola  ndio  kigira  tsisitepu  tsiliho  tsiukudisciplina  avachief,  tsiduka  havundu  ku  DO  noho

tsikwamila hinaho noho ku DC, noho ku PS noho ku Public Service Commission, sikira kindu  cha mboye  one  having  a

Godfather.

Translator: The current disciplinary measures in place are not effective because of the corruption.

Hassah  Mambuya:  So  mang’ana  kinogo  katsia  ndio  kandi  kuvandu  bachagulwa  na  vandu  kuli  balangwa

vacouncillor.   Councillor  nadami  kivala  vandu  valangwi  vandu  vamuchagula  lwavavoye  ndi  mundu  huyu  atsi  yengo

atsi yengo hundi achagulwi.

Translator:  The same should happen to Councillors who are  not performing they could be re-called by people  who elected

them.

Hassah Mambuya: Similarly MPs
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Translator:  Kandi MPs.

Hassah Mambuya: No mali hene yaho ndio.  Ndenyangi propose ndi kuve ni kindu harambee

Translator: In the current system we have harambee.   

Hassah Mambuya: I would propose now this one iwe legalized, ma ivikwi mu Katiba yitu

Translator: Yenya kenaga kavititsi ma kavigwi mu Katiba yitu.

Hassah  Mambuya  :  Na  tsisenti  nitsiakasololwa  nu  mundu  kuli  Chief  noho  Assistant  Chief  or  however,  tsisenti

tsienetsio tsive iproperty yi government

Translator : Once money has been raised it should become the property of the Government.

Hassah Mambuya:  So the implementing Officer must be a Government Officer.

Translator: Mundu uvika tsisenti tsienitsio noho kuli ma tsitumika ave mundu wa silikali

Hassah  Mambuya:  Hapana  lwa  kuvugula  vutswa  tsisenti  ma  kuha  mundu  makono  noho  chief  noh  pastor  tsiu

implement iproject, mavika muya matsia natsio dave.

Translator:  The money should not be given to individuals.

Hassah Mambuya: Now yenoyo mali

Com. Kavetsa Adagala: I want you to translate what he says do not summarize.  Do not abbreviate.   Every word he says is

important to us.

Hassah Mambuya: Kuluveka  lwa bamihi  vene  yava  vachief,  Assistant  chiefs  or  civil  servants,  bamede  mihika  chiavo

chiu kuhinzila ikazi, kutula ku chakuveku 55 yichi  kuduka  ku  60 mundu  avetsa  niyakakomaa  hukuhinzila  ikazi  bulahi,

hapana kigira nzitsa yengo vwangu dave.
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Translator:  Assistant Chiefs, Chiefs and all Senior Servants their retirement age should be reduced from 65 to 60 years.

Hassah  Mambuya: Na mali  kenago.   Na  kuve  na  vandu  vandi,  tsiofisi  tsindi  tsikulanga  ----  ofisi,  mundu  atsitsa  mu

ofisi  machagulwa  ma baho  kali  akole  kafwana  ndi  malahi  na mavi,  inyinga yeye  nigiri  kufwa  mundu  woyo  wakenya

butswa hala

Translator: People holding offices— 

Hassah Mambuya: Now mboola ndi umundu namali kuchagulwa

Translator   :  He is saying this: when somebody has been elected

Hassah  Mambuya:  Nokoli  makoso,  sianyalala  kutsitsakilila  kuva  butswa  hala  ndinangwa,  yatsa  hasi  hi  ofisi  ya

ndakavola hila dave 

Translator:  He should not be protected because he has security of tenure.

Hassah Mambuya : Mundu hadukana avukulilwi butswa isheria kuli muhinzili hundi wosi wa silikali

Translator:  His case should be handled like for any other civil servant.

Hassah Mambuya: Kutsiofise kuli tsiene tsila tsive abolished. Vahinzili vosi butswa balonde isystem indala.

Translator:  All Civil servants should have one form of employment and the security of tenure should be removed for certain

offices.

Hassah Mambuya : Vakuvili igengele male.

Translator:  You have rang the bell for me so I have to stop.  What would you have added?  He is stopping there.

Hassah Mambuya: Mang’ana ka uvoli kakukonyi sana tsinemi tsitu tsivikwi mu Katiba.

Translator: Our indigenous language should be recognized in the Constitution.
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Hassah  Mambuya: ndio nutsia  mu ofisi  yosi  nuveye  nubudinyu  na  kenyaka  vahulitsi  vulayi  hapana  kulekwa  butswa

vandu vakukuvitsi kivi dave.

Translator:  So that if you go to any office they look for somebody who can speak  your indigenous language so that you are

attended effectively.

Hassah Mambuya: Yee, I have finished

Translator:  I have finished.  

Com. Adagala : Linda kukuteve ku matevo

Translator : She wants to ask you questions.

Com.  Kavetsa  Adagala:   You  are  not  doing  very  well.   Translate  direct  speech  you  are  not.  I  said  Linda  kukuteve  ku

mateva You should have said wait we ask you some questions.

Translator : Wait we ask you some questions

Com.  Adagala  :  You  are  not  doing  very  well.    Luya  -  Ubola  Chief  vave  appointed  kuli  vaveye  appointed

kalunu?Nuvola  avandu  nivamusui  babole.  Kuve  ni  nganagani  yindi  ivola  Chief  abe  electedm  ndinangwa  vandu  veve

veve ni tsingulu tsiukumutulitsa bandu bamukupila ikura

Translator:   You are  saying  that  Chiefs  should  be  appointed  the  way  they  are  appointed  now?  And  you  are  saying  that  if

people do not like him they should say.  There are rules, which state  that people  should elect  Chief’s then they have the power

to re-call him?

Hassah  Mambuya: Mang’ana ki tribalism, noho clanism kagiri rife mukivala munu  ku  avandu  babe  banyingi  mulusoma  nivo

vanivachagula butswa mwamihi na valachagula kulondekana ku nyumba, na siyo ku-capability yu mundu wavenya vachaguli.

Translator:  If we leave them to be elected by people  since we still have strong beliefs in tribes and clans.   The people  of the

biggest clan will always continue electing their leaders.
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Com. Kavetsa Adagala: Liteva lindi vandu vabolandi bachief babe ni kazi yavakola dave.  Vavola  bandu  bakola  ikazi

ya Chief yimemelaku avasakulu vi likutu

Translator: People  are  saying that Chief ‘s do not do anything.  People  are  saying  that  the  job  that  the  Chief  is  proud  of  is

being done by other village elders.

Com. Kavetsa Adagala: Ma vavola  ndi  ilikutu  nivo  vavetsa  nivo  vatovola  by Mlolongo.  Haya ma vavola  ndi  makutu

kenaka navasakulu batungangwa dave. Ibi huve yaha unyala kukuhaku tsinganagani ku mang’ana kenaga?

Translator:  They are also saying the villages elders who are doing a lot of work are not getting any salary, and yet they are  the

ones who do the work, do you have any view on that.

Hassah Mambuya: Kaveye kiligali makutu kagola ikasi yenene.

Translator: It is true the village elders do a lot of work.  

Hassah Mambuya: Navadukana vatungwi

Translator: They should be paid at the moment we are just enumerating

Hassah Mambuya: At the moment we are just renumerating

Translator: Kalunu vavahetsa butswa cha banyoye.  Kalunu Chief amuhetsa  vutswa  cha  veye  nacho  muya.   If  he  is  walking

with anything in the pocket he gives it.

Com. Kavetsa Adagala: Okay Chief asante kandi vwiyangu vwo vugeha, nitali nuveye na kandi unyala kuhandika.

Translator: You have exhausted your time, but if you have other views you can put them in written  form.

Com.  Kavetsa  Adagala:  Luhya  –  Mang’ana  kaveho  manyingi,  ki  milimi  ka  kindiki  uandiki  wasoma  nacho  kigira

vandu venya baChief vasoma cha ivi ndi.  Asante.  Saidi. Jina lako.
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Mohammed Saidi: Mimi nitazungumzia kuhusu vitambulisho vya ki-taifa.  Kuna tatizo moja kwa mambo ya kitambulisho kwa

sababu wa Kenya wote wanapatiwa kwa njia isiyo sawa.   Kuna Wakenya wamepatiwa  masharti  fulani  ya  kutimiza  kabla  ya

kupata kitambulisho cha taifa.  Na wengine wamepewa masharti rahisi, kitu ambacho ninaona kinaelekea kuwa Mkenya yeyote

alikuwa anastahili kupewa kitambulisho moja kwa moja kama vile wengine wanavyopata.

Com. Kavetsa Adagala:  Pendekezo lako ni nini?

Mohamed Saidi:  Pendekezo langu ni kwamba raia wote wa Kenya wapatiwe haki sawa na wengine.  Kwa sababu wengine

ni lazima wafanyiwe vetting na nini na kupewa masharti makali.   Mfano wa vetting umetokia sana hasa kwa Waisilamu. Unapo

wakilisha jina lako una mabiwa mpaka ufanyiwe vetting, na tena baada ya hiyo vetting Nairobi ndiyo ita decide whether utapata

kitambulisho au la. Na jambo amblo naona kidogo limeleta utofuti kati ya Wakenya.

Kadhi kwa upande waslamu  anatakeleza  wajibu  muhimu sana,  na  apabo  ningependekeza  apewe  uwezo  kamilii  ya  kusikiliza

kesi zote ambazo zinahusu Waislamu.  Kwa mfano, kesi  za mashamba utapata  zimeenda katika mahakama ya kawaida na hali

ni civil kesi  ambayo ingerundishwa kwa Kadhi na isuluhishwe kulingana na  utaratibu  wa  dini  ya  Kislamu.Utapata  kesi  zingine

kama za mauaiji  zinapelekwa  katika  mahakama  ya  kawaida,  mimi ningependekeza  irudi  katika  Kadhi  kwa  sababu  ikiwa  na

Waislamu wawili wameuana kwa njia ambae haki haikufanyika pale irudishwe kwa Kadhi isiende katika mahakama ya kawaida

kwa sababu ile mahakama ya kawiada haitaweza kuamua kwa haki.

Com. Prof Ahmed I. Salim:  Na ikiwa Kadhi atapatiwa kesi kama hiyo ya mauaji atatumia sheria gani?

Mohamed Saidi:   Hapo kuna matatizo kweli,  lakini ningependa kesi  ya  mauaji,  yule  ambae  ameua  akipatikana  na  hatia  pia

ahukumiwe kuwawa.

Com. Prof. Ahmed I Salim: Na hiyo ni sheria ipi? Ya kislamu au hiyo ingine?  Kadhi atapewa uwezo kwa kutumia sheria gani,
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ya Kislamu ama yenye inatumia na mahakimu wengine?  

Mohamed Saidi:  Ni elewe hapo kwa kitu moja.  Naomba iwe ni Waslamu wawili.

Com. Prof. Ahmed I. Salim: Waislamu wa wili moja ameuawa na mwislamu mwingine, sasa huyo aliye ua ahukumiwe kufuatia

sheria ipi?

Mohamed Saidi: Sheria ya Kislamu  auawe.

Com. Prof. Ahmed I. Salim:  Na ikiwa na Mwislamu aliye iba itumie sheria gani?

Mohamed  Saidi:  Mwislamu  aliyeiba  kwa  sababu  hii  si  Serikali  ya  Kislamu  kama  anaweza  kuhukumiwa  hata  kufunguwa

afungwe.  Hapo hatutatumia Sharia kwa sababu hii si Islamic State.

Com. Prof. Ahmed I. Salim:  Yani sheria ya Kislamu itumwe ikiwa ni Waisilamu wanahusika tu.

 .

Com Kavetsa Adagala:  Ndoa sasa Mwislamu na mtu ambae si muislamu sheria gani itatumiwa?

Mohamed Saidi: Ndoa?   Kwa Mkristo na Mwislamu, aa  hiyo kwanza sheria ya Muislamu na Mkristo ni lazima  hao  wawili

wa decide watakua upande gani?  Maanake ndoa zote zinatambuliwa kwa kitabu.  Either uolewe ki Ukiristo ama Kislamu.

Com. Kevetsa Adagla:  Hiyo ni kama kijumla lakini unajua hapa Sabatia hata Vihiga kuna Waislamu na Wakristo wame funga

ndoa.  Na pia hata sheria ya kuzika imekuwa ya Ki Maragoli si ya Kislamu.

Mohamed  Saidi: Hao  ne  watu  wameenda  nje  ya  maadili  ya  kidini.   Sasa  hao  si  Wakristo  nasi  Waislamu.  Ndiyo  maana

wanazika Kimaragoli.
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Com. Kavetsa Adagala:  Lakini unajua hawa? Si Wakristo wanafuata Kislamu lakini mila ni ya Kimaragoli.

Mohamed Saidi:  Mila ni moja ya Kislamu  na  haiwezi  kuchanganywa  na  mila  ingine.   Ni  Uaislamu  ilikuja  kuondoa  mila  ya

kuabudu sanamu na vitu zingine.

Com. Kavetsa Adagala:  Mila ya Kislamu hasa ni mila ya Waarabu.  Ninataka ufafanue kwa sababu mara nyingi tunaambiwa

tuache mila tuende kwa dini, na hata hii ya Kikristo iko na mila ya Waingereza ndani.

Mohamed  Saidi:  Kitu  moja  hapo  mwenyekiti  kinafaa  ni  kuweleze  ni  kwamba  wale  watu  wasio  kuwa  Waislamu  ndio

wanachanganya na mila zingine.  Waislamu mila ni moja tu,  na ni Uislamu peke  yake na utaratibu wake.   kuchanganya na mila

zingine ni haramu. Sheria kwa Waislamu.

Passporti.  Wakenya wote wapewe bila kupewa masharti yeyote,  kama vile tunachukua vitambulisho vya kitaifa.  Isiwe kama

privilage iwe ni haki ya kila Mkenya kupata bila kuwekewa vikwazo vyovyote.

Com.Kavetsa Adagala: Hii mambo ya Kislamu na ile kitu wanita personal  law, na kitu wanaita mila ni kitu kinafaa kufikiriwa

sana.   Kwa sababu wanawake Wakislamu wanasema wanataka sharia ili wapate  haki  zao,  kwa  sababu  wanaume  Waislamu

wamekataa kuwapa haki zao kwa Korani.

Mohamed Saidi: Mimi nitakujibu hapo mwenyekiti ya kuwa,  wale Waislamu ambao wananyima  wake  zao  haki  zao  ni  wale

Waislamu ambao hawajui Uislamu wao.

Com. Prof. Ahmed I Salim:  Isiah Nyambera.

Isiah Nyambera: (Luyia Dialect)
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Kwa majina  naitwa  Isaih  Nyabera  makati.   Na  nitatumia  lugha ya Kimaragoli.  Ling’ana liukutanga  liakwakenya  mu

Sabatia  Constituency,  kwa  kenyi  itsikanisa  tsimu  mbunyingi  nubudaka  na  kwenya  vandu  vi  tsikanisa  tsiene  yitsi.

Kigira vudaka nu vugeli

Translator: There are so many churches in Sabatia constituency because of poverty and people are not educated.

Isiah Nyambera: Avandu yava kenyeka mundu natangitsa ikanisa ave naveye na masomo ki degree

Translator: It is necessary that for anybody to start a new church he should be educated to university level.

Isiah Nyambera: Vandu vene kenyakanga nibatsi  kuregister  tsidini  tsiabo  noho  idini  yeye  ave  nolombi  abikomiti  yeye

niveye vandu vadukilwi

Translator:  To start a new church you must have a Committee of able people.

Isiah Nyambera: Vandu vi likanisa vene yava, kenyekanga avemili ku vandu kutula kuvatano vave ku mwimili wasomela idini,

theology.

Translator: In the Committee if they are five people at least one of them should have done theology.

Isiah Nyambera: Ha kanisa nduliho

Translator: I have finished with the church.

Isiah Nyambera: Nzitsa ku Provincial Administration

Translator:  To Provincial Administration.

Isiah Nyambera: indeve ya Assistant Chief na Chief yenyekanga ive nitovolwangwa na raia vene

Translator: The post of Chief and their Assistants should be elected posts.

Isiah Nyambera: Na sigira avandu vala vamanya udukana kwamiha.
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Translator:  The locals know who is capable of leading them.

Isiah Nyambera: Na mundu woyo alava nali na masomo kenyekhananga

Translator: The person should have enough education to lead the people.

Com. Kavetsa Adagala: Enough education?

Translator: What level of education?

Isiah Nyambera: Abe mundu wi class, waduka Form 4

Translator: Should be educated at least up to form four level.

Isiah  Nyambera:  Kwenyanga  ndi  avasakulu  ba  madala  yani  elders  vasakulu  balinda  madala,  makutu  vave

batungangwa.

Translator: The Village Elders should be paid for their job.

Isiah Nyambera : Kutsi ku Agriculture

Translator: I am  now coming to agriculture.

Isiah Nyambera: uvulimi mu bulogoli mwitu kwenyanga vakuhe avandu vakwimilila mu agriculture 

Translator:  We want the agriculture office to employ people to come and be in charge of our agriculture.

Isiah Nyambera: Vave bahandikwa ofisi ya Agriculture ibeho

Translator: They are there but they do not come to assist the people.

Isiah  Nyambera: Vandu  venavo  vavetsaho  ligali  vahinzila  ta  bakota  kuvalolaku  da.  Ni  vandu  vakotela  mu  vindu

viavo vutswa.
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Translator:They just go round doing their own job.

Isiah Nyambera: Na kwenyanga ikatiba ivole avandu yava vave mu tsiofisi kuvanyolemu

Translator: We want the new Constitution to make sure that these people  are  in their offices so that when the villager  wants

them they are available.

Isiah Nyambera: Tsitsanga ku ndevi inene yikulu. Head of State

Translator:  I am now coming to the Head of State.

Isiah Nyambera: Indeve inene yenyanga Parliament ive ni tsingulu

Translator: We want Parliament to have powers.

Isiah Nyambera: Nitsingulu  tsia  Parliament  kenyekanga  umundu  wa kulanganga  umimilili  wa  silikali  yaani  Head  of

Government, kwenya mundu uve Head of Government ave niye uva Prime Minister

Translator:  Whoever holds the post of a Prime Minister to be the Head of Government.

Isiah Nyambera; Na mundu mwenoyo yenyeka ave na masomo ka Public Administration yaani masomo kayasomela ku

bwamihi.

Translator:  That personal should have done public administrastion in his education.

Isiah Nyambera: Na Rais witu wa Kenya yenyega ave mundu wiga Uvutuchi, economy

Translator: The President of Kenya should be an economist.

Isiah Nyambera: Ku amanye ndi bu uvutuchi bwitu bwa Kenya vunyala kunyolekana ndi kandi bunyala kupangwa ndi

Translator:  So that he knows how to arrange the economy of the country and to take care of it.
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Isiah Nyambera: Na kigira kukupi kivi na mang’ana kenoko

Translator: We have a problem because of that.

Isiah  Nyambera: Na  kuchagula  avimilili  va  Parastatal.   Kenyekanga  avimili  vukumilila  tsikampuni  tsia  Parastatal

vachagulwi ni Parliament.

Translator: We would like the people who are heading our parastatals be appointed by Parliament.

Isiah Nyambera: Shigira vanyingi vatovolwa nu mundu mulala mabatanga corruption

Translator: A lot of them are chosen by one person and that is how corruption comes in.

Isiah Nyambera: Avandu vene yava balindanga tsikampuni yaba kenyekhanga bave bandu basomela ikasi yavo.

Translator: Whoever is in charge of this parastatals  should have gone to school and learn how to take  care  of that particular

parastatal.

Isiah Nyambera: Niva ni kampuni yi biashara ave niyamanya Accounting, and Commerce

Translator:  If it is anything to do with finance you must have accounts and commerce.

Isiah Nyambera: Kuvave vandu vali vadugilu avanyala kulinda tsikampuni tsienitsio tsilete matunda mukivala.

Translator:  That is how they will be able to take care of the company and we shall have profit in the country.

Isiah Nyambera: Kumala Ndakatsi ku kindu ndi imilimi chive muKenya National Resource

Translator: Natural resources and the wealth of this country.

Isiah Nyambera: Na kwenyanga  imilimi  chive  munu  vandu  vagula  vave  vatugi  vanyingi  na  vataka  vaveku  ni  kindu

dave. Ku kwenya umundu mu Kenya uve hasi anyoole tsiekar likomi

Translator: The rich in this country have taken all the land and the poor have nothing.  So we would like the poorest  person to
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have at least 10 acres.

Isiah Nyambera: Nasuvila na kenago vutswa tu.

Translator:  That is all.

Com.  Kavetsa  Adagala: Umundu  ave  ni  milimi  chikulu  kabisa  uveye  kwa  chini  kwa  hasi  hene  kuve  tsiacre  10  na

mundu uva numulimi munene kwene

Isiah Nyambera: Uva nakwo umunene kwene avetse ku tsiacre 100

Translator:  The person who has the largest acreage of land in this country should have 100 acres.

Com. Kavetsa Adagala: Mmanye avandu vave kunu vaveye ni tsielfu likomi vandi tsielfu mia moja ku kwenya, avoola

  umanye inu ni ivulogoli tsiacre likomi ni kitu kinene ni kali bandi vaveye ni milimi minenene, chio chiavola.  

Musakulu  avandu  vavalanga  Pastoralists,  basomali,  bamasai,  batrukana  novola  ndi  vakuvola  iliaya  liavo  ni

liukugenda venavo vave ndi?

Translator:  The pastrolists the people who move around with their cows and goats, what are we going to do about them?

Isiah  Nyambera:  vandu  vene  yava  venyeka  vave  nivamenya  mu  sehemu  yavo  navo  vahelwi  isehemu  yavo  kandi

idugana ni mituku chiavo.

Translator:  The pastrolists should be given their own area, and they can move around to be able to take care of their flocks.

Interjection:  inaudible discussion.

Com.  Kavetsa  Adagala: Nuvola  banya  vene  yaba  bakuvola  ikivale  chitu  chiatula  Laikipia  nikiduga  Kitale.   Kindi

kitula yiyi kitsia ila makivukula ku kali habundu kuli Tranzoia.

Translator:  You say that they should be given a limited area but they claim they have such a vast area so do we give them that

vast area or where do we put them in?
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Isiah  Nyambera:  Suvilanga  ndi  uvwiyangu  vukuhelwa  ikivale  chiosi  kinyingi  batumikilanga  kindu  chiali  cha  kale

akavola ndi shikunyala kuvaha ovwiyangu kuvita kivala kivele chiavo ta.

Translator:  They are speaking of the past but for today they cannot be allowed to have that vast area of land.

Com. Kavetsa Adagala: tsing’mbe, ni tsimbuli, mbula ikupa, bandu yaba vatula Arusha bavita Nairobi chivala  chiabo,

Nakuru kivala chiavo, abatsia balondanga imbula, ku kalunu nubabikila umpaka tsing’ombe tsiavo tsilakutsa

Translator: This people have a lot of cattle and they follow the rain, so if you restrict  them in one area  and they get to a stage

whereby the rain is over but there is rain on the other side what happens.  The cows will die and the people  too so what do we

do with them?

Isiah Nyambera: Suvila kunyala kuvavugirira mu liaya nabutswa vave ni sehemu habatula.

Translator:  They can be allowed to move their flocks,  but for the area  where they are  supposed to live then we  will  restrict

them.

Com. Kavetsa Adagala: Nyanyanji mumanyi avandi vali na maisha  kandi  ku  lwakuvola  10 acres  kumanye  yavo  vave

luganu.

Translator:  There are people who cannot be restricted any how.

Com. Kavetsa  Adagala: Luya –  Councillor  Nyabera  aveho?   Njoo  hapa  mzee  hamba  yinu  kuu,  hamba  wihandikitsi

vamany wamoloma. Councillor Nyabera ameenda hatutampa nafasi ingine. Mulanda Reuben Andefwa.

Reuben Andefwa:

Lita liange bananga Reuben Andefwa

Translator : My name is Reuben Andefwa

Reuben Andefwa : Ndalomaloma kindu kuli vandu vakali
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Translator: I will talk on women.

Reuben  Andefe: Ling’ana  liange  liukutanga  liveye  ndi  kuveya  na  vaana  vitu  batsitsanga  ichiova  kuli  America  kuli

England ichova.

Translator:  We have our children who live this country and go to places like England and America

Reuben Andefe: Lwabaduga iwenilila chavakolanga banyolayo mukali ma valomba naye kiselo

Translator: When they get to the foreign country they meet a girl and get married.

Reuben Andefe: Mwavatsa ingo yinu ma mulala kuvo noho musatsa anyala kukutsa.

Translator:  When they come home one of them dies.  Like the husband.

Reuben Andefe: Ma silikali ibola kwenyanga mukali avukuli vindu vio musatsa alindi

Translator:  When the husband passes  away the Government says the women  should  take  the  property  of  the  husband  and

take care of it.

Reuben Andefe: Na inzi mbola ndi

Translator: But I say this,

Reuben Andefe : Kuveyeho navakali vanyingi vakola ndio mavaheywa vindu bia basatsa babo.

Translator:  There are lot of women who do that, and then they take their husbands(not clear)

Reubden Andefe: Basi lwaduka niyakhamenya hango he vindu viu musatsa alindanga  nabutswa  amanya  avukula  vitu

vieniobi matsia navyo wavo wa ise.

Translator: What they do eventually is to take the mans property and take it back to their home.

Reuben Andefe: Na mwana atikala tsa mwele
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Translator:  They leave sons who now have no property in the home.

Reuben Andefe: ku  inzi  ndolanga  mu katiba  mwana  avukuli  vindu  via  ise  alindi,  sikira  mukali  woyo  vavula  ilwanyi

baluyia sivamanyi da

Translator:  I feel that the children are the ones to inherit the father’s property, not the women; because we do not know them

we do not know where they came from.

Reuben Andefe; Liakavili, molomanga ku milimi

Translator:  Secondly I am going to talk on land.

Reuben Andefe: Kuve ni milimi munu vandu varegister nabutswa shivali ni Title Deeds dave.

Translator: There are a lot of people who have registered their land but the Title Deeds have not been issued

Reuben  Andefe:  kuinzi  mboola  vandu  bahelwi  Title  Deed  butswa  buchila  kukula  tsisendi  vavolelwa  bu  3,000/=,

5000/=, 10,000/=.

Translator: Anybody who have registered their lands should be issued with Title Deeds and not asked for money because  they

ask for K.shs. 3,000/= to k.shs.10,000/=.

Reuben Andefe: na  vandu  venevo  balala  navataka  kali  sivanyolaku  kali  1,000  dave  na vutswa  lutsitsanga  bakuvola

tsia haya let 10,000.

Translator: Some of these people are so poor they cannot afford to get the money they have been asked  for.   They are  taken

round go here and there.

Reuben Andefe; Lilondaku na mang’ana ku vwamihi vwamihi vwi kulu.

Translator:  I am going to talk about administration.
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Com. Kavetsa Adagala: He is not talking about Administration.  He is talking about structures of Government

Reuben Andefe: Inzi mboola ndi President ave butswa mulala mu Kenya

Translator: He wants we choose only one President.

Com. Kavetsa  Adagala:  Uchilache  kuvoola.   Wenya President  atovolwi  ni  mikoa  chitano  na  25%  ?  kuli  kave  ndio

kalunu.

Reuben Andefe: President anyala kutovolwa ni mikoa 42 (booing

Com. Kavetsa Adagala:I do not know whether you know it Luya   Heyi muhuli  umundu  umoloma  munu  nu mundu  mula

yenyine Hiyo ni jukumu yetu kuzungumza naye.  Vola kandi musakulu.

Reuben Andefe: Mboye ndi President kwenya avuli kutovolwa na majimbo tawe. Atobolwi mulala wenyine

Translator: He does not want Federal President.  One President for the whole nation, no Majimbo.

Interjection:  Long silence.  Inaudible question.

Reuben Andefe: Lindi liveye ndi lulimi lwitu lwa baluhia kadugana lube mu Katiba

Translator:  I want the Luya language to be in the Constitution.

Reuben Andefe: Lindi liukumalitsa Kuve ni hili tsindi tsialukitsa vandu vakali na kenaga kunyi kusula

Translator: There are some tribes in this country who circumcise their women that should be out.

That is all.

Com. Kavetsa Adagala: Boaz  Natoro. Lita lilio momolome.
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Boaz Nandolo: On the side of education, we need free education and should be compulsory.

For discipline purposes the cane should continue in our schools.  People who misbehave should be caned.

Salaries.  There should be a body to balance salaries.  Some people are highly paid and others are lowly paid.

Medical  Care:   District  or  Provincial  hospitals  should  be  absolutely  free.   Death  is  very  expensive.   Mortuaries  should  not

charge.

Job.  In future we need one-person one job.  Those without jobs  should be registered at   district  level.  So  that when jobs  are

available they can just use the list to employ.

Social  Services  should  take  over  the  care  of  orphans,  in  order  to  alleviate  street  children  problems.   Also  those  above  70

should be put on payroll to be maintained by the Government.

Provincial Administration should not deal  with  the  matters  of  the  land.   This  should  be  left  to  the  community  and  the  village

headman.  The post of the Chief should be abolished, they do minimal jobs.  Most of the jobs  are  done by the Assistant Chiefs

and the village elders.

Illicit  brew.   Changaa  na  busaa,  we  would  like  this  to  legalized  kama  Uganda.   Mtu  akitaka  kunyua  changaa  ama  busaa

akunywe.  Some areas like Nairobi busaa is licensed, but down here in rural areas it is not.

East African countries there should be free movement without passports  to anybody within the  E.  African  country  unlike  it  is

today.
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Leadership qualification.  The President  should be a university graduate.  This also  applies  to  MP.  Councillor  forms  four  with

pass and; anybody who wants to vie for the job should not resign for example if you are teacher  try your luck but do not resign

first.

Police.  There is too much corruption in the police force.  There is a lot of exchange of hands and cash between the police base

centers and the court.  The minimum stay of a policeman in a post/area should be less than a year to eliminate corruption.

On education and employment, the disabled must be considered first and be maintained in better  institutes not ordinary like this

other ones.

People with Special Abilities should be given free education and be given first chances in employment and they should have the

best learning institutions than the other Kenyans.

Court  cases:  there are  some cases  in the court  that have taken 10 years  and above  at  least  any  case  in  the  court  should  not

exceed three years.

Com.  Kavetsa  Adagala:  Some  questions  for  you.   You  are  saying  priority  be  given  to  people  with  special  abilities  and

employment.  What percentage would you want employment to be? For people with Special Abilities.

Boaz Nandolo: I would not give the percentage because I do not have the figures.Otherwise----

Com. Kavetsa Adagala:  They are 10% of the population.

Boaz Nandolo:  At least the 10%.  We could even add up to 20 because of the disability.  Give them up to 20 %

Com. Kavetsa Adagala: They complain about  their children a lot,  because  of their disability.  Should there be  anything done
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to their children?

Boaz Nandolo:  The Government should take over and assist their children at least in feeding and at least anything else.

Com.  Kavetsa  Adagala: Luya  –  Orphans  –  babisandu  vana  vavisandu  venava  avalogoli  bakola  ndi  vavisandu  mu

miima cha valogoli 

Boaz Nandalo: The family members used to assist, but I suggest Government to take over because the income is so down.  

Com. Kavetsa  Adagala: The Masai  are  saying that they do not want the Government to interfere with the  orphans  because

their traditional system absorbs  them.  This is why I am bringing this up.   We  easily  say  the  Government.   Katiba  is  about  a

governors and the governed, watawala na watawaliwa.

Boaz Nandolo:  If we go by the majority, the orphans should be taken over by the Government, we forget the minority.

Com. Kavetsa Adagala: Which means they will not have relatives,  they will not know about  kinship system.  You know that

is what happens.  The Government takes you over you are its person.  You want these people to go up like that?

Boaz Nandolo: Yes. Like that.

Com. Kavetsa Adagala:  Wihout Grandemother/father?

Boaz Nandolo: The Government to take over.

Com. Katvetsa Adagla: Okay very good  I am glad you are emphatic.  Manasseh Adavuki

Manasseh Adavuki: Maragoli: Nangwa Manasseh Andavuki
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Translator: My names are Manasseh Adavuki.

Manasseh Adavuki: Ndamoloma kutula ikulu

Translator: I want to start with the top job in the country.

Manasseh Adavuki: Ndenyanga President achagulwi na vandu alright

Translator:  The President should be elected by everybody, and should get 25% in the five Provinces.

Manasseh Adavuki: Ni chama nacho kichagula mundu wenula na avuli kuva ni constituency dave

Translator: The President should be chosen by his party and the party will send him to the whole country for an election and he

should not have a constituency.  He should just be voted in as a President.  If he has a constituency he will neglect the rest of the

country

Com. Kavetsa  Adagala:  The other way round.   If he has a constituency he will neglect  his  constituency  for  the  rest  of  the

country.  Most people are saying what you are saying but this one is saying he will neglect his constituency.

Manasseh Adavuki: Achagulwi na vandu avukuli 5 years na kandi 5 Years

Translator:  He will serve a term of five year and another if he is elected.

Manassah Adavuki: Watula hila kuve nu mjumbe hundi.

Translator:  Wherever he comes from, we should have another MP who will cater for the interests of the constituency.

Manasseh Adavuki: Councillors should be elected by the people.  The Mayor should be elected. 

Luya  :Councillors  vachagulwi  na  baandu  vene  na  Chairman  wi  Council  na  Mayor   vachagulwi  na  bandu  vene.

Council ive na powers yi tsisenti.
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Translator:  The Chairman of the Council,  Mayor and the Councillors should be elected by the people  and they should have

the money with which they can run the Council.  Money they can manage.

Manasseh Adavuki: kutulitsa senti kuvushuru kuveya na doube kali kabili bushuru, Government, icouncil ivukula

Translator: Instead of the Councils collecting some taxes and the Central Government collect some taxes, or the money should

be collected by the Central Government and then the Central Government should give 70% back to the Council to run.

Manasseh Adavuki: henaho mali – Education ive free and Compulsory

Translator:  We want free and compulsory education.

Manasseh Adavuki: Ikatiba indahi kenyekha ilete tsisenti mu vandu vasome

Translator:  I know there will be a shortage of money but a good Constitution should provide money to people for them to run

the education system.

Manasseh Adavuki:nuhutsa ku University  universities  shikukombolina  dave  sigira  vahelwa  tsiloni  ma kandi  vatunga

badaaye lakini ndolanga cumbersons things tied up.

Translator: I will not complain much about the university because they provide loans.  The only complaint is,  there is too much

red tape  on the loan.  They should reduce the red tape  on the loans so that everybody can get perhaps  his/her  access  to  the

loan.

Manasseh Adavuki: Militu.  Imilitu government vavole mundu nali hango hehe kuduga ave ni misala

Translator: The forests, because forests bring rain people should be advised to plant trees.  Anybody who has a home, if they

cut trees they should plant some more.
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Manasseh  Adavuki:  Tsing’ombi  kadugananga  Vetenary  vahelwi  power  yukuhakisha  na vandu  va  vetenary  vene  not

kutsia mu administration kushila wa DO. Veterinary vasingili ku vwavo.

Translator:  The Veterinary should be in charge of the animal husbandry so that if somebody  has  a  problem  with  his  or  her

cows the Administration should not come in.  It should be the Veterinary people who could take people and prosecute them.

Manasseh Adavuki: vaana bakana mmba.  Avana vakana kulunu shivaheywa mulimi dave

Translator: In the past when a Maragoli girl got married and she came back  home, she was given land.  Today people  do not

want to give them land; but I think they should go back to the old system whereby the girls were given land. If they live the land

it can be taken back by the clan.

Interjection: Inaudible.

Com. Kavetsa  Adagala:   Excuse me you said that we do not have any minerals.   I  am  asking  you  those  children  who  are

there in the river dying there naked what are they doing?  I want you to tell me orodha ya natural resources?

Manasseh Adavuki: kuve na gold, kuve na coal, 

Translator:  We have gold in this part of the country and we have coal.  We can get coal.

Manasseh Adavuki: other resources ni kuli -----

Com. Kavetsa Adagala:  I want you to tell me without saying other things.  What are the other natural resources  you have?  I

need  to  have  a  record  here  of  the  natural  resources  of  this  area.   Next  person.(  Luya-  Umugela  kuvita  ha  dave).  Next

person, Shabali? Manasseh aveho? Wenya umolome? Endobo?
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Endobo Mugune: I have a written document but I will only highlight. I  will start  with Presidential  powers.   I  propose  they be

reduced but not all.  The powers to be handed over to the Parliament to be Supreme.

The type of the Constitution. I propose we should have a Democratic written and Unitary Constitution.

Protection of the Constitution.  I propose that the majority people to change the Constitution should be.

Interjection: Inaudible discussion.

Edobovu Mugune: Protection of the Constitution.  I propose that the majority votes to change the Constitution should be 80%

and not 2/3 like now.  This one will emerge from and other parties can be affiliated.

Separation of the powers.   That is the independence of the three arms of the Government.   I  propose  that they should remain

independent and aytonomous with clear scope of operation.

Interjection: Inaudible question.

Edobovu Mugune: I want it autonomous.  Political parties they should be reduced,  and we look at  their manifestos we should

just have 2 or 3. Federal,  Liberal after looking at  their manifestos.   We come up with the margin, so I do not think we should

have 40 the way we have now.  They have gone up to clan tribal parties.   So  we just look at  there manifesto and say that this

one fits in Federal, Liberal, and Democratic.

Education:  I propose that education should be free at the primary level.  This will allow basic education.   When it comes to the

exam the children with Special Abilities are disadvantaged because when they come up for the National Exam, the Examination

Council times them with the normal children which is 2 hours.   2  hours  for  mentally  retarded  child  and  2  hours  for  a  normal

child, that is very unfair.
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Pre-school.  Special Primary should ------  you find that may be after primary education you go to a pre-school  they are  paying

this.  It has become difficult for parents to take a child to a pre-school.

Employment especially in the Public Service or  TSC.   When  they  advertise  the  jobs,  the  way  they  employ  this  days  is  very

unfair.  You find that like now they have advertised.   I  feel that this should be left to the organizations like TSC to employ the

teaches starting with those who graduated earlier, because  you find that somebody who graduated yesterday is employed,  and

that one who graduated five years ago is left because he does not have a godfather.   The TSC should employ not the Board of

Governors or the PTA.

Land should be distributed equally.  My proposal  is everybody should be given at  least  2 acres.   If somebody has a big  land

that he is not utilizing, he should be taxed for leaving the land idle.

Finally.  That was my final view. The Land . 

Com. Kavetsa Adagala: Bwana Endobo you said something about political parties being a maximum of three or two, and you

even gave them names as Federal, Liberal, Democratic.  What is your rationale for giving those names why only those names?

Supposing I want to start a party and call it Green Party or Conservative party?

Edobovu Mugune:  I  wanted us to look at  their manifestos and then look at  their in policies and then say this one falls in the

liberal, Democratic and that is what I wanted us to look at.

Com. Prof. Ahmed I. Salim. So this one is just an examples?

Com. Kavetsa  Adagala:  I want to be  a little bit sure on free school,  nursery.  Early childhood education.  You have  said  for

people with special abilities, what about the others?  You have said early childhood education?
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Endovo Mugune: Generally we have grouped them under that, Pre-school, early childhood, 

Com. Kavetsa Adagala:  Thank you very much for your presentation please register yourself.  

Com.  Kavetsa  Adagala:Luya  Kuveye  na  observers  vanyingi  na  observers  genya  mumanye  ndinanga  ni  kindu  cha

maana  kuva  observer  sikave  kumbita  butswa  dawe  ni  kindu  cha  maana.  Mumanye  cha  kuhinzila.   Mulanga  muti

Katiba mulogoli “indagala “ Harrison Alunda.

Interjection: Inaudible instructions.

Harrison  Alunda: The  office  of  the  President  should  be  given  enough  powers  in  order  to  be  able  to  govern  properly.   A

President without powers may find it very hard to rule the Kenyans.

Some powers like appointment to the State Co-operations should be removed from the Presidential power.  Ministers and Civil

Servants should not accompany the President  when he is touring the country because  they use a lot of  money  on  those  trips.

The law should also be put  in  place  to  reduce  the  people  who  accompany  the  President  when  he  goes  on  to  official  duties

abroad.   There  should  also  be  a  law,  which  will  stop  chosen  Ministers  from  going  with  the  President  all  the  time.   Other

Ministers should also be allowed to travel with the Head of State, and should not be more than three at one time.

The law should also allow wananchi to talk with the President at  least.   The president  should meet with people  once a week at

the State House, and people should be free to ask him questions as in America.

So the President should meet his people once a week at State House and they should be free to ask  him questions as  the case

in America where the Head of State talks to his people people who are visiting America on every Thursday.  That is the day we

want to see him on TV and hear him address the people on radio.  KBC. news should not be Presidential news all the time.
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Land Law:  People  with large tracts  of land should be forced to utilize the land.  There should be  a  law  which  will  make  the

people with large tracts of land be forced to utilize the land.  There should be a law, which will make the people  who leave the

land idle to be punished at least  in a court  of law.  If they are  found not using the land for the second time, the land should be

sub-divided and be given to poor landless Kenyans and give the owner a piece of land that he can manage.

Grabbed Land.  There should be a law which should be but in place to return all the land that has been grabbed.   The Minister

of Agriculture should provide skilled staff that will teach wananchi about farming, like it used to be during colonial times.

The Government should also be providing affordable seeds to farmers to make all Kenyans play part in food production.

Chiefs Law:  Chiefs should be given more powers,  and landrovers to use when they are  on duty.   They should be given more

APs,  so  as  to  be  able  to  work  properly.   The  name  Chief  is  too  Colonial  and  it  should  be  changed  to  an  Administrative

Assistant.

They should be answerable to the DOs,  whose name should  also  be  changed  to  Divisional  Administrators.   The  post  of  the

Assistant currently should be changed and must be transferable like other civil servants anywhere in the country.

Mzee Wa Mtaa should be trained and be put on a full time employement.  They should be given homes to care  for and make

sure that children in those homes are taken in the hospitals when they are  sick,  and make sure that those children go to school.

They report to the Administrative Assistant.   The powers  should be well defined so that the issue of taking karae,  sufuria, and

cows should not be there anymore.

Interjection: Inaudible.

Councillors: this post  should be scrapped.   I  have never known what they do,  I do not know even  my Councillor.   Assistant

Chiefs they should be promoted with a rank of Administrative  Assistants  and  their  sub-locations  should  be  up-graded  to  full
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locations.  They should make sure that Wazee wa Mtaa are doing their work.  Wazee wa Mtaa this name should be changed to

another name because most of them are not old.

Interjection: 

Harrison Alunda:  The  other  ones  are  Administration  Assistants,  maybe  wananchi  will  choose  what  they  want.   I  was  just

giving a proposal. 

 It is not the last one, please I have come all the way from Eldoret to present this.

Com. Kavetsa Adagala: Use your time expeditiously.

Harrison Alunda:  There should be a law to protect wananchi from the matatus,  they operate  the way they want,  they behave

like they are  another Government within the Government.   They hike fares at  whatever time  they  want.   They  stop  wherever

they want to stop;  they operate  without road  licenses and insurance.  There should be a law to  ensure  that  matatus  obey  the

law.

Police force.  Police should be re-trained and be reinforced with new trained officers who will have to be  trained in Britain or

America.  It  might take  a long time, but we might end up with a good police force,  which is better  than what we have  today.

After that we should have a better scheme of service for the police force.

Parastatal  appointments.   The  Head  of  State  should  not  appoint  parastatal  Heads,  they  should  be  appointed  by  the  Public

Service Commission and be taken to Parliament for approval.  The appointment should not be tribal.

Tax law. Kenyans should be educated on why  they  should  pay  tax,  because  without  paying  tax  we  will  always  be  poor.  In

Kenya today it is only the poor who pay tax, and the rich do not pay tax.   Matatus should be made to pay tax plus other  road
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users, such as buses and big lorries; the tax collected from them should be used to repair the roads.

MPs.  The law should be there to make the MPs visit the area  they represent  once a week and talk to people  they represent.

The Government should put up offices for the MPs to be  able to meet the people;  this will make MPs have a free time when

they are at home so as  to be  able to be  with their families.  MPs should be given offices in Nairobi  as  in the case  in America,

where the Senate is given a Government House, which they use,  as  Offices.   MPs.  must work from Monday to Thursday, and

Friday should be a day to meet people at the constituency offices.  They are paid well and they should work full time.

Com. Kavetsa Adagala: How many do you have.  We shall read the rest.  It is not your duty to read here.

Harrison Alunda: Pensioners should be paid well, and people who are not working or the old should be given some amount to

keep them up.

KBC. Should not continue collecting TV. Licenses.

Com. Kavetsa  Adagala: We want to know how many acres  should one have,  minimum?  They were very  good  proposals.

Maximum ?

Harrison Alunda: Maximum can be to any size but he must utilize it.   If he  is  not  utilizing  it,  then  it  should  be  reduced  to  2

acres.

Com.  Kavetsa  Adagala:   Utilize  your  time.   Msisome  tuna  vijana  chungu  nzima  kwa  Commission  ambae  watatusaidia  na

kusoma hii. Do not read the memoranda, present it and use your time well.  We are going to reduce the time now because  they

are very many people okay.

Elizabeth Adavunki: Mimi ni kiongozi wa mama katika location hii.  Mimi yangu nitazungumza kwa ajili ya wamama.  Sisi wa
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mama  tunateseka  sana  kwa  maana  tunazaa  watoto  wetu  kama  vijana  wa  nne  na  msichana  moja.  Huyu  msichana  anaolewa

anaenda anazaa watoto,  bwana anamfukuza.  Akirudi kwao tena anafukuzwa halafu  anaanza  kuranda   randa  hana  mahali  pa

kukaa.  Sasa  tunataka wasichana wapewe shamba kwao hata akiolewa awache shamba kule nyumbani  amuachie  ndugu  yake

mwenye wanasikilizana.  Akifukuzwa kule arudi kwa shamba yake yenye alipatiwa na wazazi.

Sisi  wanawake  tuko  na  shida  kwa  maana  tuko  na  watoto  ambao  wanaangalia  tu  wamama,  na  baba  yuko  pale  munanunua

shamba.  Kila kitu kinakuwa cha wazee.   Miti, majani yote ni wazee,  wamama hawana chao.   Wanaume wanachukua loan na

mashamba kwa maana wako na Title Deed,  na sisi wanawake hatuna kitu ambacho tunaweza chukua  loan  nacho  kama  Titie

Deed.  Kwa hivyo tunasema Title Deed iwe na majina mawili.  Ya Bwana na Mama.

Watoto.  Tunasomesha watoto  wetu mpaka form  four,  wengine  wako  na  degree  na  hawana  makazi,  na  unaweza  kuona  mtu

moja anapata pesa nyingi.  Tunaomba mtu kama huyu apate mshahara kidogo na wale watoto wengine pia wapate  kazi kidogo,

ambao watalipwa mshahara kidogo pia.

Upande wa utawala ningependa kusema hata wamama  wapewe ligutu.

Com. Kavetsa Adagala: Mama sema kamili, kazi unajua hii vitu ni muhimu sana.  Sema kamili pendekezo lako.

Elizabeth Adhavunki: Pendekezo langu ni watoto wapate kazi wakisha maliza kusoma.  Na pendekezo langu tena ni wamama

wa share Title Deed na mabwana zao.  Lengine ni Magutu walipwe mshahara kwa maana wanafanya kazi nyingi.

Pendekenzo langu ni PC asiweko, kwa maana hana lolote la kufanya.  Hawa Magutu na Assistant Chief wanafanya kazi nyingi

na mshahara ule PC anapata ni mwingi sana na ako kule tu ameketi.

Wanawake  wawe  watawala,  na  wapate  Title  Deeds.  Na  wanawake  wapatiwe  U-Assistant  Chief,  pia  na  wawe  ma  DC.

Wanawake ndio hupiga kura ukienda wakati wa kura wanawake ndio wengi kwa mlolongo, na ukienda upande wa Parliament

66



unakuta wanawake ni wachache.  Tunataka wanawake waongezwe kwa Parilament watetee wamama.

Com. Kavetsa Adagala:  Wanasema wanawake wenye kupiga kura ndio wataongeza wanawake kwa Mbunge kwa sababu

ni—Kwa  Bunge  kuna  wanaume  wengi,  na  wamama  ndio  hupiga  kura.  Nini  inatendeka  hapa?   Nataka  uniambie  kwa  nini

wanawake ambao ni voters wengi wanapeleka wanaume kwa Bunge.

Elizabeth Adhavunki: Wanawake bado  tungali tunasema wanaume waende kwa Bunge, lakini ukiangalia wanaume hawapigi

kura wamama ndiyo hupiga kura.

Com. Kavetsa Adagala: Kwa nini hawapeleki wakina mama kwa Bunge?  Unajua wanawake mnachenza na vitu nyingi sana.

 Wanawake ni voters majority, kwa nini huko Bunge hakuna wanawake members of Parliament?

Elizabethe Adhavuki: Tunataka wanawake wapewe nominations.

Com. Kavetsa Adagala: Kitu wanawake wanafaa wafikirie you are the majority voters kwa nini MPs ni wanaume?

Elizabeth  Adhavuki:  Ukiangalia  PC  anapata  mshahara  mkubwa,  lakini  Magutu  hawana  kitu.  Assistant  Chief  wawe

wanapigiwa kura kama vile tunapigia Councillor.  Na ikiwa watapewa kazi na Serikali basi wawe transferred.  Wawe wakienda

transfer kwa maana wamepewa na Seriklai.  Ni ikiwa ni sisi tutachagua, tutachagua watu ambae watatutawla.

Com. Kavetsa Adagala: Chief vipi?

Elzabeth Adhavuki: kwa upande wa Chief.  Mimi napedekeza kwa Sabatia  division wawe wa kienda round.   Huyu anaenda

hapa na huyu mwingine hapa.  Lakini Assistant Chief tuwe tukiwapigia kura.

Com. Kavetsa  Adagala:  Haya  umesema  vizuri  asante  mama.  Sorry  tulikuliza  swali  kati.   Kuja  ujiandikishe  hapa.   Majina
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kadhaa.  Wakina mama mkienda munapoteza wakati  wenu.  Wakina mama viongozi, Olipa  na  Elizabeth  inafaa  wakina  mama

wawe hapa 50%.

Maragoli:

Alfonso Ngase: Ninzi alfonse ndevanga silikali ihenze mang’ana ka valema

Translator:  I am Alfonso I am asking the Government to look into the plight of the disabled people with special abilities.

Alfonso Ngase: Kandi valeme valala vakwa  ni  mitoka  na shivali  na vandu  vanyala  kuvavikitsa  ku  luveka  lwa silikali

dave bakotela mukivala, kwenyanga serikali ihenzelitsi ihandike avelema venavo

Translator: Some of the people with Special Abilities are as a result of accident, and they had nobody to chase for them, so I

would like the Government to build a place for them to stay.

Alfonso  Ngase  : Ma  kandi  ling’ana  lindi  shichila  bwamihi  bwa  hikulu,  President,  mbolanga  President  atovolwi  ni

kivala.

Translator:  Another issue is on the Presidential election.  I would like the President to be elected in the whole country.

Alfonso Ngase Kandi ndeva ndi kuli mbe ndi kwenya vana vitu hanu vave na masomo kigulu. 

Translator: When it comes to the Chief, when we are choosing them we should look for the people  who are  capable  of taking

care of the people.  People with good background not necessarily with higher education.

Alfonso Ngase: vavuli form 4 chio kindu dave.  University degree

Translator:  We should not limit the choice of our people  up to form four.   We should make sure that our  children  go  up  to

university level.

Alfonso Ngase: vilwatsi va nyasaye vave nivatovolwi na bandi

Translator:  The church leaders  should be chosen by the people.   They  should  go  to  school  and  then  be  chosen  by  people
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before they take over the running of their churches.

Alfonso Ngase: ma kandi avakali  vakutsilwangwa  mbola  ndi  shikenya  mundu  mukali  nakutsilwi  aleke  mulimu  gukwe

atsi kugenda ilwanyi ma vana veve vavuli kunyola mulimi dave.  Kenya musatsa nakutsi mukali ave hangu yaho.

Translator: The widows.   I would like when women lose their husbands,  they should not  leave  their  homes  and  go  roaming

around.  They should stay at home and take care of their children in the home until they get old.

Alfonso Ngase: Mbe namang’na manyingi dave kange nago.

Translator: I do not have much that is all what I have today.

Com. Kavetsa Adagala:Asante ku kovoye tanga ulindi mukali ukutsiwi, na musatsa ukutsiwI?

Translator:  You have talked about the widow what about the widower?

Alfonso Ngase: Musatsa na kutsiwe ave hango yaho mpaka alet mukali wundi mu nyumba mumwe

Translator: When a husband loses his wife he should marry another woman. (end of tape 3).

Com. Kavetsa  Adagala: Nitali  musakulu  avana  nivaveye  vati  lwa  mukali  hundi  aletwa  vanyangana  sana  kadukana

ndi?

Translator:  When the children are young and the stepmother is brought in the children end up suffering what do we do about

that?

Alfonso Ngase: lu mukali akutsi ma masatsa utikale amali mihika 12 kwa leta mukal hundi. (laughter

Translator: When a wife dies I recommend that the man should wait for 12 years and then he can marry another wife.
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Com.  Kavetsa  Adagala:  Haya  asante  sana.   For  the  sake  of  children  isn’t  it?  Haya  sande  hamba  wehandikitsi  yaha

ndinanga.  Elisha Muhali? Yee hugira tsa vudinyu kuhulila.

Elisha Muhali: ( Luya)

Lita liange ni Elisha Muhali

Translator: My name is Elisha Muhari.

Elisha  Muhali:  Ndakavoye  kuluvega  lwa  President,  yahevwa  madaraka  kava  manyingi.  Yu  singilili  Majeshi,  Yu

singilili Police, na vindu yevo vyosi

Translator: On the issue of the President,I say the President has so many powers.

Elisha Muhali: Kundakavoye tsikasi tsindala tsiduli kuye tsiheywe public.

Translator: I would like the Presidential powers cut down and given to the Public.

Elisha Muhali: Liakavili avandu vaveye vatuchi vavukula mashamba  kosi  kali  ga settlement  scheme  na kunye  vataka

kuve butswa

Translator: The rich people have taken over all the land in this country which was settlement land, and  the poor  have been left

without any land.

Elisha Muhali: Ndakavoye milimi chenecho chituliyo  chive  ku  silikali.  Silikali  vave  navo  balinda  milimi  chenicho  niva

mundu yenya kukodesha, akodesha butswa naya atungange silingi ku selikali 

Translator: I would like the Government to take back all the land so that if somebody wants to rent the land they rent if from

the Government.  The land goes back to the Government.

Elisha Muhali: Lindi maofisa ka silikali kaveye ni tsikasi tsinyingi kuli  anyala  kuva  mubunge  ave  director  nindi  tsikasi
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tsindi tsinyingi, kenyekana tsikasi tsila tsigehitsiuku avavula tsikasi banyoleku

Translator:  Some of the top Government officials have too many jobs.   They are  MPs,  Directors,  some of their jobs  should

be taken away from them.

Elisha Muhali: kuli silikali bagabulanya tsiprovince,  tsindale  shitsili  nende  habundu  da na milimi  chibeye  minyingi  mu

tsi area tsindi tsiosi.

Translator: Some of the Provinces do not have any land where they can practice  agriculture.  Like in Western Kenya,  that is

why we end up being very poor.

Elisha Muhali: Kenyekanga Provincial vaheywiku milimi cha vanyala kukolaku kilimo kusudi bahelwiku mulimi.

Translator:  I  would  like  the  people  of  Western  Province  to  be  given  some  Government  land  so  that  we  can  practice

agriculture.

Elisha Muhali: Kuliveka lwi kortii kunyi avataka nutsili mukorti ma utevwa leta--- na ive uve ni kindu da ma vakuhila

mu kolokoloni, shivakuhaku habundu ha anyala kuprotecta badaka.

Translator: In our court rooms the poor  do not get hearings, because  unless you have money the court  will not serve you, so

they just lock you up.

Elisha Muhali: proposal iveye ndinangwa government ikukonye kunyi abadaka hakuva nikunyolela bukonyi

Translator: A person who can correct you.

Elisha Muhali: ikorti ilombe havundu hu mudaka anyala kulila niva vu uvuli kukolelwa bulayi.

Translator: He  would  like  the  Government  to  provide  help  so  that  the  poor  people  if  they  go  to  court  and  sometime  the

judgement is not fair, where they can go and appeal.

Com. Kaetsa Adagala: Wenya Advocate, agenago kuhuli , wenya wakili aveho?
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Elisha Muhali: Wa badaka.

Translator: I would like the Government to provide legal aid for the poor.

Com.  Kavetsa  Adagala:  Na  kandi  venya  mundu  wu  mudaka  anyala  kutsiaku  avole  mang’ana  kenaga.   Wakili

kuhandiki.  Wenya umundu wa vandu batsiaku mang’ana kakulekele, chief ahula dave, ikorti ihula dave,  polise  vahula

dave, wenya vuchaniti?

Elisha Muhali : Yee!

Com. Adagala : Sigila wali nuvove nikugiri mundu wa mundu anyala kutsiaku ambole budinyu vuvye.

Translator:  I would like to have somebody we can turn to if the administration is not helping the court.   Somebody I can turn

to and advise me on what to do.

Elisha Muhali: kwenya silikali irecorde abadaga mbula vakuha gu kasi. Sikila vandu vave kumadaraka yabo vavukula

tsa baana vavo nivavikha ku tsikasi na vetu nivagunza vutswa yaha.

Translator: I would like the Government to register all the poor  children who have finished school so that they can give them

jobs since the rich just dish our jobs among themselves.

Com. Kavetsa Adagala: Inaudible. Aligula?

Alex Aligula: (Luya)

Lita  liange  ni  Alex  Aligula.   Ndamoloma  ku  tsinyimbo,  Music  ma molome  ku  mihanda  chio  mulusomo  na  maendeleo

kachio.

Translator: I will speak on the subject of music, community group, and development.
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Alex Aligula: Ndakayanzi tsinyimbu tsia nombanga tsivuli kwivwa

Translator: He composes songs and he is complaining about piracy.

Alex Aligula: Bunyingi mbolelelwangwa kulombe lwimbu kulondekana ni  topic  Fulani.   Ndakayanzi  tsinyimbu  tsivikwi

mu malako ketu ga Kenya.

Translator:  Once it is entrenched in the Constitution that music piracy should be stopped.  They need to be protected and also

need to be consulted.

Alex Aligula: Vikundi vi mikanda mulusoma. Ndangayanzi imikanda banyala kunyolaku mu abalina bu kuvakonya

Translator: I would like the CDO to try and generate their own money, and look for people donors to give them money rather

than depending totally on the Government.

Com.Kavetsa  Adagala:  Wenyanji  vindu  via  development?  Sande  wakamoloma  ku  mang’ana  ga  Culture  yaha

nuvulahi.  Kamati   turifurahi  sana  mulileta  watu  with  Special  Abilities,  lakini  upande  wa  wanawake  tunashangaa  sababu

inaonekana wetu wanazaa Wa Maragoli hawako hapa.  Nani anazaa watu wa sehemu hii?  Wakina mama munataka kuongea.

Wakina  mama  kawaida  tunawapa  nafasi;  Mwavalekela  tsigasi  tsiosi  vanyole  vwiyangu.  Yikali  ku  benchi  yiyi.  Margaret

Kibisu. Na wengine wanaume munafaa muone aibu kwa wale wamemuzaa.

Margaret Kibisu:  My name is Margaret Muhonja Kibisu from Busali  East Itegero.

Margaret  Kibisu: Yinzi ndakayanzi  kuvola  ndi  kuli  vwamihi  vwetu  noho  kuli  kwenyanga  kivala  chitu  cha  President

kuve na kiligali, vandu vakupiri tsikura President wavo wavayanzi.

Translator: On the issue of the Presidential election I would like the people to vote for a President of their choice.

Margaret  Kibisu: uvudinyu  vuveye  ndi  sigira  nikuhenza  mutsisoma  or  mutsieria  noho  mu  constituency  tsietu  kuve

nuvuyanzi kunyi kutovola President wakuyanzi.
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Translator:  Mothers go through a lot of sufferings so they would like if they have elected a President  the  President  looks  at

their problems.

Com. Kavetsa Adagala: Manyi vudinyu ni kindiki sikutovola ndionanga vuli diku?Kuvudinyu vuveho dave.  

Margaret Kibisu : Kwenya maendeleo kwa sababu wamama ndio tunaumia.  Kukumanya kwenya  ndi  President  kandi

ahenza ku wamama

Translator : The mothers go through a lot of suffering so they like when they have elected a President.   The Presidnet  looks at

their problems, the problems of the women

Com. Adagala : Heshima kwa mama mbele ya Katiba munaweza kuwanyanyasa huko nje lakini hapa heshima kwa mama.

Margaret  Kibisu:  Liakavili  kunyi  wamama  kugelitsanga  kuli  Sabatia  kwigitsanga  avaana  vitu  bakana  kuvayayi

kumanya imiluka chaliho kutika  vakulu  mutsihili,  mukana  noho  muyayi  chianyala  kuletana  bambotso  noho  vamwabo

dave.

Translator: We are instilling in our children in Sabatia that boys and girls do not marry their relatives.

Com . Adagala : Kuwenya ndi?

Margaret Kibisu: Kunyi vakele kukunza na vana kuvikitsa.  Pendekezo ive ndi serikali ikukonye  sigira  unyala  kunyola

vana  vala  vayivulwa  kuvambotso  makaloleka  vana  vene  vala  vanyala  kulekwa  ma  kaloleka  ndi  ukulokoloko  kwene

kula lwakwivisa mbandu vitu ma mima chiva midamanu. 

Translator: The children who are born have a problem in our society.  I would like to ask  the Government to help us with any

such children. When children are  born out of such a union we would like the Government to assist  such children because  they

are outcasts.

Com.  Adagala  :  Hula  still  wenya  ndi?Wenya  silikali  ikole  ndi?  Ndakukaya  utatsa  ku  yaha  ovole  nyenya  silikali
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ikukonye dave.  Uvole cha wenya silikali ikukonye.

 

Margaret Kibisu Selikali ikulombele tsisikuli tsia orphans tukuwe nazo kwa wingi.

Com. Kavetsa Adagala: Hayo si orphans umetaja?

Margaret  Kibisu: Liakavaka  kuve  ni  shida  sigila  kaloleka  civil  servants  lwa  va-resign  or  lwa  va-retire  still  unyola

valombi inzila yu kwenya kandi vilane ku silikali ivahe tsigasi.

Translator: A lot of civil servants after retiring go back to the Government, and the Government gives them jobs.

Margaret Kibisu:  Makaloleka  ndi  kunyi  vakele  vakusominya  vana  kuve  ni  tsishida,  kuve  na vana  vasoma  na tsigasi

kaloleka tsivula.

Translator: Since these jobs  are  taken over by the retired Civil servants  then  our  children  who  have  been  to  school  do  not

have an opportunity to get the job.

Com. Adagala : Wenya ndi?

Margaret Kibisu: Niva-retire vave hango vatake majani vakolemu igasi.

Translator:  We want them when they retire they go back  home, plant tea  and do work in  their  homes,  and  not  go  back  to

work.

Margaret  Kibisu:  Councillors  kuchagulanga  kuni  vakele  na  mulolongo.  Na  kunyi  wamama  nikuyanzi  Councillor,

atsitsakilili kukola igasi.  Na silikali Ikuhenzelitsili sigila councillors kwenya vave vandu vaveye educated.

Translator:  We are the ones who choose the Councillors and if we want them we take them back.  We want the Government

to make sure that this people have good education, at least form four level.
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Com. Adagala : (inaudible)

Margaret Kibisu: Form Four level.

Translator : Our Councillors should be at least Form Four level

Margaret  Kibisu :  Shachila  mbole  ndio  sigila  kuve  na balala  vatsitsanga  ma valeta  mu corruption  ili  tupitie  mlango

wa nyuma ndio wakunyanyaze.

Translator: Some of them go in and start a lot of corruption, so we have to go through back  doors  and pay bribes,  they bring

corruption to the Council. 

Margaret Kibisu: Ku lwako silikali ikukonye Sisi wamama ndiyo tupate viti vya Councillor.

Translator:  We would like the Government to help us so that we get into the Councils.

Com. Kavetsa Adagala: Inaudible question.

Translator: How do you want the Government to help us as women to get in into the Council?

Margaret  Kibisu:  Silikali  ikukonye  sigila  kunyi  vakele  valala  kali  kwasoma.   Silikali  ikukonye  ngwingiliku  mu

Council.

Com. Kavetsa Adagala: Vakele yivo vakupi  tsikura,  nivenya  vandu  vakali  vingili  mu  Council  valingila,  silikali  inyala

kwitsa  kukupi  tsikura  da.   Simbe  munyi  mukupi  tsikura?  Mutondo  lulani?  Abandu  bakali  sigila  gi  sivaveye  mu

Council?

Margaret Kibisu: Umanye vakali vanyingi vave nu-vivu na wengine, ma kaloleka the Majority is men.

Com. Kavesta Adagala: inaudible.
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Margaret Kibisu: Tunataka kina mama tuwe kwa Council,  tuwe kwa siasa kama wanaume.  Sababu wanaume wanatuachia

kazi halafu sisi wamama masomo yetu inakuwa tu hivo.

Translator: We want the women to get into the council and be politicians like the men, because the men step on us.  We would

like to have those positions too. That is all.

Com. Adagala : (inaudible) Haya, avola mwononyinga igasi yeye(inaudible). Lita lilio?  

Elizabeth Elamwenya :

Lita lia bananga Elizabeth Ilamwenya

Translator : My name is Elizabeth Ilamwenya.

Elizabeth  Ilamwenya  :  Indi  maoni  kange  ndolanga  luveka  lwi  Buluyia  inu  vakele  vave  ni  tsishida.  Nuhenza  vakele

vaveye na vitsiukulu banyingi mu tsinyumba yumu.

Translator: On my side I see a lot of ladies in this part of the country with a lot of problems.  They have a lot of grand children

in their houses.

Elizabeth Elamwenya: vana lwa vavetsa vakanyola mulina nu mwana muyayi isaa yindi unyala kuhila na vambakhane

mwana nu wavo da na nu wavo.

Translator:   Sometimes this Grand children get a child and when you take  these child to  the  boys  home,  they  say  this  child

does not belong to them.

Elizabeth  Elamwenya: Silikali  yavola  iti  mundu  niyivuyi  numukana  mwana  bamukhalange  mushara  nabasominyila

mwana mwenoyo ndola malako kenako kilanyinyi ho.

Translator: I want when somebody has a child, if they are  working the salary should be deducted  towards  the upkeep of that
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child.

Elizabeth Elamwenya: Sigila  vamama  na  vaguka  vasominya  vana  venavo  vatuka  mpaka  ku  secondary  kukuli  vana

venavo kunyola tsigazi nubudinyu.

Translator: The Grand parents educate children many times upto form four; but then at  the end of the day this children cannot

get jobs.

Elizabeth Elamwenya: Ku nyenyanga silikali iganagane ku vana venavo sana ivahe tsigasi

Translator:  I want the Government to consider these children and give them jobs.

Elizabeth Elamwenya: Sigila  valenya  kumanya  mwana  inuyu  hahundi  yasominywa  nu mwibuli  alalola  ni  mama  wewe

noho kuku wewe utunga schoolfees.

Translator: They should consider the fact that the grand parents have educated these children.

Elizabeth Elamwenya: Ni yako ndio kadushi.

Translator: That is all.

Com. Adagala :  Asante,  kandi kavulaho? Ling’ana linene liuvoye  kali  mbuli  buli  mmba  mang’ana  ko  kavemu.  Sigave  ndio?

Haya sande.  Ulondaku ni vwaha?Jenifer?

Jeniffer Efedha: My name is Jeniffer Efeza – Budaywa Sublocation.

(inaudible) Ikatiba ya Kenya.

Translator: My views are on the KenyanConstitution.

Jenniffer Efedha: malako gitu ga Kenya, Kenya yalomba vyama vinyingi 44 na kenyeka vive vyama vivaka.

Translator:  Kenya has 44 political parties but I feel they should be 3.
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Com. Adagala : Umanye mukele Kenya yalomba ivyama dave, vaandu valomba ivyama.

Jenniffer  Efedha: sigila  malako  ka  vandu  valomba  kuva  vandu  vanyingi  mu  Bunge  navo  vononyinya  silikali  kunyi

avakele kuhumiya sana sigila sikuveku kuli kunyala kwikonya dave. Unyala kunyola. Kuli mwiduka liduka lya Moi aku

Translator: We have a lot of problems  because  whatever  shop  Moi  goes  to  shop  in,  you  have  to  go  and  shop  in  it  and  it

becomes too expensive for the ordinary person.

Jeniffer  Efedha: Kenyanga  vakulombeleku  kunyi  avaveye  avaminikhu  vagehelu  mbindu,vakulombele  maduka  gitu

gakunyala kukulamu

Translator: Could we have subsidized shops where the poor could shop.

Jeniffer Efedha: Tsisikulu kuve na vana vageli vasoma  vulahi ma vavita. Ifisi idaka nunyola

Translator: The poor parents have children who perform well at school but when they have to go on with education there is no

fees for them to continue.

Jennifer Efedha: lienya litu lili  ndi vana vadaka vasominywi na serikali mpaka vanyole ku tsigasi. 

Translator: We would like the Government to take  over the poor  children so that they continue  with  their  education  and  be

able to get jobs.

Jenniffer  Efedha:  Kandi  muno  ma-donors  katula  echiova  venya  kukukonya  vadaka  na  lwatsidukanga  kukotwa

tsikotela hayi da.

Translator:  Donors bring in money here to help the poor  but when the money gets here it never gets to the poor  we do  not

know where the money disappears to.

Jenniffer Elamwenya: Kuvenya kandi kuvahe tsisenti na kunyi kuveku nitsisenti da  

79



Translator:   They ask that people give them money before they can release any money to them.

Com. Adagala : Vwaha ateba tsisenti? 

Jenniffer Efedha: Donor da, avandu vatuma vahinzili kuli vanga munyi ndi.

Translator: The NGO asks to be given money before they can release any money to the poor.

Jeniffer  Efedha:  Havulemelu  vwetu  vuveye  kuve  vugila  kindu.   Vulwaye  vwayitsa  vwa  ukimwi  ma  vakutangasila

vimila vyayitsa vya ukimwi, ni tsisilingi 5,000/- na kuveku ni silingi kali likomi dave.

Com. Adagala : Wenya ndi:

Jeniffer Efedha : Kwenya vakuhe vutswa tsinyasi tsienetso sigila ukimwi ni bunyingi

Translator: There is a lot of AIDS around.   People  cannot afford the drugs the drugs are  too expensive; can the Government

give these drugs to people free, for them to be able to survive.

Jeniffer  Efedha:  Mulimi-  kunyi  kwenya  machani  kutage  nuve  ni  tsisenti  da,  vavola  machani  ki  loan  na  venya  uhane

tsisenti na uvula tsisenti unyala kunyola ndi machani kenako?

Com. Adagala : Kuteva wenya ndi?

 Jeniffer Efedha : Vakukonye vutswa machani.

Translator: Some of the poor people would like to plant tea,  but they are  told you have to bring money to buy the seedlings,

can the Government arrange to give the seedlings free so that they can plant tea and maintain themselves.

Com. Adagala : Umali. Okay Linda kuteve tsa kidogo

Jeniffer  Efedha: Silikali  yitu  yakulombela  kweli  kulunu  vakele  bahinzila  vana  vakana  vahinzila  vasakulu  vahinzila

80



navutswa kuveku ni  ofisi  ya vakele  da.   Kuli  DC aveye  yaho  wa bakele  ngotwa  subchief  aveye  ni  ofisi  ya vakele,  DC

aveye ni ofisi ya vakele?

Translator:  We would like the Government to give women their offices,  so that  when  women  have  their  problems  they  can

complain to their fellow women; because men do not listen to us when we go to them.

Jeniffer Efedha: Kutula ku likutu mpaka subchief mpaka chief, DC mpaka kutsia imbeli

Com. Adagala : Umanyi ilani yeniyi ifwela ku President . Kuwenya kandi President?

Jeniffer Efedha: Kali President ave mukali

Translator: We would like to have the women offices, right up to the top of the ladder.

Com. Kavetsa Adagala: Okay nya nguteve liteva lindi

Translator: I want to ask you a question.

Com. Kavetsa Adagala: Uvola ndi serikali ivukuli vana vadaka ivasominyi?

Translator: You want the Government to take over the children and educate them?

Com. kavetsa Adagala: Umanye umwana navukulwa ave wa silikali kwalaviluka umundu wa silikali siava na kuku na

senge  dave.  Ku  kadukana  kuhenze  inzila  ya  silikali  ikonyelamu.   Nitali  kandi  ya  kuva  nu  vwiko  vwenuvu.

Ukanakanyinyi ling’ana lieneli.

Translator: You know, when the Government takes  them over totally then they have no association with their grand parents:

the family is not there any longer.  Can we find a way of assisting these children without removing them from the family.

Com. Kavetsa Adagala: Noel Limonya. Vola lita liolio

Noel  Limonyo: Lita  liange  bananga  Noel  Limonya.   Lienya  liange  liandolanga  ndi  ku  katiba  yitu  ya  kalunu  kuveye

nuvuminiku kunyi vakele.
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Translator: The way I see our current Constitution women have a lot problems.

Noel  Limonyo: Kunyi  vakale  vana  vivula  mu  tsinyumba  tsitu.   Lienya  liange  live  ndi  umwana  niyibuyi  kumuyayi

muyayi mwenoyo lazima avukuli mwana mwenoyo. Natambukula dawe amulindi ku tsingulu

Translator: Our children and our grand children have children out of wedlock.   I  would like to say that these children should

either be taken over by the fathers, or the fathers should be forced to take care of their children.

Com. Kavetsa  Adagala: Luya. Umanye na vana  vayayi  venyine  avivula  ku  vakana  dave  valala  na  vandu  vasatsa  vahindila

vandi na vasakulu.

Noel  Limonyo:  Kandi  vasakulu  vene  yabo  kandi  kaveye  tsa  ndio.  Nivivuyi  ku  vakana  lazima  vavukuli  mwana

mwenoyo valindi.

Translator: Whether it is the young man or an old man who has had the baby, they must take care of their children.

Noel  Limonyo: Numwana  muyayi  noho  mba  mwana  mukana  anyala  kuvukulwa  avahilitswi  havundu  mwana  muyayi

mwenoyo amuhili, avukula mihika chivili ma mukunga ma kaloleka mwana  mukana  mwenoyo  yatsa  kukumina  hango.

 Lienya lianje liveye ndi amubukuli ku tsingulu noho mba amuhe imali ma vavukane.

Translator: Some of these young men marry the girls, and when they get there after two years  they tell them to go back  home.

 So I would like these boys to be made to stay with these girls, and if they have to leave they have to be provided for.

Noel Limony: Kulivika  lia vandu  vakali  kuve  nilivika  avandu  vasatsa  venya  dave.  Na kunyi  vandu  vakali  kuvola  ndi

kenyekana kwiviki ku mufano kwosi kuveho.

Translator: Men complain about our mode of dressing sometimes but we women feel that we should dress  the way we want.

They should not criticize our mode of dressing the fashion. T\

Noel Limonyo: Suvila kaduchi henaho.

Translator: That is all.
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Com.  Kavetsa  Adagala: Mundu  atsi  lukali  hi  noho  naleti  mukali  selikali  ivola  ahandikwi  vamanya  vahandikitsa?

Sigila uvola ndinanga vandu vatsitsa mavakungwa ku mihika chivili.

Translator: When one gets married the Government says the marriage should be registered; are you complaining about  people

who have registered their marriage?

Noel Limonyo: vavetsa vakili kuandikitsana ma vakungana.

Com. Kavetsa Adagala:  What would you like?

Noel  Limonyo: Lienya  liange  liveye  ndi.  Kali  vave  nivakili  kuandikitsana  dave  kuduka  muyayi  avukuli  mukana  ku

tsingulu.

Translator: My advice is whether they have registered their marriage or not.  This boy should be forced to take this girl.

Com. Kavetsa Adagala:  Haya asante mama. Vwaha uveho kalunu?

Belenda Kanyasi: Inzi bananga Beleneda Kanyasi ndula vukina sublocation

Translator: I am from Bukina sublocation

Belenda Kanyasi: Inzi mbeye mama wa vandu yava vakali nende basatsa

Translator : I am the mother of these people both men and women

Belenda  Kanyasi  : Na lwanzivula  vandu  yava  ndi  nzivula  yengo  kienyeji  na  Rais  witu  yali  niyavola  kuandikwa  kuli

wakunga  ma  kwaandikwa  kuli  wakunga  kwatrainwa  na  kukunya  vakali  mutsisoma  na  kuveku  nende  hakunyolaku

isabuni dave.

Translator: We are trained as traditional birth attendants. We help a lot of women in the village at  childbirth and nobody gives

us anything.  We are registered with the Government but nobody pays us.

83



Com. Kavetsa Adagala: Nobody gives anything with which to buy soap.

Belenda  Kanyasi: Kutula  1985  kunyi  kukolatsa  igasi  na kuveku  ni  kindu  chiosi  dave  na  kali  President  mwene  suvili

kandi yivulwa kandi kienyeji. Vandu vaveye vingi vivulwa kienyeji.

Translator: We have been doing this work since 1985,  even the President  himself must have been at  home and a lot of these

people here were born at home.

Belenda  Kanyasi: Kuhenaha  ndi  lienya liange  livola  ndi  ling’ana yili  livikhwi  mu  Katiba  yitu  bakonyangeku  avakele

vakonya vandi mumatala.

Translator: I would like it enshrined in the Constitution so that the birth attendants are assisted.

Com. Kavetsa Adagala: Umanye mukele akuve hanu nivi mwene ubola kuli mutukana mukonywi

Translator:  You did not tell us how you want to be helped.

Com. Kavetsa Adagala: Yivi nio ukuvola sigira nivi ukola igasi yeneyo.

Translator: You have to tell us because you are one who does the job.

Com. Kavetsa Adagala:  Silikali ikutumi ku yivi ukuvole.

Translator: The Government has sent us to you, so you have to tell us what we go back and tell the Government.

Belenda Kanyasi: Kunyi kulienya litu avakunga kuvola vavititsi vakuhetsagu kindu. Ndavola, vakuhe mushara.

Translator:  We would like to be put on salary.

Belenda Kanyasi: Nukwivula mwana mukana anyolu mwna mmba noho mba avahili ku mundu fulani lwavahila.

Translator:  When I have a daughter I educate  her then she ends up having a baby without getting married  or  she  goes  with
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somebody.

Belenda Kanyasi: Omwanange lwatsitsa ku mundu ula sasa amanya vava nangaye  noho  mihika  chitanu,  chivili,  chine

ma mundu ula kandi amukunga, nutsia ku silikali ikukonye ma vavola kenyeka vave nivakola harusi.

Translator: When they come back home, when they are  thrown out of their homes after five years,   the Government says we

cannot help you because you did not marry legally.

Belenda Kanyasi: Ku kunyi kuvola  si  vave  vosi  vakola  harusi  dave  registera  dave  nivayanza  mu katiba  yitu  umundu

nakoli ndio atungi umukana ula tsing’ombe tsia yali akweyi.

Translator: Not everybody who registers his or her marriage, so we suggest that in the new Constitution when a man lives with

a woman for five years and throws her out, dowry should be paid.

Com.  Kavetsa  Adagala:  Umanye  kindi  kiveho  cha  silikani  idukana  ikole,  na  cha  Raia  adukana  akole  uluveka  lu

kuletana kadukana umundu atsi kuhandikitsa.

Translator:  When somebody gets married, they should register their marriage according to the law.

Com.  Kavetsa  Adagala:  Niva  Llako  liveho  lia  silikali  avandu  batsitsa  kuhandikitsa  na  yivi  uvuli  kukola  llako  lia

silikali sigila ki silikali ikukonye.

Translator: If you do not follow the law and register your marriage how do you turn back to the Government and ask them for

help. (end of tape 4 A).

Com. Kavetsa : Kuhandikitsana kienyeki ni kindiki mukel mbolaku ivulogoli? 

Pendekezo.

Belenda Kanyasi: vavolana ma kandi akunga mwanovo vugira 

Com. Adagala : Vola vugira maelezo, pendekezo?

Belenda Kanyasi: Mbola ndi amakutu kave ni gasi inyingi  kanyole mshahara. Na chief kandi vatsitsangeku transfer.
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Translator:  Village elders should be paid their salaries and Chiefs be given transfer.

Com. Kavetsa Adagala:  Elizabeth.  Your second name.

Elizabeth Liganyo : Liganyo

Elizabeth Liganyo:  Mimi mama nasema hivi.  Upande wa mama, kama mimi ni mhubiri.

Com. Kavetsa  Adagala:   Soko ambayo iko nyuma tafadhali muende  nje  muzungumze  kidogo.  Ma  mukilanage  navutswa

nuveye munu uchiling’ana.

Translator:  Like me I am a preacher.

Elizabeth Liganyo: Kwa hivyo kukiwa mimi ni mhubiri, upande wa kina mama tumebaki nyuma sana.   Watu hawataki kuona

mama amesimama mbele anahubiri.  Wengine kama wanaume wanasema mama anaweza kukuhubiria namna gani?

(Translation in English I have taken it as repetition.)

Elizabeth Liganyo:   Kwa hivo tunataka wamama na  wazee  tuwe  kitu  kimoja  kwa  upande  wa  mahubiri.   Tena  upande  wa

mama sisi wamama ndio tunakaa na watoto. Ukienda hospitali madawa ni bei kali sana;  sasa  saa  zingine unarundi nyumbani na

matoto akiwa karibu kufa, kwa hivo tunaomba hospitali ya Serikali irudi.

Com. kavetsa Adagala: Mama hospitali ya Serikali itafanya nini? Uzuri wake ni nini?

Elizabeth Liganyo: Uzuri wake  ni  ati  tulikwa  tunapata  matibabu  ya  bure  na  ndio  tunataka  waturudishie.   Ukienda  hospitali

ukiwa na mtu mgonjwa wanakwambia utoe  deposit.   Na  mtu  anakufa  na  unarudi  kulipa  deposit,  na  wanasema  amechelewa

kupata dawa kwa hivo hiyo deposit watoe.  Nimefika hapo.
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Com.  Kavetsa  Adagala:   Nataka  kuuliza  mama  muhubiri  anakosa  nini  ambao  baba  mhubiri  anayo?  Usiniabie  alizaliwa

mwanamume kwa sababu hiyo ni mambo ya ujira.

Elizabeth Liganyo:Wamama,  sisi ukisimama mbele ya wanaume…..

Com. Kavetsa Adagala: Kwa nini wanakataa?

Elizabeth Liganyo: Hatujui kwa nini wanatukataa kwa sababu sisi zote tuko pamoja.   Madharau wanao.   Madharau tu ndio

wanatufanyia, lakini course tunaenda pamoja.

Com. Kavetsa Adagala: Mwingine.

Elizabeth Lisiki: Ningependa kutoa maoni yangu ya kwamba sisi wahubiri tunashida juu ya kitu kimoja.   Serikali  pamoja  na

makanisa tunaombea amani katika nchi yetu.  Sisi wahubiri shida zetu ni vile tunaweza kusomesha watoto wetu na vile tunaweza

kujisaidia katika maisha  yetu;  kwa  sababu  huwa  hatulipwi  kitu  cho  chote,  bali  tunafanyia  Mungu  kazi,  lakini  nyumbani  watu

wanaumia.

Tungependa Serikali ifikiriye vile tunatembea pamoja, na tunakaa pamoja kwa maombi watufikirie

Com.Kavetsa  Adagala: Nimesema mara nyingi sana,  Serikali imetutuma  kwa  wewe  utuambie  mambo  yako  na  pendekezo.

Umesema Serikali itufikirie tutaenda na nini tutaenda na zero?  Sema vile unataka.

Elizabeth Lisiki: Nataka Serikali kama tunafanya kazi kitu ki-moja ifikirie kutupatia kama sabuni, ili ama itupe mshahara ndiyo

tuweze kusomesha watoto wetu.

Watoto  wetu  tunao,  tunawasomesha  lakini  zile  viwanda  za  kosi  hatuna  upande  huu  wetu  kwa  wingi.   Yani  pahali  watoto

wanaweza kufanyia course hii inatubidi tupeleke watoto mbali na hiyo ni pesa.   Kama hauna pesa  yule mtoto anakaa nyumbani
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na hiyo masomo yake inakuwa ni bure hata bila kazi hapo tunaendelea kupata tu shida.

Pendekezo langu la tatu ni kwamba tuna wazee  wale  wakongwe  wale  wenye  hawajiwezi,  tungependa  serikali  iwafikirie  kwa

sababu nchi zingine kama America kuna mahali hao wazee hupelekwa wanaishi huko na kusaidiwa.  Hawa  wazee  wanaweza

ishi maisha marefu na kusaidia Serikali yetu na maoni.

Oni langu lingine ni kwamba sisi kama wamama tunafinywa sana,  ukizungumza wazee wanaonyesha madharau.   Kwa  Serikali

kunafaa wamama wapate kazi,  ndio wasomeshe watoto  wao,  na waweze kupanga nyumba.  Nyumba yote ni mama tu.  Sasa

Serikali itufikirie wamama vile tunaweza pata kazi na kupata mshahara kidogo na kujisaidia nyumbani.   Nimemaliza.

Com. Kavetsa Adagala: America wana utamaduni wao na huo utamaduni unaruhusu uchukwe baba yako.  Kama vile mnajua

mimi ni na baba mkongwe ni mpeleke aishi kwa home ya wazee, kama Mji wa Huruma, kwa mila yetu itakuwa je? Tukichukua

mfano wa America tujue wao wana mila tofuati.  Nataka kujua hiyo mila itaingia je na yetu.  Na pia wanalipa.  Watoto  wanalipa

ndivyo nyanya akae huko.  Lakini kwa mila yetu tukitaka pahali kama hapa, itaingia je kwa mila yetu?

Elizabeth Lisiki: Vile itaingia kwa mila yetu.  Ni kama vile Serikali inaendelea kutu jali na vile mmekuja tuwaelezee maoni yetu.

  Serikali ikielezwa shida za hawa wazee wakongwe, wanaweza kukubali na hiyo ikubaliwe.

Com. Kavetsa Adagala: Kwa mila yetu unalea watoto nao wakulee.  Kwa nini unataka kutupa wazazi wako kwa Serikali?

Elizabeth Lisiki: Sio kutupa ni shida nyingi.  Mzazi alikulea vile alikuwa na nguvu, na shida yetu ni ya kwamba watoto  hawana

kazi, sasa hata ukiwa na mzazi nyumbani anatakiwa alewe, na wewe huna kazi unaweza kumlea vipi?

Tereza Lukalo: Mimi ni mwana chama wa  Maendeleo ya Wanawake Sabatia.  Mimi kwanza ni kiongea upande wa wamama

wapatiwe haki yao.   Wakipata  kibali kama  Title  Deed  iandikwe  jina  la  baba  na  mama,  na  hata  next  of  kin;  mtoto  akiwa  ni

msichana moja na kijana moja. 
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Upande wa mayatima.  Wawekewe kiasi fulani cha pesa cha kuwasaidia.   Hapo nyuma mtu alikuwa anakufa,  ndugu yake ama

mtu wa  ukoo  anamrudisha  kuishi  kwa  hiyo  nyumba  ndivyo  atunze  hao  watoto.  Lakini  siku  hizi,  kwa  sababu  ya  magonjwa

hakuna kitu kama hicho.  Kwa hivo hiyo ni mzigo ambao Serikali inafaa ichukuwe na ijue hao watu wataishi namna gani.

Mashamba  ni  madogo  na  watu  wanaendelea  kugawia  watoto  wao.   Zaidi  wale  wamama  ambao  mabwana  zao  wanakufa.

Ukiwa na watoto watatu ukitaka kugawa shamba gharama ni juu sana.  Nataka  hiyo malipo ipunguzwe.  Hiyo matoleo yote ya

tax itolewe mtu anakaa miaka 20 bila Title Deed kwa ajili ya gharama.

Upande wa kazi.  Vijana wetu wengi wamekaa bila kazi na kila mwaka watu huenda retire na retrenchement;  sasa  hizo  nafasi

ambazo watu huacha, wakati wanaenda retire kama ni 20 waandika hapo vijana 10.

Mashamba hapa kwetu Sabatia ni madogo sana, na watu wame shindwa vile wanaweza kulima na kugawana; tunaomba kama

wanaweza kupata mikopo ya rahisi, ile wanaweza kulipa haraka na ndio tuone kama uchumi utainuka.

Watoto  wenye  wanasoma  ni  wale  wazazi  wao  wanafanya  kazi.   Wale  wazazi  wao  hawafanyi  kazi  hawasomi,  kwa  sababu

hakuna  fees.   Sasa  tunaomba  kuwe  na  shule  za  kuhudumia  watoto  ambao  wanajiweza  na  zingine  zi  someshe  watoto  wale

ambao hawana wazazi, ama wazazi, wao hawana kazi.

Majani chai.   Tuko hapa na  factory,  tungependa  tuongeze  ziwe  mbili  ndiyo  angaa  vijana  wetu  wapate  kazi.   Lakini  kile  cha

muhumi ni wale wakulima wenye hawana kazi wapate mikopo.

Upande wa utawala.  Kiti cha Rais kisiwe cha ukoo moja. Kiwe kina enda pahali pote nchini.

Com. Kavetsa Adagala: Kimekuwa cha ukoo moja?  Shida imekuwa ati ni cha ukoo moja.
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Tereza Lukalo: Makosa ikifanyika watu wasiseme ni cha watu fulani, kiwe ni cha Wakenya wote.  Kila kabila wapewe.

Com. Kavetsa Adagala: Usiwaite walemavu wamekataa.

Tereza  Lukalo:   Hawa  wenye  Special  Abilities,  tunataka  kuwe  na  njia  ya  kuwasaidia.   Kama  ni  wale  wako  na  shida  ya

kutembea wawe wanapata kiti cha kusukumwa.  Na wale wenye hawana macho tuwatafutie kosi  ili wajisaidie.  Hatuna shule za

 walemavu hapa.   Mito yetu isitumiwe ovyo ovyo,  na wale wanajiona wana jiweza kuliko wengine.  Mito itunzwe vinzuri ndio

itusaidea kimaendeleo.

Com. Kavetsa Adagala:  Umemaliza?

Tereza Lukalo: Watoto wetu wasichana wakipata watoto na wageni, hao watoto waadikishwe kama wenyeji.

Com.  Kavetsa  Adagala: Pendekezo.  Mama  wewe  ni  mama  wa  maendeleo  ya  wanawake.    Maendeleo  ya  Wanawake

ilikuwa na memorandum, iko wapi?  Mambo yenye iko hapo uifanye kuwa ya Sabatia.  Unasema shamba ni  ndogo  na  tupate

loan.  Kwa nini mashamba ni madogo?

Tereza Lukalo: Ni madogo kwa maana tumekuwa wengi kushinda.

Com. Kavetsa Adagala: Sasa umechora VIhiga City. Unapendekezo nini kuhusu hiyo?

Tereza Lukalo:  Nataka watu wengi wafanye biashara.  Lakini hakuna pesa za biashara wapate loan.

Com. Kavetsa Adagala: Sasa tuseme hakuna mahali pakulima ni town.  Ulikuwa Councillor nataka ufikiriye kwa forum ingine

ya  kesho,  ama  kesho  kutwa  uzungumze  mambo  ya  Local  Authority.   Hujasema  lolote  kuhusu  hiyo,  na  hiyo  mambo  ya

Maendeleo ya Wanawake uiweke ili iwe na maana kwa Wasabatia.  Asante wa kina mama wameisha.  George Kegonde.
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George  Kegonde:  I want to  address  the  rights  of  the  weak  and  the  marginalized  in  the  society.   In  this  special  case  I  am

talking about the poor in the society, unemployed and the likes.  (I note with  concern.)   I  propose  that the coming Constitution

should cater for the rights of the marginalized, and I want to give an example.

The second one concerns education in school.   Noting about  the moral decency in the society I want to propose  that religious

education should be made compulsory in all schools starting from the primary up to secondary school level. This will ensure that

moral values are strengthened in the society for this will be based  on the Supreme being in the society.

Governance in a democratic  society.   I  propose  that we should have a skilled and liberal democracy.   In this case  we  should

look into how people come to stand to be elected.  I want to propose  that we should really look into the history of somebody.

People should be skilled.  People  at  least  have a minimum of Secondary school education,  and then we should try to see  that

when we come to the nominated Members of Parliament,  somebody should prove their worth in the society.   Some skills, this

will ensure that we have a Parliament where people can give opinions, challenges and the rights towards  better  government.   In

this respect I want to propose that the Constitution should give due respect  to free opinions.  Nobody should be victimized for

opinions.  We should distinguish between opinions and actions.  Let actions be dealt with as actions and opinions as so.

My  other  point  concerns  the  eradication  of  poverty.   Noting  that  the  present  Constitution  so  much  inclines  to  colonial

governance where people were asked  to promote cash crops  over food cropping.   I  note that the present  Constitution should

look for avenues whereby food crops should be enhanced.  For instance take for example in the scheme.  Right now there is a

lot of maize produced and beans being wasted in the schemes.   After farmers have wasted,  later on the Government says sell

the maize at K.shs. 1000/= and have nothing to sell.   I  want to propose  that there should be a limit to capitalistic ownership in

our society.

I propose that we should start development in the rural areas.  This will cut down the transfer of labour resources  from rural to

urban  Centers.   I  want  to  propose  about  the  development  of  the  rural  area.   The  new  Constitution  should  cater  for  the
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development of rural areas having an interest  there because  this will bring down the transfer of labour resources  from the rural

areas to the urban areas.  This will enhance rural development.

The new Constitution should make sure that we step  down  the  liberalization  of  the  industries.   The  Constitution  that  we  can

make here in Kenya or  Africa, we have not reached a stage where we can liberalize some of our industries.   Experience  has

shown this true, when we see many industries going down and collapsing.  Therefore let the Government have control  over such

things.  Thank you.

Com. Kavetsa  Adagala:  Can you tell us a little bit more on rural development.   You must have a configuration  of  this  rural

development, creation of jobs and industries.  Is it a move towards more urbanization?

George  Kegonde:  Precisely,  so the reason as  to why I do not want to call it more urbanization is  that  you  think  of  a  town

from Kakamega pushed towards this side.  I want it to start for example when we have Modete  tea  factory.   Let us have more

of this instead of having youth moving from Nairobi to urban areas looking for employment, we can have it in the local societies.

  Thank you.

Vincent Oigo: Commissioners, ladies and gentlemen.  Allow me to present.

Com. Kavetsa Adagala: Do not address the gentlemen here, you are addressing the Commission and the Commission alone.

Vincent Oigo: My views to the Review Commission of the Constitution of Kenya.(some parts  not clear Civic leaders  and the

Parliamentarians some after getting the job they just disappear.  They do not go to the people.  I want to propose that if this one

happens there should be a clause in the Constitution, which allows for a vote of no confidence in such elected leaders.

There are some people who are transmitting diseases to other people willingly and knowingly.  The Constitution should provide

for a situation where they can be prosecuted in a court of law.
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We have so many people  who are  mismanaging public funds, for example in the Sacco  Societies.   I  have not seen a clause in

the Constitution which is binding them and they can only be sued in the Civil courts.   I  would want the Constitution to provide

for a situation where that can be criminalized. That situation where people  are  defrauding money from the Sacco  societies.   Let

it be made a criminal offence in that you will be sued both in criminal and civil court.

We have had many Commissions, which are appointed to look into different issues.  Many of them the issues are never tabled; I

would wish that the findings be published for public consumption without any reservation.

We have heard some cases  where people  issue some statements which can lead to public unrest,  and they are  left  to  go  like

that; for example someone saying whoever is going to oppose  this should be banned that is lynching and that person goes scot

free.   Such  people  should  be  prosecuted  and  all  of  us  should  be  treated  equally.   We  have  some  people  who  make  such

statements and they go with them just like that. 

The  issue  of  gender  balance.   Everybody  in  the  country  is  talking  about  the  gender  balance  yet  Kenya  is  among  the  first

countries  where  the  Constitution  provided  for  this  gender  balance;  we  should  not  look  at  women  as  different  people,  they

should not be sympathy seekers.  They should compete with men because if it means education, they have it,  all rights are  given

to them.  So anybody talking about gender im balance should not be there.

Com. Kavetsa Adagala: The Kenyan Constitution has had gender im balance until the IPPG and it is not the first one.

Vincent Oigo: Thank you for that correction it is noted.  So we should not segregate and favour a people, one should be given

everything on merit.  I would also suggest that the Constitution should be drafted and given to people,  so that they understand

what they are being governed by.  It should be in the simplest language the lay man will understand.  Thank you very much.

Com.  Kavetsa  Adagala:I  would  like  everybody  to  know,  kila  mtu  ajue  haya  mambo  tunachukua  hapa  hii  Commission
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itarudisha hapa hii reporti.  Halafu pia tutaandika analysis ya nchi  nzima.   Tutarudisha  hapa  reporti   ya  Sabatia,  lakini  ya  nchi

nzima itakuwa kwa National Conference halafu itazungumziwa.  Haja ya exercise hii, in ujisikie wewe na mimi ati hii Katiba ni

yetu.

Com. Prof. Ahmed I.  Salim: Kuna jamaa wawili wamejiandikisha hapa kutoka Standard  Newspapers.   Geoffrey Anyira, na

Peter Asaya.  Simon Kisia karibu.

Simon Kisia: Nimetoka upande wa East Busavi.  

Translator: The Constitution which was made.

Com. Prof.Ahmed I. Salim: He had started with Swahili.  He wants to change over? Sawa. okay.

Translator: He said he is not comforle.

Simon Kisia:  Ikatiba yalombwa mwaka 1962 Lancaster House 

Translator: The Constitution which was made in 1962 at Lancaster house.

Simon Kisia: siyalochitsa kuli valogoli venya vave dave.

Translator: It was not made the way the Maragolis could like the Constitution to be.

Simon Kisia: siyamanya mulogoli anyala kuva ni nyumba nende matsi ningira yukutsia hango hene hala dave

Translator: They were not aware that Maragolis could have houses, roads and water in their homes.

Simon Kisia: Ling’ana lia kabili, vutovoli vwa Council nende members va Parliament

Translator: I would also like to discuss the election of the Council Members and the members of the Parliament. 

Simon Kisia: Na niva kwakatovola member wa Parliament noho Council kadukana aveyo ku mihika chitanu.
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Translator: When we elect them to their offices, they should stay in those offices for five years.

Simon Kisia: Mu ofisi ya President kuvemu ni vikao vivaka

Translator: In the office of the President we have three arms.

Simon Kisia: Kuvemu na vajaji ni yindi ya police ni yindi ya va-Parliament

Translator:  We have the office of the Judges, the Police and the Parliamentarians.

Simon Kisia: Nyenyanga vuli ofisi yive numutajiri wayo.

Translator: I would like all those offices to have a Head.

Simon Kisia: Na sigila ni mbola ndio Jaji sianyala  kungalakila  vulay  dave  sigira  ndamotovola,  nachio  kigira  ni  mbola

vave numujiri wavo.

Translator: The reason as to why I am saying that is, once I have appointed a judge he will not be free to make judgement.  He

will not be comfortable making judgement.

Com. Kavetsa Adagala: You have to move the mike away from your mouth.

Simon Kisia: Na vandu vene yava mutsiprovince munane

Translator: We would like 8 representative from the 8 provinces to be in charge of each province.

Com. Kavetsa Adagala: Luya dialect : Kuteva hee musakulu  wenya vandu venava vakole kindiki

Simon Kisia: Vakonyange raia, mang’ana gavo kudukitsa ha kenyangi katsie.

Translator: This 8 people who represent the 8 provinces will take the matters of the people forward.

95



Simon Kisia: Luveka lwi gasi kwenyanga Minister wa labour alole vandu vosi vanyoli igazi.

Com. Adagala : Wenya ndi?

Simon Kisia: Nyenya igasi ive ya Minister wa Labour

Translator: I would like the Minister of Labour to be in charge of all the employment in the country.

Simon Kisia:  Ling’ana lia va-assistant  chief   na vachief  kadukana  nivakatovolwa  na  mlolongo  vatsi  mutsima  tsindi

vatsi kweka mang’ana kandi.

Translator: I would like the Chief and the Assistant Chiefs to be transferable and be elected by the queuing system.

Simon Kisia: Na ling’ana sigira corruption liayitsi sigira makutu kadaka mushara kwa vanyolanga.

Com. Adagala : Wenya ndi?

Simon Kisia: Ndenya vave ku payroll

Translator:  I would like the village elders to be on salary and that will stop corruption.

Simon Kisia:  Ling’ana liu kumaliza  liveye  bu niva  mundu  ukumiywe,  maduka  mukorti  maandika  ibondi  lwahandika

ibondi mundu wakola makosa ula atsitsanga inyima ila ahane tsilingi ma ikesi ivula kukolwa.

Com. Adagala : Wenya ndi?

Simon  Kisia:  Nenyanga  mundu  ula  akumilwi  matsi  mahilwi  mukorti  straight  ma  ikesi  ikolwi  vwangu  lwitsikesi

tsimalanga madiku nilwo lwa tsifile tsikotanga mukorti.

Translator: There is a lot of corruption in the court because the accused pay money and they are released.

(End of tape 4). Tape 5 merged.

Com. Kavetsa Adagala:Luya Dialect Haya musakulu  kuvoye  mundu  chianya  kukupi  tsikura  dave,  umundu  chianyala

kukupi tsikura ma kandi umuhili atsi  havundu  handi  dave.   Nikuli  kuvola  Musalia  kwamukupira  ikura  atsiku  Gem ila

atsi kuhinzilayo.  So Chief naveye elected aveye wa vandu vala.  Naveye  nahandikwi  igasi  appointment  nilwa lwanyala

kutsia transfer. Haya vulayi.  Francis Govoga? 
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 Francis Govoga: Nafikiri mengi yale nilikuwa nao wengine wamesema pendekezo langu la kwanza

 nikutaka .

Interjection, Com. Kavetsa:   (Luhya)   Watu wa Chamakanga muchiling’ane amang’ana kenyu  kala  kalakoneke  sigira

mumolomelamu  kali  hulilika  dave,  vitsikulu  vu  munya  huyu  nivalitsia  kuhulitsaku  sivalihula  dave  sigara  liyoka  lia

mukola.  Tafadhali nya mbole kandi dave musidi sana mutsitsakilila sana vandu vave inyima yavo  muchiling’ane funga

mdomo kwa wakati huu tafadhali.

Francis Govoga : Pendekezo langu la kwanza ni kuhusu kiti cha urais.  Mimi ningependelea ya kwamba kwa vile Kenya tuko

na eight Provinces na katika hizi Province nane kunazingine census zake ziko nchini na zingine ziko juu zaidi, ama kabila zingine

ziko nyingi na zingine ziko chini.  Kwa hivyo mimi ningependa kiti cha urais kiwe  rotational katika Mikoa.

Ya pili upande wa education act, tunapata ya kwamba katika education act 

Interjection, Com. Kavesta:   Si maelezo (inaudible)

Francis Govoga : Mimi nataka kwa education act mamlaka ipewe school committee, yaani tusiwe na school committee halafu

tene tunaambiwa ya  kwamba  headmasters  ama  wakuu  wa  shule  ndio  accounting  officers.   Tuntaka  kama  school  committee

imepewa  jukumu  la  kuendesha  shule  iwe  ya  kusimamia  pesa  kama  ni  wakaguzi  wanatoka  kwa  Seriklai  wanakagua  hiyo

committee, na sio Headmaster.  

Halafu  ningependekeza  ya  kwamba,  sisi  kama  vijana  tuwe  na  kitu  kama  organization,  kama  vile  wakina  mama  wako  na

organization  ya  wanawake,  ndio  tunaweza  kupata  at  least  mmoja  wetu  akituwakilisha  kule  Bungeni  kama  Zipporah  Kittony

anavyowakilisha wamawake. 

Interjection, Com. Adagala : (inaudible) Na kuna wengine ambao hawawezi kufanya (inaudible)
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Francis Govoga : Asante, nafikiri yangu ilikuwa hivyo.

Com. Caveats  Adagala :  Okay asante.   Choko  aveyo?  Tito  Lishambu   hamba  uvole  lita  lilio  halafu  tutakua  na  John.

Tutakua  na  Mthambi  Manguriki,  tutakua  na  Philip  Asirigwa,  tutakua  na  Kaleb  Hanginga   tutakua  na  hao  wafuatane  hivyo

haraka haraka.  Jina lako na proposal zako.  

Tito Vizao:   Jina langu ni Tito Vizao  mimi yangu ni haya, tunashida mingi kwa sababu tulisomesha

watoto wengine wakaenda college ya kuhubiri, sasa wakimaliza wanakuja tu nyumbani wanakaa.

Interjection, Com. Kavesta:   Proposal tafadhali nipe proposal pendekezo lako.

Tito Vizao:   Nataka Serikali isaidie hawa watoto wapate kazi  ile walisomea 

Interjection, Com. Kavesta:   Okay endelea. 

Tito Vizao:   Basi kuendelea kwingine nataka maguru  wapatiwe mshahara maana wanafanya kazi mingi  sana.   Watoto  wale

wanasoma wakigojeka wasaidiwe na daktari,  maana kama wanagojeka ugojwa wa siku hizi wa   Malaria  hii,  wakienda  shule

anafukuzwa, akienda hosipitali anafukuzwa.  Anaambiwa “wewe ulete shilingi mia mbili ama mia tatu”  

Interjection, Com. Salim:   Bwana Tito maelezo marefu itachukua wakati, pendekezo lako ni nini?     

Tito Vizao:    Nataka watoto wale wanasoma wasaidiwe kwa upande wa matibabu na waendelee na shule 

Com. Salim:   Mzami Angaluki. 

Interjection, Com. Kavesta:   Niliita majina yenu njooni hapa kwa desk hii ya karibu.
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Com. Salim:  Yuko Mazami hayuko, tafadhali ukitwa jina itikia, au inua mkono tuone; haya nani wewe ?

Philip Asiligwa :   Hasirikwa. 

Com. Kavesta:   State jina lako na uendelee na proposal. 

Philip Hasiribwa:   Jina langu ni Philip Hasiribwa.  Mimi proposal yangu, President  achaguliwe na mikoa nane.  

Interjection, Com. Kavesta:  Kawaida anachaguliwa na mikoa yote nane nini shida?

Philip Hasiribwa:   Hakuna shida hapo.

Interjection, Com. Kavesta:    Kitu gani kipya unasema. 

Philip Hasiribwa:    Kipya nataka waalimu wapewa transfer.

Interjection,  Com. Kavesta:   Nataka  kwa President  kitu ngani kipya unasema? Endelea.    (luhya)  Avalogoli  nimutsitsakilila

ndi mulasingila ichiovila umundu yatsange chia mula mula.  Nimutsitsakila ndi.

Philip  Hasiribwa:    (Luhya  dialect)  Ma  kandi  mulinange  yali  hanu  navola  kuve  ni  korti  ya  Vislamu  na  kenyeka

Vakristu na kunyi kuve ni korti yitu.

Com Adagala : Ikolendi?

Philip Hasiribwa:    Ivititse amang’ana kitu, ka Vakristu.

Translator:   The Muslims say they have the Kadhi court so we would like the Christians to have our own court.

Philip Hasiribwa:  Kandi amukutu kuduga vanyoole mushara, sigila nivo vakola igasi inyingi kushila.  
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Translator:    The  village  elders  should  also  get  salaries,  because  they  do  more  work  than  the  other  members  of  the

administration.

Philip  Hasiribwa  :  Asst.  Chief  kutonde  kuluvaso,  chief  kutonde  kuluvaso,  Council  kutonde  kuluvaso,  Chairman

kutonde kuluvaso.

Translator:    The  Chairman  of  the  Council,  the  Mayor,  the  Chiefs  and  the  Assistant  Chief  should  be  chosen  through  the

queuing system 

Philip Hasiribwa:  Sigila kuhelwangwa chief, noho kuhelwa Asst. Chief  wa kunyi kutenya da  

Translator:   Because they impose Chiefs and Assistant Chiefs on us people not of our choice 

Philip Hasiribwa: Kenyeka kunyi vene kuchaguli, kukufwane vulahi

Translator:   We want to elect them ourselves because a lot of them have godfathers. 

Philip Hasiribwa:  Ku sanditsi lwa mwitsi hanu,  

Translator:   I thank you all for coming here today. 

Philip Hasiribwa: Kwitsa kuhula mang’ana gitu na muhandiki mang’ana gitu vulahi.

Translator:   Thank you for coming to listen to us and please record our views properly 

Philip Hasiribwa:  Simbeye na manyingi dave, mwami amulindi

Translator:   I don’t have much, God bless you.

Com. Kavesta:    (Luhya)  Nivi  hukutanga  kukusanditsaku  hanu.   Vwaha  wananji  lita  kandi,  Akinga  yakutsia?  Inzala

yakumulekela? Elam? Hamba uvole lita lilio ukuhe proposals without reading that memorandum of yours.

Hiram Mukhoha:  Kwa majina ni Hiram Mukhoha mwalimu wa gumbaru.  Proposals  zangu nimeandika lakini nitasema kwa

ufupi.  La kwanza ni juu ya hongo imekuwa adui,  ningepende hiyo iwekewe sheria,  kwa sababu wanasema  tupunguze tuende

tuone lakina ianafaa iwekewe sheria.  

Upande wa masomo – masomo inafaa iwe free education kama ilivyo, one to class eight. Lakini kuanzia form one upto higher

education fees ziwe  kiwango  kimoja  kwa  Kenya  nzima.   Hapo  nyuma  imekuwa  shilingi  elfu  nne,  na  mtoto  anasoma  mpaka
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anamaliza form four – iwe unified 

Jambo lingine ni kuhusu mahakama  -  mahakama kwa sababu nimesema hiyo kitu ya hongo – katika mahakama kesi  inaweza

kuchukua  miaka miwili, mitatu, minne.  Ni heri judge watumie sheria ambazo wamejifunza, watumie sheria ambazo zinafaa kwa

yule mshitakiwa.

Com. Kavesta:    Pendekezo lako ungependa iwe miezi gapi au miaka gapi?

Hiram Mukhoha:  Kwa mtu kufanya kesi inafaa kama unauchunguzi iwe ni mwaka mmoja. 

Com. Kavesta:   Endelea. 

Hiram Mukhoha:  Juu ya afya – afya kama wanasema iko bure  lakini….

Interjection, Com.  Kavesta:    Pendekezo lako?

Hiram Mukhoha:  Pendekezo langu, kuna kiwango kinafaa kiweko kwa sababu mtu anakufa unasikia anadaiwa pesa  billion

fulani katika hosipitali; au mnakatazwa kuchukua mwili wake au kutoa mgonjwa  katika hospitali mpaka mlipe pesa  hizo.   Ni

heri watafute njia upande yetu.

Interjection, Com.  Kavesta:    Hiyo njia tumetumwa hapa wewe utwambie njia 

Hiram Mukhoha:   Sasa nitaeleza.

Com.  Kavesta:  Mtoke kwa hii mambo ya kitu Serikali.   Hakuna haja kueleza kwa urefu sema pendekezo lako tumetumwa

hapa kwa sababu ya pendekezo lako.
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Hiram Mukhoha:   Basi langu ilikuwa hivi (unandika?) Ni heri kutibiwa kuwe na pesa  kiasi kidogo,  isiwe zaidi  ya  elfu  kumi,

kumtibu mngonjwa isiwe zaidi ya elfu kumi.  Hiyo ndio pendekezo langu.

Com. Salim:    Lakini Bwana  Hiram, ukisema elfu  kumi  wajua  hii  Katiba  tukiandika  kwa  mfano  iwe  ni  elfu  kumi  baada  ya

miaka mia, wafikiria thamani hiyo ya elfu kumi itabakia pale pale?  Yaani twataka Katiba ambayo itadumu milele na milele.

Hiram Mukhoha:  Na hii imefanywa ni rekebisho la mia mitano, sasa situtairekebisha tena.

Com. Salim:   Hapana.

Interjection, Com.  Kavesta:    Na nani, wewe na nani?

Hiram Mukhoha:   Kwanza niliuliza hapo mbele ni nani alitunga ile ya mbele,  wakasema ni mzungu, na sisi tunatunga yetu, si

ndio?

Com. Salim:  Lakini itadumu mia kadha kwa hivyo tuseme pendekezo lako katika eneo hili la matibabu ungependelea kitu gani

lifanywe?

Hiram Mukhoha:   Kifanyiwe hivi, kwa sababu ni  ukosefu  wa  pesa  ni  heri  tuwe  na  ushirikiano  kati  ya  Serikali  na  mwenye

mgonjwa au hosipitali na mwenye mgonjwa

Interjection, Com. Salim:   Cost sharing. 

Hiram Mukhoha:  Cost sharing yeah 

Com. Salim:   Endelea. 
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Hiram Mukhoha:  Mashamba – Mashamba kuna watu wengine wamekalia mashamba 

Interjection, Com. Kavesta:   Tunajua, pendekezo lako. 

Hiram Mukhoha:  Kwa sababu siwezi nikazungumza, wengine wana mahekari nyingi 

Interjection, Com. Kavesta:   Tafadhali pendekezo lako 

Hiram Mukhoha:   Langu ni hili  wale  wako  na  mahekari  wapee  Serikali  kiasi  fulani,  ili  Serikali  nayo  igawie  wale  wasio  na

mashamba hiyo ndio pendekezo yangu.

La mwisho ni juu ya kuteua awe mjumbe, awe ni President,  awe ni Chief au nani. Wachague kitu cha kwanza wenye sehemu,

watoe maoni yao na wajue ni kura gani siri au ni mlololngo watatumia.  Hilo ndio langu.

Com. Salim:   (inaudible) 

Hiram Mukhoha:   Langu ni kusema kama nimependekeza ni mlolongo iwe mlolongo, kama ni siri iwe siri.  

Com. Salim:    Lakini wewe huna pendekezo?

Hiram Mukhoha:   Ninapendekeza iwe ni mlolongo, mengine nitapeana mtasoma pale 

Com. Kavesta:    Asante asante sana.  Reuben Ayumba njoo  

Reuben Ayumba:    (Luhya dialect)

Lita lia Reuben Ayumba
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Com. Adagla : Uvoye lita lilio?

Translator:    My name is Reuben Ayumba

Reuben  Ayumba:  Silikali  ive  ni  taabu  lwayalomba  rahamali  ya  Kenya  yononyinya  niha  tsihili  tsindala  ikivala  pe,

nileka vandi nivanyola itaabu.  Ku nyenya ndi,

Translator:     The Kenyan Government has a problem because  some  of  the  tribes  have  too  much  land  others  do  not  have

enough. 

Reuben  Ayumba:   Kukenyaka  ndi  selikali  yalomba  rahamali  ila  ikilung’anyiku  nutula  ikungu  mpaka  utsia  kuduka

Kitale kivala kivala chele na vandi vavaye ni taabu

Translator:    The policy has to be changed because if you come all the way from Ngong to Kitale it is all empty tracks  of land

and some people have nothing. 

Reuben Ayumba:  ku kadukana kuheywiku kivala kali Lugari hageha.

Translator:    We want to be given more land, because we were taken to Lugari but it is still too little for us.

Reuben Ayumba:   Kali kalunu maduma kakundila vutswa iwenila ni nzala niluma vandi 

Translator:    The people in those places have maize rotting in their shambas, and the others are very hungry 

Reuben Ayumba:  Kadukana amepu ka Kenya kachilung’anyinyi

Translator:    The Kenyan map should be changed.

Interjection,  Com.  Kavesta:    (Luhya  Dialect)  Uvoye  tsa  vulahi,  lindaga   kukumali  yili  ndinanga.  Umanyi  imapu

vachora  kuli  vindu  viveye  hasi.   Haya  kuli  lwa  vasungu  vaduka  valogoli  kwali  kuduchi  yuku  ku  Kaimosi  yuku

nikuduchi  kandi  hayi  mungoma  niho  ha  vindu  viasingila  ma  vandu  vavola  ndi  vuli  avandu  Nyasaye  yavaha  ikivala

chiabo  ku  chinu  ni  chetu  kulunu  nutsia  kukala  uchenje  imapu  ivukuli  inandi  uviki  ivologoli  ni  lihe,  uhulili?  Imapu

nichanja 

 

Reuben Ayumba:  Avandu yava vahila ikivala kinyingi he, nichio chigila ni vadala ni tsing’ombe hukwaya havula

Com. Kavesta:   (Luhya Dialect)  Hula musakulu vaheku kivala kinyingi dave nikivala  kikaveye  ni  mbula  ku  valonda
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imbula  witsitsa  ni  vayitsa  tsing’ombe.   Vadala  dave  umanye  yeneyo  ni madharau mbele ya Tume  hakuna  madharau  kwa

mtu yeyote Kenya Kusema “vadala” ni madharau ni wafukaji 

Reuben Ayumba:  Ka mbele.

 

Com. Kavesta:   Yee mbulili.

Reuben Ayumba:  Avana vesikuli kutula mu Nursery vaduki mu Four Four vakonywi butswa  

Translator:    There should be free education from nursery school to form four. 

Reuben Ayumba:  Kutsia wa daktari mundu uve mulwaye, winyalitsa na ukinyalitsa akonywi vutswa

Translator:  The hospitals should be free whether you are able or unable, there should be free treatment in all hospitals. 

Reuben  Ayumba:    Amang’a  chigila  uvumision  umanya  moloma  mang’ana  yaka  chigira  vavola  vachenja  kaliho

katuliho  mashia  katse.   Mukamba  vandu  vatanu  valomba  idini,  vavili  mavakola  idini  mavatanga  vutswa  liyoka

kukenyekanga ndi tsidini tsiavahandikitsa tsiaduka 

Translator:  There should be no more religious societies registered they are  enough because  some of them have two people,

five people. 

Reuben Ayumba:  Mang’ana ka vana, vivulilwa mu tsinyumba  

Translator:    Children born out of wedlock. 

Reuben Ayumba: isheria yali ya kale yali indahi umwana niyakola hundi inda yavukulanga, na kalunu kwenya  avukuli

kwa lazima, avukuli alindi kuli makeleve

Interjection, Com. Kavesta:    (Luhya dialect) sheria ya kale ni ilehe volaku

Reuben Ayumba:    (Luhya dialect) Ya kale yakunga da.

Com. Kavesta:    (Luhya dialect) Iliha? Vola yene ya kale

Reuben Ayumba:    (Luhya dialect) Yu mulogoli,

Com. Adagala : Yumulogoli.
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Reuben Ayumba:    vakunga dave

Translator:   Traditionally when a boy had a baby with a girl, they married them; but today they are  throwing them out,  so we

want to go back to that tradition.  

Reuben Ayumba: Kunikwakakola  ndio,  kutsi  ku  serikali  iveho,  ni  ndahi  navutwa  malwa  yaka,  malwa  vandu  va  kale

vanywetsa malwa vakumilwangwa ni vavowa dave, ninzi mbola ndi valeke  malwa  kave  free,  avandu  yava  vadake  wa

vakulanyila malwa, huyu ayenga, alelo vavuli havatsia kukulitsa.   

Translator:    There is nothing wrong with today’s Government,  but what they should do is they should set  the brewers  free,

and there will be so much drink around people will not have a place to sell their brew and they will stop brewing.

Interjection,  Com.  Kavesta:    (Luhya  dialect)  Tanga  ulindi,  mang’ana  ka  malwa  vandu  vavola  ndi  kayengelwa

mwidala  ha  noho  kakulitsilwanga  mwi  dala  na  venya  kaduli  mwidala  katsi  kulishia  katsi  ku  market  ni  license

hawenaho  ulola  ndi?  Amalwa  vandu  vayenga,  navakulitsa  vosi  ive  ibeer,  ive  whisky,  ive  chang’a  ive  busa  vosi  vave

inasokoni.

Reuben Ayumba: Yee vave kusokoni

Com. Kavesta: wenya iwenila? Avola ndi?

Translator:    He agrees he says that the brews should be sold at the market place not in the villages 

Com. Kavesta:   (Luhya dialect): Haya sande musakulu.   Nicholas Munyasia (Luhya dialect)       

Mung’asia uve hayi?Nyila vilenge.

Nicholas Munyasia:  Mimi naitwa Nicholas Munyasia.   Inzi ndakayanzi. Mimi pendekezo langu ningependelea Katiba mpya

itusaidie kama watu ambaye tumepata uhuru.  Kwa sababu sisi tunashida nyingi sana.

Com. Salim:   Utaeleza shida na jinsi ya kuondoa.

Nicholas Munyasia:  Shida ya kwanza hatuonekani kama tumepata uhuru, tunaonekena kama kuku zile zinafungwa zinaenda
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kuuzwa sokoni.

Com. Salim:   Pendekezo lako.

Nicholas Munyasia:   Pendekezo langu tupewe uhuru wakuongea. 

Com. Salim:   Yaani unataka uhuru wa kuongea?

Nicholas Munyasia:   Uhuru wa kuongea,  tusikatazwe kusema kitu kile tumeona ni kibaya.  

Com. Salim:   La pili.

Nicholas  Munyasia:   La  pili  hatuna  mashamba,  kwa  sababu  tukitaka  hata  loan  tufanyie  kazi  ili  tujinunulie  shamba,  hatuna

namna.

Com. Salim:    Pendekeza sasa.

Nicholas Munyasia:    Pendekezo langu lingine.

Com.  Salim:  Hujamaliza juu ya mashamba?

Nicholas Munyasia:    Sijamaliza upande wa mashamba. 

Com. Salim:   Tumeelewana shida, hakuna mashamba; pendekezo lako utatusaidia vipi?

Nicholas Munyasia: Pendekezo langu ningependekeza Serikali ichunguze yale mashamba wale wakubwa wamenunua; lakini
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hawatumii ili tugawiwe hata ikiwa ni za loan.  Tugawiwe ili sisi wenyewe tupate sehemu ya nchi yetu.  

Com. Salim:   Endelea.

Nicholas Munyasia:   Kwa sababu mashamba mingi inakaa bure. 

Interjection: Commissioners:   Tumeelewe hiyo.

Nicholas  Munyasia:   Tupewe  uhuru  –  vile  wanafungia  pombe  watu  wengi  wanakufa  kwa  ajili  ya  kufungiwa  lakini

wakiwachiliwa  huru  hawatakufa.   Wawachwe  huru  kutengeneza  busaa,  wawe  hata  wakiuuza  wapate  pesa  ya  kutumia  kwa

mahitaji yao.

Interjection, Com. Kavesta Adagala:   Umemaliza?

Nicholas Munyasia:   Sijamaliza bado. 

Com. Kavesta Adagala:   Uende haraka hawa watu wote wanangoja umalize.

Nicholas Munyasia:   Sasa kwa haya ya upande wa pombe nimemaliza.  

Com. Kavesta Adagala:   Sitaki kukuharakisha lakini ufanye haraka,  okay asante sana;  who is next after this one?  Shambiti

Ngaruzwa.  (Luhya) Uveho Zabeti? Haya musakulu hambi yiyi ndi wehandikitsi bandu  vosi  kali  vitsukuluvo  valamanye

wamoloma ku mang’ana ka katiba. Zabeti kola vwangu. Inzi ku mita

Shambeti Mingarizwa: Inzi ku mita ni Zabeti Migarizwa

Translator:     My name is Sambeti Mingarizwa
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Shambeti Mingarizwa: Na moloma kuluveka lwa vandu vakali

Translator:   I am speaking on the issue of women 

Shambeti Mingarizwa: Maendeleo kaveho, kuve na vana vitu, vakana kuvayayi kwasominya na vana venavo muyayi

yefwala ilongo mukana yifwala ilongo avoha itayi na natula yila na mutende wange naya avola umukanya wa vuyuyu

a noho umukali wa buyuyu ave nuluswa wifwayi ilongo na kave kiligali vandu vakali vifwaye kuli vaganagani

Translator:   We have children both boys and girls, our boys wear trousers our girls wear trouser they wear  ties,  but when my

children come home, people look at my daughter and think she is weird. 

Interjection, Com. Salim:    So what about the trousers? 

Com. Kavesta Adagala:    She has not finished, she said women should dress the way they want. 

Shambeti Mingarizwa : Tsisenti tsia mundu mukuli atsili kukula inguvu yeye ni tsiayahinzilila mwene shitsiveye

tsiumundu amuhe dave kukuduka iviki kuli aganagani

Translator:   When the women buy clothes it is their own money, so if you use your own money to buy your clothes,  nobody

should have a say in what you wear.  

Interjection, Com. Kavesta:    We shall not tolerate rubble rousers and hecklers. 

Shambeti Mingarizwa: Ma lilindaku tsishilingi tsia yitsa muno tsi- bursary tsienyekhanga vakonye avandu vaveye

nuvugehelu vasominyi vana vavo na vahetsa vuvugehelu dave vavukula tsishingi tsila vaha vana vavachief,

vavasub-chief vava vandu vahinzila nivo vasomela

Translator:   There is a bursary fund which should be given to the needy children, but this money is normally not used for the

needy; it is given to the children of the Chiefs, Assistant-chiefs, working people.

Shambeti Mingarizwa: Livola lya vahane tsisenti tsila kuvandu vatinyalitsa vana vavo vasome avave nilienya

kusominya.

Translator:   My wish is that this money should be given to the needy children whose parents  want them to go to school,  and

the children are willing to go to school.

Shambeti Mingarizwa: Ma tsisilingi tsia yitsa muno tsimikanda kutsitsanga vakuhe iloni yene ila vakuvola nuwenya

tsisilingi tsi loni uhane tsindi ku kenya nyangi tsisenti kuninyole hayi tsiambana
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Translator:    The CBOs have  money  which  should  be  given  to  the  people  in  the  villages,  but  when  you  go  to  ask  for  the

money, they tell you, you have to pay a certain percentage before you get any of that money. 

Com. Kavesta:  (Luhya dialect) Mama nulatsitsakila vanga vwaha? 

Shambeti Mingarizwa : Kuli kunyi avivuli

Com. Adagala : Vanga vwaha vateva tsisenti?

Shambeti Mingarizwa : ndevanga mu vandu vahanwa kuvukula vwiyangu vwi tsisenti tsiene tsila vahane kuvandu

tsiform.

Com. Kavesta:  (Luhya dialect) Vanga vwaha vatevi tsisenti, nenya manye. 

Shambeti Mingarizwa : Avateva noho uteva?

Com.  Kavesta:   (Luhya  dialect)  Nutevi  tsisenti  vakuvola  leta  tsisenti  tsindi  nangwa  kuhe  tsisenti?  Vanga  vwaha?

Mikanda ki?

Shambeti Mingarizwa: Kuli vandu va Bursary

Com. Kavesta:  (Luhya dialect) Bursary ki, iveyo ya silikali iveho yi----

Shambeti Mingarizwa: Ya silikali

Com. Kavesta:  (Luhya dialect) Iveyo ya silikali iveho ya kindiki? 

Shambeti Mingarizwa: Ya silikali, paka vakuteve uvahe tsisenti ku navo vilane bakuhe tsindi

Com. Kavesta: Yaani utulitsi hongo?

Shambeti Mingarizwa: Kulienya liange kuli nyenya yava  vakukonye  tsisenti  kuli  tsivetsa  tsihaniywi  mundu  akola  ibidi

yeye ma kalukitsa kuli vavatsa nivenyi akalukitsi.

Translator:    We would like this money to be  given to us without bribes being  asked  for.   We  shall  take  the  money,  use  it

properly and repay it.

Shambeti Mingarizwa: sigila kuveye ni likomba kusominya vana vitu. Kuve nilienya kusominya vana vitu.

Translator:   We would wish to educate our children.
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Com. Kavesta: She can go yes,  we have finished with her,  she was clear on her issues (Luyha)   Umolomi  vulayi.   Benard

Chipendi? Daina noho Dena? Daina?

Berna Chipendi: Lira lianga nangwangwa Daina Chipendi kutula ha Lutego

Translator:   My name is Berna Chipendi from Lotengo. 

Berna Chipendi:   Mbola ndi  avashele  vavisandu  khuli  vikhonya.   Nuli  numwana  avetsa  ni  nyumba  ye  nivi  mushele

uve mu yoyo khuli wilikhitsa shiunyala dawe.

Translator:    Am talking about  the widows: you are  widowed,  your children have their homes to run, you live in your  house

alone and you have nobody to help you

Berna  Chipendi:  Hango  halala  bandu  vahelaho  vavwa,  ma  bana  barikalaho  vele  kuli  vana  venavo  vikhonya

shikhulola dawe  

Translator:   Some of the homes, all the people  die and they leave orphans,  all the children in the home are  orphans,  they do

not see how we can help these children. 

Berna  Chipendi:  Mbeye  na  vashele  ha  Lutego  vavili  vinyalitsa  dawe  khuli  khuvakhonya  shindola  dawe  khumbola

mwatsa mukhonye.   

Translator:   I have two old ladies at Lutengo we would like to see  how somebody could help them because  they need help.

That is all.

Com. Kavesta:    So what did she say Margaret? 

Transalator : (inaudible)

Berna Chipendi:   (inaudible)

Translator:         (inaudible)

Com. Kavesta:    Jina lako?
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Kwa jina Naitwa Anasatcia Kavyuachi.

Com. Kavesta:  Jina lako kwa sauti, watu ambao wanazungumza mnaharibu record yenu mnaharibu recodi yenu 

Anasatcia Kavyuagira:    Kwa jina Naitwa Anastasia Kavyuagira. Ndamoloma ku vupande bwa education

Translator:    My name is Anastasia Kavwakila. I am going to speak on education. 

Anasatcia  Kavyuagira:   Ndola  I-Constitution  ya niyiveho,  masoma  kave  free  khurula  khu  Nursery  mpaka  Standard

Eight. 

Translator:     I  would like in the new Constitution, a provision should be made for free education  from  nursery  school  upto

secondary school.

Anasatcia  Kavyuagira:     Halafu  upande  wa  Secondary,  school  fees  should  be  reduced  from  form  one  upto  form  four.

Halafu haluveka handi khuli  tsi-college tsialeho ni Diploma khuli tsia vekitsi vatsitsamu  khale  kenyekha  tsikalushitswi

ho. Khu khuve nende vwiyangu vunyishi vwi tsigasi.

Translator:     I  would like to propose  that the diploma colleges we used to have a lot of them were scrapped,  I would like

them returned for teacher training. 

Anasatcia Kavyuagira: Halafu sasa namanya nzotsekhu vupanda vwa health

Translator:    Now I will speak on the issue of health.

Anasatcia  Kavyuagira:  Vandu  vanyakhana  sana khu  vupande  vwa  health  vandu.   Vatsitsa  muhospitali  mavarebwa

tsisenti makalolekha avulakhu tsisenti mavakalukha numwana yingo vamuvolele akhave tsisenti.

Translator:  People go to the hospital with their children, when they get to the hospital they are  asked  for money, when they

say they don’t have money they are sent back home to go and look for money with very sick children.   
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Anasatcia Kavyuagira: Khulwayako, kenyekhanga Health service ive free.    

Translator:    In that line I feel the health services should be free

Anasatcia Kavyuagira: Ipointi yindi ni ya valwale va ukimwi   

Translator:    Another point is for the people who are HIV positive

Interjection, Com. Kavesta:   (Luyha dialect) Wenya ndi?

Anasatcia Kavyuagira:  Kenyekha tsinyasi tsia varumikhila tsive free.

Com. Kavesta:   (Luyha dialect) Na wenya kukole kindiki ukimwi bugehe?

 

Translator:    They should bring free medicine for people  who are  HIV positive.   Now what do you want us to do to reduce

the AIDS?  

 Anasatcia Kavyuagira:  Kenyekha  mundu  nahili  mukhali  ategemee  butswa  mwenoyo.   Noho vandu  venya  khuhilana

vabimwa kwanza khulelo bahilane.

  Translator:   When couples want to get married, they should go and be tested and couples should be faithful to one another.

Anasatcia  Kavyuagira:   Issue yindi  yili  khu  maguru.  Maguru  kakhola  igasi  inyishi  sana  khulwako  kenyakha  kanyole

mushara.  

Translator:     The village elders do a lot of work in the village and so they should earn a salary 

Anasatcia Kavyuagira:   Milimi –Title Deed yili yikulu sana. Kenyakha ive butswa free. 

Translator:     The costs of issuing a title-deed is too high for most people so could they make it free,  when you want to get a

title-deed you get for free

Anasatcia Kavyuagira:  Katushi yaho.

Translator:     That is all

Com. Kavesta:   Mama wewe una title-deed (luhya)? Uve ni Title Deed
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Translator:    Hana

Com. Kavesta:   Sasa unajuaje cost iko juu?   Ungependa nini kuhusu title-deeds?

Anasatcia Kavyuagira:    Khuli na vandu vanyishi vali nende ititle deed dawe yavatsa ndio shichila yili yikulu kabisa

Translator:   I  know a lot of people  who can not afford to  get  title-deeds,  so  they  just  keep  sub-dividing  their  land  without

getting titles for them.  That’s all 

Com.  Kavesta:  Committee  Chairman  ako  wapi?   (Luhya  dialect)  Haya  simula  imbula  nikupa,  simuhula  nikupa,  kali

mang’ana  kakuvola  kingila  mu-tape  bulahi  da  sigaila  simwavika  i-ceiling  mu  nyumba  mwinyu  da,  mwavikamu  da,

mumanya  mukola  ndi  imbula  nikupa.   Haya vandu  vukumalitsa  valava  ni  tsidakika  tsivili,  tsivili,  unakuja  unasema  ile

unasema  bila  maelezo  (Luhya  dialect)  tsivili,  tsivili  kumale,  kali  nukola  maelezo  ---  (a  lot  of  rain)  (inaudible).   Haya

mukiling’ane, mukameda kuliyoka li mbula dave chiling’ani kutsi vageli.  Lita lilio

Philomena Enzai:   (Luhya dialect)    

Lira lianje bananga Sulumena Inzau.  Lienya liange live ndi avandu kuli inzi ndi

Com. Kavetsa:   (Luhya dialect) Ah, sitaki hiyo nenya uvole Lienya lia live ndi nuvola.

Philomena Enzai: Lienya live ndi avandu kwanyola tsindeve kwamenyamu lelo mumarulamu—

Com. Kavetsa: Nenya umbole ilienya lilio

Philomena Enzai: Ilienya liange kuli inzi mula

Com. Kavetsa: Wenya ndi?  

Philomena Enzai: kunyolaku asante, sigila indeve ya Kanu kuli inzi namenyamu madiku matambi

Translator:  They have been holding KANU seats for a long time,  so when they retire they want to be paid KANU fee

Interjection, Com. Kavesta:   By whom? 

Philomena Enzai:  Kwenya kutungwi.  Kuli inzi mbe hanu

Com. Kavetsa : Mutungwi na vwaha? Kaunu imutungi? Endelea
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Philomena Enzai: Valuyia balakukonya. Liakavili kuveye kutovole kindu sigila chi kumanya kwilana inyuma sichila chi

kuleta vitina, vandu kwachila vitina kutovole kindu --- 

Com. Kavesta:  (inaudible)   I  don’t  know  what  she  is  saying,  she  is  talking  about   I  don’t  know?   Who  is  next?   (luyha

dialect) Nutenyi kumoloma mang’ana ga maana, shauri yako. Moloma luswahi, umolome ni sauti.

Kezia Indangasi : (Luyia  Dilect) Inzi ku lita nangwa Kezia Indangasi

Com. Kavetsa : Vakulanga?

Kezia Indangasi : Kezia Indangasi

Com. Kavetsa : Liukutanga? Kezia. (inaudible) tafadhali usirukaruke ufike huku hakuna ana ruhusa ya kufika hapa.

Kezia Indangasi : Inzi ndakenyi ---

Kezia  Indangasi  :   Okay  nitajaribu  Kiswahili,mimi  napendekeza  ya  kuwa  Serikali  itupe  usalama  wa  kusafiri  na  kuiishi.

Tunataka usaalama kwa sababu watu hapa wanaiishi kwa hofu kwa sababu wana tishwatishwa kila mara.   Hata ukisafiri usiku

huwezi kuwa na imani utafika, kwa sababu watu wana-ambush wengine njiana, na hiyo Serikali ifanye kitu.

Com. Kavesta:   Unataka Serikali ifanye nini?

Kezia Indangasi :  Ilete usaalama, wale ambao wanadhibu watu washikwe au watambuliwe wapelekwe korokoni.

Com. Kavesta:    Mama ukiishi kwa kijiji unajua huyu mtoto wa fulani ni mlevi huyu ni mwizi, huyu ameua  mtu  mnaiishi  nao.

Na nyinyi mtafanya nini kwa security?

Kezia Indangasi:   Tunataka tusaidiwe na elders  wa vijiji wawe ndio wanatoa habari  kamili  kwa  Assistant-  Chief,  Chief   na

wengine wa kubwa.  

Jambo la pili mimi napendekeza kuhusu kuajiriwa kazi hapa nchini watoto wetu wanasoma 
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Com. Kavesta:   Sema pendekezo lako ni lipi

Kezia  Indangasi::   Tunataka  watoto  wajiriwe  kulingana  na  vile  wamesoma  kama  wamepitia  course  fulani,  mtu  apate  kazi

kulingana na vile amehitimu.  Kitu cha tatu ni mambo kuhusu judiciary na hizi kesi  za mashamaba ambazo hupelekwa kortini na

kila  mara  wanasema  kuja  wiki  hii,  tena  anachukua  muda  mrefu  mpaka  watu  wanakufa  kabla  hawajaonja  kile  walikua

wanapigania.

Com. Kavesta: Pendekezo.

Kezia Indangasi: Pendekezo waajiri watu ambao wanaweza kutatua cases haraka. 

Com. Kavesta: Haraka ni nini?

Kezia Indangasi:  Miezi miwili au majuma tu machache, wasiach kesi ikae miaka na miaka.  Kitu kingine ni kuhusu usaidizi wa

watoto  werevu  katika  jamii  maskini.   Inaonekana  watoto  werevu  kutoka  katika  jamii  maskini  na  hawana  usaidizi,  mtoto

anaweza kusaidiwa na tuseme relatives, akifika huko juu apate kazi.

Com. Kavesta:    Pendekezo. 

Kezia Indangasi: Nataka Serikali isaidie wale watoto werevu iwapatie kazi baada ya masomo, asante.

Com. Kavesta: Bursary ulisema?

Kezia Indangasi:  Busary ipewe wale ambao wanahitaji bursary, si wale kama mimi ambao wanapata  penny vichache, asante.
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Com. Kavesta:   Wewe kwa nini ulikuja late tafadhali wakina mama mnafanya mchezo. 

Amina Malesi: Lita lia ni Amina Madesi.  Lienya liange live ndi, kuve na vana noho mbe numwana yaliho  ma wakutsa

na vudangaswangwa yubu navio vamumala, ne nakutsa

Com. Kavesta:   (Luyha dialect)  Linda kuvolele, wenya uvole ki bundiki

Amina Malesi: Vavulanga Ukimwi, yali muyayi

Translator:    I lost my son as a result of AIDS

Amina Malesi:  Ne nakutsanga  yali  naveye  na vasomi  nivakoli  amachela  nivaviti  vavili  avakana  ku  vakana  venava

mula wava ulangilwi ikaimosi na hundi wava ulangilwi ivokoli.

Translator:   When he died he had two daughters who had done their CPE, one was supposed to go to Kaimosi Girls another

one Vokholi Girls but they are just there.

Amina Malesi:  Ma vakana  venava  vakota  vutswa  manyi  wavaveye  dave.  Na avemu  muyayi  muche  aveye  mu  kilasi

cha saba na alatsia mu chu munane muhika mushia.

Translator:   The girls have disappeared, I don’t know where they are, and there is a boy who is going to class eight next year.

Amina Malesi: Nuhilaku wavavola vokonyi ku vana vavanyina navise vakutsa ukaywa.

Translator:  She has approached  everybody to try and get assistance,  she has told the MP the children’s parents  have died,

but nobody wants to assist her.

Amina Malesi:  Ma mwana  mwenuyu  navukuliku  mita  nahila  kandi  kulahandika  mita  malele  chavula  vutswa  mbetsa

mangenya vutswa eh kali va ndi.

Translator:   She has been giving in the name of the boy to several people, but they are not coming up with anything for her,  so

she is wondering what she is going to do with this boy.

Com. Kavetsa : Wenya ndi?

Amina Malesi: Nenya vavola vana vavisandu vakunywi, ma ndetie lita liu mwana mwenuyu wa muli

Translator:   She says she heard that orphans should be helped, so she wanted to see what kind of help you can you give her

Amina Malesi:   Lindi  lilongaku,  kwahandikwa  amita  vakunzakali  sigila  tsisilingi  tsia  vasakulu  vetu  vatunga  vushutu

tsiveyo mu silikali tsihinzila ma nivahandika vakunzakali.  Kulolaku kindu dave.
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Translator:  She is a widow and she registered as a widow, and they have been waitin to get any money from the Government

but nothing is forthcoming.  

Amina  Malesi:  Vushutu  vwa  vatunganga  sivuliyo?  Vakunzakali  vavolelwa  vatungwi.  Mali  manyingi  kononyinya

chindu. Makeke kakola igasi.

Com. Kevetsa: (Luhya dialect) Sande mama kuhandiki mang’ana gogo mukele.  Who is next? Jethro  Endovo?   Jethro

Endovo yakutsia? Uhugiri. Sema jina lako halafu tunataka tu pendekezo hiyo kitu usisome pendekezo ukisomo nitaku ---

Jethoro Indogo:   My names are Jethoro Endovo.  I will begin with the President – I propose that the President or anyone

vying for the Presidency should be not less than 35 years old, and the maximum age should be sixty five.  Those vying for MP

should be twenty four years and Presidential elections should be carried out earlier than civic and parliamentary elections which

can be carried out simultaneously.

Political parties – I propose that they be limited to a minimum of two and a maximum of four.  

Com. Kavesta:   How should they be limited? What method should we use from the current figure of 48?

Jethoro Indogo:   We should just have two parties at least and four parties at most and not more than that 

Com. Kavesta:   You tell us how the method will be used to reduce them from forty eight to two?

Jethoro Indogo:   Because most of this.

Com. Kavesta:   The method not because the method the how. 

Jethoro Indogo:   We want national parties and not tribal parties so it should---- 

Com. Kavesta:   How will they be reduced?  

Jethoro Indogo:   In case they are tribal, we reject them we don’t register them.

Com. Kavesta:   Endelea 

Jethoro  Indogo:    Come  to  citizenship  –  I  propose  that  anybody  born  in  Kenya  should  be  a  citizen  of  Kenya,  anybody

married to a Kenyan if he or she so wishes can be a citizen of Kenya, that is my proposal.
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On employment – I propose  that  one person one job.   Retirees,  I propose  that their retirement benefits should be processed

within a month, it should be ready, it should not take more than two months before one gets it.  

I propose that nominated MPs should only be nominated if they are catering for special interest groups otherwise we don’t need

them.   I  also  propose  that  Ministers  should  be  professionals  just  like  the  Permanent  Secretaries.   In  case  they  are  not

professionals then one can be nominated to take that particular office.  

Property inheritance – I proposal that anybody who dies interstate his or her should be honoured  and in case  one dies without

having made a will, then the spouse and the family should inherit his or her property.   I  propose  that education be made free all

the way from pre-primary to secondary.   Health be  made free,  and MPs should work fulltime and not part-time as  it is  as  of

now, thank you. 

Com.  Kavesta:   (inaudible) 

Jethoro Indogo:   On early childhood education, it should be free so that even the teachers should be paid by the Government,

thank you.

Com.   Kavetsa:    Childhood  education  is  the  most  important  education  so  you  should  not  be  leaving  that  out.   Charles

Chavene?

Charles  Chavene:  Jina  langu  ni  Charles  Chavene  kutoka  Itegero  Sub-location.  Mimi  kwanza  naongea  juu  ya  Serikali  wa

vipengele vitatu.  Hivi vipengele ni Judiciary, Executive na Legislative Council.   Judiciary lazima iwe peke  yake isichaguliwe na

Executive.  Na Executive tena tuwe na Commissioners ambao wanaweza kuchagua hicho kikundi, ndio hivi vikundi vifanye kazi

yao pamoja vizuri. 

Sasa  tukiendelea kwa upande wa legislative Council,  tutakuta hiyo sasa  pendekezo  langu  ni  kuona  hiyo  iwachiwe  raia  wawe

wanachagua wabunge kuenda kwa Leggico.  
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Com. Kavesta:   (inaudible) 

Charles Chavene: Mimi nasema kwa hivi vikundi vitatu, lazima tuwe kila kikundi ambacho kina sehemu yake 

Com. Salim: Ulisema kwamba watu wachague members wa Legico. 

Charles Chavene: Yes.

Com. Salim: Lakini sasa ndivyo mambo inavyofanyika  umesema jambo jipya hapo? 

Charles Chavene: Hapo ndipo naunga mkono hiyo iwe hivyo 

Com. Salim: Endelea.

Charles Chavene: Halafu sehemu ya mashamba – Shamba mtu akinunua shamba kutoka kwa mtu mwingine, inafaa apatiwe

title-deed kuonyesha amerithi hiyo shamba sasa  ni yake.   Kwa maana  kuna  watu  wengine  ambao  wamenunua  shamba  tangu

mwaka wa sitini na hawajapata kibali cha kuonyesha hiyo shamba ni yao.  

Upande wa mavazi – Mavazi yafaa tuwe na uniform kuonyesha ukiona tu hili vazi utajua huyu ni mama na huyu ni baba.   Yaani

nasema  kama  sheria  inaweza  pitishwa  tuwe  na  mavazi  ya  kike  ijulikane  tu  hii  ni  mavazi  ya  kike,  na  hii  ni  mavazi  ya  kiume.

Tusichanganyikiwe kwa ajili tunaona tu fashion.  

Com. Kavesta: Mavazi ya kiume itakuwa nini?

Mavazi ya kiume iwe “long”na mama avae “rinda” pengine hapo tutakuwa tumeshukuru kwa maana tumeweka uniform ya watu

pamoja.
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Com. Kavesta: Kwa nini umesema hili jambo?

Charles  Chavene:  Hili jambo limeonyesha mimi nikivaa “long” na mtoto yangu msichana avae “long” hata tukitemebea hapo

pengine mtu aweze tofautisha huyu ni mwanamke na huyu ni mzee.

Com. Kavesta:   Lakini kwa nini kuwe na tofauti ?

Charles Chavene: Hiyo ni kuonyesha maumbile 

Com. Kavesta: Hizi nguo tunavaa ni za wazungu ingekuaje tuvae vile tulikuwa tunavaa traditionally.

Charles Chavene: Unajua kusema haki lazima sisi tuwe na sheria yetu tusifuate sheria ya jirani.  

Com. Kavesta: Endelea. 

Charles  Chavene:   Sasa  upande  wa  masomo  yafaa  masomo  kutoka  nursery  kufika  kidato  cha  nne  iwe  free  ndio  tuwe

tunasaidia watu ambao wanauwezo kidogo kwa jamii yetu.

Com. Kavesta: Endelea.

Charles Chavene: Kukiwa na nafasi za kazi kwa Serikali,  inafaa kazi hizo zingawanywe sawa katika mikoa yetu.  Kama vile

tunapata usaidizi wa madawa, unasikia pengine ni mkoa wa Western peke  yake ndio inapata hizo dawa,  je kuna huu mkoa wa

kati nao utasikia aje.  Yafaa sasa tugawanye misaada ya Serikali sawa.

Com. Kavesta: La mwisho, umemaliza? 
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Charles Chavene: Asante.

Com. Kavesta: Haya asante, mama ako wapi? njoo hapa mama. Vola lita

Speaker: Ndenyanga mwanange yali muyayi mwechitsi.  Ndali nu muyayi  umwikitsi  yalangwa zakaria  Mugoha  ma na

kutsa  Kandi  mukelewe  kandi  mwikitsi  kandi  nakutsa  na  ndali  vutswa  nu  mwana  mulala  yeng’ene  vavili  dave

mavaleka utwana, twana twene yutu nubudinyu na kandi umwana mukana  hu Mugoha  avandu  vavete  kwitila  Nairobi

wayindekela kana ne ngotwa kana kenaka wayanyola, nu musakulu wahana tsimoni wagona vutswa niyahana.

Translator:   My son died and his wife too died they left a child my husband is blind I do not know how to take care this child.

Speaker:  Kulwandilanga  nimbola  mumbe  muyanza  wa  Nyasaye  mwakola  buhatsu  mwangonya?  Sigila  kana  kene

kalekwa yako kali ngotwo ngole ndi.

Translator:   So I am asking to see how I can be assisted with this child because  my son who died was the only child I had I

don’t have any other children who can take care of this child 

Com. Kavesta Adagala:   (luyha) Okay, uveye na kandi?

Speaker: Kandi kambolanga ni kunyi kwatanga mu maendeleo ka Kanu, kukili kunyola ku kindu dave.

Translator:    We are  the founders of KANU and since we  founded  KANU  we  have  not  seen  anything  out  of  the  KANU

party.

Speaker: Kwatulaku handu kwatsia kuduka 

Com. Kavesta Adagala:   (luyha) Agandi?

Speaker  : Ling’ana lindi  liambolanga,  muyanze,  Nasaye  ayanze  kambolanga  ku  kana  kalekwa  yaka,  mulole  kuli  cha

mungonya.  Mbeku na mang’ana dave

Com. Kavesta : Mukele i-Commission yiyi 

122



Translator:   All I am begging for is to see how anybody can help me with this child because I have no means, I have no way I

can take care of this child. 

Com.  Kavesta  Adagala:    (luyha)  Mukele  vindu  vivili,  sikukonya  vandu  kuli  vokonyi  vwovola  yobo  dave,  natsa

kunyala  kuhandika  ma  vana  vosi  avakutsilwa,  vavivuli  vakutsila  mu  Ukimwi  ku  madiku  katsa  vanyala  kukonywa

natsa  ku  lwenulu  sikuveye  ni  nzila  dave  nitali  kunyala  kuhandika  ku  nangwa  nakuvole  avakele  vadamba.   Haya

Musakulu

Translator:    We cannot give you the kind of assistance you are  asking for,  we are  recording this things so that in future  the

orphans and people who have problems like yours, we can see how the Constitution can see how they can be helped.

Com. Kavesta:  (Luyha dialect) Musakulu  wavakula  ivwama  vivekunu  vya  vavoku.   Assistant  chief  wowo  ni  vwaha.

Assistant Chief, na chief na councillor vakukonye umanye wa vandu vavoku vaveye nu mukanda kwavo.

Translator:    You should look for the bodies which take care of the blind, you register your old man with one of those bodies

so that they can see how they can assist you. 

Com. Salim: You have said what I wanted to say.

Com. Kavesta:   (Luyha  dialect). Kali  Professor  avola  ndio.  Utakunza  navo  mmba  da,  utakunza  nu musakulu  mmba

dave.

Com. Salim:   Mwajua jambo ile la kina mama hasa kina wazee na wakina nyanya kama huyu bibi aliyekuja kuzungumuza na

sisi mambo kama haya kwa hakika ni wajibu wa jamii ambapo yeye  huyu  mama  anatoka  kumsaidia.   Sisi  tunandika  Katiba,

kiasi cha kuandika Katiba na kumaliza na kutoa mapendekezo yetu juu ya kuwasaidia wazee.   Huyu mama hatakuwa amefika

mwenye hali mbaya sana.  Kwa hivyo tungependekeza sisi sasa  nyinyi mmekuwa mkipendekeza kwamba wote kati  yetu hapa

ambao ni viongozi, District Coordinators.  Members of the  Committees  mjuane  na  NGOs  hapa  hapa  katika  eneo  ili  muweze
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kusaidia on a personal level to contact the necessary organizations to help, this is an emergency case.   We have not time really

to put something in the Constitution that will help this old lady tomorrow or today, and we have heard such appeals before.  We

have heard so many just today here, but I think it is up to the community, or the community leaders  from the Councillors,  to the

Chiefs and so on to help like this one.  We expect at least the members of the 3Cs to see what they can do to help.  

Com. Kavetsa:   Sostenus  Guda  (Luhya dialect) uveho? Utsa? Okay.  Haya vola ilita lilio ma umolome.

Sausnes Ngunda:   Kwa majina mimi niatwa Sostenus Gunda, pendekezo langu ni kwamba Serikali imetufanyia hasa tarafa ya

Sabatia imetuletea kiwanda cha majani chai mudete na hosipitali ya macho hapa Sabatia.   Kwa hivyo ningependa ya kwamba

wengi wetu sisi tumesoma na hatuna kazi,  kwa hivyo pendekezo langu ni kwamba hata kama ni kazi ya kufagia kwa kiwanda

cha majani chai hasa kwa mtu kama mimi inafaa mtusaidie sana.

Com. Kavetsa:   (inaudible) 

Sausnes Ngunda: Watu wote wenye hatuna kazi sio mimi peke yangu.

Com. Kavesta:  Watu wote ambao hawana kazi mfanye kazi kwa Mudede?

Sausnes Ngunda: Sio Mudede peke yake mahali popote tu.

Com. Kavesta:  Viwanda vingi vitengenezwe?

Sausnes  Ngunda: Ndio viwanda vingi vitengenezwe tena hospitali nyingi zitengenezwe.  Pendekezo la  pili  ni  kwamba  inafaa

Serikali ipatie wanafunzi elimu ya bure,  tena iwape vitabu vya kusoma na kuandika kwa sababu wanafunzi wa wazazi hawana

pesa za kununua vitabu za kusoma na kuandika.

124



Pendekezo la tatu ni kwamba sisi huwa na harambee na sherehe mbali mbali na katika hizo sherehe na harambee sisi huwa na

matumbuizo kama nyimbo na ngoma tena tukoa na mashahiri tena na choral verses.    Kwa hivyo pendekezo langu ni kwamba

wakati  wageni  waheshimiwa  wanawasili  kama  choir  inaimba  ama  kama  mwanafunzi  amekariri  shairi  inafaa  mgeni  kama

anapeana  zawadi  apatie  tu  ile  choir  yenye  inaimba;  aipatie  tu  zawadi  pale  na  pale,  kuliko  kupatia  hawa  watu  wenye

wamesimamia hizo vipindi za matumbuizaji.  I think that is all I had.

Com. Kavesta:    Okay sikiliza Serikali ilileta tea  factory,  NGO na  Mbunge  wakaleta  hosipitali  ya  macho,  sio  Serikali  ni  ya

NGO  ya  Ujeremani  na  Mbunge  (Luhya  dialect)  Imbula  yakagehaku  kutsitsakilili  noho?  Nitali  namuhenze  nambiki

i-ceiling munu vandu va Salvation

Florence Kinyosi : Lita ni Florence Kinyosi.  Ah ndali nimbandiki dave

Com. Kavesta: Jina?

Florence Kinyosi : Jina ni Major Florence Kinyosi.

Com. Kavesta: (Luhya dialect) Ku ukolangi kindiki lutahandiki? 

Florence Kinyosi: Kwanza mimi ni mhubiri na tumetumwa wote wawili.

Com. Kavesta: Tupe pendekezo lako.
 

Florence Kinyosi: Ningependekeza kwanza mimi binafsi ningeonelea ya kwamba niwqe nikipata mshahara kwa maana niko na

watoto na jinsi tunavyotembea hapa na pale inakuwa ni vingumu sana.  

Com. Kavesta Adagala: Nani awe anakupa mshahara?

Florence Kinyosi: Watu wa jeshi la wokovu.  Sasa pendekezo langu ni kwamba tuwe tunapata mshahara,  kwa maana inafika
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wakati mwingine ambapo wakati  wakusomesha watoto  inakuwa ni kazi ilio ngumu sana,  kama  hauna  mshahara.   Kwa  hivyo

ningependekeza iwe ya kwamba.

Interjection, Com. Kavesta Adagala:   (inaudible) jambo la pili.

Florence Kinyosi:   Sasa  jambo langu lingine ni kwamba vile tuko wawili na tumetumwa hivyo.  Kwa hivyo ningependekeza

vile nilisema mshahara, iwe mimi nipate mshahara tena bwana yangu apate mshahara.  

Interjection, Com. Kavesta:    (inaudible) 

Florence Kinyosi: Wote tunafanya kazi ya kuhubiri.  Hilo ndilo jambo langu ambalo nilikuwa nalo

Com. Kavesta Adagala: Abogee Abogee yakutsia , Christopher Abogee haya tunapita huyu. Herman Asali,  Asali,  Kennedy

Mbete, Mbete Kennedy, endelea.  Chivagale Ibrahim come here (Luhya dialect)

Lomba ikitambaya yecho Margaret, lomba ikitambaya.

Shivagale Ibrahim:   Nitaongea kuhusu elimu. 

Com. Kavesta Adagala:   (Luyha  dialect)  Imbula  ikola  liyoka  kandi  munyi  mwosi  mukola  liyoka,  nimuyanza  chiling’

ani. Nimuyanza chiling’ani. 

Shivagale Ibrahim:   Mapendekezo yangu yako hivi, watoto  ambao wanajulikana ni mayatima lazima wapewe elimu ya bure

kuanzia Primary hadi university.  Ya pili watoto  kama hao ambao ni yatima lazima  Serikali  ichukue  jukumu  ya  kuwapa  hawa

watoto  kazi,  ili  waweze  kujendelesha  baada  ya  masomo  yao.   Tatu  –  scholorship  board  wale  ambao  wanapeana  foreign

scholarships  lazima  tuwe  na  panel  ambayo  inaweza  kuchunguza  majina  ya  watu  ambao  wanafaa  waende  nga’mbo  kwa

masomo.  Kwa sababu kuna mambo ambayo wakimpa Director fulani anachukua watu kutoka kwao lazima tuwe na panel. 
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Interjection, Com. Kavesta:   Endelea tumeshaandika hiyo. 

Shivagale Ibrahim: Okay, tena elimu lazima iende sawa, na nafasi za kazi sio watoto  kupewe masomo fulani ambayo haiwezi

kuwasaidia wanafunzi baada ya kumaliza masomo.

Com. Kavesta:   Endelea.

Shivagale  Ibrahim:   La tatu lazima tena mtu anapomaliza course apate  kazi  si  vizuri  watu  wanapewa  course,  na  baada  ya

kumaliza course wanakaa bure.  Lazima Kenya iwe imebuni kazi ndio watu wapate course hizo.

Com. Kavesta:  Endelea.

Shivagale Ibrahim:  Ya mwisho.

Com.  Kavesta  Adagala:  Wananchi  tafadhali  nyamazeni  kama  umechoka  enda  nyumbani,  kazi  yetu  ni  ngumu  sana  na

mnaifanya ngumu zaidi.  Kama umechoka enda nyumbani tafadhali tuage uende.  Kama unaketi hapa, please shut up.

Shivagale  Ibrahim:   Ingine  kuhusu  pengine  ofisi  ya  President  –  lazima  rais  awe  na  kazi  moja.   Kazi  zingine  zipewe  watu

wengine,  one  person  one  job.   Ingine  kuhusu  mambo  pengine  ya  majeshi  uteuzi  wa  watu  kuwa  viongozi  –  lazima  tuwe  na

Council maalum ambayo inaweza kuwa hata kuanzia hata kwa kiwango cha tarafa mpaka hata kwa province,  wachague wajue

ya  kwamba  huyu  mwana-jeshi  anastahili  kupandishwa  cheo.   Sio  mtu  kiongozi  fulani  kuchukua  kiongozi  fulani  kwa  sababu

anatoka kwa jamii yake.  Kuhusu pengine mambo ya watu kuteuliwa kwenda kama mabalozi,  lazima huyu mtu amehitimu kazi

ambayo inapatana na mambo ya foreign affairs.  Sio mtu kuchagua watu kulingana na Katiba,  kwa hivyo kazi zote zifuatane na

uteuzi.  
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Kuhusu mambo ya mashamba, ningependekeza ya kwamba mtu akiwa  ana  shamba  ambayo  haifanyi  kazi  anyang’anywe  hilo

shamba ligawiwe watu ambao wanauwezo.  Ila sivyo alipe kitu kama tax on that free land, that is not worked on.  

Ingine kuhusu pengine mambo ya polisi; lazima polisi anapopata  mafunzo ya kuwa pengine traffic-police,  awe watu wamemjua

ya kwamba ni mtu ambaye anaweza kujua mambo ingine. 

Com. Kavesta Adagala:  Pendekezo.

Shivagale Ibrahim:  Pendekezo ni ya kwamba watu ambao ni traffic commandant wawe ni watu ambao wamejua kazi si watu

ambao wanapata rushwa. Jinsi watu wanafanya unapata mambo kama ajali zinapatikana kwa sababu ya rushwa. 

Charles Chavene:   (end of tape 5).

Charles Chavane: Rushwa jinzi watu wanafany unapata ajali zimepatikana kwa sababu ya rushwa. 

Com. Kavetsa : Endelea

 Charles Chavane : Kuhusu mambo ya Mbunge ningependekeza ya kwamba Mbunge anapo teuliwa lazima awe anajua, kama

ni kitu ajue,  awe anatembea kwa  Sub  location  yake  akijua  shida  za  watu  wake.  Kwa  sababu  wengi  wao  wanakaa  Nairobi

hawaji huku wanapewa nyumba huko Nairobi, tena siku hizi na sikia wamepewa offisi huko Nairobi.   Hizo offisi zao ziwe hapa

sub location level ndio wajue shida za watu wao.

Watu wenyewe  wa  sub-location  ndio  wanatakiwa  wawe  wanampa  mbunge  majina  ya  watu  ambao  wanatakiwa  wasaidiwe.

Kusiwe na mtu mwingine wa kusema (mimi nafanya kama kumuandikia Mbunge watu majina ya watu  ambao  wanataka  kazi,

huyu akuwe Secretary  hapana).  Watu  wawe  wakikaa  Baraza  na  kusema  mtoto  wa  fulani  anastahili  kazi.   Nafikiri  hiyo  ndio

yangu.
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Com. Kavetsa Adagala: Kazi ya mbunge ni kupatia wati vibarua? 

Charles Chavene: Kazi ya Mbunge anawenza kuteta.

Com. Kavetsa Adagala: Fikiria hivo kazi ya Mbunge inafaa iwe nini:  Halafu utatuandikia one page then the defination of the

work of the MP. Asante.  William Kitungilu?

Interjection: Rain. 

William Tungilu: Nasema mtu akiua mwingine na yeye pia anauliwa.  Mwanamke akitoka kwa bwana yake  na  akae  miaka

nyingi huko nje asirundi tena kuambia bwana yake ati wagawanye mali.  Yule bibi,  bwana yake ameleta ndio watakaa  na yeye

na agawe mali.  Lakini watoto watapata mali ya baba yao.

Kwa sababu wanawake wengi wanaenda na bandu wanaenda kutanga tanga huko halafu wanarudi nyumbani.

Com. Caveats Adagala: Kwa nini baba achukuwe watoto ni si mama?

William Tungilu: Kwa nini yeye alitoka kwa bwana yake na hakuwa amefukuzwa akaenda kutanga tanga? Mtu akinyanganya

mwingine vitu na nguvu sheria ni afungwe miaka mingi ndani ya jela ama auliwe.  Siwezi kata miaka, Judge ndiye ataamua.

Com. Caveats Adagala: Judge ametutuma kwa wewe utuambie?

William Tungilu: Mtu akishika mwingine kwa barabara  ashikwe naafungwe maisha.  Tunataka kuishi na  amani  mtu  mwenye

kuvunja nyumba ya mwingine ashikwe na auliwe.

Com. Kavetsa : Asante mzee. Na hilo la mwisho.
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William Tungilu : Haya maoni yangu ni hiyo.

Com.  Kavetsa  :  Asante.   Thomas  Toweti.  Avandu  vatikaye  nimuyanza,  namuve  Ivogoli  vandu  va  mutikaye

avatamolomi namumbe Ivogoli mulwakavaka.  Sigila ndi kumala dave,  muhulili,  mukusalili  ni  ka  Nyasaye,  nimuyanza

namumbe Ivogoli.  Okay I-report yalakatse hanu mulakasome, I-Conference ilavehomulatumikili, nimuyanza namumbe

Ivogoli na kumolome.  Haya sande Nyasaye amugasitsi.

Interjection:  Rain.

Hon. Musalia Mudavadi.(inaudible)

The meeting ended abruptly due to heavy rains.  No prayer.

&&&&&&&&&&&&&&
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