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The meeting started at 9.55 a.m. with Commissioner Salome Muigai in the Chair.

Com. Muigai:  …. Katika kikao hiki cha Tume. Lakini kabla hatujanza lolote ningetaka kumuomba  Baba  Parokia,  atuanzize

kwa maombi.

Maombi:

Kwa jina la Baba,  la Mwana na la Roho Mtakatifu.   Ee  Mungu  Mwenyezi  wa  milele,  Baba  wa  mataifa  yote  na  watu  wote,
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utuangalie kwa huruma sisi watu wako wa Kenya.   Ubariki nchi yetu, waongoze watawala wetu,  sheria wanazotunga, zilingane

na sheria yako wewe uliotuumba kwa ajili yako. Tena itusaidie kupata manufaa ya hapa duniani.  Wajalie watu wote kipaji  cha

amani, utupe hekima ya kutafuta ukweli na haki katika mambo yote na kuishi kadiri  ya amri zako.  Uwashe moto wa mapendo

yako myoyoni mwetu ili tusinde chuki na ukabila.  Uangalishe sisi sote kwa muungano wa kindugu.  Ubariki taifa letu, waongoze

watumishi wote wa serikali na dini, ili watumize wajibu na kazi zao sawa sawa.   Wasaidie raia wote wa  Kenya,  kulipatia  hali

njema haki na heshima.  Na tunaomba hayo kwa njia ya Kristo Bwana wetu.  Amen.

Com.  Muigai:  Asante  sana  Bw.    (inaudible)  sasa  kama  tulivyosema  hiki  ni  kikao  chenye  kutangazia  kuwa  kikao  cha

kurekebisha katiba ya Kenya, na ni kikao cha dharura kwa hivyo kila mtu amekaribishwa kwenye hiki kikao,  na ni kikao rasmi

pia. Kabla  hatujaendelea  ningetaka  kuwajulisha  wana  tume  wenzangu  tuliokuja  nao,  na  nitawakaribisha  wenyewe   wajieleze

mjue sauti zao

Com. Raiji:  Hamujambo?  Jina langu ni Riunga Raiji

Com. Swazuri:  Habari ya asubuhi?  Mimi naitwa Mohammed Swazuri.

Com. Muigai:   Nami jina langu ni Salome Wairimu Muigai na nitakuwa mwenye kiti wa  kikao  hiki.  Sisi  kwenye  Tume  tuna

lugha mbili na tunatumia Kiswahili na pia  tunatumia Kiingereza.  Lakini kwa sababu ya kikao hiki ukiona huwezi kutumia lugha

hizo mbili unaweza kutumia lugha ya mama na tutatafuta mwingine atafsiri.  Shida moja ya kutafsiri inachukua wakati  mara mbili.

Kwa  hivyo  tukipata  watu  wengi  wanaojua  Kiswahili  lakini  wanataka  tutafsiri  tutazungumziwa  na  watu  nusu  ya  wenye

wangetuzungumzia.  Kwa hivyo tafadhali ukiwa  unaelewa  Kiswahili,  unaelewa  Kiingereza,  utaweza  kutumia  lugha  yoyote  ile.

Lakini ukikwamiwa kabisa tafadhali sikia uhuru kuzungumza lugha ya mama.    

Utaratibu tunaofuata kwenye kikao hiki kwanza ni vile unatupa maoni yako.   Unaweza  kuja  ukawa   umeandika  maoni  yako,

kwa hivyo unamjadala wako ama maandishi ya memorandum, ukataka tu kutupatia mbila kuzungumzia neno.  Unaweza kufanya

hivo.   Unaweza   kuwa  pia  una   maandishi  yako  lakini  ungetaka  kutuambia  maneno  yako  yale  unaona  wewe  mwenyewe.

Tafadhali uwe huru kufanya hivyo tutakupatia dakika tano kutuambia.  Usitusomee memorandum, kwani memorandum inaweza

kuwa  page  moja  hadi  hamsini,  mpaka  nyingi,  sivyo?  Kwa  hivyo  usitusomee  memorandum  tutakupa  dakika  tano  tu  na  sisi

wenyewe tutasoma memorandum yako tukishaichukua, neno kwa neno, kikomo kwa kikomo.

Ukishamaliza kutuambia ama kutupatia maoni yako, wanatume wanataka fursa ya kuuliza swali moja, mawili ama matatu. Elewa

kuwa haya maswali ni ya kufafanua tu, ili tukuelewe vilivyo.  Si ya kuuliza kwa nini unatuchezea hivyo, ama ya kutaka mjadala ili

uweze  kupatiana  sababu  zako.   Tunakuuliza  ili  tukuelewe  vilivyo.   Tafadhali  tungeomba  wenye  simu  za  mkono  mzifunge,

zinatatiza recodi  zetu.  Pia niwaeleze maneno yote tutakayozungumza uzungumze kwenye hiki chombo cha kupazi sauti  kwani

tunanasa sauti.
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Tunafuata hili utaratibu orotha vile mlivyo jiandikisha leo. Tutaanzia wa kwanza hadi wa mwisho.  Lakini kwa sheria inatuambia

inatuamru kuhusisha kila mtu.  Kwa hivyo tukiangalia tuna  watu  kumi  na  wote  ni  akina  baba,  akina  mama;   kukija  baba  wa

miaka themanini na wengine ni wasichana wenzangu wa miaka hamsini, basi  tutapatia huyo  mzee  nafasi  ya  kwanza  ili  ajieleze

yule mama ama mzee baba.  Pia tukipata watu wenye ulemavu unajua  wengine    (inaudible)   pia  tutawapa  nafasi  ya  mwanzo

mwanzo, ili  wajieleze apate nafasi wa keti ama wapunzike.  Mbali na hayo tutafuata orodha ya majina.

Pamoja na  Macommissioner  wenzangu,  pia  tuna  wafanyi  kazi  wenye  tumekuja  nao  kutoka  ofisi  yetu  ya  Nairobi.  Tuna  Bw.

Waitibini  pale   ndiyo  tumekuja  nao  na  Gladys  mwenye  mdogo  wake,  na  pia  tuna  Asha  mwenye  anatusaidia  kwa  kunasa

maneno.   Na  hapa  kuna  coordinator   Bw.  Mwangale  ametoka;  lakini  pia  ananena  kwa  wakilisha  wa  3C  Constitutional

Constituency  Committee, akiwa mwenye kitu huko anaweza kutujulisha wenzake.  Bw. Mwenye Kiti.

District  Coordinator:Basi  asante  sana,  hapa  nina  members  watatu  ndiyo  wameshafika.   Wa  kwanza  kule  mwisho  ni  Bw.

Petrelo  Msumba,  akifuatwa  na  Mzee   (inaudible),  halafu  Bw.  ??Mleno  na  mimi mwenye  kiti  Mohammed        (inaudible)

Asante.

Com. Muigai:   Asante sana.  Sasa ningetaka tuanze na utaratibu wetu, kazi yetu yenye imetuleta hapa leo  na ningetaka tuanze

na Alex Manyasi.  Utakuja utaketi hapa mbele utachukua hiki chombo ukizungumzia, utaanza kwa jina lako  ili tupate recordi  na

ukimaliza utaenda pale kujiandikisha kuwa umezungumza.  Asante

Alex Manyasi:   My names are  Alex Manyasi.   (interjection: inaudible)   In the  constitution making I would like it to have a

preamble,  this is kind of a vision is a protection, security to employment  and in case of   (inaudible)  (tape not clear)

Parliament:  the government auditor should determine the salaries  and then (inaudible) and the auditor should not be  appointed

by  the  President.   The  concept  of  a  nominated  MP  should  be  abolished  in  Kenya.   The  parliament  should  also  have  such

powers to remove the Executive through vote of no confidence   (inaudible)

Defence and national security.   The president  should have exclusive powers  to declare  war.   The  parliament  should  not  have

any role in invoking emergency margin powers  (interruption)  (inaudible)                              good health care  and employment

should be the responsibility of the government to take care to make sure they are executed well                   (inaudible)

There should  be  one  national  language  in  Kenya            (inaudible)   to  avoid  tribalism   (inaudible)   (interjection:  inudible)

English.

Again I would like the government to legalise local brews as it acts  as  an income to some poor  people.   Those are  the points I

had I hope   (inaudible)  (too much echo not clear)
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Com. Muigai:  Asante Bw. Manyasi jiandikishe pale juu.  Musa Luseno?  Anza kwa majina yako kamili tafadhali.

Musa Luseno: Kwa majina naitwa Musa Luseno and I would like to talk about  one,  the political parties,  that the number of

political parties in Kenya should be reduced from (inaudible) to about 3.

2. How the elections are normally conducted.  That, the period allowed to conduct the voting should have at  least  a minimum

education of standard 8,  so that they are  aware  of  what  they  are  doing  during  the  elections.   During  the   campaigns  the

aspirers should be  given rules to follow; such that during the campaign days,  they should address  wananchi using the same

platform,  so  that  we  don’t  have  this  idea  of  insults  using  abusive  language  against  others,  instead  of  addressing  them

aggressively to get votes. 

Then we have this idea of nominating MPs,  it should be done away with, but instead we should have the country divided into

the number of constituencies that march the number of seats in parliament.

Next we have, Parliament should be in session at least five days of the week, and the sessions should be compulsory to all those

MPs; so that they are not at their businesses at the expense of the mwananchi’s welfare.   A common mwananchi should have a

vote  of  no  confidence  in  the  MP  incase  he  is  there  and  proving  to  be  a  bit  corrupt,  or  he  is  not  developing,  he  is  not

spearheading development projects in his constituency.  

There  is  this  idea  of  the  local  government  to  do  with  the  taxation  taking  place  in  the  open  air  market.   We  should  have  a

discrimination of who should be taxed,  because  we find that this is where,  I am a man who is worth  goods worth 20 shillings

but the tax is 10 shillings (interjection)

Com. Muigai:  What do you propose?  Give us proposals because that is what is good for us.

Musa  Luseno:   So  instead  at  least  the  person  taxed  should  be  earning  something  about  should  have  a  monthly  income  of

about above 5,000/=.  And above all if the constitution is said to work well, then we should have some very stiff anti corruption

unit  to  check  on  the  corruption  cases.  Because  if  those  cases  are  not  checked,  I  think  even  the  constitution  will  not  work

properly.  I think that is what I had and if there is any question you may ask.

Com. Muigai: Thank you very much you are clear, there are no questions. Please register yourself there. Chris Watako?

Watako Lutta: My name is Chris Watako Lutta.   Kenya should have free primary education so that all  Kenyans  can  know

how to read and write.
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2. The President should not be  above the law because  this way we will avoid corruption.   Some senior officers are  corrupt

and when they are taken to court or jail they are just released because  something has come from above.

3.   Kenya should have Majimbo so that every province  should  have  its  governor  and  if  there  is  any  msaada  coming,  the

provinces should share equally.

4. The President should not appoint senior government officers such as  the Attorney General,  Ministers,  Assistant Ministers,

Judges,  and  Commissioner  of  Police   (interjection:  inaudible)  The  parliament.   Then  we  should  have  fewer,  churches

because we have so many churches and worshippers  they are  misleading young Kenyans and women.   They go  dancing

the whole night and even committing crimes and now young men have no discipline.

5. Chiefs should be transferred from one location to another and,  or  even districts and even provinces;  because  if the  chief

heads a sub-location or sub-chief in his location that location, will have no development.   Assistant chiefs should be elected

by wananchi but not appointed by the District Commissioner.   This will result  to  corruption  in  appointing  assistant  chiefs.

That is all I have to say.  Thankyou very much.

Com. Muigai:  There are two questions for you.

Com. Raiji:  You have said that there should be limit in freedom of worship exactly what do you propose that we limit?

Watako Lutta:    We should have only Christianity and Muslims but not so many          churches.

Com. Muigai:   I  also have a question for you. You have said that we need to go majimbo                          and  share

resources equitably.  What about the production of those resources before we share them we have to produce them.  Different

provices have different in production and resources  what do you do with those provinces that are  not able to produce enough

resources to sustain themselves?

Watako Lutta: I think we have so many procedures           (inaudible) 

Com. Muigai:  Thank you very much Sir.  Can we have Batholomew Musumba.

Batholomew Musumba:   Majina yangu ni Batholomew Musumba.  Ni nayo maoni yangu  juu  ya  marekebisho  ya  katiba  na

hasa ningesema kwanza utangulizi iweko na ieleze historia ya katiba.   Kwa  vile  mnavyoelewa  katiba  iliyoko  sasa  iliundwa  na

mkoloni  ambaye  alikuwa  na  niya  ya  kutawala  sisi.   Na  tena  itatukumbusha  jinsi  vita  via  ukombozi  na  jinsi  ilivyo  unganisha

makabila yote iliyoko katika Kenya, ikawa kabila moja, ambazo sasa ni Wakenya.  Kwa hivyo utangulizi wetu uwe na umbo za

Wakenya kama jamii moja sio umbo la kabila moja kama Mluhyia, Mkikuyu ama kabila ingine ile.

Na             (inaudible) kwa raia mzalendo, katiba ieleze ako na haki  ya  kuishi,  awe  na  haki  ya  kuwa  na  nyumba,  chakula,
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mavasi,  na  kitabu  na  elimu  na  uhuru  wa  kuadamana,   kuoa  na  kuolewa,  na  kupeana  talaka  ikihitajika  bila  ubaguzi  wa  aina

yoyote, au mme au mke.

Juu ya ardhi vile utangulizi utatuelezea jinsi katika kwa jamii moja ya Wakenya mashamba iwe ya Kenya,  maana serikali iajibike

kuona ya kwamba  kila moja anasehemu  ya  kuishi.   Ikiwezekana  apewe  acre  kama  sitini  na                       (inaudible)

inavyoendelea kwamba mtu anahaki ya kumiliki shamba kwa miaka tisaini mbali sasa upunguzwe na urudishwe kwa miaka sitini.

  Katiba ieleze ya kwamba kila mwananchi ambaye amefikisha miaka ishirini, ni lazima awe  na  haki  ya  kumiliki  shamba.   Na

haswa sana katiba ionyesha kuwa wale ambao wanahaki ya kumiliki hiyo shamba au wale wanastahili kupewa hiyo acre  ishirini.

  Na wale ambao wanaulemavu ambao huwawezi kuwaruhusu nao wapewe sehemu makazi.

Nitagusia ndoa,  historia haijafafanua wazi  wazi  jinsi  gani  ndoa,  inaweza  kuwa  haki  ama  bora.   Katiba  ielezea  kuwa  kuoa  ni

moyo, kwa hivyo mambo ya ndoa takatifu makanisani iongezewe, na katiba  ipeana  nafasi  kwa  makasisi  wa  madhehebu  yale

yanao ruhusu ndoa, wawe na mabibi wengi; ili kuzuia uzinifu ambao umenea sana makanisani.

Utawala wa mikoa huu ulikuwa utengenezaji wa mkoloni wakati  walikuja kutawala sisi ndiyo akaweka  huo  msururu   kukoka

mzee wa kijiji mpaka kwa mkuu wa mkoa, ili kuwe rahisi kutambua wale walikuwa na mawazo kinyume na utawala wao.   Sasa

katiba yetu ambayo tunayo unda sasa  hivi, itilie mkazo ya kwamba hizi vikao vya utawala sasa  ubadilishwe na uwe sehemu za

kuelemisha  katika  wananchi  wa  Kenya.  Ukisimamiwa  na  kamati  teule  ya  tume  ambayo  itaidhinishwa  na  katiba  yetu   ya

kurekebisha katiba.

Nitazungumzia juu ya mali ya asili.  Hasa sana nikilenga mito ambao ina mizizi hapa Kenya kwetu na ambayo inachangia ziwa

Lake Victoria ambazo inadumisha nchi zingine za nje.  Hii katiba ielezee vizuri jinsi mwananchi wa Kenya anaweza kufaidika juu

ya  hayo maji. Na  ninapendekeza ya kwamba kwa wale wote wanaotumikia hayo maji, nje ya Kenya ni lazima watoe ushuru

wa asilimia thelethini kwa matumishi  yao  yote,  ambayo  watakuwa  wametumia  kwa  hayo  maji  yetu.  Ikiwa  ni  stima,  jumla  ya

stima yote inayotumiwa asilimia  thelathini  ilipwe  ushuru  wa  Kenya,  ili  nao  wapate  kufaidika.   Kumalizia  ningehimiza  tume  ya

kurekebisha katiba  pia idumishwe ihalalishwe kikatiba, ili izidi kuweko, na izidi kuelemisha wananchi, na kwa marekebisho yote

mbungeni, hii tume iwe inatoa mwongozo kwa bunge baada  ya kile kifungu cha kurekebisha kuletwa chini mpaka mashinani, ili

kieleweke ndipo wabunge wakubaliwe kubadilisha.  Asanteni.

Com. Muigai: Asante sana  Utajiandikisha   Wincelous Walubi

Wincelous Walubi:  Kwa  majina  mimi naitwa  Wincelous  Walubi,  I  represent  ECWD.   Kwanza  nitaanza  na  Preamble.  Sisi

kama Wakenya tunataka tuwe na  preamble,  na  kwa  preamble   tunataka  tuwe  na  Peace  ,  Love  and  unity,  through  a  strong

domestic and agricultural economy.  Pia tunataka kwa preamble tuwe na tribal harmonization to achieve a meaningful unity.  Na

kwa  preamble  tunataka  to  eliminate  shida  ambazo  tumepata  kama  vile  hunger,  tribalism,  corruption  and  AIDS,  job
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opportunities.  

Halafu nitaenda kwa  ingine  ambayo  inaitwa   defence  and  national  security.   Hapo  tunataka  sisi  kama  vijana  tuwe  na  police

station karibu, tuseme kwa kila sub-location,  na hii police station viwe wawe wanahudumia security.   Sio kwamba kufukuzana

na pombe tu, mbali wawe wanaangalia maslahi ya watu.  Kama vile huku kwetu tuna wizi sana wa ng’ombe, ambayo  security

iwe  inaangalia.   Sisi  tunataka  ya  kwamba  askari  wasiwe  wanaharass  binadamu  ama  citizens  wa  Kenya  bila  ruhusa.  Mpaka

kwanza wawe na arresting warrant, ndiyo waweze kukabiliana na mhalifu wowote wa Kenya.

Ya tatu  tunataka  pia  hii  security  wawe  watu  ambao  wanatake  care  ya  properties  za  wananchi,  sio  ya  kwamba  wanahusika

katika huo uhalifu.

Halafu ya nne, tunataka watu  kama  wanajeshi  pia  nao  waweze  kuwa  wanaingizwa  ama  wanafanya  kazi  ingine,  ili  pia  wawe

kwamba wanangojea tu kuwe na vita ndiyo waende wafanye kazi.  Inatakikana wawe wanafanya kazi zingine, ili at  least  wawe

wana generate income  kwa economy yetu ya Kenya ambayo imeanguka.  

Ya tano,  tunataka ya kwamba Bunge iwe ina choose mtu mwenye  atakuwa  the  Commander  in  Chief  of  Armed  Forces.  Sio

kwamba the President awe the Commander in Chief of the Armed Forces.

Ya sita, tunataka ya kwamba Executive iwe na power nyingi vile ilivyo navyo ya kufanya kila kitu ile hali  hawaulizwi wananchi

au watu wa wengine ama wananchi ambao wanawa-represent.

Political parties:  Hata political parties, tunataka Kenya is iwe  na vyama vingi.  Vyama ambavyo sisi tunaonelea zinaweza tosha

kwa Kenya ni vyama vinne.  Kwa sababu saa  hizi tuko na vyama  arobaine  na  nane  na  zote  zinaonekana   hazina  mwelekeo.

Tunataka  Katiba  iweze  kuwapatia  wakuwe  na  constitution  mzuri,  halafu  na  registration  fee  ipandishwe,  ili  isiwe  tu

wanaji-register  wanakuwa  na political party.   Halafu pia iwe  hii registration kama wameregister,  itake  long  pengine  5  years,

ndiyo hawa watu wawe registered, hii ni chama kimechukuliwa kama kuwa chama cha taifa.

Naenda kwa Job opportunities for the youth.  Tunasema  hivi,  ya  kwamba,  serikali  yetu  iweze  kutengeneza  kazi  kwa  vijana,

kwa  sababu  kuna  vijana  wengi  ambao  wamesoma,  lakini  hawana  kazi;  wanaambiwa  waenda  wafanye  biashara  na  hawana

capital ya kufanya biashara.  Watatoa wapi capital? Tunataka Kenya iweze kutekeleza kazi.  

Pili, tunataka serikali yetu  iweze  ku-represent  youth  pia  wawe  kwa  parliament,  kwa  sababu  sio  tu  kwamba  watu  wakubwa

pekee yao ndiyo wanaweza kuwa kwa parliament.  Tunataka youth wawe kwa parliament.

 Three,  tunataka pia  watu kama  wazee  ambao  wamefika  age  ya  retirement,  wame  retire  wamefika  60  years,   to  70  wawe
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wanachukuliwa   wanawekwa  pahali  wanajengewa  pahali   ambapo  wao  watakaa  huko   for  example  hapa  kwetu   kama

Wazungu.  Wanakaa  huko  wanalishwa  na  serikali,   isikuwe  burden  sana  kwa  watu  wengine   (inaudible)  nchi  zingine  huwa

zinafanya hivyo.  Pia sisi tunataka kama wananchi wa Kenya, tukuwe na vitu kama hivyo.

Halafu kitu kingine, tunataka pia serikali iangalie kwamba isiajiri watu ambao wamefikisha 50 years  and above;  wanataka watu

ambao wanaexperience.  Na  vijana ambao hawana experience wataenda wapi? Kwa hivyo serikali iweze kuangalia kitu kama

hicho.

Naenda kwa education.  (interjection)

Com. Muigai: Wakati wako umeisha nakuongezea dakika moja ukishaimaliza sasa  (inaudible) utaratibu umalizie

Winceslous Walubi: Sawa.   Kwa education nitaongea tu kwa kifupi, tunataka old system irudi.  Hii new system inatu-waste

sisi. Tunataka old system of education ikuwepo, naikikuweko from class one to class seven ikuwe free.

Com. Muigai:  Asante sana.  Jiandikishe tafadhali,  sasa  tunapata akina mama Sarafina Nyongesa.    Na  atafuatiwa na Pamela

Mudenyo,  na  Juliana  Nyongesa.  Ikiwa  kuna  akina  mama  wengine  hawaja  jiandikisha  kuwa  watazungumza,  tafadhali

ujiandikishe..

Sarafina  Nyongesa:  I  am  Sarafina  Nyongesa.  I  am  here  to  speak  on  behalf  of  Maendeleo  ya  Wanawake  Organization.

(interjection)

Com. Muigai: Hatukusikii kwa ajili chombo chako hakijafunguliwa.

Sarafina Nyongesa: Due to culture ignorance and discrimination many parts in Kenya have been left behind. (interjection)

Com. Muigai:  Sarafina, is your mic on?

Sarafina Nyongesa:  Our present Kenya new Constitution should make sure that all citizens are  properly cared  for and they

should  have  proper  security.   They  should  be  concerned  with  all  tribes  of  Kenya  without  discrimination.   It  should  protect

human rights and their property. The Government of Kenya should protect  and come up with laws concerning land ownership.

The government should maintain  peace and justice among all citizens without discrimination.  There should be freedom among

all Kenyans,  be  they old or  young.  Good association in our place of work and even institutions.  The  government  should  be

able to build as many primary and secondary schools where pupils can reach easily.
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We should have few political parties  for us to be named successful  (interjection)

Com. Muigai:  How many?

Sarafina Nyongesa: Few.

Com. Muigai:  How many are few?

Sarafina Nyongesa:   About 3 are  enough. The elected MPs should make sure that their constitutencies are  well established

by building enough schools,  roads  etc.  The government should be concerned with the  disabled  the  poor,  by  supporting  them

through harambee.  There should be unity between the state and the political parties,  and by this our government will be  strong.

  We at least need 2 MPs in every constituency, a man and a woman, if a man is the head,  then a woman is the assistant  or  the

vice versa.  The government should step in by giving necessary support by educating children and giving free education,  and by

keeping them busy  in different areas.

The government  should  protect  the  widows,  especially  this  issue  of  property  inheritance,  the  government  should  come  in  to

protect these widows.  The government should take care of the youth, and they should at  least  give them a chance in education

and in employment.  We see that most of the youths are left at home, there are no job opportunities so  the govt.  should at  least

look into that.  (interjection)

Com. Muigai:  You have one more minute.

Sarafina Nyongesa:  The government should also look after the elderly people,  at  least  set  a place  for  them,  give  them  free

medication and so on.  That’s all. Any question?

Com. Muigai:           (inaudible)  Do  you  have  any  questions?  Ok  thank  you  very  much  for  the  remarks.  The  next  please,

Pamela Mudenyo.

Pamela Mudenyo: Majina yangu ni Pamela Mudenyo. Na nikiwa hapa sikuwa nacho chochote  (interjection)

Com.  Muigai:   I  would  like  to  welcome  the  students,  but  you  please  have  to  be  quiet   because  we  are  recording  our

proceedings, so we ask you to be quiet otherwise we will go back  to Nairobi  and when we try to listen to the tapes,  it will be

hard to hear what the people said unless you are very, very quiet.  And the only thing   (inaudible) is the tape  is what the people

of this constituency want to say.  Do we understand each other? Karibuni sana. Mama endelea.
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Pamela Mudenyo:  Nilikuwa nimeshaanza kusema, nikasema majina yangu, na nitaanza na maneno ya mashamba. Sisi akina

mama tungependelea kwamba,  ikiwa kuna mashamba, maandishi ya title deed  yawe ya mama na baba  pamoja.   Kwa  maana

mjane  akiachwa  inakuwanga  vigumu.   Sisi  akina  mama  tungependelea  ya  kwamba  mambo  ya  kushtaki  kaburi,  kama  mtu

amezikwa,  iondolewe.  Wazee wakijiji wajue tu nani alikufa na shamba ni la fulani.,

Nikija kwa  watoto  wasichana,  ningependelea  Kenya  yetu  itoe  mfano  wa  nguo  ambayo  wasichana  wetu  wataweza  kuvaa  ili

wasivae zile nguo ambazo zinaonyesa mwili wao kufanya vijana wanawatamani.   (clapping)   Tena  vijana  wenyewe  ambao  ni

wasichana,  ikiwa amepata mimba kutoka kijana ningependelea ya kwamba  hii maneno ifuatiliwe, halafu huyu mtoto akizaliwa,

ajue baba ya mtoto atamsaidia ki vipi. Kwa maana huwa wanapata mimba  wanaacha tu hapo.  Sasa mama mzee anasubuka na

mtoto na hali kwingine ni mtoto wa mwisho  huyu nyanya hata hawezi hiyo kazi.   Mambo ya wasichana ambao wamesoma na

wameacha shule, ningependelea ya kwamba,  kuna wakati  mwingine kazi inatokea huko nje,  wengine wakienda  mara  kufanya

nini ningeonelea pia Kenya ifikirie hawa wasichana wetu  ambao wanaishi bila kazi.   Kuishi bila kazi inawafanya tena wanaanza

kuzurura na kupata mambo mabaya.

Wamama wajane. Wamama wajane ningependelea kama bwana ake  amekufa,  sheria itolewe mtu asimrithi.  Mambo ya kurithi

akina mama ndiyo imefanya ugonjwa wa ukimwi ukaenea sana.   Kwa maana mme akifa anaacha bibi angali msichana na  mtu

anasema nimeona msichana, lakini ningependelea serikali iondoe mambo ya kurithi.

End of Tape 1A.  Cont. B  Ningependelea kwamba mzee akiwa na  (interjection)

Com. Muigai:    (inaudible) ili tukusikie.

Pamela Mudenyo:  Mzee akiwa na contract ya shamba, ningependelea kwamba hata mama, wajiunge pamoja wawe na joint

contract  kwa  maana  akisha  kufa,  huwanga  ni  shida  kwa  huyu  mama.   Vijana  wetu  ambao  ni  vijana  wakisha  kuwa  vijana

wakubwa wapewe hata na sehemu yao kwa maana  hujui ya kujao nyuma.  Ni hayo tu.

Com. Muigai:  Asante sana mama, jiandikishe. Juliana Nyongesa.

Juliana Nyongesa:  Kwa majina ni Juliana Nyongesa.  What our new government should do.  Our new constitution should be

the one to  cover  all  42  tribes  of  Kenya  without  any  discrimination.  It  should  preserve  the  traditional  values  and  ensure  that

security is in all parts of Kenya.  Our constitution should safeguard religion, political values, cultural development and all human

rights and all aspects  without hinderance.  The Kenyan government should make sure that all Kenyan citizens have got enough

land and are protected without any tribalism.  Our government should fight against poverty by reducing the price of fertilizer and

seeds which can make a poor man or farmer able to buy.  

Our new constitution should fight against bribes and corruption in Kenya.   It  is our new government which should bring among

citizens peace, unity and love for better development  in our country.
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Land ownership, property and inheritance.  There must be a law to protect land from rural areas  upto urban areas.   Title deeds

should be given to every citizen who have land, be it a man or a woman.  Women should own title deeds  with their husbands to

avoid  a  lot  of  disturbance  after  the  husbands  death.   Widows  should  inherit  husbands  property  without  any  hinderance.

Widows should never  be  forced  to  be  married,  since  this  also  is  a  way  of  spreading  HIV/AIDS  and  corruption  in  families.

There should be the law to protect  it.   The government  should  find  a  way  of  helping  widows,  since  we  have  some  who  are

weak  very  old  and  poor.  There  must  be  a  law  to  control  marriages.   Polygamy  should  be  abolished  since  it  is  a  form  of

corruption  and mismanagement in family affairs and spread of HIV/AIDS.

Women should be given a good chance in politics as  men do so that we get better  representation in parliament.   There should

be  equality  in  education,  employment  and  inheritance  to  both  men  and  female.  Street  children  should  be  cared  for  by  the

government.  It should find out the root cause of these children being in town, walking up and down being beggers and elders  in

street. Pregnancy outside marriage should be abolished by engaging these young girls through parents. Anybody impregnating or

raping a young girl should be jailed though out his life.  (laughter)

Primary education should be given free and all materials provided.  Orphans should be properly protected  and cared  for by the

government.  They should be given free education,  treatment,  shelter,   food and clothing.  Every division should have a school

and a host  ground to serve them.  Handicapped people  should  be  cared  for  and  protected  by  the  government.  They  should

have free education,  treatment and get employed.   In every institution the government should have a school and a hospital for

the handicapped.  Youth groups are to be supported and cared for by the government.  The government should introduce many

ways of keeping young ones busy by  introducing  projects  and  small  businesses  for  them.   Elderly  people  should  be  given  a

home by government in every division.  They should get free food, treatment and clothes.   All citizens should be treated  equally

in every aspect without discrimination.

Councillors, MPs and even the President should not be nominated.  Citizens are to elect  the person they know that he can lead

them  peacefully.  Citizens should be given freedom in worshipping in any  church  according  to  their  wish.   What  we  need  is

better leadership which can unite all Kenyans through love, peace and justice.   Thankyou.

Com. Muigai:  Thank you very much.  Any question?  I have one question for you mama.  You said that we should jail those

who make a girl pregnant, do you think we should also be educating men and boys about this?  You know it takes  a man and a

woman  to make a baby,  we educate  half of the population,  do you think that will take  us to the conclusion that you  want  to

drive to?

Juliana Nyongesa: Yes, I said so because if we can educate parents and men, and we educate  men and women how to care

for these children from the youth when they are still small boys and girls they shall be  spared  and at  least  educated in a way for
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growing.

Com. Muigai:You said that we should educate  girls so that they don’t get pregnant are  we looking for the role  of  boys  and

men, so what do we do with them do they also need education?

Juliana Nyongesa:  Yes they do.

Com. Muigai:  Please register yourself.  Rev. Boniface Makhoha.

Rev. Makhoha:   My names are Boniface Rev  Deacon Francis Makhoha, a believer of Christ.  I would like to start by saying

that  the next constitution  we expect it in a very simple and understandable language, which can be understood by every single

Kenyan.  That same constitution, should be made  available   even  to  our  local  bookshops,  where  one  can  buy  and  read  for

himself or herself and understand it.

Second point,  would refer to the freedom of worship. The freedom of worship has penetrated  many of our institutions, schools

included, and so my suggestion is that all the missionary churches, which were the first and authorized in Kenya should sit down

 and propose a way  for which every church coming up should observe in order  for it to be  considered as  an existing church in

Kenya.   So  much that in as  much as  we see  freedom of worship being practiced in Kenya,  there  should  be  some  limit.   For

example, if a teacher  is  in  school,  he  should  realize  or  she  should  realize,  that  he  or  she  is  in  school  as  a  teacher,  not  as  a

preacher, not as any other person.

Thirdly,  my point falls imprisonment.  It is my suggestion that there should be cases  for which somebody should be imprisoned

put  in  prison.   However,  in  other  cases,  imprisonment   should  be  turned  into  useful  work  which  can  be  done  for  the  local

people.  For example, people instead of being imprisoned through being put in prison,  they can be made to work at  home and

report  at  the chiefs places.   We have also heard cases  where the simple and  poor  people  are  not  able  to  pursue  their  cases

especially in courts.   I  suggest that we should have government advocates  who should pursue  cases  of  poor  people   without

being paid by the people. 

Something else is to do with the NSSF  fund.   It  is  my  suggestion  that  the  money  lying  in  the  banks  for  people  with  NSSF,

should be turned into useful work; that the people  who are  paying taxes,  not necessarily to wait until you have done a mistake

or you are retired  so that you may have the money.  Thank you very much.

Com. Raiji:   Rev. Makhoha we  appreciate the fact that the need to limit the freedom of worship,  as  you know this is one of

the fundamental rights that we people in Kenya and elsewhere enjoy.  We  have been considering at the moment if we touch on

anything we are going to get a lot of objection from the new churches and others who want to come in.
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Rev.  Makhoha:  Well,  I  don’t think so,  because  we are  creating laws  to join us and to make us be  comfortable  as  friends.

When we have freedom of worship, we have to observe that this freedom is leading to some other evils which God mentioned

in the Bible itself  (interjection)

Com.  Muigai: Bring the microphone nearer 

Rev: Makhoha:  Then it will be good that create the constitution will enter it and back the good life of  the people.

Com. Muigai:  Thankyou very much please register yourself. Rev. Charles Makodeny?

Father Charles:    Thankyou very much.  My names are Father Charles Makodeny.  I am the father incharge here of Bulimbo

Catholic Church.  I don’t want to repeat myself but there are a few points, I would like to bring to your attention.   I  would like

to see the new constitution stressing on the rights of immigration.  And I would like to talk about immigration laws.  If there is an

area, the law is very discriminative is in this area of immigration.  Say for example, a married couple, the wife wants to go, wants

to get a passport, wants to get a visa to go somewhere,  the husband must sign to give her the permission.  When the husband

wants to go to get a passport,  wants to go somewhere,  the husband is freely accepted  to continue without the concent  of the

wife.  So  I feel that there is discrimination in that immigration law.  So fair treatment is needed as  far as  immigration  laws  are

concerned.

I would also like to bring to your attention the difficulties many Kenyans are experiencing in regard to our way of governance.   I

would like to propose decentralization of governments.  Say for example, so many things are happening in the city, in one place

you find that one has to travel all the way from Busia to the city of Nairobi,  or  from Mombasa or  from wherever to the city of

Nairobi,  for a particular pay.   So  decentralization that will bring this  government  offices  to  offer  services  to  different  regions,

might make it easy for many Kenyans to access to what they would like to have.

I would like to bring the third point on the right to own property.  In our new constitution we should put attention to all property,

particularly every family member I believe has right to own property  that belong to his parent  or  parents.   We know we have

cultures that prevent and allows only the male family members to own property  that belongs to their parents.   This area  should

also be checked,  the right to own property.   Every family member,  be  it female or  male, should have a right to own property

that belongs to their parents, or to his mother or father.

The rest of the issues have already been mentioned, I don’t want to feature them, but I find those three I wanted to bring forth

strongly.
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Com.  Muigai:     I  do  have  a  question  for  you.  Although  you  did  talk  about  freedom  of  worship,  because  that  is  your

professional area, we would like to know your experience on that    (inaudible)

Father Charles:   I  noticed  there are  things that are  detrimental such as  (inaudible)  freedom of religion.      I  think  there  is

much abuse in this.  We have to point out that religion is a fundamental right of each person,  individual. That is right.  But that

religion how it is done should be in view of justice,  it should be in view of respecting the individual, the community,  the family.

So any practice  that is against the right, the dignity of a human person should not be  based  any law that  is  not  respecting  the

dignity, the respect of a human person,   you have a right to refuse  to follow that law.  And I think this blooming of sects  and

religions is revealing some disrespect  to human rights.

Com. Muigai:  Thank you very much father. Please register yourself.  Charles N Moss.

Charles Moss:  My name is Charles Moss, I am representing the Global Catholic Parish.  The confusion here is religious sects

should be vetted so that worship hours are limited and not through out the night.    (inaudible)

The  building  of  churches  is  part  of  the  national  development,  and  we  feel  that   it   should  be  supported  by  the  central

government.   To  amend  any  part  of  the  constitution,  parliament  should  have  the  majority  of  votes  at  least  85%,  effectively

representing the wishes of all the Kenyan Community.  Parliament powers   to amend the constitution should be limited, instead

we should have a public debate, or referendum for the way forward.  And this we have said the Judge of the Court  of Appeal,

in conjunction with the Electoral Commission  should conduct the referendum.

We feel for the identity on citizenship  for  any  identity,  a  Kenyan  should  carry  any  of  these  two  documents  as  evidence   of

citizenship. As much as we recognize the ID card with a letter from the assistant  chief, a baptismal card,  or  a joint signed letter

from the church.

On the government structure and system. We should adopt a system of government in which a Prime Minister is appointed from

the majority party.  In coalition government where the President  is ceremonial one from a neutral party.   And  we  feel  that  the

office of the President should operate rotationally according to regions.

We have failed on the rights of vulnerable groups. We feel all boys and girls should be equally treated  and on that we also feel

that   the   illiterates  or  disabled   should  be  taken  care  of.   They  should  be  treated  equally  in  all  traits  including  education,

employment etc. Besides they should have special representation  in parliament.  In fact they should have a ministry created  for

them, to sustain and enhance their interests at all levels.

The government should guaranteed free and compulsory education of all groups- including the disabled of course -  to eradicate
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illiteracy upto primary education.   On the part of the disabled, other vulnerable groups we take widows, orphans and aged. For

widows we feel the government should assist, should protect their property, and should be able to protect  their property.    For

the orphans the government should control  the education up to the time they are  self reliant.    But for the  aged  we  think  they

have relatives but they should access free medical treatment.

As far as  street  children are  concerned,  it may not always be a genuine  case  they  should  be  taken  to  home  those  who  have

homes, but those who are genuine street children  they should be taken to a rehabilitation centre.  

We feel that minimum education for a councillor should hold form 4 education.  And this councillorship,  we feel the mayor,  the

chairman of the county council,  should be  elected  by  the  people.   On  education  we  also  feel  that  the  university  Chancellors

should not necessarily be appointed by the Head of State but should be ably appointed to hold that office.  And for an MP,  we

feel he should represent the people;  in other words his contribution in the National Assembly or the Nation should be according

to people’s demand.   And finally, the MP should have an office where he is  accessible,  in  his  constituency,  preferably  at  the

divisional level.  Thank you.

Com. Muigai: Thank you very much. Register your presence.  Isaiah Kituyi.

Isaiah Kituyi: My names are Isaiah Kituyi, I represent SDY  (inaudible)

 I will talk about structure and systems of government.   Kenya should adopt  a presidential  system of government whereby she

will be democratic. This kind of leadership will help wipe off corruption that is mostly affecting us our country,  and the common

mwananchi other  administration bodies.  Therefore,  our new constitution should review the body  from the national level  upto

the grassroot, whereby the President, PC, DC, DO,  Chiefs,  Assistant Chief,  Sub-area  leaders  should be elected by wananchi.

Also at  each level mwananchi should appoint  women  representatives,  youth  representatives,  aged  representatives,  vulnerable

representatives.   For  the elections,  incase the elected MP  is  not  active,  or  does  not  work   in  accordance  to  his  people,  the

wananchi should be given a  priority  of  calling  a  vote  of  no  confidence  in  that  MP  and  elect  another  one  to  represent  them.

Elections process, should be democratic and should be conducted in the open, and after voting, counting should be done in the

open and he process be witnessed by every one at the polling station.

Finally  the  transfer  and  inheritance  of  the  land.  It  should  remain  in  the  hands  of  the  area  leaders  it  should  not  go  beyond

sub-chief level.  And that is what I have.

Com. Muigai:    I  have  one  question.  Do  you  feel  that  the  when  transfer  of  land  comes  to  the  local  area  especially  to  the

sub-chief and the elders  there is very little representation of women, and therefore they don’t  feel  there  can  be  a  fair  hearing

what are your  comments about this?   
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Isaiah Kituyi:   This could be mostly because   the place where that land is,  is where all these  people  are  found,  so  anything

carried out  would bring them in the hands of elders of the area.

Com. Muigai:  Now I am going to go to the young people because this constitution we are  making they are  going to use it for

a  longer  time   than  it  will  with  us;  and  I  would  also  like  most  of  them  to  go  back.   The  first  speaker  is   Barasa  Petronila,

followed by Maureen Kibira, you can come nearer, and Christine Okemo and Praxides Netia.   Madam start  by telling us what

your name is, what school you are in and what form are you, then give us your views.  Go on.

Petronila Barasa:   My names are  Petronila Barasa,  I am in Bulimo Secondary school.   My views  are  that  those  boys  who

impregnate girls should also be dropped  out of school so that that they also suffer the  consequences  with  that  girl.  (clapping)

And if they are men who are working they should be sacked from their work,  they lose their jobs  so that they don’t get money

so that they can also suffer the way the girl   (not audible)  Interjection

Com. Muigai: You need to repeat that point with the mic close to your mouth, so that we can hear you.  Can you hear me?  It

is because I am using the mic properly.  So could you use that effectively?  Good.

Petronila Barasa:    If they are  men who are  working, they should be sacked  out of  their jobs,  so  that  they  don’t  get  their

money and     (inaudible)

Com. Muigai:  Next? Go and register your self up there please.

Maureen Kibira:  My name is Maureen Kibira and I  am in form 3 in St. James Bulimbo Girls.  I  suggest that the government

should provide jobs  for university graduates,  so as  to prevent them from indulging in anti social activities .   I  also  suggest  that

we should have only one national language which is simple to be understood by all people  in the country. And that is all I have.

Com. Muigai:  What language do you think that one should be?

Moreen Kibira: I think it should be Kiswahili.

Com. Muigai:  Thank you very much. Please register yourself.

Christine Okemo:   My names are  Christine Okemo I am in Form 3,  in St.  James Bulimbo Secondary School.   My  view  is

that since most of the intelligent school children have been dropping out of school due to lack of school fees,  I request  that the

government should offer free education from the nursery level to the university level. So  that the students from the poor  family

can be able to pursue their education, and also exploit their chance. And that is all I have.
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Praxides  Netia:  My name is Praxides Netia  from St.  James Bulimbo Secondary School,  I am in form 3.   My view is  about

corruption.   You  find  that  students  in  school  they  try  very  hard  to  study  hard,  so  that  they  can  get  good  grades  to  go  to

university; but after form 4 you get them they have managed to get a B-  you find that this colleague who has gotten a D. You

find that this colleague who has gotten a D, has managed to go to university through bribery and you have gotten B-  will not get

the  chance   to  go  because  you  don’t  have  money  to  bribe.  (clapping)   I  also  want   to  talk  about;  my  priest  talked  about

freedom of worship.   This freedom of worship granted by the government  has led to devil worshiping.  Many  denominations

have been confusing people.  For example someone has heard a new denomination  she makes sure she goes there  which will

lead to confusion and also has led to kidnapping of school children  by the Devil worshippers  (inaudible)  That’s all I have.

Com. Muigai:   Do we have any other  students  who  want  to  talk?   Did  you  register  yourself?   No?  if  you  have  registered

yourself I will call you but if you haven’t  you have to go back  and register and say you want to talk.   Meanwhile can we have

Rabani Emily, followed by Maureen Wafula.  Maureen come nearer. Go on Rabani

Emily  Rabani:   My  names  are  Emily  Rabani  from  St.  James  Bulimbo  secondary  school.  I  would  like  to  talk  about   the

problem of unemployment, for the government to curb  the  problem  of  unemployment.   They  should  put  up  learning  financial

institutions  so  that  school  leavers  can  start  getting  licenses  and  earn  a  living.   It  will  also  establish  training  facilities  like

polytechnics and colleges to cater  for students who got poor  grades in  national  examinations,  to  at  least  give  them  a  hopeful

future.  Another  issue  is  about  administrative  centres  in  institutions  like  schools   and  other  centres.   If  administrative  centres

discriminate the poor people from the rich people; the rich people are likely to pass and then the poor  people  are  ignored.  So I

urge the government to enact the laws  that restrict these values, and that’s all I have.

Com. Muigai: Thankyou. Register yourself there.

Maureen  Wafula:  My name is Maureen Wafula.  I would like to talk about  the standard of living of teachers.   Our teachers

should be remunerated well for you find that the teachers are the one making all the people in the country.   All the professionals

the doctors, and even the Presidents.  They are  passing through the teachers  so that they can get that chance and you find that

they are being given good salaries.  You find that when teachers  are  in schools,  they will like to be  involved in other duties for

them to get enough salaries to go on  with their life.  Now I would like to ask  the government to increase at  least  the salary of

teachers.  That is all I have.

Com. Muigai:  Thank you very much.  I will now go back to my original list         (inaudible) those are  the only students  that I

have registered as contributers.  The rest of you are as observers.   So you would like to change your mind if you would like to

talk  it means you have to go back to the registration and register again.  P M Mabuka?  No consultations in the hall if you want

to consult your neighbour, please go out and talk with the students.   If you need to consult please do that outside.   Thankyou,
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endelea.

Pascal  Mabuka:   Mimi jina langu  ni  Pascal  Mabuka   na  wakilisha  wazee    (inaudible)  Sheria  ya  polisi  nazungumzia  sheria

kuhusu  polisi  nataka  mtu  aandike  statement  yake              kama  hajaenda  kortini.  Kwa  sababu  polisi  wanaposika  mtu

wanamuekea  maneno   ya  uongo  na  hiyo  ukienda  kortini  ndiyo  unaanza  kukusaidia  ama  kulinde  kwa  sababu  hii  maneno

wamekwisha kuwekea.  Hapa tunayo maneno ya pombe, ukipita mahali unawekewa pombe,  ama bhangi na huyo mtu unamjua

kamili, watu wamjua ni mzee wananunua.   Anakushtaki  polisi  kwa  sababu  amekosa  hongo  anakuachia  tu  maneno  ya  uongo

unaenda  unafungwa.   Kwa  sababu  hata  bhangi  ukikataa  ni  miaka  saba  nakwenda  mbele.   Polisi  anauliza     (inaudible)   

Kufuatana  na  maneno  ya  polisi  kama  polisi  anaua  mtoto  wa  university  huyo  polisi  anyongwe.  Kwa  sababu  sisi  wazazi

tumeshaumia kufundisha mtoto kutoka nursery  mpaka university. Wazazi wengine wanauza mashamba  lakini badaye wanapata

hasara kubwa  hata kwa ukoo.

Maneno ya kazi,  kama mtu amefanya kazi  miaka  sitini  na  amezeeka  kwisha  enda  mahali  ingine  anaandikwa  na  kuna  watoto

wengi  wameshasoma.  Kwa sababu hii imeshaleta uhusiano mbaya watoto  kutangatanga na kuwa magaidi. Kwa sababu watu

wanasema anafanya kazi,  na yeye amemaliza kusoma na ako  na  degree,  na  anakaa  nyumbani.  Inafunya  awe  jabazi  mkubwa

sana.  kama unajua mtoto wa university kuwa jabazi na kazi kado kwa sababu anajua watu waina gani.

Com. Muigai:  Asante Mzee tafadhali jiandikishe  Stephen Warubi?  Yuko?  Peter Otiko?

Peter Otiko:  Kwa majina naitwa Peter Otiko nawakilisha kikundi cha JPC,  nitaanza na  makundi ya          (inaudible) akina

mama.  Naonelea wakuwe na representatives parliament.  Kitu ingine naonelea kwamba1/3 of the MPs in the house should be

women.

Halafu orphans wapewe free education, shelter,food halafu haya makundi wajengewe pahali wanaoweza kuishi.  (interjection)

Com. Muigai:  Unayozungumza kwa mic itatuwezesha ku-record.                                             

Peter Otiko:  Upande wa political parties, nilionelea kwamba kuwe na vyama tatu, sio zaidi ya hiyo.

Com. Muigai:  Bw. Otiko isipozungumzia kwenye mic hatutaweza kuku-record.  Ingawa tutakusikia, hatutaweza ku-record.

Peter  Otiko:   On  the  side  of  constitution  supremacy.   On  the  side  of  supremacy  we  find  that  our  present  constitution  has

allowed parliament to amend any part  of constitution by 65% of the majority.  But we should not retain  this,  we  should  have

85% so that we can avoid absentism in parliament.

Two, the parliament should have powers to amend the constitution but other things,  should be discussed by public debate  such
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as budget, and may be terms of the President in the office.

In the side of land, property  rights, nilionelea kwamba serikali ikiwa pengine itakuwa inachukua some private land, inatoa mtu

pahali, huyu mtu inatakikana apewe  one  and  a  half  actual  market  price,  ili  penye  anaenda  asisubuke.   Then  the  government

should also respect individual lands unless for national use.   On the side of the land owned by individuals, tulikuwa tunaonelea

kwamba, mtu awe na acre karibu mia moja, sio zaidi ya hiyo.  Asanteni.

Com. Muigai:   Kuna swali moja hapa ,  umesema kuwa  serikali  ikichukua  shamba  la  mtu  kwa  matumizi  ya  kitaifa,  irudishie

impe mara moja  na nusu kama ile mbei iko sokoni. Hii ni mali ya umma unataka mtu moja abahatike mara moja unusu kutoka

kwa mali ya umma.  Kwani hiyo pesa ni yako na bado inatumikia mtu mwingine?

Peter Otiko:  Unajua  wengi   ???kama wanatoka hapa Mumias anaenda mahali kama Rift Valley, ama North Eastern,  unajua

kukaa na wale wengine    (interjection)

Com. Muigai: Hatukusikii kwa mic

Peter Otiko: That environment, ukienda kama North Eastern that environment, ukikaa unachuka kitu kama miaka tatu, au zaidi

ya miaka tano hivi, sasa to adjust to that ennvironment.

Com. Muigai:  Jiandikishe tafadhali.  Arthu Indakwa Manda.

Arthur Indakwa Manda:  Mwenye kiti, kwa jina ni Arthur Indakwa Manda.  Ningependa kutoa maoni yangu kama ifuatavyo.

  Kwanza pension. Pension  na provident fund iliwekwa wakati  wa ukoloni kabla ya uhuru.  Waafrika na Waarabu hawakuwa

na ruhusa ya kuzungumza chochote kuhusu providence yao.  Ni kitu kiliwekwa hapo. Sheria hii imewekwa hata baada  ya uhuru

mbila kufikiriwa tena.  Kwa hivyo katiba mpya inabidi iwekwe sheria ili mtu akistaafu  apate  pension yake  mara moja  End of

Tape 1

Tape 2A

Arthur  Indakwa  Manda:…..  ya  kwamba  former  Chief  Justice,  ambaye  jina  lake  ilikuwa  ni  Bwana  Cockar,  ulimlazimisha

aende  kortini  ndiyo  apate  pension  yake.   Na  hii  nikusema  kama  Chief  Justice  anaenda  kortini  apate  pension  yake  mtu  wa

kawaida  kama mimi na mwingine, hana njia yoyote.  Kwa hivyo katiba itetee.  

Watu ambao wamestaafu  kutoka kwa serikali  wanastahili wapate  free medical services,  na kwanjia sawa,  na wanastahili pia

wapate annual increament.  Hii ni kwa sababu ya kuonyesha kazi nzuri walikuwa wakifanya  wakiwa katika serikali.
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Tatu, katiba mpya inastahili  kuwe  na  mfumo  katika  katiba  mpya,  ili  serikai  iweke   minimum pension   kwa  kila  mtu  ambaye

anastaafu kutoka kwa serikali.  Na hii ni kwa sababu  kuna watu katika Kenya, asilimia themanini na tano,  wanaopata  kwa kila

mia moja kama pension, ukilinganisha na matatizo ya sasa,  ya uchumi, na ukosefu wa kazi na mambo mengine, hiyo pension ni

kidogo sana.  Maoni yangu ni kwamba katiba  iwaangalie.

Pia  kwa  maoni  yangu,  ya  kwamba  kuwe   na  kifungu  katika  katiba   ili  mtu  ambaye  hawezi  kulipwa  pesa  yake  haraka

iwezekanavyo, aweze kupata  compensation kutoka kwa serikali.   Miaka ya kazi – retiring age inastahili iwe miaka hamsini, ili

vijana wetu wapate nafasi ya  kuchukua kazi hiyo.  Hakuna haja ya mtu afanye kazi hadi miaka hamsini na tano, waachie watoto

nao wapate nafasi hiyo.

Budgets katika pensions. Kunastahili kuwe na kifungu katika sheria mpya, ili waziri wa pesa aweze kusoma budget yake, aweze

kueleza ni pesa  ngapi ambazo ametenga kwa pension na kwa maintenance.  Ukiniruhusu  chance;  tulikuwa  na  matatizo  wakati

moja  kwamba serikali haikuwa na pesa wakati moja za pension. Wakati huu Bw. Cockar alikuwa kortini..  Kwa hivyo ni vizuri

waziri apewe uwezo, atenge pesa za pension  pamoja na maintenance.

Com. Muigai:  Una dakika moja.

Arthur Indakwa Manda: Asante.  To retirees,  ama watu ambao wamestaafu Kenya;  hawa hawana mtu ambaye anawatetea,

iwe ni Ministry ya Labour, iwe ni Trade Union, iwe ni serikali yenyewe. Ikiwa mtu akistaafu anarudi nyumbani anakaa tu.  Hata

akiwa mgonjwa hakuna mtu anajali.  Kwa hivyo katiba  iangalie hapo.

Retrenchment.   Retrenchment ni kitu ambacho hakifai kuwa katika sheria zetu  za  Kenya.  Inaleta  umasiki,  inaleta  ukosefu  wa

kazi, zinaleta kutoelewana nyumbani.  Mtu akifutwa kazi,  hivi hivi kama ilivyofanyika mwaka uliopita na juzi,  hawezi kulipa fees

ya watoto wake,  hawezi kulipa madeni yake;  na hiyo katiba ni maoni yangu katiba iangalie.  Kutolewa katika kazi ya serikali,

removal on public interest.  Sheria hii iwekwe na bunge lakini it has been abused na watu ambao wanauwezo katika serikali ya

Kenya.   Mtu  anaandikwa  kwa  radio,  halafu  anafutwa  kwa  radio,  kwa  sababu  unasikia  Permanent  Secretary  ameandikwa

halafu saa saba mchana tena unasikia akifutwa kazi.   Kuna ushahidi kwa watu kama Dr.  Leakey,  Dr.  Gitu, Bw. Kaguthi,  Bw.

Kones ambao wameandikwa kwa radio na tena wanafutwa kwa radio.  Katiba isaidie.

Com. Muigai:  Dakika zako zimeisha.

Arthur Indakwa Manda:Asante.

Com. Muigai: Kuna swali moja kwako.
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Arthur Indakwa Manda:  Nilikuwa nataka kumaliza…

Com. Muigai: Endelea.

Arthur  Indakwa  Manda:   Asante.   Provincial  Administration:   Hii  department  ya  provincial  administration,   inastahili

iondolewe, na wale  askari  wa  AP  ambao  wako  chini  ya  idara  hiyo,  warudishwe  katika  idara  ya  polisi;  baada  ya  kuchukua

mafunzo huko Kiganjo.   Mwisho security meetings  (interjection)  security meetings zinastahili chairman awe  Provincial  Police

Officer, na DOs na DCs na wengine wawe members.

Com. Muigai:  Asante.  Kuna swali kwako.

Dr. Swazuri:  Ulisema kwamba hutaki hii kitu inaitwa retrenchment iwe ni kwa serikali ama ni kwa makampuni ya watu binafsi;

kwa sababu kama kampuni ikifilisika watu wanawezaje kuendelea kuandikwa kama kampuni imefilisika na imefungwa.

Arthur  Indakwa  Manda:  Mimi  nazungumzia  habari  ya  serikali,  kwa  sababu  kuna  watumishi  wa  serikali  walifukuzwa

hawakupewa pesa. Kesi iko kortini huko Nakuru    (inaudible)  Swali lingine?

Com. Muigai: Asante sana. Tafadhali jiandikishe.  Joseph Nyongesa?

Joseph Nyongesa:   Kwa majina naitwa Joseph Achegi Nyongesa. The highlight of my memorandum to CKRC is as  follows.

  Part  one Immigration and Migration.  Kenya needs an immigration law that is tough but possible to prevail  for  everyone  for

than as for now the law is flawed and the immigration department   (interjection)

Com. Muigai:  Speak to the mic please.  Thankyou.

Joseph Nyongesa:   Kenya needs an immigration law that is tough  but possible to maintain for everyone but  as  for now the

law is flawed and we need some changes in the immigration act   that will enable each and every  citizen   of  Kenya  to  have  a

passport wherever and at that particular moment they want to travel in and outside the country.  And this will also enable Kenya

to  remove  that  infamous  story  of  Kenya  being  a  notorious  conduit  and  resident  of  drug  barons,  international  criminals  and

proliferation of illicit arms.

Second, the emergence of small sects and cults.  Kenya has witnessed a great  increase of small scale churches and sects,  small

scale sects and cults,  over years. So it is our wish that all sects that are private and are  upcoming are  vetted  and are  censored

wherever  they  are  practiced  and  suspicious.   Because  we  have  witnessed   what  I  would  term  bunches  of  frustrated  youth
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joining some of these churches and results have  been  disastrous,  the  consequenses  are  evident,  and  it  is  also  suspected  that

devil worship usually spreads from  some of these sects.  And the activity of Mungiki sect,  the notorious sect  are  quite evident.

The government needs to have a law that checks sects like this, in one way or another.

Third is the devil worship itself and the commission of inquiry that we  have  heard  of  a  number  of  years;  and  the  reports  are

never released to the public.  For example the commission of enquiry to the devil worship.   The evidence we only have are  the

older hand and the stickers on the front pages of some Kenyan dairies but we don’t have information concerning devil worship,

as wanted from the commission of enquiry. Therefore,  they should make these commisions of enquiry to be  instituted by other

arms of the government, for example the parliament instead of the executive.

Fourth,  the religious people  security,  just like other political leaders,  Kenya has witnessed a lot of   several  mysterious  killings

and  harassment.  Therefore, there is need for protection of those who are religious leaders for example the clergy in their ability

also  to  be  democratic  citizens  of  Kenya.   They  need  to  express  themselves  and  be  given  a  chance  to  participate  in  the

governance of the country.

Lastly the media.  Media laws in Kenya are  among  the  most  rigid  in  the  world,  whereby  people  are  not  given  a  chance,  for

example the private institutions and individuals; they are  given very little or  no chance to open up may be TV stations or  radio

stations.  Therefore, they should make these laws flexible so that christians stations are also opened.

The last one, scandals that usually befall leaders, you find that holders of political offices should also be scrutinized so that their

background is known.  So that those who are involved in bad moral practices, and financial misappropriation they should not be

allowed to hold public offices. If they are holding they should be sacked immediately.  Thankyou.

Com. Muigai: Thankyou very much please register yourself.  David Malaria.

David  Malaria:   Majina  yangu  ni  David  Malaria,  kwanza  nitaanza  na   uwezo  wa  President.   Ningependelea  uwezo  wa

President upunguzwe ili asiweze kuchagua minister na kufuta yeye.  Awe ana nafasi ya kupendekeza na parliament ina ruhusu.  

Pili  nataka  uwezo  wa  President  kuchagua  viongozi  wakuu  upunguzwe,  hasa  kama  kuongoza  makampuni,  kama  Attorney

General, kama Chief Justice; kwa sababu hao wanaenda kuwakilisha tu  maoni yake,  ama vile yeye mwenyewe anataka lakini

wawe wanachaguliwa na parliament.

Tatu, nominated member of parliament na councillors,  waondolewe kwa sababu hawana  watu wa kuakilisha, wanawakilisha tu

yule ambaye anawachagua.
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Maombi: Maombi ama freedom of worship ipunguzwe, ili kusiwe na kuabundu mashetani, ama watu kutengeneza dini ili wapate

mapato ya tumbo, ama chakula.

Ya tano,  viongozi kama chiefs, na assistant  chiefs wachaguliwe na wananchi ili waweze kuchaguliwa vizuri kuliko kuchaguliwa

na watu ambao hawajui; na pia wawe wanaenda kwa uchaguzi baada ya miaka tano.

Ministries and Ministers zao.  Kila ministry au wizara,  iwe na minister moja na assistant  moja,  badala  ya kuwa wawili na kuwa

na assistant  ministers wanne; ni kama bibi moja kuolewa na mabwana zaidi ya  mmoja.   Kwa  hivyo  kazi  katika  hiyo  nyumba

itakua ngumu.  Pia unakuta mtu amesomea agriculture, na anaenda kuwa minister wa elimu. Hajui kazi yenye anaenda kufanya.  

Pia watu ambao wamestaafu, wasichaguliwe kwa kazi nyingine tena,  sababu wanaendelea kuongezea upunguvu wa kazi.   Mtu

amefanya  kazi,  ameretire,  unakuta  tena  President  anamchagua  enda  ongoza  parastatal  fulani.   Kuna  wenye  wamesoma,

hawajafanya kazi, wako idle.

Wafanyi kazi katika ofisi: Yeyote anayetumia mamlaka ya ofisi yake vibaya, asipewe transfer,  ama asiwe covered na godfather

lakini apelekwe katika sheria za nchi.  Korti ikimpata na makosa afutwe.

Kuchagua MP: Mtu yeyote ambaye amefikisha miaka sabini hata akiwa tajiri asichaguliwe kuwa MP.  Sababu atazeeka kabisa

hata kabla safari yake ijakuja katika parliament.

Vyombo  via  habari.  Vyombo  via  habari  vipewe  ruhusa  kwa  vyama  vyote  kuliko  kuangalia  chama  kinachotawala,  ambacho

kinaangalia  ni  nini  kitasema  ili  mwananchi  asikie.   Kama  wakati  huu  wananchi  wa  kawaida  wanasikia  tu  gazette  na  hawezi

kununua.  Lakini radio na TV ingawa zimeandikwa KBC, sio za Kenya ni za chama kinachotawala.

Ya mwisho mtu anayeitwa PC ama Provincial Commissioner, hana kazi yeyote kwa mwananchi wa kawaida.   Kwa hivyo hiyo

cheo iondolewe kwa sababu hakuna mwananchi wa kawaida anayefikia PC katika matatizo yake.   Ni President  tu anapokuja

ndiyo unasikia PC amekuja.  Pesa ambayo PC anatumia, ni pesa ya mwananchi ambayo hamhudumii.  Asante.

Com. Muigai:   Asante sana, jiandikishe tafadhali. Abel Timba.

Cllr. Abel  Timba:  Commissioners,  Jina  langu  ni  Abel  Timba  Nabwaya,  Councillor  Bulimbo  ward.   Na  nikiwa  diwani  nina

machache ambayo ninazungumzia kuhusiana na local authorities.  Act cap.265  (interjection)

Com. Muigai: Shika mic vizuri Bw. Diwani.
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Cllr. Abel Timba:  Local authorities Act. Cap 265; it is my wish that the said Act, that cap be reversed, so that all mayors and

chairmen of the  local  authorities   be  elected  directly   by  the  electorate,  wananchi.   Jambo  la  pili  kuhusiana  na  hiyo,  ilikuwa

madiwani  ili  wahudumie  wananchi  ambao  wamewachagua  vizuri,  wawe  na  kiwango  fulani  cha  masomo,  si  mtu  yeyote  yule

ambaye huenda ana pesa  achaguliwe. Na  kiwango ambacho ningependekeza ni form 4.   Reasons are  these,  while  officers  na

treasurers  ambao wanatumiwa kutoka huko  local authorities na ministers.  They  do  talk  about  minutes  after  discussion,  if  no

councillor has no proper knowledge as pertains to education will not be able  to scrutinize through.

Three; local authorities should be empowered rather  than centralizing everything on the  minister,  and  permanent  secretary  for

local authorities.   Mabaraza  ya wilaya za miji hayana uwezo, uwezo umeachiwa  waziri  wa  wilaya  na  mabaraza  za  wilaya  na

makatibu za wizara hivyo.  Kwa hivyo madiwani mara nyingi wanakuwa tu rubber stamp.  May be that one should be reversed.

Upande  wa  mishahara.  Mishahara  iliyoko  wakati  huu,  ni  shilingi  elfu  saba  mia  saba,  na  mahitaji  yaliliyoko,   tungependelea

kwamba wafikiriwe.  Na kufukiriwa ni kwamba, pia wawe wakipata  mshahara,  kwa sababu wakati  huu they are  only working

for sitting allowance which is almost equivalent to not even a quarter  of a meeting for a house maid. And here we will find that

they are  the grassroot  and they have a role to do for mwananchi.  Therefore,  they should earn from  the  consolidated  fund  to

central government.  

Mbali na hiyo, nitaongea juu  ya  urais,  presidential.  Ni  maoni  yangu  kwamba  katiba  iangaliwe  Rais  asiwe  akitoka  tu  sehemu

moja.   Kuna  sehemu  ya  Kenya  ni  kubwa  na  uongozi  mzuri  ukitoka  sehemu  moja  ukienda  sehemu  ingine  hata  maendeleo

inapatikana.  Kwa sababu vile tunaelewa; mara nyingi hata utasikia mtu mwingine akisema huenda siasa mbaya maisha mbaya.

Mahali Rais hayuko utapata  kwamba hawa watu wako na shida.   Na  ikiwa yeye amekuwa Rais hapa,  tena  kesho  yake  pale

utaona kwamba sehemu zingine za Kenya hazitakuwa zikiangaliwa vyema.  It should be rotational,  and if it is not rotational,  we

request that at least huwenda majimbo iweko, ili kila sehemu ijisimamie bora.

Upande wa vyama.  Ni maoni yangu kwamba katiba viwekwe angalau kuweka nambari fulani ya vyama, na mimi pendekezo

langu ni kwamba kama ni nyingi sana ziwe nne. Kuliko wakati  huu tuna vyama zaidi ya arobaine na saba  na hizi vyama ni vya

kikabila.   Utaona kwamba kuna nchi kubwa  huenda kama America utaona kama Ulaya, Uingereza  utapata   ni  vyama  viwili

ama vitatu, mara nyingi ndiyo zinaongoza na uongozi uko bora.  Lakini  ikiwa  tutaendelea  kuwa  na  vyama  aina  hii,  karibu  kila

jamii itakuwa na chama, na haitakuwa jambo bora.   Kwa hivyo ni  maoni yangu kwamba,  angalau zirudishwe chini;  na iwe ni

sheria kwamba mwingine ambaye anataka kuandikisha chama iwe ni kawaida kutenda hivyo.

Com. Muigai:  Unadakika moja diwani.

Cllr. Abel Timba: Shukurani.  Upande wa provincial administration; ningependelea kusema kwamba,  chiefs na assistant  chiefs

pia wawe wakipata uhamisho.  Watoke sehemu moja hadi nyingine, kwa sababu wanaweza kuwa na huduma mzuri au mbaya,
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lakini kila mtu aonje uongozi wake.  Kuliko kwamba amekuwa hapa miaka ishirini na saba,  miaka thelathini kama atakuwa  na

uongozi mbaya wananchi ndiyo watakuwa wanataabika.   Ni kama wafanyi kazi wengine pia wa serikali pia wapate  uhamisho.

Kwa vile naona muda wangu ni mchache nitakomea hapo.

Com. Muigai:  Diwani kuna swali.

Com.  Raiji:   Bwana  Councillor  umependekeza  kwamba,  pesa  ile  inalipwa  kwa  councillor  iongezwe;  je  kulingana  na  vile

tumesikia  pahali  pengine  ni  kwamba   local  authorities  zingine  hazina  hata  pesa  ya  kutosha  na  labda  hiyo  ndiyo  kwamba

inawafanya nyinyi kuwatoza akina mama pesa  nyingi wakati  wanaenda sokoni.   Na  tunajua sasa  unapendekeza hii  pesa  itoke

kwa serikali.  Lakini sikusema hata serikali ni lazima ipate hiyo pesa  kwetu.   Jambo la pili, councillors wanafanya kazi full time,

au ni part-time?

 Cllr.  Abel  Timba:  Bwana  mwenyekiti  pesa  ambazo  tunataka  ni  pesa  ambazo   madiwani  waongezwe,  ni  kutoka  central

government. Wawe wakipata  mishahara vile wabunge wanapata,  ni watu ambao wanapigiwa kura kama Rais,  ni watu ambao

wanapigiwa  kura  kama  wabunge.   Lakini  ukifika  wakati  wa  malipo,  wanataka  wapate  kutoka  hapa  chini,  na  hata  wale

maofficers serikali imetuma kutoka local authorities  inataka zile pesa  ambazo zimekusanywa sokoni,  zilipwe wale watu serikali

imeleta  katika  sehemu  za  grassroot.   Kwa  hivyo  ni  maoni  yangu  kwamba,  hizo  pesa  walipwe  katika  mfuko  moja,  ambayo

inalipa Rais, ambayo inalipa wale MPs ambao wako kule.  Swali ingine ilikuwa …. Sisi  tuko full time 24 hours,  for the 5 years

we are elected.

Com. Muigai:  Asante sana Bw. Diwani. Jiandikishe tafadhali.  Richard Wabuki?  Bakari Osanya.

Bakari Osanya:    My names are Bakari Osanya.  Mimi ningeonelea citizenship iwe inatuzwa na raia  (inaudible) citizenship so

that raia ajue haki yake, raia ajue nchi yake vile ilivyo.  Matatizo yanayokumba mwananchi.  The police.   Police in wengi sana,

kuna Regular Police,  kuna AP,  kuna GSU, kuna Military Police.  Hawa wote ni police na sijui ni sababu gani hawa hawawezi

kuunganishwa  wakawa kikundi moja ya police.  Ikiwa hivyo hakuna mambo ya police akishika angalau upande huu na kesho la

si hivyo hivyo  atarudi  pale  pale  kushika  chang’aa  hiyo.   Kwa  hivyo  tunashidwa  ni  kazi  gani  ya  AP,  ni  kazi  gani  ya  Regular

Police.

Matatu sector:   Hii ni sehemu moja ambayo wananchi wanapata  taabu sana.   Matatu ningeonelea kwamba  serikali ingejaribu

iwezekanavyo, itoe njia zingine za usafiri. Kwa sababu wakati  huu mwananchi anapata  shida sana.   Kuna a  lot  of  harassment

katika usafiri, na kuna a lot of mismanagement katika mambo yote  ya matatu.   Kwa hivyo ningeonelea sector  hiyo iangaliwe. 

Road  carnage:   watu  wengi  wanapoteza  maisha  yao  barabarani,  lakini   serikali  haijakuwa  na  msimamo  maalumu,  kuhusu

mambo ya barabara. Watu wakifa kwa wingi tunasikia maoni mbali mbali, lakini hakuna chochote kinachotendeka.
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Security:  Kuna  insecurity  kuna robbers,  gangsters,  rustlers,  katiba  ingeundwa   za  kulinda  mali  na  usalama  na  mali  ya  raia.

Katiba ingeangalia pia usawa wa wananchi kuna wale wanaostahili  wanaitwa  bosses,  wale  matajiri;  na  raia  wakawaida  kuna

watu  aina  mbili  au  wahudimiwi  vile  ilivyo  na  wahudumiwi  sawa.   Kwa  hivyo  ingaliwe  vilivyo,  mwananchi  wa  kawaida

ahudumiwe sawa.

Kuna  hawa  maprofessionals  kama  malawyers,   surveyors,  land  surveyors  na  contractors.  Serikali  kwa  katiba  ingejaribu

kuprotect  mwananchi wa kawaida maanake  tunaposoma kwa magazette kwamba  malawyers,  wamewekula  pesa  za  wateja,

surveyors, wanapokea pesa lakini hawadumishi huduma.

Mila: Tungependa katiba mpya iheshimu mila  za  kila  kabila  au  ukoo,  kwa  sababu  hizo  mila   ndizo  zinaleta  heshima.  Tuanita

uhuisano mwema katika   jamii.   Upande  wa  marriage  mimi ningeonelea  kwamba  dowries  ni  kitu  cha  lazima  kwa  Waluyhia,

maanake ni kitu kinaleta  security  katika  marriage;  kwa  hivyo  dowry  iwe  tu  kitu  cha  lazima.   Polygamy  mimi ningeonelea  ya

kwamba hiyo kitu sioni ubaya wake,  kwa sababu kuna wasichana wengi wanarandaranda,  polygamy isiporuhusiwa wasichana

wengi watakosa mahali,  nawatakuwa wanaranda randa barabarani  ambako ukimwi ikiingia   (inaudible)  hii jambo ni la maana

sana liangaliwe kwa makini.

Wife inheritence au kurithi bibi ambaye bwana ake amekufa, na familia ilikuwa zamani ni jambo la kumpa guidance, protection,

na pia respect.   Na  tukiachilia  hili  jambo  tutaona  tutakua  tumetupa  wasichana  hawa  wanawake  wetu  hawa  bado  wachanga

barabarani, ambao pia inachangia kwa ukimwi.

Local brews ama pombe za kienyeji; mimi naonelea hizi zinasaidia sana katika hali  ya celebrations za kijamii na zingeruhusiwa

ziweko. Burial ceremonies ziweko, lakini ningeonelea kulingana na hali ya siku hizi ziwe mchana badala ya usiku.

Economy:  Economy yetu imekufa kwa ajili ya  mismanagement….   (interjection)

Com. Muigai:  You have one more minute.

Bakari  Osanya:  Mismanagement,  kwa  hivyo  ningeonelea   land  iwe  ni  ya  serikali  public  land  zote  ambazo  zimenyakuliwa

zirudishwe  kwa serikali.  Corruption iondolewe  mtu awe na kazi moja, mtu moja kazi moja.   Nepotism isiweko, na retirement

age iwe 65 kwa sababu watu wanaretire wakiwa bado wana experience na kazi nyingi kwa viwada (interjection)

Com. Muigai: and you time is over.

Bakari: Please bado niko na zingine lakini sasa…

Com.  Muigai:         (inaudible)  Tutasoma  memorandum  yako  neno  kwa  neno.   Kuna  swali?   Mimi  nina  swali  kwako;
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umetuambia  kuwa  polygamy  ikubariwe  ndio  akina  mama  wasitupwe  njiani  wakaeneza  ukimwi,  wife  inheritance  ndiyo  akina

mama wasieneze ukimwi. Hao akina mama wanaeneza ukimwi na akina nani?

Bakari Asanya:           (inaudible) Si wanakwenda barabarani, na barabarani ndiyo kuna ukimwi  (laughter)

Com. Muigai: Umesema kwa barabarani? Kwanza mwanamme ameshapata bibi mmoja  watano,  kila mtu ameshainherit,  hao

akina mama wanaeneza ukimwi na nani? Hiyo ndiyo sielewi after they are taken care of all the men from where are  they getting

ukimwi from?

Bakari  Asanya:    This is what I am saying, hali ya huko nje,  ya mahoteli,  mabar na nini, hiyo mambo;  ukiachilia  mama  awe

loose, utakuta atakuwa na reptutation mambo kama hayo. Na  akiwa katika family, itakuwa respect  na atakaa  katika family na

nafikiri hiyo mambo ya ukimwi tutakuwa tumepunguza.

Com.  Muigai:     (inaudible)   Ningetaka  tuelewe  kwani  kila  mtu  ako  sawa  hata  mimi  akina  mama  wakienda  barabarani

wanapata ukimwi wanapata na nani?

Bakari Asanya:  Na mwanamume.

Com. Muigai:    So it is something to do with men.

Bakari  Asanya:     (inaudible)  wanawake  ndiyo  wanajitangaza   (interruption)   wanaume  hawaze  ngonjea  karibu  na

mwanamume mwanamke ambayo anaishi  (not clear).

Com. Muigai:  Hiyo ni maoni yako tunaiheshimu lakini kama tutadeal  na ukimwi ni lazima tuangalie  the two sides of the coin.

Asante.  Moses Wafula?  Jeremiah Makokha.

Jeremiah  Makokha:  Kwa  majina  naitwa  Jeremiah  Pius  Makokha.   Haya  ni  maoni  yangu.   One,  employment  of  trained

teachers,   inatakikana wakimaliza training yake ya TTC, anakaa nyumbani ajiriwe  na  TSC,  ama  Public  Service;  kwa  sababu

training   (inaudible) not clear)

2.   Maneno ya pension.   Pension should be free of taxation.  Kwa sababu,  huyu mzee amefanya  kazi,   na  hiyo  ndio  alikuwa

anakatwa ili akienda nyumbani apate full; lakini iwe free of taxation.  Siku hizi inakuwa taxed.

3.   Assistant  chiefs  ama  yaani  maghurugo.  Wanatakikana  wapate  mshahara,  kwa  sababu  saa  hizi  mtu  akikosa  ndiyo   pesa

anapewa  lakini  hapati  kwa  serikali.  Inatakikana  Mafurugo  wapate  mshahara    Hayo  ni  maneno  yangu.     Maneno  kutoka
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Bulimbo Catholic Church ……. Wamefanya hii majibu iko hapa  halafu majibu ndiyo haya.(not clear too much echo)

Com. Muigai:  Asante sana. Vincent Mukwana?

Vincent Mukwana:  Majina yangu ni Vincent Mukwana, niko mmoja wa CJPC.

Uraia: Kulingana na muudo wa saa hii, ninaonelea kwamba  uraia upewe mtu yeyote bora  amezaliwa Kenya na mama na baba.

 Tena pia akiwa mzungu ameoa Kenya apatiwe uraia.  

Kitambulisho ama documentation: nimeonelea  ya  kwamba,  mtu  akiwa  na  ID  card,  birth  certificate  na  church  card,  hiyo  iwe

inamwezesha kusafiri mahali popote.

Urithi na usalama: nimeonelea ya kwamba,   mkuu wa silaha awekwe chini ya bunge. Rais asiwe amri jeshi mkuu; kwa sababu

anaweza fanya vita wakati wowote, na kuumiza wananchi.  

Vyama vya kisiasa. Tunaonelea vyama viwe vitatu na hizi chama wakati wa uchaguzi zitabuliwe sawa sawa.  

Muundo na aina ya serikali:  Naona katiba mpya tunayounda saa  hii ama wa leo,  iwemo President,  Prime Minister na Deputy

General na Prime Minister achaguliwe na Bunge bila kuangalia uwezo zaidi ya chama  

Nimeonelea  ya  kwamba  wabunge  pia  wawe  na  maofisi  rasmi  katika  constituency  yao  waliochaguliwa;  ili  iwawezeshe

kuhudumia wananchi waliowachagua.

Mamlaka ya rais: mamlaka ya rais yapunguzwe,  kwa  sababu  sasa  mamlaka  hayo  imefanya  Rais  ameharibu  idara  za  serikali.

Unaweza  ona wakati wa kuona part show yeye ndiye anafungua kwa ya kuchagua mtu wote,  kumapisha au kutumpa makamu

wake kuenda kufungua, yeye  ndiye atakuwa tu hapo pia. 

Mahakama:   Nimeonelea  maofficer  wa  mahakama  wawe  na  elimu  ya  kutosha,  na  kwangu  nimeonelea  wawe  watu  wa

university.  Maofficer wa mahakama wawe transferred, baada ya miaka tatu.

Serikali  za  mitaa.   Wagombea  viti  za  serikali   ya  mitaa  wawe  na  elimu  ya  kidato  cha  nne.   Wachaguliwe  na  raia.   Kama

sub-chief, chief, kama wafanyi kazi wa serikali  wapewe transfer.  La sivyo,  wachaguliwe na raia.  Viguru wapewe mamlaka na

uwezo  wa  kukalisha  kijiji  na  kuimplement  kama  project,  kwa  sababu  viguruu  wa  saa  hii   ukimtembelea  hakuna  project

ameanshiza katika kijiji chake. Na nimeonelea ya kwamba wapewe mshahara.

 Com. Muigai:  (inaudible)
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Vincent Mukwana: Muundo wa taratibu wa uchaguzi: nimeonelea ya kwamba   tushirikishe wanawake bungeni, kwa sababu

tunawaacha nyuma na wanamawazo mazuri.  Tuwe na asilimia hamsini bunge ama Rais kutangaza mshindi tuwe na siku tofauti

tofauti ya kupiga kura; kama udiwani iwe siku yake, bunge siku yake na Rais siku yake; na yote itangazwe kutoka  kila region.

Com. Muigai:   Asante sana.   maswala yako tumeichukua  …… memorandum yako  tutaisoma.   Sasa  ningetaka  kuwazamia

akina mama tena, Margaret Wandete na utafuatwa na Jared  Afainya, halafu Wilfrida Ayuku, na Mary Wesonga.

Margaret  Wandete:   My names are  Margaret  Wandete,  I am representing Jitengeneze Women  Group  in  this  constituency.

Yangu nitaongea juu ya proverty reduction programme in Kenya.  Na  maoni ya akina mama  ni  kuwa  ya  kwamba  kuna  funds

ambazo zinaletwa na serikali yetu tukufu, kwa kuanzisha mirandi mbali mbali kupunguza umaskini kati  yetu na hii pesa  wamama

walionelea  ya  kwamba  iwe  ikiwapitia  wao  waanshize  kamati  katika  constituency.  Halafu  wakishaanshiza  kamati  zao,  wawe

wanapendekeza ni mradi gani  ambao wangependa  kuwa pesa iwekwe chini yake.  That is the bottom up approach system, of

funding projects.

Pre-primary teachers  employment: katika hii  constituency   ama  mahali  popote  katika  nchi  ya  Kenya,  wamama  wana  wajibu

kubwa ya kuwafundisha watoto; especially at the pre-primary level, na hao wamama hawalipwi.  Sasa  wamama walionelea ya

kwamba,  the TSC should recognize the role these women are  doing,  and  be  employed.  The  women  are  requesting  they  be

employed  by TSC.

Nomination of civic and parliamentary seats.  Wamama walionelea ya kwamba,  if you don’t have enough resources  to put into

a campaign, and so they said that  wamama ikiwa watakuwa represented  in the council or  in the parliament,   they should  be

nominated.

4.  Wrecklessness:  Wamama walionelea kwamba there is a lot of immorality going on in our families.  We find that at  times we

have our male parents  raping our daughters,  and  so  the  women  said  that   at  this  juncture  the  male  parent  who  at  that  point

happens to rape a daughter, should be sentenced to imprisonment at least 6 years.

5.   Wamama walionelea ya kwamba, as long as they wish the education form of 7-4-2-3 system to be put in place; it should be

free from standard one to standard 7.  Kuna wazazi wengine ambao labda they do not ensure that   End of 2A  Cont… Should

be distributed equatably to the family.   Thank you.

Com. Muigai:  Thank you very much tafadhali jiandikishe  Clarence Akaiga yuko tayari?  Wewe ndiye Clarence na wewe ni

kijana?
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Clarence:  My  names  are  Clarence  Akaiga.  I  would  like  the  new  constitution   to  give  chance  to  the  youth  and  equal

opportunities.   The  youth  should  at  least  be  given  a  chance  to  elect  their  own  representative  to  the  parliament.   This

representative should be both female and male.

About marriage: the courts should establish a law whereby somebody should not be allowed to marry more than one wife. Also

the system should change so that this system of dowry change.  Some of the wazees take  this chance to make a fortune.  They

make it a must if one who wants to marry they want him to pay dowry.  After you have already  paid dowry to enable the girl, if

the husband has paid dowry, he thinks that he has already paid a go  (inuadible) as  the wife.  The wife is not given a chance to

talk if she the husband claims that she is just an object because he has already paid dowry.  

Com. Muigai: So what are you proposing?

Clarence: I am proposing dowry should just be  a sign of appreciation not a must. For  those who want to give out can,  but it

should not be a must.  Because you are   old wazees come for their girl because you have not paid the dowry.

The MPs.  The MPs the age limit should be a maximum age  to be 55 years.  Above this age should not be  allowed to contest.

About the local authorities the mayors, the chairmen and the rest the locals should have the authority to elect them. The MP also

the MP if we feel he is not working to our expectation we should be given a chance to vote a vote of no confidence,  instead of

waiting for 5 years.  The MP should establish an office in the local area where we can at least access him.

The  power  of  the  President.  The  Presidents  power  should  be  reduced;  because  he  is  given  powers  to  appoint  even  choir

masters to head parastatals. (laughter)  The appointment should be on merit.  When it comes to appointing the cabinet  ministers,

it should be on merit basis. Those interested in the post should take on their CVs and the best  candidates  selected.   That’s all I

have.

Com. Muigai:  Thank you very much.  Jiandikishe pale.  Wilfrida Ayuku.

Wilfrida  Ayuku:  Kwa  majina  ni  Wilfrida  Ayuku,  natoka  kwa  St.  Andrew’s  Women  Group  Catholic  Church,  Namungu

Sublocation.

Preamble:  We the women of St. Andrew’s Catholic Group propose that our new constitution   (interjection)

Com. Muigai:  Zungumzia kwenye mic tafadhali.

Wilfrida Ayuku:  We the women of St.  Andrew Catholic Women Group propose  that our new  constitution   should  have  a
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preamble,  and should address  the following issues.   Property  and employment,  insecurity,  corruption,  gender  inequality,  bias,

discrimination on basis  of race,  respect  for the good of law by all, respect  for human rights and dignity,  peace  love  unity  and

harmony in our country democratic  and prosperous  Kenya: directive principle of  state  policy.   The  basis  of  every  state  is  to

provide and promote welfare of every individual in Kenya,  and the social group  in  which  individuals  live.  Therefore,  the  new

constitution  should  provide   a  firm framework  for  good  governance  and  enjoyment  of  freedom  and  human  rights  eg  human

diginity,  empower peoples provision of basic requirements such as schools, good drinking water,  shelter, health and education.

  We believe that the directive principle of state policy should be protection of life, property and liberty of every Kenyan citizen;

irrespective of age, gender, tribe, political affiliation. 

Guarantee human rights, equality, peace, justice, rule of law, security and such things.  Promotion of  a society in which the poor

’s needs protection under extreme poverty and  degradation.  

Citizenship. The provision of the old constitution are outdated and  (interjection)

Com. Muigai:  Weka chombo chako cha sauti karibu

Wilfrida Ayuku: and discriminative against women.  We therefore,  propose  the following  (inaudible) born or  married to any

Kenyan citizen to be  a Kenyan citizen on application to     (inaudible).   Kenyans  should  be  allowed  to  hold  dual  citizenship.

Foreigners who have lived in Kenya for 10 years, be given citizenship on application.  A citizen who attains the age of 18 years,

should be entitled to a Kenya passport as a right.

Bill of rights: apart  from the rights and freedoms mentioned in the current constitution, the new constitution should also include

the economic social and  cultural  rights eg right to food,  shelter and clean water.   The bill should also include the right of  the

child  and  sharing  in  with  consession  charter  of  rights  and  welfare  of  the  child.   Prisoner  detained  in  remand  should  receive

human  and  nice  treatment  as  he  is  a  human  being.   Unions  of  workers  and  labour  movement  should  be  protected   from

interferance by the government.  Casual workers shoud be protected from exploitation by unscruplous employers.

Human rights  in our current constitution  has  been  used  to  discriminate  against  women,  and  then  we  are  denied  rights.   We

therefore, propose that international (inaudible) of women rights should be included in the new constitution.  At least one third of

all civic seats in elective positions in any of the mentioned  organizations from the village to the national level should be headed

by women.

Wife inheritance should be discouraged.   Opposition parties:  we recommend that Kenya should be a multipary state  so  as  to

uphold the survival of democracy.

Com. Muigai: Ok thank you very much.   (inaudible) by your presence.  Mary  Wesonga.
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Mary  Wesonga:   My  names  are  Mary  Wesonga  from  St.  James  Bulimbo.  I  as  an  individual,  I  would  like  to  ask  the

government  to check on the issues of police.   In many parts  of our country the Kenya police do not do their work as  we all

know the work of the police is to arrest the wrong doers.   But this is not so after they have arrested  the wrong doers  they ask

for money from them  and that makes them to release the wrong does and the wrong does continue with their criminal activities.

Another point is development in rural areas.   The govt.  should take  on development in rural areas;  should  distribute  all  social

amenities  and  provisional  facilities  in  rural  areas  equally,  to  avoid  rural  to  urban  migration   so  that  rural  areas  should  also

develop. 

Another point is; there is a problem of poor people, poor chronic diseases in this country.  The very people  ask  for grants from

people from the willing source so I would like the government  to grant to them money, so that they may get operation  and also

they may solve their problem. 

Another point is the government should also check on the job opportunities.  One person should have one job in order  to allow

others who are in school so that they may also get  job opportunities.   In many cases  in our country if you go to a sector,   and

you go to the other one you get the same same person the head of that sector. That makes the people  to be  jobless.   The govt.

should also avoid providing so much money to the campaigners,  so that  people  may  not  be  lured  with  money  to  choose  the

wrong people to lead them.  This will make the people to choose the wrong people to lead them.  

There is also freedom of speech in this country,  so all Kenyans should be given  the  freedom  of  speech,  either  if  they  have  a

problem  they should raise it so that it can also be  taken care  of,  inorder for them to solve their problem.  If a person speaks

wrong of a President there is a problem that he will be arrested and put in prison. That should be stopped by the government.

Com. Muigai:  Thank you jiandikishe pale.  Now I would like to have very very young people  from the primary school and I

would like to start with Samantha Nafula?  Karibu.

Samantha Nafula:   Majina yangu ni Samantha Nafula kutoka shule ya msingi ya Bulimbo.

Com. Muigai: Darasa gani?

Samantha Nafula:  La saba.  Naonelea ya kwamba maziwa ya bure irudishwe.  (laughter)   Hiyo  ilikuwa  ya  kwanza  serikali

itupe lunch kwa kila darasa  la saba  na la nane.   (clapping)  Nasi  wanafunzi tuwe  huru  wa  kuenda  kanisani  nataka  na  walimu

wadini wapewe nafasi ya kututembelea.   Pia naonelea ya kwamba watoto chokora wapate kuelimishwa.  (clapping)
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Com. Muigai: Asante sana enda ujiandikishe pale.  Mwanaisha Wesonga?

Mwanaisha Wesonga:    Kwa majina najulikana kama Mwanaisha Wesonga,  kutoka  shule  ya  msingi  ya  Bulimbo  darasa  la

nane.  Nimeonelea ya kwamba wanafunzi wavae viatu.  (laughter)  (interjection)

Com. Muigai: Tafadhali kuwajulisha kuwa bado  tunafanya recording moja kwa moja naningetaka kuomba mkubali maoni ya

Mwanaisha yapate kusikika kwenye recodi. Endelea.

Mwanaisha Wesonga:  Ya pili ningependelea ya kwamba  masomo  ya  kwetu  tunasoma   subjects  tano  ili   iwe  ni  bora  kwa

sababu  (interruption) 

Com. Muigai:  Asante sana mwanaisha.  Jiandikishe pale juu. Sefero Chachi?

Sefero  Chachi:    Mimi ni  Sefero  Chachi  kutoka  hapa  Bulimbo.   Ningependa  upande  wa  Rais  wachaguliwe  na  bunge  kwa

sababu yenyewe hatuwezi tukachaguliwe tu na yule ambaye ako saa  hii.  Wale viongozi tuliopewa tafadhali wajue masilahi  ya

wasiojiweza.  Watu kama macouncillor na madaktari  na mayor,  hawa watu  ni  kwa  sababu  hii:  tunapoangalia  ni  wachache  tu

wanasauti.   Na  tunapoangalia  masilahi  ya  wengine  wanaumia  ukienda  hospitali,  unasimama  kule  mpaka  utoke  kule  kama

hujatibiwa.  Unapoangalia  wale  ambao  ni  mayor  na  macouncillor,  kuna  viwanja  ambavyo  zinatolewa  kusaidia  watu,  lakini

wasiojiweza hawawezi kupata hata moja.  Na wengine wanatatu au nne.

Upande  wa  polisi.  Ningependa  polisi  hii,  katiba  wasaidie  kwa  hii  katiba.   Wasiwe  wanaingilia  watu  usiku  kama  wanalala.

Wanawekea watu pombe, na wengine hawatumii pombe.

Tatu,  saa  ingine unaweza kuwa umetokea mahali umechelewa na wanakuwekea vikwazo vingine.  Wengine  ni  wa  makanisa,

unaweza kutokea mahali fulani, unashukia mahali fulani;  na nyumbani ni mbali na unawekewa vikwazo mpaka sigara kubwa,  na

tena kufika pale hawana msimamo wanasema tu toa kitu kidogo.  Na wewe huna njia ya kutoa kitu kidogo.

Pili, ningesema hivi,  mambo ya kitu kidogo  imeharibu nchi yetu hii.  Unapokuwa na malalamishi, kuenda kulilia wale ambao ni

viongozi wetu,  wanakula upande na upande na wewe ambao huna chochote  wewe ndiyo utaenda tu.  Ningependa watu kama

Viguru wasiweko tena maana ni jina tu.   Hii katiba ningependa serikali yetu ya Kenya hii  kuweka kila mahali viwanda tofauti,

sababu  kuna  watoto  ambao  wamesoma  lakini  hawana  kazi.   Na  tena  ndiyo  hao  wameingia  katika  wizi  tena.   Kama

ingelikuwako viwada tofauti tofauti, wangepata mahali ya kufagia.  Kama hapa Mumias kuna kiwanda cha sukari peke  yake,  na

wengine hawakulima hiyo miwa. Sasa watu ambao wanalima miwa wana taabu.   Hawana njia ingine.  Ningependa serikali yetu

iwafikirie hapa Mumias.
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Com. Muigai: Jambo la mwisho una dakika yako ya mwisho.

Sefero  Chachi:  Jambo la mwisho, asante  sana kunipatia hii  nafasi.  (laughter)  Jambo  la  mwisho  ni  kwamba  tafadhali  serikali

yetu hii ingeweka uhuru upande wa maombi, watu wazidi kuombea nchi ya Kenya hii, iwe kwa amani.  Mungu awabariki.

Com. Muigai:  Asante sana tafadhali jiandikishe.  Mark Chilali.

Mark Chilali:   Kwa majina naitwa Mark Chilali, nasoma katika darasa  la  nane.   Mimi  nimeonelea  kuwa  serikali  ya  Kenya

inapaswa kutupa masomo ya bure. Kwa sababu wazazi wengi hawawezi kulipia watoto wao karo.

Ya pili, waalimu, wanafunzi wasifanye kazi shuleni, hasa sana kama kuleta maji na kulima; kwa sababu hupoteza wakati  mwingi

wa kusoma.  Ni hayo tu.

Com. Muigai:  Asante sana Mark,  Omar Musumba.  

Omar  Musumba:   Kwa  majina  ni  Omar  Musumba,  niko  katika  darasa  la  nane  katika  shule  ya  msingi  ya  Bulimbo.   Mimi

ningeonelea kuwa shuleni tuwe tukichapwa lakini  sio kuumizwa.

Pili, tungetaka serikali itupe vitabu vya kuandika na kusoma vya bure.  Ni hayo tu asanteni.  (clapping)

Com. Muigai:  Asante sana. Tom Wafula?

Tom  Wafula:    Kwa  majina  naitwa  Tom  Wafula  mimi  nina  maoni  matatu.   Kwanza  ni  kuhusika  na  sheria  ambayo

tunatengeneza saa  hizi. Sheria ya  Kenya  imekuwa  na  gharama  ya  juu  zaidi.   Mtu  asiojiweza  kama  hata  pata  wakili  wowote

kwenda kortini hauhudimiwi; kwa sababu hawa watu wanaitwa wakili wanalipisha gharama ya  juu  sana.   Kisha  ukiwaambia

ngoja  kidogo  utapata,  sasa  unapelekwa  kulia  kushoto,  kulia  kushoto,  mpaka  mwisho  unaamua  kuacha   hiyo  maneno.   Ile

ambayo si haki yako.

Jambo la pili ni kuhusu utamaduni wetu.  Hii pombe kama kienyeji, ambayo inakunyiwa na mrija  ni utamaduni wetu.   Yapaswa

kama mwezi huu unakuja ambao tunapasha tohara vijana wetu; ni kitu moja ambayo ya  maana  sana  wakati  tunafanya  tohara

tutumie hii pombe ya kienyeji.  Na  utapata  sasa  hao askari   hawawezi kuturuhusu kutengeneza hiyo pombe  ya  kienyeji.   Sasa

kwa mila zetu, ndizo zinafanya sasa tugawanye jamii yetu, na hata pia  hiyo kitu kwa maoni yangu naonelea,  tupatiwe kitu kama

majimbo iweko, kusudi kila watu waweze  kulinda mila zao.

Jambo la tatu ni kuhusu elimu ya chuo kikuu. Miaka ya sabini katika chuo kikuu ulikuwa ukifika pale utagharamia  na  serikali,
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ulipiwe chuo kikuu, na pia utapata marupurupu kidogo.  Lakini kwa sasa, saa hizi gharama ya elimu ya juu hiyo imekuwa ya juu

zaidi. Na kuna wazazi  wengine ambao hawajimudu  kuweza kulipia watoto kiwango hicho cha chuo kikuu cha taifa. Na ni hayo

tu.

Com. Muigai:  Tafadhali Murunga? Hezron Muchera Mapesa.  Aanza na majina yako tafadhali.

Hezron  Mapesa: Asante sana.  Yangu ni subject.. majina ni Hezeron Muchere Mapesa.   Restoration of traditional leadership

in Kenya  constitution.

1. Traditional  cultural  leader  shall  have  no  political  interest  but  to  concentrate  on   preservation  of  our  traditions  culture,

history and  historical sites, which shall solidify  our community and have our people  live and work together  as they used to

formally; before coming of Europeans.

2. When restored  leaders  shall sit together and discuss on  matters  like  caring  of  AIDS  victims  and  orphans  including  wife

inheritance which shall be discouraged, and if applied then shall be selective.

3. Shall have control over natural rivers, forests, and soil erosion.

1. As used to be  in old days,  the preservation of traditional cultural and historical recondition shall have  impact  on  poverty

reduction and community teamwork,  since some problems like school fees,  discipline  among  the  youth,  genuine  marriage

negotiation shall be  seen like a community responsibility; and not be  left to individuals which eventually breeds  and causes

hooliganism and lead to high rate  of school dropouts  from school out in such cases  are  as  a result of individualism  in  our

society. 

2. Cultural and economic activities like pottery, blacksmiths, herbal medicine, initiation rites are superior  of heirs shall also be

viewed by traditional leaders.   This kind of traditional leadership is still maintained successfully in other  communities of the

world eg. Britain, Morocco, Swaziland, Lesotho,  where their leadership is recognized and included in its constitutions as  it

works well with the government.   

3. We also request our government to include our Nabongo kingdomship to be  our traditional and cultural leadership  within

Abaluhyia community, prior to the coming of Europeans when Nabongo who was the leader  who was liked by the  entire

community. Under him that was the whole of Western, Nyanza and part  of Rift Valley provinces including  the greater  part

of Eastern Uganda.  (laughter)

4. That type of government we prefer is the federal type with the Executive President to serve at least two terms of five years

each; whose powers should be derived from the parliament; cabinet representation to be regionally equal.

5. Constituents to be  allowed to report  their member of parliament  when they seem not to be  satisfied with him, before or

half the term ends.  Domestic quarrels should be settled by the community, other than  being taken to court.   Land cases  to

be left to the community, who have knowledge as to how inheritance or divisions began to the families concerned.   Charges
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on land succession are too high for an ordinary person to afford, and there is no reason why one should pay tax or  charges

in order to succeed his predecessor’s properties.

6. Eduction  should  be  free  as  from  nursery  upto  university  level.  But  only  for  Kenyan  citizens  whereby  employment

guraanteed for recovery of expenses incurred by the government.  Our neighbouring Tanzania pays for its     (inaudible) Any

question  (laughter)

Com. Muigai:  We do not have any question jiandikishe tafadhali.  Christopher Ngano? Is  that  your  name?  Njoo  utuambiye

majina yako kamili.

Ngono:  Kwa majina naitwa Christopher Ngano Onyango.  Naanza na Preamble.   Nasema ya kwamba preamble itakuweko

kwa hii constitution yetu tunatengeneza.  Hii itakuwa map ya Kenya na itakuwa na alama ya peace,  love and unity.  Halafu any

Kenya citizen should invest here in Kenya to create employment and job opportunities.

Two, a person should hold only one job in Kenya by law.

2. Any job  being  announced  should  ….  Experience  being  frive  years  experience  and  yet  somebody  is  just  from  training.

Thank you.

Com. Muigai:  Thankyou, Christopher please go and register yourself.  Ismail Salasia?

Ismail:   Yes, kwa majina kamili naitwa Ismail Atemba Salasia.   Your honour nimefurahi siku ya leo,  na yangu ni haya ninayo

hii ninafikiria iwekwe katika  katiba  ya  Kenya.   Ya  kwanza  ni  mtu  yeyote  anae  gombea  kiti  chochote  achaguliwe  bila  kutoa

pesa.   Akitoa pesa  astakiwe kama mfisadi.  Ya pili tuwe na vasi rasmi  ya  Kenya  ili  tujiepushe  na  watu  wengine  kutoka  nchi

zingine.

Ya tatu, Mkenya akizaliwa apewe cheti cha kuzaliwa, na apewe passport ya kusafiri mahali pote, kwa sababu ni Mkenya.

Ya nne, utawala wa nchi tuwe na assistant chief, councillor, makamu wa rais, na rais, ili tutetee uchumi.

Ya tano, kuna waagizaji wa bidhaa kutoka nje, kuna ushuru yenye huwa inatakwa.   Ningeonelea kama Mkenya angechukuliwa

jina yake.  Kama Mkenya  angechukuliwa jina yake,  kama Mhindi anataka gari,  ama Mzungu aitishiwe kwa jina ya Ismael na

hiyo ushuru niwe nikipata.  Ni hivyo.

Ya sita, kuna wale watu wenye waliiba pesa  ya Kenya wakaweka nje ama wameweka huko nje ya nchi.  Mamilioni ya pesa,

serikai  ningeonelea   iweke  sheria,  hawa  watu  wawe  wakurundisha  pesa  au  wafukuzwe  hapa  waende  wakaishi  mahali

wameweka pesa.
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Ya saba, watoto wa shule za msingi serikali iwe ikigharamia kuwaletea magari ya kuwatembeza mambuga za povini na mahitaji

zingine ili wajue nchi yao.  Kwa shule watoto wafundishwe lugha ya mama ili wasipoteze tabia za kimila zao.  (laughter)

Ya tisa,  wanafunzi  wawe  wakifunzwa  ile  kitu  yenye  watahitimu  kama  ni  mechanic  wasiwe  wanamaliziwa  akili  zao  kufunzwa

history na ule ni mtu wa science au ni mtu wa kiingereza.

Number kumi  (interjection)

Com. Muigai:  Na hiyo iwe ya mwisho tafadhali.

Ismail:    Recruitment  ya  polisi  ingekuw  ikichukuliwa  polisi,  army  and  recruitments  zingine,  sisi  tukuchukuliwa  kutoka  kwa

sub-location, ili kuhakikisha kuna balance ya utawala.

Your honour ungeniongezea tu some minutes.

Com. Muigai:  Dakika moja.

Ismail:  Asante.    Bouncing cheques: ningeonelea sheria iwekwe mtu mwenye anatoa bouncing cheques afutwe  straight.  Kwa

sababu hiyo ni moja ya undanganyifu. (clapping)

Mwenye  anauza  bangi,  ahukumiwe  kifo  kwa  sababu  atakuwa  ameua  watu  wengi  (laughter)  Wapunguze  gharama  za  rais

kutembea nchi za nje na  msafara yake iwe ipunguze kwa sababu  kutetea uchumi.

Com.  Muigai:   Na  hiyo  basi  itakuwa  ya  mwisho   Asante  sana  jiandikishe.   Francis  Wamalwa.  Tueleze  majina  yako

tafadhali….End of tape.

Tape 3A

Wamalwa:  Kwa majina naitwa Francis Wamalwa ninatoa maoni yangu.  Maoni ni haya.  Watumishi wa serikali: ningependelea

watumishi  wa  serikali  kama  subchiefs,  chief  na  assistant  chief  wakuwe  wakibadilishwa  mara  kwa  mara.   Kwa  maana  ni

watumishi wa serikali wawe kama watu wengine wanafanya na serikali.

 Polisi wawe na utaratibu wa kushika watu,  kuna makosa tofauti tofauti.   Kwa upande wa polisi  kila  kosa  ni  sawa  na  ingine.

Akipata  mlevi  ako  kama  mhalifu.   Anashikwa  na  bunduki  na  kuwekwa  pingu.   Mambo  ya  shamba  wamama  wanataka

wawekwe kwa title deed.  Na kama una wa mama watano wote watakwenda kwa title deed hiyo?
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Com. Muigai:  Wamama mtapata nafasi na nyinyi mtueleze maoni yenu, tafadhali  wacheni aongee.

Wamalwa: Upande wa wanajeshi wa Kenya; wanajeshi wa Kenya wawe wakifanya kazi. Wasingoje tu vita na kupelekwa nje.

  Mtu kama ana miaka hamsini au zaidi ya hamsini na awe hana elimu au na mali kama pesa,  asigombee ubunge au councillor,

akae tu, angoje vijana.

Upande wa usafiri, ni shida magari ya matatu serikali iangalie upande wa usafiri wa mwananchi.  Tuna shida magari inaua watu

sana sana.  

Kurithi  kwa  vitu  vya  familia.  Kweli  na  ni  mbaya  na  tuangalie  mtu  amekufa  kifo  gani,  sio  turudi  kwa  bibi  kwa  maana  angali

msichana.  Tujue amekufa kifo gani.  Yangu ni hayo.

Com. Muigai: Asante. Jiandikishe  Geoffrey Makau?  Majina yako tafadhali.

 Makau:  Kwa majina ni Geoffrey Makau Mulama, basi nitasoma na kueleza.

Com. Muigai: Hautaweza kusoma.  Utatuangazia tu yale makubwa kwani una dakika tano peke yake.

Geoffrey Makau:  The Constitution should recognize the traditional leaders  including Nabongo,  as  opposed  to colonial titles

of chiefs and DC for there will be no need for DCs in this setting. Another one,  the constitution should respect  positive cultural

values and ways of life.  The constitution that empowers local people,  should be beneficiaries of their natural resources  i.e.  like

in Mumias  at  least  we  should  spare  60%  of  our  produce  to  remain  in  this  area,  and  another  40%  can  go  to  the  central

government.  The constitution should protect our cultural heritage and traditional shrines e.g.  Amakunda or  the Chiendevo,  just

as it was traditional leaders should spare us and so on.  

The constitution should also return the ownership of land to the native Kenyans,  the other Kenyans natives who are  citizens by

virtue of law and history, should be limited to this all       (inaudible)  Business should be placed in the hands of native Kenyans.

This will improve raising Kenyans economically; and any business started  by other races  should be in joint  partnership  with  a

native Kenyan.  The situation as it is now, calls for urgent remedy as a native Kenyan has been reduced to mere spectators  as

the economy is in the hands of foreigners,   reducing the native Kenyans to a beggar status,  of poverty stricken people  in their

own native country.  This does not auger well for the nations stability in our mother country.   It is our view that the starting point

of any constitution is the economic empowerment of any people  or  the  natives.   The  whole  world  recognizes  this  reality  and

Kenya should follow that example; as  the local people  are  the majority  and there can be no other democracy  other  than  the

natives controlling  their own destiny of their country.
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Pension, like you realize my age is of that pension and I have suffered quite a lot; so I propose  in the constitution that for those

who are coming in to take over from us when we are  gone,  there should be a continuous or  a timely reviewing of the pensions

schemes for the retired civil servants. And there should be decentralization of pension offices and bring all these offices closer  to

all these groups who can’t make it to Nairobi.   These offices should be at  sub-locational  level  or  that lower level or  location

division in order to manage the scheme pension.  The retirees need to be removed  on that office of finance which is already too

congested and it should be given to another ministry, so that the process of retirees pension is continuously managed. 

Land transfers to be  made similar, by moving the land offices nearer  to the people  may be at  sub-locational  level or  divisional

level for easy identification within the community.

The distribution of resources that are so given in this country because after tax, the people have paid tax that the normal Kenyan

and it all goes to the develop Nairobi and electricity and all our children just think they better go to Nairobi  because   there is no

water project, no electricity, whenever a member of parliament goes to parliament says,  I will bring electricity,  and it has never

been that kind of a thing.  Just to add   (interjection)

Com. Muigai:  You are in your last minute.

Geoffrey Makau:   For my last minute I want to talk about  corruption because  everybody I think as  far as  I have heard was

talking about corruption.  An office of ethics and integrity as a ministry should be set,  to do the checks  on this corruption issue,

that is rampant in our country.  Ombudsman office should assist in checking this corruption. 

Election laws:  No  mlolongo since it is not acceptable  internationally.  This is a way of  rigging  elections  just   before  elections

begins.  International and local observers  should be invited  and left to supervise,  for fair and free elections in this country.   It

should be one person one vote, other than the Head of State coming up to dictate on who should be voted for.  Thankyou.

Com. Muigai:  Thank you very much.  Teresa Anyande?

Teresa  Anyande:  I  am  Anyande  Teresa  representing  St.  James  Bulimbo  Girls.  My  issues  concerns  the  youth.   The

government should provide free recreational facilities, for example swimming pool and sports.  If possible at the location level so

that the youth can be occupied to avoid idleness, drug abuse and other immoral activities.

Com. Muigai:  You have finished already? Ok Esther Thamba?

Esther Thamba:   I am Esther Thamba from St. James Bulimbo.  Here are my views.  First I would like to ask the government
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to grade achievements for different schools as per the facilities of each school.  For  example,  a local school which is having less

facilities  should  be  given  a  certain  grade  to  be  attained,  before  they  go  to  university.   They  should  not  be  expected  to  get

achievement which are - they are not supposed to be getting the same achievement as  girl who is in Alliance, a school which is

well facilitated.  

Then, the second the campus    (inaudible)  should be selected as the grade and not as  per  their wealth.   The third point incase

of pregnancy, both the boy and the girl have misbehaved and so they should both face the death penalty.  (laughter)

Capable children with poor parents should be educated by the government in the advanced level.  Then people  should be paid

as per their work.  Like teachers train, but the money they receive, I think it is not enough for their work.  Then the politicians at

the campaign  they like giving us empty promises, they may tell us we elect  them so that they may build dorms for us,  but after

they leave; they would have done nothing of what they would have talked of.    That should be rectified also.   The government

should – whatever politicians say should be followed and be ensured that it is done.  

Then equal resources  should be provided countrywide.   Females should not be  regarded as  inferior because  we are  all  equal

and that is why I feel that monogamy should be followed strictly.  It  would be fair for women if men would like to marry more

than 5 wives, then it will be fair for women to be married to more than five men.  (laughter)

Com. Muigai:   The good book  says out of mouth that the children shall come words  of wisdom, we are  being  taught  to  be

very bright outside and today people are very focused on their issues.   So I think we also follow that and we are  focused,  and

a lot of people  will be  able to see  within a very short  time.  So if you think there are  problems  with  the  powers  of  the  chief,

please don’t go into the background because  we all know, we are  all Kenyans,  we know the chiefs we know what happens.

Just  give  us  very  focused  like  them,  and  give  us  the  mapendekezo  yenye  itakusaidia  kuweka  kwenye  katiba.  Danspaid

Mabuna?

Danspaid Mabuka:  My names are Danspaid Paul Mabuka.   My views are  as  follows.  MPs or  councillors,  those who give

out their manifesto should sign and failure to do so  we should be allowed by-election.   MPs  when  coming  out  of  the  office,

should give out their record  before election.  Anybody or  any person retired from any office, should not be  eligible to contest

for any party. So that we create job opportunities to school leavers.  Each school should allow or  honour the sponsors  request.

 Any  results  from  our  company  80%  should  be  allowed  to  be  taken  by  the  surrounding  environment,  and  20%  to  the

government.   80%  of  the  workers  of  that  company  should  come  from  that  surrounding  area,  and  20%  from  any  place.

Thankyou.

Com. Muigai:  Thank you.  Joakim Lutta. Boaz Mutini?
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Boaz Mutini: My names are Boaz Mutini at CJPC Bulimbo. I am here with my memorandum.  First land succession; title deed

processing and its succession is too high and takes  too long to be  ready hence bringing bribery.   Many Kenyans  are  landless

whereas some land is left for white reservation,  and other land spared  for the  ADC  farms.   The  government  should  look  for

other ways of helping primary pupils who cannot continue with secondary education,  by having practical  subject  in schools eg

electrical installation, mechanic planting etc. They are only found in colleges and secondary schools.  In every department  within

the system of government, we should have a youth, a woman, man and the whole thing represented from the national level to the

locational level.

Courts should speed up hearings to help stop bribery from the culprits;  those with advocates  should be abolished.  An industry,

any  industry  or  company  entitled  to  farmers,   the  government  should  assist  that  industry  to  enable  farmers  have  national

insurance hospital fund to the employees of the same industry.  An employee of any company should to be given loan  especially

with the sugar industry, to be given loan to the cane cutters  though they are  not permanent workers;  but they play an important

role in the sugar industry where harvest machines are not there.

School  recruitment  per  province  should  be  equally  to  students  within  the  districts  in  that  province.  Local  ploys  should  be

allowed to change their occupant  when different seasons  of the year and the local environment  of  different  groups  of  people.

More than 5 should be specified.

Police harassing innocent people and setting road blocks on the road to police space should stop.  To have a chain of command

from the district, DO, chiefs or sub-chiefs and then to the local Viguru of the village.  In a democratic  system of governance the

President  should  not  be  above  the  law.   Any  Bills  to  come  up  should  be  passed  by  the  citizens   representatives  who  are

parliamentarians. 

Birth certificates to be  issued by sub-chiefs as  it  is  to  having  permits.   This  will  enable  local  citizens  to  have  his  or  her  birth

certificate.  It is only right for the person to go to the district  level where may be it is far.   Obtaining an identity card  should be

compulsory  and free of charge to enable one walk free and participate in any kind of election which needs ID cards.

Health institutions should render  services regardless  of ones  race,  education  or  financial  stand.   It  has  become  a  business  to

some of the health institutes.  The denominations to respect one another.  Wife inheritance should be abolished hence it leads to

diseases and family breakups.  All Kenyans are equal whether men or women. If this is to be  in a new constitution  where both

the boy and the girl child will grow up  respecting one another.  I hope that our motto comes in there,  it was that first come first

serve, but I am seeing that it has been violated in come cases.  Thankyou 

Com. Raiji: Correct me if I need to be corrected. Did I hear you say boards and Advocates should be abolished?

Boards and advocates should be abolished and be replaced with I am not wrong about that.
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Boaz Mutini: Here I meant that courts should speed up the hearing and stop bribery from the public.   You find that in Kenya

courts are given to  (inaudible) do a wrong doer.  Advocates  advocate  even a wrong doer.   These two things I am seeing that

they should be abolished.

Com. Muigai:  Thankyou very much especially for pointing out that we are not following the first come first serve,  we are  also

doing  the  affirmative  action  within  here  and  infact  right  now  I  would  like  to  ask.  Kuna  mtu  mmoja  mlemavu  hapa  alikuja

kuzungumza na hajapata nafasi ya kuzungumza?  Au mlemavu wa kutoona, wa matembezi, au kuna mtu mwenye amekaa mahali

kuna mtu mwenye hana masikio?  Ok I would like to confess first come first serve, but we also have affirmative action.  Godfrey

Wamaya?

Godfrey Wamaya:   My names are  Godfrey Wamaya Lusaya,  I am representing Bulimbo Catholic Youth.  I  will  start  of  by

unemployment crisis in Kenya.  The youths say that a retired person should not get employment anywhere here in Kenya;  and

contracts  should be done away with on  all  jobs.   They  also  said  government  should  be  holding  one  (inuaudible)  to  help  the

youth  (interjection)

Com. Muigai:  Get a microphone  (interruption) ndiyo tukusikie vizuri.

Godfrey Wamaya:  and this should be organised by the President.   Foreigners who have business and companies in  Kenya

should employ Kenyans not their own people.

On education:  School fees should be  reduced  in  all  learning  institutions,  to  help  the  poor  people.   Universities  and  colleges

should  be  distributed  evenly  in  Kenya,  it  is  sad  you  find  that  in  Western  we  don’t  even  have  a  national  school.   Caning  in

schools should only be done by the headteachers, if not it should be abolished immediately then.  There should be fair intake of

students in colleges and universities.  Here we find that most Wanga’s are only given chance in teaching courses  and agricultural

courses.

Com. Muigai:  Thank you.  Jiandikishe tafadhali.  Dennis Onyango, Julius Masinde,  this  is  Julius  or  Dennis?   Masinde?   Jina

lako la kwanza?  (inaudible) Crispus Makokha, Yusuf Mohammed Son?  You are Makokha?  Karibu.

Crispus Makokha:   This views  were  collected  by  students  from  both  Namanga  and  Malaba  secondary  schools  and  I  am

Crispus  Makokha  from  Namanga  secondary.   We  looked  at  the  basic  rights  and  these  were  our  recommendations.   The

provision in our constitution about our fundamental basic rights are  not adequate.  The other rights that should be entrenched in

the constitution  are  access  to quality education,   creation of employment opportunities,  access  to quality health care.  Despite

the fact that the constitution guarantees the right to life this (inaudible) capital  punishment should remain unaltered based  on the

mistakes one has committed.
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The constitution should remain for security,  health care,  water,  education,  shelter,  food and employment as  basic rights  for  all

Kenyans without considering race, religion  and political opinion.  The government through the relevant ministry, should have the

responsibility of ensuring all Kenyans enjoy their basic rights such as  security,  healthcare,  water,  education,  shelter,  food  and

employment.  

The  specific  issues  that  the  constitution  should  guarantee  in  security  are:-  the  government  should  extend  police  services   to

reknown areas to curb cattle rustling.  In case  of any problem of insecurity that affect the worst  cases  like assassination of our

MPs,  the government should take  the necessary legal measures against the mentioned people  in  a  period  of  not  more  than  3

months.  This should be done in considering the political positions held by the abused if any.

Under  healthcare,  the  government  should  ensure  that  all  Kenyans  have  access  to  medical  care  which  are  affordable  by  the

common man.  About water, the government should ensure that all people have access to  clean water.

About education, there should be equal distribution of national schools and universities in provinces.   We are  surprised that our

Western province has no national school nor university.  We also agreed that the education system should revert  to the former

one.  The government should ensure all children access to quality education. The government should start  a programme on civic

education to inform the public about  some of their rights and freedoms,  and  generally  about  the  provisions  in  the  constitution

being made now.

About shelter,  the  government  should  ensure  that   all  Kenyans  have  equality  in  shelter.  About  food,  the  government  should

supply farm inputs at affordable prices to facilitate high harvest.  The government should support  poor  people  by revitalising the

moriband  government  corporations  like  the  Kenya  Coorperative  Creamaries  and  the  Kenya  Meat  Commission;  which  will

encourage farmers to preserve their produce.

About employment, the government should create  employment opportunities  to absorb  qualified professions in various  fields.

The  government  should  approve  a  board  that  will  deal  with  new  appointments;  to  ensure  that  only  qualified  people  are

employed and on merit.

Com. Muigai:  Your last point sir.

Crispus Makokha:  The constitution should provide for compulsory and free education from standard one to standard eight,

from form one to four and higher education. The government should give out bursaries and loan facilities to support the high cost

of education.
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Com. Muigai:  Thank you very much.  Can we have Yusuf Mohammed Sun.

Yusuf  Mohamed:    I  am  Yusuf  Mohamed  Sun.   I  am  going  to  represent  myself.   First  I  want  to  talk  about  education.

Education should be discharged freely from primary to university.  Second,  8-4-4  should be changed to old system. Third, the

government  should  provide  enough  facilities  to  all  schools.   The  government  should  make  sure  there  is  equal  distribution  of

teachers in schools.

Then I want to talk about marriage.  The government should make sure that,  or  the government should enter  in wife’s marriage

to make sure that his husband or in-laws pay dowry.

Then  I  am  going  to  talk  about  the  presidency.   The  President  should  be  loyal,  should  serve  every  individual  in  this  country

equally.  That is all that I have.

Com. Muigai:  Thankyou, please register.  Hamisi Mumia.

Hamisi  Mumia:   Majina  yangu  naitwa   Hamisi  Mumia  Shiundu.   Mimi  na  represent  Waislam  wa  Makunda  Muslim

Community.  Mimi nataka Kadhi awe akisikiza kesi  zote kortini mradhi tu,  wale wenye wanasikizwa wawe  Waislamu.   Mimi

nataka  hiki  cheo  cha  Kadhi  kiwe  kinachaguliwa  na  Waislamu  walioelemika,  wanaojulikana  kama  Mufti.   Na  tena  Kadhi

akichaguliwa awe ana masomo ya  degree na amesomea sharia.  Halafu tuwe na korti of appeal,  Kadhis appeal  court  ikuweko,

kwa saa hizi hakuna, awe akisikiza kesi na hakuna mwenye atasikiza kesi hiyo  baada ya yeye.

Naenda kwa uhuru wa kuabundu. Mimi napendekeza kila mtu awe  akiomba  kwa  nyumba  yake,  ama  kwa  misikiti  ama  kwa

church.  Watu wasiwe wakienda kuomba mtoni, msituni ama wakingoja chief akiingia hapo wanaenda kuomba mahali popote,

kama sokoni, madukani, kwa mabar, hapana.  Mimi napendekeza natoa maoni kwa Tume hii ya katiba registration ya religious

sects  ipunguzwe;  kwa  sababu  hawa  huwa  wanatoa  makanisa  yao  kwa  malengo  yao,  na  malengo  yao  huwa  mabaya.   Na

kuabudu  mtu  akiabudu,  aabudu  kulingana  na  maandiko  kutoka  Koran  ama  katika  Bibilia.   Asianze  kuabudu  kufuatana  na

miungu zingine, kwa mfano ng’ombe, mtoni, mvua, sio hivyo.

Taxation:  mimi napendekeza Kadhi akishaamua kesi  ya taxation korti  zingine zifuate uamzi huo.  Na  kila Mkenya anatakikana

apate National ID card bila masharti yeyote, bora amefikisha miaka kumi na nane ama zaidi, apewe.  

Bwana Muislam akikufa awache mwanamke na watoto,  na huyo mama mjane ameachwa na aolewe na bwana mwingine; basi

asiishi hapo mahali pa bwana yake.  Kwa sababu huwa huyu mwanamke bwana mwenye amemuoa huwa wanachukua mali ya

watoto, ama huyo mwanamume mwenye amefariki na anapatia  huyu mwanamume mwingine mwenye amemuoa.  Sasa  watoto

huwa wanabaki  wakitaabika kwa sababu huyu mwanamume amempatia huyu mwanamke mapenzi ya kutosha   hajali  watoto.
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Kwa hivyo naonelea mama akishaolewa na bwana mwingine, waende waishi mahali ya huyu mwanamume huko.

Na  religions  zote  zinatakikana  ziheshimiwe.   Kwa  mfano  ukipata  Muislamu  anaenda  hospitali  kutibiwa  utapata  mwanamke

anamwambia  mwanamume  wewe  toa  kanzu  nikupige  shindano,  na  ile  hali  huyo  mwanamke  sio  Muislamu  na  Muislamu

hatakikani  aangaliwe uchi wake na mwanamke.  Kwa hivyo mimi naomba  hili  litengenezwe.   Ukienda  shuleni   utapata  shule

kama za secondary kwenye watoto  wanalala makundi, pale utapata wanatengenezewa chakula ambacho Waislam hawakuli na

wanashurutishwa wakule hicho chakula.    Nimeandika hapa religion please be respected   in  all  public  institutions.  Ni  hayo  tu

siku ya leo, mimi ni mwakilishi wa Makunda Muslim Community, asanteni.

Com. Muigai: Swali langu ni kuhusu hospitali,  je  katiba inaweza kufanya huko kwenye hospitali mtu mwingine asihudumie na

pengine hospitali zingine hapa ni za rural areas, kuna nurse tu wakati huo amepelekwa amekuwa na ajali ya barabara.  Tukiweka

hii kwa katiba itasaidia aje  hata yule Muislamu mwenye atakuwa kwa accident  na amepatikana na hali ya dharura na anataka

utumishi wa haraka ndiyo pengine ataokoa maisha?

Hamisi  Mumia:  Ndiyo,  kwa  sababu  ninasema  serikali  ikiwa  wanamahali   waweke  pale  daktari.   Wanaume  wawili,

mwanamke mmoja.

Com. Muigai:   Bakari Watako?  Vincent Mapesa? Ramadhani wa kutoka kwa…..

Vincent Mapesa:  Majina yangu ni Vincent Mapesa.  Jambo la kwanza  (interjection)

Com. Muigai: Ngoja kidogo Bw. Vincent, wewe umesema jina lako ni nani?

Vincent Mapesa:Vincent Mapesa.

Com. Muigai:  Japheth?  Ok utamfuata yeye.

Vincent Mapesa: Whereas freedom of worship should be in the constitution,  there should be limited religions groupings.

Two; sponsors  of institutions should be  mandated  to  have  a  hand  in  the  appointment   of  administrators  in  the  same.   There

should be the same type of education in the country.   Early childhood development teachers  be  fully paid by the  government.

Local councils are  contributing to poverty in our communities by over taxation.  The  workers  of  the  local  councils  should  be

paid by the local government.

A specific date as to when the elections are  due in the country should be stated  in the constitution.  Any violent campaigner or
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aspirant should be barred from contesting for any seat, and every polling station should be a counting station.   There should not

be more than 5 political parties in this country.

Devil worship should just but be criminal – a criminal offense.  There should be free and compulsory education in this country.

National  infrastructure  should  be  fairly  spread  throughout  this  country   Minimum age  for  a  Kenyan  President  should  be  40

years,  and a maximum of 70 years.   All  members  of  parliament  and  councillors  irrespective  of  their  party  should  be  treated

equally, and be regarded the same by the government during campaigns.

Public trustee process is rather too slow, and it is causing a lot of suffering to the people.   No  commodity should be imported

into this country, when this country is producing  such a commodity unless it is in short supply.  Thankyou very much.

Com. Muigai: Thankyou. Japheth?  Japheth what happened? Are you coming?

Japheth  Watako:  Asante  sana  wakilishi  wetu  ambao  wamekuja  kusikia  maoni  ya  Katiba.   Kwa  majina  naitwa  Japheth

Watako Maji. Nitaanza na upande wa bunge kubadilisha sehemu yeyote ya katiba kwa asilimia  65.   (interjection)

Com. Muigai: Tafadhali zungumzia kwa mic.

Japheth Watako:Nitaanza na upande wa bunge kubadilisha sehemu zote ya katiba kwa  asilimia  sitini  na  tano  ya  kura  zote.

Sisi  tunaona  ya  kwamba,  jambo  hili  sio  mzuri,  naonelea  ya  kwamba  watu  wote  wahusishwe  kwa  jambo  hili;  kwa  sababu

kubadilisha sehemu kama hii, sio jambo mzuri kwa sababu raia ndiyo wako na uwezo mkubwa; wanastahili kubadilisha  sehemu

yeyote ile ya katiba.   End of  tape  3A  Cont… Side  B  Kwa wabunge iwe asilimia ya chini sana.   Sisi  tungeonelea  hata  iwe

asilimia  kumi;  kwa  sababu  sisi  raia  ndiyo  tunaumia  sana.   Wanaenda  huko  wanatengeneza  sheria  zao  za  kuwafinya  raia  wa

kawaida.

Jambo la tatu,  tungependelea watu kama maguruu walipwe mshahara na serikali;  kwa sababu  hawa viongozi wanafanya  kazi

muhimu sana katika kuwakilisha raia wa  kawaida,  na  wasipopewa  mshahara  huwa  wanafanya  kesi  kwa  mapendeleo.   Kwa

sababu yule ambaye atapatiana pesa, ndiyo atampendelea.

Jambo lingine, tungependa pia waalimu wa nursery  wapewe mshahara na serikali.   Kwa sababu  ni  ajabu  kuona  ya  kwamba

hata waziri mzima anasema huyu mwalimu wangu, alikuwa mwalimu wangu wa nursery,  na hana mshahara.   Huku ukienda kwa

baraza wanahimiza nursery zijengwe karibu kila kijiji, na ikiwa wanajenga nursery,  hawa waalimu hawalipwi mshahara,  watatoa

wapi pesa?   Utakuta kuna waalimu kama wale wanafunza  shule  kama  zile  za  Centrol,  hawa  ni  wa  watoto  wa  matajiri  hawa

unakuta mwalimu wa darasa analipwa shilingi elfu hamsini.  Sasa  nyinyi mkija kuandika waalimu wa nursery labda kwa sehemu
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mnazotoka mpatie kitu kama shillingi mia tano atasema mbona?  Mbona mwalipa mwalimu wenu shilingi elfu hamsini na mimi hii

shilingi mia tano nitagharamia aje hayo maisha yako magumu?  Sasa inakuwa ni vigumu.

Jambo lingine, ningeongea juu ya hawa watu wanaitwa mawakili; wamefanya raia wa kawaida kuwa maskini wa mwisho. Kwa

sababu  saa  hii  ukiwa  na  kesi  kwa  korti,  ni  vigumu sana  kueleza  mambo  na  ionekane  ni  ya  ukweli.   Kwa  hivyo  hata  watu

wameogopa hata kutoa ushahidi kwa korti, kwa sababu yale maswali wanaulizwa na  mawakili ni ya kuzungusha mtu akili sana.

 Unakuta wanataka watumie yule mtu ameshtaki na yule mshtakiwa  sasa  unashidwa  kesi  inaamliwa  namna  gani?   Itaamuliwa

kulingana na yule ambaye ako na uwezo mkubwa wa pesa.  Hawataki ukweli wa mambo.  

Jambo  lingine,  ningependa  upande  wa  umilikaji  wa  ardhi  uwe  wa  mtu  binafsi;  kwa  sababu  tukisema  umilikiwe  na  serikali,

serikali inaweza kukuambia toka mahali hapa,  tunataka kujenga shule kama wale watu ambao hawana uwezo, utatoka tu kwa

sababu hauna lolote la kusema.  Na  tungependa pia urahisishwe mtu kujua ardhi,  labda unaonelea mguruu ndiye atakuwa mtu

muhimu  sana  kama  mzee  amekufa,  yeye  ndiye  anajua  yule  mzee  amekufa,  ndiye  anajua  wale  watu  wanakaa  pale;  sasa

angepewa jukumu kubwa  kuandika barua hawa watu ndiyo wanahitaji wamiliki ardhi.   Na  hiyo barua iende kwa sub-chief na

sub-chief pia apelekee kwa chief, na chief ashughulikie hayo maneno bure, bila kulipa chochote.

Com. Muigai: Dakika zako zimeshaisha.  Mrs. Wafula?

Mrs.  Wafula & Bw.Soita:   Sisi tunawakilisha  Bulimbo  Girls,  Mrs.  Wafuna  na  Bw.  Soita.   We  are  representing  groups  of

communities, and this is the data  collected for constitutional review process  in   Kenya.  First  and  foremost,  we  would  like  to

address the teaching profession.  We want to say that there should be a protective Bill for the teachers.  The teachers  should be

protected from assault from the students in case  of a strike,  and from caning children.  Like there is a Bill protecting the child,

but there is no bill protecting the teacher.  A good case is the Kyanguli Boys Headteacher who was arrested  for a case  beyond

his ability to control. With the removal of the cane, the teacher is more vulnerable to the above mentioned issues.

Secondly, there should be risk allowance for the teacher.  Other  professionals like the doctors  have risk allowances,  unlike the

teacher who risk being in school very early and the like.  If anything happens to him or  her,  there is no allowance towards  the

same .   We looked at  the public relations part  for the teacher.   Other  professions have dual part,  while the teacher  is the one

who relates more with the society more than any other.   We are  also addressing corporal  punishment; as  we can and we  are

saying that the removal of the cane has been replaced by guidance and counselling has been  posing a problem, because  there is

a lot of indiscipline after the removal of the cane; and instituting of corporal punishment.  We are  also noting that this same cane

has not been removed in other departments of the government, and we have in mind the prison.  (interjection)

Com. Muigai: What is your proposal please?
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Mrs.  Wafula & Bw.Soita:  My proposal  is,  corporal  punishment should be there alongside counselling.  We are  also  saying

that the teacher will have an idea about the teacher, but there is the children’s Bill. So far the teacher could seek if there is a law

on the children’s bill  more  than  any  other  stakeholder  like  parents,  administrators  and  other  professionals  where  there  is  no

against them.  But it comes back again to the teacher, these amongst others judiciary demoralizes the teacher  in his relation with

the child who is supposed to be assisted by him.

Pension:  No  law so far has been enacted to combat  efforts by the TSC who pays the teacher  in  a  specified  period  of  time.

This brings suffering to the teacher  and many others.   Concerning the curriculam, we are  saying that the curriculam is unstable

and biased because it is so soft and has lost confidence  (inaudible) like we talk of Kenya being industrialized by the year 2020

in the air and yet the technical subject and institutions are being phased out. So we are saying that experts especially the teacher,

should  be  consulted  incase  there  is  any  change  in  the  curriculam,  since  we  are  the  people  on  the  ground  and  non-teaching

teachers and foreigners have betrayed the government for a long time.

On  policy  making  we  are  saying  that  the  government  should  prioritize  the  project  wisely  e.g.  the  Turkana  power  project

towards this place.   The river is seasonal  and the community around cannot benefit from the same.  Such a project  should be

subject to public debate to cut down the waste of public funds.

On commissions, we are reporting that the government should not waste public money on commissions whose recommendation

and reports are not followed.  Some of them are not even published; at times they are  edited to suit certain interests.   We have

in mind the anti corruption , devil worship among others.

On parastatals  and public institutions; parastatals,  government ministries must  be  headed  by  professionals  in  this  case  people

who  hold  good  records.   We  have  in  mind  in  Uganda,  whereby  professionals  agree  on  his  name  and  that  is  why  they  are

growing  economically,  socially,  better  than  Kenya.   We  feel  in  Kenya  it  has  been  ridiculous  because  you  find  a  historian

manning finance.

On the side of political parties, we have said that the number of political parties should be reduced to at  least  3.  This is because

nature in itself        (inaudible) Besides most of the qualities and the manifestos of many of these parties  are  the same across  the

board.   We also  said  that  party  members  should  fund  their  parties  and  we  should  not  use  public  funds   towards  the  same.

Political parties should work in partnership, if not in concordance with  the state.   We are saying no for under collective politics

 which we have in Kenya.

Com. Muigai: You have the last minute mwalimu.

Bw. Soita: Using the last minute, I would like to say structures and systems of government should be as  follows.  We should
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retain a unitary system of government which all affairs of the state  are  controlled by the central  government.   The reason being

this fasters national integration and we are a multi-tribal country in Kenya.  

Finally, we are  saying that foreigners should go away  so  that  we  ourselves  can  manage  our  own  economy.   (clapping)   For

example we are  having foreigners manage our own economy and actually ruining it,  that is why we are  suffering we Kenyans.

Lastly,  to curb corruption,  (interjection)

Com. Muigai: No you have more time if you are  going to talk,  I did say I had given you 5 minutes before so you have more

time if you want to take over.  Finish.

Mrs. Wafula: Thank you very much.  Yeah, to curb corruption let the budget be  put in use by the government.   For  example

let them give assistance, free education and they should also have free medical to care.  Otherwise the money will just go in and

that  is  why  we  are  having  a  lot  of  swindling  of  money  in  the  parastatals  and  many  other  places.   You  will  get  somebody

somewhere swindling one hundred and eighty nine million, that money if put in use does not have a loophole to it.  

Nominated MPs:  We should not retain the concept of nominated MP, because this has been misused.  What do the nominated

MPs  do  that  can’t  be  done  by  the  elected  MPs?   We  are  dealing  with  the  democratic  rule  by  the  majority.  Quoting  the

forthcoming presidential aspirants ¾ are in one way or another as a result of nomination.  That is why they have no choice but to

tell the President  lies, they are  put in the ministerial posts  so that public funds is circulated around back  to  the  government  or

whoever.

Ministerial reshuffles:  The President in Kenya misuses his powers.   The future president  should be very careful.   This ruins the

economy before one understands the ministry, there is another reshuffle.  Before they put the record  together,  another reshuffle.

 Therefore, in this country we have no accountability and transparency.  (laughter)

The  Presidential  qualifications,  the  next  President  or  the  President  we  choose  should  be  a  professional  in  economics  and

political science, or any relevant or  sociological studies,  a man of integrity.  The next President  should be right man to exault a

nation.  We also feel the next president should be patriotic and development conscious,  very visionary. Should also be a leader

who can mobilize people  for  a  common  goal,  in  the  positive  direction.   In  case  we  have  a  president  who  is  not  having  this

qualification, then lets take them to learn just the same way we learned the finance and land economy, and many other people

can lead us.  Otherwise God Bless you.

Com. Muigai:   There are questions waalimu.  Sasa wakati wa kuuliza maswali.

Com. Raiji:  I think the first one goes to Mrs.  Wafula, you have proposed  that we do away with nominated MPs.   We have
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received proposals  that nominated MPs be used in order  to remove certain imbalance, like where we  don’t  have  women,  or

disabled and other marginalised groups that are  more directed MPs.   If we improvise your recommendation,  what would you

suggest in order to bring on board, those people who have been left out in the electoral process?  That is your question.  Let me

direct  another  one  before  you  answer.   Bw.  Soita,   I  think  you  mentioned  something  to  protect  teachers  from  assault  by

students,  and  you  cited  the  case  of  Kyanguli,   but  Kyanguli  one  was  found  out  that  the  teacher  was  negligent,  he  did  not

perform his duties;  as  a result of which the tragedy occurred.   Are you suggesting that the teachers  be  above the law, so  that

even when they fail in their duty they walk out possibly even in cases like that?

Bw.Soita:  No,  we  are  not  saying  that  they  have  to  go  scot  free  but  we  are  saying  that  besides  that,  we  don’t  have  any

protection.  So in any case we are at the mercy of whoever is not happy with the judiciaral research.  Because in any case  there

are certain things beyond the ability of the teachers  to control.   So  in such cases  we should also have the protection otherwise

we many not teach well.

Mrs.  Wafula:  About the nominated MP  we have this feeling that those who have been nominated seem not to  have  power

over anything.  They are so shy because they have to dance the dance of the nominator.   So  if we could have a way we could

have a strong  (inudible)

Com. Muigai:  Thankyou very much both of you.  Michael Malala?

Michael  Malala:   Honourable  guests,  ladies  and  gentlemen,  my names  are  Michael  Andrew  Malala,  the  Director  Youth,

Matungu constituency.  The first one I would like to put across  is the idea of armed forces.   The armed forces  of  Kenya  are

said not to be among the govt. of Kenya on the three arms of the government,  the Parliament,  the Judiciary and the Executive.

So  we  would  like  the  armed  forces  in  this  case  to  be  included  in  the  three  arms  of  the  government;  so  that  they  are  also

recognized as members of the government.

Two, there are some chapters in the constitution that chapter 189 to 208  in the constitution.  These chapters  are  left behind for

the armed forces.   In this case  our government is not following the chapters  of the  constitution  of  Kenya.  So  in  this  case  we

would like the 8  chapters  and the 9 chapters  that  are  left  behind,  to  be  included  in  the  new  constitution,  and  let  the  armed

forces be among other people of the nation.

Three; there is this idea that  the  armed  forces  are  being  selected  from  every  section  of  Kenya.   Now  for  this  case,  we  are

encouraging that we must have a fair recruit from every region.  We have this case of loyal armies in Kenya.  These loyal armies

must be recruited from every part in Kenya.  We have realized that these loyal armies are  being chosen from this region  of the

president who is in the power.  So in this case, we would like  to encourage those who are making this choice of  armies  to be

there on every side.  There is this number that is supposed to be elected for the president a   (inaudible) by the people.   For  the
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presidency we are encouraging 10% for the CJ 5% and not 30% as it is now  in the normal constitution, or old constitution.

The  next  step  is  the  Nyayo  philosophy.  It  has  come  to  our  notice,  that  the  Nyayo  philosophy  is  ruining  Kenyans.   This  is

because the President of Kenya is trying to use this idea of Nyayo philosophy, and is squandering the properties  of Kenya.   In

this case we would not encourage the Nyayo philosophy, and would like the new constitution the Nyayo philosophy should be

done away with.

Three, land ownership should be individual, but the parliament should have a right to deal  with any person who is not using his

land correctly. Because we have some big people  who are  having a lot of land to use,  but now for that case  those people  are

using their land.  The government should take that part and make sure that these lands are not used or  else given to people  who

do not have land.

Youth:  Youth are  supposed to be  elected  to  the  parliament,  as  much  as  women  are  being  encouraged  to  be  elected  in  the

parliament. 

Four; elections should be carried in 2 phases.  One phase should choose the majimbo leaders,  the 2nd  phase should choose the

Head of State  and this is going to encourage democracy.   The next one is this, employment should be given in accordance  to

the level of education,  and  secondly  the  salary  of  one  as  a  member  of  Kenya  must  be  given  in  accordance  to  the  level   of

education.  So with those few remarks, I would like to thank you all. God bless you.

Com. Muigai: Thankyou very much.  Kadima John?  Ramadhani Omari? Michael Lutta?

Michael  Lutta:   Kwa majina naitwa Michael Makokha Lutta.   Nina maoni mawili kuhusu hii  sheria.  Ya  kwanza  ni  wahalifu

wasipewe bond.  Bond isitolewe  kwa  wahalifu. Maana ya  kuondoa bond kwa maalifu  unakuta  mtu  amefanya  uhalifu  lakini

ameenda kortini.  (interjection)

Com. Muigai:  Ongea kwa mic tafadhali. Iweke karibu na mdomo.  Asante.

Michael Lutta:   Unakuta kesi  mhalifu amefanya uhalifu na kesi  iko kortini,  unakuta anapewa bond anapata  ruhusa ya kuwa

nje.  Akisha pata  ruhusa ya kuwa nje,  anazunguka huko na huko,   kwamba apate  kufaulu hiyo kesi,  na hiyo ndiyo sababu ya

maoni yangu bond iondolewe; ili uhalifu usiendelee kwa maana  akipata bond ya  kukaa nje na afaulu kesi   atarudi kuendelesha

uhalifu.

Wakili waondolewe kwa maana utakuta wakili, mhalifu akiwa anakesi  kortini,  unakuta wakili  anamtetea   ili  apate  kufaulu,  na

akisha faulu anarudi huko nyuma na anaendelesha uhalifu.  Ndiyo sababu naonelea ya kwamba bond na wakili  waondolewe ili
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uhalifu ukomeshwe.

Com. Muigai: Asante sana.  Washington Mwanja?  Salome Kaweya?  Leta mic karibu na mdomo.  Iko na taa  ya red?   Then

it is on.

Salome Kaweya: Asante sana kwa nafasi hii umenipa.  Kwa majina naitwa  Salome Kayewa kutoka Korea  Catholic Church.

 Maoni  yetu  ilikuwa  hivi  kuhusu  mashamba.   Wanawake  wamepunjwa  sana  na  wanaume,  sasa  tukaonelea  ya  kwamba

wanawake  wote  wanawekwa  kienyeji  kwa  ajili  wanaume  wengine  wanauza  mashamba  bila  wanawake  kujua.   Vile  vile

wasichana,  mzazi  akigawa  shamba,  huwa  anagawia  hata  msichana  asisahau  msichana  nyuma.   Vile  vile  kwenye  contract  ya

miwa, inatakikana vile vile bwana aweke bibi yake kwa miwa; kwa ajili kuna wanaume  wengine  wakipata  pesa  wanapotelea

nje na wanasahau kila kitu nyumbani, wanarudi kama pesa imeshaisha.

Upande wa mwanaume kupiga bibi yake.   Tunapata ya kwamba  bwana anapiga bibi hata akija kwako,  ama hata amue kwa

ajili ni bibi yake.   Hapo inatakiwa tuweke sheria mtu akipiga bibi yake,  ashikwe na afungwe ndiyo hiyo ikawezeshe wanaume

wawache kupiga mabibi wao.

Upande wa kazi, wanawake wawe wanapatiwa nafasi, ukiwa katikati ya wanaume wakiwa watatu (interjection)

Com. Muigai:  Tumia mic yako vizuri tafadhali.

Salome Kaweya:   Ukiwa kwa kazi  wanawake  wapewe  watatu   na  wanaume  vile  vile  wawe  hivyo  an  mishahara  wapewe

sawa.   Kwa  kikazi  hapo  kama  kuna  jambo  lenye  linahusu  wanawake,  mwanamke  ataweza  kutoa  haki  na  kusema  ukweli

kuhusu wanawake.

Upande wa tax collectors.  Unaweza kupata mtu ametoka nyumbani kwake na lets say mboga ya 30 shillings, na unapata hawa

watu wa tax collectors  wanachukua 20 shillings.   Unapata  ya  kwamba  huyu  mtu  hawezi  kupata  chenye  angekuwa  amepata.

Sasa afadhali waweke kiwango ya chini zaidi, kulingana na kitu yenye mtu atakiwa awe nayo.

Upande  wa  elimu.   Waalimu  wa  nursery  wachukuliwe  sawa  sawa  na  waalimu  wengine,  wamewasahau  sana.   Serikali  iwe

inawapatia kitu.  Wanakazi nyingi, na hawapati chochote.  Vile vile watoto  upande wa masomo, wasichana wasomeshwe sawa

na vijana.  Tena,  picha,  kuna picha zingine wanatoa mbaya mbaya.   Hizo zinasababisha watoto  wetu ambao bado  ni wadogo

wakiona hizo mapicha huwa zinawaharibu fikira.  Sasa hapo inatakiwa warekebishe.  Ni hayo tu asanteni

Com. Muigai: Asante Bi. Salome.  Nancy Makokha?   Musundi Everlyn?  Are you Everlyn? Nancy? Everlyn Musundi? Basi

karibu.
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Everlyn  Musundi:   My  names  are   Musundi  Everlyn  from  St.  James  Bulimbo  Girls.   I  would  like  to  suggest  that  the

government should ensure that the Kenya National Examinations Council should be returning  the examinations schemes for the

students, so that they would revise,   and so that they would be able to revise their mistakes putting in mind that examination is

not the end of life.  They may just return our scripts so that we may just be aware whether they marked well or not. (clapping)

Com. Muigai: Job Netia? You are Job Netia? Makokha unaona kama inaweza kuwa wewe? 21? Ok  Job Netia?

Job  Netia:    Kwa  majina  naitwa  Job  Murunga  Netia.   Mimi  maoni  yangu   kwa  hii  katiba  inayosemwa,  lakini   lile  ambalo

ningependa  kuongezea  ni  hili.  Ya  kwamba  upande  wa  waalimu,  naonelea  kama  ingekuwa  jambo  mzuri   waalimu  pia,  kama

wafanyi kazi wa serikali  ama waakilishi wa serikali, wangeweza kupewa nguo rasmi, yaani uniform.  

Vile vile, ama la pili, kuhusiana na kitu kama  watoto wasichana.   Unaweza pata kuwa  tuko na wasichana ama vijana sana kitu

kinatupoteza ni ukosefu wa kazi,  na kuna watu wengine  ambao pengine wako na kazi ama vyeo,  kitu mara mbili au tatu hivi.

Kwa hivyo hayo maoni yangu  katiba iliyoko kuangalia; mueze kurekebisha, ama kuangalia kiundani.  Asante.

Com. Muigai: Rev. Peter Mukholo?

Rev.  Peter  Mukholo:    Nataka  kuwashukuru  commissioners  ambao  wako  hapa  siku  ya  leo,  na  nina  machache  ya

kuwaambia.  Ya kwanza nataka constitution review ijue  (interjection)

Com. Muigai:  Naomba wengine tutulie tafadhali,  ukiwa na jambo la kuhakikishia na mwingine tafadhali unaweza kuenda nje

kidogo; ndiyo tusikie hiyo habari  kwenye recodi tafadhali. Asante.

Rev. Peter Mukholo:  Ningependa kuanza na Constitution review yenyewe, ambaye nyinyi. Ningependa kusema ya kwamba

iwe independent, na ifanye kazi kila miaka saba hadi kumi. Si kwamba iende mpaka miaka na miaka.  Ya pili ni kuhusu serikali;

ningependa tuwe na serikali kama ile ya mwaka sitini na tatu yani centralization.

La tatu ni election:  Tungependa tuwe na uchaguzi mara mbili, ili  kila  jambo  lieleweke  vizuri;  yaani  hiyo  ya  President   na  hizi

sehemu  zingine.   Ikiwa  tunaweza  kuwa  na  councillor  na  deputy  kitu  mwezi  wa  saba,  halafu  yote  tumalizie  mwezi  wa  saba

itakuwa ni vizuri.

Number nne, ningependa kuzungumzia  kuhusu natural resources za Kenya,  hii ndiyo chanzo cha matatizo ya Kenya.  Rasilimali

za Kenya hazijagawanywa sawa sawa,  kimkoa na hasa kulingana na watu waliomo.  Kwa hivyo mimi ningetaka  kutoa  maoni

yangu ya kwamba, rasilimali ya Kenya igawanywe kimikoa, na mikoa, ifanywe kulingana na wingi wa watu.  Hapana kimajimbo
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tu  ya  makabila  la.   Lakini  kulingana  na  wingi  wa  watu.   Kabla  sijaenda  sana,  nitazungumzia  habari  ya  lands.  Ingawa  watu

wanasema juu ya mashamba, ya kuwa watu binafsi lakini bado  nina wasi wasi.  Kwa sababu shamba zingine zimeanza kuweko

meter tatu pekee  yake,  hata mtu hawezi kujenga nyumba huko.   Kwa hivyo mimi ningetoa maoni  yangu  ya  kwamba,  nchi  ya

Kenya  mambo  ya  kuweka  mipaka  iangaliwe  kwanza  na  constitution  kabla  hatujaenda  sana  mbele.  Ili  kesho  tena  tusianze

kusema  nchi imekwisha.  Lakini kuna nchi nyingi hata katika sehemu za Kenya,  ambayo haitumiwi na watu.   Kwa hivyo nchi

inataka mtu akiwa na miaka kumi na nane, apate kutoka na mkoa anahusika. Lakini si kwa mipaka mipaka.

Umasikini: Natumaini tangu tupate uhuru, tulikuwa na matumaini. Hivi sasa  kuna  watu  wengi  wamasikini  na  kuna  nchi  zingine

huko  nje  wamaskini  wanalipwa  mshahara.   Kwa  sababu  sasa  maskini  anaendelea  kuachwa  namna  hii  ataendelea  kufanya

namna gani?  Atasomeshaje, nasikia shilingi iwekwe kwa kila mtu ni lazima, lakini atatoa  wapi pesa?   Kwa hivyo mshahara wa

maskini uwepo kutoka kwa serikali.

Corruption: Chanzo cha corruption,  kile mimi naona ni msaada.  Kwa sababu wengi wa watu wa Kenya ni  maskini  wanasikia

kuna kitu kinatwa msaada kinakuja hata devil worshipping ilianza na msaada.   Kama tutakua na dini itaanza hapa Kenya,  bila

kutegemea msaada ya nje,  sasa  hatutapata devil worship  ikiingia  hapo.   Kama  tutakuwa  na  Kampuni  ambayo  itakuwa  hapa

mbila kutumia msaada ya nje hatutakuwa na ufisadi ukiingia hapa.   Lakini ufisadi umeendelea,  kwa sababu wa msaada kutoka

nje.    Everybody anataka apate.  Kwa hivyo liberalization ndiyo dawa  ya kumaliza ufisadi  ya kila kitu.

Com. Muigai: Uko na dakika yako ya mwisho.

Rev. Peter Mukholo:   Mimi na propose medical na education ziwe free. Culture services:  mikopo ya kilimo iweko kama vile

ilikuweko wakati  wa wazungu. Political parties  siziwe zaidi ya nne. Ndoa  ipangwe kulingana na jamii zinazohusika.  Mtu akifa

hospitalini arudishwe na gari ya serikali.   Kumaliza ukimwi tuwe na mipaka,  watu wakiwa wamehusika na ugonjwa  makubwa

watengwe, wawe  na  makao  mbali  mbali   na  watu  raia.   Ufadhili  wa  fedha  kutoka  nje  ziwe  tu  kwa  ajili  ya  afya,  education,

agriculture lakini sio kwa dini.

Com. Muigai:   Asante sana,  sasa  umefika mwisho wa wakati  wako.   Mimi nina swali moja kwako.   Umesema liberalization

itamaliza  ufisadi.   Katika  pale  tunaenda  tunaambiwa  tuko  uhuru  haswa  kwa  ajili  ya  kuuza  mapato  ya  mashamba  inawaletea

wakulima mambo makubwa.  Sasa wewe ungechangia nini hilo?

Rev. Peter Mukholo:  Kuuza shamba yako sio liberalization pekee, nazungumzia liberalization ya masoko.

Com. Muigai:  Yeah, hiyo ndiyo nasema itaondoa liberalization ya soko, ndiyo itaondoa ufisadi?

Rev. Peter Mukholo:  Ndiyo.
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Com. Muigai: Na wengine wametueleza kuwa liberalization ya soko  ndiyo ingeweza kutuletea  wizi kutoka nje; sukari  na kila

kitu tunakuza hapa kwa  hivyo watu wengi wameona kama hii ndiyo imetuletea taabu nyingi.  Na wewe unaonelea the opposite.

  Unamaoni gani juu ya hayo?

Rev.  Peter  Mukholo:  Hiyo  itafanya  tuwe  stable,  haimanishi  kuwa  itaharibu.  Tulikuwa  tumeisahau  kwa  sababu   inaendelea

kuharibu  kukulisha watu wengine. Asante.

Com. Muigai: James Watsa?  Kidogo James kabla ya hujaanza.  Sasa ni saa nane na dakika ishirini, ningetaka kukatizia muda

tunaoupatia  watu,  kwani  tumeshasikia  mambo  mengi  kuhusu  mambo  mengi   na  mpe  kila  mtu  dakika  tatu,  ili  aeleze  mambo

ambaye haijazungumzwa mbeleni, mtakubaliana na hayo?  (audience: hapana) Bado  kila  mtu  anataka  dakika  tano?  Na  bado

kila mtu anataka kurudia mambo yenye imezunguzwa?  (audience: hapana) (discussions in the audience)  Basi nitakupa dakika

zako tano,  lakini usirudie rudie mambo yenye yamesemwa; kwani usiporudia  hutamaliza kabla ya dakika  hizo  tano.  Endelea.

Wewe una dakika tano.

James  Watsa:   My names are  James Watsa.   My  view  is  on  the  way  of  worshipping.   To  me  I  propose  freedom  of  only

worshipping one God who is the creator and not any other God.

2. Church and politics under church and politics I could propose  that govt could allow churches to encourage in its affairs as  a

spirit of togetherness.

3, Under executive,  the Presidency should be scrapped and replaced by the Prime Minister, who should be open to criticism in

parliament.

4, Constituency boundaries.  Constituency boundaries should be reclaimed back as it was initially.

5. Political parties, all political parties should be equal, and fair access to the public media. 

6. A commission  office.   We  should  have  a  commission  office  to  see  to  it  that  human  rights  are   not  violated  e.g.  an

Ombudsman office should be present in Kenya in locational level.  End of tape 3B  cont…  Tape 4.

7. Gender: Women should be given a chance  in decision making  and free to rule or hold some  offices.

8. Price control: Govt. should control the price of essential goods.

9. Traditional liquour: traditional liquour like busaa and Changaa should be legalized like any other.

10. Corruption: anybody to stand a chance be it presidency should number or state how he or she got wealthy.

11. President:  a president  should be impeached  by  the  parliament  on  offences,  so  that  he  or  she  is  to  be  accused  if  found

guilty.

12. Ministries award: Ministers should be awarded ministries according to their professions.

13. System of government: I propose sub-section to rescue racial discrimination as well as structure of leadership.

Com. Swazuri:  First  you say that we should replace the president  with  a  Prime  Minister   now  you  are  saying  the  President
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should be impeacheable.

James  Watsa:  I  say to replace the President  by the Prime Minister,  I  didn’t mean that  to  remove  the  President  as  a  title  in

Kenya; but during parliament time  you find that when the President is in parliament you find that may be parliamentary members

when they want to make it to clash.  (interjection)

Com. Swazuri: Do we have a president and a prime minister or a prime minister alone?

James Watsa: Both of them but during parliamentary time.  Asante.

Com. Muigai:  Asante sana Jacinta Baraza?

Jacinta Baraza:   My names are Jacinta Baraza.  (interjection)

Com. Muigai:  Jacinta hold the mic infront of your mouth, so that we can hear you. Like this, at an angle.

Jacinta Baraza: I am from Bulimbo Girls.  My views are those people who have AIDS should be isolated from the society,  so

that they can stop the spread AIDS. And secondly, education should be given to primary students  because  many people  think

that  they  are  fresh  when  they  come  from  school  now  they  should  be  given  education  to  take  care  of  themselves.   Then

education  of  the  girls  should  be  equal  to  the  education  of  the  boys  then  job  opportunities  should  be  given  according  to

qualifications not according to tribe or race.

Fouth, universities should cater for even poor people because in most analysis, many poor people  are  the ones who pass  and if

you come to the society you find that somebody who gets an A, she is still at  home; she is not getting her  education  because

there is no money.  So education to go to the university should be catered for the poor in the society.  That’s all.

Com. Muigai:  Thank you.  Juma Burin.  Come and tell us your names

Juma Burin:  My names are  Juma Burin from St.  James Bulimbo in Form 4.   I  suggest that for the new constitution to guard

the spread of AIDS. It should also not forget the people those who are  found spreading the disease should be done away with

or  being  imprisoned.   Also  factories  that  manufacture  the  condoms  should  be  abolished  because  this  encourages  people  to

indulge in premarital sex using condoms, because they think they are safe.

Another point,  I  suggest that for Western province to develop,  western authorities should stop overtaxing and delay in paying

sugarcane farmers; since most of the farmers depend on their farm,  and when not paid in time it does  not bring development in
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such areas.  Also I suggest that the government should stop importing things which it has;  for example sugar in Kenya is being

imported  and we have a lot of it in our country.  And this brings down development since it spends much money on importing

such things.  That’s all I have.

Com. Muigai:  Thankyou.  Matilda Raboya? Nancy?

Nancy Anyango:   My names are Anyango Nancy,  from St. James Bulimbo Girls. For the expression the new committee that

we have,  we  would  like  to  have  from  now  under  the  Bill  of  Rights  the  freedom  of  expression.   I  think  the  government  has

neglected the issue as a right to human beings.  In as much as an individual tries to bring out this view even though they are  right,

there  are  many  cases  where  individual  who  put  expression  are  murdered  with  no  reason.   The  corporal  punishment  also  in

school should be abolished or if there, the government should limit to a minimum of 2 canes and a maximum of 5 canes.   Then if

not another form of punishment should be given to students.   This is because  some teachers  come  from  home  when  they  are

annoyed, when they have quarreled  at  home  with  their  husbands  or  wives,  and  in  this  case  through  their  anger  they  end  up

hurting students.

Under the recording of Broadcasting corporation, hapo mahali ya matangazo   (inaudible) kila wakati mtukufu rais, mtukufu rais,

inaudhi.   Ningependa  matangazo  they  should  limit  and  it  is  only  God  who  should   be  glorified   but  not   we  human  beings.

(clapping)

Com. Muigai: Thankyou.  Pepeta Ajante?  What is the other name?  Lilian Makokha?

Lilian Makokha: My name is Lilian Makokha from St. James Bulimbo Girls. My suggestions are  the govt.  should ensure that

one who is employed only works for 5 years so that he gives chance to the trained one       (inaudible). Boys and girls should be

given equal  rights  and  education.   Employees  should  be  paid  and  given  good  conditions  by  the  employer.  This  I  mean,  the

bosses should not take chances of misusing young girls and ladies.  The govt. should protect  its market  and only import when a

need arises. Thankyou.

Com. Muigai: Thank you. Geofrey Makau, Peter Makokha?

Peter  Makokha:   Chairman or  Chairperson whoever is in chair,  my full names are  Peter  Makokha Nanjira.   I  am  a  retired

assistant chief and  an  agricultural  officer.   I  propose  the  coming  constitution  have  a  federal  government.   What  has  brought

tribalism in Kenya is this question of unitary government; because  in unitary government when a person or  a president  is in the

state house, all the people in the civil service even in the parastatals they all come from one tribe.  (interjection)

Com. Muigai:  Please speak to the microphone  just hold it at an angle.  
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Peter  Makokha:   So  if  we   have  a  federal  type  of  government,  whereby  we  shall  have  federal  assemblies  or  legislative

assemblies,  this will stop tribalism  because I don’t see the reason why  a Mr.  Langat should be brought from Marakwet  to be

a DO at  Laitum  and my son graduated for the last two years  and is just sitting at  home  for  the  future  govt.   But  if  we  have

federal government, I think those issues of tribalism will not be  there.   I  propose  that Kenya should divided into 6 states   One,

the whole of Nyanza province shoud be a state  on itself  comprising of Mt.  Elgon which is Kitale  North  upto  Isebania  in  the

border. Then Kericho District should also be in Nyanza province in the new state  upto to Busia. That is a state  on itself with a

governor, a regional assembly whereby all the traditions like people of Wanga we had Nabongo of Mumia, and I think you are

all aware that before Wazungus came here we would reign from Jinja to Naivasha,  he was bordering with Kabaka  of Uganda

and  somebody  Kinyajui  of  Kikuyu.   But  when  the  Wazungus  came  it  is  not  his  kingdom;  they  brought  their  own  way  of

government and we are no longer have our Nabongo today

Com. Muigai:       (inuadible) to the mic so that we can record you.

Peter  Makokha:  So,  I  propose   the  second   state  should  be  Nairobi  area,  as  I  mentioned  6  states,  third  state  should  be

Central province. Fourth state should be part of Eastern province plus North Eastern state.   Coast  province,  should be a state

with 6 governors with 6 regional assemblies;  and we should do away  with  provincial  commissioners,  because  they  are  doing

nothing.  If we have states  in the regional govts.  The  local  authority  should  be  encouraged  to  have  powers,  many  things  like

finance, education,  state,  commerce and the central  government should only be left with very few things to be  done or  to run.

That is central  govt.,  should run only foreign affairs,  Central  Bank of Kenya,  and defence.   So  the  central  government  should

man those things and leave the other things to the federal govt.  For example  I have to mention tribal things here but forgive me,

for example, during Kenyatta’s time, when he was a Kikuyu, the whole of state house was nothing but Kikuyu.  The whole govt

offices was nothing but Kikuyu, when Moi came today, every one is Kalenjin     ( inaudible: too much echo)  and that is why the

only thing that can save us is  federal government.  This unitary govt. is nothing but tribalist.

Second is about  this native brews.   I  think  the  govt.  should  legalize  native  brews  especially  busaa.   This  is  a  brew  whereby

people of one class could sit down and settle their own problems.  Like divorce,  marriages,  land and what have you.  But you

find that police come and wreck these wazees when they are  enjoying their brews,  and start  to harass  them and when they are

taken to court when they reach   (inaudible) there, toa kitu kidogo.  The government is losing a lot of money if they only legalise

chang’aa, by bringing a machine to refine as Uganda does.  Wazees, mamas should  be  taken there raw material to that factory

 where it will be refined the govt. will get revenue, people will not be harassed and children go to school.  So in short, we should

have federal government in Kenya.

Com. Muigai: There is a question hold on.
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Com. Raiji: Yes, Mr. Makokha, thank you for your contribution. Now you have raised some points which I need clarification,

 on two issues, one regards the federal govt., I think it is one of the issues we  are supposed to examine in this review process.  I

just want your views as  an experienced civil servant.   Are you satisfied that the states  will have enough  resources  to  maintain

themselves,  bearing  in  mind  that  some  of  the  issues  raised  this  morning  are  to  do  with  complaints  against  taxation  of  local

people, by the local authorities.  Are you satisfied that there will be enough resources to that is the first question.  Now the other

thing you mentioned regards to tribalism that you attributed to unitary government; are  you suggesting that  if there is federalism

there is more jobs that are coming  by virtue of being in federalism?  (inaudible)

Peter Makokha:Thankyou Mr. Chairman your first question was,   yes the money we get from donors,  who are  eating? Few

people from Nairobi.  Millions of shillings we have 10 millionaires out of  30 million people.   That money should go to the state

and employ people.  Another question?  (laughter)

Com. Raiji: About federal states and the local taxation?

Peter Makokha: Yes, that is what I said to remain in federal states, should not go to the central government, for few people to

eat and other people are not eating.

Com. Muigai: Thank you very much Mr. Makokha.

Peter Makokha: Thank you very much madam.

Com. Muigai:   There is the migration desk there.  Charles Cheche?

Charles  Cheche:   Kwa  majina  mimi  ni  Charles  Cheche  former  sub-chief  of  this  area,  Matungu  Location.   Langu  ni

kuzungumza  tu  upande  wa  serikali.   Serikali  imeleta  mgongano  wa  kuwa  mashule  nafasi  inaamua  mwaka  ujao  hakutakuwa

school  fees  Now  hawajakaa  na  watu  wa  education,  wakubwa  wa  education,  waongee  pamoja,  maneno  hayo  iwe  pamoja.

Shule hiyo haijakuwa na ujenzi na haijakuwa na kitu chochote.  Sasa  inakuwa vigumu mzazi kusikizana na mwalimu.  Mwalimu

kuona  kama  wewe  hutajenga  hii  shule  peleka  mtoto  kwa  serikali,  na  serikali  haijajenga  hapo  shule.   So  hapo  mgongano

unatoka kwa upande wa serikali  ndiyo inagonganisha wazazi  na waalimu.  

Neno la pili; registration ya watu wale kama watoto  wanataka kupiga kura,  kuandikisha watu wakati  wakupiga kura.  Unapata

mtoto anatoka Butere anakuja kuregister hapa.   Na  kuna watoto  wa kutosha wale  ambao  wako  na  elimu.  Ingekuwa  watoto

wale  ambao  wanatakiwa  wawe  registration  clerks  hapa  ni  watoto  wa  area  hiyo.   Nitaongezea  hapa  upande  wa  education,

kwenda kwa interview ya waalimu unapata mtoto anatoka Vihiga anakuja kufanya interview hapa.  Na hapa wako watoto  wale

ambao wanatakiwa waende interview hiyo.  Watoto wa hapa watasikia tu interview imekwisha.  
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Ingine ni upande wa wakuu wa shule. Wakuu wa shule wanatakiwa waite assistant chief wa area, wakiwa na mikutano kama ya

kamati, wapitishe mipango ya ujenzi pamoja, kama wako pamoja.  Saa hizi unapata mwalimu anaendelea na wazazi, na upande

wa  shule   area  assistant  chief  or  chief  hayuko.   Ikifika  mwaka  ujao  area  hiyo,  inapatikana  hakuna  ujenzi.   Shule  iko  chini,

mwalimu anapabana tu upande wa education.  Upande wa improvement haiendelei.  So hizo …..

Com. Muigai:  Unataka tufanye nini?

Charles  Cheche:  So  hapo,  ingetakiwa  assistant  chief,  the  area  awe  kamati  pamoja  na  wazazi.   Wapitishe  neno  moja  kwa

shule hiyo, ile ambayo matatizo  iko.  Unapata  mwalimu  ana  ng’eng’ana  na  wazazi  peke  yake,  vile  wanakwenda  mpaka  kwa

province. Wazazi wengine ndiyo wanatoka hapa wanaenda kuandika huko maneno baada  ya kumaliza vita, vita vinaenda kwa

mkuu  wa  shule.   Hiyo  haitakiwi.   Inatakikana  mkuu  wa  shule  yuko  kwa  area  division  or  zone,  akae  na  wazazi  na  waalimu

amalize hiyo fitina.  Lingine ningeomba serikali upande wa matibabu, kwetu tuwe na clinic  na  dispensary.   Wazazi  wanaweza

kuwa wanajaribu kujenga dispensary na iwe hapo na serikali inawaleta daktari  mmoja hivi; lakini upande wa ujenzi ningeomba

serikali isaidiane hapo. Hiyo dispensary ni kitu ya maana, haitakuwa ya mtu mmoja siku hizo.  Siku zijazo watoto wakija watapa

hiyo dispensary imeendelea.

Upande wa retire, ningezungumza lakini iko kwa number 13 chapter no. 13 iko mtu ambaye ako retired nilikuwa nimalize hapo

lakini iko kwa number 13 imezunguzwa.  Upande wa area  wa ma DO,  wajue area  sublocation iko wazee,  wazee wako wale

wanaweza kaa  nao  kama wazee kumi na wajadiliane kulingana  na  mzozo  ile  ambayo  ni   ya  area.   Upande  wa  sub-district,

hawakati  hao kukaa kwa meetings zao,  hiyo tutasauliana sio yaani tutakuwa  pamoja   na  ile  ambayo  haitakiwi.   Kuna  mzozo

unaendela hapa hata kuna retired officers wanakaa huko wameona kitu kingine na akiongea huko inatambuliwa; anasema area

hiyo iko hivi na hivi.  Kwa hivyo wakae pamoja na wamalize mzozo.  Sina mengi nitawachia hapo,  former sub-chief Makunga

sub-location.

Com. Muigai:  Asante sana Bw. Chief.  Hijra Makokha?

Hijra  Makokha:   My  names  are  Hijra  Makokha.   My  views  I  would  like  the  government  to  distribute  equal  teachers  to

schools.  For example you get schools like Alliance have many teachers, and you get some schools  have only 2 teachers.   You

find that one teacher  has five subjects,  or  3  subjects  and  in  other  schools  you  find  one  teacher  having  one  subject.   So  we

would like the government to distribute equal teachers to the schools.  That is what I had.

Com. Muigai: Asante Hijra, Cecelia Soni, Ephraim Cheri

Ephraim  Cheri:  Kwa  majina  kamili  naitwa  Ephraim  Cheri  Watakho  kutoka  kijiji  cha  Nabongo  Catholic  church  Bulimbo,
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parokia ya Bulimbo.  Ningependa kutoa maoni yangu kama ifuatavyo.  Vyama via kisiasa viwe vitatu navigharamiwe na hazina

ya serikali kuu.

Muundo wa aina ya serikali.   Tuwe na serikali ya ubunge  na  waziri  mkuu  achaguliwe  na  raia  kama  kule  Switzerland   Bunge

isiwe  na  uwezo  usio  na  kipimo  kwa  kuthibiti  utalatibu  wake.   Kwa  mfano  hivi  juzi  walijirundikia  ndonge  nono,  na  ambapo

wakati  huu  tuna  uchumi  ambao  umezoroteka.   Anayepaswa  kukata  shauri  za  mishahara  na  marupu  rupu  ya  bunge  awe

mwananchi aliyemchagua.

Uwezo  wa  urais:  Rais  asiwe  na  uwezo  wa  kuvunja  bunge,  kwa  sababu  hufanya  hivyo  wakati  mijadala  na  mambo  mazuri

yanapojadiliwa; na hapo naona anavuja bunge na hata raia huwa wanaweka maanane kusikia yale wajumbe wao wanaongea.

Mamlaka yake, rais aiswe mbunge kwa sababu hawezi kuwakilisha watu wake vizuri, kwa sababu anaakilisha nchi nzima yenye

Wakenya millioni thelathini.

Muundo na utaratibu wa  uchaguzi:  Ningependa  tuwe  na   angalau  asilimia  15  ya  waakilishi  katika  mikoa  mitatu;   kuwezesha

usimamizi kupata kura, ama kupita kura hizo,  na matumishi nao ya huduma mara tu uchaguzi unapo kamilika.

Haki za kimsingi.  Hukumu ya kifo itupiliwe bali, kwa sababu Mwenyezi Mungu tayari ameeleza kifo katika dunia na tena ndiye

muamuzi  kwa kila jambo;  na tena hivi juzi tuna magonjwa mbali mbali kama ukimwi, ambao unaua watu wengi zaidi. Ambako

hata yule ambaye ametoa hukumu ya kifo yuko katika mtego huo.

Urithi:  Watoto  wasichana  warithi  mali  ya  wazazi  wao  iwapo  katika  nyumba  yao  mvulana  hakuzaliwa.   Ni  hayo  kwa  leo.

Asanteni.

Com. Muigai:  Thankyou.  Tabitha Saisi?

Tabitha Saisi:   My names are  Tabitha Saisi,  I  represent  the women  group  Matungu  Women  Group.  The  Matungu  Women

Group recommend the following.

The preamble of the new consitution  should address all issues  of this nation values that should be functioning.

Principles of state policy:  35% women representation  in the parliament, local authorities and all leadership  and policy officials.

 The  President,  the  Vice  President  shall  not  be  of  the  same  gender,  especially  when  a  women  contests  let  her  have  the

advantage of being given the seat.

On constitutional supremacy, automatic citizenship to be  granted to any child whose father or  mother is a Kenyan without any

bribery.
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Defence and national security,  equal opportunity,  gender balance and   (inaudible) balance  should be strictly  observed  in  the

employment within the armed forces.

Political parties: they should not aimlessly be accepted.  The Kenyans shall (interjection)

Com. Muigai:   Please move the mic close to your mouth so that we record .

Tabitha Saisi: Kenya should remain a multi party and should allow 35% elective positions to be reserved for women. It  should

be fair.

Structure  and  systems  of  government.   Dismantle  all  districts  and  provincial  based  tribal  boundaries  and  the  replace  with

economic boundaries.

The legislature: Nomination to the local authorities  and parliament  shall affirm the affirmative  action and shall benefit women by

a 50% margin. Section  34  C  of  the  constitution  of  Kenya  is  discriminative  and  must  be  repealed.   It  has  especially  left  out

people with disability eg. the blind.

The executive: The office of the executive will be a constitutional office.  The powers of the executive be left to a regional office,

to bring power  back  to the people,  to  rationalise  so  that  not  less  than  80%  of  that  is  retained.  So  that  80%  of  the  taxes  is

retained in the region, to give better services to the majority of the grassroot level.

The  judiciary:   Legal  services  to  be  offered  to  all  citizens  who  cannot  afford  legal  fees  in  particular   women,  children  and

persons with disability.

Local government: to call affirmative action.  That affirmative action must be applied to allow for all to participate at of all levels.

The electoral system and process: affirmative action for people with disability participating in the elections be institutionalized.

Rights; rights as basic rights, freedom of association, and freedom of  choice.  The girl child is guaranteed education.

Health, strategic action engender all proper  that affect women and  health;  establish  community  awareness  programme  on  the

importance of women  health rights. 

Com. Muigai:  You have one minute now. 
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Tabitha Saisi:   I will go to the girl child education – should continue formal education where it has to be  terminated  then an

action taken. Education or employment and accessible for all.  Land property entirely should be addressed to both.

Poverty and women: the constitution of Kenya should make adequate  provision  to catch on women, youth, children, persons

with disability and persons of age, with programmes that promote sustainable poverty alleviation.

Violence against women:  Affirmative action in form of sentisitation, mobilization and even development  to the areas  of right of

women, child rights, and a person with disability.  Right to career opportunities to the girl child and persons  with disability.  The

women of Matungu note that the career  opportunity open to the girl child, and persons  with disability and even to start  stereo

types  like   teaching,  nursing,  secretarial,  clerical,  metal,  jua  kali   artisanship.   Tradional  culture  that  encourages  traditional

practices like widow inheritance should be outlawed.

Com. Muigai:  Now that is the last point or?  Is that your last point?

Tabitha Saisi: Lastly, the law of succession to uphold women equal status to men  including persons  with disability in us all. I

might have repeated some of these to the commission especially the point get on colliding for a new constitution to be  observed

by Kenyans.  Thanks so much.

Com. Muigai: Thanks so much, Harun Peter Mubaka, Francis Okemo, John Wesonga?

John Wesonga: My names are John Wesonga, I am a teacher by profession, I am a vice secretary of KNUT this District,  and

I have the following to say.  The government should be able to control the number of mushrooming churches.

2. The traffic police should be replaced with mobile courts, because the government is losing a lot of money in the roads.

3. Basic education  in schools should be compulsory.  There must be a follow up action.

(interjection)

Com. Muigai:  You have 5 minutes but if there are 5 minutes whereby none of the Commissioners understands you, then they

will be very bad people.

John Wesonga: Ok, fine, I hope you will compensate time.

Com. Muigai: No I won’t.  But you still have five minutes but be slow so that we can get you.

John Wesonga:Thankyou.  3.   Those basic education from starndard one to primary must be  made compulsory.  I would like

that the tension in Nairobi  be  defuced.  Those  national  offices  ministry  headquaters  to  be  distributed  equally   throughout  the

country.
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4. Establish an education levy where poor children in the country will benefit from the national kitty.

5. There should be a law protecting men against women violence.

6. The Presidency should be nationally rotated to all tribes because Kenya has got 42 tribes.

7. The constitution should specify the number of ministries, and which ministries they should be.

8. The Preamble: the preamble of the constitution of Kenya should be bear  the following.  1.   It  should be reflective to  the

wishes of the governed.  It  should the action illustrate  the mission and vision of the nation, and should  be  all inclusive.  It

should reflect the wishes of the people  within the republic.  And therefore,  we say,  it  is  the  property  of  the  people  in  this

republic, and the opening statement to the preamble should be ‘we the people of the Republic of Kenya,  and then following

other words  continue.

In  the  constitutional  supremacy;  I  would  like  to  say  the  constitution  should  be  declared  the  property  of  the  people  of  the

republic of Kenya and nobody should tamper with it.  And the three arms of the government,  the  judiciary,  the  executive  and

legislature should be under the constitution.  Any amendment should actually be done by the people in the same process  that we

are carrying out today; through a commission established by the commission..

Citizenship:the citizenship of the people of the republic of Kenya should be categorized into 3

1. Natural and original inhabitants of this nation.

2. Citizenship by registration.

3. Citizenship  by  naturalization   I  would  like  to  say  that  due  to  that  kind  of  categories;  this  country  holds  that  business

opportunities in this country should actually be  also acquired and managed under the same  problems.  We  are  saying  that

those ones those ones who actually holds the  country  and  do  not  have  any  attached  citizenship  in  the  country  anywhere

should  not  be  denied  small  scale  business.  We  are  saying  that  those  ones  who  have  come  to  this  country  to  register  a

business of Asian origin particularly should all come and get a mid class business -  I mean the small scale business.   Dual

citizenship should be allowed.  It should be allowed in such a way that particular conditions should be set  and put in place.

If someone wants to come to this country,   he should register or  should know the reason why you want to be  a citizen of

this country. Just as it is in America if you have to go, you have to have certain qualifications, and you have some amount of

wealth.  The same should apply to Kenya.  The country should make it easy for people  to acquire passports  and should be

allowed to acquire and look for jobs outside the country.

Political parties.  I want to say the country has been torn apart by the political parties  that we have.   Those ones are  only tribal

outfits and we would like to have a country with 3 stable political parties;  whose confirmed and registered memberships should

be 2.5 million people, drawn from all provinces in this country.   We would like to make it clear in this constitution that,  unless

you have registration of 2.5 million people following you, confirmed allowed the country,  you shouldn’t be  allowed to register a

political party because it is actually tearing the country across.  Even the political party should be funded by the ex-chequer  and

this should be the strength of the number of people who are registered voters that have registered that political party.
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Political parties must account for the money through annual general meetings where they exchange with their members how they

spend the money.  

Political  parties  should  be  audited,  and  public  funds  given  to  political  parties  be  audited  thoroughly  and  discussed  in  the

parliament.

Com. Muigai:  Last point Mwalimu.  We are going to read that memorandum.

The parliament should have power  to head the appointments of all classfied jobs  in  this country.   The new justice should rule

this country should be able to have moral and should be morally upright.  For  example it is immoral for a leader  who does  not

have a wife leading several  public ministers.  We want everybody who has to take  up an office in this country  must  be  either

married, or have a wife.

Com. Muigai: Thank you very much.  We have a question for you.

Com. Raiji: First of all we want to thank you I can see you have taken time to prepare  a very detailed memorandum, we shall

take note of it..   Now one of your proposals  was that we should establish an education  levy  to  fund  education  for  the  poor.

Now is the problem we have in education,  funding is lack of money or  is it way the money is allocated.  Tied to that we have

had complaints including that people are very seriously over taxed. Have you considered we have a lot economy and the people

themselves will be able to bear further taxation when you are already paying  very large tax of about 180 billion.

John Wesonga:   The problem has not been the tax.  The  problem  has  been  corruption.   I  want  to  say  that  basic  above  all

should be education. We can do away with one area of taxation and establish an education levy than the roads so that whatever

you collect as a district will enable the children of that district to benefit.  The government should go back to the previous system

of  supplying  materials  for  learning  schools  and  corruption  should  be  a  capital  offence.  Anybody  with  a  previous  record  of

corruption should be subjected to capital offence Act and the president should not be given  End of Tape 4A

Tape 4B

Com. Muigai: Cecilia?

Cecilia  Kakha:   Kwa majina naitwa Cecilia Kakha kutoka Makutano Women Group.   Haya  ni  maoni  ya  akina  mama   wa

Makutano  Women  Group.  Anayepata  kuwa  wa  mwisho  kumiliki  ardhi  au  achangiwe  mahali  pale.   Kuwe  na  haki  kweli  na

kanuni  za  kununulia  mtu  ardhi  ikiwa  serikali  ichukuae  ardhi  yake.   Serikali  iwe  na  uwezo  wa  kumiliki  na  umilikaji  na  ukaaji
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anapotumia  ardhi.   Mwanaume  akifariki  ndugu  zake  wasirithi  mali  yake  wamuachie  mjane.   Serikali  ichunguze  watu  wenye

wako na ekari nyingi ya shamba, wagawie watu wenye hawana shamba.  

Mtoto yeyote alieyezaiwa  na  mzazi  Mkenya  awe  raia  wa  Kenya,  na  awe  mmilikaji  wa  ardhi.   Umilikaji  wa  ardhi  uwe  kwa

msichana au mvulana.  Matibatu yawe  ya  bure  hasa  kwa  akina  mama  waja  wazito.   Mwanamke  na  mwanamume  wawe  na

uwezo  wa  kumiliki  ardhi  kuwa  wote  katika  title  deed.  Wakenya  wawe  na  haki  ya  kumiliki  ardhi  mahali  popote  nchini  bila

kizuizi.  Katiba ihakikishe haki ya kila Mkenya kumiliki ardhi.  Mwanaume akioa mwanamke wa pili, amwachie mwanamke wa

kwanza mali yake waliopata wakiwa wawili; aanze kutafuta mali na mwanamke huyo wa pili.

Com. Muigai: Asante sana Cecilia.  Festus Baraza.

Festus  Baraza:  I  am  Festus  Baraza.   My  suggestion  to  the  commissioners  is  this.  All  the  elected  leaders  tenure  of  office

should be stated in the constitution of Kenya; so that we avoid elected leaders who stay in office for a long time which is due to

corruption we have stated. All elected leaders are always on contract and therefore,  they should not be  given pension a golden

handshake if at  all they have managed the organization  successfully.   The  constitution  of  the  organizations  should  be  peoples

driven. For example if you have been elected to a Company Director,  then the constitution of that company should be given to

the owners to be able to make the constitution.

Provincial  Administration:  to  reduce  abnormal  expenditure  in  Kenya,  offices  of  the  PC,  DC,  DO,  in  the  country  should  be

abolished.   More  services  are  rendered  in  the  DCs  office,  unlike  the  PC  and  DO  offices.   The  police  at  the  national  office

should be deployed in the office of the DC, the chief, and the assistant chiefs to beef up the security  which is there to build the

country.

Commissions of enquiry. For  any commission of enquiry, the parliament should be charged with such a responsibility to avoid

the many commissions appointed by the president who is there today, and then come to an end without any action.

Also  concerning  the  education,  all  school  age  going  children;  should  be  compulsory  and  the  government  should  be  able  to

supply  materials to those schools, so that every child is able to know how to read and write.

The President: The President should not be above the law, as it is today in the constitution. This encourages misuse of power  in

the office. The Presidents  budget should be allocated to him by the parliament  and if at  any time he’s found to spend outside

their approval, then he should be taken to court  for trial in the independent constitutional court;  which should be constituted in

the new constitutional of Kenya.   The president  is not supposed  to  be  issued  with  exclusion   (interruption)  because  they  are

likely   (inaudible)to structures in the country.  Currently the president does use harambee in ironical manner.  The governmet is

supposed to make a national harambee if it is  ??  so that the money it has got can be distributed equally to the whole country.
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On the national security,   military officers should be trained  in  various  courses,  apart  from  military  duties  to  take  up  various

duties; rather staying in the army barracks for the rest of their working period.

Political  paries:  political  parties  in  Kenya  should  be  reduced  to  3,  and  they  should  be  required  to  mobilize  people  on

development  matters  such  as  socio-economic  development.   The  government  should  be  able  to  fund  the  3  political  parties

nationally; so  that  they  have  equal  in  participation  in  politics.  Political  parties  to  this  members  of  parliament  and  councillors,

should not defect to any other party before the expiry period of 5 years.

Legislature:   the  parliament  should  be  autonomous,  to  run  its  affairs  without  the  President  interfering;  such  as  dissolution  of

parliament . The elected member of parliament or a councillor can be called back  home through a vote of no confidence: if the

member of the people who elected him are not satisfied. A councillor or a MP should not defect to any political party .

The executive: The president  should have attained at  least  form 4 leaver at  least  with a professional training, so that he can be

able to  to perform well.

Com. Muigai: Last point.

Festus Baraza: The cabinet should be appointed by the head of the government and I propose  that there should be a position

of a Prime Minister, who will be incharge of the govt.

Com. Muigai:  Thankyou.  Jorum?  Are you the one who wanted to demonstrate  your…. Can you wait until you will be  the

last one?  Because after we have  watched  you   we  may  not  want  to  come  back  to  talking?   Or  we  need  a  break  for  two

minutes? Ok come. Demonstrate, do it in your own way.

 (Demonstration – Acting)

Com. Muigai:  Asante sana hiyo ni maoni na nimaoni nimesikia imekuwa ya kutumbuiza kidogo tukapata  break.   Arua  Asisi,

James Masinde.

Mururi Masinde:  Kwa majina naitwa James Mururi Masinde.   Nitaanza maoni yangu.  Maoni yangu ya kwanza mfanyi kazi

wowote asipatikane amekunya pombe kazini.

Ya  pili:  ni  assistant  chief  awe  akichaguliwa  na  watu,  sio  aandikiwe  huko  mbele,  kwani  ataandikwa  huko  mbele  na  watu

anawaojua  (not clear).   Na  akichaguliwa awe akizunguka kama wafanyi kazi wengine wa serikali katika pande zingine tofauti

tofauti.  
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Jambo la tatu: uongo wa polisi ni mwingi sana.  Ukiwa na pesa ukienda kwa polisi huwezi ukafungwa, lakini mwenye hana pesa

na akiwa na kosa  atafungwa.  On that line ningependelea  noti ya shilingi elfu moja itolewe, kwani huku nyuma kuna wamama

wazee na hawawezi kuenda kuvuja hiyo noti.   Afadhali warudishe  noti  ya  shilingi  tano,  shilingi  kumi,  na  shilingi  ishirini,  kama

zamani.

Jambo langu la mwisho ni kwamba elimu shuleni ya secondary schools iwe karo  moja iko wngine juu iko wengine chini.  Hiyo

ndiyo yangu asante.

Com. Muigai: Asante tafadhali jiandikishe Bonaventure Omboche

Bonaventure  Makokha:   Kwa  majina  naitwa  Bonaventure  Makokha  Omboche,  kama  mwaandishi  wa  Pachia  Women

Group.  Maoni ya hii group ya kwanza,  ni kuhusu  kiwanda cha sukari  cha Mumias.  Wamama wameonelea ya kwamba,  hiki

kiwanda kinakuwa molasses,  na hii molasses serikali ingefanya juhudi, ili tuwe na kiwanda ambacho kitatengeneza  mvuke wa

power lighting.

Jambo la pili, ni kuhusu administration.  Hii group inaonelea ya kwamba  assistant  chiefs, chiefs,  wawe wakichaguliwa na raia

kama zamani; ili wakifanya kazi, watafanya wakijua ya kwamba, raia ndio amemchagua hawezi kufanya ufisadi.

Jambo la tatu,  ni kuhusu vikundi vya akina mama; serikali iwapeleke  masomo,  yaani  seminars,  ili  wajue  umuhimu wa  kulinda

watoto,  na kulinda nyumba, ili watoto  wasiwe wengi chokora.  Watotowanakuwa wengi chokora  kwa sababu  mama hawajui

kulinda watoto vizuri.  Hapo hapo upande wa akina mama inatakiwa serikali iwapeleke training.

Jambo  la  nne,   ni  kuhusu  local  government.   Nataka  central  government  iwe  ikisupervice  county  councils,  municiples,  kwa

sababu wanakatisha levies za kutengeneza  barabara na huwa barabara hazitengenezwi.

Jambo la sita,  ni kuhusu mashamba.  Kuna mtu ameonelea kwamba  mambo  ya  mashamba;  kesi  zirudishwe  kwa  community,

kwa  sababu  communities  ndizo  zinajua  ya  kwamba   fulani  ndiye  alikuwa  analima  hapa   mpaka  pale.   Wakati  huu  shamba

inafanywa kesi na serikali,  mpaka imefika wakati  ule hajiwezi anany’ang’anywa shamba lake linaenda akiona nahana jambo la

kufanya.  

Jambo la saba  ni bursary.   Hii group  imeonelea  ya  kwamba  bursary  serikali  ichague  kamati  kutoka  kwa  sub-location;   kwa

sababu bursary zikitoka huko  zinakuamia huko juu; na wale watoto ambao wangesaidiwa na bursary wanakosa elimu. Sababu

bursary  inaenda  kwa  matajiri,  na  yule  maskini  ambaye  hawezi  kutoa  kitu  kidogo  ili  apewe  bursary,  mtoto  wake  anashidwa

kuendelea na masomo, kutoka primary  mpaka secondary school.
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Jambo la nane, nakuja kwa mashamba na hii sasa iko tofauti na ile serikali iangalie kuna watu wengine wanamashamba zaidi ya

acre elfu moja,  analima upande mwingine upande  mwingine  ni  wanyama  wa  msitu  ambao  wanaishi  huko.  Na  huko  kwingine

watu ambao hawana mashamba  wanahangaika.  Hawa wenye mashamba makubwa serikali iwe ikikata kidogo inagawiya wale

wanaowekwa kama squatters.

Jambo la mwisho; ni upande wa primary schools.   Hii group imeonelea ya kwamba,   masomo ya zamani yarudi; kwa  sababu

zamani watoto wa primary kufikia class ya nne walikuwa wanafundishwa wajue location zote ziko district  yake,  na chiefs wote.

 Kwa  hivyo  siku  hizi  hata  ukiuliza  mtoto,  ya  kwamba  sub  chief  wako  ni  nani  hajui.   Hayo  ndiyo  maoni  ya  Pachia  Women

Group.

Com. Muigai: Asante sana . Idris Baraza?

Idris Baraza:  Kwa majina naitwa Idris Baraza,  mimi ni mkaaji wa  hapa  Matungu.  Na  haya  ndiyo  nilikuwa  nayo  katika  huu

mchango wa leo.   Kuhusu local government,  nigeongea juu ya councillors.   Ikiwa councillor hatakuwa na utedanji bora  katika

kazi yake,  tunataka sheria iundwe, ili sisi ambayo tunamteua, tuwe na nafasi ingine  ya  kumuita,  aje  ili  tuongee  na  yeye;  ikiwa

hatatujibu vilivyo tupate tena kuruhusiwa na hiyo  sheria,  tena  tuteue  councillor  ambaye  atakuwa  na  utetaji  bora.   Pia  kuhusu

councillor huyo huyo, hii mambo ya renumeration  for councillors, tutaonelea ya kwamba  kuwe na sheria ambayo itaruhurusiwa

  na mwananchi  ndiyo councillor apewe ile viongelesho sisi watu tunamchagua ndiyo tutaweka sahihi  kuonyesha ya  kwamba

councillor wetu na mahali anatututea, inafaa  ndio tutamruhusu apate renumeration kwa kazi yake.

Tatu nitaangalia kakika utendaji  wa  bunge,  na  huyu  tunataka  kuona  ya   kwamba  huyu  kiongozi  ambaye  tumemchagua,  awe

kiongozi mkarimu katika kazi yake. Na hii itatendekea hivi. Tutatumia chombo cha habari ambacho ni radio,  mnaijua KBC ama

kituo  kingine  chochote;  watuletee  sijui  kwa  kimombo  tunasema  live,  ili  tupate  kujua  mbunge  wetu  anaongea  nini  katika  ile

tumemtuma bungeni.

Jambo  lingine  ni  kuhusu  election  ya  mbunge  katika  every  constituency  yenu.  Hapa  pia  tungetaka  tupewe  nafasi  wakati  wa

uchaguzi, material day, nimeonelea kwamba MP asitoke kituo chake cha nyumbani.  Hii itazuia mambo ya ufisadi,ama wizi wa

kura katika  kile chumba cha kuhesabia kura.  Kwa maana hapa nitaongeza zaidi kulinga vile tulivyona wakati  uliopita.  Wakati

tulipomaliza kupiga kura,  ikaletwa katika hii hall tumekaa,  wakati  wa kuhesabu kura,  polisi  walipata  kupataa  fursa  ya  kusikia

mzuri wakati  waliambiwa kwa kuangusha wananchi kwa njia  isiyafaa  katika  haki  zao   Na  hiyo  ilitokana  na  mjumbe  ambaye

anataka kugombea kiti hicho, anataka kutumia nguvu, ili apate  kura;  na hiyo itatolewa ikiwa  bunge  sheria  itabumiwa  abaki  tu

katika ile kituo chake  cha nyumbani.  Ni hayo tu asante.

Com. Muigai: Asante Bw. Baraza kwa manoni yako. Jared Mavya
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Jared Mavya:  My names are Jared Mavya, and also what I had has been simplified        (inaudible)   lakini the most valuable

one  yenye  imenisumbua  ni  hii  about  elections.  My  views  are  like  this:  Elections  especially  in  Kenya,  if  we  can  put  some

qualifications for those who are  going for MP and even presidential,  why can’t we also put some qualifications for a voter?  I

think  elections  are  not  properly  set,  because   kulingana  na  vile  naona  watu  wengine  wanapiga  kura  na  hawatakikania  hata

wapige kura, hawajui kitu wanafanya.  So I think that there should be some qualifications for someone to vote.  Hiyo, especially

those ones who are  not voting,   waangaliwe  vizuri,  those  ones  are  the  ones  wenye  wanaleta  shida.   I  see  according  to  me,

naona  si  vizuri  sana,  na  ningeunganisha  hiyo  na  mambo  ya  tribalism,  especially  Matungu  here  the  minor  tribes  suffer.  Some

people talk about  Nabongoism which is just terrible here,  and it has made some of us to suffer, because  we  don’t  like  to  be

born in smaller families, or smaller tribes.  So somebody passed  by majority because   those people  are  there,   I  don’t like that

system. So I say,  there are  some qualifications that have to be  set,  and especially those ones if you don’t know what you are

doing, then you better remain at home.

I will talk something about  basic rights.  I  know  I  have  a  right  to  be  employed  in  Kenya.  And  I  know  I  have  a  right  to  be

promoted.  Some of us, may be you are a teacher you have served the country for 20 years  as  a P1.  That is just terrible.   We

have our union here, and they have been unable to solve that problem.  We have people  who started  working in 1980,  but up

to now they qualified in colleges as  P1s,  and upto now they are  just P1,  while other  people  are  being promoted.   We have a

right to be promoted.  So something about  the civil servants,  if a teacher  can train for 2 years,  what about  a policeman who is

going to handle a gun? A policeman trains for 6 months and is given a gun and he is going to handle people’s lives.  I  don’t like

that  also.   And  we  have  also  arrived  at  a  culture,  and  I  see  some  cultures  have  to  be  maintained,  those  ones  that  favour

development;  but  those  ones  cannot  favour  development  should  be  thrown  away.   For  example  we  have  our  culture  here

shikalo some times it brings a  lot  of  problems;  especially  we  have  two  clans  here  which     (  Kiluyhia  )  we  are  tired  of  this

people.   Sometimes  someone  is  dead,  you  have  nothing,  the  people  left  there  have  nothing,  then  you  carry  away  the  cow.

Please I think such a culture should be abolished.  Thank you very much.

Com. Muigai:  Thankyou.  Osman Nyapwaya, Bombwacha Muumbu, Abulzik Musomba,  Mohamed Kulumbu.

Mohamed  Kulumbu:  Asante  sana  watengenezaji  wa  katiba  yetu  ya  Kenya  kwa  kazi  ambayo  inafanywa  humu,  na  ni  kazi

ambayo ni lazima iwe ina utaratibu wa kuandika maongozi ambayo itatuongoza hapa nchi yetu.  Haswa  ni  kianza  ningeonelea

nchi  yetu  hii  kulingana  na  sarafu,  ama  pesa  zipate  chapa  moja  tu,  sio  baada  ya  president  anaweka  chapa  yake,  mwingine

anakuja anaweka chapa yake.  Tunataka chapa moja ambayo president gani anakuja itakuwa ni ile ile chapa.

President:  President kama mfanyi kazi, kama wafanyi kazi wengine.  Lake ni kuchunguza tu maoni, lakini asiwe na mamlaka ya

kusema jambo hili liwe hivi ama hivi, hapana.   Yeye ni mfanyi kazi kama wafanyi kazi wengine.  Mhura wake ukishafika asiwe

ana force lazima hii hivi vile, hapana.  
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Ministers,   ama  katika bunge kila ministry itakuwa inafanya  budget  yake  inaleta  katika  ile  ofisi  ambayo  inatakikana.   Halafu

ministries  zote  zitakuja  pamoja,  zinatengeneza  budget  inaenda  kuchunguzwa  kwenye  parliament,  halafu  parliament  inapitisha.

Sio president tu kuchukua mtu fulani, fulani, anafanya budget.  Ministers akiwa ni minister wa local government,  asiwe anaingilia

mambo ya ministry of agriculture.  Ministers wasiingiliane katika kazi zao.

Wanawake:  wanawake  ni  lazima  wapate  heshima  ya  kwanza,  kwa  maana  huyu  ana  heshima  kama  mimi  Muislam  mama

anaheshima kushinda baba.  Kwa hivyo wamama wapewe  heshima, wapate kila jambo ambalo mwanaume anaweza akapata.

Schools:   Ningeonelea  kwamba  schools  za  wasichana  zifunzwe  na  wanawake.   School  za  wavulana  ziwe  zinafunzwa  na

wanaume, kwa maana hawa wamama wanajua malezi ya wasichana, mimi mwanaume siwezi jua malezi ya mtoto msichana.  Na

mwanamume atajua malezi ya mtoto mvulana,  kulingana  hao  ni  wavulana  kwa  maana  kuna  siri  zingine  ambazo  mwanamume

huwezi ukazitekeleza kwa mwanamke.  Schools  zikifika kama  secondaries,  ningeonelea  serikali  yetu  iwe  inatenga  schools  za

wanawake,  na schools za watoto  wavulana; kwa  maana  hao  wanapochanganya  pamoja  wanaleta  mfulugano  ambao  unakuja

kuharibu mambo  ya watoto.   Katiba inasema hata itawatenga na mambo matatu.   Tuna hii katiba ambayo sisi tunaizungumzia

hapa,  naona unangalia time na mimi namalizia, tuna katiba ya dini katika za dini, tuna  dini  hapa  ambayo  ni  Christianity,  halafu

Muslims hao wana katiba zao kulingana na mipango yao.   Ni lazima tuangalie katiba ya Kiislam inazungumza nini kulingana na

masharti ya Muislam. Na  wapewe fursa ya kuendeleza  hiyo  katiba  yao,  katika  kitabu  chao  kitukufu  ambacho  ni  Koran.  Pia

Mkristo awe hivyo hivyo.  

Sponsors  in  the  schools  hapa  tunamchanganyiko   wa  Wakristo  na  Waislam,  sasa  vile  tuna  uhuru  wa  kuabundu  isiwe  ina

lazimishwa  mtoto Mkristo mpaka afanye mambo ya Kiislam, na mtoto Muislam awe  anafanya  mambo  ya   Kikristro.   Tuwe

free katika mahubiri, na katika ndini zetu.  Sina mambo mengi, ni hayo machache ambayo ningeweza kuzungumza hapa.  

Nikimaliza sorry, hospitals,  namalizia ingefaa  serikali itenge hospital wards  za wakina mama na wards  za wababa.   Kama vile

mzungumzanji alizungumza kwamba sisi Waislam si halali sana mwanamke kuona uchi ya  mwanaume.  Na  mwanaume si halali

sana  kuona  uchi  wa  mwanamke.   Hapa  ikiwa  wards  zimetengwa  hapa,  itakuwa  wanaume  watashughulikia  wanaume,  na

wanawake wanashughulikia wanawake.

Nikimalizia courts,  (interjection)

Com. Muigai: Zimeshakuwa dakika mbili juu ya wakati nilikuwa nimeshakupa.  Malizia sasa.

Asante.  Courts:  sisi  hasa  courts  kuna  watu  ambao  hawajiwezi,  wanafungwa  kulingana  hawajui  vile  wanaulizwa  kulingana  na

sheria.  Serikali ingetenga mtu ambaye anaweza kumzungumzia huyu  mtu  kwa  maana  anafungwa  tu  bure,  kwa  maana  anaona
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hapo judge, crown, anaona polisi hapo,  anaona nini, sasa  anashidwa kuzungumza.  Na  malizia naenda zangu na …..  hao watu

wa chemicals  (interjection)

Com. Muigai: Sasa mzee tunang’eng’ana, tafadhali jiandikishe na kwa hivyo asante.  Ali Atemba.

Ali Atemba:  Member of commission which has (inuadible) ladies and gentlemen and the public,  hamjambo?  One,  Majina  ni

Ali Atemba,  I am a civil servant,  and I have a few issues to put here.   One,    there has  been  this  outcry  from  politicians  that

religious leaders should not be involved in politics.  I think the politicians should come out very clearly and specify,  as  to what is

the role of religion as  far as  we are  concerned in this country.  Because you will find every Sunday,  every Friday,  the religious

leaders are  playing a very major role in leading the people,  guiding the people  on how they should live.  Therefore,  politicians

should not   End of Tape 4.

Tape 5

Cont…..from 4B Therefore the politicians should not  come out complaining when religious people  are  pointing out peoples  in

the  eye.  I would mention here about that it will be  in order  if religion became the fourth arm of the government.   I  think it will

play a very major part in the community.  (interjection: inaudible)

Two, the executive should not be above the law, because the laws we are  making here are  supposed to cover  everybody;  and

if you are going to say the executive is above, then that will be the start of all the problems we are creating.  And we shall not be

able to solve them.  So I feel that the president  should not  be  above  the  law,  and  incase  of  anything   or  incase  of  failure  to

deliver individual should be   (inaudible) to the president.

The other thing is about the civil service.  I would like to recommend that the permanent secretaries being a career  civil servants

,   professional  should  be  the  ones  incharge  of  ministries  and  members  who  are  there  as  politicians  should  only  remain  in

parliament.  Being a permanent secretary should be responsible or answerable to the chief secretary of the government and the

civil service. And if there is any issue the politicians want to know, then they should address themselves to the president  and the

chief secretary.

The other thing is,  Kenya should be a country  with  only  3  parties,  which  will  be  funded  by  the  ex-chequer  not  having  Ford

Kenya being among the Luhyias, you find DP is being with the other tribe,  you find that currently they are  based  on tribal lines;

and I feel the number  should be limited.  The other thing is,  incase of an MP quits his party,  or  an MP moves from his party

such should face the elector.   They should go back  to their constituencies and immediately elections should carry out because

some parties are going to have weaker MPs, inferior ministers using the public money, and when they go to the parliament you

find he is affiliated to another party.   So  you find that if an MP is elected,  and then defects  to another party the ultimate  thing
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here is that the one who sent him is going to call him each MP should go back to his constituency and elections carried out  for a

new MP to be elected in that area.

There should be minimum academic qualification for the future presidents and parliamentarians.   Being a member of parliament,

being incharge of over 200,000  people  is  a  very  big  assignment,  and  you  don’t  just  behave  like  a  kid  and  you  manage  our

affairs.  At least minimum qualification should be a graduate of a university, should worth to campaign for any elective post,   that

is  parliamentarian  and also being the president of this country.

Then  the  other  thing  is  that  every  parliamentarian  should  have  an  office,  where  any  sitting  MP,  should  be  accessible  to  his

people.  We don’t a situation whereby MPs go to stay in Nairobi, or if you want to see  the M.P.  you have to use proxies,  you

have paid somebody to  direct  you, you have pay him to Nairobi  for him to direct  you to your MP.  This  constituency  office

should be funded by the ex-chequer.

The other thing, the powers  of an MP should be limited, technical inflation what have you,  as  you move on from year as  per

day I can recommend that the MP should not earn  a  figure  exceeding  300,000/=.   Because  I  still  believe  that  Members  of

parliament  they will be required to travel abroad  if it is possible to end the                     (not audible) of his people   then he

should  be using some of this money  to represent a and then to parliament.

Com. Muigai:The last two points?

Ali Atemba:   There should be an age limit towards elective posts,  councillors,  president  and MPs.   Anybody above 70 years

should not represent any part in this country,  or   you will find old company, old people  forming organizations they want young

leaders. But here there is case whereby you will find somebody even his age does  not allow him to work.  I wonder  what type

of leadership.  I think a politician is   (inaudible) he is incapable but he is still going to ran as an MP,  do you think such a person

will serve?  Therefore, I recommend that in future, MPs or presidents should be not more than 70 years.

Com. Muigai: Last short point?

Ali Atemba:  The last one I think   (interjection) 

Com. Muigai:You can find one?

Ali Atemba:   I  think I have one…..  A president  should be entitled to annual leave,  and when he is away,  his vice  president

should be able to act as  a president.  We want to develop our future leaders.   In any organization, and I think I will take  a big

organization you find that whenever the chairman, an officer is away,  his immediate deputy is the one who is acting, so that in
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future when somebody passes  away and happens not to be  in the office an office can continue. And lastly madam, if you can

allow because people are talking about AIDS, and they are giving a recommendation towards it  and it is a very crucial issue.  

Com. Muigai: What is that?

Ali Atemba: What I would like to say  about  AIDS is  that  doctors   should  be  allowed  to  declare  the  death  of  any  person

including  the cause of AIDS.  If a patient dies of operation,   it should be declared on his certificate.   The problem we have as

per now is that doctors are not allowed by law to disclose the death of any person  and if the cause has not been said maybe

malaria, typhoid or whatever, and then at the end of the day I end up infecting so many other people.  So, I recommend this few

points  to the present commission, that  in future, it should be written on the certificate then immediate cause of death should be

made possible.  Thank you very much.

Com. Muigai:  Thank you very much.  Moses Wafula?  

Moses Wafula:  My names are Moses Wafula, and I wouldn’t say much as has been said so I will just say a few.  My points

are one,  that all Makangas should be chased away from all bus stations.  Bus conductors  and matatuts,  matatu owners should

honour their passengers.   The mobile phones are  so important  or  having a phone is so important in a  country  so  their  prices

should be lowered to enable poor Kenyans to at least have one to everybody.

All public roads should be  tamarcked by the government.  We need clean tap water in every home, and this should be an effort

made by the government.   All oppressive laws eg  the  colonial  laws,  chiefs  had  laws  which  were  enacted  during  the  colonial

laws, should be done away with.  Land should be owned individually.  Land transfer and succession should be simple in a way

that it should not be  expensive.   The surveying fee for land as  for now is very high.  Money if there will be  any in  future  as  a

result of parents paying school fees, should only be left in the hands of the parents  in schools,  to one person as  local leader   to

represent the government  to uplift general development of schools,  and not teachers.   This is so because  teachers  have taken

that chance to misuse money, and their positions should be only to uplift  education in schools.

National  security:  the  discipline  forces  or  security  forces  should  be  established  by  the  constitution  so  as  to  make  it  simple

towards each ones occupation.  The Kenya Army Commander should be made the Commander of the Armed Forces,  and not

the  President.   The  executive  should  not  have  exclusive  powers  to  declare  war,  but  more  powers  should  be  given  to  the

legislature, and this will make the cabinet aware,  and make sure they do what is reasonable enough.  Extraordinary powers also

in emergency situations such as  war,  national disasters,  breakdown of public order,  should not be  used,  but the  extraordinary

powers should be used only in war with the outside countries.

People with disabilities.  These people  have to be  built for special  schools  to  provide  them  with  education.  The  engineers  or

those people who construct houses or buildings should at least give accommodation to this people; because at one time you find
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any person with knowledge,  it  is  hard  to   get  to  the  upper  room  of  a  given  building.   They  should  have  their  parliamentary

representative who will make sure they are recognized,  and this should be a lame person also or  a person with disability.  The

minority has to  be  represented  in  parliament  for  more  recognition  also.   That  they  have  also  to  be  considered  when  issuing

national resources and this enable them to be exposed and being sound-minded.  

Our government should ensure that the HIV victims especially in our country medicine is accessible  to all, and given   medical

care, or else we hear by now there is no medicine to cure HIV. But to make them to at  least  stay a longer period,  so the govt.

must make sure  that it gives the HIV victims medical care.

Com. Muigai:  Thank you very much, your time is up.  Please register yourself.   I  would like  to  ask  again  whether  we  could

have points that have not been spoken, and I have more than 20 speakers  it has been a long day,  so please if you have points

that have been said,  usirudie rudie zile zimesemwa, kuja na maoni yako tueleze zenye hatujagusiwa; halafu hizi zingine  tuweke

kado  za  kusoma.   Tumeelewana?   Tafadhali  usije  hapa  dakika  tano   na  kurudia  zenye  zimesemwa  na  wenzako.   Ernest

Maloba?

Ernest Maloba: Mimi ni Ernest Maloba.  Ningependa serikali  iwe na majimbo na kila jimbo liwe na rais.  Kwa sababu  tangu

tupate uhuru sehemu nyingi hazijastawi kabisa.   Vile vile serikali iundwe ya waziri mkuu, ambaye atachaguliwa na mwananchi.

Uchaguzi huu uwe wa maoni kwa kuepusha wagombea uchaguzi  kununua kura.

Usalama: ningependa polisi wafuatiliwe na wakubwa wao,  ili ufisadi usiwe wa hali ya juu kama sasa.   Serikali  iwe  ikilipa  kitu

kidogo, kwa vijana wanaofanya kazi kwa kujitolea.

Mahakama: Hakimu wawe wakihamishwa baada ya mwaka mmoja ili waepuswe kukula rushwa zaidi.

Elimu: waalimu wakuu wa shule wasiwe kama signatories kwa accounts  za shule kwa sababu serikali haipeleki kule mswaada

wowote wa kifedha, na wale waliochaguliwa na wanakamati  wawe signatories.   Na  KNUT ishughulikie tu waalimu wa chama

yao. Kama mwalimu amepatikana amekula pesa wa shule wasimutetee. Elimu ya watoto wa std one hadi std.8 iwe ya lazima na

iwe ya bure.

Mashamba:  tuwe  na  kamati  maalum  katika  mahakama  zetu,  ili  wawe  wakitoa  title  deeds  na  transfers.   Na  hawa  wawe

wakichaguliwa katika kila sehemu na wananchi.  Pili mawakili wasiruhusiswe kwa kesi za mashamba.  Ni hayo tu asante.

Com. Muigai: Asante kwa kuwa very very brief.  Abubakar Waitiko,  Bernard Mutiba, Idd Kwangoto?

Idd Kwangoto:   Kwa majina ni  Idd  Kwangoto,  ninawakilisha  kikundi   cha   Furahisha  Youth  group.   Ninaanza.   Ukuu  wa
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katiba;  bunge isiendelee kuwa na utaratibu wa  kubadilisha  sehemu  yeyote  kwa  katiba,  kwa  asilimia  sitini  na  tano  kwa  kura

zote.  Bunge liwe  na uwezo wa  kubadilisha  sehemu yoyote kwa  kiwango cha asilimia thamanini kwa kujumuisha vyama vyote

  vya upinzani.   

Ya tatu,  na hayo maneno yasiwe maneno muhimu ya  katiba,  iwe kama mjadala bungeni, na kama ni katiba wananchi wapige

kura kwa maoni ya  kubadilisha.  

La nne,  mikutano  ya  maoni  yaongozwe  na  kamati  maalum,  na  hiyo  kamati  ichunguzwe  kwa  kila  mkoa.  Nafikiri  nilikuwa  na

(inaudible) lakini sitazungumzia kwa sababu wengine wameweza kulizungumzia  nitaenda mbele kwa lingine.

Vyama vya kisiasa katika huu mfumo wa vyama vingi kuwe na idadi  maalum  ya  vyama  serikali  isajiliwe  kwa  sababu  vyama,

vingi  hukosa  mwelekeo,   na  vingine  ni  vya  kujitakia  ukuu,  ukabila  na  kuendelea  kunyanyasa  wananchi.   Kwa  hivyo  vyama

visajiliwe vinne pekee kulingana na uwezo na viti vyao vya ubunge.

Bunge:  kazi  ya  bunge  irekebishwe  na  iwe  siku  mbili  kwa  wiki,  na  mishahara  yao  ipunguzwe.   Umri  wa  wapiga  kura  na

wagombea viti vya ubunge na urais ibadilishwe.  Wapiga kura wawe kuanzia miaka ishirini na tano kuenda mbele,  kwa sababu

ya kiti changa kwa watoto  wa miaka kumi na minane.  Wagombea viti vya ubunge wawe kati  ya miaka 35 –55.   Wagombea

viti vya urais wawe na umri wa miaka arobaine hadi umri wa miaka sitini.  Diwani awe kati ya miaka 35 – 50.

Com. Muigai: La mwisho?

Sasa  nina enda kwa elimu. Elimu ndiyo ufunguo wa maisha, na watu wengi hukosa masomo kwa ajili ya   karo.   Tungependa

masomo  yawe  ya  bure,  hata  secondary  angalau  wananchi  waweze  kuelemika   kimasomo.   Mufumo  wa  elimu  urudi  kama

zamani  ulivyokuwa,  shule ya msingi miaka saba,  secondary miaka sita,  na chuo kikuu.  Kwa hivyo tungependa kutoa  maoni

yetu ya kwamba karo iwe tu kuanzia kwa chuo kikuu. Afadhali hata tukiwa na  cost  sharing  kwa secondary,  lakini iwe malipo

ya chini kabisa, kila mtu aelemike.  Usawa wa elimu uweko kwa vijana  na wasichana bila kujali aina gani ya watoto.

Com. Muigai:  Hiyo ilikuwa yako ya mwisho asante sana.   Ilikuwa point ya mwisho.  Moses  Baraza,  Moses  Wanjala,  Phillip

Munyedo,Josphat Baraza, Benjamin Karejo, Henry Thimba, Propat Wakilwa, Chistopher Mwanza,  Omari wa  Rutiru, Topista

Nyongesa.

Topista  Nyongesa:  My  names  are  Topista  Nyongesa,  I  am  from  Bulimbo  Girls,  my  views  are  as  follows.  The  president

should visit all schools including provincial schools and district  schools e.g.  you get the president  concentrating only on national

schools that are in Rift Valley only.  Whereby you get the president visiting only national schools that are developed,  and leaving

the  schools  that  are  not  developed  to  suffer.   This  makes  the  students  from  national  schools,  provincial  school  and  district
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schools different.  Every province should have a university to reduce the cost of travelling to far countries so that you can get so

that anyone can join the university.

The govt. should provide basic needs for street children by giving them food, cloth and shelter.  If possible they should be taught

jua kali jobs e.g. welding so that to reduce them in upcountry which may be caused by lack of finances, facilities.   This is where

the street children should  have licenses paid on and then  they concentrate on snatching people  there purses,  whereby they will

start slowly by slowly and end up becoming gangsters.  Whereby they attack people,  travellers and bankers  and they steal  our

money. Thankyou.

Com. Muigai: Thankyou Topista, Caroline Nyasila, Yusuf Okumu, John Juma Karibu.

John Juma: My name is John Juma Masai.

Com. Muigai: Tafadhali zungumzia hicho chombo chenye machine ndiyo tukusikie, hata ukileta hapa mbele hivi, endelea sasa.

John Juma: Yangu namna hii.

Com. Muigai: Anza na jina lako tena.

John Juma: John Juma Masai.  Nina maneno matatu kwanza ni communication. Communication          (inaudible) our stocks

to be protected.  My story is just short cut. How can you communicate…. Security is very important.

Com. Muigai:  Umemaliza mzee? Umebakiza dakika moja.

John Juma: Bado dakika moja tu.

Com. Muigai: La pili?

John Juma: La pili, with government – taking over, handing over how do you know that Uhuru has a gift you cannot prove that

Uhuru can do.

Com. Muigai: Asante sana. Jiandikishe pale Juma. Leo Odanga Kweu.

Odanga Leo: Thank you very much. My names are Leo Odanga Kweu, and I have this contributions.  One, well I don’t know

whether  this  contribution  has  been  said,  it  is  about  the  MP  and  the  terms  in  parliament.   I  would  suggest  they  be  given  a
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maximum of two terms in parliament.  All positions they are to be elected. Second is that I want the air waves liberalized.  This I

mean that other   stations also be given the opportunity  to  reach  out  all  Kenyans,  to  be  able  to  give  equal  coverage   to   all

aspects  of  our  national  affairs   You  realize  what  we  are  getting  now  is  too  inadequate  for  KBC,  too  inadequate  and  it’s  a

propaganda sort of.

My last  point  is  that  about  policemen.   Now  policemen,  I  think  the  first  confession  before  they  are  trained  somebody   is

accepted to be trained as a policeman he should be qualified in all other  terms probably by   (inaudible) saying B-  and above.

This is to enable them to elect highly technically ochestrated  crimes.  I  will give an example here.   For  instance in Nairobi,  you

find an University student in Nairobi who are not employed, they come together and they form a cartel  to go around committing

crimes, say theft.  This cannot be followed up  and vetted by a policeman who is a standard 8 graduate,  or  something you see.

That is the point thank you very much.

Com. Muigai:  Thankyou Leo,   Lemba of box 556, Mary Malanda?  Anza kwa majina yako tafadhali Mary.

Mary  Malanda:  Kwa  majina  ni  Mary  Malanda  nakunja  kuchangia  kikundi  ya  St.  Lukes  Kilimo  Group.   Sisi  kama

wanachama  wa  St.  Lukes  Kilimo  Group  tunaanza  hivi.   Watoto  shuleni:  watoto  shuleni  inaonelewa  ya  kwamba  lazima

wachapwe  viboko  kwa  sababu  wakati  huu  watoto  wanakaa  na  kichwa  ngumu  hawajali  walimu,  hawajali  wakubwa.  Sasa

tunaonelea wachapwe kiboko wapate laini, kwa sababu waalimu ndiyo wanakaa na watoto  muda mrefu.  Sisi tunaweza kukaa

na watoto kwa miezi miwili kwa mwaka. Sasa vile wanaona  (interjection)

Com. Muigai:  Weka mic yako karibu na wewe Mary,  tafadhali ni vile unavyoishika.  Hebu niangalie. Shika  ikiwa  karibu  na

mdomo wako.

Mary Malanda: Wachapwe viboko, watoke huko kama wananchi wazuri.  Ya pili ikiwa bwana ana bibi wawili, inatakikana

apatie bibi mdogo ridhaa.   Kwa sababu akifariki watoto  wa mama  mkubwa  huwa  wanasumbua  wamama  mdogo,  wasipewe

ridha yoyote.

Ya  tatu  sehemu  ya  miwa,  kahawa  na  majani,  wazee  wa  area  hizo  wawe  wakiandikisha  account  yao  na  akina  mama;  kwa

sababu hao watu akina mama wanafanya kazi  wakipata hiyo miwa, wazee wanapotea wanakula hizo pesa  zote na wanawacha

mama hivyo.  Sasa inawabidi akina wazee wajiandikishe wote na akina mama.  Asante.

Com. Muigai: Asante mama Mary, Mohamed Mulama.

Mohamed Mulama:   Kwa  majina  ni  Mohammed  Mulama  Salasya.   Mimi  nina  matatu,  ya  kwanza  administrative  leaders,

assistant chief, chief,  plus DO.  Any assistant  chief, or  DO who have ruled his or  her daughter,  not be  allowed take  the same
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post family wise to reduce flow of the same, same quality leadership.

Secondly,  farmers should be given at least         (inaudible) national wide instead of this  money used on repair season workers.

Last roads.  Any pedestrian must be respected on the road including even touts,   makangas and so on;  whereby you find cars

kill and that poor old man  is forced to repair the car of the person who  giving responsibility of money.  So any pedestrian must

be respected.  Thankyou.

Com. Muigai: Ayub Abuti atafuatiwa na Jackson Atete, na Mathew Kuyu.

Suleman Wabuti Were: Mimi ni Suleiman Wabuti Were, coordinator wa mazingira.  Nitaongea kwa mazingira na pili mambo

ya shule.

Kwanza, maoni yangu ya mazingira ni kwamba,  mazingira yawe ikilindwa na watu wa sehemu hiyo, ambapo mazingira inatoka

watu hao waruhusiwe  kuangalia  kwa kila jambo,  na kushughulikia  mambo yote ya mazingira ya sehemu hiyo.  

Pili ni kwamba, mazingira hayo hayo serikaili iwe kudhamini kwa hayo, na iwe ikipangilia  mara kwa mara kuangalia mitindo yao

na jinsi wanavyofanya kazi yao.  Mazingira hayo  yawe haya maji,  chemichemi, misitu  na vingine vinavyofanana na hivyo. Iwe

ya kusimamiwa na watu wa sehemu hiyo, kwa maana hapa  hatuwezi.  Pili ni haya,nimeonelea  tuwe na uazi  katika sehemu zote

za mazingira na mali ya asili.

Shule, katika shule ningeonelea kwamba, wasimamizi wote wa shule ambao wamechaguliwa kuwa chairman,  na hawa wengine

wafuatao, wawe wakipata training kwanza kabla hawajaanza kazi zao.   Pili watu hawa wakipoteza pesa  zote za shule ambazo

wanachama na wananchi wameleta, washtakiwe  wany’ang’anywe mali yao,  na wasirudi katika shule zote katika sehemu hiyo.

Ni hayo tu niliuwa nayo.

Com. Muigai: Asante  Jackson Katete.

Jackson Katete: Mimi kwanza, majina naitwa Jackson Katete, nitaanza kwa kuwapongeza kwa ajili ya kuja kuchukua maoni

yetu.  Na  maoni  yangu  ni  kama  ifutavyo.   Kuwekwe  mahakama,  pesa  zisichelewechwe  bila  sababu  maalumu;  bado  mkopo

ipitishwe  haraka  iwezekanavyo  kuzuia  kupoteza  wakati  mahakamani.   Hukumu  ya  kifo  ipunguzwe  hadi  kifungo  cha  maisha

gerezani. Wizara ya afya ihakikishe kuwa kuna wauguzi wa hali ya juu mahospitalini.  Kuhusu ukimwi, biashara za kimapenzi na

mavazi yasio faa zipigwe marufuku kuzuia uenanji.

  

Kila kituo cha polisi kiwe na gari,  kuwezesha polisi kufika mahali kwenye  mikasa   haraka  iwezekanavyo.   Wizara  ifunguliwe
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kushughulikia mambo kuhusu dini.  Uchaguzi mkuu ufanywe chini ya katiba mpya.  Maofficer wa kudhibitisha ubora wa bidhaa,

wafanye uchunguzi kila wakati,  ili kuzuia kupatikana kwa bidhaa ambazo zimepita muda wake wa matumizi  umeisha.   Bidhaa

duni siziregeshwe hapa nchini.  Serikali ihakikishe kwamba kila officer,  wa umma amehitimu kwa wadhifa ambao anaushikilia.

Kiongozi yeyote ajue kwamba ni Mungu ambaye anaongoza kupitia kwa wanadamu, ili kiburi  kisije kikampanda.   Ni hayo tu

asanteni kwa kunipa fursa ya kutoa maoni yangu.

Com. Muigai: Asante sana Katete Mathew Kweu na atafuatwa,  na Suleman Wabuti  na Noor Marenje

Mathayo: Kwa majina naitwa Mathayo Kweyu.  Nina machache ya kusema.  Kwanza  assistant  chiefs, na chiefs kwa sababu

hao ndiyo viongozi wa area, wachaguliwe na wananchi kwa sababu  wananachi hao ndiyo wanajua  mienendo ya hao watu

Ukimwi:   Officers  wa  serikali  na  wa  kampuni  ndiyo  wanaeneza  ukimwi,  kwa  sababu  wanawandanganya  watoto  wasichana

kwamba watawapa kazi, na wanawatumia na wanawatupa.  Kwa hivyo hiyo sheria ichunguzwe iwekwe mtu yeyote akiwa  kwa

serikali,  ama mkuu wa kampuni, akipatikana  akindanganya  mtoto msichana, afungwe hadi miaka ishirini.

Wanafunzi kuchaguliwa katika chuo kikuu: Mwanafunzi akitaka kuchaguliwa kwenye chuo kikuu, waangalie recordi  yake from

form 1 – 4.  Kwa sababu kuna watoto  wengine huwa wanafika form 4,  na wanaibiwa mitihani na wanapita na huko walikuwa

wajinga, na wanawacha mtoto mwerevu angeenda asaidie wananchi.

Parallel degrees:   Mtu unaweza  pata  mtu,  amepata  C+  na  anaenda  anachukua  certifiicate,  mtoto  wa  mwenyewe   anaachwa

mahali   amepata  B-  ama  B+;  na  anasema  points  zake  hazitoshi  kuenda  kufanya  medicine.   Inatakikana  wachunguze  huyo

mwanafunzi kuanzia form one vile alikuwa akifanya masomo ya science, halafu apewe hiyo kazi  afanye.

Ya  mwisho  korti  zetu  zinachelewesha  kesi  sana,  kwa  sababu  majudges  wanakaa  sana  wanachelewesha  kesi  kwa  kutafuta

hongo.  Hizi kesi  zipewe muda fulani, sheria itengwe  kesi  fulani iwe na muda fulani.  Na  mwisho  serikali  iwe  ya  majimbo  na

tuwe na waziri mkuu ambaye atakuwa akiunganisha hawa watu wote kutoka mikoani.  Asante.

Com. Muigai: Asante sana. Noor Marenje   Noor ni wewe?

Noor Marenje:   Hamjambo nyote.   Kwa majina naitwa Noor  Marenje  nawakilisha mskiti  wa  Narumungu.   Niko  na  maoni

yangu machache.   Kwanza nitazungumzia juu ya Khadi mkuu. Kama kielelezo cha Waislamu, tumeonelea  ya  kwamba,  Judge

mkuu achaguliwe na  Waislamu, serikali  iwe pia na wakilishi wachache.

La  pili:   awe  mtu  ambaye  ameelimika,  na  hii  elimu  ya  kawaida,  na  pia  elimu  ya  juu  kulingana  na   Koran  tukufu.   Mbali  na

kuelimika na kesi za urithi  n.k., ofisi ya Khadhi Mkuu  pia ishughulike na  mambo kama ugomvi kati  ya Waislamu, ugomvi kati
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ya vikundi vya Kiislamu, na hata vitu kama  mashule ya Kiislamu n.k.

 Pia tuwe na korti ya appeal, chini ya korti ya Khadi, na hizi korti ziwe katika kila district.

Ya sita, mavasi ya dini yaheshimiwe, kwa sababu itakuwa kitu ya aibu kuvaa kanzu  na umekaa katika bar.   Mahubiri hii ya nje

pia yapunguzwe, watu watumie majengo yao ya maombi, kwa kumuabundu Mwenyezi Mungu.  Na  maombi  yawe  kama  vile

imeandikwa katika kitabu kitukufu cha Mwenyezi  Mungu.   Pia  ningependelea  familia  iwe  na  dini  moja   tusije  tukawa  katika

familia moja kuna Muislamu hapo kuna Mkriso hapo, hiyo huleta  mfurugano wataki wanahubiri n.k.

Pia dini zote ziheshimiane ziheshimu maoni ya dini zingine.  Kwa upande wa kitambulisho kila mwanakenya ambaye amefikisha

miaka kumi na nane na zaidi, apatiwe kitambulisho bila kuchunguza huyu niwa dini gani.

La kumi na mbili, watoto Wakiislamu ambao wanasoma katika shule ambazo zinasimamiwa na madhebu mengine, wafundishwe

Islamic Religious Education,  wasilazimishwe kusoma Christian Religious Education. Asanteni

Com. Muigai: Asante sana  End of Tape 5A  Cont. B.  Benedict Katete?

Benedict Katete:  Majina yangu ni Benedict  Katete,  na haya ni maoni ya kibinafsi Kitu ya kwanza ningependekeza kwamba

rais  asiwe  anapewa  mamlaka  ya  kuwasamehe  wakubwa,  kwa  kuwa  hii  inasaidia  sana  mtu  kukaa  ndani  muda  mfupi  kabla

hajaandikishwa, mtega anatoka nje amemalize kifungu kilichowekwa na korti  kuu. Na  tena marekebisho ndani ya hizo cell mtu

aendelee kufanya kile alikuwa akifanya kama ni mchezaji aendelee kufanya mambo  ya  michezo,  kama  ni  mimbaji  aendele  na

kazi  ya  uimbaji  asije  akanyimwa.   Tena  kama  ni  chakula  apewe  chakula  anachopenda  yeye  mwenyewe,  si  kulazimishwa

chakula ambacho hapendi.

Kuhusu uhuru wa kuabudu, ni lazima serikali ichunguze na isimamie maneno ya kuabudu.   Kwa kuwa tumejiunga na tumekuwa

na  shida  kabisa  kwa  kuwa  madhehebu  mingi  yamejitokeza  ambayo  hayaeleweki.  Ningesema  kwamba  serikali  iandikishe

madhehebu yote ambayo inajulikana mienendo yao na malengo.  Yale ambayo haijulikani yapigwe marufuku. Kwa kuwa kuna

wale  wanaabundu  shetani,  kuna  wengine  ambao  wanasema  muuze  vitu  zote  wanaweka  akiba  mbinguni.   Na  kuna  wengine

ambao hata wanapinga  mtu asiende hospitali kwa matibabu.

Kwa upande wa mashamba ni ngependa kusema ya kwamba,  mtu yeyote ana ekari  zaidi ya mia tano,  hiyo shamba ipunguzwe

na agawie  masquatters. Kwa kuwa kuna watu hapa Kenya ambao wanakula wengine hawana kazi na hawana mashamba.  Na

mashamba ambayo inakaa tu, ambayo haifainyi kazi yeyote,  ni lazima yapeanwe kwa wale  watu  ambao  wako  tayari  kufanya

kazi hapo, walete chakula kila mmoja afurahie.  Kama haiwezekani hivyo, awe akilipia ushuru serikalini, kwa kila acre  ambayo

anayo. Kama asilimia ishirini ya bei ya saa hii ya shamba.
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Upande  wa  matibabu:  ni  lazima  kila  Mkenya  kuanzia  siku  mmoja,  hadi  miaka  kumi  na  nane,  apewe  matibabu  ya  bure  na

serikali.   Hii itasaidia sana magonjwa ambayo huua watu  kwa ghafula kukabiliwa.  Na  yule ana miaka  kumi  na  nane  kuenda

juu,  lazima  ahusishwe  kwa  kugawana  gharama  hospitalini.   Halafu  huyo  amekuwa  mzee  tena  wa  miaka  sabini  kuenda  juu,

apewe matibabu ya bure, kwa kuwa hajimudu pengine kutafuta pesa kwa matibabu.

Security forces:   kila askari,  ama yeyote ambaye anaenda   kushika  mtu  kwa  boma  lake;  lazima  abembe  vitu  viwili  mikononi

mwake, huku akiwa na arrest warrant, ama search warrant kutoka kortini; na lazima awe na lazima awe na adminstrator yeyote.

  Kama ni viguruu, assistant chief na chief.  Hii itasaida sana kumaliza uhasama kati ya hawa watu wanajifanya  ni askari,  kumbe

sio asikari.  

Tukirudia upande wa  elimu, lazima tuwe na elimu ya msingi ya bure,   kwa kila Mkenya  ni  ya  lazima.  Mtu  yeyote  akipeleka

mtoto shuleni, yeye aende aletee serikali shida kila kumpzika.  Hii itasaidia sana kutojua kusoma na kuandika  Kenya yetu.  Na

tuwe na vyama vitatu vya kisiasa,  ambvyo yote itakuwa ikitoa usaidizi kwa serikali,  kuliko kuwa na vyama mia moja,  ambazo

zote ni kufuruga amani iliyoko nchini.  Na viguruu, assistant chief, na chiefs, wote wawe wakichaguliwa na  raia;  na qualification

ya kwanza ya hawa watu  lazima awe anapenda kilimo.  Hii itasaidia sana  kupunguza umaskini kati  yetu na chakula tutakuwa

nacho kingi, ambacho kingine tutapeleka kuuza nchi za ngambo.  Na  kuwe  na  mavasi  rasmi  ya  Wakenya,  poptote  tulioyoko

kama heshima mbele ya mataifa mengine  Asanteni sana.

Com. Muigai:  Mohammed Shiugu?  You have represented ok. Fredrick Omolo?  Patrick Atemba?  Njoo

Atemba: My names are Patrick Atemba, and I am not repesenting any group.   I  will talk about  marriage. It  should become a

law, or  rather  I  am suggesting  that before any ceremony is conducted,  before anybody marries,  he should have  a  certificate

from the hospital certifying such a person is free from the world scourge which is AIDS.

Another issue  I  will  comment  on  is  education.   This  idea  of  gender  should  not  be,  if  there  is  any  chance  when  it  comes  to

academics,  you  find  that  one  has  taken  a  degree  course  but  he  or  she,  maybe  she  is  a  lady,  they  should  give  the  support

inspiration.  Maybe you find that  they lady has a C+ in certain subject, because C is the grade.

Another  thing  I  have  to  comment  is,  I  will  comment  about  our  MPs.  Our  MPs  contribute  the  and  unequal  distribution  of

resources in the country, whereby you find they are working less, they are contributing nothing in the parliament; yet they are  the

most highly paid people; as if those are the most high professionals we have in the country. That’s all.

Com. Muigai:  Thank you.  Lucy Ouma?  Lucy you can walk faster.

83



Lucy:  My names are  Ouma Lucy, from Bulimbo.  My views are,  our counry should  not  be  used  by  developed  countires  as

disposal  for waste  whereby the region of North Eastern  area.   Some places are  being used as  disposal  areas  and  visitors   

(inaudible)

Second, the salaries of MPs should be reduced, and the teachers salary increased,  because  when you look at  the teachers,  the

MPs do less than the working teachers in our lives.

Third, the govt. should only insist on science subjects  in  our country,  so that we open up industrialization, so that you see  that

the key subjects will be industrialization on science subjects.

Four; the govt. shoud not over tax.   Some items in the shops when we look at  our economy in Kenya you find that the all the

Kenyans are financially able to buy the items at the prices charged by the government, thankyou.

Com.  Muigai:   Thank  you.   Tumefika  mwisho  wa  watu  waliojitambulisha  kwa  kutaka  kuzungumza.   Kuna  mtu  mwenye

alikuwa akitaka kuzungumza?  Haya  ulikuwa umejitambulisha?  Ulikuwa umeandikwa?

Speaker:  Ndio sijaandikwa hapa.

Com Muigai: Na katika ….. na wewe

Speaker:   Nimejisajilisha lakini ………….

Com. Muigai: Ninakupa dakika mbili tu. Tafadhali.

  

Speaker:   (inaudible)

Com. Muigai:   You have two minutes 15 seconds have gone in that explanation.

Charles: Thank you Commissioners, and the members.  I have 2 points here.

Com: Muigai: Your name?

Charles:  I am Charles Khaemba.

Com. Muigai:  Endelea:  
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Charles:   Kulingana na Katiba hii, on certain affairs and lands  and  settlements,  between  rich  and  poor  people  they  had  not

enacted.  I don’t know why the reason,  why the rich people,  kulingana na familia yao ni chache sana,  kama wanafikia style ya

wazungu kama America system kulinda watoto.  Na ukirudi upande wa poor  people,  maskini hawajui kulinda watoto  na wako

na family nyingi, wanakaa sana lakini wale wanajua mwelekeo wa kuishi wako na familia ndogo, sasa kwa ufupi upande  wangu

kuna hasa.   Wale tajiri fulani ana acre  ishirini na jirani wake ana familia kama wavulana saba,  na ana acre  tano;  tena  unagalia

wale wakilima chakula zao kwa acre tano tena wanachukua wanaenda kununua hapo acre nne.  Na anajua wako hapo.

Com. Muigai:  Unapendekeza nini?

Charles:  Sasa  mimi naona,  ni vizuri watu wakinunua  shamba  waende  wakanunue  kama  ni  North  Eastern,  ama  ni  hapa  Tito

kuliko kununua hapa karibu, kulingana na wale maskini sana.  Kulingana na wale maskini sana.  

Point ingine inakuja upande wa elimu.  Kusema kweli secondary school  tafadhali  naona  iwe  free  na  ukimaliza  form  4,  halafu

unalipa pesa kwa maana sasa watoto wa maskini anaingia kwa secondary amalize halafu pia wa… annual

Com. Muigai:   We have gotten the point free secondary  schools education.  Any more?

Charles: Sasa nikimaliza mimi naona kulingana na upande wa churches,  naona kanisa hizi zikae,  na wengine waendelee kama

ni Roman Catholic, sisi bila Islamic kwa maana wengine wanaingiza tu  hawana mpangilio.  Ni hayo tu.

Com.  Muigai:   Ok   Asante  sana  kwa  point  zako,  tafadhali  jiandikishe.   Wa  pili  dakika  mbili?   unaenda  wapi?   Ulikuwa

unataka kuzungumza?  Hebu chukua hiyo nafasi una dakika mbili kama zilizotolea wa kwanza.

Omar:  Asante  sana  Commissioner  na  wenzangu  wote.   Mimi  kwa  majina  naitwa  Omar  Iambira  Tongala.   Sasa  mimi  kwa

maoni  yangu  naonelea  juu  ya  walemavu.   Walemavu  ni  watu  kama  watu  wengine  ambao  ninaomba  hii  commission  ifanye

mpango wakati majibu itatoka, wawe kama wanafikiriwa kama watu wengine katika jamii.  Hawa walemavu wengine ni wazazi

na wako na watoto,  pengine warevu  sana  lakini  wanakosa  elimu  kwa  sababu  ya  pesa  ya  kuwalipia  karo.   Naomba  serikali

ambayo inaundwa baada ya hii commission, ifanye mpango watoto wote katika katiba walemavu wapate elimu ya kutosha.

Upande wa matibabu na sema wafanye mpango, mahospitali yapatikane katika rural,  kwa sababu hizi hospitali za watu binafsi

zinanyakuwa  pesa  za  wananchi  na  hao  wanafanya  biashara  na  hata  hawajui  kulivyo.   Ni  yiyo  naomba  pia  ikiwa  itatiliwa

maanani, watu wanakufa sana sababu kuna walaghai wanandanganya, na hawajui kutibu hawajui.  Serikali hii isimamie matibabu

hayo.

Upande wa elimu,  naendelea  sababu  wakati  umenipa  ni  mdogo,  upande  wa  elimu,  shule  za  msingi  tunafurahia  ikiwa  serikali
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imepeana  bure  lakini  zingine  ndogo  ndogo  zinakusanya  hata  pengine  serikali  haijui.   Maana  sijui  hauzia  katika  commission

unakuta mama mkongwe anabaki na watoto, na hajui hata kuzielimisha sababu pesa  kidogo kidogo.   Baada ya mwaka mmoja

unakuta amelipa zaidi ya elfu kumi.  Hiyo ni primary school.  Ningeomba pia hii secondary school ingawa inapitisha wamesema

mengi lakini nasema, mtoto kama amepita mtoto maskini serikali  imsimaime masomo yake ikiwa yeye ni mwerevu.  Isiwache

huyu mtoto akae nyumbani sababu hana mwenye kumsimimia sababu kuna wengi ambao wameachwa wachanga sana kulingana

na ule ugonjwa ambao unaitwa ukimwi.

Com. Muigai:  Sasa point yako ya mwisho.

Omar:   Point  yangu  ya  mwisho  mimi nasema  kwa  upande  wa  mashamba,  ningeomba  mtu  akihakikishiwa  anakaa  kama  ni

mkaaji na anajulikana ni mwenye hiyo shamba, isije ikanyakuliwa na matajiri ama mtu mwingine kwa sababu ya pesa  na mkopo

mdogo mdogo.  Mkopo ulete shamba yake ibandilishe hiyo pia serikali ifanye mpango ya iwe inachunguza na kama ni shamba

ya mwananchi kuuza ijue inauza kwa  njia  gani.  Kwa  hivyo  hiyo  shamba  isiuzwe  kwa  auction  kwa  sababu  ya  matibabu  hiyo

shamba iuzwe kwa auction kwa sababu  ya mambo mengine na hali yeye ingawa ana familia.  Hiyo familia itakuja kuhangaika

kwa sababu  hakuna wizi utapatikana katika nchi hii watoto  wa wazazi wameshanyakuliwa shamba yao na watoto  wamebaki

sasa wamekosa mwelekeo ndiyo wanakuwa wezi sana  wakuiba.  

Sasa  ya mwisho sasa  tafadhali,  upande wa biashara  tuko na wafanyi biashara,  wengine wadogo  wadogo;  ambao  hata  kwa

nchi jirani na marafiki wanaweza enda huko wanapata  kitu kidogo  wanakuja  kuuza.   Unakuta  hiyo  kazi  iko  juu  sana.   Mimi

naomba kitu ambayo hii iko chini ya tonnes  tano  tafadhali  naomba  ile  bidhaa  ambayo  iko  chini  ya  tonnes  tano  naomba  hiyo

asiwe  ahusike  na  huyo  jirani  auze  bila  kuwa  na  charge  yoyote  ya  serikai  yetu  hii  tukufu.   Nina  mengi  lakini  nimecehelewa

tafadhali.  Asante.

Com. Muigai: Asante.  Jiandikishe tafadhali

Makokha:  My names are Said Katani Makokha. First I have about six items to talk about.  

The first on,  the  constitution  learning  should  be  introduced  as  subjects  in  our  schools  from  primary  to  secondary;  to  enable

every Kenyan know his and have his knowledge of rights.

Number two, polygamy should be enshrined in our constitution to protect those who practice it. Currently the NHIF does not.  

Third,  all  civil  servants  who  are  paid  by  the  exchequer,  should  be  hired  by  one  service  commisison  that  the  public  service

commission.
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Fourth, parent should only pay for primary and secondary, students who excel.  And those who excel should be entitled to free

education funded by law to see them.  

Fifth students in private universities, from rich families should not be  entitled to any university loan as  it is denying opportunities

to those who are competent.  

And last but not least, the constitution should be reviewed after another 20 years.  Thankyou.

Com.  Muigai:   Thank  you   Na  kwa  hayo  mengi  tumekuja  kwenye  mwisho  wa  kikao  hiki.   Ningetaka  kushukuru  wote

mlioshiriki wasichana asanteni na akina baba na akina mama, shukrani nyingi.  Ningetaka kushukuru mwalimu mkuu wa shule hii

kwa kutukaribisha. Bwana DC kwa kazi yenu nyingi ya kuwaita wananchi na wanatume wenzangu walio hapa shukrani nyingi.

Sasa ningetaka kuita mmoja wenu atuombee kwa Kiislamu tulianzia na maombi ya Kikristo.

Maombi:  Kwa jina la Mwenyezi Mungu. Mungu wa Rehema, mwenye kuleta neno kubwa kubwa,  mwenye kulinenesha neno

la mdogo.  Ewe Mwenyesi Mungu utuongoze pamoja na uliowaongoza, utulinde pamoja na wengine uliowalinda, utuafe pamoja

na  wengine  uliowafu,  utubariki  na  pamoja  na  wale  uliowabariki,  utunusuru  na  pamoja  na  wengine  uliowanusuru.  Utusamehe

makosa yetu tuliokosa tukijua tuliokosa tusipojua,  utuepushe na kila nashari na utupe kina na heri  kwa  hayo  yote  naomba  na

kuamini.  Amina 

Com. Muigai:  Asante Mungu awabariki.

The meeting ended at 5.45 P.M.
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