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The meeting was called to order at 10.15 a.m. with Com. Nancy Baraza on the chair.

Terisha  Majanja:   Najua  wengi  wenu,  hii  ni  siku  tumekuwa  tukingojea  sana.   Tumekuwa  na  mikutano  kadha  wa  kadha,

tukiongea maneno ya Katiba.  So, ndiyo siku ile tumekuwa tukingojea hili muongee vile munavyotaka.   Kawaida yetu, tunataka

kuanza mkutano, kabla hatujaanza, ningeomba mtu mmoja aje atuombee.  Any volunteer, njoo utuombee.

Prayer:   Let  us  pray.    Baba  katika  jina  la  mwanao  wa  pekee  Yesu  Kristo,  tunasema  ni  asante  kwa  sababu  umetuifadhi

ki-maisha, ki-afya, na siku hii ambayo tukidhani, kwa ajili ya kuunda Katiba,  ambayo sisi wote tumeitishwa, kwani ninasema ni

asante.   Kwa  wale  wote  ambao  wamefika  Bwana,  tunaomba  ujasiri,  na  uolewano  utoke  nchi  yako  Bwana.   Tuongoze

tunapoanza kikao hiki, mpaka tutakapomaliza.   Ni katika jina la Yesu Kristo aliye Bwana na Mkombozi wetu.  Amen.
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District  Co-ordinator:    Otherwise,  Commissioners,  we  are  Lurambi  Constituency.    Na  Lurambi  Constituency,  iko  na

division tatu.   Division ya  kwanza  ni  ile  tumekuako  jana,  hii  ni  Kakamega  Municipality.   Hapo  tuko  na  committee  members

wawili, mmoja alikuweko, huyo ni Mayor Otiende, na mwingine anaitwa Rashid Nasoro, lakini hakuja.  

Division ya pili, ni hii Nabaholo, iko na location tatu – Bunyala East,  Bunyala Central  and Bunyala West.    Hapa,  tena tuko na

committee members wane.  Mmoja akiwa Mheshimiwa mwenyewe – Hon. Kulundu comes from this area here.   

And we have three committee members,  na nitawaita wakuje hapa kidogo tu kuwasalimia.  Tuko na  Bwana  Nicholas  Oudo,

akiwa committee member wa Constitutional Committee, naye tena akiwa Chairman.  Tuna mwingine, Bwana Jose Kizita, akiwa

committee member, anatoka upande huu.  Tuko na Madam Zainabu, nafikiri atakuja, hajafika.  Hao wote wanatoka upande wa

Bunyala.  Na tumefanya nao kazi, wamefundisha, wameongea na hawa watu, sasa wako tayari kuongea.

Na nyinyi wote ambao mumekaa, tunatarajia kuwa hapa na ma-Commissioner watatu,  ambao wanataka kusikiza maoni yenu.

Wengine, ambao wako kwa barabara  wanakuja,  na sasa  tuko na Com. Nancy Baraza,  ndio huyu yuko hapa.   Na  tutatarajia

Dr. Maranga na Bwana Githu Muigai.  Hao walilala pande ya Kisumu, nafikiri wako kwa barabara, wanakuja.   

Lakini tukaona, vile tuko na Commissioner hapa, tutaanza.   Na tuko hapa na officers wa Commission.  Mumeona Bi Fatuma –

Programme  Officer,  ndio  huyo.   Na  huyu  msaidizi  wake,  na  mwingine  yuko  hapa.   Tuko  tena  na  mtu  ya  kusaidia  na  sign

language – Aminda, yuko hapo.  Tukiwa na mtu yeyote hapa ambaye haelewi, anahitaji, mtuambie haraka, hili atusaidie.  

Na  mutakapoongea,  mko  na  uhuru  wa  kutumia  ile  lugha  unajua.   Sisi  tunajua  hapa  inaweza  kuwa  Kizungu,  Kiswahili  ama

Kinyala.   So,  you will be  free.   If you  are  speaking  in  Kinyala,  tutatafuta  mtu  wa  kutafusiri.   Usisumbuke  na  lugha  ambayo

huelewi.  

Na tutawaomba,  mutaongea, kila mtu anapewa dakika  tano,  ukiwa  na  memorandum,  sio  vizuri  kusema  kila  neno.   Ni  vizuri

kuchukua points za muhimu, halafu una-explain haraka haraka, kwa sababu hawa ni watu ambao ni wasomi, watawasaidia.

Kwa hivyo sasa, tuko tayari kuanza, sasa napisha hii mkutano kwa Com. Nancy Baraza.  Asante.

Com. Baraza:   Mrembe vosi?

Response:  Mrembe.

Com. Baraza:   Mrembe?
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Response:  Mrembe.

Com.  Baraza:  Vile  mumeelezwa  na  Bwana  Terisha  Majanja,  District  Co-ordinator  wenu,  tuko  hapa  leo  kuchukua  maoni

yenu,  kuhusu  Katiba  ambayo  munataka  muendelee  nayo  miaka  ijayo.    Mimi  vile  mumeambiwa,  jina  langu  ni  Com.  Nancy

Baraza, natarajia wenzangu wawili – Dr. Charles Maranga,  ambaye tulikuwa naye hapo Kakamega jana,  na Dr.  Githu Muigai,

yeye  alienda  kwa  mahitaji  mengine  Nairobi,  na  bado  tunamtarajia.   Lakini,  sheria  inasema,  kile  kikao  ambacho  kiko  na

Commissioner wa Commission, hata kama ni mmoja  hau  wawili  hau  ishirini,  hicho  ni  kikao  halali  cha  Tume  ya  Kurekebisha

Katiba.   Na kwa hivyo, vile niko hapa, mimi nitaanza na kazi yetu, wakija watani-join, tutaendelea.   

Na kulingana na  Sheria ambayo inahusu kurekebisha Katiba ya Kenya,  ningetaka kutangaza kwamba,  huu  ni  mkutano  halali

wa Tume ya Kurekebisha Katiba.   Na  vile mumeambiwa, tutakuwa na njia tatu ya kupeana maoni yetu.  Kama  mumeandika

memorandum  na  vile  niliwafundisha  hapa,  nilisema  muandike  memorandum,  ndio  hiyo  inakaa  vizuri.   Si  niliwambua  hivyo?

Kama  mmeandika  memorandum,  tutakupatia  tu  dakika  tano,  utupatie  highlights.   Usisome  neno  kwa  neno,  kwa  sababu,

tutaenda tusome hiyo  memorandum.   Hakuna  karatasi  ambayo  tutaaja  nyuma.   Tutasoma.   Na  vile  nafikiri  tutakuwa  wengi,

tungetaka tupatie kila mmoja wenu muda wa kuongea.  Hatutaki turudi Nairobi  kama tumewacha watu wengine bila kusikizwa.

 Five minutes.

Na njia ingine ni kwamba, unaweza kuwa hauna memorandum, na pia hiyo ni vizuri.  Tutakuita uongee na mdomo, (laughter),

sio eti wanaongea na kitu ingine, lakini verbal.  Na hapo pia, kama hakuna watu wengi, we shall negotiate on the time, between

five minutes and ten minutes.  Probably  six  minutes,  we  shall  negotiate.   But  don’t  tell  us,  don’t  mourn  too  much  over  your

problems.   We know them, we can see  them.  What you do,  tell us  your  proposals.   Mapendekezo.   Murubolere  mwenye

murie,  hapana  khulira  mana mulire  sa chisaa  chibwe.  .   That one we know.  Mubelere  mwenya  katiba  ifwane  irie.   si

ndio?   

Mana bosi baulire bulisanie bulayi, ne sheria inoikhulide sana sana,  kama mwana-Kenya inatulinda sisi, kama wana-Tume

na nyinyi kama wananchi wa Kenya.   Hakuna mtu ambaye  ataku-harass  kwa  ile  maneno  ambayo  utatueleza  hapa.   Uwe  na

uhaki wa kusema chochote, na hiyo ni mradhi tu usimtusi mtu yeyote.   We are  not dealing with individuals; we are  not dealing

with personality;  we are  dealing with people.   So  your issues will be  protected.   But if you come  here,  talking,  bad-mouthing

about an individual, that one I am not so sure, the law will protect you.

Bila kupoteza wakati, I would like to call Oscar Oyalo?  Who is Oscar?  Utakuja hapa, upeane maoni, ukimaliza, utapitia hapo,

you register, and leave us with your memorandum.

Oscar Oyalo:  Nitaguzia  upande wa Preamble:  we need a Preamble with a nation vision, where Kenyan people  of diverse,

economic status address  a  ……..  (inaudible),  and  I  am  people  who  are  socially  un-marginalized,  economically  marginalized
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groups who should enjoy and practice the following issues:- 

 One, people who should practise supremacy;

 Two, people who should have clearly defined power distribution and limit of that particular power;

 Three,  the people  lead a life  of  dignity,  where  human  rights  are  upheld,  safeguarding  freedom  of  thought;  conscious;

expression;  assembly;  non-discrimination  of  rights;  and  rights  to  food,  clothing,  shelter,  education,  work,  health  and

environment;

 Four, the Preamble must define the Constitution as accommodating the diversity of the Kenyan people,  including what I

have already said, like social-economic status, and so on;

 The Preamble should also address human rights and basic needs.

 It should provide conducive environment for Kenyans, where the national vision shall be, to abide by the Constitution of

the country.  

o Two, to cherish and to create inspiration for freedom and justice.

o Three, uphold and protect sovereignty, unity, and integrity; the phase of the country by citizens, a promotion of

harmony, and spirit of brotherhood in the country.

o Protection and improvement of natural resources,  where  people  stop  thriving  for  excellence,  and  re-affirming

state and social justice, political liberty, pro-authority and ……. (inaudible) and secure quality of life.

I would like to add that in addition to Preamble, I would want to say something about  the lifting of state  policy.   That we need

statements in our Constitution capturing the national philosophy and guiding principles as already highlighted in the Preamble.

The democratic principles to be included in the Constitution are:-

ü Equality:  there should be equal distribution of national resources.
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ü Two, we should have the aspects  of ……. (inaudible) of competitiveness,  i.e.  in  games,  athletics,  music,  drama,  and

even business.

ü Important  values  to  be  reflected  in  the  Constitution,  could  include  things  like  games,  drama,  an  encouragement  of

growing indigenous crops.

ü And lastly, the principles must be enforceable in law to ensure sufficiency and accountability.

I would like to stop there for the moment.  Thank you.

Com. Baraza:    Thank you very Mr. Oyalo.   ……… (inaudible).

Wellington N. Opande:   I am here to represent….

(Interjection) Com. Baraza:  Please note you first say your name for record purposes.

Wellington N. Opande:   My name is Wellington Nyongesa Opande.   I am representing some suggestions on:-

Constitutional Supremacy:  we have felt that the 65% procedure  to amend any part  of the Constitution should not be  adhered

to.   Instead,  it  should  be  increased  to  75%.   Because,  we  feel  the  65%  can  easily  be  compromised,  when  it  comes  to  the

Members of Parliament.

The power  to  amend  the  Constitution  should  be  limited  to  the  Members  of  Parliament.     We  have  felt  that  the  electorate,

actually should be referred, there should be a referendum to the electorate.

When it comes to the issues or salaries,  personal  emoluments to our MPs, we have the feeling that, that should not be  done by

Members of Parliament.   We should have instead, a National Service Commission, which should be mandated to amend, or  to

do the amendments.

We have also felt that the public should involve, through the referendum, in the amendment of the Constitution.   

The Parliament should be conducted  in  conjunction  with  the  constituency  councils.    That  is  when  it  comes  to  whatever  the

Parliament wants.  I would like to end up, on Supremacy.  Thank you.
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Com. Baraza:   ………… (inaudible).  Gilbert Ikope.  Gilbert.

Samuel Wekesa:  I am going to read on….

(Interjection) Com. Baraza:   Say your name first.

 Samuel Wekesa:   Samuel Wekesa.   I am reading for Gilbert Ikope.

Citizenship:  A Kenyan born of Kenyan parents both male and female should be regarded automatically as citizens of Kenya.

Kenyan citizenship will be acquired through registration, marriage, by Parliamentary consent,  where one leaves on removal of a

passport.  

Spouses of Kenyan citizens, regardless of gender, should not be  entitled automatic citizenship.   Only a child of Kenyan parent

of male gender is entitled to automatic citizenship.

The rights of citizenship:  rights of food, shelter and clothing, education and health.

Rights to life:  right of movement, right of association. 

Obligations  to  include:   paying  taxes,  voting.   Non-citizenship  to  be  allowed  to  vote  only  on  Parliamentary  and  not  civic

elections.

Rights and obligations of citizenship should depend on the manner in which citizenship is acquired.

The Constitution should not allow the dual-citizenship.

Kenyans should carry national ID cards as evidence of citizenship.

Defence and national security:  the disciplined forces – the military and para-military forces,  prisons,  etc  should be established

by the Constitution.

The Armed Forces should be under Service Commission which full respect and attention to human rights aspect.

The President should be the Commander-in-Chief of the Armed Forces,  and of Army, Navy and Administration Police;  CID,
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Anti-Narcotics, Stock-Theft and …… (inaudible) should be under the Ministry of the ……….. (inaudible).

The Executive should declare war after it has been discussed in Parliament and accepted.

The powers  should be limited powers  issued in emergencies e.g.  war,  …………… …………..(inaudible),  and  earthquakes,

ethnic like in diseases e.g. HIV/AIDS.

The powers should however be exercised to protect and promote human rights.

By  approval  of  Parliament,  the  Executive  can  involve  the  emergency  powers.   Yes,  the  Parliament  has  role  of  affecting

emergency powers.   I think I will end there.

Com. Baraza:   ………. (inaudible)

Samuel Wekesa:   Yaah.

Com. Baraza:   Shadrack Ngombe?

Shadrack Ngombe Luanda:   I am Shadrack Ngombe Luanda.  My presentation is on:-

Structure and system of government:  one, we should adopt the Parliamentary system of government.

Two, we should adopt Parliamentary system of government, in which the Prime Minister is appointed from the majority party in

Parliament, and the President remains, more or less ceremonial.  The President be elected on nationwide basis.

  

Three,  we  should  adopt  a  hybrid  system  in  which  the  Executive  authority  is  shared  between  the  President  and  the  Prime

Minister.

Four, we should not retain the unitary system in which all affairs of the State are controlled by the Central Government.

Number four, I go back.  We should not retain the unitary system in which all affairs of the State  are  controlled by the Central

Government.

 

(Interjection) Com. Baraza:  What should we have?
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Shadrack Ngombe Luanda:  Is what I am coming.  

Five, we should not adopt federal system of government,  in which the Executive and Legislative authorities is split between the

Central Government and ……. (inaudible) religions or other units.

Six, power should be devolved to lower levels of government e.g.  districts,  local authorities and provinces through the senate.

Hope I will end there.  Thank you.

Com. Baraza:  The next person is Wawire Maunde.

Wawire Maunde:     Thank you Lady Commissioner.  This is my submission on:-

The Legislature (Bunge):   We would like the Parliament to vet the following appointments.  These are the appointments I would

like in my view, that should be vetted by Parliament:-

  

• The appointment of the Attorney General should go through Parliament;

• The appointment of the Chief Justice should go through Parliament;

• Controller & Auditor-General should go through Parliament;

• Service Commander of the Armed Forces should go through Parliament;

• Ministers, Assistant Ministers and Permanent Secretaries should be vetted;

• Commissioners to all Commissions shall be approved or vetted by Parliament;

• Ambassadors shall be vetted by Parliament before their final appointment.

• All those Chief Executives shall go through Parliament.

Number two, we need to define the role of Parliament by actually giving them the role of law-making, control  over the Budget,

electoral (that is voting in Parliament) to ……….. (inaudible).  Then we need to give them judicial power, whereby, they will vet

the Judicial Commissioners,  because  we  have  now  said  all  Commissioners  will  be  vetted  by  Parliament.     A  Constitutional

power when have to have the Constitution Commission or whatever Commission they will put in place, they should be vetted.

Then, the first ………. (inaudible) will also go for public opinion.  When the public feels that they have to air their views, their

views will be heard through Parliament.  Then, it will also have the vetting function that are residue power.

We should protect the Constitution to safeguard accountability and aim at getting international …….. (inaudible).

We should, being a Member of Parliament should be a full-time.  We were given  that question, and we said,  it is a full-time.  If
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you are  a doctor,  just continue being a doctor,  if you are  a lawyer,  concentrate  being a lawyer.    When you want to come to

Parliament, we want to find our Parliamentarians in Parliament, and it is good that they have been given offices,  so,  should be a

full-time job.   That was our view.

Age requirement:  voting should remain at  18 years,  to vote anybody to go to Parliament.   Then, for Parliamentary seats,  you

must be 21 years and above.  There should be no upper limit, whether you are a mzee you can stand.

The President should be over 35 years.  There should be no upper limit.

Language  test  is  sufficient  at  the  moment,  and  should  be  supplemented  with  oral  interviews  as  a  matter  of  communication.

Contenders must conform to Form Four.  Anyone to vie for a seat  must be  a Form Four and above with passes  in languages.

Not just a Form Four, but with passes in languages, so as to be able to communicate.

Moral and ethical qualifications for Parliamentarian candidates must be introduced.  The MP should be able to be  recalled.   We

should be able to recall our MPs, if he performs poorly.   We had put it to the Commission that way, and it should be through,

they  should  be  through  the  political  party  that,  the  Member  represents,  the  Electoral  Commission  and  the  Speaker  of  the

National Assembly.  The three bodies or the three agencies will be  involved in recalling the MPs back  home, so that they take

another MP back there.

The MPs should work independent on the basis of their constituents – that is the people they are  representing.   An independent

commission should be able to determine their salary.   At the moment, we are  seeing them just increasing their salaries and we

are not happy,  whereas,  other  groups are  suffering.   For  example,  teachers  are  crying  from  1997,  they  have  never  had  any

increase, but you find MPs who are supposed to represent the people, including teachers, the disabled and everybody,  they are

just adding themselves salaries, regardless.  

So we are suggesting, there should a National Salaries Commission to check salaries from the President  down to the sweeper.

From the top to the bottom, there should be a salaries commission.

Nominations to be discontinued.  We don’t want people to be nominated, especially from political parties.  We are  only saying,

we allow nominations for special  groups,  but not for political parties.    Nominations should be discontinued, whereby,  an MP,

someone has vied for a seat,  then after that,  the electorate  have rejected  him or  her,  then after that,  you find someone through

back-door, we call it back-door according to our feeling, is nominated to be an MP, and then he is nominated to be  a Minister

without the people’s mandate.    We want people  who go into that house to have the mandate of the people.   So  nominations

should only be reserved for marginalized groups.
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…………… (inaudible) women’s participation in Parliament.   We suggested that to ensure  that  at  least  every  district  should

have a woman MP.   For  example,  we have around sixty districts,  and each district,  we should have a woman in each district,

and should be voted for by the women themselves.

Rules of natural justice should govern the conduct of Parliamentarians.   They should however forget any party affiliation, should

fulfill campaign promises, serve all constituents equally and have offices in the constituencies they serve.

Should an MP abandon the party that took  him to Parliament,  we should have automatic by-election.   Whether verbally or  in

written.  At the moment we are being confused by people being in one party verbally and physically in another party.

Multi-party system  should  ………  (inaudible)  about  the  Executive  and  the  Legislature.   There  should  be  two  houses  in  the

Parliament, where we have Senate  representatives and the House of Commons.   The Senate  to be  chosen  at  divisional  level,

and should serve as public focus.  We want a division level.   We want people to be taken to the upper  houses,  where they will

serve  as  the  public  organ  of  the  region,  monitor  administrative  function  and  promote  public  security,  monitor  Parliament,

approve country council Budgets and the voice of common man.   

Number seventeen, …..

(Interjection) Com. Baraza:  Your time is up.  

Wawire Maunde:  It is just one issue to complete.  Parliament’s power to remove an Executive through vote of no confidence

is not adequate.   So,  we suggest,  there should be a provision for impeachment of the President,  and  the  President  should  be

unprotected to encourage……  

The President should not have the power  to …………… (inaudible) legislation passed  by Parliament.   The powers  should be

accorded to Parliament.  Once Parliament ………….. (inaudible) something, it has gone through the three Arms.  Because,  we

said, all the three Arms are represented when Bills are coming up,  the Legislature, that is,  takes  to the Executive, the Executive

takes to the Legislature, when it comes to Parliament,  then the Executive should not go back,  and veto whatever motions have

been passed in Parliament.  Those are our views.

The Legislature should have the power to override the President’s veto.  If the President has veto, then Parliament can be called

to override that veto and go ahead, if they feel what they did is correct.

The President  should  not  have  the  powers  to  dissolve  Parliament.   Instead,  we  want  the  Parliament  to  be  dissolved  by  the

Constitution that we are  making now.  We say the Constitution  should  dissolve  Parliament,  and  in  fact,  have  a  calendar,  we
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should have a calendar for the operation of Parliament.

The  last  one,  the  election  should  not  be  scattered.   It  should  only  be  done  after  five  years  period,  and  this  however,  an

exception to a by-election.  Thank you Mr.  Commissioner,  it was long.  So  it was not my intention to stay here,  but those are

our views.   Thank you very much.

Com. Baraza:   It  is  okay.  You  go  there  and  sign,  go  there  and  sign  and  leave  us  that  memorandum.  Christopher  Odoto?

Christopher.

 

Christopher Odotto Wepukhulu:  Lady Commissioner,  Ladies and Gentlemen, I want to present  my views on behalf of the

Nabhaholo Group concerning the Executive.  

Com. Baraza:    ………. (inaudible)

Christopher  Odotto  Wepukhulu:   My names  are  Christopher  Wepukhulu  Odotto.   Some  of  the  issues  or  some  of  the

questions have been answered in the above, but, I will go through what we have actually come up with.

The Constitution must specify qualifications for Presidential  candidates.   And  these  are,  must  be  a  Kenyan  citizen,  registered

voter of a given constituency, 35 years  and above,  declare  his or  her wealth,  be  married,  shall be  a graduate with a degree in

Political Science preferably.  

The Presidential tenure should be two terms of five years each.  

Functions of the President  to be  defined in  the  Constitution.   That  is,  he  will  be  Head  of  State,  Commander-in-Chief  of  the

Armed Forces,  internal administration, legislature.  That is,  he has to sign Bills, and he will have power  of mercy.  He  will  be

head of the Executive.

Four, the Constitution should set limits on Presidential  powers.   As per  now, the President  has all the powers  he wants.   Here

we say, he should given these duties:-

ü Appointments to public and private companies and institutions should be limited.  As per  now, the President  does  what

he wants with those people.

ü Appointment of Ambassadors.  
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ü Being Chancellor of public universities and …………………….. (inaudible) colleges, should not influence expenditure.

  

And the Parliament as said above, should have a calendar.  Should not be dissolved by the President as he wishes.

The Constitution should provide for the President’s removal from office for misconduct.   The circumstances could be economic

scandal, mismanagement and discrepancies, and this should be done by a two-third vote of no confidence.

The procedure should be the degree given by Parliament and signed by the Speaker of the National Assembly.  The relationship

between President and Parliament should be, they should not work with malice and selfishness.

The President should respect what is discussed by Parliament.   The President should co-ordinate the Executive and Parliament.

  The President should not be a Member of Parliament, that is, he should just be voted in by the whole country.   So,  he is not a

member of any constituency, like is done in America.

The Provincial Administration should be trimmed.    That  is,  the  chain  of  command  shall  be  local  council  elders,  chiefs,  DC,

Provincial Commissioner whom we have tried to say, a governor, and then the President.

We have said about the local councils.  However, they should not be wearing the new colonial uniform.  When people see those

uniforms, it reminds us of the old colonial times.  Something should be done about  that.   As per  now, that is what I had,  and I

would ask the Commissioner that I represent  the Nabhaholo Group,  I will present  a  memorandum  on  their  behalf.    Drafted

one.   Thank you.

Com. Baraza:   Mr. Odotto, leave it with us, we shall read it.  ………… (inaudible).

Christopher Odoto Wepukhulu:  Thank you.

Com. Baraza:   Rose Wekhulo?  Rose?  Joseph Okava before Rose.  All you wait?  Or  I was hoping the gentleman will give

way to the lady.  (laughter)

Joseph Okava:   But I have come first.  I am Joseph Okava.  I will present on the Judiciary:-

The Judiciary:  the President structure of the Judiciary is not adequate.  It is insufficient.  That is why we say that, the Law Court

to be centralized.  
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Com. Baraza:   ……… (inaudible)

Joseph  Okava:    Brought  near  to  the  people.   The  Law  Court  be  de-centralized,  brought  near  to  the  people,  with  the

divisions, locations, and if possible, mobile courts should be ………. (inaudible).

We need a Supreme Court.  Judges should be vetted and disciplined by the Parliament.   We need a Supreme Court  in charge

of the Court of Appeal and exercise residual powers of the State.

A Constitutional Court is needed.   This should be malgamated with the Judiciary to have a Judicial Commission.

Number four.  We have seen your honour,  that,  the present  commission of the Judiciary, the way they are  appointing, it is not

up-to-date.  That is why we say, the Judicial Commission should be put in place to appoint Judicial officers.   

The  Judicial  Commission  should  comprise  of  the  Chief  Justice,  the  Attorney  General  and  the  Public  Service  Commission

Chairman.  Here, we leave this, that we have seen the Attorney general in this country,  he is Attorney General and again, he is

the Prosecutor  of the Government,  of which, it is not the work that he was appointed to do.   The work of prosecution is  not

mandated to that.

Number five.  Qualifications of Judiciary officers:   must have been a Judge of the High Court;  trained as  a lawyer at  the Kenya

School of Law;  must have practiced, experience for five years or more; a draft  record  of moral uprightness; declare  his or  her

wealth.

The tenure of the Judicial officers should be:  

• Chief Justice should be 50 years and above;

• Judges from 45 years;

The  Judicial  Service  Commission  should  discipline  Judges  and  other  officers  enjoying  security  of  tenure  according  to  the

stipulated regulations.

Now, Number eight.  This is a Kadhi Court:   Kadhi Courts,  we mean a Muslim court,  which should only deal  with matters of

marriage, status, and the activities of Muslims only – a Muslim and a Muslim, but not a Christian and a Muslim.  

The Judicial powers of the State should not only be vested in court.  Other bodies to exercise Judicial powers are:-

• Land Tribunal;
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• Rent Tribunal;

• Human Rights Watch Group;

The Constitution can ensure all people  have access  to  the  courts  by,  Law  Courts  being  brought  close  to  the  people,  having

mobile courts, poor and illiterate persons being legally represented by a professional group.  

If the complainant does not appear in two adjournment, a warrant of arrest should be issued.   Cases  should only be adjourned

three times, but without approved board,  it should be thrown out.   The accused should have a right of expression,  in case  the

complainant fails to appear in three adjournments.

There should be a Constitutional right to have legal aid,  and  Government  should  hire  the  advocates  for  the  poor  due  to  hire

courts.

(Interjection) Com. Baraza:  …………. (inaudible).

Joseph Okava:   A common man has suffered to endangers due to high cost  of legal representation.   There  should  be  some

provision for the Judiciary review of laws by the people.  Those are my views.

Com. Baraza:    Thank you very much.  Give us the memorandum there.   Rose?

Rose Wekhulo:   Ladies and Gentlemen, I am Rose Wekhulo, going the present the part of  Basic Rights.

Constitution provision for fundamental rights is not adequate.  That is, life is in danger…..(end of  side  A)…..  to be  entrenched

in the Constitution include: education, food, shelter, water, health, security, economic and religious liberty.   The Government of

the day should care for these rights.

Number three.  The death sentence should be retained.   Here,  we find that we have in most cases  people  who come and rob

others with violence, leaving them either dead  or  leaving them completely naked without anything.  Such people  should just be

killed.

And again, you find that in most cases, we have other people  who just kill others  mercilessly, not caring whom they are  killing.

Such people should also just be killed.  That is, we just say, if it is death, should just go for death.

Number four.   The Constitution should protect  security,  health-care,  water,  education,  shelter,  food and employment.  In our

list, looked at each one at a time.
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Security:   a common man must enjoy security as a basic right.   Whereby,  we have askaris  coming to homes and other places

for search and harassment.  That one should be done with a warrant.  But without a warrant, it should not be done.

Two, health care:  the Constitution should provide for and protect the needs for free primary health-care.   Due to the increasing

cases  of  highly  infectious  diseases,  for  example,  we  have  HIV/AIDS.   There  is  need  for  the  Constitution  to  provide  for

protection  against  such.   The  ………  (inaudible)  viral  drug  should  be  low-cost,  to  enable  the  common  man  to  have

accessibility.

Education:  with the increasing levels of poverty and illiteracy, the Constitution should provide for free and compulsory primary

education.    Then,  corporal  punishment  in  schools  should  be  re-introduced.   Due  to  increasing  cases  of  mass  indiscipline  in

learning  institutions,  the  Government  should  have  a  policy  whereby,  the  Kenya  School  Equipment  Scheme  to  provide

stationeries to schools.  And then continuous assessment test scheme to be established to determine the final grade of the pupils,

instead of learning for many years,  and doing the exam for a short  time, where  the  child  may  not  perform  well,  due  to  some

inconveniences.

Food:  a food policy to be adopted for the State  to provide some input to farmers at  low cost.   The State  should also provide

for the market  to farmers at  good prices.   Payment to farmers of their produce to be  prompt to ensure that the  farmers  meet

other personal expenses in time, e.g. paying school fees, and hospital bills.

Number five.  The State  should have responsibility of ensuring that all Kenyans enjoy the rights.  The  Constitution  to  provide

free and compulsory education up to Standard  Eight.  It  should however,  monitor and regulate the three structures of primary

schools.  Here you find that, in our country, they are telling us that there is free primary education.  But to me as a parent,  I  find

it that it is not free.  In fact, it is more expensive.

Six.  Kenyans should have a right of access to information in possession of set  or  any other agency or  organ of the State.   This

should be done through: civil education provision, and then, the District Focus for Rural Strategies.

Seven.   The  Constitution  to  guarantee  all  workers  to  trade  unions  representation,  except  for  the  principals,  e.g.  directors,

managers, chief executives and Armed Forces and Police.  

(Interjection) Com. Baraza:  Your time is up.

Rose Wekhulo:   Last, other basic needs of Kenyans to be guaranteed in the Constitution include: political,  economical,  social

and justice.  There should be a limit in the mode of registering some religious sects.  This is because, some sects  totally mean on
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promoting religious …..  (inaudible) to their members,  and are  practicing ungodly things.  For  example,  devil  worshipping  and

holy spirit …… (inaudible).

The NSSF and insurance companies to pay their members promptly after retirement,   sacking or  dismissal or  accidents  or  lose

for insurance.   Thank you.

Thank you.  Go there and register, and leave us the memorandum.  I will have to adhere to my five minutes.  Isaac Simiyu.

Isaac Simiyu:   My name is Simiyu Isaac.  I will present on Rights of vulnerable groups.

At presently, women rights are clearly addressed.  However, the interests of people  with disabilities are  not fully taken care  of,

in terms of education and employment.  Therefore,  I feel that,  the disabled must be  given  free  education  and  employment  be

guaranteed unto them.

The specific concerns of people with disability the Constitution should address, include: education,  shelter,  movement, food and

employment.

The Constitution can guarantee and protect  children’s rights  through  free  health-care,  free  education  (I  said  earlier),  parental

care, protection from violence, protection from hard and forced labour.   

Five. Other vulnerable groups include orphans.  Orphans should be established to provide education, food and shelter.

Tthe aged in Kenya:  the aged have been left without special care.  Cottages must be established by the Government to care  for

the aged until they die.

Widows  and  widowers  who  have  been  left  without  support  should  also  be  taken  care  of.   The  Constitution  should  make

provision for affirmative action for women and other vulnerable groups.  They should be represented in Parliament.   Women to

be represented at every district level, as said earlier, and the disabled should also be represented by the disabled persons.

Here,  I will say a suggestion, as  I wind up that,  the disabled are  not well catered  for.   Like if we take  the time for voting.  A

blind man or deaf is not able to vote in this country.  Because,  I as  a person have been a clerk in a polling centre.   There is no

provision that can take care of the disabled.

Fund,  like  the  National  Disabled  Fund,  is  a  fund  for  the  disabled.  Like  last  week,  I  was  attending  a  meeting,  among  the

Commissioners and the management of the  National  Disabled  Fund.   There  is  none  who  is  a  disabled.   So,  I  feel,  that  any

disabled fund or any fund being laid towards the disabled, should be 75%  represented by the disabled.
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I will also suggest that,  disabled people  be  identified right from the time they are  born  from  the  hospitals.   Because,  disabled

people are just in a bad state, as long.  After being identified, they should be forwarded to the administration.

I  will  also  comment  on  Provincial  Administration.   In  this  country,  there  is  none  in  the  Provincial  Administration  who  is  a

disabled.   And if any requirement of the disabled must be  chanelled through the Provincial Administration, we do find it  hard,

because, we don’t have a representative who is a disabled in the Provincial Administration. 

I will only suggest,  that nominations, people  say that a disabled person cannot represent  a people.   But in this country,  we do

have nominations like MPs who are  nominated and don’t have a constituency.  I  feel that,  such nominations should be spared

for the disabled, in order to air their views.

Lastly, I would prefer that, the fact that disability is not inability, I partly agree with that.   I  cannot quantify it,  because  a person

with  a  disability,  unless  ….  (inaudible)  has  been  given  for  him  to  be  able,  by  that  …..  (inaudible)  I  mean,  the  Provincial

Administration, right from the council leader,  should identify the disabled people  in his area,  and  forward  the  same,  so  that  a

……..  (inaudible) can be made,  that,  the  only  course  that  a  disabled  person  I  can  have  right  now  is  in  the  country  --   it  is

through  vocational  training,  which  is  carpentry  and  tailoring.   I  would  suggest,  that  the  same  should  be  reinforced  in  higher

education to enable the disabled in this country to learn to the end.  With that, I say thank you.

Com. Baraza:   Thank you Isaac.  Lilian Baraza?

Lilian  Baraza:    The  Commissioners,  Ladies  and  Gentlemen,  I  am  Baraza  Lilian,  presenting  to  you  a  ………………..

(inaudible) regarding the ……….. (inaudible).

Mayors and council chairpersons to be directly elected by the people.

Mayors and Council Chairpersons to serve for five years, and when election come, to guard the elections expenditure.

The power of the Council should be devolved from the Central Government.  

The Councillors,  Mayors  and Council Chairpersons should have attained Form Four,  combined  with  demonstration  ability  to

serve those positions.

Language testing are not sufficient.  The Councillor must have passed in English and Kiswahili at least with a ‘C’ as  a grade and

above.
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Those occupying local council seats  should have  demonstrated  moral,  ethical  qualification.   Kata  ibe  mundu  undi  uchunga

mung’abu ng’abu dawe.

The people should have a right to call their councillors, when such councillors fail to deliver goods and services.   The electorate

should have a system where,  at  least,  500  persons  append  their  signatures.  Notsia  khu  mayor  nalomalomakho  a  pomisa

mbari,  rueresie  ekura  khulabakholera  sindu  Fulani  ne  nibayola,   they  don’t  do  for  us.   Khwenyekhana  khubalange

bakobole eno, khalafu,  we choose another person to represent us there.

Number eight…

(Interjection) Com. Baraza:  Madam, you want to speak  Kiluyha, you tell me like that,  so that we get an intepretor.   But I

can  see  you  have  provision  in  English,  so  please  go  through,  because  this  is  a  recording,  and  they  may  not  necessarily

understand.  I understand, but they don’t.   So, you want to finish in English or you want to go Kiluyha, I get an intepretor.

Lilian Baraza:  In English.

Com. Baraza: Okay, then do in English.

Lilian Baraza:  Number eight, the remuneration of the councillors be determined by the National Salary Commission.  

The consent  of  the  nominated  councillors  should  be  retained,  but  returned  for  special  interest  groups,  i.e.  women,  disabled,

youth, etc.

Rule of natural justice should govern the conduct of councillors in a multi-party state.

Collusion in councils should be entrenched in the Constitution.

The President or the Minister for Local Government, by Constitution, should not be  allowed to dissolve a council.   Instead,  the

dissolution should be …… (inaudible) by the Commissioner, is that to administer the local councils.  Thank you.

Com. Baraza:  Okay, go and sign there.   Tom Ochoya?

Tom. Ochoya:   My name is Tom Ochoya Magina, and I have my presentations on international relations.

19



Number one.  Conduct of foreign affairs should not be  exclusive responsibility of the Executive.  Instead,  Parliament should be

given power for these roles.

Number two.  Parliament should vet appointment of Ambassadors.   This will ensure fairness to all communities.

Three.  Parliamentary role in the conduct of foreign affairs will be democratic, and that of the Executive, for the minority.

Four.  International treaties and conventions under regional,  and in a ……..  (inaudible) treaty should not have automatic effect

in domestic law.

Any issue at international level, to be tabled in Parliament for debate, e.g. whether to have corporal punishment in school or  not.

  It was adopted  that,  there should be no corporal  punishment, which has resulted in cases  of high indiscipline in schools,  as  it

was tackled later on.

Corporal punishment should be retained in schools for discipline.

A flattery that primary education is free,  yet,  the Government had not allocated funds to schools for development,  and there is

not …….. (inaudible) for the provision of stationeries.

Number five.  Laws and regulations made by regional organizations that Kenya belongs to,  should not have automatic effect in

domestic law.  I would like to end there.

Com. Baraza:  Thank you.  There are people who need to go to school?  The people agree to go to school?

Response:   ………. (inaudible).

Com. Baraza:  Patton Kulundu?  Patrick, you will be followed by Rael Wawire.

Patton Kulundu:   Thank you.  My names are Patton W. Kulundu.  My presentations are on Children’s Rights.

Every child of Kenya should get education.   Because,  it  helps  majority  of  them  to  control  themselves,  and  understand.   But

without it, some children become thieves and robbers.

Number two.  The Government should give us free education, because, some parents can’t afford to pay for their children.
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Number three.   Also,  I  feel  that  the  Government  should  help  us,  and  provide  us  jobs,  because,  after  completing  education,

some pupils or students normally just stay at home doing nothing and they just look like they have never gone to school.    So,  I

urge the Government to help us get jobs.  Thank you.

Com. Baraza:  What class are you in, and in what school?

Tom Ochoya:  I am in Standard Eight at Mukhangu Primary School.

  

Com. Baraza:   Okay, please sign there.   Rael Wawire.

Rael Wawire:   My names are Rael Wawire from Mukhangu Primary School in Standard  Seven.   On my part,  I  want to say

about the teachers’ Basic Rights.

Teachers should not abuse children in sexual immorality.  Because, if they see children are good in class,  they make friends with

them and abuse them sexually.  

Teachers should not enter classrooms while drunk and smoking cigarette.

Children should have school uniform when going to school.  Because, it provides security in them.

On  the  part  of  the  Government,   should  provide  education,  because,  there  are  some  students  who  have  completed  their

education but have no work to do.

Also, the Government should give us a youth representative in the Parliament to present our views.  That is all.

Com. Baraza:   Thank you.  Dickson Aseri?  That is  another  pupil.  Dickson,  and  you  go  back  to  class,  eeh?   Tell  us  your

name, your school and your class.

Dickson Aseri:     My names are  Dickson Aseri from Navakholo Primary School in class eight.  I  like to give a presentation

concerning teachers with pupils.

 

Number one. If you know that you are doing a certain job, for example, a teacher, and your age does not allow you i.e. you are

old, you should leave it for the youth who are still young.  (laughter)

Number two.   The Government should give books to children who are not able to buy theirs.  
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We need to improve the discipline in schools.

This issue of not being caned in school should be banned.   Because most of us pupils,  we don’t have respect  to the  teachers

and other elders.

Absenteeism of teachers without proper reason should not continue.

Subjects  which  have  been  removed  from  the  system,  such  as  Art  &  Craft  should  be  returned,  because,  someone  may  be

talented, but there is somebody to teach him or her.  Thank you.

Com.  Baraza:   Thank  you  Dickson,  you  sign  there.    The  teachers.   I  think  there  are  teachers  here.   There  is  Osebudo

Wawire.

Wawire Wasike:  I am Osebudo Wawire Wasike.  I will …………………. (inaudible).

One,  funding of public institutions:  there should be clear guidelines on how public institutions should be funded at  all levels  to

avoid  confusion  and  over-charging.   That  is,  people  go  to  hospitals  expecting  to  be  treated,  and  because  they  don’t  have

money, they are chased away.   Others dies on the way.

Children  go  to  schools  because  they  say  there  is  free  education,  when  they  reach  there,  they  are  told  to  bring  money,  and

therefore,  they …………. (inaudible).   Therefore,  the Government should come with a serious guideline to  show  that,  at  this

level, this is the much that you are expected to pay.

Number,  two  public  examinations:   the  Kenya  National  Examinations  Council  and  any  other  board  involved  in  setting

examinations,  should  have  its  own  independent  body  or  setting,  supervising,  marking  and  compiling,  without  involving  the

implementers, mostly who are the teachers.

Number  three,  employee’s  welfare:   salaries,  allowances  and  wages  awarded  to  the  employee  should  be  implemented

immediately it has been received and accepted by the employers.

Discipline:  to avoid indiscipline cases, the following should be followed:-

i. When doors  are  being made of any institution, the technicians to be  involved  at  the  grassroot.   Because  they

understand which doors can govern that institution.
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ii.        Arrests  of public employees who commit offences coming from their duties should be  done  after  consultation

from their seniors.  That says, public employees arrested because I had committed an offence,  coming from the

work that I have been doing.  That one should not be guaranteed when the teacher has been consulted.

Part  three,  citizens  who  do  not  respect  and  abide  by  the  laws  governing  any  institution,  should  be  expelled  from  those

institutions.

Lastly,  corporal  punishment  should  be  revived  in  schools  to  save  the  inside  children  who  are  being  bullied  by  the  naughty

children.  

Curriculum:  there should be clear curriculum for all institutions in public and private sector.   And creating of institutions of the

same feathers should be stopped.

Employment…

(Interjection) Com. Baraza:  That is your last one.

Wawire  Wasike:   Yes,  that  one  on  employment.   The  Government  should  employ  all  its  trained  personnel  in  the  republic

………… (inaudible) unemployment body in the country, and interviewing of the trained people should not be there, because, it

causes corruption.  Thank you.

Com. Baraza:  Thank you.  We are  happy that Dr.  Charles Maranga has arrived.   I  understand he got lost and drove all the

way to Bungoma.  But, at least, he has joined us.  So he will be  taking over this session in …………… (inaudible).    I  did the

chairing yesterday, I don’t want now to……..   We have Mr. Shadrack Wawire?  You can translate?

Shadrack Wawire:  ……… (inaudible).

Com. Baraza:  Okay, when we need you, then, I will call you.   I  forgot to announce,  we have a sign language provider.   Do

we  have  Kenyans  here  who  need  sign  language  intepretation?   Our  colleagues  who  don’t  hear.   We  have  an  intepretor.  

Patrick Wafula?

Patrick Wafula:   I am Patrick Wafula representing teachers.

Teachers and parents should be given in the Constitution.  
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The Government to ensure employment for all to give loans to provide some money for those who are not employed.

There should be a working period for any individual, not necessarily upto fifty five years under retirement age.  We can come up

with a …….. (inaudible) period, like say 30 years ………….. (inaudible).

The Government should have a workable  education system, whereby,  teachers  should be consulted when changes need to be

made.   At this time, they just did without conducting them.

The  Government  should  introduce  technical  secondary  schools  and  technical  colleges,  and  maybe,  technical  universities  for

some students who are talented in different areas.

And lastly, ……………………. (inaudible) in our schools should be there, if it is to the interest of the land.

Com. Baraza:  Thank you.  Kitonyo Wahindi?

Kitonyo Wahindi:    Constitutional review should be carried out after  every  ten  years,  not  after  thirty  five  or  not  it  being  a

random at thirty.  And this should involve technicians at  all levels.  Not  where at  certain levels we have …………. (inaudible)

or officials who are lazy.  Therefore it hampers the system.

At the same time, Constitution enlightening should be made to all people.   Through radios,  through TVs,  through  newspapers

and  so  forth.   Majority  of  the  citizens  are  ignorant  about  the  Constitution.    So,  that  one  should  be  a  provision  by  the

Government.

Apart from that,  I  feel an alternative should be found, because  the Constitutional Review process  is expensive to the common

mwananchi, whereby, a few will only benefit.  It is so exhorbitant to maintain that commission and depending on type.

Also, I would like to say, our country being a sovereignty state,  should not be  forced to adopt  international laws that will have

to infringe the domestic laws.  Particularly, basing on the rights and children, also the change that has been made that education

is free, while there is no provision, because  the Government having signed an international law.  So,  it had to put everything in

chaos.  

Another point I would like to emphasize is, when we consider an issue to be a national disaster, it means, funds and efforts have

to be wasted on that.  But we will find that, despite that AIDS  is a national disaster, it is not being taken seriously.

Human life is going away every time, but, literally send on that.
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I would also like to register this, that the Government projects should be analysed properly,  be  set  up and be complete.    They

have a lot of incomplete projects, it may become an expense to the common mwananchi.

So, a commission could be set for any project to succeed.  

Education system and any other sectors should not be politicized.  That is,  take  for example,  higher institutions learning like the

universities, should be chancelled by a competent,  potential,  academic caller,  and it should not be  by the President.   Because,

the President has a lot and he might not be a qualified personnel in that field.  It looks rather oral.

After Kenya having achieved independence,  we feel medical should be free to people;  should  not  be  taxed.   They  have  had

cases where people die because they cannot pay for the health services.  

Then, politically, for us to avoid tribalism after having achieved independence,  Kenya should be a ………..  (inaudible) society.

So that democracy comes up.  We should not limit people to political parties to get Presidential candidates.  Anybody is free to

vie  for  any  seat  at  any  level.   We  can  only  consider  age  and  other  interviews,  but  otherwise,  we  should  render  Kenyan  a

partyless society to avoid… I mean Kenyan to be a partyless society, in order for us to have democracy at hand.

Then maybe to wind up.  Any advancement of an employee should be sponsored  by the Government,  not fellow sponsorship.

This has denied very many Kenyans advancing in  higher opportunities of education.

Com. Baraza:   Is that the last one?  Was that your last point?

Kitonyo Wahindi:  Yaah.

Nancy Baraza:   I have a question.  You did propose that the Constitutional Review should be done after every five years.

Kitonyo Wahindi:  Ten.

Nancy  Baraza:    After  every  ten  years,  and  you  also  suggest  that,  probably  the  way  you  have  undertaken  it………

(inaudible)Isn’t it?

Kitonyo Wahindi:  Yaah.

Nancy  Baraza:    I  want  you  to  propose  to  us  what  methods  that  would  be  cheaper  on   Kenya  and  we  will  do  that
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…………….. (inaudible).

 Kitonyo Wahindi:  Here,  we should involve the Judicial Commission, at  the same time, the law students.   It  would be  a  bit

cheaper.

Nancy Baraza:    What institution?  Because we  are  talking  about  institution  which  we  want  to  put  in  our  new  Constitution

which will deal with various aspects.  If you don’t see an independent institution that can be charged with the review process?

Kitonyo Wahindi:  That is why I am saying the Judiciary part of it can carry out any other normal duty, rather  than when it is a

Commission.  And that is why I am saying, law students can be involved in that as a way of carrying out a research.

Nancy Baraza:   There is a question.

Kitonyo Wahindi:  Okay.

Com. Maranga:    I think, maybe my question is,  how does  one institution  of  Government  continue  to  review  the  very  laws

which, for example in the Judiciary, one of the laws that you are  complaining about,  it is about  the Judiciary.  Do you think the

Judiciary is going to do justice by itself?  Because, this Commission was set  because,  it is non-partisan,  it is neutral and can cut

across.  We have no interest  in the Judiciary, we have no interest  in Parliament,  and so on.   So,  don’t you find that interesting

that if you have an institution, which for example you want to review.  And even if it is the Judicial Commission, it will have to

spend some time.  Isn’t it?  

Kitonyo Wahindi:  Yaah.

Com. Maranga:  So…

Kitonyo Wahindi:  But not exhorbitant, that is what I meant.

Kitonyo Wahindi:  I don’t know what you mean by exhorbitant.   Maybe exhorbitant is because we are now, the way the law

is now, is that we must access Kenyans where they are.   For  example,  you might never a Commission here again, in the entire

lifespan of your life.  This is the first time you have seen a Commission coming very close to the people.   It  is because  the law

was very clear.   You maybe have been required to come to Kakamega District Headquarters,  where you  will  come,  present

your views and go back.  How many people manage to go to Kakamega?  But today here, in Chebuyusi,  there is a mama from

this village who has managed to come here, and who is appearing before a Commission.
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You might also talk about the expense, but we also want to talk about inclusivity.  I mean I think you want to weigh both lines.

Kitonyo Wahindi:  But I know, if it is decentralization, the law says,  it comes the way you put it or  rather  when you  say,  in

future  we  might  not  have  such,  it  get  a  kind  of  threat.   I  hope  it  is  uncertain  that  we  continue  reviewing  the  …………….

(inaudible).  (laughter)

Com. Baraza:   Okay, nobody is threatening another.  I think you go to the Constitution-making of America.   They did it over

200 years ago.   It is not a thing you do every week.  So nobody is threatening another.   If you want a stable society,  then you

have a stable Constitution.  Elijah Mahonga?

Elijah Mahonga:   Dear Commissioners, Ladies and Gentlemen, I submit on the Constitutional…..

(Interjection) Com. Baraza:  Say your names.

Elijah Mahonga:   My names are Elijah Mahonga.   I submit on the Constitution Commission, the following proposals:-

We need a Constitution Commission or  Commission and some offices like Ombudsman, who will be  monitoring the Judiciary;

then the National Salary Commission, to determine the salaries of all workers  in the country.   Because you find, in some areas,

people who have never gone to school are  earning more money, more salaries that those who have been to school,  and have

spent a lot of money.  We need to have an Anti-Corruption Unit, like the KACA to fight against corruption.

We should introduce the office of Ombudsman.  This office will be  an arbitary,  arbitrator  to other  Arms of the Government.   It

will go and there to find out exactly what is going on in the various government offices.

We need the Constitutional Commission that is, the Human Rights Commission which will oversee  that every Kenyan is treated

properly.  Then we should have the Gender Commission, so that we have the gender balance in whatever we do in our country.

  Then we have the Anti-Corruption Commission.  At the moment, there is a lot of corruption in the country,  because  we didn’t

have any commission to fight against that one.  And any commission that was set  up were not Constitutional.   Therefore,  when

they give their findings, they are at ……. (inaudible) after spending a lot of government funds.

Then we need the Land Commission to oversee  what happens.   Because,  right now, in the Ministry of Lands,  there is a lot of

corruption.   So  many people  have acquired unnecessary or  non-official land title  deeds,  and  people  have  grabbed  land  from

other people.   Therefore,  if we have such a Commission, it will make sure that whatever happens in the Ministry of Lands be

streamlined and then even a poor man will have his land safeguarded.
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Others should be the Poverty Eradication Commission, the Food, Health and Education Commission.  Like in the past,  we had

so many education commissions, which gave their findings and eventually nothing was done.    At the moment, we just borrow

from….. when an officer of the Government goes out, he borrows education system which comes to  be imposed on teachers.

Then we should have a commission that will make sure every Kenyan has enough food, so that it will encourage us to store  our

own food, instead of allowing rich men to import food from other countries, then we lose market for our products.

Then Health Commission will make sure that all Kenyans are  catered  for.   If you are  poor,  the Commission will make by-laws

that will enable the poor to be treated free.

Then we need the powers and functions of the Commissions to be stipulated by the Government.   It  will lay down the rules for

every Commission, so that, whatever is passed is followed and supervised properly.  

And  there  should  be  a  Minister  for  Justice  or  Constitutional  Affairs.   The  Minister  shall  be  an  MP  and  a  Member  of  the

Government, and that very Minister will represent the public.

The Attorney General shall be Chief Government Advisor and Prosecutor.   At the moment, the Attorney General does  not do

his work, because, he leans on one side, he does not actually do the right job.  Thank you very much.

Com.  Baraza:  Thank  you  Mr.  Mahonga.    Please  sign  there  and  give  your  memorandum.   Amos  Egesa?   Amos.   To  be

followed by Hosbon Ombira.

Amos Egesa:  Ndakakorwa olusungu ndalaloma loma mulunyala. Esie nangwa Amos Egesa.

Translator:   Anaitwa, alangwa Amos Egesa. He is called Amos Egesa,  sorry.

Amos Egesa: Nzitsa khubola khulondekhana nende obwami khurula khu mundu okhutis skhu undi.

Translator:    He is going to talk about Succession – mambo ya kama ni shamba,  the way the power  comes from a person to

another one.

(Interjection) Com. Maranga:  If you are an intepretor, you say exactly what he has said.   Hajasema maneno ya mashamba.

 Wacha maneno yako.

Translator:  Okay, wacha arudie ile alisema.

Amos Egesa: Njia okhubola okhulondana nende obwami okhutula khundi khutsia khu undi. 
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Translator:    He is going to talk about leadership from a leader to another leader.

Amos Egesa:  Okhwikhala  khwefwe  khwalola  mbu,  omundu  kenya  kemirere  amakhuwa  ko  bwami,  okhutula  khundi

khutsia khu undi, abe ni kasomera omakhuwa ka malako okhulondana nende obwami, nende uchuki..

Translator:    The way we stay in our country,  we feel,  a leader  to get leadership from another one,  should have learnt about

what he is going to do with that kind of leadership.

Amos  Egesa:  Asante,  omundu  niyenya  okhuba  omwami  we  esialo  sino,  kenyekhana  obe  niwakhabakho  omubunge,

emiaka  saba,  ne  emana  miaka  saba  eko,  obe  niwali  MP,  ne  sikenyekhena,  obe  nibakhutola  sa  batsia  khubira  ikura

tawe.

Translator:     If you want to be  a leader,  say a President,  in this country,  you should have been in the Parliament as  an MP,

for seven years or more.  Two, you should have been voted for to go to Parliament.  Not nominated.

Amos  Egesa:   Nowa  sikenyekhana  niwenya  khuba  mwami,  obesa  ngo  utulanga  mukhono,  olikho,  nende  buchuki

khale, bandu bakhwiresia mbu khoro mbu babao yalikho mwami, tawe. 

Translator:     If you want to be  a leader,  say again for  example  a  President,  it  should  not  be  that  your  father  was  either  a

President, then the son should be a President.  That kind of inheritance should be stopped.

Amos Egesa:  Okhola  khuwana  khosi,  nibakhakhakhuba  tsikura  tsia  president  kenyekhana  abe  akhubirwe  sa  tsikura

tsino,  abandu  nibabao,  mu  station  siabakhubire  bakhoyere  bababilire  awo  tsikuru  mane  bamanyke  mbu  president

anyole tsikura Fulani khusgiranga khulondakho khutsia Kakamega. 

Translator:    The votes for the President  should be counted at  the polling station,  instead of carrying boxes to Kakamega or

to the headquarters,  where we  suspect,  by  so  carrying  those  votes,  there  might  be  something  to  be  done  on  the  way.   So,

counting should be done at the polling station.

Amos Egesa:  Bindi  sibienya  biekhole  khana  khwabwaminga,  obwa  president,obwa  Mp,  obwa  councilor  abakhubire

ekura babalire awo.

Translator:    This kind of system should be done where voting, polling stations for Councillors, MPs and the President.

Amos Egesa:  Oyo uba nabirire kama president, kenyekhana bwamweresie  inyanga  thelathini  abe  nikengira  mu office

olwa batangasiria lube luchini..

Translator:   Immediately we finish voting, we feel, after counting and every process has been done, one has to ressume his or

her office, within 30 days.

Amos  Egesa:  Kenyekhana  nali  president  nikakhabita,  omundu  omukhongo  khokho  omanyire  amalako,  wa
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balanganga  mulusungu  mbu  chief  justice,  abe  nende  otsia  khu  president  khubola  ati,  niyie  president  we  sialo  sino,

inakakha muchubia. .

        

Translator:   Swearing should be done by the Chief Justice.

Amos Egesa:  Nne nibala sa khumutsubia, abe nayola ebindu nbienyekhana mu office, khu niye okhwanza ikasi.

Translator:  After swearing in, he should immediately take  over the office and sign the necessary equipment to make him do

his work immediately.

Amos Egesa:  Khu president  mwene  oyo natsia  mu office,  kenyekhana  ikasi  iria,  abe  naikhola  mungira  mundai,  abe

naikhola mungira yo subira, abe naikhola mungira iyesibera khuchia alalindanga bandu bandi inyuma.

Translator:   And we hope, that particular person, if it is a President,  he will adhere  to the oath he has taken before the Chief

Justice.

Amos  Egesa:  Ne  naikhola  atio,  ataikhola  nende  esikhalakiro  mbu  Fulani,  ne  ekholo  Fulani,  nawe  abandu  Fulani,

okhutula mu area Fulani sabakho mundu owekha buleka lulala dawe.

Translator:   If he is a President, then he should take himself as a national father, not biased, or not tribal. Thank you.

Amos Egesa: Omuruki mwene oyo, norengera,  ekasi  inyinji,  sichienekhana  abekho,  ekasi  chino  akobole  khomo,  ngoli

onyala okhola ekasi, mbu okholere otie, hapana mbu khumulekhere sa yanyine, abe nende engulisienge tawe..

Translator:   That means, he is the top most, so he should work also as  a supervisor.   He should supervise other areas  of the

work, whether it is being done according the law.

Amos Egesa:  Bamulekhera  ekasi  chiosi  chiosi,  kekesia  mbu,  president  buli  sindu,  sinabitirenge  muniye  ne  bulisindu

mbu  njeka  wina  akhole,  alikhunyola  mbu  ko,  munyumba  ndala  ili  nde  mu  office  ndala  yonyene  ne  efew

khwamukhubira ikura khwesi.. 

Translator:   If the powers will be vested in one person, say if it is the President, then obviously, his office will be full of people

he knows, the people that he can favour himself to call near him.  Thank you.

Amos Egesa: Ne ndamusima indayi nikaba mbu, amalako  akachia  mu sitabo,  yesi  akalonde,  erirondakho,  ilimalilikha

mu, amalako katsia khu judge, yesi akalondere tawe, bamusitake, mana khutsie khu mundu oulanda amalako.

Translator:   Anybody going to hold an office, who does  not work according to the law, we are  going to make now, should

be removed and replaced.  Be it even a President.
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Amos Egesa:  Ne amalako  kene  ako,  shikari  mbu  khano  nga  khulumbere,  na  nga  ekhubire  ekura  nga  khwakhubira

president,  si  kali  mbu  bulisindu  akholenge  sa  yenyene,  tawe,  nuli  nende  abana,  abana  bakhusime,  wesi  obasime,  ne

limalirikha,  likhuwa  lia  okhukenda  kenda  hivi,  onyola  khudolera  president,  notula  anowatsia  Nairobi,  otsie  mbu

mumukutano,  omukhasi  aliyo,  otsia  Busia,  omukhasi  aliyo,  otsia  Nyanza,  omukhasi  aliyo,  khubera  newe  president,

presdent abe nende mukhasi mulala. .

Translator:    If  you  are  chosen  to  an  office  like  that  of  President  or  any  other  offices,  public  offices,  you  should  have  be

properly married.  If you go to visit people in Busia, stay in that area, you should not have a lover there,  you go to Nairobi  you

have another lover,  possibly go to America,  you have another lover there.   So  you are  be-lowering your dignity as  far as  that

office is concerned.  So we feel, he should be properly married, and if possible, one wife.

Amos Egesa:  Obwami bwene  obo,  kenyekhana  omanye  wamwene  okhusoma  nende  okhwandika,  hapa  mbu  wandika

mundu, mbu mundu ni mwami, omundu akhwandikirenge busa tawe.. 

Translator:    Anybody holding any public office should be  literate.   He  should  write,  can  speak  English,  Kiswahili  and  any

other language.  Rather than employing somebody to do the simple work you could do,  and that man will waste  public funds I

hope.

 

Amos Egesa:  Elimalirikha,  noli  mwami  sikenyekhana  obe  mumesi,  obe  chief,  kata  oli  omwami  ni  winyala  mungubo

tawe. Obumesi khumwami sibwenyekhana tawe.

Translator:   While holding a public office or any other office, you should guard yourself against drunkedness.

 

Amos Egesa:  Asante.

Translator:   Thank you.

Com. Baraza:  Ko, khureba  andi,  omundu  otamba  mukhasi,  okhuli  nende  mukhasi  munyu  ta,  lazima  nakende  kende

ario paka abe nende bakhasi, nomba anyala wakenda sa nachia  nakona  sa  nakalukha.   Saliwo unyala  welinda  bulayi

yacha sa Busia wakhola  mirimo kwa  serikali  wakalukha  Nairobi  ta.  Wache  Bungoma,  khale  khubukulakho  mukhana

mu bukusu, wache Nairoibi, je, si aliwo wekhala ario ta mpaka abukule bakhasi? 

Translation: Let me ask you, a person who doesn’t have  a  wife,  if  that  person  visits  several  towns,  must  that  person  have

women in each and every town?

Amos  Egesa:  Asante,  nili  muchuki,  ne  oli  mwami,  no  uma  mukhasi,  sinyala  khumaya  khutuka  bandu  ba  bakhasi,

esikira simanyire kali munyumba mwa bakhasi tawe. Ne omukhasi nali president, nabula omusatsa, ne  sikatekha  tawe,
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anyale  khumanya  mbu,  siamanyire  etabu  ili  mungo  mwa  bakhasi  ne  khuba  inyumba  ya bastsa  tawe.  Ko,  kenyekhana

nulimchuki, obe niwatekhe, nomba obe noli nende mukhasi. Khwenya okhusanga nende bandu bali nende bakhasi.

Translation: Thank you, if you are a leader, and you don’t have a wife, you can’t be able to lead women. And if a woman is a

president and she doesn’t have a husband,  she can’t  know  the  problems  pertaining  husbands  and  wives  in  their  homes.  We

want to ruled by married people.

Com. Baraza: Okay, All right. Thank you.  Hosbon Ambira?  Hosbon.  Five minutes.  We are running out of time.

Hosbon Ombira:  Majina yangu ni Hosbon Ombira.    Nitasoma political parties.

The political parties…..

(Interjection)  Com. Baraza:   Don’t read word for word.    Just  give us,  we know those things.   There are  experts  here as

you see us.  Give us what you propose.

Hosbon  Ombira:   Okay.   The  political  parties  should  play  roles,  other  than  political  mobilization.   They  should  plan

economically  and  monitor  the  initiated  projects.   They  should  participate  in  environmental  protection.   They  constitute  a

back-bone of democracy.  Selection of candidates, work on political education, co-ordinate between Government and people.

Two, the Constitution should not regulate the formation of political parties as an aspect of human rights.   

They should not be  registered under the Society’s Act.   Political parties  should establish a code  of conduct  for  the  parties  to

adhere to, and it should be independent and impartial.

The number of political parties should be three, good and strong parties nationally.  

Political parties should be financed from the Treasury, a membership registration and contribution.

Political parties should be financed from the public funds.   Political parties should adhere to a code of conduct,  and they should

be submitting their income and expenditure on a regular basis, e.g. after six months, and party manifesto.

Seven,   the  party  with  majority  support  to  form  the  Government  and  other  parties  to  be  in  the  Opposition  as  alternative

government.

Democratic principles to be enhanced within the parties.  Thank you.
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Com. Baraza:  There is a question for you.

Com.  Maranga:    Bwana  Hosbon,  wewe  unasema  ati  vyama  vya  ki-siasa  wapatiwe  pesa.   Wananchi  wachange  pesa

wawapatie.  Si unaona kama watu wakuwa kama sasa iko political parties na branches kila mahali ya Kenya,  kwa mfano hapa

sasa.  Sio hao wazee na akina mama watakataa kwenda shambani, wawe wanangojea pesa ya party?

Hosbon Ombira:  Hapana.  Unajua hizo parties, huwa tunapata pesa kutoka…

Com. Maranga:   Itakuwa kama kazi.  Kwa hivyo iwe kama kazi?  Watu wanaandikwa?

Hosbon Ombira:   Hapana,

Com. Maranga:   Si ndio unasema.

Hosbon Ombira:   Sio hivyo.

Please sign there.   Peter Erima?

Peter  Erima:     Commissioners,  Ladies  and  Gentlemen,  I  am  Erima  Peter.   I  am  going  to  present  the  issue  about

decision-making.

All family members should involved in decision-making.  That is to say, if we can allow some specific people to make decisions,

and we leave others  away,  then, we shall be  leaving some  points  outside.   Such  as,  in  the  village  level,  we  are  supposed  to

include “mukuru” or village elders, in clans, we should have chairman of that clan, and in sub-location level, we are  supposed to

include assistant chiefs, location, chiefs upto the State level.   Thank you.

Com. Baraza:  Thank you.  Please sign there.  Ndombi Edward?

Edward  Ndombi:    Our  esteemed  Commissioners,  Ladies  and  Gentlemen,  my presentation  is  on  the  Executive  powers  in

Kenya.

Com. Baraza:  Say your name for record purposes.

Edward  Ndombi:    Edward  Ndombi  Martin.   I  feel,  the  Constitution  should  come  up  with  specific  qualifications,  all  those
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people who are aspiring to become Presidents of Kenya.  Because the way things are right now, it is just okay.

For example, the Constitution should specifically come up with this suggestion.  That whoever once becomes President  of this

country, should be young, learned, and be a good …….. (inaudible) and corruption free.

Number two, however good one maybe, one has got only to be  in the office for two terms only, each consisting of five years,

and he leaves, if we want proper democracy to prevail.  

Now, when it comes to functions of the President:   it should be specifically outlined.  He should not be  left alone to run ……

(inaudible) Chancellor,  Vice-Chancellor  of the universities, creating and abolishing public offices,  choosing the Vice President,

and  you  know,  this  person  has  been  joking,  will  not  work  properly,  because  he  will  work  under  psychological  …………

(inaudible).  At any time, he can be fired out.  

So,  I  am  of  the  opinion  that,  the  Vice  President  should  also  be  elected  by  the  people,  in  order  to  do  a  way  with  this

psychological ………… (inaudible).

Number three, the removal of powers:   I  think when you are  a President,  you should delegate duties to your juniors.   So,  the

powers of choosing as a …….. (inaudible), the powers  of calling the constituting commission should not be  allowed.  Because

some of these commissions, just end up pre-maturely like that, without coming up with anything.

Number four, the President should be removed from office if there is an …… (inaudible) of the economy, if there is insecurity in

the country, if there is poor stability of the education, because  we cannot afford to have a …………………… (inaudible) just

because of a poor education system.  

I have also said something about the Electoral Commission.   Now, these Commissioners, in fact they are doing more harm than

good to the common mwananchi, because  they are  so many.   Why  should  we  have  a  fleet  of  commissioners?   I  think,  they

should be trimmed from 22 to 10.   And  probably,  the  secretariat  and  the  support  staff  should  be  increased  in  the  Electoral

Commission.

Number five, the Electoral Commission should be independent,  and should be also,  Constitutional.   This idea of   hand-taking

people, I understand that there are some of them who will be retiring in October, and their fate is not known as to whether they

will be re-elected or not.  So, should be trimmed to 10.   It should be Constitutional.

Now,  these fellows here,  the Commissioners,  should be competent.   Should have a good  ……… (inaudible),  should have  a

good track-record.   Because,  you  find  somebody  failing  an  institution  this  way,  and  he  is  picked  on  as  the  Commissioner.  
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Which duties is he going to serve there?  Already he has failed this way.   So,  these fellows should have competence,  security,

ability and good track-record.

Now,  when it comes to Provincial Administration:   well, we cannot do away with them,  because  they  are  just  as  old  as  the

mankind himself.  But, they should operate on elective basis.   We should elect  them, because  if ………… (inaudible) to leave

them.  And they must a good system, they must behave.  But most of them, the way they behave, leaves a lot to be  desire.   So,

I suggest, that we should have a PC, a DC, and the chiefs.  And to some extent,  a “chikuru’ – the village elder,  because  this is

the man who knows what goes on in a particular area.  Thank you very much.

Com. Baraza:   Thank you.  

Com. Maranga:   Edward Martin Ndombi,  I want  to  ask  a  simple  question.    How  young  should  the  President  be?   How

young is young?  Because even 18 years…. So I wanted you to give us the lower limit of a President and the upper limit.  If you

are saying young, I want to see how that young goes.  Is it a young turk? Or at what level?  Something like that.

Edward Ndombi:  Thank you very much for reminding me.  I think 40 years can do. 

Com. Maranga:  Maximum?

Edward Ndombi:  Maximum, that is 60.

Com. Maranga:  40 – 60?

Edward Ndombi:  Eeh, 40 – 60.

Com. Baraza:  And how learned is very learned -- the President?   How is learned is very learned for the President?

Edward Ndombi:  For the President?

Com. Baraza:  Yes.

Edward Ndombi:  Somebody I think who has been to the inside of a university.  (laughter) 

Com. Baraza:   Okay, thank you.  Register there.   Hampton Musungu?  Hampton Musumba?  Five minutes.
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Hampton Musungu:  Commissioners, Ladies and Gentlemen, on behalf of Breast-feeding East Bunyala,

Com. Maranga:  Your name?

Hampton Musungu:  My name is Hampton Musungu.  Our proposals  as  a group,  is on the management and use  of  natural

resources.

The Executive should not retain powers of  fighting revenue.  

Management and distribution of finance under management of human resources, the Parliament should do it.

Parliament should not retain powers to authorize raising and appropriation of public funds, finances with the Auditor-General.

Methods of fighting public funds finances:

a) Land but …….. (inaudible) for over 100 acres, because there are some who own over 100,000  acres,  and are  not

productive.

b) Establishing profit-making activities by Government.  Reduce Ministries, because when we have so many Ministries,

we spend a lot and the revenue of the Government comes down.

And to add on that, we should stop importing sugar,  whereby,  our factories have enough sugar in our country.   So

that when we have a lot of importation of sugar, we find that the factories retrench very many employees.

c) APs, that is Administration Police to be removed and their work compiled with that of police.

d) Reducing MPs wages and salaries, because here, in fact, to say the truth, our MPs are  earning a lot of money, and

in fact soon over radio, that they are planning to raise their salaries.

Number four, to ensure equitable distribution of national resources.   The Government must consider:-

a) Population  

b) regards to education standards, some places have more schools than others.
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c) Consider the disabled members of the society.

d) Strategy for rural development to be enforced.

Number five, the communities where resources are found, should benefit more.  The Government should only get a small fee.

Number six, Controller  & Auditor-General  should have power  to  prosecute  and  be  independent,  …….  (inaudible)  from  the

Executive.

Seven,  Controller  &  Auditor-General  to  be  appointed  by  registered  independent  accounts  body  taken  to  Parliament  for

participation and vetting before President announces.

Eight, other methods that Parliament can use to control management and use of public finances.  Example: 

a) PAC  –  that  is  Public  Accounts  Commission.   Ministerial  Committee  to  be  formed  and  should  report  to  the

Controller & Auditor General.

b) An independent Anti-Corruption Unit to be  formed so as  to co-ordinate  common citizens that is  KACA  (Kenya

Anti-Corruption Authority).

Number nine, 

Com. Baraza:  Your last one.  Are you winding up?

Hampton Musungu:   We can attract competent Kenyans to work by:-

a) Better remuneration and salaries, merit to determine.  There should be no discrimination.  

b) Then,  a  code  of  ethics  should  be  set  up  under  Public  Service  Commission  to  be  totally  independent  of  the

Executive.  The PSC members should be vetted by Parliament.  Retired civil servants should not be members of the

PSC.

c) Parliament should appoint members of the PSC.

Twelve, there should a code of ethics for holders of public offices.
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Lastly, public officers should declare their wealth.  I beg to move.

Com. Baraza:   Thank you.  Benjamin Stukani?  Benjamin.

Benjamin Stukani:    Commissioners wetu na wananchi wa Kenya,  naongea  juu  ya  haki  ya  wale  ambao  haki  zao  zinatiswa

sana.  Na ninaongea juu ya wazimu.  Kama iko mtu yeyote hapa,  tena mwenye amesahauliwa kabisa,  ni wazimu.   Yule jamaa

unaona pale pale kwa barabara, hana cha kula, hana nguo, lakini kwa kweli,  ana haki yake.   Mimi tayari nishakuwa mgonjwa,

nimekaa katika vyiu tofauti, na maneno nimeona uko, ni heri hata uwe kwa jela, kuliko kuwa huku.  

Example tu,  wewe enda Kakamega Ward 9,  jamaa analala kwa mkeka.   Na  mwingine ni mchafu kabisa.   Chakula inayokuja

huku,  ni  mbiji,  haistahili.   Dawa  anapewa  ni  ile  ya  kulevya.   Unadungwa  shindano  mpaka  unakuwa  Pumwani,  hakuna  kitu

chochote munaweza fanya.  Wakati ukishamaliza hiyo, ndugu yangu, hakuna chochote munaweza fanya.  

Na  sasa  katika  Katiba  inayokuja,  tuwe  na  Katiba  ambayo  mutatea  haki  za  wazimu.   Hana  shamba  lake  nyumbani.   Hana

shamba lake nyumbani, ni mtu  ambaye  amesoma,  lakini  hakuna  mtu  ambaye  anataka  kusikiza  yeye.   Akikuja  kwako  wewe

utafunga huyo ofisa mkubwa, wewe  ndio  unafunga  mlango,  hangalau  tu  kuchukua  tu  ugali  kidogo,  uweke  kwa  sahani  halafu

umletee, huna wakati huo.

Katiba ambayo inakuja, tuwe na sheria ambayo italinda hawa.  Ma-kanisa ina uwezo, hospitali ina uwezo, raia wana uwezo wa

kujenga manyumba ya kulinda hawa watu.   Najua wazimu wa kesho ni wewe.   Kwa  maana,  huu  ugonjwa  unakuja  kwa  njia

tofauti.  Nafikiri mumenichukulia hapo.

Halafu wengi ………… (inaudible) nini inaleta wazimu.  Sasa  hizi hapa Bunyala, urogi (witchcraft).   Ikiwa Wanyala wamekaa

hapa kwa hii Katiba ya leo,  na hawataki kusema kitu kinaharibu hao ni uchawi, ndugu  yangu  mimi ni  Mkristo,  tena  ni  Badri,

nawambia  Wanyala  uchawi  utawamaliza.    Wanaogopa  hawa  wazee  unawaona  hawa.   Kuna  jamaa  uko  nje  ni  matajiri

wanatembea  na  maghari  makubwa  makubwa,  kwa  nini.   Waziri  wamekalia  sisi.   Hatuna  mahali  pa  kujitetea.   Hakuna  mtu

atawezakusikia.  

Labda  leo,  Katiba  ya  Kenya,  itatusikiza.   Ni  hayo  tu  ninaomba,  mali  yote  sisi  wazimu,  Serikali  iakikishe  hiyo  mali  yetu  iko

mikononi mwao, either watuambie mali yetu tupeane kwa kanisa,  tutaenda kwa nyumba fulani, hili, baada  ya hapo sisi tuende

tukae hapo, halafu tulindwe vizuri.  Anayeongea ni Benjami ….. (inaudible) Stukani, asante.

Com. Baraza:  Iko swali.
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Benjamin Stukani:  Uliza niko tayari.

Com. Maranga:   Umesema uchawi umezidi pande hii ya Bunyala.  Is it Banyala?  

Benjamin Stukani:  Wanyala.

Com. Maranga:   Wanyala.  Sasa  wewe ungetaka Katiba isaidie vipi hili kumaliza hiyo uchawi kutoka upande wa Wanyala?

Nipe pendekezo.

Benjamin  Stukani:   Kwanza  kabisa,  zile  certificates  ambazo  zinapeanwa  na  Ministry  of  Social  &  Culture  kwa  waganga,

wawanyanganye, kwa sababu, Serikali imewapea licence ya kuua.  (laughter)

Hata wakati  ule …………………………… (inaudible) alijaribu kupigana na hao Wanyala,  hujui ………..  (inaudible)  tayari

amekufa.   Tutapata  wapi  mwingine  mwenye  atasimama  imara  na  tumalize  uchawi,  watoto  wetu  waende  kwa  shule?  

Nimepoteza marafiki wengi wenye walikuwa university, colleges,  kwa ajili ya uchawi.  Na  siwezi kushtaki mtu.  Nikikutaka na

panga utanishtaki.

Com. Maranga:   Lakini Bwana Stukani,  iko tofauti kati  ya wale ambao wanaendesha  kazi  ya  miti  shamba,  na  wale  ambao

unasema ni wachawi?

Benjamin Stukani:  Hakuna tofauti hawa watu wamechanganywa.  Huyo ndiye anatibu ugonjwa huo huo, tena huyu mtu ndiye

ana mechanism ya kuleta huo ugonjwa.  Wamenunua kitu inaitwa “majini” kutoka Pemba,  kutoka Uganda,  kutoka wapi?  Sasa

huyo ni mtu wa mashetani anasumbua sisi.

Com. Maranga:  Okay, asante.  

Benjamin Stukani:  Ni mpaka lini sisi tutaishi kwa uoga?

Com. Baraza:  Na hii “majini”, Benjamin?  Hii “majini” inafana namna gani?

Benjamin Stukani:   “Majini”, inaweza  hata  kuwa  mfupa  ama  sehemu  ya  mwili  wa  mwanadamu,  ama  mnyama,…..(end  of

side A)   

Com. Maranga:  Anajua aje hii ni mfupa?
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Benjamin Stukani:  Mimi nimefanya research,

Com. Baraza:  Unajua aje hii mifupa ni….

Benjamin  Stukani:   Nimetembelea  waganga  tofauti  tofauti.    Kwa  maana  mimi  ni  mtu  nimesoma,  nimetembelea  waganga

tofauti tofauti, nimeona hayo. 

Com. Maranga:  Haya tupatie hiyo research paper yako.

Com. Baraza:  Utatupatia?

Benjamin Stukani:  …… (inaudible).

Com. Baraza:  Research paper.   These are your submissions you leave for us here, but we can’t….

Benjamin  Stukani:   Mheshimiwa,  hiyo  ni  kitabu  imeandikwa,  it  is  entitled,  “the  power  behind  witch-craft”.   It  is  being

published by the ……. (inaudible) Publisher.

Com. Maranga:  In Nairobi?

Com. Baraza:  Alright.  (laughter)  Joel Kisembe?  Joel Kisembe?  Joel?  Are you Kisembe?  

Joel Kisembe:  Yaah.  Asante, kwa majina ni Joel Kisembe.  Nitazungumza juu ya misaada ile inaingia hapa Kenya.

Kuna  nchi  zingine  zinatuletea  misaada  hapa  Kenya,  pesa  zinaingia  chungu  nzima,  na  matumishi  ni  mbaya.   Kwa  sababu,

nikipeana mfano number one,  Kenya na  Finland.   Finland  imeleta  msaada  wa  maji,  sisi  tumepata,  na  ilitumia  njia  nzuri,  kwa

sababu,  kabla  hawajaleta  hiyo  maji,  walileta  elimu  –  to  create  awareness.   Kutoka  chini,  hata  kina  mama  kutoka  vijijini

wakajua,  mpaka ndio wakaanza kuweka hivi jinsi mitambo, hau kuweka hizi ……. (inaudible).   Hili  ndio  wananchi  wakajua,

umuhimu wa maji.

Na kwa sababu ya hiyo, kuna pesa hata saa zingine zinakuja, kama leo.  Siwezi nikaenda mbali.

Constitution Review, njia yao,  creation of awareness  ilikuwa si  nzuri,  kwa  sababu,  walichagua  wale  watu,  hao  kueneza  injili.

Kwa nini tuna Constitution Review?  Hata tuna wazee nyumbani, wengine walikuwa wanauliza, hii mambo ya Katiba, munaenda

kuzungumza, itatusaidia nini, hau inahusu nini?  

40



Ingetufaa, msaada ikija, ianzie chini, if possible, on village levels, kueneza,  hata yule mama hajui kusoma, watumie ile language,

hau lugha ya kumwelimisha, ajue ya kwamba, tukitafuta hii maneno ya Katiba,  Katiba itatusaidia mzee, …………. (inaudible),

na hizo fedha,  ndio misaada ikija,  (sorry,  you have cut me short).   Hii  pesa  ikija,  Kenya  ijue  ya  kwamba,  pesa  zikitoka  juu,

wasilahumu Serikali, but management kutoka kati ya Serikali,  na wenye kutumia hiyo pesa.   Itumiwe vizuri, wasiwe wakubwa,

wakiwekwa mifukoni yao, na wadogo wanahumia.  Kwa hayo machache, nasema ni asante.

Com. Baraza:   Rebeka Ndombo.

Rebeka  Ndombo:   Rebeka  Ndombo,  niko  darasa  la  saba.   Na  ningependa  kuongea  kuhusu  mahitaji  ya  watoto  -  ……..

(inaudible)

Tungependa  viboko  virudishwe  kwa  sababu  wanafunzi  wengine  wamekuwa  watukutu,  wanaweza  kuchoma  shule,  halafu

wengine  wanapiga  waalimu.   Sasa  viboko  virudishwe,  lakini  waalimu  wasiwachape  sana  watoto.   Kwa  sababu,  wengine

wanaweza kuwachapa hata wakawapambua ngozi zao.   Sasa  viboko vikirudishwa, mwalimu apige mtoto,  viboko kama viwili

ama vitatu.

Na pia tungependa Serikali itusaidie na vitabu vya kusoma.  

Halafu masomo ya bure tuweze kupewa kutoka shule za msingi hadi vyiu vikuu.

Halafu  pia  ningependa  kusema  kwamba,  waalimu  ambao  wanawanyanyaza  wanafunzi  wasichana,  halafu  saa  zingine  hata

wanaweza kuwatunga mimba, waalimu kama hao waweze kufutwa kazi haraka iwezekanavyo.

Halafu pia ningependa kusema kwamba, wazazi ambao wanawapenda watoto wao sana,  wanawafanya hao watoto  wanakuwa

wajinga, kama kila siku wanapewa shillingi, mtoto akiwa darasani,  anasema break  itafika saa  ngapi niende ninunue andazi nile?

Hiyo inaweza kufanya mtoto asisome.

Halafu wazazi ambao ni wakali sana kwa watoto.  Wanawafanya watoto wanakuwa na upekwe mwingi halafu hawasomi.  

Halafu  pia  tungependa  ma-hospitali  ama  sahanati  ziweze  kujengwa  karibu  na  shule.   Kwa  sababu  kuna  watoto  wengine

wanamatatizo kama kusilahi karibu kila saa, ama kila siku.  Hili waweze kuhudumiwa.   

Halafu  pia  waalimu,  tungependa  tuongezewe  waalimu,  kwa  sababu,  ukipata  kuna  waalimu  karibu  tisa  na  watoto  ni  mia  sita

katika shule, halafu waalimu hawatoshi.  Ni hayo tu, asante.

41



Com. Baraza:  Gilbert Lusembi?  Gilbert Lusembi.

Gilbert Lusembi:   Commissioners, Ladies and Gentlemen, good afternoon?

Response:   ……. (inaudible)

Gilbert Lusembi:   I am Lusembi, I am submitting my proposals on participatory government.

One  of  my  proposals  is,  Non-Governmental  Organisations  and  other  …….  (inaudible)  groups  should  not  have  a  role  in

governance.  Because, they will interfere with roles – there will be  role conflict in governance.   So,  they should not be  given an

opportunity  to  have  any  role  in  governance.   But  instead,  Non-Governmental  Organizations  should  only  provide  technical

advise, and they must fulfill the objective as to why they came to seek permission to practise  whatever they might have come to

do in our State.  

In addition to that,  only localized, organized groups within the State, it is my plea that, within the Constitution, they must also be

given some roles to play in governance.

Secondly, the Constitution should address protection and liberty relating to civil society organizations.

Thirdly, the State  should regulate conduct  of  civil society organizations  including  media  for  harmony,  peace,  unity.    And  as

well, to be regarded as civil society.

Fourthly, the Constitution should also institutionalize the role of civil society organizations, that is by way of starving the rules and

regulations.

We must also have some mechanism to ensure that there is maximum participation in governance by the women, through, (these

are some of the suggestions that the mechanism that should be put in place):-

• Women should be represented at district level so that either they are nominated, elected from the grassroot.

• Then persons with disabilities:  you will realize that disability is not inability.  Therefore,  they must be  provided with an

environment  whereby,  they  must  be  productive  within  our  society.   Therefore,  they  should  be  represented  at  a

provincial level, and if possible, the Constitution should provide the bridge at  which they are  supposed to be  assisted in

order to be mobile.
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• Then the youth:  the youth having formed the large part  of the population of our society,  they  must  be  represented  at

provincial level.

• The  elderly:   they  must  be  represented  also,  so  that,  we  must  get  their  wisdom,  their  opinion,  as  far  as  we  are

concerned.

• Then other groups should be identified.  I think we must identify the squatters,  the street  children.  With squatters,  they

must be given land.  

• Street children.  Having well informed that there is freedom of worship,  and those people  who seek licence within the

Government, they normally collect what we call ‘sadaka’, they must cater  for,  they must also be told to pay taxes,  so

that the State can regulate, the State can also take care of the street children.

Then as well, to cater for the source of these street  children, the State  should regulate the number of children a person

should have.  Meaning that, a law should be enacted on when to have a child.  I beg to say thank you.

Com. Baraza:  Thank you. ……….. (inaudible).

Gilbert Lusembe:   Street  children:  the State  should regulate the number of children a person should have.   Meaning that,  a

law should be enacted on when to have a child. (laughter)

 Com. Baraza:  ……….. (inaudible).

  Gilbert Lusembe:    When we were looking at this, we were not considering any country.  We were looking at the welfare of

the street children.  And then, we were looking at the source.  How do we control that?   The State  having the capacity and the

expertise  of  which  can  advise  them  so  well,  on  how  to  go  about  this  law.   So  the  Constitution  should  provide  at  least,  a

provision for that law at which the number of children to be born has to be given.

Com. Baraza:   Ronald Shiholi?

Ronald Shiholi:    My names are Ronald Shiholi, and here are my presentations:-

My first point is on family planning:  I think that our Constitution should address family planning, and if possible, I propose a limit

of four children per couple.  Or if we give somebody polygamous, then it should be each and every woman, four children.
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Political parties:   Expanding of political parties should be allowed for only those parties  who have representation in Parliament.

The  State  should  also  defend  on  the  number  of  representations  in  a  political  party.   The  rest  should  wait  for  their  …..

(inaudible), when they will have representation in Parliament.

Salaries for public servants:  I am not talking companies, but about public servants.  The remuneration should be unified so that,

we  do  not  have  a  situation  where  the  worker  with  a  certificate  earns  more  than  a  worker  in  another   Ministry,  say  with  a

diploma, given that all were employed in the same year.  So, we have a lot of ……….. (inaudible).

Title Deeds:   If possible, this one should be handled by administration and be done up to the divisional level.  Because now the

Ministry of Lands is very much biased.

Looting of customers’ savings in banks:  a customer should be allowed to apply for a temporary closure of his account.   He can

continue to service it when ready from where he stopped.

National development:  the Ministry of Planning should be empowered to have a national plan, on things like roads,  industries,

and all the other social amenities, to avoid political associated development, which jeopardize wananchi’s tax money.

The seventh point is on the environment – environmental protection:   the Constitution to impose the minimum number of trees to

be contained in a one-acre  of land, on those agricultural land.  Because,  people  are  cutting trees  in ……… (inaudible),  and if

we don’t impose a Constitution, then this will lead into a disaster.

I am also proposing that the village elders whom I am calling, “mukuru”, these ones should be paid a wage – say Kshs.1,000/-

per month.  And these “vikurus” must be of class eight and above in education.

Presidential performance should be begged on economical performance.  That is, ……. (inaudible).  Thank you.

Com. Baraza:   Julius Anyingo.

 

Julius W. Anyingo:  Majina yangu ni Julius W. Anyingo.   Nazungumza juu ya Serikali za mtaa.  

Mayor na wenye viti wa ma-baraza, wachaguliwe moja kwa moja na wananchi.   

Namba mbili,  vipindi vya miaka miwili kwa mayor na wenye viti  wa  ma-baraza,  havitoshi.   Inahitaji  tukaweze  kuwaongezea

muda wa miaka mitatu.
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Namba tatu,  kuwe na elimu ya nchini zaidi kwa madiwani.  Hasa sana,  mimi naonelea ya kwamba,  huyu diwani  akiwa  katika

kiwango cha ‘C plain’, kidato cha nne kitamfaa.

Mtihani pamoja na lugha inayotumiwa kwa  wagombeaji  wenye  viti,  haitoshi.   Kwa  maana  ya  kwamba,  zaidi  ya  wengi  wao,

wana…… (inaudible).  Hata kama wanaokuwa pamoja,na katika ushirika, hawa wanaogombea kwenye vitu hiyo.

Pamoja  na  hayo,  tunakuta  kuona  ya  kwamba,  wengine  wao  wanatumia  lugha  ya  kudanganya  wananchi,  ya  kwamba,

tutawatengenezea,  hasa kama,  barabara,  maji, pamoja  na  vingineo  vyote.  Akishapitisha  kwenda  katika  kwenye  cheo  chake,

unakuta ya kwamba, muda unakwisha hata kabla hajatengeneza chochote.

Cha tano,  naona ya kwamba,  wananchi wawe na haki ya kumrejesha nyumbani diwani wao,  kwa kupiga kura isiyo na  imani,

kutokana na yale maelekeo, aliyeelekeza na hayakutimizwa.  Ni hayo tu, asanteni.

Com. Baraza:   Melisa Mulinga.

Melisa Mulinga:    Kwa majina ni Melisa Mulinga.  Haya ni maoni yangu:-

Ningetaka kupendekeza ya kwamba waalimu wachukuliwe kuwa wafanyi kazi wa maana sana, kwa sababu, kila mtu, hata yule

President, ama yule professor upitia mikononi mwa mwalimu.  Kwa hivyo, aangaliwe kwa utaratibu sana.

Maoni yangu ya pili ni kwamba,  Katiba ingeruhusu, ama itolewe amri ya  kwamba,  kama  kuna  mtu  ambaye  ni  jirani  yako  na

anapanda  miti  kwa  ile  fence,  hii  miti  unapata  kwamba  inazuia  hao  majirani  wawili  hawawezi  kutumia  hiyo  shamba  vizuri.

Shamba  iko  lakini  fence,  wameweka  miti,  tuseme  hii  blue-gum.   Inazuia  huyu  mtu  mwingine  hawezi  kutumia  shamba  yake.

Tuwe na amri ambayo itasaidia mahali kama hapo.

Jambo la tatu ni kwamba, wanawake wawe na jambo katika kila mahali.  Yaani,  wanaweke wawe wanaweza kujangia katika

kila  sehemu.   Kuna  wakati  ambapo  mwanamke  anaweza  poteza  mmewe,  unapata  ya  kwamba,  mali  ambayo  walikuwa

wamepata  pamoja,  inajukuliwa  na  nduguze  yule  mme  wake.    Wanawake  wapewe  haki  zao  kuwa  maridhi  wa  mali.   Kwa

sababu, wakati mwingine wameshirikiana kupata hiyo mali pamoja.  Halafu, hii itasaidia hata wasichana waendelee na masomo

yao.  Lakini ikiwa wanawake wanaendelea kunyanyazwa, masomo ya wasichana yako hatarini.  Ni hayo tu, asanteni.

Com. Baraza: Stephen:  Wafula.

Stephen Wafula:  Majina ni Stephen Wafula. Njia khubola mulunyala.

Translator:   His name is Stephen Wafula, and he is going to talk in our mother language “Bunyala”  
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Stephen Wafula: Njia khuloma lomakho, asante sana okhwicha, akakhwekombakanga, lero mulate.

Translator:    He is telling the Commissioners that he is happy.  What he really has been looking for,  it has been brought near

him, and he is going to say something.

     

Stephen Wafula: Nye khomalomakho, abana ba chokora.

Translator:     He is going to talk about the street children.

Stephen Wafula: Esikira ninjia khuloma lomakho khu chokara, ndali nende  eshilingi  chiange  elfu  ishirini,  mu  town  ya

Nairobi, nibambukula.

Translator:    He is talking about  chokoras,  ……………..  (inaudible) one time, he had about  Kshs.50,000/-  and he was in

Nairobi City, and the street children snatched this cash from him.

 

Stephen Wafula: Ni sikira nimbola mbu, serikali ya Kenya, iyichakho, yendika batajiri bomukenya bosi.  

Translator:   He says the Government that we are expecting to come in power should employ, 

     

Stephen Wafula:  Neyebakhandika, Lundi yandika chokora, esi saa ya chokora abangi.

Translator:   Should count the number of the street children, and possibly, the rich people also.

  

Stephen Wafula: Mana bakabe batajiri abo, chokora, 

Translator:     And those who will be  living in town are  the rich people  in the country,  should  also  be  given  responsibility  of

taking care of those street children.

 

Stephen Wafula: Erio liaba litio, ne khuchikho khu number mbili.

Translator:    He is going to say the second point. 

Stephen Wafula:   Na ese ndi mumamanani, 

Translator:     He says he is poor.

Stephen Wafula: Ifamily yange kemikire

Translator:  My family has committed suicide.

    

Stephen Wafula:  Ne serikali icha imubukula omuyira mu okhutsia khuchungusa.

Translator:  The Government comes to take the dead body to the mortuary for post-mortem.

    

Stephen Wafula:  Ne serikali khandi singosera dawe, ichekhera.
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Translator:   After post-mortem, the Government issues a …………………. (inaudible) to the mortuary for post-mortem but

does not return the. ……… (inaudible)

 

Stephen Wafula:   Okhwala engo, nende babukulewo sa bairiri mu butchery.

Translator:     After the post-mortem, you need a fee to take the dead body to the City Mortuary.

 Stephen Wafula:  Nende mi mortuary omo bandukho ishilingi chishiramo

Translator:   Now, to collect the dead body from the mortuary, he is asked to pay something.

   

Stephen Wafula: Ngako.

Translator:     That is all.  Thank you.

Com. Baraza: Thank you Mr. Wafula.  George Muganda?  George Muganda.  Na musipige kelele.  

Olewo bandu balekhokho bafwira batali.

George  Muganda:  Mimi naitwa  George  Muganda.   Na  bahati  mbaya,  mzee   amezungumzia  point  yangu  nilikuwa  nataka,

lakini nitaongeza kidogo.

Katika upande wa post-morterm,  currently, the law states  that,  in case  of murder,  suicide  or  any  other  criminal  offences,  the

Police collect the body and takes it to the mortuary for post-mortem, but they don’t return it.  The police should return the body

to the people.   In most cases,  the relatives are  poor,  cannot afford the expenses of carrying the body for burial.   In this case,

most  relatives  who……………………….  (inaudible)  suicide  cases,  ……….  …………………………………………….

(inaudible) and as such …………………….. (inaudible).   Be fair to the poor  or  ……………………. (inaudible) community

are the majority, should be …………………….. (inaudible) to take  the body for post-mortem,  supervise,  the post-mortem is

done, and to carry the body back for burial.

Also, in most cases,  relatives do not get the cost  or  the copy of the post-mortem report.   I  would  suggest,  that  the  copy  be

………………………………….……. (inaudible)  

Point  number  two,  is  about  ………………………………  (inaudible).   Currently,  ………  (inaudible)  the  complainant  to

report  the ………………………………………………… (inaudible) and bring witnesses ………………………………..

(inaudible).   This  appears  to  be  very  expensive  on  our  ……….  (inaudible)  and  also  people  cannot  afford  ………….

(inaudible).   I  would  suggest,  that,  after  a  report  has  been  made  …………………………  ………………..  (inaudible)  of

recording ………………………………… (inaudible).  …………… (inaudible) 

I  suggest  that  statements  should  be  recorded,  while  witnesses  are  still  having  fresh  memories  of  whatever  happened.   But
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currently, it is upto the aggrieved complainant to gather his  witnesses  and  take  to  the  police.    At  times,  some  become  very

expensive, and some reports are not ……. (inaudible).  Hiyo ndiyo ilikuwa point yangu ya pili.

Point ya tatu, itakuwa upande ya cases kama rape, defilement, na maneno ingine namna hiyo.  Tuna ukimwi, na mimi na-suggest

ya kuwa,  mtu akifanya rape  siku hizi, na case  imushinde kwa court,  wangemkatia  kunyongwa.   Anafanya  hiyo  act,  akijua  ya

kuwa matokeo, pengine ana ukimwi yeye mwenyewe, anaenda kuumiza watu.   Kwa hivyo, angekatiwa kinyongo.

Point ya tatu, sisi tulidhawadhiwa na wakoloni.  Police walikuwa adui wetu, walikuwa wazungu, waindi, na watu wengine brutal

thieves.  Kwa hivyo most of our people, still have such mentality, ya kuogopa police officers.  Na hapo, ni kweli polisi hawapati

information ya kutosha, kwa sababu tunawaogopa.

Ninge-suggest ya kuwa,  senior police officers,  wangukuwa na sisi kwa Baraza  ya  chief  and  sub-chief,  hata  kwa  classroom.  

Wanampa lecture, wananchi.

(Interjection) Com. Baraza:    ……… (inaudible)

George Muganda:  It is the last one I am making.   So  that wananchi wanazoeana na police officers.   Ndio hiyo point yangu

ya mwisho.  Asante.

Com. Baraza:  Benson Waomba?  Benson?

Benson  Wafula Waomba:    Commissioners,  Ladies and Gentlemen, na wananchi,  mimi nitakuwa na  point  kidogo  ambayo

nitapendekeza kwa kikao hiki.

(Interjection) Com. Baraza:  Sema jina.

Benson Wafula Waomba:    Kwa majina, naitwa Benson Wafula Waomba.  Maoni yangu:-

Oni la kwanza ni kwamba, sisi tunatakiwa Wabunge wetu, kutoka kila mahali wasi….. (inaudible) katika Bunge.  Na wakati  wa

kikao, nasikia ya kwamba,  Wabunge hawako katika Bunge.  Wanakuwa kama Wabunge tatu,  tano.   Na  wengine wanakuwa

wanaenda wapi?  

Neno la pili, lifuatalo, mshahara yao imepanda zaidi kuliko kiasi ambacho walikuwa zamani.   

(Interjection) Com. Baraza:  Endelea.
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Benson Wafula Waomba:  Mshahara ule, ingeandika watu kama ishirini ama arobaini kwa mtu mmoja.   

Point  ya  tatu,  Wabunge  wale,  kuna  Wabunge  ambao  walienda  kutukana  watu,  kutukana  Serikali,  kutukana  kama  Rais,  na

wengine.   Ni kama madharau.   Sheria ingepitishwa ya kwamba,  Mbunge  akikukana  Serikali,  na  anakula  na  Serikali,  apewe

nafasi  ya  kurudi  ama  aendelee  tu  kutukana  Serikali.   Akiendelea  kutukana,  mpaka  kufika  wakati  ule  ule,  ambao  uchaguzi

utakuwako, ndipo awache hiyo matusi yake ya kutukana Serikali.

Lifuatalo, pesa  zinatoka nje,  kama  nilivyosikia  mwenzangu  akisema.    Msaada  unatoka  nje,  unakuja  kwa  barabara,  unakuja

kwa njaa,  lakini, ma-districts  zingine, kama yetu hii, ama kama  Kakamega,  sijasikia  ya  kwamba,  pesa  zimekuja  kutengeneza

barabara.   Pesa hizo zinakwenda wapi?

Namba  nne,  wako  ma-ofisa  wengine,  ambao  walifanyia  Serikali  muda  mrefu,  na  wakastaafu.   Na  Serikali  ikitoka  kufanya

increment  kwa  pesa  hau  pesa  ile  ambayo  anapata,  wale  retired  officers,  hawakumbukwi.   Na  kazi  ambazo  walikuwa

wanafanya, zilikuwa ni kazi ngumu, ambayo iliwahi ikatengeneza Serikali ikafikia mwenendo uliko hivi.   

Kuna wengine ambao walifanya kazi  katika  ma-textiles,  forms  zinaweza  kutoka  kwa  head  office,  zinakuja  kwa  ma-districts,

zinakuja  kwa  ma-division,  inakuja  kwa  ma-location,  mpaka  kwa  sub-location,  wale  ambao  wangali  hai,  wanajaza  hiyo

ma-forms.  Na  msaada ule uliletwa, kufuatana na form zile ambazo zilikuja, hata hawafikirii, wanasema tena ati,  mutoe shilling

mia nne  ama  mia  tatu  ndio  tena  muwe  wa-member,  ndio  mupate  hiyo  pesa.   Na  hiyo  pesa,  ilitoka  mahali  ambayo  ilikuwa

inatoka.  Zilikuwa zinakuja na forms zingine za kuonyesha, ndipo wale retired,  hao ambao walikuwa kwa majeshi,  wapate  hiyo

haki yao.

Com. Baraza:  Point ya mwisho.

Benson  Wafula Waomba:  Point ya mwisho, upande wa bursary.   Serikali ilifanya vizuri sana kusaidia wazazi, au  wananchi

kufuatana na health.  Na  watu wote wanapenda,  elimu iweko,  nchi  yetu  iwe  na  maendeleo.   Hizi  bursaries,  Serikali  inaweza

kupeana kwa mtoto, safari ya kwanza kama term moja, na term nyingine, hiyo pesa  inapotea.   Na  mzazi yule yule, ama wazazi

wale  wale  ambao  walikuwa  hawajiwezi,  tena  wangali  kwa  taabu  tu  namna  hiyo.   Serikali  ingekubali,

………………………………………………..  (inaudible)  mtoto  mpaka  afikie  mwisho  wa  elimu  yake.   Hayo  ndio  maoni

yangu.

Com. Baraza: Asante sana, jiandikishe hapo.  Wawire Mawita?  Joseph …… (inaudible)?  Jonathan O. Mutakha?

 

Jonathan Otaka: Commissioners, na wananchi wote kwa jumla, nawasalimu Hamjambo?
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Response:   Hatujambo.

Jonathan O. Mutakha:   Maoni yangu ni kuhusu….  Jina langu  naitwa  Jonathan  O.  Mutakha.    Maoni  yangu  inaenda  kwa

…………….. (inaudible) kwa mwanadamu.  Na upande huo, nitaongea juu ya hospital bills.  Unaweza pata  ya kwamba,  kuna

mgonjwa wangu, nilipeleka mgonjwa hospitali,  na wakati  huo, halafu labda bill  imeenda  sana,  na  amekufa.   Sasa  kwa  hivyo,

tungependa ya kwamba, kuna una mgonjwa ambaye amekufa, Serikali ichukue jukumu ya kulipia yule ambaye amekufa.  

Kwa  mfano,  inaweza  kuwa  …………………….  (inaudible),  halafu  upeleke  mgonjwa  wako  hospitalini,  na  nikifika  huko,

mgonjwa huyo anakufa, unapata kwamba hospital bill nao wanaendelea kunifuata mpaka nyumbani……..

(Interjection) Com. Baraza:  Unataka aje?  Tell us what you want. Wenya orie?

Jonathan O. Mutakha:  Serikali itulipie bill.

(Interjection) Com. Baraza:  To pay everything?

Jonathan O. Mutakha:  Yaah.  

(Interjection) Com. Baraza:  Sema hiyo enda kwa point ingine.

Jonathan O. Mutakha:  Point ingine ni upande wa education.  Hakuna haja ya kuwa na subjects  nyingi upande wa masomo.

Afadhali waangalie mwanafunzi, na wajue ana talent gani upande wa masomo, na aendelee tu na hiyo subject.   Kwa  sababu,

utapata tunakuwa na subjects nyingi kwa wanafunzi, na hata haziwasaidii chochote.  Na kulingana na ile talents yenye ako nayo,

unapata sasa hata haitumiki mahali popote.  Sasa wajifunze wanafunzi talents ambazo zinaweza kumusaidia.

Point ya mwisho, ni upande wa wale ambao hawajiwezi.  Ningependa upande wa communication, upande wa mobile, wafanyi

mpango watuletee mobiles ambazo ………. …………………… (inaudible) sio ………………. (inaudible) kama  wananchi

wa kawaida.  Ni hayo tu.

Com. Baraza:    Asante sana.  Thank you.  Hellen Makhokha?  Hellen?

Hellen  Makhokha:  Commissioners, Ladies and Gentlemen, I am Hellen  Makhokha  going  to  present  on  environment  and

natural resources.
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The environmental protection issue to be included in our Constitution as:

i. Irrigation schemes;

ii. Catchment areas;

Then, there should be no illegal allocation of forest  land.  By that I mean, for example,  take  an example of this Bunyala forest.

You find those forests are sold.  Those people  in power  who are  being brought here,  to be  in-charge,  they allocate those land

to people  who are  far away from us.   Then you find  that,  the  local  community  cannot  access  that  land.   So  that  one  should

abolished.

Number two, the power to enforce laws to protect natural environment should be from the Ministry of Natural Resources.

Number three, the local communities should own the natural resources.  

Then, number four,  those in power  should maintain and secure the natural resources,  and not only securing it,  but they should

also  benefit  from  it.   And  they  should  also  observe  the  laid  down  procedures  of  protecting  the  natural  resources  by  the

Government.

Number five, the natural resource should be protected by the Constitution as forests,  water  bodies,  that is the like of many and

others.  Then, the national parks and soil.

Number  six,  the  State  should  be  responsible  for  management  and  protection  of  natural  resources  together  with  the  local

community.   

Lastly, our natural resources should be managed and protected through local communities.   

To say an A.O.B. on that, I  wish to say this to our Commissioners.   That if you look around in the whole country,  our natural

resources, the ……… (inaudible) of the forests, the less or  the water  bodies,  the depreciating at  a faster  rate,  so we wish that

the Government  that is coming in power, because for example like the forests, they are  training people  who are  responsible for

that area.  

Why should they train people  and dump them at  home?  Yet,  we look at  these parents,  they waste  a lot of money paying for

their children.  For example, in forestry, they train, the teachers they train, the nurses,  and then they dump them at  home.  Why

should they waste all that?  Then they leave the parents left without anything.  So, the Government that is coming in power,  they
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should consider that.  With those few remarks, I say thank you.

Com. Maranga:  How do you want us to create employment for the human resource department?

Hellen Makhokha:   Come up..

Com. Maranga:  How do you want us to create  employment, because  you have talked about  human resource.   It  is a major

resource, I know it is being wasted.  How do you want us to create employment?

Hellen Makhokha:   I said the Government that is coming is power.

Com. Maranga:  Should create?

Hellen Makhokha:   Yaah.

Com. Maranga:  That is what you …… (inaudible)

Hellen Makhokha:   They employ these people they are training.  Not to employ and they dump them……

Com. Maranga:  Are you trained yourself?

Hellen Makhokha:   In forestry.

Com. Maranga:   Ooh,  good.   I  can  see.   Thank  you.   (laughter)  Okay,  hand  over  your….(laughter)   Thank  you  very

much. Let us have William Wawire?  William?  Karibu.

William Wawire:   Commissioners wetu, na wananchi kwa jumla, Hamjambo?

Response:  Hatujambo.

William Wawire:   Kwa majina mimi naitwa William Wawire.    Niko upande wa wananchi.

Yale maneno ambayo ninaenda kuzungumza ni kuhusu Kenya yote,  kutoka Coast,  Nyanza,  mpaka hapa.   Nataka  kusema ya

kwamba ………………… (inaudible) wachungushe hayo maneno. ……………………(inaudible) 
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Upande  wa  matibabu  kwa  hospitali:   nikipeleka  mtu  wangu  kwa  hospitali,  sawa  huo  mchana  msima  nasema  ya  kwamba,

chukua hii karatasi  uende kwa  chemist  fulani,  ndio  iko  na  dawa.   Nikaanza  kujiuliza  je,  hapa  hakuna  dawa,  imeenda  wapi?

Hiyo jambo ya kwanza.

Isitoshe,  police  officers,  kama  mwingine  aliposema.    Akijua  mtu  ya  kwamba  alikufa  hau  alijinyonga,  wanakuja  kumchukua

kumpeleka.  Baada ya kumrudisha, wanakataa.  Je, hiyo ni nini?  Ni ungwana?  Hiyo si tunda la Kenya.

Jambo la pili ni upande wa elimu kwa shule ya upili.  Mimi  nina  watoto  watatu  ambayo  walipita  mtihani  kuingia  Form  One.  

Kufika tu hapa kwa karo, wanasema mtoto mmoja ni shillingi elfu thelathini.   Hawa watoto  watatu shillingi elfu tisini, zikakosa.

Basi nikaona hivyo, nikachukua mtoto mmoja kwa sababu ya ukosefu wa pesa.  Nikawacha watoto  wawili.  Mwishowe, hawa

watoto ambao niliwawacha, wanafanya uizi, unyanganyifu.   Kwa sababu walikosa elimu ya  kutosha.   Tafadhali,  wachunguze

hiyo neno.   Nataka  rectification – wapunguze school fees.   Si free,  kupunguza.  Badala ya thelathini, iwe  kumi  na  tano  hapo,

inaweza kuwa bora.

Upande  wa  mimea  yetu,  hasa  mimea  ya  kuhusa  –  cashcrops.    Kuna  mimea  mbali  mbali  ya  cashcrops  –  sisal,  coffee,  na

vinginevyo.  Ni heri tupate soko ya mimea ya haina hii.  Kwa sababu,  tulipanda hii mimea kwa kutaka pesa.   Tafadhali,  ikiwa

kama inawezekana, hii mimea ya cashcrops, iwe na soko.  Ya mwisho ndio hiyo.

Linus Makana:  Wakubwa wa Katiba, watengenezaji wa Katiba ya saa hii, hamjambo wote?   

Response:  Hatujambo.

Linus Makana:  Jina ni Linus Makana.   Mimi nitazungumzia vifo ya marehemu na mali yake.   Mimi ningependa ya kwamba,

marehemu,  ambaye  amewacha  mjane  wake  na  watoto  wake,  na  watoto  hawajifikia  miaka  kumi  na  nane,  mzazi  mwenye

kuhusika na huyo, mtoto yake hausike katika kurithi mali yake.

Ya pili, nitazungumzia ya kwamba,  upande ya urithi.   Nitazungumza ya kwamba,  urithi ya sasa  irudi kama ilivyokuwa zamani.

Mjane wa jamii, arudishwe na jamii ya bwana.  Ni hayo tu.

Jamin Biriko:   Commissioners, Ladies and Gentlemen, I am going to talk on only two issues:-

One, succession of land:    succession fee has gone up,  and this has caused very many cases  are  pending for land succession.

For instance, my father died, and because of the high fee, I am not able to raise,  I die,  my son comes and takes  over the land,

and as if we shall never to pay the fees.  So, I request, the Government to reduce the fees of land succession.
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Two, and the last, headmasters:  headmasters with poor management should not be transferred.  Instead,  something else should

be done instead of transferring them.  This is what it is.  He can go far ………… (inaudible).  Those are my points.

Com. Maranga:  Anayefuata ni Peter Makete.

Peter Makete:   I am Peter Makete, and my point is, I wanted to suggest to the Constitution Review saying that:-

If  a  person  has  paid  for  exams,  he  has  just  paid  like  in  Mathematics,  and  he  has  a  potential  point  to  university,  he

………………………………(inaudible)  just  because  ….  ………….  (inaudible)  each  one  goes  to  university  to  ……..

(inaudible)  one  subject  to  …..  (inaudible)  only  one  subject.    Then,  I  suggest  that  the  Government  to  …………………..

(inaudible)  when  taking  exams,  because………..    (inaudible)  (clapping)   because  you  can  see  a  person  going  through  a

system for four years, then exams come,  he is just given only two hours.   So,  please we request  the Government to be  fair on

that.

Then, I have also heard that there are rights of women and rights of children.  I have never heard something about rights of men.

  So, please, we want those rights also to act like women have their rights.  Thank you.

Com. Maranga:  Thank you very much.   The next person is Peter Mukhale.  Atafuatiwa na Rajab Hamisi.

Musa Mukhale:   The entire family of the saints, I greet you all.  First and foremost….

(Interjection) Com. Maranga:  Your name.

Musa Mukhale:   My names are Musa ………. (inaudible) Mukhale.   First  and foremost,  I am going to talk on land.    The

process  of  land,  the  process  of  transferring  land  is  too  long  and  very  expensive.   This  leads  to  corruption.   So,  may  the

Constitution simply it, so far to the divisional level, in the presence of the community members.

Secondly, when it comes to gender balance.  We also need women to be included in the distribution of land, because  they are

our close neighbours.

(Interjection) Com. Maranga:  Order!  Those are his views – democratic rights.

Musa Mukhale:   On Provincial Administration:  this is where we have PC,  DC,  DO.    These posts  normally go on transfer,

but we have two posts – whereby we chiefs and assistant chiefs who don’t go on transfer.  
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(Interjection) Com. Maranga:  What are you recommending?

 Musa Mukhale:    I say, these two posts should go on transfers.  If not,  let it remain to the community members so that they

elect these people for five years.

Last point,  I  am here to correct  the word “the Constitution of Kenya”.   We need people  also to be  included.    So,  it  should

read as, “the Constitution of the People of Kenya”.

Lastly,  we  need,  in  the  coming  general  elections,  through  civic  education,  we  need  all  groups  to  be  represented.   This  is

whereby, we shall have women to be represented, youth to be represented,  women to be represented,  men to be  represented.

That is all I had.

 Com. Maranga:    ……………. (inaudible) ndio unazungumzia?

Musa Mukhale:    Yes.

Com.  Maranga:   Na  ikiwa  Wabunge  nao  wako  two  hundred  and  something,  unafikiri  tu  ………………….

…………………… (inaudible)

Musa Mukhale:    Yes.

Com. Maranga:    Rajab?  Halafu atafuatiwa na Rose Wekhulo.  Rose ako?  

Rajab Hamisi:  Naam Commission, nitazungumzia uhuru wa kuabudu…..

(Interjection) Com. Maranga:    Anza na majina yako.

Rajab Hamisi:    Rajab Simbaoni Hamisi.  Ningelizungumzia uhuru wa kuabudu,  nikitarajia ya kuwa Commission yetu, iweze

kutilia akilini jambo  hili.    Katika  ule  uhuru  wa  kuabudu,  kwa  maoni  yangu  naona,  tupewe  nafasi  ambazo  kwamba  ni  nzuri.

Isiwe  ni  katika  zile  nafasi  za  usiku,  wale  watu  ambao  kwamba  wanafanya  kazi  katika  usiku,  wakichangia  katika  mambo

mabaya.   Watu wafanye kazi yao, hili baada yao …………... (inaudible).

Point ya pili, ndio uchangia hasa kuabudu mashetani.  Kwa sababu,  huu uhuru wa kuabudu,  mtu anafanya kitu vile anavyotaka,

kwa  sababu  Katiba  iliyoko  mamlakani   imeapana  uhuru  wa  siada  kwa  mtu  kufanya  apendavyo,  akizingizia  ya  kuwa  hii

anaabudu Mungu.
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Tatu,  ningependa  kuzungumzia  Mwislamu,  pengine  amepatatikana  na  mauti  kighafla.   Katiba  ambayo  kwamba  ilikuweko,

wengine  hawataki  Muislamu  afanyiwe  post-mortem.   Wengi  wanasema  Muislamu  asipasuliwe,  lakini  ni  haki,  Muislamu

apasuliwe, wajue janzo cha kusababisha mauti yake ilikuwa ni nini.  Kwa sababu kifo utokea mbali mbali.  Pengine sisi twahitaji

tujue, ni nani amefanya mtu wetu hivi, lakini sasa  wengine walizingizia sheria hiyo kuwa haifai, lakini tunaona Katiba inayokuja,

Muislamu kama pengine amehaga dunia, na tunadhania pengine amefanywa hivi, awe huru vile  vile  kupasuliwa  kama  wengine

kuhakikisha ya kuwa ni nini imemfanya mtu kama ule…..

Kadhi,  vile  vile,  awe  ni  mtu  ambaye  kwamba  amesoma  dini,  amesoma  korani,  ime….  (inaudible)  na  awe  vile  vile,  ni  kama

magistrate mwingine ambaye kwamba pia amesoma sheria za ulimwenguni.  

Kazi  yake  isije  ikawa  tu,  ni  mambo  ya  talaka  na  ndoa  pekee  yake.   Tungemshirikisha  ndani  yake  pia  huyu  Kadhi,  awe  na

masomo, mfano wa wale magistrate wengine walivyosoma, wawe wa viwango vya ‘O’ level, na wasichaguliwe tu na Rais,  bali

wachaguliwe kufuatana na elimu yao, hili watatusaidia kuturahisishia kesi ambazo kwamba zipo.

Ya tano, Kadhi hao, ofisi zao ziko mbali sana na wananchi.  Pia tungependelea, ofisi za ma-Kadhi ziwe karibu na wananchi.  

Point  ya  mwisho,  ni  kuheshimu  mafasi  ya  ki-dini:   ningependelea  Katiba  hii  inayokuja,  ni  watu  kuheshimu  mavasi  ya  chini.

Mfano, mtu asipatikane na nguo ya ki-dini mahali ambapo kwamba pengine hapafai.   Lazima, mambo hayo yatiliwe akilini kwa

Katiba ijayo.  Ni hayo tu.

Com. Maranga:   Ya  kwanza  kabisa,  ungetaka  huyu  Kadhi  achaguliwe  na  nani?   Ngoja  kwanza.   La  pili,  ningetaka  kujua

kwamba, wewe unasema maneno ya …………………………………… …………………(inaudible), 

Rajab Hamisi:  Saa kumi na moja.

Com. Maranga:  Ni saa kumi na moja.  Sio saa tisa.

Rajab Hamisi:  Hapana, saa kumi na moja.

Com. Maranga:  Kwa hivyo ungetaka ma………………………….. (inaudible) saa kumi na moja………. (inaudible)

Rajab Hamisi:  Ningelipenda hapo nikizungumzia hiyo uhuru wa kuabudu,  watu tusifanye kazi hiyo nyingine ambayo kwamba

hatujui tunafanya nini, na wale wa usiku.

Com. Maranga:  Na ningependa useme kama mtu anahusika na devil worship.
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Rajab  Hamisi:   Devil  worship  ni  uhuru  ambao  kwamba  umefanya  watu  saa  hizi  wanaenda  kuomba,  pengine  sisi  tunaenda

mahali, hakuna mwenye kuuliza  munaenda wapi, kwa sababu munajua muna kibari cha kufanya mupendayo.  Sasa  mutazingizia

dini na pengine nyinyi muko katika tangatanga zenu.

Com. Maranga:  Sasa ungelipenda namna gani?

Rajab Hamisi:  Ningelipenda Waislamu wenyewe, hasa, ndio wanayejua ni gani ambaye kwamba amesoma dini hii, na ni nani

ambaye kwamba amesoma kupitia hapa anajua,  achaguliwe kufuatana na vile Waislamu wanavyomutambua amesoma Korani,

na elimu ya dunia.

Com. Maranga:  Kwa hivyo unataka kusema Kadhi wahusishwe sana na ……………… ………………. (inaudible).  

Rajab Hamisi:   Ni kwa sababu ningelipenda hilo, lakini kwa sababu  ya  Serikali  tuliyonayo  hii  ya  ………  (inaudible),  lakini

wawe na sehemu katika kuhukumu kufuatana na Korani, Waislamu kwa wenyewe.

Com. Maranga:   …………… (inaudible).  Atafuatiwa na Abubakar ……. (inaudible) Hamisi.  Abubakar  yuko?  Basi kuwa

tayari mzee wangu.  Haya Rose.

Rose:   I am here for the second time now, 

(Interjection) Com. Maranga:  Second time?

Rose:  Yaah, representing the Divisional Women Group.    

Com. Maranga:  ………….. (inaudible)

Rose:  No, it is not that one.  This one is for women.

Com.  Maranga:   No  it  is  okay.   Which  is  okay,  just  go  on.   That  memorandum  can  be  handed  over.  ………

………………….. (inaudible).

Rose:   Without explaining sir?

Com.  Maranga:   No,  you  ………………….  (inaudible).   Thank  you  very  much.   And  next  time,  …………………..
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(inaudible),  sisi  kama  wana-Tume,  tafadhalini  munyamaze  kimya.   Sisi  kama  wana-Tume,  tunauliza  wananchi  kama  mko  na

memorandum,  unaweza  ukapeana  bila  hata  kuongea.   Hiyo  ni  njia  moja  ya  kutoa  maoni.   Ingine  ya  pili,  unaweza  kuwa  na

memorandum,  na  uongee  maneno  yake  hiyo.   Lakini  kama  ……………………..  …………………………………..

(inaudible).  Sawa sawa, endelea.

Abubakar Shiundu Hamisi:  Kwa jina naitwa Abubakar Shiundu Hamisi.

Com. Maranga:  Endelea.

Abubakar Shiundu Hamisi:   Ningelipenda Serikali yetu ya Kenya itusaidie maneno kuhusu upangaji uzazi, iondee hiyo  kitu,

kwa sababu, kuna vifo ambavyo vinavyopatikana kutokana na ukimwi na vimemaliza watu.   Kwa hivyo, naonelea Serikalii hii,

ambayo  kwamba  tunaenda  kuiunda,  ijaribu  kusaidia  kuondoa  hiyo  maneno  ya  upangaji  wa  uzazi.   Badala  hiyo,  itusaidie

kusomesha hao watu ambao kwamba wamefiwa, wamepoteza wazazi wao kutokana na mambo ya ukimwi.

La pili, ningelipendelea Serikali iondoshe pombe, kwa sababu,  hii pombe,  ndio inafanya mtu  hawezi kutambua ni nani aliye na

ukimwi, na ni nani ambaye hana ukimwi.  Kwa sababu, mtu akisha kunywa pombe, hatambui hao watu.  Kwa hivyo ningependa

ya  kwamba  Serikali  hii,  na  Katiba  ambayo  tunaiunda,  ijaribu  kuondosha  pombe,  kwa  sababu,  pombe  ni  miongoni  mwa

kuchangia yale mambo ambayo kwamba ni machafu.

Linalofuatia, kuhusu Kadhi:  ningelipendelea Waislamu wamchague Kadhi kwa sababu,  sisi Waislamu ndio tunamtambua huyo

mtu ambaye ana shahada,  ana certificate gani ambayo kwamba inamuwezesha huyo mtu  kuwa  Kadhi.   Kwa  sababu  Serikali

inaingilia  hii  maneno,  na  kutuchagulia  Kadhi  ambaye  kwamba,  amesoma  elimu  moja  tu,  upande  wa  Kizungu,  na  hailewi  ya

kwamba,  kufuatana  na  Kiarabu  huyu  mtu  atambui.   Kwa  hivyo,  mambo  yote  ambayo  kwamba  anafanya,  anafanya  hayo

maneno kinyume na Waislamu na anahifurahisha Serikali.

La mwisho, ningelipendelea hao ambao kwamba ni ma-chief, wawe watapigiwa kura na wananchi.   Kwa sababu hao ma-chief

ndio ambao kwamba hawataki,  wamesema ya kwamba hawataki corruption,  na ndio  watu  ambao  kwamba  wana  corruption

nyingi kupita hata Seri…..  na  ni  hao  wanahanzisha  corruption  mbaya  sana  katika  wananchi.   Na  kwa  vile  amechaguliwa  na

Serikali, na hawezi kutoka mpaka a-retire, kwa hivyo hatuna muda wa kumwondoa huyu mtu anafanya ufisadi juu yetu tukiona,

na hatuna nafasi ya kumwondoa.  Kwa hivyo, tunataka sisi wananchi, ikiwa tutampigia chief kura, kama atapatikana na makosa,

tusimame kwa mgongo kwa kuchagua chief ambaye kwamba atasaidia wananchi.

Com.  Maranga:     Niko  na  swali  moja.   Unasema,  maneno  ya  pombe,  ipigwe  marufuku,  yaani

……………………………………………………………. (inaudible)
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Abubakar Hamisi:  Ndio.  (laughter)

Com. Maranga:   Agnes Barasa?  Agnes?  Wapi mama Agnes Barasa?   Agnes,  karibu.   Halafu atafuatiwa na Beatrice Juma.

Beatrice Juma?  Beatrice, ako?

Response:  Ako.

Com. Maranga:   Basi uwe tayari.

Agnes Barasa:    Thank you.  I am Agnes Barasa.  I am standing for the Human Rights.

Com. Maranga:   Endelea tu.

Agnes Barasa:    I am going to talk about the Human Rights:-

One, the first thing to all is to inherit the property of the father, but anybody outside the family.

Second,  girls and boys should be there to ………. (inaudible)  their  father,  to  promote  a  gender-balance,  and  also  to  …….

(inaudible) poverty.

(Interjection) Com. Maranga:   Nyinyi, mimi nawaomba kabisa,  hayo ni maoni ya Agnes Barasa  iwe …… (inaudible).   Na

Agnes saa  hii anaongea na Tume yetu  ya  Kurekebisha  Katiba,  haongei  na  nyinyi.   Nyinyi  ni  wasikilizaji.   Kwa  hivyo,  nyinyi

kaeni chini.  Endelea.

Agnes Barasa:    Third, a wife and a husband should be on one contract of any cashcrop,  because,  children and wives, weed

but the husbands take money and don’t share with them.

Four,  children  and  wives  should  be  well-taken  care  of,  as  per  clothes  and  food,  and  also  children  should  be  given  enough

education.

Five, pregnant ladies should be considered first at any …………………. (inaudible).

Six, the Parliament should ensure that every man and woman should be given …… (inaudible) whom he or  she is able to care

for.

Seven, a man or a woman is not divorced.  A partner without a ………………………. (inaudible),  if found, he or  she should
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be taken to court.

Number eight, to ……. (inaudible) any ………. (inaudible),  a man should  marry only one wife, and if that man or  woman, is

found committing adultery, should be taken to court also.  

Last but not least, the Government should ensure that every family has grown enough food that has all the balance diet.   Thank

you.

Com. Maranga:  Thank you.  Pengine nikuulize swali moja.   Kufuata tena maneno ya mimea – cashcrops.    Unasema mama

na mzee waweke sahihi ………………..  ………………………. (inaudible).    Tunaye  Ainea  Baraza?   Ainea  Baraza  ako?

Basi uwe karibu.

Beatrice Juma:  Asante.  Kwa majina naitwa Beatrice Juma, na niko na maoni:-

Ya kwanza, Serikali iwaangalie.  Moja, wanawake wananyanyazwa kwa cell.  Mwanamke akishikwa kwa makosa mbali mbali,

ma-askari – APs ama polisi, wanawafanya kuwa wapishi wao wakiwa kwa cell hapo.   

Ya pili, wazazi.  Mama ama baba, wasiwachukue wasichana kama sio watoto wa maana.  Wawape haki yao.

Ya tatu.  Ma-Pastors wa makanisa, lakini sio wote, Serikali iwachukulie hatua kali kwa kuwa,  kuwatongoza wake wa watu,  na

kuwaharibu wasichana wadogo, kuwadunga mimba.  Waubiri maneno ya Mungu, watu wajue Mungu pekee.

Wanaume walio na amri mbaya kwa nyumba, wasiwapinge wake zao kuenda kwa mikutano ama kwa women groups.  Ni hayo

tu, asante. (laughter)

Com.  Maranga:    Ningemuuliza  swali.   Sasa  wewe  unataka  ma-Pastors  ambao  wanafanya  maovu

………………………………………………………………………….  …………………..  (inaudible)  kweli  hao  ni

ma-Pastor?

Beatrice Juma:  Hapana, sio ma-Pastor.

Com. Maranga:  Kuna ma-Pastors ambao wanahusikana na hayo maneno?

Beatrice Juma:  Eeh, wanao.  Nilisema wako wengine, na wengine hapana.
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Com. Maranga: Kwa hivyo hao …………………………………………………………. (inaudible)

Beatrice Juma:  Mimi siwezi, lakini Serikali ndio iwaangalie kwa hiyo maneno.

Com. Maranga:  Okay.     Ainea?  Halafu atafuatwa na Bwana Aloyo?   Aloyo  ako,  mwalimu?   Ainea  utaanza  kwa  majina.

Ainea, just go on Baraza.  

Jackson Ainea Baraza:  Right sir.

Com. Maranga: Anza  kwa majina.

Jackson Ainea Baraza:    Kwa majina Jackson Ainea Baraza.

Com. Maranga: Okay, endelea.

Jackson Ainea Baraza:    I am to represent Bunyala West and Nabhaholo Divisional Team.

On  the  Preamble:   Chapter  1  of  the  Constitution  of  Kenya  –  the  Republic  of  Kenya  Preamble.   To  secure  social,  justice,

………. (inaudible),  equality, fraternity, among all Kenyans,  our contract  record  should be,  “We  people  of  Kenya,  signifying

hereby, that this Constitution is in the name of people of Kenya.   The objects  and purposes  of our Government is to guarantee

peace, national unity, integrity of the Republic of Kenya, in order to safeguard and preserve the…..”

(Interjection) Com. Maranga:  Ainea, if you are reading, it is not going to help.  I want you to give me the main points out of

that Preamble.

Jackson Ainea Baraza:    The main points, to guarantee …… (inaudible) and to abide by the Constitution.

Com. Maranga:  Thank you.

Jackson Ainea Baraza:    Unity and by abiding by the National Flag, and respecting the National Anthem.

Exercising democracy by having gender rights, children’s rights, and …….. (inaudible) and the rule of the law.

Organising democratic  decisions of the Government,  by  eliminating  or  promoting  independence  of  the  organs,  accountability,

competence, efficiency, transparency, ……... (inaudible) and making rulers accountable to the people of Kenya.
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(Interjection)  Com. Maranga:   Ainea, unajua hiyo memorandum utanipatia.   Can you give  me  the  main  points.   You  have

talked about the Preamble, what is your next point?  I don’t want the details of the Preamble, what you have put in.

Jackson Ainea Baraza:    The next point now is the direct state principles.

Com. Maranga:  Yaah.

Jackson  Ainea  Baraza:     Direct  state  principles:   the  direct  state  principles,  we  are  setting  two.   One,  for  the  ……….

(inaudible) function and essential function. Three, we are setting also land access  principle.    We are  also setting gender rights.

We are also setting democratic rights.  And that is we are setting.

Then we come to the structure of government:  we are  setting  the  structure  of  government,  and  we  are  saying,  we  want  the

nature of state to be democratic republic.  Unitary Presidential Government.  And I hope the details are therein.

And on …………. (inaudible),  we are  also setting that women should be given proportional  quarter  and ………..  (inaudible)

system for nomination through the party.

And on the side of Parliamentary and Presidential, we are recommending single majority votes, and we are  also recommending,

constituency ………………. (inaudible).

And as regards to the Executive, we are recommending direct election…… (inaudible) protected.   Thank you.

Com. Maranga:  In your Executive, are you mentioning the President or the Prime Minister?

Jackson Ainea Baraza:    We are proposing the President.

Com. Maranga:  Okay.  

Jackson Ainea Baraza: And we are saying, he shall be a leader executive not Parliamentary.

Com. Maranga:  Okay.   I am going to ask you a question.   On the issue of land access,  how do you want Kenyans to have

access to land?  The ones who don’t have for example?

Jackson Ainea Baraza:    On that issue, we have said our feeling and it is here.
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Com. Maranga:  What is here?

Jackson Ainea Baraza:   We have said, a title should not have more than 100 acres.

Com. Maranga:  Okay.  

Jackson Ainea Baraza:   We have set a ceiling, it is here.

Com. Maranga:  And minimum?

Jackson Ainea Baraza:   Minimum, well, he can have half-one acre, not bad.

Com.  Maranga:   Okay.   Thank  you  very  much,  hand  over  your  memorandum  and  thank  you  for  appearing  before  the

Commission.  Aloyo, mwalimu?  Start with your full names.

Joseph Mahero:  I am Joseph Mahero, representing the Principal of the school – Mr. Aloyo.  

Com. Maranga:  Okay, you are who?

Joseph Mahero:  Joseph Mahero.

Com. Maranga:  Okay, proceed.

Joseph  Mahero:   Okay,  these  are  the  proposals  of  the  Chebuyusi  High  School  to  the  Constitution  of  Kenya  Review

Commission.

Number one, the Parents Teachers Association, that is the PTA, rather than the Board of Governors, that is BoG should play a

bigger role in the management of schools,  because  they are  the major stakeholders.   And in case  of  the  Board  of  Governors

members, they should have a minimum education of Form Four.  And they should also be conversant  with the current trends in

education.  The BoG members should serve for a maximum of two terms.

Number two, students who sit for the K.C.S.E. examination, and fail, but would like to repeat, should only repeat the papers  or

subjects in which they have failed, rather than re-seating the whole examination again.
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Number  three,  just  like  other  civil  servants,  teachers  should  work  between  8.00  a.m.  to  5.00  p.m.,  and  any  other  work

assigned to them should be treated as over-time, and they should be paid for it.

The next one, the Science teachers who work in the laboratories, they handle dangerous chemicals.  Should at  least  be  given or

paid risk allowance, because, chemicals in the laboratories are a health hazard to them.

On the political side,  those candidates who wish to vie for the civic seats, should have a minimum of Form Four education,  with

passes in English and Kiswahili.

And lastly, assistant  chiefs and chiefs should have a minimum of  Form  Four  education,  and  should  be  transferable  within  the

district to curb corruption.  Thank you.

Com. Maranga:   I have a few questions.   The first one, you are saying you want to do away with the Board of Governors,  if

it was your powers.  So that you can have only PTA?

Joseph Mahero:  Yaah, in other words that is what we are saying.

Com.  Maranga:    If  for  example  you  want  to  give  PTA  more  powers,  then  I  don’t  see  the  need  of  having  a  Board  of

Governors.

Joseph Mahero:  They shouldn’t be …….

Com. Maranga:   That is what you are saying, PTA should take over the running of schools.  That is point number one.  

Number two,  you are  saying the Science teachers  to be  paid more?  I thought they were  being  paid  more  money  than  other

teachers?

Joseph Mahero:  No, they are given special allowance, just like English, Kiswahili teachers.

Com. Maranga:   So, but you want them to be given more?

Joseph Mahero:  Yes.

Com. Maranga:   Because they are teaching Science?
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Joseph Mahero:  No, they stay in the laboratory where there are chemicals harmful to their health.

Com. Maranga:    Okay.   Thank  you.    They  chose  that  profession.   Thank  you  very  much.    Sign  up  and  give  out  your

memorandum.   

Com. Baraza:  Evelyn Ngao?  Evelyn?  Evelyn Ngao?

Evelyn Ngao:    My names are Ngao Evelyn form Buhai, and I am in Standard Seven.

(Interjection) Com. Baraza:  Class Seven in what school?

Evelyn Ngao:    Buhai.

Com. Baraza:  Buhai?

Evelyn Ngao:    Yes.  Here are point that I would like to pass to you.

First one, the Government should provide people with education.   Because,  we have some students who have completed their

education, but they don’t have work to do.

Second,  parents  should not give us freedom because  it leads to poor  performance.    They should not give us money  and  too

much food.   (laughter)

Third, also children usually complain that some teachers do some drinking and smell.  It normally affects their teaching.  Services

of teachers should be terminated.

Fourth, the Government must provide free education from primary to university level.

(Interjection) Com. Baraza:  Those are her views.  Don’t make noise, let her give her views.

Evelyn Ngao:   We need to improve discipline in schools.  Because most of ous pupils, we don’t want to respect leaders.

Last but not least,  is that,  old people  who are  doing certain jobs  and are  above 55 years,  they should leave such jobs  for the

youth, and this includes our President.  And that is all. (laughter)
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Com. Baraza:   Mary Bomett.  Mary Bomett?

Mary Bomett:  Kwa majina naitwa Mary Bomett.  Niko kwa Women’s Rights.

First, employment:  we should also have high rank in the Government, e.g. PC, DC, DO, Chief, Assistant Chief.

Second, discrimination:   they should not be  discriminated to eat  some food,  e.g.  they say,  kama wewe ni mwanamke, huwezi

kula ‘imondo and eggs’.(laughter)

   

Third, they should not be abused by the husbands, e.g. kama kuna kosa, ama mtoto amefanya makosa, report ikifika nyumbani,

mtoto akifika, anasema ama anaanza ku-punish huyo mtoto an kusema, “wewe mjinga kama mama yako”.   Lakini kama ni kitu

kama mtoto  amefanya  kitu  mzuri,  baba  ndio  anajidahi  eti,  “huyu  ni  mtoto  yangu,  huyu  ni  mtoto  yang”.   Lakini  kama  ni  kitu

mbaya, inakuwa ni shida ya mama.

Halafu, when a woman gives birth to children of the same sex, the father, huwa anaanza na mawazo ingine, eti kwa sababu huyu

amezaa tu kama ni wasichana, lazima nipate mwanamke mwingine hili anizalie watoto wa kiume.  Mtoto ni mtoto.

Ingine, a man knows that he has,  maybe anaweza kuwa a victim  wa  HIV.   Anajua  yeye  ni  victim,  na  anaishi  mbali,  anakuja

nyumbani,  mimi nimekaa nyumbani na watoto, na akikuja kwa sababu ni mwanaume, kuna vitu zingine anaku-force, anajua ako

na HIV, lakini kwa sababu you are a woman, you are forced to do….. anataka aku-affect pia.  Na hiyo sio mzuri.  Inatakikana

kama anajua ana hiyo ugonjwa, anakufa yeye pekee yake na anakuaja wewe na watoto.

Halafu, a man should give a “will” when he is 45 years.    e.g. in a polygamous family, when a man dies,  it really gives the other

family hard time.  Kwa sababu,  akishafikisha kama kuna mwanaume na wanawake wawili ama watatu,  na  kawaida  siku  hizi,

mtu  kufikisha  50  ni  kama  bahati.   Wengi  wanakufa  mara  moja,  na  hajapea  watoto  shamba,  yaani,  hajagawa.    Kwa  hivyo

akishakufa na ni polygamist, inakuwa vita kugawa shamba kwao.

Halafu leadership, women should also be – kama Catholic Mission siku hizi, unasikia tu,  Bishop, Arch-Bishop,  ma-Priests,  etc.

 Huwezi sikia mwanamke kama ana hiyo cheo.   Kwa hivyo, also, we should have the same cheo.

Eight, we should be given chance in Parliament.  Because, we are so many, but less in Parliament.   Kwa nini?  Nilisoma kitabu

ingine wakisema, wanawake tuko 52% na wanaume ni 48%.  Sisi ni wengi, na tunapigia wanaume kura,  ndio wengi wanaenda

kwa Bunge, na sisi tunabaki.  Kwa nini?  Gender balance should be there.
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Halafu, family …….. (inaudible) should be equally shared by both wife and husband. 

Wife  beating  and  mishandling  to  be  abolished.   Kwa  sababu,  mimi  nikifanya  kosa  kama  mwanamke,  bwana  anatoka  uko

anasema, umefanya ABCD, punishment, ananichapa, ama anaweza hata kuniumiza.  

(Interjection) Com. Baraza:   …….. (inaudible).

Mary Bomett: Okay, nikifanya kosa,  bwana anatoka uko….(end of side A)

Kama una msichana, ama if you have a child married somewhere,  halafu  iwe  bahati  mbaya  huyo  msichana  atoke  huku  arudi

nyumbani, mimi kwa maoni yangu  kama mama, ninaona huyu msichana mpaka apewe ka-plot  nyumbani.  Kwa sababu,  penye

ameenda imekuwa bahati  mbaya hakukubaliwa uko.   Na  kwa sababu amerudi,  na  ni  mtoto  yangu,  lazima  apate  kapande  ka

“mogonda”.

Halafu, widowers should not be inherited.   Kwa mfano, mostly in Kisumu, unasikia mwanaume amekufa kwa ajili ya HIV.  Na

unaona the  brother  ya  huyo  mwanaume,  anaenda  ana-inherit  huyo  mwanamke,  na  kile  kilichosababisha  kifo  ya  huyu  mtu  ni

HIV.  Na hiyo vitu ya ku-inherit, it really encourages HIV na imeleta shida hapa duniani.  Ni hayo tu.   Thank you.

Idd Meru:    Okay, the Commissioners,  Officers,  Ladies and Gentlemen, good afternoon?  My names are  Idd Meru.   I  have

the following:-

Local Government:  I would like the Constitution to allow Local Government to have an independent body, so that,  it is the one

concerned with the development in the local areas.  The revenue collected by Local Government should be decentralized.

Two, curriculum:  on education,  you find that,  from 1967,  currently, the curriculum has been changed here and there,  and  for

that matter, you find that the parents, whether with or without money, in buying of the facilities or  books,  and yet,  the end result

is, the child doesn’t gain what he has been learning.   Therefore, I would like that,  the Constitution to have education curriculum

to be taking something to do with 20 years, so that, it can be effected to see the need.

Three,  salaries  of  MPs:   salaries  of  MPs  should  not  be  debated  in  the  Parliament,  but  should  have  independent  body  to

structure that, depending on the economy of the country.

Provincial Administration:  I would suggest that this Chiefs’ Act, although it was there, but they looked at it to be bad, it is good,

because,  these other bad  things, these chiefs are  the ones that are  close to the wananchi.   For  that matter,  I  suggest,  that  this

Act be revived.
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Employment:   as  it is in Kenya,  indeed,  employment has become a very crucial point,  and what has come  up  is  Jua  Kali,  of

which I would suggest that,  there should be a vote during the Government Budget to  have  a  bigger  percentage  like  40%,  so

that, it can cater for these youths that are trying to carry out this kind of occupation.

On the side of nomination:  indeed, there is what we call freedom of worship.   There should be a policy for that.   Because,  this

has  really  brought  up  so  many  and  when  you  look  it,  it  causes  some  chaos.   You  may  not  understand  what  is  going  on.

Alongside that, there should also be respect over the dressing of denomination.  For  example,  you may find that a Muslim, the

dressing of a Muslim is abused, in a manner that,  if you find that one who has put on,  you may think he is a Muslim, and he is

not.  For that matter, I suggest that, dressing of denomination should be respected.

The other area, I would like to highlight is, the higher institutions in the country should be balanced.  That is to say,  universities in

eight Provinces are to be balanced.   National schools are to be balanced in eight Provinces.  That is to enlight the areas  to have

equal national cake of the country.

Another point, number eight, that is Judiciary should have an independent body.

The point that follow, we have poverty in the country,  yes.   But sometimes, it is not that because  there are  not resources,  but

you find someone having 100 acres, and these acres are just lying fallow.  May I suggest that, there should be a law, that,  if you

have a fallow land, you must be taxed, and that money is taken by the Government.   And therefore,  it will be  given back  to the

people to use it in ……….. (inadubile).

Lastly, here, when someone has been working and he or she has retired.  You find that, the payment takes long.  Another point,

alongside that, when he has died, though he was just …….. (inaudible) to the retirement, the recovery of that amount to help the

bereaved people takes long time.  I would like to suggest that,  there should be a law of quick payment to enable the bereaved

people to sanction their …….. (inaudible).  Thank you.

Com. Baraza:    Asman Wasike.

Asman Wasike:   Commissioners, I have two points.  

One,  I  will  talk  about  robbery  with  violence:   after  taking  census,  I  would  request  the  Government  after  identifying  jobless

people, at least, it has to do something through Financial Minister when he is planning or  reading the Budget.   Because,  this is

very serious, since we got independence, this point of ……… (inaudible), now even Ministers,  MPs,  civilians, you find that the

matatus and buses are  being hijacked.    This  is  because,  the  Government  is  very  busy  training  professionals,  police  officers.

Why the people  who leave jobs,  maybe,  through summary dismissal, they have nothing to do at  home, and these people  who
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are at home and are not working, something should be done, so that at least they be getting something after the Budget,  at  least

monthly, or yearly, or after a certain period.      

The Government has to do something with dialogue.  Otherwise,  it will be  very hard for the Government to eliminate this point

of robbery with violence.

Two, Kenya Constitution is not for an individual or political party, but, it is for all Kenyans.   Therefore,  I request  that,  after this

Constitution, when it is recognized, signed, there must be an article somewhere.   It  should not be  the way it has been since we

got independence.  Somebody just comes up, as a Minister or Attorney General, because of centralization of powers, and says,

he drafts  a Bill, goes  to  the  Parliament,  even  sometimes  without  consulting  the  public.   A  motion  is  just  passed,  because  of

favouring certain individuals or a certain tribe.  

We want somethint to be at least – an article should be there, so that in future, we want Kenya to respect  the Government,  but

not to fear the Government.   We want Kenyans to respect  the Government through that.   It  should not just be  left open after

this, as you are doing.  My name is Asman Wasike.

  

Com. Baraza:   ………….. (inaudible)

Edward Wafula:   I have come on his behalf.

Com. Baraza:   ………….. (inaudible)

Edward Wafula:  Not me.

Com. Baraza:   You are?

Edward Wafula:  I am not Wahunga, I am Edward Wafula.  Though I was to come and present  land and property  rights, and

he ………….. (inaudible) and I was not coming to present this document.

Com. Baraza:   ………….. (inaudible)

Edward Wafula:  No. No. 

Com. Baraza:   You are who?
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Edward Wafula:  I am Edward.

Com. Baraza:   ………….. (inaudible)

Edward Wafula:  Yes.   I have come to present issues on land and property rights.

Namba moja, the individual should have ultimate right on land ownership.

Two, the Government should have no power to compulsorily acquire private land.  It can only be done through negotiation with

the individuals who should be compensated.

Three, the State (Government) or Local Authority should not have powers to control use of land by occupiers.

Four, issues concerning transfer and inheritance to be addressed in the Constitution as:-

• One, legally married women should be accorded transfer of land.

• Two, inheritance rights of land to be  accorded  to unfortunate female in the society.    However,  the present  taxation of

transfer process of land is very difficult and expensive to the common man.  Such issues should be handled at local basis

by the local council of elders and chief.

Five, there should be a saving on land ownership by an individual.  The Government should ensure that  there  are  no  landless

squatters, basically as Kenyans.  Large ………… (inaudible) of land owners owned by individuals, e.g.  100  acres  of land and

over, should be taxable. 

Namba sita, there should restriction of ownership of land by non-citizens.  Today, non-citizens, should only acquire land through

…….. (inaudible) system.

Namba saba,  procedures  for land transfer to be  simplified, although they should be vested in local  councils  of  elders  and  the

chiefs.

Namba nane, on unfortunate women, to have equal access of land with men.

Namba tisa, pre-independence land treaties and agreements should be retained to conserve tourists.
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Ten, Kenyans should own land anywhere in the country.  However, some communities are  hostile to others,  but this should not

be encouraged.

Ya mwisho, the Constitution should guarantee access of land for every Kenyan.  The landless should be allocated land.

Lastly and not very much least,  I  wanted to comment that Parliament and MPs ………..  (inaudible).   Parliament should allow

us  to  screen,  waonyeshe  hawa  Mabunge  ambao  tunawapeleka  Parliament,  tuwaone  kwa  ma-television.   This  will  reduce

absenteeism in Parliament   Kuna wengine ambao tunawapeleka, lakini, they are cowards.  They don’t even contribute anything

in Motions.  So,  if wananchi will have that time and vote,  because  for that one who will be  going there,  lazima tumuone.  Vile

Tanzania wanafanya, na Nigeria, na hapa chini Zambia.  Kwa sababu,  we are  misusing our votes  for nothing.  If there could a

clause,  that,  Mbunge wetu akienda Parliament,  lazima aonyeshwe kwa TV, mwananchi wake amuone, wanafunzi wamuone, I

think they could be people to contribute to what may have sent them there.  That is what I have.

Com. Baraza:  Thank you very much.  Sign our register.  Wakungu Josphat?

Josphat Wafumbwi:   The Commissioners,  the audience of today,  good afternoon?  My names are  Wakungu Josphat,  and I

have a few issues to put across.

One, is on Executive, then on education, being a teacher.  At the group section we met as  teachers,  had the following issues to

put across:-

On Presidency:  it was observed that,  the President  should have reasonable  maturity,  as  from  all  the  national  electorate.   To

enhance this, I think there should be a law to have Presidential elections for preliminary, and then they have three who will go to

have the final elections, to enable us get the reasonable majority.

Otherwise, they also felt that, there should be a limitation of three political parties.  If the political parties are three, then each will

present or nominate a Presidential candidate, automatically, the reasonable majority can be achieved.

The very President  aspirant  should have  served  for  two  minimum terms  in  Parliament  as  per  Member  of  Parliament.   Either

nominated or elected.

The voters for Presidential candidates should – those who are  staying outside should be …………………… (inaudible) to no

votes.   We have the information technology on the internet,  they can do that wherever they are,  if  it  is  possible.   But  not  for

Parliamentary or civic.

Members  of  Parliament  should  serve  for  two  maximum  terms  in  Parliament,  unless  the  third  or  whatever  should  be  for
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Presidential candidature.    The very MPs are  also subject  for electorate  recall.   That means,  there can be a  by-election  if  the

electorate feel that, he is not delivering as is required, unlike other terms.

They also felt that the minimum requirement for the Members of Parliament should be a professional,  should have served in his

profession wherever he is,  as  a police officer,  a teacher,  an accountant,  any other person,  for  a  minimum of  five  years  in  the

Government or private sector.

Minimum requirement for the civic or  the councillors,  they propose  that it  should  be  made  to  be  ordinary  level,  that  is  Form

Four, ‘C+’ or should have a …………………….. (inaudible) or ……………. (inaudible).

That, they also felt that, the elections for civic and Parliamentary should be held simultaneously but not for Presidential  elections.

  Because people are usually masmarised, either they go for this and that, so they should be separated,  so that people  are  given

time to ponder over who is going to be their President.

On the same note,  they felt that the President  must not be  an MP.    Because,  he is  now  representing  the  Kenyans,  and  now

being an MP, he oppresses the views or the rights of the original members of his constituency, because  they cannot oppose  the

President, when they have other things to do.  But he must be a serious participant in his own political party.

It was also felt that, the local currency must not have the President’s head.   Because,  now the Presidential  term is going to last

for two terms, that is about ten years, and money can stay in circulation longer than that.   Who is going to be who?  So, it is felt

that the new Constitution should not enhance this -- the local money system.  It should be money like the US$ or  something like

that. 

(Interjection) Com. Baraza:  Please be winding up.

Josphat  Wakungu:  Okay,  on education matters.   Much has actually been said,  and I would like to  say  two  or  three  items

here.   The  issue  of  free  education  in  primary  school,  the  Government  should  give  basic  facilities,  after  including  uniform.

Because, even if it is free education, some children stay home because of lack of uniform and other ……..

The Government should enhance bursary,  especially,  for secondary,  the going students,  because  there is an increasing number

of orphans in our country because of the scourge.

Now, the Government should come up with a consistent and workable system of education to not allow always go back  to this

and that.  Should be consistent and workable, like in other countries, and to pursue the objective of industrialization by the year

2020, and even beyond.  There should be technical secondary schools, so that,  from primary, you go to either technical line or
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whatever, so that we enhance this technical line of education.

On placement:  every child should be entitled to enhance his education and train from Standard Eight.  That is, should be able to

have the training, and even at  Form Four.  When those who have passed  to go for national  universities  or  private  universities,

there  should  intermediary  colleges  that  should  select  automatically,  the  children  to  be  placed  in  medical  –  either  diploma  in

Pharmacy, etc or in agriculture, in accountancy, etc., without leaving us with a functionless career.   

You know, you tell the children that,  can you learn to be  this, but when they go out,  some parents  cannot look those chances

for them.  So, if a child has passed with ‘C+’ or “C plain’, should just get a letter, that should establish, that you have now been

selected to medical, to do this and that.  And the career-forms should come down to schools.  

On  Kenya  National  Examination  Council,  we  felt  that  it  should  be  independent  to  have  its  full  personnel  to  create  more

employment.  Because, the youths serving teachers who come from schools,  and these are  prejudiced that,  this is an examiner,

that those schools perform better.   And the teaching methodology, are there to work now examination that is coming.  So,  they

should be independent personnel, to set, examine, and release the results, without necessarily involving the serving teacher,  who

even sometimes, when a problem arises on cheating or  whatever.    This world is technical,  we have  the  pagers,  we  have  the

mobiles, the leakage can take any other form.  So they are victimized for no reason.  So, that is what I had as far that. 

Com. Baraza:    Ramadhan Nyongesa?

Ramadhan Nyongesa:    Commissioners na wale walioudhuria, jina langu ni Ramadhan Nyongesa,  na ningependa kuchangia

juu ya uhuru wa kuabudu.

Kwamba, utakuta kuna njia mbali mbali za kuabudu.   Kuna wale wanaoabudu  kimya kimya, na kuna wale wanaabudu  kwa

kelele,  wengine  wanacheza  ngoma.   Sasa  inakuwa  wakati  mwingine  vigumu  sana.   Wakati  unakuta  kanisa  ambayo  ni  ya

kucheza ngoma, pengine imejengwa karibu sana na msikiti, na hao wanaabudu,  na hao wanaabudu.   Na  hao wanaoabudu kwa

kelele,  wamechukua  ma-vidude  hivi  vya  kubasa  sauti,  inaenda  mbali  sana,  umbali  pengine  karibu  kilometre  tano.    Na

wanaendelea hivyo, kufanya hivyo, pengine kwa masaa matatu,  unakuta kwamba,  wale ambao wanaabudu kimya kimya  kwa

sasa hawawezi kuwasiliana.   

Ningependa  sheria  ipitishwe  kwamba,  hata  kama  ni  kucheza  ngoma  ama  kuimba,  tuwe  na  minimum  noise.   Maanake,

wapunguze kelele.

Pia, ningependa kusitiza point fulani juu ya mavasi ya kidini, kwa mfano ya Kiislamu, kama vile kanzu, na kofia.   Utakuta mtu

ambaye  si  Muislamu,  amevaa  kofia,  amevalia  kama  Muislamu  kweli  kweli,  na  ameingia  kwenye  bar,  anakaa,  anakunywa
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pombe wasi wasi.  Sasa, mtu ambaye hajui kwamba huyo sio Muislamu, anachukulia kwamba,  Waislamu kumbe wanakunywa

pombe, ile hali si Muislamu.  

Ningependa  sheria  hapo,  ipate  kumshtaki  mtu  kama  huyo,  kwa  kuvalia  Kiislamu  na  kwenda  kufanya  kitendo  ambacho

hakiusiani na Waislamu.

Another issue I would like this Commission to address, is on vulnerable group, specifically people with disabilities.  Honestly,  as

you are aware, these are people who have many problems.  They really struggle to earn a living, and in fact,  it is impossible for

some of them if it is not that they are depending on others.  I would like the Commission to include in the Constitution, a clause

or  something  to  recommend  to  the  Government,  that  it  sets  aside  some  funds  in  the  annual  Budget,  so  that  all  people  with

disabilities, they get something from that fund, either monthly, or at any given period during the year to help them earn a living.

Apart  from that,  I  would  like  the  Government  to  be  taking  a  census,  so  that,  this  can  also  be  done  annually.   A  census  on

people with disabilities, so that, they are very able to plan and advise, if possible, advise on how to form groups,  to make viable

projects that will earn them a living.

Also, if possible, they must be represented in the Parliament.   I mean, to say that,  the physically disabled people  should have a

person representing the physically disabled people; the blind, the same;  the deaf, the same; because, actually it is a deaf person

who knows the problems of the deaf.  So, he can air out the views on behalf of the other deaf countrywide,  and maybe through

that, they can get assistance.   I think that is what I had, thank you.

Com. Baraza:   Thank you.  Nicholas Juma.  Nicholas.

Nicholas Juma:    Commissioners, I have got about five items I want to talk about.

The first one is about the form of government, I would like to be  replaced.    I  recommend a unitary representative government,

with an Executive President, just as we have now.  However, some of the powers that are given to present President,  should be

reduced.  

For instance, the appoint of the Vice President and some Ministers, among others, that the President  is given to appoint,  should

be removed and be given somewhere else like the Parliament.

Now, during the elections, I wish to have each Presidential candidate to nominate a Vice President as his running mate.  So that,

when  we  vote,  we  vote  for  both  the  President  and  the  Vice  President.   This  will  help  us  in  case  there  is  a  vacancy  of  the

President, then the Vice President will automatically become the President, and he will be allowed to carry on until the tenure of

that session is finished.  Rather than the present time, where we have, if there is a vacancy, the acting Vice President  is given 90
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days.  But I propose, it should be continuous until that period is finished.

Now, on representation:  a President and a Vice President should not be elected on constituency level, but should be elected on

national level.  In other words, they are representatives of the nation, not of their local areas.

Now, Minister appointments should be done or  should come from the seating MPs,  and the President  will suggest names, and

those names will go to the National Assembly,  National  Assembly  should  be  able  to  scrutinize  the  moral  standards  of  those

recommended.  Once National Assembly passes, then, we shall have the Ministers appointed.

This appointment of Permanent Secretaries.   Also,  this is an area  that should be left to the  Public  Service  Commission  rather

than the President.  The Public Service Commission to appoint, transfer and sack Permanent Secretaries.

My second point is about political parties:  I would recommend that we have not more than three political parties.   The system

right now is a  sort  of  a  joke,  that  we  have  anybody  standing  up  and  saying,  I  want  to  have  my own  political  party.   But  I

recommend only three.  Maximum three, we can have two or three or one.

If you have been elected as an MP to Parliament, and you decide to change your position, go back  to wananchi.    So  that,  you

run on the party that are going to.

The third one, regards marriage institution and the quality of sexes:  there has been a lot of talk about  equality of sexes,  and of

the human rights of all persons.   There was also a talk about  the alleviation of poverty in the country.   But the  sources  of  the

poverty or inequality has not been well addressed.

It is therefore my humble request, or submission, that equality of sexes and alleviation of poverty cannot be  attained,  unless the

question of marriage institution in Kenya is adhered to, and serious and radical reforms are undertaken.   

Without going into details of pros  and cons of the present  marriage system in  Kenya,  I  propose  the  following  changes  in  the

marriage system to take place in the Constitution:-

• First, the practise of allowing one man to have more than one wife should be prohibited.    The policy should be,  one

man, one woman.   (laughter)

• Two, the new Constitution should allow  those  men  who  already  have  one  or  two  wives  or  more,  to  register  those

women immediately after the Constitution has come into place,  and  not  more  than  six  months.    Registration  of  the

women that you have right now, should be done within six months when the Constitution comes into place.  
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Now,  for those men  who  are  married  to  one  wife,  they  should  also  register  their  wife,  if  not  registered  now.   They

should also register within six months after the Constitution has come to place. 

Now,  the bachelors  and spinisters,  should not cohabit  unless they are  properly married.   At  the  present  system,  they

have what they call, “trial marriages”.  They keep  one another for a few months, then they leave.   And if they have….

we are  sperading the AIDS.   This is how we are  having the street  children coming up,  because  once they step down,

they are not married, the offsprings there are thrown to the streets. 

   

Now, the third one, which my friends have talked about, is about the churches.

(Interjection) Com. Baraza:  Please be winding up.

Nicholas Juma:   Registration of churches,  I propose  that churches should not be  allowed to be  registered any-howly.  And

they should also not be allowed to establish their meeting places next to the other churches.    Where there is a church already

established, another one should not come and build a church or a building nearby.

Lastly, about the pensioners:  we talk of the people who are not being taken care of – the disabled, etc.  But I should talk of the

pensioners as one of the groups in Kenya that has not been taken care  of.   Pensioners,  are  given small allowance for life.   But

the economic life is always changing.  So,  in future, I propose  that,  when, especially  if  a  pensioner  was  civil  servant,  when  it

comes to revision of the present  employees’ salaries,  the pensioners’ allowances should also be adjusted accordingly,  so  that

they don’t suffer economically.   Thank you very much for listening.

Welcome.   Mulekhalu Sela.  Sela Mulekhalu?  You are not there.  Moses Wesonga?

Moses Wesonga:   Commissioners na wale walioko hapa, Hamjambo?

Response:  Hatujambo.

Moses Wesonga:   Mimi langu,

(Interjection) Com. Baraza:  Sema jina.

Moses Wesonga:   Moses Wesonga.  Mimi niko hapa kuongea juu ya urithi.  Naanza na kitu ambacho kinaitwa succession.

Hii  mambo  ya  taxation  ya  mashamba,  kuna  watu  wamelaliwa  miaka  na  miaka,  pesa  imeongezeka  kwa  Lands,  taxation
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tumeshindwa.  Serikali iangalie hapo.

Kitu kingine ni urithi.  Unaweza ukaoa mwanamke (msichana wa  mtu),  muishi  naye  zaidi  ya  miaka  ishirini  bila  mtoto.   Mzee

anapokufa,  anaambiwa, kwa vile hajafanikiwa kupata  mtoto,  hawezi  kupata  urithi  wa  mzee  wake.   Serikali  inayokuja  isaidie

yule mjane.  Kwa ajili, alikuwa anaishi na mzee wake miaka hiyo yote.  Ananyanganywa kwa ajili hana mtoto.

Kitu kingine, hii kitu unasikia file imeenda kwa Attorney General,  na mtu amewekwa remand miaka tatu,  kesi  haijakuja kortini.

Tuna wengi wamekufia cells, kwa ajili, mambo bado  iko kwa Attorney General,  na tuna ma-judges hapa hapa.   Hiyo, Serikali

inayokuja, ituangalilie.  Kwa sababu watu wengi wanakufa cell, eti wanangoja, file haijatoka kwa Attorney General.

Kitu kingine, sisi hapa West Kenya, tuna mills ya miwa – Nzoia na Mumias, ambayo tunauliza Serikali inayokuja.  Juzi tumeteua

Sugar Board, vile watu wengine wa majani chai, kahawa na wengine, na wengine.  Sisi nasi tupewe uhuru wetu.   Serikali kama

ina nafasi mahali, itupe sisi wenyewe tununue viwanda viwe vyetu.  Tusinyanyawe na watu wengine.

Halafu, matajiri wengine wasitoke mbali – Central na mahali pengine waje wanunue hizi mills zetu kama Nzoia na Mumias.

Halafu, kumalizia, hii mambo ya disabled.    Hawa watu wasiojiweza,  nimekuwa na mmoja, nimepata shida sana.   Kama kuna

grant ambayo imekuwa granted na ofisi ya DC,  lazima uende Nairobi.   Na  nyumba iko kati  kati  ya City.    Mtu  kutoka  hapa

Western,  aende Rehema House,  munaweza kuijua kweli?  Kwa hivyo, hiyo ofisi ya  disabled,  I  wish  tupate  moja  hapa  West

Kenya.   Kwa  hayo  machache,  sitaongea,  kwa  sababu  mambo  mengi  yameongewa.   Kitu  ninaomba  tu  Tume,  ni  kuchukua

attention.  Asante.

Com. Baraza:  Thank you.  Register there.  Isaac Ndege?

Isaac Ndege:  My name.  Commissioners, wananchi, majina yangu naitwa Isaac  Ndege,  natoka Bunyala Central.    Mimi nina

point mbili tatu.

Point yangu ya kwanza,  Commissioners,  ni hivi, President  wetu ambaye atakuja,  anapata  mshahara katika Kenya,  ile  ambaye

anatawala.   Mimi  napendekeza  kwamba,  mshahara  ule  ule  ambao  anapokea,  aweke  hapa,  kuliko  kuweka  ngambo.   Kwa

maana,  mshahara  huu  akiweka  hapa,  utamuzuia  asiwe  anaruka  naruka  naruka  na  ndege  kila  mara  kwenda  nje.   Hilo  ni

pendekezo langu.  President na Ministers wote wake,  waweke pesa  hapa,  ziwe controlled hapa hapa,  kuliko kwenda ngambo

uko na uko.

Jambo  la  pili,  Commissioners,  Tume  hii  au  Katiba  hii  ambayo  inakuja,  tunaandika  sasa  hivi,  miradhi  ambayo  imelaliwa  na

Bunge, for instance, barabara hii yetu, Lurambi kwenda Bungoma, ilipendekezwa kitambo sana,  World Bank,  nasikia kwamba
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ilitoa  pesa,  this  road  iwe  tarmacked.    Mbunge  yeyote  ambaye  anaingia  uko,  anauliza,  anasema  tunataka  barabara  gani  –

Lurambi.    

Nasema kwamba, miradhi kama hii ambayo imependekezwa na Bunge, ifuatiliwe, hata kama imemaliza miaka ngapi na Mbunge

yule  ambaye  alipendekeza  alikufa,  yule  ambaye  amechaguliwa,  aende  tena  aulize,  hili  afufue  kitu  kama  hicho.   Barabara  hii

imetusumbua sana.  Hilo ni pendekezo langu.  Sina mengine sana lakini, Commissioners,  ……. (inaudible) inapesa nyingi sana.

Kwa nini sisi ambao tunakuja kumpa, haoni, tunakaa njaa, no drinks, no what, no lunch ………….. (laughter)

Com. Baraza:   Stephen Mavumbo?  Say your name.

Stephen Mavumbo:    Mimi ni Stephen Juma Mavumbo.   Na pendekezo langu la kwanza,  nimesema ya juu, ya mbele,  na ya

chini hapa, nitaguzia kidogo.  

Examination fee:  examination  fee  kwa  mashule  imekuwa  zaidi,  hata  kutoka  Standard  One.   Ambayo,  ningelipenda,  Serikali

ingawaje  imewaonya,  lakini  wasimamishi  –  ma-heads,  wametengeneza  hizo  pesa,  ziko  hata,  mzazi  asiyejiweza,  mtoto

anafukuzwa tu kwa sababu ya examination fee, lakini mtoto wa Standard One.

Bursary:   bursary zinakuja kwa mashule, lakini wale watoto  wanaopata  bursary,  ni watoto  wa  watu  walioajiriwa,  wanafanya

kazi.  Na  hali, mtoto wa mtu ambaye hata hajiwezi,  hana  chochote,  haoni  hiyo  bursary.   Tafadhali,  Serikali  ingetusaidia  hiyo

bursary, iwe restricted, wale watoto ambao wana wazazi wasiojiweza, hawapati chochote, waweke uko, kusaidia hao.

Nyingine.   Mwananchi  wa  kawaida  –  wa  chini,  anapopata  shida,  kama  amekosewa,  amenyanganywa  kitu  yake  na  watu

wasiojulikana, amepigwa, na anakimbilia usalama polisi, anaenda kupiga report.    Anafika uko,  anapiga report,  polisi anaambia

yeye, leta transport,  na labda ni mimi, ama baba,  ama mtu  saa  hiyo  hauna  transport  tayari.   Mpaka  hiyo  maneno  inaenda  tu

hivyo, kwisha, na huku umeumia, na umefikia Serikali.   Sasa Serikali itusaidie, polisi wawe restricted kutusaidia sisi wananchi.   

Tena hapo, unaweza kuona tuko hapa,  na headquarter  yetu ya polisi iko Kakamega.   Jambazi wameingia, wamefanya vitu…..

kama ma-mobiles.  Unajua namba ya polisi, unapiga uko.  Umepiga saa hizi, kama ni saa tisa,  tena kesho saa  sita,  saa  tisa ndio

utaona  polisi  wanakuja.    Tayari,  hata  wale  wametoweka.   Sasa  pia,  ninaongezea,  kufika  uko  unaambiwa  leta  mafuta  ya

transport.   Sasa  hapo ningeliomba, Serikali,  itulinde  sawa.   Kama  hakuna  polisi  wa  kutosha,  watuandikie  polisi  wa  kutosha.

Kama hakuna transport, ninaona mishahara ya wafanyi kazi imeenda hata karibu,  sijui kama ma-millions.  Kwa sababu ukisikia

mtu mshahara  elfu  mia  nane,  na  uko  means  ya  transport,  maghari,  ya  kulinda  sisi  wananchi  wa  raia,  hapa  remote,  hakuna.

Tukipata shida,  tunaenda uko,  tunatatizika tu bure.   Naomba Serikali iongeze maghari, tuwe vile tulikuwa zamani.  Unapopiga

report kwa polisi, dakika kumi, polisi wamefika.  Hiyo itatulinda usalama.
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Neno lingine, forest.   Serikali imepeana,  forest  wananchi  walime  free.   Na  yale  forests  wakija  kugawa,  wanakaa,  forest  out

time.  For  example,  hapa  mwezi  wa  tano,  kupanda,  huwezi  kupanda.   Vitu,  kama  ni  mahindi,  haiwezi  kuwa.   Ningeliomba,

kama wanagawa forests, wagawe kutokea mwezi wa pili, mwezi wa tatu iwe mwisho.  

Halafu,  sehemu  wanaopatiwa,  hata  ingawa  wanapata  watu  wachache,  lakini  iwe,  metres,  ’70  x  70’  metres,  hili  mtu  naye

akienda kulima, atoke hapo na kitu.

Mambo ingine, hatari nchini kote, hata pahali tulipo hapa, imekuwa vigumu sana Serikali ku-control.   Ikiwa haitafanya mipango

za kuweza kufunga njia za zile hatari vile inakuja, hatari ya ukimiwi, hatari ya majambazi, ni kwa sababu, Mungu ameumba dunia

hii yote,  na akaumba mwanadamu, mwanaume na mwanamke, na akaweka  wawe wanaishi pamoja.    Sheria tulizokuwa nazo

hapa hawali kama ningali mtoto, kulikuwa ndoa ya mama, na ya bwana na bibi yake isivunjike kwa urahisi, wanapooana.  

Lakini hivi leo, inavunjika, hata ingawaje umetoa mahali.  Anaoa mimi leo,  anaoa yule kesho,  anaoa yule kesho kutwa,  mwisho

anaenda kupanga mitaani – Nairobi,  Kisumu, Kampala,  na kule anaenda kupanga,  hafanyi  kazi  yeyote,  kazi  yake  ni  kwenda

kupanga – mimi ni wa usiku, wale …….. (inaudible) ni wa mchana, afya yao haijulikane.   Anapoaaa nao watoto,  ndio watoto

chokora.   

Anapopata ugonjwa, wale waliopata pamoja na mimi, wanaeneza mpaka kule, na kule.  Haya, kuja kufunga njia ya chokora,  ni

lazima mama ama waume, pia sisi, tumeogopa maisha.  Anakuja, anachukua mama, anazaa naye watoto,  anatoroka anawacha,

anaenda  kwa  wale  wa  mitaani,  pia  anaanza  kuzaa  uko.   Sasa  watu  kama  hawa,  kutoka  wamama,  hata  mabwana,  wawe

restricted kama sheria ile ilikuwa ya zamani, in 1960s kutoka nyuma, ilikuwa routine, msako inatoka usiku, unaingiliwa ndani ya

nyumba na polisi, unaulizwa, bwana, wewe, hapa, unakaaje, unafanya kazi gani? Utoe kibali ya kazi.   Umeoa,  una mwanamke,

ukiwa na mwanamke, utoe marriage certificate.

(Interjection) Com. Baraza:  Go to another point.  We have heard that one.

Stephen Mavumbo:  Can I finalize for that.  Nimalize?

Com. Baraza:  Was that your point?

Stephen Mavumbo:  Nina ingine, lakini nimalize kwa ile nilikuwa.

Com. Baraza:  You are going into so many stories.  Just give a point, then give us a recommendation.  Give us your last point.

Stephen  Mavumbo:   Sasa  langu  la  mwisho,  ni  kama  hivi,  Katiba  tuitengeneze  chini  ya  sheria  za  Mungu,  hili  tusije
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tukatumbukia.

Com. Baraza:  Thank you.  Asante.  Please sign there.  Wellington  Songa?

Wellington Songa Egesa:  Kwa majina mimi naitwa Wellington Songa Egesa.  Mimi ninataka kuongea kwa maneno tatu hivi.

 

Ya  kwanza,  wakati  tunakuwanga  na  kura,  kama  hapa  Kenya,  tunaweza  na  kura  million  ishirini  yote.   Na  tukipiga  kura,

mwingine  amepata  sixteen,  na  mwingine  amepata  seven,  sasa  inakuja  twenty  two.   Hapo  mtu  kama  amepata  kura  zaidi  ya

ishirini na hiyo ndio ime-register Kenya nzima, na imekuja ingine mbili, mbili hiyo inatokea wapi?

Hapo inataka Serikali iangalie, au hii sheria iangalie, kama iko hiyo maneno, warudie,  ama  yule  mtu  amefanya  rigging,  akuwe

second, yule alikuwa second, awe first.

Ya pili, tunakuwa na mtu anaitwa nominated MP or  councillor.   Huyo nominated councillor ama MP,  hawezi kuwa President.

Kwa sababu gani?   Huyo mtu anakuwa nominated councillor, akuchaguliwa na wananchi.  Amechaguliwa na mtu mmoja pekee

yake.   Kwa  sababu  akiwa  President,  na  unaona  corruption  inaingia  Kenya,  na  hiyo  inataka  hiyo  sheria  itoke  hapa  kama

wanasema, mtu lazima achaguliwe na wanachi.

Ya tatu, inatakikana tuwe na sheria, wakati tunachagua MPs ama councillors, tuko na watu wengine, wanaweza kujua huyo mtu

anaweza kunishinda, halafu wanachukua watu wake wanaweka cell.    Huyo mtu kama ameingia Nairobi,  wakati  atakuja  ndio

atatoa  pesa  kwa  askari,  ndio  watu  wake  watatoka,  hao  wengine  wakatwe.    Mtu  kama  amekatwa,  amekufa,  watachukua

jukumu gani.  Ama  watu  yake  ndio  wamekata  huyo,  na  ndio  anaingia  kwa  Parliament.   Asante  kwa  kunisikiza.    Kwa  jina

naitwa Wellington Songa.

Com. Baraza:  Thank you.  Situma Mangoli?

Situma David Mangoli:    Yes,  Commissioners na wananchi.   Kwa majina naitwa Situma David Mangoli,  na ninapendekeza

kama ifuatavyo:-

Ya kwanza, dowry system, hasa katika Kakamega District,  ni mbaya.    Hii nafikiri ingewekwa kwa sheria,  kwa sababu,  hapa

Bunyala, wewe ukiwa na mtoto wako ambaye ameona kutoka kwa jamii fulani, halafu uwape ngombe, na imalize mwaka moja,

mbili,  hizo  ngombe  zinakufa,  wanarudisha,  tena  wanaendelea  kukudai  uongoze  zingine.    Hiyo  ninaona  ni  hasara  kwa  wale

ambao wamechukua msichana.  Kwa sababu mimi nilikuwa nimetunza ngombe zangu vizuri, na ikienda kula,  hawajui kutunza,

zikifa, wanasema, turudishe ngozi, walipe ingine.
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La pili, appointment na employment ya ma-chiefs na assistant  chiefs,  na  civil  servants.   Kuna  ma-chiefs  ama  assistant  chiefs,

napendekeza,  kwa  sheria,  iwe  wakifanya  application,  wakienda  kufanya  interviews,  tuwe  na  CIDs  ama  Special  Branch,

kuchukua  maoni  ya  wananchi.   Wachaguliwe  kulingana  na  maoni  ya  wananchi.   Kwa  sababu,  kuna  wengine,  ambao

wanachaguliwa kulingana na god-fathers,  ambao wako kwa maofisi, labda Nairobi,  anaenda kwa huyo mtu, labda hata  yeye,

wananchi hawampendi, unasikia tu ndiye amekuwa chief ama ndiye amekuwa assistant chief.

(Interjection) Com. Baraza:  Why do you want the CID?  Why don’t you elect them directly?  Kwa nini CID,  when you can

vote for them.

Situma David Mangoli:  Tulikuwa tunapendekeza, ikiwa wanasema waendelee na mambo ya interviews, wapate  maoni.  La

si hivyo, walete kwa mlolongo.

Na hapa Buliani, kuna funeral expenses, zimekuwa too much.  Na  hata hapa Bunyala, unakuta mzee akifa,  wale jamaa,  ambao

ni relatives,  wanakuja wanaitisha vitu ingine ambazo tunaita  ………………………  (inaudible)nini,  kila  kitu.   Sasa  wanataka

kukunyanganya  hiyo  mali,  wanawacha  mjane  na  watoto  bila  chochote.   Tungekuwa  na  sheria  ya  kutunza  mali  ya  mjane  na

watoto  wake.   Yaani,  watupilie  mbali  mambo  ya  …………………..  (inaudible)  na  hata  ……………………  (inaudible)

wanapata kutoka kwa marehemu, kwa sababu ya ukoo.

(Interjection) Com. Maranga:  Kwa Kiluyha munaita nini?

Situma David Mangoli:  Kwa Kiluhya tunaita …………… (inaudible),  yaani, ikiwa wewe ni mtoto wa mamangu mwingine,

na ukifa, nataka ………………………. (inaudible) ile ya wa haki.   ………… (inaudible),  to  be  paid  something.   Na  mara

nyingi hudai ngombe nzima.   

(Interjection) Com. Baraza:  Wanalipa?

Situma David Mangoli:  Wanadai ngombe kama …………. (inaudible).   Yaani,  zawadi kwa huyo jamaa wao.   Ama kama

ni wajomba, wanaitisha mali kutoka kwa huyu mtu ambaye amekufa.  

Halafu,  kwa  upande  wa  free  education  in  primary  schools,  kama  vile  mwenzangu  amesema,  hata  wiki  hii  tu,  watoto  wengi

walikuwa wakifika shuleni Monday, wanafukuzwa, wanarudi nyumbani, eti wanatakikana walete pesa za end-term examination.

  Kila mtoto ana-contribute,  kama hata Kshs.50/-  ama Kshs.40/-  kwa end-term examination.   Na  hii sasa  inaonekana  kama

hakuna mambo ya free education.
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Pengine,  tuna  mambo  ya  building  funds,  na  hii  labda  ukiongea  na  AEO  na  nini,inakuwa  kama  mchezo  wa  paka  na  panya.

Anashtaajabu anasema, hiyo nafikiri…….. lakini kuna siri ndani kati  yake na waalimu wakuu.  Therefore,  lazima iwe na sheria

ya kuwa,  inspectors of schools, wafanye follow-ups.  Ikiwa wamekataza mambo ya malipo kwa ma-shule watoto  wapate  free

education, tusiwe na waalimu tena wanapitia kando, hata wenye matanga wana-charge, wanafukuza mtoto eti kwenda leta pesa

ya matanga.   Sasa mimi nikiangalia, matanga inafanya mtoto akose lessons?  Hiyo lazima iangaliwe kwa sheria.

 Na upande wa distribution of powers.  Hii mambo ya Serikali, lazima tuwe na sheria, tukiwa na appointment ya Ministers,  ama

Provincial Administration, kama PCs  na  DCs,  kila  district  iwe  na  share.    Kwa  sababu,  kuna  ma-district  mengine,  ambayo,

ukiangalia sana, hakuna Minister kutoka kwa hiyo district.   Lazima tuwe na usawa wa kupeana madaraka kama ya Ministers,

kila district  ifaidike.   Yaani tuwe na siku sawa.   Ama kupeana ma-PCs,  wale wanatoka kwa district,  lazima  tuwe  na  usawa.

Sio, ma-PCs wanatoka kwa province moja wengi, zaidi ya wengine.

(Interjection) Com. Baraza:  The last point?

Situma David Mangoli:  Ni hayo tu.  Last point ni hii….

Com. Baraza:  No, no, you had finished.   Thank you.

Situma David Mangoli:  Cost-sharing katika health centres,  naona cost-sharing imekuwa too expensive kwa wananchi.   For

example jana, nilikuwa na mtoto amewarushwa kidogo,  kwenda kufanya stitches,  analipa almost Kshs.385/-,  tena wanasema,

Kshs.50/-  ya health  service.   Sasa  inaonekana  hata,  ile  matibabu  ya  bure,  haina  maana  katika  Kenya.   Kama  cost-sharing,

lazima tuwe na pesa ambayo mwananchi wa kawaida anaweza kulipa. 

Com. Baraza:  Thank you.  Sign there.  We get it.  We have got your point.  Justine Kisembe?

Justine Kisembe:   Mimi kwa majina naitwa Justine Kisembe.   Nitazungumzia kuhusu huyu mama ambaye anaitwa mjane na

mayatima.

Huyu mama, hata ukiangalia kwa Biblia inasema, cha mjane, kiwe cha mjane.  Lakini kuna misaada inakuja hapa,  inasema ni ya

mjane na mayatima.  Lakini, kuna wengine ambao sio mayatima, wanatumia hiyo.  Sasa  sheria iwekwe.   Nikijua kuna sheria ya

mayatima,  nitumie  hiyo  sheria,  nidai  hiyo  pesa.   Kwa  sababu  tuliandika  majina  fulani  tukapeleka  mahali  fulani,  inasema,

mayatima.   Wanadai  kila siku wanasema niliandika majina, mayatima, wapi hiyo msaada walisema.  Na  hatujui njia tutatumia,

tupate hiyo, tupate mayatima waliendea wapi.   Sasa  hiyo sheria,  iwekwe,  ilinde  hawa  mayatima.   Kwa  sababu,  kuna  mdudu

anayeitwa ukimwi, ameleta maneno mengi.   Watu wanakufa, mayatima wanaendelea kuwa wengi na wajane.  Sasa  hapo sheria

iwekwe, tutumie.  Huyu mdudu ametumaliza.
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Ya  pili,  huyu  mtu  anaitwa  “sugar-daddy”  huyu,  ame…..  (inaudible)  wasichana  wetu.   Huyu  “sugar-daddy”  anatumia  pesa

kuharibu hawa watoto  wetu.   Sheria iwekwe,  hawa “sugar’daddies” wasiharibu watoto  wetu.   Utakuta mzee  wa  miaka  sitini,

anaharibu mtoto wa Form One,  ama Class  Eight.  Na  hatujui  sheria  tupate  wapi.   Labda  mimi sikusoma,  sijui  nifuatie  wapi.

Sasa  hao  wazee  wanatumia  pesa  kuharibu  watoto  wetu.   Hiyo  sheria,  ninaomba  iwekwe.    Shida  ya  hii  “sugar-daddy”

wasiharibu watoto wetu.  Unajua wasichana siku hizi wako na mahitaji mengi sana.   Tunatumia pesa  nyingi kwa hawa watoto.

Kuwapeleka shule na kila kitu, lakini “sugar-daddy” naye amekalia pale pale anaharibu.

Ya tatu,  makanisa.   Tuwe na kiwango, ku-register  hayo makanisa.   Kwa sababu,  mtu akikosana na mtu pahali fulani, utasikia

kesho,  amefungua  kanisa  yake.   Ukimuuliza  u-register  wapi,  na  saa  hii  sijui  elfu  ngapi  makanisa.   Sasa,  inatakikana  sheria

iwekwe, tuwe na viwango.  Tusiwe tunaendelea tu kuandikisha ma-kanisa,  ma-kanisa,  na wengine…… (inaudible).   Nilikuwa

na vitu tatu, nimesahau.

Hawa wazee wetu hawa.  Katika Biblia unasoma “Wagalatia 5:28”, inasema, “upende mkeo ndio utaona ufalme wa Mbinguni”.

  Lakini hawa wazee wamesahau.  Sasa tuweke sheria ya kufinya hawa watu.  (laughter)  Wamekataa  mambo ya kanisa,  sasa

tunataka tuweke sheria iwafinye,  ndio wakirudi waki-retire,   akipata  pesa,  arudi nyumbani mapema, asirudi  na  bibi.   Ameoa

bibi wa miaka ishirini, na mwenyewe ame-retire,  miaka yake ni sitini, na huyo labda ana ukimwi.  Sasa  huyo bibi,  atakufanyia

nini?  Akizaa watoto,  wataenda wapi?   Na  huyo mama ambaye hajapata  mtoto,  ………(inaudible).   Na  huyu  mzee  anaona

huyu  mama  hajapata  mtoto,  halafu  aoe  bibi  wengine.   Sasa  huyu  mzee  akiaga  dunia,  hawa  watoto  wa  mama  mkubwa,

wanamfukuza, wanasema hakuna hata shamba.   Sasa  huyo mama ataenda wapi,  labda ni mzee pale?  Nyumbani pia hakuna?

Ataenda wapi?  Sheria iwekwe, huyu mama apate shamba yake, pahali yake.

Na nikimalizia, hii sheria ambayo tunatengeneza sisi, halafu murudi tena mutuambie, muandike labda kitabu  mje  mutuuzie  ama

mtupee bure.  Nikae kama mimi nikijua, mimi nikipiw na mzee, nifuate hii sheria.   Mayatima wakikosa kitu chake,  afanye hivi.

Ni hayo tu, asanteni.  (laughter & clapping)

Com. Baraza:  Asante.  Wawire Maunde?  

Wawire Maunde:  I have given but there is one point.

Com. Baraza:  No, no.  We don’t do that.   Please give us that memorandum, we shall read  it.   We don’t do that,  otherwise

we shall never go home, we shall never finish.   Habib Mwitani.

Habib Mwitani:    Kwa majina ninaitwa Habib Wamulunya Mwitani.  

Kwanza kabisa, nitaanza na maneno ya leadership.  Kulingana  na uongozi wa Kenya, nchi yetu ya Kenya vile ilivyopata uhuru,
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hatutaki ile Katiba,  ama sheria ya kusema kwamba,  uongozi wa ufalme, eti kwamba mimi nikipata uongozi, baadaye  nitapatia

mtu fulani.  Baada ya kipindi changu, nitarudisha  uongozi  penye  nilitoa.   Hiyo  Katiba  iondolewe,  hau  hiyo  sheria  izipatikane,

kwa sababu,  hapa Kenya tuko na makabila mengi, ambayo ni zaidi ya arobaini na  mbili,  na  tunataka,  at  least  hayo  makabila

yote ya-enjoy cake ya uhuru wa taifa letu.  

Kwa sababu,  yale makabila ambayo kiongozi ametoka ndani yake,  huwa wana-enjoy sana cake  ya taifa letu la Kenya,  na  ila

hali sisi, kama sisi, pengine tuko na factories,  vitu vingi vinaenda katika sehemu kama zile ambazo viongozi ama Rais anatoka.

Kwa hivyo tunataka hayo mambo, ikiwa baba  yako alikuwa Rais,  ama nduugu yako alikuwa Rais,  uongozi tena usirudi katika

jamii kama hiyo. 

 

Jambo  la  pili,  security:   Serikali  yetu,  ingawaje  tuko  na  uhuru  lakini  hatuko  na  uhuru  kamili.   Tumepata  uhuru,  lakini,  uhuru

ambao tuko nayo, ninaona ni kama wa bendera,  kwa sababu,  inaweza kuwa kama umepata na janga la ujambazi.   Baada ya

hiyo, ikiwa report  inaweza kufika katika police station ya kwamba,  ujambazi umefanyika mahali fulani, utakuta kwamba,  huyo

askari  analipwa mshahara kila siku, lakini  unaona  ya  kwamba,  hajukui  jukumu  lolote,  bali  ataanza  kukusumbua  ya  kwamba,

nani ama waliendea wapi,  walikuwa wamevaa namna gani, walikuwa na bunduki haina gani, na sisi kama raia hatujui numbers

na sizes za bunduki za Serikali ambazo iko nayo.  

Na tena bunduki ya askari  yule, kazi yao siku hizi tumeona ya kwamba,  ama  mimi kwa  upande  wangu  ninaona  ya  kwamba,

wameajiliwa ya kwamba,  kujunguza wale wananchi ambao wanaingia kwa changaa,  ama  pombe,  lakini  kwa  kulinda  usalama

wa wananchi na mali zao,  hatuoni.  Kwa  sababu  vita  vingi  vinafanywa  kama  mtu  kunyanganywa  mali  yake,  kama  kutembea

kwa maduka,  kunyanganywa kama vyombo kwa maduka zao,  hata na ngombe pia,  na  hili  hali  tuko  na  Seikali  ambayo  tuko

uhuru.   

Sasa hiyo inaonyesha kwamba sisi hatuko kwa taifa ambalo ni huru, tuko kwa taifa ambalo hatujapata uhuru.  Kwa hivyo, huwa

tunajiuliza wale ambao tumebaki  nyuma  tutafanya  namna  gani,  hili  tupate  uhuru  wa  kujisaidia  kama  raia  wa  taifa  letu.   Kwa

hivyo tunataka mahali kama askari,  wapate  mafunzo ambayo inaweza linda mwananchi na mali yake,  sio kulinda Serikali kwa

kupata pesa kwa pombe.

Upande wa  akina  mama:   kina  mama,  ningelipenda  Sheria  ipitishwe,  Serikali  yetu  ya  Kenya,  kina  mama  wawe  na  nafasi  la

kitaifa.  Kwa sababu,  unaweza kupata  mama, ama msichana amevaa  zile  ambazo  wenyewe  wanaita  eti  mimi-skirt.   Na  hiyo

mini-skirt, kwa mtu kama mwanaume akiona ile mabacha ya mwanamke, ni kama sitima. (laughter), ikishika kwa maji.  Sasa,

ni vizuri hao kina mama wawe na vasi la ki-taifa ambalo linawezafika pale chini kwa miguu, hili wasiwe wanathaminiwa na watu.

  Kwa vile ninaona, hata kama huyu mama amevaa vizuri sana.   Lakini unaweza pata  mwingine ako na mini-skirt ambayo  iko

hapa hivi.  Sasa hiyo, ningelipenda pia hiyo, ikipitishwa, nchi yetu itakuwa na tabia mzuri, kwa vile, mambo kama haya ya unajizi

hii, haitakuwa sana.
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Halafu, upande wa Parliamentary:  tunataka hii mambo ya…

(Interjection) Com. Baraza:  Uwe unamaliza.  Is that your last point?

Habib Mwitani:  Ndio,  last.   Nataka,  mtu ikiwa amechaguliwa, na baadaye,  a-defect  kutoka kwa chama kingine, na haende

kwa  chama  kingine,  ni  vizuri  yule  ambaye  alikuwa  second  kwa  yeye,  katika  nomination   ya  chama  chake,  at  least,  yeye

achukuliwe haende, aanze ku-represent watu kulingana na ile chama ambacho amepitisha katika Constituency yake,  kabla yeye

hajaamulishwa kwenda kuomba kura grassroot.

(Interjection) Com. Baraza:  Your last point.

Habib Mwitani:   My last point ni kwamba,  mtu ikiwa amechaguliwa kama MP,  na  ameenda  uko  ametuiliwa  kama  Minister

ama nini, kwa upande wetu vile tunaona Serikali yetu haina pesa  mingi.  Ni vizuri iwe mtu mmoja, kwa kazi moja.   Ikiwa mtu

anaenda uko ako President, ako Mkuu wa Majeshi, Armed Forces, nini, Minister wa nini, hiyo vitu yote inachangia kwa ufisadi

wa taifa letu, na ni vizuri mtu akishachaguliwa kama President,  uko nyumbani, wafanye kura ya kuchagua MP mwingine.  Kwa

vile  yeye  akiwa  President,  vile  atakuwa  akienda  nje,  sehemu  yake,  haitakuwa  inaakilishwa.   Na  mtu  akiwa  Minister  pia,

atakuwa tena na kazi mbili – akiwa Minister tena ni MP.  Sehemu penye anatoka, tena…..

(Interjection) Com. Baraza:  We understand, you have said one-man-one-job.  That is understood.

Habib Mwitani:  Okay.

Com. Baraza:  Please go and sign there.

Habib Mwitani:  Asante sana.   

Com. Baraza:  Ahoya?  E. Ahoya?  Benjamin Wechuli?

Benjamin Wechuli:    Commissioner of the day,  and the rest  of the members who have attended this meeting today,  I  salute

you.  I think, I have very few points, although I may magnify them.

One,  in Kenya,  we have the problem of employment.  That one we  understand.   But,  the  recruitment  of  chiefs  and  assistant

chiefs, actually does not reflect that the country has got no vacancies.  Why?  It switches, most cases teachers or  Administration

Police to take the locality.  But when somebody who is not a staffed anywhere has the qualification, cannot be  considered.   So,

actually, the Government should look at that.
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According to the Kenya Constitution, F24, it says that, any civil servant can be transferred to any part of the country,  and these

chiefs and assistant chiefs, actually, they are  not transferred.    And these are  the people  causing corruption in our own vicinity.

So, they should be transferred.   Not to dominate an area.

Another point, the powers of the President should be reduced to maintain democracy.

When it comes to the economy of the country,  actually, we are  not badly off.  But these people,  the swollen ones,  they invest

the Kenya currency outside, which could be invested in our Kenya banks, so that, some of us who are  technicians, can borrow

from the Kenya banks,  and invest this money to certain projects  which can even generate employment to some of the people

who are lacking employment.

Land ownership:  actually in Western Province,  we have corruption.   Because,  only a father is entitled to own a land,  and  he

can sell this land privately without consulting the children and the mother.   But,  when he feels,  this might create  a problem, he

goes through the woman to report  the person who bought the land, claiming that when this land  was  sold,  I  was  not  actually

aware,  and even the children.   So,  my children have nowhere to settle.   This has brought so many  complications  in  Western

Province.   So, this land title deed should include a father, a mother and children to minimize problems.    

When it comes to this idea of Beijing.  Actually it has increased a lot of divorces in the country.   Because,  women  tended  to

think, now they can quatted to men without actually digesting that point properly,  why they  should  be  quatted.   And  this  has

created a lot of negligence in them, hence divorcing is occurring frequently.  In Kenya we have a lot of divorces now.  I don’t

know whether you are getting my point or not.  But I think I tend to feel…..

(Interjection) Com. Baraza:   No,  no,  I went to Beijing, I know that law.  I am just wondering what you are  talking about.  

Say it again.

Benjamin Wechuli:  I think, now, we have been told that women should possess  equal rights with men.  Now,  when I come

home, because my wife maybe got it partially, I may ask for food,  or  I may ask for a certain point,  then my wife tells me, but

you have the right to go and cook,  because  we are  equal.    When I at  least  scratch her abit,  this  woman  will  take  me  to  the

police officers, and she will run to the next neighbour, indicating the scratches, then becomes ill.   I  think that is what I am trying

to explain.

Com. Baraza:   Yaah, all I want to tell you is, do you know Tony Blaire?

Benjamin Wechuli:  Yes.
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Com. Baraza:   And you know George W. Bush?

Benjamin Wechuli:  Yes.

Com. Baraza:   And Bill Clinton.

Benjamin Wechuli:  Yes.

Com. Baraza:   Ooh, they cook.  They cook.   It doesn’t make them any lesser President.

Benjamin Wechuli:  I picked that one as an example, I didn’t mean actually cooking, Your Honour.  I didn’t mean that.

(Interjection) Com. Baraza:   Yaah, you said she might ask you to cook.  But I am telling you great  men of this world cook.

It doesn’t make them any lesser than you are.

Benjamin  Wechuli:   You  see  Your  Honour,  you  must  understand  this  culture.   We  are  Africans,  and  we  have  so  much

informal education.   so,  we were divided to play certain roles.   You cannot  just  ………..  (inaudible)  into  somebody’s  office

Your Honour. (laughter)  That is our office.  A kitchen is your office, Your Honour.   (laughter & clapping)

(Interjection) Com. Baraza:   No   

Benjamin Wechuli:  There you can’t convince me Your Honour.

(Interjection) Com. Baraza:   What I want to tell you is, the world is changing.  Let me do a bit of civic education.

Benjamin Wechuli:  Thank you.

Com. Baraza:   The world is changing.  I  don’t know what you do,  you are  a great  man in your homestate.   But I am telling

you those great scientists, those ones who do those scientific things which haven’t even reached Africa, they also cook.

Benjamin Wechuli:  Even me I cook,

(Interjection) Com. Baraza:  No, 
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Benjamin Wechuli:  But there are some things that you should sit down, Your Honour, and know that this one is a right not a

privilege, Your Honour.  There is a difference between a privilege and a right Your Honour.    I  can cook,  as  a privilege Your

Honour.  (clapping)

Com. Baraza:  Are you finishing so that we ask you questions?

Benjamin Wechuli:  Let me finish.  When it comes to this section dealing with rape cases,  I think they should improve on this.

 Simply because, I have seen so many of them, who decide to rape young ones, knowing very well that they will be detained for

seven years  and come back.   So,  when it come rape  cases,  I think this one should be changed,  so that  it  can  suit  this  man’s

demands.   This man who goes for raping, his biological desires  are  very high,  and  we  have  scientific  mechanisms,  which  can

reduce this sexual demands,  hence we shall avoid even this AIDS.  I think I am through, you can ask me questions.

Com. Maranga:   Yaah, Mr. Wechuli…

Benjamin Wechuli:   Yaah, Mr. Benjamin Wechuli Wesonga.

Com. Maranga:    I am asking you some questions.   The  first  thing  you  said  is  that,  the  land  title  deed  should  have  a  joint

ownership of …….. (inaudible) and the children.  A title deed  to be  registered in the names of the husband,  wife and children

even if they are not 18 years?

Benjamin Wechuli:   Yaah.

Com. Maranga:   That is your provision.  Point number two,  I want to the question on equality.  I  think, maybe the question

here you are not getting it very clear.  That what the women are asking for or what the gender issue is all about,  want to be  fair.

 She wants the way you are being treated,  you should also treat  your wife the same.   Like you remember there is a lady who

came here and quoted the bible and said, “maybe husbands are not loving their wives the way they are  supposed to be  loved”.

So  what  we  are  saying,  if  it  is  a  school,  like  now,  for  example  let  me  use  the  school.   Both  girls  and  boys  do  the  same

examination, isn’t it?

Benjamin Wechuli:   Yaah.

Com. Maranga:   That is equality.  Are you getting my point?

Benjamin Wechuli:   Yaah.

Com. Maranga:   So that when they go to the university, and they are  all going to do medicine or  law or  whatever,  they have
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gone through the same system.  So,  we are  saying, if you can borrow a leave from the schools,  then  that  should  be  the  case

even in our own homes.  So that if, today you are  cooking,  if your wife cooked  today,  you can also cook  tomorrow.   That is

what we are  saying.   If for example she is  unwell,  you  can  also  assist  her  when  she  assists  you  when  you  are  unwell.   So,

equality does not mean, that you lose your position as  a man.  It  does  not also mean that you lose your position as  a leader  of

that homestead.  So  I think, let us understand it from that point.   They are  not saying they want to be  leaders  in those homes.

But what they are saying, can you recognize what they also do.  That is,  you are  entitled to your own survival.  Are you getting

my point?

Benjamin Wechuli:   I am getting your point..

(Interjection) Com. Maranga:  If the same lady can cook for you, if she is unwell, you can also cook for her.  Isn’t it?

Benjamin Wechuli:   Yaah.

Com. Maranga:   So, that is my point. 

Com. Baraza:  ……….. (inaudible) I am not PhD but I have ……………… (inaudible) lawyer.  Why shouldn’t my husband?

  Why shouldn’t he cook?   Why should I refuse to take  this very very  high  prestige  ……..  (inaudible)  as  woman?   Because

…………………  (inaudible).   And  I  went  to  Beijing,  nobody  talked  about  …………………………………………….  

(inaudible).  If your wife is a Member of Parliament earning Kshs.600,000/-, doesn’t she bring it home to better  your life?  You

are oppressing the woman, ooh,  I will cook.   When people  are  advancing and leaving you Mluyhas there,  thinking about  who

will cook, you know.  Women are  talking about  equity – we want equity in schools,  we want equity in employment, we want

equity in…. food to me really doesn’t matter who cooks.  And the men in fact cook better food.

Benjamin Wechuli:   It is true.

Com. Baraza:  The moment you start looking ………………………………………….. (inaudible) in the house,  but it is not

making them any lesser, world leaders.

Benjamin Wechuli:   But…..

Com. Maranga:  That is alright, that is your view.  The last point I wanted to ask  you.  You said that you want us to develop

some scientific method, to determine who is potentially a rapist, did I get you right?  What do you suggest about  those scientific

methods?

Benjamin Wechuli:   I think…
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(Interjection) Com. Maranga:  Are you a scientist?

Benjamin Wechuli:   Somehow.

Com. Maranga:  Okay, let me know.  I am very keen on that line.

Benjamin Wechuli:   Okay, biologically, when one is sexually low, he can be …………. (inaudible).   He has some hormones

which can be injected to  become  active.   But,  when  one  is  over-active,  there  is  a  certain  a  hormone  which  can  injected  to

counter-balance that.

Com. Maranga:  So what you are saying, men should go for medical check up?

Benjamin Wechuli:   No really…….(end of side A)

Com. Baraza:    Asha Wandie?

Asha Wandie:   I want to present on, cultural, ethnic and regional communal rights.  My names are Asha Wandie.  

One,  Kenyan’s ethnic and cultural diversity constitute of:  national ……. (inaudible).  For  example,  we  have  ……………….

(inaudible).

We have cultural and ethnic diversity should be protected and promoted in the Constitution.

Three, Cultural and ethnic values to be captured in the Constitution include:

• Cultural way of dressing;

• Curving;

• Basket…..

• Herbalists;

• Common law on marriage amongst five international …….

Then  four,  I  consider  myself  ……..….  (inaudible)  whose  interests  should  fully  be  taken  care  of.   These  are:   housemaids,

barmaids.  Their salaries should be considered like other workers in normal places.   

Also, street children to be taken care of.  They should be removed from streets  and be put in specific homes or  to be  taken to
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school.

Landless people  should be given land.  Those squatters  should be given at  least  a portion  to  use  as  their  home.   Not  just  to

suffer again.  

Specific concerns the Constitution should address are:  ………………………………… (inaudible).

Six,  there  should  be  equal  distribution  of  …………….  (inaudible)  ethnic  groups,  common  language.   Chiefs’s  Act  to  be

retained with amendments.  Area leaders to be paid to strengthen local administration ……………. (inaudible).   Like we have

had of … ………………… (inaudible) and communal……………………. (inaudible).

Then seven,  the Constitution should provide for removal of discriminatory access  of ……………. (inaudible),  the removal  of

………… (inaudible) system in education, … ………….. (inaudible) should determine.

Then eight, second last, we should have one national language – that is Kiswahili.  

Then lastly, the Constitution should not recognize and promote indigenous languages, as  ………………………. (inaudible) to

stop tribalism.   In addition, there should be no talking of ethnic languages in public offices or …………. (inaudible).   That is all

I had.  Thank you.

Kolomban Masinde:   Kwa majina  naitwa  Kolomban  Masinde.   Kwanza,  nitazungumzia  kwa  kiti  cha  u-Rais.   Hii  itakuwa

karibu sambamba na viti vya u-Bunge.  Kabla  sijaanza na  hiyo,  katika  Katiba  yetu  ya  Kenya,  ningelipendelea,  amri  kumi  za

Mungu, ziwe za kwanza kutiliwa maanani.

Kwanza kabisa, nitazungumzia kiti cha u-Rais.   Na itaenda sambamba na viti vya u-Bunge.  Na  kabla sijaendelea sana,  katika

Katiba yetu ya Kenya, ningelipendelea, amri kumi za Mungu zitiliwe maanani.  Iwe ya kwanza.Kwa ajili katika wimbo wetu wa

taifa,  tunaimba  tukiomba  Mungu.   Kwa  hivyo,  kiti  cha  u-Rais,  mtu  yeyote  ambaye  anatakikana  kuwa  Rais,  sheria  iweko,

ambayo inamkataza Rais kuhusisha ugomvi, mapigano, ama ana ma-kesi  kadhaa ya uuaji, kulingana na amri za Mungu.  Aliye

na ukabila, asikubalike.  Hiyo Katiba ipate kufutia mambo kama hayo.

Na tena, huyo Rais, naona hata asipewe kiti cha u-Bunge, yeye agombee tu kiti cha u-Rais.

Na tena tukiendelea katika hiyo hiyo kiti cha u-Rais,  kuweko mwongozo katika Katiba.   Nao  wafafanue ya kwamba,  tukitaka

kila mwananchi ajifunie u-taifa  wa nchi yetu, Rais wafuate mwenendo kulingana na mikoa.  Kama mkoa fulani ushachukuliwa

katika u-Rais, mwingine amechukua, sasa watafute Rais kutoka mikoa ingine iliyobakia.   Hili mikoa ingine isihudumiwe.  Hiyo
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ndiyo itakuwa u-taifa na democracia.

Wala wa-Bunge watakuwa vile vile.  Mbunge asiwe wa ugomvi wa kuhuthisha watu katika vifo,  kupigana,  nini,  ila  tu,  aseme

u-democracia wake, ukweli wake, uhaki wake kuhusu hii nchi vile atakavyoishughulikia, wala, na constituency yake.

Katika wa-Bunge, kulingana na democracia ya hii Kenya yetu na politics, ningeonelea, kama ni vyama vingi vitakuweko kuhusu

mimi, afadhali viweko viwili.

Kama  ni  lazima  vyama  viwili  viweko,  afadhali  viweko  viwili.   Na  hivyo  viwili,  isiwe  ya  kuwa,  ni  kuwa  ubaguzi,  chama  kile

kinachotawala, kinabakua kisichotawala.  Iwe tu ni ya mseto, sisi wote ni wana-Kenya kulingana na, lakini mpaka national, tuko

kitu kimoja.

Separation of powers: kulingana na separation of powers  na kulingana na Katiba saa  hii tunayoitumia iliyobunigwa kutoka nje,

mwananchi  hakushughulikwa  sana.   Ni  chapter  five  tu  pekee  yake  aliguziwa  tu  kidogo  na  kuwajiliwa.   Kwa  hivyo

ningelipendelea, separation of powers  badala  ya kuwa watu  watatu  muhimu,  tuwe  watu  wane.   Hii,  mwananchi  first  priority,

kwa ajili ni yeye anachagua watu wa kwenda kuongoza  yeye.   Sheria  iweko  ya  kusema  mwananchi  ana  uwezo,  na  ni  kweli

tunachagua,  na  iendelee.   Tukishachagua,  Serikali  iwe  imetengeneza  mpango  ………  (inaudible)  ya  kuwa,  itaenda

kututekelezea, haya na haya na haya.   Tukiona wale tumechagua hawatendi vile tunataka,  tuwe na kura ya kutokuwa imani na

yeye.  Tukiona afanyi vizuri, tunamtoa kulingana na sheria.

Kwa watu wengine, tutaendelea vile vilivyo, Executive, Judiciary, na Legislature.

Freedom of worship:  mimi naonelea hii freedom of worship,  imetatanisha mambo mengine.   Afadhali,  vile tuko katika Kenya

yetu, ama nchi yetu, nation moja, President moja, tuko na lengo moja, tuwe na worship.   Kama ni mbili, Islamic na Christianity.

 Na iweko reinforcement kwa ajili ya uolewano, kulingana na hiyo Katiba.  Tuhakikishe kila mahali, pahali mwana-Kenya fulani

anafanya, ile ya kusema tuko na uko na uko,  hakuna.   Na  tena kuna ma-kanisa  mengine  yanaendelea  kupiga  mayowe  usiku,

ingawaje ni kumja Mungu, lakini usiku kuja, tena hawalali.  Na wengine wanachukua nafasi hiyo kuibia watu wengine wakifikiria

labda ya wa kanisa, na pengine wanaibiwa.  Kwa hivyo, kuweko na wakati pia wa ku-worship.

(Interjection) Com. Baraza:  That is your last point?

Kolomban  Masinde:   My last  point  is  coming.   Katika  Katiba  yetu,  ningependelea,  kuweko  na  mwanga  wa  Katiba  wa

kufafanua  mwananchi,  na  kumtambua  mahali  yeye  yuko.   Ya  kwamba,  kulingana  na  resources  anazopata,  ama  source  of

income  yake  ya  kumsaidia.   Tuwache  yule  ambaye  ameajiriwa,  yule  hajaajiriwa.   Serikali  iwe  inamshughulikia,  yale  mapato

anayopata,  yaakikishiwe ya kuwa,  amepata  haki yake ya jasho yake.   Hapo ninamaanisha ya kuwa,  kama kuna mahali  kama
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hapa, labda tunapanda njugu, Serikali itilie mkaso, hizo njugu ndio mapato yetu, itutafutie soko mwafaka na kila mtu apate  haki

yake.   Yule ambaye aliajiriwa, afanye tu kazi na mshahara wake,  na yule mkulima, apate  tu jasho lake,  isije baada  ya kufikia

mahali  fulani,  inagawanywa.   Badala   ya  kupata  kiwango  chake,  anapata  ……  (inaudible)  ama  hapati  chochote.

Tushughulikiwe vile vile.  Na ikiwa hatupati vile tunataka, kuweko tena na sheria ya kututetea ya kuwa, tunataka haki zetu. 

(Interjection) Com. Baraza:  We have gotten the point.  You are talking about it, ……………………… (inaudible) and that

was your last point.

Kolomban Masinde:  Sitawajosha nyinyi.

Com. Baraza:  No, sio kuchokesha.  But we gotten the point.

Kolomban Masinde:  Thank you.

Com. Baraza:  Peter Wakhanu.  Tell us your name, ……… (inaudible)

Peter Wakhanu: Nitazungumza Kiswahili, ingawaje nitakuwa nikiongeza Kizungu kidogo.  Kwa majina ni Peter Wakhanu.

Jambo la kwanza,  nitaongea kwa ukulima.  Na  ningependa Serikali ambayo itakuja ama Katiba ambayo itakuja,  itii mamlaka,

ama juu ukulima ndio kitu cha  mgongo  kwa  Wakenya,  hii  kitu  ambayo  inakuja  wakati  wakulima  wanataka  kuanza  kupanda

mahindi,  ama  tuseme  hizi  vitu  zingine,  kuna  vitu  ingine  inakuja  ndani,  inaitwa  seeds.   Serikali  iangalie  hao  watu,  ikiwa

watapatikana, wachukuliwe hatua.

Jambo  la  pili,  na  litakuwa  la  mwisho,  ni  political  parties.    Saa  hizi  tuko  na  vyama  zaidi  ya  arobaini.   Zote  ni  sawa  ziwe

registered.   Lakini,  wapendekeze  vyama  viwili,  ambavyo  vinakuwa  vinapeleka  watu  wawili,  ambao  watakuwa  wanaenda

kupigania u-Rais.  Lakini hao wengine, hizi vyama vingine, vize tu vina-sponsor, tuseme ma-MPs na ma-councillors.  Lakini hizo

mbili, zibaki tu kupeleka wale ambao wanaenda kuakilisha wananchi kwa u-Rais. Ni hayo tu.

Clinton Baraza:   I am Clinton Baraza.  I would like to make a few recommendations on the current Constitution, and the one

that we are preferring to write.

One,  I would like to recommend that,  looking at  the present  Constitution, we are  lacking  a  Preamble.   I  would  like  the  new

Constitution  we  intend  to  put  in  place,  to  have  a  Preamble.   To  put  down,  but  to  enlist  reasons  why  we  are  having  that

Constitution in place.   

The Constitution that should be there to protect the poor, and the people it intends to protect,  not a Constitution that intends to
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protect the rich and the politicians.

Two, I would like to make a few recommendations on the current Legislature.  I  recommend that the current Parliament should

have limited powers on the amendment of the Constitution.   It  should not be  given a free hand to amend every section of the

Constitution.   Certain sections of the Constitution should be guarded against haphazard amendments that are  always  there  in

Parliament.  I will not go into details of giving the specific sections, because of time.

Three,  I would like to recommend on the political parties:   I  would to have a situation whereby,  we have  two  strong  political

parties – say KANU and whichever party that the Constitution will come up with.  So that, we avoid a situation where we have

various political parties which are  useless,  which lack power  and which lack the proper  co-ordination,  especially,  it is better  if

we  could  have  a  system  like  the  American  system  where  we  have  two  strong  political  parties  like  the  Republicans  and  the

Democrats.  Or in Britain, of course, we intend to have adopted  the Britain Constitution, where we have the Labour Party and

the Conservative Party.

Other parties  could still come and be allowed to come in, but the two major  political  parties  will  be  better  positioned  if  they

could give us Presidential candidates, so that we have stronger candidates to contest Presidential race.

I would also like to make a recommendation on the local authority elections.  The council chairmen and the mayors of the Local

Government, we would like such people  to  be  directly  elected  by  the  people.    Not  just  to  be  ……..  (inaudible)  by  a  few

individuals who are likely to be manipulated and be bought.

I also would like to make a recommendation on the Presidential powers:  

(Interjection) Com. Baraza:  Please be winding up.

 Clinton Baraza:    I also would like to recommend  on  Presidential  powers:   I  would  to  see  a  situation  where  we  have  the

hybrid system of governance.   Whereby,  there is sharing of power  between the President  and the Prime Minister,  so that,  we

avoid a situation where, there is a single individual who tends to dictate things and has mass powers on himself at the expense of

others.

The hybrid system that will see  Presidential powers being trimmed, and having a situation where,  a Prime Minister will have to

act or will only act according to the permission given by the Parliament.  Okay thank you.

Com. Maranga:  I think I wanted to remind you that Britain has more than one political party.   So,  we have for example the

liberal democrats who are there.  So, they are not only two as you say, that is correct.  
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Clinton Baraza:  You would like to be answered?

Com. Maranga:   No,  no,  I was just trying to correct  you that Britain does  not have only two political parties.    It  has  more

than two.  The Labour Party, the Conservative Party, there is Liberal Democrats, etc.  Thank you.

Clinton Baraza:   I was aware,  but,  I  was enforcing on two major political parties.   Yaah,  I am aware that there are  various

other parties.  Thank you.

Com. Baraza:   I think we have heard everybody who wished to be heard.  I want to take this opportunity to thank the people

of Chebuyusi, for sparing your time to turn up.   This is a very very important national exercise,  in which we are  reviewing our

Constitution, and thereby,  re-defining our destiny as  a nation.   It  is not very often that people  go through an exercise like the

one we are  undertaking, and the entire world is actually watching on us to  see  how  we  come  out,  because,  we  are  the  only

country in the world which has embarked on Constitution review in peace  time.  Otherwise,  others  has been war,  it has been

after war, but as Kenyans, we have said, we want to redefine our destiny as Kenyans, and that is why the country has spent  the

money it has spent, for us as Kenyans to sit down and agree on what kind of a Kenya we want to live in after this year.  

And my colleague Dr.  Maranga,  my name  is  Nancy  Baraza,  we  want  to  thank  you  very  much,  and  we  shall  be  in  Lurambi

tomorrow, and we shall do other constituencies, towards the end of next week, we will finish with Western Province,  and this is

the last Province that we are dealing with.  Then we shall go back  and put together the views of all the Kenyans,  because,  we

have gone to 210  constituencies.   

Then, we shall analyse them, and do a draft report and a draft Constitution, which the law as it stands now, says that we have to

bring back to the people themselves to look at, and debate, and to satisfy themselves that, these are  the views that they gave to

the Commission.  

You may not see your very work reflected in that document.  It is going to be a small document.   So,  your very words  may not

be  there,  but  we  shall  get  the  experts  who  will  reduce  your  thought  into  Constitutional  thought,  and  put  it  in  the  new

Constitution.   But  basically,  it  is  going  to  reflect  the  desire  of  the  Kenyan  people,  and  therefore,  we  intend  to  bring  a

Constitution that will be reflective of your aspirations as Kenyans and hopefully, it will help us prosper as a Nation.

The other views which may not be Constitutional, you may not see them there, but they are legislative, they are  law, they will be

turned into statute.  So,  if you don’t see  your views in the Constitution, probably they were not Constitutional but not useless.

They shall be part of the law, that will go hand in hand with our new Constitution.  So,  we look forward to seeing you again as

we bring you back the constituency report, the national report and the draft Constitution.  
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As the laws stands now, after 60 days of debate, then we take it back to what will be  the national conference.   In that  national

conference, will comprise of various people,  stakeholders  around the country,  three representatives from every district,  one of

whom must be  a woman, and I am not to be  ……..  (inaudible) by the young men there who clapped when  we  talked  about

gender  equity,  it  is  real,  and  it  is  happening.   Three  people  from  the  district,  we  shall  have  representatives  of  churches,

representatives of the civil society, all the MPs, women organizations, etc,  about  600  people  who will debate  that document at

the national forum.  

If they agree that,  that is the Constitution which Kenyans desire,  then  we  shall  perfect  it  as  a  Commission  and  take  it  to  the

National Assembly, not for debate, but purely for enactment purposes.   Then thereafter we shall have a new Constitution.

If there will be outstanding issues at  the national conference which Kenyans will not agree on,  then the law again says that,  we

take to a referendum.   Which means we shall come back  to the people  of Kenya,  to say no or  yes on the outstanding issues.

After  that,  we  pertake  the  document,  and  send  it  to  the  National  Assembly  again,  purely,  for  enactment  purposes.   And

thereafter, we shall have a new Constitution.  And with those few remarks,  thank you very much and we wish you the best  of

luck.   I  know you are  hungry, somebody says we have a lot of money, and we didn’t give you anything, but sometimes, you

have to sacrifice to come up with something that will be  useful to you as  a Kenyan,  and we apologize if we didn’t satisfy you,

but we are happy with the views that we received.  Thank you very much.  Somebody to pray for us.   Somebody to close our

session with a word of prayer.

Chairman (3Cs):  See you and give our representations.  In fact yesterday people came here who had not even heard,  but we

hope, as you say, there has been a lot of complaints from these people,  about  the feeding and allowances and so forth.   But all

the same, since there has been a problem, and it is going to remain with us.    In fact,  yesterday,  some were telling me, we are

going to Nairobi because you have refused to give us the money for the work we are  doing.   So,  if you see  them in Nairobi,

don’t be surprised, because they were almost beating me yesterday.

(Interjection) Com. Baraza:   Are they the supervisors?

Chairman (3Cs):  Yaah, the supervisors, and you know…..  So, I have got that problem with these people.

Com. Maranga:  I think if the providers  have any problem, I think they should get in touch with Commission Secretary,  and

then, they will be  able to  deal  with  their  problem.   You  know  when  you  ask  the  Commissioners,  we  have  the  policy……..

(inaudible) and we have the implementers who are the secretariat.  So, if they have any problem, I think let them raise it with the

Commission Secretary, and that matter will be referred back to the Commission.  Thank you.
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Chairman (3Cs):  Thank you very much.  I request Mr. Shadrack to pray for us, unless the Co-ordinator has anything.  Okay.

Shadrack Luanda:   Okay, thank you, let us pray.   Baba tunainua jina lako kupitia kwa mwanao wa pekee Yesu Kristo,  kwa

ajili tuliomba wakati tulipoanza kikao hiki, na kutoa maoni yetu.  Dalili inaonyesha kwamba tumekuwa na umoja na upendo,  na

mkono  wako  ambao  umekuwa  mrefu,  umekuwa  pamoja  nasi.   Tunaombea  hawa,  ma-Commissioners  wetu,  wanaposafiri

kurudi mahali walitoka Bwana,  kwa sababu wanatumia maghari,  na  barabara  ambayo  iliyo  mbovu  Bwana,  uwaongoze.   Sisi

ambao tumekuwa hapa tukitoa maoni Bwana, tukute familia zetu nyumbani zikiwa na usalama.  Yote ambayo tunataka Bwana,

yafanywe kwa upendo.  Ni katika jina la Yesu Kristo aliye Bwana na Mkombozi wetu.  Amen.

Meeting ended at 6.00 p.m.
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