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CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS, LUGARI  CONSTITUENCY, PUBLIC HEARINGS HELD AT ST.
ANN’S GIRLS HIGH SCHOOL ON  31ST  JULY 2002

                Commissioners Present

1. Com. Domiziano Ratanya
2. Com. Keriako Tobiko

Absent with Apology

1.        Com. Abida Ali- Aroni

                Secretariat Staff in Attendance

                1.        Ismail Aden                -        Programme Officer
2.       Mery Nayabi                -        Asst. Programme Officer

                3.        Suzanne Mutile        -        Verbatim Recorder
                4.        Amaswache Temba        -        District Co-ordinator
        

Meeting started at 10.45 a.m. with prayers and Com. Domiziano Ratanya.

Com. Ratanya:  Wale ambao wako inje na wanakuja kupeana maoni yao,  ningetaka waingie katika hall.  Sasa  wananchi wa

Lugari  Constituency  upande  wa  Nzoia,  hamjamboni  nyote?   Hata  ingawa  tunaona  watu  ni  wachache,  mwenendo  wetu  ni

kwamba tukikuta wale ambao tunakuta,  tukiwa na karatasi  ya kwanza,  watu kumi, sisi tunaanza, inaendelea hiyo  hiyo,  kufika

njioni  pengine  watu  wanaingia  sana.   Hiyo  imekua  kawaida  yetu  pahali  popote  tunapoenda.   Hatungoji  watu  kama  Baraza

situation.  Sisi tunatumia saa,  wakati  tunafika,  wananchi  ambao  wamefika  wanapeana  maoni  yao  na  tunaendelea  namna  hiyo

kwa sababu tutakaa hapa the whole day. tutakaa hapa siku yote.  

Kwa  hivyo  wale  ambao  wameanza,  hatuwezi  kuwambia  kwamba  wangoje  tungonje  watu  kwa  sababu  wana  maoni  yao  na

wataanza  kutupatia  maoni  yao.  Kwa  hiyo  mumekaribishwa  sana,  kwa  huu  mkutano  wa  Tume  ya  Kurekebisha  Katiba  ya

Kenya, na ningetaka kutangaza sasa tumeanza hiki kama kikao cha Tume cha Kurekebisha Katika ya Kenya.  

Kabla ya kuanza na kusema yoyote,  tungetaka kuomba Mwenyezi Mungu atusaidie kwa kazi hii yetu ya kusikiliza maoni yenu

siku ya leo na atuongoze atupe nguvu. Kwa hivyo tungeomba tusaidiwe na  mtu  moja  kwa  maombi.   Naona  hapa  Reverend,

pengine angetufungulia kwa maombi.

Prayer:  Tuombe. Baba Mwenyezi Mungu na Mwenye rehema, tunatoa shukurani kwa ajili ya siku hii ambayo  umetufikishia.

Ni asante Baba Mtakatifu  kwa  ajili  ya  kuwafikisha  viongozi  wetu.  Zaidi  ya  wote  wale  ambao  wanatuongoza  katika  mambo
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haya  ya  kurekebisha  Katiba.  Tunaomba  ya  kwamba  hata  nao  wale  wote  ambao  watasimama  hapa,  ukawabariki,  ukawa

pamoja nasi,  utupe mwanzo na mwisho, na zaidi ya yote Mungu wetu,  kazi hii nzito ya Commission,  Mungu  ukawapa  nguvu,

mahali  popote  ambapo  watatembea.  Tubariki  na  zaidi  ya  yote  ubariki  nchi  yetu,  wakati  hii  mgumu,  na  tunajua  ya  kwamba

utakua  pamoja  nasi.  Ni  kwa  ajili  umetuongoza  katika  kila  jambo,  na  yote  tuaomba  katika  jina  la  Yesu  Kristo,  Bwana  na

Mkombozi wetu. Amen.

Com.  Ratanya:  Asante  sana  Reverend.  Na  ningetaka  kuwambia  tunapoanza  mkutano  wa  Tume  ya  Kurekebisha  Katiba,

tumepewa nguvu na sheria kusikiliza maoni yenu na hata nyinyi kupeana maoni yenu, kwa hivyo hakuna mtu yeyote anapaswa

aogope.  Msiogope kupeana maoni yenu. Msiogope mtu yeyote.   Sheria imewalinda. Yale unayo ni maoni yako na yatasaidia

kurekebisha Katiba hii yetu ya Kenya,  kwa hivyo usiogope kwamba utapigwa na mtu yeyote ukipeana ama kusema lolote lile

unataka lile ambalo unajua litasaidia kurekebisha Katiba yetu.

Kama kina mama wasiogope kwamba watapigwa na kina baba  huko nyumbani wakisema maoni yao.  Ama kina baba  pengine

wafikirie watapigwa na kina mama wakienda nyumbani kwa kusema maoni, ama watu wengine wa siasa hivi hivi.  Kwa hivyo

mko huru kwa sababu sheria imetupa hiyo nguvu, na hata mnaona tumeanza na Mwenyezi Mungu anatulinda.  Kitu cha kwanza

ni tujue wale ambao tunao hapa,  wale ambao tumekuta na  wale  ambao  wametoka  Nairobi  kutoka  kwa  Tume.   Hiyo  itakua

introduction.  Co-ordinator  atachukua  hapa  atujulishe  watu  wake.   3C’s.   3C’s,  Committee  wa  Constituency,  wapi

Co-ordinator?

Amaswache Temba – District  Co-ordinator:  Watu wa  Nzoia  hamjamboni  nyote?   Mimi  ndiye  Co-ordinator  wa  Review

Commmission, jina langu ni Caleb Amaswache,  mimi ni  mzaliwa  wa  Lugari,  Chekalini.  Watu  wa  Committee  yangu,  wengine

tulikua nao jana,  wengine tutakua nao Lumakanda,  lakini nafikiri tena wamefuatana wamenda Lumakanda kwa hii  function  ya

President, lakini sijisikii niko vibaya, naona wazee wako hapa, tutaongea maneno yetu. Asanteni. 

Com. Ratanya:  Asante sana Bwana Co-ordinator,  na upande wetu,  wale ambao wametoka Nairobi  pande wa Commission,

kwanza wale ambao  wanaakilisha  ofisi  yetu,  tuna  Ishmael,  ambaye  ako  hapa,  huyu  ni  Programme  Officer  wetu  ana  akilisha

secretariat  yetu kutoka Nairobi.  Na  ana team yake,  ambayo inamsaidia, ukiona upande mwingine, hapo tuna  Mercy  Mayabi.

Na  mwingine  anaye  msaidia  hapo  ni  Suzanne  Mutile.  Suzanne  atajihusisha  na  mambo  ya  recording  kwa  sababu  kila  kitu

munasema hapa kitakua recorded, na huyu mwingine Mercy Mayabi atakua anasaidia Programme Officer.

Wengine  ambao  tumeandamana  nao,  munaona  tuna  magari  mawili,  na  officers  wale  wanaendesha,  yaani  ma-driver,  mmoja

anaitwa Daniel na mwingine anaitwa Ibrahim Muthee.  Kwa hivyo hiyo ndio team yetu. Na  Commissioners  wenyewe,  upande

wangu  wa  kushoto  nina  Commissioner  Tobiko  Keriako,  ambaye  tumeandamana  naye  na  atawasalimia  aseme  jina  lake.

Commissioner.

Com. Tobiko:  Hamjamboni ndugu?  Jina langu ni Keriako Tobiko, Commissioner.
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Com. Ratanya:  Na mimi naitwa Domiziano M’chokera Ratanya, Commissioner. Na mimi nitakua Mwenyekiti  kwa kikao hiki

cha leo.  Tena ningetaka kuwajulisha procedure yetu ambayo tutafuata. Kwanza tutakua na list ya majina. Hii ambayo iko hapa,

tuna  andikisha  kila  mtu  ambaye  anakuja.  Wale  wanataka  kupeana  maoni  yao,  na  hata  wale  wanataka  kuketi  tu  kusikiliza

wanakua  registered  hapa.  Na  kwa  kuwaita  tutatumia  hii  list.  Kama  ukiwa  mtu  wa  kwanza  utaitwa  ukiwa  wa  kwanza  na

kuendelea namna hiyo. Hakuna kuruka ruka. 

Lakini, kama tukiona kuna sababu yeyote,  ambayo hata nyinyi mungekubali turuke hii list, tutaruka.  For  example,  kama mama

ama mzee akija hapa mzee sana,  na tunaona  kweli  ni  kama  mgonjwa,  tunaweza  kuruka  kumuita  ili  aende  nyumbani.   Kama

tukiona  mwanafunzi  wa  shule,  na  ametoka  katika  class  na  angetaka  kuchanga  kwa  kurekebisha  Katiba  hii  yetu  ya  Kenya,

tutampa nafsi, atoe  maoni yake,  na arudi katika class.  Pengine hata mwalimu. Pengine kiongozi anaweza kuja.  Akiwa pengine

anaharaka anaenda function ingine nani kiongozi wetu zote  area  hii,  kama  mtu  wa  dini  ama  mtu  mwingine,  na  anapendekeza

asaidiwe ili aende kutumikia pahali pengine, hiyo tunaweza.  Ama disabled.  Mtu ambaye hana miguu, ama disability yeyote,  na

angetaka  kusaidiwa  tunaweza  kumsaidia.  Lakini  tutajaribu  iwezekanavyo  na  hata  nyinyi  mtashuhudia  tufuate  yule  anakuja

kwanza ahudumiwe. Hiyo ni mambo ya list.  

Ingine,  ni  mambo  ya  lugha.  Lugha  ambayo  tunatumia  pahali  popote  unapoenda,  munajua  lugha  zetu  mbili;  Kiswahili  na

Kingereza. Hizo ndizo lugha zetu za Kenya,  English and Kiswahili. Kama  umeandika  memorandum  yako  kwa  Kiswahili  ama

Kingereza,  ni  sawa  sawa,  lakini  ukiwa  hujui  Kiswahili  ama  Kingereza,  unajua  lugha  tu  ya  Kienyeji,  sijui  hapa  munakita

Ki-Lugari  ama  Ki-luyha,  utazungumuza  hiyo  lugha.  Hakuna  mtu  atakataza  wewe.   Utazungumuza  lugha  yako  ya  mama,  na

Co-ordinator atatutafutia mtu wa kutuambia unasema aje. Lugha yeyote, utajaribu kuona vile utasema mambo yako.

Kuna  hii  lugha  ya  sign  language.  Hii  ya  viziwi,  hata  hiyo,  kama  kuna  yeyote,  pengine  co-ordinator  amefanya  huo  mpango,

tunatumia  hata  hiyo.  Na  kwa  kupeana  maoni.  Kama  una  memorandum  umeandika,  maandishi  yako  umeandika  page  kama

ishirini  ama  kitabu  chote  ama  Constitution  yote,  ama  yeyote,  utapeana  hiyo  memorandum  yako  kwa  officers  wetu.  Kwa

co-ordinator  wetu utampatia na utasign hiyo  register  yetu.   Lakini  ukitaka  kupeana  na  uende,  hiyo  ni  sawa  sawa,  ama  uketi

usikilize wengine bila kusema lolote. Lakini ukitaka kutetea hiyo memorandum yako kidogo,  just to highlight the most important

points,  sikuja  kusoma  hiyo  memorandum,  kwa  sababu  tutakaa  hapa  mpaka  jioni,  na  wakati  mwingine  tunawasikiliza  watu

karibu mia mbili.  Tunakaa hapa mpaka jioni. Hata ikiwa unaona watu wachache,  ikifika jioni  watakuja  wengi.  We  have  that

experience.   Kwa hivyo, usiendelee kusoma. Taja yale ya muhimu. Just highlight the most important  points.  Kama  una  points

ishirini,  pengine  points  moja,  mbili,  tatu  ungetaka  ku-highlight  hapa.  Utupatie  memorandum  yako  kwa  sababu  hiyo

memorandum, itasomwa vizuri, itaenda huko ofisi, itakua registered,  na hata hapa,  na itasomwa  na  experts  wetu.  Na  mambo

yako yote yatakua analyzed. Kwa hivyo hapa ni dakika chache tu, just to highlight the most important points and then you hand

in your memorandum. 
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Na hiyo, mtindo wetu tunapeana just three minutes to highlight. Because we don’t expect  you to read the whole memorandum.

Again  you  have  already  presented  in  writing,  so  we  shall  take  your  views  in  writing.  So  you  can  highlight  for  about  three

minutes.

Then,  ikiwa  huna  memorandum,  unataka  kuzungumuza  tu  kwa  yale  maoni  yako,  una  points  zako,  tunakupatia  dakika  tano

kusema  hizo  points  zako  umalize,  na  halafu  umalize  maoni  yako.  Kwa  njia  hiyo  naona  kila  mtu  anasema  kitu  tukifika  jioni.

Usisema hakuna watu hapa, ikifika jioni utaona watakua wanaendelea kuwa wengi.  Kwa hivyo tuheshimiane kwa huo mpango.

Ukiambiwa saa  yako imekwisha, using’anganie hapo ukisema “Hebu ni seme la mwisho, the last one,  the  last  one!”  and  then

you stay for an hour. Hiyo haitakua mzuri. 

Tena,  kama  Commissioners,  mimi na  mwenzangu  tungetaka  kuuliza  kitu  chochote,  a  point  of  clarification,  tutakuuliza  ukiwa

hapo, na utafafanua kama kuna points ungetaka kueleza.  So they will be  that point of clarification.  Kitu ingine ningetaka mjue

kwamba proceedings zote tuna-record.  Tutachukua record  yako,  kwa hivyo tumia hii machine ambayo tuko nayo hapa.  Hiyo

inapeleka mambo yote yale unasema kwa record  yote.  Usiseme kwamba wewe unasauti kubwa,  na hutaki kuzungumuza kwa

hiyo. Hiyo inasaidia kupasa sauti sawa sawa, na inasaidia kuweka yale maoni yako kwa record. Kwa hivyo tumia hivyo.

Kingine ni kwamba ukianza, sema jina lako.  Kwa sababu tungetaka kujua ni nani  anapeana  maoni.   Anza  na  kusema  majina

yako.  Nafikiria-sijui kama kuna mengine. Kama kuna mengine, pengine tutawambia,  na tungetaka sasa  kuanza  mkutano  wetu

bila kupoteza  wakati,  na  ningetaka  kuita  mtu  wa  kwanza,  anaitwa  Joseph  M.  Matero.  Matero  ni  wakati  wako,  chukua  kiti

chako, uketi ama usimame, ile unataka utupatie maoni yako.

Joseph  M.  Mutero:   Mimi  Joseph  Matero  Murungutha.  Kwa  wale  Commissioners  ambao  wamekuja  kutoka  Nairobi,

tumefurahi  siku  ya  leo,  na  ninawasalimia  kwa  uwezo  wa  Mungu.  Hamjamboni  wageni  wetu?   Jambo  sana  wale  ambao

tumeshiriki nao kwa mkutano huu, hamjamboni?   Nina  neno  kwamba  wakati  mwingine  watu  wa  Commission  mulikuja  hapa

Matunda,  Sokoni hapa centre,  jioni sana  karibu  saa  kumi  na  moja,  na  tulingoja,  watu  wengine  walikua  wanaenda  kwao,  na

mukatusomea  maneno  tukafurahi.   Na  mimi,  nilikua  tu  na  neno  moja  kufuatana  na  ugawanyaji  au  misaada  ya  Provincial

Headquarters yetu ya Kakamega tangu zamani, ilikua na mahitaji yake na mipango yake,  mpaka wakati  huu, niliuliza kwamba

“mbona  hizo  nyumba  zetu  za  ghorofa,  Kakamega  hazionekana?”  Hata  kama  kutoka  Kakamega  kwenda  Vihiga,  Bungoma

District,  Busia  District,  Kitale  District.  Na  ukienda  kando  huko  unaona  nyumba  zingine  ziko  juu,  upande  wa  Kapsabet,

ghoropa, Nairobi, Naivasha mpaka Eldoret, Baringo.  

La pili ni kwamba,  kuna kiwanja chetu cha ndege kilikua Headquarters  tangu zamani. Na  hiyo kiwanja haifanyi kazi.   Halafu,

kuna  kiwanja  kingine  Kitale,  nikipita  huko  juzi  nikaona  kiwanja  kimekua  nyasi  tupu.  Hakuna  kitu  kama  kiwanja  ya  ndege

inafyekwa kama vile ilikua inafanyua zamani.  Ya tatu, ni upande wa uchumi wa kifedha kutoka kwa madini yetu ya Kakamega.

 Mahitaji iko ya Gold Shigalagala, halafu kimingini salt                           Shinyalu huko Mako.  Mahali pengine ni Imakuti,  Kiliki
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huko.   Hizo  viwanda  vingetakiwa  vijengewe  ile  Central  Bank  ya  kutoa  pesa  hapa  haraka  watu  wafanye  kazi  na  kupata

mshahara kujisaidia wale masikini. Na pia, ya nne ni kwamba msitu wetu wa Kakamega ambao mbao zilitengenezwa nyingi, na

mashua ya Port ile ya ship, yaani meli za Kisungu. Hizo meli ziko ngapi ambazo zimejengwa kwa upande wa Western Province,

Kakamega,  na Ndebe,  na pia huko Kitale  zinatoka  miti  ya  Elgon  teaks  zinatengenezwa  vifaa  mbali  mbali,  ama  ma-lorry  zile

zimepangwa huko hutengenezwa kwa hiyo. 

Pia  naomba  serikali  yetu  tukufu  itulete  technology,  ama  university  ya  kutengeneza  pesa  kutoka  kwa  hiyo  gold  yetu  ya

Kakamega.  Tuko masikini kwa hali ya pesa kupata mkopo ile ya kutosha. Tujitegeme, asante kwa kunisikiliza.

Com.  Ratanya:  O.K.  Asante  sana  Matero.  Kutoka  hapo  wazee,  ukitoka  hapo  utakua  unaenda  kujiandikisha.  Una-sign

register hapa, na kama una-memorandum utandikisha na utacha hapo.  O.K.  sasa,  wapili ni Samson M. Onyango.  Samson,  ni

wakati wako.

Samson  M.  Onyango:  Asanteni  sana.  Nashukuru  kwa  nyinyi  Ma-Commissioners  kuja  ili  mtupatie  nafasi  ili  tuweze  kutoa

maoni yetu kuhusiana na hii urekebishaji  wa Katiba.  Kwa kweli mimi ningelianza katika kiwango cha juu sana ambacho ni cha

Rais wetu. Tungelipenda kiti kama hicho kitambo mtu achaguliwe ili awe Rais, awe amefikisha - - 

Com. Ratanya: (interjections). Uwe kwanza unasema jina lako ili liwe recorded.

Samson M. Onyango:  Jinal langu ni Samson Njoroge Onyango na ninatoka upande huu wa Nzoia (inaudible)

Com.  Ratanya: Ningelipenda  sana  hasa  kuanza  na  upande  wa  cheo  kikuu  kabisa  hapa  nchi  kwetu  ambacho  ni  cha  Rais.

Utakuta kwa mfano kama sasa  vile mtu amechaguliwa kama kuwa Rais,  yeye mwenyewe kweli anatakana  awe  kiwango  cha

miaka kiwe tayari kimethibitisha kuwa, ni mtu ambaye amekua kiakili, amekua kimawazo, na pia ni mtu ambaye katika serikali

yetu amehudumu kama ni tuseme sehemu mbili za Bunge na awe ni mtu ambaye kweli ana nguvu na uwezo wake wa kimawazo.

 

Haya, la pili, nigelipenda kuongea kuhusiana na haki za  kibinadamu.  Utakuta  kua  kwamba  sisi  haswa  hapa  Kenya  tunasema

ndiyo tunauhuru lakini uhuru wenyewe hauko kabisa kwa sababu kuna njia nyingi ambazo tunafinywa kama upande wa security,

unakuta  kama  unatoka  kama  una  vitu  vyote  ambazo  zinahitajika  kama  vitambulisho,  lakini  bado  unakuta  bado  unazidi

kunyanyaswa, na kuonyeshwa kuna hiyo kitu ambayo inaitwa ‘kitu kidogo’ ambayo inaleta shida sana.

Ya tatu ningelipenda kuongea kuhusiana na haki za ardhi. Utakuta hapa kwetu haswa unakuta mtu anaimiliki ardhi kama zaidi ya

acre  elfu  moja,  ama  zaidi  ya  acre  elfu  tatu.   Na  utakuta  wakati  unakuta  watu  wengine  tumewabandika  majina  tunawaita

Ma-squatter  kwa vile hawana nafasi ya ardhi  ambayo  wangeweza  kupata  ili  kujisaidia.  Kwa  hivyo  kama  kiwango  cha  ardhi
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kingeweza  kuwekwa  mtu  awe  na  zaidi  ya  tuseme  acre  mia  moja,  hapo  hiyo  ni  kiwango,  na  awe  na  akitumia  vizuri.  Kama

hataweza kuitumia hiyo ardhi, awe akiweza kulipia ushuru ardhi yenyewe.

Haya, upande wa sheria.  Utapata  upande wa  sheria  pia,  ndiyo  tuna  manyumba  ambazo  tumehifadhi  kuwa  ni  mahali  petu  pa

kuweka sheria zetu ambazo zinaitwa kama law courts, Judiciary, nini. Lakini utakuta kuna ile nafasi ya Waisilamu kama wana ile

yao  inaitwa  Kadhi  court.   Kadhi  court  utakuta  Mislamu  kama  amefanya  kosa  mahali,  badala  ya  kupelekwa  kwa  korti  hii

ambaye  ni  law  court,  anachukuliwa  anapelekwa  kwa  Kadhi’s  court.  Surely  na  huyu  Mkristo  naye,  atapelekwa  wapi?  Sasa

Wakristo wenyewe kama Mislamu anaweza kuwa na Kadhi court,  basi  wacha pia  Mkristo naye apate  nafasi yake ya kupata

court yake.  

Nafasi nyingine pia nikiruka kwa maana muda ni kidogo,  ningelipenda kuongea upande wa citizenship.  Utakuta kua kwamba

hapa tunaweza kua na msichana wetu kutoka Kenya hapa  ambaye  ameolewa  na  mtu  kutoka  Ngambo  na  huyu  mtu  ambaye

yuko huko Ngambo,  anawezakua pia ni mtu labda ana mali yake na anaweza kuleta zile resources  ambazo anatoa kule kwao

alete huku ili ziweze kuendeleza nchi yetu hapa. Lakini unakuta huyu mtu hawezi kupata ile uhuru ya citizenship hapa Kenya yetu

awe na mke wake, waishi kwa usalama na furaha, inakua huyu mwanamume ni ngumu sana kupata  hiyo citizenship.  Inakua ni

mwanamke peke yake na huyu jama anaishi kwa hii mambo ya kucheza cheza visa kila wakati kila wakati akija, visa kila wakati

akija na hii nikupoteza wakati wake pia.

Nafasi ingine pia ningelipenda kuongea ni upande wa rights za wanawake.  Utakuta wanawake wengi  kusema  ukweli-si  kama

wanaume,  ndiyo  tunaweza  sema  tumefinya  wanawake  sana.  wanawake  wameumia  sana  kwa  maana  hawana  haki  haswa.

Utakuta zile sheria za mali zile za kitamaduni ndiyo bado  tumezishikilia mpaka sasa  kwa manyumba zetu kwa kua mwanamke

hana uwezo mbele ya mwanamume wake. Na utakuta pia kwamba, unakuta ki-elimu, ki-kazi, ki-hospitali, ki-siasa, infaa tupatie

hawa wanawake nafasi sawa na wanaume. Juu mwanamke naye pia mwenyewe nafikiri hana akili kungwani anajua kwake pia

lazima awe na bwanake na lazima atii amri za bwanake. 

Haya, upande wa viwetu, vilema. Utakuta labda vilema ni watu ambao kweli,  mtu hana mkono,  labda hana miguu, nafasi  yao

pia wamenyimwa, kwa sababu mtu anaweza kuwa na ile akili amesoma, anaelewa kuwa ya kwamba kimawazo anaweza kua

hata judge,  anaweza kua hata mwalimu, lakini sasa  kulingana na ile haki yake ya maumbile, kuwa ulema, utakuta labda  nafasi

zingine za kazi pia ananyimwa.

Nafasi zao za barabara  pia.   Utakuta vilema barabara  zetu tunatengeneza kubwa,  tunaweka  nafasi  ya  ma-baiskeli,  na  magari

lakini pia njia ya hawa vilema ili waweze kupata  ile uhuru wa kutembelea kwa barabara  zao pia inakua ni shida.  Nafikiri mimi

sina mengi zaidi uliko hayo. Nashukuru sana, asante.

Com. Ratanya:  O.K. Nashukuru sana Samson kwa kutumia masaa yako vizuri, lakini kuna swali kidogo just for clarification.
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Hapa  kwa  kuchaguliwa  kwa  President,  umesema  lazima  mtu  awe  ni  mature,  ana-experience  na  ukasema  hata  umri.  Lakini

hukupendekeza ni umri gani. Minimum, maximum, ama hukusema lolote hapa. Unaweza kupendekeza umri wa chini na wa juu?

Samson M. Onyango:  Sasa  umri ambao ningependa kupendekeza kwa maana kulingana na sheria,  kulingana na sheria,  mtu

akiwa na zaidi ya miaka ishirini na tano anaweza kusimama kwa kuchaguliwa kama Mbunge, ama akasimamia kwa usimamizi.

Kwa hivyo kuanzia miaka arobaini na tano kwenda mbele.

Com.  Ratanya:  Hapo  tungesaidika  kama  ungesema  kwenda  mbele  mpaka  lini.  Unajua  kwa  Constitution  ambayo

tunarekebisha inasema 35 years President, lakini haisemi hata mwisho. Inaweza kua mia mbili kama unaweza kuishi namna hiyo.

Sasa unapendekeza irekebishwe iwe 45 years. Na mwisho?

Samson M. Onyango:   Mwisho afike kama sabini.

Com. Ratanya: O.K. That is very good. Hayo ni maoni yako asante.  David Mulama?

David Mulama:  The Commissioners,  my names are  David Mulama, Chairman of BOG, St.  Ann’s Girls Secondary School,

General Secretary,  Lugari Yearly Meeting of  Friends  Quakers,  retired  civil  servant.   I  have  a  short  memorandum  and  I  will

highlight on only afew points.  

Structure of governance.  I submit that the Constitution provides for federal  state  based  on  the  present  boundaries.   It  would

bring  power  closer  to  the  people.   I  also  recommend  retention  of  the  present  Local  Authorities,  Municipalities  and  County

Councils. I also recommend that for smooth existence of regional authorities, there should draw their funds from the ex-checker.

 

Number two, the President. I recommend that the President have Executive powers controlled by the Legislature.  The position

of the President been so important for the unity and stability of the nation, I recommend that the President  be  elected by 50%

majority votes.   There  should  also  be  provision  that  the  President  who  mis-rules  the  nation  be  impeached.  The  term  of  the

President should be five years with provision of an extension of another five years, therefore maximum of 10 years in office.

Three,  legislature. For  a candidate  to qualify to stand for a position of Member of  Parliament,  he  should  not  be  less  than  25

years of age and should have a minimum level of education of form four secondary education.  

Electoral Commission. Electoral Commission is an important institution and I recommend that it should  draw  its  powers  from

the Constitution and the members of these Commission should be appointed by parliament for a period of five years.

Judiciary. It  is my recommendation that the Judiciary be headed by the Chief Justice and should be Constitutionally protected
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and be independent from Executive and Legislature.  All judges should be appointed by Judicial Service Commission. The Chief

Justice be appointed by Parliament.  

Three, National Defense and Security.  When I talk of National Defense,  I am thinking of Armed Forces,  the Land Army, the

Air Force,  the Navy.  We should be manned by  representatives  of  personnel  from  all  regions   on  equal  base.   The  Chief  of

General Staff to be Commander in Chief of all Armed Forces, vetted and appointed by Parliament.  

Number two, education.  the present  educating system requires complete overhaul starting with Pre-primary education.  This is

an area that has to be re-examined carefully because it is the foundation of the Kenya nationals and therefore I submit that there

should be proper  physical facilities, which should be established at  this  level  and  this  area  should  be  manned  by  well  trained

teachers and if possible with degrees in social science. Commissioners I think this is an area  that we as  a nation have to look at

carefully because all our nationals are  going to come from here and if they are  well trained from this level, we shall have good

citizens in this country.  At this level, Commissioners I submit that the training of children at  this level should include building of

character,  should also draw the children on cleanliness,  they  should  also  be  informed  that  if  you  cannot  work  you  cannot  it.

They should also be informed  on  cleanliness  and  good  manners  in  the  society.   They  should  also  be  taught  on  the  effect  of

alcohol, drugs and so on so that they can refrain from these things.

Mr. Chairman at  this level, the panel of children should be identified so that as  they continue with their education further on at

the primary school level, these children can then be helped to improve their talent.   Primary  education  should  be  compulsory

and  free  for  all  Kenyan  children.  Secondary  and  university  education,  this  should  prepare  students  for  specific  skills  of

employment activities.

Health. The government should establish more programmes to teach the citizens on  preventive  measures  of  different  types  of

diseases.   There should be wide spread  centres  properly  manned  to  deal  with  sick  people.  There  should  be  a  machinery  to

check and confirm validity of medicine been used in all these sectors.

Com. Ratanya: O.K. Mulema try to summarize now, you have run out of time, just try to  - - 

David Mulama:  I am summing up.  I am saying this specifically because there is a medicine coming in the country that is of no

use to our people and then there is some herbal medicine that is been given to our people,  it has to be  checked and confirmed

otherwise I had only subjected on this, on medicine there is no                to them.

Ownership   of  land  and  property.  Mr.  Chairman,  land  is  becoming  very  scarce  and  I  feel  there  should  be  provision  in  the

Constitution on expansion of proper planning of urban centres  to absorb  the increasing population.  I also feel that there will be

more creation of employment if provision of electricity will be  extended  into  the  rural  areas  to  create  more  industries  so  that
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(inaudible).  There should also be financial credit for farmers, aGMR should be started and AFC for farmers for essential crops

like maize and wheat.  Provision of water  supply is  essential  for  domestic  animals  and  irrigation.  The  government  should  also

look into marketing of farm produce. Mr. Chairman I think I will end there since I have run short of time.

Com. Ratanya: Thank you very much indeed Mulama. We need your memorandum if you have any, and you submit here and

sign our register.   Thank  you.   We  have  somebody  Aquaya,  the  other  name  you  will  tell  us.  Ya  Maj.  (Rtd)  Aquaya.  Is  he

around? What about Levi Asava?  Go ahead Levi.

Levi  Asava:  Mimi  ni  Levi  Asava  Almasa  kutoka  location  ya  Sinokor.   Maoni  yangu  ni  haya.   Ningependa  Chiefs  wawe

transferred kama DO’s.  Wazee wa mitaa wapewe mishahara na Assistant Chiefs,  hiyo cheo kiondolewe kabisa.   Mipaka ya

Kenya vile imewekwa irekebishwe katika Provinces. Naona hiyo mipaka haiendi sawa sawa.  Wanafunzi wanapofanya mitihani

yao ya serikali kama ya form four,  na pia University, wawe wakichaguliwa  na  colleges  kulingana  na  vile  wananfanya  mitihani

yao, badala ya hiyo mzigo kujuia kwa wazazi kutopewa nafasi. Ma-colleges yawe yakichukua hawa wanafunzi kutokana na vile

wanafanya mitihani yao kwa shule.  

Haya. Watu ambao wamepata mashamba makubwa wakati tulipata uhuru.  Wana mashamba makubwa sana na watu wengine

hawana mashamba yeyote. Hawa watu mashamba yao,  wawachiwe acre  hamsini peke  yake na hizo acre  zingine zipewe watu

wengine  wale  hawana  mashamba,  ili  kila  mtu  awe  na  shamba.  Kwa  maana  kuna  mashamba  mengine,  yako  tu  misitu

yamewashinda  kulima.  Kama  sio  hivyo  kodi  iwekwe  kwa  hiyo  mashamba  wawe  wakilipa  hizo  pesa,  watu  wengine  wawe

wakipata mishahara kutoka kwa hao. 

Watu ambao wanafanya kazi na ma-company, wanaumia sana.  baada  ya kazi kuachwa,  mtu hakuna kitu anapata  ya kujisaidia

baadaye.  Inakua ni shida.   Kwa hivyo hawa watu  ambao  wanaacha  kazi  kwa  ma-company,  mshahara  wao  wawe  wakipata

kutoka kwa hayo  ma-company  kama  mtu  ame-retire.  Wamemu-retireisha  wenyewe.  Alipewe  a  ¼  kutokana  kwa  mshahara

wake, vile alikua analipwa na company. Ili aweze kujiweza kwa sababu hizi pesa za NSSF,  zinachukua muda sana mtu kupata.

 Hayo ndio maoni yangu. Asante.

Com. Ratanya: O.K. Asante sana Levy. Twende kwa Joram Sambazi. Joram ni wakati wako.

Joram  Sambazi:  Mr.  Chairman  and  the  Commissioners,  I  prepare  these  memorandum  on  three  items  or  issues.   One,  is

Ministers, another is education and another one on farming.

Com. Ratanya:  Hukusema jina lako Bwana Joram.

Joram Sambazi:  Oh, my names are Joram Sambazi Wakape from Nzoia Sub-location, it is now a location.  It  is my view that
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the  appointment  of  Ministers  should  be  through   a  Ministerial  Appointment  Panel  which  should  be  provided  for  in  the

Constitution.  Ministerial  appointment  panel  which  should  be  provided  for  in  the  Constitution.   The  Ministers  should  not  be

appointed from the MPs.  There should be professional people  who have shown proven performance in their professions.  This

panel will appoint a group of them and send the list to the President who should therefore from that list appoint  the ministers for

different ministries, but the same list should be presented to a parliamentary committee.   This Parliamentary Committee should

be able to go through and either confirm or reject whoever they don’t find fit.

The  Ministers,  as  I  said  should  not  be  Members  of  Parliament  because  if  they  are  Members  of  Parliament  they  will  be

Politicians and I would like Ministers to be Public Servants.  

On education Mr. Chairman, I say that the system which we have had before,  that is 7-4-2-3  should be adopted  now, so that

we have students or our children taking a 16 years education course. There should be free examinations taking place, KCPE, O

’level  and  advanced  level.  So  that  at  the  end  of  the  advanced  level,  one  can  go  to  University.  I  also  suggest  that  the

appointments of Vice Chancellors at  the University should also be done by a special  panel.  It  should not just be  the President

because he might be  unfair, leaving out  the  correct  people  and  appointing  those  who  might  not  do  a  good  job.  So,  a  panel

should be there to appoint Vice Chancellors.

When students are selected to university, if the minimum grade is C+, let it remain C+.   We should not have changes year after

year. You find the minimum grade is C+, but then in one year they say it must be B+ or  B-.   That is unfair, leaving out so many

people who qualify for university. So if we have set the grade, let  the grade remain.

University Admission Boards after they have selected, we would like to see  those students selected for university appear  in the

public newspapers so that we know there is fair play.   The Constitution should have clauses,  which directs  Kenyan Institutions

to admit children from various parts of the country so that we have institutions having a mixture of the Kenyans learning together

in order so that they can integrate properly.

School curriculum should also include the study of the Constitution at  all levels so that people  grow up with the Constitution in

their  minds.  On  farming  Mr.  Chairman,  many  farmers  have  found  it  very  difficult  to  carry  out  the  activities  because  the

government  has  actually  neglected  them.  I  propose  that  there  should  be  a  marketing  system,  marketing  organization  which

should look for markets for all the products that come from the farmers so that the farmers are  aware  that their produce will be

sold. The government should subsidize the farmers also, by giving capital - - 

Com. Ratanya:  So, Joram you have only one minute to summarize.

Joram Sambazi:  Thank you, I am about to finish Mr. Chairman. So that farmers are  assisted when the weather  becomes bad
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and their crops do not do well, they should be compensated.   The Constitution should make the government regard farmers as

important people who feed the nation and therefore give them the necessary assistance.  Mr.  Chairman, I think that is all I  can

present now, because everything is written, I am sure you will get the details from here.

Com. Ratanya:  O.K.  Thank you Joram.  We are  going to make use of your memorandum, just hand it in to us.  Thank you

very much.  The next one is Frances Gikonyo.  Francis Gikonyo is he around?  O.k.

Francis  Gikonyo:   Kwa  majina  ni  Francis  Gikonyo  Kagwanje,  kutoka  Kinoko  location.   Maoni  yangu  na  memorandum

yangu  nimeiandika.  Kwa  vile  sioni  vizuri  sana  sitasoma,  nitaipeana.  Lakini  hasa  inahusu  ukulima.  Farming.   Nimeonelea  ya

kwamba wakulima katika nchi yetu ya Kenya hawajajulikana kama utu  wa  mgongo  katika  serikali  yetu.   Ningependa  katika

undaji wa Katiba  mpya  hii,  wakulima  wa  Kenya  wawe  wakinunuliwa  chakula  chao  na  Cereals  Board.   Na  serikali  ione  ya

kwamba pesa hizi za kununua kilimo cha wanakenya hazitakosa.   Wakiangalia kimbele waone zitakosa,  wajulishe wakulima ili

nao  wakulima  waone  watabadilisha  sehemu  zao  za  mashamba  kwa  kilimo  cha  aina  gani.    Si  vizuri  wakulima  wa  Kenya

wachukuliwe kama watu ambao hawana umuhimu.  

La  mwisho,  ni  kusema  ya  kwamba,  wakati  Cereals  Board,  inachagua  Directors,  maoni  yatolewe  hasa  kwa  viongozi  wa

Makanisa. Asiwe ni mtu ambaye anakua appointed. Kama juzi tumekua na mtu wa vita, hajui hali ya kilimo, na anakua Director

of Cereals.   Tuwe na mtu ambaye ana experience kwa kazi ya kilimo. Nitayaachia hapo,  nime ikatakata  kidogo,  kwa sababu

sisomi vizuri. Asante.

Com.  Ratanya:   O.K.  Gikonyo  asante,  tulitee  hiyo  memorandum  yako.   Ningetaka  kurudi  nyuma  kidogo  kuona  kama  tuna

Major (Rtd) Akwewa kama amekuja. Ni wewe?  O.K. Endelea.

Maj.  (Rtd)  A.S.  Akwewa:    Mimi  kwa  majina  yangu  ni  Maj.  (Rtd)  Adrean  Sesanya  Akwewa  kutoka  Nzoia  location,

Likalikoyani  Division,  Lugari  District.   Naakilisha  Ecumenical  Civic  Education  Programme  ya  Lugari,  ikiwa  ni  pamoja  na

Catholic Justice and Peace Commisison Department ya Diocese of Kakamega. 

Katika Constitution yetu, there is something know as a preamble and we have  not  had  preamble  in  our  Constitution  and  my

suggestion for this preamble is as follows:  “We the people  of  the  Sovereign  Republic  or  Kenya,  recognize  the  injustices  of

the past, we honour and respect those who suffered for justice and freedom of our land and believe that  Kenya  belongs

to  all  those  who  live  in  it,  united  in  our  ethnic  diversity  and  thanking  God  for  our  stability  since  independence.  We

therefore through this Constitution, lay and establish a society based on democratic  values,  social  justice,  fundamental

and  basic  human  rights  and  the  rule  of  law  and  improve  the  quality  of  our  lives  of  all  citizens  and  build  a  united

democratic Kenya.” That is my suggestion for a preamble within the new Constitution.

I also have a suggestion on Principles of State  Policy, and I suggest that the Constitution of Kenya is founded on the following
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principles. That the people  of Kenya are  sovereign in their land, that equality and fair treatment is paramount.  That the rule of

law  must  prevail  under  any  circumstances  and  apply  to  all  equally  and  as  Kenyans  we  commit  ourselves  to  democratic

principles guided by multi-partism and as Kenyans we shall at all times be against any form of discriminations and the principles

shall be enforced by law and that the application of law selectively shall not be entertained in this Constitution.  

Citizenship.  I  suggest  in  my memorandum  that  first  of  all  the  dual  citizenship  should  not  be  encouraged  and  should  not  be

allowed  and  that  any  person  in  born  in  Kenya,  by  a  Kenyan  parent,  regardless  of  gender  or  anything  else  automatically

becomes a Kenyan citizen.

Defense  and  National  Security.   Here,  first  of  all  I  would  like  to  talk  about  recruitment.  Currently  recruitment  is  based  on

districts and in Kenya, we leave and recognize the 42 tribes that we have in Kenya.  So my suggestion is that all recruitments in

the armed forces should be based on tribes and when we go to a district, each district  has a combination of so many tribes and

these tribes should be given a fair chance.   Currently,  all the components of security are  under the office of the President.   All

under the Executive.  My suggestion is that the Ministry of  Defense  should  be  a  Ministry  of  its  own  and  should  have  Army,

Navy and Air force and in-terms of  security ministry should have the regular police,  GSU, National Security,  Intelligence and

Administration Police who are  currently just wondering around and this should  -  -  Home Affairs Ministry  should include  the

prisons.    Of course all these  security  components  should  have  their  separate  commanders,  like  the  military  should  have  the

Army Commander, the Navy’ Navy Commander,  the Air Force  should come under the Air Force  commander and police the

Commissioner of Police.  The Prisons Commissioner should lead or be in charge of the prisons.

Talking about the Constitution’s supremacy, I suggest here that at the moment  -

Com. Ratanya:  You have just a minute to wind up. Time is up.

Maj. (Rtd) A.S. Akwewa:   Thank you. Talking about Constitution supremacy,  at  the moment  the Parliament can change the

Constitution  with  65%.  I  suggest  this  is  raised  to  75%.   Political  Parties.  These  should  be  regulated  by  imposing  or  by

entrenching a                              of 5,000 followers in each Province for any candidate who wants to vie. 

The Provincial Administration, I am suggesting that the post  of  the  PC  should  be  abolished  and  all  the  DCs  down  to  Chiefs

should be elected for a term of five years. Because I have written I just want to mention here that  - -

Com. Ratanya:  Ya, say the last one and give us your memorandum. You know it is lengthy and we shall deal  with it.  Can you

sum up please.

Maj. (Rtd) A.S. Akwewa:   Thank you.  I  want to sum up by saying that the Legislature. The appointment of all Parastatals,
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Commissions,  Judges  the  Attorney  General,  the  Auditor  General  and  all  other  Constitutional  offices  should  be  done  by  the

Parliamentary Select Committee or by Parliament and not by the Executive and lastly, I want to say that the decentralization of

powers  should be accorded  to Districts,  that is to say there should be  departmental  Heads  in  each  District  with  powers  and

authority. So that they can act  and assist  wananchi instead of having everything running in Nairobi  and also been run from one

office. 

Last but not list, the Constitution should establish what I call the National Remuneration Committee which should look after the

salaries of the MPs.  MPs themselves should not decide on what to pay themselves.   I  have so much and my time is up and I

think you will read the rest from my script. Thank you very much.

Com. Ratanya:  O.K. just the last point, a small clarification there. You have talked about  National Remuneration Committee.

Should it be there only for the MPs only or for considering national salaries?  For everybody?

Maj.  (Rtd)  A.S.  Akwewa:    It  should  be  for  national  salaries  including  all  employees  because  Parliamentarians  are  also

employees.

Com. Ratanya:  O.K. Thank you very much. Hand in your memorandum. Then we have Christine June, she is a student from

St. Ann. Is she around or she has handed in her memorandum?  O.K.  Robert  Ondero?   A teacher  from St.  Ann’s?  Roselinda

Mukoyali?  Ni wakati wako sasa.

Roselinda  Mukoyali:   Kwa  majina  naitwa  Roselinda  Mukoyali  kutoka  Shinoko  location  na  ninafanya  na  human  rights,

nina-represent  Education Centre  for Women in  Democracy.   Niko  na  maoni  kidogo,  yale  ningependa  kuwakilisha  mbele  ya

kamati hii, kuhusu akina mama.  Serikali yetu imetambua uwezo wa kina mama vile wanasoma,  vile wanafanya kazi,  vile wana

shugulika na kazi mingi lakini kwa upande wa kupeana nafasi ya kufanya hizo kazi huwa wanawake wanachwa nyuma. Tukiwa

na kazi ya watu wanane, utakuta wanaume ni wasababa na mwanamke  ni mmoja badala ya kufanya wawe equal.  

Upande  wa  urithi.  Akina  mama  ambao  wanawachwa  na  wanaume  wao,  sheria  iwekwe,  mambo  ya  kurithiwa  isiweko.

Mwanamke  mwenyewe  ajiendeleshe  vile  alikua  anakaa.  Kuna  cases  zingine  kwa  mfano  kama  mtu  amepatikana  na  unajisi,

sheria  iwekwekali  kwa  upande  ule,  mtu  akipatikana  ametenda  kitendo  kama  hicho,  na  amepatikana  na  hatia  kisheria,  hata

ningesema afungwe maisha. 

Upande wa ownership of property. Kuna wazazi wanachagua watoto  wasichana wakati  wanapogawa mali.  Inatakiwa serikali

ichunguze pale kama msichana anaweza kupatiwa mali sawa na mvulana. 

Nitaenda upande wa serikali za mitaa.  Mtu akitaka kuchaguliwa kuwa diwani, ni heri achunguzwe na Commission,  kuangalia
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tabia yake kinyuma. Ni mtu ambaye aliongozako, ama ni mtu alikua mfisadi ama ni mtu alifungwa, asiwe qualified kufanya kazi

kama hiyo ya uongozi. Na mishahara ya madiwani iwe inatolewa na serikali.  

Kuteua madiwani, hiyo naona afadhali iondolewe. Huyu mtu anateuliwa na anakula tu  mshahara  ya  free  hakuna  kitu  anatetea

watu.  Na waziri apewe uwezo wa kuchunguza masilahi ya madiwani.

Kwa  upande  wa  uraia,  kama  mwanamke  amenda  Ngambo  na  amepata  mchumba,  na  amerudi  naye,  serikali  ipitishe  huyo

mchumba wake, andikishwe kama raia wa Kenya hata na mtoto yule ambaye amezalia kule.  

Kwa upande wa ofisi ya President. Ningependa uwezo upunguzwe ama ugawiwe kwa upande wa President  asiwe na mamlaka

sana ya ku-aapoint watu wa vyeo vikuu hivi.  Afadhali waziri mkuu aweko,  na ikiwezekana bunge ikae yenyewe ichague fulani

anaweza kutosheleza kazi fulani. Na ninaonelea serikali yetu imeweza miaka mitano kua kwa bunge ama kwa serikali ya mitaa

ama u-President.  Wangeliweka vote of no confidence kwa mtu yule ambaye amechaguliwa ikiwa hafanyi kazi vizuri atolewe na

wachague mtu mwingine.

Na  la  kumalizia,  serikali  ile  ambayo  inaweza  kua  mamlakani  kwa  maana  Kenya  ni  multi-party  country.  Serikali  ile  ambayo

inachaguliwa  iwe  kwa  mamlaka  ikubali,  ikiwa  makosa  iko,  irekebishwe  either  na  kanisa  ama  ikae  na  vyama  vingine  kama

zimeona  makosa  na  wasikizane  na  ningependa  parties  to  be  reduced.  Viwe  kama  vya  vitatu,  kama  mbili,  opposition  na  ile

ambaye  inatawala.  Badala  ya  kuandikisha  vyama  viwe  kama  arobaine,  ama  ishirini,  hiyo  ni  waste  of  time.  Asanteni  kwa

kunisikiliza.

Com. Ratanya:  Umesema vyama viwe vingapi?

Roselinda Mukoyali:  Vitatu?

Com. Ratanya:  O.K.  Thank you very  much.   Nilimuita  mwalimu  hapa,  hakuwapo.  Ningetaka  kurudi  hapo  tena.  Mwalimu

anaitwa Robert Ondero kutoka St. Ann’s

Robert Ondero: Majina yangu ni Robert Ondero, mwalimu hapa St. Ann’s.  Nina yafuatayo.  That our Constitution must spell

out the role of Commissions of Enquiry, so that some politicians don’t  use  this  Commissions  for  their  personal  gains  and  the

recommendations be made publice.

Number two, on education, that teachers must have a say in deciding the punishment measures in schools and that they should

be reviewed on five year-basis.  
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Number three.  That there be  a public Commission for remuneration for all government servants,  and that  salary  increment  be

spelt out clearly on what levels, and if possible the government may tend to pay people  wrongly  kept  at  certain  positions  for

over 10 years.

The fourth one is on farming. That there be  a  Bill  for  maize  farmers  just  as  other  Bills  have  been  established,  and  that  price

guidelines be given before the planting season so that they can know at how much they are going to sell their produce.

Number five, that in the past  wealth has been generated from one area  and used in another area.  I  am  recommending  that  in

future, wealth generated in an area, should be shared at  50% to the Central  Government and 50% for the development of that

constituency or region, so that people can generate well. 

Six,  that  our  natural  resources  be  controlled  by  law  so  that  they  are  not  abused  by  politicians  and  lastly,  just  like  in  the

developed countries, there is a steep end for all citizens above 60 years. I recommend that anybody aged above 50 years and is

not employed be catered for by the government by been provided a certain steep-end on monthly basis. Thank you.

Com. Ratanya:  Thank you very much mwalimu. I had called a student  from  St.  Ann,  I  don’t  know  whether  she  is  around

now. Christine Joan?  Or  maybe she her  memorandum?  Then  we  shall  come  back  to  the  students.  Let  us  have  Nicodemus

Orambo.

Nicodemus Orambo:  I am Nicodemus Orambo from Shinoko location. I have afew things to present to the Commission. One

concerns  Judiciary.  In  the  present  system,  there  is  a  sign  of  laxity  and  carelessness  in  handling  the  citizens  who  have  been

offended. It  is the offended who take  the burden of looking for re-dress.  They go looking for the  courts,  they  go  looking  for

advocates  and  all  those  things  and  yet  he  has  been  subjected  to  this  thing  by  another  member  of  the  community.  So  our

judiciary should be able to make it profitable for the offended to enjoy justice without any added inconveniences.

There has been the joy of enjoying religion and Christian fellowship but there  are  certain  things  that  are  been  done  like  night

crusades equal to discos.  This causes a lot of inconvenience to the streets and to those who want to take peace of rest  at  night.

Churches should be able to examine the effect of this night crusade as  alongside the discos so that citizens can be able to have

rest and peace when they need it.

I went into that area  and I want to come back  to the Constitution and the  title  of  our  land.  The  Constitution  the  Republic  of

Kenya for the people of Kenya, been all tribes of Kenya that every tribe stands equal.  This will include Asians and Europeans

who are at this time of review have become citizens. I shall share the same view with my previous colleagues who have said a

citizen is by right of birth and an imported female becomes a citizen of that country but an imported male should transport  his
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female to his  country  of  origin.  So  they  do  not  become  citizens  of  this  land  by  female  marriage  but  there  should  be  special

consideration for those tribes or  races  that have an exercise different from what we are  looking at  as  origins of Kenya.   Such

like Asians, the wife is said to be marrying the husband. This man and this woman should become citizens of the man’s country

but if there is allowance such a case will be viewed in accordance to the circumstances.

I would want to address the natural resources in view of the economy of a given region. Kenya and Western region in particular

have source and sustenance of Lake Victoria. Its fishes, water and power. As such is Western region and Kenya are  not given

rightful  consideration  in  return  for  this  natural  wealth  and  resource.  Uganda  should  pay  Kenya  for  its  water  power  and  fish

industry. Same with all the lands that River Nile through. The Constitution must address this issue.

Western Kenya has rich tourist  sites and resources.  We should have the Constitution to put in place machinery to provide the

residence a sure way of benefiting from such a rich nature of resources.   Natural  resources  like  forests  and  rivers  have  been

misused for the destruction of the natural provision like rain and other forests products and this is spelling doom.

Com. Ratanya:  Ya, Nicodemus, you have run out of time and try to wind up now.

Nicodemus Orambo:  It is spelling doom for not only Western residences but Kenya as a whole. I have searched all the visible

resources, but we need further investigation for the unseen deep  resources  to be  searched and brought to the great  use of the

residences and Kenya as a nation. Thank you.

Com.  Ratanya:  Asante  sana  Bwana  Nicodemus.  Kuna  mwananfunzi  anaitwa  Luvanda  Mary  from  St.  Ann’s.   You  are  a

teacher?  

Luvanda Mary:  Thank you very much. My names are  Luvanda Mary,  a teacher  at  St.  Ann’s.  there are  afew issues which I

would like to talk about which need to be looked into. 

One is on security.  The Bill of Rights should guarantee women protection and security against the following, rape,  wife beating,

female genital mutilation, forced early marriages and prostitution.  That means in the Bill of Rights,  there  should  be  a  fine  or  a

punishment to anybody who denies women their rights by raping them, beating them or  forcing them into female circumcision.

We have in some communities where young girls are forced to marry. That should be provided for by the law.

On health care,  the government should ensure that there is free health  services  especially  for  expectant  mothers,  for  example

anti-natal clinics.  Tests on various diseases, treatment should be free. Maternity leave should be extended instead of the normal

three months, it should be increased to six months.

Any man who infects a woman with any STD, or  STI should be fined heavily and pay for the treatment cost.  Women  should
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have a right to a clean environment. In other  words,  the government should guarantee  us  a  right  to  a  clean  environment.  For

instance,  proper  refuse  disposal,  fresh  air,  proper  sewage  system,  good  housing  facilities,  proper  sanitation  and  controlled

sound pollution.

Water.   The Kenyan government should guarantee women provision of  clean  water.  Those  staying  in  urban  areas  should  be

provided with free water  supply which is clean and treated.  All sources  of  water  should  be  well  protected.  For  example  the

well, the streams and the boreholes  should be protected  and kept  away from dirt.  Deforestation should be discouraged by all

means so that the water cycle is complete.

On education, girl child education should be promoted in all communities. This is because  we have some communities who do

not  encourage  education  for  girls,  we  would  like  it  to  be  compulsory.   The  government  should  make  an  effort  to  expand

education at the lower level than at the higher level. We would want education to be like a pyramid. If we look at  our education

system, the pyramid is looking down. The government is more concerned with expanding education to the upper  level and has

ignored  the  lower  level.  We  would  like  free,  compulsory  primary  education,  so  that  everybody  at  the  lower  level-we  have

majority who are educated at the lower level. 

Nursery  schools  should  be  established  in  all  primary  schools  sponsored  by  the  government  and  the  teachers  of  the  nursery

schools paid by the government. Proper education facilities provided in the lower primary schools.   Village polytechnics should

be established to encourage school leavers to learn various skills to promote self employment. 

No girl child should drop out of school due to lack of school fees or pregnancy. The law should make provisions to ensure that

everybody goes through the learning system.

On shelter, all women should have a right to a good shelter and to own it so that when a man has made a house for a woman,

that house belongs to that woman, so the man should not tell the woman to move away.   You should own it and possess  it as

yours.

Food.  The  government  should  set  aside  funds  to  purchase  and  store  enough  food  for  the  citizens.  Farmers  should  be

encouraged to market their agricultural products to motivate them to produce more and to ensure adequate  supply of food for

the nation.

Some bodies like KCC, KMC should be revived.  The women should have a right to fresh and adequate food so that when we

buy food that is not fresh, we should sue that person who has sold bad or poisoned food.

On employment, women should be guaranteed equal employment opportunities as long as  they meet the qualifications required.
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That means that there should be no discrimination when it comes to employment. Women should also have a right to security at

their places of  work.   This  is  because  women  are  intimidated,  sexually  abused  and  harassed  by  their  bosses,  especially  the

secretaries.  Therefore,  it is our desire  that all women should be guaranteed a right to  security  at  their  places  of  work.  Thank

you.

Com. Ratanya:  O.K. Asante sana madam. Tunaenda kwa Nicholas Aliona. Inaonekana Nicholus  - or he might have brought

us his memorandum.  Reverend J.M. Kamau?  Reverend it is your turn.

Rev. Joseph Kamau:  Mr.  Chairman and the Commissioners,  I will read  just a few points and present  the paper  as  you  have

requested.  One  Mr.  Chairman,  my  names  are  Joseph  Kamau,  Parish  Minister,  PCEA  Nzoia  Parish.  Mr.  Chairman,  the

Constitution should make citizens be the principle, the master and the government Mr. Chairman be the Agent to the Servant. 

On social welfare Mr.  Chairman,   we should have no single citizen who should ever be  denied enjoyment of life, for instance

lack of food, shelter, clothing e.t.c. We have Mr. Chairman the deserving cases.  We have orphans,  handicapped,  mentally sick

and  the  abandoned  children.  The  State  and  the  Constitution  should  take  care  of  this.  Mr.  Chairman,  free  education  from

Primary school to secondary school should be catered for in the Constitution.  About employment Mr.  Chairman, there should

be no discrimination on  tribal,  ethnic  or  social  values.  And  also  Mr.  Chairman,  about  the  senior  citizens  or  the  aged.  There

should be a pension scheme that takes care of the senior citizens in this country.  

Mr. Chairman, the legal representation.  The Constitution should take care of all citizens that no one citizen should be denied the

best  representation due to lack of legal  fee.   About  the  death  penalties.  I  propose  Mr.  Chairman,  that  the  death  penalty  be

abolished in this country and instead we have life imprisonment.

Mr. Chairman, about the gender sensitivity. I propose Mr. Chairman, that we have the women rights, child abuse,  marriage law

and female genital mutilation be taken care of in the Constitution. 

Mr. Chairman about the illegal allotment of public land.  The Constitution Mr. Chairman should take care  of the public property

so that nobody Mr. Chairman would go crying here and there because of public land.

Medical treatment. I propose Mr. Chairman that we have free medical treatment in this country.   Mr. Chairman I go now to the

appointment of the public officers.  The Constitution Mr.  Chairman should decentralize the power  of appointment of the public

service and especially when they are  electing Ministers and the Ministries. I propose  the number of ministries  be  limited  to  at

least 15 Mr. Chairman and 15 deputies.

Mr. Chairman, I now come to the Attorney General,  the Auditor General,  the Chief Justice.  I propose  Mr.  Chairman, that all
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those Ministers,  the Attorney General  and  the  Chief  Justice  be  elected  or  appointed  by  the  Parliament  and  have  security  of

tenure.

Mr. Chairman, I now move to the Head of Civil Service,  the Permanent Secretaries,  the University Chancellors and the Public

Service  Commission.  I  propose  Mr.  Chairman  that  there  be  a  Commission  that  appoints  those  people  and  looks  into  their

affairs.  Mr.  Chairman now I move to the Head of the State.   My proposal  Mr.  Chairman, that he must -   a President  of  the

State must be a university graduate and above.  About the age Mr.  Chairman, he should be aged between 30-65  years.   Also

Mr. Chairman, the President  must have non Executive  powers.  That  is  Mr.  Chairman,  all  Kenyans  cannot  tell  the  difference

between the President  and the Head of  the  Party  when  they  look  unto  them   and  finally  Mr.  Chairman,  I  now  come  to  the

Districts  and  Provinces.  I  propose  Mr.  Chairman,  that  Districts  and  Provinces  be  replaced  by  self  governing  Counties  with

competitive leaders and there is a view, Mr. Chairman that they should be responsible for their revenue.

Mr.  Chairman, I now come to the State  of Emerency or  war in the country.  I  propose  Mr.  Chairman  that  Parliament  should

look at the issue instead of leaving it to the Head of State and with those few facts Mr. Chairman, I beg to submit my paper.

Com. Ratanya:  O.K. Thank you very much Rev. Kamau. You hand in your memorandum.  Joseph Kariuki.     O.K.  Johnson

Munene?  You are together?  He is an observer  I can see.  Cosmos Masinde,  he had a written memorandum pengine ameleta.

Hoseah Mutenyi?  O.k. It is your turn

Hosea  Mutenyi:  Commissioners  wetu  na  wageni  ambao  mumekuja  hamjambo?   Langu  sitakua  na  mengi  sana,  nimekuja

kuakilisha chama cha KANU. Mimi kwa majina ni Hosea Mutenyi. 

 Kitu ambacho nigalipenda kusema ni ya kwamba ningependa kupendekeza ya kwamba Wabunge wetu ambao tunawachagua,

ingetakikana mwananchi  awe  na  uwezo  juu  ya  Mbunge  na  councilor  kwa  sababu  hawa  watu  baada  ya  kuchaguliwa  inafika

mahali  ile  kazi  ambayo  wanafanya  wakati  mwingi  haipendezi  mwananchi  wa  kawaida.  Sasa  kwa  hivyo  tungelipenda  Katiba

ambayo tunatengeneza iwe ya kwamba mwananchi awe na uwezo – ikiwa Mbunge itaonekana ya kwamba hatekelezi kazi yake

ambaye inatakikana iwe tuna uwezo wa kumfuta kazi na kuchagua Mbunge mwingine, hata vile vile upande wa councilor. 

Kitu  kingine  ambacho  ningeongezea  ambacho  ni  cha  mwisho  ni  kwamba  ningelipenda  ikiwezekana,  sheria  ambayo

tunatengeneza  isiwe  ni  sheria  ya  mwananchi  mdogo.  Ya  kwamba  kama  mwananchi  wa  kawaida  amefanya  makosa  ama

ametenda kitendo fulani, inakua ni ya kwamba  yeye  ndiye  ana  adhibiwa  uchungu  sana,  lakini  wale  ambao  wameikalia  sheria

huko juu, inakua ya kwamba kuadhibiwa kwao inakua ni kama – yaani kuna  upendeleo,  kwa  sababu  wananchi  wa  kawaida

wanaumia  sana.  kwa  mfano  ukienda  kama  kule  kortini  unapata  ya  kwamba,  sheria  imetengenezwa  ni   nzuri,  isipokua  yule

ambaye inamuangalia sana – anayeumia sana ni mwananchi wa kawaida.  Sina mengi ni hayo tu.  Asanti.
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Com. Ratanya:  O.K.  Asante sana Mutenyi.  Kuna mzee Japhan Mbotela?   O.K.  Kidaha Sagala?  Kidaha ni  wakati  wako

sasa.

Kidaha  Sagala:  Asante  Chairman.   Kwa  majina  naitwa  Kidaha  Sagala,  kutoka  Nzoia,  Sinoko  location.   Mimi  yangu  ni

machache, na nitazungumuzia kuhusu police harassment na corruption.  Hili jambo limetusumbua sana,  unakuta wakati  sisi watu

wadogo police wanatuchezia.   La kwanza nitasema watu wenye kutengeza changaa,  wanahonga  police  sana,  mbele  ya  umati

wote  mkubwa.  Utakuta  OCPD  ako  hapa  ana  hongwa,  wale  wadogo  wanahongwa,  na  hatuna  mahali  pengine  tunaweza

kulalamika.  Inakua lazima tena urudi kwa polisi, u-report hiyo case kwa polisi. Na wao ndio watafanya judgement.  Kwa hivyo

ningependa hii department ya polisi, waunde section ingine, ama ministry iwe independent kutoka kwa office ya President. 

Pili, wakati  polisi anafanya madhara,  ameshika mtu, ameshika  mtu  amempiga  ameua,  kesho  yake  wanakuweka  kwa  parade,

uende  utambulishe  huyo  police  na  ukienda  kesho  utazunguka  mara  ishirini  na  hutaona  huyo  police.  Mwisho  watakwambia

uandike  statement  kwa  hiyo  police  station.  Yule  ambaye  unaenda  kuandika  kwake  ndiye  alikwambia  ufanye  parade.

Mwishowe  unambiwa  hakuna  yule  police  alifanya  na  tayari  mtu  wako  amekufa.  Unaweza  ku-report  wapi?  Naomba

Constitution iangalie hiyo case.

Tunakuja kwa police reservists.  Hawa police reservists wanafanya kazi ya bure.  Wao hawawezi kushtaki mtu, wao hawawezi

kuandika  statement,  lakini  utakuta  wanaenda  kupeleka  fitina  kwa  station,  na  wale  wanakuja  kuku-harass.  Watakushika,

wakuweke ndani, na baadaye wao wapate Commission. Sijui kama wanapata mshahara. Imekua ni uzito sana kumaliza hii case

ya  police.   Utakuta  police  wamekukuta  uko  kwa  kanisa,  na  bado  watakuja  wakushike.  Wanakuita  pole  pole  “Hebu  njoo

tuzungumze”  na  wanakushika  wanakupeleka  police  station.  Ukifika  pale,  utakuta  hakuna  statement  yeyote.  Umewekewa  tu

maneno, na baadaye ukitaka kutoka pale,  utatoa kitu kidgogo.  Sasa  harassment hii tunaweza ku-report  wapi?  Tunashindwa.

Ikiwa sisi amri ya police iko kwa office of the President,  security ni police,  Chief ni security,  DO ni security,  na hakuna mahali

tunaweza kupata huduma ya kusaidia, wote hawa wataku-harass. Hata ni sababu mko hapa Commission lakini kama mungekua

si Commission, DO na police wangekua hapa, nyote mungewekwa ndani, na hakuna mahali mta-report.  Bado mtaenda tu kwa

police station kwenda ku-report.  Kwa hivyo  nataka  tuchunguze  hii  kitu.  Police  corruption.   Wale  millionaires  saa  hii,  wenye

ghorofa sita, saba, Nairobi ni mapolisi,  na sikua wako na cheo kubwa,  bado  tu ni constable.   Na  ukifanya mchezo, anakupiga

risasi,  anakwambia  wewe  ni  suspect,  na  hakuna  mahali  unaweza  kwenda  ku-report.  Kwa  hivyo  naomba  hii  Commission

ichunguze  hii  mambo  ya  administration  ya  police,  DO,  Chief,  wao  ni  security  lakini  hakuna  mahali  wewe  unaweza  kwenda

kujificha.  Kwa  hivyo  ombi  langu  ni  kua,  hii  Commission  ichunguze.  Kama  ni  ministry  inaweza  kutengezwa  ya  security,  na

wachunguze, itakuwa na mwelekeo gani?  Sababu corruption imeanzia kwa office of the President through this arm ya police.  

Kwa  hivyo  naomba  mumekuja  msikize  haya  maoni,  sababu  kuhonga  kwa  police,  judgment  yote  ni  polisi.  Saa  hii  watu

wanapigwa marisasi na police wanasema hatuna gari hawawezi kwenda kufuata hawa watu.  Sijui tunaweza kutumia  njia  gani.

Kwa  hivyo  naomba  kama  police  watakuweko  warudishiwe  ile  uniform  ya  zamani,  wavalishwe  vinyasa!   Wawe  wanaweza
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kufanya  exercise  ya  kukimbia.   Matumbo  yamekua  makubwa  kwa  sababu  ya  corruption.  Ombi  langu  ni  kuwa,  warudishe

system ya zamani, warudi kwa training, na tuwe tunaweza kupata  njia  ya  security.   Unaweza  kwenda  ku-report  kwa  police,

wakusaidie.  Si  uende  ku-repot  police  na  bado  wakuweke  ndani,  yule  mwingine  anakuja,  mnawekwa  ndani.  Nyote  mnakua

mabusu. Sasa  nani atakua ameshataki?  Na  kesi  hiyo haitaisha, na hakuna mahali utaandika statement.  Kwa hivyo ombi langu

nikua Commission hii, ichunguze hii arm ya police ndiyo tupate security. Asante kwa hayo.  

Com. Ratanya:  Kaa hapo Bwana Sagala, recommendation yako ile kubwa sana ulisema they should be re-trained?

Kidaha Sagala:  Wapelekwe wasome zaidi, ndiyo. 

Com.  Ratanya:   Unamapendekezo  mengine,  kwa  sababu  umelalamika  lakini  tupatie  mapendekezo  mengine.   Umesema  la

kwanza hapa ni lazima wapelekwe wafundishwe. Sindio? Na  kuna mapendekezo mengine ili turekebisho hayo mambo?  Kwa

sababu hata hiyo ni kurekebisha Katiba?

Kidaha Sagala:  Ombi ni kuwa,  labda wachukue wale ambao wako na age  ya  kutosha.  From  35  and  above  wawe  police.

Lakini  hawa  watoto  wasichukuliwe  kwa  police  station,  kama  police  officers.  Bado  ni  watoto,  hawajajua  matatizo,  hawana

familia. Kwa hivyo tuna-mix watoto na wazee, na kazi inakua nzito. Kwa hivyo ombi polisi waanzie age ambaye ita-mark-iwa.

From 35 years to 70 years. 70 is okay. From there they can become watchmen!

Com. Ratanya:  (Inaudible)

Kidaha  Sagala:  At  least  you  can  control  them  kuliko  mtoto,  and  you  can  report  to  somebody  mature.  Kuliko  kwenda

ku-report kwa mtoto, ametoka shule na anaku-enjoy.

Com. Ratanya:  O.K. Tunashukuru, hayo ni maoni yako na sign register yetu. Unajua wananchi tunaheshimu maoni ya kila mtu

na  mapendekezo  ya  kila  mtu,  kwa  hivyo  ukiwa  na  maoni  yako  usiogope  kama  vile  nilisema  asubuhi.  Toa  maoni  yako,

yataheshimiwa  na  Commission  itangalia  wakati  wa  kuangalia  Katiba.  Usikae  bila  kusema  maoni  yako.  Yaseme  yote  na

mapendekezo. Unataka kuwe namna gani?  Sasa anayefuata ni Titus Wangomba.  Titus Wangomba yuko?  Ni wewe?  O.k.  Ni

wakati wako tuambie majina yako.

Titus Wangomba:  The Chairman and the Commission, I am Titus Wangomba, from Sinoko Location. Here are my views.

Primary education should be free and at secondary level the amount should not exceed Ksh.  10,000  and 8-4-4  should prevail,

it should not be  eliminated.  Ownership of land. One should not own over 100  acres,  because  we  have  landless  people  who

ought also to get somewhere or a place to stay.
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For one to be an MP, he should be elected when he is 29 years  with minimum education of form four.   That is to say,  capable

of reading and talking both English and Kiswahili. On the same note,  we should give na MP only two years  for him or  her  to

show  up  his/her  development,  if  not,  we  vote  vote  of  no  confidence  on  him  or  her.  We  don’t  want  majimbo  and  unitary

government should exist.  

Through the grants and aid from foreign countries, the government should initiate small scale industries,  to get employment as  a

way to stop top government officials to forget the grant and aid.  The Vice President should not be  elected by the President  but

common mwananchi.  Free medical care for the poor who cannot cater for themselves. The end.

Com. Ratanya:  Asante sana Bwana Titus.  Kuna Moloto Opiyo?

Moloto Opiyo:  I am Moloto Opiyo, a resident of Nzoia. I have got this views to give.

Com. Ratanya:  Moloto, just use that one (mic) so that we can get the record.

Moloto Opiyo:  Considering that most Kenyans are ignorant about the Constitution – 

Com. Ratanya:  Say your name properly.

Moloto Opiyo:  Moloto Opiyo.  Considering that most Kenyans are ignorant about what the Constitution is,  I  do  propose  that

after  singing  the  national  anthem,  most  primary  and  secondary  schools  should  be  reciting  the  introductory  part  of  the

Constitution instead of the Loyalty Pledge to the President. 

The  Review  process  should  be  geared  towards  making  our  Parliament  the  most  powerful  organ  of  the  government.  This  is

through  making  parliament  to  have  power  to  investigate  the  behaviour  and  activities  of  the  Executive  and  top  government

officials which they do in excess of their powers and authority. This aims at reducing chances of corruption and all vices.  

Our MPs should have offices and Research Assistant so as to keep them at the top of the information. This is because  although

our MPs are supposed to be the supreme law making body,  most of them do that with necessary facts for legislation. Most  of

the information is generated and controlled by the Executive through the help of the bureaucrats. As is said in the indoor politics,

information is power.  This is one of the reason why the Executive  is more powerful than the legislature. The Executive has the

high concentration of experts and   (inaudible)                          hence in this regard,  our MPs should also have Technical Staff

who will be responsible for keeping MPs at the base of information since as per  now, MPs do depend on bureaucrats  which is

an arm of the Executive for information.

23



It is likely that information given without checks and balances and the bureaucrats  might manipulate the information in favour of

the  Executive  instead  of  the  legislature.   The  power  of  the  legislature  should  be  strengthened  by  the  Constitution  further.

Parliament should  have  the  power  to  approve  all  Presidential  appointees.   Ministers  should  not  be  elected  Members  of  the

Parliament, but trained professionals in the relevant seats.

To make Parliament is only through the use of  the  House  Committees.  I  strongly  believe  that  Parliament  in  session  is  simply

parliament for public exhibition, while parliament in committee  (inaudible) at  work.   The Committee should help parliament in

the law making process. The committee should also have technical staff who will be  like other civil servants.    Appointments of

committee chairman should be based in expertise and superiority.  

The process of legislation. It should be charged by the relevant House Committees, collect information from the relevant groups

such as interest groups and other organizations which should be done committee staffers.  Hearings from such groups should be

publicized to draw public attention.  The information then should be taken to elected officials of committees for scrutiny before

parliamentary debate.  In parliamentary debating, if the Bill is passed  into law after been taken for Presidential  assent  and if the

President fails to give his assent he should take the Bill back with reasons why he didn’t sign it.   If the President  fails to sign the

Bill, it should automatically become law within ten days. 

The law making process should have as  many access  point as  possible for the public.   The President  should not be  an elected

MP but he should only represent  the national constituency. he should only serve as  a ceremonial President.  He should  not  be

allowed to vote in parliament unless if he is breaking a tie vote. 

The Armed Forces.   The recruitment  in  the  Armed  Forces  is  generally  unfair  because  most  of  those  recruited  represent  the

ruling class and not the down trodden.  That is the reason why we have groups such as  the Mungiki because  there is a conflict

between  the  ruling  class  and  the  down  trodden.  Most  of  them  don’t  have  the  opportunity  to  go  into  the  Armed  Forces.  It

therefore should open gates to battalions outside the dominity. 

Education. I do believe the 8-4-4 system of education is the best.  It  shouldn’t be  abolished because  if you say it is not a good

system, some of us we have already been wasted and our children must laugh at  us.  It  proved successful in countries such as

Japan so it must continue. We must uphold the 8-4-4  system. We should not replace it with the old system and on  the  penal

code,  it should be abolished because  when  claiming  that  a  murderer  should  be  murdered,  why  can’t  you  claim  that  a  rapist

should be raped?  Thanky ou.

Com. Ratanya:  Henry Makokha?  A teacher from St. Ann?
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Henry  Makokha:   Thank  you  Mr.  Chairman  and  other  Commissioners.  My  views  are  basically  on  education.  Now  the

Education Act should have a provision where it states  how curriculum change should take  place.   That is syllabus, the  scope,

the contents and the various bodies of knowledge.  It should not just be something which is changed overnight. We should have

a specified period,  when the curriculum change should be effected.  My  recommendations  are  that  all  stakeholders  should  be

involved in the establishment of the curriculum. That is the child, the parent,  the teachers,  because  they are  the  ones  who  will

effect the curriculum, professional bodies  and specialists.  Then once the curriculum has been established,  we are  saying that in

the Education Act, it should be stated that there should be a pilot scheme whereby this curriculum is tried.  You don’t just wake

up one morning and you say “Today we are starting this” and yet these things have not been tried. 

Then there should be a provision in that Act to state  how funding is going to be  made because  to effect a  curriculum  change,

you require money.  Like for the case of 8-4-4, you will get that there are  some schools which do not have facilities, so funds,

where will the money be got to effect this change and then finally, there should be the Teacher  education.   we are  changing the

education without looking at  the teacher  education.  How is that teacher  going to effect the change  and  yet  he  is  not  changed

himself?  So  we  are  saying  that  in  the  Education  Act,  these  thing  should  be  addressed.  The  type  of  education  we  give  our

children will determine the type of citizens we shall have. 

Like right now the song now is about fighting corruption but I believe with a good education system, these things should be state

how we are going to train our young ones to have good morals, good virtues, commitment to work and so on.  So,  I would like

finally to say that on evaluation, that is when a student has finished education, the type of evaluation we are  having is summative,

whereby you just simply look at the results which a kid has done for two and a half hours. I believe that kind of a system should

cease because a kid could have been doing well but because  of certain things, this kid has failed in a paper  for two and a half

hours, so I would suggest that evaluation be continuous right from nursery upto university level because  we are  throwing away

certain kids with talents, with great potential, just because they failed a paper of 2 ½ hours. Those are my views. Thank you.

Com. Ratanya:  O.K. Thank you very much mwalimu. Tuna Zephania Khisa?

Zephania  Khisa:  Mimi  jina  langu  ni  Zephania  Khisa,  Nzoia  location,  na  maoni  yangu  ni  kwa  upande  wa  police.   Police

wananyanyasa watu sana.  Kwa mfano, wakikuja kwako,  wanaweza kuwa wanatafuta kitu hakuna wanakuwekelea tu.  Kama

bhangi, kama pombe. Sasa hapo tumeshindwa.  Tukisema ati tupeleke kwa mkubwa wao,  yule yule ndiye amewatuma kufanya

hiyo kazi. Kwa hivyo katika Commission hii, inaweza kuangalia, tutafute njia ya kumaliza ufisadi upande wa police.  

Police wakipata tu wanawake wambao wako wakati  huu, kama hapa,  kuna mwanamke moja alikuja hapa akapigwa akakufa,

lakini hakuna mahali ambapo tunaweza peleka.  Tukienda kwa DC,  DC anasema hatujui.  Kwa  hivyo  kitu  kimoja,  serikali  ya

Kenya inatakiwa iweke security ambayo  wanachagua  wale  watu  wanakuja  kukaa,  kuangalia,  wale  police  ambao  wanafanya

kazi.
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Jambo lingine, kwa shule.  Shule zinatakiwa kutoka standard one,  mpaka  form  six,  mpaka  university.  Kwa  sababu  ikiwa  tu,

kutoka  standard  one,  kwenda  form  four,  na  kwenda  university,  watoto  hawa  kwa  kweli  hawana  akili  yoyote  ambayo  niya

kutosha. Kwa hivyo wakati ule ambao sisi tulikua kwa shule, tulipotoka form five, form six mpka university, wale watu walikua

watu ambao wana akili ya kutosha. Na watu ambao wamekomaa.   Kwa hivyo, serikali iangalie upande huo, na katika upande

wa fees, standard one, mpaka form four, iwe free. Upande huo wote uwe upande wa serikali.

Kwa upande wa President.  President  akistaafu,  kama amefanya kazi nzuri katika Kenya,  kama Moi atakapo  staafu waangalie

kama amefanya kazi vizuri, wampe msahada, lakini akiwa amefanya makosa astakiwe!

Upande wa watoto,  ambao sasa  sisi wazazi wengine tumewanyanyasa watoto.  Tumewafanya kama watumwa.  Hiyo  iwekwe

sheria ya kushtaki mama au baba, ndio sisi wote tukome.  

Majimbo.  Inatakiwa  serikali  igawanywe  katika  majimbo  sisi  ndio  tupate  uhuru  kwa  sababu  tukiwa  kama  tunaenda  mahali

pamoja kama Nairobi, hatuna huru hata kidogo.  Ukiona,  kama mashamba, iko katika ardhi,  Nairobi.  Ukienda hapo utamaliza

mwaka mzima, kabla hawajakupa title deed  ya kuchukuwa mashamba. Hiyo imekua vigumu sana.  Kwa hivyo ichukuliwe, iwe

katika mikoa kwa sababu tuko na mikoa na mashamba yao.  Na  ikiwa katika mikoa, kwa sababu ukitoka hapa ukienda hapa

Makanda, utaenda kuizungumuza na kurudi nyumbani.  Lakini ukienda Nairobi ukitoka hapa, kufika Nairobi watakwambia “toa

kitu kidogo”, hata ukiwa na shilling elfu mia moja, zitakwishia Nairobi kabla hujapata discharge ya kuja kutoa title.

Chiefs. Ma-Chiefs wawe wakipigiwa kura. Na wakipigiwa kura ni lazima wawe transferred.   Ikiwa hivyo, ndivyo tutapata  huru

ya kukaa. Wanawake. Wanawake wapewe uhuru kwa sababu kwa kusema kweli,  tukiingia kwa watu wengine ambao wako,

manyumba haya ambayo  tunaishi,  wanawake  wengine  wananyanyaswa  sana.  Na  kuna  mahali  wengine  ni  wanawake  wao  ni

wazuri sana hawa nyanyaswi. Upande wa wanawake wote hivyo, lakini tutafute haki ya kumiliki hao watu wawili katika nyumba

zao.

Nidhamu  ya  shule.  Lazima  Commission  hii  iangalie  nidhamu  katika  upande  ya  watoto  wa  mashule  kama  ma-secondary  na

ma-university kwa sababu michafuko iko nyingi sana.  kwa hivyo  tukipata  yule  mtoto  ambaye  anafanya  mchafuko,  afukuzwe,

aende  nyumbani  kwa  sababu  analeta  madhara  ya  wazazi  ambao  wamejenga  na  wanaharibu  mashule  na  kuua  ua  wenzao.

Asanteni sana.

Com. Ratanya:  O.k. Asante sana Mzee Khisa.  John Wekesa? Andrew Junior Lihanda?

Andrew Junior Lihanda: Asante sana Mwenyekiti.  Majina yangu ni Andrew Junior Lihanda kutoka  Nzoia  location.   Maoni

yangu ni ya kwamba,  Rais asiwe na mamlaka zaidi. Kwa mfano Rais asiwe na mamlaka  ya  kumchagua  Vice  wake,  pia  Rais
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asiwe na mamlaka ya kuwachagua Ministers.  Kama upande wa Vice President,  raia sisi wenyewe tuwe na jukumu ya  kupiga

kura kumchagua.

Na upande wa Ministers, Wabunge wakae kwenye Bunge na wakaweza kumchagua na pia tume hii ione ya kwamba maofisi za

wabunge zijengwe mahali wanatawala, si Nairobi, kwa sababu tukitaka kuwaona, tuwatafute mahali wanatutawala.

Jukumu  lingine  ninaona  ni  ya  kwamba,  ikiwa  Mbunge  ama  councilor  atanguka  jukumu  lake,  sisi  raia  tupewe  mamlaka  ya

kumfuta kazi wakati ananguka na tuchague mwengine wakati huo huo, na serikali yetu wakati  tunatenga pesa  kwa wizara mbali

mbali, pia ione jukumu, ichukue fedha fulani, itenge kwa ajili ya loans,  ili wale vijana ambao hawana kazi,  wakaweza  kupewa

loans ili wakaweza kujimudu kimaisha.

Upande wa Assitant Chief na Chiefs, tuwachague lakini wasiende transfer ili wabaki hapa, watufanyie kazi kwa sababu sisi ndio

tumekua tumewachagua. Kwa upande  mwingine,  wakati  kazi  inapotokea  kwa  mfano  kama  wakati  kura  itakapofika,  serikali

isiwe ikiwachukua wale watu ambao wame-retire  ama wamestaafu,  ili  wakirudi  kufanya  kazi,  kwa  mfano  kama  hapa  kwetu,

wanachukua wale wazee wame-retire kitambo wanapewa kazi na vijana tuko wenye tunaweza fanya hizo kazi. 

Na upande wa court. Serikali ione ya kwamba,  tusiwe na malipo, huko yeyote.  Mtu ukienda kushtaki mtu, unamshtaki,  halafu

anashtakiwa vile vile, bila kulipa malipo ili raia wa kawaida aweze kujimudu kwa sababu inafika mahali wanaweka  fedha  juu,

raia anashindwa kumstaki mtu hata kama amemkosea.

Kutembea na vitambulisho, serikali ione imepingwa kwa sababu tuko Kenya huru, na mambo ya kutembea na vitambulisho hiyo

ni kama wafungwa, ili tusiwe kama hapo zamani wakati  walikua wanatembea na vitambulisho kwa sababu askari  wamechukua

hiyo jukumu, kuhangaisha raia, na huku ni mashambani, unaweza toka kwa shamba usiku na uhangaishwe. 

Na kwa upande wa kunyanyaswa.  Sisi wanaume tunanyanayswa, wanawake wananyanyaswa.  Sasa  serikali ione ya kwamba,

ikiwa  mwanamume  atakaa  kwa  nyumba  na  mwanamke  amnyanyase,  mwanamke  achukuliwe  hatua.  Na  ikiwa  mwanamume

atamnyanyasa mwanamke, mwanamume huyo huyo achukuliwe hatua. Yangu ni hayo, asante.

Com Ratanya:  O.k. Andrew. Asante kwa hayo maoni yako.   Reuben Amgira?  Alikua na memorandum. nilisema hutaisoma

memorandum lakini you only highlight the most important points for the minutes I am going to give you. Just five minutes.

Reuben  Amgira:   My  name  are  Reuben  Amgira  and  I  will  start  by  making  a  humble  request  to  the  chairman  of  the

Constitutional Commission of Kenya, to urge our MPs to entrench the Act that establishes this Commission in our Constitution

because this will be an exercise in futility if somebody wakes up one day and disbands the Commission.

I will look at the three organs of State.  First, I want to make a request.  That in our new Constitution, the three organs of state

27



be entrenched in our Constitution so that Parliament has no powers  to  amend  any  section,  that  concerns  the  three  organs  of

State.  Also in addition,  the Bill of Rights should  also  be  entrenched  in  our  Constitution  so  that  Parliament  has  no  powers  to

amend the Bill of Rights.

I will go down to look at the three organs. How they should excise their powers. First I will start  with the Executive.  I  propose

that the President be an executive President with powers.  The President should be given powers to appoint  ministers but at  the

same time, Parliament should have powers of approving the ministers. If Parliament does not approve a minister, then he doesn’

t assume office.  

The Presidential  aspirant  should not contest  in an election as  a  Member  of  Parliament.  If  somebody  contests  as  a  President,

then he should not be allowed to contest as an MP at the same time.  For  a person to be  declared as  a President,  he should at

least get 51% of the total votes and then at the same time, he should at least get 25% of the total votes in at least five Provinces.

  Incase of a President  reshuffling his cabinet,  he should only be allowed to relief somebody of his  post  but  not  transferring  a

person from one ministry to another. Because we have seen incompetent MPs and Ministers been transferred from one Ministry

to another to continue inflicting corruption and mis-management in other  ministries. If somebody proves  to be  incompetent  he

should be relieved of his post.

Then I will look at  the legislature or  Parliament.  I will suggest that our new Constitution sets  way in  advance  the  life  of  every

parliamentary session so that the President does not have powers  to dissolve parliament at  any time he so wishes.   My second

preposition on  Members of Parliament is that all Members of Parliament should at  least  be  a degree holder.  He must have  a

degree to qualify as a Member of Parliament. Members of Parliament should retire at the age of 76 years so that we don’t have

old Members of Parliament dosing in Parliament and not participating in parliamentary proceedings.

My fourth suggestion is that if Members  of  Parliament  passes  a  legislation,  then  the  President  refuses  to  assent  to  it,  it  must

automatically become law after a period of 14 days.  Parliament should be given authority to determine those to be  given State

Honours. We don’t want it to be a preserve deciding who is to be honoured.  

I move to the judiciary.  I suggest that Judges and Magistrates be given security of tenure such that the Executive has no powers

to relief a Judge or his Magistrate of his powers or to remove him from office. My second preposition on the Judiciary is that all

Judges and Magistrates should declare their wealth before assuming office and should continue to do so after every two years.  

My third preposition on the Judiciary. We should have Constitutional court  which should be charged with the responsibility of

dispensing Constitutional matters. Then, I suggest that all judges and magistrates be transferred from one station to another after

a period of two years.
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To insulate our judges from corruption,  I propose  that the salaries of Judges and Magistrates,  should be reviewed after every

six years.   I  suggest that the provision in our current Constitution that a  Judge  retires  at  the  age  of  76  be  upheld  in  our  new

Constitution.   I  also  propose  that  the  appointment  of  Judges  and  Magistrates  be  done  by  Judicial  Service  Commission.

however, the appointed judges and magistrates should be approved by Parliament before the assume office.

I will also go back  to the Executive and  look  at  the  powers  of  the  President,  I  missed  out  some  points.  Before  a  President

commits Kenya to any international treaty,  he must consult Parliament and Parliament approves  us that  he  commits  us  to  any

international treaty without him having to do it single handedly.

Then the last preposition is that when the office of the President  falls vacant as  a result of death,  I propose  that the Speaker  of

the National Assembly takes over as  a President  for a period of 90 days within which new elections will be  called,  and then I

propose  that the person who will assume office as  a result of the death of the President  should  be  barred  or  prohibited  from

contesting in the elections which will follow thereafter. That’s all.

Com. Ratanya:  Just hold on Reuben. There was a point that you raised about the question of entrenchment of Commission to

the Constitution. You wanted an answer?

Reuben Amgira:  Ya!

Com. Ratanya:  Well, that one we cannot answer here because  the matter is already before Parliament.  Maybe the MPs will

know about it. It is already there. We have already done our part, we have taken it to parliament. They are aware.

Reuben Amgira:  But I am urging you to continue urging them to do the same.

Com. Ratanya:  We are doing that, but the most important people  to do it are  the MPs.  Why don’t you urge your MP to do

that?  We go to Norman Makhaya.

Norman Makhaya:  O.K. My names are Norman Makhaya Mugira, and I have the following proposals to put across.  First,  I

start with devolution of power.  It  is my contention that there is no guarantee that by changing to federalism or  majimbo, things

are  going  to  change  for  the  better.  In  that  we  are  going  to  worsen  the  situation  and  therefore  consequently,  I  take  this

opportunity to suggest that we maintain the current system of government and that is the unitary system of government but at  the

same time create other centres of power. We shall create other centres of power through; 

One, empowering Municipal Councils and County Councils.  Two, the Mayors  and Chairmen of such County Councils should
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be elected by the people.  Thirdly, I propose that the Constitution should impose academic qualifications on those contesting for

the civic seat. I also propose that those contesting for the Mayoral or Chairman seat of Municipal Council and County Councils

should at least be degree holders.

I also would like to propose  that a person in the office of the Mayor,  or  chairman of the  council  should  hold  the  office  for  a

period of five years after which he can seek  re-election for the second term which should be the second term.  I also propose

that each county council must have a speaker elected by the council….. by the councilors in their respective councils and must

be a holder of a degree in law from a recognized university. 

After  empowering  the  Municipal  Councils  and  the  County  Councils,  we  should  as  a  matter  of  fact  abolish  the  Provincial

Administration by replacing them with leaders who are to be elected by the people directly.  

Secondly, I will look at elections. On elections I propose that the chairman of the Electoral Commission of Kenya be appointed

by the President but he has to be vetted and approved by parliament before assuming office.

My second  proposal  is  that  the  Constitution  should  lay  out  the  qualifications  of  the  person  to  be  appointed  as  chairman  or

Commissioner to the electoral  Commission. my third proposal  is that  upon  an  MP  declaring  publicly  that  he  has  defected  to

another political party,  the chairman of the electoral  Commission should as  a matter of fact,  declare  his or  her seat  vacant not

withstanding the fact that the Honourable Member has not officially notified the Speaker  of the National Assembly and this will

help us to tame political harlots who purport to be in two different political parties at the same time.

My fourth proposal  is that the process  of voter  registration  should  be  continuous.   I  would  also  like  to  propose  that  people

should be allowed to register as  voters  using birth certificates and necessarily Identity Cards.   I  also suggest that the Electoral

Commission should be empowered to deal  with parties  and candidates  who commit electoral  offences like violence and voter

bribery by either disqualifying them or firing them.

Concerning land, the Constitution should prohibit   further subdivision of land, to ensure that agricultural potential  areas  are  not

consumed by the large population so that we can have a security of food because  if we allow further subdivision of land, then

the effect that will follow, we shall not be able to control them.

Then secondly, I propose that everybody should be allowed to inherit land from his or her parents regardless of his/her gender

Com. Ratanya:  Yes, Makhaya I think you hand in your memorandum now. I think time is up. Just wind up, half a minute.

Norman  Makhaya:   Then  on  environment,  the  Constitution  should  state  in  no  uncertain  terms,  that  the  current  forest
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boundaries shall never be  interfered with.  This section should be entrenched in the Constitution so  that  even  Parliament  itself

has no powers to pass any legislation that will interfere with the Constitutional provision.

It should also be provided by the Constitution that nobody should cultivate in a distance of 300  meters from any river however

small it maybe or  any water  catchment area.   The Constitution should also provide that before any major industrial investment

has been undertaken in Kenya, the government must ensure that restrict research has been carried out. And finally on education,

the Constitution should provide that basic primary education shall be  free and compulsory for all. The Constitution should also

provide that private schools should  be  employ  qualified  teachers  especially  those  from  private  teachers  training  colleges  and

finally, I propose  that  canning  of  students  be  abolished  totally  because  those  who  went  through  primary  education  in  public

schools will agree with me that some teachers had even turned into local terrorists  and have instilled fear in students such that it

affects their academic work. Thank you.

Com. Ratanya:  O.K. Thank you Makhaya, we go to a student representative, Millicent Wangula. You are representing them?

  O.K. They are observing. 

Millicent Wangula:  Thank you. My names are Wangula Millicent, I am representing St. Ann’s students.   The first one.  There

should be a very high penalty for any rapist.   A girl child should be  educated  equally  like  boy  child.  Parents  should  consider

them equally since all are their children.

Penalty  should  be  introduced  for  those  employing  children  under  18  years.   Equal  distribution  should  be  offered  for  job

opportunities  between  male  and  female  since  we  all  have  equal  education.  Police  should  stop  killing  innocent  students  in

universities. They are scaring us even to go there.   There should be penalty for forced marriages.  Girls should have rights over

inheritance. That is maybe land or  property  inheritance.  They  should  have  rights  over  that.   Corporal  punishment  or  canning

should be introduced in schools to back up discipline without forgetting that sparing the rod means spoiling the child.

There should be hard penalty for any illegal abortion.  There should be equal development countrywide.  E.g industrialization in

rural places. Like around here, we have now power yet there is a school around. The road also is not even well made yet other

places have got all these and all other  social amenities available in their places.   Land in the country should be divided equally.

The poor and the rich should all have equal hectares  or  acres  of land.  There should be job opportunities for university leavers

because they have the skills required for all these.

Fees should be reduced in all educational institutions for equal acquiring of skills, be  it poor  people  or  rich people,  they require

all the skills. Penalties should be introduced to the men who marry girls under 18 years.  We consider  that as  forced marriage.

Girls circumcision should be abolished because it creates ways for more and more trouble in girls.  Teachers  in relationship with

school girls when found red handed should be sacked and more penalty applied. 
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Holiday vacations in universities should be reduced,  hence the period of semesters  are  reduced.  It  takes  too much time.  Five

months just for holiday vacations that is too much.  Any school found with leakage should be suspended for three years.   the

taking  of  exams  i.e.  K.C.S.E.  should  be  decentralized  like  Provincially.   The  setting  of  exams,  internal  exams  should  be

regulated i.e. if this year was set  by Central  Province,  then the next year should be Western Province setting the exams. More

women should be on employment panels to protect the girl child during interviews. Girls should be protected  especially at  work

places when been harassed sexually by the male bosses.

The government should give some little pocket money for school leavers because due to lack of employment, there arises things

like thieves in society and drug addicts. So if they have got some money, I don’t think they are going to steal  because  they have

some little money.

Lastly, the 8-4-4  system is good but the government should improve on it to lead us to self-employment  as  expected.  Thank

you.

Com. Ratanya:  O.K. Thank you very much Millicent with your fellow students. We go to Peter  Kakai.  It  is your chance now

Peter.

Peter Kakai:  Mwenyekiti wa Tume, na Commissioners wengine wa tume hii, ningependa kupendekeza ya kwamba, Rais,  - -

Com. Ratanya:  Tuambie majina yako.

Peter Kakai:  Majina yangu ni Peter Kakai kutoka Sinoko location.  Maoni yangu ningependa kupendekeza ya kwamba,  kwa

upande wa Executive, Rais awe na  powers  zile ambazo anazo isipokua tuwe na nafasi nyingine ya Waziri Mkuu ambaye tena

naye awe na Waziri msaidizi Mkuu. 

Halafu, baada  ya waziri mkuu kuteuliwa na Rais,  kwa  vile  yeye  ndiye  ana-powers  nyingi,  bunge  lithibitishe  ili  awe  approved

kwanza ndipo aweze kuendeleza kazi yake.  Na  kwa upande wa legislative, Wabunge waendelee kuchaguliwa kama kawaida,

lakini  nafasi  ya  kuwapa  ofisi  kule  Nairobi,  kuwe  na  ofisi  ndiyo  lakini  kama  ingewezekana  wawe  wanajenga  ofisi  kwa  kila

sehemu ambaye wanaakilisha Bungeni ili wawe wanahudumia watu wale ambao wanakilisha.  Hasa sana wabunge wale ambao

tena hawaudhirii vikao vya Bunge kila  mara,  kwa  ajili  wanashuguli  zao,  hawashugulikii  wananchi  waliowachagua  mbali  wana

biashara zao wanafanya kazi zao,  hata hivyo wanatafuta tu pesa  ya Bunge bila kujali mtu yule aliyewachagua wanamuhudumia

ama hapana. Sasa watu kama hao kabla hawajatafuta nafasi ya kuomba kura, kwanza wangaliwe kuanzia nyuma, shuguli zao ni

vipi.  Iwapo ni watu ambao wana-professions kama ma-daktari  au ma-engineer.  Sasa  mtu kama dakatari  iwapo anachaguliwa

kwenda Bunge, muda mwingi atauchukua kwa nafasi ya kwenda kuhudumia,  kwa  kutembelea  clinic  zake  ama  hospitali  zake
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halafu muda mwingi hataenda kwa bunge ili kuja ni nini kinachohitajika ili aweze kutoa maoni yake.

Kwa upande wa utawala.  Utawala umenyanyasa watu kwa mara nyingi kwa sababu mara nyingi wanateuliwa kule kwa ofisi ya

Rais  na  hasa  sana  wale  ambao  wanaenda  kuhudumia,  hawajui  ni  vipi  wanavyo  chaguliwa  kwa  sababu  atachaguliwa  tu,  na

anapokuja huku atanza kufanya kazi yake eti  kwamba ni boss lakini yeye ni muhudumwa wa watu. Sasa  wanaingiza mambo ya

corruption  ndani  yake,  kwa  sababu  amechaguliwa  kule  hatafutwa  na  hivyo  sasa  inamlazimu  yeye  anakua  na  kiburi.   Nami

ningependekeza ya kwamba,  watawala wachaguliwe na wananchi na serikali iwe  tu  ni  kudhibitisha  na  waendele  na  kazi  hadi

wakati  wata-retire  kama  wafanyi  kazi  wengine  wa  serikali  na  baada  ya  hapo  tena  mwingine  akitaka  kuandikwa,  iwe  tena

inazingatiwa kwa njia hiyo hiyo kama ya kwanza. 

Halafu, kwa upande kama wa watawala hao hao, unaweza pata mtu ni polisi lakini wakati  utawala unapotangazwa yeye anacha

kazi yake, anaenda kuanza kutafuta ile kazi ya u-Chief. Kumaisha ya kwamba serikali sasa inafuta watu lakini yeye akiwa ni mtu

wa kazi, aendele na kazi yake, mtu yule mwingine ambaye hana kazi apewe kazi hiyo kwa sababu hiyo ni nafasi ya kutengeneza

kazi kwa nchi.  Kila mara tunalia kwamba hakuna kazi kwa serikali likini ni kwa njia kama hizo. 

Halafu, Commissioners wasaidie kwa nafasi nyingine.  Napenda  kutoa  maoni  yangu  ya  kwamba,  kwa  mawizara  mbali  mbali,

ziwe  ziko  decentralized.   Ziwe  zimepelekwa  kwa  kila  eneo.  Sasa  kama  mkoa  haswa  wa  Pwani.  Ni  mkoa  ambao  unavutia

watalii wengi.  Sasa  wizara kama ya Utalii ikiwekwa kule tunajua  waziri  atapelekwa  kule  na  huduma  nyingi  anazofanyia  kule

zitapeleka pesa kule.  Halafu watu kule nao watapata kazi ya kufanya.

Kama ni Western region ambayo ni sehemu ya ukulima. Wizara ya Kilimo iwekwe huku ili waziri na department  zingine zote za

kilimo hata zikija kuhudumiwa, pesa  nazo ziwe zinasambazwa kila sehemu ya nchi. Hii itakua ni nafasi ya kutengeneza uchumi

wa nchi kwa sababu tayari tutamaanisha ya kwamba kila sehemu inapata pesa  ambazo zina-ciruculate.  Sasa  kwa hiyo kipindi,

mimi nafikiri kama hiyo itatekelezwa itakua mzuri. 

Halafu  kwa  upande  wa  ownership.   Upande  wa  mashamba.   Kunao  watu  wana  mashamba  kubwa  kiasi  hata  ya  kwamba

hawayatumii lakini kunao wale hawana shamba hata point moja.   Serikali ichukuwe ya kwamba mtu akiwa na shamba kubwa

sana kama ni acre  mia mbili hiyo ni sehemu kubwa sana na tena  ni  tajiri.  Kama  watu  wengine  hawana  shamba,  wapewe,  na

kupewa sio kwamba wapewe bure lakini ifuatiliwe ya kwamba waweze  kuangalia  mtu  yule  anaenda  kununua  shamba  ni  mtu

ambaye background yake iko namna gani kwa  sababu  ya  wezekana  ya  kwamba  hawa  matajiri  wenyewe  wanachukua  watu

wao wanakuja huku, wanaendelea kuchukua lile shamba lile lile ambalo serikali tayari imetengwa kwa wananchi kupewa.

Kwa upande wa ownership ya mashamba iwe namna hiyo. Na kwa upande wa mali, wale wana mali hiyo mali waiwache hapo

nchini.  Pesa I-circulate hapa nchini ili iweze kuendeleza uchumi wa nchi kuliko kupeleka mali kwa nchi za nje ili apate  faida na

mwishowe ni wale wenye nchi wale wanapesa ndio wanafaidika. Umasikini unapatikana kwa nafasi kama hiyo. 
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Halafu  upande  wa  police.  Police  kama  hawa  haswa  wenye  wanaletwa.  Wanaletwa  kwa  sababu  labda  wamefanya  makosa

sehemu zingine, sasa badala ya kumufuta anapewa transfer kwa sababu amekosa.  Police akikosa afutwe hapo na hapo.  Tayari

kuna watu wengi ambao wanahitaji kazi, wachukuliwe wafanye kazi lakini iwapo tutaendelea na hiyo mtindo ya ku-transfer  mtu

kwa sababu amekosa kwa sehemu moja, hiyo italeta taabu na hakutakua na uongozi mwema.

Com. Ratanya:  Jaribu kumaliza Bwana Peter dakika zako zimekwisha.

Peter Kakai:  Asante Bwana Chairman. 

Com. Ratanya:  O.K. Asante sana Peter.  Kuna Joyce Abuyoka kutoka St. Ann’s? 

Joyce Abuyoka:  Asante sana Bwana Chairman, na wote ambao mumekuja kusikiliza katika siku ya leo.  Kwa majina naitwa

Joyce  Abuyoka,  nikiwa  mwananfunzi  wa  shule  ya  Upili  ya  Mtakatifu  Ann.  Na  mimi  ningependa  kuongea  juu  ya  economic

resources.   tunaona kwamba kwa mfano wale watu ambao wanandikwa kuwa maids na watchman ni waluyha na kama  mimi

msichana  Mluyha  ningeweza  kusema  kwamba  “Unaona  wale  Waluhya  ni  wale  wasichana  ambao  wanafanya  kazi  zaidi  kule

Nairobi.” Na mwisho wa mwezi wanalipwa shillingi kama mia mbili, mia nane ama wakizidi zaidi shilingi elfu moja.  Kwa hivyo

mimi ningeonelea  kwamba  serikali  ikaweza  kuchukua  hili  jukumu.  Tunaona  mfano  kama  kule  USA,  America  wana-import

wafanyi kazi na inaletea nchi yao pesa  ya kigeni. Ni kwa nini, serikali ya Kenya nao pia  ikaweza  kutoa  passport  kwa  urahisi

ndiposa watu ambao wanafanya kazi kama za watchman waende Ngambo na wakatuletea pesa za kigeni katika nchi yetu.  

Halafu njambo lingine ningependa kuongelea,  ni kwamba kazini- kule kazini kama wewe umemaliza shule yako labda umenda

katika ofisi kutafuta kazi, unaomba kwamba kuna wale wakupwa kwa ile kampuni ama those bosses.  Wana-ku-harasss  sana.

wanachukua  sexual  harassment  na  kwamba  we  must  have  women  rights.  Kwamba  sisi  wote  ni  wanadamu  ni  kwa  nini

watutumie tu sisi wanawake?  Halafu jambo lingine ni kwa role model.   Tunaona wanawake wanaweza kuchukuliwa kwamba

hao  ndio  mfano  kwa  mfano  advertisement.  Unaona  hao  ndio  wako  exposed,  hao  ndio  uchi  wao  unaonyeshwa  kwa

advertisement. Kwa nini pia wasitumie wanaume? Wanatumia tu wanawake peke yake?  

Tena  jambo  lingine  ambalo  ningependa  kuongezea  ni  kwamba  serikali  ikaweza  kuchukua  jukumu  la  –  yaani  elimu  ikaweza

kuendeleza kabisa.  Tukitoka katika kiwango cha shule  ya  upili  hata  tukifanya  kule  university  tunaona  wanachukua  wanafunzi

ambao wamepata alama za juu zaidi. Hata wataweza kuchukua wale wanafunzi ambao wamepata alama za chini ndiposa hata

wakaweza kupata  mahali ambapo wanaweza pata  elimu na wanaweza kufanya kazi zao kujishindia na kupata  mahitaji yao ya

kila siku.

Halafu jambo la mwisho ni kwamba ukiua Mkenya,  na kwa mfano uende  -  kama  umekua  mkenya  uende  N’gambo,  ukifika
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kule Ngambo uolewe kule labda na mzungu, unapewa kipande  cha  kule  unakua  kama  citizen  wa  huko  kwa  hiyo  nchi.  Kwa

hivyo hata mzungu akikuja Kenya labda umeolewa na yeye, pia na yeye akaweza kupewa ile haki ya kukaa hapa nchini Kenya

kama mume wako na kule nyumbani kama – tunaona sana  sana  kwa  Waluhya.  Tunao  wasichana  Waluhya  wakishaa  olewa,

ama  ukikaa  nyumbani  -  si  kila  mtu  atatarajia  kuolewa,  kila  mtu  si  lazima  aolewe  lakini  tunaona  kwamba  Mluhya,  ukikaa

nyumbani lazima – unaona ndungu zako wanakufukuza wanakwambia “Ukatafute Bwana ukaolewe”.   Na  kwamba hiyo mali ni

babako  alikua na hiyo mali na hiyo mali ni ya kila mtu. Lazima hata wewe ukagawiwe. Ukiolewa kule N’gambo mfano,  ukue

kule wakufukuze kule N’gambo na mzungu uliolewa naye,  ukuje Kenya huna mahali pa  kwenda,  utaenda wapi?  Itabidi urudi

kwenyu na ile mali ambao wazazi wako waliacha kama walikufa, ndungu zako wakaweza kukugawia. Na ni hayo, asanteni sana

kwa kunisikiliza.

Com. Ratanya:  O.K. Asante sana kwa maoni yako Joyce. Nenda uka-sign register yetu. Kuna Joyce tena. Kuomboka. 

Joyce Kuomboka: Asante sana Mwenyekiti kwa kunipa fursa hii. Mimi nataka kuongea juu ya inheritance. Tunaona kwamba

sisi wasichana, tunanyimwa jukumu la kugawiwa mahari.  Kwa mfano, msichana anaweza olewa mahali fulani hivi, halafu aende

huko Bwanake akufe,  mumewe akifa,  watu wakina mumeo watachukua vitu vyake.  So tunaona  akirudi  kwao  hana  chochote

cha kujisaidia. Sasa sisi tunaona, vijana peke yao wasiwe wakipewa mahari. Pia wasichana they are supposed to be  considered

in the society.

Haya, nina tuonge kuhusu school facilities. We see in schools like Alliance Girls they have a lot of facilties and a school like this

St.  Ann’s we have less facilities that  we  can  compete  with  them  and  you  can  see  that  they  want  a  school  like  St.  Ann’s  to

compete with Alliance Girls yet us we are very poor in school facilities. 

Also I want to stress in girls circumcision. We see  in a community like Kisii, girls are  been exploited.  Girls are  been exploited.

They  usually  say  girls  are  property  because  they  usually  circumcise  them  and  this  is  not  a  right  for  a  girl  to  be  circumcised

because even in the Bible, it has not been written that girls are supposed to be circumcised only boys.

Also, my last point is about the Human Rights.  Women are supposed to be given their rights in places like jobs because  we see

the  highest  percentage  in  Kenya  are  women.  Women  are  64%  and  yet  men  are  only  36%,  whereby  we  see  the  highest

promotion  goes  to  men  and  women  are  given  very  low  promotions.  Like  you  can  see  a  girl  going  there  and  becoming  a

secretary and you see a man becoming a President. Girls also want to become President. We also struggle to become President

as men. Thank you.

Com. Ratanya:  Joyce, sign hapa kwanza.  Martin Michuki?  Michuki yuko?  Shipiti Inyangala?  Ni wakati wako.

Shipiti  Inyangala:  Commissioners  habari  zenu.  These  are  the  proposals  I  would  wish  to  make.   My  names  are  Shipiti
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Inyangala from Nzoia location.  Ya kwanza the Constitution we are going to write to be  written in a language to be  understood

by all. 

Number two, ya kwamba the Constitution should be the supreme law of the land.  Number three,  I suggest ya kwamba the old

system of education – turudi huko.  Number four, owning more than one job, i.e. you are a Chairman of this school,  actually we

have Kenyans who are  very competent.  I  suggest ya kwamba mtu akuwe na  kazi  moja  tu.   So  that  we  can  also  have  other

people wakue na hizi makazi. 

Collection of taxes in this country iwe streamlined so that the government can have enough funds to undertake development and

actually carry out its el nino if it is development programmes.   This question somebody after serving the government retires and

then he is still given employment when they are people ambao wame-qualify na hawapewi kazi, I suggest ya kwamba we should

actually put people  who have qualifications say  from  colleges  kwa  hizi  kazi  -   say  like  the  chairman  of  institutions  maybe  of

medical  facilities,  schools  and  any  other  el  nino.   Any  other  public  institutions,  we  should  also  have  a  situation  whereby

somebody  retires,  he  has  served  the  country,  he  should  come  home  and  actually  rest,  na  huku  tena  munambeba  munakuja

munafanya he becomes maybe the Chairman of such an institution. These people should only be there for advisory.

Public Barazas.  To have this Constitution ifikie kila mtu, I suggest ya kwamba public barazas  should be made  compulsory  so

that are made to come there and listen to what the government is saying.  Then finally, elected leaders,  say representatives like

the councilors and the MPs should have offices in their constituencies.

Oscar Irungu:  …Nguvu za Rais kuwateua viongozi mbali mbali hasa Mabalozi au waakilishi katika Ubalozi wa  nchi  za  nje,

wakue  Idara  za  Serikali  na  mashirika.   Vi-course  vyeti  vya  wanajeshi,  na  mawaziri  katika  wizara  maalum.   Tunaona

Mwenyekiti, naona kwamba katika sehemu hii, imeweza kutumiwa vibaya sana na wale ambao tunawaita viongozi hasa ofisi ya

Rais kwenda kuwateua watu mbali mbali kuweza kukalia nyadhifa hizi. Bwana Mwenye kiti tunaona kwamba nyakati zingine,

watu  wameweza  kuteuliwa  kuongoza  nyadhifa  ama  Idara  mbali  mbali  ambazo  wao  wenyewe  hawana  ujuzi  wala  hali  hiyo.

Sehemu hizi ambazo tunaweza kusema ni kwamba,  ni sehemu za Mabalozi,  wawakilishi katika ubalozi. Makatibu na Makatibu

Wasaidizi.  Permanent and Under Secretaries, Wenyekiti na wale tunao waitia Chief Executive of Parastatals,  Ma-commanders

wa Vi-course, Commissioner wa Polisi, Commissioner wa Magereza, hata Commissioner wa Ardhi.  

Pia, tunaweza kuona katika Wizara mbali mbali, hasa Waziri anayehusika na mambo ya ulinzi, waziri anayehusika na mambo ya

Science  na  Technologia,  Waziri  wa  Afya,  Kilimo,  Wafanyikazi  Hazina  hata  na  wale  wa  Mipango.  Wacha  nitoe  mfano  huu.

Waziri ambaye anahusika na mambo ya ulinzi, yaani Deminity of Defense,  wamechagua mtu ambaye hata hajui  tofauti  kati  ya

AK47, na bunduki ya G3, au grenade na bomb.  Bwana Mwenyekiti ningependa kuweza kufanya mabadiliko katika sehemu hii

ambayo tumempa Rais mamlaka haya.  Ningependekeza kwamba,  Bunge pia ihuzishwe katika uteuzi wa watu  hawa,  na  iwezi

kua katika hali ifuatavyo.  Rais aweze kuwateua watu kadha wa kadha katika nyadhifa hizi, na  majina  yao  yapelekwe  katika
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Bunge, na watu hawa waweze kuchunguzwa na Bunge. Wawe kua ni watu ambao wamefunzu katika hali  ya  elimu  au  taluma

hizo ambazo wameweza kuteuliwa.  

Jambo lingine, watu hawa wasiwe na recordi  za kihalifu, wala wasikue wameshtakiwa katika mahakama kwa kesi  za kibinafsi,

either na serikali, mashirika za serikali, mabaraza au vyombo vyote vya uma.

Jambo  la  pili  ni  kwamba  watu  hawa  ambao  watateuliwa  kuweza  kuongoza  nyardhifa  hizi,  their  tenure  of  office  should  be

guaranteed by the Constitution.   Only  the  Parliament  should  have  the  right  kuwafuta  watu  hawa.   Katika  hali  ya  tatu,  ikiwa

katika hali ya kuwateua watu hasa hawa mawaziri, ipatikane kwamba katika kikao cha Bunge hakuna  mtu  ambaye  amefunzu

kitalumu kuongoza wizara hizi, basi  huyo Mbunge aweze kuteuliwa. Na  sio lazima mtu huyu awe ni Mbunge maalum.  Awe tu

ameweza kuteuliwa kama vile tunavyoona katika America, Secretary of State.  Sio Mbunge wala Senate  lakini ameteuliwa kwa

sababu yeye ndiye anaweza jukumu hili. Na  anaweza tu kuitwa katika Bunge, kulingana na timing order  za Bunge na sheria za

Bunge, kuweza kujibu mambo ambaye anatakiwa huko.

Jambo  la  pili  ningependa  kuongelea  juu  ya  Rais  na  uchaguzi  wa  Rais.  Sheria  za  kisasa  hazitekeli  wajibu  huu  sawa  sawa.

Ningependekeza ya kwamba, ya kwanza, uteuzi au uchaguzi wa Rais,  uwekwe kando,  usiende sambamba na ile ya Madiwani

na Wabunge. 

Jambo la pili ni kwamba,  muda wa ugombezi, yaani campaign period for  the  President  ikue  extended  kwamba  watu  wawezi

kuwafahamu ni nani wanawapigia kura. Jambo la tatu ni kwamba wakati  wa uchaguzi au tarehe isitajwe kua chombo cha Rais,

mbali iweze kuenda sembamba na ratiba au time table ya Bunge.  

Jambo  la  nne,  mtu  ambaye  anagombea  kiti  cha  urais,  lazima  awe  ameweza  kutumikia  Bunge  au  kua  Mbunge  kwa  kipindi

kisichopungua vipindi viwili vya bunge. Hii ni kuweza kuzuia kwamba, tusiwe na Rais ambaye hawezi kujua mamlaka ya Bunge

ni nini. 

Jambo la tano, kwa mtu yeyote kusimama kua mgombea wa Bunge, ni lazima mtu huyo aweze kutangaza kwa hadhara au to be

made public his tax returns. Yaani ushuru ambao amelipa kwa kipindi cha miaka sita zilizopita, na iweze kutangazwa hadharani.

 Ikiwa hataweza kufanya hivyo, basi  mtu huyu asiweze kua Mbunge wala Rais.   Tena,  wale  watu  ambao  wamegombea  urais

zaidi ya mara mbili akianguka, asiruhusiwe kusimama mara ya tatu.  

Jambo  la  saba  ni  kwamba,  umir  wa  miaka  thelathini  na  tano  kwa  wagombea  kiti  cha  Rais,  ushukishwe  kwa  sababu  hata

tumeweza kuona kwamba viongozi wa umri wa chini, miaka ishirini na saba,  wameweza kuongoza mataifa mbali  mbali  katika

ulimwengu.
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La mwisho Bwana Mwenyekiti,  ningependa kuzungumuzia juu ya uhuru wa kuabudu.  Bwana Mwenyekiti  tumeweza kuona ya

kwamba matatizo mengi ambayo yameikumba nchi hii, hasa yale matatizo ya kijamii, ni kwa sababu ya  kuweza  kuibuka  kwa

makundi ya kidini ya kijamii ambayo hayaendi kulingana na matakwa, mila au tabia njema katika jamii. That is what we call the

social and moral norms of the society.

Katiba ya Kenya inasema ya kwamba kila mmoja ana uhuru wa kuabudu. Hii imeweza kutumiwa vibaya.  Bwana Mwenye Kiti,

ninapendekeza ya kwamba,  katika sehemu hii ya Katiba,  mambo kadha ya  kadha  yaweze  kuongezwa,  na  yaweze  kusomwa

namna hii.  Nita quote kwa kingereza: “The freedom of worship is enshrined in the Constitution only if the manner and way in

which it is done does not intefere with individual rights”. When I talk of individual rights ama wakati ninapongea juu ya individual

rights, it is the rights which are basically the right of life, education, access to health services, property and freedom to assembly.

Inakua jambo la kuhudumisha sana tunapona vikundi vinavyoibuka kwa jina la dini ambazo vinaharibu taaluma ya kibinadamu

kuhusika na zile tunazoita sexual immorality, human sacrifice, abortion, rape, corruption and drug abuse.

Com. Ratanya:  Oscar, you have only a minute to go, try to summarize.

Oscar Irungu:  Kwa hivyo itakua jambo njema ikiwa katika sehemu hii ya freedom of worship,  wataweka limit kwamba wale

ambao wanabudu wabudu kwa kiwango fulani, na wasifanye A,B,C,D.  Ni hayo tu nashukuru. Thank you very much.

Com. Ratanya:  O.K.  Asante sana Oscar,  we go to the next one,  Bilha Mechume.  Bilha Mechume ni wakati  wako.  Halafu

hatafuat na Caleb Chiasi.  Caleb Chiasi uko hapa?  O.K. keti utafuata Bilha.

Bilha Mechume:  The Chairman and the Commisison, I am  represent  Sinoko  Women  Location  and  these  are  there  views.

Principle of State  Policy. Women should be given 35% representation  in  the  Parliament,  Local  Authorities  and  all  leadership

policy  position.   The  President  and  the  Vice  President  should  not  be  of  the  same  gender.  Constitution  should  be  made

accessible to everyone.  Civic education should continue.

Citizenship;   There  should  be  automatic  citizenship  granted  to  any  child  whose  father  or  mother  is  a  Kenyan.  Automatic

citizenship for all Kenyans, female and male. Every Kenyan citizen should be entitled to a passport. 

Political parties.  Allow 35% elective postions reserved for women.  Bill of Rights. Women recommend that the Bill of Rights,

contain the convention of free legal aid and shall make effort to domesticate the component for application to the legal system.

Budget; budget  should be read once a year and be respected  for the goodness  of a common man. Computers  should  not  be

there so that the employment for the youth to be created.  
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Devil worshiping. It should be stopped and religious denominations be reduced.  Executive Judiciary. Legal aid be  provided for

all citizens who cannot afford legal fees, e.g. women, children and persons  with disabilities.  Legislature.  Parliament to observe

argumative actions that benefit women by 60% margin.

Economy, this must be granted.  Education must be  given especially to agricultural areas.   Social  rights.  Social  rights for food,

storage, clothing and education. compulsory education upto standard eight and after that Military or Youth services to equip the

youth with skills so that they enjoy themselves.  Healthy environment should be granted.   Land should be owned jointly by men

and women and divided incase of any separations.   Rivers should be protected.  Savings and Credit  Society must be  in Kenya

and be protected since other banks are falling. Education be given for banking.  Polygamy. A husband should buy each wife a

shamba or a house for her children. Thank you.

Com. Ratanya:   Caleb, was told to wait na halafu kutoka Caleb, Christopher Wabunge will follow.

Caleb  Chiasi:   Thank  you  Mr.  Chairman,  my  names  are  Cleb  Chiasi.   Health  facilities.  Kenyans  should  be  given  free

medication. A law should be set  on doctors,  clinical  officers  and  nurses  who  treat  patients  maliciously  and  stun  action  to  be

taken upon them.  Fees in hospitals and private hospitals be reduced.  

Provincial Administration.  The Ap’S,  the PC’s, DC’s, DO’s, be  elected by the Parliament.   The Chiefs and Assistant Chiefs

should be elected by wananchi and any administrator who will be  found with a mistake be sacked  right away.  We  should  do

away with the Administration Police (AP’s) for they don’t have work. They hold kangaroo courts which is corruption.

Education system. Education system should be free in  Primary  schools  and  it  should  be  from  primary,  secondary,  form  five,

form six and then university.

Ethnic clashes.   From 1991,  1992  and 1993,  many people  were displaced  from  their  farms.  Therefore,  it  is  my  request  that

those people who burnt up houses and killed innocent Kenyans, to be arrested and charged and for those who were displaced,

to return back to their farms which they owned. The killers should compensate for the losses they caused. In doing this, it would

be a warning to any other attempt of such a thing.

Economy. To highlight on economy is that those who invested money Overseas to return it back. A law should be set  to enable

the government to return back the money. The corrupted people in any government institution, of tax collectors,  custom officers

on borders and ports to be pubnished thoroughly by the law.

Agriculture. Government  should  be  able  to  market  each  produce.  The  issue  of  liberalization  be  abolished.  Meaning  that  the

government should take control of the prices of the farm produce and should be a reasonable  price.  The quality values should
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be checked properly on farm imputs from Overseas and within the country.  

Security.  The 7th  August 1998  bomb blast  in our  streets  in  Nairobi  is  still  affecting  our  hearts  most.  We  should  intensify  our

security by adding the period of training and to bring them to awareness  of the newly independent weapons,  artilleries used by

the international terrorists. The officers on borders should be given newly invented machines to recognize terrorities who would

want to target us also in airports and ports authority.

Commissions.  The President should not be above the law whereby he will be setting Commissions which cost the government a

lot  of  money  and  lastly  the  report  brought  forward  is  rejected  by  the  government.   Any  Commission  should  be  set  by  the

Parliament.  

Presidential  trips.   Presidential  trips  should  be  limited  because  they  spend  a  lot  of  money  which  could  be  used  in  other

development.  

Currency.  The Kenyan currency to have only the symbol of the first President  who  is  Mzee  Jomo  Kenyatta.   Access  roads.

Chiefs should be given powers to make sure that access roads are not been eaten by the ones who border them.  Thank you.

Com. Ratanya: O.K.  Asante sana Caleb.   Sasa  tunaenda kwa Gichambe Mahalaba?  We  had  called  you?   O.K.  Gichambe

utamfuata Christopher.

Christopher Webuye:  Asante sana Mwenye Kiti.  Kwa upande wa maoni yangu ni kwamba kwanza,  mila zetu katika Kenya

kuna makabila arobaini na mbili kwa hivyo kila kabila ilikua na mila zao,  na hizo mila zinatakiwa ziheshimiwe na zipewe nafasi.

Kama kwa upande wa tohara,  kuna kabila ambayo inapasha tohara kwa wanawake na wanaume. Kwa hivyo wapewe nafasi

hiyo  kwa  sababu  kulikua  na  sababu  ya  kufanya  hivyo.   Pili,  napendekeza  kwamba  Rais  asiwe  Mbunge.  Rais  ajitokeze

kupigania urais peke yake katika nchi nzima.  

Tatu, kwa upande wa kuchagua kama mawaziri, iwe ni jukumu la Bunge, isiwe Rais.   Na  kufata  ni  kwamba  katika  location,

ama popote watu wanatoka wawe wanakubaliwa kukunywa vinywaji kama pombe ambayo walikua wanakunywa tangu zamani

kwa sababu tumehangaishwa sana na police hadi kwamba pombe fulani ni ya haramu. Kama pombe fulani ni haramu, hii ndiyo

sababu watu walisema kwamba pombe fulani peke yake iwe inakunyiwa na hadi pengine pombe ile wale wanaokunywa ni wale

wanopesa.  Wale  hawana  pesa  wananshinda  kukunywa  pombe  ndio  wanakwenda  kukunywa  pombe  ile  ya  pesa  ambayo

wangejimudu  halafu  wanaenda  kunywa  ile  pombe  ambaye  inawaharibu.   Hii  ni  kwa  sababu  ya  kuwekewa  vikwazo.  Halafu

police  wanapewa  nafasi  ya  kupata  pengine  rushwa  kwa  ajili  wanaposikia  kwamba  kuna  pombe  mahali  hiyo  wataipata  kwa

urahisi na pahali kuna uhalifu wanaweza kuitwa kwa muda mrefu sana na hawawezi kuingia kule. 
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Napendekeza tena kwamba rais akichaguliwa asiwe wa chama fulani. Rais akichaguliwa hata kama alikua chama fulani akisha

pewa  mamlaka  pale  awachane  na  chama  kua  mwenye  chama  fulani  kwa  sababu  anapofika  mahali  kuna  watu,  anapomaliza

huduma zake lazima anataka kujua ni  watu  gani  ambao  ni  waile  chama  lakini  hajui  kwamba  watu  wote  waliokuja  kumsikiza

walikua wa vyama hizo zote.  Hivo tunaona kwamba angelikua sio wa chama fulani tungekua  tunamfurahia  ama  anapea  nafasi

kwa kila mtu kwa sababu hawa wote ni watu wake.

Ya pili nasema misaada ambayo inakuja iwe kama inatumiwa kwa Ministry fulani, iwe inapelekwa kwa ministry ile kwa sababu

ndio inajukumu la kujua ni kitu gani ambacho hutendeka katika ministry ile.  Kwa mfano, donation kama ambayo tunapata ya

ugonjwa  wa  ukimwi  inapelekwa  katika  office  of  the  President  na  huku  wao  hawana  wataalamu  wanojua  hawa  wanaugua

ukimwi ni kina nani. Ama hawajui wanatunzwa vipi. Ndipo tunaona pesa  kama hizo kama zingepelekewa wizara ya afya, hizo

tungefanya kazi ambayo tunaona ni sawa. Kuliko kupelekewa Office of the President ambayo haijui mgonjwa anatunzwa namna

gani. Ni hayo tu. Asanteni.

Com. Ratanya:  Yes,  kuna huyu mwingine niliita hapa,  Gichambe Mahalaba.   Mahalaba ni wakti  wako.  Halafu atafuatwa na

Gerald Simiyu.

Gichambe  Mahalaba:   Kwa  majina  ni  Gichambe  Mahalaba  kutoka  Nozia  location.   Ninahaya  mapendekezo.  Kwanza,

ningependa kumshukuru, kwa nafasi hii mumechukua kwenda round kuchukua maoni kutoka kwa wananchi.   My hope is that

at the end of the day, the views collected from the public will be  well represented,  we want to end up with the final document,

so that we shall not have anything at the end of the day which has been deliberately doctored down to suit anybody’s will. 

Kwa mambo ya mashamba au land. I decided there should be a ceiling on  land  ownership.   We  have  people  who  have  got

thousands and thousands of land whichis lying fallow and yet we have  to  millions  and  millions  of  other  Kenyans  who  do  not

have land at  all. There should be a ceiling and I propose  that the highest land ownership should be 500  acres.   For  anybody

who owns land, whatever land you own, you should use it to the maximum. For  the sake  of producing food or  meat.   Because

there is no need of owning land and then leaving it lying fallow yet we have got others  who need that land, who would like to

produce food and milk and they cannot use it, so there should be a provision in law that whoever owns land, he should use it to

the maximum. For  the benefit of the country.  Because we boast  of our country’s economy been  based  on  agriculture,  so  we

cannot claim that rightly if we have got agricultural land lying fallow.

Thirdly on land is about  fragmentation. This sub-division.  There is too much subdivisions going on.  Some pieces of land have

been divided into such small portions that the portions so sub-divided are  not economically viable.  We are  turning the  whole

country into camps or  villages and yet it is  agricultural  land.   I  propose  that  members  of  the  Land  Control  Board,  members

appointed to Agricultural Board should be people who are enlightened.  People who know about agriculture, people who know

about land. Because at  the moment what is happening we have anybody just depending on how-in what good books  you are
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you are  just appointed land control  board  member and yet you don’t know what goes on in land or  in agriculture. So you go

giving consent for sub-division into very small portions which cannot be used at all.

Executive. I think Mr.  Chairman you now have a field day here and I don’t know if you know why you have a  field  here.  In

Nantili you were very busy.  They were so many people,  but it happens  that  today  we  do  not  have  many  people  here  at  all.

Why? Because of the executive.   I still maintain that we retain an Executive President but the President should not be  above the

law. The President  should not be  above the law, like in the case  is.  Because if too much is invested or  given to one person  it

corrupts.  Because they say power corrupts and indeed absolute power  corrupts.   Infact,  I  have a feeling that the oscillation of

corruption is to this extent just because we have power concentrated on one person, which is not fair at all. I think the Executive

should not have all the powers  to make all the appointments to key positions like those posts  which require security of tenure.

Those appointments to such posts and other key positions shoud be certified by Parliament.

Com. Ratanya:  O.K. Try to wind up now.  

Gichambe Mahalaba:  We should continue hold elections every after five years, and elections of Parliament and Local should

be running at the same time.  Elections of Mayors and Chairmen should be made by public and not by a group of delegates or

afew elected councilors. They should be elected by the public and since time is running out,  when it comes to land again, I will

therefore go back to land, there should be a provision in law that all access  roads  of should not be  interfered in any way at  all.

We have so many cases  in the countryside,  where access  roads  and even  major  road  reserves  have  been  interfered  with  by

power of individuals.

Com. Ratanya:  O.K. Gerald Simiyu?  Asante Bwana Mahalaba.  Lets have your memorandum.

Ronald Simiyu:  The Commissioners, secretaries and all                                .Mimi hapa ningependa kusema kwamba  - -

Com. Ratanya:  Sema majina yako Bwana Simiyu.

Ronald Simiyu:  I am Ronald Wafula Simiyu.

Com. Ratanya:  Are we talking to Wafula or  Gerald Simiyu?  Where is Gerald Simiyu?  Are yu Gerald Simiyu?  Who wrote

this one Bwana Co-ordinator?  We would like to know the right person.  So,  where is Gerald Simiyu? He is not around.  Your

name is eh – since you are already seated here.

Ronald Simiyu:  I am Ronald Simiyu.  
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Com. Ratanya:  Ronald?  O.K. Tell us your name and then you go ahead.

Ronald Simiyu:  I  am  Ronald  Simiyu,  na  ningependa  kusema  kwamba,  kiongozi  ambaye  atateuliwa  kua  Rais,  anatakikana

angalie masilahi ya wanafunzi haswa kuna wananfunzi wengi ambao wanamaliza  masomo  na  hata  wanamaliza  courses  zao  na

baada  ya kumaliza hivyo, wanapata  cheti mzuri lakini hakuna nafasi kwao.  Sasa  inakua  kama  waste  na  tena  inakua  influence

mbaya  kwa  sababu  kama  kuna  wale  ambao  wataiga  mfano  wa  wanafunzi  nyuma,  wataona  kama  fulani  amesoma  mpaka

university ama fulani amesoma mpaka N’gambo ama amepita vizuri na hana kazi,  hana maisha mazuri, hao wengine hawataiga

huo mfano.

Na vile vile kama wanafunzi hawatangaliwa masilaha hayo,  kuna uwezekano,  yaani kuna influence ama watu wakikaa pamoja

wengi kwa mfano tuchukue Kenya – kila mwaka wanatoa wanafunzi zaidi ya maelfu kutoka kwa kidato cha nne, na kwa hao

wote,  wanachukuliwa  kama  mia  moja  peke  yake.  The  rest  hao  wanakua  waste.  Halafu  sasa  hiyo  ndiyo  itakua  sources  ya

umasikini  ama  vitu  kama  hii  mambo  ya  ukimwi  vile  inakua  nyingi  hivi  kwa  sababu  mtu  akisoma  na  anoe  kama  hakuna  kitu

anafanya ama hakuna kitu ambacho serikali wanamshugulikia, atarudi kwa mambo ya vinywaji, na kuburudika mbali  mbali  na

hiyo ndiyo causes ya vitu kama ukimwi sana sana.

Vile vile tunaomba serikali iangalie kwa sababu tunaona kama kuna umasikini hapa Kenya,  kwamba hakuna chakula,  na kuna

mashamba ambao kuna watu wanarithi, wanaichukua.  Sasa mashamba kama hii wahakikishe kila Mkenya amepata kitu kidogo

ili wafanye ukulima, tusikue na mambo ya umasikini ati tunakuta watu wanasema hatuna shamba hata plot peke  yake,  na kuna

mashamba mahali ambayo iko wasteful, hakuna watu ambao wanaishugulikia. Asanteni. 

Com.  Ratanya:   Asante  Bwana  Ronald.   Ayos  Wafula>   O.K.  Asante.  Nelson  Chengo?   Moses  Githegi?   Mathew

Wamalwa?  Sammy Simiyu? Then there is Paul Osibisa Kituyi?  Paul Osibisa Kituyi ataendelea kutoka kwa Sammy. Sasa  ni

wakati wako.

Sammy Simiyu:  Asante sana mwenyekiti. Mimi maoni yangu ni hii. Ninaonelea ya kwamba, utawala wa mikoa utolewe kabisa

kwa sababu  hiyo  system  ya  utawala  ya  mikoa,  wakoloni  ndio  walikua  wanaitukikia,  wakinyanyasa  Wafrika  ili  wasione  yale

mabaya ambayo wanafanya.  Na tena ukiona utawala wa mikoa, ati unyakuzi wa ardhi, vile watu wanasema unyakuzi wa ardhi,

utawala wa mikoa ndio huwa wananyakua hii ardhi, wanatawala wao wenyewe. Na wengine wanaendelea kukosa ardhi.

Tena utawala wa mikoa sasa, bado hawajafundishwa sheria ya kutumikia wananchi kwa njia nzuri. Inatakikana wao watolewe,

halafu warudishe watu wengine ambao hawajui sheria ili watumikie wananchi kwa njia nzuri.

Maoni  yangu  ingine  ni  kwamba  system  ikuje,  wananchi  wapewe  sauti  ya  kuamua,  ni  jambo  gani  linaweza  kufanyika.  Kwa

serikali hii ya sasa hii, mwananchi wa kawaidia hana sauti, anagandamiza tu kwa njia ile ambayo wao wenyewe wanaelewa.
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Kazi. Kazi iwe  mtu  moja  kazi  moja.  Lakini  watu  wanajibandika  tu  kazi.  Unaona  mtu  moja  ana  kazi  tano,  na  ndiyo  ukaona

mzungu akasema you cannot serve two masters. Na ndiyo unaona kazi nyingi zinaharibika sana, kwa sababu ya watu kuji         

               kazi moja na wale watu wamejipangia kazi mingi mtu mmoja.  

Biashara  ndogo  ndogo  hivi  kama  viosk  nini.  Hizi  biashara  ndogo  ndogo  ambazo  ziko  chini  ya  kama  kiwango  ya  elfu  kumi,

wasilipishwe ushuru kwa sababu hicho ni  kitu  ambacho  wananchi  wamejisaidia  ndani  yake.   Wananchi  masikini  wanajisaidia

ndani.  Sasa ukilipisha ushuru, si utakua unanyakua faida yake wewe unakula?

Police. Polisi hawa, baadhi yao hawajafundishwa sheria.  Wao huwa wanatumikia wananchi vibaya sana.  Na  inatakikana polisi

wafundishwe  sheria  ilivyo  kwa  sababu  wananchi  hawajui  sheria,  polisi  ambao  wameandikwa  hawajui  sheria.  Sasa  wajinga

wawili wanaweza kusaidiana vipi?  Hawawezi kusaidiana.  Asante sana mwenye kiti ni hayo.

Com. Ratanya:  Asante Bwana Simiyu. Paul Osibisa Kituyi?

Paul Kituyi:  Thak you Mr.  Chairman, constituency review amendments of St.  Ann’s.  These are  my few contributions as  per

the amendment of the Constitution review. O.K.  It  is a sort  of a question.  The rights of vulnerable groups.  What other  groups

do you consider  to be  vulnerable?  I believe the farmers constitute one of the vulnerable groups in Kenya,  more so the maize

farmers. The current policies governing the maize farming sectors are not favourable to sustainary of the sector.  In that,  maize is

a staple food of millions of Kenya. The government does not offer any subsidize to the millions of peasant  farmers who struggle

to feed the nation.  

The prices of farming inputs keep  souring whereas the price of the produce remain uncontrolled,  thus, it might not araise as  a

surprise if the nation is forced to import maize during the coming year.   Ironically, the current  constituition  does  not  have  any

policies to safeguard this sector. I believe that it would be better  to have safety measures within the constituition to protect  the

sector.

International relations should not and regulations made by the regional  organization  that  Kenya  belongs  to  have  an  automatic

effect in domestic law. A sort  of question.   No  those in direct  confrontation with the law and regulations should be allowed to

expound their views  and  if  possible  present  their  defence.   Their  mandate  has  to  be  sort  therefore  I  believe  whoever  –  the

signatories  must  first  seek  the  opinions  of  those  concerned.  As  in  the  latter  case  before  signing  the  Comesa  courts,  the

government should have sort  the mandate  of  the  people  so  that  as  to  have  stabilized  production.  There  should  be  provision

within the Constitution to empower  law  to  recruit  investor,  the  executive,  where  matters  of  regional  and  national  conference

differ.
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Another point. Errand MPs and poor councilors. The Electoral has to be given the mandate to deal  with errand MPs,  that is to

say, those who after been elected ought to live and work out of the Constitution regarless of the elections.  The Constitution has

to vest some powers in the electoral, to withdraw them from the national assembly since whater they are serving is personal  and

not in any way related to the development of the constituency .   we also need the power  to restrain the MP who diverts from

the train of toughts. He eats indirect contrast or arrongance to the constituency. We should be empowered to create committees

to discipline our errand MPs.  Thankyou Mr. Chairman.

Com. Ratanya:  Ya,  then we have Richard.  Richard yuko?  Richard Ngonda?  Rucgard  Ngonda  is  not  there.   Washington

Obonyo. It is your turn now Washington.

Washington Obonyo:  Kwa  majina  naitwa  Washington  Obonyo.   Niko  na  machache  ambayo  nataka  kuzungumuza  juu  ya

Katiba.   Ya kwanza ni industry. Viwanda vinatakiwa vigawiwe kila Province.   Ya  pili,  wafungue  Ministry  of  Works.   Kama

zamani ilikua Head Office katika kila Province.  Hiyo inaweza kuokoa watoto wapate kazi.  

Ya tatu. Sarafu zetu zisiwe na picha ya President. Na  zisije zikabadilika kial siku. Unakuta ingine iko kama funguo ya nguo. Ni

hiyo tu, sina mengine.

Com. Ratanya:  Asante sana Bwana Obonyo,  hayo ni maoni mazuri. Tukienda kwa mwingine ni Tom  Apiyo.   Tom  Apiyo?

Ninaona Tom hayuko.Clamestus Kauka?  Twambie majina yako vizuri haikuandikwa vizuri sana.  Tuambie vizuri majina yako.

Elistus  Kauka:  Kwa  majina  ni  Elistus  Kauka.   Mimi  nitazungumuzia  participatory  governance.   Democratic  governance

requires participation of all people  at  all levels of the government.   In our area,  a  likuru  is a village elder titled in  most  Luhya

communitys. Alikuru is a council of elders which should exist and be recognized by the Constitution since they are  the first link

between the families and the provincial administration. More  that two families make up a village which needs governance.  It  is

ruled by a village elder or  a Alikuru  or  Mkasa  who  arbiters  for  them  whenever  in  conflict  or  in  need  of  assitance  from  the

community.  Their work should be defined, their responsibility elaborated like any other civil servants. They should be trained to

handle development projects  on village level, such as  access  roads,  culvert,  drainoffs,  soil and environmental conservation,  for

this will enhance economic recovery from the village level which is politically termed as grassroots.  For  example,  from my area

of residence, no one can buy a piece of land without the consent  of a Mkasa,  whose signature is termed as a proof of Kenyan

land transaction.  

He reports the land transaction to the provincial administration which is the Assistant Chief’s office. Several  villages make up a

sub-location which is the smallest unit of governance in the current hierarchy of provincial administration.  Makurus  inturn form

a  council  of  elders  headed  by  an  Assistant  Chief  as  the  lowest  rank  of  administration  officials,  but  the  Constitution  should

change and recognize Senior Likuru and Alikuru as officials in the Provincal Administration.  
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The Judiciary should allow their participation in some cases  especially  those  from  rural  areas  for  they  live  together  and  have

some interactions to know each other and this would ease congestions in some of our prisons for otherwise very petty cases.  In

the current Constitution, they do exist but they are  not recognized Constitutionally. For  example  it  is  the  Mkasa  who  reports

death,  new births,  illness,  insecurity  of  his  area  to  the  Assistant  Chief.  This  makes  them  very  usual  instruments  of  Provincial

Administration of the current government and at  the same time they have a direct  link to the Administration. For  instance,  we

would  like  if  the  new  Constitution  could  come  up  with  something  like  the  hierarchy  to  read  the  office  of  the  President,

Permenant Secretaries,  Office  Provincial  Commissioner,  District  Commisisoner,  Divisional  Commissioner,  then  Chiefs  office,

Assistant Chiefs office, Senior Likurus  and Alikuru.   Due  to  the  Likuru’s  responsibility,  Alikuru’s  should  be  able  to  write,

should be conversant with Kiswahili in spoken and written, should be a resident of that village, should have an understanding of

the cultures and ethnic diversities of that village. For  example in my area,  we experience a mixture of cultures.  That is Bukusu,

Tiriki, Maragoli, passage rite ceremonies which are carried out in different season and occasions.  

The Likuru represent the Provincial Administration in land transactions. For example, if the person wants to buy a piece of land

in our area, the Likuru must be present. One, to know who is the new comer and where he comes from. It  is his duty to report

to the Assistant Chief about the transaction. He is there to see that no one sells a road  reserve in his area  or  grab it for his own

use. The Constitution can only protect  office of the Likuru by recognizing it under the Provincial Administration, as  the lowest

rank in the administration ladder  and that will make the village as  the smallest unit of governance.   The Assitant Chief and  the

Senior Likuru appoints the Likuru’s after a long time of consultation with the residence of that particular village.  ‘

The villagers have a right to reject a bad  or  indiscplined village elder.   My second point will be  on.  Ningependekeza kipengele

cha sheria nambari sabini cha Kenya, kiweze kufanyiwa marekebisho. Hiki ni kipengele ambacho kimefanya tumeona uhakama

mkubwa.  Kwa vile hiki ni kipengele ambacho kina prohibit local African alcoholic beverages,  like in this area  of my residence,

we have busaa.  Ukiangalia kwa ukweli, kama tunataka tufunze watoto ama sisi tuende shule tusome na tuweze kukua scientist,

to produce our crops that will enhance us to an industry, mahindi na mutama – there are two products  that farmers of this place

grow,  and  due  to  kuifanyia  chemical  exchange,  unapata  ati  wanapata  busaa.   After  fermenting  maize  flour  and  doing  some

scientific things on the wimbi to form kimera, after mixing, inaleta busaa.

Sioni  ni  kwa  nini  kampuni  kutoka  South  Africa,  ikuje  itengeneze  castle  or  any  other  brand  in  our  country  and  yet  we  can

produce our own local products. That means we are not cherishing our African culture and one of our panafricanism is that we

want to make Africa a better  place for Africans. Hiyo ndiyo  sababu tunaona serikali yetu ya Kenya imewezesha kuonganisha

mikono na nchi zingine, kuanzisha kitu kama NIPARD, AKOA,  COMESA,  na hivi majuzi wameanzisha African Union. Ikiwa

tunaweza ku-enhance our own scientific efforts that we have gone through to school to acquire,  utapata  ya kwamba we  have

economic  abilities  or  economic  potentials  from  other  Africans.  Instead  we  have  relied  on  outside  assistance,  ndio  sababu

tumekwama kwa kila kitu. Kama kwa mfano, Kenya we acquired political independence  in  1963.   This  Constitution  we  are
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looking into to chance, we want it to make us have economic independence because in Kenya I am sure everybody is aware  of

his political independence.  That is why we can join  parties  without  discrimination.  Hakuna  mtu  anakuzuia  kujiunga  na  chama

lakini wakati tunafika kwa economic independence, that is where we don’t have any priorities,  any abilities of making that,  kwa

sababu we are changed down by the white man’s binu ambazo ali-formulate kuona ya kwamba ametushikia chini.

Sasa kama hiki kipengele cha sheria numbari sabini kingelifanyia marekebisho,  - 

Com. Ratanya:  Ya, jaribu kumaliza. It is specific recommendations.  Maoni kabisa maoni yako, mapendekezo.

Elistus Kauka:  O.K. kumaliza, ninapendekeza hivi.  Kipengele nambari sabini cha sheria ya Kenya kifanyiwe mabadiliko. Ili

kisifunge wale watu ambao wamepatikana na busaa ambayo ni product of our own African product.  Asanteni.

Com.  Ratanya:  Kuna  swali  hapa  kidog  bwana  Kauka.   Hata  unaweza  kuketi.  Umegusia  mambo  ya  Likuru,  so  swali  la

kwanza ni kwamba, huyu Likuru ndiye Mkasa?  Ama kuna Likuru na Mkasa. Hiyo ni moja. 

Ingine, hawa wakiingizwa kwa hiyo system ya Provincial Administration kama vile umependekeza, watachaguliwa na nani? Ama

njia ya kuwachagua ni vipi?

Elistus  Kauka:  Likuru  ndiye  Mkasa.  Mkasa  ni  kwa  Kibukusu,  na  Likuru  is  the  general  term  in  all  Luhya  communities.

Halafu, kwa kuchaguliwa, the Assistant Chief and  senior  Likuru  appoints  one  of  their  villagers  ambaye  wanaona  he  has  the

abilities  of  leading,  na  wanafanya  consultation  with  other  villagers  kuhusu  if  this  man  is  able  to  lead  others,  na  ndiposa

wanamchagua.

Com. Ratanya:  Wycliffe Makanyanga?  Bwana Makanyanga ni wakati wako sasa.

Wycliffe  Makanyanga:  Commissioners of the day,  my collegues,  Constitutional Review people  who  have  assembled  here,

my names are Wycliffe Nyongesa Makayanga, ready to present here information on Constitutional review.  First  and foremost,

I  would  like  to  look  at  the  Kenyan  Constitution.  this  is  the  word  Preamble.  Our  Constitution  actually  lacks  a  preamble.

Therefore,  my proposal  is that,  the Constitution should have a preamble.  For  example here I have written “We the  Kenyans,

here  we  are  solving  and  renewing  our  Constitution,  to  strengthen  liberty  and  democracy,  independence,  freedom,

rights, human dignity and human virtue and eventually, we  will  attain  a commom  achievement  and  future  generations

will appreaciate positively towards this transparent Constitution of Kenya.”

Secondly,  I would like to  look  on  the  political  parties.  The  political  parties  should  be  reduced  automatically.  Since  the  year

1992 as  we look upon,  we can realize that  the  parties  are  too  many  in  the  Kenyan  government.   Political  parties  should  be

reduced from 48 to five main political parties  and the process  of reducing parties  is this; we review our mind to the year 1992
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and the year 1997 and then we look upon to see that the parties which have never been involved in general elections should be

rubbed out of the registration of the parties of Kenya or the societies.

Secondly, the parties should give out the policies and manifestos and ideology so that they can be registered and the registration

body  should  be  the  parliament  which  is  supported  by  75%  not  65%  as  it  is.  Therefore  I  look  upon  the  Parliament.   The

Parliament  should  be  empowered  and  should  be  independent  and  impartial,  not  weak  as  it  is.  Therefore  I  mean  that,  the

parliament nowadays  is  weak.  Therefore  I  call  upon  you  Kenyans  to  support  my  point  and  strengthen  the  party  which  is  a

Parliament as an arm of the government.  65% of Members of Parliament should be changed to 75%.  

Thirdly,  as  I  observe,  the  Parliament  should  be  in  postion  to  have  elected  President,  elected  Vice  President,  elected  Prime

Minister, elected Deputy Prime Minister and the process  of this is this;  when  a  party  or  when  a  candidate  for  Presidential  is

attaining 51% of the total  casted  votes,  should be automatically called upon as  the President  of the nationa and that President

should not be a Member of Parliament,  but should be an individual who has come out and represented Kenya as  a whole.   If

the candidate fails to acquire 51%, if that Presidential candidate fails to acquires 51% of the total votes cast automatically but he

has acquired at least 30% from every Province, then he should be the first President and –

Com. Ratanya:  (Interjection)  Try to sum up because  we shall read  the memorandum. You were only  to  highlight  the  most

important points. Time is up now.

Wycliffe Makanyanga:   O.K. I would like to wind up.  The loyalty pledge should be reviewed.   The ministers should not be

Members should not be  Members of Parliament.  The Ministries should be reduced to 15.  Assistant Chiefs,  Chiefs,  DC’s and

so on should be abolished.   Councilors  should  qualify  as  a  candidate  when  he  has  a  certificate  of  form  four  with  a  D+  and

above.  Every Member of Parliament should at least have 18 years to 70 years. 

Com. Ratanya:  (Interjection)  O.K. Jaribu kumaliza sasa. Umemaliza?  

Wycliffe Makanyanga:   No.

Com. Ratanya:  (Interjection)  Maliza sasa

Wycliffe  Makanyanga:  Every  Member  of  Parliament  should  have  at  least  18years  to  70  years.  Therefore  in  the  Kenyan

Constitution which is now present, it states that in order for a person to qualify as a Presidential candiate, he shoud be 35 years.

  This should  be  abolished.  Therefore  if  we  observe  the  Kenyan  government,  it  tries  to  explain  that  an  18  year  old  man  or

woman is actually a mature person. Therefore we call upon a person to be 18 years  to qualify to be  a Presidential  candidate  or

a Parliamentary candidate or a civic candidate. Therefore I honour that and say that we should observe on that.
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Secondly to qualify as a Member of Parliament, you must have a diploma and above. To qualify as a President you must have a

degree and  above.  Prime  Minister  should  be  appointed.  Prime  Minister  should  appoint  Ministers  and  the  Parliament  should

approve by 75%.  The Ministers should be at least from eight Provinces and these Ministers should be eight women and seven

men.   Speaker  and  Attorney  General  should  be  elected  by  75%  of  voters  by  Parliament.  That  is  the  endorsement  of  the

Speaker and the Attorney General should be actually by Members of Parliament.

When we observe on the local government  - -

Com. Ratanya:  (Interjection)  You don’t have more time. Remember this morning I said, if you have a memorandum, and this

is  what  we  have  been  saying  since  morning,  that  you  only  highlight  the  most  important  points  and  then  give  us  your

memorandum, we shall read, we have got experts to read and analyze. So, you have spent more than ten minutes, you only had

to spend only five minutes. So time is up.  Give us your memorandum and we  shall  deal  with  that.  Otherwise  thank  you  very

much for the views you have given, you have highlighted. Yes. 

Wycliffe Makanyanga:   The local government should introduce the Speaker and the Attorney General.  

Com. Ratanya:  (Interjection)  We shall read  everything. The next one is Karoli  Wekesa.   Nani Karoli  Wekesa?   Ni wewe?

O.K.   Wale  ambao  wamefika  sasa  ningetaka  kuwakumbusha  kwamba  tulipeana  hata  time  ambayo  utachukua.  Ukiwa  huna

memorandum, utatwambia mambo yako kama dakika tano hivi, lakini kama una memorandum, kwa sababu hiyo tutasoma na

utatupatia,  it is just to highlight  the  most  important  points.   Kama  una  points  ishirini,  tuambie  ili  ya  muhimu kama  mbili,  tatu,

ingine utatupatia tutasoma. So don’t take time to read through all your memorandum. You have known it and you can highlight

the most important points please. So now we have Bwana Karoli Wekesa.  Hapa jina haikuandikwa vizuri lakini naona huyu ni

Father.  Reverend Father Karoli Wekesa ni wakati wako. Thank you Father.

Rev.  Karoli  Wekesa:   So  I  would  like  to  present  the  following  points  to  our  Commission.  I  will  start  with  the  system  of

government.  The  system  of  government  in  our  Kenya  should  be  democratic  and  that  demoracy  should  start  away  from  the

Parliament  itself.  That  is  we  should  have  a  system  of  parliament  where  the  Prime  Minister  is  the  Chief  Executive  and  the

President is a ceremonial man with limited powers. The President should be a ceremonial man with limited powers. 

Two, qualifications for aspiring candidate  for the Presidency.  That the President  should  be  above 40 years  of age.  He should

be a Kenyan resident for at least 20 years.He should be sponsored by political parties and not to represent  a constituency, thus

he should be a national speaker.  He should be a person of high morals and ethical  standards.  He  should  be  a  person  with  a

family.  He should be a man or woman with at least the lowest rank of education of a degree.   He has to be  free from criminal

charges in the Kenyan system or  anywhere else in the world.  He should at  least  be  a  man  who  can  acquire  1000  signatures
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from each Province supporting his candidature.  

I  come  to  the  MPs.   the  MPs  should  also  be  40  years  and  above,  men  and  women  of  intergrity.   They  should  be  degree

holders. Councilor. A councilor should be able to hold a diploma or at least minimal education should be K.C.S.E.  That is form

four. The MP/councilor should be answerable to his or her constituency and be fired at any given time when he is seen not to be

performing.  

Money received or earned by councilors and MPs,  half of it should be used for the development of the area  from where they

come from. The Legislature should have powers over the President in matters of law because they are experts in such fields. 

The President should not misuse public funds, and should not be scandalous in activities e.g.  Goldenberg and any other scandal

that any President can cause in our beloved country. Misuse of powers in the office, he shoud be answerable to it.  No  abuse of

human rights and if so, he should be removed from power by impeachment.  

The local government.  On the local government I feel very strongly that the  Mayors  should  be  elected  by  the  electorate,  not

afew councilors. Since ther represent other people or the electorate, they should be elected. 

Defections.  Any MP or  councilor who feels like defecting from his party,  should be able to surrender  ¾’s of his salary to the

treasury of the constituency. There I mean that there has to be a treasury for the constituents so that any well wisher can be able

to donate his money to that treasury. The defectee should only be worthy standing in any other given party after having stayed in

that party that he has joined for a period of 12 months, not he comes today and tomorrow he standing for the same.  

The  date  of  elections.  That  the  date  of  elections  after  the  five  years  that  we  have  at  present,  should  be  fixed  and  know

immediately after the other elections have just ended.  That is,  it is not  the  perogative  of  the  President  to  tell  us  when  he  can

dissolve  the parliament or not, so we should know when we shall have the next.

The new Constitution should be able to cater for the appointment of the Attorney General,  who is independent and whose role

is to head the prosecution of the country.   The judiciary. The  Judiciary  should  completely  be  separated  and  delinked  for  the

Executive Arm.  The Attorney General should act as the Chief legal advisor only to the government. 

 To wind up, I come back to my area of operation,  the worship.    We realized that in Kenya we have the freedom of worship

but we have abused it. So, I would prefer that the freedom of worship should be looked into once again and therefore we have

enough judges in Kenya where our people  can be able to join and worship well, the  one  true  God  whom  we  know.  So  this

question of registration of other Churches which have no background should stop and cease  immediately.  There has to be  the

churches which are  known and have basic morals for the Kenyan citizens. If they has to be  any other church to be  registered
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today, it has to go thoroughly through a set committee from the Parliament which should either approve or disapprove it. 

Individual  rights  should  be  respected  and  that  is  worship  should  be  on  specifed  days.  You  find  that  at  present  people  are

making noise all over in the night and they say that they are exercising their freedom of worship. It defeats the purpose for it.  

Economy.  The  economy  of  Kenya  has  been  watered  down  by  individual  Kenyans,  therefore  I  feel  that  it  is  the  collective

responsibility of every Kenyan to develop his country. So we have a lot of economy which has not been utilized well.  Giving an

example of the Lodwar dessert  which affects,  we  have  many  people  who  have  new  technology  who  can  use  it  to  tap  solar

system so much that all the Turkanas can be moved from Turkana land and brought down this way where we have massive land

and be settled hence the solar system can be used in Turkana to serve us in other areas.

Com. Ratanya:  Father, try to wind up. You know we have to read the memorandum, so make the summary please.

Rev.  Karoli  Wekesa:   Lake Victoria  as  well  can  be  used  for  power  system  which  already  it  is  been  used  for  and  direct

irrigation systems can be generated from the same.  All squatters should be settled on fallow land which is lying around in Kenya

so much that they should feel like any Kenyan.  There has to be  a ceiling of land and this ceiling should  be  determined  by  the

parliament. Thank you so much I will present another time anywhere else.

Com. Ratanya:  O.K.  Thankyou  very  much  Father,  give  us  your  memorandum  and  you  also  sign  our  register.   We  go  to

Leonard Makokha.  Leonard is not around, Japeth Osilu.

McDonald Lekhanda  : The Commissoners,  I  am  McDonald  Lekhanda  and  I  am  represent  Japeth  Osilu  who  has  gone  to

Nairobi. So the points are these.  

Com. Ratanya:  Sema majina yako.

McDonald Lekhanda: McDonald Lekhanda and I am representing Japeth Osilu.

Com. Ratanya:  Are you Japeth Osilu?

McDonald Lekhanda: I am McDonlad, I am representing him.

Com. Ratanya:  Ya, tell us your name.

McDonald Lekhanda: Japeth Osilu.
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Com. Ratanya:  Where is Osilu?

McDonald Lekhanda: He has gone to Nairobi.

Com. Ratanya:  O.K. What you can do, you can just hand in the memorandum.  But if you have any to speak  from your own

views, you can sit down and tell us,  but for Osilu you hand in the memorandum.  We have Rida Anyonga ako karibu?  Fred

Kinyanjui Kimani?  O.k. Ni wakati wako Bwana Fred.

Fred Kinyanjui Kimani:  Mheshimiwa, jina langu naitwa Fred  Kinyanjui Kimani kutoka Matunda.  Nimeleta maoni yangu. Ya

kwanza, uwezo wa President   upunguzwe kidogo.  Two, katika nchi yetu ya Kenya,  tumekua tuki-auction-iwa vitu, iwe katika

Katiba mpya mtu akichukua loan, auction ipigiwe marufuku katika Katiba yetu ya Kenya.  

Ya pili, mashule yetu ya Kenya,  kwa vile ma-form yanahitajika,  iwe ikitengwa pesa  huku ambaye mashule ijengwe na  serikali

yenyewe kwa mijengo aina ya serikali. Ya tatu, watu wenye ujuzi wa biashara na hawana kazi, iwe Katiba iwapatie loan kidogo

ambaye haina faida waweze kujimudu kimaisha ya kisasa.

Ya nne, watu waliosoma, na wakakosa kazi, kwa sababu tunatoa                            wakue wakipata  pesa  kidogo watoto  hao,

na kwa vile mzazi amesomesha watoto  karibu kumi na nane,  na hakuna mwenye amepata  kazi,  vile vile hata mzazi huyo apate

kitu kidogo kwa serikali yetu.

Moja  imesemwa  hiyo  ya  Makanisa,  tunataka  kuabudu  Mungu  aliyehaki  na  ukweli  imesemwa  hakuna  haja  ya  kuingia  tena.

Kulingana na Katiba ya Ku-worship, inatakikana tuombe Mungu aliye Mungu aishiye juu Mbinguni. Tuache kuingilia kanisa ya

mashetani kwa sababu kazi yake ni matatu tu; kubomoa na kuharibu na kuua watu. Tuombe Mungu aliyehai asiye bomoa sisi, ili

maombi yetu yasikike.

Ya tano,  mtu akikopesha loan mahali popote  hivi,  kwa  sababu  tumekua  tukikopeshwa  ma-loan,  munakubaliana  utalipa  pesa

kiasi hii, ili ulipe mara tatu.   Hiyo  loan  umepewa  elfu  mia  moja  hamsini,  hata  kwama  kweli  watakulipisha  waseme  wanataka

hamsini, ulipe hamsini hiyo na hamsini ingine mara ya tatu ishe.

Ya sita, Mbunge yeyote atakaye ongoza watu wagombane kiukabila, Mbunge huyo apigwe marufuku. Katiba imuondoe katika

uongozi wa watu, na aondolewe juu ya watu kwa sababu ameshindwa kuhudumia wananchi.

Wakati vita ya clashes ilikua iko, watu wengi walifanywa maskini. Kwa hivyo tungeomba Katiba ya kisasa,  ichukuliwe jukumu,

watu waone ya kwamba, wameletwa mpaka mahali walikuweko.  Waweze kujimudu. Kuna watu walikua na mali, na wamekua
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maskini sasa, wamefilisika, tuone ya kwamba wameletwa mahali panapohitajika.

Ya saba, watoto wa shule na pia  mijengo iwe ni mzigo wa serikali ili masomo iwezekane.  Mzazi ambaye alikua anakisomesha

watoto  wale,  na  sasa  anakaa  nyumbani,  alitarajia  atapata  kitu,  amekua  maskini,  watoto  wamekua  maskini  na  alikua  mfanyi

biashara  wakati  huo  au  mkulima,  apate  loan.   Nikimaliza,  kilimo,  iwe  kwa  Katiba  ikue  ikichuguliwa  na  serikali,  hata  kama

watanunua au hawatanunua, sisi tuwe tukichukua pesa zetu kwao. Wakishindwa kuuza, sisi tunapesa.

Nikimazilia, mfungwa akishikwa, kabla hajahukumiwa, alalange vizuri, kwa sababu labda mungemua na alikua hana hatia.  Kwa

hivyo iwe kwa Katiba alale vizuri, akae vizuri mpaka kesi yake itakapokwisha, kama ni kufungwa afungwe.  Mateso  ya kifungo

ipunguzwe. Na kwa hayo machache, Bwana awabariki. 

Com. Ratanya:  O.K.  Asante sana Bwana Kinyajui kwa hayo maoni yako.  Utakuja hapa.   O.K.  Sasa,  wale ambao walikua

wamejiandikisha kama observers, tumekua nao hapa na tumeshukuru sana kwa sababu wamekua wakisikiliza, na wale ambao

walijiandikisha hapa kuzungumza, wote tumemaliza, lakini  kama  kuna  mtu  yeyote  ambaye  ana  kitu  ambacho  ni  kipya,  sikuja

kurudia yale yote tumesikia kutoka asubuhi, ni mambo mapya, jambo moja, mbili hivi, nitakupatia kam dakika mbili useme hayo

mapya na halafu tumalie. Ningetaka kujua hao wachache ambao wanamambo mapya.  Not  to repeat  what has  been  said,  but

just new issues. Mmoja ni huyu, mwingine, two,  three.  Hebu inua mikono tena,  one,  two,  three,  ni watatu.  Kwa hivyo hakuna

mwingine.  Tuanze na huyu mzee. Na  kama una memorandum, hutasoma hiyo  memorandum,  memorandum  tutaenda  kusoma

huko Nairobi kwa ofisi yetu, utatuambia machache kwa dakika mbili.  Memorandum utatupatia,  kwa hivyo usiendelee kusoma.

Tuambie tu yale ambayo yako hapo kwa dakika hiyo mbili, na utuambie majina yako kwanza.

John Khaduli: Jina ni John Khaduli.   Mwenyekiti  nilikua  na  matatizo  ya  kutofika  hapa  mapema  na  nikapeana  memorandum

yangu juu ya ukulima. Farming.  Nimekwisha check na  mmoja  wao  wako  hapa.  Kwamba  imepatikana,  imesha  peanwa.  Na

sasa to highlight the most important thing on farming  is  this;  kwamba  hakuna  haja  ya  sisi  kama  wakulima  kua  tunalima  lakini

mazao yetu haiwezi kulipwa wakati unaofaa. 

Kwa mfano, mahindi ambayo ilienda kwa Board,  mwezi wa pili na watatu,  hadi wa nne, mpaka wakati  waliofunga, bado  tuna

taraji malipo. Na  sisi oni hilo limekwisha sasa.  Hata nikipata leo siwezi kulima.  Kwa sababu agricultural season is over.  Kwa

hivyo nime-suggest ya kwamba,  National Cereals  and Produce  Board ibadilishwe kabisa na  ipewe  mamlaka  ya  Constitution,

iitwe National Cereals  and Produce  Marketing Centre.   Na  ikiundwa  kwa  amri  ya  Constitution,  pesa  yake  ya  kufanya  kazi,

ipatikane kutoka directly from  the  consolidated  funds,  halafu  tuwache  kuambiwa  serikali  inatafuta  pesa  ya  kununua  mahindi.

Tuache  hiyo.  Na  pia  huyo  ambaye  ataongoza  hiyo,  awe  mtu  ambaye  amekwisha  fanya  kazi  ya  kupitia  kiwango  cha  Chief

Economist in this country or  elsewhere in the International organizations.Halafu I-operate  as  a Constitutional office holder.  Sio

mtu wa kutatanishwa. Na  hiyo Board tena ifanye kazi na Directors  saba  na Permanent  Secretary  wa  Ministry  of  Agriculture,

Permanent Secretary wa Trade, Commerce and Industry, kama ex-officos. Halafu Director mmoja naye a-represent  interest  ya
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Rice Piolot Schemes.  Mengine bwana mwenyekiti mtapata kutoka kwa hii memorandum, na ile kama ungenipa tu nafasi niseme

kidogo,  - 

Com. Ratanya:  Inaonekana umemaliza?

John Khaduli :  Kwa memorandum nimemaliza lakini which is outside memorandum. Mwenyekiti, hii nyumba inaitwa KICC  -

Com. Ratanya:  (Interjections)  Una dakika moja, ujaribu kumaliza. 

John Khaduli  :  Asante sana.  inaniuma sana,  kwa sababu ilijengwa na pesa  zilizotoka katika ex-checker,  na sasa  chama cha

KANU kimeitumia kama personal property ya chama. Kwa hivyo ninapendekeza kwamba,  all revenue generated from KICC,

be used to finance all political parties in the Republic.  

Ingine ni juu ya retenchment.  Hapa unakuta wafanyakazi wa serikali. Na hapa President anauwezo wa ku-create  new Districts.

How  will  the  new  Districts  operate  without  District  establishments.   How  do  you  reconcile  the  two?   Like  extension  ya

Parliament Mwenyekiti, jambo hili linataka liamuliwe na wanachi, na ndiyo ninasema kwamba, Constitution should empower the

referendum, use of referendum on  all  these  hot  issues  na  referendums  ziwe  conducted  by  church  leaders.  Church  leaders  ni

wananchi wa republic of Kenya na hakuna haja ya kusema kwamba kazi yao niya Mungu peke yake. Asante sana.

Com. Ratanya:  O.K. Asante sana kwa hayo maoni yako mzee. Kwa hivyo peana memorandum yako.  Yule mwingine alikua

wa pili?  O.K.  Na utatuambia majina yako kwanza halafu uendelee.

Benson Agotu : Majina yangu ni Benson Agotu. Mine ni machache and there are  in point form.   Presidency.   The presidency

should be rotated.  We are just observing that if it is not checked, it is going to be inherited from so and so, after sic years,  back

to so and so. So it must be rotated in our provinces.

Two, we have someone called Auditor General,  he prepares  reports  which are  very  touchy  to  public  funds,  we  want  to  use

these reports as a prosecution for any public servant who has misused the public funds. 

We have these gentlemen called policemen. When they have erred,  we go back  to them. We want and  independent  body  to

report to so that they are treated just like any other citizen.

A private citizen should be allowed to conduct  a criminal case.  This question of Attorney General vesting it,  you see  someone

killing someone there, everybody here in the school knows him, he goes to the police station and then you see  him back  home.

That they didn’t get enough evidence, when the people around can say we say this and this happen.  So private prosecution for
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such cases should be allowed.

This Constitution you are writing gentlemen, it should be that when approved, it should take at least 15 years. We have spent  all

these millions, then after a short  time again you are  amending, it becomes the same viraka  viraka  we are  trying to tear  apart

now. So it should take at least 15 years before it is changed.

These  gentlemen  in  parliament  who  shift  parties  when  actually  we  have  given  them  votes  should  not  do  so  before  the  term

ellapes.  If then, then they should go back as it used to be, to look for new mandate. 

Everybody is scared  of HIV. Before young men and women marry, they need a medical certificate so that someone who has

been  messing  around  should  not  take  our  innocent  girls  and  pump  them  with  HIV  hence  damped  back,  so  they  must  have

medical certificates.

I would be very pleased if a parliamentarian or a President – if you really like your country, you should not get money and put it

in foreign banks.  You can carry enough dollors,  you can have a few dollars to go with Abroad,  but not produce  money  here

and take to foreign countries for those people to improve their economy and we remain poor.  

Parliamentarians allowances and whatever should be done by a Commission or AG’s office, not by themselves.   We have seen

how they have abused, they are taking the large share of the money we collect around and they don’t pay anything. Two, that

money should be taxed. How can they say taxeas, taxes when they don’t pay anything?  Thank you.

Com. Ratanya:  Bwana Benson, kuja hapa kwa register yetu na kama una-memorandum unaweza kupeana. Next one.

Wycliffe Nyongesa Makanyanga:  Wycliffe Nyongesa Makanyanga.

Com. Ratanya:  Ulikuja hapa tena?

Wycliffe Nyongesa Makanyanga: Nilikua nimekuja lakini nataka kurudia.

Com. Ratanya:  Lakini tuna-record yako already. We have your memorandum.

Wycliffe Nyongesa Makanyanga: (inaudible).

Com. Ratanya:  Kuongeza?
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Wycliffe Nyongesa Makanyanga: (inaudible)

Com. Ratanya:  Lakini nitakupatia dakika moja.

Wycliffe  Nyongesa  Makanyanga:   Basi  ninachukua  fursa  hii  kwa  haraka  haraka.  Tukitazama  upande  wa  rumande,

inahitajika tufanyiwe mabadiliko makubwa, kwa sababu unavyoenda saa  hizi kwa cell ya polisi,  utaona ya kwamba unafungwa

ndani na huna kosa pengine, na unalala chini ya simiti.  Hayo yawe na badaliko waweke mattress na pia waweke blanketi ndani.

Jambo  la  pili  ni  kuhusu  choo  ambacho  unawezakua  kama  mfungwa  unaweza  kujisadia,  unajisaidia  kwa  mtungi,  yale

yabadilishwe mara moja. Hayo yalikua ni mambo ya ukoloni na tuwe na cel,  yaani rumandi ambayo imetengenezwa kwa mfano

fulani, ili unaweza kuondoka ukaenda kwenye choo, na ukajisaidia na pia ukarudi.

Nikiangalia katika Electoral Commisison. Kila Commission ambayo itakua katika nchi yetu ya Kenya,  iwe independent.  Yaani

inajisimamia  yenyewe.  Kwa  mfano  nikichukulia  hapa,  Commission  hii  ambayo  inasimamia  uchaguzi,  iwe  na  kiongozi,  yaani

chairman amabye amechaguliwa na Bunge. Pia tunavyoangalia kura zinazopigwa. Kwa mfano kama hapa ni  St.  Ann’s  polling

station,  watu  wanaweza  kua  mia  tisa,  na  wanavyokua  mia  tisa  wanaenda  kufanya  printing  papers,  yaani  ballot  papers,

wanafanya elfu tatu,  na hapa ni mia tisa.  Sasa  nataka  hapo  wafanya  mia  tisa  hizo  tu,  wasipitishe  zikue  hapo,  na  replacement

papers watoe, ili wapatie watu elimu ya uraia.

Com. Ratanya:  Dakika imekwisha.  Imekwsiha Makanyanga,  na hayo yote umerudia yale watu wamesema. Hakuna mambo

mapya, lakini kidogo tu. Kwa hivyo kama  -  hakuna kuongeza kwa  sababu  ulikua  hapa.  Kwa  hivyo  tumeshukuru  tume-note

hayo  umesema.   Asante  sana.   Sasa  ni  wa  mwisho,  mama  ndiye  alikua  wa  mwisho.   Hata  wewe  ulikua  hapa?   You’re

repeating?  Tuambie majina yako. 

Bridget  Makokha:  I  am  Bridget  Makokha  and  these  are  my views.   About  political  parties.   For  a  poltical  party  to  be

registered, it should have nation wide acceptance  and support  of at  least  ¾’s of the Kenyan population.  This is to avoid tribal

parties that are tearing Kenya apart today.  These parties  should form a coalition government with reasonable  representation of

each  party.  If  we  remain  with  what  we  have  today  as  parties,  whicha   are  based  on  tribal  lines,  then  let  each  tribe  be

represented, that is we should have 42 parties with a government of national unity for better minority representation.  

President.  We need a ceremonial President with a Prime Minister who should hold a university degree and experience in issues

related to government. MPs should remain politicians, they should not be  appointed as  ministers. Ministers should make formal

applications to parliamentary committees after formal and public advertisement of jobs.   We  should  create  a  situation  of  one

man one job.
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Kenyans  who  have  been  employed  through  nepotism  and  corruption  without  merit  should  be  sacked.   The  Public  Service

Commisison should be selected by the Parliament with equal representation from each part  of Kenya.   The presiden should not

command the Armed Forces, and all Officers in Forces should make applications to parliament and should be selected on basis

of academic qualifications and experience.

Now the security officers selection should not be  based  on regions because  some regions have many Districts than others  and

are dominated by a certain tribe.   Others,  have fewer Districts and are  cosmopolitan,  so there is mis-representation of Kenya

tribes in security Forces. So Forces should be selected on basis of tribes.

Police  officers  should  work  among  their  own  people,  if  not,  should  form  forums  or  workshops,  seminars,  where  they  will

interact with wananchi and create rapport.  Judicial system.  Council of male and female elders should be formed on grounds to

handle  private  issues,  e.g.  family  issues.  The  current  judical  system  does  not  work  for  socialism  and  unity  of  society  while

solving problems that break up these social units. For  example women have been oppressed  and those who seek legal action,

they are divorced by their husbands, so most of the Kenyan women are acquired under domestic violence.

Attorney General and Judges should serve for four years  but not permanently to avoid misuse of power  for their safety.  Their

positions should be advertised and should be selected on basis of experience and profession.

The right.  Basic needs sbould be ensured as basic rights to Kenyan citizens by the government.   Citizens should call back  their

leaders  if  not  delivering.   Citizens  should  be  allowed  to  peacefully  demonstrate  publicly  to  air  their  views  without  police

harassment.

Education.  Chancellors to our universities should be picked or  selected on merit,  and shouldn’t be  the President,  because  we

don’t want to mix political powers with academics.  The government should address  and seek  salaries for graduates  employed

in private sectors to come under employment and to enhance health loan repayment. 

Government to ensure private schools and BOG to employ qualified personnel.   The KNUT Electoral Commissioners  should

be selected by Parliament, after formal advertisement and the aspirants doing this should be                after formal advertisement

and then bribery to citizens during campaigns should be illegal and any aspirant doing this should be disqualified.  

Nominated MPs should be endorsed by wananchi and should be from minority and disadvantaged groups,  not from the normal

wananchi. Civic education should also be a continious process  and then the public should be taught their legal rights, and also

the people should be guaranteed legal representation by the government and also on arrest  of a criminal, charge sheets  should

be written there and then to avoid tampering with the witnesses and  this  should  be  handed  to  the  suspects.   Minor  criminals

should be charged at  the  police  station  and  the  official  receipts  to  avoid  congestion  in  law  courts,  delay  in  jursidication  and
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corruption by the police officers.Police officers need civic education.   The last  one  is  that  farmers  from  schemes  should  stop

paying loans to white government.  Instead the  Kenyan  government  should  be  compensated  for  the  loss  they  incurred  during

colonialism.  

About the illicit brew or the local brew, women should be trained in brewing standard local beer  and be licensed to carry it out

without intimidation. If possible,  they should have special  places for brewing and drinking. The trained people  should be given

certificates.  Thank you.

Com. Ratanya:  O.K. Bridget, execuse me. Thank you very much for your very focused views and you sign our register and

hand in your memorandum if you have any.

Sasa  wananchi  na  wananfunzi  ambao  wote  wako  hapa  hata  hao  ni  wananchi  wetu  wa  Kenya,  na  tunafurahi  sana  kuwaona

munaketi hapa na kusikiliza vile wengine wanatoa maoni, na hata kutoka kwa shule hata wanafunzi na waalimu wametoa maoni

yao.  Kwa  hivyo  tumeshukuru  sana,  na  tukifika  hapo,  tumefika  mwisho  wa  kikao  hiki  cha  mkutano  huu  wa  Tume  ya

Kurekebisha  Katiba  ya  Kenya.   Sasa  tumekua  katika  constituency  hii  kwa  siku  tatu.   Tulianza  ya  kwanza  at  Lamakhanda,

halafu  tukaja  huko  Nangili  na  hapa  tuko  siku  ya  leo  hapa  Nzoia,  tumekaa  siku  hizo  tatu  na  tumemaliza  upande  wa  Lugari

constituency,  na  tumeshukuru  kwa  wale  wote  wamepeana  maoni  yao.   Wale  ambao  hawakupeana  maoni  walichelewa,

watupatie maandishi yao kwa sababu tuna                   maandishi, na hayo maandishi yatasomwa na hata majina yao yatasomwa

kwa hivyo watuletee memorandum zao.   Na  kwa hivyo kwa hayo,  na kwa sababu tumemaliza, ningetaka kwa niaba ya Tume

ya Kurekebisha Katiba ya Kenya,  na kwa niamba ya Commissioner mwenzangu ambaye tumeandamana naye,  Commissioner

Tobiko  Keriako,  na  kwa  niamba  ya  mimi  mwenyewe,  Domiziano  Ratanya  na  staff  wetu  ningetaka  kutangaza  kwamba

tumefukia kikomo na nimefunga mkutano huu wa kikao cha kurekebisha Katiba ya Kenya rasmi.  Officially closed.

Meeting ended at 2.45 p.m.
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