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The meeting started at 9.25 am. with Com. Domiziano Ratanya in the chair.

Com.  Ratanya:  Ningetaka  kuwaambia  wale  wako  nje,  waingie  ili  tuweze  kuanza  mapema,  na  wale  wanajiandikisha  ukija

unajiandikisha hapo nje, na halafu unaingia kwa hall.  

Sasa wananchi, nafikiria kwamba sasa tungeanza mkutano wetu na kwanza kabisa ni kumuita Bwana Benson Omuse,  ambaye

ni  mmoja  wa  committee  kwa  sababu  co-ordinator  hajaingia.  Kwa  hivyo  Bwana  Musa  tutafutie  mtu  wa  kutuongoza  kwa

maombi.  

Benson Omuse:  Basi Commissioners wetu, na wakaaji wa Nangili nawasalimu, hamjambo?  Nafikiri kulingana na programme

yetu, tulifaa kuwa tumeanzia hii programme saa mbili, na vile saa imekwenda ninaamini tutaaza.  Kabla ya jambo lolote nafikiri ni

vizuri mara nyingi tumuweke Mungu mbele.  Kwa hivyo nafasi hii nitauliza mheshimiwa Bwana Mandigili, atufungulie programme

yetu kwa maoni.  Karibu Bwana Mandigili.

Alfred Mukabwa Shihafu:  Asante sana Commissioners wetu, nafikiri tuta mheshimu mwenyezi Mungu tusimame na tuombe.

Mungu wetu Baba, tazama ni siku nyingine ulipanga na Commissioners wetu tupate kukuzanyika hapa tutoe maoni yetu.

Mungu tunajua ya kwamba yale ambayo tunatoa, hata wewe mwenyewe ulipanga Katiba na Musa wakati wa Musa.  Tazama

hiyo sheria inaendelea mpaka wakati huu.  Yale ambayo tutakayonena siku ya leo, yaoke kinywani mwako na uyabariki yapate

kuandikwa na yapate kusaidia nchi yetu tukufu ya Kenya na wananchi kwa jumla.  Mungu bariki kikao cha leo, tunaomba
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tukijua kwamba wale ambao wanakuja watatembea kwa imani yako.  Ni kwa ajili ya Yesu Kristo aliye Mwokozi wetu. Amen.

Benson  Omuse:  Basi  baada  ya  kupata  maombi  yetu,  nafikiri  Commissioners  wetu  kwa  niaba  ya  wakaazi  wa  Kongoni  na

Likiani division kwa jumla nataka tuseme karibuni sana.   Sisi  hapa  kwetu  katika  Kongoni  location  nafikiri  tumejiandaa  kutoa

maoni ambayo yatahusu Kenya yetu ya siku zijazo.  Na  kabla sijaendelea,  tunajua wageni wetu wa heshima ni Commissioners

wetu, kwa hivyo bila kupoteza wakati mwingi, tungewauliza hawa wageni wetu labda watujulishe wamekuja na wametembea na

akina  nani  na  watupatie  mwongozo  wa  kutoa  maoni.   Nafikiri  sisi  wenyewe  tutakuwa  tunajijulisha  wakati  tutakuwa  tunatoa

maoni  yetu.   Lakini  kwa  sasa  nafasi  hii  nitakaribisha  Commissioners  wetu  ili  watufanyie  introduction  fupi  na  baada  ya

introduction watupe mwongozo wa kutoa maoni.  Karibu Commissioner.

Com. Ratanya:  Sasa  wananchi ningetaka kutangaza,  hiki ni kikao cha Tume ya Kurekebisha Katiba ya Kenya na tumeanza

sasa.   Kwanza ningetaka tuanze kuwajua watu ambao tuko nao hapa.   Kwanza  tungeanza  upande  wetu,  kutoka  upande  wa

Commission.   Hapa  nina  wafanyikazi  kutoka  secretariat,  na  yule  ambaye  mnamuona  hapa  ni  Bwana  Ismail  ambaye  ni

Programme Officer,  na ambaye amebeba office yetu maandishi huko na kila kitu anatayarishia hapa.   Ana wale  wanamsaidia.

Upande  ule  ukiangalia  kuna  Assistant  Programe  Officer  ambaye  ni  Mercy  Mayabi  na  mwingine  ni  Suzanne  Mutile  ambaye

anasaidia kwa recording na hata wengine ambao tunao hapa wa muhimu wanatusaidia ni madereva wetu ambao wako nje kwa

magari.  Nao  tuna madereva wetu wawili.  Mmoja anaitwa  Abraham  Muthee,  na  mwingine  ni  Obare.   Tuko  na  driver  wetu

wawili.  

Sasa  hiyo ndio team yetu halafu Commissioners wenyewe.  Upande wangu  wa  kushoto  tuna  Commissioner  Keriako  Tobiko

ambaye ningetaka awasalamie yeye mwenyewe. 

Com. Tobiko:  Hamjamboni ndugu.

Com. Ratanya:  Na mimi naitwa Domiziano Tochekera  Ratanya Commissioner,  na mimi nitakuwa mwenyekiti wa kikao hiki.

Tukienda upande wenu tungetaka kuwajua.   Na  kwa  sababu  hakuna  Co-ordinator,  tulikuwa  na  huyu  mzee  anaitwa  Benson

pengine ataendelea kufanya hivyo.  

Benson Omuse:  Basi asante sana Bwana Commissioner.  Nafikiri kwa haraka haraka popote  ulipo utaamka useme jina lako

na unatoka katika sehemu hipi ya Likiani division ama kama unawakilisha kikundu  utumbie  unawakilisha  kikundi  kipi  ili  tuaze

kutoa maoni yetu.  Kwa hivyo mimi naona tuanzie kule mbali kabisa.  Yule mzee wa kando usimame useme jina.

Committee members yes,  utaratibu ni huu, tunataka tujue wale CCC members,  kamati ya Constitution  Review  Committee  na

Committes  ya  makundi  ambayo  yanafanya  Civic  Education  kama  yako  hapa.   Kwa  hivyo  kama  wewe  unajua  kwamba

unawakilisha kiti fulani cha Civic Education unaamka unasema jina.  Mimi nawakilisha upande  wa  CCC  members  kwa  hivyo
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wawakilishi  wa  makundi  kama  wako  tafadhali  simameni  na  mseme  majina  yenu.   Makundi  yale  yalikuwa  yakipeana  Civic

Education  nafikiri  yanajulikana.   Nafikiri  tumeelewana.   Kwa  hivyo  unaamka  unasema  jina  lako,  unawakilisha  kikundi  kipi.

Tafadhali twende kwa haraka ili tuokoe wakati.   Hakuna waliokuwa wakipeana Civic  Education  hapa?   Hawajafika?   Okay

labda kwa sababu ya saa tutaendelea, mimi naitwa Bwana Benson Omuse CCC member na mimi ndi in charge wa mambo ya

operation katika mambo ya Constitution Review hapa Lugari.  Natoka  hapa Kongoni location, nawakilisha Kongoni location.  

Com.  Ratanya:   Asante  sana  Bwana  Benson,  na  sasa  ningetaka   kuwaambia  mpango  wetu  wa  kuchukua  maoni  yenu.

Kwanza ningeanza kwa kusema kwamba hiki ni  kikao  cha  Tume  ya  Kurekebisha  Katiba  ya  Kenya.   Na  sheria  imetukubali

tuketi na tuchukue maoni ya wananchi katika Kenya, kila pahali.  Sisi tuko hapa tukiwa leo Panel Commissioners wawili.  Sote

ni watatu lakini mmoja  ana kazi nyingine Commission na atakuwa nasi baadaye, pengine kesho ama kesho kutwa.  

Kazi yetu ni kusikia maoni yenu.  Na  nyinyi mko huru kusema lolote.   Mtu  asiogope,  tumekubaliwa  na  sheria,  tunalindwa  na

sheria, kwa hivyo usiseme ya kwamba utamuudhi mtu yeyote ukisema maoni yako.  Kama ni mama usifikiri utapigwa na Bwana

ukienda  nyumbani  kwa  kutoa  maoni.   Ama  Bwana  usiseme  kwambi  bibi  yako  atakupiga  huko  ukienda  nyumbani  ukisema

maoni yako ama yeyote.  Kwa hivyo sisi sote tuko huru.  Wewe uko huru, maoni ni yako. 

Tena kitu kingine ningetaka kuwajulisha, hapa tuna registration, hizi forms unaona tunatengeneze hapa,  watu  wanaandikishwa,

tutafanya ile tunaita First  Come,  First  Served.  Yaani ukiwa  wa  kwanza  ni  wewe  utahudumiwa  kwanza.    Hatuna  mambo  ya

kuruka ruka.  Ndio unaona tunaandika, tutaanza wa kwanza wa pili na kuendelea.  Lakini kama kutakuwa na sababu yoyote ya

kuruka,  hata  nyinyi  mtaelewa.   Kwa  mfano  tukiona  mama  anakuja  mzee  sana  ama  baba  mzee  kabisa  na  pengine  ni  kama

mgonjwa.  Pengine tutampatia nafasi tumsikie akiwa wa kwanza ama turuke hii list na halafu tutumie uwezo wetu hapo tumuone

na aende nyumbani. Kama ni mtoto wa shule ametoka katika class room.  Mtoto mmoja ama wawili ama watatu.   Tungetaka

hata huyo tumsaidie, tumsikie na arudi kwa masomo yake.  Ama kama ni disabled.  Mtu tunaona kweli amewezwa na tungetaka

kumpa nafasi, tunaweza kumpa nafasi tumsikie, turuke list halafu yeye aende nyumbani.  Lakini hiyo itakuwa ni juu yetu, itakuwa

our discretion.   Sisi  tutaangalia  na  nafikiria  mtatukubalia  kufanya  hivyo.   Si  ndio  wananchi?   Hiyo  ni  mbaya  kuwasikia  watu

kama hao kwanza?  Okay hiyo tumekubaliana.  

Nyingine ni kwamba wakati  tunapokuja hapa tuseme mambo  ya  lugha  sasa.   Ile  lugha  utatumia  ni  ile  kama  Kingereza  kama

umeandika memorandum yako kwa Kingereza tumia hiyo sawa sawa ama Kiswahili.  Ama lugha hata lugha ya kienyeji.   Lakini

tunaimiza  sana  kwa  sababu  tunajua  kila  pahali  watu  wanaelewa  Kiswahili  na  Kingereza.   Mkitumia  lugha  ya  Kiswahili  ama

Kingereza tutafurahi zaidi na itakuwa ya haraka zaidi.  Lakini hiyo si lazima, wewe  mwenyewe  amua  lugha  ambayo  ungetaka

kupeana nayo maoni yako.  Kama ukitumia lugha ya kienyeji hapa sijui pengine ni Kiluhya ama Kilugari, uko huru kufanya hivyo

kwa sababu co-ordinator  atatutafutia mtu wa      kutairi hivyo na tutachukua maoni yako.   Tungeweza kujua  kama  kuna  mtu

yeyote yuko hapa wa sign language wale ambao ni viziwi hawasikii tutamuuliza Bwana Benson ajaribu kuona kama kuna yeyote

anaweza kusaidia.   Kama hakuna hiyo hakuna taabu.     Tena wakati  unapokuja hapa utaketi  hapo na hapo kuna kipaza sauti
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pamoja na recorder.  Haya mambo yanaenda kwa record.   Usije ukasema kwamba mimi naongea sana sana kwa hivyo sitaki

kutumia hii.  Hapana.   Hiyo tunatumia kwa sababu ya ku-record.  Maneno yako yaingie kwa record  twende nayo  Nairobi  na

yakae kama history yako ya yale mambo ulisema.  Kama kuna wakati  utasema hukusema mambo fulani tunakufungulia.  Kwa

hivyo hii ni ya ku-record na kipaza sauti.    Utaitumia, uwe karibu ili tuweze ku-record.  

Na lingine,  kama  utakuwa  na  maandishi  umeandika,  memorandum   utapewe  dakika  tatu,  just  to  highlight.   Kusema  yale  ya

muhimu.  Hatuwezi kukubali uendelee kusoma memorandum.  Kwa hivyo usije hapa kutusomea memorandum.  Kwa  sababu

memorandum nitaichukua nitaenda nayo ofisi, tuta-analyse na tutakuwa na wakati  wa  kusoma.   Tuna  experts  huko  ofisi  yetu

ambao  watasoma  memorandum  yote  kabisa.   From  page  to  page.   Kwa  hivyo  wewe  kama  umeandika  memorandum,

utatwambia yale ya muhimu, point ya kwanza, pengine unaona ya pili haina maana ya emphasis unaenda ya tatu ya nne.  Dakika

tatu unamaliza mambo ya memorandum na unatupatia hiyo memorandum tunaenda nayo.  So  do not read the memorandum but

highlight  the  most  important  points.   Three  minutes.  Kama  hauna  memorandum  ni  maoni  yako  tu  utapewa  dakika  tano  ya

kuongea.   Na hiyo utaonyesha maoni yako, dakika tano ikiisha nitawapatia wengine nafasi.  

Kuna  mtu  ana-memorandum  pengine  na  hataki  kusema  lolote.   Huyo  tuna  register  yetu,  utapeleka  memorandum  yako,

utaandikisha  jina yako na kila kitu, kwa sababu tuna register nyingine, hii  ni  ya  kuingia  pale,  lakini  kuna  nyingine  ya  muhimu

sana ya kutoa maoni.  Kwa sababu unaweza kuingia hapa na ukae bila kutoa  maoni.   Hiyo  ni  sawa  sawa,  usikilize  wengine.

Lakini ukiingia hapa na unatoa maoni, there is another register.  Kwa hivyo unaweza kuwa una memorandum na hautaki kusema

lolote, unataka kupeleka mambo yako in writing and then you sit down and listen.  You are  free to do like that.   Utasema mimi

sitaki kusema lolote nina maandishi na upeane.  Kwa njia hiyo tutachukua.  

Kiti  kingine  ni  kwamba  kama  Commissioner  yeyote  hapa,  mimi  ama  mwenzangu  tungetaka  kuuliza  kitu,  kufafanua,  ama

clarification,   hiyo  tutakuuliza  baada  ya  kupeana  maoni  yako.   Kama  hakuna  hiyo  ni  sawa  sawa  utaenda  ujiandikishe  kwa

register.  Kwa hivyo ni kama kwamba kusema ukimaliza hapa huendi nje directly,  ukimaliza hapa unaenda hapo.  Register,  is it

there,  is  it  there?   Okay  sorry,  this  is  where  the  register  is.   Ukimaliza  hapa  unaenda  kwa  register,  halafu  unawekwa  kwa

register, unaenda nje ama unaketi kusikiza wengine.  

Naona  ya  kwamba  nimemaliza  yale  nilikuwa  nataka  kusema  na  kile  ningetaka  kuhimiza  sana  ni  mambo  ya  time.   Wakati

mwingine tunakuwa na watu karibu mia mbili.   Kwa  hivyo  ndio  tunataka  tuheshimu  masaa.   Kwa  sababu  ukizungumza  sana

wengine utawapotezea nafasi na ndio  tumeweka  set  time  ambapo  tukifika  jioni  tutakuwa  tumemaliza  kila  mtu,  amesema  kitu

fulani.  Nikisema ya kwamba masaa yako yamekwisha, usikae hapo maliza na ufanye na heshima uweke memorandum yako na

uende.  Kwa hivyo kwa hayo machache mengi, ningetaka tuanze na mtu wa kwanza ambaye tunamuita Jumbo Lukas.   Bwana

Lukas ni wakati wako. 

Jumbo Lukas:  Mimi nimefika hapa kutoa maoni yangu na nimeandika nitasema tu points za muhimu kwa dakika chache.  
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Com. Ratanya:  Ningetaka tena kuwakumbusha kwamba niliwaambia hiki ni kitu cha recording.   Kwa hivyo ukija hapa sema

jina lako wewe mwenyewe ili iingie kwa record.   Kwa hivyo Bwana Jumbo Lukas sema jina lako.   Na  hata wengine anytime

you come here, you start by saying your names.  Thank you.

Jumbo:  Jina  langu  ni  Jumbo  Lukas,  Likuyani  location  najulikana  kama  councillor  without  portfolio.   Maoni  yangu  ni  haya.

Education:   Kumaliza  ujinga  katika  Kenya  ni  heri  Serikali  igharamie  elimu  ya  primary  na  irudishe  ile  foundation  ya  Jomo

Kenyatta ya vitabu na wazazi tu wawe wakijenga shule.  Tuna Minister wa Labour;  yeye ana kazi chache sana katika Serikali

ya Kenya.   Maoni yangu ni kwamba huyu Minister wa Labour katika kila district  tuwe na Labour office ya  kuandikisha  wale

wanatafuta kazi.  Wajiandikishe pale na labour iwatafutie kazi na wakiendelea kutafutiwa kazi wawe wakipewa pesa  kidogo ya

sabuni kama elfu tano kwa mwezi.  Watu wetu wameanza kufa kwa  wingi.   Yaani  social  services  ipewe  kazi.   Tuna  watoto

ambao wamewachwa na wazazi, mzazi mmoja ama wawili.  Orphans,  na hao watoto  hawawezi kusoma, hawawezi kula vizuri.

Kwa hivyo tunaomba Katiba ambayo itakuja, itunze orphans wote ambao wamewachwa wasome na wamalize shule bila shida

yoyote. 

Land: katika Kenya tuna  watu  ambao  wanaitwa  masquatters.   Kumaliza  hili  jina  masquatters,  provincial  administration  itoke

kabisa kwa mambo ya  mashamba  na  wazee  wa  mitaa  na  viongozi  local  wasimamie  mashamba  ya  Serikali  kama  inagawa  ili

mambo ya hongo ama officers wa Serikali ama DC kunyakua mashamba hilo jambo litakwisha.  

Mambo  ya  politics,  tuna  siasa  katika  Kenya  na  hivi  viti  vya  Civic  inatakikana  mtu  akitaka  kusimama  awe  amejua  kusoma

Kizungu  na  Kiswahili  na  awe  na  good  conduct  katika  area  yake.   Pia  local  authority  ama  Councillors  wapewe  uwezo  wa

kusimamia mali.

Com. Ratanya:  Lukas jaribu kumaliza, wakati wako umekwisha.  

Jumbo:  Councillors wapewe uwezo wa  kusimamia  mali  ya  local  authorities.   Nikimaliza,  mambo  ya  headquarter  ya  Kenya

kuwa mahali pamoja, ni heri tuwe kama Lugari ni agricultural district,  headquarter  ya agriculture iwe Lugari ili ifanye kazi ikijua

hiyo ni sehemu ya agriculture.  Mengine mengi nimeandika, asante kwa kunisikiliza.  

Com. Ratanya:  Asante sana Bwana Lukas,  leta  report  yako  ije  hapa,  hapa  ndio  kuna  register.   Asante  kwa  maoni  yako,

tutaenda kwa Ruth Mwambane.

Ruth Wambane:  Commissioners,  secretariat,  ladies  and  gentlemen.   My  names  are  Ruth  Wambane,   Divisional  Secretary

Maendeleo  ya  Wanawake.   Following  the  exercise  of  Constitution  of  Kenya  Review,  Maendeleo  ya  Wanawake  Lukiyani

division sat down and put their heads together and came out with the following recommendations:  
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The structure and systems of Government:  A president should be in  office for one term or two not exceeding ten years.  

Citizenship: any child whose mother, father is a Kenyan should be given automatic citizenship.  Unlike the system being used at

the moment, if a woman wants a passport  she must have a  letter  from  her  husband,  marriage  certificate,  birth  certificate  etc.

Every Kenyan citizen irrespective of age shall be entitled to a passport.  

Health:   women  in  rural  areas,  pregnant  mothers  and  children  should  have  free  medical  services  at  all  levels.   Poverty  and

Women: the poverty eradication programme to reach all women through registered women groups yearly to uplift their projects

and run their affairs.  The Legislature:  The Kenyan Parliament and local authorities shall comprise 35% of elected women.  The

Electoral Commission of Kenya shall be  a constitutional office.  Political parties:  Kenya shall  remain  a  multi-party  state.   The

party shall not be more than five.  Every political party to raise its own funds.  Defections should be discouraged.  

Defense and National Security:  The President  shall not be  the Commander-in-Chief of the armed forces of Kenya.   Women

should  be  given  equal  opportunities  during  recruitment  with  men.   The  Executive:   the  office  of  the  Executive  will  be  a

Constitutional office.  The functions of the head of state must be defined in the Constitution.  The powers  of the Executive to be

devolved.  

Local  Government:   Affirmative  Action  to  be  applied  to  allow  35%  women  representative  on  local  authorities.   The  local

authorities shall be  independent.   Councillors’  allowances  be  determined  by  the  Public  Service  Commission.   The  Judiciary:

There is need for legal aid to be provided for all citizens who cannot afford legal fees.  Particularly women, children and persons

with disability.  

Electoral system:  The Electoral Commission office to be  de-linked from  the  Executive  and  be  allocated  Constitutional  office

status.  The population of constituency to determine the constituency boundaries.   Affirmative Action for people  with disability

participating in election be institutionalized.  

Girl Child and Education:  Girls should be given all chances of education to discourage the girl child to be  a bar maid or  maid at

early ages.  Child labour should be abolished.  Encourage girls to go on with education even after delivering or early marriages.  

Human  rights:   Equality  of  gender  in  succession  of  property.   Children  to  get  free  primary  education  upto  standard  eight.

Women and children to get their rights from parents.   That is property  distribution.  Children to get their rights from  teachers,

guardians  and parents. 

Violence against Women:  Violence against women shall be dealt with promptly by the law and the practice should stop.  
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Retirement Policy:  Retired people to get increment of their pension yearly.  If a husband pensioner dies the wife should be given

the pension until she dies too.

Land and Property:   Land certificate to bear  names of both wife and husband and two of their children.  Equal  rights  of  land

ownership for both male and female members.  

Constitutional:  The formation of a Gender Commission which should be a constitutional office.  Lastly, management of natural

resources:  Equal distribution of natural resources to all Kenyans in all regions and districts of the country without bias.   Thank

you for listening to me.  Thank you.

Com. Ratanya:  Thank you very much Ruth, the next one is Andrian Cosmas Atakha.  

Andrian  Cosmas  Atakha:  Honourable  Commissioners,  secretariat,  other  officials,  ladies  and  gentlemen,  I  am  very  much

pleased to have this opportunity to present  our views on behalf of a self help  group  called  Nangili  Tumaini  Self  Help  Group.

My names are  Andrian Atakha to present  their views and put them across.   I  have a few  recommendations  to  make.   There

should be a centralized Coalition Government and we do not need a Federal  Government.   The Coalition Government should

be  formed  by  a  winning  Prime  Minister  together  with  the  President  who  should  be  a  Ceremonial  President.   To  officiate

important functions such as  presiding over occasions like university ceremonials and other things like  that.   The  Parliamentary

Select  Committee should appoint  both Vice President  and the Assistant Prime Minister.   Qualifications: the  President  and  the

Prime Ministers should be   persons of standing integrity in the society and they should be citizens of Kenya aged 40 years  and

above.  They must be  university graduates  from recognized universities with proven experience in administration.  They should

be medically fit.  

The President  and Prime Ministers should have limited powers  on matters  of  national  importance.   They  should  be  liable  for

prosecution for mis-use of office upon they retirement of resignation.  They should be nominated by the respective parties  both

at grassroot and national level.  Elections:  a candidate  who secures  20% of votes in seven provinces and 80% votes in his or

her province shall be  declared the winner,  hence  form  governance.   Powers:  Judiciary  should  be  totally  independent  and  be

separate  from  any  interference  by  the  Executive  and  the  Legislature.   Judges  should  have  job  immunity  guaranteed.   The

president and the Prime Ministers should not interfere with the affairs of the national assembly.  On defection:  any member of a

political party who defects  to join another party should not participate in the by-election which he or  she caused by defecting.

On corruption,  any officer found soliciting bribes should be imprisoned for a term of five years  or  to pay a fine of upto Kshs.

100,000.   Government officers should be paid handsomely.  Promotion on merit should be introduced.  

On landlessness: The Government should provide half of the forest  land and  game reserve  land to settle  the  high  number  of
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squatters in the country.  The settled people should be instructed to plant trees along their farm boundaries to form afforestation.

   In business: The Government should abolish all forms of taxation to small-scale business people.  They should not be  required

to license their businesses.  They should be given soft loans to promote their businesses.  

On  education:   There  should  be  free  education  to  all  primary  and  secondary  schools.   Parents  should  maintain  the  schools

development projects.

Com. Ratanya:  Try to sum up, masaa yamekwisha.

Andrian:   Medical  services  should  be  free  countrywide.   Employment:  People  that  have  no  jobs  should  be  paid  some

allowances.  In that way we will have put down some crimes.  Thank you very much.

Com. Ratanya:  Next one is Peter Lukwiro.

Peter Lukwiro:  The Commissioners of review of Kenya Constitution, my names are 

Petet Lukwiro, I am a retired senior chief of this area.   Nitasema Kingereza pamoja na Kiswahili.  Nina memorandum ambayo

nimeandika.

Com. Ratanya:  Ni sawa senior chief, useme kwa hiyo lugha unataka, lakini ujue dakika yako ni hiyo hiyo tano.  

Peter:  Asante Commissioner.   Nitazungumza juu ya Rais.   Kwa sababu tungependa tuwe na Rais wa Jamuhuri ya Kenya na

Rais  wa  Kenya  huyu  asiwe  Mjumbe  wa  Parliament.   Achaguliwe  Kenya  mzima.   Na  tena  awe  mtu  mwenye  heshima  na

amesoma  kiwango ambacho anaweza kuelewa mambo yote ya Kenya.   Na  Vice wake wakati  wa kura pia awe running mate

kutoka  kwa  party  yake.   Na  akiwa  na  maneno,  awe  answerable  kwa   Parliament  ya  Kenya.   Na  kuchangua  watu  hasa

wakubwa  wa  kusimamia  armed  forces,  Public  Service  Commission  na  security  iwe  akichagua  na  ana-propose  majina

yapelekwe kwa Parliament for approval in  consultation with the Prime Ministers.  

Mashamba:   Sababu area  hii pahali tunakaa tunajua uchungu na uzuri wa mashamba.  Katika area  hii ndio settlement.   Lakini

mtindo ambao unaonekana haukuwekwa maanani. Mtu anaweza kupata shamba kwa Kenya pahali popote.  Na tuwe na public

Commission ambayo itasimamia mashamba yote katika Kenya, kwa sababu ya management na kuona.  Hata tuwe na allocation

committee kama mashamba yamepatikana kwa Kenya.   Mambo ya agency na companies  yatolewe,  ndio yanaleta corruption

katika Kenya.  Appointment of nominated MPs and Councillors itoke kabisa haina maana yoyote.

Com. Ratanya:  Jaribu kumaliza wakati wako umekwisha.  Give us your memorandum.
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Peter:  Nimeandika na memorandum iko hapa tuliandika watu wawili.  Pengine he is next Mr. Shihafu.

Com. Ratanya:  Nashukuru senior chief, peana memorandum yako pale jiandikishe na yule ambaye anafuata ni Bwana Alfred

Shihafu.

Alfred  Shihafu:  Thank  you  Commissioners  and  your  team,  my  names  are  Alfred  Mukabwe  Shihafu,  I  have  a  written

memorandum.   I  will  talk  about  the  President.   The  President  to  remain  Commander-in-Chief  of  the  armed  forces  but  the

Parliament  to  be  always  granted  supervisory  and  monitoring  powers  through  the  establishment  of  the  Parliamentary  security

committee  to  ensure  that  this  vital  area  is  not  controlled  by  one  person.   Ministers:   Unsuccessful  candidate  shall  not  be

nominated  to an elective post.  For instance, MP, Ministers or Assistant Ministers.  

Constitutional  offices  shall  be  nominees  of  respective  Commissions,  secretariat,,  committees  etc.  Armed  forces  and  police

recruitment:  The current recruitment system should be diminisified, for instance applicants  should  be  vetted  from  village  level

through the district level by local leaders.  Parliament:  the person to be elected as Speaker  and Deputy Speaker  of the national

assembly  must  meet  the  criteria  of  aspirants  of  the  Parliamentary  seats.   On  election,  as  Speaker  and  Deputy  Speaker

respectively, they will automatically relinguish their Constituency seats  and a by-election shall be  held.  Local Government: the

role and duties of a local councillor must be clearly defined.  Qualifications:  secondary education and at  least  and  appropriate

managerial and administrative skills.  Commissioners to Electoral Commission  of  Kenya:   The  proposal  for  appointees  to  be

done  by  registered  and  represented  political  parties  in  Parliament.   Electoral  Commission  shall  involved  in  administrative

boundary  review  with  view  of  harmonizing  electoral  and  administrative  boundaries.   Qualifications:   At  least  secondary

education or proven managerial and administrative skills.  A person of outstanding integrity in the society. 

Education:  The current 8.4.4.  system is producing half-baked people  in as  much  as  its  concept  could  have  been  noble.   Its

functionality has brought  nought, hence should revert  back  to the  old  ‘A’  level  system  which  was  internationally  recognized.

And     corporal  punishment should carefully be  introduced back.   That is I say  seven  years  in  primary  school,  four  years  in

secondary school that is ‘O’ and two years ‘A’ level.  Then four years university.  Thank you very much Commissionrs.

Com. Ratanya:  Asante sana Peter.  Next one is Daniel Napiswa.  Are you the one?

Francis Maruti:  Na nitazungumza Kiswahili.  Mimi naitwa Francis Maruti former Kanu Chairman.

Com. Ratanya: Ningetaka yule ninaita hapa.  Ninaita mtu ambaye anaitwa Daniel D. Napiswa.  Nani anaitwa hivyo?  Napiswa

ndiye nimeita.  Okay wananchi sawa sawa.  Bwana Daniel endelea na majina yako.

Daniel D. Napiswa:  Daniel David Napiswa.  
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Com. Ratanya:  Sasa wananchi mnajua mkiendelea  kuzungumza hayo maneno yataenda kwa record  na si vizuri.  Kwa hivyo

tumsikie Bwana Daniel ambaye tunamsikiza.

Daniel:  The Commissioners of the Constitutional Review Commission, ladies and gentlemen, I am appearing for St.  Augustine

Catholic Church.   I  have a few things to say here about  the public service vehicle owners.   The public service vehicle owners

should be providing the details of the passengers  from the point of origin to the destination,  so that in the event of an accident

these people can be properly identified. 

The farmers need to be  given concession in the cost  of  cattle  dips  and  in  many  farm  input  like  fertilizers  and  they  should  be

protected  from threats  of similar cheap products  from  developed  countries.   The  Government  should  give  price  subsidy  and

other incentives to those farmers who manage to produce certain goods.   For  the pensioners,  in view of the increasing cost  of

living, from time to time their pension should be reviewed by a Commission which should be appointed so that they can fit in the

economic hardship.

The  Board  of  Governors  should  be  replaced  by  sponsors  and  Parents  Teachers  Association  for  effective  management  of

schools,  as  the Boards  of Governors are  irrelevant and are  a common source of social  conflict  at  schools.   Quota  system  of

education should be done away with in the recruitment of students,   because  those poor  students who come from a particular

place where the school is given priority when it  comes  to  recruitment,  leaving  out  the  more  competitive  students  who  would

improve on the school.  Greater subsidy be placed on medical services,  possibly medical services be  made available especially

for the killer diseases like HIV.  Better and efficient checks and balances be put in place on imports so that the cheap-standard

things should not be brought into our country to interfere with our local industries which have almost collapsed.    Our industries

and farmers producing foreign exchange earning products  should be given support  and incentives to expand and be protected

from unnecessary competition.

Com. Ratanya:  Daniel, jaribu kumaliza wakati wako umekwisha.

Daniel:   Education especially  at  primary  level  should  be  made  truly  free.   The  fund-flows  should  be  included  in  all  audited

accounts, by the Kenya accountant and auditing standards of Kenya.  Thank you very much.

Com. Ratanya:  Okay asante Daniel, peana maandishi yako hapo.  Next is Moses Wafula.

Moses Wafula:  My name is Moses Wafula Wepukhulu from the Kenya Christian Reformed Church.   This is a memorandum

to the Constitution Review Commission of Kenya by children rights, stake holders from the Kenya Christian Reformed Church.

 We  stake-holders  on  issues  concerning  children,  having  considered  comparatively  the  provisions  for  children  in  the
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constitutions of our sister  countries,  Uganda,  Ethiopia, South Africa and India,  and having considered international  trends  and

the provision of international instrument  protective of children’s rights, key of which are  the United Nations Convention on the

Rights of the Children, that is 1989,  and the African Charter  on the Rights and Welfare of the Child 1990,   believing  that  the

issues  of  governance  are  core  to  our  society  and  the  principles  that  guide  our  governance  should  be  manifested  in  our

constitution, call for an inclusion of a preamble in our reviewed constitution that embraces  the fundamental values which would

be essential for the protection of children of Kenya and which include:

a) Freedom
b) Participation
c) Equality
d) Solidarity
e) Tolerance
f) Respect for nature
g) Shared responsibility
h) Fidelity to human values
i) Responsibility of citizen

Constitutional principles: 

           

1. Distinct recognition of children in a special  section under  the  bill  of  rights.   Children  as  a  distinct  category  of

citizens deserve express constitutional identification and recognition.  

2. Definition of a child: for the purpose  of legal interpretation and connected intent, a child should be any person

below the age of 18 years  and this definition shall be  considered to mean every  boy  or  girl  and  children  with

disabilities.

3. Nationality and citizen rights:  All Kenyan children have a right to a named  nationality  from  birth  to  automatic

citizen.   All  unaccompanied  children  below  the  age  of  eight  years  found  within  Kenyan  border  should  be

automatically presumed to be Kenyan citizen.  The reviewed constitution should provide for the registration of

birth as a fundamental right of every child.  Birth certificate should be prima facie evidence of citizenship.

4. Right to life and basic rights:  Children  have  a  right  to  life.   Their  survival  and  quality  of  life  depend  on  their

access to basic needs like nutrition, health care and shelter,  water,  sanitation, safety and security,  and equitable

distribution and access to resources and services in the community.  Every child should have a right to life.  

5. Right  to  education:   Every  child  should  be  entitled  to  free  and  compulsory  basic  education  and  affordable

subsequent education both of which should be the state  responsibility to guarantee.   Children have the right to

develop  normally  so  that  they  can  fully  participate  in  the  society  in  which  they  live  in.   Education  is  key  to

development, which involves the mind, the body and the soul.

6. Protection form abuse and exploitive measures:  To protect  the child today is to guarantee a secure tomorrow.

Yet there many ills that children are  exposed to which are  not condusive to their  well  being.   Abuse,  neglect,

discrimination.
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Com. Ratanya:  Jaribu kumaliza sasa.

Moses: 

7. Best interest principle.

8. Special constitution office for protection of children.  I.e a children’s office should be formed called the Children

’s  Ombudsman.  This  would  be  an  independent  Constitutional  office  vetted  with  full  security  of  tenure  in  the

following mandatory among others.

9. Access to justice by children:   there should be constitutionally recognized superior courts for children of original

jurisdiction administered by officers trained on children issues.

10. Governance:  The reviewed constitution should provide an avenue that enables children’s voices to heard.   The

reviewed constitution should have provision that enables the state  to facilitate privatisation of certain institutions

to  enhance  the  welfare  of  children.   For  example  children  institutions.  However  the  Government  should  still

maintain its control  within the institutions for purposes  of accountability of  service  provision.   Thank  you  very

much.

Com.  Ratanya:   Anayemfuata  ni  Elam  Kipande.   Bwana  Kipande  ni  wakati  wako.  Na  niliwaambia  kama  ukisoma

memorandum, utapoteza wakati  mwingi  sana,  tuambie  yale  ya  muhimu.   Usijaribu  kutueleza  kwa  sababu  hayo  yote  tunajua.

Tungetaka maoni yako kwa kufanya Katiba mpya.  

Elam  Kipande:   Commissioners,  ladies  and  gentlemen,  my  name  is  Elam  Luvandale  Kipande.   These  are  the  few

recommendations made for this Constitutional Review of Kenya.   There  should  be  a  preamble  to  our  constitution.   National

vision should be Civic Education to all electorate.   Common experiences should be education  on  constitution  to  all  Kenyans.

Number of political parties should be limited to three;  one,  ruling party,  the second one,  opposition and third, ---------.   They

should receive their funding from public funds.  Parliament should have unlimited powers to control  procedures  through standing

orders.  MPs should be full time. No changes in age requirements or voting and contesting Parliamentary, civic and presidential.

 We should introduce moral and ethical qualifications for Parliamentary candidates.  No special measures should be put in place

to  increase  women  participation  in  Parliament.   There  should  be  coalition  Government  for  all  parties  to  have  access

representation at  both levels, Government and Executive.  President  should  not  have  powers  to  vet  Parliamentary  legislation.

Parliament should have powers to over-ride  president’s vet.   President  term should be two terms of three years  each.   Mayor

and Councillors should be elected by electorate, for one term of five years.  There should be minimum education qualification of

standard seven and above.  Special economic and cultural rights should be included in the constitution.  

Death penalty should not be  abolished; should be enforced and no amnesty.  Constitution should protect  security,  health care,

water, education, shelter, food and employment, as basic rights of all Kenyans.   Government should shoulder the responsibility.

 Every Kenyan should have access to land taxatin on idle land to encourage utility.  Cultural and Ethnic: should be protected and
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the Constitution should provide for the protection from discriminatory aspects of culture.

Com. Ratanya:  Jaribu kumaliza, wakati umekwisha.

Elam:  Traditional brew should be allowed to match with foreign brews.  Thank you.

Com. Ratanya:  Anayefuata ni Bwana Andrew Ochieng.  

Andrew  Ochieng:   Majina  yangu  ni  Andrew  Ochieng  na  maoni  yangu  ni  yafuatavyo.   Kwanza  ni  Rais.   Rais  akistaafu,

asiruhusiwe kushiriki katika siasa, la sivyo iwapo kuna marupurupu yoyote ambayo angepata,  apoteze.   Serikali ijayo baada  ya

Serikali hii iundwe kwa njia ya Mseto.   Hapo  itampa  mwananchi  uwezo  wa  kuweza  kumchagua  hata  na  Makamu  wa  Rais.

Wabunge wanaoasi ama kutojali sehemu zao za uwakilishi  wananchi wapewe nafasi ya kuwakataa  na kuitisha uchaguzi mdogo

kwa haraka.  Hivyo iwe kwa madiwani wale ambao wanaasi na kuwacha sehemu zao zenye walichaguliwa kutowajali.   La pili

kwa Wabunge, Mbunge asiruhusiwe zaidi ya mihula miwili ya miaka mitano katika Mbunge.  Asiruhusiwe kusimama kwa mara

ya tatu.  Kuundwe sheria kali dhidi ya Wabunge wasiofika katika vikao vya Bunge.  Kabla  ya Wabunge kupitisha hoja yoyote

katika Bunge, ingelifaa wafikie wananchi waliowachagua wapate kuwauliza maoni yao ndiposa wapitishe hiyo hoja.

Lazima viboko virudishwe shuleni kwa ajili ya nidhamu, asanteni.  

Com. Ratanya:  Nashukuru sana Bwana Andrew kwa kuweka masaa,  huyo ndiye ametumia masaa yake vizuri. Very  good.

Osindo Stephen.

Osindo Stephen:  Bwana Commissioner, haya ni maoni yangu na rafiki yangu.  My full names are  Brookes  Stephen Osindo,  I

am a retired officer, farming here.  In my view I have started  with number one,  which is presidency.   That is a symbol of unity.

All other powers and responsibilities remain.  Age limit, not younger than 40 years  and not older  than 75 years.   He should be

of  high  integrity,  being  determined  by  the  public  through  a  referendum   including  no  criminal  record.   Education  minimum,

mandatory form four.  Be a practicing family person.  To be seen in public with his or  her wife/husband.  He will appoint  senior

servants, having being previously nominated and vetted by MPs.  He will not appoint Chief executives of parastatals.  Has to be

above party politics and should not be an MP. 

My second place of interest: Judiciary to be  totally detached from the influence of the Executive, either directly or  indirectly, in

performing of duties to avoid compromising of justice.  

Legislature: 

1. To have her own calendar of activities.  An MP must seat  in the house during the seating for at  least  three quarters  of
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the  day’s  seating.   He  or  she  will  earn  only  allowances  for  the  day,  which  is  seating  allowance,  travelling,

accommodation and constituency responsibility, but not earn money simply for technical appearance  of  three  minutes.

Ministers  will  on  top  receive  separately  salaries  from  their  respective  ministries.   Since  the  MP’s  earnings  will  be

allowances, they will be tax free. While the president goes for not more than two terms,  the MP should do so not more

than 3 terms, but after a break of five years,  the MP can return and be elected.   The VP will be  a running mate of the

president;  in  the  case  presidential  candidate  win,  but  if  his  VP  loses,  he  will  pick  the   winning  VP  from  any  party,

because votes will be above party politics then.

Com. Ratanya:  Nimekupatia wakati mrefu, kwa sababu wewe ni mzee retired kama mimi, lakini jaribu kumaliza.

Osindo:   With  all  geographical  factors  considered  the  constituency  voters’  population  will  be  between  20,000  and  40,000

adults.  Last, human rights:  No police brutality; corruption should be outlawed.   Decent  prison conditions.   Right of ownership

of property without political interference, especially in land cases.  No domestic violence, gender abuses  and child abuses.   We

should have land ceiling, for example,  maximum 2,000  acres  of land.  All owned land be utilized by at  least  40 and not  more

than 30%.   If you have more than that it  should be kept  in food security fund.  This fund will be  loaned to  needy  farmers  to

produce food.  

Religious  freedom  means,  respect  for  one  another’s  faith  and  nobody  will  exercise  his  freedom  at  the  expense  of  others.

Anybody who preaches  antagonism will have his demoninational license withdrawn. All preachers  of faith will have renewable

licenses at an annual fee.  Chang’aa and busaa should be legalized and the brewers  will seek  permit from the local chief and a

public  officer  at  a  fee.   This  practice  will  generate  funds  at  the  local  level.   The  public  service  officer  will  be  facilitated  to

determine the degree of hygiene.

Com.  Ratanya:  Sasa  Bwana  Osindo,  jaribu  kumaliza  unajua  wanaongojea  wengi.   Tupatie  hiyo  memorandum  tutaisoma

kabisa.  Asante sana kwa maoni yako.  

Osindo: Yuko mama mmoja ameenda Lumakanda na alinipa memorandum yake ni- present, it is very short.

Com. Ratanya:  Utapeleka hapo,  ukipeleka yako umwandikishe  kwa  register  yetu.  Kuna  Mary  Njambi.   Hayuko?   Mark

Lighagha.  Ni wakati wako.

Mark  Lighagha:  Mr.  Chairman,  my name  is  Mark  Lighagha,  I  am  making  a  personal  contribution.   The  first  one  is  the

constitutional obligation of the constitution.  The constitution should have an obligation towards  the citizens of this country.   Am

contending  that  the  present  constitution  does  not  stipulate  what  kind  of  society  we  want  to  build  here  in  Kenya.   The  next

constitution, Mr. Chairman, should very clearly state what kind of society Kenyans want to build.  The present constitution I feel
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is based on self interest and self interests have in turn produced corrupt politicians, corrupt elections and even worse  in the long

term,  wastage  of  natural  resource.   So  I  therefore  submit  that  the  new  constitution  should  embrace  the  concept  of  state

obligation and responsibility to we Kenyans of not only today, but of future generations.  Future Government, should understand

that  above  all  they  have  a  constitutional  obligation,  they  are  bound  by  a  contract  of  five  years  to  govern  in  the  interest  of

wananchi.

The next one is bill of rights.  I feel there should be a bill of rights in the constitution.  A preamble should state,  as  I said,  what

kind  of  society  we  want  to  build  for  ourselves  here  and  for  our  future  generations.   For  instance  there  should  be  no

discrimination  of  any  kind,  either  by  tribe,  by  age  or  by  anything.   Retirement,  for  instance  at  55,  I  do  feel  is  a  form  of

discrimination.  We have been out,  like in  my case  for  10  years  now.   I  think  a  doctor  should  have  said  I  am  incapable  of

working.  Otherwise I feel I was discriminated against working when I was still capable.  So  I feel the future constitution should

not discriminate people at 55 years and relegate them to the dust bin of they are no longer of any use.  

The Legislature, I feel we should have two legislative chambers, house of representatives, which should be based  on population

and we should have a senate whose membership should be based on equal representation from the eight provinces.   And once

we have those two, one should not dissolve itself or one should not dissolve the other. Two-thirds majority would be required in

both chambers to change the constitution.  I  feel we  should  have  a  Unitary  Government,  we  should  preserve  the  one  that  is

here.  Because a Federal Government would be too expensive and also will create  constant  friction.  But Central  Government

must devolve its powers to locals.  

Com. Ratanya:  Try to wind up, we are running out of time.  

Mark:  Local Government should be strengthened to provide services.  The principles of separation of powers, the Legislature,

the Executive and Judiciary, they must be made watertight.  President and the Executive are too powerful, and the other two are

rubber stamps,  and this leads to mis-Government.   Powers  of  the  head  of  state,  personality  cults,  must  be  avoided  because

presently, personality cult is a feature of this country.  I  think it borders  to  the stalinist regime of Russia in 1930’s and 1940’s.

The question of printing currencies with portrait of head of state, only the founder of this nation should be on our currencies.   All

others that are coming in the next constituency they should not have their heads printed on our currency.  This even makes them

feel that the money is theirs.  They can print and retain power by using that money.  It would even be ridiculous to keep  printing

every time we have a new president.

Policemen  should  be  re-trained  to  be  for  the  people  and  not  against  the  people.   Office  of  the  president,  PCs  should  be

eliminated,  DCs  perhaps  retained,  DOs  abolished,  Chiefs  retained  but  electable.   Assistance  chiefs  abolished.   Presidential

appointment must all be vetted by the Parliamentary committee.  Finally on education:  primary must be made compulsory and a

right of a child of this country.  Secondary must be  retained,  must be  sizeable,  university education should be made very small,
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because I feel it is the right of all Kenyans to have food,  to sleep with a full stomach,  be  accessible  to medicine in hospital than

to have a lot of education. Thank you.

Com. Ratanya:  Asante sana Bwana Mark,  kuna Timothy Sembaya.   You know Sembaya you have a written memorandum,

which you have to hand in to us, and so do not read your memorandum.  We only give you five minutes, after that you stop and

hand in your memorandum to us.  

Timothy Sembaya:  My names are  Timothy Sembaya,  I am the current civic leader  of  this  area.   My  views  are  as  follows:

street  children  and  the  disabled  should  be  taken  care  of.   Education  in  the  country  should  be  free  and  mandatory.   Under

agriculture, the sector should be taken care of by ensuring that importation of farm produce is totally stopped  or  accepted  when

situation demands.  Under environment, the security of our forests  should be ensured to have a continued rain pattern.   Under

land,  the  land  ownership  should  bear  the  names  of  both  husband  and  wife  on  the  title  deed  to  avoid  unscrupulous  fellows.

Under health, facilities should be provided in all the health institutions to try to improve treatment and at  the same time it should

be free.   Under politics,  there should minimum education  required  to  anybody  seeking  either  civic  or  Parliamentary  position,

thus, form four for civic, and university for Parliamentary.   

The appointment of chairmen and mayors in local authorities should be through elections.  The appointment of Ministers should

be in accordance with their education, such that each one who becomes a Minister gets a Ministry he understands.  They should

be  given  absolute  powers  in  their  ministries,  to  make  it  easy  to  run  them.   The  appointment  of  a  Vice  President  should  be

through election.  The tenure of Parliament should be very specific, such that when it expires, the election date is known.  Thank

you.

Com. Ratanya:  Thank you Timothy, we have Anthony Wesonga.

Anthony Wesonga:  My names are Anthony Wesonga. On the Constitution; constitutional amendment should be at  least  80%

of the seating MPs.   Qualification of MPs,  MP should be at  least  university graduates  and then Councillors should be at  least

form four leavers.   The president  should get at  least  50%  of  the  total  votes,  but  25%  in  every  province.   He  should  have  a

running mate in the name of a VP, and in case he dies in the office, there is no need for another election, let the VP take over.  

About land ownership,  let us have a ceiling on the number of acres  one should have,   preferably  a  maximum of  five  hundred

acres.   We  should  have  no  nominated  MPs,  let  us  have  a  House  of  Senate  and  then  House  of  Representatives.   Then

Parliament term should be known, just five years.  The seating procedure  should be from Monday to Friday and starting  from

8.00am and then to 5.00pm, and it should be compulsory.   The question of lack of quorum should not be  there.   Then on the

provincial administration, the provincial administration should  go,  it  serves  no  purpose  at  all  and  then  there  is  overlapping  of

duties.   Let us have ministries do their work from the location to the head quarters.   We can have  the  chiefs,  who  should  be
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elected.  

The passport to replace the ID, so that we do not have the influential people  as  the ones to have passports.   The ID should go

and we have passports  for everybody.   Then as  for the veterinary surgeon  Act,  I  suggest  that  it  should  remain  as  it  is.   The

number of political parties, let us have a maximum of three parties  to wipe out tribalism.  Then let us have Parliament deciding

the number of ministries, so that no single person should create  more ministries to reward his  friends.   About  non-performing

MPs let us give them one year to get used to it and then if he can not perform by two and half years,  we will have  power  to

recall him and then we elect another MP.

Com. Ratanya:  Bwana Wesonga hakuna masaa, jaribu kumaliza sasa.

Anthony:  On education let us have compulsory and free primary education.   Secondary education should be optional.   With

that thank you very much.

Com. Ratanya:  Asante sana Anthony, peleka hapo kwa register yetu.  Then we have Jonathan Juma.

Jonathan Juma:  Jina langu ni Jonathan Juma Kimweli.  Mimi nimeyanakili maoni, na sitasoma hayo, nitampa Commissioner,

na Commissioner ataenda kusoma.

Com.  Ratanya:   Nashukuru  Bwana  Jonathan  sana,  hiyo  ni  kawaida  kama  una  written  memorandum  andikisha  pale  na

tunashukuru sana kwa hiyo memorandum yako.  Kwa hivyo tunaenda na Wanda Wamalwa Wanjala.

Wanda Wamalwa:  Thank you very much Commissioners, my names are Wanda Wamalwa Wanjala,  high school teacher  and

I have the following proposals  to make.  There is need for a preamble.   This  should  reflect  our  common  sufferings  right  from

independence up to this day,  through the struggle for multipartism.  On the principles of state  policy, that we need to have the

principles  of  state  policy  which  will  serve  as  the  framework  on  which  we  should  lay  our  political,  social  and  economic

development.  You will agree with me that at  independence,  the ruling party set  out to launch what we call African Socialism.

Unfortunately this was a brilliant document which was only launched at  the party level.  I  strongly  propose  that  this  particular

document today,  with its principles,  should be actually entrenched in the constitution, so as  to be  adhered  to.   The  harambee

concept  along the same line, on the principles of state  policy, has also served  us  well  and  I  strongly  propose  that  we  should

have the harambee concept being entrenched in the Kenyan Constitution, to avoid people abusing the same concept that we are

actually trying to promote.  

Defence and National Security: the office of the Police Commissioner should be constitutionally.   This is in order for us to avoid

being influenced politically and from the Executive, so that the tenure of this office should also be secured and his appointment
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and dismissal should be through a  committee  or  rather,  we  should  have  some  kind  of  committee  which  would  look  into  the

dismissal of the Police Commissioner.   On the political parties,  we need to have a constitutional demand that  a  political  party

must be national in outlook and its internal organization should actually reflect the democratic  principles that the Constitution is

set of course to achieve.  

The structure of the Government,  you will agree with me that more than 90% of the Kenyan pre-colonial  society,  were based

on council of elders, except perhaps one or two.  If you run away from this party then our constitution will neglect our traditional

values,  which  our  old  societies  were  based  on.   And  therefore  in  short,  I  am  proposing  strongly  enough  we  need  to  have,

President, Prime Ministers, Deputy President and of course Deputy Prime Ministers.   This is actually well dealt  with within my

proposals.  

On the Legislature,  I  have  proposed  that  the  role  of  MP,  should  remain  representative,  they  should  actually  be  consultative

enough  when  they  are  making  any  decisions  whether  inside  or  outside  Parliament.   I  say  this  because  MPs  once  they  are

elected,  their role as  representatives of the people  ends on the election day.   Rampant  defection  in  the  Seventh  Parliament  is

actually a case example over this.  MPs were defecting without consulting, lack of quorum and many others.   I  have dealt  with

this  within  my  memorandum.   Nominated  MPs,  the  constitution  should  state  clearly  and  specify  the  purposes  for  which

nominated MPs are  actually nominated.  It  is my consideration that  nominated  MPs  should  be  restructured,  so  that  we  have

nominated MPs from professional groups,  from youth, from women, from the disabled,  from  the  religious  groups,  from  trade

unions, and those people  to nominate should be the stake  holders,  the same people  who are  actually set  out  to  give  us  these

leaders.   This will serve well especially when it comes to the current system  where  it  is  abused.   Where  MPs  nominate  their

friends, relatives and business friends.  

Electoral system: I propose  that the Civic, Parliamentary and  Presidential  system  should  be  changed  so  that  we  should  have

them not held simultaneously.  I therefore propose that to avoid the case of a three piece pattern,  which was rampant in Central

Province, Nairobi Province, and Nyanza Province, some parts  of Rift Valley.  We should have these elections held differently.

Therefore, I propose that civic elections are held after three years; parliamentary elections are  held after four years;  presidential

elections are held after five years.  

Finally on essential  services, compulsory education, health and security are recognized as essential services.  I  strongly propose

that  these  being  the  bedrock  of  our  social  security  in  any  particular  society,  these  services  must  be  entrenched  in  the

constitution,  and  must  be  given  what  I  would  call  a  roof  and  this  roof  will  shelter  them  against  any  problems  in  terms  of

economic problems, in terms of social problems and other problems and this will enhance the provision of these services by the

providers.  Thank you very much, that is all I had.

Com. Ratanya:  Thank you very much Bwana Wanda.  John Baraza, I can also see  that you have a written memorandum, so
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just highlight in a few minutes and then hand in your memorandum to us.

John Baraza:  Thank you very much for this time.  Before I say anything, first of all, I  will say pole sana kwa kupoteza mmoja

wenu.  My name is John Baraza,  I  will  start  with  education  because  everybody  in  this  world  or  in  Kenya  has  gone  through

education.   Education is very important.   In my own views, I would like the Constitution to be  drawn,  which  will  enable  free

primary education in the country.   I  would like the constitution to be  written, which must do away with extra levies which  are

charged in   learning institutions, for example, tuition fees and examination fees.  

A law should be drawn to enforce Government in power  to put up structures in poor  areas.   For  example learning institutions.

Constitution to be passed by the Commission, to expel teachers from teaching force, who befriend a school child.  A law to be

passed enabling bursary being given to only poor children.  

Health: Constitution should be passed by Commissioners enabling its people to get free medical services.   Because this time for

example, people  are  having malaria, but they are  unable  to  meet  the  expenses  in  the  hospitals.   So  I  would  like  to  urge  the

Commission  to  see  that  health  institutions  are  free  to  everybody.   Also,  I  would  like  to  put  up  Consitution  sections,  which

require review.  Properties  of constitution which are  wrong, section 14,  (23)  (24),  (25),  (41),  (59),  (61),  also part  3,  section

(58),  (59),  and chapter  four section,  (60),  (64),  plus  others.   Also  I  would  like  to  say,  you  Commissioners,  let  no  body  be

above the law.  Because you are Commissioners and the law you put down also you should be in.  Because at  the moment we

have people who are above the law.  And always people being above the law they make a lot of mistakes.  

Chang’aa brewers:  chang’aa is prohibited by the President  and also it is being promoted by police officers who accept  to  be

bribed and release those chang’aa brewers hindering the Government from receiving it’s extra charges.  So, a law should be put

down by the Commissioners to enforce the chang’aa brewers  to be  highly charged,  the  police  officers  to  be  sacked  if  found

releasing these people.   For  you Commissioners to be  remembered,  2002  Constitution of Kenya Review Commissioners,  for

you to be  remembered for a long time, it will depend very much on the transparency of  Constitution  Review  you  are  making

now.  Most of Kenyans are not educated and some of those not educated can reason out better  than those who have gone to

school.  So a law should be drawn by the Commissioners, to allow anyone with the following qualifications:

i. One who can reason and think rationally.

ii. Who can express himself.

iii. Who can read and write.

iv. Who can speak both English and Kiswahili languages.

Thank you very much.

Com. Ratanya:  Asante sana Bwana John, Melikisedek Lichuma, ni wakati wako.  

20



Melikisedek Lichuma: My names are Melikisedek Lichuma.  First I will start with, when the President retires, all Government

resources  should be investigated and be returned for the next Government and in fact he should be prosecuted  in  case  found

guilty.   Traditional  brews  should  be  legalized.   Anybody  with  more  than  50  acres  should  set  aside  one  acre  free,  for  the

squatters.

Prostitution is on a very high rise, so the Government should abolish.  Girls dressing is pathetic,  so the girls should see  that they

change their dressing.   All form  four  leavers  who  are  unable  to  continue  with  their  studies  should  be  given  free  courses,  for

example, mechanical.  Women should not be equalizing themselves with men, because  a promise from God says that ‘ woman

should be under a man’. Medical charges are  too high for the poor.   Prefects  should not be  given powers  to  rule  so  harshly.

Rapists  should  face  death  penalties.   Child  labour:  a  strict  law  should  be  amended  to  the  people  who  employ  children.

Government should look after the  children  when  they  stop  that  child  labour   All  roads  to  be  re-carpeted  to  stop  accidents.

Corruption in all public sectors,  a law to sack  and sue anybody found grabbing a bribe,  because  corruption  is  very  rampant.

Condoms should be abolished,  they contribute to a lot of STDs,  because  the youth assume that condoms are  100%  yet  they

are  not.   Pick  pockets  and  street  children  should  be  rehabilitated,  because  they  might  turn  Kenya  upside  up  once  they  are

grown-ups.

Com. Ratanya:  Jaribu kumaliza wakati wako umekwisha.

Melikselik:  Torture and murder in cell,  yet one  has  not  been  proven  guilty,  and  you  are  being  beaten  by  police.   Bursary

should be given to the poor not to the rich.  Civil education should be planned for every village in Kenya.  Thank you.

Com. Ratanya:  Thank you very much, we go to John Sirengo.  John ni wakati wako sasa.  

John  Sirengo:  Bwana  Electoral  Committee,  naitwa  John  Sirengo  Mukweyi.   Nina  maoni  yangu  na  memorandum  yangu

imetafsiriwa kwa Kiswahili.  Sitasema mengi kusudi nina memorandum.  Uraia,  yaani citizenship, raia wa Kenya bila swali awe

mzalendo wa Kenya.   Utoaji  wa uraia wa Kenya ufuate utaratibu  kama:  mtu  mwenye  anaipenda  nchi  yake  awe  mzaliwa  wa

Kenya.  Ikiwezekana awe mvumilivu wakati wa matatizo ya nchi, kama njaa, ugonjwa, ghasia na kadhalika.  

Ulinzi na usalama wa taifa: vyombo vya usalama,  majeshi  na  matawi  yake  kama  polisi,  askari  jela  na  kadhalika  yaundwe  na

Katiba.  Rais hasiwe amiri mkuu wa majeshi.  Mamlaka ya nchi, Katiba ifafanue  mashariti ya kutimizwa na wagombea wa viti

kama cha Rais.   Na  mashariti yawe haya:  Awe na umri wa miaka thelathini na tano au zaidi.  Awe na kisomo kisichopungua

degree.  Asiwe na record la kosa lolote, kama ufisadi, ukabila na kadhalika.  Awe ameoa na ana familia.  Awe mwenye uwezo

wa kulinda raia wake bila ubaguzi au ukabila.  Tuwe na kipindi maalum cha urais kuongoza,  vipindi viwili vya miaka mitano kila

kipindi.  
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Mwisho,  utawala  wa  mikoa  na  majukumu  yake  yawe  wenye  huruma,  hasa  kwa  akina  mama  wajane  au  vikongwe  au  wale

wasiojiweza na wanaelimisha wanao.   Kwa  hivyo  waruhusiwe  kutengeneza  pombe  kidogo  ya  kienyeji  ili  waweze  kuelimisha

wanao.  Mengi yatasomwa kwa memorandum.  Asante sana.

Com. Ratanya:  Okay,  tupatie  hiyo  memorandum  Bwana  John,  na  asante  sana.   Martin  Kweni,  Martin  ni  observer.   Mtu

anaweza kuketi hapa na asikilize.  Kwa hivyo Martin ni observer  hana cha kusema, lakini kuna Stephen Scolia.   Huyu alikuwa

na memorandum, pengine amepatiana, asante.  Christopher Makokha.  Christoper naona uko na memorandum, kwa hivyo, just

highlight for three minutes and we would like to have your memorundum.

Christopher Makokha.  Commissioners, before you is Christopher Makokha.  I want to represent  the following.  The will of

people is supreme.  Preamble should involve Kenyan’s history.  All Kenyans remain committed to democracy,  liberty, equality,

economic  and  prosperity.   New  constitution  to  create  clear  checks  and  balances  between  the  three  arms  of  Government,

Executive, Judiciary and Legislature be independent, equal powers and decentralized.  Head of state be above party politics.  

My summary: constitution should put clear checks and balances, otherwise the new constitution should have a President,  Prime

Minister and Vice President with their duties spelt out properly. 

One to be elected as a President or the head of state  must have at  least  university degree.   Declare his or  her wealth and how

he/she acquired it.  For any presidential candidate to be declared a winner, must garner 51%.   If not met,  then first and second

winner go in for a run off.  

Powers  of  the  Parliament:   to  impeach  the  president,  to  approve  Executive  appointees,  to  summon  and  dissolve  ministers,

cabinet to be answerable  to the Parliament, approve Government appointees.   Have its own calendar.   The office of Attorney

General and director of public prosecution be separate.  For any change of constitution in Parliament the Government side must

have  three  quarters  or  75%.   Vacancy  in  the  Presidency,  Parliament  to  decide  who  from  the  two,  either  the  Speaker  or

Attorney General.  Any electorate or Parliament showing interest  in a different party,  that Member of Parliament should vacate

the seat, and the defectors not to be allowed in the by-election.  

Election and powers  of Electoral Commission:  Anybody over 18 years  to vote.   A voter  should use either a voting  card,  ID

card,  birth  certificate  or  passport.   Political  parties  be  limited  to  four  and  tribal  parties  not  to  be  registered.  Independent

Electoral Commission, the Chairman and Commissioners of Electoral should not be President’s appointees.  

Com. Ratanya:  Christopher,  tupatie memorandum yako,  kwa sababu wakati  wako umekwisha.  Tunangojea mtu mwingine.

Tunashukuru sana na tunaenda kwa Richard Sirengo,  kama una memorandum, just give  the  highlights  for  three  minutes,  and
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then you give us your memorandum, because we shall read and analyse.  

Richard  Sirengo:  My  full  names  are  Mr.  Richard  Sirengo  Wanyonyi,  I  am  before  you  to  present  few  things  about  the

Constitution.  I  will start  with the administration.  Presidential  powers  should  be  limited  to  nil  after  retirement.   All  provincial

administrators should be having retirement age,  which should not be  appointed after as  chairmen or  secretaries  of  companies.

All the PC’s positions should be stripped off.  The DC to remain,  the  DO  to  be  stripped  off,  but  the  chief  and  sub-chief  to

remain.  

Education:  all  principals  and  heads  of  learning  institutions  who  do  not  deliver  should  be  sacked,  or  be  called  back  to  the

Commission to be assigned different duties as they are not delivering well.  All primary education should be free,  because  most

Kenyans are  living below poverty line and cannot be  able to educate  their children in primary, secondary and university  level.

At least one year free education for the university qualified students, so that we encourage students to work hard.  

Law  enforcement:   all  provincial  administration,  the  police  and  the  administration  officers  should  at  least  have  a  minimum

qualification of college level to be awarded the responsibility they are heading.  Because some of them do not know the law and

they go on mis-using the office they have at the moment.  The Attorney General and CJ should also be vetted by Parliament,  so

that we have little biasness.     All people  heading financial institutions should be audited before they depart  office or  resign on

their  own  or  be  sacked  when  caught  with  anything  that  is  illegal  to  the  Government.   Judges  in  the  courts  should  not  be

sentencing criminals without going back to their professional ethics,  because  the prosecutors  and the police are  using malicious

things to prosecute  some of these people  who are  innocent.   All civil servants who have  retired  and  have  once  served  in  the

Government should not be given any other duties after retirement.   So  that we have  a protocol.   Retrenchment that was done

recently should be reviewed,  because  some people  who were retrenched were still  under  age  and  could  perform  better  than

what other  people  are  going in for contracts  that are  being legally  given  by  the  Government.   So  that  we  have  at  least  three

quarters of the people sharing the national cake.

Com. Ratanya:  So Bwana Richard, your time is up, if you have any memorandum you give us.  Just wind up the last word.   If

nothing then you hand in your memorandum and thank you very much.  Kuna Amon Businei.  

Amon Businei:   My names are  Amon Businei, I  have  some  Constitutional  views  here.   All  chiefs  and  sub-chiefs  should  be

transferred like any other civil servant.  They should be responsible directly to the president.   Any person should not own land

above 500 acres.  Any squatter should be allocated land by the Government and the selling of land should be illegal.  Travelling

passports  should be  legalized  and  replaced  by  the  ID  cards.   Demonstrations  should  be  legalized  and  given  security  by  the

Government and  issues  addressed  immediately.   Since  this  is  a  developing  country,  the  Government  officers  should  not  use

expensive vehicles.  They should be given cheaper ones.  Any MP who is not performing should be recalled after two and half

years.  Law courts  should be at  a divisional level for petty cases  to avoid congestion in district  courts.   No  case  should delay
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more than three months.  Corrupt people should be severely prosecuted and the sentence should be higher than that of robbery

case and rape case. 

President  should use electronic media to address  the nation, instead of meeting  people  in   tours  to  avoid  so  many  expenses.

Roads should be privatized, whoever in charge should maintain the roads properly.  Medical fee and the mortuary fee should be

free.  Thank you.

Com. Ratanya:  Asante Bwana Amon  kwa  kutumia  wakati  wako  kwa  njia  nzuri  kabisa.   Twende  kwa  Reuben  Nabwera.

Okay twambie majina yako vizuri sana Bwana Reuben, imeandikwa vibaya kidogo hapa.  

Reuben Nabwera:  Bwana Commissioner,  my names are  Reuben Nabwera.   I  would like to comment on the office of  Vice

President briefly.  I am pleased to be accorded  this opportunity to write and present  my views regarding the office of the Vice

President and Minister and I say that: 

(i) The Vice President, who is the top man or person in the Government, should be elected directly from electorate.

(ii) The Vice President must be a citizen by birth and at least he must be a holder of a university degree.

(iii) The Vice President must be above 40 years and not more than 70 years.

(iv) He must have a proven record and experience in public administration and finance management.

(v) The Vice President must be acquainted with international affairs and history of this country in democracy.

(vi) The Vice President must be a person of integrity and impeccablecharacter.

(vii) The Vice President must declare his wealth.

(viii) The Vice President must have separation of power by the law. 

(ix) The Constitution for the Vice President should be the  head of Government or Chief Executive.  

(x) The Vice President should be answerable to the  business of the Government.

(xi) Should he err in his office, must be fired by the Parliament and not by the cabinet as it is now.

If I can state briefly on Ministers, the Ministers’ appointment should be appointed by the head of state  and be approved by the

Parliament.  Must be a citizen by birth, must have a social status..   The appointment of any Minister must depend on his line of

profession,  because  if he is a doctor,  and you appoint  him as Minister of Education,  then he will not  be  doing  his  profession.

Minister must be  above 35 years  and not more than 70 years.   A minister must have no criminal record  and must declare  his

wealth.  Thank you Commissioners.  

Com. Ratanya:  Asante sana Bwana Reuben Nabwera,  peana  memorandum  yako  hapo.   Kuna  Sitati  George,  are  you  the

one?  Okay tuambie majina yako vizuri.  And since you have a memorandum, just be very brief to only three minutes.
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George  Sitati:  I  am George Sitati representing Nangili Girls teaching staff.   And  the  point  of  reference  was  succession  and

transfer of power, but I will have to look at  only one element,  and that is how we can ensure that the outgoing president  does

not rig the elections.

Of late we have had international observers  and it is our request  we have more international observers  to monitor the election

process.   If the president  is using a lot of Executive powers  during this period,  he is likely to interfere with the whole  process

and therefore some should be stripped off.  The chairman of the Electoral Commission should have the security of tenure and

his appointment to be approved by the Parliament.  

The one I will elaborate  on is the  so  called  election  date  or  the  calendar  so  far  being  used  in  the  Kenyan  system.   It  has  a

loophole in that it has been left  at  the  mercy  of  the  President  in  power  be  it  she  or  he.   He  has  all  the  powers  to  influence

direction because he is the one who knows the date when the elections can be held.  But if it can be fixed so that Kenyans are

aware of specific date  when the election shall be  called,  then it means that the electorate  shall not be  ambushed and therefore

they are caught when they are not are disorganized. 

Then the issue of transportation of votes.   The counting has to be  done at  the polling station and only the results be  submitted

and if possible, if the Government can be able to get computerized system it should be reflected all over the country.   All ballot

boxes to  be  serialized  and  to  be  transparent.   Otherwise  this  other  method  a  person  can  manipulate  and  dump  there  some

papers or some papers could be left in the box.  Finally, the control of the mass media.   You will find in any given situation it is

the ruling party being given all the monopoly and other parties  have no chance to air their views.  Although it is just in written

that all parties shall be given ample time, it should be constitutionalized that the mass media is there to serve the interests of all

parties in Kenya.  Thank you.

Com. Ratanya:  Asante Bwana George,  peana memorandum yako hapo.   Albert  Abwogi.   Tuambie majina yako vizuri na ni

wakati wako sasa.

Albert  Abwogi:  Thank  you  Commissioners,  mimi ni  Albert  Abwogi,  ni  mkaaji  wa  hapa,  ningependa  kutoa  mapendekezo

yangu juu ya constitution ya Kenya.   Kwanza nitaanza na President.   President  ningeona awe ni mtu ambaye amechaguliwa na

wananchi.  President awe ni mwananchi, president awe na miaka arubaini kwenda juu.  President  awe ni mtu ameoa.  President

awe Mkuu wa majeshi yote Kenya.   Awe na uwezo wa kuchagua Ministers wake.   Asiwe na uwezo wa kuchagua nominated

MPs. 

Tuje kwa upande wa family, hapa naona tumefikiria huu ya watoto,  na anayefanya kazi ya mtoto ni mzazi.  Ningependa wakati

kijana ama msichana wakifanya marriage wazazi wote wawili wa  msichana  na  kijana  wawe  pamoja.   Watoto  hao  wasifanye

marriage bila wazazi wawili kujua. 
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Next of kin, nimeona wakati mwingine, mzazi huyu uwa ni mgonjwa na ana kijana ambaye anaweza kumpeleka hospitali,  huyu

kijana anakataa  kumpeleka hospitali kwa sababu si mzazi wa huyu kijana.   Ningependa sheria iweko ya  kuangalia  hao  wote.

Ikiwa ni kijana amefariki awe ni mzazi mmoja anaweza kuwa next of kin ama yeyote akiwa ni bibi awe next of kin, wazazi hao

wote wawekwe pamoja kwa sheria moja. 

Education, ningependa watoto  wa primary wasome bila kulipa fees.   Appointment  ya  waalimu  iwe  ni  wale  ambao  hawawezi

kuwa walevi.  Akipatikana kwa shule akiwa ni mlevi apate punishment ya juu.  Hii mambo ya kusikia wale ambao wanatembea

na vifaa vikali vikali kama ammunition, sentence zao ziwe za juu, ikiwezekana wawe sentenced kwa kifo.

Com. Ratanya:  Jaribu kumaliza Bwana Albert, wakati umekwisha. 

Albert:  Kutengeneza Serikali kuwa na  nguvu,  ni  hao  watu  wa  kutembea  na  ammunition  wachukuliwe  hatua  ambayo  ni  kali

kwao.  Yangu sio mengi, nimetosha namna hiyo Mungu awabariki.

Com. Ratanya:  Bwana Albert,  kuna kitu kimoja ningetaka ufafanue.  Umesema  President  awe  na  umri  wa  miaka  arubaini,

mwanzo, lakini unasema na kuendelea mpaka wapi?  

Albert:  President afike miaka sabini na terms za Bunge ziwe ni terms mbili, na Wabunge wasipate pension.  

Com. Ratanya:  Okay, tumesikia hayo.  Laura Jumba, mwanafunzi wa Nagilii.  Laura ni wakati wako.  

Laura  Jumba:  Mr.  Chairman,  Constitution  of  Kenya  Review  Commission,  my  names  are  Laura  Jumba,  From  Moi  Girls’

Secondary School students.   Subject  one:   Increasing  the  number  of  women  in  Parliament  and  local  council.   We  as  young

women of Kenya  feel that the number of women in Parliament and local councils should be the same with that of  men.   The

Kenyan woman is now mature enough and should be at  the same footing with the man.  The following should be considered if

this is to be achieved.  

1. Social related ministries such as health and education be reserved for women.  Women being mothers of the nation can

handle this with impartiality. 

2. Women be given leadership roles in society to exploit there inherent capabilities                                                           

                                                         that have not been realized for a very long time.  

3. An equal number of women to  men  in  local  council  will  ensure  that  the  village  woman  is  not  marginalized,  and  such

barbaric and insignificant practices like female genital mutilation should be properly checked by women.  If the number

of women is increased it will ensure development projects  in the society,  because  women have the spirit of  hardwork
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and co-operation.

Subject  two:  Establishment of Gender Commission in Kenya,  to deal  with gender related  matters.   The  Kenyan  woman  has

suffered a long time at  the hands of men.  A Gender Commission will go a long way in blocking the  various  loopholes  in  our

Constitution that have allowed men to trample on the woman.  Such areas  should include:   land  and  property  ownership.  All

Kenyans regardless of gender should have the express right to inherit and own property and land.  Men and women in marriage

should be at equal footing when it comes to ownership of family property.   Marriage should be a matter of choice.   A woman

should choose when and to whom she intends to get married.  This will get women out of chains that make them subordinate or

subject to their husbands, a situation that makes them subjects and not partners in marriage.

Subject  three:   Dropouts  in  school,  especially  female  students,  should  be  taken  back  to  school,  if  they  dropout  because  of

pregnancy or through rape.  

Both male and female should have equal opportunity in education.   Deliberate measures ensure that the girl child should go to

school and compulsory bursary to girls who cannot afford school fees.  

Strict measures to be taken against men who underrate the rights of women, for example by battering them.  The last subject  is

guarantee of women rights in the  constitution.   The  current  constitution  is  biased  in  favour  of  men.   Women’s  rights  are  not

guaranteed in the constitution.  Such guarantees can be achieved by one,  having them well represented in Parliament.   Women

should be given leadership posts to defend their rights.  General women population should be enlightened on their right, through

extensive campaigns a cross the country.  These will ensure that the village woman, has access  to their right, because  the village

woman is always disadvantaged.    Men to consider  the female as  counterparts  and not as  tools to satisfy their sexual desires.

Thank you.

Com. Ratanya:  Thank you very much Laura, if you have any memorandum hand it in.  Then we have Webi Hamphrey.  Hata

huyu ni member of staff.  Tell us your name Bwana Hamphrey.

Hamphrey  Samson  Webi:   I  am  Hamphrey  Samsom  Webi,  a  member  of  non-teaching  staff.   The  subject:  terms  of

employment of schools employees.  We fail to understand if the Government recognizes the efficiency of school workers.   This

is because there is no uniform way of setting their terms and conditions of employment. Therefore, the Government should come

up with standard guidelines of remunerating school workers.

The Government also gives guidelines of fee structures to the schools for collection of fees,  which is a source of staff salaries.

However, it does not make a follow up to know how poorly or how well the workers  are  paid,  and this makes them remain at

the mercy of the BOG.  There should be a standard way of salary review.  Trade union movement, which should protect  the
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welfare of workers has been rendered a toothless bulldog.  The Government should choose either to empower them, and allow

them to play their roles or to do away with them.  This has made the employers to deliberately under staff,  under pay and then

over work the staff to the advantage of the employers.

There  should  be  a  standard  way  of  dealing  with  the  retrenchment  and  redundancy  of  workers.   In  some  institutions  and

organizations, these are done to the disadvantage of employees where they are not given notices and benefits of their long terms

of service.   Apart  from  that,  as  a  parent,  I  feel   that  the  Teachers  Service  Commission  should  take  up  the  responsibility  of

employing teachers as they graduate.  The boards are  only employing relatives or  the people  they know, including the school’s

other employees.  And that is all Sir.

Com.  Ratanya:   Nashukuru  Hamphrey  kwa  hayo  maoni  yako.   Tunaenda  kwa  Jotham  Kusimba.   You  have  a  written

memorandum and you have only three minutes to highlight.  And then you hand in your memorandum to us, we shall read. 

Jotham Kusimba:  My names are  Jotham Kusimba, from Sinoko location.  One,  system of education,  it is high time now for

Kenya to bring back  the old system of  education,  form  one  to  form  six.   The  8.4.4.  system  does  not  give  the  child  enough

education to pursue er  education,  such as  university abroad.   As a result of the poor  education,  children cannot be  employed

within and outside the country.   And that is  why  we  have  so  many  unemployed  people.   Ministries:  in  order  to  improve  the

economy of this country, ministries must be reduced to have few, and to appoint an assistant minister one in every ministry.  We

cannot  really  expect  good  and  sound  economy  when  we  have  too  many   ministers,  assistant  ministers,  PS  and  deputy  PS

drawing big salaries for nothing.  Such,  I suggest that in future the minister appointed must be  a person with higher education,

preferably with a degree, and who has a good knowledge of the Ministry that he has been appointed to head.   For  example,  if

one is appointed to head the Ministry of education, he must have a degree in education.  Also assistant  minister and deputy and

the PS of the same.  

Tribal clashes: many Kenyans in some parts  of the country lost their lives and their property  because  of tribal clashes.   It  was

very shameful for Kenyans killing each other and making them poor and homeless in their country.   As I am writing this report,

those affected are  staying with their relatives and some on the lands of rich people  as   squatters.   As  a  result  of  clashes,  the

country was hit by the economy. Upto now, no one of those affected by tribal clashes has been resettled by the Government or

returned to their original lands at  all.  It  is very difficult to  understand  why  the  Government  has  not  bothered.   I  suggest  that

Government  should  do  every  effort  to  re-allocate  the  land  to  suffering  wananchi  who  were  removed  from  their  homes  by

attackers.    All blame goes directly to the Government.   Because the reason of tribal clashes has never been made  public  for

wananchi to know since the Commission of inquiry completed their investigations.  Finally, we shall be  cheating ourselves when

we talk of united Kenya until those involved in tribal clashes are charged with the offence.  

Idle land and town plots.  There very many idle pieces of land and town plots in this country owned by rich people  who do not
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develop  them,  while  poor  mwananchi  has  no  even  a  half  an  acre.   Therefore,  I  suggest  that  the  Commission  to  consider

seriously and recommend that in future, such idle lands and town plots be re-possesed by the Government and allocate same to

poor wananchi who are ready to developed it, so that the country can have enough food to feed the nation.  Government must

in future encourage the farmers to double their efforts in farming, so  that  to  produce  enough  food  and  create  employment  to

young Kenyans.  

Com. Ratanya:  Naona kwamba wakati wako umekwisha, please give us your memorandum.

Jotham:  Corruption:  wananchi have no confidence in civil servants because  of demanding bribery when serving  them.   This

has  tarnished  the  good  name  of  the  Government.   Surely  corruption  is  a  bad  thing,  it  brings  poverty  in  the  country.   The

Government should not allow the civil servants  to  do  business  until  they  retire.   The  Government  to  have  hard  working  civil

servants and well disciplined officers.  Must use the system of one man one job.   Finally, the new constitution must protect  the

need, of the  common mwananchi and his property  than rich people  because  poor  mwananchi has suffered a lot under the old

constitution.  Thank you.

Com. Ratanya:  Asante Bwana Jotham, twende kwa Joseph Mulando.  Ningetaka kuwakumbusha sasa  mtumie masaa sawa

sawa.  Niliwaambia ni dakika tatu kama una memorandum, kama ni kusema kwa yale yako kichwani mwako ni dakika kama

tano na ukisikia wakati umekwisha, umalizie hapo kwa sababu kuna wengi ambao wamebaki, karibu 80 sasa  ambao wamebaki

na kila mtu lazima aseme kitu. 

Joseph  Mulandi:   My  name  is  Joseph  Mulandi,   na  ningependa  kuongea  juu  ya  Wabunge.    Mbunge  hastahili  kutoka

constituency ingine aende constituency ingine kwa sababu amenunua shamba huko aende agombee kitu huko.   Secondly,  civic

seat mtu akinunua shamba mahali na aende kugombea kiti cha  civic huko, haitawezekana.  

We as Luhyas, huwa tuna muda ya Waluhya, that is traditional na mambo mengine. Huwa tunatahirishana na kufanya  mambo

mengine.   We  should  be  allowed  to  be  free  for  that.   The  fourth  one,  mambo  ya  police.   Police  awe  amesoma,  na  kama

hatakuwa  amesoma  haitawezekana,  because  three  quarter  of  them,  ukikutwa  na  shida  ukimwongelesha  kwa  Kingereza

anakuona ni kama hauongei.  

The fifth one,  people,  kuna wale wamefiwa sana,  three quarter  of Africans now, kwa mambo ya ukimwi na mambo  mengine.

Inastahili yule mama na mzee yule amekufa  na wamewacha watoto wao, Serikali iangalie hao watoto  wote wasome.   The sixth

one,  the Commission of the elections, wawe wakiandika watu as a contract  of five years.   Waalimu wale wameandikwa kuwa

UT, waajiriwe permanent kwa TSC.   Lastly mambo ya watoto,  primary school wafundishwe free,  halafu secondary wawe na

malipo kidogo.  It is only that, I say thank you.        
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Com. Ratanya:  Peana mambo yako hapo. Tunaenda kwa Haron Aradi.

Haron Aradi:  Thank you Commissioners, Secretariat, my names are Haron Aradi, I have some proposals  to make before the

Constitution Review Commission.  The system of Government:  The Government should be formed by the Central  Government

system  headed  by  a  president.    The  cabinet  should  comprise  of  20  Ministers  only.   Nominated  MPs,  appointment  of  the

nominated MPs should be done by the Electoral Commission and it should be based on merit as per performance in the general

elections.   Governance:  the governement should be  formed  by  Coalition  Government  to  facilitate  equitable  representation  in

Parliament.   Opposition  parties  should  get  financial  support  from  the  Central  Government  to  enable  them  to  run  their  party

matters.  

The other issue is about education sector.  Public universities, teachers colleges, national schools,  Government polytechnics and

Government training institutes should be distributed and developed equally in all the eight provinces of Kenya to forster  national

unity in national development.  Primary school teachers  should be promoted to the next grade after every three years  to avoid

uncalled-for strikes, thus destabilizing learning in the country. Every Kenyan child should have access  to free primary education.

 Punishment: corporal  punishment should be reinstated in schools for pupils to have discipline.    School  co-curricula  activites:

The Government should support  financially the school co-  curricula activities to promote  mental  and  physical  development  of

the Kenyan child.

Com. Ratanya:  Haron, wakati wako umekwisha, tupatie memorandum.  Sema the last sentence there.

Haron:  The  Kenya  Schools  Equipment  Schem  should  be  revived  to  enable  run  the  schools,  and  country  investment,  there

should be a body to care of investment in all parts  of the country in the eight provinces.   Provicial administration: chiefs should

be deployed to work in any part of this country and be ready to be transfered like any other civil servant.   The village headmen

should  be  handsomely  paid  to  avoid  corruption.   Land  adjudication  policy  should  be  reviewed  to  make  it  easy  for  the

procession and transfer of land ownership from the seller to the buyer.  

Government PI areas, the Government should take care of the boundary and be reviewed every after five years to avoid people

settling in the PI lands. The formation of a district should be based on the policy of availing services closer to the people, but not

for political advantages.   The local beer  should  be  legalized  and  be  licensed  in  order  to  improve  the  economic  status  of  the

proprietors.  Thank you.

Com.  Ratanya: Mwingine  anayefuata  ni  Alex  Masika.   Naona  Alex  una  memorandum,  nilisema  hapo  mbeleni  usiendelee

kuisoma, just highlight and then you hand it in to us. Three minutes only.

Alex Masika:  My names are Alex Masika and I hereby break history by presenting the shortest  memorandum so far.   During
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the  current  constitution  which  allows  centralized  and  monopolized  governance,  some  regions  and  provinces  have  ended  up

being totally under-developed  in one field or  the other,  hence they fail to get their national cake  percentage.   In conclusion, I

therefore exercise my freedom of expression to strongly condemn and totally reject Majimboism.  

Election:   To  discourage  and  terminate  dormancy  in  MPs  who  are  people’s  representatives  to  the  Legislature,  I  therefore

recommend for vote of no confidence to be vested in the people as there sole employers.  

Reducing presidential powers:  I personally regret for the current constitution as being highly overburdened because it allows for

presidential  powers  and  priviledges  which  could  have  been  performed  by  other  competent  Kenyans.   For  example,

commanding armed forces,  heading universities and appointing less competent  people  to head parastatals.   If this is effectively

undertaken we shall avoid choir masters being appointed to head parastatals.  

Lastly,  employment  act:  whoever  retires,  resigns  or  is  sacked  from  the  civil  service  should  never  at  any  time  be  either

re-employed or  appointed in any civil sector  regardless  of his or  her profession background.   This will enable we as  youth  to

also acquire employment, and this will automatically reduce social vices like drug traffic and robbery,  hence uplifting the status

of our country in the name of security.  Thank you.

Com. Ratanya:  Okay, asante, Ale Kipton, huyu ni observer, lakini kuna Kimani Njuguna.

Kimani Njuguna:  Ladies and gentlemen, my names are Kimani Njuguna.  I will highlight only three items in my memorandum,

and  the  first  item  concerns  the  arrangement  of  cabinet  positions.   The  number  of  cabinet  positions  should  be  specified  and

limited by the constitution. I have explained the reasons behind this in my memorandum.  The second thing I have to highlight is

the fact that I have mentioned task forces, judicial inquiries, and Commissions of inquires etc.  for example this Commission.  All

these Commissions and their recommendations should be entrenched in the constitution such that whatever they recommend is

implemented by the powers  so concerned.    There is no need of having Commissions, task forces,  Commissions and so forth

and yet their recommendations are  never implemented by those who are  supposed to implement.  This should be enjoined by

law, without compromise.   The third thing I have mentioned is in regard to increasing the efficiency  of  elected  and  nominated

persons   that  is  Councillors  and  MPs.   If  you  notice  in  this  country  we  have  lot  of  harambees,  which  waste  a  lot  of  time.

Harambees are not bad as such, however,  the most important thing is not money as  such, but ideas.   Since you are  elected to

be Councillors or ministers or MPs to contribute in terms of ideas, but not necessarily finance, I have indicated that they should

be limited in the amount of money they contribute in harambees,  to a given fraction of their salary,  I have proposed  10%,  but

perhaps that can be adjusted, 10% of the net salary of these people.   This will give them enough time to concentrate  on ideas,

why  are  we  not  developing,  instead  of  just  donating  in  harambees.  And  allow  me  to  comment  that  most  of  those  people

currently in Parliament who contribute a lot of money in harambees, hardly have anything constructive to say in Parliament.  You

know this most of them just sit..  So those are the only three recommendations I have to the Commission and I have explained
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in details in my memorandum.  Thank you Commissioner.

Com. Ratanya:  Thank you very much for the brief representation, hand in your memorandum.  Moses Waswa.

Moses Waswa:  Asante sana Commissioners, majina yangu ni Moses  Waswa,  senior Assistant  Chief retired.   Napendekeza

ya kwamba,  vyama vya kisiasa katika  Kenya viwe tu  viwili.   Katiba  isimamie  idadi  za  wizara,  ipunguze  ziwe  kumi  na  tano.

Wale ambao wako ndani ya mamlaka wafanya kazi yao bila kuingiliwa na wanasiasa,  wafanye kazi  yao  kisiasa.   Kila  wizara

isimamiwe na Waziri ambaye ana ujuzi wa wizara hiyo.  Katiba ipitishe sheria,  mtu mmoja kazi moja.   Nyongeza ya mishahara

ya Wabunge itegemee uchumi  wa  nchi.   Wizara  moja  isimamiwe  na  waziri  mmoja.   Bidhaa  ambazo  zinaingizwa  hapa  nchini

zikubaliwe  tu  kama  kuna  upungufu  wa  bidhaa  za  aina  hiyo  hapa  katika  nchi  yetu.   Serikali  ya  majimbo  hapa  Kenya  haifai.

Uhuru  wa  kuabudu  umepoteza  mwelekeo,  badala  yake  umeleta  faragano  na  fujo  nyingi.   Makanisa  zipunguzwe  na  Serikali

ihakikishe ya kwamba yule ambaye anaabudiwa ni Mungu Muumba pekee yake hakuna mtu mwingine.  

Mwananchi  wa  Kenya  akubaliwe  kiwango  cha  shamba  ambacho  anaweza  kuwa  nacho.   Kwa  sababu  kuna  watu  wengine

wanaweza kuwa na ma-elfu ya heka ya mashamba na wengine ni squatters na hawana mali pa  kwenda.   Ufisadi umezidi juu ya

mashamba.  Unaweza kupata shamba moja ina title deed mbili, unakosa kujua zinatoka wapi.   Mtu ambaye anahusika na kosa

la unajisi, afungwe maisha.  Land board na tribunal land committees na zingine ziwe zikivunjwa baada  ya miaka miwili.  Makao

makuu ya wilaya yapewe  mamlaka  ya  kushughulikia  malipo  ya  wale  ambao  wanastaafu  badala  ya  kwenda  Nairobi  kwenda

kuhangaishwa na  mikora  huko.   Malipo  ya  pension  kwa  wale  ambao  wanastaafu  iwe  ikiongezwa  wakati  Serikali  inaongeza

wafanya kazi wake mishahara.   Squatters  ambao  wako  katika  nchi  na  wanajulikana  wapewe  mashamba.   Pesa  na  misaada

mingine ya wagonjwa wa ukimwi ambayo inapeanwa kwa nchi hii, haifikii wale watu ambao wanaumia.  Inatakikana hii pesa  na

hii misaada ipewe vikundi vya akina mama ambao wako karibu na hao wagonjwa.

Com. Ratanya:  Bwana Waswa, tupatie memorandum yako, wakati umekwisha.  

Waswa:  Machifu na manaibu wao, wote wawe wanapewa transfer kama wafanyi kazi wengine.  Recruitment ya wafanyi kazi

iwe ikiangaliwa kupitia kwa division, location, sub-location na hata kwa vijiji, isiwe tu ni watu kabila moja ndio wanaandikwa na

wengine wanakaa bila kuandikwa kazi.  Kwa hayo machache nasema asante.

Com. Ratanya:  Asante Bwana Moses, Priscilla Wanjiku.

Priscilla  Wanjiku:   Mimi kwa  jina  naitwa  Priscilla  Wanjiku,  kwanza  ninakuja  kuongea  juu  ya  wakulima,  kwa  maana  sisi

tunalima mahindi, lakini hatuna mtetezi.  Kulima mahindi hayo yanakuwa ni ya bure.  Na ukiona huko western huko juu, kama ni

kahawa wako na watu wa kuwatetea.  Kama ni majani wako na watu wa kuwatetea.   Tunauliza kwa Katiba,  watu wa kulima

mahindi tuwe na watu wa kututetea  kwa  maana  hatuna.   Na  tukipeleka  malilio  yetu  hayasikiki,  yanafika  hapa  kwa  hewa  na
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yanakwisha.  Na  hicho chakula ndicho tunategemea sisi  akina  mama,  kulima  na  kufanya  mahitaji  yote  ya  kusomesha  watoto

wetu.  Sasa  tunashidwa vile tunaweza kufanya.  Ya pili, akina mama wapewe mambo ya juu, wapatie  akina  mama  wengi  viti

kwa Bunge, kama ni Rais anakuwa Rais mwanaume na mdogo  wake  akuwe  mama.  Ndio  tupate  akina  mama  wa  kututetea,

kwa maana tuna wakati  mgumu sana nyumbani kama sisi akina mama.  Kwa maana wazee wakiondoka,  si akina  mama  ndio

wanawachwa  nyumbani.

Haya  mashamba  yalikuwa  ya  Serikali,  tunaona  hayagawanywi  kwa  njia  nzuri.   Tunaikataa  hongo  kama  ni  shamba  linakuja

kupewanwa, lipewe wale wanatakikana, wale masikini, kwa maana tunao wengi sana,  wanazunguka zunguka huko barabarani.

 Na  ndio  unasikia  majambazi  wanakuwa  wengi,  kwa  maana  hawana  pahali  pa  kukaa.  Hao  watu  wapewe  mashamba

yakipatikana.  Lakini ubaya ni hongo.  Hongo ikwishe kuhusu ardhi,  itumikie haki ya Kenya. Asanteni.

Com. Ratanya:  Asante Priscilla, sasa tuna James Kimoli, Priscilla andikisha hapo kwa register yetu.  Okay James.

James  Kimoli:  Majina yangu  ni  James  Kimoli  Amaka,  na  mimi ni  mwalimu  wa  Kiswahili  nafunza  huko  Lukuyani.   Bwana

mwenyekiti, mambo ambayo ningependa kusema nimeandika katika lugha ya Kingereza.  I will highlight that the extention of the

life of the Eighth Parliament should not be  allowed at  all.  Then I may also take  special  note that,  the entire Commission body

should be serious.  In so being serious,  it must just complete its work.   Should this Commission fail to complete its work,  then

they should be prepared to wind themselves up and hand over their unfinished product  to the Ninth Parliament not the current

one.   The Eighth Parliament must be  de-linked from this Commission.  And this Commission must also be de-linked from  the

elections, which are scheduled for this year.  

For  the  rest  of  the  document,  I  have  some  comments  on  the  presidential  elections,  I  suggest  that  elections  in  Kenya  be

timetabled.  We should know just when we are going to vote every five years.  The president, plus the mayor should be elected

directly and the presidential elections should be, say, the presidential candidate should secure at  least  51% of the total  votes.   I

have noted that we should have an Executive President  and  a  Vice  President  who  should  be  elected  by  the  people  directly.

Ministers should be limited.  They should be between 12 and 15 maximum, and be vetted by Parliament.   Nominated MPs and

members  of  local  councils  should  be  professionals  who  can  offer  essential  services,  otherwise  there  is  no  need  for  such

nominations.   I  have  proposals  requesting  for  constitutional  declaration  and  among  them,  I  suggest  that  there  be  such

declaration.  

A teacher in the Republic of Kenya is the most important person.   The teacher  shall be  the best  paid person in the Republic of

Kenya.   The teacher  shall be  promoted regularly, that is just  among  those  recommendation  that  I  have  offered.   In  addition,

teachers  who retire or  need to put claim should not be  requested to hand in documents,  like  some  past  pay  slips,  which  can

never be discovered.  After all we have computers at the TSC, unless they are manual computers.  
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I suggest that we have visible justice in this country.  In other  words  we should have some potent  legal seating at  the Judiciary.

And deregistered advocates should not be allowed to operate an office or  offices in the Republic of Kenya.   Commissions and

committees of inquiry, once they produce their report,  this report  should be public property  and  should  be  released  or  made

public within 30 days, after they have been handed over to the president.   Civic education or  civil education should be a large

long process in the Republic of Kenya.  And then, I would feel that there should never be  a general amnesty for land grabbers,

looters of public resources  and corrupt  persons.   People  should  account  for  their  wealth.   Workers  should  account  for  their

pomotions too.  And probably the poor should also be given a chance to account for their poverty.  The jobless should be given

an allowance, at least a certain percentage of may be what would be their entry points in the labour market.  The last one is that

tribalism  is  manifested  in  unfair  distribution  of  national  resources  and  job  opportunities  at  all  level.   May  I  also  request  that

natural resources should benefit people of the sorrounding areas.  For example I would want it to be  declared that it is immoral

for  electricity  to  pass  through  as  area  without  benefiting  the  locals,  it  is  immoral  for  water  to  pass  through  an  area  without

benefiting the locals.  All roads must be maintained at all times and not only when the president visits an area.  

The Teacher Service Commission should be headed by an Executive of proven record of successful teaching in the class room,

for not less than twenty years, and apart from that he should serve only for two terms of four years each and should have assent

of serious interest  in teachers and show high intelligence in handling  their matters.  Thank you very much.

Com. Ratanya:  Thank you for your very focused presentation,  Mwalimu.  We have Francis Maruti.   Maruti you tell us your

proper names.

Francis  Maruti:  Mimi  kwa  jina  naitwa  Francis  Wanyonyi  Maruti.   Na  maoni  yangu,  nimeonelea  high  court  na  advocate

wamefanya korti  kuwa biashara.   Wanashirikiana  mwananchi  akifanya  ukweli,  wanaenda  kukaa  kwa  Chamber,  unaona  hiyo

kesi imefanyiwa ----------.   Na iko kampuni inaitwa AFC ya loans.

Com. Ratanya:  Kwa sababu ya muhimu, si kusema mambo ya watu fulani, lakini unataka nini wewe?  Mapendekezo yako.

Francis:   Mapendekezo yangu naonelea ikiwa  law  court  imepitisha  pengine  ushahidi  umetolewa  na  high  court  nayo  inaenda

kukaa na advocate  hajui  hayo  maneno.   Unaona  wewe  unapelekwa  njia  nyingine.   Kampuni  ya  AFC,  ambayo  iko  chini  ya

Serikali  inampatia mwananchi shilingi elfu kumi na sita na ikileta bill inawekea wewe shilingi mia mbili na hamsini elfu na pengine

hayo  mahindi  mvua  iliharibu  ama  kiangazi.   Uko  wakati  president  alisema  hiyo  loan  ya  AFC  imetupiliwa  na  ukienda  pale

unapata inaendelea kuzaa.   Sasa  ninataka hata ikiwezekana  Commission  ichugulie  hayo  maneno  yatafikia  wapi.   Na  nikikuja

kwa  usalama,  ningependa  Commission  imuone  Commissioner  wa  polisi,  kwa  sababu  polisi  wamefanya  station  yao  kuwa

biashara.   Wakikuta  mtu  na  chang’aa  au  busaa  baada  ya  kupeleka  yeye  kortini  wanamtoza  shilingi  elfu  tatu.   Ningependa

ikiwezekana kwa mambo ya matibabu, wananchi hawana uwezo, na ikiwa hospitali zinapeleka sisi zaidi, saa  zingine mtu anauza

shamba heka moja ndio atibiwe na wewe uko kwa heka moja.  Hapo irekebishwe kwa upande wa malipo ya hospitali.  
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Com. Ratanya: Unapendekeza nini?  Unataka matibabu yawe bure, yawe nini, tunataka mapendekezo.

Francis: Tunataka malipo yawe chini pale mwananchi anaweza lipa.  Na nimefikia hapo.

Com. Ratanya:  Nashukuru sana Bwana Maruti, ningetaka kuwaambia wananchi kama unakuja,  tuambie mapendekezo yako,

kwa sababu tunataka usaide kwa kurekebisha Katiba yetu.  Sema umeona hivi ni vizuri.  Hayo ndio tunataka mapendekezo.  

Twende kwa Moses Saisi.

Moses Saisi:  Constitution Review of Kenya, before you is Moses Saisi and I have a few items to put across.  

1. There should be no nominated MPs in  Parliament.   And if there is any, he should not vie for presidency.

2. There should be abolishment of  traffic  police,  simply  because  these  guys  are  actually  promoting  some  ideas  that  are

leading  to  accidents  on  our  roads  and  they  are  not   doing  their  job  professionally.   So  instead  we  should  do  it  by

ourselves to promote our lives on our roads.

3. Passports and birthcertificates should be offered free of charge.  Passports should replace IDs.  

4. Ministers and their assistants should be appointed to ministries according to their profession.   For  example,  if you have

a  profession  in  international  affairs,  you  should  be  appointed  with  the  Ministry  of  foreign  affairs  and  not  maybe

agriculture.  One should be appointed according to his profession.  

5. There should be no sub-chiefs, instead we should have chiefs, and these chiefs should be elected by wananchi and there

should be no transfers like other civil servants. 

6. Rent, anybody who is constructing or who is setting up a building or  a project,  maybe for business or  for rental,  before

he rents this house to anybody he should work together with the local Government so that a rent should be set  for him,

so that at least he has the various services that will enable the tenant be  safe.   No  just to construct  anything and maybe

you are charged highly.

Com. Ratanya:  Bwana Moses,  umemaliza wakati  wako,  nitamuita mwingine, if you have any memorandum hand it in to  us.

Willy  Kasavuli.   Francis  Koi,  Francis  alikuwa  amesema  ana  memorandum.   Okay  dakika  hiyo  tatu  tumia  vizuri  na  utuletee

memorundum yako.

Francis Koi:  Mimi nawasalamia Commissioners,  na kitu cha kwanza kabla sijaanza maneno yangu, nataka kuwaambia watu

wa Lugari Constituency, wameniambia nimueleze maneno haya.   Kitu cha kwanza maneno ambayo wameniambia niwaeleze ni

hii.  Jina ni Francis Koi Musungu.  Kulingana na elections za mwaka huu, vile miaka hii yote hatujakuwa na election ya president

na mwaka huu ni mwaka ambao iko tough kwa maana tutachagua Parliamentary, tutachagua civic, tutachagua president.   Watu

wa Lugari wamesema nimjulishe mambo haya kama hamjajua.  Tangu zamani wakati  tulikuwa tunateta uhuru hapa Kenya mimi
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nilikuwa  Senior  Youth  Wing  wa  KADU  na  Kibaki  akawa  senior  Youth  Wing  wa  KANU.   Kwa  hivyo  dakika  hii  ambayo

tumekaa na nyinyi ni shauri Mungu alipenda mimi kukaa na nyinyi na nimueleze mambo haya.   Wakati  ule  tulikuwa  na  wazee

watatu ambao walikuwa wanatawala hapa Kenya.  Mzee wa kwanza alikuwa Mumia Nabongo kutoka Jinja mpaka Naivasha,

Longonot.   Mzee  wa  pili  alikuwa  Kassarim  Kinyajui  alikuwa  anatawala  central  Kenya,  na  Mumia  western  Kenya.   Halafu

tukawa  na  mzee  mwingine  ambaye  aliitwa  Lenana  ambaye  alikuwa  anatawala  Rift  Valley.   Kwa  hivyo  watu  wa  Lugari

wameniambia Kassarim Kinyajui ametawala 15 years  hapa Kenya ameaga dunia.  Halafu sasa  Lenana ni Moi ametawala sasa

mpaka dakika hii ambayo tunaongea.   Kwa hivyo wanasema  mjukuu  wa  Mumia  ambaye  anaitwa  Musalia  Mudavadi  apewe

nafasi hiyo naye atawale.   Kwa maana makabila yote ya Kenya yanasema wanataka kuona utawala  wa  Mluhya,  kwa  maana

Mluhya ni mtu ambaye anakaa na makabila yote bila ubaguzi.  

Com. Ratanya:  Sasa  mkizungumza hayo mambo yataenda kwa record.   Ana haki yake ya  kupeana  moani  yake.   Na  sasa

umebakisha nusu dakika kwa sababu saa karibu kwisha.  

Francis:  Kwa hivyo mimi sitaenda nje ya Katiba yenu ya election, kwa hivyo wanasema hivi, president   asichagulie  Kenyans

mtu.  Hao vijana saa  yote anasema young turks,  waende uwanja raia wa Kenya  watoe  kijana  mmoja  na  huyo  kijana  mmoja

ndiye atakabiliana na opposition party.   Na  hayo  ndio  maneno  ambayo  sasa  yako  Kenya.   Watu  wa  Kenya  wana  hamu  ya

kuona Mluhya akitawala, kwa maana tuko clans 75% kwa House of Commons huko Lancaster  House na picha ya Mumia iko

huko  na  mwaka  huu  inatakikana  wawaambie  huyu  ni  mjukuu  wa  Mumia,  Musalia  Mudavadi  ndiye  huyo  amekuwa  third

president Kenya.   Na  hayo ndio maoni ya watu wa Lugari, na hayo maneno  mwambie  President,  mimi jina  nickname  naitwa

Nelson Mandela, nataka anipatie shukurani kabla hajastaafu kwa kumpigia kura miaka hii yote.

Com. Ratanya:  Okay mnyamaze, pengine tutawaambia watu wa magazeti wafanya hivyo.  Asante sana.   Joseph Soita.   Sasa

tunataka kumsikia Joseph M. Soita.

Joseph Soita:  Kwa majina naitwa Joseph Manyonge Soita.  Ile Katiba yenye inaudwa, inatakikana watumishi wote wa umma

wasikae mahali pamoja kwa miezi sita.  Kuzidi hapo hiyo ndio inaongeza ufisadi.  Na kwa upande wa uuzaji wa mashamba, iwe

ikifanyiwa kwa Land Control  Board mbele ya chairman wa Land Control  Board,  kwa vile yeye ndiye anajua ni nani mwenye

shamba.   Kwa  upande  wa  elimu,  Serikali  ipeane  elimu  ya  bure  ya  msingi  kuanzia  one  mpaka  eight.   Na  kwa  upande  wa

matibabu kama malaria na matibabu mengine madogo madogo,  Serikali isilipishe wananchi.   Serikali iweke mtu kwa  kiwango

fulani ndio ikipita ndio aanze kulipa.  

Na kwa upande wa wakulima wa mahindi kama  upande  wa  Western.   Serikali  inatakikana  ijue  kama  kuna  shortage,  wajue

wanahitajika ku-import milioni ngapi ya gunia ya mahindi. Kuliko kuanza kuruhusu tu wakubwa wanaleta million ya magunia na

wakulima  wa  kawaida  ndio  wanateseka  sana.   Halafu  ndio  tunaambiwa  muweke  mahindi  kwanza  mpaka  wakati  bei

itakapoimarika.   Mkulima kama amepata  mahindi gunia kumi na hana mahali popote  ataweka aje  mpaka  bei  iimarike?   Kwa
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hivyo hii Katiba inatakikana ichuguze kwa upande wa ukulima wa mahindi sana.   Wa  kahawa  wako  sawa,  wa  majani  wako

sawa, wa mahindi sasa unatakikana uwe sawa.  

Upande wa machifu, inatakikana wawe wakienda transfer, wakikaa pamoja wanaongeza ufisadi.

Com. Ratanya:  Bwana Joseph tumesikia maoni  yako na asante sana, na peana memorandum kama iko na kama hakuna sign

register yetu.  Maoni yako yatachukuliwa kwa njia nzuri kama kawaida.  Wamang’oli Wanyonyi.  Hayuko.   Florence Matanda,

huyu ana memorandum, kwa hivyo nakupatia dakika tatu just to highlight and then you hand in your memorandum, we are  going

to read.  

Florence  Matanda:   My  names  are  Florence  Matanda  a  human  rights  paralegal  with  Education  Center  for  Women  in

Democracy.  I will just highlight a few points.  One is death penalty should be abolished because  the right to life is a God given

gift which no one has a right to take or deny.   So to kill someone is taking the place of God. 

Since corruption is rampant in our courts, in most cases it is very difficult to know the real truth, especially in court  ruling.  It  has

not been established yet if death penalty prevents or reduces crime.  Lastly, the use of death penalty hinders the purposes  of the

law and discovery of the root cause of the crime.  And therefore I suggest that the highest sentence the new constitution should

guarantee is life sentence, for cases like rape or sexual offences.  

I would like to say something about  the rights of women, there should  be  an  improvement  on  the  portrayal  of  women  in  the

media,  because  in  most  cases  women  are  portrayed  as  people  who  can  not  stand  for  themselves  and  also  as  objects  of

gratification.  Then I will also say the new Constitution should consider  violence against women seriously by protecting women

against violence and dealing with causes and consequences of violence against women.  I also want to comment on the rights of

children, especially the girl child. We have talked about  free and compulsory education,  but in providing education for the girl

child, we should not create problems for that child again by maybe using too much time in educating the child.  Maybe spending

too much time in school,  so that the child does  not have the time with parents  and also may be delaying in school until late  at

night, especially in such a season, such children can be raped or they can be harmed on the way back  home or  going very early

to school.

So those are some of the few points I would like to highlight and hand over my memorandum.

Com. Ratanya:  Okay, thank you very much Florence, hand in your memorandum.  Then the next one is Joseph L. Ombaka.

I also see you have a memorandum, just give highlights briefly. 

Joseph Ombaka:  My name is Joseph Lawrence Ombaka.  I will comment on defence and national security.   The recruitment
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should be on merit.  Like in the recent recruitment in our defence it was favoured under people  who are  serving in the services

where there has been tribalism, bribery and also relatives being taken in forces.  The Commander should be chosen on merit of

their ---------  and their reasoning capacity and the powers of their ranks should vary their powers given.  

Political  parties  should  be  formed  and  be  registered  under  their  memorandum.   They  should  be  financed  by  the  Central

Government.   Structures  and  the  System  of  the  Government:  there  should  be  one  president  under  a  united  Government.

Legislature: we should have appointment on secret ballot and the salary of our MPs and Ministers should depend on the income

of the country by the Central Government.  The poor should also be considered to be  paid their allowances.   The services of a

President should be five years and his age 40 years.  He should know his country better and should have served as  an MP or  a

Minister in various departments.   And if the president  messes in office, he should be removed by vote of no confidence.   The

Local Government should be under the Central Government.  Qualification, form four and above.  

Basic rights: death penalty should continue to serve the purpose  of punushment. The Central  Government should take  care  of

the national security, health care, water, education, shelter, food and employment for the people of the country.

Com. Ratanya:  Bwana Joseph,  nasema asante,  we would like to have your memorandum and then  we  are  getting  the  next

one.  That is John G. Kibe.  Please we have eighty people  waiting, we are  going to read your memorandum very well.  Please

say your names we would like to have the record of your names.

John G.  Kibe:  Jina  langu   ni  John  G.  Kibe  retired  teacher.   Katiba  iwe  na  uwezo  kuliko  sheria.   Kama  kuna  sehemu  ya

kubadilisha wananchi wahamishwe kupitia mawasiliano ya umma.  Uraia:  wageni ambao wamekuwa raia wahusike katika kazi

ya umma kama vile polisi,  waalimu, askari  na hata mashambani.  Hii ina maana,  kuna  wengine  ambao  wamechukua  uraia  wa

Kenya lakini kazi yao ni kukaa katika miji kubwa kubwa na kadhalika.   Wahusike katika kazi ya umma.  Makisio ya Serikali

yazingatie sana maisha  ya  mashambani  wananchi  wanakoishi.   Kwa  hivyo  Local  Authority  au  Local  Government  iimarishwe

ipasavyo  maana  wako  karibu  sana  na  wananchi  na  tunaambiwa  three  quarters  ya  wananchi  katika  Kenya  wanakaa

mashambani.  Kwa hivyo local authority wapatiwe madaraka zaidi.  Uchaguzi: Rais achaguliwe na watu kutokana na kuteuliwa

na chama chake.  Lakini uchaguzi wa Rais uwe wa kipekee.   Yaani iwe ni siku maalum ya kuchagua Rais,  lakini Wajumbe na

madiwani tuwe ni kama kawaida.  

Maoni  makali,  kila  wakati  tunaambiwa  uchumi  wa  Kenya  umeharibika,  ni  kwa  sababu  wafanyi  biashara  wengi  wanaweka

rasilmali zao au pesa zao katika benki ya kigeni na hata pengine Wajumbe wetu wana rasilmali na akiba katika nchi za ng’ambo.

  Kwa hivyo wale ambao wataingia katika uchaguzi ujao, wasiwe na akiba katika nchi za ng’ambo na hakuna sababu kadha wa

kadha.  

Wastaafu, sisi ambao tumestaafu, mwenyekiti wa Tume hii, wengine tulipata taabu sana, mtu anaenda kukaa miaka miwili mitatu
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bila  pesa  zozote.   Tafadhali,  ni  maoni  ya  sisi  ambao  wako  na  ambao  watakuweko,  anapopata  notice  ya  miezi  sita,

anapokwenda kuchukua  mshahara  wa  mwisho  apate  benefits  zake  ziko  tayari  bila  kusumbukana  hata  kidogo.   Kwa  mfano

wengi  wamepoteza  maisha  yao  Nairobi  wakienda  kutafuta  pension  zao.   Na  kumbuka  1998  katika  Co-operative  House

kilichofanyika huko.

Tena  katika  hayo,  tunajua  mtu  anapopata  pension  yake  anaendelea  kupata,  ikiwa  ni  mama  au  ni  mzee.   Anapoaga  dunia

mwenzake wa ndoa hupewa miaka mitano na baadaye inakuwa ni mwisho.  Tafadhali anayebaki  akiishi, ikiwa ni mimi nimeaga

mwenzagu apate pension yangu mpaka naye apumzike.  Hali kadhalika ikiwa ni bibi.  

Youth service,  mwenyekiti,  tunasikia kuna youth service.   Sijui ambao  mko  hapa  mngeniambia  kazi  ya  youth  service  ni  gani.

Tunayo moja Turbo, kazi yake ni nini?  Mwenyekiti, tungetaka youth service ambayo itahusika. 

Com. Ratanya:  Malizia hapo, hiyo memorandum yako ni nzuri sana, tutaisoma lakini just one minute, umalize.

John:   Tuwe na youth service ambayo itashiriki kazi ya kupanda miti katika forest,  kulima barabara  zetu, na wawe  wakitoka

manyumbani wakienda kazini na kulipwa kitu kidogo.   Miti  ipandwe  kando  kando  ya  barabara  zetu,  kutoka  Nairobi  mpaka

Mombasa,  kutoka  Nairobi  mpaka  Kisumu  na  hali  kadhalika  sehemu  zingine.   Nikiendelea  misitu  yetu  katika  forest,  kuna

mashamba  yanakatwa  miti,  ikisha  kukatwa  tafadhali,  vijana  wapatiwe  angalau  heka  moja  walime  wapate  usaidizi.   Na

wachunge hiyo miti iwe safi,  kwa wakati  huu watu wanalipishwa, tafadhali vijana wetu ambao wanahangaika wapate  kazi hiyo

na kadhalika.   Makao ya uzee,  tafadhali  mwenyekiti  ni  jambo  nzuri  sana,  ninapofikisha  miaka  sabini,  niende  katika  homage.

Nakaa  na wazee wenzangu wa kila aina.  Nitakaa miaka zaidi ya ile ambayo ningekaa nikiwa nyumbani,  kwa  mfano  cardinal

wetu anakaa katika homage na angali ana nguvu.  

Uchukuzi:  barabara  zetu  zimeharibika  kwa  sababu  magari  mazito  mazito  ya  tani  sabini  hadi  mia  moja  na  zaidi  yanakanyaga

kanyaga barabara hizi na hali barabara hizo hazistahili uzito huo.  

Com. Ratanya:  Asante sana Bwana Kibe,  unasema mambo mazuri lakini saa  imekwisha na tena tutayasoma vizuri.   Tupatie

na you sign our register.  Nashukuru sana.  Twende kwa Benard Kidogo,  hata Benard Kidogo ana memorandum chukua hiyo

dakika tatu just to highlight and then you give us your memorandum please.

Benard Kidogo:  My names are Benard Kidogo, I have few recommendations to make before the Commission.  

1. The president must be above 40 years of age.

2. He must have two terms in Parliament.

3. The powers of the president must be reduced inorder to enhance  good Government and to enable the three arms of the

Government to perform their duties effectively.

39



4. The Judiciary must be completely independent, because currently the Judiciary is not independent.   Most  cases  are  not

conducted properly because they are not free.

5. The Vice President must be appointed directly by voting.

6. Ministries must be  reduced,  at  least  it must be  put in record,  there must be  18 ministries only.  And at  the same time,

there so many assistant ministers, they must be reduced.  That is, in every Ministry we should have one minister and one

assistant minister.  This will enable the Republic of Kenya to improve her economy.  Even in developed countries like

America or all over the world  there is no place where we have two ministers in one Ministry.  This has contributed to

the deterioration of our economy.  

7. Office of the President, it has so many departments,  and this has caused most employees in the office of the President

not to perform their duties properly.   For  instance,  AIDS programme department  is under the office  of  the  president,

whereas  it is supposed to be  under the Ministry of Health.  Two, famine relief is supposed to be  under the Ministry of

Agriculture.  

Appointment  of  Ministers:   I  would  like  it  to  be  put  in  record  in  the  new  constitution  that  Ministers  must  be  appointed

according to their professions.   For  instance,  Minister of Education must be  somebody with know-how of education.   He

must  be  a  graduate.   He  must  have  served  for  10  years  as  a  teacher  inorder  for  him to  be  appointed  as  a  Minister  of

Education.   For instance, if you appoint a doctor to be in charge of Ministry of Tourism, he will not perform his duties well

because he is not professionally qualified in tourism.  

8. Corruption:   In  order  to  curb  corruption  in  our  country,  workers  must  be  paid  properly.   If  you  pay  for  instance,

somebody  who  was  appointed  in  1979  and  he  is  earning  Kshs.  7,000,  that  fellow  can  not  perform  his  duties  well

because he will be force to indulge in corruption because of poor salary. 

9. Employment  of  foreigners,  for  instance,  a  foreign  doctor  is  employed,  and  is  paid  Kshs.  1.5m,  whereas  a  Kenyan

qualified doctor is paid Kshs. 100,000.

Com. Ratanya:  Just summarize half a minute, kwa sababu wakati wako umekwisha.

Benard Kidogo:  What  I  am  saying  is,  to  curb  corruption,  for  instance  Ministry  of  Works,  tenders  are  given  wrongly  and

therefore,  they are  forcing us to pay a lot of tax.   On  elections  the  Speaker  must  act  as  a  President  in  the  event  of  national

election.  That is all I  had,  but I will request  the Commission to hasten their work  in  order  to  give  us  enough  time  to  do  our

elections.  Thank you very much.

Com. Ratanya:  Bwana Kidogo, you can see the Commissioners are  working very hard,  we are  going to leave here very late

at night and this is what we do daily.  Then we have Masinde Wanakai, ni wakati wako.

Masinde Wanakai:  Majina yangu ni Masinde Wanakai.  Maoni yangu, wazungu walienda tukabaki  sisi Waafrika.   Na  Mzee
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Kenyatta, kama alipokuja akapata uhuru, sisi tulikuwa tushikamane tukuwe kitu kimoja,  watoto  wasome,  wapate  kazi.   Kama

sisi wazee tukuwe vizuri, tukule vizuri.  Watoto wetu wapate mkate wa kuletea sisi wazee tukule.  Kwa nini sisi tunakosa pesa?

 Mzee alisema tushikamane tukuwe kitu kimoja.  

Tunataka Mzee huyu wetu mzuri, baba wetu atupatie mtoto mzuri mwenye kulinda sisi watoto  wetu wasome wapate  kazi.   Na

mimi kwa kusema kwangu, Serikali inatulinda vibaya sana.  Waturudishie kitu kizuri chetu cha wazee kinaitwa busaa,  basi  sasa

sisi tutaona watoto wetu watasoma vizuri na tena tutakuwa vizuri.  Yangu ni hayo tu.  Asanteni.

Com. Ratanya:  Okay, asante Masinde, umetumbia bibi yako ni busaa na hayo ni maoni yake.   Sasa  twende kwa Manyorori

Makhanu.

Manyorori  Makhanu:  My  names  are  Manyorori  Makhanu,  key  points.   Chiefs  and  their  assistants,  to  be  transferable.

Eradication of squarters in Kenya.  Kenya Constitution to be taught at school.  Details:

1. Chiefs and the Assistance to be transferable for them to gain enough experience from various communities to enhance

satisfactory development.  gauge their own strength of leadership in readiness of promotions to the post  of senior chief

or district officers.  Breaking the monotony at their place of residence, hence promoting better working relationship.  

2. The  existence  of  landless,  that  is  Kenyan  squatters  since  independence  contributes  to  the  high  poverty  level,  thus

hindering  economical  growth.   Land  ownership  in  Kenya  should  be  limited  to  a  maximum of  500  acres  and  to  be

mandatory  that  each  Kenyan  at  least  owns  two  acres  of  land.   Those  owning  more  than  a  hundred  acres  but  not

putting into use, must be penalized and surrender a portion of such land to the Government.  

3. The Constitution of Kenya is a growing, binding legal document to every Kenyan.   It  is unfortunate  that  since  it  was

written less than 50% of Kenyans have ever heard about  it,  leave alone understanding it.   It  is  my  feeling,  therefore,

that it should be taught at  primary school and other higher levels of education in  Kenya.   The  constitution  should  be

given a priority of review, since it grows with time and circumstances.  Your Honour, thank you very much.

Com. Ratanya:  Asante sana, Bwana Makhanu kwa hayo maoni yako kwa ufupi, Joseph Shirubu.

Joseph Shirubu:  Thank you, my names are  Joseph  Shirubu,  Box  150  Matunda.   Mine  are  as  follows.   Primary  education

should be free and one year free education to university graduates.   Land title deeds  should bear  all the names of the husband

and the wife.  Appointment of the Vice President should be done through elections.   Local bears  should be legalized to reduce

briberly by the police officers and the brewers to be taxed and the money to be used for road maintenance.  Nobody should be

above the law.  

Security: policemen should be retrenched, administration police to be done away with, and the prisoners to be  given the right to

meet with their spouses, something, which will reduce Aids or sexually transmitted disease.   Thank you.
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Com. Ratanya:  Protas Wabwile.  Tuambie majina yako vizuri.  I can see you have a memorandum, so you have three minutes

to highlight the most important points.  And you hand in your memorandum to us.

Protas Timothy Wabwile.  My names are Protas Timothy Wabwile. 

1. Preamble:  I think we should have preamble in our Constitution. This will give the people who will read  it what we have

in the Constitution.  

2. Supremacy of the constitution:  Parliament should be allowed to amend any part  of the constitution with  85% majority

vote.   But some parts  should  be  beyond  the  amending  power  of  the  Parliament.   For  example,  the  creation  of  new

districts,  provinces or  altering  any  boundary,  because  this  will  need  the  people  of  the  area  affected.   And  thus  they

should call the people of the area. 

3. Political parties:  the number of political parties in the country is too high, that is around 47,  so they should be limited to

five, as these 47 surpass the tribes in Kenya which are about 42, so they become merely tribal parties.  

4. Legislation:  the  minimum academic  qualification  for  a  Parliamentary  candidate  should  be  a  graduate.   The  salary  for

MPs should be amended by salary review, appointed to review the salary of all public servants,  not only the  MPs  so

that they can give 200%.  The concept  of nominated MPs and Councillors should be discarded in our constitution and

in its place replaced by all the MPs who are elected because they will be answerable to the people they serve.  

5. Executive:  a presidential  candidate  must be  a university graduate with at  least  masters  degree  in  social  science.   The

president must have two terms of five years  in office.   A presidential  candidate  should appoint  a running mate for the

vice President and both of them should be elected by the public.   This makes the job of the Vice President  secure and

checks presidential dominance.

6. Provincial administration should be done away with and in its place we have elected officials who will represent  regions

and counties,  instead of having the districts and divisions.  Vilage  elders  should  have  a  minimum of  KCPE  education

with credits in English and Kiswahili and should be put on the payroll of civil servants.  

7. Local Government:  the minimum qualification for a councillor must be KCSE and above or  its equivalent.   Mayors  and

county council chairmen should be elected directly by the people but not the Councillors.  

8. A Kenyan citizen should not own more than 500 acres  of land, and the minimum a Kenyan should own should be two

and half.  State land like e.g.  ADC research station,  should be reserved for the state  so that they can generate income

for the country.

9. Lastly, environment: destruction of forests in Kenya is rampant, and this is changing environmental pattern of weather  in

the country.   It  has also changed the rainfall pattern and our experts  are  not able to tell us exactly when  the  rains  will

come.  To correct  this situation we need to have a law in Kenya,  such that every Kenyan citizen  plants  at  least  three

tree seedlings every year in each acre he or  she owns,  until the Ministry concerned is satisfied.  A law also be enacted

to protect  land along the rivers,  dams,  lakes,  be  it natural or  manmade.   This  will  boost  the  environmental  pattern  as

stated above.  Thanks for giving me your audience.
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Com.  Ratanya:  Thank  you  very  much  Protas,  hand  in  your  memorandum  and  sign  our  register.   John  Kithalo,  Benson

Muluchi, tuambie jina lako vizuri Bwana Benson.

Benson  Muluchi:  Majina ni Benson Muluchi.  Maoni yangu ni kama yafuatayo.  Machifu  na  manaibu  wao  wawe  wakipata

uhamisho kila mara.   Malilio kortini yawe yakisikizwa kikamilifu na hata yakikubaliwa.  Michezo inatakikana ichukuliwa kama

kazi zingine hapa nchini.  Kwa sababu kuna Ministry ya  michezo,  na  pesa  zinakuja,  lakini  michezo  mingine  unasikia  tu  labda

michezo ni chache kama mbio. Lakini michezo mingi huwa haizingatiwi na ni kazi kama kazi zingine.  

Wanaume hapa nchini watapewa haki yao kulingana na maisha ya kisasa.   Kesi  kama za raping zitachunguzwa kikamilifu, kwa

sababu  kumekuwa  na  visingizio  kwa  wasichana  wa  kisasa.   Labda  amefanya  mapenzi  na  wewe  na  anataka  pesa  kidogo,

unapokosa pesa  utasingiziwa kisingizio  kwamba  ilikuwa  kama  raping,  halafu  unakuta  mtu  amehukumiwa  kwa  jambo  ambalo

walikuwa wameelewana, limesingiziwa kuwa ni raping. 

Wananchi wa Kenya wote wanaweza kukosa imani kwa viongozi  wowote kama vile Mbunge kabla ya muda wake wa miaka

mitano, iwapo anaweza tumia ahadi na asitimize ahadi kabla ya muda.  Tunaweza kukosa  imani na yeye na kura ipigwe upya.

Chang’aa itafanyiwa mpango kamili kwa wale ambao wanajisikia kuiuza labda iwe ikipatiwa licence  ama  barua  yoyote  ile  na

yule ambaye atapatikana anauza chang’aa bila barua yoyote, sheria itachukuliwa kali kabisa.  

Viwete, vipovu na visiwi, wawe mstari wa mbele kwa nafasi za kazi katika Serikali.   Watapatiwa mstari wa mbele kwa sababu

wao hawana uwezo kwa maumbile yao.   Masomo yatapewa bure kwa shule za msingi na universities.  Especially universities,

kwa sababu universities ni kama mtu anafanya course na courses  kama za police,  wanajeshi,  wanapatiwa free,  hakuna malipo

mtu analipa  pale.  Kwa  hivyo  university  iwe  free  in  Kenya.   Kiwango  cha  ku-retire  humu  nchini  kinatakikana  kichunguzwe

kabisa.  Iwe kuanzia miaka arubaini na tano hadi hamsini.  Unakuta mtu amekaa kwenye kazi na ana miaka sabini,  themanini,

ambapo hata akili yake imechoka na anakosa hata ujuzi. 

Wafanyi  kazi  wa  Serikali  wawe  wakikaa  katika  ofisi  kwa  muda  mfupi  sana,  kwa  sababu  wakikaa  pale  kwa  muda  mrefu

wanachangia  ufisadi.   Rais  wa  Kenya  hatakiwi  awe  na  uwezo  zaidi  kushinda  hata  sheria  za  Kenya.   Migomo  humu  nchini

inapaswa  isikizwe,  kwa  sababu  kuna  migomo  nyingine  kama  ya  wakulima,  hata  waalimu,  ni  za  maana,  lakini  migomo  huwa

haichukuliwi kuwa kama  sababu  ya  kusaidia  wananchi.   Unasikia  tu  wametawanywa  na  polisi,  hauwezi  kusikia  wakitangaza

kwamba  wale  wakulima  waliogoma,  wamesikizwa.   Kwa  hivyo  migomo  iwe  ikisikizwa.   Kama  ni  mgomo  wa  maana

unazingatiwa na unachunguzwa kabisa ni kwa nini hao watu wamegoma.  

Ufisadi,  mfanyikazi  yeyote  wa  Serikali  akipatikana  kama  anafanya  ufisadi  afutwe,  afungwe,  ama  ahamishwe  mara  moja

ikiwezekana.   Masomo  kwa  viongozi  wowote  wale  wa  Serikali,  wafanyikazi,  lazima  kiogozi  yeyote  kama  Wabunge  wawe
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wamesoma.  Ikiwezekana kuanzia  form  four,  form  six  hadi  kiwango  cha  juu.   Asiwe  ni  mtu  yule  yeyote  ambaye  hana  cheti

chochote cha masomo.  

Magereza: magereza yawe na ulizi ulio mzuri kwa sababu  magereza  ya  Kenya  yako  na  mateso.  Badala  ya  mtu  aende  kuishi

gerezani  anaenda  kuteswa.   Halafu  matibabu  ya  magereza  yako  chini  sana.   Unakuta  sidano  moja  inatibu  wagonjwa  wote

gerezani  na  wanasema  tunataka  tupunguze  ukimwi.   Hii  ni  kueneza  ukimwi  na  magonjwa  mengine.   Kwa  hivyo,  magereza

yafanyiwe uchuguzi ulio wa hali ya juu.

Com. Ratanya:  Bwana Benson,  naona  wakati  wako  umekwisha   kabisa,  wapatie  wengine  nafasi.   Tuna  Isaak  Moto,  ana

memorandum kwa hivyo, ni highlight kidogo halafu upeane hiyo memorandum.  Na  mwingine ambaye atajitayarisha ni Richard

Kibeni.  Huyu akimaliza Richard Kibeni awe tayari.

Isaak  Moto  Pitolo:  Mimi  ni  Isaak  Moto  Pitolo,  kutoka  Lukuyani  location,  sub  location   Sorokoit.   Mimi  nina  machache

ambayo  nimeweza  kuchangia  na  nimeandika  memorandum  yangu.   Lakini  kwa  sababu  ya  kusema  machache  ambayo  ni

mengine nayo,  naweza sema hivi.  Commissioner katika sheria zetu ambazo tunarekebisha mtusaidie  kuunda  sheria  kabisa  ya

kuhusu watoto wetu ambao tunawazaa, watoto wasichana.  Wanadungwa mimba na vijana, na wanawachilia hao watoto  ovyo

ovyo, hakuna mtu wa kutunza hao watoto, tunaanza kuwa na watoto wengi ndani ya nyumba.  Kama huko na wasichana karibu

tano,  vijana wa watu fulani wanawadunga mimba  na  watoto  hao  wanazaa  wote  kwa  nyumba  na  hakuna  Serikali  ama  sheria

ambayo inaweza kuwafuata.  Kwa hivyo Serikali mimi naona tutunge sheria ya kuweza kuwafuata kama kijana amedunga mtoto

wangu mimba, yeye amuoe, asipomuoa,  awekwe adhabu kali apate  kuchunga yule mtoto ambaye alizaliwa.  Sababu ya hayo,

wazee ambao unawaona hapa wako na shida nyingi, kuna mtu ana wajukuu karibu hamsini ndani ya nyumba na hakuna sheria

ambayo inaweza kuwafuata vijana.  

Mimi naongea  lingine  moja  tu.   Sisi  hapa  ni  wakulima,  na  tunaposikika  ni  wakulima,  mashamba  yetu  ni  madogo,  hata  kuna

mwingine ambaye ana shamba  heka  moja  ama  mbili  na  mwingine  point  moja.   Lakini  mbolea  tukinunua,  tunanunua  bei  kali.

Tukija  kununua  bei  kali,  kufika  wakati  fulani  kama  yale  mahindi  ambayo  ningechukua  kidogo  niyauze  nipate  pesa  ambayo

nitarudishia mbolea kwa ile shamba haiwezi kupatikana, hayo mahindi yanakuja bei ya chini kwa sababu hatuna mahali pa kuuza

na Serikali haichukui mahindi yetu.  

Com. Ratanya:  Isaak, tutasoma hiyo memorandum yako ambayo umeandika vizuri sana,  na tunasema asante sana kwa hayo

maoni kwa ufupi twende kwa Richard. Jairus Khatich atangoja.

Richard Kibeni:  Kwa jina ni Richard Kibeni Lwero,  natoka Lukuyani location.  Pendekezo langu ni kuhusu haki za kimsingi.

Naonelea  kwamba  hukumu  ya  kifo  iondolewe.   Kwanza  kifo  husababishwa  na  sababu  tofauti.   Kwa  ajali,  kwa  uwazimu,

kupitia kwa mchezo, kwa dhibu, hasira,  chuki, wivu na tamaa.   Kwa hivyo mtu afungwe jela kwa muda, na adhabu.   Pia hata
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kifungo cha maisha.   Katiba ina jukumu la kulinda haki ya uhai.  Upande wa usalama, afya, maji, elimu, makaazi, chakula, ikiwa

ni haki za kimsingi kwa Mkenya yeyote, lazima Katiba ilinde ili kuzuia mwongozo mbaya.  Pia swala kuhusu usalama huduma ya

afya,  maji,  elimu,  chakula,  ni  jukumu  la  Katiba  kuhakikisha  kwamba  huduma  zinazohitajika  zinafikia  kila  mwananchi  katika

pembe zote za nchi bila upendeleo.  

Pia Katiba ilinde haki ya wananchi kupata  elimu ya lazima na bila malipo mpaka kiwango cha darasa  la saba,  na utaratibu wa

elimu ya 8.4.4  ufutiliwe  mbali,  badala  yake  7.4.2.4  uendelee.   Upande  wa  wafanyakazi,  Katiba  iwahakikishie  wote  haki  ya

uwakilishi katika vyama vya wafanya kazi.   Jambo hilo litazuia hali ya migomo isio halali.  Pia  Katiba  hiakikishe  kwamba  kila

Mkenya ana haki ya kupata habari zilizoko mikononi mwa Serikali shirika lingine lolote au tawi lolote la Serikali.  Ni hayo tu.

Com. Ratanya:  Nashukuru Bwana Richard.   Jairus Khatich na halafu kutakuwa na F.  K.  Oduor,  ambaye atangoja.  Jairus ni

wakati wako.

Jairus Khatich: Jina langu ni Jairus Khatich Lugalia kutoka Lukuyani location.  Niko na machache ambayo ningelipendekeza

ya kwamba yaweze kurekebishwa katika Katiba yetu ya Kenya.   Kwanza kabisa nitaongea upande  wa  mipaka.   Mara  kwa

mara kumekuwa na mizozo ya makabila inayoletwa haswa kwa mipaka kutoonyeshwa vizuri ama mipaka hiyo ilionyeshwa kwa

muda  fulani  kama  miaka  mitatu,  baada  ya  miaka  mitatu  wakapata  ya  kwamba  mipaka  haionyeshwi  kwa  njia  ambayo  ni  ya

kisawa sawa.  Jambo hili ndilo limeweza kuleta mambo ya vita vya kikabila katika nchi yetu hii ya Kenya.

Pili, nitaongea kuhusu provincial administration, kuhusu machifu na manaibu wao.  Napendekeza  ya kwamba hawa wasitolewe,

lakini  wawe  wakienda  transfer  kama  vile  wafanyikazi  wengine  wa  Serikali  wanavyofanya.   Kuhusu  upande  wa  ukulima,

ninapendekeza  ya  kwamba  vyombo  vya  ukulima  kama  vile  mbolea,  mbegu,  vimewekwa  juu  sana.   Nikisema  ya  kwamba

Kenya Seed  iko hapa kwetu nchini Kenya,  mahindi  yanayotelewa  yakienda  sehemu  zingine  kama  Uganda,  Tanzania  na  hata

Malawi na zile sehemu zingine, yanatoka hapa kwetu.   Ajabu ni kwamba,  bei inayowekwa kwa hiyo mbegu, unakuta kwamba

ni ghali sana na sisi ndio tunaotao mbegu hizo.  Kwa hivyo bei ya mbegu, mbolea iwekwe chini. 

Jambo lingine ambalo ningelipenda liweze kurekebisha ni kwamba.

Com. Ratanya:  Sema hiyo ya mwisho na utupatie memorandum.

Jairus:  Haki za kimsingi, kama vile afya, maji, elimu, kazi,  chakula,  napendekeza ya kwamba ziweze kulindwa vizuri maanake

hizi  ndizo  zinazofanya  wananchi  kuweza  kuishi,  yaani  kwa  ufupi  ndizo  maisha.  Kwa  hivyo  ziweze  kulindwa  vizuri,  kuwe  na

hakikisho ya kwamba katika kila nchi, yaani sehemu ya Kenya, maofisa wawe wakigawanywa and be posted  kwa njia ambayo

ni ya  usawa.   Hospitali,  hivyo  hivyo  kwa  kila  mmoja  iwe  ni  namna  hiyo.   Nina  mengi  lakini  nimeweka  katika  maandishi,

yatasomwa.  Asanteni.
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Com. Ratanya:  Nashukuru Bwana Jairus, tutasoma hayo yako kwa maandishi yako.  F. K.  Oduor.   Huyo akimaliza tutaenda

kwa mwingine, Bwana Rev. Anthony Ozele ajitayarishe.

F.K. Oduor:  My name is F.K. Oduor, I had already handed in my memorandum and I just have a bit of an addendum. 

1. First an electoral candidate who causes violence either directly or by agent should be disqualified.

2. The President and his candidate should be above party politics, particularly in public. 

3. Active politics is not professional occupation,  so the MPs should only receive seating allowances and  not  salary.   He

who is absent gets nothing for the day.  

4. Constitutional changes and any other Government bills should reflect national interest and not party exigencies. 

5. Taxation system should be streamlined to generate enough  money  for  all  our  budgeted  purposes.   This  will  eliminate

harambees for practically everything in the country, and we let harambees to remain for parochial projects.  

6. Government projects should be as per planned not according to political favours or whims.  

7. There should be no classification or  categorization of schools when it comes to Government fund distribution.  All our

students go through the same syllabus and they take the same examinations.

8. Finally, school text book  system should be streamlined, we have standardized text books,  not to change books  every

year to enrich a few publishers favoured by somebody somewhere.  

Com. Ratanya:  Okay, Bwana Odour, thank you very much.  Nilisema yule ambaye atafuata ni Rev. Anthony Osele.   Reuben

Mudenbei,  hata  yeye  alikuwa  na  memorandum,  pengine  amepeana.   Are  you  Reuben?   Okay,  take  your  three  minutes  to

highlight a few points.

Reuben  Mutembei:   Thank  you,  my  names  are  Reuben  Mutembei.   On  land  ownership,  all  Kenyans  should  own  land

everywhere.   And there should be  a  ceiling  of  land  ownership  by  an  individual  to  a  maximum of  100  acres.   Thus,  nobody

should own more than 100 acres  in Kenya when others  are  landless.   The procedures  of land transfer should be simplified to

minimize the cost of transfer.

Provincial and district boundaries:  No  boundaries should be marked to set  aside the colonial demarcation,  which were drawn

on tribal lines, enhancing divide and rule administration.  The  district  headquarters  and  the  provincial  headquarters  should  be

closer to the common mwananchi.  In other words, the boundary should not bar a common mwananchi to travel long distances.

 

The  management  and  use  of  natural  resources:  the  resources  should  be  distributed  at  the  constituency  level,  and  the

management of resources  should  comprise  representatives  from  the  locational  level.   The  terms  of  the  office  representatives
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should not exceed one year.   When it comes to environment and natural resources,  tree  seedlings should be supplied freely to

the common mwananchi who owns land.  And at least every farmer should plant 100 trees yearly.

Elections:  the  local  community  should  be  informed  about  any  interference  and  should  have  a  final  say.   On  succession  and

transfer of power,  the Speaker  of the general assembly should be in charge of Executive powers  during presidential  elections.

The declaration of presidential results should be through the media.  The incoming president should assume office within 14 days

and the Chief Justice should do the swearing in broad  day light  in  Uhuru  Park.   The  Electoral  Commissioners  should  not  be

appointed by the president, and Parliament should give  green card every after three months to ensure that they are not drifting.  

Com. Ratanya:  Say the last word and hand in your memorandum.

Reuben:   The last one is the office of  the  Vice  President.   Parliament  should  nominate  two  candidates,  with  75%  approval

each, and then the president should appoint one of them.  Qualifications of the Vice President  should be married,  should not be

corrupt, never jailed, not mentioned in scandals.  Must have a degree or  a diploma in political science.  Must declare  his or  her

wealth  and  how  he  acquires  it,  and  must  be  trustworthy  and  trustful.   The  Parliament  should  protect  the  Vice  President

constitutionally.  Thank you.

Com. Ratanya:  Okay,  the next one is Michael Wambula.   Give us your proper  name.  Ninaona hapa Wambula una written

memorandum, so I only give you just three minutes to highlight.

Micahel Wambula:  Commissioners and members of the public who are  here,  I am here mainly to deal  with the issue of the

new Constitution.  The Commissioners should know that they would not be  here if Kenyans had made any  constitution.   We

never made any constitution, the constitution that came from London was give to us by the colonialists,  those  Wazungus  who

were settlers.  So it is not a Kenyan one and this is why we are here now to make a Kenyan Constitution.  Now in this Kenyan

constitution, I would like to stress that as you too are of the country, you know the wishes of the people, worthy really to have a

new constitution in order to go for the ninth Parliament elections.  

This one I am saying you have betrayed the country,  because  you said you will do that or  you will give us a mini-constitution.

Ghai said he will produce one probably by August,  now I am saying, let it be  produced and from what he said in Kakamega,

follow it, so that when this constitution is produced, because it is a Kenyan constitution, mlete kwa wananchi wenyewe, na tena

mmechelewa kitu kingine.  You said you will have elders, na hao watu hawajui elders  watakuwa elected namna gani.  Mnataka

tena  muwachie  politicians?   Hapana.   Nataka  saa  hii  mtoe  njia  ya  ku-elect  elders  from  every  constituency,  who  will  go  to

debate the draft constitution.  Na wao wakipitisha, they are majority better  than few Members of Parliament.   It  should go into

action.  That constitution passed by elders, for the first time, we should use that, because this is real people’s constitution, which

they  want.   Let  us  try  and  see  how  it  works.     When  it  does  not  work  properly,  we  will  have  a  chance  to  correct  it  by
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referundum, because the previous constitution was even mutilated greatly by a few Members of Parliament changing it.  And this

is why we do not want the constitution to be changed by Members of Parliament.  Even they say that it is their right.  It  is not in

any clause,  in any constitution that came from London.   They made it here themselves and they say it is  their  right.   It  is  not.

Nobody gave it to them.  Now we are making our constitution and we are  saying, it should not be  mutilated by them. It  should

just come back to us by referendum and the referendum should carry at least 95% of voters accepting the change or reviewing.

Com. Ratanya:  Now,  I think you have run out of your time,  we  are  going  to  read  your  memorandum.   We  have  over  60

people waiting.  

Micahel:   Let me say, first I want to see  that every constituency to have at  least  a council of voters  who will now work with

MPs  to  see  to  it  that  what  they  promised  that  it  is  going  to  be  done,  they  are  doing  it.   If  they  do  not,  that  should  be

non-performing MPs.  Parliament should be given six years, so that every two years a non-performing MP is out.  

Com. Ratanya: We have taken your views, because this is in addition to what you told us yesterday  at  Lumakanda,  you were

there?  So we have taken a lot from you and we are  going to consider  all your views.  The views you represented  there  and

here, we have taken enough, thank you Bwana Michael, you are really concerned.  But give us something in writing.

Michael:  I want to see that what Yash Pal told us is done.  You see the President is already campaingning. Timetable iwekwe.

  Yeye kama yuko kwa seat, he cannot campaign for anybody else.  Okay, thank you.

Com. Ratanya:  It is better for you to know that our Commission is independent,  you cannot link us to any other,  and we are

working that way.  The next one is Shem Musee.  Yuko?  I can see  you also  have  a  memorandum,  so  only  three  minutes  to

highlight the main points. 

Shem  Musee:   My name  is  Shem  Musee,  former  chairman  Kakamega  County  Council  and  I  have  few  things  to  say  on

structure and  system of Government.   Kenya should adopt  a system whereby  the  president  serves  as  the  head  of  the  state,

while the Prime Minister serves as the head of the Government.   The President’s duties and head of state’s should be more or

less ceremonial to exercise national holidays and approve bills drafted and passed by the Parliament.  The Prime Minister as  the

  head  of  Government  should  be  under  the  Government  business  in  Parliament  and  ensure  that  ideas  and  manifestos  are

implemented.  Shall appoint Government Ministers.  

A parliamentary service Commission should be set to determine Parliamentarian salaries and should include four MPs appointed

by the Speaker of the National Assembly, the Clerk to the National Assembly, head of Public Service Commission, Governor

of the Central Bank of Kenya and Permanet Secretary in Ministry of Finance and Planning.  The term service shuld be indefinite

if a member serves for two consecutive terms, should be entitled for pension.

48



Executive: A Kenyan citizen about 35 years who, shall be sponsored by a political party.  Win the election by a margin of 50%

of the votes cast.  He should not have a criminal record.  

Limitation of powers: the President shall be subject to the Kenya Constitution, shall give clemency as pertains to prisoners.   The

President shall dissolve Parliament as routine upon expiry of the life of  Parliament.  There is something I want to mention about

the police, the police force should be removed from the President’s office to Ministry of Home Affairs, because  they are  now

so important to wananchi because they use the office of President.

Lastly, because I have already written, Judiciary: I concur with the Commonwealth Report on Judicial, Reformation that:

• A supreme court should be established. 

• Establishment of AG’s office that is  separate from the Judiciary.

• The Chief Justice be appointed by the council, consisting of judges from the Supreme Court and the High Court.   There

should be a provision for Judiciary review of laws made by Parliament.   Dissolution of Parliament shall be  determined

by life of five years, that is indicated as a time table, unless extended by the Parliament during war time by 2/3.

Com.  Ratanya:   Asante  sana  Bwana  Shem,  give  us  your  memorandum  please.   Gerald  Nahado,  hata  yeye  alikuwa  an

memorandum, amepeleka, asante sana.  Jane Kauka, Jane ana memorandum kama alipeana ni sawa sawa.  Patrick Pepela.  

Patrick Pepela:  Jina langu ni Patrick Pepela vile mmesikia, natoka Kongoni location, Kongoni sub-location.  Nina maoni hapa

machache  na  kwa  sababu  ya  muda  labda  sitasoma  yote  kwa  sababu  nitapeana  makaratasi.   Kwanza  kabisa  ni  kuhusu

mashamba.   Serikali  yetu  inatoza  ushuru  wa  shamba  kwa  pesa  nyingi  sana,  hasa  kwa  watu  ambao  wana  mapato  ya  chini.

Wakati unaponunua shamba kama hekari moja kurudi chini, utaona kwamba unatumia pesa karibu shilingi elfu ishirini ndio upate

title deed.  Na  mtu ambaye ana shamba kubwa analinganishwa na huyu mtu wa chini.  Hiyo ndio inayochangia ufisadi na ndio

ukoloni mambo leo.  

Sisi  wote  tukiwa  wananchi  wa  Kenya,  tusiwe  na  tofauti  kubwa  sana  ya  wingi  wa  shamba.   Mtu  mmoja  asiwe  na  zaidi  ya

shamba hekari elfu moja na mwingine hana hata point moja.   Atakuwa ana-enjoy uhuru wa Kenya kweli?  Mazingira:  Serikali

ilinde misitu yote ya Kenya.  Utakuta kwamba wakubwa wa misitu wanaharibu miti, lakini raia wa chini wanaambiwa kuchukua

permit ya kukata miti wanapotaka kutumia.  Kuwe na sheria kali kwa ukataji wa miti.  

Kuhusu Tume, kuwe na Tume ya kushughulikia mashamba ambayo itajumuisha wazee wa kijiji,  yaani  sub-location,  location  ,

division na district.  Hiyo itasaidia kupunguza unyakuzi wa mashamba ambao unaendelea.  Na Tume zote ambazo zinachaguliwa

ziwe huru.  Ningependa Serikali ya Majimbo ili kuwe na usawa wa ugawaji wa rasilmali ya nchi.  

Masomo: masomo ya msingi yawe huru na lazima kwa watoto wote,  lakini masomo ya 8.4.4.  yatolewe.   Kuwe na masomo ya
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kawaida  ambayo  yamekuwa  yakiendelea.   Afya:  daktari  ambaye  bado  anafanya  kazi  kwa  Serikali,  asiwe  na  hospitali  ama

chemist.  Hiyo itapunguza wizi wa madawa hospitalini.  Magonjwa kama malaria na mengine madogo madogo,  yawe yakitibiwa

kwa pesa kidogo.  Kuhusu kazi, kuajiri watu Kenya kuna ufisadi wa hali ya juu zaidi, yaani kitu kidogo.   Tume ya kuchunguza

ufisadi iwe huru and sheria iwekwe ya kuilinda bila kujali  mtu  yeyote.   Mtu  anapostaafu  asipewe  kazi  nyingine  kwa  Serikali.

Mtu  anapofanya  kazi  fulani  kwa  mfano,  ya  kujiajiri,  apewe  usaidizi  na  Serikali.   Pia  kuwe  na  Tume  ya  kushughulikia  wale

ambao wana vipawa mbali mbali. Kuhusu utawala:  utawala uheshimu wananchi bila kujali chama ambacho wanatoka.

Com. Ratanya:  Hayo mengine tutasoma, kwa sababu wengine wanangoja Bwana  Pepela.  Sema ya mwisho kabisa.

Patrick:  Ya mwisho ningependa kusema kumekuwa na Tume nyingi sana katika nchi yetu ya Kenya  na  sijui  mtatuhakikishia

namna gani, ama mtahakikishia wananchi namna gani ili tuwe  na  imani  kwamba  hii  Tume  haitachukuliwa  na  kutupwa  na  yule

ambaye yuko above the law, kama vile huwa anafanya mara kwa mara.  Asanteni

Com.Ratanya:  Asante sana, twende kwa Jacob Korir.  

Jacob Korir:  My names are  Jacob  Korir.   The  new  constitution  should  establish  local  administration  structures  manned  by

elected officials to replace the existing provincial administration structure which are  merely relics of Kenya’s oppressive colonial

past.   The constitution should establish mechanism to curb corruption,  economic  sabotage,  funds  and  other  economic  crimes

and conspiracies.   The constitution should be written in simple language and be translated into various languages of  the  ethnic

communities  in  Kenya.   A  code  of  conduct  be  enacted  to  govern  conduct  of  holders  of  political  and  public  offices.   The

constitution to establish human rights courts.  The presidential elections should be held at  different times, than the Parliamentary

and civil election.  Under the new constitution, there should be an Executive consisting of the president,  the Prime Minister  of

the Republic.  The President shall be leader of Republic or head of state.  The Prime Minister shall be in charge of Government.

  Both President and Prime Ministers to be under the law.  Prime Minister to be answerable to National Parliament.  Thank you.

Com. Ratanya:  Thank you Bwana Jacob, mwingine ni Davis Omwambia.  Ni wakati wako.  

Davis Omwambia:  My names are Davis Omwambia, and I have some few points to highlight.

• The Constitution should guarantee fair and equitable distribution of our national resources.  

• The  new  constitution  should  be  translated  into  local  languages  and  provided  free  of  charge  to  every  citizen  upon

issuance of national identity card. 

• The entire provincial administration should be scrapped and replaced with democratic  institution, that is directly elected

by people.

• The new constitution should ensure that the rights of the prisoners are  constitutionly enhanced,  and corporal  punishment
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in human treatment and torture be outlawed.

• The new constitution should establish a new Electoral Commission that is independent,  politically neutral and enjoys the

confidence of political parties and people of Kenya.

• The  new  constitution  should  prohibit  nomination  of  any  person  rejected  by  electorate  as  Member  of  Parliament  or

councillor.  

• Lastly,  the  new  constitution  should  uphold  and  promote  gender  equality  in  public  service  appointments,  political

leadership and provision economic opportunities and social progress.  That is all.

Com. Ratanya:  Asante Bwana  Davis  Omwambia,  tunaenda  kwa  James  Baraza  na  James  akimaliza  tutaenda  kwa  Sammy

Kiprono.   James Baraza yuko karibu?  Okay naona hayuko, Sammy Kiprono,  hayuko pia.   Benson Wakwela,  hata  Benson.

Lukas Wanyonyi, Lukas Wanyonyi utafuatwa na Stephen Theuri.

Lukas Wanyonyi:  My names are Lukas Wanyonyi, from Kongoni location, Kongoni sub-location,  Lugari district.   I  have got

some few points here to let you know.  

• The President should not have powers over Parliament as per now.  

• We want one person to hold one office, thus, one job to one person. 

• Those people  who have retired should not hold any more job as  we have got so  many  youth  who  are  educated,  but

they are jobless.

• There are three kinds of people  here in Kenya.   First-class  people,  second-class  people  and third-class people.   First

class people cannot be compared with third class and second class cannot be  compared with third class people.   With

this I would like the Government to allow the third class person to enjoy the limit that they have.   That I mean that local

beer, such as busaa should be legalized to allow the third class person to enjoy the uhuru we have.  

• Chiefs and assistant chiefs must be transferred like any other worker in the Government.

• Last and not least, old people over 55 years  should be taken care  of by the Government as  they cannot get what they

want because they are old.  Thank you.

Com. Ratanya:  Okay, Theuri, ni wewe Theuri?  Okay ni wakati wako Bwana Stephen.  

Stephen  Theuri:   Kwa  majina  mimi  ni  Bwana  Stephen  Theuri,  ningetaka  kueleza  maoni  yangu  kwa  ufupi.   Mimi  kama

mwananchi wa Kenya natoka sehemu hii ya Kongoni location, Lugari District.   Ningependa kueleza ya kwamba office ya Rais

isiwe na mamlaka zaidi.  Office ya Rais isiwe na mamlaka zaidi kuhusiana na Bunge,  mahakama.   Mimi  ningelipenda  kusema

hivi, Rais awe mtu ambaye amechaguliwa na wananchi moja kwa moja kutoka kwa wananchi na awe ameteuliwa kutoka  kwa

chama ambacho kimemteua.  

Ya pili, kuwe kamati za Bunge ambazo ziko  ndani  ya  Bunge,  ziweze  kuwa  huru  kulingana  na  Katiba  ambayo  tunatengeneza
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sasa wakati huu, ambazo hizo kamati kama vile Public Accounts Committee ziwe na nguvu, ambazo zisiingiliwe na kiongozi wa

taifa.  Zenyewe ziweze kufanya kazi bila kutishwa ama furugu yoyote.   Na  upande wa mahakama kuweze kuwa  na  Supreme

Court  ambayo  itaweze  kuchunguza  mambo  ya  kisiasa,  mambo  ya  Katiba,  na  kufafanua  kuhusiana  na  sheria  za  nchi  hii  ya

Kenya, kulingana na vile ilivyo.  Kusiwe na loopholes ambazo ziko kwa Katiba ambayo inatumika sasa.  Viongozi ambao wako

kwa mamlaka wanatumia hayo mambo kugandamiza wananchi na mambo mengine.  Mbunge aweze kuchaguliwa na  Mbunge

aweze kuwa ni mtu ambaye ataweza kuchunguzwa mali yake.   Asiwe mtu ambaye ametolewa kwa msitu na anakuwa ni  tajiri

kwa siku mbili.  Tunashidwa hajafanya kazi na anakuwa  billionaire,  tunashidwa  pesa  hizi  ametoa  wapi.   Ameiba  ama  namna

gani?   Sheria  iwekwe  kusema  ya  kwamba  mtu  yeyote  mwenye  ufisadi  aweze  kushtakiwa  mbele  ya  mahakama  na  aweze

kusema vile alipata utajiri wake, kulingana na mali yenye ako nayo.  

Neno  lingine  ni  kwamba,  watu  wenye  wanatolewa  kusimamia  uchaguzi,   waweze  kuwa  watu  ambao  wanawasilishwa  kwa

Bunge  na  kujadiliwa.   Si  mtu  anatolewa  huko,  mtu  ni  mchafu,  mfisadi,  mnamleta  hapa,  ndiye  anasimamia  uchaguzi,  sasa

anafanya tu kama kutimiza kazi ya mtu fulani ambaye alimleta.    Mambo mengine ni mhasibu mkuu wa mali ya Serikali.   Lazima

awe pia akiteuliwa na Bunge.  Na wakuu wa majeshi, polisi, CID,  lazima pia wajadiliwe na Bunge, liweze kuidhinisha hao watu

kushikilia vyeo, sio watu kushikilia vyeo wakiwa na nia ya kwamba Rais ambaye ako mamlaka ndiye anaweza kuwateuwa.  

Halafu upande mwingine ningependa kusema ya kwamba,  mtu kama Councillor lazima awe mtu msomi.  Mnaokota  vitu  huku

vichakani mnasema ni councillor.   Mpaka  awe mtu amepitia KCSE,  ambaye ana elimu yake hata kama  ni  D+   na  kuendelea

mbele.  Na aweze kuendelea ku-address wananchi vizuri.

Com. Ratanya:  Sema ya mwisho Bwana Stephen.

Stephen:  Ni hayo tu asanteni.

Com. Ratanya:  Stephen nenda u-sign our register na kama una memorandum utupatie itasomwa na itakuwa analysed.   Bridgit

Makokha.  Hayuko.  Benster Mukhagai, utatwambia hiyo jina vizuri, pengine sikutamka vizuri. 

Benster  Mughakai:  Mini jina langu ni Benster  Mughakai,  ninatoka  Kongoni  location,  Mawe  tatu  sub-location.   Mimi  nina

mambo  machache  tu.   Hasa  ninapenda  kwamba  President  ambaye  anaweza  kutawala  nchi  awe  na  umri  wa   kutoka  miaka

arubaini  na  mwisho  ni  sabini  na  tano.   Na  hawe  na  makamu  wake.   Awe  tu  President  wa  mambo  ya  sherehe  na  mambo

mengine,  lakini  Prime  Minister  awe  ndiye  ataunda  Serikali  na  hiyo  tutakuwa  tumeponyesha  wale  Mawaziri  wanaojaa  kwa

President wakati huu ambao wanakula pesa zetu bure.

Jambo la pili, kuna uajiri wa watu wa Serikali.   Yaani chairman wa Kamisheni wa civil servants.   Huyu yeye huwa pale kama

sanamu tu, kwa sababu watu wanapoajiriwa mtu mkubwa anakwenda pale anasema chukua huyu anachukua,  yeye hafuati amri
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zake.   Kwa  sababu  katika  army,  katika  mashirika  mbali  mbali  ya  Serikali,  utakuta  kwamba  wale  walio  juu  ni  kabila  moja.

Yaani  hata  hawana  ujuzi  lakini  ni  wakubwa  kwa  sababu  yule  mtu  anayesimamia  uajiri  anaogopa.   Yeye  akikataa  kufuata

maneno yao ataondolewa pale.   Kwa hivyo tunataka mtu wa  kuajiri  watu,  chairmen  wa  wizara  za  Serikali  awe  mtu  ambaye

atatumia mamlaka yake bila kutumia ukabila,  ama kutishwa ama kuogopa.   Nakuja  juu ya mambo ya mashamba.  Mashamba

yapo na walio nayo wanazidi kupewa.   Ukiwa nayo,  unakwenda hata scheme mpya unaongezewa.   Ukiwa  nayo  unakwenda

kwa --- unaongezewa.  Na kama hauna, ukienda huko unafukuzwa, kwa sababu wewe hauna mkubwa yeyote huko mbele.

Com. Ratanya:  Kwa hivyo unapendekeza nini?

Benster:  Mimi  nataka  mashamba  tuhakikishe  ya  kwamba  hakuna  squatter,  mtu  yeyote  ambaye  ni  masikini  awepo  hata  na

angalau heka moja.   Kuliko watu wana heka elfu tano na huyu mtu hana hata nusu heka.   Mpaka  sasa  tumepata  uhuru  lakini

bado  tuna  squatter  mpaka  hata  tumezidi  na  wakati  wa  ukoloni  na  nchi  imepeanwa.   Sasa  tuna  ukoloni  mpya  kwa  sababu

Waafrika wakubwa wana mashamba hata kushida yale yalikuwa ya wazungu.  

Ninakuja kwa jambo la utamaduni.  Sisi ni Waluhya na utamaduni wetu unajulikana tangu Mumia mpaka wakati  huu.  Hata jadi

na jadi,  sisi sio watu wa kukimbizwa kama mbwa.  Tukiwa tunaruhusiwa heti tuwe na sherehe  mwezi  wa  nane  na  mwezi  wa

kumi na mbili.  Na  miezi mingine hii tunafukuzwa, tukiwa na mila zetu na pombe yetu ya kienyeji ya kimila tunafukuzwa kama

mbwa na nchi imejitawala, hii kweli iko sawa?  

Com. Ratanya:  Mzee hapa ni heri upeane mapendekezo.  Useme ungetaka hivi, ungetaka hivyo.

Benster:  Sisi tunataka pombe ya kienyeji ya wazee iruhusiwe.  Kwa sababu hii pombe inakatazwa ndio watu wanakula vitu

vibaya  vibaya  kwa  sababu  hii  ya  kimila  imekatazwa.   Wanaingia  kukula  vitu  vibaya  wanaokota  wanakula  ndio  wanakufa.

Lakini ukinywa hii unashiba na unanono.  Hata mimi nang’ara kwa sababu ya hiyo.  

Kitu  kingine,  watumishi  wa  Serikali,  DC,  wakubwa  wakubwa  hata  ukienda  kwa  Commissioner  huwezi  kumuona.   Unafika

hapo wanakuuliza wewe ni nani?  Mpaka  useme mimi ni mkubwa fulani ndio  wanasema  ingia.   Mtu  wa  kawaida  haruhusiwe

kuona mkubwa mtu yeyote wa Serikali.   Sasa  hawa wameajiriwa kwa sababu ya watu  wakubwa  ama  kwa  sababu  ya  sisi?  

Kwa nini wewe  ukienda  kwa  DC,  unaambiwa  wewe  kaa  huko,  wewe  ni  nani.   Mpaka  ujitaje  mimi ni  baba  ya  fulani,  ndio

unakubaliwa kuingia.  Hata ukitaka kuona medical officer,  hata ukitaka kuona registration officer,  mpaka uwe na mtu mkubwa

ndio  uingie.   Hata  ukitaka  kupeleka  mtoto  wako  kwa  kazi,  lazima  uwe  mtu  mkubwa  ndio  uingie.   Sasa  hii  Serikali  ni  ya

wakubwa.  Masikini tutaenda wapi?  Yangu ni hayo tu.

Com. Ratanya:  Sawa sawa Mzee,  lakini niliwaambia hapo tulipoanza kama Commissioner ana swali lolote la kufafanua ama

swali, utapata  nafasi ujaribu kujibu.  Sasa  tumesikia kwamba unasema utamaduni wenu kama Waluhya, hakuna heshima, ama
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unatupwa.  Lakini hukutuambia  ni  utamaduni  gani  ambao  ungetaka  uheshimiwe?   Tupatie  mapendekezo  yako  ya  mambo  ya

utamaduni.  Yale unataka yaheshimiwe.

Benster:   Mimi  ninaposema  heshima  ya  Waluhya  imerudi  nyuma,  hata  mimi  nina  chifu  wangu  anajua  namna  wazee

wanavyonyanyaswa.  Yeye anafahamu jinsi wazee  na hata wa Lugari wanavyonyanyaswa.  Na  sisi tunataka tuwe na heshima,

tukiwa  na  sherehe  yetu.   Assistant  chief  akishajua  na  chief,  tuwe  tukikaa  vizuri  kuliko  kunyanyaswa,  tunafukuzwa  na  AP,

tunafukuzwa na polisi mpaka sasa sisi tunaona ni maadui sio marafiki wetu.

Com. Ratanya:  Unataka tu mheshimiwe lakini husemi ni utamaduni gani?  Okay pengine wengine watafafanua, that is a very

important point.  

Benster:  Kuna utamaduni wakati wa ndoa.  Kuna utamaduni wakati wa kutahiri.   Hayo mambo yote,  pia kuna utamaduni wa

mazishi.  Kwa sababu wakati wa matanga lazima tuwe na mambo ya sherehe ya kushirikiana na kukaa pamoja.   Yote hii lazima

iheshimiwe.

Com.  Ratanya:  Upande  wa  tohara  kwa  sababu  ni  utamaduni,  kuna  ubishi  kidogo  unaendelea  pengine  katika  watu  mbali

mbali, kuhusu kutahiri wasichana.  Sasa unaweza kufafanua hapo?

Benster: Sisi  tunataka  kutahirisha  wanaume,  wasichana  hapana.   Na  tusilazimishwe  kufanyia  hospitali.   Hapana.   Lazima

tutumie mambo yetu ya kienyeji kwa sababu tunajua kile kisu kinawekwa kwa moto kwanza ndio kinakata mtoto.

Com. Ratanya:  Wananchi unajua hayo ni maoni ya Benster,  kila mtu ana nafasi ya maoni yake.   Na  yanaheshimiwa.  Asante

sana  Bwana  Benster,  wewe  ni  mzee,  nimekupatia  wakati  mrefu  ili  ufafanue.   Kwa  hivyo  peana  memorandum  kama  unayo.

Kama hauna na ungetaka kuandika, andika baadaye,  umpatie co-ordinator  na itatufikia huko Nairobi.   Nashukuru sana.   Sasa

tutaenda  kwa  John  Wabwai.   Huyu  naona  ni  kutoka  kwa  Muslim  Community  na  ana  written  memorandum.   What  is  your

name?  But are you a Muslim?   Somebody has written Muslim here.  So,  John M. Wabwai.   Tuambie jina lako kamili na sasa

ni wakati wako.

John Wabwai Masaka:  My names are  John Masaka  Wabwai.   Before you, I have got a few proposals  to be  made in this

current constitution of ours, which is actually the law of the land.  And some of the remarks I would like to make are as follows:

• I would like in the next Government not to have  anybody  who  is  above  the  law.   The  law  of  the  country  should  be

supreme.  Means the powers  of the president  must  be  reduced  and  be  distributed  to  the  Prime  Minister  whereby  in

case a country will be  in turmoil the President  must approach the Prime Minister to discuss and  their  resolution  to  be

subject  to Parliament approval.   There is possibility of the current Vice President,  whereby  the  VP  currently  is  just  a
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liability to the President who appointed him, should be removed and be transferred to the Prime Minister who should be

now a person with a position and with a certain designation of recognition.  

• Another part on the provincial administation, I would like the PCs  to be  appointed by Members of Parliament,  so that

incase there is any mis-use of the public interest in that office the PCs  should be answerable to the Parliament.   Still on

the side of PA, I come to the chiefs.  The chiefs should be elected by the members where she/he comes from, so that

incase there is any mis-use,  this person should stand a risk of being removed after five years  as  term of service.   I  do

not  recognize  the  position  of  the  sub-chief.   There  are   Wakasas  who  are  doing  a  lot  of  work  because  they  are

reporting to the office of the chief every time.  I  would like them to be given some certain allowances because  they are

also excluding a certain responsibility.  Now to  eradicate  corruption  in  the  next  Government,  I  would  like  the  police

force,  because  they are  mis-using the common wananchi by  using  a  scapegoat  that  liquor  is  illegal.   I  would  like  the

liquor act to be eradicated.  And busaa to be made so that these people will be paying money to the treasury, which will

assist  the  Government  to  improve  its  economic  status  other  than  the  police  force  to  be  getting  money  through

corruption.  

• Appointment  of  Ministers.   The  ministries  should  be  reduced  to  15  and  the  ministers  to  be  appointed  in  various

capacities, should be appointed as per their profession, skill and the ability to serve.   And there should be one job,  one

man.   Not  to  have  three  ministers  in  one  Ministry,  because  it  will  be  reducing  the  Government  resources  and

jeopardizing the economic status of the country.

• The current system of education should be replaced by the previous system of 7.4.2.3, whereby our children should get

quality education, but not just to have a number of subjects, which have got no any quality in their lifespan.  The current

system of education is just a system that is used to drop out children and not children to be used anywhere. 

Com. Ratanya:  Okay John, try to wind up. 

John:  I  would like the Chief Justice of this republic to the appointed by Members of Parliament and the Judiciary to have an

independent Commission.  Thank you very much and I hope what have put before you will be taken seriously.

Com. Ratanya:  One clarification Bwana John.  Now when you talk about  the village elders,  there is place where we had this

term Liguru, do you mean the same village elders?  

John:  I am meaning the Liguru or the Wakasa.  These are the people  who are  everytime with wananchi and they report  to the

chief’s office everytime. 

Com. Ratanya:  Lakini wanaitwa Liguru, tulisikia hiyo pahali pengine.  Dr.  Kibuguchi, ni majina yameandikwa vibaya daktari,

lakini tuambie majina yako vizuri.  Okay doctor go ahead.  You have a written memorandum?  And you know we only give you

three minutes to highlight the main points, because we shall read that memorandum.  
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Dr. Kibuguchi Wamalwa:  The names are  Dr.  Kibuguchi  Wamalwa.   I  have  a  written  memorandum,  but  I  will  just  like  to

highlight one or two things in it.   As I have sat  here some of the things that have been discussed are  like really we were of the

same mind.  I would like our Government, the powers at the top, to be devolved down.  We should have a president and a vice

president who are directly voted for by the people and a Prime Minister who comes from the party with the largest majority of

Members  in  Parliament  or  or  with  a  coalition.   All  these  people  at  the  top,  I  propose  that  they  should  have  a  minimum  of

university education.   The same thing with our Members of Parliament,  I think they also need to have a minimum of university

education.  

I would just like to dwell a little more on the electoral system.  I propose  that the representative system should be retained as  it

is now; any elected Member of Parliament,  or  councillor should garner at  least  50% of the vote.   If we do not have that,  then

we should have a run – off, so that we have a Member of  Parliament  who  represents  the  majority.   This  country  sometimes

finds Members of Parliament that represent only a small minority from their constituencies.  I also propose that once a candidate

has  lost  nomination  in  one  party,  he  should  not  cross  over  to  another  party  like  it  has  happened.   I  also  propose  that

presidential, Parliamentary and civic elections should be held on the same day simultaneously like it is happening now, to lessen

costs.  The counting of votes,  should be done at  the voting station.   In that respect,  I  propose  that elections should be held in

only one day, you remember last time, there were two days and there was a lot of mess that happened.   Preferably,  elections

should start at 6.00am in the morning and end at  4.00pm in the afternoon.   And thereafter,  we count votes.   So  that we count

votes  during  the  day.   I  also  propose  that  election  petitions  should  be  disposed  off  expeditiously  and  the  cost  should  be

reduced.   Once a Member of Parliament has lost his seat  through a petition, he  should  be  asked  to  refund  the  salary  he  has

earned upto that moment plus interest. 

The next thing I would like to talk about  really, is about  our economy.  As it has been mentioned before,  I think we need free

basic  primary  education.   Health  care  should  be  decentralized,  and  NHIF  should  be  refined  to  cover  both  inpatient  and

outpatient.  On agriculture I propose  that AFC loans,  so far,  should be written off and the farmers’ title deeds  that have been

confiscated should be returned to them.  AFC should then be converted into a farmer’s bank.   I  also propose  that there should

be no importation of whatever is produced locally.  For  example,  milk, sugar,  maize and wheat.   We should give a chance to

our farmers to sell these products before we can import from outside.  On the provicial administration, I propose  that the chiefs

and the sub-chiefs should be elected directly by the people  in those areas.   The PCs,  DCs and  the  DOs  should  be  selected,

preferably through advertisement and then they should be vetted by a committee of Parliament.   As things stand now I do not

see the need of having PCs in this country.  Thank you.      

Com. Ratanya:  Thank you very much, Dr. Kibuguchi.  Julius Kundu.

Julius Kungu:  majina yangu naitwa Julius Kundu Fwamba,  kwanza ningependa kutoa maoni yangu kuhusu busaa.   Busaa ni
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kinywaji  cha  wazee  tangu  zamani  na  ningependekeza  kwamba  busaa  ipewe  huru,  wazee  wawe  wakinywa  busaa  yao.

Walemavu: ningependa kusema pia kwamba walemavu pia  wapate  nafasi  ili  waweze  kuingia  Parliament  na  waweze  kusaidia

walemavu wazeo ili tuone kwamba pia wako pamoja nasi kama watoto wetu.  

Utamaduni wetu, ningependa uzingatiwe kwa sababu tuna Minister wa utamaduni.  Kwa hivyo ningependa kwamba,  utamaduni

wetu kama Waluhya ubaki vile ulivyo na tuweze kuendelea na utamaduni  huo.   Pesa:  ningependa  Serikali  iwe  ikiwalipa  wale

watu  ambao  wanakaa  nyumbani,  wenye  hawana  kazi  yoyote  kutoka  katika  mfuko,  jinsi  vile  sisi  tunatoa  kodi,  ili  wao  pia

waweze kupata kitu kidogo cha kuweza kuwafanya waendeleshe maisha yao.  

Majimbo: ningependa tusiwe na Serikali ya Majimbo.  Tuwe na Serikali moja ambayo sisi sote  tunaonekana kama watoto  wa

mtu mmoja ambao ni Wakenya.   Elimu: ningependa tupate elimu ya bure vile tulipata elimu kule nyuma, na pia elimu hiyo hiyo

iendelee  mpaka  class  seven  na  kutoka  form  one  mpaka  form  four  walipe,  na  university  wasome  bure.   Kuhusu  machifu,

ningependa kusema kwamba chiefs wachaguliwe na wananchi na kwa muda wa miaka mitano; akifanya kazi yake vizuri, aweze

kuchaguliwa tena. 

Nikimalizia, kuhusu machokora,  hao watoto  machokora wanapatikana kwa ajili ya watoto  wasichana  wetu  kupata  mimba  na

watoto wanakosa namna ya kusaidiwa.  Ningependa Serikali itenge sehemu ya kujenga manyumba za hao watoto  ili  waweze

kupata elimu na wawe watoto wazuri siku zijazo.  Asanteni ni hayo tu.

Com. Ratanya:  Okay, asante, nenda u-sign register yetu hapo.  Kuna John Bunyasi.  Okay ni wakati wako sasa.        

John  Bunyasi:  Sina  mengi,  mengi  yameongewa  na  kitu  kimoja  tu  ndio  nitaongea.   President  awache  wananchi  wenyewe

wapige  kura,  si  ati  anasaidia  watu.   Kama  hapa  Lugari  sasa.   Mr.  Jirongo  anaweza  shindwa  kabisa  na  anamwambia  Mr.

President,  sasa  nitafanya aje?   Anaona Dr.  Kibunguchi amekuja,  sasa  huko anapigia PC,  PC  anapigia  DC,  tufanye  aje?   Ati

nataka huyo mtu arudi.  Sasa hayo mambo yatoke.  Polisi warudi training, ili wasaidie wananchi vizuri.  Kwa maana wanaweza

pata wewe kwa busaa,  unaona wamekushika tu hivi wanakupiga mbele ya bibi yako,  unashidwa utafanyaje na kitu kidogo tu.

Sasa president mwenye atakuja, ama wa saa hii ajue vile tutakaa.  Ni hayo tu sina mengi.         

Com. Ratanya:  Nashukuru sana John. Sasa wananchi naona tukiangalia saa imeenda sana,  na kama kawaida yetu, ikifika saa

kama hii tunaangalia ni wagapi wamebaki na kila mtu niliwaambia kutoka asubuhi, lazima   awe na nafasi ya kusema kitu.  Na

wanaendelea kufika.  Kwa hivyo mengi yamesemwa na ningetaka kuwajulisha kwamba si vizuri kurudia yale yamesemwa sana.

 Kama una mambo mapya,  yale ambayo  yangeweza  kutusaidia,  mapya.   Ili  we  save  time  and  at  the  same  time  tuone  kama

wengine watapata  nafasi.   Tusitoke  hapa  usiku.   Na  kutoka  hapa  tunapunguza  dakika  zile  tatu  tunaweka  mbili  kusema  yale

mapya.  Kama una memorandum, niliwaambia kutoka asubuhi, unaweza hata kupeana tu na u-sign ukae usikilize, kwa sababu

hiyo memorandum itaangaliwa.  Twende kwa mtindo huo sasa na tuheshimiane kwa njia hiyo.  Jackson Lusala.
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Jackson Lusala:  Thank you Commissioners and  the public,  I greet  you all.  On behalf of Lunino Primary School,  I wish to

say a few things, which would help our education system in Kenya.   First  of all I  would say we have a system where there has

been a lot of politiking.  This politiking has gone to the appointment  of  Ministers  who  are  very  much  unconcerned  about  the

education system in Kenya.   Ministers who have been very rude,  and  who  have  not  been  following  the  profession  has  such.

We wish to have appointments with the Ministry and also in the TSC,  which could cater  for the education system which is an

inside economy server in the country.  Because a country without educated people  is not a country at  all.  Because,  if we wish

to lead our people in the country, we need to have these people educated.   This therefore says,   that if we have anything to do

with education in Kenya let it be delinked from politics in the country.   Permanent Secretaries  in the Ministry of Education,  the

Teachers Service Commission, should be non-partisan in the politics of the country.   We wish  also  to  say  that  if  we  have  to

have  a  good  education  system  here,  then  let  us  have  proper  remuneration  of  teachers,  which  can  lead  to  proper  academic

standards.   Of  late,  we  have  seen  a  lot  of  politiking  in  the  Ministry  and  in  the  country  as  a  whole  as  regarding  to  the

remuneration of teachers which has already become too political. 

Promotion of teachers: as an old teacher it is very embarrassing when you meet a pupil or a student you have taught for the past

20 years  and you are  still in the same grade.   This is very embarrassing.   We wish teachers  to be  promoted after 10 years  in

service or  so.   We have unnecessary transfers in the teaching profession and this has led to very high rate  of HIV/Aids which

has also been contributed by our zonal inspector  of schools and the DEOs.   It  is very embarrassing,  you have female teachers

on the staff,  you have those who are  married and those who are  not married.   When these zonal inspectors  of schools come,

they converse with headteachers, they converse with zonal inspectors,  they converse with the DEOs that when they come you

will find that there is a lot of cohesion.  There is that tendancy of this bulldozing the teachers  on the staff and then when you go,

if you follow them in the evening, you will find them with the female teachers, irrespective of whether these teachers  are  married

or not.  

Com. Ratanya:  Jackson just try to conclude now.

Jackson:  The quota system of Kenya we wish it to be  eradicated,  because  it  enhances  our  local  tourism.   If  you  ask  what

Eldoret looks like, you will find a child in Western Kenya may not know what Kakamega is or  may not know what Nairobi  is

because  of  this  quota  system.   Because  of  the  facilities  that  we  have,  which  are  very  much  limited   we  wish  them  to  be

distributed equitably in the whole country.  

The teachers also cry, they lose a lot of time, going up and down, going for their salaries, which we wish that the TSC should be

able to pay them in good time, say,  once in a while, let the teachers  go,  have their salaries and come back  to classes  to boost

our standards of education.  
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When  we  come  back  to  the  appointment  of  vice  chancellors  in  our  public  universities.   These  ones  we  wish  that  they  be

appointed by a special instituted education panel, which is de-linked from politics.   Many of our scholars have been placed out

of classes.   Thank you very much for  listening  and  I  hope  the  bursary  system  should  be  back  to  the  needy  children,  whose

parents  are  trying  to  brew  these  things  we  call  chang’aa  and  busaa.   When  they  brew  we  have  very  good  fellows  in  blue

uniform.  They are very good at going to these villages and getting whatever little these parents  have tried to get as  a matter of

educationg their children.  Free education in Kenya please.  Thank you.

Com. Ratanya:  Asante sana,  Bwana Jackson.   Ni wakati  mrefu tumekaa bila kusikia sauti ya akina mama.  Ningetaka sasa

kuwatafuta wako wapi kwa list yangu.  Kama  wako.   Kuna  Rachael  Mulama.   Tulipoanza  mwanzoni  niliwaambia  tunaweza

kuruka kuwapatia akina mama nafasi, ama disabled, ama wazee sana hivi, kwa hivyo hiyo ndio mamlaka natumia, hebu tusikie

sauti ya akina mama. Sema majina yako madam.

Rachael  Mulama:   My name is Rachael Mulama, from Lukuyani division, Maendeleo ya Wanawake.    It  has  already  been

read here, and I am just trying to add on a few points, because when it was read we were not around and we thought we better

come in and add a few things to that report.  

Constitution must ensure people  lead a life of dignity.  Social  rights,  food preservation,  storage,  cloth,  shelter  and  education.

Compulsory education upto standard eight and after that military or youth service to equip the youth with skills so that they can

employ themselves.   Healthy environment should be guaranteed to all Kenya citizens.  Cheap and affordable medical services

for women.  The constitution should consider  old aged people  especially when they cannot care  for themselves.   They should

have a place to stay or a village.  

Com. Ratanya:  Tunashukuru sana Rachael,  kama una mambo umeandika,  tupatie hapa tuyachukue na halafu u-sign  register

yetu.  

Rachael:  Kuongeza kwa yale ambayo yameletwa.  

Com. Ratanya:  Asante sana,  kuna John Shitanda, kutoka kwa people with disability.  

John  Shitanda:   Commissioners  ambao  wamekuja  hapa  siku  ya  leo,  kwa  majina  ni  John  Shitanda  nikiwakilisha  kikundi

ambacho ni cha disabled people.   Kwanza kabisa,  nataka nizungumzie kuhusu uchaguzi.  Katika disabled tunaona kwamba ili

kuwapatia motisha wasiojiweze waweze kugombea viti vya uchaguzi, tunapendekeza kwamba wakubaliwa to apply for unpaid

leave for three months, ili waende wajaribu uchaguzi.  Lakini iwapo watashidwa,  warudi katika kazi yao kama kawaida.   Kwa

vile bila hivyo, mtu asiye jiweza hana njia nyingine ya kupata tena kazi, kama pengine kazi ya kufanya kwa shamba.   Kwa hivyo

anaogopa kwenda kwa uchaguzi, kwa sababu anajua atapoteza pahali ambapo anapata lisha yake.
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Jambo la pili, ningependekeza kwamba katika nominated MPs na pengine Councillors,  as  interested parties  vile tunazungumzia

mambo ya gender, ya akina mama,  wale watu ambao pengine wanaumizwa zaidi hata kuliko akina mama ni wasiojiweza.  Kwa

hivyo  tunapendekeza  kwamba  tuwe  considered  kama  interested  parties  kwa  nominated  MPs  na  Councillors.   Fundamental

Rights:  wasiojiweza tunaona kwamba hatuna nafasi sawa na watu wengine kuhusu upande wa kazi.   Kwa mfano, sisi tunaamini

tukipewa  uwezo  kama  vile  DOs  na  DCs  wanasaidiwa  na  magari  na  askari  vile  walivyo  navyo,   tunaweza  ku-prove  our

provincial administrative powers  kama wasiojiweza.   Kwa hivyo tunapendekeza kwamba tupewe nafasi kwa  kazi  kama  hizo,

hata  sisi  tuweze  kufanya.   Kuhusu  maneno  ya  mashamba,  tunasema  kwamba  wasiojiweza,  wa  are  not  considered  wakati

mashamba  ya  squatters  yanatolewa.   Ndio  sababu  utapata  kwamba  wasiojiweza  wanaomba  omba  katika   towns,  hawana

pahali pa kuishi.  Tunaamini kwamba wakiwa considered kama squatters wengine na wapewe mashamba, tutapunguza nambari

ya watu ambao wanaomba katika mitaa na hii itakuwa njia mzuri ya kuwasaidia, kuliko kuomba omba.  

Kuhusu education, katika education tunapendekeza kwamba,  turuhusiwe shule zote,  ziwe na facilities za kusaidia wasiojiweza.

Kwa sababu tukiwa na special  schools  ambazo  ziko  mbali,  wale  wazazi  ambao  hawawezi  kupeleka  watoto  wao  kwa  shule

kama  pengine,  Joy  Town  ama  Joy  Land,  ama  Thika  Blind  School,  inakuwa  ni  vigumu  kwa  hao  watoto  kupata  nafasi  ya

kusomo.  Kwa hivyo, tunapendekeza Serikali iweze kutusaidia, iweze kuleta facilities za education system katika shule zetu zote

ambazo tunaweza kujiunga nazo.   Jambo lingine tumesema kwamba,  tunataka National  Disabled  Fund,  weze  kupewa  uwezo

saidi.  Na iwe decentralized, irudi katika district, badala ifanyiwe Nairobi na hiyo itatusaidia sana.  

Jambo  lingine  ni  office  accommodation.   Sisi  kama  wasiojiweza,  hatujafurahia  na  maneno  ya  office  accommodation.   Kwa

sababu kwa mfano, hata Commissioner  ukiniita  saa  hizi  hapo  hivyo,  itanibidi  nifikiri  sana  vile  naweza  kuja  na  nikufikie  hapo

ulipo.  Kwa hivyo tunaona kwamba office accommodation tafadhali,  tupewe nafasi,  tutengenezewe offices ambazo mtu yeyote

asiyejiweza anaweza kuingia ndani. Vile vile, tunapendekeza kwamba,  tusaidiwe tupewe special  vehicles ambazo ziko tax free.

Kama  vile,  kuna  groups  kama  lecturers,  ambao  wanaruhusiwa  to  import  vehicles  bila  tax  yoyote.   Hata  sisi  tunapendekeza

kwamba tupewe hiyo nafasi  to  import  special  vehicles  kwa  ajili  yetu.   Vile  vile,  tunazungumza  kuhusu  travelling  of  disabled.

Tunapata kwamba matembezi yetu yamekuwa magumu sana.  Especially in towns, kama rush hours.  Hatuna utaratibu ufaao wa

kutujali sisi wasiojiweza.  Kwa hivyo inamaanisha ya kwamba, magari yakijaa,  mtu ambaye hajiwezi, hawezi kupanda hilo gari.

Kwa  hivyo  tunapendekeza  tuwe  na  utaratibu  maalum  wa  kutuwezesha  sisi  wasiojiweza  tuweze  kupata  nafasi   ya  kupanda

magari kama watu wengine bila kunyanyaswa ama kusukumwa.  

Vile vile, tukizungumzia upande wa prisons na police cells,  ingawaje we do not advocate  for that,  lakini tunasema kwamba sisi

tusiojiweza, wale  ambao  wanaweza  kuwa  wanapatikana  na  makosa,  hatuna  cell  iliyo  nzuri  ya  kuwekwa  ndani.   Utapata  ya

kwamba if somebody it crawling down,  anawekwa kwa cell pamoja na wale ambao wanatembea vizuri.  Kwa  hivyo  utapata

anakanyagwa huko ndani na kadhalika.   Kwa hivyo tunaomba kwamba prisons,  tutengewe cell tofauti na watu wa kawaida ili

tuwe  na  nafasi  ya  kuwa  humo  ndani.   Na  tunaamini  kwamba,  tukisaidiwa  na  mambo  kama  hayo  madogo  madogo,  na

60



tukipunguziwa umasikini, sisi i tusiojiweza hatutakuwa na shida yoyote tena.  Ni hayo tu.

Com. Ratanya:  Okay John tunashukuru kwa hayo maoni yako.   Wapi co-ordinator?   Okay,  twende kwa akina mama tena.

Faith Wanyendo,  hayuko na Juliana Mulama?  Pengine alipeana memorandum.  Kuna mzee hapa Burudi  Nabwera.   Tupatie

mawaidha yako na experience yote. 

Burudi  Nabwera:   Waheshimiwa  Kamishena  wetu,  mimi  nina  maneno  machache  ambayo  ningependa  niongeze  kwa  yale

ambayo  mmesikia  katika  sehemu  nyingi  za  jamhuri.   Jina  langu  ni  Burudi  Nabwera  na  nilikuwa  Mjumbe  wa  hapa  wakati

mwingine, sasa ni mkulima.  

Kuna maneno mane, ningependa nizungumze juu yake, na jambo la kwanza ni kuwaomba Commissioners wote,  ambao wakati

mnafikiria  mambo  ya  kututengenezea  Katiba  yetu  hii  mpya,  najua  mtachukua  Katiba  zingine  nyingi  zote  ambazo  mnaweza

kutumia na kuchukua sehemu moja hapa na kuitumia  kwetu.   Lakini  hapa  kwetu  Kenya  kwa  sababu  mimi wakati  wa  uhuru

nilikuwa mtu mzima, nimeona jinsi tumeenda.  Nimeona jinsi tumeteleza, lakini sasa tufikirie mambo ya mbele.  Jambo la kwanza

ningependa mtu ambaye anachaguliwa kuwa Rais wa Jamhuri ya Kenya,  kikatiba tuseme mtu asiwe Rais zaidi  ya  mara  mbili.

Awe  Rais  miaka  mitano,  kama  watu  bado  wanampenda,  tena  Rais  miaka  mitano.   Hii  mambo  tulipowacha  peupe  ndio

inatuletea taabu.   Mtu  miaka  yake  imekwisha,  lakini  bado  anataka  aendelee.   Ningependa  tena  mheshimiwa,  Rais  asiwe  na

constituency.  Na  ningependa Rais kila chama kisimamishe Rais na makamu wake  ili  Rais  aheshimu  makamu  wake.   Wakati

Rais hayuko, makamu awe ndiye anashika nchi.  Kwa sababu kwa wakati huu makamu anapelekwa huku na huku.  

Nikitoka hapo,  ningependa kusema, madaraka ambayo tulimpa Rais wetu ni nyingi zaidi.  Kwa hivyo twataka yale  madaraka

Rais ako nayo,  mengine yaende kwa Parliament na mengine yaende kwa local authority, county  council  na  municipal  council.

Mimi sioni sababu ya sisi kuwa na Majimbo.  Nataka  devolution of powers.   Tunataka kila muncipal council,  ile kodi  inatoka

kwa  sehemu  hiyo,  sehemu  fulani  thelathini  na  tano  kwa  mia  kwa  mfano  ili  watu  wa  huko  wenyewe  waendeshe  mambo  ya

barabara,  waendeshe  mambo  ya  elimu,  waendeshe  mambo  ya  health  center.   Na  ikiwa  namna  hiyo,  mheshimiwa

Commissioner,  itatubidi  Katiba  tuseme  mtu  kusimama  kuwa  county  council  au  municipal  council,  ni  lazima  awe  anaweza

kusoma na kuelewa Kiswahili na Kingereza,  kwa  sababu  hao  watakuwa  na  pesa  nyingi  ya  kutumia  kwa  kuendesha  sehemu

yao.  Na  ningependa  kama  niko  pale  niseme  county  council  chairman  asimame  kwa  county  yake  apigiwe  kura  na  kila  mtu.

Asiwe na ward.  Ward yake iwe district hiyo.   Hata mayor asimame apigiwe kura na kila mtu katika sehemu hiyo, ili hizi pesa

tunawapa tujue wana uwezo wa kutosha.  Ningependa kama kuna president na vice president kwa Katiba mpya tuwe na Prime

Minister, ambaye atakuwa kiongozi wa chama ambacho kina Wabunge wengi kwa Bunge.  Tuwache nafasi yeye azungumze na

vyama vingine kuuda Serikali ya muungano hata Serikali ya national unity, ili tusifanye kama tunavyofanya wakati huu.  

Nikitoka  kwa  President,  ningependa  nije  kwa  Parliament.  Parliament  kuna  jambo  moja  ambalo  ningependa  waheshimiwa

Commissioners  mfikirie  sana.   Hivyo  viti  maalum  kumi  na  mbili,  ambavyo  viliwekwa  wakati  wa  Lancaster  House   vilikuwa
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vimewekwa  vitumike  kwa  watu  fulani.   Na  mini  ningependa  tupendekeze  kwa  Katiba  hii  hivyo  viti  viende  kwa  watu

wasiojiweza, vingi vyao,  na nusu iwe wanawake na nusu wanaume.  Na ikiwa ni lazima viende kwa mtu mwingine, viende kwa

mtu ambaye ni unique.  Kama ambaye ana qualities ambazo sisi wengine hatuna.  Kwa mfano  kukiwa  na  mtu  kwa  university

ambaye  ndiye  anajua  kabisa  mambo  ya  uchumi,   Bunge  ifikirie  ku-  nominate  that  person.   Na  tusiwache  saa  yote  iwe  ni

president anafanya nomination.  Lakini tushike Parliament kikatiba ya kwamba hivyo viti viende kwa watu ambao hawajiwezi.

Kwa sababu campaign kwao ni ngumu, hawana njia wanaweza kufanya hiyo kazi.   Ningependa pia kusema juzi,  imeonekana

wazi ya kwamba, wakati tuna Parliamentary Service Commission, inatakikana tena tuweke checks  and balances.   Kwa sababu

wakati mimi nilikuwa Mjumbe na waziri, mshahara wangu ulikuwa shilingi elfu kumi na nane.   Na  tulikuwa tunaendesha mambo

tu.  Juzi baada  ya kura ya 1997,  waheshimiwa Wabunge,  kwa  sababu  wanasimamia  mshahara  wao  wenyewe,  walijiongezea

mshahara kuwa elfu mia nne. Na  juzi tena wametaka waongeze.   Kwa hivyo kwa hiyo Parliamentary Service Commission,  ni

vizuri  tuongeze  watu  watoke  upande  wa  Serikali  na  watu  watoke  upande  wa  business.   Wacha  Speaker  aendelee  kuwa

chairman.  Parliament  iwe  represented,  public  iwe  represented,  na  Serikali  iwe  represented  kuweka  break.   Hao  Wajumbe

wanajiongeza wakijua kwamba Serikali haikubali kulipa waalimu.  Hata haijalipa waalimu na bado inaongeza mshahara.  Unajua

binadamu, hiyo ndio sababu sisi Wakristo  tunaamini, Yesu alikuja kutusaidia kutoka kwa dhambi zetu.  Tusifikiri Wajumbe  ni

malaika, hao watafanya pia makosa tunayofanya Kenya.   Kwa sababu kila mtu anapendelea apate  pesa  Kenya.   Kwa  hivyo

ningependa tuweke kikatiba ya kwamba Parliamentary Service Commission kuweko na watu wanaweza kuwasaidia.  

Kila mtu Kenya anajua ya kwamba Judiciary yetu haiko independent,  na ni  kwa  sababu  ni  jinsi  Judicial  Service  Commission

inavyofanya kazi. Hawatupatii majudge ambao wanastahili kuwa judge.  Judicial Service Commission iwe ikipendekeza majina,

na  hapo  watu  wote  ambao  wanaajiriwa  kazi  kwa  Serikali,  wawe  majudge,  wawe  PCs,  wawe  watu  gani,  wawe  mawaziri,

tutumie mpango ambao unatumika kama America.   Kuweko na Parliamentary committee,  ambayo inaweza kuhakikisha kabla

huyu mtu hajapewa madaraka raia wamejua yeye ni mtu sawa sawa.  And that to apply in all major public appointments.   Vile

vile, ikomeshe hii mambo ya kupendelea, ya kwamba president  akitoka kabila fulani watu wengi wanaajiriwa kutoka kwa hiyo

kabila.   Na  tena  tupitishe  kabisa   ya  kwamba  mtu  hatakuwa  president  zaidi  ya  mara  mbili,  ya  miaka  tano  ili  mtu  asiwe  life

president.  Kama umezeeka hata ubongo hafanyi kazi sawa sawa.  Unasahau vile ambavyo uliamua.

Jambo langu la mwisho, waheshimiwa, ni ya kwamba, mimi nafikiria tumefika wakati  ambao wazee ndio wanafikiria mambo ya

ukabila.  Watoto wetu wanataka wawe watu wa Kenya.  Na ingefaa kuweko na provision ya kusema ya kwamba watu ambao

wanaeneza ukabila katika jamhuri ya Kenya iwe kama ni  kosa  kubwa  kikatiba,  kwa  sababu  tunataka  watoto  wetu  waoane.

Tunataka tuwe taifa sawa sawa.   Hatutaki tuwe wakati  wowote  tunafikiria  huyu  ni  Msomali  na  huyu  ni  Mluhya.   Ni  hayo  tu

ningependa kupendekeza.

Com. Ratanya:  Asante sana Mheshimiwa Burudi Nabwera kwa hayo maoni yako.  Nimempatia mheshimiwa wakati  huo kwa

sababu tungetaka kujifunza kutoka kwa experience yake kama mzee na kiongozi na dakika ikawa nyingi.  Kwa hivyo pengine

mmekubali  hivyo.   Sasa  tutarudia  pale  pale  tulikuwa,  kuna  student  mmoja  ambaye  tutamsikia  halafu  twende  kukimaliza  hao
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wengine.  Luke Wasike, we are only allowing you three minutes to highlight what you have in the memorandum.

Luke  Wasike:  My  names  are  Luke  Wasike,  from  Kongoni  Secondary  School.   We  the  students  of  Kongoni  Secondary

School have had to deliberate on what we feel should be included in the new constitution and came up with the following:

• The  8.4.4.  system  should  be  done  away  with  becauseit  was  not  given  enough  piloting.   Further  still,  the  8.4.4.

curriculum is overloaded and mixed up, some contents started still cannot be of any practical use for its graduates.  

• Gender equality: job opportunity, men and women should be given equal job opportunities if they qualify.  They should

not be discriminated upon.

• Education: parents should provide education to all their children, without denying female child her opportunity.

• Inheritance:  widows  should  have  a  clear  right  to  inherit  her  husband’s  property  without  any  interference  from  her

in-laws.  Female child should also have a right to inherit parents’ properties including land.

• Forced marriages: the law should protect  a female child from force marriages.   Parents  forcing their female children to

get married should be dealt with severely.  

• Student  mothers:   female  students  getting  pregnant  while  in  school  should  be  re-admitted  back  to  school,  same  or

different.  The fault is not theirs alone but even the male students’.  If a female child is expelled from school,  the same

case should happen to the male student who caused the pregnancy.

• Corporal punishment:  Corporal punishment should be abolished completely; instead, there should be intensive guidance

and counselling of students.  The fear of corporal punishment may lead to drop outs.

• Corruption:  the deep rooted corruption within the police force and civil service, should be checked.  The police officers

are rottenly corrupt demanding bribes unnecessarily.   Furthermore,  police officers respond swiftily on petty crimes and

reluctantly to more serious crimes.

Mbali na hayo tungependa Tume yetu kufahamu uhuru wa kujieleza.  Wananchi wawe na uhuru wa kutoa maoni magazetini na

redioni  bila  kuingiliwa.   Kujieleza  baada  ya  kukamatwa  na  polisi,  bila  kuingiliwa  au  kuharakishwa.   Vituo  vya  Serikali,  vya

runiga na radio vipeane muda sawa kwa vyama vyote vya kisiasa.  Aidha, vituo hivi visipendelee upande mmoja.  Sera  ya ardhi

nchini inapaswa kuangaliwa, hii ni kwa sababu ya kuongezeka kwa masquatter nchini.  Tunapendekeza kwamba, mtu aruhusiwe

kumiliki hadi hekari mia mbili pekee za shamba na ikiwa atazidisha hapo atozwe ushuru kwa ardhi anayomiliki.

Kura ya kukosa  imani.  Ili kumaliza kiburi walicho nacho machifu, madiwani na hata Wabunge,  Serikali iwe  ikiandaa  kura  ya

maoni kila baada ya miaka miwili.  Wanaoshindwa katika kura hii, viti vyao vitangazwe wazi na kung’ang’aniwa.  Vile vile, kuna

uhuru wa kustarehe, kunao wanaostarehe kwa kupenda kuvaa kofia.

Com.  Ratanya:  Wasike,  hautasoma  memorandum  yote,  tungetaka  utuachie  tusome,  you  only  highlight  the  most  important

points.  Because you had only three minutes, you have gone beyond that, so please try to summarize.  
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Wasike: Uhuru  wa  kustarehe,  tunaona  kwamba  wale  watu  haswa  wale  ambao  wana  nywele  zinaitwa  rasta,  wanaingiliwa

kwamba  wao  ni  magaidi.   Vile  vile  wale  huvaa  kofia  fulani  wanaitwa  magaidi.   Wapatiwe  haki  ya  kustarehe  watakavyo.

Nikiendelea mbele, madiwani wanapoaga dunia ama kuhama vyama vyao, au kujiuzulu inagharimu Serikali pesa  nyingi kuandaa

uchaguzi.  Ili kupunguza matumizi ya pesa za Serikali, jambo kama hili litokeapo, iwe ni kwa mgombezi ambaye alimaliza wa pili

katika uchaguzi apatiwe hiyo nafasi ya yule aliyejiuzulu, kuaga dunia au kuhama chama.  

Miaka arubaini na tano, mtu astaafu na asipewe nafasi nyingine.

Com. Ratanya: Wengine wanagoja malizia hapo,  nashukuru sana.   Kama  una  memorandum  utupatie.   David  Makosi,  huyo

hayuku, Humphrey Webi,  Jotham Murunga, Eliud Lubonga yuko?  Ni wakati  wako Eliud.  Na  tulisema mengi yamesemwa ni

kusema machache tu kwa dakika mbili.

Eliud Lubonga:  Asante sana,  jina ni Eliud Lubonga Wanyama, mkulima wa Kongoni.   Yangu ninachangia kwa Serikali yetu.

Mtu  akiwa  ameshafanya  kazi  na  kuenda  retire   hapana  ruhusa  ya  kurudi  tena  kwa  kazi.    Watoto  wa  university,

umeshasomesha, wana makaratasi yao kwa nyumba, umekaa nao unafikiria mtoto atasoma kama amefika  university akusaidie.

 Unakaa naye na mtu anafanya kazi tatu, unasikia ati Commissioner wa nini, unasikia director ya nini, na wewe una watoto  tano

kwa nyumba na hawana kazi.  Mtoto kwenda kutafuta kazi, na kama wewe hauna pesa  masikini mkulima, hawezi kupata  kazi.

Na unapata factory zingine, mtoto wa 1980, unasikia director na ni mtu wa class nane.  Sina mengi imetosha. 

Com. Ratanya:  Nashukuru sana.  Jotham yuko?  Jotham Murunga.  Are you Jotham?  Okay, not you, maybe somebody else,

maybe he is not there.  Jacob Kombo? Endelea.  Sasa tunasema yale mapya.

Jacob Kombo:  Mimi kwa majina naitwa Jacob  Kombo natoka Lukiyani location, Lumino  sub-location.   Mimi  nina  maneno

matatu.  Neno la kwanza, matajiri wanatunyanyasa sisi masikini.  Kunyanyasa kwao ni huu.  Mtoto  wangu amesoma pamoja na

wa tajiri.  Miezi mbili utasikia mtoto wa tajiri ameandikwa sababu wewe hakuna chochote unapeleka.  

Com. Ratanya:  Nimesema ni vizuri mtu kutoa mapendekezo.   Kwa sababu sasa  ukituambia story bila mapendekezo haiwezi

kutusaidia sana.  Sema ungetaka hivi, ungetaka hivi, bila kupeana story.  

Jacob:  Ningetaka  Wakenya  tuwe  kitu  kimoja.   Mtoto  wako  akihangaika  na  mimi masikini  nimuokoe.   Wangu  akihagaika

wewe tajiri umuokoe.   Ya pili, Serikali yetu saa  zingine inapoteza pesa  bila  majibu  yoyote.   Juzi  tulikuwa  hapa  na  kamati  ya

Njonjo ya mashamba.  Mpaka saa hii, hatujasikia report yoyote.

Com. Ratanya:  Ungependekeza nini?
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Jacob:  Wangeleta report ile Njonjo aliona.  La tatu,  Kenya kuna makabila mingi sana,  lakini kuna wengine wanajificha ndani,

kitu ikitoka unaona kabila ingine inaingia ndani, inatoa watu wao.  Tuseme kama kazi ya kuandika askari,  mtoto wangu akienda

huko kuandikwa askari,  hawezi kuandikwa bila kupeleka kitu kidogo huko.   Na  mimi ni masikini sina chochote.   Hiyo nataka

Serikali ifikirie wale wanakosa kitu.

Com. Ratanya:  Jacob  Kombo,  nashukuru sana kwa hayo maoni yako na sasa  tunaenda kwa mwingine.  Nenda pale u-sign

register yetu.   Isaiah Dalili.  Are you the one?  Just  highlight a few points and then you give us your memorandum.  There are

very many people waiting and that is our procedure.  We do not allow reading the memorandum.

Isaiah Dalili:  Jina langu ni Isaiah Dalili, nina mambo matano ya kuongea juu yake.  Serikali za Majimbo, utawala wa mikoa na

wilaya, vyombo vya habari vya dola, jeshi la wananchi na matibabu.

Majimbo: mimi ningependelea kuwe na Serikali ya Majimbo aina ya Kimerikani na Ujerumani.  Kwa nini?  Upendeleo,  uonevu

na unyanyasaji wa walio na nguvu madarakani dhidi ya wanyonge utapunguzwa.  Heshima na ubinadamu kwa wasio na nguvu

kijamii na kimadaraka ambavyo huchochea ukabila, wivu na chuki, zitakatwa mizizi na usawa utazaliwa.  

Utawala:  watawala wa wilaya wateuliwe na watu wenyewe au kama ni Serikali itachagua, wasiwe watu kutoka jamii moja tu.

Isiwe kama ilivyo sasa, kwa watawala au watumishi wa mashirika ya umma wanakuwa elfu mbili ya watu wote.  

Vyombo  vya  habari  vya  dola:   watu  au  vyama  mbali  mbali  wapatiwe  nafasi  sawa  kwa  matumizi  ya  upashanaji  habari.   Hii

itawezesha, yaani  kama  radio  na  TV,  itawezesha  wananchi  kusikia,  kufahamu  na  kufanya  uamuzi  sahihi  wakati  wa  uchaguzi

kama huu unaokuja.  

Jeshi la wananchi:  ili  kuepuka  mizozo,  uhimla,  kiburi  ambavyo  vinaletwa  na  jeshi  la  kikabila,  ambalo  hutetea  na  kuendeleza

ukabila na hata kuhudumisha hapa Africa, jeshi letu liteuliwe kwa uangalifu kutoka sehemu zote,  au jamii zote za humu nchini, ili

umoja, upendo, usawa ziweze kudumishwa na kila mmoja kujihisi kama yuko nchini mwake.  

Com. Ratanya:  Sasa jaribu kumaliza wengi wanangoja.

Isaiah:   Matibabu:   Kuwe  na  uangalifu  katika  mipangilio  safi,  kuwezesha  kuwa  mwananchi  kupata  matibabu  sawa,  awe

millionaire  au  kabwera,  maana  wote  wahitaji  tiba  sawa  na  kupitia  madaktari  wenye  ujuzi  wa  hali  ya  juu  na  maalum.   Bila

kutegemea nani ana malipo ya juu na ni nani asiye  shauri  yake.   Kwa  njia  hii  ubaguzi  wa  kitabaka  utakomeshwa  na  upendo

utazaliwa. 

Com. Ratanya:  Asante sana Bwana Isaiah,  peana maandishi yako.   Samson Asiya, huyu alikuwa na  memorandum.   Fidelis
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Okongo,  hata hiyo peana,  hiyo ni mzuri.   John Mukhwana.   Hayuko.   Jothan Kisero,  ni wewe?  Very good,  you  have  been

waiting, ni wakati wako. 

Jotham Kisero:  Thank you very much Commissioners,  I would rather  not repeat  what has been said.   My  name  is  Jotham

Kisero.  I do not have a memorandum, but I have been listening to what people have said, I do not want to repeat.   But what I

would like to say is that the local Government have agreed that Councillors should be educated at least at the level of form four.

  Mayors  and chairmen should be elected directly from the electorate.   What I would like to add is that,  in the recruitment  of

workers in the local Government, they should be checked, because the way it is done at  the moment, you must be  a relative of

a councillor or a very senior person to get recruited there.  

Another thing, I agree that presidential powers should be reduced so that other powers are given to other people.  Now I agree

that Kenya should have national unity, and for it to have national unity, our culture should also be unified.  In other  words  I look

at culture as a moral discipline and if you would like to have Kenyan society to be morally disciplined in the same way, then the

culture should also be unified.  In other  words  this culture can be unified through education.   People  have also said culture like

circumcision, we have some tribes who do  circumcise,  others  don’t.   If  the  Kenyan  society  feels  that  circumcision  is  a  very

important  culture to be retained, then it can retained and ask all society to follow it.  And if you find other cultures would not be

good for the society, then can be done away with.  

Another thing which I would like to add on what have said is on education.   I  would like teachers  to be  recruited according to

the needs of the school to avoid understaffing.  Because you may find that some schools are overstaffed, others are understaffed

just because we recruit.  When it comes to posting them, it becomes a problem and therefore all schools,  primary, secondary,

should  give  out  their  needs  and  teachers  be  recruited  according  to  the  needs  of  various  schools,  so  that  when  a  teacher  is

recruited, is recruited to say that you are going to a certain school.  So that the problem of refusing a transfer is avoided. 

At the same time, I would like also to propose that any officer who is going to be recruited as  an education officer,  should have

taught for at least 20 years.  Experience so that he can be considered to be an educational officer.  

On retirement and employment I have agreed with the sentiments that have been already expressed here,  but  I  would  like  to

add   that  on  employment,  more  powers  should  be  given  to  the  Public  Service  Commission,  so  that  it  employes  all  cadres.

Because it looks the lower cadre seems to have been left free and there is a lot of corruption on employement at that level.  And

if public Commission is decentralized,  so  that  we  have  units  in  provincial  or  districts  to  assist  in  recruitment  then  that  would

reduce over-employment and therefore, if overemployment is reduced, retrechment will not be there.   Because retrechment is a

very bad immoral thing, because somebody coming in the morning and he finds that he has lost  a job,  it becomes very difficult

for such a person.  So I would propose  that this word retrechment should be avoided as  much as  possible,  so that we do not

demoralize our workers.  
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On farming I would like add,  that there should be a constitution to protect  farmers.   Farmers should be protected  in  that,  the

produce they produce should have ready market.   And the Government should be able to market  the product  so that farmers

are not destabilised.  Because you find farmers who produce maize, millet, they find it very difficult and some of these produce

go to waste and the farmer is left penniless.  

Com. Ratanya:  Try to wind up.  Kidogo umalize.

Jotham:  There should be a constitution to protect natural forest or forest in our country,  so that forest  should not be  cut down

to dish to people who already have land.  Otherwise, most of what I had has already been said.  Thank you very much.

Com. Ratanya:  Thank you very much Jotham.  Josephat  Abwao,  just come out with just very  new  things.   Do  not  repeat.

Yale mapya unajua yako hayakusemwa na mwingine.

Josephat  Abwao:  Kwa majina naitwa Josephat  Abwao.   Mimi  maoni  yangu  ni  kwamba  wazee  wale  bado  wanafanya  kazi

wafutwe na watoto wale wamesoma wanakaa nyumbani wapate kazi.  Hayo ndio maoni yangu.  

Com.  Ratanya:   Asante,  kama  umemaliza  maoni  yako  nashukuru.   Mwingine  tuna  Peter  Toroni,  naona  kama  hayuko.

Christine Waswa,  alipeana memorandum.  Ezekiel Kiuza Kibu.   Ni  wewe?   Okay.   Sasa  ni  wakati  wa  kusema  yale  mapya

ambayo hayakusemwa na mtu mwingine.  Kwa sababu napeana dakika mbili ili tumalize.

Ezekiel Kibu:  Mimi naitwa Ezekiel Kibu, mkaaji wa Kongoni.  Maoni yangu ya kwanza ni kuhusu waalimu wa nursery.  Pili, ni

kuhusu machifu.  Tatu, ni kuhusu wazee wa mitaa.  La nne ni kuhusu washirikina.  

Kwanza,  waalimu wa nursery wapewe mshahara maana ndio waalimu wa kwanza kwa watoto.   Kulingana na  machifu,  mimi

ningependekeza warudhishiwe mamlaka yao maana hao ndio wako karibu na wananchi.   Kuhusu wazee wa mitaa, wazee wa

mitaa  wapewe  mshahara  na  Serikali  kufuatana  na  kazi  yao.   Kazi  yao  ni  nzito,  maana  hao  ndio  wako  karibu  na  wananchi.

Nikienda  kwa  upande  wa  ushirikina.   Serikali  sijui  itatumia  mbinu  gani,  kuweza  kumaliza  umasikini.   Maana  umasikini

unachagiwa  sana  na  ushirikina.   Nikienda  hivyo  hivyo,  kuna  jambo  moja  nimesahau  kidogo,  na  ni  jambo  kuhusu  mipaka.

Mipaka mtu unaweza kuwa umenunua shamba lako heka moja na unakuta jirani mwingine, yule ambaye anasongesha,  sijui  ni

usiku, unakuta ulikuwa umenunua shamba yako heka moja na unakuta una point nane ama saba.  Serikali ichunguze hali ya hayo

mambo.  Nafikiri ni hayo.  

Com. Ratanya:  Okay,  asante sana Bwana Ezekiel.   Pauline  Isuta,  huyo  hayuko,  Charles  Musudi,  Paul  Samweya,  alipeana

memorandum,  John Macharia Kamau, Jevan Makunda, hata yeye ameenda.   Mulule K.  M, hata yeye ameenda ama ni huyu?
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Ni wewe Mulule?  Okay, sema majina yako Bwana Mulule na utumie dakika yalo mbili kusema kwa ufupi.

Mulule K. M.:  I am Mulule from Kongoni sub-location.  There three points I would like to place in the part  of social part  of

life in Kenya.  Looking at 40 years we have come from since independence, it is so clear that we have not been able to control

alcohol consumption, especially the illegal alcohol being brewed in the villages.  Now I propose  that if at  all it is very obvious

that we can not give it up, let us have the legalisation of local brews like chang’aa and busaa,  whereby we will be  able to have

the Government monitoring the brews, as in the  standard of production and also it will be  getting in some revenue earned from

the sale of these brews. And let them be sold in the bars.  I  am sure the common mwananchi would like to spend some time in

the bar, but it is only that he can not afford the beer.  I think that will be a better way of controlling the alcohol consumption. 

Next point goes to agroforestry.   Since the Government has not been able to help us protect  the current forests  that  we  had,

and it is very evident that particulary looking at  this area,  like Lugari area,  look at  the crops  we have in the field.  It  is a  pity,

since the Government can not work as a whole, let us have a law that will enable us have for example, 50 trees per acre of land.

  Let them make it an individual effort, not talking of making of forest.  

Next goes to economic part of life whereby I will talk about the colleges, I will propose that, after form four level, it is very clear

that 70% or 60% of the form four leaves are  left in the cold,  because  it is only a small share that goes to the university, hence

get the privilege of the Higher Education Loans Boards  loans.   I  will propose,  let us have this idea of people  feeling that since

they  did  not  qualify  to  go  to  the  university,  you  are  a  fool  or  you  are  useless  in  the  society.   Let  us  have  the  Government

providing loans to people who go to other tertiary learning institutions like colleges, polytechnics etc. 

Coming back to the idea of the media, I think and I propose that, let us not have the Government restricting the media,  like we

are giving all the Kenyans KBC,  KBC only talks about  the goodness  of the Government.   I  disagree   with a station that  will

present three quarters of its news, will talk about what good the President has done, even if he is going to sell some goats,  they

will talk about  that.   Let us have stations be given the idea like Nation to come to the villages because  they  will  give  a  better

opinion of what the Government does.  They give the reality of the matter.

Going  back  to  the  political  sector,  I  will  not  only  talk  of  clipping  of  the  presidential  powers,  I  will  talk  of,  let  us  have  the

presidential powers,  not only being clipped,  but be  taken back  to the Parliament,  because  I believe that,  it is said in Kiswahili

that “kidole kimoja hakuui chawa”.    It  is only Parliament as  the only people’s representative that can give us a better  rule on

any matter, apart from being placed on an individual who will do it on selfish grounds.   Let us have most of the powers  of the

President, for example, appoinment of senior officers, like the Chief Justice, Judges, let them get back to the Parliament.  

Then I will talk of the MPs.   Since the Kenyan public is getting better  and better,  I  am talking on the literally part  of life, let’s

have a possibility whereby,  if an MP is elected and goes to Parliament,  let there be  no that assumption, you know MPs  have
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taken advantage of the assumption that once you are elected in 1997,  you will go out of the House in 2002,  whatever you will

do,  even if you are  helping those people  or  you are  not helping them.  Let’s have a situation whereby,  we are  allowed as  the

Kenyans and citizens, let me talk of Lugari, we have a population of 23,000,  I ma taking an example,  23,000.  Let  it  be  said

that, if at all somebody can come up in 1998, we are dissatisfied with this MP, we can have let’s say a population of out of the

23,000, let’s have 15,000 people signatories who are able to cause the MP out of the Parliament and call for new elections  Let

us not talk of a motion of no confidence in the president and the vice President alone.  

Going to the immunity of the ex-rulers.  I actually believe that, if at all you are good and you did your part  as  a ruler,  there is no

need for you to be  immunized against the public.   Let you be tackled like any  other  person.  When  we  talk  of  immunity,  it  is

giving the public an impression that this person, he did something that was against people’s interest.

Com. Ratanya:  Try to  restrict  to  yourself  to  specific  recommendations.   Not  giving  us  many  stories.   This  would  be  very

important for us.

Mulule:  I propose that, the immunity given to ex-rulers should be abolished.  Let’s have them being tackled as Kenyan citizens

and that’s all.  Thank you.

Com. Ratanya:  Thank you.  Haron Agoye.

Haron Agoye:  I think I am audible enough.  I have indicated there, I am representing masses.   When I talk of masses I mean

very vast following behind me.  I have done research, I have come up with very pertinent issues that affect Kenyans.   Kenyans,

not tribesl:

1.   I  will  talk  about  land  tenure  system,  and  when  I  talk  about  land  tenure  system  it  goes  about  communication.   That  one

narrows me to what is called Kenya Gazette.  

Com. Ratanya:  Give us your recommendations please.

Haron:   Kenya  Gazette,  because  of  communication,  when  you  come  to  land  tenure  system  or  inheriting,  this  information  is

covered in Kenya Gazette.   How many rural people  are  accessible  to Kenya Gazette?  An old mother of 80 years,  does  she

know of Kenya Gazetter?  Her land is sold, she does not know where it is.  Therefore, we would like this Kenya Gazette to be

village level.  Every village, wherever that issue is. It should be in that village on posters.  But this issue of Kenya Gazette should

be cut off.  It should be in that particular area.  That is my recommendation, because, they not accessible to the village.

Because I am dealing with land and other succession bit, I will also say about land distribution.  There is no land for distribution,
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if you are  a squatter  remain a squatter.   We can not destroy our forests  for land.  Kama hauna, hauna.  Unless urban areas.  

Then I talk about politics,  defection from party to party,  this one we call them political prostitutes,  and we will not allow it.   It

should not be allowed.  If this man wants to defect, I voted him on a Kanu ticket,  he should come back  to me and ask me, so

that I can allow him to defect.  Wakuje waulize 80% of the electorate  who voted for him to sign that they have allowed him to

defect.  Unless he gets 80% signatories, this man is a political prostitute and we do not want him.  

Summary:  Kenya Gazette  should  not  be  there.   Why  do  we  con  people  who  have  not  gone  to  school,  under  the  issue  of

Kenya Gazette?  

Com.  Ratanya:  The  issue  of  Kenya  Gazette  we  have  heard,  thank  you  very  much.   Enda  hapo  uandike  vizuri   wengine

waendelee.  David Juma.  Rev. Charles Simiyu, yuko?  Mr. Webala Leonard.  Ni wakati wako.  Na utuambie majina yako.

Leonard Webala:  My names are  Leonard Webala  Simiyu, I am a teacher.  On the presidency,  I will recommend that  every

president to nominate his VP before contesting for the post of the president.  The president must own 80% of his property in his

country and not outside the country.  Election date to be fixed.  For example the first week of December, after every five years.

  MPs must be  native residents of the constituency  and  must  have  invested  between  60%  -  80%  of  their  wealth  within  their

constituency.  They should also declare their wealth before they contest.  Because we have people  who live in Kitale,  they only

have their mother and father in a constituency and they claim to be residents of the constituency.

Land ownership is a very crucial issue and I am proposing that,  people  to be  allowed to own land should be within  18  years

upto 82 years and they should own not more than 200 acres of land and minimum to be 2 acres of land to be  issued with a title

deed to minimize this issue of people  buying small points of plot per  acre.   This brings fragmentation of land and this  leads  to

food problems.      The tax from land shall be  used to settle landless people  within  the  home  district,  and  there  should  be  no

squatters  whatsoever  within  a  given  district.   Because  these  are  citizens,  how  can  they  be  squatters  in  their  own  country?

Squatters therefore must only be foreigners from other countries and not people  from the same country and yet   they have ID

cards.   Civil servants should be  given  house  loans  to  purchase  a  house  within  a  town  where  they  are  staying.   It  should  be

automatic,  such that we should not have this problem of housing.  A person is working senior officer and he  has  no  property

within the district.   Every village should have a cemetery where to bury their dead  and not  their  homes.   They  should  always

bury their people in a cemetery to minimize this problem of burial disputes where a lot of funds is wasted.   You remember the

issue of a very prominent Otieno down there.  So a lot of money was wasted.  

Compulsory education for every Kenyan upto the age of 21 years.  Even school dropouts  to at  least  attend two hours per  day

to be educated in communication skills, emergency, production,  housekeeping and any skillful work to be  productive members

of this nation.
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Com. Ratanya:  Wakati umekwisha, many more are waiting, try to wind up.

Leonard: My last point,  maximum number of children to  be  six  and  four  to  receive  free  primary  education,  any  extra  to  be

taxed or pay school fees.  Thank you very much.  

Com. Ratanya:  Nashukuru sana Bwana Leonard.  Martin Shikuku.

Martin Shikuku:  Ningependa kushukuru Tume ya kuchukua maoni ya Katiba.   Kwa  majina  ni  Martin  Shikuku  Wamalwa,

mimi ni mratibu wa -------------  a CPO.  Yangu ningependa kuongea juu ya public administration ambayo ni kutoka office ya

local Government, office of the president  na pia Public Service Commission, ambayo pale awali imeshidwa kukomesha ufisadi

ambao ndio umetuletea  mateso  na  kilio  katika  nchi  yetu.   Ningependa  ya  kwamba  kwa  kila  jambo  linalofanyika  nchini,  kila

Mkenya aweze kupewe fursa ya mafunzo ya kuelewa haki yake na   kuwajibika kuona wazi ni jinsi gani anaweza kuchangia na

kuona maovu na kusema, hayatakikani, ili iweze kukomeshwa.  Sehemu hiyo naongelea ni kwamba tumepata watu wameongea

juu ya umasikini na hata kutokusoma.   Msingi wake umekuwa ni utumishi  mbaya  wa  nafasi  wanaopewa  ofisini.   Ili  tuchangie

mambo ya uchumi, lazima kila mtu aweze kupewa kitu cha kukalia ama ujuzi wa kuweza kumwezesha kuzalisha mazao na pia

kuhusishwa katika kila mpangilio kutokea mashinani  in villages ama kutoka kwa wakaazi wa chini.  

Com. Ratanya:  Tupatie hiyo memorandum tutasoma, kwa sababu wakati wako umekwisha.       

Shikuku: Nashidwa, ninaketi chini na inakwisha?   

Com. Ratanya:  Ndio, sema la mwisho.

Shikuku:  Jambo lile nataka kusema pia ni upande wa mahakama, ya kwamba Chief Justice achaguliwe na Bunge, maana kwa

sasa naona haki haitendeki,  kwa vile aliye mchagua ndiye anaweza kuimba wimbo wake,  hawezi  kufanya  kwa  usawa.   Ndio

maana  kesi  kama  ya  Goldenburg  imekaa  muda  mrefu  na  watu  wengine  waliohesabiwa  kwa  ufisadi  hawajafanya.   Kile

ningependa kupendekeza ni kwamba watu wote waliohusika katika vikundi vya kama clashes,  pia ni pendekezo langu kwamba

ile Tume ya kutafuta makosa yaliyofanyika itoe majina itangazie watu na watu wajue wahusika kama wako wasiuanie wadhifa

wowote katika serikali.

Com. Ratanya:  Malizia hapo,  ili wengine waweze kuchangia.    Mathew  Shikuku  tunaye  hapa.   Usirudie  yale  yamesemwa,

kwa hivyo ndio tunaona hakuna sababu ya kuketi kama unaenda ukirudia, sema yale mapya na ya muhimu.

Mark Oshikuku:  Naitwa Mark Oshikuku, nilikuwa nataka kusema juu ya retirees.  Kwa sababu naona retirees kuna mmoja,

mwalimu mmoja ali-retire,  anapata  saa  hii shilingi mia nane kwa mshahara.   Na  mia nane saa  hii haiwezi kufanya  kazi  yoyote.
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Kwa hivyo mngefikiria mambo ya retirees waangalie kama kila mwisho wa mwaka waongezewe kitu kidogo,  kwa sababu cost

of living imeenda juu, na sasa mtu kuweka familia kwa shilingi mia nane haiwezekani. 

Ya pili, tuko na watu ambao wanaishi hapa kwetu kwa Railway.  Wameishi hapo miaka mingi sana na sasa hawajapatiwa pahali

pa kukaa.  Na saa hizi sisi ambao tunaishi karibu hapa tunaumia kwa sababu wanaingia kwa mashamba yetu kuchukua chakula.

  Mahindi ikiwa tayari wanakuja kuvuna, hata wengine wanakuja na mawe, wanataka kuchukua  mahindi kwa nguvu.  Serikali

iaagalie  maneno  ya  watu  ambao  wanaishi  kwa  Railway  hapo,  karibu  Kongoni  hapo.   Ni  hayo  tu.   Nilikuwa  na  mawili  ya

kuongea.  Asanteni. 

Com.  Ratanya:  Hayo  ni  mazuri  kwa  sababu  umeongeza  yale  mapya.   Asante  sana.   Weka  sign  kwa  register  yetu  hapo.

Susan Naliaka.

Susan Naliaka:  Asante,  mimi naitwa Susan Naliaka.   Mimi ningependekeza kuwa Rais Moi azidi kuendelea na kipindi  kwa

Urais, kwa sababu wanaotaka kiti cha Urais wamekuwa wengi mno.  Hawataweza kujali masilahi ya wananchi.  

Pili, ningependekeza kwamba machifu wachukue nafsi zao kwa miaka mitano sawa na Wabunge wao,  kwa sababu kuna vijana

wengi ambao wanao ujuzi katika hiyo kazi.  Machifu hukaa katika kiti chao kwa muda mrefu, mpaka wanaharibu kazi zao.

Tatu, wanawake Wabunge wanastahili kuchunguzwa mienendo yao kabla hawajachaguliwa Bungeni.  Kwa sababu wanapofika

Bungeni huwawacha waume wao na kuchukua wanaume wengine.  

Nne, mkuu wa polisi anastahili awe aki-patrol  katika station zake za polisi,  maana police stations zimekuwa na ufisadi mwingi.

Maofisa wa polisi wamechukua hongo mbele kushinda kazi zao.  

Tano,  pesa  za  Kenya  zinastahili  kuwekwa  picha  ya  Mlima  Kenya,  kuliko  kuwekwa  picha  ya  Rais,  kwa  sababu  ikiwa  Rais

atachukua miaka mitano  na  Rais  mwingine  kuchaguliwa,  itakuwaje  tena  hiyo  pesa  kubadilishwa  picha  yake?   Sasa  inastahili

kuwekwa picha ya Mlima Kenya.  Upande moja uwekwe picha Mlima Kenya na upande mwingine iwekwe picha ya mahindi.

Hiyo itakuwa ni sawa, kwa sababu nafsi za urais zinang’ang’aniwa sana kuliko nafsi zingine.  

Sita, wananchi wa Kenya wanastahili wawe watulivu, wasiwe na mawazo ya kihuni bila kujali masilahi ya wananchi.   Wabunge

wasiwe na harakati nyingi sana za kung’ang’ania nafsi ya urais.  Wanastahili wawe na nidhamu katika kazi zao, maana Wabunge

wengi wana mawazo ya kihuni.  

Com. Ratanya:  Na  shukuru sana Naliaka,  asante  sana kwa maoni yako.   Sasa  wananchi naona kuna still watu ambao tuko

nao hapa, na wale ambao waliandikisha kuonyesha wangetaka pengine kupeana maoni wamekwisha.   Lakini naona tunao hapa
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na pengine wangetaka kupeana maoni yao dakika ya mwisho.  Ningetaka kujua ni nani na nani wale wako hapa.   Mkono juu

niwapatie nafasi.   Kuna mmoja, wawili, watatu.   Ni hao tu.  Kwa hivyo kila mtu atachukua hiyo dakika moja moja,  akimaliza

halafu tufunge, tunaaza na wewe.  

Nebard Nabiswa Wafula:  My names are Nebard Nabiswa Wafula, I come from Likuyani location. I have recommendations

from general elections,  the presidency and appointment of cabinet  ministers.  I  am suggesting the elections to be  co-ordinated

and managed by director of elections who should be appointed by the Speaker  of the National Assembly, but Parliament must

approve that appointment.  

The  Speaker  of  National  Assembly,  should  be  mandated  by  Parliament  to  dissolve  Parliament  when  elections  are  due.

Immediately  Parliament  is  dissolved,  the  president,  Ministers,  MPs,  and  Councillors  should  surrender  Government  offices

including State House and vehicles attached to them until after swearing-in ceremony.  Campaign period should be extended to

30 days instead of 21.   The President,  MPs and Councillors should serve their electorate  for a term of  five  full  years  and  be

eligible for re-election for a second and final term.  The two-term rule should therefore apply to MPs and Councillors not just

the president.   This is to avoid a situation where Kenyans in some constituencies have been lead by a single  MP  for  over  40

years  e.g.  Baringo  Central.   A  by-election  should  only  take  place  when  the  president,  MP  or  councillor  resigns,  dies  or  is

incapacitated due to illness.  

Defection: the president,  an MP or  councillor  should  only  change  parties  when  Parliament  has  been  dissolved.   Our  general

elections should be conducted in two stages.   In stage one we should have primary elections where only MPs and Councillors

are elected.  In stage two, tht is secondary elections, we conduct presidential polls only.  

The presidency: the President  should hold the Executive powers  of running the affairs of Kenya.   He should not be  above the

law.  He should not have been committed to any civil jail.  For  one to be  eligible to contest  the presidency he must have been

educated upto university level, have attained a minimum of forty five years  and a maximum of 65 years,  have been elected MP

during primary elections.  Should have been sponsored by a party that will have won not less than one eighth of the total number

of Parliamentary seats.

Com. Ratanya:  I think we said we are not going to read the memorandum, because we do not have time.   Just  have a minute

to summarize.  We shall read the memorandum, but give us the most important points.

Nebard Nabiswa Wafula:  We reduce the excessive powers of the president.   The Speaker  will not be  eligible to contest  the

presidency.  The President should also go on leave like any other public servant and when he goes on leave he surrenders  the

State House and Government vehicles attached to him.  All senior appointments in Government should be done by the Public

Service  Commission.   The  president  should  only  appoint  Permanent  Secretary,  subject  to  have  approval  by  Parliament.

73



Parastatal  Service Commission should  be  established  to  appoint  senior  officers  in  Government  parastatals,  corporations  and

financial boards.  The position of district  officers should be abolished,  position of PCs,  DCs,  chiefs and the assistant  to remain

but the  last  two  should  be  transferable  like  the  first  two.   The  president  should  be  neither  the  Commander-in  -Chief  of  the

armed forces nor the chancellor of all public universities.  Other competent Kenyans can be appointed to such  positions. 

Ministers:   all  ministers  should  elected  MPs.   The  cabinet  should  be  reduced  to  16  people.   The  president  should  appoint

ministers who are  educated upto at  least  university level.  The 16 ministers,  eight  should  come  from  the  opposition  and  eight

from the  ruling  party.   In  the  event  of  president  dying,  resigning  or  incapacitated,  it  should  be  the  Speaker  of  the  National

Assembly who should act in his capacity.  Thank you.

Com. Ratanya:  The second one?  Tuambie majina yako.

Isaac Wanyama:  I am Isaac Wanyama.  

• Agriculture:  all  machineries  accessed  on  agricuture  should  be  tax  free.   Because  majority  of  those  concerned  with

production  are  being  wiped  out  by  Aids,  so  agricultural  machinery  should  be  free  of  tax,  so  as  to  make  this  nation

improve in terms of mechanization.  

• Judiciary:  it should be free from manipulation from powerful politicians, the rich, provincial administrtion  and  the  like.

Otherwise it should be a rude conclusion to summarize that wananchi believe in the law. 

• The retiring president:  his benefits should not exceed 50% of his wealth acquired while in office.  Otherwise it should be

investigated and anything acquired outside the boundaries of the constitution should be national.  

• One man one job, otherwise an individual should be highly paid so that the performance of his work should be realized

by all.  Unless it is a business.

• Education: it should be limited. ----------  in between the -----  and below the ladder  should be an expert  head teacher

to avoid waste of funds and for quick link of information and destruction of message and duplication of duties.  

• Prisons: women prisons should be run by women to avoid sexual harassment from men.  

• Health:  there  should  be  free  tax  on  imported  drugs  so  as  private  and  public  hospitals  should  render  services  at  the

lowest  cost  possible  so  as  to  reach  the  simplest  widow  at  the  village.   Therefore  there  should  be  a  law  enacted  to

control Aids drugs imported into the country, so that the poorest mwananchi can afford.

• Last,  inorder to fight drug abuse,  there should be special  courts  which should be introduced  to  deal  with  culprits  and

advertisements of cigarettes in public places, because it is a drug.

• Chiefs  should  also  be  empowered  to  be  a  signatory  to  land  allocation  so  as  to  avoid  robbery  and  deny  the  legal

squatters the right to own land.  Documents issued to plots in town should be extended to small portions in rural areas

so as  to achieve those who are  landless,  because  the population of this country is growing at  a very high rate  and  the

acreage of Kenya is still the same.
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Com. Ratanya:  Wakati wako umekwisha, peana memorandum yako ili tusikie mwingine.  The last person now.

David Situma:  Kwa majina naitwa David Situma,  nanitatumia Kiswahili.  Watawala kutoka kwa sub-location, location.

Com. Ratanya:  Ujue kwamba ukiendelea kusoma dakika yako inakwisha, tupatie maoni yako kwa hizo dakika nimekupatia.

David:  Nitaongea  kuhusu  utawala.   Watawala  kutoka  kiwango  cha  sub-location,  location  na  tarafa,  wapewe  mamlaka  ya

kuajibika kusuluhisha  mambo  muhimu kama  mashamba  na  nidhamu.   Elimu ya  msingi  katika  act  yao,  hawamtambui  mweka

hazina.   Pension  kwa  jumla,  watumishi  wa  Serikali  ambao  wamestaafu,  hawapati  pension  ya  kutosha  ili  waweze  kumaliza

umasikini.  

Yangu nyingine ni ya mashamba.  Hatuna maofisa wa survey katika division yetu kuweza kutupimia mashamba ndipo mtu apate

cheti.   Ya  mwisho  kuhusu  utawala,  camps  za  chiefs  tuko  na  administration  polisi  hizo  zikibadilishwa  kuwa  police  posts,

itatusaidia zaidi kushida administration.  Hayo ndiyo maoni yangu.

Com.Ratanya:   Nashukuru  sana  Bwana  David.   Kwa  wale  ambao  walikuwa  wamejiandikisha  kupeana  maoni  yao

tumewasikia na tukawauliza wengine wainue mikono wakainua, kwa hivyo naona ya kwamba ni kama tumemaliza.  Naona huyu

mama anakuja usiku kabisa na unataka kusema kitu.  Lakini kwa hivyo, hakuna kina mama wengi walisema nitakupatia dakika

moja ili utumalizie na pengine ni wewe utatuongoza kwa maombi ya kufunga.  Anza na kusema majina yako mama.

Malsiana Kuta:  Kwa jina naitwa Malsiana Kuta.   Mimi nitazungumza juu ya wanasiasa.   Wanasiasa wawe watu wa miradi,

yao ifanywe mbele, wakishachanguliwa Bungeni wawe na miradi yao,  wajenge ili mwaka wao wa mwisho usiwe ndio mwanzo

wao  wa  kufanya  harambee.   Kama  wanataka  kuchangia  harambee,  wachangie  mbele  mbeleni  na  kuwa  na  miradi  zao.   Ili

wakati wa mwisho wawe wakitembea na kuzungumzia juu ya maendeleo yao badala  ya kufanya harambee wakati  wa mwisho

badala ya wakati wa mwanzo.

Masomo: watoto wa mitaa wote wachunguzwe pahali wanatoka vijijini ili warudishwe vijijini badala  ya kuwa na street  children,

ili Serikali ijue kila kijiji kina watoto  wangapi wenye hawana wazazi kamili  badala  ya  kuwawacha  kuranda  randa  na  kuwapa

elimu ya kutosha ili wawe citizens wa kujenga siku za usoni.  Badala wawe watu wa kutatiza watu kwa mitaa.  Ni hayo tu.

Com.Ratanya:  Nashukuru sana mama Malsiana na utuongoze kwa maombi.

Malsiana:   Maombi:   Mungu  Baba,  Mwana  na  Roho  Mtakatifu,  twakurudishia  asante  mchana  wa  leo.   Ulitupenda,

ukatuumba, ukatuweka siku ya leo,  ili wananchi  wa  Lugari,  wa  likuyani  waweze  kutoa  maoni  yao.   Mungu  Baba  waongoze
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viongozi ili watatue maoni ya kujenga, ili Katiba yetu iweze kujenga watoto wetu na sisi pamoja.  Iweze kujenga nchi ya Kenya,

ili nchi ya Kenya iwe ya amani, iwe ya mpangilio, iwe nchi bora kushinda jinsi ilivyo. 

Mungu  Baba,  utubariki  sisi,  utubarikie  wazazi  wetu,  ubarikie  wananchi  wote  wa  Kenya,  haswa  hao  Commissioners  wenye

wanaenda kila mahali wakitatua na kusikiliza mawazo ya wananchi wote, ili wawe na hekima ya kujua yenye bora  ya kuchagua

na yenye haifai, Mungu Baba, waweze kutupilia mbali.  Mungu Baba uendelee wenye hawajatoa maoni, ili waweze kutoa bora

yaweza kuweka kila kwa hali ya amani  ya  kujijenga.   Naomba  hayo  machache  kwa  jina  la  Yesu  Mkristo  Mkombozi  wetu,

Amen.

Com.  Ratanya:  Kwa  hivyo  wananchi  kwa  hayo  maombi  ningetaka  kutangaza  kwamba  tumefika  mwisho  wa  maoni  yenu

ambayo mlikuwa mnatupatia ya kubadilisha Katiba na tunasema asante sana, muende salama.  Lakini kesho tutakuwa katika hii

constituency pahali pengine panaitwa Nzoia.   Kama wale ambao hawakuweza kupeana  maoni  yenu  mnaweza  kwenda  huko.

Nitampatia co-ordinator  kama kuna announcement aseme halafu  tunaenda.   Co-ordinator  kama  ana  any  announcement,  you

can make.  You do not have.  Thank you very much.    

The meeting ended at 5.40 P.M.
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