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CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS – LUGARI CONSTITUENCY 
AT FRIENDS CHURCH LUMAKANDA ON 29TH JULY 2002.

       Present:
        Com. Abida Ali – Aroni
        Com. Domiziano Ratanya
        Com. Keriako Tobiko

      Secretariat staff in attendance:
        Ismael Aden
        Mercy Mayabi
        Susanne Motile

The meeting started  at  10.05  a.m. with introduction by the  Coordinator  Mr.  Amaswache  Caleb  Temba  and  prayers  by  Ms.

Ambane, with Com. Abida Ali – Aroni in the chair.

District Coordinator, Mr. Temba:  Wananchi watukufu, maCommissioners kutoka katika tume ya Katiba ya Kenya marafiki

wote wenye wako hapa hamjamboni nyote? Kabla  hatujaanza mkutano tutamwomba  dada  yet  miss.  Ambane  atupe  maombi

halafu tuanze mkutano.

Ms. Ambane:  Na tuombe; Eeh Baba Mwenyezi Mungu tunakushukuru kwa siku ya leo kwa kutwezesha kufika katika kikao

hiki  cha  leo.   Baba,  tumekuja  kuzungumzia  yale  yatakuwa  na  manufaa  katika  nchi  yetu  ya  Kenya  na  vizazi  vijavyo.   Baba

tunakuomba mwanzo mwema na mwisho mwema.  Kwa jina la Yesu Kristo ninaomba. Amen. 

 

Mr. Temba:  Kabla hatujaanza, nitaintroduce committee members wa Lugari CCC wenye wako  hapa, na kwa saa  hivi naona

ni wawili peke yao.  Mr. Timothy Akaranga huyo ndiye secretary wetu, Miss Ambane please say hi to everybody.

Ms. Ambane:  Secretary, wananchi, hamjambo, hamjambo tena?  Ahsante.

Mr. Temba:  With us Commissioners today, is the District Secretary KNUT, Mr. Nyambira. Please welcome.

Mr. Nyambira:  Hatutaenda kwa maneno mengi, kwa sababu tunajua watu wako njiani wanakuja na wale wamekuja mbeleni

lazima wahudumiwe kwanza.   Hapo katika advertisement ile tulisema we shall serve on the first come  first  served  basis,  kwa

hivyo wenye watakuja-memorandum niuazo ni nataka tuanze mkutano.  I  am handing over the meeting to the Commissioners.

Thank you very much.
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Com. Aroni:  Asante sana Bwana co-ordinator.   Kwa niaba ya Tume ya Marekebisho ya  Katiba  tungependa  kuwakaribisha

katika hichi kikao cha  leo  na  kuwaeleza  kwamba  huu  ni  mkutano  rasmi  wa  upande  huu  kwa  kutuwezesha  kuchukua  maoni

yenu. Kabla  sijasema mambo mengi, ningependa kuwajulisha kwa wanatume ambao wako  hapa,  pamoja  na  wenzetu  ambao

tumeandamana  nao  kutoka  katika  kikao  cha  Commission  kule  Nairobi,  na  ningeanza  kwa  kuwajulisha  Commissioner

Domiziano Ratanya na kumwomba awasalimie.

Com. Ratanya:  Hamjamboni nyinyi nyote wananchi?  Jina langu ni Commissioner Ratanya.

Com. Aroni:  Mwenzangu mwingine ni Commissioner Keriako Tobiko.

Com. Tobiko:  Hamjambo watu wa Lugari.  Jina langu ni Tobiko, Commissioner.

Com.Aroni:  Baada ya kuwajulisha kwa maCommissioners,  ningetaka kuwajulisha  wenzetu  wengine.  Kwanza  kabisa,  tunaye

Bwana Ismael Aden ambaye ni Programme Officer na ndiye atakayekuwa anasimamia mipango ya kazi hii ya leo,  na mkiwa na

mazungumzo au maswali yoyote  mnaweza  kuzungumza  naye.   Halafu  tuna  msaidizi  wa  Bwana  Aden,  -Assistant  Programme

Office, ambaye ni Mercy Mayabi.  Mercy atakuwa anaandika mambo yenu.  Halafu, tuna verbatim recorder  ambaye atakuwa

ananasa sauti zenu na jina lake ni Suzanne Mutile.  Na  mimi,  naitwa  Abida  Ali  -  Aroni,  Naibu  wa  Mwenyekiti  wa  Tume  ya

Kurekebisha Katiba, kwa hivyo sote tunawakaribisha.

 Kabla  hatujaanza mkutano wa leo tungetaka kuwapatia masharti ambayo tunataka kuyafuata katika utaratibu wa siku ya leo.

Kwanza kabisa tunawaomba nyote mjiandikishe katika meza ambayo iko pale nje, na hapo utasema ikiwa unataka kuzungumza

au una maandishi ambayo ungependa kutoa,  au pia ikiwa umekuja tu kusikiza, tafadhali utasema pale nje.   Tungetaka kujua ni

watu wangapi wamefika katika mkutano wa leo.  Kwa hivyo hata ikiwa hauzungumzi tafadhali jiandikishe pale nje.

Kuhusiana na mambo ya kujiandikisha, tungependa kuwaeleza kama mlivyoelezwa na Bwana Co-ordinator, tutawaita kulingana

na jinsi ambavyo mmefika na kukiandikisha na tunawaomba msijaribu kutuuliza kuruka  kwa  sababu  tunasema  first  come  first

served na tungependa sana kufuata utaratibu huo. Kwa hivyo, ikiwa kuna mtu amechelewa asijaribu kuomba kuruka utaratibu

ambao tumeuweka.

 Sasa  katika mambo ya kuzungumza, mnaweza kutumia lugha yoyote ambayo mnadhania  itaeleweka  sawasawa.  Lakini  ikiwa

unaweza  kuzungumza  Kiingereza  au  Kiswahili  tutakuomba  sana  uzungumze  hizo  lugha  mbili  ili  tuweze  kukuelewa  bila  mtu

yeyote  kututafsiria  kwa  sababu  tunajua  katika  tafsiri  kuna  mambo  mengine  ambayo  huwa  yanapotea.   Lakini  ikiwa  huwezi,

utatueleza-nina uhakika Bwana Co-ordinator  ameweza kutuwekea mtu  atakayeweza  kutafsiria  kwa  lugha  ambayo  wanatume

wataweza kuelewa. 
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 Kwa  watu  ambao  wana  written  memorandum,  tutawapatia  dakika  tatu  ya  kuweza  kutusomea  muhtasari  kwa  kifupi  kwa

sababu tutapata  nafasi ya kuweza kusoma hizo nakala baada  ya kikao hiki. Tunajua ya  kwamba  mtajitokeza  kwa  wingi  ndio

maana hatutaki kukupatia nafasi ya kusoma kwa sababu tungetaka kila mtu ambaye  amefika  hapa,  ikifikia  saa  kumi  na  moja

awe amemaliza, tumewamaliza nyote.

Ambao  watakuwa  wanazungumza,  tutawapatia  dakika  nne  peke  yake  na  baada  ya  kuzungumza  ikiwa  kuna  mambo

hatukuelewa, tunaweza kuuliza maswali ili tuweze kuelewa mazungumzo yenu  zaidi.   Na  ikiwa  pengine  hauna  jibu  utatueleza.

Ikiwa una jibu kuhusu swali ambayo tunawauliza, basi unaweza kujibu. 

Baada  ya  kuzungumza,  tuna  register  ambayo  iko  hapa  kule  ambako  Ismael  ameketi,  na  utakwenda  na  kujiandikisha.  Kuna

entries fulani ambazo ni lazima tuzipate na atakupatia nafasi ya kuweza kujaza hizo entries.  

Na jambo lingine ambalo tunaomba sana, ni kwamba mtu akifika pale mbele na kuzungumza, ajaribu sana kutumia microphone

kwa  sababu  tumewaeleza  tunanasa  sauti  zenu  kwa  sababu  hatutaki  kubakisha  jambo  lolote.   Kwa  hivyo  tuna  watu  karibu

watano wanaandika, lakini tunataka kunasa hizo sauti kupitia chombo ambacho kiko hapa mbele.

 Na jambo lingine ni kwamba,  tunawaomba mtu akizungumza, ikiwa haufurahii maneno yake tafadhali usinung’unike au kupiga

kelele, tumpatie nafasi amalize kusoma kwa sababu na wewe utapata nafasi ya kuja na kupendekeza.  Tumeelewana?  

Basi  tunawashukuru  sana  na  kufikia  wakati  huu,  tungependa  kuanza  na  Bwana  Brown  Ombugo.   Tafadhali  keti  pale  na

ukimaliza - use the mic and stand - you are free to stand or sit.

Bwana Ombugo:  Macommissiner ambao mmefika hapa leo, mimi yangu nitasema kwa kiswahili na pale nitashindwa nitaongea

kwa Kizungu.  Basi, mimi naitwa Brown Ombugo, mimi ni mwenyeji wa Lumatanda.   Ninaenda kwa utaratibu wenu wa kitabu

hiki.  

Uraia -  nitaanza na uraia:  Wananchi wetu wa Kenya tuna shida sana kwa upande wa  kupata  uraia  ambapo  inakubidi  lazima

ulipe pesa fulani ili upate kitambulisho na neno hilo lazima litolewe.  

 Vitambulisho vipeanwe bila masharti yoyote hasa kwa mwananchi ambaye ni Mkenya -  yule babake  in Mkenya  na  mama  ni

Mkenya.   Lakini kwa wale ambao mama ni  wageni,  sioni  ni  taabu.   Mama  akiwa  ndiye  Mkenya  na  baba  ndiye  Mzungu  au

kabila nyingine, basi  huyo ni nafikiri tutakuwa na tashwishwi. Lakini so long as  one of  the  parents  is  a  Kenyan,  definitely  this

person qualifies to be a Kenyan and he must be given an I.D free of charge.

Kwa pointi  ya  pili  ambayo  naambiwa  mambo  ya  ulinzi  wa  taifa,  kuna  vyombo  vya  ulinzi.   I  would  like  to  say  ya  kwamba,
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Wakuu wa Kijeshi wateuliwe au wawe proposed  by  the  President  but  they  must  be  appointed  by  the  Parliament.   This  will

allow  us  to  have  the  President  not  misusing  them,  ama  wasiwe  katika  hali  ile  ya  kutumiwa  na  chama  fulani  ambacho  kiko

namlakani.  Wakuu wa jeshi wateuliwe tu by -  they should be proposed  by the President  and then the appointment should be

made by the Parliament.  The same to the police forces,  GSU, Wakubwa wa Jela na wengine wote.  All the armed forces,  the

Heads, must be  appointed by the Parliament and not the President.   Because the President  tries to misuse these people  at  his

own whims and appoints people on tribal balance basis.

Kwa upande wa vyama vya kisiasa,  ni nafikiri hapo tunaweza kuwa na vyama vingi vile Wakenya  wanataka.  Hata  ikiwa  kila

mtu atakuwa na chama, hiyo ni shauri yao.  Lakini, for finances, I think the Government should ensure that in their budget,  they

have some money for these political parties.   So  each and every registered party must at  least  get a  small  share  of  its  money

from the Government.

Now  muundo  na  aina  ya  serikali:   Nafikiri  serikali  yetu  iwe  ya  kidemokrasia  whereby  the  people  must  elect  the  President

directly and also the VP. The VP must not be  appointed by the President.  Because then he   serves as  an Assistant Minister -

he has nothing to say.   Take a case  of the current Vice President,  he cannot tour anywhere,  he cannot say  anything  -  hawezi

sema chochote maana boss  yake atamfuta.   Lakini ikiwa sisi ndio tutamteua huyu mtu au  tutamchangua  through  ballot  nafikiri

atakuwa na nguvu na anaweza kukataa yale Rais atakuwa anamwambia.  

Na tusiwe na Prime Minister.  Sioni haja ya kuwa na Prime Minister katika hali hiyo.  Mambo ya waziri mkuu, nafikiri hakuna

haja tuwe tu na Rais na Makamu wa Rais ambao watachaguliwa na wananchi wenyewe.

Kwa upande wa Bunge, kitu cha kwanza,  Mbunge lazima awe na umri usio chini ya miaka 25,  awe ni mtu ambaye amesoma

hadi kidato cha nne na awe ni mtu ambaye ana sifa njema.  Asiwe amewai kuwa mwizi ama ametajwa katika tume yoyote ya

wizi.  We have had Parliamentarians who have done wrong and  are just picked because they have the money -  ni watu ambao

wanavyo kwa hivyo wananunua kura za wananchi ambao ni maskini. 

Asiwe mtu ambaye amewahi kufanya kazi ambayo ilikuwa inampatia pesa  nyingi kuliko zile  atapata  kwa  Bunge.   Kwa  hivyo

mtu kama huyo itambidi in order to meet his more expenses here and there he will definitely poke his nose into the wrong place.

  Kwa hivyo, kwa upande huo, nafikiri wajumbe wetu watakuwa ni watu walio tabia njema na wananchi ndio wataamua.

 Katika upande wa kuchaguliwa, nafikiri tuna shida  ambapo  serikali  inajaribu  kuingilia  uchaguzi.   Neno  hili  nafikiri  lingekuwa

bora ikiwa Rais anayetawala, wakati  analivunja Bunge naye pia “avunjwe” aende nyumbani, ili serikali iachwe katika mamlaka

ya Chief Justice.   Kukiwa na mtu wa aina hiyo, Chief Justice ama mteule wa  kikanisa,  a  church  leader,  ashikilie  serikali  hadi

wakati tunafanya uchaguzi na ili Rais mgeni aweze kuja.  Rais anayekalia huwa anajaribu -  he tries to interfere with election and

only those he favours will always be his men in the Parliament.
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Com. Aroni:  Mr. Ombugo please your time is up.  I will give you a minute to summarize.

Mr. Ombugo:  But I think you are here, the whole day?

Com. Aroni:   I  will give you one minute to summarize, because  we have over 50 people  at  the moment waiting to be  heard.

Tafadhali tuheshimu sheria ya mkutano.

Mr. Ombugo:  Katika upande wa mamlaka ya Courts,  the Chief Justice, Judges and Magistrates and so on,  lazima wateuliwe

na Parliament, wasiwe wa kuteuliwa na Rais.  Rais anajaribu na kuwatumia vibaya.

Halafu mwishowe, Auditor General awe ni mtu ambaye ameteuliwa na Bunge.  Asiwe  ni  mtu  wa  kuteuliwa  na  Rais.   Maana

hapa, Rais anajaribu kumtumia katika njia mbaya.  Kwa hivyo, Auditor General awe ni mtu ambaye hajateuliwa na Rais.

Halafu, kwa upande wa mali ya asili yetu. Nafikiri hapa watu wetu wanavitumia vibaya.  Mtu ana mashamba karibu acre 500  na

bado  ananyemelea  forests  zetu!   Kwa  hivyo  lazima  tufanye  hivi:   The  biggest  size  of  land  somebody  should  have  in  Kenya

should be 50 acres, not more than that.  Ili, wale wanyakuzi waweze kurudishwa chini.  Na  wananchi wapewe mamlaka: ikiwa

kuna mtu ana acre  500  ama elfu mbili,  wavamie  shamba  hilo  na  wamwachie  acre  50.   Kuna  watu  humu wana  acre  300  na

wengine hawana chochote.   Wananchi wapewe mamlaka na Tume hii, ili wavamie shamba lile, wamwachie acre  zake hamsini

na hizi zingine zichukuliwe.  Ahsante.

Com. Aroni:  Ahsante sana Bwana Ombugo, jiandikishe hapa na kutuachia memorandum ili tusome maelezo mengine ambayo

hukuyazungumza.  Ahsante sana.  Next Simon Agona. I will give you 3 minutes to summarize your memorandum please.

Mr. Agona:  Ahsante.  Jina langu mimi ni Simon Agona Kigasia,  ninatoka kule Mautuma location.  Nitaanza hivi:

Com.Aroni:  Tafadhali tusizungumze tukiwa hapa - tunanaza sauti, na tutakosa kusikia sauti ya Bwana Simon.  Please,  you can

speak outside if you must.  Thank you.

Mr. Agona:  Nataka kuanza hivi:  Ili Katiba iwe nzuri, lazima iwe na utangulizi. Kwa hivyo, nakubaliana na kwamba tuwe na

preamble  inayosema  Katiba  ni  ya  kina  nani,  na  ni  ya  watu  gani,  na  ni  kwa  sababu  gani  imeundwa.  Kwa  hivyo  tunahitaji

utangulizi. 

Citizenship:  Kuna  vitambulisho  vingi  ambavyo  tunavyo,  vinavyotutambulisha  kama  wananchi.  Ningependa  vile  vitambulisho

vyote  viwe  katika  kitambulisho  kimoja.  Ninamaanisha  kwamba  tuna  I.D  Card,  passport,  tuna  ile  ya  kura,  tuna  zile  zingine
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tunapata hata hospitali, mbona kitambulisho kisiwe tu kimoja kile kinaweza kunasa mambo yote ya Mkenya halisi.

Upande  wa  Provincial  Administration:  Ile  structure  tunayo  saa  hizi,  tunahitaji  iwe  trimmed  ili  tuwe  na  -  kuna  vyeo  ama  afisi

zingine ceremonial.  Kwa  mfano  afisi  ya  Assistant  Chief,  afisi  ya  D.O  tunasema  ni  ceremonial.  Tuwe  na  afisi  moja  pale  kwa

grassroot  -  afisi ya Chief, halafu baadaye tuwe na  afisi  ya  DC:  Hizo  mbili  nafikiri  zimetosha  kwa  grassroot.   Hata  provincial

office tunasema ni ceremonial. Na pia, tunasema ya kwamba yule ambaye anachaguliwa kama Chief kwa grassroot,  awe ni mtu

ambaye ana masomo zaidi ya kidato cha nne.

Sehemu nyingine ambayo niko nayo ni Local Government.   Kwa Local Government ili mtu awe civic  leader  lazima  mtu  huyo

awe ni mtu ambayeamesoma vya kutosha, aweze kuchaguliwa na wananchi na awe amesoma hadi kidato cha nne. 

Pia, na ile kufanyiwa interview ili kujua kama anajua Kingereza ama - hapana ama Kiswahili, ikiwa ana masomo ya form 4 awe

amepita Kingereza na pia Kiswahili - mtu ambaye anaweza kuongea kwa watu. Tuna suggest pia wale Mayors  wa Councils na

Machairmen wawe elected na watu na waweze kuserve kwa term ya miaka mitano si miaka miwili tu.  

Katika Parliament, pia tunasema yule mtu anataka kuwa Parliamentarian anahitaji kuwa mtu amesoma na awe na miaka zaidi ya

30, mtu ambaye amekomaa.  Na tumegundua kwamba mtu akiasha anza kuwa mzee yaani zaidi ya mika 70 - tunataka kuwe na

limit  - MP awe between 30 – 70 years,  maximum.  Watu wakiwa zaidi ya miaka sabini,  wawe wamejitayarisha kufanya kazi

zingine.

Katika  afisi  ya  Rais,  tunasema  mamlaka  ya  Executive  ni  mengi  sana  ambayo  yako  vested  in  that  office:  Kwa  hivyo,  kama

inaweza kupunguzwa: Kwa mfano, uteuzi wa afisi zingine kama P.S,  afisi za Directors  ama  Civil  servants  wengine,  badala  ya

President kuchagua kuwe na uwasiliano kati ya Bunge na kamati ambayo inaweza kuundwa ili iweze kuteua maafisa hao.

Pia nataka kusema kwa upande wa natural resources.   Tunasema kwamba natural resoruces  zetu  ambazo  ziko  nchini  Kenya

ziweze  kuwa  managed  na  Wananchi  wa  sehemu  hiyo.   Kwa  mfano,  forest  sehemu  hii  iweze  kuwa  ni  ya  watu  wa  Lugari.

Kukiwa kuna faida ya aina yoyote ile, iweze kufaidi watu wanaokaa upande huo.

Land  ownership:  Kila  Mkenya  aweze  kukubaliwa  kuwa  na  shamba  mahali  popote.   Nakubaliana  na  yule  aliyezunjgumza

kwanza kwamba, land ownership iwe restricted to a maximum of 50 acres, - siyo zaidi ya hiyo.

Pia, tunasema wasichana wetu na wavulana wetu,  should be equally allowed to inherit land from their parents:  na  pia,  women

should be involved in land issues kwa mfano, land title deeds  wazee wakubali ziandikwe katika majina mawili kama mlipata na

mama - ya mama na ya baba.
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Upande  wa  Judiciary,  there  should  be  Constitutional  rights  to  legal  aid  kwa  case  zozote  zile  -  sio  tu  tuwe  na  wengine

wanawakilishwa lakini - kama mtu amefanya kosa aweze kuwa na mtu wa kumwakilisha.

Nikiendelea kumaliza, kuna sehemu ya worship: Ingawa tuna freedom of worship,  lazima ichunguzwe sana kwa sababu,  katika

sheria  ya  Kenya  tuweze  kuworship  Mungu  mmoja,  kwa  sababu  kuna  wale  wanaworship  mungu  mwingine.   Nafikiri  sheria

iweze kusema ni Mungu wa aina gani watu wanatakiwa kuworship,  na awe ni yule mmoja tunayejua.   Registration of churches

kwa  upande  wa  worship,  tunasuggest  ya  kwamba  regitrer  of   societies  kuregister  makanisa  awe  na  special  committee  ya

spiritual leaders who can determine genuine churches.

Com. Aroni: Thank you very much, but we need to clarify one or two things with you.

Com.Ratanya:   Okay,  Bwana  Simon,  kuna  maswali  kama  mawili  ya  kufafanua  tu.    Pengine  una  memorandum  yako

utatupatia.  Ya  kwanza  ni  mambo  ya  provincial  adminsitration.   Umesema  afisi  zingine  ni  ceremonial  -  lakini  hapo  ningetaka

ufafanue  vizuri  kwa  sababu  hapa  hukueleza  vizuri  kuhusu  ya  machief,  D.C  Assistant  Chief,  D.O  P.C  –  wale  ungetaka

waondoke  ndio ceremonial, ufafanue vizuri. Kwa sababu kwa record yangu D.O, Assistant Chief na P.C. ni ceremonial - those

ones should go.  You clarify that.  The other one, umesema elimu ya Councilor iwe ni ya form 4,  lakini sikusikia kama ulifafanua

vizuri qualification ya MP na hata ya President,  pamoja na umri wa President,  minimum na maximum upeane zote kwa sababu

ulikuwa ukienda kwa haraka.

Mr. Simon:  Provincial Administration tunasema - nitazungumza hapo kwa Kingereza kwa sababu nimeandika kwa Kingereza.

  The current structure should be trimmed  to  avoid  duplication  of  the  duties  and  some  of  those  offices  are  ceremonial.   For

example, the office of the Assistant Chief and the office of the Chief.  Hizi ofisi mbili zinafanya karibu kazi moja.  Pili, ili jambo

lolote litambuliwe katika afisi ya DC, lazima kuwe na hizi signatures mbili.  Sasa  tunajiuliza kwa nini.  Si tuwe na signature moja

tu ambayo inaweza kucover sehemu  hiyo  yote?   Na  utapata  ya  kwamba,  most  of  the  locations  zile  tunazo  sasa  kuna  either

Assistant Chiefs wawili ama watatu.  Na  utapata  kazi nyingi inafanywa na  Chief  -  sio  na  Assistant  Chief.  Kwa  hivyo  tunaona

pengine yule Chief anaweza kushikilia ile kazi ya Assistant Chiefs afanye zote.  

Kwa grassroot kabisa tulikuwa tunapropose tuwe na yale tunaita “Likuru”, yaani wazee wa mitaa ambao wana masomo, wale

ambao wakifanya kitu kwa kijiji, hiyo inapitishwa tu hodi kwa afisi ya Chief.

Na  maCommissioners,  mtanikubalia  kwamba  nikisema  hivi,  kwamba  sisemi  wale  ambao  wako  sasa,  yaani  kama  Assistant

Chief wangu, asifikiri ninasema aende kesho.  Iwe gradual phase -  out,  iende  polepole,  yaani  wanapofika  retirement  waende.

Kama kuna afisi inaweza kupotikana kwa afisiya D.C, wale ambao wako sasa wapewe kazi hizo. 

 Afisi ya D.O pia ningependa kuclarify.  Mara nyingi kwa afisi za D.O, kazi nyingi inayofanywa, inafaywa either na chief ama na
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D.C. Kwa hivyo, hata D.O anapokupa signature aina yoyote ile, ni lazima kuwe kuna signature ya Chief na pia ya D.C -  ndio

ikubalike. Kwa mfano kwa Lands na kadhalika.   Ndio  sababu  nilikuwa  nasema  hivyo.  Afisi  nyingine  ile  nimetaja  ni  ya  P.C.

Mara nyingi kazi nyingi zinamalizikia kwa afisi ya D.C.   Kwa hivyo, tunapropose kuwe na afisi ya D.C badala  ya  ile  ya  P.C.

Kwa Upande wa swali la pili, kwa upande wa Mbunge, awe na miaka kati ya 30 – 65.

President  tunapropose  miaka  40.   Mtu  ambaye  amekomaa.  Pia,  asipite  miaka  sabini  kama  vile  ambavyo  nimesema  kwa

Mbunge. Hata zile electoral positions zote ziwe zina hiyo limitation ya miaka  ili mtu aweze kuhudumia watu wakati  bado  ana ile

nguvu,  kama  bado  yuko  dynamic  kufanya  ile  kazi.   Akishafika  miaka  70  -  nawaheshimu  wale  wazee  wa  miaka  70  lakini,

akishafika miaka 70 basi aweze kufanya kazi zingine, siyo kazi ya kurepresent tu  wananchi.

Com.Aroni:  Ahsante sana, tafadhali jiandikishe na kutuachia hiyo karatasi.  Kanuti Imbuka.

Mr. Kanuti:   Chairman na wananchi wote  mnakaribishwa.   Hamjambo?   Haya  ndio  maoni  yangu:  kama  kuna  kuchaguliwa

kwa Minister naitwa Kanuti Imbuka.   Minister wateuliwe  kutoka  kwa  Wabunge  ambao  wamechaguliwa   kupitia   kura  -  sio

wale wako nominated. Na kama kuna extension yoyote, watolewe kwa Permanent Secretaries.

Sehemu ya pili, naona hii 2 term period ya President  iwe extended pia hata kwa Wabunge.   Mbunge asizidishe terms za office

mbili. Iende hata kwa MaCouncilor na sehemu zote ambazo zinapigiwa kura. Hata BOGS na makundi mengine. Halafu, Katiba

iwe na sehemu ya kuturuhusu sisi wapiga kura kumtoa Mbunge ambaye hatutumikii kama vile tunavyotaka.

Halafu  sehemu  zingine  ambazo  mimi  naona  zinatatiza  ni  mabaki  ya  sheria  za  kikoloni.   Minority  ama  wachache  ambao

tunapoenda kukaa kwa upande wa kienyeji tunasumbiliwa sana,  kufuatiliwa na bunduki kwa pombe kienyeji -  mkebe  mkebe

hivi.  Tunaona  tunateseka  hapo.   Ninataka  Katiba  itulinde.   Tusilazimishwe  kunywa  tu  pombe  za  watu  wengine  na  zetu  za

kienyeji zitupiliwe mbali - zisiitwe zote ni haramu.

Sehemu ingine. Kwa vile inaonekana ni business, tupewe permit za kuweza kuunda kama unataka kuuza. Lakini ya matumizi pia

turusiwe tuweze kutumia bila kufuatafuata kila mahali.

Halafu  ikiwezaekana,  party  ambazo  ziko  saa  hii  ni  zile  za  waanzilishi.  Kwa  hivyo  mtu  mwingine  akijitokeza  akitaka  kuingia

anafungiwa nje.   Ninataka Katiba iruhusu mtu ambaye anasupport,  kusimama kwa uchaguzi hata bila  kuwa  mwanachama  wa

party yoyote. 

Halafu  vyama  navyo   vimekuwa  vingi  sana.   Vile  vizito  vine  vya  kwanza  vihifadhiliwe  na  vile  vingine  viachwe.  Otherwise

vitaanziswa vingi kwa sababu vitakuwa kama ni mapato au biashara kwa watu kwa hivyo vyama vine tu ambavyo vina uzito wa
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watu viweze kufadhiliwa na vingine vijitegemee.

Halafu, mambo ya mapato. Inaonekana kama wananchi wa Kenya wengine wanilipwa zaidi kuliko wengine. Mimi naona kama

kungekuwa na Kamati moja ambayo inasimamia mishahara ya wananchi wote,  na mishahara hiyo iwe ya kipimo kutoshana na

mapato ya nchi.  Isiwe wengine wanapata  mamilioni na wengine wanapata  makumi.  Hii inaonekana  hata  kwa  saa  hii.  Halafu

tuje kwa sehemu ingine - hicho kikundi kiwe na wanachama kutoka makundi ya Labour organizations, Professional,   unions na

hata madaktari:  Kwa sababu tunaona Wabunge wanajichagulia mishahara.  Hata wanapangia maprofessors  mishahara  na  hao

Wabunge  ni watu ambao ni mtu yeyote anaweza kuwa ni mtu ambaye amefanikiwa kutoboa kura na akaingia kwa Bunge.

Halafu sehemu ingine, naona kuna sehemu ambazo zinapitishwa kwa Bunge na zinawawacha  wananchi wengine kando.   Mimi

naona kama pension system ya Wabunge kuweza kupata  pension baada  ya kufanya  miaka  10,  iwe  extended  kwa  Wakenya

wote.  Ukifanya miaka kumi hata kama  ni Chief, ukitoka hapo uwe na haki ya kupata pension.

Halafu  sehemu  ingine  ambayo  mimi naona  ni  ya  kura.   Tukibebana  na  hii  mikebe  ya  kura  kwenda  kuhesabu  kwa  Central

Counting Station  kuna ujanja mwingi sana.  Zihesabiwe katika voting station.  

Halafu Ministry ya Labour. Tangu mimi niione, thini  imekuwa ministry ya kupinga migomo- haina clear policy. Mimi naona hiyo

Ministry itolewe, kuanzishwa  Ministry of Human Resources  and Employment yenye itajali masilahi ya wafanyikazi wa Kenya.

Ministry of Labour inatetea tu employers.   Hata kama wale wanataka kugoma wana haki,  Ministry  of  Labour  inakanyagia  tu

chini.  So,  employers huwa wana haki  ya kuweza kuwafanya wafanyikazi wao watumwa.  

Com.Aroni:  Please summarize.

Mr.  Makuti:   Yes.  Then   kuna  sehemu  ingine   madam,  ambayo  ninaona  kuna  Private  armies  ambao  wameanza  kumea

wakiruhusiwa,  nashindwa  kama  tutakuwa  na  nchi  ya  kutunza.  Hiyo  kitu  itolewe  kwa  Katiba.   Sheria  iheshimiwe  na  kila

mwananchi hata kama ni President.

Halafu Treasury ya nchi iwe moja-kusiwe na Treasury moja kwa Office of the President,  ingine kwa State  House,  ingine kwa

individuals.

Mwisho,   naona  kama  double-cheque  system  itolewe  kwa  kila  mwananchi.   Maadvocate  wamekula  pesa  za  insurance  za

wananchi nyingi sana.   Wanapata  kama maybe mia nane  elfu,  wanapatia  mtu  kama  30,000/=  zingine  wanaficha  kwa  sababu

huyo mtu hajui kuwa amelipwa nini labda tuseme ni malipo ya  accident.

Then, ikiwezekana, Party founders wasikubaliwe kuwa the owners of Parties.
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Com.Aroni:  Thank you very much.

Mr. Kanuti:  Nimeshukuru hapa ahsante.

Com. Aroni:  Ahsante.  Jiandikishe na utuachie  karatasi - Bi Margaret Wanyonyi.

Esther:  Thank you very much.  I am not Margaret Wanyonyi, I am Esther Werangai.

Com.Aroni:   In our list, we have Margaret  Wanyonyi. If we have Margaret  Wanyonyi let her come  and  we  will  get  to  you.

Lugari  Maendeleo  ya  Wanawake  -Margaret  Wanyonyi.   Kama  hayuko,  ahsante  sana-.  mama  tutafikia  jina  lako.   Sammy

Kwea. Is Margaret Wanyonyi there, akifika anyway, atatueleza tuone kama tutampatia nafasi.

Mr. Kwea:  Ahsante sana, Chairperson Abida Ali Aroni. Mimi kwa majina najulikana kama Sammy Kwea.  Hapa mbele yenu

nimebeba  memorandum  inayowakilisha  Kikundi  cha  Wakulima  kutoka  Lugari  Division.   Katika  hii  memorandum  yetu,

tumeongea kwa mambo yafuatayo: Tumeongea juu ya Executive, Land property  rights, Environment and natural resources  and

Local Authority pia bila kusahau, tumeongea kitu kuhusu Men’s rights.  

Nafikiri nikifanya summary kuhusu Executive,  ni  maoni  yetu  kwamba  President  wa  nchi  ya  Kenya  atumike  vipindi  viwili  vya

miaka  mitano  kila  muhula.  Ikiwezekana,  uwezo  wa  President  uweze  kurudishwa  chini  kidogo  kuliko  vile  ulivyo  sasa   kwa

sababu, huo uwezo mwingi umelete utumizi mbaya kwa hiyo afisi ya Rais.  Pia,  tumeonelea kwamba President  asiwe above the

law, sababu akiwa above the law atatumia hiyo afisi vibaya na kuwa na abuse of office.

  Kuhusu Provincial Administration tulikuwa tumeonelea ya kwamba Chiefs and Assistant Chiefs ni  Civil  servants;  wana  hitaji

kuwa na transfer kama Civil servants wengine.  Ili tusiwe na mahali ambapo kama kuna Chief ambaye hawezi kuwa na matunda

mema katika hiyo location, nitabaki tu namna hiyo.   Nafikiri  akiwa  transferred  anaweza  jaribiwa  mahali  pengine  tuone  kama

anaweza kufanya kazi vizuri huko kuliko tu kuwa pahali moja.  Ikiwa mtalala hivyo mnalala hivyo miaka  yote  thelathini  mkiwa

naye. 

Kuhusu afisi ya Vice President,  tumeonelea ya kwamba VP asiwe anateuliwa  na Rais vile inafanyika sasa  maanake,  unaweza

kupata kwa  kipindi kimoja,  kuna VPs karibu watano.  Kwa  hivyo  ni  maoni  yetu  ya  kwamba,  political  parties  wakati  zinapo

nominate Presidential candidates, ziweze kuname running mate-  ambaye atakuwa automatic VP katika hicho kipindi chote cha

miaka mitano.Kwa hivyo haina haja apigiwe kura yeye kwa sababu President wake akishinda, he is automatically the VP. 

Na  ikiwezekana,  hicho  cheo  cha  VP  kitolewe   tuwe  na  Deputy  President  ambaye  anaweza  kuact  kama  President  wakati
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ambapo President ako nje kwa shughuli zingine za kiserikari. Sio kama sasa, tangu tuwe na indipendence we have never had an

acting President. 

Upande wa land and property rights, tungependa land property iangaliwe. Land ownership imekuwa abused. Unakuta kuna mtu

ako na acre arobaini  ya shamba na ambapo mwananchi mtukufu mwingine  wa Kenya hana hata mahali pa  kuzika panya wake

akifa. Kwa hivyo tungalipenda tuwe  na  viwango viwili vya land ownership.   Kuna wale large scale farmers.   Hawa wanaweza

kuruhusiwa wawe na zaidi ya 200 acres.  Mwananchi wa kawaida, isizidi 50 acres ili wananchi wengine pia nao waweze kupata

mahali pa  kukaa na kuishi.  Pia,  katika hiyo land, sisi kama wakulima tumeona,  ukiangalia  katika  Katiba  yote  utaona  hakuna

mahali  ambapo  tuna   Food   Policy.   Na  kama  Wakenya  tunajua,  uwe  unalima  au  hulimi,  ni  lazima  ule.  Kwa  hivyo,wale

wanaolima, tungependa  tuwe  na  kifungu  kwa  Katiba  ambacho  kinajali  maslahi  yetu  na  kuhakikisha   kwamba  all  agricultural

inputs ziwe subsidized by the Government ili tuwe na chakula cha kutosha kutulisha sisi, na wale wenye hawalimi.  

Katika upande wa mazingira, yametumiwa vibaya sana  kiasi ya kwamba,  hata wakati  huu hapa tunaposimama Lugari  huu ni

wakati  wa  mvua  ya  masika  na  hatuna  mvua  hata  mkiona  mashamba  yetu.   Na  hii  ni  kutokana  na  matumishi  mabaya  ya

mazingira.  Tunakata forests zetu bila mpango.  Ukienda hapa juu, shamba la Tani ilitumiwa vibaya, ilikatwa bila kuuliza wenyeji

na sasa  ime-cause sisi kukosa  mvua.   Kwa hivyo  tungehitaji-katika  afisi  ya  DC,  kuna  D.O  wa  environment  na  hakuna  kazi

anafanya kuangalia hiyo environment.  Watu wanaharibu water  catchment areas,  wanakata  miti  huko  and  nobody  is  stopping

them.  Kwa wanaolima katika miinuko ya mitoni, pia waangaliwe ili tujue vile tunakuwa. 

 Nikirudi  kwa   upande  wa  Local  Authority  tulikuwa  tumegusia  kuwa  mtu  yeyote  kuwa  Diwani,ni  lazima  awe  na  elimu   ni

kiwango cha chini kabisa cha kuwa form 4, mwenye amepata alama ya D+ and above.  Wao pia wapewe muda wa kuhudumu

katika  afisi  ili  wasikae  huko  wakasahau,  wakafikiria  kuwa  ni  mali  yao.  Chairman  or  Mayor  wachaguliwe  direct  na  watu.

Council,  vile  mlikuwa  mmeuliza,  yenyewe  igenerate  pesa  ile  italipa  Councilors  mishahara  yao.   Tukiwa  na  Board  ambayo

itasimamia mapato ya Council, hiyo inaweza determine mishahara ya Councilors.  

Nafikiri pia tulikuwa tumeonelea, we can still maintain nominated Councilors kwa sababu kuna mambo maalum wanafanya.  So,

kwa kifupi, hiyo ndiyo memorandum yangu.  

Com. Aroni:  Asante.  Tafadhali jiandikishe.  Tom Lyambila – KNUT Lugari.

Mr. Lyambila:  I am Lyambila, the executive Secretary KNUT Lugari branch, presenting a memo on behalf of the teachers  in

 this district. 

 Dear  Commissioners,  the  branch  on  behalf  of  the  teachers  in  this  district,  recommends  the  following:   There  should  be  a

preamble in the Constitution which shows  the unity of Kenya.  It should also reflect where we came from as  fragmented tribes,
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where we are going- towards one people of this nation with a common language.  

We have looked at  different issues raised by your questionnaire but because  of time, I may not go through all of them.  One,

directive principles of State  policy:  we,   in Lugari as  teachers  feel that the Constitution should have brief statements capturing

the  philosophies  of  this  country,  for  example  Harambee.  Democratic  principles  are  vital  in  the  Constitution  and  hence,  they

should  be  enacted  in  spelling  out  all  human  rights.   Kenyans  have  important  values  such  as  cultural  values  that  should  be

reflected in that Constitution.  

We feel that,  in the new Constitution to be  written, there should be no use of the word “tribe”.  Instead there should be,  “the

people of Coast”, “the people of Nyanza, “the people of the Rift Valley”.  

On  Constitutional  supremacy,  we  feel  that  we  should  retain  the  Parliamentary  powers  to  amend  the  Constitution  by  65%

majority vote.  The powers  of Parliament to amend the Constitution should be limited. E.g.  on certain crops  in Kenya.  People

growing that particular  crop  should be consulted before Parliament amends the  laws  governing  the  sale  or  marketing  of  that

crop.

On  citizenship,  we  feel  that  an  automatic  citizen  is  a  Kenyan  whose  parents  are  both  Kenyan.   But  we   feel  that  Kenyan

citizenship  can  be  acquired  by  one  who  is  born  of  a  non  Kenyan  parent  and  they  declare  in  court  that  they  agree  to  be

Kenyans.  Hence, they can be registered as Kenyans and that non-Kenyan parent should also be registered.   A Kenyan citizen

has the duty to safeguard the country for his existence.  

Ladies and gentlemen, on security and defense, we had the following to recommend;  that,  the  Constitution should enhance for

the discipline of the armed forces. The current laws should apply.  But for their welfare, a Council should be formed to cater  for

the  forces  complaints  and  also  their  salaries.   The  Republic  President  remains  Commander-in-Chief  of  Armed  Froces

Constitutionally.  We recommend that the powers  to declare  war  and  permission  to  use  extra-ordinary  powers  be  vested  in

Parliament and  not the President.  

On political parties, we recommend that the Constitution should allow multipartyism but only ---  line for a political party to be

registered,  it must also in addition to the 3000  people,  atleast  10%  be  from  each  province  of  Kenya  and  whose  ½  must  be

women.  The Treasury should fund political parties,  since the cash is from the tax payers  who are  owners of the party.   Such

funds be subject to audit by the Auditor General.  The funding should be limited to 3% of the national budget.

  Structure  and  systems  of  government;   we  are  recommending  that  the  unitary  system  of  government  remains  because  it  is

easier for Parliament to monitor such a government.
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On  legislature,  Parliament  should  vet  all  proposals  given  by  the  President  and  not  the  President  to  veto  the   Parlaiment’s

procedures.  The President is only to be Chief Executive Officer of the Kenya government and is to be  vetted by Parliament.   I

have written here a few functions – you will read through, of  what should be done by the President  and the legislative Council.

They are many.  

I now  go to the Executive.  The Constitution must specify qualification for a Presidential candidates.   For  example,  he/she must

have attained form 4 level of education, must be mentally healthy, ethically and morally fit.  He must declare his wealth before he

becomes  President.   The  tenure  of  President  be  2  terms  of  5  years  whose  functions  are  defined  by  the  Constitution.   For

example   he  remains  Commander  in  Chief  of  the  Armed  forces  e.t.c.  The  President  may  be  removed  from  office  through

impeachment or referendum. 

 On the Judiciary, we are  recommending that the Constitution should  allow village courts  where simple matters can be heard.

There   cases   are  such  as  those  of   encroachment  on  one’s  land  through  alteration  of  boundary.   There   should  be  a

Constitutional court appointed by Parliament and  recommended by the LSK whose members  should have a law degree from

any university at both levels- that is at the Constitutional court level as well as village courts.

The Local Government, we are recommending that Mayors and Council Chairmen be subject to election directly by the people.

  They will serve within the Municipality or  the Council.   The Kenya Constitution should specify that any person to hold office

be ethically, morally and mentally stable and at  least  a form 4.   Mayors  and Council Chairmen be in office for 3 years  before

another election. 

 In Kenya we  want to suggest that Ministers be vested with powers to dissolve a Council if in his view, the Council has failed to

deliver- once he receives 1000 signatures of the complainants of that area.

 The electoral  system and process;   we are  recommending that the present  system remains.  There should  be  simple  majority

rule at both Local authority and Parliament and  women must form 1/3 of the composition.  

Defecting and switching of political parties  should not be  allowed in  the  Constitution.  But  a  person  who  defects  or  switches,

should sit back on the bench and a new person vies for that seat.

Com. Aroni: Please summarize now.

Mr. Lyambira:  Okay.   For  one to be  declared a winner, at  least  one should have 25% of  all the votes from the registered

area.   Parliament should have 300 seats  and also  we  are  recommending  that  six  seats  be  reserved  for  these  bodies;   Trade

unions two, farmers one, traders one, youth one and disabled one.
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Because  of  time  Commissioners,  on  the  basic  rights   I  will  only  say  one  thing.   It  should  be  in  the  Constitution  that  the

government  should  ensure  water,  security,  health  care,  shelter,  food  and  employment  as  basic  rights  for  all  Kenyans.   The

government should levy all Kenyans to fund education.  

On land ownership we are suggesting specifically how much land each person should have in Kenya.   It  should not go beyond

50 acres for an individual,and whose 10% should be under trees.  Thank you.

Com. Aroni: Thank you very much.  We shall read the rest.  I  gave you more time because  you are  representing teachers  and

we know they are important people.  But  I cannot now go beyond the time that I gave you. Ron Luvai.

Mr. Luvai:   Ahsante Madam Clair.   Majina yangu ni Ron Luvai.  Nitawasomea  memorandum  yangu.   “The  Constitution  of

Kenya should have the following.  All governmental ministries should be created  by Parliament or  the Head of Civil Service in

consultation with Parliament and not the President as is the case currently.  All government Ministers should be appointed by the

President as is now but, only in consultation with Parliament.  The same for Permanent Secretaries. 

 Landless people should be resettled as this was one of the objectives of freedom. This will reduce poeverty and bring equality.

 It is the duty of Parliament to accomplish this.  

Corruption should be gazetted as a sin and whoever commits it must be prosectuted as per the Constitution.  

The  Judiciary  as  the  arm  of  law  should  be  independent.   It  should  be……(elevated  to  the  office  of   by  the  approval  of

Parliament.  

Defense.  The power of defense should be controlled by Parliament as opposed to the present  where the Head of State  is also

the Commander -in-Chief of the Armed Forces.  It is the role of Parliament therefore to call a state  of emergency, as  opposed

to the current position. The political appointments should be done with the approval of Parliament in consultation with the Head

of Civil Service.  

The new Constitution should include the post  of PM who will also be  Kenya’s foreign  affairs spokes  person,  as  opposed  to

the present where the Foreign Affairs minister is the spokesperson of Kenyas policies. 

 Resources: this  is a national cake  so it should be shared equally nation-wide.   For  example  National parks  and game parks

should be spread nation-wide  so that  all nationals benefits.  Thanks.
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Com. Aroni: Thank you very much for keeping time.  Tafadhali jiandikishe pale.  Next we have Nicholas Shiuka.

Mr. Shiuka:   My name is Nicholas Shiuka.  The System of government that I would like us to have is a federal  government

with eight  Provinces in Kenya.

Also, we need a PM in our government who should  be  the  Head  of  the  State.   On  the  side  of  President,  he  should  remain

ceremonial and as a unifying figure. 

On the side of elections, the President should attain 50% votes also should his runny mate.   In the absence of this  50% votes,

the political parties should form a Coalition Government. 

Changing the  Constitution should be done through referendum.

We also want a President without a constituency- somebody to be picked

and if he is popular he contests and becomes the President.  

The President should not be above the law.  During elections, the Speaker of the National Assembly should act as   the Head of

Government not that  the President is still the head even as the    elections are going on. No. 

Legislature, Executive and Judiaciary should respect one another.  Sometimes, you find that the Executive is interferring with the

Judiciary.  

We also want a government that equitably shares  out powers  regardless  of political affiliation.   We  should  give  the  Parliamet

more powers even to select the Heads of parastatals.  

If  the  electorate  reject  you,  you  go  back  home  and  relax.   Not  the  way  it  is  now,  that  you  failed  elections  and  you  get

appointed.  I think that is all that I had.

Com. Aroni:  There is one clarification.

Com. Ratanya:  Mr. Nicholas, there is one clarification. You have mentioned that we should have one PM.  It is not very clear

whether you are saying the PM should be Head of State or Head of Government.  Can you clarify that?

Mr. Shiuka:  Head of Government.

Com.Ratanya:  Thank you.
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Com. Aroni:   Thank you.  Please register.  Next is Tabitha Nguhe.

Ms. Nguhe:  Majina yangu ni Tabitha Nguhe. Commissioner na wananchi wote nawasalimia.  

Hapa nina maoni machache.  Maoni yangu ni juu ya elimu.  Naona kwamba,  elimu ya shule ya msingi iwe ya bure na tena iwe

ya lazima kwa kiwango fulani kwa sababu tunapata kuwa kuna umaskini sana ndani ya jamii  zetu  na  unapata  kuwa  imekuwa

mzigo sana hata kusomesha watoto especially kwa watu ambao wamekuwa settlers  juzi, wale wamekuwa hawana mashamba,

wawamepata hivi majuzi.  Tunapata kuwa hawa watu wana shida sana.   Hata mzazi hawezi kupata  pesa  ya  kusomesha  huyu

mtoto hata class one or two.  Unapata mtoto huyo yuko tu nyumbani na ukiuliza mzazi anasema hana pesa.

 

Unapata  kuwa  serikali  haingilii.  Huyu   mtu  anayeshughulika.   Huyu  mtoto  iwapo  hatasoma,  kutakuwa   na  shida  sana  kwa

ulimwengu wa sasa, kwa mtu ambaye hajui kusoma.  

Katika  system  ya  education,  naona  ibadilishwe  kutoka  8:4:4  irudishwe  kwa   7:6:3  ili  kwamba  mtu  anapomaliza  form  6,

anakuwa na uhakikisho wa kupata kazi hata ingawa hajafika university.  

Katika upande wa waalimu, naonelea  waalimu wawe distributed equally.  Kusiwe na shule zingine ambazo waalimu ni wengi,

na ukienda kwa shule zingine waalim ni wachache.  Hii husababisha shule zingine kufanya vizuri  ni zingine hazifanyin vizuri na hii

ni kwa  sababu  shule  pengine  imepewa  walimu  wachache  au  labda  walimu  ambau  hawajafuzu  vizuri  Katika  discipline  kwa

waalimu,naona iwe inatekelezwa.  Waalimu wachukuliwe hatua ikiwa watafanya mambo yasiyofaa,  kama kuwatesa wanafunzi,

au iwapo watafanya mapenzi na wanafunzi.  Wachukuliwe hatua, hata ikiwezekana, katika hiyo hali, mwalimu afutwe kazi. 

Katika ile punishment kwa wanafunzi, naona kwamba,  kupigwa viboko iondolewe.  Na  sio  kwamba  huyu  mwanafunzi  asiwe

punished, bali kwamba kuwe na aina nyingine ya punishment ambayo watu watajadiliana na waone.Lakini,  nilionelea kuwe na

aina nyingine ya punishment sio kiboko.  Punishment ambayo mwanafunzi atapewa ajisikie amechoka ama a regret. 

 Katika afya zetu, ningeonelea kwamba kuwa na suitable facilities in all health centres, ili wagonjwa waweze kuhudumiwa vizuri.

   Tunapata kuwa unaweza enda kwa health centre fulani unaambaiwa pengine hakuna vitu fulani, na unapata kwa health centre

fulani hizo vitu ziko.  Hizo ziwe distributed vizuri na kuhakikishiwa kwamba kila hospitali iko nazo. 

 Naona  kwamba  wale  madaktari  na  wale  wasimamizi  wa  madaktari  wasiwe  na  private  clinics  kwa  sababu  hizi  zinafanya

kwamba  madawa  yanaibiwa  kwa  mahospitali  na  zinapelekwa  kwa  hizo  ma  clinic.   Ukienda  hospitali  unaambiwa  hakuna

madawa  na  unakuta   huyo  daktari  anakwandikia  uende  kwa  clinic  fulani  ambayo  ni  yake   ukienda  huko,  unaenda  kununua

madawa.  Kwa hivyo ninaonela  kwamba hizi private clinics kwa madaktari ama wasimamizi wa madaktari ziondolewe.  
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Pia, kuwe na free medical services kwa health centres.  Lakini iwapo mgonjwa atakuwa admitted,  hapo ajisimamie mwenyewe.

  Kwa sababu unapata kuwa watu wana shida nyingi na pengine mtu ni mgonjwa nyumbani, na hana pesa  ya kwenda hospitali

anaumia tu, kwa sababu akienda hospitali anaitishwa pesa ambazo hawezi kugharamia na huyu mtu anaweza kufa kwa ugonjwa

kwa sababu hana msaada wowote.  Akiangalia huku, hana chochote.  Naomba kwamba serikali iwasaidie, ili kuwe na kutibiwa

bure kwa kiwango fulani.  Lakini ikiwa ni zaidi, mtu ajisimamie.  Ni hayo tu.

Com. Aroni: Ahsante sana.  Jiandikishe tafadhali.  Michael Munde.

Mr. Munde:  Nawasalimu nyote, hamjamboni?  Mimi kwa majina naitwa Michael Munde na niko na maoni machache hapa. 

 Ninaanza na natural resources.   Ninaonelea  hivi;  katika  Katiba  kuwe  na  sheria  ambayo  inasema  kuwa  watuchukulie  natural

resource kama forests.   Forests  ziwe  na  manufaa  kwa  watu  ambao  wapo  kwa  eneo  hilo.   Kwa  mfano  tunaona  kuwa  kuna

forests nyingi ambazo zimekatwa huku lakini watu ambao wako katika eneo hilo hata kuni peke  yake hawaruhusiwi  kuchukua.

Ukichukua  kuni unashtakiwa.  Pia,  forest  ile ikikatwa,  kuwe na mit mingine ambayo ishapandwa,  inaanza kumea, ili wakati  hii

ikitoka, ile ingine pia inaendelea kukua.  

Upande wa kupiga kura:  Kupiga kura kuwe lazima kwa kila mtu kwa sababu serikali  hutumia  pesa  nyingi  sana  kutengeneza

vitu vya kupigia kura kama vile kadi  za kupiga kura.   Inatumia pesa  hizi ambazo zingetumika kwa kazi nyingine tofauti.   Ili kila

mtu apige kura, siku hii iwe National Day kusiwe kazi inafanyika-watu wote waende kupiga kura.   

Halafu, katika upande wa kupatiana kadi za kupiga kura,  ziwe zikipeanwa wakati  ule vitambulisho vinapeanwa pia wakati  mtu

anajiandikisha hupewa kitambulisho, pia anajaza kadi ya kura vilevile. 

Shelter: wakati  squatters  wanapewa mashamba, ni vyema kama  serikali  ingewasaidia  kuwajengea  hata  nyumba  kwa  sababu

ukiangalia squatters, wengi wao nyumba zile wanaishi ni nyumba  ambazo ukiziona.  Wangesaidiwa kujengewa hizo nyumba na

hata barabara - wengine hata hawawezi wakafika kwao kwa sababu barabara hawana.  Ni hayo tu.

Com. Aroni:   Asante.  Jiandikishe tafadhali.  Daniel Osiru Ochomo.

Mr. Ochomo:  Kwa majina ni Daniel Osiru Ochomo kutoka pale Mautuma, Makutano market.  

Aina na ******  serikali:  Maoni  yangu  binafsi;   Nitaogea  Kiingereza  na  pia  natachanganya   kiwahili.   From  records  of   the

revised  edition  (1998)  Laws  of  Kenya  printed  and  published  by  Government  printer  Nairobi,  a  book  of  Laws  of  Kenya

Constitution, I select a system of government different from the current one whereby  chapter 2; executive- part  1 section 14,  1
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& 2 .

Protection of President in respect to legal proceedings during his term in office.  I am against this chapter.   Part  2 Section  14,  I

and II.  

We  should  have  majimbo  and  also  establish  ufalme  in  which  our  42  tribes  each  appoint  its   king  as  was  practised  before

independence by our grandparents and clan members. 

Federal government has to replace the  Presidential government. 

 In  Legislature,  I  prefer  in  our  next  government,  MPs  to  expand  their  functions.   Age  limit  remains.   Language  tests  should

increase from current two to three vernacular or language spoken by people of one area.  One Parliament to be  for government

and another  on of  our chosen tribe leaders to discuss taboos related to our own people. 

 Land  and  property  rights:   Local  government  should  have  ultimate  power  over  it  and  will  be  released  to  the  family  of  the

deceased  who will hand it down to children and grandchildren. 

Succession  and  transfer  of  power:   The  Speaker  should  be  incharge  of  Executive  powers  during  Presidential  elections.

Presidential results should be declared at  the polling station and for tribal leaders,  should be conveyed through the  media  e.g.

television, newspapers, radio e.t.c. 

Cultural, ethnic, regional diversity and communal rights.  Kwa upande huu, naonelea hivi:  I  assume  every  tribe  has  men  who

possess  spiritual  powers  suits  women.   These  should  be  distinguishing  and  their  interests  be  catered  for  in  the  Constitution.

Their interests should be catered for in the Constitution.  

International  relations:   katika  serikali  ya  federal  au  majimbo,  the  government’s  foreign  affairs  be  the  responsibility  of  the

Executive. For the boundaries, tribal leaders should be responsible. 

Participatory government:  kwa federal  government,  majimbo iruhusu NGOs and other  groups  in  governance.  As  such  every

province to have several NGOs.

Lugari district  should be given a Law Court,  tarmacked roads  and NGOs.   This should be considered also for  other  distircts

like Lodwar, Turkana, e.t.c. 

Judiciary:  In the majimbo government, Parliament to be given more powers to appoint ***********  judges in conjuction with

Judicial Service Commission rather than the President only  as is in the current situation. 
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In the next government the Head of State has to meet his or her citizens flexibly in all religious centres.  For  example,  Christians,

Muslims, Hindus, Budhists not  to be seen to attend only one place as is the case today where the current Head of state  attends

church every Sunday only at Kabarak.  

The government should ensure it renovates all rural road  s by tarmacking areas  where agriculture and other economic activities

are carried out. 

Com. Aroni: Please summarize now.

Mr. Ochomo:  Nikimalizia, due to an increasing number of  illiterate population,  the Constitution should allow parts  of it to be

rectified to adopt to the large group since, as from records, Kenya’s population has grown from 5 million at independence to 30

million in the year 2002. This population cannot rely on that Constitution of 1963.  Thank you.

Com. Aroni:   Asante.  Tupatie hiyo karatasi yako.  Timothy Musoga.

Mr. Musoga:  Commissioners, wananchi, jina langu ni Timothy Musoga kutoka Lugari Location.  

Serikali ambayo ningependelea ni ya majimbo.  Nimependekeza majimbo kwa sababu kilajimbo litokuwa na  haki  zao  wakati

huu  kitawala, tuko na District Development Focus na watu kutoka job group A to G wanaandikwa kutoka hiyo district  na huo

mtindo umefanya kazi vizuri (inaudible)  imepelekwa kwa distirct.  Sioni kwa nini tusiwe na serikali ya majimbo.

Hii  serikali  ya  majimbo  ningependelea  iwe  na  House  of  Representatives  na  Senate.   House  of  representatives  shall  be

composed  of  members  chosen  every  5  years  by  people  from  every  constituency  in  each  province  or  state.   The  senate  of

Kenya shall be  composed of two Senators  from each district  elected by people  thereof,  for six  years  and  each  Senator  shall

have one vote.  

A Regional Assembly shall be chosen every  6 years by people of every location or every local respective area.

 Kuchaguliwa kwa Ministers:  Si lazima a Minister awe an MP.  Ili, Minister awe ni mtu amehitimu vizuri, yaani professional na

expert  kwa field yake.   Unaweza kuchukua daktari  umpeleke  kwa  ministry  of  industry  na  tuko  na  ministry  of  Health.   Kwa

hivyo, ningependelea Ministers wachaguliwe kufuatana na elimu na ujuzi wao.   Pia,  Ministers wachanguliwe na President  kwa

chama ambacho kimepita.

Upande wa discipline, kwa sababu President  na  chama  ambacho  kimetawala  ndicho  kimewachagua,  hicho  ndicho  kinaweza

ku-discipline hawa. 
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Upande  wa  elimu   ku-determine  a  system  of  education  for  the  country,  lazima  tutegemee  labour  force,  yaani  kazi  ambazo

zinaweza kupatikana.  Tutaangalia zile systems zingine ambazo zimefanya kazi vizuri,ambako  scientific innovations zimekuwapo

vizuri.  Pia  vijana wapewe elimu ya bure  mpaka kidato cha nne.  

Ningependelea  mwanafunzi  apewe  haki  ya  kuchagua  ni  elimu  gani  au  ni  profession  gani  anataka  kuchukua,  akisaidiana  na

wazazi.

  

Ukulima:  Sheria  lazima  impatie  Minister  wa  kilimo  powers  za  ku-regulate  importation  of  farm  products  into  the  country.  A

farmer shall be  free to challenge any decision or  practice  that violates his basic  rights  or  freedom.   There  should  be  fair  land

allocation.  Wakati huu kupata title deeds ni shida.  Ningependa Constitution isaidie kupunguza malipo ya title deeds  na vile vile

charges za survey ziwe reduced.

The  State  should  finance  farmers   and  purchase  farm  produce   for  marketing.   Also,  credit  facilities  should  be  given  for  purchase  of  farm

machinery,  livestock,  seeds,  fertilizer,  chemical  and  seeds,  for  a  period  of  7  to  40  years.   Wakulima  wanalia  sana  kwamba  AFC  ina-  charge

interest-  compound  interest   ambayo  wakulima  wengi  wanaona  wananyanyaswa.  Serikali  pia  iangalie  masilahi  ya  wakulima  hapo.Wakati

wanyama wa msitu wameharibu mimea au mifugo, lazima wakulima wafikiriwe kupewa compensation, yaani kusaidiwa. 

Pia, wakulima waweza kuwa wananunua mbegu au mbolea na unakuta mbegu au mbolea ni fake,  si nzuri.  Ningependa sheria

iwekwe, wakulima kama hao wawe compensated.  Asante, yangu yote nimeweka kwa maandishi.

Com. Aroni:   Asante.  Leornida Wanjala, KANU group.

Ms. Wanjala: Kwa Majina ni Loernida Wanjala.

Katika serikali yetu hii, nitaongea upande wamama.  Sisi wamama tumelemewa kwa mambo mengi sana.   Kwa shamba,  mzee

anaandikisha  kwa  jina  lake  pekee.   Akifa,  sisi  tunasumbuka  sana.   Tena,  kuna  wazee  wengine  wameoa  bibi  wengi.

Anaandikisha shamba kwa jina la bibi mdogo.  Watoto wa  nyumba kubwa wanaumia.  Hiyo ni shida kwa akina mama.  

Kwa elimu ya kina mama, wengine ni werevu kwa kuongea lakini hawakuhitimu form 4.

Nimesikia  mnasema  mnataka  kuchagua  mtu  aliyehitimu   form  4.   Kuna  watu  waliofika  form  4  lakini  hawana  personality  ya

kusimama mbele ya watu na  aongee hata ni wa form 4 na kuna mtu wa standard seven au eight, anaweza kuongea mbele ya

watu na kufanya maendeleo mazuri.  Hapo mrekebishe sio kusema form four peke yao.  

Kweli wasichana wetu wamesoma na hawaolewi.  Wazee wakubali kupea wasichana shamba.  Msichana akiwa amesoma sana

na apate kijana hajasoma, hawawezi kuishi na yeye.  Wana-divorce na anarudi nyumbani.  Mpatie shamba ajenge hapo nyumba
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yake ajilishe na hizo pesa zake.  

Upande wa watoto  na  kiboko:  wanasema  kiboko  ni  kibaya  lakini,  mimi naona  hii  kiboko  hufunza  kidogo.   Ukikosa  kupiga

watoto  watakuwa  rude  sana.  Hata  juzi  tumeona  mtoto  ameambiwa  atapewa  punishment  kwa  kuiba  shilingi  mbili,  ameacha

shule.  Faida ni nini mtoto kuacha shule class six?  Mtu wa miaka 13 anaacha shule kwa sababu hataki punishment.Wa-punish

watoto kiasi. 

 Hii subject  mmewacha ya Homescience,  mmefanya vibaya kwa watoto  wetu  wasichana.   Tunataka  wajifunze  Homescience.

Mme-wacha  pia  Agriculture.   Mtoto  akisoma  na  asipite  marks  nzuri,  akirudi  nyumbani  nikiwa  na  shamba  na  amesoma

agriculture,  si  ataanza  kufanya  agriculture  kwa  shamba  na  apate  kitu  ya  kumsaidia?   Mimi  naonelea  subject  ya  agriculture

irudishwe primary kwa sababu sio sote  tunafikisha watoto  secondary.Wengi wanasomesha mpaka standard eight na kuwachia

hapo.  Ikiwa hakusoma agriculture na nina  shamba atafanya kazi gani?  Mimi naona warudishe hizo subjects  za Homescience

na Agriculture kwa Primary schools.  

Upande  wa  utawala:  Tunataka  watawala  wachaguliwe,  kama  Chiefs  au  Sub-Chiefs  ingawaje  wanafanyiwa  interview.

Wachague  watu  watatu  wawarudishe  kwa  location  yao.   Tufanye  mlolongo  kwa  hawa,  kwa  sababu  mnatupatia  mtu  yule

hatumpendi kwa sababu nyinyi mmempenda.  Wafanye interview lakini warudi kwa location tuwaunge mkono.   Hata hio group

ya wa sub-chief  kuchangua,  hatutaki.  Tunataka  sisi  tufanye  mlolongo  kwa  wao.   Hayo  mambo  ya  kuchaguliwa  huko  mbele

imetufinya  zaidi.  Unaambiwa  tu,  amechaguliwa  na   hakuna  mahali  unaweza  kuenda  kuongea.   Hizo  vitu  zirudishwe,  sisi

wenyewe tuanzie grassroots, nyumbani, tujue fulani atatuongoza vizuri.  Ni hayo tu ninayo, Asante.

Com. Aroni.  Jiandikishe pale tafadhali.  Isaac Tawai 

Mr. Tawai:   Hamjambo nyote? Mimi ningependa  kuzungumza kidogo juu ya Provincial Adminstration, na  mtu wa kiwango

kidogo  sana  ambaye  anaitwa  village  elder  au   Likum.  Katika  Constitution  ya  Kenya,  ningependa   tumtambue  huyu  mtu

anayeitwa Likum kwa sababu huyu mtu hufanya kazi ground level, kusaidia Sub-Chief  kwa kazi ndogo ndogo za nyumbani. Ili

kuifanya kazi yake iwe mzuri, atambulike na aonekane kama yeye pia ana kazi, ningependelea pia yeye alipwe mshahara.   Huyu

mtu anaweza ku-form Council ya wazee ambao wata-deal  na mambo ya marriage au divorce.  Tunaona kazi ya Likuru ni nzuri

kwa  sababu  yeye  ako  kwa  ground  na  anaweza  kufanya  uchunguzi  mwema  kutoka  kwa  watu  ili  atoe  ushahidi  bora  kabisa.

Tungependa serikali imtambue kabisa yaani wafuate chain of command.  Wamtambue.  

Huyu mtu inatakikana awe ana elimu nzuri, mtu ambaye anaweza kusoma na  kuandika,   mtu  aliye  na  personality  nzuri,  yaani

maadili  mema,  asiwe mtu ambaye anapatikana na crimes, mtu asiye na ubaguzi au upendeleo.  

Watu  wengi  wetu  huwa  wanauza  mashamba  humu  humu  lakini  wengine  ni  conmen.   Huyu  Likum  akiwa  yuko,  akiulizwa
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anaweza kutoa ushahidi  bora to witness.   

 Kuchaguliwa kwa huyu mtu,  yatakikikana ofisi ya Assistant Chief i-advertise vacancies ili watu wa area  fulani watume barua

za  maombi.   Wakishatuma  barua,  watu  wataitwa  kwa  baraza  halafu  watu  wenyewe  watachagua  wanayemwoma  ni  bora

kuwawakilisha.

Com.        Aroni:        Tafadhali summarise maoni yako.

Mr.        Tawai:         Basi, hata  nitamilizia  hapo.

Com. Aroni: Ahsante sana. Tafadhali  jiandikishe hapo. Laban Kilegwa

Mr.  Kilegwa:  Macommissioners  wote  pamoja  na  wananchi  wote  nawasalimu,hamjambo?  Mimi  kwa  majina  naitwa  Laban

Kilegwa na ninatoka  hapa  Chakadili  na  nitazungumza  kama  mlemavu.  Ulemauvu  wangu  mimi ni  upofu.  Ningependa  kusema

mambo  machache  kuhusu  vipofu.  Mimi  nilikuwa  mwanafunzi  katika  Kibos  School  for  the  Blind-  sikuzaliwa  na  upofu  lakini

ulikuja nilipopata ugonjwa wa ukambi. Nilisoma katika Special Schools na nilifanya mtihani wa darasa  la nane na nikapita vizuri

sana. Kwa sababu nilikuwa nasomeshwa bure nilikuwa na sponsors  wangu pale;  nilipoingia High school,  nikaambiwa ni lazima

nilipe school fees.  Kufika hapo, nilishindwa kwa sababu ile shule ni moja na ni lazima ulipe Shilingi karibu 30,000/= ndio tuitikie

hiyo shule- na hakuna shule nyingine, ni hiyo tu moja .  

Mimi, naomba serikali, kama ingeweza kuongeza secondary schools zingine kama hiyo kwa kila  province, ingekuwa mzuri kwa

sababu, hata hiyo 30,000/= haujaweka fare.  Ukiongeza, inafika karibu 32,000/=ndio ***************nende sence.

 Kitu cha  pili,  mimi  sina  wazazi.   Nilikaa  na  baba  yangu  mdogo  ambaye  alinichukua  kama  mtoto  wake.   Alinipeleka  katika

taasisi  za  kujifunza  agriculture.   Nilijifunza  kufuga  wanyama  kama  vile  ng’ombe,  kuku  na  hata  kupanda  mazao  tofauti.

Nilipofuzu nilipewa certificate.  

Nilienda tena kwa muziki. Nilifanya vizuri sana na hata tukachukuliwa na Mzungu aliyetupeleka kuchukuliwa video ndio aweze

kutusaidia.  Lakini kuna  mwingine aliharibu kwa sababu  alipoteza  hiyo  ahadi.  Mzungu  alienda,  kwa  hivyo  ikapotea  nikaenda

nyumbani  nikakaa na ujuzi wangu - hakuna  shamba. Mimi nauliza, baada  ya kukaa na ujuzi huu nyumbani, nimepoteza namna

hiyo ujuzi wa  muziki, na tena nimepoteza ujuzi wa agriculture, sasa  niko tu nyumbani, hakuna kitu. Mimi nauliza serikali wakati

wanagawa  haya  mashamba  kwa  squatters  wanafaa  kukumbuka  mlemavu  yeyote  hata  mimi  nikiwa  example  ambaye  sina

chochote.

Sasa  niko tu hapo nyumbani na ninafaaa kufanya kitu  What we need  is  opportunity  but  not  sympathy.  Kwa  sababu  ukinipa

msaada na kuni support mimi nitasikia vizuri na nitajiendeleza katika ule ujuzi ambao niko nao kulingana na support  kutoka kwa
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serikali. Kwa hivy,o ndugu zangu, ninaomba serikali iweze kutufikiria sisi  walemavu.

 Kwa  upande  mwigine,  tunaomba  pia  kuwe  na  Korti  ya   kushtaki  wale  watu  wanaowachokoza  walemavu.  Nikitoa  mfano

mmoja,  kuna mwenzangu nilikuwa nikitembea naye -ndugu zangu watatu pia ni vipofu sasa  hao wameingia High School lakini

kwa sababu ya school fees,  term ya tatu hawataendelea.  Kwa hivyo, mimi naomba swala hii lifikiriwe kwa maana term  hii  ya

tatu, hawataendelea kwa sababu ya hiyo  school fees problem.  Wameshaa  kutoa  notice  ya  kusema  namna  hiyo.  Kwa  hivyo

naomba tafadhali,  mfikirie hayo  yote.  Korti  ambayo  nasema  ni  ya  kushtaki  wale  ambao  wamechokoza  walemavu  kama  vile

kuna mmoja ndugu yangu aligongwa na baiskeli na hapo akapoteza   meno yake.  Na  kwa maana hakuna mtu wa kumtetea na

iliisha hivyo, hata yule mtu hakushtakiwa kwa sababu alienda hivyo na  anajulikana huyo mtu. Sasa  mimi naomba kuwa korti  ya

walemavu inafaa kufikiriwa na hiyo Katiba ya kumshataki aliyemkosea mlemavu.

 Naomba pia,  upande wa hospitali pia mlemavu anaweza kuwa mgonjwa na akienda kule anaambiwa ailipe pesa  kiasi Fulani.

Hii pesa, akiwa ni maskini kwanza kwa upande wa kupotea kupoteza sehemu fulani ya mwili kama vile macho hii pesa  ataipata

namna gani? Hafanyi kazi yoyote ile ya kumsaidia kupata pesa. Nami naomba mtusaidie nasi pia  kwa upande huo.  Kuwe  na

hospitali  ambazo  zinaweza  kuhudumia  au  kuwe  na  huduma  ya  kutusaidia  sisi  katika  hiyo  hali  kwa  sababu  hata  mlemauvu

anaweza kuwa mgonjwa mwishowe afe tu kwa sababu hana uwezo. Ni hayo tu ndugu zangu.  Asanteni.

 Com. Aroni: Asante sana Bwana Laban kwa maoni yako.  Sasa  Phylis, David na Eliakim. Mko wapi? Tungetaka kuwaomba

kwamba huo mchezo mnasema mnao, uchukue mda mfupi sana kwa sababu leo ni siku yetu ya kuchukua maoni na tunatarajia

kwamba tutapata maoni kulingana na hiyo play mnasema  mko nayo. Tafadhali msipitishe dakika tano

David Kuvo:  Nashukuru wageni wote pamoja  na  watu  wote  mlioko  hapa.  Hamjamboni?  Sisi  ni  walemavu  tunatoka  katika

location  ya   Chekadini,  na  tuko  na  maneno  machache  ambayo  nilikuwa  nafikiria  kuwa  serikali  ikiweza  itusaidie.   Kwanza,

nitauliza ulemavu ni nini ? Tafadhali wenzagu, ningependea kusema kwamba wengi sana husema kuwa ulemavu ni ugonjwa, wa

pili husema kuwa ni laana halafu wa  tatu  husema  hawajiwezi.   Lakini  kwa  serikali,  vile  ninaweza  kuwaambia,  sisi  tunajiweza

isipokuwa nafasi ndiyo hatupati. 

 Niko hapa na wenzangu na wa kwanza ataongea kuhusu masomo kiufupi, halafu tusonge mbele. 

Phylis  Ayuma:  Hamjambo wote? Kwa majina naitwa Phylis Ayuma kutoka Chakadini Location.  Ninauliza  hivi,  masomo  ni

nini?  Kitu  cha  pili  ninataka  kusema  hivi  kwamba  sisi  walemavu  tuko  na  watoto  hao  watoto  serikali  ninahimiza  ya  kwamba

mtuweke kwa ile orodha ya watu wengine juu sisi hatuwezi hata  kitu  kidogo.   Tafadhali,  ninamwomba  ya  kwamba  mtusikie,

mtuchukue kama wale watu wanajiweza. Msituache nyuma hata kamwe.  Ni hayo tu.

Eliakim Msaisi:   Kwa majina naitwa Eliakim Msaisi .   Mimi nitaongea kuhusu ulemavu kwa  uongozi.   Mara  nyingi  ukienda
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katika walemavu, wamewachwa nyuma sana.   Serikali haikimbuki walemavu.  Haswa  kwa  kupiga  kura.  Unaweza  pata  kura

iko ni ya mlolongo.  Walemavu wanaenda hapo,  badala  ya walemavu wawe kwa mstari  mbele  wapige  kura  zao  -  wako  na

kura kama wengine - hao ndio watasukumwa warudishwe nyuma na kura zitaenda mpaka karibu saa tano ya usiku.  

Tunapata walemavu hao walikuwa na hamu wapige kura zao lakini hawajaptiwa nafasi hata kidogo ya kusimama au ya kupiga

kura zao.  Je, nauliza serikali inaweza kusaidia aje kwa jambo kama hilo?

David Kuro:  Ahsante sana kulingana na vile  wenzangu wameongea.   Mimi nitazungumza maneno kuhusu  jamii  na  kiuchumi.

Ukiona, kama vile mwezangu aliyekuwa hapa kipofu na mimi ni kiwete.  Sasa, mimi labda niko na shida kidogo ambayo nataka

usaidizi kwa ofisi kama ya D.C, Chief, Assistant Chief, unapata katika ofisi hizi, kuna steps labda ni steps  pengine nne, tano,  na

labda mimi niko na wheel chair.  Sasa  hii kupata  nafasi ya kuingia huko ndani ni vigumu. Halafu, kulingana na hapo kuna locks

kama za mlango.  Sasa hapo kwa locks za mlango ndio ninasema tafadhali serikali mzungumze na hao watu wa ku-deal  na hizo

idara, yaani tafadhali watupunguzie kwa inch Fulani. Kwa vile labda mimi nina wheel chair na labda mvua inakuja na labda kwa

familia mzazi hayuko karibu au ndugu yangu. Hii lock mahali penye iko,  kwangu inakuwa ni vigumu kufikia niingie ndani. Hapo

sio maajabu upate kuwa nimenyeshewa mpaka mvua kuisha kwa sababu hakuna mtu wa familia. 

Halafu tena nikizungumza kidogo kuhusu  mashamba,  sisi  walemavu  -  nikiongea  na  niseme  hivi,  tangu  hii  Kenya  yetu   tupate

uhuru, nafikiri hakuna mlemavu ambaye ashawahi kupewa shamba kama squatter.  Sisi walemavu, ukipata yeyote ambaye yuko

kwa shamba  mwenyewe amenunua. Tafadhali, naomba serikali ikipenda, sisi tuwe tunapewa mashamba. 

Halafu kulingana na uongozi, mwenzangu ailiongea lakini - sijui ni woga alikuwa nao hakuzungumza . Mimi  naomba katika idara

zote kuanzia hata kwa Sub-Chief na Likuru, tuwe hapo katikati  sisi walemavu. Kwa sababu,  unapata kuwa unaweza kuwa na

kesi fulani ukienda pale, kwa vile hawa watu wote sio walemavu unapata kesi yako  inatupwa. Tafadhali, tuwe na mlemavu pale

atakayejua shida zetu sisi walemavu.

 

Halafu,  kulingana  na  kura  hata  mimi  nimepata  kuna  wakati  nyingi  sana  -  unapata  mlemavu  ako  nyuma  kwa  kura.  Je,  sisi

walemavu tutafanya nini? Tafadhali  serikali  tunaomba  ya  kuwa,  pia  sisi  tunajua   kupiga  kura.Tukitaka  kupiga  kura  mtuweke

kwa msafara wa mbele .Ni hayo tu. Shukurani.

Com.Aroni: Asanteni. Tafadhali mjiandikishe hapo. Samahani sana. Hezron Ateko.

Mr. Otito: Asante sana Commissioner. Mimi kwa majina najulikana  kama Otito,  na ninatoa memorandum yetu kwa ajili tuko

pamoja na Hezron Ateko, ambaye ako huko nyuma na amenituma na tuko na yeye 

Com. Aroni: Sawa tu: Subiri jina lako mpaka wakati tutakuita.  Tafadhali,  ukitaka kuwa observer  unasema hivyo hatutaita jina
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lako. Mzee, tuna orodha hapa lazima tufuate  tuutamwita jina lake -  lakini kama una maoni yako sawa.  Kama  hauna, ni sawa

tu. Pia unaweza kuwa observer.

Mr. Ateko: Maoni yangu mimi, mimeandika na nitapeana hapo msome.

Com.Aroni: Asante peana pale. Chekadini Catholic Youth- Henry Owiti

 

Henry Owiti: Macommissioners, mimi ni Henry Owiti na nitazungumzia juu ya haki ya makundi hasa watoto. 

It’s my wish that the Constitution of Kenya will  tackle  the  rights  of  children  in  all  dimensions  of  human  life.  It  should  ensure

security in the rights of children and it should have  the interests of the common persons  at heart. 

It should ensure all children especially the handicapped, have access to formal education,  jobs  and health care.  Their education

should be free and fair up to the highest level so that the heavy burden on their parents can be reduced. 

On the other hand the Constitution should respect  the rights of  those  rejected  and  abandoned,  like  the  street  children,  street

families and those orphaned by the Aids.  It  should ensure they are  provided with basic needs i.e.  education,  food,  shelter are

homes like any other persons. It should, thus, ensure they are not discriminated against. 

The Constitution should protect  children from child labor,  early forced  marriages,  rapes,  circumcision of girls,  wars,  poverty,

drugs,  kidnapping,  unemployment,  effects  of   divorce  which  causes  a  lot  of  suffering  to  children.  Cases  of  rapes  should  be

treated seriously and the offender should be  sentenced for life.

 The new Government should establish a Ministry of Children Affairs which, will streamline, coordinate  and  manage children’s

affairs.  It  will  manage  and  run  Children’s  Homes  more   effectively  than  at  present,  by  ensuring  that  qualified,  effective  and

learned personnel manage the Homes to ensure they are in good condition to provide basic necessities and get support  from the

NGOs.  This will ensure the children in the Homes grow to  be  more  focussed  and  responsible  citizens  without  fear  of  sexual

abuse from care takers. 

The Ministry will also create awareness about the problems facing children and encourage people  to support  needy children. It

will  ensure  free  interaction  between  the  less  fortunate  and  the  fortunate  ones,  which  will  in  turn  avoid  discrimination.  The

Constitution through the Ministry, should oversee  the adoption and guardianship of the children to ensure genuinely concerned

individuals do this.
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 Another important thing will be formation of children’s Court to deal with children’s cases only.

This will also mean appointing full time judges to these courts.

To  summarize,  the  Constitution   should  protect   children  from  exploitation   and  child  labor  whereby  they  are  paid  peanuts

whereas their employers reap massive profits.

It should also develop an education system that does not burden children.  It should also ensure that medical care  is cheap,  and

provision of vaccination to reduce infant mortality. 

 Death penalty should be abolished since it is against God’s teaching that life is holy and special.  Hence,  serious offences should

be punished by life sentence.   Thank you.

Com Aroni:        Thank you.  Please register.  Makhanu Matembeya.  

Makhanu:  Hamjambo  nyote?  Mimi  ni  Makhanu  Matembeya.   Mimi   ni  mfuasi  wa  Dini  ya  Msambwe  ya  Elijah  Masinde.

Nakumbuka  mwaka  wa  arobaini   na  tatu,  tulinyanyaswa  na  wabeberu,  kunyang’anywa  ng’ombe,  kushika  watu  kwenda

“Kanyako”,  na Elijah Masinde na wenzake,  akasema,  “wazungu wananyanyasa raia: Heri Mungu uniokoe kwa haya  maneno,

wafrika wapate  uhuru”.  Alienda  kwa  mlima  Zayuni   akachukua  mamlaka  ya  Mwenyezi  Mungu,  akatoka  huko   na  akasema

“Wazungu mwende kwenu”.  Mwaka 48, Waluhya wakauwawa  (inaudible) kwa ajali ya uhuru huu!.  Ndipo Kenyatta  alisikia

na akaanza Mau Mau wakaanzana na Wazungu huko  kwao  huko.  

Ndiyo  hiyo  ilibidi,  mpaka  uhuru  ukaingia  Kenya.   Na  sisi  watu  wa  Dini  ya  Msambwa  tunaomba  serikali  ya  Kenya  au  ya

Ulimwengu,  Wazungu walienda na kitabu yetu ya maagano ya Mwenyezi Mungu,  waturudishie.   Na  Wazungu  hao,  walikula

mali ya Waafrika wakanona, Waafrika wakaachwa na mifupa peke yake.  Na  sisi bado  hatujapata uhuru.  Hiyo katiba ikikuja,

ndio uhuru kamili tutapata.

Sisi  wa Dini ya Msambwa tunataka Waafrika wote wawe pamoja.  Maskini kwa matajiri wawe ki-level moja.   Hatutaki tajiri

anyanyase maskini kwa maana  Mungu anasikia maombi  ya maskini  vile alisika tuliposema Wazungu waende.  Na  sisi watu wa

Msambwa tunataka Waafrika wote -   si Kenya peke  yake wawe kitu kimoja.   Hiyo Katiba ikikuja  ndio  nyinyi  mpate  uhuru.

Kabla ikuje nyinyi bado hamjapata uhuru.  Ninasema, kwa huu mchanga  Mwenyezi Mungu aliumba,  hakusema  ati mwingine

aibie mwingine - wawe level moja. 

Na hapa Lugari tuko na shida.   Maskini  hatembei.  Wanafukuza   maskini  kama  swara.   yale  mashamba  ndogo  yalikuja  yote

walinyang’anywa - masikini wako nje.  Serikali ninaomba isaidie maskini waliobaki hapa Lugari wapate mashamba mingine kwa
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serikali  hii.   Na  wale  wajumbe  wanafanya  huko  Nairobi  mchezo   hawa,  hawajui  Mungu  pahali  yuko.  Warudi  nyuma  kwa

wazee.  Wazee wawape mamlaka ndio watawale sawasawa.   Kama ukiwa na mlevi pale peke  hataweza.  Warudi nyuma kwa

wazee.  Wazee ndio wanajua kuomba Mungu kwa mbali tangu Musa aanze kutoa sisi Misiri kuja nchi hii.

Na sisi Waafrika hatuna ukabila - kama waluhya tuna ukabila.  Mbona, watu wa  Mau mau wakati  Kenyatta  alikuwa President

aliwapa watu wa Mau Mau mashamba?  Na  Msambwe je? nini hawakupata  mashamba kama hao watu wa Mau Mau? Bado

wanafungwa mpaka saa hii kwa shauri ya ardhi hii.  Ni Mungu amekasirika.  Mnaona sasa mvua hakuna kwa sababu ni kiboko

cha Mungu. Vile Mungu alifika kwa Wazungu, na nyinyi Waafrika mchunge kabisa.   Hatutaki sisi  Mungu akasirike kwetu kwa

sababu sisi ndio wenye nchi hii.  Hata mwili wetu unafanana na udongo.

Com.  Aroni:          Ahsante  Mzee.  Tumesikia  maneno  yako  lakini  kuna  swali  moja  hapa.  Kuna  kitu  hatukuelewa  vizuri

tungetaka utueleze zaidi.

Com. Ratanya:Bwana  Makhanu,  swali  ambalo  ningetaka  ufafanue  vizuri  -  ambalo  umesema  kwamba  kutoka  1948,  kitabu

chenu kilienda  na Wazungu.  Sasa  kwa sababu katika dini zingine, tunasikia kuna kitabu kama Quran,  Wakristo   wana Bible,

hiki kitabu chenu, kilikuwa kinaitwaje? Na kilienda na nani?

Makhanu:Hiyo kitabu wakati ilinunuliwa Wazungu walikuwa wanaitwa Governor – mwenye alikuwa governor Nairobi,  wakati

wa  kwenda  walienda  na  hocho  kitabu  cha  maagano  –  ya  Elijah  na  ya  Kenyatta  walienda  nayo,  na  ndio  tunaomba  serkali

irudishe hicho kitabu hapa.

Com  Aroni: Mzee umeulizwa, hiyo Kitabu ilikuwa ya dini ama. Sasa  unasema ni maagano ya Kenyatta  na Elijah.  Ilikuwa ni

barua imeandikwa maagano ama ni kitabu cha dini?  Inaitwaje?

Makhanu: Ilikuwa maagano ya Bible - ya zamani ile Mungu alitoa kwa kichwa na wanaandika vile alilitoa kwa Musa zamani.

Com Aroni:        Ahsante sana Mzee.  Thank you, Charles Aluoch.  Yuko? David Kwande.

David Kwande:  I  am David Kwande from the Democratic Party  of  Kenya.  I  have  written  a  memorandum  here  and  I  will

express my opinion through it.  On behalf of the members of the public I am pleased to appear  before the consitution of Kenya

Review Commission and present this memorandum in relation to the consititution preferred.

Kenya as a nation will remain united and form a government of selected representatives through secret ballot.  There will be  two

Houses for making law- One, House of Representatives and two, Upper House of which members will be elected Senators. 
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 The  Head  of  State  shall  be  the  President  elected  by  all  people  by  secret  ballot.  Every  Member  of  the  House  of

Representatrives shall be  elected from the constituencies having a population  of  100,000  people.  The  Senators  in  the  Upper

House will represent  an Area of 300,000  people.  Parliament’s House of Representatives will pass  Bills and the Upper  House

will recommend the Bill be4fore it becomes Law.

The President will serve for two terms each lasting five years. After two terms, if members of the public still need the service of

the outgoing President a two thirds majority vote of the registered voters  wil be  needed to allow the said President  to  contest

for another one term, and that will be the end.

If the outgoing President  acquires majority of 2/3  registered voters  then he would have won. The composition of 2/3  majority

will be made one year to  General Elections.  The term for Upper  House  is six years.   Election for House of  Representative

will held one year after election of Senators or Upper House.

Parliament and civic elections. Reference is made to the international Bill of Rights adoption.   Articles  19 and 20 state  that ‘no

one shall  be  compelled  to  belong  to  an  association  and  that  everyone  has  freedom  as  an  individual  to  hold  opinion  without

interference of any media.’  

I propose that there should be an Act providing individual the rights; one,  to contest  for Parliament to Upper  House or  Council

as independent candidate.  Two, independent MP  to Upper House  or Council will be free according to their desire  to join any

political party and accept any portlfolio offered.

 Age.  The age of 18 years is below standard of voters to understand and elect the right leader.  At the age of 18 years  concrns

and anthropology is below, is premature.  I propose  that voting age be above 28 years  old.  Contesting for political  leadership

shall be above the age of 30 years old. Cabinet Minister must have attained the age of between 40 and 90 years old.

 Civil societies.   In order  to ensure effeciency in civil socities there must be  special  Ministries  or  departments  to  monitor  civil

servants on duty. The exercise shall be performed secretly. Monitors who will serve as detectives will be  attached to all stations

or places of work. Monitors will secretly make notes on any servant who is not performing work properly…..

Com. Aroni: Bwana Kwande, thank you very much. We are  going to read the rest  of your memorandum.Asante.  Jiandikishe

kisha utuachie karatasi hiyo tutasoma.

Mr. David : May I say one thing. Employment for primary leavers should be considered because  having  completed  primary

education and cannot go for further education he suffers. There are jobs that can be offered to these primary leavers.
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Freedom for native worship, referring to my brother who has left here, the native worshippers like Dini ya Msambwa should be

put in Kenyan Constitution. 

Provincial Administration. I pray that it should be removed from the Kenyan  Constitution. It  has denied members of the public

the right to pass  their opinion, the right to do what they  like  that  it  has  so  much  interfered  with  human  rights.  So  removal  of

Provincial Administration is necessary at  this time.  Colonialists  put  it  there  because  they  thought  Africans  were  primitive  and

they were to be  brought to understand by being whipped or  being mistreated the way Provincial  Administration  is  treating  us

now.

 Com. Aroni:  Thank you we have that one.  Thank you we shall read.  We’ll definitely read your  report.  Asante  Mzee.  Luka

Shisavo. Elizabeth Ambale.

Elizabeth: I am Elizabeth Ambale representing Lugari Girl-Child education and District Women Development Committee in the

district. We have this to say and I’ll read in English.

Citizenship:  Any  child  born  in  Kenya  despite  the  parent’s  origin  should  be  regarded  as  automatic  citizens  of  Kenya.  On

marrying a Kenyan regardless of gender, a child born of one Kenyan parent  regardless  of parent’s gender should be entitled to

automatic citizenship. 

The  Constitution  should  regulate  management  and  conduct  of  political  parties  to  have  them  have  equal  opportunities.  There

should be as  many parties  as  people  wish.  the   Government  should  finance  all  Parties  equally.   Any  party  that  has  15  MPs

should be funded from public funds. 

Structure and system of government: We should  retain  the  Presidential  system  of  government  with  the  President  as  Head  of

State,  not  ceremonial.  Having  a  Prime  Minister  would  be  duplication  of  duties.  We  should  not  have  federal  system  of

government so  as  to  avoid  tribalism.  Power  should  be  devolved  to  lower  levels  such  as  to  the  district  by  empowerment  of

Disrict Development Offices by giving them  well trained personnel and allowing them to take decisions and implement them. 

The  Legislature.  All  senior  civil  servants  such  as  Ministers,  Permanent  Secretaries  Central  Bank  Governor,  Parastatal

Executives  and  State  Corporation  Heads  etc  should  be  vetted  by  Parliament.   Parliament  should  have  unlimited  powers  to

control it’s own procedure through Standing Orders. MPs’ work should be full time. They should not have other jobs to do.

 Voting  age  should  remain  18  years.  The  Presidential  candidates  should  be  aged  between  40  and  60  years.  English  and

Kiswahili language tests  should continue. People  should recall their MPs after 2 years  if she or  he cannot deliver.  MPs should

have instructions from their constituency. The Public Service Commission should  determine  the  salaries  and  benefits  of  MPs.
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We should retain the concept of nominated MPs where possible.

 Gender should be respected.and  special  measures put in place.  Ministerial posts  should be divided  in  half  between  men  and

women. Affirmative action should be implemented whereby half of the Parliamentary seats  are  reserved for women. Where the

President is a man, the Vice President should be a woman. That should be done in all job categories. 

The President should have the power to dissolve Parliament as the Constitution states. 

The Executive: The Presidential  candidate  should be a graduate and be aged between  40  years  60  years.  Presidential  tenure

should be two  terms of 5 years  each.  Presidential  functions should be defined in the Constitution. The Constitution should set

limits on Presidential powers e.g. detention without trial should be abolished. The Constitution should provide for the removal of

a President  for misconduct  while  in  office,  e.g.  Immorality  and  theft  from  the  State.  Relationship  between  the  President  and

Parliament is that he/she is ex-officio.

 Local Government. Provincial Administration should be part  of the Council.  Mayors  and Council Chairmen should be elected

directly by the public. They should serve for 5 years. 

Councilors should be form four graduates  as  we are  having the DOT.COM generation  to  come.  There  should  be  moral  and

ethical qualifications for Local Authority chiefs. If a Councilor cannot deliver within 2 years, he/she should be recalled by people

by 2/3  of the voters  signing an  affidavit.  The  Public  Service  Commission  should  determine  remuneration  for  Councilors.  We

should retain nominated Councilors. Nomination of Councilors should show gender equality. 

The electoral system and process. Representative electoral system should be practised in Kenya.    We should retain the simple

majority  rule  as  the  basis  of  winning  elections.  Half  of  the  Parliamentary  and  Civic  seats  should  be  retained  for  women.

Candidates who fail to seek nomination in one party should not be allowed to switch to another party. Defectors from one party

(or crossing the floor) should seek mandate from the constituents.

 Seats should be reserved for the disabled, NGOs and women. 

Current geographical constituency boundaries should be retained. 

Civic,  Parliamentary  and  Presidential  elections  should  be  held  simultaneously.  Election  dates  should  be  specified  in  the

Constitution. Presidential election should be direct. 

The  Commissioners  should  be  form  four  graduates  and  above  and  their  appointments  should  be  based  on  districts  and

provinces.  They should serve the Electoral Commission for  only  5  years.  Electoral  Commissioners  should  be  ten-  One  from
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each province and two lawyers nominated.

 Basic rights. Our Constitution provisions for fundamental rights are  adequate  but are  not adhered to.  The Constitution should

include giving care to citizens above 60 years  health wise and upkeep.  Death penalty should continue and be seen to be  done.

The Constitution should protect  security of people  i.e.  health care,  water  shelter,  food employment  and  the  basic  rights  of  all

Kenyans. Every Kenyan should be given security without being asked  to pay for it.  We should avoid bosses  having their own

armies.

 There should be piped water for every Kenyan despite the geographical area. Education should be free and compulsory for all

Kenyans aged 1-17  years.  The government should assist  the poor  to build  shelter.  Food   produced by Kenyans  should  be

bought and sold by the  government. When there is  food scarcity  the government should  feed  its citizens.

Com.Aroni : Thank you  very much Elizabeth , I think you have taken quite a bit of  time  Thank you .

 Ms. Elizabeth: The rest is to be put on the paper but still we feel that on land, 

land ownership should be in the hands of the State and individuals and women should have the right to inherit land. Kenyans can

own land anywhere in the republic.

Com. Aroni:   Thank you. Please register  and  leave  us  with  your  document,  we  will  read  it.  Henry  Owiti.  Moses  Lukorito.

Moses Lukorito.

 Mr. Lukorito: Majina yangu naitwa Lukorito Moses na nna haya ya kusema.

 Health facilities. The Government should equip all health centres  in order  to avail free  medical  care.  The  Government  should

guarantee life by rule of law of the Constitution. The Government should put a good cluster of doctors  in all places and maintain

them by giving them good salaries and what have you. Doctors  should not run their private clinics  because  this  is  where  they

spend most of their time and also because they smuggle medicines from the public hospitals to their clinics where they sell them.

 Environmental and natural resources. Natural resources should be protected by the Government by enacting laws. They should

benefit the local citizens. They should be managed by all citizens of the country.

 Education. It  should be free and compulsory for all the disabled as  well as  the able  bodied.  System  should  be  one  of  vision

where children should learn their profession from the start of their education. The overhaul of the old system should be gradual.

There should be corporal  punishment in schools as  it enhances good behaviour.  Teachers  should be motivated to have  higher

education. 
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Shelter.  There  should  be  price  control  on  building  materials  such  as  ironsheets  bricks,  cement  etc.  The  Government  should

resettle people and assist them to put up shelter. 

Political  parties.  Politicians  who  defect  to  another  party  or  fights  they  should  be  impeached.  Political  mobilization.  Political

leaders should be reminded where they have gone wrong. Accounts of political parties  should be audited to reduce corruption.

Political leaders should declare their wealth. 

The  electoral  system  and  process.  It  should  be  secret  ballot.  Women  should  vie  for  seats  in  Parliament  and  Local

Authority-there should be no rweservation of  seats-everybody  has  to  fight  for  the  Seats.   Before  MPs  cross  the  floor  there

should be a referendum in which wananchi vote for them.

Com.Aroni: Thank you very much We shall read the rest. Joshua  Simiyu.

Mr.Simiyu: My name is Joshua Nabibya Simiyu. Nina point moja  au mbili zangu binasfi ambazo nita ongea juu yao. 

Powers za President zipunguzwe. Hizi zigawanywe kati ya PM na President. PM atakuwa ndiye atasimamia serikali. 

Ya pili, President asiwe above the law. Yeye ni binadamu kama wengine. Akipatikana na makosa ni lazima achukuliwe hatua.

Appointment  ya  senior  Government  officers  kama  Parastatal  Chairmen  and  Secretariat  iwe  ikifanywa  na  Parliament  sio

President kama iliovyo sasa.

Civil servants kama polisi na wengine wafaa wapige kura kama mwananchi  yeyote.Polisi  ni mwananchi wa Kenya.  Kwa  nini

asipige kura?

 Amri  ya  armed  forces   kwenda  nje   isitoke  kwa  President.  Iwe  inajadiliwa  na  Parliament  ndio  askari  wetu  wanaenda  nje

kufanya kazi. 

Viongozi  wa  COTU  wasiintefere  na  Government  Chairman  wa  COTU  kwa  mfano  akizungumza  kucriticize  vyama  vingine,

anakuwa kama ni serikali badala ya kuwawakilisha wafanyikazi.

Provincial administration. DO na Assistant Chief wana kazi kidogo sana.  Napendekeza  Likulu wapewe power,  pasiwe na DO

na Sub-Chief.  Chief wawe transferred within the Province.  Asikae pahali pamoja akiwa hafanyi kazi vizuri, hana development

agenda, aende transfer kama anyone else. 
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Naomba serikali iwe na free medical care kwa mwananchi yeyote wa Kenya.

Education.  Serikali  husema  inapeana  free  education  lakini  mwananchi  hugharamia  hata  watoto  wa  primary  ambayo  ni  very

expensive.

 

Com.Aroni: Asante Mzee. Ingine tutasoma. Utatuachia hiyo  karatasi. Asante sana. Kepha Enunda.

Mr. Enunda:  My name is Kepha Enuunda  and I have a few points to make.  I will dwell mainly on two things and  you can

read the rest.

On presidency I  would suggest that the President should not have a constituency and should be elected by all Kenyans,  so that

he has time to concentrate on Kenya as  republic and not to deal with his constituency. We want to have a unitary Government

whose powers are devolvedwith the President’s powers limited. Most of the powers should go to the Local Authority and other

arms of the Government- like the Legislature, Judiciary and Excutive- so that the President  does  not consolidate all the powers

to himself and becomes a dictator. 

The majimbo type of Government is not desirable, but the Local Authority should be strengthened so that a lot of  other  duties

like health, education and maintenance of roads  can be dealt  with at  Council level. The people  advocating for majimboism are

enhancing tribalism which we want to do away with.

Electoral  system should remain as it is. We want a five-year term for the President  and MPs.  The political parties  should fund

themselves. They should not look to the Treasury for money. Elections should be on a level playing field. So, when Parliament is

dissolved,  we  should  not  have  Ministers  holding  office  so  that  when  they  move  around  the  country  or  other  constituencies

compaigning  they  do  not  use  government  machinery.   When  Parliament  is  in  recess,  the  Speaker  should  take  charge  of

government machinery and even the President if he is seeking re-election should not be in the office. 

Basic rights: The Constitutional  provisions  of  basic  rights  are  adequate  at  the  moment  but  they  should  be  implemented.  The

Death Penalty should be retained to deter  very bad  criminals  such  as  murderers.  Basic  rights  like  water,  security,  education,

food and employment should be guaranteed in  the  Constitution  so  that  people  are  provided  with  work.  Where  they  are  not

provided with work they should be given something to live on. At the moment, there is a lot of thuggery because people have no

employment.

 

Com. Aroni: Thank you. We will read the rest of your memorandum. We have over 200 people and we want each one of you

to have an opportunity to talk. Thank you. Jacob Waswa Wanjala.
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Mr. Wanjala: My names are Jacob Waswa Wanjala. I am a farmer, retired police officer and I am aged 65 years.   I  pray the

Commission  to  give  us  a  Constitution  which  upholds  the  following:  It  has  to  uphold  the  Constitution  itself  within  Kenya’s

boundaries-that  is air sea  and land. It  has to uphold the Kenyan national unity. It  has to uphold the national anthem.  It  has  to

uphold the Kenyan national flag.

 I also pray that this Commission creates  an office of Ombudsman. The role of this person will be  to oversee  the work of the

three arms of Government i.e. the Legislature, Judiciary and Executive. We talk of corruption: When you go to Parliament itself,

you find lobbying is there. Is that not corruption? In the Judiciary, our Judges are  named in corrupt  practices.  In the big offices

Permanent Secretaries  are  involved in  corruption   involving  millions  of  shillings.  The  office  of  ombudsman  will  oversee  these

three arms.

The office of the President has excessive power. This office has to be held by a person aged 40 and 65 years,  holding a degree

in Economics,  Political Science and Anthropology. He should be ceremonial but can deal  with  our  internal  as  well  as  foreign

matters. 

I request  this Commission to create  the office of Prime Minister who should  come  from  the  party  winning  with  a  majority  of

65%  of  all  registered  voters  in  Kenya,  not  25%,  from  5  provinces.  We  do  not  want  somebody  to  rule  this  country  with  a

minority of votes-it has to be majority; that is 65%and 2/3 majority of the seats in Parliament. 

Powers have to go to Ministers. We also need to strengthen the Local Government.  Most  people  live out in the municipalities,

so the Local Government has to have more power to run services like education, roads, health and other necessities.

 Nominated Members of Parliament.  I request  this Commission to change  their  number  from  12  to  30  and  be  distributed  as

follows:  3  will  go  to  farmers,  so  that  there  is  one  man  to  deal  with  marketing,  one  for  Agriculture  the  other  to  deal  with

veterinary services. This is the backbone of this country yet the government has neglected the farmers. It has instead put a lot of

emphasis on tourism. Tourists  stay in America and Britain while Kenyans are  here to stay.  We should therefore not sell other

peoples goods before we sell Kenyan agricultural commodities. The State has a responsibiity to protect the Kenyan Agriculture.

The other three will go to women-one of them awe mlemavu, the other  three will go labour, the other three to cooperatives,  the

other  three   the  youth  ,  the  other  three  will   be  to  churches-  one  representing   Catholics,  Muslims  and  Protestants-  all

Protestants  will  be  under  one  umbrella.  The  other  three  will  go  to  pensioners.  Although  we  are  under  the  Office  the  Vice

President, I have never heard Saitoti talk about pensioners. We are here, we are not dead  and we can contribute. It is  just that

the   officers  neglect  us.They   do  not  involve  us.  We  can  be  used  as  a  kamusi  .We  have  everything  on  the  country  at  our

fingertips.
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Com.Aroni: Please summarise now.

 

Mr.Wanjala: The amendment of the Constitution has to go out in the form of questionnaires followed by a referendum, then a

Bill goes to Parliament where it passes  or fails  depending on  what wananchi have said.  Lastly, the Parliament should be given

its supremacy and dignity to serve. Thank you.

 

Com.Aroni: Thank you . Please register. Akala Geoffrey. Japheth Atiso.

Mr.  Atiso:  My  names  are  Japheth  Kawaka  Atisa.  I  am  a  farmer.  Mimi  ni  Mwenyekiti  (inaudible)  Farmers  Cooperative

Society . Nina machache tu, mengine kwa Kizungu, mengine kwa Kiswahili. 

Political Parties.  They must be  limited to a maximum of three.  They should  not  be  financed  by  public  funds  .  If  possible,  we

should not have  nominated  MPS.  If  tutakuwa  na  wao  they  should   be  six,  of  whom   two   are  women.We  support  serikali

ambayo ikisimama kwa kura ikipita iunde serikali.

 The  President  should  have  the  power   to  dissolve   Parliament  .  The  President   should    be   a  Member  of  Parliament  .

Presidential elections must be held separately from Parliamentary and  civic elections. The President should be over 40years.

 Judiciary. The minimum education level for Judicial Officers should be university graduates  .Watu  wengi wa university hawana

kazi . 

Local  government.  Mayors  and Council chairmen  should be  elected  directly by  the people.  Minimum  education  level  for

Councilors should be  secondary  school.  MPs and Councilors  should be  five  years  .  Village  elders-  Malikulu  wawe  class

nane kwenda mbele. We should do without Assistant Chiefs, Chiefs, DOs, DCs.  Village elders  should work directly with PCs.

The rule of 25% in five provinces for presidential candidates must be retained. 

Electoral Commissioners are too many. They should be reduced to eight or ten. 

Ministers are  too many.  Some  ministries  like  the  Ministry  of  Rural  Development  should  be  abolished.  We  should  only  have

Ministry of Agriculture.

Com.Aroni: Please summarize.

Mr. Atisa: The Cooperatives are dormant and are lacking substantial assistance.  The government has to assist  in the selling of

maize. They take for senior (?) and matajiri but poor farmers kama mimi siwezi. The price is very low and inputs kama fertilizers
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are very expensive. 

Death penalty should be abolished instead let it be life sentence for offenders (inaudible) over 30 years.  Minor mistakes should

be put under probation and sentences under one year should do civil work.

Com. Aroni: Asante, mengine tutasoma. Okinda Okasa. Gilbert Kaberwa.

Mr.Kaberwa:  My  name  is  Gilbert  Kaberwa.  I  am  going  to  present  my  memorandum.  Nitaanza  na  hii  ya  walemavu.

Nitapendekeza wasitozwe ushuru kwa  njia  yeyote,  watibiwe  bure  wao  na  familia  zao,  sheria  itungwe  ya  kuwalinda  dhidi  ya

ufisadi, na wapewe education ya bure.  

Kwa sheria za wafanyakazi,  nitapendekeza  mtu   anapowacha  kazi   apewe  pesa  zake,  alipwe  hata  akiwa  na  miaka   ishirini.

Nitaendelea kusema hivi: Shirika  la NSSF lifanywe kuwa Pension Scheme, in that watu wale  wanaopewa (inaudible),  kwa vile

tuko  na tajiri anaye kufuta kazi  hauwezi kuwa employed  anywhere.  Sasa,  hilo  Shirika   lifanywe  kuwa  Pension  Scheme  ku

cover risk  ya huyo mtu  till his death. 

Labour laws wakati wanafanya calculation  ya disablilities, watumie calculation ya maximum sio ya low scale,  kwa  vile utapata

mtu labda  ameumia,  na  kama   mshahara   wake  ni  wa  chini  utakuta  ananyanyaswa  kuliko  yule  anapata  high  scale  .  Nataka

watumie maximum within the company.

Concerning the State Laws, zitungwe ili kila kabila ionje uongozi. Itakuwa makosa kama kabila moja kati  ya zile 42  litatawala

nchi hii miaka yote. Hapo, demokrasia haitakuwa ikizingatiwa. Kwa  vile KANU imetawala isije tena ikagombea. 

Nominated   MPS  wasipewe  wadhifa  wowote  kama  kuwa  Minister,  kwa  vile  unakuta   mtu  ametolewa  nje,  anaenda   kwa

Bunge, anakuwa nominated na anapewa  ministry na hakuchaguliwa na watu. 

Permanent  Secretaries  na  Directors  wawe  wakichaguliwa  na  Bunge,  sio  President  kwa  vile  President  anateua  watu  wale

wanamfavour na hao watu ndio wana increase corruption in this country. 

Speaker  achukue mamlaka ya Bunge wakati  tunaenda election. Sheria itungwe ili  MP anapo defect   awe  kwa  hicho  Chama

anacho defect  kwenda kwa  at  least  five  years   ndio  a-contest.  Kwa  vile  unakuta  mtu   anachaguliwa  na  baada  ya  one  year

ana-defect kwenda  cChama kingine. Hapo anakuwa amesaliti watu wake. Sheria  itungwe ya kulinda wananchi kwa hayo.

 

Com.Aroni: Asante . Tutasoma hayo mengine. Thank you. Christine Karuga. Fanice Munyeko .Aggrey Masia Ukuso.

37



Mr. Okuso: My names are Aggrey Masia Okuso.  I will talk about  inpeachment of the President  and devolution of powers.  I

propose the following: When we attained independence,  I remember there was government of the people  by the people.  That

was the maxim which was adopted.  But today it is not  so.  Few  people  are  now  running  the  government  and  the  rest  of  the

Kenyans are being viewed as mere objects. In view of this I propose that the next government be  one of inclusion of all people

of Kenya where all the decisions made affecting their lives are with their approval. In other words any decision affecting the lives

of Kenyans should not be  vested in MPs alone or  senior government officers.  In  the  past  we  have  had  this  kind  of  scenario

where a few people  make decisions on behalf of the majority of Kenyans and these decisions  have  backfired.   For  instance,

Kenyans are paying for loans they do not know how they were borrowed or  what that money has done so far to improve the

lives of Kenyan.   In view of this, I  propose  that the next Constitution should consider  the views of all Kenyans at  all levels of

decision-making.

The next one is about Government accountability and transparency.  I am sure Commisioners,  the review of this Constitution is

based on bad governance and the ills that have affected the citizens of this country.  

Besides the powers of the President being reduced, I propose that anytime any senior officer or any person who has held public

office, his past must be investigated and he or she made accountable for the ills he has committed against humanity.   These ills

range from economic plunder,  land grabbing, corruption and so on.   After  any  government  officer  leavs  that  responsibility  or

relinquishes power, he must be made accountable for his past.  Dear Commissioners, mine is as brief as that.  Asante.

Con  Aroni:        Thank  you.  Please  register.  I  will  call  the  students  who  are  here  now.   Sheila  Milimo.   Kabla  hajaanza

kuzungumuza, tungewaeleza watu walio na memorandum na wana haraka, wanaweza kupeana hapa bila kungojea kuzungumza.

Ms Milimo: I am Sheila Milimo from Bishop Njenga Girls High School.  I am going to talk about  the appointment of the Vice

President.  He/she should be chosen through public election. The candidates campaigning for presidency should have his V.P as

a running mate so that citizens may know the pair they are voting for.  Inorder for one to be  a Vice President,  he/she should be

a university gradutate.  The Vice President  and Assistant Ministers’ titles should change to Deputy President  so that whenever

the Head of State is not in  the country, the  Deputy  should run the country  or  ministry without  causing  confusion  among the

citizens  and fellow politicians Thank you.

Com.Aroni:  Thank you .  Please register and leave us with  your  memorandum.  Come  this  side  and  register   the  next  one  is

Melsa Wichege.

Mr. Wichege: I am Melsa Wichege. I am  going to present on environment and natural resources I propose  that the  following

environmental  issues be  included  in the  Constitution.
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 The  law  should  punish  citizens  who  dispose  waste  in  the  water  bodies  therefore  destroying  natural  resources  like  aquatic

animals. Set a national Enviroment and Natural Resources Day for enlightening citizens on the importance of natural resources. 

We also say that the government has the obligation to provide clean drinking water  to all citizens in the urban and rural areas.

There should be restriction in exploitation of natural resources since mainly you find that the leaders who are to curb this issue of

natural resources exploitation are the ones who are exploiting these natural resources.  Therefore it should be curbed. 

The government should by law be required to localise industries where the raw materials are  found, establish irrigation schemes

in dry  areas  to  ensure  some  of  these  natural  resouses  are  catered  for,  compel  people  exploiting  resources  e.g  forests,  to

improve and maintain infrasracture in the local areas using the profits they have obtained, since we find that it is the local people

who cater  for  these  resources  but  are  not  given  anything  in  return  from  the  profits  which  are  realised.  The  local  community

should be catered for.

Incase of any sale of the natural resource,  the  local  communities  should  be  given  first  piriority.  For  example  we  have  Lugari

forest. We find the people exploiting the forest are not the ones who take  care  of it.  Instead,  the people  who exploit it are  just

the  people  who  came  to  buy  timber.  The  local  communities  have  never  refused  to  buy  this  natural  resource.   They  should

therefore be given the first priority. Thank you. 

Com. Aroni: Please register. Sharon  Wetisha 

Ms.  Wetisha:  Iam Sharon Wetisha..  I  will talk about  citizenship and marriage. A person born outside the country can  apply

for citizenship   if any of his/her parents was or is a Kenyan. It should not be based on the father only as it currently is. A Person

marrying a Kenyan can apply for citizenship. Currently,  the Constitution only allows women getting married to Kenyan men to

apply for citizenship. The age of consent in matters of the (?)  should be moved from 16 to18 years.  At 16 the person is still in

secondary school.   Lastly, it should be an offense for man or  woman to marry a person twenty years  older  or  yonger.  This is

because socially, this age difference gives a parent/child relationship. This will reduce immorality and enhance respect  based  on

maturity. Thank you 

Com. Aroni: Thank you .Please register. Christine  Indombo.

 Ms.Indombo:  Iam  Indombo  Christine  from  Bishop  Njenga  Girls.  My  topic  is  about  election  system  and  process.  Under

Chapter  three of the Constitution, I recommend  the  following: The   Cchairman  of  the   Electoral  Commission  be  given   the

power  to call  for General Elections  when they are  due.  At the moment, the President  does  that.  The  Commissioner  should

also have power to procecute election offenders. 
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The Parliament be given powers to vet Presidential appointees. 

Election  date  should be specified  to give   parliamentary  candadites   enough  time   for  their  plans  .  This  will  also  keep  the

citizens aware of the elections and prevent those in authority from  tampering  with the timing of the elections .

Next, a specified date be put across when the next government shall be sworn in. Once an MP has pronouced his desire  to join

another party he should be forced to resign from his seat  immediately and seek  fresh mandate from the electorate.  These MPs

tend to betray their people so they should seek fresh mandate.  You find one MP saying;  “even afterall you have chosen me on

this party but next time I will vie for a seat  on another party.”  So  these  defecting  MPs  should  be  made  to  pay  a  fee  to  the

Commission because  he/she has  betrayed  their  people.   He  will  have  caused  a  by-election  that  is  an  added  expense  to  the

taxpayer. Thank you for listening.

Com. Aroni: Thank you. Sharon Otido.

Ms Otido: I am Sharon Otido from Bishop Njenga Girls High School.   My topic is about  transfer of political powers.   Under

Chapter  three  of  the  Constitution  I  am  recommending  that  Executive  powers  during  Presidential  election  be  given  to  the

Speakerof  the National Assembly.  Between the time of parliamentary dissolution an swearing in  of  the  next  government,  the

Speaker should be given Executive powers and he should not be affiliated to any party, and therefore not an elected MP. 

 In the meantime the President  and Ministers should cede  their powers  after the dissolution of Parliament.   This is to ensure  a

level playing ground during electioneering.  

The third point is, Permanent Secretaries should take charge of the ministries during this transitional period.  All appointments to

high office, either promotion or demotion should be halted during this transitional period.

Lastly,  the  Speaker  should  be  in-charge  of  the  Government’s  business  in  Parliament  for  the  90  days  period  for  any  other

purpose other than elections time, and not the VP, who could use the time to influence events  in his/her favour.

Com Aroni: Thank you.  Gillian Ochoi.

Ms  Ochoi:   I  am  Gillian  Ochoi.  My  topic  is  local  government.   I  wish  to  propose  that  that  the  minimum qualifications  for

Mayors,  Chairmen  of  Local  Authorities  and  Councilors  to  be  Kenyan  citizens  aged  above  21  years,  fluent  in  English  and

Kiswahili, having basic education level of form 4, having done KCSE examination.
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The Mayors  and Chairman of Local Authorities should be elected  directly  by  the  electorate  and  not  by  the  Councilors.  It  is

important because this way, the people can have someone of their choice. 

Councilors should not operate under Central Government but under Local Authorities because communication will be faster.  By

operating on their own, Councils will be  forced to find a stable source of finance. Even though Councils should stop operating

from Central Government, the central Government should not stop offering grants and loans to Councils. Thank you.

Com.Aroni: Thank you. Melsa? Will she be speaking? Okay Give us your full names. 

Ms.  Muhia:  My  names  are  Muhia  Jessica.  Iam  going  to  present  on  rights  of  vulnerable  groups  found  in  chapter  5  of  the

Kenyan Constitution.

 I feel that rights of vulnerable groups are not fully guaranteed in the Constitution. I propose that: Education should be made free

and compulsory for priamry level. The sentence for defilement should be  life  imprisonment  because  the  sentence  has  actually

been more lenient t6han that passed on rape. This has made maids abuse even 3-month-old children. Female gential multilation

be a criminal offense. A child who has (inaudibe) it should be punished by law. A mother who has forced the child to undergo

FGM should be   punished and those who are doing it should be punished by law. 

So  special  courts  and  police  units  should  be  establsihed  to  deal  with  violence  against  vulnerable  groups.  Failure  to  report

violence  against  vulnerable  groups  should  be  an  offence.  This  means  that   even  those  witnessing  vulnerable  groups  being

offended should be answerable to the law.Domestic workers  shiould be protected  by the law against physical  economic  and

sexual abuse.

 Prices  of  basic  things  needed  by  the  disabled  like  wheelchairs  should  be  subsidized  by  the  government  so  that  they  are

affordable to them. 

The Government should not leave responsibilities of caring for the disabled to churches and NGOs alone.  It  should also ensure

there is enough (inaudible) for them.

Child slavery in the name of child labour should be a criminal offense.  We have seen parents  give  out  their  children  to  work.

They call it child labour  but  I  consider  it  child  slavery  beauce  they  do  not  give  salaries  to  the  children.  They  give  it  to  their

parent. If it were child labour they would give the salaries to the children. Let it be criminal offense. Thank you.
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 Com. Aroni: Thank you. Mildred Achieng’.Lucy Mumia.

Ms Mumia: I am Lucy Mumia from Bishop Njenga Girls High school.  I am going to present  on land and property  ownership

under Chapter  nine of the Kenyan Constitution.I  propose  that there should be a ceiling on land ownership.  There should be a

maximum piece of land owned. This will help curb the cases of landlessness where we find that poor people sell their land to the

rich and remain landless. The Government should be strict on this ceiling and anybody found going against it should be punished.

 

Two, the procedure should be simplified to make activities like land purchase,  land transfer and land inheritance and also land

consolidation and division among children easy.  This means that the first transaction should be at  locational level to avoid men

taking fake wives to the DOs office- purporting them to be part of the family-in the land transaction agreement.

Three,  men and women should all have access  to the  land  and  property  ownership.  This  should  be  done  to  ensure  equality.

Land acquired before marriage may be owned individually but land acquired after marriage should be owned jointly.

If  women  have  to  share  with  men  incase  a  divorce  occurs,  I  suggest  that  women  should  share  equally  with  their  divorced

husbands or partners the property they acquired from their parents, not only men should be forced to share their property  with

women when divorce occurs. Also women should be forced to share the property  they acquire from their parents  equally with

the divorced husbands or partners. 

The idea of Kenyans owning land anywhere should be encouraged to ensure unity all over the country.  I think this has been in

the Constitution but Iam syaing it should be encouraged to ensure unity all over the country and also ensure dilution of inhuman

practices such as women cricumcision and others. Thank you.

 Com: Aroni: Thank you please register Musimbi Ruth.

Ms.  Musimbi:  My  names  are  Musimbi  Ruth  from  Maganda  Girls  Secondary  School.  I  am  going  to  air  my  views  about

Cconstitution of Kenya Review Commission as follows: 

I will start with local government. Mayors and Council chairmen should be elected.  This is to enable people  to make decisions

affecting their daily lives through committees. They will be a link between Central Government and us. 

The qualifications for Mayors are as follows:-  first of all they must be Kenyan citizens, they must be  above 21 years,  they must

be university graduates. 
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Councils should not continue to operate  under Central  Government because  they spend  most  of  their  time  with  other  people

and do not pay attention to the people  they represent.  The qualifications for Councillors as  follows: They must be  literate,  they

must be citizens of Kenya either by birth or registration, and they must be above 18 years. 

People should be have a right to (?) their Councillors because they have to support them especially during Harambeee projects;

they may help them raise a some money which can be used for development  in the Wards which they represent. 

Electoral system and process.  We  must  not  retain  simple  majority  rule  of  winning  elections  as  this  creates  hatred.  We  must

conduct elections through secret ballot. Women do a lot, E.g cooking, taking care of children and so on. If they are  elected into

Parliament they will still carry out the same momentous activities. By so doing they are able to make good President in future.

There  should  be  a  percentage  for  Councillors  and  Members  of  Parliament  to  determine  whether  he  can  join  parliament.

Defections in the government should be (?) because they enable people to form one party.  By so doing the party will be  united

and the problems in the country will be easily solved. 

Rights of vulnerable groups.  Women’s  rights  are  not  guaranteed.  Their  rights   should  be  addressed  in  such  a  way  that  they

should  know we are  all equal and should be taken  as  (?)  Hence  they  should  not  be  overllooked.  A  woman  can  develop  a

country even better than men. 

Interests of disabled people are not fully taken care of.  They suffer both physically and psychologically. Hence the Constitution

review should be take that into account. 

The physical and psychological concerns of the disabled people are as follows:-

The Government should establish Special Schools for people with disability, enough food should be given to them not forgetting

better health care. 

The Constitution guarantees and  protects the children in the following ways: It  should offer free education,protect  them against

any calaminities such as wars, provide basic needs. 

Land  and  property   rights.  The  government  should  control  the  use  of  land.   Since  most  farmers  use  poor  methods  of  land

cultivation,  this  leads  to  problems  such  as  soil  erosion.  If  the  Government  comes  in,  it  will  help  hence  improving  bilogical

potential of the land. Those are my views thank you.

Com. Aroni: Thank you please register and leave us with memorandum. Wycliffe Onchote. Clement Mchiko. Fred Oyando.
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Mr. Oyando: Commissioner, I am Fred Oyando. I have prepared a memorandum and I will give a summary of it.  

Everything is answered in that booklet  of yours.  I will comment on the structure and system  of  Government  which  to  have.  I

think I am for a hybrid system where we have  the President  as  Head of State   and the P M as Head of Government sharing

responsibilities. I give the Head of State military and paramilitary control and PM will control the police .

Ministers  I  suggest  they  be  nominated  by  the  President  but  they  should  not  be  elected.   That  is  the  America  style  of

adminstration.  These Ministers must be qualified in their professions so that if you have a special minstry like health it should be

headed by a qualified medical doctor.  If it is education ther should be an educationally qualified person as Head of the Ministry.

 Management  and  use  of  natural  rsources.  Kenya  I  believe  is  not  among  the  poorest  coutries  in  the  world.   When  the

colonialists were here,  we had many things for free which we now pay for.   Education for instance.   I  think for my O’ level  I

used to pay 450/= in fees.  A’ level I went without paying anything. Now, everybody pays.   It  is because  of mismanagement of

the resource we have.  In this case I recommend that the Office of the Controller  and Auditor General be  strengthened and be

changed with the reponsibility of accounting for every Kenyan penny received by the government in revevue and accounting for

 evey Kenyan shilling spent in any particular year.  

In this case,  I recommend that the Auditor do his work during  the  current  period  when  expenditure  and  collection  are  being

done.  He should be made to submit these reports to Parliament every 3 months. Currently we hear of these reports  perhaps  5

years after the money has been mismanaged.  

Recommendations  given  by  the  Auditor  General  are  never  carried  out.  We  really  want  an  effective  government  to  uplift

Kenyans to where they are supposed to be.  I propose for an independent Anti Corruption Commission and that we also have

an  independent  Anti  Corruption  Court.  If  this  Court  finds  that  someone  has  corruptly  received  property  or  money   from

wherever,  whether the  State  or  individual, that propety  or  money should be forfeited back  to  the  State,   That  will  give  that

person equal footing to everybody else.

Com. Aroni:  Please summarise

Mr. Oyando:  Basic rights. Education. Recently, we had  an Act passed  by Parliament on the rights of a child.  I  think I need

to stress something here on educatin as far as the child is concerned.  Its  true the parent  does  what the is supposed to do-  take

the child to school.  But, sometimes the children go to school I and they are  not taught.   You look at  the children’s books  and

you find they have done one or  two subject  a day.   I  would like it to be  incorporated in the Constitution so that teachers  are

made to deliver what they are paid for.  
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I propose free education up to form 4.  

On teachers I propose that KNUT be left to assistant teachers only.  Because at  the moment, head teachers  and principals are

members of the same union.  So  all of them usually meet to take  their complaints to  the  same  people.   I  also  recommend  to

KNUT that they also establish their own professional union like what we have for medical people,  lawyers and so on,  so that

they can enhance their disciplines in those areas they can uplift their members in those areas.

Com. Aroni: Thank you very much.  We are going to read the rest of your proposals.  Ebby Kavai

Ms Kavai: I am Ebby Kavai.  I am an experienced trained teacher heading a girls school in Lugari, that is Maganda Girls. As a

Head of school I have the following issues  to raise on education.  

One appointment of members of BOG especially for girls school. I have noted that the education Act provides for appointment

of BOG by the minister for education.  

Those are 13 members. However, the Act does not give a specific education level  and gender of the members to be  appointed

into the BOG. Hence the people who get appointed  are  mainly men who have retired from private and public sector  and may

not be conversant with the current policies governing education.   Many of them may not be  in a position to give relevant ideas

towards developement and promotion of education.  Most of them will be used as rubber stamp. 

Further more few women appointed to these boards.  It  is sad to note that even girls school are  not governed by the majority

women who should be role models to the girls.   When  girls  secondary  schools  are  governed  by  majority  men,  who  in  most

cases are old men who have stereotyped ideas about the girl child, then how will  they be forceful in advocating for this girl child

when their attitude towards the girl child is negative?  

I proposed more women be appointed into BOGs.  They must have a minumum educatin level of secondary  and should have

relevant qualification in the field  of  education.  The  governors  should  be  people  still  active  in  employment  whether  private  or

public. 

 Another issue I want to take  note of is teenage pregnancies.   Most  students who get pregnant in  school  drop  out  of  school.

whereas there has been  allowance  to  readmit   these  girls  and  we  are  told  to  offer  guidance  and  counselling  to  enable  them

complete their dream in most cases this has not been ralised because of the stigma that goes with such.  My suggestion is that a

law be passed so that men who are responsible for these pregnancies be prosecuted and held reponsible for these pregnancies.
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They should be made to look after the children born and be made to pay a fine will go towards  the education  of  these  girls

when they have readmitted in school.  However,  if the pregnancy is  by a teenage boy,  then the parents  of this boy should pay

the fine citedabove.   The fine is supposed  to  be  a  deterrent  measure.   It  should  be  clear  in  the  Constitution  how  these  girls

should be readmitted in schools because as  of now, we are  not very sure how these teenage girls are  to be  rehabilitated when

they have given birth and come back. 

Finally, on the early childhood education.   This is the most important level of educatin as  it forms the foundation of education.

This is the nursery stage.  This is the period when charater  is forming  and  when  the  basic  skills  are  bieng  imparted.These  are

listening, reading and writing.  It is sad to note that for a long period of time, these areas  has been given less attention and it is

not provided for in our education Act.     Our education system empasizes on passing of examination, hence examinable clases

are given most attention.   The most hit children in early childhood are  the  girls  who  are   made  to  stay  at  home  and  baby  sit

younger siblings.  My proposal is that the law be passed to enable teachers at this level to be  employed by the government and

be paid well.  A clear policy should be mad to govern earl childhood education.

Com. Aroni: Thank you.  Please register.  Florence Najoli.

Ms Najoli:  Thank you very much.  My names are Florence Najoli from Maganda Girls.  What I want to talk about  are  ideas

of female teachers from that school.  

One the number of women in Parliament should be increased to half the number of parliamentarians.   This is because  women

can address certain issues which affect women whose depth can only be understood and felt by fellow women.  E.g.  after the

death  of a husband, the law should help the widow to inherit all the husbands property  peacefully as  long as  the marriage was

recognized either customarily or in civil manner. To realize this, women need to be  given civil education continuously ,at  village

level countrywide.  The educators should be both men and women delinked for the provincial administration whose population

comprises majority men.  

More women should be appointed to the public sector,  provincial administration and local Councils.   Security  of  women  and

girls should be tightened whereby rapes, wife battering assaulting of house helps by employers, assaulting of children by parents,

sexual assault of minors by mature men should be more seriously punished by the law than what we have at the moment.  

On education, the fight against marrying off of young girls to old men in some communities, female Genital Mutilation etc  should

continue.  
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Children born of wedlock should be entitled to education sponsored by their parents. Thank you very much.

Com. Aroni:  Thank you,  please register, Gladys Orambo, Fred Lusweti, Kaleb Malanya, Festus Thamina, Rhoda Nyengesa.

Ms Nyengesa:        My names are Rhoda Nyengesa I am going to give my memorandum about child rights, land and property

rights and  violence .

Child  rights.  Free  education,  compulsory  primary  education.   Instruction  against  free  child  labor  to  be  enforced.   Corporal

punishment to be abolished.  Sensitise on negative values and their effects. 

 Land and property  rights.  Equal distribution of ownership to both men and women.  Reduce (?)  as  to which is registered  at

locational   level.   Reduce  costs  on  relevant  documents  concerning  land  transfer.   Instruction  on  wills.  Land  property  to  be

distributed equally to all children both girls and boys.  Property to be registered in both husbands and wife names.  

Violence women and human rights shall be   observed and respected  through the Constitution.  Any abuse  on  any  offence  on

onesbasic rights, rape of wife, child (?) defilement, incest, sexual abuse.  These shall be  subject  to corporal  punishment.  Thank

 you.

Con Aroni:        Thank you Edward Alubala. Daniel Moyeko, George Kimani, Harun Nondu, Phonice Mulei.

Ms Mulei: Majina yangu ni Phoni  Mulei.  Niko na memorandum mbele yangu ambayo nitasoma.  

Imekuwa tena  mwaka mwingine ambapo Kenya yetu na serikali yetu tukufu yapenda tuwe na mageuzi kidogo kuhusu Katiba

yetu ya serikali.  Tangu uhuru, hatujawa na marekebisho  yoyote hadi sasa.   Sasa  tumeona umuhimu wa kuwa na kile mageuzi

haya.  Marekebisho ni kwa minajili ya hiki kizazi na kule kitakacho kuja.  Kwa hivyo imetupa tushirikiane ili tuone ya  kwamba

tumerekabisha  vizuri.   Kenya  ikiwa  ni  nchi  ambayo  unapenda,  tungependa  tuwe  na  serikali  ambayo  kila  mwananchi

atahudumiwa vyema pasipo mapendeleo au ukabila? 

 Zile zinazoweza kuandikwa kwenye  utangulizi ni hizi.  Rais wa nchi hii awe ni mtu mzuri wa makamu eg miaka arobaini hadi

sabini.  Rais wa nchi hii awe ni mtu wa utu wa ndani yaani awe  ni mtu wa ndani yaani awe wa hekima itokayo kwa mwenyezi

Mungu.  Rais ni mtu wa kuchaguliwa na watu, sio kependekezwa.  

Hali  kadhalika,  enyi  vingozi  wa  sasa,  yaani  wale  wanaongoza  na  mtukufu  Rais  Moi  tunawatadhaharisha  tafadhali  misifanye

serilari yetu iwe ya royal family ili  mtoto  akaridhi  kutoka  kwa  baba.   Tafadhali  tuwe  na  mabadiliko.  Hapo  mageuzi  yetu  ya

Katiba itakuwa imetusaidia sana, hata mwachanci wa kawaida.  Kanuni ya nchi kama Kenya  ni ya  kidemekrasia. 
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Tungependa,  kiongozi  atakaye  chukua  uongozi  awe  anayeeliwa  Kenya  kama  yake,  na  mahitaji  ya  wale  watu  anayetaka

kutawala. Awe ni mtu anayeweza kuzileta hizi kabila zote za Kenya  wote za Kenya pamoja jinsi ilivyokuwa mwanzo.Maadili

hayo ni lazima yaweze kutekeleza na sheria. 

Muda wa kutawala ni vipindi viwili tu.  Rais huyu ni lazima apewe heshima yake naye vile vile aonyeshe heshima kwa wananchi

wote. Isitoshe, ikiwa ni kutembele wilaya, ajaribu sana afikie kila wilaya.  

Tunajua ya kwamba bunge ndiyo serikali lakini haya ya kusema juu yake. Bunge halina uwezo wa kubadilisha Katiba, bali ni sisi

wananchi  kuamua  kulipo  masharti.  E.g  mtu  akiongea  juu  ya  mabadiliko  anawekwa  kichini  chini.   Kusiwe  kunatokea  jambo

kama hilo. Tungependa serikali yetu iwe ni ya kidemokrasia.  Iende na maoni ya watu.  

Kukiwa kumetokea hali ya hatari, Bunge ikae mara moja isuluhishe pazipo ukabila au mapendeleo.  

Vyama  vya  kisiasa.   Kwanza  tungependa  kutahadharisha  hao  wanaopenda  vyama  vingi  na  wenye  kujitakia  makuu.  Wajue

kwamba sisi wanakenya ni watu wa mtu mmoja  Mkenya.  Hata  wakati  wa  kale,  kulikuwa  na  yule  mtoto  aliyetamani  mali  ya

baba yake na akapewa na babake.   Lakini wakati  mmoja, dhamiri yake ya ndani ilimshihudia kwamba amepotea na akarudia

babake.  Kwa hivyo nawaambia rudini mshirikiane pamoja na serikali ile iko .

Miundo ya aina ya serikali. Tunajua ya kwamba Kenya nchi yetu ni nchi ya vyama vingi.  Lakini nawaomba tuwe na uongozi wa

rais mmoja na sheria yetu itekelezwe tukiwa chini ya oungozi  wake.    Hii itatekelezwa tu kama hatutakiwa na wenye kuhuitaji

makku. Kwa  hivyo wacheni turudi kushikamane kama mtu wa mtoto mmoja.  Hii ni kwa minajili ya yule anayekuja kutawala.

Con Aroni:        Asante

Ms Mulei:        Mambo ya majimbo isikuwepo kwa sababu sisi ni watoto wa mtu mmoja.

Com. Aroni: Asante tutasoma hayo mengine. Apolo Ananda, Joash Epeiwa Aggrey Kisia

Mr Kisia:  My names are  Agrey Kisia,  I want to present  memorandum to this Commission, and I would ask you  kindly   to

allow me to read this memorandum.  This memorandum has been signed  by African Canadian Continuing Education Society,

Literacy For All (LIFA), Nyima Rural  Urban Development, Friends of Flora and Fauna, Uzima Foundation ,  Catholic Diocese

of  Kakamega,  Community  Action  for  Rural  Developemt  (CARD)  Community  Education  and  Economic  Development

Assistance (CEDA),  Western Youth Assembly, Kakamega Deliverance Church.  The People  Newspaper,  Aids Refrain Team

Chase Access Almini Association (CAAA) Chamber of Commerce Western Branch, Action Aid- Busia, National Council For
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Women in Kenya-Western, Ford People Chairperson- Mumias, Ford people  political aspirants. 

Allow me at  this point  to give you  the  vision  of  this  memorandum  on  Elimu Yetu  Coalition-  Western  Chapter.   Elimu Yetu

coalition Western Chapter  is a local campaign network of  local  civil  society  groups  and  initiatives  dedicated  to  other  related

contentious for the attachment of quality education for all in Kenya.  

The  Coalition  operates  as   rights  based  campaign  towards  the  achievement  for  the  universal  primary  education  that  is  free,

relelevant and compulsory. The vision is to see a literate society  that values practices  democratic  ideas and promotes  cohesion

in diversity for suitable development.  Our goal is to promote and facilitate processes  that ensure access  to quality education of

all.  Our  broad  objective is to mobilize groups and  individual  to  advocate  for  and  influence  policy  shift  towards  Elimu Yetu

Coalition.

Com. Aroni: I will give you one minute, to summarize your presentation for Constitutional Review -  one minute. We will read

the rest.

Mr. Kisia: Okay, we members of the coalition, observe that there is lack of participation in the process  of decision making, in

education institutions in the province.   There is minimal  no supervision or  inspection in schools within Western province.   The

State  has  tried  to  train  and  deploy  teachers  to  most  of  the  schools  in  the  province  but,  it  has  not  succeeded   in  staffing  all

schools adequately so as to ensure quality education.  The collapse of the Kenya School Equipment Scheme was a death threat

to the assurance of  quality education by the State to its citizens.

On financing, we members of Elimu Yetu Coalition western chapter, felt that the State’s refusal to sign as a highly indebted poor

Countryl diminished Kenyans hopes of achieving elimu for all.  The  money  that  could  have  been  used  to  service  these  loans

could be geared towards social development of which education is one.

There should be prioritised budget allocation to finance education in the province.   Much of the educational  budget  allocation

goes  to  administration.   The  State  should  set  up   a  provincial  education  fund  and  money  accruing  from  this  fund  could  go

directly into facilitating processes that will enhance the provision of quality basic education in the province.

Finally, 56% of Kenyans who live below the poverty line, need a social welfare benefit to empower them to live and save for

the education of their  children.However,  the  role  harambees  have  played  in  the  development  of  education  in  this  region  has

worried us and hence, accountability of this type of funding needs to be questioned.

Com  Aroni:        Thank you very much. Esther Walengai.
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Ms  Welengai:          Thank you.  My names  are  Esther  Welengai,  Mwenyekiti  Maendeleo  ya  Wanawake,  Lugari  District.

These are the views form Maendeleo ya Wanawake Lugari Constituency  they are many, but I will stress a few.

One,  the post  of presidency should rotate  around ethnic groups and  provinces.   One  province  should  not  take  the  president

before all the other have had their chance a term.

About Legislature, women should comprise 35% of parliament and erions and local government and they should  be  allowed to

raise their own funds. 

The MP’s allowances and salaries should be determined by the Public Service Commission but not by themselves.

On health, the women thought it would be necessary to have funds in all hospitals to cater  for poor  pregnant mothers and poor

needy patients.  Many die because they cannot afford.

All Kenyans should be entitled to a passport.  

Kenya should be a multiparty State but the number of registered parties should not exceed five.  They are just too many.

Nomination posts should be reserved for only women both in Parliament and Local government,  because  many of them do not

contest and so  such priviledges should be given to them – not men.

Chairpersons  and  Mayors  should  be  elected  by  the  local  people  and  they  should  be  in  office  for  five  years.   Councillors

allowances and salary should be determined by the public service commission.  

The population of an area, should determine the boundary of a consituency.

We should have free education up to form 4. The government has termed primary education free but in real sense,  it is not free.

 Parents are paying a lot of money. 

On retirement, all retired people should get increment of their pension yearly, bearing in mind that everybody employed will one

day retire. Their terms also should  be renewed every years.

The woment also thought that farmers are really having it rough.  Farm inputs are  very expensive and the produce are  also very

cheaply. The government should do something to reduce the price of farm inputs and increase produce sale  price.   To  finish,

family property  and land should bear  names of husbands,  wife and any two of their children.  There is a lot but that is what  I
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could read out.  Thank you very much.

Com Aroni: Thank you very much.  Please register.  Jane Kauka.

Ms Kauka: My names are Jane Kauka. I represent the views of Chekadini Location, women caucus (inaudible)   The name of

our country shall be,”The  peoples Republic of Kenya”.  

Citizenship:   any  child  whose  father  and  mother  is  Kenyan  since   12  December  1963,  should  automatically  be  granted

citizenship.  These should be automatic citizenship for all Kenyan spouses, both men and women.

Defense  and  national  security.   The  Commander  shall  be  the  Chief  of  General  Staff  and  shall  be  employed  by  the  service

commission.

Political parties.   Kenya shall be  a mutliparty State.   the political parties  shall be  financed by the Government.   Every  political

party shall have a national outlook.  Allow for the 35% elective  positions to be  reserved for women.  Parties  should raise their

own funds.  The registered political parties  shall be  not less than 2 and not more than 3.   Defection of  MPs  and  Councillors

should not be allowed.

Structure and system  of  government;   the  President  shall  be  Head  of  State.   There  shall  be  a  unitary  government  to  put  all

Kenyans’ together.  If the President is a man the Vice President should be a woman.

Legislature.  35% of elected MPs and in Councillors  shall comprise women.  The salaries of MPs shall be  determined by the

Public Service Commission. There shall a constitution office.  The President shall be  an MP.   They shall serve for two terms of

five years each.  There shall be an electoral commission which shall be a constitutional office.

The discriminative Section 34c of the Kenyan constitution should be repealed.

The executive:  the President  shall have a minimum eduaction of Form 4.   He or  she should be married,  Kenyan by birth,   35

years of age and above, of good conduct, of good health.  He should be impeachable.

The Judiciary:  It  should be independent.   There should be constitutional and a supreme court  to ensure that the police do not

harass the public.   There should be an independent Judicial Commisssion to  appoint  magistrates.   There  shall  be  no  Kadhi’s

Court because it serves only Muslims and not other religions. 

Electoral Commission:  there shall be a free and fair Electoral commission.  Avoid bribing of voters  and vote buying.  Cheating
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should be  avoided.   The  electoral  Commissioners  shall  be  independent  in  the  new  Constitution.   The  Electoral  Commission

should educate voters before elections are held.  Every Kenyan should ote from wherever he or she is but not move from place

to place.

Com. Aroni: Thank you.  Your last sentence and you finish..  We will read your documents.

Ms Kauka:        After the elections, the Electoral commissioners should submit the results of the elections  to the Constitution

Court for validation.

Com Aroni:  Thank you very much, tutasoma hiyo ingine.

Mr Omuka:        Habari  yenu  na  asante  sana  kwa  kufanya  kazi  hii  Commissioners.   Jina  langu  ni  Samuel  Omuka  kutoka

Chakadini  na  nimeendika  hapa  maneno  machache  ambayo  haitaweza  ku-  highlight.   Dear  Commissioners,  ningependa

kuwafahamisha kwamba  Constitution  Review  haikuanza  kwa  hawa  imeanza  kutoka  kwa  Constitution  ambayo  ni  ya  zamani.

Nafikiri mtakuwa guided very heavily by hiyo ambayo iko. Kina hatari ya ku-overburden the new constitution. Please do not be

tempted to overburden the Constitution with repetetive matters.

What do I mean?  Kitu  kama,  Constitution  inaguarantee  rights  ya   kila  mwananchi.    Sioni  maana  ya  kuweka

katika mtu, halafu tena tuwe na section ya  constitution mpya section ya kulinda mama-kwa maoni  hiyo right iko

kwa  constitution  ya  zamani  kuwa  kila  mtu  ana  haki  ya  kulindwa.   kulibnda  kila  mama.   Sioni  maana  .

Unachukua nyumba moja na unaigawa mara mbili  tena.  Mimi  nakataa special  rights katika   Constitution.   Kile

mimi  naweza  kusema ni rights of the disabled,  rights  za  watoto  wadogo  na  wale  wananyanyaswa,  rights   ya

unemployed, rights ya wazee – kama mimi  nitafika miaka sabini  tafadhali   I expect  the State to care for me if  I

am thrown out the house.  Presidential power: Please Commissioners, don’t be driven by over-emphasis on this

by  politicians.  There  is  nothing   (The  presiditial  powers.   What  there  is   a  vote  of  confidence  by  the

electorate-ndio madaraka President anapewa.  So sioni maana ya Presidential  powes kijazwa.  Hiyo kitu itoke

kabisa kwa mtu yeyeto wa nchi hii.   Huyu presisent  awe amefanya kazi  kwa party before he is  nominated ndio

wanchi waweze kumuona ajulikane anaweza kazi namna gani. Is he open? Is he transparent? If he is not, please

wananchi  msichague  mtu  kama  huyo.  Ameshindwa  kwa  chama  chake,  ananyanyasa  chama  chake.  Hawezi

kulinda nchi tafadhali. Akisha kuwa kwa chama na mmechagua, awachane na vyama awe President. 

Tungependa Parliament iendelee kuwa Supreme. Iongeziwe madaraka..Wanchi  mmesikia Parliament itakuwa ikifanya kila kitu.

Kile nataka msaidie Commissioners na wengine wote mchague watu ambao watalinda Bunge liwe na heshima. Msichague watu

waende kwa Bunge hali hata  nyumba zao hawawezi kufagia. Tafadhali  mchague  watu  ambao  wataenda  kwa  bunge  walinde

haya maneno yote mnasema ni “binge ni bunge”. Bunge should remain supreme and Constitutional amendments should only be
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passed with 2/3  majority. Where there is suspicion, wananchi hawawezi kuulizwa. Multipartyism iendelee hata kama ni vyama

mia moja.  What  is  happening,  if  you  observe,  is  that  vinakufa  vyenyewe.  Tutabaki  na  vyama  vitatu  vyenye  vitafanya  kazi.

Unapokataza watu kuregister their association, you are denying them their rights. Tafadhali msifanye  hivyo.

Corruption:  Hiki  ni  kitu  kinasungumzwa  na   politicians.  Lakini  hawa  politicians,  trick  yao  ni  kwamba,  they  never  look  at

corruption in their own pockets  and on their own shoulders.  They are  so  corrupt  that  they  forget  they  are  the  ones  who  are

causing  corruption.  The  President  anachagua  commission  after  commission  in  Kenya.  Anawambia  wakakule  from  Treasury.

Commission hiyo hatuwezi kuambiwa ilifanya kazi gani. Please, the President  should not be  allowed to form any commission at

all.  That  should  be  done  by  the  parliament.  A  commission  of  any  sort  should  be  formed  by  parliament  who  are  vetting  the

finances of the country. 

On the set up of the government wengi wamezungumzia haya.  Mimi naweza kusema haya.  Mimi mwenyewe sijawai kuona PC

akinifanyiakazi. Mimi nimefanya kazi kwa serikali and I have retired sijawai kuwa na nafasi ya kwenda to the PC’s office haina

maana. Itolewe. Mimi nikifanya kazi, nafika kwa Dc halafu kutoka hapo naenda headquarters  Nairobi  Ardhi House namalizana

pale. PV sijui kazi yake. Kwa kijiji, mimi sijui kazi ya Assistant Chief. Mimi naenda kwa Chief ananifanyia kazi kama ni kazi ya

kuiba kuku yangu mimi naenda kwa police station na barua ya Chief. Assistant Chief’s sijui kazi yake. Mimi hata haniusu. These

are the type of things I am saying overburden the consitution  unnessarily. We have a Constitution which we should rectify and

clean it of unnecessary weight and tuweke vitu ya kushikilia madaraka na kulinda wanchi. 

National  security:  Sijui,  Commissioners  waheshimiwa,  mlipoenda  North  Eastern  Provinces,  sijui  mliambiwaje  huko?  Lakini

ninapofikiri about security ya nchi hii, ninafikiria mipaka yetu. Na hawa watu wanaitwa Wasomali wa Kenya,  mimi sielewi watu

hao ni watu gani. Kenyan Somalis staying in North Eastern!  I don’t know if you came across  this problem. I don’t know what

you suggested. But I want to tell you that those people,  watachukua hii nchi waiite ya Somalia tuwatambua hawa watu waitwe

wa  North  Eastern.  Na  tusiite  hawa  Wasomali,  kwa  sababu  Somalia  itarudi  iseme,  “We  have  a  section  of  Kenya  called

Somaliland”. Tafadhali,  we don’t have such a place.  Na  wale Wasomali ambao watakuwa wa kwanza kuchukua jina  ambalo

Consitution  itachagua,  waitiwe  watu  wa  North  Eastern  sio  waulizwe.  Ukisema  waulizwe,  hawa  watu  watanza  kuvutana  na

kupigana mikuki. Waambiwe,  jina  lenu  ni  hili  kutoka  leo,  na  after  three  months,  hilo  jina  watakuwa  wamelizoea.  Infact  they

should appreciate  a change of name because  they have blood relations with Somalia land  and  if  we  continue  playing  around,

they could annex that area. 

Com. Aroni: Thank you very much, I think you have finished now. 

Mr. Omuka:  I  am finishing na freedom of worship.  Mtasoma ingine. Watoto  wetu wamekuwa na ma-ghosts  kwa Makanisa,

kwa shule. Sijui hiki kitu kimetokea wapi. While I agree freedom of worship ya Makanisa iendlee,  there should be a section of

the Constitution  outlawing  devil  worshipping  na  tuweke  limitation.  Hata  Biblia  inasema  kwamba  kila  kitu  kina  wakati  wake.
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Kuna  wakati  wa  kuomba,  kumwabudu,  kusoma   kila  kitu  huwezi  kuchanganya  vile  vitu,  halafu  mtu  anachakua  mwingine

anamchoma mzima kwa ajili ameambiwa ataenda Mbiguni. Tafadhali,  hizo vitu tukatae.  Waalimu, devil worshipping should not

be in your colleges if you are serious Christians please. Thank you very much.

Com Aroni: Asante. Jiandikishe na utuachie karatasi. Wesonga William; Otiato Silas?

Mr. Otiato: Thank you very much .My  name is  Silas  Oliato, a teacher  at  Lugasi  secondary  School . I want to start  by saying

that our  Constitution  does have a preamble I thinkit is neccesary  to have a preamble  which will specify   the  objectives  of

the Constitution.  For  example  ,  it  can  say  that   at  the  end  of  a  certain  period,   we  should  have  young  Kenyans  who   are

nationalist  and who have patriots and it should  also say that at the end of a certain period, we shall not have tribalism in Kenya.

On  education I have  the following :the education  system,. I feel that 8.4.4.  system should  this education should be  replaced

immediately by the former system. I have  very many  reasons for this but I will just give afew  One, is that  first  of all, it  is not

in line with the  education  system  of  the  East  African   Community.   Secondly,   most  of  the  graduates  of  this  system  can  be

described  as half  baked .They  are not  academic enough.

 Lastly  on this portion, the 85%  admissions into provincial  schools  has increased tribalism  where  you find in some schools,

because of the 85% from the home district,  you find some teachers teach in vernacular . 

On  salaries,  It  is  very   necessary  for  teachers   to  be  paid   a  lot  of  money  so  that  they  do  not  waste  time  on  businesses.

Nowadays,  We have very  many  teachers   who are  involved  in  business at  the  expense  of  the  students.  So,  the  teachers’

salaries  should be abit  resonable.Now that we have  MPs allocating themselves a lot of  money  and  even  Commissiners  you

have a lot of  allowances.  I am wondering why you have left out the teacher who is very important in the community.

Appointments of Head teachers.  The community has  gone too much into the  school administration . They want their  sons and

daughters to head the schools and because of this, we have a lot of corruption  and mediocre leadership  in the schools  I feel

that headteachers should head schools that are   far away from their home districts.  Even  PDEs and DEOs should head those

sections  far away from their home districts  to avoid corruption 

Basic facilities for schools:  I feel the government has a big challenge to give the schools most of this equipment  because,  most

parents  live below the poverty line. Auditing  of school funds; Schools  have become corrindors   of corruption Heads   collude

with ministry  of Education   auditors  to   fleece  schools  .  Such   Heads   are  known  to  have  been  promoted.  We,  therefore,

promote that parents   should  be  allowed to hire private Auditors  who will find out  how the  money  has  been  used.  Incase

Heads  are  found  to  have  missapropriated  school  funds,   they  should  be  sacked   and  forced  to  pay  the  money   they  have

squardered.
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BOG and PTA membership: most BOGs and PTAs  are  composed of  ineffective,  illiterate and retired  people  who have no

steam. I  therefore  appeal  that the PTA elections  that are  done in a hurry leading to  the some  problem  the  BOG  chairman

should  be  a practicing  education 1st   with a proven track record   of  efficiency  .  Let   him or  her  be  a  fairly   wealth  person

because you find  the BOG chairman (?)  the  school   for  long  which  is  very  wrong.   The  PTA  chairman  on  the  other  hand,

should be a sincere parent  with a minimum of  form four  level of education .

PTAs  should  be included  in the  Education  Act  for the purpose of checks and balances on toe  BOG.

On farming: the Government has seriously ignored  the farmer yet farming  is the backbone   of our economy .  We have blindly

followed   the   conditionalities   of  World  Bank  and  IMF.  Most  developed   countries  subsidize   Agriculture.  Let  us  protect

farmers by paying  for their losses and subsidizing their form inputs. 

Basic  rights. primary education should  be  free and compulsory.  Any  parent  found keeping school-  going  children  at  home

should  shoul be made to maitain roads and build  gabbions. 

Information:  Kenyans  have  been   starved   of  information  by  the  State   controlled  KBC.It  only  reports   on  politics  of  the

presidency and the ruling party KANU. Let us have  equitable access to what all political parties have.

Health  facilities it is very expensive and  even  criminal  for  one  to  be  sick   in  this  country   The  State  hospitals  have  became

corridors   of  suffering  and  death.  The  National  Hospital   Insurance   Fund  should  be   restrutured  .Let   the  funds  cover  for

medicine also.

The  Government should also provide  adequate  security  clean water employment  and good  infrastructure  to its people.

Land   and  property   rights.  There  are  very   few   Kenyans  owning  thousands  and  thousands  of  acres  of  land  yet  we  have

thousands and thousands of squatters  and other with even as  little as  less than one acre  of land. There  should   be  ceiling  of

land  on  land ownership  to a maximum of  100  acres,so  that the rest   can be re-distributed  to  squatters  .Let  Kenyans own

land  and property  anywhere provided  they  acqure it legally. Let daughters inherit  land and property from their parents.

The  management  and  use  of  resources:  Public  Servants  and  Parliamentarians   should  declare   their  wealth  and  how  they

acquired  it .  The  Harambee  Act  should  have powers   too.  I know  the  source   of   the  colossal  amount   of   Harambee

money  and how  the money  will be used. 

Political  parties:  I suggest  that we should not  have many  parties..We should  have a maximum  of three,  Currently  they are

very many  and they are confusing Kenyans.
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Com:Aroni: Thank you.We will read the rest . Frederick Achinda.

Mr. Achinda: Asante mwenyekiti : Maoni yangu  ni ya kibinafsi na yatakuwa  machache  iwezekanavyo.

Kwanza, ningetaka kusema kwamba sasa  hivi  tunacompile points ama  sheria  zile sitatunga Constitution.Ningetaka  kuwa na

kipengele  cha  kuwasuia  MPs  kubadilisha  katiba  mara  kwa  mara.  Nikikumbuka   ile  miaka   ya  sabini   mpaka  tisaini

tmepatamabadiliko mengi ambayo  mengine yalikuwa yakitengenezwa maksudi  kumpamtu taabu. Ikiwa Kweli haya mabadiliko

  yatahitaji, ningemba  Tume, vile mmekaa hivyo iundwe ipate ku-effect hizo charges.

Pili,   ni  kuhusu   wale  sitting  MPs  .Wawe   na  mandate  ya  kuchagua   viongozi  wa  mashirika   mbalimbali   ya  serikali   kama

vongozi  wa mashirika  mbali mbali ya serikali kama MPs Executive,  Chairmen ,GMs na kadhalika-pamoja  na  viongozi   wa

Armed Forces.

Tatu,  hizi commissions of enquiry  ziachwe  zifanye  kazi mpaka  mwisho  kuliko kuwa zinafanya  kazi nusu, halafu  yule mtu

anaye-kuja  anazivunja  kabla  zitoe  matokeo   ikuwe  kuna  individual   ambaye   atai-dissolve  hiyo  commission,   katika  Katiba

muweke penalty-apewe not less than 12 years  imprisonment  ama agharamie  hicho kikao  chote  cha   hao  Commissioners,

au alipe pamoja na hicho kifungo. 

Com.Aroni:Asante  mzee,tutasoma hayo mengine, tumeshukuru . Charles Misoga.

Mr.Misoga: I am Charles Misoga . Mimi ningependa  kuzungumzia  maneno matatu tu kuhusu hii Katiba.

Kwanza  ni  haki  za  binadamu  -Human   Right  Second  is  on  economy   thirdly  is  on  corruption  .We   all  have  heard  of   the

Amnesty  International. It’s an international body  which dals with  Human rigths .Some of us do not know what Human being

Right mean  At primary level  every  human  being has the right  to live  The basic needs  for any human being  are  food clothing

and  shelter. Now, there is aproblem we have in Kenya  especially for adults  above 18 and we have no  time to air our views

on this problem.  Any adult  must marry and have children; those children must have food,   clothing   are   shelter  .If  you  are

unemployed how do you cater for these  offsprings ?

There are people who  earn  a million  a month  and others  nothing We don’t know what  the government is doing  about  this;

Both  the  educated  and  uneducated  may  be  employed  but  the  gap   between  the  rich  and  the  poor  is  very  big.  Amnesty

International always deal   with countries that do not look into the  welfare of  its  citizens.   A  normal  human  bing  who  has  no

food, shelter or  clothing will either steal, rob or  you con to survive.
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Com. Aroni: Mr. Misoga give us your proposals because I am going o give you half a minute now. What do you want to see  in

the new Constitution ?

Mr. Misoga:  I want the Constitution to be  ensure such that every citizen must have at  least  a minimal scale of salary so  that

others can be employed.

Secondly,  on economy, we appeal  to the   IMF  because  we  do  not  use  our  money  well.  Instead  of  diversityfying  economic

activities, only the rich  have monopolized everything in that other personnel cannot be exploited.

Com. Aroni:   Okay asante. Thank you very much. Alfred Machayo. Please register here Mr. Misoga. Ambassador  Macharia,

we don’t have your name. Wherever you are, you must register before we can call your name.

Mr.  Machayo:  Thank  you  commissioners.  In  my memorandum,  I  propose  a  unitary  government  headed  by  an  Executive

President.  Regarding the Provincial administration, I suggest that it  be  re-organised  and  merge  with  the  local  authority.  I  feel

there is too much wasteful duplication. At the lower level, our local village heads  have a lot of work.  He does  not need to be

added more. He already has, but he is not remunerated  he should be recognised. There are groups of Kenyans who have been

left at the mercy of voluntary associations. These are the disabled, women and many others.

 I  am  proposing  that  apart  from  you  considering  reserving  seats   for  them  in  Parliament,  there  should  be  a

department to look after them. Regarding what women propose as affirmative action they have a case  because

at  the  moment  we  have  very  few  in  Parliament.  My  thinking  is  that  you  could  consider   setting   something-

starting with  some  representation  and  being  phased  out  as  they  increase  in  number  .This  could  be  done  for

1-15 years. We recommend the separation of powers or  Executive, Legislature and Judiciary.

 I also recommend that International Agreements, Treaties and Protocols  be suject to by parliament.

On  land, I am in dilemma because   it is right  that  people  should  have  at  least  a  piece  of  land.   But  our  Agriculture   is  in  a

shambles. I think, the  government  should  look at the potential ownership and utilization  all together when hanlding  this issue.

All elelctive posts  from Parliament don to local authorities including the President,  should be subject  to recall if  the  person  so

elected does not deliver.

I also suggest that if we should limit the number of parties  and if anything we should  allow independent  candadites  to stand.I

am  also   requesting   that  if  any  thing  that  I  have  proposed  here  does  not  fit  in  the  Constitution,  it  be  forwarded  as

recommendation for (……inaudible). Thank you.

Com. Aroni: Thank you very much, please register and give us your memorandum.  David Rasa.  Andrew Mong’are.
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Mr. Nangalama: My names are Andrew Nangalama.  I just have a few points to air and due to time, I’ll just pick one and I’ll

read  it  in  Kiswahili.   Unaomba  Katiba  ipunguze  wizara  ambazo  ziko  kwa  nch  yetu  hii  wakati  huu.   Kunazo  wizara  nyingi

ambazo hazina maana.   Kuna wizara  27,  ningetaka  sana  zipunguzwe  zije  ziwe  wizara  17,  kwa  sababu  kuna  zingine  ambazo

hazina maana.  Kuna moja ambayo ni  kama ile Wizara ya Roads and Public Works, iko chini ya mheshimiwa Morogo.

Halafu kuna jambo lingine ambalo kwa mfano, watu kama Wabunge wanapata  pesa  nyingi sana na hawafanyi kazi ya maana.

Wakati  ambao kuna waelimu hapa,  wanafanya kazi mzuri sana lakini wanapata  pesa   kidogo,  kuna Kenya Police,  wanafanya

kazi nzuri lakini wanapata  pesa  kidogo  sana.  Lakini  Wabunge  hawana  Pesa  na  wanafanya  kazi  nyingi  sana  hapo  waangalie.

Halafu jambo lingine ni kwamba, wakati hiyo Chairman wa Constitution of Kenya  Review commission -  yeye ni Muhindi, hata

unasikia mambo ya Uhindi analete Kenya hapa hivi.   Hata  niombe  Serikali  wakati  wanachagua  mtu  kama  huyo,  chagua  mtu

ambaye   Mwanakenya.   Halafu,  unaona  tena  badala  aangalie  zile  Katiba  kutoka   kwa  raia  hawa  Commissioners  wengine

wanatafuta maoni kwa katiba kutoka watoto wa shule.  Sasa watoto wataongea  nini?  Naomba wale Commissioner wale,  yule

Prof. Yash Pal Ghai ambaye si Mkenya, lakini ni Mhindi asaidie wale Commissioners wenye elimu ya juu ili- hata angalia saa  hii

wamechelewesha Katiba. Kwa sababu gani?  Wamechukuliwa watu wa elimu ya chini ambao hawajui chochote.Asanteni.

Com. Aroni: Ahsante jiandikishe.  Evans Linolo.  Emina George.  Judith Anyonge, George Chitechi Osindwe,  Timothy Maliga,

William Wanyama, Zardock Likono, Florence Maluayo.

Florence Maluayo: I am Florence Maluayo and I represent women and consumers too.  First, we women of Lugari  want the

new Constitution to address the following issues.

First  issue  is  gender  inequality,  patriotism  and  sense  of  national  identity,  equality  of  all  citizens  regardless  of  race,  ethnicity,

gender class, creed or political affiliation.

Values: the respect  of human rights and dignity, respect  for the rule of  law,  affirmative  action  which  has  been  mentioned  and

participatory Government.

Principles  of  State  Policy:   we  recommend  that  35%  of  women  representatives  in  Parliament,  Local  authorities  and  all

leadership  and  policy  position  Because,  we  have  talked  about  the  Parliament  and  Council  and  have  forgotten  about  policy

positions where we have no women.

The  President  and  Vice  President  shall  not  be  of  the  same  gender  if  a  woman  is  the  President  than  a  man  should  be  the

Vice-President  and  vice  versa.   Constitution  should  be  made  accessible  and  easy  to  all  people  of  Kenya  because,  at  the

moment just to have a Constitution to read,  is very very difficult.  It  should be reduced to booklet  or  paper   where everybody
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may read.   And while we have been going on with  civic education it has not been enough it should be a continuous process.

Constitutional supremacy;  any amendment be made by referendum by the Kenyan citizens it should not be done backdoors.

Citizenship has been said,  but I’ll say that automatic citizenship be granted to any child  whose  mother  or  father  is  a  Kenyan.

and also automatic citizenship for all Kenya spouses  female or  male we have  got  children   who  are  married  out,  when   they

want citizenship  let  them  be  given.   Every  Kenyan  citizen  be  entitled  to  a  passport.   They  should  not  restrict  passport  they

should be able to travel wherever they want.

Defence and National Security:  we recommend that equal opportunities should be given on be  given  on  gender  balance  and

ethnic balance in terms of employment and deployment within the normal process.

Political parties.  Allow 35% of elective positions should be preserved for women.

The Legislature;  Parliament should  observe affirmative action to  benefit women by a 15% margin.

Judiciary;   legal  aid  should   be  provided  for  the  citizens  who  cannot  afford  legal  fees  e.g.  women  and  children,  and  other

persons with disability.  At least, they should be given same legal aid.

Land  issues  have  been  said  and  I’ll just  add  that  land  should  be  owned  by  both  men  and  women  and  in  case  of  divorce,

children should be given a share because they have all worked together.

On natural resources, rivers should  be protected.  Another issue is  and I’ll handle this savings and credit.  We have banks now

that  are  not  national.  And  I  think  savings  and  credit  societies  should  be  reinforced  and  also  these  people  should  be  taught

banking because people are keeping their money in their pockets  and in stones and in this way we are  not  getting any benefit

out of our money. Another point is that those who are polygamists should buy land for every woman they marry.

Lastly, I was privileged to send the  memorandum of the  Consumer organisation to Nairobi and I was replied by the Secretary

Mr. Lumumba and friends, this I just  wanted you to know I gave the memorandum.  The consumer movement in Kenya today

has been neglected and is one of the organisation which should look after our rights.  Everybody is a consumer and needs to be

protected  say like now we have got telephones.   We  have  paid  for  telephone  services  but  we  are  not  using  them-  they  are

useless. Nobody is protecting these consumers and therefore, when I sent my memorandum, I was assured  that this has  been

noted they have recognised  that  the  commission  has   commission  has   noted  our  subsequent  contribution   and  formation  of

consumer  rights  and   that  conme  rights  are  for  everybody.   Also  for  contraction,  registration  and  regulation  of  suppliers.

Because, some supplies give us shoddy goods and we don’t complain.
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Construction registration and regulation of suppliers,  for those people  who are  suppliers they give us shoddy foods and we do

not complain.

Advertising regulation should also be observed so that advertisements should be real in away.  Also,  on offering  of goods and

services,   we have got  shoddy services and if the constitution will recognise the consumer movement,  we  should  be  able  to

regulate the services and offers of goods.   Credit  operation.   When you are  given credit   pesa  inakuwa  hiked  na  mtu  analipa

pesa  nyingi  sana  and  for  that  reason,  the  Constitution  should   look  into  that  also.   Harmful  foods:  Recently  we  had  milk  in

Mombasa and the issue went to court.  It’s not right to bring bad  food into the country and we just ignore that.  Also,  I impress

upon the state to protect the consumer as its’ duty.  And also,  I mentioned of consumer association.  The association should be

considered  in  the  budget  allocation  so  that  they  can  be  encouraged  and  from  there,  people  will  have  education  on  how  to

protect  themselves.  Thank you very much for listening.

Com. Aroni: Thank you.  Aspin Agiki, Maxwell Mulaya.

Mr.  Mulaya:  My  names  are  Maxwell  Mulaya,  representing  Education  Centre  for  Women  Democracy  and  these  are  our

views.   Kenya  being  a  signatory  to  the  Bill  of  Rights  under  the  umbrella  of  Universal  Declaration  of  Human  Rights,  it  shall

account for the basic rights such as   social,  economic,  cultural,  civic and political rights under which educational rights for both

boys and girls, reproductive and health rights of (in-audible),  freedom of expression,  choice and association,   protection rights

to vulnerable groups like women, youth, children and the disabled.

Under health the constitution  should  establish  an  of  environmental  programme  that  promote  good  health  standards,  establish

awareness programmes on the  importance of women’s health and rights.  It  should identify cultural programmes that promote

health standards hence prohibition of harmful practices e.g FGM and  early marriges through supportive legislation. 

It  should  have  provision  for  affordable  motherhood  services  to  reduce  constraints  on  antenatal  and  postnatal  care.Increase

resource on medical programmes especially on general victims of  violence,  provide  free  and  appropriate  services  on  women

and people with disability.

Under culture, we know that culture should be protected by the  Constitution. But where culture violates one’s rights, it should

be revoked by law.  That is for both men, women and children and disabled. Land and property  rights:  we feel that we should

reduce costs  or  documents concerning land transfers.   Will on inheritance of  property  should   be  distributed  equally  on  both

children – boys and girls.  That is when the Mzee writes the will, it  should be equal not to favour others  and  sideline  others.

Property be registered in the name of  both husband and wife.  This is to reduce polygamists who love so many women so that
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when he marries another one should also start looking wealth for the other wife.

Political rights:  All person should be protected on political matters during campaign and this is what we emphasize actually.  We

should have prohibition on use of money  that’s when MPs or  aspiring candidates  bribe the voters,  they should  be  penalised.

No abusive language should be used during campaign.   The  media  should  be  fair  one  non-partisan:Tha  is  we  should  reduce

monopoly.

Com. Aroni: Thank you we are going to read the rest of that memorandum.  Thank you.  Hannington Tanzi.

Mr. Tanzi: I have a verbal Presentation  but I have short points.  Hannington Tanzi from Chakalini.  My point is that no body is

aware of the current constitution that we are rviewing now. So, the constitution should be taught in schools from upper  primary

to form four – though  not  necessarily  as  an  examinable  subject.   This  is  so  because  we  are  not  even  aware  of  what  we  ar

correcting right now

My next  point  is  on  police  and  other  forces  recruitment.   I  feel  that  the  current  qualification  for   police  and  other  forces

recruitment should be based  on educational qualifications not the height of 5.2  ft and 32 inches.  I  believe we amy hae a short

man who turns up to be a  good  policeman or a tall one who harasses  innocent Kenyan.  I also feel that in the police force and

other military services, 10% should also be reserved for disabled people, because you can have a disabled person who can do

an  intelligent  service  than  somebody  who  is  physically  fit  and  also  still  on  police  cells  because  this  is  where  I  feel  I  am

oppressed.   the police  cells  should  be  checked  by  public  health  technicians  because  it  is  very  dehumanising  for  an  innocent

Kenyan empty has bowels  in front of other  people  as  it happens in the  cells.   This should rectified  because  the  current  law

states  states  that a Kenyan is innocent until proven guilty. But you’ll  find you are  put in bad  condition in police cells while the

law has not proven your guilt. So  if possible,  petty offenders should be bonded on the site of (arrest).   If  I  was  found  taking

busaa I should be bonded at the busaa, site and be asked to appear in court the next day not be  taken to  the police station so

that  I  in-audible)  from  offenders.   And  also  these  petty  offenders  I  would  even  propose  that  they  because  I  want,  in  my

proposal I would pick petty crimes or  things like busaa where police are  very much interested in their work,  should be left to

Assistant chiefs if the Government will not legalise and  brew.

If the Government feels that taking beer in this country is bad then even Tusker, Pilsner  beer should also be banned, so that any

drink in this country shall we  remain a Christian country if there is no drinking. Otherwise,  this local brew should be legalised

because it has made the police and police station to be small courts.

Com. Aroni:  Thank you very much.  We shall read  the rest  of your paper.   Samuel Kalenge,  Kamau Josephine,  Hannington

Bambala, Joseph Mwindi, Juma Keya, Phase Kagala, Rev. Solomon Ahinga, Hezron Lubia, Franics Likono.    

61



Mr.  Likono:  Nafikiria  kwamba  mambo  mengi  yamezungumzwa,  nitazungumza  machache.   Kwanza,  mimi  mwenyewe  ni

Franics Likono.  Na  kwanza,  nazungumza mambo ya Katiba.   Katiba ni kitu muhimu sana tuseme ni nguzo,  ni  mwongozo  na

tuseme ni mama ya sheria zote. Tunausema ya kwamba atakayekuwa lazima yeyote kwa power  aheshimu hiyo Katiba ili ifanye

kazi vizuri.

Ya pili nazungumza upande wa utawala.  Unaona kwamba kuna watawala ambao wanamiuse ya power  badala  ya kufanya kazi

yao vizuri huwa wananyanyasa watu. Tuseme kama administration police wamekuwa badala  ya kuwasaidia watu  wanawatisha

na bunduki kila wakati.  Kwa hiyo ninasema  kwamba any policement away from the police station akienda kushika mtu lazima

awe na arrest warrant.  Naye pia apitie kwa age group, wazee was kijiji au assistant chief.  Vile, vile ningetaka kuwe na mpaka

kazi  ya  administration  police  kwa  vile  administration  police  huwa  wako  kwa   ya  chief  au  kwa  ya  DO;   Lakini  unakuta  ya

kwamba AP anatoka  Lugari anakuja Chakalini kukamata mtu (?) Haya yote ni lazima yapitie kwa “Likuru”

Ya pili nitazungumzia mambo ya kuchagua wa hawa Assistant Chief na Machief.   Naunga mkono  aliyesema   kwamba  lazima

watu wenyewe wawachague  kwa maana ndio wanaweza kujua yule ambaye ataeza kuwaongeza kuwaongeza-mtu aliye mzuri.

Kwa  maana  wakati  huu  watu  huwa  wanauza  mashamba,  ng’ombe,  rushwa,  wana  pelekwa  na  wabunge   lakini  kazi  hiyo

inawashinda mwishowe kazi yao hawafanyi.

Jambo lingine ni kwamba watu wana vipawa mbalimbali kama dawa ya kienyeji madaktari  wa kienyeji,  watu wanaweza kuwa

waimbaji, wachezaji wa mpiri na kufanya michezo mbalimbali.  Nataka Serikali isaidie hawa watu ili waweze kuendesha mambo

yao vizuri na waweze kujipatia chakula.

Jambo  lingine  la  muhimu  sana  ni  rationing.   Tuseme  kwamba  ni  watu  wengi  Kenya  ambao  wana  mamilioni  ya  pesa  na

mashamba makubwa na huku wengine  hawana.   Ningependa  Serikali  ifikirie  ya  kwamba  lazima  watu  angalau  wawe  na  kitu

kidogo  ya  kujiendelesha.   Kwa  upande  wa  elimu,  elimu  ya  Kenya  imekuwa  very  expensive  kulingana  na  zingine  zote.

Ningependa  kwamba  ministry  of  education  (inaudible)  kama  tunaweza  kulipa  school  fees  ya  primary  au  la.   Kama  ni  bure,

hatutaki malipo  mengine ambayo yanatokea huko kando kando.   Jambo lingine ni uchaguzi; wakati  tunachagua Macouncillors

au MPs tumenapata ya kwamba hawafanyi kazi ambayo tumetuma hawa,  lazima tupige  kura  ya  kwamba  we  don’t  have  any

confidence in them hata kama  terms yao haijaisha, tuwatoe.

Com. Aroni: Asante sana.  John Kibe.  Mukhasia Peter.

Mr. Mukhasia: Majina yangu ni Mukhasia Malucha Peter.   a resident of Lumagunda in  Lugari.   Kwanza,  ningependelea  ile

Serikali tutakuwa nayo ipeane elimu ya msingi bure.   kutoka darasa  la kwanza hadi darasa  la nane.   Baada ya darasa  la nane,

tupate  polytechnics  ambazo  watoto  wetu  watajifunza  ili  akitoka  kwa  shule  awe  na  kitu  cha  kufanya.   Pili  ni  nomination.

Ninapendekeza kuwa wakati wa nomination  Diwani na Mumbe wasiwe nominated kutoka sehemu moja.   Kwa sababu hivyo
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itakuwa  kwamba  sehemu  mmoja  inawakilishwa  na  watu  wawili.  Ikiwa  itakuwa  namna  hiyo  badala  ya  nominations,  tuwe  na

creation of more Wards or parliamentary constitutencies kuchukua mahali pa nominations. 

Kuna wakati  mwingi tunakuwa na commissions ambazo hufanya kazi lakini matokeo yake hatuyaoni.  Inatakiwa  kuwa,  kama

commission  imechaguliwa,  ikifika  mahali  fulani,  report  yake  iwakilishwe  kwa  Bunge  na  hiyo  report  isomwe.   Kama  kitu

kimekuwa  cha  magendo  ama  kitu  gani  itolewe  tujue  commission  ilifanya  kazi  gani  kwa  sababu  itakuwa  ni  bure  kuwa  na

commission ambayo haitakuwa na kazi.  

Ile  kitu  ingine  ni  kuhusu  ufisaidi.   Ufisadi  umezidi  kwa  maafisi  hasa,  Wizara  ya  Ardhi.   Wizara  ya  Ardhi,  unaenda  huko  na

mambo yanaanzia mahali umeanzia kuuza shamba mpaka mahali unaenda kuchukua Title Deed.   Unawezapata kuwa hiyo Title

Deed unapewa ni ya porojo au ni ya uongo. Kitu kama hicho tunaona kitupiliwe mbali.

 Kuhusu  ulinzi  ama  security,  nadhani  hii  kitu  iko  kwa  sababu  vijana  wetu  wanaenda  forces  wanapata  mshahara  kidogo,

wanatoka au wanafutwa.  Kwa sababu hiyo kijana anaweza kuhandle hiyo  weapon,  kijana  huyu  amefunzwa  kuendesha  gari,

utapata wewe madam au huyu ofisa mnanyanyaswa tu kwa sababu hawa wanajua kukamata hicho kifaa.   Napendekeza  kuwa

mtu yeyote ambaye amekuwa kwa forces, atoke huko kama ameretire.  Akipatikana na offense afungwe huko ndani na akitoka

apewe kazi ingine ili kusiwe na insecurity nyingi katika nchi yetu.  

Hali  ya  masomo  kwa  wale  ambao  ni  walemavu:   Masomo  ya  walemevu  hata  mpaka  university  yawe  ya  bure  kwa  sababu

ukiangalia hawa watu, watu, Mungu anaweza kuwa amemlemeza upande mmoja lakini anaweza kuwa ana kipawa cha kuwa na

kazi.  Tunaona kama Justice Aganyanya, tunaona kazi yake. Yeye ni kilema na anafanya vizuri sana.   Kuna wengine wengi hata

madaktari.   Hawa watu tunataka,  ikiwa  wanaweza  kufika  university,  masomo  yao  yagharamiwe  bure.   Kwa  maana  tunaona

hawa watu wanaweza kutusaidia.  

Mwisho ni Wizara: Mawaziri hawa wetu wapewe kazi yao wafanye.  Kama Waziri wa Kilimo, kukiwa na Agricultural Shows,

Waziri  wa  Kilimo  apewe  nafasi  ya  kufungua  agricultural  shows.  Mabalozi  wetu  wakiwa  ng’ambo,  wako  huko  kwa  sababu

wanawakilisha nchi yetu.  Ili tupunguze, expenses hizi kila wakati  Rais anatoka  nje  na  Mawaziri  fulani.   Huyu  Balozi  ambaye

yuko  huko  kazi  yake  ni  nini?   Balozi  wetu  wapewe  kazi  yao.   Waziri  apewe  kazi  yake.   Kama  ni  kupeanwa  power  kwa

ma-college, primary schools hawa Mawaziri wafanye hata kwa University.  International Show ndio tu labda President  afungue

hii.  Kwa hayo machache, asanteni.

Com. Aroni: Asante Gilbert Majani.

Mr. Majani:  My names are  Gilbert Majani.   I  am a trained educationist.   I  am a  teacher  by  profession  and  right  now  I  am

acting as District Adult-Education Officer.  My memorandum is on education as that is the area where I fit.  First  of all, I  would

like our Constitution to have a preamble.  I would also recommend that this civic education should be a continuous process.   It
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should be taught in our primary schools, adult education institutions and so on, so that our people are constantly aware of it.  

When I go to education reform, I have written a lot with an emphasis on education but I will not touch on that.  I  will go directly

to recommendations.   One,  I  would  wish  that  our  education  reform  would  take  a  practical  view.   Our  education  should  be

functional.  What I mean here is that it should be work-oriented.   Otherwise  most  of  our  children  are  spending  a  lot  of  time

learning a lot of things, which they don’t use.  Our education should portray our development.  It should address  the issues-  our

problems.   So  that  we  should  be  producing  graduates  who  can  be  employed,  who  can  be  used  to  solve  our  economic

problems.  

I feel that the 8-4-4 has outlived its usefulness because  as  we have learnt,  the higher you go the narrower it becomes.   But we

find that somebody learns so many subjects at the lower levels and they pick a few at  Form 4.  I feel we should revert  back  to

7-4-2-3 system whereby people are well prepared to go forward to university.  

At the same time, I feel that we have mismanaged our education,  whereby the colleges which give diploma courses,  have been

upgraded to 

universities so that we are now producing more Generals than soldiers.  We need to have more certificate and diploma courses

to lead to university, so that we have an apex kind of system going upward.

 We have had so many committees running different institutions, may they be education and so forth.   We  find  that  especially

education has been the most abused.   We find that has been handled by  laymen.   I  feel  that  in  any  profession,  if  we  have  a

commission or committee, it should have the professionals to run it.  People who are trained in that kind of profession.  

Employment should be rewarded.   If people  who have reached Form 4 are  askaris  others  are  teachers  and so on,  when  you

give hem a review it should almost be the same.  Other  than making one-because  maybe he is a policeman you give them very

high and the teacher is given very little.  I feel that this kills morale of working.  

Lastly, I feel that there are other issues which people have touched so I will leave them out but I will touch on a few.  One is on

our Land Act.  People have a lot of land which is going unused and others  have nothing.  They may have acquired it legally or

not.  A law should be enacted to compel every Kenyan who has land to utilise it to produce.  If he is unable, he should be taxed

for the land, which is not being use.  

The other area  which should be emphasized here is on Parties  which go for elections and con their way into Parliament.  They

cheat people with very good manifestos.  When they go there, they do not effect the manifestos.  There should be a mechanism

such that if a Party has cheated people, they do not honour their manifesto for up to two years,  wananchi should give a vote of

no confidence.  The party should come back and wananchi elect the party of their choice.  Sio kudanganya wananchi.   There is
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another area I have seen that …

Com. Aroni: Please summarise now.

Mr. Majani: I am summarizing. In Kenya we have had so many people  who are  educated without jobs.   You find others  are

having even ten jobs.  I feel that every man should have one job because we have enough qualified staff to do the jobs.  

Lastly, this is on Harambee.  We have had heavy contributors.  People who contribute a lot and we do not know the source.   It

is in good view that they also disclose the source because they could be stealing or robbing the same (inaudible).  Thank you.

Com. Aroni: Thank you very much.  Please register.  Fredrick Shikuku, Justus Mulati.

Mr. Mulati: Bi Mwenyekiti na Commissioners, kwa jina naitwa Justus Mulati.   Nina maoni yangu ya kibinafsi.  Kwanza,  ofisi

ya Rais yatakikana ipunguzwe madaraka.  Kupunguzwa, yatakikana tume na Prime Minister halafu na Rais wa nchi.  President

asiwe juu sana ya madaraka.  Ikiwa ana makosa, hata yeye aonje rumande kama watu wengine, asiwe juu ya sheria.  

Tena  ningeona  kwa  maoni  yangu,  President  asiwe  na  mamlaka  ya  kuchagua  Chairmen  wa  Parastatals  kwa  sababu  yeye

hufuatana  na  mambo  ya  urafiki  na  nini.   Hafuati  qualification  ya  mtu  ambaye  anaweza  kufanya  hiyo  kazi.  Ndio  unaona

parastatals nyingi zinafungwa.

Com. Aroni: Asante.

Mr. Mulati: Nafikiri wacha nimalize kidogo.   Kuhusu mashamba, ofisi ya Rais imepewa uwezo sana.   Ina uwezo was kuleta

watu  kutoka  mbali  na  wanaoshi  hapa  hawapati  mashamba.   DO  ana  uwezo  wa  kuleta  watu  kutoka  mahali  pengine,  lakini

residents wa area hiyo hawapati  hayo mashamba.  Kwa hivyo sheria iwepo ya kusaidia hao watu wadogo,  wawe wakifaidika

kwanza kabla ya watu wa mbali.  Asante.

Com. Aroni:  Thank you.  Amulando Moses,  Vulimo  Japhet,  Peter  Zudeche,  Yussuf  Oronje,  David  Luseno,  Sarah  Mutolu,

Edede Patrick, Philomena Wefila.

Ms.  Wefila:  I  am  Philomena  Wefila  representing  (inaudible)  Lugari  District.   We  have  a  written  a  memorandum.   First,

Constitution supremacy.   We recommend that for  Parliament  to  amend  the  Constitution  there  should  be  90%  majority  vote.

The public opinion leaders  should be involved through referendum in amending the Constitution so that there will be  a balance

with the needs of the common people. 

65



Defense.   The  President  should  not  be  the  Commander-in-Chief  of  the  Armed  Forces  for  it  is  another  sector  in  to  be

recognised.  They need to meet for dialogue if there is misunderstanding within the country.  This is to avoid corruption.

Political parties.  To avoid clanism or tribalism, political parties should minimised  to be not beyond the number which can bring

no meaning, but to make political sense and be strong.

System of government.  We recommend that we should have a Prime Minister and a President  in Kenya in which their powers

should be balanced by Parliament.   We also recommend having a continuous Central  Government to govern so as  to uplift all

regions to the same level. I.e. Unitary.

The Executive. Parliament should not determine salaries for themselves.  These should be determined by the Auditor General in

line sith the Kenyan economy.  They ought to be (…inaudible).

Com Aroni: Thank you.  We are going to read the rest of your memorandum.

Mr. Wefila: In finishing we recommend on education,  the old system of education may be brought back.  This is one goes to

Form Six and then University.  This is because many children have good certificates and have no jobs.   This has caused people

to buy jobs especially in the Armed Forced sector.

Com. Aroni: Thank you very much.  Peter Ambaka, William Kilundu, Mary Esendi, Keffa Kisahi, Alfred Khayumba.

Mr.  Khayumba:  I  salute  the  Commissioners  and  audience.   My  names  are  Khayumba  Alfred.   The  President  should  be

between 40 and 60 years.  

There  should  be  a  special  body  elected  to  oversee  the  acts  of  the  Prime  Minister  or  President.   It  will  be  chaired  by  the

Speaker of the National Assembly.  It  will look into MPs salaries and determine if there should be any increment.  During the

transition, this body will assume power for forty days.  The body will ensure that the outgoing leader does not rig elections.   The

elected President should not represent a constituency.  When elected from a specific constituency, he should vacate his seat  and

let someone else be elected in the same constituency.  

Police Force.  It should be made a parastatal and removed from the Office of the President.  This is to make it independent,  not

to serve a party or an individual or a leader.  Once one is arrested, one is not guilty until he is proven guilty.  To my surprise,  in

this country when you are held even when you haven’t made a mistake you are  squeezed in a cell with as  many as twenty-four

people though the cell is supposed to accommodate only eight people. Our cells must not be  made health hazards.  It  is like the

Government sometimes uses the Policetro harass the public.
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Lastly, I recommend that after any level of education, someone should be entitled to an allowance because  he is a citizen of the

country.  This will reduce the number of school leavers turning into thieves because they have nothing in their pockets.

Com.  Aroni:  Thank  you.   Please  register.   Washington  Ndeya,  Willis  Ndote,  Inzoka  Omuhundo,  Inea  Okolla,  Emmanuel

Kosgei,  Sheldon  Abukusa,  Polly  Inungira,  Samuel  Otimba,  Samson  Masiba,  Ishmael  Makanga,  Leah  Madangi,  Aggrey,

Imbwaga, Isaac Njoroge, Silas Otiato, Peter Elagwa Buka.

Mr. Buka: This is my memorandum to the Constitution of Kenya Review Commission.

Government. A federal government based on provincial administration boundaries is my preference.  It should be a Government

in which no one is above the law.  

Religion: All the religions thayt teach about equality and love among all human beings in Kenya should be given an equal status

by the Government of Kenya.

Education.  Let there be  an education  system  that  provides  specialisation  (inaudible)  at  an  early  age.   If  a  student  passes  in

Kiswahili and Biology but fails in  Physics,  Mathematics  and  Chemistry,  he  must  be  allowed  to  pursue  a  medical  profession,

which is he  is  interested  in.   Adult  education  programmes  and  (…inaudible)  give  them  a  degree  for  those  who  desire  it  for

academic progress regardless of age.  They should be made readily available by the Kenyan Government of the (…inaudible).

Law.  Persons  living below poverty line or  any other underprivileged person should be able to get a  free  advocate  to  defend

them free of charge in a court of law.  If there happens to be no advocate,  then the magistrate or  judge should accord  them the

same respect the learned professionals are  given.  The sentence handed down to someone considered a criminal yet when (?)

the court decision does not follow logically (?) due to the influence of corruption within the court room.  (…inaudible) the victim

of injustice must be compensated or if he had lost a job he should be reinstated.

Lastly, employment.  There should be a provision in the new Constitution to the effect that both employee and employers are

equal human beings and no employee should lose his job because  he  has  refused  to  furnish  those  in  superior  position  with  a

bribe.   Efficiency  in  the  strictest  sense  of  the  word  ought  to  be  only  criterion  for  promotion  in  all  employment  sectors

(…inaudible).

Com. Aroni: Thank you and please register with us and give us your memorandum.  Andrew Nangalama.  Sai Mukoya Joya.

Mr. Joya: Majina yangu ni Sai Mukoya Joya.  Napendekeza  haya maoni yangu.  Oni la kwanza ni kwamba agriculture ndiyo
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backbone ya nchi yetu.  Tuna vitu ambavyo tunaita free riders joy kama omena,  sand  and  natural  forests.   Tungependeza  ya

kwamba hizi free riders joy ziuzwe halafu zile pesa zisupplement the input of agriculture.  

Education sector.   Ningependekeza ya kuwa tuwe na continuous assessment kwa primary na secondary kwa sababu tunaona

kuwa mtoto anaweza kuwa mzuri halafu akifikia mthihani anafail KCSE ama KCPE.   Unaona anaweza anguka kwa sababu ya

ugonjwa.  Kwa hivyo tuwe na continuous assessment.

Armed forces.  Tuwe na army kwa kila jimbo, kwa kila province.   Sio tu President  akisema ndio armed forces zitaenda kule.

Nikiongea tena mambo ya internal security,   tuangalie sana mambo ya traffic police ambao hawana faida yoyote.   Kazi yao ni

kuchukua hongo.  Tuwe na watu wa Vehicle Inspectorate pekee.  

Kwa kumalizia, ningesema juu ya chokora, wengi wetu wakienda town wanahatari ya kusumbuliwa na chokora.   Armed forces

in conjunction with police wenye wako saa hii, wachukue chokora  wote wawaweke kwa kambi ili wawe wakifanya kazi fulani

kwa  forest  kupalilia  miti  na  watalipwa  pesa  na  serikali.  Kwa  kumalizia,  nasema  asante  na  President  asiwe  above  the  law.

Katiba inayokuja, President asitoke Central wala Rift Valley province.

Com. Aroni: Jiandikishe tafadhali.  Michael Mafunga

Mr. Mafunga: Commissioners, ladies and gentlemen.  My names are Michael Wamalwa Mafunga from Cheregoi Scheme (?)

Division of Lugari District.  I would like to tell you that most people  start  things without proper  analysis of the whole issue.   As

far I am concerned Constitution Review (…inaudible) is the (?) of corruption.  Kama si corruption we would not be  having this

(?) here.   It  is corruption which has  brought  us  here.   So  many  people  have  complained  about  the  powers  of  the  President

which were not,  there when the Constitution came from London if you have read ‘The Constitutional Development of Kenya’

by an American Professor,  you  will  have  noticed  that.   This  is  why  I  said  it  is  corruption  that  moved  all  powers-  when  the

Constitution came from there, we had all the (?)  Parliament free,  Judiciary independent under the Judicial Service Commission.

The President was only an executive officer running the country. 

Now, Parliament because of our people who just elect people like that who are hungry. I think that this Constitution should now

say that our education syllabus from nursery to teach our children the laws of God to teach our children to be  sincere and (?)  to

their parents and their country.  Because our people are not.  Watu hao wanaenda huko, mtu anaona hana motokaa.  Anaambia

watu, “nipigie kura and you will get that Mercedes.”  

Parliament is no longer supreme because it (?) its own power.  This is the only country in the world as  far as  I know where we

have developed through Constitutional means to set up a dictators whom we have exalted by accepting and continually referring

to him as ‘Mtukufu’.  Mtukufu is holy.  If you look at the person and (…inaudible) not anybody.  God whose mind is as  high as
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the heavens and here you are calling somebody Mtukufu!

This blasphemy!  

Now you Commissioners, I want to summon you.  I  don’t know how many of you are  MPs but you have been with Ghai and

gone through all the provinces.  Can you tell me was there any significant difference from what you got in Kakamega.

In Kakamega,  Ghai said you are  going to write the Constitution and finish it before the 2002  Elections, after which you could

produce a new repealed Constitution, which will see  us through the Elections.  After that there has been wrangling and fighting

and you said you want more time.  I  have been sitting and wondering why.  Do you know that all  the  farmers  cannot  plough

because there are  no maize payments and the farmers can do very  little  (…inaudible).   My  view  to  this  Constitution  Review

Commission  is  that  we  need  transparency  in  this  country  for  all  government  expenditure.   Mimi  natoka  hapa  juu  today  for

example.  The road between Soi and Tango is being levelled out. Walikuwa wamechimba zamani lakini mvua imekuja imeharibu

barabara and yet I told the engineer that you need to bring the breaker and level it first before you put the murram.  But he has

started  putting  the  murram  and  he  is  going  to  waste  a  lot  of  money  and  the  job  will  not  be  good.   I  don’t  know  who  is

supervising that. 

 I  told the people  who were here that when the  money  for  completing  barabara  has  come,  we  need  road  committees-  from

every location- because we are the people who know how roads are and we are not being given the chance and this is why we

are here reviewing the Constitution.  

I told Dr. Ooki Ombaka in September 2001 that wananchi are not going to help you review the Constitution because  they don’

t  know  the  Constitution  is.   Even  here  if  you  ask,  “Katiba  ni  nini?”   There  are  people  who  will  tell  you  they  don’t  know.

Nilimwambia awaambie Katiba ni nini, awaambie vile vile Katiba ilikuwapo vile vitu ilikuwa inapitisha.  Awaambie vile vile what

went wrong and how you are going to correct it.  

The new Constitution should be as simple as possible and should be distributed to everybody hata the old mama ajue her rights.

  It is only educated people like me – I am an agricultural officer – and I don’t see anything here,  which is what makes Kenya a

poor country.  I was educated in the United States in agricultural economics.

Com. Aroni: Mr. Mafunga, please give us your proposals for Constitutional review because I want you to summarise now.  

Mr. Mafunga: You can read, but in this memorandum I have said that…

Com. Aroni: Basi asante.  Tutasoma tukimaliza hapa kwenu.
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Mr. Mafunga: Let me take this opportunity to tell you that what we really need is a new Constitution.  We do not want to use

the old Constitution because it is enabling people to rig the elections.  As I said here, the current Constitution is the brainchild of

corruption.   What we  want  now  is  to  stamp  out  corruption.   We  cannot  stamp  out  corruption  if  we  do  not  have  elections.

Polling should be done and votes counted there and then.  Another thing is that the Electoral Commission be given powers  to

control  all  the  elections  and  as  somebody  here  said,  the  Attorney  General’s  office  should  be  a  Ministry  under  which  the

Judiciary falls.  

When it comes to agriculture which is the backbone of this country, I have written a (?).   What I want to see  you people  in the

Constitution  do  is  this:  Ghai  told  us  there  that  after  you  have  collected  these  views  you  are  going  tot  give  us  the  Draft

Constitution to see  if the points we proposed  have been reflected.  He told us that in Kakamega because  we  complained  that

many commissions come and go and we don’t see what they do.  

With agriculture I have proposed that, agriculture which is the growing of crops  and keeping of animals is the backbone  of this

country.  Therefore the Constitution of Kenya, as well as  the rulers should give it the prominence it deserves.   The rulers crush

the  backbone.   How  do  we  stand?   I  have  proposed  that  there  should  be  a  national  farmers  body  formed  by  farmers’

representatives through elections and called Kenya National Agricultural Farmers’ Board to represent  the interests of farmers.

These should be elected for every crop, which the Government has started by having (?).  Now I want them to come to maize,

cereals  and all others.   These people  will be  charged with the responsibility of knowing the costs  of inputs and how much the

produce will sell for.

Com. Aroni:  Asante sana Mzee.   Give us  an  opportunity  now  to  go  through  your  papers,  na  tuweze  kupata  mtu  mwingine

atupe maoni.  The next person will be  Seth  Otimba.   Mzee  weka  hapa.   Tunaweka  kwa  file  kwenda  kusoma.   Thank  you.

Simon  (?)  Mzee.   Jiandikishe  ndio  tuweze  kusoma  documents  zako.   T.  G.  Onzere,  Ezekiel  Manyani,  Gabrial  Juma,  John

Kisiangani.

Mr. Kisiagani: Kwanza majina yangu ni John Kisiangani a free citizen of this country.   My presentation is personal.   First  of

all, I  will talk about  some of the most unfortunate people  in this country who are  the orphans.   I  am happy to  report  that  our

Government  has  done  all  within  its  capacity  to  assist  orphans.   The  Government  always  says  it  is  assisting  orphans  whose

parents have died of AIDS.  I keep  on wondering about  those orphans whose parents  died of malaria or  in road accidents  or

any other cause.   My proposal  here is that I would like us to state  that orphans-  without categorising whether parents  died of

AIDS- should be assisted by the Government but particularly in education as it is the most pressing issue in our country.  

Secondly, corporal punishment in schools should not be abolished but should be left to teachers  and the students themselves to

decide with parents should take a very vital part in this context.  
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The last one,  though it has already been said is  on  citizen  equality.  When  it  comes  to  law,  I  recommend  that  nobody  in  this

country should be above the law.  If this is done, it will reduce corruption from the top.  That is all I had.  Thank you.

Com.  Aroni:  Thank  you  very  much.   Please  register.   Margaret  Wamalwa,  Gladys  Nyongesa,  Beatrice  L.  Kiroli,  Mary

Kapsaya, Robert Kasayo, Manoh Orira.

Mr. Orira:  Asante sana.   Mimi nimefika hapa kusikiliza maneno ya Katiba.   Jina langu ni  Manoah  Orira.   Sisi  wengi  hatujui

kuhusu Katiba.  

La pili, Katiba ya kwanza ilikuwa ya Mzungu.  Katiba ya pili itakuwa ya Mwafrika.   Bunge ina Katiba ngapi kwa vitabu zake?

Mngetuletea hiyo Katiba ambayo Bunge ilipitisha sheria Fulani ndio mtu anajua sheria fulani ndiyo mbaya tunatoa au sheria fulani

ni nzuri, iendelee.  Mnatwambia tupitishe Katiba hali hatujui uzuri na ubaya wa ile Katiba iliyoko.  Kila mtu anakuja na maoni na

hatujui ile mbaya au nzuri.  

Upande wa serikali, imetupa sisi raia uhuru wa kuchagua Wabunge na kila kitu watu hao wote tunaweka kwa mkono ya Rais.

Rais, juzi alichagua Makamu wanne wa Kiti Cha KANU.   Hakutuwachia sisi raia tuwachague wenyewe yule  mtu  tunapenda.

Hatutaki tuchaguliwe kwa sababu sisi tunaweza kuchagua, na hao wengine hatuwajui.  

Namba ingine, serikali imewaachia uhuru sana maadvocates.  Tukiwapelekea malalamiko wanatupeleka hivi na vile.  Badala ya

serikali kuchukulia hatua hao advocates maana tukipata pesa  tunaenda kulipa kwa judge ambaye anakwambia advocate  wako

ni huyu.  Serikaliitutengenezee sheria kwa mashamba, kama vile schemes. Hakuna sheria nzuri za kupitisha mashamba.

Com. Aroni: Mzee, ya mwisho.  Ama umemaliza?  Yaonekana umemaliza. Kuja ujiandikishe tumpee mwingine nafasi.   Joash

Lambeshi.  Newton Welangai,  Zakaria Ilavanga,  Peter  Shikanda,  Joseph  Mbugua,  Getrude  Waswa,  George  Opiyo,  Barasa

Lumbasi, Joash Saiti, Henry Lubanga, J. C. Ochieng, Aggrey Chagusia,  Jirus Kisia,  Buyela Nabibia,  David Ongaya.   Who are

you?  Okay, haya wewe subiri kidogo tafadhali.

Mr. Nabibia: My names are  Buyela Nabibia from Bishop Njenga Girls.  My proposals  are  on political parties  and the Local

Government.  I  would wish that the number of political parties  be  limited to four.   This is in order  to avoid frequent  defection

and duplication and mushrooming of many tribal based parties.  I would also wish that any MP who defects  from the party that

sponsored  him to  Parliament  should  not  run  for  the  by-election.   He  should  wait  for  five  years  before  running  in  the  next

election.  

On Local Government, I would wish that local authorities stop taking money from factories and cash crops  that locality so that
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instead they will allow the factories to pump that money into public facilities and development of roads in that given locality. 

 Also, the minister for Local Government should not upgrade local authorities without the consent of the residents of that locality

because  upgrading  brings  with  it  extra  responsibilities  that  the  Local  Authority  cannot  shoulder.   So,  residents  should  be

consulted before local authorities are  upgraded.   Also,  the  nomination  of  Councillors  and  Mayors  to  local  authorities  should

stop because the nominated Mayors and Councillors pay their loyalty to the parties  that nominated them to the Local Authority

instead of serving the common mwananchi.  This leads to mismanagement of revenue, land grabbing etc. 

 Also, I would wish that the Local Government Minister’s power  over Local Authorities be  reduced.   The idea of the Minister

appointing  town  clerks  and  other  Council  authorities  should  stop  because  the  appointed  Council  officers  tend  to  serve  the

interests of the minister instead of the common mwananchi.  Councillors should be given powers  to vet the appointed  officers

like clerks.  

I would also propose that Local Authorities should be compelled to publish annual reports  in the newspapers  every year or  on

notice boards at  their offices so that members of the Local Authorities will know if they are  spending their money well or  not.

That will ensure transparency and accountability in the Local Authorities.

Com. Aroni: Thank you very much.  Please register.  David Ongaya.

Mr. Ongaya:  My names are  David Ongaya from Narakusi.   I  think I will use Kiswahili.  Mapendekezo yangu, kulingana  na

memorandum yangu ambayo inashirikisha wawili – David  Ongaya  ambaye  ni  mimi na  Josephat  Kandee.Ninapendekeza  hivi;

kwanza, Ofisi ya Urais.   Kiti cha Urais chatakikana kipunguzwe uwezo  kidogo  ili  Rais  ambaye  ni  binadamu  kama  binadamu

wengine, raia kama raia wengine awe na sheria ya kutii.  Pia kuweko na masharti yanayo mkinga Rais kutokana na lawama ama

mambo mengine ambayo ni ya kumdhuru kwa vyoyote vile, yaani tukifanye kiti hicho kiwe ni chenye kuheshimiwa.  Nitaenda

kwa mukhtasari kwa sababu ingawa ni mengi yanafaa, kuna umuhimu kidogo kidogo.  

Kuhusu  vyama  vya  kisiasa,  taifa  letu  limehalalisha  vyama  vingi.   Ingawa  ni  halali,  vyama  visiwe  vingi  kupita  kiasi  ambapo

tunaruhusu vyama vya kikabila viwepo.  Vitajificha lakini ukiangalia msimamo na misingi yao unaona wazi kwamba vinazingatia

kabila Fulani.

Upande  was  udiwani.   Utaratibu  tunaotumia  kupata  Madiwani  wetu  ni  mpangilio  wa  uchaguzi  mmoja  ambao  unahusu  Rais,

Mbunge na Diwani.   Hiyo  ni  vyema,  isipokuwa  upande  wa  kugawana  mamlaka  kama  kuchagua  ni  nani  atakuwa  Mayor  na

kadhalika, tuzingatie kwamba, kulingana na vile ilivyo mtu kama Mayor kuna marupurupu fulani ambayo ni ya kibinafsi upande

wake kama yeye mkuu katika hiyo kamati inayohusika.  Hii nafasi ijaribu kushirikishwa wengine katika sehemu ile,  ili  angalau

kile kitu cha ziada kitumiwe na watu kadhaa.
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Ardhi: Urithi wa ardhi unapaswa uwe kwa baba, mama, na hata wa watoto wote alio nao.

Com. Aroni: Asante.  Mengine tutasoma.  Mkanzi Francis. 

Mr. Mukanzi:  Nazungumzia walemavu.  Haki za mlemavu zitimizwe.  Ziandikwe katika Katiba kama zilivyoandikwa na nchi

zingine zinazotawaliwa kwa njia ya kidemokrasia.  Walemavu wapewe nafasi ya masomo na serikali.   Apewe kazi kulingana na

ujuzi wake.   Asiye na ujuzi apewe ujuzi.  Mlemavu apewe kazi serikalini.   Viti  vya  walemavu  vitengwe  Bungeni  kwa  sababu

mlemavu amesahauliwa kabisa.  Section hiyo 34 inayopinga mlemavu kutawala iko na kasoro,  kwa hivyo isahihishwe mlemavu

aweze kutawala.  Kwa mashamba walemavu wafikiriwe kwa vile hawana pesa za kutoa hongo.  

Walemavu wana watoto  na hao watoto  wasomeshwe bure au Serikal  iwalipie.  Kila kampuni iliyoko Kenya ipewe hesabu ya

walemavu wa kuandika kazi.  

Tunataka  Serikali  ijue  walemavu  wakekwa  kila  district  hata  location.   Na  ijue  ni  wangapi  wamajiriwa  na  ni  wangapi  wana

watoto wanaolishwa.  Kwa mfano, ukiwa na watoto, lazima uwajue na uzijue shida zao ili uweze kuwasaidia.

Com. Aroni: Ya mwisho Mzee.  Ya mwisho.

Mr. Mukanzi:  Ya mwisho ndio hii.  Katiba ni nini? Ni mwongozo wa sheria itokayo kwa maoni  ya  wananchi  wanaochagua

viongozi kutunga sheria.   Kiongozi  ahakikishe  kuwa  haki  ya  mlemavu  imetimizwa.   Mlemavu  apewe  kazi  na  asaidiwe  kuuza

mazao ya kazi yake.   Kila kitu  tunachonunua  kna  na  kodi  na  Serikali  lazima  irudishe  hizo  pesa  kusaidia  waliotoa  pesa  hizo.

Lazima tuchague viongozi wanaojua kufikiria waliotoa pesa kwa njia ya kodi…

Com. Aroni: Asante sana.  Tutasome hayo mengine.  Thank you very much.  Mulati Nelson, Elizabeth Nafula.

Ms.  Nafula:  Asante  sana,  my  name  is  Elizabeth  Nafula  Songa  from  Mautuma  Central.  Asante  nimeanza.  Ninaanza  kwa

kuchangia kwamba Sheria ya Kenya ipokee malilio yetu kwa maana wale wa  (?)  katika  Lugari,  hawackukulii  kama  ni  watu.

Kuna  wale  maskwota  walipewa  mashamba  na   Mtukufu  wetu  Rais  kwa  ajili  ya  kuweka  makao,  lakini  hawana  makao.

Walipewa (?)  ikisema hivi; miezi mitatu, kama umepewa shamba ujenge kwa hiyo shamba,  hiyo shamba  si  lako.  Na  ni  (?)  ni

hivi,  ninaomba  Tume  ya  kurekebisha  Kenya  ifikirie.  Maskwota  halisi  tumeishi  kwa  hayo  mashamba  kwa  miaka  sita.  Sasa

mwaka wa sita na nusu ndio tunaanza kuona wale watu ‘wadosi’ wakiingia kwa hayo mashamba wakisema ya kwamba hayo

mashamba ni yao.  Ninaomba hili Tume  litufikirie ili hayo mashamba tuliyo ombakama wanachama wa Kamati ya  Maskwota.

Sasa wamewatupa nje na hivi sasa Kamati  ya Chief ndio inatumika kutupa maskwota masikini nje.  Nimeomba Tume itusikilize

na iwe kuwa Assistant Chief asitoke kwa area yake, aende  kwa area nyingine kuuza mashamba ya maskwota.
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La tatu,  Chief wa area  nyingine huwa anasema yeye ndiye  mwenye  uwezo  wa  mashamba,  wamevunja  ile  Kamati  iliyo  kuwa

ainaenda na kuombahilo shamba kwa mzee wetu,  Rais.  Sasa  uwezo wamempea Chief. Kwa sasa  hivi  vile  tunachangia  maoni

hapa,  huko nyuma mashamba yanauzwa, nyumba za masquatter  zina bomolewa,  mashamba  ya  wajane  yanauzwa  na  pengine

ana watoto  sita,  nao wameoa kama  ni  wawili.  Hapo  unaona  kuna  shida.  Je?  Kuna  vile  Katiba  yetu  ya  Kenya  itakuwahaina

ukweli ikiwa iliandikiwa 1960’s? 

Jambo lingine, ikiwa umeka  ama umeuliza shamba kwa muda mrefu-kama mimi, huu ni mwaka wa saba-si hilo shamba ni lako?

Maskwota wale maskini, wako Mautuma Central, wako nje.  Nikichangia hivyo, sasa  saa  hizi, tumepata big man, mmoja, from

Nakuru. Ameingia akichangia kwa zile plot za serikali na wale wameishi kwa mashamba hayo mashamba yameisha na hapa …

Com. Aroni: Asante mama tumesikia habari ya maskwota, huko na maneno mengine? Ama utupatie karatasi tutasoma.

Ms.  Nafula:  Asante,  niko na maneno mengine. Tuko na watoto  wengine karibu saba,  wazazi wao walifariki na  wale  watoto

kila mtoto alikuwa na  mzazi,  yaani  ni  manyumba  saba.  Hawa  watoto  wamechukuliwa  na  watu  wa  jamii  kuwalindia  pale,  na

kulinda hizo mashamba zao,  ilhali watoto  hao waliwachiwa hapo.  Hiyo ma-ploti  saba,  saa  hizi, imeuziwa mtu anaitwa Richard

Masika, mtu wa Mrembe ambaye amegawanyisha watu,  maploti kutoka Nakuru,  to Nairobi  kwa hayo mashamba saba.  Sasa

wale watoto wamebaki kwa wale watu wanawalinda hawana makao. Sasa ninaomba Tume muende mukiwafikiria wale watoto

warudishwe kwa ardhi yao,  na wale wenye kuuza vile wanaema pesa  inaenda kwenye account  ya serikali,  watuambie serikari

gani yenye inachukua hizo pesa. Yangu yameisha. Mpokee malilio yangu.

Com. Aroni: Asante mama, jiandikishe pale. Francis Ombajo.

Mr.  Ombajo:  Asante  sana  kwa  Tume  kunipatia  nafasi.  Kwa  majina  mimi naitwa  Francis  Ombajo  nikiwa  mkaazi  wa  hapa

Lumakanda. Mimi, nimeshukuru kwa nyinyi kuwa hapa ili tutoe maoni yetu kidogo. Mimi, kwa upande wangu, naongea kuhusu

sheria  yetu  ya  Kenya.  Ile  Katiba  ambayo  imewekwa  ya  kufanya  kazi  hata  ikiwa  ni  Katiba  ambayo  ilipitishwa  hapo  awali,

tunaona hiyo Katiba imepuuzwa. 

Kwa upande wa Sheria, Ofisi za serikali nyingi sana ziko corrupted na inaanzia mashinani. Ukiwa na shida,  ukienda kwa Ofisi

ya Serikali husaidiwi bila kutoa kitu. Hata ikiwa ni kuandikiwa barua ya kutembea mahali kwingine, utaulizwa utoe kitu.

Com. Aroni:        Mzee saa imeisha, sasa tupatie mapendekezo; sasa unataka tufanye nini.

Mr. Ombajo:        Mapendekezo, mimi nataka sheria ichunguzwe kufuatana na hizi Ofisi zetu za serikali,  zimetunyanyasa sana.

Kwa upande wa mahakama mambo yameharibika sana. 
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Kwa upande wa mahakama, mimi naona Serikali na  hii  Tume  yetu  ambayo  imeundwa  sasa,  ichunguze  isaidie.  Mtu  anaweza

kuwa na maneno mabaya au mtu aue mwingine au mtu afanye unyang’anyani  na  akifika  upande  wa  mahakama,  unasikia  mtu

anawachiliwa na hiyo mimi napinga. 

Nikimalizia upande wa watoto, watoto ambao ni mayatima- kuna ugonjwa umeingia Kenya na kumekuwa msiba mkubwa sana,

na huo ugonjwa umemaliza watu. Watoto wamebaki mayatima- hawa watoto mimi naona kama hawaangaliwi. Sasa  ikiwa baba

ya hao watoto aliaga dunia, tena mama baadaye akaaga, wamebaki, wamebaki kwa mtu mzee kama mimi namna hivi, sioni njia

ya kuwasaidia, Serikali itusaidie na hii jambo.  Nikiongea hivi, mimi ni mmoja wao.  Nilipoteza kijana wangu mwaka wa 1995-

mtu ya  Serikali-  bibi  yake  naye  1999.  Wote  wameenda  nikabaki  na  watoto  saba  na  hakuna  mtu  ananisaidia  mimi.  Wako

shuleni, hata mmoja ameingia sekondari na mimi natoka jasho. Sasa nikichunguza hii miaka niko nayo naona ni vigumu sana kwa

hivyo, Tume itusaidie. Yangu ni hayo sina mengi.

Com Aroni:        Asante Mzee, Jiandikishe tafadhali. Lucy Amonya.

Ms.  Amonya:         My name is Lucy Amonya and I’m going to  emphasise  on  three  points.   I’m not  going  to  repeat  what

people have talked about. First, I’ll talk on education.  One, I will talk on education from pre-unit and nurse ryas the foundation

of education.It is a fact that you cannot build a house without a foundation. But here in Lugari, you find that most of us women

who  teach  at  nursery  are  being  tosased,  so  to  speak,  from  Local  Authority  to  Central  Governmentwhen  it  comes  to  our

payment.The Ministry of Education doesn’t even recognize us.  It  is my request  through this Commission that  the  Government

should absorb  us into the Ministry of Education or  employ us for  we  are  the  ones  who  lay  the  foundation  of  education,  and

without a good foundation a house will fall.

My second point is on inheritance. While talking of inheritance, if a man decides  to marry me as a sixth wife, and I decide  to

stay  with  him in  Nairobi,  after  his  death,  let  whatever  we  have  be  shared  equally  among  us  wives.  Coming  here  to  Lugari,

especially that point I have said,  you find that it is only the first wife who is recognized.  The second wife may even be yhrown

out by the family. In fact, call you some awkward names.  Some say, “huyu ni bibi ya town” And yet it’s that man who decided

to marry you.

Third point is on Local leaders. I am very much sorry here. Because here in Lugari, we have women who are  under that sector.

Women who work there as  a (?).  They have never being paid by the government.  And  if  they  go  to  court,  they  are  the  first

people to face the sword before the Chief or  Assistant Chief faces the sword,  you will find that a case  comes up and because

these people  are  not paid by the government they really threaten the culprit so that they can earn,  or  the  culprit  can  give  him

some good and, hence they make very poor judgments of which I am not very satisfied there. It is my request  that these people

should be paid and if anything let them be trained. Thank you.
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Com Aroni:         Thank you please register, please come and register here. Ebi Mulosa

Ms.  Mulosa:          As mentioned my names are  Ebi Mulosa,  a teacher  by profession.  First  of  all  I  am  going  to  talk  about

citizenship.  Who is a citizen?  A Kenyan citizen should be one born in Kenya,  should be an African one who is registered as  a

Kenyan.  He or she should conform to a Kenyan culture i.e.  pay a certain tax,  which should be approved by the government.

Why  should  somebody  be  called  a  Kenyan  citizen?   We  realize  that  some  Kenyan  citizens  have  been  harassed  by  some

foreigners especially the Asian community.The same Asians have been known for evading taxes by bribing their way out.  They

are also known to be hostile to Kenyans, back at their home.  By so doing they promote racial discrimination in our country e.g.

refusing to inter-marry. So we discourage that frustration. 

Now what are the rights and obligations of Kenyan citizens? They should have freedom of (?)  freedom of speech and freedom

of association. Also, they should be free to own property anywhere in Kenya.  

Now, we find that in spite of freedom of worship, certain cults should have their worship stopped  because  they have turned the

Kenyan citizens to be something else and people are worried whatever they are.  

Now what are the obligations? We should work to earn and not for free. For instance, Adult-Education Officers. I feel they are

getting free money because in the real sense, that adult education is not practical especially in Lugari.  I  don’t know about  other

places if there is adult education. So, such money which is being paid to Adult-Education Officers or  teachers  may go to other

sectors especially for paying or increasing salaries of primary school teachers because they have been crying for long. Kenyans,

regardless of their position or rank, should pay tax, including Members of Parliament. 

Secondly,  I will talk about  defence and national security.  Recruitment of security officers should be on merit  and  not  basis  of

corruption.  It  should  be  done  on  national  basis  and  not  or  quota  basis.  This  quota  basis  of  recruitment  has  caused  a  lot  of

corruption because somebody is dealing with a small area in recruiting, and before the day reaches  he goes around to be  given

bribes  in  order  to  take  somebody.   So  it  should  be  done  nationwide.  If  possible,  the  interview  can  even  be  conducted  in

Nairobi. 

Commanders.  They should be people  of  high  integrity  and  approved  by  parliament.  They  should  be  highly  learned  and  well

trained. They should have a good track record and must be loyal to the country.  What are  their powers?  They should not have

sweeping  powers.  The  Commanders  should  be  answerable  to  the  Parliament  and  not  the  President.  Their  salary  should  be

approved by the Parliament and not an individual person who is the President.

Com. Aroni: Thank you, we are going to read the rest.
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Ms. Mulusa: Because of time I have more about political parties.

Com. Aroni: We will read, don’t worry, we shall read everything that you hand over. Okay thank you.

Ms. Mulusa:        At least you could just give me just a minute to summarize.  Now, this is what I am concluding.  Elections or

appointments must be  gender sensitive.  Heads  of government parastatals  should be appointed by the government.  Land laws

should be revised and regulated e.g.  idle land to be  repossessed  by the State.   We need a  national  good  leader  who  can  be

chosen regardless  of tribe.  The three Arms of  the  Government  should  be  absolutely  independent  i.e.  court  judges  should  be

approved by the parliament.  Free basic education should be pressed for in primary, college and secondary.

Com. Aroni:        Asante, thank you very much Ebi, we shall read your memorandum. Henry Mulusa.

Mr. Mulusa:        My names are Henry Mulusa, teacher  at  Koromai primary School.  I go straight on what I have put down,

as number one and it is land ownership. In independent Kenya one should actually have the right to ownership of land anywhere

and the genuine squatters should actually be settled regardless of where they live.

Two, land should be distributed fairly to all Kenyan, but, the acreage should be not less than or rather than fifty acres. Okay, the

private sectors should be scrapped. The Assistant Chiefs should be given the right to mandate.  The Succession Law should be

simplified.  The  title  deed  should  bear  the  name  of  husband  and  wife.  ‘Land  corruption  board’  should  be  replaced  by  land

tribunal. Men and women have a right on either ancestral or bought land. An unmarried daughter has the right to inherit ancestral

land, but should not sell it.

Com. Aroni:        Please summarise now.

Mr. Mulusa:        Okay. Thank you. Management an use of natural resources.  Now,  resources  should be used rightfully. For

example, the people living or using land anywhere should utilize it fairly where every person should get a share,  inspite of where

he was born. Thank you very much.

Com. Aroni:         Please  register.  How  many  people,  -  wangapi  bado  hawajaongea?  Sasa  vile  tutafanya  kwa  sababu  saa

imeisha sana, tutawapatia nafasi kulingana na majina yenu hapa.  Dakika moja moja msituambie na hadithi ndefu. Kuja na utoe

pendekezo ili tusiache mtu yeyote bila kuzungumza. Timothy likuyani, Petronilla Makokha.  Dakika moja usitupatie story mama,

tupatie pendekezo.

Mrs Makokha: Majina ni Petronilla Makokha, nikisimamia kikundi cha wamama. Mine is on a special  court.  There should be
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a special court to deal with cases of marriage, divorce and succession of property.  This court  should scrutinize all the marriage

certificates that certain men or women, might be holding. We have learnt some of these certificates are  given to people  who do

not deserve them. 

Secondly before a man decides to marry a third, fourth wife let him share the property as  obtained with the first or  former wife.

Thirdly, any property  whether small or  big should be owned by both man and women and there should  be  law  to  protect  all

these.Thank you.

Com. Aroni.         Thank you, please register and leave us with the paper.   Michael Indimoli. Peter  Mutoro,  Penninah Akinyi,

Musa  opondo,  Margaret  Wanyonyi,  Elphus  Odero,  John  Lusamamba,  Peter  Kanyonyi,  Abdalla  Oduor  Musungu,  Peter

Musanyi, Nickson Lusinde.

Mr. Lusinde: Commissioners, thank you for being around, it is said by Harry Culpeld that the doctrine is, in effect,  a source of

protection…….

Com. Aroni:        Please give us your name first.

Mr. Lusinde:         Nickson Lusinde Imbado.  The Constitution says,  there is  a  doctrine-  it  is  stated  by  Harry  Culped.  The

doctrine is in effect a source of protection under the Constitution. It  is articulated a notion which  has  some  significance  in  the

formation of the Constitution of some States like in U.S. 

Thank you for coming around,  you are  here for the sake  of us,  our children, our great  grandchildren, because  we are  building

the nation. Thank you so much. I will briefly deal or talk about two issues or three. 

One,  I  would  request  you  to  consider  looking  at  the  Constitution  such  that  a  Member  elected  in  any  elective  position  is

accountable  to  the  electorate.  In  the  same  way,  if  an  MP  for  example,  or   a  Councilor,  a  President  is  elected  as  per  the

Constitution  right  now-  three  quarters.  If  twenty  thousand  people  elect  an  MP  and  two  thirds  of  them  feel  this  man  is  not

delivering, because we know we have MPs or elected officials in particular offices who once after election, wanahamia Nairobi

na  vijiji  vile  vingine.  We  should  have  mandate  because  we  have  sent  them  there  to  make  law.  Parliament  is  meant  for

lawmakers, if you cannot make any law, then what business do you have there. We should have power to sack you. Anyway all

said and done, thank you.

 I will also dwell on the second thing about  the police Act.  The security forces  we  like  them  because  they  are  to  protect  us.

They are here meant to serve you and me; they are  not there for whatever.  But you wonder,  why don’t we have some checks

and  balances  such  that  you  Madam  Commissioner,  assuming  you  were  in  an  assembly  locally  here  you  are  coming  from  a
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funeral, then a police officer arrests  you here all of a sudden and when he records  the statement  it  reads,  “Ulipatikana  na  lita

ishirini ya busaa na chang’aa lita tano.” This power  that the police have,  we should find a way  such  that  the  police-  we  must

have checks  and balances.  Alternatively if I can read and write,  why don’t I register myself in the OB that on or  around  four

thirty today I was talking to Commissioner then I sign in the O.B. Because I go there I am arrested then tomorrow morning its a

different story of having been found with stolen property- a case that is not there. We should find a way such that the Police Act

is put in a way. Alternatively, warrants be issued such that I can sign that I have been arrested, I can appear  before any court  at

a particular time. Thank you. I know time is running out, but you know today is it’s own day. Lugari will not have another time.

The  Judicial  Act.  There’s  something  amiss  about  this  Act.  The  Judicial  Act  should  be  amended  in  such  a  way  that  judicial

officers should be people veted and appointed by Parliament that is accountable to us-  the voters.  It  should be such a way that

even commissions that are appointed, here and there, the report should just be open.

Lastly, service to the community. I am just finishing Madam. Madam I will never have another chance to  talk  to  you  and  the

Commission. I am just finishing by concluding this way. Think about a way such that people can be told the truth in a better  and

fair way. I will not talk about  succession issues because  it has been talked about.  We should look at  issues the way they are;

there are people in Lugari who do not even know that today the Commission is here because  of poor  publicity. People  know

that their M.P is around and that is why you can see this hall full. People  wait for handouts but if we have checks  and balances

such that this MP is accountable to us and if we are  discontenteted with him we can sack  him, then definitely  he  should  have

been here with his people. Thank you very much.

Com Aroni: Thank you. Please register. Dan Okiri, Peter Maganda. Dakika moja tafadhali.

Mr. Maganda: Good afternoon Commissioners. Thank you very much for giving me this chance,  to say whatever little I have.

I have written the following few points.  On political affairs,  the President  should be elected by all voters  in the republic.  He or

she should be vested with powers  in order  to run the government effectively. The President’s post  should be rotational among

the  41 Kenyan tribes.  The Vice President  should be elected by  the  voters  but  not  appointed  by  the  President.  The  term  of

President should remain two terms of five years as it is currently in the old Constitution. 

Employment. I would suggest that the government should abolish extending service of certain senior civil servants because  we

have many young unemployed Kenyans- men and women- suffering around.

Com. Aroni:        Asanti, tutasoma hayo mengine. Muguta Richard one minute please.

Mr. Muguta:        Thank you Commissioners. I want to present the following. On civil service, there must be  adherence to the

civil service scheme of service, other than this haphazard appointments. Remuneration must be looked into such that it is worthy
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working with the civil service. The Public Service Commission must be re-invigorated to oversee the Public Service. 

On Cabinet, I would propose that it be approved by Parliament- the appointment be approved by Parliament- and that it be  cut

down- the size be cut down- to  avoid duplications.

On economic path, I want to say there must be  an economic crime laws, we have economic sabotage by our leaders  and this

has to be  taken into the law. On administrative units like Lugari now here,  ladies and gentlemen, we are  the  headquarters  yet

there is no electricity and we are expected to advance in this particular district.  I  think the government has a duty having come

up with such a place, to ensure that there is infrastructure that is necessary for the people to advance. 

On the agricultural sector,  I would say that a fund be made to cushion farmers on the days of adversity.  On privatisation, it is

going on,  yet I would require that the Kenyan people  be  given a percentage to own the economy. Let it not  be  taken  by  the

foreigners. 

Madam, if you would allow me to comment on education. Now, the policy is education for all. But education for all will require

funding, yet the government has not come up with a system of funding. I would suggest that all  sectors,  especially  the  private

sector  which benefits from education-  I would say that all institutions in Kenya that make a total  income  of  over  3  million  be

made to subsidize education in Kenya to a certain percentage in order to fund education for all in the country. 

Then I would talk about  enforcement of laws. It  would be meaningless Commissioners for us to  sit  here  yet  what  we  put  on

paper will not be enforced. So give independence to those three arms of the Government so that it will be  possible to enforce

what we put in the statutes.

Finally, business laws. Multinationals have been given an upper hand over the small-scale people  on licensing. Licensing is very

prohibitive on small-scale people. I would say that if a business cannot make for example twenty thousand a year,  I don’t see

why the government should tax such a business-person through licences.

Com. Aroni:        Thank you, thank you very much.

Mr. Muguta:         Would you allow me finally to say that police roadblocks-Police  roadblocks  in  Kenya  are  meaningless?

They should be scrapped; let’s move freely let it be only at the borders. Thank you so much.

Com. Aroni:        Please register. Elias Ouma, Charles Mbaya, Wilson Kidaki.

Mr. Kidaki:        My names are Wilson Kidaki. I want first of all to talk about education. I will specifically address the issue of
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quota system of admission of students to secondary school. I would beg that this one be scrapped so that all deserving students

go to any institution of their choice.

Two, I want to talk about  equitable sharing of resources  in our country.  You’ll find that some areas  are  more  advanced  than

others and this will comes as  a result of abuse of power.  You go to a place you find that there’s no tarmac road,  yet in other

areas the roads are tarmacked. 

Now on M.P.s,  their minimum qualifications should not be  lower than O’ level with passes,  and these qualifications should be

clearly spelt out so that we have a Parliament with people who are learned. The Presidential candidates I propose should have a

minimum qualification of a Bachelors degree.  The issue of land ownership in Kenya should  be  controlled.  Some  people  have

thousands of acres whereas we have some people who are landless. Thank you.

Com. Aroni: Thank you very much please register Wafula Nabwera, Hezekiah Momanyi.

Mr. Momanyi:  Thank you very much Commissioners.  My names  are  Hezekiah  Momanyi.  Infact,  my  problem  is  that  I  see

corruption in Kenya as a very dangerous thing. It  is like Aids.  Therefore,  Iask  the Commissioners to develop laws- very clear

and strict laws in this Constitution- to see  to it that corruption is ended in Kenya.  All the time we are  talking about  the evils of

corruption but after finishing talking about the evils of corruption, you see  it taking place.  Like now, it has been announced that

teachers will be employed but if you don’t- I tell you the truth- if you don’t have money to bribe, I tell you your child will not be

employed. That is because of corruption. 

There’s  a  mother  here  who  has  discussed  about  squatters  being  snatched  their  land  by  the  big  people,  it  is  because  of

corruption.  There are  many areas  where infact corruption is killing people  (?)  You kill somebody or  murder  somebody  but  if

you have money to bribe you will be  out.  Therefore my problem  here  or  my recommendation  is  that  please  Commissioners,

develop very clear and strict laws so as to see that corruption in Kenya is ended by this new Constitution.

Another point I would like to make is that if an MP from a constituency wishes to  defect,  that  MP  should  defect  after  being

given a mandate by the people  who elected him or  her.  I see  it as  something bad  because  when the MP defects,  he interferes

with  the  development  of  the  constituency.  Infact  he  should  be  given  a  mandate  to  defect  by  the  constituents  or  electorate.

Otherwise, he should infact wait to defect after five years.

Com Aroni: Thank you. The last one please.

Mr. Momanyi: There is one more point I would like to make.  Another point I would like to make is that the MPs-  our MPs

should not be  given that right of discussing or  planning their terms of service.  It  should be given to someone else to decide on
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their terms of service.

Com. Aroni: Asante, Daniel Buyonga . Festus Mbiji- OCPD Japheth Nabutete Ndulu.

Mr.  Nabutete:  My  names  are  Japheth  Nabutete  Ndulu  and  I  will  start  straight  away.  The  Constitution  should  have  a

preamble,  which should state  clearly the parts  of  the  Constitution  that  are  amendable  by  parliament.  Two,  supremacy  of  the

Constitution. Three,  objectives and values which should be implementable and  effective  in  operation  aimed  at  bringing  peace

and reconciliation in (?) To avert poverty, it should (Inaudible) on family planning matters.  We should have for example,  a zero

birthrate as the ground of sound economy. 

The Electoral Commission should have powers to declare the election spoilt if the election did not conform to the election code

of conduct without waiting for the loser to complain. Because they normally wait for the loser to complain before they declare

that the election was not good. They should have that mandate instead of waiting for the loser to complain. 

Ministers should be left to appoint  their Assistants and other Senior Government Officials of their ministry for example PS and

so on- not the President- because in case of a problem the minister is blame.

Parliament should not be  a part  time job but full time work,  it should operate  full day on Tuesday,  Wednesday and Thursday.

The  minimum quorum  should  be  a  quarter  of  all  MPs.  If  it  lacks  quorum  six  times  consecutively  then  the  Speaker  should

dissolve that Parliament at the sixth sitting at the (?).

 There must be  a customary law to deal  with succession and inheritance. That is,  the wife  should  not  be  automatic  successor

because if you have children outside wedlock they are disadvantaged.

Com. Aroni:        Thank you very much we shall read  the rest  of the story to know anything different you’d like us to know

about. Thank you very much. Iko mtu yeyote ambaye hajaitwa na angependa kuzungumza? How many? Okay watu watatu.  I’ll

give you one minute each.

Mr. Juma:  Okay ladies and gentlemen I want to present  this.  I  am  Hamed  Juma  from  the  Department  of  Education  Lugari

District.  One-  I want to just to mention in passing- something to do with land. I want to say that those who  own  land  should

account for the its acquisition. I want to say that a ceiling should be put in place for those  who  own  land.  We  are  proposing

maximum acerage of land owned by a person should not be more than 800 acres. 

On defence,  I would like to say that our Armed Forces  should really represent  the true national army. I also want to say that

our armed forces should owe their allegiance first to Kenyans and secondly to the Commander in Chief. I also want to emphasis
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the fact that the appointment of the same should be on merit,  that’s what I want.  In  peace  times  I  would  like  to  say  that  the

same should engage in socio-economic activities eg construction of roads and dams in areas of need. 

Judiciary: I would like to propose that the tenure of judges be once more guaranteed in the new Constitution. The appointment

of the same-  that is judges-  should be by the Judicial Service Commission  through  Parliament,  and  that  the  cases  of  national

interest be handed by a Jury and not by individuals.

On education;  I would like to say that a Standing Commission to review education from time to time with  a  view  to  improve

quality and delivery be put in place,  that education be made a basic right and of course I want to re-emphasis  that that tax be

introduced to provide education freely from nursery to standard  eight.  Then  the  issue  of  quota  system  in  education  circle  be

reviewed to enhance national unity.

Finally, a referendum- I suggest that crucial matters touching on national interest be subjected to referendum- its quite important.

Thank you very much.

Com. Aroni:        Thank you please register. Next, give us your names first.

Mr. Yusuf:         (Arabic)  Kwa majina naitwa Maalim Yusuf. Hapa kidogo,  nazungumza kwa  niaba  ya  jamii  ya  Kislamu  ya

hapa. Nitazungumzia habari za mahakama. Kuhusu swala la mahakama, tungependa kama jamii ya Kiislamu tushughulikiwe na

Makadhi- yaani Kadhi awe na uwezo sawa na mahakima wengine. Si kusimamia tu swala la urithi ndoa na talaka kwani mbali

na  hayo  mambo  matatu,  kuna  mambo  mengi  yanayohusu  jamii  ya  Kislamu  kama  vile  uvunjaji  wa  sheria  na  kadhalika.  Pia,

tungependa  kusema  kwamba  Kadhi  Mkuu  awe  miongoni  mwa  Mahakimu  Wakuu  wa  mahakama.  Mahakama  ya  Kadhi

iruhusiwe kukata rufani ya mwisho, na Kadhi wachaguliwe na Waislamu kwa njia ya kura. Asante.

Com Aroni: Jiandikishe tafadhali. Give us your name.

Mr. Nyongesa: I am Francis Nyongesa, from Kinoo location Lugari division. Much has been said, but I would like just to …

Com. Aroni: Tafadhali rudia jina.

Mr Nyongesa:  Francis Nyongesa Makama.  Much  has  been  said  but  I  would  like  to  say  a  few  things.  In  the  first  place,  I

would like political parties to be reduced up to three so that they can be funded by the government.

Two, mtu wa mwisho sana kuwa na shamba awe na ekari tano kwa sababu kuna watu wengine wamepewa nusu acre,  wengine

wamepewa acre kumi, wengine wamepewa acre  mia moja.  Ningependekeza kwa Katiba ambayo inaundwa sasa-  mashamba,
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mtu wa chini sana akipewa na Serikali ya Jamhuri Kenya, ambayo itaundwa hivi karibuni safi- awe na ekari tano.

 Pia,  ningependa mtu ambaye anapigiwa kura awe amepata  asilimia hamsini  na  moja  au  hamsini  na  zaidi  ili  awe  declared  the

winner- fifty percent and above of the registered voters.

Kuhusu mahali pa kazi ningependa- kwa sababu there is this national census exercise which takes  place after ten years-  kama

watu wanaajiriwa wafuate hiyo census, jinsi walikuwa kwa Jamhuri ya Kenya.  Kama ni watu millioni moja,  milioni mbili hata in

all sectors of the government iwe properly represented. 

Pia,  ningependa waalimu wa primary schools wapewe mishahara sawa,  sababu unapata  mwalimu  mmoja  anapata  shilingi  elfu

tano,  na mwingine anapata  elfu ishirini nao wana funza tu darasa  moja.  Kwa hivyo  ningependekeza  mshahara  ya  waalimu  wa

primary schools iwe sawa kwa wote na wale ikawa hawa kuhitimu vizuri- walienda through the backdoors-  wale  ningependa

wapewe kazi nyingine na Serikali ile inayowafaa.

Mwisho, ningependekeza wasichana ambao wanasoma kwa primary schools au secondary  schools  wenye  wanapata  mimba-

na  wamepewa  na  kijana  ambaye  pia  anasoma-  yule  msichana  aruhusiwe  aendelee  na  masomo  yake  akiwa  na  mimba,  kwa

sababu msichana akifukuzwa kijana naye ataendelea  kusoma  au  kijana  akifukuzwa  kutoka  shule  hiyo  ataenda  shule  nyingine

asome, lakini wasichana sababu ya mimba atakaa  nyumbani na atapotea  sana.  Kwa  hivyo,  ningependekeza  katika  Katiba  hii

waweke kipengele ambacho kina kuza wasichana na mimba zao kama wamepewa kihalali na mwanafunzi mwenzake. 

Mwisho, ningependa kusema vile wengine wamesema hatutaki Assistant Chief- itolewe kabisa-  Chief abaki.  DO pia atolewe.

Halafu PC  asikuwepo  maana  hatuoni  kazi  yake.  Yeye  hupata  tu  maneno  kupitia  kwa  DC  na  DC  naye  hupata  kutoka  kwa

Chief. Kwa hivyo Likulu- wale watu wa chini sana wa kufanya kazi wapewe allowance- hata  kama  ni  shilingi  elfu  moja  kwa

mwezi au shilingi mia nane- hiyo itawapea motisha na pia kusoma, chini sana kama kwa Chief, iwe kiwango cha Form Four and

above. Ikiwa hivyo atajua kusoma Kiingereza na Kiswahili na hata kuna Katiba fulani atasoma na aielewe. 

Sitaki kuwachosha kwa mengi. Kwa  sababu  nimekuwa  mtu  wa  mwisho,  nawashukuru  tu  siku  ya  leo  kwa  kuja  hapa.  Watu

wengi  hawajakuja  kwa  sababu  wanatarajia  Mtukufu  Rais  anakuja  hivi  karibuni,  sasa  wanasimama  kwa  njia  kando  kando.

Tafadhali  ningependekeza,  kama  Kiongozi  wa  Taifa  anatembea  mahali  na  kuna  jambo  kubwa  kama  hili,  watu  wakusanyike

hapo sio kukaa kando vikundi vikundi nje kungonja pesa ambazo zimepatikana kwa njia mbaya. Mungu awabariki sana.

Com. Aroni:        Asante. Tafadhali jiandikishe. Kwa wakati huu tumefika mwisho wa hiki kikao cha leo katika constituency ya

Lugari lakini bado tutakua na nyinyi kesho kule Nangili High School,  kwa hivyo ukisikia jirani yako anataka sana kutoa maoni

mwelezee pale tutakapo kuwa kesho na tumewashukuru  sana  kwa  kijitokeza  na  kutoa  maoni  ambayo  ni  ya  kufaa  sana.  Na

hasa wale ambao wamekaa hapa tangu asubuhi tunawashukuru kwa kuketi na kuwezesha siku hii kuwa ni siku ya kufaa. 

84



Tunapenda  kumshukuru  bwana  Co-ordinator  na  Kamati  yake  kwa  kutuwezesha  kufika  hapa.  Pia  tunawashukuru  Friends

Church-  Lumakanda  kwa  kutupatia  sehemu  ya  kukaa  na  kuweza  kutimiza  hii  kazi  iliyotuleta  hapa.  Kwa  hayo  machache,

tunawashukuru sana, na tunamuomba bwana Co-ordinator aje kufunga mkutano.

Coordinator, Mr.  Temba: Wale waliofika leo kwa siku kubwa kama hii tuliyokuwa tukisubiri kwa siku nyingi, na kwa wale

waliotuma memorandum zao na wale wote waliotupea moral support  nawapongeza  na  nawapigia  asante  kubwa  kwa  sababu

mmenifanya kuwa very proud.  The  issues  you  have  raised  have  shown  one  thing-  that  you  understand  what  you  are  talking

about. The Commissioners, I am not the one who is going to pass the vote of thanks,  I am going to call Mwalimu to come and

give a vote of thanks on behalf of Lugari.

Mwalimu: Thank you very much the Coordinator.  I would like to take  this opportunity first and foremost to pass  my sincere

and wonderful vote of  thanks  to  our  dear  and  beloved  Commissioners  who  have  been  sitting  since  morning  to  listen  to  our

views and also to know we are Kenyans who would like to have a very wonderful Constitution in place soon and very soon,  I

want to thank you very much. Ladies and gentlemen I also want to pass  again a sincere vote of thanks to the Coordinator  and

his wonderful team for all they have done for us indeed in various  forums:  We  have  had  sensitization  meeting   I  want  to  say

thank you very much for that.I  also want to pass  a wonderful vote of thanks to all the Lugarians, those who  came  today  and

they indeed were able to carry the day.  So for all these I want us to  clap  three  times,  tupige  makofi  mara  tatu-  tujipigie  sisi,

tupigie hawa wangwana waliokuja leo na pia tupigie wale watu watakao kuja Nangili na sehemu zingine ili nao watoe maoni ya

kufana sana ili Katiba mpya itakayokuwa na nguvu, iwe mahali pake. Sasa tupige makofi hayo. Thanks you very much.

Anonymous:  Baba  katika  jina  la  Yesu  Kristo  nakushukuru,  tunajua  bwana  bila  wewe  hatungefanya  haya  yote.  Na  tunajua

kwamba  Bwana  kazi  ambayo  tumeitenda  tumeiweka  katika  mikono  yako,  hata  ma-  Commissioner  hawa  wanaposafiri  na

kuendelea na shughuli kuu ambaye umewapatia utubariki nasi kwa hapa nyumbani tungepanda kuona Kenya nzuri ya baadaye.

Ni asante bwana kwa yale umetenda. Katika Jina la Yesu Kristo. Amina.

The meeting ended at 6.00 P.M.
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