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Com. Abubakar Zein Abubakar

Com. Dr. Mosonik Arap Korir
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Hassan Mohammed            -        Programme Officer

Joyce Wamucii         -        Asst. Progamme Officer

Marion Nekesa         -        Verbatim Recorder

The  meeting  was  called  to  start  at  10.00  am  with  Com.  Lenaola  in  chair.  Bwana  Wafula  the  chairman  of  3Cs  opened  the

meeting and invited Father Alois for the opening prayer. The chairman of 3Cs  Joshua Simiyu also talked .  Com. Isaac  Lenaola

introduced his CKRC staff.

Wafula:  Tongaren  Parish,  the  chairman  of  3  C’s  Kimilili  and  other  members  who  have  to  attend  this  meeting,  I  say  good

morning.

Audience: Good morning.

Wafula: We are  starting and I would like to welcome the commissioners  and  all  of  you  who  have  come  to  attend  this  very

important occasion of Constitution Review Commission of Kenya presentation of the memorandum. I will therefore want to say

bwana commissioners,  you are  highly welcome and we also want to thank you for giving Tongaren a centre  for this important

occasion. So to start with we shall start  with a prayer  said by Father  Alois, Father  in charge of Tongaren Parish.  Father  Alois

you are welcome. Karibu Father utuombee na ndiyo tuendelee kwa maoni mengine.

Father  Alois:   Ningelipenda  tumualike  Mwenyezi  Mungu  kati  yetu  kwa  sababu  ndiye  anayetuwezesha  kukitenda  na
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kukitekeleza chochote katika maishani mwetu. Kwa jina la Baba la Mwana na la Roho mtakatifu. 

Father Alois  & Audience:  Baba yetu uliye mbinguni, jina lako litukuzwe, ufalme wako ufike, utakalo lifanyike duniani  kama

mbinguni,  utupe  leo  mkate  wetu  wa  kila  siku,  utusamehe  makosa  yetu  kama  tunavyosamehe  waliotukosea,  usitutie  katika

kishawishi lakini utuokoe maovuni.

Mwenyezi Mungu twakushukuru  kwa  wema  wako,  twakushukuru  kwa  uongozi  wako.  Twakushukuru  kwa  minajili  ya  vipaji

mbali  mbali  ambavyo  vimetujalia  kwenye  commission  yetu.  Twakushukuru  pia  kwa  minajili  ya  siku  yetu  hii  ya  leo  ambapo

umetuwezesha tukusanyike hapa kwa pamoja ili tuweze kuyazungumzia na kuyajadili yale yanayohusu maisha yetu.  Twaomba

uweze  kumuongoza  kila  mmoja  wetu  utakuongoza  na  kutuelekeza  ili  ya  kwamba  yale  yote  tutakayozungumza,  yale  yote

tutakayojadili  Mwenyezi yaweze kuwa ya kuaboresha maisha za wanakenya wote,  yaweze kutfanya  hata  nasi  tuweze  kupata

nafasi ya kugenea karibu nawe zaidi na zaidi katika maishani mwetu. 

Na  tujalie  amani,  tujalie  upendo  na  uongozi  na  uelekeze  kutoka  kwako,  ila  ya  kwamba  tunapotimiza  wajibu  huu,  tuendelee

kulisifu na kulitakaza jina lako katika maisha yetu kila wakati. 

Naomba haya kwa njia yetu  Baba yetu. Amen.

Audience: Amen.

Father Alois: Rehema na baraka zake Mwenyezi Mungu ziweze kuwashukia na Baba Mwana na Roho Mtakatifu. Amen.

Wafula: Thank you very much Father. Kwa hivyo wale ambao wamefika tungependa kuwapatia mwongozo wetu wa kazi. 

Kwanza nitawakaribisha katika kituo hiki na kwa hivyo ukiingia upate kujisikia kwamba uko huru na uko na nafasi ya kushiriki

katika kazi ya leo.  Na  bwana commissioners vile mumeka mnakaribishwa kabisa na mjisikie nyumbani  hapa  Tongaren.  Hapa

nitawaonyesha kwamba vile tumekaa ukiwa na nafasi pengine ya kujisaidia tuko na nyumba zetu ziko hapa nyuma. Utafuata tu

hii corridor  kati  ya  field  na  kanisa  utaziona  ziko  hapo  nyuma.  Na  ikiwa  pengine  unatakiwa  na  tatizo  lingine  mimi  nitaweza

kuangalia vilivyo. Kwa hivyo ningependa kusema kwa ufupi kwamba karibu sana.

Nitachukua nafasi hii nimkaribishe bwana chairman wa Kimilili Constituency kwa maneno ya kurekebisha katiba yetu, Professor

Njasi. Please you are welcome.

Prof. Joshua: Asante sana bwana Wafula. Nataka kuchukua fursa hii kumualika kwa huu mkutano. Kwa majina naitwa Joshua

Njasi, mimi ni mwalimu wa chuo kikuu cha Egerton na simamia CCC Constitutuency Commission Constitutional Committee ya

Kimilili.  Sasa  leo  ni  siku  ya  muhimu  kwa  sisi  sote  hapa.  Hamjawahi  kuchangia  katiba  yoyote  ya  Kenya.  Tumekuwa

independent,  tumekuewa  huru   kwa  miaka  karibu  arobaini  na  sasa  mko  na  nafasi  ya  kihistoria  kuchangia  kurekebisha

constitution. Katiba ni sheria kuu ya nchi yeyote.  Hiyo  ndiyo  inalinda  masilahi  yetu  sisi  zote  na  mumepewa  nafasi  kusema  hii

sheria si mzuri tunataka hivyo na vile. Khulomalome bila biru tawe. Maulile. Kuongea bila kuogopa mtu yeyote ,  sema kama

kitu iko oppressive law sema hii tunataka irekebishwe. Hawa commissioners watachukua kila neno mnasema na litakuwa kwa

katiba yetu. Sasa munakaribishwa, please feel at home. 
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It is our country we want to reform the constitution for ourselves and the generations to come.  So feel at  home to make your

suggestions as  clearly  as  possible.  Nataka  niseme  jambo  moja  kama  sijamaliza  msikie.  Kwa  stories  pendekeza  kwa  maana

tunajua  matatizo  ambayo  iko,  wewe  pendekeza  ili  tusimalize  wakati.  Kama  mtu  ametaja  jambo  na  umeandika  kwa

memorandum yako utapeana hapo na useme tu mimi napendekeza one, two, three, four, halafu tuendelee mbele. 

Now may I hand over to the commissioners to start their work. Thank you so much.

Com.  Isaac  Lenaola:  Asante  sana  Bwana  Simiyu.  Ningependa  sasa  kutambua  hiki  kikao  kama  kikao  rasmi  ya  tume  ya

marekebisho  ya  katiba.  Na  kabla  sijaendelea,  ningependa  kuwajulisheni  ma-commissioners  ambao  tuko  nao  leo  ambao

wamekuja kuwasikiliza nyinyi. Kwa upande wangu wa kulia ni Commissioner Abubakar Zein Abubakar. 

Com. Abubakar: Habari ya asubuhi

Audience: Salama

Com. Lenaola: Kwa mkono wangu wa kushoto ni Commissioner Dr. Mosonik Arap Korir

Com. Mosonik: Hamjambo wananchi

Audience: Hatujambo

Com. Lenaola: Nami naitwa Commmissioner Isaac Lenaola. Pia tuko na wanatume wenzetu ambao wanatusaidia kwa kazi ya

leo. Kwanza kabisa ni kiongozi  wa  group  hii  ya  ku-tape  Bwana  Hassan  Mohammed  ambaye  ni  Programme  Officer,  karibu

naye ni mdogo wake Joyce Wamucii, kando yake ni Marion Nekesa ambaye ni Verbatim Recorder. Asanteni. 

Sasa  ningependa  kuwajulisheni  ratiba  ya  kufanya  kazi  leo  kwamba  ya  kwanza  vile  mumeingia  mumejiandikisha  kutumia  hii

registration form na nitaita majina kulingana na vile mumejiandikisha. Mtu wa kwanza mpaka mtu wa mwisho. Kwa hivyo kama

haujajiandikisha rudi pale ujiandikishe ndipo nipate nafasi ya kukuita.  Jambo la pili nikikuita, ngoja kidogo nimalize utakwenda

baadaye. Keti tu kidogo, keti kwanza. 

Jambo  la  pili  nikikuita  utakuja  hapa  utaketi,  utasema  jina  lako  na  kwanza  kutoa  maoni  yako.  Kama  uko  na  maandishi,

memorandum  tupe  tuangalie,  highlight  hizo  points  important  kwa  hiyo  memorandum.  Usiseme  neno  kwa  neno  kwa  sababu

baadaye tume itapata nafasi ya kusema neno kwa neno.  Kwa hivyo leo tu ukija sema machache kati  ya hiyo maandishi yako.

Lakini  kama  ungependa  kupeana  memorandum  bila  kuzungumza  utaenda  kwa  Hassan  pale  ukapeane  memorandum  ikiwe

registered na uketi pale nje ama uende mahali pako.  Ama ukitaka kuzungumza bila maandishi, bila memorandum utakuja hapa

kusema jina lako na kutoa maoni yako. Na ukija hapa kila mtu ako na dakika ngapi? Tano.

Kwa  hivyo  ukija  hapa  ukatoa  maoni  yako  bila  kuchunguza  wakati  vile  chairman  amesema  ukija  kutoa  shida  nyingi  hatuna

barabara, hatuna maji, hatuna mashamba bila kutoa mapendekezo haitakusaidia. Kwa hivyo toa shida, pendekeza,  recommend.
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Tumeelewana mpaka hapo, are we clear up to there?

Audience: Ndiyo.

Com. Lenaola: Okay lugha ya kutumia ni ghani? Tungependa sana kwamba ukija hapa utumie kingereza ama kiswahili. Lakini

kama uko na shida kwamba  haulewi  kingereza  na  kiswahili,  basi  tumia  kibukusu  kama  uko  na  shida  sana  lakini  tungependa

utumie kiswahili na kingereza kwa maana kama mtu aki-translate  vile ungesema kuongea mara  mbili  na  muda  utapotea.  Kwa

hivyo lugha ya kiswahili ama kingereza ama kibukusu. 

Jambo  lingine  ukiwa  hapa  na  baada  ya  kutoa  maoni  tungependa  maswali  kwako  maswali  ya  ku-clarify  yote  umesema

tutakuuliza kidog ubaki tukusalishe kama uko na jibu utatupatia kama huna jibu utasema huna jibu na unaenda.  Tungependa pia

tuwe na heshima katika mkutano, hatupendi kwamba mtu akija hapa na atoe  maoni upinge vile anasema,  unampigia makelele,

unamwambia wewe kwenda huko, sipendi vile unasema. Hatupendi hiyo. Mtu anakuja atoe  maoni yake kibinafsi, wewe ngoja

ukiitwa kuja useme mimi sipendi mambo hiyo, mimi napenda mengine. Lakini kila mtu apate  nafasi ya kusema maoni yake bila

kusumbuliwa ili tupate heshima ya mkutano. 

Jambo lingine Marion Nekesa pale ako na chombo cha kunasa sauti. Na ile tape  recorder  pia ni verbatim ukipiga makele hapa

hiyo recorder  inachukua makelele tu.  Kwa hivyo tungependa kwamba  tuwe  na  utulivu  bila  makelele  ili  chombo  ipate  kunasa

maneno yenu ya maoni na si makelele peke yake. Kwa hivyo ukitaka kuzungumza nenda nje na rafiki yako mkazungumze halafu

urudi na kuketi bial makelele.  Nafikiri kama kuna mengine tutaongezea baadaye lakini kama tumeelewana mpaka hapo bila ya

kuzungumza am I a …(inaudible)…. So we can start.  Ama kuna mtu ako na swali.  Hakuna swali,  tungependa kuanza na mtu

wa kwanza kuzungumza ni mzee B.A. Alenga.

Alenga B. A. : Asante commissioners na wale mumekuja kusikiza mambo ya katiba siku hii ya leo. Kwa majina naitwa Benson

Apolo Alenga. Nikiwa mwakilishi mmoja wa mawakilishi wa  Agadhiki  Development  Organisation,  tumeandika  memorandum

ambayo  tunaweza  kupeana  kwa  commission  lakini  nitataja  mambo  machache  ambayo  ni  haswa  niyataje  kwa  muda  mfupo

ambao  nimepata.  Memorandum  yetu  inaanzia  kutoka  kwa  preamble  hadi  mwisho  na  katika  mapendekezo  yetu  naonelea

kwamba ikiwezekana nchi ya Kenya iwe na political parties  hizi ziweze kufikia  wananchi  na  kuhubiri  umoja  katika  nchi  yetu.

Tumefika pia uwezo ambao umepewa ofisi ya rais, tumeonela ya kwamba uwezo huo upunguzwe kiasi kile ambacho kinaweza

kumfanya yule aliye kwa ofisi hiyo afanyie watu wetu kazi kwa kujua kwamba wao ndio walimweka katika ofisi hiyo. Uwezo

mwingi urudi kwa parliament yetu na pia iwe rahisi kwetu wale ambao tumechagua viongozi tuwaite warudi nyumbani kama kazi

yao si nzuri. 

Kikundi  changu  pia  kinaonelea  kwamba  si  vizuri  tuwe  katika  parliament  yetu  tuwe  na  commission  ambazo  zitakuwa

zikishughulikia  kazi  ya  kutewa  viongozi  wafanyi  kazi  kama  ambassadors,  permanent  secretaries  na  hata  chairman  wa

commission kama techers  service commission na commission zingine. Kikundi changu pia  kimependelea  ya  kwamba  tuwe  na

koti ambayo haiwezi kuingiliwa na ofisi ya rais.  Tuwe na ma-judges ambao  wamechaguliwa  kufatana  na  ujuzi  au  na  masomo
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yao na wawe wakifanya kazi kufuatana na sheria ambazo zimewekwa katika nchi yetu. Kutakuwa pia na upande wa chief kadhi

ambaye  atashikilia  kwa  zile  kazi  ambazo  zinahusu  waislamu  na  zitendwe  kufuatana  na  vile  ambavyo  sheira  za  waislamu

zinaendelea.

Kikundi changu pia kimependelea ya kwamba kuchaguliwa kwa president  usiende sambasamba na kuchaguliwa kwa wajumbe

wa parliament. Kuwe na tofauti wakati ambao president anachaguliwa sio wakati ule ambao tunachagua wale ma-councillors na

parliamentarians. 

Kikundi hiki kimezungumzia mamabo ya basic rights na kimetaja vitu ambavyo hasa vinahusu wanakenya ama mambo ya health

care. Ikiwezekana iwe ikipeanwa bure kwa watu wote katika nchi ya Kenya. Masomo iwe bure kwa watoto  kutoka chini hadi

primary  schol  bila  malipo  yeyote  na  pia  serikali  igharamie  mambo  ya  vitabu  na  vitu  vingine  ambavyo  vinahusu  masomo  ya

primary education.

Upande wa chakula, kikundi changu kimeonelea ya kwamba mara kwa mara kumetokea shida ya chakula katika nchi yetu hali

kuna  mashamba  mazuri  ambayo  yangetumiwa.  Mashamba  haya  kumekuwa  na  makosa  ya  kuweza  kuyagawanya  katika

vishamba  vidogo  vidogo  na  hivi  vimeleta  shida  kubwa  na  wakati  ambao  wakulima  wanapata  chakula  ambacho  kingeweza

kununuliwa  na  serikali,  serikali  hainunuwi  na  wakati  wa  shida  ya  njaa  inakuja  serikali  haina  chakula  ya  kuuzia  wananchi.

imependekeza kwamba ikiwezekana chakula chote ambacho kinaliwa na wananchi kiweze kununuliwa  na  serikali  kihifadhiwe

na  wakati  nhaa  ikitoka  wananchi  waweze  kununua  kwa  bei  nafuu  kutoka  kwa  serikali.  Kuna  pia  shida  ambayo  imetokea

kuhusu wale ambao ni wa class ya chini katika nchi yetu wale ambao hawakufanikiwa sana na kusemekana kwamba kunaweza

kutokea misaada ambayo inaweza kuafikia hao watu.  Imepatikana kwamba msaada hii haifikii wale ambao wanahitaji misaada

hii.  Tunaoenelea  ya  kwamba  ni  jambo  ambalo  linastahili  kuchunguliwa  na  ikiwezekana  kuwe  na  njia  ile  ambayo  inaweza

kufikisha  msaada  kwa  wale  ambao  wanahitaji  misaada  hiyo.  Kikundi  kimependekeza  kwamba  ofisi  ya  P.C.,  D.C.  na  D.O

ziondolewe na kuwe na chief na assistant chiefs na wale wazee wa mitaa ambao watachaguliwa na wananchi  wenyewe. 

Kikundi  kimependekeza  pia  katika  parliament  yetu  wanawake  disabled,  vijana  wafikiwe  na  wale  watu  ambao  hawajiwezi,

wafikiwe wakati ambao nomination imefanywa kuchagua watu ambao watakwenda kuwakilisha hao.

Com. Lenaola: Last point, jambo la mwisho.

Alenga: Asante kuna mengine ambayo yalisomwa na mwingine kuhusu memorandum hii asante

Com. Lenaola: Asante mzee, jiandikishe na utuachie memorandum yako. Tumeshukuru. J. R. Almas?

Interjection: ….(inaudible)….

Almas:  My name  is  Jackson  Almas  from  Tongaren  and  I  have  four  points  here  which  I  would  like  to  be  put  in  our  new

constitution. One in Kenya as far as the executive is concerned we need to have the President  who is an exective of the council

and serice should be a ten years  contract.  Under him we should have a Prime Minister who should be the administrator of the

country who will be running the country …(inaudible)… affairs. We should also have the Vice President then we should have in
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our constitution a supreme cabinet ministers which should be approved by this constitution and I propose  to have eighteen. This

will be in accordance with the economy of this country.

Now on public appointment this constitution should put in mind that it should be the parliament which should be approving the

public appointment instead of the president.  On civic and parliamentary elections,  in this constitution I propose  that we should

have the electorate  who should be having more powers  so that if a member of parliament or  a civic  leader  does  not  perform

well within the expectations of the electorate we should have no confidence in him so that his term is reduced and the election is

called electorate to elect somebody who is capable. 

On election, the date should be put in the calendar so that the electorate know and this should be in our new constitution so that

everbody knows that after such and such a date we shall be going to the polling to elect.  Also in our constitution we should put

counting of voters done on the polling day and counting should be known there and there without transporting ballot papers  to

various places which makes a lot of rigging.

Also we propose in our new constitution that since Kenya and all Kenyans are free to vote in their country,  those ones who are

in the prison, hospitals should have some polling centres there so that they can also exercise their constitutional right by voting in

their leaders  they want. 

With these few recommendations, I say thank you.

Com. Lenaola:  Thank you very much  Mr.  Almas  and  please  register  and  give  us  the  memorandum.  Asante  sana.  Maurice

Mbaka? 

Mbaka: Commissioners na wenzetu hamjamboni? Hapa na-present document ya Tongaren Parish. 

Com. Lenaola: Your name first and then …(inauidble)..

Mbaka: I am Maurice Mbaka presenting a document of Tongaren Catholic Parish.

Com. Lenaola: Please, we are recording so you have to speak loud and clear.

Mbaka: We have our recommendations in this document but there are just a few areas I would want to stress on. One of them

is about  the  president.  We  believe  that  the  current  system  is  not  so  proper  and  as  a  result  of  that  we  feel  we  must  have  a

president going in for a five year term and he does  good  as  most  of  us  have  said,  then  he  is  re-elected  to  the  second  term.

Thereafter he should go and this same president should not have a say in who should succeed him. He should not have that kind

of say. When you are the president your term is carrying you, just keep quiet let people  elect  others.  If he still feels he wants to

vie for the second time, that is your own problem but we should not nominate others.

Then the same thing I wanted to talk about  education.  We cannot eradicate  poverty in this country when we are  not healthier

and educated. So we felt for us to actually be a nation that stands we must be  very healthy and to be  healthy we are  requesting
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for free medical services at  all levels. Then the staff  dealing  with  this  medical  services  should  be  properly  trained  and  evenly

distributed in all areas, all provinces so that we don’t have some little provincial hospitals lacking doctors  and you go to another

province  you  get  so  many  doctors.  They  should  be  evenly  distributed,  then  these  people  who  join  these  colleges,  medical

colleges for training we should like them to be taken on quarter  basis  so that we  have  people  trained  in  this  field  from  every

corner of this country including  Turkana  and  all  those  other  places  so  that  should  we  feel  like  somebody  wants  to  walk  off

because of unlimited conditions not favouring him or her in other  areas,  he is taken back  to serve so that we shall not have this

problem of some areas people duing of malaria, because the doctors were not near, the nurses were not near. 

And on education,  we felt the  education  should  also  be  free.  Schools  are  of  same  grades.  We  feel  schools  of  same  grades

should have same facilities. We should not have a provincial school with better  facilities and if you go to another area  you get

provincial school without facilities you go to some other schools you get we have very many teachers,  other  places  we  don’t

have teachers. So we felt we should have teachers evenly distributed, facilities evely distributed. 

Then there is the university issue. Universities are coming up in great numbers in this country and suprisingly all of them are  being

concentrated in one area. So we felt that the best you could do we have these universities also evenly distributed in this country

because they help in development of these other rural areas. Let us have in Tongaren here a must for a university. 

Even  those  private  universities  if  somebody   wants  to  register  or  come  up  with  a  university,  let  us  have  some  government

machinery looking at where this …(inaudible)… can suit,  so that on the applications up there you agree.  We tell you okay we

are only giving you Tongaren or  Bungoma or  some other place where you will put this. Now for the purpose  of providing this

free education and this free  medical  service  we  feel  the  government  should  use  taxpayesr  money,  we  should  have  some  tas

which will also be accounted for. The government should account for these taxes on quartely basis  so that at  every four months

we  are able to be told we have received this much in terms of collection for free education and medical services, we have spent

this and this is what we still expect to get so that at the end of the year every Kenyan is able to know this is what we contributed

in terms of education and medical services and other services and that we have spend this and we have this balance.  So I don’t

think I have anything to add. Thank you for that.

Com.  Lenaola:  Thank  you  very  much  for  that  Maurice.  We  have  no  question.  Please  go  and  register,  leave  us  your

memorandum. Frederick Namasaka? 

Frederick  Namasaka:  Commissioners  na  wale  wote  wamekuja  kusikiza  leo  na  ku-contribute.  The  following  is  my

contribution.

Com. Lenaola: Jina

Namasaka:  My name is Frederick  Namasaka.  I come from Kimilili constituency, Tongaren division and Soysambu  location.

The following is my contribution to this commission. I have put my contributions under eight sub-headings as follows;

I  will  talk  about  politics  of  our  country.  Actually  it  has  become  a  tradition  that  politics  centres  throughout  say  in  day  out
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throughout  the  five  years  period  and  in  this  connection  I  am  suggesting  that  in  future  we  should  have  time  spell  out  for  the

politicians at  whatever rank to talk politics,  the rest  of the time should be  given  to  predictive  issues.  This  type  of  politics  has

been very much detrimental to the development of our country because everytime is politics,  politics.The second one is Kenyan

economy. About ?  of Kenyans actually derive their livelihood on handouts and only about ?  engage in productive chores.  This

type of scenario has contributed to the fallen closeness we have in this country and in view of this I am suggesting that for us to

bring people into production so as to improve the economy, I wanted to look at  the land ownership.  It  was my wish that every

Kenyan at least get about 2 acres of land and for this to be realised there should be land ownership limit. I  wanted to think that

may  be  if  someone  has  to  get  a  lot  of  alnd  one  has  to  get  a  maximum  of  1000  acres,  beyond  that,  that  land  should  be

surrendered to other people.

Secondly,  in the second sub-heading I thought of employment. There are  so many people  who are  occupying  more  than  one

job.  I propose  that it should be strictly one person one job and if can  make  sure  that  the  maximum land  surface  area  that  is

given to an individual in Kenya is not more than 1000 acres and the jobs are one to one, I think many people  should be brought

into production and hence enhance the economic …(inaudible)…

Sub-heading three I thought of marketing. I think most of us venture into common enterprise and sometimes in the end we find

that  the  market  becomes  strained.  In  this  connection  I  was  thinking  of  production  in  terms  of  agricultural  factories  and

whatsoever.  So for us to venture into any enterprise I thought we would do enough feasibility study so  that  we  start  with  the

marking end. Marketing and will determine the volumes which are  required and may be the qualities and specified time. In this

case if someone ventures into an enterprise at least the things will just be flowing there will be no problem at  all. I  am saying this

because here in Tongaren we have had a big problem of selling our  maize.  We  don’t  have  anywhere  to  sell  maize  yet  some

people are dying within Kenya here because of lack of food and I think that is just a problem with planning. 

Education, personally I feel the present system of education is good but there is too much compromise.  I think we should stick

to quality if we want to produce the best.  And you know the best  will have to assist  our country.  So in this case  I was thinkin

ares like high education loans board and bursaries and whatever should really be giving to intended purposes  but not otherwise.

The government,  I am for the feeling that the government should be majimbo, because  we have small problems as  sometimes

you are forced all the way to Nairobi and sometimes you don’t finalise your problem you are  forced to come back  so I think if

we decentralize the government is better and never should we think of empowering county councils.

I think they are overstretched they are not catered for deliberately so we should not think of decentralization in mind of bringing

countys to county councils because they have already been overstretched. 

Com. Lenaola: Last point Mr. Namasaka. Now speak your last point we shall read the rest.

Namasaka:  Code  of conduct  I think Kenyans should be patriotic and  there  should  be  a  law  which  actually  deal  with  these

people who betray their motherland. Thank you very much.

Com.  Lenaola:  Thank  you  very  much  Mr.  Namasaka.  Please  go  and  register  tunashukuru.  Kape  N.  J.  Na  utuachie
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memorandum yako bwana Namasaka harakisha.

Kape Nyongesa:  Commissioners and all Kenyans and the Catholic clergyman company …(inaudible)…  of  great  vision  and

…(inaudible)…. These are my views although they concur with the speaker  who has spoken.  I will just highlight some of them

which  have  not  been  repeated.  Now  in  the  case  of  baby  cases  I  would  like  you  to  stress  on  civil  education.  Non-formal

education should be a continuous and a compulsory process which all Kenyans should be addressed  on to.  Let all Kenyans be

informed on how the economy is going about.  Let them be informed  now  e.g.  right  now  this  constitutional  review  process  is

going round  but here you find that most Kenyans are  not even aware  of this. Some are  just participating in  their  activities  so

civic education should be a continous process.  Then may I talk of the constitutional reviw since there is nothing under the sun

which is static, let us have a constitutional ammendment to be a continuos proces. There is no way that you are made now to be

30. So please come out as this goes so let the constitutional review process be a continuous process. 

Then lastly, I would like to say on professionals now. Providing to us to be accorded similar respect  and aslo the price they get

or the salary they get should not have so much disparities.  Think of a lawyer who has undergone four years  of training then  a

teacher in the same public institution, if it comes to terms of grants and salary scale you will find that a lawyer  is  getting  three

times more than a teacher is getting and yet these people go through the same training. Now if I know there is dispractice in this

profession then I should go away and practise otherwise with other professions. 

Then lastly, may I talk of the president executive. Now if at  all we want to introduce the office of the Prime Minister of course

he  will  be  the  head  of  the  government.  Let  us  have  positions  in  Kenya  whereby  we  Kenyans  are  able  to  support  this  the

taxpayer is able to pay his money and that is final. Now in the case …

Com. Lenaola: One …(inaudible)…

Kape:  It at  all we have the office of the Prime Minister,  let us have a ceremonial president  and  from  there  let  us  have  prime

minister who is only elected by one person and in case  we have this post  of prime minister let us do away with the  office  the

vice president  because  there is no way Kenyans are  able to support  all  these  people  and  yet  they  are  just  there  as  packets.

Thank you.

Com. Lenaola: Thank you very much Kape. Please take your memorandum there and register yourself. Thank you very much.

Maurice Okulu? Humphrey Okate unataka kuzungumza, did you want to speak?

Okate: No. 

Com. Lenaola: Okay thank you very much. Proceed.

Maurice Okulu: CKRC commissioners and secretariat, ladies and gentlemen am Maurice Okulu a civic education trainer and
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I  represent  Abadiki  Development  Organisation.  My  team  of  that  …(inaudible)…  involve  the  civic  education  exercise  in

Tongaren division, we have just given out our memorandum I am here to emphasize on two areas  i.e.  land and basic rights.  I

will  start  by  saying  that  the  process  and  procedure  of  acquiring  a  title  deed  is  too  complicated,  lengthy  and  falsley.  So  I

recommend that it should be both effective. Title deed should be got from all divisional application headquarters and a maximum

period should be specified in law. It  should not be  more than six months. Also the succession procedure  is cumbersome for it

involves  reports,  procedures  and  much  spending  time  consumption.  Land  disputes  tribunal  should  comprise  of  competent

personnel with experience to  resolve  issue  between  the  parties  and  should  be  elected  in  office  and  get  allowances  from  the

government. Land control boards should consist of land and settlement personnel and any data donated through a popular  vote.

The same elders should be renumerated from the government. 

The provincial administration should not be involved in the matters pertaining to land. The new constitution we wish to come up

with should ensure that the  illegals  fees  charged  by  the  provincial  adminstrators  over  the  resolved  alnd  should  be  treated  as

corruption and bribery and therefore the culprit should be liable to prosecution. A land control board should not charge any fees

apart from of course the normal fee. We also recommend that the estate  tea  loan repayments,  it hardly reachers  the settlement

headquarters  on time, it burdes  the settelers  with  continuous  accumulation  on  interest  rates.  We  recommend  that  in  our  new

constitution should enforce that the personnel in these areas should be effective and work with a lot of efficiency. There is also a

worrying trend in this area where people sell land and there is no accessible  road to the palce of land for purchase.  An equally

worrying problem is the private land surveyors. I think the government surveyors should save us from this form of exploitation.

County council should be set aside land for supporting activities, cultural centres in every town or market. 

On basic rights I want to emphasize something on health and education.  On  health,  a  medical  service  throughout  the  country

should be free and of quality. I say free because  it is possible we could tax taxes to subsidize the sector.  We could also have

accountability in revenues collected and expenditure.  We also recommend  that  private  clinics  and  chemists  should  be  run  by

those who have quit government service having worked for not less than 20 years. The same clinics and chemists should be run

by qualified personnel able to perform their work satisfactorily.  On education,  we recommend that the Kenya school business

skill should be re-introduced to review the costs. Also the government should see that fees in the private schools should have an

upper limit in law, and the private school should have qualified staff and good facilities. In government schools on equal category

should have the same qualified personnel and facilities. Teachers should be evenly distributed throughout the country. No  school

should be suffered at the expense of others as the case now. 

There should also be a provision of free exercise and textbooks. A school committee should be headed by competent  and well

educated  persons.  Again  complaints  raised  by  the  parents  or  the  school  committee  againts  teachers  should  not  be  ignored.

Promotions should be closely monitored by the ministry of education. Lastly, I observe in this area  that nursery school teachers

should also be given some chances to be promoted to primary school levels. 

On employment we should adopt  a strategy of one man doing one job.  Retired persons  should not be  employed in  executive

positions  elsewhere.  Employment  opportunities  should  be  open  to  all  who  qualify.  The  government  should  emphasize  on

professional certificates and not deny persons to employment because of past poor academic performance.  They are  employed

persons  with  good  certificates  should  be  encouraged  and  supported  to  advance  in  other  areas.  All  unemployed  graduates

11



should be employed so that the government should recover loans advanced to them. 

On  farmers  in  all  seasons  farmers  need  to  be  assured  of  a  ready  market  by  the  government.  The  government  should  have

purpose of which should be sold to the nation at fair prices at every divisional headquarteres.

Last point,  the Kenya Farmers Association should  be  managed  by  farmers  themselves.  K.F.A.  stores  and  offices  should  be

located in every divisional headquarters. It shall involve in buying and selling of farm produce. Thank you.

Com. Zein: Thank you very much. There is a question for you Bwana Maurice. We have heard a lot of people  submitting to us

on the issue of one person one job.  Does that include every …(inaudible)… category of  workers?  For  instance that you will

tell a brain surgeon that you will only work at the hospital but not teach at the university. Is the principle for all employment?

Okulu: Not actually for all because we have some special cases which are execeptional. Thank you.

Com. Zein: Say that in the microphone 

Okulu:  Not that the one man one job strategy should not be  for everybody because  we have some special  cases  whereby of

course one man can do more than one job but only some special cases.

Com.  Zein:  Okay  like  which  specialization.  Thank  you  very  much  give  us  your  memorandum  and  thank  you  very  much.

Raymond Wekesa from Kimilili?

Interjection: …

Com. Lenaola:  Tuongoje.  Okay sawa sawa ukiwa  tayari  basi  utaambia  Hassan  halafu  anieleze.  Joel  Juma  na  Wilson  Juma

utafuata yeye.

Joel Juma Wanyonyi: The chairman of the constitutional review commission and all members present  I salute you. My names

are Joel Juma Wanyonyi, a resident of Tongaren division. My presentation is more or  less oral  and I will deal  on a few cases  I

have listed here.  One,  I  will  talk  about  the  land  ownership.  As  far  as  land  ownership  and  registration  is  concerned  it  is  my

personal opinion that at  least  only we had problems in registration of land whereby there are  the all of interest  is registered as

one…

Com. Lenaola: Assume that we know the problem tell us the recommendation. What do you propose that we have?

Wanyonyi:  I propose  that we should have express  ownership whereby the registered owner of interst the fact to register the

owner of interest  my probably process  a way we should have a direct  means whereby the next of kin can take  ownership  of
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that land. Here I propose  that e.g.  if it is the father,  the mother and may be the children, so that  if  it  happens  that  one  of  the

party has passed away, the other one should take express ownership to avoid matters

Com. Lenaola: …(inaudible)…

Wanyonyi:  I propose  that we should have a  registration  from  if  its  parent  their  mother  and  children.  Two,  I  will  talk  about

education.  The  education  system  in  Kenya  is  not  although  that  bad,  but  we  have  got  cases  whereby  it  is  tempered  with.  I

propose  here  that  in  case  of  any  sponsorship  from  the  sponsors,  sponsorship  should  go  direct  to  the  appointed  school  or

institution rather  than the sponsorship passing through the government hands where you will end with may be,  what will  reach

the institution may be half way and that will lower the education productively.  Healthcare,  I propose  that health care  should be

free and here the cost sharing should be abolished such that any person who needs health care should not be hindered or  should

not be left  to die because he/she has nothing to give out as cost sharing. 

Four, registration of societies, I propose that the people who lead the registration of societies or registra of societies should stop

registration of societies and particularly here we will have a specific on churches.  Churches have been  emanated  all  over  and

people  cannot  even  differentiate  between  the  registered  societies  whereby  this  has  encouraged  even  the  coming  in  of  devil

worship. Here I will talk about administration. As far as administration is concerned we had a disease called corruptoin and one

of the things corruption comes from the lowest people  underground and of these are  village elders  who are  not  paid  anything

and whereas they perform good rules.  You realise that they depend may be on handouts to sustain themselves.  I propose  that

the village elders should be paid by the government anything that can make them deliver their services and stop the corruption

that is going underground. Thank you.

Com. Lenaola: Thank you Joel, ngoja ujibu maswali.

Com. Mosonik:  I just wanted to ask  you when you talked of registrar  …(inaudible)… you said he should  be  careful  not  to

register may be some  of  the  organisations  …(inaudible)…  you  said  he  should  be  careful  not  to  register  my  be  some  of  the

organisation …(inaudible)… like devil worship. Do you know any instance where such an organisation has been registered?

Wanyonyi:  Here particularly in towns or  let me talk about  in Tongaren here.  You can one day or  one morning wake up and

you get several churches are  in operation and therefore you will rule yourself to wonder  how they have come up and in that if

they are not scrutinized you can never what is a true society.

Com. Zein: I think another way the question is when you talk about  freedom of worship that is also related to the freedom of

association.  Now you are  suggesting that we should not all limit  freedom  of  worship  but  you  are  saying  we  should  also  limit

freedom of association. Who will be  the one who decides  this is a right church and this is a wrong church? Who will be  given

that mandate and what will be the qualifications of this person or persons? Secondly, will you see the restriction of churches as a
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separate  entity  then  what  is  currently  done  where  the  registar  of  societies  should  …(inaudible)…  is  the  same  person  who

registers churches.

Wanyonyi:  I propose that the issue here is at least people should be informed of the criteria of the registration of this societies

such that somebody cannot just come up and maybe you see  a signpost there identifying a certain society where there at  least

because ot  that freedom of worship anybody can go there,  but you find that it might not be  true as  to harrass  the  freedom  of

society that is concerned. Thank you very much. Before I forget there is an issue whereby the in the constitution of Kenya we

have things pertaining to marriage and the constitution of Kenya.

Com. Lenaola: I think you are going beyond your mandate. You only answer the question you don’t go to a new issue. Please

go and register. Thank you very much. 

Wanyonyi: Thank you very much.

Com. Lenaola: You are taking your brother’s time and you brother  is waiting for you. Please come and give your views. Iko

maneno kwa back door.

Wilson Simiyu: The chairman of the commission, I am Wilson Simiyu Tongaren division. I have got proposals  based  on  the

following factor. One, basing on the constitution of Kenya, I want to believe that starting from the preamble I feel that the word

‘sovereign’ should be changed to become the word ‘democratic’ not sovereign republic of Kenya.  I  feel  the  word  sovereign

makes the constitution belong to a government whereby the president  can have power  on it and just feel anytime to make any

ammendement on it. Also on the same I would like to say that the government should belong to the wananchi themselves so that

in case  of  any  problem  the  government  and  the  parliament  should  seek  permission  from  wananchi  themselves  so  that  any

ammendment can be made on it.

Secondly, I want to say that the constitution, the supremacy of the constitution should reach every Kenyan which should remain

within the judiciary, the judges and the people who are well educated alone but the supremacy of that constitution should reach

each wananchi in our country Kenya. 

And  then  also  another  think  that  I  want  to  also  contribute  on  is  education.  I  want  to  say  that  primary  educaiton  should  be

compulsory to every child below 18years and should be offered freely by the government. The government should see that each

child below 18 years is taken to school. On administraton I want to say that the issue of central and local government should be

abolished so that we can have government starting from the president and followed by other people in order so that this issue of

local  government  should  be  abolished  in  our  country.  We  see  very  well  that  it  is  causing  some  confusion  whereby  you  can

discover people  in the local government are  doing opposite  from those ones in the central  government.  I want to  believe  also

ammendment should be done there. 

Issue of this I.D. I want to say that I feel every child born and taken to the clinic for treatment or  that clinic invasion, instead of
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issuing  birth  certificates  they  should  issue  out  both  the  birth  certificates  and  ID  card  during  completion  of  the  immunization

period, instead of givin these ID cards at 18 years. 

And lastly, I want to feel that the issue of licence, taxes that are  imposed on certain businesses should be abolished so that in

case one is a citizen of this country should be given that freedom to do business without much restrictions. 

Com. Lenaola:  Thank you very much Simiyu, we have no question please go  and  register.  Thank  you  very  much.  Harrison

Okiru and Makokha Mukosi utamfuata.

Harrison  Okiru  Baraza:  Ma-commissioners  jina  langu  naitwa  Harrison  Okiru  Baraza.  Ni  mwenyeji  wa  Tongaren  tangu

kuzaliwa.  Na  mimi ningetaka  kuchangia  kwa  hii  maneno  ya  katiba  kuhusu  wale  ambao  hawana  kazi,  unemployed.   Mimi

ningependa Kenya iwe a welfare state yaani wale ambao wako employed na wale amabo hawako employed wawe taken care

of by the state. Isiwe tu wale ambao wako employed wanaenda tu wakipata mishahara na wale ambao hawana kazi hawapatiwi

chochote wanasahuliwa, wanatupiliwa mbali, sio hivyo. tufikirie hao nao, pia tax iwe ikikatwa kidogo kidogo ili nao pia mwisho

wa mwezi they og and queue wapate pesa kidogo. 

Tena mimi nataka niongee kuhusu uchumi wa Kenya kama the way you can inspire the economy of our country.  Mimi naonelea

kindergarten schools iwe introduced katika every village ili mama akishazaa mtoto,  badala  ya yeye ku-waste  most of her time

taking care  of  the  child  mpaka  awe  miaka  karibu  tano,  sita  huko,  mtoto  apelekwe  kindergatten  school  asubuhi  naye  aende

kufanya kazi yake ya jioni anaenda kum-collect kutoka kwa kindergaten school. Badala ya kumaliza wakati nyingi sana ku-take

care of the child na ingefaa angekuwa na experts kule kwa kindergatten schools wanaangalia mambo hayo.

Tena  sisi  ambao  hatukufanikiwa  kupata  shamba  kutoka  kwa  wakoloni  tunanyanyaswa  na  wazazi  wetu  kwa  sababu  ukitaka

kupata  sehemu  kidogo  kutoka  kwake  ili  nawe  ujiendeleze  kiuchumi  anakunyima  kwa  sababu  there  is  no  sheria  ambayo

itamulazimisha  akugawie  sehemu  hiyo.  Sasa  unaenda  kwa  administration  ambayo  unataka  kutu-protect  wewe  ambaye

umezaliwa  na  huyo  mzazi.  Mimi  ningependekeza  sheria  iweko  ukifika  miaka  kumi  na  nane  na  unataka  sehemu  ya  shamba

kutoka kwa baba yako unapewa. Badala ya kutuvatana marungu, mapanga yametokea kwa sababu ya hivyo. Yangu yalikuwa

machache na ni hayo tu. 

Com. Zein: Asante sana.  bwana Okiru kuna swali ngoja.  Ndugu  yangu  swali  lenyewe  ni  fupi  sana.  Ikiwa  ya  kwamba  baba

hataki kupa shamba lake una lazima gani wewe useme upatiwe shamba hilo. Si utafute lako?

Okiru: Na sasa yeye alikuzaa which means anakupatia protection yote mpaka mwisho, hata mpaka siku ya kufa kwa sababu

hata yeye angali baba yako. 

Com. Zein: Yaani ngoja bwana Okiru. Yaani huku-apply akuzae?

Okiru: Ndiyo
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Com. Zein: Kwa hivyo lazima akutumikie mpaka uwe umejiendeleza

Okiru: Ukifika kumi na nane basi ukitaka uridhi wako kutoka kwake 

Com. Zein: Anakupatia hiyo ni haki yako. Asante.

Okiru: Ukiwa masikini afanye nini kama umekosa.

Com. Zein: Asante nenda ujiandikishe pale. Benson Makokha? Isaac nenda pale. 

Benson Makokha: Dear commissioner and the rest  of the podium. I say good morning. I am a nominated councillor Benson

Makokha  Mukosi.  I  am  representing  the  Catholic  justice  and  peace  commission.  A  memorandum  which  has  already  been

presented by one of my members but I would like to emphasize on two or three section wchich he did not emphasize and these

are as  follows. The first one I would  like  to  emphasize  on  is  our  political  parties  in  Kenya.  According  to  me,  the  system  of

political parties  in Kenya is not as  good and  therefor  my commission  recommends  as  follows  that  political  parties  should  be

involved in social economic activities and they should be able to preach peace,  unity and help to secure security for the nation

which I have witnessed in the past that during the campaign these people do not preach but instead they encourage hooliganism

and fighting freedom of movement for all parties  should  be  allowed.  Political  parties  should  be  allowed  to  interact  with  each

other and shun tribalism for nationhood. 

Now some parties  have been formulated on tribal basis  and therefore they do not portray on national image and as  such  that

does not help the ordinary mwananchi. 

A law separate from the constitution for political party should be established detailing the establishment of parties  and how they

can be declared unconstitutional. All political parties  being vocal towards  state  powers  should run their affairs in a democratic

manner and make clear their sources  of finances and accounts  are  clear  to  the  voter.  Political  parties  should  have  a  national

outlook,  be  peaceful,  operate  with the law. They should provide  proper  leadership  of  persons  with  intergrity  of  good  ethical

standards.  The political parties  we suggested should  have  public  instituion  which  speficies  period  of  full  registration  and  they

should strictly follow that e.g. you can now have a political party which has gone for 10 years without registering or  renewing its

membership at all then you wonder whether it recruits now numbers or whether some have died and have to be renewed or not.

So we recommend that if such a party exists that should render it to be declared unconstitutional. 

According to the  national  constitution  we  are  proposing  now,  we  suggest  that  political  parties  can  be  financed  from  the  tax

payers and donor money and from there on legal investments that because parties are beacons of the voters we should not deny

them the chance to benefit from the taxpayers monye. 

Taxation  is  made  for  the  well  being  of  the  nation  and  therefore  all  parties  should  be  financed  from  the  public  funds.  The

registered political parties  should be apportioned,  money proportional  to the percentage of votes.  The money should  be  used
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for the promotion of national interest not for the personal interest as we are witnessing now round our country. 

Political parties should respect the state and be subject to the states authority trying to build the nation and put the welfare of the

state before all. Now dear commissioners I want to also highlight something on vulnerable group…

Com. Lenaola:  …(inaudible)… short your time is over.

Makokha: I see, thank you. Now the vulnerable groups to these are  women in our country are  many and their percentage is

exceeding  those  of  the  men  and  therefore  we  suggest  that  women  should  be  involved  in  all  the  activities  that  we  the  male

persons have been given. Th women should be given priority in terms of employment, leadership and property  ownership.   Our

constitution does  not address  the interest  of people  with disability. The lame people  and blind and so on.  People  with various

disabilities  have  potentialities  which  we  should  estrange.  They  should  not  be  looked  upon  as  people  who  don’t  have  any

challenge.  They  should  be  given  equal  opportunity  in  employment,  education  and  ownership  of  land  and  property.  Children

should have opportunities to attend free education,  given adequate  shelter,  nourishment and be protected  against child labour,

misuse and mistreatment. Many of the people in Kenya with disabilities are not protected at all. 

Terminally  sick  should  be  supported  social  economically,  the  aged  should  be  cared  for  and  be  given  some  social  security

allowances like my previous speaker has said.

These people should also benefit because it was not their will that they became disabled. Now those are  two areas  I wanted to

emphasize and since my friend had already emphasised on other portions. I end there.  Thank you very much.

Com. Lenaola:  Thank you very much. We have no question for you please sign  in  you  name.  Isaac  Matumbai  na  Jonathan

Matanda please be ready. Na ukiwa tayari akimaliza ufuate. Endelea tu bwana Matumbai. Sema jina halafu endelea.

Isaac Matumbai: The commissioners kwa jina mimi ni Isaac Banyamulungu Matumbai. Mimi kwa jina hili mimi ni mtumwa wa

Mungu baba wa dunia. Kwa jina niko naitwa Yesu Kriso ambaye ni mtumwa wa Mungu. Mkitaka mengi nitamweleza na mimi

ndiyo katiba ya Kenya. Nimemaliza, mkitaka mengi nitamueleza. Asante sana (laughing).

Com. Lenaola:  Enda jiandikishe pale.  Jonathan Matenda.  Sawasawa.  Asante hayo ni maoni yake,  ako  na haki  kutoa  maoni

yake. Endelea Bwana Matanda. 

Jonathan Matanda: Mheshimiwa siku ya leo tunafurahi sana watu wa Tongaren vile mlichukua jukumu kwenu ili kuja sisi wa

Tongaren tumuone na tutoe mawaidha yetu ambayo tuko nayo.  Mimi kwa majina naitwa Jonathan Matanda mkaaja wa Ndalu

location, Tongaren division. Ni machache ambayo yanafuatayo yananihusu kwa roho ya kwamba ni hivi ni-present  hii maneno

mbele ya katiba. Maneno ni haya ambayo niko nayo. 

Ya kwanza wananchi wetu ambao wanaitwa chief watumishi wa serikali, kama chief wetu wamekanywa kazi lakini saa  hizi kazi

yao wamekuliwa mwelekeo yao ni kazi vile wanajiona kufanya kazi yao binafsi si ya serikali.
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Com. Lenaola: …(inaudible)…

Matanda: Mimi ninasema hivyo 

Com. Lenaola: Ngoja Bwana Matanda tulisema hivi asubuhi ukitaka kuzungumza na mwenzako nenda nje mkamaliziane halafu

unarudi kwa mkutano kwa maan tunarekodi hii maneno, na ukipiga makelele pale nyuma hii rekodi  hii inachukua kelele ya watu

wa Tongaren.  Hatupigi kelele sisi,  kwa  hivyo  hao  wazee  ambao  wameingia  late  mkitaka  kuzungumza  mwende  kidogo  kisha

mkarudi. Tuelewane hatutaki kelel …(inaudible)…. Haya endelea bwana Matanda.

Matanda:  Asante.  Chief  wa  siku  hizi  ambao  ukienda  ofisi  yao  wanakukaribisha  unakaa  wakati  unamaliza  maneno  ukianza

kumuambia  maneno  mwisho  anasema  sijui  nina  harambee  hapa  nina  kitu  fulani  hapa  sijui  unaweza  mkasa  fulani,  kwenda

andikisha kitu fulani kwa mkasa. 

Com. Lenaola: Haya pendekeza

Matanda: Basi hayo nimeona ya kwamba haya chief…

Com. Lenaola: Bwana Matanda tulisema asubuhi hivi. Ukija na story mrefu kwa dakika tano hutatupatia mapendekezo na sisi

hatutaki  ati  tumetoka  Amerika,  ama  hatutaki  South  Africa  ni  watu  wa  wapi  hapa  hata  sisi  wenyewe  mahali  chief  hata  sisi

wenyewe tunaunda chief. Assume tunajua  shida ya chief, tuambie ungependa hivi mapendekezo.

Interjection: … (inaudible)…

Matanda:  Kwa hivyo hao mapendekezo yao inatakikana waende transfer au waende training  wakipata  wafunzo  mapya.  Ya

pili katiba police officers hawasitahili kukaa kwa station mmoja miaka miwili au tatu.  Napendekeza  polisi wakae mwaka moja

na  nusu  na  hiyo  ni  enough  kwako  aende  transfer  pahali  pengine.  Ya  mwisho  ni  hii,  tangu  watu  ambao  ni  watu  wa  scheme

tulikuja hapa mwaka wa sitini na sita, sitina na tano nyuma, sitini na nne mpaka mwaka ujao na tukipata makesi kidogo kidogo

tu tunapelekwa Bungoma, Busia mahali inaitwa  Webuye,  Kitale  kwa  hivyo  ninaomba  ya  kwamba  sisi  hapa  Tongaren  tupate

resident  magistrate  kwa  ofisi  hapa.  kesi  ikikamatwa  kama  ya  busaa   ikwishie  tu  hapa  hapa  bila  kwenda  Bungoma  ama

Webuye. Ni hayo tu niko nayo.

Com. Lenaola:  Asante sana Bwana Matanda.  Hatuna  swali,  jiandikishe  pale.  Ninawakumbusha  wale  ambao  wamechelewa

ukija kutoa maoni yako toa mapendekezo. Kutoa sotry sana muda unaenda na hatutachukua maoni, tunachukua mapendekezo.

Tumeelewana hapo? Haya Maurice Makanda halafu baada yake Father Alois. 
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Maurice  Makanda:  Commissioners and wananchi wote  hamjambo?  I  am  called  Maurice  Makanda  Wanakali  representing

EFFECT Tongaren division and …(inaudible)… fellowship Tongaren. I am also a resident of Tongaren sub-location.  We have

faced our nomination from the questionnaire from the constitutional review of Kenya booklet  and I would like to emphasize on

the preamble. First question was do we need a preamble.

Com. Lenaola: Bwana Makanda remember that we have gone through that book so we know the question more than you do

but we don’t  have  the  answer.  So  go  straight  to  the  answers  give  us  the  answer  we  asked  you  the  question.  Now  we  are

coming to tell you to give us the answer and don’t read everything, highlight the most important parts in five minutes.

Makanda:  Okay the preamble is very necessary because  it sets  out the key points of which a nation or  the formation  of  the

nation may rely on before political means or structure to realize the status of a nationhood of and or nation building. 

Secondly,  historical  and  past  experience  and  observations  have  clearly  revealed  that  Kenya  has  entirely  depended  on

fictionalims governance where  state  or  national  issues  have  had  a  perfect  interpretation  to  suit  the  ideas  and  interests  of  the

governor  or  the  governing  group  or  moreso  those  who  fall  this  day  in  in  authority.  This  has  basically  enhanced  tribalism,

nepotism hence corruption. 

Dismantling the essence of God’s love in our national affairs and creating supremacy on the  religion  or  religious  activities  that

accord  more members of any given set.  When  these  factors  mentioned  above  and  relevant  issues  that  are  supportive  to  the

factors when so operative to seek  the meaning and formation  of  nationhood  and  nation  building,  to  the  extent  we  do  advice

them the preamble should contain Biblical and scriptural values and ideas and thus to enhance Christian status with accumulation

of Christian characteristics in the nationhood building thus to promote a faster and move fast nationhood formation.

We have a command on the harambee. We find that harambee as a name should not be put in our Court of Arms, currency and

in promotion of projects  because  this harambee word has got an impact on a  foreign  evil  spirit.  So  we  suggest  and  propose

that, that harambee should be removed in our nation building. 

Thirdly, let the citizens of this nation understand that without a true God the country may in many cases remain behind in national

promotion and national involvement activities. We must understand  that  many  of  our  native  traditions,  customs,  culture,  rules

and laws have passed  background of devil worship which attracts  the word of  God  our  Jehova  on  our  lives  and  this  nation.

Non is willing to be  covered with the provoked answer of our God.  We therefore,  see  this nation and every citizen having  to

support and accept the gospel of the Kingdom of God so as  to bring in Christian mechanism in our lifestyle. Let God lead and

be given supremacy in our nation because this kind of identification  is only not biased but also trades no where on nepotism. So

as to pass  out corruption,  this will kill and wipe all tribes that passes  out evil activities and has almost ruined our nation status

both economically, spiritually  and  suspicion  of  the  national  process.  So  let  the  preamble  identify  and  give  supremacy  to  our

Father in heaven through Christ Jesus and fellowship of the Holy Spirit.

Com. Lenaola: Make your last point now. I told you not to read every single sentence and you have just done that. 
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Makanda: The last point may be I may speak  or  comment on education and area  of discipline. In area  of discipline we have

seen that a child, scripture state out so well that a child and foolishness of the child should be removed by a cane and if we are

going not to discipline children in the schools especially in primary schools from standard five and upto secondary school,  if we

are not going to discipline the children and wisely using the cane then we are going to promote indiscipline in this country.

Com.  Lenaola:  Thank  you  very  much  you  have  disposed  five  minutes  and  I  said  five  minutes  please  register  your

memorandum. We shall read every single word so don’t worry that you have not finished. Thank you very much.

Makanda: God bless you.

Com. Lenaola:  Father Alois. Father  akija nijaribu  kuwakumbusha  kwamba  ukija  hapa  mapendekezo  kwa  dakika  tano  kila

mtu kwa hivyo ukija kusoma neno kwa neno na ni twenty pages utafanya tu page moja and then you go and so try and just pick

the most important points and five minutes. Yes father karibu.

Father Alois Okodoi:  Thank you very much. Our commissioners and all the members present.  I  just wish to highlight the few

issues here. My names are Father Alois Okodoi and the issues that I wish to highlight is one,  the arms of the government.  You

all know what the situation is currently and therefore strongly propose that the arms of the government should be divorced each

and every arms of the government should be independent. They shouldn’t be any influence by either of them and thus will enable

each and every arm of the government to function properly and fully in line with that the section of the executive. 

The presidential powers should also be trimmed down in that the president should not be at any point be above the law since he

too is a citizen or she too is a citizen of this particular country and constitution is the one guiding us all and therefore he/she also

should be under the constitution. In relation to that too  I also propose  that those who represent  us as  maybe councillors  and

members of parliament should be people  who are  educated in such a way that they will be  able to present  our views wiell. At

times so ridiculuous that those who are  supposed to be  presenting our views cannot even at  nay particular moment be  able to

offer or kind of deliver in the sernse that this particular person simply because they have a little bit of economic power  therefore

they can be able to manipulate and thus able to bury votes here and there and thus therefore go through but when it comes to

really  representing  their  people,  they  don’t  at  any  particular  moment  qualify  to  do  so.  I  therefore  recommend  fully  that  this

representatives  of  the  people  should  be  who  are  well  educated.  So  the  MPs  minimum requirement  should  be  at  least  be  a

holder of Bachelors degree and for the councillors at least minimum requirement O’level certificate and for anybody to qualify to

be maybe a mayoor or a mayoress, at least a bachelors degree. 

But then I highlight something also on the security of tenure to the civil servants.  I strongly recommend that civil servants should

have secretly for their jobs. This idea of hiring and firing at anybody’s will should be strongly and discarded immediately without

which our civil servants will continue to loose the title that is in this country, simply because am not sure of whether am doing the

job tomorrow or iw ill use the slightest opportunity that I have to grab as  much as  I can so that when I am fired at  least  I have

something for my own self. Therefore there should be security of tenure for the civil servants.  Hence wish to mention something

to do with the security forces  as  you  all  be  aware  of  security  forces  are  not  properly  disciplined  and  therefore  we  required
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disciplined  security  forces  and  what  at  times  brings  in  this  indiscipline  is  because  of  the  poor  remuneration  and  therefore

recommend that the  security  forces  should  be  properly  remunerated  so  that  they  may  be  able  to  protect  the  citizens  of  this

country. At one particular moment I had an opportunity to visit one of the officers the state  of this housing is so pathetic.  You

can’t imagine somebody staying in a liking text and then the following moment you are  calling that particular officer to  go  and

fight somebody who is carrying a sub-machine gun. So therefore I recommend that there should be proper  remuneration for the

security forces and they should at least have adequate housing facilities. 

Then mention something to do with employment. On employment section we should have persons  who are  qualified to handle

any particular job. If we looked in our country most of the parastatals bodies are collapsing simply because the jobs to run them

have been given to incompetent persons  thus we need qualified people  to handle any job in this country if at  all we expect  to

have any good results. 

On healthcare,  we have terminally ill in this country.  A short  while ago,  maybe last  year  or  so  Aids  was  declared  one  of  the

national disasters of this country and what we are doing about it. The constitution should therefore address something to do with

the terminally ill that they are catered for, they should do something at least from the tax payers money to go into some real fund

that could help to take care of the terminally ill. 

And lastly, let me mention something to do with the distribution of wealth in this country.  You find that  only  a  minority  of  the

people in this country are  actually the  ones  running  the  economy.  Therefore  we  have  any  unfair  distribution  of  wealth  in  this

country, the few have grabbed everything and they continue grabbing everything day in day out and the poor  continue  getting

power. I therefore recommend that we should have fair distribution of wealth in this country.

On land at least there should be law/rule/regulation to determine how much land one should own. It  is so ridiculous to find that

somebody is owning thousands and thousands of acres of land and yet in the neighbourhood somebody else doesn’t have even

a quarter of an acre. I therefore recommend that there should be a law to regulate how much land an individual person can own.

Thank you.

Com. Lenaola: How much is that 

Father Alois:  To the bare  minimum at  least  four acres  of land per  person wouldn’t be  so bad  mutual to the  highest  hundred

acres of land.

Com. Lenaola: The last question. Security of tenur for civil servants.  Are you saying that all civil servants irrespective of their

cadre should have security of tenure? Why go to senior civil servants?

Father Alois:  Mostly the  senior  civil  servants  because  they  are  the  ones  who  are  really  grabbing  everything  in  this  country

because of the fear that they have, because in the next minute you will not be there.

Com. Lenaola: Thank you very much Father, please register yourself. Thank you for your views. Titus Nyongesa?
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Titus  Nyongesa:  My  names  are  Titus  Nyongesa  Masinde  a  resident  of  Tongaren.  Here  I  have  a  few  things  to  tell  this

commission today. First I would like talk about foreign loans given to our government. These foreign loans are  the ones causing

us problems,  the common man to suffer for this foreign  loans  because  the  government  of  the  day  is  taking  loans  without  the

approval of the parliament and therefore I suggest that loans given to our country should be approved by the parliament and not

the government of the day. 

Secondly,  the Chief Justice and Attorney General are  people  who should deliver their services to us without fear but because

they  are  appointed  by  the  president,  they  fear  in  a  way  or  so.  I  suggest  that  these  jobs  be  appointed  to  Public  Service

Commission and with approval  of parliament.  On bill  of  rights,  the  …(inaudible)…  should  be  removed  and  left  to  the  trying

judge to interprete …(inaudible)… costs  are  very high, therefore  I  recommend  to  this  commission  that  cost  be  reduced  and

time taken shortened. 

About  land  registration  act.  Here  is  a  place  where  again  people  have  grabbed  land  from  others  by  first  registration  act.  I

recommend to this commission that this act be reviewed so that it can allow any person who has grabbed the land and forceful

from the others to be judged and if possible land taken back to the right owner.  About security.  In our country security is poor

due to unnecessary dismisal in our forces. Somebody is dimissed when he has not reached the age of retiring and when they go

out they throw this gun which is hard to Kenyans now and then. I recommend to this commission that anybody who has been

taken to force whether he has committed a crime let him be taken to jail and after serving his  terms  in  jail,  come  back  to  be

taken back  to the force until his  age  of  retiring  is  when  he  can  be  left.  That  one  will  reduce  thuggery  in  our  country.  Police

officers especially subordinate staff should be  given time to work in their home districts so that they can also reduce thuggery in

our country because  they are  known to their people  and also it  will  assist  in  this  process  our  police  officers  who  die  by  this

disease  HIV  it  will  also  reduce  because  they  are  working  it  distant  areas  to  where  they  cannot  be  access  to  their  family

members. And therefore like other service people they should also be given time to work in their home districts so that they can

be  access  to  their  family  members.  Also  the  Kenyan  constitution  should  be  accessible  to  all  Kenyans  and  be  published  in

language  understood  to  them  not  in  Latin  as  their  guide  because  this  was  a  colonial  writing  and  this  time  Kenyans  must

understand their language to suit themselves. 

So if it is written in a Latin word e.g.  if you tell a person menusheria  or actenavous  the person won’t be  able to understand

what you mean by menusheria or actenavous therefore, they should be simplified in the language we understand. 

About the president,  I will also like to say this,  the  president’s  age  should  be  reasonable  because  if  we  are  going  to  have  a

president who can retire completely after ten years  if he serves us well then he should be a person of reasonable  age,  the age

should be at least from 60 years because if a president can have let us us 35 years and he becomes a president  he serves us for

5 years, that will be 40 years. This is a person who is going to cause chaos in our country. He will gun up with his retired police

officers to form a group which is going terrorise this country.

Com. Lenaola: Last point so tell us your last point.
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Nyongesa: No

Com. Lenaola: Just highlight on them

Nyongesa:  Thank you. Last  point which is also very important is about  inheritance.  Inheritance  is  also  causing  a  problem  in

Kenya  whereby  boys  and  girls  are  fighting  over  inheriting  the  property  of  their  parents.  I  would  like  to  suggest  that  if  for

example a father has died the boys in that home should have a right to inherit their father’s property, but in the side of the girls it

can only come to those ladies who were unfortunate to get married but not this ones marry and divorce and then they come to

claim share from their families. Thank you.

Com.  Lenaola:  Thank  you  very  much  Mr.  Nyongesa.  We  are  …(inaudible)…  please  register  and  thank  you  very  much.

Kennedy  Mukhando?  Ningependa  kumkaribisha  D.O.  wetu  wa  Tongaren  Waluchio  Wepo,  karibu  kwa  mkutano.  As

…(inaudible)… I will ask  you to greet  your people  but take  a breath first.  Baada ya Kennedy.  Josephat  Ambuka please  just

get closer. …(inaudible)… unaweza kuendelea.

Kennedy  Mukhando:  My names  are  Kennedy  Mukhando.  I  come  from  Tongaren  division.  Only  have  two  points  to  put

across and if this is on education fraternity and politics. In politics according to my views we should have only two parties.  This

will live up the tribalism that have enumanated whereby parties are being formed on tribalist ground. 

After every general election the presidential  candidate  of a winning party should be the government  president  while  the  losing

party  presidential  candidate  should  be  automatically  be  the  Vice  President  so  that  the  president  is  put  on  toes  at  whatever

messages he commits. I will be very brief then after that I am going to the educational fraternity.

On this I will talk about  Vice  Chancellors  of  the  university.  I  would  like  the  current  constitution  that  allows  the  president  to

appoint the vice chancellors of all public universities to be  changed.  And in this instead I am advocating for vice chancellors to

be elected by the university senate board. So by this we want to ensure that biasness and tribalism does  not emanate as  a result

of appointment by an individual who is the president.

And also hence there is no rule or law that says that the president must be a university degree holder,  then it means that there is

somebody who has not gone to unversity will like to elect somebody to lead the university and by that we strongly advocate  for

university senate board to appoint or elect the vice chancellor. I only had two points to put across. Thank you very much.

Com. Lenaola: Thank you very much Kennedy, there is a question for you.

Com. Mosonik: May be this point you have made about  the leader  of the opposition being Vice President.  Now I wanted to

ask who will be the leader of the opposition if the leader of the opposition is Vice President?

Mukhando: I talked in the first place we should only have two parties  and these two parties  will have presidential  candidates
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gunning for that position and then automatically you are  from the opposition that if you loose you are  now from the opposition

and before that you are gunning for presidential, to be a president there automatically you become a Vice President.

Com. Mosonik: Then as a Vice President and you are oppossing the president all the same

Mukhando: No you are not oppossing. I said after that then we will be putting the president on toes.

Com. Mosonik: But what is putting on toes if it is not oppossing?

Mukhando: In case you do any mistake, incase he does not consult you.

Com. Lenaola: I think Kennedy you have to think about the politics seriously because you are saying let the President  become

the head of government and state.

Mukhando: Yes …(inaudible)… 

Com. Lenaola:  and you are  saying the person he has beaten  in  election  becomes  his  Vice  President.  To  the  effect  you  are

saying all of them are in the same government.

Mukhando: Yes

Com. Lenaola: which means there is no opposition we really need.

Mukhando: Yes, but am getting your point

Com. Lenaola: Then go and revisit. There is something. Thank you very much. Ambuka Josephat?

Josephat  Ambuka: The chairman of the commission I salute you all. My names are  Josephat  Ambuka the Parish Chairman,

Tongaren Catholic Church. I have two areas to say or to read.

One, I want to make an observation on education.  The system here we have as  per  now it is a prisoner to all people  who are

involved in it. I will find the parents involved is a prisoner, the pupils are  prisoners and the teacher  is a prisoner.  I would like to

recommend to be 8-4-2-3 to be  manageable to the people  and also for any change of curriculum we should find out from the

professional people to make that change. We have heard sometimes where the education in Kenya is just as  experimental.  We

don’t have a permanent system in Kenya. 

On public service vehicles I want to recommend that it is always good to copy what is good from your neighbour. We should
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have one colour for these vehicles to avoid accidents and corruption from our public officers.  Let us do like Uganda where we

have one type of vehicle the colours are  just one and it may be identified but in Kenya you will find so many pictures that are

written on the vehicles, we don’t know the meaning that they are  carrying and that is why we have so many accidents  occuring

because of such vehicles. So I recommend to have one type of colour in the area.

I want also to say  the  type  of  churches.  Actually  we  have  freedom  of  worship  but  I  would  like  to  say  that  the  government

should look for a way to register  these  churches  not  to  allow  anything  that  comes  up  to  be  a  church.  We  have  to  kow  the

church and state. Therefore I recommend before a church is registered, it should be known that by the government. 

On corruption area we should start with the police. These police have given very poor  service and that is why they are  the eye

of the country that people will escape the corruption but because of the poor services they have given they are  not helping us to

remove the corruption. Therefore I want to recommend that these people  should be given enough salary instead of giving other

political appointees  higher salary and leaving  these  fellows.  And  if  they  are  given  better  salary,  they  will  do  a  good  job  and

corruption will end in the country. 

I  want  to  look  at  the  provincial  administration.  On  provincial  administration  we  want  the  way  of  appointment  of  provincial

administration especially the local  ones,  the  chiefs  and  assistant  chiefs.  This  should  be  done  by  the  community   because  the

community knows them better and will give good respect  to them because  they have appointed them and they know them and

will cover them without any problem. 

On agriculture, I want to look at the inputs of the farm. Most of the time the foreigners are  given opportunities to sell the inputs

and that is why the farmer cannot earn anything from farming, instead he works  for the person who is selling the inputs of  the

farm. Therefore I would like to ask the government in this preposition that the farm inputs be given to the local people  to sell the

farm inputs instead of the foreigners. And retired age of people should be fifty to allow the young ones to be employed since we

have so many that are unemployed. The retired age should be fifty years.

I will come to provincial boundaries.  In most cases  you will just find that the announcements made  by  the  government  or  the

president to open new districts, location, division and yet the people concerned are  not aware  and brings a lot of clashes in the

area.  Therefore  I  will  want  to  say  that  these  boundaries  should  be  determined  by  the  local  and  they  should  be  passed  by

parliament before it is implemented. Otherwise it brings a lot of clashes in the country.

I come to look at commissioners, the commissions. Most of the time we have heard very many commisioners in the country and

this is the money of the taxpayers  is being used but at  the end of it,  we don’t have the results.  I  want to recommend that  any

commission appointed or led in the country,  the results should be known to the people,  the taxpayers  who meet the paying of

the  money.  Otherwise  we  have  had  so  many  commissions  but  no  results  have  come  and  yet  we  are  still  waiting  for  the

commission to voice. That is what I had, thank you very much.

Com. Lenaola: Thank you very much. There is a question for you.

Com. Mosonik: What do you recommend the structure of education? You said 8-4-2-3 which adds up to 17.
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Ambuka:  Form class one to eight

Com. Mosonik: How, you are recommending seventeen years  instead of sixteen. The previous 8-4-4  is 16.  7-4-2-3  was 16

now you want to add a year?

Ambuka: Correct because of the eight, if the area  of two,  this area  at  least  the children who are  entering university premature

but right now we have so many problems and we have very many graduates  who have not been employed and because  of that

we have heaped very many people who have graduated and have no employment

Com.  Mosonik:  Now  I  am  just  asking  about  the  total  number  of  years  spent  in  school.  Have  you  noticed  that  you  have

added? There are now 17 instead of 16.

Ambuka: Correct

Com. Mosonik: What is the extra one for?

Ambuka: The extra year is coming from the two in the A’level.

Com. Lenaola: He is asking what is the value of one extra year and not…

Ambuka: For maturity

Com. Lenaola: Maturity? Okay that you very much Mr.  Ambuka.  Please register yourself.  David Wanyonyi did you want to

speak? Sawasawa its okay sawa tu. You wanted to speak? Come and David Okotswe didn’t want to speak  now you want to

speak, utamfuata huyu.

David  Waswa  Wanyonyi:  Thank  you  very  much  the  chairman  of  CKRC.  My  names  are  David  Waswa  Wanyonyi  and  I

would like to talk a few points concering natural resources  and environment.  Here  my proposal,  first  proposal  is  that  natural

resources are to be protected by the constitution of Kenya. Any resources include the forest,  animals which are  the wildlife, we

have minerals in Kenya and water  also being a natural resource,  they must be  protected.  The ministries concerned,  that is the

ministry  of  environment   and  natuural  resources  they  should  be  the  managers  of  natural  resources.  And  they  should  be

answerable to the parliament of Kenya which has power. Also the minstry concerned should have its security which will have to

guard  the  natural  reources.  The  third  point  is  that  the  beneficiaries  of  the  natural  resources  will  be  members  of  the  local

communities where the natural resources are obtained. 

I am going to talk about  something on local government.  Mayors  and chairmen of councils are  to be  elected by the people  of
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the specific districts, seconded by the two year term for mayours and council chairmen, its adequate. Thirdly, the council should

operate under the central government where the powers are to be shared. Councillors should be watchdogs for the people  and

each of them should have confined power.  The qualification for councillors should be a fourth form  leaver  who  is  handling  to

enable interaction as they will be mixing with so many people for the advanced levels.

Lastly, am going to present few pints dealing with the judiciary. The system of judiciary in Kenya is not adequate.  Its  expensive

for people  from  local  areas  to  reach  courts.  I  propose  that  courts  should  be  provided  up  to  the  divisional  levels  in  Kenya.

Secondly we need to have a supreme court  which will have to deal  with matters affecting the constitution. Thirdly there should

be constitutional courts dealing with constitutional matters and also judicial officers should be approved by parliament basing on

qualification and merit. Thus the parliament select  committee should be appointed to appoint  judicial officers.  Qualifications for

judicial officers,  he should have a degree in law and master of science in specific course for a given period of time. Tenure of

office for judicial officers should retain to 74 years. But incase of any failures and misconduct,  the judicial officers should vacate

office immediately then face the court of law and if found guilty to perfom his duties he will have to face a penalty.

Com. Lenaola: Last point

Wanyonyi: Also lastly, we should have Kadhi courts  in Kenya which we have to deal  with Islamic matters affecting Muslims.

That is marriage in Islam and also the other cases relating to Islamic. Thank you very much.

Com. Lenaola: Thank you very much Mr. Wanyonyi. We have no question for you. Please register. David Okotswe.

David Okotswe:  Chairman of the review commission, members present,  my names are  David  Okotswe.  I  am  a  resident  of

Tongaren sub-location.  I am going to speak  about  the department  of prisons.  We had met some cases  whereby somebody is

taken to court  and when he is taken to prison he stays there even for more than 2 years  without even appearing to the court.

And when somebody is  in  the  prison  he  has  no  say  or  if  he  has  no  relatives  he  might  even  die  there  by  age  at  the  present

constitution because  there is no law which is providing that person to know of a type of system whether  there  is  a  register.  I

recommend that those issues, there must be a register for prison officers and these prison officers should go to qualified lawyers

who can be checking this daily and corresponding to the courts or if possible have another third party where they will be  taking

it so that they check up with the courts somebody appears as the law should be required. 

I also think about electoral commission. Electoral commission should be if it is somebody is taken or  there is is should be very

much independent so that the powers of the president to say we are going to have election or  we are  not going to have election

should  be  the  matter.  The  electoral  commission  should  be  very  independent,  depending  on  the  constitution  passed  by  the

parliament that if it elapse 5 years, it remains in the force so that the election is being carried not favouring the ruling party. 

Also the last one I will have to speak about if you have your children and you have a fruit and you protect  that this fruit should

not be taken anyhowly your children will be very interested everyday knowing what to eat. Kenya as we say is not Islam but the

people take beer they are in the social places but we are being rejuvinated people who are at home of  their culture may be they

were taking beer like busaa  but they are beign very much harrassed and so many unnecessary cases in court.  So  I recommend
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that people should be left to drink as people who are drinking beers. Thank you very much.

Com. Lenaola: Thank you very much mister. Come, you are saying traditional liquour should be legalised.

Okotswe: Yes

Com. Lenaola: Thank you very much please have you dream. Lidofik Malaba karibu mzee.

Lidolik Malaba: Jina langu naitwa Lidofik Malaba naishi Kimilili sub-location.  Commissioners and wakazi wenzangu nawapa

pole. Sisi hapa tuko vibaya sana,  kila siku tunaumia, kunayo vichinjio vya ng’ombe au vya wizi. Vichinjio vya ng’ombe ndivyo

vinatumalizia ng’ombe wananchinja saa kumi ya usiku, saa  tisa mwenye kuiba ng’ombe akitufuta ng’ombe yake hawezi kupata

anakuta nyama peke yake. Pendekezo kama Mungu anasaidia pendekezo ingekuwa ng’ombe ichinjwe saa  tatu,  ndiyo mwenye

ng’ombe atafuta saa  ingine aone ngozi. Administration katikati  ya administratin wakasa  vile vile wizi unakujia kwa wakasa  ng’

ombe  zinapotea  dakika  mbili  mkasa  ameshapata  kitu  kidogo  hawezi  kutambua.  Inatakiwa  mkasa  apate  msharahara  ili  wizi

ukomeshwe. 

Ya  tatu  inatakiwa  mkasa  apigiwe  kura  sub-chief,  chief,  D.O,  D.C,  P.C  wapigiwe  kura.  Tunataka  tulinganishe  viti  vyote

vilinganishwe kwa sababu raia tunaumia sana kwa ajili hiyo. Ya nne tunataka ingelikuwa vizuri waweke jua kali iwe nyingi humu

ili watoto wetu wapate kazi. Nyuma yake mtu akikosa anaendelea kufanya kazi kwa jua kali na kifungo kiwe kwa niaba yake.

Akiwa na miaka arubaini na anapata  hizo ng’ombe nimuongezee miaka kumi itakuwa hamsini  atatoka  huko  hawezi  kuiba  ng’

ombe na kutuibia ng’ombe. Na  hiyo watu wafanye kazi afungue kwa jua kali.  Na  msigawiwe na watu,  mtu  akiwa  na  kosa  ni

kosa lazima afutwe kwa haraka na aende kufungua kwa jua kali hata chief, D.O namna hiyo. Kwa sababu inaondoa ufisadi.

Interjection: Endelea

Malaba:  Maneno ingine asante.  Hata  neno  lingine  ingekuwa  inatakiwa  na  kuwa  iwe  judge  afanyie  hapa  kesi  kuliko  kutoka

hapa.  Sasa  sisi tuko hapa kufika Bungoma ni maili sitini kutoka mtoto wako akifungwa huwezi kumpelekea uji,  utashangaa  tu

ingelikuwa  sheria  iwekwe  hivyo  na  hapa  kwa  D.O.  hapa  judge  awe  hapa  iwe  na  acre  20  ili  wafungwa  wanafanya  kazi  na

wapate kitoweo hapo. Natutakuwa tumeongeza utajiri wa kilimo. 

Lingine accidents,  accidents  intakaiwa ingelikuwa waweke barabara  tatu,  barabara  mbili za gari na barabara  moja  ya  baiskeli

sababu mtu akiwa kwa lami na baiskeli mwenye gari hawezi kuona yeye ni mtu anamkanyaga tu. Na  kama tuko na mabarabara

mbili ya kuenda na kurudi hiyo ndiyo itakuwa sawa. 

La saba  traffic police intakiwa  waende  course  wajue  kuendesha  gari  na  kutengeneza  gari.  Kwa  sababu  wanakuja  kuangalia

kama mtu ako kwa gari wanaona namna hii wanachukua pesa  wanaenda.  Gari ikifika hapo inaanguka atakuwa amesaidia nini

na hiyo ni traffic kwa barabara mbili hizo pali inakata inaenda kwa district ingine hapo ndipo waweke round about.  Roundabout

hiyo  ndiyo  askari  ashiko  motoka  ashughulikie  aone  brake,  taa  na  ana  mechanic  na  askari  wengine  warudi  kwa  kambi.
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Ingelikuwa sheria angalikuwa wafanye lingine.

Com. Lenaola: La mwisho.

Malaba: Ya mwisho mimi nafikiri bado mingi (laughing)

Com. Lenaola: Saa zimekwisha wenzako wanataka kuzungumza. Jambo la mwisho 

Malaba: Asante sisi tuko na wamama polisi wameshajua kazi.  Sasa  mama akifungwa na kwa station ya polisi wanaume peke

yake wanasukuma huko mama usiku yake wanapigania kwa hiyo mama kila askari  anataka.  Pendekezo inatakiwa mwanamke

afungwe kwa police station ya wanawake wenyewe kuliko kufungwa kwa wanaume. Asante

Com.  Lenaola:  Asante  Bwana  Ludofik  Malaba  hatuna  swali.  Jiandikishe  pale  tumeshukuru.  Benjamin  Wambulwa?  Asante

mzee

Benjamin Wambulwa: Asante constitution commissions. I will be  very brief because  most of the points  I  had  taken  note  of

have been discussed by my friends. My name is Benjamin Wambulwa. On executive I have a few proposals. One is our present

constitution  only  talks  about  the  starting  age  I  think  that  the  section  should  be  created  in  theconstitution  to  put  a  ceiling.  I

recommend 75 years for the President and also the president has been given some powers  to make some political appointment

I want to propose that he should continue doing that but his appointments should be taken to parliament be  verified and then be

approved by parliament and also any time the president has appointed somebody he has power to appoint but he should not be

given  powers  to  remove  him from  his  appointment.  It  should  be  parliament  to  discuss  the  character  of  that  person  to  be

removed from that position and remove him by vote of majority. 

Also on the government acquiring loans which affect the whole country should not be  left for a few individuals  in  the  treasury

hose  to  pay  loans  from  foreign  countries.  This  should  be  discussed  in  parliament  and  let  it  be  passed  in  parliament  and  he

reasons for that loan and whatever we want to do with that loan. That is all I wanted to say about executive. 

I want to say something on the legislation. I feel that the constituencies should be based  on population not the area  is  densley

populated can even have more constituencies and the one that is sparsley populated can have few constituencies and I also feel

that the age of parliamentarians a limit should be put and I also recommend 75 years to someone above 75 years  should not go

to parliament as a parliamentarian.

Com. Lenaola: Of what age upto 

Wambulwa: 75 years 
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Com. Lenaola: and ya chini

Wambulwa: chini 21 years  as  it is the case  now.  And  the  parliament  itself  should  chart  out  the  timetable  of  when  it  can  be

dissolved but not the president  to  dissolve  it  at  will.  And  when  I  come  to  judiciary,  I  recommend  that  some  senior  resident

magistrate should be given powers to hear that the petitions, and petitions should be heard in the constituency. Courts  should be

created  in the constituencies where the petitions are  passed  so that the  court  sits  there  and  within  2  or  3  months  the  case  is

decided unlike now when petitioins takes years.

I remember a case  where the case  remained in court  until one year to voting period is when it was decided that is a waste  of

money and time. The cases should be decided quickly.

And also on judiciary I feel that we should create a section in our constitution compelling magistrates and judges to finish cases

within a given time not as it is now the case remains in court for years. They should be given if a certain case  should take  one or

two or three months. On fundamental rights I feel that our fundamental rights on our present constitution, I feel it is quite in order

the problem that is there,  there is no penalty for somebody who contravenes this. So  I feel that in our present  constitution we

should have a section which creates a penalty for somebody who contravenes this so if all act that in our present  constitution we

should have a section which creates  a penalty for somebody in authority who contravenes  the  requirement  of  the  constitution

should be taken to court and be taken to jail or be fined but not to be just left as it is now in our present  constitution there is no

section of penalty. 

And I feel that also a person has a right to education and even when we were getting independent we said illiteracy was one of

the  enemies  we  were  going  to  fight.  So  I  feel  that  education  especially  for  primary  school  should  be  compulsory  and  then

thereafter  secondary and university education should be free.  It  should  be  the  duty  of  the  government  to  educate  to  remove

illiteracy from its citizens because we are just going where we aer going to have the rich people  are  educating their children and

that one will not be good for our country. 

Lastly sir, on the type of government I feel that our government should continue being democratic  and those good elections as

we are  doing now but the duties  of  the  poor,  administration  should  be  redefined  so  that  they  are  confined  to  what  they  are

supposed to do not as it is now but the state in every department you find land matters the provincial administration is handling,

security appears  as  if  they  have  no  specific  job  and  that  one  should  be  done  away  with  a  section  should  be  created  in  the

constitution whereby they say specifically …(inaudible)….

Com. Lenaola: Thank you very much you said lastly

Wambulwa: and that is has come. The last one has just come from my mind. Land ownership, land ownership sir, I feel that the

maximum land an individual can own and have the title deed should not be more than 200 acres because at the moment you find

someone has 50,000 acres when someone doesn’t even have point one acres. That is all.

Com.  Lenaola:  Thank  you  Mr.  Wambulwa.  We  have  no  question  for  you  please  go  and  register,  thank  you.  Wangila
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Wasilwa? 

Festus  Masolo  Wasilwa: Commissioners you are  welcome  to  Tongaren.  I  want  to  tahnk  you  for  being  here  with  us.  The

paper am due to present …

Interjection: …(inaudible)…

Masolo  Wasilwa:  Engineer Wasilwa, Festus  Masolo Wasilwa. And the paper  am going to  present,  I  will  present  as  it  has

been prepared  by the Bukusu elders  group in Tongaren division. It  should therefore reflect as  much as  we can the  feelings  of

Tongaren community and the first item the preamble we say this is a very important part  of our constitution and we feel that to

maintain balance it should be left to our historians, legal experts,  economists and social scientists who understand our past,  the

present and the future so it comes back well. 

You who have done research such areas begin very a preamble for our constitution. As far as directive principle state  policies is

concerned like other colleagues hav said here the chairman we see that we are hapy that of now our country has been very well

ruled under the present constitution but arreas changing. The social, scientific, economic, political environment are  changing fast.

It was there felt that appointments of senior government posts and permanent secretary level and the like should go to individual

appointment,  should be made by authorities but should forward to the parliament for vetting  and  approval.  So  I  felt  that  civil

servants should be subject  to competitive promotion.  Promotion of servants purely on merit,  competent  and qualification.  We

should also restrict civil servants from participating in private business and civil servants should declare  that.  We feel that if this

in the senior and adverse constitution takes palce in the account it will bring back efficiency within civil service.

On  the  structure  of  the  government  this  has  worked  well  but  as  I  mentione  again  we  are  an  exchanging  an  element  of  ove

centralization  now  and  feeling  that  every  commission  is  a  decentralization  and  if  the  present  structure  of  government  is

decentralised the feeling is that we have a federal  government being introduced so that the sources  we can now overcentralize

the capital more to the region for the processes.

On  legislature,  the  feeling  under  sub-defination  under  one  directive  is  that  legislature  have  done  reasonably  well,  the

responsibility could be enhanced by giving more responsibility to vet the state  appointments at  senior level. So  we felt the rule

got an MP or  a councillor for that matter who is not delivering the electorate  should have the power  or  the right to recall  him

through some kind of referendum so he comes back and by-election is allowed later.

For the exective we come here that so much is changing at  the moment and over recently,  Chief’s Act was removed because

there is so much changing which will require  power  or  some  kind  of  hostility  to  administer  the  area  and  we  recommend  the

Chief’s Act be reinstituted. 

On local governance,  Mr.  Chairman the feeling at  the moment is that we have quite a lot of problems with  the  local  authority

area, problems of management and problems of finance as well and the feeling at the moment is that most of these problems we

feel have been caused by poor  leadership.  We feel that if efficiency be brought  back  with  the  local  authority  by  allowing  the

election  of  mayors  and  chairmen  of  the  councils  through  public  election  is  very  much  supported,  we  said  fit  education  of
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councillors as  my other colleagues have said should up as  K.C.S.E  level passes  and with good passes  in  English  and  Swahili

languages for communication purposes.  As we have just mentioned where a councillor is not  delivering  the  electorate,  should

have the powers to recall him through a referendum so that a by-election is held. 

On land and property rights, Mr. Chairman the land is not growing, our population is growing pretty fast now we need the land

in order  to  grow  food  to  feed  the  increasing  population  therefore  felt  there  is  some  kind  of  change  in  the  management  and

conservation of land.  So  we  mention  land  productively  so  that  we  are  able  to  feed  the  increasing  population.  We  therefore

recommended that land should not be  sold at  the point level. You know you get land in this area  being sold in points,  we feel

that should not happen. The land should be sold sustainable half an acre whatever it is and we also felt that building of houses all

over  the  place  should  not  happen.  Some  government  directives  on  building  houses  so  the  productive  land  is  regained  or

conserved. 

Management and use of natural resources but a lot of others have said a lot about  it,  we feel it is an area  that we need to think

about  in  the  future  constitution.  This  country  has  had  extremely  qualified  people  and  these  qualified  people  on  camera

…(inaudible)… extremely heavily in the training of manpower and development them. I am sure the government wants to see  a

return in their investments and especially in the trained personnel. The thing at the moment I have said is that appointment should

be made purely on competence so that there  is  no  favouritism  and  so  felt  that  the  director  of  personnel  management  should

establish some  kind  of  investing  of  these  highly  qualified  people  the  expert  so  each  time  the  state  out  looking  for  an  expert

before it goes out foreing countries for recruitment of  those  people  go  to  our  inventory  to  see  whether  the  local  experts  are

available and if they are  not available then they go out if they are  available utilize them. Felt  that  if  we  come  deep  into  that  it

brings  some  economics  and  also  reduce  frustration  among  the  people  that  are  qualified  who  are  not  being  appointed

…(inaudible)…. 

Civil servants as  I mentioned should also no  tbe  allowed  to  participate  in  private  business  and  civil  service  code  of  conduct

should be introduced. The civil servants should declare their assets  and we feel that if all good factors  were taken into account

the current exalters of people living in the country who come and spend a lot of money in terms of investment and training would

reduce. They feel proud of staying on and serving the country. 

Environment, Mr.  Chairman is at  everybody’s heart  today and the  feeling  is  that  we  should  protect  the  environment  for  it  to

protect us with natural resource. The forests that are being damaged, water, ram  to …(inaudible)… it own all of these made a

mistake now they would be no water here, now and if they are not there in future you could imagine what could happen and the

feeling is that we should try and protect  the environment as  much as  possible  to  be  able  to  maintain  agriculture  productively.

Part of the land so that the current change of climatic importance the drought particulary in this area  is changed and we feel that

re-afforestation at  all levels should be encouraged and an …(inaudible)… by  Chiefs  Act  is  that  reinstated  that  chief  uses  the

authority people should plant trees within the homestead. So we will be over reliance on the government reduces so we maintain

the environment.

The local residents should participate in this protection and conservation of natural resources.  Damaged river banks should be

reduced and sealing of boreholes  should be controlled so that it does  not dry up.  The thing I want to talk of at  the moment is

pensions.  We  get  officers  retiring  from  government  services  and  comfort  hiring  is  gradualy  changing  an  dthe  economy  is
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changing and in time if nothing is done letting the senior government officer who has retired at a high level start  living as  beggars.

So the recommendations here from my committee was that each time there is a salary review pension must be  reviewed as well

and pension for retired officers should be reviewed paged up to the position as it was now. 

My last point Mr.  Chairman is on education and I would not want  to repeat  what other  people  have said.  What I would say

now  is  the  government  has  spent  quite  a  lot  on  civic  education  for  this  exercise  to  take  over  other  countries  teach  their

constitution  in  schools.  Is  there  any  reason  why  government  of  Kenya  cannot  allow  our  Kenya  constitution  to  be  taught  at

schools. If we really like to save on quite a lot each time to …(inaudible)… like this. Because majority of the population in this

country  are  children  and  if  children  are  introduced  to  the  Kenyan  constitution  everything  …(inaudible)…  will  be

…(inaudible)…. Thank you Mr. Chairman

Com. Lenaola: Thank you very much Bwana Wasilwa. You have taken exactly the time you requested for and thank you for

being precise and to the point. We have no question for you please give us the memorandum and register it. Joseph Obaye?

Joseph Obaye:  Well commissioners my name is Obaye Joseph from Ndalu.  I  will  first  thank  you  commissioners  for  having

come here for us to present our views to your commission. Now first to start  off by stating that this exercise when it came into

being in Kenya this was quite in 1962  between the  Kenya  government  with  British  government  in  Lancaster  but  then  on  the

problems which are laid down our government failed to implement two things…

Com.  Lenaola:  Mr.  Obaye,  I  will  have  to  stop  you  there.  Assume  we  know  that  history,  assume  we  know  why  this

constitution has failed all we are asking you is to recommend to us how the new one should be to suit your recommendation.

Obaye: Thank you now we would like in Kenya need under God the new fight for freedom and government of the people  by

people and for the people. In our country as  far as  human rights is concerned we individuals have been deprived of our rights.

The ammunition which is brought by the state is meant to safeguard our lives, our property  and the functions of the country but

instead even this rule used to kill us. Secondly, liberty in Kenya is ont all that.

COm. Lenaola: Mr. Obaye please you can assist us very much if you put a problem then recommend. If you think ammunition

is being used to kill Kenyans what do you recommend? 

Obaye: With life I recommend that it is better for the government or under this constitution to form a law which will prohibit  the

soliders or security officers to utilize this ammunition for killing innocent people in the country. 

On the liberty, we have been suppressed  with liberty. We have been suppressed  with liberty in our country.  So I recommend

that it is better  for a Kenyan to be  allowed to do his will as  far as  his needs are  concerned without frustration from elsewhere

even from people of higher authorities. 

Thirdly, concerning our security in the state  we are  frustrated most of the time be it at  night  or  day  by  security  officers.  So  I
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recommend that better citizen be free in a free nation without frustration. Thank you, that is all I have to make.

Com. Lenaola:  Thank you Mr. Obyae and I thank you for your views. Please go and register na tunashukuru sana.

Obaye: Thank you very much.

Com.  Lenaola:  Charles  Walumbe  hayuko?  Mtanikubalia  sasa  nimwite  mama  mmoja.  Nafikiri  tu-change  sauti  kutoka  bass

mpaka soprano ili pia hii joto ikwishe kidogo. Mama Lina karibu.

Lina  Kiptulani:  Naitwa  Lina  Kiptulani,  Tongaren.  Mimi  ningependa  kujadilia  juu  ya  wamama.  Ningependa  kusema  ya

kwamba  wamama  wapatiwe  nafasi  ambayo  intakikakana  katika  ubunge  ama  udiwani  na  kuwe  na  sheria  ambayo  inasema

wamama wasinyanyaswe kwamba hawana umuhimu wowote katika kimataifa kwa sababu kitu ambacho tunataka wamama ni

kuchangia na kuleta maendeleo hatuendi huko kwa vita na hata tungependa serikali itutetee sana hata kama mumama hajapita

anaweza kuwa nominated wakati  wowote na tena kuwe na sheria ambayo inapitiza kwamba mama asinyanganywe jinsi hivyo

kwa sababu watu wamama wengi wanaweza kuwa na mawazo mazuri lakini wanaume unakuta anataka kumnyanyasa kwa njia.

Kwa hivyo tunataka tupatiwe uhuru na tupatiwe mawaidha  yetu na  hata  tuwe  provided  security  yetu  iwe  sawa  kwa  sababu

tunachangia maendeleo. 

Ningependa kujadilia juu ya pombe. Ningependa sheria isikize pombe iweko lakini iwe na wakati  ambapo inatakikana itumiwe

kwa sababu sana sana umasikini mwingi unakuja kwa ajili ya watu kutofanya kazi.  Ikipitishwa wakati  watu  watumiwe  wakati

wamemaliza kazi nafikiri umaskini hatutakuweko na mtu yeyote yule akipatikana wakati  ambao hautakikani achuliwe  hatua  ile

ambayo anaweza kufanya maendeleo irudi hapa nchini. Asanteni.

Com.  Lenaola:  Asante  sana  mama  Lina,  nenda  pale  ujiandikishe.  Asante  kwa  maoni  yako.  Nani  huyu  Charles  Walumbe?

Haya endelea, Mathews Khaemba? Karibu hapa.

Charles Walumbe: Thank you commissioners. My argument is based on the research from the constitution. 

Com. Lenaola: Before you argue, let us know how is arguing. What is you name again? Fo rthe record to the microphone.

Walumbe: Charles Walumbe

Com. Lenaola: Now you can argue.

Walumbe: My argument is basd  on constitution that was there and making analysis where it went wrong and from which any

other experts  will have to assess  and put it in place the way we want.  The  constitution  describes  the  society  as  a  group  that

makes up Kenyan state.

Com. Lenaola:  Please Mr.  Walumbe, I will stop you. Make the assumption that we  know  what  a  constitution  is,  we  know
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what it is supposed to do. All we ask you today,  recommend what should have to be  in the new constitution. Assume also we

know that this being the constitution have all the problems you are  going to tell us.  Recommend what we should do to the new

one.

Walumbe: Thank you. While I accept that the constitution was not all that made in a bad  state,  commissioners I come to find

that the arm of the executive in our present  government has monopolised all the powers  not through us but through  their  own

making. I  recommend  that  the  powers  given  to  the  executive  should  be  removed  and  be  given  to  the  parliament  that  is  the

legislative.

Com. Mosonik: But that is should be removed or reduced to something.

Walumbe: I feel removed and be handed over to the parliament so that the parliament,  because  we elect  the parliament,  it is

the parliament from which we get the executive. So if the parliament has got to be  given these powers,  it will be  representing us

rather than the executive. That is my argument.

The judiciary as  per  now seems to understand the executive a lot.  Every case,  we have heard several  cases  which have been

forwarded for example KACA forwarded some cases there, you find that where the executive is concerned the case  will never

be  heard  of.  So  such  excessive  powers  which  the  executive  have  we  feel  that  the  one  that  has  just  tortured  the  existing

constitution, otherwise the judiciary is in the armpit of the executive so that they are not independent at all.

Com. Lenaola: What do you recommend?

Walumbe: I recommend that such powers should also as am saying the whole mistake is with the executive. So if the legislative

or parliament is given such powers they will know we can remove them or redeem them if they don’t do us our work. So briefly

it admits on the recommendation based on whatever I was thinking from the constitution company with the newsapaper  and we

have said because  we know therefore we are  assuming we don’t have that is where the way I  feel.  Otherwise,  it  could  have

been okay if the executive has not given itself so much powers that it has now. Thank you.

Com. Lenaola: Thank you please understand I am not telling you that your views don’t matter all I was saying was assume that

we have time history of the process  from Lancaster  and the present  constitution. And the  principle  is  logical  and  we  want  to

…(inaudible)… recommendation and you have said that we remove power from the executive and give poweres  to parliament.

Suppose parliament also abuses the same power.

Walumbe: We shall remove them

Com. Lenaola: You shall remove them? Then the judiciary you are saying you remove the powers  they have and take  them to

35



parliament?

Walumbe: With this recommendation and the country will have executive powers.

Com. Lenaola: Parliament to be given the powers

Walumbe: Legislative powers 

Com. Mosonik:  Okay thank you. I  just  wanted  to  ask  you  on  the  principle  that  we  have  to  the  constitutional  review  is  to

…(inaudible)… parliament and hire the three organs are  independent of each other,  they check each other,  they balance each

other and they function together. Now when you say remove, simply I was asking are you removing or may be are you reducing

or transfering some because if you remove them there is no executive anymore? Secondly you accept  parliament is elected but

are you saying they the …(inaudible)… the executive is selected,  the president  is elected,  the ministers are  elected and soon?

You are just saying may be is it the terminology you are using to …(inaudible)… ?

Walumbe: From the history of the formation of our government the first two seniors of our government did very will because  of

separation of powers but there come the year 1979-82 around there where certain individuals were tending to make some rules

to favour them. I am happy to say most of them are  not there now. They are  not enjoying, but those who were left messed up

leaded with the constitution by making some implementations which gave them these executive powers  so  much  so  that  even

this time we are worried that this commission may be eating our money but whom …(inaudible)… as announcement may come

to say no and what will we do.

Com.  Lenaola:  Mr  Walumbe  we  are  answering  the  …(inaudible)…  Tuache  sasa  tunafanya  kazi  ya  maana  hapa.  wewe

unaingilia mambo ya siasa na sisi sio wanasiasa pengine wewe ni mwanasiasa.  Siasa nayo ni  nje  ya  hapa.  Tulikuuliza  you  are

saying that the executive will be very powerful we know that ourselves. What we are asking you tell us how we can stop it from

being too powerful and you are  telling us to move all the powers  to parliament  and  we  are  asking  you,  aren’t  you  falling  the

same risk of making parliament so powerful. So just answer the question.

Walumbe: Where the parliament becomes so powerful, it is under our mercy when they mess we just have to vote them out.

Com. Lenaola: Good answer now let me ask you between the 1st  year and you see  the 5th  year in parliament is there.  If they

mess what will happen these five years would you wait for them to mess for five years then we remove them after 5 years.

Walumbe: We shall pass vote of no confidence within the given period.
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Com. Lenaola: That is what we want you to tell us.

Walumbe: Yes

Com. Lenaola: Thank you very much please go and register (laughing). yes this was Mathews Khaemba.

Mathews Khaemba: My names are Mathews Imbali Khaemba. I thank you for having come around for us to view our points

on  the  constitutional  review.  Here  I  will  start  with  the  public  revenue  expenditure.  Mali  ya  asili,  parliament  should  continue

supervising on  collection  of  public  revenue  and  qualified  accounting  parliamentary  committee  who  source  of  information  will

come  from  constitutional  established  national  regional  budget  and  taxpayers  office  all  over  the  republic  under  Permanent

Secretary in the treasury. We also have the constitution to give councils 70% of its collected revenue for development of such

councils as follows: The councils under mayor to be given 20% for salaries,  road  maintenance in such councils or  municipalities

10%  to  give  educational  institutes  and  teachers  colleges  establishment  10%   medical  care  for  institutional  developmetn  find

10%. We have to eradicate  corruption,  we must have Auditor General,  constitutionally must  have  provincial  Auditor  General

constitutionally must have provincial Auditor General assisting him.

He must be given real powers to summon anybody from the head of state, ordinary citizens. He must be  qualified in accounting.

He must also  be  vetted  by  the  parliament  from  six  contestannts.  Government  go  countercheck  proper  use  of  public  finance

through reconciliation set of check up calls and three months budgetary estimates under qualified accountancy body.  We should

also have the commissioner of income tax must be  very qualified person chosen from 10 contestants  by parliament  who  must

sign memorandum of good conduct and declare his wealth and other conditions such of MPs and councillors. 

Commission established to investigate funny issues to  public  and  funded  by  taxpayers  must  be  revealed  to  Kenyans  e.g.  the

Akiwumi & Chrimas and devil worshippers. We should have these things disclosed to citizens for them also to understand what

is going on because we don’t want the things to be just left all over there or  with you all of these with what has been nullfied or

nothing goes on for a very long period of time. That one encourages unlawfullness.

On land issues, the land owners let me come to courts. The arrogance of our courts  do not meet our national problems.  That is

establish the following courts  we require or  rather  we as  a  government  within  that  constitution  which  is  being  ammended  we

should have local courts  for  divisional  district  or  level,  district  level  and  provincial  level  and  even  muncipal  levels.  That  is  to

make  the  common  mwananchi  have  that  …(inaudible)….  It  should  also  come  on  that  locational  levels.  We  should  have

supreme court that is constitutional court. I hope you get it. Go to the field for industrial and tribunal court  if not such courts  can

be scrapped and aggrieved employees can use normal courts i.e. commercial. 

We also have election of judges delinked from the executive to avoid loyalty i.e.  spread  parliamentary committee of lawyers to

choose judges according to their qualification. The little level of education should be bachelor of laws that one will be  the lowest

level for such kind of officers. Tow terms of 5 years  duration in the different station not one two different stations.  Chief Kadhi

must  have  some  qualifications  like  other  high  court  judges  and  court  of  appeal  must  be  established  to  counter  check  the

decisions  because  some  decisions  are  very  crude  to  a  common  man  like  myself.  We  should  check  that  court  matters  must
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remain the …(inaudible)… of other institutions such as trade unions at industrial court and dispute elders at  land control  boards,

B.O.G’s  at  striking  schools  elders  and  rental  tribunal  have  a  legal  transaction  because  of  ignorance  of  law  and  illiteracy.

Therefore we are not complete. Pardon …

Com. Lenaola: You have …(inaudible).. that point you have finished.

Khaemba: Let me finish with this one here.  We would like to say that when it come  to  local  government  we  would  like  the

mayor and his team must be elected directly i.e. the duration of a mayor should just be  3 years  to avoid corruption because  we

get that in very many areas these people we just hear of names. But because  of them being office bearer  for a very long period

of time, they learn changes of swindling money from the local government and hence no development for us.  Thank  you  very

much.

Com. Lenaola:  Khaemba please come and register there.  Tunashukuru sana.  Juma Masakha? Peter  Mulongo? John Sitima?

Stephen Musengule?

Stephen Musengule: Safi maafisa wa katiba na wananchi wenzangu. Ni shukrani kwa kundi hili kututembelea hapa ili tupate

fursa ya kuweza na sisi kutoa maoni yetu. Kwa hivyo kwa majina naitwa Stephen Wanjala Musengule. Yangu ni machache tu

kwa sababu mengi ambayo ningezungumzia wenzangu wameshazungumza  tayari,  kwa  hivyo  yangu  nitakuwa  tu  nikienda  kwa

ufupi na kutoa mapendekezo. 

Jambo la kwanza ni kulingana na viongozi tuliowachagua kwa vipindi vay miaka mitano ni sawa lakini  jambo  ambalo  tunaona

linatutatiza  ni  kwamba  baada  ya  sisi  kuwachagua  baadhi  ya  hawa  viongozi  tunaowachagua  na  wakisha  jua  washapata  hiyo

nafasi  wanatutoroka  yaani  ninamaanisha  wanaenda  wanatusahau  halafu  wakiona  kura  zinakaribia  wanarudi  tena  wanakuja

kutupembeleza ili tuwape tena kura. Kwa hivyo hapo ningependekeza kwamba tupewe nafasi ya kuweza kutoa viongozi kama

hao hata kabla ya muda wa miaka mitano kupitia kwa kura ya kutokuwa na lunani nao. 

Jambo  la  pili  Kenya  ikiwa  ni  nchi  ambayo  imejitawala  jinsi  nchi  zingine  kama  kwa  mfano  Uingereza,  Amerika  na  zingine

wananchi wake wana haki ya kuishi kwa amani wakifurahia uhuru wao bila kuangaishwa na tofauti kama hivi ilivyo na  wakati

huu chini ya katiba hii tunaona tumeangaishwa sana na maafisa wa polisi ambapo mtu anaweza tu unakuwa unashutukia tu mtu

anaingia  kwa  boma  hata  haujui  ni  nani  lakini  anakwambia  tuko  kwa  kazi.  Sasa  unashindwa  ni  kazi  gani  ambayo  amekuja

kufanya. Sasa pendekezo langu hapo ni kwamba tunajua wanafanya hivi wakiwa kwa kazi zao na wana haki ya kufanya hivyo.

Lakini ningependekeza  ya  kwamba  wawe  wakija  ama  wakienda  kwa  mtu  wakiwa  na  uhakika  kwamba  kuna  yote  anakosa

ambayo wanaendea katika boma hilo wakiwa labda na search warrant  ama arrest  warrant  waonyeshe kwamba sisi ni maofisa

wa polisi tumekuja na tumekuja kwa haya na haya watoe waonyeshe hiyo ikiwa ni arrest  warrant  ama serach warrant  na ndiyo

waendelee na hiyo kazi yao.

Jambo la tatu ambalo pia ningependa kusema hivi na katika pia kwa lugha geni nitasema hivi. Now may I also express my views

in this foreign language so as to draw the attention of my colleagues who have submitted their remarks.  My fellow countrymen
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my concern is all about  a common man who is a taxpayer and his welfare.  A common man is the more sufferer in the present

constitution  taking  into  account  the  daily  increment  of  the  most  essential  commodities  of  his  basic  needs.  Therefore  my

suggestion is that in the new constitution a common man we need to see  that in  the  national  assembly  by  an  elected  member

from each respectice area. For instance one from each district. Thank you.

Com. Lenaola: Thank you very much. Let me just understand this. Who is a common man?

Musengule: Well a common man according to me is a person who is neither a civil servant or  a teacher  or  any working class

that person may be he can even not be a farmer or even a businessman. That is what I mean, such a person is the one I term a

common man.

Com. Lenaola: Thank you very much. Please go and register. Humprey Sumba? Peter Ndung’u, Timothy Wafula utamfuata.

Humphrey  Sumba:  Kwa  majina  ni  Humphrey  Sumba.  Langu  tu  ni  himizo  kwa  commissioner  wa  constitution.  Hasa  sana

ningependa kuhimiza kuhusu uridhi. Uridhi mara nyingi umeleta  tatizo  katika  Kenya  yetu  na  hata  unaweza  kufauta  watoto  na

wazazi wenye kukosana kwa sababu ya uridhi. Kwa hivyo mimi ningependekeza ya kwamba kwa sasa jambo la uridhi uwekwe

katika katiba yetu  ijulikane  ya  kwamba  mtoto  akishafikisha  miaka  kumi  na  nane  ni  wajibu  wa  mkazi  ajue  ya  kwamba  huyu

mtoto  ni  lazima  nipatie  kipande  cha  kuishi  sisemi  tu  uridhi  unajua  watu  wankuwa  wakatafsi  vibaya  kuhusu  uridhi.  Mwingine

anasema kwamba nimefunza mtoto na siwezi nikampa shamba na nafikiri wengi wetu mumesikia ya kwamba mzozo unatokea

familia zinauwana kwa sababu ya mashamba. 

Halafu himizo lingine ni kuhusu ofisi ya rais,  mimi kwangu ningependelea kwamba mtu  kuwa  rais  hata  mwenyewe  nina  miaka

ninaweza kusema mimi ni kijana lakini ningependelea kwetu sisi tuwe na mtu ambaye amekomaa kiakili amekomaa kikazi ni yule

mtu ambaye ukimuona ni kazi anatenda lakini sisi tuseme ya kwamba tupatiane mtu kuanzia miaka arobaini kurudi chini mnajua

tutakua na taabu. Pendekezo langu ni ya kwamba ningependa kuanzia miaka 48 hadi miaka sitini. Hivyo mtu anafaa kuwa rais

na  kuwa  MP.  Mimi  napendekeza  kwamba  miaka  thelathini  kwenda  juu  kwa  sababu  nimeona  mara  nyingi  sisi  kama  vijana

wakiafrika hata uwe ma miaka ishirini na tano unaweza kujikuta kwama MP anaenda anapatikana kwa disco.  Kwa hivyo mimi

pendekezo langu nataka miaka thelathini kwenda juu.

Upande  mwingine  nitasizitiza  kidogo  kwa  jambo  la  hasa  hivyo  nimerudi  upande  wa  mama.  Kuna  jambo  moja  ambalo

limefanyika Kenya,  nafikiri  kila  mtu  anaweza  kuniunga  mkono  na  nataka  niweke  katika  katiba  unakuta  mzee  alioa  wamama

karibu watatu mwishowe  mzee  utapata  ya  kwamba  ananyemelea  upande  mwingine  anachukua  mama  moja  hata  numer  tano

wanaenda wanafunga naye ndoa halafu baadaye huyu mzee kufa utapata ya kwamba kumbe huyu mzee, mke wake wa kwanza

na  wa  pili  lilikuwa  mahali  halafu  inaleta  zogo.  Kwangu  mapendekezo  ni  ya  kwamba  kabla  ya  mtu  yeyote  hajaingia  kanisani

kufanya kama ni ndoa nini na nini hafikiri hapo ukoo ungepewa uwezo wa kutesa kabisa kwa sababu sasa nimekuta mara nyingi

sana ya kwamba unakuta mtu amefunga ndoa wakati  anapoenda kufa ana wanawake tano nyuma na ndiyo wakubwa na yule
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mwenye amefunga ndoa ni mwanamke sijui wa sita. Kwa hivyo kuna tabu hapo.

Taabu ingine ambaye zingeweza kuongezea kidogo kama himizo ni kuhusu corruption.  Kenya hii kusema kweli ufisadi unaanzia

especially naweza kusema ya kwamba judiciary yetu ya Kenya kutoka kule kwa judges mpaka kwa polisi wa hali ya juu. Kwa

hivyo  nini  ningependekeza  ya  kwamba  ikiwa  tunaweza  kutengeneza  katiba  kuwe  na  tume  maalum  ambayo  inaweza  kuwa

inashughulikia jambo la ufisadi direct ya kwamba wewe ukiwa umeona ya kwamba fulani amekula hongo kuna mahala unaweza

kwenda kuripoti kwa sababu ni shida sana wewe uniambie ninaweza kuripoti huyu mtu kwa polisi na hali polisi ndiye amekula

hongo  na  ninaenda  kuripoti  kwa  inspector  huyo  na  shida  sana  kwa  hivyo  kuwe  na  tume  maalum  ya  kwamba  itakuwa

ikishughulikia haya maneno.

Nafikiri sina mengi ni hayo tu. Nashukuru.

Com. Lenaola:  Asante sana Bwana Sumba tunashukuru kwa maoni yako.  Jiandikishe pale.  Timothy  Wafula,  N.S.A  Mwela

utamfuata.

Timothy Wafula: Thank you very much. I am Timothy Wafula and I will air my views. First  Mr.  Commissioner I would like

the local government be abolished this is because  every 5 years  we elect  councilllors they go to the county council,  they don’t

do anything for us. After five years we vote them out we vote others in. They don’t do anything for us.  So I was for the opinion

that to have some kind of a tribunal may  be  of  affluent  businessmen  within  the  region  to  be  in  charge  of  the  county  council,

municipal council or the city council. And then the government should provide social ammenities to the people.

You find that in the rural areas we don’t have things like the social hall, we don’t have even telephone booths  like in the whole

of this division we have one telephone booth and communication is therefore very difficult. It  also makes security to be  a threat

to us.  So the government should provide some of these social amenities to enable life  run  smoothly  in  these  rural  areas.  And

then  you  realise  that  the  president  has  a  lot  of  powers  which  are  a  threat  to  the  nation.  The  presidential  powers  should  be

drastically. For  example when appointing the  Attorney  General,  government  should  not  have  arbitrary  powers  or  appoint  or

remove someone who is as important as the Attorney General. We should have some kind of institution like the Law Society of

Kenya recommending names for  appointment.  The  same  should  happen  with  provincial  commissioners,  permanent  secretary

and other senior civil servants. 

Then about  AIDS,  we realise that  Aids  is  a  national  disaster  and  because  huma  rights  have  to  be  protected  no  one  can  be

forced to take  anti-AIDS test.  This is dangerous to us because  somebody with AIDS can go  alonga  and  can  take  too  many

other people and and it makes it very diffiicult to have the spread of the disease. So I would like inasmuch as we respect  human

rights we should force people to take this test. I was of the opinion that …

Interjection: …(inaudible)…

Wafula: I was of the opinion that the government should set santions to force people to take the H.I.V test  for example people

who have not taken the H.I.V test  should not be allowed to enjoy government facilities like going to government schools, public

universities or being appointment or  employed by the government such that everybody taking this test  and after taking the test
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you are issued with a certificate so that if somebody wants to have intercourse with you and he wants to prevent himself from

AIDS he will simply ask for the certificate in order to be sure whether you are  positive or  negative before making that decision.

And  also  there  is  a  lot  of  misinformation  about  HIV  and  how  it  is  spread  for  example  there  is  a  certain  church  which  is

spreading stickers  misinforming peole that  condoms  cannot  prevent  one  from  getting  AIDS.  This  is  very  dangerous  because

somebody  who  may  want  to  have  sex  using  a  condom  may  easily  be  convinced  with  such  stickers  that  condoms  are  not

effective. He therefore risks getting AIDS while having sex without using a condom. I was of the opinion that such people  who

spread such malicious and dangerous misinformation should be prosecuted and jailed. 

Also about  justice in our country,  you realise  that  we  have  slow  and  dragging  court  cases  in  this  country.  Justice  delayed  is

justice denied. So I was of the opinion that ecah and every division in the country should have a small court  to deal  with cases

within the divisions. Small cases  that don’t require to be  taken so far within the division. And then the government should also

ensure that most of these court cases are speeded up in order to clear the court and take the justice to the people.

And then I was also of the opinion that the president  while campaigning  for  the  office  should  declare  a  running  mate.  This  is

important because  we need to know the kind of people  we ar  voting in office not just the president  alone but also part  of  his

team. So the president  should  declare  a  running  mate  while  campaigning  for  office.  Also  the  government  should  retrench  all

redundant employees in order  to reduce its recurrent  expenditure.   You realise that in most areas  where some employees like

those ones working in forests  in the  water  department,  they  are  just  there  like  their  salaries  home  they  don’t  even  report  to

office. Such employees are not productive to the country. They should be retrenched.

And then lastly, Christians should also be Christian courts  to deal  with civil suits where both parties  posses  the  same  religion.

This is because  we have the Kadhis Court  for the Muslims and we  should  also  have  a  Christian  courts  for  Christians  and  in

addition to that we should have arbitration officers in divisions to deal  with small cases  instead of taking everything to court  this

is because mitigation is very expensive. Thank you.

Com. Lenaola: Thank you very much Wafula. Please go and register. Halafu M.J Wanyonyi.

Joseph Muola: My names are Joseph Muola. I am a student of Law Moi University. May be bear  with me I will start  with a

formulation to the  action  which  basically  cautionary  also  to  the  commissioners  but  in  your  art  to  previewing  this  constitution

please bear in mind that previously we have seen scenario of reviewing a constitution that has not even brought any harmful to

the people like we have seen it somewhere in the …(inaudible)…. Well people have gone into the review of the constitution that

has not brought nay fruits to the people.  And should please bear  in mind the two constitutional systems that are  present  in the

world Mutakha Kanug as he was there before, he became a commssioner. Zenith Mbajiko at route of the constitution crisis but

the problem with the Kenyan constitution is that we have failed to recognise the British parliamentary system and the American

system and finally we have come to the problem of trying to intermingle and cross breed high dynamisation of those two systems

where we have arrived at nothing. That is the same way that we have a system that is Americanism kind.

Com. Lenaola: Like I said assume all that we know. What are your views?
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Muola: Now let me give my views. To my recommendation straight away. Firstly, I wouuld transform in reviewing the issues of

constitutionalism should be entrenched into the constitution. Doctrine of separation of power  should be put into the constitution.

The ideas of people  sovereignity.  We  the  people  the  Wanjiku’s  we  are,   we  want  it  put  into  the  constitution.  We  want  the

preamble that to direct our needs, our desires and our intentions. 

Secondly,  I will go straight away to the judiciary. The judiciary in an institution  that  is  important  to  this  country  but  in  a  very

unfortunate situatiion our judicial sinking and liking in the much and muddle of total  failure. We are  born to collapse quite soon.

So I would recommend the following that first thing, we should have a supreme court.  The supreme court  shall be  higher than

the appeal court. We shall have a general jurisdiction for all matters. It should be above the court  of appeal,  so we shall have a

general appellant court and with a general jurisdiction. Below it should be normal system the court  of appeal,  high court  and the

others. 

Then  secondly,  I  would  ourform  for  an  independent  judicial  service  commission  here  and  there  after  refered  to  as  judicial

service commission. The judicial service commission should have a composition that is expanded not the current one  the  way

the  current  constitution  talks  about  the  judicial  service  commission  is  very  different.  Judicial  service  commission  should  be

compossed  of  stakeholders,  by  stakeholders  I  mean  people  like  the  Law  Society  of  Kenya,  religious  bodies,  supreme  civil

society and their law school basically. Members of law school should be part  of the judicial service commission. These people

should be nominated or  elected.  The judicial service commission itself  should  appoint  its  own  chair  and  secretary  elective  its

own chair and secretary. 

Now the Chief Justice and the Head of Civil  Service.  The  Attorney  General  should  not  be  a  member  of  the  judicial  service

commission. It is mandate to select candidates for appointment based  on merit,  competency and morals.  The procedure  is that

after they have selected these candidates  they should be taken to a judicial committee of parliament.  Its  mandate  is  it  will  get

one potential management of the registrar, the appeal judges, the court of appeal judges, supreme court judges and sitting. All of

them should vote in parliament and infact this parliamentary committee or  judicial service should hold public hearings so that it

gets public opinions on who is to serve us in these judges.  They  are  not  going  to  appoint  judges  without  meeting  the  people

approving them. 

Alongside the supreme court  I propose  a  constitutional  court.  This  constitutional  court  I  believe  shall  zealously  and  jealously

guard our encroachment of our constitutional rights by the executive and parliament,  which we have seen in the previous part  I

don’t need to elaborate on that.

Then I would turn to the point of locus standi. I pray that this new constitution should be very careful in establising the question

of locus  standi  the issue of interest.  The  interest  of  the  people  previously  you  could  see  people  going  to  court.  People  like

Wangari Mathai going to court  when forests  have been abused and their  cases  have  been  thrown  out  because  there  was  no

locus  standi.  They  didn’t  have  locus  standi.  I  want  the  question  of  locus  standi,  the  interest  in  those  issues  expanded  to

everyone. Special injury sholdnot be reserved to some people  for example if I see  somebody is abusing water  or  a river I can

have special interst in that. 

Then I …(inaudible)… to the office of the Attorney General intertwined with the director  of public prosecutions.  I propose  that
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the powers of the Attorney General under Section 26,  3,4  & 8 of the current constitution should be vested in the office of the

deputy of public prosecution.  The work that the current Attorney General does  about  prosecution the way  he  takes  cases  to

court should be done by the director of public prosecutions. Then then Attorney General should retain his normal functions like

advisor to the government and others  like that.  The  Attorney  General   should  not  fix  in  the  judicial  commission.  Then  finally

concerning  the  office  of  the  Attorney  General  I  would  like  to  talk  about  the  powers  to  enter  nol  prosequi.  To  stop  cases

nowdays,  I  believe  it  is  a  rentention  of  our  colonial  leaders  which  has  no  basic  meaning,  especially  the  context  of  private

prosecution the way he can take over private prosecution then the following day bends up nol prosequi  that cases  in essence it

defeats the purpose of justice. I would propose that the powers to enter nol prosequi in private cases be withrawn. 

Concerning rights, we have chapter  5 talking about  rights in essence,  but if we look into chapter  5 it seeks  not to discriminate

but in real sense there is a form of discrimination in the current chapter  4,  like there is discrimination against the disabled.  South

Africa has gone that way so without prejudice to myself I tend  to  think  that  we  should  streamline  on  sexual  orientation  also.

South Africa has gone that way maybe we can also go that way but with reservations also.

Then the issue of  torture  where  IPPG  30  sent  to  cut  torture  among  police  officers  especially  people  in  jail.  But  I  think  it  is

worthwhile that is should be put down into writing  the current constitution that the Chief Justice must make interpersonal that

chapter 5 should be put out. It is unnecessary, only should the Chief Justice direct  people  on how to interprete that constitution

yet  they  have  brains  of  their  own  they  can  interprete  it.  I  recommend  that  the  idea  of  the  Chief  Justice  giving  rules  of

interpretation should be removed. 

The last point is about elections. The powers to the president to prorogue and dissolve parliament should be removed.  I believe

the constitution can set dates for elections after each year and it can also add troubles of emergency that such …(inaudible)…

and e.t.c. and then provisions on olavira.  I believe olavira  should be compulsory.  We must make sure that people  re-run for

election.

Com. Lenaola:  Thank you very much. You cannot escape  cross  examination.  So  can  I  ask  you  a  question  on  fundamental

rights. I don’t think I got it correctly when you said that chapter five of the constitution allows discrimination …(inaudible)…

Muola: No I said that there must be a provision specifically I am saying that in essence it does not cover  that.  The word is that

it does not cover. It does not say that sexual orientation should not be discriminated against. I am saying that it leaves it open so

that you can still be discriminated on that.

Com. Lenaola: Because of your interpretation I don’t agree with but that is your view. The second point it nol prosequi.  You

are saying the Attorney General should not have the powers to call the cases  private prosecution.  Are you saying therefore that

particular case be unrully with the other prosecution.

Muola: Yes we have nol prosequi in other cases that he himself is accountable. 
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Com. Lenaola: Which contradicts you point on the Attorney General not having prosecuted  powers.  Are you saying the need

not be there?

Muola: Okay it is then the director of public prosecutions not the Attorney General.

Com. Lenaola:  Okay thank you. And lastly are  you now separating the office  of  the  director  of  public  prosecutions  for  the

Attorney General and make the director of public prosecutions a constitution office of its own?

Muola: Yes

Com. Lenaola: Okay thank you very much. Please register. Next?

Scolia  Wanyonyi:  I  am  Scolia  Wanyonyi,  student  in  Moi  University.  First  I  will  start  with  the  preamble.  In  the  current

constitution …

Com. Lenaola: …(inaudible)… Makokha S.G? Kimwela? Protus Katila you are next.

John Kimwela: Thank you very much. The speaker other commissioners and the rest my names are John Kimwela.

Com. Lenaola: Jose …(inaudible)…

Kimwela: I am John Kimwela

Com. Lenaola: John thank you

Kimwela: My first point. For example a constitution has been ammended 38 times since independence but no ordinary person

has  been  involved.  Its  my  feeling  that  ordinary  people  be  given  an  opportunity  through  opinion  polls  like  what  happened  in

Zimbabwe, Afghanistan and Pakistan for also ordinary people to come up with a very important opinon poll.  So  it is my feeling

that we also make it in such a way that it cannot be abused. I will also like to say that parliament should be given the powers  to

vote and come with the idea of having to the president to decide on his own. 

My second point is on the Attorney General. This is just an amorous character who neither here nor there.  Is  my feeling that he

should just be a prosecutor and his office a prosecutory office nothing else.  He appoints  the judges through the judicial service

commission yet prosecutes the cases before them. 

So you can see clearly that he cam still play around so for him to appoint somebody let us take a case here of course corruption

or whatever might happen government sponsors deals should be brought to the house by the leader  of the government business

but not the Attorney General. The Attorney General should not unless there is a very important thing in parliament, should not sit
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in the parliament.

My next point is on provincial administration. It  is my feeling that we in Kenya  we  have  to  introduce  the  governance  type  of

system where the P.C will replaced by the governor who is elected by the ordinary people  under him we shall have the mayor

and the councillors.  This will bring about  more accountability and will bring the government close to the people  because  it will

assist  us to  mark  these  people  an  eyebrow  to  an  eyebrow.  Is  my  feeling  that  when  this  happens  we  also  lower  the  rate  of

corruption and eventually it fails.

My next point is on the prime ministerial post.  Is  my feeling that we should have a prime minister so that we are  sure that  the

person is answering the questions in parliament directly rather than having a president who never answers even a single question

in the horse instead uses the ministers in the office of the president  who do the brainstorming for them. It  is my feeling that we

abolish the idea of…

Com. Lenaola: …(inaudible)… make the recommendation don’t say instead. You have made the point.

Kimwela: Thank you. So I am saying we have the prime minister and this  prime  minister  will  answer  the  questions  from  the

MPs  rather  than  somebody  brainstorming  for  you.  Next  is  the  idea  of  natural  resources.  Is  my  feeling  that  when  natural

resources are discover in a particular district the first beneficiaries must be the members of the district and the locals around like

for  example  we  hear  Bungoma  has  a  lot  of  gold  so  it  is  my  belief  that  they  are  going  to  benefit  a  lot  rather  than  may  be

somebody who is a foreigner talking everything away. Thank you very much. 

Com. Lenaola:  Thank you very much John. Please we have no  question  for  you  go  and  register.  Protus  Katila  then  Alfred

Wanyonyi. 

Protus Wanjala Katila:  Commissioners na wale ambao wanaweza kunisikiliza. Mimi ni Protus  Wanjala  Katila.  Ningependa

kuongea mambo machache lakini kwanza nitaongea juu ya wamama. Kama Kenya ingekuwa ina watu wazuri ambao wanataka

wamama wawe promoted kwa kazi ya siasa nominated wote kuanzia councillor na MP wangekuwa wamama. Kwa vile hao tu

ndio wako wachache kwa upande wa kuongea mambo ya siasa.   Hiyo ingefanya  hivyo  inge-promote  wamama  kuwe  hali  ya

siasa. Yaani wange-nominate mwanaume yoyote.

Kwa laini ya pili, mambo ya mashamba. Mashamba ingekuwa yaana kama mtu ako na  shamba  inaandikwa  majina  mawili  ya

mma iwe ndani yake, kuliko saa ile anakufa succession amekuwa pesa  nyingi sana ile ambayo huwezi kufanya. Hiyo liandikwe

hivyo ule akitaka kuongea na mama na akiwa na mtoto yake ni sawa tu. Na  kitu kingine ambacho ni mbaya  sana  kwa  sisi  ni

upande wa mashamba. Mashamba ukienda kwa lands uende kujaribu kutoa title deed  au kujiandikisha kulipa pesa  ya  ushuru

iko juu sana ambayo naomba ingerudishwa chini ili mtu yeyote anapokaa hapa au ule ako na shamba yake apate title deed. 

Kitu kingine ya nne ile ambayo naona ni ya taabu sana kwa kulima, vifaa ya kuweka kwa  shamba  iko  juu  sana.  Ikiwa  kama

Kenya  au  …(inaudible)…  Kanu  ile  iwe  bei  ya  chini  na  hata  ikiwezekana  katiba  badala  ya  kuacha  watu  njaa  wakule  ndio

wapelekewe  misaada  ingekuwa  serikali  iweze  kuagharamia  kulipa  mbolea,  kisha  irudi  chini  sana  ili  ukulima  iwezu  kua  kwa
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sababu ukulima kama saa hii zaidi ya elfu tisa huwezi kulima kwa acre moja na upate kitu. Kwa hivyo unajikuta utakuwa unakaa

kuongojea serikali. 

La tano ambayo nataka kuongea nayo  serikali  ingewezekana  ilipe  wau  wetu  waliokufa  Chetambe  na  Lumboka.  Walikufa  tu

kwa shauri ya kupigania  uhuru  na  hata  mashamba  wakanyang’anywa  sasa  ikiweza  walipwe  na  watupe  hiyo  mashamba  yetu

ambayo ilikuwa ya wabukusu ambayo wakoloni walichukua wakiwa watu wetu na watu walipwe. 

Ya saba  kitu ambayo ningetaka kama saa  hii ndiyo tutafute vitu vizuri  tungekuwa  na  majimbo.  Tukiwa  na  majimbo  ni  saa  hii

Kenya tuko kwa siasa ya majimbo kwa vile ukiangalia province kama jimbo. Watengeneze tu mpaka iwe watu  wa  area  hiyo

pesa zikitoka hivi au zikitoka ng’ambo zingine direct  kwa watu wale,  kuliko pesa  kuingia kwa central  government na kupotea

huko inakuwa tu mambo mengi.

Ya nane laini yetu ya vitambulisho. Vitambulisho hasa upande huu uko na shida na shida hivyo inatokana sisi tuko na mtawala

mmoja ambaye anajua mwananchi wa karibu ni sub-chief. Sub-chief apewe mamlaka vile amepewa mamlaka ya birth certificate

na  hata  death  certificate  awe  yeye  ana  form  na  kila  kitu  kuliko  saa  hii  unaangalia  wengine  wetu  unaenda  kufanya

…(inaudible)…. Hiyo imekuwa kama sisi tuko kwa nchi ingine sio Kenya. 

Ya tisa hii ambaye  nayo  upande  huu  kwa  wale  wako  mbele  tukiangalia  wale  MP  wa  mbele  wale  walitoka  hapa  walisomea

pombe  ya  kienyeji.  Na  walipoenda  huko  nao  wakapiga  marufuku  pombe  ya  kienyeji  na  imefanya  watu  wetu  hata  ukiwa

hawakunywi ssa  ukitembea tu hapa ukipatikana ukionjaonja utapea polisi pesa  au utashikwa tu na  wakupe  pombe  na  uende.

Sisi tumekaa kwa maisha ya ovyo ya kukaa kama tuko na wasiwasi na sisi kama wananchi tunakaa tu hivyo pombe  tukae  tu

kama Uganda kama Tanzania walipoachia kukunywa hata hakuna mwenye kuliwa na hapa ukienda nje walevi wako. Sasa huyo

wanasema marufuku hivyo ilikuwa uongo. Vizuri pombe hiyo iendelee. 

Mambo  ya  hospitali  na  ya  skuli.  Sisi  tulipokuwa  kwa  mambo  ya  kwanza  tuliambiwa  tu  wananchi  watapata  hospitali  free,

masomo wanasoma free na ukweli tanug mwanzo. Mwanzo tulikuwa na deski na kalamu iko hapa kama hii ya kuweka wino na

unaandika sasa wazazi hawakuwa na gharama. Ile elimu ya zamani irudi kama vile unakuja tu na mbao na unatengenezea kwa

ma-desk na watoto wasome. Saa hii masomo iko ngumu hata kwa nursery ambayo hiyo ya kwanza na iko malipo kali.  Walimu

wa nursery wangelipwa pesa mzuri na serikali na watoto waanze kusoma kutoka kwa nursery. 

Halafu ya mwisho ambayo naona ni ya taabu sana ni mambo ya rushwa. Na ile rushwa ambayo imekuja kwa Kenya imetokana

tu na harambee. Hii harambee ilikuja na imefika pahali imepotoka kwa vile unapoenda kwa ofisi yoyote kama anataka kula kwa

wewe rushwa atatoa kitabu tu hata kama itakuwa harambee ya zamani utoe harambee.  Na  hata wale wako kwa bunge saa  hii

wengi pesa  ambazo wanatumia ni za rushwa sio ati  unapata  wezi  wanaingia  bunge.  Kwa  hivyo  mambao  ya  bunge  uchunguzi

vizuri  kwa  sababu  hata  kwa  saa  hii  lango  inatokana  tu  kwa  hiyo  harambee.  Sababu  mtu  anatembea  na  pesa  alipata  wapi.

Harambee ichunguzwe.

Com. Lenaola: …(inaudible)…

Wanjala: Nina mambo mengi lakini nashukuru.

Com. Lenaola:  Asante bwana Katila tumshukuru  kwa  maoni  yako  nenda  pale  ujiandikishe.  Hatuna  swali.  Wanyonyi  halafu
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Evans Kubono.

Alfred Wanyonyi: Asante. Kwa majina ni Alfred Wanyonyi na haya ndiyo maoni yangu ningependa kutoa siku ya leo.

Kwanza ningependa kuchangia kwa upande wa rais kuwa na mamlaka zaidi. Ukiingia katika Bibilia Injili ya Luka sura ya kumi

na  nne mpaka ishirini, kuna wakati  mtu aliwezi kumuuliza Yesu mwalimu mwema naye Yesu  aliweza  kumkataza  ya  kwamba

hakuna aliye mwema ila mmoja tu naye ni Mungu. Kwa hivyo awe ni rais ako chini ya sheria utakuta ya  kwamba  hata  sheria

kumi za Mungu, rais akiwa mkristo ako chini ya mamlaka kila rais awe chini ya mamlaka kutakuwa na usawa katika nchi yetu

naye pia atakuwa hukumiwa iwapo ameua, ameweza kuchapishwa katika ufisadi na mambo mengine.

La kuongezea ama la pili ni kuhusu ukimwi. Ukimwi ni mdudu mbaya katika nchi yetu naye  amechangia  sana  kula  pesa  zetu.

Misaada mingi inaletwa Kenya.  Serikali inatoa pesa  nyingi kwa upande wa ukimwi inatoa matangazo imepeleka watu courses

mbali mbali kwa sababu ukimwi lakini mwishowe hata mtu amekifa ukimwi katika  matanga  yake  wanatangaza  amekufa  kifua

kikuu, amekufa sijui nini wanatangaza ama ya magonjwa ambayo hayako, ambayo iso yameweza kumuua huyo mtu. Kwa hivyo

pesa ambazo zimetolewa afadhali zingeenda zikajenga barabara hizi ambazo zinaharibika badala  ya kupeleka kwenda kupeleka

mafundisho kwa watu ambao hawatakuja kusema ukweli mbali hatasimamia  kushughulikia  uwongo  ya  kwamba  mtu  amekufa

TB na kumbe amekufa ukimwi.

Na  kuongezea  ni  kuhusu  watu  ambao  wamestaafu.  Mtu  amekuwa  mkubwa  katika  serikali  amefanya  kazi  kwa  miaka  mingi

pengine amefika miaka hamsini na tano anaenda retire baada ya mtu kidogo utakuta ya kwamba rais ameweza kumchukua huyo

mtu na kumfanya kuwa mkurugenzi  mkuu  wa  Nzoia  Sugar  Company  na  mengine.  Ilihali  tunajua  ya  kwamba  yeye  amefanya

kazi, amestaafu kwa hivyo  nafasi  iliyobaki  ni  kwa  wale  hawana  kazi,  wale  university  graduates  ambao  hawana  wanatembea

kwa nguvu wanatafuta. Mambo kama hayo pia waweze kuyaondoa. 

Ukija upande mwingine kwa upande wa chakula na umaskini namna  wa  miaka  ya  themanini  mpaka  tisini  na  tano  utakuta  ya

kwamba  Kenya  ilikuwa  inauza  mahindi  katika  nchi  ya  nje  lakini  sasa  Kenya  ina-import  mahindi.  Hii  ni  kutokana  na  serikali

kuchangia na kuendeleza umasikini ndani ya watu. Tunakuta ya kwamba kilimo tunafanya lakini ile bei ambayo tumenunulia vifaa

kupandia sio ile tutakayouzia vyakula vyetu ambavyo tumelima. Kwa hivyo serikali irudi iangalie kwa kweli unatekeleza wajibu

wake uliyoahidi kwa kuchangia kuondoa umasikini na kuondoa njaa kati ya watu na kuongozea utakuta ya kwamba hata saa  hi

Rais Moi anaweza kutangaza ya kwamba shule zote wanafunzi wanasoma bure hakuna school fees wala mjengo…

Com. Lenaola: …(inaudible) tulisema asubuhi majina ya watu hatutaki sisi hapa. Thank you for your constitutional rights office

ya Rais, P.C., Chief, Commision majina yangu tu na yako peke yake.

Wanyonyi: Asante nitasisitiza tena mambo yanapotangazwa ya kwamba kama saa  hii ya kwamba wanafunzi wasiweze kulipa

mjengo  na  school  fees  hadhi  mambo  ya  commission  ya  elimu  yaendelee  kuchunguzwa  na  kutatimia  mahali  ambapo

watashirikisha, utakuta ya kwamba hata sasa  mwanangu yuko nyumbani hasomi kwa sababu amefukuzwa kwa ajili ya mjengo

na mengine. Kwa hivyo namaanisha wanapopitisha jambao ama mtu yeyote katika serikali anapoongea jambo afuatilie kuon ya

kwamba jambo kama hilo limezingatiwa. 
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Na kuongeza serikali isaidie watu wakati kilimo kiko na matatizo wakati wa saa, utakuta ya kwamba kutokana na bei mbaya ya

mahindi mwaka huu watu walilima vibaya na hata vile mumetembea mkija mtakuta ya kwamba mahindi imetoa vichwa ya kuwa

mafupi kama meza hii. Sijui mavuno ya aina gani utaweza kutoa katika mimea kama hiyo ambayo itaweza kukisaidia nchi yetu.

Mapendekezo yangu ni kuona ya kwamba serikali unapoona janga kama hili unapotokea ama mambo kama haya yanapotokea

ikaweze  kujitokeza  na  kusaidia  wakulima  kuwapatia  vifaa  ili  mwaka  unaofuata  wakaweze  kufanya  vyemakatika  kilimo  na

kufukuza njaa. 

Na  mwisho  kuna  mapigano  inayotokea  wakati  wa  uchaguzi.  Tunapokaribia  uchaguzi  namna  hivi  utaona  kuwa  mali  nyingi

zinapotezwa, maisha mengi yataweza kupotezwa.  Tunaomba ikiwezekana kupitia kwa katiba hii serikali iliyoko na commission

ya uchaguzi ambayo utakuweko iwe ikigharamia maisha ya wale watu ambao wamepotea  kwa  sababu  walikuwa  ni  watu  wa

maana  katika  familia  zao.  Na  pia  mahali  ambayo  imeharibika  ni  amli  ya  maana  na  ni  mali  ya  kusaidia  familia  fulani  kujiinua

kimaisha. Lakini utakuta ya kwamba wakati mali hii inaharibiwa uchaguzi umeisha mambo kama hiyo hayaangaliwi

Com. Lenaola: Asante nafikiri umejiendeleza vizuri, si lazima kufuruta sana. Umesema vizuri, jiandikishe. Evans Kubono. 

Evans Bahati  Kubono: Nitaongea kuhusu utawala.  Kwanzia kwa mkasa kupanda juu, utapata  ya  kwamba  tunaweza  kuwa

tumechukua mkasa pengine hajakua na elimu na tumemuweka mkasa  na  mkasa  huyu  anatakikana  pengine  adhibitishe  kupitia

kwa maandishi na iende katika daftari  pengine la chief ama D.C.  ama chief. Sasa  tunapata ya kwamba tunapeana ule ambaye

hajasoma. Sasa  pendekezo langu ni kwamba mkasa yeyote awe mtu wa darasa  la nane,  awe pengine na  cheti  cha  nane  ama

awe ana cha form four. 

Pili mnapoelewa ya kwamba uchumi wa Kenya umezoroteka sana na ninapoona laini ya serikali iliyopo sasa  hizi ni mrefu sana

halafu baada ya rais unapapata  ofisi ya mkasa,  chief, subchief,  D.C.,  D.O naona kwamba hizi ofisi ni mrefu na zinatumia pesa

mingi za serikali.  Sasa  ikiwa mapendekezo yangu naona ya kwamba ofisi ya sub-chief na ofisi ya P.C.  naona  kazi  zao  naona

hakuna  kazi  mingi  unaishia  kwa  D.C.  Sasa  mapendekezo  yangu  ni  kwamba  chief  tukitoka  kwa  mkasa  tuende  kwa  chief,

tukitoka kwa chief tuende kwa D.O, tukitoka kwa D.O tuende kwa D.C.

Tatu, chief achaguliwe na wananchi. Na chief huyu atakuwa mtu wa kuzunguka yaani apewe transfer hiyo ni kwamba asitokuwa

tunazuia ufisadi mingine. Kwa sababu mtu anapokwama mahali pamoja unapata ya kwamba unakuwa na marafiki wengi pale.

Sasa tuwe na wachaguliwe na wananchi, na apigwe transfer bora awe na qualifications za ku-qualify kama chief.

Nne,  ofisi  ya  rais  unapoelewa  ni  kwamba  ndio  huwa  inachagua  Vice  President.  Mimi  naona  kiti  cha  vice  president  kipewe

wananchi wenyewe, wachague mtu ambaye wanampenda. La mwisho ni kwamba Vice President  ukiwa amechaguliwa. Ukiwa

si mwananchi wanachagua apewe bunge alini rais asikuwe ndiye anachagua yeye.  Halafu rais mamlaka yake,  ili asikuwe rais na

tena ni mkuu wa majeshi. Yeye awe tu rais kiongozi wetu lakini asiwe ni mkuu wa majeshi ama above the law. Hiyo naona ya

kwamba wametufanyia na hilo jambo.  Sasa  pendekezo langu ni kwamba ofisi ya mkuu wa majeshi iwe kando na ofisi ya rais.

Halafu kuwe juu ya mamlaka hilo hata mbele ya Mungu sio sawa. Nafikiri ni hayo.

Com. Lenaola: Kwa hivyo sasa unataka huyo chief wako achaguliwe hapa Tongaren tupige transfer aende Naitiri
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Kubono: Mimi naonakwa maoni yangu, chief achaguliwe atakuwa mtu wa kuingia kwa maofisi hata anaweza..

Com. Lenaola:  Mambo ya  transfer  tumesema.  Tumechagua  chief  wetu  hapa  Tongaren  halafu  wale  wa  Naitiri  wachaguliwe

wao na sisi tunapeleka huyu wetu Naitiri. Naitiri apelekwe wapi? Apelekwe Kimilili? 

Kubono: Nasema hivyo akikuwa mahali penyewe inakuwa kama 

Com. Lenaola: Ni maona yake. Kwa hivyo kama chief wetu ni mbaya hapa tumchague mbaya hapa tumpeleke angaike huko

…(inaudible)…

Kubono: Hatusemi yeye ni mbaya lakini kuzuia vitu vingine yeye anaweza kwenda tuseme kwa mfano Naitiri na huyo anakuja

huku.

Com. Lenaola: Yale ni maoni yako enda ujiandikishe pale. Ningependa kumuita mama Lily Makokha. 

Lily Makokha: Kwa jina ni Lily Makokha na nitaendelea.  Kitu ya kwanza ambayo nilikuwa nataka kusema ni kuwa serikali

yetu inatumia pesa nyingi sana ku-train watu na kuwa-employ halafu mtu aki-retire  mwengine ana-retire  yuko na very high post

lakini akirudi nyumbani anasahauliwa anapotea  huko kabisa hata kama  kuna  kitu  ambacho  anaweza  kusaidia  hawezi  kusaida

kwa  sababu  amepewa  barua  ya  u-reture.  Kitu  ningeona  kwa  sababu  serikali  inawatumia  pesa  nyingi  kwa  huyu  mtu  kwa

kum-train halafu wakatumia pesa nyingi akafanya kazi nao halafu sasa  amekwenda kupumzika kukiwa kama kitua kidogo kiko

ambacho anaweza kusaidia  kama  hosipitali  au  skuli  ndogo  pengine  hawana  staff  anaweza  kwend  tu  kwa  muda  tu  siku  awe

employed permanent lakini kwa muda kusaidia kama wako short of staff halafu arudi nyumbani. 

Kitu  kingine  ambacho  mimi  ningependa  pia  ni  kwa  matatu.  Kuna  matatu  ukiingia  kwa  mfano  kama  imejaa  sana  polisi

wanazungumza na manamba na driver halafu wanapewa hongo nyingi, mlio huko ndani mnajua vile vile mumejazwa kama ndizi.

Sasa kitu changu nilikuwa naona ni kuwe polisi wakusimamisha matatu kama hiyo baadala  ya kum-charge manamba au driver

wa-charge  yule  passenger  kwa  sababu  passenger  wenyewe  wanajilazimisha  wengine  kuingia  ndani.  Kitu  kingine  ambacho

nilikuwa nataka kusema ni juu ya uridhi kwa watoto.  kuna desturi  nyingine mtu akiwa yuko hai hasemi watoto  wangapi wako

nje ambao amezaa nao nje.  Siku  akifa  kabla  hajazikwa  utaona  kina  mama  wanasimama  na  milolongo  ya  watoto  kila  asema

nilizaa na huyu mzee. Na clan wanawa-accept, wanawachukua hapo hapo, wanawagawanyia hata mali hata yule mama ambaye

anajulikina kama ndiye mama legal pia anakuwa frustrated.  Kwa hivyo mimi nilikuwa na-recommend ikiwa mtu amezaa nje na

mabibi  wengine  nje  wote  wawe  registered  kama,  ni  will  awache  kwa  will  awaandikie  jina  la  mama  na  watoto  wangapi

amewazaa  nje  ili  siku  akifa  wakati  ule  hawezi  kusema,  watoto  wakisimamishwa  mlolongo  waeza  kusomewa  wale  mabao

hawako kwa hivyo list inajulikana si wake. Baadala ya watoto  kukubaliwa kwa sababu ashakufa na hawezi kujitetea na mama

aliyekuwa na mzee wakati wa ugonjwa na wakati wa shida zozote sasa mama yule apata taabu na watoto wake.
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Yangu ni hayo peke yake. Asanteni.

Com. Lenaola:  Asante mama tunashukuru. Jiandikishe pale.  Nicholas Matoto?  Abiud Asemba? Joseph Salambo? Hujui jina

lako mzee wangu? Wewe ndiye mtu wa Namunyiri? Umetoka Namunyiri? Haya endelea.

Joseph Salambo: Asante.  Thank you very much the constitution to come here today.  Most  of the  ideas  I  had  I  have  heard

them. Joseph Salambo …(inaudible)…. Most of the ideas I had recorded  down have been said so I will only give a summary

for what I would say. 

Parliament, parliamententarians are  supposed to be  highly qualified people  simply because  they are  the law makers.  We  have

had a problem in the last 10 years  because  of  trading  poor  unqualified  parliamentarians  in  parliament.  I  recommend  that  the

highest  qualification  an  MP  is  supposed  to  be  a  two  degrees  that  is  MA  degree.  Presidential  candidate  qualification,  the

President must have at least a PhD in law because actually how to relate in this world with the other world if you are  not in that

position. Councillors, mayors has to have a degree because the outside world is coming to see him. 

Now we are agitating for registration. We need somebody who is actually qualified. 

Duty of ministers. It is so funny that am a lawyer and am chosen to be  an agriculturalist.  How do I run such a ministry? Please

we want agriculturalists for ministry of agriculture. Foreign minister must be an international lawyer, PhD. Finance minister, this is

the most important area that we are having here. Finance minister is supposed to be a qualified accountant PhD, simply because

we are  having a problem in accounting in this republic because  of appointing wrong  people  in  wrong  positions.  How  do  you

become a lawyer and you are  appointed to be  a finance minister? Do you know anything to do with economics which means

you cannot to anything  in  that  position.  Now  coming  to  elders.  Our  elders  are  actually  poor  in  conduct  with  people.  These

elders are supposed to be elected from the elder to the sub-chief,  to the chief, D.O upto the highest level and these people  the

elders are supposed to be  retired officers who know how to read and write because  some of us have heard problems.  When

you go to him/her he doesn’t know how to write so the message is not delivered in good time and again. Why don’t we have a

calendar for parliament? These are civil servants.  They owe use an allegiance, they are  answerable to us not the executive.  So

parliament has got to have its own calendar from January to December.  I give them 28 days annual  leave  just  like  other  civil

servants and work 8 hours a day in a week and thirty days in a month. Whatever that month has such area.

Now education. This is the most important issue but people here have got to know. I am afraid that education has got a very big

problem today.  However …(inaudible)… system I don’t know. We need people  to go to university on  merit  on  qualification

e.g. the constitution now should make sure that these boys, those students who get a C+ minimum, university entry should get to

their positions straight away in the universities sponsored by the higher loan scheme so that we don’t waste such loans. 

Another funny this is that the 8-4-4 system so far has brought that if a child registers 8 subjects and he gets 3 or  4 A’s from the

humanities one is dropped  that through …(inaudible)… entry to the university. So such people  please must be  communicated

from 1997.

Com. Lenaola: Last point now  
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Salambo: Another important thing though it has been said constituencies,  how do we vote a  person  with  7000  and  that  one

with 40,000 as a vote. This is unfair disparities of representing people. So I recommend that the minimum votes a voter,  an MP

can get is 20% of the registered votes in a constituency. I will come to the reason why am saying so.  A constituency has got to

have  60,000  population  or  voters  which  means  I  mean  to  say  that  I  want  the  constituencies  to  be  created  according  to

population and not according to animals in that thing. 

Com. Lenaola:  Now  thank  you  very  mcuh  for  your  views.  Please  go  and  register  there.  Let  us  have  Mr.  Eric  Wanyama.

Patrick  Baraza  utamfuata.  Keti  tu  mzee,  akimaliza  utamfuata.  Halafu  Jefmayor  Kibwake  utamfuata  huyu  mzee.  Stand  by.

Endelea ndugu yangu.

Eric Wanyama: Asante sana mwenyekiti anayesimamia kikao hiki. Kwa majina naitwa Eric Wanyama, natoka katika kata  ya

Kimilili tarafa ya Tongaren. Mapendekezo yangu 

Com. Lenaola: Na unaambiwa na wazee wewe in young turk. Kwa hivyo toa sauti kidogo.

Wanyama: Nina mapendekezo kadha ambayo ningependa kuyatoa. Kwanza kabisa nitaanzia na ofisi ya rais. Kama kweli ofisi

ya rais hapa Kenya ina uwezo mkubwa zaidi. Nasema hivyo  kwa  sababu  rais  ni  amiri  jeshi  mkuu,  ndiye  chancellor  wa  vioo

vikuu, yaani  public  universities,  ndiye  anateuwa  baraza  la  mawaziri  na  kwa  hivyo  napendekeza  kwamba  mamlaka  yake  rais

yapunguzwe na kubuniwe na ofisi ya waziri mkuu ambaye atakuwa head of the government yaani mkuu wa serikali na pia yeye

ateuwe  baraza  la  mawaziri,  tena  kuwe  na  ofisi  ya  deputy  prime  minister  ambaye  atamsaidia  waziri  mkuu  kwa  kazi  na  huyo

waziri mkuu awe akienda bungeni kujibu maswali kwa niaba ya rais.

Pia  napendekeza  kwamba  rais  awe  na  umri  wakati  wa  miaka  hamsini  na  tano  hadi  sitini.  Nasema  hivyo  kwa  sababu

inatakakikana rais awe na uwezo wa kuzunguka nchi namna ikiwa ana nguvu tena rais mzee kusema ukweli hawezi akazunguka

vizuri na kufanya kazi yake vizuri. 

Pia napendekeza kwamba wale ambao wanateuliwa na rais wapigwe darubini na bunge kwa mfano mabalozi na hata mawaziri

wanastahili wawe vetted na bunge. Nasema hivyo kwa sababu kumekuwa na kesi kwamba kuna wale ambao wamekatiliwa na

wananchi na ili hali wanateuliwa na rais kusimamia mashirika ya serikali na kadhalika. 

Pia ningependekeza ya kwamba bunge isimamie maswala yake yaani calendar ikiwa wanaamua tarehe ya kuketi  bunge lenywe

liamue na pia  kama  kuahirisha  bunge,  bunge  lenyewe  liarishe  kikao  lakini  sio  kama  wakati  huu  ambapo  rais  ndiye  anafanya

mambo  hayo.  Swala  lingine  ni  kuhusu  utawala  wa  mkoa  yaani  provincial  administration.  Kusema  ukweli  provincial

administration  ililetwa  hapa  na  wakoloni  na  pendekezo  langu  ni  kwamba  kwa  sababu  maofisa  wengi  wa  administration

wamekuwa wakwanyanyasa wakenya, mimi nikiwa mmoja wao. Kusema kweli provincial administration inafaa indolewe katika

katiba ya Kenya, na baada ya hizi pesa ambazo zinatumiwa kuwalipa mishahara afadhali hata wakitumia kutengeneza barabara

kwa sababu kusema kweli hapa Kenya barabara  ziko katika hali mbaya kabisa na hii hali. Sisi kama taxpayers  kusema kweli

tunalipa zaidi ya 80 billion kila mwaka kwa serikali lakini hakuna services zinazofaa. 
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Swala lingine ni la kijamii. Mimi naonelea kwamba pombe ya kienyeji iwe halali kwa sababu kuna baadhi ya polisi wa Kenya

ambao wamekuwa wakiwanyanyasa wananchi kwa sababu ya hii pombe yaani na Kamau wanawakamati  wakenya kiholela ili

haja yao ni kupata  pesa.  Kwa hivyo mimi naonelea kwamba pombe ya kienyeji iwe halali.  Swala  lingine  pia  ni  kuhusu  ardhi.

Kuna wakenya wachache ambao wana mashamba yaani elfu ya ma-acre na zinakaa bure na mimi pendekezo yangu ni kwamba

kuna wakenya ambao hawana ardhi na badala ya hawa ambao wana ardhi.  Serikali ifanye mpango kuwapatia wakenya ambao

hawana ardhi na pesa kuwa kuhusu kilimo kwa sababu kilimo ndio uti wa mgongo wa uchumi wa Kenya kusema ukweli wakuli

kwa wakati  huu wanumia sana kwa sababu mashirika ambayo yalikuwa yakisaidia kama K.F.A ama A.F.C ama A.D.C kwa

wakati huu umeporwa na hata hakuna kitu ambacho wanasaidia wakulima na mimi mapendekezo yangu ni kwamba mashirika

haya  yafanyiwe  marekebisho  ili  wakulima  waweze  kunufaika.  Kumekuwa  na  kesi  kwamba  baadhi  ya  wale  wanasimamia

mashirika haya ni wale political appointees ambao haja yao ni kijinufaisha wao wenyewe. Kwa hivyo watu kama hawa kusema

kweli na hata waondolewe wasisimamie mashirika kama haya. 

Na kuhusu swala la mahakama, mapendekezo yangu ni kwamba mahakama siku hizi 

Com. Lenaola: Wanyonyi left with the president 

Wanyonyi: I am holding the material right here.  It  would save me a lot of time if you could actually go to the recomendation.

And we have them here with us.

 Wanyonyi: That is fine and I think I have made my all coments.

Com. Lenaola: You have finished 

Mr. Wanyonyi: Yes

Com. Lenaola: Thanks very much please register. Brown Makokha, J.M Kimwela and Protus Katila you are next.

John Kimwela: Thank you very much the speaker  other  commissioners and the rest.  My names are  John Kimwela a catholic

university student. First on my points I would like to go straight to the idea of a referendum. Its my feeling that…

Interjection: Your first name is?

Kimwela: I am John Kimwela 

Com. Lenaola: John thank you.

Kimwela: My first point is to go straight to the idea  of a referendum. It’s my  feeling  that  in  Kenya   we  should  be  given  an
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opportunity to hold a refendum wherever there is a very important national issue.  e.g.  our constitution has been ammended 38

times since independence but no ordinary person has been involved

Tape blank Tape blank Tape blank Tape blank Tape blank Tape blank Tape blank

…Kukomesha wao wenyewe. Na  kwa hivyo watu kama hawa kusema  ukweli  afadhali  waondolewe,  wasisimamie  mashirika

kama haya.  Na  kuhusu swala la mahakama, mapendekezo yangu ni kwa mahakama ya siku  hizi  hakuna  huru  ulio  mzuri  sana

kwa upande wa mahakama, napendekeza kwamba kuwe na mahakama kuu yaani Supreme Court ili isimamie maswala yote ya

kisheria,  na  pia  kwa  sababu  baadhi  ya  wakenya  ambao  wamekuwa  wakikamatwa  wakingojea  ama  wakisubiri  kesi  zao

ziamuliwe, baadhi yao wamekuwa wakifa wakiwa katika korokoro  za polisi na pia katika prison.  Mimi napendekeza kwamba

cases hizi ziamuliwe haraka iwezekenavyo ili kusiwe na msongomano katika police cells na katika prisons. Ni hayo tu asante.

Com. Lenaola:  Asante sana bwana Wanyama. Hatuna swali,  jiandikishe pale.  Mzee  Barasa  sema  majina  halafu  utoe  maoni

yako.

Barasa:  Mimi naitwa Patrick Barasa Kibunguchi, nakaa katika Kiminini location. Neno langu ama pendekezo langu la kwanza

ni urithi. Urithi nazungumza juu ya watoto  wetu wasichana.  Hivi karibuni imekuwa ni tatizo sana mtoto  msichana  anasoma,  na

baadaye akishapata mimba, kutoka kwa kijana fulani, kutoka kwa kijana fulnai, na huyu kijana akiona ni tatizo mbele ya huyu

msichana pengine atamtatiza yeye anakataa  na anataka msichana huyu  amshtaki  waende  kotini  na  msichana  huyu  akishindwa

kufanya  hivyo  huyu  msichana  hukataa  hata  mtoto  ambaye  alimpa  msichana  huyu.  Na  huyu  mtoto  anamalizika  sasa   akikaa

nyumbani na inamzidi kwa mzigo ka kuka. Sasa  kuna watoto  wengi ambao tunawalea na si watoto  mimi niliwazaa,  msichana

alipata kwa kijana fulani.

Injerection: ….(inaudible)…

Barasa: Mimi nafikiria kuwa serikali iweke sheria kali yule mtoto ambaye anweza kupatikana ametunga msichana fulani mimba,

huyu mtoto awe baba  wa mtoto na alee mtoto huyo. La pili ni kwamba neno co-operatives  ndiyo  vyama  vizuri  sana.  Vikiwa

upande  hii  ndio  vinaweza  kutusaidia.  Mavuno  yetu  ya  mahindi  na  vitu  vyetu  vingi  vimeshindwa  mahali  ambao  tunaweza

kuchukua.  Wewe  unabaki  na  mahindi  hata  kama  ni  gunia  ishirini  ndani  ya  nyumba,  na  nyumba  baadaye  ni  panya  ambao

wanakula  wanasherekea  na  tana  wadudu  wanaharibu  mahindi  hayo.  Lakini  kama  tungekuwa  na  Co-operative  societies,

tungekuwa kuchukuwa haya mahindi katika ushirika  yetu  tunaweza  huko  na  hata  bei  ikiwa  nzuri,  pengine  tungefaidika.  Kwa

sababu  waisrael  kama  nchi  ambayo  ni  moja  katika  ulimwengu  huu,  kitu  ambayo  wanatumia  zaidi  ni  ushirika.  Na  ushirika

umefanya nchi yao kuwa nzuri zaidi. Kwa hivyo mimi naona  kuwa  katika  sheria  yetu  maneno  ya  Co-operatives  ingekuwa  ni

shirika moja nzuri sana ambayo inaweza kusitawisha area yetu yenyewe. Hiyo ndiyo mapendekezo yangu. Naona ministry kama

za Co-operatives watu warudi nyumbani wa-encourage watu wawe na ushirika na tukishakuwa na ushirika huu hata tutafaidika
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sisi  wenyewe  ambao  tuko  katika  area  hiyo.  Kwa  hivyo  mimi  naona  hapa  kwetu  watu  wameacha  ushirika  na  sasa  watu

wanatembea na malori kuja kuchukua mahindi kwa bei rahisi na hakuna mahali ambao tunaweka mahindi yetu, halafu tukangoja

bei ikiwa nzuri tukauze. Kwa hivyo hiyo ndio pendekezo langu ya kwamba hii maneno ya co-operatives  iwe encouraged katika

watu wetu. Asante.

Neno lingine ambalo la tatu ni citizenship. Mimi Patrick Barasa nilikuwa mkaaji wa Mt. Elgon, nimekaa huko zaidi ya miaka 76,

na wakati wa vita juzi nilitimuliwa kwa sababu mimi si raia wa nchi hiyo sasa niko hapa. Nilikuwa na shamba zaidi ya acre  kumi

na  tano,  lakini  hapa  sasa  nina  acre  tatu  kwa  sababu  mashamba  ya  huku  bei  ilienda  chini  kwa  sababu  ni  watu  kabila  moja

wananunua, wananunua elfu ishirini na tano, na wewe unaona napata pengine hapa acre  moja shilingi mia moja elfu. Kwa hivyo

ndiyo ikamfanya ya kwamba kama mtu anaweza kuwa raia wa nchi inastahili yeye awe kwa miaka mingapi ili awe raia wa nchi?

Kwa  hivyo  kwa  maneno  ya  citizenship  katika  nchi  kama  ya  Kenya  hii  iwe  free  na  mtu  anaweza  kuishi  mahali  popote  bila

kuambiwa kwa sababu wewe si kabila ya watu fulani. Hiyo ndiyo pendekezo langu naona ya kwamba serikali iangalie maneno

ya citizenship.

Neno lingine  ambalo  naliona  naleta  ni  education.  Education  kuna  watu  wetu  wameendelea  kuwa  masikini  sasa,  naonelea  ya

kwamba  ikiwa  tunaweza  kuwa  vizuri  maneno  ya  boarding  facilities  iwe  discouraged  a  bit.  Halafu  pengine  watu  wetu  wengi

amabo ni masikini sana wanaweza kucuhukuwa watoto  wasome.  Lakini sasa  maneno ya boarding facilities inakuwa increased

na fees inakwenda juu na  wale  watu  ambao  hatuna  njia  ya  kupata  mapato,  watoto  wetu  hawasomi.  Kwa  hivyo  sasa  naona

katika  maisha  yetu  kutakuwa  na  section  mbili  ya  watu,  wale  watu  masikini  sana  na  hawatapata  education  na  watu  ambao

watakuwa  na  kitu  kidogo,  matajiri  ndiyo  watafundisha  watoto.  Naona  ingekuwa  vizuri  Ministry  of  Education  ionelee  ya

kwamba  maneno  ya  boarding  facilities  hata  kama  iko,  maneno  ya  dayscholars  ikubaliwe  zaidi  ili  wazazi  ambao  wanakuwa

masikini sana waendelee, wafundishe watoto wao.

Com. Lenaola: Jambo la mwisho.

Barasa: Jambo la mwisho ni maneno ya ushirika ambao nimpetia ndani yake nataka kuongeza neno moja.  Ushirika kwa watu

wetu nataka kupitia kwa wanasiasa.  Wanasiasa wetu wanatukimbia kwa sababu sisi tunaomba pesa,  sisi  ni  masikini  sana.  na

wakati  tunakwenda kuwaomba pesa  wanaona kitu kizuri ni kuwacha kutokwenda kwa watu  hao,  na  mimi naona  ikiwa  watu

wetu wangekuwa wazuri sana, hatungeendelea kuomba wanasiasa pesa, ijapokuwa tutawapa mahitaji yetu ambao tunataka hao

wakishapita  election  tunawapa  mahitaji  yetu  ambao  tunataka  katika  area.  Nimekaa  Nairobi  sana  nikiwa  na  wakikuyu.

Wakikuyu wakati  mtu anafanya kazi wanampa kazi,  na kazi hii akishindwa ndiyo anafutwa na  sisi  hapa  hatuna  kazi,  tunampa

wajumbe, hatumpi councillor kazi yoyote ijapokuwa tunakwenda huko kuombaomba pesa.

Com. Lenaola: Asante Bwana Barasa, jiandikishe pale.  Joseph Wafula from Naitiri? Eliakim Barasa  of Tongaren? Ferdinand

Musakhalia?  Didimu Biketi? Karibu mzee wa Tongaren halafu Godgfrey Opanga utamfuata. Karibia.

Didimu Biketi:  Mimi jina langu  ni  Didimu  Wasike  Biketi,  mkaaji  wa  Tongaren.  Neno  langu  la  kwanza  ni  kuhusu  masomo.
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Masomo yetu tunahangaishwa sana na syllabus ya kila mwaka. Mimi ningeomba chancellor wa masomo awe ni chancellor huyo

huyo,  asisimamiwe  na  President.  President  awe  mkosoaji  kama  chancellor  awe  amefanya  makosa.  Maana  sisi  hatujui

ma-syllabus hii ambayo tunaifuata kila mwaka inatungwa na chancellor ama na President.  Sasa  President  akiwa mwenye nguvu

hapao kwa shule, watoto  watamwogopa,  hata  walimu  watamwogopa.  Wakati  atakapotoka  nje  kuja  kuwaambia  hao  jambo

fulani  watakubali  lakini  shingo  upande  na  watapiga  tu  makofi  kumshangilia.  Saa  ya  kuenda  wanaanza  kugoma.  Pendekezo,

chancellor wa masomo awe tu chancellor, asiwe President.

La  pili  kimila  inafaa  minister  wa  kimila  yule  ambao  munaita  nani…  yeye  asimamie  tu  kimila  na  desturi.  Isiwe  tu  amri  kwa

President kwa nguvu ati kabila fulani imefanya jambo fulani isiyopendezwa na serikali na huyu minister wa culture anashangaa.

Inafaa minister huyu wa culture  akae  tu  na  uwezo  wake  akiwa  hapa  ni  makosa  azungumzie  wabunge  wenzake  sehemu  hiyo

zimeinuka  sana  kwa  jambo  hilo  ambao  wamefanya  haitoshi  halafu  hao  wabunge  waendee  mapadri  ama  makanisa  itakuwa

inapembeleza hawa watu wenye kimila mbaya ama nzito ama  ya  aibu  watawacha  kwa  ukamilifu  badala  ya  President  kuingia

mara moja na kutangaza kwa serikali na mkifanya hivyo utafungwa. Hayo inaogopesha wananchi ndiyo mchafuko ukawa mingi.

Afadhali  huyu  minister  aliyechaguliwa  apewe  huru  wa  kuzungumza  na  wenzake  bungeni  na  wabunge  nao  wazungumze  na

mapadri warekebishe jambo hili, itakwisha bila maafa.

Jambo la tatu, mimi naonelea ya kwamba hapa kwetu Kenya inafaa majeshi waongozwe na mkuu wa sheria, na mkuu wa sheria

ataambatana  na  bunge,  maanake  ikisimamiwa  na  President  kila  mara  tunasikia  huyu  mkubwa  wa  sheria  amevunjwa  ama

amefukuzwa  ama  amevutwa  na  hatujui  maana  yake.  Hapo  President  anaweza  kupata  nguvu  ya  kutuumiza  kama  yeye

mwenyewe  amejua,  ama  anaweza  kwenda  nje  kufanya  kitu  fulani  na  wananchi  hawajui  nani  atamkosoa.  Kwa  hivyo  mimi

naonelea  ya  kwamba,  upande  wa  majeshi  usimamiwe  na  mkuu  wa  sheria  baadala  ya  President.  Wakubwa  wa  majeshi

wamefuatwa  wengi  na  hatujui  maana  yake,  pengine  bunge  haijui.  Sasa  hivi  mimi  naonelea  ya  kwamba  mkubwa  wa  sheria

asimamie majeshi badala ya President.

Com. Lenaola: Asante Bwana Biketi. Jiandikishe pale. Godfrey halafu Makanyanga Wycliffe. 

Opanga Godfrey: My name is Godfrey Opanga and here are  my views. I start  with them preamble.  We need a preamble in

the constitution and in the preamble I would like us to note our complete  trust and faithfulness that declares  Kenyans to trust  in

God as a sovereign creator.  Secondly,  I talk about  the structure and system of government.  We should  have  a  parliamentary

system of government in which a Prime Minister is appointed from the majority party in parliament and  the  President  remains

ceremonial. The constitution should permit a coalition government where we have multiparty presentation at  both the legislature

and the exeuctive. The President should not have power to nominate the Attorney General,  head of Civil Service and the Chief

Justice. These people  should be nominated through the parliamentary Act.  About the legislature I would like the parliament to

have  full  power  to  control  its  procedures  without  any  intervention  from  the  President.  The  MPs  should  pass  a  vote  of  no

confidence in any MP who has proved to be immoral or unethical with a 40% of MPs against him/her that MP should relinquish

the  power  and  have  a  byelection.  And  any  MP  who  misses  parliament  for  four  consecutive  times  without  any  genuine

explanation and documentary support to the speaker,  the seat  should be declared vacant and have a byelection.  Also I would
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like the elections for the presidency,  council and the MPs to take  place at  different times. We should not have these elections

taking place at  the same time. About political parties,  I recommend that the maximum number of political parties  be  limited to

ten and all these parties to be financed by the government equally.

Also, now I want to talk about economic issues. All economic plans should be developed and managed by economists not the

office of the  President.  This  institution  to  be  managed  by  economists  through  the  respective  ministries  and  also  any  Kenyan

citizen  above  18  years  and  not  employed  should  be  entitled  to  a  monthly  pension.  The  value  should  be  decided  by  Act  of

parliament depending on the professional qualification. 

I will also talk about the issue of land. Those with more than 100 acres of land underutilised should pay a yearly 10% tax of the

estimated value of that land or else the land to be auction so that we recover that revenue for the benefit of the country.

Also the government should provide free health services in public hospitals. I am also recommending that the harambee spirit to

be abolished because  it is a  source  of  corruption  in  the  country.  I  am  rejecting  this  harambee  spirit  for  two  reasons;  having

forced corruption,  I also understand there is an evil  spirit  behind  it  in  that  it  refers  to  an  Indian  god  and  we  are  not  here  to

worship many gods. 

Nobody should hold more than three senior posts  in this country.  Kenya should be restricted from trading cash in this country

by investing in other countries. This should be done through heavy taxation than the economic Act. I …

Com. Lenaola: The last point

Opanga: I want to talk about  the basic rights. The government should provide free basic education,  free secondary education

up to university education.  Also the physically challenged people  should be set  up in every district  i.e.schools.  Schools  for the

physically challenged people  should be set  up in every district  to address  their educational needs.  Also to protect  the rights of

children, the penalty for child abuse should be stiff, in that anybody who is found out that to have either raped  a  child  or  any

other child abuse act should be sentenced to a maximum sentence of not less than 10 years in court.

Com. Lenaola: You have taken seven minutes I have been very generous with you and we are  going to read the rest  of your

memorandum. Please submit it and thank you very much. Makanyanga? Emichen Nabutse? You are after him.

Makanyanga  Wycliffe:  Commissioner  of  the  day,  observers  and  porposals  on  constitution  review,  here  Wycliffe

Makanyanga ready to propose some views on the constitution review of Kenya. 

First and foremoest let me check and balance the arms of the constitution. This is judiciary, parliament and executive.  I would

like to observe on the  parliamentary  side,  the  parliament  should  have  President,  Vice  President,  Prime  Minister  and  Deputy

Prime Minister and elected Members of Parliament,  not nominated but elected.  Also the ministers should  come  from  citizens,

this is to avoid some powers from within the members of parliament.

Secondly,  as  we observe on this, all MPs should have some qualifications to attain those posts.  To  be  Presidential  candidate

you must have a degree holder to be …
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Interjection: ….(inaudible)…

Com. Lenaola: Simu hii ya mikono tuzime kwa maana inaharibu reception. 

Makanyanga: As I continue let me observe on the qualifications. To be qualified as  a Presidential  candidate,  you must have a

degree, to be  a member of parliament or  to be  a parliamentarian you must have a diploma or  above.  To be a civic contender

you must actually have a certificate of form IV which you have acquired genuinely which I mean by saying that you mus thave a

D+ and above. As we observe on this issue, the speaker and Attorney General should be actually elected by MPs or  endorsed

by the MPs by an uplift of the 75% and not 65% as it is.  Also to ammend or  to make any ammendments on the given bill we

must actually observe that the constitution which should be changed. This I mean by saying that 65% should be eradicated and

we impose 75%.

Secondly, as we observe on that, any bill to be passed as a law, we must also go back to the local government and see  whether

the  local  government  can  support  this  bill,  and  then  the  local  government  should  come  in  with  90%  all  over  the  Kenyan

government, then we count the local government which are available in the Kenyan government. 

Thirdly,  I  would  like  to  observe  on  the  head  of  the  university.  The  universities  should  be  headed  by  chancellors  and  this

chancellor should not be the President of the nation, but this chancellor should come from the members of parliament who have

got three and above degrees. The chancellor should be the MP with three and above degrees in different fields of academic.

As we observe also in the police Act,  the police cells and remand should be improved. Here I mean that the cells of nowdays

are actually the colonial instruments and therefore we should abolish and ammend them improve  and modify them in such a way

that these containers which are being used as toilets should be removed from cells and modified in such a way that any jailed or

arrested  person should actually walk automatically from where he is and then go to the toilet after whichh he  must  also  make

sure that he takes a bath, that means we must introduce water in the cells.

Also we must observe that any jailed or arrested person is actually not an offender at  the time pertains but the constitution must

actually  come  and  judge.  Therefore  this  person  should  be  introduced  by  mattresses  and  blankets  so  that  these  people  can

actually be  comfortable.  Secondly,  as  we observe on the police act,  we  must  actually  come  up  an  realise  that  it  is  accepted

there and is therefore in the Kenyan government. Therefore we must abolish and introduce another system of police.

Also the standard eight as  the system pertains,  the standard eight should be stated  clearly why the role after the 8-4-4  system

had beat  its meaning, the standard eight leavers should actually defined by his level of education what he is going to do in  the

Kenyan government. Also the form four should be given the opportunity to realise what he is going to do is this and that.  Also

…

Com. Lenaola: Lastly, ya mwisho

Makanyanga:  Also,  as  I  observe  on  the  administration,  we  must  abolish  the  administration.  This  I  mean  that  the  chiefs,
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assistant  chiefs,  D.Cs  and  D.Os  should  be  removed  from  the  government.  This  is  a  colonial  system.  Also  as  I  observe  on

political issue, any member of parliament to come out as one single e.g. as an MP, and then I must come out with my votes.  The

votes should be counted not my vote as  one single but the votes  of  the  representatives.  Also  the  constituency  should  have  a

maximum of  a  number  of  registered  votes,  not  here  is  45,000,  here  is  60,000.  We  must  have  a  proportionality  of  voting.

Actually as we observe on that …

Interjection: ….(inaudible)…

Makanyanga: Lastly let me observe on cases handling, how we handle cases. The society should handle cases  in local courts.

This I mean we must create  local courts.  The local courts  should actually have advocates  or  lawyers with wazee  or  headmen

and 4 policemen who are actually trained not illiterate in this court. 

As I finish could I say domination, the registration of Kenyan people  should be done by churches and mosques near the edge,

would be really no corruption, ID cards, birth certificates and parent certificates should be issued by judges. And lastly, I would

like to finish by saying that nomination of judges should be checked and registered for a period of one month to go and find out

followers and should have followers who are not less than 5,000 people per locational level. People  should be in a church who

fails  to  go  to  church  for  a  period  of  6  months  should  be  sent  to  the  panel  o  fthe  church,  the  rest  who  their  church  is  not

registered should join other major churches without question and this will actually eradicate worship of idols and other evil things

in Kenyan government. Thank you.

Com. Lenaola: I was going to send you to the same tribunal to tell you, you must keep  time. Please go and register.  Nabutse?

Halafu tuheshimu muda, time must be respected if we can’t respect time we can’t respect the new constitution.

Nabutse: I am Nabutse  Harrison of Tongaren.  First  and foremost the economy. The economy of Kenya has failed decimally

because of the present group of MPs who are badly compromised and …(inaudible)…. Recommendation; the new constitution

should ensure that they are not elected in the ninth parliament. The urban areas of Kenya take  more than the financial resources

of  Kenya.  Recommendation,  there  should  be  a  mechanism  for  the  urban  areas  to  subsidise  the  rural  areas  for  equity  sake.

Politicians, presently they are  lairs.  The new constitution should ensure and bar  most of them from contestin the next  election.

Leadership,  there should be a leader  who  can  differentiate  between  3%  from  300%  or  400%.  In  any  case  if  it  is  400%  or

300%, then we should know who needs 400% of salary and who needs the other percent.

Bursaries. They are under the rich. I wonder how the rich can manage the affairs of the poor.  Recommendation; let us have the

poor themselves managing their own poverty, not the rich managing poverty which they know nothing about.

Public service. Presently even thieves, liars and immoral people are all over the place. Read between the lines commissioners. In

future the new constitution should ensure that we have  …  there  should  be  a  public  service  vetting  committee  to  oversee  the

people who are appointed to offices in the public service. Also the new constitution should ensure that people who have freezed

the public financially should not be elevated or worshipped in any way. Let us have competent  people  being less in high office.
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Let us avoid the idea of political patronage.  Let us have Kenyans who are  Kenyans,  let us not judge a Kenyan by how many

millions he can dish in a public harambee. Also once named adversely in any scandal  let them resign honorably and leave office

for others. 

Our commission in the past  they have been compromised badly,  I can  name  the  Miller  Commissioner,  the  devil  worshippers

commissioner and so on. 

Recommendation. The present  commissioner  should  ensure  us  that  it  is  independent,  free,  fair,  firm and  not  money  minded.

Presently there is very little godliness in the constitution. The idea of godliness should be made a culture in the constitution for

example, in public schools, let us preach against bad things e.g. people who have ruined us economically should be named in the

commission so that we know who has brought this problem to who and why and when e.g.  such people  who have stolen from

the public should not be  made head of parastatals  or  something like that e.g.  let  us  not  have  this  idea  of  having  choirmasters

being made heads of that when we have a problem. We should have them for lawyers, doctors,  teachers  name them. Above all

there should be people who worship God not money.

Unemployment,  it  is  a  Kenyan  disaster  e.g.  even  graduates  are  unemployed  because  we  have  failed  economically.

Recommendation, it should be rationed.  The present  jobs  we have in the civil service should be rationed so that at  least  every

family should have a say there. 

Retiment, presently people  retire at  55years.  Those who legislated that age  of  retirement  most  of  them  are  in  their  seventies.

Recommendation, civil servants and teachers  should retire at  65.  Even the present  realities of unemployment and in fact  these

days people get jobs at 40 years, others don’t get.

Pension  and  retirement  benefits  should  be  processed  six  months  before  the  retirement  date.  You  remember  the  case  of  a

present MP who took seven years to get his retirement benefits processed. Incomes, …

Com. Lenaola: Lastly,

Nabutse: Lastly, presently 20% of the population of Kenya take  home 80% of the national cake  while 80% take home 20%.

These are  failures. Recommendation, the new constitution should make it illegal for the present  20%  to  be  taking  home  80%

while 80% take home 20%. Thank you very much.

Com. Lenaola: Before we go back to the silent side. Oliver Simiyu? Halafu Martin Shikuku sema jina halafu uendelee.

Oliver Simuyu: Kwa majina naitwa Oliver Simiyu.

Interjection: …(inaudible)…

Simiyu: Kwa majina naitwa Oliver Simiyu mkaazi wa Tongaren division na tarafa ya Tongaren. Mimi ningeanza na constitution.

Ningesisitiza ya kwamba constitution ya sasa  ibadalishwe na ikibadilishwa iwe inafundishwa kwa vyuo vya  nchi  ili  mwananchi
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apate kufahamu mambo pengine amependekeza ili iweze kum-rule. 

Pili wenye kulinda hiyo constitution wakiwa ni MPs tungependelea ofisi  za  MPs  ziweze  kuwa  on  locational  level  ama  vikiwa

chini zaidi viwe kwa divisional level, ili mpiga kura akiwa na malalamishi, ziweze kuwa channeled kupitia katika hiyo hali. Halafu

kuwezesha  pia  constitution  kuendelea,  kuwe  na  wafanyikazi  kutoka  parliament  mpaka  chini  kwa  sababu  haya  maneno  yote

ambayo yanatumiwa yanazungumziwa yatakuwa na channel nzuri kutoka kwa divisional level mpaka ifike parliament. 

Jambo lingine, ningependa kuzungumzia kwa hawa wateuzi,  wale wanachaguliwa kusimamia hizi  ofisi  wawe  na  yafuatayo,  sio

wabunge  peke  yao  ama  wanasiasa  peke  yao,  ni  office  bearers  karibu  wote.  Ningependekeza  ya  kwamba  wawe  na  sound

marriage  background,  sound  academic  qualifications,  sound  life  records,  behaviour  ndiyo  ili  awe  katika  hiyo  ofisi  awe  ni

kielelezo katika jamii kwa sababu tunataka mambo yote yakifanywa yawe ni ya kuwa kielelezo.

Kumaliza kabisa nakuja katika hawa office  bearers.  Wakati  wanaandikwa  ni  vizuri  sana  mambo  yao  yanaangaliwa,  kila  kitu

kinaangaliwa na akifika upande wakati  ana retire,  ningependekeza ya kwamba aweze kutungenezwa marupurupu yake na kila

kitu  ambayo  inamhusu  ili  aende  nyumbani  aendelee  na  ile  maisha  pengine  alikwa  anaendelea  nayo  wakati  alikuwa  kazini  ili

asipate kutatizika kama wakati wa sasa. Kwa hayo nashukuru.

Com. Lenaola: Asante Oliver. Martin Shikuku? Kasim Juma?

Shikuku Martin: Honourabale commissioners before you is Martin Shikuku. I am going to start with the separation of powers

of  the  executive  from  the  judiciary.  There  is  need  to  abolish  the  Attorney  Generals  office  and  repalce  it  with  the  Justice

Department which should be vetted by MPs i.e. Upper Senate  and the Lower House so that there is need of two house in the

parliament. 

Secondly, I would like to comment that for any consitution review in future, we need actually a permanent independent judicial

commission or  committee which should actually ascertain the change of the legislature either  by  MPs  or  the  President  or  any

other influential person is consonant with the constitution or  not.  Otherwise with the current constitution, we are  likely to make

so many ammendments in favour of the  influential  persons  or  the  members  of  the  executive.  So  to  cater  for  that  we  need  a

permanent judicial review committee which should actually asses  whether the review is consonant  with the peoples  interest  or

not …

….first of all by declaring his wealth,  otherwise we may live live to a very dangerous President  whereby we may have hungry

leaders who may just end up …(inaudible)… and run down the economy  as  per  situation  at  the  moment.  We  need  also  the

limitation of property ownership for those politicians or in the executive so that we need actually to be  like the President  of the

Republic of Kenya you need not to own more than 50 acres of land and a cabinet  minister should not own more than 20 acres

of  land.  Otherwise  with  the  current  constitution,  we  have  Kenyans  who  have  perpetuated  to  landlessness  as  a  result  of

competition or land grabbing.

On the Education Act cap  211 it has become outdated.  We have actually to ammend the Education Act cap  211 so that  the

members of board of governors and PTA should need actually a minimum qualification of a diploma at  whichever position they

are to hold, otherwise with the current employment of teachers,  where the TSC has empowered them to do,  they are  likely to
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employ Kenyans not as  teachers  but because  they come from a particular ethnic grouping and for that reason we are  likely to

end up having a grouping on schools on ethnical lines.

On the side of the President  of this republic you don’t need  to  be  an  elected  MP.  There  is  need  for  ammending  the  current

constitution so that we allow independent candidates to run for the presidency. On the side of increased rate  of crime in Kenya

there is need to educate Kenyans just from childhood about human rights so that we have an enlightened society so as  to avoid

congestion in Kenyan prisons. Another issue for presentation in this commission is that gazetting of all districts that were created

after 12th  December 1963.  This will be  a  way  to  curb  overspending  when  it  comes  to  parliament  spending.  Mismanaging  of

national  resources  is  another  issue  that  requires  attention.  For  this  reason  we  need  to  introduce,  corruption  is  actually  on

alarming rate in our country and we need to introduce severe sentences like hanging Act if need be so as  we can actually bring

these wrongdoers to book. On the Land Reform Act there is need to reform the Land Act because  especially the office of the

commission for settlement and we handed over this to the district  level which is headed by the land registrar  at  the district  level

so as to speed up the procesing of the title deed. 

Another thing on the issuance of ID cards. It should be enacted or  reenacted in our Kenyan constitution that for every Kenyan

citizen who has attained the age of 18 should be issued with an ID plus a passport  without  being  subjected  to  vetting  by  the

so-called local leader,  the chiefs, sub-chiefs and D.Os,  otherwise we are  having as  the case  here most of our  young  brothers

and sisters are subjected to a lot of embarassment and they are forced to go to either Trans Nzoia or Lugari to get their IDs.  So

this vetting that is constituted at the D.O’s level should actually be abolished.

Finally on the government structure i.e.  the organisational structure of the government we need at  least  a  minimum number  so

that we don’t need actually to allocate a ministry to any defector  because  as  the situation is at  the moment anybody defecting

from either the opposition to the ruling party is rewarded by being given a ministerial post.  So  to avoid that  we  need  to  have

permanent government structure with key offices like secretary in charge of the minister of state  instead of having  so  many  of

them.  It  increases  actually  a  lot  of  government  expenditure.  Instead  of  having  so  many  ministers  of  education  and  technical

training  we  need  to  have  just  one  who  should  man  that  area  of  specialisation  and  by  so  doing  we  shall  be  limiting  on

expenditure, otherwise at the  moment we are having a lot of ….

Com. Lenaola: Thank you very much, please come and register. Kassim Juma? George Mukanda? Hayuko? Endelea Kassim.

Kassim: Kenyan constitution review commission, I honour you. Mine is very brief.  My name is Kassim Juma, I would like to

caution my fellow Kenyans over the issue of them opting for a Prime Minister other  than a President.  They  should  know  that

when  we  choose  a  Prime  Minister,  we  will  be  denying  ourselves  the  powers  to  choose  our  leader  and  that  one,  our

representatives like MPs go to parliament and they mess to choose a wrong leader, we will not have anywhere to complain …

Com. Lenaola: Kassim, make recommendations don’t worry about what they’re saying. Say what you want yourself.

Kassim: Mine I wish that we have a President because a President will be able to choose him by our own powers and also if a
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President  e.g.  has  some  talents  to  head  any  organisation  like  the  millitary,  why  should  we  deny  him  that  chance.  So  I

recommend that a President  obviously  will  choose  an  upright  one  who  will  not  have  weaknesses  like  maybe  some  to  have,

therefore I wish that we leave some powers to the President so that he feels strong in the office and also I wish this Presidential

rank to be rotating around all Kenyan tribes because once certain clan has led for certain time, it should respect  other  tribes so

that they also take up that chance.

My other points are that on the side of land we find that there are some people who are very rich, they have a very big acreage

of land, I wish that they should have a maximum of a thousand acres per  individual, the richest ones and these others  should be

given to those who do not have land.

Also the government, our government is very unfair to our people  because  you find many strangers like Indians are  given good

priority to their business in our own country yet our own people are suppressed, they are denied certain things or  they make the

business to be very expensive by charging heavy taxes over simple business like when you operate  a matatu   you will find that

they are so many taxes on it.

So I recommend that the constitution  should  favour  people  of  the  country  by  making  things  simple  to  them  e.g.  if  an  Indian

comes here let him have other charges, let him be charged highly than the owner of this land, and the ministers should actually be

those people who have the profession in that ministry let them not just take anybody as many people have said about  it and also

this idea of an MP you elect him and he fails to do your service.  I think you should also set  up a place where we can send our

vote of no confidence about the administration of these chiefs and subchiefs. 

Let us just adopt  that where we have a governor,  a mayor  and  councillors  rather  than  these  people.  I  don’t  see  their  work.

Their work can just be summarized by a President or that governor or that mayor generously.

And also we as the youth we have problems on the side of marriage. I wish that our constitution may allow to have a marriage

of contract in that when a spouse wants to show that she is developing horns the contract may be ended.  The parliament should

be given a right  to  decide  where  our  President  should  go,  not  the  president  to  decide  for  himself.  You  hear  today  he  went

somewhere,  you  just  hear  over  the  radio,  I  think  that  one  is  also  misuse  of  Kenyan  money  and  that  is  why  I  request  our

constitution should look into that and it makes them strictly or else thank you very much.

Com. Lenaola:  We have no questions  for  you  please  go  and  register  there.  John  Wafula  of  Tongaren?  Emmanuel  Simiyu?

Raphael Wekesa? John Salamina? Huyo ndiyo nani? Florence Nivaya? Na wewe ndiyo Salamina? Pause hapo.

Simiyu  Emmanuel:  Emmanuel  Simiyu  nimefurahi  sana  kuona  kama  commissioner  wametutembelea  siku  ya  leo  kuona  tuna

matatizo gani. Nitasema yangu ya kwanza,  mimi ni mkulima wa nyumbani ninasomesha mtoto wangu mpaka form one nikauza

ngo’mbe,  form  four  nikauza  shamba  halafu  bahati  mzuri  mtoto  akaenda  university  yoyote  ambayo  amechagua  course  fulani,

baadaye mtoto huyu akimaliza  hiyo  course  akija  nyumbani  hapa,  hapati  kazi.  Sasa  kitu  ambacho  kinanifanya  huyu  mtoto  ati

akienda tena atafanyiwa interview na alipokuwa university, alikuwa anasomea kazi  yake  ambaye  anajua  tena  naona  afanyiwa

interview  na  watu  tu  ambao  wanatoka  kwa  mashamba  hapa!  Hata  wale  wengine  hawajui  labda  namna  gani  unaona….

Ningelipenda mtoto akipata course yake apate kazi tena asifanyiwe interview, sababu amekuwa kwa college.
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Mimi niliposema ningali mkulima sina kitu chochote. Nimelima shamba langu na hili shamba inataka nikilima mavuno lazima nitie

mbolea, na mbolea hiyo iko kwa bei juu kabisa,  halafu nikauza kitu chochote ambacho ninacho, baadaye vyakula viwe tayari,

sasa kupata bei yake tena,  mimi nilinunua kwa bei ya juu, tena bei ya kuuza gunia moja ya mahindi ama kitu chochote ni chini

kabisa.  Pendekezo  langu  mimi kama  nimenunua  mbolea  juu  kabisa  inatakikana  nikiuza  serikali  inisaidie  niuze  kwa  bei  juu  ili

nifaidike. 

Neno  langu  la  tatu,  sisi  wazazi  tuna  watoto  wasichana,  na  watoto  wasichana  unaona  kesho  amepata  mimba,  na  mtu  huyu

anapata mimba na kijana fulani, keshoye kijana anamkataa. Mimi kupendekeza kwangu inatakikana mtu huyo ambaye amempa

mimba mtoto huyo lazima amchukue ama apelekwe mahakamani sababu mimi kulinda  watoto,  mimi nililinda  mtoto  huyu  tena

aniletee mtoto mimi siwezi kuwa na uwezo wa kulinda hawa watoto wote.

Kwa upande wa serikali,  kitu ambacho mimi naona watu wamefanya  harambee  mingi  sana  kwa  mashule  yote,  watoe  shilingi

nyingi zaidi lakini kupendekeza kwangu naona serikali haifanyi follow up,  baadaye watu wamekusanya shilingi nyingi kwa shule

fulani lakini serikali haiwezi kufanya follow  up.  Watu  wengine  wanakula  pesa  bure,  wazazi  wameumia  kutoa  hizi  pesa,  lakini

mimi pendekezo langu serikali ifanye follow up. Sina mengi.

Com. Lenaola: Asante sana, jiandikishe pale, nimeshukuru sana. Haya tumsikize sasa John Salamina.

Salamina John: Jina langu ni John Salamina na pendekezo langu  ningependa  kuongea  juu  ya  urithi  kufuatana  na  wasichana.

Naona katika taifa hili letu wasichana wamesahauliwa sana wakati  ambapo mtu anaenda kugawa urithi wa shamba pamoja na

mali,  wanapendelea  sana  kugawa  watoto  wanaume  hali  wasichana  wako.  Kwa  hivyo  pendekezo  langu  ningesema  kwamba

watoto wangepewa urithi sawa awe msichana awe mvulana na zaidi sana wasichana pia mtu  anapokwenda  kuandikisha  urithi

ajue ni msichana na aseme watoto wake wote. Asante.

La pili ningependa kusema kwamba hivi …

Com.  Lenaola:  Ngoja  John  makelele  sasa  yameingia  kutoka  wapi  tena.  Tulisema  makelele  tuwache  kabisa.  Mkitaka

kuzungumza nenda nje kidogo mkamaliza mkarudi. Tuheshimiane. Endelea John.

Salamina: Langu la pili ningependa kusema kwamba mimi nikiwa kama mkatoliki ambaye nimetimiza ahadi yote ya kikatoliki

nasema kwamba utumizi wa  condom  upigwe  marufuku  sababu  ni  kwamba  si  haki  ndiyo  unaeneza  huu  ugonjwa,  utumie  njia

ingine.

Ya tatu ningesema kwamba, juu ya title deeds  pamoja mambo ya mashamba, hiyo huduma yote ingeletwa kutoka kwa district

hadi  divisional  level  ili  iwezeshe  mwananchi  wa  kawaida  nafasi  ya  kupata  kile  kibali,  bila  kutoka  hapa  na  kwenda  mbali

kusumbukana. Asanteni. 

Com.  Lenaola:  Asante  sana  John,  kuna  macouncillor  ambao  walikuwa  wanataka  kwenda  harambee,  tutawapa  nafasi  pia

waseme kwa mafupi bila kucheza mingi, waende kuchanga harambee. Councillor Dr. Makokha.
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Makokha:  Thank you so much, briefly Osca  Makokha Kabuyefwe Ward Tongaren  division  Kimilili  constituency,  Bungoma

county council.  Briefly first by summarising the constituency powers  that I would wish to be  enforced in this new  constitution,

for the national government which is the central  government and the local government.  For  the national government we expect

the government to tax, regulate foreign commerce to borrow and coin money, to declare  war to raise and support  an army, to

govern territories and property  within  its  territory,  to  define  and  punish  piracy  on  high  seas,  to  establish  infrastructure,  grant

patents  and copyrights,  pick standards  of weights and measures,  to  make  all  laws  necessary  and  proper  to  carry  out  all  the

above that I have read, conduct elections, to control the supreme court and also the constitutional court.

For  the local government I expect  that  the  following  will  be  the  job  as  per  the  constitution.  Regulate  commerce,  agriculture,

protect health, safety, welfare and moral of its citizens in that particular local authority. To ratify ammendments, here we expect

parliament  or  the  central  government  to  ammend  the  constitution  should  be  brought  back  to  the  local  government  to  ratify,

should also be empowered to make bylaws, collect tax…

Interjection: ….(inaudible)….

Makokha: I expect that even the local authority given status of a municipality that can be granted the free will to also borrow

money from outside,  collect tax infrastructure,  control  local police,  the chairman of the council to be  elected by the wananchi,

and control the lower posts. Also the primary and secondary education to be  controlled by the local government.  Now on the

part of ratification of the constitution ammendments proposed by the parliament should be passed  by ?  majority but education

should be passed  by the local government by ¾ majority. Then another aspect  that should be  looked  into  is  the  bill  of  rights

which  should  address  the  constitution  political  freedom  which  entails  free  speech,  religion,  press,  assembly  and  the  right  of

petition the government.  The right of a citizen to own arms,  terms of bunduki,  prohibit  unreasonable searches  and seizures  by

the government, requirements of a grand jury indictment before prosecution accused rights to a speedy public,  impatial trial with

mandatory defense council for presentation if he doesn’t have  one.  Then  on  the  part  of  extending  democracy  and  the  bill  of

rights, we expect that the voter’s age must be 16 years and above, and should not be  tied to ID card.  Once someone is 16 by

birth through birth certificate, he/she should get a voters card  independent of the ID card,  the president  parliamentary and civic

education should be held differently. Constitution term should have a lifespan of 20 years. 

Last point, the central government in relation to the local government,  we expect  that the president  should be 35-60  years  and

partyless.  The Vice President  should be 18-34  years  to check the descending views  of  the  youth  and  the  2nd  Vice  President

should  be  a  woman.  We  should  have  a  Prime  Minister  elected  by  the  parliament  and  a  Vice  Prime  Minister  elected  by

parliament. Parliament should also have a clause for impeaching the President  by ?   house majority by crimes of dismeanour.

We should also have a supreme court  which should be the highest court  in the land. The liberalisation in the agricultural sector

should only be for manufactured goods, but the raw produce like maize should not have liberalised economy.

Com. Lenaola: The last sentence
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Makokha: Abolition of provincial administration.

Com. Lenaola:  Thank you very much, please register.  Councillor Joseph Busuru? Councillor Wanyonyi? Oh that’s someone

different.

Busuru  Joseph:  Mheshimiwa,  commissioners,  my  names  are  Joseph  Mukhwana  Busuru,  Kamukuywa  ward,  Bungoma

County Council.  Kwanza ningeanza hivi, kipengele cha kupea mawaziri ku-retrench civil servants ambao  hawajafikisha  miaka

hamsini iondolewe na retirement age iwe reduced from 55 to 60.

Upande wa elimu, mwalimu akimtunga mwananfunzi mimba, afutwe. Mtu asiwe na kazi mbili, kama umepewa na serikali  kazi

moja, uwe na kazi moja ili wengine waweze kupata  kazi ingine. One man one job.  Mtu ukisha-retire kutoka kwa civil service,

haitakiwi  tena  upewe  kama  parastatal,  hiyo  iwe  ni  mwisho  kwa  sababu  kuna  wale  ambao  pia  wanatafuta  kazi.  Mambo  ya

pombe  ya  kienyeji  sioni  haja  ya  serikali  ifuatilie,  iwe  free  sababu  wamama  wanajua  kuanzia  kitambo  vile  wanaweza  kupika

vizuri ili wao wapate  kitu kidogo.  Isiwe na masharti mengi, pengine iende kwa  KBS  screening,  hiyo  itapea  mama  kazi  mingi.

Chief wachaguliwe tu na raia, kama vile councillor ama mbunge, na pia waweze kuwa transferable isiwe tu awe akwame hapa

miaka hiyo tu, miaka nenda miaka rudi. 

Tuwe na vote of no confidence kama mbunge hafanyi vizuri katika parliament ili raia wawe na uwezo wa kumuondoa akiwa nje

basi anaona miaka tano atafanya kazi waone kitu gani alienda, pia na councillors pia hivyo, same to councillors.  Na  mimi sina

mengi ni hayo tu, asante.

Com. Lenaola: Ngoja kidogo. Kwa nini ungependa chief achaguliwe na kupigwa transfer,  mbona basi  wewe usichaguliwe na

kupigwa transfer uende another ward? 

Busuru: Katiba ya sasa inampa chief awe penye amechaguliwa na serikali na afanye pale lakini serikali ambayo tunataka ijayo

katika  katiba  ili  chief  akipewa  nafasi  tuseme  kwamba  waondolewe  lakini  wawekwe  kwa  sababu  wana  huduma  mzuri  kwa

jamaa.

Com. Lenaola: Nakuuliza kama chief anachaguliwa hapa, apigwe transfer mbona wewe kama councillor usichaguliwe hapa na

pia upigwe transfer?

Busuru: Sasa hiyo ni upande wa chief bwana commissioner.

Com. Lenaola: Wycliffe Wanyama?

Wanyama: Majina yangu ni Wycliffe Wanyama. Kwa katiba ambayo tunataka turekebishe,  mapendekezo yangu  ni  kwamba
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watu ambao hawana mali wananyanyaswa sana na watu ambao wana mali ni kwa sababu wakikosa wanachukuwa watu ambao

wamesomea  sheria  kuwaakilisha.  Kwa  hivyo  pendekezo  langu  ni  kwamba  mtu  akikosa  yeye  mwenyewe  ajitetee,  asiwe  na

mtetezi, mambo ya ma-advocates waondelewe.

Jambo la pili ni urithi. Wanawake pia wapewe urithi  sawa  na  wanaume  lakini  kwao  si  kwa  mwanaume,  kwa  sababu  akirithi

kwao na kwa mwanaume inaonekana yeye atakuwa na mali nyingi sana ambayo hajashughulikia.

Jambo la tatu ni soko huru, hili jambo soko huru liondolewe. Soko  huru ikiweko sasa  serikali itakuwa na kazi gani. Vitu vyote

visimamiwe na serikali kwa sababu mambo ya soko huru inawafanya watu ambao wako kwa serikali fulani kuwanyanyasa watu

wengine ambao hawana sauti kwa serikali.

Na pia jambo lingine ni watu ambao wamestaafu.  Mtu  akistaafu  awe  amestaafu  kabisa  hata  ajiingize  kwa  siasa  kwa  sababu

kama amestaafu kama mwalimu na aingie kwa siswa hiyo hatakuwa amestaafu,  atakuwa hiyo ni ubadilishi yaani the transfer of

employment, ama amebadilisha tu nafasi lakini hatakuwa tu amestafu. 

Na la tano ni ofisa wa polisa. Afisa wa polisi asikae kwa station kuzidi miezi tatu.  Kwa sababu akizidi miezi tatu atajulikana na

watu  ambao  wanatenda  makosa,  sasa  yeye  atageuka  kuwa  advocate  wa  kuetetea  watu  ambao  wantenda  makosa.  Sasa

pendekezo langu ni kwamba afisa wa polisi akae kwa station si zaidi ya miezi tatu. 

Jambo lingine ni kuhusu kazi.  Kazi iwe ya kwamba kama mtu amekuwa mwalimu,  mtoto  wake  asikuwe  mwalimu  ama  kama

mtu amekuwa askari, mtoto wake asikuwe askari,  kwa sababu tunapata kwamba kwa serikali ammbao iko saa  hii, kama mtu

ana cheo kwa tuseme department  kama ya teaching ama  ya  polisi,  unaona  ameandika  watu  na  viwete  pia  wako  kwa  police

department. Sasa mtu kama amekuwa polisi yeye asome tu polisi na watoto wa walimu ama watu wenye wamefanya kazi ingine

ndiyo wafanye. 

Na pia watetezi kama ma-councillors ambao wametoka hapa na wabunge pia wawe tu wana-serve two terms asizidi hapa kwa

sababu  kuna  watu  wengine  wana  pesa,  wananunua  tu  kura  na  anakaa  kwa  bunge  ama  kwa  council  kwa  miaka  mingi  bila

kusaidia wananchi.

Vyama  vya  kisiasa  vyote  vipewe  pesa  sawa  na  chama  cha  kutawala.  Siyo  kwamba  kama  chama  moja  kinatawala

kinanyanyaswa vyama vingine. Hapana. Pia uhuru tukiongea juu ya uhuru, inaonekana kwamba wakenya wote tumepata uhuru,

tusiwe kwamba tuna watu ambao sisi tunaita squatters na hali wanakaa kwa nchi, na kuna misitu. Kuna wa Uganda forest,  kuna

mashamba ambayo yamekaa bila watu, na mtu hana hata kipande ya point moja na kuna shamba ya serikali inakaa bure.  Heri

tutetee wanadamu, tusitete wanyama na miti. Kila mwananchi wa Kenya apate sehemu, asiwe ya kwamba squatter.

Kuhusu chief na subchief,  hao watu waondolewe tuwe tu na  councillors  na  MPs  kwa  sababu  hao  ndio  wanawakilisha  watu,

sasa chief anafanya kazi gani? Ni kuleta tu ufisadi.

Kama mtu amepata uhuru, pia yeye awe na kitu ambacho anapata kwa serikali sasa  mwananchi yeyote awe amepata  kazi ama

hajapata kazi lakini serikali imutengee sehemu fulani ambayo yeye analipwa. Sitapitisha hapo. Asante sana.

Com. Lenaola: Thank you very much. Nasikia hata Wanyonyi pia anaenda harambee. Kwa hivyo kuja toa maoni halafu uende

harambee.
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Wanyonyi  Wanyama:  My  names  are  Wanyonyi  Wanyama,  I  am  a  lawyer  by  profession.  I  am  an  aspirant  for  this

parliamentary seat  i.e.  Kimili constituency. I would like just to touch on some few areas.  I would like first of all  to  talk  about

presidential, parliamentary and civic election. In my recommendation that these elections must be  done in installments, beginning

with the civic election then parliamentary election, then finally presidential election. I also want to talk about the retirement of the

president.  I would like to  say  that  retirement  of  the  president  is  a  constitutional  requirement.  He  does  not  need  any  kind  of

inducement for a president to relinquish power,  so the retirement package for a president  should be such that it is giving him a

way to retire. Retiring from the benefits of that position as  a president  and a retirement of the duties of a president.  So the law

should be very clear so that if a president is retiring, he should retire from public life, he should not continue to hold other party

posts  or  public  office  and  he  should  continue  to  enjoy  benefits  that  go  with  that  office  like  so  many  security  personnel,

watchmen, cooks and such kind of things. He should retire and be like any other retirees.

For that I will recommend that they should be four committees which will be  compossed of a presidential  retirement committee

which  should  be  compossed  of  the  speaker,  the  minister  for  finance,  Attorney  General,  Chief  Justice  and  the  Permanent

Secretary  in  the  office  of  the  President  who  should  form  that  committee  and  that  committee  should  be  given  a  constitution

recognition. The officers under that committee should have the security of tenure and under that office,  that  committee  should

have the powers to deny an outgoing president retirement package if he has mismanaged the economy. The outgoing president

should be denied the package if he is guilty  of  gross  abuse  of  people’s  human  rights.  So  it  should  be  a  guarantee  that  once

somebody retires, he’s qualified to get the retirement package. 

I also want to say something briefly on the  issue  of  the  government  we  want,  we  would  say  that  political  powers  should  be

centralised but we  must  have  devolution  of  economic  power.  There  is  no  point  of  having  the  ministry  of  tourism  centeed  in

Nairobi when most of the tourist activities take place in Mombasa.  We should have headquarters  of the Ministry of Tourism in

Mombasa. When we talk about Ministry of Agriculture, we should have one maybe in Kitale, when we talk about  Fisheries,  we

should have in Kisumu, so we want to have a situation of devolution of economic power in the region and so that the peope  can

have a better say in those issues.

Lastly,  I  would  like  to  say  that  the  usage  of  the  term  ‘Member  of  Parliament’  is  a  misuse  of  the  term,  because  an  MP  is

somebody who ordinarily does his business in parliament. An MP could be a speaker  of National Assembly is an MP,  a clerk

of  the  National  Assembly  is  an  MP,  a  cook  is  also  an  MP  because  ordinarily  he  earns  a  living  from  parliament,  the

Sergeant-at-Arms and all those people.

So  the  word  MP  should  not  be  used  to  refer  to  representative  of  people  at  the  constitutional  level,  so  that  if  somebody  is

elected as a representative of a constitutuency like Kimilili, he should not be  called an MP,  he is a representative of the people

because if he is called an MP, would think loyal position is in parliament and forget about representing the people  who took him

to parliament.

The alternative to have a  situation  like  in  America  where  we  have  the  senate  and  then  the  congress.  The  senate  woould  be

people who have picked among representing the people but their work is to only deal  with national issues,  but congress  people

should advocate the issues of the people at the local forum. If you have come from Kimilili constituency, you should articulate at

most the interest of people who took you to parliament. Thank you very much.
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Com. Mosonik:  Ngoja kidogo,  you must be  examined. People  who are  in the house of representatives in the US  are  called

congressmen and it is called the US Congress  just like the parliament of Kenya,  and I don’t think the upper  house  are  called

senate. I think they are members of the seante. What is the difference?

Wanyonyi: Thank you very much for your correction. When you look at the work which they do,  the senators’ role is more at

a national level but the house of representative mostly their main calling is the calling of the people who took them to that house. 

Com. Lenaola: What we are saying is that it doesn’t matter whether you call them parliamentarians or  MPs,  we are  looking at

the functions.

Wanyonyi:  The question is just the functions of these people,  the word can differ we can call them anything but the function,

we have have people whose work is to articulate the issues of the man on the ground.

Com. Lenaola: Ngoja kidogo

Com. Mosonik: Are you recommending that there should be a representative in the lower house and an upper  house to deal

with national issues? In other words are you recommending two chambers? 

Wanyonyi: Yes thank you sir, that what am saying.

Com. Lenaola: Sign that list. Wanyama Chabukati?  Simon Wanyonyi of Tongaren? Sylvester Khaemba? Nandasaba  Akere?

Karibu.

Khaemba  Sylvester:  My  full  names  are  Sylvester  Khaemba  Munyasi  from  Tongaren.  Honourable  members  of  the

commission would you please allow me time to make a few comments on what is supposed to be  ammened in the constitution.

One I would want to talk about government policies. Presently here in Kenya we do not have policies which govern the welfare

of our people. For once we have had institutions like the IMF and the World Bank which are  making a lot of recommendations

that are supposed to be adopted by Kenya as a government. It has actually reduced our country into a rubber stamp. So what I

would recommend is that international or local policies are supposed to be the source, citizens are supposed to be the source of

police  making  because  presently  we  have  imports  and  exports  without  any  deterance  and  even  without  concessionary

….(inaudible)… of our local people. We have maize, we hve so many other agricultural produce which we produce locally and

in  abudance  but  still  we  have  people  who  are  actually  exporting  the  same,  when  say  in  the  US  and  even  Britain.  The

recommendation is that lets have policies which are going to help our own people. Let this be the originators of policy in Kenya.

The  second  point  I  would  want  to  make  is,  I  would  like  to  recommend  that  the  sector  of  education  say  the  university  and
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judicial system be autonomous. Because heads of these institutions like the Chief Justice and even Vice Chancellors of four state

universities are  presidential  appointees.  This makes these people  to owe  their  allegiance  to  whoever  has  appointed  them.  So

what I would recommend is that we have a special council that is going to appoint  these people  especially the Chief Justice and

Vice Chancellors of our state universities.

The third point I would want to make is motivation in our professional services in Kenya because  we have degradation of our

morale, we do not have people  who are  committed to work especially in the Public Service because  they are  not  involved  in

decision making in this country. Promotions are  recommended by senior people  in the ministries without involving small cadres

of  people.  All  job  groups  in  this  country  are  supposed  to  be  involved  in  decision  making  as  to  their  welfare  and  even

remuneration.

Fourth  point  is  due  to  high  level  of  corruption,  police  should  be  withdrawn  from  making  roadblocks  in  Kenya  and  even

checking motor vehicle defects and in their place, the public roads department  should be mandated to carry out the exercise of

motor vehicle registration and even checking defects so that no unroadworthy vehicle is supposed to setp on the road. 

The fifth point I would want to make is that to do with distribution of national resources. Presently in Kenya we have institutions

like the Presidency which has a lot of power. A president of this country has a lot to say as to which area should get what and in

so doing, the decision of president is becoming so prestigious that we have problems of succession.  What I would recommend

…

Com. Lenaola: Just one minute, I just want to remind you that we are supposed to be reviewing the constitution right now, and

you are saying that the office of the president …(inaudible)… 

Khaemba:  I would have to say something about the institution of the presidency that immense powers  that are  located in that

institution must actually be reduced.

Another  point  that  I  would  want  to  make  is  that  about  education.  The  Higher  Education  Loans  Board  is  empowered  with

dishing out loans on a criteria which is not very clear.  Very undeserving people  are  getting loans,  students are  getting loans and

we do not have a very clear criteria on what they use to grant people loans.

What I would recommend is that we have a very clear criteria that should cover who is supposed to get that loan.

Another point I would want to make is that the harambee spirit in this country is abused,  harambee is a voluntary exercise and

looks like presently a harambee is something that one has to contribute,  you like it or  not  whereby  it  is  designated  to  donate

towards the harambee must donate. So what I would want is that harambee if there is going to be  any remnants of harambee in

this country it should happen as a voluntary exercise and it should not be forced on people.

Com. Lenaola: Thank you very much, please register. Patrick Mwendasaba. 

Mwendasaba Patrick: My names are  Patrick Mwendasaba,  mwananchi wa kawaida.  First  I  appeal  that  I  would  disregard

the transitional review committee should be free and fair and independent that it should not be manipulated by any outside organ
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by either politician, government or investor country.

My recommendations,  first   I  start  on  the  economic  status.  For  the  nations  economic  status  to  run,  it  should  not  nations

economic status to run it should not threaten the lives of kenyan citizens as far as that person in the corner or at  home, the things

and …(inaudible)… you find that the budget read  upon the statistics encountered by  the  Ministry  of  Finance  really  normally

wants to improve the life of mwananchi but in real sense it makes it worse,  so I recomend that on the economic status you will

find  that  we  are  getting  poor  because  of  certain  big  men  or  we  have  prominent  bussinessmen  who  are  linked  to  high  level

politicians that are commited to bussines as well as to the parliament …(inaudible)… improve the lives of mwananchi.

Com : Recommend.

Mwendasaba: Whereby we recommend the strong bussinessman should at  least  show how they received their wealth and be

checked and if its got under corrupt means be prosecuted.

Secondly, I would like to talk on this sensitive issue about the president. I recommend a president  is leader  who is ordained by

God and chosen by people. So we cannot make certain limits and history normally repeats  itself .We would like a president  to

rescind the office and be elected by  his constituency and the citizens of the nation. And at that position I would put in place that

it should be left to the people  themselves to have the favourite leader  than being imposed by the invading  president  who  is  in

office and out incumbent  when  the period of campaigning is not yet  through. 

I will touch on the issuance of ID.  This is under the registration  of persons.  I  would  like  that  the  ID  be  done  freely  to  valid

citizens as  voluntary  and free without being  paid like little shilling for chai  whereby we have the mwananchi  who  can’t  raise

even ten shillings in a day,how can he now achieve the ID!

Fourth which is the last I will touch on the national cake  whereby funds collected or  given by the government,  and the donors

fund. I would like the funds be allocated round the provinces not that it should be favoured because  the one who is giving out

the funds comes from the certain place and we find that all the institutions are  located in one place even we find  there  are  no

roads  or  place for people  to build houses whereby other citizens could go tarmacking or  looking for a place to have room to

achieve their interest. 

I think those are enough.

Com. Lenaola: Thank you very much. Rashid Juma? Julius Wanyonyi? Yuko? Karibia. Jina lako …(inaudible)…

Interjection: …(inaudible)….

Juma Rashid: …(inaudible)… ningependa kupendekeza kwamba serikali iliyoko mamlakani in uhuru kupita madaraka iliyoko

Kenya.  Ningependa  serikali  ipunguze  mamlaka  kutoka  kwa  chief  mpaka  kwa  ofisi  ya  president.  Na  mali  ya  serikali  iliyoko

Kenya  igawe  kwa  wananchi  kwa  usawa,  kwa  vile  Kenya  sasa  kuna  sehemu  nyingine  iko  na  mali  kuliko  ingine,  na  sehemu

nyingine inatawaliwa na serikali. Ningesisitiza ya kwamba ikiwa kuna uwezo wa serikali ijayo, mali ya serikali igawe kwa usawa
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kwa vile kuna wananchi wengine katika sehemu hii ya Tongaren Kimilili constituency, hawana mali yoyote na wananyanyaswa

na serikali.  Koti  ya Kenya iwe ni  ya  Kenya  na  ilindwe  na  wananchi  wenyewe  sio  machifu,  ma-D.O,  na  ma-D.C  kusimamia

mahakama na kufanya kuwa ndio sheria yao. Sisi tunaona ya kwamba mwananchi anafinywa kwa njia ya kisheria,  tukiwa kama

wananchi  tunanyanyaswa  na  serikali  na  tungependa  serikali  ijayo  iwe  na  mwelekeo  ambao  wananchi  watapendekezwa

wenyewe sheria zilizoko Kenya, zipigwe marufuku.

Com. Lenaola: …(inaudible)…

Juma: Ningelipendekeza ya kwamba sheria ambayo iko ifuliwe mbali na sheria ambayo inatungwa, itungwe na mwananchi na

isimamiwe na mwananchi mwenyewe.

Com. Lenaola: Jambo lingine

Juma: Jambo lingine ningelipenda serikali ifanye elimu ya msingi kuwa elimu ya bure, kwa vile Kenya ilikuwa ni nchi ya mkoloni

na elimu inalipwa kama vile mzungu alivyokuweko. Mambo ambayo yanafanya wananchi wanateseka ni kama hayo. Na  katika

koti za Kenya chief ndiyo wanatatiza zaidi, hata serikali ikisema inapunguza ufisadi, machifu ndio wanaeneza ufisadi.

Ningelipendekeza  ya  kwamba  machifu  waondolewe  na  wasikuweko  tena  Kenya.  Chief  ateuliwe  kwa  njia  ingine  ambayo

mwananchi ataelewa.

Com. Lenaola: Hiyo ulisema mara ya kwanza. Jambo lingine.

Juma: Jambo lingine ningependa ya kwamba urithi wa mashamba uwe unaangaliwa na serikali na sio kuwaachiwa mwananchi

mwenyewe. Kuna watu wananyanyaswa na serikali haifuati. Sasa  mimi nilikuwa napendekeza serikali  iwe  inafuata  mambo  ya

mzozo wa mashamba kutoka chini mpaka juu na viongozi wanapoteuliwa kama MP,  wajenge ofisi katika sehemu zao  ambao

wanachaguliwa na sio huko Nairobi. 

Tunachagua watu  wanaenda  wanakaa  Nairobi,  na  sisi  tunaumia.  Kwa  hivyo  sisi  tunataka  akiteuliwa  MP  councillors,  wakae

karibu na sisi hapa mahali tumewachagua. Yangu ni hayo tu.

Com. Lenaola:  Asante sana Juma, jiandikishe pale …(inaudible)….  Wapi  Lilian  Chetambi?  Endelea.  Sema  jina  lako  halafu

uendelee.

Wanyonyi  Julius:  Jina  langu  ni  Julius  Wanyonyi  Wekesa.  Jambo  langu  la  kwanza  ningependekeza  hivi.  Upande  wa

administration, chief aandikwe kwa wananchi kwa mgongo, wasimame kwa mgongo wamteuwe.

Com. Lenaola: Mlolongo?
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Wanyonyi: Mlolongo. Baada ya miaka tano anakuja tena kwa service. Tumchague ama aende nyumbani asiwe permanent.

Jambo la pili, tuko na mashamba  mengine  ambayo  yalikuwa  hapa  inaitwa  ADC.  Tulijuwa  hii,  ADC  ni  mashamba  ya  Kenya

nzima, lakini njia ambayo inapelekwa sio ya halali, hiyo wakate  scheme kama hii, watu waende wapati  si kunyemelea kwa njia

nyingine. Wakate scheme mashamba ya ADC.

La tatu, naomba serikali ambao iko,  pombe hii ya kienyeji hapana chang’aa, hii pombe ya kienyeji busaa  wape hawa wazee

kutoka saa nane. Saa kumi na mbili asipatikane hapo akipatikana ashikwe kwa sababu achunge saa.

La nne iko dawa hii ukiangalia upande wa bunge, dawa ya kupanda  mimea  ati  inatoka  ng’ambo  kama  msaada,  lakini  kufika

hapa wanaweka bei ya juu kushinda mkulima. Lazima iwekwe kadiri si kuweka bei ile ambao kama umenunua.

La tano, naomba tu serikali, ukiangalia kukaa na watu ambao wanatoka ng’ambo, wanakueleza watu wa ng’ambo wamelindwa

kwa njia safi. Mtu akizeeka serikali inamchunga, wametenga pesa yake, wamewajengea manyumba na hapa Kenya inaonekana

wewe ndio mpumbavu dunia nzima, hapana lindwa na serikali na umezeeka,  hakuna mahali unatoa  kitu.  Sasa  nasema  serikali

itenge pesa  ya kulinda wale wakongwe hawa,  hapana wacha bure tunachekelwa na kabila ingine  ikija  hapa  Kenya.  Hio  ndio

peke yake niko nayo.

Com. Lenaola: Asante sana bwana Wanyonyi. William Masika? …(inaudible)… Simiyu Nyongesa? Karibia mzee.

Masika William: Jina langu ni William Wawire Masika.  Economy of Kenya inaanguka kufuatana na serikali.  Safari  iko mingi

sana upande wa president wetu na ministers wote kwenda nje.  Kwenda nje wanaenda na economy yetu yote inakwisha huko.

Hiyo  wakome,  waende  kama  wanaenda  na  ministry  of  education  aende  na  minister  of  education  only.  Kama  anaenda  na

problem ya agriculture, aende na minister of agriculture only.

Upande wa health yaani ugonjwa, upande kama ya ukimwi, America ni nchi kama Kenya, America ikae huko …

Interjection: …(inaudible)…

Masika:  Upande wa ugonjwa hii, kama nchi za nje kama Iran,  Iraq,  Syria na nchi zingine za Islamic hakuna  ugonjwa  hii,  na

America hapa kwetu ndio hii ugonjwa, na tuko na madaktari,  na madaktari  wetu kama mtu anatoka America,  daktari  wetu wa

Kenya amfanye serive ndiyo aingie, asimwache huru.

Com. Lenaola: Pendekeza.

Masika: Pili upande wa economy, ku-create hii ministries zingine nyingi hakuna maana,  kama agriculture na ingine hizi waache

iwe moja kuliko kuharibu ku-create hivi, vinaleta economy inakuwa chini.

Upande wa wizi, serikali ndio inafanya wizi kuwa mwingi. Kwa sababu gani waliweka law ya  kuwaacha  chief  kuwa  na  Act?

Chief hana askari kwa ofisi yake, na mtu anaiba ng’ombe kutoka huko Matunda na anapita na ng’ombe hadi huko naitiri. Kama
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chief alikuwa na askari kwa hiyo ofisi yake, wizi ilikuwa hakuna maana. Palikuwa tu Act iko hapo curfew iko hapa,  hakuna mtu

yeyote ambaye anaweza kuiba.  Hiyo law watoe.

Ile katiba yetu ambayo ile kitabu ilitoka mwaka 1969,  president  wetu wa Kenya arudishe vitabu hivyo watoto  wetu wasome.

Ilitoka kwa Lancaster House vitabu viko wapi? Mbona walificha? I want those books watoto wetu wasome! 

Secondly,  upande wa D.O wetu,  yule ofisa wetu yuko karibu na sisi na title deed  itoke kwa ofisi huko ikuje  kwa  D.O.  hapa

D.O. wetu kama anaenda kwa field anatembea na ma-title deed anagawa watu. Iko kwa ofisi huko upande wa ma-title deed eti

jina iliharibika toa shilingi mia mbili. Hiyo nini? Hiyo ni law?

Com. Lenaola: Ungependa nini?

Masika:  Tungependa  mambo  hiyo  itolewe  tuwe  tu  safe.  Haya  upande  wa  ma-forest,  tuko  na  madawa  katika  nchi  yetu,

ma-forest hii hapana toa miti kila fwa, ati tunategemea America, America ndio nini kwa sisi. Balozi wa America akuwe hapa tu,

Balozi lakini vitu vingine, ma-laws ya kutoka America tumekataa.

Com. Lenaola: Sawa ya mwisho.

Masika: Ya mwisho kabisa  kama mnataka serikali yetu ikuwe kubadilisha badilisha hii ma-president ndiyo hii taabu nyingi.

Com. Lenaola: Rudia

Masika:  Kubadilisha badilisha ma-president,  kesho huyu, Jumatatu ati anakuja na Ford  Kenya,  huyu  anangoja  na  DP,  huyu

sijui anakuja na nini, ndio nchi kuwa na viti. Hiyo tunataka kama president amechoka kama anaenda hivi tunasema makamu wa

rais take position kwa siku tisaini tuangalie ni mtu mgani ambaye tutapeleka kwa nchi, hapana kuja na anatuchagulia mtu. No!

That’s all.

Com. Lenaola:  Asante sana.  Simiyu Nyongesa.  Simiyu naona mvua imenyesha kwa hivyo utakuwa brief.  Sema majina  yako

kwanza.

Nyongesa: Majina ni Simiyu Nyongesa Japheth. Kwanza ningependekeza ya kwamba sheria iwepo ili iweze kuwalinda watoto

ambao wanaajiriwa kazi wakiwa chini ya umri ambao unahitajika. Napendekeza  ya kwamba sheria iwe inalinda hawa  watoto

na wale wanaofanya kosa kama hilo wachukuliwe hatua. 

Jambo la pili, kuna hawa watoto  ambao hawana wazazi nao ningependekeza ya kwamba serikali igharamie elimu yao primary

na secondary na hata university. Hawa ni mayatima.

Tatu, napendekeza ya kwamba katika shule tumekuwa na hali ambao watoto  wanatumia madawa ya  kulevya  na  vitu  vingine.

Napendekeza ya kwamba discipline iwepo katika shule zote ili mtoto aadhibiwe, akifanya mambo kama hayo, lakini kwa kiasi.
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Jambo la tano, napendekeza ya kwamba rais ana mamlaka ya kuwateuwa wakuu wa idara ya serikali ama ma-parastatal,  lakini

bunge liwe na mamlaka ya ku-approve uteuzi ule wa kiongozi wa taifa. 

Nikimalizia  napendekeza  ya  kwamba  ile  Compensation  Act  ambayo  mtumishi  wa  serikali  amefanya  kazi  ana  mtumishi  wa

shirika  naye  amefariki  ifanywe  marekebisho  kwani  hii  Compensation  Act  kuna  ufisadi  ndani  wakati  pesa  zinapoenda  kwa

trustee. Ma-chief wanaandika barua bandia ya kwamba mtoto yuko hospitali na mtoto hayuko hospitali halafu pesa zinatolewa.

Kwa hivyo hii sheira ifanyiwe marekebisho D.O awe anahusika na mambo kama hayo. Asante.

Com. Lenaola: Asante sana mzee wangu …(inaudible)… sema jina

Okumu: Kwa majina Patrick Wafula Okumu kutoka Kiminini Sublocation. Mimi pendekezo langu kwa upande wa mahakama,

kule ma-court  wananchi wananyanyaswa, na mimi ningependa kusema ya kwamba,  mwananchi mdogo huyu ni masikini kama

mtu  amempiga  ako  na  pesa,  tena  anaenda  kuchukua  advocate  azungumze  naye.  Kwa  hivyo  ningependekeza  ya  kwamba

ma-advocate wafungue ma-court zao, yaani akiona tajiri aende huko na sisi wananchi wadogo hatuna pesa tubaki kwa hiyo koti

na tutetewe na judge ambayo yuko na tufuate ukweli.

La pili mimi ningependekeza hivi, upande wa utawala tuko na  Assistant  chief,  chief  na  ningependekeza  chief  ateuliwe  kutoka

kwa watu wako wa area,  kwa sababu mimi siwezi kuenda Kisumu kuishi huko halafu wanipe uchifu, na sheria ya hiyo  kabila

sitajua. Kwa hivyo nataka chief wa kwetu ambaye anajua hata jikoni assistant chief ama retire, badala ya kusema kwamba yeye

ameelewa  kwa  hawa  watu  kufanya  kazi  kabisa  ya  wale  watu  wameelewa  nayo,  utaona  kwamba  serikali  itaita  interview  na

unaona hivyo assistant  chief amebaki pale pale tu na unatoa mwingine kutoka standard one anaingia kwa two  anakuwa  chief.

Pendekezo langu nasema kwamba ikiwa chief ame-retire, sub-chief aporomoshwe kuwa chief.

Pendekezo langu la pili kuona kwamba ukulima. Katika nchi yetu hii kitu ambacho inatupa uwezo kabisa na nguvu ni ukulima.

Tumeona ya kwamba bei ya mbolea, bei ya mahindi ya seeds ambayo wanauza kilo kumi shilingi elfu moja mia tano,  irudi chini

ili wananchi walime zaidi hata vyakula viwe tuanze kupatia watu wa nje kwa maana sisi hakuna element ingine ambayo tunaweza

pata isipokuwa ukulima.

Langu la  nne,  upande  wa  headmen,  yaani  wazee  wa  area  wa  kazi  hawa  kama  sub-chief  ako,  achukuwe  shughuli  zote  kwa

sababu ukiona area  ingine  sub-chief  hajaenda  huko  lakini  wakazi  ndio  wanamdanganya  kila  wakati  wanaleta  fitina  hata  kesi

kidogo  wanafungana,  kwa  hivyo  sub-chief  aingilie  hiyo  kazi  kutoka  grassroot,  asaidie  wananchi  kuliko  wakazi  walete  fitina.

Hata kuku imetaga mayai  amehesabu  zamani  anagongana  huko  na  huko,  lakini  sub-chief  awe  ndiyo  kichwa  cha  watu  wake

kama sub-location.

Com. Lenaola: Jambo la mwisho.

Okumu: Jambo la mwisho, katika nchi yetu hii badala ya kwenda kuchukua contract  ya kulima barabara,  tunapiga taabu sana,

kwa hivyo ni pendekezo langu nasema kwamba ikiwa kama area  yetu kama location ama division, watuletee tu grader  yetu na

mali yetu inafanya barabara  katika area  hiyo, hata murram tupate kuliko kutoa mtu kuliko mbali  sana  hajui,  anachota  matope
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anaweka barabara hata sasa hakupitiki sijui sasa mtaendea wapi. Yangu ni hiyo Mungu awabariki.

Com. Lenaola: Jiandikishe jina pale. Charles Wafula?

Wafula:  Mimi  jina  langu  ni  Charles  Wafula.  I  am  a  CCK  member  Kimilili  constituency.  Niko  na  maoni  haya  ya  kutoa,

kutokana  na  utangulizi  wa  constitution  ningependa  ile  kipengele  ya  kwanza  maoni  ile  ambayo  imepeanwa  iko  hafifu  kidogo.

Tunataka iwe, this constitution is the constitution of the people of Kenya by the people of Kenya for the people  of Kenya.  And

this constitution will help to unite the people of Kenya as  members of one state.  Then this constitution should not be  altered by

anybody  without  the  consultation  agreement  of  the  owners  of  the  constitution.  Hiyo  ndiyo  kitu  ambacho  tumezungumzia  na

tumekubaliana.

Supremacy of the constitution. Constitution yetu inatakikana ibaki huu ya miongoni wa serikali ili iweze kuongoza serikali yetu

ilivyo.  Sasa  yako  mengine  ambayo  tumeandikana  tutahitaji  yafuatwe  kamili.  Halafu  appointments  ya  government  officers  of

officials must be done by a well appointed committee but vetted by the parliament,  therefore the parliament remains supreme in

confirming the appointments of all government workers.

Education, tungependa Education Act iwe reviewed especially starting from appointment of officers,  that  one  should  be  done

like  I  have  said  in  the  first  place,  primary  education,  let  it  be  free  and  compulsory,  special  education,  let  it  be  free  and

compulsory right from primary up to the highest level a student can achieve.

Technical institutions, technical knowledge should be set compulsory at all learning institution kuanzia primary mpaka university,

and  let  it  be  the  primary  and  secondary  we  must  have  technical  institution  set  to  cater  for  technical  knowledge  for  all  our

learners.

Higher education,  universities. Tunataka wanafunzi wote wa university, wapate  loans  without  discrimination  because  anybody

who would have qualified to go to university is set  to be  useful in the country and he can only do that if he is supported  by the

government all through.

Private schools in the country.  These ones should be given restrictions so that we don’t have mushrooming of private  schools

and any teacher who are employed by the private schools should be paid salary slightly higher than the government salary.

Human resources.  We would like all workers  to be  paid their allowances especially so that they can reduce corruption  in  the

country. There are many other points which are put on this paper plus across the other organisations. Thank you very much.

Com. Lenaola:  Nafula.  Mzee  nilikuwa  mtu  wa  mwish  kwa  list  yangu  na  naona  …(inaudible)…  bila  ya  wewe  kuzungumza

mbona hakujiandikisha? Haya we mzee ingia hapa. Majina yako?

Wafula: and the extra acreage which is there, the government can work out a tax such that if that person is defeated to pay the

tax then the government can reposses  that land and then work that out to give out people  who  are  squatters.  We  should  not

have squatters but we should give them land so that we involve them in production. 

Two, the succession of land of which somebody has died,  the process  is so long that even before you get that succession you
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find that it takes over ten years. 

So my comment is that why don’t the government work it out so that we finish at  the divisional level so that we get title deeds

instead of making the process so long.

I want to contribute on the schemes of service, you find that in our country the scheme of service is not so clear e.g.  you can be

employed and then you find that the allowances you get from various people  is so different e.g.  like hous allowances you  can

find somebody in Trans Nzoia is getting more money and usually in Tongaren you are  getting very little money just because  the

schemes of service is not very clear. So the government should come out with a clear terms of service so that when you go for

any position in the government, you just know these are the terms which are there instead of somebody manipulating allowances

which contribute to corruption.

Com. Lenaola: …(inaudible)…

Imbaya: My names are Shem Imbaya Tongaren. Kenyan is known to survive normally a commission is appointed to look into

the crisis, and then at the end of the day this commission does not give us anything.

Com. Lenaola: Recommend

Imbaya: So we are recommending this particular one the Ghai commission should reach at the end of the tunnel. Second point,

civil servants should be paid well e.g.  how do you trust  a  civil  servant  who  is  a  revenue  collector  with  your  money,  you  are

paying him very little money and you are expecting this man to keep your money well? This man should be paid well so that he

can keep government money very well.

Secondly, peaceful mass action should be legalised. It is the best  way a common man who is offended less than fortunate,  less

correct can air their views for the wrong doings. The respected offenders in this case should immediately be apprehended 

Com. Lenaola: Last point

Imbaya: A retiring president should not engage in active politics or be partisan in the domestic politics. A Vice President should

be elected by the electorate  and be given some powers.  We should  have  three  political  parties  in  this  country  comprising  all

tribes in Kenya. This will seal nepotism, tribalism and regionalism.

Lastly, salary awards to public servants should not be  politicised e.g.  teachers  will be  given their salaries awards  when there is

an election. I think this is a very wrong notion. They should be given salaries as they deserve. Thank you very much.

Com. Lenaola: Thank you very much …(inaudible)…

Walekhwa Charles: Kwa majina naitwa Walekhwa Charles. Kwa hivyo mimi nilitaka kwa upande wa upimaji wa mashamba,
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survey  wale  ambao  walituletea  kwamba  ni  wa  private  wako  wanatunyanyasa  kwa  upande  wa  kutoa  pesa.  Ningependelea

survey wa serikali watuletee karibu na watufanyie kazi ipasavyo ili  walipwe  na  serikali,  kuliko  kuwacha  survey  wa  privae  na

watuwekee pesa mpaka watulete na council ndani.

Halafu nyingine ni  kwamba  president  asiwe  juu  ya  mamlaka.  Mwenye  juu  ya  mamlaka  ni  Mungu  peke  yake.  La  mwisho  ni

kwamba  msichana  akipata  mimbaa  anatakiwa  ashitakiwe  kwa  kuharibu  usichana  wake.  Msichana  ashitakiwe  amemruhusu

mwanaume kuharibu ubikira wake naye anastahili kushitakiwa kuliko kushitaki kijana peke yake na msichana anawachwa huru. 

Wasichana wamezoea waende kwa mtu fulani kwa sababu ana pesa  ili huyu mtu ashitakiwe alipe pesa.  Kwa  hivyo  msichana

naye anatakiwa kushitakiwa. Yangu ni hayo tu.

Com. Lenaola: Nenda pale ujiandikishe …(inaudible)… mzee

Translator: Sema majina yako kwanza. 

Wafula Namuruwa: Jina langu ni Wafula Namuruwa Omumeme Joseph. (Luyha dialect)

Translator: Anatoka Makhonge

Wafula: (Luyha dialect)

Translator: Hajui Kiswahili, zungumza kibukusu ni sawa.

Wafula: (Luyha dialect)

Translator: Vile walienda Lancaster House walileta majimbo sita

Wafula: (Luyha dialect)

Translator: Majimbo mbili yamepatikana, majimbo nne yamepotea

Wafula: Sasa mimi nasema namna hii, mimi nataka majimbo hii kila mtu apate mpaka mwisho.

Translator: Mzee anataka majimbo iwe katika Kenya

Wafula: Tema watu wa kama ma-pastor hawa (Luyha dialect)
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Translator: Tena hawa ma-pastor wameharibu nchi.

Wafula: (Luyha dialect)

Translator: Mzee anataka anataka maneno ya madini mingi ikwishe, anataka tu dini nne; Catholic,  Friends,  Jeshi la Wokovu

na Muslim. Hizo ndizo dini ambazo anataka.

Com. Lenaola: …(inaudible)…

Wafula: (Luyha dialect)

Translator: Hayo majimbo ambayo yalipatikana ni kwamba Kikuyu ametawala, wakatawala kwa kidole moja

Wafula: (Luyha dialect)

Translator: Wakalenjin wamekalia jambo wametawala kidole moja

Wafula: (Luyha dialect)

Translator: wakati huu watu wa Ford Kenya wanataka watawaliwe vidole mbili

Com. Lenaola: Asante sana mzee. …(inaudible)… Ningependa kufungaa na …(inaudible)… nitampa Moses  nafasi aseme ya

mwisho, halafu Father Alois atuombee halafu tufunge. Utatuombea. 

Interjection: Mzee (Luyha dialect)

Uvuova:  Mimi  naitwa  Uvuova  Nakhamili  Walinya.  Mimi  ni  mshiriki  wa  constitution  review  katika  Bungoma  district.

Hamukuniona nikianza hapa kwa sababu tuna tena kazi ingine inaendelea Nzoia Sugar Company. Tuna panel mbili hapa district,

moja  ya  upande  ule  wa  huko,  na  hawa  wamekuwa  huko.  Hawa  walianzia  Kimilili  kuja  Naitiri,  wako  hapa  leo,  Jumatatu

wanaenda Webuye na Ndivisi, na wale wengine watatoka  Nzoia leo.  Jumatatu wanaenda Bumula na Kimaiti halafu watakuwa

wamemaliza  wanaenda  Kakamega  Jumatano  kukutana  waweke  pamoja  yale  wameona  halafu  warudi  Nairobi  watengeneze

katiba.  Na  kesho  hao  tena  wanaenda  Mt.  Elgon  kwa  sababu  siku  ile  walitakakikana  waende  Mt.  Elgon,  rais  alikuwa

anatembelea  huko.  So  wako  na  kazi  nyingi  sana,  ningependa  kupiga  asante  kwenu  na  wale  ambao  wameenda  wengi  kwa

sababu mumevumilia mvua, mumekuja nafikiri katiba itakuwa nzuri.

Kwa hivyo kwa usemi tu wa kingereza I wish you a happy constitutional making. Nafikiri mumejaribu. Asante sana.
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Com. Lenaola: Sasa tuulize mtu aombe

Interjection: …(inaudible)…

Father Alois: Tungalipenda tuchukue nafasi hii kumshukuru Mungu kwa yale ambayo ametuwezesha kuyatekeleza siku ya leo.

Kwa jina la Baba na la Mwana na la Roho mtakatifu Amina. 

Mungu wetu tunakushukuru kwa wema wako, twakushukuru kwa ulinzi wako,  twakushukuru kwa kutujalia uvumilivu kwa siku

hii ya leo, ili ya kwamba tukaweza kuyajadili yale ambayo tumeyaweza kuyajadili.  Twaomba ya kwamba yaendelee kutufanya

sisi tuwe karibu na wewe zaidi. Kwa wale ambao wataenda kusafiri,  Mungu twaomba uweze kuandamanaa nao,  uweze kuwa

kiongozi na kinga lao na ya kwamba katika vyombo vyote wanavyovitumia uweze kuvitakasa, uweze kuviwekea ulinzi wako,  ili

ya kwamba waendelee kuhudumia watu wako. 

Naomba hayo kwa njia ya Kristo Bwana wetu, upende kuwabariki mwenyezi Baba, Mwana na Roho mtakatifu.

Amina.
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