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CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS, KHWISERO CONSTITUENCY,AT ESHINUTSA
PRIMARY SCHOOL.

PRESENT .

Com: Domiziano Ratanya.
Com: Abida Ali Aroni.
Com: Keriako Tobiko.

Secretariat staff.

Ismail Aden
Mercy Mayabi
Suzane Mutile

The Meeting starts at 10.20 am.

Ann  Nambiro:  Administration,  CCC  Chairman  na  Members  of  3Cs,  mulembe  mews,  mulembe  khandi.  Tuko  karibu

kufungua kikao chetu cha leo cha kuchukua maoni ya kurekebisha Katiba,  lakini kabla ya  kufanya  hivyo  ni  lazima  tukifungue

kwa maombi. Nitamwomba madam Martha aeleze moja atuongoze kwa maombi.

Pastor. Joseph Okusi: Asante sana na ningeomba sisi sote  tusimame ndivo tupate maombi. Ee Mungu Baba,  Mungu mwana

Mungu roho mtakatifu, kwa saa  hizi tumekutana hapa katika uwezo wako,  tumekuja ili tujadiliane kuzungumza yatakayo linda

nchi yetu. Baba umesema utukufu unatoka kwako, na ni kweli haya yote tumeomba tuanze na wewe na tena tumalize na wewe.

Wale wamefika ili kuhudumia hili  neno  wewe  uwapake  mafuta  yatokayo  mbinguni  kwako.Watakazungumza  wawe  mikononi

mwako, watakaosikiza wawe mikononi mwako, na yote  yatendeke katika uwezo wako. Tunakuomba yawe mazuri kwa jina la

Yesu kristo aliye mkombozi wetu. Amen.

Ann Nambiro: Thank you very much, sasa nitachukuwa nafasi hii kumwalika the principal kusema neno moja.  Principal to the

school tafadhali.

David Musonye:  Commissioners wetu wawili, Chairman,  Co-ordinator  secretariat  na  wale  waliokuja  kututembelea  siku  ya

leo ningependa kusema hamjamboni nyote! Hatujambo tena!. Sita kuwa na mengi ya kusema kwa sababu leo ni siku ya maana

sana mambo kwa ya Constitution na already tunaona saa  imesonga. Sasa  yangu tu nikuwakaribisha nyinyi wote,  tunakaribisha

Commissioners  wetu  hapa  Western  na  nawaambia  feel  at  Eshinutsa.  Mimi  mwenyewe  ndio  principal  na  kwa  majina  naitwa

David  Musonye.  Tukona  na  deputy  wangu  pale  Mr.  Ramadhani  na  tukona  na  senior  master  hapa  Mr.  Angote.  Sasa  tuko

pamoja kwa siku ya leo tusaidiane tuone vile siku itaendelea.  Mimi yangu tu nikuwakaribisha nawaambia  karibuni  tena.  Haya

asante sana.
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Ann Nambiro:  Thank you very much.  For  this  Consituency  Commissioners  wamekuwa  hapa  mara  tatu.  Mr.  Mutakha  was

very close to this school in December,  tena wakarudi  in march, yeye mwenyewe akarudi  in the same constituency in Luanda

Dudi, and they came as Commissioners with Nancy Baraza for the public  lecture.  Isitoshe  our  Chairman  to  the  3Cs  being  a

legal expert with wide experience has been very supportive, na amekuwa kwa hii shule. Mimi mwenyewe si kumsindikiza labda

ilikuwa  kwa  hii  hall.  Na  pia  tukawa  kwa  Kanisa  ambayo  ina  fund  hii  shule  inathamini  hii  shule,  that  is  church  of  God,  just

neighboring.  So  I’m very  grateful  to  my  Chairman  Mr.  Claudia  Bakhoya,  and  now  ninachukuwa  nafasi  hii  kumpatia  the

Chairman 3Cs Mr. Claudia Bakhoya to introduce to us the remaining team. Thank you and welcome.

Chairman 3Cs:  Claudia:  Ma-commissioners,  Co-odinator,  Provincial Administration, the Principal,  3Cs  Members,  waalimu

na wageni mashuhuri wote nawakaribisha hapa. Kwa kukaribisha kwangu kwanza ni furaha kwa headmaster  na waalimu wote

kwa  ile  mipango  ambayo  wametufanyia.  Kwa  hivyo  nasema  zile  siku  ambazo  tumekua  na  nao  Commissioners,  leo  ndio

tumepata hall ambayo imepangwa vizuri sana,  na tunashukuru kwa hiyo kazi yote.  Na  kabla  sijasema  maneno  mengine,  hebu

tumwone Chief wa hapa apate katuhakikishia kama tuko salama ama hapana.Nafikiri chief atawakilisha members wengine wote

wa Administration. Bwana Chief yuko hapa?

Chief: Wirer M. Luchele: Commissioners wetu,  Chairman wa 3Cs,  Co-odinator  wetu wa district  na wanainchi hamjambo!.

Mimi ningependa tu Assistant Chiefs wasimame waonekana pale walipo. Tuko na Assistant Chief hapo wawili na hii location ina

assistant Chief watatu mwingine nafikiri ako  njia ni anakuja,  asanteni  na  mkae.  Nafikiri  tuko  hapa  kwa  sababu  this  is  a  very

important exercise and it is a national exercise, lazima sisi sote  tushirikiane. Commissioner’s lile jambo ningependa tu kwambia,

mnaweza  kuwa  na  tashwishi  kwa  sababu  wakati  tunangalia  kwa  magazeti  wanasema  it  is  not  a  primary  school.  So  wakati

tunatoa maoni pahali pengine we might have a legal problem, lakini ningependa kuwahakikishia ya kwamba hii crowd ni moja

kutoka kwa primary mpaka  huko  kwa  church,  na  title  deed  nafikiri  bado  ni  moja.  So  hata  kama  mtu  ataenda  ku-challenge

hataweza, lakini feel at home and the DO is with us he might come,  na kama hakuji sisi tuko hapa na nyinyi mpaka mtamaliza,

and we are here also as a part of the meeting. Asanteni sana.

Chairman:  Claude:  Asante  sana  kwa  hii  kazi  kufanyika  namna  hii  tumekuwa  na  co-ordinatior  ambaye  ametukaribisha  na

mmeshamwona,  Anne  Nambiro  ambaye  ametufanyia  kazi  vizuri  sana.  Naweza  kusema  wakati  tunatoa  memorandum  zetu,

wakati  tunafanya equality na equity tumehakikisha kwamba wanaweza  kufanya  hii  kazi  kwa  maana  inafanyika  kwa  njia  nzuri

sana. 

Pili,  ma-committee  members  wangu  ambao  nitawakaribisha  na  kusalimia  watu,  tafadhali  waje  tena  ndio  wamewezesha  hii

mikutano yote kuwepo. Tafadhali wataje majina yao.

Sela  Walimo:  Commissioners and secretariats  na wale ambawo wamekuja leo  nawasalimu  kwa  jina  la  yesu  bwana  asifiwe.
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Mlembe mwesi kwa majina ni Mrs. Sela Welimo mimi ni secretary wa Kamati. 

Mathar  Alukwe:  Commissioners  na  wote  ambayo  wamekuja  nawasalimia  hamjamboni!  Kwa  majina  mimi  naitwa  Mathar

Alukwe na mimi ndiye mwakilishi wa constituency ya Khwisero sasa muko sehemu yangu mumekaribishwa.

 Chairman  Claude:  Sasa   wageni  wengine  ambao  wamefika  hapa  hatujawajua  tuna  Bwana  Naman  Eshuchi  ambaye  yuko

hapa na atatoa maoni yake lakini kwa sasa  umuone. Kwa sababu gani namtaja ni mtu ambaye amesimama kwa elections kwa

siku nyingi sana pamoja na Shikuku katika hii area hii ndiye amekua, he is one of the best Parliamentarians we ever had.   So  he

is here with us to give his views and also we have Moses Luvanga vile vile ni prospective Parliamentarian, 1988   alisimamia kiti

hapa pamoja na Shikuku na Okwara,  wale mlikuwa mukisoma na accountant  wa Butere.  Siku hiyo Butere ilukuwa tu village ,

ilikuwa kubwa akasimama katika elections, his simplicity inamfanya yeye hapa kuwa kutufurahia sana.  Vile vile tukona pale Ex-

assistant Chief ambaye yuko hapa. sasa wale ndio nime-recognise isipokua kuna kitu kimoja nitasema. Wote  ambao tuko hapa

we are all important sisi sote maanake tumekuja kufanya kazi yote ya Serikali.

 Na  nikiwarudisha  nikirusha  hii  mkutano  sasa  kwa  Ma-commissioners  hapo  tuna  Abida  Ali  wakili  mashuhuri  sana  ambaye

amepigania haya maneno sana. Halafu  tuko na Mr. Ratanya ambaye ni kutoka sehemu za Meru mzee ambaye atatutengenezea

haya maneno. Sasa  wakati  tukonao  juweni  maneno  munayatowa  ni  muhimu.  Nitawaachia  hapa  kwa  sasa  maanake  baadaye

katika huu mkutano nitaweza kutoa memorandum inahusiana na hii Constituency. Asanteni sana.

Ann  Nambiro:  Thank  you  Chairman.  I  will  now  take  this  opportunity  kurudisha  programe  kwa  Commissioners  ambao

watatusaidia kuendeleza mpaka wakati  tutafunga tena kwa maombi. Ukiwa na swala lolote mnaweza mkaniona  hapo  au  hata

nje  kuliko  kuuliza  Commissioner  direct,  sababu  watakuwa  wanachukua  maoni  yetu  ya  kurekebisha  Katiba.  Asante  kwa

kunisikiza.

Com  Abida  Ali:  Watu  wa  sehemu  hii  hamjambo!  Kwa  niaba  ya  Tume  ya  kurekebisha  Katiba  ningependa  kuwakaribisha

katika  hichi  kikao  cha  hii  sehemu  ya  Eshinutsa  na  kuwaambia  kwamba  tunafurahia  mwaliko  wenu,  na  kwa  wakati  huu

ningependa kutoa shukurani kwa Principal wa shule na community ya shule, kwa kutuwezesha kufanya  hii  shuguli  yetu  katika

hall ya shule. Kabla  sijaendelea sana ningependa kuwajulisha kwamba  mkutano  huu  ni  mkutano  rasmi  wa  kuchukuwa  maoni

yenu na tunawaomba watakao fika siku ya leo mtoe maoni yenu bila kuwa na hofu wala wasiwasi.

Kitu  ambacho ni muhimu ni kwamba tutumia lugha mbayo ni ya kufaa,  na isiwe lugha itakayo kasirisha mwenzako lakini tuna

uhuru wa kutoa maoni ili tuweze kurekebisha sheria ambayo ni kuu na muhimu katika utawala wa  nchi.  Na  kabla  sijaendelea

sana ningependa kumwomba mwenzangu ajijulishe kwa majina yake kamili na kuwasalimia kabla hatujaendelea. 

Com  Domiziano:   Hamjamboni  wanainchi  wa  hapa  Eshinutsa!  Mlebe  muno  muno.  Mimi  kwa  majina  ninaitwa  Domiziano

Tochokera Ratanya ni Commissioner. Asante sana.
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Com:  Abida  Ali:  Pia  tuna  Commissioner  mwingine  ambaye  alipatikana  na  malaria  tulipoanza  safari  yetu  ya  sehemu  hii  na

hakuweza kujiunga na sisi, lakini alitakiwa kuwa hapa na jina lake ni Tobiko Keriako.  Imembidi aende Nairobi  kwa matibabu.

Halafu  tuliambatana  na  watu  kadha  kutoka  kwenye  sectreriat  ambao  ni  Ismaili  Hassan  lakini  pia  leo  ameshikika  asubuhi  na

imebidi aelekea hospitali hakuweza kufika lakini ametuma salamu zake.  Halafu tuna Ass.  Programme Officer ambaye ni Mercy

Mayabi  ambaye  anashughulika  na  kuhakikisha  kwamba  maneno  yote  mnayozungumza  anayaandika  ili  yaweze  kusomwa  na

kufikiriwa  wakati  ambapo  tutapendekeza  Katiba  mpya  ya  nchi.  Na  yule  ameketi  karibu  na  yeye  ni  Suzane  Mutile  ambaye

anaitwa  verbatim  recoder,  maanake  ni  kwamba  mnamwona  akona  na  makaseti  pale  na  ana  chombo  cha  kunasa  sauti

inaonekana ni kidogo lakini ni mtambo wa kisasa,  siku hizi vitu havitengenezwi vikubwa. Mkimwona pale ana nasa  sauti  zenu

kabisa,  na  ni  lazima  kwa  hivyo  mtu  akizungumza  kutumia  microphone  kwa  sababu  tume-connect  kila  kitu  kwa  speaker  na

tungependa  kila  neno  mtakalo  nena  leo  liweze  kuchukuliwa  katika  ofisi  kuu  na  kuweza  kutafsiri  katika  report.  ambayo

tunatarajia mtaaweza kusoma, na mtahakikisha kwamba mazungumzo yenu yote yamewekwa na yatatiliwa maanani. 

Nafikiri  sasa  tumejitambulisha  na  kama  mlivyoelezwa  na  Chairman  mimi naitwa  Abida  Ali  Aroni,  naibu  wa  Mwenyekiti  wa

Tume ya kurekebisha Katiba. Sasa kabla hatujaanza tungependa kuwapa masharti ambayo tunadhania ni muhimu katika kazi hii

ya leo kwa sababu hakuna mkutano ambao hauna mpango sivyo? 

Sasa  kwanza kabisa tunawaomba nyote mjiandikishe pale nje,  ikiwa hauna maoni utatueleza kwamba wewe ni  observer  kwa

sababu  tunataka  ijulikane  ni  watu  wangapi  ambawo  walijushughulisha  hata  ikiwa  hawa  kuzungumza.  Kwa  sababu  hata  kule

kusikiza kuna maana sivyo? Kwa hivyo kila mtu ajiandikishe pale nje na ikifika wakati  wa kutaja  majina tutafuata kulingana na

vile  mmejiandikisha  first  come  first  served.  Kwa  sababu  katika  mkutano  wetu  tunasema  hatutaki  mapendeleo  na  hatutaki

mambo inayofanywa na mlango wa nyuma lazima kila mtu ajiandikishe. Tafadhali  tunawaomba  mmtu  asitume  karatasi  yoyote

kutuomba kwamba amefika saa nane na kuna mtu amefika saa mbili anatuambia tafadhali mniruke niko na haraka.  Nathania sisi

sote  tunashughuli ambazo  tumeziacha  lakini  tukaona  umuhimu wa  kufika  katika  shughuli  hii  kwa  siku  ya  leo,  kwa  hivyo  first

come first served. 

Baada ya hapo tutawaomba mfike hapa kuna meza mmewekewa ambayo utafika na kuketi  ama ukitaka kusimama   itakua  ni

juu yako kuja kutoa maoni. Na  tutawapa watu ambawo wameandika maoni yao dakika tatu peke  yake kufanya  summary  au

kujaribu tu kutupatia kwa ufupi mambo ambayo wameandika.  Kwa sababu tutapata  nafasi tukifika Nairobi  kuketi  na kusoma

kwa  uangalifu  maneno  ambayo  mumeandika.  Wale   watafanya  oral  presentation  hawana  makaratasi  ambayo  yameandikwa,

tutawapa dakika nne kuweza kutoa mapendekezo.

Pengine mtasema kwamba dakika tatu nne ni kidogo lakini kama mnavyojua kwa wakati huu tumetembea katika Constituencies

zote za nchi na zaidi ya constituency mia mbili na katika panels zote za Commissions leo ndio siku ya mwisho katika  kusikiza

watu. Na tulivyoona ni kwamba ukimpa mtu zaidi ya dakika nne atakupatia  hadithi hatakuambia mapendekezo ya Katiba.  Na

kwa sababu tunatarajia kupata watu wengi ni afadhali kila mtu apate nafasi kuliko tusikize watu kumi na hadithi zao,  na tuwache
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watu wengine weshinutsa kabla hawajazungumza. Kwa hivyo tunawaomba mjaribu kuzungumza kwa dakika ambazo mtapatiwa

na m-stick to the point  give  us  the  recommendations  kwa  sababu  hizo  hadithi  hata  sisi  tunazielewa  shida  ya  Kenya  ni  sawa

sehemu zote. Sivyo?

Jambo lingine ni kwamba baada  ya  kuzungumza  tuna  register  pale,  kuna  Member  wa  3C  ambaye  anatusaidia.  Mtafika  pale

kuna  register  ambayo  utasign,  na  kama  una  memorandum  utaiwacha  pale  tuna  file  maalum  ya  hii  center  ambayo  tutaweka

memorandum zote tuhakikishe kwamba zimefika hadi ofisi kuu ya tume.

Jambo lingine ni kwamba,  ikiwa una memorandum na hautaki kuzungumza utakwenda  kimya  kwenye  register  na  kupeana  na

kujiandikisha sio lazima kuzungumza ikiwa una haraka ama hautaki kuzungumza.

Kitu kingine ni kwamba,  mtaona ingawa tumesema hatutaruka ikitokea wanafunzi tutaomba kuwapa nafasi watoe maoni yawo

na kurudi shuleni kwa sababu hatutaki kuwaharibia masomo yao. Ikitokea pengine mgonjwa au kuwe na mtu mlemavu ambaye

tunaona pengine anatatizika kuketi katika mkutano, tunaweza kuomba kumtaja jina lake ili asiweze kuketi.  Kukitokea mtu mzee

zaidi itatubidi tufanya hivo, na ikiwa tutakuwa na akina mama ikifika saa za jioni tutaomba pia tuwataje ili waondoke na kuenda

kushughulika na kazi za nyumbani ili wazee wakifika nyumbani wasipige makelele wakisema hakuna chakula sivyo? 

Basi lakini ikiwa akina mama hawako, hakuna watu walemavu, wanafunzi tutaomba kufuata orodha ya majina. 

Na wakati  ambapo  unaanza  kuzungumza  tafadhali  anza    kwa  kujitambulisha  jina  ili  tape  recorder  iende  ikiwa  na  jina  lako

unapozungumza isije ikatutatiza baadaye.

Jambo lingine tunaomba mtu akizungumza wengine wawe kimya tuheshimiane. Kwa sababu demokrasia  maanake  ni  kwamba

sisi  wote  hata  ikiwa  tuna  maoni  tofauti  tutapeana  nafasi  ya  kila  mtu  kuzungumza.  Lugha  tutakayo  tumia  ni  Kiswahili  na

Kiingereza, lakini kama kuna ikiwa  kuna  mtu  ambaye  anatatizika  tutamruhusu  kwa  kuzungumza  kwa  lugha  ambayo  inamfaa.

Lakini  ukiweza  kuzungumza  Kiingereza,  Kiswahili,  tunaomba  utumie  lugha  hizi  ili  tuelewane  kwa  njia  ilio  safi  bila  matazizo

yoyote yatakayo kuja wakati  wa translation. Nafikiria ni hayo tu kutoka upande wetu na tungependa kuanza kulingana na vile

ambavyo tumepata hii orodha ya majina. Mtu wa kwanza ni Douglas Akumali.    

Douglas Akumali: Commissioners present, ladies and gentlemen my names are  Douglas Akumali I have a memo on universal

group  of  Maendeleo  ya  wanawake  Khisa  East.  In   my  memo  I  going  to  talk  about  four  articles  first  article  is:  Legislature,

Executive, education and Provincial Administration. Ladies and gentlemen I want to go straight away to the Legislature.

1) Legislature: under the Constitution of Kenya Review Commission I propose that Parliament should appoint: 

a) Chief Justice.        b) Attorney General        c) Permanent Secretary      d) Ambassadors               e) The Ministers.

On the Ministers I want to say something small, each province should have an equal number of  Ministers so that national cake

can be shared. This should take place on proportional equality because we understand what democracy is.
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2) Under the Legislature: the age requirement for voters should be 18 years.  Parliamentary seats  21 years,  while the President

should be between 35 and 45 years.  And on top of this  the contestant  should be of a degree or  a professor  to avoid the

language test. Ladies and gentlemen in Kenya our roads or towns are packed with academinicians from various universities.

So this is why I m proposing that these guys should actually be a degree holders  or a professor.

 It  is ideal for constituents to have a right to recall their MP whose political services are  dormant.  The question of MPs  being

nominated  should  cease  and  salaries  for  elected  MPs  should  be  prepared  by  the  Public  service  Commission,  Labour  and

COTU in amalgamation basing on job groups like any other working class in Kenya here.  Ladies and gentlemen no any other

allowances apart from medical and house should be allocated to MPs in order  to revive the economy of the country.  Because

you remember the Parliamentarians have so many allowances such as sitting allowances, and yet other people in other parastatal

bodies, Government officials have also buttocks to sit but they are never given sitting allowance. 

We should have one chamber of Parliament in which the President  shouldn’t  have  powers  to  veto  Legislation  passed  by  the

Parliament,  and  Parliamentarians  should  be  deprived  the  power  to  drop  an  Executive  through  a  vote  of  no  confidence.

Consequently we shouldn’t stager  elections for Parliament,  and above all the Legislature should be empowered to  squash  the

President’s veto democratically.

3)   Executive: the Constitutional Presidential qualifications for candidature should be:

 He or she be a citizen aged 35 to 45.

 A Kenyan degree holder

 Should be ready to be in office 2 terms of 5 years each that is 10 years, and then he leasves the office.

 He/ she shouldn’t be above law but a commander in Chief  of all Armed Forces in Kenya.

 The Constitution should authorize to remove the President  for mis- conducts  such as  corruption of any kind by

taking him to High Court and his property be auctioned to pay back the state’s loss.

4) Provincial Administration: since the PC,  DO and Assistant Chiefs  have  minimal  role  to  play  Administratily,  it  is  high  time

they rest. To create the following order: from the President we come to DC,  Chief and village elders.  These village elders  I

propose that they should be actually on payroll or paid salaries. Every district should appoint its own DC and every location

its own Chief, and both of them should be transferable with no question at all.

5) Education: there should be a  free  compulsory  education  with  a  system  of  7  years  7423.  That  is  to  say  7  years  primary

education, 4 secondary, 2 form 5/6 and 3 university. And the PTA to monitor the bursary funds offered to clever child from

poor  families who proceed  to  form  1  up  to  university.  Local  Government  and  the  DEB  to  continue  sponsoring  schools.

There should be establishment of education training in colleges on district  focus with 75% of entrees  coming host  district  to
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balance the staffing issue in Kenya.

Teachers:  teachers  should  observe  the  board  of  regulations  soberly  and  keenly  too.  Their  salaries  and  terms  of  service  be

revived every 5 years, to stop squabbling and tapping of shoulders within the ministry for education, TSC and so on. Ladies and

gentlemen this is what I had for today thank you very much.

             

 Com: Abida Ali: Thank you and please register and leave us with your memorandum. And next is Nathanel Abieka.

Nathanel  Abieka:   Mr.  Commissioner Sir,  secretariat,  ladies and gentlemen, I Nathanel Abieka  I  would  like  to  present  my

views to the Commissions as follows:

Provincial  Administration:  this  was  an  old  system  of  governance  which  allowed  the  colonialist  to  use  and  hire  wanainchi,  it

should be scrapped off, and we do away with it retaining only elected members of Parliament, Civic and leaders  of our projects

to run our affairs. For the office of Administration has been a hindarance to development by embezzelingfunds and encouraging

corruption under a divide and rule model, since it was adopted on ethnicity.

We should introduce the office of Ombudsman and recognize the local elders  “liguru” in our system of governance.  The senate

should be there in our legislation.

Political parties: Kenya as a democratic country should have only three political parties to serve the mwanainchi. Political parties

when they register they should take  a  period  of  2  years  to  mature  and  take  part  in  any  political  campaign  and  formation  of

Government. All political parties  to arrange from their own financial  acquirement  and  management.  They  should  acquire  their

finance from membership registration, funds raising and start their own income generating project. Political parties  should not be

allowed to solicit money from foreign donor  agencies or  notable individual persons  to avoid corruption and inverted activities.

Political parties should not dish money to voters in any way during campaign. Both Parliamentary and civic candidate  should be

restricted from over spending, a given amount should  be  used  according  to  area  and  position.  All  political  parties  should  be

given same autonomy since they are policy making organs regardless of whether they are  in power  or  not.  They should receive

equal treatment in mass media and communication. 

Succession or transfer of power: the speaker of the National Assembly should hold the Executive power  for 90 days when the

Head of  State  dies,  resigns  or  ceases  to  function.  The  election  results  for  a  President  should  be  declared  through  the  mass

media by the Chairman of the Electoral Commission immediately after the count.

The  in-coming  President  should  assume  office  with  immediate  effect  announced  after  being  the  winner  by  the  Electoral

committee.
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Citizenship: the automatic citizens of Kenya should be those born of the parents  of 42 tribes in Kenya by native tribe.  Kenyan

citizenship  can  also  be  acquired  if  a  person  in  question  is  of  a  third  generation  like  the  grand  parents  lived  and  died  in  the

country, likewise parents during their lives spent their livelihood and died in the country.  Spouses  of Kenyan citizens regardless

of  gender  can  be  regarded  as  citizens  if  they  prove  their  marriage  is  legal.  The  rights  of  a  citizen  include  choosing  of

Government, employment in any sector,  freedom of worship and speech  and  so  on.  The  rights  and  obligation  of  our  citizen

should be the same. The Constitution should not allow dual citizenship. Kenyans should carry passport  for identity and not ID

cards.

Agriculture: since agriculture is a backbone of our economy, Kenya should give the agricultural industry priority one.  Identifying

agricultural  useable  lands  all  over  the  country  arid  and  semi  arid  land,  to  make  proper  land  management.  The  Government

should not allow agricultural land to be wasted while the country is lacking food. Individuals should not be allowed to own more

than 100 acres of agricultural land or less than 1 acre since it is insufficient to sustain a family properly agriculturally. Companies

and state  operation should not own more than 100 acres  of land. Public land  should  benefit  the  community  living  around  not

other  people  from  outside.  Public  land  allocation  to  individuals  should  be  stopped.  Agricultural  banks  of  Kenya  to  be

established to fund both small scale and large scale farmers.

Interjection: Com: Abida:  Your time is up, give us your last proposal.

Nathanel Abieka:  My last proposal is, I think I m through.

Com: Abida:  Thank you, we may have  some  questions  for  you.  Okay,  one  clarification:  you  would  like  Kenyans  to  carry

passports and not ID cards why is that?

Nathanel  Abieka:   ID card  was an old system, which kept  Kenyans from traveling all over the world,  was complicating the

rest of the world but due to globalization now there’s need for Kenyans to have passports to have access  to world globalization

and development.   

Com: Abida:  And what is wrong with having an ID and a passport as it is now, because not every Kenyan wishes to travel so

that we only acquire a passport  if you wish to travel?

Nathanel Abieka: An ID looks quite colonialist.

Com: Abida:  Isn’t the passport  colonialist also,  because  who brought the passports  to us as  Kenyans we didn’t have them.

Did we have them before the         Europeans came?
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Nathanel Abieka: A passport are worldwide even in Western side they use it but in the colonial side it limits people.  The ID

card limits people to have access to world affairs, so we need every mwanainchi to have access to world affairs.

Com: Abida:  Than k you. Please register, next is Mosses Akhoyo. 

Mosses  Akhoyo:  Commissioners,  secretariat  ladies and gentlemen, I Mosses  Akhoyo I m going to address  3  major  topics.

Local Government, Basic rights, land and property rights.

Local Government:  since  this  is  a  Government  that  is  very  close  to  common  mwanainchi.  Lets  give  mwanainchi  the  right  of

electing  this  governor  that  is  the  Mayor  and  the  Chairman.  The  current  term  of  2  years  in  office  of  the  mayor  and  Council

Chairman  is  quite  sufficient  if  they  want  to  curb  corruption  and  misappropriation  of  public  funds.  I  think  Councilors  should

continue  serving  in  the  central  Government  for  also  their  is  a  Government  the  local  Government  and  an  arm  of  central

Government. Here there is no power  sharing for a Councilor cannot be  with a Chief whip, at  the same time an MP cannot be

the Chairman of the County Council.  In electing a Councilor we should not look  on  the  side  of  education:  provided  one  can

read and write and be of sound and sober mind, not corrupt he is eligible to be votted in as  a Councilor.  Because first of all we

should  revert  the  word  local  Government,  it  deals  with  local  common  mwanainchi.  When  we  talk  of  language  tests  for

Councilors, now look on the habitat.  For  instance a council to represent  my ward where we are,  should know Luo, Kiswahili

and Kiluhya. 

We should check on the moral character of the aspirant. If he is a man it is very important we could not pick someone who runs

away with people’s wives, at the same time we should know his personal records. If he was working in a company what made

him to be relieved of his  duties?  Is  it  because  he  stole  the  companies’  money?  But  if  she  is  woman  she  should  be  married,

because  we  can  elect  her,  and  when  she  reaches,  there  might  get  a  man  and  she  runs  away  with  him.  The  employer  of  a

Councilor: if for instance after electing they reach a place and get satisfaction from him, the  people  should  manage  to  write  a

letter to the Council disapproving their Councilor.

Basic human rights: the Government should ensure that every Kenyan has access  to food,  water,  clothing and shelter.  When a

man kills he should also be killed, an eye for an eye as  Ambrose said.  The Constitution should protect  the basic  rights  stated

above.  The security of one’s life and property  is very essential.  Every  Kenyan  has  the  right  of  being  informed  of  the  current

news. The trade  union is the only advocate  for all workers  in Kenya.  The Constitution should legalize traditional  brew  that  is:

changaa and busaa to be taken freely. 

Land and property rights: when one occupies land the Government should not interfere. The Government has a lot of lands that

is in arid and semi arid areas and the whole of game parks. Let the Government deal with those lands where there is only ethnic

clashes.  The transfer of lands should go only to the children not wives, male and  female  children.  If  the  land  is  mine  let  it  be
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mine, the people  who acquire land wrongly they should surrender  it.  The transfer  of  land  should  be  simplified  in  this  manner:

father to son-normal, husband to wife-normal with no children, uncle to nephew-traditional,  brother  to brother  no children and

wife. All the children should have access to land, the men automatic, the females only when:

1) Disabled.

2) Mentally Incapactated.

3) She has avoided men because of HIV.

4) She got married but the husband died.

Parents should give land to adopted children. As a basic right every Kenyan has a right to own a land whether poor,  rich, mad,

widow or widowed. Thank you.

Com: Abida:  Thank you. Please register and leave your papers there. Joseph Okusi.

Joseph Okusi: Commissioners, mabibi na mabwana yangu ninataka kuchaingia katika utekelezaji wa Katiba yetu.

Nataka kuzungumza neno kufuatana na mundo wa uchaguzi:  tufuate mundo wa kura za siri. Rais apate  asili mia ishirini na tano

kwa kila mkoa ndio aonyeshe ana ungwa mkono pia  anaweza  kuunda  serikali.  Rais,  Bunge,  Diwani  wachaguliwe  moja  kwa

moja na wanainchi. Na kura zikipigwa zihesabiwe pale pale. 

Ma-commissioners  wawe  na  kiwango  cha  shahada.  Wachaguliwe  na  Bunge  na  wapewe  ulinzi  Wagharamiwe  na  serikali  ya

Kenya na nchi za kigeni. Wahudumu kwa mika kumi, akiwa na hamsini na tano asitawale. Chamber  iwachunguze kwa kazi yao

na wakiwa na kosa iwaadhibu. Ma-Comissioners ishirini na wawili wahudumu kulinngana na sheria kwa Kenya nzima.

 Mnatosheka na mipaka ilioko ya ki-geografia na ugawaji wa Bunge na mabaraza. 

Rais, Bunge, Madiwani wachaguliwe moja kwa moja na mwanainchi.

Mahakama:  Katiba  ilinde  mwanainchi  kwa  kuwa  kesi  ikiwa  kwa  mahakama  hukaa  kwa  siku  nyingi,  mwanainchi  akiteseka

akiwa rumande hanaa naiuli ya kulipa kila siku ya akienda kortoni.  Na  tajiri akikosa yeye hukimbia na kwenda kushika bondi.

Je  pesa  za  tajiri  ndio  huwa  zimekosa?  Ikiwa  si  hivyo  tajiri  naye  akae  rumande  na  afikishwe  kortoni.  Ma-advocate

wananyanyasa wanainchi kuchukuwa pesa nyingi, Katiba iwachunguze wafanye kazi kulingana na Katiba.

Madhehebu: tuna madhehebu mengine yamejitokeza, mengine ni ya kupoteza wanainchi, mengine ni ya kutowa watu kafara na

mengine ya unajisi, wengine ni wezi. Katiba iwapunguze na ipinge kwa kusanyiliwa kwa madhehebu mengine.

Polisi: polisi wetu wanaumiza raia kuwa kuwatesa na kuwapiga wakiwa kwa cell tena wamesha tengeneza koti  yao kwa polisi

station na viboko mkononi. Tunataka Katiba isimamie mtu anaye thaniwa amekosa korti imwidhibu sio polisi.  Mtu akiaga dunia

akiwa  rumande  au  ndani  ya  jela  jamii  wajulishwe  haraka  sio  wajulishwe  wakienda  mwili  umeoza  ndio  wakienda  hawezi
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kutambuliwa. Tena wakijuwa mtu amekufa kwa maji, kwa ajali,  au kupigwa inafaa wakipeleka kufanya  uchunguzi  warudishe.

Kisa na maana mtu akiwa masikini wa mwisho na hana lolote hana njia yoyote sasa itakuwaje arudi ashikwe. Ni hayo tu asante.

 Com: Abida:  Asante jiandikishe na utuwachie hicho kitabu. Josphine Muka.

Josphine Muka: ………..(Vernecular)

Com: Abida:  Mama tafadhali ongea lugha tunaelewa kwa sababu unaelewa kiswahili.

Josphine Muka: Mimi nimeandika kwa Kiluhya.

Com: Abida:  Kama unaelewa Kiswahili tafadhali utueleze kwa sababu tukiita translator  inawezekana kwamba asitueleze vile

tunataka. Kama unaelewa Kiswahili si lazima usome wewe ndio umeandika hiyo?

Josphine Muka: Hee ndio.

Com:  Abida:   Kwa  vile  unajua  vile  umeandika  tueleze  na  hiyo  itakuwa  translated  kwa  head  office  kuna  Waluhya  wengi

tafadhali sio lazima usome. Tueleze tu.

Josphine Muka:  Mimi nilichangia kwa mahospitali,  Serikali ya Kenya ipunguze madawa  zao.  Kwa  kuwa  ni  hivyo  wanaiba

madawa na kupeleka huko.

Matibabui: watu wanakufia kwa malaini kwa kuwa madaktari hawashughuliki na hao wanajitenda wenyewe. Kuna SHW, SDT,

DHC Serikali imewafunza vile wananaweza kutiba watu, lakini hata hawajulikani wamewawacha.

Clinic: Serikali ianzishe maclinic kwa malocation ili wagonjwa wengine waweze kufikia.

Colleges: Serikali ipeane nafasi kwa madistirct ili tuwe na madaktari wengi wkuhudumia wagonjwa.

Mashamba: wanawake wasipewe ruhusa  ya  kusimamia  shamba,  kwa  kuwa  hawo  ndio  wajuaji,  akipewa  ruhusa  atauza  hiyo

shamba na atawacha watoto kwa taabu.

Raping: mwanamume akimrape mtoto wake ashitakiwe na afungwe maisha na viboko.  Mtoto  kijana  akimrape  msichana  wao

asikae mahali hapo aondolewe  aende  mbali,  vile  vile  msichana  akiona  ndugu  yake  ndio  bwana  tena  yeye  aondolewe  mahali

hapo na hao watu wapitie kwa jela.

Shule: waalimu wakipeana mimba kwa watoto ni vizuri tu awachishwe kazi.
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Chokora:  Serikali  ndio  inachangia  chokora  katika  tauni  kwa  kuwa  hao  wamewapatia  nafasi  ya  kukula  vizuri  na  kuvaa  tena

wanawasomesha.

Waalimu wa nursery: waalimu wa nursery wamewachwa tu hawooooooana kitu cha kukula hata hawooooooapatiwi  mshahara,

bali tu kusumbuwa wazazi.

Matibabu: watu …… ni hayo tu nimeandika na nimemalizia hapo.

Com: Abida:  Haya Josphine umeandikisha hapa kwamba uko katka Khisa East Maendeleo ya Wanawake organization sawa.

Hayo maoni yako ni rasmi kutoka kwa Maendeleo ya wanawake ama ni maoni yako binafsi?

Josphine Muka: Ni ya Maendeleo ya wanawake.

Com: Abida:  Ndio mumesomea hayo mambo umetueleza.

Josphine Muka: Ndio.

Com: Abida:  Haya asante. Moses Aswani did you speak yesterday? Okay

Moses Aswani: Commissioners wetu mabibi na mabwana hamjambo! Nimeamua niko na maoni kwa mambo yafuatayo: 

Tunataka shirika la reli lipanuliwe kwa njia ambayo reli itamfikia kila mkenya nchini na iwe bei nafuu ndio kila  mkenya  aweze

kusafiri popote nchini bila shida. 

Tunataka barabara zetu ziwe zikitengenezwa vizuri kwa maana hazidumu kumaanisha zinatengenezwa vibaya.

Napendekeza pia, hukumu kali na kuwachishwa kazi kwa maengeneer wenye kusimamia kazi mahali.

Tofauti kwa  raia  wa  Kenya:  kuna  tofauti  kubwa  sana  kwa  raia  wa  Kenya  kwa  mfano:  utakuta  mtu  mmoja  ako  na  shamba

kubwa,  mfanyi  biashara  na  ni  manager  wa  kampuni  ni  mfanyi  kazi  wa  Serikali  pia.  Hali  hii  imefanya  Wakenya  wengi

kuchukiana, kuwa wezi, wafisadi na wanyanganyi. Kwa hivyo tunataka sheria iundwe ya kuwaLinda,  mtu mmoja asiwe na mali

nyingi sana ya kupita kiasi.

Katiba kwa raia: inafaa Katiba itengenezwe na kuchapishwa kwa lugha rahisi na kupewa kila Mkenya ndio tujue ni yetu zote.

Tena kufanya hivi kutazuia watu ama mtu binafsi kuibadilisha bila kuhusisha wakenya wote. 
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Utamaduni: utamaduni wetu za maana zimevunjwa nyingi bila sababu na kutuongezea matatizo mengi. Kwa mfano: tulikuwa na

kuoa  ya  zamani  ya  kawaida  ambaye  mtu  alikuwa  anapeleka  ngombe  kwa  msichana  halafu  anakubaliana  na  wazee  huko  ya

kwamba ameoa,  sasa  siku hizi imebadilika kwa kuwa bila kufunga ndoa kanisani na kupewa cheti rasmi hautumbuliwi umeoa.

Hali hii imeleta shida nyingi, mtu amefunga ndoa na mke bandia halafu anampa kila kitu na kuwacha bibi wako wa kamili ama

wakaida akhianngaika na watoto bila chochote. Kwa hivyo tunataka utamaduni wetu za maana uitambuliwe kisheria.

Madhehebu:  Kenya  ina  madhehebu  mengi  sana,  yanafaa  yapunguzwe  kwa  sababu  menngine  yanaabudu  shetani  na  mengine

yanapotesha watu kwa kutoa unabiwa wa uongo. Wenye kuabudu shetani wanaua watoto wetu kwa kuwatoa kama kafara nao

manabiwa wa uwongo wamevunja ndoa nyingi na kukosanisha watu.  

Mavaazi:  inafaa  Wakenya  wote  wawe  na  mavaazi  maalum  kwa  maana  tabia  ya  mtu  kuvalia  vile  anataka  ni  ya  kizungu,  ina

dunisha  utamaduni  wetu  na  kuongeza  usherati.  Kwa  mfano:  ukitembea  kwa  miji  zetu  mikubwa  mikubwa,  utakuta  wanaume

wamevalia ajabu na hao wamama wanatembea uchi. Inatakiwa mavazi ambayo yatatengenezwa kwa njia nzuri ya heshima kwa

Wakenya wote.

Interjection:Com: Abida: Malizia tafadhali. 

Moses Aswani: Ya mwisho.

Ugomvi nyumbani na unajisi:  inatakikana tuwe na mahakama maaluum kushugulikia ugonvi wa nyumbani na unajisi, kwa sababu

mahakama tunazo saa hizi hazitekelezi vyema shughuli hizo. Kwa mfano: wanawake kupigana na wanaume na hao wanaume pia

wapigwe na wanawake.  Wanawake  wanajisi  wanaume  wao  nao  pia  wanajisiwe  na  wanawake.  Sasa  kesi  hizi  nyingi  hazifiki

kwa mahakama  kwa  sababu  mlalamishi  anaogopa  koti  itatoa  hukkumu  kali  kwa  mpendwa  wake  halafu  ndoa  yao  ivunjike.

Kama ni kunajisiwa mnajisi anaogopa kutoa siri zake mbele ya mahakama. Nilikuwa sijawaambia jina, jina ni Mosses  Aswani

na ni hayo tu.

Com: Abida: Asante tafadhali jiandikishe. Pastor  Edward Atuoma okay umetuambia ukona na written that’s okay.  P.  Ndeti.

Ongea karibu na microphone tafadhali.

Patrick  Ndeti:  Nawasalimu  ma-commissioners  wetu  na  wananchi  wote  ambawo  wako  hapa  hamjambo!  Mine  I  will

………..(Inaudible) mine I will go straight

Interjection:  Com:  Abida:  Mr.  Ndeti  if  you  were  here  when  we  started  we  said  that  it  is  very  important  you  use  the

microphone. We are recording your voice other than here we are going to transcribe what you have told us.
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Patrick Ndeti:  Okay,  firstly I’m thanking all those Kenyans who contributed in the setting of  the  present  Constitution,  and  I

propose that the new Constitution should be adhered to by all Kenyans if we mean to work with meaningful development in this

beloved country Kenya.

  Interjection: Com: Abida: Mr. Ndeti  since you have only 3 minutes please give us your recommendations we shall look at

your document and look at everything else that you’ve written.

Patrick Ndeti: Okay. My issues.

Citizenship: the recommendation that Kenyans should carry as evidence of citizenship are: ID cards,  birth certificates,  passports

and driving licenses.

Defence and National security: the Presedent  should not be   the Commander in Chief  of  Armed  Forces.  This  is  because  the

organ  in  the  Government  and  anybody  with  good  qualifications,  experienced  in  the  (inaudible)  should  be  appoint  by  the

Parliament to Head the Armed Forces.

Political Parties:  the Constitution should regulate the formation management and conduct  of  all  political  parties.  I  propose  we

should have at least  4 political parties  in this country.  The parties  should be financed through raising funds from their followers

and supporters and not from public funds.

The  Legislature:  the  new  Constitution  should  strictly  specify  the  qualification  for  Presidential  candidates.  Moral  and  ethical

qualifications for Parliamentary Canditate should be fully introduced in the Constitution. The law should be amended to prevent

MPs and Councilors to be nominated. They should strictly be elected directly. The new Constitution should allow multi-partie’s

representation at both levels of Government that is the Legislture and Executive.

The Executive: the Constitution  should  set  limits  on  Presidential  power,  that  he  should  not  be  above  the  law.  The  President

should not be a Member of Parliament inorder to serve all Kenyans fully. He/she should not have powers  of appointing heads

or Chairman of different Parastatals or institutions.

Basic rights:

 The new Constitution should protect the interest and fully guarantee the rights of all Kenyan citizens.

The  Constitution  should  fully  guarantee  free  and  compulsory  education  to  all  Kenyan  citizens.  thus  from  nursery  school  to

standard 8 level. 

It should also guarantee employment to all Kenyan citizens.
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 The Constitution should also guarantee every Kenyan  free land and from the Government.

 The  Constitution  should  legalise  improving  and  consumption  of  brews  and  those  who  are  trading  in  this  should  be  taxed

something small annually to boost our economy.

Fredome of worship in Kenya has been very much abused, so the law should be amended to safeguard this important privilage. 

The new Constitution should seriously guarantee the rights and interests of all women and children.

 It should safeguard the interests of all people with disabilities.

The Constitution should protect small-scale business people from being driven out of business by manufactures,  distributors and

wholesalers just to mention a few. 

In  the  new  Constitution  women  should  not  be  given  higher  privilages  than  men,  obviously  women  are  weak.  With  this  few

remarks I have come to an end. Thank you.

Com: Abida: I need to ask you few questions,  now you would like us to amend the clause on freedom of worship,  you were

saying it has been abused. What would you like us to do with it? 

Patrick Ndeti: To check about it, the Government should check about it.

 Com: Abida: Check what? Because you’ve been given freedom of worship,  what is the problem and what would you like to

see? To say to check does not say much, we cannot read in between, we would like to understand it clearly.

Patrick  Ndeti:  What  I  think  is  this;  they  should  look  into  ways  because  in  some  denominations  we  have  some  coming

denominations, which are just 

Interjection: Speaker: ……….(inaudible)

Com: Abida: Please let somebody express himself, ………(inaudible) have opportunity to speak  others  will have.   Please we

are talking to Mr. Ndeti now.

Patrick Ndeti: The upcoming denominations nowdays they are mistreating our children, so I propose  the law should be put in
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place to check on that.

Com:  Abida:  And  the  last  question,  women  not  be  given  positions  they  are  obiviously  weak.  Can  you  elaborate  on  that?

Where are they weak and what positions don’t you want women to be given? 

Patrick Ndeti: Like higher positions like to be a President and 

Com: Abida: And why not? What is the weakness?  What does  a man President  do  that  a  woman  cannot  do?  We  want  to

have proposals  and recommendations that carry rational behind them, what does  a man President  do,  a  man  Minister,  that  a

woman President and a woman Minister cannot do? Mr. Ndeti.

Patrick Ndeti: Women can be swayed easily.

Com: Abida: By who? Who sways them and do we have any evidence of that?  Because Mr. Ndeti  right know we are  talking

about having laws that do not discriminate. So  when  you  say  a  woman  is  weak,  a  woman  is  swayed,  who  has  swayed  this

woman?  Do  we  have  any  living  example  that  probably  you  would  like  to  give  us  so  that  when  we  are  using  your

reccomendation we know that it’s a good recomendation? But if you have no answer you don’t to have to answer.

Patrick Ndeti: Okay I don’t have.

Com: Abida: Thank you. Next one is, jiandikishe tafadhali Mr. Ndeti na utuwachie kitabu. Boniface Ashiona.

 Boniface Ashiona: Ladies and gentlemen I hope you are fine, for me I representing Eshinutsa Secondary 

Com: Abida:………….(inaudible)

Boniface Ashiona: Yes.

Com: Abida:………….(inaudible)

Boniface Ashiona: Form 3, our issues of cause means lay upon education. So the first issue is about our education system, the

8-4-4 systems. The 8-4-4 system of couse should be retained and the only thing frustrating about  it is that: you find that in the

secondary education, a student is picking may be 6 to 7 subjects, and then you see all these subjects are not based on his or her

career. So we are suggesting that may be in the secondary school a student should be allowed the subjects  based  on his or  her

career.
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The  second  issue  is  about  the  corporal  punishment  in  schools:  the  habit  that  the  Government  had  abolished  the  corporal

punishment, but you find  that  since  it  has  abolished  that  punishment  it  has  not  come  up  with  something  that  can  replace  the

corporal punishment. So we are saying as the Government is at least trying to abolish the corporal  punishment, and it should be

coming up with something to replace it: like may be they should come up with specialized people  on guiding and counseling so

that they can guide and counsel the students, and not the teachers but someone specialists. 

The other issue is about financing of education: this I mean that the Government,  you find that the Government is only financing

the more developed schools. By this I mean you find that even the President  at  least  goes in a certain school 3 or  4 times in a

year,  and  you  find  out  that  the  in  the  rural  school  the  President  cannot  even  have  an  audience  there  to  see  even  that  the

developed schools are  continue growing but what about  the rural schools?  They are  not going anywhere.   So  they  should  at

least check on that.

The other issue is about equality in distribution of education resources: by this I mean that in the Government you find that some

there are some facilities may be coming from abroad  like books  or  laboratory equipment.  Then you find that the same thing is

happening, that they are concentrating on one area or particular province and in another province there is that lack of it.  So  you

find that the students are sharing or even they don’t know what, like for example you can find a student who doesn’t even know

what a microscope is.  And  yet  the  Government  is  just  there  continue  to  develop  the  more  developed  schools  and  the  rural

schools are suffering.

The next issue is about:  political intereferance with education.  Currently  you  see  that  the  President  or  rather  the  Government

said that primary education should be free, but you find that of couse the President  only says this in terms of getting votes from

the people or rather  because  the elections are  near.  But what do we see  from students? Its  just suffering because,  the parents

are arguing that the Government said they don’t pay school fees, and yet the headmasters and the staff as  a whole still stress  on

that. So you find that the students are  chased away and why is that? They are  lacking and they are  the ones loosing. Also you

find out that the school cannot run without money, so as  the Government is saying that primary education should be free,  they

should also be checking on it, that they find another way of seeing how the staff should continue, other  things like buying chalk,

school stuffs, and paying the surbodinate staff as a whole.  we find that it is really………(inaudible) the students. 

The other issue is about  the  universities:  you  find  in  the  university,  he  is  termed  as  a  Chancellor,  and  this  arguing  that  every

university should have its own Chancellor. The issue of the President being the Chancellor of university should stop,  so with this

issue I think I have come to the end. Thanks.   

Com: Abida: Please register and leave your paper. Mukabwana Bilia.
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Mukabwana Bilia: Okay as you have heard my names are Mukabwana Bilia and I m talking on behalf of the school.

Com: Abida: Class.

Mukabwana Bilia: Im talking on behalf of Eshinusta secondary school I’m in form 4.  My issues will be  on the Parliament or

rather on the Legislature. 

I would like to say that the citizens should parcipate in Government as they are.

MPs should have their offices in their Constituencies so as  the citizens should present  their views. This is because  you will find

that the MPs sits and dicusses the views which the citizens are  not aware,  and if they pass  the views in Parliament you will find

some of them are not fulfilled. So we have to discuss the views of the Parliament or of the country as a whole or with citizens. 

Another thing is that a Commission should be set up to control MPs’ salary. The MPs should not be  given powers  to state  their

salaries because  you will find they will  give  themselves  large  and  huge  amounts  of  pay  and  since  what  they  are  doing  is  not

worth  it.  You  will  find  that  many  of  them  are  saying  they  want  to  be  given  a  lot  of  money,  hence  accumulating  help  for

themselves and yet other citizens are suffering.

Another thing is that, there should be a separation of powers: by this I mean that we should have: an MP should remain an MP

or  if  she  or  he  is  a  President  he/she  should  remain  a  President,  so  that  we  may  have  equall  distributions  of  powers  in  the

country. Minister’s appointments should be done by the Parliament and not the President.  This is  because  you  will  that  if  the

President is a Kikuyu he will always appoint Ministers from his area and leaving others to suffer.

Another I would like to say that: multi-party system should be retained,  and the party that is not represented in the Parliaments

should not be deregistered. This is because is multi party system can help represent  other  people  that are  unable,  or  if we have

only one party the mono- party system will be  biased.  So we should have multi- party system so that every Kenyan should be

represented. Thank you.

 Com: Abida: Thank you please register. Issa Ramadhan. 

Issa Ramadhan: Okay thank you. I have few issues on the Executive.

1) The President should be at least a degree holder and be at least aged 35 years of the age, must not have any criminal record

of  any  kind  and  anybody  vying  for  the  post  should  declare  his  or  her  own  wealth.  We  should  also  have  a  unitary

Government and let us forget about Majimbo issue, and let us not include the issue of having a Prime Minister because  this

is going to alienate Kenyans further, because right now there is a problem of tribalism.

2) The President  should only be in power  for only 2 terms of 5 years  each.  For  one to be  declared a  President  they  should

have 50% of the votes cast, and if none gets the 50% then the first 2 candidates should go for a re-run at the elections.  Also
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I propose that the Presidential candidate must have a running mate who will become a Vice President, if he or she wins. 

3) The  functions  of  the  President  should  be  defined  in  the  Constitution:  for  example  he  can  still  retain-defending  the

Constitution, ensuring the rule of law, ensuring the protection of citizens, forming a Government,  chairing cabinet  meetings,

receiving foreign Aid, and opening of the Parliament.  But on the other hand the appointments  of  senior  civil  servants  like:

Permanent Secretaries,  Ambassadors,  High Commissioners,  Police  Commissioner  and  Prisons,  Chief  Justice  and  Judges

the President  can only nominate but the nominees should be vetted by the  Parliament,  so  that  they  can  get  Parliamentary

approval.   That one we can also have technocrats  so that the illiterate Ministers cannot have a free hand in running of  the

ministries. 

4) If  they  need  a  license  for  a  formation  of  a  Commission  of  inquiry  or  any  other  then  that  should  be  the  work  of  the

Parliament,  so  that  the  Commissions  can  report  back  directly  to  the  Parliament.  Because  we  have  had  so  many

Commissions, the public funds have been used and report has not been given back to them. So with the Parliament,  at  least

the public can know why the public was formed and the report it gave. 

5) The President  had the power  of dissolving the Parliament but I propose  the  Parliament  should  set  its  own  timetable,  and

they should work or be in session for 4 days in a week.  Because right now in reality our MPs are  in the House for only 2

days and yet they are  being paid handsomely. For  those MPs who continually absent  themselves from the sessions of  the

House at least their salaries should be deducted. So I m proposing that a limit should be set for those Members who absent

themselves, following the President wherever he goes. 

6) Okay the numbers of departments in the office of the President like the AIDs control,  poverty eradications,  disaster  control

and  Kenya  Wildlife  services,  I  propose  that  the  number  of  those  departments  should  be  taken  back  to  their  relevant

Ministries.

If the President misbehaves in the office he or  she should be removed and face the law. For  example when it comes to misuse

of his or  her powers,  if he or  she fails to protect  the Constitution or  fails to protect  the lives  of  the  citizens  for  example  what

happened during the clashes, if implicated in corrupt  deals  or  if he fails to ensure the rule of the law: then such a President  can

be voted out through a vote of no confidence by the Parliament,  and the Parliamentarians should have a support  of 65% of the

sitting  MPs.  I  propose  that  a  President  should  be  a  Member  of  Parliament.  Then  a  retired  President’s  package  should  not

exceed Kshs.2 million as per annum. What we are made to believe is the state  of our economy, because  we are  not supposed

to bribe Presidents who retire of leaves the office. He or  she is supposed to leave voluntarily because  he has taken an oath to

uphold  the  Constitution,  and  the  package  can  be  reviewed  from  time  to  time  by  Parliament  depending  on  the  state  of  the

economy.

Lastly, the retiring President  should  at  least  hand  back  or  should  not  go  away  with  the  gifts  he  received  while  in  the  office.

Thank you.

Com: Abida: Thank you please register and leave your memorandum. Francis Okale. 
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Francis Okale:  Kwa majina ni Francis Okale vile mumeambiwa and I m going to talk about 5 issues in brief.

1) Structure and the system of the government: we don’t want Presidential  system of Government,  let us adopt  Parliamentary

political system

Interjection: Speaker: Mr. Okale when you say we, I thought you are talking in your individual capacity?

Francis Okale:  I’m representing retired officers.

Speaker: Do you have an organization?

Francis Okale:  Yes.

Speaker: What is the name and we don’t have it here?

Francis Okale:  East Khisa Retired Officers.

Speaker: Okay all right.

Francis Okale:  So we want a Parliamentary political system whereby MPs,  the Cabinet  should actually be  responsible of it.

In other words one who wants to stand in this system should not resign. Mtu akitaka kusimama asiresign aendelea tu kwa kazi

mpaka election ikwishe ndio aanguke arudi kwa kazi  yake.  Commissioners,  MPs  should  not  be  given  full  time  occupation  it

must remain part time.

Upande wa President: the President should be elected by everybody and his functions should be defined in this Constitution, so

that he has only three rights: the right to be  consulted incase of anything, and the right to encourage the civil servants,  and  the

rights of warning whether internal or external.

We  should  have  a  Prime  Minister  in  this  Government.  Under  the  ministries  we  see  or  I  see  no  point  why  we  should  have

Assistant Ministers,  instead a strong Permanent Secretary  will do a lot of work other than putting some funds to the Assistant

Ministers.  Ministries  should  also  be  marched:  there  is  no  need  to  have  a  public  health  Minister  and  Minister  for  health  or

Minister for land and another Minister for semi arid. So this ministries should be merged.

Terms of service: if I was a President and I served for 5 years  and then I failed, I finished my first term and the next election I
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failed, I can have another term also in future, it doesn’t mean that nimalizie tu hapo.  I can serve this time then this election I m

dropped  as  a President  but I still have another chance in my lifetime because  I did not serve 10 years  term so  that  I’m given

another term also to lead.

Within this the President should be the Head of the party and state but not be an MP. 

Provincial Administration to continue but Chiefs actually to be on the rotational bases.

When it comes to political parties unless a common general election we should actually have general election fund, which should

cater for all these other parties so that all parties are financed equally.

 And  when  we  have  the  campaign,  the  corruption  unit  of  Kenya  lets  put  it  in  the  Constitution  so  that  it  deals  with  those

contestants  who  are  actually  going  to  spend  and  or  who  are  going  to  encourage  corruption  by  undue  influences.  In  the

Constitution  as  far  as  political  parties  are  concerned  he  should  also  have  the  ………..(inaudible)  fights  amongst  the  parties

should actually be serevely be punished.  We do not want to have oppositions for the sake  of opposition,  but  for the sake  of

education be in the social and economic interest, and not just I’m opposition.

Lastly, I would like to talk about finances: all revenues within Kenya-we have provincial funds but you will the consolidated fund

which is actually distributed to whether retired or  some beneficiaries of consolidated fund are  forced to travel to Nairobi,  and

we have the provincial part  where this funds should actually be  distributed.  We would also like when we look at  the  working

communities you find citizens of about 75 years,  actually the government should do something to them at  least  assistance funds

to be allocated for them to be assisted. 

Bank rates  to assist  the farmers to make good agricultural  facilities,  bank  rates  should  actually  be  reduced  to  2%  so  that  all

these people are well served.

On the individual freedom and  basic  rights:  our  Constituon  of  today,  the  provisions  we  have  right  now  are  fundamental  and

adequate only that as my friends have said churches should be minimized. And then freedom of enjoyment and recreation,  some

have money they go to the bars  others  have no money, let us legalize busaa as  other  East  and Central  African countries  have

done it. Thank you.

Com: Abida: Thank you please register. There is a question for you, 1 question.

Com: Domiziano:  Mr.  Okale  this is just a clarification you’ve  talked  about  2  terms  of  the  President  and  that  should  be  10

years recommended and that is okay. But then you continue saying that somebody may come back again and still contest  again,

you have not given them break. How many years break and then he comes back again maybe to rule for another 2 terms? And
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then the other final thing is what is the limit age? Because we know a President should be 35 years if he wants to contest and the

maximum age, you have not clarified this thing?

Francis Okale:   I will begin with the minimum age to be  a President  let it be  35 years  onwards to 75.  Now this question  of

talking about a President must serve 10 years continuously ndio inafanya hata corruption inaingia, wacha President  a serve first

we  have  the  campaign  he  says  anaenda  nyumbani  na  pumzika,  when  the  campaign  will  be  there  in  after  hii  term  ambao

imeanguka akitaka kusimama he is welcome, si lazima aendelea.  

Com: Domiziano: I don’t think its clear because  we don’t have any provision for Presidents  to continue consecutively for 10

years. There is 5 years if he is still liked by the people he elected but after 5 years if people don’t like him I think he can go. 

Francis Okale:  Which is correct, that’s what I m saying. But I mean when we talk of a continues,  first it means that the ruling

party will make sure, go up and down that huyu President aendelela lakini si anguke kidigo ndio atarudi. (laughter)

Com: Abida: Tumesikia Asante. Mr.Bakhoya.

Claude Bakhoya: The Commissioners I think you will give me a bit of time because I represent  various views collected during

my tenure  of  office,  I  being  the  Chairman  of  the  3Cs.  However  I  deal  with  mainly  two  things  those,  which  have  not  been

touched. My name is Claude Bakhoya, as I have said before I have been the Chairman of 3Cs,  in doing the course we are  just

about to finish our ……(inaudible) in fact we are finishing today.

Now the first issue is Preamble: we recommend that the Preamble should be included in the Constitution. It has been stated  that

the  present  Constitution  does  not  have  one,  but  we  have  looked  at  the  situation  and  this  is  the  proposal.  “Kenya  being  an

indivisible,  secular,  democratic,  sovereign  republic  governed  under  the  rule  of  the  law,  doth  here  by  established  in  this

Constitution by the people, and of the people,  and for the people,  to promote the general welfare and secure prosperity,  unity

of  people,  liberty  to  systems  and  prosperity  for  the  good  of  all  her  people  and  good  governance  of  the  country  with  the

presence  of  Almighty  God.  We  had  to  include  that  one  because  the  element  of  God  in  our  secular  Government  must  be

entrenched in the Constitution.

 Also there were issues of goals and aspirations of this Nations.  I cannot state  all these in full because  I’ve got a memorandum

which we will go through.  It  is  fact  to  say  that  we  are  very  much  emphasizing  on  the  issue  of  the  economy  of  this  country.

Commissioners,  ladies and gentlemen why we are  doing so,  is this much has been spoken about  how the Government  should

conduct spheres, but little has been said about the economy of this country and we said that our independence shall be diluted in

the event that the economy of this country is not well entrenched in the Constitution, point number one.
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2) From the way things are  now, the colonialists from whom  we  took  over,  I  feel  did  very  little  to  entrench  anything  in  the

Constitution with regard to our economy. Why Because that was not their interest.  For  those who are  in Parliament know

as it has been said before, their main interest is to remain in power.  But what is the future of this country? The children, the

students, the working people, is to extend such goals and aspirations in the Constitution which shall ensure that as  we have

already attained political independence, in the course of our transactions and since we have got the opportunity we entrench

in this  Constitution  economic  independence,  so  that  we  don’t  forever  still  become  dependent  on  other  countries  and  to

make sure that it is already in the Constitution we say this: 

 

First of all, all citizens irrespective of gender have the right to adequate means of livelihood.

Secondly: the equal facilities for the control of material resources of the country and community to serve the common good.  The

operation of the economic system does  not result in the concentration of wealth and means of production to the deteriment of

others. 

The state  shall at  all times encourage and protect  local products  in  exploitation,  production,  consumption,  to  ensure  National

economic  stability  and  shall  always  be  cautious  in  adopting  liberalization  and/or  globalization,  policies  not  consistent  with

national economic and for political well being of Kenya,  and where there is conflict,  the National  interest  shall  be  paramount.

Now  we  emphasize  that  more  often  than  not  IMF,  World  Bank  had  talked  about  globalization  as  a  condition.  I  think  they

equate that to democracy but in effect what has happened is that they want to adopt  their goal in this country.  And as a result

what is happening is that we  have  adopted  certain  systems  within  the  concept  for  globalization,  liberalization  which  are  very

harmful economically to this country.  And as we are  we can say this: Commissioners,  ladies and  gentlemen,  economically  we

are worse of than we were before and after independence.  In fact it is stated  we might progress  a little bit within the 15 years

but there after we are going under and we can say our economy right now is under Intensive Care Unit (ISC).

So we can take  this  aspect  in  the  Constitution  so  that  when  any  political  party  makes  any  law,  they  should  go  back  to  the

economy and know that it is our right to have our economy elevated.

5) We said that in the event of allowing imported good in the country,  official approval  of such imports be  obtained: avoiding

dumping,  unfair  competition,  and  irregular  balance  of  trade  and  competition,  …….(inaudible)  the  effect  of  adversely

effecting  the  general  economy  of  this  Nation.  What  do  we  want  in  the  general  goals  and  policies?  Because  when

Government are campaigning, of cause they say all this things but when they find that they have already attained what they

want,  they  didn’t  care  about  a  the  common  man.  But  still  they  presently  want  to  protect  the  Constitution,  and

Parliamentarians  have  also  sworn  to  protect  the  economy.  So  when  we  have  such  views  already  in  the  Constitution  by

virture of their oath of office it is ha…..(inaudible) been followed because  it is entrenched in the Constitution. And we say

further to that one that there must be  a recommendation of the economic development in this country,  which must be  sort
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locally opposed to foreign funding why do we say that? Much emphasis is being put that we do this so that we invite foreign

investors.  Now we know very well that our fathers and some of us fought for  independence  so  that  we  become  political

independent meaning that we want to drive away the white people, the foreign people. 

6) At the same  time  when  we  talked  about  development  of  our  industry  what  do  we  say?  We  must  do  a,  b,  c;  to  please

foreign investors meaning that we recognize that foreign investment is part  and  parcel  of  our  economic  development.  But

hence  after  this  Constitution  this  is  our  recommendation,  that  capital  creation  should  be  sourced  from  this  country  by

Kenyans themselves,  and to do so effectively we must ensure that proper  Constitution entrenchment is in place.  Anybody

going  against  certain  eventuality  should  not  come  up  and  say  that  its  but  its  going  patriotic  but  against  the  route  of  the

Constitution. 

7) Now, when we come to the poverty reduction we safely recommended that the poverty reduction should be the on going

exercise. Because unless we do so it is stated, and this one we even quoted from the leader  of Malawi, where he said that

Africa is doomed to perpetual  poverty. I’m mean this is the statement he made but he did not said like we are  saying now:

that  unless  we  Africans,  us  which  include  Kenyans  always  and  without  any  exception  ensure  that  we  develop  our  own

economy. By the way as I have said this is the whole book about the memorandum that we have but we have made it easy

for the Commissioners so that on each copies we are giving there is a cover which shall make easier  for you to read but,  as

I read this particular one I m getting the master piece. Now the next is;

8)    Cultural ethnic communal rights, this one and I m grateful to the Commission because when they was a commencement of

this exercise there was invitation to Prof.  Mazrui.  In one of his speeches  he said: if African Politics is ethnic prone can the

Constitution  be  ethnic  proof?  This  is  the  question  he  asked  and  maybe  we  may  not  understand  that  meaning.  You  see

always it is dumped as a disease to be tribal or ethnicity has been regarded as reprogresive. I think we people  who look far

and  all  of  us  look  far  and  say  that:  first  of  all  one  is  individual,  he/she  belong  to  a  particular  family,  also  belongs  to  a

particular tribe, and this is what we call an ethnic group. So there is no way it is stated  clearly that in Kenya’s development

we can do away with ethnicity, it is there to safeguard and it is must be a positive type of ethnicity. Now this recomendation

have been made which in effect we say,  that I  think  it  has  been  said  here  before,  I’m just  emphasizing:  all  our  ethnic  or

customary cultures which are not repugnant to the present laws should be regained. Yesterday those who listen to the radio

there was an issue of an Indian 65 year old lady who fall on the parlour and the husband was being burnt,  and 100 years

before we were told that there was a law that when there is cremention of a husband,  a wife has also got to be  burnt along

the fire. But Parliament says that it was burnt why? Because it was a cultural practice  which was  inconsistent  with  human

rights.

9) Recently also we are going over the question of female geniral mutilation, I think every body has agreed that,  that aspect  of

doing things its not quite right, it is inconsistent with human rights. So it is being taken away but,  those customs which  are
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consistant with human rights we are recommending and it is in the already in the recommendation that,  when we need them

in our Constitution. We attached much importance to our culture just because  our political policy though is against ehnicity

in general,  but  where  ethnicity  of  customs  are  existent  with  more  than  development  please  let  us  improve  it  and  let  us

entrench it. It is not easy in sucha presentation to tabulate what is to be  put in and what is not to be  put in. All that we are

doing is make a general provision in the Constitution so that whenever law is made, we must not forget our culture.

10) The next issue is land. On this particular one I don’t think I will speak  much, because  many of our members have already

spoken it. Our main recommendation is that we are having quite a number of land at India and I think it is contarable what is

happening  elsewhere.  For  example  we  have  got  land  act,  trust  land  act,  land  group  representation  act,  registration  of

…….(inaudible),  registration of document  act  and  so  on.  One  can’t  deal  with  various  land  acts  and  as  a  matter  of  fact

personally I have stayed for quite abit of time in Mombasa and I know where the system ……….(inaudible)  you can build

a house somewhere but the land is not yours.  As a result when the landlord come and maybe does  not like what you are

doing and so far then you are  out.  And here in Western Kenya I think we  are  very  lucky,  because  most  of  the  land  has

already been allocated and………….(inaudible) but it is not happening everywhere,  we say constitutions,  we shall provide

that land should be registered under one act and the RLA is the best  course,  it emanates from what we call the torrent  act,

the torrent  system which is in Australia and I think the  developing  country  that  we  have  now,  is  very  much  a  key  to  the

position what they found in Australia, in which case our recommendation is that the torring which is RLA and which is very

much applicable in Kenya right now, should be the one to be recommended in the Constitution. 

11) Legislative and Executive; this one quite a number of issues have been said, I have already attached to the Commission, and

I  don’t  think  I  will  dwell  on  it  right  now,  other  than  just  state  that  the  principle  of  separation  of  powers,  should  be

entrenched in the Constitution, meaning that the President is head of the Executive.  We are talking of separation of powers,

there should be no mix up because  here is the President,  head of Executive, he is also a Member of Parliament,  he is also

the  one  who  is  appointing  judges.   In  my  memorandum  it  will  be  seen  that  it  is  being  recommended  and  I  think  it  is

recommended already elsewhere; 

a. That though the presidential  elections should take  place ………..(inaudible)  just like the speaker  resigns when

he is appointed a speaker of national assembly, the President should also resign after he is elected the President,

we  cannot………(inaudible)  in  a  sitution  whereby;  one;  a  President  is  representing  a  constituency  which  he

maybe  ………….(inaudible)  private  sector  centre  but  not  like  a  President.  Secondly;  that  he  only  visits

Parliament on particular days. Parliamentarians record  their own rules as  to how and when they should attend.

But when it comes to the President  he goes there on particular days.  So it is being recommended that the next

situation should not recur. 

b. The next issue is the Provincial Administration. On it I  don’t think I will speak  much because  the issue maybe
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controversial but our recommendation are  condained contained in the memorandum which I am a representive

Commission,  an  example  has  been  given  and  this  is  disappearing  on  a  ward  in  a  restaurant  in  Mumius,  it  is

showing the hierarchy of how rulers rule that community from 1450  to 1497  thereabouts  up to now, right from

Mkasa to Mumia. It means this that when we look at our system we had our rulers who were appointed in one

way or another, that is one thing that can be entrenched in the Constitution and the recommendation being made

here  is  that  there  is  too  much  governance  in  this  country,  it  is  government  everywhere.  Chiefs  are  almost

…………….(inaudible)  they  are  just  scape  goats  of  the  administration.  An  example  was  given  whereby  a

university graduate when they rebel  within  the  university,  they  are  sent  home  with  the  instruction  that  go  and

report  to  your  chief.  It  is  being  recognized  that  that  chief  is  now  superior  within  the  community.  This  same

undergraduate becomes a gradute, B.A. something economics,  he is made a D.O.  he comes back  to the same

chief, and the chief has got to salute that particular student who has dictated him. 

Here is a conflict of interest  which is very unfortunate.  But lets not dwell on what is happening right now. The situation  is  like

this, we don’t want a unitary governance,  right from the top of the President  to the chief, so the chief is very much seen when

say the President comes around he goes to marshall people to go and meet him, and what is even worse,  his terms of office are

very uncertain. This person here although a civil servant is not a transfferable person. 

Secondly,  he can be sacked  by anybody.   Today  there  maybe  a  Member  of  Parliament,  who  goes  to  the  chiefs,  nipe  watu

wanipigie kura, but when the MP is there and the chief disagrees with him, what happens the MP can sack  a chief. The D.O.

can sack a chief. The D.C. 

I  want  to  talk  about  the  President  post  because  that  is  desgatory,  so  what  we  are  saying  is  that  to  ensure  the  people

………(inaudible)  a  say  in  their  own  Government,  in  the  concept  of  separation  of  powers  and  in  ……….(inaudible)  that

people are  participants in their Government,  it is recommended that the position of a chief should go back  to  what  was  there

before, whereby a chief was appointed by elders and when he is appointed by elders,  the elders  can decide what to do to that

particular chief and in right in this memorandum I don’t want to put it here right now. 

I think reference should be made of what Prof. Mazurui said also on this topic, here is what is said, I have just arrived last week

from  Ghana,  while  I  was  there  I  was  gracially  received  the  Asantaheni  the  King  of  the  Ashanti.  He  is  the  newly  stored

Asanteheni  chosen  by  elders  always  in  consultation  with  personal………….(inaudible)  it  is  an  official  title  which  is  with  an

official role, in other words in Ashanti high female person is always involved in choosing who is the next king. The female role in

King making is indispensable, carries immense inputs,  what is important here I am not talking about  gender rights, I am talking

about the people  in Ashanti they have chosen them. There must be  a Queen mother who is appointed in a particular way and

the Queen  mother  also  there  is  an  Asantahenia  and  Ghana  is  our  first  independent  African  country.  They  still  retain  the  old

traditional way of governance. It is asked why not Kenya? And if you want to know how and where it was done,  it was stated

that lets go to any African traditional way of living, they had a way of governing themselves. 
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Let nobody say that hawa walikuwa washenzi, walikuwa hawawezi kujitawala, it is not people, we had a system of course.  The

one eye personnaly I have come across  is that one in Lwanga and I have drawn here a sketch man, put the information to go

and have a look,  so that if there is any reference to be  gone through to;  one go to the history of  how  chiefs  were  appointed.

That history they will give it with the memorandum how chiefs were appointed,  the chiefs in  this  country,  are  older.  Then  the

colonial government,  it found chiefs here and if the colonial government dealt  away with the chiefs, it was for their own good,

not for our own good because  he wanted to help the court  and indirect rulership using the old African way of bulling but over

the years lessened their powers.  Even the chief’s act by our own Parliament, is being eroded every day,  and if we leave this as

they are, it will be the most unglorified then we shall be  behaving in this country.  In our Constitution lets look at  position of the

chiefs, and when we look at  the position of the chiefs we say,  the President  should end with the D.O.  after the D.O,  we have

the chiefs, his assistants and his Ligurus all who should form their won way system of governance, receiving proper enumeration,

not as it is today, we have a person like called Liguru who is a head man. 

I think people  who don’t leave in Luyha may not know about  it,  but Liguru is I think a tree  which supports  a house.  When  a

house is built there is a tree supporting it, this post is called Liguru, it is the king tree it is the master support  of the house,  which

means that this Government,  or  any Government is being supported  by the Ligurus, alas these Ligurus are  unrecognized, even

unpaid. What is happening is this, that when one has got a dispute before a Liguru, he has got to pay some money to the Liguru,

and the person being accused also has got to pay some money and we say we don’t like corruption,  when corruption is being

encouraged on a daily basis in this aspect. The reason why they have got to do it is because they don’t receive any money. 

Now education, this one we had talked about very much, but the point of view being made here is that;

1) Our education system should be such that it is nationally and internationally recognized. As it is it is very unfortunate that

when a student leaves here in form four, where in this country he will join the university. If he was to join the university

elsewhere they will  to  an  induction  course  meaning  that  our  education  is  not  recognized  internationally.  Formally  we

used to have an O-level  and A-level.  The students who are  in this system might say that the 8-4-4  sytem is good  but

lets  look  at  it  this  way;  one;  are  the  students  who  leave  this  8-4-4  system,  employable,  can  they  be  accepted

internationally and in any case lets look at the fees profit,  how was the 8-4-4  system introduced? It  will be  right to say

the Commissioner, that this was only to take care of certain tribes which did not have enough education system. So that

they can join the university. It  was an unnecessary thing, it was a political move and what we say is that it will  not  be

right for the politicians of the day to be  the ones who decide what education system should  have.  Just  to  satisfy  their

own egoes, or to satisfy their own constituencies. 

2) This must be given a special consideration in the Constitution, so that when entrenched,  two things must be  paramount;

one; is the student marketable in labour courses  nationally and  internationally?  Two  can  he  be  accepted  in  any  other

learning institution in the country? I think once we have that entrance in the Constitution, those standards  put in with the

help of education experts we should be on a road forward.   As it is education is going to be  just a ……….(inaudible)
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amongst the polititians to please themselves.

Ombudsman  is  recommended.  We  don’t  have  an  example  with  us.  All  we  have  said  is,  look  at  a  country  which  is

……..(inaudible) system, let us copy it,  taking into account  our own interests.   I  think this is going to work of the taskmen to

make sure that it is properly entrenched. Now lastly, this topic I will end with it and I will be  very short,  because  otherwise as

we don’t want but it will take the community sometime. 

The national economy of the country. Lets look at this issue, let us not speak this issue the European came here,  they came and

…..(inaudible)  let  nobody  cheat  us,  they  did  not  come  to  this  country  because  they  loved  Africa  or  because  they  loved

Africans. This people were poor, they came here to make money, and they stake to farms and you can say this that most of the

Europeans who left this country, left here as millionaires very rich, when they went and gave the a dark  as  how the Constitution,

what happened,  they left a situation that the industries,  governments and everything  was  where  you  will  get  one.  What  is  the

result, the result is that if anybody from this poor side of the world western Kenya which was once the most advantaged part  of

Kenya,  wants  to  be  anybody  at  all,  he  is  going  to  turn  to  Nairobi  or  Mombasa  and  begin  working  there,  why?  Anaenda

kutafuta kibarua, anaenda kutafuta kazi, what is that, the industry, why is an industry placed in Nairobi,  Nakuru,  Mombasa and

elsewhere, when we have got the same climate the same land, this is where we are  saying the national economy of Kenya,  has

got to be  looked at  in the context  of who we  are  now.   What  is  happening  that  to  serve  the  interest  of  the  Europeans  who

understate  that  the  white  man  has  said,  who  had  already  established  industries  in  Nairobi  and  elsewhere,  they  left  those

industries  intact  and  what  …………..(inaudible).  We  have  only  one  industry  or  two  for  that  matter.  Mumias  and  Webuye.

Maybe we are  having one small one at  Obares  which can employ about  200  people.  But wananchi wote hapa lazima huenda

Elugulu. They go there they work they finish their money, they come back here in this country as corpses just to be buried.

But our recommendation is this, that this state of affairs has got to end and for that reason,  there are  various recommendations,

which  when  I  finish  it  will  be  fair  to  read  just  a  few  of  them  because  otherwise  Commissioners  you  will  go  through  my

memorundum now. To make sure that what we have written has got a lot of relevance. We have taken press  cuttings of various

issues which have been taking place,  like textile workers  hold demo against imports.  What is happening is  this  that  the  textile

industry is now almost dead  in this country.  Everybody has got to wear,  from the youngest baby to the older…….(inaudible).

This I think is necessary now, please don’t tire with me. Look at India, India had a leader, Mahatma Gandhi, he is the one who

led India to independence. One thing that Mahatma Gandhi came, he was a ……..(inaudible) and he told the Indians do not go

into all this fighting, all this demonstrations, do something about your self and what is it;

1) Make sure that what you  wear  is  what  you  produce  and  he  himself  a  lawyer  from  South  Africa.  If  you  look  at  the

photograph of Mahatma Gandhi he wearing a short. Why? Because these clothes could be made on looms in India and

anybody could afford.  How does  an Indian woman get Sare  at  the simplest of cost,  all she has got to  cover  is  down

here and up here and in any case after all ………….(inaudible) but it is the simplest.  This is important one because  the

Sare can be made everything now in every household most of them they had clothes,  they create  their own clothes and

38



what is important here is that they were self sufficient in their own economies,  unfortunately, that is not happening up to

today. What is happening today is even in our Parliament it is stated,  here I am feeling hot because  because  I am in a

waist coat. In Parliament, you go to every Parliament, in Mombasa I remember when we were graduating Njonjo could

not accept it because we were wearing kitenge. You see it is a situation that one of the commenters who just made that

we just made that let us wear  our clothes now. Relevantly, textiles workers  …………..(inaudible)  is  that  our  clothes

……………..(inaudible) we only buy clothes from outside, if you go to the market place, you will find that clothes even

what ……….(inaudible) they are sold in the market place, you see and what is happening is this clothes they have been

given by the Indians,  ………..(inaudible)  to go and save their markets.  When infact the market  should be a place we

should be saving our food stuffs not clothes.  We don’t have any  textile  industry,  cotton  is  gone,  textile  industries  are

gone and the workers are gone. 

This is part of our recommendation I am just giving it as an example, we are having all this things in the memorandum but I think

to go over as the basic recommendation is that; we as a country must be able to ensure that we have our own industries stating,

this is where we say this. Local industries, Kenya must be  self sufficient local industry. Technical education,  it shoud be carried

forward,  because  when this students finish their education,  they should be able to  go  straight  away  and  work.  To  work  they

must be taught technically.

Agricultural products:  Europeans who came here enriched themselves out  of  our  agricultural  products.  We  are  not  using  our

agricultural products properly. So we learn a situation whereby like now cotton is gone to the doors,  coffee is on the way out,

pyrethrum and many others.  The only thing that is going is right mainly is horticultural why, because  it has been undertaken by

the politicians. Nobody is going to horticulture at all. We are proposing that we entrench in our Constitution all industries should

be aggrovest with products which are forced from our agriculture and the public be encouraged to use, why, because  unless the

public can encourage to use those there is  a  profit.  We  may  be  having  industries  and  somebody  says  he  wants  a  shirt  from

deacons from England, arrowroot, arrow shirt, people have got the Indians agreenment,  the Chinese are  doing it,  the Japanese

are doing it, the Koreans are doing it. 

This  is  the  economy  which  we  are  now  calling  specific  word  when  they  come  to  the  first  world  and  what  are  we  doing

ourselves,  we are  also looking forward not becoming a vote of this physical  case  where,  let  me  say  this  that  we  are  looking

forward to a situation whereby we become the first one, why? Because we have been the first always. 

Culture; I am finishing now, I can see  you are  taking this now.  Since all this aspects  are  in my memorandum, Commissioners,

rather  than  going  over  this  will  take  time  because  go  over  them  and  see  that  they  are  entrenched  in  the  Constitution  with

emphasis that we want separation powers, we have got to safe the government,  we want it left,  but when we are  not properly,

economically set  efficient, this country shall not be  made on move and this Constitution will ensure  that  this  country  continues

lease,  look  at  the  economic  sitution  recommendations  that  the  Khisero  constituency  is  entrenched  in  their  memorandum.

Commissioner,Ladies and gentlemen, thank you very much I am very sorry to have taken much of your time. 
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Com. Abida: We need to clarify one or  two things here,  you  have  taken  a  lot  of  time  and  we  want  to  be  sure  that  we  get

everything from you, maybe in return.  

Com. Ratanya: Mr. Bakhoya, your presentation is lengthy and I think we are going to have time to read and that is very good.

Now we have about  two clarifications, one is about  the provincial administration. You seem to recommend that we retain the

provincial administration, but then try to deal  with the customary chiefs, from the chief level maybe downwards to  Liguru,  the

wananchi to deal with that one, maybe in terms of appointments or in terms of service.  What about  the others  from P.C.  to the

D.O. do you want that structure to be retained as it is?

Claude Bakhoya: Yes.

Com.  Ratanya:  What  is  the  recommendation  in  terms  of  appointment  and  also  in  terms  of  service,  and  you  also  try  to

harmonize that one with lower level, that is chiefs and assistant chiefs to Liguru.

Claude Bakhoya:  We have  what  we  call  a  unitary  government  at  the  moment,  but  we  are  saying  that  it  should  be  diluted

somehow to give people at the bottom level, opportunity to elect  not representatives,  but their rulers and this is from the chief,

assitant chief downwards to Liguru. But any provincial administration will serve this country very much.  Because  after  all  we

notice the provincial administration  are  the  representatives  of  the  ……….(inaudible)  and  maybe  many  chiefs  and  others  are

proud of being accused because they belong to the President’s office, but what we say now, the President’s office should begin

from the President to the D.O. and then thereafter the chief. Ofcourse the chief is going to rise from the D.O.  D.C.  and others,

but he should be a people’s representative just like the holidays he is behaving he is contrabunal, he has got his own askaris,  his

own revenue so that people have got a say on how they are covered. Elders will be the ones to appoint a chief, not the way it is

being done,  somebody who has  been  doing  some  work  somewhere,  he  makes  an  application,  he  has  got  some  Godfathers

here, he is saying…………….(inaudible)assistant chief. This is what I am saying.

Com. Ratanya:  So in that case  a chief cannot be  sacked  by the P.C.  as  it is at  the moment, but he would be answerable to

wananchi, through the electoral system?

Claude Bakhoya: No, to wananchi through the electoral system.

Com. Ratanya: I think that is clear. The other one, is you have mentioned something about  dress.  Where you went on to talk

about Mahatma Gandhi’s very simple dress.  Now in other  places  we  have  been  getting  recommendations  on  national  dress,

could you like to recommend something like that. National dress for Kenya.

Claude  Bakhoya:  I  did  not  want  to  go  that  far,  I  was  rather  afraid  but  I  would  recommend  a  national  dress  with  textile

materials, locally composed.
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Com. Abida: Now Mr. Bakhoya, I don’t know whether I was hoping that you talk about the Judiciary because you have spent

a lot of your life in the Judiciary. I don’t know whether you have covered it there but if you want to say something  about  the

Judiciary, I would really appreciate  because  a lot of people  have said some of the problems we have emmanate from a weak

Judiciary.  So if you haven’t said it in your memorandum, I would request you to address us on what reforms you would wish to

see in the Judiciary as a person who has served not in the Judiciary, but has attended the Judiciary for a couple of years. 

Then my second question, when you were addressing us on ethnic and cultural rights, you quoted a section of the Constitution

that allows customary laws that are repugnant to justice and morality and what you said is that that should remain, although you

went ahead in another sentence to say that customs that are  consistent with human rights. Now this clause repugnant to justice

and morality, normally the justice and morality that we apply in the application of customary law is elian. It  is what is acceptable

and  what  is  moral  and  just  in  the  English  common  law,  are  you  happy  with  that  because  right  as  it  is  now,  if  a  judge  or  a

magistrate felt that a particular custom is repugnant to justice and morality, they would be looking towards the common law. Do

you think that we need to retain that, and when we talk about justice and morality, should we look at  justice and morality in the

Western sense? I would like to have your view on that because I personally find that very problematic when we have to look to

the west to see what is just and mora. If you could address those two issues please.

Claude Bakhoya: Most obliged. On the Judiciary, although I have been within the system for a long time, I felt not competent

to talk about the post, I will mainly only be on the representative as an advocate side, I have never been a judge or a magistrate,

I have not been to the administration, as a result I went to my friend, Cheluda and Ombonya. Fortunately Cheluda was here and

what he presented about  the Judiciary was actually a common approach which we had adapted.  Since I do not want to have

any repetition of any time, I decided that I don’t go into it at all. (laughter)

Com. Abida: Okey that is fine, but Muchelule spoke to us and being your colleague, I can say he spoke as one would expect  a

person in the Judiciary.  Do you have anything as   a person outside the Judiciary who practiced law for many years  I tend to

think probably more than 30 years.  Is  there any reform that you would like to see  from the outside and I don’t think you will

gain any bad reputation, I think we will gain a lot from you, really so but you don’t have to if you have any reservations,  but I

think if you have anything that you would like to see as a person who practiced in the law courts  for several  years.  As a person

outside the bench, that was my concern, I know we got very good views yesterday, extremely good and we are  grateful for the

efforts but if there is anything else you can add.

Claude Bakhoya:  Commissioners I think I don’t have anything else to add,  why I  looked  at  the  Constitution  as  a  peoples’

document,  not to let a particular scheme or  a particular profession.  Though I might have had few  issues,  those  I  can  address

through the law society of Kenya, rather than have then entrenched in the Constitution, this is why we omitted it to give room for

all aspects of human beings in Kenya. I omitted it and I would rather not have any comment about  it at  the moment. Although I

should have done so but please.(laughter)
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Com. Abida: There is one more on the issue of repugnance to justice and imorality.

Claude Bakhoya:  Yeah, when it comes to repugnance to justice and imorality, that aspect  on it should remain as  it  is  in  the

Constitution, but the repugnance should be,  justice and imorality should be within the context  of  Kenya  as  a  country,  not  the

Western countries. So when I say that we should not look at  a particular custom of say the Maasai,  the Kikuyu, the Kisii, and

say this is what we adapt. We could adapt this which is consistent with the laws of Kenya as  a country,  if we have to,  but that

one that is repugnant………(inaudible). So if the question of whether Western or where, I say Kenyan laws but not necessarily

Western. As a matter of fact when we talk about  Western and other countries,  that is an issuing of the memorandum, give me

just one minute and I amplify it. 

Today you listen to the radio, you look at the television. There is a lot of Western way of doing things, the pictures,  all those are

Western.  There has been a tendency that what is Western? The way they make their way they wear  and so fourth. What we

were recommending here amongst what we should follow, let us follow Kenya,  even on the radios and television. Why do we

have to play Congo music, Ndombolo,  whatever,  infact I remember in 1940s,  Kenya had the best  music in the whole of East

Africa. I personally when I came to this issue I owned a hotel and still own it,  called sportsview hotel.  We were  bringing  this

musicians from Portugal I refused, I went to Jamhuri Jazzband in Tanga I got a band formed simba nyika and I told them, cheza

musik wa kiafrica. 

You see from there on simply I heard them play music, African music, where Rose and Brown and all this people  who are  the

ones who were playing the other……………(inaudible) what are getting at?   When we introduce the Kenya …….(inaudible),

we are not properly Kenyans, if we don’t have our culture as you have said that Mukosa,  ni mtumwa, we don’t follow neither,

we don’t follow our I recommend here that all foreign cultures including music, why is it that our school children, go and play

very good music, they even go to  state  house,  and  when  they  play  that  music  that  is  the  end  you  never  see  this  girl  or  boy

playing that music anywhere. You see this is the thing that heavily recommended that and you can ask me to amplify it,  we are

emphasizing on Kenyan culture and it includes all aspects of customs and music and we……….

Interjection (Com. Abida): Thank you Mr. Bakhoya and may be to the others, we gave him a lot of time because I think he is

among the very fast Kenyan lawyers that were admitted to practice law. So I felt that we need to give him this opportunity and I

think he has said a lot of things that are  important and let us look at  it as  time well spent.  Thank you very much and I am sure

we learn a lot from the memorandum.

Claude Bakhoya: Thank you very much, Commissioners, ladies and gentlemen. Thank you.

Com. Abida: Moses Lubanga. 
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Moses  Lubanga:  Vile  yameshazungumzwa  kwa  hivyo  sitayarudia,  ijapokuwa  nitaguza  tu  kwa  ufupi  jambo  moja  ambalo

huenda wengi hawajatilia mkazo.  Hilo jambo Commissioners wetu ni chakula, food. Katika Katiba mpya inayobuniwa napenda

kupendekeza ya kwamba hili swala la chakula litiliwe mkazo. Maswala yote yanayohusu Katiba, huishia kwa hili jambo muhimu

ambalo ni chakula kwa kila mkenya mwisho wa kila siku. 

Kama vile swala la usalama na elimu nchini ina umuhimu sana na pia nintakumbuka ya kwamba swala la chakula nalo pia ni la

muhimu. Ningependa kupendekeza ya kwamba raslimali nyingi na idhara maalum ya kuhudumia swala la chakula nchini, haswa

usalishaji,  lifikiriwe  au  litiliwe  mkazo  katika  Katiba  mpya  ambayo  itabuniw.  Katika  ulimwengu  mzima,  haswa  mimi  mwenye

nimeshawahi kutembea katika sehemu nyingi za ulimwengu, mtakumbuka ya kwamba katika ulimwengu tuko na a World Food

Organisation, lakini katika Kenya hata idara ya chakula peke yake hakuna sijui wakenya wako namna gani. 

Ningeendelea kupendekeza ya kwamba,  bei na ugawaji wa chakula,  hilo swala pia  katika  Katiba  inayokuja,  litiliwe  maanani.

Mwisho,  ningependa  kupendekeza  ya  kwamba,  swala  la  kazi  na  mishahara  mikubwa  kwa  wafanyikazi,  wa  kanda  zote

lichunguzwe  na  ikiwezekana  ipunguzwe.  Wengi  mtaona  ya  kwamba  hata  vile  tulivyo  hapa  Ishunuza,  hatuna  hata  magari

makubwa yale sijui hata pajero,  sijui four wheel something, magari kama hiyo hapa Kenya hatuitaji,  mahitaji labda  pikipiki  au

skuda au baiskeli, na pesa mingi ambazo huend azinaharibiwa kuleta magari kama hayo hapa,  ingekuwa vizuri kama hiyo pesa

ingepelekwa kwa hiyo maneno ya kuangalia habari za chakula ziko namna gani. 

Wale wakubwa ambao hupata mishahara mingi, pia ikikatwa halafu ile extra inunue chakula ili wakenya wote wapate  chakula,

haswa  wale  ambao  hawajiwezi  itakuwa  jambo  la  maana  sana.   Na  kwa  hayo  machache,  na  vile  nimesema  mimi  ni  Moses

Lubanga, MP in the waiting Khwisero constituency, ningependa kupendekeza. Asante.

Com. Abida: Asante. Jiandikishe tafadhali. David Olichiri.

David Olichiri: Kwa Macommissioner wetu na wananchi wote kwa jumla, mabibi na mabwana,  mimi ni David Olichiri kutoka

Emasatsi youths, kikundi cha Emasatsi youths, sublocation Kisa East.

Com. Abida: Ongea kwa hii microphone.

David Olichiri: Okey,  jambo langu la kwanza ambalo ningependa kuwasilisha kwa hii Commission ya leo ni upande wa kazi

za makampuni zetu katika Kenya.  Ningependa watu binafsi, kampuni na matajiri wapewe amri na  kiwango  cha  mishahara  ya

kuajiri wafanyikazi, sio vile ilivyo kwamba wewe uelewane na tajiri,  jambo  hilo  linafanya  matajiri  kunyanyasa  waajiriwa.  Mtu

yeyote katika Kenya asiwe na ruhusa kuwa na kazi ya madaraka zaidi ya tatu.  Awe manager pahali,  anaweza kuwa chairman

katika society fulani, lakini ya tatu asiruhusiwe kushikilia vyeo karibu vinne na zaidi kuendelea.  La tatu,  ni mtu  akishikwa  kwa
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kosa  lolote,  asiwekwe  rumande  kwa  muda  mrefu  bila  kesi  kumaliza  na  ikiwa  tajiri  atashikwa,  pia  apelekwe  rumande,  sio

kuachiliwa kwa pesa, hiyo rumande ifupishwe na kesi iamuliwe kwa mtu yeyote kwa haraka iwezekanavyo. 

Urithi wa mali yote ya bwana akifa uwachiwe watoto  wake na sio bibi.  Kwa sababu bibi anaweza kuondoka  au  kuolewa  na

bwana mwingine.

Haki itendwe kwa wote sio kwa wanawake pekee, pia tuwe na haki ya wanaume na pia watoto.

Utawala; utawala na kazi yote inaanzia kwa Liguru na wana youth, na wa assistant  chief, na pia wazee wa chief, wako ambao

hutusaidia  sana  kutatua  kesi  ndogo  ndogo  katika  ofisi  ya  chief,  na  pia  wapate  mshahara.  Liguru  ndio  mtawala  wa  kwanza.

Macho ya kwanza ya Serikali.  Ni vizuri apate mshahara kupunguza ufisadi, maanake usalama ni kitu cha maana sana.  Pia hata

wana youth wa assistant chief, maanake unaweza kuona katika Kenya,  mshahara katika utawala unafika kwa assistant  chief na

utakuta na youths wake ambapo akiwa na kazi yoyote pahali huwa anaenda msafara ule wake,  na  utakuta  wao  hufanya  kazi

bure bila payslip yoyote. Nimewahi kwa Liguru wala na wana youth, asikari  wa assistant  chief. Utawala huo huendelea namna

hiyo mpaka kwa D.O., D.C., P.C.,  hadi kwa President.   Kwa hivyo wafanyikazi wote wapate  mishahara katika hiyo idara ya

hiyo utawala. Rigoro apate  mshahara na wanayouth wake wote,  Liguru asiwe na mzee zaidi, awe na limit ya miaka. Maanake

tukiwa  na  marigoro  wazee  zaidi  hakika  kuna  wengine  hata  hawajui  kusoma  wala  kuandika  kukiwa  na  shida  Fulani,  kazi

inakorofika pale. Sasa kuwe na limit ya kiwango cha miaka, kwa sababu hao ndio macho ya serikali. 

Kumalizia Serikali na msajili wa makanisa katika Kenya,  wazuie usajili wa makanisa mengi yasiyo na maana,  wachunguze kwa

makini kabla ya kusajili makanisa. Maanake imeingilia mengi hata na ya ufisadi pia. Katika Kenya tuwe na sheria ya mavazi kwa

wanawake, ukawa mama sio kuvaa vile anavyopenda. Asante.

Com. Abida: Nataka  utueleze mambo mawili, kwa mara ya kwanza nimesikia kwamba kuna  youth  wa  assistant  chief,  huwa

wanafanya kazi gani hawa youth na wameandikwa na nani?

David Olichiri: Huwa wanachaguliwa na ofisi ya chief na ofisi ya assistant chief. 

Com. Abida: Kazi yao ni nini?

David  Olichiri:  Kazi  yao  huwa  ni  kulinda  kukiwa  na  pahali  kama  matanga,  sherehe  za  arusi,  sherehe  fulani  fulani,  kulinda

usalama wa pale pahali.  Hata kukiwa na pahali kama hapa tulivyo hivi sasa,  kwa vile hakuna polisi,  utakuta kwamba assistant

chiefs  wako  hapa  na  mayouths  wake  labda  wako  hapa  wanaangalia  usalama  kama  wenu  kwa  sherehe  kama  ya  leo.  Sasa

utakuta  watafanya  kazi  wataangalia  usalama  kwa  ile  huduma  ambayo  itakuwa  pale,  na  wataondoka  pale  hivyo  hivyo,

hawatapata mshahara.
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Com. Abida: Na sehemu hiyo kwa sababu ninaona umejiandikisha hapa kama youth, so you seem you are  a youth  from  the

subchief, hakuna maaskari  wa chief kwa sababu tunaelezwa  kwamba  kuna  administration  police  ambao  wako  attached  kwa

chief, huwa hawako au wako lakini mko tu? 

David Olichiri: Hawako kama sehemu hii yetu, sioni hatuna administration police wa assistant chief sijawaona.

Com. Abida: Swali la mwisho, ni hili kuhusu mavazi kwa sababu unatatizika wanavyovaa wakina mama, unataka wavae kivipi,

kwa sababu ukiongea hivyo hatuelewi unashida gani na mavazi yao?

David Olichiri: Mavazi ya akina mama yasiwe mafupi kuruka magoti kuja juu, na nguo ya mwanamke, mwanamke sio vizuri

kuonekana kutoka magotini kuenda juu.

Com.  Abida:  Sasa  hiyo  sijui  ni  sheria  ya  wapi  ambayo  unatueleza,  ingekua  vizuri  kwa  sababu  hapa  kuna  watu  wengi

wametuambia  tufuate  sheria  za  kiafrica,  sasa  wewe  unatuambia  tena  maneno  mengine,  sijui  unataka  tutunge  sheria  mpya

kulingana na maoni yako ama ni sheria ya kiafrika,  ama ni ya dini, sasa  ingekuwa vizuri ndio tuweze kufafanua zaidi? We need

to have some backing, hiyo ni sheria gani ya wamama wakivaa nguo isikue juu ya makoti, na wavae hivi na vile, ni sheria gani ya

nchi gani hiyo?

David Olichiri: Ni ya nchi hii ya Kenya mara nyingi naona mavazi hatuna mipaka ya mavazi hapa Kenya,  utakuta mtu atavaa

nguo inashika mwili zaidi au ni fupi zaidi, sasa tungependa nguo za wakina mama ziwe ndefu katika Kenya. 

Com. Abida: Asante kwa maoni yako nilidhania pengine utasema tufuate mila za Kiafrica, ama 

za Kizungu.

David Olichiri: Ya Kiafrica.

Com. Abida: Lakini mila ya Kiafrica hatukuvaa nguo mpaka wazungu wakaja  sio?  Sasa  ni mila ya Kiafrika hiyo ama nisheria

unataka tuweke?

David Olichiri: Ningetaka tuweke hiyo sheria ya Kiafrica.

Com. Abida: Asante. Jiandikishe tafadhali.  Donald Waku,  you presented,  Hillary Lipesa,  I thought you spoke  yesterday? No

no I am sorry you spoke yesterday we cannot allow you to speak today those are our regulations, you can only speak once in a

constituency. Tafadhali, thank you.  But we are happy you are here giving us moral support. Andrew Ambale.
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Andrew  Ambale:  Commissioners,  my  name  is  Andrew  Ambale.  I  have  some  few  points  here  to  make  as  far  as  the

constitutional review is concerned. 

1) For  better  country  governing  and  economic  running,  Kenya  should  have  only  two  political  parties,  this  is  for  good

financing of the parties, and better understanding. 

2) Kenya should have a Prime Minister in its Government system who should be elected or  chosen by the people  of the

country.

3) The  chiefs  as  any  other  civil  servant,  should  be  transferable  within  their  district  while  assistant   chiefs  should  be

transferable within their division.

4) Village elders  those are  Maguru,  do  a  lot  of  administration  work,  as  such  they  should  be  considered  for  permanent

employment and entitled to salaries. They should also be elected by the community members. 

5) For commercial promotion, we should have some factories for the local brew that is Waragi,  so that the local brewers

can take  their brews  to  the  depots  and  be  paid,  to  enable  them  earn  their  living  as  it  is  done  in  some  countrys  like

Uganda.

6) The President  as  any other top Government leader,  should not be  above the law, since he is elected by the people  of

the country.

7) According  to  donors  problems,  I  suggest  the  Members  of  Parliament’s  salaries  should  be  slashed  for  the  funds  to

improve other sectors.  

8) Financially we should have financial rationing or easy and good planning.

9) To enable poor people educate their children, I feel the university fees are too high, we should resume the old system of

free university education in Kenya. 

10) At the time of general election, the counting of votes should be done within the polling stations and announced there and

then.  

11) Retirees in Kenya should be considred for yearly pension increments.

12) During  general  election,  there  should  be  only  one  system  of  election  and  this  is  by  secret  ballot  and  not  queing  or

nomination.

13) Lastly, the constituency people should be allowed to pass a vote of no confidence in their Member of Parliament,  even

before the period of five years elapses incase he does not do any development within his area. Thank you.

Com. Abida: Thank you please register. Dickson Kepha Omietsi.

Dickson Kepha: The Commissioners, ladies and gentlemen, I greet you all. My name is Dickson Kepha Omietsi.  I  am talking

on behalf of the maendeleo ya wanawake Kisa east. 

1) The first article is about the disabled people. Schooling; there should be at  least  one special  school in every division for
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the disabled people. The education in these schools should be managed by the bursary scheme efficiently.

2) Equipment; equipment like wheel chairs and others used by the people with disability should be cheap and easy to use.

This can be done by looking for suppliers with low prices and reducing taxation of the goods.

3) Industry,  workshops  and  working  centers,  should  be  set  in  order  to  have  collective  production  of  goods  like  shoe

making, these places can also be structured for others  to learn.  Their products  should have special  market,  locally and

internationally promoted by the Government.

4) Health  and  insurance;  health  servives  in  Kenya  are  too  expensive  that  a  poor  disabled  person  cannot  acquire.  The

disabled people should be given guarantee for free medical services in public hospitals.  Some insurance companies do

not value disabled people  to give them insurance. This should not be  so and at  times of payment,  they should be paid

well. 

5) Advocates;  it  should  be  a  crime  with  high  penalty  if  an  advocate  does  corruption  on  cases  such  as  lead  people  to

disability. The advocate should lose his right of being an advocate.

6) Legislature; there is to be  a committee in Parliament to look into matters concerning the people  with  disability,  and  at

least one of the members is to be a disabled person.

7) Public  service;  in  the  ministry  of  culture  and  social  services,  there  should  be  a  department  dealing  with  people  of

disability. This department should have a representative up to locational offices.

8) Nomination for MP; there should be at  least  a person of a disability in Parliament,  if there  is  no  one  disabled  elected

then one should be nominated. 

9) All people disabled should be occupied by income generating activities. Those that can do nothing to generate income,

then there should be a disabled people’s fund to sustain them earn their living.

I shall talk on education.

Com. Abida: Summarise now I give you’re a minute.

Dickson  Kepha: Okey,  there is to be  a free primary education scheme to be introduced.  Polytechniques be strengthened  to

offer  alternative  secondary  education.  Jua  kali  sector  be  formalized  and  be  used  for  practical  demonstration  for  schools.

Specialization should be encouraged in schools and working areas.

Employment should be guaranteed upon successful completion of schooling. Thank you.

Com. Abida: Thank you. Please register and leave your document. Naaman Osuchi. Sema jina lako kwanza.

Naaman  Osuchi:  Mimi ni  Naaman  Osuchi.  Nina  furaha  kusema  mbele  yenu  ya  kwamba  nina  memorandum  yangu  hapa

ambayo nimeandika kwa summary, lakini nimekuwa moved na memorandum ambayo ilikuwa  presented  na  Bwana  Bakhoya,
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kwa  hivyo  nina  move  ya  kwamba  hii  memorandum  ambayo  imesomwa  hapa  na  Bwana  Bakhoya,  ichukuliwe  kama

memorandum ya constituency. Kwa hivyo yangu kwa sababu iko kwa laini hizo na ni fupi, mimi ningesema tu point ya kwanza

ambayo pengine sijui kama iko kwake.  Nayo ni kwamba first and foremost,  Kenya  as  an  independent  state  must  have  clear

boundaries on land seas  and  air  to  avoid  what  is  happening  between  Nigeria  and  Cameroon  today.  This  is  the  only  point  I

would like to add.

Com. Abida: Asante sana. You can give us your memorandum it can add weight to what we have heard. Asante mzee. John S.

Muka.  Amesemaje?  He  is  an  observer.  The  person  registering  did  not  indicate  that.  Joseph  Injobeli,  is  he  there?  Churchil

Ambais. Councillor Kenneth Obuchere. 

Cllr. Kenneth Obuchere:  Lady Commissioner,  Commissioner Sir,  ladies and gentlemen, good afternoon.  On Government,  I

support a unitary Government and not a federal  Government,  as  it has been approved that it is not suitable for Africa. A good

example is Nigeria where we have been having tribal and religious wars from time to time. 

The presidency; the President should be appointed through popular election, first to be nominated by his or  her party,  and must

ganner  at  least  25%  of  the  total  votes  cast  in  five  provinces.  Age;  he  must  be  over  35  years  old  and  not  above  65  years.

Duration of office; a maximum of two terms of five years  each to hold the Executive powers,  to appoint  the  cabinet  and  also

nominate permanent secretaries, ambassadors and parastatal chiefs, subject to vetting and approval by Parliament.

Impeachment; if the President  fails to perform his duties satisfactory,  Parliament to pass  a vote  of  no  confidence  and  remove

him from the office. If he has committed some crime then the immunity should be removed and he/she be taken to court  for trial.

 

Retirement; if the President  completes his term successfully and retires completely from active politics,  then he should be paid

his pension commuted at 50% of his last pay.  Provincial administration; since chiefs are  appointed by the Government just like

other civil servants who are required to serve the elders, the public, the republic. We make the following recommendations;  that

chiefs be transferable within the district and assistant chiefs be transferable within the division, and should not stay in a station for

more than three years. Reasons for the transfers; One, chiefs are appointed at the age of 25 years and are expected to serve for

at least 30 years. You will agree with us that to stay in one station for 30 years,  it creates  boredom and hierachy. Two, a chief

serving his area of birth cannot be impatial obviously he will tend to favour his clan at the expense of others. 

Village  elders,  the  people  are  very  important  and  from  the  Government  yet  they  provide  free  services  without  pay.   We

recommend  that  they  be  appointed  and  employed  by  the  Government  for  effectiveness  and  accountability  and  also  to  curb

corruption. 
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Land disputes; the Government should start up a separate court to handle land disputes just like the way commercial courts  are

set.  This will put a stop on the chiefs’ handling these  cases  yet  they  are  not  competent  enough.  Councillor  remunerations,  to

curb the grabbing of public plots and other corruption practices  in district  local authorities,  the  Government  must  start  paying

Councillors’ salaries from the consolidated fund. Unlike today when Councillors are  being paid peanut allowances,  while  they

are expected by the electoral  to  participate  much  in  development.  MPs  have  always  increased  their  salaries  while  forgetting

Councillors who work in the Government. 

Parliamentary  service  Commission:  the  commission  must  constitute  a  district  board  whereby  the  serving  MP  if  he  fails  to

perform his duties properly, the electorate  can forward their complaints,  and if two thirds of the electoral  petition to the board

and if it he guilty, then his services should be terminated, unlike today when they have to wait for the expiry of their five years. 

Native drinks;  the Government should  start  labs  and  control  the  drinking  hours,  because  the  common  man  has  been  denied

recreation and entertainment since the price of bottle here is very expensive. Changaa; in order to avoid the calamities wananchi

are facing by taking poisoned drinks, the Government should licence investors who are many, who have proper  distilleries, who

will buy the brew from the local brewers and purify it before it is distributed to the market for consumption. 

Occupation of political office, parliamentary and civic apart  from academic achievement,  the aspirants  must have served either

the public or  private sector  for a minimum of five years  with a clear record,  to  prove  that  he  has  some  experience  to  handle

political and public affairs.  

Age; they must have a minimumof 25 years  and should serve a maximum of four terms for five years.   Also in the Constitution

we need to put up a law which will have to safeguard the Government on donors. This country we have been forced by donors

to accept certain programmes which have really affected our economy. Lets say like the structural adjustments,  the Government

was forced to retire youngmen at the age of 25 years, and it is really sad,  because  if you retire somebody at  25 years,  what do

you expect him to do? We have also been forced to free our market. The end result is that, now our factories have lost income.

So we need to put a check on this, at  a certain stage we should not be  forced by donors  or  world powers  to  accept  such  a

programme which is just in the contrary.  When  it  come  to  the  question  of  refugees,  we  should  accept  the  refugees  but  they

should stay for a maximum of about   two years,  but  not  permanently  like  today,  because  it  is  another  big  burden.   This  has

caused a lot of insecurity in this country, and also it has affected our economy.  You find that when it is possible to take  in this

refugees,  when the World Food  Programme  are  sourcing  for  their  food,  they  leave  our  maize,  they  go  and  buy  maize  from

South Africa yet we have maize here. If you have a host, then one of the conditions should be that,  the food this people  will eat

should be so sourced within the country. I think that is the much I had.

Com. Abida: There is a clarification please,  you would like the President  to serve for two terms,  but  you  are  recommending

that Councillors and MPs, serve for four terms, why is there the difference, why can’t we have the President  for four terms,  or
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have the MPs and Councillors for two terms as you are recommending for the President?

Cllr. Kenneth Obuchere: MPs to serve for four terms, that is when they will attain experience to become Presidents.

Com. Abida: But that is 20 years but an MP should be there serving people  for 20 years  and the Councillor.  Don’t you think

that if that is the reason why you are removing a President for life, or for 20 years is because we are saying you give a chance to

other people  to lead,  we  need  to  apply  the  same  thing  to  Councillors  and  MPs?  Don’t  you  think  that  will  be  a  fair  way  of

looking at things?

Cllr. Kenneth Obuchere:  That is what is said  that  you  see  an  MP  he  becomes  an  MP  at  the  age  of  25  isn’t  it,  he  needs

time…..

Com. Abida: My question is not gaining experience, because experience is not a qualification, you haven’t even said that one to

be a President he needs the experience of having been an MP for 20 years.  You haven’t also told us that  a Councillor needs

experience, it is not a qualification, all you said is that to be  an MP one should be 25,  years  to be  a Councillor you need to be

25 years. You didn’t talk about experience.  But I am asking and you keep  telling us that a President  should only serve for ten

years and no more and there must be a reason behind it, isn’t it? What is the reason why a President should serve for ten years?

Cllr. Kenneth Obuchere: Ten years, he would have earlier on have served as an MP.

Com. Abida: Not necessarily it is not a qualification, any Kenyan today can stand to be  elected to be  a President,  but if that is

your rational we shall take it. 

Cllr. Kenneth Obuchere: This is general explaination that one has got to be an elder before you become a President.

Com. Abida: But it is not the law. Unless you are  telling us now that we should make it mandatory that before you become a

President  then you should have served four terms as  an  MP.  And  even  if  that  is  the  position,  answer  me  this  question,  why

should a Councillor serve for 20years,  what is the rationale? Because it is also not a qualification for being an MP.  Why can’t

we say,  Councillors should also serve for two terms.  I keep  feeling that maybe we are  being unfair  to  presidential  candidates

that is why I am asking you. Tell me about  a Councillor leave alone the MP and the President.  Why should a Councillor serve

for 20 years.  What is the rational, why can’t we say ten years and no more? 

Cllr. Kenneth Obuchere:  Well, we are  just finishing that but it will depend on his good performance,  if  he  doesn’t  perform

well, he will serve only one term and he goes away. But if deliverting to the people, he must be given a maximum of 20 years.
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Com. Abida: You know, supposing we have a good President who becomes a President if I am to take  you recommendation,

what did you say, a President should be 35. So why don’t we say the same for a President.  If a Kenyan becomes a President

at 35, surely at 45 that is just the beginning of life and you are telling him go home, enough is enough, why can’t we say that of a

Councillor, that is my question so that I can understand your thinking?

Cllr. Kenneth Obuchere: I said once you become a President, you should have a minimum age of 35 to 65 years. 

Com. Abida: Two terms of serving, so that at 45 you are telling this young Kenyan go home you served enough, why can’t we

say the same of a Councillor at 35, if you served for ten years, go home we have enough of you, whether you are good or bad. 

Cllr. Kenneth Obuchere: I think the responsibility of that office would not allow somebody to serve for too long.

Com. Abida: Thank you. Reverend Mark Opiyo. 

Rev.  Mark  Opiyo:  Thank  you  Commissioners,  ladies  and  gentlemen.  Here  I  represent  the  view  of  Kawere  multipurpose,

culture and development group.  Now I will read. 

1) The  police  should  not  arrest  anybody  in  the  area,  without  being  with  the  assistant  chief  of  the  area,  or  without  his

knowledge. 

2) Culprits should not take too long without their cases being cleared in the law court. 

3) Land  subdivision  and  succession  fees  are  quite  expensive,  this  makes  most  people  to  take  too  long  to  do  the  land

subdivision and success to their family members. The Government should look at that.  

4) Some of the African traditional characters which are supported by the majority, should be accepted  so long as  they are

done in modified methods such as circumcision, Obukoko, risabo and so on. 

Com. Abida: Please explain to us those terms you are using, we don’t understand them other than cirmcision. 

Rev. Mark Opiyo: Circumcision….

Com. Abida: That one we understand.

Rev.  Mark Opiyo:  Na  obukoko,  it  is  a  ceremony  that  is  done  in  the  family  where  someone  died  and  the  married  female

people from that home will come back  to that home for remembrance of what happened by the passing  away  of  the  person.

They come there,  to say the word of pole to the bereaved people  there,  and also if they have something to support,  they can

also have that chance.  The same to risabo, also this with the remembrance of the person who died to have the people left in the

home, feel at  peace,  feel free and then also get advice from the people  coming there.   So  long  as  these  things  are  done  in  a
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modified method they should be accepted.  

Number five and it is the last.  When the yearly budget is being prepared,  the common man should  be  considered  so  that  the

price a rise should not hit him or  her so hard.  Because  you  will  find  that  during  the  budget,  a  person  earning  more  than  five

hundred thousand shillings, is put in the same list of prices with the person who does not earn anything a month, so the common

man suffers very much during the budget meeting.  The Government should have a way to see  that the common man is relieved

during the budget making.  This is what I had for the group and I say thank you very much.  I had two if you can read there,  this

was for the group and this is personal. If you allow me….

Com. Abida: Just one minute to summarize. 

Rev. Mark Opiyo: Now this is personal.   Now here when we talk about  Constitution, we should not forget one thing, I am

only saying as we are here orderly, we should all know that we all came from God and everything we get comes from God.  All

that we do we should be directed  by  God  and  that  at  last  we  shall  go  back  to  God  for  judgement  according  to  our  work.

Which means we should do things depending on God.   Now here the memorandum starts,  I  start  with  the  head  of  state,  the

head of state;

a) Should be well versed in the religious life, referring to Romans 13:1-5 and second Corinthians Chapter  4:1-2,  because

God can only bless the country, if the leader is with good connection with God,  because  blessings must come through

the leader to the people to the country.  

b) The head of state should be well versed in politics because he is dealing with the minds of people, so he should be well

versed in politics.

c) Should not biased. 

d) Should be of the age of wisdom but not only of the book knowledge. Because you cannot just pick up someone to be

the head of state just because of his knowledge. We should look at his age of wisdom. 

Com. Abida: Which is the age of wisdom?

Rev. Mark Opiyo: Age of wisdom varies from 35 to 80, that is the age of wisdom.

Two; the vice head of state should also have the same qualities of the head of state, because this has been ……..(inaudible)  and

God cannot bless the country, unless these people have connection with God. It can’t happen. 

Three; the head of state  only should be above the law because  of number one a (b),  so that the Government becomes  stable

and prosperous, until after his reign. Because if the head of state cannot be above the law, there will be a lot of farakani kila mtu

anampinga, halafu vitu vinakuwa katika farakani and there cannot be stable Government.  
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Four; the Parliament speakers,  they should also have the qualities of the state  but not above the law, should not be  above the

law.

Five; the Attorney General should be versed in religious life as in 1 a)  and 1 b)  c)  d),  because  he is the person dealing with the

law of the country and therefore he should also be pleasing to God. 

Two, he should have his offices, the offices of the Attorney General should start from the state house to the provincial offices, so

as to be accessed to people from the far end of the country because most of the cases  which need the attention of the office of

the Attorney General, you find it very hard to travel to Nairobi only, and when you don’t have finance you are  unable.  If you go

it will be a burden spending a lot of money but this should come up the Provincial level.

Com. Abida: Mr. Opiyo I think you time is up but if you didn’t give us examples you would have finished that thing. Thank you

very much. But I think we have a few clarifications.

Rev. Mark Opiyo: Thank you very much.

Com. Ratanya: There is a clarification Fr. Mark. One clarification is about land, you have said that the process  of transfer and

other transactions in that they are too expensive, now you have not given us your recommendations,  you only said that they are

expensive but you didn’t recommend what you like to happen. 

Rev. Mark Opiyo: Right now if someone has his land, he wants to divide this land to his children,…..

Interjection (Com. Ratanya): But what do you recommend, we know that land is so expensive but specifically what do you

recommend? 

Rev.  Mark  Opiyo:  I  recommend  that  land  succession  should  automatically  move  from  the  person  to  church  at  low  cost,

because right now it is too high, it should be modified.

Com. Ratanya: Okey that is a recommendation. The other one is about the customary rights on funerals and others.  These are

the ones you call Lisabo,  obukoko,  you will try to explain, but currently I  don’t  think  whether  there  is  any  law  stopping  you

from performing this funeral issues.  Do we have any law? Or  you want to have a law to protect,  it  is  not  very  clear  can  you

clarify. You are free anyway to perform your funerals.

Rev.  Mark Opiyo: Right now when obukoko is there,  some people  say it is bad  but rightly it is not bad.  Only  it  should  be
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protected,  it should not be  run in a way where you will find that the people  who are  there  fought,  cut  one  another,  did  other

things which are out of law, it should be peaceful.

Com. Abida: Two clarifications one you didn’t tell us your church, if you could please tell us,  you were telling us your Rev. Fr.

Which is your church?

Rev. Mark Opiyo: I am the Reverend Father Mark Michael Opiyo of the denomination called God is Love Church. 

Com. Abida: God is Love Church. 

Rev. Mark Opiyo:  God is Love Church, Mungu ni Upendo. Bila upendo na Mungu huwezi kufaulu kwa kila kitu.

Com. Abida: Okey,  now another issue is infact now that  you  have  told  us  the  name  of  your  church,  I  think  I  have  another

question  for  you,  people  have  a  problem  with  the  law  regarding  freedom  of  worship.  Si  umesikia  tukiambiwa  hapa,  watu

wanasema uhuru wa kuabudu ni mwingi sana,  wanataka tupunguze  na  tuchunguze  sana  jinsi  ambavyo  makanisa  yanasajiliwa.

Nataka utueleze what is your opinion on that? Halafu ngoja sijamaliza, swali lingine ndio ujibu pamoja,  unasema kwamba Rais

awe juu ya sheria kwa sababu akikosa kutakuwa na mfarakano, infact I thought if I write in English it will not sound as  good as

mfarakano. Now the other argument that we are getting is that, if the President was under the law like everybody else we would

not have a lot of problems as we have now.  We need him to be under the law so that everyone feels protected  and things are

done in accordance with the law. So where does that mfarakano comes, if we tell you obey the law, make sure that everything

you do is within the law na usipitishe mpaka fulani, why would there be mfarakano? I would like to understand your argument. 

Rev.  Mark Opiyo: Yes it is true for the head of state  to be  above the  law.  In  that  not  all  people  have  the  same  reasoning

capacity. You will find that someone will just have a thick headed head, and just face the President and do anything ashaming to

the President just feeling that the President is not above the law.

Com.  Abida:  Such  as  what?  Give  us  an  example,  what  do  you  foresee  if  the  President  was  within  the  law.  What  do  you

foresee  an  ordinary  person  doing  to  the  President.  Kwa  sababu  sheria  haiko  mkononi  kwa  mwananchi,  ukitaka  kumshitaki

tunasema tu if he does something wrong, he should face the law. We should be able to take  him to court  for instance if he is a

corrupt man, if he has committed a criminal offence akikukosea unampeleka kwa korti, what do you foresee happening?

Rev. Mark Opiyo: What I foresee there is that, to avoid these people who can just face the President with malicious remarks,

should be stopped by the law. Two…..

Com. Abida: That is not being above the law, you are  saying everybody is protected  even  you,  one  cannot  attack  you  with
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malice, the law  protects  you,  it  is  not  right.   But  people  were  saying,  President  asiwe  na  uwezo  wa  kufanya  vitu  bila  kujali

sheria. That is why people were saying he should be within the law, na wewe unasema President awe huru kufanya chochote.

Rev. Mark Opiyo: No, no, the President should follow the law and he should be above the law.

Audience: (laughter)

Com. Abida: It is not possible, nafikiri lugha ndio imegongana, but we understand now the President should respect the law. 

Rev. Mark Opiyo: Should respect the law.

Com. Abida: That is what people were saying. Thank you. Asante na hiyo ingine ya freedom of worship unasema nini?

Rev.  Mark Opiyo:  Freedom of worship  here,  nilikuwa  nimeweka  hapa,  I  will  read  as  I  had  written  about  churches.   The

work of churches is to teach people  to know God who is our creator  and  to  worship  him,  respect  him and  to  serve  him by

following his teachings in the Holy Bible and the holy  Koran.   The  Government  has  given  freedom  of  worship  which  is  very

good for the respect to God. But some churches have used this freedom of worship, to worship what is now know as the ‘devil

worship’, so this I mean we have some churches now being talked of as  ‘devil worship’. This should be scrutinized and be put

out openly and if they are found, they should not be registered by should be deregistered. 

Com. Abida: Our law does not say you cannot worship the devil, you are free to worship whatever you want. 

Rev. Mark Opiyo: We should worship God.

Com. Abida: We are saying we ………..(inaudible)

Rev. Mark Opiyo: We should worship God, but these churches that worship the devil, should be found out.

Com. Abida: Asante sana.

Rev.  Mark  Opiyo:  Secondly,  I  add  Madam,  most  of  the  churches  we  have  in  Kenya,  most  of  them  are  from  foreign

countries,  but it is surprising that the Kenyans who are  here are  not given  chance  to  start  their  denominations,  started  by  the

Kenyans themselves to ensure that they have heard the word of God, they have known God, they can do the work of God. It  is

realy restricted.  
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Com. Abida: Lakini Father  is there any religion other than the traditional one if we have foreign ones in Kenya? Ni gani hiyo

hata yako, is not African religion it is foreign. Which one, what are you talking about?

Rev. Mark Opiyo: When we talk about foreign, it is a religion that has just come from abroad,  but we should have someone,

a Kenyan, starting the denomination just here. 

Com. Abida: Okey asante sana.

Rev. Mark Opiyo: Yes, thank you very much.

Com. Abida: Please register and leave us with a notice that you will bring us the memorandum. Julius Odinga.  Anza na majina

yako.

Julius Odinga: Commissioners and ladies and gentlemen who have come to listen, hamjambo. Mine is just a few points,  more

has been said. I am from Emalindi 86 Alliance youths.  

1) The first point, we need a democracy government whereby all human rights are promoted, these are basic rights. 

2) Second point, no person is above the law, all people fall under the law and all are equal before the law.  

3) The powers  of the President  should be reduced.  Any  one  whether  a  President,  minister  or  Member  of  Parliament  if

proved guilty, he should not take part in election again. 

4) Government should ban all worship of devils. 

5) President,  minister or  Member  of  Parliament  should  not  serve  more  than  10  years.  Elections  to  be  done  within  five

years. 

6) One person-one job. One person should not have more than one job. 

Basic rights; citizens should be given rights for peace,  proper  security,  right for development,  right to control  natural resources,

right  of  economy,  social  cultural  freedom,  movement  and  protection,  right  to  move  and  be  given  fair  payment/salary  plus

allowance. Asians should not undermine Kenyans.

Right to give medical and free education. Should stop poverty by giving citizens of Kenya employment and fair salary.

Citizens who are jobless should earn a quarter salary of working people of high salary. 

Children under five years should be given child food free from Government and medical care also.

Medical care should be free for every citizen, also education.
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All retirees should not be employed again.  

A person given a job in the Government should be investigated from his previous job or work.

Agriculture input should be low or cheap priced, so that farmers should be able to buy.

Imported products should be given high taxation, because importation kills the local products.

Local brew like busaa should be free, should be legalized and taken after work. 

Customary law should apply in certain tribes.  

Land; all men have the power on land and they know the boundaries of the land, though they should be legal. 

Natural resource; it should develop the area which is being ……(inaudible). Sugarcane should also develop especially Western

and Nyanza, not to take the produce to Nairobi or anywhere else.

Com. Abida: Asante sana. Lakini kuna swali.

Com. Ratanya:  Okey Julius I think there is one clarification. You have said Asians should not undermine  Kenyans,  can  you

clarify and maybe give examples, how do they undermine Kenyans? 

Julius Odinga: I mean we have these Asians who are  foreigners,  you will find that in most of the towns,  they employ people

but they pay them lowly. And the fruits of the country they are the ones who are benefiting not the citizens of Kenya.

Com. Ratanya: Payment of salaries?

Julius Odinga: Payment of salaries is quite low.

Com. Abida: Thank you. Jiandikishe kwenye kitabu. Joseph Murembo.

Joseph Murembo: Macommissioners,  mabibi  na  mabwana,  hamjambo.  Mimi  labda  nina  jambo  moja  tu  au  mambo  mawili

nitazungumzia. Jina langu ni Joseph Murembo Otinya. Mimi ninataka kuzungumzia juu ya ukosefu wa kazi.  Hapa nchini Kenya

kuna ukosefu wa kazi sana sana na vijana wamesoma hawana kazi.  Mimi ningependekeza mtu yeyote Mkenya asiwe  na  kazi
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mbili, awe tu na kazi moja,  mtu asiwe na kazi zaidi ya  mbili.  Kwa  sababu  unakuta  kuna  watu,  ni  managing  director  hapa,  ni

chairman pale na kadhalika, hilo ni la kwanza. 

La pili ni juu ya utawala hasa kile kiti kikubwa,  kile kinapeleka mtu state  house.  Kenya tuko wengi, ninamaanisha makabila ni

mengi  Kenya.  Ningependekeza  labda  kila  kabila  liweze  kuongoza.  Pasipokuwa  labda  utawala  unatoka  hapa  unarudi  hapa

katika kabila moja zile kubwa mbili ama tatu. Hayo ndio maoni yangu mawili. Asante.

Com. Abida: Asante tafadhali jiandikishe. Newton Okindo.

Newton Okindo: Honorable Commissioners, gentlemen and ladies.  I have about four observations to make in today’s

meeting about the Constitution review.  One, I am going to talk about the bill of rights.  Now all Kenyans to be proud of

ourselves, we need the following to be made accessible to all Kenyans. 

1) Food

2) Health

3) Education 

4) Security and water.

I will suggest that where possible those rights should be made minimal or if possible should be made free.  

I will make a suggestion on the side of Commissions, in most cases you will find that from time to time we have this and that

Commission, my recommendation is that, there should only be a Commission set up where there is need for no political

interference.  Where we know that there is political interference which might interfere with a  particular section of the

Government or anything in the country, then a Commission should be set up. For example there is need for Electoral

Commission, where there is need for independence. I will suggest that where a Commission has to be set up, there should be

that understanding that we are trying to safeguard against the influence of the Government. 

On the side of the Government ministries, I will suggest that the Government should try to reduce its ministries, where possible

to twelve.  The reason is that we have got meager resources in this country, and multiplication of functions is not very good.

Within the ministries I will suggest there should be a ministry of the Ombudsman, where evaluation and effective implementation

of national policy and delivery in public services can be monitored. 

Those are some of my suggestions and maybe if I may add one point on the side of next of keen. The person owning property

should be the one to determine the next of kin because we are living in a society which is so diversified.  If I am the owner of

my property, I should be made to decide who the next of kin shall be. Thank you. 
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Com. Abida: Supposing you are not fair, do we leave it at that because  right now the way the law is you may decide that,  the

law can interfere with you if you are not fair.  Because a lot of people  are  not fair,  you might pick a second wife and leave the

first wife and her children. 

Newton Okindo: I believe the owner of the property has to be  fair when he is distributing his property,  he knows better  what

is happening about himself, the Government may not be in a position or  the other party may not be  in a better  position than the

owner of the property. 

Com. Abida: In a situation you as  a  polygamous  or  the  ………(inaudible)  of  what  you  are  talking  about,  and  for  instance,

……………(inaudible) to the first house, will you say that that person is really being fair, because it happens.

Newton Okindo: It may happen but from my experience and from my own way of looking at things, the owner of the property

should be in a position to know how best his property will be used when he may even say that when somebody is having two or

three wives, maybe he may not be  fair, but you may find that even if the two wives are  given that property  it may  not  be  fair

again.  I may decide I give to my son who maybe in a better position to distribute that property. Thank you.

Com. Abida: Freda Otunga are you there? 

Freda Otunga: Commissioners my names are  Florence  Freda  Otunga.   I  have  some  few  points  here  to  read  to  you.  I  am

starting with cultural diversity, ethnic, regional and communal rights. It is granted that our society is still very culture based  and I

report between conflicting culture on above.   And there are  positive as  well as  negative aspects  of culture,  notwithstanding the

Constitution should draw a balance whereby the negative do not harm and act  as  obstacle  to people  especially women’s  and

girl’s  development.  Traditional  practices  that  are  harmful  to  health  and  well  being  of  a  person,  especially  those  that  have

perpetuated the oppression of women such as  inheritance of widows,  the human rights and sexuality of women and girls, such

as  female  circumcision,  genital  mutilation  among  others  should  be  outlawed.  Widows  and  widowers,  should  remarry  out  of

choice and preference.  In this period of sexually transmitted  disease  and  especially  HIV/AIDs,  there  should  be  a  mandatory

testing requirement over a period of so many months before a marriage can be solemnised. There should be a mandatory health

insurance  policy  or  scheme  subsidized  by  the  state  to  ensure  good  health  and  to  cater  for  covering  the  whole  population,

especially the elderly and the low income families.

In situation of ethnic differences, clashes and direct  and peaceful conflict resolution through a arbitration should be immediately

effected and encouraged.  Good  governance,  including  the  rights  of  vulnerable  groups  and  citizenship.  Democratic  system  of

good governance,  transparency and accountability through rule of law should be upliftable in public governance.  According to

the last census in Kenya,  women are  the majority especially in the rural areas,  yet it is at  this  level  in  particular  that  there  are

unrepresented in all leadership positions,  whether elective,  assigned,  nominated or  administrative power  structures.  Population

59



census should be used to guide the formation of governing policies.  The Constitution should ensure that the principle of gender

equality and the equity is applied in appointment of sub-chief, chiefs, councillors etc.

There should be a set criteria to ensure that a certain percentage of elective posts goes to women. The ratio of men to women in

this location, local authority work should be looked at in order to come up with appropriate criteria.  As it is the political playing

field in Kenya is heard enough for men, to fairly participate,  how about  women? It  is necessary that the Constitution streamline

the election process in order to prescribe and fix election date and amount of money that can be spent on such election. 

Statistics indicate that women are  the majority voters  in such election, yet despite  this  critical  mass,  the  number  of  women  in

elected  position  do  not  reflect  their  factor,  neither  in  local  authority  or  parliamentary  national  positions.  Why?  Because  and

notwithstanding all other very pertinent reasons, it is also a factor  that only very few of them can stand or  manage to deal  with

cut throat  harassment and undignified accusation and unfoundable embarassment that are  metted  against  those  of  their  sisters

who try to compete. There must be clear prescribed and easily enforced rule, to make this election free and fair, to dignify our

country.  

Child education;  despite  non discriminatory law against girls in formal education,  girls  still  lag  behind  in  their  education,  why?

Because there are unequal practices that are  allowed to thrive and subject  girls to inferior status.   This fact later leads to being

relegated to lower social, economic, and political status in the country. The Constitution need to outlaw, criminalize such factors

that are  usually based  on cultural,  traditional practice  and perpetuate  discrimination against girl child in education,  support  and

lead to early pregnancies, forced or child marriages to the girl. Intention of the Constitution should be to ensure the existence of

universal compulsory and mandatory primary education for all children, girls and boys alike.  Funding should  be  provided  and

set aside in order to achieve this goal.  

Land and property ownership,  succession and inheritance rights: in most communities in Kenya land and communal family and

land properties  are  usually inherited by male heirs,  although women are  also  the  labourers  and  producers  in  peasant  farming.

Furthermore,  household  responsibilities  and  contributions  are  not  recognized  and  appreciated  or  factored  in  accounting  for

economic well being of the family, community or nation as a whole. The  above are particularly though not exclusively, problems

faced  by  women,  especially  women  peasant  farmers.  The  Constitution  must  clearly  address  the  concept  of  ownership  and

custody  in  matters  of  property  control,  access  and  management  as  well  as  the  element  of  joint  ownership,  where  this  is

applicable as in marriage or habitation. Equity not needs only needs to be seen to be done but should be ensured to occur.  The

rights of a women as individuals should be recognized.  The rights of women should neither be  left on the  hands  of  the  father,

brother,  or  husband  and  son.   The  women’s  right  under  this  subheading  should  relate  to  her  as  an  individual  human  right.

Should the state happen to have a first lady in the state house, her contribution must be spelt out and duly recognized.  

Citizenship, whereas children born of a Kenyan father can automatically acquire Kenyan  citizenship,  those  born  of  a  Kenyan
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mother cannot do so. Whereas spouses of Kenyan men are entitled to Kenya citizenship, those of Kenyan women are  not.  And

whereas a married man need not to get his wife’s permission in order to get a passport  to get a child out of Kenya or  to obtain

a traveling document for the child, for the child to be  endorsed in the passport,  a wife cannot do the same without the father’s

permission. It  is the 21st  century,  the momentum created  by international committees through the world conference on  women

which  has  adapted  several  declaration,  the  convection  and  declaration  on  woman  and  human  right  issues  should  be

domesticated, and the progress women themselves have worked for and gained during the past  centuries should not be  lost in

unprogressive laws. The Constitution should ensure that the spouses of Kenya citizens regardless of gender should be entitled to

Kenyan citizenship should they wish to get it.

Com. Abida: ………….(inaudible)

Freda Otunga: The Constitution should ensure that the spouses  of Kenyan citizens regardless  of gender should be entitled to

Kenyan citizenship, should they wish to get  it.  Women  like  men  should  be  able  to  accord  ……..(inaudible)  for  their  foreign

husbands and opportunity to become Kenyan citizens. In the same thing, a child born of a Kenyan parent woman or man should

be entitled to be  a Kenyan citizen regardless  of the parental  gender.  In a marriage, both parents  should have equal rights over

the children or of spring of the set  marriage and parentage.  Women activism, has also produced a lot of gain that needs to be

sustained  and  maintained  by  well  and  innovative  structures  mechanism  and  supportive  laws  and  policy  supported  by  the

Constitution. 

Executive; qualification of a presidential candidate should be as follows;

1) He or she must be a Kenyan citizen. 

2) Must have atleast an o-level certificate.

3) Must be of sound mind.

4) He or she must be economically stable.

5) He or she must be 35 and not more than 70.

6) He or she must be above party politics.

7) He or she must declare his/her wealth.

8) He or she must be a married.

9) He or she must have no criminal records.

10) He or she must be a person of integrity and of good character.

Com. Abida: I think you are  through, isn’t it? We have given you a lot of time because  we have very few women who  have

spoken  today,  but  we  have  some  clarifications  on  the  issue  of  land  and  property  rights.  You  are  throwing  the  ball  to  the

Constitution yet you have come to make that Constitution, you are  telling us the Constitution should address  issues of access,

management and element of joint ownership.   Can you tell us exactly what you want to  see  because  you  are  the  one  who  is
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making the Constitution. The men are not going to make it for you, they have told us women should not own property,  so tell us

what your expectations are, if you can, if you can’t then we will assume that you are expecting other people to address  the issue

and we hope they will.

Freda Otunga: On the side of land and property ownership, I suggest that a man and a woman should have their names on the

title deeds on the land that they own.

Com.  Abida:  ……..(inaudible)  that  you  don’t,  thank  you  very  much.  Hand  in  your  memorandum  but  there  is  one  more

question sorry. 

Com. Ratanya:  Freda  there is this point of elective posts  or  seats  for women. You  recommend  that  women  should  also  be

given a chance of getting these seats in Parliament or maybe in the councils. Then you continue to say there should be a kind of

fair play or free elections, free and fair elections. If the men and the women are given equal opportunities to fight for these seats,

in that case  there is free and fair elections,  will you still complain that women are  not given seats?  Because they will go to the

field and fight, but we will make sure or the electoral Commission will make sure that the elections are free and fair.

Freda Otunga: We wouldn’t complain we will be considerate. 

Com. Abida: Thank you. Selina Sikunda.

Selina  Sikunda:  Commissioners,  ladies  and  gentlemen,  habari  zenu.  Kwa  majina  ni  Selina  Sikunda  kutoka  Ramogi

multipurpose  women  group.   Naongea  kwa  niaba  ya  group.  Nimeanza.  Ada  ya  land  survey:  ada  inayolipishwa  wakati  mtu

anataka kugawanya shamba lake,  amenunua ama lake,  iko juu sana,  hata imefanya mtu kukaa  bila  land  title  deeds.  Imefanya

unakaa hata bila land title deed ya kumiliki hilo shamba lako. 

Utoaji  ushahidi  kwa  polisi:  kila  mara  wananchi  tunaarifiwa  na  Serikali  ya  kwamba,  tukishirikiana  na  polisi  wakati  mambo

mabaya yametokea mahali hapo.  Jambo hili limekua nzito kwetu  kwa  vile  ukitoa  ushahidi  utapelekwa  ndani,  mara  unateswa,

mara  uko  korokoroni  kwa  muda  mrefu,  hali  ilikuwa  unatakikana  utoe  ushahidi.  Mbinu  hizi  mpaka  sasa  zimefanya  wengi

kunyamaza hata kama ulishuhudia jambo lilipotendeka. 

Dhuluma kwa wafanyikazi haswa watu wa kibarua: ni jambo la kuzingatia watu kudhulumiwa kazini, wafanyikazi ambao hufanya

kazi kwa mafactory kama za sukari, cereal board na factory zingine za aina mbali mbali hufanyishwa kazi zaidi ya kipimo. Kwa

kweli binaadam ana kipimo cha  uzito  ambao  anastahili  abebe  kwa  wakati  fulani.  Ni  jambo  la  kawaida  kupata  mtu  anabeba

gunia lililozaidi kipimo cha 100kg, kuanzia asubuhi hadi anapoondoka kazini jioni. Hali sheria inamruhusu binadam kubeba uzito

usiozidi 50kg. Tungependekeza hili jambo la uzito wa 50 kg lizingatiwe. Asanteni.  
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Com. Abida: Asante. Jiandikishe tafadhali. Christopher Andenga, ni wewe okey.

Christopher Andenga: Mimi kwa majina ni Christopher Andenga. Ningependa kusema.

Christopher Andenga: Christopher Andenga

Com. Abida: ………………..(inaudible) Kwa hivyo unaitwa nani? 

Christopher Andenga: Christopher Andenga. Kwa hivyo ningesema hamjamboni wote.  Nilikuwa nimechukua maandishi kwa

Kiswahili  na  kwa  vile  nilikuwa  ninataka  kila  mtu  anisikie  na  anielewe.  Mengine  yamezungumzwa  ambayo  siwezi  kurudia

ingawaje yako kwa karatasi  zangu hizi, lakini nitazungumzia kwa yale ambayo sikusikia wakizungumzia. Ya  kwanza,  nitasema

usawa wa wanawake na wanaume. Kwa upande wa usawa wa wanawake na wanaume ningesema kitu kimoja,  ya  kwamba,

hiyo sasa ni kati  ya mwanamke na mwanaume mwenyewe, ambao wanaweza kujua wanakaa mamna gani, na wanaishi kivipi,

kwa kuwa hatuwezi tukasema ni lazima wawe sawa hayo yatakuwa ni mambo mengine ama ni kitu ambacho kinaweza kuharibu

ndoa yao.  Kwa hivyo wenyewe wanaweza kujua wanaweza kuishi namna gani kwa upendo wao.  

Ya  pili,  ni  Rais  kuwa  juu  ya  sheria:  hiyo  ninaonelea  ya  kwamba,  si  vizuri  Rais  kuwa  juu  ya  sheria,  ingawaje  ilikuwa

imezungumzwa mbeleni, lakini nitairudia. Rais kuwa juu ya sheria ni makosa kwa kuwa anaweza kukosa  na hawezi akapelekwa

kortini, na ataendelea kukosea wananchi. Kwa hivyo lazima awe chini ya sheria kwa kuwa hata Mungu pia anatengeneza sheria

na yeye mwenyewe atakubali  kuwa chini ya sheria,  kwa hivyo sioni  kwa  nini  kiumbe  cha  Mungu  ama  binadam  kuwa  juu  ya

sheria. 

Ya tatu,  msichana wa shule, mara mingi sana wasichana wetu wa shule wameharibiwa na wavulana hasa wale  wa  secondary,

wakiwa kwa kidato  cha  kwanza,  cha  pili,  cha  tatu  mpaka  cha  nne.  Kwa  hivyo  ningetaka  sheria  hii  ipitishwe  kinaganaga  ya

kwamba, mtu akipatikana kama amempa msichana wa shule mimba, ni lazima ashitakiwe na atoe  faini. Hiyo itafanya wasichana

wetu wawe safe kwa kupata mimba wakiwa wangali shuleni. 

Wajumbe: Wajumbe wasikubaliwe kuwa na biashara.  Kwa kuwa wakiwa na biashara hii hueneza magendo na ufisadi mwingi.

Kwa hivyo akiwa ni mjumbe awe tu mjumbe lakini biashara asiguze.  

Kiti cha urais: hakifai kuwa na mtu ambaye yuko chini ya miaka arobaini na nne kwa kuwa  ni  kiti  cha  maana.  Ni  kiti  kubwa

ambacho ni lazima mtu ambaye anaweza kukalia kwa hicho kiti, awe ni mtu ambaye amekomaa kisiasa na ambaye ana umri wa

kutosha na ambaye ana family ama ameoa. 
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Com. Abida: Mwisho.

Christopher Andenga: Mwisho ni wajumbe: wajumbe  ambao  tunawachagua,  wao  hutuambia  ya  kwamba  watatufanyia  vile

tumewatuma huko, lakini unafikia wakati  hawafanyi chochote wala maendeleo hakuna.   Kwa hivyo ninaonelea hawa wajumbe

wapewe  muda  ama  probation  wa  miaka  miwili.  Na  akikosa  kufanya  vile  alikuwa  ameahidi  constituency  yake  ama  raia,

kuwafanyia maendeleo, apigiwe kura ya kumtoa kabla muda ya miaka mitano haujakamilika.

Com. Abida: Asante. Hapa kuna swali.

Com. Ratanya: Hapa Bwana Christopher kuhusu pregnancy katika shule msichana kupewa mimba na mvulana, hukutuambia

kama kuna sheria inakataza mtu asipatiwe,  ama ni sheria gani unataka iwekwe? Hapo  hukufafanua  vizuri,  hiyo  ni  ya  kwanza.

Nikuulize lingine ujibu pamoja? Pengine kama huyu ameshitakiwa kama vile unasema, utatueleza hiyo unataka afanywe namna

gani. Huyu mtoto unataka awe namna gani, maisha yake yawe namna gani?

Christopher  Andenga:  Ingawaje  wakati  huu  hiyo  sheria  haina  nguvu,  kwa  kuwa  wanasema  mara  kwa  mara  pengine

walisikizana na hiyo sheria ya kusikizana na mwana shule, nimeonelea si mzuri ni lazima iwekwe nguvu. Iwe ni lazima mvulana

yeyote akipatikana amempa msichana mimba ambaye ni wa shule, ashitakiwe na maisha yake ya gharamiwe ambayo si chini ya

shilingi elifu mia mbili.

Com. Ratanya: Na mtoto?

Christopher Andenga: Na mtoto yule pia amugharamie.  Mtoto ambaye yule msichana atazaa.

Com. Abida: Swali lingine kuhusu usawa.  Umesema bibi na bwana  wakubaliane  hiyo  ni  sawa,  lakini  usawa  nathania  ambao

tunasikia wamama wakisema, wanataka usawa upande wa huduma na kazi. Kwa mfano si umesomesha watoto  wa kike na wa

kiume,  sasa  wanasema  ikiwa  umesomesha  wote  wawili  kusiwe  na  ubaguzi  upande  wa  kuandika  isemekane,  “wewe  ni

mwanamke kwa hivyo, huwezi kufanya kazi” waandike mvulana. Una shida na usawa wa aina hiyo?  

Christopher Andenga: Hapana hapa hakuna shida, hiyo ni haki.

Com. Abida: Okey asante mzee. Jiandikishe utuwachie hiyo karatasi.  Peter  Ombogo,  Christopher Ogago,  umesahau jina lako

tena, kuja uongee basi ama una maneno. 

Christopher  Ogago:  Nina  neno  moja.  Habari  zenu.  Mimi  nitaongea  kuhusu  urithi.   Urithi  ni  kitu  kikubwa  sana  ambacho

Serikali  inatakikana  itilie  maanani.  Kwa  sababu  kuna  mama  ambao  wanawachwa  na  wanaume  wao,  na  hawa  watu
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walikubaliana wawili wakakaa pamoja. Kwa hivyo unaweza kuta pengine mume ameaga, sasa watu wanasumbua yule mama na

walipokuwa wanaishi kwa nyumba, walikuwa wanaishi wawili.  Sasa  unakuta  wanasema  pengine  mama  ataenda  na  mali  ama

atauza shamba lakini ana watoto pale. Sasa hapo ukweli, hapo ningesema Serikali iangalie hilo neno sana.

Com. Abida: Unapendekeza nini? Serikali si ni wewe? Christopher unapendekeza nini?

Christopher Ogago: Ninapendekeza ya kwamba, zaidi sana mama ndio mwenye family si mume, kwa hivyo mama apewe ule

urithi wa ile mali. Kwa sababu yeye atalinda watoto vizuri kuliko hata mume.

Com. Abida: Jiandikishe pale tafadhali.  Councillor Joseph Katete.

Cllr. Joseph Katete:  Mine are  very few Commissioners.  One I will start  with the underdeveloped land. Especially in Kenya

here we have so much undeveloped land whereby I propose this; 

This underdeveloped land to be reprossessed  and be given to the people  without land. E.g.  we have people  who have bought

land in Kitale schemes and they are lying there for years, they have never been developed.  

The second point is on the donors: every province should have its own budget,  and this money should be drawn and budgeted

from this funds especially from IMF,  World Bank,  because,  once the government gets this money it is not redistributed in  the

right way. 

On politicians; politicians should be given full opportunity and panel to address  and  educate  wananchi  without  interference  of

administration, because  these politicians are  the people  who are  very close to the locals  especially  at  the  grassroots.  So  they

have to be given that opportunity without interference. 

You have talked about  churches,  but I will recommend a bit.  We should have limits. We should limit the number of churches,

because people have decided to make business as  they form so many churches,  collecting funds from wananchi.  When once a

pastor  has been kicked out of the church, he goes out and forms his own church. He becomes a  bishop  immediately  he  gets

huge amounts of money from wananchi.

My fourth point is the transfer of the civil servants,  e.g.  chiefs and their assistant  chiefs.   These  traditional  leaders  have  to  be

transferred due to tribal conflicts and proper administration so that they may serve people  accordingly. E.g.  they deal  with land

cases and also they serve their tribes. Finally my request is, they have to be transferred as any other civil servant and also finally,

they should be protected once they are on duty, whereby in a case e.g like last year,  we had somebody known as Dr.  Leakey,

this man, would just sack you without any notice. So they should form a union to protect them.  
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In the local Government,  councillors especially chairmen and mayors,  they should be signatories in the council so that we may

have proper accountability of the council funds.  

Elections; elections especially in the local authority, mayors and chairmen should be elected by wananchi,  not Councillor.  These

people should have also clean records, and also they should have knowledge in accounts.  Any mayor or a chairman, should be

a wealthy man who can be able to assist and not to seek council money. That is what I had for you. Thank you.

Com. Abida: One clarification. Your last point, I find that a bit discriminatory, because I think the fact that one is wealthy does

not stop him or her from wanting more. So why do you want to shut those you are calling poor from leadership? 

Cllr. Joseph Katete: Especially any poor person to lead is also a problem. Somebody should be in a good position financially,

because if he will be attracted to these council funds and is tempted to steal.

Com. Abida: Anyway those are your views, thank you. Jiandikishe Councillor tafadhali. John Ashibabi. Ndio wewe mzee? 

John  Ashibabi:  Nimefurahi  kuona  Commissioner  wetu  pamoja  na  wananchi.  Mimi  maoni  yangu,  wafanyikazi  wa  serikali

wafikiriwe. Wafikirie kulipa makuru mishahara. Serikali ifikirie kutengeneza factory mashambani. Tatu,  assistant  chief  wajenge

rumande kwa wale wa makosa kidogo wafungwe.

Interjection (Com. Abida): At least  those who are  talking behind, sasa  nyinyi mmemaliza kuongea and there are  ladies who

are talking behind. Hamtaki kuongea hapa mbele na mnaongea huko nyuma, mnaandika  observer.  Mzee  ngoja,  please  kama

uko  na  maoni  mama  huko  nyuma  msiandike  observer  mkuje  hapa.  Na  tumewapatia  nafasi  muongee  na  ndio  maana

hamtaendelea,  mko  huko  nyuma  mnanungunika,  mkuje  hapa,  kwani  Ashibabi  anaongea  na  sasa  mmpatie  nafasi  azungumze

tafadhali and the students as well.

Com. Abida: Endelea mzee.

John Ashibabi:  Namba nne, hali ya kazi kwa wale wenye kusoma: wako kwa taabu kwa maana  kazi  kupatikana  ni  ngumu.

Namba tano, wazee wenye miaka hamsini wafikiriwe. Ni hayo tu. 

Com. Abida: Wafikiriwe aje?

John Ashibabi: Na Serikali wenye wamkongo.
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Com. Abida: Ndio nini hiyo mzee hatuelewi, sema vile unataka sisi usituambie kwa mafumbo.

John Ashibabi: Serikali watawaingilia kidogo.

Com. Ratanya: Namna gani………(inaudible)?

John Ashibabi: Hali ya kupigiwa asante sana kama walifanya kazi mzuri au…..

Com. Abida: Wapewe certificate ama? Si useme ile unataka.

Com. Ratanya: Wapewe mshahara kila mwezi.

John Ashibabi: Ndio.

Com. Abida: Okey asante. Jiandikishe uache hiyo karatasi hapa.  Stephen hilo jina ni ngumu, Stephen ni nani huyo ako na jina

gumu? Anza na majina.

Stephen Otieno: I am Stephen Otieno Barnsavre. I have very few opinions actually entitled on the structure and the system of

the Government. 

1) I would like the Constitution to allow the system of using parliamentary houses that are  more than one.  The first one to

be lower house and second to be upper house. 

2) The Constitution I would like it to allow the federal system with the two supreme Government and share powers  of the

President.  Whereby the Prime Minister  should  have  his  power  in  the  same  same  government  and  the  President  also

have the same power, by sharing.  

3) The Constitution would amend and repeal  the section that empowers the President  to  be  above  all  laws  to  read  ‘the

President be within the laws and in default of any law, be dealt with as any other law offender” as is in America.

4) The Constitution needs to join the two leaders by power, by leaving the Judiciary head,  eg the Attorney General,  Chief

Justice independent without being the appointees  of the President  but to be  selected by  the  two  houses,  lower  house

and upper house.

5) The Constitution by sharing of powers of President and Prime Minister, should enumerate the other new positions in the

military of chief secretary: whereby, whether the President  is the commander in chief of the military, the Prime Minister
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should be chief secretary of the military, and the minister for defense be the deputy secretary of the military. 

6) The Constitution should agree that the three: minister for defense, Prime Minister and President  to be  given pensionable

allowance  of  50%  of  all  they  would  be  earning  after  retirement  and  an  additional  of  20%  per  year  after  they  have

completed their period of term in serving.  

Com. Abida: Asante jiandikishe. Jacob Okalo. Si ulizungumza jana?

Jacob Okalo: No I have never attended this.

Com. Abida: Are you sure? Okey.

Jacob Okalo: Good afternoon everybody.

Com. Abida: ……….(inaudible)

Jacob Okalo: Much has been spoken. Thank you very much Commissioners. I don’t have much except it has been calculated.

My name is Jacob Okalo Ombandi. Much has been spoken and I just wanted to have only one point direct  to me, and this is

the point.  The Government,  should supply electricity all over the nation, not only in town but also  in  rural  areas.  Mostly  it  be

supplied in schools,  markets,  interior clinics and along bridges.  This will enable business in interior areas  run properly because

where there is light, fear is found and you cannot find a lot of thuggery, thank you very much.

Com. Abida: Asante jiandikishe tafadhali.  Na uwache hiyo karatasi. Wilfred Odega, Paul Mokungu, Alex Peter Kaboni. 

Alex Peter: Commissioners, ladies and gentlemen, my names are Alex Peter Kaboli. I  am the chairman Kenya Red Cross  but

my views are going to be on individual basis.  My proposal is that presently we don’t have a ministry in the republic responsible

disaster  management. I would like to propose  that a ministry to be  set  aside so that in case  of any disaster  everywhere in  the

republic, then this ministry shall be in full mandate to respond to it. Presently what we are having may be a cuve out of the office

of the President which does not have enough capacity to respond to the numerous disasters that we have in the country. 

Then I will go to my individual proposals. I would propose  that the presidential  power,  should be reduced to a level where we

don’t find a President appointing ministers, D.C.s  and everybody still I  propose  that the President  shall not be  a Chancellor of

all the universities, a headmaster  of all the schools,  mother of all the mothers in the republic.  He should also not be  above the

law. The President should not be a sitting MP at any one time, for this will have to create a situation where we have one person

having  many  jobs.  When  a  President  becomes  an  MP,  a  President,  he/she  should  relinguish  that  position  of  an  MP  for
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somebody else in that constituency. 

We  should  have  nominated  Councillors  faced  out  of  the  country.  Many  of  them,  at  many  times  we  are  seeing  them  being

nominated by ………(inaudible) grounds and what have you. Let me go to the  Provincial  Administration,  I  want  to  propose

that the Provincial Administration face out what we call AP administration police and rather  integrate this section of the forces,

with the general policemen. I don’t know what I will call them as at  now, the police officers,  the  regular  policemen,  and  also

create a section of what we call the police reserves everywhere, not going to certain areas. 

The chiefs, we have a law that we talked about the chiefs act. I want this law to be done away with because they make the chief

unleash terror  to the common man, of whom they are  supposed to protect.  I  want also to propose  that  the  chiefs  should  not

wear military uniform. When they put on such regalia,  the public fears them and then they don’t serve that  person,  he  dies  of

inferiority instead of coming to the chief of assistance.  The chiefs should be professionals.  I want to propose  that chiefs before

their appointment,  they be taken for a two year training, and then from then we have a professional  chief,  not  just  somebody

being picked from anywhere else and then he becomes a chief.  Chiefs should not preside  over  harambees,  and  other  public

days. Their promotion should carried out on merit, whereby I want to propose one time to see  a chief who is becoming a D.C.

and going on to be a P.C. Presently I don’t evisage a situation where a chief can be at  one time be a P.C.  A lot has been said

on brewing chang’aa and I propose that to finish up with that, chang’aa to be legalized for it is a local poor man’s brew,  and the

poor men are at now by the present constitution they don’t have a brew of their own for them to refresh.

Lastly Commissioners,  we should have federal  laws to regulate the sitting MPs and this sitting MPs should have offices at  the

constituency  level  where  the  persons  of  whom  they  represent  can  reach  them.  At  least  the  MPs  should  have  their

…….(inaudible) there, for this will create employment, and the money that the grassroots  gets maybe would come from a slice

from their huge salaries. Thank you.

Com. Abida: Thank you. Please register and leave your memorandum. Hezekiah Wamunyole, Charles Osuka.

Charles Osuka: Niko na machache ya kusema sababu mengi yameshasemwa. Kwanza nitazungumza mambo ya mashamba.

Jambo la kwanza, gharama ya kuchukua title deeds, kufanya succession na survey iko juu sana.  Kwa upande wetu tungeonelea

ipunguzwe yote kwa jumla iwe kama shilingi elfu mbili, ndio mwananchi wa kawaida aweze kuimudu. Nikiwa hapo pia nitasema

kulingana na gharama ya usafiri, tungependekeza iwe inafanywa kwa makao kwa divisional headquarters.  Na  urithi wa shamba

pia ubakie kwa watoto  wavulana. Na  iwapo  kwa  familia  hakuna  mvulana,  basi  kukiwa  na  msichana  anaweza  chukua.  Wale

wazee wanaokaa kwa land board,  tungependekeza wasipatiwe muda mrefu yaani kuzidi miaka mitatu, kwa  sababu  hawa  pia

ndio huingiza ufisadi. Mtu akikaa mahali sana, ufisadi unakuwa mwingi na hiyo ni njia moja ya kunyanyasa wasiojiweza. 

Upande wa Provincial Administration wameongea.  Nitarudi chini, kwa  yule  mwananchi  wa  kawaida  yaani  baba  ambaye  ana

69



mke na watoto zaidi ya wawili, apatiwe family allowance na Serikali, kitu kidogo cha kumsaidia kulea watoto. 

Nikirudi upande wa elimu na vifaa vya elimu vya masomo katika shule zote za msingi, vigharamiwe au vipeanwe na Serikali,  na

hiyo elimu iwe lazima.  Tukifika upande wa msaada wa masomo ule serikali unatoa upande wa karo,  uamuzi ufanywe na mahali

huyu mtoto amefanyia mtihani wake wa darasa la nane, kwa sababu hawa wazazi na walimu wa hiyo shule ndio wanajua uwezo

wa familia ya huyu mtoto na vile huwa inaachiwa administration kama chiefs na kadhalika, hawa hupendekeza marafiki zao wale

wana uwezo. Halafu  huyu  mtoto  yatima,  mtoto  masikini  amefanya  vizuri  katika  masomo  ya  msingi,  hawezi  pata  masomo  ya

secondari. 

Tukirudi  upande  wa  wabunge.  Ningeonelea  Bunge  lipewe  mamlaka  ya  kurekebisha  Katiba.  Lakini  tunapofikia  kwa  haki  ya

mwananchi wa kawaida,  lazima mawazo ya  mwananchi  yachukuliwe.   Hapa  nitasoma  kwa  Kingereza  kidogo.  An  automatic

citizen should have both parents  as  Kenyans by birth and a child born of only a male Kenyan citizen should be considered an

automatic citizen. Registered citizens should not be  left in control  of the economy.  Emergency powers  should only be invoked

by the Parliament.  Political parties should be limited to atleast three in total to avoid tribalism and ethnic clashes in Kenya.  And

each  of  them  should  be  financed  by  the  Government  during  campaign.  The  presidential  system  of  governance,  should  be

retained under the unitary government,  however the President  should not be  above the law. The appointment of Commissions

i.e.  Electoral,  Commissions  of  enquiries,  should  be  effected  by  the  Parliament  and  not  by  the  President.  For  proper

representation all Members of Parliament should all open up offices in their respective areas.

Com. Abida: Thank you. We will read  the rest  of your memorandum. Thank you very much your time is up,  so hand in your

memorandum  and  we  are  going  to  read  whatever  you  left  out.  Thank  you.  Elepasi  Amakanji,  Abusaki  Obuchere,  John

Shikunyi. 

John Shikunyi:  Commissioners jina ni John Shikunyi. Ningependa kupendekeza yafuatayo na kabla  sijapendekeza,  napenda

kusema ya kwamba katika area  hii ambayo ni ya Khwisero constituency, naonelea kwamba civic education haikufanyika kwa

njia ambayo inafaa kwa sababu mnaeza ona chumba kiko wazi, hamna watu ambao wamekuja kusikiza, hatuwezi kuwa hatuna

watu wa kutoa maoni lazima tuwe na wa kusikiza pia. Kwa hivyo civic education ikuwe ikifanyika katika Khwisero…..

Com.  Abida:  Tafadhali  tueleze  mambo  ya  urekebishaji  wa  Katiba  kama  unashida  nyingine,  elekeza  wakati  mwingine  kwa

sababu pengine hatuwezi kukusaidia hapa. Asante.

John Shikunyi: Napendekeza yafuatayo: napenda Rais wa nchi hii ya Kenya, awe na uwezo wa kutosha,  ili aweze kuendesha

Serikali,  na muda wake wa kuhudumu uwe muda wa miaka mitano mara mbili, na umri wake uwe zaidi  ya  miaka  thelatini  na

tano kuendelea hadi sabini. Awe na record nzuri bila uhalifu wowote na asiwe Member wa Parliament. Awe na masomo mazuri

na pia katika Serikali hiyo tuwe na Prime Minister ambaye kazi yake itakuwa ni kuendesha Serikali.
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Upande wa vyama vya siasa, tuwe na vyama vitatu na Serikali iwe inawapatia uwezo kama wa kifedha. Na  tuwe pia na nafasi

ya candidates  kama independent,  wakiwa hawawezi kupata  nafasi ya kugombania  uchaguzi  kwa  vyama  hivyo  vitatu  waweze

kugombania uchaguzi.  

Provincial  administration  wawe  mbali  na  siasa  wasishughulike  na  siasa  hata  kidogo.  Kazi  yao  iwe  ya  kudumisha  sheria  za

Serikali.  Machiefs wawe na uwezo wa kutosha kwa  sababu  kila  raia  analia  hatuna  usalama,  kwa  hivyo  nafikiria  chief  akitoa

uwezo  wa  kutosha,  hasa  upande  wa  security,  tutakuwa  na  usalama.  Upande  wa  promotion,  pia  waweze  kuwa  promoted

kwenda  hadi  kwa  D.O.  ama  D.C.   Kwa  Macouncillors,  na  mamea  napendekeza  kwamba,  mayor  na  chairman  wa  local

authority wachaguliwe na wananchi sio na macouncillors wenzao.  Kiwango chao cha masomo kiwe cha O-level.  Kwa sababu

shida ambazo mnaona katika town zingine, Councillors ambao wanachaguliwa hafanyi kazi zao kwa njia inayofaa. Pia wawe na

cheti cha good conduct, maanake wengine wako na record mbaya. Hatungependelea kuwa na viongozi wa aina hiyo. 

Ningependekeza  pia,  tuwe  na  Serikali  ya  majimbo,  ikiwezekana  tuwe  na  majimbo  kwa  sababu  area  zingine  zimesahaulika

hazipati  usaidizi  kutoka  kwa  Serikali.  Ikiwa  kiti  cha  Rais  kitakuwa  wazi  kwa  wakati  wowote,  speaker  aweze  kushikilia  kiti

hicho kwa muda huo ambao unasemekana wa siku tisaini, kwa sababu speaker  hawezi kugombea urais kwa muda huo ambao

uchaguzi mkubwa utaitwa. Tukiweka mtu ambaye atakuwa na interest  katika urais  huo,  basi  anaweza  kubadilisha  Katiba,  na

tukawa na Rais ambaye watu hawampendelie yeye mwenyewe amejitengenezea njia.

La mwisho, wale  ambao  wamefanya  makosa  kama  ya  uchumi,  walazimishwe  na  sheria  kurudisha  mali  ambayo  wameiba  na

hakuna  mambo  ya  kuwapatia  msamaha  kwa  jumla.  Upande  wa  kazi,  tukifikiria  vijana  ambao  wamemaliza  shule  ambao

wanaendelea kumaliza shule kila mwaka.  Tuwe na nafasi moja ya kazi kwa kila mtu. Kusiwe na mtu ambaye ana kazi kadhaa

wa kadhaa ili wengine wakose kazi. Ni hayo tu Commissioners sina mengi. 

Com. Abida: Asante jiandikishe tafadhali. Aseka Omusio.

Aseka  Omusio:  Mimi nina  machache  tu.  Mnaendelea  tu  na  maneno  mingi………..(inaudible)  sisi  sawasawa  mimi nilikuwa

ninataka Katiba hii ya Kenya, iwe kwa 

Com. Abida: Wacha tukupatie muda ufikirie halafu utarudi.

Aseka Omusio: Mimi nitaendelea na nitamaliza. Mimi ninataka namna hii, Katiba ya Kenya iwe yetu, chiefs wapitie kwa kura,

subchief wapitie kwa kura. Upande wetu tupewe utamaduni wa kutosha,  huo umefanya sisi tumeshituka sana,  tumerudi nyuma

sana, kwa maana ukifanya kitu chako cha utamaduni namna hii unakuja kushikwa..
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Com. Abida: Kwa mfano?

Aseka Omusio: Sawasawa mfano ukitengeneza busaa kidogo.

Com. Abida: Mbona leo hujashikwa?

Aseka Omusio: Hawa hawakukuja kwangu lakini walikuja jana nimewaona.

Audience: (laughter)

Aseka Omusio: Tupewe uwezo wa kukaa kitamaduni, mambo yote tuwe tunapewe uhuru, tumefinywa zaidi. Sasa  hiki chama

cha  KANU  kimetawala  miaka  arobaini,  na  hakuna  kitu  tunapata,shauri  utamaduni  wetu  tumefinywa  kabisa  tumechukuliwa

tumeletewa pombe ya nje ya ngambo ndio inauzwa, wanasema iko na afya, na yetu kwani haina afya? Nimemaliza lakini tupewe

utamaduni wa kutosha, tuwe tunajidumu kwa njia mzuri.

Com.  Abida:  Asante.  Jiandikishe  pale.  Lakini  mzee  kisababu  ni  kama  kwamba  watu  watakuwa  kama  wewe  sasa.  Amos

Chicheyo, Wilson Okanga, umejiandikisha? Okey asante. Zablon Lukalia, Kenneth Tamala, Elija Naambina.

Elija Naambina: Kwa majina ninaitwa Elija Naambina.  Mimi ni KANU Vice chairman kutoka ….(inaudible)  sublocation  na

nina machache nitasoma haraka haraka,  niweze kufanya summary kidogo.  Local Government,  kura ya maoni iweko baada  ya

miaka  miwili  to  ensure  good  work.  Councils  to  pay  salaries  to  Councillors.  Council  to  stop  funding  individuals  cheques  to

Councillors e.g. lative funds, bursary fund. 

Chiefs and assistant  chiefs, haya yamesemwa but age limit the entry is currently is 30 years  but I feel it should be 35 years  to

ensure a mature  leader.   Transfers  shoud  be  there  for  them.  Meaning  atleast  in  every  sublocation,  there  should  be  a  village

leader who will be  working with the assistant  chief. Because of corruption,  from the youth first  we  should  remove  chief’s  act

because it is sometimes misused. Watu wanaweka maneno ya ndani halafu no good work is done. It should be abolished. 

When  you  come  to  criminology,  murder  case  if  somebody  is  proved  guilty  of  a  mans  laughter  or  murder  he  deserves  life

imprisonment. Courts  assessers  should be revived in every court  in all  areas.  Complaints  Commission  should  be  set  in  every

court to curb corruption, that is the case file cases which are mishandled by prosecutors and court clerks who know a lot about

law and do a lot of corruption.

Rape cases should take longer time. I mean when a girl is raped, proper investigation should be done because  there will danger

of AIDs. Kama huyu mtu ana AIDs, hiyo awe anashitakiwa mara mbili or else anasambaza AIDs. 
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AIDs funds which is existing haionekani kwa areas kama hizi. We feel that AIDs funds be available up to locational levels to be

manned by the locational development  committees  and  sublocation.  Another  point,  AIDs  test  to  be  compulsory,  if  possible.

When we come to illicit drinks I feel sugar licencing board should stop issuing licences for molasses which is now used for men

instead of being given to animals. Wazungu walikuwa wanalinda hii mollases sana kwa wanyama wao,  siku hizi sisi tunafuga ng’

ombe na hatulishi mollases, kwa hivyo, it is a killer, This thing is a killer and it is retarding development and then equipments for

changaa should be there. Busaa should be allowed licences given or  permits from the chief to be  allowed. Commissioners you

can allow me to have my points without hurry. When  I  come  to  kura  ya  maoni,  you  find  that  mtu  anapelekwa  kwa  council,

anakaa huko miaka tano kama hafanyi kitu, hiyo miaka tano that area  will remain undeveloped.  Kwa  vile  watu  wanalalamika

lakini hawana uwezo wa ku………..

Com. Abida: ………………………..(inaudible) are you through?

Elija Naambina: Can I say something about why I said that the country should stop burning.

Com. Abida: ……..(inaudible) problem Sir, tumekuelewa kabisa. 

Elija Naambina: Because this fund if not used properly, should be left to the locational development committee to run. 

Com. Abida: Jiandikishe pale. Sammy Omuka, Walter Obuchele.

Walter Obuchele:  Our two Commissioners,  and general public,  good evening. I have very few verbal remarks,  my  names  I

am Walter  Obuchele.  It  is  important  that  in  our  Constitution  we  we  should  have  a  Preamble  as  earlier  said.  This  Preamble

should include our God,  the universal God,  it should also include our local Gods,  for example in Luhya land we used to  have

our own God or in Khisa land we used to have our own God from those early days,  and it is believed that that God still exists.

We should be able to recognize the…….. I think even before this other  denominations, protestants  the catholics came around,

we used to worship in our own ways. 

To cut down expenditures,  I think the best  thing we should approach this issue by trimming down the number of  ministries  to

13, if there will be  a need to form another ministry, then the public should be consulted with at  least  the vote or  such a kind of

approach  so  that  we  can  form  another  ministry.  Among  the  ministries  we  should  have  a  disaster  management  ministry.  The

ministry will have to manage the disasters like the one we had, the bomb blast  and others.  This ministry should be decentralized

upto the local areas. 

I will speak about land. Land is a very burning issue in the Kenyan community and we had the land tribunal dispute act  of 1991.
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I think this land tribunal dispute act  should be retained,  but these old men should be given salaries,  and they should be chosen

through a committee. There should be a committee possibly from the lands office, which should choose people  to serve in this

committee. And the chairman and secretaries of this committee should be rotational. And people to hear a given case  should be

picked by the representatives of the land registrar to effectively have this committee serve the purpose. 

On the acquirement or procurement of land documents, this should be eased. It should be done through the land control  board.

The land control board should be mandated to issue title deeds.  This will ease  the traveling expenses and the other things. The

land control board can forward this to the registrar of lands, accompainied by the minutes of the board.

Com. Abida: Thank you. Leave with us the memorundum to read the rest. 

Walter Obuchele: I am giving out all I don’t have a memorandum madam.

Com. Abida: It is okey your three minutes are over we need to call the next person,  it is raining and some people  may miss an

opportunity, thank you very much. Asante. Shadrack Amoko, jiandikishe pale, Fredrick Moi, Jerenimus Obillo.

Jerenimus  Obillo:  Majina  ni  Jerenimus  Obillo  na  nitaongea  machache.  Mengine  pengine  yamesemwa  na  mengine

hayajasemwa.  Mimi  ninapendekeza  namna  hii,  kulingana  na  makesi  ya  shamba,  kuenda  kortini  na  ma-advocate  kunyanyasa

wananchi na kutumia pesa nyingi, ningependelea kila sublocation iwe na uwezo wa kuchagua wananchi waaminifu wawili, halafu

akifika kwa location, waform a committee,  na hiyo committee ndio itakuwa ikishughulika na makesi yote ya  shamba,  kufanya

succession na kila kitu. Kwa ajili hao watu waaminifu ambao wamechaguliwa, ndio watu waaminifu na wanajua kila kitu.  Hizi

makesi ziwe zikifanyiwa kwa location halafu ziwekwe hapo, halafu wananchi wote wawe wakitazama ama wawe na uwezo wa

kuchangia hayo mambo kama kesi  inaendelea,  halafu yawe yakimaliziwa kwa location, kupelekwa kule juu ni  kuenda  tu  kwa

registrar of lands, kama yamemalizwa hapa chini na hiyo kamati ya sublocation. 

Namba  mbili,  tuko  na  makesi,  mtu  ataweza  pengine  kununua  shamba  na  huko  kwetu  vile  mmoja  alisema  hapa  gharama  za

kutafuta title deed na mambo mengine, iko juu sana.  Sasa  mtu mwingine anaweza ishi kwa shamba na hajapata  hiyo title deed,

sasa  mwenye  ile  title  deed  anaanza  kumvuruga  anataka  amtoe  kwa  ile  shamba,  kwa  ajili  hana  kibali  anatolewa.  Sasa  mimi

ninapendekeza tu sheria ikuweko,  mtu kama ameishi kwa  shamba  zaidi  ya  miaka  kumi,  hiyo  shamba  imekuwa  yake  Serikali

impatie kibali cha kumiliki hapo. 

Namba tatu,  ninapendelea hivi, kwa ofisi ya  assistant  chief,  itolewe  na  mahali  pao  yaani  kazi  yao,  iwe  ikifanywa  na  maguru,

kutoka kwa maguru, halafu kuwe na chief na kuendelea mbele. 

Com. Abida: Asante sana jiandikishe na utuwachie hiyo karatasi. Jiandikishe. Jonathan Alukwe. Eshikumo Toen
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Jonathan  Alukwe:  Kwa  majina  ninaitwa  Jonathan  Alukwe.  Mimi  kwa  maoni  yangu,  ningependelea  mtu  akifikia  umri  wa

kuchukua kitambulisho, achukue kitambulisho na kupewa hati yake ya shamba,  kwa sababu mzee anaweza kufariki anawachia

ndugu yangu mkubwa uwezo wa kutupatia shamba na tunasumbuana. Ni hayo to.

Com. Abida: Asante sana. Eshituma Doreen, George Amonga, Joseph Oruko.

Joseph Oruko: Mimi yangu ningesema namna hivi, naitwa Joseph Oruko. Mimi yangu ni kwamba upande wa elimu, university

ingeondolewa sababu kuna wazazi wale ambao hawajiwezi katika jamii, ama kama itakuweko, Serikali iwe inaweza kuwasaidia

wasiojiweza  katika  jamii,  kwa  kuwa  promote  kifedha.  Wawe  wanaweza  kusomesha  watoto  wao  kwa  njia  mzuri.  Halafu

unaweza  kupata  mtoto  ni  wa  masikini,  kwa  shule  anafanya  vizuri  na  hataendelea  na  masomo  yake  kwa  sababu  ya  pesa

kukosekana.  Na  unapata yule mtoto  ambaye  ni  wa  tajiri,  hafanyi  vizuri  katika  mitihani  ya  serikali  lakini  atazidi  kuendelea  na

masomo kwa njia zingine ambapo anaweza kusaidiwa labda na baba yake maanake ako na pesa nyingi.

Kitu  kingine,  kuhusu  Rais  wa  nchi,  kitu  kama  ukiwa  President  lazima  uwe  na  makamu  wako  wa  Rais.  Sasa  jambo

linalonishangaza  ni  kwamba  kama  Rais  anaweza  kufariki  kwa  bahati  mbaya,  nafikiri  vice  wake  ndiye  anaweza  kuchukua

utawala huo. Na kwa sasa Kenya yetu imetangaza kwamba yule atakayechukua urais atakuwa Uhuru Kenyatta,  ambapo kama

mimi hapo sijafurahia katika Serikali yetu maanake, nimeshangaa maana ya kuwa vice President ni kitu gani maanake kuna jamii

nyingi katika Kenya,  ambapo hiyo tiketi inaonekana kwamba imerudishwa pale penye ilitoka.  Sasa  katika  Parliament,  nafikiri

hata Serikali yenyewe haijatuonyesha sisi umoja wao.   Kwa sababu kama ingekuwa  ni  umoja,  kuna  jamii  nyingine  yoyote  ile

ambayo ingeshikilia hiyo tiketi. Nafikiri ni hayo tu.

Com. Abida: ………….(inaudible) vile mambo yanaenda ungependa namna gani?

Joseph  Oruko:  Sasa  ningependelea  kwangu  mimi  mwenyewe  kibinafsi  ningependelea  upande  huwo  huwo  tu  wa  Urais

wangepea Msalia Mdavadi ingekuwa vizuri.

Com. Abida: Okey jiandikishe. Joseck, Hellen Habosa, Aggrey Etenye.

Aggrey Etenye: Commissioners and the rest good evening. Mine is to ….

Com. Abida: Your name?

Aggrey Etenye: Aggrey Etenye. First of all I will urge those adapting the law to make sure that there is education to all atleast

somebody should know about  law, starting from primary level. Two, we should have a devolution of powers.  We should  not
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have all the powers  heaped on one person that is the President,  we should the seperation of power.  Also we should  have  an

independent Judiciary. The Government or  those in the government should not be  interfering with the Judiciary. The harambee

spirit should be abolished, because this has enhanced a lot of corruption especially those politicians are  using this harambee for

example to deprive the citizens and all that.  Taxes  collected  all  over  the  country  should  be  distributed  eqully.  The  Executive

should not be above the law.  

Development  countrywide  should  not  be  based  on  political  line.   The  development  calender  should  be  drawn  and  this

development should go on not considering the political situation of that particular place. People should be given powers  to recall

a sitting MP. If the MP derails from whatever you were expecting from him, we should have those powers  to recall him through

our own referendum or such like thing. The report  of the auditor general should be taken seriously, and anybody if implecated

should be taken to court and charged, for we have seen in the past cases the report of the auditor general goes without anybody

being taken to court. 

The  law  should  be  put  in  place  to  protect  farmers.  Farmers  have  been  so  much  exploited.  We  find  that  production  cost  is

exceedingly so high. For  example now production of maize is just too expensive and when you come to sell the product,  you

find you get nothing out of it.  Another example is that eggs from South Africa cost  so cheaply  than  eggs  we  produce  here  in

Kenya. Even tomatoes we produce here are so expensive than those imported fro S. Africa. So you see production cost  should

be checked. 

Constitution amendment,  any amendment of the Constitution, should  have  the  mandate  or  the  blessing  of  the  majority  or  the

people, this should be done through a referendum. This referendum also those people who will be doing this, we should have so

many groups represented. The disadvantage the churches, the muslims and all this should come together so that any amendment

of any fees should go back to the people to endorse. 

This issue of nomination, nominated MPs and nominated Councillors should be abolished.  Because in so many cases,  you find

that this are the same same people  who have been rejected  by the masses and they again to be  nominated. Last  but not least,

we should have professionals who are serious, there should be a law to check the professionals.  The lawyers,  the doctors,  the

teachers,  for  that  case,  anybody  found  not  doing  his  work  professionally  will  be  charged.  Any  lawyer  who  will  be  found

corrupt, I recommend that his documents or testimonials should be cancelled. A doctor working for the Government should not

go into private practice. Thank you very much.

Com. Abida: Thank you. James Abuchere.

James Abuchere: I thank you all the Commissioners,  for giving me this opportunity.  First  of all I  would like to say something

on the number of political parties  that a country should have.   I  suggest  that  the  number  of  political  parties  should  be  atmost
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three, because if we are having so many parties we can it prevent chaos and division in the country.  Secondly,  the state  and all

the political parties should learn to work together in harmony, irrespective of the party in power. Concerning the Legislature, we

should  introduce  moral  and  ethical  qualifications  for  parliamentary  candidates.  Also  the  concept  of  nominated  MPs  to  be

retained but they will have to be paid by the party that nominated them. Also the Constitution should permit for a coalition kind

of Government.  Parliament should have a fixed calendar and the power to dissolve it for any reason should be by consent  of all

MPs. 

On the Executive, anyone aspiring to be the President should have atleast  passed  O-level  examination. The Constitution should

set limits on the presidential powers. For instance the President  should cease  to be  the chancellor of all public universities. The

President  should  be  an  MP,  but  this  ministers  should  be  picked  from  any  quarters  provided  they  are  conversant  with  the

ministry in which they are appointed to head. 

The provincial administration is a necessity.  All administrators  should  be  attending  refresher  courses  based  at  different  times.

Mayors and council chairman should be elected directly by the people.  A  councillor  should  be  at  least  an  O-level  certificate

holder.  There  should  be  moral  and  ethical  qualification  for  local  authorities.  Nominated  Councillors  should  be  paid  by  their

respective party. 

Also on land, the Government may have power to control the use of land by the owners especially where it feels that the soil is

being misused or  washed away.  The Government  should  not  compulsorily  acquire  private  land  for  any  purpose  whatsoever.

Transfer and inheritance of land should be simplified whereby there is no prosecution of the dead  or  former owners of the land.

 All Kenyans should own land anywhere in the country.

Cultural  and  ethical  diversity  should  be  protected  and  promoted  in  the  Constitution.  Cultural  trainings  that  enhance  moral

uprightness to be  established.  Schools  to  introduce  the  same  in  the  sylubus.  The  Constitution  should  recognize  and  promote

indeginous  languages.  Management  of  natural  resources;  local  people  who  are  conversant  with  the  protection  of  natural

resources to be  appointed to enforce laws. And local communities should learn to manage well their natural resources.  Thank

you for giving me this chance.

Com. Abida: Please register asante. Is there anyone who needs to talk and has not been called out.  Ako mtu yeyote ambaye

anataka kuongea na hajaitwa jina lake? Okey ikiwa hakuna nadhania tumefika mwisho wa hichi kikao katika hili eneo,  na kwa

vile  mvua  inanyesha,  nadhania  sitaki  kusema  mengi  ila  kumshukuru  mwalimu  mkuu  kwa  kuweza  kutusaidia  na  kikao  hiki.

Asanteni 

The meeting ended at 5.00 P.M.
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