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CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS, BUDALANGI CONSTITUENCY HELD AT MAKUNDA
SECONDARY SCHOOL ON TUESDAY 30th JULY 2002

PRESENT

                Com. Prof. Wanjiku Kabira
                Com. Alice Yano
                

SECRETARIAT STAFF IN-ATTENDANCE
                
                Millicent Achieng                -        Program officer
                Elisha Ongoya                 -        Assistant Program officer
                Regina Obara                        -        Verbatim recorder
                Timothy Wesonga                -        District Co-ordinator

The meeting was called to order at 9.00 a.m.

Peter  Omino:  Kwa  jina  la  Baba,  na  la  Mwana  na  la  Roho  Mtakatifu  Amen.  Mungu  Baba,  tunakuja  hapa  mbele  yako

kushughulikia Katiba yetu ambayo ni maisha yetu. Tunakuomba ututumie mwanao Yesu Kristu,  awe kati  yetu, awe mwenyekiti

wa  mkutano  huu,  atuongoze  kwa  mambo  yote  ambayo  tunaenda  kujadili.  Tunakuomba  pia  utumie  kila  mmoja  wetu  Roho

Mtakatifu ampe mwangaza na ajitokeze atoe maoni vile anahitajika bila uoga. Tunakuomba, wale ambao wako njiani wanakuja,

ewe Mungu Baba, uwaongoze vyema wafike na pia tushirikiane pamoja. Mwenyezi Mungu tunakuomba hayo machache kupitia

kwa mwanao Yesu Kristu ambaye ni Mkombozi wetu.

Timothy  Wesonga:  Asante  sana.  Nafikiria  hatutakawia  sana,  ningependa  kusema  leo  Commissioners  wetu  kutoka

Commission ya kurekebisha Katiba Nairobi.  Leo tuko na Commissioners wetu wenye tulikuwa tunatarajia kutoka Nairobi,  na

hapa  Commissioners  tuko  Budalangi  Constituency,  Bunyala  South.  Jana  tulikuwa  upande  wa  port  na  leo  tuko  Makunda

Secondary School which is the second hearing center  katika Budalangi Constituency. Vile mlikuwa mmeambiwa jana nafikiria

mlijulishwa  wale  CCC  members  wa  kutoka  upande  ule  na  ningependa  tu  kwa  sababu  wengine  kwa  CEP,  Civic  Education

Providers,  hawakukuwa hapo,  wangesimama tu tuwaone.  Hawa ndio wamekuwa Civic Education Providers  wa  upande  huu,

wengine nafikiria hawajafika kwa sababu ya other things. Asanteni. 

Nafikiria  kwa  sababu  ya  wakati  sitaendelea  sana,  nitachukua  wakati  huu,  niite  Bwana  Chairman.  Nitachukua  nafasi  hii  niite
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Bwana Chairman atuzungumzie kidogo kwa sababu tuko kwake. Bwana Chairman, Mr. Haman Ogolla. 

Haman  Ogolla:  Asante  sana  Co-ordinator,  Ma-Commissioners  wetu  ambao  wamekuja  kuchukua  maoni  kutoka  kwa

wananchi  wa  Budalangi  division  upande  wa  Southern  Bunyala.  Co-ordinator,  team  ya  Secretariat  kutoka  Commission,

Councillors,  naona  mmoja  si  wawili,  wazee  ambao  wamesafiri  kutoka  mbali  kuja  kujiunga  na  sisi  na  vijana  hamjambo!

Hamjambo  tena!  Vile  Co-ordinator  amesema  hii  ni  siku  muhimu  sana  kwa  wakaaji  wa  sehemu  hii  ya  Bunyala.  Ni  siku

tumetarajia kwa siku nyingi na tunarudishia Mungu shukrani kwamba hii nafasi ipatikane. 

Kabla  sijasema  mengi,  jana  kwa  bahati  tulisahau  kutaja  kitu  kimoja  na  ningetaka  kukitaja  leo.  Kwa  niaba  ya  wakaaji  wa

Budalangi Division, sisi tunatoa rambirambi zetu kwa kifo cha aliyekuwa naibu wa mwenyekiti wa Tume hii, Dr.  Ooki  Ombaka.

Kati yetu hapa tuna wachache ambao walipata nafasi ya kuwa na yeye pamoja na kuandaa mikutano hasa mwaka wa 1991  na

tunafahamu  ushupavu  wetu  kwa  hivyo  tunaomba  Mola  amusaidie  peponi.  Na  tunafikiria  Commissioners  wata-register  hiyo

rambirambi yetu kwa Commission na pengine familia ya Ooki Ombaka. Nilivyotaja hapa Bunyala tuna shida tofauti tofauti hasa

kwa  nyinyi  Commissioners  mlikuwa  ng’ambo  jana  na  mlijionea  matatizo  ya  kule  ng’ambo.  Kitu  ambacho  tuliona  ni  milima,

mawe na pengine changarawe mingi na wale  waliozungumza  wote  jana,  walisema  bahari  ndio  hasa  kinga  yao.  Leo,  mtasikia

kwa hawa wazee,  si tofauti sana na yale  ya  jana.  Wengi  watatilia  mkazo  kwa  sababu  isipokuwa  bahari  iko  mbali,  bado  sisi

tunachoka kwenda kuvua samaki. 

Kwa hivyo yale matatizo mlisikia jana huko,  ndio kati  ya matatizo mtasikia leo.  Isipokuwa,  mlipokuwa mkija mkivuka daraja,

mmeona kwamba huku mchanga wote uko karibu below sea level. Port L. Victoria ile lake iko karibu juu na matatizo ya hapa,

vile wazee wataeleza ni kwamba wananchi wanaishi kwa nusu kidogo ya mchanga wao.  Mchanga wao wote umefurika. Kwa

hivyo taabu yao si kwamba ni maskini, taabu yao ni matatizo hayo ambayo watayataja.  Na  haya matatizo mkitupa Constitution

mzuri ili hawa wazee waweze kuridhi huo mchanga wao tena, nawahakikishia mkija tena miaka kumi ijayo, hii Bunyala itakuwa

ni  nchi  tofauti.  Ina  rotuba  ya  kutosha.  Kwa  hivyo  sitaki  kuwachokesha  kwa  sababu  haya  yote  mtayasikia  kutoka  kwao,

wamejitayarisha  vizuri  na  wana  memorandum  zao,  kwa  hivyo  mtazipokea  na  mtasikia  kutoka  kwao.  Kabla  sijakaa  pengine

kuna  hapa  mwananchi  wa  Bunyala  na  pia  kuna  wageni  ambao  wamezaliwa  hapa  na  wamechukua  jukumu  hii  kutoka  kule

walipokuwa kuja kuungana na sisi.

Councillor  Michael  Kongo:  Asante,  mimi  kwa  majina  ni  Councillor  Michael  Kongo  Bunyala  Central  Ward  ndio  Ward

ambayo tumekaa sasa Makunda Secondary School iko katika Ward hiyo. Ma-Commissioners wetu wale ambao tuko nao siku

ya leo,  District Cordinator,  Constituency Co-ordinator  wa Commission ya kurekebisha Katiba kwa sababu  siku  ya  leo  ni  ya

wananchi kutoa maoni  yao.  Langu  ni  kuwakaribisha  na  kumuuliza  Mwenyezi  Mungu  awapatie  afya,  awape  nguvu  ya  kukaa

pamoja na sisi na kusikiliza maoni yetu. Na  yale mapendekezo yetu tunaomba sana yaweze kusikika ili yaweze kutusaidia siku

za usoni. 
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Mengi yametajwa na Chairman wa constituency hii upande wa Constitution Review Commission, ni ya  kwamba  ng’ambo  hii,

kutasikizwa  mambo  mengi  kuhusu  swamps  ambayo  ni  moja  wapo  ya  shida  kubwa  katika  eneo  hili  na  wazee  hawa  ambao

wamekaa  naamini  ya  kwamba  wegngi  malilio  yao  yatakuwa  ya  kwamba  ikiwa  Katiba  inaweza  kurekebishwa  na  iangalie

matatizo yetu, tutaishi maisha  mazuri  na  pia  tutaweza  kupata  faida  ambayo  itasaidia  sisi  Wamanyara  na  hata  wenzetu  katika

jamhuri  ya  Kenya.  Yangu  ni  kuwaombea  kila  la  heri  na  kuomba  ya  kwamba  tutakaa  kwa  amani  na  mchango  wetu  tutatoa

mpaka  wakati  ule  ambao  pia  nyinyi  mtaona  ya  kwamba  inafaa  tuachie  hapo.  Karibuni  karibuni,  mjisikie  huru  hii  exercise

ambayo tumetarajia kwa muda mrefu sana. Asante. 

Timothy Wesonga:  Asante sana Councillor.  Kabla  ya  kuwapisha  Commissioners  ili  tuendelee,  hapa  tulipo  tuko  katikati  ya

shule mbili na headmasters  wa hizi  shule,  wametusaidia  kwa  njia  nyingi  na  ningependa  kuwapongeza  sana  na  kuwarudishieni

asante kubwa. Kuna headmaster wa Secondary school na kuna headmaster  wa Primary school.  Tuko katikati.  Viti tumeomba

huku, forms tumeomba huku, shed tunatumia pamoja. Headmaster Secondary school. 

Henry Wanga: Thank you very much Commissioners,  mine will be  a very humble…..my name is Henry Wanga,  headteacher

Makunda Secondary. So, mine is actually a very very simple and humble task and it is that one of welcoming you here to our

school.  From  the  newspapers,  it  had  been  stated  that  Makunda  Secondary  School  will  host  this  gathering  but  because  of

problems here and there, we don’t have a lot of facilities in our school, we don’t have a hall and we agreed with my counterpart

that we should use this shed. So all in all, I just want to thank you for your coming and to welcome you. Please feel free that this

exercise as it goes on, it should actually proceed on well. So, once more mine is only sincerely to thank you to this gathering and

request you to feel at home as we proceed on with this national exercise. Thank you. 

Alex Ndege: Ma-Commissioners kutoka Nairobi, wananchi watukufu, langu ni kuwapigia asante sana na tena kuwakaribisha.

Jina langu ni Bwana Alex Ndege,  Headteacher  Makunda Primary School.  Kwa hivyo siku ya leo  ni  siku  ya  muhimu sana,  ni

siku  ya  kurekebisha  Katiba  yetu,  kwa  hivyo  yule  mwananchi  ambaye  amekuja  hapa,  awe  na  jukumu  la  kufikiria,  nchi  yetu

inaendelea wapi, nini itaendelea. Kwa hivyo mimi nawakaribisha, tuendelee vizuri, tumalize shughuli. Asante. 

Timothy Wesonga:  Asante sana  hosts  wetu.  Nafikiria  sasa  tunataka  tuendelee  kidogo.  Lano  khwenya  khuchake,  nyinya

khubereseia Commissioners nafasi, bulano bali nende tsi memorandum,  bachake  khwekhonyera,. I  am sorry I am trying

to push the message home. Sasa tumefika ukingo. I want to take this opportunity to invite the Commissioners and hand over the

programme to the Commission and before I go on,  ningependa kuuliza wale wote wenye hawaji-register,  kama umeandikisha

huko, unaweza pitia pale na umalizie na registration saa zile watakuita. 

Tutaelezwa kabisa vile watataka  tufanye presentations zetu  na  Commissioners,  lakini  saa  zile,  ukiwa  unazungumza  kitu  kama

Kiluhya na hawezi sikia, tutakuwa na interpreter. Lakini kama unazungumza directly English ama Kiswahili. What will happen is
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that you will go on. Asante sana, wacha niwachie hapa,  leo ni siku yenu nisiongee mengi lakini kabla hatujaendelea ningependa

nichukue hii nafasi, ku-hand over sasa programme kwa Ma-Commissioners wetu. Commissioner Prof. Wanjiku Kabira.

Com. Kabira: Thank you very much Bwana Co-ordinator, thank you Headmaster for the school. So, we will go ahead without

the microphones because it looks like the microphones are going to give us problems for the rest  of the day and we don’t want

to wait for them. Tumefurahi sana,  mimi jina langu ni Wanjiku Kabira,  ni mmoja wa Commissioners na ninafundisha University

ya Nairobi  lakini kwa leo tunafanya hii kazi mnataka tufanye na tumalize. Na  nitampatia mwenzangu hapa wakati  ili  ajitambue

kwa nyinyi.

Com. Yano: Hamjamboni nyote. Mimi kwa jina naitwa Alice Yano, Commissioner na ndio leo tumekuja kuchukua maoni yenu.

Amesahau kusema yeye ni Prof. Wanjiku Kabira. 

Com. Kabira: Na yeye amesahau kusema ni Wakili na anafanya kazi Eldoret. 

Com.  Kabira:  Asante  sana.  Tungekuwa  na  Prof.  Okoth  Ogendo  lakini  kulikuwa  na  kazi  ingine  kwa  ofisi  na  ndio  alienda

kufanya.  Kwa  hivyo  alienda  asubuhi.  Kwa  hivyo  sisi  wawili  tukiwa  wanawake,  na  tunaanza  lakini  hakuna  hata  mwanamke

mmoja ameingia. 

Kwa  hivyo  District  Co-ordinator  na  the  Chairman,  wataona  vile  watafanya  kwa  sababu  ni  lazima  tusikize  wanawake  pia.

Tumeona wengi kwa njia kwa hivyo tunajua wako. Kwa hivyo watawatafuta na wakuje.  Tuna members of the secretariat  kwa

hivyo nitawauliza waje wajitambue, mjue ni nani. Na mtu aseme ile kazi anafanya. We will introduce the ones who are here.

Regina Obara: Jina langu ni Regina Obara, mimi ndio nitakuwa nachukua maoni yenu live kwa recorder. 

Elisha  Ongoya:  Jina  langu  ni  Elisha  Ongoya,  kazi  yangu  ni  kuandika  yale  ambayo  mtasema.  Usiogope  eti  maoni  yako

hayataandikwa. Chochote kile ambacho utasema kitaandikwa chini. 

Com.  Kabira:  Kuna  mwingine,  tutamwambia  ajitambue  akiingia.  Ni  Program  Officer  lakini  ameenda  kufanya  kazi  ingine.

Nitasema machache pia juu ya  utaratibu  ule  tutafuata  leo.  Tunataka  mjue,  tuna-record  kama  vile  alisema,  halafu  tunaandika,

kuna  mtu  anachukua  hiyo  report.  Na  hata  sisi  tutaandika  kwa  sababu  yale  maoni  tutachukua  leo,  tukirudi  Nairobi,  yote

itaandikwa  na  itakuwa  kwa  report.  Tutatengeneza  Constituency  Committee  reports  and  when  we  are  through  with  the

Constituency Committee reports, it will come back  to you so that you are  able to check whether we have reported.  We have

given the correct interpretations of what you said at this meeting. 

So, we hope that is going to be  done as  soon as  possible and we are  also going to send you the national report  and the Draft
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Constitution as soon as it is ready so that we are also able to debate and look at the issues and see  what other  people  said.  So,

you will be  able to compare what you said as  a Constituency with what other  people  said all over the country and also make

your recommendation.  When that happens,  we shall have  a  National  Constitutional  Conference,  ile  itachukua  pengine  mwezi

mmoja and we will have three District Representatives from each district and the Members of Parliament and we shall form the

National Constitutional Conference.  During this conference,  the Kenyans will discuss the Draft report  and  approve  what  they

think should be approved and then submit it to Parliament. But for today, we are going to be here as long as there are  people  to

present. Uko huru kusema vile unataka na hakuna mtu anaweza kusema lile unasema ni mbaya au hataki kusikia vile unasema.

Kila mtu atazungumza vile anaona ni vizuri. Tutafuata taratibu ya register ile tunafanya. Kama yule alikuwa namba moja.  Mzee

Odonge ako? Yule alikuwa wa kwanza lakini tulisikia huyu Mzee alikuja mapema lakini hakujiandikisha. Kwa hivyo tutaanza na

wewe ukiwa ulikuwa wa kwanza hapa.

Timothy Wesonga: Huyu ndiye alikuwa wa kwanza lakini hakujiandikisha. 

Com. Kabira: Kwa hivyo tutaanza na yule alikuja kwanza. Ni sawa? So, we will follow this list strictly because  we want to be

fair. Those who came early will present  first,  those who come late will present  afterwards.  Isn’t it? We will try to be  as  fair as

possible. But, if for instance we have somebody who is disabled,  who comes,  then we might jump the queue to let that person

present and then go. Also, if they manage to get the women which they have to, we might also give them a chance a little earlier

because they will have to go back  and cook.  So,  we don’t want to keep  them here until five and then they go home and they

are still asked for food and they have not cooked. Or they have not even looked for it. 

But,  otherwise  we  will  follow  the  list  as  it  is.  We  are  also  going  to  make  sure  that  we  give  you  five  minutes  if  you  have  a

memorandum, so that you highlight points.  Utuambie unafikiri ndio muhimu sana,  halafu tutachukua hiyo memorandum twende

tukasome. But, if you don’t have a memorandum, we will give you ten minutes to tell us what you think should be changed in the

Constitution. Therefore, we will try to be as fair as possible throughout the process. 

I also wanted to say that you can speak in any language. Uzungumze na Kiingereza au na Kiswahili au Ki-Bunyala.  Ile lugha ya

mama  tunasema,  si  ndio?  Ikiwa  ni  Inyala,  au  pengine,  Jaluo.  Niliona  Siaya  ni  hapa  tu  karibu,  kukiwa  na  Mjaluo,  atake

kuzungumza  na  lugha  yake  azungumze.  Halafu  tunamuuliza  Chair  wa  Committee  na  District  Co-ordinator  watafute  watu  wa

ku-interpret. This is a very important moment, use the language that you are most comfortable in, in order  to communicate your

ideas. I think for now, that is all I was going to say, except to give the Program Officer a chance ajitambue, halafu we go to the

first person. 

Millicent Achieng: Habari zenu, kwa majina naitwa Millicent Achieng. Mimi ndiye Program Officer.

Com. Kabira:  Mumesikia?  Alisema anaitwa  Millicent  Achieng  na  ni  Program  Officer.  Mzee  Zachariah  Obonyo.  Zachariah

6



utakaa  hapo.  Ya  kwanza  ile  utafanya  nikujitambua.  You  say  your  name,  although  we  have  heard.  Say  your  name  on  the

microphone. Ujitambue kwa sababu ni lazima iandikwe kwa cassette. 

Zachary Obonyo:  Murie muno, ngamwitsire khubukula tsimbosi chino, okhuyira mukatiba. 

Translator: Anasema ni asante sana. 

Zachary Obonyo: Elira liange ni Zachaira Obonyo Ouma, ira niro lira liange.

Translator:  Kwa majina anaitwa Zachary Obonyo. 

Zachary Obonyo: Basi ndakhecha ano, nindi nende obuchuni obwe sialo esiefwe ngolwa nekhwakana, kwa matatizo.  

Translator: Ati, amekuja hapa akiwa anahuzunika  jinsi wanavyopata shida hapa kwa nchi yao. 

Zachary Obonyo: Khulweso,  ndarangirira  khuloma  loma nende  inyanza  eirubechanga  ebwadieri,  niyo  esomesia  bana

befu.

Translator: Kwa hivyo atatangulia kuzungumza juu ya bahari ambayo huwapatia uzima. 

Zachary Obonyo: Ogola ni yayasi, 

Translator: Kutoka hapo akateremka kufika Malel Ogola ambayo ni wayazi.

Zachary Obonyo:  Basi khalano ninyendelea nitsula Makera wa Gaunya.

Translator: Halafu akaendelea akafika Makera  wa Gaunya.

Zachary Obonyo: Abandu bandalinabo babola mbu khaba khufunye inyuma.

Translator: Watu waliokuwa nao walisema hapana, turudi nyuma.

Zachary Obonyo: Ndafunya  inyuma,  nomala  ofunya  nyuma  no  ula  abundu  aandi  alangwa  mbu  makina  kaliwo  mbu

Musambwa. 
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Translator: Aliporudi nyuma, akafika mahali pengine panapoitwa Msambwa ambapo kuna mawe, 

Zachary Obonyo: Basi, yaandika ekhuwa libola mbu, ebuleka ewo ni Bunganda, ne buleka ewo ni Kenya.

Translator: Akaandika hapo ya kwamba, upande mmoja ni Kenya na upande mwingine ni Uganda. 

Zachary Obonyo: Basi efwe bene khwali khwakamanga abundu alangwa mbu Siro, niso sikhwakamangakho  bandu  ba

Kenya.

Translator: Sisi wote watu wa Kenya tulikuwa tunapitia kiziwa ambacho kinaitwa Siro. 

Zachary Obonyo: Ni mpaka kwefu kwa khuakamangakho.

Translator: Ndio kulikuwa mpaka wetu ambao tunapitia. 

Zachary Obonyo: Lano khutsi mbu abaluhya bafu ba jirani befu bakula imialo ebwosi, babule pending. 

Translator: Sasa tumeona ya kwamba jirani wetu wamechukua hivi viziwa vyote. Wamechukua vyote. Jirani Waganda. 

Zachary  Obonyo:  Basi,  mana  khusaba  Serikali  yefu,  irube  bunyala,  irubekho  amani,  ngulwa  khwakhanyala

khwekhonya, khunanza yefwe eyo.

Translator: Sasa tunaomba Serikali yetu ambayo ina uwezo, kutufanyia mpango ili tuwe na njia ya kutumia hii bahari. 

Zachary Obonyo: Okhubera khunyulwa bindu, okhura kata munyumba chief.

Translator: Wengine tunanyang’anywa vitu kufikia hata manyumbani mwetu. 

Zachary Obonyo: Khunyulwa bindi

Translator: Tunanyang’anywa vitu vingi, nyafu, dowana, samaki na hata pesa. 

Zachary  Obonyo:  Okhubera  khunyulwa  bindu  bingi,  chingoro  khunyulwa,  malobo  khunyulwa,  chinyeni  khunyulwa

amapesa.
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Translator: Kwa sababu wao bado wanasema hiyo ni bahari yao. 

Zachary Obonyo: Khoro mbu banola mbu eyo ni inja yabwe.

Translator: Sasa najiuliza ya kwamba, sisi Kenya hatuna bahari. 

Zachary Obonyo: Kharo nderebanga mbu efwe eno Kenya khuumakho inyanja?

Translator: Hayo ni malilio yangu ya kwanza. 

Zachary Obonyo:  Okho nikho khulira khwange khwakwanza.

Translator: Langu la pili, 

Zachary Obonyo: Ne elikhuwa liange liokhubiri, 

Translator: Ninalia pahali pa Yala swamp, 

Zachary Obonyo: Ndira abandu wa Yala swamp,

Translator: Kutoka hapa sehemu za kwetu Bunyala. 

Zachary Obonyo: Okhurula Bunyala wefwe eno.

Translator: Hapa Yala swamp kuna mto mmoja ambao unatokea huko Yala swamp. 

Zachary Obonyo: Basi, Yala Swamp khuli nende mwalo mulala ekurula mu Yala Swamp.

Translator: Huo mto unaitwa Siura. 

Zachary Obonyo: Kulangwa mbu Siura.

Translator: Huu mto, 

Zachary Obonyo: Basi mwalo kuno, 
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Translator: Vile ulikuwa wazi hapo awali, maji ikiteremka kufikia bahari. 

Zachary Obonyo: Omwalo kuno ngokwakhekhanga khurula eria nikukhulutsa mpaka munyanza.

Translator: Tulikuwa tumeishi upande na upande wa huo mto. 

Zachary Obonyo:  Khwalichingi nikhumenyere buleka ne buleke.

Translator: Tukilima chakula chetu cha aina yoyote. 

Zachary Obonyo: Nikhulima ebiakhulia bwes bwesi aina ye biakhulia.

Translator: Kutoka huo mto uzibe, 

Zachary Obonyo: Basi khuru mwalo kuna nikusiba, 

Translator: Sasa maji yameanza kutapakaa katika maboma yetu na katika mashamba yetu.

Zachary Obonyo: Kharo matsi kecha nikurukendera mumadala kefwe nende mikunda kiefu.

Translator: Kwa hivyo sehemu nyingi, watu walikula. 

Zachary Obonyo: Basi sehemu chinyingi chiadikha.

Translator: Walikula na kutawanyikia nje. 

Zachary Obonyo: Chiakhamala khwadikha, ni batsia bamenya rwanyi.

Translator:  Kwa  hivyo  ninalia  ya  kwamba  huu  mto,  Serikali  ifanye  mpango,  itoe  kila  kitu  ili  maji  yateremka  vile  ilikuwa

inateremka hapo awali na tuwe na uwezo wa kupata chakula vile tunaweza. 

Zachary  Obonyo:  Esie  ndira  mbu  mwalo  kuno  kuruiya  ekulu  Serikali  erwe  khulime  khuikule  inyanza  khwakange

bumena, khukhoye khukhenga miliango kino bandu befwe okhwakamo ebiakhulia.
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Translator: Huo mto ukifunguliwa, tutapata chakula kingi hapa Bunyala na hatutagemea hata Serikali kutupatia chakula. 

Zachary Obonyo:  Omwalo kuno  ni  kwomuyekhe,  khulakangamo  ebiakhulia  bingi,  ni  Bunyla  akhulakenge  ni  ye  jirani

sibari ne biakhulia khaba.

Translator: Kwa vile huu mto ndio ulitupatia hii shida na kuharibu nafasi yetu. 

Zachary Obonyo: Okhubera mwalo kuno nikurunyasiria ebweyango.

Translator: Baada ya huo mto kuziba, umefanya pahali hapo kuharibika na kumekuwa na wanyama wengi kama vile nguruwe

na hizi chakula chetu.

Zachary  Obonyo:  Basi  omwalo  kundi  kuno  niba  mbu  kuliwo  kulera  tsimubis  tsinyingi  nitsiria  ebiakhulia  biefwe

nitsidobania etsakhurakemo nguruwe.

Translator:  Kwa hivyo tunaomba Serikali yetu tukufu, itumalizie hawa nguruwe ili tuwe na nafasi ya kulima chakula chetu  na

kupata vile tulikuwa tunapata hapo awali.

Zachary Obonyo:  Kharokhulira  mbu  Serikali  eyo  imbiakha  eyitsa  yindi  irumalire  tsingurwe  tsino  irusie  mu  parking

muno, etsie eruke kama irukanga esolo tsindi chibwe muno. 

Translator: Pia tukipata ya kwamba sasa  Serikali imemaliza maji kwa hiyio swamp, sasa  tunaomba Serikali pia itupatie shule

tatu za msingi. 

Zachary Obonyo: Basi  kaliwo  makhuwa  kandi  mbu,  inyuma matsi  kano  ketsa  mu eka  kaumamo,  khandi  khwekomba

mbu Serikali iruberesiekho ebukuli khandi, bidaru.

Translator: Haya mashule yatakuwa moja Rukala, ingine Bulwani, ingine Mukhobola.

Zachary Obonyo: Ne ebikuli beno, barekho silala Rukala, silala Bulwani, ne sindi Mukhobola.

Translator:  Hiyo itafanya wale wanafunzi wale walienda watapakaa  katika sehemu  zingine,  warudi  na  kusomea  katika  hayo

mashule. 

Zachary Obonyo: Basi khula  bukula  bana,  abarulanga  nibatia  mu  tsingongo  tsindi,  balafunya,  balaengira  mu  bikuli
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ebo, kharo bilaba bimalile edinga.

Translator: Hayo ndio mawazoyangu, Serikali itakuwa imetusaidia vilivyo.

Zachary Obonyo: Kharo Serikali ikhoyere irukhonye, ne khulira khwange khwamba nindira.

Translator: Yale ambayo zijazungumza mtasoma katika hii memorandum. 

Zachary Obonyo:  Basi ndandika imemorandum ne kalia kandala bolele, mulalingaala mubwene muno.

Translator: Ni hayo tu ambayo ninayo.

Zachary Obonyo: Nasie kange ngakakhabwa kario.

Zachary Obonyo Nasaye imukhonye.

 

Translator: Mungu awabiriki. 

Com. Kabira: Jitambue jina tafadhali tena. 

Zachary Obonyo: Esie lira liange ni Zacharia Obonyo Ouma.

Translator: Kwa majina ni Zachary Obonyo Ouma. 

Com. Kabira:  Mwambie angonjee kidogo. Zachary ngojea kidogo. 

Com. Yano: Mzee umetaja hii nguruwe. Nguruwe ni ile nguruwe ya msitu isio ya kawaida ama ni ya watu binafsi? 

Zachary Obonyo:  Ni ya msitu

Translator: Wild beast.

Com. Kabira:  Asante.  Tumesikia yale mambo kama ile historia umetuambia  na  tumeiandika.  Asante  sana  Mzee.  Sijui  kama

utaandika jina lako hapa?
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Zachary Obonyo: Ndio, nitaandika. Jina langu liko, humu. 

Com. Kabira: Lakini lazima uweke sign ya kusema umetupatia maoni. Asante sana Mzee Obonya. Caxton Odonge. 

Caxton Odonge:  Hamjambo tena.  Jina  langu  ni  Odonge  Caxton.  Nitaanza  kuwaeleza  ya  kuwa  mimi nimekuwa  mmoja  wa

wale watu ambao walikuwa wanapatia watu elimu, the civic education provider.  Sasa,  sitasema mengi kwa sabau nimefundisha

watu, nimewajulisha. Watu hawakuwa wanajua Katiba, sasa watu wanaelewa Katiba ni kitu gani. Sasa  maoni yao wameandika

kwa  memorandum,  hayo  ndiyo  tutakuja  kusoma.  Lakini  vile  nilikuwa  nafundisha  watu,  nilikuja  kugundua  ya  kuwa,  watu

hawakuwa wamejua preamble kwa sababu Katiba yetu haina utangulizi. Yangu nitakuja kutoa yangu kama utangulizi kivyangu. 

Not now as a Civic Education Provider but as an individual person.  Sasa  hii preamble,  Katiba yetu hii iko na shida nyingi sana

na hata ukiangalia Katiba lazima iwe na utangulizi. Zile Katiba ambazo tumekuwa nazo za kitambo, hao walikuwa wanatuambia

tu, mfanye namna hii. Wakati pia tunataka uhuru, walikuja wakaa kule Manchaster wakasema muwe na Katiba hii. Sasa  wakati

huu ndio tumepata nafasi ya kusema tunataka tutawalie hivi na vile. Basi kwa hiyo, nitasema preamble,  this is what I feel should

be included in our Constitution. The Constitution should start  with a preamble.  That is general consensus of the majority. How

should the Preamble read? This is the way I want the Preamble to read or to look like. ‘We the people of the sovereign country

of Kenya want our country to move from….we are moving from a situation.’ I hope the recorder is recording. 

Com. Yano: Go on, it is recording. 

Caxton  Odonge:  We  want  to  move  from  the  dark  days  of  Constitutional  disorder  to  that  of  Constitutional  order,  from

non-performing to performing economy with good economic growth,  from a corrupt  to a corrupt  free regime, from a situation

where human rights are violated with impunity to where no citizen is hostage in any country because  of war visited upon him or

her by fellow citizens or Government. 

From unfair and inequitable distribution to a state of fair and equitable distribution of national resources  and equal opportunities

for all without favour, irrespective of colour, tribe, religion, sex e.t.c. We want to move from a situation where tax is not paid on

the basis of income to a state where tax is paid on the basis  of income and personal  weight. We want to move from a situation

where workers are not paid wages and salaries commensurate to a situation where workers  are  paid freely, fairly and justly in

accordance with a contribution to building of the nation. If all of the above are constitutionalized, we the citizens promise:

• To respect our Constitution to the latter. 

• To live by obligations of the Constitution. 

• To abide by a just and Constitutional call of the nation. 
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• To pay taxes for proper and just security of our nation and fair and equitable distribution of our national resources  and

pyramid enjoyment of fundamental human rights. 

• If the Constitution must be changed, the public must be involved through a referendum. Because it is the property  of all

citizens, not a single institution. 

• A referendum should organized by cohesion conference set up by the Constitution.

• In  this  preamble,  we  recommend,  we  the  citizens  of  this  sovereign  country  recommend  for  the  following  that;  who

should now be a citizen of this country? Because if we have talked about  the  country,  we  should  also  talk  about  the

citizens themselves.

a. Children born of parents who are citizens of this country, be automatic citizens of this country. 

b. Citizens should also be acquired through registration. 

c. Rights of citizens should be respected  in line  with  the  United  Nations,  Chapter  5  entitled  the  Basic  Rights  of

Human  Beings.  Examples  are  among  these;  free  primary  education  and  highly  subsidized  post-primary

education.  Security for all citizens and their property,  regardless  of status or  any bias.  Free  health  care  for  all

and  sundry.  Equal  and  legal  representation,  fair  and  just  hearing.  The  Constitution  should  call  upon  the

Government to implement Constitutional paper number 10 of 1965.

For the enjoyment of the above, the following should be obligations of all citizens. Citizens should respect  the Constitution and

all  just  laws  of  the  country.  The  Constitution  should  guarantee  a  person  to  refuse  to  obey  laws  that  are  unjust  and

discriminatory. 

Com. Kabira: Caxton, may be you need to summarise because your time is up and we have a lot of people. 

Caxton Odonge: Thanks I am nearly through. Citizens should provide service that is legal when called upon,  should pay taxes

without evasion  and  should  volunteer  information  for  the  security  of  our  country  provided  it  is  done  in  a  civil  way  and  not

through coercion or torture. Royal citizens should have dual citizenship. Citizenship should be easily provided with passport  that

is unrestricted and IDs as evidence of citizenship. Those are  my feelings and that is my prayer  that there be  in the Preamble in

our Constitution. Thanks.

Com. Kabira: Thank you very much Caxtone for those views and please sign our register. Thank you very much. Israel Otiato.

 

Israel  Otiato:  My  names  are  Israel  Otiato,  I  am  just  going  to  highlight  our  participation  on  Constitutional  Review  of  my

colleagues. I am presenting views of a group, this is a Primary school of eleven teachers  and I will quickly go through whatever

we have  observed  in  our  Constitution.  Our  Constitution  that  we  are  deliberating  on  now,  needs  a  Preamble  dearly  and  we
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thought that the Preamble summary may read like this; ‘Kenya is a sovereign democratic  state  and a republic of which the will

and role of people citizens should be supreme. 

On directive principles of State  policy,  we  are  supposed  to  build  we  as  Kenyans  own  African  socialism  as  our  philosophy.

Where  a  just  and  a  mass  authority  can  be  coined.  Here  we  can  achieve  the  following  political  democracy,  mutual  social

responsibility, acceptance of various forms of property ownership, equitable distribution of wealth and income regardless  of our

ethnic or regional differences. Proper use of resources for benefit of Kenyan society.  This objectives of Kenya socialism, when

we look into them and we constitutionalize them, when this can be achieved, we can really enjoy. 

On Constitutional Supremacy: Our Constitution must be supreme for it to moderate all spheres of the country.  Hence the public

in order  to  be  informed,  especially  in  cases  when  the  Constitution  need  to  be  reviewed,  this  involve  democratic  reviewing,

actually  needs  a  referendum  that  will  put  the  Constitution  before  the  public  in  simple  understable  languages  for  them  to

participate. 

Constitutional Commissions, institutions and offices should be created  and the Commissions be they of what nature,  should be

based on qualifications. Personal qualifications but not appointment of an individual. We also observed this issue of the office of

the ombudsman should be created.  This office  of  an  ombudsman  in  Kenya  should  be  created  and  we  thought  that  it  should

serve  the  following  functions:  Should  receive  public  views  on  any  cited  malpractices,  e.g.  fraud  in  the  civil  society.  Two,  it

should summon those involved in these malpractices for questioning. Three, it should prosecute even the involved. 

This  office  of  the  ombudsman  should  be  an  independent  office.  The  office  should  be  created  in  the  Ministry  of  Justice  and

Constitutional affairs of which I doubt whether the Ministry exists in Kenya. Citizenship, we observed that Kenya should obtain

automatic citizenship by birth even if gender of one of the parents is of what nature. In case of one parent, being a foreigner,  that

means  being  from  another   country,  may  be  the  mother  is  from  Uganda  or  what,  we  should  give  that  person  automatic

citizenship.  Also,  we  should  allow  registration  and  naturalization  as  has  just  been  provided  in  the  law  existing  now.  The

documentation  of  citizens,  you  observed  that  ID  cards  because  we  have  been  by-passed  by  time  should  be  abolished  and

instead replaced with a passport for every Kenyan above eighteen years. 

On Basic Rights, our Government should provide all citizens’ Basic Human Rights. The Constitution should give provisions on

the following; health to security, the Constitution should give provision of security of one,  the citizens with our fellows, two,  on

our properties. 

1) On our borders, the Constitution should give provisions on ways to intensify security there on the borders. 

2) Right to have Kenyan education.
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3) Abolish cost-sharing for all Government Public hospitals.  They should be free because  all Kenyans are  taxpayers.  This

cost-sharing, thus the Kenyans to enjoy that basic right. 

4) On the right to education: Basic education should be free for all citizens. We also felt that,  after it has been issued now,

it be made compulsory for every Kenyan child. 

5) Education matters should also depend with educationists not anybody.

6) The  Secondary  education  course  should  be  standardized.  There  should  be  a  well-defined  education  policy  which  is

universally recognized and this policy be stipulated in the Constitution. University education should also be restructured

by guiding the Constitution. Secondary  technical schools should be revived, they were so important. 

7) Right to water: Water is a basic right so the Government should provide free clean water to every citizen. 

8) Right to employment: Professional matters first, should be solved by professionals not by anybody. Any employment we

spoke about promotions. Promotion to workers should be automatic to all workers after more than three years  service.

An  independent  pension  institution  should  also  be  created.  In  case  of  irregular  termination  of  a  worker,  be  it  of

whichever nature, an employee should be given his or her right of benefits that he or  she has worked for in a period of

not less than six months. Benefits of employees should be given in case  of being found guilty of frauds.  The employee

should only be surcharged and not tax the benefits of the employee.

9) Right to shelter: The Government should only give incase of emergencies. Everyone of us because  of philosopher of the

say gone, African Socialism should also be a mutual and understanding person.

10) Cultural rights: On Cultural rights, the Constitution should provide provisions in respect  of humane customary rights and

laws. Kenya, if it builds on African Socialism, then anything African should not be described barbaric. 

11) Beer,  I speak  about  traditional brews.  They should be promoted and not quoted as  illicit by our African Constitution.

These brews even can be a source of revenue through licensing. The dealers are also self-employed. 

12) Right to a source of energy and fuel:

Com. Kabira:  Mr.  Otiato,  can you move from the Basic Rights to the next point because  your time is up and you should be

summarizing. 
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Israel  Otiato:  Because  I  have  a  written  memorandum  that  can  be  left  behind,  I  am  going  just  to  say  that  we  also  spoke

something  small  on  management  of  our  national  resources,  it  was  so  sensitive  to  me.  All  records  regarding  income  and

expenditure  of  our  country  should  be  made  open  to  the  public.  The  proposals  of  the  budget  should  be  given  to  the  public

annually  before  reading  in  the  Parliament.  Arms  of  the  Government  should  work  independently  to  avoid  coverage’s  of

mis-management issues. 

The Executive should retain powers  on management and use of public resources  with independent  watchdog  committees  and

institutions to work as  checks  like an independent,  when you talk of Controller  General,  Parliament should be given power  to

appoint Auditor Controller General through Parliamentary Service Committee. So, with that, I just thank you by saying that if all

whatever I have said,  recommendations are  provided in the Constitution, Kenya shall observe prosperity and achieve  African

socialism. Our philosophy report is a philosophy of vision. Thank you.

Com. Kabira: Thank you very much, before you go. I have a question for you. You have listed a whole lot of basic needs and

basic rights: Free education, free health, water,  cultural rights, employment and so on.  Have you thought about  how we would

re-structure the economy to be able to fund these rights? 

Israel Otiato: Thank you. A Kenyan is a dear taxpayer in all ways. He pays directly and indirectly. So we are  the people  who

build these hospitals through paying tax.  So,  the same people  building the hospitals are  trying again to cost-share.  So,  you are

cost-sharing again with yourself. I think, it should just be provided freely as a basic human right. Thank you. 

Com. Kabira: Was food part of basic needs?

Israel Otiato: It is basic need but I based  it on African socialism and out of it we have more mutual understanding in African

socialism.  You  cannot  just  be  telling  your  father  to  be  giving  you  food  always.  So,  it  can  be  a  rational  need.  It  cannot  be

provided. 

Com. Kabira: So, it is not a basic need?

Israel Otiato: It is a basic need. 

Com. Kabira: So, what are you saying?

Israel  Otiato:  But not a right from your Government,  to give you  food.  Unless  during  emergencies  but  just  giving  you  food

actually. 
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Com. Kabira: Those are his views and he says that it is not a right that you can demand from the Government.  So,  if you have

a different view you can say it. The cultural rights, what did you think about women and culture? 

Israel  Otiato:  Women: Women we did not major on it because  we  had  madam  teachers  in  the  compound  so  they  did  not

come up. 

Com. Kabira: But you have daughters and sisters?

Israel Otiato: Yes. 

Com. Kabira: So, would you promote for instance F.G.M. as part of what you call the cultural rights? 

Israel Otiato: Cultural rights, I quoted, human cultural rights. Like F.G.M., I wouldn’t like it. 

Com. Kabira: Thank you very much. James Achoka. James Achoka ameenda? 

James Achoka: My names are Odema James Achoka and I am a retired officer in teaching profession but I felt that there are

certain things I need to say.  I think those who have been here earlier have talked of the Preamble in the Constitution. I should

also emphasize that,  one thing I would like is that the Constitution should be self-regulating. In any case  if there is going to be

any change or any clause, it should be done through referendum and when it is changed in the Parliament,  it should have eighty

five percent  of the sitting MPs,  in order  to change any small thing in the Constitution. It  should not be  the acclamation as  they

say it today. 

Secondly,  what  I  wanted  is,  our  Electoral  process.  I  think  it  should  be  made  quite  independent,  without  influence  being

influenced by some executives.  I was thinking  that  the  Electoral  Commission  should  be  made  independent  and  the  members

should be elected by the  public.  The  names  suggested  and  they  are  elected  by  the  public  so  that  they  become  independent

completely. So,  people  must be  qualified to be  elected for example if you want lawyers,  you want  educationists  to  be  in  that

Commission, they must be elected. If they are appointed, when you are appointed you become a servant of the person who has

appointed you. So, you will not be serving that. But, if you are elected, you will work by the whim of the nation. 

The  third  thing  I  wanted  to  say  is  about  our  MPs  or  election  of  MPs.  I  know  very  many  people  have  wanted  to  pick  the

academic qualifications for someone to qualify to be elected as  an MP.  To me, I have suggested that the minimum should be a

form four academic certificates passed.  Not  just a form four because  you can be a form four with a letter which I usually call

with my students,  an E, excellent grade and you say that you have finished form four.  That one should not qualify because  he
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will not listen or hear many things when they are discussing. 

For  a Councillor to be  a Councillor,  he should have  a  minimum of  a  form  two  education.  But  if  anyone  who  has  gone  upto

Standard eight and is articulate in society, I think he can also qualify to be elected as a Councillor. 

I was thinking of a Presidential  candidate.  There are  those ones I think the parties  know how they go about  it and it has been

talked about. One thing I also wanted, we spend a lot of money on very many cabinet Ministers. I was suggesting that if we had

a  Cabinet  of  fourteen  Ministers,  this  will  exclude  the  President  and  Vice  President,  so  that  they  become  sixteen.  I  was

suggesting  that  seven  ministries  would  require  qualified  professionals  like  Ministry  of  Education;  we  should  not  just  pick

somebody because he is an MP, and we want to balance. 

We should get somebody who has known matters of education. Ministry of Health should have a profession in health. Ministry

of Agriculture, we should have somebody who is qualified in Agriculture. Ministry of National security; that is a very important

Ministry, we should have somebody who has known matters on national security of the country and is able to articulate himself

on security matters. Don’t just pick somebody who will not know what a Major  is,  a Sergeant  Major  is and so on.  Ministry of

Finance and Economic planning should have an economist who knows how things are run. 

I think that one has been suggested by various people.  Because I have retired and I need to be  taken care  of by the  State,  I

was suggesting that people who have retired or  aged in the society,  they are  the people  who require a lot of medical attention.

The Government should make sure that people get medical allowances so that they can be able to buy drugs.  Or  they make all

the  hospital  facilities  free  of  charge  so  that  people  can  get  access  to  that.  They  should  make  an  effort  of  providing  social

amenities such as housing, good roads,  relaxation centers  where the aged can go in the evening and relax. That is we create  a

welfare society. 

This can be done if we do the taxation. The big companies are taxed so that they can give this to people  who are  not working.

e.g.  In Britain, all people  are  paid  every  Friday  if  you  are  not  working,  they  call  it  a  payday.  So,  if  we  can  have  a  welfare

society where the rich companies pay tax to the Government and the Government pays to the nation. 

I was speaking of creating a nation. Kenya as we are, we are not a nation. Our education system is something which has to be

looked at.  I  was suggesting that,  if  we  can  have  all  Secondary  schools  to  be  national  Secondary  schools  that  will  give  us  a

nation. Because to create a nation, people of age fourteen to eighteen, that is the time you can create a nation. This happened in

one country called Germany when Hitler took over that country in 1923, he made sure that all the children of age fourteen were

mixed  in  various  schools.  For  example,  I  give  a  joke,  a  school  like  those  who  live  around  Maseno.  You  went  to  Maseno

Primary  School,  Maseno  Secondary  School,  Maseno  University,  if  you  became  a  teacher  you  are  posted  to  Ikuanda

Secondary School. You don’t know any part of this country. So, such type of people are not nationalists. 
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I  think  what  I  wanted  is  a  language.  We  should  make  an  effort  of  having  a  formal  language  for  Kenyans,  Kiswahili.  For

example,  in  U.S.A.,  they  had  what  they  called  melting  pots.  They  melted  all  the  languages  in  one  language,  English.  So

everybody, every citizen in public places, everybody speaks the same language. 

I would suggest that in Kenya, Kiswahili be made compulsory in all public places, even on our radios,  we should abolish all the

vernaculars. Those are creating tribalism, creating a lot of problems to our citizens. As my colleague who is a teacher  has said,  I

think  education  should  be  made  compulsory  to  all  children  in  this  country.  Including  street  children,  they  must  be  taken  to

schools and any parent who fails to take his child to school should be imprisoned for two years  for not giving that benefit to the

child. Any parent who refuses to take the child to school should be imprisoned for two years.

Land issue: Land is a big problem and I think they should put a limit, a ceiling to the ownership of land. People  should not own

land that they cannot manage. I was suggesting that fifty acres which would be useful to a person should be the limit and the rest

of the land should have state farms so that these state farms can produce and provide for all that we require for the nation as  my

friend here said, the basic needs should be provided. These State farms would produce a lot of goods and these goods will be

sold and will provide money for the nation. I thank you very much for coming and listening to me. Thank you very much. 

Com. Kabira: Thank you very much Bwana Achoka.  One small question from me. You talked about  us looking after the old

people. What age are you thinking about?

James Achoka: According to us, old age is somebody who has retired at  the age of fifty-five. But,  those who are  still strong,

from the age of sixty. 

Com. Kabira: I thought you were talking about all old people. 

James Achoka: All old people.         

Com. Kabira: Because women don’t retire at fifty-five. 

James Achoka: I am saying all old people from fifty-five. 

Com. Kabira: From fifty-five?

James Achoka: Yes. 
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Com. Kabira: Thank you. Just a minute. 

Com. Yano: Mr. Achoka, I realize that you are one of the most enlightened members of this society.  I would have rather  may

be hear from you if you have any thoughts about  the kind of structure and system of Government that you think Kenya should

have. Is it something you have thought about? If you have kindly can you share with us. 

James Achoka: The type of system of Government I would like to have is a Unitary type of Government.  Where we have an

Executive  President  who  should  be  elected  and  should  not  have  a  constitutency.  We  should  have  a  Vice  President  who  is

elected,  like in America they have what they call a running mate.  We should have that one elected,  he should also not have  a

constituency. We should have ministers who are  vetted who do not have a constituency like it happens in France,  happens  in

America. These ministers if they have constituencies,  their constituencies tend to suffer. My colleagues here will tell you, since

independence, we have had ministers, but the time we have had, actually we are under-developed in this particular constituency.

For those of you who have travelled, if you look at  the constituency of the President,  Gatundu by then when Kenyatta  was the

President, it is not developed. 

We should have a President, his constituency to be the whole nation so that he deals with the national matters and his home area

where he comes from, that is dealt by the MP of the area.  I think that is my suggestion the type of Government that we should

have. Unitary Government where political parties should be there but limited. We should not have village political parties  where

Achoka  stands  up  in  the  morning,  with  a  group  of  Makunda  people,  we  form  a  political  party.  I  think  that  one  should  be

abolished. The Constitution should restrict to let’s say three main political parties. Others should be welfare societies. 

Clapping from the audience

Com. Kabira: Thank you very much. You are through? 

James Achoka: I am through. 

Com. Kabira: Thank you very much Mr.  Achoka for those views, please sign our book  here.  Marcela  Okanda.  Marcela  are

you a student?

Marcela Okanda: Yes. 

Com. Kabira: Please just give us your name, your age, your class and the name of your school. 

Marcela  Okanda:  I  am  Marcela  Okanda  from  Makunda  Secondary  school.  My  age  is  sixteen  years  old.  These  are  my
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requests Honourable Commissioners. 

1. The Government should ban all pornographic  material  in  form  of  books,  magazines,  videos  and  others.  These  things

help to propagate immorality and corrupt the minds of our citizens, young and old together. 

2. Freedom  of  worship:  Our  Constitution  should  have  provision  allowing  freedom  of  worship.  However,  religious

fundamentalism which does  not allow for co-existence of diferring religious feelings. It  should  be  banned  to  avoid  the

Osama type of incident. 

3. Normally,  a  criminal  who  is  arrested  and  is  using  a  weapon  to  hurt  others  is  also  (inaudible)  disarmed.  I  therefore,

suggest that rapists be castrated so us to dis-arm them and any rape  cases  should be taken before women Magistrates

and Judges. 

4. We should not have Ministers, instead we have State Secretaries who should not be elected MPs. But let the experts  in

particular feel, who are appointed to head by the President. This will minimize the temptation of a Minister looting all the

State resources to his constituency which elected him. The State secretary should give reports  on development projects

to the Parliament every three months. 

5. Lastly, I propose that we have a provision in the Constitution which commits the Executive to provide basic needs.  That

is  health  services,  good  roads,  education  facilities  and  security  among  others.  To  that  end,  the  oath  of  office  of  the

President in the new Constitution should read as follows; for example,  ‘I Jimmy Gor do promise that I shall protect  the

Constitution  of  Kenya  and  also  promise  that  the  Government  I  am  going  to  lead  will  ensure  that  the  citizens  of  this

country will at  least  get  the  basic  needs  of  life.’  i.e.  safe  water,  health  services,  good  roads,  education  facilities  and

security. Thank you and welcome again.

Com. Kabira: Thank you very much Marcela. Please hold on for a while. 

Com. Yano:  Marcela  thank you for your presentation.  There  is  this  issue  that  is  so  common  with  a  girl-child  and  especially

issues of education where they have always said that they should be given affirmative action.  May be introducing quota system

for them to join Universities, colleges and all that. Are you for it? That a girl child should be given preferences over boys. 

Secondly, there is this issue of inheritance of property,  if you go round the country side.  In most cases,  when girls stand up to

talk, some of them would talk about may be equal inheritance of their parents’ property  whether girl or  boy.  Do you have any

thought on that? Thank you very much. 
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Com. Kabira: You answer the question.

Marcela Okanda: Break that question into parts, I am not understanding. 

Com. Yano: I will start  the first one and I will give  you  time  to  answer  that  then  I  will  go  to  the  second  one.  The  girl  child

education. You are aware of the debate that is been raging about how girl child should be assisted to get education as  much as

boys and my question is, are you for it? If we like introduce the quota system to join the University, that is you get lesser  marks

than boys to join the Universities or Colleges. Are you supportive of that. 

Marcela Okanda: Yes. 

Com. Yano:  The other question was the issue of inheritance of property.  We have gone through the countryside and most of

the societies we have come close are not for the idea that a girl should inherit her parents’ property.  But girls like you came up

saying; it should come a time that we should also inherit properties like the boys. Are you for that or not?

Marcela Okanda: We must inherit our fathers’ property. 

Com. Yano: Thank you. 

Com.  Kabira:  Marcela,  why  are  you  so  much  in  a  hurry?  Please  sit.  We  haven’t  finished  yet.  We  don’t  have  very  many

women so we want you to answer all the questions. So, I would like you to tell us what you think should happen to girls when

they get pregnant when they are in Secondary Schools and what should happen to those who make them pregnant?

Marcela Okanda: The one who makes them pregnant be hanged. The girls should go back to school. 

Com. Kabira: The girls should go back to the schools? 

Marcela Okanda: Yes. 

Com. Kabira: Who should look after the child? If you hang the father, who will look after the child? 

Marcela Okanda: The parents of the father. 

Com. Kabira: The parents of the father should take the child?
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Marcela Okanda: Yes. 

Com. Kabira: Thank you very much and we wanted you to know that it is very important to have participated in this process,

it is a very important process and we are  also putting your name and the name of your school in the records  of history. Thank

you very much. Thank you. Austin Nakabuka

Austin Nakabuka: Thank you Honourable Commissioners, my names are Austin Nakabuka,  I am from Magombe location. I

will read  this memorandum on behalf of a group.  This group is for opinion leaders  in this zone,  Bunyala South.  The points the

group discussed over that I am going to put across,  basically touches the problem that is affecting this region and more so the

constituency at  large.  These are  the crucial problems they wanted to be  addressed  in this Constitution. Most  of  the  problems

they have discussed over and they have requested me to read to you as Commissioners. 

The first one talks about floods in the area. Floods are  very crucial issue in Budalangi and we are  requesting as  a group of this

constituency that the Government that is going to come, after the Constitution should look for permanent solutions. The solutions

they put across  were;  they request  that River Nzoia which is  the  major  source  of  the  problem  has  to  construct  a  permanent

dyke along it. 

Secondly,  they have also to open drainage system in Yala swamp which is also part  of the area  that causes  the floods.  Open

various canals along the  area  and  if  possible  construct  water  reservoirs  or  dams  along  the  River  Nzoia.  So,  because  of  the

floods that have caused a  lot  of  problems  to  the  people  in  this  area,  we  request  that  the  Government  has  to  look  over  this

problem and if they can, to solve it permanently.

Another area that we looked at was our Lake or Lake Victoria. Since the major source of income for people  around here,  we

were requesting that the Government has to define its international boundary in the lake properly since people  within this locality

are being mistreated by Ugandan military. So, we request that they also have to look into that. 

Fishing as a major occupation to people in this area, we are requesting that the Government has to de-centralize factories closer

to  the  fishing  points  such  that  people  within  this  locality  can  be  given  job  opportunities  rather  than  locating  the  factories  at

Nairobi and it is the Kikuyu or other people who enjoy the opportunity of being employed. 

Secondly we also request as fishing is an exercise in this area,  they construct  better  landing beaches  along the lake.  This means

that for us  to  be  able  to  sell  our  purchase  we  need  to  have  better  designed  beaches  along  the  lake.  Secondly,  we  have  to

construct better transport network that will enable us to ferry our purchase or fish that we have caught from the lakes. 

Another area  we dealt  with was pertaining to Yala swamp and Madam  Commissioner  if  you  look  around  this  area,  you  will
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discover that we are  surrounded by this swamp so much, so people  in this area  are  really suffering because  of the floods that

are caused by this swamp. These are the observations they made pertaining the Yala swamp. They request that the Government

has to open up for the people to settle in their original homes that they used to stay in before, since they have been moved. 

Secondly, they construct roads and bridges that could be able to link people  who are  inside interior to the outside people  who

are where we are here. They also discussed about the irrigation scheme. As a result of the collapse of this irrigation scheme, this

has contributed greatly to  people  of this area  to be  poor.  So,  we urge the Government to revive the operation system of  the

scheme. Such that we people  of Bunyala can easily get our income as we have been getting before.  We also talked about  the

communication network in the area, we as any other Kenyans who are the taxpayers, we also require that the roads  in the area

be of good condition for ease of communication. More so, if they can tarmac or even if they can add there some murram. 

They also discussed about  employment  opportunities.  People  in  Bunyala  have  been  marginalized  when  it  comes  to  this  area

because most of the recruitments are being done at the district level and we are very far from the district.  So,  we are  requesting

the  Government  that,  if  there  is  any  advertisement  or  chances  to  employment,  they  practise  what  we  call  quota  system.  If

possible the recruitment be done at the local level, e.g. at the divisional level or if possible at the locational level. 

Creation of Bunyala South Division, as  you may see  we people  in Bunyala  South  we  have  a  problem  of  communication  and

since we are  having a problem of communication, we were requesting that travelling all  along  from  Musekho  to  Budalangi  to

solve your problem at  the division, it’s a problem. So,  we are  requesting that in Bunyala South,  they  create  a  division  for  us.

Divisional headquarters such that we can easily get services than travelling all along upto Budalangi it is far. 

On Citizenship….(interjection)

Com. Kabira: Sorry Mr. Nakabuka. Can you please try to wind up?

Austin Nakabuka:  I  am winding up Madam. On Citizenship, we talked about  the  senior  citizens,  where  we  said  the  senior

citizens, these are people who have at least done something to this country and have contributed to the growth of the economy.

We request  the Government to  create  a  system  of  buying  the  commodity  at  least  on  a  fair  price  or  a  half  price  to  a  senior

citizen. Then, those who have served the system in the Government, we also require that the Government has to take  care  after

they have retired to be  taken in old aged homes.  Those children above eighteen years  should also  be  given  some  allowances

until the time they will be employed in the Government.

On  elections,  Madam  I  will  just  wind  up  on  elections.  We  discussed  about  the  elections  and  we  wish  to  propose  that  the

proportionate system is the best where women are well represented in the Government. All parties  should be funded equally on

professional basis.  Possibly,  we thought that the resources  that the  Government  is  having,  should  be  shared  among  the  three
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parties which are political parties that we are proposing should be on place. 

On rigging, we proposed that votes be counted at polling stations and be casted in transparent boxes and if possible registration

of  voters  should  continue  nonstop  and  also  voters  should  not  be  scared  by  the  security  officers.  This  has  been  a  common

problem in this area, where security officers are scaring people and rigging takes place.

Lastly, I am now winding up on country’s directives.  According to our culture,  the young people  learn from the elderly people

about life. We therefore ask  the Government,  why should they be punished for having taken the brews.  So,  we  propose  that

local brews should be legalized and be freed to all people to take only under proper directives, e.g. after may be some work,  its

when one can take. Thank you Madam. That is our presentation. 

Com. Kabira:  Thank you very much Mr.  Nakabuka  for your views. Please sign your book,  you are  very clear  so  we  don’t

have any question.  I want to recognize the presence  of  your  MP  Honourable  Wachala  who  arrived  a  few  minutes  ago.  We

were with him yesterday in the other part  of this constituency. We will give him a minute  to  greet  you  and  then  he  will  let  us

know when he is ready to present his views.

Honourable Wachala: Thank you Professor. Commissioners, wananchi watukufu hamjambo. Hamjambo tena. 

Audience: Hatujambo. 

Honourable Wachala: Mimi niko na furaha sana nikiwaona mkiwa kwa wingi. Siku hii ni siku yenu na ndio mnaona hata sisi

tunataka  tuwe  karibu  na  nyinyi,  ili  mjisikie  hata  viongozi  wenu  basi  wanahusishwa  kwa  haya  maneno  ili  muwe  na  nafasi  ya

kupeana maoni bila uoga wowote. Kila mtu akiwa na maoni yake aseme, asifikirie ya mwingine ni mabaya. 

Hayo mabaya ya mwingine, wacha ayaseme, wewe pia sema yako mazuri. Hawa watakapokaa  chini, watafanya hayo mabaya,

na  wachakue  na  haya  mazuri  na  waweke  pamoja  na  wapate  suluhisho.  Sasa  hakuna  maoni  mabaya,  hakuna  maoni  mazuri.

Kama wewe unaona hii kitu ni baya, sema hii ni baya.  Yuko Mheshimiwa mwenyeji alikuwa ananiambia kuwa huku, hata kwa

hawa  wazee,  kama  huna  memorandum  hujui  kuandika,  mama  mzee  wa  miaka  karibu  mia  moja  alitembea  na  Ma-Rais.

Akasema,  “mimi  nimekuja  kuwaambia  watu  wengine,  wanafaanga  uniform  saa  ingine,  na  wanapenda  kuku  zetu  kama  iko

harambee fulani. Wako hapa? Hao, hao wafutwe.” Wewe sema hata kama huna memorandum. Sema tu, kama vile huyo mama

alisema. Sasa  tunawakaribisha.  Commissioners  tunawakaribisha  Budalangi  na  ninasema  asante.  Nitawaambia  when  I  will  be

ready to present my view. Thank you. 

Com. Kabira: Asante sana Mheshimiwa. We will go to the next person who is Conel Obada. 
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Conel  Obada:  Thank you Commissioners and all that are  present.  I  would like to read to  you  a  memorandum.  My  name  is

Conel Obada. I would like to read to you a memorandum on Constitutional Review kutoka Bunyala South Teachers.  It  is very

detailed but I will just be picking on some issues following the order as it appears in this report. 

First,  I  will start  with  preamble,  we  should  have  a  Constitution  that  should  have  a  well-defined  preamble  and  this  preamble

should state that; we the people of Kenya own this Constitution and we shall obey and defend it at  all cost.  It  should state  that

Kenya  is  a  sovereign  and  democratic  state  in  which  the  voice  of  the  people  is  supreme  to  all  democratically  elected  and

established institutions. 

Directive principles of State policy: The national philosophy and guiding principle should be African socialism of 1965  contained

in sectional paper number ten which states that we should have political equality and democracy,  equal opportunities for all, fair

and  equitable  distribution  of  national  wealth  and  resources,  freedom  from  economic  exploitation,  shared  responsibility.  This

philosophy should be entrenched in the Constitution of Kenya and be the guiding principle and philosophy for this nation. 

Constitutional supremacy: We resolved that in order to amend a Section of the Constitution, the Parliamentary select  committee

on  Constitutional  affairs  should  advertise,  receive  applications  of  experts  who  will  then  conduct  a  national  referendum.  The

committee will vet them and after being approved by the Parliament, the officers will collect and collate views of Kenyans,  then

the compiled report on amendment will be taken to Parliament to be enacted into law. Thus, any amendment of the Constitution

must involve all Kenyans. 

On Citizenship: We agreed that the rights and obligations of citizens should depend on how citizenship is acquired.  The paper

citizens, that is those who are  citizens by registration, should  have  less  rights  but  the  same  obligations.  All  Kenyans  who  are

eighteen years and above, should be issued with unlimited passports instead of ID cards. These documents should be carried as

evidence of their citizenship. 

Defence and national security: Appointments of departmental  heads of defence process  be  vetted by Parliament.  The Head of

Government  makes  a  proposal  of  departmental  heads  to  be  vetted  and  approved  by  the  Parliament.  We  should  also  have

national  security  council  to  be  established  to  manage  affairs  of  Armed  Forces.  During  peaceful  time  as  at  the  moment,  the

Armed Forces should be deployed in construction of votes and pledges in the country.  All policemen should be removed from

the roadblocks because they are abating corruption. 

Political Parties:  The number of political parties  should be limited to  three  in  order  to  strengthen  them  and  reduce  their  tribal

outlook. 

On  Legislature:  The  Parliament  should  vet  appointment  of  Ministers,  Permanent  Secretaries,  Assistant  Ministers,  Vice
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President,  Ambassadors,  High  Commissioners  and  departmental  heads.  We  should  have  eight  nominated  Members  of

Parliament. All of them should be women and they should represent  special  and specific interest  groups such as  disabled,  old,

youth and children. Kenyans should be given powers to recall their MPs.

1. When the MPs do not fulfill their promises. 

2. When they are involved in corruption scandals.

3. When they fail to articulate the interests of their constituents. 

The  affected  constituency  should  write  to  Electoral  Commission  of  Kenya  sighting  the  reasons  for  recalling  their  MPs.  The

Electoral  Commission  of  Kenya  then  will  appoint  a  committee  to  conduct  or  collect  views  on  the  same  in  the  affected

constituency.  After  establishing  that  their  complains  are  true,  the  Electoral  Commission  should  declare  the  seat  vacant  and

therefore a by-election to be called in such an area. 

The Executive: The President should meet the following qualifications. He should be a Kenyan citizen, be between thirty five and

not more than sixty five years.  Be a degree holder or  above and should have no constituency. After  being  elected,  he  should

declare his wealth and be audited to give an update of his financial report annually. 

Clapping from the audience.

The President tenure be fixed to two terms of five years each, making a total of ten years. 

On Judiciary: The prisoners convicted of petty offences should be deployed in rural areas  and give services to citizens such as

maintaining rural access roads, cutting and opening up rivers and making foot bridges.

Com. Kabira: Mr. Obada, you need to summarize. 

Conel Obada: That is why I am just giving a summary. 

Com. Kabira: You need then to give a summary of the summary. 

Conel  Obada:  Yes,  I am giving a summary. Electoral process  and system, all petition cases  should  be  determined  within  six

months after elections have been held. 

Basic Rights: There should be free and compulsory Primary education for all Kenyans.  Institutions of higher learning should be

evenly distributed in all provinces.
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Health care: There should be free health care for all Kenyans in all public centers and hospitals. 

Water: The Government should provide clean and treated water  in every village particularly the rural areas.  Since,  employment

is a basic right,  any  person  sacked  should  get  all  benefits  he  had  worked  for  before  his  services  were  terminated.  This  will

ensure that other basic rights are not violated and additionally it will help his or her family economically. 

Management and use of national resources: The Government should apportion at  least  fifteen percent  of resources  collected to

benefit the local community and retain eighty five percent.  The office of Controller  and Auditor General should be  created  by

Parliament and be under Parliamentary Service Commission. This office should be answerable to Parliament which is charged

with the responsibility of authorizing raising and spending of revenue. Thank you. That is all I have. 

Com. Kabira: Thank you very much Bwana Obada and the teachers from the location. Don’t worry we will read  every single

word in that memorandum. So,  whatever you were not able to read,  we are  going to  read  ourselves.  Thank  you  very  much.

But, on the issue  of  employment,  you  said  that  everybody  who  is  sacked  should  be  given  all  the  benefits,  regardless  of  the

reasons for sacking?

Conel Obada: What we said is that, when a person is sacked for example for embezzling public funds, he should be forced to

repay that money but the benefits for the services he had made,  should be given to him to enable his family continue. Because

his family was not also involved in his embezzlement. 

Com. Kabira: Thank you very much. Can we listen to Mama Magio Omomi? 

Agatha Magio: Esie nesie Agatha Magio. Muulire

Translator: My name is Agatha Magio. 

Agatha Magio: Esie ndi mukhasi mukhale.

Translator: I am a very old woman. 

Agatha Magio:  Ndi mukhasi mukhale kabisa 

Translator: I am an old woman and I have come here to give my views as per the way we used to live when we were young. 
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Agatha  Magio:  Ndi  mukhasi  mukhale  ndakhasingira  khu  maoni  kange  ko  okhwenya  mbu  efwe  khwasimbukha

nikhulia tsinyeni.

Translator: Our parents used to go to the lake and bring fish for us. 

Agatha Magio: Efwe khwasimbukha bakhale befu batsitsanga munyanza nibarera tsinyeni.

Translator: After having been fed properly,  we were being married; the total  dowry which used to be  paid for us was about

twenty animals. 

Agatha  Magio:   Nikhumala  ebo  nikhulire  tsinyeni  efwe  nikhuchaka  okhwebwa  khwabwanga  tsingombe  makhumi

kabiri.

Translator: We used to be dragged by those willing to marry us and we used to say, woo wooo as we were being dragged for

marriage. 

Agatha Magio:  Khwambwangawa nikhukhuba tsimbungu mbu uuuwi uuuwi, ochia khudekha, 

Translator: As we reached where we were to be married, there was some money which used to be paid to us. 

Agatha Magio: khulaba khula munyumba ni bali ikhala asi ni bana tsisende.

Translator: All these things have gone and we would like girls’ dowry to be paid. 

Agatha Magio:  Ebendu ebo biakorera yee? Khwenya bakhana bakhwebwe.

Translator: Also festivals and all these were being done to us and we used to have a lot of ceremonies during our marriage. 

Agatha Magio: Khwakholerwangwa isambo, adalo awo bakoya malwa, olondana no musatsa sidialo, 

Translator: We used to slaughter some animals to symbolize our marriage before we started to do any work. 

Agatha Magio: Khwambwa bere tsinyama tsibwe nikhuchaka olima mu dala.

Translator: So we would like such things that is custom to be brought back.
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Agatha Magio: Sakira ibindu ebo khwenya bifunye.

Translator: These days women marry freely and they reach wherever they go, they are  tortured and that is why we find many

breakages in marriages. 

Agatha Magio: Abakhana badekha bihaya, nibolao,  omutsa  akhuya  babwao,  nende  nibekhwebwa,  ngakhwakhwebwa

sikhwabwetsangao.

Translator: They used to do a lot of good for us but why is it that these days they have reduced this question of free drinks or

brews. Local brews. 

Agatha Magio: Mani barukholelanga isambo indai ne, amalwa kano bakakhaya khusi?

Translator: When we got these lakes, the natural resources, it was meant for all the people, the human beings but not for some

people particularly Waganda. 

Agatha Magio: Ne inyanza ino Nyasaye nga yailonga yalongera sialo  abandu  baye  bosi,  abayalonga,  siyalongera  mbu

abandu baganda bonyene, bakhuya bandu befwe bera.

Translator: God who made the earth is the one who made this lake. 

Agatha Magio: Nyasaye walonga likulu yalonga sialo ni walonga inyanza.

Translator:  So,  my views, I am concerned with the way  our  daughters  are  being  married  without  any  dowry  and  therefore

causing all this inconvenience to our daughters. Divorce cases to our daughters. 

Laughter from the audience. 

Agatha  Magio:  Mani  maoni  kange  kano  karusibwangwa  khubutsuni  bwakhulola  abana  bang’abana  nibakhwebwe,

buruki burikho buno bukhaya obadilisiakho tsimbosi etsio khusi?

Translator: These are my views I wanted to give as an old woman who has completed about over two hundred years. 

Agatha Magio:  Ne maoni kange kandakhenya orusiakho ngo mukhasi mukofu malire miaka mia chibiri.
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Translator: I don’t know for how long I have been in this earth because  I am not educated,  therefore I am very green about

my age. 

Agatha  Magio:  Esie  ngororwe  miaka  kwa  ndebulilwamo,  ndabulwa  mama  yakorwa  khwandika,  baba  yakorwa

khwandika, ndakorwa miaka.

Translator: That is the much I wanted to give, 

Agatha Magio: Esie kia ndabola ngorirwe, mudakhire babolere tsinyanga.

Translator: So, whoever will be the new governor, we would like him to revive our old culture or our old traditions. 

Agatha Magio: Esie ndakhire sa ak maoni kange ka ndarusia na ako.

Translator: That’s the much I had, because I (inaudible)

Agatha Magio: Ndola butusni muno

Translator: That is the much I wanted to give 

Agatha  Magio:  Khandi  omurukuru  kakhoyere  abukulekho,  abandu  khufunyekho  musikhale  khoro  balurikire  mu

buruki buyakha.

Translator: So you whoever will be the new governor would like him to revive our old culture.

Agatha Magio: Niko kange konyene mbula makhuwa mangi khubera ndakorw olusungu, ndakorwa oluswahili.

Com. Kabira: Tell her that I want to ask her a question. Asante sana kwa hayo maoni. Nitauliza swali moja, Mama Magio. 

Tranlator: Akhureba lirebo lala.

Com. Kabira: When they were screaming, when they were going to get married, is it because they did not want to marry?

Translator:  Ngoli  bamukhwesanga,  nimuchia  khudekha,  biali  mbu  khubera  simwenya  khudekha  kose  bakhwesanga
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khusi?

Agatha Magio: Barwambanga nibalurusia musibinji esiro, abasiani beikhe ekhumi, 

Translator: Bakhurebere mbali, babakhwesanga nikhuba chimbungu, mwakhubanga chimbungu ngabalenya, kose?

Agatha Magio: wenya ni paka okhweswe olire. 

Laughter from the audience. 

Translator: Yaah, although they were screaming, that was just a formality but they were willing to marry. 

Agatha Magio:  Omusatsa  warebana  naye,  wapatana  naye   ni  paka  akhwe  tsing’ombe  tsia  amakhumi  kabiri,  mbeli

akhwa ekhumi ni bakhwamba otsia batusia, bakhina tsinyimbo tsibwa, khandi ofunya mudala lienyu.

Translator:  Because  before  marriage  there  was  an  agreement,  they  were  making  an  agreement  and  after  which  there  was

dowry  payment  and  everything  was  done,  all  formalities.  So,  it  was  just  in  order  for  whatever  was  being  done.  But  for

screaming, that was just a formality. 

Com. Kabira: Another one

Translator: Erebo lindi, 

Agatha Magio: Elindi da?

Com. Kabira: What does she think are the courses of divorce in the community?

Translator: Ochuba mbu, abakhasi khulekha malia kabwe chindalo chino, esikira nibalekha muno nisi?

Agatha  Magio:  Esikira  nibalekha  muno  khung’abana  okhwo,  si  bakhwebwa,  badekha  bikhaya,  bakholwa  barie,

bakenda eyi, no mukhasi adekha malia ekhumi, ano musatsa, nachia eyi musatsa, na atsia eyi musatsa. 

Translator: She thinks the main course is this non-payment of dowry, because there is no payment of dowry,  so it forces them
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to move here and there. If the husbands can marry as many as ten as she says. Because there is no dowry payment. 

Com. Kabira: Okay, I wanted to know whether the women used to be beaten during her time by the husbands?

Translator: Barebanga mbu chindalo chwao, bakhuyangakho bakhasi, abasacha bakhuyangakho bakhasi?

Agatha Magio: Eee bakhuyanga,  nokhola  mabi,  no musacha  akhukhuya,  namala  okhukhya  ni  wirukha  otsia  we’ngu,

khandi  ulaba  otsie  we’ngu  ni  umba  otsiayo  ni  bakhukhuya  bakhufunyia  khandi  bakhusebule   inyama,  bakhusebule

magatsu, bakhusebule tsingeke, khandi omuilirira ingokho yaka iri.

Translator: Yes, we used to be caned by our husbands and if we went home, there again our brothers  used to torture us and

make us go back. By then we were being given some few things to take to our husbands during those days to appease them. 

Com. Kabira: Okay, tell her there is a law that has just been passed by the Honourable MP here Wanjala and his companions

saying that women should not be beaten. What does she think about it?

Translator:  Ibunge  yalomalome  liliwo  lilako  mbu  abakhaye  sibakhoyere  bakhuywe,  khaba  dawe.  Kharo,  mbu  ewe

otsuba orio, mbu abakhaye bakhaye okhuywa, kose olora orio?

Agatha Magio: Abo nga banakhuywa khaba sibakhwebwa, ne efwe khwakhuywangwa ne khwakhwebwa.

Translator: Women are being tortured because there is no dowry payment but with us dowry used to be paid.

Com. Kabira: But they were still beaten?

Translator: Ne mwakhuywangwa sa khandi?

Agatha Magio: Efwe khwakhuyungwa khu makosa, okosere musacha ne akhukhuya.

Translator: We used to be beaten because of the wrong deeds, some of us used to do. 

Agatha Magio: Ne musatsa noli naye bulayi, sanyala yakhukhuya da. Mukofusiania sa murio.

Translator: If you are peaceful with the husband, there is nothing like beating and so on.
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Agatha Magio: Khandi nafwa barera lusala mukerekho mukhaye uno si musacha siamukhayo khaba.

Translator: And if she died, there was some sort of formality, they bring a stick to ascertain that there was nothing like fight or

beating by the husband to that wife. 

Interjection from the audience: She is saying that if the husband died before he caned his wife, then at  death,  before he was

buried, they used to take a stick or a rungu, to put on the corpse hand to symbolize that he had to cane his wife. So,  the wife is

brought near and she is caned again. That’s what mama is saying.

Com. Kabira: The dead person?

Translator: The dead person because the husband never caned her. But he could not be buried before caning his wife. That is

what she is saying. So the stick had to be brought. 

Laughter from the audience. 

Com. Kabira: Jiandikishe hapa. Asante sana Mama kwa hayo maoni. Thank you very very much. Okay, William Bilunga. 

William Bilunga: Thank you Commissioners and all. My name is Bilunga Williams. I will represent  the views of a youth group

from Lughala sub-location. I will represent the views of a youth group from Lughala sub-location. I will start  with the Executive.

A person legible of Presidency should satisfy the following qualifications:

 Age: Should be between thirty-five and sixty-five years.

Academic: He must be a degree holder from a recognized institution. 

Nationality: He must be a Kenyan citizen by birth. 

Wealth: This person must declare his or her wealth publicly and at least seventy five percent of his wealth be found in Kenya. 

Conduct: He must have no criminal record. 

Presidential  powers:  That  the  roles,  obligations,  rights  and  powers  of  the  President  be  contained  in  the  Constitution.  Such

powers include:
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1. That appointment of a number  of  public  servants,  I  mean  the  Cabinet,  Ambassadors,  Heads  of  public  corporations.

Judges of High court  e.t.c.  should be snatched from him but these appointments should be proposed  by the President

and given approval by the Parliament. 

2. That powers  of dissolving the Parliament should not be  left to the President,  but the Parliament should control  its own

procedures through standing orders. 

3. The  Constitution  should  allow  the  subjects  to  vote  out  the  President  for  his  or  her  mis-condut  under  the  following

circumstances:

• Falsehood and false promises. 

• Inefficiency in management. 

• Poor governance.

• Corruption e.t.c. 

This is the procedure,  that the allegations be sent to the Electoral Commission for prior investigations. The Commission seeks

for the most accurate information from the people nationwide and then if truth is found, elections are  held. The President  should

not be a Member of Parliament but should be a secret entity to show national unity. 

The Legislature: That the appointment of the  Cabinet,  Ambassadors,  Judges  of  High  Courts,  Heads  of  Public  Corporations,

Provincial Administration, the defence e.t.c. should be vetted or  approved by the Parliament.  But these proposals  be  made by

the President. In this way, the functions of the Parliament shall be expanded. 

The concept of nominated MPs be retained but these nominated MPs or  the persons  legible for the nomination have to satisfy

the following requirements:

1. Nominated MPs must represent special interests groups, for example the lame, the youth, the aged and women. 

2. A nominated MP should be one who has never vied for a seat at the present elections and failed.

3. Nominated MPs have to be in Parliament, minus the political party they represent. 

4. Nominated MPs should never be members of the Cabinet.

5. Nomination should be distributed equally between the regions. 

6. These appointments should be made by the people  but approved by the Parliament and the tenure of nominated MPs

be one term of five years. 

The people  should be  given  a  right  to  recall  their  MP.  The  allegation  might  include,  poor  communication  from  constituency,

hindered development programmes or MPs who work on their own concerns. These allegations should be sent to the Electoral

Commission which will then investigate that particular constituency. If truth is found, then the seat in that constituency is declared

vacant  so  that  elections  are  held.  The  salaries  and  allowances  or  benefits  of  MPs  be  investigated  by  a  special  Public

Commission.
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Language tests  on Parliamentarians is not enough, but we recommend that he or  she should at  least  be  a  form  four  academic

holder. 

Powers of dissolving the Parliament, shouldnot be left to the President. 

I will now go on Basic Rights: That the Constitution should emphasize on the Basic rights of Kenyans.

Com. Kabira: Please try to summarize.

William Bilunga: Health: That the Government should supply free medical bills and mortuary bills. Mobile clinics be  initiated

by the Government to cater for the needs of the sick,  the aged,  the children or  expectants  in the society.  If people  cannot stop

smoking, then we recommend that smoking in public places be banned. 

Education:  There  should  be  free  and  compulsory  primary  education.  The  parents  of  deserving  children  in  school  be  heavily

punished by the law. Poor and needy students be sponsored by the Government to acquire education.

Employment: That the Government has to grant to workers  enough salaries to cater  for their basic needs.  With people  holding

public offices,  the law of one man, one job be  enforced.  With  new  trainees,  acquisition  of  jobs  with  years  of  experience  be

done away with for it is from working that one is going to acquire experience.

On life: The Government lays out rights to life for every Kenyan. Therefore, death penalties be replaced with life imprisonment. I

now go to Natural Resources especially the lakes. 

Com. Kabira: Which is the last one?

William Bilunga: Yes, I think. So, the Government has to intensify security at the fishing borders  by enhancing security patrols

across  the border.  Fishing at  breeding places should not be  entertained.  On  geographical  boundaries  and  the  lakes;  all  lakes

boundaries be traced and adhered to. A special Commission of old men, more so residing around the regions, be identified who

specifies that the Kenyan boundary was at Siloi Island along Msambwa. 

That there was a white man living in Uganda in 1950’s who was called Sigalo who  traced  the  boundaries  and  declared  Siloi

Island which was owned by a Kenyan called Makhoha, to be the boundary. He went along the Island and at  long last he found

that there was a person called Labango.  In Hama Island there was a person called Mulia wa Mbeti  and these people  were all

Kenyans. At Mtwasi,  he found somebody called Ogola,  these people  were Kenyans hence those islands were from Kenya.  I
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think that will be my last point. 

Com. Kabira: Thank you very much William. Please sign your name. Do we have Esther Sanya. Esther Sanya will be  followed

by Peter Otieno. Karibu Esther, you will give us your name, your age, your class and the name of your school.

Esther  Sanya:  Honourable  members  of  the  Commission,  my  names  are  Esther  Sanya  and  I  am  from  Mwambaa  Primary

school in Standard Seven. I am thirteen years old. Here are the views from my school mates. 

1. The Government should give school leavers allowance to enable them establish themselves in the society as follows:

• Standard eight leavers, five hundred shillings per month for three years. 

• Form four leavers, one thousand five hundred shillings per month for three years. 

• University leavers, five thousand shillings per month for three years.

This allowance should stop immediately one gets a job. Whoever earns it while on job, should be jailed. 

2. School leavers should be allowed to operate  small businesses such as  kiosks without paying any tax or  being licenced

for five years after school. School leaving certificates will restrict this period. Public health officials should be operate  as

advisors to the public on health. Prosecution powers should be removed from them. This will check on corruption.  The

Ministry of Employment should be established and allocated funds to run programs such as  forestry,  road  maintenance

and water supply. It will employ school leavers temporarily and pay them salaries which should help them to start  small

businesses. Chiefs and Assistants should be advisors and not representatives of the President. This will check on misuse

of powers. 

Lastly, all students who pass  in form four exams, should obtain loans to pursue courses  including those in colleges  and  higher

institutes of learning. This will promote a knowledgeable society. Thank you. That’s all.

Com. Kabira:  Thank you very much for  giving  us  advice  on  how  we  can  deal  with  employment  and  those  were  very  very

useful views. But I still want to ask  you a question.  Are you happy with the way girls are  treated  in schools.  Particularly those

girls who get pregnant. 

Esther Sanya: I think the girls, some of them are treated with hostility because some of the teachers instead of being polite and

helpful to the girls, some of them try to be  very hostile to them. Instead of giving them good advice,  they only chase them and

tell them to go away. So, I try to ask the teachers, to please improve the way they handle pregnant girls. 

Com. Kabira: Thank you very much, you have given us very important views, like the girl who came here a little while. I want
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to say,  you have participated in  a  very  very  important  exercise  and  we  are  proud  of  you  and  your  school.  Thank  you  very

much. Please sign your name. Peter Omieno.

Peter Omieno: My names are  Peter  Omieno and I am representing Sirimba Catholic Parish.  This is a memorandum from the

Christians  of  Sirimba  parish.  One,  Preamble:  Make  it  very  short,  this  is  the  way  we  would  like  it  to  be:  We  the  people  of

Kenya, having experienced the consequences of the Constitution which involved few representatives of Members of Parliament

and foreigners,  have come up with this people  driven Constitution  which  recognizes  the  church  as  an  organ  working  hand  in

hand  with  the  Government  to  foster  stability  and  development  of  the  people.  The  Government  to  create  awareness  of  the

people to the Constitution through mass media, schools and all organs of the State  to foster  their perception and adherance by

all and in case of any amendment the people to be involved in a referendum. That in short is our preamble. 

Citizenship:  Automatic  citizenship  for  any  child  born  in  Kenya  by  Kenyan  parents  citizens.  Spouses  of  Kenya  citizens,

regardless  of  their  gender,  should  be  re-scrutinized  by  relevant  authority  of  Kenya  Government  and  his  or  her  former

Government, to establish his or her conduct. Other acquired citizenship, the records to be established by the relevant authorities

are as per above. 

On  Defence  and  national  security:  Those  dealing  with  basic  human  rights  should  be  effective.  The  Forces  should  take  the

responsibility  of  maintenance,  restructuring  of  the  public  infrastructure,  e.g.  roads,  dykes,  bridges,  the  state  buildings,  water

systems and other necessities. 

Political  Parties:  This  should  work  hand  and  hand  with  the  church  and  the  Government  to  promote  the  development  and

integrity of the country.  They should be limited in order  to unite the people  and should be well managed. A maximum of three

parties is recommendable to enable funding by the Government. Here Madam, we think the party,  at  least  something should be

chopped for them. 

Structures  and  systems  of  the  Government:  At  the  church,  we  recommend  a  Parliamentary  system  of  Government  with  a

ceremonial President  as  the Head of State  whose  responsibilities  will  be;  opening  the  Parliament,  signing  of  Bills,  welcoming

state visitors, presiding over ceremonial meetings and other relevant state  functions. There shall be  the Prime Minister who will

be  the  Head  of  the  Government,  appointed  from  the  winning  party.  He  should  be  attending  the  Parliament  to  answer  any

questions pertaining to the Government and relay the Government policy to the public. 

Legislature: Parliament being a supreme body by its serving the entire public, it should be vested with the powers; One, to vet all

senior posts including the Provincial Commissioners,  the Police Commissioner,  the Attorney General,  all the senior judges and

senior officers of the Parastatal bodies. They should set up all the Commissions including Electoral Commission. 
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A  Parliamentary  Remuneration  Commission  to  be  established.  A  two-term  period  for  all  Parliamentarians  including  the

President and the Prime Minister. Parliament to be allowed to impeach the President or Prime Minister if need be.  No  pensions

should  be  granted  to  parliamentarians  at  the  end  of  their  service.  For  any  very  serious  and  unbecoming  case,  any

Parliamentarian may be recalled by his or  her constituency. There should be two chambers of Parliament,  namely; Senate  and

Lower  House.  Parliamentarians  must  attend  all  sessions  except  with  permission.  Here  we  say,  cases  of  irregularities  of

Parliament attendance-causing lack of quorum must be discarded and the penalty or reprimand be inflicted accordingly upon the

culprits. Parliament should be independent.

The Executive: The qualifications of a President; Clean record with public life. 

Education: Degree from a recognized University. 

Age: above forty five years, a married person. Should be elected after Parliamentary and civic elections. Should be independent

with no party affiliations.

We also thought Provincial Administration, the Chiefs and the Assistant chiefs should be elected by the committee  for  proper

service. They should have a minimum of thirty five years of age for appointment. 

The Judiciary: There should be a Supreme Court, a High Court and the Constitutional Court. The  Judicial Officers to be  vetted

by the Parliament and appointed by the Judicial Commission. The Lower courts  to be  established at  the divisional level. Here,

because very many of these people cannot afford to go to the district headquarters, so we felt it is wise to have at  division level,

at least a Lower court there to serve the public. 

There should be constitutional rights to legal aid for those who cannot hire an advocate,  including the disabled,  the children and

so on, those are the vulnerable. 

Com. Kabira: Now we will ask you to summarize because we will read the memorandum in detail. Say your last point. 

Peter  Omieno: Electoral System: We are  now on Electoral system and  process.  Presidential  elections  should  garner  twenty

five percent in five Provinces and get more than fifty percent of all votes cast, and there should be a run up in case there is need.

Counting be done at the polling station immediately after voting. 

Basic Rights: Food,  healthcare,  security,  education,  shelter,  water  and  employment  should  be  provided  by  the  Government.

There should be freedom of worship, movement, expression e.t.c. Food: Every citizen must be  provided with food where there

is need and that is incase of disaster or anything like that. 
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Healthcare: There should be  free  medical  care  for  all  the  citizens.  Water,  the  Government  to  facilitate  for  easy  accessibility.

Education: Compulsory and free education for all citizens at  Primary level. Security: This is a right for every human  being,  the

Government should facilitate for its proper implementation. 

Employment: One man, one job system to be encouraged. 

Shelter: Government to provide for the disadvantaged ones. 

We the Abanyala of Budalangi  constituency  have  been  displaced  by  Yala  swamp  and  constant  overflooding  of  Nzoia  river,

hence the Government to reclaim the Yala swamp to enable the displaced to go  back  to  their  land.  A  permanent  solution  to

curb the cause River Nzoia floods in order to enhance food security in the area. There was a feasibility study by P.H.  Okon on

Budalangi, which is with the Ministry of Finance and we will request you to refer to that please. 

The right of vulnerable groups: The Government should guarantee the welfare of these….

Com. Kabira: Mr. Omieno, Is that the last one?

Peter  Omieno:  Let it be  the last one.  The Government should guarantee the welfare of these,  that is the  vulnerable,  in  food,

education, healthcare and shelter. There should be an allowance for senior citizens either above sixty years  on monthly basis  for

their upkeep.The Government should also allocate some funds for the church activities. 

On  land:  There  should  be  provision  for  ultimate  ownership  of  land  by  individual  and  acquisition  of  land  by  Government  on

compensation.  Every  Kenyan  citizen  to  have  access  to  land.  That  is,  there  should  be  no  Kenyan  who  has  no  land.  The

Government should ensure that every Kenyan citizen has land. The procedure of transfer of land should be mainly be bestowed

on village elders  who should be mandated to exercise the proceedings at  the division level at  an affordable fee.  I can see  you

looking at me. The rest you will read. Thank you very much. 

Com. Kabira: Thank you. We will read the whole memorandum. 

Peter Omieno: Thank you very much.

Com. Kabira:  Can you just hold on for a minute?

Com. Yano: Mr. Omieno, on the issue of political parties, you said how many should we have?
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Peter Omieno: At most three. 

Com. Yano: At most three. How do we arrive at this? You know very well right now we have in excess  of forty eight political

parties, how do we arrive in getting these three political parties you are for? 

Secondly, this issue of the President, that he must be a married person, to me it is a very disturbing issue and when you started

giving us your views you said you are a Catholic. Isn’t it?

Peter Omieno: Yes I am. 

Com. Yano: We know very well Catholics of course they don’t marry, the Bishops. 

Peter Omieno: Bishops. 

Com. Yano: Not Catholics, it’s the Bishops or the priests. They don’t marry. I have in mind somebody like Archbishop Ndingi

Mwana Nzeki.  I find him to be a very brilliant chap.  If he was given a chance to lead this country today,  he can give us  very

good leadership. I also have in mind the likes of Archbishop Makario, I think you know him of Cyprus. One of the best  leaders

that this world has had.  That is in terms of a religious organization but to me I think we can have a Priest  who can  be  a  very

good leader. Certainly, what comes to my mind is a country like South Africa, where the head Nelson Mandela,  you are  aware

of that. At one particular time, he divorced while he was still the President. I think you are aware of that. For  some time he didn

’t have a wife and he was a very good President, we cannot deny that. Can I get on the stand really, why you want to insist that

a President  must be  married? Yet,  we have had some individuals who have led their countries and they have been very  good

Presidents of those countries. Thank you. 

Peter Omieno: Let me begin with the last one. Here we had in mind that most of those people  who would like to come in for

this presidential elections would be people who are in political life. Those very much based on political life. But as  I said earlier,

we would like the church to be very much involved, that is working in partnership with the Government.  For  that case,  I would

say that there should be an allowance anyway, whereby we get such a person like the one you have mentioned, Marcalios and

so on and even Ndingi Mwananzeki. I think that allowance can be there but for these other fellows that is particularly for those

ones who are in that line of the Catholics and so on. But for these other people, I think we should have a mature person who is

married and who knows the problems of the society. 

For the parties, you see when there are  so many as my fellow friends said here earlier,  they become useless.  Some form them

for the sake of..…I don’t know. But the three would possibly make us to be  more united. The only way to deal  with it,  once it
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becomes constitutionally instituted, then we will devise a method whereby we will have the three.  The public will have to devise

a method and you know we need three and the three must be those that have the majority of the people.

Com. Kabira: Thank you very much. Sign our book. I would like to recognize the arrival of Prof.  Ogula who came just a few

minutes ago and he will let us know when he wants to present  his views. I think he is registered and he has  come  to  give  his

views. We are  happy that  he  has  taken  time  to  do  that.  Can  we  have  Emmanuel  Mayamba?  After  Emmanuel  we  will  have

Jackton Anyande. Is Jackton around? 

Emmanuel Mayamba: Commissioners, my name is Emmanuel Mayamba.  I am presenting the views of Lugunga sub-location

community. I have six topics, which I will discuss upon and they are as follows:

One is the Constitutional framework of the Kenya Government and two will be  separation of powers  and control  of Executive

power.  Three will be  Constitutional amendments from  the  year  1964-  1990.  Number  four  will  be  River  Nzoia  as  economic

resource. Number five, will be Provincial Administration and number six will be miscellaneous.

To begin with, it is in the format of introductions and recommendations.  Number one,  Constitutional framework of the Kenya

Government.  The  Constitution  of  Kenya  declares  Kenya  to  be  a  sovereign  republic.  The  structure  of  the  Government  is

provided  in  the  Constitution.  The  powers  of  the  Government  are  shared  by  three  organs,  the  Executive,  Judiciary  and

Parliament.  The  Executive  Arm  of  the  Government  comprises  the  President  who  is  the  Head  of  State,  Government  and

Commander-in-Chief of Armed Forces plus Cabinet. Executive power refers to the competence or authority of the President  to

discharge certain functions under the Constitution. e.g. Keeping internal order. 

Com. Kabira: Sorry, Mr. Emmanuel. Can you suggest because of the time?

Emmanuel Mayamba: Introduction first. 

Com. Kabira: You do not deal with the introductions because we can read that,  you give us the recommendations on each of

the five areas. Just direct to the recommendations, what you are recommending. ‘

Emmanuel Mayamba:  I  was still going on for a while the Executive in Kenya has a wide prerogative powers  which  include

conduct of foreign affairs and approval  of registration passed  by Parliament.  The recommendation,  there is need to control  the

exercise of these powers  from abuse.  It  might be  preferable to have a fixed time table for parliamentary sessions and  specific

dates  of general elections to place Parliament in a better  position to  vet  Executive  powers.  The  power  to  abolish  and  create

offices  is  vested  in  Parliament.  Meanwhile,  Parliament  should  play  a  role  in  confirming  Presidential  appointments  to  public

offices. Again, there should  be  reforms  called  through  Parliament  to  check  on  those  powers  of  President,  declaring  state  of
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emergencies in parts or the whole of Kenya as it may abrogate enjoyment of fundamental rights of the citizens. 

Another point, the Executive takes part in law making process. 

Bills: Exception of private members Bill otherwise all emanate from the Executive.  The  recommendation,  the  entrenchment  of

the Executive to the parliamentary process dilutes the concepts of separation of power between the Executive and Parliament. 

Parliament:  The  Parliament  on  the  other  hand  is  the  Supreme  law-making  organ  with  two  hundred  members  including

nominated. The Government budget be approved by Parliament through vetting by the public committee.  Recommendation, the

idea  of  nominated  Members  is  no  longer  relevant  today  and  should  be  scrapped  altogether.  It  is  specially  frustrating  to  the

concept  of  representation.  Further,  most  of  these  nominated  members  have  no  professional  qualifications  to  undertake

specialized duties in the Government. 

This has also proved to be  unsatisfactory  safeguard  for  example,  the  victims  of  those  misusing  public  funds  not  having  been

taken to courts of law for stiff punishment. Since under Section 59, Parliament has the power to declare a vote of no confidence

in Government.  Although  this  is  arguably  the  important  safeguard  against  Executive  excesses.  But  in  practice,  has  proved

impracticable due to its own peculiarities. Now, we are asking the Members of Parliament to discard their attitude. 

Judiciary: For the Judiciary to be  a safeguard on Executive’s power,  it needs impartial and independent.  Recommendation, for

instance  the  Judiciary  has  many  limitations  that  largely  dilutes  its  independence  from  Government  control  and  influence.

Therefore should be left entirely independent. 

Separation of powers:

Com. Kabira: Now we will ask you to summarize because your time is up. We have about eighty people to present. 

Emmanuel Mayamba: I will try to go fast. 

Com. Kabira: But please just give us the recommendations. 

Emmanuel Mayamba:  The separation of  powers  and  control  of  Executive  power:  Recommendation,  that  no  organ  should

grow so strong as to be in a position to control the other two.  Number two,  the President  is an elected Member of Parliament,

entitled to several privileges like those addressing the National Assembly at any time. 

Section 30,  the Legislative power  of the Republic in Parliament of Kenya which shall consist  of  the  President  at  the  National
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Assembly. All Bills are initiated by the Executive. Meaning the Executive controls  the Legislative programme. When Parliament

passes  Bills, they do not become a law unless the President  them  or  ascents.  Recommendation,  a  general  opinion  is  that  the

Executive controls  the Legislative programme, therefore there is no need to ascend the Bills. It  should  be  vetted  by  a  special

majority, thus straightaway it becomes a law. 

Under Section 127,  allow  the  President  to  gazette,  not  to  temporarily  modify  laws  such  as  adoption.  Recommendation,  the

amendment  these  powers  should  be  that  Parliament  be  involved  before  the  President  takes  an  action.  The  Parliamentary

sanctions  such  as  motions,  Bills,  select  committees  or  questions,  critisms,  during  normal  debate  which  are  not  effective  to

control magnism. Recommendation, because  of  poor  appointment  of  ministerial  personnel  to  undertake  ministerial  duties  has

normally  effected  a  very  poor  service.  Therefore,  could  be  wise  in  future,  the  appointment  of  ministers  or  the  post  of  their

specialities in the field of our economy.

Com. Kabira: Mr. Mayamba, please give us your last point?

Emmanuel Mayamba: Since, I wanted to move to another very crucial one. 

Com. Kabira: The last one. Because you have spent ten minutes and we have very many people. 

Emmanuel Mayamba: I will skip this and go to River Nzoia as  an economic resource.  Just  give me three minutes. I will talk

about River Nzoia as economic resource in Budalangi constituency. 

Com. Kabira: But just give us the recommendations only. 

Emmanuel Mayamba: The recommendation,  first of all I  will just introduce what I wanted to say.  We would like to request

that  a  Parliamentary  Act  which  integrated  seven  folks  scheme  on  the  Tana  River,  be  also  incorporated  on  River  Nzoia.

Recommendation for example,  if incorporated and implemented, would produce additional quantities  of  hydro-electric  power

and store massive amount of water for irrigation and control floods in Budalangi constituency. With presence of Basin irrigation

schemes,  we will encourage the communities to participate in income generating activities. Such as  production of  rice,  cotton,

sugarcane e.t.c.  This will be  as  an example as  the one which  happened  in  River  Volta  in  Ghana  and  Orange  river  project  in

South Africa. Also, by building a series of dams on the River Nzoia, will increase Kenya’s reserves  and help to reduce imports

of food. 

Provincial Administration: Village elders  likhuru. We recommend that since the environment in administering modern criminals

with A.K.  47  guns,  the  likhuru  stands  a  chance  of  being  murdered  at  any  time  without  compensation.  He  should  also  join

N.S.S.F.  as  a  contributor.  Have  uniform  as  any  other  sub-ordinate  in  the  Government.  Finally,  he  has  to  be  paid  monthly
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wages. So, we recommend the likhurus to be put on the payroll under the Provincial Administration.

Com. Kabira: Thank you very much. I think that was the last point.  We are  going to read everything that you have written so

you don’t have to worry. I think I am going to ask the other people, just be  very specific.  Please do not read because  even the

people who are listening also find it tiring if you are  reading. Just be  specific,  give us the recommendations so that we can hear

as many people as possible. Thank you very much. Jackton Anyande. Followed by Alphonse Malagi. Alphonse Malagi are  you

there? 

Jackton  Anyande:  Thank  you  Commissioners  and  the  audience.  These  are  the  views.  My  names  are  Jackton  Anyande,

presenting views from Lughala fishermen. First  of  all  I  will  start  with  preamble.  Kenya  is  a  democratic  State  of  people  with

whose  independence  was  attained  by  shedding  blood.  So,  the  Constitution  should  have  a  preamble.  All  people  should  be

involved in it as part and parcel. We all must protect, follow it and defend it at  all costs.  Thus, all Kenyans shall be  answerable

to it, that is the Constitution. 

Citizenship:  On  citizenship,  our  suggestions  were  as  follows:  anyone  born  of  both  parents  in  Kenya  should  be  declared

automatic citizen. The rights and obligations of citizens will depend on the manner in which citizenship is required.  That is to say

that  automatic  Kenyan  citizens  shall  get  passports  and  registered  Kenyan  citizens  be  given  identity  cards.  The  Constitution

should not allow dual citizenship but have a single citizenship. Dual or double citizenship brings confusions, havoc and terrorism.

For example, those terrorists we hear have dual citizenship. 

Documentation:  Documentation  should  be  surrendered  to  perspective  office  with  letters  of  confirmation  from  likhurus,  local

Chiefs and this exercise should be done reasonably.

Political parties:  Political  parties  should  initiate  development  projects.  Also  political  parties  should  indicate  people  mostly  on

health economy, social creation and constitutional affairs.  Political parties  should be  limited  and  we  should  have  only  three  in

numbers. Political parties should have programs based on plans and activities to be done. Also, political parties should get funds

from their members citizens, members of free development funds and also get funds from the Government and funds be audited

by Government auditors. 

Legislature: The appointment of Government higher posts should be approved and vetted by the Parliament.  Such as  Ministerial

posts, Permanent Secretaries, Ambassadors, High Commissioners, Judges, Provincial Administration and so on. The function of

Parliament should be extended to five days, that is from Monday to Friday.  They should have two holidays only that is in April

and December. 

Parliament  should  have  limited  powers  to  control  its  procedures  through  standing  orders.  No  age  requirement  should  be
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changed for voter, it should as it is, except  one eyeing for Presidency should be at  age of thirty five years  to sixty five years  of

age. 

Com. Kabira: Thank you. Please try to summarize. 

Jackton Anyande: There should be changes in the concept of nominating or nominated MPs. There should be preserved seats

for  youths,  that  is  three  seats  for  youths  should  be  preserved.  Four  seats  should  be  preserved  for  disabled.  Two  seats  for

military,  two  seats  for  NGO,  two  seats  for  Unions  and  lastly  three  seats  for  denominations.  So,  there  should  be  special

measures put in place to increase women participation in Parliament.  Eight women seats  should be preserved.  One from each

Province is to serve the special purposes or special interests.

The rules to govern the conduct of Parliament in multi-party state is that; politicians should stick to their sponsor  political parties

ideologies and rules to limit more defections. 

Executive: It  was said,  limit the powers  of  the President.  The powers  to be  taken away should be: Not  to be  above the law.

Should not dissolve Parliament, should not veto Parliament nor declare war and even not appoint Government higher posts.  The

Constitution should provide the removal of the President  while in office for mis-conduct and corruption.  He  or  she  should  be

taken to court  and prosecuted  if found  or  proved  guilty,  he  or  she  should  be  imprisoned  or  fined.  The  relationship  between

President  and Parliament is  that  President  is  answerable  to  Parliament  and  should  attend  Parliament  sessions.  The  President

should not represent constituency or should not be a Member of Parliament.  Because by being a Member of Parliament,  he or

she will be bending on her or his constituency and not control the State perfectly. 

The Local Authority. The structure of this Local Authority process is not adequate in that we need locals from every division. 

Com. Kabira: Is that the last one?

Jackton Anyande: No. Not the last one.

Com. Kabira: Can you make it the last one?

Jackton Anyande: Give me three minutes to wind up.

Com. Kabira: Three minutes? No, that is time for somebody else.

Jackton Anyande: On Local Government,  Mayors  and Chairmen should be directly elected by people.  On fishing, this is on
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environment and national resources, this is the last point. Mineral resources mostly lying on the borders  should be made known

or recognized. They should be protected. In the case of L. Victoria, these boundaries have been neglected and not known. The

lake pollution and better fishing methods should be looked into effectively. The Lake boundaries should be followed for security

purposes.  As the source of income to all the Bunyala, fishermen should be protected  and defended from Lake intruders  from

the neighbours who come, seize and raid our natural resources.  Either from the neighboring, mostly Uganda,  snatch our fishing

materials,  fish,  torturing  Kenyan  Lake  goers  from  Kenya.  This  has  become  very  risky  and  frightening.  Fishing  exercise  to

continue smoothly. The Kenya Government should  reinforce  security  and  follow  the  boundaries  to  safeguard  fishermen  from

harassment by the Ugandans. The area there, they should remain in Kenya. 

Lughalla sub-location is an island in the interior of the great swamp area called Yala Swamp, Lake between Dekwe and Obalo

rivers. There are feeders streams…..,this is the last….they are feeder streams which subsidize the sub-location.  There are  small

small islands in this great swamp that are un-inhabited because the natives have moved to upper areas  in search of pastures  and

cultivation.  The  swamps  have  become  habitated  by  wild  animals,  such  as  Hippos,  Monkeys,  Wild  pigs.  The  swamp  has

attracted such animals. 

These animals are very destructive; they destroy crops planted along the swamp. If the Government will reclaim this swamp and

retain it,  the natives will come to it,  they  will  crave  land  and  increase  food  production.  The  wild  animals,  the  wildlife  service

should fence around and put the animals together for their protection from illegal hunting.  Otherwise,  the  natives  will  continue

protesting against the destruction of the grown crops.  The floods from Yala river should be controlled for easy communication

because during the rainy season, these river floods, pour its waters, making communication barrier. 

Com. Kabira: Thank you very much Mr. Jackton. What you have not said we shall read and it will be taken into consideration.

Thank you. Alphonse Malagi? He is not there? Kolel Odeba. 

Timothy Wesonga :  Abanyala ba Bunyala South, murio muno mukhoywora  mubungi.  Ne  ngamumanyire  khwosi  khuli

ano sikha. Khuli nende bandu abola makhumi munane, abadakha oinwa amaliliro kabu. Ne okhula sikha  sino,  wamala

oulira  mbu  bandu  makhumi  kabiri  bonyone.  Bilolokha  mbu  nikhunachia,  mwingira  mwa  khutsiramo  ino,  kata  isaa

ndala  yesiro  inola  nikhorola  hata  inusu  ya  abandu,  kwa  hivyo  basaba  ngabadikire  bandi  bwenyu  memorandum,

niwicha  imberi,  nokhola  isummary,  ngayabakhoboleranga  chidakika  chirano.  No  obukula  memorandum

nibakwandikira  ano.  Nga  babolere,  akalimo  kosi  balasoma,  khandi  batekere,  ne  batsia  khwandika  ne  batsia  ofunyia

ano  no  ochia  olola  maoni  kenyu.  Mani  khukholekhe  khurio,   khulekherane  nende  baweyango.  Kho  wecha  imberi

abakule chidakika chirano chionyene, nolekhera owasio. Khaba sino bulahyi?

Audience:  Bulahyi
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Timothy Wesonga :  Mube nende mwoyo oko, khulekho obolerwa sikha siosi  siosi,  lekhera  ao,  lekhera  ao,  lekhera  ao,

abane khwepime sikha. Mana murio.

Com. Kabira: Thank you. I think I know what he was saying. But I was going to ask  whether we can get somebody just to

ring the bell after three minutes. 

Timothy  Wesonga  :  Njicha  okhubanga  sindu  siekesia,  noulira  alama  ni  ekhubwa  no  amanya  mbu  chisaa  chao

chibwere, no bukula makartasi kwao, nochia wandikisia. Muulire?

Audience: Khuulire.

Com. Kabira: Okay, you will get somebody. You can just ring even the glass. Aphonse is not there? Conel Obada.  You have

spoken? Jacob Owanga?

Jacob Owanga:  Asante sana  Commissioners  kwa  kunipa  nafasi  kuzungumza.  Jina  langu  ni  Jacob  Owanga.  I  will  start  with

seasonal floods in Bunyala. The permanent solution for seasonal  floods on River  Nzoia  and  Yala  swamp  should  be  found  to

enable the community to have a stable life. Yala swamp, should be reclaimed for resettlement and farming by local community.

Bunyala  is  over  and  densely  populated  due  to  Yala  swamp.  Lake  Victoria  boundary  is  not  known.  Bunyala  fishermen  are

harassed by Ugandans. The three States of East Africa should solve the problem. Fish and net factories.  Net  and fish factories

should be built in Budalangi division of Bunyala. 

Bunyala South division: Bunyala South should have administrative divisions for close administration. Land inheritance: Inherited

land transactions are too expensive to an ordinary person especially old people. It should be left for elders.  Trustland: Trustland

should be under local councils, be allocated by community those are the problems that Bunyala has. 

Parliamentary candidates: He or she must be  a resident of a constituency aged twenty five years,  married,  Form four standard

of education,  not criminal and vote in the area,  the rest  will  have  to  wait.  Physically  disabled  and  handicapped  people.  Eight

parliamentary seats should be reserved for physically disabled and handicapped people. One person from a Province to present

their interests.  They should not belong to any political party  but  to  their  interests.  They  must  not  be  nominated  by  a  political

party.  Some  mechanism  should  be  used  to  select  them  according  to  their  educational  qualifications.  Parliament  to  have  two

hundred and thirty two Members instead of two hundred and ten. 

Com. Kabira: Summarize the point that you have not given us. 
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Jacob Owanga:  Presidential  candidate:  Candidates  of  Presidency  should  be  thirty  five  years  of  age,  has  served  and  gained

parliamentary experience of ten years  of two terms.  Parliament and Senate  should jointly  elect  him.  He  should  be  a  National

President and not a party political President as it is now. He should be Head of State only and not partisan to any political party

as  it  contemplates  that  there  may  be  two  Chambers,  the  Head  of  State  and  Head  of  Government.  Their  duties  should  be

devolved by Constitutional experts. Age limit in the candidate of President,  should be seventy five. I would like that.  He serves

two terms of five years each. He should be a person of high caliber, both in education, knowledge, experience and integrity. 

Prime Minister: Prime Minister should be ……(interjection)

Com. Kabira: You talk about the Prime Minister, then the others we will read. 

Jacob Owanga:  A Prime Minister should be a leader  of majority parliamentary representatives in Parliament.  He  is  Head  of

Government. He should form a Government by appointing his ministers. Attorney General, Minister for Finance and minister for

Foreign Affairs should be approved by Parliament.  The number of ministries must be  approved by Parliament.  Every  ministry

must have only one Minister but not two Ministers as  it  is  the  case  at  present.  Two  ministers  in  one  ministry  reveals  lack  of

planning, expensive to taxpayers  and create  inefficiency. Irrelevant appointments of ministers should be avoided.  To appoint  a

medicine doctor  as  a  Minister  of  Finance,  that  is  creation  of  inefficiency.  Appointment  of  a  minister  should  go  with  relevant

qualifications for a ministry, he or she to manage.

Com. Kabira: Thank you very much. We know you didn’t finish but don’t worry we are  going to read every single word that

you have. Thank you very much Mr. Owanga. Can we have Stephen Omende? Thank you very much Mzee Owanga. 

Stephen  Omende:  My  names  are  Stephen  Omende  and  I  will  quickly  read  through  the  memorandum  from  the

….(interjection)

Com.  Kabira:  Please  do  not  read  through  the  memorandum,  that  is  the  problem  you  have.  Just  tell  us  we  have

recommendations on one, and then you give us the recommendations.  Because,  if you read before you finish the first page,  we

will ask you to stop. 

Stephen Omende: One, I will move to the preamble and the Lwanyange community needs the modern Constitution to have a

Preamble pointing on daily life, both personal and collective values, creation,  aspirations and the most profound meaning of life

and more particularly the lives of those at the local level, national, regional/international. 

The Preamble enables all Kenyans regardless  of sex,  race,  colour or  religion to discover the deepest  meaning of the lives and

live according to the collective dignity accepting the responsibility of finding solutions to situations they live in. 
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Two, directive principles of State  policy: Kenya should be a multi-party State  with experienced State  power  shared  between

the Prime Minister and his two deputies together with the President and his two deputies under the law, enforceable and guiding

principles. The elective Prime Minister and the President should serve a two term period of five years.  Development,  public and

part  public of share ownership  of  vital  industries  and  political  equality.  The  State  power  should  govern  the  following  values;

faithfulness, respect, trust, just, honesty and hardworking. 

Constitutional supremacy: The issue of amending Constitution and  conducting  the  referendum  through  involving  the  taxpayers

should be in the hands of  the  constituted  Kenyan  Constitution  Commission  to  limit  the  Parliament’s  power,  to  increase  their

salaries,  benefits,  pensions and extending of the Parliament.  To give  taxpayers  a  say  in  amending  Constitution  thus  practicing

justice a step in the values. 

Citizenship: a Kenyan citizen should carry a certified identification card / passport, the right and obligation should depend on the

manner in which citizen is acquired. 

Com. Kabira: Your last point because the bell has gone. 

Stephen  Omende:  I  am  going  to  my last  point.  Legislature:  The  people  should  have  a  right  to  recall  their  MPs  in  case  of

dishonesty to perform their interests.  Through  referendum  involving  the  taxpayers,  the  Parliamentary  Commission  established

should  determine  the  salaries  and  benefits  of  the  MPs.  The  MPs  should  not  be  awarded  pensions  since  they  are  contract

workers and therefore they have to be entitled to what we call honorarium and  the group suggest to have the twenty percent  of

their annual salary as their honorarium since the contract workers are not entitled to a pension.

Com. Kabira:  Thank you very much. I know  you  didn’t  read  the  memorandum,  but  we  are  going  to  read  word  for  word.

Thank you very much. Nicholas Ogada.  Nicholas Ogada  is  not  there.  There  is  another  Nicholas.  Omulo?  Nicholas  Omulo?

Ameenda. Nicholas who? Vincent Ogola? Vincent you have three minutes. 

Vincent Ogola:  Thank you very much Honourable Commissioner.  I would like to present  my views concerning a number  of

issues.  I  would  like  to  start  with  the  supremacy  and  protection  of  the  Constitution.  My  name  is  Vincent  Ogola  and  I  am

presenting my personal  views.  I  would  like  to  start  with  the  supremacy  and  protection  of  the  Constitution.  I  would  like  the

Constitution to be  declared supreme to all other  laws in this country and it should be protected  from amendments all the  time

because I feel that, that is abusing the Constitution. Whereby parliamentarians sometimes just amend it to suit their own needs.

On the structure and system of the Government, I feel that we should have a Unitary Presidential Government and I feel we don

’t  need  the  post  of   Prime  Minister  which  will  probably  be  too  expensive  for  this  country  and  end  up  having  a  ceremonial

President who will not be doing much work. 
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I feel that this Government should be  headed  by  a  President,  who  is  elected  and  the  President  should  not  be  a  Member  of

Parliament because that will abuse the idea of separation of powers. If the President is Head of State and at  the same time he is

an MP, then I feel that we will not be having the separation of powers that we need.  The Vice President  should also be elected

and then the Cabinet  I feel should  consist  of  technocrats  and  not  Members  of  Parliament.  Because  we  have  been  situations

where people of dubious (we will excuse that expression).  But then people  with dubious academic qualifications end up being

Cabinet Minister or sometimes we have a doctor heading the Ministry of Education when we have a Minister of Health,  I don’t

see what this fellow is going to do in  the  Ministry  of  Education.  So,  I  feel  that  we  should  have  technocrats  people  who  are

specially trained in the ministries and departments they are going to head.

On the Provincial Administration, I feel that the Provincial administration should actually be  retained but then we should appoint

people who are qualified. It is only in the Provincial Administration where we have C.P.E.  still being considered a qualification.

These days even office messengers,  they need Form four and above,  sometimes University graduates  so I do not see  why we

should insist on picking of very low academic qualifications. 

At the same time, I feel that these people  should have specific duties to play. At this time, we have Chiefs  who  are  acting  as

administrators, these same chiefs are acting as judges,  these same chiefs are  acting as  tax collectors  so I feel that chiefs should

have specific duties to play and they should be trained. 

On the Judiciary, I feel that the Judiciary should become more efficient, this idea of having cases  with so many mentions. When

there is a case  you hear of a mention, mentions are  going on for several  years,  I think that is  interfering  with  justice.  Because

some of these people end up living without hearing their cases being attended to. That means that my time is up.

Com. Kabira: Give us the last one. You have done very well so give us your point. 

Vincent Ogola:  I would like to say something on Local Authorities also.  I  feel  that  Local  Authorities  should  be  made  more

efficient or  instead they should be done away with altogether because  at  the moment they end up collecting taxes for a month

and offering no services. So, if they cannot be made more efficient, then they should be scrapped away altogether. 

I would like to say if you will allow me, to say something about the power of the people.  I feel that the people  of Kenya should

be recognized.  The people  of Kenya should be understood to be  supreme.  I feel that to strengthen this, the people  of  Kenya

should  have  the  power  to  impeach  their  elected  leaders  who  are  not  performing  and  then  the  people  of  Kenya  should  be

provided with Civic Education which should be continuous for a given period of time to enable them to participate very well in

the democratic institutions in Kenya. 
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Public  resources  should  also  be  protected  so  that  we  don’t  have  people  doing  away  with  public  resources  and  allocating

themselves resources which should remain for Kenyans use. Thank you very much. 

Com. Kabira: Thank you very much. You used your three minutes very well. Margaret  Okede.  She is not there? If she is not

there,  Levina Ojiambo? She is not there? Levina is not near? She  is  coming?  Then  followed  by  Roselyne  Luca.  Is  Roselyne

around? Sabina Nerima. 

Levina Ajiambo: Mera nangwa Lavina Ajiambo. Mwene ndula bukhwanga, 

Translator: My names are Levina Ajiambo and I come from Bubwanga village. 

Levina Ajiambo: Esie, mama yafwa nende baba. 

Translator: Both my parents, father and mother are dead. 

Levina Ajiambo: Halafu bechere balubolera mbwe bandu ba maskini badakhwa Makunda.

Translator: We were told that people who are disabled were required at Makunda. 

Levina Ajiambo: Nimwakhara khokhoo esukuli sie esikhaya, sia abana ba masikini, abanyala basomakhokhoo.

Translator: So, you can institute a schoool for those who are disabled or the orphans.

Levina Ajiambo: Nende sibitali sie bihaya, siabana bakhatsiakhomo abamasikini, barwerwakhokho bikhaya.

Translator: And free medical treatment for the orphans. 

Levina Ajiambo: Esie nga mundola endi, ndimurema.

Translator: As you can see I am disabled. 

Levina Ajiambo: Ndachia musibitali, babola mbu benya okhenga khulu.

Translator: I went to hospital and I was told they want to cut a part of my leg. 
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Levina Ajiambo: Ni badakha okhenga khukulu okho chisende chiaumao.

Translator: When they wanted to do that there was no money. 

Levina Ajiambo: Nikhuchia khandi khufunya mudala.

Translator: Then I just came back home.

Levina Ajiambo: Musibitali siene  siali Lupe.

Translator: It was Alupe hospital. 

Levina Ajiambo: Halafu bandu kama masikini nibidakha barerakho musaada.

Translator: Disabled people like me we need a bit of help or aid. 

 

Levina Ajiambo: Mwene ndadong’a nende kukhu.

Translator: I am left with my grandmother. 

Levina Ajiambo: Murio muno.

Translator: That’s all. 

Com. Kabira: Thank you very much Levina for your views. Levina write your name please. Roselyne Luca. 

Roselyne Luca: Mulira nangwa Rose Luca.

Translator: My names are Rose Luca. 

Roselyne Luca: Lakini esie sindu sinjuna muno, 

Translator: Something which is very touchy on my side, 

Roselyne Luca: Abakhasi banyala khulibalimi muno.
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Translator: We women from Bunyala are really hardworking. 

 

Roselyne Luca: Lakini amachielo kakerere khulwanga abakara.

Translator: But the water has made us cold lazy people. 

Roselyne Luca: Khoro khwakhakholakho khurie, khukhabe balimi.

Translator: What can we do to become competent farmers?

Roselyne Luca: Khabakho nge bialo bingi khuosi.

Translator: So that we may be compared to other areas. 

Roselyne Luca: Esio khubiri,

Translator: Secondly, we want you to open for us a factory for chang’aa like Uganda. \

Roselyne Luca: Khubere khudakhire mbu khwesi muruikulirekho sa ifactory eya mwala ke ichang’a nga Buganda.

Translator: How can we get that one?

Roselyne Luca: Khunyala khubakananakho khuri?

Translator: That is what I had.

Roselyne Luca: Ako niko kange konyene.

Com. Kabira: Okay, thank you very much Roselyne for your views. Okay, Sabina Nerima. 

Sabina Nerima: Mumera nangwa Sabina Nerima.

Translator: My names are Sabina Nerima, 
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Sabina Nerima: Ndisa we Makunda ano.

Translator: From Makunda here.

Sabina Nerima: Esinjuna ni sino. 

Translator: Something disturbing me is, 

Sabina Nerima: Khuli nende isanda ikhongo muno Bunyala.

Translator: We have a lot of problems here in Bunyala. 

Sabina Nerima: Khubera bana befu basoma nibasanda. 

Translator: Because our children are schooling but suffering. 

Sabina Nerima: Walola orungira omwana eschooli no osandire, 

Translator: To pay fees for the child, you will find you have really laboured. 

Sabina Nerima: Nokoya mwala kao, polisi ulechukhira bakhudira.

Translator: If you brew some liquor you find policemen arresting you. 

Sabina Nerima: Khulwasi?

Translator: Why?

Sabina Nerima: Ikwete nende malwa ko luchekhe akakoyerwangwa bakhare khare, khulwasi  khulekurirwa  ibar,  fwesi

khwakholanga khokho.

Translator: Why can’t local brews be given freedom so that we can do it and get a bit of finance. 

Sabina Nerima: Nikho fwosi bane befwe khwasomiakho bilai.
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Translator: So that we may educate our children. 

Sabina Nerima: Sikhubiri, 

Translator: Secondly,

Sabina Nerima: Saba khulinende buchuni muno khulondana nende balimu befwe.

Translator: We are really bitter about our teachers. 

Sabina Nerima: Khubera  balimu befwe  khwenyere  bamedwe  imishara,  khulondana  nende  ameko  ka  bekesia,  khubira

balimu nibo barukiesiangia khu ni khumanya makesi.

Translator: We would like our teachers to be properly paid so that they can work effectively. 

Sabina Nerima: Mana khuyore mumede balimu emishara.

Translator: We request you to increase the teachers’ salaries. 

Sabina Nerima: Ni ako kario.

Translator: That’s the little I had. 

Com. Kabira: Thank you very much Mama Sabina. Can I ask you a question? How old should those who are taking brew be,

what age should they be?

Translator: Bakhurebekho lirebo lididi?

Translator: Ni miaka kinga kwa balia abangwa malwa, bakhoyere babe nende miaka kinga?

Sabina Nerima: Balia abangwa malwa bakhoye babe nende miaka ishirini ne bindu.

Translator: Above twenty years. Those who take beer should be above twenty years. 
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Com. Kabira:  And not below?

Translator: Not below.

Com. Kabira: Or do they sell to those who are below twenty?

Translator: Mukusiangakho malwa khubalia bali asi we miaka makhumi kabiri?

Sabina Nerima: Khaba.

Translator: No. 

Com. Kabira: Okay, should they drink from morning until evening?

Translator: Ne wenya mbu banywechenge khurula ichuli mpaka ingolobe?

Sabina Nerima: Amalwa mabara bakulanga saa saba.

Translator: All the busaa places used to be opened at around 1 O’clock. 

Com. Kabira: So, you want brew to be legalized but not for everybody and not all the time? 

Translator: Kho wenya kakoywe, hapana khu buli mundu nende sikha siosi siosi khungwebwa.

Sabina Nerima: Khwenya kakoywe kengire sa mumabara, okoya ulia ni wilulirue nikho nakoya.

Translator: Should be legalized so that it is brewed in those areas and only at given periods. 

Com. Kabira:  I wanted her to tell us about inheritance of girls property. 

Translator:  Ne  rubolerekho  abandu  wo  omundu  na  afwirirwe,  obindu  biame,  ne  afwirirwe,  onyala  obolakho

amakhuwa ka mbakhana khubukula au khubukula bindu bia abandu, abia bekho baye bafwire?

Sabina Nerima: Ebindu bia abama babu bafwire, kata esie ni ndikho, musacha wange yafwa. 
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Translator: According to that even my husband is dead.

Sabina Nerima: Nge yafwa, abindu bia bandekhera ndi sa nabio.

Translator: The property that I was given, I still possess it.

Com. Kabira: Can she give to her daughters?

Translator: Onyala obakho bakhana bao au ne basiani bang’one?

Sabina Nerima: Ngabakho bakhana bosi.

Translator: I also give to all the children. She says yes.

Translator: Okiyakho buli mundu anyolekho siayenya, asianyala khunyola khubana bao basi da.

Sabina Nerima: Eee

Translator: She says yes.

Com. Kabira: Thank you very much. Tafadhali jiandikishe. John Sumba? Hayuko. Nicholas Koyo. 

Nicholas Koyo: Thank you the Commissioners, I also have my personal  views. My names are  Nicholas Koyo.  On election, I

was  suggesting  that  the  date  should  be  separate  that  is  Presidential,  Parliamentary  and  Councillors.  On  Provincial

Administration, I was suggesting that Chiefs upto PC should be elected  by  people.  On  the  side  of  Local  Government,  those

people who are called Mayors should be elected by the local people, instead of few Councillors who meet together and do that

elections. On local brews, I suggest that they should be promoted and increase employment and economic status of people. 

On Political parties, I suggest that they should be three and funded by the Government equally. All elections must be  vetted by

the Parliament especially key positions. On education, every child should be given education while the Government provides all

the needed facilities. Those are my views. 

Com.Kabira: Thank you very much for not spending three minutes and giving all your views. 

Somebody called Kanuti Lwanga? 
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Kanuti Lwanga: I would like to tell the Commissioners that I was in a group which had prepared  that memorandum that has

been submitted. It’s already in there. 

Com. Kabira: Thank you very much. Maloba Vincent?

Maloba Vincent: I am to read from the memorandum of Maloba Feeder Groups. 

Com. Kabira: You won’t read, you will just give recommendations like the previous gentleman because it is three minutes. Just

say, on President we recommend, Prime Minister we recommend whatever.

Maloba  Vincent:  At  first,  they  recommend  about  Preamble.  There  should  be  Preamble,  concessive  and  enlightened  and

empowered. Kenya needs to forge ahead in togetherness. 

Com. Kabira: You took somebody else’s.

Maloba Vincent: On Preamble, this is what they discussed.  It  should be in our Constitution since the Constitution is the base

or foundation of economic, social and political of our country. The new Constitution should involve all Kenyans. 

National vision: To eliminate corruption,  fraud and embezzlement from all public life. Vision that grants the freedom, liberty  of

human rights. Freedom from harassment by administration, freedom to trade,  freedom of private enterprise in a free market  of

economy. 

Direct principle of the State policy: Modern Constitution should have principle and valued at,  the Government has State  power

should be exercised.  The democratic  principles that should be in the Constitution is that citizens should be recognized as  state

drive. 

Constitutional Supremacy: We should have retain sixty percent  in the Parliament amendment,  any part  of the Constitution. The

Parliament powers should be limited whereby when they want to increase their salaries benefits,  they should consult taxpayers

through referendum and also not to extend the period of the Parliament and there should be a calendar specifying the dates  for

elections. It should be involved in the Constitution with agreed terms in office. 

On land: Since land is the base  of economy development in Kenya,  it should be owned by the community or  individuals.  The

land matters should be handled by the council of elders  and  there  should  be  a  set  up  of  Land  Commission  which  should  be

independent and getting of Title Deeds should be simplified. 
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The swamp land, after reclamation should remain the property  of the owner and in any case,  minerals in that land, to a certain

percentage, should remain in the community. That is about thirty percent. The daughters of the family are  entitled to get a share

in the land. Trust land should be under the State  or  Local Authority that a person who wants to use it from the community can

use it.

Environment and natural resources, lakes and rivers: We would like the Government to help us declare  the territory boundaries

especially in the lakes whereby the fishermen are harassed from time to time by our neighbours in the Lake. 

Number two: Above all the fishermen are  forced to fish with ear  gears  since there is no other security in the Lake.  Therefore,

we urge the Government to  safeguard  us  in  the  Lake.  The  Lake  should  be  protected  by  the  Government.  The  Government

should work hand in hand with the community to motivate ways of keeping peace  with our neighbour countries.  There should

be control  of some species  which are  undersize,  especially  the  Nile  Perch  and  Tilapia.  But,  except  Omena,  or  softhead  and

others.  The levies collected from the sale of fish at  the beach should be shared between the Government  and  the  community.

The Government should take  sixty percent  while the community should share forty percent  to develop the area  and  industries

should  be  located  where  such  natural  resources  are  located  e.g.  Fishing  processing  industries  where  the  fishing  is  found  to

create job opportunities from the communities around. 

Com. Kabira: Thank you very much. The rest we shall read. Thank you very much Maloba. Clement Odedo?  He is not there.

Dismas Okello. Do we have Dominic Okeya? Ni wewe utafuata tafadhali. 

Dismas  Okello:  Honourable Commissioners,  our MPs and other dignitaries. Mine will be  very short.  My names are  Dismas

Okello Michael. I had about three burning issues. 

1) The  President  starting  on  the  office  of  the  President,  must  share  responsibilities  with  other  ministers  and  should  be

answerable to the Cabinet. I had, reduction of the powers of the President. It has already been talked here but I would

like that his office is not congested with many many departments because he may not perform well. In that connection,  I

would like to say that the problem of civil servants trotting or  running after their President  in his rounds,  I don’t know

how we can stop that. But sometimes when the President  is visiting Busia, then everybody is busy with the Presidential

visit, you go to office, you don’t get services. We should look for a way of handling that. 

2) All  legal  documents  pertaining  to  birth,  marriage,  death  be  given  automatically  at  the  nearest  health  institution  or

whatever. What I mean is this, when one dies in Nairobi  Hospital,  he leaves with the death certificate and when dies in

Port Victoria Hospital, he must go to Busia and it will take  time. So,  some families are  extremely poor  and sometimes

they don’t pursue these things. But later on they may be needed and it is too late, they must then pay fine. 
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3) Also, on the issue of Civic Education, I would suggest that this continues always even for us elders.  Sisi wazee tunataka

tufunzwe haki zetu na huduma zetu ili tuwe karibu na Serikali tuelewe makosa yao. Asante sana. 

Com.  Kabira:  Thank  you  very  much  Mr.  Dismas.  Dominic  Okeya.  Utakuja?  Huongei.  Victor  Musilimba?  Hayuko?  Paul

Maloba? Just a minute. Ibrahim Wangoma ako? Utamfuata Paul Maloba.

Paul Maloba:  Honourable Commissioners,  my names are  Paul Otondo Maloba and  I  am  giving  views  on  behalf  of  opinion

leaders from Magombe Central sub-location. Because of time I will be very brief. What the opinion leaders resolved is;

1) President  to  be  elected  by  Kenyans  with  a  majority  of  fifty  one  percent  of  votes  cast  and  should  be  more  or  less

ceremonial in his duties. 

2) The Government should be headed by the Prme Minister elected from the majority party in the Parliament. 

3) Traditional beer to be legalized.

4) Any amendment of the Constitution should be done by the Kenyans and not in Parliament. 

5) No dual citizenship: This is to avoid swindling of money to foreign countries. 

6) Political parties  should  be  limited  to  two;  this  is  to  avoid  parties  being  formed  on  tribal  lines  and  finance  in  political

parties should be from membership subscriptions but not from the public treasury. The Parliament should have power  to

vet all the chief appointments in the country.e.g. Speaker to the National Assembly, Attorney General, Chief Justice and

Parastatal  Heads  among  others.  The  Parliament  should  also  have  unlimited  powers  to  control  its  own  procedures

through Standing orders. 

7) An MP should be over form four level of education whereas Councillors should be at least form four. 

8) No  issue  of  nomination  MPs  and  Councillors.  This  is  to  cut  down  the  Government  expenditures.  Provincial

Administration should be replaced by elected governors.  This is because  the  Provincial  administration  has  outlived  its

functions. Salaries of MPs and Councillors should be controlled by the Constitution and not themselves deciding what

they should earn. The coming Constitution should provide a co-alition Government and a Presidential candidate must be

a degree holder or above. For one to contest for a Councillor, he or  she must own land. This may help us to avoid lad

grabbing by Councillors.  Land transfers and inheritance should be done by elected local  elders.  This  is  to  reduce  the

cost of land registration as it is of now. The Electoral Commission should also be made of nine members. 
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9) Lastly, the life of Parliament should  be  enacted  in  the  Constitution  and  no  one  should  have  any  power  to  reduce  or

increase its life. On that note, thank you.

Com. Kabira: Thank you very much for that precise presentation. Ibrahim Wangoma. 

Ibrahim Wangoma:  Thank you Commissioners.  My name is Ibrahim Wangoma. We have  had  a  Unitary  Government  for  a

considerable length of time, upto  thirty  eight  years  if  I  can  consider  well.  This  has  now  shown  that  the  Government  has  not

functioned so far under that system. I will therefore suggest that we have an autonomous Government.  So that the powers  that

are held by one person or few people are distributed equally. 

Election  of  the  President:  Since  we  are  going  to  have  our  Parliament,  then  we  have  more  likely  regional.  If  we  have  got

autonomous Government, we must have regional congress, then we have Parliament, then we have Senate.  I am suggesting that

from the same area where MP comes, we have a Regional Representative also from the same area,  which is County,  and then

we must have a Senate from the district level. 

The election of a Prime Minister in the Lower House, this one I am seeing that if it is to be well, then the members of the Senate

plus the members of the same Parliament should vote for a Prime Minister who comes from a majority party in the House.  The

President shall be voted for countrywide and this should be a person who should head the Senate  should head the Senate  and

his duties should be ceremonial. 

On land: During all this time we have had a lot of problems on land because; land cases formally were being held in the courts of

law and this used to grab land that is the people with money. This stopped  and then it has been brought again that you have to

pay for your own land a lot of money when you want to make it yours again. When the land is demarcated  you  have  to  pay

money and when the same land, we want to have a Title Deed, you pay Government money as if the land was not your fathers’.

This should also be considered in the Constitution. 

When we come to the County Councils, my suggestion is that we have a County within the Constituency rather  than the district

level. That the six people, as for example Bunyala we have got six locations,  we only have these elected from each location to

form up a Council. Instead of having the Provincial Administration, we have elected fellows; right from down here to the region

congress where we are going to have, after the elections, we have a governor who is going to be in charge of the region.  

On the side of liquors: The Government  tended  to  copy  or  to  borrow  the  European  system  that  anything  that  is  brewed  by

Africans is bad and is illicit. Which is very wrong because  our beer,  we do not include any chemicals.  It  is all that is very right.

Because in Bunyala here we use Wimbi and maize and water and no more. This is what is regarded as  illegal. Why should they

call it illegal? If we put there,  as  one  of  our  women  said  here.  You  put  here  a  whisky  person  drinking  and  here  we  have  a
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Chang’aa  person  drinking.  Who  doesnot  get  drunk?  Both  are  drunkards  and  therefore  there  is  no  reason  why  we  should

legalize this and then this one is illegalized. Therefore, we ask the Government to legalize Chang’aa. Yes. 

On land as  I had said,  we would like to have land problems settled by local leaders,  not courts.  Because  a  court  consists  of

lawyers and lawyers are coming from Mombasa who do not know what Bunyala is and because  it is in the courts,  the person

owning more money is the owner of that land that is being argued upon and that should stop so that it is solved within a locality. 

Com. Kabira: Thank you very much. May be just one question from me. So, how many people do you anticipate will be  in the

Senate? 

Ibrahim Wangoma: In the?

Com. Kabira: In the Senate. According to the number of districts.  How many districts do we have? Each district  should have

one person. But who are these other people you wanted elected at the constituency. 

Ibrahim Wangoma: At the Constituency? 

Com. Kabira: Apart from the MPs. 

Ibrahim Wangoma: The representatives in the regional congress and the MP plus the Councillor. 

Com. Kabira: So, there is going to be the Senate with sixty nine, there is going to be the regular House of Representatives with

two hundred and ten. What about these other people you are appointing at the constituency? The Regional Assembly?

Ibrahim Wangoma: The Regional Assembly will be according to the number of constituencies. 

Com. Kabira: So, it will be another House of two hundred and ten?

Ibrahim Wangoma: Yes. Two hundred and ten but they will differ because  two hundred and ten are  gathered in Nairobi,  but

these ones will be on the Provincial level or other present Provincial level.

Com. Kabira: Okey. Thank you. So, the region is the Province. 

Ibrahim Wangoma: Yes. Thank you very much Mr. Ibrahim.Can we have Councillor Ouma?  
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Councillor Michael  Ouma: Honourable Commissioners,  my names are  Councillor  Michael  Kongo  Ouma,  Bunyala  Central

Ward, Busia County Council. The Preamble, I would like that the Constitution should belong to the people  of Kenya,  not only

to the Executive branch of the Government. Therefore, it will be their responsibility to do any amendment in their Constitution if

there is need. It will be fair if Kenya should be headed by an Executive President. 

The President be elected by the people of Kenya, the Presidential candidate should be nominated by Parliament. The President’

s power  must  be  controlled  by  the  law  and  the  Constitution.  Presidential  candidates’  age  should  be  between  forty-five  and

sixty-five.  But  he  must  be  a  University  graduate.  He  must  be  married.  That  the  runner  up  in  the  Presidential  place  should

become the Vice President.  That there shall be  a by-election to fill a vacancy of MPs who later becomes President  and  Vice

President respectively. Anybody who wants to be MP must be a Form four and above of Kenya Education Standards. 

I feel we should also have a Prime Minister.  It  is proposed  that there shall be  establishment of the Prime Minister.  The  Prime

Minister shall have Executive powers and shall be  the leader  of the Government.  The President  shall call upon the party with a

majority to form the Government. 

That  the  Speaker  shall  be  in-charge  of  the  Government  in  the  absence  of  the  Prime  Minister.  It  is  also  proposed  that  the

appointment of the judges, Army Officers above the rank of Major,  Permanent Secretaries,  Commissioners of departments,  to

be done by the Prime Minister but subject  to the approval  of the Parliament.  It  is  also  proposed  that  there  should  be  a  total

separation  of  powers  and  that  the  Arms  of  the  Government  must  be  accountable  to  their  actions.  Also,  Provincial

Commissioner.  It  is  my  opinion  that  this  office  should  be  removed  and  all  Heads  of  departments  at  the  PC’s  office  be

redeployed in the district offices. 

That the District Head should be answerable directly to the Permanent Secretary. There shall be  the office of District Executive

Secretary, not the DC. That the chairman of the district should be District County Council.  The District Executive chairman and

will be elected by the people within that district. He will be the chairman of all development meetings within the district.  That the

district chairman must be of form four class of education and above and he must have served in several  areas  of administration

and management. 

That, there shall be Executive Secretary at the divisional level who will be the co-ordinator of the division but no the D.O.  There

shall be  divisional chairmen who should be elected by the people  of that division. He will perform the  duties  of  monitoring  all

developments within and chairing all development meetings. He must be  able to speak  English and write all the languages. The

chiefs and assistant chiefs must be elected by the people. 

Federalism and place in the Government of Kenya,  we in Bunyala do not support  federalism  yaani  Majimbo  but  support  the

Government system, for instance all the planning and implementation must  be  done  at  the  district  level.  We  propose  that  the
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revenue  collection  system  remains  the  same  but  ninety  five  percent  be  remitted  to  the  districts  and  in  this  case  to  local

authorities. 

The Central  Government to assist  in acquisition of loans and grants for developments as  requested  by  the  respective  districts

and councils. Senior citizens, these are people above sixty five years. The Government must take  care  of these people  and they

should be earning every month. The Kenya police: The ordinary police must remain police, not police force.

The land and property rights: This is the basis of economic development in Kenya. We in Bunyala Central, it is our concern that

land should be owned by the local community. That there should be a board  which must be  elected by  the  people  within  the

whole division for all transactions of land but not appointed boards. 

That all land appeal  cases  should be  done  at  the  district  land  boards.  Not  in  the  High  Courts,  e.g.  Nairobi  and  some  other

places. The most crucial area which I would like to comment on Honourable Commissioners is about the Yala Swamp. It  is our

concern that the Government should think of reclaiming the Yala  Swamp  and  the  indigenous  people  be  given  first  priority  of

allocation of land.

About the property inheritance: It is of my concern that men and women should have equal rights to be  registered on land and

succession of properties. That all Kenyans should own land anywhere in the country through proper  procedure  that should be

followed and not grabbing. Thank you. Yours Councillor Michael Kongo. 

Com. Kabira: Thank you very much Councillor.  Mzee Wagoma Munyalla. Ako? He is coming. Stephen Omede.  Is  Stephen

Omede here? Amemaliza. What about Romans Philis? Hayuko? Sebastian Osebo? Sebastian hayuko? Okanda Nicholas? John

Namia?  John  Kundobi?  Mark  Amboyeia.  Hayuko?  Bernard  Omeda?  Wanjala  Wakoba.  Nichola  Namuye?  Ako?  Utakuja

Mzee akimaliza. 

Wangoma Munyalla:   Esie nangwa Wangoma Munyalla.

Translator: My names are Nichola Namuye. 

Wagoma Munyalla:   Okhubulwa khwange, ndebulwa mwaka ka elfu ndala ninde makhumi nende tsisasaba.

Translator: I was born in 1906. 

Wagoma Munyalla:   Omuosi ko khusasaba.
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Translator: In June. 

Wagoma Munyalla:   Esie mbere nende lino, 

Translator: This is what I feel. 

Wagoma Munyalla:   Okhurula ninzibulwa miaka eko, 

Translator: Since I was born, 

Wagoma Munyalla:   Babukuka befu balikho nibasiri bidiri.

Translator: Our grandparents who even had some necklaces,

Wagoma Munyalla:   Bali banja tsing’ada mukosi muno.

Translator: Some had arm rings.

Wagoma Munyalla:   Bandi baboyanga mukosi muno.

Translator: Necklaces and so on which were decorations. 

Wagoma Munyalla:   Bidiyaki bino bialichi emigasa kiabwe.

Translator: During our birth,

Wagoma Munyalla:   Ne khubulwa khwefwe, 

Translator: We found this land when it was owned by elders. 

Wagoma Munyalla:   Khwanyola l iaka lino lialichingi nende bakhulundu.

Translator: I want to talk about land. 

Wagoma Munyalla:   Mbolehe abundu we liloba.
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Translator: One can die and live his son when he is still young. 

Wagoma Munyalla:   Mundu anayala ofwa ne alekha mwana nali omudidi.

Translator: At times, he will be left in the mother’s home. 

Wagoma Munyalla:   Aundi alekhe mwana nali mumunda.

Translator: When they have been registered on the land.

Wagoma Munyalla:   Ne omwana oyo sibandikisia khuloba ero khaba  mbu  omwana  wange,  ndalekha  mwana  ufwana

arie.

Translator: Why is it that you leave such a child when you have not registered him on the land?

Wagoma Munyalla:   Khusiri ninyinga mbu, omwana oyo walekha nali mudidi nolandika elarero khuloba.

Translator: If he wants to register, the owner of the land has to pay a lot of money as if that is not his own land. 

Wagoma Munyalla:   Khandi no dukha mbu mwana oyo atsia khubukula liloba khwandikisia liloba lio, ne  khandi  mbu

oyinie amapesa maangi, khubandu balole nga loloba lio lifwana mukusie.

Translator: And the land is of your grandparents. 

Wagoma Munyalla:   Ne eloba lia kukaa wao lino, kika wao niye walekha liloba ero, 

Translator: Your father has left you with that land. 

Wagoma Munyalla:   So yakhurekhera liloba ero, 

Translator: Why does it happen that you have to buy that land which you were supposed to own freely. 

Wagoma  Munyalla:   Ne  okenda  no  kula  liloba  liao  macula,  eliloba  liao  liakuka  wao  yamba  ne  ingabo  nakhubana

niyerusia basuku khusialo khuno.
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Translator: That is why I am wondering. 

Wagoma Munyalla:   Abundu awo esiembuka muno.

Translator: This is what I say. 

Wagoma Munyalla:   Ndeba endi.

Translator: We have an area known as Omudodo in the swamp. 

Wagoma Munyalla:   Khuli nende sialo siefwe silangwa mbu Omudondo.

Translator: We would like that land reclaimed so that we may go back and plant all the crops we used to have there. 

Wagoma  Munyalla:    Esielo  esiokhwenya  mbu  Serikali  khufunye  muloba  lifwe  likhale  lilimo  ebiakhulia  bingi  bia

maondo, amaremwa, sina kila sindu.

Translator: Because where we are staying we are not getting enough food. 

Wagoma Munyalla:  Khulwe sialo sino esir esendo echo ngakhurukamo ebiakhulia, baikhulia.

Translator: When it rains, everything gets flooded. 

Wagoma Munyalla:   Efula ni ikwa, ni ilia.

Translator: And when it doesn’t rain properly then everything withers out.  Whereas  in the swampy area  we used to grow all

sorts of crops and we could get very good yields for the upkeep of our children. 

Wagoma Munyalla:   Ne khandi ni ikhaya khukwa ni khandi sifwa.

Translator: It used to make our children look healthy, physically fit and very very healthy. 

Wagoma  Munyalla:  Ne  efwe  khwali  musialo  silimo  omunyu  mulai  khandi  esirimo  ebiakhulia  bilai,  khwaraka  kila

sindu,  amaremwa,  kila  sindu  kila  sindu  khwarakanga,  nende  ebiakhulia  bilaba  khulia,  khandi  bana  befwe
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badindindimanga muno.

Translator: They appeared as if they were those healthy animals. 

Wagoma Munyalla:   Khandi biali mundu benya mundu mwerakho na tana ali nga imbusi yayanga miruka milayi.

Translator:  The main reason why we are  so keen is because  we are  not getting enough the way we used to get to  make  us

lead a good life. 

Wagoma  Munyalla:    Ne  esikira  efwe  nikhulamba  no  khulakhimera,  khali  khwali  ni  khumera  muno,  khuuma

ebiakhulia  ebe  khulia,  khuuma  ebiakhulia  biakhulisia  bayeere  befwe  khandi  khusanda  mapesa  ka  khulindira  bayere,

sialo sialimo maondo malai nende sina, khwakusisienge kalindira abayere muschooli.

Wagoma Munyalla:   Khandi nge eng’ombe yaya bunyasi bulai.

Translator: So, we appeal to the Government to look into that

Wagoma Munyalla:   Kharo Serikali ikhulingalekho.

Translator: That’s the much I had to inform the Commission here. 

Wagoma Munyalla:   Bindu bia ndenya biekhwekesia ee Serikali itsie ano 

Com. Kabira: Asante sana Mzee Wagoma. Thank you very much for your views. Nicholas Namuye.  

Nicholas Namuye: Kwa majina ni Nicholas Lughoma Namuye. Sitakuwa na mengi kwa maana ningalikuwa nayo lakini sina ile

karatasi  ambayo niliandika  maneno  haya.  Lakini  itanilazimu  niseme  maneno  mawili  hivi.  Jambo  langu  la  kwanza,  ni  ajabu  ya

kwamba tumeanza kubadilisha sheria zile zilikuwa za zamani na ningalifurahi kueleza ya kwamba wakati  mkoloni alikuwa hapa,

nikiingia  shule  mwaka  wa  ishirini  na  tano,  tulikuwa  hatuwezi  kufundishwa  kuandika.  Ilikuwa  ni  watu  wa  dini  tu.  Kwa  hivyo

sheria ambazo tunaanza kutengeneza sasa  ziwe zinaweza kutufaa.  Maana wakati  huo nikiwa mgonjwa nilikuwa napewa  dawa

bure na wakoloni. 

Halafu elimu ilipokuja ilikuwa hatulipi hata hela. Na tena, wakati huo vyakula vilikuwa vingi sana hapa.  Kwa hivyo ninaomba ya

kwamba  sheria  zile  za  zamani,  ziondolewe  tuwe  na  sheria  zinaweza  kuleta  sisi  tuwe  sawa.  Hata  wakati  wote  huu,  watu

wamezungumza, yote ningalizungumza. Kwa hivyo ninaomba yale  mliwasikia  wote  wakisema  hapa  na  vile  memorandum  zetu
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zimeandikwa, zimeeleza yote ambayo inatakikana. Kwa hivyo sitakuwa na mengi, ni hayo tu ambayo ninayo. 

Com. Kabira:  Asante sana Mzee Nicholas kwa hayo maoni. Tafadhali jiandikishe. Conel Malaeli?  Sebastian,  we  called  him

earlier. Go ahead Sebastian. 

Sebastian Asembo: Kwa majina naitwa Sebastian Asembo,  natoka Magombe sub-location.  Maoni yangu mengi ningeongea,

Nicholas ameongea lakini nilikuwa natamani sana kuongea upande wa elimu. Upande wa elimu, ninaonelea wazazi tuna matatizo

sana, nilikuwa naomba, hii Commission imekuja kututembelea, ninapendekeza, kama ingewezekana elimu iwe ya bure. 

Jambo la pili, nitaongea upande wa hospitali.  Kusema ukweli hospitali tuna matatizo sana na wengine tunakufa kwa sababu ya

ukosefu wa pesa. Ukienda hospitali, unaambiwa nenda ununue madawa, na hapo hapo wewe mgonjwa, hakuna njia ya kupata

pesa. Hapo tunaomba hilo jambo Commissioners waangalie.  Yangu ni machache kwa sababu wenzangu wengine wameongea

mengi ningeongezea lakini ninashukuru. 

Com. Kabira: Thank you very much Mr. Sebastian. We will give your MP a minute or two and then we will come back  to the

list. 

Hon.  Wanjala:  Commissioners  na  wananchi  watukufu,  ningependa  tu  kuwaambia  mimi  naondoka  lakini  nawaambia

mwendelee kukaa na Commissioners na mwendelee kuwaambia yale maneno yote na mapendekezo mmefikiria yawekwe kwa

Katiba bila uoga. Msifikirie vile Mheshimiwa anaenda, sasa labda tuachie hapa. Bado inaendelea. Leo mimi sitapeana, hata jana

sikupeana nitapeana tarehe saba tukiwa Osieko.  Kwa sababu nataka niwe na nyinyi karibu vile mnaendelea kila pahali.  Lakini

saa hizi naenda Nairobi ndio naenda mapema. Asanteni na muendelee salama.

Com. Kabira: Thank you very much. It is not in every occasion that we have the MP in the three areas,  so we are  very happy

that Honourable Wanjala has been able to be with us at every venue. At least these two venues and he has promised to be  with

us on the third venue. I also want to say that for the National Constitutional Conference, there will be  three delegates from each

district.  So,  there will be  about  roughly two hundred and ten representatives but we  will  also  have  the  two  hundred  and  ten,

Members of Parliament. 

So, it is very important when the Member of Parliament is listening to what the constituents are  saying. Because when it comes

to negotiating at the National Constitutional Conference,  then at  least,  they are  aware.  The people  within that district  and from

those constituencies know the issues that the people in their areas  are  concerned with. So,  we are  very happy that Honourable

Wanjala has been with us for those last two days and promises to give us his memorandum in the next station.  Thank you very

much Mheshimiwa. We go back to the list and we will call Pascal  Onani.  Pascal  Onani hayuko? Tadai Osogo.  Hayuko? Tadai

ako wapi? Asante. Atafuatwa na Michael Ngolo ako? Is he there? He is not. Benson Okoch? Yuko? Utamfuata. Okey. Tadai. 
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Tadai  Osogo:   Kwa  majina  naitwa  Tadai  Osogo  Laphai.  Nina  pendekezo  kama  hili.  Pendekezo  langu  la  kwanza,  ingawa

wamezungumza  lakini  mimi  nalirudia.  Mimi  ni  kama  Likhuru  wa  Serikali.  Lakini  nimeona  duniani  hapa  kote,  sijaona  mtu

akifanya kazi bure bila kitu  chochote.  Ningeomba  Likhuru  pia  watambuliwe  kwa  sababu  wanafanya  kazi  ngumu sana.  Ndio

wanajua vijiji, ndio wanajua wahalifu, ndio wanajua kila aina ya watu wabaya.  Likhuru tu. Wanaitwa village leaders.  Hawapati

kitu chochote, lakini hapo ninapendekeza,  Tume ipeleke haya maneno kwa sababu hakuna mtu anaweza kufanya kazi bure na

ana watoto, ana wake, anasomesha mtoto. 

La  pili,  mwenzangu  aliyetoka  hapa  alizungumza  juu  ya  hospitali  naiunga  mkono.  Tunakufa  kwa  sababu  ya  kukosa  pesa.

Ukienda unatumwa, nenda ukanunue dawa mahali fulani. Na dawa inaingia, ukiona ma-box inaingia hapo na unatumwa tena nje.

Na unaandikiwa nenda ukanunue dawa ya shilingi mia saba,  mia nane na hauna na dawa  iko  hapo.  Hapo  Tume  itukumbuke,

tunakufa kwa shauri ya hospitals kukosa pesa. 

Upande wa scheme irrigation: Nimeona tulikuwa na scheme, tulikuwa tunajisaidia sana, hata awatoto  wetu walikuwa wakisoma

vizuri, uniform tunapata vizuri, siku hizi tuna matatizo sana.  Hatuna pesa  yeyote ya  kulipia  watoto,  watoto  wanafukuzwa  skuli

kila mara.  Na  ningeomba Tume ipeleke haya maneno ya kwamba,  scheme  watukumbuke.  Serikali  itukumbuke  kwa  scheme.

Budget ilisomwa hapa juzi, hatukupata kitu chochote. Wakisema pesa, upande wa Agriculture. 

Land: Wanatuumiza sana upande wa ardhi. Una mtoto,  unataka kumubadilisha jina achukue huu udongo,  udongo ni wako,  vile

mzee mmoja alisema hapa na tena unatoa pesa  ili ubadilishe jina la mtoto wako.  Hapo tunaona ni ngumu, tena si pesa  kidogo.

Saa  hii  wanasema  ni  elfu  saba  na  elfu  saba  kama  mtu  kama  ni  maskini  huna  kazi,  utatoa  wapi  hizo  pesa.  Mimi  ni  hayo  tu,

nimekomea hapo. 

Com. Kabira: Asante sana Mzee Benson kwa hayo maoni. Benson Okoch?

Benson  Okoch:  Kwa majina naitwa Benson Maina Okoch.  Mimi sina mengi, yote imesemwa. Mimi nasema upande wa  Jua

Kali kama sisi watu wa Jua kali mimi nilijifunza kazi. Na ningeomba tu upande wa Serikali,  kama upande wa licence ya County

Council. Sisi watu wa Jua Kali tuna matatizo sana. Nyinyi kama Commissioners mnaweza angalia hayo maneno. Tuna matatizo

ya licence. Kazi kidogo, na licence unaweza kupata kama kazi ambayo mimi naendesha shilingi elfu mia moja na mia nane.  Na

hiyo ni kitu kama sisi ambao tunafanya kazi ya Jua Kali tunaumizwa. Unaweza fanya kazi kwa  mwaka  hupati  kitu  na  mwaka

ukifika unaona watu wa licence wanakuja,  wanasema wewe utatoa shilingi elfu moja na mia nane.  Kama mimi ni mshonaji wa

manguo. Hata niliacha kufungua kazi kwa shauri ya hiyo. 

Unaona  unafanya  kazi,  yenyewe  hupati  kitu  ndani  yake  na  licence  wakija  wanasema  wanataka  pesa  fulani  na  hiyo  ndio  sisi

tunasema…..majina sisemi, nasema kwa nini. Mimi nimesema County council.  Si  nimesema  County  council?  Ndio  inatuumiza
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sisi na hakuna kitu ambacho tunapata. Kwa upande wa Serikali yale yote imesemwa, sisi tunaunga mkono,  tunataka tupate yale

maendeleo ambayo inatakikana tupate. Tumefinywa. Kwanzia Hayati atoke. Kwanzia hapo, zamani sisi tulikuwa tunasema watu

wako katika Nairobi. Mzee anasema turudi wapi,  turudi mashambani. Mashambani ambayo tulirudi, kazi ya ukulima kama sisi

ni wakulima wa mpunga. Hakuna kitu ambacho tumepata ndani yake. Ni hayo tu, yale ambayo ninayo. 

Com.  Kabira:  Asante  sana  Mzee  Benson  kwa  hayo  maoni.  Asante.  Joseph  Wandela  hayuko?  Peter  Bwire.  Pascal  Dila.

Hayuko? Daniel Ojwang’. Daniel hayuko? Odianga Christopher utafuata Mzee Dila. 

Pascal Dila: Majina yangu ni Pascal Volu Dila. Ninaishi hapa Bunyala katika Mabonde West sub-location. Yangu ni haya:

Tunaishi katika Kenya lakini tunabanwa kwa njia zingine. Utasema neno  la  juu  sana  ambalo  mimi niliona  nalifikiria  kwa  roho

yangu. Ma-Judge wa Kenya wangefaa kufanywa kuandika na kama watu wa Parliament,  kushida  President  kuchagua  Judge.

Kwa sababu Judge anaogopa kama President  amefanya makosa Judge hatamfanyia,  hatamkatia  kesi.  Ninaona  katika  Kenya

hata mtoto wa President  akikosa anatakiwa afike kwa korti,  anakataa  kwenda huko kwa sababu uwezo ni wa babake.  Mimi

sina mengi, hili neno ndio mimi nakumbuka limetufinya katika Kenya.  Judge awe anachaguliwa na watu kama Parliamentarians,

asichaguliwe na President. Hiyo ndio yangu. 

Com. Kabira: Asante sana Mzee Pascal Dila kwa hayo maoni. Asante. Tuna Odianga. You are the one coming? Okey. 

Odianga Christopher: Asante mimi kwa majina naitwa Odianga Christopher na haya ni mafikira yangu binafsi. Mimi nitaanza

na upande wa  administration.  Ningeliomba  kama  Serikali  ama  hii  Commission  ifanye  hivi;  Chiefs  and  Assistant  chiefs  wawe

wakipelekwa katika mafunzo maalum kwa sababu kumetokea visa mbalimbali ambapo unapata mtu kama Chief ama Assistant

chief haelewi kazi yake. Ingelikuwa jambo la muhimu kama angalifanyiwa mafundisho maalum ili wajue jukumu yao kwa ile kazi

wanayotenda. 

La pili naona twaishi Kenya lakini tunaishi kwa viwango mbalimbali. Kwa nini nikasema hivyo, twaishi kwa viwango mbalimbali.

Tunaishi kwa viwango ama kwa madarasa  mbalimbali kwa hivyo unapata kuna wengine ambao ni Wakenya halisi na wengine

tunajipata kama si Wakenya halisi. 

Unapata mtu kama saa  hii pengine, samahani nikisema kwa ubaya,  lakini unapata pengine Madam vile  umekaa  hapa,  saa  hizi

unafanyia kazi karibu milioni moja utakapofika mwisho wa mwezi. Mtu kama mimi vile nimekaa hapa hata shilingi sina mfukoni

hata nikisamama hapa, ukiniangalia mfukoni sina hata hela.  Ni jambo la kushangaza ya kwamba,  ninapoenda kununua wembe,

wewe utanunua kwa shilingi mbili nami ninunue kwa shilingi mbili. Sasa  hapo tuko katika Kenya moja ama tuko katika Kenya

mbili. Ni jambo la kuudhi. Mngelifanya angalao mwangalilie, mtu kama mimi maskini, ninaponunua shilingi kumi sabuni na wewe

ununue angalao shilingi hamsini. 
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Nikienda kwa upande wa mavazi: Ni jambo la kuhuzunisha sana hata unapata mama ambaye ungemheshimu  anatembea  uchi.

Hivi  maajuzi  nilikuwa  katika  moja  ya  town  zetu,  hata  nikajilaumu  kwa  nini  nikaumbwa  kujiita  Mkenya,  unapata  mama,  mtu

anakwambia ‘huyu mama is an executive secretary sijui kwa ofisi gani.’ Lakini unapomwona vile amejifaa, ati ni dot  come time.

Amevaa  vitu  ambao  si  nguo  labda  ni  something….ni  kitu  ambayo  inaelekea  pamoja  na  nguo  lakini  sio  nguo  kabisa.  Hapo

ningeomba tuwe na national dressing. Tuwe na vazi la kitaifa angalao. 

Com. Kabira: Kwa wanaume na wanawake?

Odianga  Christopher:  Yes.  Both  sexes.  Sijui  nikipeana…kama  ninakosea  nchi  mnaweza  kunikumbusha  kama  Ghana,

Nigeria.  Unaona hata mtu mwenyewe ukitembea unabaki na hadhi  yako.  Unabaki  kama  unajisikia  kweli  mimi ni  Mu-Ghana,

mimi ni Mu-Nigeria. Unabaki na ile hadhi yako kama mwenye nchi. 

Cha  tatu,  ningeliomba  Serikali  iangalilie,  mtu  akishafikisha  miaka  kumi  na  minane,  angalao  awe  na  pesa  fulani  anayoweza

kupewa for his daily needs. Kwa sababu hata maneno ya kufanya uchokora na wizi mwingi, unakuja kwa sababu mtu hana hata

centi mfukoni na Serikali ikifanya mpangilio wa kupata  hizi pesa  angalao  mtu  awe  anapata  kiwango  fulani  cha  pesa  nadhania

tutapunguza visa vya wizi na hata watoto wa streets hawatakuwako, nadhani hivyo.

Cha tano, ningeliomba mtu mmoja….(interjection)

Com. Kabira: Ni ya mwisho. Si ndiyo? Kwa sababu saa imemalizika. Labda ungenisamehe ukanipatia mbili. Okey.

Odianga: Mtu mmoja kwa kazi moja. Unapata huyu ni Judge, is a Secretary to Commission of what, is a whatever,  Ministry of

Finance,  sasa  mtu  mmoja  na  wengine  wako  hapo.  Unasikia  graduates  wamejazana  hata  mtu  hana  kazi.  One  man  one  job.

Linalofuata  halafu  nimalizie  kabisa,  kuna  wengine  wamezungumza  hapa  maneno  ya  pombe.  Pombe,  kusema  ukweli  unapata

vijana  wameingilia  pombe  kwa  sababu  Serikali  imeikataa  na  mama  hawa  wanatengeneza  hii  pombe  kwa  sababu  Serikali

imeikataa na mama hawa wanatengeneza hii pombe kwa sababu wanaficha tena manyumbani. 

Sasa inabidi huyu mtoto kuwa introduced kwa pombe mapema pasipo na kufikia ule umri wa kukunywa pombe.  Wangeliweka

pahali pa hao watu wanafanyia kama bar na inakuwa restricted. Mtu ambaye hajafikisha kiwango fulani cha umri, haingiii hapo.

Nafikiria  ingalikuwa  jambo  la  muhimu na  tena  litakuwa  jambo  nzuri,  hao  watoto  hawajajua  pombe  mapema.  Sasa  na  iwe

itaenda  na  wakati.  Kwanzia  saa  kumi  ama  saa  kumi  na  moja,  mtu  anaingia  bar,  inapofika  saa  moja,  mtu  aende  nyumbani,

angalao aende na watoto wake mapema. 

Upande wa President  anapo-retire.  Huyu mtu amepewa respect  akiwa President,  amekula mshahara kama President  wa  nchi
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sawa.  Anapo-retire  tumpatie heshima yake lakini hapana  kumrundikia  tena  mali.  Ya  nini?  As  another  fellow  has  said  earlier,

huyu mtu ni contract. Tumempatia contract afanye. Tena anapotoka tunampatia magari tano,  wafanyikazi kumi, na tena vingine,

hospitali ya bure. Hiyo haifai. 

La mwisho, tafadhali na huyu tu kwa President tu hapo,  awe ameoa kwa sababu huwezi ku-lead watu kama hujaoa.  How can

you lead when you cannot lead your house?  Na  pia  MPs  wasiwe  wanajirundukia  mshahara  pasipo  na  kupata  nafasi  kutoka

kwa sisi kama wananchi. Asanteni. 

Com. Kabira:  Thank you. Just a minute Bwana Odianga.  I don’t  know,  you  wanted  to  give  a  recommendation.  When  you

were talking about the ……was it bread for fifty shillings and you want to buy it for ten?

Odianga Christopher: Yes. 

Com. Kabira: It is good. We should give the recommendations, like there should be special prices for basic needs,  basic food.

Kama vile wanafanya India. Si ndiyo?

Odianga Christopher: Correct. 

Com. Kabira: That in some Indian shops, only certain groups of people  can buy the rice and that rice is much much cheaper.

Which makes it possible for everybody to make sure that everybody in India.  Do you know India is more than one  billion?  I

think they are 1.2 billion that everybody can buy the rice because the prices of the poor in the community is much lower than the

prices for the other people. So,  may be that is the recommendation you should be making. I wanted to tell you I don’t think I

will have a million at the end of the month. Thank you very much. Did we tell somebody that he will follow? If not,  I  think I will

get the women so that they can go to cook. Florence Oyiel? While she is coming, Pamela Aoko? 

Pamela  Aoko:  Thank  you.  I  have  a  few  points  to  make.  My  names  are  Pamela  Aoko  and  my points  are  as  follows.  On

education: I feel that it will be  better  that trained teachers  should be employed by the Government.  On gender,  I propose  that

the vacancies mostly of the Vice or Assistant should be left for women in all the Government institutions. This will prove that the

Government is in real sense supporting gender and it should start right from the Presidential post to the grass root level. 

On marriages: I propose that Chiefs and their assistant chiefs should be authorized to be giving legal letters to the come we stay

types of marriages and that may have lasted for three or four years without having been legalized. 

The other point is that; retrenchment should not be  done to people  earning less than fifty thousand shillings per  month. Another

point is that natural resources  to be  protected  by Constitution should include; land,  water  catchments  areas,  fish  landing  sites

75



and wetlands. 

Some issues concerning transfers and inheritance of land rights should be addressed  in the Constitution. The other point here is

that the procedures  for transfers of land be simplified in offices of land adjudication,  land control  boards,  survey and  planning

should be streamlined and stationed at divisional levels. Kenyans ought to carry out only birth notifications or  certificates and ID

cards as evidence of citizenship plus their passport. 

Lastly, Provincial Administration is important for Government  policy  co-ordination  and  mobilization.  I  therefore  propose  that

they  be  better  paid  and  trained  properly  especially  in  psychology.  They  should  be  selected  according  to  their  levels  of

education. Thank you. 

Com. Kabira: Thank you very much Pamela for your views. Thank you. Did Florence come? Florence is not there? Maureen?

She is not there. Judith Taka? Do we have an interpreter? 

Judith Taka:  Khu mera nangwa Jiduth Taka.

Translator: My name is Judith Taka. 

Judith Taka:  Njibulwa Bunyala, emakunda ano.

Translator: Born here, Bunyala, Makunda village

Judith Taka:  Ne ndi mukenya.

Translator: And I am a Kenyan. 

Judith Taka:  Ne ndi muibusi mukhasi.

Translator: And I am a mother.

Judith Taka:  Esie sisamba muno, 

Translator: Something which is very burning. 

Judith Taka:  Omwibusi mukhasi yabanwa muno.
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Translator: The mothers / women is really exploited or squeezed. 

Translator: Especially that woman who has no child. 

Judith Taka:  Sasa ulia mukhaye ouma mwana kabisa.

Translator: Perhaps not having a child is not her own wish. 

Judith Taka:  Aundi khukhaya khuba ne omwana mukhaye oyo sini khwenya khwaye.

Translator: It is because natural factors but not according to her own wish. 

Judith Taka:  Oundi ni kwa sababu ya maumbile ama hitilafia namna Fulani katika maumbile yako.

Translator: Something surprising to me is this, 

Judith Taka:  Khoro simbukisia muno ni sino.

Translator: Our Government today, 

Judith Taka:  Serikali yefwe ya Kenya ya saa hii.

Translator: When it comes to the side of succession, when a husband has say two wives. 

Judith Taka:  Mundu ulia lwandu lwene kaba khu musacha nafwire undi musacha ali nende bakhasi babiri.

Translator: May be a second wife has children while the first one has no child. 

Judith Taka:  Oundi mukhasi wo khubiri ulia ne uli na abana nawe mukhusi mukhulundu obula bana.

Translator: May be you as the first wife you have stayed with this husband for many years  while the second one just comes in

very late. 

Judith Taka:   Khwekadie  mbwe  ewe mukhasi  mukhulundu  wamenya  bikha  bindi  no  omusacha  uno,  ne  mukhasi  uno
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aundi yakhamenyakho sa ebikha bididi ne musacha uno ne achaka khwibula.

Translator: The Government of Kenya started bringing the family planning. 

Judith Taka:  Serikali ya Kenya yene ino yainia omupango kwa family planning.

Translator:  May  be  the  second  wife  here  comes  and  begins  giving  birth  to  very  many  children,  one  after  the  other.  Say

annually. 

Judith Taka:  Kwa hivyo  mukhasi  we  enyuma yecha  khweicha  nachaka  khwibula  abana  ovyo  ovyo  mwaka  baada  ya

mwingine.

Translator: Forgetting that she found the first wife there but her not giving birth is not her own making. 

Judith Taka:  Ne yebirire mbu yabukana ewasie no khukhaya khwibula sikhwali khwenya khwaye aundi.

Translator: When it comes to distribution of property, you find that one with children gets much more than that one who never

gave birth and yet is the first wife.

Judith Taka:   Nonyala  lwandu  lwe mikabo   biliba mbu  omukhasi  oulali  ne  mwana  uno akabane  katikati  mikabo  kia

bakhasi, khandi nende kia abana.

Translator: The Government should think about this wife who has no child. Is she not a Kenyan?

Judith Taka:  Khoro Serikali eyo iparanga irie khu mukhasi uma mwana uno, si no omukenya?

Translator: This is my proposal. 

Judith Taka:  Esie liparo liange lipara lili,

Translator: I think the Government that will follow after this one. 

Judith Taka:  Eseie mbara mbu Serikali ino indakho baada ya Serikali ino, 

Translator: The succession or the distribution of the property should be according to the time wife has stayed with a husband. 
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Judith Taka:  Bibe mbu omukhasi arungwe okhulondekhana nde miaka kia yamenyere nende musacha ulia.

Translator: Secondly, 

Judith Taka:  Embosi yekhubiri, 

Translator: Another burning issue is on the wife and husband who works together. 

Judith Taka:  Embosi yindi isamba muno abundu wa bakhasi bakhola mirimo alala ne basacha.

Translator: Perhaps due to bad luck, we may have a difference and then separate. 

Judith Taka:  Aundi kwa bahati mbaya khuchie khukorefusiania nende amwange, ne khulekhana.

Translator: He might have paid dowry but we have separated. 

Judith Taka:  Ingawa yakhwa, ndebula naye lakini khulekhane, 

Translator: May be through bad luck, I may die wherever I have gone to. 

Judith Taka:  Kwa bahati mbaya nyala khwifwira amba ninjire eyo.

Translator: These husbands may claim to have my body so that he may burry it. 

Judith Taka:  Omusacha uno, yecha khudakha khu claim mubiri kwange khusikha.

Translator: Because he claims that he has paid dowry and forgetting that he had married another wife when I had left. 

Judith Taka:  Okhubera yakhwa ne naulirekho mbu watekhere mukhasi undi ni mbwereo.

Translator: Why should the Government accept or leave him authority to do that?

Judith Taka:  Khusina Serikali ikhufukirira khukhola endio?
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Translator: Me, as a wife who has left and married another person, 

Judith Taka:  Nawe nga mukhasi umbwereo, ninjia ndekha abundu andi, 

Translator: The Government should allow me to claim my husband’s body even at one stage or the other. 

Judith Taka:  Serikali si ifukirira, okhutsia khu claimer mubiri kwo musacha ulia, kata documents chiaye kata ndala.

Translator: Why is it that the Government thought of that kind of thing?

Judith Taka:  Khusina Serikali yapara maparo nga ako.

Translator: The last one, which is a third point. 

Judith Taka:  Embosi ye khudaru nayo, ni ya mwisho, 

Translator: I want the Government to think about the issue of ECE teachers.

Judith Taka:  Ndakhire Serikali aparekho balimu ba nursery.

Translator: Because these are the foundations of education. 

Judith Taka:  Balimu bano khubwa dieri bwange ni musingi kwa masomo.

Translator: They have a lot of work and at times, they do the maid’s work.

Judith Taka:  Balio sa balimu lakini khandi sikha sindi bakholanga kio maid.

Translator: So, the Government should think about them and at least give them something small for their upkeep. 

Judith Taka:  Kwa hivyo Serikali ibaparekho nga ibabekho sindu sididi sia inyalilwa.

Translator: That’s the much I had. 

Judith Taka:  Esie kange ne ako.
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Com. Kabira: What is ECE?

Judith Taka:  Nursery teachers. Childhood Education. 

Com. Kabira: Early Childhood Education. 

Judith Taka:  Yes. 

Com.  Kabira:  Thank  you  very  much  Judith  for  your  views.  Peter  Lujala.  Hayuko?  Joseph  Njue?  Hayuko.  Helen  Opiyo?

Helen is there? Wanga Anthony ako? Hayuko? Yuko. Wanga, then Mudibo Samuel. Wanga utamfuata Helen. 

Helen Apiyo:  My names are  Mrs.  Helen Apiyo Gongo. I am a teacher.  I have a feeling that our  Constitution  should  have  a

preamble or a forward and it should be a democratic Constitution. I will say a few things:

1. On Council rights: We should only promote or  protect  cultural  rights  that  are  not  a  health  hazard.  For  example  wife

inheritance should be abolished because it is causing H.I.V and AIDS. 

2. Early marriages,  forced marriages,  FGM or Female Genital Mutilation should  be  abolished  because  it  is  infringing  on

child’s rights. Early marriages, both young children who will be  found to be  marrying each other should be imprisoned.

On forced marriages, parents who force their young children to go and get married so that they get the dowry,  should

also be jailed. Our Constitution should be written in several languages.

3. Basic rights: Education should be free and compulsory in primary schools and I will urge the Ministry of Education  to

introduce or to prepare a syllabus on the Constitution because I know currently we are  not teaching Constitution in our

primary G.H.C. Syllabus. 

4. Government should also check on girl-child education. We find that most of our girl children are  disadvantaged because

they  might  be  orphans  or  they  come  from  poor  families.  I  would  wish  that  the  Government  of  Kenya  provides

Government bursaries for those able girl-children. 

5. On education still, I  will urge the Government of Kenya to provide special  education need facilities in every division in

Kenya. 

6. On land: I have a feeling that both men and women should have equal access  to land. That is even if  it  is  inheritance,
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both girls and boys can inherit their parents’ land or even any other asset. 

7. On elections: Voting boxes should be transparent and counting should be done at the polling stations. 

8. The President should not appoint the Commissioners of elections because they will have little say in electioneering. 

9. Affirmative action: A part  of the Parliament should comprise of women. For  having a balanced Parliament,  we  should

have the affirmative action so that we have a third of the Parliament comprising of women. That’s all

Com. Kabira: Thank you very much just hold on Helen for  a question. 

Com.  Yano:  Helen,  I  think  you  must  have  heard  the  other  presenter,  the  lady  presenter  who  talked  about  inheritance  of

property or  issues of succession where there are  two women or  more  than  two  women  and  being  the  first,  on  balance,  you

heard what she said. At the end of the day, the distribution of the property becomes a bit unequal yet she feels that if you were

the first wife and you have contributed, you should get equal share. We visited several areas and there are other tribes that what

they do, they share property according to women and not according to whether you have children or not. What happens in your

society here? What is the traditional way of sharing out property? Is it in terms of children or is it in terms of wives? 

Secondly, there is this issue of traditional rules that have been raised by several  gentlemen here,  that they would want the same

legalized. Are you for it or not?

Helen Apiyo: Your first question. On the issue of succession on both wives or even if there are  several  wives, traditionally it is

done that, that woman with many children gets a lot of the property.  Then, on your second question,  I have a feeling that local

brews should be accepted but then Kenyans should be given the time to start drinking. Let’s say, if it is working hours from 8-5

p.m. nobody should be found drinking and age. I have heard somebody lie here, that they only give alcohol to children who are

above twenty or  people  who are  above twenty  years.  We  see  here  very  many  children  who  are  drunk  and  might  be  fifteen

years or sixteen years. Those sellers of alcohol should also make sure that they give alcohol to adults and not young children. 

Com. Kabira: Thank you. How do you propose we get the one-third women in Parliament? What method?

Helen Apiyo: The affirmative action thing. I feel that to get one third of women in the Parliament,  the Government should really

encourage women during the campaigns. Because you see women are weaker sex and during those hectic times of campaigning

that is why might be  they are  left out.  So,  during those campaign times, I  urge  the  Government  to  give  the  women  maximum

support during the campaigns. 
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Com. Kabira: Thank you very much Helen for your views. Do we have Mr. Wanga Anthony? Helen please come and sign the

book down here. 

Anthony Wanga:  I  am Wanga Anthony. My first proposal  is,  at  the moment, the President  is above the law,  this  one  is  not

auguring well in that he tends to dictate things and under this dictatorship he has paralyzed a lot of activities more so in schools.

You just wake up one-day hearing announcement over the radio,  that activity levis have been abolished.  You find that a  very

good  student  in  drama  dies  like  that.  Not  displaying  his  talent.  You  find  that  a  good  student  in  football  dies  like  that  not

displaying his talent in football. This is due to President being above the law.

Political parties: I propose three political parties and each political party should be given a docket  to run its party.  This docket

should be set aside by the Government. The third and the last point is about business. This one shall be  channeled very much to

the  County  Councils  and  those  Councils  above.  I  propose  that,  let  us  categorize  our  towns.  Town  A,  town  B,  town  C.  I

propose that kiosks in town A, should be paying six thousand. Kiosks in town B class should be paying three thousand.  Kiosks

in town C,  should be paying two thousand.  Then  kiosks  in  town  C,  should  be  paying  one  thousand.  So  that  even  our  poor

people here can also have a chance of holding a kiosk management here.  Like the other spokesman who said he  has  been  a

tailor but he has been barred the work of tailoring because of the licence. Thank you very much. 

Com.  Kabira:  Thank  you  very  much  Mr.  Wanga  for  your  views,  please  sign  our  book.  Mudibo  Samuel?  Do  we  have

Benjamin  Rwenge?  Is  he  there?  He  is  not  there.  Omar  Maloba  ako?  Silalo  Oduri?  Wilfred  Diaga?  Dan  Wandera?  Dan

Wandera utamfuata Mundibo.

Samuel Mudibo: Thank you Madam Commissioners, my names are Samuel Mudibo as you have heard and I am a teacher  by

profession and also participated in the Bunyala South teachers memorandum. But I have this to present as my oral submission. I

had wanted the Government to have what we call language policy. This language should be Kiswahili as  our national language

and at the same time we should abolish what we call official language. We should just have a national language. This is because,

this is the most spoken language by almost everybody in our country. Not only in our country but most parts of Africa. 

This language therefore, should be used to read very important things like the budget. It is going to help the common mwananchi

to understand what the budget means and what it is saying. Another point about the same, to give strength to Kiswahili, recently

you have heard that in NEPAD, New Partnership for African Development.  They adapted  Kiswahili to be  used so this means

that Kiswahili is a very popular language in Africa. Another thing although it has been previously said was about  the dressing.  I

had wanted our country to also adopt  a national dress  as  it is in most countries of Africa, including Uganda and others.  I also

wanted to say something about our economy and this is what I wanted.

The total revenue collection should be made public. We should know how much we have collected from the general public and

83



how it is spent.  This will also help us to know the remuneration of the Executive. That is the President,  we should know  how

much the President  earns because  it is coming from tax,  the ministers  and  other  people.  It  will  just  be  made  public.  Another

point about the same is that if the Government has economic policies, let these policies be  sold to the general public so that we

know that this policy is going to help us in one way or another. It should also be told when and how it is going to be  funded and

implemented. Then on the same, we should have these policies being…..(interjection).

Com. Kabira: Samuel that is the last one? Please, because of the time. 

Samuel Mudibo: This one we should be told,  the minister concerned or  rather  the President  should sell the policy to general

public  where  we  are  given  the  opportunity  to  ask  them  questions.  They  should  come  in  live  broadcast  where  they  sell  the

policies and then we ask them questions to satisfy our curiosity. 

Lastly, let me just talk about land: The land process is so gorgeous and we would like it to be  streamlined. You find just an old

man who is owning land, he is very poor but somebody who is rich comes and compromises him by giving a few compromising

things so that his land letter is taken away.  They will come,  you bring your title deed,  you bring this, you bring this,  your  land

need to be registered. So, this process makes most people lose their land to unscrupulous land grabbers. 

So, I want that point to be addressed because just recently when we were doing land adjudication. The land adjudication which

was just being done, you will find that some people were missing money. They had put it at the fee of five hundred and you find

somebody is having several parcels of land and he wants them to be registered, to make objection.  So,  you find that somebody

misses money to register his land or register on his family members.  This thing should be made free because  these people  who

are doing that work,  we are  being taxed so it is our money which is paying their salaries.  So,  we want such process  be  made

free to enable each and every person to enjoy as he pays tax. That’s what I had to say Madam Commissioners. 

Com.Kabira: Thank you very much Mr. Mudibo. Please sign our register.

Samuel Mudibo: Thank you very much for listening to me. 

Com. Kabira: Thank you. Dan Wandera? Do we have Councillor Roha? He is gone. Mr. Magoba? 

Dan Wandera:  Can  I  carry  on?  Mimi  nampatia  asante  sana  Commissioners.  Jina  langu  ni  Dan  Wandera.  Mimi  niko  tu  na

points  mbili.  Pengine  mengi  yamesemwa  kama  mimi  nimetoka  lakini  mtanisamehe.  Pointi  yangu  ya  kwanza,  ningewaomba

Commissioners mkirudi huku, chiefs na sub-chiefs wawe wanapigiwa kura kama Wabunge. 

Pointi  ya  pili,  kwa  nini  Wabunge,  wenye  sisi  tunawapeleka  huko,  wanang’ang’ania  mshahara  mwingi  na  sisi  tunateseka.
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Tafadhali Commissioners mkienda mnaweza fanya small loan. Hata kama ni shilingi elfu mbili ili tumalize umaskini. Kwa maana

hapa  Kenya  tuko  almost  thirty  million.  If  at  all,  mtu  above  eighteen  years  anaweza  pata  loan  kidogo  halafu  anarudisha  kila

mwezi anafanyia business, halafu anarudisha mia mbili. Tufukuza umaskini. Asanteni kunisikiliza. 

Com. Kabira: Thank you very very much Mr. Wandera. Pascal Were hayuko? Peter Magabera? Ako?  

Peter  Magabera Wesonga: Esie, Peter Magabera.

Translator: My names are Peter Magabera 

Peter  Magabera Wesonga: Wesonga, 

Translator: Wesonga

Peter  Magabera Wesonga: Ndi mwibulwa wa ano.

Translator: I am born here. 

Peter  Magabera Wesonga: Ni ndi omundu mukhale khale.

Translator: I am an aged person now. 

Peter  Magabera Wesonga: Emiaka kiange ni mingi.

Translator: I am very many years old.

Peter  Magabera Wesonga: Ndi ne miaka tisini na nne.

Translator: I am ninety-four years old. 

Peter  Magabera Wesonga: Ne esikira ninoma noma, khwakana ka Serikali.

Translator: The reason why I want to give my views, we got our Government. 

Peter  Magabera Wesonga:  Ne sirikali ya khwakana, ……Inaudible.
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Translator: With the Government, we got when we were still green, when we had not known about it. 

Peter  Magabera Wesonga:  Serikali ebe niubere simanye omukhulundu, khuli nende bayere ni sawa.

Translator: The Government today does not differentiate between the old and the young and also the able.

Peter  Magabera Wesonga:  Eliene ero sikira  nimbola,  ……bia Serikali  yene  bili  khumwaka,  narao,  abandu  khubalia

buli bushia bushia okhumenyia abandu baka barrio buli chikabila.

Translator:  All  the  time,  I  see  the  Government  doing  the  population  census  to  determine  the  number  of  its  people  or  its

citizens.

Peter  Magabera Wesonga:  Khulwe esikera ni babola bario.

Translator: I thought when they do the census,  they determine the first,  the second and third and I thought that is beyond the

limits, they should be dealing with its citizens.

Peter  Magabera Wesonga:  I number  indi  indi  yokhubiri  nende  yokhudaru,  singala  mbu  chilodananga  nganomba  ya

kwanza, nende yokhubiri ino ilangwa, ni yokhudaru alondakho.

Translator: The reason why I say so is because here in Kenya, they say the Kikuyus are the leading in population. 

Peter  Magabera  Wesonga:  Ne sikira  ninomama,  baliwo mu Kenya  muno  abalangwa mbu,  abakikuyu  nibo enumber

ye emberi.

Translator: They say the second group is the Luhya. 

Peter  Magabera Wesonga: Eliokhubiri babolanga mbu, mu luluhya niyo inumber yo khubiri.

Translator: When there is a question of the Government, why is it that they don’t follow that order?

Peter  Magabera Wesonga: Ne nomba, ni bweburuki burula, sibalondanga inumber eyo khusi.

Translator:  Now,  it is a question of everybody trying to get the positions.  Why  is  it  that  they  don’t  follow  according  to  the
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population. 

Peter  Magabera Wesonga: Kharo buruki mbano bulolokha sa mbu, buliuruka, buli mundu  ang’ania buli  mundu  ang’

ania sibalindanga imomba.

Translator: The Executive should have been better if they gave to the people at the boundary. 

Peter  Magabera Wesonga: Oburuki bwe eluba ero, bukhoyerokho baberesia bandu bali khumupakani.

Translator: They should have given the people at the boundary of Uganda and those at the Coast. 

Peter  Magabera Wesonga: Bakhaberesiekho bandu basibira  Buganda, nende basibira Coasti.

Translator: People at the boundary are the people who know the way the country is.

Peter  Magabera Wesonga: Abandu bali khumupaka nibo bamanyire sialo, nga sili.

Translator:  The reasons why I say that is that the Government has recognized the people  in the central  region  and  forgotten

those at the boundaries. 

Peter  Magabera Wesonga: Ne esikira  ni  noma noma endio,  Governmenti  yabukula  bandu  ba kati  kati  yakhwaruka,

balurekha abandu bali khumipaka.

Translator: They have left us but the Lake is our main boundary with the neighboring Uganda. 

Peter  Magabera Wesonga: Iyalurekha, khubera inyanza iri khu mpaka kwefu nende Buganda.

Translator: When the Europeans came, we had our boundary right in the middle of the Lake with the Ugandans.

Peter   Magabera  Wesonga:  Ne  buruki  bwa  busungu  nga  bwalio,  bwali  nende  omupaka  kwefu  munyanza  ne  ya

Baganda.

Translator: The boundary was at a certain island known as Roduwe. 

Peter  Magabera Wesonga: Omupaka oko kwali abundu alangwa mbu lelwe.
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Translator: Today we are being deprived of the Lake because  the leadership doesn’t know the goodness  of the Lake or  the

benefits of the Lake. 

Peter  Magabera Wesonga: Kharo khunyulwanga inyanza, okhubera, omuruki, ali yakorwa khudayira inyanza.

Translator: Even if there is an outcry, he doesn’t come to determine where the problem arises. 

Peter   Magabera  Wesonga:  Nende  nokhuba  luungu,  shiecha  yatendakho  yamanya  mbu  ndi  ori  mpaka  kuli  ena?

Yakorwa.

Translator: Secondly, 

Peter  Magabera Wesonga: Esiokhubiri, imbosi yo khubiri, 

Translator: We people of Busia has nothing which is really an asset which is given to us by the Government. 

Peter  Magabera Wesonga: Efwe abandu bali mu Busia, khuumakho sindu siosi siosi siribukhonyi mu Serikali.

Translator: The Government doesn’t recognize us as people of Kenya 

Peter  Magabera Wesonga: Serikali sibalilirakho, ngo khuli musialo siabandu balimo.

Translator: So, there is nothing like even an industry that can employ our children. 

Peter  Magabera Wesonga: Ne norebakhasa kata kakiranga mu Busia siumakhoo esiandika mwana mirimo khaba.

Translator: Now that we are in Kenya and yet we have nothing for our upkeep or  for the benefit of our children. Now what

are the benefits we are getting from the Government, we people of Busia. 

Peter  Magabera Wesonga: Kharo khulwefu mu Kenya ni sina ne khumakho sindu siosi siosi esia bana befwe.

Translator: In this Government or Executive, we would like people to vote for a person from the boundary. 

Peter  Magabera Wesonga:  Oburuki bwe liuba obo khudakhire bakhubire ikura, omundu uli khu mupaka.
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Translator: Because people at the boundary are people who know how they should stay. 

Peter  Magabera Wesonga:  Khubera bandu bali khumupaka nibo bamanyire bialo nga bakhekhala.

Translator: So, we Luhya people is time for us also to have leadership from our end. 

Peter  Magabera Wesonga: Sakira eliuba ero nge esie, abenyanga baluhya, rero fwesi khwenya buruki.

Translator: Because we are the second in population in Kenya. 

Peter  Magabera Wesonga:  Na nefwe inumber yo khubiri mukenya.

Translator: That’s the little I had. 

Peter  Magabera Wesonga:   Nio kange kongene.

Com.Kabira: Thank you very very much Mzee Peter  Wesonga.  Asante sana kwa hayo maoni. Tumeyasikia na tutayaandika.

Leo ni  wakati  wa  kupatia  Presidency  to  those  at  the  borders.  Mzee,  do  you  want  to  speak?  Mzee  at  the  back  there.  We

wanted the older men of about seventy, we give them a chance so that they can go. T        hey did? So,  there is no other Mzee

who is over seventy? Okey.  You are  over seventy.  You are  nearly. Your agemates have said  no,  so  I  follow  the  list.  Pascal

Osami? Joseph Bangi? Thomas Ogutu? Utamfuata.  Huyu  Mzee  tulimpatia  wakati  ule  alitaka  lakini  sasa  tutarudi  kwa  dakika

mbili. Si ndiyo?

Joseph Bangi:  Asante Commissioners kunipa nafasi.  Mimi nitazungumza habari  ya……majina  yangu  ni  Joseph  Bangi.  Mimi

nitazungumza habari ya Unitary Government. Tunataka tuwe Government moja. 

Education:  Mtoto  wote  wa  Kenya  yule  yuko  school  going  age,  apate  elimu  bila  kuangalia  eti  matajiri  peke  yake  ndio

wanapelekwe shule mzuri, ndio  wanakaa  classes  mzuri  na  watoto  wetu  wote  kwa  dust  na  hii  ni  Serikali  moja  tu,  hatuoni  ni

sababu gani watoto wengine wapewe nafasi kubwa na wengine wanapewa nafasi ndogo.

Health: Kama wewe ni Mwanakenya na wewe ni mgonjwa, Serikali mzuri lazima iangalie watu wake na afya yao.  Hapa hatuna

hiyo. Wewe ni mgonjwa, unaenda hospitali,  wanataka pesa  na pesa  huna. Utakufia kwa mlango. What type of Government is

that?
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Ya  tatu,  pombe  ya  Mwaafrika  ni  mbaya,  Mzungu  akileta  whisky  hapa,  inawekwa  kwa  maduka  na  ukikunywa  whisky  iko

dangerous kushinda hata Changaa. Kitu tunataka, pombe ya Waafrika iwe legalized na wakati.  Kuwe na time. Saa  za kufanya

kazi,  mtu  asionekane  kwa  pombe  na  ikifika  saa  kumi,  kwa  sababu  hakuna  mtu  anaweza  kufanya  kazi  kutoka  asubuhi  kwa

mashamba mpaka saa kumi na moja. Hakuna. Lazima utawacha kazi hiyo. Upewe nafasi ya kukunywa pombe ile unataka. 

Appointment of senior posts  in the Government: Uwezo huu upewe Parliament na saa  ile wana-appoint  hawa watu,  waangalie

qualities  zao.  Sio  President  kuingia  kwa  ofisi,  anaangalia  tu  watu  wake.  Ukienda  wapi  ni  yeye  na  sisi  pia  tuko  part  of  this

country. Tunataka appointment of senior posts  zifanywe na Parliament na tena ziwe na muda. Chief Justice  apewe  four  years

a-retire. Commission of police, four years,  Mkuu wa Majeshi,  four years.  These keyposts  ziwe na limits of time. Kwa sababu

mtu akikaa twenty years atafinya watu wengine kabisa. 

Wanawake,  with  that  I  mean  our  daughters:  Msichana  apewe  nafasi  kama  mwanamume.  Nikiwa  na  property  zangu  na

msichana wangu naona hana uwezo, apate mali yangu kama vile kijana wangu anaweza kupata. 

Assistant chiefs wapigiwe kura na wapelekwe courts  kwa sababu most of them ni kama any  party  anyway.  Hawafanyii  watu

kazi to any party. 

Com. Kabira: Ya mwisho.

Joseph Bangi: Madam nipatie nafasi kidogo. 

Com.Kabira: Nitakupatia. 

Joseph Bangi: Thank you very much for giving me that chance. Agriculture: Agriculture ndio main source ya watu wengi sana.

Government iwe na loans, seasonal loans. Mtu akitaka kulima, aende kwa Serikali, apewe loan alimie na akimaliza arudishe. 

Watu wengi wamezungumza mambo ya Lake.  Lake Victoria.  Hii Lake Victoria,  Waganda wanatunyanyasa na tunapiga kelele

na Serikali imeziba masikio yake.  Na  ni kweli kwa sababu mtu wa Central  hajui kama Lake iko very important  kwa  sisi.  Na

mtu wa Rift Valley anajua tu mambo ya ng’ombe ndio ukigusa ng’ombe unafungwa miaka kumi  na  nne.  Lakini  mtu  akikuibia

samaki hiyo ni bure. Lakini to us iko very important. 

Mambo  ya  vyama  hapa  Kenya:  Tuwe  na  vyama  vitatu  vile  vinaweza  kuwa-represented  in  all  communities  of  Kenya.  Mtu

mwingine  alisema  sisi  Wa-Afrika  tulikuwa  tuna-torture  wanawake.  Hatufanyi  namna  hivyo.  Mwanamke  ni  rafiki  yetu,  lakini

unajua  akifanya  makosa  kidogo,  you  merely  slap  her,  don’t  do  it  this  way  bwana.  Hiyo  sio  mambo  ya  ku-torture.  Hata

Wazungu  wana-slap  pia  women,  I  have  interacted  with  them.  Kwa  sababu  anakwambia  do  this,  he  comes  and  tells  you,
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madam this is wrong and slaps you. I am not torturing you. Thank you. 

Com. Kabira: Who slaps you, when I am angry with you?

Joseph  Bangi:  Unajua  Mungu  amenipa  powers  mingi  kushida  wewe,  so,  you  must  accept.  That  is  why  he  gave  us  more

strength than you.

Com. Kabira: You got the strength to beat us? 

Joseph Bangi: No, not beating you. I said I should not beat you, but I slap you, just a friendly thing. To correct  small mistakes

madam.

Com. Kabira: Hiyo ilikuwa ya mwisho. 

Laughter from the audience. 

Joseph Bangi: Basi tuendelee. Loan: Loan katika..

Com. Kabira: No. no. Ya loan ulitwambia.

Joseph Bangi: No. Ile ilikuwa Agricultural loan. Sasa nakuja kwa loan, business loan. 

Com. Kabira: Unajua ni kwa sababu kuna watu kama thelathini. 

Joseph Bangi: I am going very fast Madam. Loan hapa, ordinary man cannot get a loan, only big fellows ndio wanapata  loan,

anapata hii, anapata hii. Na wewe mtu mdogo you remain poor for years. You cannot get a loan. That one should be corrected.

 

Taxation: Ordinary men are heavily taxed na hii pesa pale inaenda huoni. You are  not given services you needed.  You have no

roads, you have no what. But you are taxed heavily. 

Lawyers  and  Auctioneers:  Hawa  watu,  lazima  Serikali  iweke  sheria  kali.  Unaenda  kwa  lawyer,  unamplipa  anaungana  na

auctioneer, pesa yake yote inaenda. Ukienda huko anakuambia,  kwenda kwa high court.  High court  wanakwambia ‘you need

fifty thousand’ a poor man, where do you get fifty thousand. Hiyo inaenda. 
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Com. Kabira: So, what do you want us to do with them?

Joseph Bangi: What we want is good sheria. If you mess as a lawyer, you are taken to court.

Com. Kabira: Na hiyo ndio ya mwisho?

Joseph Bangi: Ya mwisho ni lugha.

Com. Kabira: Ya mwisho.

Joseph Bangi: Lugha, Kenya should nationalize Kiswahili. Thank you for giving me that chance. 

Com. Kabira: Thank you very much Joseph for those views and please give us the piece of paper you have. Thomas Oguto. Is

Thomas there? Do we have Paul Maloba? You presented. What about Sarah Anyango? David Oduori? Endelea Mr. Thomas. 

Thomas Oguto: Asante sana. Jina langu ni Thomas Ogut,  natoka hapa Magobe na neno langu la kwanza ni juu ya powers  za

President. President akivunja Bunge, awe kama MP yeyote. Awache ofisi. Mambo ya President kutembea na askari  wakati  wa

campaign ni mbaya kwa maana watu hawatasikiza yeye kama mtafuta kura.  Watamuogopa na wengine tunapiga tu  kura  kwa

sababu ana bunduki.  Kwa hivyo akishavunja Bunge, kila Mbunge akienda kwao kutafuta kura,  President  awachane na polisi,

bodyguards wawe raia kama sisi. Tukishapiga kura, tukimteua basi arudishe wale bodyguards. Ingine, mtu yeyote akitafuta kura

na  ashindwe  na  wananchi,  ashindwe  kura,  atakuwa  neglected.  Mtu  kama  huyo  asiwe  nominated  kwa  maana  ameshindwa.

Inaonyesha raia hawamtaki, asichaguliwe kama nominated MP. Akae chini. 

Vyama viwe vitatu na kwa vile tunatoa ushuru ama tax,  iliyo sawa,  President  akibuni Cabinet  yaani baraza la mawaziri aone ya

kwamba kila party inwakilishwa katika Cabinet. 

Mambo mengine ni Administration: Administration, mimi naonelea ya kwamba Assistant chiefs wawe karibu na watu.  Mambo

yetu ina shida sana na watu wanaosikia vizuri sana.  Anaweza kuelekea Bwana D.O.   Na  sioni faida ya  kuwa  na  Chief.  Kwa

sababu unaona sehemu zingine kuna Chief na kuna Sub-chief katika sub-location moja.  Huyu Chief anafanya kazi gani. Post  of

Chief iwe phased off kama ni mzuri. Village elders, wapewe uwezo na wapewe incentives, kitu kidogo cha kufanya yeye afanye

kazi na roho changamfu. Na  ikiwezekana hata area  za sub-locations  pia  zipunguzwe  kwa  sababu  tunaona  ya  kwamba  kama

hapa kwetu kuna sub-locations nyingi. Zingine sijui zinafanya nini. 

Kwa hivyo  tunaona  zipunguzwe  na  village  elders  wapewe  uwezo  na  kitu  kidogo  cha  kupatia  mtoto  maziwa.  Vile  nimesema

kweli nimeona ya kwamba, medical ndio pahali ambapo pana shida. Unaona mtu kama wewe Madam, unakufa tu,  kwa sababu
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ya shilingi mia moja na kuna dawa. Mtu atakwambia ya kwamba, wewe una Malaria, una Typhoid au nini. Nenda dawa mahali

fulani na huna pesa.  Unakufa tu.  Maisha ya watu lazima iwe katika hali nzuri. Hata kama ni kukopesha,  Serikali itafute njia ya

kukopesha mwananchi ili atibiwe. Asante sana. 

Com. Kabira: Thank you very much Bwana Oguto for your views. Richard Kudu? Bernard Imela ako?  He has,  okey.  Philip

Odongo.  Philip Odongo ako?  He  is  not  there.  Crispus  Juma?  Hayuko.  Samuel  Opondo  Munjolo,  ako?  Ameenda.  Michael

Abwori Wangoma. Hayuko? So, we will listen to Richard Kudu. Then Bernard Imela.

Richard Kudu:  Kwa majina naitwa Richard Kudu.  Haya ndio maoni yangu. Kwanza upande wa ID  cards,  kwa  sababu  sisi

tukipigania uhuru hapa  Kenya,  sana  sana  tulikuwa  tunatetea  ya  kwamba  tusiwe  tukitembea  na  vipande.  Na  kwa  hivyo  sasa

inatulazimisha ya kwamba tutembee na vipande kama wakati  wa ukoloni. Naona ni Serikali ijaribu iwe na  njia  ingine  ambayo

watu watakuwa wana-identify. 

Ya pili, MPs: Hawa wabunge ambao tumewachagua katika constituencies zetu, wengi wao hawana ofisi katika  constituencies

zao  lakini  kwa  hivi  sasa  naona  wengi  wamelilia  wanataka  offices  Nairobi.  Sasa,  tunastaajabu  ya  kwamba  kwa  sababu

wanakuwa na ofisi Nairobi na huko kwao hawana ofisi. Inatakikana iwe must ya kwamba,  every MP should have an office in

his constituency. On schools,  kwa  skuli  mimi nimeonelea  ya  kwamba  B.O.G  s  zifutiliwe  mbali.  Hii  ni  kwa  sababu  Board  of

Governors, katika shule huwa wanachaguliwa saa ingine niseme for example kama skuli kama hii. Utaona ya kwamba,  chances

zinapewa kwa sitting MP. 

Nafasi fulani ambayo inachagua watu ambao wana-represent  yeye katika B.O.G.  Sasa  inakuwa ya kwamba,  hao watu ambao

wanachaguliwa  na  MP,  hawakuji  kwa  sababu  ya  kusaidia  shule.  Wanakuja  tu  just  because  of  the  MP’s  personal  interest.

Naona hiyo B.O.G.  zitolewe na tuwe na Parents  and Teachers  Associations ambazo zitakuwa zinalinda masilahi ya wazazi na

shule.  Kwa  sababu  hizo  B.O.G.s  wengine  sana  huwa  wanakuwa  tu  kwa  B.O.G.  kwa  sababu  wana  interest  ya  kupata  zile

allowances ambazo huwa wanapewa huko. 

On appointment of chiefs: Nimeona ma-chief kwa sababu ni watu ambao wako karibu na wananchi na wanatakikana watumikie

wananchi. Ingekuwa ni vizuri wawe elected na tuwe tunawapigia kura ndio tutaweza kupata chiefs ambao wako responsible.  Ni

hayo tu.

Com. Kabira: Thank you very much Bwana Kudu. Bernard Imela. 

Atanasi Bernard: My names are Atanasi Bernard Imela. I have a few points to make but they have been said so I would just

like to emphasize. When someone qualifies to get an ID card, the time he gets an ID card,  he should as  well be  registered as  a

voter with a voting card. So, to me I do recommend that the process of getting voting cards should be a continuing process.  
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On land inheritance: I would say that land inheritance from our dairy farmers mostly, this affects us a lot here in Bunyala. Land

inheritance  from  dairy  farming  should  be  free.  Right  now  if  you  want  to  inherit  your  father’s  land,  you  are  told  to  pay  six

thousand shillings at Siaya which is very expensive to local people and to old women and men who do not know the process.

On  education:  We  would  like  to  have  primary  education  and  school  equipment  fund  which  was  there  earlier  should  be

re-introduced to all Primary Schools in Kenya. 

On  Secondary  education,  we  in  rural  areas  are  under-privileged  because  our  children  even  if  they  pass  with  so  many  high

marks, they cannot be allowed. Even if they go to Alliance Girls High School,  we cannot afford school fees.  So,  we would like

the Government to look into the poor families on how they can get free education in secondary schools. 

On Chiefs, if Chiefs are not going to be elected by wananchi, we feel that they should be transferred like any other civil servant.

That if they are going to be elected, we should also limit that they work for five years and go back to the elections again. 

Appointments  of  Senior  civil  servants  in  the  Government:  This  we  feel  should  be  done  by  the  Public  Service  Commission

because the Public Servant Commission is there to look into all the appointments of senior civil servants.  Right now, the power

has been invested in one person who appoints anybody he likes or  anybody he pleases  here and there.  That’s all I  have to say

Commissioners. 

Com. Kabira:  Thank you very much for you views. Asante sana.  Tafadhali jiandikishe. Do we have Crispus Ouma? Crispus

Ouma  hayuko?  Juma  Jila?  Hayuko.  Wilconsen  Ouma?  Silvester  Lucas?  Michael  Omido?  Ni  wewe?  Wewe  ndio  Michael?

Silverster Lucas? Why don’t  you  say  you  are  around?  What  about  Michael  Omedo?  Ni  wewe.  Utamfuata.  Halafu  Agatha.

Agatha I think we heard? I think we heard Agatha. David Magadi. Okey. Go ahead.

Silvester  Lucas:  Thank you Commissioners and also those who are  here.  My name is Silvester Lucas Odemi.  Here are  my

views:

First  of  all,  job  opportunities:  As  far  as  job  opportunities  in  our  country  is  concerned,  younger  youths  try  to  get  job

opportunities to make their lives better  but harassment by the Government cannot enable   them  do  well  because  of  ‘toa  kitu

kidogo.’ Why toa kitu kidogo even on legal business which you are  doing  with  your  own  money  which  imported  goods  like

tiger batteries, vitenge, mitumba and supermatch are  said to be  illegal. While it is being said that we have free market  business

throughout East  African  countries.  Instead  they  should  tax  them  but  they  let  us  do  the  business  because  there  is  no  earning

business apart those ones the Government is refusing us. Human beings have got the right to do any business to enable him earn

his living. So long it is not dangerous for human life. 
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Com. Kabira: Can I ask, what is the business? I have not understood.

Silvester Lucas: The kind of business? The kind of business is the running of kiosks. 

Com. Kabira: Running of kiosks?

Silvester Lucas: Yes. 

Com. Kabira: Is it forbidden?

Silvester Lucas: There are things we deal with but they say they are not supposed to be dealt with by people owning kiosks. 

Com. Yano:  Not illegal things?

Silvester  Lucas:  They are  not illegal. What has spoilt  the country’s  economy  is  corruption  but  not  competition  of  imported

goods to our country. In fact those goods are playing an important role since they enable most of us to enter  in business instead

of involving ourselves in  theft  and  robbery  cases.  Therefore,  they  promote  business  of  common  mwananchi  like  me  and  life

continues. Licence payment is very high for small-scale businessmen of which many of us businessmen cannot afford to pay.  No

assistance we are  given by the County Council for our local market  to improve in marketing field. From all these,  the style  of

business in Kenya here is poor due to corruption. It is very hard for businessmen to prosper  due to the loss allocated for them.

Since they are not favourable. 

President should be above the law since people  are  lacking respect  for him and this can cause chaos.  e.g.  Wars  if you get an

easy losing  tempered  President.  Caning  in  schools  should  be  agreed  to  maintain  respect  among  pupils  and  students  to  their

teachers and parents. That’s the much I had. 

Com. Kabira: Thank you very much Silvester for your views. Michael Omedo?

Michael Omedo: Review Commissioners, mimi kwa jina ni Michael Omedo Wanjala.  Maoni yaliyonileta hapa ni pointi mbili.

Ya kwanza ni ID katika Kenya hasa kupitia kwa upande wa watoto wa 8-4-4 form four leavers. 

Ya pili ni nchi kama hii ya upande wa kwetu chemchem….(interjection)

Com. Kabira: Sorry. Unasema tufanye nini na ID?

95



Michael  Omedo:  Nasema  hivi,  Serikali  ya  Kenya  ingalijaribu  sana  kuona  hao  watoto  wa  8-4-4,  mostly  these  form  four

leavers,  iwapo mtoto amemaliza miaka kumi na nane  na  yuko  katika  skuli.  Ingalikuwa  bora  huyu  mtoto  apewe  identity  card

wakati  anapomaliza his form four.  Sio mtoto huyu, amalize skuli, apewe his leaving certificate na kisha  aondoke  pale  bila  ID.

Hilo ni jambo linalonifanya  kuwa  na  mawazo  mabaya  sana  kwa  sababu  sisi  wakati  tulipokuwa  tukisoma  tulikuwa  tukimaliza

Standard eight, that was colonial time, tulikuwa tukimaliza Standard  eight kama umeshafikia miaka kumi na nane,  unaruhusiwa

kwenda kupata ID na kule unaenda kupata ID, sio eti itachukua almost two months or three months. Ni siku hiyo hiyo, unapata

ID. Kwa hivyo ningalipendelea sana, hii Constitution iangalie sana upande wa hawa leavers hata wale wako standard eight. Na

wameshafikia miaka kumi na minane, ni yule Headmaster amupe yule mtoto barua ya kumwezesha kuonyesha ya kwamba huyu

mtoto ameshamaliza standard eight na anastahili apate ID. Hiyo inaweza kuwa kiwango kizuri sana kwa huyo mtoto kupata. 

Com. Kabira: Asante Mzee. Nenda kwa pointi ya pili.

Michael  Omedo: La pili, ninasema katika nchi hii yetu ya Kenya haswa wetlands nchi kama hiyo, upande wa  Busia  district,

tuna matatizo makubwa sana kwa sababu tuko katika chemchem na hii chemchem hasa Yala swamp, ndio inaleta mosquitoes

nyingi sana katika upande huu wetu wa Budalangi. Ningalipendelea nchi zote zilizoko katika chemchem, Serikali ifikirie wakati

tunapopata mafuliko, iangalie sana hawa watu wanateseka sana. 

Mostly on the side of malaria control. Iangalie sana,  itusaidie hata na net powers.  Hizi nets tupewe free.  Sio kuambiwa eti nets

ziko,  ziko  na  pesa  zenyewe  hatuna.  Kwa  hivyo  huo  ndio  ugonjwa  mkubwa  sana  tulio  nao  hapa  upande  wa  Budalangi.  Na

ningalipendelea Kenya nzima kwa upande wa wale walioko upande wa mafuliko mafuliko, wawe wakisaidiwa sana. Sio upande

mwingine wanasaidiwa kama Mwea Tebere na hali on our side,  we don’t have free things like net powers.  Kule wameshaanza

kupea, kwa hivyo Serikali isitutembelee. Itembelee kule kuliko na chemchem, watu wanateseka sababu ya Malaria, wapate free

medicine na tena wapewe vitu kama vya kujisaidia, kujikinga. Hayo ni maoni yangu. 

Com. Kabira: Asante sana Mzee Michael Omedo. David Magadi?

David Magadi: Mimi maoni yangu, nikianza na ya kwanza, nitaongea kwa upande wa retirement age. Saa hizi Serikali ni kama

imefunga watu wengine mahabusu. Unaambiwa ni lazima ufike fifty years ndio uende retire ama fifty years  ndio uende voluntary

retirement. Saa hizi hasa watu wanakufa kwa sababu ya H.I.V / AIDS. Sasa maoni yangu ni kwamba,  voluntary retirement age

so long as mtu amefanya for fifteen years,  iwe ni forty years.  From forty years,  you can volunteer kwenda retire.  Na  ile yenye

imekuwa pegged to fifty five, ipelekwe sixty. Anybody mwenye amefika miaka arobaini  na  anaona  ako  na  nguvu  ya  kufanya

kazi mpaka miaka sitini, aruhusiwe kuendelea. 

Kitu  cha  pili,  tuko  na  kitu  inaitwa  Liquor  Licensing  Courts:  Those  things  ziwe  abolished.  Mtu  akitaka  kuanzisha  bar  atume

96



application  kwa  public  health  office  na  wakishafanya  inspection,  aende  kwa  County  Council  akate  licence.  Kwa  hivyo  ile

licence ingine ati Liquor Courts. Unaona mtu anaenda Busia kukaa kwa Liquor Court  na yeye hata si advocate.  Hiyo ni Liquor

Court gani? Hiyo iwe abolished kabisa. Kitu ya tatu, ni hii mambo, baba yako amekufa, amekuachia land. 

Wanasema uende ushtaki baba  yako marehemu kortini  ndio  ukuje  kuchukua  Title  Deed.  Chiefs,  area  Chief  anajua  wewe  ni

mtoto wa yule mzee. Kwa nini Chief asiandike barua akupe na uende ubadilishe upewe Title Deed urudishe ile ya baba  yako.

Udongo iandikwe kwa jina lako. Kuna kitu kingine tena wale watu wenye wamesoma sana wanasema ati administration letter.

Tuseme baba  yako ama bibi yako ama mtoto wako.  Amekufa na ameacha kwa bank pesa,  tuseme hata kitu kama elfu  tano.

Unaambiwa  kwenda  tafuta  Administration  letter  na  hiyo  kitu  is  over  ten  thousand  kwa  High  court.  How  do  you  spend  ten

thousand ili upate five thousand? Akili yako itakuwa inafanya kazi? 

Lingine,  tuko  na  security:  Hii  mambo  ya  security.  Sanasana  wameacha  security  kwa  mkono  wa  polisi  na  polisi  wengine

wanakuwa  compromised  kwa  hii  security.  Every  village  iwe  na  security  team  yenye  itapewa  uwezo  wa  kuwa-arrest  kwa

sababu  tunakaa  nao  kwa  villages  and  we  know  how  they  behave.  Security  team  ipewe  uwezo  wa  kushika  hao  watu  na

kupeleka  kwa  polisi  na  polisi  akiwaachilia,  hata  twende  kwa  D.C.  tuulize  kwa  nini  aliwachilia.  Kwa  sababu  tunajua  wezi

wanakaa  hapa  na  hatuna  uwezo  wa  kushika.  Tunaambiwa  lazima  twende  kwa  polisi.  Ukishika  yeye,  ukipeleka  kwa  polisi,

anapita  mlango  wa  nyuma  anaenda  anatolea.  Kwa  hivyo  tuwe  na  village  security  teams  na  ziwe  controlled  na  Chiefs

wakisaidiana hivyo. Hivyo tuta-eliminate mambo ya wizi. 

Labda  la  mwisho,  tuko  na  hii  kitu  inaitwa  ndoa  iliyovunjika.  Mnatuambia  twende  kortini  tupate  divorce  ama  separation

certificate, na hapa kwa villages imekuwa ni kama routine because  somebody marries today,  divorces tomorrow na hiyo sasa

mnasema it is not legalized lakini sasa inatendekea vijijini. Kwa hivyo kama ndoa imevunjika wazee wa vijiji wapewe uwezo wa

kusikiza  hiyo  case,  wakiona  hawawezi  patanisha  hawa  watu,  basi  ikomee  hapa  na  Chief  aandike  barua  ku-confirm  wazee

walikataa kujaribu hawa watu pamoja na ikazindikana. Divorce case  uende kwa advocate,  aanze kukunyonya mwingine iende

kortini. Yaani korti ililetwa ku-solve cases ama kunyonya raia pesa. Nafikiri nitawaachia hapo. 

Com. Kabira: Thank you very much for your views David Magadi.  Is  Peter  Oduori  Juma here? Almanos Oganda.  Ambrose

Muganda. Bosia N.  Karister.  Simon Okumu Edward? Simon please come forward.  Gramanus ako?  Hayuko.  Daudi Maloba.

So you are on the chair Simon.

Simon Okumu: My names are  Simon Okumu. I come from Makunda village. I have few views to express.  The President  of

the  Republic  of  Kenya  should  not  veto  power.  The  power  should  be  given  to  Parliament.  The  Government  should  provide

farmers with loans so that they can invest heavily in farming activities. We have got very fertile soil all over the country which are

under utilized by the people and as we know agriculture is playing very important roles in the country,  it earns the Government

foreign exchange. 
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The money earned from foreign exchange should be channeled to agricultural sectors  to uplift the living standards  of  the  local

people and the whole country in general. The developing country like Kenya should ensure that their people  are  having enough

food to make sure that the money got from other sources,  is directed to other  development  projects  other  than  buying  food.

This will enhance the development of our country economically and socially. The Governnment should have scheme to follow in

order  to  ensure  that  development  is  achieved  in  every  province  all  over  the  country  and  to  ensure  equitable  distribution  of

wealth to its people. 

The education for disabled people should be funded by the Government. To ensure that all disabled whose parents  are  not able

to fund their education, are going to school and the disabled should be treated  like other people  in the society.  They should not

be  neglected  by  their  parents  and  the  Government  should  make  sure  that  the  parents  who  fail  to  educate  their  child  are

imprisoned for two years  in jail. The neglected child should be taken to school with immediate effect.  The disabled should  be

given equal opportunities to participate in various fields. 

They should be employed according to their qualifications but not to look at  their  physical  appearance.  The  disabled  are  not

employed  because  they  are  thought  that  they  are  dirty  and  will  make  office  untidy.  We  should  have  at  least  disabled

ambassadors  representing Kenya outside the country.  To ensure that there  is  balanced  Government.  There  should  be  limited

number of seats  in Parliament for  elected  disabled  members  of  Parliament  to  ensure  that  they  are  also  represented  properly

because of these issues of no representative of a disabled in Parliament.  This is why their agendas or  things are  not debated  in

Parliament and  is  not  passed  because  of  few  disabled  representatives  in  Parliament.  The  people  with  disability  means  more

representatives in the Parliament like other people  in  the  country  so  that  their  bill  can  go  through.  Thank  you  very  much  for

listening to me.

Com. Kabira:  Thank you very much Simon. Please sign our book  here.  William Josi ako?  Hayuko.  Sabena  Nerima.  I  think

she  spoke.  Roselyne  Lucas.  I  think  she  spoke  also.  Michael  Mayindi.  Michael  karibu.  After  Michael,  do  we  have  Conel

Mukongi? He presented. 

Michael Mayindi: Commissioners, wageni wetu wote ambao walihudhuria hii committee nampa asante na mimi nina maneno

ambayo  (interjection).  Mimi  ni  Michael  Simbala  Mayindi.  Kabla  sijazungumza  jambo  lolote,  nitakwenda  kwa  upande  wa

wanawake.  Wanawake ni chombo kimoja  ambacho  kilichofanya  tukawa  hapa  katika  ulimwengu.  Mwanamke  apewe  uwezo

wake vile ambavyo mnajua, na tumempa. Zamani elimu ya wanawake ilikuwa chini. Kwa  saa  hii  hakuna  mtu  yeyote  ambaye

anaweza pinga habari ya mwanamke asifanye kazi. Kwa hivi sasa  tunaona wanawake ndio wako mbele yetu, wanaofanya kazi

kuliko wanaume. 

Jambo  langu  ninalosema,  likhuru,  Assitant  Chiefs  and  Chiefs,  hawa  watu  hawajui  kazi  yao.  Afadhali  wapewe  watu  kama
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councillors, madiwani waendelee na kazi.  Kwa sababu nimeshaona councillors wakifanya kazi vizuri, mambo ikiangukia katika

villages, tunafanya na madiwani kuliko Assistant chiefs na Chiefs. Chiefs ni watu mojawapo ambao wanagombanisha watu kwa

kutaka nini? Hongo. Leta kitu kidogo,  baada  ya hivyo, hakuna jambo lolote ambalo linaendelea. Hawa watu wapigwe kalamu

wasiwe mbele ya watu. 

Kwa kusema uhaki, kuna watu ambao wanaosema wengine ni vilema kama vile huyu kijana amesema. Mimi ni captain na kwa

kulingana,  I  am  a  captain  nilipokuwa  nimekwenda  kufanya  mtihani  wangu  ilikuwa  imekatazwa.  Lakini  baada  ya  hivyo,

ma-director  walikaa  wakasema  ya  kwamba,  huyu  kweli  ni  chongo.  Hastahili  kuwa  Captain.  Walikuja  ma-director  wakaja

wakasema, he can face the line. Ni captain na ni pilot. Kwa nini awe Captain wa ndege na awe President. Kwa  nini huwa watu

wengine wananyimwa kwa kazi ambayo wanaweza.  Government ikatae kusema  ya  kwamba,  huyu  ni  mtu  aina  fulani,  hawezi

hiyo kazi.  Nimefanya hiyo kazi,  sijagonga meli hata siku moja na wale wenye macho mawili, wamegonga wengine wamefanya

kitu gani. 

Jambo  la  pili  nimewaona  mapolisi  wakisema  y  akuwa  mtu  akiw  achongo  kama  mimi hawezi  kufanya  nini?  Hawezi  kupewa

bunduki au afanye upolisi. Na mimi naona Mungu amenipa jicho moja na polisi amepewa macho mawili. Akitaka kulenga kitu,

mpaka afunge jicho moja ndio apige hii. Kwa nini? 

Clapping from the audience. 

Mimi  Mungu  ameshanipa  lile  jicho  moja  na  tena  bado  wewe  unapingwa  usipewe  post.  Kwa  nini?  Hilo  jambo,  ulizeni

Government. Kwa kusema uhaki, mimi  nitarudi tena habari  ya Bunyala. Bunyala na wale ambao tayari wamepewa nchi moja

nzuri sana lakini wale watu ambao walichaguliwa, wale watu ambao  wanasema  kwamba,  wanajua  au  wamesoma.  Wameleta

Bunyala chini. Wamechukua sasa  kitu kama  deck,  imekuwa  kama  ni  business.  Hili  jambo  lingekuwa  na  usawa.  Ikiwa  kama

President  amefanyia kitu cha maana,  anazingatia kila kitu kinachopitiwa na maji,  anazingatia  kila  kitu.  Baada  ya  hiyo,  utapata

kuna wale ambao wanajifanya kuwa mstari wa  mbele,  wanafanya  business  katika  hicho  kitu  ambayo  imekusaidia  wale  watu

walioadhiriwa. 

Hili jambo tunaweza kukomesha namna gani? Kutoka kwa Assistant chief kwa Likhuru, kwa D.O.  Sasa  imekuwa  hapa  kwa

hapa. Vitu vyote ambavyo vimekuja, haupewi protection.  Tunaomba ingalikuwako ni jambo la maana,  unajua watu wa zamani

walikuwa na akili. Walikuwa wanakaa karibu na mto. Hapo karibu na mto ni juu. Kule nyuma ambapo watu wamekimbilia ni

chini. Zamani hii shark ilikuwa ikipiga karibu. 

Wajua maji ikija inaanza kuvutania hapo na hapo.  Sasa  angalia, gari na  gari,  itoke  huko  na  igonge  nyingine,  itaharibika  zaidi.

Lakini ikiwa hapa na hapa,  upige side ikifanya hivi, zitaumizana. Ukija ukiwaambia wale waliosoma, wanasema kwamba ‘Our

technology is here, I mean wewe huwezi kunifundisha.’ Mimi ambaye nimekaa hapa najua ufunguo ni kwa mamako na babako.
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Si wewe unajua kuliko yule mtoto wa nje? Kwa nini hawatushiki ofisi, tuwaambie wale watulipe. 

Hospitals: Hospitals kwa kusema uhaki ndiyo haieleweki.  Lakini imekuwa ni kitu ambacho ni biashara kubwa.  Imewacha sana

watoto wenu ambao nyinyi wenyewe ndio mmesomesha,  wasaidie  wale  ambao  ni   wagonjwa.  Ukienda  pale  utapata  daktari

ambaye anahusika ana ku-charge hapo kwa kadi.  Hao wengine anakwambia,  ‘Bwana umetembea aje?’  Kutembea hivo, hivi

hivi  inataka  uwe  na  kitu.  Na  unapata  huyu  mtu  amelala  siku  mbili  na  maji  tu.  Hajakula,  anaambiwa,  hata  angalao  yule  mtu

alikuwa amesema, wafanyiwe hekima, mtu apone,  na wanataka pesa.  Hii  pesa,  na  huyu  mtu,  hafanyi  kazi,  tena  yule  ambaye

aliyeandikwa kazi ndiyo mmojawapo ambaye anataka pesa kutoka kwa yule asiyefanya kazi. 

Kwa  hili  jambo,  Serikali  kwa  nini  haingalii  na  inajua.  Polisi:  Unaweza  kuona  polisi  ni  mtu  mkubwa  sana  ambaye  anaweza

kukutatulia  maneno  vizuri.  Unapata  huyu  polisi  hawezi.  Unaweza  kimbia  mpaka  uende  unaanzia  kwa  likhuru.  Madam

kungelikuwa na time ya kusoma, ungesoma. O.C.S.  amekwenda kwa O.C.S.  anataka kitu akufanyie nini? KANU office ndio

chama  cha  tawala.  Nimekwenda  kwa  KANU,  hii  barua  imetolewa  iende  kwa  watu  wanaohusika.  Sioni  jambo  ambalo

limefanyika? Nimekwenda kwa PC. Hii ni barua ya pili ambayo D.C. amemwandikia D.O.  Anapuuza, sasa  ofisi ya maskini iko

wapi  ambayo  mtuambilie,  tupate  ofisi  ya  maskini  na  tulipiwe  na  councillors  kuliko  AP,  Assitant  Chief  kutokea  kwa  likhuru

wapigwe marufuku. 

Com. Kabira: Asante sana Bwana Michael. Lakini hiyo ofisi ya umaskini unataka iwe wapi?

Michael  Mayindi:  Kila  kituo  Kenya.  Kwa  nini  assistant  chiefs  wanawekwa  kila  mahali.  Kila  mahali,  ziwe  kwa  divisions.

Ziwekwe katika division. Kwa sababu mahali pengine kama district  ni mbali zaidi. Mtu anataka kwenda kwa district,  pesa  ya

kwenda huko, anashindwa. Sasa yeye anabakia hapo na jambo limemudhiri. Mahali ambapo anapokwenda hakuna. 

Tunasema umaskini…..(interjection)

Com. Kabira: Ni ya mwisho?

Michael Mayindi: Iko moja tu ya jela ambayo nilikuwa nataka iwe ya mwisho. Hii ya mwisho ni habari ya matajiri na maskini.

Matajiri na maskini huwa wanavutana lakini unajua ya kwamba, hii habari ya maskini, haamui. Nimeona hapa juzi Busia, niliona

magari kutoka hapa, sijui wewe unajua Uluhani. Kutoka hapa mpaka Uluhani, hao matajiri na watoto wao, ilikuwa ukienda pale

mlangoni, wanaita majina. Wewe ni maskini, ambaye ana good qualifications. Huyu wa tajiri hana good qualifications, anaitwa

ndani. Anapewa ten thousand  shillings,  anaenda  nazo  pale  ndani.  Huyu  anatambuliwa  vile  ambavyo  hana  good  qualifications

lakini pesa inafanya atumbuliwe. Je hili jambo tutalitoa namna gani katika Kenya yetu?

Jela: Jela kwa kusema uhaki, askari jela ni maskini wa zaidi. Chakula kile kidogo wanachopewa wafungwa, askari  wanapigania.
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Kitu cha pili, tuseme blanket ambayo imemaliza century, iko pale ndani. Na ina vidudu ambavyo vinaitwa nini? Chawa.  Elfu mia

nane na…..nasema  hivyo  kama  ambayo  niliyeshuhudia.  Sio  kwamba  nasema  yale  sikushuhudia.  Hata  yuko  mkubwa  mmoja

aliyetoka Nairobi  nilimpa swali,  wakaangalia lile swali lakini hawakunipa  jawabu.  Kwa  kusema  ukweli,  hata  afadhali  ambaye

kitu kinaitwa remand, mtu atoke remand. Akitoka remand, atakuwa yeye amepata somo mzuri kuliko hata kwenda jela. 

Kwa kusema uhaki, vile ambavyo watu hao wanalima. Mtu anaweza kulima kutoka  hapa  mpaka  Port,  na  nilishuhudia.  Huku

unapigwa kama ng’ombe na kuna watu wengine ambao kwa kusema uhaki nimeoa mwanamke wangu mzuri, huyu mtu mmoja

wetu ambaye ni mkubwa, anapenda yule mke wangu. Anakuja anapigia maneno, unakuja kufungwa ili apate  yule mke  wangu

kwa uzuri. Kwa sababu ana pesa,  nimekataa,  mimi ni maskini, akanifunga. Sasa  aje  awe  akitembea  kwa  mke  wangu.  Nikija

tena  naenda  kupigwa,  nafanya  kazi  ngumu na  huku  huyu  mtu  anachezea  mali  yangu.  Nikija  nikifanya  makosa,  wanasema,  ‘

cannot understand yale makosa.’ Hii taabu tunaweza kuifanya namna gani? Asante. 

Ingawa nina mengi ambayo ningelizungumza lakini naona wakati ni mchache. Ningelisema kwamba nenda mrudi na mtutangazie.

Tuna mengi. Wacha hao watoto wanaosema mbeleni wengi ambao wameregelea yale ambayo yamezungumzwa, lakini Madam

kwa kusema uhaki, maskini hana  chake  kwa  tajiri.  Wale  matajiri  watoto  wao  wamesoma,  yule  maskini  mtoto  wake  hasomi

lakini  amepita  yuko  pale.  Harambee  ambazo  zinapigwa,  hao  wanasema  kwamba  mtoto  apewe  msaada.  Huu  msaada

wanapewa matajiri,  yule mtoto ambaye ni wa maskini hapewi.  Je  sasa  ndivyo nasema hivi, ofisi ya maskini  ambayo  tunaweza

kupeleka maneno yetu iko wapi katika Kenya?

Com. Kabira: Vile unasema Bwana Michael, kuwe na ofisi ya maskini?

Michael  Mayindi:  Kuwe na ofisi  ya  maskini  ya  kuleta  hayo  mambo.  Ambayo  inaweza  kutatua  maneno  yetu.  Umesikia  ya

kwamba mashamba yetu ambayo wanamiliki mashamba  na  ni  kusema  uhaki.  Jambo  kama  hilo  limetunyanyasa,  watoto  wetu

wanapata taabu na hiyo taabu yote inatoka na matajiri. 

Com. Kabira: Asante. Nafikiri hiyo tumesikia. Asante sana. Tutaangalia. Thank you very much. 

Michael Mayindi: Nashukuru sana Madam. Mwendelee na hayo maneno myafuate. 

Com.  Kabira:  Asante  sana  Bwana  Michael.  Alfred  Mayumba?  Do  we  have  Maureen  Nebo?  Si  huyo  alizungumza.  Fred

Opiyo? Hayuko. Kwa hivyo tunasikia Alfred Mayumba. 

Alfred Mayumba: Your Worships, I dignify your dignity before anybody else. 

Com. Kabira: You dignify our dignity? 
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Alfred  Mayumba:  Yes.  Kwa  majina  ninaitwa  Alfred  Mweya  Mayumba.  Mimi  nitaongea  kwanza  kabisa  niko  na  mawazo

mengi lakini nitafupisha nitakuwa tu na matatu hivi. Wazo langu la kwanza,  ningetaka kuwe na age limit kwa  wanasiasa.  Kwa

mfano  unapata  jamaa  yuko  na  seventy  years,  eighty,  yeye  bado  anang’ang’ania  kwenda  Bunge.  Hasa  ni  vizuri  kama

tungelikuwa na age limit ya at  least  sixty five years  old ambapo huyu jamaa akiwa na sixty five years  old kama yuko ndani ya

Bunge, the next general elections, he should not participate. A-resign. 

Wazo la pili, pia tu-reduce political parties. Because we have so many political parties  halafu zinaleta zingine kama ni biashara.

If we can have three political parties and to be financed by Government.  Halafu these political parties,  the winning party should

produce President,  the second party in general election, to have first Vice President  and third to have second Vice President.

Na  ingelikuwa  vizuri  kama  Serikali  before  wa-dissolve  this  Parliament,  tungelikuwa  na  President  because  the  winning  party

ilikuwa  na  Kanu.  Then,  the  leader  of  the  opposition  angelikuwa  Vice  President.  Halafu  huyo  Second  Vice  President

tungelikuwa……(interruption) 

Clement Ochieng: My names are Clement Ochieng. I wish to talk on the issue of our land, mosquitoes have really invaded us

in the highland. Thus, we would ask the Government to consider  the floods which has really affected people  living here in  the

highlands. Thank you. 

Joanes  Baraza:  Majina yangu ni Joanes  Baraza.  Ningependa cheti cha kumiliki  mashamba  kiandikwe  jina  la  bwana  na  bibi

yake. Kila Mkenya lazima apate mali ya shamba. Ukulima ndio uti wa mgongo wa Kenya. Kwa hivyo Serikali izingatie kilimo ili

kuendeleza  maisha  ya  watu  wa  Kenya.  Serikali  haifanyi  pamoja  na  viongozi  wa  makanisa,  ningetaka  kanisa  ishirikiane  na

Serikali katika kuongoza nchi. Asanteni. 

Francis Tumbo:  My name is Francis Tumbo. I wish to talk on scarcity of job  opportunities  in  the  country.  I  would  like  the

Government to create jobs in every district where school leavers can be employed. Thank you. 

Jacob Oyogo:  Majina yangu ni Jacob  Oyogo.  Ningependa  kuwe  na  uhuru  wa  kuabudu  katika  Kenya.  Kuwe  na  kipengele

kama hiki, ‘free registration of colleges’. Watu wawe wanapelekwa na Serikali katika hizi colleges na tena mtu ambaye maisha

yake ni ya kidini, awe akiangaliwa. Asanteni. 

Raphael Nabali: Majina yangu ni Raphael Nabali. Pendekezo langu ni kuwa Serikali iwe ikitulipa wakati maji inaharibu mimea

yetu. Hii ni kwa maana hapa Budalangi tuko na shida sana na  maji  ambayo  inaharibu  mimea  yetu,  yaani  floods.  Tungependa

Serikali iwe ikitulipa wakati maji haya ya floods inaharibu mimea yetu. Asanteni. 

Michael  Juma:  Majina  yangu  ni  Michael  Juma.  Jambo  langu  la  kwanza  nitazungumzia  juu  ya  uhuru.  Ninasikia  kila  mara
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tunaambiwa tuko na uhuru lakini huo uhuru bado hatujauona. Kwa sababu mtu anapotembea njiani, akikutana na askari  tawala,

anashikwa na kupelekwa ndani na saa  hiyo unashikwa, ulikuwa unatoka kazini. Kwa hivyo hatuna uhuru wa kutembea katika

nchi yetu na ningeomba Serikali,  itupatie uhuru wa kutembea bila kushikwa  ovyo  ovyo  na  askari  hata  saa  ile  unatoka  kazini.

Asanteni. 

Michael Ndimo: My names are Michael Ndimo na sana sana nataka kuzungumzia juu ya education.  Ningetaka Serikali iweke

elimu ya watoto  wa Primary School kuwa free.  Yaani free Primary School education.  Kwa maana malipo ya shule iko juu na

watoto wengi hawasomi juu ya ukosefu wa karo.  Kwa hivyo ningeomba Serikali yetu  ifanye  elimu  ya  shule  za  msingi  iwe  ya

bure. Asanteni. 

Nicholas Kadiedo Mainya: My names are Nicholas Kadiedo Mainya. My proposal  is about  polling dates.  The Government

should make clear the dates when the elections will be held. That is, the polling dates should be known by the citizens. It  should

not remain as a secret. That is my proposal. Thank you. 

 

VERBATIM REPORT FROM NOTES ENDS HERE. 

Patrick Oloo:  My names are  Patrick Oloo.  Today  we  heard  that  President  Museveni  was  with  Moi,  but  still  when  you  go

there, it becomes another thing. Secondly,  you will find mostly the orphans around,  after their parents  have died.  To make the

follow up of the inheritance right from the trustee is another thing. Because whenever you go to the trustee house,  they need kitu

kidogo, so this kitu kidogo, I can say it is not good. Just that one. 

Com. Kabira: Thank you very much Mr. Oloo. Jacob Ogutu? 

Jacob Ogutu: I am Jacob Ogutu and I have some few points to put across.  First  I will start  on MPs / Councillors.  I mean our

representatives. I feel that the idea of voting of making a vote of no confidence to the mentioned guys should exist.  Suppose  we

happen to pass an MP or  a Councillor and during his period,  we feel that he is not working with us properly,  the Constitution

should  allow  us  to  cast  a  vote  of  no  confidence.  On  trustee  and  inheritance  of  beneficiaries,  my  opinion  is  that  the  family

members or  the boma should also be included in the decision making. Also,  the  aged  and  the  disabled  people.  We  normally

here over the media that, the Government is sending a lot of money to disabled and able people. 

But, it has just come to my notice that it is not countrywide.  So,  there should be a way to make sure that the aged people  and

the disabled people countrywide are being considered. Not in a section of the country. About currency, we are still in a situation

whereby  after  every  election,  we  will  be  having  a  new  President.  So,  my  opinion  is,  we  introduce  a  currency  that  will  not

interfere with a new President. Suppose we get a new President after every election, the currency should be the same. Not  that

when we get a new leader,  he comes with his own currency.  Just to finalize, I want to say that the President  should  be  given
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some limited powers. Not that the President should be the overall of all decisions. He should meet even some limited powers  in

the country. That’s all. 

Com. Kabira: Thank you very much Mr.  Ogutu for your views and I think you are  the last person,  you are  the one who has

closed the session for us. I want to take this opportunity to thank all of you. Particularly those who have sat  here the whole day

from  morning  until  now.  We  want  to  thank  you  for  your  views.  We  have  a  file  full  of  memorandum  and  we  have  also

recommended all the information of those who did not have written memorandum. We want to thank you very very much and

to promise you that the views that we have collected as  I said in  the  morning  will  be  reflected  in  the  constituency  committee

report. That constituency committee reports will come back to you through the district co-ordinator for you to confirm that what

you have said is what is reflected in that report. As I said in the morning, we are  also going to bring to you, the national report

together with a draft  Constitution. So that you can look at  the recommendations that you gave and the  recommendations  that

were given by other Kenyans and how those have been used to come up with a Draft Constitution. 

Again, that draft  Constitution as  I said in the morning, will be  debated  during the national constitutional conference where you

will be  represented by your MP and the three district  representatives as  well as  civil society members.  So,  we  want  to  thank

you very much. I also want to thank the headmaster,  the primary school headmaster  and the secondary school headmaster  for

giving us a very conducive environment under this tree where we have had the views. Thank you very much. I will hand over to

the district co-ordinator.

Timothy Wesonga: Asante sana Commissioners Prof. Kabira, Commissioner Yano.  Ninawashukuru sana.  Nafikiria tumefikia

kilele  tunamalizia.  Mimi  nataka  kuchukua  nafasi  hii  kumpatia  asante,  wale  watu  wote  kutoka  Makunda  na  Bunyala  South.

Kusema  kweli,  nimefurahia  leo  lakini  zitazungumza  mengi.  Ninafikiria  ninataka  niite  Bwana  Chairman  Mr.  Haman  Ogura,

a-introduce CCC members na CEP’s wenye wako na atatumalizia programme. Mr. Haman Ogura. Professor I want to tell you

something about this chairman. I think I have worked very nicely with him. We have one more hearing center  but he has been

exceptionally helpful to me, Mr. Haman Ogura.

Haman  Ogolla:  Asante  sana.  Bwana  Co-ordinator.  Commissioners  wetu  ambao  tumeshirikiana  nao  katika  kikao  hiki.

Nadhani sina mengi ya kusema kwa vile co-ordinator  amesema, tunawapongeza sana kwa kuvumilia na kukaa  hapa  nje  nasi,

kutokea  saa  nne  ama  saa  tatu  hadi  saa  hizi.  Tukielekea  kumaliza,  asubuhi  hii  tuliwajulisha  tu  kwa  ufupi  kwamba  hii  kazi  ya

mafundisho ya Civic Education ni kazi ambayo imetuchukua muda sasa  karibu miezi sita na si kazi ambayo imefanywa na mtu

mmoja. Ni kazi imefanywa na watu ambao walikuwa wamejitolea. 

Kwa hivyo nitachukua nafasi hii kuwauliza hasa wale ambao walikuwa wamejitolea,  kama inawezekana mnaweza kuja mbele.

Commissioners  hawa  vijana,  hii  kazi  yote  ni  kama  wamejitolea.  Kwa  sababu  tukianza  kuongea  mambo  ya  malipo  itakuwa

pengine ni jambo lingine la aibu.  Ni  jambo  la  aibu  kwa  sababu  ukichunguza  hawa  watu  wote,  wamefanya  kazi  miezi  sita  na
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sidhani kama kuna yeyote hapa ambaye amepata juu ya shilingi elfu mbili ama elfu moja mia tano kwa miezi sita.  Hii ni kusema

ni kama watu wamefanyia  shilingi  mia  mbili  kwa  mwezi  tangu  tuanze.  Sisi  tunajiuliza  hapa  Kenya,  shilingi  mia  mbili  unaweza

kufanyia nini siku hizi Kenya? Hata soda peke yake haitoshi. 

Hao wazee ambao wameenda sasa,  kila wakati  tulipokuwa tukija mikutano, kitu cha kwanza walikuwa wananiuliza Chairman

leo utatupa soda,  leo utatupa transport.  Na  sisi  tulikuwa  tunawaambia  hii  kazi  ilikuwa  ni  kazi  ya  kujitolea.  Kwa  hivyo  kama

sijawapa nafasi ya kujijulisha  wenyewe,  hili  ni  jambo  ambalo  ningeomba  Commissioners  mkirudi,  najua  inaelekea  kwisha  na

hata ikikwisha, ikiwa mtapata pesa kidogo,  msisahau watu.  Kwa sababu hawa watu wamefanya kazi hizi miezi sita na hawana

furaha hata kidogo. 

Hapa  kuna  vikundi  viwili.  Kwanza  ni  CCC  members  of  Constituency  Constitutional  Committee.  Tulikuwa  watu  kumi.  Jana

mlipata nafasi ya kuona watu wanne kule ng’ambo hawakuja leo.  Leo tuko hapa watu watatu,  upande huu tuko watu watano.

Wawili mtawaona kule  Osieko  kwa  sababu  ni  representatives  wa  kule.  Hapa  tuna  huyo  wa  mwisho  kabisa,  ni  member  wa

CCC,  huyo mwingine ni member wa CCC.  Hawa wengine ni members wale ambao wanatusaidia CEP,  education  providers.

Wengi wao ni waalimu na walikuwa wakifanya kazi hii kwa kujitolea wakati  wana nafasi yeyote.  Hii ilitokana kwa sababu zile

NGO’s mlizochagua kufanya hapa,  nyingi za hizi NGO’s hazikuja. Walipogundua kwamba hakuna pesa  wengi wao hawakuja

kwa hivyo ilitubidi kuchagua waalimu hapa karibu kutusaidia.  Kwa hivyo nitawapa nafasi,  kila mtu dakika moja moja ajijulishe

mwenyewe. 

Councillor  John  Roha:  Commissioners.  Mimi  nilikuwa  mmoja  wao  wa  Constitutional  Review  Committee  member  wa

Budalangi na kwa majina mimi naitwa Councillor John Roha ambaye ni Chairman wa Busia County Council.  I  was representing

the Councillors from this constituency. Asanteni. 

Fred Dimo: Kwa majina naitwa Fred Dimo. CCC member Budalangi constituency. 

Haman Ogolla: Hawa wawili ni kati yetu waliokuwa kwa Constituency Committee.

Com. Kabira: National report  and appreciate  may be the draft  Constitution. This is before the National Conference.  We are

having workshops for the Councillors because it is the councils that are  going to be  responsible for the nomination of the three

district representatives. So, we know that you will still have a lot of work to do before the end of the process. 

Haman Ogolla: Asante sana Commissioner. Sasa nitamwomba Bwana John Roha ambaye ni member wa CCC na pia ni Vice

Chairman wa Busia County Council atoe vote of thanks na tutamwomba atumalizie na sala ya kufunga, maombi. 

John Roha:  Commissioners wawili, Busia District Co-ordinator,  Chairman  wa  Constitutional,  Review  Budalangi,  councillors
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na  wananchi,  nyote  hamjambo.  Mimi  nitachukua  nafasi  hii  kutoa  asante  kwa  kuchukua  nafasi  zenu  kwa  utaratibu  ambao

tumekuwa nao kwa siku ya leo.  Mmekuwa watulivu, hamkuwa na haraka.  Kweli mumekuwa  na  sisi  pamoja,  mmetaka  tutoe

maoni yetu na tumetoa maoni na hakuna mtu yeyote atalalamika kuwa hakutoa maoni. Mumepeana nafasi nzuri, kwa niaba ya

watu wa Budalangi, mimi natoa asante sana  kwa  kutuletea  akina  mama  na  sisi  pia  tukawa  na  nyinyi  pamoja.  In  fact  tunajua

mama sasa  mmepiga step,  mmeenda Beijing na mumepiga step na tunawaombea mahali ambapo  mtaenda,  Mwenyezi  Mungu

awapeleke  vizuri.  Tena  tukutane  pengine  Osieko.  Hatujui  kama  wengine  ndio  watakuja  ama  nyinyi  ndio  mtakuwa  na  kama

mtakuwa, tunapiga asante sana.   Pia jambo ambalo nitaongezea kidogo tu, ni vile mmeambiwa na chairman wetu,  kweli hawa

wenzetu walikuwa  na  kazi  ngumu.  Na  wajua  wakiona  kama  nyinyi  mnakimbilia  magari  makubwa  na  vile  sisi  tunajua  ni  kazi

ngumu pia kwa upande wenu, maanake ziko areas  ambao huwezi kuenda na hii gari ya kawaida.  Pia  wanaona  at  least  kama

ingekuwa kitu kidogo,  mkienda mwapigie pia na tutafurahi. Kwa hayo machache,  mimi ni kuwashukuru kwa kupoteza wakati

wenu na kujitolea mhanga ili muone kuwa nchi yetu inaenda sambamba kama nchi zingine. Asanteni sana.

Haman Ogolla: Asante sana Councillor John Roha. Sasa tuombe ili tufunge kikao. 

Closing prayers: (Our Father)

Our Father who art in Heaven,

Hallowed be thy name, 

Thy kingdom come, 

Thy will be done on earth as it is in Heaven, 

Give us this day our daily bread and forgive us our trespasses, 

As we forgive those who trespass against us,

 Lead us not into temptation, 

But deliver us from evil. 

Amen. 

The meeting ended at 5.30 p.m.
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