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Present

1. Com Prof. Wanjiku Kabira
2. Com. Alice Yano

Secretariat in attendance

1. Millicent Achieng’        -        Program Officer
2. Elisha Ongoya                -        Assistant Program Officer
3. Regina Obara                -        Verbatim Recorder
4. Timothy  Wesonga        -        District Coordinator

The meeting was called to order at 10. a.m with Alice Yano in the chair.

Sr. Agnes Maulo: Let us bow down and pray. In the name of the Father and of the Son and of the Holy Spirit Amen.

Father we thank you for this moment, we thank you for our visitors, for the laws of Kenya, we thank you for all those who

have come here with different ideas to give, and views to bring forth; for the benefit and betterment of our country Kenya. Lord

we pray that all this views may be recorded down and, all this views may enable our country to look ahead and better the

economic status especially of this country. We make this prayer in the name of Jesus Christ our Lord, Amen.

Timothy Wesonga: Tutulie, ninafikiria kwa sababu leo ni siku yenu mimi nimekuwa hapa mara mingi na nimeongea, nitapeana

microphone kwa  Commissioners  directly,  ndio  tuendelee  kwa  haraka  kidogo;  kwa  sababu  tuko  nyuma  na  ninajua  watu  wa

Funyula wako tayari. Commissioner Yano tafadhali.

Com Yano: Hamjamboni nyote? Leo ni siku kuu yetu na haswa kwa watu wa upande huu wa Funyula, kwa sababu leo ni siku

ya kupatiana maoni yenu kwa wana Tume wa kurekebisha Katiba.  Muheshimiwa Moody Awori,  Bwana D.O,  viongozi  wetu

wote, mabibi na mabwana na vijana wetu, leo ningetaka kuwambieni ni siku yenu, na sio siku yetu. Siku yetu ni kuchukua maoni

yenu.  Ningetaka  kuwajulisha  wale  wenye  tumekuja  nao  kuchukua  maoni  yenu,  tuko  na  Professor  Wanjiku  Kabira,  na  pia

tungekuwa  na  Professor  Okoth  Ogendo  lakini  kulitokea  maneno  kidogo  kule  Nairobi  na  jana  akaitwa  akashugulikie  hayo

maneno ya Tume. Mimi mwenyewe ninaitwa Bi Alice Yano,  pia  mimi ni  mwana  tume.  Tuko  na  wale  wenye  tunasaidiana  na

hawa kazi hii, tuko na Program Officer wetu, Millicent Achieng’, tuko na Assistant Program Officer, Elisha Ongoya, na pia tuko

na Verbatim Recorder  wetu Regina Obara.  Pengine pia ningetaka bwana coordinator  awajulishe wale wenye wamefanya kazi

na  hawa,  wale  wenye  tumetuma  hapa  kutoka  Tume  ili  waje  wafanye  kazi  ya  kuwajulisheni  wananchi  ni  nini  mungetakikana

kupatiana, ama ni maneno gani mungetakikana mpatie Tume, ili kurekebisha Katiba. Tafadhali bwana coordinator. 

Timothy  Wesonga :Asante sana madam Commissioner. Vile mnavyojua tumekuwa na kamati na CEPs.  Tafadhali ningependa

tu kwa sababu ya wakati  nianze na Civic Education Providers  kwa kusimama  tu;  so  that  we  recognize  the  presence  of  civic

education providers  in Funyula Constituency. Tafadhali tusimame. Asante sana kwa  sababu  ya  wakati  tuta…  if  we  get  more
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time tutafanya introduction baadaye.  Ningependa kuenda kwa Constituency Committee,  tafadhali tusimame. Ninajua tutakuwa

na wakati  lakini nitaanza kwanza .  Nikianzia  mkono  wa  kulia,  Mr.  Okoda  Machio  is  a  CCC  member  for  Funyula,  na  kuna

madam  Salome  Wamalwa,  ni  mama  wetu  hapa  ametusaidia  sana.  Madam  Irene  Bandera,  Chairman  wa  Funyula  County

Council ambaye alikuwa pia member wa CCC ametusaidia sana,  we have been using his office here Mr.  Magonda  has  been

helpful to us.  Then I will go to my extreme left, secretary wa kamati hiyo, madam and representative of the Youth  Mrs.  Judy

Odenda. Then I have intentionally left behind the chairman Mr.  Justice Achoka,  he has been helpful, ametusaidia sana hapa na

nafikiria tumeendelea vizuri. Kwa sababu ya wakati  na fikiria sitaongea mengi na,  I was forgetting an important CCC member.

Mheshimiwa is part of that committee na vizuri I must mention, he has helped us in various ways even in lending us with a P.A

system kufanya announcements Commissioners wakikuja.  Sasa  kwa sababu ya wakati  tafadhali nichukue huu muda nirudishie

Commissioner Yano. 

Com  Yano:  Asante  sana  bwana  coordinator  na  imeonekana  roles  za  Mheshimiwa  ni  nyingi  sana,  na  bado  ningetaka  pia

kukupatia nafasi hii ili kwa sababu leo tuko kwako utukaribishe halafu tuendelee na program yetu. Mheshimiwa karibu.

Hon Moody Awori: Commissioners Yano na Professor Kabira, wanakamati wa CCC, Wananchi wote kwa jumla hamjambo.

Mimi nachukua tu nafasi hii fupi kukaribisha wageni wetu ambao wamekuja kusikiliza maoni yetu, na ningetaka wajisikie wako

nyumbani, nitajaribu kufanya kazi yao iwe rahisi kwa kuendesha mambo haraka haraka kwa sababu wengi wetu tuna haja sana

kazi yao imalizike, ili Mungu akipenda tukienda kwa uchaguzi unaokuja tuende kwa uchaguzi tukiwa na Katiba mpya. Sasa kwa

hayo machache ninawakaribisha wageni wetu.

Com Yano: Asante sana Mheshimiwa. Sasa ninaendelea kwa kusema ya kuwa hiki ni kikao cha Tume, kikao rasmi cha Tume

cha kurekebisha Katiba. Kuna masharti ama taratibu tutakazofuata wakati tutakapo chukua maoni yenu. 

Ya  kwanza  ni  ya  kuwa  hakikisha  umejiandikisha.  Hii  ni  jambo  la  historia  na  tungetaka  kila  mtu  mwenye  ako  hapa  leo

ajiandikishe, kama unapatiana maoni ama kama hupatiani maoni.

Ya  pili  ni  lugha  ile  utakalo  tumia  ukipatia  sisi  maoni  yenu.  Tuko  na  lugha  ya  Kimombo  ama  Kingereza,  tuko  na  lugha  ya

Kiswahili na pia unakubaliwa kutumia lugha lile wewe mwenyewe unalo elewa.  Tutapata watu wakutafsiri  ili watuambie ni nini

wewe  ungetaka  kutupatia  kama  maoni  yako.  Na  pia  ukipatiwa  nafasi  ya  kupatiana  maoni,  kuna  mara  tatu  yenye  unaweza

kutumia.  Ya  kwanza  ni  kama  uko  na  memorandum  ama  nakili,  ukiwa  na  memorandum  waweza  kuchagua  kutupa  hiyo

memorundum yako ama hiyo nakili yako bila kuongea,  utatupatia na ujiandikishe. Ya pili, waweza kuwa na hiyo memorandum

ama hiyo nakili yako lakini ungetaka kuyaguzia pengine maneno yenye wewe mwenyewe kwa roho yako unafikiria ungetaka sisi

tuyasikie hapa hapa.  Hiyo tutakupatia dakika tano na pia tunaelewa ya kuwa kuna wale wenzetu hawajaandika maneno  hayo

kwa karatasi  ama kitabu,  waweza kutuambia hayo maneno na tutakupatia dakika kumi ama kutoka dakika tano mpaka  kumi

utuelezee hayo maneno yote. Pia kazi yetu hii tunayofanya ni kazi ya maana sana na kwa hivyo Sheria yetu inatuelezea ya kuwa
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lazima  tuwaambieni  hakuna  hofu  yeyote  ukipatiana  maoni  yako.  Hapana  ogopa  bwana  chifu  eti  ukishaongea  bwana  chifu

atakasirika na wewe ama bwana DO ama MP wako, uko na uhuru kusema hayo maneno yote yenye iko ubongoni mwako ama

rohoni mwako; ila tu ili tuzuie uzozano ama chuki kama uko na jambo lolote la kuhusu tuseme nikiwapatia mfano pengine ofisi

ya chifu, ningependelea sana kama ungesema kwa mfano, tungetaka chifu apigiwe kura lakini si kusema chifu  wangu  Wanjala

ningetaka aondolewe hiyo hatuwezi kukubali, hiyo italeta mzozo isio mzuri. Ongea maneno ya ofisi lakini sio ya watu binafsi. Pia

tuna  wahakikishia  ya  kuwa  tutachukua  maoni  yenu,  tutaketi  hapa  mpaka  yule  wa  mwisho  akishatupatia  maoni  yake  ndio

tutafunga kazi yetu na kuelekea.

Pia tuko na list ama orodha ambayo tutafuata,  nafikiria wenye mumejiandikisha mliandika na mka-sign, tutafuata hiyo list  very

strictly hakuna rigging. Nafikiria maneno ya kutengeneza Katiba jambo la kwanza ni kuhakikisha ya kuwa rigging imeondolewa

na kutupiliwa mbali, ila tu pengine tukiwa na watoto wa shule wangetaka kutupatia maoni yao warudi madarasani nafikiria nyinyi

nyote mtaelewa hayo.  Waalimu, madaktari  na pengine pia Mheshimiwa akitaka kupatiana  maoni  yake  ili  aende  akashugulikie

maneno mengine. 

Ukipatiwa nafasi ya kupatiana maoni yako, si vile utakuja kuketi  hapa na utuambie shida kwa shida,  tuko na shida hii, tuko na

shida hii. Ukitupatia useme tuko na shida ya elimu, lazima utupatie jawabu, tiba iko kwako, tumeelewana hapo? ukisema hatuna

elimu ya kutosha ama elimu iko ghali sana wewe mwenyewe ndio utatuambia ni nini ungetaka ifanyike kwa hiyo kazi ya elimu,

pengine ungetaka elimu iwe free.  Sasa  tiba iko kwenu, mtatuambia hii ni shida na hii ni tiba.  Halafu pia nilianza  kusema  leo  ni

siku ya uhuru kwa kila mtu, you are entitled to your own views. Ukija hapa ukipatiana maoni yako hakuna mtu anaye ruhusiwa

kukupigia kelele ama kuleta mzozo wowote.  Uko na uhuru wa kupatiana maoni yako,  na kama  mwenyewe  umeketi  huko  na

unasikia unapinga hayo maoni ya mwenzako tafadhali mpe muda wake,  ikifika wakati  wako uje hapa ulete pingamizi  zako  na

useme maneno yako, tumeelewana hapo. Hiyo inamaanisha ya kuwa we have to respect each others views. 

Ya  mwisho  ni  ya  kuwa  makelele,  tunafanya  recording  nimewaambiwa  tuko  na  recorder  wetu  hapa,  na  ninafikiria  mumeona

chombo cha  ku-record  hapa  na  ninafikiria  mumekiona  hapo  hivi.  Ukipiga  kelele  nafikiria  wengine  wenu  mnaelewa  ya  kuwa

ukipiga kelele pia recorder  inachukua hiyo kelele.  Ikifika wakati  sisi  sasa  tumekaa  kwa  tume  tunataka  kusikia  maneno  yenu,

Funyula itakuwa tu kelele, na kelele haitatengeneza Katiba,  so tafadhalini mnatulia. Kama kuna jambo mwenzako amesema na

umependa  piga  makofi  na  utulie,  ili  aendelee  na  hayo  maneno  yake.  Ukipatiwa  nafasi,  keti  hapa  uanzie  na  jina  lako,

tumeelewana  hapo  nimeambia  nyinyi  hii  ni  jambo  la  historia  na  tungetaka  kama  unaitwa  Samson  Wanjala  unakuja  hapa  na

kusema mimi ni  Samson  Wanjala  halafu  unaendelea  kutupatia  maoni  yenu.  Na  kama  tumeelewana  kwa  hayo  masharti  yote,

nafikiria tungeanza sasa kuchukua maoni yenu. Kuna swali yoyote? Asanteni sana.  Na  vile niliwaambia hakuna rigging nitaanza

na Gilbert Ogoma Owiya. Gilbert Karibu.

Gilbert Ogoma Owiya: My name is Gilbert Ogomo Owiya.  This is an individual memorandum, which is for the Commission.

My first  point  is  Judiciary,  during  colonial  times.  We  had  African  courts  which  were  catering  for  traditional  matters.  After

5



independence these courts were abolished and replaced by district magistrates courts headed by lay magistrates. It is from there

that  some  cases  were  avoided  such  as  payment  of  dowry,  eloping,  and  other  domestic  matters.  Now  we  have  residents

magistrates courts, headed by professional magistrates which are  not entertaining some of these cases.  Therefore there is need

for a court to deal with such traditional matters.

Another  chapter  is  culture,  ethics  and  regional  diversity  and  communal  rights  that  is  page  19  on  the  red  book.  Western

civilization  has  affected  our  culture  very  much.  We  as  Africans  must  live  according  to  our  culture  dropping  bad  ones  and

retaining good ones according to the development of our country.  In this country we have 40 tribes with different cultures and

traditions. Only Muslims were lucky to maintain their Kadhi’s court which has maintained their traditions.

Marriages;  marriage  system  in  these  country  is  not  good.  in  the  past  the  most  important  thing  was  to  get  concent  from  the

parents.  The boy and the girl used to meet and agree on proposal  for marriage and involved the parents  and then pay  dowry

according to traditions.  This used to vary from tribe to tribe,  this  is  not  the  case  now,  I  therefore  recommend  that  when  the

marriages take  place the parties  concerned must be  fully involved. After the parties  have agreed,  they should seek  concent  of

marriage from the courts  after convincing the court  that everything is in order,  the court  can  issue  a  concent  and  write  to  the

church  minister  of  the  party’s  choice.  On  receipt  of  the  consent  the  church  minister  will  act  accordingly.  We  have  heard

occasions where weddings have been conducted secretly without the knowledge of the people  concerned.  Marriages officiated

by district Commissioners and registrars must   be abolished. 

Parents are protected by the bible, that is the fifth commandment, but some children are not helping their parents even if they are

in a position to. If I have a court of that nature, the parents can seek  redress  from them. Things like eloping is just too common

nowadays, but there is no law that can handle such cases and if it is there it is dormant.

AIDS; AIDS is a killer and whoever infects the other should be taken to court. The current civil courts are basically dealing with

debts, compensations yet they are very busy. If we can have a court  dealing with traditional matters at  district  level, then many

people will have access to the court and settle their trivial disputes amicably.   Chokoraas are increasing because of eloping, pre

mature  separation  and  some  carelessness  among  the  boys  and  girls.  Parents  are  forced  to  look  after  children  born  out  of

wedlock with their major income. Thank you very much.

Com Yano: Thank you very much, kindly now go there are register yourself. Sister Agnes Maulo. Sister karibu.

Sr. Agnes  Maulo: My names are  Sister  Agnes  Maulo  from  Nangina  Girls  Primary  School.  I  have  a  memorandum  in  three

sections, I am presenting the head teachers memorandum for Funyula, there is a teacher  with me who will present  the teachers

views and I have children with me who are presenting the children’s views. So I will begin off with mine.
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I have two points to make, that is on free education in Kenya at  primary level. Now if we have to meet education for all; then

the above statement must be implemented. The government must be given their role to play in education sector  and the parents

their roles too.  It  should, education  should  not  be  termed  free  without  proper  budgeting  and  proper  looking  at  how  we  are

going to meet the academic requirements in our schools. The 

government should work our specifically what is required, the needs of each school and see how to get the cash required before

talking about free education, because  teachers cannot teach without proper physical facilities and learning resources.  We feel a

girls government school like that of Starehe to be set up, to cater for the needy girl child education. 

Bursaries and scholarship; these should be given to all the needy children both at primary level and secondary level. A panel be

set up to identify the needy cases only. The orphaned children especially those orphaned due to AIDS,  be  offered bursaries to

further their education.  Seminars  be  mounted  from  village  level  to  school  level  to  curb  these  greatest  hazard  in  our  country.

AIDS patients be  looked after through AIDS donations from NGOs and government  sectors  or  donors.  Any  AIDS  patients

who tries to spread the AIDS intentionally, and is proved guilty must be charged of murder.  Bursaries must be  mandatory to all

orphaned, poor and those from arid areas.  Children born of out of wedlock must be  cared  for by both their parents,  any who

may neglect to do so, should be charged for being irresponsible.

Children’s rights be  clearely stated  in the Constitution and be taught to all our children, since non  of  us  chooses  where  to  be

born,  all must try to help no matter  how  poor  she  or  he  may  be.  A  law  be  set  up  about  street  children  and  all  these  street

children be taken to schools. 

Elections; the president should not necessarily be an MP, for he represents the nation and not allocation where he is elected.

Ministerial  posts  be  debated  upon  and  people  be  elected  according  to  their  academic  and  professional  qualification.

Administrative posts like the PC, the DC, the Chiefs, the Sub Chiefs and even elders be  advertised and an interview conducted

to avoid giving to friends or tribesmen. All sections be given basing on ones academic and professional standards  and not how

much you know one. 

The incoming president be  a married woman or  man to keep  sober  always.  See  the case  of Clinton where his wife saved him

from embarrassing case on the rape for where behind a successful man there is always a woman. Then we should avoid public

announcements that may not be practical. Thank you.

Com Yano: Sister, there is a question please wait.

Com Prof.  Kabira: Sister  thank you very much. I want to take  the  opportunity  since  I  have  not  had  many  religious  women

presenting, to ask you whether you have thought about women’s rights within the church.
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Sr. Agnes Maulo: I have thought about it although I have not written it and I can say what I think about  it now. The women’s

rights in the church, you said.  I felt  that  the  women  should  be  given  their  rights  just  like  the  men  are,  and  I  think  like  in  the

Catholic church, the women are given their rights because we are a recognized group,  since we help the clergy to execute their

Christianity amongst the race of the Christians we serve. 

Com Prof. Kabira: What about sisters becoming priests?

Sr. Agnes  Maulo: I  feel that should  not  be  in  the  right  position  because,  we  have  our  own  roles  to  play  as  ladies  and  the

priests also have their own roles to play as  the priest  in the church. Now it will be  wrong for us to think about  in the Catholic

church basically to think about women becoming priests. Maybe we will have to go back  to the bible and what it states.  From

the bible we get Jesus choosing the apostles,  the twelve apostles  and all of them were men. So we are  basing on that and we

are saying let the apostles be men and the helpers be women.

Com Prof.  Kabira:  Thank you, what about  general women leadership,  participation of  women  in  leadership  positions  in  the

secular world not in the church.

Sr. Agnes Maulo: I feel all jobs should be given equally, and I think my children have a lot to say on that so I thought I leave it

as that. Maybe if you listen to them you will get it. 

Com. Yano: Thank you very much Sr. Agnes we appreciate your views. Mr. Munyolo Ndombi. Ndombi, karibu.

Munyolo  Ndombi: I  am  Mr.  Munyolo  Ndombi  from  Nangina  Girls  Boarding  Primary.  With  me  I  have  the  proposals  of

teachers.  I am going to talk about  the type of governance I would like to have in our present  Kenya.  Now we are  proposing

that in the new Constitution we have a unitary type of government headed by the president.  The president  should be subject  to

the  laws  of  the  land,  so  we  should  not  have  a  president  who  is  above  the  law.  The  president  should  not  be  a  member  of

parliament and in case one vies for the presidency and loses he should not vie to be  a member of parliament.  Once he vies for

president and loses, he goes to rest in his home.

The president should be given Constitutional rights to appoint the following:-

(1) The cabinet

(2) The ambassadors

(3) The parastatals heads

(4) Other personnel.
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The above appointees should be subjected to parliamentary scrutiny and vetting for approval. So we don’t want to have a case

where someone appoints and then that is all.

The new Constitution should ensure that the president of this country is:-

(1) A mature married person, just as sister has said, not leaving in separation with his wife. One could be married but they

are leaving in separation. 

(2) Literate enough.

(3) The president of this country should be one who is not imposed on people, but people should have a right to choose. 

(4) A nationalist and not a tribalist.

The provincial Administration:- We propose that it should be retained as  it is now in the new Constitution, but these officers to

be appointed must have undergone administrative training and they should be married.  The village elders  should be recognized

in the new Constitution and also be paid a salary. 

In the new Constitution the Chief Justice and Judges should be appointed by the parliament and not the president.  In addition

the government of the day should not at any cost interfere with the judiciary arm.

In  the  new  Constitution  the  parliament  should  not  at  any  given  time  try  to  amend  a  section  of  the  law  without  or  before

consulting the citizens. 

In the new Constitution if the government of the day is unable to control or provide:-

(1) Economic depression and poverty

(2) Education to it’s citizens

(3) Diseases

(4) Unemployment

Then the electorate should be given power to sack the government through opinion poll.  In the new Constitution the parliament

should be given more powers above those of the president i.e. in matters concerning or related to:-

(1) Security of the nation.

(2) Economic problems affecting the country,

(3) Corruption

(4) National allocation of resources

The new Constitution should enable all citizens to get a copy of the Constitution, unlike today we are  talking of what we have

never  seen,  because  may  be  they  feel  the  government  fails  if  their  citizens  are  aware  of  what  governs  them,  they  might  not

govern them well or properly. The Constitution of Kenya should be taught in Kenya as  a subject  in schools so that every child,

every citizen is a ware so that they are not charged of ignorance. 
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That the face of the founder president of this nation Mzee Jomo Kenyatta be used on our monetary units since it will carry more

sense. 

On education sector  we have the following, the new Constitution should ensure that any person appointed to be  a minister  of

education must be a trained teacher  by profession;  and should have taught at  least  for ten years  in any learning institution. This

will address educational matters wisely unlike people being appointed who are supposed to may be to head a Defense Ministry

being brought to education.  The educational sector  should be independent from the political leaders  and the government.  This

should be run by professionals and academicians. This will help to minimize: -

(1) Uncalled for curriculum changes

(2) Political interference

(3) Uncalled for policies that cannot be easily be implemented.

In the new Constitution the system of education in Kenya we propose  should be 7 years  in primary, 4 years  from form one to

form four,  then  we  propose  to  bring  back  the  form  five  and  six  and  then  three  years  in  university,  instead  of  four  to  help

overloading the learners. The government should train, employ and post teachers  to public schools.  The government should not

abscond its duties to BOGs or district education boards to encourage corruption.

Com Yano: Your time is up please wind up.

Munyolo Ndombi:  I  am just finishing. Thank you very much for listening I hope the rest  I have written you will read.  Thank

you very much.

Com Yano: Thank you very much, once you have a memorandum we assure you that we are  going to read everything that it is

in that memorandum, Osiako, karibu.

John Osiako  Mtichiro:  My names are  John Osiako Mutichiro.  I  am  going  to  present  my individual  views.  Actually  I  have

written a memorandum and I would, in our Constitution to have a preamble. In the preamble we expect the following:- 

(1) We should have a national vision to improve the living standards of Kenyans 

(2) Improve the economy of the country.

(3) Improve the education standards by offering free education.

(4) Create job opportunities for the jobless.

(5) Stop any kind of crime e.g. tribal clashes, robbery with violence, corruption and no military coups.

(6) We should also have common experiences as Kenyans in the preamble. 

(a) To maintain our culture, this one should be done by having an active ministry of Culture and Social  Services and
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not something like a ministry of Culture and Social Services. 

(b) All the tribes in Kenya should be treated  equally, no  minority  no  majority.  Kenyans  should  be  the  first  to  be

considered for any kind of jobs, like the jobs, that is present we expected one of the professors to take it.

(c) The government should reduce the cost of fees in tertiary institutions which is very expensive.  No  appointments

of jobs on tribal lines, the army should have equal number of tribes in Kenya during recruitments; this applies to

all forces. N/B no tribe should give more than a quarter of the armed forces. 

We go to Constitutional Supremacy; for the parliament to amend any part  of the Constitution it must have 90% of the majority

in the  house.  The  part  of  the  Constitution  beyond  the  parliament  to  be  brought  down  to  the  people  and  a  referendum  be

exercised,  not  them  just  slipping  in  things  to  favour  themselves.  Then  the  third  part,  the  republic  will  be  involved  in  the

referendum  when  we  have  a  stalement  in  the  parliament,  sensitive  issues  like  the  one  we  have  at  hand.  So  the  Electoral

Commission of Kenya should be used to conduct a referendum.

Citizenship:  parents  and  children  born  in  Kenya,  those  who  have  Kenyan  clan  backgrounds,  should  automatically  become

citizens. Spouses of Kenyan citizens should be entitled to automatic citizenship the moment marriage certificate is obtained,  that

is from the government.  No  dual citizenship whereby one is a Kenyan citizen  and  an  American  citizen.  Kenyans  to  carry  the

following documents,  as  evidence of citizenship, and this one is a passport.  We want  Kenyans  to  own  passports  and  not  ID

cards. The ID card was introduced by the colonials because they new they will finish us with that.

For one to go to Uganda you must go to Kisumu to obtain a passport,  and to get a passport  so many things must prevail.  We

want it to be brought to the divisional level. The chief knows me, the assistant  chief knows me, so I will get it easily other  than

going to the        Nairobi.

Defense and National Security; this ones should be established by the Constitution. They should be disciplined by the law court

if they mess,  be  suspended and interdicted.  President  must be  the Commander in Chief  of  the  Armed  Forces.  The  executive

should have the powers to declare war, but through the Kenyan parliament. The police should go for a training of one year and

not six months, and those in service to attend refresher courses organized by the government to:-

(1) Identify handling of criminals and their rights. 

(2) A person should not take 24 hours in the police cells, and I say 24 hours because of the weekend.

(3) The Police stations should not be used as courts to solve cases.

Political Parties; they should promote unity, they should be free and be three parties  only. The three parties  should be with the

majority  seats  in  the  parliament,  must  be  financed  by  the  government.  We  register  unnecessary  parties  especially  parties  of

individuals. 

Structure and system of government,  presidential  system is the best.  No  ceremonial president,  all; affairs should be  controlled

by the government. Provincial administrators should be elected by people or replaced by local authority. 
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Legislature:

Com Yano: Wind up please.

John Osiako  Mtichiro:   I  wind  up?  Fine  you  will  read  other  things  but  I  must  wind  up  with  the  following.  The  executive

whereby; -the powers of the president must be reduced.  The president  should not be  allowed to appoint  anybody for anything

alone, this should be done in parliament.

The Electoral Commission should conduct election always and the parliament is above the law not the president. Thank you.

Com Yano: Thank you very much. Now can we have the pupils presenting.

Winnie Nangila: I am Winnie Nangila from St.  Catherine Nangina Girls. I  am 13 and I am in class seven.  I am going to talk

about pregnancy. In case of any pregnancy when the girl is still at school, the following should take place; the girl should be sent

home for delivery and then allowed to go back  to school,  as  the baby is being taken care  of.  The girl should  also  be  given  a

harsh  punishment  so  that  she  cannot  repeat  the  same.  In  case  a  teacher  is  responsible  with  the  consent  or  not,  should  be

charged in court  of law and his salary attached to be  given to the  girl  for  the  baby’s  up  keep.  The  above  teacher  should  be

jailed for one year and nine months, once it has been found that he did the act. Thank you.

Com Yano: Thank you very much. There is a question for you.

Com Prof. Kabira: Thank you very much Nangila Winnie for your views. What about if the father of the child is not a teacher?

Winnie Nangila:  If he works he is supposed to go to prison then he comes out of prison his salary is supposed to be  taken to

the mother of the child for the raising of the baby.

Com Yano: Thank you very much. Can you give us your full names and your school and the standard you are in and your age.

Lydia Oyaro: I am Lydia Oyaro from Nangina Girls Primary School.  I am 12 years  in class seven.  I would like to talk about

rape.  Women first of all should dress  in a decent  manner, not dresses  or  skirts  that  arouse  ones  feelings.  In  case  any  female

does  that and she is raped,  she should be charged in a court  of law and pay a fine or  jail term of not  more  than  one  year  or

both. In case of one raping but he is not spreading STDs,  the following should be done:-  if tested  and not found to have STDs

but established to have done the same should be jailed for  five  years  both  men  and  female  with  15  strokes  of  the  cane  and

compensate the affected person. 
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For  those  raping  with  an  intention  of  spreading  STDs  or  HIV/AIDS  should  be  treated  as  murderers  and  once  evidence  is

proved beyond doubt in a court of law the victim should be hanged. 

The reproductive organ should be chopped off. The rapist should be beaten in public.

Abortion; Abortion is not and should not be allowed under normal circumstances. May be legalized in case  you have incest and

conceived or have been raped. In case of an abortion the girl and anybody who might have assisted her should be charged in a

court  of law and if it is established beyond doubt,  both should be hanged. Any doctor  found doing that should be  sacked.  In

case he has a clinic he should release the license. He should be later on charged in the court of law.  Thank you.

Com Yano: A moment Lydia, thank you, there is a question for you.

Com  Prof.  Wanjiku: Lydia,  you  are  saying  a  woman  who  is  raped  because  she  was  wearing  dresses  which  are  indecent

should also be taken to court and jailed, are you not punishing her twice?

Com Yano: Thank you very much Lydia, respond to that.

Lydia Oyaro: Because she is the one who aroused the man to rape her.

Com Yano: Lydia we wish you the best we hope that one-day you become a judge. Thank you.

Pauline Osogo: My name is Pauline Osogo from St. Catherine Nangina Girls, I am 12 years  in class six. I would like to about

gender balance. Both boys and girls should be taken to school.  Take care  of parents  in future and avoid depending on others,

example  wives  depending  on  husbands.  Educate  all  for  fairness  and  competent  in  jobs  so  that  they  can  get  equal  chances

according to their abilities. 

Bursaries; bursaries should also be extended to the needy people  in primary schools and not only secondary.  A parent  who is

able and the child is awarded a bursary should be fined a sum of two hundred thousand shillings and a jail term of two years  for

stealing from the government. The head teacher of the same school should be charged for the sum of two hundred thousand and

sacked to serve as an example to the rest of the similar characters. The names of the pupils awarded bursaries should be made

public. Uses of bursaries in primary schools.  Cater  for the orphans school  fees,  buy  uniform  for  both  orphans  and  the  poor.

Organize  for  lunch  schemes  in  schools,  especially  to  the  poor  who  cannot  afford  to  have  all  the  meals.  Purchase  learning

resources such as books, pens, pencils, rulers, sets and any others needed by the teachers.
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Scholarships; it is our wish that if the government receives some scholarships,  they should be given to various provinces in the

country such that the student who have led in various provinces should have a chance.  Not  only the big fishes  in  the  country.

Thank you.

Com Yano: Thank you very much. Kindly register yourself Pauline. The next one.

Lucy Taka: I am Lucy Taka from Nangina Girls Boarding Primary School; I am 13 years  old in standard seven.  I will start  off

with girl child education. All parents should be able to offer equal opportunities for both girls and boys. In case  of paying school

fees, the parents salaries should be attached if he is a working class,  if not should be able to do as  expected.  There should be

free education to all the children so as to cater for the girls who are left out because of lack of funds. 

Corporal  punishment; Corporal  punishment should be reviewed in our schools for maintenance  of  discipline,  but  the  teachers

should make the pupil understand why she/he is being punished. A pupil should choose the appropriate  part  of the body for the

punishment to be  administered.  In case  a pupil does  not show any positive change,  suspension should be administered for not

less than two weeks to serve as an example. Thank you.

Com Prof. Wanjiku: What do you think are  the appropriate  parts  of the body that the teacher  should use for disciplining the

girl and the boy?

Lucy Taka: For both boys and girls it should be the buttocks.

Com  Yano:  Thank  you  very  much  Lucy  Taka.  Are  we  through  with  the  student  and  the  pupils,  anybody  else?  You  are

through? Thank you very much and I will take  this opportunity to welcome honourable….oh! Karibu.  Tell us your school and

the class your are in your age.

Obukwa Mercy: My names Obukwa Mercy, I am in standard seven and I am ten years.  My first point is about  education;  it

should be free and compulsory.  Girls should be protected  against all forms of abuse.  University education should be  free  and

equal opportunities should be given to both boys and girls.

Penalty; parents failing to take their children to school should be attached to their salaries or jailed for a period of three months.

Child labour; children should not be forced to work in factories and on plantations. Children labour should be abolished.

Penalty; people employing children should be fined up to 50,000 thousand shillings, or jailed for six months.

Children’s rights; the new Constitution should protect the children against all forms of abuse.

Pregnancy: girls should not be punished for being pregnant;  they should be given another chance in school.  Those impregnating
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schoolgirls should be sacked or imprisoned.

Rape; all rapist should be jailed for 14 years or castrated.

Corporal punishment in schools; the wrong doers should be punished but with care, suspension, expelling or caining.

Leaders;  they  should  be  people  at  least  with  some  level  of  education.  councillors  or  MPs  should  have  at  least  form  four

education.  The  president  should  have  at  least  a  university  degree.  Poor  children  should  be  given  a  bursary  to  enable  them

continue with education. The government should offer free medical services to all Kenyan children. Thank you all for listening to

me.

Com Prof. Kabira: What do you mean by girls and boys should have equal opportunities, can you explain a little?

Mercy  Obukwa:  Because  sometimes  girls  are  looked  down  upon  because  some  of  the  chances,  boys  are  given  to  go  to

school and girls to remain at home.

Com. Prof. Kabira: You said that those who employ, child labour should be abolished.  What about  if the parents  themselves

are poor.

Mercy Obukwa: If they are poor, they can find a way of taking them to school for example they can work for somebody else

like going to the shamba. They can do every job just like fetching water, not just carrying heavy bottles of water.

Com Yano: Thank you very much that was a very good presentation Mercy. Any other student? Please come in. Give us your

full names, your class and the school.

Erick Oweri Mudenyo: I  am Mudenyo Erick from Moody Awori Primary school I am 12 years  and in standard seven.  My

first point is about  education;  education  should  be  free  and  compulsory  to  all  men  and  children.  Anybody  who  fails  to  take

children to school(i) working parents their salaries should be attached. (ii) Jail term of three months. University education should

be free. 

Child labour; all children under going education should not be employed. 

Penalty for those employing children (i) Fine over 30 thousand (ii) jail term of six months.

Children  should  be  protected  from  every  form  of  abuse.  Those  found  violating  the  children  rights  should  be  punished.

Punishment is according to the nature of abuse.
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Girl Children pregnancy; any person impregnating a schoolgirl should be punished. (i) Teachers  impregnating schoolgirl should

be sacked after he has been proved guilty. Others  e.g.  policemen, civil servants should be sacked,  fined or  jailed whichever is

appropriate. Rape, rapist should be given severe punishment e.g. 14 years in jail or castrated.

Leaders; all leaders in public offices must be people of integrity and morally upright. They should have some level of education,

e.g. councillors, MPs. At least they should have form four education.  President  should have at  least  a university degree.  Thank

you.

Com Prof. Kabira: Thank you for your presentation and I want to ask  you, can you tell me what are  two of the rights of the

children. You said the rights of the children should be protected. What are those rights, give an example maybe one or two.

Erick Oweri Mudenyo: They should be going to school always and they should not be taken as maids.

Com Yano:  Thank you very much for those presentations.  Kuna watoto  wa shule wengine, teachers  because  I want to finish

with you so that I can give to Mheshimiwa halafu tuendelee na tafadhalini mje haraka.

Karanja Lucy:  My names are  Karanja  Lucy from Nangina Girls High School in form three at  the  age  of  17.  I  want  to  talk

about gender equality, gender equality should be observed by parents, e.g. women or we girls should be given an opportunity of

inheriting land in that you find in most families they consider boys more than girls, taking even at school you find that boys,  if in a

family of three children you find that the parents  will consider  the boys first going to school then you will be  the next one if the

fees is not there you will have to stay at home. 

Free  formal  education  should  be  granted  to  children  thus  avoiding  idleness  and  crowding  of  children  in  streets.  Charitable

services should be offered to those unable to provide for themselves, thus avoiding crimes such as  theft.  You find in a center  or

a town, in that town you at  least  find 5% or 10% of thieves that they go on robbing people’s property  and leaving them to be

poor. Thank you.

Com  Prof.  Kabira: Karanja,  on  the  issue  of  inheritance  of  property  by  girls,  what  do  you  think  about  the  girls  who  get

married? Should they inherent from both their father and their husbands? 

Karanja Lucy:  This is normal because we also girls, yes we go to get married but after getting married,  let us say for example

a parent gets a problem coming to call the girl, the girl is married yes, and then she is in the family, the parents  will call upon the

husband to offer at least a cow to slaughter a cow for the ceremony to be taken. So we also need to inherent this land so that in

future when they come they also get something from us.
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Brenda  Khahima:  My  names  are  Khahima  Brenda  I  am  in  form  three,  I  am  17  years  old  from  Moi  Girls  High  School

Nangina. My first point, carnal education; adults who make love affairs to girls should stop because the girls get engaged in such

affairs and they forget about  school and then  when  they  come  to  school  they  just  think  about  their  sugar  daddies  instead  of

learning. 

The government should consider gradaunds from universities. You find that in some offices, you find a man or  a lady who is not

married and has got no qualities  to  secure  a  certain  job  in  an  office  and  then  a  graduand  is  busy  outside  selling  bananas  or

something of the sort and yet they went to school so that they can be able to get better jobs. 

Career subjects; students entering in secondary schools should be allowed to choose subjects according to their careers, so that

they can create a better environment and be able to know more about their careers,  instead of choosing subjects  which will not

help them in future.

Roads;  I will ask  the government to consider  also in rural areas  so that the roads  in rural areas  can  be  constructed  as  it  is  in

urban areas. 

Free  education;  free  education  should  be  given  to  children  so  that  they  can  stop  roaming  around.  Examples  are  the  street

children. In case  in this country there could be free education,  there could be no street  children in  the  country  and  also  these

things of thuggery, there could be no thugs in the country because the thugs could have gone to school and then they could have

got a better education and then got jobs. That is all.

Com Prof.  Kabira:  At the begining you said that the adults who sleep with young girls should stop.  Is  it  enough  to  say  they

should stop? What should be done to them if they do not stop?

Brenda Khahima:  Adults who want to make love affairs to girls should stop in that in case you are found you should be jailed

and charged because you are molesting that girl, and yet she is supposed to be in school.

Com Yano: Thank you Brenda, kindly register yourself. Now waalimu karibuni.

Mrs.  Asumpta Nyakundi: My names are  Mrs.  Asumpta Nyakundi  I  am  the  principal  of  Moi  girls  Nangina.  These  are  my

views. 

The rights of a child; all children should be given the right to education and especially the girl child. In the new Constitution the

girl child should also be given a right to education, we should not have a situation where priority is given to the boy child where

a parent has less money. If our chiefs go around and find these children at home, I think the parent should be taken to court  and
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charged for not taking the girl to school.

Secondly; because  these children don’t know their rights, I feel in the new Constitution we should introduce in  the  curriculum

the rights of a child; so that as we teach them we also teach them their rights so that even them they are  in a position to defend

themselves the way we are doing with AIDs; we are incorporating it in the curriculum today. 

Another point is the rights of women, women should be given the right to inherit land and just like their male counterparts,  and

they should also be given a right to actually choose the fate of their lives, for example when it comes to wife inheritance. Women

should not be dictated just to be  inherited by a man after the husband has died.  They should be given the right to choose their

life after losing a spouse. This wife inheritance should completely stop. 

My other point is on education,  general education of a child; every child has a right to education.  I feel this should not just be

theory, it should be practice.  In our new Constitution we should set  up a system where every child literally goes to school not

just to say.  We normally say and  these  children  stay  at  home  and  the  success  of  the  country  is  actually   education  of  these

children because they are the future leaders .So somewhere our Constitution should be such that all children goes to school and

in that  connection  education  should  be  completely  free  for  primary  and  in  secondary.  The  government  has  to  subsidies  on

bursary. It has to increase the vote head it is giving for education so that the needy children can have a chance to go to school.

Another point is on marriages; the girl child should not be  forced to marry just because  the father wants dowry or  the mother.

This child should be given a chance to choose a spouse.

Job  opportunities;  there  should  be  equal  rights  for  men  and  women  as  far  as  jobs  are  concerned.  Women  should  not  be

discriminated for some jobs especially like high administrative posts; even women should be given that. I strongly recommend to

the committee that if the president to come will be a man, then the vice president should be a woman or vice verse.

We should not have a Constitution where certain jobs  are  just put aside for women looking at  women as the weaker  sex.  For

example being a secretary is not just meant for a woman even men should be secretaries  in the office. Bar attendants,  nurses,

this should not be jobs left for women.

Child labour should be completely be abolished, they should only employ those children who are of age even house helps.

Rape case  should be dealt  with severely,  and in case  we have  these  case  in  court,  I  recommend  that  the  magistrate  and  the

judges be women where a woman has been raped  and more so  where  a  minor  has  been  defiled  then  even  this  victim  to  be

murdered.
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Lastly, I strongly recommend that polygamy should be abolished to make men more responsible. 

We used to have grants for schools,  so I strongly recommend that this grants for schools be  reintroduced  to  lift  up  this  poor

situations, economic status in our institution to enable the needy children to go through their education. Thank you very much.

Com Yano:  Thank you very much mwalimu kindly  register  yourself.  Na  tafadhali  nafikiria  kuwa  tulikuwa  tumesikizana  hapo

mbeleni ya kuwa kama hukubaliani na jambo unyamaze usikapige kelele ili ikifika wakati  wako,  kama ni maneno ya polygamy

ukuje useme mimi nitaoa ishirini. Tumeelewana?

Fred Sawenja: I  am Mr.  Sawenja Fred  I am a teacher  at  Nangina girls  high  school,  I  have  an  individual  presentation.  Issue

number one is land and property rights. We fought for independence and the main issue is that we needed land. Today we have

many Kenyans who are still squatters,  they are  landless and at  the same time we have few Kenyans who have too much land,

there must be a ceiling. It must be  provided in the new Constitution that a Kenyan can only hold a given piece of land and not

too much when others  are  having  nothing.  At  the  same  time  women  should  also  be  allowed  to  own  land  especially  when  it

comes to inheritance. They should be allowed to inherit land from their parents not just men. 

If a parent happens to die at the moment, it becomes very rigorous for the people  he has left behind to inherit the land and you

have to go to court and many other things. Can it be  made a bit cheaper  for people  to inherit land, which belongs to them and

not going to court and so on.

Electoral processes 

The eligibility; it is not just enough for a  Kenyan  to  speak  and  write  English  or  Kiswahili  to  be  a  Councillor  or  an  MP  or  a

president.  At least  some level of education must be  conditioned and I suggest the  following.  For  the  president,  he  must  be  a

grandaunt and must be morally upright. For MPs they must have attained at  least  form four level of education and a diploma if

not a graduate and not just form four, it is not enough. 

For  councillors  let  us  have  people  who  have  demonstrated  as  civil  servants  in  the  past  life  of  theirs.  At  the  same  time,  the

candidature of presidency at  the moment  stands  at  35  years.  Can  it  be  stepped  down  a  bit  because  at  the  moment  we  are

moving to dot com generation where we need a president even at the age of 30. So can it be  brought down a bit and not just a

question of 40 is being looked at too young to lead a country.

Parliamentary  accountability;  we  employ  MPs  but  they  are  not  accountable  to  us  the  voters.  We  want  them  to  be  more

accountable.  We  want  the  new  Constitution  to  provide  for  a  case  where  MPs  will  stop  being  errant,  we  want  them  to  be

answerable to us. if an MP is not performing, we shall recall him. We want him to come and explain to us why he is sleeping in

parliament and not doing what we took him there to do.  So we want to have a case  where MPs are  more accountable to  us

and not accountable to those who never elected him. Thank you so much.
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Com Yano: Thank you very much. The next one.

Com. Prof. Kabira: Sorry, how do you implement the right of recall, what will be the procedures for recalling an MP.

Fred Sawenja:  We should have Constituency-monitoring bodies  consisting of the electorate  and  an  MP  will  be  required  to

answer to the monitoring bodies occasionally, so that when he is not performing he will have nothing to explain to us. And in that

case we shall a mass the members of the Constituency and declare a vote of no confidence in him. 

Com Yano: Thank you very much. The next, do we still have mwalimu? Karibu.

Benjamin Ogale: My names are Benjamin Ogale, I am also a teacher at  Moi Girls High School Nangina. I want to talk about

the  political  parties  and  their  set  up.  At  the  moment  we  seem  to  have  so  many  political  parties  in  Kenya,  they  are  almost

outnumbering  the  citizens.  I  would  like  to  recommend  that  we  have  at  least  major  political  parties  that  should  demonstrate

through a register that they have at least four million members for them to operate as political parties not just tribal entities.

Another issue is on parliament, legislature; I want to say that parliament should be seen to be  Supreme as the Constitution says

such that decrees, presidential  decrees  should not become law. Laws should be enacted in parliament and decrees  should not

be  seen  to  be  laws.  Parliament  should  be  in  charge  of  approval  of  senior  appointments  made  by  the  executive  that  is  the

president. 

On education;  at  the moment the education act  does  not seem to be consistent with the current times. I  recommend  that  the

education system should be reviewed radically so that it goes along with the current times. For  example the education system,

the education act  defines  a  school  as  just  a  group  of  few,  as  few  as  ten  kids  undergoing  continuous  instruction  and  yet  the

government cannot allocate teachers  for such small groups.  Teachers  have become fewer and fewer;  so  let  the  Act  be  clear.

Similarly the PTAs,  Parents  Teachers  Associations seem to be operating strong on the ground yet  the Education Act is silent

about them. They seem to be bodies that can be even challenged in court. 

Finally I want to talk about some distinct groups of people in the society, professionals like doctors, teachers,  lawyers.  I believe

the Constitution should come up with some laws to stipulate how terms and conditions of services for these groups as  well as

salaries how they should be reviewed and after which period in order  to avoid embarrassment where teachers  who should be

role models are seen to be  kind of beggars,  demonstrating you know, students are  seeing, pupils are  seeing you violent on the

roads  and the purpose  of doing that is that you are  agitating for salary increases.  I think it is embarrassing and then it is not  a

good example to the kids who are under the teachers. Thank you very. Much.
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Com Yano: Thank you very much, we are grateful for those views. 

Everlyne Ogengo: My names are Ogengo Everlyne from Nangina girls Boarding Primary. I will first of all like to talk about  the

union  especially  so  the  KNUT.  As  much  as  it  struggles,  the  teachers  will         (inaudible)  but  then  you  realize  that  the

government has not included them in any of their sittings. So we would like  it  to  be  that  the  representative  of  KNUT  is  also

representing the teachers in parliament such that he represents the teachers’ views and problems in parliament. 

Then  I  will  also  like  to  talk  about  elections.  In  the  new  Constitution  the  Electoral  Commission  should  be  appointed  by  the

parliament and not the president or a given body. It should also have the power to call for elections not a particular person or  a

group of persons to call for elections. Let that body run the elections on it’s own, let there be no interference.

Then we would like that in the new Constitution the presidential  elections should be different from the parliamentary and  civic

elections, such that the parliamentary and civic elections are  held at  a different time and the presidential  elections be held twice

such that all the people who wish to vie for the same seats that is the presidential  seat  should all be  voted for,  then we take  the

best two depending on the votes. Those ones with the majority votes the two are  re-elected  again then whoever wins becomes

the president.

To discourage defection from one party to another it has just become like dresses, today you put on this one, tomorrow another

one. We should at least have some sort of penalty that is given to these people  who are  fond of defecting. In case  one defects

from a given party and wishes to contest  in a another party,  that particular person should be responsible for the cost  of the by

elections. Thank you.

Com Yano: Thank you very much mwalimu. I thought we are through, I hope you are the last one.

Godwin Bwire:  I  am Mr.  Godwin Bwire from Namboto Boys Primary School.  My address  specifically is going to  be  about

basic human rights. 

I will highlight on police torture. We agree that our police force is one of the most brutal forces in the region; so to curb these,

whenever police come to arrest any suspect, they must be accompanied by the local administration leaders especially the liguru

must accompany those police men wherever they are  arresting the suspect  from his home  or  from  anywhere.  And  in  case  of

police torture in our cells we agree that there is a lot of torture in our police cells and many suspects have died in the cells before

they are tried. To curb this the in mates must be allowed to give evidence about  any police officer who tortured a suspect.  The

family of the suspect  can take  up the case  in court  and the in mates who were with the victims  who  were  tortured  should  be

allowed to give evidence and explain how the police office tortured the suspect.

I will also advocate that the Local Liquor Act should be amended so that the local brews,  traditional brews should be allowed
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to be  consumed, but there must be  specifications.  The public  health  officers  must  educate  the  public  about  the  dangers  over

imbibing the stuff. Let us have a system where by anybody who has prepared  this stuff should  contact  the  local  public  health

officer, should come to ascertain the toxicity, if it is toxic or  not then he should  not  recommend  it.  We  should  agree  that  our

economy is very poor, most of the local communities depend on brewing this stuff for their little income. But then you find an old

mama in the village has prepared this stuffs, he has sold it and maybe she is just having 600 hundred shillings in the house.  When

police officers come,  they  don’t  look  at  the  condition  of  these  mama.  The  mama  will  be  tortured,  will  be  slapped,  the  little

shillings she has saved for her children she is going to bribe the officers to buy her freedom. So I should advocate  that this stuff

be allowed, any type of traditional stuff be allowed all over Kenya.

Concerning education;  there is something called the schemes of work;  the schemes of work must  be  prepared  by  the  Kenya

Institute of Education and be circulated to schools, not torturing the poor teacher, writing up to midnight  preparing the schemes.

So that one should be done. Thank you.

Com Prof Kabira: Mwalimu, what are you recommending about the police. You said they are the most brutal group.

Godwin Bwire:  I am saying that an officer who has been proved to be very brutal and has tortured suspects must be  arraigned

in court and be sacked and be jailed for five years.

Com Yano: Thank you very much. Are you also a teacher?

Sylvester Olale: Yes. My names are Sylvester Olale, I am the Head Teacher of this institution. More so I welcome you here. I

will be  very brief simply because  some  of  my colleagues  have  mentioned  something  I  wanted  to  talk  about,  and  that  is  free

education. This was an Act which has been taking place some times back,  some years  ago,  it has come back  again. I will just

like to mention one clear thing, the policy makers.  The policy makers,  the policy is not  one  person’s  recommendation,  it  is  a

collective of ideas from the people.  But here comes a time when a person who is very much respected  comes up with  a  free

education.  Later  on this one is being declared in an  open  place  that  there  is  free  education.  I  think  this  is  a  mess  which  has

caused  a  lot  of  dropouts,  child  abuse,  child  labour  as  some  of  my  colleagues  have  said.  I  would  like  us  in  the  coming

Constitution of Kenya, let us respect  the policy  and those people  who are  implementing it should also implement it when they

know what they are  doing. I am saying so just recently there has been free education but  sometimes  back  again  they  told  us

there was free education.  But I wonder,  me as  a head of this institution, how  do  I  maintain  such  an  institution  if  there  is  free

education, where do I get this money to maintain such a school like this one. I would also like to hesitate that in the policy, many

of our leaders,  they just come in the platform and  they  follow  what  one  person  has  said.  It  is  shameful  when  such  a  person

comes up again and declares that there is free education again and yet some of our leaders come in the platform saying they sing

the same song. What will happen again? So my main advice is that we should make a Constitution and stick strictly to the policy

so that no one should come as an individual to declare the policy non-existence. Thank you very much. 
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Com Yano: Thank you very much mwalimu we are  very grateful. I  think we are  through with the schools,  watoto  wetu na pia

na waalimu wetu. I am now going to welcome honourable Moody Awori to give us his views. Karibu Mheshimiwa.

Hon Moody Awori: My name is Moody Awori,  I  represent  all these people  here.  Commissioners Yano and Kabira,  I  have

got no memorandum, I have got notes, so I will use these notes and I hope you will give me a little more time. I can assure you

it is not going to be too long.

Com Yano: I think I can start by giving you ten minutes.

Hon Moody Awori : Ten minutes is what I am used to in Bunge, but I am used to more than ten minutes when I am out here;

so I hope you will allow me. Thank you. But I will do the best I can. 

I am going to try very hard not to repeat what has been stated,  so that I can move a little faster.  The only two points that I am

going to mention which have been also mentioned is to elaborate  on them. The first one is citizenship. It  is extremely important

that citizenship is clearly spelt  out in the Constitution. What we need to do is like other developed countries do;  if a person is

born in a country and can prove that that person is born in that country,  then  automatically  that  child  has  got  a  right  to  be  a

citizen.  This  is  extremely  important.  There  are  many  ways  in  which  we  can  do  this;  the  first  thing  is  to  make  it  absolutely

compulsory, and have the means of implementing the issue of birth certificates.  Every child must be  recorded,  so that when the

child reaches maturity age, then with that piece of paper automatically she or he is given citizenship. 

The people from borders  like ourselves here,  like the Maasai  in Namanga,  like the Kuria in Kahancha,  like the Somalis in the

North Eastern have a hell of a lot of problems getting identity cards; and this is simply because we have not spelt out properly in

the Constitution who should get  the citizenship. If this is spelt out, if a child from Samia is working in Mombasa,  his parents  are

working in Mombasa, and the child reaches maturity age, she needs only to take that birth certificate to the registration officer in

Mombasa and get an  identity  card.  At  the  moment,  there  are  a  lot  of  problems  in  Nairobi,  in  Mombasa  everywhere,  these

children are  sent back  here and there are  a lot of problems.  I think it must be  fully spelt  out,  so  that  border  communities  are

enjoying the same rights like anyone else. 

The other point is land. I think it is absolutely essential again that indeed Constitution it is spelt  out who can own land. I want to

state quite clearly that no non-citizen should ever own land in our country.  A person who is not a citizen of Kenya should not

own land. There are  exceptions;  if such a person is running and organization, a  company  and  that  company  needs  to  build  a

factory then that company can own land; because we know that that company is going to employ citizens, is going to pay taxes

to the country,  and therefore on those considerations they can own land. A big organization, a non-citizen wanting agricultural

land for instance they can lease the land. But the title must be never be in a person who is not a citizen. We need also I think to
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have a ceiling somewhere,  but this ceiling should only be applied where land is not being utilized. If someone has got  a  half  a

million acres  and that half million acres  is fully put into use then there is no problem. But we want to reject  completely people

who have got one million acres and it is not being utilized at all, and there are squatters.

The land use in urban areas, we need to ensure first of all that there is public land, public land for public utilities, for recreation,

for pleasure, for sports, for infrastructure; this are  road reserves  and open spaces.  At the moment because  we have not had a

Constitution that is spelt out properly, a lot of land and road reserves  have been encroached upon.  A very simple example is if

you go to Nairobi today, the main artery is the Waiyaki Way and you find that it is being squeezed and people  are  getting land.

This should not be allowed at all; and no individual should have the right to give out land that should be used for infrastructure,

this we need to spell out. 

Similarly land for conservation,  wildlife is our heritage.  We are  properly the last of the various countries that have got wildlife.

We must  protect  it,  we  protect  it  because  we  found  it  here,  we  inheritated  and  we  have  got  no  right  to  destroy  it,  we  are

destroying it by encroaching on the land that was ever left for the wildlife and it is not just a heritage,  it is one of the reasons for

the tourists coming here.  And we know that tourism is responsible for something like, I think it is the second highest earner  of

foreign  exchange,  and  we  need  to  protect  the  land  so  that  it  is  conserved  for  them.  Where  land  is  concerned  there  is  the

question of environment, our environment has been raped,  really raped  and this again is because  we haven’t gotten anything in

the Constitution that really spells it out. Perhaps I may say this, that the Constitution is a document,  it can only be meaningful if

the people understand it. And if people do not allow the authorities in place not to follow the Constitution. As of now we have

not got the political good will, in fact to implement and to see that our Constitution works for us.

The Constitution even as  it stands today there is absolutely nothing wrong with it.  What it requires is to be  modified here  and

there; but much more important is that the people, the citizens must not allow us leaders to mess up the Constitution. They must

not allow us to ignore the Constitution. This it doesn’t matter how good the Constitution is.  If we are  very passive and this has

been the problem with our country, the citizens are very passive and they allow themselves to be misused, we want actually that

this should not be the case. 

Where again land is concerned,  the repealian,  the land between the beach and what you can use.  At the moment we find that

land has been allocated, it has been , the beach land has been given to the people. Land closer to the lake has been given to the

people and this people have used it to construct houses,  to do all sorts  of things and therefore to refuse the vegetation that will

go  along  the  waterways;  in  order  to  continue  to  keep  the  water  supply.  We  want  again  the  Constitution  to  spell  out  that

completely. 

The hills and mountains; the hills in some areas  have been  given  away  for  cultivation  and  we  know  what  has  happened.  We

keep saying the climate has changed,  the climate is not what it used to be;  and we wonder  why. And yet we have got  all  the

evidence a head of us.  If you look in Samia here itself, we used to have constant  rains.  But look at  the hills it  is  this  hills  that
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used to attract the moisture, it is this hills that used to attract the rain, and it is not just here,  there is Mt.  Kenya,  the Aberderes,

Mt. Elgon, they have been messed,  they have been,  messed up by individuals, by authorities not seeing that this is maintained.

We want in our Constitution to spell out that the mountains, that the hills are not interfered with in any way and the water. 

We would like our water in our lakes to be protected, we would like the fish in the water, in the lakes to be  protected,  we want

to  have  something  in  the  Constitution  that  says,  no  foreigner  can  come  and  carry  out  research  in  our  waters  without  our

permission. Because this is what happened some 50 years  ago when a marine researcher  came into the lake and introduced a

fish called mbuta, Nile perch. And Nile perch has killed all the good fishes that we used as  children, the ‘ningu’ and the various

and this is simply because we allowed a foreigner to come and carryout research in our waters. We want to say that this should

not be so. We want in fact our waters, our own scientists, our own research people  to use it in order  to revive the species  that

has disappeared. We want it in the Constitution, this species that has disappeared if it can be re-introduced to be  protected.  So

that even during the fishing let us be like other countries; let us be like Sweden, lets be  like Norway,  let’s be  like Canada  which

says you can only remove so many tones of such and such a species  from the lake,  because  that way them you maintain them,

you maintain the livelihood of that people the live along the lake. 

Water is people’s heritage, it is our heritage and international treaties if they were negotiated before our independence,  we want

them renegotiated,  because  any  international  treaty  that  violates  the  national  interest  is  totally  unacceptable.  We  know  that

because of the changes of the climate, we never have enough rain yet we have a lot of water  here,  water  that we can use for

irrigation. At the moment we are  talking of dealing with or  reducing  poverty.  We  can  reduce  poverty  if  we  have  a  sustained

agriculture, we cannot have agriculture along these areas  where we are  under a rain shadow because  it never rains.  If you  go

round now, the maize that was planted very diligently is fizzling away, it is going to be  a problem again yet we have water  here,

yet we cannot use this water  because  the other people  are  protected  because  of the international treatise that were  organized

long before us. We want to now writs we must have it in our Constitution that our waters  is our own, that anyone else who has

got to use water has got to take a second priority so that our lake water  can be used for irrigation, it can be used beyond just

the lake region if this water is plumped all the way to Timboroa it will be used by Siaya,  it will used by the whole of Western,  it

will be used by Rift Valley. We will have less problems that we are having now. It is important that our economy which depends

on agriculture is revived through the usage of this water. 

Commissioners, I just want to turn now to the question of the type of government.  Again I don’t want to repeat  what a lot of

people have said. But I want to say this, that 30 million people  living in 450  000sq  kilometers with 42 tribes,  this is too small.

The country is small, the population is small it has to be  a unitary government; it must be  a unitary government.  That is the only

government that can help. I know there have been a lot of complaints and there have been recommendations about  majimboism

and all that and this has only come about because we allowed leaders not to be true to the Constitution. We allowed leaders  to

look at areas they come from; so that other areas were never developed. As a result every area  feels that let them go their way

in order to develop it. But I do not think that there is a single area  that can go it alone,  because  there are  certain areas  that will
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be so strong, they will be so strong their economies are strong, the way their land is such, the infrastructure is good there when

the colonialist came they developed there,  the other areas  will never be  developed.  If you brought a majimbo system and then

what happens in North Eastern for example. Not Eastern up to now it has not got a single tarmac road. It has not got any of the

electricity that we require, it hasn’t got any of the communications that we require.  You give it a region, then you condemn it to

poverty.  I  want  to  suggest  that  we  stick  to  the  unitary  system.  What  we  need  is  a  good  political  goodwill.  We  need  good

leaders, leaders that will look at a nation as  one,  not looking at  areas  where they come from. We want a system that will unify

our people. A system that will bring about  a nation so that wherever you go,  you are  proud of being a member of that nation.

We want a very strong central government. There must be  a strong central  government that we have got to have devolution to

local authorities. 

I remember,  I am old enough to remember,  even before the independence,  during the colonial time, the local authorities were

very strong. They had a bad name, they were given the local native council, but never the less they worked. There were schools

that were run by the local authorities,  there were dispensaries  that  were  run  under  the  local  authorities,  all  the  networks,  the

road networks, they were run by this local authorities.  But they worked,  the only reason why things failed to work in the local

authorities is they gave the whole powers back to the minister; and then they denied the people down there.  All is required is to

spell out that this is the separation between the local authorities and the central  government and this is what the local authorities

should  do;  and  if  you  do  that  you  have  no  problem  by  running  a  unitary  system  which  allows  people  in  the  various  local

authorities to run their smaller affairs. For instance, when you have a unitary system with a strong local authority, the ministry of

education, education system will be  done.  It  will be  under the local authorities.  Things like dispensaries will be  under the local

authorities; this is what we require to do. 

The provincial administration has served us well, it has served us extremely well, but we need now to modernize it,  we need to

move with the times. We would like a timetable set,  where there would be a gradual amalgamation of provincial administration

and local authorities; so that if you give a timetable of say ten years, at the end of ten years, you will have what is now known as

a district  or  as  a location, it will be  councils may be a county council,  may  be  a  bara  and  that  sort  of  thing.  This  means  that

leadership should always be by the consent of the people, and to have leadership of the consent  of the people  you must have a

unit with people there who will say, yes. We want that to be the  chairman, yes we want that to be such and such, and this is the

only way we can do. So I am urging that the provincial administration which has served us very well, we need now to put it in

the Constitution that we will start working the question of marrying them together. Then we should have a country that we want.

 

We want a strong base  of administrators at  the central  government level, we want a strong base  of administrators at  the local

authorities. In many countries that are developed, sometimes governments change almost every year.  If you take  France,  if you

take Israel.  When people  feel that the elected people  are  not carrying out the mandate that they were  given,  they  are  thrown

out. But what happens, the country continues to function because  they have got a strong base  of administrators.  So we would
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like in the Constitution is spelt  out that we do have a strong base  of administrators.  There is the question of hierarchy again in

our country. The hierarchy where you find the service commanders, you find a general, you find a PC, you find a DC, you find a

Police Commissioner taking precedence over a Councillor, that should not be because that is an appointee,  the general has just

been appointed by somebody.  A DC has just been appointed by somebody,  a Police Commissioner has just been appointed

by somebody but a Councillor was elected by people. A member of parliament has been elected by people. So people who are

elected must take precedence over everybody else and that is what happens in many countries.

I want to try and shorten my presentation.  There is the question of the system again there is the structure.  I mentioned that the

system,  we  want  a  unitary  system.  Coming  to  the  structure  I  believe  very  strongly,  that  we  should  now  have  a  very  strong

parliamentary government. We want to have a very strong parliamentary government that is headed by a Prime Minister as  the

head of the government.  But we must have never the less a strong presidency because  it is the president  who will appoint  the

Prime Minister.  And we want their roles totally separated  because  whenever there is gray areas  is where there are  problems.

We want their roles to be  clearly defined so that their roles can be supplementary.  The president  will have  to  be  the  head  of

state  as  it has been stated  by one presenter  here,  it might be  a good thing if the president  is directly elected without having to

stand in his or  in her Constituency as  a member of parliament.  That way the president  is accountable to the whole nation  and

also it is in his own interest.  Take a president  being first of all a member of parliament representing a Constituency, then he is

looking after the whole nation. Every area people want him, the chances are  if he is very diligent he could even neglect his own

Constituency and what we want is,  let his Constituency be the nation so that he is directly elected by the people  to  represent

them and wherever he is coming from let there be a member of parliament in that area to represent.

In appointing a Prime Minister,  obviously the president  will make consultations with  the  party  that  has  won  the  elections,  the

party that is going to form the government,  that he will make also consultations which may  not  necessarily  be  binding,  but  he

should make consultations with  people  like  religious  leaders.  This  country  has  survived  a  great  deal,  because  of  its  belief,  it

Christian belief, it’s Muslim belief and that sort  of thing. The religious leaders  are  a big Constituency, they are  people  who can

advise the president as to who should be among those elected who should be the Prime Minister.  But then the Prime Minister

himself must be subjected to approval  by the parliament.  I think it is necessary.  But above all, then the Prime Minister has got

to….the Prime Minister does not have to be subjected to approval by parliament. 

When the Prime Minister appoints his ministers, it is those ministers that must be subjected to parliamentary approval.  I  say this,

a Prime Minister is appointed from the party that has won the elections,  therefore he cannot be  subjected to  the  approval  by

party that has been thrown out. It is just as  simple as  that.  So  it is really the ministers; and these ministers the reason why they

have to be  subjected to parliamentary approval  is to ensure that out of the many able people  in parliament,  we have  the  right

people.  At  the  moment  this  has  not  been  the  case.  We  want  it  to  be  the  case  in  the  future.  We  want  it  in  the  Constitution

entrenched clearly the number of ministries, they are  far too many right now. I think they should be between a minimum of 12

ministries, to a maximum of 15, 15 is more than we need. We can have different departments  in the various ministries but let us
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have just 12 ministries. I say we can go up to 15 in order  to increase the number of ministries. The Prime Minister must submit

his arguments to parliament.  He must give reasons why he needs that extra ministry  and  if  he  can  argue  successfully  then  the

ministry will be  added.  You take  a country like United States  with 280 million people.  They have 12 ministries and even now

that argument has just been put both to the two houses of congress.  That is after 240  years,  they are  asking to add one extra

ministry. So I suggest that we should do exactly the same. 

Then  where  ministers  are  concerned,  I  suggest  that  this  position  of  assistant  ministers  must  be  abolished,  they  have  to  be

abolished, because really they serve very little purpose.  What you need is Deputy Ministers; you need a Deputy Minister who

will deputize for his minister when he is minister or her minister there.  So I suggest that we do create  deputy ministers or  junior

ministers as the British say. 

The position of the Attorney General,  I  want  to  suggest  that  it  is  restructured.  As  of  now  it  is  too  an  amorphous.  What  we

require is a Minister of Justice who is elected by the people,  and who is  subject  to  the  people.  At  the  moment  the  Attorney

General  who  has  got  security  of  tenure;  he  can  do  whatever  he  likes  and  there  is  nothing  you  can  do  about  it.  He  is  not

accountable to anybody.  We want a minister of Justice who  is  accountable  to  the  electorate,  then  we  can  have  an  Attorney

General who is doing one thing, prosecuting,  and you can have a solicitor general on the other side.  But  where  Constitutional

matters are concerned in parliament, we want someone who has been elected by the people.

I go to the disadvantaged.  The disadvantaged are  very close to my heart,  the ones who deal  with the disabled I will jump the

rest so that I can allow people to air their views. The disabled people up to now the Constitution does  not protect  them. At the

moment it doest not protect them at all, and I think it is necessary that the disabled people should be integrated in the system so

that they are  not  second  class  citizens  but  first  class  citizens  like  everybody  else;  and  we  want  to  start  with  education.  It  is

necessary that education of the disabled must be fully integrated so that there is no question of special  schools for the disabled.

We started that way because we had to start somewhere but now we are coming closer together. We want the education to be

for all, both for the able and the disabled and that means that the facilities at  all schools must be  disabled friendly. We want the

teachers  for the disabled must be  properly trained.  In fact in the teacher  training school there must be  within  the  curriculum  a

subject  where  every  teacher  who  is  being  trained  must  be  trained  how  to  deal  with  the  handicapped.  And  there  must  be

concessionary fees for the disabled that is absolutely essential. The teachers who are disabled, many of them cannot go to write

on the black board, they should be given administrative positions.  There has been a teacher  in one of the schools here where I

have tried over the last seven years to get her out of teaching, because  she cannot write on a blackboard  into an administrative

position. But because there is nothing in the Constitution that one can recourse on,  there is nothing. We just hope that someone

will be kind enough and we will do that, we want actually spelt out so that, that teacher can call on a Constitutional court  to say

that I am being discriminated against. 

Where employment is concerned, we want that the government within the government service at  least  4 % of employees must
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be disabled. Where private sector is concerned, because private sector are always led by profit, we can say 2% and there must

be  no  discrimination  of  any  kind.  I  think  if  we  talk  of  2%  of  employees  in  factories  and  this  has  been  achieved  in  a  lot  of

countries,  I think we will be  doing something. When we have  three  million  people  being  discriminated  against  in  the  country,

then we are not free. Someone said if one person in a country is not free then you yourself is also not free.

We want to empower the disabled people economically, and it is necessary that the fund not the one which is there at  the whim

of people, the fund for disabled. We want a proper fund that can supply capital to small businesses to allow the disabled people

to run their affairs. When that fund will also give them it is not a grant, it is a loan but the loan will

be under concessionary interest. 

Access; access where disabled people are concerned in this country, they are at a disadvantage. We would like streets  in urban

areas.  They  must  be  constructed  in  such  a  way  that  those  on  wheel  chairs  do  not  have  any  problems.  We  want  ramps

constructed between one street and another so that when you are pushing a wheel chair you don’t have to bend it up and what

note, you want to push it so that there is proper  access  for the wheel chairs.  In the urban areas  where some disabled have got

vehicles, we would like special  parking places for the disabled.  The disabled have a lot of problems,  and  with  the  streets  we

want pathways, there must be pathways for these very disabled. 

Public buildings ; we want public buildings there must be  a law and so long as  it is in the Constitution  it  must  be  obeyed  that

ramps along steps must be created. I think you came into this school and you saw what has been done and we thought we were

trying to give an example of what should be done.  This we did without any comparison but we would like in fact  there  to  be

inspection so that all buildings where the public are  going, they must have access  for the disabled and any building that is more

than three stories high must have a lift, absolutely essential. 

We want to start  with parliament,  my own parliament,  until recently,  until we had one of us  disabled  there  were  no  ramps  to

allow a disabled with a wheel chair to get into parliament.  This we want to say that in parliament that must be  so.  We want in

parliament  for  standing  orders  to  be  prepared  with  Braille  so  that  a  disabled  person  does  not  need  an  aid.  We  want  in

parliament people  to be  provided,  people  of hard of hearing to be  provided with sign language services so that if a person  of

hard of hearing is able to be  nominated to go to parliament  because  of  his  or  her  skills;  then  they  can  make  contributions  in

parliament.  We  want  again  in  public  places,  at  airports  and  various  places,  I  have  seen  where  you  have  a  disabled  person

wanting to go to the bathroom and the doors  are  narrow, you can not push.  We want all those doors  and these must be  spelt

out in our Constitution, so that a person going to a place like that and you cannot get entry can take that institution to court. 

House development;  in house development we would like those who are  building houses,  mass houses they must be  disabled

friendly. In other words if you are  a person with money and you want to build a big estate,  an estate  of about  100  houses,  all

we are  asking is 1% of those houses must be  disabled  friendly,  because  today  they  are  disabled  or  are  in  a  position  to  buy
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houses. The houses as they are at the moment, is no use for a disabled person buying a house that he finds difficult to move in.

Transport for the disabled; we want buses carrying over 26 passengers, must have a place for at least one if not two disabled,  it

is absolutely essential. We want that bus to be able, there must be rules to tell the conductor  or  whatever,  to be  able to carry a

wheel chair at the carrier and back again for the disabled to get in and utilize that bus. Similarly on the railways, we want that to

happen. Railway is probably the worst  offender because  it is very difficult, in any of these railway stations for a wheel chair to

move in. The ferries are exactly the same, and above all the air transport.  Many times I have been at  both Nairobi  airport  and

Kisumu airport,  and I have seen the difficulties of a wheel chair person getting in there.  There must be  bridges,  we must build

bridges so that a wheel chair passenger who does not need any other assistant  can wheel himself or  herself in there.  Then there

is the equipment, the equipment that is required for the rehabilitation of the disabled.  We want this equipment,  most of which is

imported to be  duty free.  It  must be  duty free.  At the moment there is so much bureaucracy that a lot of disabled people  are

discouraged in bringing in the equipment that is required. 

We want also the……..(Inaudible)  there are  kind people  who donate  money to charity non-organizations.  These people  they

do  not  have  any  benefit  from  the  government.  We  would  like  that  the  money  that  such  people  are  donating  to  charity  and

particularly to the disabled to be tax-free, they must get tax relief. 

On civic, we want all like parliament we want in local all of them, they must have the implements or  the way of helping the blind

councillor, a disabled councillor to participate in the goings on of that institution. During elections,  access  to the ballot paper,  to

the ballot box, I think there must be certain central places in every Constituency where the disabled can go without difficulties to

vote for whoever they like.

Commissioners I am almost through. We would like nomination; there must be a clause somewhere in the Constitution, that if by

any  chance  there  have  not  been  any  person  of  hard  of  hearing,  or  hard  of  seeing  otherwise  the  blind,  that  there  will  be

nominations, there must be nominated a disabled person who cannot see to represent those who cannot hear to represent those,

and who is physically disabled to represent the people. I want to suggest very seriously that it should be criminal for the use of

abusive language when you are referring to the disabled. For instance, kipofu, kiwete, mtu hawezi kuwa kama kiti,  why do we

call a blind man kipovu. I want to say it should be criminal for someone to call a blind person kipofu because  si kitu. Vipovu, ni

viti ndio vingi. Watu hawawezi kuwa viti. I want to suggest that kiziwi, these are  things which because  of the old culture where

people believe that if you have got any disability or  any deformity that it is a curse so they used the abusive words.  We  have

emancipated  from  there,  we  want  now  to  use  the  correct  words.  Even  a  person  mentally  handicapped,  kichaa,  these  are

abusive words and we are not helping. I want to suggest that we put in the Constitution and if someone is refering to a mentally

handicapped child as a kichaa, that child can take that person to court.  

Almost finally, we know that even the disabled occasionally also break  the laws and they are  also taken to the police  station,
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they are taken to the police station, they are also taken to the police station, they are taken to court  and they are  taken to jail. I

think we want to ensure that police stations are  also disabled friendly. They must  have  the  facilities  that  will  allow  a  disabled

person in a remand home.

I want to say finally that there must be  a separate  ministry for the disabled.  These  are  3  million  people,  3  million  people  you

cannot  attach  them  to  a  ministry  of  sports,  you  cannot  attach  them  to  the  ministry  of  culture,  this  is  an  insult.  We  want  the

ministry; for there to be  a ministry of the disabled and this ministry of the disabled should be able to be  headed by a disabled

person. Thank you.

Com Yano:  Thank you Mheshimiwa there are  questions for you. If I knew that you are  going to talk that  long  I  would  have

made you the last person. Thank you.

Com. Prof. Kabira: Thank you very much. I have maybe a few questions for you. Not  really questions but maybe ask you to

give some additional thought after such an elaborate  presentation it might look like there is nothing more to add,  but I will ask

and I think you have a lot of information you can add. 

One of them is the question of the custodians of the land  in  urban  areas,  beach  land,  hills  and  forests.  We  are  talking  about

protection, distribution, grabbing and so on. Where should we invest in this land, in other words,  who should be responsible for

that land? Because I think you have some issues raised on that.  The other one is  on  issues  related  to…  if  we  have  a  central

government, the revenue collection by local authorities,  how do you want us to deal  with it.   There  are  historical  experiences

that have led people to think about majimbo as an alternative, how do we ensure that those historical experiences and emotional

response,  you know the central  government and  therefore  the  request  for  majimbo.  How  do  we  ensure  that  their  needs  are

taken into consideration.

The question of the vice president, should we have a vice president and so on, and then maybe the last one;  having had such an

elaborate presentation, and I did not hear women and having come all the way to Funyula I would like to hear some thoughts on

what you

 think about women issues. Thank you.

Hon Moody Awori:  Thank you very much. Of course professor  as  I mentioned earlier,  I  said earlier that I was going to try

and confine myself to points that had not been raised. But let me start almost with the very last point. I am a very strong believer

of women. In fact they are the people who take me to Bunge time and time. Without women I would bably not be  a member of

parliament. That does not mean that I am underrating the men at all. It is just that the women are  the people  who cook  for men,

give them very nice chakula for them to come to my meetings, and what have you, so you can see  they play a major role.  I do

believe entirely that women should be given equal rights. I have never been a believer in affirmative action for the very  simple

reason that our system of education has worked wonders, and has brought about women very highly, and qualified women. 
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Perhaps  at  this  stage  in  parliament  there  are  not  many  women,  but  sometimes  women  do  not  offer  themselves  for  certain

positions.  This is something that we cannot forget,  I  think women have  got  a  much  more  balanced  way  of  looking  at  certain

things,  and  no  one  should  be  discriminated  either  in  employment,  in  election  or  in  anything,  because  they  are  women.  So

although I may not have mentioned it in my presentation, I am a very strong believer that they must have equal rights. 

I didn’t mention, this was just an oversight. In the system of government the president  should have in fact a vice president,  they

must have and this is more or  less like I have mentioned about  ministers and deputy ministers. When a president  is not around

the vice president  must stand in for him, and  therefore  I  strongly  suggest  that  a  president  should  have  a  vice  president.  And

during the election I would like to suggest that they run as a pair,  so that the vice president  is not subjected to his president,  he

must have also been elected along his president. That way then there is no problem that maybe he could be sacked  at  the whim

of a person and what have you. 

Also when I mentioned the Prime Minister, I think the Prime Minister needs to have two deputies, I think it is necessary that the

Prime Minister should have two deputies.

When we come to majimbo, the question of majimbo came in very emotionally because of certain areas having be an neglected.

But this is because  of the leadership,  if we have a good Constitution, a good Constitution that will allow us to have a good,  a

strong and a fair president, a good and a strong government,  a government that will look at  every issue on a national basis;  so

that if it is a question of making available funds for infrastructure, it is going to make a plan for the whole country,  not to look at

areas where he comes from. If they are  looking at  funds for communication, it is going to place for the whole nation, not from

where they come from. This failed in the past  and because  of that,  areas  were  neglected;  and  because  areas  were  neglected

they said no,  let us have our own little jimbo we will take  care,  we will collect our funds and we would look after our affairs.

That is a deficit way of looking at things, I want to believe that we have in this country people  who can be elected and who can

look  at  this  country  on  a  national  basis  and  if  we  do  that,  and  we  have  as  I  mentioned  a  devolution  of  powers  to  local

authorities,  we should not have any problem; and that brings us to your point of the finance between  the  central   government

and the local authorities. 

There  are  certain  amounts,  we  do  have  the  income  tax,  the  income  tax  collects  money  centrally,  customs  collects  money

centrally we have got roads  cess,  it collects money centrally, that money goes into the consolidated pool,  that money can then

be sent out to do national things; and as  I mentioned the local authorities will take  care  of certain  things.  There  are  rates  that

have to be  collected,  there are  various other ways that the local authorities will collect funds that will  be  utilized  in  there,  and

then the money from the consolidated fund will be  disbursed according to the population,  according to the areas  of the various

places.

Finally it is the question of who is to be the custodian of land. We have examples everywhere, state  land must be  state  land and
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if necessary we want to ensure because  at  the moment it  is  under  the  ministry  of  lands.  But  because  of  not  having  a  proper

system, not having strong honest people within the government,  land is just going left right and center.  I  think if it is spelt  out in

the Constitution that all XYZ land belongs to the state.  There is no way which  the  minister  of  lands  can  just  give  away  land,

there is no way in  which  the  Commissioner  of  lands  can  just  give  away  land.  Land  that  belongs  to  the  state,  if  it  has  to  be

excised so that it can be used for something else, must go back to parliament. Anything that deals  with the Constitution must go

back to parliament. I think those are the points you have to get.

Com Yano: Thank you very much Mheshimiwa, we are very grateful for the views you have given us.  The next one is Gideon

Nyende.

Gideon Nyende:  My name is Gideon Nyende,  I  want  to  present  two  issues  that  is  the  preamble  and  defense  and  national

security. I will just sum up, some of them I have already written, I will just present  to you. I find it is necessary for our beloved

country to have a preamble but I will just get through the preamble only. I have suggested the following and I will read,  “ we the

people of Republic of Kenya do here under, determine the Constitution that contains the freedoms of all citizens, the sanctity of

human life, and security of national borders,  liberty and property”.  Therefore our national vision should be to save succeeding

generations from the bad  governance that is politically, socially and economically.  Re-affirm  faith  in  fundamental  human  rights

and in the dignity of human person in the equal rights of men, women and children of all Kenyans.  To establish conditions under

which justice and respect  for the human life can be maintained. Promote social progress  and  better  standards  of  life  in  larger

freedom and the citizens  taught  the  pilgrims  guide,  the  pilot’s  compass,  the  solders  sword  and  the  religious  charter.  Here  in

Kenya’s glory is restored.  Citizen’s opportunities are  opened,  and all ills affecting the Kenyan  nation  is  closed.  Therefore  for

this aims we must practice  tolerance to live together with one another as  good neighbours,  just as  our national anthem teaches

us.  Unite  our  strength  to  maintain  national  peace  and  security  for  all,  ensure  by  the  acceptance  of  principals,  institutions  of

methods  and  national  precepts  that  bind  us  all.  Harness  national  machinery  for  the  promotion  of  the  economic  and  social

advancement to all citizens. Achieve national cooperation in solving national problems pertaining to economic,  social,  cultural or

humanitarian character for all without distinction to sex, race, language or religion and be a source of harmonizing the action for

individuals or groups, that is in communities in the attainment of this common goals. 

Therefore,  we resolve to combine our  efforts  to  accomplish  this  visions  and  values  and  do  declare  that  we  Kenyans  should

never ever invoke memories of past colonial wars, tribal wars or clashes that caused untold suffering and great  loss of our lives

and destruction of properties. To free ourselves from that yoke of oppression. That was my suggestion for preamble.

I  have  suggested  various  organs  that  form  security  and  defense,  that  is  the  defense,  army,  air  force  and  navy,  the  national

security intelligence service.  I suggest that they deal  with espoinage sabotage  and  total  corruption.  I  have  also  mentioned  the

police force,  which is regular police;  general service unit, CID and administration police,  and I have suggested that either they

be  disbanded  or  be  merged  to  form  a  very  strong  police  force  under  one  Commissioner.  I  have  also  said  that  the  national
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security intelligence service should come directly under the legislature  and  not  the  office  of  the  president.  Similarly  the  police

should not come under the office of the president, but ministry of Home Affairs. Prisons should also come under Home Affairs,

but I have suggested that the inmates who are already serving should be allowed to meet their spouses  once a month, to avoid

that kind of AIDs spread wherever they are and sodomy. 

There was a question in that red paper, which said, should the president  be  commander in chief, I  say yes because  all over the

world, if the president is harmless then we are  done.  The president  should be commander in chief. Also I have mentioned that

since  war  is  a  consumer  of  human  being  and  destroyer  of  properties,  I  suggest  before  the  declaration  of  war  is  done,  the

president  should  consult  the  defense  council  and  the  national  security  intelligence  council.  And  then  there  after  he  should

convene the parliament within 24-48 hours for the purposes  of functioning continuation or  discontinuation of such wars.  Thank

you very much.

There is legislators being the citizens representatives,  it is prudent  that they are  involved in all matters pertaining to  emergency

and war situations. It  is parliament that shall allocate resources  to maintain such emergencies or  wars.  The cabinet  through the

ministry of defense will implement those situations. Thank you very much for listening.

Com Yano: Thank you very much, kindly register yourself. Mama uko na maoni yako?

Jessica  Auma:  Jina langu ni Jessica Auma Echom,  kutoka  Otiato  location.  Mimi  ni  mlemavu  lakini  shida  zetu  za  walemavu

wale  tunakaa  mashambani  ni  nyingi  na  mumetusahau  sana.  Kwa  sababu  tukipewa  wheel  chair  kwa  mwaka  moja,  na

tuitembelee; hakuna office yoyote ambapo inafuatilia kuangalia hii wheel chair tunajisaidia nayo namna gani. Hii wheel chair,  tyre

ikiisha hauna vile utanunulia hiyo tyre kwa hiyo wheel chair.  Tuko wengine na watoto,  kupeleka kwa shule ni  ngumu kwa  sisi

walemavu,  na  tunasikia  ati  bursary  ya  kusaidia  watoto  kutoka  jamii  maskini,  hiyo  bursary  hatuoni  hata  kidogo.  Tukiangaika

huku na kule tupeleke watoto  wetu mashule, akimaliza shule kazi hakuna.  Sisi  walemavu  tunaendelea  kulemewa  hadi  siku  ya

mwisho, tuko na shida sana.

Com Yano: Ungetaka hii bursary ifanye nini na watu maskini, umesema kuna bursary lakini haiwasaidii, shida ni kwako tuambie

ni nini ungetaka ifanyike.

Jessica  Auma:   Hii  bursary  inatakikana  irudi  kwa  office  vile  ilikuwa  zamani,  itoke  kwa  mkono  ya  waalimu,  kwa  ma

headmaster irudi kwa office ya DC, vile ilikuwa zamani na itoke kwa education kwa sababu hatuioni. Umesikia hapo? 

Sisi  walemavu  tunataka  haki  yetu  pia  tupate  mlemavu  aingie  bunge.  Kwa  sababu  mnatupoteza,  mnachukua  mifuko  zetu

mnapatia wale wa mguu ambapo msaada zetu zikiingia hawa  wa  miguu  wanakimbia  nazo  mbio,  na  sisi  tumebaki  hapa  hapa.

Kama saa hii nyoka ikiingia hapa, nyinyi mtakimbia mimi nitabaki hapa.  Hiyo kweli kama ni Katiba yetu mpya ambayo inakuja
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msikie sisi walemavu. Kwa sababu tanaangaika, ukienda kwa ofisi ya DC anakuambia nitakufanya nini. Ukienda kwa education

anakuambia  nitafanya  nini,  ikiwa  na  shida  hatuna  pahali  tunaenda.  Watoto  wetu  wanafukuzwa  kwa  shule  hasa  kama  mimi,

nimezaa watoto  kumi na moja,  na  hata  mmoja  hakuna  mwenye  ako  na  kazi.  Hiyo  ni  kilio  kubwa  kwangu  mimi mwenyewe.

Nimejipiga huku na kule,  sasa  nikiingia kwa ofisi yetu ya walemavu nipewe msaada,  hakuna.  Nikaanza kujiingiza kwa kazi ya

wale watu wana miguu nitafute loan nifanye biashara,  watoto  wangu wasome,  kusoma kumaliza kazi hakuna.  Sasa  Katiba yetu

tunaenda wapi? 

Com  Yano: Eleza  sasa  ungetaka  ifanyike  nini  juu  ya  maneno  ya  kazi,  ungetaka  pengine  ifaa  vitengwe  vya  walemavu  ama

isemekane hivi na hivi, nielezee. 

Jessica Auma:  Mimi ningependa hivi, watoto wetu wa sisi walemavu wakue mstari wa mbele,  kwa sababu mimi ninaendelea

kuangaika, watoto wanaangaika, kwa shule wanafukuzwa, huna pahali ya kuenda, sasa  sisi walemavu tutaenda wapi na Mungu

ametupea tuko na macho, hakuna chochote yenye tunafanya. Mimi ningeomba Katiba yetu iangalie kwanza sisi walemavu bure,

tunakufa. Watoto  wangu hakuna hata mmoja mwenye ako kazi,  wasichana form four wawili, vijana form  four  wawili,  hakuna

kazi.  Sasa  sisi  walemavu  tunafanya  kazi  gani  ndipo  tunaomba  ikiwa  walemavu  watapata  nafasi  ya  kuongea  pia,  sauti  zetu

sisikike na halafu waanze kutusaidia vizuri tutafurahi kwa sababu tunaangaika na watoto  huku na kule,  tunaomba sisi walemavu

mmoja wetu aende Bunge. Na  ninaomba sisi wale tumebaki nyuma tusaidiwe, hatutaki tupewe ati wheel chair,  wheel chair,  na

wewe mtu akikupea hiyo chupa bila hiyo glass maji utakunyua wapi. Sisi tunaangaika lakini nyinyi Nairobi hamjui. 

Com Yano: Umemaliza?

Jessica Auma:  Nimemaliza lakini ninahuzunika. Naomba Bunge itusikie. 

Com Yano: Asante sana Jessica.  Nafikiria kitu cha kwanza  nitakuhakikishia  ya  kuwa  in  our  Act,  kwa,  tuko  na  Act  yetu  ya

Paliament  yenye  imetunga  hii  tume;  na  jambo  la  kwanza  lenye  imetuambia  tuangalie  ni  jambo  ama  maneno  kuhusu  wale

walemavu, ni vipi wataweza kusaidiwa kwa sababu ile Katiba yenye tuko nayo saa  hizi haina maneno ya walemavu lakini sasa

tumeambiwa  mkitengeza  ama  mkichukua  maoni  ya  watu,  pia  muangalie  maneno  ya  walemavu.  Na  tumeshukuru  sana

Mheshimiwa alichukua muda yake kutupatia yale maneno yote kuhusu walemavu. Tumeelewa? Asante sana.  Tuendelee.  Kuna

pengine mlemavu mwingine ange… karibu basi.

Edward  Nakholi:   Esie  nisie  mutachekha  da  bulere  chi  nga  mwamanya  akange  elira  bananga  Edward  Ambunga

Nakholi ilio lita lilio njikhale Odiado Primary school 

Translator: Jina langu ni Edward Nakholi, anakaa Odido primary School.

Edward Nakholi:  Esie nisie mulema  owakamayo
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Translator: Mimi ni mlemavu wa mwisho kabisa.

Edward Nakholi: Khulwakhuba ngofule

Translator: Nimezeeka.

Edward Nakholi: Khandi ndanyola murimo kwosi kwosi

Translator: Na sijapata kazi

Edward Nakholi: Nabaana ndebula chungu

Translator: Na nimezaa watoto chungu mzima

Edward Nakholi: Baberi bola mwaka 63 no bulwaye bwechere bwa ukimwi budira.

Translator: Watoto walipofika mwaka wa sitini na tatu, na ugonjwa wa ukimwi ukawapata. 

Edward Nakholi: Manu balondanenge buli mwosi buli mwosi.

Translator: Walikuwa wanakufa kila mwezi kila mwezi

Edward Nakholi: Manu ndadonga nende khana khalala

Translator: Nimebaki na mtoto mmoja peke yake

Edward Nakholi: Ne khauma nende elimu iyera khalano esie mwene ndikho nende elimu 

Translator: Na sina elimu ya kutosha. Lakini mimi mwenyewe niko na elimu kidogo.

Edward Nakholi: Olusungu lwakhaba lwo ndaludira lwosi pe.

Translator: Ile kizungu nilikuwa naongea nilisikia yote

Edward Nakholi: Kata ka Moody  Awori yakhabolanga.

Translator: Hata Moody Awori alisema. 

36



Edward Nakholi: Khandi siesi kasangalire   sikera abolanga bulafu khandi mbulire bulayi sana.

Translator: Mpaka nikafurahia maana alikuwa anaongea Kiingereza nimesikia vizuri sana.

Edward Nakholi: Lakini Katiba khwenyere mutokhonye.

Translator: Lakini Katiba nataka mtusaidie.

Edward Nakholi: Khulwakhubera khumakho owa khwakhachira khaba.

Translator: Hakuna mahali pa kuenda.

Edward Nakholi: Musino muno khulache Nairobi.

Translator: Hapa shambani tutaenda wapi, tutaenda Nairobi.

Edward Nakholi: Khulwakhubera.

Translator: Kwa kuwa.

Edward Nakholi: Khubulakho bunyali bwakhola khaba.

Translator: Hatuna uwezo wowote.

Edward Nakholi: Mutoka noli nayo khwingira.

Translator: Ukiwa na gari njiani, ukibeba mkono.

Edward Nakholi: Nokinga omukhono oti bakhwanyakho machi khandi notamanya bakhusen. 

Translator: Wanakumwagilia maji hata usipochunga watakukanyaga.

Edward Nakholi: Nobukhobolera careless yawo.
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Translator: Na watasema ati wewe mwenyewe ndio hujui.

Edward Nakholi: Khulweso. 

Translator: Kwa hivyo

Edward Nakholi:  Sindalikho na mangi muno khaba. 

Translator: Sitakuwa na mengi sana.

Edward Nakholi:  Nga muhayira mbu sikhonyola mushahara.

Translator: Mtuangalie hata kama hamtaki sisi tupate mshahara yoyote.

Edward Nakholi:  Mutwire mubunge khwikhale khubisaala bikhongo.

Translator: Mtupeleke Bungeni tukae kwa viti vikubwa na mshahara tutakula

Edward Nakholi: Nomusara kwaoko khulia nikhufa ne omwana wange yengirao.

Translator: Tukifa, mtoto wangu lazima awe pale

Edward Nakholi: Iba kodi penision yange awo mbolere obubi.

Translator: Itakuwa kama pension yangu, hapo nimesema vibaya?

Edward Nakholi: Amangi sindabole khaba.

Translator: Sitasema mengi.

Edward Nakholi:  Mbere ndarikho  bwe  nokhusisiri  okhukhaba  obwami  bakhatuberehe  omusara  mudidi  khu  kholekho

biashara elfu imia ndala ni yakhaera.

Translator:  Kama  nilikuwa  nataka  vile  tulikuwa  tunatafuta  ukubwa,  tungepewa  pesa  kidogo  ya  kufanyia  biashara  kama

walemavu, elfu mia moja kama inatosha. 

Edward Nakholi: Amukhami kadaru khasi kaera sindu kange kabwerao. 
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Translator: Elfu hamsini haitoshi kitu. Yangu imekuishia hapo.

Com Yano: Asante sana Edward, tumeshukuru kwa hayo maoni yako. Anayefuata Edward, ni James Ndanda. 

James  Khamisi  Ndanda: Mimi ni mlemavu na ninashukuru sana  kwa  maneno  yote  ambayo  nimepata  mkondo  wa  kwanza,

katika maneno yote ambayo Mheshimiwa Moody Awori amesema.

Mengi ya  maneno ambayo ningesema ya mechambuliwa ingawaje itanibidi ni  sisitize  kwa  maana  ni  jambo  ambalo  wanataka

liwekwe katika Katiba. 

Walemavu; tumekuwa kana kwamba tunaangaliwa kama hatupo nchi  hii,  na  tupo.  Hata  ukielimika  kiasi  gani,  na  ifike  wakati

mnaenda katika interview hawatakuangalia kwa maana wanasema,  yeye amelemaa unaona hana namna ya kutembea;  na  kazi

atafanya kwa njia gani? Wakati  umejiuliza swali kama hilo, kwa nini huwezi kujiuliza ya kwamba na shule alienda namna gani?

Hiyo ni point ambayo nataka isistizwe na waingalie kwa undani, kwa maana mtu akielemika ameelimika. Fees  tulikuwa tunalipa

sawa, na nafasi ya elimu pia ya kazi, tafadhali tupewe.  Hilo ni ombi nimeomba, kwa maana hata mhesimiwa alikuwa ameongea

juu yake.

Point ya pili, national fund for the disabled,  msaada za walemavu. Tunayo ofisi ya national fund for the disabled katika wilaya,

shida ilioko ni kwamba ukitoka hapa ukienda huku, hautapata kwamba hii ni  huduma  ambayo  imepewa  na  walemavu  kamili.

Tunaona ya kwamba katika bibilia imeandika kwamba,  give  Ceasar  what  belongs  to  Ceasar  and  give  God  what  belongs  to

God. What belongs to the disabled should be given to the disabled and not a physically capable person. It is a request, I  am not

commanding. 

Secondly, medical bills; walemavu tuko na hiyo shida,  tukienda hospitali,  some people  presume that this person is probably an

AIDS victim, that is why he has been brought  here  probably  anahara  bila  kujua  ya  kwamba  unaweza  kuwa  affected  na  this

normal diseases za typhoid and so on. Bills zinakuwa juu, ukienda wakati wa kulipa inakuwa shida. Disability is just as a disease

as AIDS; if at all the government can request for grants from oversees countries that we need grants to enable us care  for those

affected with AIDS.  Why can’t the government subdivide that same same  fund  to  govern  the  health  of  the  disabled  because

with AIDS victims there are people you are caring for but you are very much sure that they are  going to die.  A disabled person

is somebody who is just physically sick but not mentally that he is not going to be  able to contribute at  all towards  the national

development.  Somebody who is going to be  productive should also be given a priority.  We are  not  exempting  them  because

they are victims, no. But we want the government to recognize disability as a disease that ought to be looked into.

Terms  of  giving  grants;  when  you  happen  to  go  to  the  offices,  watu  wamejua  kwamba  huyu  mtu  ni  mlemavu,  amekuja  leo

wamemuagiza come tomorrow, ukienda come  tomorrow,  and  you  know  that  this  person  is  disabled.  Why  do  you  take  this
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chance of kumutumia kumutumia, he spends the little that he has had in the pocket,  at  long run he is not getting the necessary

grants, that he is supposed to get from the office. In turn this grants are  attached to allowances hence put in individual accounts

of staff members. I am not pleased with this, and it is happening and I am ready to address it.

Businesses being run by disabled people;  we are  being sponsored  by well-wishers.  This people  they give us,  and they are  not

there to be  giving frequently, they are  there to give us and we get support  from the government and other people  to  make  us

keep going on instead of developing being beggars.  We find that later on,  we are  attached  to  taxes,  it  is  my  request  that  the

present Constitution to provide that the business being manned by disabled person to be free from tax,  I will appreciate  if it will

be effected. 

His honorable MP had talked of facilities imported for use by this disabled,  I also endorse  that please make those facilities be

free from tax, to make their cost to be at least favourable for somebody to acquire one.

Just to continue, I am not going to say much because the MP had talked much of them….(Inaudible).

Com Yano: Your time is over by the way, but I am giving you one more minute.

James Khamisi Ndanda: Kindly I will appreciate, thank you. Just to rush on,  the issue of transport;  we don’t want to favour

ourselves because we are disabled. This is technical, there are  some of us who will make it a hobby,  that I want to go to such

and such a place,  I simply get to the bus station and go a way because  there is a free seat  there.  There is  an  excuse  that  the

owners of the vehicle are going to lay, if it is from Sio Port and I want to get to Busia and I am at  the bus stop at  the terminus,

they are going to tell me that we have already had one and yet there is nobody they are  carrying there of disability. Therefore I

will request that, that is just an amendment of what the MP said, I feel the automatic cost  should be subdivided in between and

say a disabled travelling a given distance should pay a half money of the real cost,  to make this others  also have something that

will make the vehicle keep going. 

Just to summarize a few issues here and there;  I had also  to  talk  on  local  government,  we  are  having  local  government  very

close to us, and they are serving us, they are elected by we individuals. Their salary scale I feel that it should be included in the

central government, so that the revenues collected at  the market  centers  should be definitely said for the development of those

given areas, instead of this salary being again used as this revenues being used as salaries.  I will pray that if the Constitution will

be transparent  enough, their salaries should be adjusted from what they are  getting, which I don’t want to quote to something

similar to a quarter or so of the minister. 

Com Yano: Thank you very much I think you are through.
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James Khamisi Ndanda: Allow me to talk about judiciary, kindly.

Com Yano: Wind up please.

James Khamisi Ndanda: Talking about judiciary, time cases are taking in court is showing out that the judges are  not learned

enough, because a case is taking over three years  in court;  and is being handled by an educated person over the matter.  I  feel

there should be duration set specifically if anything, something to do with three or  four months for a case  to undergo judgment.

Then penalty cases laid upon criminals. We have somebody who has stabbed somebody to death,  then there is somebody who

has just been held on a petty case like changaa or whatever. When he goes to court he is being given a very ambiguous penalty

of imprisonment or fine. I want this one also to be streamlined within the Constitution, so that we know that the kind of offence

should go parallel with the penalty code laid upon it. I had much but now time. 

Com Yano: Thank you Mr. Ndanda we are very grateful for those views. Now can I have Mr. Rakuomi. Mr.  Rakuomi karibu.

Tafadhali narudia tena, kama hujajiandikisha tafadhali jiandikishe.

Richard Rakuomi: My name as you have rightly said is Richard Rakuomi, a proud citizen of Kenya.  As Mr.  Ndanda  said,  I

want  to  emphasize,  to  put  some  emphasis  on  some  points  although  they  have  already  been  mentioned.  First  is  presidential

elections, it has been said here that a presidential candidate should be a graduate and I also endorse that one. 

Com Yano: (inaudible)

Secondly under presidential elections, the presidential candidate should not contest for Constituency, he being a symbol of unity

for the nation.

He should have a running mate for vice presidency. We have had cases, where by some VPs have been appointed by the road

side, if he is accountable to the electorate I don’t think such a thing will occur. 

A presidential candidate or whoever wins should have 50% of the national vote and should also have 25% in five provinces to

make him a popular president.

For the president, we also need to have an independent candidate  for the presidency.  Some people  could be very elligible and

they are denied by their political parties hence making them not vie for the presidency. So if we have independent candidates for

the same I think wananchi will choose appropriately.

Another point is on governance; we know we have so many complaints from wananchi, but for fear of wananchi going to report

  this complains to the police or the provincial administration, they shy away from going there because they are subjected to a lot
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of questioning. So I will suggest,  or  propose  that we have an office of ombudsman where by raia  watakuwa  wanaenda  huko

kutoa maoni yao, if there is abuse of office bila kuwa subjected to a lot of questions. 

The other issue  is  education;  I  would  propose  that  we  have  free  and  compulsory  primary  school  education.  It  happened  in

Uganda,  why  not  here.  Let  it  also  be  entrenched  in  the  Constitution.  We  have  had  of  chokora,  I  would  propose  that  the

affiliation Act which was there before should be re-introduced,  because  we have some people  who will call themselves village

bulls, they go impregnating people’s daughters anyhowly. Na hawa wasichana wanapo zaa the kids are not taken care  of,  these

fellows  abandon  them  and  maybe  the  mothers  may  not  be  able  to  take  care  of  them.  So  I  will  suggest  that  we  have  the

Affiliation Act introduced, so that those ones who go around impregnating people’s girls take care of the children.

Another issue is on the appointments of the officials of Commissions and Constitutional offices, and also senior public servants. I

think  this  office  holders  or  those  ones  who  have  applied  for  these  offices  should  be  subjected  to  parliamentary  vetting  and

approval for subsequent appointment by the head of state, the president. That is what I had Commissioners I think I have saved

your time.

Com Yano: Thank you very much. I think you were really on time, and that is why we like dealing with administration, they are

always good with time. Richard Pamba. Halafu Richard atafuatiwa na Samuel Muolo, jitayarishe.

Richard  Pamba: Majina  yangu  ninaitwa  Richard  Pamba  kutoka  Odialo  location.  Maoni  yangu  juu  ya  Katiba  ni  kwamba,

Katiba ni muhimu kuunganisha nchi na ni kitu ambacho ni cha maana zaidi. The foundation of the  nation.  Kwa  hivyo  ambayo

ina-bind  wananchi,  Bunge  na  wale  wanaofanya  kazi,  kwa  hivyo  ni  jambo  ambalo  si  la  kuchezewa  ili  kwamba  future  ya

Constitution, amendments nina propose  kwamba Lower  House  iweze  kupitisha  Katiba  ama  ku-amend  kwa  kupitisha  75%.

Itakapokwenda  katika  upper  house,  iwe  ni  80%  halafu  baadaye  wananchi  wapate  ruhusa  ya  kuipitisha,  yaani  national

referendum. Tumeona jambo hili kwamba Bunge la sasa haliaminiki, wamekuwa wakibadilisha Katiba vile wanavyoona. For  the

last 39 years wameibadilisha nasikia around 38 times.  Kwa hivyo Bunge has never taken this matter seriously na ndio sababu

nchi yetu imezoroteka. 

Now, juu ya “motto”, I am suggesting kwamba whatever form of government, iwe ni majimbo, iwe ni unitary government, motto

iwe  ni  diverse  cultures,  one  nation,  one  Kenya.  Kwamba  lolote  tunalofanya  tufanye  kama  wa  Kenya.  Nimeguzia  juu  ya,  ni

jambo gani linaenda kasoro  katika Constitution yetu, pia nimezungumzia juu ya weaknesses  katika current Constitution, na pia

ninaguzia juu ya qualities of a good Constitution .  Hii ingelifaa Commissioners watakapokuwa  wanatayarisha  Katiba  wajaribu

kuangalia. Recommendations zangu ni kwamba the president,  yaani katika executive the president  awe  ni  ceremonial  head  of

state without executive powers. Tumeona executive powers vile zimefanya harm katika hii nchi yetu, the first regime na second

regime. Bunge limepitisha jambo hili lakini bwana mkubwa anesema wacha hiyo. Sasa  tunashindwa, is the parliament Supreme

ama ni the Head of State.  Ni lazima parliamentt iweze kupewa nguvu  zinazohitajika.  Na  tukiwa  na  ceremonial  head  of  state,
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hatutakuwa na problems kama hizi za education,  ya free education,  mara si free education,  wazazi na school committees sasa

inakuwa ni vita. Hawajui watafuata la nani.

Juu  ya  Prime  Minister,  ninapendekeza  ya  kwamba  the  president  lazima  a-contest  presidential  elections  with  a  running  mate

ku-avoid ile situation ya announcement katika barabara;  baada  ya 14 months hatuna Vice President.  The  president  pia  asiwe

above  the  law,  ikiwa  strong  state  kama  USA,  president  hayupo  juu  ya  Sheria,  kwa  nini  a  small  country  kama  Kenya  the

president awe above the law. Nina propose  kwamba na pia president  akiwa katika ofisi, he should be impeached while still in

the office, he should answer for his deeds akiwa katika ofisi, if the parliament desires.  

Ninapendekeza kwamba the president should be a person of good conduct,  with exemplary family and social standing. Money

ndio kielelezo kwa taifa. Akizungumza juu ya family watu wanamuangalia, je  family yake ikoaje.  Na  pendekeza kwamba tuwe

na  Prime  Minister  na  cabinet  na  hii  cabinet;  nina  different  ideas  kwamba  kutokana  na  vile  ambapo  tumeona,  a  soldier  is

appointed minister for Health na wengine so forth. I am proposing kwamba tuwe na professionals,  specialists ambao watakuwa

ni non members of parliament kama United States, ili tuwe na watu ambao wanaweza kupangilia mambo sawa sawa.

Com Yano: Wind up your time is up.

Richard Pamba: Thank you Commissioner.  Cabinet  ministers,  MPs  na  local  authorities  wawe  ikiwa  wamefanya  mambo  ya

criminal cases, they should resign within seven days ama parliament ichukue hatua na cabinet ministers na public servants ambao

wana commit economic crimes, corruption, mismanagement pia wachukuliwe hatua, badala ya kuenda free.  The legislature with

no  field  inaelekeza  kwa  mtu  wowote,  napendekeza  kwamba  mtu  akiwa  katika  Bunge  for  20  years  he  should  retire.

Ninapendekeza hivyo kwa sababu enzi ya sasa, we are now in dot com era. Mawazo ya watu yamebadilika .

 Katika Constitution tuwe na fixed dates za presidential, parliamentary, na civic elections.

Com Yano: Pamba I can see you have a very good well-detailed memorandum, can you just leave it with us we will read  it.  So

thank you very much we are grateful for your views. Give a chance to read the rest.

Richard Pamba: I just want to wind up, we may come up with a very good Constitution, but shall it be  implemented. Because

hata Constitution ya sasa ni nzuri, lakini vile inavyo fanya kazi is a question mark? Thank you very much Commissioners.

Com  Yano:  Thank  you  very  much,  na  tafadhali  nikikupatia  muda,  nikianza  kupiga  kengele  ya  mdomo,  nikuambie  wakati

imetosha,  waweza  tu  kumalizia  ili  ujiandikishe  tupatie  wenzenu.  Kwa  wakati  huu  tuko  na  watu  themanini  na  ningetaka,  na

ningefurahia sana kama kila mmoja wenu angeweza kuongea.  Singefurahi eti  ikifika  jioni  tuone  ya  kuwa  pengine  wengi  wenu

watakatazwa ama hawatapata muda wa kuongea. So tafadhali tuchunge muda sana. Asanteni. Tuendelee.
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Samuel Muolo:  Kwa majina naitwa Samuel Muolo kutoka Nangosa location. Mimi kusema kwangu juu ya  Kenya  yetu  vile

ilivyo, ninaona utawala urudi katika majimbo. Kwa sababu lile neno linaleta mimi niseme namna hiyo sisi tumerudi nyuma sana,

sisi watu wa Western hasa  sisi  kama  Samia  and  Bunyala  kama  unaenda  huko  chini.  Tuko  bure  kwa  serikali  ya  Kenya,  vile

imejitawala kwa miaka hiyo, tumebakia nyuma, hakuna barabara, hakuna kitu mzuri hapa kwa sisi, hakuna kiwanda ya kusaidia

watoto wetu,  na tulikuwa walimaji wa pamba mbeleni, tukaona hiyo pamba haitusaidii tukaiwacha.   Huko juu walianza  miwa,

wakaanza kulima miwa, hata saa ingine sasa wamechoka wanataka kuwacha kwa shauri hakuna ma factory,  wanafanya kazi ya

bure tu.

Mheshimiwa  wetu  amejaribu  kama  ameingia  ndani  ya  parlaiemnt  kuweka  hii  barabara  yetu  lami,  aka-survey  mara  mbili

wakamnyima  pesa  ikabakia  namna  hiyo.  Sasa  hiyo  barabara  haikufanyika  kitu  chochote.  Kama  mvua  inanyesha  sisi  hapa

tunaangaika tunaona tuko kwa serikali, tuko kwa watu gani? 

Tukirudi upande wa polisi,  nimechukua polisi ina  uwezo  mingi  sana  wa  kushika  sisi  kwa  barabara,  kwa  maboma  zetu  na  hii

pombe ndio… tulizaliwa kwa pombe siku za zamani. Wazee wetu walikuwa na pombe ya murija, na hii pombe ya murija  ndio

walikuwa  wanazungumzia  maneno  yao,  hiyo  wanapiga  marufuku,  hawataki  pombe;  na  serikali  ya  Waingereza  ilileta  pombe

ikawacha ikawepo na ndio  wazee  wanakaa  kama  wanafanya  kazi  yao  wanapigia  maneno  yao  kwa  hiyo  pombe  ya  murija.

Sasa hiyo yote wameichukua, kama polisi wanakukuta wanakungoa na hiyo mtungi yako yote.  Sasa  unachukua utawala mingi

wanampa polisi. Kwa hivyo mimi nalia serikali irudishe hiyo amri, iangalie sana.  Hapa Uganda,  sisi tuko pamoja na Waganda,

wanakula pombe tu, hata anatembea na pombe tu. Na sasa sisi tuko kwa serikali gani inatupa sisi umasikini? Serikali hii inatupa

sisi  umasikini  namna  gani?   Pesa  yote  ikitoka  nje  kwa  msaada  wanagawana  tu,  wa  Kikuyu  wanagawana,  wa  Nandi

wanagawana, sisi tunabakia tunaona tu namna hii. Sasa hiyo ki serikali gani? Sasa  utawala huu, Kenyatta  si yeye alileta utawala

peke yake, hata Elija Masinde katika Western alilia tu na watu……(Inaudible).

Com Yano:  Tafadhali  kelele,  tutulie.  Niliwaambia  tangu  awali  tuna-record  haya  maneno,  na  sasa  kelele  inashikana  na  hayo

maneno hatutaweza kuitatua tukirudi Nairobi. Tafadhali tumpatie muda aongee. Ongea mzee.

Samuel  Muolo:  Elijah  Masinde  ali  lilia  hii  serikali  sana.  Kama  maneno  haitakuja  siku  ile  walienda  kwa  Lancaster  House

wakakosa  utawala,  yeye alimuambia utawala utakuja na utawala huu utakuja,  mtawala wa kwanza hatakuwa Mluya,  mtawala

wa pili hatakuwa Mluya, lakini hata wafanye namna gani wa tatu atakuwa Mluya. 

Sasa  tena wanataka kurudisha Mkikuyu ule alitawala tena atawale mara ingine. Sasa  huyo Mkikuyu atakuwa kama anamaliza

kutawala, tena atarudishia mtoto wa Moi, tena ndio atatawala tena. Sisi tunaona tu namna hiyo, sasa hii ni nini hii? Hii ni utawala

yao ya kugawana? Kwa hivyo mimi nasema na vile vile watu wa Kenya wa jinga wale wenye kusoma wanasema ati wako na

degree, wajinga wa namba one. Wanasoma vyama vingine vya kupinga KANU na tena wanakuwa wengi, sijui vyama arubaini

na kitu. Mtaweza KANU namna gani? Si  mtungeneze  chama  moja  halafu  mnaweka  mtu  mmoja  halafu  munamtuma  anaenda
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kuminyana na wale watu. Sasa nyinyi watu wa Kenya bure tu. Kwa hivyo hayo ni maneno yangu ambayo nimesema. 

Com Yano: Asante sana Mzee Muolo kwa hayo maoni. Tafadhali tutulie, unafurahia kidogo halafu tuendelee na kazi,  otherwise

tutapoteza muda wote tukifurahia hapa. mwenye anaye fuata sasa ni ex-assistant minister Arthur Ochwanda.

Arthur  Ochwanda:  Mimi  kwa  jina  naitwa  Arthur  Ochwada,  mzee  wa  hapa  Samia  kutoka  Nangosia  location.  Yangu

hayatakuwa  mengi  sana,  madam  Commissioner,  yangu  ni  juu  ya  akina  mama.  Nina  wapenda  sana,  lakini  saa  zingine  wao

huenda  zaidi  ya  kiasi.  Hatuwazui  kwa  jambo  lolote,  hatuwapingi  kwa  jambo  lolote;  lakini  yale  niliyoyasikia  ya  kisemwa  ya

kwamba  uridhi  wa  shamba,  uwe  free.  Ikiwa  mimi nina  mtoto  wangu  kama  vile  ninavyo,  ameolewa,  ameenda  siku  nyingine

ataamua arudi au  afanye  mpango  na  bwana  yake,  kwa  sababu  kuna  ma  bwana  wengine  kama  sisi  wajeuri  sana.  Tunaweza

kufanya mpango niwe na shamba hapa kwangu na tena niende kwa mkwe wangu nipate shamba.  Lazima tuangalie sana jambo

hilo Commissioners.  Kwa sababu hatutaki kuwa  na  society  ambayo  utaoa  leo,  kesho  una-divorce  kwa  sababu  bibi  anataka

shamba kwao au amepata  shamba kwao.  Utaoa leo,  kesho unamfukuza kwa  sababu  ninataka  aende  achukue  shamba  kwao

iwe lako. Hilo ni jambo lazima tuangalie sana. 

Upande wa land; hili jambo ndilo lilifanya tukapigana na Mzungu na hata tukashinda kwa sababu ya land. Land ownership kwa

wakati huu na wakati  uliopita ilikuwa ingine ya central  government,  ingine ya customary land. Customary land hii tukiacha free

pengine wakati mwingine itakuwa unaweza kuambiwa hapa nimeshanunua, ondoka na ushindwe alinunua na nani. Kwa hivyo hii

jambo  ya  customary  land  wana  Commissioners  mkienda,  msije  mkanisahau  tunataka  hiyo  iwekwe.  Land  hata  ikiwa  ni  ya

serikali upande ule mwingine, lakini ile yetu ya huku risafuni mtuwachie iwe chini ya either local government,  au local authorities

wenyewe watu wenyewe.

Legislature; nimesikiliza hapa, hata nimemkumbusha Mheshimiwa labda ulisahau. Kwa sasa  tuna mkogoro mwingi hapa Kenya,

tunao wengine wanaitwa sijui dot com generation, kuna wengine ambao wanajiita …. Eh! Kama ingewezekana Commissioners

mfikirie, kwa sababu hatutaki kuwazuia wale vijana wasiingie katika uongozi; lakini tuwe na bi cameral legislature. Ile nyumba

ya juu iwe ya wazee ya kuchunga mambo. Tusaidiane na president  kuchunga mambo; kwa sababu nimesikia kunatakiwa kuwa

na president na kuwa na Prime Minister so hawa vijana tuwawache wacheze na Prime Minister yao hapa chini. Wapigane hata

wafanye nini, kwa sababu juzi juzi tu,  si zamani si walianza kupigana. Wapigane na Prime Minister wao hapa chini, lakini ikija

jambo juu lipitishwe hapa chini tuone ya kwamba hapana, hii ni mchezo wanataka kuleta mchezo kwa nchi yetu. Nyumba ya juu

ya senate iseme hapana au ikubaliane nayo. 

Haya mengine yote nafikiri yamesemwa sitarudia kwa hivyo nitawachia hapo. 

Com Yano: Asante sana, ngoja kidogo kuna swali.

Prof. Kabira: Hon. Ochwada, who will form the senate, we don’t have it now. So how do we form it? 
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Arthur Ochwanda: Formation ya senate, hiyo madam ni kama tuseme zamani tulikuwa hapa na senate,  tunaweza kwa sababu

sitaki kufanya sasa  nataka kuiachia ile, mkikubali ya kwamba iwekwe senate,  tuwe na serikali ambao itaamua senate  itakuwa

nani na nani. Lakini kama kwa sasa hata kama tungesema tuwe na member mmoja au wawili kutoka katika kila district,  wawe

elected by the people from that district, wawe elected kama members of parliament, wawe elected na people  from that district,

waende ku-represent  hiyo district  katika senate.  Kwa sababu hawezi kuwa nominated by somebody,  lazima  iwe  a  senate  ya

representatives of people; vile inavyofanywa United States and so on and so forth.

Com Yano: Okay asante sana.  Tumeshukuru sana,  jiandikishe. Boaz Ojiambo karibu,  halafu tutapata  mlemavu  mmoja  afuate

Boaz.

Boaz  Ojiambo:  My  names  are  Boaz  Ochieng  Ojiambo,  I  come  from  Nyakholi  sublocation  Namboto  location.  Nataka

kupeana mawazo yangu kwa two points; local government and then natural resources.

Local Government; ni mapendekezo yangu ya kwamba mayors na council chairmen be elected directly by the people,  so that

they can be accounted for by the people. 

The current two-year  term  for  mayors,  council  chairmen,  is  not  adequate,  they  should  serve  for  five  years.  Councils  should

continue  under  central  government,  but  the  chief  officers  be  employed  by  the  council,  and  salaries  be  paid  by  the  central

government.  Minimum  qualifications  for  councillors  should  be  a  form  four  certificate,  but  senior  retired  civil  servants  be

exempted from this condition. 

The requirement of a language test  when vying for a local authority seat  is sufficient in addition to form four level of education.

There should be moral and ethical  qualifications for local authorities seat,  and in addition there should be a certificate of good

conduct. 

People should not have the right to recall their councillors until after five years when new elections are called.

We should retain nominated councilors, but consideration should go to vulnerable groups based on parties and         wards.  The

rules that should govern the conduct of councillors in a multiparty state are:- 

(1) The Constitution should stipulate their conditions of service and code of conduct.

(2) Drunkeness,  violence, absenteeism,  and  party  desertions  should  be  avoided,  thus  local  government  Act  cap  265  be

amendended.

(3) Enumeration of the councillors should come from the central  government.  Local  government,  Service  Commission  be

formed by parliament to deal with day to day matters of the local government. 
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The president or the Minister in charge of the local government should not have the powers  to dissolve councils; the powers  to

dissolve  councils,  local  government  should  be  from  the  parliament  and  in  consultation  with  local  government  Service

Commission.

Natural resources;  we have our lake Victoria,  we have  our  rivers  filling  the  Lake  Victoria,  but  when  it  comes  to  fishing,  the

people of Kenya are told not to fish in Ugandan waters  yet,  this fish huwa wanazalishwa kwa mito zetu. So the fishing in Lake

Victoria should be left free for all. 

The colonial contract with Egypt that bars Kenya to use lake Victoria water should be revoked and Kenyans be allowed to use

the water for irrigation. If not we be compensated. 

There is oil in our village, in our  hills,  we  have  Agenga,  Odiado  and  so  on  hills  be  mined  and  the  factories  for  the  same  be

established in the various areas.

Pension; the pensioners salaries should also be increased alongside with the existing workers increments.

Com Yano: Your time is up.

Boaz Ojiambo:  Thank you very much, that is what I have.

Com Yano: Thank you very much, I think this time I was dealing with a real gentleman. There is this gentlemen at  then back  the

he will be followed by David Muchama.

Nicholas  Okumu:  My names are  Nicholas Juma Okumu, I am from Nangina, above all I  am a Kenyan citizen. First  of  all  I

wish to sincerely thank our MP in his absence for having explained further about this point of the disabled people,  beyond what

I expected and of course I will just have to second that for the coming Constitution, we should have a ministry set  aside for this

disabled children.

Another point is about  youth; actually it has come to my notice that  as  much  as  the  number  of  youth  is  increasing  in  Kenya,

somebody somewhere is just saying that hawa watu wajiunge na Jua Kali sector.  Of course Jua Kali sector  is there,  but youth,

vijana wherever they are,  the number is increasing yes;  but how are  they going to obtain capital  to  start  this  Jua  Kali  sector?

Also on youths we have some areas  in Kenya,  particularly here  in  Funyula,  Youths  here  in  Funyula,  Busia  district,  we  don’t

have  things  to  do  with  recreation  facilities  and  in  the  coming  Constitution,  I  will  wish  that  this  recreation  facilities  should  be

created to enable youths feel that they are also citizens.
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Another point is land; the idea of land succession, I think we should do away with this land succession because  as  I believe we

Kenyans we fought for our independence and we really won and got the land; so I don’t think that we people  again, we citizens

of Kenya we again go ahead using money going some where seeking for documents that you want to obtain the land and  yet

even  God  knows  that  the  land  belongs  to  you,  why  again  to  do  this  things  of  land  succession?  I  think  for  the  coming

Constitution, we should do away with this idea of land succession.

Another thing I will talk about  is education;  people  have talked about  education yes,  but I will  still  give  my proposal.  On  the

idea of education, I will wish that from Primary education it will just be  free and then secondary it should be cost  sharing, and

colleges and universities should be free.  Also on the side of health, I do understand and I do believe that life is very vital to a

human being so I therefore wish to say that in the coming Constitution we should have free health facilities for the citizens.

Com Yano: Your time is up.

Nicholas Okumu:  Thank you, I have just completed.

David  Muchama:  Kwa  majina  ninaitwa  David  Muchama,  na  nitaongea  upande  wa  elimu  kidogo.  Ningefurahia  Katiba

itengeneze upande wa elimu; wapatie shule za msingi wasome bure, kwa sababu unapata kuna wazazi wengine hawana pesa  ya

kulipia watoto wao, sasa wanakosa kabisa na upande wa shule ya secondary wajaribu kurudisha karo chini kidogo. 

Jambo lingine la pili ni mambo ya polisi wanasumbua raia sana. Wako na koti katika station na tena huwa wanazurura wakienda

kwa mashambani kule kwa maboma wakisumbua akina mama na wazee.  Jambo lingine la tatu ningependa serikali ikubalie  ile

pombe ya murija, lakini sio ile ya changaa; kwa sababu hata kuna watu wengine wakinywa changaa wanaenda kusumbua watu

huko nyumbani tena.  Jambo  lingine  ningependa  kuongea  kwa  maneno  ya  assistant  chief  na  ma  chiefs.  Pia  hao  wanasumbua

watu kwa upande wa shamba.  Mtu akitaka kununua shamba hawajui hili shamba ni la nani, wanasema tu  wewe  nunua  halafu

baadaye wanaandika makaratasi  ingine ya kukoroga koroga maneno, halafu  hiyo  mambo  inaleta  watu  kuenda  koti  kila  mara

kwamara.  Sisi  hatutaki  mambo  kama  hayo,  hiyo  ni  ufisadi  ya  kuiba  pesa,  ambapo  anajua  tu  anapata  mshahara,  bado  ana

demand pesa ingine, hatutaki mambo hiyo.

Com Yano: Malizia.

Muchama:  Jambo  lingine  ningesema  upande  ya  wa  Bunge,  hii  Katiba  iangalie  sana,  mtu  akiwa  anataka  kusimama  ubunge,

asiwe anachukua jukumu la kuenda kutukana mwenzake yule ako Mbunge wakati huo. Ati yeye sijui ako  namna gani, anasema

mambo  mengi  juu  ya  huyo  mwezanke.  Yeye  akitaka  kusimama  ajitokeze  tu,  nataka  ubunge  munipatie  kura,  sio  kuenda

kutukana mwenzako, hiyo ni mbaya sana.
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Com Yano:  Asante sana.  John Ngira.  Na  tafadhali nikikuita, ninikuambia  ujitayarishe  uje  hapa  mbele  karibu,  ili  tusikapoteze

muda ukitembea ukikuja mbele.  John Ngira atafuatiwa na Charles Pamba.

John Ngira: Kwa majina naitwa John Ngira. Nitaongea kwa Katiba hii mpya ambayo serikali yetu tukufu itakayoundwa. Mimi

ningeomba pombe ihalalishwe, yaani vilabu vya  kienyeji  vile  vya  zamani,  vile  vya  kuuza  busaa  vifunguliwe.  Hii  vilabu  ilikuwa

inasaidia sana watu wengine ambao walikuwa hawana kazi,  wanasaidia kina mama kufanya kazi ile. Asikari wanafaidika na hi

Sheria ati kulima pombe ni haramu, haitakikani Kenya.  sasa  wakizunguka huku mitaani na vijijini na wanapata  akina mama na

pombe kidogo ama chupa moja,  polisi huyo anadai Shilingi elfu tatu kwa mama, ama elfu mbili. Sasa  inaonekana  kama  hawa

polisi ndio wanafaidika sana, na Sheria hiyo ya kwamba pombe ni haramu Kenya. 

Sisi tuko majirani na Uganda hapa, pombe huko imehalalishwa kila aina, hata bangi hata nini. Uganda huwezi kupata mtu mmoja

mabusu ati alishikwa kwa ulevi, hakuna. Lakini Kenya hii jela zote zimejaa watu walevi, kwa nini? Jela bandia hapa Busia kuna

jela ndogo, halafu uende Bungoma mpaka Kitale mpaka Nairobi.  Wengi wa mabusu hawa ni walevi, na polisi wanapotembea

mitaani na vijijini hawatafuti makosa ya jinai, wanatafuta speedy case  za  walevi.  Hiyo  ndio  njia  moja  ya  mkato  ambayo  wao

walipata, wakipata mimi na glass moja pengine glass kama hii ya changaa wananidai shilingi elfu tatu. Mzee kama hauna elfu tatu

twende. Na mtu yeyote ambaye anatoa fine kwa polisi pale bomani wanakuwacha.

Com Yano: Umemaliza wakati wako.

John Ngira: Sawa mama. Nataka pombe hailalishwe.

Com Yano: Anayefuata nilikuwa nimesema ni Charles Pamba. Charles atafuatiwa na Brenda Okochi.

Charles Pamba: Kwa majina ninaitwa Charles Pamba kutokan Nyakhulu Sublocation Namuhutu location and the village being

Mukonjo. 

Audience: Sauti!!

Charles Pamba: Niko na maumivu ya koo kidogo sasa mtaniwa radhi. 

I just want to talk about  infrastructure,  agriculture and a bit of education.  Infrastructure;  I will very much emphasize on roads,

ama generally the road conditions in Kenya.  I had a feeling, instead of quarreling with a member of parliament and councillors

about  poor  conditions  of  the  roads,  which  was  one  of  their  first  responsibilities,  I  suggest  or  I  recommend  if  we  had  field

entrepreneurs or  financially muscled individuals in Kenya here who could be contracted to be  tarmacking this poor  roads  and

commercialize them and charge fairly, profitably, that the previous system whereby we have the toll taxing, a lot of money have
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been taxed from the motorists to maintain the condition of the road.  Where that money disappears  to  is  beyond  somebody’s

expectation.  That  is  why  I  suggest  that  financially  muscled  individuals  in  Kenya  should  be  allowed  to  maintain,  tarmac  and

maintain this roads successfully.

Agriculture; you find here in Samia as  it was mentioned, we don’t have any commercial  crops  simply  because  the  cotton  we

had, which we were planting was not covered by a Constitution such that it was made compulsory.  Like in Kikuyu you cannot

just plant coffee and then just up root it anyhow, you will face the law. So I think the Constitutional making should also enshrine

cotton as a cash crop such that it promotes our living standards as a cash crop.  That is I am asking the government to promote

the  production  and  marketing  of  cotton,  instead  of  we  just  beggars  to  other  provinces.  We  will  find  that  in  due  course  the

statistics  say  that  the  poorest  provinces  are  Nyanza  and  Western,  as  opposed  to  the  richest  Nairobi  and  Central,  simply

because strategically they are well positioned and agriculturally they have got channels for marketing their products  unlike we in

Samia. I would rather say when it comes to that, I think to tribute our resources evenly, you may realize that we have got some

of our facilities administrastive facilities you find  in  one  place  which  is  Nairobi.  Had  it  be  that  there  have  been  decentralized

maybe you have got  a  ministry  of  education  say  in  Busia  whereby  you  have  got  PS  and  all  that  there,  at  least  some  of  the

resources will be coming from me because or Eastern to Busia here because when my retired uncle wants to follow his benefits,

he will be forced maybe to expose some few resources here, takes the money to Nairobi and leaves there because they will say

they find …………..(Inaudible). So we shall be taking our resource to one place instead of distributing all over.

Com Yano: Pamba your time is up.

Charles Pamba: Okay, thank you.

Com Yano: Thank  you  very  much,  we  are  grateful  for  the  views  you  have  given.  Kindly  register  yourself.  Brenda  Okochi,

karibu.

Brenda Okochi: This is  for  ACK  Nambuto  women,  they  tackled  four  pages  from  that  book  of  yours.  Ya  kwanza  ilikuwa

kuhusu  basic  rights.  Nitakuwa  nachukua  few  points.  The  Constitution  provisions  for  fundamental  rights  are  not  adequate.

Women should be given equal opportunities e.g.  meetings, employment, family  affairs,  education,  in  marriage  and  freedom  in

movement, to be given passports freely as Kenya citizens. 

Death penalty should be there but left for court  judgment without consultation from president  or  Attorney  General,  even  God

passed  this in the book  of exodus 21: 12.  The Constitution should provide compulsory free education from form one to  form

four and then university to be cost sharing.

Kenyans should have the right access  information in the possession of an other  agency.  It  is  because  the  state  does  not  give

correct information from opposition parties and private sector and their charges are too costly for an ordinary man. 
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The  rights  of  vulnerable  groups;  women  interests  are  not  fully  granted  in  the  Constitution.  They  should  be  given  loans,

ownership,  full rights in their family affairs,  left to choose  whom  to  marry  and  when,  after  husband’s  death.  The  Constitution

should protect  the right of  children  by  increasing  orphanage  homes,  building  more  rehabilitation  centers,  old  age  groups  and

widows  should  be  given  assistance  e.g.  free  medical  care,  shelter  and  food.  Those  without  pensions  to  be  given  little

allowances.

Land and property rights; the government should have powers  to acquire private land for their use.  They should negotiate with

the owner and buy it, separate it from the families clan and give it a title deed. Issues concerning transfer of land and succession

rights  should  be  addressed  in  the  Constitution.  Women  to  have  a  right  to  own  land  title  deeds  together  with  her  husband.

Succession should be done by sub chiefs, chiefs, village elders  should divide  land  to  the  family  not  take  to  both  committees.

There should be restriction on ownership of land by non Kenyans.  There should be a ceiling on land owned by  an  individual.

One person should not have more than 20 acres,  Kenyans should own land anywhere in the country.  The Constitution should

guarantee access……(Inaudible).

Com Yano: Please wind up.

Brenda Okochi: Let me wind up. This will be the last one. 

The culture and ……..(Inaudible) derived from a collective experiences that should be captured in the Constitution are: -

(1) Women’s inheritance to be abolished

(2) Women circumcision to be abolished

(3) Women should have a right of sharing her husband’s land equally, and her name to appear on a title deed. 

(4) Girls and boys to be given equal education.  Women to hold big posts  in different sectors  e.g.  chairperson on board  of

governor in secondary school, chairperson on school committee.

Then lastly, please let us get the feedback from your office and this Constitution should be followed strictly. Thank you.

Com Yano: Thank you very much Brenda. Maybe if the feedback you are asking for is whether what you are  telling us is going

to be put in the Constitution or  not.  What we assure you is immediately after this we are  going to make a report  and then we

will send that Constituency report, and we will send that report back to this Constituency. So it will be  upon you to ensure that

what you told us today is in that report. If it is not there, then you have the right to make lots of noise. Thank you.

Simon Peter, halafu Simon Peter atafuatiwa na Benjamin Wanyama.
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Simon Peter: Kwa majina ninaitwa Simon Peter Madiani, kutoka Odiado location, mzee wa miaka themanini na tatu.  Langu ni

hili, katika neno langu la kwanza, nataka watawala wachaguliwe na raia, wazee wa sublocation na location; ni kwa maana hawa

ndio wazee wanaojua watu hao watakuja kuwatawala.

Mambo ya mashule; wakati  ule wa miaka ya nyuma tunasema wa  koloni  au  Waingereza  pamoja  na  makanisa  ndio  yalikuwa

yanatengeneza mambo ya mashule. Mashule kama ya mission ilikuwa  inalindwa  na  wa  missionary  wenyewe  na  yale  ya  DEB

ndio ya serikali ilikuwa inalindwa na  serikali.  Na  kwa  haya  ma  shule,  serikali  ilikuwa  ikitoa  tu  waalimu  na  mishahara.  Lakini

mambo  yote  ya  administration  ilikuwa  kwa  hizo  mission  kwa  maana  mission  zililinda  hizo  mashule,  watoto  hawavuti  bangi,

hawanywi pombe, hawasomi magazeti na mambo kadhalika.  Hata waalimu wenyewe walikuwa wanalindwa na mission namna

hiyo, ndio corruption ya kuchoma mashule na mambo mengine, ku-rape, kuwapa wasichana mimba ilikuwa haipo,  na kwahivyo

katika mawazo yangu, naona consitution hii katika serikali ijayo mashule ya mission ilindwe na mission, na ya DEB ilindwe na

serikali. 

Mashamba; case  za  mashamba  zinafaa  zisikizwe  na  wazee  wa  mtaa,  na  wa  sublocation  na  location,  halafu  iwepo  korti  kuu

kama tribunal korti  iwe ya mwisho kwa case  za mashamba kwa maana zamani ilikuwako tribunal court,  na hii court  za wazee

kutokea mwaka wa thelathini kufikia mwaka wa sitini ilikuwako tribunal court. Na watu wakishindwa case  kwa sub location na

location, ina kwenda kwa tribunal na tribunal inachukua hawa watu wawili wanao zozana kwa mashamba,  wanakwenda  kwa

shamba lenyewe. Wanakwenda kuapishwa kwa hiyo shamba na yule anayesema uongo mwenyewe anachechemea hawezi kula

kiapo kwa hilo shamba.

Com Yano: Mzee wangu malizia tafadhali muda wako umekwisha.

Simon Peter: Wasichana kupata shamba, kwa kimila ya Baluyia au Wasamia kwa uridhi wa mashamba, kwa maana msichana

ana uridhi kwa bwana yake alipoolewa na akipewa shamba hapa kwao atakuja kuzaa watoto, na watoto  hawa watakuja kuzaa

na hawa wa wajomba zao hata heshima haitakuwapo na kadhalika.

Ubakaji;  sisi  Waluyia  Wasamia  mvulana  akimbaka  msichana  kwa  kimila  alikuwa  akilipishwa  ng’ombe  nne,  ndama  tatu  na

ndume moja. 

tukitokea hapo,  wakati  wa mkoloni alikuwa mtu wa namna hii anafungwa  miaka  saba  kwa  jela,  na  walikuwa  wanaogopa  na

kwa hivyo kurekebisha kwa serikali ya sasa ndio inampa mambo hii inaendelea kuwa mabaya zaidi.

Com Yano: Muda wako umekwisha.

Simon Peter:  Asante.
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Com Yano: Asante sana tafadhali jiandikishe, tumeshukuru kwa hayo maoni. Benjamin Wanyama.

Benjamin Wanyama: Jina langu ni Benjamin Wanyama Musyoka. Kutoka Nangosia.

Kitu  cha  kwanza  nitaanza  kujadili  juu  ya  serikali  ya  wilaya.  Serikali  ya  wilaya  mimi  ningependekeza  itambue  watu  kutoka,

viongozi  kutoka  mashambani,  yaani  wale  wanaowatawala  raia  kama  Liguru,  sub  chief  na  chief.  Ningefurahia  ikiwa

mtapendekeza ama napendekeza kuwa Liguru  awe mtu wa kwanza kutambulika kwa serikali.  Hivi kwamba yeye anajua raia

anayeishi na yeye karibu.  Kwa hivyo ningependa kuwa Liguru  ausishwe katika kupata  mshahara kama chief, na huyu Liguru

asiwe mjinga, awe mtu ambaye anajua kuandika. 

Kwa  mashamba;  tafadhali  ningependa  kupendekeza  kuwa  mashamba  ili  kuweza  kuwa  na  shamba  lako  lazima  utalazimika

kupata stakabathi ya kumiliki hilo shamba.  Kwa hivyo garama ya kumiliki hili shamba kwa sasa  mtu kama mimi siwezi hakika.

Kwa  hivyo  ningependekeza  kuwa  ikiwezekana  iondolewe,  ama  ipunguzwe  ili  mtu  kama  mimi  asiyeona  anaweza  kuwa  na

shamba lake.

Serikali ya wilaya iwe na takrimu, record ya watu ambao wametosha kuwa na mashamba, ama watu ambao wana mashamba ili

waweze  kuwatambua  kimpaka,  wanapakana  namna  gani  na  hiyo  mpaka  iwe  ya  halali;  wahakikishe  kuwa  ni  ya  halali  tangu

zamani,  wahusiane  na  wazee  walio  survey  hayo  mashamba.  Halafu  kila  mhusika  apatiwe  ramali  ya  kumiliki,  ya  kuhakikisha

kuwa shamba lake lina nini, lina miti na lina mlima, lina termite hills, atakuwa na haki ya kufurahia kuishi kwake.

Wasio na wana aina mbili, kuna wale active na inactive. Wale ambao wako active wataweza kuelimishwa kirahisi kutokana na

mazingira mazuri, na wanaweza saa  zingine kupata  kazi  hata  kuoa.  Na  inactive  mtu  pengine  alizaliwa  hivyo  ako  gizani  milele

pengine ni kifo kitamtenganisha. Mtu kama huyo hataweza lolote hata akipata  mwangaza namna gani, ako  inactive. Kwa hivyo

napendekeza hawa watu wasio na baadaye watengewe kitu kidogo cha kuwa saidia nacho kwa vile hawezi kupata kazi yoyote,

haoni.

Ya mwisho nitapendekeza hivi; kiongozi wa utawala yaani president,  ikiwa atakuwa  mwanamke   basi  rais  awe  mume.  Ikiwa

mume atakuwa president basi vice awe mwanamke. Nafikiri nimemaliza.

Com Yano: Asante sana Wanyama, tumeshukuru kwa hayo maoni. 

Nelson Odeda: Mimi Nelson Odeda. Yangu ni individual memorandum ambayo nitasoma kisha nitawachia Commission. 

Executive; the presidential  tenure should be fixed to two terms of five years  each,  totalling to ten years  only.  He  will  have  his

running mate who should be his vice president, both should not be members of parliament and be elected directly by wananchi.
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This will make them less dictatorial and answerable to people.

Provincial  administration;  Provincial  Commissioner,  this  is  a  high  ranking  position  almost  equal  to  the  post  of  permanent

secretary.  Since they  have  got  the  post  of   a  permanent  Secretary  in  charge  of  provincial  administration  in  the  office  of  the

president. The provincial Commissioners post should be abolished.  This abolition will avoid the duplication of duties as  well as

conserve government expenditure in terms of salaries. 

District  Commissioner;  this  position  may  be  retained  though  with  different  suitable  title  like  secretary  or  coordinator,  just  to

avoid colonial titles like district Commissioner. 

District Commission will report to the permanent secretary, administration who has a number of deputy secretaries  or  sufficient

staff to assist him coping with the volume of work.

District  Officer;  the  retention  of  this  position  may  be  ideal,  though  the  title  may  be  changed  just  like  the  case  of  District

Commissioner, ideal Assistant secretary.

Chiefs and assistant  chiefs; both positions should be retained but elected by wananchi.  This will avoid somebody manipulating

them or interfering with their work.

Education; whereas the 8-4-4 system of education has it’s advantages and disadvantages, it is timely to replace the system with

8-4-2-4  that is eight years  of primary  education,  four  years  of  secondary  education,  two  years  in  high  school  and  then  four

years in university. 

School committees; the committees should be empowered to handle discipline cases,  interview new teachers,  propose  school

levies.  Plan  and  organize  development  projects,  and  handle  many  cases,  many  other  issues  on  behalf  of  Teachers  Service

Commission. Such committees should be competent with the provision that the chairman and at  least  three members should be

above K.C.P.E.  levels for primary school.  For  secondary schools the committee should be  having  members  of  K.S.C.E  and

above.  The  committees  are  useful  in  relieving  head  teachers  from  many  functions  outside  class.  Above  all  primary  and

secondary education should be completely free and parents  or  guardians who can’t take  the children to school should be sued

in a court of law. This will reduce child labour, early marriages and prostitution and street children.

Health care; majority of people especially rural areas cannot afford private clinics or medicine from chemists hence the following

is recommended:-

(1) Introduction of mobile clinics to reach every sub location at least once every month.

(2) Doctors,  Clinical  Officers,  Nurses,  and  all  personnel  of  Ministry  of  Health  should  be  barred  from  operating  private

clinics. This will help to curb lots of drugs from government hospitals.
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General elections should not be held at the pleasure of the president and infact the president  should not be  the one to announce

the date of election. The announcement of the election date should be done by the Speaker  in consultation with the chairman of

Electoral  Commission.  Every  Kenyan  aged  18  years  and  with  national  identification  card  should  be  allowed  to  vote.  In  the

absence of an ID therefore there should be sufficient proof of citizenship such as  driving license,  birth  certificate  or  any  other

certificate that  can  prove.  The  date  for  election  should  be  announced  6  months  before,  and  the  date  should  be  a  weekday

preferably a Monday.

Com Yano: Nelson thank you.

Nelson  Odeda: Local  government,  mayors  and  the  council  chairmen  should  be  elected  directly  by  wananchi.  They  should

serve five years term like councillors and not two years as it is the case  now. This will avoid mayors and chairmen corrupting a

few  councillors  after  every  two  years.  They  should  draw  salaries  from  central  government;  most  of  the  councils  are  broke.

Thank you very much.

Com  Yano:  Thank  you  very  much  Nelson.  I  hope  you  will  start  to  trust  us,  we  are  going  to  read  everything  in  that

memorandum. Abubakar.

Abubakar Bagoya: My names are  Abubakar  Bagoya.  This are  my proposals;  as  a Muslim and as  a Kenyan citizen, first we

want the Constitution to give Muslims the right to elect Chief Kadhi.

We want the Constitution to give Muslims office of Mufti. Nadhani Muft I ni yule ambaye atashugulika na kutatua masilahi ya

wa-Isilamu kama mfano tumeona katika siku za kufunga tuna shida kwa sababu kuna wengine wanaweza kuanza leo,  wengine

wakaanza kesho kwa sababu mtu kama huyu, Muf atakuwa mwenye kutuongoza countrywide.

Chief Kadhi and Kadhi should be allowed to deal with all cases,  sio ku-deal  na kesi  tatu peke  yake,  awe atashugulikia kesi  za

Waislamu wote mahala ambapo panahitajika. 

Lazima Katiba itupatie sisi wananchi wa Kenya right nyingi kuliko wale ambao ni wageni; kwa sababu utakuta  kwamba  wale

ambo  wamekuja  hapa  wageni  wanaheshimiwa  zaidi  na  serikali  kuliko  wananchi,  wakienda  ma  ofisini  wanakuwa  wenye

kutumikiwa kwa haraka mno kuliko wale ambao ni wananchi ambao wana haki zaidi. Ingine ni kwamba  lazima  Katiba  iweze

ku-define duties of the president. Isimuwache hivi hivi akifanya atakalo. 

Lazima  Katiba  iweze  kuinua  maisha  ya  common  raia,  kama  mtu  hana  kazi  aweze  kutengewa  kifungu  maalum  ambalo

litamuwezesha kuendeleza maisha  yake ya kila siku. 
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The  votes  should  be  counted  in  the  polling  station,  sio  kwamba  kura  zikishapigwa  zinabebwa  zinapelekwa  mahala  pengine.

Lazima  zihesabiwe  pale  pale,  mtu  labda  akitoka  pale  anajua  kwamba  mtu  fulani  ndio  ambaye  ameibuka  mshindi.  Ingine  ni

kwamba, the new Constitution should protect African culture,  kwa sababu kuna watu ambao wanaiga mienendo ambayo ni ya

ki-western, ya umagaribi halafu wanadai kwamba ni maendeleo. Wana sahau yale ambayo ni yao ya ki- Africa. 

Lazima serikali ijaribu kupeana free education katika primary schools, cost sharing in secondary school and free colleges.  Every

one should have one job in the government, sio kwamba mtu anafanya hapa tena ni mkubwa mahala pengine.

Com Yano: Wind up.  

Abubakar  Bagoya:   Ingine  ni  kwamba  mavazi;  kwa  sababu  tunajua  kwamba  kwa  hii  dot  com  era,  kuna  watu  ambao

wamepotoka  njia.  Utakuta  Wanaume  wengine  wanavaa  mavazi  ya  kike,  wengine  wanaenda  kushuka  nywele  ama  kutoboa

masikio; na wanawake  pia  ambao  wameingilia  mavazi  ya  kiume  lazima  Katiba  iweze  kuturekebisha,  lazima  iwe  strict  katika

mavazi kama haya. Nafikiri nyingine mtasoma baadaye. Thank you.

Com Prof. Kabira: Asante sana Fredrick Omondi. 

Fredrick Omondi Masiga: Kwa majina ninaitwa Fredrick Omondi  Masiga  kutoka  Sagania  Village.  Kwanza  kabisa  nataka

kusema machache mambo ambayo yananiudhi sana hata sikujua kama yangefanyika; lakini zamani yalikuwa ni mazuri kwangu

sana.  Hii  inahusikana  na  vifaa  vyangu  vinapotoka  nje  kupitia  kwa  post  office.  Ninasomea  nje  na  watu  wa  America  na  UK

wananiletea vitabu na hizo vinakuja free matter for the blind. Sasa  vilipokuja mara ya kwanza,  vilipokwenda vile ninaenda kila

siku, nikaambiwa leo utalipa 50 shillings na huku imeadikwa free matter for the blind. Nikashangaa sasa free matter for the blind

ten huku nilipe ya nini. Nikaanza kukataa lakini kuna msamaria mwema aliyejitoa kunisaidia bwana Benjamini Otoo,  akanitolea

shilingi hamsini nikachukua hizo parcel  hapo nikashukuru. Sasa  mara ya pili zlipotoka tena America,  nikaambiwa tena ulipe na

umeandikwa free matter for the blind. Nikashangaa sasa  hii vitu,  serikali  kuanzia  zamani  ilikuwa  inatusaidia  kwamba  vitu  vya

wasio  na  vinapokuja  vimeadikwa  free  matter  for  the  blind  na  unapewa  bure.  Sasa  sijui  kwa  nini  zimegeuzwa  nini.  Sasa

wakaniambi 67 shillings na sikuwa na pesa  wakati  huo. Nikasema  sina  pesa  tafadhali  unisamehee  nichukue  hizi  vitu  nivitumie

kama masomo na niandike nirudishe wakasema hapana  mpaka  ulipe.  Nikasema  mimi sina  pesa,  wakakataa  mpaka  mara  ya

mwisho hizo vitu zikarudihwa, ziliporudishwea na nasoma nazo, sasa  nashangaa itakuwaje.  Hapo ninaomba serikali  ya  Kenya

itusaidie, vitu vyetu vya free matter for the blind zisigeuzwe kuwa inalipiwa pesa.  Sisi tunavitumwa, free matter for the blind, na

kuanzia zamani serikali ya dunia nzima ilitoa amri ya kwanza vitu vya wasio na viletwe na wapewe bure.

Ya pili ninaomba utusaidie kutokana na mambo yetu ya kusaidiwa. Tusaidiwe kwa sababu kuna wengine wetu tunataabika sana

kutokana na mambo yetu ya kuendeleza biashara zetu. Inafaa sisi kama wasio na tunapoanza biashara zetu tusilipe, kwa sababu
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ninapoanza  wengine  wanasema  mpaka  wewe  pia  ulipe  ndipo  biashara  hiyo  iendelee.  Hapo  pia  tunaomba  mtusaidie  ili

tunapoanza kazi hata biashara tuwe tukifanya bure kwa sabau sisi  kama  wasio  na  hatuna  pesa  na  tunapofanya  hiyo  biashara

pengine tunasaidiwa na mtu ili tuanzishe hiyo biashara yetu, na tuendeleze maisha yetu ya kila siku. 

Asanteni sana kunisikiliza. 

Com Prof. Kabira: Asante sana bwana Fredrick Omondi. David Kanani.

David Kanani: Kwa majina ninaitwa Davis Kanani. Mengi yamesemwa sasa sina mengi ya kusema lakini nitawasomea tu moja

hapa. 

Kuhusu  Electoral  System  and  process;  civic,  parliamentary  and  presidential  elections  should  not  be  held  simultaneously,  it

should be done at  a different times starting with the presidential  election. There has been a lot of open corruption and bribery

during the past election. We therefore wish to suggest that we have a limit on election expenditure by each candidate and that all

be financed by state funds. 

Presidential election should  be  conducted  directly.  Votes  of  all  candidates  should  be  counted  at  the  polling  stations  and  the

winner be declared there before the voters. 

Culture; in Kenya we have other communities that enjoy their culture but others are 

denied.  For  example we Samias from Busia district  are  denied our native beer,  so let the Constitution legalize  our  local  beer.

The Constitution should legalize changaa and a factory be established to purify it to make  it  be  Kenya  waragi.  Chang’aa  will

earn Kenya foreign exchange, it will create employment and time for drinking our native beer  should be specified i.e.  from 2.00

PM onwards. Thank you.

Com Prof Kabira: Thank you very much David.  Boniface.

Boniface Machio: Thank you Madam Commissioner.  My names are  Boniface Machio,  mimi ni executive officer wa KANU

katika district hii. Sipendi kurudia yale ambayo yamesemwa, wale ambao wamesema walikuwa very emphatic,  lakini nitasema

tu maneno moja mawili, nitasoma tu kwa upesi ama mtataka clarification ndio labda nitaruidia.

Katika Kenya; system ya taxation inaonyesha ya kwamba indirect taxation kila mmoja wetu analipa tax.  Na  kama kila mmoja

wetu  analipa  tax,  lazima  Constitution  ifanye  provision  ya  kwamba  wale  ambao  wameelimika  na  wanafaa  kupata  kazi,  ikiwa

serikali haina kazi , fungu fulani liwekwe la pesa kulipa hawa watu welfare assistance. 

Jambo  la  pili,  nataka  ku-emphasise  ya  kwamba  watu  wajitawale.  Let  people  rule  themselves  na  ile  ruling  ianze  mashinani,
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nataka kusisitiza sana umuhimu wa Liguru kuwa na watu wake wawili, watatu,  wane,  watano kumi vile Katiba itakavyosema

na  maneno  mengi  ambayo  inasumbua  watu,  wanaenda  kortini  sijui  wapi  mpaka  wapi  ikomee  hapo  kwa  Liguru.  Katiba  ya

Kenya ……..(Inaudible) katika preamble yake mimi nataka kupendekeza ya kwamba katiba ipendekeze na iweke provision ya

kwamba, wa Kenya popote walipo lazima kuwe na equitable provision, I mean equitable distribution ya resources;  kwa sababu

kuna areas ambazo zinaendelea na zingine zinaendelea kutokomea,  na wote ni wana Kenya,  so the central  government should

be able to provide distribution of resources equitably; au kulingana na njia yoyote ambayo inaweza kuwa acceptable.

Langu la mwisho madam; kuna viongozi ambao wana misbehave sana,  watu wamechaguliwa, yeye anaweza kuwa ni riguru, au

anaweza kuwa ni councillor anaweza  kuwa  ni  MP,  lakini  wanafanya  vineno  vya  ovyo  ambao  vinaonyesha  huyo  mtu  asitahili

kuwa  ni  mtu  ambaye  alichaguliwa.  Kukuta  watu  ambao  ni  wezi,  mtu  anajulikana  aliiba,  hata  alifungwa  na  huyu  mtu  bado

anachukuliwa yeye ni kiongozi. What I am driving  at  is  that  the  Constitution  should  make  a  provision  for  a  national  code  of

conduct; ili mtu kama anapewa uongozi wowote, iwe anaweza ku-measure with that code  of conduct  at  any level: ya kwamba

huyu mtu yuko namna hii na yeye anatosha kuongoza in such and such an area, bila kuchukua every Tom, Dick and Harry wale

ambao…. is terrible hata huko kwa parliament.  Tunaona watu ambao hawasitahili kuwa huko,  wewe mwenyewe unajua tu na

kwa sababu hakuna code of conduct…. Watu wengine wako hapa sitaki kuwataja  lakini ukiniuliza majina nitakuambia. Lakini

there are people who should not be there, and yet they are already there because  there is no code  of conduct.  In fact Electoral

Commission, we read things that someone ambaye alifungwa au someone ambaye anajulikana socially ni mtu ambaye hasitahili,

he is not allowed to stand, lakini haifuatwi. Can we have it. Thank you very much madam.

Baraza Elasonyia: I present a paper on political parties. Political 

Parties should play roles other than political mobilization to conduct development projects, help to build and sustain democracy,

conduct civic education programmes,  everywhere in parliament and government policies.  The Constitution should  regulate  the

formation,  management  and  conduct  of  political  parties.  Any  defecting  MP  must  resign  from  his  or  her  seat  and  seek  fresh

mandate from the electorate;  and in case  of any party members must be  enforced in the Constitution and this should  reflect  a

national outlook.  The number of political parties  should be limited, I suggested we  have  only  three  political  parties  one  ruling

party, one opposition party, one monitoring the ruling party and the opposing party.  Political parties  should be financed by the

government and this should be only during election period.  At any other times before election and after,  parties  should finance

themselves. Political parties  should  be  financed  from  public  funds  only  during  election  times.  Political  parties  should  prepare

budget proposals and present them to the  Electoral Commission which forward them to parliament for approval. 

Terms and conditions that should be imposed on financing political parties  should be that finances of parties  should be solicited

from public funds and from the members and not from foreign countries.  Of course we can remain watumwa  tukipata  foreign

funding. Books of accounts of this parties should be audited by the government, party leaders  who incite members of their own

party or different parties to create insecurity should be charged. The state and political parties should relate to one another in the

sense that the losing parties  should accept  defeat  and  work  hand  in  hand  with  the  ruling  party.  That  would  have  formed  the
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government. Any party that forms the government should appoint  officers to run government offices and departments  based  on

merit but not on nepotism or to reward their political supporters.

As I said I am a retired person;  pensioners should be considered for yearly increment and they should also be considered for

appointment  to  various  posts  of  governance  or  whatever  parastatal  boards.  Any  political  party  which  breeds  thuggerism,

violence, during election time should be barred during that election time.

Why we choose to have three parties; to avoid formation of far too many parties which would be formed on tribal basis  and yet

we wanted a united Kenya. Thank you.

Com Prof. Kabira: Thank you very much. Alexandria Onyango.

Onyango  Alex: Hamjamboni  wote.  Mimi  ni  Onyango  lakini  ninakaa  Funyula.  Hapa  ndio  makao  yangu,  lakini  sina  plot  ya

kukaa mimi ninakaa tu kwa boma ya mtu, sina udongo hata sina pahali pa  kuzikwa nikifa. Mimi  nataka serikali inisaidie pahali

padogo mimi naweza kuzikwa nikifa. Na  pia wananisaidie pahali pa  kujenga nyumba yangu, hata kama mimi nakufa nitazikwa

hapa.  Hayo ndio maoni yangu.

Com Prof. Kabira: Asante sana Mr.Onyango. Steve Ogale. 

Stephen Achoka Ogale:  Jina langu ni Stephen Achoka Ogale.  Tunataka Katiba ile itawapa wananchi uwezo wa ku;kaa bila

matatizo  na  wale  watawala  wawe  chini  ya  wananchi  wa  Kenya.   Viongozi  watumikie  wananchi  na  wananchi  wawe  juu  ya

viongozi. Wananchi wakidiri,  in English the small person has suffered.  Wananchi  wakadiri,  villagers  wameumia  sana  na  kama

kweli na  maoni  tumetoa  kutoka  asubuhi  mpaka  saa  hii  itaandika  ile  tumesema,  iangalie  uhaki  wa  wananchi,  watoto,  wakina

mama,  wazee  na  vijana.  Hii  memorandum  imeandikwa  na  Busia  Center  for  Justice  and  Civic  Education.  Na  hawa  wengine

wako Nairobi  wengine wako Busia. Mimi nimechukua jukumu  ya  ku-present  mbele  yako.  Hawa  wa  Nairobi  na  hapa  Busia

wamependekeza tuwe na Police Complaints Authority. Hii police complaints authority, itakuwa kuwa wananchi wakiona police

ana-harass binadamu yeyote, wapeleke complain hapo na ziwe karibu na division kama Funyula, Sio Port na popote nchini. 

Sasa  Kenya  mwana  Kenya  yeyote  ameogopa  akiona  askari.  Mara  kwa  mara  hata  mkinywa  chai  kama  Jumapili  ukiona  tu

askari wanakimbia wananawacha chai kwa sababu wanaogopa mwenendo ya askari na askari ni mwana Kenya,  hawa ni wana

Kenya.  So the functions of a policeman and the functions of the provincial administration are  so  confusing  kwa  sababu  hawa

wote wanashika. Na nikisema kazi ya askari  inakuwa mambo ya internal authority, trade  inside the country they have left their

responsibility and the policemen have  gone  to  harass  the  ordinary  mwananchi  and  we  talk  of  the  traffic,  imekuwa  kama  toll

station. Those of us who have been in a Matatu and any bus ikisimama shilingi hamsini, askari amechukua. The new Constitution

must put mechanism and functions through this authority that a mwananchi can detect a police and take his number and report to
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the nearest authority what the policeman is doing. It is more of a police state. Sisi Kenya tunatawaliwa na askari. 

We are  now saying the police should stop receiving orders  from politicians, askari  wanachukua amri kutoka kwa wana siasa,

hawachukui kutoka kwa Commissioner of police.

Com Prof.  Kabira: Can you go to the next point,  but also clarify with the provincial administration  and  the  police.  You  said

their roles have been confused so what do you want to do about. 

Stephen Achoka Ogale:   We would like the new Constitution to state  clearly the  functions  of  police  as  part  of  the  internal

security,  na  I-state  clearly  the  functions  of  provincial  administration.  Wanaanzia  wapi  na  wanakwishia  wapi.  As  it  is  now

wananchi  hawaelewi,  DC  if  a  DC  anaweza  anawacha  Busia  aende  apeane  wheelbarrows  mbili  Budalangi  tunashtuka.  PC

anatoka Kakamega to go and we give one wheel chair.  So  we are  now saying that should be stated  clearly in the Constitution

kazi ya PC, DC DO, chief assistant chief, haiko we don’t know.

Training; I suggest the police  should  undergo  a  one  year  training  na  hii  training  iwe  law,  social,  mobilization  ya  wananchi  na

haswa mambo ya human rights na paralegal plus civic education. 

On succession and transfer of power; hawa wamependekeza we should have a transition authority within the new Constitution,

this authority should be independent as it is today. We are now in multiparty today,  we moved from one party era  to multiparty

era. It is so difficult for a government which has ruled for so long 40 years,  to hand over power  to a new successor,  they will

resist and this transition authority which is independent should be in charge of presidential elections and the general elections. 

The vice president  should be an elected vice president.

Com Prof. Kabira: Where does ECK go, the Electoral Commission. 

Stephen Achoka Ogale:   I  am dissolving the  Electoral  Commission  so  that  the  transition  authority  will  take  over  the  work

during the election  period.  If  the  president  is  in  charge  of  the  air  force,  the  navy  and  the  military  and  the  top  organs  of  the

government it becomes very difficult for this people  to resist  the take  over of the new government.  We have seen it happen in

Madagasca, we have seen it happen in Zambia and all over Africa. So to safeguard the country we need that transition with the

power of changing and handing over the power and the president within 30 days, because the new president  should be allowed

to study the old ones who have time to hand over and pack his cartons within these days and then the new one to take  over.  It

has happened the president  is elected this morning in the afternoon he is being sworn in state  house.  Even if you have a court

injunction they don’t allow you to reach the courts. Thank you very much.
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Com Prof. Kabira: Thank you very much Mr. Ogale. Do we have Raphael Onguso.

Raphael  Ongusu:  My  names  are  Raphael  Ongusu,  this  is  a  personal  contribution.  I  come  from  Bukhulingu  sublocation

Nangosha location Funyula division. I am an ex-civil servant, retired. I am going to give my presentation on two issues only. The

first one will be land and property rights and second one is going to be on culture. 

Land  is  the  basis  of  economic  development  in  Kenya  and  should  be  owned  and  managed  in  the  most  sustainable  way.  I

propose that the new Constitution should guarantee access  to land by Kenya citizens. The foreigners can also acquire land for

development only with permission of the parliament, that is putting up factories and so on.

The land acquired legally by the citizens or foreigners must be respected and guaranteed by the new Constitution. 

I also propose  that  unlimited  acquisition  of  land  by  greedy  individuals  must  be  checked.  The  new  Constitution  should  put  a

ceiling to the amount of agricultural land an individual or a group of registered individuals can own. I therefore propose  that the

land be classified in three categories. 

(a) Agricultural land in rural areas privately owned by registered groups or individuals. 

(b) Private land owned by individuals or  registered groups for commercial or  industrial use only,  mostly  in  towns,  trading

centers, etc.

(c) State  land owned by government or  local authority or  an institution for whatever reasons e.g.  for research,  education,

etc.

In order  to jump-start  our economy, all privately owned agricultural land in group (a)  above must be  80% utilized  in  any  one

given year. Any unutilized land must be  taxed.  This procedure  or  new law on land utilization will encourage the idle land to be

utilized.  Also  the  greedy  people  who  speculate  and  hold  land  denying  it’s  usage  and  productivity  to  the  landless  should  be

forced to pay tax which will be used for the development of the country.

I propose that all land title deeds  legally issued so far,  must be  honored and guaranteed by the Constitution; this will avoid up

havals and so on. I also propose that Kenyans be free to own land anywhere, the Constitution must also indicate the right of the

land usage. For example if there is mining farm somewhere, how far down do you own that land,or  how far above do you own

that land, the Constitution should be able to cater for that. I propose an individual should have the right of the land, 200  meters

below the ground level and 200 meters above the ground level.

Basic  rights;  the  Constitution  guarantees  civic  and  political  rights  and  does  not  make  any  provision  for  social,  economic  or

cultural rights. The new Constitution ,must provide for cultural rights. 
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In most of our Africans, all the births,  all marriages are  celebrated in one way or  another.  All these celebrations or  ceremonies

have the use of things like songs,  drum, family members,  all neighbours and in most cases  some alcohol is evident.  In order  to

promote our African Kenya culture,  I  say  African  Kenya  culture  because  we  have  several  cultures  here,  Muslim  culture  we

have got so many others.  I propose  that drinks such as  Muratina,  Mnazi, Lingerwa, Busaa,  Chang’aa  must  be  recognized  as

part  of Kenyan  cultural  drinks.  I  am  not  a  drinker  myself  but  I  have  seen  very  bad  things  happening.  The  law  enforcement

officers should not interfere with such ceremonies. I further propose  that no permit should be required for a law abiding citizen

to exercise his cultural rights by celebrating the  birth  of  his  child,  or  the  marriage  of  his  kin  or  by  drinking  Muratina,  Busaa,

Chang’aa and singing and beating drums happily,  or  crying  or  doing  anything  in  his  own  language  like  Luhyia,  Kikuyu,  Luo,

Kamba etc. 

When  a  citizen  breaks  the  law,  the  law  enforcement  officer  must  go  about  their  work  respecting  both  human  and  African

culture. In Kenya respect is part of our African culture, particularly respect of parents. The police or  any other law enforcement

officer must not harass,  beat,  handicap,  tie with ropes,  a suspect  in front of his children for a  simple  offence  such  as  drinking

chang’aa  or  refusing  to  bribe  the  police  officer  or  protesting  against  mistreatment.  It  is  dehumanizing  to  see  such  respected

citizens being mistreated in front of their children, their in-laws, etc. 

I propose the police should either serve this suspect with a notice to appear at the police station to record a statement or  simply

take the ID and ask them to report  at  the police station.  The young police officer should be respecting the age of the suspects

under  their  care.  They  should  not  beat,  harass  or  slap  people  who  are  the  same  age  as  their  parents.  A  suspect  must  be

accorded all rights while in the police custody such as family contact, access to the advocates, or use of telephone and a right to

receive information from family members, friends or relatives. Thank you very much.

Com Prof.  Kabira:  Thank you for your views. You are  just reminding me of  a  book  by  Chinua   Achebe  called  Arrow  of

God, you know where an elderly man was beaten in front of the children and which dehumanizes you. Thank you very much.

We have Yusam Wesula.

Yusam Wesula: Majina yangu  ni  Yusam  Wesula.  Maoni  yangu,  tumepata  uhuru  miaka  thelathini  na  tisa,  maji  bado  kuenea

katika sehemu zote, maji na umeme hakuna. 

Mambo  ya  police,  inatutesa  sana.  Police  hana  heshima  kama  mtoto  wako  anashika  wewe  hata  kwa  kitanda  na  kuchokora

chokora, hiyo hatutaki kabisa. Kufunua kitanda kuangalia hata nguo za mama na kufunua. Hii ikome kabisa katika Katiba ijayo.

Serikali iangalie watu ambao waliangaika wakati wa uhuru. Hawana mshahara na ikiwa wamepatya pesnsion anapewa one third

ya mshahara yake,  hiyo haitoshi. Saaa  hii ukitoka na Shilingi elfu moja ukienda sokono inakwisha; kwa hivyo  serikali  ya  sasa

iongeze.  Serikali  iangalie  wazee  wale  wamekomaa  miaka  thamanini,  sabini  wawe  wakipata  mshahara  kama  ulaya.  Wapewe
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mshahara,  wanakula,  wanamlinda  mpaka  siku  ya  kufa.  Akienda  hospitali   anatibiwa  bure.  Kwa  hivyo  nchi  zingine  zinafanya

hivyo lakini serikali  ya Kenya pesa inatoka nje na haifanyi. 

Hongo;  ile  bribe,  serikali  zote  za  Kenya  zinatumia  hiyo,  ukiangia  unaambiwa  nipe  pesa  ya  kununua  gazeti.  Wale  watoto

wamefiliwa, baba zao wamekufa kwa ukimwi, hiyo waweke kambi ya kulinda wale watoto na kuwalea na kuingia ndani ya skuli

na kuwalea wasome mpaka class ya nane. Huko serikali ichukue hatua kuwafundisha wapate  elimu ya kutosha,  na wazazi wao

kama wamekwisha wawanunulie mashamba ya kuishi. 

Neno  lingine,  nitarudia  kwa  sababu  limechokesha  watu  sana.  Ma  chief  wawe  wakipewa  transfer,  kwa  nini  chief  asipewe

transfer naye. Election tumesikia wamesema wapige election, wafanye election, lakini wao pia wapewe transfer.  Akiwa Samia

apelekwe Marachi, akiwa Marachi apelekwe Butere.  Kwa hivyo hakuna heshima, hata akiwa ni mwanamke awe ni chifu awe

ni naji atafanya kazi na watu; na mtu  ambaye  anajua  watu  sana  kama  Liguru  apewe  heshima  sana.  Kwa  sababu  yeye  ndiye

anajua huyu ni Mganda,  huyu ni mtu ametoka Tanganyika na ndio anakwenda kuambia  sub  chief,  na  akiwa  anapenda  hongo

anapewa kidogo na anawacha mgeni wako anaketi. Kwa hivyo ndivyo nasema transfer iwe.

Mambo  ya  mashamba,  watu  wamezungumza  sana  na  hiyo  utajua  watu  wa  Funyula  mambo  ya  mashamba  ndio  wanayo  kiti

kibaya kama kindonda ndugu. Makesi imelala kabisa, ukienda kwa land control board inalala hivi, ukienda kwa registrar inalala,

ukienda kwa survey pia kazi ni hiyo hiyo. Kwa hivyo Katiba hii ambayo tunatengeneza mpya iwe inarekebisha.  Mambo ikitoka

kwa chief moja kwa moja ni hivyo ukiangia kwa D.O unapewa title deed  yako,  huna haja ya  kwenda  kwa  registrar.  Hiyo  ni

kwenda kuhonga tu. Kwa hivyo mambo yangu mengi sitasema imekwisha. Asante sana.

Com Prof. Kabira: Asante sana Bwana Wesula kwa hiyo maoni. Domiano Okuku.

Domiano  Okuku: Kwa  majina  ninaitwa  Domiano  Okuku  kutoka  huko  Serekesi  sub  location,  Nangosha  location,  Funyula

division. Maoni yangu inaenda upande wa hawa watu wakubwa wakubwa tuseme ministers and prime ministers na nini na nini

yaani upande wa  mshahara.  Mimi  ningependekeza  ya  kwamba  mshahara  ya  hawa  watu  iko  juu  sana.  Mshahara  hizi  nataka

zipunguzwe, ili hawa wananchi ambao wako na matatizo kama walemavu na nini na mashule, pesa hiyo ifanye hiyo kazi. 

Jambo lingine ni ministries, offices za ministries ziwe mobilized maanake si kuwekwa pahali  pamoja.  Kwa mfano huko unaona

ministry sijui wapi unaenda Nairobi.  Tunataka ziwe mobilized ili sasa  hata watu wa western wawe na ministry yao au ofisi yao

iwe huo na kule Lodwar namna hiyo. 

Jambo lingine ni hawa retirement; ministers tuseme  Prime  Minister  na  president,  akimaliza  mkondo  wake  atafanya  retirement

anataka ku-retire, hiyo pesa yake ni mingi sana. Kwa hivyo tunataka ikiwezekana pension yake iwe half ya mshahara wake au

quarter, iwe chini sana.  Na  ikiwa ametoka na akiwa hakuna matatizo yoyote kuruhusu malalamishi ya labda ameingilia serikali
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amefanya namna hiyo na ikiwa anatoka na matatizo pension hiyo itapotea.

La  mwisho  ninaangalia  upande  wa  vile  tulivyo  hapa  nyumbani.  Vile  tulielimishwa  kutokana  kwa  kile  chakula  cha  wazee

ambacho kinaitwa uji. Uji ndio ile chakula cha wazee kile tuseme pombe ya kienyeji.  Hii pombe ya kienyeji msiwachie tu hapa,

pombe ya kienyeji hii iendelee ijapokuwa watu ambao wanatumia hii pombe wawe na umri, hawa watoto  wa  miaka  kumi  na

nane au ishirini wanyimwe na wale wazee wenyewe, waendelee ndio mambo yaendelee vizuri. Asanteni ni hayo tu.

Com Yano: Asante sana. Anayefuata ni Nelson Wandera.

Nelson Wandera: Khulita linage enangwa Nelson Wandera

Translator: Majina yangu naitwa Nelson Wandera.

Nelson Wandera:  Esie ndula mulwa Agenge sublocation ne Agenga location. 

Translator: Natoka Agenga sublocation, Agenga Location.

Nelson Wandera:  Kosi kabolomaloma abasamia mbulire ebilayi muno

Translator: Yote wameongea wa Samia nimesikia vizuri zaidi. 

Nelson Wandera:  Ne etabu ya kholi nayo ni ndala.

Translator:  Taabu tunao ni moja.

Nelson Wandera:  Abundi batulanga mbu bacha okhola miremo na bakota ingira bakota  bamala musino

Translator: Watu wanatoka hapa wakienda kufanya kazi na wanapotea wanaenda msituni.

Nelson Wandera: Efwe nga olwa khwonyola obukhuru khwabola mbu obukhuru bwa bandu bosi

Translator: Sisi vile tulipata uhuru tulisema uhuru ni ya watu wote.

Nelson Wandera: Khasi kwabola mbu ni obuhuru bwa obukolini khaba
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Translator:  Sisi hatukusema ni ihuru wa ukoloni.

Nelson Wandera:  Khwabola mbu abandu bosi betuke

Translator: Tulisema watu wote wajitawale.

Nelson Wandera:  Betawalira becha khula mayumba kabwa mpaka okhwola mu Nairobi 

Translator: Wajitawale kutoka kwa manyumba zao mpaka Nairobi.

Nelson  Wandera: Esindu  si  mbukisa  muno  mbwe  nibatutangasira  amukhawa  kandi  batangaza  inyanga  ino  khandi

muchuli balatangasa lindi bulano awo khuba khwemere ena

Translator: Kitu ina nistajabisha kwamba wakitangaza leo uhuru, wanatangaza kitu ingine, na kesho wanatangaza tena mambo

ingine. Hapo tumesimama wapi?

Nelson Wandera:  Khuli khwingira ama khule rwanyi

Translator:  Tuko njiani ama tuko nje.

Nelson Wandera: Epointi yange yamberi abundu bakhulundu balidala 

Translator:  Point yangu ya pili wakubwa wa maboma.

Nelson Wandera: Bekhalanga kata nende abakhasi bwabwe

Translator: Tulikuwa tunaketi pamoja na wanawake wetu

Nelson Wandera:  Nibolomaloma amukhuwa ko munyumba yabwe

Translator: Tukiongea maneno ya nyumba yetu.

Nelson Wandera:  Ne khandi nibemeo nibatikha amukhuwa ko munyumba yabwoamo 

Translator:  Tukitengeneza maneno ya nyumba mwetu

Nelson Wandera:  Khandi batulanga mbu nibache orwanyi ier bazee 
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Translator: Tulikuwa tunatoka tena tunaenda nje tunaenda kwa wazee wengine

Nelson Wandera: Nibaboola ati bazee efwe khuli nende ekhuwa fulani 

Translator:  Na tunasema sisi wazee tuna maneno fulani

Nelson Wandera:  Ne niye khwabola kwele abundu khwenya khwetuke khulwo 

Translator: Na ndio tulisema watu wajitawale namna hiyo

Nelson Wandera:  Ne khandi nimbonenga mbu esiyano bandu bayengayenga nga amachi ka inyanza

Translator: Sasa tukiona saa hii watu wanayumba yumba kama maji ya bahari

Nelson Wandera:  Bulano awo ngotorwe bwe abekho befwe mulatwirine mwasomakho ngwe. 

Translator: Sasa hatujui wale wenzetu wale mumeelimika mtatupeleka wapi

Nelson Wandera:  Khuli nende obujongi muno bazee badonga inyumenno

Translator: Tuko na uchovu sana wale wazee wamebaki nyumbani

Nelson Wandera:  Murio muno

Translator: Asante sana

Nelson Wandera: Amukhawa kanomenome ako  nyenyere mbu bandu basamia fesi nikhuba ikura khuba ikura andayi.

Translator:  Yale nimeongea, sisi tunataka Wasamia wote tukipiga kura tupige kura yote vizuri.

Nelson Wandera:  Mukhaye khuba ikura ya khuyenga khuyenga mbu  khuichire  yi   khuichire  yi  ne  khandi  ikura  eyo ni

khuba khwenya khulobolekho omundu ewakhumanyire mbu olwa omukhulund olalomaloma kesikhulundu.

Translator: Tusipige kura ya kuyumba yumba, kwenda huku na huku, na tukipiga hiyo kura tungependelea tupigie mtu  mzima
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ambaye anajua kuongea mambo ya uzima. 

Nelson Wandera: Hapana okhubola mbu khubukule abaana baraga ni bata khu ebisala

Translator:  Sio vizuri kujua watoto vijana ati tuweke kwa ukubwa.

Nelson Wandera: Bulano omwana muyere natuka ngina.

Translator: Mtoto mdogo akitawala mama yake

Nelson Wandera: Ngina oyo bulano aba ali nende khulomakhulomalu mudala kweli. 

Translator: Unafikiri mama yake atakuwa na uwezo wa kuongea kwa boma kweli

Nelson Wandera:  Ata simwana alaba anza khulomakhuloma mudala liaye kweli 

Translator: Hata baba yake ataonge mbele ya huyo mtoto kweli

Nelson Wandera:  Bulani awo nisitukisha muno.

Translator: Hiyo ndio inatushangaza sana

Nelson  Wandera: Efwe  bazee  lano  khulingalire  mbu  khwenya  khube  nende  omundu  otulingala  abulayia  khumanya

mbu abulayia khwemere ena. 

Translator: Sisi wazee tunataka tuangalie kwa waluhyia nani anatuongoza tuende wapi.

Nelson Wandera: Okhuba efwe khuli nended obujongi muno nikhubulira sa mbu bati bwe ebindu bikotire bichire yi. 

Translator: Sisi hatujui tunaenda wapi.

Nelson Wandera:  Awo niye maoni kange kabwene nende Katiba yefwe yomuboliranga mbu khwenya  khukasie  Katiba

(interjection)  bola  oti   sende   tsiba  nikhwenyere  lano  ngabolanga  oti  siwenya  abaana  lano  wenye  otie.   Esie  nyenya

endi khulobele mzee aba otitawala musialo muno.
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Translator: Sisi tupatiwe uwezo wa kuchagua mzee wa kututawala kwa hii nchi.

Nelson Wandera:  Nukhuba khulabukula mzee oyo natulinda niye olamanya mbu bazee baliena. 

Translator: Sisi tukichukua mzee kututawala ndio atajua wazee wengine wako wapi.

Nelson Wandera: Khandi niye olomanya mbu obutiki buchena.

Translator: Ndio atajua utawala unaelekea wapi.

Nelson Wandera:  Esie ako niko kambere nako mbe. 

Translator: Ndio hayo tu nimekuwa nayo.

Com  Prof.  Kabira:  Ninauliza  tu  kama  vile  kwa  sababu  umezungumza  na  riddles,  kwa  hivyo  vile  nafikiri  unasema  ndio

unasema?

Nelson Wandera: (Luyia dialect)

Com Prof. Kabira: Kwa hivyo vile nafikiri umesema ndio umesema.

Com Yano: Asante sana jiandikishe. Samouel Khadondi.

Samuel  Khadondi:  Commissioners,  my  names  are  Samuel  Khadondi,  I  come  from  Naboto  location.  I  have  a  written

presentation on basic rights. 

Our Constitution does  not provide for basic rights so here we have some short  falls. Firstly we want  our  Constitution  to  give

fundamental rights. Fundamental rights are not adequate; other rights to be  entrenched in the Constitution are  social,  economic,

and cultural, medical and education rights. 

When you go to social rights; as  a social state,  native liquor  be  legalized,  sufficient  regulation  be  put  in  place  to  facilitate  it’s

orderly consumption. We normally shy off when it comes to this one especially those who are  called saved.  I am saved I don’t

drink. When you come to economic issues,  every  area  has  natural  resources.  The  locals  be  involved  in  the  total  earnings  of

various resources.

Lake Victoria fish should not be sold to outsiders but to the locals. Cash crops in every given area, it promotes  and appropriate
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marketing system be granted to enhance local farmers progress. Cotton, agricultural and so forth.

When it comes to drinking, it is an economic issue,  we simply ignore it here.  The local Musamia doesn’t have money to go to

the bar and buy a bottle of beer, so we have our beer  here which should be commercialized, we should process  it in factories,

build our areas,  production be in order  and consumed by Kenyans export  it  like  any  other  distilled  beer  to  earn  the  country

foreign  exchange.  When  it  comes  to  cultural  values,  that  are  repugnant  to  our  social  be  encouraged  and  legalized.  The

Constitution should allow the native brew, beer made of wheat and maize and akobule beer made out of  maize and sorghum to

be consumed legally for agricultural purposes.  Settlement of disputes,  settlement of quarrels  in families, straightening marriages

and enabling elders to seat and discuss the daily matters. 

Cultural  rights;  unless  you  come  to  our  local  people.  You  know  in  our  old  days  our  people  used  to  use  local  drinks  for

cultivation. You could drink you rakobule, your ekwete  and ask your friend to come and dig for you;  and  this  facilitates  our

farming very well. Nowadays  we find it very difficult, we are  not even digging big farms because  we  don’t  have  the  facilities.

Now if we can legalize ekwete and some other drinks we will be having a lot of hands for our people.

Medical  services  should  be  free  to  citizens.  Health  facilities  to  be  moved  closer  to  the  people  like  health  clinics  and  health

centers. 

Free  education,  we  would  like  to  have  free  education  for  all  citizens  up  to  form  four.  Training  colleges  should  be  evenly

distributed through out the country. 

College in take be based on Constituency levels.

Constitution lessons on AIDS and the basic rights be  included in our educational syllabus. Constitution guarantees right  to  life

but this not issued nor be  abolished.  A prisoner who causes  un forgivable  crimes,  prosecution  such  as  murder  without  cause

should be put to death. The Constitution should protect security, healthcare, water,  education,  shelter and employment as  basic

rights for all Kenyans.  The government should ensure that all basic rights are  enjoyed by  all  Kenyans.  Specific  issues  to  deal

with  the  Constituency  are  security,  employment  of  security  personnel  should  be  evenly  tributed  and  if  possible  based  on

Constituency and divisional level. Security personnel e.g.  police should be going for refresher courses  up to specific period to

keep them fresh to their work, which will assist to stamp out corruption.  Village youths should be introduced and recognize the

elders and help our security services. 

Promotion of security personnel be based on  …….(inaudible) the rest will be read.

Com Yano: Asante sana, Dickson.

Dickson  Ogutu: Madam  Commissioners,  my  name  is  Dickson  Ogutu  Ofudato.  I  have  my views,  I  will  first  of  all  give  the
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preamble to the new Constitution.

The preamble; we need a preamble in our Constitution; the preamble should invoke the voice of the people  in the Constitution.

The preamble should be a key to the intention of the makers of the Constitution who are  the people.  It  should set  out the main

objectives which the legislation is intended to achieve.  The  preamble  should  express  the  political,  moral  and  religious  values,

which the Constitution is intended to promote.  The preamble should pledge  in  the  name  of  the  people  of  Kenya  to  promote

national unity, justice, peace at home and abroad, liberty, and general welfare. The preamble in our Constitution should serve to

give the Constitution greater  dignity and a heightened efficacy making the people  supreme.  The  preamble  should  embody  the

fundamentals underlying the structure of a Constitution. 

The preamble should be as follows :-

(1) We the people  of Kenya,  having solemnly resolved to constitute  Kenya  into  a  sovereign  democratic  republic  and  to

secure to all it citizens, one justice, social economic and political state.

(2) Liberty of thought, expression, belief, faith and worship but refuse devil worshipping.

(3) Equality of status and opportunity and to promote among them all fraternity, assuring the dignity of  the  individual  and

unity of the nation at  home and abroad.  In our Constituence assembly this 31st  day of July 2002  we do hereby adopt

enact and give to ourselves this Constitution. That should be our Constitution.

Citizenship; citizenship should go to a child whose both parents are Kenyan citizens should be regarded as  automatic citizens of

Kenya.

The people of Kenya should have the right to recall their MPs in case of misconduct or if he is not delivering, so that when they

realize that he is not serving them. The Constitution should establish ombudsman office scattered up to division level, to act  as  a

public’ watchdog. It is this office or  department  through which people  can channel their issues of recalling their representatives

and other public problem. 

The executive; the Constitution should specify qualifications for presidential  candidates,  the candidate  for presidency should be:

-

(1) Form four with a C+ as a mean grade and above who has passed English, Kiswahili and maths.

(2)  He should also qualify in patriotism, meritocracy, ethical and moral uprightness. 

Presidency:  Tenure of office should be fixed to two terms of office of five years each. 

The Constitution should provide for rotation of presidency in provinces for it will seem  to  other  people  that  there  are  special

provinces that can only produce the president. We have leaders even at home. Thank you very much.
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Com Yano: Thank you very much. Jethro, karibu.

Jethro Mamba Oghebero: Madam Commissioners, mimi nitaongea juu ya land property rights. As you are  pursuing to rectify

the  review  of  the  Kenya  Constitution  Commission  in  the  Constitution,  I  will  request  that  this  should  be  incorporated  in  the

Constitution that if it is people  we in Kenya will wish to live a fuller life. Then land issue is a very sensitive issue,  the land is  a

very  sensitive  aspect  of  our  economy  and  cultural  life  in  Kenya.  Therefore  the  landless  people  including  the  squatters,  the

Constitution should provide that point so that they are also incorporated in the new Constitution.

In Kenya we have got ……..(Inaudible)  our Kenya looks like a football peach so I have drawn up a sketch of Kenya how it

looks like. This one I will hand over to you, a smooth thing that I have done.  In land we must have at  least,  we should have a

land adjudication department  which should operate  independently without any interference.  Of course we have had one under

land adjudication Act of No. 31 of 1966, this was not properly done, it was hurriedly done so some of the people,  you will find

in one area, possibly somebody had an influence he would be seeing that he owns about three pieces of land whereas others are

 

very landless. Those people were very much deprived of their land.

I will wish to now highlight on land; an individual should have an ultimate ownership of land to acquire loans  for  development

purposes  and settlement of ones family. The government should not have power  to  compulsorily  acquire  private  land  for  any

purpose. Amicable negotiation between owner and the government could be made on market value. 

The state  government or  local authority should have no power  to control  the use  of  land  by  the  owners  or  occupiers.  Issues

concerning transfer and inheritance of land to be addressed in the Constitution are:-

(1) Succession of land should be handled by the elders and be free of charge.

(2) Transfer of land as well be handled by the elders and be free of charge.

(3) Non-citizens should not be allowed to own any land in Kenya un less it is an industrial development.

(4) Spouses should have equal rights on land purchased by them. 

Kenyan  citizens  should  be  allowed  to  own  land  anywhere  in  Kenya.  There  should  be  no  ceiling  on  land  ownership  by  an

individual.  There should be restrictions  on  ownership  of   land  by  non  citizens.  The  procedure  of  transfer  of  land  should  be

simplified by referring all land matters to clan village elders  up to district  levels. There should be a public survey at  local levels

and their functions done freely. Men and women who purchase land together should have an equal access to that particular land

and both should appear on the title deed.

Com Yano: Please wind up.
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Jethro Mamba Oghebero:  Thank you very much that is what I had.

Com Yano: Thank you very much. Samuel, karibu.

Samuel Ogali: My names are Samuel Ogali. I present Mambo sub location, this are the views. 

Cultural  rights;  cultural  and  ethnic  diversity  should  be  protected  and  promoted  in  the  Constitution.  For  example  local  beer

should be legalized. We should have factories to manufacture local beer and this will create job opportunity to our youths. 

Note: the time to take the local beer should be fixed, it should not be taken in the morning hours. 

Wife inheritance should be allowed to maintain relationships.  The police should be accompanied by the Liguru before arresting

somebody in the village, the police should identify themselves and be in uniform with their numbers being seen. 

Land and property rights; the ultimate ownership of land should be the individual, the government should not have the power  to

compulsorily  acquire  private  land  unless  authorized  by  the  owner.  It  should  be  addressed  in  the  Constitution  that  all  issues

concerning land rights should not be  taken to court  but should be solved by the village elders,  the chief being the final person.

There should be no ceiling on land owned by an individual. There should be restrictions on ownership of land by a non-citizen.

The procedure for transfer of land should be simplified and should not be taken to court but solved by the village elders  and the

chief at  an affordable fee.  Men and women  should  not  have  equal  access  to  land.  The  land  should  be  only  owned  by  men.

Kenyans should be allowed to own land anywhere in the country without restrictions.  The Constitution should guarantee access

to land for every Kenyan.

Com Yano: Wind up.

Samuel Ogali: Finally citizenship; a citizen of Kenya should be a person born in  Kenya  with  both  parents  born  in  Kenya.  a

foreigner who wishes to be a citizen of Kenya should register first before he is given citizenship. 

Com Yano: Thank you very much. Kindly register yourself and also record your memorandum. Wilstone, karibu.

Wilstone Madiangi: Commissioners mine is to highlight to you on executive powers  conferred on a president  and  I  start  by

saying, the Constitution should specify qualifications for presidential candidates and the president should be:-

(1) A mature person and married with a university degree.

(2) The presidential tenure should be fixed to two terms of five years each.

(3) The functions of the president should be defined in the Constitution as the head of state.

(4) The Constitution should set  the  limits  of  presidential  powers  and  the  powers  to  be  taken  away  should  include  being
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above the law.

(5) The Constitution should also provide for the removal of the president  for  misconduct  while  in  office.  The  procedures

should include creation of a Commission to parliament,  which will give a report  on  his/her  conduct  before  vote  of  no

confidence is done.

(6) Specified circumstances to lead  to  removal  will  include,  immorality  and  corruption  or  misuse  of  office  if  found  guilty

should step down and be charged and taken to court.

(7) The  president  should  be  answerable  to  parliament;  the  president  in  the  new  Constitution  need  not  be  a  member  of

parliament. He should remain a state leader. Once elected a president, he should relinquish his position as the MP of the

area he comes from and then elect another one.

We need provincial administration to take care of internal security. Administrative offices should be village elders,  chiefs and the

DCs will be the only ones paid by central government. I think I have just ended my memorandum and thank you very much.

Com Yano: Thank you very much, those were very enlightening views. James Odera. Mary Ouma, Mary karibu.

Mary  Ouma:  Madam  Commissioners,  my  names  are  Mary  Ouma,  I  will  present  a  paper  on  women  views.  I  will  give

highlights; a young married lady should be given a marriage certificate after six months. Dowry should be there.  Land title deed

should be written in two names of the wife and the husband and must carry both names. If it is Margaret  Awori and Mr.  John

Ouma, both people should be written on land title deed.

Com Yano: Tafadhali hayo ni maoni yake.

Mary Ouma: This is on disabled;  if a man makes a disabled woman pregnant he should get penalty or  marry the  lady  or  be

taken to the court immediately there and there. 

Basic rights; kwa upande wa watoto, kama mtoto amepatikana or a teacher  has I am pregnated a child, this teacher  should be

taken directly to court because that is a criminal. Hiyo ndio yangu. Asanteni kunisikiza.

Com Yano: Asante sana Mary, tumeshukuru kwa hayo maoni yako. Patrick Wafula

Patrick Wafula: My names are  Patrick Wafula I come  from  Serekeresi  sublocation,  Nogocha  location.  I  will  start  with  the

preamble. We need a preamble in our Constitution which will express our national vision. The concern for and the protection of

the common goal sfor all Kenyans and the rights of all individuals. Kenyans have only experienced in common negative things,

these are corruption which has led to social and economic inequality, tribal clashes,  AIDs scourge and issues of unemployment
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which need to be fought by the combined effort of all Kenyans. 

Directive principles of state  policy; it is necessary to have statement in our Constitution  capturing  the  national  philosophy  and

guiding principles. Some democratic principals that should be included in hour Constitution are:_

(1) Legitimacy of authority; that the  state  remains  as  a  power  of  people  that  is  majority  rule  does  not  mean  absence  of

power.

(2) Recognition of other freedoms, which will result into the achievement of the common goal and people  taking part  in the

exercise of power.

(3) We also need official and institutionalization of some human rights whereby people can affirm themselves before power.

(4) Rational expression on the general will and not mere selfish interests.  Great  insistence of  the  public  aspect  of  political

debates.  We  need  necessity  of  pedagogoical  programmes  to  educate  people  without  reducing  this  education  to

propaganda or brain washing that is civic education.

(5) Legitimacy  of  political  parties;  we  must  also  understand  that  democracy  is  an  ideal  which  therefore  must  take  into

account a progressive and down to earth process. 

Kenyans have important values that should be reflected in the Constitution namely:- 

(1) Ethnic diversity that give birth to a wealth of culture.

(2)  Natural boundaries and harbors,

(3) Mineral and natural resources

(4) Wildlife and other tourist attraction sites

This principles and values should be enforceable in law. 

Constitutional supremacy; the Constitution establishes the legitimacy of the rulers and because  the  ruling  party  has  always  the

majority of representation, the procedure to amend the Constitution should be reduced to even the least  percentage.  Say 20%

so that the minority members belonging to opposition and who strongly feel that the Constitution  needs  amendments  can  also

have their bills passed  in parliament.  However  power  to  amend  the  Constitution  should  be  limited  unless  it  is  recommended

otherwise by the judiciary, that certain parts  in the Constitution needs amendments.  Some parts  of the  Constitution  should  be

beyond the amending power of the parliament; and each part  should call for the involvement of the public through referendum.

These parts may include those pertaining to pastoral life of the citizens and those concerning state  power.  The referendums may

be conducted by the Constitution of Kenya Review Commission or the Electoral Commission.

Com Yano: You have a minute.
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Patrick Wafula: I  will talk about  citizenship; the automatic citizens of Kenya should be those who have their descent  here  in

Kenya.  Kenyan citizenship should also be acquired by those who choose to be  so,  on  conditions  of  having,  social  economic

and political 

interests in Kenya. 

Spouses of Kenyan citizens should only be regarded as  automatic citizens of Kenya if they are  women, in view of the fact that

most Kenyan communities are  patrilineal. Most  spouses  should become Kenyan citizens only on application that  is  citizenship

should be conferred unto them. A child born of one Kenyan parent should be an automatic citizen of Kenya,  only if the Kenyan

parent  is male, and if the child is socialized here in Kenya.  Among the rights and obligations of Kenyan citizens should be  the

affirmation of rights given by means of resistance and revolved. We give an example of the Declaration of Independence of the

United State  in Philadelphia July 4th  1776  which says that “ every time that a form of government becomes destructive  of  this

aim, to guarantee the rights of people, the people have the right to change it,  or  to abolish it and to establish a new government

and other declarations as well”.

The rights to participate in general elections, the right to belong and form groups or parties, the Constitution may also allow dual

citizenship depending on the interests and occupation of the concerned citizens. 

All Kenyans should carry national identity cards  and or  Kenyan passports  as  evidence of citizenship. I hope you will read  the

rest thank you very much.

Com Yano: Thank you Wafula. We realize you have a real detailed memorandum, we are grateful for that. Josephine.

Josephine  Ouma:  Kwa  majina  naitwa  Josephine  Ouma,  kutoka  Bugulungu  sublocation,  Nagonse  location.  Nina  represent

wanawake.

 Politicians; the parties must be filled at  least  35% of women candidates  for elections.  Legal aid should be provided to women

as a rightful person unable to afford services of lawyers especially in serious cases  and mandatory in cases  related to abuse of

rights. 

The Constitution should protect the rights of vulnerable groups and particularly women, children, and persons with disabilities.

The right to own and inherit land and other movable and immovable properties  by  women  should  be  added  as  a  right  in  the

Constitution. Women can’t afford to get some thousands to campaign especially in local areas. We should ask at least  to enable

us to get money so that we can be useful in politics.

75



Women should be respected as candidates so that we can enable a word a “woman” in the whole world. 

Councillors  should  have  a  minimum education  of  form  four  but  due  to  gender,  women,  should  be  standard  eight  of  8-4-4

maanake hao pia wanajua kubwaga Kiingereza kweli kweli.  Wakina mama  wakisimama  jukwani  lazima  wapewe  heshima  ya

mwisho, hatutaki tuambiwe kale kamama kanaongea  mbele  ya  Wanaume  kwa  nini.  Kwa  hivyo  tunaongea  kama  wananume,

tunakitambulisho na tuna haki. Thank you very much.

Com Yano: Asante sana tumeshukuru sana Josephine. Tuko na Richard Apwoyo.

Richard Apwoyo: Elita linage nesie Richard Apwoyo. 

Translator: Majina yangu ni Richard Apwoyo.

Richard Apwoyo: Ndula Lwanda sublocation.

Translator: Kutoka Lwanda sublocation.

Richard Apwoyo:  Likhuwa lianomanoma khu government yefwe ya Kenya.

Translator:  Maneno ambayo nitaongea kwa serikali yetu ya Kenya

Richard Apwoyo: Khulwakhubera abundu bakhola bwalwanira khuburu majeshi.

Translator:  Kwa sababu watu ambao walipigania uhuru katika majeshi

Richard Apwoyo:  Bamau si bakholerwa khaba.

Translator:  Hakuna kitu ambayo walifanyiwa wale watu walipigania Kenya kupata uhuru

Richard Apwoyo:  Khurulawo.

Translator: Kutoka hapo.

Richard Apwoyo:  Serikali ibachanga saa.

Translator: Serikali inadanganya.
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Richard Apwoyo:  Ati muchilu muche mwandikishe inamba khu DC.

Translator: Ati kesho mwende muandikishe hizo number zenu kwa DC.

Richard Apwoyo:  Ati mwitsa khulingalwanga sindu sengwe sia baberu bagobanga ni mulitera

Translator: Ati mtaangaliwa kitu kidogo ambayo wabeberu walileta kwa serikali.

Richard Apwoyo:  Mkopo kwa government iretanga iririranga ena.

Translator: Huyo mkopo goverment ilileta ilipeka wapi.

Richard Apwoyo: Sakira khubola mbwe Kenya 

Translator:  Ndio sababu tunasema Kenya.

Richard Apwoyo:  Ne embacha.

Translator:  Ni ya uongo mtupu

Richard Apwoyo: Khulwakhubera bulisindu siosi siakhamala khulingalwa. 

Translator:  Kwa sababu kila kitu imeshaangaliwa.

Richard Apwoyo:  Nende efwe maskini.

Translator: Na sisi maskini.

Richard Apwoyo:  Khulwakhubera. 

Translator:  Kwa sababu

Richard Apwoyo: Police 
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Translator: Askari 

Richard Apwoyo:  Bosi balekhulwa sa nyava nyava. 

Translator: Wote wameachiliwa tu ovyo ovyo.

Richard Apwoyo:  Bengera mayumba kabandu nge efwe maskini. 

Translator: Wanaingia kwa manyumba ya watu kama sisi maskini.

Richard Apwoyo:  Haya bafunila buringeti batupeyo betupeyo omukhasi wawo. 

Translator: Bulangeti wanatupa huku, wanatupa hata bibi yako

Richard Apwoyo:  Bakonya mapesa. 

Translator: Wanatafuta pesa

Richard Apwoyo:  Ne eyo ni government sina. 

Translator: Na hiyo ni serikali gani?

Com Yano: Pendekeza. Unataka nini.

Richard Apwoyo: Bulano ndakhire malako kano nga olwa khwachekera khuunda kano. 

Translator: Nataka Katiba vile tumeanza kuunda.

Richard Apwoyo:  Khwenya malako kamala abasikiri bosi bekhale mu center.

Translator:  Nataka Katiba ambayo itafanya askari wanakaa kwa kambi. 

Richard Apwoyo: Mu-center, owa DC , nende wa Chief nende wa PC.

Translator:  Wakae kwa kambi kwa DC, kwa chifu, kwa PC.
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Richard Apwoyo:  Ne Police bekhale khusutuo siabwa.

Translator: Na polisi wakae kwa kituo chao.

Richard Apwoyo: Khulwakhubera bulano.

Translator:  Kwa sababu saa hizi, 

Richard Apwoyo:  Bachakere okhutangangasia batumala amani.

Translator:  Wameanza kutunyanyasa, wametumaliza nguvu.

Richard Apwoyo: Laano efwe khuliwo sa, 

Translator: Sisi tuko hivyo hivyo.

Richard Apwoyo:  Manu serikali ya bulano iteme na amani.

Translator: Serikali ya saa hii ijaribu na nguvu.

Richard Apwoyo: Iwunde amalako kamala. 

Translator: Iunde Katiba ya kutosha. Ni hayo tu.

Com Yano: Asante sana. Anaye fuata, Patrick Ochieng.

Patrick  Ochieng:  Kwa  majina  naitwa  Patrick  Ochieng  Aura.  Langu  napendekeza  kwa  hii  Katiba  mpya  ambayo

inatengenezwa, nataka  sisi  tuwachiwe  uhuru  kidogo  kwa  sababu  sisi  huko  upande  wa  Busia  hatuna  kitu  chochote  ambacho

tunapata;  kwa  vile  hatuna  hata  industry  yoyote  ile  ambayo  watu  wanaweza  kuandikwa  kazi.  Na  wengi  wetu  walikuwa

wanasoma  kupatana  na  wa  mama  wetu,  walikuwa  wanatengeneza  hii  pombe  zao  kidogo  hivi  kwa  kutoa  school  fees.  Sasa

tulikuwa tunataka ikiwa serikali kwa hii Katiba mpya inaweza kutuwachilia, wapeane hata license watu wakuwe na hizi bar  za

busaa,  kwa vile mtu mwananchi wa kawaida anaweza kupatia hapo usaidizi kidogo kwa sababu huku  hatuna  factory  yoyote.

Kwa sababu kitu kama pamba siku hizi imekufa. 
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La  pili,  kweli  askari  wananyanyasa  wa  mama.  Na  ikiwa  mtu  ana  makosa  na  huyu  mtu  ni  mwana  Kenya  kamili  na  ana

kitambulisho ya Kenya, mbona hawawezi tu kuita huyo mtu halafu akuje kwa station naambiwe kuliko kukuja huyu mtu akuje tu

kushitakiwa,  anapigwa  mbele  ya  wazazi  wake,  watoto  wake,  mwanamke  wake,  hiyo  kitu  siku  ingine  inaweza  kuleta  watu

walete mfurugo katika area.  Ndiposa  tunataka  tafadhali  warekebishe  katika  hii  Katiba  mpya  tuwe  na  freedom,  kwa  sababu

tunasema tumejitawala na tunaona tu tuko kwa minyororo zile za ukoloni.

Langu la mwisho, kufuatana kwa ile serikali huwa inatuambia watoto  wapate  elimu ya msingi  ya  bure,  yaani  wapate  elimu  ya

bure na kufuatana na upungufu ambao tunao kwa mashule, inafaa wanaona watoto  wanafukuzwa kwa sababu sasa  hiyo shule

kweli tuna vitu vingi ambao vinatakikana kwa shule. Na  serikali kweli  ilituambia  free  na  hawaleti  msaada  zile  kwa  shule  hata

zenye  zinaweza  kusaidia  kwa  shule  kwa  sababu  wanaweza  kuwa  shida  ziko  kwa  shule,  saa  zingine  hatuna  machokaa  kwa

mashule, nini na nini na serikali hiyo imesema tu watoto wasome bure.  Sasa  inafaa watuambie kama watoto  wanasoma bure na

walete zile vitu kama vitabu na nini na nini, za mzazi na ule mwalimu  hata kama desk imevunjika inaweza kufanyiwa repair.

Com Yano: Asante sana tumeshukuru kwa hayo maoni yako. Nicholas Wandera.

Nicholas Wandera: My names are Nicholas Wandera Bwire. About the Constitution, I will talk about  the amendments.  Being

the  Supreme  Law  of  the  country,  there  can  be  an  agreement  between  the  rulers  and  the  ruled,  we  would  not  like  it  to  be

amended at  random. I recommend that before any amendment is done;  a national referendum should be carried out  and  then

taken back to parliament for confirmation. 

Defense; disciplined forces need to recruit morally upright school leavers. This will make us alleviate the problem of corruption.

  They should be punished under the current         (inaudible) 1968  Armed forces Act 1968.  But when one feels that he or  she

has not been given a fair hearing, he/she should be allowed to go to court of appeal and have a legal representation. 

I feel the chief of general staff should be the commander in chief of the armed forces and answerable to the minister of state. 

The parliament should be contacted or have a role in case of emergency.

Political parties; the Constitution should regulate the formation of political parties,  have a minimum of three,  a maximum of five.

They should be self reliant financially for the day-to-day  political mobilization. Political  parties  should  only  be  financed  during

national elections, not party elections.

Judiciary; I request in the new Constitution that our judiciary should be independent,  should have a supreme court,  should have

a Constitutional court  and provide for legal representation for the disadvantaged people.  When I talk of  the  disadvantaged,  a
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rich man might take a very poor man to court, hire five lawyers and I request the state to hire a lawyer for the poor.

Legislature;  MPs  should  be  recalled  by  two-thirds  majority  votes  if  he  is  not  providing.  A  Commission  should  be  set  to

determine the salaries of MPs not to allow MPs to sit and decide their own salaries.  

Provincial  administration;  assistant  chiefs  and  chiefs  should  be  elective  posts  but  also  there  should  be  basic  academic

requirements. For the sub chief it should be at least a K.C.P.E.  a person has gone through, and a chief should have an O level

certificate. Thank you very much.

Com Yano: Kindly register yourself. Then can we have Alice Wesonga.

Alice Wesonga: Kwanza ningeshukuru nyinyi ma Commissioners kwa kuja kwenu, tukajua maana ya Katiba nini. Kwa wale

waliosoma na wasio soma, kwa wake na kwa waume.

Kitu ya kwanza ningechangia ni adabu; imepatikikana watu wote kutoka Kenya hatuna adabu, wake kwa waume, wadogo kwa

wakubwa.  Mtu  anaweza  kutilia  tusi  mahali  popote  na  vile  atakavyo.  Hiyo  inatakikana  iwe  Sheria,  mtu  akitusi  mwenzanke

achukuliwe hatua ama afungwe. Any kind of..

Dini; sijui kwa nini tuna president  na tuna watu wengi waliosoma, lakini mimi si kusoma. Sijui kwa nini madini zimekuja  nyingi

mpaka zingine ziko hata zile zinaitwa devil worshippers, na hizo zinakuja kutoka nchi zingine sio hapa. Sasa ningependekeza dini

iwe zile zinafaa, ziwe tatu hata nne, hizo zingine sijui zinaomba nini.

Ya tatu,  hongo;  sijui  hongo  ni  kazi  ama  nini,  sijui.  Unajua  sasa  hongo  imekuwa  ni  ugonjwa  kwa  kila  ministry,  kwa  kila  mtu

yoyote,  kwa kila ofisi wana jina, ukienda kwa hosipitali inaitwa kalamu, ukienda  mahali  pengine  sijui  inaitwaje.  Yaani  inaitwa

majina mingi, sasa inakaa watu wengine wenye hawakusoma kama mimi na tena hatuna kazi sisi tutafariki tu,  hakuna njia ingine.

Kwa sababu for example kama una kesi kwa land sasa itakuwa walitudanganya ati wasichana,  mkizaliwa wasichana bila kijana

yoyote kwa boma, utarithi mali ya baba yako. Hiyo nilisikia ati walitudanganya hivyo. Lakini unaweza shugulika na wewe ni mtu

wa  kawaida  na  unashugulika  na  wale  watu  wenye  wanafanya  kazi  na  wanajua  hivyo.  Halafu  ugonjwa  huu  unakupata  huko

mpaka unapunguza, saa ingine unaweza fariki huku na unafuata mali ya baba yako na ni wewe tu na ni msichana na mtu kutokea

mahali pengine. Sasa napendekeza hivi, ningefurahia sana sisi watu wote kuwacha kazi yetu ninakuja kukaa hapa ati tunatunga

Sheria  halafu  tena  ziwe  kama  vile  ilikuwa  mbeleni.  Tunge  vitu  zenye  zinafanyika  sio  ati  yenye  ilitandikwa  tu  ati  tulikuwa

tunamaliza wakati halafu ile vitu yenye tulikuwa tunasema tunapendekeza haiendelezi vile tulikuwa tunasema. Ningefurahia hivyo

sana. Asanteni.

Com Yano: Asante sana: Manjanja.
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Robert  Manjanja:   My  names  are  Robert  Gilbert  Oduanjala  Manjanja.  I  am  here  on  behalf  of  the  Kenya  Consumer

Organization  (inaudible)  because  of  time,  and  my colleagues  have  really  proposed  notes  which  is  in  my  Constitution  of  31

pages,  I will be  very brief,  I  will  only  highlight.  The  present  Constitution  is  very  important  and  must  be  taken  very  seriously

because it is going to give us a chance of reviewing the government for another 200  years;  so it must be  written properly with

men of integrity of your calibre. It must have a preamble. 

Also this Constitution; the power  and authority of day to day governance of this country must belong to the people  as  it is the

case now……..(inaudible). This Constitution it must be written in a very simple language, Kiswahili and simple English because

if you read the current Constitution even lawyers who have taken a law degree at the university can’t read even Queens English

that is there.

Coming  to  citizenship;  we  are  neighbours  here  with  Uganda,  we  marry  Ugandan  women  but  it  is  impossible  for  Ugandan

women to have an ID, identity card lazima uhongane sana. I propose  all the women married to Kenyan husbands automatically

become citizens of this land. 

I come to protection of human rights; all Kenyans must be  equal before the law in all fields, political,  economical,  educational,

social and cultural.  

I  recommend  all  the  Commissions  in  this  land  must  be  formed  by  an  Act  of  Parliament.  Be  it  Electoral  Commission,  be  it

Teachers Service Commission, be it the Akiwumi Commission, or Kiliku Commission, and many other Commissions. But in the

case today somebody just makes a Commissions today after a fortnight he disbands it.

On political system; it is true we have got a lot of political parties  but this is my proposal.  Any party which finishes two terms

operation without taking any member to parliament or  local government should be deregistered,  and because  there are  a lot of

political harlots in our system today,  defection          (inaudible).  He  defects  and  he  forgets  people  who  have  taken  him to

parliament. So I suggest a defection must be verbal confession, not to give a speaker a lot of time to write or  to find laws which

are  not  there,  but  any   MP  or  Councillor  who  defects  verbally;  he  must  already  quit  that  party  and  he  must  ask  for  fresh

election.

On our harambee;  the word “harambee” is meaningless  in  Kenya  because  harambee  is  not  our  language,  it  is  just  an  Indian

name of foreign goods so it must be  abolished on our currency and on our currency must be  for God all of us and democracy

we stand, spirit of harambee. 

Government; we should have a very strong local government system whereby all local districts must be the authority of that local
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area and should do away with provincial administration which serves only a few individual. Common man has suffered a great

deal.

On land I propose;  people  have got a lot of land here but anybody having more  than  1,000  acres,  more  than  acres  he  must

surrender and if he got it in a dubious way, he must be prosecuted.

Our national security; our national security must look nationalistic. In this case  all tribes of Kenya must be  in the armed forces,

be it police,  be  it Kenya police,  in every quarter  of this land we must  have  people  represented  in  the  army,  unlike  today  the

number of Kenyans even in Samia is unbearable in the army.

Com Yano: Thank you Mr. Manjanja, we assure you that we are going to read the whole of that memorandum. Father karibu.

Fr. Maurice  Nangiri: I  am Father  Maurice Nangiri of Nangina Catholic Church.  I have a memorandum  which  I  will  not  go

through; I will only brief you then hand it over to you to read for yourself.  There are  a number of pages,  about  15 pages,  what

we noted is that;-

The first statement in the immediate former, we call it so because we are making a new one.  The immediate former Constitution

in the first statement says, “Kenya is a sovereign republic” that is all, it doesn’t tell us how it has come about,  where it is coming

from, who brought it,  who owns it,  there is nothing. So what I am saying is that there is need for a preamble to empower the

people. 

We are proposing that the executive; that is the chief executive in this country; instead of the 25% votes per  provinces,  we go

for national votes. What we are having is a national Constituency and so he should garner 51% and above of the votes in Kenya

and not by provinces.

We have proposed  in age;  our  proposal  goes  between  34  and  70  years.  We  have  proposed  a  university  degree.  We  have

proposed that he is not an MP; we have proposed  that parliamentary and presidential  elections be held on different dates  and

times. 

On education we have talked about free education; the need for an education fund. This we have raised because  at  the moment

in the country we are  having  so  many  academy’s  and  private  schools  which  are  ending  up  as  a  means  of  survival  for  some

Kenyans to exploit those who are seeking education for their children. 

We have proposed that in the local authority there be a minimum standard of education and they be provided with a salary and

that the revenue collected in the local areas be used to uplift the local markets and towns. Because at the moment we learnt that
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the revenues are used for the allowances. 

On land issues we have proposed that this issues be settled by wazees in the barazas,  local elders  and not in court  because  we

have realized that there is too much time wasted and the processes are too long, some are not understood by wazees and in the

process they loose their land. 

We have proposed also that we have local courts in the sense that; like for example in Busia we have only a court  at  the district

headquarters that means all the cases in Busia district have to end up at the district headquarters and then in the end you have a

pile of court cases and in the long run we have cases  that run for five years  and beyond the magistrate,  one magistrate or  two

cannot handle all the cases in the districts.  So  we are  proposing that we empower the village elders  and form local courts  with

appointed people and then they can clear a number of cases as recognized in a penal case for the people.

We have proposed also that this elders be elected by the people  themselves,  because  there are  villages we know that we have

elders in the villages but they are actually appointed and not elected,  and therefore their authority is not from the people  but to

those who appoint them. 

Finally we have on natural resources, we in Samia and in the areas surrounding we realize we have fish, we eat  fish, we do fish

farming but we also realize that we have never been encouraged to do fishing because  there is no industry, our fish goes bad,

we lose the money, although we have no economic power because that is the only economic power we would have had.

Finally we will have proposed  that the amendments of the Constitution at  anytime return through a referendum and not by the

parliament. Because it is possible that in parliament the only MPs who could be 200 could agree on what to do and they decide

to change what favors them and not what favours wananchi. Thank you.

Com Yano: Thank you very much Father, we will ensure that we read the 16-page memorandum. Peter Kaunya, karibu.

Peter Kaunya: Asante sana Commissioners kwa nafasi hii, hasa mengi imeshaongewa na watu mbali mbali. Hii metology, yaani

metology maana yake ni the same story the world over. Neno lengo sitarudia wale wenzangu wameshaongea lakini ningepata tu

ni miss kidogo. Taabu yetu ya siasa katika Kenya miaka zilizopita, nia yetu, lengo letu lilikuwa ni tufukuze wakoloni na mali ya

Kenya tuirudishe na mamalaka ya Kenya tuigawane  katika  wananchi.  Hii  ndio  ilikuwa  lengo  letu  katika  struggle  yetu.  Lakini

maajabu nimeona tangu tumalize, nimeona wakoloni walienda na kwa bahati  mbaya,  kundi kidogo ikabaki ikaitwa ukoloni tena

sisi wenyewe kwa wenyewe.

Hii  ndio  neno  linastajaabu,  Electoral  Commission  na  ningependekeza  liwe  lengo  letu  au  mwito  wetu  ilikuwa  ya  kwamba

wakoloni  wakiondoka,  mamlaka  yagawanywe  katika  wananchi  na  pia  mashamba  yagawanywe  equally  katika  wananchi  wa
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Kenya.  Hii ndio ilikuwa lengo letu na ningependekeza Katiba yetu  ikuwe,  na  nia  hiyo  ya  kwamba  mashamba  tumeona  white

highland  ama  ma  lands  zingine  lands  zingine  ambayo  tulisema  igawanywe.  Ukoloni  ulipoenda  wachache  wakachukua  hayo

mashamba na wakaanza kugawanya mtu moja anakuwa na elfu mbili, elfu tatu ya mashamba. Wakati  kuna ma squatter,  wakati

kuna  wengi  wanaoangaika  na  mtu  moja  ana  uridhi  katika  mashamba  mingi  sana.  Kwa  hivyo  ningependekeza  Katiba  yetu

iangalie sana kuhusu huu mgawo mashamba na pia kugawana katika mamlaka yetu katika Kenya sehemu mbali mbali.

La tatu, ningependa kurekebisha kwamba pengine nakosa ama tuliteleza, tukafanya mamlaka kuwa above the law. Hii president

kuwa above the law ni mistake, na ikuwe abolished with immediate effect. Katiba yetu iwe ya kwamba president  achaguliwe na

raia na katika hiyo shamba ambao wameongea  mbali  mbali,  kwa  hivyo  above  the  law  katika  Katiba  yetu  irekebishe  iwe  ya

kwamba, Kenya ni yetu, parliament ikuwe inachunguza hayo.

Sehemu zingine ni cultural ambapo wameongea kidogo; kuhusu unyuaji nataka kuongea hayo sana kwa sababu unyuaji ni haki

kutoka kwa Mungu. Katika laws mbali mbali Deuteronomy imeshuhudia ya kwamba unyuaji ni kati  ya glads  of  heart  of  God

and man na hiyo hatuna budi ya kutaka kusema kwamba kunywa ni vibaya. Wakati wana-encourage ile vitu inaitwa kama beer,

vitu ingine tuna discriminate local brewery down here ambayo watu wengi tumeelimika kwa hiyo. Basi tunaombea Katiba yetu

kwamba unyuaji uwe legalized na isipokuwa control  ikuwe katika  unyuaji  ya  kwamba  tusinywe  kwa  kupindukia.  Tunywe  na

syllabus iwe katika mashule ya kufundisha namna ya unyuaji wa pombe. 

Ya mwisho ni upande wa kuolewa kwa kina mama ama upande wa kurithi mashamba ya kina mama. Urithi wa shamba,  kina

mama wana haki ya kuridhi shamba akuwe ni msichana ako kwa boma, ana haki ya kurithi shamba ya baba yake, kama hakuna

mwanamume ndani ya boma  hiyo.  Hiyo  ni  haki  kabisa  na  ni  katika  bibilia.  Deuteronomy  37  imeandika  kwamba  wanawake

waridhi lakini ilikuwa  ni  on  condition  ya  kwamba  mama  akiridhi  hiyo  shamba  lazima  ataolewa  katika  jamii.  Asije  akawacha

shamba akaenda kwa wananume wake upande yake huko.  Kwa hivyo shamba ni yake ya kouridhi  on  conditions.  Hiyo  ndio

neno ambao nimeona hapo.

Neno  la  mwisho  ni  kwamba,  upande  wa  polisi  force;  police  force  tunaona  kwamba  sisi  tunalipa  taxes.  Tunanunua  viatu,

tunanunua makofia, tunanunua plus uniform. Lakini kiatu imekuwa ni fimbo ya kupiga mimi nikienda kwa cell,  inapiga mimi kila

mara ninaununua. Hii  Katiba iangalie sana. Sisi tulipata uhuru halafu tupate uhuru tena tuwe tukanyang’anywe chini kwenda kule

ikiwa niko suspect, sijashitakiwa lazima nitawachiwa nafasi ndio pengine nijapishe lakini bado iko mtu kwa cell. Nipatie nafasi.

Neno lingine ni kwamba ninaomba Katiba yetu ya Kenya …

Com Yano: Maliza Kaunya wacha kusema ni ya mwisho na huleti ya mwisho, maliza.  

Peter Kaunya: Kama wewe unashtakiwa na wewe ni raia wa kawaida, nipatiwe lawyer wa ku-defend mimi, kwa sababu mimi
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sijui yes yes ambayo inatumiwa kwa kortini, mimi siijui, nipatiwe advocate ya ku-defend mimi. Asante sana. 

Com Yano: Asante sana.  Nafikiria leo umepatia Father  kazi kubwa  sana  ya  kuenda  kufikiria  maneno  ya  hii  unyuaji.  George

Odaba, karibu.

George Odaba: Kwa majina naitwa George Obocha Odaba, natoka kwa location ya Nabukhu, sub location Lugala.

Kwa kuchangia kwangu, kutakuwa tofauti na watu wengine ambao wamesema hapa na mimi nilikuwa moto sana kama nakuja

pengine nitakuwa mbele kidogo niseme maneno yangu na hii inaonyesha kila neno lilikuwa limekwisha semwa. Kwa hivyo mimi

ni kama ku summarize hivi hivi yale ambayo ningesema. 

Ningeanza  na  office  ya  president;  mimi  langu  ilikuwa  ya  kuwa  hii  ambayo  president  kuwa  above  the  law,  above  the  law

ningemuwachia Mungu kwa sababu ndiye alituumba, kila mtu ndiye angekuwa above the law. Kwa urais,  upande wa kuchagua

minister, mimi ningesema hiyo ningewachia parliament na wawe wanachaguliwa kwa ..according to their experience.  Ujuzi wao,

wasichukue tu Obocha kama mimin waniweke kwa ministry of education na sijui maana ya education. 

Upande wa kazi, nakuja kwa kazi, kazi tunalia kuwa kazi katika Kenya hakuna kazi lakini kuna kazi chungu nzima, unaona mtu

mmoja yuko sijui na kazi mara kumi  mara  mia.  Sasa  mimi ningeonelea  kuwa  kama  ingekuwa  one  man  one  job  ingetusaidia.

Upande wa president nimempa kuwa commander of Armed Forces. 

Iko hapa neno lingine ambalo ni wasichana kuridhi nchi ya udongo.  Ikiwa mtoto wangu sitamkubali aridhi udongo wangu hapo,

yeye  atakuwa  anaridhi  udongo  pahali  yeye  aliolewa.  Kwa  ufupi  na  ningependelea  upande  wa  education;  education  watoto

wawe wanafundishwa mpaka standard seven wanafanya  mtihani  ya  entrance  ya  examination  ya  kuenda  form  one  na  kutoka

kwa O level wawe wanaendelea na A level five na six na wakiendelea hivyo. 

Upande  wa  utawala,  nimeonelea  ya  kuwa  Liguru  ndiye  macho  ya  government  ,  na  huyo  Liguru  ingekuwa  mzuri  apatiwe

mshahara. Village elder apate mshahara kwa sababu ndiye macho ya government. 

Upande wa land, nilikuwako na kaneno kamoja kusema upande ya land..

Com Yano: Na iwe ya mwisho tafadhali.

George Odaba: Ndio itakuwa ya mwisho. Land ninaona kama mimi ninafiwa na baba yangu wananiambia niende nishtaki baba

kwa korti  ati ndio udongo huu unirudishie na ninao watu ambao wanajua ya kuwa huyo alikuwa baba  yangu.  Sasa  maana  ya

kuenda kushtaki baba kama amekufa ati sasa ndio nirithi udongo wake una maanisha nini Nimemalizia hapo?

86



Com Yano: Asante sana, nimeshukuru kwa hayo maoni. Mary, karibu.

Mary Olwari: Kwa majina ni Mary Olwari kutoka sub location ya  Luada,  location ya Nabogoto.  Niataongea kuhusu mahari.

Ninaomba  katika  Katiba  yetu  mpya  Sheria  iweke  mkazo,  ukichukua  msichana  wa  mtu  lazima  upeleke  mahari  haraka  kwa

wazazi wake. Sababu ni hii italeta uhusiano bora kati ya hizi familia mbili, na heshima itakuwapo. Kuliko kutoa mahari kwa maiti

na kuleta ugomvi kati ya hizi familia mbili. Hii hufanyika kwa sababu wengi wao ni come we stay. 

Nitaongea juu ya road blocks;  hizi ma road blocks katika  Kenya  zimekuwa  nyingi  sana  na  inafanya,  inasababisha  ajali  mingi

kwa vile gari ikitembea usiku, ma road blocks ni nyingi na huwezi ukajua ni gani ya ukweli na gani ya uongo. Ningependekeza

wapunguze ma road blocks, na tena upande wa hizi ma road blocks zinafanya wafanyi biashara kukosa,  wenye magari kukosa

faida na instead wale wanao pata faida sana ni askari. Kwa kila roadblock wanapata hongo. Ninaomba kwa Katiba yetu mpya,

askari yeyote akipatikana akipatiwa hongo ashikwe na awachishwe kazi mara moja. Ni hayo tu. 

Com Yano: Asante sana. Alice.

Alice Awori: Madam Commissioners, my names are Alice Awori, I come from Wakhungu sublocation in Odado location.

I will talk about the old age, in our government, it is only interested in those people  who are  still strong and can work,  and they

are able to take care of themselves; but after retirement even if you are  doing good work in the country,  the government does

not care  where you are,  and how you are  living, and because  of being ignored,  the person  gets  worried  of  how  he  or  she  is

going to live and because of this people die off very quickly some not even being sick.

The  government  therefore  should  have  even  a  ministry  which  will  have  a  minister  in  charge  of  that,  to  take  care  of  the  old

people, and take care of their welfare. 

There should be some money set  aside for this and it should be properly  managed  with  somebody  in  charge  to  find  out  that

every district  is taken care  of,  because  like some people;  if you have been working and you get pension,  may be  you  started

with 600 shillings and you have been going on for  15  years,  that  money  will  not  even  be  money  to  help  you,  it  will  only  be

transport so there should be a little increment on the people who have retired so that as life changes they also change.

Sharing parents property; in sharing the property of all the parents, all children should be given equal share both girls and boys.

In our country it seems that they always leave out the girl and they have no reason for that. Just  because  they have a feeling that

the girl will get married and will be somewhere else. And even when she is married there she doesn’t own the land because  she

doesn’t belong to that family. So I feel the girl should own a land in her father’s land and let it be  put aside and be untouched.

This days girls marry but others don’t marry and even those who are married when things go bad, they go back to their parents.
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So it will be better to set plans aside for the girl so that when they come back they should not suffer and be misruled.

About women in parliament; I feel women should be given a separate  chance to choose a leader  on a district  level. We should

have  a  date  set  aside  for  women  alone  to  choose  leaders  to  elect  them  at  district  levels  and  this  will  represent  women  in

parliament. From this it will give women chance to be  in parliament because  from time immemorial women were not known to

oppose  men and because  of this, they will always give chance to men for their kind hearts.  That is  why  we  don’t  have  many

women in parliament. It is also difficult for a good house wife or a mother to run here and there cheating people I will do this for

you, I will do that for you when she will not do it.

An industry in our district; I feel strongly in our district which is Busia, we should have an industry and it should be passed  in our

Constitution that this is taken care  of that every district  should have an industry  to  cater  for  the  life  of  the  people  e.g.  like  in

Busia we should have a cotton industry because that is where we can have money because  we can produce cotton in Busia so

this one will be taken care of. Thank you madam.

Com Yano: Thank you very much. Patrick Mangoli, karibu.

Patrick Mangoli: Mimi  ni  Patrick  Mangoli  Ojara.  Nitachangia  kwa  vizazi  vya  Kenya  vyote.  Ningependa  mtoto  wa  Kenya

akizaliwa kwa sababu elimu  ndio  uhai,  elimu  ndio  utajiri,  mtoto  aandikishwe  na  akimaliza  kuandikishwa  aelimishwe  elimu  ya

bure. Kwa sababu ni Mkenya na akimaliza kusomeshwa kiwango ya primary, kiwango ya secondary, mzazi achukue jukumu na

akimaliza shule, mtoto akiwa ni Mkenya aliandikishwa atengewe kazi.  Nasema hivyo nikijithibitisha nchi yetu ya Kenya tukiwa

uhuru, ni kwa nini watoto wetu waitwe maskini, waitwe chokora na tuko.

Ningechangia waakilishi wa Bunge na  Udiwani,  ningependekeza  Mbunge  wowote  tukiwa  tumemchagua  na  councillor  yeyote

tukiwa tumemchagua, Katiba ikiwa mtafanyiwa vizuri, hawa watu waende safari mbili au route mbili, ya kwanza na ya pili. Ikiwa

alifanya vizuri, ikiwa alifanya mbaya Sheria imukataze. Nasema hivyo kwa sababu mtu moja  anaweza  kaa  kwa  Bunge  miaka

mingi na asahau kujua kama alichaguliwa  na wananchi akiwa millionaire awe akijigamba ati mimi ni millionaire. 

Kiongozi  kushirikisha  wananchi  kupanga  harambee,  hiyo  ni  kumaliza  wananchi,  kupatia  wananchi  umaskini  kwa  sababu

anaweza panga harambee kama tano kumi kwa mwezi moja na mwananchi ni yule yule ambaye anatoa sumuni kila siku. Hiyo

nikumumalizia nguvu.

Com Yano: Ya mwisho.

Patrick Mangoli: Ya mwisho, Sheria ya unyuaji wa pombe,  sijui  kama  serikali  yetu  ya  Kenya  kwa  Katiba  yake  ya  zamani

ndio ilikuwa na hiyo Sheria.  Na  nchi zingine tukitazama haziko na Sheria kali aina hiyo. Hizi Sheria za form zinachangia [polisi
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kutofanya  kazi  zao  vizuri  kwa  sababu  haja  yao  inakuwa  tu,  kutoka  kwa  councillor  kukwenda  reserve  ku-search  pombe  ili

wapate  na wananchi waangamizwe. Kwa hivyo  hiyo  Sheria  kama  Katiba  itakuwa  mzuri  pombe,  iruhusiwe  kwa  sababu  nchi

nyingi za Africa hunywa pombe kwa nini Kenya inazuia pombe.

Com Yano: Asante sana. Tafadhali jiandikishe sasa yenye imebakisha tunaenda kusoma na umesaidiwa kusemekana hata ulaya

wanakunywa hiyo pombe. Charles Sioka.

Charles Moses Sioka: I am Charles Moses Sioka, I have got some few points here to make.  Mostly I want to base  on MPs

and  councillors.  MPs  and  councillors  should  have  offices  in  their  various  areas  they  represent,  and  should  also  hold

constituencies annual general meeting where we shall require them to tell the people  of the development they might have done

according to their manifesto. And if they are not found to have done and if their found not to have done anything the vote of no

confidence should be posed  upon,  and if possible voted  out  even  before  the  term  ends.  MPs  and  councillors  should  always

write their monthly work programmes and be presented to members they represent in their various wards and constituencies for

easy supervision.

We want the government to create an atmosphere where the non-governmental organizations and civil society plays bigger roles

in controlling and managing of their own resources, without any interference by the government.  Instead the government should

help in controlling prices of commodities, provide security and make follow ups to ensure better  use of resources  by or  for the

stated projects.

On  armed  forces,  Police  forces  and  any  security  personnel’s  this  should  be  directly  chosen  from  community  level  by  the

members of the community for discipline purposes, and even distribution of this personnel.  All the resources  collected from the

town  council,  municipal  council  and  others  should  be  managed  by  the  councils,  and  councillors  be  paid  from  the  central

government; that is councillors salary.

On culture; all the liquor that has been made illegal including chang’aa should be legalized and a factory made for the sale of the

same, as this will also act as a source of resources  for common mwananchi. I hope those are  some of my few points I wanted

to make on this review. 

Com Yano: Thank you very much, we are very grateful Charles Sioka and the fact that you didn’t keep  on repeating what the

rest  had said.  I will really be  appreciating,  nitafurahia sana ukipatiwa nafasi seme yale yenye hayajasemekana kushinda  urudie

wale wenzenu wanapotuambia. Anaye fuata sasa ni Rose Masiga.

Rose Masiga:  Majina naitwa Rose Masiga ninatoka sublocation ya Buloma na ninawakilisha upande wa mama wajane,  kwa

sababu  sikusikia  mama  hata  mmoja  akiongea  kuhusu  wajane.  Mimi  napendekeza  upande  wa  mama  wajane  wamewachwa
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nyuma kwa sababu tunasikia kila mara serikali yetu yaani Kenya tuko na umaskini mwingi. Na  huu umaskini unatokana na vile

wa  mama  wajane  ni  wengi,  watoto  wamewachwa  mayatima  na  hakuna  ambalo  linalo  shugulikiwa.  Hasa  upande  wangu

ningependekeza wanaye shikilia mipango za serikali,  washugulikie sana hawa watoto  kwa sababu ndio kesho yao wako mjini,

ukora, pengine hawajaenda shuleni, hawa watoto wamekuwa ma chokoraa, hawana hata mwelekezo na ndio wanachangia sana

umaskini katika nchi hii. Kwa hivyo hata wale ambao wamepata vyeo,  ambao wamepata kuwa na mishahara mikubwa katika

serikali  wachangie  angalau  kitu  kidogo,  ama  serikali  ingilie  ili  waone  hawa  watoto  wasukumwe  katika  wilaya  waliko,  halafu

hawa watoto  waendelee kimasomo kuliko watoto  wawachie chini. Watoto  hawaendelei  na  umaskini  unaendelea  hata  mitaani

ndio hao hawana kazi wanafanya.

Jambo  la  pili  ningependekeza  upande  wa  gender  issue,  sisi  wamama  wajane  tukibaki  katika  maboma,  tunachukuliwa  kama

ambapo hatuna lenye tunaweza kuongea kwa sababu hata urithi wa mashamba yote huwa inashikiliwa na wa baba;  sasa  wewe

ukitaka  shamba  unaambiwa  huna  mamlaka  kuongea  juu  ya  shamba;  na  pengine  hata  huna  mahali  pa  kulima  ulishe  watoto.

Watoto  wataangaika  na  hivyo  njia  ya  kupata  hii  title  deed  pia  inakuwa  ni  ngumu.  Kwa  hivyo  wa  mama  vile  nimesikia

wakipendekeza baba na mama watake title deed na majina zao ziwe pamoja, hivyo hivyo itapunguza kwa njia ingine. 

Tena upande wa watoto  ambao wamewachwa tuko na,  upande wa labour hawa watoto  huwa wanasoma wafikie kiwango ya

darasa la nane, darasa  la nane,  mtoto pengine ataajiriwa na mtu mwenye anafanya kazi,  pengine mwaalimu, namna gani hivyo,

huyo  mtoto  pengine  atakuwa  analipwa  mshahara.  Kwa  hivyo  tungeletewa  hata  ofisi  ya  labour,  watoto  ambao  wamesoma

kufikia darasa la nane hawana popote, pengine hakupelekwa hata polytechnic,  mwenye kumuajiri anajua amechukua binadamu

mwenye atataka  mahitaji yake mwisho wake.  Kwa hivyo tuwe na  kiwango pesa  ambazo wanaweza kuwa,  mshahara ambao

unaweza kuwekewa hawa watu wa chini pia wawe wanajiandikisha kwa serikali.

Jambo la mwisho ni upande wa security; security pia imesemwa, lakini ningependa kuchangia kidogo, wameongea hasa kwa ma

polisi, polisi wangefaa wafunzwe hii kazi  ya  kuwa  social  na  watu.  Ikiwa  polisi  wataletwa  ama  hawa  askari  eti  walete  katika

wilaya, mkoa zetu,  mahali  wameletwa  wawe  wenye  kuhusika  kama  ma  sub  chief  na  chiefs  wajue  ni  watu  fulani  wameletwa

wawe wawili watatu na ajue kazi yao,  jukumu lao sio kutenganisha watu  ama  kukiwa  na  jambo  umewapelekea  siri  nao  tena

watakuja kuambia yule mtu fulani ndio alikuja hapa akasema hivi na hivi. Wajue venye wanaweza kukaa na hao hata kama ni

kunywa wakunywe pamoja na wawe social na kijiji. Wakienda transfer wenye wanastahili hapo pia wao wanajua hao maaskari

wanaenda  na  tutaletewa  wengine,  sio  transfer  zenye  sisi  hatujui.  Tutakuta  mwingine  mgeni  pengine  ameingia  hivi  kwa  njia

zingine, hilo ni pendekezo upande wangu.

La mwisho gender issue; upande wa wamama na watoto. Watoto wawe wavulana au wasichana tusiwaweke wamama ati ndio

watakuwa  wanakula  na  watoto  wasichana  jikoni,  tuwafunze  hawa  watoto  kuwalea  kutoka  manyumbani  zetu,  tukiwafunza

kukula kwa meza pamoja vijana na wasichana; ili vijana wakuwe wakijua hawa wasichana pia wanastahili kukaa katika meza,

hata  wakiendelea  kutaka  viti  vya  ubunge  wapi,  pia  wanastahili  wakae  na  vijana  na  vijana  pia  wajue,  wasichana  wanastahili
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kukaa kwa meza moja. Asante.

Com Yano: Asante sana kwa hayo maoni. Clement Okwaro.

Clement Okwaro: I am Clement Okwaro from Funyula Constituency. I am going to base my proposals on education.  I think it

is  time  now  we  encourage  education  supremacy.  Education  should  be  Supreme  in  a  way  that  in  all  departments  under

Constitutional offices of this country, we should have scholars, people well educated in those fields; are the once who should be

heading those offices. What I am trying to say is that we shouldn’t have a Chief Justice who has a diploma in law when we have

a lot of professors in law. Because we can’t have a child ruling a home in which we have a wise old man. I am trying to say,  in

provincial administration we should  be  having  people  with  degrees  in  public  administration.  The  ministry  of  health  should  be

headed by a professor in medicine.

I want again to campaign for  university  in  college  education.  To  encourage  people  to  go  to  colleges,  we  have  to  allow  free

education in these institutions, because  people  wonder  why should I go to the university or  college when I have to pay lots of

money. I better start business. Now to encourage people to go to this universities and colleges, we should have free education. 

Freedom of press; press should be very much free from politics and administration, because  they are  the eyes for the common

mwananchi. If you put there a certain law that is going to hinder them from giving us information is to suffer. We can’t vote for

you to go to parliament to hinder us from getting information. I can’t understand why an MP should make a statement and fear it

to be put in papers. So MPs who go to parliament and make dubious amendments or bills, should be made accountable to that

by being punished in a way they shouldn’t be bringing bills to the parliament for about one session, or two sessions.

I want to speak about security; the policemen should be presenting their search warrants  before searching anyone’s home. The

police are known to go to homes, to arrest without search warrants, the law refuses that. Thank you.

Com Yano: Thank you very much. Oscar Okwaro.

Oscar Okwaro: Thank  you  very  much.  I  am  Okwaro  Oscar.  The  Constitution  should  be  that  in  every  Constituency  in  the

country, there must be one main road that is tarmacked and the work should be the government’s not the MP’s work. 

Education; I think I am a scholar and I like education, there must be equal distribution of resources  in the country.  For  example

if the World Bank and IMF donates  computers  for schools,  it is unfair for the ministry in charge to give Alliance High School

and Starehe, forgetting that we have Nabogoto Secondary which also wants computers. I think in the district we have no school

that is offering computer,  so it is very sad,  the  Constitution  should  at  least  in  every  district  there  should  be  two  schools  that

should offer computer as a subject.
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The Constitution should be that in each Constituency, there must be a public library to avoid idleness among the youths.

Elections; in the Constitution we are told that a president is supposed to be  35 years  and over for him to contest  for the seat.  I

think the Constitution should also specify the maximum years that one is supposed to have,  and if he exceeds  the years  then he

surrenders the seat and all, not having any other post.

Pension  and  retirement  benefits;  I  think  it  shall  be  noted  that  the  Attorney  General  is  the  one  to  decide  the  benefit  of  the

president or any other person, but the work should be left in the hands of COTU. Thank you very much.

Com Yano: Thank you very much Okwaro. Rosemary.

Rosemary  Oridho: Kwa  majina  naitwa  Rosemary  Cathetine  Oridho,  nataka  kuongea  juu  ya  wajane,  widows.  Kuna  kitu

tunaita death gratuity. For  example kama bwana yako  alikuwa  anafanya  kazi,  hii  tunapata  shida  sana  kwa  sababu  mnapewa

makaratasi  ya kuanzia kwa chief, assistant  chief, DO,  DC na hii yote ni pesa.  Kila  penye  unaenda  unapata  wameweka  hapo

cards mbili tatu, ati lazima utoe harambee ndio uhudumiwe. Tayari hapo wewe ni mjane umefiwa, hizo process  pia zinachukua

muda  halafu  tena  hiyo  process  inapelekwa  kwa  pension.  Pension  pia  inachukua  muda  huko,  unapewa  barua  rudi  tena  kwa

chief, kwa assistant chief, kwa DO tena urudishe huko.  Ikishaenda huko tena inatumwa kwa public trustee haupewi hiyo pesa,

ikifika  kwa  public  trustee  wanasema  ati  hiyo  pesa  itapewa  watoto  wako  kama  wameenda  secondary.  Hiyo  pesa  tena

inagawanya ingine inaenda kwa account ya public trustee. 

Tungependa  kama  umefiwa  na  bwana  yako  na  alikuwa  anafanya  kazi,  hizo  pesa,  hiyo  process  yote  ifanyiwe  na  wenye

wanahusika na upewe pesa yako yote kama cheque. Tena Public Trustees pia kuna barua inaitwa letter of administration. Hiyo

barua inaenda mpaka kwa kortini wengine kama sisi hatuelewi hiyo letter of administration ni nini. Tungependa waondoe  hiyo

maneno ili pesa yako ikishafika huko upewe na bila 10% yao ya kwenda kwa Public account, ati wakate kwa hiyo pesa.

Pensions; upande wa pension pia kama umefiwa, saa hizi wame-reduce kwa miaka tano,  hizo miaka tano ni chache sana.  Uko

na watoto wako wachanga, unapewa pension miaka tano peke yake, itafanya nini? Hapo mbeleni walikuwa wanapeana mpaka

mtu azeeke akufe, saa hizi wameweka miaka tano peke yake.

Shamba; shamba pia tungependa tuwe tukipewa title deed  moja,  kwa vile ukishabaki peke  yako,  unafukuzwa, mali unanyang’

anywa na na hauna pahali pa  kusema. Ukienda  kwa  hawa  ma  administration,  pengine  ni  ndugu  yake,  ni  mtoto  wake,  wewe

huna sauti. Ata-favour hao watu hao mashemeji zako, au mama yake na amuandike barua yoyote ya kuenda kukuharibia kama

unapata maali ya bwana yako, ama hata shamba.
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Kortini  pia  ningependa  ukipeleka  kesi  kortini  ukiwa  mjane  isiwe  ukitoa  fine  yoyote,  upeleke  kesi  yako,  halafu  uhudumiwe;

kuliko utoe pesa na huna hiyo pesa.

Ku-organize seminars; watenge body fulani iwe ikufunza wa mama kulingana na hii mali yao wamewachiwa. Wa mama wengi

hawaelewi, hawajui rights zao, sasa hata akinyang’anywa mali yake, anabaki hapo hajui afanye nini. Tungependa wa set  a body

yenye ingekuwa inafunza hawa wa mama kulinda mali yao na watoto  kuliko mwingine anakuja ati anakusaidia na kumbe ndio

anataka kunyanganya. 

Com Yano: Malizia. 

Rosemary  Oridho: Nikimalizia, hapa pahali pa  watoto  ukizaa nje ya  ndoa.  Saa  zingine  wewe  umeshika  mimba,  umekaa  na

hiyo mimba umezaa, mtoto akishakuwa mkubwa wanapatia baba yake. Ukienda kwa korti ya watoto  inasema ati mtoto-  ni wa

baba,  baba  yake  ndiye  anapewa,  na  wewe  ndio  umekaa  na  hii  mimba,  umezaa,  umetunza  mtoto  akishakuwa  mkubwa  ati

anapewa  baba  yake.  Tungependa  waangalie  waone  gharama  zenye  huyu  mama  ameenda  tangu  ashike  mimba  mpaka  vile

amezaa, vile amesomesha huyo mtoto ili sasa kama ni mtoto, anaenda kwa baba yake, na mama naye alipwe hizo gharama zote

ametumia. Asanteni.

Com Yano: Asante sana Rosemary kwa hayo maoni. Nakholi. Karibu.

Francis Nakholi: My names are  Francis Davis Nakholi.  Before I make my contributions I will first of all start  by  challenging

the Commissioners. Because here you are and you are  taking a lot of time getting our views, then we may end up writing up a

Constitution that will be put up in the shelves and be secret; like the one that has been there all these years.

We would like to have a Constitution that will be  put to the people  who are  contributing to it.  Let the Constitution be made in

such a size that I can put in my coat  pocket  or  just in my shirt,  so that I can make consultations any time. The problem is the

leaders have gotten away with it because the wananchi did not have the idea.  So please let us be  involved and be educated.   I

mean to say the civic education should continue even when the new Constitution is out. 

It is also important that we involve those who are  concerned.  For  example in this country,  there are  changes  in  education  for

example; from one system, one curriculum to the other. The parents,  the teachers,  the students are  not involved, you just wake

up and be told you are  going to have 8-4-4,  we are  going to teach you wood work,  you will  have  workshops,  we  will  have

home  science  but  plans  did  not  involve  you,  so  you  don’t  know  where  to  start  and  we  begin  by  the  time  we  put  up  the

workshops, the system has changed, this buildings are left there abandoned and it is a real waste of resources.

I would like to talk about  this issue of land grabbing; we all the time talk about  land grabbing but we know very well that this
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land belongs to some authority. People have complained, somebody has grabbed land but no action. We will always read in the

papers  and that is all. We would like such issues when they are  addressed  somebody somewhere to take  action and say that

these people are brought to book and something is done and others will hear about it. 

This goes the same with corruption; with corruption wananchi we cannot blame the government because  corruption begins with

us. We are the first people to give these policemen a thousand shillings, because we realize we have committed a crime. So why

don’t we go by the Constitution which will make laws that will protect  us; and instead of giving these bribes,  let us pay money

that will go to the state and help to build up the nation. So we should fight corruption by ceasing to be party to it.

We have the security problem; we are  leaving near the border  and we get very much scared  because  if  people  can  be  killed

randomly in Nairobi  where is the headquarters,  what about  we  people  at  the  border  where  we  don  have  a  continuous  wall,

people can come in from anywhere and this fire arms come in from other neighboring countries; so the Constitution should make

sure that the security area is properly addressed because it has turned out that the same people who will protect us are the same

people who are again killing.

Finally, this issue of establishing places like town councils; we have seen a county council taking charge of the whole district,  but

the following day you wake up and you have four town councils.  Kina Port  Victoria,  Funyula and so on.  But when you go to

the ground you don’t see what these town councils are doing for mwananchi. Since Funyula was established as  a town council,

I cannot count one thing that they have done for me, I am sure the town council members are here. We would like to start things

that will benefit mwananchi, raise, and improve our standards  of living. So before this things go,  let wananchi be  consulted and

let them look for viable projects that will make them improve in their living standards. I think that is what I have you. Thank you.

Com  Yano: Thank  you  very  much.  May  be  before  I  call  the  next  person,  I  think  that  I  should  assure  you  that  we  are  a

Commission established by an Act of Parliament,  we are  not just like any other Commission that  has  been  there,  we  are  not

appointed maybe by the president.  As you know most of this other  Commissions have been appointed by  the  president.  We

have been established by an Act of Parliament called Cap  3(a)  and the same Act authorizes us to take  views from mwananchi

then we make those views into a Constitution. What we can assure you right now is, we are  going to do our work as  per  the

Act,  but  now  whether  it  is  going  to  be  a  Constitution  or  not,  after  the  National  Constitutional  Conference  or  after  the

referendum, they will make a bill, the bill will be  taken to parliament.  It  will be  upon the members of parliament not to make it

law or  not.  So  now it is I think after this you should also not sit back,  there after when the bill  goes  to  parliament  we  should

ensure that the members of parliament pass it into law. Is that okay. Thank you very much.

The next one is Joseph Juma. 

Joseph Juma: Asante.  Majina yangu ni Joseph Baraza Juma, natoka  Wakhungu  sub  location.  Yangu  ni  mafupi  na  nitakuwa
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mfupi. 

Kwanza ningelipenda tuwe na Constitution ambayo inatu-guide, mtu mmoja awe na kazi  moja.  Appointments  zote  za  serikali

ziwe zinapitia Bunge, na zisiwe kwa watu ambao ni retirees, ziwe za watu ambao hawajawahi kufanya kazi yoyote.

Pili; tuwe na uhuru wa kuongea kuhusu vitu ambavyo serikali inaenda kinyume na wananchi. 

Tatu; ningependekeza tuwe na uhuru, hiyo ni ya judiciary. Mtu akiwa ameshikwa amepelekwa  kortini,  korti  impatie  nafasi  ya

ku-express  maoni yake kwanza,  ndipo apelekwe remand kuliko mtu anaposhikwa akisema hilo kosa  si kufanya, remand  siku

kumi na nne.

Nne; appointments zote za serikali zifanywe  na  Bunge,  sio  raisi  peke  yake.  Nikimalizia  constructions  za  project  zozote  ziwe

zikiwa zinatolewa na  watu  wa  region  hiyo  ambao  hiyo  project  inastahili  iwe  kwa  sababu  projects  nyingi  sana  zinatolewa  na

tender board na zinaenda kinyume kwa maana hongo zinakuwa mbele kuliko haki ya watu. Ni hayo tu. 

Com  Yano:  Asante  sana,  tumeshukuru  Joseph.  Anayefuata  ni  Ronald  Bigeti.  Na  tafadhali  usikarudie  kama  mwenzako

ameshasema. 

Ronald Bigeti: My name is Ronald Bigeti. I  wanted just to talk about  the issue of poverty in the country,  and we know each

and everybody knows that our country the back  born is  agriculture.  So  what  I  wanted  to  say  is  that  the  government  should

allocate some amount be  set  aside for the graduates;  and those who are  doing agriculture courses  in Diploma courses  so  that

they can be put in a desert or a place which can be reclaimed so that the agriculture can be protected.  We believe this because

in Egypt it was like that and it is a dry country but we know now that it is self independent or  approved.  So if Kenya can do

that you know most of young Turks are  getting out and they are  being wasted because  after  doing  the  course  they  go  to  do

computer  again  or  engineering  diploma,  they  end  up  not  doing  this.  I  fear  that  in  future  we  will  not  have  agriculture  in  this

country. 

So the next point is about the democracy and women like men they should just vie for a post  and get the post  not a matter of if

he is a president the next person should be a woman. Thank you very much.

Com Yano: Thank you very much. Do we have Brigid Opiyo.

Brigit  Opiyo: Asante Bi mwenyekiti.  Mimi ni Apiyo. Nitazungumza kwa sababu ya watoto  ambao wamezaliwa nje  ya  ndoa.

Mwenzangu  alikuwa  amezungumzia  watoto  ambao  wamezaliwa  nje  ya  ndoa.  Mwezangu  alikuwa  tayari  ameshazungumzia

kuhusu  watoto  ambao  wanaozaliwa  kabila  ya  ndoa  lakini  yangu  ni  wale  wanao  zaliwa  labda  na  wazazi  ambao  tayari  wako
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katika  ndoa  nyingine,  wakapata  mtoto  mwingine  nje.  Sasa  huwa  inafanyika  kwamba  ama  nimeweza  kusikia  kuwa  wakati

mwingi hawa watoto hawapewi nafasi ya kuridhi mali ya wazazi wao.  Na  ninayo mfano kwa sababu nasema hivyo. Kwa hivyo

naona kwamba si vyema sana kwa sababu hawa watoto wana haki kama mtoto mwingine yeyote yule. 

Pili; kuna mazoea ya watu katika afisi kuuliza watoto kutaja majina ya wazazi wote wawili. Si lazima kwamba kila mtoto lazima

awe anaishi na baba, kwa hivyo naona kwamba si vyema ama haitakikani kuwa kwamba lazima mtoto ataje  jina la baba  yake,

kwa sababu kuna watoto  wengine ambao wanakuwa na mzazi mmoja. Kwa hivyo kidogo  huwa  ni  uchungu  kwa  upande  wa

mtoto unapomuuliza jina la baba na hana baba, hata hajamuona. 

Tatu ni hali ya wanawake kunajisiwa ama wasichana; kesi  kama hizi ningeonelea kwamba ni vyema iwapo majaji wa kuangali

kesi  kama  hizi  wanakuwa  ni  wanawake;  kwa  sababu  Wanaume  huchukulia  kama  mzaha  na  pia  sasa  hutaka  kutumia  wale

wasichana.  Pia  ma  afisini  hasa  afisi  kuu  za  serikali  twasema,  mara  nyingi  ukienda  kule  kutafuta  usaidizi  utapata  kwamba

wanaoshikilia mahakama ama nafasi kubwa kubwa katika zile ofisi utapata kwamba ni wanaume. Na wakiwa wanaume ukitaka

usaidizi ukiwa ni msichana wanataka wakutumie ama wakutumikie kama chombo cha mapenzi hivi ndivyo tupate usaidizi. Kwa

hivyo naona kwamba hilo ni jambo mbaya sana. 

Com Yano: Malizia Brigit.

Brigit Opiyo: Asante. La mwisho nitazungumzia kutoa vifaa amas takabathi  za kuzaliwa. Kuna zile barua ambazo zinaonyesha

mahali mtu alizaliwa, na tukitaka sasa barua, birth certificate unapata kwamba wanaweza kuwa labda,  wakati  ulipozaliwa mama

yako alikuwa akiishi mjini, tuseme Mombasa.  Sasa  ikawa  unataka  kile  cheti  na  unaishi  huku  Busia,  wanapoona  ile  barua  ya

kuzaliwa kwako Mombasa,  utatumwa urudi Mombasa ndipo ukapate  kile cheti.  Naona hayo ni makosa.  Kwa hivyo mradi tu

una ile barua ya kuonyesha kwamba  wewe  ni  Mkenya,  umezaliwa  Kenya  basi  popote  pale  uruhusiwe  kuchukua  kile  cheti  .

Hiyo ilikuwa hoja yangu ya mwisho nashukuru.

Com Yano: Asante sana Brigit. Charles Juma, karibu  Juma.

Charles Juma: Kwa majina naitwa Charles Juma. Ningependa kuchangia upande wa elimu; mimi naonelea elimu inarudi chini

kwa sababu moja. Kila mtu ana kipawa chake lakini unaona ya kwamba mwalimu anafundisha jambo moja ambao sio kipawa

chake. Anafundisha saa ingine hesabu na kipawa chake ni somo la Kiingereza. Kwa hivyo ningependelea kuanzia darasa la chini

mpaka la tatu, ingekuwa mwalimu yoyote lakini kuanzia darasa  la nne, kuendelea na nane ingekuwa na mabadiliko yaani kujua

kwamba huyu mwalimu ana kipawa chake ndiposa aweze kufundisha somo. Awe ni mwalimu asili wa somo hilo, ajulikane ya

kwamba kama ni mwalimu wa hesabu,  au wa science awe na kipawa chake kwa sababu kila mchezo pia iko na  kipawa  cha

mtu.
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Ningechangia pia kwa secondary ama universities; naona kwamba watu tunarudi chini kwa sababu moja.  Umesomesha mtoto

amefika form four lakini amemaliza hana kazi,  ningechangia kwamba wangekuwa na chama fulani. Wa form fours kwa district

kujua kwamba ni wangapi wamemaliza form four wawe na chama fulani. Universities pia wajue  kwamba,  wawe  na  chama  ili

wapunguze hii hasara ya wizi ama kuleta ukorofi.

Napenda  kuchangia  tena  jambo  la  ukimwi.  Naona  kwamba  watu  wakiambukizwa  ukimwi  anapelekwa  hospitalini  wanatibu

wanaona kwamba wako na afya sasa, wanaanza kuambikiza. Ningechangia kwamba huyo mtu angepata adabu kali akijulikana

akifanya mapenzi kama hiyo akijua kwamba anaambukiza watu ovyo ovyo.

Nikimalizia, ninamalizia upande wa biashara; biashara imerudi chini upande wa vijijini kwa sababu moja ya kukosa usalama. 

Jambo lingine ni license upande wa mashambani. Imerudi chini kwa sababu ya license na kwasababu ya usalama.

Com Yano: Asante sana.  Kati  yenu,  kuna  watu  wenye  bado  wako  na  memoranda.  Written  memorandum  mje  hapa  mbele.

Kama mko na memorandum nawapatia nyinyi dakika mbili mguzie yale maneno moja moja halafu mpatiane hizo memorandum.

Kuna wengine bado  wanataka kupatiana maoni, mikono juu tafadhali nione wangapi.  Endelea mzee na upatiane memorandum

hapa.

Benjamini Wangudi: Mimi naitwa Benjamin  Odiado  Wangudi.  Maneno  mengi  ambayo  ningesema  yamekwisha  sema  kama

vile ulivyosema, na hii memorandum niliyo nayo ni  management  and  use  of  national  resources.  Na  mimi sitakwenda  kuisoma

kwa sababu ni kubwa lakini nitachanga kidogo.  Neno langu la kwanza kama hii Katiba inakwisha, tunataka  vitabu  vichapwe.

Kila mwananchi awe na kitabu mwenyewe ajisomee isiwe kama ile Katiba ilisemwa ati walikuwa watu wengine wanaitumia tu

kama mali yao huko parliament wakiona kuna  makosa  wanafuta  wanandika  ingine,  wanafanya  amendments.  Mimi  ni  mwana

siasa tangu mwaka sitini. Blundell aliniambia siku moja kwamba nyinyi wa Africa ni wajinga, mnachukua  mtu  anakuwa  above

the law, hiyo ni kisu itakuja kuwakata nyinyi wenyewe. Huyu ni Michael Blundell aliniambia. 

Utamaduni  lazima  uzingatiwe,  tusiwache  tu  utamaduni  ukaenda  ovyo  ovyo  kwa  maana  watoto  wengi  wameenza  kuingiza

western civilization na wanaoana ovyo ovyo, na sisi wa Africa hatukuwa na mambo kama hayo. Lazima mtu anaoa mtu anajua

huyu si wa ukoo karibu na hii, ni mambo  lazima  izingatiwe  na  wazee,  usiwache  tu  watu  wanafanya  mtu  anaweza  kuoa  dada

yake jambo ambalo hali ruhusiwi na waafrica.  Neno lingine hata Busia sisi hatuna a teachers  college, kwa nini?  Tunasumbuka

sana na wale walio na teachers college wako na walimu wengi. Hilo ni jambo ambalo sisi tunaona lazima lifanye, liangaliwe kwa

makini. Asante sana bwana Commissioner.

Com Yano: Asante sana anayefuatwa na memorandum.

97



Michael Ongando: Good evening Commissioners,  my name is Michael Ogando Ongira,  I will present  proposals  from Siburu

sub  location.  I  will  run  through  them  summarily  due  to  the  limits  of  time.  Funyula  Constituency  to  be  Samia,  and  the

Constituency work should be done hand in hand to achieve faster development. Officers to be ……..(Inaudible).

All weather  roads  containing tarmack and marrum to be  circulated  through  out  the  Constituency.  Efficient  telecommunication

network has to be performed for faster information passed through the media. 

 Controlled Citizenship needs to be  carried to sustain better  grouping  of  community  city  programme,  so  interaction  problems

and whole unity to appoint  progress  misunderstanding. Security to be  tightened to safeguard life and property.  Punishment has

to be concurred to wrong doers to stop misdeeds. 

To promote health, clean water  be  provided  everywhere  to  meet  human  consumption.  Fees  medical  provisions  and  facilities

should be given, sanitation problems to be looked into. Education has to be given to our school children freely and compulsory.

Membership  initiative  programmes  be  put  up.  Local  authority  officials  should  be  getting  transfers  to  avoid  management  and

communicative misunderstandings. Beneficiary payments should be handled honestly so as  to avoid misguiding the uneducated

people who receive them late.

Com Yano: ………….(Inaudible) 

Michael Ongando: Widows, widowers need to be given support. 

On marriage, matrimonial and traditional marriages should be ending with couples holding marriage documents. Marriage parties

should  be  organized  in  enough  time  for  preparation.  Dowry  has  to  be  negotiated  and  given  to  the  brides  family.  Wedding

ceremonies  need  to  be  performed  before  the  bride  and  the  bride  groom  start  a  family  when  staying  together  the  married

spouses  have  to  ensure  that  they  keep  matrimonial  certificates  from  their  churches  and  legal  documents  from  their  local

administrators. 

Com Yano: Thank you very much, the next one.

Joseph Ongoro: Mimi naitwa Joseph Ongoro kutoka sub location Wakhugu, location Odiado. Mimi nitaongea Kisamia. 

Joseph Ongoro: Esie nyolomakholomakho khu Katiba yechere ino

Translator: Mimi nataka kuongea juu ya Katiba inayo kuja hii

Joseph Ongoro:  Khulwakhubera ndakha ebindu biakhakhonya nende ebikhonya abaana becheyo
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Translator: Kwa sababu nataka vitu itanisaidia, halafu tusaidiane na watoto wangu wanaokuja mbele.

Joseph Ongoro: Esundu  esiamberi esindakhachakirakho. 

Translator: Kitu ya kwanza ambayo ningeanza nayo, ni udongo.

Joseph Ongoro: Na abundu wa khweloba.

Translator:    Udongo. 

Joseph Ongoro:  Khulwabera baba si khwasolanakho naye edalo lwosi lwosi. 

Joseph Ongoro: Baba hatujagombana na yeye wakati wowote. 

Joseph Ongoro:  Nomundu nomwira mu koti abechanga akholere makasa. 

Translator: Niukumpeleka mtu kwa korti awe amekufanyia makosa.

Joseph Ongoro: Bulano esie khusitaka eshirindwa mbonanga esoni khandi ni ayubu sana. 

Translator: Mimi kwenda kushtaki kaburi naona ni makosa sana.

Joseph Ongoro: Ata mumbilia mba nga omundu okhuyire baba. 

Translator: Hata kwa bibilia ni kama umemtusi baba ama umempiga baba.

Joseph Ongoro: Bulano abundu awo esie mbona mbwe serikali Katiba abundu awo itereseoho. 

Translator: Hapo naona ya kwamba serikali Katiba itengeneze.

Joseph Ongoro: Ne khandi mbona mbwe.

Translator: Naona tena

Joseph Ongoro: Amukhuwa kano kachakare nga elidalo olwa bakholera epamiti ya obusakhire omundu ngoyo atio.

Translator: Haya maneno yaanze saa zile wanapeana permit ya burial.

Joseph Ongoro:  Mukuru aliao.

Translator: Village elder yuko hapo.

Joseph Ongoro:  Bachekere form. 
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Translator: Wajazie hapo form.

Joseph Ongoro:  Mzee nalekhere abaana ata abanga.

Translator: Hapo mzee kama amewacha watoto kama wangapi.

Joseph Ongoro:  Bache ne itulakho itsa wa sub-chief.

Translator: Ijaziwe hapo tu na village elder, na iende kwa Liguru saa zile wanapeana burial permit.

Joseph Ongoro: Ituliwo iche wa Chief.

Translator: Iende kwa Chifu

Joseph Ongoro: Itulawo iche wa DO.

Translator: Iende kwa DC

Joseph Ongoro: Iche mulandi.

Translator: Iende kwa lands.

Joseph Ongoro: Balindi ba land basebere abaana bano banyola. 

Translator: Na walete title deeds kwa hawa watoto.

Joseph Ongoro:  Mbona mbu ebinud binyala otukhonya.

Translator: Hapo mnaweza kutusaidia.

Joseph Ongoro:  Ata watawo kiwango banyala khutunga.

Translator: Hata wakiweka kiwango fulani ya kulipa ni sawa.

Joseph Ongoro:  Ni sawa. 

Translator: Lakini kushtaki sio mzuri.

Joseph Ongoro: Lakini kustaki baba ni ngumu.

Translator: Ingine injayofuata, assistant chiefs.
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Joseph Ongoro:  Isilondakho ma-subchiefs. 

Translator: Kwa kuwa.

Joseph Ongoro: Kholobera ngotwa naili sheria nailikhowo khulubera khale busubchief koberwanga ekura. 

Translator: Sijui kama ilikuwa Sheria kwa sababu zamani ma subchiefs walikuwa wakipigiwa kura.

Joseph Ongoro:  Ne bulano ngotwa  mbu ni ali Katiba khandi yatisibwawo.

Translator: Na sijui kama hiyo Katiba ilitolewa. Nimemaliza.

Com Yano: Anayefuata. Na tafadhali usikarudie yenye mwenzako ameshasema.

Solomon Juma: I am Solomon Juma by name. I am speaking on the judiciary with only three points.

Actually I don’t know how our Kenya is being done with the laws. In Busia, cases  in which does  not need consent  on the AG

should not exceed three months for judgments; made but in Busia it can even take three years. 

Second point is where there are petty cases and the accused person has pleaded is not sentenced but he is being told to go for

remand for two weeks which is not according to the law. 

Thirdly  is  about  this  bush  police  courts;  where  there  is  police  there  is  no  need  to  have  their  bush  courts  because  they  are

encouraging  corruption in the country. The work of the police is to arrest,  charge someone with the offence,  take  him to court

not judge look for a magistrate. That is only what I had. Thank you.

Com Yano: Thank you very much. The next one.

Janaye  Nyamori: Kwa  majina  ni  Janaye  Nyamori  Kwakorabi.  Vitabu  vya  Katiba  mpya  vinatakiwa  vichapwe  kwa  lugha

inayoelekewa na watu wote kama lugha ya Kiswahili. Hizo vitabu vigawe bila malipo yoyote. 

MPs; ningependa Katiba mpya MPs wapatiwe office katika districts zao, si kule Nairobi. 

Polisi  kwa  Katiba  mpya  haitakiwi  wawe  wanashika  watu  ovyo  ovyo.  Wawe  wanapewa  bond  ili  ukipatikana  na  kosa  lile

lisiokuwa la kuua wala kuiba upewe tu bond hapo,  upelekwe katika kortini kwa sababu wakikushika  itaonyesha  ya  kwamba

utafungwa na hapo pengine hutafungwa judge atakuweka uhuru na umeshafungwa tayari,  na Mzungu husema time is money na

sasa wewe umemalizia huko wakati wako korti inakupa uhuru. Nani atalipa hiyo nafasi ulimaliza kwa korti?  Kwa hivyo nasema

polisi kwa Katiba mpya wawe wanampa watu bond kwa ile kesi ya civil. Hiyo ndio maoni yangu.
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Com Yano: Asante sana. Anayefuata.

Chrispinus  Odoro:  Majina  yangu  ni  Odoro  Chrispinus  kutoka  Sabwodo.  Mimi  yangu  mengi  wamezungumza  lakini

nimebakisha katibu moja mbili hivi. La kwanza ningependa Katiba ya  sasa  isiwaruhusu  madakitari  ambao  wanafanya  kazi  na

serikali  kufungua  clinic  zao  binafsi.  Unapata  wengine  wamehitimu  kufanya  surgery,  wamefungua  clinic  za  kutibu  macho.

Wengine wanafanya kwa laboratory, wamefungua clinic za kutibu magonjwa mengine. Hiyo ningeomba Katiba ya sasa  iwazuie

watu kama hao.

Ningependa kuongea kuhusu ukimwi; ukiwa mgonjwa na umeenda hospitali ningependa wawe wanafanyiwa hii VCT hata isiwe

VCT sasa, iwe lazima, mgonjwa aambiwe kama yana hizo viini za ukimwi. Sasa  ikifika wakati  hata kama amekufa kwa wakati

wa  burial,  hiyo  burial  certificate  iwe  inawekwa  pamoja  na  ile  karatasi  ya  kutoka  kwa  yule  Daktari  mwenye  alikuwa

anashugulika na yeye na watangaze wazi wazi kwamba huyo mtu alikufa ukimwi, ndio watu wasiwe na mambo ya kurithiana.

Nikimalizia nitaongea upande wa local government; ingekuwa ni bora  kama hawa wangegharamia kulipa mishahara ya waalimu

wa  nursery  schools,  na  pia  ma  Ligurus  na  hii  ma  village  elders;  halafu  pia  hiyo  pesa  yao  iwe  pia  inatusaidia  kutengeneza

barabara  zetu za hapa nyumbani. Sio  tu  iwe  tu  pesa  yao  wanasanya  ushuru  na  wanatumia  kwa  mishahara  yao  wenyewe  tu.

Yangu ni hayo. 

Com Yano: Asante sana.

Livingstone  Ojiambo:  Kwa  majina  mimi  naitwa  Livingstone  Ojiambo,  natoka  Wakhungu  ward,  Wakhungu  sublocation,

Odiado location. Nitazungumza maneno machache, point tatu. 

Point ya kwanza nitaanza na nafasi za  kazi.  Tumeona  kwamba  nafasi  za  kazi  zimekuwa  ndogo  sana,  na  tuna  watoto  ambao

wamesoma, lakini ni maajabu sana unaona mtu amefanya kazi amestaafu na bado  anaongezwa kazi.  upande wangu nimeona ya

kwamba tuwe na one for one job.

Point  ya  pili  ningependa  tukuwe  na  limit  age  of  the  president.  Mtu  akiwa  ni  rais  napendelea  kwamba  awe  na  miaka  sitini

mwisho,  kwa  sababu  hata  bibilia  inasema  mtu  akiwa  na  miaka  sabini  ndio  yake  ya  kufikiria  vizuri.  Extra  age  of  that  mtu

anakuwa dormant.

Lastly but not the least,  I  am going to speak  about  the local government.  Local  government  tungeonelea  ya  kwamba  upande

wangu kwamba for example kama sisi watu wa ward ya Funyula, tunaona ya kwamba ma councillors ni wengi na mapato yetu

iko  chini,  hatuna  cash  crop  ama  hatuna  ile  njia  ya  kuleta  pesa  katika  area  yetu.  Na  ma  councillors  wanapata  mshahara  pia
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kutoka hapo. Kama ingekuwa mzuri serikali iwe na ma councillors wapate mshahara from central  government,  ingelikuwa mzuri

sana. Inge enable watu ili pia wapate kupumua.

Jambo la mwisho nitazungumza kuhusu elimu.  8-4-4  system  ni  elimu  duni  upande  wangu,  nataka  tuwe  na  elimu  ya  kitambo,

mtoto  asome  mpaka  afike  form  six  ndiposa  aende  university.  Kwa  sababu  mimi  nikisikia  vyombo  vya  habari  kutoka  nje,

nimeonelea ya kwamba mara nyingi watoto wa Kenya ama vijana wasomi, wamekataliwa kwa sababu elimu yao ni duni.

Com Yano: Asante sana nimeshukuru kwa hayo maoni.

Denis  Adongo: My  names  are  Denis  Adongo  Akopo.  I  have  two  points  on  management  and  use  of  national  resources  as

follows. Industries should be set  up where resources  are  found. For  example right now we have  a  fish  processing  industry  in

Thika, when it should be in this region to benefit the local people.

Another point is the government should be required to apportion benefits from resources  between the central  government and

the communities where such resources are found. 

Then  I  also  have  one  point  on  the  vulnerable  groups.  The  Constitution  should  create  the  provision  for  the  establishment  of

homes to cater for the aged people and orphaned children.

Na mwisho ningepeneda kupendekeza hivi three arms of the  government,  judiciary,  executive  and  parliament  ziwe  detached,

zipelekwe  sehemu  mbali  mbali  because  right  now  we  have  three  sittings,  why  should  we  have  all  the  three  arms  of  the

government based in Nairobi. Let us have a judiciary either in Kisumu city or Mombasa and parliament likewise. Thank you.

Com Yano: Thank you very much. The next one.

Alfred  Okumu  Awour:  Majina  ni  Alfred  Okumu  Awour.  Ningeweza  kutoa  au  kuchangia  jambo  hili  maoni.  Nimeshukuru

Tume  ya  maoni  kuja  hapa.  Mara  nyingi  huwa  tunasikia  kutoka  radio.  Lakini  katika  hayo  maoni  huwa  tunasikia  ikitangazwa

huwa  tunaweza  kuja  kesho  yake  tunajiuliza,  je,  tena  haya  mambo  imegeuzwa  kivipi?  Nitaongea  upande  wa  ofisi  ambayo

inalinda usalama, na kila mara yote huwa tunayo zungumzia hapa inatoka kutoka radio. 

Upande wa viongozi tunaye president  ambaye anatuwakilisha ambaye tumempa heshima kubwa sana,  ambaye ametutembelea

hata hapa wengi tukamjua. Lakini katika maoni yangu, mimi ningeweza kuomba hata wale mnaowachagua hao viongozi katika

miaka mitano, lazima muwe mukiangalia, lazima muwe mkijiuliza ni yupi ambaye anaye tutendea  mazuri, ni yupi ambaye huwa

anatutendea mabaya. Kwa sababu kesho huwa tunasikia KANU ilikuwa ni chama ambacho tunakijua, ilikuwa chama ambacho

kilianzisha, kilichopigania uhuru. Kama sisi ambao tumekaa karibu na wazee kadhalika. 
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Hii  jambo  ningeweza  kuomba  Tume  ya  marekebisho,  tungeomba  wazee  ambao  wameongoza  katika  muda  mrefu,  ambao

wameona  miaka  mingi  mbele,  waendelee  kuongoza,  ikiwa  kuanzia  kwa  raisi,  ikiwa  kuongoza  kwa  mbunge,  ikiwa  raia

walimchagua, aendelee kuongoza hawa watu.  Kwa sababu sisi hatutaki watu wa kuja hapa na shilingi hamsini na hivyo vyama

vimezaliwa hapa tu juzi na sisi hatutaki waendelee kuja hapa.  Kwa sababu  sisi  tulijua  tu  rais  wetu  wa  kwanza  alikuwa  Jomo

Kenyatta, alituongoza na tukapeana mahali. Hii mambo ambayo ilikuja juzi ambayo nashangaa ati fulani atakuwa kiongozi, fulani

atakuwa kiongozi, je wa mama hawa wa marekebisho, tutapata njia gani ikiwa huyu ni mzazi wako na tena kesho yake si mzazi

wako? Una mkana, utaweza kuwa namna gani katika haya yote?

Juzi juzi tunasika fulani  nitakuwa  baba  yako,  kesho  nitakuwa  mama  yako  sasa  hatuwezi  kuelewa  tunaelekea  wapi.  Tuko  na

kiongozi ambaye tunajua si viongozi wawili. Samia tunajua tuna kiongozi gani kama MP ambaye anahudumia raia wale ambao

waliomchagua. Rais tunamjua kama ni mmoja yule ambaye sisi hatukuweza kujua miaka mitano ilitokea wapi katika Kenya,  na

Kenya ni mahali pa dogo sana, mahali penye bado wanaomba kwa sababu tunasaidiwa na nchi fulani, hatuna vifaa vya kutosha.

Ndivyo sasa  sisi wakaaji  wa mashamba, kununua mkate kulingana  na  mahali  material  inapotoka.  Tunaomba  hapa  hatuna  ma

factory,  tulikuwa na factory pale ni kwa sababu ya midomo  mingi,  kupiga  kelele  ilifanya  factory  yetu  ikaanguka.  Tungeomba

haya maoni iweze kurekebishwa tupate factory huku. Tulikuwa hapa na generate, watoto wetu wako hapa form fours hata wale

ambao  walifika  standard  eight,  bora  umeweza  kujifunza  ndimi  tatu.  Hizo  zote  zinaweza  kukufanya  uweze  kuendelea  mbele

mahala ya wewe unafaa ukae karibu na serikali na hii yote naomba serikali iweze kukalia huu mkazo. 

Sisi wale wakaaji  wa  mashamba  tunao  ujuzi  mingi  lakini  fedha,  agriculture  hatujui  hawa  wa  agriculture  wanafanya  kazi  gani,

tunaletewa  mtu  kutoka  Ukikuyu,  anakuja  kutuangamiza  hapa,  alete  hata  pesa  ya  kuweza  kusaidia  shamba  na  aangalie  hiyo

shamba kesho yake unampata yeye ni mlevi.

Kwa hivyo kwa hayo machache mimi naomba serikali iangalie hayo. Asante. 

Com Yano: Asante, jiandikishe pale.

Jacob M.  Wanyama: Madam Commissioners majina yangu ni Jacob  Matogu Wanyama, and I am a civil servant.  I  want  to

talk about  National Hospital  Insurance Fund,  NHIF.  I  feel  that  if  someone  fails  to  use  his  funds  for  five  years  he  should  be

refunded his money because  we have found cases  whereby we don’t know how these funds are  spent.  If someone has spent

for instance ten years and has not gone to the hospital, who is using this money? Or else if this money is not refundable,  then let

the contribution be voluntarily.

The  other  point  I  have  is  about  harambee.  Harambee  we  should  have  some  limitations.  We  should  not  just  use  harambee
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haphazardly. For  instance we know  it  has  a  history  this  harambee,  the  intellectuals  we  have  harambee  was  raised  for  them,

some went abroad and they came back and they have helped us a lot.  From there harambee has helped us to safeguard those

ones  who  are  in  the  hospital  and  they  were  unable  to  meet  the  bills.  Then  later  when  we  got  the  independence,  harambee

became  an  organ  of  building  the  nation.  But  I  am  getting  disturbed  when  harambee  is  to  be  used  for  instance  to  build  a

university, you will see some cases when harambee will be said to build roads.  Harambee should have some limitations, even if

it is to build schools,  we should have cases  where by the school should raise so  much  percentage  as  harambee  and  then  the

government  produces  so  much  because  we  read  the  budget  every  year  What  is  the  use  of  this  budget  if  this  budget  is  not

producing funds to build the schools and other things. So I feel harambee should be limited sort of.

The  other  issue  I  have  is  about  district  focus.  This  idea  of  district  focus  should  be  ignored  because  government  funds  are

realized to the district departmental heads and this are arm chair officers, this are  not people  who are  implementing the projects

on the ground mostly. It is people in the division who are doing the work. So we feel the fund should be released,  the IE should

be released to people  and the division then the little money that is realized to the district  is for supervisory.  Because this funds

that come to the district is not helping to build the country at all. 

Com Yano: ……………. (Inaudible)

Jacob M. Wanyama: Thank you. Is  not helping us to build the country because  the people  in the district  cannot facilitate the

people on the divisions therefore they cannot supervise them. So they are doing very little, I think that is what I have madam. 

However there is a point I am forgetting because  since I am about  to retire,  pension should continue with the widow until she

dies because  our  age  has  now  become,  I  mean  our  lifetime  has  become  small.  So  when  a  husband  dies  the  widow  should

continue to earn pension until she dies because her lifetime is also very short.  This question of three years  five years  is too little.

Thank you madam. 

Com Yano: Asante sana nakushukuru na kwa hivyo nafikiria tumefika mwisho wa kuchukua maoni yenu.

Odour Hilary: My names are Oduor Hillary. I am only going to talk on the transportation side.  I would like the government to

control means of transport. That the times when the schools have opened and are closing all the transportation is very high and I

would like that the government should control it. 

Secondly the point of manambas in the board  or  in the road.  This  has  been  an  issue  where  any  unable  person  cannot  reach

where he is going because  you go to Nairobi,  Machakos,  things are  worse.  You come to all over the roads  things are  worse.

Also the police should do their work.  Actually the traffic police are  not implementing the work they were trying to do because

you find that the vehicle has gone to a capacity number of people  and they are  trying to  supervise.  I  don’t  know  the  kind  of
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work they are doing. So any police leaving a vehicle to go to a number of people  under the capacity,  they should be arrested

because those police are trying to kill people innocently and those are the few points I tried to have.

Com Yano: Thank you very much Hillary, we are  very grateful and especially that you have really assisted  us  in  assisting  the

participants to give us there views. Kabla sija… before I give out my vote of thanks may be I should get the coordinator  to say

a word.

Timothy Wesonga: Asante sana madam Commissioner. Inaonekana tumefikia kilele, watu wa Samia mimi ninawapigia asante

sana,  tumekuwa na nyinyi kwa muda mrefu. Kwa sababu ya wakati  mimi nataka kuchukua  nafasi  hii,  kwa  sababu  ya  wakati

bado tutakutana huko na watu wa CCC kidogo,  nataka kuitisha  tu  mzee  mmoja  mzaliwa  wa  hapa  ,  tena  member  wa  CCC

atumalizie na kupeana vote of thanks. After that mzee Otiro utatumalizia na maombi.

Boniface  Machio:  Waheshimiwa  madam  Commissioners  ambao  mumetutembelea  leo  kwa  kufanya  hii  kazi  nzuri,  bwana

coordinator,  members  wa  3  Cs  hapa  Funyula,  Civic  Education  Providers  ambao  wamebaki  wako  hapa,  wafanyi  kazi  wa

serikali  na  wananchi  wa  Samia  wote  kwa  jumla.  Kama  mimi  yangu  ni  mafupi  sana  kwa  sababu  nimepewa  tu  jukumu  ya

kuwapigia asante lakini sasa  ukiangalia Commissioners ambao wako very powerful kama hawa,  na  ambao  wanajua  kazi  yao

vile wamefanya siku ya leo unashindwa kupata maneno mazuri ya kuwapigia asante. Nafikiri nyinyi nyote mnakubaliana na mimi

ya kwamba Commissioners wawili ambao tuko nao professor  na mama mwenzake wamefanya kazi ambao ni nzuri sana.  Sisi

tunawashukuru,  kwanza  kwa  uvumilivu,  tumekuwa  watu  ambao  tumeleta  maneno  mengine  ambayo  labda  hata  ina  fanya

kuzunguka zunguka  ubongo  lakini  mumekuwa  wavumilivu.  Asanteni  sana  na  mumekuwa  waangalifu  na  mumekuwa  pia  watu

ambao  mko  interested  kuona  ya  kwamba  mumekuja  kuzungumza  na  watu  ambao  mnapenda.  Najua  mumechukua  maneno

ambayo kwa fikira zetu itafaa, na nyinyi pia kuyaingiza katika final report ya Katiba yetu mpya.

Wa Samia  mumefurahi  na  hawa  wa  mama?  Na  kama  mumefurahi  si  tuwape  tu  makofi,  sasa  hakuna  njia  ingine,  nyinyi  sasa

sugueni makofi ile ya juu kabisa.  Moja  Clap!  Clap!  Clap!  Mbili Clap!  Clap!  Asante Clap!  Clap!  Commissioners Clap!  Clap!

Clap! Asante Clap! Clap! Clap! Asante asante Clap! Clap! Clap! Funga. Asante sana tunashukuru sana.

Na  pia  mimi ningependa  kuwashukuru  apart  from  that  one  wale  members  wa  3Cs  ambao  wamefanya  juhudu  kuangalia  hii

maneno  yote  tangu  siku  hizo  zote.  Mumejaribu  sana  ili  kuona  ya  kwamba  maneno  itafanyika.  Kofi  moja  Clap!  .  Basi  hiyo

inatosha. Sasa itakuwa pamoja na Commissioners.

Nataka  kuwashukuru  wale  Civic  Education  Providers  ambao  na  wao  wameelimisha  sana  jamaa  wa  hapa  mjini  wakawa

wamekuja kwa wingi namna hiyo. Sawa sawa. moja Clap!

Na pia ningependa kutosahau Bwana Wesonga coordinator wetu, huyu ni kijana wangu lakini mimi naishi na yeye Busia na huyu
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mtu hachoki. Kuna wakati ambao unakutana na yeye saa sita saa  saba  usiku ati anatoka Budalangi, anatoka Nambale anatoka

wapi kwa hii kazi. (Luyia dialect) makofi Clap! Basi thank you.

Nataka  wananchi  nao  wenyewe  kwa  vile  mumekuja  kwa  wingi  na  nafikiri  Commissioners  are  not  angry  with  your  good

attendance,  na  kama  mumekuja  kwa  wingi  namna  hii  basi  mumetutoa  aibu  sisi  ambao  tulikuwa  kwa  3  Cs.  Mumetoa  aibu,

hawezi kwenda na kusema tulifanya nothing. Mjipigie makofi moja. Moja Clap! Asante sana.

Sasa  sifikiri  kama  nitakwenda  mbali  sana  na  hawa  wa  mama  ambao  wamekuwa  wanamsaidia.  Nimeona  hii  kitu  ikiharibika

kidogo inafika na yule anaandika ana register kofi moja Clap! Asanteni.

Sasa mwisho kabisa I will like you Commissioners to draw your attention that I feel is very important to me, to you and to all

these that are seated. I have a fear,  you have taken our views you are  going back  but I have a fear and my fear is not just far

fetched. It is based on what I have heard what you have also had.  Recently I heard the chairman of the Constitution of Kenya

Review Commission himself professor Yash Pal Ghai announcing clearly that a draft  Constitution has already been made and it

is in place.  I heard that I don’t  know  whether  I  was  hearing  a  wrong  thing  but  I  heard  that.  Now  my fear  is,  that  we  have

probably been doing nothing here. We wonder if our views in Busia district  are  going to be  incorporated in the final thing. That

was mentioned, if he mentioned to please Kenya or he mentioned it to please it to please himself or he mentioned it for the sake

of expedience that is my fear. I very much hope that what I heard is not very correct and that our views will after all be  included

in the final paper.  Please when you go just say that we have heard that and that we are  hoping  that  we  have  had  it  wrongly.

Thank you mum. 

Na pia mimi mnipigie makofi kidogo. Asante.

Com Prof.  Kabira: We just wanted to say that I think  what  Commissioner  Yano  said  in  the  morning  is  the  position,  as  we

know it. That what we are collecting now, the views from the Constituency we are  actually preparing Constituency reports  and

those reports will get back to the Constituency as soon as possible and then we are preparing the national report which is based

on the Constituency report. With that national report is going to be a draft, Constitution. You know it is like a recommendation.

But the Constitution is not going to be ready until we have the National Constitutional Conference.  Because it is at  the National

Constitutional Conference where those recommendations which are  called draft  report,  a draft  report  and a draft  Constitution.

It is at  the National Constitutional Conference where all the Kenyans are  going to negotiate through the 600 plus delegates to

come up with the Constitution, which again is the draft Constitution, like Commissioner Yano said until it is tabled in parliament

within seven days, for enactment by parliament. That is the process.

Boniface Machio: Let me hope that I heard the wrong thing.

Com  Yano:  Thank  you  very  much,  we  are  very  grateful  for  your  vote  of  thanks  and  I  think  I  and  also  on  behalf  of  the
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Commission we are  very grateful for the easy time you have given us.  We are  also happy that you were able to  give  us  your

views. Needless to add that those were well thought out views and it didn’t cross our mind that there may have been somebody

who gave us views that are  not Constitutional.  We are  grateful for those views. I don’t really need to add anything more,  you

have already thanked the participants and also we are happy, we have already thanked the leaders  who are  here with us.  May

be I should add to thank the Moody Awori Primary School for giving us this facility to day. It is not everyday that you go round

and people are willing to assist you do a public work as we are doing. 

Boniface Machio: Let us organize a clap to crown what the Commissioner has said. Moody Awori Primary School, one clap!

Com Yano: I think next time when we have a public function we will always want to invite you. Also I would want to add that

bwana coordinator  we are  grateful for the work you have done because  we have seen the fruits of the same. You  know  you

come in and you find a number of people the way we have today we know a good job has been done.  We are  also thankful to

the leaders for assuring that mobilization has taken place. 

As I had said in the morning, and what professor Kabira has just said,  it is important for all of us to note that this is a people’s

driven Constitution. The Constitution is by your selves. That is why we are here today to take  your views to ensure that we use

those views to make the Constitution that will be  reflective of the Kenyan wishes.  Once we  have  collected  all  this  views,  we

have an Act that guide from one stage to the other one,  we are  told  by  the  Act  that  after  collecting  these  views  we  make  a

report the way I had said and she is already added to it. Then that report  will be  brought back  to you for a clear total  60 days

as per the provisions of the Act now.

Kazi yenu mkiletewa hiyo report ni kuichambua, kuiangalia na kuhakikisha ya kuwa yale maneno yote mliopatia wanatume yako

hapo. That is why I was telling a lady in the morning that if what you have contributed today is not there then you have a right to

make noise.  Then after that now we will take  back  those reports  plus any additions  you  would  have  made,  then  we  make  a

draft national report for purposes of national Constitutional conference. As of now I don’t see any fear and I think I should want

to disabuse your mind on the same, you should not fear that may be there is a Constitution somewhere.  We are  telling you right

now there is no Constitution and will not be anyway here. Unless women trying to lie to you that we are collecting your views to

go and make a Constitution yet there is a Constitution. I think our consciousness cannot allow that.  I  hope we have convinced

you  very  well  that  we  are  going  to  make  a  Constitution  from  your  own  contribution.  Thank  you  very  much.  Asante  sana

tumeshukuru sana. Asante, tuombewe tafadhali.

 Mr. Nakholi: Tufumbe macho halafu tuombe. Ewe Mwenyezi Mungu, hina na wewe mala mapenzi, Jehova uliumba Bingu

na  Nchi  na  ukaona  nchi  ni  tupu,  ukaona  ni  lazima  uumbe  mtu  katika  mfano  wako.  Tunasoma;  nakurudishia  asante  kwa

kuongoza timu ya Tume ya kuongoza kuchukua maoni ya watu ya Katiba,  kina mama hawa wawili na hawa vijana wametoka

mbali wamefika hapa. Wewe uliwaongoza, walitembea katika mwaavuli wa amani. Tunasoma katika bibilia ya kwamba wakati
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Mungu ulimutokea Sulemani mwana wa Daudi ulimuomba aseme atakalo. Yeye aliona afathali kuumba mambo mawili, aliomba

hekima na maarifa il ajue kutoka na kuingia na hili ndilo jambo kila mmoja wetu analitaka.  Katiba hii tunayotengeneza,  Katiba

ndiyo moyo, ndio the heart of government. Hakuna jambo lingine na mwanadamu kitu anataka ni amani, usalama wa nchi yetu.

Na  hayo  maneno  mawili  yanafunika  kila  jambo  ambalo  sisi  tunalitaka  kwa  sababu  hatutaki  ugomvi,  hatutaki  vita  na  mimi

narudishia mwenyezi Mungu asante sana.  Hawa watu wamekuja hapa na tunapotoka hapa utuongoze katika kivuli cha amani.

Nasema nikisema asante kwa jina la Yesu Kristo Mkombozi wetu. Amina.

The meeting ended at 6.30P.M.
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