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CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS, NDARAGWA CONSTITUENCY HELD AT PCEA CHURCH ON 17th

April, 2002

Present:

Com. Ibrahim Lethome
Com. A. Isaak Hassan

Secretariat

Mr. Jeremiah Nyegenye                -        Programme Officer
Regina Obara                                -        Verbatim Reporter
Mr. Gikonyo                                -         District Co-ordinator 

Church Elder: Niwega rekei tucokie ngatho na njira ya mahoya, ondagika igiri.  Rekei tuhoe.  (prayer in Kikuyu) Niwega Ngai

witu wa Matuini Mutugi na Muigua tha.  Mwathani,  nitui ati tiga  nyumba  yakirwo  niwe,  mwaki  arutaga  wira  wa  tuhu,  onatiga

itura rirangiirwe niwe  Mwathani Ngai, Mwathani, murangiri arutaga wira wa tuhu. Wira uria turathii kuruta uhaneine na mwako,

nanitungienda uthii hamwe naithui, nigetha tuhote gwaka natuhote gukinyukaniria undu umwe. Twagwitia kiathi kiega na muthiire

mwega  twacoka  twagucokeria  ngatho  niundu  wa  gukinyia  ageni  aitu  acio  tuguetereire,  na  ningi  muthiire  witu  wothe  ugithii

nambeere  Mwathani  Ngai  ukorwo  uri  mokoini  maku.   Nitwahoya  natwetikia  othiini  wa  riitwa  ria  Mwathani  Jesu  Kristo,

nitwakuhoya, Amen.

Com Lethome: Habari zenu? 

Congregation: Mzuri. 

Com. Lethome: Najua hii ni siku ambayo mumetamani sana,  na ningetaka kuwashukuru  kwa  kuingia  siku  ya  leo.   Leo  tuna

wageni kutoka kwa Comission, na ni vizuri niwape nafasi waseme hawa ni wakina nani na  wameingia  hapa  nanma  gani,  kwa

hivyo ningeanza na Commissioner ambaye ako karibu na mimi, Commissioner welcome.

Com. Ibrahim Lethome:  Thank you. Watu wa Ndaragwa Muri ega? Kwanza kabisa tunaomba msamaha.   Manjua  ilikuwa

imetangazwa tutafika hapa saa  mbili.  Simlikuwa  mantungoja  kunazia  saa  mbili?  Kwa  hivyo  tunaomba  msamaha  kwa  sababu

sikupenda kwetu hata sisi tunaoan vibaya sana kuwaweka watu wanangojea kunazia asubuhi na ninajua muna shuguli zenu lakini

sio kupenda kwetu.   Kwanza tumerudi jana usiku kutoka kwenye provinces.   Kama mini na huyu Commissioner mwenzangu,

tulikuwa North Eastern Province.   Hata hizo gari muanona, saa  hizi ndio tunatumana zikatengenezwe miguu hatuna hata  spare

wheel , ama nini, tumefanya haraka ili tufike hapa.   Na  wengine wetu kama mimi, hata nilikuwa nimepangwa niende Kirinyaga.

Huyu Commissioner alikua aje na Commissioners wegine wawili ambao sasa  hivi tunavyozungumza wako Migori.   Ndio wako

safarini kwenda Nairobi ndio waweze kuja hapa.  Kesho ndio wataweza kuja hapa.  Kwa hivyo tulikuwa na matatizo mengi na

pia  tulikuwa  na  matatizo  ya  gari  ndio  sababu  tumefika  kwakuchelewa.  Kwa  hivyo  tunaomba  msamaha.   Twamuhoya
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muturekere.  

Mimi jina  langu  naitwa  Com.  Ibrahim  Lethome  ni  Commissioner  wa  Tume  ya  marekebisho  ya  Katiba,  na  mwenzangu  aliye

nadamana  na  mimi ni,  Com.  Ahmed  Isaak  Hassan,  sisi  wote  wawili  ni  mawakili  Nairobi  lakini  kwa  sasa  tunafanya  kazi  ya

marekebisho ya Katiba Halafu  tuko  na  Programme  Officer  ambaye  tumekuja  naye  hapa,  Jeremia  Nyegenye  ndiye  huyo,  na

namaofisa wengine kutoka katika ofisi yetu Nairobi,  na mmoja kati yao ni interpretor wa Sign Language kwa sababu tunasema

hata  watu  wale  ambao  hawazungumzi  wanzungumza  kwa  ishara  ni  wakenya  pia  ama  wao  sio  wakenya  pai?  Kwa  hivyo

tumekuja  pia  na  sign  interpretor  ili  aweze  kutusaidia  ikiwa  kutakuwa  na  mtu  kama  huyo.   Na  pia  tuna  bwana  District

Coordiantor  ametuwekea  mtu  ambaye  atatutafsiria  tunajua  watu  wa  hapa  wengi  wazungumza  lugha  ya  Kikuyu  na  tunataka

nafasi hii tutumie kuji-express na kujieleza vile  unavyo taka  na tuna jua kila mmoja wetu ana jua hata kama mtu amesoma, ile

lugha ambayo unaweza kujieleza nayo vizuri sana wakati mwinigne ni lugha ya mama. Ama sivyo?  Kwa hivyo mtu asione haya

kuwa hawezi kuzungumza Kingereza ama Kiswahili, zungumza lugha yako ya Kikuyu tuko na interpreters hapa wata-interpret.

Na sitaki kupoteza wakati  sana kwa sababu nusu ya siku karibu imeisha na tunataka kila mmoja apate  nafasi ya kuzungumza.

Nitatoa nafasi kwa mtu kuzungumza kufuatia ile list ambayo imechukuliwa (Mr Gikonyo I believe you have a list) so we shall go

by that list.  Tutafuata hiyo list na mtu ataitwa hapa mbele,  njina  lake,  ataeleza,  atasema  maoni  yake  bila  kuogopa  chochote,

sema vile unavyotaka, unataka Kenya iendeshwe vipi katika Katiba mpya, na tutakupatia muda wa dakika kumi.  Ukiwa hauna

memorandum ambayo utatupatia.  Lakini ukiwa na memorandum, tutaku patia dakika tano,  dakika tano hiyo niyakutuelezea tu

kufafanua yale ambayo  umeyaandika  kwenye  memorandum.   Ikifika  dakika  tisa,  ukisikia  ninagongagonga  meza,  nakwambia

wind up sasa,  kwa sababu watu ni wengi na kila mmoja anataka nafasi ya kuzungumza. Halafu  baada  ya  wewe  kutoa  maoni

yako,  pengine Com. wakitaka,  wanaweza kukuuliza maswasli mawili au matatu,  kutaka ufafanuzi, ili uweze ku-elaborate  zaidi

yale maoni yako ambao umetoa. Kwa hivyo tutaelekea kwa taratibu hiyo.  Kisha ukishamaliza kuna hii register hapa, ambayo ni

official record  na mujue this is going to be  a  historical  record   for  us,  for  this  Country.  Itakaa  kwenye  kumbukumbu  mpaka

miaka mia moja ikipita, tutakuwa  tukisoma  ndani  yake  mtu  fulani  alikuja  katika  kikao  hiki  saa  fulani  na  akatoa  maoni  yake.

Kwa hivyo  utakuja hapa na utasign kwenye hii register yetu halafu bada ya hapo utakaa. 

Na hii ni public hearing kwa hivyo mtu atakuja hapa azungumze watu wote wakisikia.  Na  bila kupoteza wakati  nanfikiri bwana

Gikonyo tutaanza moja kwa moja.   Sasa  ile list ambayo tuko  nayo  sijui  iko  wapi?   Na  kitu  kimoja  manjua  hata  mpira  watu

wakienda uwajani sikuna ground rules?  Si kuna sheria inafuatwa?  Sasa nataka tuseme ground rule moja na tuiguane, ndirenda

tuiguane unajua  kila  mmoja  ako  na  maoni  yake?  Na  mtu  anaweza  kuja  hapa  atoe  maoni  ambayo  aikupendezi,  sasa  ile  rule

antaka tukubaliane ni kwamba hiyo ni maoni yake, tueshimu maoni yake.   Nitwaiguana hau?  Kila moja aeshimiwe maoni yake

no heckling, wacha aseme vile anafanya, hata kama ni upuzi kwako pengine kwake sio upuzi.  Tunataka kila  mtu  atoe  maoni

yake vile  anataka.   No  heckling,  no  shouting  down,  we  respect  each  other’s  opinions.   Tumekubaliana?   Haya  asanteni  na

tunaweza kuanza. 
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Speaker: We have a Secretary who is listing down the names.

Com.   Lethome:  Mtaandikisha  bwana  Gikonyo  ata-organize  don’t,  worry.   So,  can  we  begin  with  Mr.  Ngatia  Kamunge

please? Mtaandikisha Bwana Gikonyo ata-organize, you will register do not worry.  Kuna mtu yeyote anamjua mtu yeyote hua

haskii anahitaji sign language? Kuna mtu uanjua hawezi kusikia saa  hizi, Kuna bubu hapa?  Hakunae.   Tuendelee.  So  can  we

begin,  tunaaza  na  mzee  Ngatia  Kamunge,  Ngatia  majina  yako  halafu  uanze  kuzungumza.   Uuge  uria  ukuoana,  Riitwa  riaku,

nawambiririe kwaria.

Mr. Ngatia Kamunge: Ii ni Ngatia Kamunge ngwenda kuga atiriri, thiini wa bururi uyu witu mundu uthukitie ni mundu witagwo

cibu.  Na gitumi ni giki, kuma 1928 riria  aigirwo ni muthungu ta ndaranja iria iringagirwo ni mitokaya 

Speaker:  Okey, Okey, Okey.  Uga ringi nitugutaura.

Mr. Ngatia Kamunge:  Cibu akorwo atari ho Katiba njeru.  

Translator:  Ngatia, cokera ringi nigetha hote gutaura.

Mr. Ngatia Kamunge:  Cibu Katiba njeru akorwoatari ho.  

Translator: He states that he would like the activities of  a Chief to be removed in the new Constitution

 Commissioner:   and the office of the chief should be abolished?

Translator: yah, sure  

Mr. Ngatia  Kamunge:  Tondu kuma 1928  ri,  niwe wathukirie.   Migunda yagayo ri,  makiambiria kwendia migunda thiini  wa

rithabu (okey).  

Translator:  He says that from 1928 the Chiefs interfered with land activities  and then they started selling the land any how.  

Mr. Ngatia Kamunge:  Tondu uguo ndari raia ateithagia, ateithagia o itonga. 

Translator:  and that the chief does not help the Common person but he helps and assists the rich people  

Mr. Ngatia Kamunge: Tondu tariu migunda kuria yarutwo ri, mathiaga makagaya migunda makagaira itonga ikaigwo iri stock

 

Translator:  and that wherever there is land allocation they keep that one as their stock and they give pieces of land to the rich

people.
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Mr. Ngatia Kamunge:  Nayo thirikari ri, riria yagiire na migunda kuuma Somali ikiiga migunda iyo kuria andu acio mairiigaga

indo ciao makiuma Somali, na migunda iyo yothe nimiendie ikirugamirirwo ni macibu. Na andu acio makaheo matire

Translator:   And that the Government  has kept  those pieces of land under the care  of Chiefs and the Chiefs  are  selling  the

pieces of land.

Mr. Ngatia Kamunge:  Uguo migunda iheanitwo ni  thirikari yambe irigiririo Title  ichio itigathii na mbere.  

Translator:  And the Title Deeds should be kept by the Government so that the Chiefs do not have to keep  the Titles or  have

the resposibility of those pieces of land.   The Government should suspend issuance of Title Deeds.

Mr.  Ngatia  Kamunge:   Riu  uguo  ri,  ngwenda  kuga  angikorwo  thirikari  nikuruta  wira  yambe  irigiririe  Title  icio  itigathii  na

mbere onginya gwikwo uchunguzi tondu andu acio nio mahetwo migunda iyo na makaheo Title.  Kuma Isiolo  mairo  ikumi  na

ithano  migunda iyo gutiri itangiuga haria uri na iraturaga irugamagirirwo ni bendera.  

Translator:   He is talking about  the land from Isiolo as  he says that those pieces of  land  have  been  under  the  white  settlers

care, and now he would like the authority to be with the Government.  

Mr. Ngatia Kamunge: Tariu guku ni iigirwo itonga kuria gwitagwo Silent area.

Translator:   That  there  are  pieces  of  land  at  Silent  area  and  he  think  that  the  pieces  of  land  have  been  kept  or  reserved

purposely because of the rich people and the people who are well known.

Mr.  Ngatia  Kamunge:   Uguo  maundu  macio  mothe  cibu  akoragwo  atongoirie  tondu  mundu  aheo  mugunda  Nairobi,

anengagirwo marua agoka gwikirirwo sign ni cibu, ati mugunda ucio niwakiri wake.

Translator:  That he thinks that all those pieces of land are kept there, and when people  buy them from Nairobi  they bring the

letters to the Chiefs who also sign  against the name of the person who is the allotee.  

Mr. Ngatia  Kamunge:  Riu uria ungi thiini wa forest  niirangiirwo ni thirikari igathukio ni itonga. Tumenye niki gitumite  forests

ithii na mbere guthukio irangiirwo ni thirikari.

Translator:    Okey he also states  that the affairs concerning the forest,  the government  has  turned  a  blind  eye  against  those

lands, the forest because the rich people are destroying the forest in presence of the Government of the day 

Mr. Ngatia Kamunge:  Migunda tariu thirikari yo nyene nikuri migunda iigitwo; riria twaruiire wiyathi andu makigaira migunda

iyo.  Ndiri  kindu ituteithagia nakio tondu ituraga oro  uguo, ati niwatuikire wa mundu  na tweheragia bendera  nigetha  migunda

iyo ituteithie.  Aorwo ni ng’ombe, akorwo ni mburi, igakorwo igituteithia

Translator:   He states…
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Com. Lethome:        Atiriri muthee, Wina ndagika ikumi no uhoro wa migunda ri, niurikirie.  Aria undu ungi riu.

Translator:        Wina undu ungi tiga undu wa migunda?   

Mr. Ngatia Kamunge: Riu ndiri nondu ungi .

Com. Hassan:  If the Chief’s office is to be abolished, would you suggest that they be elected directly by the people  or  what is

your opinion? 

Translator:        Okey Asante sana.  A question.   Niukurio kiuria kinini ni muthamaki uria.  Hihi okorwo wbfici iyo ya cifu no

ikuhingwori, ungienda hihi magithuragwo ni andu kana ungienda hihi mekwe atia?

Mr. Ngatia  Kamunge  Ona 1937  nikwahitukirio tuthurage macibu, natukagira mundu uria  tukwenda  na  nitwagirire  muthigari

wa Administration Police kwa District Commissioner.

Translator:    He would like the post, a chief to be elected by the people themselves rather than to appoint.

Mr. Ngatia  Kamunge:     Na  riu  kugiragwo  mundu  ukwendwo  oke  athukie  tondu  we  niarugamiriire  thirikari  no  niguthukia

areka atia?

Com. Lethome: Kiuria ni riri, no wende tucoke na thutha cibu akorwo agithurwo uria mwathuranaga tene handu ha guthurwo

ni thirikari, kumuma thutha? 

Mr. Ngatia Kamunge Ii tumume thutha. 

Translator:  That the people may line up after the person they want to be the chief.

Mr. Ngatia Kamunge:  Nigetha athukia tukoiga ainuke.

Translator:  So that when he spoils things, he can be demoted by the people themselves.

Com. Lethome:   Tunataka pia kufanya balance saa  hii ni akina mama na wazee,  we want  to be  gender sensitive kwa hivyo

mtu wa pili tunamwita Jane M. Mithamo.  Uko na written memorandum? 

Francis  Mwangi:         Kwa  jina  ninaitwa  Francis  Mwangi  Ndwiga  niko  na  memorandum  hapa  ambayo  nita-hand  over

although nitaendelea very briefly na mambo  ambayo mimi ningetaka iwekwe katika Katiba. 

• Kwanza nimewashukuru wananchi wa Kenya kwa vile wameonelea ni vizuri  tuulizwe maswali sisi wenyewe tukiwa

ambao tuna kuwa governed kwa sababu serikali na mwananchi ni contract  ambayo tumeweka na ni lazima serikali
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ituongoze vile sisi tungetaka.  

• So,  jambo la kwanza,  ningetaka kuongea juu ya presidency.   In  my opinion,  ninaonamambo  mengi  wana-revolve

around  the  President.   Kwa  hivyo  ninaonelea  ni  yakua  our  President  ni  lazima  awe  mtu  ambaye  ni  mtu  ako  na

mambo ambayo nita-list hapa ambayo ninaona inatakikana kama President.

• For one,  nimesema ni lazima awe morally upright.  Hiyo nikusema  record  zake  ni  lazima  tuzijue  kutoka  mwanzo,

pengine wakati wa shule.

• Ni  lazima  awe  corrupt  free.   Hatutaki  tusikie  kuwa  mwaka  wa  1992  ama  97  ama  mwaka  wa  ninetee  sixty

something,  alikuwa  involved  na  corruption.   Ningetaka  asiwe  mtu  ambaye  ana  ukabila.   In  other  words,  in  my

suggestion ningesema asiwe kwa chama chochote, awe above parties

• Ni lazima awe mtu ambaye ako na mke, a married man. 

•  He should also be religious.  Hiyo nikusema anafuata Bibilia au Koran,  so that akisoma pale atuongoze vile hivyo

vitabu vinasema.  

• Elimu yake  ninaonelea  ni  lazima  awe  mtu  ambayo  amesoma  so  that  mambo  ambayo  ianbadilika,  katika  nchi  hii

ataweza ku-cope  nayo.   And for that matter nime-suggest awe ako na degree ya kwanza au its  iquivalent  kutoka

kwa chuo ambacho kinajulikana

• Umri:  mimi nimeonelea kuwa Rais awe na umri wa kati ya miaka thelathini na tano hadi sabini.  

• 25%:  hii  Clause  ambayo  imesema  ni  lazima  awe  na  25%  kutoka  kwa  Provinces,  mimi  nimeonelea,  tukiongea

kuhusu provinces tunaongea juu ya area.  We are not talking about people.   Kwa hivyo kama tumantaka kuongoza

wananchi,  we  have  to  think  of  population.   For  that  matter  ninasema,  in  addition  to  the  25%,  ni  lazima  aweze

ku-garner  over  50%  of  the  Kenyan  population.   Irrespective  kama  watatoka  Anirobi,  Kisumu  ama  Mombasa.

Failure  to  that,  ni  lazima  kuwe  na  rerun  kwa  election,  for  the  first  two  candidates.   Vile,  vile  nimeongea  juu  ya

Vice-President.  Nimeonelea yakua Vice-President awe na conditions kama zile za Rais na wakati  wa kura,  awe ni

wa chama kimoja na President,  in other  words,  awe  running  mate,  so  that  kusikuwe  an  contradiction  wakati  wa

kuchaguwana an awe amechaguliwa na wananchi 
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• Electoral boundaries:  Kwa maoni yangu nimeonelea the boundaries that we  have  they  more  or  less  defined  tribal

boundaries.   Kwa  sababu  utaona  zimepitia  hata  mipaka  ya  district  na  district  nyingi  tumeonelea  kwanza  zile

zimetengenezwa  hivi  majuzi,  zina  ukabila.   Mimi  ningeonelea,  constituency  boundaries   ziwe  redefined  so  that

zitakuwa  zinatransverse  makabila  mbali  mbali.   For  instance,  nikiwa  niko  Laikipia  West,  I  would  wish  nione

imeshika wakikuyu wa Laikipia na samburu wale wengine wako pande ile so that hatutaongea juu ya district  fulani

ya kabila fulani.  

• A  sitting  MP  or  other  a  candidate  vying  for  na  MP:   Kulingana   na  maoni  yangu,  nimeona  wabunge  wengi

wametu-let down kwa sababu ya masomo yao.   For  that matter,  nimeonelea mbunge ni lazima awe na a minimum

of “O” level of education with at least division II ama C minimum. In addition to that, ni lazima awe na training fulani

at Diploma level  ama Degree level.

• Councillors: nimeonelea kuwa Councillor ni lazima awe amehitimu mtihani wa  darasa  la  nne  with  a  division  III  or

D+, na awe morally right, corruption free,  na awe ame-declare  his wealth so that we know ametoa hiyo mali yake

wapi, hatutaki a sceanrio whereby anakuja anatupatia pesa, ambazo alituibia ili tumrundishe.

• Constitutioanl change in Parliament: Kwa maoni yangu nimeonelea  yakuwa,  although  we  talk  about  the  two  third

majority  kuchange  Constitution,  nimeona  hii  imetumika  vibaya  kwa  sababu  chama  kiancho  tawala  kikiweza

ku-garner enough two thirds in a way that pengine kianongeza wabunge wake na wengine kimenunua, it is very easy

to change the Constitution in Parliament.   Mimi ninaonelea hivi, kama Constitution ita change iwe, after this one,  ni

lazima tuwe na 90% of the sitting MPs wame endorse  na sio lazima wawe wakati  wa voting huko ndani, one  can

vote even when in another country, mradi tu ame-endorse hapo and we have 90%.

• Appointment of Ministers, Parastatal Heads, Police Chiefs, Military Chiefs, Permanent Secretaries, Governor of the

Central Bank, Auditor General, Attorney General,  Anti corruption Chief and Chief Justice;  Mimi nimeonelea hawa

watu,  kwa  vile  wamekuwa  wakichaguliwa  an  President,  they  serve  the  wishes  of  the  President  instead  of  the

wanannchi.  Kwa hivyo ninaona, ikiwa hawa watu watachaguliwa na President,  ningeonelea wapelekwe Parliament

wawe  vetted  huko  so  that  tutaangalia  record  zao  former  records  akiwa  amekuwa  mentioned  somewhere  with

corruption, embezzling of public funds, negligence of duty, tuna mukataa.

• Now we come to the district  focus: hapa ninaonelea hii  district  focus,  although  tunasema  ndio  ianleta  maendeleo,

imeleta  corruption.   Kwa  hivyo  ninaonelea  hii  ifanywe  uchunguzi  zaidi  so  that  hizi  pesa  za  serikali  ambazo

zianpotelea huko, ziwache kupotea.  Kwa hivyo the sitting MPs nimesema wapewe more powers kwa DDC.
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• Corruption: on the issue of corruption, nimeonelea hii ndio ian-haribu nchi.  An the reason as  to why ni kwa sababu

watu ambao wamewekwa hapo,  ni  watu  ambao  wanaenda  ku-serve  interest  za  wale  waliwaweka  hapo.   In  my

opinion, nimeona tuweke the right people,  at  the same time, we establish laws ambazo zitapatia severe punishment

to those involved in corruption deals.   For  instance,  nimeona hakuna haja mtu ama watu  waanpotea  na  68  billion

equivalent  to  2000  per  (  nime-divide  an   population  ya  30  000)  person  na  waanenda  scoot-  free.   Whereas  a

person ambaye amemunyaganya mtu mia moja, is hanged.  Mimi naona hawa watu wana-commit economic crimes

wapatiwe the same sentences na huyu mtu ambaye ameiba pesa kidogo.  

• Na anti-corruption authority: nimeonelea kuwe na anti-corruption authority ambayo itakuwa with some security  of

tenure so that itakuwa ifuata kila mtu including the President himself, akiwa pengine amefanya makosa.

• Education:  Mimi  nimeona  ya  kwamba  kumekuwa  na  bias  in  education  vacancies  in  this  country.  For  instance

utakuta ,when we talk about  quota system, some areas   zimekuwa zikipata a lot of favour because  of these quota

system.  Mimi nimeonelea tuwe tunatumia merit peke  yake.   In the issue of 8-4-4  ama 7-3-2,  hiyo  ijadiliwe  upya

tukiangalia  tools  zile  available,  ratioanl  selection,   na  hata  the  industrial  demand  na  resources  zile  tuko  anzo

ziangaliwe upya.

• Agriculture: nimeona agriculture pengine  ndio  back  borne  ya  uchumi  wetu  kwa  hivyo  tuiangalie  upya.   Tuone  ya

kuwa implements ambazo mtu anatumia kwa agriculture they are  not over taxed.   Kama vile  mama  moja  alikuwa

hapa  ningeona  hakuna  haja  yakuwa  nina-produce  a  sack  of  maize  an  Kshs600.00  ama  Kshs1000.00  whereas

inanunuliwa an Kshs300.00  that should be looked upon kwa sababu sasa  ita-destroy agriculture in  the  country  in

favour of importation  of  goods.   In  this  case,  nimesema  hii  mambo  ya  East  African  Comission,  I  mean  this,   hii

maneno hii tunashikana East  Africa, inagaliwe upya kwa sababu it may not work  in  favour   of  this  country.  Kwa

sababu  taxes  ambazo  zianfanyika  hapa  kwetu,  they  are  not  the  same  with  those  others  not  unless  zimekuwa

standardized, something is going to go wrong.  Ya! I am winding up.

• Revenue collection:  hiyo yote iangaliwe upya so that we avoid mambo ya kupoteza …

• Okey, the other issue ambayo ningetaka kusema kabla hatujamaliza ni security mimi ningetaka kila mwananchi awe

amepewa enough security so that aweze ku-generate  economy kulingana na vile angeweza.  Kwa hivyo  ninasema

polisi iwe trained upya na employment kwa polisi iwe is by merit sio ati mahali wewe umetoka ama we ni anni.  
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• With that nina maliza na gender ninasema wawake waangaliwe upya . Kama ni education ya watoto  wasichana iwe

the  same  na  ya  vijana  lakini  ninakataa  hii  maneno  ya  affirmative  action  kwa  sababu  ningetaka  kuwe  na  fair

competition.  Mwanamke akiwa anaweza ku-compete na mwanaume, wacha apatiwe.  Lakini hii mambo yakusema

tuwagawie seats fulani unless from the interested groups,  hizo tunaweza reserve-ia  lakini hizi zingine elected,  wacha

wa compete equally. Thank you very much.

Com. Lethome: Tutauliza huyu mama ambaye anaitwa Dorcas……………

Dorcas:  Nii ndi mkulima wa andu aria anini.

Translator:   I am a small scale farmer.

Dorcas:   Na nii ndi kagombe gakwa karia ndiithagia.

Translator:  And I have a small cow that I rear.

Dorcas:   Karia gakwa ndakama gutiri handu ndwaraga nokunyua kana ngahe nyau.

Translator:  I do not have a market for the little milk that I get.

Dorcas:  Kundu kuria ngwendia karia kau kuri umwe-ri, ndirendia shilingi ithano.

Translator:  Because we sell our milk at five shillings, that milk cannot  help you.

Dorcas:   Ndathii kugura mbembe ya kuhanda ndienderio ngiri  na magana matatu.

Translator:  The planting seeds cost Kshs1300.

Dorcas:   No ciakwa ndagetha ikonia-ri hindi io ni shilingi magana matatu.

Translator:  The maize that I harvest one bag costs only 300 shillings.

Dorcas:  Kwoguo na ningi nyendetie ngonia ithatu-ri, itingihota kugura muhuko mugima wa mbembe cia kuhanda.

Translator:  Even if I sell three  bags of the maize,  I cannot be able to purchase that small packet of maize seeds.

Dorcas:   Nonyende kuria kana hihi no tuteithio uhoroini uciuo.

Translator:   I would like to ask whether we can be assisted as far as the market of our produce is concerned.

Dorcas:   Ningi tucokerio KFA nigetha igituendagirie mathogora mega.

Translator:  In other words, whether the KFA can be revived so that our price can be controlled.
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Dorcas:  No riu gwatuikire ati riu biashara ikiri ya irio ciaku ugatwara gutiri thogora.

Translator:   Some people’s produce is bought at a better price than others.

 Dorcas:  Hari o undu angi.

Translator:  There is something else.

Dorcas:    Nitwathomithirie ciana ciitu.

Translator:  We have educated our children.

Dorcas:  Tukihinyiriria muno.

Translator:  We were heavily strained in order to educate them.

Dorcas:  Na mwana ucio ndari wira.

Translator:  That educated child has no job. 

Dorcas:  Nio mararimia mavuti guku.

Translator:  They are the ones who are working as casual labourers.  

Dorcas:   Kwoguo no nyende kuria kana no mateithio na mwenaini ucio wa kuona wira? Na  gwakwo ibanda nyingi makione

gwa kurimia.

Translator:   I  would like to ask  whether they can have job opportunities especially to open many industries so that they can

get employment. 

Dorcas:  Haha hangiio umuthi, na hihi mundu gitonga oragwo, gutuikaga mwana ucio wa muthini niwe uiyite.

Translator:  If there is a kind of theft around here, a rich man probably is killed, the child of that poor person will be convicted.

  

Dorcas:  Mwana ucio akahuruo, wa mwanake agathukangio, airitu magekwa maundu manene moru, mwana ucio ona akiuma

hau ndangihota kwiikira kaundu, na tiwe uiyite.

Translator:  That son  is beaten, and he is probably hurt and the girls are  ruined and that child coming from that area  of torture

cannot be able to support himself/herself and he/she was not  be guilty.

Dorcas:  Ingienda kuuria ati kana nokuhotekeke muici atuirio anyitwo.

Translator:  I would like to say that proper investigations should be done before somebody is convicted.  
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Dorcas:  Akorwo ni njohi niyaihurire maturaini; cibu niathecire kiara inyuo biu, anethiira.

Translator:  And I say that that local beer is being prepared and the chiefs have permitted this one.

Dorcas:  Ciana citu na athuri maturaga njohini  

Translator:  Our children and our husbands always are there taking that  kind of liquor.

Dorcas:  na ndawaini cia kurebia.

Translator:  And in drugs.  

Dorcas:  Na nonyende kuga njohi ya mutu ihingwo na akorwo njohi no ikunyuo-ri, njohi niicokio mbaaini.

Translator:  I would like to say that this local beer should be abolished and then left to be sold in the bars.

Dorcas:  Handu haha hangiuragwo Njogu, 

Translator:  If an Elephant is killed around here,

Dorcas:   Commissioner oimaga Nairobi 

Translator:  the Commissioner concerned with those animals can come from Nairobi.

Dorcas:  No hangiuragwo mundu ucio ndari kiene 

Translator:  But if somebody is killed, nobody is going to bother about him.

Dorcas:  Kwoguo uhoro ucio wa andu aitu ucunguthwe tutige kuragirwo andu ni nyamu.

Translator:  We would like measures to be taken so as to prevent our people from being killed by animals like that.

             

Dorcas:  Na maundu makwa makinyite hau.

Translator:  That is all what I wanted to say. 

Com. Lethome: Kuna mzee anaitwa Adalt Njeru

Adalt Njeru Gathiimu:        Majina  yangu  ni  Adalt  Njeru  Gathiimu,  nina  mambo  mawili  au  matatu  ambayo  ni  ya  Katiba

ningetaka ibadilishwe ama iangaliwe na serikali yetu ama serikali itakayo tawala.  

• Na  mambo  hayo,  ya  kwanza  ni  kuhusu  waliopigania  uhuru  wa  nchi  yetu  ama  waliowekwa  magerezani  na

waingereza wakawekwa detention. Yaani wote walikuwa wakipigania nchi yetu ama waliwekwa detention kwa ajili
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ya kupigania nchi yetu wakati ulipofika wakugawa mashamba, walisahaulika tafadhali.   Wao,  ama watoto  wao,  wa

wale ambao walikuwa detention,  walisahaulika, hawakupewa chochote wao ndio masikini wa mwisho wakati  huu.

Wanashindwa hata na kusomesha watoto  wao.   Kwa  hivyo  Katiba  ambayo  tunaitegeneza  wakati  huu,  ningeuliza

kama ikiwezekana, wanaweza patiwa chochote ambacho walipigania.  

• Nina  jambo  lingine  kuhusu  mawakili  ambao  wanadai  pesa  za  watu  ambao  wamepatikana  na  ajali.   Ajali  ya

barabarani,  saa  zingine  ama  wengine  wamepatikana  na  ajali  za   aina  ya  kunaguka  na  ndege  ama  kitu  kingine

chochote.   Yaani,  kunao mawakili ambao  wanajileta  kuja  kuwatafuta  ambao  wamepatikana  na  hiyo  ajali.  Iwapo

mwenye  kupatikana  na  ajali  hakufa,  wale  mawakili  wanakuja,  wanamungoja  huyo  mtu  kwenda  kudai  zile  pesa

kutoka  kwa  insurance  ambao  itamulipa.   Kwa  hivyo,  taabu  inatokea  hapa  kwa  wale  mawakili.   Wanakwenda

wanamuletea yule  mtu  makaratasi,  anajaza  saa  zingine  hakusoma  sana  na  anafanywa  kujaza  makaratasi  mengine

yakusema  ya  kwamba  wao  wanakwenda  kudai  pesa  kwa  ajili  ya  huyo  mhusika.  Na  wanadai,  wanalipwa

wanazitumia zile pesa kwa njia zao.  Yaani,  wanaanza kulipa mtu aliye husika na hiyo ajali,  kwa pesa.   Saa  zingine

alikuwa  kiwete,  wanaanza  kumulipa  huyu  mtu  kwa  pesa  kidogo  kidogo  Kama  alilipwa  shillingi  elfu  mia  saba,

wanaanza kumulipa shilingi elfu ishirini, elfu nne, elfu tano,  namna hiyo, wanaharibu ile pesa,  ambayo  ingemusaidia

muhusika.  

• Kwa hivyo, hapo nauliza kama inaweza kubadilishwa hiyo Katiba ya kudai hiyo pesa  ibadilishwe iwe ya kwamba,

yaani muhusika ,wakili anaye dai ile pesa  hawezi  kulipwah  hizo  pesa  kama  muhusika  hayuko.   Wawe  wakilipwa

kama muhusika yuko.  Ili muhusika awe akisema wakiri alinidai pesa  fulani yaani wale wenye insurance wanapolipa

wanatoa  cheque  mbili,  ya  wakiri  na  mwenye  kupatikana  na  hiyo  ajali.   Hii  ni  wizi  ambao  umepatikana  na  hao

mawakili ama mateso ambayo imeletwa na hawa mawakili, iwe ikikwisha kwa huyo mtu aliyehusika na hiyo ajali.  

• Jambo ya tatu ni kwamba, ni kuhusu mahakama: tunaona watu wetu wanateswa sana na mawakili huko kotini kwa

ajili ya kutojua uwezo wao katika mahakama, na kwa hivyo, kile ambacho ningeuliza Katiba yetu itengeneze ni ya

kwamba, katika mahakama, ama yawe mahakama kuu,   wale ambao ni ma-judges ili wasije wakatumiwa na wale

wakubwa walio wachagua, wawe wakichaguliwa na Bunge.  Tena mahakama madogo ama mahakama dogo wawe

wakitumia  lugha  ya  Kiswahili  ili  raiya  wa  kawaida  asiye  elewa  kingeleza  awe  akisaidika  ama  awe  na  uwezo

wakujitetea  mahakamani,  ili    lugha  ambayo  iantumiwa  an  mawakili  na  ma-judges  katika  mahakama,  isije

ikampotosha mwenye kushtakiwa asijitetee.

• Jambo la nane ni ya kwamba,  juzi nilishangaa kusikia upande wa Nyeri  kulikuwa na mtu ambaye alishtakiwa kwa

maana alikuwa na msichana alikaa naye kwa mda wa miaka tatu,  na yeye baadaye akamutupa.   Hapo nikashangaa

huyo  kijana  ama  mzee  alishtakiwa  alipe  elfu  hamsini  ama  kifungo  cha  miezi  kumi  jela.   Hapo  nikashangaa,
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nikajiuliza,  wanawake  walitengeneza  Katiba  yao  na  sisi  wanaumeje?  Ni  lini  Katiba  itatengenezwa  kuhusu  wale

wanawake  ambao  wanakaa  na  vijana  wetu?  unaweza  kumpata  mwanamke  ni  wa  miaka  arubaini  au  hamsini

amechukua kijana wa miaka ishirini anakwenda kukaa nayeye.  Kwa hivyo Katiba ilitengenezwa ya wanawake vile

wanaweza kulindwa lakini kijana, hakupatikana na Katiba ambayo inaweza kumulinda yule kijana wa miaka ishirini

anaye ndakwa na yule mwanamke wa miaka hamsini, ili awe akilipwa kwa kupotezewa wakati wake wa kuoa.  

Com. Lethome: Kwa maoni yako ungetaka ifanywe aje?

Njeru  Githiimu: Ningetaka  wale  wanawake  wawe  hata  nao  wawe  wakitozwa  hiyo  shilingi  elfu  hamsini  hama  kifungo  cha

miaka kumi jela.   Kwa maana, alipoteza wakati wa yule kijana.  Kwa hivyo nimemaliza.

Com. Lethome:  Okey sasa  nimeambiwa pia tuna vijana katika huu mchanganyiko,  nitaanza  na  kijana  mmoja  hapa,  Samwel

Thiari, Samuel Thiari; 

Samwel Thiari:        My names are Samwel Thiari, and I will start on issues of 

• Preamble;  I really do not see why all the fuss about the preamble, in our present Constitution.  It is a comparison of

the preamble of countries;  Constitutions that we are  wrongly  inclined  to  think  that  our  Constitution’s  preamble  is

iandequate.   There  is  a  question  on  the  focus.   Whereas  our  preamble  focuses  on  the  nation  Kenya,  others,

depending on the national aspirations,  have different focuses.   Not  unless we want to copy from others,  as  we are

all doing, there is nothing  wrong  in  placing  the  emphasis  on  the  antion.   Kenya  is  a  soverign  state,  that  one  is  a

wonderful opening of the treaty.   It  places rightly, the nation above the individuals.  Everywhere  in  the  world,  the

more strong a antion is as  an identity, the more it will be  able to safeguard the rights of the individual.  Placing the

individual before the state is placing the cart  before the horse.   Only those states  which have strong institutions can

afford the luxury of such extravagant preambles placing man before mankind.

• Secondly, the issue of the Legislature, that is the Parliament: In Kenya, Parliament is supreme.  Now, if Parliament is

supreme, the occupants of the sitting Parliament must be  people  of integrity. However,  in a formal  democracy any

person can end up in Parliament.   If you do not check the kind of people  going to Parliament,  then the powers  of

the Parliament needs to be checked.  If parliament can literally implement anything into law, then there are  dangers

of emergency of parliamentary tyranny. The recent hefty pay rises and hikes in allowances have met a public outcry

and is a case  of Parliamentary dictatorship.   If the parliament can award itself excess  powers  and mind you, these

are just a bunch of individuals against the wishes of people,  mechanisms must be  put in place to check the powers

of the Legislature.  
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• Next,  is  on  the  issue  of  Presidential  powers.   Given  the  relative  political  immaturity  for  the  masses  in  the  most

developing countries,  it is imperative that the institition of the presidency  must  be  a  powerful  one.   I  will  state  an

example  here,  but  for  Stalin  of  the  former  Soviet  Union,  Russia  would  not  have  sprung  from  a  developed  to  a

superpower within  a span of less than three decades.  It is only in countries with a politically conscious and mature

masses that we can afford a ceremonial President.  Infact, I do suggest that the President  should wield such diverse

powers to an extent that such a person can be able to exert  his will for the betterment of the economy and the well

being of the people.   The only danger here is,  when  such  a  benevolent  dictator  changes  cause  for  the  worse  the

damage can be of  unimagianble magnitude.  

• On the Political Parties:  The political parties in Kenya are diametrically tribal, and in some cases these ones are  just

to pave way for the government to be  formed from a cross  section of those in parliament than a  coalition  parties.

This  will  ensure  that  only  competent  people  end  up  in  Parliament  and  in  civic  bodies  as  opposed  to  what  is

happening now, where those people with allegience to tribal chiefs are heading the parties end up in Councils and in

Parliament.

• Lastly on issues of citizenship:  there are  some urguements that are those Kenyans who are  born of a male Kenyan

outside  the  country,  are  automatically  Kenyan  Citizen.   Now,  although  we  have  so  many  issues  about  gender

equality  and the like, there  are  some  dangers  here,  say  if  a  Kenyan  Woman  is  say  married  to  a  German  or  an

American, we really do not know what can happen if we say  all  ladies  or  women  going  abroad  bring  back  their

offsprings as automatic Kenyan Citizens.  This one must be checked but it has to be  balanced and that one,  we can

leave it to the people  to see  whether this idea of ladies,  after  they  go  abroad,   they  come  with  the  children  from

American, German or  other  nationality then automatically they become Kenyan citizens.  Here I believe that  in all

cases be it men or women, their citizenship should not be automatic, it must vetted by our bodies. 

•  On entrenching the value systems in the Constitution, this one is not,  does  not have anything to do with the writing

of these things in the Constitution  rather with what we Kenyans want to do.  No matter what we write down in our

Constitution, so long as we do not have will to implement it in to something practical, it cannot help.  Infact, I am the

conviction that our present Constitution is not badly off.  Only that, we do not have that kind of a will to implement

what we have presently. But all the same, it will be good if these things are done and done in the good way.  

• On the affarmative action,  we are  being advised by some people  that we allow about  seventy ladies in Parliament

and we set aside some positions for ladies. But in a democracy,  that one is a little bit self defeating.  We have lady

lawyers, ladies educationists and these women and everywhere.   So  if they cannot compete  with a  men on a level
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playing ground, then we are defeating the same same tenents of democracy.  

• For the natural resources, we have man competing with  or  rather  exploiting the natural resources  and this one has

led to destruction of forests.  This must be addressed in our new Constitution.  That in which cases  must we kind of

pave way for settlement of people  in a  forest?   We had cases  in  Karura  and  elsewhere,  where  catchment  areas

were destroyed and usually, this one was done by those well placed in the Governemnt.   If a forest  must pave way

or rather a natural kind of a catchment area must pave way for a settlement, it must do so according to the needs of

those ones around.  But we have cases when our forests are being annexed here it is done by those Arabs  from out

there.  Let us have a situation where the locals, depending on the need,  are  allowed to exploit the natural resources

neihgbouring them and this one is done according to the needs of that society.  Otherwise, asante

Com. Lethome: Is that a memorandum? Would you like to hand it over to the Comission?  

Samwel Thiari:        No, it is just a handout or something.

Com Lethome Would you like to hand it over to the Commission? 

Samwel Thiari:  No

Com. Lethome: Then I have one question for you.  Nitakuuliza kwa Kiswahili, mambo ya uraiya. If sasa  ileKatiba tuko nayo

inasema  hivi,  Kamau  akioa  msichana  kutoka  Uganda  -  keti  tu  -  Kamau  kutoka  hapa  Ndaragwa  akioa  msichana  kutoka

Uganda, huyo msichana automatically anaweza  kuwa  Mkenya,  lakini  wanjiru  akiolewa  an  huyo  Mganda,  sasa  huyo  mganda

hawezi  kupewa  citizenship  na  Wanjiru.   Sijui  ungependa  kusema  nini  hapa.   Yaani  mwanaume  anaweza  kupatia  mkewake

ambaye  ni  foreigner  citizenship,  lakini  mwanamke  mkenya  awezi  kumpatia  mme  wake  foreigner  citizenship.   Sijui  hapo

ungesema nini?  

Samwel Thiari:  Nimekuwa na nafasi ndogo ya kutembelea nchi za nje kama vile Uganda,  Tanzania, Anmimbia, Mozambique,

  na zinginezo, an ni vile tu sisi tunachukulia uraiya kwa juu juu sana lakini ukitoka pale inje unaona una dhurumiwa on the basis

of your nationality.  And even those countries they do  not  just  hand  over,  hawapeani  tu  uraiya  hivi  hivi.  Without  considering

gender,  whether  it  is  the  woman  or  the  man  who  is  being  married  or  marrying  to  Uganda  in  both  cases,   it  should  not  be

automatic as such.

Com  Lethome:  Sasa  tunawaalika  akina  mama  ,  kuna  mama  moja  hapa  Lucy  W.  Ngugi.   Lucy  W.  Ngugi,   Uko  na

memorandum?
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Lucy Ngugi:  Ndio. 

Com. Lethome: In that case vile utafanya, una dakika tano u-samarize tu  halafu uta-hand over here. Kwa majina, eleza majina

yako.

Lucy Waithira Ngugi: Majina yangu ni Lucy Waithira Ngugi; na kwanza mini na-represent  Ndaragwa Women Constituency

na tuna resolutions tu-limake, tukiwa wanawake wa Central Province, na tukasema kuna mambo mengi ambayo tume ongea juu

yake kutoka kwa presidency,  tukasema kama ni President,  hatutaki  awe  member  of  Parliament  wa  Constituency.   Tunataka

awe  President  wa  kila  mahali,  na  Vice-President  naye  achaguliwe  na  watu.    President  hatutaki  awe  wa  chama  chochote

tunataka awe neutral.  

Hii affirmative action tunaongea juu, yake ya wanawake, ya wanawake kuwa bunge one third, si favour tunauliza, tunauliza wale

wanawake ambao wanaweza ambao wangetaka.  Tuna jua hii affirmative action ata kwa mashule na nini imekuwako kwa muda

mrefu.  

Vile,vile, juu ya hii mambo ya nyumbani, domestic violence, hiyo tumekataa na tungetaka ishughulikiwe vizuri kwa Katiba yetu.

Kwa hivyo, sisi wanawake wa Ndaragwa Constituency, tunataka tuchukue hiyo report  resolution yetu ya Central  Province na

tu-adopt.  

Vile,vile  sisi  wanawake  wa  Ndaragwa,  Constituency  wote,  tuko  na  another  resolution  na  memorandum  ambayo  tumefanya.

Tumeongea juu ya citizenship kama vile yule alikuwa mbele alisema. Ikiwa ni the father of the child, vile anafanyiwa kama mama

akiwa anatoka huko ng’ambo na mtoto wake, anaambiwa ati huyo mtoto sio citizen wa Kenya.   Tungetaka hata mama awe na

right ya kuwa watoto  wake wanaweza kupatia citizenship na,  kwa  sababu  ya  huyo  mama  .   Na  watoto  wawe  na  automatic

citizenship. 

Na basic rights ziwe kwa akina mama zote.   Hata  Legal  rights  na  hizi  Human  Rights  zote  ziwe  kwa  akina  mama,  kama  vile

inakuwa kwa our men counterparts.  Vile tunauliza ni gender sensitivity tufanye kazi na wanaume hatuulizi favour lakini tunataka

zile groups marginalized groups kama disabled na wanawake,  iangaliwe vizuri kwa Constitution  yetu.   Hii  habari  ya  affiliation

nayo tunataka irundi, ilikuwa imeondolewa mahali na tunataka irudi, ili wale wanaume wanaopeana wanawake mimba, hata wao

wawe responsible kwa kulea hao watoto.   Hiyo nayo tuna mambo  mengi  ambayo  tumeongea  na  hii  tena  tunataka  kui-adopt

kama memorandum yetu ya wanawake wote wa Ndaragwa Constituency.  

Vile Vile tulikuwa tumeungana wanawake wa Kireita Location,  na vile vile tukasema mambo, tuwe na courts,  za family courts

na zije hata  kwa district levels ili ziwe ziki-cater for domestic violence, inheritance, marriage and divorce.  
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Na  hapo  tukasema  kwa  mambo  ya  land,  wanawake  wawe  na  equal  rights.   Kwa  hivyo  hata  Title  Deeds  za  mashamba  na

mashamba  yote,  ni  vizuri  ziwe  an  majina  ya  husband  and  wife  hata  ikiwa  ni  Title  Deed  hata  ikiwa  ni  land  ownership.   Na

wanawake vile vile, wawe wakikubaliwa kupata mashamba. 

 Employment  iwe  strictly  under  merit,  na  tena,  kwa  sababu  tunataka  wanawake  wengi  waje  kwa  leadership,  tunasema  an

tunakataa kabisa na tunataka hiyo iwe kwa Constitution that there should be no verbal violence during campaigns.  Kwa sababu

hata hao wanawake  wana  rights   za  socialization.  Wawe  na  right  yao  na  privacy  yao.   Kwa  sababu  wanatukanwa  sana  na

wanaume, ili wa-shy off na waondokee, hiyo tunakataa.  

Tena tunasema maternity services ni national issue kwa hivyo, tungetaka hata  hizo  ziwe  na  cost  sharing  na  Government.   Na

sema also, wanawake wawe na equal rights  in law hata ikiwa ni ile ya prostitution.   Kwa sababu kuna wawili kwa prostituion,

lazima kuwe na wawili na hatuoni ni kwa nini ni mwanamke tu anayepelekewa mahakamani.  

Kwa hivyo, Chiefs tunasema kwa sababu ya vile wanatusumbua sana,  tungetaka wawe wakichaguliwa na  watu,  wachaguliwe

hata wao.   Na  wakichaguliwa, wawe na good morals na laws zao zijulikane vizuri na wale watu.  Na  kuwe na women groups

and even men groups,  the development groups,  should be funded by the Government,  to be  given grants.  I  will  also  give  this

one as the memorandum for Kiraita Location.  I think that’s all.

Com. Hassan:  Nimepata  habari  kwamba  kuna  watu  wengine  wana  memorandum,  na  wangetaka  kuhand  over,  na  waende

shughuli zingine.  Munaweza kufanya hivyo lakini, lazima iingie kwenye register yetu  na  una  using.   Unakuja  hapa  unamuona

yule karani yuko pale utasign, atapokea hiyo memorandum yako. Twataka hii memorandum yako kwa sababu tunataka hiwe ni

record ambayo inakubalika.  Tafadhali,  iwe na signature yako na address  yako.   Sio kwa sababu ya chochote kile (inaudible)

.Pia wale ambao  hawana, ikiwa saa hizi haziko tayari, unaweza kutengeneza  pia umpatie coordiantor au mtume kwa ofisi.

Com. Hassan:  Leo sio mwisho wa kuchukua maoni.   Hii mambo ya kuchukua  maoni  itaendelea,  an  kwa  sababu  tumekuja

hapa leo,  an turudi jioni, musifikirie kwamba, sasa imeisha hapa Ndaragwa Constituency.  Kazi ya kuchukua maoni ianendele,

kama mtu hakuwa tayari leo,   kama bado  anaandika,  aendelee an  kunadika,  ikiwa tayari ampatie coordiantor  mwenye  yuko

hapa ama atume Nairobi. 

Com.  Lethome:Sasa  kuna  swali  moja  mama  hapa  kuhusu  citizenship,  umesema  hapa  very  cleary  uantaka  mama  mkenya

aweze  ku-confer  kumpatia  mtoto  wake  ambaye  amezaa  an  mtu  wa  nje  citizenship.  Lakini   kuna  kitu  kimoja  ningependa  tu

unifafanulie.  Je,  ungependa pia wamama wa Kenya aweze kumpatia  mume  wake  ambaye  ni  foreigner  citizenship?   Umetaja

watoto tu peke yake

 Lucy Waithira Ngugi: Ndio,  hata mume,  ikiwa ameolewa na mume wa nchi nyingine, we would also,  tungetaka  hata  yeye
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amupatie mume wake citizenship, yah.

Com. Lethome: Tunaendelea.  Wale ambao wako na  memorandum taratibu ni unapitaia  hapa  umuone  karani  umpatie.  Sasa

tunaendelea kuna mzee hapa anaitwa Joseph Ndumia?   Joseph Ndumia  

Joseph Ndumia: Honourable Commissioners,  this morning, I was not satisfied to see  Commissioners being to be  transported

in a GK vehicle.  In fact, it will bring a bad impression that the whole process belongs to the Government.  Why isn’t it CKRC?

  instead of GK?  My observation; I have a memorandum so I will just give you highlights of my memorandum here, first point is

that:-

• In our Constitution we should inscribe the voting days of the general elections.  Let it be  in our Constitution that we

know when we are going to vote.   It  should not be somebody having powers to use this as the secret weapon.

• We are  so much concerned about  the police brutality, Our police force,  the GSU, the City Council police askaris

don’t have mercy on our citizens.  Can we have a Constitution which gives an umbrella to every single living person

now that we have loopholes in our Constitution and laws that when you take  the same people  the the court  of law

they go home scoot free?

• Actually, I do not see the need to having GSU in our Constitution, because they seem to be serving an individual.  

• The poverty issue in our country has really gone to a far and deeper part of every human being here.   My view is, if

we have to alleviate the poverty line, in our country we must consider the city dwellers especially those who dwell in

slums and carton shanties in Anirobi.  Why cant this be  a project  sponsored  by the Government and let it be  in the

Constitution now that today it is not in the Constitution?  

• Also we want to have a Constitution whereby the citizen has the right to sue the Government when the mandate of

the Government has failed.  Now it is not there.   So  to  alleviate  the  level  of  poverty  in  our  country,  we  must  be

looking for grants and loaning facilities. Let there be  an institution to cater  for this.  Also  to  this  line,  we  have  the

farmers  they  are  still  saililng  in  the  poverty  line,  can  the  Constitution  do  something  to  the  farmers  by  having  the

mandate of creating selling and buying marketing centers, exporting facilities.  Let there not be  any person from the

government having a lisence to import Commodities which are  so much available in our country.   As we have  the

sugar, as we have the coffee, as we have the tea as we have the maize and lastly the milk.  

• Also  Commissioners  I  heard  people  talking  about  the  destruction  of  our  forests,  its  only  that  this  one  is  not

contained  in  the  Constitution.   I  am  supposing  we  had  the  checks  and  the  balances  that  let  there  be  a  forest

Comission with the power to protect, to plant but not having the power  to demarcate  or  excise the portions of the

forests.   Now we have  every  sleeping  person,  tomorrow  goes  to  the  forest  and  coming  with  all  what  he  wants,

freely.  That is bad.

• Lastly but not completely last,  dear  Commissioners,  lets reComend that all our Kenyan laws should  be  updated  .
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An  example, we are talking about the rapings, the tresspasses, the vagrant bills, laws in our free society.   It  is when

we have laws which are very lax, our laws don’t have real,real, real punishment. For example, when a person rapes

and is only imprisoned for only 3 months or  having an option of a fine, why do we have laws with options of fines

and imprisonment?  This is when we have given a judge an access to corruption.  Yes,  if it is imprisonment, let it be

imprisonment, if fines, heavy fines. Yes.

• And lastly this is the land issue,  it is good that in our Constitution today,  and tomorrow when we write it  because

this one is people driven, we must have a targeted acreage to act as a ceiling.  Supposing in our Constitution we say

  that nobody should have more than 100 acres?   Supposing this one is in our Constitution, then we shall not have

any person having 2000  acres  because  the ceiling is 100.   In  the  same  Constitution  lets  say  the  least  of  the  land

acreage, if it is 1 acre, let there be not any further subdivisions, because at the end of the day, we shall end up being

in big villages.  Yes 

• And  lastly,  the  Presidents  and  Councillors,  the  DCS,  the  Dos,  the  Chiefs  and  Sub-  Chiefs  should  not  have  the

power to give land as an offer.  They should not have that power.  The authority to give out land as a reward, let the

land  belong  to  the  people.   Let  there  not  be  any  Land  Comission  or  land  Commissioner  in  Kenya,  that  title  is

dangerous.  Thank you and this is my memorandum

Com Hassan.Give it out there.  We have no questions for you but I think we have to explain to you why we are  driving in GK

vehicles.  

If you look at  the Act,  the law under which we operate,  it states  that the Commission  is  going  to  be  operating  for  24months

from October  last year but one to october   this year.   It  says that after the Commission completes  its  work,  all  assets  of  the

Commission will go back to the government.  That is, the vehicles, computers in the office, furniture everything.  All assets of the

Commission will go back  to the Government.   (Interjection,  Inaudible)  So  ninasema, kwanza ulifahamu kwanza swali lile lake

aliuliza? Ee,  umefahamu lile swali aliuliza ambalo ninajibu  sasa?  Okey  sawa.  Sasa  nasema  kuwa  ile  sheria  ambayo  tunafanya

kazi naye inasema kwamba Commission, ama kama hii Commission ambayo imeundwa, itakuwa ikifanya kazi miezi ishirini an

nne.  Kutoka oktoba tarehe nne 2000  mpaka Oktoba  tarehe nne mwaka huu.  An inasema ikimaliza kazi yake,  ile asset  yake

yote ya Commission kwa sababu Commission, saa zile inafanya kazi,  inanunua magari,  ikanunua furniture, ikanunua computers,

itanunua vitu vingi sana. Lakini sheria inasema tukimaliza kazi hiyo, vitu vyote ambavyo mulikua mkitumia vitarudi kwa serikali,

It shall go back  to the Government.   Kwa  hivyo  saa  zile  Commission  imenunua  magari,  inaonekana  ni  afadhari  kwa  sababu

itarudi kwa serikali afadhali ikuje  kwa  jina la GK.   Kwa sababu ukiweka kwa private number plate,  baada  ya  Commission

kumaliza kazi yake, itabidi tena irudi kwa GK kwa sababu itarudi kwa serikali.  Sijui kama munafahamu. Asante.
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Com.  Lethome: Nafikiri  tutaendelea  na  kutoa  maoni  ya  wananchi.   Sasa  tutaenda  kwa  mama,  kuna  mama  hapa  ambaye

tulikuwa tumeruka jina yake, Lucy M. Mwangi, Lucy M. Mwangi.  Yuko Mama huyo?  Kama hayuko tutaendelea na mama

mwingine,  Florence  Wambui,  yuko  Florence,  hayuko?  Tutarudi  kwa  wazee,  tupate  mzee  mmoja  hapa  Francis  Kibwika.

Francis Kibwika.

Speaker:  Usipoteze wakati kwa kupeana story nyingi, enda tu kwenye point.  Tuseme kwa kitu fulani, maoni yangu ni kadhaa,

kwa kitu fulani maoni yangu ni kadhaa,  ndio utapata  faida hizo dakika zako kumi.  Unajua ukianza kuleta story nyingi utapata

hasara  ya  hizo  dakika  kumi.  Kwa  hivyo  kwenda  kwa  point  ndiyo  utapata  faida.   Uko  na  memorandum  mzee  ama  ni

mazungumzo tu? 

Joseph Kimani Gikebe: I am a retired civil servant - by Choice.  The independent Constitution of Kenya,  an unadulterated as

it was,  although it  was  the  type  of  Constitution  that  satisfied  the  whims  of  our  former  colonialists,  professed  free  education,

medicine  through  war  against  diseases  and  poverty  eradication  among  the  citizens.   The  new  Constitution  must  be  seen  to

guarantee  these  once  cherished  dreams.   The  Government  used  to  facilitate  education  and  procurement  of  drugs  from  the

taxpayers money.  Now,  what happened to the taxpayer’s money  so  that  now  the  cost-sharing  monster  was  to  become  the

necessary evil that it is shamefully is?  

Surely, the new Constitution can guarantee a meal on the table for every citizen.  Or  how  do  you  fight  poverty  on  an  empty

belly?  Examples of breeding poverty are many.  Not the list of which, is the irresponsible manner in which the government has

allowed wanton infiltration of farm produce from outside this country, eg, milk, maize, sugar, which the country can produce,  all

in the name of free market.  This importation lowers the prices so that our local producers  are  miserably demoralized.  The fruit

of their labour cannot in effect,  satisfy the demands of life.  The new Constitution must guarantee the security of local business

enterprises.  

The rule of law: Accused persons  must be  regarded as  innocent  until  proven  guilty.   Contrary  to  the  situation  in  this  country

where accused  persons  are  regarded  as  guilty,  until  proven  innocent.   This  explains  the  mistreatment  of  accused  persons  in

remand  prisons  and  police  cells,  awaiting  conviction  or  acquittal  in  their  trial,  where  compensation  for  such  mistreatment  or

torture is unheard of, in practice in this country.  Complains for such compensations are  channelled through a lengthy procedure

that is a headache bureaucratic red tape and victims prefer to leave things the way they are  rather  than pursue such procedures

in futility.  I suggest the villains should be left to carry their own cross while the government processes  damages with reasoanble

speed.  

Politics:  The new Constitution should allow for both party as well as independent politics.  One must not be compelled to join a

political  party  in  order  to  seek  a  parliamentary  or  civic  election.   Let  the  politicians  choose  even  to  be  independent  of  any

political party affiliation.  The new Constitution must not allow for a President  who is above the law.  The post  of Comander  in
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Chief of the Armed Forces must be  delinked from the presidency,  and all  the powers  to appoint  judges of the high court,  the

three arms of the Government, that is the Executive; the Judiciary and the Legislature must be independent.  

The  economic  trend  should  be  revisited  in  order  to  phase  out  donor  funding  reliance.   We  have  in  this  country  big  time

economists.  

After  general  election,  the  number  two  person  in  a  Presidential  race  should  automatically  become  the  Vice-President.

Otherwise,  provision  can  be  made  for  the  electorate  to  elect  the  Vice  President.   Ballot  boxes  in  an  election  should  be

transparent, this will discourage rigging where conventioanl ballot boxes which are  black in colour are  suspected of containing

rigged papers in constituencies where rigging claims thrive.  

The provincial administration should be effected through elected persons  according to my views.  People  should feel that they

are being administered by their own representatives.   The people  should have the power  to  recall  representatives  whom  they

feel are not living up to their promised word, to seek fresh mandate from the electorate.  

I have mentioned something about  free education.   It  is my view that education should be free in this country.   If  there  is  any

headache that is bedevilling Kenyans at the present moment, it is the cost of education.   Well,  we may be aware  that education

is paid for in developed antions like the United States, but the economic status of the US is very high, very high.  Ours,  has got

a very low ebb,  so we cannot compare ourselves with the US and  say  okay,  they  are  paying  for  their  education  and  so  we

must.  So the new Constitution must address this issue very seriously.  I  don’t know, you will sell all your cows,   you can even

sell your land which is ten acres  or  more.   But you will not be  able educate  you children through university education,  even  if

you have everything that you have.   Commissioners,  ladies and gentlemen, I don’t want to take  a lot of time talking. I  have  a

memorandum here, I was not able to prepare it in printed form but at least, it can be read.

Hand it over to the officer and sign off. Tutamupatia mama mwingine nafasi, Mary Wanjiku, Mary Wanjiku yuko? 

Mary Wanjiku: In this review process, I would like a few points to be looked in to.  My anme is Mary Wanjiku.  

• So, I have the point of education, education in our country has actually deteriorated even in quality.  You take  your

child to a public school,  and you are  not satisfied with  education  there  and  so  you  are  forced  to  go  to  a  private

school even if you cannot really afford.  So I would want this issue of public school education to be looked into.  So

that every person can take his/her child there.  And I also want to say that,  these children in public school some of

them are  unfortunate and they are  from poor  parents.   I  would want the government to assist  them, the ones who

have done successfully in their exams. You know, they should not pass their exams and they start digging or fetching

water,   they  should  be  let  to  continue  with  their  education.   Being  assisted  by  the  Government  or  a  form,  there
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should be a form, even a bursary form should be automatic so that we may have these intelligent children going on

with their education. 

• I was also saying that, when we come to the point of security , the s et security of our country should be looked into

because we look at the point of our lives. Our lives are  not really protected,  you go there you here somebody has

been shot dead, three people, four people, and the case goes like that. You know, you are not satisfied, you are not

happy.  We would want  the Government which will really follow things up fast enough and the security be  ensured.

And there is the security of our property.  Some of the less unfortunate people  are  loosing their property  in unclear

way and actually they cannot follow it up because  they don’t have money or  they don’t know the way out and so

you see a persons land will just go like that may be with a prominent person, and you will have nothing to do.  

•  I  also want to talk about  the job security.   This is a place,  this the time we are  suffering from abrupt  sacking you

have no notice,  you have been retrenched,  I think it will be  polite to be  given a notice,  you will  be  sacked  at  this

time so that you can plan, plan for the time you are going to stay in employment.  I think that will be fairer. 

• There is also this issue of marketing.  You know, marketing in our country, you grow  maize, you cannot sell it.   It  is

so useless in your house,  it cannot even take  somebody to a school.   You try  the  milk,  dairy  farming  you  cannot

market this milk, you try to sell it even at  the cheapest  price and actually nobody wants it.   So  you are  left with it

there not helping you.  You try poultry farming, surely, you are  left with your eggs there because  they have already

been imported.  So, actually you find there is nothing much you can do, you are there working hard, but actually not

achieving much.  

• I would want to talk about public institutions.  These include hospitals, the public institutions, schools,  the welfare of

the staff,  the employees should be looked into.  By this, I  want to  say  that  if  they  are  well  paid,  this  teacher  will

concentrate in  his work and the output will be so good and will be a lot.  But today, we have this teacher,  he/she is

a teacher and at  the same time, he has a shop so his time is divided, he cannot really fully concentrate  because  he

has this, he has a shop, he is still farming, I would want that to be put into consideration.  

• And also the other people  serving public institution, most of them are  doing so many things at  the same time. And

hence they  cannot  concentrate,  even  the  services  they  are  supposed  to  give  they  cannot  fully,  maybe  they  went

there being exhausted they are so tired, the output is so low.  But it is because of the little money they are getting.

• Point No. 5 is about corruption.  Corruption should be really elimianted especially in public institutions, because  this
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is a place where you, you go and you need automatic service because these people are Civil Servants, they are paid

so they are  supposed to serve you fully  and  with  no,  with  nothing  we  are  not  supposed  to  give  anything.   So,  I

would  want  in  this  review  nini,  corruption  should  be  dealt  with  and  infact  the  officers  found  guilty  of  corruption

should really be dealt with because  there is no reason for doing it.

• Also point No 6 is status of living of us the citizens.  You see  we have the rich people  in  our county and we also

have very poor people in this country.  So I was feeling this gap should not be so much.  Something should be done

at least to uplift the very people who are living below the poverty line.

• And the last thing is about our leaders.  I was feeling that the ones who are leading us should be people  with  stable

marital status and of course somebody God fearing. As a leader,  he is supposed to lead us and should be learned,

minimum of O” level, and should also be accountable for his/her deeds and with that, I think there will be  some sort

of satisfaction.

Speaker: Thank you very much:  Mr Ndungu , namwita Fred Ndung’u ……..

Fred Ndung’u:  Kwa jina naitwa Ndungu wa Mwangi.  Kwa maoni yangu  mimi nakuja  hapa  juu  ya  kubadilisha  Katiba,  an

kubadilisha Katiba kwa  maoni  yangu,  kulingana  an  vile  iko,  wakati  huu,  kichwa  ndicho  kile  kinaandamana  an  mambo  yote.

Kwa hivyo, mimi nitaanza kwa urais.  

Rais anatakiwa awe an miaka thelathini na tano hadi 55 .   Yaani,  mtu ana nguvu ya kufanya kazi.   Kutoka  hapo awe  ameoa,

awe an bibi.   Kutoka  hapo awe zile powers  tukoanzo zimepatiwa Rais,  ni kubwa zaidi mpaka  imefika  manjua  kiwango  watu

wanasema power corrupt.  Kwa hivyo mkimpa mtu nguvu mingi ndio atakuwa corrupt.  Kwa hivyo, sio kupenda kwake,  lakini

Katiba  inamufanya  awe  corrupt.   Kwa  hivyo,  President  zile  powers  ako  nazo,  yule  atakuja  au  hata  yule  kama  Katiba

itabandilishwa, hatutaki tuwe ati an hybrid, tunataka upresident,  upresidency,  urais  kama  vile  Kenya  iko.   Lakini  zile  powers

ako anzo, ziwe trimmed.  Kwanza isiwe ati huyu mtu ni Commander, huja-ingia kwa jeshi lakini  wewe ni Commander in Chief

of  the  Armed  Forces.   Wewe  tena,  wewe  ndiwe  uanchagua  Chief  Justice  ,  Wewe  ndio  Chancellor  mkuu,  wewe  ndio

uanchagua  yaani  tuseme  kila  kitu   katika  nchi  hii,  wewe  ndio  unachagua.   Sasa  kama  wewe  uanchagua,  kwa  hivyo  mimi

nikikuchagua,  utakuwa  wewe  utakuwa  unafanya  kazi  juu  yangu.   Lakini  si  juu  ya  wananchi  na  serikali  wale  tumechagua  ni

contract  tumewapa ya kutuongoza.  Na  sasa  imefika kiwango, ni sisi  ndio  wanatuongoza  lakini  sio  kwa  ile  njia  sisi  tunataka.

Sasa  hiyo  uongozi  inakuwa  uongozi  mbaya.   Sasa  hiyo  uongozi  unafika  ni  mbaya.  President,  ile  madaraka  yake,  kwanza

iondolewe.  Madaraka  hiyo  ingine  iwekwe  kwa  bunge  juu  tunachagua  akina  MPs,  ili  wawe  wana  nguvu  ya  kufanya  nini,  ya

kutengeneza sheria.  Lakini imefika kiwango  President  amekuwa  above  the  law.   Hiyo  ianfikia  ni  kama  tumeenda   sasa  kwa

Mungu mwingine.  Kutoka Mungu tunakuja kwa President.  Kutoka President sasa mambo mengine yanafuata namna hiyo. Na
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sasa hiyo, hatutaki.   Kama  Katiba  inawezekana,  hatutaki.   President  apatiwe  nguvu  ya  kuchagua  lakini  akichagua,  sio  watu

wote. Awe anachagua watu nayo bunge inampatia nguvu ati huyu mtu amekubali.. amekubalika. 

Kitu kingine, ni hii corruption,  Corruption haikunazia chini, tukirudi kwa miaka ingine, corruption wakati  huu imeanzia juu.  An

sasa juu imeanzia juu, ndio uankuta hata hapa ukisemekana ati DO amekupatia shamba hapa,  ati kwenda mbele ametumia jian

la President  ati umepewa shamba,  hakuna mtu anakuuliza juu ni ofisi gani ingine utaenda?  Hii mambo ya kusema  ati  tuwe  an

Prime Minister,  kwa maoni yangu haitakikani.  Nchi hii ni maskini, sasa  tukianza kutengeneza viti tuseme kuna Prime Minister,

kuna Rais hao wote watakuwa wakitaka nini..? Wakitaka pesa  na pesa  hata ya wageni wale wanakuja hazitoshi.  Kwa hivyo,

pesa sio zile tunasikia wanalipwa, pesa ni mingi juu kuna wageni, kuna nini an matumishi ya nini ya hawa watu wote watakuwa

wakiingia.  Sasa,  ninaona hakuna haja ya kuweka nini, tuna-takiwa tuwe an Rais  lakini  Rais  awe  madaraka  yake  ni   nini..  ni

ndogo.  Sio kama vile iko.   Awe naye kuna watu wale atakuwa akifanya kitu, Bunge iko an nguvu ya kumuuliza an ndio kuna

nini,  ukitaka  hata  kununua  watu  huwezi  kununua  bunge  nzima  watu  mia  mbili  an  kitu  hata  kama  uan  pesa  kiasi  gani,  uwezi

nunua?  Kwa hivyo, ndio ianfika watu kama ni kumi an mbili hata uanona Yesu  alikuwa an wafuasi kumi an ngapi?  Kumi an

mbili juu sasa  kama hawa watu,  hawezi kuja ati uwape kitu. 

Kitu kingine kwangu, corruption pahali imefika, iantakiwa mtu akishikwa ako corrupt awe nani au nani, kuwe an anti corruption

ile  itakuwa  independent.  Haitakuwa  answerable  to  the  President,  hitakuwa  answerable..  iwe  answerable  to  the  Parliament  .

Ikiwa  answerable  to  the  Parliament,  ili  nayo  Parliament  kama  itakuta  wewe  uko  corrupt,  ianpatia  Judiciary.   Kitu  kingine

Judiciary nayo iwe totally independent, sio President  apewe nguvu ya kwenda kuchagua ati yule  anataka,  saa  hizi akifikiria ati

Ndung’u, sasa  mini nikitolewa hapa niwe kama chief justice kwa hivyo nitakuwa ninafanya vile huyo  amenichagua  anata..  vile

anataka. Na kutoka hapo ndio mimi anuliza kama kunawezekana tuwe an koti  ya human rights hapa katika Kenya.    Tuweke

koti ya haki za kibiandamu ili hata kama ukiteswa ukiwa jela unapahali unaweza kwenda kushtaki niliteswa namna hii, na hiyo

koti iwe totally independent and iondolewe kwa hii koti nyingine ya kawaida hizi tuko nazo.  Hiyo iwe ni ya haki za kibinadamu

internationally.  

Hiyo kitu kingine ni hali ya labour laws katika Kenya hii.  Ukijua zile corrupt  zile mbovu kabisa ni mambo ya labour laws zile

ziko katika sheria za wafanyi kazi ndio zile sheria ziko mbaya kabisa kabisa.  Sasa  unakuta ati Minister ndio ako  an  nguvu  ati

kama kuna strike, yeye hajui ni nini inaendelea, hajui kama umeteswa, umefanywa nini, halafu unakuta ati anasema umpatie siku

ishirini an moja ati ili kuwe na strike.   Sasa  hiyo hakuna siku  minister  atasema  ati  iko  legal  strike  hata  iwe  nini!   Kwa  hivyo,

labour laws nazo,  zinatakiwa zikaliwe chini sio wakati  huu.  Wakati  huu tunatakiwa tuchange zile laws  zianfanya  tuwe  an  free

and fair election. Juu sasa, tunafanya hivyo kusema ati wakati  utafika ati tena turudi huko ati kutengeneza nini.  Ile kichwa hata

gari tukitaka kuondoa tunaanzia kichwa na engine, hii mambo ingine nje kwa hivyo, kama tunataka  mambo yetu yawe sawa na

ifike wakati,  sisi kama hii hali ya nini, ya administration act,  yatakuwa yamewekwe laini yanyoroke kabisa.  Hiyo ndiyo itafanya

hii  mambo  mengine  yanyoroke.   Juu  hata  hawa  watu  wanasema  ati  maziwa,  maziwa  wanapeleka  Nyara,  sasa  Nyara  na

corruption bado iko.  Hakuna kitu inafanya juu kama sasa,  kuna wizi. Hata wafanye nini, wataenda wapi?  Kwa hivyo, tunazo

66



administration Act,  zitengenezwe ipelekane an watu vile wanatakikana  an  sio  sisi  vile  tunataka.   We  are  lay  men  kwa  sheria

lakini  kuna  watu,  tuseme  kama  mawakili,  nini,  kwanza  hawa  ndio  wangekaa  chini,  wa-drop  sheria  zile  wanaona  zinaweza

peleka nchi kwa njia ile iantakikana halafu sisi nyumae, tuletewe, tusomeshwe, tuelezwe iko anman hii, mumekubali tufanye kura

ya maoni, mumekubali hiyo sheria au hamuyakubali? Lakini  sasa  kuja  kwa  wananchi  wanaona  ni  vizuri  wakisema  namna  hii.

Tulikuwa  hata  na  Saitoti  Review  Commission.  Commission  mingi,  mingi,  mingi  katika  Kenya  hii  an  mwishowe  hakuna  kitu

zinaleta.  Sasa hata hii yenu, sio kulaumu, unafika wakati ati kuna mvutano, sasa hata mwishowe-- 

Com. Lethome:  Sasa fanya hivi ee     (Kicheko), tupe maoni.

Fred Ndung’u:  Lakini ni kusema.  Ni maoni  hata  kama  ni  mbaya,  museme  ni  mbaya  hata  nikienda.(Kicheko  Kingi)   Sasa

nikimaliza, sasa nimalizie mambo mengine ya kibiashara.   Vile tuko wakati  huunaukuta tuna EA Comunity, tunasikia zingine ati

zianletwa.  Lakini unakuta inawekwa sheria hailingani na kama vile sisi tunafanya  kazi  kama  wakulima  tuseme,  unakuta  kama

muko na maziwa pande hii, inatoka ingine South Africa, unakuta ati inauzwa bei rahisi kuliko yetu.  Kwa hivyo vile tungeuliza ni

kujalibu ku-stabilize hali ya vitu vya mifugo, vya ukulima viwekwe moja kama tutakuwa tuko in the same umbrella ya kisheria ya

kuuza masoko yetu, iwe kama kitu ianuzwa shilingi kumi, katika South Africa ,  hata hapa tuwe tunauza shilingi kumi.  Juu sasa

hiyo ni mbaya ukute tunauza shilingi ishirini  an  huko  inauzwa  shilingi  moja  kwa  hivyo  sisi,  sisi  ndio  tutaendelea  kuwa  maski..

masikini. Kwa hivyo, mimi nimewachia hapo. Isipokuwa sio kupenda  ati nimemaliza, nitakuja wakati mwingine.

Commissioner: Ikiwa mtu ana maoni na hajamaliza, unaweza kuandika maoni yako na upeane pale leo,  mpaka mwezi wa sita

ama wa saba  maoni bado  itakuwa inachukuliwa.  Kwa hivyo Ndung’u hii  sio  mwisho,  unaweza  kutoa  maoni  yako  baadaye,

hakuna shida.  Haya tupate mama Veronica W. Kimondo, Veronica?

Veronica  W.  Kimondo:   My  names  are  Veronica  Wanjiku  Kimondo  kutoka  Ndaragwa  Constituency.   We  women  of

Ndaragwa Constituency want the following points to be addressed by the Constitutioanl Review Process  to  the Governemnt 

• Let there be a women’s bill of rights

• Let there be a marriage bill which was there back in 1976

• Let there be perfect KCC boards and mostly women to be considered in those boards.  

• Let there be pyrethrum Boards in our areas.  We want the maintenance of cattle dips, maize and milk of marketing.

• Women want to be equal to their husbands in their lands ownership and other properties

• We want to be given back the law of affiliation bill 

• We want women to be  involved in every government, decisions; teachers, nurses, and  business people.

• Single identification in the identity cards issuance.
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• Let  there  be  no  delay  of  identity  cards  issuance  mostly  during  the  election  period  like  this  one  and  let  it  be

continous.

• Let there be family courts in every district

• Let there be law to wipe out magendo kitu kidogo

• Let there be disabled rights. 

• We want the Constitution review to say that the President  should be under the law and especially when  there  are

elections he should not be the President at that time.

• We want our husbands’ identification cards to be  written  our anmes whether he has got ten wives, let that appear

in that ID card.

• We want to inherit property  from our parents  because  we are  not the ones who said we want to be  born women

and also our husbands.  

• We want our Government to cater for the children from primary to secondary level because we are highly taxed

• We want the government to be  asking us women whether we want our husbands to  go  abroad  as  they  do  when

women go abroad.  They must ask our husbands whether we want it or  not,  but when the husbands are  going, we

are not asked.  So they sell our shambas and we are left without any.

• We  want  our  children  when  they  are  coming  from  abroad  to  be  treated  equally  without  considering  their  sex

because women are harassed.

• We want our chief to be elected by people, likewise the land board  members and we want equal representation of

both men and women.  If they are 20 members, we want 10 women and 10 men, not one third.

• We should use the postal offices and the bank when voting to avoid the long queing which we end up with the old

and the sick not voting.

• Let there be an arrangement for those who are abroad, jailed or in hospitals for them to vote.

• Let there be no retrenchment before 55 years and retirement of 85 years

Inaudible interjection:

Commissioner:   Those are her views. Hayo ni maoni yake.

Veronica W. Kimondo:  

• The  Constitution  should  create  seats  for  women  in  parliament  and  in  the  council  and  not  by  nomiantion  but  by

election.
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• Let there be no tribalism in our country 

• Let there be enough support in law against road accidents

• In basic needs, we need equality in economic governance. Eg, men do not have the economy at heart and they have

persoanl consumption such as  alcohol,  cigarettes and drugs.   I  mean men say that their alcohol and cigarrettes  are

their basic rights and they do not help with anything in the home.  

•
Com. Lethome:    What are you suggesting? 

Mary Wanjiku:   They should be banned 

Com. Lethome:    Are you fearing, say it loudly

Mary Wanjiku:    They should be banned

• We want to address the Constituion that women should be considered in decision making.  

Now, I am through.

Com. Lethome:  Umesema wakati  wa  uchaguzi,  Rais  asiwe  Rais,  asiingie  kwenye  uchaguzi  akiwa  Rais,  una-suggest  wakati

huo, nchi iwe ikiongozwa na nani kwa huo muda? Iwe ikiongozwa an nani?

Veronica: Attorney General.  Thank you.

Com. Lethome:  Sasa tutamualika mheshimiwa azungumze kidogo.

Hon Thirikwa Kamau, MP Ndaragwa Constituency: Thank you Mr Chairman for giving me this opportunity to contribute

to this debate.  My anme is Hon. Thirikwa Kamau, MP Ndaragwa Constituency.  Mr. Chairman I would first of all wish to say

the following :- 

• That in the process of writing this Constitution, we need to know, that we are writing a Constitution that will take  us

into the future. And therefore,  it  is  important  that  we  do  not  write  this  Constitution  with  anything  in  mind  or  any

person in mind.  What I mean, is that we need to write this Constitution so that it becomes the supreme law of this

land for generations to come. Mr. Chairman, if you look at our current Constitution which is a document containing

97/98 pages,  if you  compare  this  document  with  other  international  Constitutioanl  document  you  would  honestly

find that there is a big  anormally in our Constitution. What I am trying to propose  is that we  should  have  a  clear

Constitution that really defines itself and it is totally different from legislating.  So  the Constitution should clearly be
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the supreme law of the land and it should clearly be different from the ordinary laws that are done in Parliament.   So

Mr. Speaker,  in that aspect,  first of all, I  would  wish,   you  know  we  are  going  to  write  this  Constitution  for  the

people of the republic of Kenya and therefore,  it is important that in this Constitution  we are  going  to  write,  it  is

important that we define that we have a country that is an independent country and therefore the sovereignty of the

people, should actually be written in that Constitution.  So  that we become a sovereign state  such that we have the

right of our country and nobody else other  than what we may agree  between  us  and  other  friendly  countries,  we

should have the right to do as we wish in our country because it is our country.  

• Having said that Mr. Speaker, Mr Chairman sorry,  we also need to define who becomes a citizen of the Republic

of Kenya.   Because the Republic of Kenya can not  be  a  land  for  everybody.   We  should  clearly  say  that  if  this

country is ours, who then is a citizen of that country and Mr Speaker  I am proposing that (Interjection (Inaudible)

….Mr Chairman, Mr Commissioner,  I am suggesting that first of all, Kenyans  who  were  born  in  Kenya  must  be

citizens by right. And not by registration, such that if you are born in the Republic of Kenya you become a citizen of

the Republic of Kenya,  by right.  But that should not mean that anybody  born  in  Kenya  by  parents  who  actually

came to visit Kenya  becomes a citizen.  So  we should clearly define if you are  born of parents  who are  Kenyans,

then you become a citizen by right, not by registration.  Mr.  Chairman, we are  also suggesting that Kenyans should

be  allowed  due  citizenship  such  that  you  can  be  a  citizen  of  another  country  and  you  are  still  a  citizen  of  this

Republic  of   Kenya.   A  case  in  point  is  where  you  find  many  people  in  America,  are  for  example  citizens  of

America and they are citizens of another country.  So Kenyans should not be  an exception we should allow people

to go far and wide.  If laws of a particular countries allow people to be registered as citizens of those countries,  then

if a Kenyan happens to be registered as a citizen in any other country, that should not deny him the citizenship of this

country and that really underlines the fact that once you are  born in  Kenya  you  become  a  citizen  by  right  not  by

registration.  

• Mr.  Chairman,  we  are  also  saying  that  having  been  born  in  Kenya  and  having  attained  an  age  of  18  years,  18

because, at 18 years you are able to know for yourself, any Kenyan citizen who has attained the age of 18 must be

a voter by right.  Must be a voter by right, and Mr. Commissioner I would wish you to know that being the member

of Parliament,  I need to possibly sometimes to say why I am saying this.  Mr.  Commissioner,  you know right now

we have many people in the Republic of Kenya who are not going to participate in the next general election yet they

have attained the age of 18.  So what we are saying is that, once,  immediately one becomes 18 years,  you become

a voter by right and you really do not need to seek any registration.  The registration should only be----  what really

I am saying is,  it does  not mean that automatically you become a Voter  even if you are  not in the voters’ register.

The voters register must be maintained but any person who can prove that he is 18 years,  must vote.   Meaning that

if I am not issued with ID card, I can have a right to vote, because I have attained the age 18.
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• Mr. Chairman, we are also proposing kitu ambacho unaweza kuita haki ya mwananchi wa Kenya,  which is the bill

of rights.  The Constitution should be clear and to the point as regards  the bill of rights in Kenya.  Under the current

situation Mr.  Chairman, utapata  mwananchi wa  Kenya  ambaye  hana  haki.   Katiba  yetu  ambayo  tuko  nayo  sasa

haijasema  kinaganaga  haki  ya  mwananchi  ni  gani.  An  haki  kama  hizo  moja  yazo  ni  kwamba  wakati  wewe  ni

mwananchi wa Kenya na Kenya ni nchi yako na huna mahali ya kujenga,  huna  mahali  pa  kulima,  huna  mahali  pa

kufanya  mambo  kama  hayo  na  wale  wengine  ambao  nyinyi  ni  wananchi  pamoja  nao  wako  na  zaidi  ya  wale

watakayo.  Kwa hivyo, what we are proposing is that Kenyans must have a right, a right of ownership so that you

feel that you are part of the Republic of Kenya.  I mean if you are a squartter for example, in you own country when

others have more than  they  need,  and  I  am  not  particularly  saying  that  people  should  be  equal.  No!  this  should

clearly be interpreted properly.  I have not said that this country must be  divided equally amongst Kenyans,  what I

am saying  is  that  other.  Kenyans  have  more  than  they  need.   If  you  go  to  the  country  side  utakuta  mashamba

mengine ambayo hakuna mtu anakaa huko na ni shamba ya mtu fulani. So, what we are saying is that Kenyans must

have a right of more particularly being able to feed themselves and so on.

• Two:  A Kenyan must have a right to education. A right to education.   Basic education that is-  that is to say,  ikiwa

umezaliwa mwananchi wa Kenya, na  umefika miaka ya kwenda shule, serikali iliyoko wakati  huo lazima ihakikishe

umeenda shule.  Hata kama wazazi wako hawawezi kukupeleka shule.  Kwa sababu that is the only way you can

be able to live in this world.  Kama huna elimu hata kidogo utakuwa mtu wakutumiwa an wale wengine an ili wewe

ukikaa katika nchi ya Kenya kama watu wengine, education must be  a right and  should  be  included  in  the  bill  of

rights.  Hiyo the bill of right should cover  many things- freedom of expression,  freedom of movement, freedom  of

whatever.   So  those  freedoms  must  be  clearly  be  outlined  in  the  Constitution,  the  bill  of  right  must  clearly  be

properly stipulated in the Constitution.  

• Kile kitu kingine bwana Commissioner tungetaka kusema ni kwamba wanawake,  women should have some rights.

Na tunasema hivi kwa sababu kuna mtu alisema, sitaki kusema hiyo lakini tunasema hivi kwa sababu katika mila za

kiafrika, mwanamke amekua mtu wakuachwa nyuma  kila  wakati.   Na  kwa  sababu  mila  za  kiafrika  zimeendesha

mwanamke wa kiafrika mpaka mahali tunapofika, tunasema tuwe an haki za wanawakwa ili wanawake hawa tuwe

ze kuwaonyasha vile vile hata wao wanahaki zao.   We are  not trying to separate  men and women and this should

be clearly  understood and be said in the Constitution.  What we are  saying is women have been oppressed  for a

very long time.  They have not had a voice and in view of the fact that they have  been  in  that  position  which  has

become a tradition, it has become a culture, to break  that culture let us recognize rights of women so that they can

start  participating in antion building.  If we do not do that,  they  will  always  remain  oppressed.   We  need  to  give

them some room to start feeling that they belong to this nation.  
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• Bwana Commissioner kuna,  katika nchi hii yetu ya  Kenya,  hatujafanikiwa  kuwa  twatoshana  sisi  sote.  Ukichukua

sehemu kama North Eastern  province  for  example,  ukichukua  sehemu  kama  the  other  part  of  Kenya  that  is  the

Turkana  and so on,  the furthest part of the Rift Valley, na kwingineko, Kenya haitoshani.   Je,  tutafanya nini?  Sisi

tunasema, kuwe an mpango, a special mpango, so that if these people  from these regions more particularly the arid

regions,  if  they  are  going  to  form  part  of  Kenya,  we  need  to  make  sure  that  we  go  together  with  them.   And

therefore what we are proposing ni kwamba,  katika ile utajiri wa serikali,  serikali ione namna,  katika utajiri wake,

wakusaidia sehemu kama hizi.  Kama North Eastern Province, an mahali kwingineko.  Kuwe an kiwango fulani cha

utajiri wa serikali ambayo itawekwa ili kuimarisha sehemu kama hiyo.  Ndio watu hao wawe wakiona hata wao ni

watu wa nchi ya Kenya .  Lakini vile ilivyo sasa,  ukiangalia for example in Central  Province,  part  of Rift Valley, na

kwingineko, wananchi hapa pengine wanaweza kujimudu. Je, tutasema tuna nchi ya Kenya ambayo imeeda mpaka

North  Eastern  Province?   Je  watu  ya  North  Eastern  Province  wataweza  kujilisha?   Na  kama  hawatajilisha  basi

tutasema nini?  Kwa hivyo lazima serikali itenge sehemu fulani ya utajiri wake ili kwendesha sehemu kama hizo na ili

ziendelee kuwa kama sehemu zingine.

Imewekwa katika mkono ya mtu moja, in actual sense Kenya has become a one man show so that if you sleep today and you

decide on what should happen tomorrow, it happens.  We want to say that we own this country equally and wale watu ambao

tumewachagua,  tumewachagua  kwa  sababu  tungetaka  watuendeshe  kwa  njia  fulani  na  kwa  hivyo  kile  kitu  tuna  propose  in

kwamba,  lazima kuwe an mpangilio wa uendeshaji  wa serikali kwasasa  hivi ukiangalia kama the  President  of  the  Republic  of

Kenya,  ako  an  nguvu  ambazo  zimekuwa  mingi  mno.  Na  kwa  hivyo  tunasema  what  we  call  the  devolution  of  power,  the

devolution of power such that tutoe nguvu zingine kwa serilkali ya huko juu, tuilete hapa katika mitaa ili watu katika hapa mitaa

wawe wakichaguana wao wenyewe.  Lakini vile vile ni lazima bwana Commissioner tuseme hatuwezi kusema tukae vile tulivyo

kama  tutakwenda  njia  hio  kwa  sababu  ukiangalia  sasa,  if  we  have  to  have  devolution  of  power,  ukiangalia  kama  local

authorities zile zingine tuko nazo, zingine ni kidogo mno.  Ingine ilitengenezwa tu kusudi mtu apate kiti.  An kwa hivyo ikawekwa

sehemu fulani an mtu akapata kiti .  

Na kwa hivyo hiyo kitu haiwezi kuendeshwa namna hiyo, tunasema tuangalie upya mipaka.   More  particularly mipaka ya local

authorities,  na  sisi  tuna  propose  kwamba,  katika  nchi  zingine  kama  America,  kuna  kitu  ambao  wanaita  counties.   Yaani  ni

sehemu moja ambayo imewekwa sehemu kubwa  ambayo  inaweza  kujilisha   kimali  na  kitajiri  kwa  sababu  sehemu  ikifanywa

kidogo mno haiwezi kuji-mudu na kwa hivyo tungetaka sehemu ambayo tumepanga  na tukajua kwamba utajiri wake  unaweza

kuendesha sehemu kama hiyo.  Hiyo ndio sababu moja twasema,  wacha nguvu ziwache kuwa sehemu  moja.   Ziwekwe  kwa

wananchi   ili  wananchi  wakiwa  hapa  waseme  an  hiyo  sisi  ndiyo  twa-sema  badala  ya  kuwa  an  provincial  administration  for

example.  Tuachane an chief,  tuachane  an  DO,  tuachane  an  DC,  tuachane  an  watu  hawa  wote,  tulete  nguvu  kwa  wananchi

hawa ili wananchi hawa wachague nani wanataka awaendeshee mambo ya sehemu kama hii.  

Bwana Commissioner leo and I am sorry to say, ukienda any office of the Sub-chief, is the office of the President, the DO is the
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officer of the President, the DC is the Office of the President and the Provincial Comisisoneer and so on.   Meaning hiyo ni ofisi

moja tu inatawala nchi kwa sababu Rais anasema akiwa juu, dakika hiyo hiyo ameweka systems ambayo information ina flow

wakati huo huo, amesema Nairobi, imefika Ndaragwa leo, leo.  Kwa hivyo twasema nguvu hizo zimezidi mno.  Let us have hwa

wazee wachaguwe watu hapa, waseme wataendesha mambo hapa anman gani.  Na  hapo hapo,  ikiwa sehemu kama hii inatoa

utajiri fulani, lazima kuwe an uelewano kati  ya sisi an serikali kubwa.   Ni utajiri gani utabaki hapa?  Kwa  sababu  kama  ilivyo

sasa, mwananchi wa kenya analipa kodi inawekwa katika account ya serikali.   Mahali hiyo pesa  huenda mwananchi huyu hana

uwezo.   Na  yeye  ndiye  alifanya  kazi  usiku  an  mchana  akalipa  serikali   kodi.   Kodi  hiyo  imetolewa  hapa  imepelekwa

kwingineko.  Sisi twasema, wacha tuwe an utajiri mwingine ambao utabaki katika sehemu kama hiyo ambao twasema.   What I

mean is that there must be, not exactly equitable distribution of wealth, but the wealth must be  distributed proportioanlly.   There

must be a certain percentage that must remain within countries so that countries can be able to run themselves.  

Kile kitu kingine bwana Commissioner ni kwamba,  tungetaka  kuoan  mpangilio  wa  serikali  fulani.   Serikali  tuliyonayo  sasa  ni

serikali ambayo President  wa nchi ndio mkuu wa serikali.   Na  sisi tunasema ,  Kama President  wa nchi ndio ataendelea kuwa

mkuu   wa  serikali,  mambo  mengine  mengi  hatayajua.   Kama  vile  tulivyo  sasa,  President  haendi  bunge,  kwa  hivyo  wakati

mambo mengi ya nchi inajadiliwa, hajui na kwa hivyo yeye ni kupelekewa maneno anapelekewa.  Ilisemwa namna hii, tungetaka

kuwa an mpangilio wa serikali ambao tutakuwa an President na tuwe na Prime Minister.  Yaani waziri mkuu ambaye ata-  kuwa

akienda bunge kila wakati kusikiza wajumbe wanasema nini na ili wao,  yeye na President  wake,  wawe wakitengeneza jawabu

la mambo ambayo yatapelekwa katika bunge kwa ufanisi zaidi.   Lakini  vile,ilivyo  sasa,  President  ni  mtu  wakuambiwa,  hajui.

Vile,vile, twasema,  nguvu yakutengeneza serikali haiwezi kuendelea kuachiwa President  and my own personal  opinion  is  that,

certain  provisions  of  this  Constitution  must  always  be  subjected  to  a  referendum.   Certain  provisions,  more  particulary  the

provision of the powers of the President, the structure of government, any- time we need to change the powers  of the President

and anytime we need to change the structure of the Government, any change of that kind must be  brought to the people.   Kwa

sababu haitakuwa na maana bwana Commissioner, watu hawa wanasema wanataka serikali ya haina fulani, halafu tumekwenda

Bunge,  kwa  sababu  section  47  of  the  Constitution,  sehemu  ya  arubaini  an  saba  ya  Constitution  imepatia  nguvu  bunge

kubadilisha Katiba.  That section is dangerous to the running of the country.   Kwa sababu hii, ukiangalia document hii ambayo

tuko nayo hapa ya Kenya Constitution, iko hivi kwa sababu kila wakati  President  ametaka sheria ibadilishwe hapa,  ameweza?

Kwa sababu ukiwa na wajumbe wengi bunge, wewe uanwaita an  wanabadilisha  sheria  inakwenda  vile  unataka.   Kwa  hivyo

tunasema, sehemu zingine za Constitution haziwezi kubadilishiwa bunge.  Lakini  vile,vile  ni  lazima  tukubaliane  kwamba  bunge

haiwezi kuwa rubber  stamp.  Haiwezi kuwa kitu bure.   Ni lazima bunge iwe na nguvu zake.   So  what I  am  saying  is  that  the

powers of the President can never be changed in Parliament by altering the Constitution.  

It is not a memorundum this one, so what I am saying is, finally, okey I will try to wind up and much more quickly. Much more

quickly, I will do it much more quickly, Much more quickly. Tunasema kuna ---  tunasema tuwe na President  ambaye atakuwa

an executive powers but the executive powers must be shared with him.  Vile, vile tunasema yule atakaye kuwa Vice-President,

asiwe Vice President  kwa sababu President  wa  Nchi  ya  Kenya  anataka  Vice-President.   We  need  tuwe  na  Vice-President
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ambaye atakuwa running mate wa President.   Na  hakuna wakati  wowote President  anaweza  kumuondoa  vice  wake  .   Kwa

hivyo, President akishachagua running mate wake, na amekuwa Vice-President wake, lazima akae akiwa Vice-President  wake,

   ili kusiwe na vaccum wakati  either kuna succession either by limitation  of  term  of  Parliament  kwa  sababu  tunasema  lazima

President  aende  two  terms  of  five  years.   Lakini,  ili  kusiwe  an  vaccum,  twasema  namna  hii,  Vice  -President  ambaye

atachaguliwa an President, awe President akifa, Vice- President wake aendeshe nchi mpaka siku zitakapofika za uchaguzi.  

Kile  kitu  kingine  twasema  ni  kuhusu  the  Judiciary,  mambo  ya  wanasheria.   Mpango  uliopo  sasa  bwana  Commissioner  ni

kwamba,  President  mwenyewe an yeye ni mwana siasa hata akiwa ana executive  powers,  powers  amezitumia  vibaya.   Kwa

sababu, kama ni the Chief Justice, yeye ndiye amechagua an kama umeshachaguliwa na mtu basi unahaki ya kumuhudumia.  Na

kwa hivyo twasema, Judiciary lazima kuwe na mpango tofauti ya kuweka nani atakuwa Chief Justice ama nani atakuwa Judge

Mkuu, ama  mambo  kama  hayo.   Hizo  appointment   zote  za  Chief  Justice  an  all  Constitutioanl  offices  ziwe  subjected  to  an

approval by parliament but not by one person.  

Vile, Vile twasema Kama Kenya itaendelea kuwa nchi ya vyama vingi vya kisiasa,  manaake hakuna haja ya kunadika Katiba

hii,  haja  kubwa  ni  ya  kisiasa.   Because  the  Constitution  is  a  more  political  document  that  any  other  thing.   Sisi  tunasema

kwamba  ,  political  parties  be  funded  by  the  Government,  funding  of  political  parties.   Kwa  sasa  hivi  chama  ambacho

kishatawala  kutumia  utajiri  wa  nchi,  ili  kuiwezesha,  hata  kama  ni  kushinda  uchagusi.   Kwa  hivyo  twasema  ,  badala  chama

kinachotawala kutumia utajiri wa nchi lazima serikali ilioko kwa wakati huo ikubali na tuiandike katika Katiba kwamba,  serikali

itakubali the funding of political parties.  Pili, kama tumeshakubali Kenya ni nchi ya vyama vingi, hatuwezi kuendelea kuulizwa ati

lazima tuende kwa registrar  general kumuuliza andikishe chama.   Kwa sababu bwana Commissioner,  ikiwa tumeshakubaliana

Kenya ni nchi ya vyama vingi, kwa nini mtu fulani awe na nguvu ya kunikataza  kuandikisha  chama  kama  mimi antaka.   Kwa

hivyo twasema uandikishaji wa vyama vya siasa uwe ni haki ya mtu ambaye anataka kunazilisha chama lakini si iwe ati lazima

apitishwe njia zingine an chama ikataliwe.

Mambo ya utajiri wa nchi, nimesema an nimesema kwamba ni lazima utajiri wa nchi uhudumie kila mwanakenya. Na hiyo lazima

iwe  kwa  Katiba.  Hatuwezi  kuendelea  kulipa  kodi  serikali  ambayo  haituhudumii  na  tumeendelea  kuwa  maskini.   Tungetaka

tukifanya kazi na tukilipa serikali kodi, kodi hiyo tuione ikifanya kazi hapo.  

Finally bwana Commissioner, baada ya kusema hayo yote, kuweka serikali nzuri. Nikuwa an uchaguzi mzuri.  Katiba ya Kenya

iliyoko sasa, inasema kwamba watu fulani  ndio wanachagua Commission ya uchaguzi.  Sisi twasema the Electroral  Commission

must be  independent.   And it must be  seen to be  independent.   And to put up  that  Electroral  Commission,  there  must  be  an

agreement between all political parties  in  putting  up  that  Electroral  Commission.   So  that,  that  Electoral  Commission  can  be

answerable  to  the  people  of  the  Republic  of  Kenya,  other  than  the  sceanrio  now  where  the   Electroral  Commission  is

answerable  to  the  Executive.   So,  we  need  to  have  the  Electroral  Commission  to  have  the  independence  an  tukichagua

Electroral Commission, katika Katiba hii tuiandike, hakuna mtu anaweza kuwaondoa,  bila majadilio katika bunge an majadilio
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hayo lazima yaungwe mkono na two third majority in parliament.  Kwa sababu kama ilivyo sasa,  mtu akisema mtu fulani aende

nyumbani, anaweza kwenda nyumbani, na tena niseme kitu moja which is very very important to me.  

The Constitution that we are  writing now must be  the Constitution that we are  going to use in the next general election.  I  am

saying this because  in 1992,  the Preseident  of the Republic of Kenya was sworn  in  on  the  second  day  of  vote  counting.   In

1997, the President of the Republic of Kenya was sworn in either on the second or  third day of vote counting.  Mr.  Chairman,

we must come up with a system where,  whereby having gone through an election process,  all the votes must  be  tallied,  there

must be an agreement that these are your votes and these are my votes, before a winner is sworn in.  The current situation now

is, sisi tunaendelea kupiga kura Ndaragwa tunaendelea kuhesabu,  kura Ndaragwa na mtu  tayari  ameapa  na  tayari  yuko  kwa

ofisi.  Kwa hivyo tuna propose  kitu kimoja,  ya kwamba  baada  ya  uchaguzi  kwisha,  lazima  kuwe  na  clear  period  of  time  ya

kuhesabu kura hizo.  Na kuelewanwa ni nani ameshinda.  Otherwise if we did not do it today,  I have an opinion that it will be

useless,  going into an election, in the next general  election  without  a  proper  Constitution  in  place.   Because  we  are  going  to

loose.  Kwa sababu in Kenya today, the man who declares whether we have won an election or not is the returning officer such

that if the returning officer declares  you the winner, you are  the winner whether you lost or  not until you prove otherwise  in  a

petition. What we we are saying is that, let us have an independent Electroral  Commission, lazima kuwe na uelewano na nguvu

ya kusema nani ameshinda haiwezi kuwa automatic na mtu ambaye anaitwa returning officer.   We must have a system whereby

we agree on the votes.   Nitasema moja ya mwisho tu on  and in fact what I will be  doing is  to  emphasise  on  that  one  point.

Mimi ni  mjumbe  leo  na  katiba  hii  nimesema  imetukubalia  kule  bunge  under  section  47,  imetukubalia  kubadilisha  sheria  hii.

Lakiini maoni yangu kama Thirikwa Kamau ninasema kwamba, wale ambao twaenda bunge , si lazima kamili tuwe na tuna roho

ya wakenya katika roho zetu. Kwa hivyo ningetaka kuona ya kwamba katika ubandilishaji wa sheria katika bunge, sehemu ya

President,  sehemu ya nguvu ya,  more particularly the President.   Kama tumekubaliana President  ata  serve  two  terms,  let  that

provision in that  Constitution be changed in parliament.     Nakama lazima ibadilishwe, wacha watu wakuje kwa   hawa  watu

waulize munataka tubadilishe  President  awe  sasa  akikaa  fifteen  years  or  20  years?   Watu  wawe  ndio  watakaosema.   Kwa

sababu  haiwezi  kuwa  na  maana  kusema  tunataka  President  awe  an  nguvu  hii  halafu  sisi  tunakwenda  bunge,  wengine  wetu

tunapelekwa kando,  halafu tunabadilisha sheria,  halafu tunasema mtu aendelee.   Hata  wengine  juzi  wamesema  President  awe

akiendelea maisha.  Ukisikia mtu akisema President  aeendelea maisha, na nguvu hii ya Katiba iendelee kuwa katika Katiba hii

yetu, basi  Kenyans might be  taken  for  a  ride.   Kenyans  might  one  day  wake  up  to  find  that  parliament  has  been  desolved,

another parliament has been formed and this  section 9 particularly has been changed and the President  runs for more than two

terms.  Kwa hivyo that provision, that provision must always be taken back to the people for referundum. 

Com: (Bishop Njoroge)  Umesema hautatupatia hiyo memorandum, is that the one given by NAC?  Sasa  umesema  political

parties ziwe funded an serikali,  na umesema kwa vile tumekubaliana tuwe na vyama  vingi,  mtu  asizuiwe,  tusiwe  na  vetting  ya

vyama kwa registrar,  iwe  ni  haki  ya  kila  mtu  kunadikisha  chama  chake.   Sasa  swali  ni  hili,  tunajua  tabia  ya  wakenya,  mimi

nikisikia  kuwa  political  parties  zitakuwa  funded,  ni  kitu  gani  kitanizuia  sasa  mimi ku  form  party  yangu,  halafu  tuna  over  tax

wananchi na parties nyingi kwa sababu kuna pesa. Should there be a criteria of deciding which party is to be  funded and which
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one not to be funded?  In your opinion, just  shed some light on that one.

Hon. Thirikwa:  Hilo ni nzuri, unajua hatuwezi kusema  ati  mtu  akiadikisha  chama  na  bibi  yake,  ati  awe  atakuwa  funded  na

serikali.   Sisi twasema namna hii ikiwa ni chama cha kisiasa,  ni lazima kiwe an wajumbe, na ni lazima kiwe na kiasi fulani  cha

wajumbe Katika bunge.  Lakini si kusema kwamba sababu chama chako kimeandikishwa na ni yako na bibi yako,  ati  wewe

unataka serikali ikupe pesa fulani.  Hapana.  Twasema kama ni chama, kiwe ni chama kina wajumbe katika bunge, na vile vile

kiwe ni chama ambacho kina wajumbe fulani bunge. Na  hiyo inaweza  kukubaliwa  huko  bunge  ni  wangapi  kwa  sababu  mimi

sitaki  kusema  ni  wangapi.   Lakini  kwa  maoni  yangu  ni  lazima  ukiwa  una  chama  katika  bunge  kiwe  kiko  na  wanachama

wasiopungua kumi. Nakama uko na chama ambacho kiko na mwanachama mmoja peke  yake na wewe uwe ati unataka utajiri

wa nchi upewe kiwango chake, hiyo haiwezekani.

Com. Lethome:  Asante sana, I would like to call a very young person now.  Wilson Kanuha, Wilson Kanuha, tafadhali .

Wilson Kanuha: Well, I am wilson Kanuha,  I said I am Wilson Kanuha and these are  the areas  that I feel  …….need to be

considered. 

Com:  Lethome:  Nyamazeni tafadhali tumusikize atoe maoni yake.

Wilson Kanuha:    Well,  the  first  issue  is  on  Electoral  Commission.   I  think   we  should  have  an  independent  and  impertial

Electoral Commission.  Currently, according to the Constitution, Section 41, has provided that the members to the Commission

are supposed to be appointed by the President.  While we understand that the President  represents  a certain political  party so

that’s  an  irony  to  public  because  how  can  a  certain  political  party  be  given  the  mandate  whereas  we  are  exempting  other

political parties?  So I was suggesting that we need to have a Committee a specific Committee which is supposed to appoint  the

Commissioners and I had a list of nini members whom I was thinking they were, they can form this Committee.   One of them is

the Chief Justice,  Attorney General,  another of  appeal  judges,  high  court  judges,  speaker  of  the  National  Assembly  and  the

head of the Civil Service.  That Committee, rather than the President who is the leader of a certain political party.  

The next point is about police:  It is well understood that in.. during the elections, we usually have the police who are  monitoring

their polling stations who are supposed to keep peace and order, when , the Police Commissioner himself is an appointee of the

President.  I was suggesting that we should have  a special police unit that is supposed to be  involved in election not the regular

police. Infact, the regular police are well understood that they have been involved in areas in such things like rigging of elections.

So we need an independent police unit, specifically for election.

And  issue  concerning  the  Judiciary.   The  appointment  of  Chief  Justice,  other  judges,  that  should  not  be  mandated  to  the
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President alone.  Infact  on the same issue I was suggesting we should have a certain Committee the Parliament should select  a

select Committee, whose members should be qualified advocates. Advocates that are qualified, to form   that select  Committee

from the Parliament.   The Comittee should also entail members of the law society of Kenya and the AG.  Well,  the President

should continue appointing judicial service Commission,  The duty of the Commission should be to appoint  magistrates,  Senior

Counsellor,  public prosecutors  and other judicial officers,   but not he high ranking judges as  chief justice and court  of appeal

judges.  

AGs  office:   The  AG  himself  should  be  appointed  by  a  certain  Comittee.   Currently,  the  AG  that  we  have  is  acting  as  an

instrument of a certain political party.  So he should be selected by a Comittee whose members are  members of the law society

of Kenya. 

 Well ,  I  also had another issue on Police Commissioner and his deputy.   As I said,  concerning things like election, the Police

Commissioner  is  an  appointee  of  the  President,  but  the  Police  Commissioner  should  be  appointed  by  the  Public  Service

Commission.  There is this power,  we know  the  power  of  the  President  that  is,  summoning  prolongation   of  parliament  and

dissolution of parliament.  The President should obtain consent  of the speaker,  leader  of  government business and the  official

leader of the opposition. 

Any  bill  that  is  presented  before  parliament,  bill  concerning  members  of  parliament  on  privileges  immunities  and  salary  and

allowances,  they should have consent from the President himself.  Things to do with MPs, an MP should be a graduate at  least

to have a 1st  degree qualification, so that he can be able to discuss debates  and be able to follow things that  are  taking  place

there.  Also, an MP should be deducted 20% of his salary and that money should cater for the area that he is representing.   We

have seen, most MPs, infact they only just appear during campaign time.  Therefore, the 20%,  and this should also apply to the

councillors, the 20% should cater for  development and helping the needy children in that area.

Now, concerning the President, his powers of constituting and abolishing offices should be abolished completely.  The President

should not be an MP because the President is supposed to be  a public figure not representing a certain purticular place but the

whole country in general.  

In our Constitution, we need to introduce the office of ombudsman, where people  can take  their views, these people  can come

and listen to people’s opinion and such.  

Concerning the Vice – President, the Vice President should be elected as it pertains to the President.  Kwa hivyo jinsi ambavyo

President  anachaguliwa,  naye  Vice-President  awe  anachaguliwa  vile  vile.   Kwa  leo  without  prejudice  to  what  I  have  said

concerning the Vice-President,  automatically after election, the official leader  of opposition party should automatically take  the

positon of the Vice-President.  Either of  the two now.  
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Ministers:  We need qualified ministers in specific ministries not an instance where we have a retrenchee or  somebody who has

retired from the Armed Forces, you are posted in the Ministry of Health.  We need people who are qualified in certain fields if it

is ministry of Health, you have those qualifications.  Now concerning foreign laws, Infact I am not of the opinion that Kenya is

an independent country because  we are  still bound by the same foreign laws that the British country imposed on our  country.

So, I am suggesting that Kenya should not be, our courts should not be run under control  of the foreign laws.  We should have

our laws as supreme. Concerning customary law, I was suggesting customary laws should be recognized in our country. Infact it

should be documented, the important  parts of the customary laws, should be documented.  

Well, concerning the issue that a bill has to pass through parliament and several  stages and them have the Presidential  assent.   I

was suggesting that there should be no Presidential   assent   so after the last stretch,  the bill, after being published in the Kenya

Gazette  it  should  automatically  become  law  without  having  the  Presidential  assent.   Well,  I  only  had  that,  unless  you  have

questions.

Speaker:Kuna mtu mmoja hapa: Ana represent People  with disability. Maurice ni jian lako?  Maurice Chege,  Maurice Chege

utupatie hayo maoni yako,

Maurice Chege Mwaniki: I am  Maurice Chege Mwaniki,  and I am the Chairman of Ndaragwa Disabled group.   This time

after which we have talked about  the Constitution, we need to respect  our  country Kenya.   One of  the  sad  elements  of  our

nation  today  is  that  majority  of  the  Kenyans  have  lost  faith  in  the  Cosntitution  and  almost  feel  as  if  it  is  useless   weak  and

remotely related to their day to day  activities.   So  it  is  important  to  address  the  above  issues  to  help  people  appreciate  the

necessesity and applications of the Constitution and control all the organs of the government.    The following are  some of   the

highlighted issues on the need to know the Constitution,  its’  understanding, need, working and lasting Constitution .  

Owning the Constitution; all impressive Constitutions should origiante from the people and this includes people from all walks of

life  including the disabled, women and children etc.

General  principle  of  inspiration:  inspiring  the  Constitution,  the  problem  of  power,  vision  and  many   others.   The  Kenya

Constitution is  related  to  the  position  of  Kenyans  with  disability.   Likewise,  a  fundamental  rise  and  freedom  with  a  view  to

determine how far they go towards empowering and equalization of opportunities for people with disability.  If at all they protect

persons  with disability against discrimiantion;

1 The rights of persons with disabilities is not high on the political agenda.  Indeed they are  not fully represented at  all,

in the parliament and in the local government.   The  right  of  persons  with  disability  are  not  in  the  front  line  of  the

national development agenda and even in their own property  such  as  Rehema  building.   This  concept  of  persons
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with  disability  has  people  equal  with  others  and  create  awareness  to  the  society  that  disability  is  not  ianbility.

Discrimination  against  individuals  with  disabilities  persists  in  such  critical  areas  as  employment,  housing,  public

accomodation,  education,  transportation,  Communication,  recreation,  institutions,  health  service  and  access  to

public service.  To take part and be equal to others, every one in the society should get the same service,  help and

information.   Every  one  should  be  able  to  take  part  in  the  society,  every  one  should  be  equal  and  have  some

opportunity in life.  Persons with disability should have the right to live where they please.   They should receive the

support  they  need  and  the  support  that  is  given  to  every  one  else.   Every  one  should  be  able  to  go  to  school,

receive medical care,  get social assistance and help in finding work.   The same obligations as  the others  and  bear

the same responsibilities as others.  The goal is a society for everyone.  

2 Knowledge:  The Government, should tell every one about persons with disability and their rights.  The Government

should tell every one about  persons  with disability need  and  what  can  be  done  to  help  them.   Information  about

disability; the government should spread  information about  different disabilities and their causes  and have the same

right  and  obligations  as  others,   in  newspapers,  radio,  Televison  stations  and  should  talk  about  persons  with

disability in a way that describes them as ordianally people.  

3 Medical Care:  The government should promise persons  with disability that they will get proper  medicine and care

so that they will be able continue to live as they do or even better.  

4 Training and rehabilitation:  The government should make sure that persons  with disability get the training they need

so that they can live life as  freely  and  as  independent  as  possible.   Group  for  persons  with  disability  know  a  lot

about disability.  So the Government should listen to them when they develop training programmes.

5 Support  and services: Persons  with  disability  should  get  the  support  and  service  they  need  to  be  able  to  live  an

independent life.

6 Environment  information and Communication: Persons  with  disability  should  be  able  to  move  around  and  to  get

out.  They should be able to get information on what is going on and also Communicate with others.

Com Lethoe:         Mwangi

Mwangi:        Hellow,

Com Lethome:Ulisema utatupatia memorandum?
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Mwangi:        Ndio

Com. Lethome:Basi fanya haraka, haraka. Fanya summary ya points zako.

7 Street and houses: The Government should make sure that the streets,  houses,  trains and buses can be able to be

used by everyone.  Those who build houses, roads in town must get to know different disabilities before they begin

to build to suit everyone.   The Government should make sure that disabled persons  should  have  work  after  they

are trained.  

8 Ordianry work places: the government should make easy for persons with disability to get work at  ordianry places.

 The Government should give money- loan and lower taxes to people with disability

9 Security:  the government should give security to the properties  of persons  with disabilities, the government should

make sure the persons with disability get enough money if they are paid too little.

10 Economic  and  policy:   the  Government  should  include  security  issues  when  making  budget  and  planning  the

economy.  The government should try to offer loans  and  lower  taxes  and  contributions  to  persons  with  disability

giving the opportunity to live like others.  A special funds for persons for people with disability may be necessary.  

 Com Lethome: Ume- sign hiyo memorandum yako?  After signing uandike address yako …..I  think I will be  more strict  now

with time. Kwa sababu nataka tu- accomodate as many people as possible in the remaining time.

Tupate  mzee  SPR  Nderitu,  hayuko  tunaendelea,  Justus   Ndungu  Wambugu?  Ametoka?  Okey,  James  Kagiri,  uko  na

memorundum ama utazungumza? Uko na memorundum Ndugu Kagiri, Uko na memorundum ama utazungumza?

Kagiri:        Nitazungumza. My name is James Kagiri: I want to give three recomendations but before that I would like to make

some observations.  This is about the insecurity that is in the rural areas , which is becoming a bit too much.  Also if you look at

the way our land is allocated around, you will find that we have so many parcels  of land. You may see  a family with lets say 5

acres  and then that parcel  of land,  in the course of time ones it is demarcated among the sons and daughters,  it  becomes  so

small. You go to places like Nyeri,  where these  people  are  really having it  rough,  where  even  the  plot  to  put  up  a  house  is

inadequate. I am seeing a situation where in the new government,  we should see  to it that poverty is elimianted in this country.  

My proposal for that will involve land policies. Here, I may sound like I am going to give very revolutionary views. 

First, I am proposing that most of the land in the rural areas would be better  put into use if it was nationalized.  By this I mean,

people who are there, should be made to move away from those land, and then they are adequately compensated.  Then what I
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propose is that, it makes no sense having so many people scattered all over the county where they do not have the basic human

needs.  People in the country side are  languishing in poverty in security as  I said lack of  shelter,  as  well as  food.   So,  if these

people were to come to the urban areas,  if, they were to be  moved from the rural areas,  then there should be a policy where

there will be  urbanized centers  along the highways or  the tarmacked roads.   Because,  you  look at  people  next to the tarmac

roads  people at the tarmac roads or highways normally have a tendency of even putting up Commercial plots.   The reasons is

because those are the places where they can get the social facilities more easily.  So,  if for example in a place like here all the

way to Nyahuru, the people  who are  scattered  many kilometers were concentrated in a place like here and the land  which  is

here  is  nationalized  the  everybody  is  put  here,  and  then  after  that  they  have  already  been  compensated,  so  they  will  not

complain they come here they they will be  given plot,  the government will arrange to have facilities like education,  schools will

be here.   And it will not be  a matter of walking many kilometers nor will there be  shortages  in  some  places,   people  cannot,

there not children, there are  no facilities there so when the people  are  concentrated in urban centers  along the tarmac then we

should be able to see  them living better  standards  of life. They will be  health facilities nearby,  there will  also  schools   nearby,

security will not be a problem any more, electricity which is another important facility it will be opened to nearly everyone.  

And then we shall all have our standard of life. What do I mean? The people who stay there will do Comercial  activities.  There

will be  the normal Commercial activities in any Comercial  center.   Industries and all that.   There will be  jobs  to these  people.

Also the funds which have been surrendered to the government can latter on be leased to individuals who are able to do actually

mechanized agriculture where they will even employ people  then we shall find our output  say for wheat,  maize  ranching,  and

daily  farming.   There  will  therefore  be  cooperatives  where  these  people  can  sell  their  produce  and  remember  in  those

cooperatives, there will still be jobs for the people who are moving from the urban to those centers and then to work in the rural

area, and also there will also be plenty of food because the Government could come up with a policy whereby they could have

national stores or national cereals like there are and in that  case Kenyans could go and buy basic requirement from there and in

that   way  you  find  that  nearly  every  one  is  likely  to  have  a  very  high  standard  of  life.   With  that  view  I  also  propose  that

presently you find there is a lot of corruption, infact open corruption.  That  takes place on our roads  . I wish that money that is

paid to the policeman was being paid to the Government’s kitty.   By this I would propose  that traffic law should be  adjusted

such that  offences that are Comitted by the drivers on the road are  not fined heavily. For  example if you have a flat tyre,  there

should a certain fine that one should pay.  And that fine should be infact paid for there on the spot.  So we should see a situation

whereby our policemen  now carry receipt, official government receipts. So, if you had a broken mirror okey,  you get a receipt

and you go and repair. That money goes to the Government.  But now presently,  if you have a broken mirror,  you have to pay

a  lot  of  money  and  people  prefer  to  pay  the  corruption  I  mean  to  the  police.  I  think  that  money  should  go  back  to  the

Government fund and that our Government will be rich.  So, Mr Chirman I think I will beg to stop there with those three views

and proposals. Thank you.  

Com Lethome: Can I have Mr Ndungu Njogu,  Ndung’u Njogu,  kutoka hapo antaka kumuita Joseph youth  Ndungu  Njogu

katika wazee, 
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Ndungu Njogu: Mimi nitazungumza lugha ya mama.  Njitagwo Ndungu Njogu(My names are  Ndung’u Njogu.)  Nii undu uria

nguga(What I want to say) Ngwenda kwaria niundu wa andua ria mruire wiyathi uyu(I want to talk about people who fought for

our  freedom  in  this  country)Andu  aciao  ni  mathinirio  mkiuragwo,  magituo  cionje,  an  magithukirio  indo  ciao,  oangutunywo

magitunywo indo ciao.(those people were killed, they were tortured they lost a lot of wealth and then a lot of things went wrong

because  of  that  kind  of  exercise)  An  thutha  woguo  wiathi  warikia  kwoneka  matiacokire  kurumbuyanio  ano.(And  after  the

attainment of uhuru, nobody bothered to see whether they were to have a kind of wealfare or  a kind of thanks giving to them)

Ona ciana ciao itiahotire guthoma(even their children were uanble to continue with education because they were no where to be

found and had a lot of problems)  On a riu itiri handu ikoragwo ciikarite tiga cio cithiangia nginya uikarwo.(And even now, for

lack  of  foundation,  they  have  continued  to  stay  with  problems  and  they  are  very  poor)Kwoguo  bururi  yuyu  ndwahotire

kurumburania an gwita mabururi maria mangi mekagwo niundu wa andu aria marikitie guthian( Comparing  this  antion  and  the

others whereby people were given something for whatever they had done, this country ignored all that exercise and it became a

futile kind of exercise all together)  Uguo niingienda undu ucio ukorwo uri ho andu acio makorwo makirumburanio .   (  I  would

like the welfare of those people to be looked into and for consideration of what they did) 

Wa keri, wiyathi ugitio, kwerirwo twetagia hindi iyo ……wari kuo. Gwetagio wihathi an ithaka(Okey,  we were demanding, the

freedom and the land at  that time, that was the objective of  fighting  for  uhuru.)Wihathi  warikia  kwoneka,  andu  acio  metagia

kana tuge andu aria other mari bururi wa Kenya aingi mturaga icagi nginya umuthi(Those people who struggled for uhuru are  still

within the villages where they are landless) N ithaka irikuo iria ciaturagwo ni athungu nginya umuthi cikaraga nyamu( And even

further, than that,  there were pieces of land whereby they were  like that and today,  only animals  dwel within those farms  or

those pieces of land)  Na  kuri  andu  aingi  maikaraga  ithaka,  mundu  ari  an  githaka  kia  ecre  ngiri  mirongo(  Other  people  own

thousands and thousands of acres  within this country and  they do not do anything there)  An andu aingi maikarite (While very

people are  poor  beyond endurance and they still reside in  the  villages)  Ugu  ni  ingienda  undu  ucio  thirikari  iria  igukorwo  kuo

irumburanie ( It  is my view that the government which will be  in  power  should  consider  the  issue  of  those  people  who  were

called mau mau and they fought for the freedom in this country .

Wa gatatu, ni igoti riria twitagio ni County council niundu wa tumigunda turia twiantuo.

(The third thing is about the rates demanded by the county councils because of the land that we have.)gutiri  Biashara tuhuragira

 tumigunda tuu( We do not have any business which we do in those pieces of land) An county council ndiriundu itwikagira  thiini

wa kuu migundaini.(On the other hand,  the county council does  not do anything to show that they exist or  they are  helping the

people who are  there.)Uguo ithui tutiui gitumi kiria  gitumaga (Therefore  we  do  not  see  why  we  should  give  the  rates  to  the

County Council.)  

Undu Uria undi nii niingienda nyamu ino yekerirwo guku igwitwo soko huru ikorwo ikieherio.( I would also like the soko uhuru

to  be  removed  within  the  system,)  Nigetha  indo  iria   tukuragia  guku  tutige  kureherwo  indo  kuma  nanja  an  twian  indo  icio
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tukuragia guku(so as to avoid the importation which is taking place now, for that lowers the price of the locally produced crops)

 

Undu  uria   ingienda,  ni  mashira  ma  migunda  matigegucoka  gutwarwo  igotini  maciragwo  toria  maciragwo  tene.(I  would  also

recomend that  the cases concerning land should not be taken to court but they should be taken back  to the elders  so that they

can be able to give the solution,) Tondu nio moi uhoro wa migunda.( because they are the ones who are able to know about  the

land).   Ningi  undu  uria  ungi  ingienda,  nigithurano  giki  kiroka,  githuranwo  an  Constitution  iria  ya  mbere  angikorwo  ino

irathondekwo riu ndigukorwo irikite.( I would  also like to recomend that the forth coming election should be conducted under

the old Constitution if this one will not be ready for that kind of exercise.) 

Ningi  undu uria ungi angikorwo macibu nimeguthii an mbere gukorwo kuo,  makorwo magithurirwa ni  andu o ene(And if  the

existence of chiefs is going to be there, I  recomend that they should be elected by people, the citizens).  

Ningi githomo, nonyende kuma standard I nginya 8, githomo gikorwo ciana icio itungatirwo ni thirikari.(It  is my also  my ipinion

that the education system from standard one  to standard 8 should be free and free indeed, so that the government can take  the

task of educting those children, inorder that they may be at least educated.) Ngwiciria ngutigira hau(That is all I wanted to say.)

Com Lethome:Gakui Chege, ten minutes- 

Gakui Chege: Thank you, Hon Commissioners,  I am indeed very grateful for  having  been  given  this  opportunity  to  address

you on the rewriting of the Constitution, My names are Gachui Chege, I am an advocate of the High Court  of Kenya,  practising

in Nakuru  and  this  happens  to  be  my Constituency.   I  am  very  happy  to  be  before  you  today  and  contribute  towards  the

process of Constitution making or the review of the Constitution, of this republic.   I  am sorry  that your Commission has had a

lot  problems since the time you were appointed or since the time you were given the job of reviewing the Constitution.  I  hope

that the confidence which may have been lost by reason of the politicking that has been going on is not going to outweigh the

benefits of rewriting the Constitution of this country.  

When I look at the Constitution of the Republic of Kenya today, you will note that the Constitution does not have a preamble. It

is my submission that this is a very grave omission in our Constitution.  The  Constitution,  being  the  supreme  law  of  the  land,

ought of necessity have a preamble in which the history of this country should be reflected.   The  aspirations  of  the  people  of

Kenya should also be reflected in the preamble to the Constitution.  I have had occasion to look at the Constitution of a country

like South Africa. It has a very good preamble.  It talks about the history, the apartheid, it talks about  so many other things and

the process under which the country has evolved.  I would want to think that our Constitution should have something to do with

freedom struggle like the old man has just said.   It  should have the aspirations,  what at  independence did the country intend to

achieve?  How much have we achieved through successful government?  And I think that , that is the essence of a preamble. 
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Secondly, if I go through the Constitution, I would want to think about  the Executive.  The presidency in particular,  has a very

serious problem.  Because in our Constitution, the President is not indicated as  being qualified by reason of soundness of mind.

The Constitution must provide specifically,  that a President  must be  a person of sound mind.   Because  very  soon,  we  might

have an insane person at the helm of leadership.  

Thirdly,  I  would  also  wish  to  think  that  President  must  have   at  least  51  %  of  the  total  registered  or  total  votes  cast  in  an

election.  At least 51% to make the President a popular  person.  Unlike in the present  situation, where the President  must only

gather 25% in five provinces.  That creates a very dangerous situation where we might have a minority President.  

The other issue is about  the President,  he/she should not be  an MP.  Because an  MP  actually  is  meant  to  cater  only  for   the

interests of the Constituency.  We should have a President  who does  not have any particular Constituency to represent.   The

President should not have any criminal record, our Constitution does not say that.  A criminal can be at the helm of this country.

 He should not have a criminal record,  and finally this issue of Presidential  immunity although necessary,  should be couched in

such terms in the Constitution as  to make it incapable of being  abused.   Because  currently  what  we  have  is  that,  we  have  a

President  who is above the law.  Yet the  Presidency  is  a  creation  of  the  Constitution.   So,  we  should,  the  President  should

actually  be  punishable  or  impeachable  for  economic,  social,  political,  or  other  crimes  that  he  may  commit  in  his  office.   I

remember about the tribal clashes.  Somebody should be answerable for some of these things.

The other issue is about the cabinet.  Members of the Cabinet should be vetted by Parliament.  We do not want a  situation like

the one that we have today whereby some members of the Cabinet are people who have comitted very great  economic crimes.

And yet they are still Parliamentarians. That is a situation that is very dangerous.

  The  other  issue  is  the  power  of  Constituting  and  abolishing  offices,  Constitutional  offices.  That  power  should  be  given  to

Parliament instead of to the Presidency.    That is the  power  of  establishing  the  office  of  the  AG,  the  Auditor  and  Controller

General, and all the other Constitutional officers.  Then I would also wish to support the earlier speakers who said that the office

of the ombudsman should be introduced in our Constitution.  The  ombudsman  man  is  where  people  should  take  their  public

complaints. As matters stand now, the only place you can complain about  wrongs comitted by the Government is the Office of

the AG.  And of course,  the AG has performed very poorly.   And that is all the more  why  we  should  have  the  office  of  the

ombudsman.   And  that  holder  of  that  office  should  be  having  security  of  tenure  and  must  be  appointed  by  parliament  by

majority vote.  

The power to take over prosecution and also to enter  nolle preseque’ by the AG should also be abolished.   Because here is a

situation whereby somebody is charged with having comitted an economic crime and the AG comes and takes  over  the  case

and enters a nolle preseque or alternatively takes over the  case and termiantes the proceedings.  I think that is a very dangerous
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situation and it is a most unfair provision of the law. 

 If I go to the judiculture, the Chief Justice and the judges of the High Court should not be appointed by the President.   He must

be appointed by the Parliament through recommendation of the Judicial Service Commission, other  than the President,  because

the President  cannot obviously have all the powers  that he has been having.  There is also need in my observation,  to  have  a

Supreme court  in Kenya.   The Supreme  Court  will  cater  for  a  situation  where  if  the  court  of  appeal  makes  a  mistake  in  its

judgment like we have had so many conflicting decisions the Supreme Court is going to write that kind of a situation.  

The  Issue  of  finances,  the  government  finances,  I  am  of  the  view  that  there  should  be  a  mechanism  of  enforcing  the

recomendations of the Auditor and Controller General in our Constitution.  What we have in section 105 of the Constitution is a

hollow provision and that the Auditor General  is going to make a report  on how government has been expended.   It  has not

said, supposing money has been misused,  what happens.  There should be provision on enforcement of those reports.

 The other one is about the Public Service. Members of the Public Service Commission should be appointed by Parliament and

not  by  the  President.   That  is  my  recomendation.   And  the  Attorney  General,   as  I  have  said,  as  well  as  the  Auditor  and

Controller General, ought to be appointed by  Parliament other than a sitting President.  

The other important aspects of the Constitution which in my view should be looked at is that the Constitution should provide for

a referendum.  It should also provide that Kenya is a Unitary State.  It does not say what sort of a country we have.    I  am also

of the view that it should provide for creation of a government of  national  unity,  like  there  is  in  South  Africa.   It  should  also

ensure that appointment to technical and professional positions in Kenya should require the appointee to possess  the necessary

prerequisite professioanl knowledge.  Beacause we do not want a situation where say the minister of health is a person who is

not trained in anything to do with health, or  the PS in health is not a person who is qualified in health, or  the  PS  in  charge  of

Transport  and Communication is not in himself an engineer.   How else do we  expect  the  performance  of  the  Government  to

improve unless such a thing is entreched in our Constitution.  

I am also of the view that foreign  registrations  which  are  actually  applied  statutes  should  be  enacted  as  primary  laws  of  this

country.  The statutes of general application because Kenya is no longer a colony of Britain and we should not have laws which

are taken from Britain to come and be used in our present situation.  

There is the other issue of the requirement for consent  of the AG to file relate action.   It  is  not  necessary  if  you  are  trying  to

enforce a public right, we are  saying  that  the  power  of  the  AG  to  give  leave  to  file  a  relate  action  should  be  abolished.   A

Kenyans citizen aggrieved by the decision say, of the government to aportion a large share of Mount Kenya forest  or  the forest

in the  Republic  of  Kenya,  should  be  able  to  go  to  court  without  permission  by  the  AG  and  present  that  kind  of  an  abuse.

Parliament again, should, for easy election to take place, there should be continuous registration of voters.   This process  should
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also be merged with the process of registration of persons.  So that once a person is registered as a Kenyan you are issued with

an ID card.  The ID card should be used for dual purposes so that at the end of the day, any person attaining the age of 18 will

automatically become a voter.  I think, that is what Mheshimiwa meant.  

And  the  powers  of  summoning,  prolongation  and  dissolution  of  Parliament  should  not  be  vested  in  Presidency,  but  instead

should be exercised by the Speaker of the National Assembly, and in liaison with the members of the National Assembly.  

And I was also  of  the  view  that  we  should  have  the  people,  these  people  that  elect  their  member  of  Parliament,  should  be

mandated to recall their members of Parliament. There should be a vote of no confidence against a non performing members of

Parliament either at the election, or in Parliament .   I think that the Constitution should  provide that.  

And the parliamentarians must not conduct business in which their persoanl interest is being discussed.   There should instead be

a tribuanl which is independent of the Parliament, to cater for the welfare of the Parliamentarians.   And thank you very much, I

wish to submit my memorandum to that effect.

Com Lethome: Umezungumzia habari  ya Parliamentatian Ssrvice Commission, ihusike pamoja na Parliament katika kuchagua

Judges and the Chief Justice,  but may be you could clarify on the composition  of  the  Judicial  Service  Commission  itself,  and

who appoints the members of the Judicial Commission.  What do you suggest?

Gakui Chege:  Yes, the members of the Judicial Service Commission should be appointed by Parliament.    The composition,

in  my  view,   should  be  a  few  members  of  Parliament  ,  the  Chief  Justice,  the  Attoney  General,  a  few  judges  and  the

representatives of the Law Society of Kenya.  Thank you very much. 

Com Lethome: Tupate mama sasa,Grace Njogu, Grace Njogu, hayuko,haya tumpate Mzee Joseph Kimondo, 

Joseph Kimondo:  Eh kweli,  Eh  ndirenda  kuga,  ni  Joseph  Kimondo.   Thiini  wa  Kenya  twian  party  igiri  uiria  ciiformete  (In

Kenya,   we  have  two  parties  as…)  na  na  imwe  itagwo  corruption  (one  is  corruption)  neriaingi  ni  innocent.  (And  one  is

innocent.) an innocent niwe crimino gi sheria ( And innocent is the crimianl in law).   Na  mundu uria corrupt  niwe kindu honest

(And the corrupt person becomes or emerges to be the innocent) no cio niguo thina uria twinaguo muthenya wo muchi (and that

is the most serious problem that we are having in Kenya today) ndirenda kuga atiriri,   (  I  want to say) nii ndiri mugi, ( I  am not

clever,) tondu ndikithomete muno (am not highly learned,)  no ni ndimugi na mathina maria ndiratungana namo( but I have been

highlightened by the problems I have suffered.)  ndirenda guthondeka keany ihane toria nii hana( I want to make Kenya to look

the way I am.) tondu nii ndi muthuri ( I am an old man) wina mutumia umwe (with one wife) na ciana,  cia airitu, (and with girl

children) na ciana cia anake,(and sons) an ninii light yao,  (and I am their torch or  light) uguo ninii President  wao ( Effectively, I

am their President) no ndiri na ninii gatiba( and I am not both the Constitution and the President)  ni tondu nituikaraga nao,  (for
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we stay with them, ngamathikiri ( I listen to them) nigetha hote gutua cira na kihoto( so that I can be able to make an impartial

judgement) kwoguo ndirenda Kenya ( I want Kenya ,) Rais uria uroka,  ( the incoming President,  ) tiwe Katiba.(  should not be

the Constitution ) gatiba ikorwo ni gatiba,  (we should have the Constitution) na Rais  akorwo  ni  Rais  (and  the  President.  We

divorce the two.) ndiragweta atiriri, ( I am saying, ) maundu maria mekikite thiini wa Kenya, (all the things that have happened in

Kenya) ni mega, (are  good)  todu nitumenyete corruption nuu (because  we  have  known  who  the  corrupt  are)  na  mundu  uria

muthingu nuu (and who the innocent are) kwoguo tutingihota guthondeka gatiba umuthi.  (  So  we cannot make the Constitution

today) tutari na maundu macio ( without having the two) ndirenda kuga atiriri twaga gwika gatiba niundu wa future ( I want to

say, if we don’t make Constitution for the future,) twike niundu wa individual ( we do make because  of one person,)  gutigatiba

turathondeka ( we will not be  making  the  Constitution.)  tondu  tuguthondeka  nigetha  ifafe  (  We  shall  make  a  Constitution  to

favour a person)  no ihinyiririe mundu uria ungi ( and on other hand,  may be it will oppress  the other)  ndirenda kugweta atiriri,

andu aya metitwo corruption. ( A person called corruption,)  ni party ( is a party ) nanio mathiite an indo ciothe (and has gone

with  all  the  laws)  no  gutire  sheria  cia  kumanyita(  and  there  is  no  law  to  deal  with  them).  Uguo  ri,  onandathondeka  Katiba

muthenya wo munthi nio ndira favour ( So,  even if I make a Constitution today,  I will be  favouring them) no ni njiritwe ninjuke

thondeke gatiba iria ikufavour( and we have been Commissioned to make it ) ngakiona atiriri nogutwike njukite kumaback (so it

is apparent maybe I am backing those people)  I tondu nio mari an ngombe,(because they have the cows,  )maploti ni mao, nio

mari na, (they have the plots…..) 

Com Bishop Njoroge: Let me interrupt.  You have identified the problems.

What are your suggestions?

Interpreter: Ikoguo uge riu uria ungienda

Joseph Kimondo: Uria ingienda ri,  ni  balance  (   I  would  there  to  be  a  balance)  andu  aya  mathiite  munori,  an  aria  mari  thi

munori (The rich and and the poor) ekwe balance (to be balanced in a way) nigetha gutikanatwike ta Israel an wapalestines ( so

we  don’t  have  a  situation  like  the  one  in  Israel   and  Palestine)  tondu  Israel,  nio  marahura  apalestian.   (  Because  Israel  are

oppressing he Palestininas) tondu mean hinya( because they are stronger) ano aya  make…..(  and the rest  are  …) uguo Kenya

ithondekete Katiba(  so you make a Constitution )  iraviva  mwene  umwe,(  favouring  one  side,)  gugatwika  andu  mikora,  (  we

shall have thugs ) na meke damage nene.   (  and they do  bad  things  to  the  country)   uguo  ndiramina  atiriri,  (  I  want  to  say,)

Katiba iria nguthondeka muthenya womuthiri, ibalance( the new Constitution should be balanced)  mundu uria innocent akorwo

ni innocent ( and the innocent should be innocent ) an corruption akorwo ni corruption ( and corrupt  should be corrupt)  nigetha

anyitwe ni watho ( so that the law deals  with them effectively) iyo niyo gatiba iria ndirenda iria ihana ta gwakwa mucii tondu ni

nii President  gwakwa,  no ndithiaga ngidestroyerga caina ciakwa kuria irathondeka maundu ngathii destroy itondu  uria  ndiroan

today kuria andu acio innocent amikarite nikuo maradestroy rwa maundu maria mareka.   Uguo ri,  ingihoya muthenya womuthi

itonga an athini ma balance. ( The poor and the rich, the gap should be bridged.)
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Com. Bishop Njoroge: Tuingie kwa vijana sasa: Paul S. Macharia, 

Paul S.  Macharia:  Thank you very much Mr.  Chairman for giving me  this  opportunity.   But  first  of  all,  I  want  to  launch  a

complaint to the Commission.  Yes,   My names are  Paul Maina Macharia,  I  am  a  representative  of  the  Catholic  Justice  and

Peace Commission Kanyagia Parish.   Catholic,  Justice and Peace  Commission Kanyagia parish.   My complain is:-  I  feel that

the people  at  grass root  have not been ,  have not properly undergone the civic education and I feel that the Commission, this

sitting should have been put  at  the location level to ensure that the people  down  there,  wale  wazee  ambao  hawawezi  kufika

hapa wamepata muda.  Wale ambao pengine hajimudu, pengine kimaisha, kuna watu ambao kwa mfano kule sehumu ya chini

hawana hata uwezo wa kufika hapa  waweze kupata nafasi ya kuleta maoni yao.  Hiyo ni complaint kwenu.

These are the recommendations of the Kanyagia Catholic Parish,  na tukiwa pamoja wakati  tukikutana,  mwaka jana,  ee  tarehe

kumi an mbili mwezi wa kumi na moja.  Tuliangalia mambo ya Katiba tukaona ya kwamba,  Katiba ya nchi, ama katika Katiba

ya  nchi  ya  Kenya,  umuhimu wa  wananchi  wa  Kenya,  the  supremacy  of  the  people  of  Kenya  is  not   looked  into.   So,  we

recommended that the people of Kenya be recognized by the Constitution, that they are  the supreme,  they should be over any

law in the country.   The Constitution should come after the people  and then  we  recomended  that  after  the  supremacy  of  the

people has been ensured,  we recommended that the Constitution, the supremacy of the Constitution of Kenya should also be

ensured and we came up with a recommendation that any time there is an amendment in the  Constitution  or  there  is  a  major

change that is required in the Constitution, a referndum should be held where by,  the 51% of the total  number of voters  should

offer a yes vote and on top of that , two third majority vote in Parliament should follow,  So, that,  that amendment is enacted or

 is put in force.  

We also recommended in order to enforce the Constitution, to make sure that the Constitution is properly enforced,  it is good

to translate the Constitution in all the languages that are  spoken in Kenya and then after that,  if it is written in English, it should

be written a in simpler language that is understood by all people.   It  should also be dissemianted in the mass media  and  in  all

institutions of learning.  

Defending the Constitution:  To ensure that the Constitution is defended by all Kenyans,  it is good and it is perfect  to educate

Kenyans on the importance of the Constitution through civic education.   Every Kenyan should have a right  to  sue  any  matter

pertaining to the Constitution at a court of law where by he feels that his right or the right of another citizen has been aggrieved.  

We also dealt  with  putting the Constitution in force.   After the Constitution is eancted  and  it  is  put  ,the   new  Constitution  is

established,  a government of national  unity  should  be  established  followed  by  a  transitioanl   period  of  5  years.   This  period

should be made to put the new Constitution in force gradually.  Within this period,  the truth and the reconciliation Commission

should be established to assess the past economic and political criminals.
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They will be  given time, enough time for amnesty to repent  and if they fail to  come  out  and  offer  voluntary  repentance,  later,

after the amnesty period is over,  they should be prosecuted,  they should be prosecuted  like it was in South Africa whereby a

truth and reconciliation Commission was formed.  Our situation should be like that.

We offered other recommendations,  and they include; That the country be divided into 41 districts,  and 9  provinces.   This  is

putting in mind that among the 9 province,  Rift valley is a very big province and the administration of the province is not good.

Therefore, it is good to subdivide the Rift Valley into two, so that the people at the far end, Lodwar, and the far end at the north

and the far end at the south, they will have the administrational  policies brought closer to them. 

We recommended that the Rift Valley be divided into  North Rift and South Rift.  The North Rift headquarters  to be  in Eldoret

town, and the South Rift to be in Nakuru Town. In the new Constitution, we also recommend that we have,   we introduce the

office  of  the  governor  in  the  place  of  the  PC,  and  these  governors  to  be  elected  by  the  people  every  five  years.    These

governors should be answerable to the people rather than the case where we have the PC who is answerable to the President.

These governors to be  elected every 5 years  and they should not exceed a duration of 10 years.   And in the place of District

Commissioners, we elevate the office of the chief, and the chief occupies the office of the District Commissioner.   These chiefs

should be elected by the people so that he is answerable to the people.  He should be the bridge between the governor and the

people.  From  the  people,  the  chief  and  then  the  governor.   Then  in  these  area,  we  recomended  that  the  chiefs  of  various

districts  be  meeting  with  the  governor  to  ensure  that  those  regions,  the  provinces,  the  resources  within  the  provinces  are

managed in co-operation  with the Local Government.   They articulate or  they sit down and ensure that the resources  that are

there, are well distributed within that region.   

We  also  recommend  that  Kenya  should  remain  as  a  unitary  state,  headed  by  the  President.   He  should  be  elected  by  all

Kenyans above the age of 18 every five years to serve a maximum of 2 terms and this two terms must be consecutive.  

The issue of citizenship;  We looked into this  issue and we saw that it is good that we have a situation whereby,  all Kenyans

born by either or both parents who are Kenyans citizens should be by right, automatic Kenyan citizens.  All other  categories  of

citizens of people should apply for the citizenship.  The Constitution should provide for an institution to take  care  of the Kenyan

citizenship affairs.  This institution should be  transparent and independent in its dealings.  The dual citizenship should be allowed

for the citizens of this country  who  are  working  outside  this  country.   Every  Kenyan  citizen  should  enjoy  his/her  rights  even

when they  are  out  of  this  country  .   They  should  be  given  a  chance  to  vote  if  they  so  wish  in  our  embassies  in  the  foreign

countries.   Okey

There is an issue I would like to highlight so much, this is the issue of land.  The issue of land: Every Kenyan should have a right

to own land anywhere within the republic of Kenya.  There should be a maximum acreage of land under the title of one Kenyan.

  This is up to 250 acres only.  All portions combined.   By this I mean, he could have 5 acres  in Kwale then one and ninety at
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other places all portions combined under one title, should not exceed 250.   The ownership of this land should go together with

the maximum utilization of this land. It should be utilized.  If this person is not able to utilize that land, he should be ordered  by

the law to rent or to give this land to people who are able to utilize that land.  

In conclusion, it is our hope that our recommendation will be enjoined with the rest of the views of other  Kenyans to eanble our

country to have a sound Constitution that will ensure that justice is always done for the well-being of Kenyan people  now and

for many generations to come.  God bless Kenya, God bless the people of the Republic of Kenya. Thank you very much.

  Com Lethome: Please hand over the memorandum to the Commission.  Joseph  Mbuthia, hayuko, Nicholas Kariuki,  John B.

Wathuo, 

Okey ten minutes

John B.  Wathuo:  I  have a memorandum to present  so,  I will take  very few minutes.  My anme   is  John  B.  Wathuo,  I  am

representing Gatariga Self Help Water  Project  ,  Faida Dairy Farming, Self Help Group,  and Wirore Self Help  Group.   I  will

make very few Comments because I have this document and my memorandum is 10 pages.  So I cannot go through all of it.  

The first thing I would like to talk about  is the preamble in the Constitution.  In our current Constitution, this one is not  there.

This is where there is a problem in our Constitution, it does not give us the direction.  

The  other  thing  I  would  like  to  talk  about  is  the  presidency  and  because  many  people  have  talked  about  it,  I  will  talk  on

retirement.   The retiring President  should enjoy the retirement benefit.   If he opts  to continue with bad  politics,  then he should

forfeit all the benefits.

The other thing is about the government power  sharing ,  powers  of the government should be shared by the President  and the

Prime minister so that we maintain the balance.   Our government should consist  of 15 permanent ministries,  I  say  permanent.

There should not be any changes once the technocrat or those who are qualified discuss on the ministries, then there should not

be any change.   The number should be between 15 and 18.   If I  can  recall  back  in  1964,  I  was  only  14  years,  we  had  16

ministries and still I can be able to recall how they operated.  Who headed what and who was what. But today it is very difficult

you cannot even know, you can not even be able to mention about 5 ministers because they are so many changes.

The other thing I would like to talk about is, wananchi should be given power  to recall their MPs or  councillors incase they are

non-performing.  Another issue I would also want to talk about  is the political parties.   We have so many problems when the

elections  are  in  progress,  or  when  people  are  preparing  to  go  for  elections  because  there  are  so  many  defections.   The

defections should take  place at  least  6 months before elections and we should reduce the number of political parties  from  the
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number we have today.  I don’t know how many we have but it should be around 40, reduced to about 7 political parties.  And

for a party to be considered as a party, it must have over seven elected MPs.  

Another thing I would like to comment on the head of the government,  when the parliament or  the government is dissolved.   If

we have a President, and a prime minister, and the President has his deputy, I would propose here that the vice-President  takes

over as the head of the government so that, if he commits any political offence,  he can be taken to court.   Now,  I won’t like a

situation where by the Attorney General or  the Chief Justice or  the speaker,  takes  over the government,  because  these will be

interested parties when we come to petitions.

Another thing, I would  like  to  mention  here  that  the  retiring  government,  that  is  the  Prime  Minister  and  his  ministers,   when

Parliament  is  dissolved,  they  should  surrender  all  government  properties  and  they  should  use  their  own  resources  for  their

campaign.  And this should also be the same with the President.

And lastly, I would like to talk about the, at the end of the Constitution there should be a clause talking about  the Constitution.

That is, because the Constitution belongs to people and it is the agreement between the governed and the governing , the people

should have the power to recall the Constitution if they feel that the present Constitution is oppressing them.  I have come to the

end of my presentation.  Thank you.

Com Lethome: Michael Mwangi, Joseph Gicheru, Raphael Muriuki, Raphael? 

Raphael Muriuki: I am glad Commissioners to be given this chance.  I say it because I have been waiting.  My anme is Rafael

Muturi Muriuki.  I start by thanking you Commissioners because of taking all your time to be  with us here,  and I am only doing

it so because  without your presence today,  our exercise and meeting today  would  be  of  no  value.   My  points  are  written  in

short.  So, what I am only going to do is to read.  I have summarized  so that it is not going to be a nuisance.  Can you allow me

to get my glasses?

(i)         Point  number  one  reads  this  way;  The  new  Constitution,  unlike  the  old  one  should  respect  such  human  rights  as

freedom  of   expression,  assembly,  movement,  freedom  of  press  all  termed  as  political  human  rights.   Others  are

economic rights for example food,  shelter,  medical care  and education.   Also such social rights such as  the following:-

exercising one’s custom, religion, language and so many others, should be properly addressed in the new Constitution.  

(ii).         Point number two, the new Constitution should restrict excessive greed for power and wealth.

(iii).         It should treat all the people equally
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(iv).        It should enable people  to choose and remove leaders  freely from power  when they behave as  if they are  above the

law.

(v).         The new Constitution should make sure that  the Legislature, and the Executive and the judiciary are  independent from

each other to eanble each arm to do its work better and to eanble people to use each of the arms of the government as

a weapon against the other two whenever the basics human rights are attacked.  This way, a stable prosperous  country

would be created.

(vi) In the new Constitution, the President should not be the sole controller of the Parliament.  He dissolves the Parliament at

his will, controls  the budget and registration  of  voters  and  appoints  members  of  Electroral  Commission,  and  decides

their budget.  These responsibilities should be carried on by the Parliamentary Comittee alone.  

(vii) Kenya’s Parliament should not be  a victim of double system of government  whereby  MPs  and  Councillors   who  are

directly elected by people are denied a meaningful role in the administration  of the country.  And instead,  the country is

administered by appointed PCs, DCs, Dos , Chiefs, Sub-Chiefs and elders who are answerable to the President alone

(viii) Parliament should be given the mandate of making foreign policies,   ratifying international treaties  and protocols,  by the

country and not the President alone as it was laid in the old Constitution.  

(ix) In the New Constitution, parliament should be given powers of scrutinizing the security forces and intelligent services so

that our country should not be  entirely under the mercies of the President  who alone can  use  or  misuse  the  country’s

forces for his own interest.  

(x) Institutions such as Public Service Commission and the Auditor General should let to operate  independently without the

influence of the Presidency or other institutions.

(xi) To amend any part of the Constitution by a 65 % majority vote is not democratic  for such  a  change should be done

through the referendum method.

(xii) The New Constitution should provide rules safeguarding farmers from being exploited by the state.

(xiii) Forest should be protected, for lack of rain, and disappearance of wild animals are  anticipated in the near future.

(xiv) Margianlized  groups  such  as  disabled,  orphans,  street  children  and  women  should  be  catered  for  in  the  new
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Constitution.

Com Lethome: Can we have: Francis Kimani, Francis Kimani, Samwel Kiboi,  Emilio Mboya,  Peter  Gikonyo, David Maina,

David Maina, David Wainaina, 

David Wainaina:  My anmes are David Wainaina, and these are my review, recomendations. 

• Kenya should be a unitary government ,  and not federal  government.  In my view, we do not need majimbo.  The

reason for this is because  some people  will think along ethnic lines – tribal.   Their concept  of  majimbo  is  that  the

Kikuyus will remain in Central  Province and that other  tribes will remain in their jimbos .  This one will disunite the

country and therefore we do not need it.  For proper unity of the country,  a nationhood creation,  we should have a

unitary government.  

• The other items have been mentioned by other speakers  although I will mention them.  That is free education,  free

medical care  and adequate  drugs in the hospitals.   At present,  the hospitals that we have do not have drugs.   So,

there should be no cost sharing in paying for the little drugs that are in the hospitals.   This is because  the mwananchi

has already paid tax and the tax that is in the hospital,  is the one he/ she is going to cost-share,  to add some more

tax.  

• The other item concern the political parties.  The political parties themselves should be democratic.  What we know

of late is that no political party has been able to elect its officials democratically.   There has been a lot failure in this

aspect.  Whatever they are showing us in their grass root  election and so on,  may be that is what they are  going to

do when they form the government.   So,  a party that is going to form the government should itself be  democratic,

have its officials elected democratically  and possibly, I would suggest the they employ the electoral  Commission so

that they can organize the election.  That is, the electoral Commission to organize party elections. 

•  The Judiciary arm of the government should be independent of the Executive.  We have the Executive appointing

the judges and so on.  My recommendation is that, the Judiciary, the officials of the Judiciary that is the Judges and

high Court judges should be elected by a Commission.  This Commission will recomend or  look through the  CVs

of  some  Judges,  look  at  their  past  records,  and  short  list  may  be  five  or  so  officials,   to  be  presented  to  the

President to chose three or so.  That is those, who will be short listed so that the President can be given to choose if

it is the Attorney General, to chose one out of three that have been short listed.  

• The other item of late is that the police force has been using excessive force and have been harassing the wananchi.

93



 The mwananchi should be treated with dignity that befits him.  Sometimes they mishandle the man, the person.   The

person is dehumanized.  Placed in a place,  that is dehumanising, although he is not guilty, the way he is handled is

always to make him/her suffer. He  has  already  suffered  so  much   before,  even  before  he  is  proven  guilty.   You

know he is a suspect,  he is mishandled and he suffers that so much and I don’t how we can get a redress  for that

one.   Some previous speakers  have talked of an ombudsman’s office where  these  people  can  go  to  complain  to

that they have been harassed by the police.  

• Our Government should be able to protect  our industries.   Our industries have not been protected  properly.   We

have had some industries in the country now collapsing, because the government has not been able to protect them..

I have in mind the sugar industries,  I have in mind other industries in cities they have collapsed.   We have some in

Thika and so on, they have collapsed because the government does  not protect  them. By protection I mean, if you

have to liberalize the market, if we have to import sugar from elsewhere,  the sugar should be taxed highly before it

comes  in  so  that  it’s  price  can  be  equal  to  our  tea,  to  our  sugar.   That  is,  if  sugar  costs  in   South  Africa  or

elsewhere, is 30 shillings per  kilo, the government should take  20 shillings in tax so that it is now equivalent to our

sugar that we produce in our industries.  That way our industries will be maintained.  

• The powers  of the Parliament.   It  is my view that the parliament  should  supreme,   should  be  the  one  making  the

major  decisions  in  our  country.   By  this  I  mean,  they  will  have  maybe  some  Commissions  in  parliament,  small

Commissions that we will decide on major  issues.   By  major  issues  I  mean,  sometimes  the  country  entering  into

treaties,  getting loans from elsewhere,  those loans are  picked,  by  maybe  an  individual,  we  are  left  with  those  big

loans that we keep  on paying and may be they were decided by just one  person  or  two.   So,  Parliament  should

know when we are taking a loan, and when the loan taken,  they should observe the implementation of that project

that was going to funded by that loan, until that project is over and not the Parliamentary sijui hii wanaita investment

Committee to investigate something that is already dead.  That is, they are  doing postmorterms on something that is

already dead.  So, they should actually monitor,  they should monitor,  the implementation of those projects  that we

have borrowed money for and not wait until the money has been misappropriated, or some white elephant has been

put in place.  

• The Constitution of Kenya that we are trying to make today should not be changed by Parliament.  Not even by the

90 % majority.  I insist that the Constitution of Kenya that we are  going to make today,  should be changed by the

people  themselves  and  not  the  Parliament.   By  this,  I  have  in  mind  that  if  a  party  wins  a  majority  vote,  I  mean

majority members of parliament, takes over may 90% or 95%,  if we place 90% of the parliamentarians,  that party

can be able to change the Constitution by itself if it has very many members of parliament.
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• Land ownership:  it has been mentioned before,  and we should put a ceiling on land ownership but also we should

also look at the utility.  If somebody owns 2000 acres of land under proper use, that should remain.  But if he owns

over 2000 acres of land and is not used, he should surrender  that land to the landless and these landless should be

asked to pay by installment.  May  be  the  Government  buys  that  land,  and  subdivides  to  the  land  less  and  these

landless will pay the small loan to buy their own land.  I  am not saying that the people  who own big pieces of land

should be actually taken by force. No, it will be bought by the government and the land be subdivided so that those

people who occupy that land will actually be paying slowly.  In the end,  they will pay up for that land.

• Now,  the  farmers.  Come  to  the  farming  Community,  the  government  and  the  Constitution  that  we  are  going  to

make, our Kenya being  an  agricultural  country,  should  protect  the  farmers  by  actually  providing  the  markets  for

their produce.   The input for the farmers  should  be  subsidized  by  the  government.   The  input  for  the  farmers;  in

order to eradicate poverty,  we should have the input such as  the fertilizers, seeds  and so on,  should be subsidized

by  the  government  so  that  the  farmer  can  be  able  to  produce  more.   We  have  heard  something  like  that  is

happening in other countries and the Government should be able to subsidize the seeds.   At the moment, honestly,

we have 10 kg of seeds, maize seeds, costing over 1200 while the whole sack  of maize of  90 kilos costs   400.   It

is completely incomparable.   1200   shillings  for a 10 kg of seed  and may be 400 shillings for 90 kg of maize the

produce.  The farmer is kind of oppressed and the government should find ways of helping him in order  to poverty

that was my last point incidentally. Thank you very much.

Com Lethome Joseph M. Mwangi, submite your documents to the programme officer

Joseph  N.  Mwangi:  Mr.  Chairman,  of  Kenya  Constitution  Review,  My  name  is  Joseph  Nderitu  Mwangi.   Yale  ambayo

nitakayo sema hapa bwana Chairman, kwanza ni regionism, hiyo, hatutaki majimbo katika Kenya,  because  Kenya is one.   So,

we want  Kenya to be one,  we don’t want to divide it.

Tena ya pili, katika nchi yetu tunaaibishwa na akina mama. Wanavaa nguo fupi.  Hiyo tunataka iwekwe kwa Katiba,  iwe nguo

ndefu sio nguo ndogo, nguo ndefu. 

Second, tunataka freedom fighters walio-pigania nchi hii wawekwe kwa Katiba na wakumbukwe.  Hii inaonekana vibaya sana

kama vile Mandela  alikuwa  hapa  aliuliza  mke  wa  Dedan  Kimathi,  hakuonyeshwa.   Then,  we  want  our  public  intelligence  in

Kenya to be protected.  

Sasa  lile lingine nataka kusema hapa ni,  mtu  akiwa  na  free  hold  Title  deed,  of  the  land,  asiitishwe  rate   an  mtu  yeyote.   Or

absolute ownership.   Then,  tunataka  mashamba  yawe  vested  to  Commissioner  of  lands  and  not  county  council  because  the
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country council demands rate  na sisi tuna freehold title deed.   Kile kingine ni ku-  respect  shamba  la  mtu.   The  land  is  man’s

home, he was born on it. Tunataka hiyo iheshimiwe.

Secondly,  ile ingine, ni hii ya Presidential  candidate.   Hii  tunaona  ndio  inasumbua  wananchi,  na  nitaendelea  kuisoma  ile  point

hapa,  mbele ya Commission hii ya Review Mr.  Chairman, ile inatusumbua sana.   Tribunal which consists  of  not  less  than  five

persons who are qualified medical practitioners in Kenya .  The tribunal enquiries into the matter and reports to the Chief Justice

giving its opinion as to whether the President is, by reason of  physical  or mental fitness, unable to discharge the function of the

office  of  the  President.   Then  send  an  appropriate  certificate  to  the  Speaker  of  the  National  Assembly.   Hiyo  nayo  Mr.

Chairman,  mtu  kama  akiwa  hasikii  vizuri  halafu  anaendelea  kututawala,  hiyo  ni  njia  mbaya,  we  don’t  want  it.   Then,  the

President, as the head of state and Comander in chief of the armed forces has wide powers.  The main ones are as follows:-

One,  to prolong  and  dissolve  parliament  at  any  time.   Hiyo  tunaikataa.  Huo  uwezo  wa  President  wa  kufanya  namna  hivyo,

tunakataa.

The appointment of the Vice-President, hiyo nayo ni mbaya katika nchi hii.  Then, the appointment and dismissal of the ministers

and assistant ministers, hizo powers zote, hizo tena ni mbaya.  We don’t want it.   The appointment of the Chief Justice and the

judges  are  appointed  by  the  President  acting  in  accordance  with  the  advice  of  Judicial  Service  Commissioner.   Hiyo  nayo

ichukuliwe.

The exercise of the giving awards, the awards of honour example order of the burning spear, an hiyo hiyo tu, ni white powers.

Kile Kingine  hatutaki  kabisa,  no  crimianl  proceeding  can  be  instituted  or  continued  against  the  President  while  he  holds  the

office, or against any person while he is exercising the function of the Office of the President.  Hiyo tena,  inaonekana ni mbaya

kwa sababu anaweza kufanya chochote atakavyo.  

No civil proceedings can be instituted or continued against the President while he holds the office or against any person while he

is exercising the function of the Office of the President where provision is made limiting the time within which proceedings of any

description may be brought against any person,  any period during which a person holds,  or  exercises the function of the office

of  the  President  is  not  taken  into  account.   Hiyo  tena,   ikiwa  hata  wale  watu  wako  katika  office  ya  President,  hawawezi

kufanywa kitu, tena hiyo ni mbaya.  Sababu mali ya nchi hii inachukuliwa na watu kama hao.  

Sasa  hayo ndio maoni Mr.  Chairman na hayo ndio yanasumbua Kenya.  Kama hii ingefanywa  marekebisho,  Kenya  ingekuwa

nchi nzuri.  

Na lile lingine ni Land Association.   Now Mr Chairman, sina mengine kwa sababu  naona,  kama  ni  mashamba  na  land  rates,
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kama  vile  nimeshasema,  hiyo  nataka  iangaliwe  sana.   Kwa  sababu  katika  Kenya,  tunajua  kuna  watu  wengi  sana  landless,

without any land.  Na  hii mashamba  yote  watu  wale  walinunua  mashamba  wanaifanya  iwe  ni  kama  kitu  cha  biashara  kwao.

Kufanya biashara hiyo ni mbaya Mr Chairman.  Sasa yangu imekwisha. Thank you very much.

Com Lethome: Kama kuna memorandum upeane pale.

Joseph Mwangi:   Sina memorandum

Com. Lethome:Johnstone, John, John Peter Washiuri, Oh sorry, kama Kanyi yuko, ni wakati wa kanyi.  Watu wanajua wakati

unazidi kuyoyoma, kwa hivyo tuendelee.

Charles Kanyi:  My Name is Charles Kanyi, I am a resident of this constituency 

Com. Lethome: Do you have a memorandum?

Charles Kanyi: I just want to summarize.  The areas  I would like to talk on; sovereign, that should be looked into where the

Constitution is emphasizing on the state and leaving the right of the ordinary person. 

 Delinking of the  presidency from the other arms of the government. 

On Constitutioanl amendments,  currently, it’s 65%.   I understand sometime back,  it was 80%.   It  should be subject  to  75%.

When it comes to amendments, previously we have seen, a lot of money being dished out to MPs and this should be outlawed

and be made a criminal offence.  

Citizenship has been talked about, we should remove all discriminatory policies in the process.  

Penal Code;  This has been talked about, serving summons, people have been arrested with or  without warrant,  they should be

given opportunity,  by giving sermons.  Sermons should provide the time for appearing in court.  Amendment had been there for

appearance  from  48 hours  to  14  days.   This  should  be  reversed  to  48  days,  to  remove  the  suffering  of  the  suspect  in  the

remand  places.   In  serious  cases,  seven  days  if  investigation  is  not  complete,  it  should  be  provided.   Replace  torture  and

summary execution with humane practices  to treat  suspects  and prosecute  violators who are  the police and investigators.  Free

bond should be given apart from serious cases.  

Public financal management,  should  maintain  finance  status  quo,  where  parliament  approves  the  budget  but  after  money  has

been  voted,  there  must  be  monitoring  and  control  mechanisms.   Where  there  has  been  misappropriation,  respective  officer
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should be charged.  It has not been the case.  We have seen PSC reports, have been recomending action, but no prosecution.  

What about  allocation of natural resources?   This should be based  on population and not political patronage.   I  have  in  mind

here,  opposition zones,  Central  Province and other areas.   We  are  not  given  money.   If  it  is  given,  it  is  business.   Then  we

formulate policies to guard against political exploitation of our natural resources.

Political parties and other administrative offices, those ones should be held by people free of criminal offences.  There should be

a moral code of conduct.  Violence during campaigns that should be out lowed.  Politicians should be subject  to public scrutiny

and automatically lose their office when they fail the test.   Close all loop holes for corruption and  disqualify  perpetrators  who

enrich themselves like the present  members of Parliament,  earning  400,000  shillings,  they  are  also  grabbing  public  land   and

property, and high corruption.  At least those loop holes should be closed by provisions in the Constitution.

Governance:  devolution  of  government  functions  to  local  government.   Treat  the  Treasury  to  formulate  financial  policies  for

enforcement   by  local  government  and  other  institutions.  Which  means,  just  as  somebody  suggested,  revenue  collected  in

Nyahururu  or  Nyandarua,  it  should  be  ploughed  back  to  Nyandarua.  And  not  being  victimized  because  we  are  in  the

opposition.  

Delays  and  bureaucracy  by  provincial  administration;  this  happens  when  tendering  procedures  are  there.   If  they  did  not

supervise  you  when  they  were  collecting  the  revenue,  why  should  they  supervise  you  during  expenditure.   These  provincial

administrations should be out so that the institutions are given mandate to manage their resources  according to the wishes of the

people, so that then, you delink the provincial administration from any function in the district,  you formulate policies to respond

to emergencies like national disasters,  I think we are  not prepared.   What about  institutionised corruption?  Formulate policies

to control, prevent and prosecute those people who take part in corruption.  I  have in mind here,  police,  traffic police,  they are

collecting money, 200 shillings every day from a matatu, where does that money go?  I think it is starting from the top. 

Parliamentary constituencies; representation should be subject to population.  Then in nomination, both in local government and

Parliament, currently if you calculate, it is about 5%  representation, 12 MPs, nomianted.  To remove the anormally, divide that

one upwards and then, you will not have the ruling party in power  corrupting other people.   Women should be 30% of  those

nomianted of the 20%.   Youth 10%,  margianlized groups 10%,  professioanl bodies  10%,  employers the same, workers  10%

and the disadvantaged groups 10%.  

Qualifications  of  MPs  and  councillors;  previously  they  were  doing  English  proficiency  test.   Qualifications  should  be  Kenya

school certificate.

Land tenure; as people have talked, the practice with the law boards,  nowadays land boards,  what I have experienced myself,
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don’t ask me where, it is once you put the forms forward, 1000 shillings.  No receipt.  When it comes to the transfer,  it is 2000

Shillings that is 3000 shillings, where does  that money go? You  are  not given  any receipt.   I  think land boards  should be like

government institutions, let them be funded by the government to remove that corruption. 

 Inheritance and ownership of any land; you should consult the stake  holder either  private or  public.   I  am  winding  up,  I  am

winding up.  

Public service and private sector we are witnessing labour problems  because the private sector  has got its own regulations, the

Public Services Commission has got its own regulations.  Qualifications of jobs  are  so much, so that it is a big gap of salaries

and benefits.   What  should  be  done  is,  guidelines  should  be  given,  so  that  any  proficiency  or  any  development  progression

should be on province and merit. Not just patroange.  

Poverty reduction,  is there,  retrenchment is adding poverty and not reducing, because  we  should  have  labour  relations  which

govern reduction of the civil service and private sector.  So, we need to revise policy guidelines for employment.  

Grants; they should go directly to the beneficiaries instead of going through the provincial administration,  DO’s and whatever.

Why don’t we accept modalities which are Comunity friendly. 

I am talking about programmes like rural enterprise fund programme.  That was in 1971/74,  that money went into the pockets

of  people.  It  did  not  reach  the  common  man.   Dumping  of  imported  food  stuffs,  chemicals  and  fertilizer;   this  has  affected

agricultural production.    We should  formulate  policies  to  control  imports  on  similar  products.  We  have  also  seen  collapsed

economic sectors,  or  institutions.   We  have  no  policies  to  guard  against  that.   We  have  seen  coffee,  tea.   We  have  banks,

people  have  gone  out  of  the  country  with  that  money,  and  it  is  money  from    our  depositors.   We  should  have  legislative

provisions  where  those  people  should  be  able  to  reclaim  that  money.   I  hear  we  are  reorganizing  KCC,   this  my  small

observation,  it does  not improve the situation.  It  is the same people,  the same leaders,  unless  we  do  something  then  we  are

heading nowhere.

What about equity and Human Rights?  I think this one, we just need to formulate policies against discrimiantive practices  and a

redress of violations.

Nationalism and patriotism. Yes sir,

Com. Lethome: Kwa sababu uko an memorandum, tafadhali maliza.    

Thank you, I just wanted to mention one thing that we have lost public morality and that is why we are  having problems all over
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in the country.  You cannot change me, or  I cannot change you, if yourself you are  not changed.   So  if we can learn from the

Bible, this country can be a very beautiful country where we are  going to live very peacefully.  For  Commissioners,  I think you

are doing a very good job.  Please,  there is somebody in the Bible, Moses  and Joshua,  they faced very  tough  tasks,  and  you

should imitate them. As professionals, I think you have got all the blessings and God Bless you.

Com. Lethome:  Thank you very much. Can we now have, Peter Wachiuri, Peter Wachiuri? Wachiuri, dakika tano tafadhali.

Wachiuri:  I’ll be  brief because  time is over.   Mimi nitaweza ongea kwa Kikikuyu kwa  sababu,  lugha  yangu  sana  ni  kikuyu.

Mimi naitwa Peter  Wachiuri,  mimi ni mkulima.   (  I  am  Peter  wachiuri  and  I  am  a  farmer.)  Haya  ile  taabu  iko  kwanza  kana

mathina maria marikuo, nimautongoria wa na guku thi kuma Headmen, Chief na DO.  Kuma hau ugoka hari macouncilor (Okey

repeat again) (The problems that we are having come from the DO Chief and even the sub-chief) tondu kaundu gaku kangihitan

uthii kuri headmen, niagukaninira hau an nduri handu ungithii tondu  agucoka  ere  cibu   no  undu  uciu  ugatwika  hari  muraiya  ni

watuhu. ( Whenever, you get a problem and then you try to approach the subchief,  your problems will not be  solved because

you  will  also  go  to  the  chief  and  then  narate  the  problems  and  then  you  will  not  get  a  solution  for  that  one).  Kwoguo

nigukwendekana ithui raiya tuheo mweke wa guthuraga andu acio niguo mundu ucio ndagakoragwo agitia ati we ni mwandike

an karamu ndari kundu angithii. ( I want now to recomend that those administrative people  to be  elected by people  themselves

so as to avoid that kind of pride, that they are employed by the government and they have nothing to do with us.)

Undu  ungi  wa  keri  ni:   mwenaini  wa  kurima,  niturarima  an  irio  icio  citu  ikariwo  ni  nyamu.   Na  nyamu  ino  igakorwo  niyo

ianheshima iria nene hari thirikari gukira mundu   

( Now, the other thing is that we are  trying to cultivate and plant our crops  but they are  destroyed by wild animals, and those

animals have been privileged more than the human beings by  the  government).   Riu  na  mukulima  ucio  kiria  ehokete  ati  nikio

giguthiomithia  mwana,  nimumera  ucio  na  niguo  urariirwo.   Mwana  ucio  wake  akaga  guthoma  onake  agakorwo  enangaragu.

Onaukora mwingi ukaingira. (The children of the farmers might not continue with their education because  whatever they  were

relying on were the crops,  and  they  have  been  destroyed  and  those  children  will  stay  without  that  education  or  basic  need)

handu angi ni haha ha macouoncelor kugaga ati nomathurirwe mean githomo kinene.  Hari  ungi  ni  wa  std  8  no  wira  wake  ni

mwega an ni muthure ni mwingi no agacoka hi niaguterwo ankuria tondu ndakinyite form 4.  (As far as  education is concerned,

connected with councillors who are elected, I say it is not important because some people have gone up to standard 8 and they

are more knowledgeable than those who have gone to other  status because  of the common  knowledge  that  somebody  might

have.) Kwoguo hau nao nitukwendo ithui raiya tuteithiririyo tondu no twende mundu wa wira wake na kio giake no tugateerwo

niundu wa githomo. (Also as far as education is concerned it is becoming a barrier for those people who might be well equipped

with knowledge and now they are put off because  of education,  we would like to state  that the eduction should not very much

be observed if somebody is illiterate) ngwiciria ndiguthii muno ngurengera hau tondu ni marie ni andu aingi an okaundu okaundu

nikari (I want to stop there because many people have gone through this programme and they have said other points)
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Com. Lethome: Wachira Kariuki, Wachira, Samwel  Chege Waititu, Chege Waititu,

Samwel Chege Waititu: Jina langu ni Samwel Chege Waititu.  Mimi ni mkulima.  Ningependa kama kungewezekana,  wakati

wa kubadilisha Katiba, tukatiwe Kodi  maanake kuna mambo mengi sana tume-cost  share an serikali,  kwa hspitali,  an mambo

mengine.

Jambo lingine ningetaka kutaja hapa, ni habari ya mito an misitu.  Watu wamewacha kulima mpaka ndani ya maji.  Ningependa

wakati Katiba iantengenezwa, hiyo Katiba iwekwe nguvu zaidi.  

Nina mambo mengine tena inanihusu sana.  Kwa misituni, kwa mstuni miti ianendelea kukatwa sana kwa chemi chemi ya maji.

Hiyo Katiba ningependa iwekwe nguvu sana kama kuna uwezekano.  Singelikuwa an mambo mengi, isipokuwa hayo tu.

Com. Lethome: Amos…,Amos, Peter K. Warugongo, Warugongo

Peter  K. Warugongo: Jina langu  ni  Peter  K.  Warugongo,  kutoka  hapa  Kanyaria  Location,  Kanyaria  Sublocation.   Bwana

Chairman, nina mengi lakini siwezi kuyataja  na mimi nafurahi kwa sababu nimekuwa hapa na nimesikia yale mengi yamekwisha

zungumzwa na kwa hivyo nikaonelea sio mzuri kuyarudia.   Mimi nina furaha kwa sababu  yale  nilikua  nikifikiria,  many  people

have got it and they have expressed their wish.  Na  kwa hivyo mimi niko pamoja na wao.   Hapa yangu ni sheria ya,  or  sorry,

Na nitaenda haraka sana. 

Katika mali yetu ya Kenya, serikali ile imekuwako imetumia mali ya umma kama mali ya mtu binafsi.  Na  hiyo inaonesha aibu,

na tunasikia ubaya sana wale tumeyaona mambo haya kama miaka arubaini tukiwa tuna tumikia serikali.  Na hiyo, kama loan ya

serikali inatumiwa kwa ubaya, mtu anaweza kwenda huko, anauliza pesa, anapewa ovyo.  I am not sure,  lakini ikiwa iko,  kuwe

na sheria ya kuonyesha mali ya umma kama hizi pesa za central bank ni ya umma peke yake sio ya mtu bianfsi ati yeye anaweza

pewa, aende akafnaye chochote.  Kuna sheria ya zamani na kuna sheria ile tutatunga  tutunge iwe firm na tuwe na watu honest.  

Katika land Commission, hii ni lazima iwe an watu wale wanatumikia wanainchi.  Wakiwa an roho ya kusaidia kila mtu sio mtu

moja, not one person to make him rich by having more than 20 plots 30,  50,  100  plots.  Na  tena anauza kwa hivyo hata akiwa

anachukua hiyo, national development cannot be carried out properly.   Kwa sababu yeye anafunga watu wale wana uwezo na

wale hawawezi kuja kwa ukora kama huo.  Kama hii serikali zamani, tulikuwa na watu wa group kama customary law ya jama.

  Jama means elders.   Wawe walikuwa wanaongoza.   Na  walikuwa elders  kutoka kila mahali,  kila  mahali,  wanakuja  pamoja

wanakata kauli wakisikilizana, halafu wanarudishia watu wao.  Wakati  huo hakuna kupigana kwa siasa isiyo na njia.  Na  kama

for example, during colonial time, we had all the Senior Chief Officers,  Senior Chiefs na Paramount Chiefs walikuwa wanaitwa

na governor, wanakuwa na mkutano wao wanaulizwa, wanaulizwa, wanaulizwa, wanasema halafu mambo ingewachiwa, wawe
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executing officers they are able to decide what the people want. Na hakukua na mapigano.

Hii forest sasa iliwachwa kwa sababu ya maji, sababu ya miti, tupate mvua an ile chemi chemi iendelee.   Sasa   inakatwa yote,

hakuna mtu anafikiria kesho kutakuwa -  je  ,  sasa  hakuna kuni, hatuna maji, a desert  has been created   kwa sababu ya upepo

kuchukua rotuba yote ya nchi.  Ni lazima tuwe an  watu  wakuchunga  misitu  yetu  naa  misitu  yetu  isipeanwe.   Tuwe  an  sheria

kama hiyo. Na ikipeanwa kuwe an Commission, proper Commission ile imechaguliwa ya kenya nzima ya kujua,  is it necessary

to allocate that piece of land to that individual or a group of people?  Hapa hatuna maji, katika nchi yetu na maji yamejaa.  Tuko

na lake Victoria, tuko na Naivasha, tuko na lake Rudolf, tuko na ingine na tuko na fallow land.  Mvua inanyesha, na hayo maji

yanapotoka.   Kuwe na sheria  ya  kutengeneza  dams,  ilikuzuia   hii  drought.  Tuwe  na  hayo  maji  juu   italete  maji,  mvua,  watu

watafanya national irrigation kutoka kwa hayo maji, na kila mtu atakuwa na chakula kwa sababu iko na mchanga sio sand.  Na

hata kukiwezekana, hii maneno ya Nile,  ya Lake Victoria imalizwe.  Tuwe  na  maji, yapigwe yaje Kericho yateremke mpaka

Kitui,   ili hawa watu wapate irrigation an tutapata chakula ya kutosha nchi hii yetu.

Tunakula chakula, tunatumia fertilizer nyingi zaidi, ya kuharibu mchanga yetu.  Kwa nini hatuna sheria?  Tuko na ngombe wengi,

tuko na miti mingi, tuwe an mbolea ya natural manure, katika nchi hii yetu.  Iangaliwe hiyo, tusije tukaletewa mambo mengine ya

kutumaliza kama haya maji yanaletwa ati ni vitamini sijui ni nini, na hii inawekwa chemicals tu.   Watu wanayanywa na pesa  zote

zinakwenda mpaka India na zile zingine zinakwenda nchi zingine sisi tunaachwa bila kitu chochote.  

Juu  ya  kulima,  tumelima  mahindi,  tumekuza  ng’ombe  wa  maziwa,  halafu  there  are  special  people  importing  milk  powder,

importing sugar, importing cotton, importing rice, halafu hii yetu yote tunalima inapotea,  inamalizwa na weavils.   Kwa hivyo, we

are being flooded by commodities available here in Kenya and we do absolutely nothing.  Tunafanya kazi ya bure,  hakuna kitu

tunafanya. Na viongozi wetu wako wapi? Na wamekwisha someshwa,  they are  economists.   They know each and every thing

and they are allowing all these dirty games and our money is being drained  to other countries.

Com Lethome: We are coming to the end and I would like to give one more person a chance

Peter  Warugongo :         Okey,  nitamaliza, haya,  yako mambo au iko hii habari  ya hospital insurance fund.  Hapo ni mahali

panaweza  saidia  umaskini  ule  uko  hapa.   Watu  watoe  pesa  hizo  ziende  hapo  ziwe  nyingi,  zisije  zikapewa  watu.   Ifanye  na

serikali, halafu hospitali zinaweza chukua pesa hapo, kila mtu atakuwa akilala hospitali bila kulipa pesa nyingi

Com Lethome: Uko na  memorandum hapo?

Peter Wangongo:        Na jambo lingine  la NSSF.  Hawa watu wahudumiwe, pesa  hizo zinaenda bure.   Hiyo national social
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security fund, iwe ianendeshwa juu, na hao watu wapewe pension badala ya kupewa pesa ya miezi, apewe ten thousand shilling

halafu anawachwa, atakuwa bure.  Haya, niweke sahihi, lakini sina lingine lakini ningependa kuendelea

Com Lethome: Tutaendelea na mtu wa mwisho kuongea.  Jina lako

Paul Wachira Muchiri: Asante bwana mwenyekiti.  Nataka kutaja, mimi ni Paul Wachira Muchiri.  Nataka kutaja  mbio mbio,

mambo ambayo nataka yawe katika Katiba yetu mpya. Kwanza kabisa antaka kusema kwamba ningepedelea Katiba tunayo

itengeneza iwe ni mali yetu wakenya. 

Com Lethome: Chemata Catholic Church kesho, mkutano wa pili.

Wachira:  Katiba  iwe  ni  mali  yetu  kama  wananchi  wa  Kenya  na  isiwe  ni  makala  ama  kitabu  cha  kufichwa,  sijui  kutolea  tu

mahakamani wakati mtu ana kesi.  Kwa hivyo, ningependelea ikiwezekana,  kila mwana nchi ambaye ametimiza miaka kumi na

 minane apate makala haya ya Katiba. 

Tena ningependelea Katiba yenyewe ieleze kinaga ubaga mambo ama matazamio ya  wa  Kenya  an  ili  Katiba  yenyewe  iweze

kutuelekeza sisi kama wakenya kutengeneza nchi yetu.  Katiba itupatie uzalendo na vile vile, tujione kama watu wa kenya kwa

sababa mimi naweza kusema kwamba ni Katiba.  Kwa sababu sasa tabu yetu ni serikali mbaya.   Na  ni kwa sababu ya Katiba

mbaya  ndio  maana  Katiba  imewapatia  nafasi  viongozi  wabaya  kupenya  katika  serikali  na  kwa  hivyo  ningependelea  Katiba

yenyewe imalize haya mambo mabaya mabaya yanayo fanywa na viongozi..

Tena Katiba yenyewe isiwe inaweza kubadilishwa na kiongozi ama mtu binafsi, hata bunge yenyewe isiweze kubadilisha Katiba.

Katiba  iweze  kubadiliswa  na  watu  wenyewe,  wananchi  wa  Kenya  wenyewe.   Vile  vile,   kama  Katiba  itabadilishwa,  mimi

ningeuliza  watu  wote,  wa  kenya  wote  wahusishwe  kwa  kutengeneza  kongamano  la  kitaifa  yaani  referendum.   Na  juu  ya

mwanchi wa Kenya, mimi ningependelea ya kwamba kila mtoto ambaye anazaliwa Kenya awe ni mwananchi na vile vile kama

mtu amemuoa mkenya awe ni mwanamke ama mwanamme, apewe nafasi ya kuwa mkenya.  Kama itawezekana,  kwa sababu

nchi zingine zinaruhusu mwananchi kuwa mzalendo katika ile nchi  vile  vile  wakenya  wapewe  nafasi  ya  kuwa  wazalendo  ama

wananchi katika nchi zingine ili pia tuweze kupata rasilimali katika nchi zingine.

Kuhusu  military  na  para  military,  mimi  ningesema  President  asiwe  na   uwezo  ama  yeye  mwenyewe   asiwe  na  uwezo  wa

kitawala, kusema kila kitu, juu ya majeshi yetu.  Ninaoan haifai.  Na vile vile, juu ya vyama vya kisiasa,   naona kwamba vyama

vya kisiasa ambavyo vina wabunge, ni vizuri vipewe nafasi ya kushiriki katika uongozi nchini.  Kwa hayo nataka kusema vyama

vishirikishwe katika serikali ya national unity an vyama vyenyewe vipewe kazi lakini mimi sioni vyema kupatia vyama vya kisiasa

pesa ambazo ni zaserikali.  Mimi sipendelei hiyo.  
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Kuhusu serikali na kazi  yake,  ninaona  kwamba  ni  vizuri  tuchukue  muundo  wa  mbunge  ambao  utakuwa  na  Rais,  an  vile  vile

Waziri Mkuu, ili Rais asiwe na mamlaka ama nguvu zaidi kupita kiasi.  Lakini wakati  huo huo tuchukue muundo wa serikari  wa

national unity tushirikishe pia vyama vingine ambavyo havikupata viti vingi ama kushinda uchaguzi.   Pia  kuhusu  bunge,  nataka

kusema kwamba,  mimi naonelea vyema kila sehemu ya uakilishi bungeni iwe  an  watu  sawa.   Kama  ni  Ndaragwa  ,  kuwe  na

watu elfu tatu, elfu tatu, K ipipiri elfu tatu, Nyahururu, elfu tatu. Kila mbunge bungeni awakilishe watu ama idadi sawa,  tusiwe na

mbunge  ambaye anawakilisha watu elfu mia moja na mwingine watu elfu moja.  Sioni ikiwa vyema.  Vile vile bunge isikubaliwe

kusema kila kitu ama kutoa mambo yote ya uongozi, bunge kuwe na   njia  za  kuona  kwamba  bunge  haipitishi  ama  haiongozi

watu vibaya, na vile vile wabunge na watu wote watakao  shiriki katika bunge wawe ni watu ambao wametazamwa an kuonwa

kwamba wanatabia nzuri.  Integrity.  

Na  vile  vile,  Katiba  hii  ambayo  tunaitengeneza  sasa,  ninaomba  kwamba  kama  haitawezekana,  kama  nyinyi  wenyewe

hamutaweza kumaliza hii Katiba kufikia December kama munavyosema, mimi naona ni vizuri tusikubali bunge ya sasa  iendelee

kupitisha  kipindi  ambacho  kimeruhusiwa.   Bunge  ivunjwe,  tuwe  an  uchaguzi,  tupate  viongozi  wengine.   Na  nyinyi  kazi  yenu

msiishirikishe ama kuishikanisha na uchaguzi.  Uchaguzi si kitu, Katiba yetu ni muhimu zaidi kuliko uchaguzi an tunataka tuone

uchaguzi ukifanyika baada ya miaka mitano, sio kusema kwamba tutapatia bunge kipindi hiki ili tuweze kumaliza Katiba.   Mimi

ningeomba shughuli zenu za kubadilisha Katiba zitenganishwe na bunge ya sasa.  

Na vile vile ningeomba kwamba Rais asiwe na uwezo wa kuvunja bunge bila kushirikisha watu wengine, ama viongozi wengine.

 Bunge yenyewe pia, isiweze kumaliza uwezo wa hii Tume ya kutengeneza ama kubadilisha Katiba.  

Kuhusu  judiciary,  majaji  wasiwe  wakichaguliwa  ama  wakipewa  kazi  na  Rais.   Kutengewe  kamati  ambayo  itakuwa  ikipatia

hawa watu kazi.  Kuhusu serikali zetu ndogo ndogo,  local  government,  ninaonelea  kwamba  tuwe  tukiwachagua  sisi  wenyewe

ma-councillor, na vile vile mayor na hawa watu wawe viongozi halisi.  Kwa sababu sasa  tunaona kwamba kuna viongozi ama

maofisa, executive officers katika  hizi  councils.   Wao  ndio  wanaongoza  kwa  sababu  hao  ndio  walio  na  uwezo.   Nina  sema

kwamba,  hawa  watu,  uwezo  wao  ama  nguvu  zao  ziko  Kanu.  Na  councillor  na  mayor,  ili  waweze  kushirikiana  vizuri  katika

uongozi.  

Na ninasema haya kuhusu electoral system ninataka kurudia tena,  tuwe na proportional  representation na vile vile, mtu ambaye

atashida,  mimi bado  nashikilia kwamba ashinde kwa idadi kubwa 50%,  simple majority.  Lakini kusiwe na nafasi ya  uchaguzi

wa mlolongo, iwe ni vyama vya kisiasa ama serikali.   Ipitishwe kwamba hakuna mambo kama mlolongo, iwe ni secret  ballot na

sanduku  lenyewe  liwe  lianonekana  vizuri.   Vile  vile  nataka  kusema  kwamba,  kama  chama  cha  kisiasa  kitapita  upande  wa

serikali,  hata  mbunge  mwenyewe  let  them  resign  and  seek  re-election,  warudi  tena  kwa  wananchi  waliowachagua,  lakini  si

kusema chama chetu kimejiunga an serikali.  Hapana ni kudanganya raiya.  

Vile vile nataka kusema Rais awe amechaguliwa na watu wengi zaidi 50% or above kwa sababu tukiwa an  kiongozi  ambaye
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hajachaguliwa na watu wengi, Serikali  haitakuwa  na  nguvu.   Nataka  kusema  kwamba,  kama  tukimchagua  Rais  na  ionekane

skwamba hakupata  kura za watu wengi zaidi, nasema uchaguzi  urudiwe  na  wale  wawili  wa  kwanza,  winner  na  runner  up,  ili

tupate kiongozi ambaye amechaguliwa na watu wengi serikalini.  Uchaguzi uwe na siku yake katika Katiba hii yetu mpya. Na

vile vile, mtu ambaye ataruhusiwa kumchaguwa mbunge ama Rais  awe  ni  mtu  ambaye  amepata  kitambulisho  na  apewe  kura

wakati  huo huo, akipata  kitambulisho vile vile, apate  kura kusiwe na mtu mwenye kitambulisho, lakini hana  kura.   Kwa  hayo

machache  nataka  kumaliza  kwa  kusema  kila  mwananchi  apewe  nafasi  ya  kupata  angalau  kipande  kidogo  cha  ardhi.   Kwa

sababu itakuwa ni kazi bure wazee wetu walifanya kupigania  uhuru  kisha  hatuna  makazi.   Vile  vile,  nataka  kusema  kwamba

mikataba ya kitaifa na International laws itazamwe vizuri.  Mikataba ambayo sisi wenyewe hatukuweka sahihi kama wananchi

wa Kenya kwa sababu iliwekwa na wale wakoloni,   hiyo isitambuliwe.  Kwa sababu  sasa  tunaoan  kuna  wale  waliotia  sahihi

wakasema  hatuwezi  kutumia  maji  ya  mto  Nile,  maji  ya  lake  Victoria,  ni  vibaya  mimi  antendekeza  hiyo  mikataba  yote  ya

wakoloni na serikali ya ueingereze tulio-pewa sisi itupiliwe mbali kabisa.  Asanteni.

Com Lethome: Tunawashukuru wananchi wote wa Ndaragwa ambao wamefika hapa leo an tunarudia tena kuomba msamaha

an ndio mumeona tangu tulipokalia hivi viti, tumekataa kuamka kabisa ili tujaribu ku compensate ule wakati ambao ulipotea.  Na

kama   nilivyo  sema,  tuna  nafasi  nyingine  kesho  kama  alivyo  tangaza  Commissioner  mwenzangu.   Katika  kila  constituency

tunakaa siku mbili, na pia tunasema kikao hiki sio mwisho wa kutoa maoni.  Bando una nafasi zaidi ya kutoa maoni yako.   Kwa

sababu kuna district  coodinator  na kuna kamati katika kila constituency una weza kupitisha maoni yako kupitia  kwa  wao,  au

directly, unaweza kutuma kwa Commison.  Kwa hivyo, bado  kuna nafasi.   Unajua hata tungekaa hata saa  sita za usiku, badu

kuna watu wangebaki.  Kwa hivyo tunaomba msamaha kwa  hayo .  Tuna washukuru nyote kwa utulivu wenu vile mumevumilia

tangu wakati huu wote mpaka wakati huu.  Ni kwa sababu kazi ya kutengeneza Katiba ni kazi muhimu an tunasema hakuna kitu

kizuri ambacho kinapatikana kwa urahisi. Na tunasema pia mtaka cha mvunguni, sharti  afanye nini, ainame.  Kwa hivyo ni nchi

ya siku za usoni tunaunda hivi sasa.  

Tunashukuru wale wote ambao wameupanga mkutano huu, tunamshukuru Chief wetu ambaye amekaa na sisi wakati  huu wote,

japo yuko kimya lakini yuko hapa  kuhakikisha  mambo  yote  yanaenda  vizuri  na  wale  wote  ambao  wamehusika.   Kwa  hayo

machache  tungependa   kama  vile  tulivyo  anza  kwa  maombi,  tunamuomba  mzee  pia  atufungie  kwa  maombi,  wengine  wetu

tunasafiri, mpaka kesho, tuweze kukutana.

Kuna mzee moja wa kanisa hapa kwa jina David Githauri na kwa niaba yenu ingefaa atuendeshe kwa maombi.

David  Githauru,  Church  Elder:  Sasa  Mwenyenzi  Mungu,  tunakushukuru  kwa  wakati  huu  kwa  vile  umekuwa  nasi  tangu

tulipoingia katika jengo hili.  Kazi ambayo iko mbele yetu ni kazi  muhimu sana  katika  nchi  yetu  na  ni  asante  maana  umetupa

nafasi hii, hata nimesikia mwenyekiti  wa  Commission  hii  akisema  watakuwa  na  kikao  kingine  katika  constituency  yetu  hii  ya

Ndaragwa.  Bwana tunakuomba mambo hii yote,  yasiwe ni kusema tu lakini yachunguzwe vizuri na hatimaye tutoke na Katiba

ambayo  itujumuisha  sisi  sote.   Bwana  tunakushukuru  kwa  vile  hata  uliwapa  wananchi  wa  Kenya  kuomba  nafasi  hii  na  pia
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ikakubalika.   Uendelee  kuwa  nasi  na  hata  Commissioners  wetu  popote  nchini  walipo  bwana  kuwa  na  wao  pamoja  an  hata

wananchi vile umewapa lugha nzuri ya kutoa mambo yote ambayo wameshaona tangu tumekuwa na Katiba hii zaidi ya miaka

arubini ambaye tumekuwa tukijitutawala.  Bwana ni vizuri maana ni wakati  ambao tunarudia mambo yote ambayo tumeyaona.

Tungeomba Mwenyezi Mungu kazi hii iwe ni kazi nzuri maana itakuwa ikituendesha katika kipindi kingine cha miaka kiasi kama

hicho  ambayo  imepita.   Bwana  tunakuomba  utuongoze  tukirudi  ma-kwetu,  hata  Commissioners  hawa,  uwe  pamoja  nao

wametoka  manyumbani  kwao  wamekuja  ili  kutuhudumia.   Bwana  uwe  pamoja  nao  kwa  kuanzia  wakati  waliondoka  kwao,

mpaka wakati  wote watakuwa  wakifanya  kazi  hii.   Wakati  tutafikia  imekamilika  na  uchaguzi  umetayarishwa  kutumia  Katiba

mpya, Bwana tutakushukuru, kuwa pamoja nasi sote kwa ajili ya mambo yote yakiwa safi.   Tunaomba uwe pamoja nasi,  kwa

jina la Yesu Kristo, Bwana na Mwokozi wetu.   Amen.

Meeting ended at 5.30 p.m.
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