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                Present        

                
Com. Githu Muigai

                Com. Bishop Bernard Njoroge
                Com. Ibrahim Lethome
                

                Secretariat In attendance

                
Joash Aminga                        -        Program officer

                Ambani Osogo                -        Assistant program officer
                Alice Thuo                        -        Verbatim recorder
                
The meeting was called to order at 9.50 a.m. with Com. Githu Muigai on chair. 

Com.  Muigai:  Tafadhali  wale  mlio  nje  tafadhali  mkaribie  ndio  tuanze.  Kwa  niaba  ya  Tume  ya  marekebisho  ya  Katiba  ya

Kenya,  ningependa  kuwashukuru  sana  kwa  kufika  hapa  asubuhi  hii  ya  leo.  Hata  ikiwa  nyinyi  wenyeji  wetu,  tungependa

kuwakaribisha kwa kikao hiki kwa sababu kikao hiki ni kikao cha Tume. Kwanza ningetaka kuwajulisha majina yetu tulio hapa,

mimi jina langu ni Githu Muigai na ni mmoja wa Commissioner wa Tume. Na  kwa hivi leo mimi ndio nitakuwa mwenyekiti wa

kikao hiki. 

Kwa upande wangu wa kushoto ni Commissioner Bishop Bernard ambaye ni Commissioner wa Tume hii. Kwa upande wangu

wa kulia, ni Commissioner Lethome ambaye pia ni Commissioner wa Tume hii na ni mzaliwa wa hapa kwenu Naivasha.  Kwa

hivyo  watu  wa  Naivasha,  mjisikie  kwamba  mnazungumzia  mtu  au  watu  ambao  wanaelewa  mazingara  yenu.  Kitu  cha  pili

ningependa kusema ni kwamba,  mmejiandikisha majina  yenu  hapa  na  tuko  na  karatasi  ambayo  kila  mtu  alivyoingia  jina  lake

lilichukuliwa, tutajaribu sana kufuata orodha iliyoko kwenye karatasi  hizi.  Kwa  hivyo  ikiwa  hujaitwa,  uwe  mtulivu.  Nikusema

jina lako bado halijafikiwa. 

Jambo la tatu ningependa kusema ni kwamba hiki ni kikao huru. Tume ya kurekebisha Katiba ya Kenya ni  Tume  huru.  Kwa

hivyo wewe kama mwananchi wa Kenya, ujisikie huru kusema yale yote ambayo ungelipenda Tume ichukue. Tuna vyombo vya

kunasa yale mnayosema ndio tape  recorder  iko hapa chini. Kuna watu hapa,  maofisa  wa  Commission  wanaandika  yale  yote

2



mnayoyasema.  Kwa  hivyo  usiwe  na  wasiwasi  kwamba  kuna  mambo  ambayo  pengine  utayasema  ambayo  hayatafika  katika

makao ya Tume Nairobi.  Yote yataingia kwenye vyombo hivi.  Kwa  sababu  hiyo,  ina  maana  sana  sisi  wananchi  tunaosikiliza

tuwe watulivu. Kwa sababu  mtu  akiwa  anazungumza  na  sisi  tunapiga  makelele  nyuma  yake,  basi  hizi  kanda  za  kunasa  sauti

hazitachukua sauti vilivyo. Kwa hivyo mtu akisimama kuzungumza, sisi tuwe kimya. 

Jambo  lingine  hiki  ni  kikao  cha  kidemocracia,  yule  mtu  anazungumza  hata  akisema  mambo  ambayo  wewe  unaonelea  ni  ya

upuzi.  Ni  lazima  uheshimu  yale  anayosema.  Tunakubaliana?  Sisi  Wanakenya  ni  watu  tunapenda  uhuru,  tunapenda  haki,

tunapenda democracia  na tuna heshima ya wengine. Tayari  naona  kuna  mzee  mmoja  anazungumza.  Mzee,  tuwe  na  mkutano

mmoja tafadhali. Kwa hivyo mtu akiwa anazungumza, tusiseme anyamaze au atolewe nje.  Wewe ngojea yako ikifika, utasema

yako. 

La mwisho ni hili, sisi  wote  ni  wananchi  wa  nchi  hii.  Tunajua  shida  za  nchi  yetu.  Shida  za  shule,  shida  za  hospitali,  shida  za

kisiasa  na  vinginevyo.  Ukisimama  hapa  ndio  tutumie  wakati  wetu  vizuri,  usihadithi  sana.  Usihadithi  sana.  Ati  mwaka  fulani

kukatokea  na vinginevyo. Tufanye hivi, ukisimama hapa,  unachukua hichi chombo,  unapeana jina lako.  Unasema  mimi naitwa

fulani wa fulani, kwetu ni fulani,  na  nataka  kuchangia  mambo  yafuatao.  Moja  elimu,  mbili  afya,  tatu  barabara.  La  kwanza  la

elimu mimi napendekeza hivi; elimu iwe bure.  Usiongeze chumvi. Tumeelewa tumeandika.  Barabara.  Sisi wakaaji  wa Naivasha

tutengenezewe  barabara.  Usiongeze  chumvi.  Ng’ombe  zetu.  Ng’ombe  zetu  tuletewe  kichinjio  karibu  na  pahali  tunavuga  ng’

ombe.  Basi.  Usiongeze  chumvi.  Tunaelewana?  Kwa  sababu  tukiongeza  chumvi,  wakati  utapotea  na  wananchi  wengine

hawatapata nafasi ya kuongea. Kuna mtu ana swali? Hakuna. Basi sasa nitamuita mtu mmoja atuombee. 

Nimekumbushwa na wenzangu hapa kwamba niwajulishe ya kwamba kwenye hiki kikao,  unaweza  kuzungumza  lugha  yoyote

ya  Kenya.  Ukizungumza  ya  Uganda,  pengine  itatuweka  wasiwasi,  hatutakuwa  na  mtu  wa  kutafsiri.  Ukitaka  kuzungumza

Kikikuyu, Kimasai, Kisomali,  Kizungu, Kiswahili, tuko tayari kukusikiza lakini ukifika, utupatie jina halafu useme ‘mimi nataka

lugha fulani.’ Ndio tulete mtu wa kutafsiri. 

Tungelipenda kuita mzee mmoja au mama ambaye ataanzisha hiki kikao kwa maombi ndio Mungu abariki kikao hiki. Kuna mtu

yeyote ambaye anajitolea? 

Pastor Jacob Kaeche: Simameni tuombe. Tufunge macho basi na tuombe. 

Papa lo sotua,  Olaitoriani  Enkai,  kinjo  iyie  enashe,  oo enkisisa,  oo enkanyit,  tengaraki  ena  rishata  ninjoo  iyiook,  oo

tenkipoto  nitoripo  iyiook  inkolongi  pookin,  oo  metabaiki  enae  rishata  nikitii.   Enkai  e  shumata  kirita  enkarna  ino,

nikilepunye  Olaitoriani  Yesu,  kitejo  ashe  tenkaraki  eripoto,  enkingasia  ninjoo  ildauja  lang,  ashe  sii  tenkaraki

nidabawua  iyiook  too  looto  nikietuo.    Ashe  amu  itaa  Enkai  ang  too  ilbaribarani,  too  nkoitoi  pookin,  ashe  sii  amu

kinyaakita atumo  kulo  pookin.   Olaitoriani  kiata  eseriani  tenkaraki  enkarna  ino.   Kimayian  iyie  nikirrita  enkarna  ino
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sinyati.   Tareto  kulo  tunganak  ninjo  oltau  lino  meeu  shumata  ninje,  pee  iripoo  too  nkoitoi  pookin  naayieu,  neisul

tenarishata  taata  nagirae  aaimaki  enkibelekenyata  oo  nkitanapat  e  Kenya.   Taretu  ninje  te  nkolon  o  sarge  le  Yesu,

ninjo  nduat  naingua  enitii  Olaitoriani.   Ninjo  sii  metaa  iltunganak  loltau  obo,  iltunganak  ooishaakinore  neitashe  te

dukuya  iyie  Enkai.   Naai  ore  te  nkaraaki  igiyangita  pookin  torok,  oo engolon,  oo emilano  ooltauja  loo loiriruani,  nai

kishomo aen pookin te nkarna e Yesu.  Meeu enkiri shumata kulo tunganak, nidumo niret ninje te nkarna e Yesu.   Kore

te  nkaraki  larikok  otii  te  dukuya  iyiook,  njoo  ninje  eseriani  e  nkingasia,  ninjo  metorikoo  iyiook  too  ngoitoi  naayieu

Olaitorinai.   Tamayiani  loopuo  tenarishata  Enkai,  tareto  ninje  nidumu  te  nkoitoi  enkingasia  Olaitoriani.  Kiiyieu  iyie

pee irikoo  tena  tumo  nintodol  iyiook  imbaa  enkingasia  neitu  akata  gidol.   Kitejo  ashe  te  pooki  bae.   Naa  tenkarna  e

Yesu Kristo kiomon iyie.  Amen.

Com.  Muigai:  We  are  now  heading  to  start  and  I  am  reminded  that  we  have  a  sign  reader  here.  Ikiwa  kuna  mtu  yeyote

angependa…kuna mtu yeyote angependa. Madam, can you give your sign so that they know? 

Com. Lethome: They can’t hear you, you have to ask  them in sign language. Okey.  That means there isn’t. Could you put a

question whether there is any person needing your services? Not yet. 

So, you relax madam, thank you very much. Can we start with Victor Mugaki? Followed by John Kimani Mugo. Wewe Mzee

utangoja Bwana….wewe ni John Kimani Mugo? Utawekewa kiti hapa kwa sababu wewe ndio namba ya pili. 

Victor Mugaki:  Thank you. My name is Victor Mugaki and I am here on behalf of the Presbyterian Church of  East  Africa,

Naivasha Parish. I am the Chairman of the Peace  Justice and Reconciliation Committee.  Honourable Commissioners on behalf

of the P.C.E.A. Peace Justice and Reconciliation Committee Naivasha Parish, I would like to take this opportunity to thank you

for  finding  time  to  listen  to  our  proposals  to  this  eminent  Commission  on  Constitution  Reform.  The  presentation  of  our

memorandum, I would like some areas  where my committee feels more emphasis and perhaps  where we feel we need for an

open public debate. 

1. The Legislature: With the benefit of its  side,  we  are  aware  that  elected  representatives  both  in  Parliament  and  Local

Authorities  have  always  shortchanged  the  people.  There  is  therefore  a  need  to  empower  the  people,  to  recall  their

Members of Parliament mid-term as well as making representation in Parliament full time occupation.  Towards  this end,

my committee feels the more practical way to do this is to at  least  require first term MPs to face elections mid-term for

the people to confirm to serve the entire term. Should one be re-elected  into the second term in the same constituency,

then one serves through the entire term without being subjected to mid-term elections. 

2. Separation  of  powers:  Separation  of  powers  between  the  Legislature,  the  Executive  and  Judiciary  is  of  paramount

importance. There is no other area  where this principle is more abused than in the Legislature and it can be said to be

one  of  the  pillars  on  which  corruption  thrives.  It  is  the  calculated  view  of  my  committee  that  in  order  to  have  a
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Legislature truly independent of the Executive, Cabinet Ministers need not be Members of Parliament but civil servants.

This is the only way that Parliament could be said to be impartial when getting for suitability before confirmation. Again,

it is the only way that Ministers  could  be  loyal  to  the  Head  of  the  Government  who  is  answerable  to  Parliament.  In

addition  to  this,  Judicial  officers  should  not  be  Members  of  Parliament  and  where  Judicial  officer  opts  to  join  the

Legislature, it should  be  required  that  one  resigns  his  Judicial  position  before  elections.  On  this  particular  score  Mr.

Chairman, my committee had on focus the increased number  of  lawyers  who  continue  practicing  law  while  serving  a

parliamentary term, making nonsense of this principle of separation of powers. 

3. Constitutional Commissions Mr. Chairman, in addition to entrenching Commissions under the Constitution and in order

to ensure that reports  are  published and implemented, my committee holds the view that three more Commissions are

formed on permanent basis. 

• Land Reform  Commission:  In  view  of  the  rising  population  and  dynamics  of  economy,  there  is  a  permanent

need to keep reviewing our land policy in relation to ownership and food productions. 

• Commercial and Industrial Commission: Again, my committee weighed and found the enormity of the  need  to

industrialize to increase handled foods. The rate in which our population is increasing, the need to embark on an

aggressive  industrialization  campaign  cannot  be  over  emphasized.  We  have  in  the  past  entered  into  regional

treaties like P.T.A., COMESA,  East African Communities and are in fact at the verge of entering NEPAS.  On

some instances, we have in the past  entered some of these treaties  without sound economic policy. As a result

of  which  we  have  at  times  thumbed  our  fingers.  We  have  also  entered  into  some  bilateral  and  multilateral

agreements in areas  like mining, oil exploration and some scientific research rather  casually.  Only  to  wake  up

one morning to find ourselves leaked clean. 

• Agrarian  Reform  Commission:  Mr.  Chairman,  cognizance  of  the  fact  that  only  20%  of  Kenya  is  arable  and

therefore support thirty million Kenyans with food, my committee find the need to embark on a serious Agrarian

Revolution in march of the 80% arid and semi-arid landmass of  paramount  importance.  This  green  revolution

would  enhance  transfer  of  national  value  and  equity  to  the  people  to  provide  potentiality  to  map  out  a  new

corridor  with access  to  mass  employment.  Through  integrated  farming  and  urban  resettlement  convert  public

interdependency  into  a  formidable  market.  The  national  resources  endowed  upon  us  by  God,  we  are  in  a

position to do God’s will and obeying his command to mass,  that we multiply, fill the earth and subdue it.  With

our national resources, we are able to turn the entire N. Eastern into a bread  basket  not only for Kenya but for

Mediterranean region  as  well.  These  are  more  of  the  proposals  which  my committee  felt  need  constitutional

enhancement  and  with  others  ought  to  trigger  appropriate  debate  from  our  memorandum  which  I  hereby

present to this eminent Commission. Thank you.  
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Com. Muigai: Thank you very much. Could you just hold on for a moment my colleague would like to put a question to you. 

Com. Bishop Njoroge: You have expressed the view that MPs should be recalled, but the way you want to do it is by having

a mid-term elections.  In that re-correct,  can Kenya really afford to have two elections within five years? Noting that we are  a

poor  country.  Isn’t  there  another  way  where  we  can  make  sure  the  Members  of  Parliament  perform  than  holding  another

elections before the end of five years term?

Victor Mugaki:  It  is true that this would mean that we call freshmen MPs back  to elections mid-term. But regardless  of  the

cost, whether it will cost this country to carry designations. We seriously feel that we have been shortchanged for so long and it

won’t matter how much  money  this  country  is  going  to  spend  to  ensure  that  the  people  have  got  right  representation  in  the

Parliament. So, the cost to me or to my committee does not arise. What we should do is to ensure that our people  are  properly

represented. 

Com. Muigai: My colleague has another question. 

Com. Lethome: May be a clarification. I don’t know whether I got you right when you said that,  for us to have separation of

power between the three Arms of Government,  then lawyers should not be  allowed to  contest.  Do  you  mean  free  practicing

lawyers who are  not members of the Judiciary or  all lawyers including Magistrates,  fiscals? They are  also lawyers by  training.

Because the way I understand it is that, we have lawyers. Like I am a lawyer but I am not a Judicial officer.  I don’t work with

the  Judiciary.  So  why  should  I  be  burred  from  contesting  a  Parliamentary  seat  or  any  political  seat  just  because  of  my

profession? I don’t work with any of the three Arms of the Government. 

Victor Mugaki:  Thank you. It  is  true  that  we  are  talking  about  lawyers  who  are  practicing  now  and  they  are  members  of

Parliament. One,  when they go to courts,  there are  chances of intimidating the Magistrates because  they are  MPs.  Two,  they

might be in Parliament and legislate something which is favourable to their own trade. 

So, to have proper separation of powers, if one is a lawyer and also becomes an MP, first of all he should be required to resign

whatever his position was in practicing the law. Then he goes to Parliament full term without practicing any law until he leaves

the  Parliament.  On  that  score  Mr.  Chairman,  I  would  suggest  that  they  resign  before  nomination.  So  that  if  they  go  for

nomination when they go for nomination when they are  out,  they stay out  for  five  years  or  we  have  some  other  measures  of

giving them subject of their profession. 

Com. Muigai: I think we have understood you Mr.  Mugaki on that one.  Let me ask you one last question on something you

didn’t raise but has been raised in other places. Freedom of worship. You know under the old Constitution, in this country,  we

recognize, respect and defend the right of people to worship any God that they want.  We have been to many places where we
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are told that the freedom of worship has been abused and that there are  too many churches and too many preacher  men. Too

many people making noises in the streets and at night and that freedom of worship should be restricted.  Do you have any views

on that?

Victor Mugaki: Yes. It is covered in our memorandum and I didn’t highlight. In our view, freedom of worship is not abused

by those people who are worshipping the true God. Freedom of worship is abused by those people who worship devils and we

know it in Kenya. That we have got devil worshippers. We would like a philosophy in our Constitution to put it straight that we

worship the true God, not the devil. In that score, I don’t see why we should be worried about the freedom of worship because

we are worshipping the right point. 

Com. Muigai:  Except  for this Mr.Mugaki,  that you must write into the Constitution the criteria for  determining  the  true  God

from false God and from the devil. Do you have any suggestion?

Victor Mugaki:  God the creator  is the true God.  God the creator.  There  is  no  way  or  any  religion  in  the  world  where  we

know devil as  the creator.  So,  God the creator  is the living God and is the one who should be worshipped  in  Kenya  and  be

shown truly in our Constitution. 

Com. Muigai:  Thank you very much. Pass  on  your  memorandum.  Mzee,  John  Kimani  Mugo.  Tumekufikia.  Sasa  utapanda

hapa kwa jukwaa. Ungependa kuzungumza kwa lugha gani. Utazungumza kwa Kikikuyu. Haya keti chini. Wacha tulete mtu wa

kutafsiri. Mzee hebu kuja hapa mbele uketi hapo. Mzee John Kimani Mugo. Unaweza kuanza sasa. 

John Kimani Mugo: Nii njitagwo John Kimani Mugo. 

Translator: My name is John Kimani Mugo.

John Kimani Mugo: Na ndi wa area ya guku. 

Translator: I live at Karati, Naivasha area. 

John Kimani Mugo: Ndi wa Box 235 Naivasha.

Translator: My address is 235 Naivasha. 

John Kimani Mugo: Na ndirenda kwaria uhoro ukonie kanitha itu. 
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Translator: I want to speak about my church.

John Kimani Mugo: Wa East Africa Holy Ghost Church. 

Translator: Of East Africa Holy Ghost Church.

John Kimani Mugo: Thiini wa kanitha witu nitukoragwo turi na watho.

Translator: In my church we have rules or laws. 

John Kimani Mugo: Naguo ni watho wa Ngai. Ati tutikae guthecwo cindano kana kunyua ndawa. 

Translator: They have a rule that comes from God that they should not take medicine or injections.

John Kimani Mugo: Guthecwo kana kunyua ndawa.

Translator: To be injected, swallow or drink medicine. 

John Kimani Mugo: Na uhoro ucio niututangite ihinda ini riri muno niundu wa kwirwo ciana citu ithecwo cindano. 

Translator: That is what has given us a lot of problems because our children have been forced to take medicines. 

John Kimani Mugo: Na ciaga guthecwo ithii micii. 

Translator: If they don’t take that medicine, they are expelled from school or told to go home. 

John Kimani Mugo: Okinya mwana ucio agathii na marua maria ahetwo ni ndagitari. 

Translator: Until they go to the school with a certificate or a letter from the doctor. 

John Kimani Mugo: Undu ucio niugituikirite hinya muno o kinyagia nii ndi muthuri wa Chief area  ya karate,  ngoka niundu wa

kanitha ucio witu wa Akurino. 

Translator: It has given us a lot of problems and that is why I have been forced to come and talk about that church of mine.
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John Kimani Mugo: Ngukienda ati, kanitha ucio witu, ciana citu ciitikirio guthoma citekuheo ndawa kana cindano. 

Translator:  They want their children to be  allowed in schools and not be  forced to take  medicine or  injections because  they

are not allowed. That is the first thing. 

John Kimani Mugo: Undu wa keri uria uratutanga ni uhoro wa kiremba. 

Translator: The second thing is about the turban.

John Kimani Mugo: Nitwitikiritio, kuria Nairobi ni twari na copy twahetwo ya gukoragwo ciana citu igithoma cina iremba. 

Translator: He says that at Nairobi, we were allowed to take our children to school with their head squares  and the boys with

turbans. 

John Kimani Mugo: Na uniform itagiria ciana icio ciike P.E. 

Translator: And a uniform that would not destruct or stop our children from doing P.E. 

John Kimani Mugo: Undu ucio niguo uria ndirendaga tuteithio naguo ni thirikari ya Commission. 

Translator: That is what we are requesting the Commission to make sure that we are allowed to continue in that trend. 

John Kimani Mugo: Niwega muno. 

Translator: Thank you. 

Com. Muigai: Thank you very much Mzee.  Ngoja  kidogo tujue kama kuna swali.  Okey.  Ameelewa. Alikuwa na swali lakini

ameelewa. Asante sana Mzee.

Translator: Niuguo muthee. Niwaheo rutha. Nimaigua uhoro waku. Thank you. 

Com. Muigai: Pius Langat.

Pius Langat:  Jina langu ni Pius Manyua Langat.  Natoka  sehemu za Mundabi location, hapa Naivasha.  Ningependa  kupeana

mawazo yangu kwa Kiingereza.
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1. Type of Governance I would like to have in Kenya. I am a proponent of federal system of Government with federalized

powers  in  the  region.  The  regions  with  their  own  regional  assembly.  Regions  to  run  their  own  affairs.  e.g.  schools,

hospitals, roads, taxation, police e.t.c. Regions to have elected governance, history governance, e.t.c. 

2. Type  of  representation:  I  recommend  direct  participation  of  all  citizens  in  electing  their  leaders  from  the  President,

Member  of  Parliament,  Regional  Assembly,  District  and  the  locational  level.  In  this  case  the  present  Provincial

Commissioners,  District  Commissioners,  District  Officers,  Chiefs,  Assistant  Chiefs  is  very  colonial,  they  are  not

answerable to the people but to an individual. 

3. Appointments: Appointments be done on merits. National positions be verified by the National Assembly. 

4. Land and land use: All idle land should be heavily taxed. No citizen should own land more than he or  she needs.  Public

land meant for allocation should be openly and transparently allocated.  All land transactions should be decentralized to

the regions. Kenyans should be free to own land anywhere in the country. No foreigners should own land in Kenya.  No

absentee land laws. No execution of (inaudible) forest land.

5. Bill  of  rights:  All  Kenyans  should  be  equal  before  the  law.  Tribes  should  be  positively  recognized  as  equal  in  this

country. 

6. Taxation: No taxation without representation. Taxation systems should be decentralized.  Taxes should be used directly

for community benefits. Taxes should be localized to provide for schools, hospitals, roads, security and agriculture. 

7. Court  Justice: All court  Judges should be elective posts  for atleast  five years.  Kenya should have Justice Ministry.  All

Kenyans should be equal before the law, including the President.  If the President  breaks  the law, he or  she should be

prosecuted while in office. 

8. Corruption: An anti-corruption  organization  should  be  formed  in  Kenya.  A  complaint  office  especially  on  corruption

should be set up in every police station. All Kenyan leadership officials should account  for their wealth before and after

leadership. People prosecuted and found guilty should not occupy any public office. Harambees should be banned.

9. Retirement and benefits: Retirement age should be raised to sixty-five years  of age,  both in public and private sectors.

No Kenyan citizen should occupy more than one position of employment. Retirement benefits should be liberalized and

should be able to sustain beneficiaries in their return. Guaranteed happy retirements for civil servants should be properly

worked out in order to discourage corruption while in office. 
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10. Security and firearms: All Kenyan citizens should be guaranteed total safety of their lives and property by the State.  The

citizens should have all legal right to sue the State for referation  for loss of  life or property. 

11. All citizens should be allowed by law of the land to automatically own fire arms for personal protection.

12. Education: All Kenyan citizens should receive free education from Pre-primary to University even if it means payment of

education tax.

13. Illicit brews: All breweries  should  be  properly  licenced  after  frequent  and  regular  testing  of  their  products  by  expert

Government and private organizations. All brewers  whose products  are  dubious should be automatically closed by the

Local public health officer,  police  officers,  district  magistrates.  Citizens  should  have  ultimate  right  of  admitting  self  of

local groups in their locality. (inaudible) petitions on any rules  should  cause  automatic  intervention  by  the  local  police

Chief, public health officer and the local council. An offender citizen should be able to seek  a Government case  analysis

and prosecution of the brews.

14. Police roadblocks: There are too many police roadblocks,  therefore a lot of wasted manpower.  Those roadblocks  are

just meant to enrich the police officers.  Therefore,  there should be no more than one roadblock in a route.  In order  to

countercheck police exercise, the charged traffic offenders should be displayed at the local courts not (inaudible)

15. A route with less than twenty  charges  per  day  should  be  abolished.  Traffic  department  should  be  computerized  and

decentralized. Offenders should be charged there and there. 

16. Environment: All offenders against the environment should be prosecuted.  Stakeholders  should  be  co-owners  of  their

environment. Have equal power  to sue the destroyers  of environment. All forests,  rivers,  wet lands,  lakes and national

parks should be protected by an Act of law that gives power to all stakeholders. 

17. Charcoal burning should be banned immeaditely. Thank you Mr. Chairman. 

Com. Muigai: Hold on, I want to find out whether anybody has a question, there is one question. 

Com.  Lethome:  Mr.  Langat,  you  are  proposing  that,  you  first  said  that  all  Kenyans  should  be  assured  security  by  the

Government. You also said that all Kenyans should be licenced to own firearms. What for if the Government is going to ensure

security for every Kenyan? That’s one.  Number two,  We have got foreigners owning land in Kenya.  Do you know  that  right

now as we are speaking here, we have so many foreigners who own large chunks of land in Kenya. So what do we do?  Do we
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go the Zimbabwe way? Or how do we make sure that they no longer owning that land in Kenya?

Pius Langat: On fire-arms, I still believe the Government doesn’t have full capacity to give a hundred percentage protection to

every citizen in this land. Government cannot protect everyone. The only way to do that,  is to allow all Kenyan citizens to own

arms. At least small arms. History tells us even our neighbors like Sudan and other countries,  there are  no burglaries,  there are

no thugs. Because thugs will not go away as they don’t know what you have.

On  land  foreigners.  What  I  meant  is,  foreigners  should  not  own  land  permanently.  They  can  lease  land  but  not  own  land

permanently. We should enact a law that will allow the foreigners to leave our country peacefully after some time. Because we

cannot be running around chasing for land for Kenyan citizens when we have foreigners having land. If they have a free hand to

buy land, therefore it means anybody can come in with money and buy you off. 

Com. Muigai: I have a question relating to elected Judges. As you know there is a big debate on whether elected Judges offer

more independence for the Judiciary or are more compromise. You are saying that in Kenya we should elect Judges to five year

term and I don’t know whether you have thought about  the question of their independence.  If a man stood as  a Judge here in

Naivasha, first he has to campaign so that people know him and as he is campaigning, he must give certain promises.  If he gives

those promises, once he is on the bench. He has to keep them because he has to be  elected.  Do you feel that,  that is consinent

with good Judicial independence?

Pius Langat:  Yes,  Mr.  Chairman, this spoilt  has come about  because  in Kenya  for  quite  sometime  now,  we  have  not  been

able to achieve independent judgment. The Judiciary has been heavily politicized. They are  only loyal to those powers  that are

put on in Kenya. I think if Judges will be more loyal with the system more fairly. 

Com. Muigai:  Thank you very much for your views. Please hand over your memorandum. Shall we have Mzee  Joseph  Ole

Kishau.  Ukipenda  kuzungumza  kwa  lugha  gani  ndugu?  Kwa  Kiswahili.  Utafuatwa  na  Silas  Ole  Kaire.  Silas  yuko.  Halafu

atafutwa na Mheshimiwa J.K. Wagara. Okey, twendelee Bwana. 

Joseph Ole Kishau: Ningependa kuja kutoa maoni mbele ya Tume yetu. Hasa nataka kuomba nyinyi kidogo kama Watume,

ya kwamba mwananchi ako na shida mbele yake.  Hasa jamii ya Wamasai.  Mambo yao hayajaingilia upande  wa  kujua  kama

Serikali inafanya kazi ama haifanyi. Isipokuwa tunajua Serikali iko.  Hakuna kabisa.  Kutoka Serikali ile tunatumikia, mwaka wa

1952, jamii ya Wamasai imekuwa nje ya Serikali. Lakini wako na uhuru wa kutoa shuka na kutembea. 

Clapping from the audience. 

Kitu cha kwanza,  sababu ya kupigania uhuru, nia na sababu yake ni kusaidia watu wa Kenya kwa elimu yaani wapewe  hiyo.
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Na kupatikana yale mashamba Wazungu walikuwa wamenyakua na kupewa jamii ya wale watu walikuwa frontline ya kupigania

uhuru.  Kila  area  yote  irudishiwe  mashamba  yao.  Kila  jamii  irudishiwe  mashamba  yao.  Sisi  Wamasai  kulingana  na  vile

tumetengwa  na  ukoloni,  tunakaa  pande  ya  Narok,  pande  ya  Kajiado.  Iko  hata  saa  hii,  kuonekana  Mmaasai  ni  kosa,  huyu

anaenda wapi? Kwa sababu ni kama…..

Clapping from the audience. 

Kwa hivyo sisi Wamasai,  mimi naongea kwa niaba ya Maasai,  na sana  sana  nataka  kuwaeleza  nyinyi  kitu  kile  kinakuapo  na

kitakuwapo na kitadumu kama  hata  tukifa  wakati  huu,  kwa  sababu  tunataka  mashamba  yale  ya  Wazungu  yagawanyiwe  sisi

kama watu wa Kenya. Yauziwe mashirika ya kununua mashamba na mengine yanunuliwe na hiyo jamii ya area hiyo. Kwa hivyo

sisi tunapendekeza ya kwamba tunataka Serikali ya Majimbo. Ndio tuone tena kama Serikali ya Majimbo itatupeleka  na  njia

gani. Lakini kwa wakati huu tunataka Serikali ya Majimbo. Hilo ni swali langu la kwanza. Tunataka Serikali ya Majimbo. 

Ya pili, mambo ya elimu: Watoto wanafanya mtihani moja katika Kenya. Huko pande ya sehemu zile tunakaa Umasaini, huwezi

……..aweke  kiwango  fulani,  kila  shule  kama  ni  Secondary  school,  iruhusiwe  Serikali  iwe  inaweka  stima,  inaweka

ma-computer. Iwe sawa na zile za mijini. 

Ya tatu, mambo ya elimu. Elimu ya Primary school. Kwanzia Primary school mpaka Standard  eight, iwe ya bure katika Kenya

yote.  Iwe  ya  bure.  Sio  eti  kama  mzazi  ameshindwa  kusomesha,  mtoto,  amejua  number  plate  ya  gari  inayokanyanga  mtoto

mdogo? 

Clapping from the audience. 

Kitu kingine nitazungumzia ni mambo ya kutengenezewa, yaani  iwekwe  Wizara  ambayo  itashughulikia  mifugo.  Kama  vile  iko

Wizara  ya  kutumikia  mimea  ingine  na  inaendanga  hivyo.  Unasikia  tu  ho  ho.  Korocho,  sijui  kahawa,  majani  chai,  yaani

tumetengeneza  tumefungua.  Lakini  ng’ombe,  hata  wewe  saa  hii  unaweza  kumwambia  mtu  unauzaje  kilo?  Hawezi  kuwa

wametangaziwa ya kwamba iko ya nyama kiasi fulani, bei kama  hii.  Hapa  (inaudible).  Kwa  hivyo  kama  ni  kiangazi  tunakufa

ovyo ovyo.  Kwa hivyo itengenezewe Wizara na wale wote watakuwa katika hiyo Wizara ni wale watu wanatoka kwa uuzaji.

Sababu wale watu wengine kama wanaenda kuleta mtu inakuanga kazi yake kabisa ama ya (inaudible) kahawa.  Hata  hawezi

kujua shida ya misitu.

Clapping from the audience. 

Midomo tu ndio tunasikia tu, ooh, huyu fulani ni doctor na anaenda kuchunga mambo ya kahawa.  Na  ni doctor  wa watu.  Hiyo

hata itakuwa kombo. Itakuwapo tu hiyo lakini itakuwa pombe. Iwe tu, wale watu wataakilisha mambo ya mifugo, wawe ni wale
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watu wa ufugaji. Kila jamii iko na wafugaji.  Hakuna jamii eti haina ufugaji. Wako wafugaji wa jamii ile ya Wamasai wa kilimo.

Hapana wa ufugaji. Na wale watu wa agriculture wazingatie upande wa ufugaji. Serikali itutengenezee mahali pa  kuchungia ng’

ombe. Hakuna pahali. Tunasahaulika. Mashamba hakuna hata mpaka Kampuni ikafungwa ya mifugo. 

Halafu  nyinyi  mnasema  tutatengeneza  Serikali  ya  umoja.  Watu  wengine  hawana  mashamba  na  tunaona  ndio  hizi  na  wale

Wazungu waliofukuzwa, wale wengine weusi wanakalia ile map tu. Tutakuwa sisi wenyewe tumepigania uhuru wa bure.  Kwa

hivyo Katiba iwe ikipewa kwa kila Mkenya.  Kwa upande wa ardhi,  hii ndio kitu  mbaya  zaidi  katika  Kenya  hii.  Hakuna  kitu

kingine isipokuwa mashamba kukaliwa bila mipango. Inasemekana imenyakuliwa, imenyakuliwa. Na huko kunyakuliwa……

Com. Muigai: Hiyo tumeelewa sasa. Hiyo kesi umezungumza vizuri, nenda pointi ingine. 

Tunajua saa ingine unasikia watu wengine wanasema tutatengeneza sheria ya kutotahirisha wasichana.  Hiyo mimi napendekeza

iwe free kwa mtu anayetaka. Mtu (inaudible)

Clapping from the audience. 

Isiwe ati ni kitu tunaweza kudhulumu mwingine kwa sababu hiyo ni mila ya mtu na hiyo mimi ndio nasemanga eti ni uhifadhi wa

binadamu. 

Ya pili, kitu kinachoitwa utamaduni, mila. Mila ya Wamasai tunataka idumishwe katika Katiba yetu. Isiigwe na Mzungu kama

yule. Hata kama anakuja kununua shamba, anunue na aende kwao. Kama amenunua. Lakini sio yeye akae  kama Masai,  na sio

Masai, ni kujifanya. Ndio kama ni ujinga tunafanya, uwe huo ujinga hauwezi kuenea. Kwa hivyo Katiba iwekwe mila na desturi

yeyote. Iwekwe katika Katiba. Utamaduni wetu usiigwe na makabila zingine. Hata hawa Wakamba wanachonga chonga Masai

kwa miti ile. Hawezi kuwa anachonga… Katiba iseme hiyo ni hatia.  Wawe  wanatoa  ruhusa  kwenu.  Kwa  hivyo,  kitu  kingine

nazungumzia hapo ni hizi mashamba ilikuwa imebaki. Tuko na mashamba iko hapa,  iko na (inaudible).  Hiyo inakuanga na watu

(inaudible). Iwe agreement iwe kama maisha. Hayo mashamba yarudishiwe wale jamii yao.  Kama ni Wamasai wakati  huo ndio

hiyo agreement, hizo mashamba warudishiwe Wamasai.

Kwa hivyo hayo ndio nilikuwa nayo kwa wakati huu. 

Clapping from the audience. 

Com. Muigai: Ngoja kidogo. Umezungumza mazuri. Wacha kwanza tuangalie kama kuna swali. Ndio tuelewe zaidi. 

Com. Lethome: Mimi nina swali kidogo tu. Ulisema unapendekeza Serikali ya Majimbo Ningependa tu, utufafanulie hilo jimbo

ungependa liwe katika daraja gani? Ni daraja la Mkoa, au ni daraja la Wilaya au ni daraja la Tarafa? Wataka kwa mfano jimbo

moja liwe kiwango gani?
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Joseph Ole  Kishau:  Mambo ya Majimbo, nataka jimbo kama la Rift Valley. Jimbo la Rift Valley lipate mahali  pao.  Iwe  na

North,  iwe na South,  iwe na Central.  Iwe ni jimbo la Wamasai,  atoke  hapo.  Jimbo  la  Rift  Valley  liko  na  jimbo  zaidi  ya  tisa.

Jimbo la Wamasai peke yao. Watu wale wanazungumza lugha moja. Sio tu Kimasai. 

Clapping from the audience. 

Wale  watu  wa  Transmara,  Kajiado  na  Narok  wawe  na  majimbo.  Iwe  kitu  kimoja.  Hilo  ni  jimbo  la  Wamasai  ni  watu

wanazungumza lugha moja. Hata kama tuko na mashemeji wetu. 

Clapping from the audience. 

Com. Muigai:  Iko swali moja tu ya mwisho. Hii tumezungumzia, hii kutahirisha wasichana.  Wewe umesema katika sheria  ya

Kenya,  watu  waheshimiwe.  Wale  wanataka  waendelee.  Wale  hawataki,  wakae.  Iwe  free.  Na  mimi nataka  kukuuliza,  wale

wanataka  kutahirisha  wasichana,  sheria  ikisema  wangojee  wafikishe  miaka  kumi  na  nane,  ndio  wawe  wanaweza  wenyewe.

Wasichana wenyewe wanaweza kusema, mimi nataka au mimi sitaki. Hiyo ungeona ina ubaya?

Joseph Ole Kishau: Kuweka sheria ya kwanza kuhitimu ndio waamue, ni sawa na kusema hata wakati ule itakuwa wale watu

watatawala wengine na kudhulumu wengine. Hiyo ni kama maneno ya (inaudible) ya  mtu.  Kusema  ya  kuwa  hii  mifugo  yako,

isikule leo, ikule kesho. Hayo ni yale mambo ya ..

Clapping from the audience. 

Com. Lethome: Hapo ni kusema kuwa mtu awe na uhuru wa kuamua yeye mwenyewe. Kwa sasa  uhuru ni mzazi. Mzazi ndio

amepatiwa uhuru. Sio ule msichana amepatiwa uhuru? Sasa  swali la Commissioner ni hili, unaona huo uhuru tutoe kwa  mzazi,

kisha tupatie msichana, akifikisha miaka ile kumi na nane,  yeye mwenyewe aamue? Isiwe ni mzazi tumepatia uhuru.  Msichana

mwenyewe akitaka,  afanyiwe. Kama hataki,  asilazimishwe na mtu.  Tupatiwe  hiyo  freedom  kutoka  kwa  mzazi,  tupeleke  kwa

mtoto mwenyewe. Unaonaje?

Joseph Ole Kishau: Unajua kuna kitu kinaitwa Primary school,  Secondary school na jamii zingine zingali ziko katika Primary

na wengine wako Secondary. Wengine wako University. Unaona? Kwa hivyo saa  ingine wale wanaweza fikiria kusema hivyo,

wangeheshimu(inaudible) na kupea watu freedom ya kwenda nje ama kwenda siasa, ama kwenda (inaudible). Ama kuangaliana

kama wametahiri ama bado.  Wengine hawana hiyo kivuli. Wengine shughuli yao ni kutafuta chakula  ya  kila  siku  na  pahali  ya

kuishi, na maji, na barabara. Wewe unasema Kenya nchi yetu umepata uhuru. Anza hapa kwenda Samburu, ndio mrudi sehemu

hii yetu  inaitwa  ya  Wakikuyu.  Hapo  ndio  rami  inafika.  Hii  district  ambayo  imejengwa  since  1975,  juzi  tu  ndio  imewekwa
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Kajiado. Kwa hivyo mpaka…..

Com. Githu: Tumekuelewa na tunakushukuru sana kwa sababu…

Joseph Ole Kishau: Hiyo chunga sana. 

Com. Muigai: Itachungwa. 

Joseph Ole Kishau: Kama wakati huu hakuna (inaudible). Sasa unaenda kujipaka thiriga  hiyo. Hiyo inaonyesha ni ya vijana,

hapana ya wasichana. Sasa ooh, ako na dalili ya kuua watu. Sasa anazunguka kuanza kupatiwa ile mambo ya utamaduni mpaka

kiwango ya kusemekana ya kwamba hawa ni  wa umri ya kutahiriwa. Na  atakuwa anaitwa wa rika fulani. Unaona? Sasa  hao

watu pamoja na wasichana wa area hiyo, wote wanatahirishwa. Kwa hivyo tunataka utaratibu wa jamii. Lakini wako Wamasai

saa hii hawatahiri wasichana na ilikuwa kupitia kwa hiyo jamii. Yeye ni mtu msomi, baba  yake ni mtu msomi, yeye ni Mkanisa,

saa ingine yeye ni  Pastor ama ni Padre, na hatahiri na hatujamfukuza na hatujasumbua yeye. 

Com. Muigai:  Tumekuelewa vizuri, tunakushukuru sana vile umetueleza mambo ya maana sana.  Lakini sasa  nitakupatia nusu

dakika. 

Joseph Ole Kishau: Ni moja tu. Elimu kunakuanga na elimu mara tatu katika Ma-District.  Ziko mashule kama hizi za national

schools.  National schools: Iwekwe kwa Katiba,  iwe ni kila District ijengwe national school.  Hapa ingali kwa  Mkoa.  National

schools  na  ile  quarter  system  ya  mashule  iwe  ya  Secondary  schools  ya  district.  Isiwe  ya  ma-private.  Hadi  Secondary  kwa

sababu yatatumaliza. Hao watu ndio wanachukua hiyo nafasi ya quarter  system.  Kwa  hivyo  naona  hapo  itaweza  kuwa  vizuri

sana. Kila district kuwa na national school badala ya private. 

Com.  Muigai:  Asante  Joseph  Ole  Kishau.  Tumpigie  kofi  amesema  maneno  mazuri.  Jiandikishe  hapa.  We  would  like  to

recognize  the  presence  here  of  the  District  Officer  1  Naivasha,  Mr.  Samoi.  Karibu  Bwana  D.O.  Feel  free.  Ukitaka

kuzungumza, zungumza. Salimia watu wako. Asanteni sana. 

Mr. Samoi: Nashukuru Ma-Commissioners ambao wako pamoja nasi siku ya leo. Nashukuru Mungu kwamba ametuwezesha

tupate  nafasi  kama  hii  ili  nasi  tupate  kushughulikia  mambo  ya  Katiba.  Vile  mnavyojua  na  vile  mmeanza,  yangu  tafadhali

ningependa niwaombe, kila mtu ajisikie huru. Ukitaka kusema neno lolote ambalo linahusu Katiba yetu, usiende ikawa umeketi

na kukimya hapo. Ama umeketi karibu na mimi, tafadhali ningependa niseme sisi sote tuko chini ya Katiba,  kwa hivyo chochote

maoni  yako,  usione  kama  baada  ya  hii,  utaulizwa  ulisema  nini?  Hapana  tafadhali.  I  am  also  cautioning  the  Chiefs  and  I  am

instructing the Chiefs, whatever remarks any individual will make, must be respected, must be honoured and there should be no

querry  after  here.  Tafadhali  kwa  hivyo,  tusiangaliane,  kusema  ‘nitesamaje  na  D.O.  leo  yuko  hapo.  No.  Tuwe  huru.  Tukae
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pamoja, tutulie vile tulivyo, mpaka baada ya mkutano wetu wa leo. Asanteni and God bless you all. Thank you. 

Com. Muigai: Thank you very much Bwana D.O. Sasa tuko na Silas Ole Kilao. Uwanja ni wako. 

Silas Ole Kilao: Basi mimi kwa jina naitwa Silas ole Koilel na ninatoka pande ya hapa Ole ngurai, Division ya Naivasha.  Kwa

hivyo napenda sana kuzungumza lugha ya Kimasai kwa sababu ninataka kuzungumza mambo.  

Silas Ole Kilao: Neaku ore entoki najioto naa kajoito ashe oleng tengaraki eno olong naishoo iyiook Enkai.

Translator: Mimi nasema leo ni siku ya asante sana kwa kuwa Mungu ametupatia nafasi tukuje tuonane. 

Silas Ole Kilao: Kietuo aatumo taata tena olong eimakini mbaa e katiba.

Translator: Tukikuja kuzungumza hali ya Katiba. 

Silas Ole Kilao:  Amu ore taata duo tena rishata te njoto oo Ilmaasai,

Translator: Kwa sababu kwa wakati huu upande wa Wamasai, 

Silas Ole Kilao:  Ore apa sheria naatae te dukuya,

Translator: Ile sheria iliyokuwako hapo mbeleni, 

Silas Ole Kilao:  Neitu kidol iyiook anaa ketareto ninje iyiook kira Ilmaasai.

Translator: Tumeona kama haijasaidia sisi jamii ya Wamasai. 

Silas Ole Kilao:  Kingora ana ake entoki apa nikitinja iyiook oriong ina sheria anaa enaironya iyiook oleng.

Translator: Tunaona kama tumeingia chini ya ile sheria ama wametufinya sana. 

Silas Ole Kilao:  Amu meeta oshi entoki naibungita ninje Ilmaasai nemee ngishu.

Translator: Kwa sababu Wamasai hawana vitu vingine isipokuwa ni ufugaji wa ng’ombe. 
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Silas Ole Kilao:  Ninje oshi oljamba lenye oirem ninje,

Translator: Ndio mashamba yao wanaolima,

Silas Ole Kilao:  Neikidolta ajo ore apa tena sheria nemegira airita ngishu oleng.

Translator: Na tunaona ile sheria ilikuwako hapo mbeleni haichungi mambo ya ng’ombe. 

Silas Ole Kilao:  Amu aikidol oshi too ngatitin kumok oleng,

Translator: Kwa sababu tunaona kwa wakati mwingi sana,

Silas Ole Kilao:  Eikidol serkali elo ainguraa enkop,

Translator: Tunaona Serikali ikiangalia ardhi. 

Silas Ole Kilao:  Neilainguraa wuejitin naajing indaiki aitobiraki,

Translator: Inaenda kuangalia ukulima na hata kutunza vizuri. 

Silas Ole Kilao:  Naaikidol eirorie lelo tunganak aajo pee eishoyo nene wuejitin eiremi.

Translator: Na tunaona ikizungumza na watu wa pande hiyo na wanapewa walime. 

Silas Ole Kilao:  Kake iuto aikata kidol eishugulika too ngishu ajo  ore  ene weuji naa kenyor ingishu, neaku enjoo ngishu ena

rishata pee eiritarieki ngishu amu ewuii oo ngishu.

Translator:  Na  tumeona  ya  kwamba  hakuna  hata  siku  moja  Serikali  imefanya  ziara  ya  kuja  kukagua  sehemu  ya  kuchunga

mifugo. 

Silas Ole Kilao:  Nikidol naa ajo tenaa sheria apa naitawuo ina toki,

Translator: Na tunaona kama ni sheria ndiyo imetunga hiyo. 
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Silas Ole Kilao:  Eitu neitobir ninje iyiook kira enkaji oo Ilmaasai.

Translator: Hajatengeneza sisi tukiwa jamii ya Wamasai. 

Silas Ole Kilao:  Ore sii enkae toki,

Translator: Kile kitu kingine, 

Silas Ole Kilao:  Teina siai ake oo ngishu,

Translator: Kwa ile kazi ya ng’ombe,

Silas Ole Kilao:  Eikidol oshi ajo ore ngishu naa keigenakino sii ninje enjoto oo nguesi.

Translator: Tunaona ng’ombe ikihesabiwa upande wa wanyama. 

Silas Ole Kilao:  Nikitodua etudungoki weujitin sapukin laleta loo nguesi.

Translator: Tumeona wanyama wa misituni wametengenezewa ma national parks. 

Silas Ole Kilao:  Naa ore pee ejo ngishu maape,

Translator: Na ng’ombe kuingia kwa national parks, 

Silas Ole Kilao:  Neibungi tenkata pookin meishori aikata enkolong nabo metororua.

Translator: Zinapigwa na zinafungiwa na game wardens. 

Silas Ole Kilao:  Neikingasia oshi teneari Ilmaasai tenene wuejitin,

Translator: Na tunashangaa kama tunaona Wamasai…

Silas Ole Kilao:  Amu ore sii ninje eya neikinakino enjoto oo nguesin.

Translator: Kwa sababu hata ng’ombe na wanyama wanahesabiwa pamoja. 
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Silas Ole Kilao:  Neaku ore entoki najoito,

Translator: Kile kitu anasema,

Silas Ole Kilao:  Ore oshi ina sheria neitanyamal iyiook oleng.

Translator: Hiyo sheria ya uchungaji ng’ombe umetusumbua sana. 

Silas Ole Kilao:  Amu keyieu naai naa tena ore apa sii ninje ngishu,

Translator: Kwa sababu tunataka kama hata ng’ombe, 

Silas Ole Kilao:  Netum sii ninje aajing lelaaleta oo nguesin.

Translator: Tunapenda hata ng’ombe waruhusiwe kukula nyasi kwa upande wa…

Silas  Ole  Kilao:   Hasa  ninye  anaa  noshi  olongi  oo  lameyu  amu  idoltata  eponunui  aaituny  ingishu  ang  tene  weueji  too

ilbaribarani.

Translator: Hasa kwa wakati ule wa kiangazi ile kubwa. 

Silas Ole Kilao:  Netii ngujit nene wuejitin e National Park.

Translator: Na nyasi inajaa upande huo wa National Parks. 

Silas Ole Kilao: Kainyoo oshi pee emitikini ngishu pee epuo aanya neibungi loopeny aapek ene wueji aitesa?

Translator: Kwa nini wenye ng’ombe wanashikwa na kufungiwa na nyasi iko huko kwa National Parks?

Silas Ole Kilao:  Naa tenikidoli,…………..

Com. Muigai:  Tumeelewa sasa.  Hiyo pointi umetoa vizuri ya kuhifadhi wanyama  na  kuwakubalia  watumie  mali  ambayo  iko

kwa National Parks. Tumeelewa. Tusonge mbele sasa. 
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Silas Ole Kilao:  Neaku ore entoki nayieu najo teine wueji,

Translator: Ile kitu anataka kuongeza hapo kidogo, 

Silas Ole Kilao:  Aomon intae engurai ine wueji pee etum sii ninje ngishu aatum ewueji nejing.

Translator: Waangalie ng’ombe kama vile wanaangaliwa pahali mahindi inaingia. 

Silas Ole Kilao:  Kore sii enkae toki,

Translator: Hicho kitu kingine, 

Silas Ole Kilao:  Kagira ai-support enatoi bae najoito ele payian ole Kishau njere,

Translator: Kile kitu kingine wamezungumza na Mzee mmoja hapa, 

Silas Ole Kilao:  Ore te njoto oo Ilmaasai,

Translator: Kwa upande wa Wamasai, 

Silas Ole Kilao: Ore apa pee elotu enapa serkali oo Loibor

Translator: Ile Serikali ya ukoloni imeingia. 

Silas Ole Kilao:  Newaita dii apa enkop nalulunga.

Translator: Na wamemalizia sisi wote watu wa Kenya mashamba. 

Silas Ole Kilao:  Naa kerish apa amu nkuapi oo Ilmaasai apa eirag enkumoyuo oleng.

Translator: Ardhi kubwa iliyochukuliwa na Waingereza ilikuwa ya upande wa Wamasai. 

Silas Ole Kilao:  Naa ore pee eponu lelo Ashumba aapuo,

Translator: Kwa hivyo wangeweza kuja kuondoka,
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Silas Ole Kilao:  Eitu aikata kidol ewueji nebo netushugoki Ilmaasai nee ewueji apa enye ine wueji netooruoki.

Translator: Hatujaona hapa angalao ardhi imerudishiwa Wamasai kama jamii wamenyang’anywa mashamba. 

Silas  Ole  Kilao:   Neentoki  naitanyamala ninje iyiook kira Ilmaasai naa anu kigira  ajo,  kama  naa  ena  serkali  tena  enaang  sii

ninje iyiook nikira iyiook le Kenya,

Translator: Na hilo swali ilikuwa nyeti kwetu kwa sababu tunauliza…

Silas Ole Kilao:  Ainyoo naa pee meisho naji iyiook endungot,

Translator: Kwa nini hatujapatiwa sisi kipande kidogo ya ardhi?

Silas Ole Kilao:  Naitodolu sii ninje iyiook ajo eigira iltunganak le Kenya.

Translator: Na ndio sisi nasi tuwe tukihesabu kama imepatikana uhuru. 

Silas Ole Kilao:  Nenotoki naa wuejitin sapukin olen.

Translator: Na wanapatikana ardhi yote ya Kenya. 

Silas Ole Kilao:  Naa ore apa te sapuko, naa enkop oo Ilmaasai.

Translator: Na robo ya Kenya ilikuwa yetu. 

Silas Ole Kilao:  Naa iltunganak sii ninje ooyie enkop.

Translator: Na hawa ni watu naye anataka…

Silas Ole Kilao: Neaku aikiyieu nikijoki ntae taat kulo oibungita ena sheria, kulo oibelekenyita,

Translator: Tunapenda sana kuwaambia nyinyi watu wa Tume, 

Silas Ole Kilao:  Engurai ine wueji amu eitanyamala iyiook oleng.
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Translator: muangalie sana upande wa umiliki wa ardhi kwa sababu ndio nyeti kubwa sana kwa upande wa  Wamasai.

Silas Ole Kilao:  Ore enkae bae

Translator: Kile kitu kingine, 

Silas Ole Kilao:  Naa ena siai taata naihusu etiu taata anaa groups

Translator: Yanahusu ma-groups. 

Silas Ole Kilao:  Aikidol oshi taata ore te njoto oo groupi nai ninye nai tenetwa nai group ake,

Translator: Tunaona mambo ya ma-groups. 

Silas  Ole  Kilao:   Neikidol  eitauni  naai  iltunganak  anaa  kulo  taata  ootoni  te  ardhi  house  nepunu  aajo  kulo  tunganak  ninje

irmembai le ina morua naa ninje iegeri.

Translator: Nyaaki siie torinyokinotiu,

Silas Ole  Kilao:   Kagira ajo  enaa taata  olapa tungani naaji oji njere ele tungani olotu ainguraa ilmembai oigeroki teine wueji,

neany oltungani ashu epik, loo UNEP, yaani kulo tunganak duo le ewuji oo ngulukuok.

Translator: Anazungumzia hali ya mambo ya ma-groups wale wanakuja ku-survey, pahali pa land. 

Silas Ole Kilao:  Aa ore entoki najoito tene wueji,

Translator: Ile kitu anazungumzia hapo, 

Silas Ole Kilao:  Etii naa ore iltunganak ooponu naa ine wueji oo ngulukuok.

Translator: Tunataka wale watu wanaokuja kukata ardhi, 

Silas Ole Kilao:  Naa keyieu naa oltungani oiyiolo lel tunganak leina moruaak.

Translator: Tunataka iwe ni tuseme hiyo makampuni yanakuja kukata ardhi, wawe ni watu wa area hiyo. 
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Silas Ole Kilao:  Amu eikidol oshi eya tiai kati neitauni iltunganak liiopeny ewueji,

Translator: Kwa sababu ndio tunaona wengine wananunua shamba huko Nairobi, wanakuja kutoa wale wako huko. 

Silas Ole Kilao:  Nepiki iltunganak lemee loopeny.

Translator: Wanaletwa wengine kutoka mbali, wanaondolewa wale walikuwa wanakaa huko. 

Silas Ole Kilao:  Yaani naa teneyauni oltungani naaji tenakata te Nairobi.

Translator: Na kama analetwa mtu kutoka Nairobi, 

Silas Ole Kilao:  Keidim atayiolo iltunganak ootii enaiposho, oltungani lene wueji?

Translator: Hawawezi jua wale watu wa Naivasha. 

Silas  Ole  Kilao:   Naikidol  apa  ajo  eitanyamala  iltunganak  ina  toki  amu  keya  neoruni  iltunganak  e  nkop,  nepiki  iltunganak

lemee loopeny.

Translator: Na tunaona hapo ndio inaleta matatizo ya squatters. 

Com. Muigai: Hiyo tumeelewa vizuri mambo ya mashamba na vile angependa ilainishwe, tumeweka chini. Tusonge mbele. 

Silas Ole Kilao:  Ore enkae toki najoito,

Translator: Kile kitu kingine anasema,

Silas Ole Kilao:  Naa kayieu najo inje njere,

Translator: Anataka kusema hivi, 

Silas Ole Kilao:  Ore taata tenikira iltunganak le Kenya,

Translator: Tukiwa watu wa Kenya, 
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Silas Ole Kilao:  Keishaakino naa na ore ena sheria nikintobir nelotu aitoris iyiook.

Translator: Tunasema hii Katiba ambayo mnatengeneza, iweke kiusawa. 

Silas Ole Kilao:  Metaa tenaa korbaribara, nepiki sii ninje enkop oo Ilmaasai ilbaribarani sidain.

Translator: Kama ni mabarabara, itengeneze Kenya mzima. 

Silas Ole Kilao:  Naa tenaa sukul, nepeki sukuluni sidain.

Translator: Kama ni mashule itawanyishwe kila Kenya kwa shule yote. 

Silas Ole Kilao:  Naa tena kositima, nepiki sii ninye enkop oo Ilmaasai ositima.

Translator: Kama stima iwekwe hata kwetu. 

Silas Ole Kilao:  Amu tenijo kaa taata te Kenya nalulunga,

Translator: Kwa sababu ukizunguka hapa Kenya mzima, 

Silas Ole Kilao:  Naa neno kuapi ake oo Ilmaasai milaadolie nena tokitin.

Translator: Huko Umasaini tu ndio huwezi ona. 

Silas Ole Kilao:  Nekiyieu nikiomon intae kulo oibelekeny katiba,

Translator: Na tunataka kuwaomba nyinyi watu wa Katiba, 

Silas Ole Kilao:  Engurai sii ninje iyiook teine wueji pee kiyaku sii iyiook iltunganak ooti atua Kenya.

Translator: Mtuangalilie sisi rasilimali ya nchi ndio nasi tujihesabu kama watu wa Kenya. 

Silas Ole Kilao:  Neikiyieu naaji nikijoki intae ore entoki sidai oleng,
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Translator: Tungependa kusema kitu moja mzuri. 

Silas Ole Kilao:  Naisaidia iyiook ashu enayau iyiook ewueji nebo,

Translator: Ile inaweza kusaidia sisi wote. 

Silas Ole Kilao:  Kidolta ajo ore duo te Kenya nikira nkabilatin artam aare.

Translator: Tunaona watu wa Kenya ni wengi, wako makabila arobaini na mbili. 

Silas Ole Kilao:  Naa tenelo sii duo neaku enkabila nabo naitasheiki lelo tunganak pookin,

Translator: Na tungeomba kama kabila moja inaweza kusimamia hii…

Silas Ole Kilao:  Neidol ake ajo ketii iltunganak oinguari.

Translator: Na lazima uone ya kwamba wako watu fulani ambao….

Silas Ole Kilao:  Naa kaomonu sii naai nanu pee eishori iyiook serkali oo nkutot.

Silas Ole Kilao: Neaku kagira ajo ore entoki sidai,

Translator: Naona ile kitu mzuri,

Silas Ole Kilao: Pee eishori iyiook serkali oo nkutot.

Translator: Tupatiwe sisi Serikali ya Majimbo. 

Silas Ole Kilao:  Pee kitum naa aetu aatorisioto

Translator: Ndio tuone kama Serikali itakuwa karibu na sisi. 

Silas Ole Kilao:  Ashu aa pemeitokini aata iltunganak ooriki mwisho.

Translator: Hiyo ndio tunaweza kukumbuka wale watu wengine anayefundisha huko msituni basi. 
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Silas Ole Kilao:  Amu inakata ake eidim iltunganak pookin ailepu nepuo tenebo.

Translator: Kwa sababu hiyo ndio inaweza kuinua watu wote wa Kenya, hiyo (inaudible)

Silas Ole Kilao:  Naa ina kata etum iltunganak engolon pookin narisio.

Translator: Na watu wote watapata usawa. 

Silas Ole Kilao:  Neaku aomon nanu ntae njoo iyiook serkali e mabjimbo.

Translator: Naomba sana Serikali ya Majimbo. 

Silas Ole Kilao:  Amu ninye ake naidim aisidi iyiook kuna ngabilaritin artama oo naaudo, oo are. 

Translator: Kwa sababu ndio itaweza kusaidia haya makabila yote arobaini na mbili. 

Silas Ole Kilao:  Ashe oleng.

Translator: Amemaliza. Thank you. 

Com.  Muigai:  Asante  sana  Mzee.  Mwenzangu  hana  swali.  Sasa  tutamuita  Bwana  J.K.  Wagara  Mheshimiwa.  Afuatwe  na

Pastor  Jacob  Kaete.  Pastor  yuko  wapi?  Pastor  ndio  utafuata.  Halafu  utafuatwa  na  Peter  Kishia.  Peter  Kishia?  Yuko  hapa

Peter? Basi atafuatwa na Udate Osobo.

Mheshimiwa J. K. Wagara: Mr. Chairman and the other Commissioners, I would like to take  this chance first of all to thank

you all for the timetable of work which is ahead of you and I hope God will help you,  guide  you  to  come  out  with  a  proper

Constitution  of  Kenya.  My  name  is  J.K.  Wagara,  former  Member  of  Parliament  for  Nakuru  East,  currently  Naivasha

Constituency. I have divided my memorandum into three sections:

The first subject deals with preamble. I find it, it is of great  facility that the new Constitution of Kenya should have a preamble.

The preamble should in general declare a Kenya stand on democracy and in particular liberal democracy.  Whereby the human

rights  are  entrenched  in  the  Consitution.  The  Freedom  of  Association,  a  right  to  the  living  should  also  among  many  other

necessities define the national flag. We have got the colours of our national flag which deal  with red,  white,  black  and  so  on.

There should be a definition in the Constitution telling us what that colour  stands  for.  We  know  it  here,  green  stands  for  our
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country, white for peace, red for the blood spilt during the struggle but it is not entrenched in the Constitution. It  should be there

to make us feel proud of our flag. The Constitution should have detailed Government issue.  So that we have a definition in the

preamble of our Consitution.

Second subject  Mr.  Chairman is about  independence of Parliament.  I fully  recognize  the  vital  role  of  the  three  organs  of  the

Government. That  is the Legislature, Judiciary and the Executive. I re-affirm the need to maintain clear and definite boundaries

in the  separation  of  powers  to  avoid  the  conflict  of  interests  between  the  Parliament  and  the  Judiciary.  I  recommend  the

following; if matters which Parliament, before they are presenting to the Courts, Parliament should continue to debate  the matter

and Judiciary shall stop proceeding of the same. On the other hand,  if a question is put before Parliament Mr.  Chairman and it

sounds out of that matter,  there before court,  the rule shall prevail.  The Parliament shall then give the Judiciary  ninety  days  to

deal with the matter and the end of which, Parliament may proceed with the deliberations on it.  Despite the fact that it is before

the courts. 

Point number one, Parliament should create a number of Ministries of the Government of Kenya. As it were today,  you find the

President  just increasing the number of Ministries he wants to have.  We  would  like  this  to  be  Constitutionally  entrenched  by

Parliament that it is the right of the Parliament to create the Ministries of the Government.  Parliament should vet appointment of

Ministers, Permanent Scretaries, Diplomats, Judges and members of the Electoral Commission. I am giving the right to appoint

to the President that before they are confirmed, they should be vetted to see their qualifications. Their professional qualifications,

their morals, their backgrounds and so forth.

Point number three,  Parliament should have power  to impeach the President  in the event of abuse of office. As it were today,

the Parliament has no power  and that means the people  have no power.  Whatever behaviour the Presidency will have,  he will

continue. But we would like to have Parliament’s power to impeach the President. 

In order to acquire the Presidency, point number four,  the dignity it deserves,   President  should be sworn to office in presence

of Members of Parliament,  Judges and the public on specific date,  place and time. Through experience,  we have noticed,  we

don’t even sometimes know when the President  has beeen sworn in. We just hear on the news,  the President  was sworn this

morning at that and that place.  It  can be anywhere.  But we would like to define it in the Constitution that the President  should

only be sworn at a certain date, at a certain time in presence of who. So that we can witness because this is a very high post.  A

very important post  Mr.  Chairman that it should not be  treated  like a Chairman  of  a  school.  Like  Naivasha  Boarding  school

appointed so and so, he is the Chairman and we don’t even know when it was done.  So we would like the President  to be  an

open public thing. 

Number five, Parliament should make the necessary law to accord  the retiring President,  immunity priviledges such as  houses,
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security and so on. 

Point number six,  Parliament  should  appoint  it’s  own  staff  and  under  Parliamentary  Service  Commission.  The  Parliamentary

Service  Commission  should  include  professionals  and  other  dignified  and  morally  upright  Kenyans  to  moderate  excesses  in

budget. 

Parliament should set  its own calendar with specific adjournment  dates,  specific  dates  for  desolution.  I  would  like  to  explain

here abit Mr. Chairman. As it is were in the current Constitution, it is the secret weapon of the President  to call the elections,  to

dissolve the elections, to say when the Parliament will convene. So we would like this to be  outside the power  of the President

and be given to Parliament to decide it’s own calendar.

Number nine, Parliament should be involved in budget making process. As it were currently, you find that the Parliament only is

given by a Bill of budget.  It  doesn’t even know where it is prepared.  They just come in and pass  the Bill of the budget.  They

have almost become a rubber  stamp and we would like the Members elected to have the authority and power  and access  to

making  and defining what is a budget. 

Number  twenty,  harambees.  Yes,  I  am  not  saying  harambees  have  not  done  anything  in  Kenya.  There  is  a  lot  of  things

harambee has done. But it has been misused. In the past, before even multi-party elections, we used to get Chiefs particularly in

the Western Province, if you don’t go for a harambee,  they come around your home, they collect your kuku,  they collect your

anything and it became like attacks. So,we would like the harambees to be supplementary and regulated in the law. 

Point number twenty, Parliament should comprise of the Lower House and the Upper House. When we had our independence,

we had the bicarmel Legislature. But this was changed and the Upper House was abolished or dismantled and we were left with

the Lower House.  I would recommend Mr.  Chairman, that in the Constitution we are  going to have,  to have a Lower  House

and Upper House. President should have Executive power with checks and balances established by Parliament.  Mr.  Chairman,

it is not easy and to govern is not an easy exercise and if you just make the President  somebody who is so weak,  he is like a

Chairman of a school committee, nobody is going to listen to him. So,  we have got to have an Executive Chairman, Executive

President. But we should not leave it there, we should have a committee to regulate his powers.  To vet some of the powers  of

the President. Parliament should set up a mechanism to implement these decisions,  resolution in the Constitution. Mr.  Chairman

here, you find that the Parliament we have got currently, is more or less an useless body. Because it passes the Bill, it passes  the

motion but the implementation of these motion and the Bills is subject to the Executive. 

So, they can pass  a Bill today,  for example of the land should be like this, and it is passed  by Parliament.  But it will never be

implemented. Because the implementation side of it is with the Executive. So,  we would like the Parliament to have  the power

and a committee of making sure that their decisions,  their Bills, their motions are  implemented for the benefit of who they were
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passed in the first instant. 

Mr.  Chairman,  I  recommend  that  President   should  not  be  a  Member  of  National  Assembly  and  should  be  an  Executive

President.  Like  the  present  format  or  system  of  the  Government.  There  should  be  a  Vice  President  elected  directly  by  the

voters. I am here saying Mr. Chairman, that the President should not be a Member of the National Assembly but he should be a

Member of Parliament.  I would like that to be  clear.  That,  I  am recommending that the President  should not be  a Member of

National  Assembly  but  he  should  be  a  Member  of  Parliament.  Members  of  Parliament  should  not  increase  their  salaries  or

allowances except through an independent tribunal. I think I will leave it there. Because it is quite long. 

Com. Muigai: I think it is quite self-explanatory. 

It is self-explanatory that one. In order to resolve the outstanding national issues,  Parliament should appoint  a national truth and

reconciliation  commission.  Parliament  Committees  should  have  Constitutional  powers  to  implement  their  recommendation.

Now,  I  am  going  to  subject  three  on  Structure  of  the  Government.  The  kind  of  Government  I  would  like  to  see.  The

Government  of  Kenya  should  comprise  of  the  Lower  House,  House  of  Representative  and  Upper  House.  That  will  be

(inaudible). The Constitution should  create  a  Senate  with  a  detailed  role  entrenched  in  the  Constitution.  Each  district  should

have one Senator.  A fraction of the Senator should be secured in the Constitution with clear demarcations from the functions of

the Lower House. 

The election of the Senators  should  be  stagnated  with  a  term  of  six  years.  The  Senate  should  have  veto  powers  to  all  Bills

except  financial matters passed  by the Lower House by a simple majority except  for  the  Constitution  Bills  which  will  require

two thirds votes.  The Constitution Mr.  Chairman, should establish County Councils,  Municipal Councils  to  replace  Provincial

Administration. The Provincial and District Administration should be abolished. This Mr. Chairman, is a colonial format of ruling

the country and if you go to Britain where this system originated, there are  no Chiefs,  there are  no D.Os,  there are  no District

Commissioners,  there  are  no  P.C.s,  there  are  no  what.  Because  these  people,  the  country  is  independent.  It  is  a  sovereign

State.  Why  should  we  continue  having  the  colonial  system  which  was  established  by  the  Queen.  He  had  a  Governor  to

represent him here, he had a P.C. to represent him. He had a D.C. to represent  him and a D.O and a Chief.  We are  no longer

colonial institutions. 

We are independent and we should have our own elected masters.  Elected people  to govern us.  Elected people  to whom we

will  listen.  All  what  you  need  to  do  is  to  give  power.  You  devolve  power  to  the  County  Council,  you  devolve  power  to

Municipal Council.  Mr.  Chairman, I will go ahead and say that devolution of power  to  Councils  and  their  factions  should  be

provided  for  and  be  in  the  Constitution.  We  don’t  want  it  to  be  in  the  Act  of  Parliament  that  this  devotion  is  passed  in

Parliament. We want it to be in the Constitution. It should be constitutionalized so that nobody will come around and say,  ‘these

powers of the Municipal Council, these powers of the District Council are not there, they can be done away with.’ They should
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be in the Constitution.  

Com. Muigai: You have two minutes Sir. So, you must summarize. 

Mheshimiwa  J.K.  Wagara:   I  will  be  fast  Mr.  Chairman.  I  will  leave  some  because  I  will  send  it  over.  The  Constitution

should be …….now I will deal  with the last thing Mr.  Chairman, about  the right to representation in Parliament.  Fair  and free

elections. It should be seriously noted that the elections held over years have not always been free and fair and various cases  of

 mul-practices and rigging have been evident. The right of representation. 

The Constitution should provide a clause proclaiming that Kenya is a multi-party democratic  republic.  To be absolutely clear in

the Constitution. The right to vote should be enshrined in the Constitution and every Kenyan shall have the right to vote as  per

independence Charter. The Constitution should provide the protection of all children. I am glad that one of my colleagues here

was  talking  about  girls  and  so  on  and  so  on.  But  they  should  be  in  the  Constitution  provided  for  their  protection.  The

Constitution should provide for transparent  clear guidelines on election procedure.  The Constitution should (inaudible) election

rigging.  The  Constitution  should  provide  legal  power  to  the  Electoral  Commission  to  ensure  that  the  register  of  voters  is

continuously updated. The election petition should have a maximum of six months to be resolved. 

Here  Mr.  Chairman,  is  vital  to  explain  what  I  mean.  In  the  previous  experiences  we  had,  you  see  somebody  making  a

petitioning in the Court of law and it is resolved, when the Parliament has ended or even after four years. Somebody who rigged

you, he stays in the Parliament for four years  and then the judgment comes when he  has  served  the  whole  term.  There  is  no

purpose in this. So,  we should have in the Constitution mandatives or  giving power  that  any  election  petition  should  not  take

more than six months. The Electoral Commission should establish Electoral tribunal to dissolve election complains. 

Com. Muigai: You are on your last half a minute please. 

I will try to pull up. The Electoral Commission should provide nomination of candidates through secret  ballots and so on.  Lastly

Mr. Chairman, it is a conclusion. The Constitution should balance the integrities of national unity. With ethnic diversity, it should

result to ally the acetates of minorities. Particularly in relation to the land. 

This thing has been emphasized very much and I support that we should be clear on the land point.  We should protect  evil and

political rights to establish independent institution to ensure fair elections,  a neutral  and  qualified  civil  service  and  police  force

with a substantial operational autonomy. The history of other  historical events and experience has taught us that a country may

come out, or may have the best Constitution but if there is no political will and commitment, this Katiba will be nothing. It will be

malicious,  it  will  be  anything.  It  is  so  important  that  above  all,  have  the  Katiba,  we  should  have  committed  political  will,

committed leaders to see that the implementation of the Katiba is followed. 
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Lastly,  Mr.  Chairman,  but  not  least  in  importance,  a  word  about  security.  It  is  so  important  that  we  have  a  stable  security

because one of the duties of the Government is to protect its citizens and their property. We should feel secure…..

Com. Muigai: Tell us how. We all agree, we need security. Take your recommendation on how. How the Government should

do that. What do you propose? Do you want to strengthen the Police,  the Army, the G.S.U to arm local people  like one of us

said here earlier. That we should all have a right to bear arms. Go to the solution. 

Mheshimiwa J.K.  Wagara: I don’t agree with the right of every citizen having an arm. Because that  itself  is  a  danger.  It  is

danger. You are putting that danger. What I recommend is that the Government should be committed to security.  They should

not just play around with the people. The mechanism of security, the way they apply, the way they implement it.  It  will be  left to

the officers who are of high integrity and who are not immoral, then they will be able to protect us.

Com. Muigai:  Thank you very much Mheshimiwa. Thank you for taking time off and having a lengthy  memorandum.  Please

deposit  it here.  Pastor  Jacob  Kaeche.  Wapi Peter  Kishia? Uko.  Wewe ndio utafuata Peter.  Na  wapi Bwana  Udate  Ambori.

Yuko? Uko.  Na  wewe  ndio  utafuata  ukiwa  wa  tatu.  Tafadhali.  Bwana  Pastor  Jac-ob  Kaeche,  utusaidie  sana  kwa  kujaribu

kusema tu kwa mukhatasari. 

Pastor Jacob Kaete: Ninaitwa Pastor Jacob, 

Translator: Mimi naitwa Pastor Jacob Kaeche. 

Pastor Jacob Kaeche: Nanyor airoro Kimaasai.

Translator: Na angependa kuzungumza Kimasai. 

Pastor Jacob Kaeche:  Aingu enwui nejo Namwenja.

Translator: Anatoka sehemu moja inaitwa Namweja. 

Pastor Jacob Kaeche:  Division e Naiposho

Translator: Division ya Naivasha. 

Pastor Jacob Kaeche:  District Nakuru.
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Translator: District ya Nakuru. 

Pastor Jacob Kaeche:  Kayiolo ajo ore oleng Ilmaasai naa meikenakino uhuru.

Translator: Anajua ya kwamba Wamasai hawajahesabiwa upande wa uhuru. 

Pastor Jacob Kaeche:  Eidimi ake aatejo Ilmaasai le Kajiado ashu Ilmaasai le Narok.

Translator: Ameanza (inaudible) Wamasai, huko upande wa Nakuru na Narok na Kajiado. 

Pastor Jacob Kaeche:  Negiri le Naikuru pi.

Translator: Na Wamasai wa Nakuru hawajatambulikana. 

Pastor Jacob Kaeche:  Kalo airo too ndorobu ntokitin kuti.

Translator: Anaenda kuzungumza kwa ma-churches. 

Pastor Jacob Kaeche:  Ore entoki e dukuya,

Translator: Ile kitu ya mbele. 

Pastor Jacob Kaeche:  Naa ekinjo Enkai enashe oleng te nkaraki nikietu ena olong kiimagi katiba.

Translator: Angetaka kutoa shukrani kwa sababu ya kuwezeshwa kukuja hapa mbele ya watu. 

Pastor Jacob Kaeche:   Neaku anyor airoro ntokitin ndorobu.

Translator: Atazungumza kwa kifupi,

Pastor Jacob Kaeche:  Aomon larik le tume,

Translator: Naomba viongonzi wetu wa Tume. 
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Pastor Jacob Kaeche: Pee inguraa ninye kwanza esiai oo sikarini.

Translator: Wachunguze sana upande wa Wamasai. 

Pastor Jacob Kaeche:  Ore entoki naiumisa iyiook oleng too sikarini,

Translator: Askari vile wametuumiza. 

Pastor Jacob Kaeche:  Ore enkop, …………….pooki nemeeta enetii lapurok

Translator: Kila pahali kuko na wezi. 

Pastor Jacob Kaeche:  Naa ore pee epurisho oltungani loo ilmaasai, peyie eim ine wueji neinepuni ilkulikae, 

Translator: Kwa wizi wa ng’ombe, wapatikane wengine sio wale wezi. 

Pastor Jacob Kaeche:  Neidongi neisilisili.

Translator: Inasumbuliwa na kuteswa. 

Pastor Jacob Kaeche:  Naa tenakeetae oshi ina sheria neiwuangieki kabisa.

Translator: Kama hiyo sheria inakuanga kwa Katiba, hiyo ni moja ya sheria yanayostahili kutolewa. 

Pastor Jacob Kaeche:  Amu kadol ninye ajo, tena keetwa naa Ilmaasai oshi ake,

Translator: Kwa sababu vile naona kama iko, labda inakuanga upande wa Umasaini lakini upande mwingine hakuna. 

Pastor Jacob Kaeche:  Neaku ore pee epuoi nepurisho iltunganak neibungi oregie,

Translator: Mimi ningependekeza kama wezi wanapotokea, 

Pastor Jacob Kaeche:  Nesuji olapuroni mpaka neinepuni.

Translator: Afuatwe mpaka mwizi hasa mwenyewe apatikane. 
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Pastor Jacob Kaeche:  Naa tenelai neinguari irkulikai.

Translator: Na kama amekosekana, badala ya wazazi kusumbuliwa ama jamii yake, awachwe. 

Pastor Jacob Kaeche:  Neaku pee eitauni ina sheria kabisa.

Translator: Hiyo sheria iondolewe kabisa. 

Pastor Jacob Kaeche:  Ore enake sheria ang,

Translator: Sheria ingine,

Pastor Jacob Kaeche:  Naa pee eingori ene wueji oleng oo ngishu.

Translator: Tuangalie upande wa ufugaji. 

Pastor Jacob Kaeche:  Amu adol oshi aa ore kila olari pee  eisumi budget,  pee  ielipieki kulei tokitin, nemeisumi aikata budget

oo ngishu.

Translator: Naona kila mwaka inasomwa budget ya kila kitu ya Kenya, lakini budget ya mobile haipatikani. 

Pastor Jacob Kaeche:   Ayie naai neaku naa teneitobiri sheria,  neaku eneisumi budget,  neisumi sii ninye  enoo  ngishu  pee  eji

eilepa bei.

Translator: Angependelea pia mambo ya mifugo, iwekwe katika budget ya Kenya. 

Pastor Jacob Kaeche:  Neaku bei sii ninye, teneilep enkurma, teneilep esukari, neilepieki sii ninye bei oo ngishu.

Translator: Wakati sukari itapanda na majani chai na kila kitu ile inatumika, hata nyama inapanda kama ni kupanda. 

Pastor Jacob  Kaeche:   Amu  ore  mabatini  tenakata  meinyangayu,  simitini,  kegol  bei,  neitu  aikata  kidol  serkali  enyamalieki

ailepie bei oo ngishu.

Translator: Zingine zote naona vile anapanda lakini mambo ya mifugo haijawekwa kwa orodha ya zile vitu zinapandishwa. 
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Pastor Jacob Kaeche:  Ore enkae toki e uni,

Translator: Kile kitu kingine cha tatu, 

Pastor Jacob Kaeche:  Naa ene wueji e majimbo.

Translator: Kile kitu nazungumzia ni Serikali ya Majimbo. 

Pastor Jacob Kaeche:  Pee eishori iltunganak larikok lenye.

Translator: Halafu watu wapate kujitawala kwa area zao. 

Pastor Jacob Kaeche:  Amu ata ninye teniisum oleng to Bibilia, naa kejo pee egelu iltunganak larikok lenye.

Neaku naa, pee eishori iltunganak larikok lenye.

Translator: Kwa hivyo watu wapewe majimbo. 

Pastor Jacob Kaeche:  Amu ore peyie eaku keetae majimbo, na ketum iltunganak usaidisi too nkoitoi kumok.

Translator: Kwa sababu naona kama Majimbo itapatikana, itasaidia kidogo. 

Pastor Jacob Kaeche:  Neaku naa kadol ajo ore naai peyie kingunari neija,

Translator: Naona kama tutaenda namna hiyo. 

Pastor Jacob Kaeche:  Pee kitum sii iyiook intokitin naaret iyiook.

Translator: Tutaweza kupata usaidizi kwa upande huo.

Pastor Jacob Kaeche:  Ore sii Ilmaasai nemeituangari orkuak lenye.

Translator: Na pia jamii isiache culture yao. 
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Pastor Jacob Kaeche:  Amu adol taata ninye ajo eponu iltunganak aamir orkuak taata orkuak loo irkulikai tunganak.

Translator: Kwa sababu tunaona, tuseme mila ya jamii zingine zinaanza kutuiga ili kujifaidi. 

Pastor Jacob Kaeche:  Naa kelo ninye neitauni kimasarao neguetuni meeta ngilani, neaku ina taata  bishara oo irkulikae orere,

biashara oo Ilmaasai.

Translator: Hata tunaona saa ingine anaenda ku-act kwa njia ya madharau.  Kwa hivyo hiyo iwekwe kwa Katiba,  iwe ni yetu

peke yetu. 

Pastor Jacob Kaeche:  Peaku pee kianyu katiba e Kenya nikirisioyu, pee kiyiolou ajo, keishaakino nikitii pookin ewueji nabo.

Translator: Tuheshimiane sisi watu wa jamii yetu ya Kenya, tushirikiane na tupendane na tupeane heshima. 

Pastor Jacob Kaeche:  Ore sii ene wueji e sukul, na peyie kitum enkisomu e pesho kutok nursery mpaka nkilasini eisiet.

Translator: Anapendekeza upande wa elimu, kwanzia nursery mpaka Standard eight iwe free. 

Pastor Jacob Kaeche:  Amu ina kataka etumoki iltuganak aisomu nkera enye nepuo sii ninje dukuya.

Ore ene wueji, enkae duo apa ae naata, naa kayieu neingurari ene wueji e sipitali oleng.

Translator: Yale maoni mengine yake, anayeona ama maoni yake anataka waangalie upande wa hospitali. 

Pastor Jacob Kaeche:  Nayieu naai naa tenakeidimayu, pee itadouni bei too sipitalini amu etoponi newueji iltunganak, megure

ebaiki iltunganak.

Translator: Angependelea mahospitali yapunguzwe mambo ya bei kwa sababu zimepanda sana. 

Pastor Jacob Kaeche:  Amu ninye otangasa ayau asara sapuk nagira alotu Kenya.

Translator: Kwa sababu hapo pande ingine ni hasara kubwa sana. 

Pastor Jacob Kaeche:  Pee iltunganak tenkaraki nimeidim iltunganak aatabak iltunganak lenye.
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Translator: Kwa sababu wengine wanakufa hawezi kulipa hospitali. 

Pastor Jacob Kaeche:  Neaku ine wueji aitabaiki,.

Translator: Anafikisha hapo. 

Pastor Jacob Kaeche: Metamayiana ntae Enkae

Translator: Na Mungu awabariki. 

Com. Lethome:  (kimasai).  Itabidi sasa  tufanye haraka haraka.  Usije hapa kutuambia mambo mengi. Pendekeza.  Just  come

here and recommend. What would you want? We know the problems that we are  having as  Kenyans.  Tunajua mashida yetu.

Kwa hivyo ukija hapa,  usianze kutupea habari  ya matatizo. Pendekeza.  Unapendekeza elimu ya bure,  health services ya bure,

mabarabara  yatengenezwe,  Wamasai  waangaliliwe  mambo  ya  culture  yao.  That  is  what  we  call  recommendations.  Usilete

mambo mengi. We have almost two hundred people  who want to speak.  Peter  Kishia.  Endelea.  Anza  kupendekeza.  Exactly

five minutes. Twendelee. 

Peter  Kishia:  Ashe  oleng,  eshipakino  ena  siai  e  katiba  nikietuo  tenaa  olong.   Nashipakino  ine   nikigira  aajing  naaduo  pee

kiningokino nikiyieu oo nimikiyieu.

 

Translator: Asante sana. Napenda sana, tukiwa tumekuja kukutania hapa ndio tupendekeze kile tunapendekeza. 

Peter Kishia:  Neaku ore naai entoki sapuk oleng najo nanu oleng naa pee eshukokini iyiook enkop ang.

Translator: Yeye anapendelea warudishiwe ardhi yao. 

Peter Kishia:  Iljambai apa oowaki etii looibor enkop neararieki iyiook ina katukul.

Translator: Yale mashamba Wazungu wametukalia wakati ule wa Ukoloni na bado wanakalia mpaka wa leo. 

Peter Kishia: Nanyor sii neingurari esiai e ramatare ang oo ngishu amu eiturayioki oleng.

Translator:  Napendelea  sana tuangalie upande wa ufugaji wa ng’ombe  kwa  sababu  ufugaji  wa  ng’ombe  ndio  umesahaulika

kabisa. 
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Peter  Kishia:   Neaku pee  eshukokini iyiook nena tokitin oo sukuluni pee  kitum  sii  iyiook  usaidisi  tenaa  alo  oormalimuni  oo

sipitalini.

Translator: Anapendelea mambo ya shule na hospitali, hiyo yote irekebishwe na iangaliwe nasi tupate hizo. 

Peter  Kishia:   Amu tenagira aingor naa kore  ena sheria ang nikitubulutua iyiook etii neiumisa iyiook oleng, eikitu kishipakino

iyiook eitu kiramatare sidai.

Translator: Anasema ile sheria tumezaliwa ikiwepo, hatujaona kama imetufaidi hata kidogo. 

Peter  Kishia:   Eiumisa  iyiook  aishoyo  enkop  ang  neiumisa  sii  aishoyo  metaa  eitu  kitum  ntokitin  nikitaramatishore  ti  atua

ilmarita.

Translator: Hatujapata chochote. Tumeanza kujijengea kama jamii. 

Peter Kishia:  Ore  sii orkuak lang loo Ilmaasai naa sidai ake  tenepali iyiook matotoni,  nikimuratisho, orkuak lang, nikitoni sii

iyiook kiata orkuak lang, netoni irkulikai tunganak nikinjoro enkanyit, nikilama.

Translator: Anasema anapenda iwe huru kwa mila zao kupata kutahirisha kile anataka kutahirisha kupaka upande wa warani,

aendelee namna hiyo na akae hivyo. 

Peter Kishia:  Netumi ilmuran te nkop ang, ajo  naa sii nanu nemeitokini aatum masumbuaa ti atu iyiook Ilmaasai,  aitaa iyiook

lapurok mikira.  Kimbaitie ina oleng.

Translator:  Warani hiyo yetu iwekwe huru, ikiwa kama umeiba, atafutwe kama wengine lakini apewe free.  Iwe  nao  ni  watu

wakae kwao bila kusumbulia kusemekana ni group ya wagaidi. 

Peter Kishia:  Eyieu sii naa ore ena katiba nikijingita, naa ore  ewueji nemanya oltungani, etobi  larin esiana natobiko,  neinguari

ilo tungani metotona teini amu etaa enenye ine amu etaa enenye ine weuji katukul.

Translator: Anapendelea yeye, wewe bila kuhamisha watu, ati yule ni nani, yule ni nani, yule mtu ako hapo anafaa akae hapo. 

Peter  Kishia:   Amu mekure tenakata  eshipakino Ilmaasai ena siai enaidura oleng, tenkaraki  etayieutua sii ninje, mekure iyieu

nerumori aarumoo, ena siai naji enedungoto enkop.
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Translator: Anasema yeye anajua wakati Masai walikuwa wanahama, siku hizi hahami hahami* akae mahali anakaa. 

Peter Kishia:  Neku ajo nanu ine wueji aitabaiki.

Translator: Na yeye anamalizia hapo. 

Peter Kishia:  Tenkaraki nadol ajo mekure kiata saai.

Translator: Kulingana na vile anaona masaa yameenda sana. 

Com. Lethome: Asante sana. Udate Amboni? Jiandikishe pale tafadhali. Can you please go and register?

Udate Amboni:  Angas airoroki Chairman lena siai, nairoroki ntae pookin.

Translator: Nasalimu kwanza Chairman na wenzake. 

Udate Amboni:  Naitoki ajoki ilo Chairman tadamu ake ele dikir ajo ninje oshi ….. leramati.

Translator: Mkumbukeni nyinyi kama watu wa Tume ya kwamba nyinyi ndio mko na jukumu la watu wote wa Kenya.  Kwa

hivyo wekeni maanani maneno yale tunatoa. 

Udate Amboni:  Naa toningo oleng enikijoki amu esipat kiro.

Translator: Usikilize kabisa kwa sababu wanaongea vile vitu viko moyoni mwao. 

Udate Amboni:  Etii iltunganak ooti ene otii enkop naa sirkon enapunyieki iltunganak tenenya lowuarak.

Translator: Hapa Kenya, iko sehemu zingine ambapo watu wanabebwa na punda kupelekwa mahospitali kama anakuliwa na

fisi ama simba. 

Udate Amboni:   Ijo  menare naai ina  kop  naa  kedamuni  pee  epiki  orbaribara,  nepiki  lam  nayau  lelo  tunganak  meitoki  anya

enkop?

Translator: Area kama hizo ingekuwa mzuri kutengewa maendeleo, iwekwe barabara na iwekwe rami. 
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Udate Amboni:  Ore lelo tunganak naa enkop natii enkure etii.

Translator: Na hiyo jamii ni watu wa Masai wako na shida hiyo na hakuna maji. 

Udate Amboni:  Kai naji eiko te lelo tunganak teneramatisho entoki meeta pookin enkare?

Translator: Haingeweza kuendeleza mambo ya maendeleo kwa sababu hana maji. 

Udate Amboni:  Neaku tenaira orkitok lena siai, tadamu ake iltunganak teneponu enkaji airo lelo omon.

Translator: Kama nyinyi watu wa Tume, matatizo hayo ndio angekuwa mzuri kuweka maanani kwa sababu ndio ya wananchi.

 

Udate Amboni:  Kake maata enkabila ajo kabila naje ena, tadamu oltungani likinjira te siai enye torono.

Translator: Hatazungumza kwa mazungumzo ya kabila, anasema matatizo hayo yote iko katika jamii yote ya Kenya. 

Udate Amboni:  Kake eishirita enkabila oo Ilmaasai oleng. ………………. (inaudible)

Translator: Lakini kwa kuangalia hata kwa macho ama kusikia, Wamasai ndio wako na matatizo hayo yote. 

Udate Amboni:  Aishirita teina toki naji orbaribara.

Translator: Kwa sababu hawana mabarabara. 

Udate Amboni:  Aishirita teina toki naji enkare.

Translator: Kwa sababu hawana hiyo maji. 

Udate Amboni:  Aishirita too iljambai lenye ……………..(inaudible) ai kata.

Translator: Analia kwa sababu ya mashamba, hajapata mpaka sasa. 

Udate Amboni:  Naa keyieu naai netum iltunganak lenye oitore sii ninje pee etum aishoo nena tokitin.
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Translator: Ingekuwa mzuri kama hizo vitu zote angekuwa nazo. 

Udate Amboni:  Taata dorobu lomon aitabaiki ine, nemayian intai Olaitoriani.

Translator: Amemaliza. 

Com. Lethome: Jackson Muluti, afuatwe na Harun Thuku. 

Jackson  Muluti:  So  my  names  are  Jackson  Muti.  I  am  from  El-ruai  location,  Naivasha  Division.  My  proposals  to  the

Constitution of Kenya are as follows: 

• I would like only to summarize what the other fellows have said and these are my proposals now. So, when we come to

the  land  proposal,  I  do  propose  that  Land  Control  Board  are  replaced  with  Community  Land  Control  Boards

consisting of reputable elders elected by the community and also all land matters should be localized. Administration of

all Masai land should be to the interests of the Masai as a community and as Kenyans. 

• Secondly, indigenous land use system of the Masai  within their customs and way of life should be formally recognized

by law and as such be enshrined in the Constitution.

• Thirdly, all the Masai  land should not be  alienated and as  such be protected  and in case  of public use,  the community

itself to unite, what land to allocate and for what purpose. 

• Fourthly, the Natural Resources with the Masai land should be owned by the community as  part  of land and enjoy it’s

benefits. Any economic opportunities arising from such resources,  the indigenous people  should be given priority in all

forms of benefits. 

• Fifth, all forests and forests reserved within the indigenous people land should be owned by the community who should

protect and manage it. In accordance to their cultures and traditions. 

• Sixth, all Masai land should be owned communally. 

• Seven, any land of the Masai  that was previously allocated to outsiders or  foreigners  should  be  returned  back  to  the

Masai. 
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• Eight, land registration should be challengeable in court, especially if it was fraud.

• Second part I come now to the cultural identity and Human Rights of the Masai.  First,  protect  the identity of the Masai

and encourage conditions for the promotion of these identities so as  to enable them to participate effectively in cultural,

religious, social, economic and public rights. 

• Number two, safeguard our culture and cultural practices  against commercial agents.  Copying of our cultural materials.

Place any advert whatsoever through certain laws. 

• Ensure  the  promotion  of  the  Masai  culture  and  education  in  schools.  The  teachings  and  development  of  the  Masai

language and protection of religious beliefs and practices. 

• Recognize Masai customary law that does not allow any form of land trade. 

• All of Masai land bought or acquired illegally should be returned to the Masai. 

• I would like now to come to circumcision of girls. As the Masai,  we support  that girls should be circumcised and there

should be no law that restricts  the age of circumcision. One,  because  as  the  Masai,  pregnancy  before  circumcision  is

illegal  and  sometimes  girls  who  get  pregnant  in  our  community  are  taken  as  rejects.  So,  our  proposal  is  that  girls

circumcision  should  be  a  communal  decision  provided  they  do  it  accordingly  by  use  of  good  equipment.  That  is

sterilized materials.

Com. Lethome: Should the concept of the girl be considered or she has no option? 

Jackson Muluti: That is a must, to our community it is a must. 

Com. Lethome: That means she has no option?

Jackson  Muluti:  She has no option.  Because me am not going to marry any uncircumcised girl so that one  is  a  must  in  our

community. So,  when you come now to wildlife and livestock.  We do understand that our livestock are  not protected  by  the

law. Why? Many at times we have this wildlife. We know that there are  laws that protect  crops  in shambas,  so here there are

no laws that protect our livestock. Wildlife are running out of their reserves. They come out and go out to our land. 

Com. Lethome: Can I ask you question? What do you recommend when let’s say wildlife destroys  crops  or  livestock? What

are you recommending? 
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Jackson Muluti: I am recommending something like this. I am saying this, compensation, there must be compensation. 

Com. Lethome: For damages to livestock or property?

Jackson Muluti: Yes. To livestock or property. 

Com. Lethome: That is the way we want to move. You highlight. 

Jackson Muluti: To the Government,  it is thus our proposal  that the boundaries be  redrawn taking cultural homogeneity into

considering in the following manner. Rift valley be divided into three regions.  One,  the North  Rift  taking  the  current  Turkana,

Pokot,  Samburu,  Tranzoia  among  others  in  the  area.  Secondly,  we  have  now  the  Central  Rift,  which  includes  the  Kalenjin

district of Nandi,  Kericho,  Bomet,  Koibatek  and Baringo. Third, we need this South Rift Jimbo, which now includes all mass

speaking groups of Narok,  Kajiado,  Transmara,  Laikipia, Samburu and the entire areas  occupied  by  the  Ilchamus  and  other

mass speakers of Baringo district. That is in order to allow good representation in the Government. Those are my proposals. 

Com. Lethome: Thank you very much. Handle over your proposals to our program officer.  Harun Tupi. Harun? Daniel Sayo,

ukae tayari. Tunataka kufanya haraka haraka. 

Harun Tupi: Langu la kwanza ni kuongea juu ya shule. Jina langu ni Harun Tupi. Mambo ninayochangia kwanza ni mambo ya

shule. Inatakiwa ikiwezekana, watoto kuanzia nursery mpaka kumaliza shule ya msingi wawe wakisoma bure kwa sababu wale

watu hawajiwezi, ndio watoto wao wanaweza kupata masomo. 

Jambo la pili ni juu ya maji. Kuna areas  nyingi katika Kenya ambazo hazina  maji  sasa  kwa  watu.  Na  unajua  kwa  maisha  ya

binadamu, maji ndio kitu muhimu sana.  Na  inatakiwa ikiwezekana maji isambazwe katika Kenya mzima watu wapate  maji  ya

kutosha. 

Kitu cha tatu ni kuongea juu ya mazingira, misitu na mito. Misitu imemalizwa kabisa, hata tunaanza kukosa mvua. 

Com. Lethome: Unapendekeza nini?

Harun Tupi: Misitu ichungwe kabisa na kukatazwa ukataji wa miti, kwa makaa na kwa mbao kwa sababu ya kumaliza misitu

kabisa na kuchunga kwa mahali karibu na mito, chemi chemi zisikauke na tena uchafu umekwisha kuwa mwingi sana kwa mito.

Maji ya kukunywa kwa wale watu ambao wanakaa upande wa chini, inakuwa shida.  Tena kwa upande wa mito, si kwa watu

wengine wanazuia maji. Na unajua mito imetolewa na Mungu kwa kila kiumbe kilicho hai na hiyo haiwezekani.  Inatakiwa maji
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ya mito iwe inaendelea tu kutiririka vile imewekwa na Mungu. Kitu kingine ni juu ya,  katika area  zingine kama sisi nchi yetu ya

Wamasai, kuna machifu wengine ambao hawana elimu. Inatakiwa katika Kenya mzima, iwe machifu wote wawe na elimu. 

Com. Lethome: Kiwango gani?

Harun Tupi: Kiwango cha form four. Jambo lingine ni huduma ya hospitali. Sasa hospitali mingi Kenya zimekuwa za private na

nataka mahospitali yaangaliwe sana maana yameenda juu sana. 

Com. Lethome: Unapendekeza nini?

Harun Tupi: Ninapendekeza kwa kutumikia watu. Watu wengine hawajimudu. 

Com. Lethome: Sisi tunajua ile shida iko. Unapendekeza nini?

Harun Tupi: Zinatakiwa mahospitali za Serikali ziwe zikiendelea kuhudumia watu. 

Com. Lethome: Bure?

Harun  Tupi:  Bure.  Vitu  vingine  ni  juu  ya  barabara.  Kuna  mahali  kwingine,  barabara  ni  mbovu  kabisa  hata  hazipitiki.  Na

madaraja. 

Com. Lethome: Unapendekeza nini?

Harun Tupi: Wakati wa mvua wako watu wengine ambao hawawezi kupata mawasiliano kwa mahali ingine.

Com. Lethome:  Unapendekeza nini?

Harun  Tupi:  Napendekeza  mabarabara  yatengenezwe.  Kila  mahali  katika  Kenya.  Ili  watu  wapate  huduma  na  wapate

maafikiano. Ili waweze kuafikiana au kupeleka mazao yao sokoni. Tena juu ya wanyama, wanyama wamekuwa matatizo kwetu

kwanza Wamasaini,  maana sisi ni wafugaji na tunafuga pamoja na wanyama na ukiuua mnyama unashikwa. Inakuwa  mnyama

ndio yuko na value zaidi kushinda mtu. 

Com. Muigai: Unapendekeza nini?

Harun Tupi: Tena tukilima mashamba, inamalizwa na wanyama. 

45



Com. Muigai: Unapendekeza nini? 

Harun Tupi: Napendekeza kama wanyama hawawezi kuwekwa kwa National Parks, imalizwe. 

Laughter from the audience. 

Harun Tupi: Kwa hivyo mambo kama hiyo inataka kuchunguzwa maana wanyama wameleta shida sana. 

Com. Lethome: Ya mwisho.

Harun Tupi: Ya mwisho ni juu ya siasa. Sisi tunapendelea hii siasa ya majimbo. Asante. 

Com. Lethome:  Daniel Ole Sayo.  Yuko? Afuatwe na Musa Kabaa.  Kama hayuko, tumpate Joseph Kabaa.  Hawako.  Julius

Kiboi. Hayuko? Lazayo Paremei. Paramei yuko? Paul Kabaa. Isaya Ole Kisitu. Philip Ole Kisau.  James Lepei.  William Koleil.

Twendelee. 

Daniel  Ole  Sayo:  Kwa  majina  yangu  mimi  naitwa  Daniel  Ole  Sayo.  Natoka  sehemu  inaitwa  Namja,  wilaya  ya  Nakuru,

division ya Naivasha,  Satelitte sub-location.  Mimi nina jambo  moja  ambalo  ninaenda  kuzungumzia  kwa  sababu  yale  mengine

nilikuwa nayo, wenzangu wale walikuwa mbele wameongea. Kwa hivyo mimi nina jambo moja. 

Com. Lethome: Tukae kimya tafadhalini kwa sababu kelele zitarecordiwa hapa. Tukaeni kimya. Endelea. 

Daniel  Ole  Sayo:  Jambo hilo ni kama hivi; sisi tukiwa watu  wa  Masai,  tuna  sheria  moja  ambayo  tunaona  inatunyanyasa  au

ambayo inatufinya. Kwa sababu tuseme wezi wa ng’ombe wakiiba ng’ombe hapa Naivasha,  ifike sehemu yetu ya Mai Mahiu

na uipite usiku ukiwa wewe unalala. Hawa askari wenye wanafuata ng’ombe wakifuata nyayo kesho, wakikuta au nyayo za ng’

ombe zimepita karibu  na  kwako,  wewe  unapigwa  bure  na  hukuwa  na  hao  wezi  wale  wa  ng’ombe.  Na  tena  ng’ombe  zako

zinafungiwa na mbuzi zako zinachinjwa bure na zinachinjwa kwa lazima. 

Com. Lethome: Sasa unapendekeza nini?

Daniel  Ole  Sayo:  Napendekeza  hiyo sheria itupwe mbali kama iko kwa sheria za Kenya itupiliwe mbali kabisa.  Kwa  hivyo

jambo langu ni hilo tu. 

Com. Lethome: Haya asante sana. Ole Siala. Ndio huyu Mzee Ole Siala. 

46



Mzee Ole Siala: Habari nyote. Hamjambo.

Translator: Mimi sina mengi.

Mzee Ole Siala:

Translator: Kwa sababu mimi ni nyagusi na sina maneno mengi. 

Mzee Ole Siala:

Translator: Nasema asante. 

Mzee Ole Siala:

Translator: Watoto wapewe nafasi sasa waende shule. 

Mzee Ole Siala:

Translator: Watengewe kazi kwa sababu watoto wanatoka shule na hawapati kazi. 

Mzee Ole Siala:

Translator: Katiba iangalie wale watoto wanamaliza shule. 

Mzee Ole Siala:

Translator: Hiyo ni moja ya yale maswali niko nayo. 

Mzee Ole Siala:

Translator: Na yake yanafika hapo. 

Mzee Ole Siala:
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Com.  Lethome:   Kama  hayuko.  John  Taiko.  Samwel  Kalite.  Simon  Kaite.  Josephine  N.  Ngegu.  Karibu.  Na  Joachim

Wamugunda. Samuel Ole Kita. Haya twendelee. 

Josephine  Nyambura: Thank you Mr.  Chairman, my names are  Josephine Nyambura Ngegu. Naishi Naivasha.  Nitachukua

muda  kidogo  na  nitamuuliza  muniwie  radhi  kusudi  nichanganye  lugha  zote  mbili.  Na  kule  nitaweka  Kikikuyu,  tafadhali  pia

mniwie radhi. 

Com. Lethome: Kwa sababu ya wakati. Why don’t you choose one language. What you are presenting is for us, not for them.

Please use one language. 

Josephine Nyambura: Thank you Sir. I will use English. The Constitution declares  Kenya to be  a sovereign republic and the

structure of the Government is provided in the Constitution. Mr. Chairman, I have opted  to take  the conservative view because

I  thought  it  is  necessary  for  me  to  start  here,  possible  look  very  briefly  at  the  past  and  where  are  we  heading.  That  is  the

approach of my presentation. It is not very well ordered  because  we had very short  time. Some of us were just learning about

this Commission’s arrival last evening. So, even the notes that I will be giving over there are  not in very good presentation but I

hope I will be understood. Mr. Chairman, the Executive has too many extensive powers as those under the summation of Public

Security Act and this as we have seen before, can abrogate the Constitution rights. 

We are aware that we have been told in the Constitution that, most people strive or our rights are already entrenched and so on

and  so  on.  But  I  could  give  you  instances  if  I  had  the  time  to  show  you  how  much  trouble  we  have  undergone.  So,  I  am

recommending certain changes to the current Constitution and possibly others that will then help us to get out,  not just under the

Constitution because  the Constitution is  a  chief  law.  We  are  thinking  of  the  other  laws  that  are  supposed  to  come  after  the

Constitution or  to be  empowered though the Constitution. So,  we are  saying, the Executive Arm of the Government,  controls

finance law making e.g. the budget. 

We  have  our  representative  the  parliamentary  elected  people  have  not  got  a  lot  of  say  in  that.  We  as  the  people  being

represented by the parliamentarians would like to see  a lot of change there.  We would like to see  the parliamentarians coming

to  us  and  asking  what  we  would  like  to  have  to  be  done  in  the  budget.  So,  we  are  recommending  that  the  Legislature  be

empowered even more. It is infact the least empowered as it is now. 

The Executive, Mr. Chairman, by virtue of making appointments to Judiciary, dismissals and appointments and disappointments

as it were, subject to certain procedures  of code,  this is what waters  down the concept  of separation of powers.  It  leaves the

whole set up with very few checks and balances and I am recommending that there should be change to reflect the fact that the

Executive should be where it is supposed to be.  The Judiciary should be what it is supposed to be  or  what you know and of
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course the Legislature should be left on its own. At this junction Mr.  Chairman, let me point out that the Parliamentary standing

rules also do not assist the Parliament’s powers as it were. 

We know that we have got a multi-party  system  of   law  just  now  because  of  the  changed  Section  2  A  of  the  Constitution,

nevertheless  we  have  not  seen  this  being  effected  properly  in  Parliament  because  once  they  allowed  or  once  our  people

suggested and it was accepted  that we come up with a  multiparty.  Nevertheless,  nothing  much  was  done  about  the  standing

rules and regulations in Parliament so that the debate still looks to me like it’s one sided kind of debate. It is still one party. 

So,  I  am  recommending  again  that  we  come  up  with  proper  standing  rules  and  regulation  to  effectualize  the  real  change  in

Parliament.  I  am  still  on  the  point  Mr.  Chairman,  that  Parliament  should  be  really  strengthened.  I  have  noted  in  the  current

Kenya Constitution that Section 59,  Parliament has vowed to declared a vote of no confidence  in  the  Government.  This  Mr.

Chairman is almost nonsensical when you think about  the procedure  that you have to use.  I am recommending instead of  just

the vote of no confidence,  in the Government that is in the Executive,  I  am  recommending  that  Parliament  be  empowered  to

impeach the Presidency. At this stage, I also want to recommend that we have a  proper prescription of what kind of person we

want for Presidency. We want a prescription like the one we get when we go to a Chemist Mr.  Chairman. I am recommending

that the President should not be older than seventy years  of age. Be a person of integrity. 

Com. Lethome: Minimum age?

Josephine  Nyambura: I had not thought about  it Mr.  Chairman, I am thinking  of  grown  ups.  I  am  maintaining  the  eighteen

year rule. 

Com. Lethome: Maximum is seventy?

Josephine Nyambura: Seventy. No more than that. The person should be of high moral integrity and character  and one who

is totally committed to the rule of law and to human right. 

Mr. Chairman currently, the President is a Member of Parliament. I am  still on the issue that  the Executive is too powerful.  He

is  a  Member  of  Parliament  and  he  enjoys  certain  privileges  e.g.  addressing  the  National  Assembly  at  any  time.  Infact,  via

Section  30  of  the  current  Constitution,  the  Presidency  holds  the  powers  of  assent  to  the  Bills.  You  all  know  that  he  can

prorogue and call in Parliament and dissolve Parliament at any time. 

I  am  recommending  that  we  get  schedules.  When  should  this  happen  and  so  on  and  so  forth.  It  should  not  be  left  to  an

individual’s  distinction.  Under  Section  127,  Mr.  Chairman,  of  the  same  Constitution,  the  President  can  by  a  gazette  notice

temporarily modify laws. That beats  the whole purpose  of having Parliament,  the elected people  to  come  up  with  the  proper

laws. I am recommending that you do away with Section 127 of the Constitution, remove it completely. 
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The Constitution in my view, should be amended to emphasize the independence of Parliament,  Judiciary, Executive  and  give

better meanings to the concept of separation of powers. I have said that before, sorry. 

Chapter  Five Mr.  Chairman of the current Constitution, the Bill  of  rights.  This  is  where  we  have  things  like  individuals  being

guaranteed by the Constitution. Not given the rights. By the way Mr. Chairman, these rights one has already got them by virtue

of being a human being. So, the Constitution simply guarantees but nevertheless there is a lot of trouble there about  designing or

for that matter,  coming up with who is to put the mark.  Who is to pass,  what is public order?  What is public welfare?  Public

security and so on and so forth. Who is to do that? I think the current Constitution is not well defined. It  should come up with

proper  and  definite  definitions  about  what  is  public  order  like  where  one  is  supposed  to  be  put  in  by  an  askari  or  a  Chief

because you have done the wrong thing out there. But that is only the Chief’s concept of what is wrong and what is right. He or

she may not be necessarily be right. 

So  I  am  saying  that  something  ought  to  be  done,  nevertheless  about  those  guarantee.  I  have  recommended  that  either  we

remove  that  or  define  completely.  Get  down  to  the  definition  properly.  I  think  also  that  we  are…think  about  the  right  to

protection of private property.  My colleague has been discussing private property  and the need  to  continue  guaranteeing,  the

Constitution to continue guaranteeing that.  We  are  also  aware  that  private  property  cannot  be  compulsorily  acquired  by  the

State, except for a public purpose. A fair and prompt compensation must be  given. Prompt compensation.  Mr.  Chairman, you

are  aware  that  this  is  not  happening.  I  would  rather  that  somebody  comes  up  in  that  Constitution,  the  current  Commission

comes up with, what is the proper definition of what is public purpose. 

For which my land can be taken away from me or for that matter my property  can be confiscated by the Government even if I

am going to get the compensation.  For  that matter,  I  would like to  recommend  again  that  this  current  Constitution  comes  up

with….setting  up  a  workable  challenging  mechanism  to  start  acquisition  of  such  property.  What  I  mean  here  is  that,  if  my

property is to be  taken for the good of the public as  it is now currently. I should not just be  seen  to  be  poa-ring  there,  ati  ‘

ninapoa halafu wananipa ile kitu wanataka.  I think I should be left to come up  with  some  argument  and  challenge  that  public

acquisition order. Mr. Chairman, 

Com. Lethome: One more minute, Madam. 

Josephine Nyambura: The current parliamentary composition and procedure  should be changed to reflect the multi-partyism

(inaudible).  Amend  Section  84  of  the  current  Constitution  to  avoid  insistence  on  the  form  of  application.  To  allow  one  to

challenge violation of fundamental rights by simple memorandum still on Bill of Rights. Opposition parties  should be obligated to

develop a party culture and ideology. Currently, Mr. Chairman, the opposition parties  are  just there and I think they are  having

a  free  right  in  Parliament.  Because  once  you  get  in  under  the  ticket  of  the  opposition,  it  is  like  you  just  listen  to  what  the

50



Government has to say and you don’t come up with anything. 

I think it is important that the Constitution must insist, now that we are multi-party, these opposition parties come up with culture

and  ideology.  They  must  have  leaders  of  integrity  who  play  above  votes.  They  must  develop  a  sound  manifesto.  I  am

recommending that we create new Constitutional bodies and offices. I know there are various bodies currently but I am thinking

of an Electoral Court now that we have also gone Regional. We should have an Electoral Court  which should be a permanent

feature based  on the model  of  the  current  High  Court  and  things  like  those.  We  should  also  have  in  effect  an  Office  of  the

Ombudsman, we have talked about this for too long. I think it should now be made a reality. 

A  Human  Rights  Commission  should  be  there  to  overseer  the  reservation  of  the  Constitutional  Bill  of  Rights.  Possibly  a

Supreme Court to tower over the High Court e.t.c. and to uphold and thrive Constitutional aspirations.  Mr.  Chairman, I do not

know who is to police the Constitution as  it is now. Apparently,  even this Constitution we are  all writing and we are  going  to

come up with, nobody knows whether it will ever be effected? 

What kind of body do we have up there? I wouldn’t want to forget my sisters  because  we are  all supposed to be  equal.  But I

am also aware that this same law we are talking about, the Constitution provides for non-discriminatory by any law in the basis

of race, tribe, place of origin and culture. But the provital to that Section Mr. Chairman is what is worrying me and the definition

of description in that provital may lead to discrimination. It may be my interpretation, I may not be right Mr. Chairman, but I feel

it  should  be  reject  and  possibly  do  away  with  that  provital.  Because  apparently  it  has  got  the  innuendo  of  discrimination.

Especially where personal laws are  concerned,  we are  talking about  marriage, divorce,  burial,  property  succession and so on.

Mr. Chairman, I am wondering in the last instance whether this is not a recommendation. 

But, I think it is a recommendation in this guide, after this Commission, your Commission Mr. Chairman has forwarded all these

things, how much longer are we going to have to wait? Because I think that it is a big issue.  How much longer are  we going to

have to wait for laws to be  done when we have been having things like the Law Reform Commission and so on and so  forth

and all these years  we have not seen  what  they  have  done.  Yet,  I  think  we  need  this  more  urgently  than  anything  else.  Mr.

Chairman, I would like to recommend that your Commission goes ahead and puts a deadline to those other organizations. The

person to whom you are  recommending this  Constitutional  Review  to,  that  they  also  must  act  within  a  certain  period.  Then,

please recommend for a policeman to look after those recommendations. 

Com. Lethome: Why not a policewoman?

Josephine Nyambura: Police person Mr. Chairman. 

Com. Lethome:  Thank you very much. Andrew Karimi? Martha Lekoilel.  Martha? Hayuko.  Kariuki  Gitonga.  Karibu  hapa.
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Peter Kamau. James Kigamba. Benson Mbugua. Baada ya huyu, utamfuata mbio mbio. Endelea Kariuki. 

Kariuki Gitonga: I am Kariuki wa Gitonga. First Mr. Chairman, I want… and I don’t know how this is going to be  done,  but

I  think  they  can  (inaudible)  for  that.  A  National  Constitutional  Conference  must  be  constituted  so  that  it  can  make  interim

Constitution  Reform  to  oversee  the  elections.  Because  now  the  country  is  in  apostrophe.  We  don’t  know  what  is  going  to

happen after these elections. May be the Constitution will come up with a new structure and we do not know how that structure

will  be  established.  So,  I  think  there  is  a  necessity  for  a  National  Constitution  Conference  which  include  all  the  interested

groups. 

Second,  there must be  the affirmative action for the  people  with  disabilities.  Here,  I  want  to  say  that  people  with  disabilities

should be employed according to their abilities. 

Third,  I  want  to  say  that  local  resources  must  be  in  the  hands  of  the  local  people  and  the  Local  Municipality.  I  cannot

understand how a person can  come from Netherlands and come to say that a land in Naivasha is his. So  this land must be  in

the hands of the local people and the Local Municipal Council must have the right to tax those foreign investors. 

Another thing, all the posts for nomination. All nomination posts elective in the Parliament,  Municipality and the Local Authority

must be  assigned and reserved for those people  who are   marginalized, the disabled,  the communities have been marginalized

like the Masai,  the Ogiek,  the women and the youth. Another thing is that Government should establish and  fund  all  orphans.

You can see  that many people  these days are  dying of Aids.  Parents  are  dying of Aids but these children are  then  left  out  to

frustration and misery. So, I think it is a must that the Government should establish and fund the private and public orphanages. 

Last  is  that  mass  action  must  be  legalized.  Mass  action  demonstration  so  that  if  the  Government  will  not  implement  these

recommendations, we can go to the streets and force the Government to do that.  Asanteni. 

Com. Lethome: Peaceful mass action?

Kariuki Gitonga: Peaceful mass action. Peaceful and if forced to be cruel, we should do that. 

Clapping from the audience.

Com. Lethome:  Thank  you  Mr.  Kariuki.  Mbugua,  it  is  your  turn  now.  Followed  by  Stanley  Chege.  Stanley  Chege  yuko?

Chiuri Baragu? Joseph Ngunjiri. Isaac Kahasho. Haya utamfuata huyu. Endelea. 

Michael  Mbugua:  Kwanza  nikuwashukuru  wanakamati  wa  Commission  kwa  kututembelea  hapa  area  yetu  ya  Naivasha.
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Mimi sina  mengi  kwa  ajili  muda  umekaribia  kukwisha.  Yangu  ni  mawili  tu:  Ningeomba  hii  Commission  wasimamishe  haya

mambo ya export. Export kama ya mahindi, maziwa, hiyo ndio imeharibu hii uchumi. 

Com. Lethome: Imports ama exports?

Michael Mbugua: Ile inaingia. 

Com. Lethome: Ile inaingia. 

Michael  Mbugua:  Hiyo  ndiyo  imeharibu  hii  nchi.  Kwa  mfano  kuna  magunia  mingi  za  mahindi  zinaingia  hapa  Kenya  na

wakulima wetu wanakosa mahali pa  kuuza. Kama juzi juzi mliona tu maziwa inaingia Kenya.  Wakulima wetu hawapati  mahali

pa kuuza maziwa yao.  Vitu mingi ukienda hata saa  hii kwa Supermarket  utakuta Mchele mwingi umekuja.  Hapa tuna  Mchele

mwingi na huuzwi. Ningeomba Tume hii iangalie hayo mambo. 

La  pili  ni  kuhusu  mishahara  ya  Wabunge.  Wananchi  ndio  wanabidi  kuongezea  hii  mishahara  ya  Wabunge.  Juzi  wamesema

wameongezewa elfu mia sita na walimu wanatetea elfu moja na hawapei.  Sasa  ningeuliza  Serikali,  haya  mambo  ya  mishahara

iondolewe kwa Serikali.  Wananchi ndio watakuwa wakiongeza mishahara. Juu wakiendelea namna hiyo watakuwa wakisema

milioni kumi kila mwezi. 

Com. Lethome: Pendekezo lako ni nini kuhusu nani watasimamia mishahara ya wabunge?

Michael  Mbugua:  Wenye  wako  saa  hii  lakini  wasiongeze  ingine,  iwekwe  kwa  wananchi.  Huo  mjadala  uwekwe  kwa

wananchi. Ikiendelea, Wabunge watakuwa wakipata milioni ishirini kila mwezi. Sasa ningeomba hiyo tu.

Ya tatu na ya kumalizia ni hii kutahiriwa kwa wasichana. Hii ningeomba Serikali isimamishe kabisa. 

Com. Lethome: Kabila yeyote?

Michael  Mbugua:  Kila  mtu  anastahili  kujua  vile  wasichana  wake  watakaa.  Hii  Serikali  iwache  kuingilia  kimila.  Waswahili

walisema ‘mwacha mila ni mtumwa.’ Sasa siwezi kupangia vile watoto wako watakaa. 

Com. Lethome: Unataka wako wakae vipi? Vile unataka wewe.

Michael Mbugua: Mwacha mila ni mtumwa. 
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Com. Lethome: Kwa hivyo unatakaje?

Michael Mbugua: Kama mama yangu alitahiriwa, hata wangu atatahiriwa.

Laughter from the audience.

Michael Mbugua: Ndio mimi naomba Serikali isimamishe haya mambo. 

Com. Muigai:  Lakini wewe  unaheshimu  haki  za  wengine.  Hii  ni  kusema,  hutatoka  kwako  nyumbani  ukatahirishe  mtoto  wa

jirani.

Michael Mbugua: Hiyo ni home affairs ya nyumba ingine.

Com. Muigai: Kwa hivyo hiyo mtu asiingilie?

Michael Mbugua: Mtu asiingilie. Asante sana. Sina mengi. 

Com. Lethome: Mbugua wewe ni Mwalimu?

Michael Mbugua: Mimi ni mwanasiasa.

Com. Lethome: Isaac Kahasho.

Isaac Kahasho: I am Isaac Kahasho. I am a student at the University and I would like to recommend on a number of things.

Com. Lethome: Isaac, we are very anxious to hear your voice so speak  to the microphone so that we can hear you loud and

clear. 

Isaac  Kahasho:  I want to recommend on a number of issues or  I want to speak  on a number of issues.  One of the issues  I

want to address is regarding the Commission or  the many taskforces  that have been formed everyday.  One of the the things I

would like to address is regarding the many Commissions that have been formed everyday.  I have realized that over the years,

there are many Commissions that have been formed ama taskforces.  Like we had earlier on the IPPG,  we had something like

Akiwumi Commission. We have been having many taskforces  that have been coming up and  one  of  the  things  that  has  been

frustrating is that every time we have been forming these Commissions, we have not been having the report.  Ama we have not

been getting the final report. Because there have been no laws that have been guiding these Commissions. 
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So,  one  thing  I  recommend  is  that  there  should  be  laws  that  should  be  guiding  these  Commissions  ama  that  should  be

guaranteeing these Commissions that when they start, they will eventually end up and give us the report.  We are  not even very

sure whether the CKRC will give us the final report.  Because there are  no laws in the  old  Constitution  that  are  guiding  these

Commissions. So, I will recommend that in future we should have laws in the new Constitution that will give us a guarantee that

when a Commission or a taskforce is formed, will give us the final report. That’s one of my recommendations. 

The other recommendation we should be having….us Kenyans actually we are  confused because  we are  not very sure who is

the spokesman within the Commission. Every time we are getting contradiction reports.  Somebody is saying this, the other one

is saying this. Like in the Review Commission now, the CKRC. We are hearing some saying,  we shall finish up,  we need extra

time, some are saying we shall not finish up. The Chairman is saying that. 

We recommend that we should have a spokesman in every Commission. A spokesman  in every Commission. I think that one

is regarding the Commission. I would like to speak  something to do  with  employment.  When  we  come  to  Kenya  today,  we

realize that we don’t have a minimum wage rate.  I would recommend that there should be a minimum wage body.  We are  not

expecting graduates in Kenya to be getting three thousand, four thousand. We should be having a minimum wage rate  so that at

least we can be able to rejoice and be glad. 

The other thing I would like to say,  there is a lot of exploitation actually in the  working  like  in  the  flowers  companies  around

Naivasha. There is a lot of exploitation because there are no rules that are guiding the workers.  Workers  are  working from day

one  to  day  thirty  without  even  having  a  leave,  without  even  having  an  outing,  so  this  means  there  is  overworking.  So,  I

recommend that there should be laws guiding the employees within the working areas. 

Still there is so much exploitation regarding sexual abuse and all these things. We should be having laws that shall state  clearly

how the workers and employees should be treated in their working places. That is regarding the working condition. 

There is another thing that I will still speak  about  employment. There is insecurity or  there is no job guarantee.  Every time you

hear sacking everywhere,  somebody is not having a job security.  I recommend that there should be laws as  regarding the job

security. That is my recommendation as  regarding the working conditions.  There should be even trade  unions  within  the  firms

because like now even in the firms, they do not allow trade  unions. I recommend that there should be trade  unions that should

be recognized even by the Government. 

I want to come to something I am calling the sovereignty of the three Arms of the Government. I believe my colleague earlier on

has stated  many things regarding the Executive, the Judiciary and the Legislature.  One  thing  you  will  realize  today  is  that  our

President  has a lot of powers.  He is above the law. I recommend that we should have a President  who is under the law.  My
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recommendation is that the President or  the Executive should be free ama the Judiciary, there should be something we call the

separation  of  powers.  When  you  speak  of  the  Judiciary,  if  at  all  today  our  President  does  something  wrong,  he  should  be

impeached. So, there should be a very clear separation of power. That if at all the President  in other  Western countries,  if at  all

he does something wrong, he should be impeached. So, I recommend clear separation of powers. 

The Judiciary ama the appointment of senior men in the Judiciary and in other sectors  like the University Vice Chancellors,  and

all these, they should be chosen by a special  body.  Not  the President,  they should be chosen by a special  body that has been

set.  Allow me to speak  my last  point  as  regarding  the  Local  Government,  I  have  been  observing  and  seeing  that  our  Local

Government like the Mayors  and the Councillors,  actually when they come to office, they are  very very sure that nobody can

move them from their offices.  So,  there is a lot of work that has been neglected.  Around you can be able to  see  all  over,  no

work has been done. 

I recommend that, if at all we should judge people by efficiency, if at all the field is concerned, there should be a body ama they

should  be  dissolved.  These  people  should  be  removed  out  of  office.  That  is  what  I  recommend.  So,  I  think  in  the  new

Constitution, we should be able to get a body that will be  able to look at  the efficiency of  these  people.  If  at  all  they  do  not

perform within a very articulated time, they should be removed out of office and we should bring people  who shall be  able to

perform. Thank you. 

Com. Lethome: May be your teacher has a question for you?

Com. Muigai: No, thank you. He is very eloquent. 

Com.  Lethome:  Just  because  your  teacher  won’t  ask  you,  I  will  ask  you.  You  are  talking  of  a  Vice  Chancellor  of  the

University. Would you like the status quo to be maintained that we have one Councillor for all the public Universities and then in

each of the Universities we only have Vice-Chancellors. As a student in one of those institutions of higher learning, what do you

recommend?

Isaac Kahasho: I think that one can be better.  Not  only get one Chancellor.  A Chancellor who will be  ruling all these public

Universities. I think it can work better. 

Com. Lethome: How do we put it into place? Through elections, through appointments or…..

Isaac Kahasho: I think that should be done by some of our senior men who should have moral integrity and uprightness. 

Com. Lethome:  Patrick Ngana.  Raphael Gitau. Kuna mobile ambayo iko on.  Put it  off  please.  It  is  affecting  our  recording.
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Jackson Kuta. Jeremiah Tunkoi. Haya endelea. 

Jeremiah Tunkoi: Asanteni Bwana Commissioners na wananchi wote kwa jumla. Ninapokaa hapa mbele yenu. 

Com. Lethome: Jina?

Jeremiah Tunkoi:  Jina ni Jeremiah Tunkoi. Nikiwa hapa mbeleni yenu, nimetoka tu hapa sehemu ya Naivasha,  Satelitte.  Na

nimekuja hapa kuchangia Constitution ingawa sasa Serikali iliyoko mbeleni, we have to say that it is the same as a cup without a

handle.  That  is  the  same  as  the  Constitution  that  we  were  having  before.  Kwa  hivyo  sasa  ningependekeza  kuongea  juu  ya

Constitution ambayo tutaenda kuunda mahali tuko sasa. 

Ningependa Serikali yetu ile tulikuwa naye,  nguvu yake yote imeelekewa kwa Urais.  Ndipo  basi  hata  viongozi  wale  wengine

wako maidara tofauti tofauti hawana nguvu yaani kulingana na kazi yao.  Na  ndipo basi  hata ufisadi umeingia ndani ya Serikali

yetu. Kwa hivyo mimi napendelea ya kwamba tuwe na nyumba mbili, yaani Senate  na hiyo nyumba ingine. Ili tupate mahali pa

kuingia tunapoona kuna makosa pande ile. 

Ya  pili,  ninatoka  kuongea  juu  ya  mali  ya  asili.  Nchi  yetu  tuko  na  mali  mingi,  ingawa  Serikali  ile  tuko  nayo  sasa,  haiangalii

wananchi vilivyo. Mali tuko na mali mingi. Kwa mfano kwa ufupi. Hata mahali tunaishi hapa Naivasha. Yaani tuko na hiyo ziwa,

mnajua  ya  kwamba  hata  samaki  ziko.  Hata  Wazungu  walikuja  kufuruga  huko  ndio  wanachagua  wale  watakuwa  wakitoa

samaki. Kwa nini? And we are the Africans. 

Com. Lethome: Unapendekeza nini?

Jeremiah Tunkoi: Mimi napendekeza hivi, there are enough Africans to look after fishing in this lake.  Wachaguliwe badala  ya

Wazungu kusimamia hiyo kazi. 

Com. Lethome: Kwa hivyo Natural Resources zisimamiliwe na wenyeji. 

Jeremiah Tunkoi: Yes. That is true. Halafu tena mimi nataka kuingilia upande wa ardhi. Tuko na ardhi ya kutosha mahali tuko

hapa Nakuru.  Isipokuwa watu  wanakalia  kwa  mawazo  yao  wenyewe.  Sasa  vile  mimi nataka  kusema,  Wakoloni  wametoka

kwa ajili tumepata uhuru. Kwa mfano kwa ufupi, sisi Wamasai hatujauona uhuru wa ardhi.  Unless kama wazee wa babu zetu

wameona, lakini sisi hatujawahi kuona uhuru wa ardhi. 

Com. Lethome: Pendekezo lako ni gani?
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Jeremiah Tunkoi: Kwa sababu hii, watu kama wa Delamere, wale wengine walihama Satelite, bado hatujapatiwa mashamba. 

Com. Lethome: Pendekeza. 

Jeremiah Tunkoi:  Kwa hivyo sasa  mahali tulikuwa nao hapo mbeleni, awapatie  wenyewe.  Wale  wanakaa  mahali  hapo.  Ile

ingine mimi nataka kuingia ni utamaduni. Utamaduni wetu mnajua ya  kwamba,  hata  kama  unavaliwa  Nyanza  ama  Nyeri  ama

Kajiado,  utamaduni  uko.  Mtoto  huzaliwa  na  utamaduni  wake  na  hulelewa  na  utamaduni  wake.  Sisi  Wamasai  tunaona  aibu

kubwa sana. Watu wanaingia kwa utamaduni wetu. Watu wengine wanasonga sisi bila nguo. Watu wengine wanafanya vitendo

mbaya sana. 

Tunataka  kuanzia  Katiba  ya  sasa,  yaani  ile  Wizara  inayosimamia  utamaduni,  ichague  kwa  kila  mahali  yule  mtu  anaelewa

utamaduni wao. Kama ni mtu anakaa Nyeri, yaani ichaguliwe Mkikuyu asimamiwe Nyeri  kwa vile anaelewa Wakikuyu. Kama

ni mtu anakaa Narok,  achaguliwe  kutoka  huko.  Ili  tuheshimu  kila  mtu  utamaduni  ya  wengine.  Waluo  wanasema  tusitahirishe

wasichana. Sisi tunakataa hiyo ni dhambi, na ni kweli kwetu. Kwa vile ninasema ya kwamba sisi tuko na desturi  ya mwanzo na

tunaonyesha  hiyo  kutahirishwa  kwa  msichana  au  kijana,  umeingia  sasa  stage  ya  mtu  mzima.  Sasa  hiyo  ni  desturi  yetu.  Sisi

tutahirishe  wasichana  wetu.  Nyinyi  Wakikuyu  muache,  wengine  Waluo  muache,  Wakamba  ni  vile  vile.  Lakini  hiyo  sasa  ni

desturi yetu. Utamaduni wetu. 

Com. Lethome: Kila mila iheshimiwe na utamaduni wake.

Jeremiah Tunkoi: Sawa. Ile ingine ambayo nataka kumalizia yaani my last point. 

Clapping from the audience. 

Jeremiah Tunkoi:  Mimi nataka kusema hivi. Yaani vile tuko sasa,  Serikali imetugawanya na nyinyi ndio  Ma-Commissioners

wetu mkiwa watu aina mbali mbali.  Sasa  ni  jukumu  lenu  nyinyi  Wakenya,  kama  mtatuweka  kwa  njia  inayostahili  ama  nyinyi

mtafanya kama hiyo Serikali iliyopita. Mimi nimemaliza. 

Com. Lethome:  Ngoja.  In your last point,  umesema  kuwa  Serikali  imewagawanya.  Unakusudia  nyinyi  kama  Wamasai  ama

Wakenya wote?

Jeremiah Tunkoi: Wakenya wote kwa jumla. 

Com. Lethome: Unapendekeza kitu gani? 
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Jeremiah  Tunkoi:  Mimi  napendekeza  nyinyi  Ma-Commissioners  wetu  mjaribu  kutusikiza  sisi  ili  mpate  kitu  ambacho

kitatuweka sisi pamoja. 

Com. Lethome: Sasa unapendekeza Majimbo ama Serikali ya…

Jeremiah Tunkoi: Mimi napendekeza Majimbo, kila mtu akae kwake. 

Clapping from the audience.

Com. Lethome: Tumsikizeni mwingine sasa. Sema jina lako na uanze. 

Catechist  Bernadette  Makori:  Asante.  Majina yangu ni Catechist  Bernadette  Likona Makori.  Kwanza nachukua  nafasi  hii

kushukuru Commission yetu na hasa kwa kutupa hii siku ili tuweze kutoa maoni yetu. Nafikiria sehemu yangu nitagusia kidogo

hasa juu  ya  wafanyikazi  na  nina  mapendekezo  kadha.  Ya  kwanza  kwa  wafanyikazi.  Katika  Katiba  yetu  kuwe  na  sheria  ya

kuwa mfanyikazi awe na uhuru wa kuweza kuongea anapofinywa na kusikilizwa. 

Pili,  kuwe  na  sheria  ya  kuwa  mfanyikazi  afundishwe  juu  ya  hatari  iliyoko  katika  sehemu  yake  ya  kufanya  kazi  na  njia  ya

kuepukana  na  hatari  hiyo.  Kwa  mfano  kama  kume  kumepigwa  madawa  kwa  mimea,  lazima  ijulikane  ama  yule  mfanyikazi

ajulishwe imalize masaa kumi na mawili kabla ya yule mfanyikazi hajaingia sehemu ile ya kufanya kazi. 

Tatu, kuwe na sheria ya kuwa kila mfanyikazi  awe  wa  mashamba,  awe  mfanyikazi  wa  kanisa,  lazima  awe  mwanachama  wa

N.S.S.F.  na wa Union. Iwe sheria.  Katika Katiba yetu, sheria hiyo iwekwe ya kwamba mfanyikazi yeyote  awe  ni  wa  kanisa

awe ni wa kampuni awe mwanachama wa N.S.S.F na mwanachama wa Union. 

Nne,  kuwe na sheria ya kuwa mfanyakazi kama amekuwa mgonjwa na ametibiwa kwa company  zile  ziko  na  mahospitali,  na

hajasikia vizuri. Apewe uhuru wa kuweza kuenda hospitali anayotaka mwenyewe na kampuni ama kanisa igharamie matibabu

yake. 

Kama mfanyikazi huyu amelemaa kwa kazi,  labda amepata  ajali kwa kazi amelemaa, ama amepata  madhara  fulani  kwa  kazi,

kuwe  na  sheria  ya  kwamba  lazima  company  ile  igharamie  mahitaji  yake.  Kama  amelemaa  kabisa  basi  maisha  yake  yote,

company ile ijue ataishi namna gani. 

Kuwe na sheria ya kuwa mfanyikazi  kwa  zile  company  ambazo  zinapeana  manyumba,  mfanyikazi  apewe  nyumba  moja.  Sio

kuwekwa kwa nyumba watu watatu ama wawili. Na kama mtu ako na watoto basi aruhusiwe kukodisha nyumba nje na apewe

house allowance na traveling allowance. 
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Sita, kuwe na sheria ya kuwa hii Commission ya Human Rights iwe ikifundisha wafanyikazi na wananchi wote kwa jumla juu ya

haki  sawa  inapohitajika.  Wasiwe  wakizuiwa,  Human  Rights  Commission.  Iwe  ni  sheria  ya  kwamba  wawe  wakifundisha

wananchi, wawe wakifundisha wafanyikazi juu ya haki sawa.

Seven,  kuwe na sheria,  kila Mkenya ambaye ako na miaka kumi na nane na  zaidi,  lazima  awe  na  kazi.  Awe  amepewa  kazi.

Kama hana kazi, then Serikali impatie mshahara kidogo wa kuweza kuendeleza maisha yake.  

Clapping from the audience

Eight, ningependa kuzungumza juu ya Wabunge. Kuwe na sheria kwamba, kama Mbunge amechaguliwa na anaonekana katika

sehemu yake ile anawakilisha, afanye kazi vizuri. Basi wale wananchi wanaweza kupiga kelele na uchaguzi ufanywe hata kama

muhula hujafika. Kuwe na sheria hiyo. 

Clapping from the audience. 

Juu ya Katiba.  Kuwe na sheria ya kwamba Katiba ya Kenya iandikwe kwa Kiingereza na Kiswahili. Pia  iwe  ya  bei  chini  eti

mwananchi wa chini kabisa anaweza kununua. 

Ten, kuwe na sheria ya kuwa Katiba  ya  Kenya  iwe  inafundishwa  katika  shule.  Kwanzia  Primary  mpaka  Secondary  ili  watu

wakiendelea kuishi wawe wanajua maisha yao iko namna gani. 

Clapping from the audience. 

Eleven, kuwe na sheria ya kuwa mwaka wa uchaguzi, katika Katiba yetu iwekwe hiyo. Mwaka wa Uchaguzi kwanzia January,

watu wawe huru kwendelea kuchukua kura mpaka ile wiki moja ya mwisho ya Uchaguzi. Na  pia hapa tuwe  tumejua  mwaka

mmoja nyuma ya kwamba Uchaguzi utafanywa tarehe fulani, siku fulani, mwezi fulani. 

Twelve, katika Katiba yetu ya Kenya kuwe na sheria ya kwamba, madaktari wa Serikali walipwe mishahara mizuri na wapewe

magari mazuri. I  underline this. Wapewe magari mazuri, sio magari kuu kuu. Na  kuwe na sheria ya kwamba daktari  ama  bibi

yake asiwe na private hospital. Kwa sababu akiwa na private hospitali hatajali kuchukua madawa upande ule mwingine. 

Thirteen ambayo ni ya mwisho. Kuwe na sheria kuwa, Kanisa liwe na uhuru wa kukosoa  Serikali inapokosea na Kanisa lisiwe

likidhulumiwa ama kuuawa kwa ajili ya kukosoa Serikali. Asante sana. 
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Com. Lethome:  Asante sana Catechist.  Karibu huku.  Edward  Nzovu.  Karibu.  Afuatwe  na  J.  Limuire.  Yuko?  A.  Maliachi.

Maliachi yuko? Moses Njoroge. Utamfuata huyu. 

Edward  Nzovu : My names are Edward Nzovu. I am a correspondent, I report with the local dailies.  My presentation will be

based on three factors.  I want to talk about  land and powers  of the President  and the coming general  elections.  In  a  country

where the bulk of population is agricultural based,  a comprehensive policy on land ownership and land laws should be factors

as part of the process. The Mau Mau war of independence was fought on the land issue. In 1992, ethnic clashes saw land being

used as an excuse to execute the clashes.  In my view, the Commission should recommend the setting up of a tribunal to audit

allotment of public land including forest land. 

Clapping from the audience. 

Over the years and especially the last two decades,  certain levels of abuse of power  by the President.  (inaudible) down to the

works  of  the  Local  Authorities  in  adjusting  the  way  of  (inaudible)  for  individuals  through  allotment  of  public  land  including

Government houses in urban areas.  The President  and  the  Government  should  retain  all  public  land  in  substitute  for  Kenyan

people. The extent in which that clause has been bleached to buy political patronage and put wealth in to the pockets  of a few

people, must be established by tribunal or that be opened (inaudible).  All those who have been treated  unjustly must return the

land or pay the market equivalent in value as at  the time of acquisition. Justice must be  done to the public as  legal beneficiaries

of the public properties. 

Two, Human and Economic Rights: The armpit of Human Rights or Bill of Rights in the new Constitution should be widened to

include as part of the Constitutional right of the Citizen, the right to decent  housing, adequate  food,  housing, access  to equitable

health,  education,  security,  jobs  and  the  right  to  live  in  dignity.  Free  from  want  of  any  basic  necessities.  Such  puddles  of

Economic Rights which make life bearable should be included in the Constitution provision relating to Human Rights. 

Now the critical issue at  the moment is the elections and Kenyans want elections.  I am proposing that an  interim  Constitution

addressing Constitutional and Electoral reforms which will enable us to have free and fair elections on time and which will close

the loopholes for stealing of elections by those in power  is what is needed.   Such a  Constitution and Electoral Reforms would

include the following:

1. That the  winning  Presidential  candidate,  garners  more  than  fifty  per  cent  of  the  votes  cast  in  addition  to  twenty  five

percent  in five provinces requirement.  If no winner emerges in the first round,  a run  off  be  held  between  the  two  top

candidates, in which event a simple majority will decide the issue. 

2. That  there  be  more  equitable  distribution  of   Electoral  constituencies  combined  with  a  mixed  proportional
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representation.  This  will  accommodate  Affirmative  Action  for  disadvantaged  groups  like  the  physically  challenged,

minority groups, women and special interests. 

3. That the Electoral Commission be re-structured and professionalized consisting of not more than nine members vetted

by two third majority of Parliament.  The restructured Commission be vested with the Executive powers  to enable it to

oversee the holding of free and fair elections independent of the Executive. Thank you. 

Com. Lethome: A question for you. 

Com. Bishop Njoroge:  You are  suggesting that we come up with an interim Constitution. Who is going to work  out  on  this

interim Constitution? Is it the Commission or Parliament?

Edward   Nzovu  :  Infact,  Kenyans  are  questioning  the  competence  of  the  Commission  that  may  come  up  with  a  fully

independent  proposals  to  level  the  ground  for  the  elections.  I  am  also  proposing  that  may  be  the  elections  should  not  be

connected to the Review Process. 

Com. Lethome:  Thank you Edward.  Njoroge?  Afuatwe na Moses  Makiondo.  Moses  yuko? David Kikashi? Johana  Gitau?

Kibaya P. Muchoki. Ndio Mzee ule? Haya endelea. 

Moses Njoroge: Thank you Mr. Chairman and before I start on my recommendation, there is one issue may be I would have

liked to be  clarified by the Commission. Since as  you are  seated  there you look very serious on the  issue  and  as  things  have

been going by, there was a time that we had been told that all that we were doing cannot be  completed by September  and the

Commission required more time upto May. Now again we are told that this work can be done upto September. To some of us,

there seems to be  a kind of political game and this is the kind of an assurance may be we would have liked so that the things

that we are contributing, we know that we are doing a serious issue to our nation. 

Com.  Muigai:  There  are  two  separate  issues  that  the  public  is  confused  in,  probably  because  it  is  confused  in  the  press.

Drafting the proposals of the Constitution is one job,  with it will go the report  of the process  that we are  now engaged in. But

different from that,  is the process  of taking that draft  to a National Conference where it will be  discussed by six  hundred  and

ninety delegates. Two hundred and thirty of those are MPs. Twenty nine of those are Commissioners. The others are elected by

representatives  of  Civic  groups,  trade  unions,  churches,  workers  organizations  and  so  on.  After  the  National  Constituency

Conference, if there is no agreement on the format of the Constitution, there will be  a referendum. Then, the final agreement is

which  the  Constitution  will  go  to  Parliament.  So,  when  sometimes  it  is  said  that  the  work  of  the  Commission  can  finish  in

September. That is the draft of the Constitution. Let me explain in Kiswahili. 

Kuna  swali  muhimu sana  ambalo  limeulizwa  na  huyu  ndugu  ambaye  anangojea  kutoa  maoni  yake.  Na  nimeonelea  ni  vizuri
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nizungumze kwa Kiswahili ndio kila mtu aelewe.  Ameuliza, ni kwa nini magazeti na redio na Wabunge wanasema kwamba hii

Katiba itatengenezwa na kumalizika mwezi wa September mwaka huu na wengine wanasema haiwezi kumalizika mpaka ingojee

mwaka  ujao?  Kitu  cha  kwanza  ningependa  mjue  ni  kwamba;  hii  kazi  ya  kuandika  Katiba  haiendelei  kulingana  na  vile  sisi

Ma-Commissioner  tunataka  au  vile  Wabunge  wanataka.  Kuna  sheria  ambayo  ilipitishwa  na  Bunge.  Hiyo  sheria  inaitwa

Constitution of Kenya Review Act. Kwa hivyo sisi tunafuata yale maagizo ya sheria hiyo. Hiyo sheria inasema, wakati  Tume ya

Katiba  itamaliza  kuzunguka  Kenya  yote,  na  kwenda  katika  constituencies  zote,  itaketi  chini  na  kuchora  Katiba  mpya  na

kutengeneza ripoti itakayoonyesha Naivasha watu walisema hivi, Kisumu watu walisema hivi, Nakuru watu walisema vile. Hiyo

kazi ndio inatakikana imalizwe katika mwezi wa tisa. Na hiyo ndio gazeti inasema na mwenyekiti wa Tume amesema kuna draft

na itakuwa imemalizwa mwezi wa tisa. 

Wiki ijao ndio wiki ya mwisho sisi kama Tume kutembea nchini. Wiki  ijao  tutaenda  kule  Western  Province  na  tutaketi  huko

wiki  moja.  Tukirudi  Nairobi,  tutaketi  chini  na  tuanze  kazi  ya  kuandika.  Walakini,  huo  sio  mwisho  wa  hii  kazi  kwa  sababu

tukitengeneza  Katiba  sheria  inasema,  tutawarudishia  nyinyi  wananchi  na  tuwapatie  siku  sitini.  Katiba  iletwe  hapa  Naivasha,

iwekwe kwa Kizungu na kwa Kiswahili na ripoti yake halafu mpewe siku sitini msome.

Katika siku hizo  sitini,  sisi  tutarudi  hapa  na  kuzungumza  na  nyinyi  juu  ya  yale  yaliyoko  kwa  Katiba.  Kwa  mfano  wale  watu

watakuwa  wanataka  Majimbo,  watauliza,  ‘hebu  tueleze  vile  mmeandika  hapa  kisheria  kama  hii  inasimamia  Majimbo  au

haisimamii.’ Mnaelewa? Tutafanya hivyo kwa siku sitini.  Ndio tutakutana Nairobi,  watu mia sita,  wale nimesema hapo mbele.

Na ile Katiba sasa itapelekwa kwa hiyo Tume tunaita National Constitutional Conference. Wabunge watakuwako, watu ambao

watatumwa  na  County  Council  watakuwako.  Watu  wa  vyama  vya  siasa  watakuwako,  akina  mama  watakuwako,  vijana

watakuwako  na  wengineo.  Watu  mia  ngapi?  Mia  sita.  Sasa  hao  watu  ndio  wataangalia  ile  Katiba  waseme,  ‘tunakubali,  au

hatukubali’ au ondoa hii, weka hii na vinginevyo. 

Wakisikizana, hiyo Katiba itaenda moja kwa moja Bunge na ipitishwe. Na  itakuwa Katiba ya Kenya.  Tukiketi huko na tukose

kusikizana, Katiba itarudishwa kwenu wananchi kwa ile  tunaita  kura  ya  maoni  ‘referendum’.  Itarudi  kwnu  na  mtaitwa  pahali

huwa mnapigia kura na mtaambiwa hii ndio Katiba mpya ya Kenya na maswali ambayo hawakubaliana ni yafuatayo. Tuondoe

Ma DO, na Ma Chief, tuondoe President  tulete Prime Minister,  tuweke Majimbo na mengineyo. Halafu watasema weka ndio

au la.  Hiyo Katiba ikishindwa kwa kura ya maoni, itaangamia na ile kazi  yote  tumefanya  miaka  miwili  itakwisha.  Nyinyi  ndio

mtasema ndio au la. Unaelewa? 

Nyinyi mkisema ndio tumekubali,  itaenda Bunge, itapitishwa halafu  itakuwa  Katiba  ya  Kenya.  Sasa  nyinyi  wenyewe  mnaona

kama hiyo ni kazi ya wiki mbili au ni ya wiki tatu,  au ni ya miezi tatu au ni ya miezi sita.  Mnaelewa? Kwa hivi sasa,  Tume yetu

imesema  sisi  tunaonelea  ya  kwamba  itakuwa  ni  vingumu sana,  si  kutengeneza  draft.  Mnaelewa?  Kutengeneza  draft  hakuna

shida. Si kutengeneza draft. Draft itakuwa tayari mwezi wa tisa. Ile kitu sisi tumesema itakuwa ngumu ni kazi ya kuchagua wale

watu  wote  ambao  watakuja  National  Conference.  Halafu  tukishafanya  kazi  ya  kuwakusanya  wote,  tumesema  ni  vingumu
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kusema kama kwa National Conference,  tutakuwako wiki moja,  au wiki mbili, au wiki nne au mwezi mmoja  au  miezi  mitatu.

Mmelewa?  Sisi wenyewe tukasema tunafikiria tukiongezwa muda mpaka May next year, hiyo kazi pengine itakuwa imekwisha.

 

Lakini si kazi ya Tume kujiongeza muda, ni kazi ya Bunge. Bunge ikisema ‘hapana,  hatutaki hiyo kazi mnapoteza,  leteni ripoti

yenu, tutaendelea naye.’ Tutafanya nini? Si tutapeleka ripoti. Bunge ikisema tunataka kuwaongeza muda lakini hata sisi tunataka

kujiongeza.  Tutafanya  nini?  Mmeelewa?  Kwa  hivyo  ningependa  wananchi  mjue  kazi  ya  kumaliza,  kuandika  maoni  yenu

itakamilika mwisho wa mwezi wa tisa.  Na  hiyo Katiba mtakuja hapa hapa,  na muitishe  na  muione.  Ile  kazi  ambayo  hatuwezi

kuwaambia itaisha kwa sababu hatujui ni kazi ambayo inawahusu wanasiasa. Umeelewa ndugu? Kuna mtu ambaye hakuelewa?

Umeelewa? Kwa hivyo swali kama, Kenya itaenda kwa kufanya….tutafanya kura ya mwaka huu kwa Constitution mpya au ya

zamani. Hiyo sisi hatujui. 

Kwa sababu hali ya kuita elections ni kazi ya President. Anaweza kuita elections kesho.  Akiita elections kesho,  sisi tutaendelea

na  kazi  yetu.  Lakini  hatuwezi  kuwa  na  National  Conference  kwa  sababu  wale  watu  mia  sita  nimesema  lazima  wawe  kwa

National Conference, watu mia mbili ni Wabunge. Ikiwa hakuna Bunge, unaweza kuwa na National Conference? Hapana.  Hata

tukitengeneza  Katiba  leo  usiku  na  iwe  tayari,  na  twende  National  Conference  na  tusikizane,  halafu  Bunge  ivunjwe,  nani

atapitisha Katiba?  Mnaelewa? Kwa hivyo tuko pamoja.  Kwa  hivyo  ile  kazi  yetu…..kuna  Mzee  ana  swali  ndio  tuendelee  na

huyu ndugu. 

Moses  Gitonga:  Wana-Commissioners  tuko  na  imani  na  kazi  mnayofanya  lakini  haya  maswali  ya  kugonganisha  baina  ya

Uchaguzi na Katiba, hii inasumbua watu sana. Umesema ile Constitution Review Act ambayo imeleta nyinyi hapa,  ndani ya hiyo

Constitution  Act,  iko  pahali  ilisema,  kama  hii  kazi  haitakwisha,  haiwezi  (inaudible).  Kwa  sababu  umesema  hapa,  Bunge

ikivunjwa  hakuna  mapya  katika  Katiba.  I  believe  hata  ikivunjwa,  mkiendelea  na  kazi  yenu,  tunachaguana  and  the  next

Parliament to proceed on.

Clapping from the audience. 

Com. Muigai:  Huo ni ukweli.  Hakuna mtu ako  na  shida  na  hiyo.  Hiyo  ni  ukweli  kabisa.  Kwa  hivyo  tufanye  hivi  Mzee  vile

tumesikizana, tumesikia yale umeyasema na sisi tunakubaliana na wewe.  Sisi tulichaguliwa kuandika Katiba mpya, tunaendelea

na hiyo  kazi.  Hatukuandikwa  na  Bunge  hii  au  ile  au  ingine.  Lakini  hayo  maneno  yote  sasa  ni  nyinyi  Wananchi  na  Wabunge

wenu. Tumeelewana? Kwa hivyo kwa hivi sasa  tuendelee na kutoa maoni ambayo yatatusaidia sisi kutengeneza  ile  draft  ndio

ikifika kati  ya September,  nyinyi mje kwa ofisi yetu hapa Naivasha,  mseme ‘tupatieni ile draft  tuangalie  maneno  yake.’  In  the

meantime,  mnaweza  kuita  Mbunge  wenu  mumwambie,  ‘wewe  hatutaki  mambo  ya  haya  au  yale  ama  mengineyo.’

Tumeelewana? Ndio tuwache mambo ya Katiba iwe kando na mambo ya Uchaguzi yawe kando.  Asanteni sana kwa uvumilifu

wenu. Sasa endelea. 
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Moses  Njoroge:  Asante  sana  kwa  hayo  maelezo.  Langu  la  kwanza  lilikuwa  juu  ya  elimu.  Jina  ni  Moses  Njoroge.  Kama

ilivyopitishwa  kwenye  Bunge  katika  sheria  kuhusu  watoto,  ni  lazima  kila  mtoto  katika  jamhuri  ya  Kenya  apate  elimu.  Hili

haliwezekani kwa hivyo ningependekeza, kama hakuna pesa za kuelimisha ama Serikali haiwezi kupata hizi pesa,  iuze mashirika

iliyonayo pamoja na miradi ambayo haina maana katika nchi hii. Nikipa kwa mfano pengine uwanja wa ndege ambao ulijengwa

na pengine hutumiki kikamilifu. Yale mabillioni ya pesa  yakiuzwa yataweza kujenga shule mingi katika  sehemu  ambazo  hazina

shule.  Kwa  sababu  ni  afadhali  kuwa  na  watoto  wengi  waliosoma  bila  kazi  badala  ya  watoto  wengi  ambao  hawajasoma  na

hawana kazi. 

Lingine sehemu za uakilishi Bungeni, zingine ni ndogo sana na wale Wabunge kwa sababu ya kazi kuwa chache ndio kunakuwa

na vita vya kisiasa.  Na  ningependekeza ya kwamba  zile  sehemu  za  Ubunge  ama  constituencies  zikuwe  reduced  ili  Wabunge

wawe na sehemu kubwa za uakilishi Bungeni ili wawe na kazi mingi. Ili vile vita vya kisiasa vipungue na zile pesa  zitakazosalia

zitaweza kupelekwa katika Wizara ya Elimu, watoto wengi wataweza kuwa shuleni. Tutapunguza watoto walioko barabarani na

nchi ikiwa na wale walioelimika, pia itaendelea. 

Pia  katika  upande  wa  Wizara,  kuwe  na  fixed  number  of  Ministries  ambazo  zinaweza  ongezwa  peke  yake  na  Bunge.  Zisije

zikaongezwa na mtu ama Rais. Iwe ni Bunge ambayo inaweza ongeza idara za Serikali.  Katika kuitisha Uchaguzi kuwe chini ya

Electoral Commission of Kenya.  Kusikuwe…..hiyo sheria ya kuitisha Uchaguzi,  iondolewe  kutoka  kwa  Rais,  iwekwe  katika

Electoral Commission of Kenya. Pia hiyo iwe ndio inaweza kumaliza Bunge ama kuitisha Bunge. Kwa sababu hapa yaonekana

ya kwamba ikiwa vile, mambo mengi kisiasa hayaendi vizuri. 

La  mwisho,  Serikali  ambayo  iko  kwenye  mamlaka,  wananchi  wapewe  jukumu  la  ku-censor.  Kwa  mfano,  ikiwa  Serikali

imeweka policy ambayo haiwezi implement ama imesema jambo ambalo ni la uwongo. Jambo ambalo haikutimiza,  iondolewe

kwa njia yeyote ile inayowezekana.  Kwa mfano;  walivyoahidia  pesa  ambazo  walijua  hawatazipata,  hiyo  Serikali  haingepewa

muda baada ya kusema haingeweza kutimiza lile. Ingetimuliwa kwa njia zozote ziwezekanavyo. 

Clapping from the audience. 

Ili kuwe na Serikali ambayo ni accountable and which makes policies that are implementable. 

La  mwisho,  since  the  Constitution  ni  moja  ya  symbol  za  National  Unity,  plus  education  and  other  things,  I  would  also

recommend  a  Government  of  National  Unity  where  Majimbo  is  not  given  a  place  kwa  sababu  itagawanya  wananchi.  Na

tutakosa kuwa kitu kimoja. Tutaanza kusema mimi ni wa jimbo hili, jimbo lile lingine na Ukenya utaisha. Kwa hayo asante. 

Com. Lethome: Asante sana Moses.  Ningependa tu kuwaambia msione ajabu Commissioners wengine wametoka,  tumepata
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msiba  sasa  hivi.  One  of  the  Commissioners  has  passed  away,  we’ve  just  received  a  call.  Mmoja  wetu,  the  first

Vice-Chairperson,  Doctor  Ooki  Ombaka has just passed  away.  Ndio  unaona  kidogo  tumeshughulishwa  na  habari  za  huzuni

sana  kwetu  sisi.  Tuendeleeni.  Muchoki  Kibaya?  Henry  Kamau.  Joseph  Murimi?  Karibu.  Clement  Kimani  yuko?  Haya

utamfuata huyu.

Joseph Murimi: My names are Joseph Murimi Muire.  I live at  Longonot.  I have come here just for one thing. The reduction

as I had stated at Mai Mahiu of the Presidential  powers.  I had said and I repeat  that the Parliament should be Supreme and if

the President makes a mistake,  the Parliament should have power  to impeach the President.  He should not be  above the law.

Section 11 of the Constitution of Kenya should be scrapped. The National Resources should be shared equitably. That is those

people lying idle should be  taken  by  the  Government  and  be  re-distributed  to  the  poor.  Nobody  should  die  of  hunger.  We

should have a Government that is responsible and  accountable  and  should  see  to  it  that  anybody  who  goes  hungry,  it  is  the

responsibility of the Government to feed its population. 

Com. Lethome: Thank you Murimi. Clement? Afuatwe na Peter Moshu.

Clement Kimani: Honourable Commissioner, my name is Clement Kimani from Longonot. I have come all this way to come and

contribute my views towards our Constitution making. 

1. Kenya should have a Unitary type of Government with an Executive President  who should not be  above  the  law  and

who can be impeached. 

2. Kenya  should  have  an  independent  Judicial  system,  independent  Electoral  Commission,  Judges  and  Electoral

Commissioners should be appointed by the President and approved by the Parliament through majority votes.  In that I

mean two thirds majority votes. 

3. All appointees,  Heads  of departments  and Parastatal  bodies,  their names should be gazetted  and  taken  to  Parliament

for Legislator’s approval. 

4. Kenya is a poor  country and it should not have the position of a Prime  Minister.  Today  in  Kenya  we  have  domestic

problems  and  issues  to  be  addressed,  example  poverty  eradication,  poor  infrastructure,  epidemic  H.I.V.  Aids,

education and our society’s main disease corruption. 

5. From the Assistant Chiefs to the rank of a PC, those offices should be elective.

6. Smaller tribes in Kenya,  the disabled persons  and Kenyans of European  and  Asian  origins  should  be  given  a  special
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chance to elect their own representatives. 

7. All Kenyans from all walks of life should declare their wealth and show record of how they obtained their billions in just

a short period. Mostly it should affect politicians and civil servants.  Back in 1963,  we didn’t have billionaires in Kenya

neither very poor people or street children. 

8. Property belonging to the State, acquired through fishy* deals should be returned to the State and to it’s former use. 

9. In  the  ethnic  clashes  issue,  through  my  perception,  it  was  political  to  (inaudible)  some  tribes  not  to  vote  in  some

specified areas. Now, it is ten years since the first attacks, the perpetrators of these hideous behaviours are still enjoying

life undisturbed. Akiwumi Commission findings were withheld. Why? There is a prohibitive between tribes affected.  No

matter how we write the new Constitution and these psychopathic killers are not put to justice,  Kenya will never be  the

same again. Bad picture will never come out from those affected, their friends and relatives. 

10. Cattle rustling should be punished by death.  Rustlers  use  modern  weapons,  they  kill,  maim,  rape  women  and  female

children. If today we are hanging a robber who has robbed a wristwatch, why not the ones who are armed with arrows,

rungus, spears and guns? 

11. In the question of President’s education.  It  is not hesitant for the latter to have a University degree.  We know  people

the  like  of  James  Gared,  John  Major,  even  the  great  (inaudible)  Churchill  and  the  many  others  who  never  held  a

University degree and they ruled effectively. What we need is ability to lead but not a selfish leader  with degrees.  Can

we compare Kenya with Britain in education? Kenya belongs to all people regardless of their academic backgrounds. 

12. In education issue, the Government should reduce school fees in Secondary schools and give those bright children from

poor family a chance to education.

13. Domestic violence committed against women and children should be punished  severely.  Rape  should  be  punished  by

death. In security matters, police officers who are between eighteen years and thirty five should be retrained by experts.

Mostly concerning the use of fire arms and corruption. Those over thirty five years should be (inaudible)

14. Administration policemen should not carry guns for their bad records in using their guns. 

15. Police officers dealing with hardcore criminals should use minimum force which doesnot harm or kill the suspect. ‘

16. Kenya should have a very small army and all Kenyan youths from the age of eighteen years  should serve a compulsory
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two year time in the army. Thank you Commissioners. 

Com. Lethome: Peter Moshu. Afuatwe na Francis Mureithi. Father Francis Mureithi. Moshu endelea. Maina Kung’u. 

Peter Moshu Karanja:  Mimi naitwa Peter Moshu Karanja na mimi ni mkaaji wa hapa town Naivasha. Mimi nitaongea juu ya

uongozi wa President.  Nitaongea juu ya Wajumbe na vile vile Commissioner wa ardhi kwa sababu yeye  ndiye  anaharibu  kila

kitu  katika  hii  Kenya.  Nataka  kusema  maoni  yangu  juu  ya  President,  awe  ni  mtu  anaweza  shtakiwa  wakati  wowote.  Sio

kungojea wakati mambo imeharibika na ametoka kwa kiti, sasa ndio mnajaribu kum-chase. Mambo ya wajumbe, ni mara mingi

sana tunasikia kwa redio, Bunge iliahilishwa kwa sababu hakukuwa na Wabunge wa kutosha katika Bunge. Wabunge wawe ni

watu  wa  kukaa  Bungeni  na  isiwe  ni  watu  ambao  wako  na  kazi  zingine.  Wawe  wakiingia  kwa  Bunge  saa  mbili  asubuhi,

wanaenda  lunch,  wanarudi  kwa  Bunge,  wanafanya  ile  kazi  tuliwatuma.  Sio  saa  yote  unakuta  Mbunge  ni  Wakili,  Mbunge  ni

mfanyibiashara awe ni mtu wa kazi ambayo ameuliza atumikie raia. 

Clapping from the audience. 

Mambo ya Commissioner wa ardhi. Commissioner wa ardhi awe ni mtu ameuliza kazi kupitia Bunge. Sio mtu wa kuteuliwa na

mtu.  Kwa  sababu  akiteuliwa  na  mtu,  huwa  hakuna  mtu  mwingine  yeyote  anaweza  kuuliza  yeye  swali.  Iwe  ni  kitu  inakuwa

advertised,  watu  wana-apply,  yule  anakuwa  qualified,  anakuwa  interviewed  na  Bunge,  anapatikana  anaweza  fanya  ile  kazi.

Akishapatiwa kazi inakuwa ni contract.  Na  akiharibu kazi yake kabla  hajamaliza  kipindi  chake,  anafutwa  na  anashtakiwa.  Si

kupatiana misitu yetu vile anataka kwa sababu hakuna mtu anamuuliza swali. 

Clapping from the audience. 

Mambo ya mazingira: Katika misitu yetu tukitembea kila pahali zamani watu walikuwa wanapanda miti na walimia hiyo miti na

wanakaa  kwa  ile  kichaka.  Kwa  hivyo  hakukuwa  na  ukosefu  wa  miti,  sasa  Serikali  ilifukuza  watu  kutoka  kwa  misitu  na

hawaipandi miti. Watu waruhusiwe walime misitu, wapate chakula,  wakati  ule hakukuwa na shida ya chakula.  Wapate  chakula

na miti haitakosekana na miti itapatikana kwa wingi. 

Mambo ya utawala wa mikoa: Ma-Chief na Ma-DO,  hiyo ni kitu inaweza sahaulika.  Kwa sababu sasa  DC hawana kazi tena.

Tuwe tukichagua wazee ambao  si  Ma-Chief.  Wazee  ambao  wameajiriwa  na  community.  Ndio  wanaweza  kukalia  ile  kiti  ya

Chief mpaka kwa PC. Isiwe ni PC ambaye ametoka pande ya Nyanza,  ndiye anaenda kujua mambo ya Central  Province.  Na

mambo ya Majimbo hilo si swali inaweza ongewa juu ya Majimbo kwa sababu kila mtu anastahili kukaa pahali popote  Kenya

kutoka Kisumu mpaka wapi. 

Clapping from the audience. 
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Vile vile nitaongea juu ya mishahara. Wabunge wasiwe ni watu wanajiongezea mishahara vile wanataka.  Mtu  akilala  akifikiria

kesho tunastahili kuongezwa mshahara anaweka hiyo motion kwa Bunge, kuwe na Tume ya kukagua mishahara ya  Wabunge

na vile vile ya wafanyikazi wote wa Serikali. Kama mishahara inaongezwa iongezwe kwa kila mtu. 

Mambo  ya  Auditor  Mkuu  wa  Serikali.  Auditor  Mkuu  wa  Serikali,  imekuwa  ni  desturi  yetu  ni  kuweka  hesabu  kwa  meza,

mlikula bilioni na hakuna mtu anafuata. Kama mtu ameshakula mali ya Serikali, Auditor….

Clapping from the audience. 

Mambo  ya  budget:  Imekuwa  ni  desturi,  Wabunge  wanaingia  kwa  Bunge  wanapitisha  kitu  na  sisi  sote  tuko  na  share  katika

Kenya.  Kenya ni yetu na sisi ni shareholder.  Tunasomewa budget ambayo hatujui Kenya iko  na  pesa  gapi  kwa  consolidated

funds. Waziri wa Fedha anastahili kutuambia, mwaka huu Kenya tulipata bilioni mia tano.  Na  tutazitumia hivi na hivi. Lakini sisi

hatusomewi zile tumetumia na zile hatujui ziko wapi na hata zingine zimeibwa ama zimepelekwa ng’ambo. Mambo ya…..kuna

moja nasahau kidogo na ndiyo ya mwisho. 

Mambo ya barabara,  mambo ya maji kwa sababu hiyo ndio mali asili yetu.  Mambo ya barabara,  unakuta tunatoa  tax  kubwa

sana na katika dunia inasemekana sisi ndio tunalipa ile tax ya juu sana na huwezi kuuliza barabara  imetengeneza namna gani. Si

mambo  ya  Wabunge  kuja  kututengenezea  barabara.  Mbunge  kazi  yake  ni  kuenda  kwa  Bunge,  anauliza  barabara  kwa  nini

haijatengenezwa. Akisha uliza, ni kazi ya Serikali kufuatilia ione ile barabara  imetengenezwa. Kama haijatengenezwa, tunaweza

stahili kushtaki Mkuu wa Sheria ama Waziri anayehusika. Kwa sababu si barabara ipate mashimo na sisi tunalipa tax na tunalipa

yeye mshahara. 

Mambo  ya  maji:  Maji  ukienda  upande  wa  Nandi  hills,  maji  yote  imeenda  L.  Victoria,  inaenda  kukuza  Mchele  Misri  halafu

tunauziwa hiyo Mchele. Mbona ile maji na ni mali ya asili yetu, tusiitumie hapa nchini, tukuze Mchele,  tukuze kila kitu na pamba

ili tuweze kuendeleza na kutengeneza kazi hapa katika nchi hii. Nchi hii tuna mali nyingi na hatuhitaji ku-import  vitu kutoka ng’

ambo  ama  ku-import  kila  kitu.  Kila  kitu  kama  ni  yetu  kwanza  tuitumie.  Tusi-import  kile  tunacho  hapa  katika  Kenya.  Ndio

tutakuwa tukifanya kazi na tunaajiri watu na tuna-create kazi nyingi. Asanteni. 

Ningependa  tu  kuwaambia  kuhusu  maji  ya  Lake  Victoria,  hata  tulipokuwa  Kisumu,  watu  wanauliza  hilo  swali,  kwa  nini

hatutumii maji ya L.Victoria kwa irrigation? Kuna watu  wanaojua  lakini  kwa  wale  hawajui,  ningependa  kuwaambia  ya  kuwa

kabla  hatujapata  uhuru,  kuna  mkataba,  treaty  ambao  ulifanywa  baina  ya  the  British  Government,  the  Egyptians  and  the

Sudanese.  Ukigusa tu drop  ya maji ya L. Victoria ati unamwagilia shamba,  umevunja hiyo treaty.  We  are  not  allowed  to  use

that water for irrigation because  of a treaty that was signed before most of us were born and before Kenya was independent.

Kwa hivyo lazima mjue kuna treaty hiyo. Can we now have…..
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Peter Moshu Karanja:  Excuse me Sir. May be some of us don’t understand…(inaudible)

Com. Lethome: That was just for your information. 

Peter Moshu Karanja:  My point is that if we could cancel some of those treaties that were written before independence.  e.g.

Lake Victoria and others. 

Com. Lethome: Kenyans should think of that now. Agnetta Bwire? Karibu.  Afuatwe na Lawrence Odiana.  Lawrence yuko?

Utamfuata mama. 

Agnetta Bwire: Thank you Chairman. My names are Agnetta Bwire. I am a member of a CBO formed by a section of women

and  I  am  representing  their  memorandum.  Our  introduction,  while  communities  surround  the  world  in  the  struggle  trying  to

change  the  political  and  economic  situation,  women  have  never  been  given  the  mantle  at  their  personal  level  of  ability.  The

biggest problem seem to be that women at their capacity have not taken the incentive to push their rights to enable them before

run off. Therefore, women seek and are advocating for the inclusion of their Basic Rights in the Constitution and a Government

that will practice the rule of law. Constitution framework should have a preamble and this is what the preamble should look like.

The preamble will enable to bind the citizens of a particular country and their destiny. It  will also describe  the values and goals

of the country. The following factors should be considered as the guideline for writing a democratic Constitution.

Identity: Who are we? What are  our goals,  values and principles? Legitimacy even if the citizens have taken part  in writing the

Constitution. It is important that they know the contents of the final version, understand its rules and apply it in practice. 

Institutional framework: A Constitution states out the guideline for establishing the structures of the organizations for a country. It

also states the structures and the mechanisms to ensure good relations between the member, ruler and the rule. 

Membership: It defines who is a member and who may become a member citizen. 

Rights of a member: Member citizens rights are  clearly described and understood.  An important first step to making sure  that

the members are able to enjoy their rights. 

Duties and responsibilities for members: It  has to state  down the duties and responsibilities each member has to adhere  to and

the other membership citizens and to the special ethics covered by the Constitution. 

Resource mobilization and utilization: A Constitution also states how the organization shall raise funds and how accurate  records
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can be kept of these funds as they are used. 

Conflicts resolutions: It should provide how conflicts should be resolved.

Resolution: It describes the way of closing down the organization, should it be necessary. 

Amendment: A  Constitution  should  enable  the  organization  or  a  country  to  change  the  same  Constitution  in  an  efficient  and

friendly way by providing a set of clea rules for Constitutional amendments. 

I am now reading the documents of proof as  a Kenyan citizen. What  a Kenyan citizen should have as  a  document  of  proof.

Should have a birth certificate which should be automatic and which should be issued either through the hospital.  Such that if a

child is born immediately, the hospital or  the section concerned processes  this document and gets it to the child. Instead of us

waiting for our children when they are about to go out,  may be they want a passport,  then that is the time they are  told bring a

birth certificate. Or the child is going to Standard  one,  bring a birth certificate.  This should be processed  through at  birth,  once

the child is born the hospital should be responsible or the Chief. 

National ID cards, the child gets at eighteen. That should also be automatic. Kenyan passports also, we should not wait until we

are traveling and immigration permits to have it.  Marriage certificates also should be automatic.   That should also prove.  There

should be a way or mechanism to prove that these things are  genuine or  these documents are  genuine. People  come here,  may

be marriage convenience, they say they are married and they have these things. 

Basic Rights which is education: In education,  the Constitution should make a provision that  the  Government  should  establish

community  libraries  and  fully  equipped  libraries  in  each  office  school.  Libraries  should  be  fully  equipped.  Free  Primary

education. You know we are paying a lot of things like activity fee, building fund, maintenance, it is more expensive than when it

used to be free. It is not free any more. Equal and adequate number of teachers. You find that there is a school that is favoured,

it has more teachers than another school in the rural place because may be a teacher is in good terms with the Education Officer

or the Provincial Education Officer. 

Have accessibility to schools and community health centers. Near schools there should be health centers  where children can be

taken whenever they fall sick. Ensure that all schools are upto reasonable standards and also national schools and boardings.  In

a Province we should have at  least  three national schools so that we have equal distribution of such kind of schools.  Girl-child

education or  child education should be mandatory and should be a  must.  There  are  certain  areas  in  Kenya  as  it  has  already

been  mentioned  by  some  of  our  members  of  the  community  where  children  don’t  go  to  school.  This  is  not  because  the

Government has not put schools there.  However few they are,  these people  want either their children to go and graze or  they

want their children to get married off. Our Constitution should make sure that every parent  takes  a child to school regardless  of
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their culture. 

Vulnerable groups: Women, we should have equal participation in matters of  importance like national development. Have equal

and (inaudible) representation in Constitutional matters which the current doesn’t have.  I don’t know because  I have not seen

any woman Commissioner here.  May be today there are  so  many  Commissioners  speaking  elsewhere.  We  would  also  have

had a woman here so that we feel…

Com. Lethome: We have six women and they are scattered…

Agnetta Bwire: Can that number be increased please?

Com. Lethome: In the next Commissions?

Yes. The autonomous in which direction to take  during a particular circumstance.  Be free to contest  and vote in any capacity.

Free  to contest  and vote.  We don’t want to be  intimidated by men. Men or  anybody should see  a woman as  a  human  being

who has the brains and has the capacity also to come out and represent them. 

Have Rights enshrined in the Constitution.  One-third  automatic  representation  in  the  Local  Authority  but  I  insist  that  women

should  come  out  and  contest.  They  should  come  out.  But  whereby  a  woman  has  been  elected,  there  should  be  one  third

representation. 

ID cards should be taken at their own pleasure. When this woman attains the age of eighteen. I should have my ID in my own

name.  If  I  am  getting  married,  I  should  not  be  forced  to  use  my husband’s  name.  There  is  a  marriage  document,  that  is  a

marriage certificate.  That one should have the name  of  my husband.  But  not  my ID  card.  That  is  my  personal  identification.

Customary marriage should also be witnessed and documented. Because…

Com. Lethome: Wazee nafikiria mnaudhika. Mnaudhika lakini hiyo ni maoni yake. 

Agnetta Bwire: Hayo ni maoni yangu wazee. Customary marriage should be witnessed.  There are  cultures whereby a woman

is married, may be has not gone to the church but had a traditional marriage. When the husband dies is disowned in that family

and his things are taken away or  the property.  I therefore recommend that this kind of marriage, traditional or  in the church. It

should be documented and recongnized by the village elders.  Disabled persons,  women and their Basic Rights.  Stigmatization

should  be  abolished  to  those  suffering  from  any  physical  impairment  and  disability.  Equal  employment  opportunities  and

reservation of some political positions at all ranks. The Constitution should provide for a biliously environment. 
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The disabled person should be allowed equal access  to disabled friends in building elevators,  staircases  and escalators.  Means

of transportation and communication should be made accessible to these disabled persons. Voting facilities should also be made

comfortable for these persons. Indiscriminate issue of national identification cards.  This person though he is able to reach there

but we should make also things easy for this person. If he came first, don’t look at him like he should be the last person. 

Com. Lethome: Two minutes remaining. 

Compulsory  Kenya  sign  language  instructions  and  instructors  at  Primary  level,  teachers  training  colleges  should  then  get

education teachers. A Braille for the blind is compulsory in schools and legal protection and representation. 

Affirmative action should be constitutionalized in political parties  and Legislature. The Constitution should support  formation of

parties  with  a  national  outlook  in  the  sense  that  the  party  formed  and  registered  should  not  have  less  than  twenty  five

representation in all the eight Provinces.  Also the number of  registered  political  parties  should  be  limited  to  three.  Limited  to

three because this is where the tribal linkings come. Twenty parties and twenty languages. But if we are free, people will have to

belong to a party and that means that we shall have a mixture of tribes in three parties.  Women should also constitute at  least

one third of each political party representation. 

Local Government: Local Government, we should have a Mayor being elected by the people  because  the people  know exactly

who has been with the people, who has been close to the people and who knows the problems of the people. 

In nomination system, there should be gender balance, when nominating candidates for election and other public offices. 

Constitutional Commission: A Constitutional Commission should be in place to oversee  and implement the policies of women.

There should be reservation in presentation of women and gender development. That means after this Commission, there should

be a Commission to oversee and see that what was discussed by the people has been implemented. 

I want to say thank you to the Commission and I don’t want to forget to say that civic education has not reached many women

in Naivasha and I think the Commission should look into it.  As long as  it still lasts,  we need  more  extension  to  these  people.

Thank you. 

Com. Lethome: Thank you very much. Peter Thuo. Peter K.  Thuo? Yuko? Afuatwe na Moses  Gitonga. Nilikuwa nimekuita?

Just come. Obiero Lawrence. Watafuatana hivyo hivyo nimewaita. Hakuna shida. Peter atamfuata Obiero. 

Obiero  Lawrence:  Thank  you  very  much  Commissioner.  Succession  and  transfer  of  power.  A  good  Constitution  should

guarantee for a clear, dignified and orderly process of the transfer of power. 
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Com. Lethome: We would like you to mention your name because we are recording. 

Obiero Lawrence: Thank you very much for that.  I  had just forgotten.  Just  because  may be seemingly there is no time. I am

Obiero  Lawrence  a  resident  of  Naivasha  and  working  in  Naivasha  for  CIDI  International.  A  good  Constitution  should

guarantee for a clear dignified and orderly process for the transfer of power particularly when elections are being conducted. 

During the General Elections, in my view, I would like to propose that it is better for somebody who is not interested in political

positions or  who is not interested in Presidency;  or  Vice-Presidency;  or  any  political  position,  should  be  acting  as  President.

Preferably,  the Speaker  of the National Assembly. If that  one  cannot  work  with  the  Speaker  of  the  National  Assembly,  we

have dignified retired Judges. They should be put in place to emphasis their powers  during this exercise.  When it comes to the

security of the previous President, I would like that they be secured and given a pension salaries and staff. 

If possible,  they represent  the country like in organizations like African Union. If possible,  the  Commission  dispense  to  come

with a country of States where he can also be a member. Still we need him to at least advise those who are  in power.  With that

experience we would not like to eliminate him. When it comes to be  immune to Law process  or  in Court  processes,  deals  with

previous conduct,  this one should be treated  with a high questionable standard in that if they fail to defend the rule of  the  law

during their tenure in office. That is up to them, they must be defect the law. 

I would like the Constitution to contend the preamble. In the preamble I would like this one to be  reflected.  Constitution should

institute the system of the Government in this case referred to ‘Parliamentary Head of a Republic.’ With the Republican form of

Government to the Regional State  should be based  on perfect  national unity in citizens, should reflect justice  without  pressure

deeds and show domestic tranquility. That is; should provide for common security or  defence.  Promotion of the welfare of the

people, to ensure liberty and prosperity of the electorate. The system of the Government should be secular democratic  of State

raised  upon  the  rule  of  the  law  and  the  sovereignty  of  the  people.  (inaudible)  fundamental  rights,  freedom  of  expression  as

citizens.  The  Constitution  should  guarantee  separation  and  interdependence  of  power  aimed  at  achieving  social,  economic,

cultural and satisfactory governance. 

I would like to go to the conduct  of political parties.  The Constitution should regulate the formation, management and conduct

of political parties. 

a) The political parties should be free to participate in setting political interests of the people. 

b) To  disseminate  political  ideas,  social  and  economic  problems  of  the  national  character  and  sponsor  candidates  for

elections to public offices. 
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c) The  internal  structure  of  the  political  party  should  be  democratically  principled  and  should  not  contravene  the

Constitution. 

d) A political party must have a founding member in the Executive. A person who qualifies to be  elected as  a Member of

Parliament or to hold any public office. The members of the Executive committee of the political party should be derived

from all over Kenya.  For  nationality reasons and membership shall not be  based  on ethnic, religious or  other  sectional

divisions. 

e) Political parties may source for their own funds from any source as  long as  such funds are  basically meant to minimize

economic poverty by creating income generating activities for the people.  The activities  must  have  been  approved  by

the three fourth of the National Assembly. 

f) In law, political party should declare to the public their revenues and assets.  The sources  of the revenues and assets  to

public annually. Their audited accounts to the public.  To qualify for registration the political party should (inaudible) the

Electoral  Commission  of  Kenya  with  a  copy  of  the  Constitution,  the  name  and  address  of  it’s  national  offices  and

suatisfy the  Commission  that;  the  parties  name,  emblem,  colour,  motto  or  any  other  symbol  has  no  ethnic,  regional,

religious, influence that give connotations* that confine its activities to only one region of Kenya. 

Com. Lethome:  I  can see  you have a thick memorandum. There is no way I can allow you to read that memorandum. Why

don’t you highlight the recommendations? Don’t go into details as we will have that memorandum. 

Obiero Lawrence: All Presidential candidates should be given equal airtime and space  on the media to reach the people.  The

Constitution should provide and limit the number of political parties  to preferably three.  The ruling party,  the opposition and an

independent party. The parties should be funded from the public funds approved by two thirds of the National Assembly. But,

must also submit their audited accounts. 

Land and Property  Rights: The Constitution should guarantee land to every citizen and should own it anywhere in the  country

depending on the persuasing capacity without restrictions. But a limited number of acres should be allocated by the Constitution

to  each  person.  Preferably,  eleven  acres.  Should  anyone  attain  more  than  eleven  acres  during  the  process  of  this  new

Constitution,  he  or  she  should  surrender  the  rest  to  the  Government  or  community.  Such  land  can  be  leased  to  the  private

developers at a fee to the Government. 

Foreigners or companies in which foreigners have interest should not be allowed to buy land but only to lease them for a period

specified under agreement at  a fee with the Government or  indigineous community at  any interval of five years  renewable.  All

75



former agreements to such effect should be revoked.  For  example,  I have just heard that there are  some agreements with the

foreigners,  like L.Victoria we have heard.  Like Delamere issue  in  Naivasha.  That  agreement  has  been  there,  land  owned  by

Delamere should be owned by Delamere for  nine  hundred  and  ninety  nine  years  since  1963.  This  of  course  should  now  be

revoked because it is inconsistent with the face of development and the interests of the modern Kenya. 

Clapping from the audience. 

The Land Title Deed acquisition should be brought upto  divisional  level  to  minimize  transport  expenses  and  workload  at  the

headquarters. In issues concerning the transfer of land and inheritance, the customary law should prevail unless explained by a

will. The Government may have authority to acquire private land for development reasons incase the land is not being used by

the owner or  the community. On condition that,  the owner shall be  compensated an equivalent amount,  the affected  family  or

community  shall  be  engaged  in  form  of  employment  or  as  a  security  for  some  facilities  like  water  or  education  or  medical

services.  In  all  cases  of   illegal  allocation  of  public  land,  the  people  and  the  State  should  have  the  power  and  the  right  to

repossess the land with all the developments thereon. Anybody before,  who has more than required land should not be  eligible

to any public office. Any money related to State  Resources  owned  by  politicians  or  any  other  person  should  be  returned  to

consolidated funds. Incase this one cannot happen, such people should not be eligible for any public office. 

Management and use of National Resources: (inaudible) revenues use and management of National Resources  in the work and

should  be  controlled  by  the  Executive  under  the  supervisory  of  Parliament  and  the  public  at  large.  But  in  cases  of  funds,

parliamentary audit team appointed for the responsibility should be in place to investigate  at  interval  of  time.  Preferably,  after

every six months, report  to the Parliament.  Parliament should hold the  mandate  to  otherwise  the  raising  and  appropriation  of

funds. 

State  Resources  should be distributed equally and proportionally in accordance  to the population  aggregate  and  in  their  local

procedure. Apart from taxes, Parastatal remittance, Judicial fines, domestic loans, foreign loans at the source of raising funds for

the  public,  the  Government  should  also  look  at  qualities  that  intensifies  the  management  of  the  National  Parks  for  tourism

attraction. It is also advisable for the Government to involve in the business rather  than taxing businessmen. They can even run

and manage passenger and cargo aeroplanes,  fleets of transport  and passenger  vehicles across  the country or  across  Africa at

large. To make sure that they also generate funds. The Government should find out in case  there  is  any  public  or  private  not

being developed, so that they can lease them at a fee. So that they can also raise funds through such instinctive instincts. Thank

you very much Mr. Commissioner. I think I have just finished. 

Com. Lethome:  Peter.  Afuatwe na Moses  Gitonga. Are they here? Are you going  to  present?  Both  of  you  or  one  of  you?

Both of you. Okey. You are next the two of you. 
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Peter  K.  Thuo:  Kwa  majina  mimi naitwa  Peter  Thuo  kutoka  hapa  Naivasha.  Proposal  yangu  number  moja,  that  the  new

Constitution should create  a mechanism to guarantee free  medical  services  to  under-privileged  inpatients  and  outpatients  and

affordable consultation fee and (inaudible) for citizens of low income or economical strains. 

Number two,  that the new Constitution should prohibit  nomination of any person  rejected  by  the  electorate  as  a  Member  of

Parliament or a Councilor. 

Number three, the Vice President should be elected directly by the people. 

Point four, the new Constitution should impose heavy financial penalties on MPs, wishing to defect between general election. 

Number five, the new Constitution should establish an Electoral Commission. That is independent politically, neutral and enjoy

the confidence of all the political parties and people of Kenya. 

Number six, to establish a Human Rights Commission. 

Com. Lethome: Gitonga and Mukundi.

Brigadier  Mukundi  Ndaiga:  Mimi jina  langu  ni  Brigadier  Mukundi  Ndaiga.  Na  mimi ni  Chairman  wa  district  ya  Nakuru

Ex-freedom fighters. Sasa kwa sababu niko na homa kidogo.  Mimi nilikuja hapa Bwana Chairman taarifa yangu isomwe hapa

na huyu Gitonga.

Gitonga reading on behalf of Brigadier Mukundi Ndaiga:

Thank  you.  Kama  vile  mmesikia  jina  langu  ni  Moses  Gitonga.  Nasoma  yale  maandishi  maneno  ninaelezwa  na  Brigadier

Wandaiga. Huyu ni Mzee mmoja wa wale walipigania uhuru. Alikuwa kwa forest  na yeye ndiye alikuwa bodyguard wa Dedan

Kimathi. 

Yangu ni maswali Bwana Commissioner ambayo nataka iwe-recorded  na niko na resolution ama answers ambazo ziko hapa.

Kwanza, Katiba: Mnapoongea hapa, tunapoongea hapa, tunasema hii ni nchi ya Kenya. Je  mnajua nchi ya Kenya ilitoka wapi?

Katiba mnayozungumza hapa,  mnajua iliandikwa na nani? Uhuru, tunasema tulipata uhuru, uhuru ulitoka wapi/? Ni akina  nana

waliopigania?  Yale  nataka  kufafanua  hapa  ni  kwamba  Katiba  yetu  haina  kielelezo.  Mnaposoma  Bibilia  mnaambiwa  sijui

ulimwengu ulikuwa namna gani? Mpaka  wana Waisraeli.  Katiba yetu haina kielelezo. Ituambie ni akina nani walipigania uhuru.

Saa hii tunaongea hapa, kama ya Mau Mau, it is a banned society. Wapiganiaji wa uhuru ni wakora  mpaka saa  hii kulingana na
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sheria.  Na  mimi nashangaa Bwana Commissioner,  sheria imekuja na huyu Mzee,  he is  a  terrorist.  Serikali  haifanyi  kazi  yake,

anastahili kuwa ako ndani ya jela as per the law. Brigadier Wandaiga ako na miaka sabini na sita. 

Com. Lethome:  Don’t mention the problems.  After you mention the problem, go to the recommendations in point form. For

the purpose of time, for example unasema habari ya Mau Mau, they have been facing problems, what do you recommend? 

Moses  Gitonga:  Unfortunately, I have  grouped  them  together.  I  am  headed  for  there.  Exactly.  Thank  you.  Asante  Bwana

Commissioner kwa kunirudisha kwa njia. Yale maombi ambayo watu wa Mau Mau wanaomba ni moja.  Chama cha Mau Mau

to  be  declared  a  legal  society  in  recognition  na  ile  kazi  waliofanyia  nchi  hii.  So  that,  people  in  exile  kama  General

Mathenge….ihalalishwe ili mtu kama General Mathenge ambaye alitorokea Ethiopia mpaka siku ya leo,  aweze kurudi kwa nchi

yake,  akaukanyanga mchanga aliopigania kabla ya kufa.  He is there and he is  alive  but  unfortunately  anaishi  nchi  ya  Ethiopia

kwa sababu hawezi kurudi Kenya. Kwa sababu anasemekana yeye ni mkora. 

Yale malilio ambayo hawa watu wanalilia  Bwana  Commissioner  ni  haya,  nimesema  kwanza,  ya  pili,  wanauliza  their  personal

contribution to be rewarded by (inaudible).

Wanauliza watambuliwe kwa kuandikwa kwa ile orodha ya mashujaa peke yake. 

Three,  wapiganiaji  wa  uhuru  wanauliza,  kuwe  na  uwanja  ambao  utatambuliwa  hapa  ndio  kumbukumbu  ya  mashujaa

waliopigania uhuru. That is a hero square. Na hero square Bwana Commissioner,  wanauliza ziwe kwa zile town kubwa ili wale

watu waliopigania uhuru pale, majina yao iandikwe pale iwe ni kumbukumbu. 

Four,  wale waliokuwa wakubwa wa kupigania uhuru, the freedom fighter leaders  watambuliwe kwa kupatiwa angalao medal.

Just a medal. Wale wako hai na wale waliokufa wapatiwe medals post (inaudible) yaani waliobaki wapatie watoto wao. 

Five, wanauliza, field marshall mpaka wa leo ako kwa jela,  aachiliwe na Serikali hii, kutoka kwa jela aliyowekwa na Mzungu

mpaka wa leo ako kwa jela. Field Marshal Dedan Kimathi aliyefungwa na Wazungu na mpaka wa leo ako kwa jela,  wanauliza

awachiliwe huru na Serikali ya Kenya ili mashujaa wa uhuru wamzike na heshima anayostahili. 

Seven, General Mathenge ambaye alikuwa deputy wa Dedan Kimathi ambaye yuko Ethiopia, mmesoma kwa magazeti mwaka

huu. Arudishwe nchi ya Kenya kama shujaa na atambuliwe na Wanakenya wakiwa na watu waliopigania uhuru. 

Nine,  Serikali  ya  Uingereza  ambao  waliuua  watu  wetu  hapa,  wakachukua  mashamba  yetu  hapa,  wapelekwe  kortini  in

International  Court  of  Law  ili  walipe  zile  damages  walifanyia  nchi  hii.  Kama  tutaendelea  kujiita  a  big  nation  na  walipe  hiyo

hasara yote. 
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Ten, Serikali ya Kenya ifuatilie ili yale malipo yatatoka, iweze kuwalipa waliopigania uhuru ama wale watoto wao wako hai.

Mpaka wa leo waliopigania uhuru na huyu Mzee akiwa mmoja hapa na wengine wao na watoto  wao,  we are  appealing to the

Government, humbly, tunaomba Serikali kwa unyenyekevu, wengi wao watakufa wakiwa ni maskini na watoto  wao.  Anagalao

wapatiwe wawe settled. Tuko na wakubwa waliopigania uhuru na nitawataja with your permission Bwana Commissioner.  Mtu

kama  Major  Ndongorongi  alijinyonga  kwa  sababu  ya  umaskini.  Tuko  na  mwingine  anaitwa  Major  Mahugu  Gichure.

Akajinyonga kwa sababu ya umaskini. We are  trying to appeal  to the Government,  when you write the Constitution that these

people need to be recognized. Their efforts to be rewarded with whatever little that there is. 

Finally, Bwana Commissioner,  wanauliza hivi: Haya nasoma ni yale maneno ambayo nimepewa na  huyu  Mzee.  Kama  Katiba

mtaandika haitatambua hawa Wazee,  kwa sababu sheria imekataa  imewapiga  marufuku,  basi  ipitishwe  na  ihalalishwe  jina  ya

Mau  Mau  kamwe  ama  Freedom  fighters  isije  ikatajwa  kwa  historia  ya  nchi  hii,  if  they  cannot  be  recognized.  I  feel  it  is

important. 

Com. Lethome:  Unajua kila mahali tunakwenda,  unakuta kuna watu ambao  wanadai  kuwa….not  that  I  am  doubting  him,  I

want him to throw light on this issue.  Je  wao wana namna ya kuwatambua,  the genuine freedom fighters who are  still alive and

those  who  are  masquerading  as  freedom  fighers,  yet  wengine  hata  ukichunguza  they  were  nowhere  near  the  struggle  for

independence.  Is  there  a  way  of  recognizing  the  genuine  ones  and  those  who  are  fake  freedom  fighters?  Wacha  ajaribu

kuzungumza, wajukuu wataweza kusikiza. Tunataka sauti yako hata kama ina homa kidogo. Turenda mugambo waku.  

Brigadier  Mukundi:  Wale  walipigania  uhuru  wakiongozwa  na  Dedan  Kimathi,  Mathenge  Mbiruri,  Thungu  Gitugu,  na

mwingine anaitwa Gategwa na mwingine anaitwa Muiruri. 

Com. Lethome: Nasema kwa sasa, wewe uko na njia ya kujua wale wa kweli na wale wa uwongo?

Brigadier Mukundi: Hiyo tunajua yote.  Hakuna mtu bado  kujua kwa sababu tuliingia 1952  na tukatoka 1956.  Kwa sababu

tunajuana sisi sote,  kwa sababu miaka  hiyo  sita  tunajuana.  Miaka  sita  hakuna  mtu  mnaweza  kukaa  naye  bila  kumuelewa  na

kumjua.  Tukaona  ya  kwamba  sisi  tulikufa  kama  maskini  na  ni  kama  watu  wageni  walikuja  nchi  ya  watu  wengine.  Na  sasa

tukawa na mvua  kubwa  na  chakula  ikakosa  na  tukaumia  mpaka  tukapata  uhuru  na  hakuna  nchi  tulikopa  msaada.  America,

Uingereza, Uganda, Tanzania, Rwanda, Burundi. Tulipigana sisi wenyewe. Hakuna mtu mwingine aliyetusaidia. 

Moses  Gitonga:  Yale  maoni  nitatoa  saa  hii  ni  yangu  binafsi.  Yale  nitagusia  hapa  nitauliza  Bwana  Commissioner.  Bwana

Commissioner nitaomba wenzangu ambao wamekuja hapa, kama jambo limetajwa and you are not opposed to it, we save time

by not repeating. Therefore, mimi nitagusia tu, yaliotajwa hapa. Saa hii tumekuwa na Brigadier Wandaiga hapa.  Nimesikia watu
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wengine wakisema hapa wanataka Majimbo. Nimeuliza yeye mwenyewe tukiwa na yeye,  wakati  walikuwa wanapigania uhuru,

walikuwa wanapigania uhuru jimbo la Central  ama ni Kenya.  Ameniambia ni Kenya.  So he has said na nimesema ya kwamba

hatutaki Majimbo, Serikali tukae namna tuko. 

Com. Lethome: Is that your view?

Moses Gitonga: It is my view as well. 

Two,  nitazungumzia  kuhusu  mashamba  and  I  will  restrict  myself  to  Naivasha  Constituency.  Bwana  Commissioner  hapa

tumesikia ukitaja mambo  ya  treaties  za  Mzungu.  Kenya  is  a  free  nation  na  kama  sisi  kabisa  tuko  huru,  hatuna  budi  kufuata

sheria ambayo tuliachiwa na Wakoloni. Nasema hivyo kwa sababu siku ya leo, ukikanyanga shamba ya Marura iko hapa,  wale

Wamasai wanachunga ng’ombe kule,  wanakamatwa everyday sababu ya  kanyanga.  These  are  laws  that  should  be  removed

from the statutes of the law kwa nchi hii. Ama hapana namna hiyo?

Audience: Sawa. Clapping.  

Two, tumesikia uhuru ulipiganiwa. Bwana Commissioner we have got a Natural  Resource here,  Bahari ya Naivasha.  There  is

not a square  foot,  raia hawa unaona hapa,  hawawezi  kuyagusa  yale  maji  na  mkono.  Kwa  sababu  imezingirwa  na  Wazungu,

wananyunyisa maji huko na Mwafrika pengine ni aibe akatege samaki. But there is nowhere unaweza kwenda na watoto  wako,

mkafurahie  ni  bahari  tuliwachia  na  Mungu  ni  ya  Wazungu.  We  are  saying  hawa  Wazungu,  kupigania  uhuru  hapa,  the  nine

hundred and ninety nine years  ambayo tumesikia hapa,  ipigwe marufuku, huu mchanga  ni  wetu.  Tuwapatie  pesa,  sisi  hatutaki

mambo ya Zimbabwe, waende kwao tuchukue haya mashamba. 

Clapping from the audience. 

Moses  Gitonga:  Three,  Serikali  yetu.  We  are  censoring  the  Government.  Serikali  yetu  imekuwa  na  makosa  kubwa  sana.

Wamechukua Government funds  ambayo  watu  wanafanyia  utafiti,  tuwe  na  mbegu  nzuri,  tuwe  na  ng’ombe  nzuri.  So  we  are

accusing  the  Government  of  mis-management  of  this  country  in  broad  daylight.  Kwa  nini?  It  is  very  strange,  hapa  tuko  na

shamba inaitwa Moindabi.  Ilikuwa  ni  ya  Serikali.  Lakini  wale  watu  waliletwa  wakagawiwa  yale  mashamba.  Wamasai  wako

hapo  next,  wengine  wako  pale  next.  Walitoa  watu  other  districts  wakawaleta  hapa  and  that  is  wrong.  What  we  are

recommending,  kama  iko  mchanga  iko  pahali,  wale  wazee  wako  area  hiyo  ni  Wanakenya.  Wakae  chini,  iangaliwe  ni  nani

anastahili na anapatiwe shamba bila kusema alitoka Kisumu, alitoka Nyeri,  ametoka Mombasa.  They are  all  Kenyans  Bwana

Commissioner. 

Four,  there is a sensitive issue ambayo iko hapa nitagusia. People  are  avoiding it.  Iko  mashamba  ilikuwa  pia  ya  ADC.  Hapa

Oljorai na Kiambogo. Ni jambo la kushangaza, a full Commissioner kwa sababu ametoka ukoo fulani akasema,  ‘wewe mtu wa

80



kutoka ukoo wa kwake,  chukua acre  elfu tatu,  chukua acre  elfu mbili, ugawie watu wako.’ That  means  that  the  Government

ambayo  tuko  nayo  that  I  am  censoring  here.  Imeacha  mamlaka  yake,  inaachia  mtu  binafsi.  That  is  wrong.  We  are

recommending that kama iko mchanga pahali popote that is earmount* for resettlement. Wale watu wako pale, the local people

kupitia  kwa  Serikali  kwa  sababu  wako  na  machinery,  wawe  consulted  lakini  isipatiwe  an  individual.  That  is  wrong.  The

Government must be seen to be scrutinizing whatever is being done on the ground. 

Ingine  nitarudia  hapa  ni  mambo  ya  kuoana.  Marriages.  Bwana  Commissioner,  we  are  a  polygamous  society.  Hata  kama

tunaenda kwa kanisa na kwingine. Because sijaona sheria inasema it is illegal. Lakini it is illegal kama  umeoa  hapa,  kuoa  mtu

mwingine. It  is unfortunate,  saa  ile mzee ameaga na ako na bibi watatu,  kunakuwa na vita,  mzee  anakaa  kwa  mortuary  miezi

mitatu, people discussing that issue. So, what I am saying is that all marriages hata kama ni polygamous wanapatiwe certificates,

huyo mama asije kufukuzwa na yule mwingine ati wewe ulikuja juzi. Ama hamtaki namna hiyo? 

Clapping from the audience. 

Ya mwisho, kuhusu mambo ya nchi hii.  Ni  kusema  Kenya  is  a  free  State  but  we  Kenyans,  tunaona  hatujapata  uhuru  bado.

Why? Sheria ambayo tuliachiwa na Mzungu, inatuonyesha ya kwamba sisi hatuko huru. One, in the statute ya sheria za nchi hii,

iko utafungwa kizuizini ukiongea sana Gitonga. That is a wrong detention. They should be executed expelled from the statutes  in

this country. Sheria ya kusema trespass ziondolewe zote ili tujisikie sisi tuko huru. Nikifunga kitabu changu, niko na maswali sio

maswali haswa.  Commissioners tuko na confidence with the Commissioners and  the  work  you  are  doing.  Lakini  tungependa

Serikali ya Kanu,  tungependa kuuliza watu wa  opposition  wote,  wanasiasa,  to  stop  playing  rulect  with  the  Kenyans.  Maana

yake  tunawauliza  waache  kucheza  kamali  na  maisha  ya  Wanakenya  wakati  tunaandika  Katiba.  Watenge  mambo  ya  siasa

kando.  The  Commission  ifanye  kazi  yake  hata  kama  itakwisha  next  year  August.  Sababu  if  we  do  not  politics  from  this

Commission, it is all in vain. Sijui mnasemaje watu wa Kenya. 

Clapping from the audience. 

So, Bwana Commissioners, we are very sorry tumesikia tuko na maafa saa  hizi. Na  yule Bwana Ombaka ameaga.  Tumesema

ni pole sana kwenu lakini mkifanya kazi mjue hawa Wanakenya not only here, we are behind you totally. We do not want to be

pushed the Uganda way. Hawa baba  zetu walienda kwa forest  kupigana. We are  a civilized society.  We  did  not  want  to  be

pushed  that  way.  Ndio  tumekubali  tuje  hapa  tujadiliane  but  we  are  telling  the  Government  in  broad  daylight  to  let  the

Commissioners do their work. We have had enough and enough is enough. 

Clapping from the audience. 

Tupate Teresa  Wahito.  We have very few  women  who  have  registered  and  then  the  few  who  have  registered  are  not  even
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there.  Kidogo  hiyo  inavunja  moyo  akina  mama.  George  Nakholi.  Afuatwe  na  huyu  Ex-Chief  Daniel  Ngugi,  hayuko?  Grace

Mumbi Kimani. Akina mama kidogo mnatu…yuko hapa? Ndung’u Kang’oru. Karibu. 

Ndung’u Kang’oru: I am Ndung’u Kang’oru from this Constituency. First and foremost I wish to express  my sympathy to the

Commission and the family of Dr. Ooki Ombaka. The death has really made this country loose a very able man. But the good

thing is that he has made his mark. Very many views that I had, have been expressed here. 

Therefore, I will try to omit those ones that have been mentioned. I will start  with the preamble.  We need to have a preamble

because we don’t have it in the Constitution and this preamble should state  that Kenya is made up of the forty two indigenous

communities that have agreed to live as one indivisible unit. Also, this preamble should state that we the people of Kenya are the

source of power.  The preamble should  also  try  to  define  the  location  of  Kenya  and  I  think  it  should  indicate  Nairobi  is  the

capital of the Republic of Kenya.  That will clearly show where Kenya is  and  also  state  that  this  country  is  made  up  of  eight

Provinces. 

I  also  want  to  say  some  few  things  on  the  Citizenship.  The  Constitution  of  Kenya  that  you  are  making  should  regard  the

following as automatic conditions for one to become a citizen of this country.  A person born in Kenya by parents  belonging to

these  forty-two  indigenous  communities.  A  person  born  to  one  of  the  parents  belonging  to  the  forty-two  indigenous

communities, that means, if an American is married to a Kikuyu, then that child becomes a citizen of this country. 

On defence and national security: I want to say that the Constitution should continue saying,  the  President  of  the  Republic  of

Kenya  should  be  the  Commander-in-Chief  and  the  Parliament  by  a  majority  of  seventy  percent  should  declare  war.  Also,

another  point  here  is  that,  the  regular  and  administration  police  should  not  carry  firearms  in  public  gatherings  and  meetings.

Because they have been misusing this. So, what should happen in those occasions,  they should only carry (inaudible) because  I

tend to think the people in gatherings are peaceful people. 

I also want to say something on political parties:  Any  political  party  in  Kenya  should  have  its  national  officials  and  members

drawn from at least the forty-two indigenous communities living in this country. Any political party which is going to be  financed

from the public funds, should have at  least  one  hundred  thousand  registered  members  from  this  community  and  should  have

attained more than three hundred thousand votes in a general election and have more than eight elected Members of Parliament.

We should also allow independent candidates to contest in all elections. 

Another point under that is that the opposition parties, unlike what is happening today,  should offer constructive citizens. I think

the Constitution should outlaw those opposition parties  that just offer  contributions  for  the  sake  of  it.  I  also  want  to  mention

some few things on the structure and system of the Government.  I am in favour of a Parliamentary system of  Government,  in

which the Prime Minister is appointed from the party with majority in the Parliament. This Prime Minister should be the Head of
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the Government and should have the power  to appoint  Ministers from amongst Members of Parliament.  Or,  and here there is

emphasis,  from  outside  Parliament,  incase  there  is  lack  of  qualification  and  competency  among  Members  of  Parliament.

Because some of these people if they are given the position and they have no qualification then they might  mislead us. 

Something else I want to point there. The President  of this country should offer access  to all the Bills as  he is doing today,  but

the Constitution should bur the President  from  refusing  to  assend*  to  any  Bill.  If  he  refuses,  then  the  seventy  percent  of  the

Members of the Parliament can overrule him. 

On Electoral system and process:  Here I have very many points but I would not read all of  them,  because  I  also  want  other

Kenyans to say something. But, I am saying at least that special seat in Parliament should be reserved for women, twenty for the

youth and  ten  for  those  disabilities.  To  ensure  equitable  representation  in  Parliament,  parliamentary  constituencies  should  be

established on population basis and I am suggesting forty thousand registered voters for one MP.  Not  like what we have today

whereby  it  seems  as  if  some  people  are  representing  the  livestock  but  not  people.  Also,  something  very  important  Mr.

Chairman, for so many years,  I have actually never voted personally because,  may be I have been  lucky  to  participate  as  an

election official. Therefore, I am suggesting Kenyans in overseas  countries including those physically incorporated or  unable to

vote in person because of their nature of work. Like police officers, election officials, even prison wardens should be allowed to

vote by post or proxy. So that we cn also give our preferences. 

There  is  also  another  point  here.  Winning  candidates  in  Presidential,  Parliamentary  and  civic  elections  should  win,  for

Presidential fifty one percent, for Parliament forty percent and for civic twenty-five.  

On Legislature: As most of my colleagues have said,  salaries of the Members of Parliament should be determine by the public

debate and collection of views from the public. 

The Parliament should also vet the appointment of Ministers,  the PS,  Judges and  the  Members  of  the  Electoral  Commission.

The President should continue having powers to dissolve the Parliament,  however I suggest that it can be overridden by eighty

percent  of the Members of Parliament.  The Prime Minister and his Government can be removed  by  a  vote  of  no  confidence

supported by seventy percent of the Members of Parliament. 

On Executive, the qualifications of the President are many but I want to emphasize on, he should be married and his age should

lie from thirty five to eighty years.  The President  should be above party politics and should not be  a Member of Parliament so

that he can have more time to concentrate on national issues. 

On Judiciary: The Chief Justice should be a graduate in law and should have practiced for not less than  fifteen  years.  Five  of

which, he should have been a Judge of the High Court.  The Chief Justice should be appointed by the President  but subject  to
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approval  of  the  two  thirds  of  the  Members  of  the  Parliament.  The  Chief  Kadhi  should  be  a  practicing  muslim  graduate

specialized  in  sheria  and  who  has  practiced  law  for  not  less  than  ten  years.  He  should  be  appointed  by  the  President  in

consultation with the Islamic Council of Kenya and the Imam Council of Kenya. 

Basic  Rights:  Admission  of  this  on  the  quarter  system  in  schools  and  colleges  should  be  scrapped.  People  with  disabilities

should be given free education upto the University level and the death penalty should be abolished. We should promote regional

and vernacular registrations and newspapers so as to provide access to information to the people in the rural areas. 

Law: The law against rape  as  it stands today is very weak.  It  should be strengthened to give harsh punishment to offenders.  I

suggest not less than fifteen years. Rape cases should also be held in camera and the rape victims identity should be protected. 

On land and property rights: No Kenyan should be allowed to own more than five hundred acres  of land. There is a colleague

of mine who mentioned and I am not against his view, that eleven acres.  But I think eleven acres  are  too few for people  with

livestock or something like that. 

All Kenyans aged eighteen years irrespective of their sex,  religion or  tribe should be allowed to have equal access  to land and

they should own land anywhere in Kenya without restriction  and all the children regardless  of their sex,  they should  have  the

right to inherit their parent’s property. 

I am going to end with cultural and ethnic rights. There are  some customs.  I call them retrogressive customs and traditions like

female circumcision, wife inheritance and burying of relatives only in a sensitilial riot. This one should be clearly scrapped  by our

laws. 

In conclusion, I want to say that you Commissioners and we all Kenyans here, we should assist in coming up with a Constitution

that  will  serve  our  motherland  partially,  adequately  and  for  many  years.  So,  I  am  praying  God  that  He  will  assist  you  the

Commissioners, to come up with a Constitution that will be  our shield and defender  and that will promote peace  and liberty in

this country. Thank you 

Com.  Muigai:  Thank  you  very  much.  Please  let  us  have  the  memorandum  for  safe  keeping.  Peter  Njoroge.  Followed  by

Joseph  Maina.  Wapi  Joseph  Maina?  Joseph  Maina,  hapana  iko.  Peter  Ng’ang’a,  hapana  iko.  Benjamin  Cheserek?  M.O.

Auma. Auma uko? Bwana Cheserek? Keti hapo wewe ndio utafuata huyu Mzee. Asante. 

Peter Njoroge: My name is Peter Njoroge. I want to bring my contribution to this Review Commission and this is in the guard

of decentralization. I will not talk about  our,  because  there are  those who are  experts  and they are  talking about  it.  I  will  talk

about the financial management of the local resources. The local people should be empowered to manage their local resources.
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I mean like for example here in our Constitution we have private investors. 

When they come to invest in every region,  they  come  and  dictate  terms  for  example,  the  employees  in  the  firms  around  the

lakes.  You just need to visit these people  and see  the kind of poverty they are  in, the kind  of  salary  they  are  paid  and  these

private investors they squander and get a lot of money from these resources. Like the land around the lake, there are  productive

flowers, they produce flowers and this is an arm that is producing a lot of money. I hear sixty percent  of Kenyan foreign income

comes from Naivasha, these flower firms. 

But, the salaries are not regulated. They are paid very little and there need to be in the Constitution the stated salaries depending

on  the  income  of  these  private  investors,  the  production.  Again,  the  local  people  should  not  be  left  without  resources.  For

example, the Lake at this time it is becoming smaller and smaller. If these people continue irrigating their farms with this water, at

the end we will be without Lake Naivasha. We, people of Naivasha who are supposed to live with that natural resource,  will be

without nothing to raise our standards. 

So, I propose today that there will be some money taxed from the income of these private sectors  and given to development of

the  local  area.  Wherein,  even  after  the  use  of  a  land,  the  people  can  continue  living.  What  I  mean  is,  for  example  here  in

Naivasha, we have heard that one, we can blame also the people we have elected.  I am proposing that the local people  should

be given power by the Constitution to propose the development project they have locally. 

Com. Muigai: That point is well taken, move on to the next point please. 

Peter Njoroge: Also, to the protection of the environment. They will be  able to protect  the environment because  they will live

with it for a long time so the local people should be empowered to manage the local resources. 

Let me talk then of the Government. This is my proposal. The people, even the Councillors who will be  elected,  they should be

subject to scrutiny by the people who chose them. Because we take  them there but we didn’t know they have auteria motives.

So, when they go there they don’t represent our views. So, we feel when they are there they are not protecting us. 

So,  we should be empowered to be  able to raise our grievances even against the same people  we elected when we feel they

are not representing us. By so saying, I possibly propose that mass action be allowed so that people  can air their views as  local

people. Peaceful demonstration for them to air their views against those leaders they have elected according to the Government

issue. The President,  the Prime Minister according to the structure of the Government,  should not only appoint  Ministers from

his party, they should also appoint Ministers from other parties. Because there are Ministers and people in other parties who are

able to run issues. The political differences should not be seen in these High offices like the Office of the Prime Minister and the

Office of the President. 
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The other proposal is the integrity of the leaders elected in the posts whichever post it be. They should be men of integrity. Their

family status should be clearly stated. We have people who mismanage their own lifes but because  they have money and so on,

they are able to manipulate the people  and they are  elected.  But we need a right to scrutinize the leaders  because  if they have

living rights which are  not worthy,  they are  not worthy to hold any public office. So,  the integrity of the leaders  should be  put

open and we should be able to read through them so that we may be able to elect them even in any post. Thank you. 

Com. Muigai: Thank you very much. Bwana Cheserek?

Benjamin Cheserek: Mimi naitwa Benjamin Cheserek and I have come here to present  my views to this Commission. In the

CAP therefore,  we have what we call,  labour laws review which  I  want  to  be  represented  in  the  Constitution.  These  labour

laws in Kenya have become a problem to our workers  all over the country.  Because let’s  say  now,  if  it  is  Employment  Act,

Cap.  226  ziwe amended to suit the employee because  the outdated laws were for  the  colonial  Government  at  that  particular

time. So,  a worker at that time had a problem. Right now when we talk of the Employment Act,  there is a lot of discrimination

inside. 

So, when we talk now of all of the labour laws to be amended to suit the current multiparty era. So that for those who will enjoy

this in the current multi-party will come now with a clean plate of all the Kenya Constitution which is to be  reviewed as we are

being told to give out our comments. So, as I am one of the workers also suffering on this issue,  we have also what we call the

(inaudible) Cap. 234, these people must be given mandate to represent their workers  without any intimidation from any quarter

from the Government side.  So,  therefore Union should be represented fully in Parliament and at  the same time those who  are

representing workers in the grassroot level, should be given mandate to represent and to purchase their worker’s sweat  without

any intimidation or being put in as the way to put it to convene in. 

When  they  demand  their  legal  rights  through  their  employer.  So,  we  have  what  we  call  the  Workman  Compensation  Act,

Cap236.  This one also is a problem because  workers  have been suffering industrialization of this country.  Whereby even  one

gets his arm ejected off by the machine and is ended up being paid peanuts because of the law which is in power. They are  paid

peanuts. Because in the Act of Parliament, it could have been enacted properly that to have a person become destitute and he

was employed when he was okey but now he has become a destitute and he is limping going home with nothing and will be now

a poor person and his family. Therefore, 

Audience: Songesha hiyo microphone kidogo. Unakula hiyo kitu sana. 

Com. Muigai: Weka tu, kama hapo. Usiwe karibu sana na usiwe mbali sana. 
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Benjamin  Cheserek:  Therefore  we  can  now  say,  this  is  the  Act  which  will  …..I  can  now  speak.  When  we  talk  of  this

Workman compensation,  it is a very bad  thing anyway in workers  side of employment.  So,  if  you  re(inaudible),  we  talk  of  ‘

these laws should be reviewed fully and all things should come to a clean plate under this Review of multi-party of peace. 

Com. Muigai: That point Sir is now well taken, you want all labour laws to be reviewed so that they do not in way undermine

the integrity of the workers. Next point. 

Benjamin  Cheserek:  So,  when  we  talk  of  workers,  let  me  now  speak  of,  Land  Distribution  Act,  Cap.  296  which  now

governs the landlord and the landlady. 

Com. Muigai:  What do you want amended there? Don’t tell us  its  problems  we  know.  Tell  us  the  solutions.  What  do  you

want done to improve the enforcement of rent control registration.

Benjamin Cheserek: What I want to say is that the fees should not be hiked without the consent  of the tenant.  Any time even

having a specific time. Every month a landlord can wake up and say, ‘I want this one to be reviewed without any authority at all.

’ 

Com. Muigai: I think what you mean Mr.  Cheserek  is that no rent should be increased without the consent  of the rent court.

The Rent Control Court. Otherwise, no tenant will ever agree to let this increased. Next  point Sir, we have taken that one.

Benjamin Cheserek: Next point we have what we call Law Succession Act. Law Succession Act,  this one is where we have

problems of mothers getting problems when the husband dies  in  the  family.  It  is  now  when  the  matter  is  settled  in  a  dispute

manner. You cannot even safeguard the property. The in-laws or whatever they are, they come in and they take everything. 

Com. Muigai: Proposal?  The law should be reviewed.  Go ahead now, you are  on the right track.  Law of succession should

be reviewed? What are your proposals about the review?

Benjamin Cheserek:  My proposal  is that the bereaved  widows  should  be  given  powers  to  have  that  Act  as  a  weapon  to

protect himself and the law should see to it that, that one should not be oppressed. 

Com. Muigai: Okey, point taken. Next.

Benjamin Cheserek: Next, I come on the side of the Law of the Government which is now….we have been told here that the

laws should be strictly either from the Head of the State, coming down to the Chiefs to the whatever. All these laws sometimes I
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say, these laws should be reviewed properly because  may  be  we  may  say  to  scrap  all  and  then  whoever  will  be  …like  the

Chiefs, if we talk of the Chiefs to restrict all these powers. Then now whoever will be,  like now when the Chief is going to deal

with land arbitrators  and has been given those powers  not to do anything.  Then,  those  who  will  be  there,  they  will  go  to  do

nothing. Because the Chief has no powers even to speak. So, let us say to suit these things, either the law should go to the land

tribunals of the elders,  to give powers  that the authority comes from the land tribunals or  those people  who are  just law  class

group. 

Com. Muigai: Point taken, that we should review all administrative laws including those governing that. Next.

Benjamin Cheserek: Here, I can stop now and say, since we are starting from here and we have written any copy of the laws

of Kenya and we are here being told that the list is going to be taken. May be we don’t even have a (inaudible) to request  from

the book  that we are  going to amend. We are  only talking because  we are  being told to talk and this is where the (inaudible)

even during the Masai of 1900  agreement was to be  held. Because the British Government wanted to misuse the law because

the Masai could not understand the law by that time. So, now when it comes here, we have some years  to keep  an amendment

whereby we are not conversant with the law and we are not lawyers. 

We are just laymen from the grassroots  and we need the Government to protect  this because  we may come here,  only to aid

those who know what they are  doing. But we  want  to  know  the  law  which  also  governs  us  because  we  are  also  parts  and

parcel of the law and we need to be heard as from what is inside. So, these Laws should come to us. We read it so that I know

my right. Because most of the people are being driven by their own rights because  they don’t know. They sit on their rights but

they do not know how to argue on it. 

Com. Muigai: Point is similarily well made Mr. Cheserek. Next. 

Benjamin Cheserek: From there now, I say, I finish my points. 

Com. Muigai:  Thank you very much.  Please  presen  your  memorandum.  M.O.  Auma?  J.K.  Muhu?  Joseph  Ndung’u?  J.K.

Kiilu? Kiarie wa Njoroge?  Karanja  Mutitu? Watu wameenda  kukula  lunch.  Kanyora  K?  Joseph  M.  Kamau?  Eliud  Kiruga?

Mary Ndung’u? Andrew Gathu? Nahashon  Oriema?  Okey  karibu  Bwana  Oriema.  Frank  Njoroge?  Ngoja  kidogo.  Hussein

Nguyo? James Ndegwa? Mbugua G. John Gichaga? John Mwaura? James  Mwangi?  Okey  endelea  hapo  Bwana  Nahashon

Oriema. 

Nahashon  Oriema:  Asante  sana  Chairman.  Mimi  jina  langu  ni  Nahashon  Isaac  Oriema.  Nimekuja  mbele  ya  Tume,  nitoe

maoni yangu kama Mkenya. Kwanza nikianza na citizenship, hapa ndio iko na shida sana kulingana na maoni yangu. Shida iko
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hapa mara mbili ama mara tatu. Wakati mtoto amekuwa inatakikana achukue kitambulisho, saa ingine inakuwa rahisi,  saa  ingine

inakuwa  ngumu.  Kwa  hivyo  ID  card,  marriage  certificate  na  death,  nafikiri  hizo  zinaenda  pamoja.  Wakati  wa  kitambulisho

inakuwa rahisi mtu apate  kitambulisho. Wakati  wa marriage inakuwa ngumu sana ambayo inabidi  wenye  wanahusika  waende

mpaka  Nairobi.  Kwa  mfano  mtu  anatoka  sehemu  ya  Mandera,  Turkana,  Isibania,  Busia,  si  rahisi.  Mtoto  akipita  sasa

inatakikana akienda broad, inakuwa ngumu, kuna wengine unakuta wamekosa.  Kwa hivyo maoni yangu nasema hivi vitu kama

ID card, Marriage certificate na Death zirudishwe kwa location level ambayo inaweza wafanya wazazi ama mtoto ama mwenye

anahusika apate nafasi rahisi ya kufika na apate.

Nikikuja kwa upande wa political parties. Kenya tuko kabila karibu arobaini na mbili. Tukikubali kila mtu awe na chama chake

au kila kabila iwe na chama chake ama kila kabila iwe na chama chao, tutakuwa na vyama arobaini na mbili. Kwa hivyo maoni

yangu, ninapendekeza tuwe na political parties nne peke yake. 

Namba  tatu  ni  upande  wa  Structure  and  System  of  Government:  Mimi  maoni  yangu  ninasema  Rais  awe  na  Makamu  wake

wawili.  Prime  Minister  pia  tuwe  naye  na  Makamu  wake  wawe  wawili.  Nikikuja  kwa  Local  Government.  Hapa  ndio  raia

wanaumia sana kwa sababu raia si rahisi afike kwa Mbunge ama kwa Rais, lakini mwenye wako naye area  ni Councillor.  Mimi

ningependekeza  Mayor  na  Chariman  wa  Councils  wachaguliwe  direct  na  wananchi.  Direct  votes.  Wachaguliwe  direct  na

wananchi  kwa  maana  Mayor  tukingoja  aende  achaguliwe  na  Ma-Councillors  anaenda  anahonga  Ma-Councillors  ambao

tulichagua na good faith. Kwa hivyo..

Com. Muigai:  Bwana Amunga. Kwa sababu tuko na watu wengi. Watu mia mbili na kumi na bado  hatujafika  huko.  Wewe

pendekeza. Ukiona kitu ambacho unasema hiki, si kizuri, enda mara moja kwa mapendekezo.  Ukisema ni kwa nini Mayor ako

na mambo mengine mabaya tutakaa sana. 

Nahashon Oriema: Sitarudia hapo.  Nikirudi kwa upande wa Councillor,  kuna  qualifications  ambazo  Councillor  anafaa  awe

naye.  Kwa  upande  wa  masomo  mimi nasema  hivi,  Councillor  awe  mtu  amesoma  mpaka  C.P.E.,  Standard  eight,  form  four

kuenda mbele. Kwa sababu tukiweka ni form four, kuna some areas Kenya ni kubwa, ambaye kupata form four ni taabu. 

Com. Muigai: Already umerudi tena kupeana reasons why. Usipeane reasons why. Wewe sema wewe unaona elimu ya from

Standard Eight inatosha Councillor usonge mbele. 

Nahashon  Oriema:  Nasema  nafasi  ipewe  wamama  kama  Ma-Councillor  awe  nominated  in  the  area  kama  ni  Municipality

tuwe  na…  tusaidie  wamama  nafasi  kama  moja  wale  Councillors.  Ninasema  kuira  zihesabiwe  pahali  zitapigwa.  ….ingine

ambayo haina security kwa sababu majeshi ya Kenya ama batallion yote imekuwa in some areas.  Some  areas  hawana.  Kwa

hivyo Serikali, Katiba mpya itaangalia Kenya kila corner waweke batallion kwa kila border. 
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Land transfer ama Land Titles: Kuna watu wengine wazazi wao hawakujua mahali wanaweza pata  Title Deed.  Kwa hivyo hizi

Title Deeds zirudishwe kwa divisional level. Title Deed ipatiwe mwananchi pale Nairobi.  Sio ichapishwe Nairobi.  Kwa upande

wa shamba, mimi nasema ukiwa na shamba na uko na watoto, mtoto msichana apewe shamba kwa sababu amekosa….

Com. Muigai: Hilo tunakubaliana msichana arithi shamba basi. Sababu yake inajulikana na kila mtu. 

Nahashon  Oriema:  Pia  nasema  Bwana  Chairman,  Wabunge  wawe  na  special  offices  in  their  constituencies.  Kwa

maana…….(sababu ulikataa)

Com. Muigai: Sikukataa. Tunaelewa. Kwa sababu ameajiriwa na wananchi awe na ofisi huko. Tusonge mbele. 

Nahashon Oriema: Councillor pia awe na ofisi katika ward.  Serikali iangalie hali ya polisi.  Kwa maana polisi ndio baada  ya

kuchukua  watu,  wanaenda  wanafunga  watu  tena.  Upande  wa  Wabunge  wetu,  inafaa  T.V.  iwaonyeshe  moja  kwa  moja  vile

wanaongea ndani ya Bunge kwa sababu wengine wanalala tu huko. 

Laughter from the audience. 

Com. Muigai: Endelea. 

Nahashon  Oriema:  Leave  maternity,  wakati  mama  amejifungua,  waende  na  bwana  yake.  Waende  maternity.  Kwa  maana

mama akienda peke yake. Nani atampikia mama na mama angali mgonjwa. 

Clapping from the audience.

Com. Muigai: Lakini Bwana Amunga. Tulienda pahali pengine huko Kisii tukaambiwa, Wazee tusiwapatie leave kwa sababu

watoto wengine watazaliwa hapo hapo baadaye. 

Laughter from the audience. 

Nahashon Oriema: Majimbo: Nimekataa majimbo, nasema majimbo inagawa Wakenya. 

Com. Muigai: Umekataa?

Nahashon Oriema: Nimekataa majimbo kwa maana itawagawa Wakenya. 
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Com. Muigai: Twende mbele. 

Nahashon Oriema: Napendekeza Tume ya Uchaguzi in future watenge one seat kwa wafanyikazi wa mashamba. Kwa maana

kutoka  Ramisi,  Kisumu,  Naivasha,  Kiambu,  wawe  na  Mbunge.  Kama  watasimama  watatu,  Wabunge  wasimame  watatu,

wafanyakazi wachague. Kwa maana wafanyakazi they are not represented well in Parliament. 

Com. Muigai: Tusonge mbele.

Nahashon Oriema: Mshahara wa wafanyikazi wa mashamba iko chini sana kwa hivyo Serikali ama Katiba mpya waangalie

watalipwa mshahara sawasawa. Nafikiri ni hayo tu. 

Com. Muigai:  Tunakushukuru sana Bwana Amunga. Umesema mambo mengi lakini yote ya maana.  Asante sana.  Councillor

Thomas Amuga. What is your name? Mbugua. Okey. Ngoja Councillor.  

Mbugua G. :  Thank  you  very  much  Mr.  Chairman  and  we  regret  for  the  sudden  death  of  one  of  the  Commissioners,  Dr.

Ombaka. Dr. Ombaka is well known by everybody. His name is like a household name and we love him because  he has never

been  guided  by  his  stomach.  He  has  always  been  guided  by  his  conscience.  We  request  God  to  rest  his  sould  in  eternal

tranquility. My name is Mbugua G. from Naivasha. Here are some of the recommendations that I have and I wish to read them

because there are so many people who want to bring their proposals to you. 

Com. Muigai: I would request you Mr. Mbugua, to just highlight because we are going to read the memorandum. Just highlight

a few then give us a memorandum. Please. 

Mbugua  G.  :  So,  my  first  one  is  that  capital  punishment  should  be  abolished  forthwith  and  to  be  substituted  with  life

imprisonment. Any kind of discrimination should be terminated because  we know in our country,  discrimination is very clear,  it

is there. For example, when we come to security,  I can say on security,  a class of people  is licensed to hold guns where other

areas aren’t. We are currently experiencing poradic  carjacks,  robberies,  not forgetting rapes  at  gunpoint. It  is logic that empty

hands cannot defend a person against gun ambuish and no devil can dare  rape  a gunarmed female. No  robber  can dare  reach

his (inaudible). There is a parochial notion that licensing people to own guns would increase crimes, rather it would decrease it.

On health, medical,  house and committal allowances should be harmonized for all civil servants and a minimum of  each  to  be

set.  Civil  servants  should  not  be  compelled  to  resign  before  vying  for  a  Council  or  a  Parliamentary  or  a  Presidential  seat.

Businessmen are  never compelled to abandon their business.  Therefore,  this  one  is  a  clear  discrimination.  The  current  8-4-4

system  of  education  should  be  scrapped  and  reverted  to  7-4-3-2  system  due  to  the  status  quo  in  marketability.  To  curb

nepotism, corruption, tribalism and inability to administrate justice,  the President  should not appoint  judicial officers instead,  an

Act of Parliament  should  form  a  Judicial  Service  Commission  where  the  Chairman,  Secretary,  to  be  selected  by  two  thirds
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simple majority of the Parliament. 

Chief Justice should be selected by two thirds simple majority. Chief Justices to appoint  Judges and Magistrates.  There should

be created a Ministry of Justice,  Legal and Parliamentary affairs.  Mr.  Chairman, Naivasha Constituency is flagged with flower

and dairy farms. We would like a minimum wage for the labourers to be established and facilities like education,  health to be  of

paramount requirement. 

The Kenya currency Mr. Chairman, should not carry the portrait  of the incumbent President.  It  should be substituted with any

of the freedom fighters. Presidential  elections  should  be  delinked  with  Parliamentary  ones  and  the  President  ought  not  to  be

necessarily an MP. Thank you very much Mr. Chairman. 

Com. Muigai:  Thank  you  very  much.  Councillor  Amunga?  Please  hand  over  your  memorandum  here.  Thank  you.  Sammy

Gichigi?  Michael  Mwangi?  Michael  kuja  hapa  mbele  tafadhali.  James  Kepha  Ng’ng’a?  Mututa  Kamau?  Kuja  hapa  mbele

Bwana Mututa.  Gladys Githara? Kuja hapa  mbele  Gladys.  Gakunga  Kamau?  Yes,  karibia.  Joe  Kamau?  Joe  Kamau  yuko?

Chief Joe Kamau, hayuko. Wacha tuanze na wewe Councillor. 

Councilor  Amunga:  Bwana  Commissioners  na  watu  wa  Naivasha  hamjamboni.  Yangu  ni  machache  sana  kwa  vile  mengi

nafikiri imeshaongelewa na ningependekeza zile pointi kidogo kidogo vile nimeonelea. On the side of Presidential  candidate,  I

would like anybody who is elected or who is going to be a Presidential candidate, must be a clean person.  What I mean is that;

huyu mtu lazima awe si mtu ambaye amepitia katika njia ya corruption au  katika  njia  ya  udanganyifu  wowote.  He  must  be  a

straightforward  person.  Awe  kwanzia  kwa  President,  MP,  Mayor  na  Ma-Chairmen,  hata  Ma-Directors  kwa  vile  kuna

Ma-Directors wale wamechaguliwa na labda amekosa mahali fulani kwa kampuni fulani. Na  akienda kwa ile analeta the same

problem. So, lazima awe ni mtu hajapitia katika any corruption. A clean person. 

Ya pili ni about  education.  Ningependelea Katiba katika Kenya iweke education iwe  free  kutoka  Standard  one  mpaka  form

four ili Mwanakenya wote apate kusoma. Hiyo ndio ningependelea. 

Ya tatu,  I would like medical services also to be  free for every Kenyan so that this disease  we  call  the  Ukimwi,  can  also  be

cured  befor  it  reaches  that  stage  because  it  is  part  of  magonjwa  hii  ingine  ndio  inaelekea  kwa  ukimwi.  So,  kukiwa  na  free

medical services, tutapata njia ya vile tunaweza kutibu watu wetu mapema wasije wakaingiliwa katika hiyo magonjwa mengine. 

Ya nne, maji ningependelea maji ipitie Mwanakenya katika every five hundred metres in a home,  must  have  water.  Kwa  vile

tunajua maji ndio maisha. So, hiyo ningependelea. Mwanakenya every five hundred metres awe na maji. 

Nikienda upande wa General Elections, ningependelea vile tunafanyanga General Elections kwa vile tunafanya katika mwezi wa
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December  wakati  Wakenya  wengi  wameenda  Christmas.  Ningependelea  ifanywe  kabla  ya  December.  Hiyo  ni  kuwe  either

mwisho wa November ama early December. 

Lingine ningependelea katika Naivasha, tumesema hili ni ziwa letu na hatupati  access  ya hili ziwa. Yaani hatupati  tax inayotoka

katika  maua  au  katika  ziwa  hatupati.  Tungependelea  ipitishwe  ile  municipality  iwe  ikipata  benefits  za  hii  lake  ili  tupate  vile

tunaweza kukuza katika Naivasha. Or Ma-Councillors wakiwa hapa wapate salary yao kutoka katika hili ziwa. 

Ya  sita  ningependelea  kila  Mwanakenya.  We  have  got  a  problem  with  ID.  Kila  Mwanakenya  akifikisha  eighteen,  hakuna

mambo ya kuambiwa rudini kwenu nyumbani. Apatiwe ID, ndio ajulikane yes, he is a Kenyan citizen na iwe ni lazima. Si lazima

uwaambiwe wewe rudi kwa mpaka wa Uganda au rudi katika mpaka wa Tanzania. Kwa sababu ulizaliwa mpakani. 

Ya saba,  ningependa workers  kila mahali  kama  vile  wa  kanisa,  wa  nini  wa  nini.  Tungependelea  workers  wote  automatically

akishalipwa, he is a member of the Union. 

Ya nane,  ningependelea  marriage  certificate  ingawa  imeongelewa  kidogo.  Siku  hizi  tunajiita  kwa  Kiingereza,  tunaweza  kuoa

mabibi wengi. Bibi wa kwanza,  wa pili, apatiwe marriage certificate.  Wa tatu tunaweza fikiria baadaye.  Lakini wa  kwanza  na

wa pili apate marriage certificate ili awe certified physically married. 

Ya tisa,  ningependelea vile mmesema hapa Wakenya tusiwe na Majimbo. Kama hakuna Majimbo, Mkenya  unatakiwa  kuishi

mahali popote unaenda. Usiulizwe wewe ni mgeni hapa. You can stay anywhere you want na uwe recognized. 

Ya mwisho, tungependelea kwa vile watu sasa hawana representative mzuri katika Parliament,  inakuwa ni elected Minister yule

wa labour na (inaudible) Serikali.  Tungependelea General Secreatary  wa COTU,  au  isiwe  kama  Attorney  General  ahudhurie

kikao  cha  Parliament.  Awe  katika  Parliament  so  that  a-represent  the  workers  in  a  proper  way.  Kwa  sababu  wale  watu

anashikilia ni wengi. Kwa hayo machache naomba Mungu awabariki, Commissioners muendelee na kazi yenu na mpatiwe muda

mfanye hii, isije iingie katika mambo ya General Election. General Election tufanye kawaida lakini nyinyi muendelee na mambo

yenu ya kufanya Constitution. Iwe cleared kwa Kenya na iwe kila kitu. Hata neno moja lisife. Even if it is one year,  two years,

we don’t mind. 

Com.  Muigai:  Asante  Councillor.  Asante  sana.  Sasa  ni  Bwana  Michael  Mwangi.  Bwana  Mwangi,  uangalie  mkono  wa

Chairman, akifanya hivi, nikusema wewe ile point yako tumeishika na iko chini, usonge pointi ingine. Tafadhali.  Ndio tufikie kila

mtu. 

Michael Mwangi: I am Michael Mwangi kutoka hapa Naivasha. I will be very short and brief. 

93



The Constitution should be simplified in all ethnical backgrounds for easy understanding. 

Presence of Presidential  overall power  should be scrapped  and also the  appointments  and  disappointments  to  people  should

also  be  scrapped.  Bill  of  Rights  should  be  enhanced  e.g.cattle  rustling,  security  for  all  and  if  people  are  mistreated,  the

Government should compensate. If they are killed, they ought to be compensated for. 

Public Service Commission should consider  applicants on merit but not on quarter  system. Jobs  should be available when one

has  finished  course  of  studies,  either  in  College  or  University.  Parliament  should  not  be  used  to  determine  their  fate.  But  a

selected panel of all over District and also the Province should decide their fate according to ethical background  and  national

resources  in  the  country.  Some  professionals  who  are  paid  more  than  anybody  else,  e.g.  P.S.,  Permanent  Sectretaries,

Expatriates and also the current Commissioners in this Review, their pay should be compared to the rest of the Kenyans.

About  Naivasha,  Naivasha  I  think  it  is  one  of  the  biggest  division  in  the  country  with  large  quantity  of  national  resources.

Workers  should first of all be  looked at.  Those who work in those areas  should be  looked  at  like  the  workers  in  the  flower

farms. The workers in the flower farms, they do a lot of job but they are  just paid peanuts.  So,  the Government is against the

(inaudible). Farmers, they are in the largest part of the country and also they are almost the (inaudible). But during the harvesting

time,  one  Kilogram  of  maize  costs  seven  shillings  while  the  packed  maize,  one  Kilogram  costs  twelve  shillings.  So,  the

Government should consider their production. 

Com. Muigai: Thank you very much Mwangi. Next, Mututa Kamau. 

Mututa Kamau: My name is Mututa Kamau,  I am a teacher  by profession.  To avoid people  re-investing themselves,  no one

should ever be a President, then at another time become a Prime Minister.  The two should hold two term of five years  each in

Kenya and the Constitution should always be read in  this  respect  only  for  this  crown.  Further,  MPs  term  should  be  for  five

years each. There have been talk about federalism and for this I am for Unitary Government but should the federal  people  carry

the day, there should be equal compensation. Our country outclearly is not capable. 

Preamble for the new Constitution: The Constitution establish the Executive, the Judiciary and the Legislature. So,  the three are

creatures of the Constitution. Therefore, no creature should ever be above the creator. 

The Executive: Whether headed by a President  or  a Prime Minister as  for the Government assigned to the President  who will

not give him or  her personal  powers.  Real power  will be  vested with the Ministers.  The President  shall emphasize his powers

through  the  Ministers.  He  shall  not  be  answerable  for  his  actions  when  executing  official  functions  but  the  Minister  will.

Therefore,  a sitting President  should not always be dragged to go for official functions but for  personal  conduct  like  enrobing

with people’s wives the Clinton way, he should be dragged. We saw it with the most powerful President in the world. 
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Resolutions passed  by the Cabinet  shall be  signed by the President  and the relevant Minister shall  countersign  that  resolution.

He will automatically then be responsible for the resolution. Any Kenyan then can impeach such Minister. For instance, we have

heard  of  appointments  of  illiterate  KANU  or  party  functionalists.  Specifically  oriented  offices  like  soil  conservation.  Such

appointments should be contestable in courts. A sitting President should be impeachable for his private conduct. 

Legislature: It’s official name to be changed to look African. 

Com. Muigai: I would ask you to give us a….

Mututa Kamau: Bunge.

Com. Muigai: Bunge?

Mututa  Kamau:  Civil  and  public  servants  should  contest  seats  without  resigning  from  their  positions.  They  can  be  active

members of any registered party or sympathizing outsiders. However, when conducting official functions, he must implement the

Cabinet policy. To avoid outsiders influencing our political oxygen, registered parties  with atleast  ten percent  of  parliamentary

representative should be funded by the Ex-checker. Note, today Osama can own a party in Kenya.  So,  outside funding should

lead to automatic out ruin of such a party. To change or amend the Constitution, there must be two thirds majority of votes from

members followed by a referendum. 

The change can be invalidated by thirty percent  of the electorate  in the previous election who vote against him. Sheer  numbers

will not bulldoze us like some people want to do now. They can come up with two thirds and at the end of the end,  declare  that

they will be  in that  Parliament  forever.  Even  those  who  can  lean  on  their  Ministries.  Sheer  numbers  willnot  do.  No  Kenyan

should ever determine his pay package,  however senior.  MPs do not represent  acres  of  land,  camels  or  acacia  bushes,  they

represent  people.  Therefore,  there  could  be  almost  equal  number  of  voters  in  all  the  Constituencies.  We  have  some

constituencies in Kenya where voter’s power are higher than others. 

Judiciary: Members of the Judiciary shall be appointed by Judicial Service Commission. Chief  Justice shall be  appointed by the

President  and  be  vetted  by  Parliament  through  votes  and  at  least  two  third  majority.  Laymen  should  participate  in  criminal

proceedings like it happened in some countries. 

Com. Muigai: Jury?

Mututa Kamau: The jury. Though the penal code  should be translated in all the languages. Otherwise,  in Russia,  (inaudible)

make nonsense to us. Courts should be open even on weekends.  A person arrested  must be  taken to court  within twenty four
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hours.  All (inaudible) automatically will  win  one  aboard.  The  nonsense  of  sending  everybody  to  custody  is  done  so  that  the

Magistrate can be divined. Except for capital…..

Com. Muigai: Please propose. You can propose, you can say all offences should be bailable. 

Mututa Kamau: No. Except for capital offences, the Judge shall within three days decide on detention or  other  trial measures.

Civil servants should be bounded automatically by the police and the Judge for all bailable offences since they can’t run away.

Otherwise, many people are detained only to be released later, having eaten Government food and their (inaudible). 

Basic Rights: Any Kenyan citizen of sound mind and holding responsible position should legally acquire a gun. Provided that he

has  no  criminal  record  for  the  last  five  years  and  has  an  estimate  valued  not  less  than  one  million  shillings.  It  will  depend.

Otherwise, these are  the people  who are  targeted by criminals. If the target  are  armed,  the criminals will not have a jolly day.

Where the Government is suspected to have violated any Kenyan his rights, the aggrieved person should be entitled to free legal

representation by a ballister of his choice.  When the Government is convicted,  the fine should be what the Judge has decided

multiplied by two. 

Natural  resources:  This  include  land,  forest,  water,  manpower  and  (inaudible).  Every  Kenyan  should  be  accorded  an

opportunity to utilize the natural resources mentioned earlier. Those holding chunks of land for speculation should have the same

expropriated and compensation should be at cost price. To the extent that such furrows fellows exceed five hundred acres. 

No single person should have at the same time more than one official job however experienced. No national days should be set

for an individual regardless of their situation in life. Any day set  aside should be for approval  of people.  e.g.  Like what Ndaiga

said here, Heroes day. Whoever feels that he doesnot fit in that heroes day, then he should go home. Today we have been ruled

by two Kenyans and two days have been set  aside.  By the time we will be  ruled by three hundred and sixty five people,  ours

will be a holiday camp.

Meritocrity*: No one should hold an office which he doesnot  merit on account  of expertise,  education and experience.  In  the

Public Service,  no junior individual should lead seniors whatever his strength.  Assignments given to Public Servants  should  be

paid for. We have one body called T.S.C that is so notorious for assigning people  jobs  which it doesnot  pay.  For  instance,  in

Kenya today people  called Heads  of Departments are  never paid.  Their juniors have been promoted,  they are  all in the same

job group and they are expected to do some extra work. 

Two persons  doing the same job should be paid equally. T.S.C  here  again  is  so  notorious  on  this.  That  is  teachers  with  the

same education,  experience and the same job group are  paid differently. This one depends  on the subject  they teach.  Though

serious is the issue that a person today teaching eight subjects  is paid less.  A  person  teaching  Kiswahili  in  Kenya  Secondary
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Schools, has three credit increments over that who is teaching eight. 

Freedom square: The ranks and (inaudible) should be accorded everywhere in every Municipality. Where they should hear their

expedients over any matter under the (inaudible). They should enjoy amenities from prosecution like the MPs do in Parliament.

Uniformed police should be on standby to give security and maintain order  in sessions  which  will  be  held  in  the  afternoon  of

every public holiday. 

Parastatals: They should be headed by Directors appointed by the Minister and vetted by Parliament. 

Liberalization: All sectors  except  military  should  be  liberalized.  Example  we  have  a  body  called  Pyrethrum  Board  of  Kenya

which enjoys a monopoly which it has abused directly. Kenya doesnot need Pyrethrum..

Com. Muigai: Move on. 

Mutua Kamau: Farmers have stayed for five months without pay. 

Com. Muigai: Stay with the principle Mwalimu, if you say all parastatals they will cover, then we move on. 

Com. Muigai: The Government should never be allowed to come in between the farmer and the buyer if it’s role is parasitic. 

Ombudsman: He should be appointed by the Minister and be vetted by Parliament.  He should have powers  to  prosecute  the

Government. 

Vote of no confidence: If a President or an MP gets a vote of no confidence, he should vacate office within two weeks  unless a

General Election is due within three months. 

Constitutional change: I have already mentioned that.  That an acrorilistic sections of the Constitution can be changed only after

acquiring two thirds, followed by a referendum which can be invalidated by thirty percent  of the voters  in the previous General

Election. 

Corruption: Police found collecting bribe should be sacked,  arrested  and be liable for life imprisonment.  Because  by  allowing

vehicles that are  inspected to just pass,  they are  sending people  to early graves.  They  should  be  imprisoned  for  life.  If  traffic

police for instance, refuse to take bribes and inspect vehicles, deaths will be reduced by ten percent. 

It should be mandatory for Government to explain in writing the reason why one  has  failed  an  interview.  Otherwise,  in  some

97



occasions,  the interviewing panel,  just check your physique and you never know and you cannot change this. They should  be

explaining the reasons in writing. 

Clapping from the audience. 

Com.  Muigai:  Thank  you  Mwalimu.  Please  give  us  your  memorandum,  it’s  well  spoken.  Gladys  Githara.  Mr.  Kamau  is

standingby. Thank you. 

Gladys Githara: Thank you Mr. Chairman. Before I give my contribution, I give my personal condolences for you loosing one

of your colleagues and I say may God rest his soul in peace. 

Most of the things I had have been said. But I will just point a few that have not been said and may be stress  on some that have

been  said.  Now  about  land,  in  Kenya  we  have  more  than  half  of  the  population  landless  and  my  proposal  or  my

recommendation is that nobody should own land more than three hundred acres. If there is somebody who has more,  he should

surrender it to the Government. On the same issue about land, we have Naivasha, a very fertile place with very good land and a

lot of flowers are grown here in Naivasha. All these flowers are exported and we don’t benefit anything we as the residents.  So,

my recommendation is that all the flower growers do pay cess  to the Local Authority so that,  the Local Authority can develop

the town. 

About  the  elections,  we  normally  have  a  lot  of  abuses  and  a  lot  of  fighting  during  campaigns.  To  reduce  this,  I  would

recommend, if there are  a group of supporters  of a specific candidate  behaving in this manner, all these supporters  should  be

prosecuted. I would recommend that the candidate of these supporters is disqualified to vie for the particular post, he was vying

for. 

My recommendation, President or Member of Parliament,  Councillor or  Mayor,  all these people  should not exceed two years

term  at  any  time.  About  Review,  we  have  had  reviews  and  Commisions  have  been  set  to  review  salaries  of  particular

organizations.  My  recommendation  here  is  on  Parliament.  The  Parliamentarians  should  never  at  any  time  review  their  own

allowances or salaries. A Commission should be set aside to review their salaries or allowances. 

Nomination: Where I happen to be a victim. A nomination of a Member of Parliament or  a Councillor by any party should not

be withdrawn at any time until that candidate finishes the term he or she was nominated for. 

Education:  About  education,  my  recommendation  is;  any  candidate  vying  for  Councillor’s  seat,  should  attain  the  education

standard of C.P.E and those vying for parliamentary should attain O’ level education and above. I have a recommendation here

that may touch most of you. Whereby if a man rapes a child or  a woman, my recommendation here is that it should be a death
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sentence to reduce this. 

Clapping from the audience.

Security during campaigns. I would recommend that all vying candidates are given security whether opposition or KANU. 

Registration of voters:  My recommendation here is,  the registration of voters  should be a continuous exercise in the particular

year that elections are being held. e.g. it should be continuous now, from January upto December since the registration of ID is

also continuous. I think that is all because most of the points have been presented to you.

Com. Muigai: Thank you. But why did you say Gladys that your proposal  would affect some of us.  Do we look like people

who would commit that offence?

Gladys Githara: No. Not that you look like people….but it is usually committed by people like you. 

Com. Muigai: Okey. I understand. Thank you very much. Mr. Kamau?

Gakange Kamau: Thank you Mr. Chairman. Let me first register my personal condolence for that sudden death for one of the

Members of the Commission. My name is Gakange Kamau. I will be very short and brief. First, I would like to recommend that

a law should be put there to prevent the sitting President to hold more than one seat. That is, the President should only have that

seat of the President. Also, a law should be there which should prevent the President  from making public decrees.  I would also

like a law to touch the area  of the  National  Social  Security  Fund,  where  the  members  of  the  National  Social  Security  Fund

should be allowed to be withdrawing their money after a certain period of time. That is, after the person has been employed and

is a member of that, can be allowed to withdraw may be after ten years, twenty years  and not to get his dues just at  the end of

the service. 

The other area  I would like to recommend is the  area  of  education,  where  we  have  got  the  Ministry  Education  e.g  teaching

materials which do not pass  through the professionals  and  teachers,  parents  and  students  are  imposed  to  use  them.  I  would

recommend that the Ministry of  Education  should  have  a  pilot  school  in  every  Division  where  all  these  materials  could  pass

through this school and they be recommended.  In the same area,  I would like to recommend that the Higher Education Loans

Board should be abolished and another board  be looked at  which will be  regulated by the Kenya  Revenue  Authority.  In  this

area, I would like also a law to be made which should where all the students admitted to Universities, qualify for the loan but not

few students to qualify for the loan. That means we should go back to where we were, that a student admitted to the University,

automatically qualifies for the loans. 
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The other area of the Ministry of Agriculture. You know the Ministry of Agriculture is mostly the one that sustains the country.  I

would  recommend  that  the  services  given  to  the  Ministry  of  Agriculture  should  be  privatized.  Therefore,  having  not  to  be

controlled by the Ministry. 

The area  of the Electoral Commission: The members of the  Electoral  Commission  should  not  be  the  Presidential  appointees.

The other area  I would like to touch on  is  the  area  of  National  Hospital  Insurance  Fund.  I  would  like  to  commend  that  the

money paid to the patients should be harmonized. i.e. If a patient is admitted at Kenyatta National Hospital  or  Naivasha District

Hospital, the money paid there should be the same and I think that is what I had Mr. Chairman. 

Com.  Muigai:  Thank  you  very  much.  You  are  very  brief  and  very  fast.  Asante  sana.  Musa  Okiyo.  Alex  Sola.  Dominic

Mwangi. Councillor Amunga amezungumza. Karobia Karatu. Macharia Charles. John Njoroge. Hayuko. Allan Kamau.  Nathan

Gichana.  Francis  Maina.  Philip  Rukwaro.  Lazima  uzungumze  my  friend  Mr.  Rukwaro,  kuja.  Robert  Kibe  Gitau.  Freshiah

Wambui. What a pity? Ladies, why don’t you want to speak. Okey. Ngoja kidogo. Terry Hiuhu. Tabitha Njeri.  James Kimani.

Veronicah Wanjiru. Pauline Wairimu. Okey endelea sasa. 

Philip  Rukwaro:  Asante.  Kwanza  nawapeni  pole  kwa  kumpoteza  mmoja  wenu.  Yangu  yatakuwa  machache  maana  mengi

yamesemwa na nitasema kwa lugha ya Kiswahili. Kwanza ningeuliza maana katika ofisi nyingi za Serikali kumekuwa na  shida

kila  wakati,  unasikia  mtu  akienda  kutafuta  labda  ni  kitu  kinamhusu  yeye,  unasikia  file  imepotea.  Hata  kortini  unasikia  file

imepotea na haijulikani ilienda wapi. So, katika Katiba ijayo tungependa kuwe na njia ya kujua ilienda wapi kila wakati. 

La  pili,  hivi  karibuni  kumekuwa  na  mauaji  ya  polisi.  Polisi  wamekuwa  wakiuwa  watu  kila  wakati.  Sitaki  kuwalaumu  lakini

naonelea heri ingekuwa vizuri kabla ya kuua,  yule mtu ashikwe maana kila  wakati  watu  wanakufa,  wanakufa  na  hakuna  hata

mmoja  wao  anabaki  kubaki  kusema  kweli  tulifanya  kile  kitendo  ama  hakutufanya,  wanauawa  wote.  Kwa  hivyo  wakati

mwingine watu wanalia. 

La  tatu  ni  kuhusu  Uchaguzi  maana  Uchaguzi  tunaamini  ya  kuwa  kila  wakati  imekuwa  ni  silaha  ambayo  inatumiwa  na  labda

chama kile kinachotawala. Ningependekeza siku ama tarehe ya uchaguzi tuwe tukipewa immeaditely tukifanya Uchaguzi, tujue

baada ya miaka mitano, tarehe fulani, ama mwezi fulani tutafanya Uchaguzi na isiwe ni siri ya mtu yeyote. Awe ni Rais ama nani.

Iwe ni kitu kitatangazwa na Tume ama Bunge mara moja. Kwa hivyo mwezi usipite. 

Lugha  kortini:  Mara  nyingi  utaona  mtu  akienda  kortini  labda  anawakilishwa  na  wakili,  ile  lugha  inatumika  pale  labda  ni

Kiingereza na Judge na Wakili wanawasiliana kwa lugha ya Kiingereza. Na  yule mwenye kusaidiwa ama yule mwenye amelipa

yule Wakili pesa kwenda kumsaidia pale, itabidi kwanza baadaye waende nje akaelezwe na Wakili ni nini Judge alipitisha juu ya

yeye. Kwa hivyo ningeuliza kortini kama mtu anaelewa Kiswahili, siku ile anawakilishwa na Wakili wake, Kiswahili inatumika. 
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Mambo ya vitambulisho imesemwa. Walimu kwa wale ambao hawajajiweza.  Mara  mingi mimi siamini ya kwamba ile  bursary

fund inayotolewa na Serikali  inasaidia  maskini.  Kwa  hivyo  ingekuwa  kazi  ya  community  kuchagua  ni  mtoto  wa  nani  na  nani

atakayesaidiwa na zile pesa. Sio ofisi zile ziko juu mnasikia fulani anasaidiwa na bursary na hamjui alitolewa wapi. 

Lingine  ningesema  ni  juu  ya  makanisa.  Makanisa  yamekuwa  mengi  wakati  huu  kama  vyama.  Sisemi  yavunjwe  yale  yako

yaendelee lakini kuwe na sheria  kusiwe  na  mengine.  Maana  wengine  wakipata  labda  ukubwa  mahali  ako,  anaenda  anaunda

yake. Imekuwa kama vyama sasa. 

Lingine ni  juu ya ile Katiba tunazungumzia  wakati  huu.  Labda  ningewakosoa  kidogo  niseme  ya  kuwa,  si  heri  kwanza  labda

nafikiri mngetuelimisha kwanza tujue ile Katiba iliyoko inasema nini. Maana hatuijui  yenyewe.  Sasa  tunakuja  kwa  nyingine  na

iliyokuweko  hatuijui.  Kwa  hivyo  ningeuliza  ile  Tume  iliyoko  sasa  hata  baada  ya  kutengeneza  hii  Katiba  iendelee  kuwako,

iendelee  kuelimisha  Wakenya  mpaka  mwisho.  Maana  kwa  mfano  watu  wa  Naivasha,  tulipoitwa  Naivasha  wamekuja

wachache.  Ni wachache sana watajua juu ya Katiba yao.  Kwa hivyo itakuwa vizuri, kila mtu  aendelee  kuelimishwa  na  kujua

Katiba yake inasema nini. 

Jambo lingine ningeuliza ni wale watu ambao walifukuzwa kwa mashamba yao wakati  wa vita vya kikabila na vya kisiasa pia.

Ningeuliza hawa wote warudishiwe shamba lake maana lilikuwa lake.  Na  kusiwe na ubaguzi maana kuna  mashamba  mengine

ambayo yaliachwa yakapewa wengine. Kwa hivyo sioni sababu gani iwe ni vita ilitokea  na  baadaye  mwingine  aende  agawie.

Kwa hivyo kila mtu arudishiwe shamba lake. 

Clapping from the audience.

Chokora  ama parking boys.  Nafikiri baada  ya miaka mingine  mitano  itakayokuja,  mji  kama  wa  Nairobi  utakuwa  shida  sana

kukaa.  Sasa  pale kwa upande wa chokora  ningeuliza, kila  mtoto  ashikwe,  aeleze  wazazi  wake  wako  wapi.  Mzazi  afikishwe

kortini aeleze sababu gani amemuachilia yule mtoto.  Kama ni uwezo hawana,  Serikali iwe na  aina  ya  pesa  fulani  ya  kusaidia.

Yule ambaye ameachilia, maana kuna wengine wameachilia watoto  wao makusudi,  mzazi  achukuliwe  hatua  na  Serikali.  Kwa

njia ile najua kwamba watapungua. 

Lingine ni juu usalama wa kila mtu. Usalama wakati  mwingine kwa mfano kama hapa mahali tunaishi, inatubidi kuwaajiri  askari

kwa estates tunazokaa maana hakuna usalama. Na kila mwaka naona kuwa polisi wanaalikwa wengi, wanaajiriwa wengi kazini,

ingekuwa heri tupewe askari  tujue ya kuwa wakiweko kama polisi,  Serikali haina pesa  ya kulipa  hawa,  tupewe  tuambiwe  ya

kuwa,  kama  ni  estate  fulani  tumepea  askari  fulani,  kiasi  fulani  muwalipe.  Kuliko  wawe  wengi  na  baadaye  tunaajiri  askari

wengine hapa kwa mitaa. 

Clapping from the audience. 
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Ningeuliza iwe, maana kila wakati,  kila mwaka tunaona ya kuwa polisi wanaajiriwa.  Imesemwa  mara  nyingi  kila  wakati,  kazi

moja kwa mtu mmoja. Ningeuliza ile itimizwe maana utapata kuna wengine wako na kazi zaidi ya kumi na wanaendelea kupata

mishahara. Na mwingine hana kazi, hana la kufanya. 

La mwisho ningeuliza wale ambao wanaiba,  tuseme kwa mfano mtu anaiba kitu  fulani,  anapelekwa  kortini  ama  anachukuliwa

hatua aina fulani. Wacha tuseme aliiba mali yangu mimi ama ya mwingine, na baada  ya kupelekwa pale kortini,  anafungwa ama

anapigwa fine, ile fine anayopigwa inaenda kwa Serikali na huku mimi na wengine nabaki nikiumia. Kwa hivyo sasa  nafikiri kile

kilichoibiwa kwa yule mtu anashtaki hata kama ni fine, iende kwa mwenye kuibiwa sio kwa Serikali. 

La mwisho tu ningeuliza ya kuwa,  iwe kama ni wakati  tunaendeleza,  mara nyingi utaona ya kuwa zile sehemu zinazoendelezwa

ni zile ambazo ni regions za kile chama kinachoongoza. Na nafikiri Kenya ni yetu yote kwa hivyo kila sehemu isichukuliwe hatua

ambayo ni njia moja bila kuchagua nyinyi Mbunge wenu anaongoza ama haongozi.  So,  kwa hayo  machache  nashukuru  sana

kwa kunipa hiyo nafasi.

Com. Bishop Njoroge: Thank you very much for those views. Can you sit down please? Ulikuw umeitwa. Jina lako ni nani?

Njoo hapa. Hebu kwanza nione wale hawajazungumza. Mikono juu. Can you come infront here? Can all of you come infront

here? Wale  wamezungumza  waondoke.  Have  you  talked?  Wewe  una  sweater  ya  blue,  umezungumza?  You  haven’t  talked.

Okey.  Nasema  mkae  chini.  Wewe  umezungumza?  Bado.  Sasa  nitawaonyesha  vile  tutafanya.  Mketi  chini.Tutaanza  hapo,

tutaenda hivi, tutaenda hivi, mpaka mwisho. Sawa sawa? Hawa ndio sasa watakuwa wa mwisho. 

Allan Kamau: Jina langu ni Allan Kamau. Mimi nina jambo ningependa kupendekeza kwa wakulima wa pareto.  Wakulima wa

pareto  wapatiwe nafasi ya  kuuza  mazao  yao  wenyewe.  Sheria  zinazokataza  wao  kuwa  na  mauzo  yao  ya  pekee  iondolewe.

Tena  ningependekeza,  vijana  wa  nchi  hii  walindwe.  Kwa  mfano  kama  watoto  mayatima.  Tena  ningependekeza  sheria  za

customary laws ziheshimiwe. Tena ningependekeza haki ya wakulima ilindwe. Tena ningependekeza elimu ya haki ya mtoto wa

Kenya. Tena ningependekeza vijana wa Secondary schools wapatiwe vyeti vyao bila masharti yeyote. 

Tena ningependekeza,  Kenya iwe nchi ya kidemocracia.  Na  ningependa  tuwe  na  mvumo  wa  Serikali  tulio  nayo  sasa.  Lakini

(inaudible). Wananchi wapewe haki ya maandamano ya usalama kupinga jambo wasilokubali.  Ningependekeza lingine, Katiba

iwanyime Wabunge haki ya kubadilisha Katiba bila maoni ya Wananchi. Ndio bado ninaendelea. 

Com. Bishop Njoroge: Hapana. Sikia. We are not going to be here…there are  many people  who want to talk.  Can you give

us your last point?

Allan Kamau: Uchaguzi uwe wa huru na haki. 
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Com. Bishop Njoroge: Hiyo ni kusema nini? 

Allan Kamau: Yaani usiwe ukivurugwa.

Com. Bishop Njoroge: Kama violence. Njoo hapa. Five minutes. Tafadhali zungumza kama huyu Mzee, points, points. 

Wilson K. Chege:  Thank you Bwana Chairman. My points are  very brief because  most of them have been said.  My names

are Wilson K. Chege.  

1. Presidential powers should be trimmed and the President should not be above the law.

2. Judicial Commission should be independent. 

3. Public Commission also should be independent. Legislative also should not be answerable to any President. 

4. Health: All citizens should have access to free medical services. Cost-sharing should be abolished. 

5. Public servants should be well paid to minimize mushrooming of private hospitals. 

6. Education: The Government should emphasize on free education upto primary level and should be compulsory.  Also,  it

should avail low interest loans for all those going for further education from Secondary level. 

7. Security: The Government should improve security to all Kenyans and have competent  police force who are  well paid

to avoid corruption. 

8. About the land: All big ranches of land should be repossessed  and Kenyans should be given at  least  a plot for shelter.

Grabbed land should be repossessed by the Government for public utility. 

9. Infrastructures: Roads should be improved especially from the productive areas  especially agriculture areas  and tourism

areas. 

10. Telephone services should be liberalized and affordable to all citizens. Electricity should also be liberalized,  accessible

and affordable to all citizens. 

11. Water:  The  Government  should  give  lean  water  to  all  citizens.  The  Government  should  also  tap  water  from  natural
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resources and create dams, digging boreholes for agricultural purposes. 

12. Public offices: All officers serving in the Government and elected public officials should declare  their wealth before any

appointment or given any election.

13. Councillors, MPs, Judicial officers, P.S., Composition of the Executive and President should declare their wealth before

any…

14. Local Authority: Funds should be transferred to local  people.  i.e.  Planning  for  the  Council  should  be  direct  from  the

people. Direct of election for Mayor, should be done by the people.  The Mayor should be answerable to any national

Local Authority supervisory body whereby the Mayor should be answerable to it. 

Com Bishop Njoroge: One more minute. 

15. Mayor should be answerable to national Local Authority supervisory body, should be created by the Commission. 

16. The Local Authority should take  al related matters especially the issue of streetchildren.  Whereby the Local Authority

should give shelter, food, free education and medical care to those children. 

17. National  Resources:  All  citizens  should  have  an  access  to  national  resources  anywhere  in  the  Republic.  E.g.  Lake

Naivasha whereby the local people do not have a say to the lake. Only because the surrounding land is being owned by

the whites (private people) and you cannot even try to pass to the water. Thank you very much. 

Com. Bishop Njoroge: Thank you very much. Njoo. 

Richard Kinyanjui: Jina langu ni Richard Kinyanjui. 

Com.  Bishop  Njoroge:  Wewe.  Kwa  nini  unaenda  hapo.  Utarudi  mahali  ulikuwa.  Can  you  go  back  to  where  you  were?

Umekuja umechelewa. Katiba ilianza asubuhi. Kwanza keti hapo. 

Richard Kinyanjui: Jina langu ni Richard  Kinyanjui na mimi kwanza ningetaka kusema kuhusu mkutano ulioko kati  ya nyinyi

Commissioners, Serikali pamoja na Wabunge. Kwa sababu kuna mvurutano wa nyinyi. Wengine wanasema uchaguzi ni mwaka

huu,  wengine  wanasema  tutangojea  mwaka  mwingine.  Hata  hivyo  hivyo  hapa  wakubwa  wetu  vile  wanasema.  Mimi  kama
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ningekuwa na uwezo ningesema tufanye Uchaguzi mwaka huu, sio mwaka kesho kwa sababu wengine wanafurahia hiyo unga

wanakula. Tungetaka ufanywe mwaka huu huu. 

Jambo lingine tungetaka uchaguzi wa Bunge na Councillor ufanywe siku moja. Usifanywe wakati  mmoja na wa President.  Kwa

hivyo wa President uwe siku ingine peke yake. 

Ya  nne  ningetaka,  Wakenya  tuishi  kama  ndugu  lakini  sio  mtu  ni  Mkikuyu,  Kabila,  Mjaluo  au  Mkamba,  tukae  kama

Wa-Tanzania, twaitana ndugu. Lakini haya mambo ya ukabila, Kikuyu, Kalenjin inaleta ukabila mwingi. 

Ya tano: Upande wa viongozi wetu wa nchi yetu ndio wameleta ukabila.  Kwa sababu kama anaandika watu wa kikwao.  Hiyo

ndio inaharibu watu ambao wengi wetu watoto  wamesoma na wanakosa kazi.  Kwa sababu ukienda pahali pengine unaitishwa

mlungula. 

Jambo  lingine,  upande  wa  development:  Kumekuwa  na  tabia  ya  kunyimwa  maendeleo  sehemu  zingine  sababu  mlichagua

Councillor ama MP wa chama kingine. Lakini kwa kawaida tunasema, dume ikishapigana, moja ishindwe, inakubali kushindwa.

 

Mzee, umekuja saa hii? Hebu mwambie nazungumza na yeye. Unakuja saa hii? Hebu keti kwa form hii nyingine tafadhali. 

Tupewe maendeleo kila mahali  hata kama nilichagua mtu wa chama  gani  lakini  bora  mimi ni  mwananchi  wa  kawaida.  Hayo

mambo ya maisha mbaya, siasa mbaya, hiyo tuache kabisa. 

Jambo lingine kuna shida ya stima kama vile mimi nilivyo  hapa  nimesimama,  nimesimamia  mradi  wa  stima.  Tukishalipa  10  %

tafadhali Serikali ituekee stima. 10%, 90% Serikali yetu ituekee. 

Jambo lingine mkulima siku hizi anafinywa kama mimi ni mkulima vile vile. Maziwa imekuwa hohe hahe.  Hata juzi mliona mahali

pengine kulichomwa huko ‘ milk powder.’ Inaumiza sisi wakulima, maua yetu hainunuliwi, maziwa, viazi, mahindi, ni shida.

Com. Bishop Njoroge: Can you recommend please? Unajua kuna soko huru, kwa hivyo ifungwe. 

Richard  Kinyanjui:  Ifungwe,  isije  hapa.  Kwa  sababu  inaumiza  mkulima.  Maziwa  tunanunuliwa  shilingi  tatu  kama  kama

(inaudible). Kitu iliyoko hatutaki majimbo katika nchi yetu ya Kenya. Majimbo kuna sehemu zingine ni kavu sana. Tutafika huko

saa ngapi? Nilikuwa nimezaliwa wakati  wa Mkoloni.  Mimi si  kijana.  Na  niliona  shida,  nilikuwa  nakaa  hapa  Kiambu  Karura.

Ilikuwa shida kwenda Kiambu. Wengine waniona kama kijana, mimi si kijana. Kwa hivyo majimbo hatutaki Kenya. 
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Jambo lingine: Wazazi,  wakiwa  wazee  kama  vile  nilivyo  mzee  sasa,  baba  yangu,  nikishakufa  leo,  nikiaga  dunia.  Sio  kusema

naweza kufa leo nikisema hivyo. Lakini watoto wangu watapata shida kupata Title Deed ya shamba langu. Hiyo iahilishwe kwa

sababu  imekuwa  mkutano,  ukienda  kwa  Chief,  D.O.  nini?  Mara  muende  kortini.  Wengine  hawana  pesa  ya  kushtaki  haya

mambo kortini, inakuja kupotea na mwenye pesa.

Jambo lengine la mwisho, Wabunge wetu wamekuwa taabu sana hwa Ma-Councillor  wetu.  Maana wana-defect  chama chake

na  wanakwenda  chama  kingine.  Yeye  hana  msimamo.  Inatakiwa  akihama  chama  chake,  constituency  yake  irudie  uchaguzi,

igombanie mara ya pili. Asante sana. 

Com. Bishop Njoroge: Next person. Tuambie jina lako. 

Peter Otieno: My name is Peter Otieno. My point is; The Parliament,  the Ministers should not be  appointed by the President

but  a  council  to  do  the  selection.  Vice  President  should  not  (inaudible)  into  the  office,  incase  of  death  of  the  President  or

anything else. Instead the Speaker should hold that office and should not contest  the elections to that post.  Labour laws should

be reviewed.

Medicine facilities should be free so that we can curb the death rates in the country. Investors  investing in the country should be

vetted properly in order to avoid investors who run away and leave their workers unpaid. 

Chiefs should be transferred as any other civil servant. The Government should provide water  to rural areas  where water  is not

available so that people do not suffer for lack of water. I think those are my points. 

Com.  Bishop  Njoroge:  Thank  you  very  much.  Next.  Njoo  hapa  ujiandikishe.  Wale  wako  nyuma  wakae  hapa  mbele.

(inaudible)

Otumba Adero James: Thank you Commissioners,  first let me say that;  it is not only you who may be has lost one amongst

you but I can say us as Kenyans we have lost a very valuable son of us, who infact in him God give blessings. 

I  will  start  by  first  of  all  saying  that  our  Constitution,  we  must  own  it.  Therefore,…my  names  are  James  Otumba  Adero.  I

propose that our Constitution have a preamble which infact should give us ownership.  Then, in this preamble,  it ought to have

our philosophy, the guiding principles and it should also have the pillory. For  example,  we should have within the Constitution,

the power  be given to people.  Emphasis should be on the rule of law and equality should be  some  of  the  pillars  which  infact

uphold that Constitution. 

Secondly, I would like to say that we would like a very detailed Constitution. One which is not actually perceptible  to alteration

as now currently we have sixty five percent. This one infact was lowered in 1965  for some other reasons which infact we were
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not told. I would recommend seventy five percent, other than sixty five percent. 

Thirdly, I would like an Executive with power but power which is well checked and balanced.  The balancing should actually be

done  by  the  following:  We  should  ensure  total  independence  of  Parliament  by  it  having  to  draw  its  own  timetable  and  the

committees of this Parliament should actually be constitutionalized and even spread  constitutionally, so that infact they can even

take legal matters to court. They can prosecute like the (inaudible) if they find victims to be sued. 

I would also recommend as a  way  of  ensuring  this  balance  that  there  should  be  security  of  tenure,  to  both  the  Auditor  and

Controller General.  The contract  Judges should actually not be  there.  Currently,  because  we believe that we have got enough

sons and daughters who can actually do this work. 

I  would  also  prefer  if  the  Electoral  Commission,  the  Public  Service  Commission  and  the  Judicial  Commission  be  vetted  by

Parliament after recommendation by the Head of State. They should actually be vetted by Parliamne. 

Now,  on nomination of parliamentarians: These parliamentary nomination, the purpose  for which infact these nominations  was

established is no longer there.  It  was actually as  a result of may be certain people  who are  required to play  certain  roles,  not

succeeding in having been elected. 

Com. Bishop Njoroge: Tafadhali, hii kitu itachukua hiyo kukohoa na hii haitasikika. Labda utaenda nje kidogo umalize. Halafu

urudi. Now, already you have four minutes, so you have one more. 

Otumba Adero James: Thank you. I am very fast and I am glad that you are seeing that I am fast and you will allow to finish.

What  I  want  to  say;  is  that  nomination,  the  parliamentarians  should  no  longer  be  nominated  as  such.  We  should  not  have

nominations based on may be psycho fans but we would like nominations to represent interest groups. Certain particular groups

like may be the disabled and the like. In declaration of a state of emergency by the President, this one should only be done with

the Parliamentary vote of sixty five percent. The Provincial Administration should be totally scrapped  except  for the Chiefs and

the Assistant Chiefs, who infact should be elective posts. 

We should ensure that within our Constitution we have  economic  democracy  because  this  is  something  which  we  find  to  be

lacking. Gender sensitive Constitution where our women that is the female, have got equal rights in inheritance and the like. 

Com. Bishop Njoroge: One more minute. 

In  education,  I  propose  basic  education  should  be  free  and  compulsory  upto  form  four  level.  After  the  University  level,  I

propose  that  all  University  qualifiers  ought  to  automatically  secure  loans  and  these  loans  should  only  cater  for  certain  other
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aspects and not feeding. The feeding infact, is really degrading  the students and therefore their academic…..

Com. Bishop Njoroge: You have only one minute, why can’t you go to the other point?

Freedom of expression should be restricted by the liberal. Liberal law infact should be upheld so that it is practiced. Freedom of

expression  is  also  abused  as  you  have  seen  it  being  done  by  the  media.  There  should  be  legal  recognition  of  the  unwritten

customary practices  which we call conventions within our Constitution and as  long as  they  are  not  repugnant  to  morality  and

justice. 

Com. Bishop Njoroge: Last point 

The last point is that;  I propose  that we have a Ceremonial President  and an  Executive  Prime  Minister  who  infact  during  the

polls should run as poll mate. 

Last,  all agricultural products  imported into this country should be done by farmers cooperative.  Who  infact  import  to  fill  the

deficit and not any other organization. Thank you. 

Clapping from the audience. 

Com. Bishop Njoroge: Thank you. Those are very good points. Karibu Mzee ujiandikishe hapa tafadhali. 

Robert  Kibe Gitau:  My name is Robert  Kibe Gitau and I come from Longonot.  I would like to talk on terrorism. Kenya is

terrorist  filled country now and all the people  are  culprits because  the Government has failed  completely  to  control  terrorism.

Terrorism should be defined by this Constitution so as  to take  all the people  in their villages. We cannot afford all of us to go

and  live  in  the  urban  areas  where  there  is  enough  security.  I  would  ask  this  Commission  to  define  cattle  rustling,  armed

gangsters,  (inaudible),  shifter movement of any kind or  mungiki of  any  kind  be  terrorist.  Declare  them  to  be  terrorist  and  be

dealt with not by the police but the Armed Forces. 

Clapping from the audience. 

I  would  like  also  to  ask  this  Commission  to  deal  squarely  with  moranhood.  Moranhood  should  be  by  now  declared  as

terrorism. They should now be whipped out of the face of this country. Because when they come, they kill the people, they rape

the women and children and get people’s livestock. As a result, create  poverty and hopelessness among many people.  I would

also like to talk on another point; religious hooligans. By now this Commission should come up with a a given solution to take  to

court or to prosecute any religious person who go about cheating people of their wealth or burglary action of any form. 
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Clapping form the audience. 

Com. Bishop Njoroge: You know you are telling us Commissioners so that we can look at it. Unajua wakipiga makofi unaona

kama inaingia, umesema maneno mazuri. Endelea.

Concerning  resources  and  corruption,  I  would  like  to  talk  of  two  things.  This  we  saw  when  the  Government  was  given

independence and how corruption doubled and the way they doubled it. Corruption in Kenya was brought about by the learned

people of this country and corruption has roots.  To wipe out corruption,  I ask  this  Commission  to  take  serious  the  following

things:

First,  is to open again all the closed shops.  Everything in Kenya should be open and advertised  to  all  people  of  this  country.

Closed shop is  the  true  source  of  corruption.  No  person  should  be  employed  anywhere.  No  bank  loan  should  be  given  to

anybody without public advertisement.  What D.C created  should also be abolished according to the law of this country if  we

are to get rid of corruption. 

All  public  servants  whether  in  company  or  in  Government  should  not  be  allowed  to  own  and  possess  savings  and  credit

societies.  They  should  bank  their  money  in  the  commercial  banks  that  will  accessible  to  everybody  but  not  the  savings  and

credit society where they calculate their money the way they want and take the money to go to the taxpayers of the nation. 

I  would  also  ask  all  Kenyans  and  public  services  should  be  open  to  all  Kenyans  and  should  be  perpetrated  in  the  media,

internet and the newspaper to everybody to a competitive market. No person shall be allowed to have access to dependants  on

his own. That summarizes the total points I had. 

Clapping from the audience

Com.  Bishop  Njoroge:  Njoo  upande  huu  ujiandikishe.  You  have  really  thought  about  it.  Hata  ndio  ulikohoa  kwa  sababu

ulikuwa na mambo magumu. Next person. 

Francis Kagunyi:  Kwa majina naitwa Francis Kagunyi Kagwe na ninao maoni lakini mengine yameshazungumziwa na ndugu

na dada zangu. 

Ya kwanza vyeti vya vitambulisho na passport  na  vyeti  ambavyo  vinafanya  Mkenya  kuwa  citizen  halisi  anatakikana  kuzipata

akiwa na umri wa miaka kumi na nane. Lakini sio kusumbuka hapa na pale baadaye.
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Ya pili ni kuhusu Ministers,  Ministers katika  ofisi  zote  za  Serikali  wanatakikana  kuwa  wamesoma  kulingana  yaani  in  respect

with the Ministry they are serving. Kama ni mtu kama Minister of Health,  awe ni mtu mwenye ako na degree kulingana na hiyo

Ministry ana-serve. Anatakikana kuwa ako solely responsible for the areas  in the Ministry. Lakini kwa wakati  huu tunaona ya

kwamba wengine sio responsible sababu wanajua kesho pengine itafanyika reshuffle na atoke kwa hiyo Ministry. 

President and his powers:  Lazima President  akuwe under the power.  Hakuna mtu ambaye anatakikana kuwa juu ya sheria ya

Kenya. Tunatakikana tuwe tukisomewa budget ya zile pesa ambazo President ametumia wakati  wa muda wa matumizi ya pesa

za Serikali. Kwa sababu wengine wana mis-use the resources that we have. 

Ya nne inahusu masomo. Every Kenyan citizen should have free education.  Hii education lazima ikuwe na value. Kwa sababu

tumeona  ya  kwamba  tukipata  elimu  saa  ingine  haitusaidii  sana.  Ya  pili  kuhusiana  na  masomo,  mtu  anatakikana  kuwa

compensated na ile elimu amesoma. Yaani awe akilipwa kitu kidogo kulingana na ile elimu amesoma. 

Ingine ni kuhusiana na sheria za kazi.  Sheria za kazi zinatakikana kuwa reviewed.  Hii ni kumaanisha ya kwamba,  sana sana hii

inahusiana na private developers  ambao pengine wanakuja katika nchi yetu ku-develop  yaani  ku-invest.  Wanatakikana  kuwa

waki-work under the conditions set  by the Government.  Not  by the conditions they set  by themselves.  Ili  kulinda  mwananchi

wa Kenya. 

 Ya saba ilikuwa imesemwa lakini nitagusia kidogo freedom fighters should be compensated.  

Ya nane, Commission should be made to make people be informed about  the availability of jobs.  Yaani Commission iundwe ili

kuweza kuwaajiri watu wote ambao hawana kazi. Na yangu imeishia hapo. Asanteni. 

Com. Muigai: Mzee kuja. Ukimaliza unasonga nyuma. Tusonge hivi. Tusonge hivi. 

Bernard  Amuchizi  Mkaizi:  I  have  a  few  proposals  here.  Number  one  is  about  inheritance.  I  am  proposing  that  in  our

Constitution in case of …and children makes the other third.

Com. Muigai: In circumstances where the parents were dependent?

Bernard Amuchizi Mkaizi: In all circumstances. 

Com. Muigai: Supposing my father is a millionaire, what would he want to do with a third of my money. 

Bernard Amuchizi Mkaizi: It is okey. It doesn’t matter, he will add on his million shillings. 
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Number two, devil worshipping in Kenya should be abolished by the Constitution Bwana Chairman. Devil worshipping should

be abolished in Kenya. Devil worshipping should be abolished by the Constitution in Kenya.

Elected or nominated Councillors and MPs should only be allowed to absent themselves with valid reasons for two sittings only.

The  third  time  should  result  to  a  warning  letter  and  in  case  of  the  fouth  time,  the  seat  should  be  declared  vacant  and  a

by-election or a nomination conducted. 

The fourth one is that the Constitution should provide for a Ministry of Sports, Music and Culture.  A Ministry of Sports,  Music

and Culture to be created to cater for our musicians and postmen people who are languishing in our country here.

Number  five,  education  fee  or  cost  of  our  children  from  nursery  school  to  O’  level  should  be  free  and  catered  for  by  the

Government. We should follow that motto of finishing ujinga in our society. 

Number  six,  every  registered  Kenyan  citizen  above  eighteen  years  that  is,  who  are  unemployed  should  be  given  a  monthly

payment which should be established by the Parliament to enable them meet their basic needs.  That is food,  shelter and health.

Because people have to live anyway. 

Number seven, the Local Authorities should be given mandate or autonomy to levy for any of the natural resources  within their

area of jurisdiction. Without seeking approval from the Minister who has got interest in this area. 

Number eight, retirement benefits should be paid to the victim immeaditely the victim leaves his or her place of work atleast  one

day before his last day of service. 

Number nine, if a President or a Minister or a P.S. or Director of energy in a corporation is mentioned in any scandal, he should

be compelled to resign by this Constitution. 

Clapping from the audience. 

The  ID  cards,  identification  cards  should  be  issued  on  the  same  day  of  application.  Birth  certificate  should  be  issued  from

anywhere in our country, not necessarily at your place of birth. That is discrimination. 

Number twelve,  if  a  person  dies  in  hospital,  whether  private  or  Government,  this  we  know  is  the  negligence  of  the  doctor,

therefore the rest should not be  compelled to pay any money as  medical bill. Because that person did not get healed.  So they

don’t need to pay anything. 

Com. Muigai: Hang on. This will cover all persons who die in the hospital or  all persons  who die in circumstances of medical
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negligence?

Bernard Amuchizi Mkaizi: In circumstances of medical negligence and the Constitution should provide for guideline of certain

circumstances. Thank you. 

Com. Muigai: Thank you very much. Mzee. 

Joachim Wamugunda:  Asante kwa Katiba kunikaribisha hapa.  Jina langu ni Joachim Wamugunda Catechist.  Kwanza natoa

rambi rambi zangu kwa nyinyi mmefiwa na mwenzenu na baadaye ni na  haya  ya  kusema  hapa.  Ninalotaka  kusema  ni  juu  ya

magari ya uchukuzi na hasa uchukuzi wa abiria.  Tukitembea katika nchi yetu tunaona magari mengi yanabeba watu sana na hii

mara nyingine watu wanaumia na maisha yanapotea.  Hapa naona ya kwamba pia kuna  lile  jambo  la  gari  inaingia  hapa,  polisi

wako barabarani,  wanawacha magari yapite na yamejaza watu.  Hapa napendekeza  kama  kuna  sheria  katika  Katiba  iliyopita

kama haiko, Commission hii iweze kuweka sheria hii. Ikiwa ni mimi ambao ninabebwa basi  nimejikosea heshima kama nitaingia

lile gari. Kama ni sheria mwenye kuingia hilo gari. Ndio mara ingine unaona tunapoteza maisha. 

Nikichangia  upande  wa  elimu.  Nitasema  juu  ya  elimu  kama  wengi  walivyosema  ya  kwamba  iwe  free  education.  Pia  katika

Secondary  zetu  za  umma,  tusiwe  na  ile  moja  ya  kuambia  kwamba  kuna  National,  Provincial  kuna  district  levels.  Hizo

ziondolewe na pengine ziundwe public Secondary schools kote niendapo niweze kupata elimu. 

Jambo  lingine  nililotaka  kuchangia  ni  yale  mambo  ya  free  market,  ilivyokuja  wauze  vitu  vyake.  Hii  nayo  ilileta  shida  kwa

mwananchi wa kawaida. Maana sasa kama Serikali haisimamii bei za bidhaa.  Kila mtu anauza apendavyo.  Utashangaa kiberiti

kutoka S.  Africa ni shillingi tatu na cha hapa ni shilingi tatu.  Hata uchumi wa nchi yetu pia unakwenda chini kwa  sababu  wale

wanauza rahisi hata kushinda wa hap.  Kwa hivyo hiyo ningependekeza ya kwamba,  pengine Serikali irudie katika Katiba yetu

tuwe na hiyo price control. Ili mambo mengine yaweze kuendelea sawa. Ni hayo tu. 

Com. Muigai: Asante sana. Jiandikishe pale Mzee. Next. Kuna mtu amebaki huko ambaye bado  sijampatia ruhusa kukaribia.

Hakuna. 

Joseph  Ng’ang’a:    My name  is  Joseph  Ng’ang’a,  I  am  going  to  talk  abiout  the  separation  of  powers  in  regard  to  the

Executive, the Judiciary and the Legislature. I am saying that for there to be  true separation of power,  the Executive should not

have any role in appointment of Judges and Magistrates.  Set  Judicial Service Commission to propose  names of the would  be

holders of the office to Parliament which will either approve or  reject.  Still for Parliament to be  independent,  Parliament should

be completely independent of the Executive in terms of  funds  and  terms.  So,  the  Parliamentary  Commission  recently  formed

should have its own staff and they should not be seconded from the Civil Service. 
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Number two is the appointment of officers to the Public offices.  I propose  that this to be  done by a Commission which will be

solely responsible for the appointments and senior officers from Permanent Secretaries  and above should be proposed  by the

Commission and ratified by Parliament.  Also,  State  Corporations,  Parastatal  Heads  and select  committee officials should  also

be proposed by a Parliamentary Select  Committee and the Parliament should ratify. For  appointments of a Select   Committee

like this one which is reviewing the Constitution, it should be  done  by  Parliament,  by  Civil  Society  and  other  knowledgeable

people like religious groups for it to be impartial and to continue doing its work independent of the Executive. 

Number three, the Civil Service: The Civil Service,  I propose  that there be  a multivated disciplined Civil Service.  They should

have a mandatory service term of only  five  years.  At  the  expiry  of  which  they  should  be  allowed  either  to  voluntarily  retire,

resign and be paid full gratuity of the time they have served.  Also,  they should be allowed to join the Service again  if  they  so

wish after retiring or resignation. Civil servants to be  at  (inaudible) to either remain in service or  leave at  leisure. That is what I

meant  to  tell  you.  A  competitive  package  for  civil  service  to  be  there  in  place  in  order  to  attract  qualified,  competent  and

experienced persons.  Top posts,  all these posts  should be occupied by qualified and competent  people.  Discipline of the civil

service, any officer found to be frustrating the junior ones,  should either be  told to resign or  interdicted so that we can retain a

good civil service. A body to be set to listen and solve problems within the civil service. That is within the Public Civil Servants. 

Number four, the relationship between the Governors and the Governor. I propose that a body be set  to look at  the complains

of the Governed by either the Governor or  their agents officers the Public officers.  The  body  to  be  reporting  regularly  to  the

governed about actions taken against those found to be (inaudible).

Number  five,  I  want  to  talk  about  the  Government  and  the  State.  Right  now,  there  is  no  clear  demarcation  within  the

Government and the State and I propose that there could be a clear demarcation in who is the Head of the Government or  who

is the Head of State.  The Head of Government,  I propose  not to be  necessarily  the  Head  of  State.  All  public  officers  to  be

answerable to the Head of State and not to the Head of the Government. The Head of State  could be non-partisan and even if

he or  she might be  elected through politics or  through party,  he should  leave  the  party  post  upon  elevation  to  that  post.  The

Head of Government therefore should not belong to any party.  I propose  that the kind of Government that Kenya should have

is that one of Unitary where the Head of State does not hold any political post.

Number  six  the  constituencies.  I  propose  that  constituencies  be  based  on  population  and  not  geographical  so  that  our

Parliament should have equal representation. Thank you. 

Com. Muigai: Thank you very much. Next one.

Com. Lethome: I have one question. You advocate for constituencies demarcation. How do we (inaudible)
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Joseph Ng’ang’a:   My view is that such  areas  where  the  geographical  representation  is  so  big  and  the  population  is  very

small, rather those isolated cases. Because what we are representing in Parliament is not the geographical aspect  of Parliament,

it is actually the population. It is the (inaudible) that we are going to give to the public and to serve the country. So, if we present

the geographical for example and probably most of the areas  is either desert  now if I go there to represent  only five thousand

ama two thousand,  then the other people  who are  being represented like Mathare which has got around one twenty thousand

and have only one MP, those people are under-represented and you see the majority then will not be represented. 

Com. Muigai: Gentlemen and the lady. (inaudible). Please state your full names. 

Haman Mukuria: Thank you very much. I am called Haman Mukuria and I come from Naivasha. My views, I will start first of

all with what I am calling morality and characters  of our leaders.  On top of all the qualifications of our leaders,  I propose  that

anybody vying for any leadership in this country should be morally upright. One thing, he should be married and have a proper

home and the public can demand to know the background of his home. This will minimize some of our night meetings which we

had been having, people going to visit our leaders and because they don’t have families to take  care  of them or  to take  care  of

the family. They should have meetings. 

Com. Muigai: That point is taken. Move on. 

Haman Mukuria: The other point is about the farming and agriculture. Agriculture is the backbone of our economy and in that

matter,  the Government  should  be  empowered  by  the  coming  Constitution  of  taking  care  of  the  farmers  and  some  of  these

things which are happening.

One,  importation of sub-standard  goods  should  be  abolished  and  to  avoid  that,  heavy  taxation  should  be  imposed  to  those

people who are  importing goods or  products  that we locally produce.  That will help the Government by getting the tax and  it

will also avoid a lot of importation. I also suggest that although we don’t have the raw materials required for the production of

something, I propose  that the Government gives conditions to the investors.  The investors should  be  given  conditions  to  take

care of the local community. I give an example of,  we have investors around this L. Naivasha who are  forty years  of age and

they have never built even a school or a hospital for the local community. 

The other point is  that  agricultural  inputs  like  fertilizers  and  the  rest  and  whatever  is  used  for  agriculture  should  be  tax-free.

Should be exempted from tax so that it will take  care  of the farmers.  The market  should be provided.  The Government should

come in to take care of the market. Importation of  goods produced here, an example of milk, an example of coffee sugar,  and

others which are locally produced should be banned. 

Com. Muigai: Point made, move on.
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Haman Mukuria: I also propose  that the Government views properly the natural resources  that God has provided us with. An

example we have school leavers,  taking water  from a mountain here and taking the water  all the way to the Indian Ocean for

wastage and the Government cannot even put to use the water for irrigation. 

Com. Muigai:  You have one more minute. You have made your  point  Sir  that  local  resources  should  be  harnessed  for  the

benefit of the local people. Next.

Haman  Mukuria:  I  also  propose  that  this  new  Constitution  should  look  into  the  waters  of  L.  Victoria  which  have  been

benefiting the Egyptians more than the Kenyans. Thank you. 

Com. Muigai:  Thank you very much. I hope you do not feel too rushed but we want to cover  everybody  because  all  these

good people came.  

Peter G. Karimi: I am Peter G. Karimi. I have a few points to present  to the Commission. It  is my feeling and the feeling of my

colleague  as  my workmate,  that  all  civil  servants  should  be  treated  equally  as  per  their  level  of  education  and  experience.

Regardless of the Ministry, department  or  the Parastatal  they come from. We should not have an animal farm kind of citizens.

Like in George Owen’s novel. 

Two, Kenyans should continue to have freedom of worship but to the right directions.  One of my colleagues has already stated

that we should not have devil worshipping permitted to take  place  in  Kenya.  That’s  the  same  feeling  I  have  that  whoever  is

going to worship in Kenya,  let  him or  her  do  it  the  right  way.  Go  to  Heaven,  you  will  not  find  the  opposite  there,  because

immediately he tries he is noticed. 

Three,  we should have Commissions elected within the nation for various activities but we should not overstress  that  and  feel

like we are being ruled by Commissions. It is my feeling that we can have a limit may be to five Commissions at a time or less. 

Four,  we are  living in  a  liberalized  market  and  we  are  punishing  our  farmers  by  giving  them  some  restrictions  through  some

various bodies. One of the most serious one is the so-called Kenya Dairy Board who bother  our farmers rather  than assisting

them. If the farmer is  not  being  assisted  on  attaining  the  right  inputs  and  all  that  at  the  right  time.  Why  should  he  or  she  be

bothered when selling his or her commodities. 

Number five, the Commissioners when are we coming together again for such? Are we having a tangible material that will take

us for a longer period? Or are we here next year for the same? 
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Thank you very much. Please don’t make any editorial comment. Usiweke chumvi au sukari  au pilipili, sema hii tu shida ni hii,

suluhisho ni hii. 

Francis Ngumo: My name is Francis Ngumo. I would prefer the Unitary Government with a reason of indigineous Kenyans to

have a right of their national resources e.g. Lakes, land. 

Ownership  of  land:  The  outdated  colony  of  pre-independence  agreement  of  ownership  of  land  Act  Cap.  283  should  be

abolished completely in the new  Constitution.  Leasehold  Title  Deeds  shoud  also  be  abolished  in  the  new  Constitution.  With

reasons that, ninety nine years, the land will be owned again by the Government. That is Act Cap.  284.  Instead we should have

freehold Title Deeds to citizens of Kenya only. 

Com. Muigai: Thank you. 

Muikamba  Kimani:  I  am  Muikamba  Kimani.  I  have  the  following  recommendations  to  make  about  the  election  of  the

President.  The  President  should  have  Executive  power.  He  should  not  be  an  elected  Member  of  Parliament  to  represent  a

constituency. He must be  morally upright. Must  be  a  family  person,  that  means  he  must  be  married.  He  must  not  operate  a

foreign account.  Serving President  must be  prosecuted  for offences committed while in office and must not be  above the law.

Minimum qualifications of a President, O’ level. 

Ministers must be  employees of the Government who must apply for the ministerial job.  Their contract  expires with the life of

current Parliament.  Must be  vetted by Parliament.  Must declare  wealth.  Must be  subject  to civil servants’ code  of  ethics  and

must be  morally upright. Minimum qualifications is University degree.  We have the Member of Parliament,  they  must  possess

the  same  qualifications  as  the  President  and  they  must  be  elected  members  to  represent  constituencies.  Their  salaries  and

salaries  should  be  set  and  reviewed  by  a  Remuneration  Commission  outside  Parliament.  They  may  however  send  their

recommendations for consideration. Nominated Members of Parliament must be abolished. 

Civil servants:  Senior Government officers e.g.  Permanent Secretary  e.t.c  should be interviewed for the job by Public Service

Commission  and  not  appointed  by  President  and  must  be  vetted  by  Parliament.  Ambassadors  and  High  Commissioners

contracts  must  expire  with  the  life  of  current  Parliament.  Directors  of  Chairmen  of  Public  institutions  must  be  employees  of

Public Service Commission. 

Parliament:  I  recommend  that  the  Parliament  should  have  two  houses,  Lower  House  composed  of  elected  Members  of

Parliament,  representing  all  constituencies  in  Kenya.  We  also  have  Upper  House  composed  of  members  representing  all

districts in Kenya.  Districts should be represented by one member elected  on  popular  vote.  For  a  Bill  to  become  law  or  an

amendment in the Constitution must be  supported  by seventy five percent  vote in the Lower House and hundred percent  vote
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on the Upper House.

Attorney  General  must  be  a  Minister  whose  contract  expires  with  the  life  of  the  current  Parliament.  Mayors  and  Council

Chairmen should be elected on a popular vote but not be a Councillor. Minimum qualifications of a Mayor must be  the same as

that of an MP. 

Other recommendations include, ID and passports  should be issued to Kenyans without any tribal element,  e.g.  clan  or  tribe.

Kiswahili should be made official language. Those involved in high level corruption  e.g.  bribery  by  multi-national  company  or

foreign  countries  or  packaging  and  manufacturing  of  fake  goods  or  sub-standard  items  for  example  (inaudible)  should  be

improved for life and their property confiscated to the State. Property that has been acquired as a result of this manufacturing. 

Customary laws should be abolished.  Large scale farms should not be  sub-divided.  Education should be free at  all levels. No

cost-sharing and no uniform. Medical  healthcare  services  must  be  provided  free  and  no  cost-sharing  in  Government  offices.

Torture by police and prison wardens should be (inaudible). Freedom of expression and association should be respected.  MPs

who are absent from Parliament should loose their day salaries like any other worker.  The Government should take  care  of the

reckless  and jobless.  Teaching of the Constitution should be incorporated in the syllabus. One  man  must  do  one  job.  All  the

wealth that is not declared by any leader who is supposed to declare his wealth, should be taken over by the State. Thank you. 

Muikamba Kimani: Thank you very much Muikamba. 

Councillor  Jacinta  Wangui:  I  am  Councillor  Jacinta  Wangui.  Women  should  be  given  equal  opportunities  in  politics  and

employment. 

Number  two,  education  should  be  free  for  all  Kenyans  regardless  of  the  passes.  Roads  should  be  maintained  without

reservation.  The  life  of  Parliament  should  not  be  extended.  Divide  and  rule  policy  should  be  abolished.  The  powers  of  the

President should be minimized. The Government should address issues of (inaudible) children and parents.  Increase  Councillors

salaries. Revive all KCC. factories. Empower freedom of speech to the citizens. Thank you. 

Com.Muigai: We have heard many views about whether the Mayor should be elected by Councillors or  by the people.  What

are your thoughts of that?

Councillor Jacinta Wangui: The Mayor shoud be elected by the people. So as not to encourage many camps in the Council. 

Edmond Kuria: My names are Edmond Kuria. I want to present my views. One is about  the youth and their brain drain.  You

find that many youths are going outside the country abroad  because  of lack of clear Government amenities or  the Government
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lacks to give employment. So, I propose  that the Government should give a payable compulsory service to this youth either in

the army or Government institutions. 

Secondly, I want to speak about statutory corporations which are run by boards. You see that the Government is discriminating

these people by not regarding them or  giving them right to be  civil servants.  Their salaries are  begged from the Ministry. So,  I

propose that statutory corporations either be abolished or there be a Commission which is looking into their salaries.  But not all

the time saying that the Ministry refused to give increment. 

The other issue is on N.H.I.F whereby we see it is catering mostly for the employed people  but it is not catering for the general

public. I propose that it be a national orientated Medicare whereby it is catering for every citizen. 

The other thing is on immigration. Those people  who are  migrating to  Kenya,  there  should  be  a  clear  Government  policy  on

foreigners  coming  to  our  country  and  a  way  to  trap  them.  Then  they  refuse  to  come  out  of  the  country  according  to  their

agreement.  They pass  criminal (inaudible).  So,  the Government should track them down and take  them  to  their  own  country.

Most of them come and hide in our country and take advantage. Thank you very much.

Edward Cheserek:  My names are  Edward Cheserek  and I have  the  following  proposals  to  make.  The  first  one  is  that  the

Government should ensure security to all people  and  cattle  rustlers  should  be  charged  with  robbery  with  violence.  Incase  of

losses, the Government should be able to compensate those losses in case of cattle rustling.

Secondly,  there  should  be  no  freedom  of  worship  in  Kenya.  The  State  should  take  may  be  one  of  those  big  religions.  So,

freedom of worship should not be allowed. 

Three,  all  land  owners  should  be  given  Title  Deeds  on  individual  basis.  The  parent’s  land,  the  children  should  be  given

unconditionally. 

Number  four,  the  President  to  share  powers  with  the  Prime  Minister  and  there  should  be  no  Presidential  appointments  in

Kenya. Only a Board should be selected to choose or to appoint persons in relevant positions in the Government. 

Number  five,  one  man  one  job  should  be  (inaudible).  Multiple  appointments  should  be  abolished.  We  have  cases  where

somebody is a Chairman, he is a Director, this one should be abolished immediately. One man should take one job. 

Number  six,  we  should  blacklist  all  those  people  who  have  led  to  the  collapse  of  Parastatals,  Government  bodies  and

companies. Such people should not be allowed to take any office in this country. They should be prosecuted. 
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Number seven,  because  of the political turmoil’s,  and race  opportunities  in this country  and  the  multi-parties,  I  propose  that

there should be a majimbo kind of Government. 

Number eight, natural resources to be exploited by the local community under the supervision of the Government and allow for

private exploitation of resources.  The Government should  also  take  certain  percentage.  If  you  have  gold  or  anything  in  your

firm,  you  should  be  able  to  exploit  it  out  without  any  restriction.  To  ensure  adequate  distribution  of  resources  in  terms  of

education, I propose that all first borns in this country should be given free education from Primary upto University level. 

Number nine,  all  professionals  working  in  the  public  sector  should  have  no  private  business  related  to  their  profession.  e.g.

Doctors, Engineers or the like. This will ensure that these people have full-time support  at  their places of work.  We have cases

where doctors leave the hospitals, they go to attend to their own private clinics and the like. This should be stopped  and these

people should be given better salaries. 

Ten, I wish also that the Constitution should state  the minimum cost  of the vehicles which are  being driven in this country.  We

have expensive cars, this should be stopped. There should be a limit, say the most expensive car  should be three million, all the

rest,  somebody having a car  of ten million should  not  be  the  case.  The  money  should  be  channeled  to  revive  projects  or  to

support the economy of the country. 

Finally, a Presidential candidate should have a running mate who incase the person wins, should be the Vice President.  This will

avoid the case  where the President  sometimes has a problem in choosing the Vice President.  Finally, no person  who  loses  in

elections,  should be nominated to Parliament and all nominated  Members  of  Parliament  should  be  professionals.  Such  that  if

there is no doctor in the Parliament,  they should nominate a doctor  to  be  the Minister for Health.  If there is no engineer,  they

should nominate an Engineer to be the Minister of Roads and the like. With this, I think I have come to the end. 

Com. Muigai: Thank you very much. Anybody else who wants to speak who wasn’t in the original list. Okey.  So,  you will be

the last man for the day. 

Abdi Hamisi: My name is Abdi Hamisi. I have a few comments or presentation to make to the Constitution. Basically the land

ownership in Kenya has been abused  by  people  in  power.  So,  we  recommend  that  Kenyan  land  above  one  hundred  acres

should be taxed heavily so as to avoid corruption. Land above five hundred acres should be surrendered to the Government for

re-distribution to those who do not have land in this country. 

Com.Muigai: If it is in use or if it is not in use?

Abdi Hamisi: If it is not in use. 
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Birth certificates: Birth certificates should be issued to children on birth so as to avoid marginalization of some groups when they

seek to be  issued  with  an  identity  card.  MPs,  Ministers  and  President  together  with  senior  civil  servants,  as  representatives

should not be involved in any business at all. 

Street  children:  The  number  of  children  in  Kenya  is  increasing  and  in  Kenya  we  have  several  tribes  which  have  different

customary laws. I would request that we make a law which will protect  these children so as  they belong to a particular parent.

You know, like…I will elaborate abit. 

Com. Muigai: We have just made a law. It is called the Children’s Act. It is less than six months old.  The ink is not dry.  So,  I

think what you want to suggest is that it should be enforced more strictly and more legally.

Abdi Hamisi: Also, the Government should know on how to treat the current street children who are now old men. 

Labour laws: The labour laws as per  now is protecting the employer and particularly the foreign employers who have come to

the  country.  Because  of  unemployment,  the  Government  tends  to  lean  on  the  side  of  the  employer  at  the  expense  of  the

employee. So, we request that the employees to be given an upper  hand during employment whereby when they are  employed

they should also have some law protecting them from being sacked  anyhow. Because the employer knows he will get another

employee.

Corruption: From when the country attained independence,  that is where we first went wrong because  majority of the  people

who took over senior civil service positions, were children of the homeguards and they translated the English Colonial system to

African system which…. 

Com. Muigai: Make a proposal. Your history may be correct but I want you now to make are proposals. 

Abdi Hamisi: Which has overtaken corruption to this country. I am requesting that the current law should insist on prosecuting

all those who have been mentioned and involved in public looting. On the side of leaders  in this country,  people  who have been

in elective  leadership  from  independence  to  date,  they  should  declare  their  wealth  and  those  who  are  coming  to  seek  for

leadership,  should  also  declare  their  wealth  before  they  seek  for  public  office.  Mayoral  elections  should  be  by  the  people.

Thank you. 

Com. Muigai: That should include Commissioners of the Commission?

Abdi Hamisi: Yes.  
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Com. Muigai: You are our last presenter. 

Michael Mburu: Thank you Chairman. My name is Michael Mburu from Naivasha and this is my contribution to the Review

Commission. General  Elections  timetable.  The  Constitution  should  make  it  impossible  for  Parliament  to  alter  the  contract  of

employment given by the voters. It should not be acceptable that an employee should decide that he needs more time on the job

without any reference to the employer.  The Constitution should be very clear on this and not even a hundred percent  vote by

the parliamentarians to act to their term of employment to survive. 

Presidential term of office: This should be restricted to the current two five-year term. The Constitution should be very clear on

this and there should be no way that a Parliament can vote to act to the term. It should matter little that a President is so popular

that the citizens would like him or  her to continue in office. Let the person being voted in as  a  President  know  from  the  very

beginning that his term of office after a two-year term. Thank you.

Com.  Muigai:  Thank  you  very  much.  Wananchi  watukufu  sasa  ningependa  vile  tulianza  asubuhi  kwa  maombi,  tutamuuliza

Mzee  mmoja  atuombee  ndio  tufunge  kikao  hiki.  Nawashukuru  sana  kwa  utulivu  wenu  na  nataka  kuwahakikishia  kwamba

tumewasikiliza. Tumeweka yote kwa record na tutajaribu tuwezavyo kuandika yote kwa Katiba itakayokuja. 

Father Francis Mureithi: Tuombe. Baba mwema tuko mbele yako tena jioni ya leo na kama vile tulikuomba asubuhi ya leo

uwe pamoja na sisi katika hali yetu ya kutoa maoni kuhusu nchi yetu ya Kenya. Sasa tunakuomba tunaifika tamati ya jambo hilo

na  tunaomba  yale  yote  ambayo  tumejadiliana  siku  ya  leo,  yakiunganika  pamoja  na  Wakenya  wote  kwa  jumla.  Yawe  ni  ya

kufaidi maisha yetu. Na  yote ambayo tutajadiliana na iweze kufikia kamati na kikomo  chake  ambacho  kitakuwa  ni  kilele  cha

kutoa  Katiba  mpya.  Tunaomba  tukiungana  pamoja  na  wewe,  jambo  hilo  liweze  kuwezesha  kila  mmoja  katika  nchi  yetu  ya

Kenya kulitukuza jina lako. Tunaomba uwabariki Ma- Commissioners wetu ambao wana kazi ngumu wakati  huu wa kuchukua

maoni  ili  uendelee  kuwapa  nguvu  na  tuzo  na  hekima  na  heri  ya  kuweza  kufanya  kazi  hiyo  kwa  bidii  na  upendo.  Ili  waone

kwamba ile kazi walioanzisha imefika kilele chake. Tunakuomba uwaongoze siku ya leo ili Baba mwema wawe na safari njema

wakirudi na wakati  tutaona kwamba tumepata hata anga first draft  ya Constitution yetu, tutafurahi kuona kwamba tutaendelea

kufanya  Review  na  tuone  kwamba  tumepata  Katiba  mpya  ya  kufaidi  kila  Mkenya.  Tunakuomba  hayo  tukijua  kwamba

utatusikiliza kwa njia ya Kristu Bwana na Mkombozi wetu. Amina. 

Com. Muigai: Asanteni sana wananchi. 

 

Meeting ended at 5.30 p.m.
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