


C

2



O

3



N

4



S

5



T

6



I

7



T

8



U

9



T

10



I

11



O

12



N

13



O

14



F

15



K

16



E

17



N

18



Y

19



A

20



R

21



E

22



V

23



I

24



E

25



W

26



C

27



O

28



M

29



M

30



I

31



S

32



S

33



I

34



O

35



N

36



(CKRC)

37



38



39



40



VERBATIM REPORT OF

CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS, MOGOTIO
CONSTITUENCY ,HELD AT EMINING SECONDARY SCHOOL

41



ON

5TH JULY 2002

42



43



CONSTITUTENCY PUBLIC HEARINGS, MOGOTIO CONSTITUENCY, HELD AT EMINING SECONDARY

SCHOOL ON 5TH JULY 2002

Present

Com. P.M. Wambua        
Com. Zein Abubakar

Secretariat In Attendance

1. Fatuma Jama                -        Programme Officer
2. Wambeyi Makomere        -        Assistant Programme Officer
3. Lydiah Moraa                -        Verbatim Recorder

The meeting started at 10.25 a.m. with a prayer.

Prayer: (Speaker): (In Tugen)

Paul Kimoki: Asante sana kwa hayo maombi.  Nikiwa mbele yenu nasimama kwa niaba ya Coordinator ambaye yuko upande

wa Eldama Ravine kwa kazi kama hii na tunaanza saa  hii hiyo tunaita public hearing ama kuchukua  maoni  yenu.   Hivi  saa  hii

bwana Commissioner tumekuwa tayari hapa na kabla sijawapea fursa,  ninegependa pia kufanya introduction ya Committee wa

the Constitutional Committee. Tuko nao wawili, mmoja wao ni hao wako mbele yenu na watasema majina yao.

Cheptieng:  Mimi  naitwa  Cheptieng  ambaye  minatoka  upande  wa    (inaudible)  ndio  nawakilisha  kwa  hiyo  kamati  ya

kurekebisha katiba katika constituency.  

Alfred Lagat: Mimi ni Alfred Lagat, ni mmoja wapo wa kamati na natoka upande wa Sirwa  asante sana.

Paul Kimole:  Nafikiri sijawambia  jina  langu  pia  jina  langu  ni  Paul  Kimok,  nawakilisha  Coordinator  ambaye  yuko  nasi  sasa

hapo Eldama Ravine na pia ningekaribisha headmaster wa shule hii ili naye atukaribishe ama Chief kama yuko karibu.   So  mimi

nampa programme Chairman ili ambaye ni host atuongoze.

Chairman: Wageni wetu wa siku ya leo, Commissioner hao wawili ambao wamefika siku ya leo,  ninataka kusema ya kwamba

munakaribishwa sana kataka  tarafa hii ya Emining na vile vile katika uwakilishi wa Ubunge wa Mogotio.   Sisi hapa tumekuwa

tukitarajia  nyinyi  kwa  muda  mrefu,  tumejitayarisha  na  kufuata  taratibu  ambao  tulipewa.  Wale  ambao  wanafundisha

wamefundisha vile hawa watu ambao wako mbele yenu wanatakiwa kufanya na nafikiri yale ambayo wamepata ndio watasema

wote wengi wao walikuwa wanasema muda ambao walipatiwa ulikuwa mfupi sana.  Kama ungekuwa mrefu zaidi, wangekuwa

na mambo ya kusema zaidi.  
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Najua  ya  kwamba  wanajua  vile  wanataka  kusema  na  pengine  watasema  kwa  njia  yao  lakini  wengi  wao  wameelewa  ya

kwamba sisi tunatakiwa kusema vile tunataka kukaa  katika  nchi  hii  ya  Kenya.  Kwa  hivyo  watafuata  vile  na  mtasikia.   Kwa

hivyo  hata  nyinyi  wale  ambao  mmefika  siku  ya  leo  ambao  wanakuja  kutoa  maoni  yao  munakiribishwa  vizuri  na  mukae  na

museme maneno yenu vizuri ili tuwe pamoja na watu wa Kenya wote.  Kwa hivyo kwa hayo machache nasema ahsante sana na

mimi narudisha microphone hii kwa Commissioners hili waendeshe kazi yao vile inatakikana.  Asante sana.

Ahsante sana.  Habari ya asubuhi?

Audience:  Mzuri

Com. Zeuri: Jambo langu la kwanza la kufanya ni kukitambua kikao hiki kama kikao rasmi cha Tume ya Kurekebisha Katiba

ya Kenya kwa minajili ya kukusanya maoni ya Wakenya ili kurekebisha Katiba yetu.  My first privilege is to declare  this as  an

official function of the Constitution of Kenya Review Commission for the purpose  of the collection of views of Kenyans in this

constitutency, Mogotio constituency, for the purpose of amending our Constitution.  Hilo ni jambo langu la kwanza. 

Ya pili ni kuwashukuru sana kwa kufika hapa na kuwaomba kwamba tuendelee na utulivu mulioonyesha ili tufanye kazi hii kwa

nidhamu.  Kama nilivyosema nimekitambua kikao hiki  kuwa  rasmi  na  tukisha  kutambua  kikao  hiki  kuwa  rasmi  kinakuwa  na

nidhamu fulani na nidhamu yake ni kwamba watu watakoruhusiwa kuzungumza ni wale wanaotoa maoni  au  ma  commissioner

wanaozungumza  hapa.   Ikiwa  wewe  una  jambo  lako  lengine  la  kuzungumza,  mnakwenda  pale  nje  mnazungumza  mnamaliza

mnarudi ndani.  Hilo ndilo jambo la kwanza na la pili ni kwamba kulikuwa kumeitwa headmaster  ambaye ndiye mwenyeji wetu

hapa na tunashukuru sana kwa kukubali kuwa mwenyeji wetu lakini alikuwa bado  anashughulikia kutengeneza mambo pale nje

lakini namuona amekuja. Kwa hivyo mimi sitaki tumrudie yeye baadaye nataka aje aseme mawili matatu tuu kwa sababu hatuna

muda mrefu halafu ndiyo tuendelee haraka.  Bwana headmaster.

Headmaster:   Asante  sana.   Nimeshukuru  sana  ma  -commissioners  kuja  hapa.   Mimi  ni  host,  nawakaribisheni  hapa.

Tulipopata  barua  yeni  ya  kwamba  mnakuja  tukafurahia  sana  sababu  hili  ni  jambo  la  kihistoria.   Kwa  hivyo  ningependa

kuwaambia wenzangu ya kwamba  hii  nafasi  tumepewa  na  serikali  ya  Kenya.  Ile  Constitution  ya  kwanza  iliandikwa  na  watu

wengine  na  hii  ni  yetu.   Kwa  hivyo  tusiachwe  nyuma,  wale  tunakuja  tuseme  yale  tunayo  moyoni  ili  wakati  Constitution

itaandikwa  tutakuwa  tumekuwa  represented.   Kwa  hayo  nawakaribisheni  mjisikie  nyumbani  tafadhali  tufanye  yale  tulikuwa

tumekuja kufanya hapa ili tusiachwe nyuma na wakenya. Nimeshukuru sana.

Com. Zein: Ahsante sana bwana headmaster kwa ukarimu wako na kwa maneno yako mazuri, asante.   Jambo langu la pili na

la  furaha,  ningependa  kumuomba  Commissioner  mwenzangu  aliye  na  mimi  ajitambulishe  aseme  machache  halafu  mimi

nitaendelea baada ya yeye kumaliza, asante.
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Com:  Wambua:  Nitawasalimu  kidogo  kinyumbani  chamge  thogol.   Ahsante  sana.   Mimi  sitakuwa  na  mengi  maanake

yaliyotuleta  hapa  yanajulikana.   Tumezuru  sehemu  hii  kuchukua  maoni  ya  wananchi  na  popote  tulipofika  tulipatiwa  maoni

ambayo yanafaa, hakukua na shaka. Tulipewa maoni na watu wakiwa wana furaha na walituambia yale ambayo wangelipenda

yaingizwe  kwa  Katiba.   Tulipoanza  hii  process  tulisema  itakuwa  people  driven  kwa  hivyo  tungelipenda  kila  mmoja  wenu

ambaye amekuja hapa kutoa maoni atoe  yale yote yako moyoni, atuambie jinsi angelipenda Katiba iandikwe kuhusu maswala

fulani ambayo tayari Tume imewakilisha.  

Kwa hivyo taratatibu ambazo tutafuata hapa mtajulishwa na mwenzangu na tunatarajia kwamba tutakua na siku njema nanyi na

tutatarajia kwamba yapo tumalize hiki kikao leo jioni ama wakati wowote ambao tutakapomaliza,  nyinyi mtakuwa mumetueleza

yale sehemu hii ya Emining mungelipenda yaingie kwa Katiba. Kwa hilo ni jambo la historia maanake haitaruhusiwa tena maybe

hivi karibuni.  Nafasi ni yako sasa usije ukasema sikupewa nafasi ya kutoa maoni yangu.  Kwa hivyo muhakikishe ya kwamba

muko huru na mtapewa nafasi ya kuzungumza yale ambayo mungependa yawekwe kwa Katiba.   Kwa hivyo kwa kuwa sitaki

kuchukua  muda  mtaelezwa  utaratibu  na  mwenzangu.  Sisi  tuko  na  furaha  kuwa  hapa  kuchukua  maoni  yenu  na  tunatarajia

kwamba tutakopamaliza tutakua na furaha ile ambayo tulianza nayo Asante.  

Com. Zein:  Asante sana Commissioner Wambua, asante sana.  Sasa mimi jambo langu la pili ni kuwajulisha kwenu maofisa au

wafanyazi wa Tume tulioandamana nao na kazi gani wanafanya hapa.  Ni muhimu nyinyi kufahamu ni kazi gani wanafanya hapa.

 

Nitaanza na kiongozi wao anaitwa Fatuma.  Bi Fatuma pale yeye ni programme officer katika tume ya kurekebisha Katiba ya

Kenya na kazi yake kubwa ni kusimamia kazi yetu na kuona kwamba mambo yote yanayofanyika hapa yanaenda sawasawa.

Lakini ya muhimu zaidi ambayo unafaa wewe kujua,  yeye ana  register  na  ana  file.   Unaona  hiyo  register  anaonyesha?   Hiyo

register maanake kwamba ukishajiandisha pale ukaja ukaitwa kuzungumza ukimaliza kuzumgumza ikiwa hakuna commissioner

ana maswali kwako, utaondoka pale.

Ukiitwa  unakuja  unakaa  pale  unazungumza,  ukimaliza  kuzungumza  ikiwa  macommissioner  hawana  maswali  unakwenda  pale

kwenye register una sign.  Unaweza kuulizwa maswali kidogo pale kwenye register  na  ni  muhimu maswali  hayo  uyajibu  kwa

sababu  tunataka  kujua  ni  wakenya  wa  aina  gani,  wa  background  gani  wametoa  maoni.   Ni  muhimu  kwetu  kujua,  una-sign

kwamba umetoa maoni.  Ku-sign pale ni kwamba umeingia, umehudhuria  kikao  hiki.   Ku-sign  hapa  maanake  umetoa  maoni

yako na yamekua registered.  Na ikiwa una maandishi utayawacha,  yatawekwa kwa ile file.  Kila constituency, kila hearing ina

file yake kando. 

 Halafu yule Bwana Makomero yule yuko pale yeye kazi yake kubwa ni kufuatiliza mambo yanaoendelea hapa na kuyarekodi

kwa mkono,  ana rappotuer  hii session nzima.  Halafu Bi Moraa  hapa  kama  unaweza  kuwaonyesha  hiyo  tape  recorder.   ana
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tape recorder, mbili ambazo zinafanya kazi.  Kazi yeye ni kurekodi  maneno yote yanayozungumzwa hapa.   Sisi kule waswahili

wa Mombasa tunasema hata ukikuna, ukifanya mmh pia  unarekodiwa.   Sababu  kubwa  ya  kurekodi  namna  hiyo  ni  kwamba

tunakuwa na recording mbili pamoja na zile za Ma-commissioner ni kwamba hatutaki kupoteza hata neno moja ambalo utasema

wewe maanake ni muhimu katika ubadilishaji huu wa Katiba.   Kwa hivyo usione pengine kuna wakati  ambao Com. Wambua

au  mimi  Com.  Zein  nimekaa  hapa  tumesita  hatuandiki  ukasema.  “Mbona  hawa  hawaandiki  mambo  yangu  muhimu?”   Ni

kwamba yanarekodiwa ni muhimu yanarekodiwa.

Kwa hivyo ni muhimu sana kama nilivyosema Bi. Moraa  akiwa anarekodi  ukija pale hata kama tumekuita kwa jina, ni muhimu

utumie sauti yako mwenyewe utaje jina lako useme mimi ni fulani wa fulani ndio uanze kutoa maoni yako.  

Jambo lingine la muhimu kufahamu ni kwamba ile register tunaandikisha pale ni orodha ya majina ya watu wote wanahudhuria

kikao hiki.  Kuna watu wa aina tofauti.  Kuna wengine wanataka kuzungumza kutoa maoni na wengine hawataki.   Ndio maana

ukiulizwa pale wengine wameandikwa ni observer  yaani  wewe  unataka  kushuhudia  tu  na  kusikiliza,  kuwa  shahidi  nilikuwako

siku  ile  ya  kihistoria  kama  alivyosema  headmaster  Maneno  haya  yaliposemwa  mimi nilikuwa  shahidi  nilishuhudia  na  kusikia.

Kwa hivyo baadaye hata ukija kuangalia repoti utasema kweli haya yalisemwa au hayakusemwa.  Wewe utakaa kwa nidhamu

usikilize.  Kuna wale wanaotaka kutoa maoni. 

Kuna njia tatu za kutoa maoni na ni muhimu kufahamu hivyo.  Njia ngapi? Tatu.  Ya kwanza kabisa uwe na maandishi,you have

a memorandum na ukiwa na maandishi yako ukiwa hutaki kusema lolote unaweza kwenda moja kwa moja kwa Bi. Fatma pale

ukatoa maandishi yako,  uka-sign register na ikawa umetoa maoni yako rasmi kwa Tume ya kurekebisha Katiba.   Hiyo ni njia

ya kwanza. 

 Njia ya pili, una yale maandishi yako lakini unataka kuzungumzia yaliyo muhimu katika maandishi  yako  kusudi  watu  wengine

walio  hudhuria  hapa  wafahamu  unapendekeza  nini  kwa  Tume  ya  kurekebisha  Katiba.  Na  hiyo  unaruhusiwa  unakuja  na

memorandum yako hapa but we will  not  allow  people  to  read.   Na  tuna  sababu  muhimu kusema  hivyo.   Kwa  sababu  yale

maandishi ukitupa sisi tuna njia yetu ya kushughulikia yale maandishi rasmi Kwa hivyo tutayapitia  tena  kwa  hiyo  tunawaomba

watu wasizungumze kuhusu yaliyomo yote pale.   Uchague yaliyo muhimu, pointi kwa pointi u-highlight.  You will just  highlight

the memorandum you will not read it to us.  You just highlight, sijui kama tumefahimiana. 

Njia ya tatu na ya mwisho ya kutoa maoni ni  kwamba  wewe  huna  maandishi  unataka  kusema  kwa  kauli  yako  kwa  maneno

yako  yaliyo  moyoni  mwako  na  kichwani  mwako.   Unaruhusiwa  kufanya  hivyo  lakini  pia  wewe  unaezungumza  namna  hiyo

tunataka useme mapendekezo, ni muhimu sana.  Tunajua taabu na shida zilizoko nchini ni nyingi na tunatata uzizungumzie lakini

si kwa kirefu.  Utuambie mapendekezo yangu ni haya,  kuhusu elimu mapendekezo kuhusu elimu ni haya.   Lakini ukianza kuja

kutuambia hapa hadithi ndefu; unajua siku hizi wazazi wana taabu nyingi kusomesha watoto  wao.  Nani asiyejua hivyo?  Si sote

tunajua hivyo.  Kwa hivyo ili kuweka wakati uwe mzuri, tunataka mapendekezo,  unasema kuhusu elimu mapendekezo yangu ni

47



haya.  Na  mapendekazo yako tutayachukua na kuyashughulikia kama mapendekezo mengine ya Wakenya wote bila kubagua

na bila kupendelea.  

Lingine la muhimu kufahamu ni kuhusu lugha.  Lugha gani itaruhusiwa kutumika leo.  Ya kwanza ni lugha yetu ya taifa,  kiswahili,

pia tunaruhusu watu kuzungumza kingereza na pia tunaruhusu watu kuzungumza lugha ya hapa.  Watu wanazungumza nini hapa?

  Tugen.   Basi  ikiwa  watu  wanazungumza  Tugen,  watu  wanaruhusiwa  hapa  na  kuna  matayarishi  ya  mtu  wa  kutafsiri  au  sio

hivyo?  Nani atakuwa anatafsiri?  Tuonyeshe kwa mkono.   Huyo bwana atakuwa amekaa kiti cha hapa karibu  na  yule  ikiwa

kuna mtu anataka kutasfiriwa, anatasfiriwa. 

 Lingine la muhimu ni nini?  Kwamba tunajua kutokana na  mila,  ada  na  desturi  zetu  sisi  kama  waafrika  tukifika  mahali  kama

hapa hatuzungumzi tu.  Mtu ataanza,  atasema ‘napenda kuwashukuru sana Ma-commissioner kwa kufika hapa na tunataka pia

kumtambua  chief  wetu,  Bwana  headmaster,  Chairman  wa  Three  C’s’  hiyo  ndio  mila  na  desturi  lakini  tunajenga  Katiba  na

Katiba ni muhimu zaidi, mila na desturi leo tunaweka kando.  Ukifika pale unasema mimi fulani wa fulani mapendekezo yangu ni

haya, unaanza, unamaliza, unaenda.   Sijui kama tunaelewana.  Ukitaka kutuambia historia ya mzungu, alikuja vipi hapa,  Tume

ilikaa  chini  na  kusoma  historia  hiyo.   Jua  ya  kwamba  tunaijua  sisi  wengine  lakini  tukasema  lazima  tukae  chini  tusome  hiyo

historia.   Kuhusu  mashamba  yalivyo-gawanywa,  tunajua  historia  hiyo.   Kwa  hivyo  ikiwa  ni  ardhi,  ikiwa  ni  utawala,  unatoa

mapendekezo yako namna hiyo. 

Kila mmoja wenu  atapewa  dakika  tano.   Utapewa  dakika  tano  kwa  sababu  uzee  wetu  wa  kazi  umetuonyesha  ya  kwamba

ukipewa dakika tano watu huchukua kama dakika nne, nne na sekunde kumi na tano na amemaliza.  Zile zingine zote huwa ni

hadithi  sasa  anaongezea.   Na  tunawahakikishia  kwamba  tuna  uzoefu  mzuri  kwa  sababu  ukisha  peana  maoni,  mikoa  yote

isipokuwa mikoa miwili, moja tunafanya sasa  na wa mwisho tunakwenda Western.   Kufikia hapa mimi huwa nauliza on behalf

of this panel, kuna mtu yeyote mwenye swali?  Ndugu yangu unaanza kuvunja nidhamu ya kikau kwa kuzungumza.  Kuna mtu

yeyote mwenye swali? Hakuna.  Tungependa kumuita David.  

Kitu kingine cha muhimu cha kusema ni kwamba hapa Mogotio kuna vikao viwili vinavyoendelea kwa hiyo  usifikirie  ni  kikao

cha hapa tu ukaona watu wengi hawajafika. Wanaweza kuwa wameenda kwenye kikao cha Mogotio town ambapo kuna panel

ya Commission pia inaendelea.  Bwana David Chetor.

David Chetor: The Commissioners, the team that accompanied the Commissioners and my colleagues who are at  the center,  I

will  start  with  the  preamble.   I  am  Mr.  David  Chetor,  a  primary  school  teacher  in  Emining  division.   I  wish  to  present  my

personal Constitutional views to the Constitutional of Kenya Review Commission held here at  Emining Secondary School.   The

views I am presenting  are  based  on  the  questionnaire  booklet  sourced  from  the  CKRC  of  March  2002.   I  am  still  on  the

preamble.   The  Constitution  of  Kenya  should  be  able  to  bring  together  the  Kenyan  tribes,  their  shared  values  of  freedom,

equality, love, peace, unity and prosperity.  The whole focus of diversity and development should be defined and protected  by

the Constitution.  That is the preamble.
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The constitutional supremacy – Democratic principles are predicated on the belief that everyone is potentially evil and needs to

be held in check.  Parliament therefore should be widely open and transparent to all Kenyans.   Their debate  should be covered

by all media including TVs.  The powers of checks and balances of the parliamentary process  should not only be vested on the

President but the Speaker as the monitoring figure and the Attorney General under judiciary to act  as(inaudible).   The Attorney

General will be able to accuse a member of Parliament of wrong conduct during office before a competent  tribunal.  We do not

want any other Parliament similar to the 8th  Parliament which is associated with all societal  evils like  corruption,  egocentrisms,

sleeping and non performance in Parliament, failure to attend sittings failure to perform in their constituencies. 

Com. Zein:   Pendekezo lako ni nini?  You are talking about the history of 8th Parliament.  What would you like to say?

David  Chetor:  As  per  the  Parliament,  I  wish  that  the  parliament  should  do  its  work.Then  we  come  to  citizenship.   In

citizenship, we have got these people  from outside who have come to live  in  Kenya.   If  a  person  finds  that  he  wants  to  live

permanently in Kenya, then that person should have stayed and lived in Kenya for ten years  and he has proved to be  a worthy

person to all Kenyans, to the Kenyan citizens. If that person misbehaves contrary to what the principles of registration are,  then

that person should be deported to his/her motherland country.

Political parties – in political parties, I find there is problem here.  My personal  view is that there should be two political parties

in Kenya.  The party that rules and the party that opposes so that that party which rules will have a strong opposition party.  

About Legislature – I find there is also a problem here.  We have MPs we have elected to represent  us in Parliament but these

MPs do not fully represent us.  Why?  Because when we have got sitting sessions we are  told by the media that there was lack

of quorum and whatever.

Com. Zein:  Unatakaje?  

David Chetor: Nitasema.  So my suggestion is if an MP misses fifteen sitting sessions,  fifteen sitting sessions in a month, that

MP  should  have  his  salary  cut  and  if  such  problems  persist,  then  that  MP  should  recalled  and  perhaps  the  Speaker  of  the

National Assembly declares the sit vacant and then by-elections are held.

The Executive – the person to hold this person should be a person of high integrity, must be  well educated and widely versed

with psychology.  He must be a philanthropist like our current President,  President  Moi.   He should be able to ganner support

during elections,  25% in at least five provinces.

Local government – the current two terms for mayors and council chairmen is enough.  There is no problem on that one.   The

council should continue to operate under the central government,  that is my suggestion.  The councilor should be educated and
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have good credentials of academic qualification because of what…..

Interjection: (inaudible)

David Chetor: Okay,  okay.   I  think because  we are  still having problems with illiteracy in Kenya,  I propose  I think the level

that is proper is form four.

The electoral  system and process  – the Constitution should retain the simple majority  as  the  basis  of  winning  an  election.   A

presidential aspirant should be declared President  only and only if he has garnered 25% in at  least  five provinces in Kenya.   I

think as per the demarcation, Constitutional constituencies in Koibatek are okay.

Basic rights – Each and every person  should  have  freedom  of  speech  and  association.   Individual’s  life,  property  and  rights

should  be  protected.   No  one  should  endanger,  risk  or  remove  somebody’s  soul  and  if  it  so  happens,  he  should  face  stiff

consequences or death.  Land and property  rights – land should be owned by individual and because  we have that scarcity of

land, currently in Kenya I think we have got several kinds of acquisition of land.  If the government is allocating land to people,

let us say landless, if somebody has got 100  acres,  that person should not be  allocated any more land because  already he has

got 100 acres while we have got those ones with no land.  Not even those people with 100 acres.

Cultural, ethnic and regional diversity and  communal  rights  –  we  should  have  two  national  languages,   Kiswahili  and  English

.Cultural and ethnic values should be left to tribes for each belongs to them.  Example, kikuyu cultural and ethnic values should

not be termed as national values.  

And then again, I have talked about  management and use of natural resources  – this one I think the executive should manage.

Employees should be people of good credentials so that we have proper management of our natural resources.

Environment and natural resources  – we have got this problem of pollution.  Pollution of our  environment.   We  have  got  this

kind  of  dumping  of  waste  material  and  I  think  this  should  be  illegal  and  any  person  is  found  dumping  and  polluting  the

environment should be sued.

The rights of vulnerable persons  or  groups – we have got societal  vices like rapists  raping and doing other evil to the  weaker

sex.  I  think  those  people   who  are  raping  should  be  jailed  for  ten  years  and  those  ones  who  are  not  reforming  should  be

castrated.

Com. Zein : Thank you very much Bwana Chetor, just hold on.

Com.  Wambua:  You  suggested  that  there  be  two  political  parties  in  Kenya  and  you  did  not  indicate  to  us  whether  these
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political parties should be funded by the state because that is one of the questions which we asked.   Can we have an indication

as to whether you would want these political parties  to  be  funded  and  whether  they  should  be  involved  in  any  other  activity

other than mobilization for purposes of political activity?

David Chetor:  I think as  per  the political parties  funding, without corruption and other vices  that  get  rid  of  monies  from  the

public offers,  the government is able to finance the political parties.

Com.  Zein:  -  Thank  you  very  much  Bwana  Chetor  you  took  slightly  longer  than  am  willing  to  allocate  others.  I  said  five

minutes, you took  more  than  that  but  the  reason  why  I  allowed  him to  take  more  than  that  alipata  bahati  ya  kuwa  mtu  wa

kwanza, sio basi tafadhali register kwenye register yetu na utuachie memorandum tutaitumia hiyo.  Wilson Kibet, karibu bwana.

Wilson Kibet:  Mimi naitwa Wilson Kibet lakini sina memorandum ambao nimetayarisha lakini nitatoa maoni.  Yaah, mimi kwa

upande wangu  sana  ni  mambo  ya  kubadilisha  system  ya  serikali,  yaani  system  yenye  tunasimamia  katika  nchi  hii  ya  Kenya.

Kwa maoni yangu, sasa tuko kwa this presidential system.  Now tunataka ibadilishwe ikuwe federal system.  

Kwa  upande  mwingine  wa  pili  ni  upande  wa  mifugo.  Tumeonelea  mara  nyingi  tuko  na  shida  kwa  mifugo  wetu.   Tunataka

iwekwe  sheria  kwa  upande  wa  barabara,  kuna  magari  yenye  yanapita  kwa  barabara  na  mifugo.   Mara  kwa  mara  mifugo

wanakanyagwa na mwenye gari anakuja kufuata mwenye mifugo tena anamfunga.

Com. Zein: Unapendekeza nini?

Wilson Kibet:  Mimi napendekeza iwekwe sheria mwenye mifugo na mwenye gari,  nataka iangaliwe mwenye  atashika  sheria

atalipa. Kama ni mwenye gari atalipa mifugo wa mwenyewe alikanyaga.  

Haya, ya tatu,mimi na- propose mambo ya land. Mimi,kwa upande wangu katika nchi ya Kenya, tunataka land kwa upande wa

Rift Valley kama iko allocation of land free,  ile inapewa wananchi wa  Kenya  ipewe  wananchi  wa  Rift  Valley.  Nataka  ipewe

watu wa Rift Valley wenyewe, indigenous, sio wenye wanatoka province zengine.  Kama ni ploti ama ni land, sawa basi. 

Ya  nne,  mtu  ana  haki  ya  kununua  shamba  katika  region  yoyote  within  the  Republic  of  Kenya  lakini  iko  limitation,  hawezi

kununua more  than  ten  acres.   Haya,  ya  tano,  nataka  ku-  propose  mambo  ya  citizenship.  Mtu  akiwa  si  mwanakenya  halisi

kuzaliwa Kenya,  awe amekaa nchi hii kweli kwa more than ten,  fifteen years  then awe  mtu  mwenye  nidhamu  na  anaeleweka

vizuri basi atapewa citizenship na aki-misbehave kuna haki ya kufukuzwa, kunyang’anywa hiyo citizenship. 

Com. Zein: Muda wako umekwisha, umebakisha sekundi thelathini.
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Wilson Kibet:  Okay.  Ya mwisho, mimi na-propose  kwa upande wa administration.  Mambo  ya  ma-chief,  tunataka  raia  wa

upande ya council of elders wawe wakiandika ma-chief na inategemea qualification yao, awe mtu amefikisha elimu ya form four.

  So, ahsante.

Com. Zein: Asante sana Bwana Kibet, subiri kidogo kuna swali.

Com. Wambua: Wewe ulitaja kuhusu land,  ulisema  ya  kwamba  wale  ambao  wanatoka  mkoa  fulani  ndio  wawe  wanapewa

mashamba ma-allocation na ukataka Rift Valley peke  yake.   Je  jambo  hili  lita-pply  kila  pahali  ikiwa  ni  Eastern,  ikiwa  North

Eastern iwe wale ambao  wanatoka  mkoa  huo  ndio  wanapewa  maanake  ulisema  Rift  Valley  peke  yake?  Pili,  ukasema  wale

hawatoki mkoa huo wanaweza kupewa nafasi ya kununua mashamba na ma-plot  lakini isipitishe hekari  kumi.Ningetaka kujua,

ungesema nini kwa mashamba ambayo ni makubwa ambayo yanahusika na ukulima wa aina fulani kama commercial ranching,

commercial farming?  Nikipenda kununua shamba tuseme kama Laikipia for ranching nipewe tu heka kumi, nitafanyaje na hizo

heka kumi maanake kazi ambayo naweza kufanya haiwezekani kwa hekari kumi?

Wilson Kibet: Okay, asante sana hilo swali kweli umeniuliza ni mzuri sana.  Mahali mimi nimeonelea ya kwamba ililete shida ya

land  ni  hapo  umesema,  umetaja  mambo  ya  ranch.   Hayo  mashamba  kubwa  kubwa  hatuwezi  kukubaliana  maana  nimeona

mashamba kubwa kubwa katika nchi hii yanasimamiwa na watu wachache na wanaweza kusema kweli anachukua shamba hii

lakini  wengi  wa  watu  wako  landless  na  haitawezekana  mtu  kuchukua  elfu  ishirini  katika  nchi  hii  na  ikiwa  watu  wengine  wa

kutoka region hiyo hawana shamba hata acre moja.  

Kwa hivyo mimi naonelea hapo haiwezi kua haki maana kila mtu anajiita mwanakenya na anajua  kabisa  katika  region  yenye,

ako tuseme an example kama Central province kama mtu ako na twenty thousand acres na kuna mtu wa Central  Province hana

hata acre moja na anajiita ana shamba ya ranch.  Hiyo haimaanishi nchi hii tulipata uhuru si wote.  So tunataka tu-share  national

cake of this country – all Kenyans. Thank you.

Com. Zein: Lakini uliulizwa hiyo haki ya kupewa wenyeji mashamba iwe Rift valley peke  yake au kama Coast,  watu wenyeji

pia wanapewa , Eastern wenyeji wanapewa?

Wilson Kibet: Ahsante.  Mimi nasema siyo Rift Valley peke yake iwe Coast, iwe everywhere.  Thank you.

Com.  Zein:  Sawa.   Ahsante  sana  Bwana  Kibet.   Bwana  Kibet  anasema  yeye  akuandika  lakini  ametoa  maoni  yake  vizuri,

tunashukuru.   Sasa  namuita  John  Cheruiyot.   Bwana  John  Cheruiyot  karibu,  una  dakika  tano  kama  wenzako  utaje  jina  na

uendelee tafadhali.  Karibu.

John  Cheruiyot:  Our  Consitutional  Commissioners  of  Kenya  ladies  and  gentlemen,  infront  of  me  is  my  presentation  from
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Sirwa Youth group and I will start with my proposals.  

Parliament should have limited powers  to control  its procedures  through standing orders.   The Members of Parliament should

not be a full time occupation so that they may be more effective.  Age requirements for voting should be 18 years  and above.

For contesting parliamentary seat  should be 21 years  and should remain 35 years  minimumfor presidency.   Both languages be

tested and oral interviews on languages be requirement for parliamentary election. In addition, be a form four holder and above.

 

 The Constitution should provide for moral and ethical qualification for parliamentary candidates.   The people  should have the

right to recall their member of parliament if two thirds 67% of the voters  pass  a  vote  of  no  confidence.   MPs  should  act  on

instructions from their constituents or parties.   An independent Commission should determine the salaries and benefits of MPs.

There  should  be  special  measures  put  in  place  to  increase  women  participation  in  Parliament  by  having  six  of  the  twelve

nominated members of Parliament for women.

Local government – Mayors and council chairmen be elected directly by the people.  The current two year term of mayors and

council  chairmen  to  continue.   The  councillors  to  operate  under  the  central  government.   The  councilors  to  be  given  more

powers  to allow the council run smoothly without the chief officer having more say.   The  minimum education  qualification  for

councilors be  K.C.E.,  K.C.S.E.  or  form four and should pass  language test  requirements.   There should be moral and ethical

qualification for local authority seat, a letter for the same from the local elders  to justify.  The people  should have right to recall

their councilors  if  two  thirds  of  the  voters  pass  a  vote  of  no  confidence  on  their  councilors.  The  central  government  should

determine tape  and words  lost.  The nominees should qualify for the post.   The constitution to provide and guarantee security,

health care, water, education, shelter, food and employment (inaudible) rights for Kenyans for a strong and healthy nation.  The

government should have the responsibility of ensuring that all Kenyans enjoy the basic rights such as  education,  security,  health

care, food shelter and employment.  The specific issues which the Consitution should deal with are:

1) Health care: free medical services in dispensaries and health centers. There is need to have funds for complicated issues

to assist pressing cases which require a lot of money which the common man cannot afford.

2) Education – free education from ECT centers  to  form  four  and  that  the  government  to  employ  ECT  center  teachers

which will therefore lead to free and compulsory education and those who don’t go to school to be disciplined.

3) Shelter – the government to provide shelter for the less fortunate so as  to realize a mutual contribution towards  nation

building and reducing or eradicating poverty.

4) Food – the government  to  create  national  food  security  and  subsidise  farm  inputs.   The  government  to  create  other

mechanisms such as irrigation projects and land reclamation to boost food production in this country.

5) Structure and system of government – there is need to adopt  a parliamentary system of government in which  a  Prime

Minister is appointed from the majority party in Parliament and President remains more or less ceremonial. In parliament
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system, Parliament is the day to day source of government power.  Apart from citizens and Constitution, no institution is

above Parliament.  The head of state is a symbol of national unity and considered to be  a day to day politics but has a

little real power.  Thank you.

Com. Zein: Thank you very much John, just hold on.

Com. Wambua: Kidogo Bwana Cheruiyot,  you say that the right to recall  an  elected  councillor  should  be  two  thirds  votes.

We would want to know whether you have thought of the procedures of getting these two thirds votes.   Is  it a referendum, is it

voting,  is  it  collection  of  signatures?  If  you  have  not  thought  about  it  it  is  okay  but  if  you  have  thought  about  it  in  the

memorandum, please mention.Secondly,  you did not talk about  the right to recall the MP and the right to recall  the  President

where  he  does  not  perform.  You  just  concentrated  on  the  councillors  or  these  other  elected  leaders.   Do  you  have  any

proposals in situations where the MP fails to perform, where the president does not perform as per expectations?

John Cheruiyot:  I  will start  answering the question on the side of councillors because  I have considered it  so  much.  On  the

side  of  councilors,  because  the  local  authority  should  be  the  basic  foundation  of  any  government  and  for  any  good  strong

government in future we need to strengthen the foundation, that is why I would say sixty.

Com. Wambua: Sorry,  I have understood but do you have proposals?  If you have,  just  give  them.   If  you  don’t  have,  it  is

okay.

John Cheruiyot: I don’t have a written one.

Com. Wambua: Thank you very much.

Com. Zein: Asante.  Please register. Eeh sasa namuita John Komen.  Bwana John Komen,karibu.

John Komen :  Asante sana kwa ma-commisioners na wananchi wenzangu ambao wamekuja kutoa maoni na kusikiza.  Sina

chochote ambacho kimeandikwa lakini nataka tuu kutoa maoni kidogo orally. 

 La kwanza ningetaka kutoa maoni kuhusu haki za watoto.  Haki za watoto,  inaonekana iko shida sana watoto    na ambayo ni

chokora ama street boys, wanatokana na wale watoto wanazaliwa nje ya ndoa.  Watoto kama hao wanazaliwa na watoto  wetu

wa nyumbani ambao hawajaolewa na vile mimi nataka  sheria  ifanye  kazi  ni  kwamba  kwa  kweli  kila  mtu  anajua  ya  kwamba

hakuna mtoto aliye na mzazi mmoja.  Mtoto lazima awe na wazazi wote wawili.  Kwa hivyo mimi ningetaka sheria itafute baba

ya kila mtoto na awe responsible kwa  maisha  ya  huyo  mtoto.   Kwa  sababu  kuna  vijana  wengine  ambao  wamekua  bingwa,

anazaa mtoto hapa na anazaa mtoto pale na wanawacha wakiumia.  Kwa hivyo watafutwe ili pamoja na mama, iwe jukumu lao
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kulea yule mtoto ambae amezaliwa. 

La pili ni kuhusu umiliki wa mali.  Katika Kenya hii kuna mahali ambapo mimi naona ubaguzi umefanywa na hasa kwa makabila

mingi ndani ya Kenya,  hawa wakalenjin ama wa Tugen wangu wakiwa  mmoja  wao.   Mtu/mimi  naweza,  kwa  mfano  naweza

kuoa nizae watoto wa kike kama wane, watano hivi.  Ndugu yangu amefanikiwa kuwa na wanaume, kuchanganyiwa wanaume

na wasichana na ndugu mwingine namna hiyo. Halafu baada  ya  mimi kuaga  dunia  au  niende  kwa  bahati  mbaya  kulingana  na

kimila  ambayo  tumekua  nayo,  wasichana  wangu  wanatupwa  nje  ya  shamba  yangu  na  wavulana  wa  ndugu  zangu  wanakuja

kuriithi mali.  Hiyo, kabisa that is a crime.  

Com. Zein: - Unapendekeza nini?

John Komen: Mimi napendekeza watoto wangu, wawe wasichana au wanaume wariithi mali yangu.  Wawe na haki.  

La tatu ni umilike wa ardhi.  Katika Kenya kuna hii taabu ya kutokua na ardhi ama  kua  landless  .Hii  inatokana  na  sababu  ya

watu wengine wachache kuwa na shamba kubwa ambayo ingetoshoa wakenya wengi.  Kwa hivyo pendekezo langu ni kwamba

mtu awe na acre  mia  mbili  ya  ardhi  ya  juu  kabisa  na  isizidi  hiyo  na  ikizidi  hiyo,  ma-acre  ambazo  ziko  juu  iwe  taxed  by  the

government.  One person awe na shamba moja peke  yake acre  mia mbili ya juu kabisa.   Lingine ni mambo  ya  election  date.

Tarehe ya kufanya uchaguzi ifanywe kuwa sheria na iwekwe.  Kama ni tarehe kumi kila December baada ya miaka tano,  ikuwe

namna hiyo ili mtu yeyote asicheze na hiyo na ikuwe namna hiyo.  Kwa sababu kwa mfano kama wakati  huu kuna msukosuko.

Wananchi wanaambiwa siku ya kufanya uchaguzi utaongezwa na hii ni kitu ambacho kinapitishwa na watu wachache na  watu

waliowachagua  wako  bila  kujulishwa,  bila  kujadiliana  na  hawa.  Kwa  hivyo  ikuwe  sheria  ya  kwamba  tarehe  ya  uchanguzi

(inaudible) iwekwe na isivunjwe.

Com. Zein: Umependekeza tarehe ya uchaguzi iwekwe ndani ya Katiba.

John Komen: Kwa Katiba ndiyo. Na kuhusu wabunge au ma-councillors ambao hawafanyi kazi yao vizuri wananchi wawe na

right ya kuwaregesha nyumbani kwa kutokoa na imani na hawa na iwe ni collection of signatures,  wapitishe kura ya kutokua na

imani by 65% of the wananchi.  Ahsante.

Com. Zein: Ni swali kidogo tuu mzee wangu. Tumesikia watu wengi wanapendekeza njia ya kuwarudisha ma MP au wabunge

ambao hawatimizi wajibu wao kama wananchi wanavyotarajia  na  swali  alilouliza  mwenzangu  kwa  yule  mwenzako  aliyekuwa

hapa, pengine niliulize kivingine.  Unasema watu wakusanye sahihi za watu kiwango cha asili mia sitini na tano ya wapigaji kura

wa eneo hilo, ziwe zinatosha kumrudisha nyumbani.  Hivyo ndivyo unavyosema?

John Komen : Ndiyo.
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Com. Zein: Je, kutakuwa kunatumika njia gani kuzuia njia kama hiyo isitumike vibaya?

John Komen:  Huo uamuzi utoke tu kwa watu walio chagua huyo mtu na siasa  ingine  yeyote  isiingizwe.   Wenye  kumchagua

huyo mtu watoe maoni yao na wapitishe bila kuingiliwa na mtu mwingine yeyote kutoka nje.

Com. Zein: Kwa hivyo mtu anaweza akachaguliwa leo, yule alishidwa na yeye leo,  (inaudible) kesho aende kuanza kukusanya

sahihi?

John  Komen:  Maoni  kama  hayo  yasisikizwe  na  mbunge  apatiwe   kwanza  (inaudible)  kama  miaka  miwili  kama  probation,

asipotimiza hiyo aondolewe.

Com. Zein: Sawa mzee wangu.  Sasa tunamuomba Bwana Jonathan Kimaru.  Ningependa kutambua kuasili kwa mheshimiwa.

  Karibu bwana waziri.

Hon. William Morogo: Asante sana.

Jonathan Kimaru: Asante sana Ma-commissioners na wasikizaji wenzangu.  Yangu ni maoni tu juu ya umaskini katika Kenya.

  Tunajua Kenya kuna umaskini mwingi.  Yangu labda tu itakuwa upande moja

Com. Zein: Taja jina lako kwanza.

Jonathan  Kimaru:  Jonathan  Kimaru.   Ningependekeza  ya  kwamba  wakulima  wasaidiwe  kwa  sababu  ukulima  ni  uti  wa

mgongo katika Kenya.  Wapewe mkopo, wapatiwe soko kwa mimea yao ile inatoka shambani.   Pili,waweze kujisimamia kwa

sababu wakipata  uwezo wa kujisimamia hawatasumbua serikali kwa  kusema  watafutiwe  chakula,  watafutiwe  pesa  ya  school

fees hata hii michango hatutakuwa nayo.  Kwa hivyo hiyo ni pendekezo langu waangaliwe kabisa kwa sababu tusipoangaliwa

tuko na shida. 

 Ingine ni kwa mambo ya utawala na usalama wa nchi. Kuna hawa watu wanaitwa wazee wa mitaa.   Hawa  wazee  wa  mitaa

wanafanya  kazi  nyingi  sana  hata  ingawa  ni  wa  kujitolea.  Kwa  hivyo  ningeuliza  serikali  iwaangalie  kama  watapewa  kiinua

mgongo, kidogo tu cha kuwezesha kuona kweli wako kwa kazi wanasaidia nchi.Kwa hivyo sina mengi, asante.

Com. Zein: Ahsante sana Bwana Kimaru.

Jonathan Kimaru: Ahsante sana.
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Com.  Zein: Tafadhali jiandikishe pale mzee wangu kama umetoa maoni kwa Tume ya kurekebisha Katiba.   Bwana  Kiplagat

Chumo karibu mzee.

Kiplagat Chumba:Kikureno Kiplagat Chumba.

Translator : Mimi ni Kiplagat Chumba

Kiplagat Chumba:Amache angalale Kalenjin. 

Translator: Anataka aseme kwa kilugha ya kalenjin.

Kiplagat Chumba:  Amoche angalal  akobo  imbarenik. 

Translator: Anataka kusema maoni kuhusu shamba.

Kiplagat Chumba:Imbarenik cheikoitoi Serkali kokochinin biik chemotinyei.

Translator: Anataka aseme mawazo yake kuhusu shamba ile serikali inataka kupatia landless.

Kiplagat Chumba;Ngemoche kesomchilakok kokakikoito kobasang.

Translator: Hizo mashamba Mzee anasema ya kwamba akitaka kuombea watoto  na kadhalika,  kufika pale anakuta kwamba

hizo mashamba zimepeanwa.

Interjection: Zimepeanwa kwa nini? (inaudible)

Kiplagat Chumba: Kikikoito eng olimbosang.)

Translator: Imepeanwa nje. 

Kiplagat Chumba: Ngalekab imbar konyoljini kebchei eng  gaa  anan location.

Translator:  Kuhusu mashamba kama hayo, inatakikana kwamba iletwe nyumbani ama kwa location halafu  kila  mtu  aone  na

atoe maoni yake kuhusu mashamba kama hayo.

Kiplagat Chumba: Asikobit konyor  akotkitikin  chemotinyei.
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Translator: Halafu wale hawana mashamba wapate nafasi ya kupewa hata shamba kidogo.

Kiplagat Chumba: Ngetiem kesom imbarenjuta kelechech  makomitei.

Translator: Siku hizi tukijaribu kuomba tunaambiwa hakuna mashamba.

Kiplagat Chumba: Kikwongtosi  kekas kele mito biik alake chekinyor imbarenik.

Translator: Lakini  tunashangaa  unasikia  kwamba  kuna  mwengine  amepata  shamba  mahali  fulani  na  kadhalika  lakini  hapa

nyumbani tunaambiwa hakuna shamba.  So tunashangaa watu kama hawa wanapitia njia gani ndio wapewe mashamba na siyo

wale hawana mashamba.

Kiplagat Chumba: Kakai konai councilaek akobo imbarenichuto asikomwowech icheket.

Translator: Tunataka councillors wawe na habari kuhusu mashamba kama hayo halafu councilors watuletee ripoti kama hiyo.

Kiplagat Chumba: Motinye  ngalekalak.

Translator: Sasa sina mengi.

Kiplagat Chumba: Kongoi  neo .

Com. Zein: Tafadhali mwambie Mzee kongoi sana, tumemshukuru sana, aende pale andikishe jina lake kwamba ametoa maoni

kwa  Tume  ya  Kurekebisha  Katiba.   Mheshimiwa  waziri  kama  unaweza  kutu-join  hapa  karibu  ukae  karibu  hapa.   Hapa  ni

mahali  kwako  karibu.  Nafikiri  unafahamu  kwamba  mheshimiwa  (inaudible).   Ningependa  kumuomba  bwana  Job  Cheruiyot

afuatie.

Job Cheruiyot:  Thank you very much the Commissioners, my name is Job Cheruiyot I have an oral presentation and mine will

touch on the following:  I will talk on provincial administration.  I  would like to make  a  proposal  that  the  chiefs  and  assistant

chiefs  to  seek  nomination  from  the  wananchi  and  actually  beroted  in  (inaudible)  together  with  the  elders  for  interviews  and

he/she should have form four level of education and have moral and ethical qualification.  

On  education,  I  suggest  that  the  government  provides  free  education  from  pre-school  to  form  four  at  least  and  specifically

re-introduces  the  Kenya  School  equipment  schemes  to  boost   our  education  on  special  education  needs  for  people  with

disabilities,  they are assisted upto even tertiary institutions like colleges  and public universities.

On management and the use of natural resources,  the  government  should  apportion  benefits  from  the  resources  between  the

central government and the local community. In this case,  the central  government should take  70% so that it will boost  in free

education and the community to take 30%.
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Environment and natural resources – the Constition should also be amended to strengthen the protection of environment through

the reafforestation, and protection of water catchment areas. Thank you very much.

Com. Zein:  Thank you very much bwana Job Cheruiyot, tafadhali uende pale u-sign register yetu kwamba umetoa maoni kwa

Tume ye Kurekebisha Katiba.  Sasa namwomba Isaiah Kimona Chemjor, karibu bwana.

Isaiah Kimona Chemjor: Ngoliot netai  go ngalekab  timto.

Translator: Neno la kwanza linahusu misitu

Isaiah Kimona Chemjor: Ngotkomi timto nemoktoi kikoch biik chebo yoto.

Translator: Kama kuna misitu mahali, wale watu wako karibu na hiyo misitu; hiyo misitu ni yao.

Isaiah Kimona Chemjor: Ngoliot ake kobo  bilotisiekab center.

Translator: Lingine linahusu plots.

Isaiah Kimona Chemjor: Makat kemetochi  county council ngalekab bilotisiek.

Translator: Wale watu lazima wahusike na plots ni county council.

Isaiah Kimona Chemjor: Nyolunot  korib  county  council  asimoib  biich  alake  eng oretab  chorset  kou  biicho miNairobi

ak alak.

Translator:  County  council  lazima  wachunge  maneno  ya  plots  kwa  sababu  kuna  zile  ma-plots  hazijajengwa  so  wale  watu

wakubwa wenye wako Nairobi  wanaweza kuja karibu hapo waone kwamba kuna ploti hazijajengwa na wanyakue.   Maneno

kama haya hatutaki.

Isaiah Kimona Chemjor: Ngaliotake kobo lakok cheimuch kesich komokororon keliek ak eunek.

Translator: Lingine linahusu watoto.  Mtoto anaweza zaliwa na hana mwili kamili, ni cripple.   Serikali inaombwa isaidie wazazi

wale wana mtoto kama huyo.

Isaiah Kimona Chemjor: Kisomei serkali kotoret lakochoto engoretaketukul.

Translator:  Lazima  ijulikane  kila  mahali  mpaka  serikali  ijue  kwamba  kuna  watoto  fulani  hawajiwezi,  they  are  crippled,  so

lazima wasaidiwe.

Isaiah Kimona Chemjor: Ake kobo basikilisiek eng barabara.

Translator:  Lingine linausu barabara na mabaiskeli.
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Isaiah Kimona Chemjor: Makonu motokaisiek alake boroindo yosirtoen chitonebunei bosikilit.

Translator: Basi mzee anasema kwamba unaweza kuwa unatembea kwa barabara  na baiskeli halafu gari itokezee inakufuata

nyuma.  Gari kama hilo halikupatii nafasi uende kwa njia mzuri inakufanya uende msituni. So maneno kama hayo hayatakikani.

Isaiah Kimona Chemjor:     Imuchi korus gari chito eng oret kokaikai kotoreti biik serkali eng kesisiek.

Translator: Ajali ikifanyika inatakikana sheria ifuatwe kamili kwa sababu yule ambaye amepata  ajali na ameaga,  pengine watu

wake hawajiwezi kiuchumi na kadhalika.  So kesi  kama hiyo pengine inaweza tupwa.  So mzee anaomba serikali  ichunguze  na

ifuatilie kamili.

Isaiah Kimona Chemjor: Kaikai  asikeboisien  ngalek chekosei biik tukul kou  English, Kalenjin,Kiswahili. 

Translator: Mzee anaomba kama kuna mkutano kila mahali, lugha iangaliliwe. Kama watu wanaongea lugha fulani zaidi, hiyo

lugha lazima itumiwe kwa huo mkutano.

Isaiah Kimona Chemjor: Nyolunot kokwei biik Mayors ak kokwei councilors Chairmen.

Translator: Basi anasema maoni yake kuhusu council chairmen, anasema kwamba wale watu wanatakikana wachague council

chairman na mayors ni wananchi.

Isaiah Kimona Chemjor: Nyolunot ko serkali neteshinin mushara MPs amateshinike ichekei.

Translator:  Basi anasema mawazo yake kuhusu Bunge kwamba ma-MPs siku hizi wanakaa  chini  wanajiongezea  mishahara.

So anaomba serikali iangalie hayo mambo, siyo wabunge wakae chini na wanajiongezea mishahara.   Asante.

Com. Zein: Ngojea Mzee wangu, ngojea asante sana kwa maoni yako, kuna swali.

Com. Wambua: Ulisema forests ziwe za wale ambao wanaishi karibu na hizo forests.   Ningetaka kujua,  serikali inatakiwa iwe

na jukumu gani kuhusu forests?  Na kama wale ambao wako karibu na forest  watahusika na consultation kuhakikisha kwamba

hiyo misitu haiharibiwi.

Isaiah Kimona Chemjor: Eeh ngotkocmochei serkali kokoito timto kokochi biik che menyai yotolekit.

Translator:  Basi anasema kwamba forest  kama  hiyo  serikali  iki-decide  kupatia  wananchi,  the  landless,  wale  watu  wanaishi

karibu hapo ni lazima wapewe priority.

Com.  Zein:  Nafikiri hukulielewa  swali  Mzee  wangu.   Wewe   ulipendekeza  kwamba  umilikaji  wa  ardhi  uwe  unamilikiwa  na

watu wanaoishi sehemu hiyo.  Hilo ndilo pendekezo lako.

Isaiah Kimona Chemjor: Eeh.
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Com.  Zein:  Swali  linaloulizwa  ni  kwamba  wakishapewa  misitu  hiyo,  wana  haki  ya  kufanya  vile  wanataka?   Siku  moja

wakiamua wafyeke,  wakate  miti yote,  wanaweza kuwa  na  haki  hiyo  au  majukumu  ya  kulinda  na  kuhifadhi  misitu  kama  hiyo

itakuwa imepewa nani?  Watu wenyewe?

Isaiah Kimona Chemjor: Eeh koribkityo amat kongem  timto.

Translator: Anasema kwamba wale watu wanatakikana wachunge hiyo forest ni wale watu wanoishi karibu.

Com. Zein: Asante sana.   Mzee,  uende pale tafadhali ujiandikishe.Nataka  kuzungumza  kuhusu  mambo  matatu.   La  kwanza:

Kwa sababu maoni yanayotelewa hapa ni maoni ya yule mtu anayeyatoa,  tukubaliane hivi.  Ikiwa yamekufurahisha sana furahi

wewe moyoni mwako, ikifika zamu yako uje useme na mimi naunga mkono lakini msipige makofi.   Ikiwa limekukasarisha sana

usimzomee – Sawa?  Maanake tuseme yote ndio we should not interfere.  The views are  personal  maoni ni  yake  mwenyewe,

yakiwa  ni  mazuri  furahia  rohoni  mwako,  yakiwa  mabaya  kasirika  rohoni  mwako,  usikasirike  kwa  kumzomea.   Ukiwa

umekasirika utakuja kusema wakati wako.  

La  pili  ni  kwamba  niliwaambia  tunatumia  orodha  hii  ya  majina  lakini  kama  Tume  ya  Kurekebisha  Katiba  ya  Kenya  huwa

tunajipa  haki  ya  kutoka  katika  orodha  ya  majina  ikiwa  kuna  sababu  za  kutosha.   Kwa  mfano,  kukaja  mwanamke  au  bibi

ambaye ni mja mzito hapa tutakua na haki ya kumpa fursa ya kuzumgumza na aende nyumbani.  Kukaja mtu mlemavu tutakuwa

na haki hiyo.  Kukaja  mtu ambaye ni mzee sana na hawezi kustahamili kungoja kwa muda mrefu, sawa.   Kukaja  mgonjwa au

kukaja  mtu  ambaye  ana  sababu  za  kutosha  kusema  anaomba  apewe  fursa  azungumze  aende.   Na  fursa  hiyo  pia  tutaitumia

kuwapa wanafunzi wa shule hii.  Fursa ya mbele kutoa maoni yao warudi darasani wasome. 

Na mheshimiwa waziri tumemwambia tayari atakapokuwa kuzungumza tutampa fursa azungumze kwa sababu yeye mheshimiwa

ni mwakilishi wa watu wengi hapa,  ukiona nimemuongezea  zaidi  ya  zile  dakika  tano  nampa  kila  mtu  usianze  kulalamika  kwa

sababu anawakilisha watu wengi.  Kwa sasa  amechagua yeye kukaa kuwasikiliza watu wake.   Atapokuwa  tayari  atatuambia

halafu tutampa fursa hiyo. 

 Jambo  la  mwisho  ni  kwamba  maoni  unayotoa  wewe  unalindwa  kisheria  hapa  usiogope  kwamba  unatoa  maoni  pengine

utafuatiwa au uulizwe maswali.  Toa maoni bila kuwa na uoga lakini hiyo haina maana kwamba una uhuru wa kukashifu watu au

kuharibia majina watu au taasisi mbali mbali nchini. Toa maoni yako tu.  Sijui kama tumeelewana?  Asanteni sana.   Sasa  nampa

fursa hii Bwana Job Kebut.  Karibu bwana.

Job Kebut: Asante sana Commissioners na wenzangu.  Nitataja kuhusu vitu tatu tu.

Com. Zein: Ungeanza na jina lako.
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Job Kebut: Okay jina langu ni Job Kebut.   Ya kwanza ni basic right.  The coming Constitution should guarantee basic rights.

Security kwanza na people should enjoy security, freedom of movement around.

Health - people should be given free health services since due to the economic,  problems most of these people  cannot be  able

to afford health services, (inaudible).

Education – people should be given free education from primary to university Possibly,  the government can find a way that can

offer this assistance because.  Most governments offer this like U.S.A and Germany .

Food – provison of food policy .

Employment – people  should be employed and paid well whether it is casual  or  permanent  or  any  other.   All  people  should

have freedom of association.

Trade Union – all workers to have a trade union since unions can champion all the views of their workers (inaudible).

Free  veterinary services highly subsidized,  by agricultural inputs too.  Inputs  in  Kenya  are  more  expensive   than  outputs  .  we

should try to create a balance, to balance.

The constitution should protect Kenyans from any form of economic exploitation like Kenya Seed  buys a bag of ninety kilos of

maize for shillings four hundred whereas Kenya Seed  sells the recommended  bag of ten kilos of maize  seed  for  shillings  one

thousand three hundred twenty.   It  has also been realized that there have been fake seeds  sold at  that price Since the farmers

have been crying around saying that ukipanda ndio haikui vizuri Pengine the government,  because  it is everybody’s  concern ,

the government should assist. (inaudible)

Land and property  rights – land should be owned equally but should have community ownership.  Also,  community should  be

involved  around  because  they  are  the  care  takers.   Communities  should  see  to  it  that  the  transaction  is  done  fairly  and

transparently.  The state to secure land provided for public facilities.  The affected person should be rewarded twice.   Men and

women (wakina mama na wazee) should have a say on land by buying or  inheritance through goodwill.   By this  I  mean  that,

you see we have this married … You can be married to somebody and then later on,  the father had only some (inaudible).  In

some cultures or  certain communities say that only men should inherit the land but not women.  If she is married then may  be

she may say that she has to have the property and if she is married,there already  she has the ticket  to the other land. So I think

it would be unfair. But if it is through will, then it is good,  the father is willing.  The Constitution should limit ownership of land

because later it can create more conflict like the (inaudible) 1992 clashes.  People  should all   be  the same .So,  people  to have
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similar cultural ways of living. If you acquire land elsewhere, you buy, we are all Kenyans, no problem.

And then the third is under management and use of Natural  Resources  –  people  to  have  right  to  manage  anda  of  the  whole

outcome for their own development. If it is schools,  even (inaudible) their health centers.   Na  hiyo bwana officers ,nimemaliza.

Asante kwa  (inaudible) Commission.

Com. Zein: Ahsante sana Job.   Tafadhali uende uandikishe jina lako pale kwenye register yetu.  Ahsante.   Sasa  ningependa

kumuita Bwana Charles Chemoigwa karibu.

Charles Chemoigwa: I am Charles Cheruiyot Chemoigwa.

Interjection : …………………..(inaudible)

Charles  Chemoigwa:  I  am Charles Cheruiyot Chemoigwa and my views will be  centred in one area  mainly and that is  local

government.  In my view, the local government should be given more powers  than what it has now.   By  that  I  mean  when  it

comes to things like roads within their locality was education, (inaudible) they should have more say,  more control  because  they

know their area better.  On the other hand, since I am interested in them being given more powers  ,  I  also feel (inaudible) they

should not just be  left to run it the way they have always been running their issues.   So  we should have sort  of a Commission

which will be incharge just the way for education we have Teachers  Service Commission. That is the kind of Commission I am

talking about to oversee these issues so that they are  able to employ experts  like engineers,  they employ qualified town clerks,

doctors and they will be able to be monitored when it comes to disciplining and the others for efficiency.  

The central government should forward the forward the funds they have always used for these projects to the local government.

  Now under the same, we also have these other councilors who come from the side of the public.  They will also be under that

and since we want efficiency, they should  also  fall  under  that  class  of  qualified  personnel.   By  that  I  mean  there  have  to  be

minimum qualifications for one to be  a councilor which should be a mininum of maybe “O” levels with proof that he is good in

(inaudible) language, to be able to communicate with the others.  

When it comes to the issue of the chairman of the council or the mayor, they should also have that minimum qualification.  At no

time should the qualifications of a councilor be  lower than that of the MP; they should always be the same because  they serve

the same purpose.  That is my view on the local authorities we should have Chiefs Executives (inaudible) and the others  to be

professionals (inaudible).  That is my view .

Com. Zein: Asante sana.

Com. Wambua: Because he said he wanted to speak  specifically on local authorities,  I want to ask  what your view is on the
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question of mayors and chairmen of councils.  Should he be elected by people or should they be elected by the councilors like it

is now under the present arrangement?

 Charles Chemoigwa: Since they will be handling the assets of the district, then they should be elected by the people.

Com. Zein: Please go and register and ensure that your memorandum is left with us.  I  am now calling upon Bernard Chemjor.

 Bwana Bernard Chemjor,  karibu bwana.   Baada ya  Bwana  Bernard  Chemchor  tutatumia  ile  haki  yetu  nimwiite  mwanafunzi

mmoja  halafu  nirudi  kwenye  list  halafu  nimwite  daktari  mmoja  ambaye  anataka  kutoa  maoni  halafu  arudi  kutibu  watu.

Ahsanteni.

Bernard Kipchoge Cheruiyot: Kwa jina naitwa Bernard Kipchoge Cheruiyot na nipo hapa kutoa maoni. Ya kwanza kabisa

ningependa kusema kwamba mambo ya Constitution ni kitu ya maana sana na imechukua muda tangu mwaka elfu moja mia tisa

na sitini mbili, tumesema tunataka kubadilisha Katiba.

Interjection: ………………………..(inaudible)

Bernard Kipchoge Cheruiyot: So kwa hivyo ningependa kutaja  hivi kwamba hii Katiba ikamilike kabla hatujafanya election

ambayo inafuata.  Jambo lingine ni kwamba tungependa Constitution ambayo (letme now change to english) that promotes  and

sustains national unity. Two,  there  should  a  Constitution  that  is  able  to  have  checks  and  balances  in  the  government  system

enhancing political stability where there is trust  and confidence  between  the  population  and  the  government  and  between  the

ethnic communities.  To achieve this, we need to change the Executive so that the powers of the president be reduced. 

 I will also suggest that the community be given more say and by so I think we need to introduce another second chamber,  that

is the Senate, where the ethnic communities and other stakeholders have equal representation.   In that Senate  they will have an

oversight role over performance of the President and will provide stability in political system.  These senators  should be elected

by the  people  for  five  year  terms.   We  will  have  two  representatives  from  every  district.   They  should  be  nominted  by  the

county councils.   The other issue I would  like  to  touch  on  is  education.   I  want  to  say  that  education  is  very  important  and

therefore as  per  the law it is free education but currently, although it is in the law that  it  is  free  education,  it  is  not  free.   The

government should be able to provide free education for all as  from pre-school  to standard eight and provide enough learning

facilities.  I think those are my views.  Thank you.

Com. Zein: Please hold on.

Com. Wambua:  I just want to understand you Bwana Cheruiyot. You said that there should be two chambers,  simply Upper

house to represent the ethnic communities.
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Bernard Kipchoge Cheruiyot: Yaah

Com. Wambua:  Is that what you said? And then you went on to say that these senators should be elected by the people,   two

from every district  and the nomination to be  conducted by the county councils.   What I want to understand is if it  is  true  that

they  must  represent  communities  and  you  intend  them  to  represent  the  forty  two  communites  or  so,  how  will  this  form  of

election you are  proposing  guarantee  that  indeed  these  people  represent  the  communities  given   the  fact  that  in  most  of  the

districts we have various communities living there?  Have you thought about  it?  If you have,  can  you  let  us  know  what  your

proposal is.

Bernard Kipchoge Cheruiyot:  Thank you very much.  I think since it is communities or  the  people  in  that  district  who  are

going to elect,  whoever  they will have elected is to say that this is  the  person  to  represent  them.   I  know  we  have  different

communities and sometimes even if there are different communities, one person will be elected to represent them.

Com.  Zein:  I  think  the  question  is  still  begging.   There  is  competition  between  two  principles.   One  principle  of  all  ethnic

communities to be  represented in the Senate,  that’s a separate  principle. The other principle is that  this  is  done  at  the  district

level.  So how do you make sure that all ethnic… and when we have been going (just  for your information) around the country,

many communities are coming to us and saying. “We have never been counted”  Others  are  saying, we have been counted but

as “Other” and we do not want to be called “Other”.  Have you heard of the Malakote?  There are people called the Malakote,

the Dashnak, the Wata and so on and so forth.  You can go on and on. People are coming and saying. So we might have more

than forty two.  We will come to many more and if we are  going to have elections,  to make sure that each ethnic community is

represented. Either it is based on the ethnic principle but if it is based on district, then maybe you are  envisaging districts defined

by ethnicity.

Bernard Kipchoge Cheruiyot:  I think what I clearly want to say here is  that  we  should  have  representatives  in  the  Senate

from the district.

Com.  Zein:  Ahsante  sana  Bwana  Bernard.   Tafadhali  uende  pale  u  sign  na  memorandum  utuachie  tutaifanyia  kazi.   Kama

nilivyosema  tutaitumia  hii  haki  yetu  ya  kuita  mwanafunzi  Labat  Chepkwony.   Mwanafunzi  anaitwa  Labat  Chepkwony  aje

awakilishe wenzake.   Is  Labat  Chepkwony here?   Okay  kama  hayuko  nitaenda  to  the  next  student,  Ernest  Towett.   Ernest

Towett njoo utaje jina lako, utaje darasa lako na shule unayotoka.  Ni muhimu sana sisi kuwaruhusu pia wanafunzi wazungumzie

kuhusu  wanayotaka  katika  Katiba  kwa  sababu  KatiBa  hii  itawaasiri  wao  zaidi  itakavyotuwaasiri  sisi  na  kama  historia

inavyosema kwamba kila Mkenya ana haki na vijana wana haki zaidi.  Kwa hivyo kijana taja  jina lako,  shule yako na darasa

uliloko halafu utoe maoni.
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Ernest Toet: Kwa majina ni Ernest Towett nikiwa nawakilisha kidato cha nne cha wavulana, shule ya upili ya Emining.  Naam,

na hoja hapa ambazo ningeweza kupitiza kwa Tume ya Katiba hasa nikuguzia sehemu za wakilishi Bungeni. Ningeonelea iwapo

serikali iongeze sehemu za wakilishi Bungeni ili kwamba kuwafikia watu ambao wanawakilishwa hao na wameweza  kuangalia

kwamba wale watu ambao hawajiwezi, disabled people, youth and other civil security and women can be reached. 

 Jambo  la  pili  ni  umilikaji  wa  mashamba.   Ningeonelea  iwapo  Katiba  iweze  kuangalia  kwamba  watu  ambao  wanamiliki

mashamba hasa zaidi ya acre mia moja ipunguzwe ndio kwamba watu ambao hawana ardhi waweze kupata  ardhi.   Iwapo mtu

hako na ardhi iliyozidi acre hamsini ipungzwe hadi kadri ya arubaini.  Pia kwa hoja zangu, sheria zitakazo pitishwa katika Tume

ya Katiba wakati huu ziweze kutumika katika uchaguzi ambao unakuja.   

Ya nne ni kwamba rasilmali na malighafi ambazo zinapatikana katika sehemu ziweze kutumika na watu ambao wanaishi katika

hizo sehemu wanatoka.  Hivyo kwamba hawa watu ni watu wa kwanza kunufaika  katika  kutumia  hazo  rasilimali  na  malighafi.

Pia sheria ambayo imekuwa hapo awali  haijaona  kwamba  haikuwa  na  haja  kwa  watu  ambao  ni  maskini,  hasa  imeshugulikia

watu ambao ni matajiri.  Basi sheria ambayo ningeonelea iteuliwe ni kwamba sheria ambao inawajali watu kutolingana na mahali

watokako kwa tabaka, kidini na mengine. 

 Pia watu ambao wanamiliki vyeo katika jamii wawe ni watu ambao wanawakilisha jamii ambao ni watu wanaaminiwa, wasiwe

ni watu ambao wanajifanyia makuu ambao wanajitegemea wenyewe hawasaidii wale watu ambao wanawakilisha.  Pia kuhusu

fedha  ambazo  wabunge  wanapewa  –  iwe  ni  kiwango  ambacho  wao  wenyewe  hawajaweza  kuamua,  ni  serikali  ambayo

imepitisha kiasi ambacho wabunge wangeweza kupewa.  Na kwa hayo, nimefika mwisho.

Com.  Zein: Ahsante sana  bwana  Ernest  Towett.   Asante  sana.   Tafadhali  uende  pale  kwa  Bi.  Fatma,  kwa  yule  dada  pale

ujiandikishe kwenye register yetu kwamba umetoa maoni kwa  Tume  ya  Kurekebisha  Katiba  ya  Kenya.   Kila  nitakapotumia

haki ya kutoka kwenye list, nikishataja mtu moja narudi kwenye list halafu ndio naweza toka  tena.   Narudi  kwenye list, namuita

Hasbel Ruto.  Karibu bwana.

Hasbel Ruto: My names are Hasbel Toris Ruto.  Well I am concentrating so much on the land issue.  If you look at land, there

are so many shortcomings as far as land is concerned at the present.  The major ones being allocation to the people  who might

have been not deserving.

Allocation without concentrating future needs – double allocations and allocation through corrupt means.  

My recommendations are: forest land including what is currently termed as government forest  be  vested in the county council in

which the forest are situated, that is in the district headquarters.   Land rights be  moved more specifically entrenched (inaudible)

in the Constitution including rights of those communities which do not yet hold land titles.   Land administration be centralized by

transferring  the  custodies  of  the  land  to  local  authorities  and  transferring  district  land  registries  to  local  authorities  for  land
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including what is currently classified as  the government forest  be  vested in the county council in  which  the  forest  are  situated.

Land  authorities  be  restructured  (inaudible)  and  their  capacities  enhanced  to  be  able  to  effectively  administer  land  including

forest.  

Revenue  deriving  from  land  and  forest  be  retained  by  respective  county  councils,  that  is  in  the  district  headquarters.   The

administration of land control Act should be delegated to the county council in order to ensure that land transaction are  taken in

a manner consistent with overall land policy adopted  by the county council in pursuant  of  their  Constitution  mandate.   In  this

respect,  county  council  should  be  responsible  for  setting  up  land  control  board  and  the  board  should  be  strengthened  and

effectively supervised to ensure that they operate fairly, efficiently and in accordance with their law.  Thank you.

Com. Zein: Ahsante sana.   Swali utakaloulizwa wewe ni the same swali lilioulizwa mwenzako  kabla.   Misitu  ikishaondolewa

mikononi mwa serikali ipewe jamii zinazoishi hapo, watakuwa na absolute right on those forests  or  they will be  certain national

environmental  standards  which  shall  be  made  and  each  community  will  be  asked  to  adhere  to  the  national  environmental

standards?   The  fear  is  that  if  you  do  not  have  national  standards,  the  people  will  decide  what  to  do  with  those  forests

themselves.

Hasbel  Ruto:  Well in my decision,  I am seeing that if this land is given out to the county council,  in  other  words  the  people

who are living in that district will be the beneficiaries in that the county council will be  looking at  those people  who do not have

land. So they will be near to those people and they will be directly going to give them the land than those people  who are  not in

that district.

Com. Zein: This is the point I am making.  That if you give it to elected officials who are  answerable to electors  and there is

pressure from the electors that you subdivide the forest, who will protect  the forest?  Because if you leave without any statutory

standards  or  are  you suggesting that we should  have  standards  but  the  management  and  how  that  forest  benefits  the  people

including the conservation of that is left to the people but there are standards?

Hasbel Ruto: Thank you.  It looks that I had not got your question at  first.  Now I am saying that the land should be given to

those headquarters of elected councils so that these elected council are the people who are  going to mandate this land giving to

the people who are in need.  Thank you.

Com. Zein: Asante sana. Siulizi hivyo kwa sababu nadhani ati watu wanaharibu misitu hapa.   I  have been very impressed with

the way people conserve forests and land here but I am afraid there are  other  parts  of the country where we have been where

forests have been completely depleted.  Thank you, please register.  Sasa  ningerudi tena nje kidogo nimuite daktari  atoe  maoni

halafu arudi kuangalia wangonjwa.  Dr. Gideon Toromo.
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Dr. Gideon Kibet Kipchirchir Toromo: My names are Dr. Gideon Kibet  Kipchirchir Toromo.  Commissioners,  Honourable

Member of Parliament who is also the minister of public works, William Morogo, DO of Emining, distinguished guests.  So  far I

have been sitted (inaudible) and it looks like most of the points which I will give have actually been discussed earlier so I will be

brief.

Structure of government and systems – I would propose  we have Federal  system and in terms of Executive, there should be a

President who should not be a Member of Parliament and should be elected by all the people and the condition must be;   Must

attain 25% in at  least  five provinces and there must be  a runner up whoautomatically becomes the Vice President.   The same

President will then appoint a Prime Minister and deputy prime ministers.  The same Prime Minister will in turn now appoint  the

ministers and also the permanent secretaries, the heads of parastatals and others.  

I will talk on Legislature and will propose  that parliament should be a full time occupation with a time starting from 8:00am to

5:00pm.  and a Member of Parliament must appear at least three days in a week.  Parliament of course should run for five years

as usual thereafter election should be held.  So you can see clearly I am not for any actually extending the term of our Paliament.

  Members of Parliament should actually have a basic or  a bachelor’s degree from a recognized university.   In  a  country  like

Kenya where the literacy level is above 80%,  members of Parliament should also pass  a written and oral examination in  both

English and kiswahili and also on general knowledge because one thing they will be  representing people  so they must know the

culture of the people, religious view of the people and basics within that area of Constitution.  

Now, nominated Member of parliament should represent  the interests of disabled,  marginalized groups and they should not be

appointed to any ministerial post  because  as  you realize this is something which has been abused.   Three  quarter  of  the  time,

those  who  are  usually  nominated  are  rarely  popular.   An  independent  body  should  review  salaries  and  other  allowances  of

Members of Parliament.  

I will come to local government.   The mayors and chairmen of county councils should be holders of bachelor’s degree from a

recognized university.  Mayor should be elected by voters  in the wards  where they belong while  chairmen  of  county  councils

should be elected by voters  in the area  of jurisdiction of the county council.   This means they should be elected by the voters

from that district outside the city or municipal level. 

 Nominated councilors’ position should be scrapped.   This  is  an  area  which  ¾  of  the  time  has  been  abused.   Councilors  of

course must be  up to a minimum of “O” level certificate in this era  where as  I said literacy level is  over  80%.   We  have  had

councilors after the meeting, the only two words  they know is ‘I propose’, or  ‘I second’.  When they are  asked  what are  you

seconding, they say “tulikuwa tumesema”.  I proceed on.

Interjection. (Not audible). At least “O” level.  Go on.
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Dr Kibet:         Now,  in  terms  of  councilors,  they  should  be  paid  from  consolidated  funds  and  not  from  their  local  county

council.  I will say something on the electoral process.  Simple majority process  should be used to determine the winner of any

election except  that of the President,  where earlier I said should be elected by 25% of voters  in at  least  5  provinces.   Secret

ballot should be used in all electoral  process  at  every level.  The President  should  have  a  running  mate  who  should  finally  of

course become the Vice President.  

Date of election should be announced at least six months before the election to allow a healthy competition for the contesters.  

Counting of votes should be done at the polling station and the numbers which should be announcedthere to avoid rigging.  

On  political  parties;  the  number  of  political  parties  should  be  reduced  to  a  minimum  of  two  and  funded  equally  from  the

Consolidated Fund.  This can only be done by saying condition number one:  

1. For any party to be formed, it must get supporters of about 1,000 from every district.  

2. The parties should also be seen as competing and not fighting.  

On  environment  and  natural  resources;  the  federal  or  the  regional  government  should  be  the  custodian  of  all  the  natural

resources in the regions.  Regional natural resources should be exploited for the interest of the people.  

Rights of people with disabilities;  they should be entitled to free education,  health and any other social amenities.  At least  one

disabled person should be nominated to  Parliament  to  represent  the  interests  of  the  disabled.   Ocassionally,  the  government

should see how they can pay them a salary where they see they have no income at all.  

On education,  the government should ensure that all primary  school  going  children  get  free  education,  the  way  it  used  to  be

earlier when we used to get the so called Kenya School Equipment Scheme.   Secondary education should be highly subsidized

and  uniforms  outlawed  to  reduce  costs.   No  need  for  uniform  as  long  as,  of  course,  the  students  are  disciplined.   Provide

sufficient loans to college and university students including private students,  even us we used to get that boom, the loan, and I

would suggest they could get the loan which they can repay once they get employment.

On health, where I may dwell, commissioners, at length, but I will try to summarise.  The issue of health I will start  by statistics.

That the salaries of doctors  should be increased.   In 1984  we had 2400  doctors  in the public sector.   Ten years  later,  that  is

1994 we had 1,200  doctors.   At the moment they are  only 600.   Most  of them are  moving out.   You  realize  in  most  of  our

district hospitals there is one or  two.   So there is the urgency to really increase the salaries  of these doctors  so that they  can

come back.   So  that it appears  that we are  progressing,  not retrogressing.   The government should also provide  free  medical

care to the people.  Cost sharing should not be over emphasised.  Whichever system  it should actually be checked closely.  

On land issues, the government should determine the acreage an individual should own.  I will not say how much, but there was
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one  student  who  I  want  to  concur  with.   Every  citizen  should  be  entitled  to  a  piece  of  land.   There  should  be  no  gender

disparities in land ownership (inaudible)   While selling land, the family members should be consulted.  Thank you.

Com. Zein:        Thank you doctor.  We have several questions for you.  

Com. Wambua:        I want to start  with the last point you have made.   Every citizen should be entitled to  a  piece  of  land.

That is a declaration, but who takes the responsibilities?  Is it the government to make sure that it gives every citizen land?  One.

  Two, you talked of the President  at  length, how he should be elected,  he should have a running mate but  you  never  told  us

about the question of retirement.  We have been seeking views on the question of limiting the terms of the presidency.   Should

these be limited, and if so to how many terms of how many years each? And secondly,  should there be  a retirement age for the

President and if so, what age do you propose?  

Dr Kitoro:          Thank you very much Bwana. Commissioner.  Those are  very good questions.   I  will start  on the land issue.

What I mean is, it should be the responsibility of the government.  There is a lot of duplication.  You will find one individual with

about 10 pieces of land then you will find one peasant  who  is  a  squatter  who  has  no  land.   So  there  should  be  checks  and

balances.  

On the terms of the President,  I propose  any  President  should  actually  go  for  two  terms,  no  matter  how  popular  they  are.  

Anybody can lead at any age.   I will not limit.  Leadership inborn, it does not go with age.  So they can lead at any age but two

terms is paramount.  Thank you.

Interjection:         How many years?

Dr Kitoro:        Ten years.  Five years, five years.  

Com.  Wambua: Daktari, you propose a federal system of government,  and then you propose  that Councilors should be paid

directly  from  the  Consolidated  Fund.   In  a  Federal  system,  what  justification  would  you  have  to  pay  councilors  from  the

Consolidated Fund? And the second question is,  we have received a lot of submissions by Kenyans that we should make it a

Constitutional issue that health services should be free.  But also they say that any health service provider, be it a nurse, a doctor

who works in a government institution should not be allowed to have private practice.  Do you have opposition on that?  

Dr Kitoro:I will start  with the issue of doctors.   I  really concur with you.  Once you are  in the government,  you should be  in

government 24 hours.  I concur with you and by the way I am patriotic and I did not run like the rest.    That is why I am still in

Kenya.  And I propose people should be paid,  not so highly.  When they get their offs,  let them go and relax, but they should

not double deal  the,  government.  And also,  of course once you are  in the government,  you are  in the government,  there is no
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double dealing.  Now,  on the issue of Consolidated  Fund,  of  course  when  it  comes  to  Federal  System,  if  we  are  talking  of

devolution where we will not be talking on the Central Government having a lot of powers, may be it would have been devolved

to be Federal system, then the Federal system will now takeup the issue of the salaries of the councilors.   Thank you.

Com. Zein:        Asante sana daktari, tafadhali u-sign register yetu na utuwachie memorandum and you are free to go after that.

  Sasa narudi kwenye register yetu, Samson Lagat.  Karibu bwana.  

Samson Lagat:        Thank you.  My names are  Samson Lagat.   I  am intending to present  a memorandum on Emining Elites

Group and one I am going to base on the presideny.

i)        The Constitution to be amended, should Provide for a president  who is head of state  and whom the Executive authority

of the state is vested. 

ii)        He should also be a symbol of national unity and above party politics.   In  this  case  for  him actually  to  run  his  work

effectively. 

iii)        The President must have command, trust and respect in all the communities in the country.  

iv)        He should seek  elections directly from  the  people  and  the  current  25%  rule  should  definitely  apply  for  at  least  five

provinces as what my colleagues have said.  

v)        The Senate  should have the power  to oversee  the perfomance of the President  and should have power  to caution the

President as per the Constitution.  

vi) Also,  there  should  be  a  Vice  President  who  is  appointed  by  the  president  and  who  will  assist  the  president  in

performing his duties.  

vii)

On the side of the Vice President,  he should  provide  a  smooth  transition  in  the  event  that  the  President  is  incapacitated,  for

whatsoever reason.   The Vice president  should be a member of the Senate  and should be a leader  of government business in

the Senate.  

The President also has to appoint the Prime Minister, who will be the head of the government and he should be the leader of the

party that commands support of the majority in Parliament.   Being appointed as  the Prime Minister,  the Prime Minister will be

appointed by the President  in accordance  with the criteria that ensures that he has the command of the majority in  Parliament

and will be accountable to parliament for his performances and the performances of his cabinet.  Parliament will have the power

to remove the Prime Minister by voting him or her out of the office.  And once voted out,  the entire cabinet  must resign, giving
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the President opportunity to appoint the leader of the party that will command the majority support in the house.  

And finally, when the President retires, he should have enough security in his life time.  Thank you.

Com. Zein: Thank you.  Just  hold on.   Just  a small clarification.  When you say that there should be smooth transition by the

Vice  President  in  case  the  President  vacates  the  office  for  whatever  reason,  are  you  envisaging  the  situation  that  the  Vice

President will complete the term without going to an election?  

Mr Lagat:   That is it actually and also he should be able to follow the regulations which were amended for the  President  so

that the country will run efficiently, not to come in with his or her own rules.  

Com.  Zein:        Okay, thank you.  Please sign our register.   Narudi kwa wanafunzi, namuomba Vincent Ng’eny.  Wanafunzi,

Vincent Ng’eny?  Uje ufanye kama mwenzako alivyofanya Vincent,  utaje jina lako,  utaje kidato ulichoko  sasa  na  shule  yako

halafu uanze kutoa maoni.  

Vincent Ng’eny:        I am Vincent Ng’eny, form four from Emining’ High School.  I have three views to give:  

i) Concerning the President:   I  think  the  Contitution  should  specify  the  qualification  of  the  President.  The  president

should be above 25 years old.  Also he should have at least a degree, and he should not be an MP.  

ii) About the teachers; I think the teachers are the people who are doing a lot of work in this country of ours.  So, their

welfare  should  be  considered,  their  salary  should  be  increased.   Because  you  find  that  teachers…  (inaudible

interjection).

iii) Yea.   Again about  the  government,  I  think  there  are  some  places  where  to  find  water  is  very  difficult.  So  I  will

recommend that the government drills water in those places which have scarcity of water.  

iv) About education; earlier on, education was free.  So I will recommend that the government provide free education,

especially to the primary students and may be secondary students from form one to may be form two.   Also,  the

government should at  least  give the schools or  issue some schools or  may be all schools some books  so that they

can be used in those schools.  Thank you.

Com. Zein:        Asante sana Vincent Ng’eny.  Tafadhali uende pale u-sign register yetu kwamba umetoa maoni kwa Tume ya

Kurekebisha Katiba.   Sasa  ningependa  kumpa  fursa  hii  Mheshimiwa  Waziri  Morogo  ambaye  ni  mbunge  wa  sehemu   hii  ya

wakilishaji Bungeni atoe maoni yake.  Asante.  

Hon.  William Morogo:        Asante sana Bw. Commissioner.   Commissioners,  nitachukua fursa hii kwa  kukaribisha  hapa,

kwa sababu ni constituency yangu.  Pili nita- toa maoni kwa kifupi, kwa sababu tayari nimeshatoa pendekezo kwa Tume huko

Mogotio, ili tutoe nafasi na kutosha kwa wananchi.  
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Mimi  ningependekeza  kwamba  uwezo  zaidi  upewe  Local  Authority.  In  other  words,  Councils,  kwa  sababu  councils

zinasimamia watu katika sehemu zote za nchi.  Ningependa kuona zile huduma zilizotolea zamani na Councils zirudishwe kwao,

kama elimu, barabara,  afya na huduma zingine kama hizo.  Pia  rasilimali  za  kila  wilaya  au  council  zisimamiwe  katika  council.

Rasilimali kama misitu, kama ardhi na mambo kama hayo.  

Hivyo  basi,  councils  lazima  zipewe  capacity  ya  kuweza  kufanya  jambo  hili.   Kwa  hivyo  ninapendekeza  kwamba  councils

zipewe hazina zao za kipekee,  hazina ambazo zitasimamiwa au kuangaliwa na chumba cha pili, au Senate.   Nasema  hivi  kwa

sababu serikali kwa sasa  inasimamiwa kupitia Consolidated Fund.   Na  councils kuwa na uwezo zaidi, lazima wawe na hazina

yao na kusimamiwa kwa njia hiyo.  Hio hazina itatoa fedha zake kupitia kodi mbali mbali na pia kutoka mapato kupitia misitu na

mambo  mengine.   Na  pia  serikali  kuu  inaweza  kutoa  kiwango  fulani  cha  fedha  kwa  account  hiyo  ya  local  authorities.

Ningeonelea ya kwamba wale wenye kusimamia councils mbali mbali naunga mkono wale walisema lazima tu-elevate kiwango

chao  ya  elimu.   Ziwe  sawa  na  zile  za  MPs,  kwa  sababu  huduma  sasa  zitakuwa  zikitolewa  katika  level  hiyo.   Kwa  hivyo,

discussions zote lazima ziwe za kuweza kujadiliana mambo ya wananchi kwa kiwango hicho.  

Mambo  ya  ardhi  ikisimamiwa  na  councilors  au  councils,  itamaanisha  ya  kwamba  kila  jamii,  community  yote  katika  nchi

wataweza kusamamia rasilimali zao.   Hivyo ni kumaanisha ya kwamba kama misitu, wananchi  wataona  sehemu  fulani  itolewe

kwa manufaa ya wananchi,  wao ndio wawe wanakata  kauli hiyo.  Na  nakubaliana  kwamba  standard  lazima  ziweko  ambazo

serikali kuu itakuwa ikitoa, na sina shaka ya kwamba standards hizi pia zitakuwa global,  na ni lazima kutakuwa na International

standards  ya  kusimamia  misitu  na  ardhi.   Pia  ningependekeza  ya  kwamba  ofisi  ya  Rais,  sasa  uwezo  wake  utolewe  au

ugawanywe ili tuwe na Prime Minister ambaye atasimamia mambo ya serikali katika Bunge na Senate iwe ikisimamia mambo ya

local authorities.  

Na wale ambao watachaguliwa kwa Senate wawe wanatoka wilaya ili waweze kuangalia maslahi ya wilaya hizo na zaidi kuona

fedha zile zinatoka kwa wilaya zinasimamiwa kwa njia safi,  na pia zinasimamiwa kulingana na makadirio ambayo yanakubaliwa

na waziri wa serikali za wilaya.  Kwa hivyo, ningependekeza pia kwamba yule waziri wa serikali za wilaya awe ex-oficio katika

Senate ili kuweze kutekeleza matakwa ya councils au serikali kwa Senate.   Nafikiri kwa kifupi nitawaachia  hapo  ili  wananchi

wapate nafasi zaidi ya kusema mengi.  Asante.  

Com  wambua:  Bwana  waziri  umesema  kiwango  cha  elimu  cha  councilors  kiwe  sawa  na  kile  cha  MPs  lakini  hukutuambia

kiwango kiwe kipi?  Sijui kama umefikiria jambo lile.  Wengine wamesema iwe “O” levels, wengine graduates.   Ungependaje

wewe?

Hon Morogo:        Kusema kweli ningesema kwa wakati huu, “O” level is okay.
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Com  Zeuri:  Asante  sana  Bwna  Waziri,  tafadhali  sign  hii  register  yetu  unaletewa  kwamba  umetoa  maoni  kwenye  Tume  ya

Kurekebisha Katiba ya Kenya na utakuwa huru kuondoka ikiwa una kazi zingine za kiserikali.   Tutakuwa  tuna-endelea  hapa

mpaka tumalize sisi watu wote.  Asante sana Bwana.  Waziri.   Sasa  ningependa kumomba Bw. Vincent Ng’eny.  Aaa,  huyu si

student.   Huyu ni mwananchi anaitwa Vincent Ng’eny.  Kama hayuko nitaenda kwa Kelvin Kenei.   Oh,  ni  mwanafunzi  huyo.

Kwa  hivyo  sasa  tumefika  kwenye  list  ya  wanafunzi,  na  tunafuata  hivo.   Tuende  tu,  maanake  sasa  tumefika  kwenye  list  vile

walikuja.  Kwa hivyo sasa simruki.  Asante sana.  

Kelvin Kenei:        Thank you.  My name is Kimtai Kenei.  Kevin Kimtai Kenei from Emining High School.   According to my

views… 

Interjection:        What class are you?

Kelvin:         Form four.   I  recommend  that  the  government  actually  should  provide  job  opportunities  to  all  those  who  are

qualified.  For  instance  we  have  people  tarmacking;  We  have  people  having  degrees,  form  four  leavers,  so  the  government

should consider these people.  Another thing is that the President actually should not be  an MP.   By this I mean that we should

have one job for one man, in order to facilitate job opportunity creation.  

I recommend that the government should make sure that all members of the community get equal treatment. By this I mean that,

we find that most men in the society are the people who inherit their parents’ property.   I  recommend that even the girls should

be included there.  I recommend also that those people who pregnate pupils or  students or  anything outside marriage and if the

person is working, half or piece of his salary should be deducted to be supplied to this girl or lady.  Thank you.

Com. Zein:        Asante sana.   Tafadhali uende pale u-sign register yetu.  Anayefuatia ni Kiptegoi Moses.   Moses  Kiptegoi.

Moses ufanye kama wenzako.  Utaje jina lako, utaje shule, utaje darasa uliloko sasa.  

Moses Kiptegoi:        My names are Moses Kiptegoi from Emining boys Secondary School,am in form four.   I  would like to

recommend on the presidential  term.  We find that this nation of Kenya is a democratic  country and  the  citizen,  are  the  ones

who are responsible for deciding whether the President should continue or not.  So my suggestion… (words  lost  as  tape  ends

).    And also since the  President  is  elected,  I  recommend  that  also  the  Vice  President  should  be  elected  so  that  everybody

should have a fair competition.  So  everybody will be  working to retain his seat  in that everybody will be  working hard in  his

position in the government.   So  the Vice President  should be elected.   Also,  the working span of the people  or  those  people

who are employed by the government should be reduced.  Because we see that many young people  lack jobs,  and most of the

posts of the government are held by old people.   I  propose  that we reduce the working span of the citizens.  Then everybody

will have that chance of being employed in the country.  
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Interjection:        Moses, you are proposing we should reduce the retirement age? 

Moses:                Yes.

Com ?:        What age?  At the moment people are forced to retire at 55. 

Moses:                So they reduce to 55 years. No, fifty.

Com  Zein:        No, now, when you attain 55 you are supposed to retire.  Now you want 50?

Moses:                Yes, I propose 50.  On to my fourth point is that, you find, some ladies normally in secondary schools,  most

of them may misbehave or  some may become pregnant and in the course,  some schools expel them out of the school.   When

they are  expelled,  they bring loss to their parents.   So  I  suggest  that  those  people,  or  those  ladies  who  become  pregnant  in

secondary schools should be given chance to continue with their studies because I think in the law of Kenya there is nowhere it

is saying that somebody who has a child should not continue with his learning.  So, we should allow them to continue.  

Again, pertaining to corruption, you find that the law is against corruption.  And I would like the law to include this; you find that

somebody is commiting a crime, for example murder case. You find that somebody will bring a lawyer who will try to convince

the court  that this person is not guilty while he killed a person.   In the end,  the other person whose family member was  killed

ends up in prison.   So  I think the court  should not allow  the  lawyers  to  be  involved  in  some  cases,  because  there  are  some

injustices in some cases, because there is injustice.  If there is going to be  allowances for lawyers you will find justice will be  in

favor of the rich, it will be a business but it will not be adhering to the right of the Kenyans.  

The law should include dowry payment, that every member should be paid.  If a woman should be paid,  even a man should be

paid because if the man is the one who is paying, and then that woman still goes and depends on that man, it will be unfair.  So  I

recommend that woman and man should be paid.   Parents  should contribute,  because  all of them will go and set  aside not the

parents of a man or both of them.  So I propose dowry payment equally or there should be no payment at  all, because  they are

going to benefit each other, not one in particular.  

My last point,  you find that there are  so many resources  in our country and people  do not benefit from them.  Like when  we

have a certain resource in our community, the government will say that people  of this community will start  now benefiting from

this and this but you find that they are  only using them but we are  not seeing the impotance of  that  resource  in  that  particular

community. So the government should ensure that the community benefits also, and we should see  that benefit.   The law should

allow people to benefit from the resources that are in their community.  Thank you very much.  

Com. Zein:        Asante sana Moses, subiri kuna maswali kidogo.  

Com. Wambua:        On the question of lawyers and I happen to be one,  I will tell you some of the views we have heard from
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Kenyans is that there should be free legal services to the people  and the reasons given are  that people  do not  understand,  or

those who are charged with offences in court  do not understand the procedures  and the language of the court.   And here you

are proposing that we should do away with lawyers because  it is a business.   The essence of  legal representation is to ensure

that  the  due  process  of  the  law  is  followed  that  no  one  is  convicted  of  an  offence  unless  the  process  is  followed  and  that

everyone  is  given  a  fair  opportunity  so  that  he  can  present  his  defence  and  that  if  he  is  found  guilty,  he  is  found  guilty  in

accordance  with the law.  Now,  I do not know whether you still insist that lawyers be  done away with or  you  have  changed

your mind.  

Com. Zein:        On the same point,  the current constitution presumes everybody is innocent until you are  proven guilty by a

court  of  law.  So  that  even  if  somebody  is  charged  with  murder,  the  law  presumes  that  person  is  innocent  until  evidence  is

produced in court  so that the evidence  can be weighed and be found either guilty or  not guilty, and the lawyer plays the role

which my fellow Commissioner has said.  So I do not know what your position is as far as what the Constitution says.  

Moses :                I  said that lawyers sometimes I did not specify- but I want to say that,  sometimes, under circumstance you

find that somebody has killed a person- murder- and that person,  he tries to convince, you know somebody can be convinced

until you agree that this person has not killed and he killed, he did the mistake.   You find that some courts  can go  ahead  and

prove that person not guilty.  

Com.  Wambua:         What  I  suggest  Bw.  Moses  is  just  attend  a  court  and  just  see  what  happens  there.   Attend  the

proceedings, see what happens, see the role of the lawyer, see the role of the magistrate or  the Judge,  and see  how evidence is

taken and tested.  So what we are saying is that we have heard your views, but it is good also to go and see  what happens and

really make up your mind whether you still think lawyers have any role to play.  

Com. Zein:        Okay, thank you very much Moses.  Sasa ni zamu ya… uje hapa Moses ujiandikishe tafadhali.   Asanteni kwa

kunikumbusha.  Kibet Sania.  Mzee karibu sana.

Kibet Sania:        Mimi ni Kibet Sania Lemole.  Basi, sijui …

Interjection:        Mzee wangu una haki ya kutumia Kiswahili, au hata kama unataka kusema Ki-tugen pia unaweza kutumia

Kitugen.  

Mzee Sania:        Ndiyo nilikuwa nataka namna hiyo kwa sababu siwezi, mimi sijui Kiswahili sana, naweza kosea.  Basi…

Mzee Saina:        Ng’aliondenyun neba tai

Translator:        Neno lake la kwanza.
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Mzee Saina:         Ang’alale amun kiagas kele mi Katiba ko kakile ko ng’alechu ko Katiba.

Translator:        Nimekuja kutoa maoni kwa Katiba.  

Mzee  Saina:         Ko  abwati  1963  mwezi  wa  kumi  na  mbili,  ang’en  ale  kiginam  besyonon  uhuru  bas  kokinkenam

uhuru amwae agoba emani ba Kenya wakati huu. Kimi chumbek

Translator:        Wakati tulishika uhuru kwa mwaka wa 1963, ilikuwa kuna wazungu, 

Interjection:        Hiyo historia, tushasoma historia.

Mzee Sania:        Basi, haidhuru.  Mimi nataka yale mashamba ambayo ilikuwa ya wazungu.  Wale ambao walipata,  wanataka

juu zaidi iwe acre 500 na zaidi ya hapo igawiwe  wananchi kama shamba lilikuwa la wazungu.  Lakini ile ilikuwa ya reserve,  sio

hiyo, ile ya wazungu.  Nataka igawiwe wananchi.  

Mzee Saina:         Amache kepyechi bik sababu  bik  che  kinyor  ko  kinyoru  bik  che  imuche  kei,  che  tinye  tuguk.  Ko bik

che nyalili ko nyalildos kou yon kinye ko mi bik che kibar chumbek  lakini  konyaliliyo  mpaka  wa leo manyor  kogibaren

tuguk chwak chumbek.t 

Translator:        Basi  Mzee  anataka  zile  mashamba  wazungu  walikuwa  wanakalia,  igawiwe  kwa  watu,  kwa  sababu  hizo

mashamba ingefaa wapewe wananchi.  

Mzee Saina:         (inaudible)

Translator:        Pia anasema kwamba, wazungu walinyakuwa mali ya wananchi.  

Mzee Saina:         Bas ko  olamaktai  ko  amache  kounon.  Ko ng’alek  ab foresty  che  ba foresty  ko  tebie  foresty  ago  mi

wanainchi che negit yun ke tilji.

Translator:        Mzee anaunga mkono kuhusu forest  kwa wale walikuwa wamesema hapo awali kwamba forest,  wale watu

wanaishi karibu na forest, wawe watu ambao wanachunga hiyo forest.  

Mzee Saina:         Matinye che chang’

Translator:        Sina mengi.

Com. Zein:        Asante sana Mzee ujiandikishe pale.   Sasa  ningependa kumuomba Bwana.  Kipkoech Chipchor.   Na  wakati

Mzee Kipkoech anakuja kukaa,  nauliza kina mama, dada  zetu, wasichana,  kuna yeyote anataka  kuzungumza.  Maanake  toka

asubuhi tulipoanza, ni wanaume peke yake wamezungumza.  Dada au mama, au msichana akitaka kuzungumza inua mkono tu,

mimi nitakuita.  Nitatumia ile haki ua kusema mimi nitaita Mama au msichana au dada aje azungumze.

Kipkoech Chipchor:        Basi, mimi jina langu ni Kipkoech Chipchor.  Mimi natoka hii Location ya Emining. (Inaudible)
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Mzee Chipchor:         Ng’aliondoni amache amwa ko ng’alek ab koruption.

Translator:                Anataka aongee kuhusu corruption.

Mzee  Chipchor:         Ko  ng’amwae  ng’alek  ab koruption  amwae  kou  ye amache  kochut  Katiba  ne  king’alalel  koik

sheria si ingwamis chi komi Katiba kebarchin it.

Translator:                Basi mzee anasema kwamba kuhusu corruption,  inatakikana mambo kama hayo yangizwe kwa Katiba

such that yule mtu ambaye amefanya kitendo kama hicho achukuliwe hatua.

Mzee Chipchor:         Amun si kome uchumi en korani ko meebik che ame rabinik ab wanainchi.

Translator:         Nasema hivyo ili nchi, uchumi wake waende chini ni kwa sababu ya wale  watu  wachache  wanafanya  hiyo

corruption.

Mzee Chipchor:         Ko nda ane to kirate kong’eten kenyisiek mut agoi kenyisiek taman ak let olin.

Translator:                 Basi yeye  anasema  kwamba  wale  watu  wamepatikana  kwamba  wamefanya  kitendo  kama  hicho  –

corruption – wafungwe miaka tano na kuendelea mbele.  

Mzee Chipchor:         Anan kealdaen tuguk che tinye.

Translator:                Ama mali yake iuzwe,

Mzee Chipchor:         Anan ke nyogan.

Translator:                Ama auawe.

Mzee Chipchor:         Sin ngap koron ko sikyi kosob emet .

Translator:                Halafu nchi ipone.

Mzee  Chipchor:         Bas kong’aliondonon  ne  kamache  kinde  Katiba  si  ing’o  tebie  chito  kwam  musyarekyik  kome

koyamechinkei tuguk ab bik alak.

Translator:                Basi alikuwa na hayo.

Com. Zein:                Kongoi mising mzee.  

Mzee Chipchor:        Ng’aliondo ake nebo  aeng’ ko ng’alek ab imbarenik. 

Translator:                Neno la pili ni kuhusu shamba.

Mzee Chipchor:         Ng’alek ab imbarenik ko yemaiyo chi ak chi imbaret ko ng’alale boisiek en gaa. 

Translator:                Kama kuna problems kuhusu mashamba kati ya families – neighbouring families, wale watu wako karibu
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pale, elders, wapewe jukumu la kuangalia hayo maneno.  

Mzee Chipchor:        Vernacular – Tugen dialect

Translator:                Kwa sababu kuna wale watu wana pesa, na wanaweza tumia pesa kunyanyasa wale wengine. 

Interjection:                Unataka matatizo ya shamba yaangaliwe na wazee wa mji kwa maana ndiyo wanajua mpaka na hawata

chochea uongo. Sawa? (inaudible)

Mzee Chipchor:        Yes, basi.  Vernacular – Tugen dialect insertion?

Com. Zein:                Tafadhali uje hapa mzee ujiandikishe jina lako pale mzee wangu, kwamba umetoa maoni kwa Tume ya

Kurekebisha Katiba.   Kuna mama yeyote,  dada  yeyote,  msichana yeyote ambaye anataka  kutoa  maoni?   Karibu  mama,  uje

hapa, utaje jina lako, na uendelee.  Karibu sana.

Loice Kipseba:        Asante sana.  Kwa majina naitwa Loise Kipseba.  Nataka nitoe maoni kuhusu kitu mbali mbali.  Kwanza

ni juu ya akina mama.  Nataka  Katiba iangalie mambo ya akina mama na watoto.   Tuseme  ya  kwamba  katika  korti,  tuseme

wakati mtoto mdogo has been raped ama mama, tunataka mama in charge ashughulike na hayo mambo. Kwa sababu tunaona

sana ukiingia pande wa wanaume, saa zingine wanatupa hiyo kesi.  Tunataka mama ashughulikie na hayo maneno.  

Ya  pili,  ninaomba  Katiba  ama  suggestion  yangu  ni  mama  MP  wawakilishe  kila  region.   Tuseme  watengeneze  Katiba  ya

kwamba  every  region  watoe  mama  moja,  wa-nominate  ama  wachague.   Ingine  ni  kuhusu  President;  ninaonelea  kwamba

ingekuwa mzuri kama baada  ya tuseme mwanamume amekuwa for the two terms,  mama tena aingie  for  the  two  terms  tuone

uongozi wao vile uko.  Hiyo ni suggestion yangu.  

Ingine ni kuhusu wakili, lawyers.   Ninaomba Constitution iangalie maneno ya lawyers.   Serikali walipe hawa  mshahara  maana

wakati  wanatetea wananchi kortini,  wengine hawana pesa  ya kuajiri lawyer.   Sasa  serikali ingewalipa hawa,  kila mtu  mwenye

hajiwezi apate hata yeye fursa ya kupata lawyer wa kumtetea.

Tena  kuhusu  akina  mama,  wapewe  nafasi  ya  kupata  shamba.   Kama  ni  wanamume  wanapewa  shamba  hata  kina  mama

wapewe shamba.

La mwisho ni kuhusu inheritance.  Mama, tuseme kama ni mjane, apewe nafasi ya kumiliki ile mali ya marehemu bwana yake.

Waangalie wakina mama kwa hiyo upande.  

Com.  Zein:         Asante  sana.   Nina  swali  ndogo  kuhusu  kuchaguliwa  kwa  wanawake  kutoka  kila  sehemu.   Nchi  kama

Uganda imeweka sheria kwamba katika kila wilaya, kutakuwa kuna kura zinazo wagombezi wake ni wanawake pekee  yake.

Kura yaweza kupigwa na watu wote, lakini wale wanaoshindana ni wanawake pekee yao.   Lakini wewe umependekeza katika
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sehemu. Lakini, ifanywe vipi, iwe ni uteuzi, nomination, au ni kura wa wanawake pekee yao wanashindana?

Loice  Kipseba: Tuseme ya kwamba kama katika region,  kila  region,  wanawake  wataweza  chagua  mama  awakilishe  katika

hiyo region.  

Interjection:        (Question being asked but not audible)

Ms Kipseba:        Ni wanawake.

Com. Zein:        Sawa. Asante sana uje hapa tayari ujiandikishe.  Asante sana mama kwa kutuanzia maoni, sasa wanawake pia

wametoa.    Sasa  namuita Ben Cheruyot.   Ben Cheruyot.   Haya,  ikiwa Ben hayuko, tuanze na Francis  K  Kendagor.   Karibu

sana mzee.  

Francis K Kendagor:        Mimi ni Francis Kiptanui Kendagor.   Nimefika  mbele  ya  Tume  ya  Kurekebisha  Katiba  niweze

kutoa maoni yangu kuhusu Katiba.  La kwanza, vile wengine wameshasema, nazungumza kuhusu ugawaji wa ardhi katika jamii,

au  katika  sehemu  za  wakilishi  bungeni.   Ninaonelea  ya  kwamba  wakati  tunapogawa,  iwe  na  sheria  ya  jamii  au  mzee  fulani

akigawa ardhi katika boma lake iwe na haki na iwe ikikubalike katika sheria ya Kenya.  

Pili, kuhusu uwezo wa Rais,  kwa maoni yangu ingekuwa katika sehemu mbili.  Sehemu moja iwe Rais katika ofisi, na sehemu

nyingine  iwe  katika  uwezo  wa  Waziri  Mkuu.   Kwa  sababu  tunataka  Waziri  Mkuu  aongoze  serikali  na  rais  awe  mshauri  tu

katika nchi.  Asiwe na shuguli nyingi ya kuongoza au kuzungumza kuhusu maendeleo ya nchi.  Itakuwa juu ya Waziri Mkuu.

Nazungumza pia kuhushu ugawaji wa mali katika nchi, hasa uandikisaji wa vijana katika  sehemu  za  district  iwe  kama  zamani

kwa sababu zamani tulikuwa na sheria ikiwa nataka  kuandikwa  majeshi  au  askari  yeyote,  kila  location  ilikuwa  ni  lazima  itoe

watu  wao  kama  ni  wawili,  lazima  ionekane  hao  wametoka  katika  location.   Kwa  sababu  vile  Mzee  mmoja  amesema  hapa

kuhusu  corruption  (inaudible).  Tunaona  sasa,  uandikishaji  wa  vijana  una  pitia  kwa  corruption,  hapana  pitia  kuandikishwa

kisheria.  Kwa hivyo tunataka wandikishaji wa vijana upitie katika location, kama ni wawili, watoke katika location hiyo na iwe

kabisa mpaka wafanye kazi katika nchi.  

Nazungumza pia kuhusu license ambazo zinatolewa katika county council, au municipal – municipal yoyote.   Licenses za magari

zifanywe kama mtu akisha kata  license yake,   inataka iwe sheria iwekwe katika gari lake.   License hiyo itakaa  kwa  gari  hiyo

kwa  miezi 12.  Na  tunaona  ya  biashara  unaweza  kata  license  mwezi  wa  tisa  na  ikwishe  mwezi  wa  12.   Na  hiyo  sio  vizuri.

Lazima hiyo license ikamilishe contract ikija kwa miezi 12.  Na ningependa hiyo iwe sheria.  

Kitu ingine nataka kusema ni kwamba, kwa sababu uwezo wa nchi umeenda chini sana,  ningeomba Katiba iongezee Ma-chiefs
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uwezo katika sehemu zao kwa-sababu  inaonekana sasa  anakaa bure.   Hakuna kazi.   Nikisema hii anasema hapana,  ni lazima

uwezo upewe Ma-chiefs.  Kwa hivyo sheria zingine zirudishiwe kwa Ma-chiefs ili nchi iweze kuendelea.  

Interjection:        Kwa hivyo unataka mzee sheria ya Chiefs’ Acts irudishwe?

Mzee  Kendagor:        Irudishwe,  ifanyike.   Basi,  pendekezo  ingine  ni  ya  kwamba  councilors  ambao  tungechagua  kutoka

sehemu  za  wards  iwe  wanashindana  na  uwezo  wa  nchi  vile  inaenda.   Iwe  kutoka  “A”  level  na  kuenda  juu  kwa  sababu,

tunaweza kupata  Councilor mmoja ambaye anaweza kuwa na uwezo, hata angeweza kuchaguliwa  yeye  aende  katika  Bunge.

Na kwa sababu yeye hana elimu ya kutosha,  tutakosa faida yake.   Kwa hivyo maoni yangu, hao ingekuwa watu wa “A” level

kuenda juu.  Asante.  Sina mengi.  

Com  Zeuri:  Asante  sana  mzee,  asante  sana  mzee,  uende  pale  ujiandikishe  kwamba  umetoa  maoni  kwenye  Tume  ya

Kurekebisha Katiba.  Nilikuwa nimemuita Ben Cheruyot ambaye ni mwalimu hapa,  lakini alikuwa ametoka ameenda darasani.

Sasa amerudi ameniandikia note kwamba amerudi.  Ben Cheruiyot, mwalimu, karibu.  

Ben Cheruyot:        Okay.  My names are Ben Cheruyot, a teacher here in Emining’.  I  want to give my views concerning the

powers of the provincial administration and in particular,  the Chiefs and the Assistant Chiefs.   You realize that though that Act

was removed, they still have a lot of powers.  They still weild a lot of powers such that they harass the common wananchi.  

Interjection:        Pendekezo lako ni nini bwana?

Mr Cheruyot:        Okay.  Pendekezo langu or my view is that there should be a body,  lets say,  the people  themselves should

go and complain against the harassment of these provincial administrators especially the Chiefs and their assistants. 

 Also,  there should be a law that checks  the powers  of these KANU leaders;  the KANU chairmen  in  the  villages  and  in  the

location and even in the district.  We realize that they have a lot of powers.   What the KANU chairman has said or  any other

party chairman has said,  you realize that this is what will be  applied,  and if you do not follow that,  you are  in a hot spot.   So

people should be protected  against these leaders.   There should be a body that people  will  always  go  and  report  that  I  was

harassed, I was asked  to do this, that one is not even provided in the Constitution.  They should not do that.   But you realize

they just apply all those rules knowing that the people are ignorant.  The people should be educated.   There should be a firm to

educate  the people  so that they know their rights, and should anything unconstitutional, be  forced on to  them,  they  should  be

able to complain; they should be able to report any kind of mistreatment that was done to them. 

Another thing that I would wish that it were included in the Constitution is that there should be a provision for enlightening the

people on many things.  Even the Constitutional review itself, you realize that many people were not aware that such a thing was

coming.  So if the Constitution is made in a way that should there be  anything that is taking place in the country,  the common

people should be enlightened.  They should be taught that this thing is about to happen in the country.  
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When there is recruitment, say to such bodies like MTC, or any other persons are that are being recruited in the country,  first of

all the people  should be enlightened that such a thing is coming.  You see,  we’ve always heard them on radios,  or  may  be  in

papers, but it does not reach everybody.

Interjection:        Kwa hivyo mwalimu unapendekeza iwekwe continuous civic education na right to information by citizen?  

Mr Cheruyot:        Yes, exactly.

Com. Zein:                Asante sana mwalimu, subiri tafadhali kuna swali.  

Com.  Wambua:         You  talked  of  a  special  body  to  be  set  up  to  receive  views,  complaints  against  the  provincial

administration, specifically the chiefs and assistant chiefs.  What I wanted to know is that, what you have in mind, is it only chiefs

who should be complained against or  what you have in mind is a situation where we set  up a body  to  her  complaints  against

administrators? That is, whatever level they occupy,  whether they be Chiefs,  assistant  chiefs, PCs,  PSs,  police,  any-body who

has not performed as to the law bestowing authority on him/her,then. the people should have a right to complain to this body,  so

that  we  do  not  just  simply  talk  of  a  body  to  receive  complaints  against  Chiefs,  but  a  body  to  receive  complaints  against

administrators and those who occupy public offices.

Mr Cheruyot:        Yes I think it should be a body that will check administrators or  even other civil servants but in particular,

you see  I am looking at  the common man.  So if it was to check even the DCs,  and  others,  that  means  that  body  would  be

based at the district level.  I wanted it to be a body that can be accessible to a common man.   

Com. Zein:        Thank you very much mwalimu.  Please sign our register, thank you.  Kuna mama mwingine, dada,  msichana?

Eeh, njoo mama.  Uje utaje jina lako mama na uendelee kutoa maoni.  

Esther Rotich :  Kaine nyun kegurenon Esther Rotich.

Translator:        Majina yake ni Esther Rotich.

Ms Rotich:         Amache amwa konamgei ak bik che kagoyegitun.

Translator:        Anataka aseme jambo kuhusu adults.

Ms Rotich:         Che magomuchege ng’o boiyot anan ko chepyoset.

Translator:        Adults ni wale wazee.
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Ms Rotich:         ko kamache ager ale ketoret, kebai ak kilagsechi hasa chon maimuchegen missing.

 Translator: Hawa wazee wasaidiwe, walishwe na wafanyiwe kila kitu.

Ms Rotich:         Amun kigonem akichek kodi.

Because hata hawa pia wametoa kodi.

Ms Rotich:         Kamache kora amwa konamgei ak lagok chekisiche en gaa.

Translator: Anataka kusema jambo kuhusu watoto wale wako nyumbani.

Ms Rotich:         Amun ye kisich lakwet, kebagakchin chepyoset nebo chepto .

Translator: Kwa sababu mtoto akizaliwa, msichana anawachiwa mama.

Ms Rotich:         Ago mara komatinye tuguk che tareten.

Translator: Na pengine mama hana uwezo wa kumsaidia huyo msichana. 

Ms Rotich:         Ko kamache ager ale en yon komache keger kele chichi kasiche lakwani ko  ng’o ak  korib  agoi  ko  yet

ana komut kobata kamet si komayet masiget en sigik che magomuche, che yechen

Translator:         Anasema  jambo  kuhusu  yule  msichana  ambaye  amezaa  mtoto  na  ako  nyumbani.   Msichana  kama  huyu

mwenye amezaa na ako nyumbani afanyiwe nini?

Ms Rotich:         Amun ye teb kounon ko betusiek chu chang’ komi lagk che  kelaktoote  che  matinye  chi  che  kiriben  ko

chu bendi si koik che chorsote anan koyai tuguk che  manyalu.

Translator:        Anasema hivyo kwa sababu yule mtoto amezaliwa nyumbani, pengine hana Baba na kadhalika.   Sasa  mtoto

kama huyu atakaa namna gani?

Interjection:        Just tell her to give us her proposals.  What does she want to be done?

Translator: to Ms Rotich (insertion)?

Ms Rotich:        Amun en let kemwa ke non komatinye sigindet.

Translator:        Anasema kwamba,  mtu kama huyo mwenye amemzalisha msichana mtoto,  achukuliwe hatua achunge huyo

mtoto.  

Com. Zein:        Asante sana mama.  Umependekeza  kwamba,  hebu  nisikilizeni  huku,  hallo,  mimi ndiye  nasema.   Nilisema

sitaki wazungumze  watu  wote  huko.   Na  wakizungumza  wanaingiliana  na  mapendekezo  yanayotolewa  hapa.   Asanteni  kwa

ukimya.  Mama, ulikuwa unapendekeza wazee waangaliwe na serikali.  Wazee wa miaka mingapi?
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Ms Rotich:        Wazee wale wamezeeka kama miaka 70 na kuendelea.  

Com. Wambua:        Hawa wazee wakiwa matajiri wakupindukia, wataangaliwa pia na serikali?

Ms Rotich:         Wale hawajiwezi.

Com.  Zein:        Asante sana,  ujiandikishe hapo mama.  Sasa  narudi kwenye list yetu, nimefika kwa Kiprono Lagat.   Karibu

bwana. 

Kiprono Lagat:        My names are  Kiprono Labat.   Mine is  on  the  local  authority.   The  county  council  chairmen  and  the

mayors to the top council chairmen should be elected by the people within the jurisdiction of the council chairmen, the mayor or

the  town  council  chairmen  so  that  when  resources  are  distributed,  they  distribute  equally  to  the  wards  available  within  the

district.

Two,  the  level  of  education  of  the  Councilors  for  one  to  be  qualified  as  a  councilor,  should  have  “O”  level.   Nominated

councilors should be scrapped because these people serve the interest of the area MP who nominated them.  

Interjection:  Com Zeuri ,Subiri bwana Kiprono.    Ndugu yangu, nimesema sitaki watu wazungumze.   Kwa  vile  nilikitambua

kikao hiki kama kikao rasmi, sasa  nitaanza kuchukua hatua.   Si tukubaliene hivyo?  Tunyameza  kimya  kabisa  tumpe  Bwana.

Kiprono fursa azungumuze, vile alikuwa amenyamaza  kimya  amewapa  watu  wengine  fursa.   Maanake  ni  haki  yake  kusikika

vizuri, au sio hivyo?  Sawa.  Asanteni sana.

Kiprono Lagat:        Payment or remuration of the councilors should be done by independent body for example Public Service

Commission.  In the Legislature, the nominated MPs should include women, members of the clergy, people  with disabilities and

also communities which are not represented in Parliament.  

Ministerial appointments should be based  on area  of specialization.  For  example,  Roads  Minister  should  be  an  Engineer,  or

doctor to serve in his capacity as a minister of health.  Payment of the MPs should be done by the Public Service Commission.

To  summarise,  for  this  nation  to  be  industrialized  within  a  given  time,  the  person  who  should  be  paid  highly  to  achieve  the

industrialization  by  the  year  2020,  the  person  who  should  be  paid  highly  should  be  a  teacher.  The  provincial  administration

should be retained.  Thank you.  

Thank you very much.  Asante sana.   Uende pale ujiandikishe.  Asante kwa maoni yako,  asante.   Baada ya Bwana Kiprono,

naomba nimuite Bwana Geoffrey Kimalel.
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Geofrey Kibet Kimalel:        Asante sana.  Jina langu ni Geoffrey Kibet  Kimalel..   Mapendekezo yangu ni kama ifuatavyo, in

English.

The first one is, I would like the armed forces of this country to be  full participants in development.   For  example,  they should

be constructing access  roads  in rural areas,  whereby we have impassable roads.   Secondly,  they should be  helping  people  in

terms of water. They drill water in those areas which lack water.

Thirdlywe have a lot of water wasted in our country.  

Interjection:        My brother,  you are  proposing that we should re-define the role of the uniformed forces,  the army, the air

force, the navy, to include development work?  

Mr Kimalel:        Yes, 

Com. Zein:        Thank you.

Mr Kimalel:         Thank you very much.  The next one is about  the structure of the government.   I  propose  that we should

have a Federal government where a President  is appointed by a winning party.   He should then appoint  a Prime Minister who

should be the leader of government business but remain the Commander in Chief of the Armed Forces.  

On land, the government should see that all citizens have land especially those pieces of land… I concur with one old man who

said the land left by the whites should be given to the poor, those people who do not have land at all.  

Creation of ministries and appointment of ministers:  Our present  Constitution  does  not  have  a  limit  for  creation  of  ministers.

There should be a limit of creation of ministries. Secondly,  appointment of ministers should  be  done  professionally.   I  concur

with one of the participants that, for example ministry of health should be led by a professional like doctor, and so forth.  

About  health,  in  the  current  situation  you  find  that  many  people  who  die  are  the  poor.   This  is  because  of  lack  of  proper

distribution of medical care.  So I propose  that the government should provide free medical services to all Kenyans,  especially

the poor, especially the poor.

Finally, farmers; the government should give subsidies to farmers by offering farm inputs like fertilizers and even seeds  free  of

charge.  Thank you very much.

Com. Zein:        Asante sana.  Na tafadhali jiandikishe pale.  Sasa tunamuomba Bwana.  Alex Cheserem.  Karibu mzee.
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Alex  Cheserem:        Jina  langu  ni  Alex  Cheserem.   Mimi  nataka  kusema…  inaudible   (interjection)  Jina  langu  ni  Alex

Cheserem.   Mimi  nataka  kuzungumza  juu  ya  mashamba.   Vile  (inaudible)  tulipata  uhuru,  tulinunua  mashamba  na  wengine

hawakununua na sasa  tuko na watu ambao hawana  mashamba.   Na  kuna  watu  wengi  wamechukua  maelfu  ya  ma-acres,  na

kuna wengine hawana hata mahali pa kuzikwa.

Interjection:        Kwa hivyo unatakaaje?

Mr Cheserem:        Mimi nataka kila mtu isipite zaidi ya acre 250.  Halafu zile ingine inabaki inagawiwa maskini.  

Interjection:  Com Wambua         Hawa  ambao  watapokonywa,  walipwe  ridhaa  ama  compensation  ama  wapokonywe  na

waambiwe hakuna kitu wanalipwa.  

Mz. Cheserem:        wanalipwa.  Kwa sababu hakuna kitu cha bure.  

Com wambua ?:        Na serikali.  Serikali ndiyo itawalipa?

Mz. Cheserem:        Na wale walinunua, watu wanunue, serikali igawie.

Com. Zeuri ?:        Tunasema hivi mzee, ……………….(inaudible)  kuanzia leo Kenyamzima, hakuna mtu atakuwa na akeri

zaidi ya 250.  Wale wana zaidi ya hiyo, either wauze, au serikali inunue igawanyie maskini.

Mz. Cheserem:        Ndiyo.

Com.Zeuri ?:                Unataka hivyo?

Mzee .Cheseruni:  Ndiyi

Com. Zein:        Sawa.  Ingine?

Mz. Cheserem:         Ingine,  mimi naunga serikali ya majimbo.  Kwa sababu serikali ya  majimbo  ikitumiwa  hakuna  ubaya,

kwa sababu tuko na nchi zingine kam America, Wingereza, India, Russia…

Com Zeuri:        Sawa mzee wangu.  Hiyo tumeelewa.  Ushaandikwa wewe unapendekeza serikali ya majimbo.

Mz Cheserem:        Kwa sababu ….

Com.Zeuri ?:        Aaa, sababu tunazo sisi, tunajua sababu.
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Mz. Cheserem:        Ingine?

Com. Zeuri?:                Wewe  unasema  unapenda  majimbo  kwa  sababu  watu  watakuwa  kwa  majimbo  zao  na  wapate

manufaa ya rasimili zao. 

Mz. Cheserem:        Ndiyo.

Com.Zeuri ?                Baas, tunaelewa sisi.  Tuende kwa ingine.

Mz.  Cheserm:        Ingine, nataka kusema juu ya urithi wa mali na ardhi.   Nasema inatakiwa kila jamii iwe na  uwezo  kwa

sababu ukipatiwa mtu moja kama Baba, anataabisha watoto.  Maana Baba ameuza mashamba yote, na watoto wanapata taatu.

  Kwa hivyo kama mzee anataka kuuza shamba, lazima ajulishe watoto, ajulishe 

watoto wake wote kama anataka kuuza.  Kama wanakubali, sawa sababu hatutaki watoto waangamie.

Ingine ni upande wa serikali, yaani utawala.  Napendekeza Rais awe anachaguliwa na wananchi,  na Waziri Mkuu anachaguliwa

na  Bunge.   Ingine  ni  juu  ya  corruption.   Nataka  corruption,  sheria  ipitishwe.   Kwa  sababu  hii  nchi  kama  mali  ingelindwa,

tungekuwa matajiri sana.

Interjection:        Unapendekeza nini mzee yangu?  

Mr. Cheserem: Napendekeza kama mtu anatumia mali ya umma vibaya, anastakiwa na kuuza mali yake  yote.   Kwa sababu

hatutaki nchi hii iwe maskini. Hiyo tu. 

Com. Zein:        Asante sana mzee, uende pale ujiandikishe kwenye register yetu kwamba umetoa  maoni  kwenye  Tume  ya

Kurekebisha Katiba. Sasa namuomba Bwana Francis Okoth aje atoe maoni yake.

Francis Okoth:        Kwa majina ni Francis Okoth.   Nawakilisha CJPC.   Katika mambo yetu ya kwanza,  tuliona kwamba ni

vizuri tuwe na utangulizi katika Katiba.   Na  juu ya hiyo Katiba,  utangulizi wenyewe uwe kuwa,  “We people  of Kenya,  for the

citizens and for benefit of all Kenyans and for the unity of Kenya,  God bless Kenya…”

Kwa  upande  wa  mwananchi,  tunaona  kwamba,  ili  awe  mwananchi  wa  Kenya,  ni  lazima  awe  Baba  na  Mama  ambao

wamezaliwa katika nchi ya Kenya.  Na kama unataka kuwa mwananchi wa Kenya ni sharti  uwe umeishi Kenya,  kama unataka

kujiandikisha, ni lazima uwe umeishi kwa zaidi ya miaka kumi.  

Kenya  iwe  nchi  ya  demokrasia,  ambapo  katika  hii  demokrasia  iwe  katika  hali  ya  matendo  lakini  si  katika  hali  ya  maneno.
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Jambo lingine katika filosofia, ni vizuri iwe peace, love and unity na izingatiwe.  Isiwe tu katika hali ya maneno, lakini katika hali

ya utendaji.  

Na katika hali ya usawa wa kabila zote katika nchi ya Kenya na desturi na mila,  Serikali itilie manani desturi  ya watu na mila ili

iweze kuwa sambamba na maendeleo ya nchi yetu.  Elimu, tukaona kwamba itolewe kwa watoto  wote kwa  sababu  kila  mtu

anatoa  kodi.   Kodi  iweze  kuangaliwa  vizuri.   Tuwe  na  kamati  ya  kuchunguza  kodi  ili  kila  kitu  kiweze  kuenda  jinsi

inavyo-takana.  Pia tuliona ya kwamba ni vyema koti ziwekwe huru ili kila kitu kifanyike katika njia mzuri.

Jambo lingine ni ya kwamba,  watu waweze kuelemishwa kuhusu afya ili tusiwe na madhara mengi katika  sehemu  mbali  mbali

katika nchi yetu ya Kenya.  Pia tukaona kwamba tuwe na warshas mbali mbali kuhusu afya katika kila sehemu.  Kwa sababu

tunaona  kwamba  wale  ambao  wanahusika  na  afya,  wanangojea   mpaka  wakati  ambapo  labda  janga  fulani  limeingia  ndio

wanachukua jukumu.  

Com. Wambua:        Unasema unataka elimu ya afya iwe inaendelea?

Mr Okoth:        Yes.   Jambo  lingine  ni  ya  kwamba  wale  ambao  wanaoajiri,  wajiri  kutokana  na  elimu  ya  mtu  na  pia  ujuzi

ambao  mtu  ako  nao.   Na  wale  ambao  wanaajiri,  waajiri  bila  upendeleo,  wasiwe  na  upendeleo  wowote  katika  upande  wa

uwajiri bila kuangalia, wasiwe na upendeleo yoyote katika upande wa uajiri.  Na  pia maji iweze kuwa jambo la kwanza kufikia

kila mwananchi karibu ili maendeleo iwe ikipatikana.  

Pia serikali iweze kuhifadhi chakula kwa ajili ya taifa lote la Kenya.  

Upande wa kutilia manani Katiba, tumeona kwamba Katiba inastahili itengenezwe na iwe wazi ambapo mwananchi wa kawaida

anaweza akaielewa katika hali mzuri. Upande wa Bunge tukaonelea kwamba hoja ambayo walikuwa wameweka hapo awali ya

65% to amend support Constitution haifai sana.  Kwa hivyo tukaonelea kwamba ni vizuri waweke 80/100  ili waweze kupitisha

jambo  fulani  katika  bunge.   Na  kama  ni  mambo  ambayo  ni  ya  Katiba  na  inahusu  Katiba  yenyewe,  kama  wanapendelea

kuibadilisha, wairudishe kwa mwananchi kwa sababu Katiba yenyewe ni ya mwananchi.  

Na  katika  Bunge,  kuwe  na  sehemu  tatu;   Serikali  tawala,  na  upinzani  na  pia  observers.   Hawa  observers  wawe  neutral.  

Wasi-egemea  upande  wowote  katika  mjadala  wowote  Bungeni,  lakini  iwe  wanasikiliza  na  wanaangalia  kama  mwananchi

ataweza  kufaidika.   Serikali  yenyewe  iweze  kuwa  na  Prime  Minister  na  Rais,  Waziri  Mkuu  na  Rais.   Kazi  ya  rais  aweze

kushugulikia mambo kama mikutano na mambo mengine.  Prime Minister aweze kushughulika na maendeleo ya nchi.  

Interjection: Com. Zeuri:        Umebakisha dakika moja ndugu yangu.

Mr Okoth:        Asante.  Pia katika MPs, wabunge wetu waweze kupewa nafasi ya kutembelea kila sehemu ya ubunge katika

nchi yetu ya Kenya ili kile ambacho wamepitisha katika bunge waweze kuona kama kimetendeka.  
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Kamati  maalum  iwekwe  ya  kuangalia  mshahara  wa  kila  mfanya  kazi  wa  serikali  katika  nchi  ya  Kenya.   Upande  wa  Rais,

achaguliwe  na  wananchi  wenyewe,  na  kama  hajafanya  kazi  vizuri,  wananchi  wenyewe  wafanye  kura  ya  maoni  ili  waweze

kumuondoa na waweze kuchagua mtu mwingine.  

Na kwa upande wa mavazi maalum tuwe nayo kwa ajili ya watu wote ili tuweze kujitambulisha kama Wakenya.   Kwa mfano

kama Nigeria, Uganda, na sehemu zingine.  Na zaidi mwananchi aweze kushughulikiwa vizuri na katika hali mzuri.  Na  pia kwa

upande wa ..

Interjection:        Bwana.  Okoth,  ikiwa  una  memorandum  sisi  tutasoma  kila  kitu  kilichomo  pale,  tutai-process.  Kwa  hivyo

sema jambo moja, la moja. 

La mwisho ni kwamba, huu upande wa utawala iweze kuwekwa huru.  Kila utawala kama ni jeshi,  wawe na sheria zao na kila

kitu chao.  Wafanye bila kushugulikiwa na sehemu fulani.  Kama ni upande wa polisi, wafanye bila kushugulikiwa na mtu fulani.  

Com. Zein:        Asante, lakini kuna swali hapo Bw Okoth.

Mr Okoth:        Yes.

Com. Wambua:        Bwana Okoth ulitaja ya kwamba hii elimu iwe ya bure,  lakini hukutaja mpaka kiwango gani.  Itakuwa

from primary to university?  Pili, ulitaja mambo ya parliamentary observers,  wale ambao watakaa  huko kama observers.   Nani

atawachagua?  Watakuwa wangapi, nani atawalipa?

Mr Okoth: Katika sehemu hiyo ingine ni kwamba,  wakati  ambapo hawa observers  wakiingia pale,  ni kutoka katika mashirika

mbali mbali ambazo zishughuiliki na maneno yoyote ya nchi.   Yaani  wako  kati  kati.  Hawapendelei  mtu  yoyote.   Hawa  watu

wanachaguliwa kutokana na ushirika.  Tuseme  kwa  mfano,  NGOs  wanachagua  mmoja  mwakilishi,  kuna  lawyers,  wachague

moja.  

Interjection: Com Wambua        Just a point of information, the current Parliament,  the procedures  in Parliament allow people

 to go and sit there and listen.  It  is a public forum.  I don’t know whether  you  want  to  add  on  to  that  another  regulation  to

specify  observers  because  anybody  can  actually  sit  there  and  observe  what  is  happening.   What  is  the  problem  with  that

arrangement?

Mr Okoth:        Kile ambacho tungependa kutoa maoni yetu kuhusu hapo ni ya kwamba,  wale ndiyo walikuwa  wamepewa

lakini  mara  nyingi  hawapewi  jukumu  la  utendaji.  Kama  jambo  limeenda  vibaya,  hawaambiwi  au  hawahusishi  wengine
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kuwaambia  kwamba  jambo  fulani  limeenda  vibaya.  Kwa  hivyo  haingekuwa  hivi.   Yaani  wako  pale  wana-observe  tu  lakini

wananyamaza.  Sasa  wapewe jukumu kabisa.   Kama ni mimi nimekosea,  wanasema,  ‘Okoth umekosea  mahali  fulani’.   Sasa

wawe pale kwa niaba ya mwananchi wa kawaida.  

Com.  Wambua?  That  is  the  nature  of  an  observer.   Observer  kazi  yake  ni  kuangalia  tu.   But  what  you  are  suggesting

monitering (inaudible).

Mr Okoth:        Yea.  Asante.

Com. Zein:        Bw. Okoth uende pale u-sign kwamba umetoa maoni yako kwa Tume ya Kurekebisha Katiba.   Sasa  ni zamu

ya Kibet A Tanui.  Bw. Kibet, karibu.

Kibet Tanui:        My names are  Kibet  Tanui.  I  will talk on structure and systems of government as  the first point.   I  prefer

Local Authority to be given more powers.  

On  rights,  there  is  a  point  I  want  to  make.   We  are  fond  of  hearing  of  laws  which  have  been  passed  by  International

Communities and then it is imposed on Kenyans like the Children’s rights.  I propose that these rights be  vetted before they are

imposed on us Kenyans.  Because there are some rights which do not apply here.  

Three,…

Interjection:        Tuambie unapendekeza nini?.

Mr Tanui:        To be vetted before it is used in Kenya.  Yea.  

Interjection:        inaudible

Mr Tanui:        That’s right.  

Com. Wambua:        .  Do you have an idea as to what form it should take?  Should it be  done through Parliament or  should it

be subjected to a referendum so that Kenyans can say yes, we agree to this or we don’t.  Have you thought of that?

Mr Tanui:        I have not.  But I think Parliament can do that.  I  propose  that.   On defence and security,  most of the time we

find our people have no war.   So  I propose  that in times of peace,  they utilized their time in income generating projects  which

can give the government some income.  

Fourth, on the Constitution supremacy,  I prefer  that the 65% majority vote in Parliament be  retained.   But this one should not

be done regularly.  There should be a limit for which I can not give the limit now.  I propose  that if there be  a very big demand

for change,  may be the people  should be consulted.   After the Constitution has been made,  it  should  be  put  into  books,  into

booklets,  and then be given to people.   They  should  be  available  everywhere,  including  schools,  churches,  even  hotels,  they
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should be there so that everybody is accessible to it in times of need. 

Fifth is on drugs and drug abuse.   This  one  we  are  seeing  most  Kenyans  are  using  drugs  without  knowing  their  dangers.   I

propose  that Kenyans be given education on dangers of drugs.   Most  of  our  Kenyans  are  consuming  a  lot  of  drugs  without

knowledge of the dangers of the same.  The Civil Servants  and  teachers  be  employed  through  professional  qualifications,  be

properly  paid  (this  will  curb  the  problem  of  double  dealing),  should  have  a  well  defined  scheme  of  service  which  must  be

adhered to to avoid things like strikes and all that.   Promotion should be on merit.   In case  of complaints,  there should  be  an

office of Ombudsman, I prefer this should be put in every division.  

For  the people  who have no land, that is the landless-  In  this  case,  I  call  a  landless  person  somebody  who  is  18  years  and

above and who has no land documents and who must have also completed school or  dropped  out of school-  The government

to buy these disposable estates  and be given to these landless people  especially to the members of the community adjusted to

these lands.  No land should be left idle.  Idle lands should be penalized.  If there will be any idle land, probably they should pay

some fine for that.  

We have people, we have the Village Elders who solve a lot of problems that would have gone to the courts of law and all that.

  I want these people to be recognized by the government and be paid for their services.  

Finally, on education;  this one should be free.   Education should be free from nursery to university.  Kenya is very  rich.   The

disabled people  should be given free education and also should be given free  personal  effects,  should  be  given  some  pocket

money by the government.  Should be bought uniform if there is need for uniform and all that.  That is all.  Thank you.

Com. Wambua:         I  am worried about  your definition of the landless.   You have said that a  landless  person  should  be  a

person who is above 18 and does not have a document of title.  And we do know of people who are  settled in lands which are

called trustlands, or settled on land and the titles have not been issued yet, although the adjudication has been done.  Do you still

call those people landless?  I think you need to look at the definition again so that we… (incomplete).

Mr Tanui:        I think to be precise, I mean people who do not have land.  They could be having land but may be the titles are

not yet ready and so on, but we say they have land.  I mean people who do not have anything, they have no land.  

Com Wambua:Okay.

Com. Zein:        Asante sana Bw Kibet.   Tafadhali uende pale uandikishe jina lako.   Sasa  naomba Bw Saul Kiptengosi.   Na

atafuatiwa… Ngoja,  Bwana Saul.   Nitawaita wengine wote wajue vile wanavyo kwenda.   Nitamuita David  Kipkoech,  David

Kipkoech yuko hapa?  Halafu nitamuita Jona Kiplagat.   Jona Kiplagat,  halafu nitamuita Joseph Keitany,  halafu  nitamuita  Elija
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Cheruiyot.  Okay, mtafuatana hivyo, eeh?  Endelea.

Saul Kiptengosi: My names are Saul Kipkoech Kiptengosi.  I come from an organization called MASEP.   I will start  with the

National Flag.  The national flag has got four colours;  black,  red,  white and green.   Black represents  black people,  and this is

actually racial.  Yes

Interjection:  Com  ZeuriYou  should  know  what  colours  are  in  the  flag,  we  also  know  what  is  symbolic  meaning  of  those

colours,  we also have in possession your detailed memorandum.  Please just go  to  your  proposal.   If  for  instance  if  you  are

saying we change those  colours,  go  ahead  and  say  it.   If  you  want  us  to  add  or  take  away,  just  go  ahead  and  give  us  the

proposal.  

Mr Kiptengosi:        Yea, I do propose that all the colours be  removed and one colour,  green be placed.   And in the middle

eight stars, which represents the eight provinces in Kenya.  Thank you.

Public Field.   The public field you know what it combines inside.  There is a lion, there is a spear,  there is a shield, there is a

cockerel with an axe, all tools of war.  

Interjection:Com Zeuri ,we know all that.

Mr Kiptengosi:        Thank you very much.  I do propose  that all of them be removed,  there in it be  placed Mount Kenya,

then a sun rising and actually two Ostriches.

Interjection:Com Zeuri May I ask what is the symbolism or what is the meaning of that? (inaudible)

Mr Keptengosi:         Yea,  Mt Kenya is named after the tribe Kikuyu, which call it Mt Kirinyaga, which is the  mountain  of

Ostriches.  

National Days.   I  propose  there be  only two National Days.   One is independence  day,  to  be  celebrated  on  12th  December

every year Two, Heroes Day to be celebrated on 1st June of every year.  No more National Days.

Political  parties.   The  country  to  continue  being  multiparty,  but  scale  it  down  to  only  a  maximum of  four  parties,  based  on

different ideologies.   The winning party should appoint  the cabinet  and the deputy cabinet  ministers.  The President  should  be

elected universally by the people  directly and be sponsored  by a political party.   But on winning, should relinquish the political

party  and  be  partyless  once  he  takes  the  oath  of  office.   Eight  provinces  should  be  empowered  to  oversee  inaudible)  the

activities in schools,  health centers,  dispensaries,  national  shools  and  hospitals.  Water  supply  should  be  run  by  the  province.

National hospitals or such institutions should be run by the central government.  
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I  propose  the  provincial  administration  should  be  actually  removed  and  replaced  by  provincial  governors  appointed  by  the

President;  qualified  people  who  could  have  been  cabinet  ministers  if  they  were  Members  of  Parliament.   They  will  attend

Parliament sessions and budgets be drawn by the Parliament for the regions.   

Citizenship.  Every person born in Kenya should  automatically  be  a  citizen  of  Kenya,  regardless  of  where  the  parents  came

from.  The parents  should be allowed temporary citizenship until when the child is 18 years  then they can  choose  where  they

want to belong.  Any woman who marries an outsider,  that man should be allowed to be  a citizen of Kenya.   There is chapter

93 of section (e)  in the Constitution of Kenya which states  that one must have knowledge of Kiswahili to become a citizen of

Kenya.  This should be done away with.  It is not necessary.  You can know any language you want.  

A child who is born by a single parent,  lets say a lady has got a child by a man who is not a citizen, and is not married to that

man, that child should be allowed to be  a citizen of Kenya.    Every citizen of Kenya shall have land, at  least  a  minimum of  5

acres, any citizen of Kenya.  If one wants to have dual citizenship like people  having families in Uganda,  Tanzania or  elsewhere

and he is a Kenyan,it should be allowed.  You can have dual citizenship.

Interjection: Com Zeuri: One more minute Sir.

Mr  Kiptengosi:         Kitambulisho;  I  propose  this  be  removed.   It  is  actually  colonial  and  be  replaced  by  a  passport.

Everybody should be given a passport.  

Local government and Provincial governors;  the mayors should be elected directly and the minister concerned should be having

powers to disolve the local government.

The election of the President winner should garner at least 50% of the votes cast and 10% in all the provinces.  There should be

run-offif somebody has not garnered 50% and the second one has garnered 40% and 10% in every region.  

Interjection:Com  Zeuri: your last point?…………(inaudible)

Mr  Kiptengosi:  Thank  you  very  much.   There  should  be  six  nominated  members  to  the  Parliament.  One  for  the  minority

group,  El  molo,  Indians,  and  the  rest;  Two  from  the  military;  three  from  the  scientific  research  institutions;  fourth  from  the

universities and colleges: fifth from the women and sixth from the youth and children.  The rest  are  actually the  way  you  have

said, they are in the book.   The last, the last.

Interjection: Com .Zeuri: Thank you, thank you, no, no, I told you it is the last one.  Thank you very much.  We will read  and

process  that memorandum.  Please sign the register and give in the memorandum  and  then  we  will  read  it.   Nilisema  sasa  ni

zamu ya David Kipkoech.  Ni David, eeh?  David ukiendelea, Kiprotich Chirchir akae karibu.
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David Kipkoech:        My names are David Kibor Kipkoech.  On the first issue,  I will talk about  citizenship and I would note

that  citizens  of  Kenya  should  be  those  children  whose  parents  are  Kenyans  by  birth.   Kenyan  citizenship  should  also  be

acquired through registration, but should be given temporary citizenship to a limit of seven years  in observance.   If found to be

of good conduct, to be given a permanent citizenship.  Spouses of Kenyan citizens should be entitled to automatic citizenship.  

Next is rights and obligations of  a  citizen.   Citizens  should  have  right  of  freedom  of  speech  without  intimidation,  freedom  of

movement, freedom of association have a right to own property in any part of our country.  Can also contest for any seat.  

Constitution should not allow dual citizenship.  This will promote ukachero. (inaudible) and corruption of the highest order.   The

present ID should be used as an evidence of citizenship.  Because the present one has the very details of an individual.  

Secondly, I will talk of political parties.  Political parties should be limited to five parties and financed by the government.   There

should be some conditions imposed on financing political parties.   Financing political parties  should depend on the  strength  of

the party.   The state  and political parties  should not be  linked together in any way, that is in form of assets  or  property.   But

when it comes to duties execution, that is where they can relate.  

Structures  and  Systems  of  government;  we  are  in  support  of  Federal  System  of  Government  in  which  the  Executive  and

Legislative Authority is split between the Central Government and District, Regional and other units.  That is the majimbo.  The

President  is  to  chair,  lead  and  supervise  state  activities,  while  the  Prime  Minister  is  to  execute  the  government  business  or

government policies.  We also support that we should retain the current system of provincial administration; the PC, the DC,  the

DO and the Chief and Assistant Chief.   And also Village Elders should be recognized and appointed  by  the  government  and

they should also be paid, that is remunerated well.  

I will go to the Executive.  The Executive; the limits or the age for one to be the President should range between 46 to 66 years.

  Should  be  married,  have  children  be  of  good  conduct,  free  from  corruption,  should  be  well  off,  should  be  educated  and

learned.  Should be of sound mind and sober  every minute.  The term, presidential  tenure,  be  fixed to two terms of five years

each.  Functions of the President should be known by everybody, and the President should not be a Member of Parliament.  

Ya mwisho kabisa ni local government.  Mayors and Council chairmen be elected directly by the people and after being elected

directly by the people, they should be paid properly; almost the same as the MPs.   The current two years  is inadequate.   Once

selected by the  people,  they  should  go  for  five  years.  Minimum education  qualification  for  councilors  should  be  KCPE  and

above but should have a good pass in languages.  They should have C and above.  Like MPs, they should be moral and ethical.

  Nominated councilors should be done away with.  People  should have a right to recall their councilors if not contended with

their activities.  The procedure is, if 20% of the total  population in a ward identify themselves by writing their Ids  numbers and
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signatures,  an  election  should  be  called.   If  the  incumbent  wins  again,  there  should  be  no  disturbance  until  the  the  term  is

completed and the government should determine the remuneration of the councilors.  

Com. Zein:        Thank you very much.  Kuna maswali.

Com. Wambua:        One of the things we  are  supposed  to  seek  your  views  on  is  the  question  on  what  document  should

Kenyans carry as identification.  Did I hear you say an ID?

Mr Kipkoech:        An identification card, the present one.  

Com. Wambua:        So if I lose my ID and carry  my national  driving  licence  issued  by  the  same  government,  I  am  not  a

Kenyan or if I have a passport issued by the same government, I am not a Kenyan?  I mean, what document should we carry?

It could as  well be  documents.   Think of that.   Second issue is  the  question  of  the  presidential  state  of  mind  which  you  said

should be normal throughout.   Are you suggesting periodic checks  of the mental state  of the President  to ensure that they  are

normal?   Then  lastly,  20%  of  the  locals  to  sign  ….a  petition.  (inaudible)  to  recall  councilors.   Did  I  hear  you  say  20%  of

residents?

Mr Kipkoech:        Residents of the ward

Com. Wambua:        Or registered voters?  Because there could be those who never voted or have no cards, voters cards and

they never participated in electing the councilor or  the MP.   So is it 20% of registered voters  or  20% of locals whether or  not

they voted? 

Mr Kipkoech:        Registered voters.  

Com. Wambua:        There are two other things I asked, eh?

Mr Kipkoech:         Okay.   So  for  the  first  one,  that  is  the  document  which  one  should  carry  or  which  one  should  be  in

possession of is the present identity card because it shows the details.  But the driving licence may be does  not show wherever

you come from and wherever there is anything wrong, you cannot be followed to where you come from.  So I find it is a little bit

easier to  trace with an ID.

Com. Wambua:        What document should Kenyans carry as evidence of citizenship?

Mr Kipkoech:        I said it is the present  ID,  the ones we have.   And that one of sound mind, that is one of the qualification

which one should have to be President. After periodic tests are done, it should be known.  
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Interjection:        Sober in mind.  If you do like the traffic policemen do, fanya hivi (inaudible) tuone kama umelewa.  

Mr Kipkoech:        No, not that way.

Com. Zein:        Asante.   Jiandikishe kule tafadhali.   Tunamuita sasa,  kama nilivyo  sema  ajiweke  tayari,  Kiptorich  Chirchir.

Bw Kiprotich karibu, nafasi ni yako.  

• Kiprotich Chirchir:        Kwa majina ni Kiprotich Chirchir na nitaongea kuhusu Parliament.   Parliament to vet all

senior  appointments  like  top  military  officers,  top  police  officers,  permanent  secretaries,  parastatal  executives,

Judges  and  various  Commissioners.   Because  at  the  moment  most  of  them  probably  they  are  there  because  of

political reasons. 

•  Government retirees; those people who retire from the public service should not just be  elected direct  probably to

Parliament, but they are  supposed to stay after retirement for five years,  before contesting any parliamentary seat,

because some of  them when they are  still  in  the  civil  service,  probably  they  stole  some  government  property  to

campaign for.  So I feel that they should retire and stay for five years before contesting any parliamentary seat.  

• Age of members of Parliament should be below seventy years.  MPs should not determine their own remuneration.

 

• An independent  body  should  be  formed  and  the  salaries  or  remuneration  can  be  determined  only  when  there  is

need.  

• People to recall the MP incase the MP is not performing.  

• An opinion poll should be conducted to determine the popularity.   Nomination of MPs should be retained to cater

for special interest groups. People like the Ogiek,  they are  a minority so they should have somebody in Parliament

to  represent  them.   People  like  the  Jemps,  Elmolos,  Asians,  women  and  people  from  disadvantaged  regions.

Because we have groups, which are disadvantaged,  even if they could send somebody for election, they will never

win any seat.  So they should be catered for.  

• The same on Parliament, there should be special  measures to increase women participation in Parliament.That is to

cater  for  some  cadres  of  people  like  lawyers;  women  lawyers  should  be  nominated  to  represent  lawyers  in

Parliament, nurses, teachers,  muslim women and even Asian women.  As a matter of discipline, MPs who disown

their political parties  should lose their seats  automatically.   President  to  dissolve  Parliament  as  per  the  laid  down

96



procedures.  

• On Executive, President  should at  least  be  a degree holder.   Limit presidential  powers.   That  is,  we  have  a  case

whereby we have ministers, once they say a policy and then we find the president  overruling them.  So actually the

minister should be free from being overruled by the President.  

• Provincial administration should be retained but their role should be re-defined.  We have seen duplication of duties.

  People like Assistant Chiefs and the D.O., I think these ones should be done away with.  We retain the Chiefs and

the DC.   Chiefs be  appointed on merit.   Also,  MPs and ministers should not have powers  to  remove  a  DC  or  a

D.O.  from a division. Like the case  we see  nowonce  a  DC  or  a  DC  is  not  in  good  books  with  the  Member  of

Parliament  for  a  particular  area,  he/she  is  are  removed  immediately.   So  actually  these  people  should  not  have

powers to remove them.  

• On  Assistant  chiefs,  if  they  are  retained,  then  once  the  post  of  a  Chief  is  vacant,  they  should  automatically  be

promoted, not just employing a new one.  

• On  Basic  Rights,  government  should  provide  free  education  from  primary  level  to  university  level.   Government

should also provide grants to secondary  schools  so  that  cost  of  secondary  education  is  affordable  to  all.   There

should be disparity in payment of school fees, especially the rich men should pay more in terms of school fees,  while

the poor pay less.  

• There should be free medical care for all.  Cost sharing in hospital should be done away with.  

• Also, on this one, people who impregnate school girls especially below age 12, those ones should be sent to jail.  

• On  local  government  authorities,  councilors  should  at  least  have  “O”  level  of  education.  They  should  be

remunerated  by  the  government;  they  should  actually  get  a  third  of  MPs’  salary.   Nomination  of  councilors  be

retained  to  cater  for  interest  groups  especially  women,  people  from  sparsely  populated  areas,  physically

handicapped  and  under  developed  areas.   A  non-performing  local  authority  in  terms  of  development  should  be

dissolved or merged with performing authorities.  

Interjection:Com.Zeuri:  Niambie jambo la mwisho ndugu yangu.  Tutasoma hiyo memorandum yako.

Mr Chirchir:        Okay, thank you.
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Com. Zein:        Hauna la mwisho?

Mr Chirchir:        Yes, nimemaliza.

Com. Wambua:        Umesema defectors should lose their seats automatically?  

Mr Chirchir:                Yes

Com. Wambua:        Once they lose those seats, the procedure would be to have a by-election?

Mr Chirchir:                Yes

Com. Wambua:        Do they contest again or are you proposing that in a way they be barred from contesting?  

Mr Chirchir:                They can contest on the tickets of parties of their choice.

Com. Wambua:        They can contest in the  subsequent by-election.?

Mr Chirchir:                Yes.

Com. Wambua:        You are  proposing progressive fees structures;  in other  words,  if you are  rich you pay more,  if you are

poor you pay less?  

Mr Chirchir:                Yes.  

Com. Wambua:        That will only work in the absence of private schools.  If there are private schools, why would I pay more

in a public school then take my child to a private school?  

Mr Chirchir:                But I think in that case, most of the private schools are even more expensive than the government ones;

unless it is a small one which(inaudible) does  not perform very well.  But the ones  which  perform  very  well  actually  are  very

expensive.

Com. Wambua:        Okay.  
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Com. Zein:                Please  sign  our  register  and  leave  us  with  the  memorandum.   Nilisema  watu  wajipange,  aliyekuwa

anafuata mpango huo ni Jona Kiplagat.  Jona Kiplagat?  Unakumbuka nilisema baada ya Jona tutapata  na Joseph Kitani,  halafu

Elija Cheruiyot.  Joseph ukaye tayari, awe karibu na Elija awe karibu pia.  

Jona Kiplagat:        My names are  Jona Kiplagat Koech,  Organization Ecumenical Centre  for Justice and Peace.   I  wish the

following to be reflected in the Kenyan Constitution about citizenship:

i) An automatic  citizen  of  Kenya  should  be  one  born  by  Kenyan  citizen  parents.   The  Kenyan  citizenship  can  be

acquired through the following ways:

a) Birth

b) Registration

c) (words lost as tape turns)  Naturalization

ii) Dual citizenship should not be automatic citizenship of Kenya.  

Executive; President should not be Member of Parliament of his constituency.  Also,  he should not be  the head of the state

at the same time the head of the government.  

The  electoral  system  and  process;  first,  who  should  elect  or  appoint  the  Electoral  Commission?   They  should  not  be

appointed  by  the  President,  but  should  be  appointed  by  the  independent  bodies,  like  NGOs  or  the  Justice  and  Peace

organizations.

Election calendar should be well indicated for the Kenyans to know in advance the dates of election as  the other holidays in

the Kenyan calendars.  Those are the views I had.

Com. Zein:        Thank you very much.  Tafadhali, please sign our register and leave us with your memorandum.  Nilisema

anafuatiwa na Joseph Keitang

Joseph Keitang:        I  am here on behalf of the ECJP.   My names are  Joseph Keitany and I am here on behalf of  the

ECJP.  I am going to talk on the Preamble.  Now, the Kenyan Constitution does not have a preamble as compared to other

Constitutions…

Interjection:        Inaudible

Mr Keitang:

• Yes,  we need a preamble please.   It  should at  least  show us the national belongings of the  people.   It  should

also reflect the aims of Kenyans and also address the will of these people.  The supremacy of the people  should

be  emphasised  in  the  preamble.   Unity  in  diversity  should  also  be  reflected.   Leadership  guidelines  be

addressed, the liberty of the people should be placed above other organs of the government.  

99



• Political parties; should be financed by the government.  

• Legislature; there should be moral and ethical qualifications for parliamentary candidates.   Constituents  should

have power to call for a vote of no confidence on an MP who does not perform his duties well.  

• Management and use of natural resources; public officers should declare their assets.  

• Environment and natural resources; natural resources be state owned and state controlled.  Thank you.

Com. Zein:        Asante sana, kuna swali.

Mr Keitang:        Yes please.

Com. Wambua:        On the political parties, you said they should be financed by the government but one of the issues we

would  want  to  know  from  you  is  whether  we  should  limit  the  number  of  such  political  parties  or  they  should  be  left  to

flourish the way they are flourishing?

Mr Keitang:        Yes, I think we should at least limit the number  of these political parties.  We can have ten.

Com. Zein:        Asante sana.   Tafadhali sign  register  yetu  kwamba  umetoa  maoni  kwa  Tume  ya  Kurekebisha  Katiba.

Namuomba Elijah Cheruiyot.   Sasa  Elijah kabla hujazungumza  keti,  keti  tu.   Kulingana  na  list  ambazo  tuliandikisha  watu

pale,  Bwana Elijah ndio mtu wa mwisho aliyejiandikisha ambaye anataka kutoa maoni.  Je,  kuna Mkenya yeyote ambaye

amefika  hapa,  akajiandikisha  kwamba  ana  madhumuni  ya  kutoa  maoni  na  hakuweza  kufikiwa  au  hakusikilizwa?   Inua

mkono kama uko Mkenya wa namna hiyo.  Oh,  inua mkono ubaki juu nione vizuri.  Ee,  huyu Mkenya mmoja, njoo hapa

mbele.  Kuna Mkenya mwingine aliyeko hapa, narudia mara ya pili?  Ndio tusije tukaambiwa mliaacha mtu na maoni yake

akaenda nyumbani.  Kuna  Mkenya  yoyote  mwingine  ambaye  amefika  hapa  lakini  hajapata  fursa  ya  kuzungumza?   Nina

majina  mawili,  Samwel  Marigat  na  David  Kibilion.   Kuna  mwengine  yoyote?   Kwa  hivyo  it  is  befitting  that  our  host,

atakuwa mtu wa mwisho kutoa maoni hapa.   Mzee uko nyuma unataka kutoa maoni?  Huyo mzee, unataka,  hutaki kutoa

maoni? Sawa.  Endelea kijana.

Elijah Cheruiyot:        Basi  kwa  jina  mimi naitwa  Elija  Cheruiyot,  na  nina  maoni  juu  ya  kuabudu  hapa  Kenya.   Kwa

sababu tunaona Kenya kuna huru wa kuabudu,   unaona kwa njia ingine inaweza kuwa si mzuri.  Nataka  iwekwe kwa njia

ya… Itafutwe njia ya kuabudu kweli, kwa sababu sheria fulani ya kulinda kuabudu kweli kwa sababu hata wakati  huu kuna

kuabudu shetani.

Interjection:        Wewe unapendekeza kuabudiwa kwa shetani usiruhusiwe Kenya?
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Mr Cheruiyot:        Yes.

Com. Wambua:        Tuwepo na freedom of worship lakini kuabudu shetani usiruhusiwe.

Elijah Cheruiyot:  Na  ingine ni juu na ardhi ya plots kwa Wakenya.   Kwa sababu tunaona  ya  kwamba  katika  nchi  yetu

inaonekana itaisha na ikiisha vitu vingine zinaweza ingia ambavyo ningependekezwa iwekwe kwa nchi yetu na ikose nafasi.

So ningeonelea ya kwamba,  iwekwe na  serikali,  for  future  kwa  karne  zingine.   Kwa  sababu  tunaona  inaweza  ishia  kwa

wengine.  So kwangu ninaomba itafutwe njia ya kuwekwa hizo plots za Kenya.  

Na la tatu ni mashamba ya wananchi.  Zile ziko, na labda vile nilisikia kama mwingine amesema wengine hawana title deeds,

au wengine wako nazo, na  mashamba  ziko  nyingi,  lakini  ingetafutwa  njia  kama  iko  shamba  kubwa,  kama  watu  wengine

wako na acre  mia tatu na hapa nchi yetu tunaona ya kwamba kuna wengine hawana.   So  kwa  maoni  yangu  ningeona  ya

kwamba tuone kama vile wengine wamesema iwe hamsini, na ile ingine tuone kama serikali inaweza tumia kwa njia zingine

za kusaidia watu wote.  Na ni hayo tu.

Com. Zein:        Ndugu, nenda pale ujiandikishe tafadhali.  Utaje jina lako na utoe maoni tafadhali.  

Samuel Marigat:         Jina langu ni Samuel  Marigat.   Mimi  ni  mwalimu.   Ningependa  kutoa  maoni  yangu.   Ya  kwanza  ni

kuhusu  elimu;  the  quota  system  of  education.   I  am  proposing  that  in  our  new  Constitution,  the  current  quota  system  of

admission in our schools – 85% is producing people who are serving more of their district  needs than national.   I  am proposing

that we have a system such that in a provincial school,  we have 50% coming from say,  the district,  then 35% coming from the

rest of the province.  Then we reserve 15% from the rest of the country.  Because we would like to have national unity.

Two, I would like to talk about  the Higher Education Loan Board.   Quite a number of us have benefited from that board  but

very few of us are  paying back  and I think that that is immoral.  I  would like in the new Constitution, that  the  employers  and

those who benefited from that system, those who have not paid back, or the employers who are hiding those benefited from the

system be penalized heavily and they should pay with a lot of interest because the current university students are  really suffering.

 

And lastly, on a personal note, I would like the Kenyan Constitution to allow us, those of us who really love our Kenyan flag, to

have them.  I am a Kenyan,  I would not mind having a Kenyan shirt with our Kenyan flag.  I  would not mind having a pillow

with a Kenyan flag.  That will remind me that I am a Kenyan.  I am not happy when I see our athletes abroad, they hold our flag

very far away while others hug their flags.  In the new law, I would like that to be  included.   I  would not mind having a flag on

my desk as a Kenyan not just a reserve for the ministers.  
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Com. Zein:        

Asante  sana  mwalimu.   Jiandikishe  pale.   David  Kipkelion?   Na  nilisema  kwa  vile  hakuna  mtu  mwingine  ambaye  alikuwa

anataka kutoa maoni, (interjection, inaudible). Nani, naam, aa, usimuambie, ni yeye mwenyewe.  Je,  nitarudia swali hili mara ya

mwisho kabisa ndio baadaye,  vile watu wanasema kwenye mambo ya ndoa ya kikristo,  useme kwa mara ya tatu,  ikiwa kuna

mtu yoyote anajua kwamba anataka kutoa maoni leo, aseme sasa au forever hold their peace  Mzee? Haya hawa wazee wawili

ndio watakuwa watu wa mwisho.  Sema mzee.  Taja jina lako, utoe maoni.

David Kipkelion:        Mini jina langu ni Daudi Kipkelion.  Mimi …….. ....(inaudible)  Wananchi,  yangu ile ninapenda kusema

kidogo  na  nikisikia  haya  maoni  ya  wananchi  wa  Kenya  nzima,   nimesikia  mambo  yanasemekana  ya  kwenda  Katiba,  hata

wanazungumza mambo ya makao ya wananchi,  mashamba  na  nini.   Nimesikia  namna  hivyo  kidogo.   Lakini  sijaelewa  vizuri.

Lakini mambo kama ya Katiba yasemekana ati watu wengine  wana  ardhi  kubwa  na  wengine  ndogo.   Hakuna  Katiba  ingine

itatumika kuliko ile ilikuwako.  Kwa sababu mwenye ako na shamba kubwa ako na watoto  yeye atazaa na bado  atazaa mara

mingi.  Na hakuna nchi itaongezeka, nchi ni ile, ile tu.  

Interjection:        Sawa mzee

Mz. Kipkelion:        Kwa hivyo kwangu ndio hivyo hakuna pahali itaenda tena.   ………….(inaudible)

Com. Zein:        Sawa,  sawa,  Asante sana Mzee,  tumesikia unasema, ikiwa shamba kubwa au dogo,  awachiwe mwenyewe.

Akiwa na watoto  wake,  watapata  hiyo ardhi.   Sawa.   Jiandikisha jina kule mzee.  Eee,  andikisha jina kule.   Na  mzee  wangu

umesema utakuwa wa mwisho, karibu.  

Fredrick Chepkiyeny:         Majina yangu ni Fredrick Chepkiyeny ambaye ninatoka hapa.   Yangu tu ni mawili pekee  yake.

Kwanza,  ni hali ya elimu.  Elimu igharamiwe  na  kila  mtu  kupitia  serikali  ili  watoto  wanaenda  kusoma  kutoka  nursery  mpaka

university.   Kwa  sababu  tumepoteza  watoto  wengi,ambao  wangekuwa  wakiongoza  nchi  kwa  hali  ya  kukosa  fees.   Mimi

nilikuwa education officer that is why I know.  

Ya pili, kuna jambo moja ambalo sijasikia mtu akitaja  – mambo ya wale ambao wana-perpetuate  riots,  ambao mtu akitembea

anapigwa  mawe,  na  kadhalika.   Ingekuwa  kila  mtu  lazima  afuate  sheria.   Kama  sheria  imetungwa  kama  mtu  ameambiwa

asifanye kitu, yule ana-perpetuate mambo ambayo yanaweza kuleta riots ambapo watu wengi wanaumia, wapatiwe adabu kali.

 Kwa sababu hiyo inaumiza wananchi kabisa.  

Ya mwisho ni ya kwamba,  hii Katiba iwe kamilifu  kabla  hatujakwenda  kwa  election  kwa  sababu  tukienda  election  kabla  hii

Katiba  kwisha  hatutaona  faida  ya  hii  Katiba  ambayo  inarekebishwa  saa  hii  kwa  miaka  mingine  mitano.   Kwa  hivyo  kama
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tukiingia Parliament ijayo tukiwa na Katiba mpya, nafikiri wananchi wataweza kuona umuhimu wa hii Katiba.  Asante sana.  

Com Zein:        Asante sana mzee wangu, asante sana.    Sasa  kulingana na record  tulizo  nazo,  huyu  ndiye  alikuwa  mtu  wa

mwisho na sasa  kwa kuwa  hakuna  mtu  mwingine  yeyote  ambaye  anataka  kutoa  maoni,  na  nyinyi  mmeshuhudia  hakuna  mtu

amezuiwa kutoa maoni yake,  mumetoa maoni mazuri sana.   Langu ni fupi sana.   Langu ni kuwashukuru sana kwa kufika hapa

na kutoa maoni yenu vizuri na ningependa kuwahakikishia kwamba maoni yenu  mlioyatoa  yatashugulikiwa  vilivyo,  yatatumika

pamoja  na  maoni  ya  Wakenya  wengine  kama  msingi  wa  kujenga  Katiba  yetu  mpya.   Kwa  hivyo  ningependa  kumuomba

Commissioner mwenzangu, Commissioner Wambua afanye vile tunavyofanya kawaida kama njia ya kufunga kikao hiki.  Asante

sana.  Commissioner Wambua.

Com. Wambua:        Ningelipenda kusema ya kwamba tangu tuanze kuzuru sehemu hii kuchukua maoni, hatuja maliza mapema

kama  tulivyofanya  leo.   Na  hiyo  ni  sababu  wale  walikuja  hapa  kuzungumza  hawakuwa  na  wakati  wa  kuharibu,  walikuwa

wanajua  kile  walichotaka  kusema  na  wakasema  kwa  njia  fupi.   Kwa  hivyo,  tunataka  kuwashukuru  wote  na  kawaida  huwa

tunataka kuwaona wale ambao walifanya mpango kwa kuhakikisha ya kwamba  kikao kimefaulu.  

Kuna wale members wa 3Cs, sijui kama wako hapa.  Wako wapi wasimame kidogo?  Ni wangapi walioko?  Na huyu wa tatu.

  Nafikiria  wamegawanyika  shauri  kuna  kikao  kingine  huko  Mogotio,  lakini  kwa  niaba  ya  Tume,  kwa  niaba  ya

Ma-commissioner wenzangu, yule ambaye angelikuwa nasi hapa,  Mrs  Phoebe  Asiyo,  na  kwa  niaba  ya  mwenye  kiti  wa  leo,

Commissioner Zein, tafadhalini mkubali kupokea shukrani zetu kama Tume, kwa kazi njema ambayo mlifanya kwa kuhakikishia

kwamba watu walielimishwa ya kutosha kuelewa ni mambo gani, na swala gani, maswali gani ambayo walikuwa  wanahitajika

watoe maoni kwa Tume.  

Pili, mlifanya kazi njema kuhakikisha ya kwamba watu  wamefika  hapa  leo  na  kweli  wametoa  maoni  na  tukayapokea.   Kwa

hivyo kwa niaba ya Tume, tafadhalini mkubali kupokea  shukrani  maalum  kutoka  kwa  Tume  kwa  kazi  njema  hiyo  mliofanya.

Kuna Provincial Administration, sijui kama kuna mwakilishi hapa.  Kuna Chief ama DO? Okay,  wao pia wamefanya kazi,  nani

ambaye yuko kwa niaba ya Provincial Administration? Mnaweza kuketi tafadhalini wazee.  Ni Chief,  Assistant Chief?  Sehemu

hii provincial administration ilifanya kazi  nzuri  sana  kusaidia  kupanga  mipango  ya  vikao  vya  Tume,  wakasaidia  3Cs,  nafikiria

siongezei. Kusema kweli provincial administration waliwasaidia kuhakikisha kuna proper mobilization, proper education,  proper

facilitation.  Kwa hivyo Bw Assistant Chief, kwa niaba ya Tume utapokea  shukrani zetu, utamweleza Bw. DO tulishukuru sana

kwa  kazi  njema  ambayo  nyinyi  kama  provincial  administration  mlifanya  na  kama  angelikuwa  hapa  tungempa  nafasi  pia

azungumze maanake hili ni eneo lake.  

Ningependa  kuwashukuru  pia,  nafikiria,  wale  wanaowakilisha  usalama  wako.  Hapa?  Waliketi  uko,  ijapokuwa  hawakutoa

maoni  lakini  walihakikisha  kwamba  tuko  na  usalama  bado,  wanaendelea  kuwahakikisha  usalama  uko.   Pia  ningependa

kuwashukuru kwa kufika na kwa kusikiza na kuhakikisha kwamba tukiwa hapa kwa kikao hiki tuko salama.  
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Mwisho kabisa ni shule, waalimu, wanafunzi na headmaster  ambaye ndiyo alizungumza mwisho mwisho hapa,  kutupatia hii hall

kutumia, kupokea maoni ya wananchi.  Tafadhali mwalimu, kwa niaba ya Tume pia,  pokea  shukrani kwako na walimu ambao

walifika hapa kutoa maoni na pia kwa wanafunzi kwa kutuletea maoni yao pia ambao tuliyapokea.   Na  kwa wale wote ambao

wako  hapa,  nawashukuru  tena  kwa  kufika,  nawashukuru  tena  kwa  kutoa  maoni  yenu,  na  tunawahakikishia  kwamba  maoni

ambayo mlioyoatoa yata-ingia kwa ripoti ambayo tutaleta hapa

 Na  kidogo tu nitaje kwamba tukitoka hapa,  tutaelekea  huko  mkoa  wa  Magharibi,  West,  not  Mashariki,  ni  East.   Na  huko

ndiko tutamalizia kazi yetu hapo tarehe 30, mwezi wa saba.  Tukisha maliza kupokea maoni pande hiyo, sasa  hiyo ndio itakuwa

mwisho wa stage ya ku-collect views, ama kupokea maoni, na tutatengeneza reports, kama vile mwenzangu alieleza hapo awali.

Na hizo reports zitakuwa kwanza, ya constituency, na pili ya national.  Na pia tutatengeneza draft  Constitution.  Mtaletewa hizo

reports,  mtachunguza mhakikishe ya kwamba yale yote mliyoyasema yaliwekwa huko.   Kwa hivyo bado  kuna  hatua  nyingine

zilizobaki ndipo tuwe na Katiba ya mwisho ile ambayo sasa ndiyo Katiba yetu mpya.  

Kwa hivyo wale ambao wanashughulika, wale members of 3Cs,  Provincial  Administration,  the  District  Coordinator,  na  wale

wote ambao wanahusika, bado kuna kazi.  Ikiwa sheria ambayo inasimamia hii shughuli hii haitageuzwa, basi  kuna hatua nyingi

zimebaki na zinahitaji kila mtu ashughulike.  Kwa hivyo, tutarudi kwenu tena na hizo reports, kutakuwa na haja ya kuwaelimisha

wananchi  kuwaeleza  mambo  gani  yako  kwa  reports  na  kuhakikisha  ya  kwamba  watachunguza  na  kuelewa  yale  ambayo

yametajwa huko. 

Kwa  hivyo  tutakuwa  na  haja  ya  Civic  Education,  wale  ambao  walikuwa  wanaelimisha  wananchi  bado  watahitajika.   Kwa

hivyo, nitaendelea tu kungojea,  tukimaliza  hiyo  hatua  ya  kuchukua  maoni,  tutarudi  kwenu  tena.   Sasa  itakuwa  kazi  nyingine.

Kwa  hivyo  muendelee  hivyo  hivyo,  mtie  bidii  kuhakikisha  ya  kwamba  tufikapo  mwisho  wa  hii  process,  kweli  tumewapatia

wanakenya ile Katiba ambayo wangelipenda kuwa nao.  

Mwisho kabisa ningetaka kuwashukuru wale ambao waliohusika  na  nasema  asanteni  na  nikirudi  kidogo  kinyumbani  ambapo

sasa nije hapa, nimeelewa ni kusema kongoi missing. Asanteni sana.  

Com Zein:        Sasa tumite mtu moja atuombee ndipo tufunge kikao.  Mmoja atuombee.  Chukua mic tafadhali.  

Prayer by Kimuna Chemjor:        Haya,  tusimame  halafu  tuombe.   Jehova  kamuktaindet  kongoi  kiptayandenyo  amun

kandiseng’u  ne  mie  ne  kaindosewech  en  saisyk  cho  tugul  si  ko  bit  kimuch  ketuye  ra  en  ireyu.Kongoi  amun

commissioners  che  kagomuch  koib  maoni  che  chok.  Kongoi  amu  maoni  che  chok  che  kagikoite  Jehova  si  komuch

kotaret ak che ba Kenya tugul si komuch kotestai Jehova en boiset  ne  takyingei  en emani  bo Kenya.Kisae  Jehove  kele

ichek  che  kagobwa  kong’eten  kamastab  Nairobi  agoi  ye  wektagen  koma  takyin  ng’ei  kamastab  kiptuya  Jehova
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indochi ichek. Iribat en boisionoton tugul ak go matare chamie ng’ung Jehova ak meindanyun. Ara kisae  koraen  echek

tugul  che  kaindochin  tuyet  Kegonech  banda  ne  mie.  Indoi  wech  Jehova  che  bune  matatuisiek  ak  che  bune  kelyek.

Indochin chi tugul koit ole kang’eten en chamiet  k  miendo  nyin.  Asae  kora  agoba  sukulit  en rani  Jehova  amun  toretet

ne kakomuch Ke tuyechin reyu Jehova asae agoba headmaster ne ba sukulit  ak  kanetik  ak  lagok  tugul  si  komuch  inye

Jehova igochi ichek ko kasin it ak komuch ko testai en somanenywan en betusiek che  igesunatin  Jehova  amun  achame

a  tororin  en  mieindang’u.  Ogot  serikali  ogt  Rais  Daniel  arap  Moi  ak  alak  tugul  che  kigelewen  Jehova  si  kobit

kotaretkei en emani ba Kenya. Bik kochame kandinatet ne mi you si kobit ko  ndochi  emani.Cho  chabeJehovaNyasutirt

age tugul en emani ba Kenya . Asain Jehova ak a tororin en kainet neba Jeisu Christ kiptayandenyo.Amen . 

The meeting ended at 2.30 p.m.
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