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John Kipyatich                     - Asst. District Co-ordinator

The meeting started at 10.50 a.m. with Com. Alice Yano in the Chair.

Cllr. Lydia Baileng’o: 

Prayers: Mungu Baba, Mungu Mwana, Mungu Roho Mtakatifu alie Mbinguni tunakuja siku ya leo mbele yako ili tukijadialiana

pamoja uwe nasi.  Baba unajua siku ya leo ni siku ya kurekebisha Katiba uwe nasi Baba.   Toa mioyo ni mwetu iwe nyepeshi

tukitoa maono uwe pamoja nasi ili isaidie Kenya yetu.   Baba  unajua  siku  ya  leo  kuna  wakubwa  wetu  kutoka  Tabaka  mbali

mbali,  umeongoza  tena  wamefika  nyumbani.   Twakushukuru,  tunaomba  hayo  yote  machache  tumetaja  katika  jina  la  Yesu

Christu mkombozi wetu, AMEN.

Com. Alice Yano: Basi na tunasema asante sana kwa hayo maombi.  Na  kabla hatuanza mukutano yetu lazima niseme ya kua

hii ni Kikao cha Tume cha Kurekebisha Katiba.  Ninataka niwajulisheni wenye tuko nao leo:  Kushoto wangu, 

I am Com. Isaac Lenaola – kutoka Tume

I am Com. Okoth Ogendo- kutoka Tume halafu mimi mwenyewe ninaitua

Com. Alice Yano.  

Pia tuko na wasaidizi wetu kutoka office ya Tume ya Kurekebisha Katiba.  Tuko na Programmes Officer wetu,  Triza Apondi –

salimiana

Tuko na recorder wetu Martina Odhiambo.  Na tuko na mwenye ana andika hao maoni yote, analitua Jomo Nyaribe, salamiana

Jomo. 

Pia Leo tuko na mwenye mchapishaji wa Gazeti, Bw. Piketi Biketi.

Tuko pia na Bw. District Co-ordinator wetu Bw. Cheserek, tafadhali salamia watu halafu uwajulishe wale wasaidizi wako.

Bw. Solomon Cheserek: introducint other  members of the 3C’s  and  the  Assistant  District  Co-ordinator  -   Kipyatich  John.

Thank you and welcome to TOT, welcome to Marakwet.  Thank you.

Com. Alice  Yano:  Asante sane Bw. Co-ordinator.   Kuchukua  hayo  maoni  tuko  na  taratibu  ama  masharti  tunao  fuata.   Ya

kwanza ni lugha ya kutumia wakati  unapo patiana maoni yako.   Unakubaliwa kutumia lugha yoyote hasa  Kingereza,  lugha  ya
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kimombo,  Kiswahili  na  pia  lugha  lile  wewe  mwenyewe  unalo  lielewa,  kama  hapa  nyumbani  ninajua  lugha  ya  hapa  ni  ya

Kimarakwet.  Tutakua na interpreter wa kuhakisha ya kua tume elewa yale maneno ungetaka kuambia wana Tume.  

Na ukipatiwa nafasi ya kupatiana maoni yako, najua munashangaa kwa nini naonge na Kiswahili.  Nitaongea na Kiswahili halafu

nitarudia ya kinyumbani niwaeleze ni nini ninasema.  

Unapo patiwa nafasi ya kupatiana maoni yako,  waweza kutupatia yale maoni wewe mwenyewe umandika ama memorandum.

Waweza kutupatia bila kuongea chochote.  Utajiandisha na kusema hii ni maoni yangu, nimeandiki na ningetake Tume waende

wakasome ili waelewe maoni yangu ni nini.  Pia unakubaliwa kutoa maoni yako kama hauja andika – oral presentation wewe

mwenyewe uje hapa mbele, useme mimi jina langu ni fulani, fulani na hayo ni maoni yangu na utuambie maoni yako ni gani.  Na

pia, unakubaliwa kutoa  memorandum  yako  ama  yale  mandishi  umeandika  halafu  waweza  kusoma  yale  pendekezo  ungetaka

pengine tujue hapo, hapo.  

Kama  unatoa  memorandum,  na  unataka  kuongea  juu  yake,  tuna  kupatia  dakika  tano.   Kama  hauna  memorandum  ama  ji

karatasi chochote umeandika, tunakupatia dakika kumi ya kutuelezea.  

Pia tuko na horodha ya kufuata na ninge hitaji kila mtu mwenya anakuja  hapa  kupatiana  maoni,  tafadhali  jiandikishe  kule  juu

tutafuata  hii  vilivio  kamili.   Pengine  tutaweza  kuvunja  ile  kufuata  hio  horodha  pengine  kama  wewe  ni  mwalimu  wa  shule  na

ungetaka kupatiana maoni yako haraka haraka urudi shule, pengine wewe uko na mgonjua ungetaka kuangalia ndio pengine tuta

vunja yale masharti tumeandika hapa.

Na  kama  tuko  na  wale  wezetu  hawaja  bahatika  kuelewa  ama  kusikia  venye  wanaongea,  tutajaribu  kutafuta  interpreter  ili

ukiongea na sign language tutaelewa.  

Com. Alice  Yano: (rani ko betut  neo nekikamwoiwok atkinye amiyu kotobwoti  yakinye  kinye  keyai  Civic  Education  korani

kobetut kwong nokonu maoni chekwoket kit ne korm komochei onai ole amatoiwei ngimoche imwa ngolion imwa kekas  komie

kasitnyo noto kekas kele kemwa ne )--------------  (she then continues in Kiswahili ---  usi kaogope,  leo si siku yenye utasema

ati naogopa pengine nikisema hivi, Chief atanifuata,  pengine Bw. DO.  Atanifuata, hapana.   Leo ni siku yako uhuru ya kusema

chochote unataka kusema.  (kakole  kokeny enyo imoche  ingalal  kiyonun  ingalale  kutit  ake  tukul  ngimuchi  ingalale  Kingeresa

kosawasawa,Kiswahili anan ngimach Markwete kokararan amu tokoi kechenge chito nemwou kole kakamwa boiyondoni anan

chebiosoni eng Markwete kole,kole kekose acheket.Kokeny ngekonin kelechin kakekonin nabasi  ingalal yakai metinye kartasi

nekesir kekonin takika kumi,koyokai ketinye kartasi  nekesir  akimoche iteshi ngalekuk kekonin takika tano).   Nafikiria sasa  ni

saa yetu ya kuanza hii kazi na tungeanza na Lydia Bailengo.  Tafadhali Lydia patiana maoni yako.

Cllr. Lydia Bailengo:  Asante sana.  Maoni yangu ya kwanza ni kuhusu Forest yetu.  Kule Forest tunaombe Sirikali wachunge
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Forest vile inakaa,  na pia ili tupate maji sisi pande ya chini, atupatagi maji wakikata  pale juu.  Tunahitaji Forest  iwe mahali pa

kutengeneza mzinga na kule ndani ichungwe isi kulwe na mnyama yoyote,  kama ni ngombe au mbuzi, ikaw hivyo ili sisi pande

wa chini tupate maji.

Ya pili, ni kuhusu Insecurity:  Hapa kwetu tuko na shida sana kwa sababu tangu miaka zingine zimepita, miaka ishirini na kadha,

tumesumbuliwa na watu wetu jirani.  Hatulimi, hatufanyi nini, tumeomba maindi ya relief na sisi hatujastailiwa tupewe maindi ya

relife.  Kwa sababu ya insecurity tunaomba maindi, tunaomba maindi tunakua kama wafukara. 

Interjection by Com. Yano: Hawa jirani ni nani?

Cllr.  Bailengo: Jirani  ni  wa  Pokot.   Wametusumbua  sana.   Sasa  tunaombe  Sirikali  ya  kwamba,  hizi  mabunduki  ya  halali,

Sirikali wanasema tunachunga raia na mali yake.   Sasa,  saa  hii tunaona  kuna  mabunduki  ya  nje,  yenye  tunasema  ni  ya  halali.

Kwa nini tuko na mabunduki ya aina mbili?  Tungeomba Serikali na hii inaitua Homeguards iendelee. 

Ingine,  kuhusu  sasa  Serikali  yetu,  hawa  askari  wenye  tunakaa  na  wao  pande  wa  chini,  wangempatia  risk  allowance,  kuliko

hawaenda wanafuata ngombe, wanawawa na Serikali hakuna chenya wanafuatilia, afadhali wapewe risk allowance.  

Tungeomba mashamba tukatiwe.   Kila mtu awe na shamba yake  ili  ukiwa  na  Title  Deed  hata  unaweza  omba  loan,  unaweza

omba nini.  Hapa wanaitaga No-man’s land.  Sasa tunaona ya kwamba tungekatiwa mashamba.

Rasili mali yetu ya Marakwet  kama maji inge faa iwe yetu, haki yetu, kama Jebara  au hii maji inateremka.  Mtu asije kujenga

anasema ni maji yake na hio ni maji ya Marakwet.   Sisi  wenyewe  tunataka  kukaa  na  tuone  vile  rasili  mali  ya  Marakwet  vile

tutaendelea.

Na  tungeomba  masomo,  yabure  kuanzia  Std.I  mpaka  University  kama  hapo  awali  kwa  sababu  wanakaa  nyumbani  bila

masomo.  Mtu anasoma akifika darasa  la nane,  anakomea  hapo.   Mara  wengine  wenye  hawana  kitu  chochote,  wazazi  wao

wame wawa, baba ame wawa na Pokot, mama ame wawa, ngombe zimend, mtoto anafika Std.II sasa  anaenda kuwa maid, na

sisi hatukua tunatajaria maneno ya maid.  Hapo tunaone ya kwzmba ni vizuri masomo iwe ya bure.

Ya mwisho, tunaomba ya kwamba hizi maneno ya misuko, misuko Sirikali wakomeshe muliko sisi tunapigwa pigwa saa  yote,

yote na hatujui ni nini wanataka.  Asante.

Com.  Yano:  Asante  sana.   Jiandikeshe  tafadhali  kule.   Halafu  anaefuata  ni  Christine  Talam,  Maendeleo  Ya  Wanawake

Organization.
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Christine  Talam:  Commissioners  munakaribishwa.   Yangu  itakua  fupi  sana  kwa  vile  tume,  tuko  na  memorandum  yetu  ya

Maendeleo Ya Wanawake Organization.  ----- na tumeandika na tuko na Forty-nine points na bila kupoteza wakati  ningeomba

Mrs. Kilimo aje aende through.  Mrs.  Kilimo kuja osome hawa memorandum ya akina mama, tusichukuwe nafasi  kwa kuwa

masaa yatakwisha.

Com. Yano: Ujiandikishe 

Mrs. Lina Kilimo: Asante sane Wana Commissioners na Marakwet wote wale wamefika hapa leo.  Mimi ninaitua Lina Kilimo

na ningependa ni some haya tulipendekeza kama wamama kwa lugha ya Kiingereza. 

You already have our Constitution as women from Marakwet District, but this is what we came up with.  I  don’t know whether

I should go through all of them.

Interjection – Com. Okoth Ogendo – Just the main points

Lina Kilimo: 

 The first one is that we want justice to prevail for all in the Constitution for men and women because  we feel that although

there is justice now, we don’t see it applying to the women.  

 Women to be recognized to be  recognized in the community in the new Constitution.  We know  that  as  people  from  the

Kalenjin ethnic group,  women are  never recognized,  we are  considered as  children.  So  we want a protection in the  new

Constitution, that we should be seen as people.

 : Women to be recognized as adults.  Men and women should be equal.  Our Constitution should actually address  that men

and women are equal before the law.

  

 Good customary laws to be incorporated in the National Constitution.  We know that there are some customary laws which

are not good and we want them to be done away with so the good ones should be kept. 

 Murder cases: Killing especially in our community here, if one man kills somebody, then the people from that Clan will come

and take the livestock or destroy the property of the brothers  or  all the people  from that clan, that is one of the customary

laws  which  we  would  actually  want  removed.   So  as  for  these  types  of  cases,  the  concerned  murderer  should  be

prosecuted himself without involving the relatives.
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 Land ownership: We want male and female children to be  equal in land ownership in the  national  Constitution.   Here  we

know  that  girls,  we  came  up  maybe  you  can  just  add,  because  it  is  not  written  in  our  memorandum,  but  during  our

discussion as we went round Marakwet Constituency, women said that, we don’t mind the boys being given land, but there

should  be  some  land  preserved  by  the  parent  which  can  still  be  given  to  the  girls  who  are  not  married  off  because

sometimes these girls are chased away by the brothers that this belongs to us.

 Legal customary law e.g. Forced marriage should be changed.

 The  customary  law  should  be  under  the  National  Constitution.   Depending  on  each  ethnic  group,  they  have  their  own

customary laws; I think the next Constitution should still have a place for customary laws.  But mind you, it should be the

good customs that we want really honored by the new Constitution.

 Early pregnancies of girls should involve both the boy and the girl.  We don’t want  only  the  girl  being  victimized.   If  it  is

being chased out of school, both of them should be chased and the two should be responsible for the new baby.   Whereas

there was an amendment saying that the girl should be responsible if she gets a child out of wedlock, it is up to her,  and they

should see that she takes that child to school.  If she doesn’t take, then she will be in problems.  How, when we are  already

marginalized as girls in the old Constitution?  So the boy and the girl should be responsible.

 We would like the Kenyan Constitution to be reached by all.  Like us down here in Kerio Valley, we don’t know what is a

Constitution or where are the laws written.  We understand that until you reach Nairobi  and go to the Government Printers

so that you can get or  maybe get a copy from the DC.   We would like the next Constitution which we shall make maybe

from today,  to be  available,  maybe at  the Chief’s place,  at  a school library so that anybody can go and really know what

the Constitution says about your situation at any one time.

 The language used in the new Constitution should be such that can be understood,  English, Kiswahili and if possible in the

local languages so that anybody can really understand how it applies to their daily life.

 Identify: We want citizenship to be Kenyan, to qualify to be given citizenship, you should actually come from Kenya or  have

roots in Kenya so that you can qualify to be given citizenship.

 We propose a national dressing so that we can be identified and in this we would like it known that the women should not

be only ones who dress  like flowers with a national dress.   Even  the  men  should  have  a  national  dress,  same  colour  but

different design to fit the men and the other one to fit the women.

 Land ownership: We would like the Title Deed to appear in both names and not just Mr. And Mrs., it should be Mr. so and
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so, his name and Mrs. so and so, it should bear the lady’s name so that we can have protection as women.

 Children’s Act: to be recognized equally by parents in the new Constitution.  Right now what customarily our people believe

the children when they are still young, they say, yeah, that is for the mother but we want it to be  recognized that even when

are still young, they belong to both parents because whenever there is a problem usually, it is thrown to the woman.  So we

want the children’s Act to be recognized equally by both parents.

 On Security:  You know right now you are in TOT where security is not very nice.  We people, we have really had a rough

time with our neighbours,  the Pokots,  that is a complaint which we cannot really let you know as Commissioners.   But on

security as women from Kerio Valley, we wish the Government can actually protect  us.   We would like a non-man’s land

to be created between us and the Pokots  or  even in any two ethnic communities that are  warring against each other,  there

should be a non-man’s land where the security personnel are  deployed there permanently not what we  have  right  now  in

TOT.  The security personnel only come in when there is strike and that strike in most cases  will have involved somebody’s

life or somebody’s livestock.  Then they come and find when you are  already dead.   What do they really come and save.

So we actually want a non-man’s land where the  security  personnel  are  deployed  permanently  not  like  now  the  security

personnel come and live with us and yet our farms are below the roads.  So  they kill us before the security personnel reach

here.  

We are very bitter even about that because in Kerio Valley, you find more widows that are  man-made than God-man because

of the gun from our neighbours.

 Human life and property to be adhered to strengthened in the Constitution under the review because  of the current poverty.

 We  feel  our  animals  are  taken,  that  came  our  because  when  our  animals  are  taken,  our  husbands  are  killed,  there  is

nothing, there is loss of human life, we lose our property  and there is no way we can get that property  again.  So,  can the

new  Constitution  see  to  it?   We  just  don’t  want  it  verbal  that  it  is  there  and  yet  it  is  not  practical.   We  know  that  the

Constitution protects  our lives and property  but it is not really practical.   Can the  new  constitution  add  on  to  what  exists

there that it should actually be practical?  If it is protecting and it is gone, what will happen to that person who has not done

his work of protecting?  That is now the Government.

 The  Police  force  personnel  to  be  managed  and  empowered  by  the  people  down  at  the  sub-location  in  the  National

Constitution.  We still have this problem of the officers waiting for orders  from above.   We  feel  that  is  what  has  actually

caused a lot of suffering down here because before the orders come, we have already been cleared off.  We would like this

security personnel  to  be  employed  at  any  particular  sub-location  or  any  session  to  be  answerable  to  the  people  of  that

community so that they can get orders from those people, if it is the Chief in that area  or  the elders  in that community.  We

want those security personnel to feel as part of that community and decide together with those people on what steps  to take

to ensure proper security for all of us.  We don’t want orders from above any more.
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 Concerning health:  Health facilities to be provided free by the Government at the sub-location level and hospital facilities to

be provided by the Government at  the Divisional level by  the  new  Constitution.   Instead  of  us  having  a  District  Hospital

which sometimes is very far away from where the people are, we would like in every Division, a well equipped hospital just

like what you would have in a District.  In that way, for us women, our journeys to maternity would be shorter.   Right now,

we still have to walk about fifty kilometers to Kapsowar or more and you know the terrain the way it is.  We find that if this

health services are brought close to us and they are  well equipped,  we shall appreciate  and the fact of cost  sharing should

be removed because  it is not actually practical.   Cost  sharing, I go and pay ten shillings to be  given a card  and then I  am

told to go and buy the medicine.  So what is that cost  sharing?  I don’t even get those drugs in that.   So  let it be  put in the

new Constitution that actually health should be a priority in every division and it should be free and that is also when we got

independence, it was to remove diseases.  

 On education: The Government to provide free education from Std.I  to Std.8  so that I as  a parent  can  save  money  from

that Std.I up to Std.8, then I can educate the child from Form I to Form IV after that we would like it to be  put in the new

Constitution that the Government should take over after Form IV and these children should be taken to maybe somewhere

like the Youth Service or the Army for some years where they should go and learn some survival skills then after that those

who have passed  can go to University and those who did not pass  can be deployed having learnt some skills.   This  is  to

remove the loitering of our youth right now.  After Form IV they are  just at  home with us.   They see  as  if there is no hope

and we cannot be  able to take  them to colleges.   So  we would like the Government to take  over from Form IV, whether

you got A or D, you go to an institution where you are taught survival skills and after that those who are  going to university

can go to university and those who did not make it can come  and  learn  outside  practicing  what  they  have  actually  learnt

from the special institutions.  All the technical schools which were there should also be re-introduced.

 Again still on education: Right now the Government might say that we have  free  education,  but  it  is  really  practical.   We

have what we call user charges which are charged to parents. If it is free, let it be practically free and well equipped.   If it is

a school in TOT, let it be well equipped as it is in Nairobi  so that we can have equality.  Then there will no marginalization

because we will have had the same kind of education.   

 Natural Resources  e.g.  Water,  Forest:  The  Government  should  recognize  the  residents  of  that  area  first.   An  example  I

would give is this one for water,  you know of the Chebara  Dam.  That water,  the tap,  there is no pipe turning backwards

towards  Marakwet.   All  of  it  has  gone  to  Eldoret.   We  don’t  mind  sharing  our  natural  resources.   But  before  they  are

exported rather or sent to another Constituency or District, the people of that particular District should be given first, what is

found there.  If it is water, give water to the whole of Marakwet then the excess water, give to our neighbours.   That should

be put in the new Constitution so that we don’t feel that we are being cheated our  natural resources.    
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 The  Local  Authorities:  The  County  Council  Chairman  should  be  elected  by  the  people  from  the  grassroots  in  the  new

Constitution.  Councillors, we can elect them the way they are right now but the Chairman of the County Council should be

elected by the people.  You can be a Councillor yes, but later on he should come round now to sell himself so that we see

whom do we really want to be the Chairman of our County Council.  

 The administrative chief to be elected by the people  at  the locational level in the new Constitution.  We don’t want the old

Constitution where right now, you tell the Chief, that there is something wrong here,  he will say  after  all  I  am  not  in  your

pay-slip.  He is in the pay-slip of the Government but if we actually elected the Chief ourselves, he would be more caring to

us.  So we would want the Chief to be elected just like the way we elect Councillors and MPS.

 The National Assembly:  MP’s should  be  controlled  on  how  much  money  they  are  using  or  at  least  there  should  be  no

money.  Right now there is a  lot  of  handouts  and  there  are  no  checks  and  balances  for  them.  So  we  want  it  put  in  the

Constitution that anybody wanting a Parliamentary seat  should just come and address  people  in baraza and if he wants to

assist,  he should assist  institutions and if they are  found to be  spending  money,  buying  votes  then  they  should  be  nullified

from vying for that Parliamentary seat. 

 Creation of Parliamentary boundaries should be similar to the creation of divisional boundaries.  Depending on the terrain of

the community for example in Marakwet  we have a very bad  terrain.   We have the highlands, the middle escarpment  and

then we have the lowlands and if they run the way it is right now, it is difficult for an MP to be in the valley and then at  the

same time to be in the highlands or the escarpment.  So we would like the legislative boundaries to be  similar to those ones

of the divisional so that they can easily be reached.  

 The three Arms of the Government should be separated.   The Judiciary, the Legislature  and  the  Executive.   They  should

operate independently and also for them to be able to operate independently, we saw it as women that if our MPS were not

put in the cabinet, they would be able to adjudicate for our rights, it is better  than when they are  put in the cabinet.   So  we

came up with a suggestion that anybody who is a Member of Parliament should not be  put in the cabinet  and the people  in

the  cabinet  should  be  chosen  or  elected  by  the  Parliament  and  these  people  should  be  professionals  and  they  do  not

represent any Constituency.  They are there to serve as Ministers in the Government.

 The disabled persons to be assisted by the Government and given free education and other facilities in the new Constitution.

  If we know that there is place where our disabled children can be taken to,  then we would not hide them in the houses.

We will not see them as a burden.   We will take  them to the Government or  an institution which we propose  should be in

every district so that the proximity between the parent  and this disabled child is very near.   We can be able to go and see

that child wherever they are, of course in the District.
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 Then we came to Trustland ---

Com. Yano: (interjection)

Lina Kilimo: Oh, is it over?  On Trust land: Where you are right now does not belong to anybody; it could be just a trust  land.

 The Government can take over anytime.  But according to the clan, we know that this land belong to somebody.   We would

like Trust land to be given a Title Deed in the name of that clan so that we can secure this land for our future children.  If it is put

in the new Constitution that this land from this hill to that hill, this parcel of land belongs to this clan, then in the future if that clan

would like to sub-divide their land, they will just come and take the whole of that title at  the lands office and sub-divide so that

trust land does not belong to the Government anymore.  We would like to belong to the people of that community.  

 Abused Children: Parents of the abused children to be prosecuted in the new Constitution.  I  am sure a child did not come

just from anywhere, there is a parent.   So  the Government should be able in the new Constitution, the routes  of this child.

Even  the  street  children  that  we  see,  they  should  trace  them  until  where  they  came  from  and  those  parents  should  be

prosecuted but in a case  where we find that they are  not able to look after these children, the new Constitution should be

able to help those parents to look after their own children maybe give them something.

 Human Rights Policies and principles to be  incorporated in the new Constitution and all these human rights will include the

God-given one and even the man-made human rights like development.  

 Customary Marriages to be issued with a legal certificate in the National Constitution and at  this state,  we did not indicate

but we in No.31  of our proposals  as  Maendeleo Ya Wanawake,  we want a  marriage  certificate  to  be  issued  at  the  first

instance when the two parents agree or the negotiations time when they are talking about dowries and everything before you

go to that man’s home.  We want to be given a marriage certificate so that we can be protected as women.

 Child labour: Under 14 years to be protected under the new Constitution. Any child below 14 years should not be  taken as

a house-girl or anybody; even the parent has no right to over work that child.  We want these children to be protected more

so the girls.

 Orphaned children to be  assisted by the Government through their relatives.   In a case  where all the parents  are  dead,  let

the new Constitution take  into consideration these children by tracing where the ancestors  are  and  give  those  parents  the

ability to able to look after those children who are orphaned so that we don’t have street children or we don’t have children

being taken to children’s homes.  We would like to continue maintaining the family unit.  
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 Provision of the disabled institutions, I think I had said that one, to be provided by the Government at every district.

 Equal distribution of services to the District levels to be  provided by the Government in the new Constitution and  we  can

only achieve that equal distribution when we have everything run by the Local Government in every district.  

 We decentralize what we get instead of taking to Nairobi.   The Local Authorities should  be  the  one  handling  any  money

coming in and getting out of the district.  

 The Magistrate Court:  To avert  corruption,  we thought that any advocate  or  magistrate found dealing in corruption should

be prosecuted  and the best  way to prosecute  them  is  to  take  away  from  them  their  certificates  so  that  they  don’t  work

maybe for one or two years, they are not practicing.  In that way, I think they will more truthful.

 About Title Deeds.

 Equality for top government posts for women to be recognized in the new Constitution.  

 Academic qualifications of Councillors should be Std.8 and above because sometimes you will find somebody who is really

a leader but did not reach form IV.

 The National Elections should be by secret ballot in the new Constitution.

 : The Congenital Rights to be protected by the new Constitution.

 Customary laws

Interjection by Com. Okoth: Congenital or Conjugal?

Lina  Kilimo: Conjugal,  whatever,  I  think  it  is  Conjugal.   Conjugal  Rights  to  be  protected  in  the  new  Constitution  because

sometimes we also have these come-we-stay marriages, you know, conjugal rights, 

Com. Prof. Okoth: Conjugal.

Lina Kilimo: Yeah, and then now you have lived with somebody for three years and then I don’t have a certificate and there is

that problem.  Yeah,  we would like actually, for us women to be protected  because  we are  cheated into these marriages and

then after three years he discovers that he cannot live with me, so we want to be  protected  because,  surely it is known that we
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have lived with that man for sometimes. 

Com. Prof. Okoth: You don’t want the man to be protected?

Lina Kilimo: Women are more venerable than men. 

 Freedom of Speech should be protected.  Maybe I will just over what I ----

 Wife properties to be protected in the new Constitution, I think I said that earlier.   We want a Title Deed,  as  soon as  you

are married, if that man had a Title in his own name, it should be changed to both names for the wife and the husband.

 Gazetted Forest:  which are  not under the Government,  we would like it to be  brought to each community to protect  their

own forest.  If it is a forest  guard,  let a forest  guard be employed by the Government from that clan where the forest  is so

that he answerable to his clan and even to the Government,  not bringing somebody from another different district  to come

and protect our land.  So I think that way we will be able to protect our forest.  I think that is all.  I have not read everything

but you have our proposals, what we have written.

Com. Yano: Thank you very much.  I think there is some clarification to be  made.  Prof.  Okoth  Ogendo  is  going  to  ask  you

some questions.

Com. Okoth Ogendo: You have raised the question of security between the Pokots and the Marakwets.  You are  suggesting a

security  zone,  a  buffer  zone,  a  very  expensive  exercise  for  maintaining  security.   Isn’t  there  a  way  of  resolving  that  conflict

without a military system?  Can the Marakwets and the Pokots talk together and dissolve it? 

Lina Kilimo: We have talked and I think  there  have  been  so  many  barazas  here  and  there  about  security  but  we  have  not

achieved anything.  Maybe it will be  achieved once  we  have  a  buffer  zone  between  the  two  communities  because  we  don’t

know who is cheating who here?  Okey,  sometimes we know that we are  being cheated,  our neighbours are  not truthful.  We

would hold a baraza just like recently we held  a  baraza  across  their  area,  but  the  next  time  they  are  here  killing  somebody.

Sometimes they come killing one by one and they have guns.  There is no way you can actually protect yourself from somebody

who has a gun and maybe we cannot actually even agree on anything because  of customary practices  especially which are  our

neighbours, the Pokots have.  They have this custom whereby if you want to marry, you have to bring fifty cows and there are

so many young men who want to marry and they don’t have those cows,  so anybody who is ready to marry will have to come

and steal cows from us.  So I don’t know how we will be able to manage that at the moment because  to remove a culture from

people will take sometime and as it takes that long time to remove that culture, within that time many more Marakwets  will have

died.  So I think the fastest way is to put a buffer zone as they teach them not to steal or  as  they try to remove that part  of their
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culture.

Com.Prof. Okoth Ogendo: My next question is on trust  land.  You say trust  land should be registered in the names of clans.

How  do  you  identify  a  clan?   Give  me  an  example  for  example,  we  have  the  Marakwets  but  you  are  not  talking  about

registering the land in the name of the Marakwets,  what are  these clans?  How do we identify that this is a clan that should be

registered and this is a clan that should not be registered?

Lina Kilimo: Thank you Mr.  Commissioner.  The people  in every community knows their trust  land.  For  example,  if you are

here, there is that hill called Kaibirir ,  after that there is another hill called Sangutang and it is known that between this hill and

that hill belongs to this community or even where there is no hill, this lands are demarcated by stones.  It is known by the people

in the area.  They will just tell you that from that stone to this stone, this land belongs to this clan and so that is the piece of land

that we would want to be given in the name of that clan.  So that in future the people  of that clan depending on how much they

increase, siku ile inajaa gorogoro they come and sub-divide their land.

Com. Lenaola: --- the second part is for example in Marakwet East, can you identify a number of clans to say that nine or  six

or seven clans who live in Marakwet East?  How many are they?  

Lina Kilimo: I wouldn’t know how many numbers belong but they exist.

Com. Yano: Thank you very much Lina.  We are very grateful for that lengthy presentation.   The next one is Nyamakudo.   Na

tafadhali kama unatafsiri, sema kila kitu chenye amesema sio ile wewe inafikiria.  Ile ni yeye mwenyewe amesema.  

Chesawach Nyamakudo: (ataune  alekakibwa  ngalekab  katiba  ko  achek  bikab  Markweta  kokimakiro  katiba  nerubei

ni.Kikitebi achek engkoroni ngoitu Chumba kemiachek koroni, baba ak kuko.Kikisikchech achek koroni) 

Translator: Nafikiri anasema kuhusu hii mambo ya Katiba hasa sehemu yetu ya Marakwet.  Tangu wazungu wawache,

Mzee Nyamakudo: (kinyorchech Chumba koroni) 

Translator: walitupata 

Mzee Nyamakudo: (ak kingoit Chumbek kokinyortech kemikuni)

Translator: Amesema mzungu ametupata hapa akiwa hivi hivi.  
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Mzee Nyamakudo: (kingondoiwech akoitun kenyoru Uhuru ketebi atebta nekaram ak keboisie nekaram  akoi  kenyitab

1969 koit bundukisiek ak kesarenech achek kiyak)

Translator: After independence we used to live peacefully until 1969 when the issue of guns came in.

Mzee Nyamakudo: (kingete  kechor  kiyakik  kokiweku  Serikali,  kechor  kowek  Serikali  agoi  1992  kebar  chi  anyun  eng

koronieni,kekweri  kiyak  chemowekuchi  akot  akongo.Kebar  tukwak  bicho  ak  kwamat  koba  tuchata

kobat.Kelekerwoch kole Serikali ngobetio anan kerotin ,keryon akobone.)

Translator: From 1969 up to 1992, although the fighting was going on the Government kept  on refunding the animals so they

used to follow and bring back  the animals but from 1992  there has been no compensation and what the Government has only

managed to do is to come and tell us, forget about that one, let us look for peace.

Mzee Nyamakudo( kongete 1992 kokikibar bik che chang.Boisiek chechang komeitos ngab  maimuchi  koam  ingui  ako

kitinyei kiyakik kwai.Lakok checha komakobendi sukul ako kingwan koborchetab bundukisiek)

Translator: From 1992 up to now we have lost so many people.   The old men are  dying because  they have to eat  vegetables

and these are people who used to take their own milk and meat and their children have not managed to go to school.   But most

of all there have been more people dying from the gun from 1992 up to date.

Mzee Nyamakudo: (ko  ngouchon  anyun  kele  amune  kakonget  bichu  kotebto  bundukis  ,kotebto  Pokot  ,koch  Turkana

asi kobwoni kout Markweta,kekwong anyun kele katiba ini koribei bik alak kolakta alak?) 

Translator: We wonder from 1992 up to now, our people  have been dying and we are  told to forget and also our neighbours,

the Pokots have been given home guards to finish us, so we wonder is the Constitution which is there protecting one community

and against another one?

Mzee  Nyamakudo: (anyun kemwoe  achek  kele  yanye  kengalale  ngalechu  bo  katiba  kongololi  chitukul  kemwaanyun

kele ngalechu bo katiba kosikorib chitukul eng Kenya ana bik che echen?Anan korib emotinuek alak asi kobwa bik che

koromen akobar alak.)

Translator: We would like to be put in the new Constitution that people should be protected to have their right to life it doesn’t

matter whether you are big or small.  Whether you belong to a particular ethnic community or  you belong to a particular party

we should be protected and it should be practical.
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Mzee  Nyamakudo: (kemwa achek kele ngele chi ne kobek  tukuk chi ,chi neteno anen ako nyalil kotkome akoi  lakok  chik,

akelen kiribei bich  kolia makwekchi tukukchi tukul yematomuch Serikali korib bich?)

Translator:  If the Government is unable to protect  people’s property  and their life, if in a  case  where  the  animals  have  been

taken or the property has been destroyed, can the Government protect or compensate  that person?  We would like in the new

Constitution that if in a case where an old man for example like him, has lost all his property,  the Government should be able to

compensate.

Mzee Nyamakudo: (eng Markwete komi korin chelekit mut.Mi chekekuren Endo,Makoro,Borkot,Almal akomi Sengwer)

Translator: In Marakwet there are five clans.  We have Endo, Makoro, Bergut, and Sengwer and Almol.  There are  five clans

in Marakwet.

Mzee Nyamakudo: (chamkemwoe kele achek ketinye mbarenik akomi rotyot.Kirotie achek ak Keiyo eng olitaban akBukusu

eng  oliboren  ak  Pokot  eng  Kapenguria,  eng  Kitale  ak  Sabiny.Kekwong  anyun  kele  kakitisiech  kongete  em  ne  karam  akoi

lekam.Kongete kokowo Chumbindet akoi oin kowo korono ak kele kwal bich kwal bich.Kalene bichu koroni ichek?)

Translator:  These  clans  which  make  up  the  Marakwet  community  used  to  have  land  but  after  the  while  man  left  ----

Marakwets because that was actually our initial land.  

Mzee Nyamakudo: (kikile kiale Chumbek,kitnyei chumba kor eng Markwete nekioltoi)

Translator: They say that they bought from the Whiteman, did the whiteman really have land in Marakwet?  That is our land.

Mzee Nyamakudo: (kimoche katiba kokerwech kole kakiwekwech koretyo.Kimeto kikingi Chumbek che iboru  rotionik)

Translator: We want our first boundary to be  brought back  to us.   It  is demarcated.   The whiteman left some thorns to  show

that this was the boundary for Marakwet.  We want that land given back to us.

Mzee Nyamakudo: (chiche kiale Chumbek kobo kocheng sikowekchi robinik chi .)

Translator: The person who bought from a Mzungu should just go and look for that Mzungu to be compensated.

Com. Yano: (interjection in audible)
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Mzee  Nyamakudo:  (imbara  noto  konebo  Transzoia,nekirote  ak  Bukusu,Sabiny,Pokot  ak  Keiyo.Mito  bigonisiek

olekirotien komanda  )

Translator: The land from Transzoia where they border the Bukusu, the Keiyo that land belongs to Marakwet  and the Sabaot

and West  Pokot.   There  is  a  boundary.   If  the  people  are  keen,  they  will  actually  find  that  boundary.   There  will  be  some

boundary that the Mzungu put there.

Mzee Nyamakudo: (Achek Markwete ngeteb akobo bek ak tekel kelechech bo Serikali.Serikali go ngo?.)

Translator: As Marakwets  community, we have our water  and we have our forest.   These are  our natural resources  and we

understand they are saying that these natural resources  now belong to the Government.   How come?  Who is the government

by the way?  I thought it is us.

Mzee Nyamakudo: (akele koret komobochi kikesiartech eng koretyo akomi lalwesiek che kikirotiechi ak kerotiechi.)

Translator: We understand all this our land you tell us it is trust  land under the Government.   Yet we know ourselves that this

land  belongs,  we  have  demarcated.   There  are  thorns  to  stones  to  show  that  demarcation  of  this  land  of  ours.   Yet  we

understand that it is called a trust land and it belongs to the Government.

Mzee Nyamakudo: (maimukoksei kele monenyo imbarenchuto ako menyei bik)

Translator: You can’t call it trust land.  There are people living in this place.  How can you call it trust land?  It is for people.

Mzee Nyamakudo;  (kakisaren bich tukukwai akelen mabochi amune)

Translator:  This land of ours belongs to us and it is demarcated and we are living there and now you say it does  not belong to

anybody, that it belongs to the Government.  To add on to that, our animals are being taken, you take away our things.  What is

happening?

Mzee Nyamakudo: (yokile kakinyor uhuru kenye keibenech achek Markwete imbarenik ko ngete Transzoia)

Translator: We used to have our land as  I said earlier from Transzoia bordering West  Pokot.   That used to be  our land and

now because that land of ours has been given to other people, that is why people have gone to cut the forest.  Give us back  our

land and we shall not cut the forest.
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Mzee Nyamakudo: (kikobwa bik alake che kiko ngemech akorebenech tukuk akolen kikesoman akomomichi neimuchi koita

ki)

Translator: He is wondering that there is so much mix up of things until somebody says that I am above the Constitution.  What

is that? He says I am learned.  Yet interfering with people’s lives.

Mzee  Nyamakudo:  (ngalechu  kakimwa  achek  kemoche  korib  chi  aketukul,ak  ngo  maimuchi  bik  che  indoiwech  kosub

ngatutik ko kaikai kowek Chumbek kokeny)

Translator: We want our views that we have given you today to be  followed and the views of each community especially us

the Marakwet should be respected and those people who are now ruling us, if they are not able to rule over us then they should

surrender power  to the Muzungu.  Let the Muzungu come back  because  we think we were better  of when the Muzungu was

here than the current power.

Mzee Nyamakudo: (kimoche anyun tukuk tukul chekakimwa kisub amuchoto chetoretech achek Markwete.Amatyit  Nairobi

oburburen)

Translator: We would like the views that we have  given  today  as  Marakwets  to  be  taken  seriously  and  to  be  followed  by

whoever will be ruling us.  The Commissioners, you who are here, please take note that what we have said is on a serious note.

 We don’t want you to go to Nairobi  and forget some of the views that we have given.  We want those views to  be  actually

adhered to because I think it will be better for us.

Interjection: Com. Yano: (in audible)

Mzee Nyamakudo: (akwek bichu bo Kenya chu kokike altak eng robio.Kioalte emoni bo bich)

Translator: Now  the  views  we  have  given  as  Marakwets,  if  it  is  not  adhered  to,  we  swear  that  we  are  going  to  curse

somebody.  We don’t want you to go and use whatever; you know you alter the views for money.  What we have said, let it go

as raw as it is.  Don’t go and sell our land for money.

Mzee Nyamakudo: (ngot kobo kwany kwany chi tukche kakimwa  keyokchini kokwany kwany inendet)

Translator: The views we have given today, some I have given, some our young men will give to you some written proposals

on how they want the Constitution to be  concerning the Marakwets,  please go and follow them, because  we are  bitter  as  old

men from Marakwet.  We will send something to mix you up if you go and mix up our views.
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Mzee Nyamakudo: (kimoche kewekwech tukuk tukul chekikeibenech  kongete.):

Translator: Now  we  want  compensation  for  our  property.  That  which  has  passed  and  that  which  will  start  us  from  today

because we will consider  the new Constitution from today.   We want compensation for any property  of ours which has  been

taken by the Pokots.

Mzee Nyamakudo: (kimoche tukukcho kribwech  amukikekas kele tukukcho alak keiben lorin eng Tugen ak Chepareria.)

Translator: We are trusting that you are going to take our views seriously and our complaints seriously in the new Constitution.

  We want protection as Marakwets.  How come our property is taken,  we hear they are  going by lorries in Tugen?  They are

going by lorries in Chapareria and nothing is done about it.

Mzee Nyamakudo: (bek chemi Chebara kokai kai keboisie akichek asimosobe bikalake kenyolili)

Translator: Our natural resources for example the water  in Chebarar,  it is being taken to another District while ourselves,  we

are thirsty here.  There is no water.  We don’t have clean water.  Can it be put in the new Constitution that we want our natural

resources to satisfy us first before being sold to people in Eldoret or anywhere else.

Mzee Nyamakudo: (kinerekotin eng mootunuek cho akobo ngalechoto)

Translator: We feel that we are being denied our rights, the right to our natural resources.  We are actually very annoyed if you

can see right inside us.

Mzee Nyamakudo: (amat owirte ngalechucho eng Nairobi.)

Translator: We don’t want what the 

Interjection: Com. Yano: Mzee Nyamakudo, bado haujamaliza?

Translator: -----  the  views  you  will  collect  here  today  we  don’t  want  them  to  be  brushed  off  in  Nairobi,  that  oh!  Foolish

Marakwets said that.  No, we are inteligent even if we are not learned.

Com. Prof. Okoth Ogendo: Tell him we are  going to write a report  on the views of the Marakwets  and the report  will come

back here and you will look at it and you will certify that what we have told us, we have correctly recorded.
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Translator: (Kisire ngalekchu tukul ak keweku asi oro ngo kikisir kou yomoche )

Com. Yano: Asante sana Mzee Nyamakudo.   Mwenya anaefuata ni William Murkomen.  William? Kursen  Kisang?  Kisang?

Kursen, can you hurry up.  William and Suryak Chelanga, yuko? Chelanga?  Oh, very good.  Jitayarishe.  

Com. Yano: William, strictly five minutes please.  I can see that you have a memorandum.

William Murkomen: So the Commissioners, here I have with the views for Endo Parish and we were using the manual.  

First we had a Preamble that in the Preamble, most modern Constitutions have a Preamble stating why the Constitution is being

enacted and we were asking, do we need this? We said, yes.  We need a preamble that can state  clearly how the Constitution

was enacted.  So the following national regions should be set  in the preamble.   Empowerment of Kenyans,  socially, politically,

economically and spiritually.  The following common experiences should be reflected in the preamble.

Interjection:  Com.  Yano:  William  if  you  are  going  to  give  us  this  memorandum,  what  you  do  is  when  you  start  with  the

preamble, just give us in one sentence on the preamble not the whole thing.

William Murkomen: Okey,  so  we  have  in  the  following  common  experiences  we  had  only  said  we  shall  have  freedom  of

speech,  freedom  of  worship,  free  and  fair  elections,  land  rights,  security,  equal  distribution  of  resources,  political  parties,

freedom of expression.  We also touched on direct principles of state policy that we need statement in the Constitution that may

capture and see guiding principles that it is done.  

Constitutional Supremacy: We said that in the current Constitution, it allows Parliament to amend any part of the Constitution by

65% majority.  We said strictly 70%.  

In  the  Legislature  we  said  that  all  parastatals  heads  should  be  vetted  by  Parliament,  Permanent  Secretaries,  Electoral

Commission, Provincial Administration, Ambassadors, all those should be dealt with in the Parliament. 

In Executive: We said qualification for a person to become a Minister should be between 35-70.   Should be a degree holder.

Should have been in Parliament for two terms.  

We said a lot.  We have others and I hope we shall present later but for example we have things like the Government is able to

protect people with their property, that one is there but it needs reinforcement.   It  needs to be  reinforced that when that one is

not  done,  the  person,  maybe  they  have  seen  that  person  has  stolen,  when  that  person  fails,  we  need  the  Government  to

compensate for the lost property and life.
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The other things, we have removed in the papers,  we have said there is a trust  land, we said as  Lina has said that in the trust

land, we shall not have something called trust  land.  We should have demarcation of our land  so  that  each  and  every  person

should own a land as  a clan.  Maybe hold a whole block for the clan which of course  should  be  subdivided.   We  have  also

resources.  

We have put also resources in the papers that resources from a certain place should be under the people of that area,  under the

community, things like forest,  water,  mines, minerals should be under the community that the people  in that  place  should  own

that resources.  

 

On deployment of Security, we have said since guns have become a problem, we have said that any administration, when that

person fails to work, he should be removed, there is no otherwise.  

We have also things like basic rights that there should be adequate justice.   Justice should be done.   You know, when you find

that people,  there is employment for people,  you find that  there  is  ‘Kitu  Kidogo”  imeendelea  saana.   So  that  one,  each  and

every person should be given his own right that hakuna kitu kidogo, mahali popote. 

We have also some things like cultural and ethic values that in local ceremonies,  they normally do their ceremonies and that is

all.  There  should  be  certificate.   Cultural  dressing  should  be  included  in  the  Constitution  also  that  we  need  to  preserve,  to

remind us of our dressing.

Circumcision should be restricted only to boys over eighteen years  but not girls.  Tradition herbal medicine and surgery should

be put into consideration.  

Naming ceremonies should be there because people have seen that one is a belief and it should be maintained. 

Life  sentence  for  that  person,  you  know  here,  we  have  people  who  are  mentally  sick  and  you  find  that  person  might  kill

somebody.   When that person kills a kinsman, he is the only person that should be put into  jail  for  life  and  no  destruction  of

property. 

Halafu, we have also put things like ----

Interjection: Com. Yano: Please wind up.

William  Murkomen:  ------  okey,  so  maybe  to  wind  up  we  have  things  like  succession  and  transfer  of  power  that  when
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election is on, the person to take care of the country is the Chief Justice and the election result should be announced as  soon as

possible.  

There are also the three Arms of the Government,  which should be separated  such that the Judiciary, Executive and the other

one (Legislature) should not (word not clear)  

So maybe to wind up, I will put this one in order.  I have made it that is to summarize what I have written.

Com. Yano: Thank you very much Mr. Murkomen.  I have a question for you.  There is this issue of, I think you are the second

presenter  talking about  murderers,  that they should be prosecuted  individually and not that the whole clan should suffer.  Can

you shed light on it so that it is understood why you are saying that the whole clan should not suffer but an individual?  Secondly,

you talked about traditional medicine and surgery.  Can we get to know what kind of surgery you have and how effective it is?

Thank you.

William Murkomen: Okey, may be pertain this person to be  dealt  with individually, you find that in these clans,  we so many

clans, so when we have so many clans, another person may bring that problem from another clan.  So  the clan that maybe they

have lost their person might come to destroy the properties of the other clan.  So  that is what we have said that we don’t want

that one – clanisim.  

Com. Yano: So you are saying that the whole clan should not be guilty for the wrong of one individual ---

William Murkomen: Yeah, that is it.  Yeah.

Com. Yano: Good, very good. What about traditional surgery?

William Murkomen: Traditional surgery is more effective here such that we have said that we need to also train those people

to become more expert in may be operating people who have injury.

Com. Yano: Thank you very much.  Surten Kisang amefika?  Surten Chelanga?  Chelanga kuja.

Chelanga Surken: (kikuro Suter Chelangat)

Translator: He is called Surtek Chelanga.

Surtek Chelanga: (amuo gongoi amu kobua koroni ako tebe boi  lokoi)
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Translator: I appreciate your coming here and asking old men like us.

Surtek Chelanga: (momingala chokitinye chokiner ak bik alak ak kemisalama ) 

Translator: We don’t have many stories to tell you as  old men because  we grew up with other people  and we live  in  peace

together.

Surtek Chelanga: (kikimi nemie akoi koba Chumbek  ak kenyoru uhuru)

Translator: We lived in peace until when the whitemen left then we understood that now we have freedom.

Surtek Chelanga: (kikengenyoru uhuru bik che tuen kelen kiakenge)

Translator: Since we got independence as black people, we thought we were one person.

Surtek Chelanga: (kitinye achek baba agongo ne tinyei korus che chang)

Translator: We got a father who married many wives.

Surtek Chelanga: (kikiIen ribei bich kou boiyot)

Translator: We thought this father will rule over us like the way the old man governed us.

Surtek Chelanga: (ketebi yemi katikati kele kikocharak  kor )

Translator:  We said and we thought we were living peacefully but reaching somewhere in the middle we discovered that the

land had sub-divided itself.

Surtek Chelanga: (konget baba nikai kikuren achek baba kosas got ake)

Translator: Now this father who had married many wives we thought he loved all of them, but suddenly we have discovered

that he loved one house more than the other .

Surtek Chelange: (kocho ki ne kekuren bunduki koroni )
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Translator: Something called a gun came to this land of Marakwet.

Surtek Chelange: (kirube kele michi ne kele home guard nekikindenochi biko alak )

Translator: It started by the fact that there are home guards given to another person.

Surtek Chelanga: (kenam anyun home guard kobar lakokab got ake )

Translator: There are  home guards,  who were given to the children of the other wife by the father which are  used to kill the

children of the other wife who are now the Marakwets.

 

Surtek Chelanga: (kewekisie kebar bichu kikuren Markweta )

Translator: The Marakwets were killed.

Surtek Chelanga: (kebar bikwai, kesare kiakikwai  )

Translator: The people have been killed and their property taken away from them.

Surtek Chelanga: (ako kakilen oleibtoi kobo Kenya tukul)

Translator: They are being killed by the Pokot yet we thought that we are together as Kenyans under one father.

Surtek Chelanga: (kobetwech anyun kele kibo Kenya tukul ako ngo echei kotorei nebo koin) 

Translator: So we wonder now, if we are Kenyans, why are we being killed?

Surtek Chelanga: (kibcheyak Kenya koik oeng)

Translator: Kenya has divided into to, the Marakwet and the Pokot  and we feel that the Pokots  are  the Kenyans and we are

not.

Surtek Chelanga: (ngole bichu bo Pokot bo Kenya )
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Translator: The Pokots are Kenyans not us.

Surtek Chelanga: (kikere kele mami olekebo) 

Translator: (imoche keyai ne?)(to Surtek Chelanga):

Surtek Chelanga: (kimoche kandoindet kokerech tukul kou lakokchi chebo got nyi)

Translator: We want it to be put in the new Constitution that whoever will be  our ruler or  the President  should see  us as  one,

should consider Marakwet as part of Kenya.

Surtek Chelanga: (ngo momochei koyum lakok eng gotnyi komwa olekibendi)

Translator: If not, then the President should tell us where we should go.  We want to be  told,  are  we still Kenyans?  If we are

still Kenyans, let it be put in the new Constitution that Marakwets are also Kenyans.

Surtek Chelanga: (ngotkounoto kemwoiwech olekibendit

Translator: If the President does not consider us to be Kenyans, then let him tell us where we should go.

Surtek  Chelanga: (amune  asi  kerebe  councillor  kito  nekingololen  eng  Kolowo,ole  kimi  barasa  yekingotiem  komwa

koimutik cho? Kikisas ngalekchi anan ne?)

Translator: On 20th  of June this year,  we went for a baraza e.g.  for a peace  meeting at  Kolowo,  and our Councillor tried  to

talk our problems, the microphone was taken away from him.  How come?  Like myself, my animals were taken away just the

other night and nothing has been done.  Instead we are being told to forget.  How can you forget your property?  

Surtek Chelanga: (kikirebe coucillor microphone eng eut)

Translator: Are we not Kenyans?  You take  the microphone from our Councillor,  my animals are  taken.  Then you tell us  to

forget.  Are we not Kenyans?

Surtek Chelanga: (ngalek tukul kou che kamwa boiyondonin ak karachuna echa kobo tukul bikab Markweta  .)

Translator: All the views that you will collect from Marakwet, some our youth have written down, others have been said orally
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like the previous old man who was ahead of me, all those we want them to be taken seriously because those are our views.

Surtek Chelanga: (kimoche achek kewekwech tukuk cho komo kilechech outie)

Translator: We do not want to be  told to forget any of our properties  that are  taken away from us.  We would want it to be

compensated for.  In the new Constitution there should be a compensation for any property.

Surtek Chelanga: (mokororon borwekab lakok ako sungukonotei eng barabara momi kie kelibonen sukul)

Translator: Our children’s health is not good.  Some of the young ones are  suffering ‘kwashoko’ and so many of the children

do not go to school because we are not able to pay their fees. All our property  has been destroyed.   Can the new Constitution

protect the property of Marakwet?

Surtek Chelanga: (nyolunot kokon Serikali toretet ake tukul ketoret che sipitali ak alak che kibe tukuk ak kebar bikwai.)

Translator: We would want the Government to honour what they normally say that protecting our lives and our property.   Can

they  practically  show  by  paying  even  the  hospital  bill  for  these  people  who  have  been  killed  or  injured.   So  we  want

compensation and the Government should meet the expenses for anybody who has been hurt.

Surtek Chelanga: (amoche kelibanwa tukchu tukul ak kenam chorik)

Translator: The thieves (the Cattle rustlers) should be caught.  

Com. Yano: Kongoi (Asante sana)  Daniel Talam.  Daniel Talam halafu atafuatiwa na William Kiptoo.

Daniel O. Talam:  Commissioners, my name is Daniel Talam and I work for Electoral Commission of Kenya.   I  am going to

be very brief because our time is also very scarce.

One: My views are: The Constitution that we are  reviewing today: We should  have  a  President,  Vice-President  and  a  Prime

Minister who is supposed to be the Head of the Government.  

Secondly,  the  President  Powers,  currently  in  existent  is  just  too  much  and  they  have  been  abused.   We  would  like  the

Presidential powers to be trimmed and the President should be answerable to Parliament and he can be impeached.

Appointments to parastatals or the jdiciary, they should be rectified by Parliament and professional people  should be appointed
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to man the professional bodies as required.  In the past, appointments have been made to people  who have no qualifications to

run that kind  of  institution  and  they  are  run  down  just  because  of  the  political  mileage.   So  our  Constitution  should  actually

separate the three Arms of the government.

When we come to Parliamentary elections, we would like it to be done in every five years and no extension.  

Members of Parliament: Those who have failed their Constituencies should be recalled and should be put in the Constitution that

voters can recall their ineffective Members of Parliament back home and vote them out before the end of their term.

When we come to nominations: People  should be nominated who are  qualified being  Members  of  Parliament  or  Councillors,

people who are able to articulate the problems of their people  not just people  to be  picked because  he is my political admirer

and then I appoint them.  People should be appointed on merit.

Under  the  same  nomination,  we  would  also,  especially  Members  of  Parliament,  gender  issues  should  be  taken  into

consideration and my opinion is every Political Party that exists and they have a  chance  to  nominate,  they  should  nominate  a

lady into the August House to represent of the issues of the few marginalized ladies in this country.

I  am  going  to  touch  on  Security  and  this  is  where  the  Marakwets  have  been  marginalized.   The  Marakwets  have  been

marginalized  in  the  sense  that  even  though  the  current  Constitution  provides  for  security  of  every  individual  and  his  or  her

property, in this case the Marakwets, I think they have been marginalized because of the following:

Our neighbours “the Pokots” , the Transzoia, the Baringo and Keiyos” the Government have provided them with home guards

and we have come through our own initiative and investigations that these home guards have actually been used to kill us with

prior knowledge of the Government.   I  say this because  if the Government has given the Marakwet  guns we  have  used  them

killing  the  Pokots  and  they  know,  those  guns,  because  it  the  Government,  it  has  been  discovered  that  the  bullets  used  are

actually belonging to the Governemnt.  So we have proved beyond any reasonable  doubt  that there is an ulterior motive on the

issuance of these guns to our neighbours.  So this is our demand and we are not asking because it is our Constitutional right that

we have to be protected.  We demand that we, the Marakwets should be tiven home guards like our neighbours,  fullstop.  It  is

not something we are faking but this is our demand and we want it to go in black and white that we demanded it.  

We come to our  natural  resources.   The  Marakwets  are  people  who  have  in  the  past  taken  care  of  their  natural  resources

except the forest.  The Government so far has failed and this is why the forest  is being destroyed by Marakwets.   It  is not our

wish because the Government gave us part of the forest but they have not actually come to tell us exactly where we should stop

People who have been brought from outside, they have actually cleared that forest  in the form of grazing in fact.   So  we would

like our forest to be taken back to the clan because we looked after the forest or any natural resource. 
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It has been said earlier on that we have actually demarcated our land according to stones and it has been there since the time of

Noah up to today.   We want to be  given Title Deeds  according  to  clanism  and  whatever  is  got,  the  Government  says  three

meter  or  three  feet  belongs  to  the  individual.   After  that,  it  belongs  to  the  Government.   We  want  everything  whether  one

hundred feet down or a hundred feet up to belong to the individual.

I am sorry I  have taken time.

Com. Yano: I’ll give one more minute.

Daniel  Talam:   Thank  you.  Now,  health  services:  We  would  like  health  services  to  be  provided  free  of  charge  by  the

Government.

Education, likewise to be free of charge from Standard one to Eight and then the parent if able to pay Secondary but University

to be taken over by the Government. 

Finally, the Government that I wish to have in this Country of ours  should  be  Federal  system  of  Government  in  other  words

Majimbo.  So with those few remarks, I say, thank you very much.

Com.  Prof.  Okoth  Ogendo: I  am  trying  to  understand  this  problem.  Why  would  the  Government  arm  all  the  Marakwet

neighbors but not the Marakwets?

Daniel Talam:  According to us, and this is what we have done because  we also have our relatives across  the border,  I think

the Government has a hidden agenda because  down here when we look at  it,  the productivity of this area  is supreme to other

places.  So we feel those guns were used so that we can be chased away from here so that somebody somewhere will come

and take over the natural resources, which is on the ground here.

Com. Prof. Okoth Ogendo: Why would the Government do that? 

Daniel  Talam: Well,  this  is  our  investigation  and  we  have  no  shame  to  say   that  they  have  something  sinister  because  we

believe there is something more good along the valley here.

Com. Yano: Thank you  very  much  Mr.  Talam.   William Kiptoo.   You  will  bring  it  later?   Jeremiah  Yano.   Yano?   Hauna

maneno ya kusema Jeremiah, yako ni observer?  Lina Kilimo.  You had already presented or  you  want  to  present  also  some

more?
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Lina Kilimo: Just one or two points. 

Com. Yano: Okey.

Lina Kilimo: Thank you.  My name is Lina Kilimo and I was here earlier to present  the views that we collected as  Maendeleo

Ya Wanawake Organization.  I am just here to present one personal point on women. 

Women are  not able to ascend into power  because  they have too  many  hurdles  along  the  way.   The  first  hurdle  we  have  is

cultural which we are happy has been put down that there should be no female genital mutilation but apart  from that one,  there

are so many others like too much work for the girl child that she is not able to school or  she is not able to concentrate  on her

studies.   If it can be put in the  new  Constitution  that  a  girl  whether  you  get  a  baby  early  you  should  be  able  to  go  back  to

school.  That the government should see to the retention of the girl child in school.   If those hurdles makes the girl to fall down,

we want to remove these hurdles but if they cannot be removed and the girl falls, the Government should make sure that this girl

goes back to school and another one, if there can be a law enabling women to take to court any man who slanders her, because

we are human beings and we seem to believe their lies more than the truth.  There is so much slandering when women come out

to want power or to want leadership, so they are slandered until you give up along the way.  If the Constitution can be there that

we can take these men to Court  for saying wrong things about  us e.g.  they can slander that a woman has become a prostitute

and you have not even become just because they don’t want you to get leadership or  power.   So  we should be given the right

as women to be able to sue anybody who says wrong things about us.

Com. Yano: Thank you very much Lina.  The next one is Dr. Joseph Yano.

Dr.  Joseph  Yano: Thank  you  Commissioners  for  giving  me  this  opportunity.  (ngongololchi  bichu  eng  kutit  notere  simachilil

ngoliondet kele kakowalak kutitkai)

Com. Prof. Okoth Ogendo: Dr. Yano, you are addressing the Commission.

Dr. Joseph Yano:  I was excusing myself so that I can speak  to you in a language that may be elusive to them.   Now,  like

every other speaker  who is given the opportunity to speak  after others  have spoken I would not want to be  too repetitive on

what other have said because what they have said has gone into record and what probably I would have wanted to say.

Well probably because I am just presenting orally, I’ll say that the Preamble should exist to define the nation and the people  and

then it should give aspirations in direct principles. 

29



Why first of all the preamble? Why are  we making and who are  making it? The Nation and the people  and for what  reason?

For the diversity of the Nation to be united in enjoying the Constitution and agreement and partnership between the people  and

their Government.  

The Directive Principle should have, you know, many Constitutions do not have,  they have a directive principle.  But what is a

directive principle?  Most of it is not enforceable by law.  So it serves no purpose.  We would want this one to be  enforceable,

the  directive  principle.   Issues  like  security  then  can  come  in  because  the  Government  can  divert  funds,  which  have  been

budgeted in Parliament to cover for an insecurity problem.  

We would also like to look at  the affirmative action and do you know, there is a lot of affirmative action when we talk  about

affirmative action, we are not just talking about gender.  We are talking about an affirmative action about security so that certain

funds can be diverted to stem the insecurity and the insurgency of the Pokot in this area.  That will help the people a lot.

Then another affirmative action that can have the Government diverting funds is the education of the children.  You know that

this area,  because  these guys have been rendered,  they have been impoverished, obviously education,  even usually they put a

heretical clear) kind of education that this has become number one from Nairobi.   This guy can never be  number one because

he is dogging bullets as  he sits for an exam.  Obviously that is not an environment to pass  an exam and become number  one.

We would want the Constitution to have that in the affirmative action of the directive principle.  Basically security and education.

Of course in an area like this most of the people  who suffer most are  women and children.  The Government must specifically

look at it.  

As  for  the  affirmative  action  and  for  the  purpose  of  having  equitable  distribution  of  power,  I  have  something  to  say.

Nominations in this country can be used to accommodate the affirmative action  for  gender,  representation  for  disabilities,  the

disabled  people  and  those  kind  of  things.   Today  people  are  being  nominated  just  for  expediency,  political  expediency,

friendship  and  political  manipulation.   But  I  believe  that  initially  the  Constitution  intended  that  the  elections  may  not

accommodate and bring about  competent  leaders  because  you know elections is just going to talk to people  and telling them,

elect me and the wrong person can be elected and you can’t change it because  it is the right  of  the  people  and  because  you

cannot get the correct  leadership,  then you use the nominating power  to accommodate the gap the correct  leadership that the

Nation desires and what the people have given you and today these nominations because  I believe that the Country is not as  it

were,  it can be able to have competent  leadership in Parliament but those positions for nominations both in  Parliament  and  in

County Councils should accommodate for affirmative action.   It  should be used to nominate two or  three women to cater  for

that interest group because you know like in our place here, a woman is not likely to be elected because we are still culturally so

firm that their place is in the kitchen.  Then probably we can nominate them.  
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I feel that the police should also be defined in the Constitution and the Commissioner should be appointed by  Parliament  and

once appointed that office becomes Constitutional so that when there is a problem like these ones that we have with insecurity

we can be able to ask the Commissioner of Police and he will be  answerable.   We will not need to ask  the Government.   We

will ask the Commissioner of Police why he has failed to perform his duties and we as the people  should be able to take  him to

Court for failing to discharge the responsibilities that go with the office and we can also remove him so for failing to perform. 

The Armed Forces discipline: I think they should be disciplined themselves but subject to the Judiciary.  

Political  Parties: I  feel that the Political Parties  in this country is just another  mode  of  association  and  everybody  should  be

entitled  to  associate  with  as  many  Parties  as  they  want  and  their  role  other  than  just  being  Political  Parties  should  be  civic

education and they should  be  allowed  to  freely  hold  any  educative  meetings  in  the  country  without  interference  of  police  or

Executive power as long as that kind of meeting does not go ultravias to the interest of the Nation.  Of course the same political

parties  should  be  funded  from  the  public  coffers.   They  serve  an  interest  in  this  country.   They  serve  as  an  alternative

Government and therefore they should also enjoy from some public funds so that they are  not frustrated and parties  that have

great ideas for this Nation are just gradually left out because of no funding.  

The mode and structures of systems of Government.  I am for the federal system.  I believe that part of the security system

that we have is because  we have a Government in Nairobi  that has not been appreciative of the diverse part  of the Nation.   I

believe that they are not in-charge of our boundaries and such a Government that is not in-charge of its own boundaries is not a

Government.  It  is only a Government probably for Nairobi  and not for these people.   So  we  want  a  federal  system.   Some

kind of system that will operate on the ground.  Some kind of system that will act very fast on an insecure system like this. That

will act very fast on the deteriorating standards of education.  That will act very fast to know that there has not been a hospital in

an area that is this big and if this people can’t have that, the previous Constitution that has served us for almost forty years has in

itself a preamble that says we will fight against illiteracy, we will fight against poverty, we will fight against ill health and they have

achieved non in this area.   What do these people  have to say about  that Constitution? Nothing, and we hope this Constitution

will have something to say for them and for that to happen, a federal system will be much more effective.  

Legislature: I  believe there should be some basic education for those who go to Parliament  so  that  they  are  effective  in  the

representation  of  the  people  and  the  Parliamentary  powers  should  be  enhanced  in  such  a  way  that  when  you  have

appointments,  the  Executive  does  not  take  all  those  powers.   The  Parliament  should  have  from,  if  it  is  Public  Service

Commission  for  instance,  it  recommends  some  three  names,  I  am  happy  the  other  day,  when  you  Commissioners  were  to

replace one the Commissioners, I think your Secretary, it had a mechanism of going through Parliament so that Parliament also

can sieve out some of the  candidates  who  are  likely  to  have  sneak  deals,  as  long  as  we  do  not  have  influence  of  the  same

system  so  that  when  it  comes  to  ratification,  you  give  three  names,  that  name  has  managed  to  be  filtered  through  all  these

channels  by  that  kind  of  an  influence.   We  want  a  water  tight  system,  a  system  that  somebody  gets  appointed  by  his  own
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professional kind of thing, he comes to Parliament,  he produces  his credentials  and then the same can be considered up there.

Of course, that should be done with consideration that you do not have,  you know this country is a bit imbalanced.  There are

people whom the missionaries visited their place first and therefore they managed to learn English language faster than us and for

those of us who do not know the English language, we are not incompetent also in leadership.   Some of those for geographical

interest can be covered.  But the co-business should be competence. 

The Executive powers of the President should be restricted to two terms.  A minimum education for such a President  and some

kind of exemplary show of some leadership that is National should be considered and then probably the Presidential  powers  in

a  Federal  system  should  be  limited  to  Foreign  Policy,  Armed  Forces,  probably  immigration  and  citizenship  and  the  others

should be just public relations. An Indian kind of Government in terms of Executive would be ideal where the President only can

act temporarily where the Prime Minister has been impeached and the President can step in to accept the resignation of such an

incompetent Prime Minister and hold the country in a stable situation until a replacement is made.  

Com. Yano: Two minutes.

Dr. Joseph Yano: Oh! The time goes that fast eh!  (Laughter) 

Com. Prof. Okoth Ogendo: You have taken more than ten minutes.

Dr. Joseph Yano: Judiciary:  Today litigation has become so expensive for the common mwananchi.  I  do  not know how you

guys are  going to  accommodate  so  that  the  mwananchi  can  have  a  cheaper  way  of  litigation  and  access  the  Courts.   Most

people abandon their cases in Courts because of the expense and at  the same time there are  too many delays in those Courts,

so that somebody who is not guilty goes to Court and stays for one year, his case is adjourned every other day until he says,  if I

had  said  I  am  guilty  in  the  first  place,  I  would  have  finished  even  this  sentence.   This  is  a  frustration  and  a  coation  where

Kenyans are suffering under the Judiciary.  I  hope that the Judiciary is going to be  much more effective and if they need more

personnel there should be no restriction why you have only thirty six judges in this country and we are  paying taxes heavily, so

that others loot it in billions and gold that cannot be found.  

Local  Government: I  can  only  suggest  in  Local  Government  that  they  be  more  authoritative  and  the  Councillors  be  given

authority.  Today the Executive officers in the local Councils have more authority and the Councillors are  only public relations.

They go to a meeting, they pass certain decisions and the decisions are not implemented by the chief officers.  They cannot even

transfer them. They cannot take disciplinary measures against them.  This is not Local Government.   So,  the Councillors should

be given more teeth just like Parliament they should be given more teeth where  the  Executive  if  he  does  not  implement  what

Parliament  says,  then  the  Parliament  should  have  precautionary  measures,  probably,  and  that  brings  me  to  the  issue  of  the

Ombudsman.  
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This Nation requires an Ombudsman because  if the Government wrongs me I have nobody to go  to.   I  cannot  report  to  the

same Government that you have wronged me.  I mean, we are  only quarrelling, isn’t?  There must somebody else I can report

to and say that the Government has failed.  Everybody  stands  here  today  and  says,  you  Commissioners,  you  should  tell  the

Government.  Can you imagine that? But the Government has also employed you.  So  we want an Ombudsman to whom if a

DO here wrongs somebody, you can go to an Ombudsman and complain. 

Then we want to respect  our cultures.   Of  course  some  people  have  said  here  that  female  genital  mutilation  should  not  be

there.  I  am of course,  not against it.   But I am saying that our culture should not be  inferior to that of any other person.   We

should all the recognized as ethnic groups of this Nation and everybody and his culture should be allowed to practice  his or  her

culture and then we can only bring education to the people gradually and then they will find there is no need for this culture.  Of

course there are  other  cultures that are  retrogressive like the Pokot  one  where  they  need  to  pay  the  dowry  using  Marakwet

cows.  Somebody should be paying dowry from his own cow, not Marakwet  cow,  so that if they want to marry, then let them

marry from their own cows, and if they don’t have, let them agree to pay in installments in life. 

Then, I want to talk about land and property rights and this one is very simple. This area  is all demarcated by our ancestors.

They have what we call indigenous deacons.  We have tribal deacons  here.   There is no conflict of land between one clan and

another.  What only happens is that we have a bit of conflict up there because  some people  had said that they didn’t need that

land.  So  somebody else encroached it gradually and probably may  have  thought  that  he  acquired  it  by  adverse  possession.

Now, what conflict you are seeing about  land, if have read any papers  about  conflict of land, is because  this land has become

insecure, somebody has gone to find out what happened to his land there, because he thinks it is secure, isn’t it?  So  that is why

the conflict is,  because  now he has gone to evict that guy, and say,  “toka kwa shamba yangu”.  But otherwise we don’t have

conflict.  Everybody knows his land.  What we want the Constitution to do is to respect that there is no trust land here,  this land

belongs to people.  

Management and use of Natural Resources: Of course you that we have a pin for collecting tax.   I  suggest that we have a

pin for using tax so that we do not have a tap that bring in and nobody sees  who takes  out.   So  thieves can still from here and

we are working very hard to fill a tank that is bottomless “imetoboka”.  We don’t want that.  Put that in the Constitution.  

Environment and Natural  Resources: We should have,  I think today the Forestry  Department and the Ministry of Natural

Resources has collapsed.  We do not even have Foresters here.  So that even the DO’S and Chief have been made to become

Forest  Officers.   Every day they  are  sacked  because  they  have  not  stopped  people  from  going  to  the  Forest  and  yet  there

should be a Forester, Forest Guards who should be taking that responsibility.  It is unfair to sack  somebody arbitrarily like that.

 So  the  Forest  Department  should  be  enforced  with  an  Environmental  Management  Board,  which  must  liaise  with  the

community committee to manage their own forest, water resources and all that is required and of course every project  must be
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community friendly just like we are seeing electricity here going and we are not benefiting from it.  You know these are  the kind

of  things,  which  can  encourage  some  of  the  people  to  feel  frustrated  and  blow  that  project  up.   So  in  order  for  it  to  be

protected, then the people must benefit from it, so the project must be people friendly.  

Participatory Government:  More  often than not,  you hear about  rigging and I think this is where the Electoral Commission

should  be  free  of  the  Executive  powers  so  that  it  can  be  able  to  conduct  a  free  and  fair  election  and  then  the  people  can

participate  in  their  own  Government  by  having  a  representative  in  the  Government  and  then  they  will  consider  themselves

partners.   They will participate in their own Government,  because  nobody of his own free will should be governed against  his

will.  God created us free and we must be free until we sub-contract our freedom to the Government. 

Com. Yano: One more minute.  I am just giving you a minute.

Dr. Joseph Yano: Constitutional Commission:  These Constitutional Commission are  doing a good job like the Human Rights,

those ones we should have, Gender, we should have that, Anti-corruption and all that but these things make no meaning if they

write reports that gather dust on the shelf.  So  they should have a presentation directly once they have been,  they should have

periodical reports that are debated in Parliament so that it becomes public,  not that you have a Commission that then presents

to the President  and then the President  puts it somewhere and then that is the end of it,  even the public  does  not  know  what

went on.  I suggest that they develop some teeth by having some mechanisms by which they present  their findings and that their

findings become free of the Executive.  

Now you are telling me that I have one minute, and so,

Transfer of  Power: Let me just finish with this, I  have talked about  the Ombudsman, this will be  my last  point.   The  power

should be transferred in my opinion, to the Speaker  of the National Assembly in the event of anything, probably the President

dying  in  office,  or  an  impeachment  or  something  and  the  Speaker  should  of  course  not  have  an  interest  in  the  subsequent

elections that will come and that the elections of course will be conducted by an entrenched kind of system.  Thank you.

Com. Yano: Thank you very much Daktari, I have a question for you.

Com. Prof. Okoth Ogendo: Why should power  be transferred to the Speaker?  Why don’t we hold elections well in time so

that there is good transfer later?  Why should the Speaker be involved in this? 

Dr. Joseph Yano:  I was just looking at  a situation where the President  probably meets an accident.   Then the election is not

due.  You have to a stopgap election.
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Com. Prof. Okoth Ogendo: What about the Vice-President?

Dr. Joseph Yano: I have no Vice-President in my kind of presentation.  I have a President and I have a Prime Minister.

Com. Yano: There  is  also  one  question  Daktari.   You  have  given  us,  you  said  that  you  would  prefer  a  Federal  System  of

Government; can you kindly give us the structure of the same? Do you have it in mind?  Do you have the structure in mind?

Dr. Joseph Yano: I  have a structure in mind.  I  have a President  who obviously does  not represent  any Constituency and he

carries limited executive powers.   I  have defined that this is the Armed Forces,  the Foreign Policy, Citizenship, okey?   There

are a few others  that we can add  which  are  national.   You  know  if  we  are  talking  about  Armed  Forces,  he  is  in-charge  of

territorial security.  He is not in-charge of internal security.   Then you have probably a Governor in every Province,  okey,  who

can then delegate the other structures into that Province of government.  

Com. Lenaola:  ----------  center of power in the Province------  or re-defined?

Dr. Joseph Yano: Re-defined of course with the Government.  This one now with the Provincial administrator who is appointed

by the President is not what we want.  The Governor will be elected by the people.  

Com. Prof. Okoth Ogendo: No, no, the question there is this, we keep the Provinces as they are now -----------

Dr. Joseph Yano: Yes, yes.

Com. Prof. Okoth Ogendo: ------  or we create new ones? 

Dr. Joseph Yano: No, no, just as they are.

Com. Yano: Still with your Pokot neighbours? 

Dr. Joseph Yano: Yeah, still with our Pokot neighbours. (Laughter)

Com. Yano: Thank you very much Dr.  Yano.   We are  very greatful.   Chelimo Chemok  Kindly  register  yourself.   Chelimo?

Karibu,  karibu Chelimo.  Halafu ataefuata ni James Cheserek,  Senior Chief Endoo.   You  are  an  observe,  na  umeweka  Oral

presenter, kwanza written?  Lakini mujue ya kwamba hata kama wewe ni chief, uko na uhuru ya kupatiana maoni yako.  

Dr. Joseph Yano: Just before I finish, there is something else I wanted to add on professionalism in the Constitution.  There are

35



many professions  that  have  been  infringed  today  so  that  the  public  is  not  protected.   One  is  my  own  profession  called  the

Pharmacist where everybody has opened shop and is endangering the public by giving the wrong things and the Executive is not

protecting professionalism any more so that even the purpose  of educating children is not there.   If somebody has trained as  a

Pastor,  for heaven’s sake  let him be a Pastor  and let no quack pretend to be  a Pastor  without  training  and  if  somebody  is  a

teacher,  let him be a teacher  and  teach  our  children.   Let  nobody  else  who  has  gone  to  Nursery  start  teaching  the  children

because they will never pass.  Thank you.

Chelimo Chemok: (kainen nyu ane ko Chelimo Chemok) 

Translator: My name is Chemok.

Chelimo Chemok: (ngalechu bo tuyoni ,kotuiyot nelechech leuyo kikiner achek keiku boi komomi siku ne maluei chi jebo tany

eng koretnyi)

Translator:  The meeting that we have here today I wonder  what has happened because  as  we grew up we never knew that

somebody can be chased away from his home.

Chelimo Chemok: (kinge etu kikitinye tuka chechang chekicham keoltoi kimekesome chi tukuny )

Translator: As we grew up we had our animals, which we used to sell.  We never used to beg anybody for anything.

Chelimo Chemok: (yekakibwa tuyoni koyobek betuni imwoiwo ole atebe,ngotomite koret)

Translator:  I  would want to know whether after this meeting we have here today,  what the outcome  will  be.   Will  I  still  be

here?

Chelimo  Chemok: (kingoroni  kokimenye  achek  koboto  akot  Pokoti  ak  kikichome  akoi  anyun  kenyor  bunduki  ak  kikoch

home guard akocho bundukit noto koik neiketei bich )

Translator: We used to co-exist  with our neighbours,  the Pokots,  until something they were given, something they  call  home

guards came in and that home guard was supposed to protect them but it has turned against us.

Chelimo Chemok: (kikitinye keny kotiek ak ngotit che kicham keboren kei  ako kimakibwat kele tosyonech eng koret)

Translator: When we used to co-exist with our neighbours, the Pokots, long before the home guards came, we used to fight of
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course, using the bows and arrows and we didn’t mind that one but with the invent of the home guards, life has changed.

Chelimo Chemok: (amoche anyun ale lia makiyum bichu tinye bundukis koba komosta agenge sikotebi koroni kokararanit )

Translator: My opinion is that the people who have been given home guards should be put in one particular place so that they

can be taken care of not to misuse those home guards of theirs.

Chelimo Chemok: (ketekenyoru maendeleo ak koba lakoi sukul)

Translator: Then we can at least have development and children can go back to school.

Chelimo Chemok: (kimokoya koroni kimi ndisinik akoi mwokoinik  ak alak.Makomichotukul rani,kikoik rubet kityo.)

Translator: Now we are starving because we no longer till our land.  We used to have bananas,  cassava,  but now we do not

have because there is no peace.

Chelimo Chemok: (yetokomi bundukisiek go mongen kotokosobei koroni)

Translator: If these guns, the one we call home guards are still being given to the Pokots, then we will not exist as Marakwets.

Chelimo Chemok: (kole ane onguste tukchu koba)

Translator: Let the home guards be removed so that we can co-exist as we used to before. 

Chelimo Chemok: (kotokosob koroni )

Translator: Then there will be life again in this valley.

Chelimo Chemok: (akot ndokichengchinin Pokotiek kotokoba kumoborei bich.)

Translator: If you can give an alternative,  to the Pokots,  then they will not be  killing us.   May be in the new Constitution; let

them look for an alternative for the Pokots so that they can leave us alone.

Chelimo Chemok: (ndokichengei olebendi kotokoba lakok sukul)

37



Translator: Home guards should be removed from the Pokots.  They should not be given home guards, and then we can live in

peace again.

Chelimo Chemok: (kotonyoru akot tany agenge,akot ara)

Translator: So that I can at least own property once more.

Chelimo Chemok: (akot oinlakat koki kwer tuka eng kapolis)

Translator:  Just  the  other  evening,  animals  were  taken  from  here  where  you  are  seated,  next  to  the  Police  Station.  These

people are fearless because I think these home guards must be very powerful.

Chelimo Chemok: (ko asiketeb komie kokongusu bichu eng yu)

Translator: I think the home guards finally should be removed so that we can live in peace.

Chelimo Chemok: (motinye ngolio ake )

Translator: That is all I can say.

Com. Prof. Okoth Ogendo: Should the Marakwets be given home guards?

Translator: (to Chelimo Chemok – ndokikochin Marakwet home guards?)

Chelimo Chemok: (ee koiweis kole makesoren tukuk)

Translator: Yes, if you give the Marakwet the home guards, then the Pokot might fear to come and attack us because  they will

know that we are armed.  Right now they come here because they know we have nothing.

Chelimo Chemok: (kimuren kou ye u ichek)

Translator: We are men just like them, so if we are given, then we shall be like them. 

Com. Yano: Asante sana.  Tunashukuru.  (kongoi missing boiyot) 

Lazima  ukisema  shida  yako,  lazima  useme  jawabu.  Asante.   Mwenye  anaefuata  sasa  ni  William  Chepturur  –  Councillor.
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(Cheptoror )+.  Karibu william.  Halafu Councillor Karben Benjamin Kibor atafuata.  

Councillor William Chepturur: Asante Commissioners.   Nataka  kuguzia yale  wenzangu  wameongea.   Kuanzia  1963  tangu

tupate uhuru, tulikua tunafuata mlolongo  ma  chiefs  ambapo  kwa  sasa  inaonekana  mtu  ana  apply  kazi  tu  kama  huku  Kapsor

unaenda mpaka Nairobi  na unakuta  mtu  ya  shambani  anaenda  ku  apply  huko  na  atapata  hio  kazi  na  hajui  shida  ambae  iko

katika Location.  Ningeomba zirudiwe tena msujo ipangiwe tena ma chiefs msujo na kulingana na hao tena,  wale  wame  apply

hawafanyi  kazi  vizuri.   Kwa  sababu  anaweza  kusema  mimi mwenyewe  nili  apply  kazi  yangu  na  nikapata.   Iende  hii  Katiba

mpya, hata inede miaka tano, chief atawale baada ya miaka tano, ili kila mtu awe ni bidii ya kazi.  

Ingine ni Councillors: Ningeombe Katiba,  Councillors awe mtu ya Std.8  na mtu ya Parliament awe bora  amemaliza Form  IV.

Awe mtu ya Form IV kuelekea juu.  Kwa sababu unaweza kuta mtu mwingine ambae anakalia degree karibu kumi  na  awezi

ongelesha watu kama watu kumi ama asimame karibu masaa mawili ama nusu saa.  Hana maongeo kuongelesha watu.  

Na Councillors awe akilipua na Central Government kwa sababu sisi sasa tukienda kama huko Kapsowar, hakuna vitu kwa hio

nyumba.  Afadhali pesa yet itoke kwa Serikali.  

Mambo ya uizi.  Ningeomba Tume achungulie hii mambo ya uizi kwa sababu unakuta police ‘leta kitu kidogo’, unakuta mwizi ‘

anasema lete yote’.  Ningeomba hii Katiba mpya kama mtu anakua mwizi, ikatwe mkono kaka nchi zingine kama Nigeria huko,

akatwe mkono ili awe kiwete, asiwe mtu yaku nyanganya mtu mali yake.  

Kitu kingine: Elimu: Ningependa mambo ya elimu, kila mtoto awe educated kwa sababu akisoma mpaka afike darasa  la nane ili

akikosa fees, unaona anakuja kuwa jambazi.  Ningeomba Serikali ituplie mbali pesa za Secondary, iwe free kuazia Std.I  mpaka

amalize Form IV.    Yangu tu ninasema asante sana.

Com. Yano: Asante sana Councillor.  Asante sana.  Benjamin Kibor, yuko tayari.  Halafu atafuatiwa na Wilson Kiptor.   Kiptor

tafadhali jitayarishe.

Cllr.  Benjamin  Kibor:  Kwa  majina  naitua  Councillor  Benjamin  Kibor  kutoka  Kapten  Ward.   Bw.  Commissioner  au

Commissioners  wetu,  niko  na  maono  machache  na  kwanza,  mahali  tuko,  tuseme  kama  mahali  tuko  TOT,  ningesema  kwa

Katiba  mpya  kwamba,  kama  kuna  wakati  wa  kutangaza  kwamba  kuna  kazi  ambae  vijana  wataandikishwa,  katika  Katiba

mpya,  hio  nafasi  ipelekwe  moja  kwa  moja  kwa  Divisions,  kwa  sababu,  vile  watu  wetu  wanakua,  wote  si  sawa  kwa  area

zingine.   Unakuta  vijana  wa  sehemu  za  chini,  wanambiwa  ati  wana  alama  alama  na  ni  kwa  sababu  ya  area.   Inge  faa

wachukuliwe kama vijana wa TOT Division na wa andikwe katika station yetu ya TOT ama Divisions zingine.  

Ingine, ni mambo ya usalama katika Marakwet  ama  katika  bonde  la  Ufaa,  kwamba  kwa  mambo  ya  usalama  kwa  ile  sheria
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ambae tulipata ambae tuliletewa tukaambiwa kwamba tutachunguwa na mali yetu na tunaona mpaka ya sasa  hatulindwi  na  ile

Katiba vile imeandikwa.  Ningesema kwamba kwa  kila  Serikali  ambae  intakuja  baadaye  tunataka  Serikali  wakihurumia  yule

mwizi, wacha wawe wakilipa ile garama mwizi amelete ama kama wanyama ama mtu kuwawa,  wacha Serikali wa compensate

kwa sababu wamehurumia yule mwizi kuharibia mwingine maisha.

Ya tatu, Forest: Forest ni Forest  ya Marakwet  si ya Serikali na si ya upande mmoja tukiwa kama ya Marakwet.   Kama kuna

Forest,  inasemekana tu ni Forest  ya Marakwet  si ati Forest  ya watu wa upande fulani.  Forest  ni kutu ambae tuna tunza  ama

tunachunga kwa pamoja kwa sababu inatusaidia.

Ingine ni kuhusu mshahara ya wa Bunge:  Mshahara ya wa Bunge ama Wajumbe iwe wakipimiwa wasiwe ati  wanakaa  tu  na

wanapitisha  kwamba  watajiongezea  mshahara  kwa  sababu  mukiona  uchumi  ya  Kenya  vile  iko,  hata  tunasema  wenye

wameharibu uchumi zaidi, ni wale  wajumbe  wako,  kwa  sababu  wamechukua  ile  pesa  yote,  yule  masikini  ange  pata  kidogo.

Kwa maoni yangu, hawa wapimiwe mshahara kwamba Mbunge ni kiasi hii, mtu ya Siri ni kiasi hii, halafu naibu wa waziri ni kiasi

hii.  

Ingine, ni kwa upande wa Police:  Police wakiwa wanasaidia raia wakiwa bara barani, kwa ile pesa  wanaitisha isiwe ni pesa  ya

mkubwa ningesema kwa maoni yangu kwamba, kama kuna pesa  ambae itakubaliwa mtu mkosaji  alipe project  fulani ianzishwe

ambae hiyo pesa itafanya kuliko iende kwa mfuko ya watu wachache.  

Ingine ni ugawaji ama kugawa vyeo katika nchi ya Kenya. Tusiseme kama mini ni mkubwa wa Police,  ndungu yangu pia atakua

mkubwa wa Police.  Mukiona pengine kama Prisons,  Police unaona karibu familia moja wamejipanga karibu kutoka inspector

mpaka huko juu na wale hawana watu.  Wataishi namna gani?  Hiyo iangaliwe kwamba kila mtu apewe nafasi yake.

Ingine ni kuhusu mambo ya NGO’s.  Kama kuna NGO ambae kuna kazi inataka kufanya, wach ianzie ground si ati wananzia

juu  wakiteremka  chini  kunyaga  chini  zaidi.   Kwa  sababu  nisiseme  hivyo,  kuna  groups  ambae  inajitoa  nje  na  wanasema

wanafanya  kazi  kwa  mahali  fulani,  pengine  wanasema  hawa  ndio  wanasaidia  upande  wa  TOT,  na  ukikuta  kwa  ile  mradi

wanatangaza juu, ati inaendelea,  unakuta hio kitu hakuna katika ground.  Wacha kila kitu  ianzie  ground  ielekee  juu  ndio  hata

watu wetu waweze kupata  haki yao na kwa maoni yangu ningesema watu kama  hawo  wakipatikana  wastakiwe  kwa  sababu

wameharibu jina ya jamii ama wamechafua jina ya Marakwet,  kuseme kwamba wamefanyiwa hii na hawana hio.  Ningesema

kwamba watu kama hawa wakipatikana na ile project  aionyeshi, mtu kama huyo afikishwe Kotini bila kusema witness ni nani

au nani, bora  amepatikana ni ile  takabadhi  pengine  imeandikwa  ya  kuonyesha  kwamba  kuna  project  fulani  na  kama  hakuna

astakiwe moja kwa  moja.  

Mwisho  ni  kwa  upande  wa  Councillors.   Wenye  wanaumia  zaidi  kwa  upande  wa  siasa  ni  Councillors.   Kwa  maoni  yangu

ningesema kwamba kwa sababu mimi sitakaa Council miaka mia moja, ama miaka mingapi, ile muuda watu watanipatia nifanye
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kazi  hata  kusaidia  watu  wangu,  ningesema  Councillors  wawe  watu  wakulipwa  kama  wajumbe.   Pesa  itoke  kwa  Central

Government isisemekani ati tunategemea mambo upande wa Local Government ambae hatuoni chochote.   Na  ile pesa  inatoka

kwa  Local  Government  tunaambiwa  mpangie  kazi  na  musijaribu  kukula  hata  peni  mmoja.   Kwa  hivyo  wacha  Central

Government ilipe Councillors.

Mwisho, Bw.  Commisioner,  kuna  maobi  ambae  tuliomba  wakati  mwingine  na  ni  upande  yenu  tu,  kwamba  munge  tuandikia

vijana wachache wakuweza kutufunza tuweze kujua namna tunaweza fanya hii mambo ya Katiba na mpaka wa sasa  watu wetu

wengi hawaelewi mambo ya Katiba.   Watu wachache tu, wachache,  wachache.   Na  ningesema kuna groups ambae wanajiita

NGO’s katika sehemu hii na niko na list na hawa watu hatuwaoni kwa kufanya  practice  ama  kutufunza  ama  kututumia  hawa

watu wa Civic Education.   Kwa hivyo watu kama hawa,  hata wachunguzwe kwa sababu kama pengine kuna cake  ya Kenya

nzima, mbona isifike ground?

Com. Yano: Tunaweza ionge baadaya.

Cllr. Benjamin Kibor: Asante 

Com. Yano:  Asante sana Cllr.  Kibor.   Anae  fuata  ni  Wilson  Kiptoo.   John  Kilimo,  unejiandikisha  ukiwa  unasema  wewe  ni

observer, pia ni oral presenter.  Sasa ni wewe mwenyewe utatuelezea.

Wilson  Kiptor:   Commissioners  mbele  yenu  ni  mlemavu  ambae  Mungu  aliumba  na  baado  ninalia  sana  kwa  sababu  ya

walemavu.  Naona hata mwenzangu hapa ni mlemavu ama namna gani?  (LAUGHTER) Asante sana sisi wote ni  wa  Mungu.

Sisi wote tumeumbua na Mungu.

Com. Prof. Okoth Ogendo: Sawa.

Wilson  Kiptor:  Tuna  haki  ya  kuishi  kama  kila  mtu.   Ya  kwanza  uwa  nasikia  kwamba  kuna  loans  ya  walemavu  ambao

wanapewa na sisi katika sehemu hii hatujaone hizo loans na hatupewe na sijui ni kwa nini.  Maoni yangu ni kwamba,  walemavu

wale wamelemaa na wamesoma wapewe loans waendele na biashara zao wajisaidie nayo.   Mlemavu nikipewa kipande yangu

saa hii, imeandikua Republic  of  Kenya,  na  sijui  ni  kwa  nini  nime  onewa  sana  kama  mlemavu.   Shule,  kazi  hawa  andiki  sisi.

Wanasema ni mlemavu, kwa hivyo ajiwezi, awezi kazi.

Ya pili ni usalama.  Usalama ya mlemavu ----

Com. Yano: Wilson, ukisema shule, upendekeze, useme unataka nini kwa maneno ya shule.

41



Wilson Kiptor: Mashule,  ningependa kwamba walemavu wajengewe shule yao ama  boarding  wale  ambao  anaenda  kusoma

vizuri  bila  ku  disturbiwa  ama  kusumbuliwa  ata  kuna  watoto  ambao  wamelema  wameziliwa  na  kuna  ulemavu  mwingine

imetokana na uizi wa mfungo katika bonde ili  la  Kerio,  na  ningependa  Serikali  ama  Katiba  hii  mpya  ione  kwamba  mlemavu

amejengewa shule na amepewa ulinzi ya kutosha.  Mimi siendi Tugen, siendi Pokot  kuenda kuiba.   Ama wewe unaenda ndugu

yangu?  Unaendaga raid.  Ukipewe bunduki utaenda raid?

Com. Yano: Awezi kuenda.

Wilson Kiptor: Uwezi.  Mimi siwezi Nikiongea juu ya usalama, nataka Katiba hii ione kwamba mlemavu analindua vizuri bila

kusumbuliwa.  Nitaonge juu ya ndugu yangu mmoja ambae baado  niko na uchungu ambae aliuliwa akiwa Form III,  St.  Paul’s

Subkondo  Secondary  School,  ambae  alimiminia  risari  kifuani,  baado  nina  uchungu  na  ninasikia  hata  kulia,  lakini  ninaomba

Mwenyezi  Mungu  anipe  nguvu  na  atupe  nguvu  kaka  walemavu,  na  tusikumbuku  na  tuyasahao  yale  yamepita.   Tunahitaji

usalama kama walemavu.  Na nimeongea juu ya mashule.

Special Schools  ya walemavu zijengwe.  Hata naogopa saa  hii, hata ikilia saa  hii sijui nitakimbia namna gani?  Inaweza lia saa

yoyote.  Naomba Katiba mpya ione hio maneno.  Kwa hayo machache nasema asante.  

Com. Yano: Niko na swahi moja hapa.   Sehemu zingine tumeenda walemavu wanasema  eti  kama  ingewezekana  watengewe

nafasi Bunge.  Ili watekeleze mambo yao.  Uko na maoni kuhusu hao.  Pengine wapatiwe nafasi au wakuwe nominated waende

Bunge kuwatetea. 

Wilson Kiptor:  Kama kila mtu, wakati  wa nominations, nataka walemavu  a nominatiwe kama kila mtu a represent  disabled

katika Bunge ama Council.  Kwa hayo machache nasema asante sana. 

Com. Yano: Asante sana.  John Kilimo.  John Kilimo? Ni wewe?  Joseph Lokenda, acting Chief, Kaben.  Joseph?  Observer?

  Na mumeandika yote oral?  Pius Chebet, Assistant Chief?  Observer.  Na hapana ogopa, hata Chief mumekuliwa mupatianeni

maoni. Hakuna mtu atawafuta kazi.  Mwenye atawafuta kazi ndio ataonana na Katiba sasa.  Elly Cherop.   Uko na maoni, yes,

tafadhali njoo upatiane maono. Ama uko na kazi,  endelesha kazi yako kwanza,  tutarudi saa  zingine.  Antony Korir?   Ninaona

kuna  vijana  wa  shule  wamefika.   Muko  tayari  kupatiana  maoni?   Umejiandikisha.   Ndio,  kuje  ni  tafadhali.   Ni  wangapi

wapatiana  maoni  kati  yenu?  Okey.   Unajua  Professor  anapenda  watu  wasome,  ndio  unaona  amekazana  sana,  yeye  ni

Professor, na anataka Professor atoke hapa kati ya hawa watoto.  Yano Kisila, Yano Kisila, observer.  Paul Cheboi.   All these

are observers.  Paul Cheboi.  Anthony Korir.  Have we called Anthony?

Com. Lenaola: Yes we have.
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Com. Yano: Anthony tafadhali.  Bas, utafuata Anthony.

Anthony Korir: Commissioners, I am Anthony Korir and I have been a Civic Education provider  for Foundation for Dialogue

and I have been collecting views since January until June and the following are the summary of what I have been collecting from

the Youth.

Com. Yano: Are you representing the youth?

Anthony Korir: I have been a Civic Education provider ----

Com. Yano: ---- so that is a summary of 

Anthony Korir: ---- of what I have been collecting from the youth.

Com. Yano: So you are now going to represent the youth? Okey.

Com. Lenaola: So tell us the number of youth that ----- so these are your views?

Anthony Korir: These are the view I collected from them.  

1. There  is  what  we  call  the  Preamble  in  the  Constitution  and  when  introducing  the  Constitution,  I  think  it  should  set

corruption, insecurity, and equitable distribution of the National case or Resources, gender balance.

2. Maximum retirement age of a President should fifty-five years.

3. A President should hold office for a maximum of two terms of five years each.

4. Minimum age of a President should be thirty years.

5. A President should be impeachable even while in office.

6. Presidential powers should be minimized.

7. An independent Commission to control employment of appointments.
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Com. Yano: I hope you are not--- are you reading?

Anthony Korir: Yeah.  It is a summary.

Com. Yano: Is it is a summary.  Okey.  Then move very fast.

Anthony Korir:  Eight: There should absolute independence of the Arms of the Government i.e.  The Executive, Judiciary and

Legislature.

 Registration of Voters should be a continuous process.

 The Members of Public Service Commission should be appointed by Parliament.

 The idea  of  trust  lands  should  be  removed  from  the  Constitution.   I  think  everybody  knows  what  the  Constitution  says

about  trust  lands.   It  states  that  any  land  outside  Nairobi  is  a  trust  land.   So  that  idea  should  be  removed  from  the

Constitution.

Com. Prof. Okoth Ogendo: (inaudible)

Anthony Korir: 

 Twelve:  Of course there is still a point coming after that.   There should be no leasing of land once a Title Deed has been

issued.  I think the current Constitution states that if you have the Title Deed, it is being leased to you for 99 years.   You are

not the owner.  So that idea should be removed completely and once you are  issued with a Title Deed,  the land belongs to

you.  

Com. Yano: So you do away with Leasehold and the rest.

Anthony Korir: Everything, correct.

 

 Title Deeds should be issued to communal lands.  For  example here at  the moment we don’t have Title Deeds.   We don’t

have Title  Deeds  here  and  I  think  it  could  be  better  if  the  Government  issued  Title  Deeds  to  people  around  this  place.

Communal  lands  should  be  demarcated  by  the  Government.   I  think  Dr.  Yano  talked  about  demarcation   but  that

demarcation was by old men, deacons  being put around.   So the Government should come in and demarcate  the land  so

that if you are issued with a Title Deed, it belongs to you.  
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There should be no double employment.  One man, one job.  

A copy of the Constitution should be accessible to everybody.

There should be gender balancing in employment or appointments.  

There is this what we call affirmative action and I was suggesting that 30% of total  Members of Parliament should be reserved

for women.  

There should be equal distribution of land. 

Child rights should be there and parental care and response.  

A well-defined system of education should be put in place for every Kenyan.

All media channels should be liberalized e.g. if it could be liberalized perhaps we could be having T.V’s here.   All of us,  we did

not watch World Cup.  We missed World Cup and perhaps  if the media channels could have been liberalized, we could have

watched the World Cup.  (LAUGHTER)

Employment in public and private sectors should be fairly distributed amongst the forty two tribes in Kenya.  

Protection of Agricultural Sector for instance, maize should not be imported while there is enough stock.   This is a problem we

had recently.  There is no price for maize.  Kila mtu aliona hiyo maneno juzi.  

The Electoral Commission of Kenya should be independent.  

The President should not appoint  Commissioners of Electoral Commission and I think my friend Mr.  Talam is listening and he

will bear me witness.

The Commissioners of the Electoral Commission should be appointed by independent Commission and vetted by Parliament.

Electoral Commission should fund all political parties.

Electoral Commission of Kenya should be given powers to prosecute election offenders.  
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Citizenship should not be denied to a foreigner woman married to a Kenyan.  I think Dr. Yano talked about that.  

Public Universities to elect their own Chancellors and Vice-Chancellors.   I  think everybody knows that it is the President  who

appoints them.  

Minority rights should be put in place for example children’s rights.  

Marginalized communities should be protected  like us Marakwets,  we are  being attached by  the  Pokots,  and  everybody  has

talked about that.  

The Police Force should be streamlined.  

There should be accountability of governed revenues at  all levels.  There is this issue of forest,  we have  a  forest  up  here  and

what I was  being  told  by  people  up  there,  they  want  to  control  the  forest  themselves  and  not  the  Government.   So  Forest

should be protected by the wananchi themselves.

There is this issue of Federal System of Government or Majimbo; I think people are for that.  

Civic Education should be taught in Primary, Secondary and Colleges.  

A Citizen should belong to only one Party.  I  disagree with Daktari,  he said that one should belong as  many parties  as  he feels

like, but there is this issue, ukishindwa kwa KANU, unakimbilia DP, so it could be better ukishindwa kwa KANU, that is all for

you.

Interjection: Com. Lenaola: Na ukiwa -------(Laughter)

Anthony Korir: Education level of a President should be University Graduate.

A President should declare his or her wealth before he or she assumes office.  

Com. Yano: How far do you still have to go?

Anthony Korir: Now far.
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Com. Yano: I am giving you a minute. Please try and finish.  

Anthony Korir: Okey. Voters should have control over their MP.  He or She should be recalled any time voters  feel he or  she

has not performed to their expectations.  

Members of Parliament should be at home every weekend and should have an office in his or her Constituency.

Members of Parliament affairs should be decided by wananchi and not themselves like the other time they hiked their salaries

to, I don know around half a million.  

So every District should have a judge.  We don’t have a judge in Marakwet.   If we have a case,  we have to go to Eldoret.   I

think it could be better every District to have a judge, a court that is.  Cases should not be taken far away from where the crime

occurred.  Once  someone  retires  from  office,  he  or  she  should  not  be  employed  again.   Like,  una  retire  halafu  unaambiwa

unakuwa chairman wa KTDA, unakuwa chairman wa where, no.

The Constitution should be written using both Kiswahili and English.  

There is this issue of bursary.  I think it should be distributed equally in every District. 

Judges should not be appointed by the President.   There is this issue of the three Arms of Government.   This is where it comes

in.  We have judges who are being appointed, like the Chief Justice, he cannot be independent.

Judicial Service Commission should be appointed by Parliament to avoid fear of executive reprisals.  

All  appointments  by  the  President  including  Ministers,  Judges,  Police  Chiefs,  Vice-Chancellors,  Members  of  Electoral

Commission should be scrutinized and confirmed by relevant Parliamentary Committees. 

Social interest or Minority Groups should be represented in Parliament.   My colleague who was here talked about  the disabled

and the Commissioners told him that it could be better  if they are  represented in Parliament,  so that is my point I was bringing,

special interest or minority groups should be represented in Parliament.

There should be an independent Supreme Court with final authority over disputed judicial questions made by the Executive.  

Com. Prof. Okoth Ogendo: Only if the Executive is in office.
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Anthony Korir:  You  are  not  getting  the  point.   There  should  be  an  independent  Supreme  Court,  with  final  authority  over

disputed judicial questions made by the Executive.

Com. Prof. Okoth Ogendo: I am asking you, what about other matters, ------

Anthony Korir: -----------  from ---

Com. Prof. Okoth Ogendo: ----------individuals might have an issue, do they go the Supreme Court also? 

Com. Lenaola: ---- or companies ---

Anthony Korir:  --- no there are cases ---

Com. Yano: You said only the Executive isn’t it? 

Anthony Korir: What I am saying is that there are cases which do not reach Supreme Court, okey?

Com. Prof. Okoth Ogendo: I  am asking you, do you only want cases  in which the Executive has made a decision to go and

not others?

Anthony Korir: Others will not reach Supreme Court.  If they reach, they should be independent.   

The President should not have powers to dissolve Parliament.

The issuance of Identity Cards  and Passports  should not be  controlled by the Office of the President.   An  independent  body

should be formed to oversee it.  I think that one is open because if ID Cards,  people  may be denied,  the President  feels he will

not votes in Central Province, he will collude or  he will deny those people  ID Cards  because  that is what is needed for one to

vote.

Parliament should not have powers to make laws.  The wananchi should be involved in making laws.

Com. Yano: Last point. Last point so that you give us, we are going to read it.

Anthony Korir: Just two points please.  
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Com. Yano: Aha! Very fast.

Anthony Korir: I think they are not important issues.  The Constitution should make provisions for a former President  in terms

of let us say, security, let us say the President retires, I think it could be better  or  it is wise if he or  she is allowed state  security

until his or her death.  I think also, he should be allowed to earn, 30% of his or her previous salary.  

There is this last point, the office of the Ombudsman should be introduced and given or  allowed absolute independence.  Thank

you.

Com. Yano: Thank you very much.

Com. Prof. Okoth Ogendo: Can I? Please sit down.  You are saying Parliament should not make laws. So what is the use of

Parliament?

Anthony Korir: What I am saying, yeah,  correct,  Parliament should not make laws.  The  wananchi,  if  they  try  to  make  that

law, the wananchi should be involved.  Every citizen, like what you are trying to do now, should be involved.  Even amending, I

think even amending -----

Com. Prof. Okoth Ogendo: Even procedures because if we are going to draft that, we have to have a procedure, ---------

Anthony Korir:  ---------  it will be expensive 

Com. Prof. Okoth Ogendo: -------  Parliament, hold it, the Bill goes to Parliament, Parliament passes it and then it goes to the

people.  How does it go?

Anthony Korir: Actually, I know it will be an expensive exercise, but it is important ---

Com. Prof. Okoth Ogendo: No, no, I am asking you how? How? What do we do?  How do we take  to the people?   Forget

about the expense.

Anthony Korir: Before a Bill goes to Parliament,  if a law is, if we want Parliament to make a  law,  people  should  be  asked,

wananchi everywhere, because somebody like Orengo can just come with his law and he mobilizes all the MPS and -----

Com. Yano: Mr. Korir: what Professor is asking you is the procedure of involving the people  to make these laws.  You have

said that you don’t want Parliament to make them, isn’t it?  
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Anthony Korir: Correct.

Com. Yano: Then how do you ensure that these people make the law? 

Anthony Korir: But this is what you are  going now.  You are  making laws to make our own Constitution and Constitution is

law.  

Com. Prof. Okoth Ogendo: Allright. It is okey.  We have got your point. 

Com. Yano:  Thank you very much.  We are  very grateful for  that.   Now  I  will  call  upon  the  stundents.   Florence  Jemutai.

Then atafuatwa na Kipkoe Cheserek.  David Chelanga, halafu Lilian Biwott. Say your name, the school you are in and the class

you are in and you should add the age.

Florence Rotich:  I am Florence Rotich from Kerio Valley Secondary School.  I am in Form IV and eighteen years old. 

Com. Yano: Go on now.

Florence Rotich: My points are mainly based  on education bursary and the first point is our Government should provide free

education from Primary up to Secondary and if it becomes so seriously the students who are  learning in University should pay

some small amount.

The second point is, the girl child has greatly been vulnerable because  when they are  sent home for school fees and when they

reach home and the parents  cannot afford  to  give  them  school  fees,  they  resort  to  marriage  and  as  such  it  leads  to  a  lot  of

problems e.g. they may even contract HIV/AIDS.

Com. Yano: What do you say about the girl child?  How should the girl child be treated?

Florence  Rotich:  In  my  opinion,  the  Government  should  consider  the  girl  child  by  providing  them  with  bursary  or  free

education.

Com. Yano: Go on.

Florence Rotich: Another point is, the Government should form guiding and counseling bodies  so that they can offer advisory

services to the youth and even to the parents so that they can know the importance of education. 
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Com. Yano: Go on.

Florence Rotich:  The other point is,  many youths have completed school and most of them have passed  but the  chances  of

employment are  very few such that if others  may fail and they offer money for bribery so that they can be employed.   So  the

Government should take serious note on that.  

Another point is the issue of bursary: You find that our Kenyan Government has been offering bursary to most schools but our

area, they offer bursary equal to most areas.  So I would like to ask them to consider the remote areas like ours differently.

The last point is most of our schools have few teachers who cannot be able to meet the requirements of the students.   You find

that one teacher conducts assignments from Form I to Form IV and the school has double stream, and so he cannot be  able to

mark the assignment because of the overloading.

Com. Yano: So what is your request?

Florence Rotich: So I would like to ask the Government to employ more teachers.  Thank you.

Com. Yano: Okey.  Thank you very much. Thank you very much Florence.  Kipkorir  Cheserek.   Kipkorir.   Move very fast,

you are still young. 

Kipkorir Cheserek: My name is Kipkorir Cheserek from Kerio Valley Secondary School. I am in Form III East.  

To start with, the Government should establish both Primary and Secondary School Country-wide in order to boost  the level of

education for the young Kenyans.

So, establishment of public library in rural areas in order to improve the standard of education being lowered by many dropouts

in the Primary levels.  

Our Government should ensure the street  children can be taken to school in order  to improve their standard way of living and

have better way of earning so that they reduce the theft cases being of high rate in urban areas.

Ensuring political stability by the Government to ensure condusive environment for education of young Kenyans.  Thank you.

Com. Yano: Thank you very much Cheserek.  There is a question for you Cheserek.  Thank you very much.  You can now go
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and do your examination.  David Chelanga.  David.

David Chelanga: My names are David Chelanga from Kerio Valley Secondary School, Form IV East  class.   We as students,

we should have to be given rights by the Government and some of the rights we want to enquire from our Government are: 

The Government should set up diploma in learning institutions for higher education.

Another one, the Government should consider education for the disabled members of the society.

Com. Yano: Which kind of considerations do you want?

David Chelanga: To be given a chance to go to school.

Another one, teachers should be given increments in their salaries to reduce the high rate of strikes.

Another one,  the Government should set  up industries in the rural areas  to  increase  job  opportunities  and  also  to  reduce  the

rural/urban migration.  

Com. Yano: Go on.

David Chelanga: Another one is: the Government should set up both Primary and Secondary Schools  to curb the high rate  of

school dropouts which is more predominant along this Valley.  Those are my views.

Com. Yano: Thank you very much.  Thank you very much Chelanga.  Lilian Biwott.  Lilian. 

Lilian Biwott: My name is Lilian Biwott from Kerio Valley Secondary School, Form IV East.  

Com. Yano: Sauti kidogo?

Lilian Biwott: Form IV East.

Com. Yano: Ongea na sauti. Tunafanya recording na this is historical.  When you will be a hundred years na ukitaka kusikia vile

uliongea utapata kwa hio recording.  So ongea tusikie. 

Lilian Biwott: Lilian Biwott, from Kerio Valley Secondary School, Form IV East.  Here I have two points to put across.
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One is that the Government should provide uniforms and bursary to schools so that schools,  most of our parents  are  not able;

they are not able to provide uniforms. 

Another one is that,  the Kenyan Government should offer free education to students  either  in  Primary,  Secondary  and  better

institutions like Universities.

Com. Yano: Yes?

Lilian Biwott: That is the only one.

Com. Yano: Asante sana.  We wish the best in your exams.  Now you can go back and do your examinations.  Kuna mwalimu

angetaka kupatiana maoni yake?  Yes, mwalimu kuja.   Halafu ukaende ukasomeshe watoto  sasa.   What is your name please?

Peter Yego.

Peter Yego: Kerio Valley Secondary School.  Yes, Dear Commissioners, I have these points:  

One: There has to be complete separation of Arms of Government that one should not influence another one as we have seen.

The  next  one  there  should  be  fair  and  equal  employment  practices.   What  we  see  today  is  a  far  cry.   When  it  comes  to

employment  of  the  army,  the  police  and  all  other  forms  of  employment,  there  is  a  lot  of  ill  practices.   You  have  to  know

somebody to get employment.  In the long run we are  going to have some people  who are  not qualified manning  positions  of

national importance.  This should cease.  

Even in the Civil Service, employment of Civil Servants, PS, Directors, should be by qualification only, not by relationship as we

are seeing and should be people of integrity, people of good track record,  people  without any scandal  of corruption and if that

takes  place,  we don’t want a case  when  somebody  is  removed  from  one  Ministry  and  taken  to  another  one  to  transfer  the

problem.  For the moment somebody is removed from office, he should cease to hold any other public office by virtue of that. 

Now the next one is the question of Education: The Government should take keen interest in financing of education at all levels if

the  country  is  to  develop.   They  have  to  finance  even  the  free  Primary  education.   They  have  to  employ  the  Pre-Primary

teachers.  They have to fully finance the Primary education.   They have to finance the Secondary education and give adequate

bursary  to  those  who  deserve  in  higher  level  of  learning  i.e.  at  the  University  not  the  case  where  those  people  who  don’t

deserve get more and those who deserve get less.  That one has to cease.  

Now,  on  Social  Security  measures:   Government  should  guarantee  social  security.   The  Government  should  guarantee
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employment to those who are willing and able to work but can’t find work.  Now there should be some employment guarantee

schemes by the Government.  The people who are now willing to work, the Government should pay them because  it is the duty

of the Government to create an environment where employment will be generated.  

On Health Services:  The Government  should  not  distant  itself  from  provision  of  health  services,  the  medical  care  and  health

care.  Now the people who don’t have money to pay are suffering even for simple diseases because they cannot afford.   So  the

Government should really intervene through the new Constitution that this should be guaranteed to all citizens of this country,  the

medical services.

Now,  there is the forest,  and other natural resources.   The  policy  today  is  that  we  have  to  clear  the  natural  forest  to  get  an

existing forest.  Now, what will happen if (----)  will come like we have seen in these areas,  the forest.   So  if there is a natural

forest, it should be conserved not to be  cleared to create  room for (word not clear)  which cannot do in that environment.  So

we want, there should be complete protection of these natural resources  given the fact that Kenya,  much of it is arid land.  So

we have to protect (word not clear) our forest.  If the country is have continuous supply of water -----  industry ------,  it should

not be interfered with. So that one, a lot of industry is based on that.  

Now about Parliament:  We have seen under the new Constitution the failings of Parliament.   Parliament should not extend its

life.  Parliament should not give itself salary.   They  should  not  decide  how  much  they  should  earn  otherwise  that  is  unfair.  It

should be the Parliamentary  Service  Commission  to  look  into  the  salaries  that  the  Parliamentarians  should  earn.   I  think  the

Constitution should give Parliament,  how it should be extended not the Parliament itself to extend it because  this is a  place  of

law and pass laws which will extend it’s life.  Then they are failing.  

Parliamentarians:  As somebody has said that there has to be  an impeachment that if you fail to measure as  per  the electorate,

then you should be impeached.   So  there should be a provision where MP’S failing, and  those  who  don’t  deliver,  should  be

removed even before the lapse of that term.  The policy says that there is a guarantee of five years so I can misbehave, now that

I don’t fear next time, so there should be an impeachment.  Even the President  should be impeached so that at  least  he can be

accountable to the people.  

Com. Yano: Last point.

Peter  Yego: My last point is the question of salaries.   We see,  you have  to  be  challenged  to  get  salaries.   There  must  be  a

national organ which must regulate the salaries of all persons  based  on their qualifications and the work they do.   Not  through

trade unions, not through a department that increased salaries.  There is a lot of mismatch.  So there should be some equity here

so that people get fair salaries.  So that has to be enforced. 
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Com. Yano: Asante sana.

Peter Yego: Perhaps madam,  give me just one minute.

Com. Yano: The last one. 

Peter Yego: The last one is the question of home guards.  The Government should guarantee security not the question of giving

home guards.   So  the Government should be the  sole  proprietor  of  security  organs  and  not  the  individuals  being  given  arms

without even training, without even responsibility on how they should use the arms.   Because  you  have  said  that  is  the  last,  I

would have continued, otherwise thank you very much.

Com. Yano: Mwalimu, si ati nakutaza muuda.  Mukiona hizi karatasi tuko nazo sasa  baado  tuko na watu mia moja wangetaka

kuongea na kwa hivyo itanibidii nifupishe muuda  yenye tunawapatia kuongea.   So,  kila mtu wakati  ukikuja nitakupatia dakika

miwili,  miwili.   Tafadhali  guzia  yale  maneno  ungeona  ni  muhimu  sana  kwako.   Tumeelewana  hapo.   Anaefuata  ni  Relison

Kimaiyo.  Relison. Relison.  John Chesir.  John.  John.  Jane Cheruto.  Jane Cheruto.   Na  kama wewe ni obersver,  sema mimi

ni observer.   Halafu tuna (laugter).   Jacob  Kaino  Jacob.   John Kipkasan.   John Kipkasan.   Elizabeth  Chepkonga,  Elizabeth.

Samuel Biwott.  Samuel Biwott.  Observer?  Daniel Martingas. Daniel Martingas.  Edward Kiplagat.  Edward.   Patrick Biwott.

 Patrick  Biwott.   Na  hawa  watu  wamejiandikisha  wote   wameenda  wapi?  Na  hatutarudia  tena.   Stanley  Mutai.   Stanley.

Benjamin Biwott.   Jeremiah Kiptoo.   David Cheboi.   Jeremiah.  David Cheboi.   Phillip Kandie.   Yeah,  karibu.   Halafu  Julius

Bailengo.  Julius Bailengo, yuko? 

Phillip Kandie: Thank you very much.  My names are  Phillip Kandie.   I  am a school leaver.  I could like to present  my views

on Constitutional amendment for review process. 

 Distribution of funds like HIV/AIDS funds: You find that we,  DOT-COM  generation  class  have  been  declared  that  they

know that much.  There is a lot of money that is  being  issued  to  eradicate  or  rather  to  improve  on  the  encroachment  of

HIV/AIDS virus, which is really claiming us.   I  would want the Government to  be  effective  to  take  some  initiative  that  is

possible  and  also  to  educate  us  freely  as  facilitators  on  that  national  epidemic,  which  is  AIDS.   Free  courses  for  those

willing to know the control measures for the HIV Virus.

 Another one is the recruitment to employment.  I  would want to say that the Government should be very keen in recruiting

us Kenyans for one: the Government should not use forged certificate which is your height or  your what,  because  no  one

chose to be short or to be tall.  It is only the nature.  

Com. Yano: (in audible)
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Phillip Kandie: Yes.  Like in the Police or AP’s.  Somebody like me, if you do not reach a certain height, you are rejected  out.

  It does not mean that I am not able to carry the gun and weight also should be considered.   Can you tell me that people  from

North Eastern;  I think the heaviest  person  should  be  fifty-five  kilo  grammes.  Somebody  from  North  Easter  could  be  having

Forty-two kilo grammes, and he is in Kiganjo or  Embakasi.   It  depends  on the food I eat.  (Laughter).  Yes on genetical make

up and also this ‘nini’, this intake, college intakes.  We, we are not different from people  from North Eastern.   For  one,  we are

Pastoralists  community, that is to say,  that our education,  performance  cannot  be  compared  to  somebody  learning  in  Mangu

High School or Nairobi.  Like elevating or raising grades to be ‘C’ stand and above minimum.  I am not a fool not to be  taken

to college.  If I fail in professional exams, I should not be  posted  because  most people  can make it through leakage and other

(word not clear).  If at  all there could be constant  learning or  rather  if at  all we would be equal in terms of facilities, we could

say that.  You find that a school it is a school but it is a skeleton school minus library and ABCD.  So,  the Government should

eradicate on that and who passed that law that, ‘C’ stand and above is the only grade to take to college?  Is it the PS or who?  

Com. Yano: Can you recommend?  Recommend.

Phillip Kandie: It should be ------  What I am recommending, this reconsideration should be equal base. Yes.  

Com. Yano: Go on.   Another point is gender,  this cultural activities like Female Genital Mutilation.  I  am against it somehow.

Not  very  much.   I  would  want  to  say,  at  fifty,  a  lady  should  feel  a  -----  not  necessarily  the  genital  organ  given  elsewhere

because we believe that pouring of blood is a sign of sacrifice,  you become clean.   If you say,  FGM campaign should not be

practiced, I am telling you Hon. Commissioners that prostitution will be very high and HIV virus will be very, very high.  

Com. Yano: Another point.

Phillip Kandie: Those are enough points that I collected. (Laughter)

Com. Yano: Ellie Jerop.  Elly Jerop.  Elly, umetupatia soda na ukaenda.  Karibu, karibu upatiane maoni yako.  Halafu atafuatua

na Jacob Kaino.

Ellie Jerop: Thank you so much.  I am Elly Jerop and I have a few points I want to make.  The first one is on education.   I  am

considering education specifically appointed to care for people and orphans especially those who are  poor.   You find that most

of these people are just left behind and their life becomes frustrated.   If the Government could actually give protection to these

people so that they can be educated I am very sure that their lives can be better.

Com. Yano: Protection on what sense?
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Ellie Jerop: On the side of education.

Com. Yano:  So you want free education?

Ellie Jerop: Yeah.

Com. Yano: Go on.

Ellie Jerop: The next one is on security:  That the Government should set  measures on which citizens, when we say that every

citizen has the right to have security,  then people  on this side of Kerio Valley are  still the citizens of the Government of Kenya

and this will actually help the children continue with education considering that at this time, most of the children are  out of school

just because of insecurity.  Actually, the Government could turn and know that it is protecting its people,  then the education is

being taken care of.

The next point is on Property Rights: That the boy child and the girl child should have equal rights in inheriting property.

The next point is on the Chancellor and the Vice-Chancellor  of the Universities, that it  should  not  be  based  on  politics  but  it

should be based on academics.  

The next point is that the Government should counter check on sharing of the National Cake  especially within the District.   This

is considering infrastructure and communication.  Considering even things like our roads.  They are  very poorly constructed and

I am very sure that if these roads  could be even today well constructed like  other  Districts,  you  people  could  not  have  even

come by air.  You could have just come direct to this place by vehicles.

Lastly is on the media:  The Constitution should set  a law that which is going to govern the media i.e.  the T.V. and the Radio

considering the programs that are being passed over to each and every person, the youth, the old, especially the movies that are

going to promote the habits of the people.  Thank you so much.

Com. Yano: That you very much for those views.  Jacob Kaino.  Jacob.

Jacob  Kaino.  I  am  Jacob  Kaino.   Thank  you  Commissioners  for  giving  me  this  opportunity  to  tell  you  my opinion  on  the

matter.

Now there are so many points, which have been said which are more or less similar with mine.  But I just want to lay emphasis

57



on some of them.  

Now to start with the System of Government.  I am supporting the current one which is democratic that the Presidential  powers

should be trimmed now that he has no much power over the Parliament.

A President should be elected after five years in every after five years, the President’s term of office should be five years.   Two

terms of five years each.  During this election period,  somebody should be appointed to take  care  of the Government which is

not the case at the moment.  I am proposing maybe the Chief Justice to be  the person responsible until when the results of the

elections have been declared and during elections,  unlike the first elections,  which has been  marred  by  too  much  interference

from the Head of State, maybe influencing for a certain candidate to be  elected,  that should stop.   Elections should be free and

fair as it is said.  It should not only be in principle but must be in practice.

Com. Yano: The next one.

Jacob Kaino: On Resources: I am proposing that resources must be evenly distributed amongst diversified communities.  

Com. Yano: Go on.

Jacob Kaino: On security issues which has been much said here,  I am proposing anybody who  has  been  empowered  to  be

in-charge  of  security  like  the  Minister  for  Internal  Security  must  be  empowered  fully  so  that  in  case  of  any  emergency  like

insecurity, he will not be consulting anybody for a go-ahead.  The current system is so poor  that when dealing with emergency,

there  are  so  many  people  on  the  line  that  have  to  be  consulted  such  that  anything  which  can  happen  cannot  be  arrested

immediately.  So I am proposing somebody in-charge of that should be given executive powers to act immediately.  

Our case  here,  because  we have been known to be cattle rustlers,  although we are  not the causers,  any stolen animals and in

most cases, ours as Marakwets must be compensated five times the stolen animals

Com. Yano: Last one.

Jacob Kaino: Anybody killed, at the cost of what is happening, of course should be compensated.

Finally on corruption: I am proposing that this issue of  corruption  is  concerning  poor  payment.   Many  workers  are  so  much

underpaid,  most Kenyan workers  in general.   I  am proposing if the Government cannot pay people  properly,  they  should  cut

down the size of the workers for efficiency and good payment.  
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Com. Yano: Thank you. Umemaliza, si ndivyo?  Thank  you  very  much.   Jacob  Rogut.   Jacob  Rogut.   Jacob  yuko:   Jacob

Tilem.  Jacob Tilem.  Benjamin Kimoyo.  Benjamin Kimoyo.  Pricisaa Chesir yuko?  Yeah. Utafuata.

Benjamin Kimoyo: Asante sana Commissioner.  Yangu yatakua machache kabis.  Mimi ni Benjamin Kimoyo.  

Maoni yangu ya kwanza ni kuhusu Serikali itayo kuja.   Ningependelea Serikali inayo smamiwa na Majimbo System.  Federal

System of Government ya kua mwenye ataongoza majimbo hio, iwe ni mtu mwenye ana electiwa direct na watu wenyewe.  

Na pili, mwenya anaweza kusaidia kwa kazi ikuje kama Wilaya, County Council Chairmen wawe wakielectiwa direct  from the

people pia.  

Na ya pili, nikuhusu qualifications zao.  Ni wawe watu wenye wana masomo kamili.  Wawe degree holders kama Governor na

County Council Chairmen.

Naaja  ingine kuhusu mila za watu.   Ningependelea kuona kwamba mila ya watu fulani iwe  respected.   Kwamba  kunawo  ma

daktari katika jamii.  We have surgeons na wanao tumia akina mama wakijufungua.  Hawo pia wawe watu wenye wanaweza

kuangiliwa na Serikali.  Katika jamii ya Marakwet tuko na ma surgeons wenye wanaweza kupasua watu kichwa na mifupa pia

na tumeona tangu jadizo na babu  zetu,  kuna  watu  wenye  wamefanyiwa  huduma  huo,  wamezidi  kuishi.   Tungependelea  sana

kwa Katiba iijao, Serikali iangalie kabisa kwamba watu wao wawe wakilupua hata na Serikali.   

Halafu,  ingine  ni  kuhusu  masomo.   Masomo  ningeonelea  kwamba  masomo  iwe  ya  lazima  katika  Primary  level  haki  mpaka

Secondary level, na iwe free.  Kwa sababu, kunao wengi sana katika jamii hawajabahatika,  hawana mali ya kusomesha watato

hao.   Ndio sababu tumeona sana,  ni wengi hawaja pata  elimu ya  kutosha.   Ningependelea  Katiba  iijao,   iangalie  hio  kabisa,

masomo  iwe  free  kotoka  Primary  level  mpaka  Secondary  level  na  higher  learning  institutions  iwe  ina  angaliwa  kama  kuna

bursary paid wapewe.   

   

Ingine  Bw.  Commissioners  yangu  ni  kuhusu  ma  offisi  za  Serikali.   Hatuoni  haja  mwananchi  atoe  tax  yake  afikirie  kwamba

anaweza kupata huduma lakini ili hali, huduma huo haoni.  Mwishowe wanarudi katika jamii ama watu fulani waseme at  mjenge

ofisi ya Serikali kama DC’s office ama ofisi ya Chief.  Ingekua bora  kwa Katiba iijao, wawe wakiangalia kama kuna mtumishi

wa Serikali fulani, lazima anjengewe ofisi yake na Serikali hio, hio kama District Commissioner’s Office na hata DO’s na Chiefs,

kuliko kusumbua wananchi kujenga na wajenge ofisi kama hizo. 

Ingine ni kuhusu huduma za aina mbali mbali.  Si unaona katika sehemu nyingi Kenya,  kunao sehemu zingine wenye hawawezi

kutoa  ata  zingine  kulisha  wananchi  na  vyakula  na  ili  hali  huduma  zingine  wanapewe,  kama  bara  bara  na  mambo  mengine.

Ingekua  bora  sana  kitu  kama  huduma,  kama  bara  bara  wapewe  watu  wenye  wanaweza  kutoa  mali  yale  wanaweza  ku
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hudumiwa wa Kenya wengine kama kutoa chakula na mengineo.  Lakini si  kuweka  lami  tu  kwa  sehemu  mbali,  mbali  wenye

tukija kuona usaidizi wao, hakuna. 

 Ni hayo tu ndio yangu nilio nayo.

Com. Yano: Asante sana.  Ulisema ni machache na ikawa mengi. 

Benjamin Kimoyo: Poleni basi.  

Com. Yano: Priscilla Surker.  Dakika mbili Priscilla.

Priscilla Surker: Kwa majina ni Priscilla Surker kutoka Kaisir Location. Yangu ni kuhusu hospitali.   Hospitali  yetu hapa Kerio

Valley  sio  vizuri  kama  ile  iko  upande  wa  Kapsowar  na  sana  sana  vituko  vingi  inafanyika  hapa  na  Serikali  aiwezi  kuangalia

kwamba hio kitu inafanyika hapa ni kitu kibaya.  Sasa unaona sasa watu wanapigwa mabinduki, malisasi,

Com. Yano: Tafadhali pendekesa, hospitali unapendekesa nini?

Priscilla Surker:  Napendekeza ile inaweza kulete huduma ya haraka kama vile kumongezea mtu maji au damu.  Na  vile, vile

kama mwenye alikua ametoka hapa amesema ni bara  bara  yenyewe  iko  mbaya  na  yenyewe  hata  kama  sas  kuna  vitu  yenya

inatoka hapa kama mazao lakini hakuna bara  bara  nzuri yenye inapitia mpaka wananchi wenyewe wanapata  kitu kizuri kutoka

mazao ya mashamba yao.

Na ya tatu ni kuhusu Elimu:  Elimu pia iko chini sana hasa kwa malipo ya waalimu wa ECD.  Waalimu wa ECD unaona Serikali

uwa wanalipa mti tu lakini chini hawakuangalia kama mti imemea namna gani.  Wanawacha zile ziko chini lakini wanaangalia juu.

  Hio nilikua nikipendekeza tu waalimu wote walipwe kwa Serikali.  

Na neno lingine  la  mwisho  ni  kuhusu,  kunaneno  inasemekana  kama  kitu  ikitendeka  hapa  TOT,  wanapiga  simu  kwamba  hio

neno lingine inatoka juu lakini lazima wale wakohapo watengeneze kama ni DO au ni askari  wenye wako hapa kama wakifuata

wakifika ngambo hio, karibu wafuate wafike lakini sio neno inatoka Nairobi ahi hio neno ikomeshwe, hio jambo ikomeshwe na

hio inatokana kwamba ni nani yenye juu mwenye awezi kusikia uchungu ya hapa?  Ni hao tu.

Com. Yano: Asante sana Priscilla.  Anae fuata Priscilla ni Mzungu William.  Mzungu.  Haya, karibu Mzungu.

Mzungu  William: Asante  sana  Commissioner.   Yangu  itakua  machache  sana  na  nitajaribu  kuharakisha.  Kwa  yale  Serikali

itakayo kuuja ---
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Com. Yano: Sema majina.

Mzungu William: ----   majina ni Mzungu William. Yale  maoni  yangu,  natka  Serikali  itakayo  kuja,  iwe  mambo  ya  hospitali,

kwa sababu ukienda mambo ya hospitali, unakuta hospitali ingine ni mzuri kuliko ingine.  So nataka ile Serikali itakayo kuja,  ma

hospitali zote ziwe sawa iko dawa,  na iko kila kitu.  Kuliko,  hata  ukienda  hata  hospitali  ingine  hapa  chini,  unambiwa  hakuna

dawa,  enda  nunua.   Na  yule  mtu  hawezi?  Yule  hana  pesa?  Ama  kuna  ingine  ukienda  kuna  nini,  ingine  kuna  madawa  ile  si

original.  Kwa pengine yule mtu hajui kusoma ukienda uko Samburu,  ukienda  nchi  zingine,  unaweza  kuandikiwa  dawa,  enda

nunua lakini ukifika uko, yule daktari  anambia hii ingine inaweza fanya hii kazi,  na uko na hio ingine.  Sasa  tunataka iwe sawa.

Hospitali zote ziwe sawa.

Mambo ya ma bara bara iwe sawa sawa kabisa kwa sababu unaweza kutoka na mtu, kama Marakwet  hapa,  unatoka Nairobi

unaenda leave, na mwingine anaenda Turkana huko, wewe unakuja kukaa hapa Eldoret  siku tatu,  na hizo masiku zinaisha.  Na

yule anaenda Turkana au anaenda huko, amefika kwake.  Napengine uko na siku tatu tu.   Hizo masiku zimepotea ukiwa njiani

huko.

Na  mambo  ya  Elimu.   Kwa  sababu  Serikali  nataka  Serikali  ile  itakayo  kuja,  mashule  zote  wize  sawa,  kama  ni  mambo  ya

Library, ziwekwe Library kila shule.  Juu uwezi kuambia mtoto ile ako hapa afanye mtihani na yule yuko Nairobi,  na ile shule

iko  Nairobi  ni  well  equipped,  iko  kila  kitu.   Pengine  hata  wewe  hata  mambo  ya  waalimu,  wanasemaga,  zamani  waalimu

walikuwa wanatoka sehemu mbali, mbali na wanafanya  kazi  kila  mahali.   Sasa  wewe  unalete  ile  mtu  anatoka  hapa,  anakuja

kufunza  hapa,  sasa,  si  mpaka  you  exchange  halafu  tuone  pengine  mwingine  anaujuzi  zaidi  ya  kufunza  kuliko  mwingine.   So

mambo ya waalimu wakae  kama  zamani.   Wawe  transferred  kama  kila  mtu.   Kama  mfanyi  kazi  wowote  kwa  sababu  kwa

sheria ya wakati  huu, tunasema kama wewe ni mfanyi kazi,  utafanya kazi kila mahali Kenya.   Hakuna mahali hautafanya  kazi.

Sio kuambiwa enda Marakwet, unasema mimi siendi huko kwa sababu ni bad area.  Si wewe uli sign contract  ati utafanya kazi

uko.   Kwani unataka nani afanye huko.  Na  huko  mahali  nzuri,  nani  ataki  kufanya  kazi  mahali  pazuri?  So  Serikali  ile  itakuja,

nataka kila mfanyi kazi azunguke ata waone wengine halafu upeleke hata maendeleo kwenyu huko mahali unatoka.

Com. Yano: Jambo lingine.

Mzungu William: Jambo lingine, Madam, ni mambo  za  kimila  za  watu.   Unajua  kuna  kimila  zingine  kama  Nigeria,  ukienda

Nigeria wako na kimila zao.  Kunazingine aina maana yenyewe kama ile mutulation mimi sioni kuna maana hio.  

Com. Yano: Kama gani?

Mzungu William: Hii mutilation, hii ya kutohara ya wasichana    Sasa  hio inaonekana hakuna maana.   Kitu kama hio, kutairi

61



mtu, unatairi mtu ya nini na hakuna, kutairi sio akili.  Kama ingekua kitu ya kuharibu kichwa ningesema wacha ikae.   Lakini hio

ni kupenda kwako, kama unataka kufanya sawa.  Basi kwa kila kimila.

Com. Yano: Ya mwisho.

Mzungu William: Mwisho Madam. Mwisho kabisa.   Ile iko mwisho kabisa ni mambo ya Insecurity:  Mambo ya,  kwa sababu

inataka kuwe na watu fulani wa Serikali, wale wataangalia, kwa sababu hapa ukiona mali ya watu inachukuliwa halafu unaenda

una  ku  report  kwa  Serikali,  halafu  unarudi  tena  unaambiwa  ngoja,  mwishowe  unakosa.   So  tunataka  kuwe  na  watu  fulani,

Serikali wakikosa kutekeleza ile maneno, kuchunga vile wanasemanga,  si Katiba inasemanga kia mwananchi atalindwa na mali

yake.   Na  akikosha  kulinda  vile  wamekosha  kulinda  area  hii,  tutafanya  nini  na  ni  Serikali?   So  mpaka  kuwe  na  kikundi,  ile

Serikali itakuja tuwe na another body ile, wawo waki fail, tunaenda kwa wale wengine kuwastaki  hawa,  walete wale wengine.

Mimi hakuna zingine, ni hayo tu. 

Com. Yano: Asante sana.   Tunashukuru  sana  kwa  hayo  maoni.  Anne  Komen.   Anne.  Anne  Komen.   Jane  Chemtut.   Jane

Chemtut.  Jane wewe ndio unaandikisha huko?  David Kiptoo.  David Kiptoo.   Na  kama wewe ni obersver,  ni tafadhali  sema

wewe ni observer, halafu tuna cancel.  Lucas Kaling’a.  Stanley Yano.  John Kipyatich.   Kipkemo Yego.   Yes karibu.   Richard

Kaino yuko?  Richard.

Kipremo Yego: Basi asante  sana Hon. Commissioners for this opportunity to present  my views on the new  Constitution  that

we want for Kenyans.

First of all I  was against the changing of this Constitution.  Why should we change it?  It  should stay the  way  it  is.   But  after

deep analysis,  I  realized that this thing served us for over forty years.   We  inherited  it  and  those  people  who  drafted  it  have

sufficient knowledge about  the law and some Constitutional law.  But some crooks  came in and twisted and manipulated  and

looked at some loopholes.  So we need to seal those loop holes.  In short what we are saying is that the people  we entrusted in

the Government were not doing the right things and we were not having a way of impeaching on them. If  we  had  a  way,  we

would just have gone round and removed from power and said no, you are not serving our interest.

Com. Yano:  I have got the point, recommend please.

Kipremo Yego: So what I am saying is that we need now to amend the Constitution so that we have all those things in place.

We don’t want to put anything to chance.  By the way as I continue, I want to recommend first of all to this Commission, that it

is possible, we don’t go to elections before a new Constitution.  Some crook might come and highjack the whole process  and

therefore we suffer again for another time.  So that is my first recommendation.  Let this process  be  finalized and then we go to

elections.  It is better ‘the devil’ we know than an ‘angel’ we don’t know.  That is a jargon for the Englishmen.  But what I am
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saying is that we don’t know who will come.  We are  used to our President,  we are  used to our leaders.   We know them and

how they will behave.  So please let us speed up this process  then we go to elections and have new leaders  who will rule over

us in a fair way.  

Now my recommendations are as follows:

First  of  all  we  need  a  Federal  System  of  Government  where  the  President  and  the  Vive-President  are  directly  elected  by

wananchi.  They go into the  election  process  as  a  team,  a  running  mate.   We  know  that  if  President  Moi  is  running  for  the

presidency, we know his Vice-President is so and so.  

Then secondly, in the Federal system, the President should not be a Member of Parliament.  He should have been a Member of

Parliament before but immediately he stands for the presidency,  he is put in the nomination papers;  he relinquishes his position

as an MP and struggles for the presidency.  If he fails to gain the presidency then bad enough he just goes home.  He should not

be  a  mere  Member  of  Parliament.   We  don’t  want  to  have  people  like  Kibaki  in  the  Parliament  who  was  running  for

presidency, once he has lost, he just goes home, no Member of Parliament, nothing. 

Now in  this  Federal  System  of  Government,  we  have  an  Upper  House  and  a  Lower  House.   I  am  putting  this  one  across

because we have had a problem. Right now we have problems here.  We are  so angry with our MPS.   He  makes  very  poor

decisions.  Btu there is no way we can recall him and say, hey, my friend, you are answerable to us.  We voted you in. You are

not articulating our issues.   So  for five years,  we are  wasted.   Like the  way,  elders  have  been  speaking  here;  we  have  been

wasted since independence.  In fact,  if we were given the opportunity to choose whether to remain in this Country,  we would

have opted to go to another Country because we have not seen anything positive and our leaders have let us down.  We want a

way of impeaching on them. 

So a Member of Parliament, we should have a Member of Parliament who will be answerable to us.   We can say one day,  my

friend, can you come back and ask votes from us again.  We are having a second thought about you. So that is for the Member

of Parliament.

In  the  Lower  House,  I  wanted  the  Councillors  or  Local  Authority  people  to  be  promoted  to  be  a  Lower  House  and  then

qualifications is raised like they were articulating their salaries should also be paid by the Central  Government.   They should be

people of integrity, people who have academic credentials  to articulate issues because  we move from the Local Council all the

way to Parliament.   If there is a gap  missing,  there  is  something  missing,  just  like  our  Heads  of  State  were  articulating  for  a

Federation,  East  African Federation,  because  there is a missing gap.   You cannot reach the international world.   You  need  a

stepping-stone.   Even us as  wananchi,  we  need  a  stepping  stone.   We  move  from  the  Local  Authority,  which  is  the  Upper

House and then now you can go to a Federation like the East African Community.  Good.  
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The next idea of the Government I want, which should come in two days time, maybe before the end of the year.   The powers

of the President should be reduced.  We have had a whole powerful President.  He can mortgage this Country.   He can sell the

Country to IMF and say, you can do whatever you want to the Country.  He is too powerful.   We need to reduce his powers,

he becomes ceremonial.   Now if he becomes ceremonial,  who will perform the duties that he is currently doing?  We  need  a

Prime Minister who is elected by the Members of Parliament.   Members  of Parliament whose qualifications we are  yet to put

across.  I  am not going to mention them because  my friends have said and those were presented,  must be  people  of integrity.

Then, they will sit down and say,  we need a Prime Minister.   Then they will elect  a  Prime  Minister  who  will  be  the  Head  of

Government  now.   The  President  is  ceremonial  but  the  Government  is  under  the  Prime  Minister.   The  Prime  Minister  is

answerable to Parliament.  If he fails, then Parliament will say, fine we are looking for somebody else.  

We need to have a Cabinet,  which is small.  We don’t need thirty Ministers.   We don’t  need  two  Ministers  in  one  Ministry.

We need seven or eight or a maximum of ten Ministers in such a Government.   That is the set  up of the Executive.  We have a

very good document in Civics we were learning that we have three Arms of the Government.   It  is in theory.   Perfect.   What

happened?  It is because the Government was doing the wrong things.  The Government was doing things that it should not do.

 The Government failed to do what it should do.  What we are  saying now is this separation of powers;  we don’t even need a

new law to amend it.  It is already there.   We want people  who are  going to implement this.  If you don’t do it then there is a

way of removing you from there.

Com. Yano: The last point.

Kipremo Yego:  The last point is on the Rights of the individual.  I  believe and  most  of  you  do,  that  the  right  to  life  is  God

given.  Nobody has such a right.  Even a criminal.  So  first  of  all  the  right  to  life,  we  need  a  law  on  abortion.   It  should  be

abolished.   Nobody is allowed to commit abortion.   If you are  found, you will be  in  for  it.   It  is  murder  case  and  the  law  is

equally there.  

No hanging.  If you kill somebody, I don’t like the idea of killing you again.  It  is taking a life.  So  the life imprisonment should

be the maximum or circumstances should be put in place so that nobody is put to death. 

Another one is on prison terms.   In most cases  you are  put in prison and you spend a whole lifetime.  I  think the Government

should put machinery in place where prisoners are put into productive use.  You don’t languish in prison until you die.   You will

become a liability to the Government.  Why put somebody in Prison and feed him until he dies?  Why don’t you make good use

of him?  So I think the Government should come up with a policy on prison terms.  People  should be employed while in prison.

 They should be studying and doing such things.  
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On human rights again lastly, we need to have equal rights.  Whether you are  a man or  a woman.  Whether you are  a girl or  a

boy.  If we go at this rate or marginalized girl child, the boy child will equally be  in problems.   I  think we should slow down the

pace and say, we are all equal.  Don’t favour the girl.  Don’t favour the boy.  Yes.  Give them all equal opportunities.

Finaly, --------  

Com. Yano: That is not the final? 

Kipremo Yego: That was on human rights.  This was on the rights of the individual.

On the rights of the individual:  The Government should set  up  special  funds.   I  like  this  Government.   They  have  wonderful

ideas but  implementing  it  is  a  problem.  We  have  something  called  KTDA  around  here.  KTD,  its  purpose,  if  you  go  to  the

Archives, you will get very good documents.  But it has failed miserably because  the implementation stage,  it was chaotic.   We

put in political leaders.   So  we need to put such institutions to make them and train  them  and  look  for  ways  of  making  them

useful to the communities.  Look for example, just turn behind, Hon. Professor, just turn behind.  You will see a machine there, 

Com. Prof. Okoth Ogendo: The one that is lying there ------

Kipremo Yego: ----- which was useful during the colonial time and during the Kenyatta  administration, I am apologetic of the

fact that I am not mentioning the Moi Government because these things stopped functioning during his regime and what they are

saying is the organization use to work up to somewhere and then it failed.  That is just an example.   That thing,  it  could  have

been put into productive use.  

Another idea is on a special  programme for the marginalized communities.  Most  people  mentioned about  insecurity.  You are

lucky today you came by air.   Once our friends across  see  a helicopter,  they will not attach us.  So you have no problems,  no

worries.  (Laughter)  You don’t need to run away after this.  But the problem of the Pokot  is not that they are  warriors,  we are

equally,------  we can fight them and even beat  them.  We can fight.  But we don’t want.   We have no time for fighting them.

We want to do development just like in the international world.   But the problem of the Pokot  is,  they have been left  behind.

What they are trying to express is, --- it is like somebody who is eating and somebody is there hungry.  So  he is coming to slap

us that, why are  you finishing the food?  So I think the government should look for special  programmes targeting marginalized

communities and then enlighten them.  Once they get engaged in the will of development,  they will have no time for this kind of

stealing, killing people and so on.  It is the Government who has ignored such people and they now want to create  attention that

we are also in Kenya. 

Com. Yano: So you don’t blame the Pokot, you blame the government?
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Kipremo Yego: Yes, it is the Government, which is failing to do what it is supposed to do or doing what it should not do.   That

is the thing.  So Hon. Commissioners, thank you very much.  I don’t want to repeat all that my friends have said ----

Com. Yano: --- you have taken more than your share of the time.  Than you very much --

Kipremo Yego: ---- I also, let me mention something called efficient monitoring unit.  Such units should be entrenched so that it

is monitors all the things that the Government has put in place including your Commission.  Including your Commission.  If you

are doing the wrong things, then the Commission should say, ‘no’, this Commission, the efficient monitoring unit should come up

and say,  these people  are  not doing the right thing.  The office of the ombudsman should be in place and so on and  so  forth,

whatever my friends have said.  Thank you.

Com. Yano: Thank you very much.  Samuel Kipten.   Samuel yuko?  Samuel.  Observer.   George Cheboi,  George,  Observer?

Moses Chepkonga?  Observer.  Karibu.  

Moses Chekkonga:  My names are Moses Chepkonga and I have three two points to put in to the coming Government.

Ningependelea hii adminsitration kama Provincial Administration, District Administration na ma Chiefs  na  naibu  yao,  wapewe

nafasi ya kufanya kazi yao bila kuwa interfered na  Political  Parties.   Ninasema  hii  kwa  minajili  ya  usalama.   Ukiangalia  sana

usalama katika Eneo hili, hii watu kama hawa Administrators ambao wange angalia maneno ya security na kufuata mpaka hata

warudishe mifugo ya wenyewe, wanakua interfered na political parties kama Wabunge na wana siasa.   Ningependelea tu wawe

kando kabisa na watu kama hao. Wawe body ambao haitakua na tashwishi.

Ya pili, ningependelea hii Constitution, some of the Constitution should not be  national.   Tuwe na Constitution yakuweka kwa

District  level.   For  example  hapa  Marakwet  tuko  na,  tuseme  maneno  ya  mashamba  ambao  wazee  wanaweza  kuangalia  na

kutatua kuliko inde Kortini ambappo wantu wengine watakua wakinyanyashwa.  Ningependelea kama hii Sheria iwekwe katika

District level.  Ni hao tu.

Com.  Yano:  Thank  you  very  much  Chepkonga.   Evans  Surker.  Evans.   Observer.   Joseph  Kiptum?   Observer?  Karibu.

Endelea. 

Joseph Kiptum: Ile maneno ninasema kwa hapa ni mambo ya usalama.  Haya ya pili, tuko na maji ----

Com. Yano: Ukisema usalama, pendekeza.
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Joseph Kiptum: Hii mambo ya usalama, tulikuwa na mali yetu lakini Pokot  waliharibu na Serikali ina baada  ya kukata  tu mto

ya Kerio, soso ime enda Uganda.  Hio ndio hatuna usalama ----

Com. Yano: Unataka Serikali iangalie hio maneno.

Joseph Kiptum: Iangalia hio maneno.  

Com. Yano: Haya, sawa sawa.  Na maji? 

Joseph Kiptum: Mambo ya maji.  Tuko na maji area hii ya Marakwet.  Ile maindi ambao tunaomba Serikali,  tunataka Serikali

isaidie sisi wafunge hii maji yetu, kuliko iende Kerio, watengeneze katika shamba yet.   Haya,  baada  ya kutengeneza kwa hapa,

ile iliobaki ipelekwe Pokot halafu irudishwe mahali yenye imetoka, ile imebaki.  Wakati nakwisha tosha Markwet, 

Com. Yano: Maji? Ehe!

Joseph  Kiptum:  Maji,  yenye  imebaki,  wapitiwe  Pokot  halafu  walipishwe.   Hiyo  walipishwe  walete  hio  pesa  baada  ya

Marakwet ikimalizika.  Hii mto ya Embobut na hii Aror intengenezwe hizo maji.  Halafu baada ya Marakwet kupata yote, 

Com. Yano: Unaweza kuongea kwa Kimarakwet?  Kuna mtu ataweza kutafsiri .

Joseph Kiptum: (mochei kotoretech serikali kotekonwech dam ak kondenoiwech berechisiekab bek .Imuch kealte  bek  koba

komosuek kou Pokot,ak Baringo.Chepkondok chebitu koimuch ketoretekei  eng maendeleo)

Translator: Us people  of Marakwet  community, we are  blessed with a lot of water.   We  have  beatiful  rivers,  Embobut  and

Aror.   Now we would like the Government to dam for us these rivers so that we can  irrigate  our  land  and  the  excess  water

from the dam should be exported to the neighbouring Districts of Pokot  and Baringo.  The money from the sale of this  water

can then be used to help us to develop our community.  Then we shall be self-sufficient.

Joseph Kiptum: (nebo somok ko ngalekab barabara makebunei barabarosiek  kikoyakitu kobek  kotko  makeiben kiake tukul

eng gari.Kikoyakitu  tukuk chechang eng imbar ak gorik.)

Translator: We have very poor  infrastructure in Marakwet.   Our roads  are  not very good.   If we had good roads,  our fruits

like the mango tree you see up there, we would be able to export them out.

Joseph Kiptum: (bek chekikikany koba akoi Eldoret konyolu kelibanech achek Merkwete )
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Translator: We have a beautiful forest and we have good water from the Forest  for example the ones which have been taken

to  Eldoret  via  the  Chebara  Dam,  we  would  like  the  Government  to  compensate  us  because  this  is  our  God  given  natural

resources.  If it is taken out, us as a community, we should be paid for it.

Joseph Kiptum: (Haya .)

Translator: Haya.

Com.  Yano:   Asante  sane.   Tumeshukuru  sana.  Margaret  Yego.  Margaret  Yego.   Margaret  Yego,  yuko?  Ama  ni

observer?Francis  Ruto? Francis?  Benjamin  Kiprotich?   Ninaona  waalimu.   Waalimu  muko  na  maoni  ya  kupatiana?   Kama

muko nayo, mukuje mupatiana maoni.  Najua leo pengine watoto  wenu  wanafanya  exams.   Okey,  mukiwa  na  maoni  ukuuje

hapa mbele.  Edwin Kimtai.  Edwin.  Pastor  Musa Suker.   Pastor.  Observer.  Talai Kilimo.  Talai Kilimo.  So mwaalimu sema

jina lako.

Wilson Kiprotich: Good afternoon first of all.

Com. Yano: Good afternoon to you halafu upatiane maoni. Haya endelea.

Wilson Kiprotich:   Okey I would wish to also give out my views and so much has been said but I still don’t lack something to

say.  First  of all I  would wish to talk about  resources.   Natural  Resources:  Touching Marakwet,  I would wish to say  that  the

water resource should be looked into critically because  some districts may not have other resources  other than water  or  other

sources of income other than maybe their natural resource, which is water.  So making it a Government resource is putting us to

the wrong end.

Com. Yano: So what do you recommend?

Wilson Kiprotich: I  recommend that water  be  given or  be  regarded as  some income or  an  income  to  some  communities  so

that some of us like the Marakwets can really stress on being given something regarding our water.  

Com. Yano: Ehe: Go on.

Wilson Kiprotich: Secondly is the issue of  distribution  of  the  Government  resources  for  example  this  electricity.   Electricity

issue is becoming a real problem to us not of course talking about  the water  being the source of it.   If  you  talk  of  the  ‘white

elephant’ which is across by, it is discouraging to hear that it is passing by Marakwet  and we have the water  which can tap the

68



electricity within here yet we don’t enjoy even a single bit of it.  Talk of the nearest school here, a big problem.

Com. Yano: I would like to hear your recommendation.

Wilson Kiprotich: My recommendation is that with relations to electricity,  I would wish that the Rural Electrification Program

gives priority to areas  that have water  so that instead of distributing the electricity that we would  have  produced  locally  here,

they be given the priority to tap their own electricity and may be relate it  to  the  main  (word  not  clear)  so  that  we  can  easily

enjoy that resource.

Thirdly, is the Politics:  I would wish to air out my view that,  we the electorate  be  given the power  to impeach our Member of

Parliament if we are tired of him or her at the shortest  notice so that in any case  we elect  a person and by virtue of may be his

representation, we can gang up and we can impeach him and the issue of ------

Com. Yano: This is the last one?

Wilson Kiprotich: Chiefs: It is slightly sensitive but the truth is that Chiefs must be transparent  and in relation to employment of

Chiefs, it should be systematic  so  that  a  Chief  is  employed  in  relation  to  education  so  that  the  students  we  produce  have  a

feeling  that  you  can  even  be  employed  as  a  Chief.  So  the  level  of  education  should  be  at  least  Form  IV.   So  also  is  for

Councillors and every other individual that is willing to participate in any community development.  

Com. Yano: Thank you very much and I hope you are through Mwalimu, are you? 

Wilson Kiprotich: I wish to say one about Maembe, 

Com. Yano: --- as you go?

Wilson Kiprotich: you know this Maembe is one of our area  of production especially around here and we would with or  we

would urge the Government to give us a place so that Maembe can be considered as  a horticulture crop so that when it comes

to exporting, we are also given a priority now that we even have the Eldoret Airport.

Com. Yano: Thank you very much.  Jeruto Prisca.   Jeruto?  Jeruto.   Observer.   Nicholas  Kibor.   Nicholas  Kibor.   Komen

Kibor.  John arap Rotich.  John arap Rotich.  Edwin Kitum.  Edwin.  Ni wewe?  Jackson Kirop.  Jackson. Observer?  Stephen

Kosgei? David Chelanga? Edward Kiptoo.  Bowen Kiptoo.   Shadrack Atisei.   Paul Cheserek.   Paul? Huyo ni Co-ordinator?

Karibu, karibu mzee.  Paul karibu patiana maoni yako.
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Paul Cheserek: Niko hapa kutoa maoni yangu.

Com. Yano: Endelea halafu mzee akufuate.

Paul Cheserek: Niko hapo kutoa maoni yangu ingawaje wengi wamesema ambae ningesema.  Lakini ambae ninataka kuseme

ni kuhusu msitu.  Maji ni uhai ya binaadamu na kama tunaona maji ni uhai mpaka hii Forest itunzwe.  

Kwanza kabisa ipitie community iniative  wa  value  zaidi  kwa  vile  hawa  ndio  wako  na  uchungu  wa  maji  zaidi.   Maji  ikipotea

maisha hakuna.   Sasa  mpaka hawa wa  form  a  committee  ya  kutunza  forest  wasiwachilie  ati  kuna  watu  wa  highlands  wenye

wanatunza.  Wa wachie watu wa valley waunde kamati hawa watu wenye watashugulikia kulinda hio msito.  

Kwa upande wa security: Ningeonelea kwa Serikali ambae inakuja kuona ya kwamba mtu analindwa na mali yake.   Sio kama

saa hii ati ukiwa na mali yako inaporwa na hakuna mwenye anatekeleza.  Kwa Serekali ambae inakuja itunze mtu na mali yake.

 Asante ni.

Com. Yano: Asante sana Paul.  Mzee kuja na utuambie jina lako. 

Paul Cheboi: (ki ngetechei Kapsowar kokiki mengech.)

Translator:   He  is  telling  us  the  history  since  Kapsowar  Hospital  was  constructed.   He  was  a  young  boy,  some  four

generations away.

Paul Cheboi: (kikiliboni  chepkondet agenge chumba)

Translator: At that time the tax was ten cents.

Paul Cheboi: (kieng yoto kosom Kenyatta uhuru)

Translator: At that time we were paying tax to the Colonial Government and a little while after that Kenyatta came to power.

Com. Yano: Go on.  Endelea Mzee.

Paul Cheboi: (kiami ane Eldama Ravine Kenya Railway))

Translator: He was working as a Railway Officer in Eldama Ravine.
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Paul Cheboi: (kenam Kenyatta kowo Kitale)

Translator: Kenyatta was arrested in Kitale.

Paul Cheboi: (nomei Chumba )

Translator: By the Colonial Government.

Paul Cheboi: (kikirwok Maina ak Chumo eng Keiyo ak Markweta)

Translator: At that time, the administration was Keiyo and Marakwet and it was one administration boundary.  

Paul Cheboi: (kosomei Kenyatta Uhuru)

Translator: That is when Kenyatta came to power.

Paul Cheboi: (kerwoch kot kesom uhuru eng Kenya, kesom Chumba)

Translator: We got independence from the Government at that time.

Paul Cheboi: (kesut Kenyatta kwo Lodwar )

Translator: Around that time Kenyatta was languishing in prison in Lodwar.

Paul Cheboi: (kingomi Kenyatta Lodwar kongololchi Kimoi Chumba)

Translator: Moi at that time treated him there and he was conducting the Colonial Government about his release.

Paul Cheboi: (koba Chumba)

Translator: Immediately thereafter the Wazungus left and we got our independence.

Paul Cheboi: (kokenyini)
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Translator: Currently, as of now, 

Paul Cheboi: (makomi Korongoro, miagenge agenge  )

Translator: The generation of that time, we can count one or two people.

Paul Cheboi: (nekwong bichu mengech  uhuru nguno)

Translator: You young people, this independence now is yours.

Paul Cheboi: (ko katiba ne kikisir koribei Uganda,Sudan, Tanzania ak Somalia)

Translator: The Constitution which we got at independence recognized other countries like Uganda, Sudan, Tanzania and even

Somalia.

Paul Cheboi: (ara anyun mokose ngalekab boi?)

Translator: Now if you don’t recognize that Constitution now (Laughter), then what you are  saying is that you don’t recognize

what the elders did at that time.

Paul Cheboi: (obendi ano eng Kenya? Ak okurekei ngo? Oyai kou yomoche)

Translator: So that it suits you as of now. 

Paul Cheboi: (Ngatutik chekibo atkinye kokioribech akoi ra)

Translator: He is saying that Constitution which we enacted at that time is what brought us this far. 

Paul Cheboi: (Kongoi,oba ngatutik chelelach)

Translator: Thank you very much.  What he is recommending is you should do new things which suit you now, because  this is

your generation.  Thank you very much.  Haya, kongoi. 

Com. Yano: Asante sana.  James Beikik. (itnye kenyisiek ata we obo?i) Karibu.   Patiana maoni yako.
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Jacob Cheserem: Chamge sana.

Com. Yano: Chamge sana.

Jacob Cheserem: (Kikureno Jacob)

Translator: My name is Jacob.  

Com. Yano: Jacob nani:

Translator: to Jacob,Jacob ngo? 

Jacob Cheserem: Jacob Cheserem,amenye ane tulwet,koichun.. 

Translator: I am Jacob Cheserek and I live in the escarpment up there, those rocks.

Jacob Cheserem: (Koichun mi barak yun)

Translator: Those rocks up there.

Jacob Cheserek: (Koimutiet notinye)

Translator: My problem is,

Jacob Cheserek: (Awendi akuikui yoti eng koik,koumisono koik)

Translator: My problem is rocks.  As I said, I live up there among the rocks and I am a disabled person,  I have problems,  the

rocks keep on hurting me.

Jacob Cheserek: (Ko nganyoni akoi aitu yu kokauimian) 

Translator: When I come from the escarpment up to down here I am already hurt, bruised because of the rocks.

Jacob Cheserek: (Kot kole ane asomchikei go eng yu,kotomo anyoru,amiasome)
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Translator: So  because  of these problems of coming from up there to down here,  I decided to look for a small  room  down

here in the Valley and I have not yet found the place.

Jacob Cheserek: (Mito chinekirirena akoi kokono kibatisiek tutikin)

Translator: Because I am a disabled person, one person had mercy on me and gave me a few Iron Sheets.

Jacob Cheserek: (Kotameno kotamena tuche kitektoi)

Translator: Now I cannot put up the house.  I am not able to earn anything to enable me put up the house.

Jacob Cheserek: (Kikokeskei baba nenyu,mitei mama kityo akomaimuchi kotoreto) 

Translator: I  don’t have a father.   My father has already died and I only  have  my mother  who  cannot  be  able  to  assist  me

much.

Jacob Cheserek: (Kai asome serikali kotoreto kotekwo got )

Translator: I  would like the Government to help me construct  a house or  at  least  it should be put in the new Constitution  so

that people like myself who are not able to put up houses, the Government should be able to build houses for them.

Jacob Cheserek: (Ak asome kokeny kotoreto garit neamuchi abunot.Ak ketoret bik alak cheuane.)

Translator: Even something to enable me move around.  As you can see I am crawling.  If the Government can be able to buy

wheelchairs for people like us, 

Jacob Cheserek: (Kibwa boskilisiek alakeyu koyachekitu motoretech)

Translator: Some bicycles came here but they were not good.  They were of no use so they never assisted us.

Jacob Cheserek: (Ndaimukoksei keibwech baskilisiek chekikwerie eunek)

Translator: We would like bicycles that  can  be  hand-driven  because  like  myself,  now  I  only  have  one  hand,  the  left  hand,

which I can use to drive around.  So the Government in the new Constitution should be able to see to the needs of the disabled.

Buy for them the equipment.
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Jacob Cheserek: (EE,EE) 

Jacob Cheserek: (EE,EE)

Translator: He would also like the Government to educate,  right now he is old.   He cannot be  educated but he would like in

the new Constitution, education to be provided for the disabled people.

Jacob Cheserek: (Amoche kokeny serikali kotoret konet bik alak che iimikei kou ane.Kongoi)

Translator: Thank you very much.

Com. Yano: Kongoi.  James yuko?  Paul Kipkorir?  Paul Kipkorir.  Nyogesa Kilimo. (Com. Alince Yano – kele ka  Niicholas

) James karibu.  Nyogesa Kilimo. 

Nicholas Kibor: (EE,Nicholas )

Wananchi: (mwa kainet)

Nicholas Kibor: (Nicholas Kibor)

Translator:  My names is Nicholas Kibor.

Nicholas Kibor: (Kingomi Kenyatta,kondoiwech, kikiribei koroni bikab agriculture kori kotei imbarenik)

Translator: During the Kenyatta regime, this place was very beautiful.  It was nice.  They used to help the agricultural people to

make terraces for us.

Nicholas Kibor: (Kimoche achek serikali kosir lakoi cheinetotei bich olekirbtoi)

Translator: Now in the present time, we would like the Government to employ young people  to help us to make terraces  and

teach us how to make use of our farm so that we can have good produce.

Nicholas Kibor: (kimoche kokeny ye kikwei Kirwokik ko,kaikai kekwei engoret nekibongoni lainit) 
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Translator: We would like in the new Constitution that Chiefs should be elected by the people  by queuing system so that the

Chiefs can be answerable to the people.

Nicholas Kibor: (Kokeny komi bik che kele Kabatabis.Ikere Kabatabisechu,komochei serikali kokoch location sikongen kole

miano ak koboris bikab locationit ingiro asi makoyonoti bik koroch lekemani )

Translator:  We have our neighbours,  the Pokots  who are  a problem to us.   When  they  come  and  steal,  you  cannot  follow

them because  they have no permanent home.  We would like the Government to establish locations and give them permanent

residence these Pokots,  so that if they come and steal,  we will  know  that  this  is  their  location  and  they  can  easily  be  found.

Right now, they steal and they disappear because they have no permanent residence.

Nicholas  Kibor:  (Ngoliondeake  komomi  lamit  barabaresiek  eng  Markweta.Kikiwekchine  serikali  asimachbwech

oratinwek?Kimoche kindoiwech lamit asi kobit kimuch kealte minutik cho.Keib akot akoi Eldoret,kap Indege.)

Translator: We would like the next Constitution to ensure good roads  for every person like us the Marakwets,  we would like

to have tarmac roads so that we can sell our produce.  Why have we been neglected by the Government?

Nicholas Kibor: (Kitinye kokeny ngasiek che ibei serikali koteksen amoliboni.Kimochekoliban.Amuliboni liboni serikali tukuk

betusiechu))

Translator: We have our natural resources here for example down here where you are, we have a lot of sand.  We don’t want

the Government o just come and pick our sand.  It is our natural resource, and they should be able to buy this sand from us and

export wherever they want to build houses.

Com.Yano: Richard Kapsirop.  Richard. Mwole Kisang.  Jeremiah Biwott.  Observer? 

Daniel  Kibor.  Biwott  Cheserek.   Shadrack  Chelimo.   Shadrack,  karibu.   Na  Shadrack  atafuatiwa  na  Kisang  Kitum  yuko?

Ernest Kipkeu.  Ernest Kipkeu.  Daniel Kipkeu.  KimtaiYego.  Kimtai Yego.

Shadrack Chelimo: (Akotok engkainetab Jeiso)

Translator: I greet the congregation in the name of Jesus.

Shadrack Chelimo: My name is Shadrack Chelimo.

Shadrack Chelimo: (amoche angalal akobo ngwonin nemikoroni .Kimokomi ngwonin kenertosi achek.Mitoranianyun ne o.)
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Translator: I want to talk about the pain in this land.  When I was growing up, there was no pain.  But now there is a lot.

Shadrack Chelimo: (Ne ngwonini ?Kero Merkweta kokakerkeit ak chi ne motinyei baba nesoru )

Translator: Marakwet people are like orphans with no father to rescue them..

Shadrack Chelimo: (Kokoro Merkwetin kole Mungu inekei neimuchi kosorwon)

Translator: Marakwets now consider God as our only father who can assist them.

Shadrack Chelimo: (kosorwo we Mungu)

Com. Yano: (Sarunenen ne?)

Translator:  I  only consider  God as my father because  the Pokot,  who are  my neighbours have been given something by  the

present Government and then they have added on something else they also get from across the border.

Com. Yano: What is this something else?

Shadrack Chelimo: (Tinyei Pokotiek tingtingit neboren bich .Kabarenech achek bikab Markwete )

Translator: The  Pokots  have  got  home  guards  and  they  add  with  other  amunitions  they  get  from  across  the  border  and  I

believe as a Marakwet that they are given these home guards to finish somebody else, who is me, the Marakwet.

Shadrack Chelimo: (Ak yekakoboris, keibchi amitwokik kelech oamisie,omitwokik cheterchin)

Translator: Then after they have done their killing, the Government gives them relief food.  It is like they are  being paid so that

they can come and kill me.

Shadrack Chelimo: (Kikilen serikali bik kotebi eng nekararan amu kikoch Mungu serikali ngubut asikoribech)

Translator: I thought the Government has the right to protect its people and their property.  But now I am wondering this same

Government, which is supposed to protect us, the Marakwets is arming my neighbours, the Pokots to come and finish me.
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Com. Yano: (Imoche ne?)

Shadrack Chelimo: (Kimoche katiba kechob neribei chitukul koteb komie)

Translator: We would like it to be  put in the new  Constitution  that  the  people,  especially  us  the  Marakwets,  we  should  be

protected.   We  want  to  have  our  rights  to  life  and  our  rights  to  own  property.   The  Government  should  take  care  of  our

property.

Shadrack Chelimo: (kimoche serikali kotoretech eng bichu kabarech)

Translator: We would like the Government to revenge for those who have  been  avenged.   If  the  Pokots  avenge  us,  if  they

come and kill us, the Government should be able to retaliate and hurt them as much as they have hurt us.

Shadrack Chelimo: (Nyolu koker seikali ngalechuto tukul)

Translator: The  Government  in  the  new  Constitution  should  be  able  to  know  who  are  the  aggressors  and  who  is  being

aggressed.   Right  now,  we  are  being  aggressed  and  yet  I  don’t  see  them  recognizing  that.   So  they  should  also  be  able  to

compensate me by aggressing the aggressors.

Com. Yano: Sema kitu kingine.

Shadrack Chelimo: (Tinyei ngwonin Markweta akobo ngalechuto )

Translator: We want the new Constitution to ban corruption.  Right now there is a lot of corruption in the offices.   An old man

like me, I go to an office, wanting help from that office.  Yet when I reach that office, the people ask me to give them something

small.  Yet I went there with a problem.  How do I give them something and I am in problems.

Shadrack  Chelimo: (Mito  kokeny  yewochi  komochei  toretet  eng  office  kelechin  kokon  ki  kitikin.Kakai  kitelel  tukuchoto

.Nyolu ko office nebo serikali keyochin bik tukuk ko mie) 

Translator: To curb corruption, we would like anybody found to be  asking for handouts,  he should be sacked  or  prosecuted

and jailed because  right now they ask us for even about  twenty thousand shillings to be  able to employ your son.   You  don’t

have this money while you have been struggling to educate the child.  So any corrupt officer should be prosecuted and jailed.

Shadrack Chelimo: (kaikai serikali koisto tukchu yach si ketebi komie)
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Translator: In the new Constitution, the Government should be able to curb corruption under all circumstances.

Com. Yano: Ya mwisho. 

Shadrack Chelimo: (kongoi missing)

Translator: Thank you so much.

Com. Yano: Benjamin, Benjamin.  Ben Maiyo.  Paulina Murkomen. Paulina.  Pauline Murkomen.  Agnes Biwott.  Rael Kiptoo.

  Observer?  Rael unakuja?  

Rael Kiptoo:  I am Rael Kiptoo. (kimoche ketekwech polytechnic engoli)

Translator: We would like a polytechnic to be built near here.

Rael Kiptoo: (mochei ketech eng location ak division)

Translator: We would like a polytechnic to be built in every Division.

Rael Kiptoo: (kimoche kokeny ketekwech sipitalit nekimuchi ketorete chi asi makebendi akoi Kapsowar)

Translator: I would also like to express  myself about  health.  We want a well-equipped hospital especially one that will have

an operation theatre  because,  for example if somebody has to be  operated  on,  we have to go all the way to Kapsowar.   We

want a well-equipped hospital at the Division.

Rael Kiptoo: (kilen serikali koribei bik koboto malikwai, amune asimayoei kounoton? 

Translator: I thought that the Constitution says that the Government has got a right or is obliged to take care  of somebody and

her property and her life.  But what is happening? We don’t see that happening.

Com. Yano: (kemoche koyai ne?)

Rael Kiptoo: (nebo angwan)
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Translator: (kemoche anyun keribech)(to Rael Kiptoo)

Translator: We want the Government to be truthful and practice that which it vows to do, to protect the lives of the people.

Rael Kiptoo: (Kimoche ngalek ab kaliet asi kobit kobois kwonyik ak lakok komie)

Translator: Another one on Security, women and children are suffering on those rocks  as  you can see  up there because  these

women are not able to go to their farms and these farms are  normally below the roads.   They cannot till and they are  suffering

there and starving.

Rael Kiptoo: (kimoche nekonyitot Daniel Toroitich Arap Moi kongololchi Pokotiek asimakoborienech nekiech)

Translator: We  would  like  the  President,  His  Excellency,  Daniel  Toroitich  arap  Moi  to  talk  to  these  Pokots  to  stop  their

attacks on us of everyday.

Rael Kiptoo: (Kongoi)

Com. Yano: Rael,  tunataka clarification kidogo.  Umesema penya munaishi uko juu, nataka  ueleze  vizuri  ndio  kila  mtu  asikie,

niweke kwa hio recording.  Huku juu unasema munakuja mashamba hapa chini, 

Rael Kiptoo: Ee

Com. Yano: --- si ndivyo.  Huko juu hakuna mashamba?

Rael Kiptoo: Huko juu hakuna mashamba.  Tunalalaga huko juu.

Com. Yano: Sasa kule ni kulala tu na hapa tu ni mashamba.

Rael Kiptoo: Mashamba hapa chini.

Translator: Up there as you can see, those are just rocks and we normally we just sleep there.  All our land, our arable land is

in the Valley and now we cannot be able to till that land because of insecurity.

Com. Yano: Asante sana.  Tumeshukuru sana Rael. 
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Rael Kiptoo: Haya.

Com. Yano: Moses Biwott.  Moses Biwott.  Marani Julius.  Julius Marani.  Cheserek Bailengo.  Michael Murkomen.  Timothy

Kilimo.  Timothy.  Timothy Kilimo.  Obersver?

Pius Kilimo.  Pius Kilimo. Kipkore Jeremiah.  Yes, karibu Kipkore.

Kipkore Jeremiah: Habari zeny;

Com. Yano: Mzuri. Jina?

Kipkore  Jeremiah:  Kipkore  Jeremiah.   Katika  Katiba  yetu  kuna  vipengela  ambavyo  tuaona  vinafaa  sans  virekebishwe.

Kwanza kabisa ni jukumu la President.  Ukiona tunasikia katika Katiba ile ya sasa, kwamba President is above the law.  Na  hii

above the law ndhi imepelekea wananchi wengi kuumia sana.

Com. Yano: Pendekeza.

Kipkore Jeremiah:  Ningependekeza hivi, Katiba inayo kuja, President awe kama kila mmoja.  

Com. Yano: Yeah? Point ya pili.

Kipkore Jeremiah: Point ya pili: Resources  zile iko.   Ukiona katika Katiba ya sasa  inasema e.g.  Maji,  Land na kadhalika ni

mali  ya  Serikali.   Na  ukifika  mahali  pengine  ambapo,  pengine  mashamba  baado  gawanyua  upewe  Title  Deeds,  wale  wana

adhirika sana ni wala huko.   Kwa mfano maji.  Kwa mfano hata  mchanga  na  Forest.   Tungependa  katika  Katiba  inao  kuja,

kwamba kila kitu ya resources ile iko iwe ya community ile.  So that Serikali ikitaka iombe huko.

Com. Yano: Enda kwa ya tatu.

Kipkore Jeremiah: Ya tatu.  Kuna hii shida ya pengine inatokea ya ajali,  mara mtu anapata  ajali ya bara  bara,  na anakufa na

anapelekua mortuary.  Ati anaambiwa post motem inatakiwa ati hii ni mali ya State.  Na kama huyu ni mali ya State,  na ni mwili

ambae imakufa, kwa nini State isi shugulikie kulipa na kadhalika?  Kwa nini mtu na jamii yake wanaambiwa alipe na kadhalika?

Tungetaka katika ile Katiba inakuja,  kama ni sisi ni mali ya State,  State  ishugulikie kila kitu.  Wapatieni tu  mwili  kwa  ajili  ya

kuzikua.  Lakini mambo ingine ya kusema lipa hii, what, what.  Iwe mali ya State, kama kweli sisi ni mali ya State.

Ya nne ni okey,  saa  hizi Serikali nasema inalinda kila mtu na mali yake.   Kweli hio ni Katiba ya sasa.   Lakini, Katiba ya sasa

aisemi, okey, vile Serikali inasema italinda mtu na mali yake, isipoweza kunilinda na mali yangu, nitafanya je?  
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Com. Yano: Pendekeza.

Kipkore Jeremiah: Napendekeza hivi.  Serikali ile iko ama kiongozi yule yuko,  kama kwa sababu ame apa  kunilinda na mali

yangu,  asipoweza  kunilinda  na  mali  yangu,  awe  presecuted  immediately.   Tusingoje  atoke  kwa  madaraka,  ili  astikiwe.

Astikiwe, ama alipe hio mess maramoja.  

Jambo lingine, ukiona Kenya saa hii, karibu kila mwananchi ana silaha.  Ni masikitiko sana.   Na  huku tunaendelea kulipa kodi,

leo kesho kwa minaajili ya kulipa askari na kadhalika.  Kwa nini raia wawe na bunduki?

Com. Yano: Pendekeza.

Kipkore Jeremiah:  Tunapendekeza hivi.  Sheria ya kukuja iangalie kabisa  kwamba raia yoyote asiwe na  bunduki.   Lazima

tusiwe tukilipa Kodi, ya kulipa watu ambae wangechunga watu na huku raia wana bunduki au silaha zingine ambazo zina umiza.

La mwisho  ni  ile  Kodi  tunalipa  tu.   Katika  Kenya  tunalipa  Kodi  nyingi  sana.   Na  ukienda  sasa  kwa  mfano  katika  shule  za

Primary na kadhalika wazazi wananunua vitabu tunanunua kila kitu.  Kwa nini hizi pesa  tunalipa kama Kodi  zisi tumike kununua

mahitaji, learning resource  katika shule zetu?  So katika Katiba  ya  kuja,  zile  Kodi  zinalipwa  ziendelee  kufanya  kazi,  kujenga

bara bara, kununua vitabu kwa shule na kadhalika. 

Com. Yano: Asante sana.

Kipkore Jeremiah:  Mwisho, mwisho: Katiba ni maisha, kwa habari ya kusema, tuharikishe Katiba ili twende uchaguzi, should

be stopped.  Hata Katiba ati ikienda miaka miwili, iende miaka miwili, na tupate Katiba ya kwenda kusaidia wa Kenya ambao

wanazaliwa hata two thousand years to come.  Na tusiharakishe Katiba kwa sababu ya tarehe ya uchaguzi.  Yeah. Asante.

Com. Yano: Asante sana.  Nenda ujiandikishe.  Joel Kilimo.  Joel Kilimo. Nakufina hapa hapa,  tumesoma horodha yetu yote

na tumeita kila mtu mwenya alikuwa amejiandikisha.  Bila tu pengine kulikuwa na mtu mwenye, kama umechelewa pole.   Ile tu

kama kulikuwa na mtu mwenya kunaa ako na lile jambo,  yenye anajua akienda nyumbani leo,  hataweza kulala, ila atuambie ile

jambo.  Kama kuna mtu kama huyo.  Na  kama umeongea sitakupatia  nafasi.   Tutapatia  tu  nafasi  wale  hawajapata  nafasi  ya

kuongea.   Kuna watu kama hawa?  Nione mikono zenu, naona  mmoja  hapa.   Haya,  kujeni  hapa  mbele.   Kila  mtu  nitapatia

dakila mmoja, moja, moja.  Useme tu lile jambo yenya aijakuziwa na mtu mwingine.  

Kirop Stephen: Commissioner, Good afternoon.
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Com. Yano: Good afternoon to you.  Give us your name first. Kaeni huko kando. Wewe umechelewa wewe.  Ee.

Kirop  Stephen: My  names  are  Kirop  Stephen.   I  don’t  know  if  this  has  been  mentioned  before.   I  would  like  the  new

Constitution,  in  the  new  Constitution  if  we  can  have  a  Justice  Commission  to  see  that  Justice  is  being  done  to  all  Kenyans

wherever they are, even down, down there in the marginalized areas like in our place because at times like security ---

Com. Prof. Okoth Ogendo: Where is your place?

Kirop Stephen: Here, in the Valley, Kerio Valley because we are suffering a lot.  If we could be having such a Commission to

see that justice is being done to all Kenyans.  

Another one is on Courts,  Kortini: I would like that in the new Constitution, if we can have some Mobile Courts  to move in the

interior parts  to the ground level, whereby all wananchi is being tough because  at  times it is very  hard  for  us,  because  let  me

mention, in our district of Marakwet we don’t have Court,  we go to Keiyo District,  (word not clear)  so we would like if there

could be Mobile Courts to move around and hear various,  speaches or whatever from wananchi or  even the old wazeez.   We

don’t have money to go up there for their cases or if possible in the new Constitution I would like even the Council Elders to be

given a chance to hear some small or  some cases,  some small disputes not just to rush it to Courts  because  sometimes not all

people are able.  

Com. Yano: (inaudible) Last one.

Kirop Stephen:  Yeah.   As far as  security is concerned I wanted to mention something that the Security  personnel  to  be  left

aside to deal with all the insecurity cases not political whatever to come because sometimes, when there is cattle rustling is going

somewhere, you find that the security personnel are deep in but after sometime they are told to fall away.  Then we wonder.  So

we want it in the new Constitution, that the Security Personnel to be set aside to be free from all political affairs.  

Com. Yano: Thank you very much.  Mikono,  mikono, wewe ni wa pili, wewe ni wa nne, were mzee wangu umeongea.  Wa

nne, wa tano, wa sita, wa saba.  One minute each.  Ongea hapa.

William Murkomen: Okey, labda yangu ----

Com. Prof. Okoth Ogendo: Jina?

William Murkomen.  William Murkomen.  
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Com. Yano: Wewe umechelewa wewe, endelea.  Endelea.

William Murkomen: So mimi sina maoni ya kusema isipokua document yangu nimeleta.

Com. Yano: Very good.

William Murkomen:   Nafikiri ni  ombi  tu.   Wakati  tulikuwa  tunajaribu  kuandika  hii  Katiba,  wazee  walikuwa  na  hofu  sana

kwamba hii Katiba yetu itafika kweli?  Sasa, ombi letu ni kwamba, maneno yetu kweli lazima ifikishwe vile tumesema.  

Com. Yano: Asante.

William Murkomen: Nafikiri ilo ndio ombi langu pekee yake.

Com. Yano:  Tafadhali jiandikishe. Nafikiria uli chelewa.   Kabla  venye  hatuja  anza  hii  mukutano,  Professor  alieleza  vizuri  ya

kuwa baada  ya kuchukua maoni yenu, tutaenda tungeze report,  na hio report  itarudia  nyinyi  mukae  nao,  kwa  muuda  ya  siku

sitini, muchambuwe, muingalie na mujihakishie yakua yale maneno yako ndano ni yale maneno mulitupatia,

William Murkomen: Asante Commissioner

Com. Yano: Halafu tukisha chukua kutoka hapo tunaenda kufanyia kazi.  Wa tatu?

Edward Kiplagat: My names are Edward Kiplagat.

Com. Yano: Okey, Mr. Kiplagat.

Edward Kiplagat: I want to touch on basic rights only.  The case of death penalty should never be abolished because  the same

offender will come and commit the same crime. For he knows anytime he will be free. 

Secondly, the case of failure of this Constitution.  They have failed automatically to protect the citizen and his property.   I  could

suggest that  the  new  Constitution  should  give  a  directive  Code  of  Conduct  that  should  be  followed  and  answerable  arm  of

Government in case such issues arose.  

Another one is on education: the new Constitution should give us a free education up to Form IV level.  

Towards rights of vulnerable groups: I could suggest that the new Constitution should form a Commission first and foremost to
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look after issues that relate to forced love affairs, mapenzi ile inaanza kuwa ni mbovu sana.

Agnes  Biwott:   -------  ni  zangu  lakini  nitaongea  moja.   Ningependa  katika  sheria  ambae  tunaunda  sasa  hivi,  Serikali

wachukuwe  priorities  kwa  development  na  to  collect  information  kutoka  wananchi  wenyewe.   Wasiwe  wakipanga  kazi  juu

kabla ya wananchi, kwa sababu priority inatoka kwa wananchi wenyewe.

Halafu kuna mambo ya kuajiri kazi: Tungependa sana sheria ya wakatu huu iweze kuona sana wale watu wote wama trainiwa

kwa  vizara  mbali,  mbali  waajiriwe  ili  nafasi  zingine  zipatikane  na  hio  iwe  mortisha  kwa  wengine  kwa  sababu  hio  sasa  ndio

tunaone imeumiza watu wengi hata kutosoma na kutofanya mambo mengine yote.  

Com. Yano: Endelea.

Agnes  Biwott: Na  mwisho,  ningependa  sheria  ya  wakati  huu,  itunze  wa  Kenya.   Yaani  wa  Kenya  wote  wawe  sawa  bila

maendeleo.  Waone kila mwananchi ama ni mwana Kenya, ni mwana Kenya kila mahali.  Wasiwe na upendeleo.  Asante.

Com. Yano: Asante sana.  Number tano.

John Kibyatich: Pole kwa kuchelewe, I am sorry, I was late and I missed my chance to present my views.

Com. Yano: It is okey.  I am giving you only a minute

John Kibyatich: John Kibyatich is my name and I am going to speak  on participatory  Government  and  I  am  speaking  as  a

youth.

I want during appointments of nominated Members of Parliament, a youth representative should go to that Parliament and enter

into the Cabinet  so that he can represent  our interest  anywhere at  any time.  Also,  under international relations,  I think this an

area where nobody has talked.   I  do  not want any future President  to be  a Mr.  PR  man.   A  Public  Relations  Officer  of  this

Country because this attitudes and these beliefs will lead the donor funds to refuse to pump in money.  I  want the Parliament to

form a small Committee of people who will be sent out to go and talk of issues pertaining to our Nation.  

Parliament also should give a stand on National issues and international issues.   There are  so many Treaties which may be our

Head of State enters into which are not commensurate with the aspirations of this Nation.   Look at  the case  of the Nile River.

That Treaty was entered by wazungus long time ago and other treaties.   They are  not commensurate with the aspirations of the

people.  
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Com. Yano: Maliza.

John  Kibyatich:  I  proceed.   Now,  we  want  it  to  be  enshrined  in  the  Constitution  that  any  future  bilateral  or  unilateral

agreements be done by this Committee of Parliament and these PR people.  

Okey, I have finished with that.  I  also want to speak  on something called,  Commissions created.   These commissions created

always created after wrong doings.  After something has gone wrong that is when a commission is formed to rectify and cover

up  and  do  all  these  things.   In  future,  we  do  not  want  commissions  to  be  created  that  only  come  to  cover  up  things  but

commissions that do their work.  Okey.

Com. Yano: Last point.

John Kibyatich: Last point is on succession and transfer of power.   There is a big problem here.   When we are  handing over

power, maybe a President is handing over power, he is still in power himself and may be a future President  may be will see  that

his election is actually going wrong, he can either suspend the Constitution and rule by  decree,  become  a  dictator  so,  I  want

during this transition period, the Speaker of the National Assembly should take over until a new Government is formed.  

Com. Yano: Thank you very much.  

John. Kibyatich: Okey.  May I just say something small on something else here.  Just one point please.

Com. Yano: Is that a new point?  

John Kibyatich: Yeah.   A new point on Defence and Security:  I  think this  issue  of  vesting  on  the  Executive  the  powers  to

declare war and be the Chief of the Armed Forces and DOD, I think he is interfering so much.  We should form a Ministry of

Defence with an Interior Minister who is vested with absolute powers  to regulate the goings-on inside the Parliamentary issues

not Parliament, Military.  Thank you so much.

Com. Yano: Thank you so much.  We are very grateful for those very youthful views.  Number six?  Karibu mama.  

Margaret Yego: (Anekekureno Markaret Yego)

Translator: Her names are Margaret Yego.

Speaker: Ata alakuwa ame andika:
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Com. Yano: Aah: Wacha aonge.

Margaret  Yego:  (Eng  emoni  nyo  bo  Markwete  kenyolili   amu  ruitos  chebiosok  ak  lakok  olimbo  koin  ak  keringon

amuyokobelei korik bunik)

Translator: In our land of Marakwet, women are  really suffering with children because  they spend their lives inside rocks  and

caves because of the problem of insecurity where houses were burnt.

Margaret Yego: (Makebendi akot kwen amumomikalyet)

Translator: These days, we cannot go to a domestic works in the shambas and even fetching firewood beyond Turkwel power

line down here.

Margaret Yego: (Kaikai ndo imukoksei takimut lakok ab Pokotiek koba sukul asi makonerchinin chorso) 

Translator: She is recommending that the Government should introduce a policy where the young Pokot  children are  forced to

go to school so that they don’t have time to engage in war-like activities. 

Margaret Yego: (kokeny kokikotebi group nebo chebiosok kotko makongen kie tesei tai)

Translator: She is also making an observation and recommendation about  the women groups.   She is saying that it looks like

there is no national agenda for women groups and especially those ones, which were already formed.

Margaret Yego: (Mochei kochob serikali arorutiet ne imuchi kosub chebiosochuto koucho tinyei mashinisiek chebo bek)

Translator: A  national  agenda  on  women  should  be  able  to  look  at  such  things  as  groups  which  own  income  generating

activities like posho mills.

Margaret  Yego:  (Mochei kokeny serikali kotoret  kipteninik amuichek cheimuch kobarasta  ngalekab keny  kou  ye  kiu  cheu

Nyakinyua)

Translator: The Government should also look into cultural issues and promote women traditional dancers  in general because

they promote people’s culture.  She is giving an example of a group like ‘Nyakinyua’ which was so prominent sometime back

and they used to benefit and also be able to channel their people’s culture.
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Com. Yano: Yes.  Do they have such a group themselves?

Translator: She says that  they  have  some  groups  here  but  they  are  no  longer  being  promoted  these  days.   Perhaps  she  is

recommending that the Ministry of Culture should do something to promote the Marakwet culture.

Margaret Yego: (Kimi kurubisiek chebo kwonyik  chekikikwei sikondochi alak, momi toreto neikochinin serikali bichuto?)

Translator: She is saying that there were elections for women representatives but it looks like they don’t get support  from the

Government.  That’s all she has.  Thank you.

Com. Yano: Asante.  Asante. Okey.  Wacha akajiandikishe.  Tell us your name.

Pauline Kipkeo: Jina langu ni Pauline Kipkeo.   Mimi yangu ninatoa maoni yangu kwa Serikali  yenye  inakuja  ijali  mambo  ya

wamama sana.   Wamama wamewachua nyuma.  Katika hivo, mimi sija Marakwet  hapa na generally, tunataka  wamama  hata

wawe wakisikuzua maneno yao.  Na Serikali yenye inakuja, sheria kama mtu ameolewa akuwe,  wakiwa na jamii yake,  tuseme

kama baba  na mama, kama ni shamba imenunuliwa, iwe baba  jina lake iandikua na mama mwisho. Kwa sababu,  dunia kweli

sisi ni maua.  Watu uwa wanakufa na baado wengine wanazaliwa.  Na kuna mahali baba  akiondoka mama anabaki,  mashemeji

wanasema hii ni mali ya kijana yetu.  Na  kama hio jina ya bwana ilikua imeandikua yeye pekee  yake,  kama hakuna ya mama,

huwa mama ana adhirika sana na watoto 

Kwa hivyo kuna wazee wengine hata wana kama hio jina yake imeandikua hiyo nini yake,  hata mwingine anaweza tafuta watu

huko nje,  anasema  mimi niko  na  shamba.   Unakuta  mzee  ameuza  shamba  kisiri,  amechukua  pesa  labda  ametumia  kwa  njia

mbali, mbali sitaki kutaja, lakini kuna njia mengi saana ya kutumia pesa.  Na kama hio shamba imeenda hivyo, mwenya anaumia

sana ni mama.  Kwa hivyo kama hio jina yenye mimi ninapendekeza,  iandikwe mbele ya akina wazee,  kama jinya ya mzee na

ya mama mwisho.  Ili hata kama mzee anataka kuuza, hio jina ya mama itaulizwe wakati  wataenda kwa lands.   Itasemekana na

huyu mwenya jina lake iko mwisho, ni nani?  Sababu,  hio shamba ikiandikua tu mzee pekee  yake,  mzee  wako  na  njia  mengi

sana ya kuuza shamba halafu mama anabaki.  Na mwenye anaumia ni mama na watoto.

Com. Yano: Jambo lingine.

Pauline Kipkeo: Jambo lingine ni mambo ya maji.  Watu ya area  hii wanaumia saana.   Kwanza mimi, wacha tu niwambie siri

moja.  Mimi ninaishi town leo nime enda mpaka pale juu, nakuta mama mwingine anasema, ohh sasa leo mtoto yangu atakunyua

nini?  Maji.  Ile kitu ilioko, watu wa area sana wapewe maji na mafereji iende kila nyumba.  Ili wapate maji, kwa sababu maji ni

maisha.  Maji ni maisha ya bina adamu.  Na ni lazima tukule, na ni lazima tuoge.  Tusipo oga hata sisi wenyewe hatuta karibiana.
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  Kwa hivyo wamama na hata watu wa hapa na community ya Marakwet  watengewe dam ya ku supply maji.  Huko kwanza,

huko juu.  Hio tu.

Com.  Yano: Nyamakudo,  kuna  jambo  unataka  kusema?   Kuna  jambo  unataka  kusema  yenye  aijasemwa  na  wewe  hukua

umesema mbeleni?  Kama ni kurudia sitakupatia nafasi.  Moja tu.  Basi.  Eh. Moja.

Mzee  Nyamakudo:  Sisi  kurutu  tunasema  tunataka  Katiba  yetu  hii  ambao  tunabadilisha  tunataka  ati  President  iko  juu  ya

sheria.  Hapana taka hio sheria.  Sheria iwe juu halafu President awe chini ya sheria.  

Com. Prof. Okoth Ogendo: Juu, Juu zaidi. 

Mzee  Nyamakudo: Juu,  juu  zaidi.   Hapana  yeye.   Na  ingine,  hizi  pesa  yetu  ya  Kenya,  hapana  taka  weka  kichua  ya  mtu.

Nataka weka tu ile Simba na ingine ile map ya Kenya au Mbuni pande ingine.  Halafu ikae hivyo. Hiyo ndio yangu tu.

Com.  Yano: Asante  sana  Mzee  Nyamakudo.   Nafikiri  sasa  tumeweza  kumaliza.   Hata  siwezi  kukupatia  sasa.   Tumeweza

kumaliza juu tumepatia kila mtu nafasi najua hakuna jambo itasemekana  yakua  ati,  Marakwet  hawakupatiwa  nafasi  kuongea.

Naona mumeguzia kila jambo yenye Katiba inahitaji.  

Na kabla sija endelea na pengine kufunga hii mkutano, kuna jambo Commissioner Lenaola angetaka kuwaelezea.  

Com. Lenaola: Kuna swali iliulizwa leo kwamba  kuna  makundi  yalitumua  kufanya  elimu  ya  raia  katika  Marakwet.   Nafikiri

Councillor alisema jambo hilo na pia kinaja mmoja alisema hivyo pia.

Translator: (kamua chichi kole kimi bich nyo konet bich ngalekab katiba) 

Com. Lenaola:  Makundi hao ni kama Kuinet Central Management,  

Translator: (Kundisiek cheu Kuinet Central Management)

Com. Lenaola: Kertor,

Translator: (Kerto)

Com. Lenaola: Kwilil Kenya Limited,
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Translator: Kwilil Kenya Limtied,  

Com. Lenaola: Marakwet Professionals,

Translator: Marakwet Professionals

Com. Lenaola: Maendeleo Ya Wanawake Organization,

Translator: (Maendeleo nebo chebiosok) 

Com. Lenaola: Marakwet Views in Action,

Translator:(Marakwet Youth in Action)

Com. Lenaola: Moi University Students Association.

Translator:(Nebo lakokab University chebo Moi)

Com. Lenaola:  Na hii si swali ambalo imeulizua katika Marakwet pekee yake.

Translator: (Matebut nekakiteb eng Markweta kityo,kiketeb eng olotukul)

Com. Lenaola: Karibu Kenya nzima tunaulizwa haya makundi, mbona hawakutufunza maneno ya Katiba?

Translator: (kiketeb eng Kenya tukul)

Com. Lenaola: Na jibu letu ni fupi sana.

Translator: (kamua inendet walutiet kole)

Com. Lenaola: Tulikuwa na mpange kabambe kwamba haya makundi wapewe fedha ya kuwafunza wa Kenya hali ya Katiba.

Translator: (kikakichob kele asi koba bichoto konet bik akobo katiba eng Kenya komukul)

Com. Lenaola: Lakini fedha hazikuja.  
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Translator: (matekenyor robisie choto)

Com. Lenaola: Na mahali kama Marakwet ama Turkana, ama Samburu ama Pokot ni mahali papana pa kubwa sana.

Translator: (kole korotunwek cheu Marakwet,Turkana,Samburu,ak Pokot komoitei chi okoronoto ak kolo)

Com. Lenaola: Na  pia vile mumesikia mulisema nyinyi wenyewe hamna bara  bara,  hamna transport,  hamna  lami,  kwa  hivyo

kufika mahali mmoja mpaka pengine ni kazi ngumu sana.

Translator: (komua olemomi barabar,momi lam kokeit koret tukul ko korom sana)

Com. Lenaola: Kwa hivyo makundi mengi, hazikuweza kufikia watu manyumbani.

Translator: (maitita bik che kita inetisie komoswek che chang)

Com. Lenaola: Ndio tukasema ma Commissioner kuja hawa wenyewe kujaribu kufunza wananchi kwa muuda mfupi sana.  

Translator: (koineni kibwa Commissioners eng boroindo ne nwach)

Com. Lenaola: Na Commissioner alikua chini ya huu mti kujaribu kufunza haya mambo ya Katiba.  

Translator: (kimito Commissioner Yano konetok eng uruono)

Com. Lenaola: Kwa hivyo hakuna fedha ambazo hawa wamekula.

Translator: (mami robia che kikiam buch)

Com. Lenaola: Na si walikataa kuwafunza.  Ni njia na hali hawakua nayo.

Translator: (amakitai koyai kasinoto maimukak kou ye kikibangan)

Com. Lenaola: Lakini kwa maana mumetoa maoni yenu,

Translator: (amukoteb akwek)
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Com. Lenaola: Tunawahikishia kwamba yale mutayasema, yale mulisema ni ya maana sana ki katiba.

Translator: (tukuk chekomwa akwek kobo komonut kabisa ak kebekendeni kitabut kounoto)

Com. Lenaola:  Na jawabu la Tume ni kuchukua haya mambo na kuyafanya katika Katiba mpya ya Kenya.

Translator: (kasityo ko kiyum ngalek tukul chekakimwa ak kobekinde katiba nebo Kenya)

Com. Lenaola: Jambo la mwisho.

Translator: (ngoliot nebolet)

Com. Lenaola:  Baada ya sisi kuandika Katiba katika draft,

Translator: (yekakesir ngalechu tukul )

Com. Lenaola: Kama sheria haitabadilishwa,

Translator: (ngomakiwal ngatutik)

Com. Lenaola: Tutaizungusha tena kwenu,

Translator: (kewekukokeny)

Com. Lenaola: Tutajaribu kuja tena kuwafunza kulingana na hio draft ya Katiba.

Translator: (yeketiem kinetak kou yekasirta bichu)

Com. Lenaola: Ili muelewe Katiba yenu itakua namna gani?

Translator: (asi kobit ona ole katebto ano)

Com. Lenaola: Kwa hivyo, si kwamba baada  ya leo hatutarudi hapa ama hakuna kazi itafanyika juu ya Katiba.   Baado kuna

stages zingine nyingi ambazo ni lazima nyinyi pia mukue katikati ya hio kazi.
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Translator: (mobolet bani tekobwoni kokeny ngab akoi  kenai ngokakicham anan olo)

Com. Lenaola: Nafikiri mimi ni hayo tu.

Translator:  (Kongoi.)

Com. Yano: Asante sana Bw. Lenaola kuhakikisha ya kua watu wetu wame elewa kilicho tengeka.

Translator: (komwochi kongoi Bw.Lenaola)

Com. Yano: (mamiki neoteshini amwoe missing akobo tebutiet nekateb councilor )

Prayers:  Baba  mwenyezi  Mungu  asante  kwa  wakati  huu  ambao  umetufikisha.   Asante  Mungu  wetu  kwa  kila  mmoja  wetu

ambae amekusanyika mahali  hapa.   Mungu  tunawaweka  mkononi  mwako  kila  mmoja  wetu  alie  zungumuza.   Wale  walitega

sikio,   na  Mungu  wenya  walitoa  wakati  wao  kuja  kukaa  mahali  hapa.   Mungu  tunajua  hayo  yote  ambae  tumefanya  ni

yakutuletea  Serikali  mzuri,  Serikali  Mungu  ambae  utatuundia.  Mungu  tunaomba  ili  yale  yote  tumezungumuzia  kama  yalikua

yanakuchokeza  Mungu  wetu  utusamehe.   Na  kama  Mungu  yalikufurahisha  utukufu  ikuje  kwako,  Mungu  wetu.   Mungu

utuwatumia hawa ma Commissioners watumie wale ambao umeweka kwa mamlaka ili watende kazi ambae ni ya haki na zaidi

ya  hayo  Mungu  wetu,  Serikali  iwe  ambao  Mungu  utafuraia.   Mungu  yale  yote  ambae  tumezungumuzia,  kuandika,  kunena,

kuwaza,  hebu  yawe  yakuletea  sifa  Mungu  wetu.   Bariki  na  kila  mmoja  wetu  tunapo  ondoka.   Mungu  hata  wenzetu,  ma

Commissioners  wanapo  ondoka,  Mungu  uwaongoze,  uwalinde  na  zaidi  ya  hayo,  uwape  hekika.   Mungu  uwe  pamoja  nasi

wakati huu na hata milele maana naomba katika Jina la Yesu alie Bwana na Mwokozi wetu. AMEN. 
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