


CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS

CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS, LAIKIPIA WEST CONSTITUENCY HELD AT NYAHURURU
CATHOLIC CHURCH ON JULY 5™, 2002

Present

Com. Mutakha Kangu
Com. Kavetsa Adagda

Secretariat in Attendance

Solomon Mukenion - Programme Officer
David Ochieng’ - Didrict Coordinator
Regina Obara - Assgant Programme Officer

The medting was cdlled to order a 9. 25. a. mwith prayers.

Prayers. Tuombe. Tunakushukuru sana Bwana Mwenyezi Mungu wa neema kwa vile Bwana umetukutanisha mahdi hapa
Bwanaili tuendelee na kazi ambayo ni muhimu sana katika nchi yetu. Bwana tunakuombaili tuwe tumefanya kazi nzuri kukiwa
jioni Bwana nawae watu ambao wanahitgika hgpa Bwana uwaete Bwana.  Tumgiweka mikononi mwako Bwana tukijua
utatusaidia ukisaidia serikdi yetu, usadie wafanyi kazi hawa Commissoners na Coordinator na wae wengine Bwana

wanahuska na mambo haya. Tunakuomba tuendelee vizuri na hata jioni tutakusfu Bwana. Kwa jina la Yesu Krigto diye



Mkombozi wetu. Amen.

Machira Apollos. Madam Commissioner, Mr. Commissioner, my name is Machira Apollos — the Didrict Co-ordinator for
Lakipia and | wish to welcome you to Lakipia Didrict. | know you were welcomed yesterday in Lakipia East — this is
Lakipia West and these are some of the people who are going to give the viewsin this part of the district. Commissioners, here
| have one committee member whom | will ask to introduce hersdf. The other committee members are in Rumuruti and others

will be joining others shortly.

Waithira Kiragu: Honourable Commissioners, Steff, ladies and gentlemen, | am Waithira Kiragu from Nyahururu Municipdity
and | ancerdy welcome you Commissioners and | hope this Commisson is going to succeed. It is not going to be like other
Commissons so that it can help Kenyans. Thank you very much.

Machira Apollos. Ladies and gentlemen, thisis not a Lakipiagtting. It isagtting for the Commissoners and | am now going
to hand over the work to the Commission that has come dl the way from Nairobi. This may be the fird and the last time they
are going to collect views so let us give out our views to Kenya. Thank you very much.

Solomon Mukenion: Asante sana Bwana Co-odinator. Kwa upande wetu wa Commisson, mimi kwa mgina naitwa
Solomon Mukenion ndiye Programme Officer ambaye anaongoza secretariat.  Ningependa kuwgulisha timu yangu ya wae
tumekuja nao na tulikuwa timu kubwa ila tumegawana wengine wakaenda Mlingoti. Kwa sasa, wae wako pae kuna Regina
Obara ndiye anachukua verbatim recording — ana-record kila kitu na kuna machine ambazo ni professond kabisa na hakuna
kitu tutaacha hata kidogo. Karibu nayeye ni Bwana Ochieng yeye pia ni rapportoir na ataandika kila kitu ambacho mtasema

Kwa hivyo bila kupoteza wakati, tutaanza mara moja na nitachand over (inaudible) kwa Commissoner. Asante sana.

Com. Adagala: Habari ya asubuhi?

Audience: Nzuri.

Com. Adagala: Tumefurahi kuwa hapa. Hiki ni kikao cha Tume ya Kurekebisha Katiba na staweza kuzungumza kwa
Kiswvahili. Yoyote? It is okey, English , Kizungu. Mngua waiu wa town lazima waulizve. Mimi ni Kavetsa Adagda
Commissoner na mwenzangu ni John Mutakha Kangu. Tumekuja hapa kama wae wengine wako Rift Vdley mahdi tofauti
tofauti na sababu yenyewe ni kuchukua meoni yenu. Sababu ya kuwa hapa kwa kikao hiki ni meoni yenu. Tulikuwa na kikao
kingine na kilikuwa cha Civic education ambapo S5 ndio tulizungumza lakini wakati huu ni wenu wa kuzungumza na ningependa
kusema kwamba mbele ya Tume kila mtu ako sawa. Mbee ya Tume zungumza na ujiskie huru na ujigkie unezungumza
mambo ambayo yako kwa moyo wako na hauna uoga kwa sababu hiyo ndio Kenya tungependa hii Katibailete. Watu wasiwe
na uoga ama watu wanaofikiri wakisema hili nitashtakiwa au nitashikwa au nitawekwa detention.  Hiyo free ni Condtitutiondl
freedom — ni uhuru wa kikatiba



Sasa tungependa tukianza pia process yenyewe iwe na hizo vaues za Congdtitution.

Tukiwa hapa, tuna utaratibu wa kutoa meoni. Kuna huu utaratibu; kuna watu ambao wameandika memoranda au barua kwa
Tume na tungependa hao watu — kama hauna nefas ama una shughuli ingine au kama undfikiria memorandum yako inaweza
kujizungumzia yenyewe, kwa sababu tutasoma hiz memorandum zote zitekazoletwa hapa zitezungumziwa, zile zimewekwa
Posta zote tutazisoma. Unaweza kuleta memorandum yako na usshihishe utgiandikisha pale na ukiwa una shughuli ingine
uende. Utakuwa ume-record (inaudible). Na ukiwa na memorandum na unataka kuizungumzia na uongee kidogo
(inaudible) unaweza kuja na uzungumze kwa dakika tano ndio tumeweka kwa duration yetu ya dakika tano hdafu ujiandikishe
pae. Ukizungumzia, tutakuuliza maswdi hapa na pae kama hatudewi.

Kitu muhimu ni hatuna nafad ya kusoma memorandum mpaka mwisho. Unasema tu cha muhimu ni hiki na kile. Ukiwa
hukuandika memorandum na pia hiyo ni sawa utakuja hapa na utaketi na kuzungumza namdomo. Pia, tunatargia kutakuwa na
watu wengi. Tutaanza na dakika kumi hivi lakini watu wakiendelea kuzidi kama saa tano saa Sta hivi, tutgpunguza huo mudaili

uwe dakika tano ili watu wote wapate nefas ya kuzungumza,

Tumefurahi kuwa hapa na tunargaria mtazungumza bila kufichaficha, bila kuweka maneno mengine kando, bila ku
(inaudible). Sasa piatukisikiza meoni, tungependa kusikiza meoni ya watu wote kwa Congituency Forum, wetu wa eneo lote.
Tunataka kuskiza akina mama, akina baba, wazee, watoto, waemavu, wangfunzi, wanabiashara, wae professonas, wote
tuskize. Kilamtu ana nafas ya kuskizwa. Kilamtu ako sawa. Sasa ikiwa hivyo (inaudible). 1kiwa hivyo, tuone ndfikiri
Didrict Coordinator nakamati ya hapa wamefanya mobilization sawaili watu wote wafike hapa

Ukija kuzungumza, zungumza kwa ile lugha ambayo inakufaa. Usjiweke kwa lugha ambayo itakutetiza na ile ambayo
haitakutolea maneno yako vizuri. Tutakuwa namiafsri kwa lugha ambayo haideweki. Unaye?

Machira Apallos. Inaudible

Com. Adagala: Kama watu hawadewi Kiswahili au inatokea kwa Kiingereza itafdri kwa lugha ile — nefikiri hapa ni
cosmopolitan kidogo? Sasa tutatoa mtafgri. Nafikiri —vile nimesema, mwenzangu ananikumbusha piavile nimsema. Tutakuwa
tukiuliza maswdi hapa na pae. S wakati wetu wa kuzungumzalakini kama hatudewi hambo tutauliza maswdi. Kama
tunahitgi background kidogo tutauliza swdi na utagleza hapo.

Kitu kingine ni vile nimesema tungependa kuwa na hdi ya kiKatiba hata ikiwa tunatengeneza Katiba. Tungependa watu
wavumiliane. Hiyo ni principle kubwa sana kwa Katiba. Unanyamaza na kuskiliza Kuna freedom of speech lakini pia kuna
freedom yatolerance to be heard. Mtu anamdiza na anaendelea. Kunaweza kuwa na mtu ambaye ana contrary view kuliko
wengine wote, wacha aseme na wae wengine wakija watasema yao. Tud............. gjui ni nint — kunung’unika  kila mtu
atapata nefas.



Mwai Kibiru: Inaudible

Com. Adagala: Kukatiza, unasemge? Okay.

Mwai Kibiru: Inaudible

Com. Adagala: Yeah, kilamtu ana haki. Asante mzee hapo umenisadia Sasa tutaenddea na tafadhdi kumbuka tuweke saa
vizui na ningfikiri tutakuwa na time keeping.  Tutafanya upande huu au ni upande ule? Teafadhdi tengeneza kuwe na time
keeping Programme Officer ili 99 tusshughulike na hiyo. Memorandum hasa tudondolee uu and tutapata orodha ile iko mbele
yetu, tuzungumzeili tutengeneze Kenya mpya, tuwe na Katiba ambayo itatuongoza kwa maisha yetu kwa sababu hii ya nyuma

haikuwa inatuongoza. Ilikuwa inatusukuma na hiyo g vizuri.

Bad tuenddee. Nina shida ya kusoma kidogo lakini mwenzangu atanisaidia.

Com. Kangu: Onesmus Mburu.

Com. Adagala: Sema jina lako kwa tape recorder. Tuna-tape haya mambo kwa tape recorder na itakuwa kumbukumbu.
Kuna kijana hapa anachukua issues na kuangdia zle issues zinaioka nes tunaandika vile unasoma na memorandum yako
itakuwa pale na kwa hivyo hawezi kupotea, Svyo? Yes, mambo yako yatanaswa vizuri na tutaendelea.  Sema jina lako ili
jjulikane ni nani anazungumza kwa sababu baadaye itachapishwa na kuekwa kwa report.

Onesmus Mburu: Thank you very much. Before | give my name | want to ask a question so that we may save time. | had
written a memorandum but | have not had it typed, should | speak for ten minutes and not submit this or should 17?

Com. Kangu: (inaudible)

Com. Adagala: | want to add that please, do not read your memorandum because we know from experience that it takes a
long time. Some people even if it is a short memorandum reeding it — just highlight and you hand it in like that, we will type it
into the computer and keep this Okay? But if you have a photocopy it will be good for your own archives. When we put itin

our archives you adso havein your archive.

Onesmus Mburu: Thank you. My name is Onesmus Mburu and | am a resdent of Lakipia West in Muringira location.
Commissioners, ladies and gentlemen, we have permission of speaking English. | have prepared a memorandum and | will just
highlight. | would like to mention that the Congtitution should consider as a most important aspect to guarantee humean rights
and freedom. These are very important; there was atime for instance when suspects could not be held for more than 24 hours



in the police gation before they are brought to court. Then somehow the law was changed to 14 days and you find that you
can even be held for longer. The Condtitution should outlaw the changing of law without Condtitutional amendments to limit the
time people’ s freedom is curtailed and we should be guaranteed freedom of speech, association and so forth.

My next point is that in the Condtitution, we should provide for two levels of Government— the Central Government and the
Locd government. Under the Centra Governmentwe should have a Cabinet condsting of Minigters, headed by the President
and these Minigters should be Members of Parliament. | also propose that the Congtitution should limit the number of minigtries
to not more than 18 and the dlocation of duties should be spelt out in the Congtitution and any changes should be subject to
Condtitutional amendment.

Appointment of Permanent Secretary, that is (inaudible). These should have powers and they should be independent and their
appointment should be approved by Parliament. Other appointments in the avil service and the Judiciary should be by the
Public Service Commisson or the Judidd Service Commisson. | come to a tricky one and tha is the Provincid
Adminigration. We should ask oursdves. ‘What exactly do they do that cannot be done by the exiding organs? My
concdusion isthat it does not appear asif there is anything that cannot be done by these organs.  Therefore, this particular organ
should be abolished. If inyour consideration you dill think we should keep the Provincid Adminigtration, it ismy view that the
number of districts should be reduced to what we had in 1963 and the boundaries should be described as they were described
in 1963. Any changes to that should be subject to a Condtitutional amendment of 80%. The boundaries should be entrenched.

On the palice, | believe that there should be only one Nationd Police Force, that is the Kenya Police. Therefore, | propose
that the Adminigration Police should be merged into the Kenya Police. | fed Parastatals should come underlying Minidtries and
their functions should be properly described and the appointment of members of the Board should be by the Minigter except the
Chairman and the Chief Executive should be subject to approva by Parliament.

County Councils — thet is the next level of Government- should have powers and not just respongbilities without powers but
they should have powers and therr living needs should be improved so that they are more independent finandaly. They should
be responsible for locd hedth services except the district hospitals which should be under the Minigry of Hedth, primary
education except that the Minidry of Education should be responsible for the curriculum, loca roads and such local services.
The present szes of County Council based on large numbers of smdl digtricts makes them very difficult to be finanddly
independent but if we reverted to the digtricts we had, the County Council would be able to be more finandidly independent.

There is the question of property guaranteed. This should be guaranteed by the Congtitution. However, there are properties
that may have been obtained illegdly. The process of rectifying this should be made a bit smpler. There are aso properties
that may have been obtained irregularly; that may not be necessarily illegd but irregular. Again, a mechaniam should be worked
out to have thisreverted. We find cases of public lands that have been irregularly or illegdly acquired and when a member of



the public wants to take this up, there is a strange place cadled Law Courts (inaudible). 1t is as if we are legdizing
(inaudible) and this issue of public land should be ligened to so that Parliament can approve some of this Those laws that
adMinigter public land and | can give an example of the Forest Act, | have been a forester, there should be a provison so that if
the Miniger wants to exclude an area from the forest thus excise the forest, he should seek Parliamentary approva dearly
dating why he wants to excise the forest and to what use that bit of excised forest will be put.

| will just talk about the Electord Commission. It should be independent and they should have powers. Their law should have
powers to announce an dection that they fed has been subject to law breaking. Thank you very much.

Com. Kangu: | think .............. (inaudible)

Com. Adagala: Thank you very much. (inaudible)

Onesmus Mburu: | believe so.

Com. Kangu: Smon Ndegwa.

Smon Ndegwa: My names are Smon Ndegwa from Njiru Secondary Schoadl,

Com. Kangu: Isit Smon or who?

Simon Ndegwa: Simon, from Njiru Secondary School.

Com. Kangu: Which school?

Smon Ndegwa: Njiru. | have come here to give my proposals on the Review Commission and about the things that are
happening in Kenya and around our area. Firgt, | will say about forest destruction in our area.  Around this area of Nyahururu
and Maumanet, there is so much destruction of forests because we can see around here that they are no trees because the
Governmentis not teking care of the forests because you find some people are going to cut the trees so that they can get a piece
of land to cultivate whereas the Governmentshould provide land for the poor people so that they do not cut those trees to get
land. They should give people somewhere to cultivaie because those tress help the area very much and even beautifies the
environment. We dso know that trees are homes of some animas and birds. So, the Governmentshould discourage very much
about cutting trees. Those who cut trees to get fud and charcod to cook but the why they mosily cut the trees is to get a place

to cultivate. So, | can request or ask the Governmentto take a serious note on that. Instead of those people going to cut the
trees and destroying the forests, they should provide.



Com. Adagala: We have taken down that one.

Smon Ndegwa: They should provide a piece of land to those people who are going to cut those trees or the
Chief.......... okay. Thenext thing is on bursaries. The Governmentshould give bursaries to schools because in the area there
are many poor parents who cannot afford to pay for the school fees. So, they should provide a particular amount to those
parents so that they can be able to educate their children. modtly, children do not learn because of lack of fees.

The next one is on economy. The Governmentshould take a lot of care of the economy because the Kenyan economy
increases day by day because the Governmentis not interested in the economy. That is why even the people of Kenya are not
wdl fed, they are not even living comfortably in their homes because they do not have time and should economy should be
taken care of. Thank you.

Com. Adagala: Thank you very much. You said you are from a school ?

Smon Ndegwa: Njiru Secondary School.

Com. Adagala: Okay. How old are your?

Smon Ndegwa: | am Sixteen.

Com. Adagala: Sixteen, what Form?

Smon Ndegwa: Form Two.

Com. Adagala: Form Two, we are very happy that you have come because this Conditution is for you. It is for the youth.
Y ou are the one who will live with it longest and | am glad you have come because in fifty years from now, you will be gble to
sy | was there. May be by then you will be doing another Review or people will be taking about it. Y ou have contributed
and you have the Governmentshould find land for the poor. Thisis an idea that you have thought about and it is true we don’t
want to destroy the forests. How should the Governmentor where have you thought the Governmentcan find land?

Smon Ndegwa: Okay, there are some areas where there are no forests and those lands are owned by the people who have
money or those people who have seats in the Parliament. They should not own those big lands but instead they should try to

take a little smdler portion and then the rest they should give it to the poor people or in the grasdands where there are no
forests or there are no trees, the Governmentshould go and cultivate for these people and give them.



Com. Adagala: There are squatters in our country which meansthey have no land. They are landless people and that is why

they go for the forests. Isthere a minmum amount of acres that you think a person should have so that he cannot be landless

and then is there a maximum because you said that they should not have so big and the minimum?

Smon Ndegwa: The maximum?

Com. Adagala: Yes.

Smon Ndegwa: The maximu that a person should have, | think five acres are enough for those people.

Com. Adagala: Are you taking about maximum or minimum?

Smon Ndegwa: Maximum.

Com. Adagala: We a0 have large scale farming, should it be there?

Smon Ndegwa: Large-scale faming — | think it should be minimized because those big lands are the ones that should be

divided so | cannot see the good thing on those large scale farms unless those owned by companies like sugar farming, they

should be there.

Com. Adagala: The cash crops.

Smon Ndegwa: Cash crops. But to an individud there should be no large scae faming.

Com. Adagala: The bursary scheme  (inaudible) what you said, is there any way you would like to improve on it? So, the

bursary schemeis dready there for the poor, you want it maintained. |Is there any improvement you would like on it? On the

bursary scheme.

Smon Adagala: On bursary, we have seen that they have dready introduced.

Com. Adagala: Itisthere it’ s been there for.

Smon Ndegwa: But, sometimes we don’t see the bursary. We ask where it goes but we see to it that there are people who
take that bursary because sometimesit does not reach us. That iswhy we are very much encouraging or we are requesting that



we should be told that in this particular place or in Rift Vdley a particular amount has been given out and it should be divided
thisway. So, | cannot see that the issue that you are saying that the bursary reaches but it has not reached us here.

Com. Adagala: Okay, at what level should be the bursary be?

Smon Ndegwa: Levd?

Com. Adagala: Levd of schooling?

Smon Adagala: The bursary?

Com. Adagala: Yes.

Simon Ndegwa: The bursary should in the secondary levd.

Com. Adagala: Secondary leved?

Smon Ndegwa: Mogly, it should in secondary leve because it is where education becomes harder and at times you can find
a parent having more than three children in the secondary levd.

Com. Adagala: Yes, | can agree with thet; | have gone through that with my children. now, what should happen to primary
schools?

Smon Ndegwa: In primary schools, we can request that the Governmentshould provide free primary education.

Com. Adagala: Yeah, now you have given us a more complete picture. Thank you very much and may | ask you about the
children’s Act, the Children’s Act of 2001. You are free to look for it because you need to see how regigtration of children you
among them has gone. It is a new legidation, ask you higory teacher and he should be able to hep you or the Didrict
Coordinator? Okay? Because some of these things will come up in the Condtitution. | don’t know — | somehow want to ask
you about street children because they are your counterparts who are out there.

Smon Ndegwa: Street children?

Com. Adagala: Do you have any fedings about these children?
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Smon Ndegwa: Okay. About the street children who are roaming about in the towns, the source of their being in town, |
think it isfrom home. Perhaps in their homes they are poor and that is why they are not satisfied or comfortable in their homes
and it isthe reason why they into towns.  So, the Governmentshould try to see or to look for those problems a home so that
the children cannot be interest in town. Or, those who roam in towns should be taken care of and taken from town and taken
into some home, be educated, be equipped and after that they be given jobs to do so as not to say ide  So, the
Governmentshould take care of the children on the streets, get them, educate them and then keep them after that.

Com. Adagala: (Inaudible)

Smon Ndegwa: The parents of these children should dso try to find out where the children have gone to. They should get the
child from town and try to take him back home, talk to him or her and provide what the child is lacking.

Com. Kangu: You lamented that the Governmentdoes not care about the economy. Do you have any ideas on how best we

can manage our economy?

Smon Ndegwa: About the economy, we see to it that whenever you go or wherever you go, the people of that particular

inditution are trying to get (inaudible). Let us take for example the treffic. Thaose traffics get money from vehicdes and

ingead of usng the money well, they just misuse or if you go to a particular place they need something smal. When you to the

hospitas, instead of them treating you fredy, they need something little. So, | can...

Com. Kangu: ........ccceeenee. | think what you are talking is to diminate corruption  (inaudible)

Smon Ndegwa: Yesh.

Com. Adagala: (inaudible)

Simon Ndegwa: About corruption, the Governmentshould see to it thet it provides what is lacking in particular places.

Com. Adagala: (inaudible)

Simon Ndegwa: About corruption,

Com. Adagalaz What isit? Just indicate what is lacking? What has happened? When you see corruption going on what

would you like? In your generation actudly.



Smon Ndegwa: so, about corruption, the Governmentshould encourage those people who are misusng the Kenyan property
because when they misuse them they bring about corruption or when —why | was saying that when they request for something
gmdl from particular people they are being corrupt.

Com. Adagala: But some of these things are crime. Should they just be encouraged to be good or they have (inaudible)

economic line?

Smon Ndegwa: | think those serious crimes should continue but those which are not so serious should be discouraged.

Com. Adagala: They should continue with what? Y ou are not saying what should be done about serious crimes.

Smon Ndegwa: Serious crimes?

Com. Adagala: Yeah.

Smon Ndegwa: | think | am not getting the point.

Com. Adagala: You know — anyway let’s leave it at that because now it is our wanting to know from you but you have

created your impresson. Thank you very much. We have given you much time because you are a dot.com so pass a word

d <o to the others.

Com. Kangu: Samud Kimani.

Com. Adagala: Enddea kwa kutga jinalako hdafu uendelee.

Samud Kimani: My names are Samud Kimani from Njiru Secondary School and | have come here to represent the students.
Fird, | would liketo ....................

Com. Adagala: Firg, they sent you?

Samud Kimani: No, | cameto represent them.

Com. Adagala: Did they send you?

Samud Kimani: No.
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Com. Adagala: Okay, then you are presenting individua views.

Samud Kimani: Yes.

Com. Adagala: Yeah, because someone ese will come and say | represent and then you will get in trouble with the
adminigration because they did not send someone to represent.

Samud Kimani: Firgt, the Kenyan Congtitution should grictly emphasize on economic development rather than politics. This
is because a lot of money is being spent on may be the times when we are holding dections and this is meking the
Governmentbankrupt making it not to be able to sugtain the population that it has. Therefore, the number of politica parties that
we have in our country should be minimized to at least ten politica parties so that when we are holding these éections, the
money that is spent in those activities should be minimized.

Also, the Conditution of Kenya should protect every Kenyan as a dtizen and there should be no tribdism in our country.
Therefore, if a person wishes to but a certain land somewhere, he should not be restricted and told that this particular place
belongs to a certain tribe or that you are not supposed to own that land as a particular tribe. Therefore, there should be free
eections for every Kenya,

Also, the Kenya Wildlife Service should ensure that the wild animds are wel enclosed in Game Parks and Reserves. For
example, in Lakipia area we have so many cases where dephants are destroying the farmers produce making the farmers to
have very many difficulties for the following year and even making them not to be able to sudtain their family needs. The KWS
should aso compensate those people who dieinfidd if they are killed by the wild animas and dso they should be compensated
on the destruction that those animas brought to them. Thank you.

Com. Kangu: You say tha we concentrate more on economic development rather than politics Do you have any views on
the qudity of political leadership and their role in the management of the economy because if we are taking economy and not
palitics, it follows that we should be looking for more economic managers than palitical leaders per se? Do you have any ideas
on that?

Samud Kimani: (inaudible) For example, they are producing sugar cane in Kenya. The Governmentshould redtrict the
importation of sugarcane because the sugar that we have in Kenya is meant to satisfy the population that Kenya has because the

Kenyan Governmentisimporting moresugar than ......................... (End of side A of Tape 1)

Com. Kangu: You were going to tdl us of the qudifications of politicd leaders and ther reationship with economic
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management. (inaudible)

Samud Kimani:.......... (inaudible)

Com. Adagala: Thank you very much. We have just been informed that you came with your teacher and you are the — come
this sde- come this Sde kijana - and that you are representing students, you had a debate yesterday. So, we are very happy
about it and we dhdl put it down. So, thank the school for giving you permission to come and for dlowing for the debate.
Tahnk you very much. | want to cal someone who has a disahility.

Com. Kangu: Danid M. Ndegwa

Daniel M. Ndegwa: | am Danid Mwangi Ndegwa, a resdent of thistown. My suggestions to the CKRC are asfollows

The Condtitution of Kenya should ensure equd trestment for dl dtizens in the government. It shdl fadlitate judtice for dl
regardless of race, power, colour, sex, tribe etc. 1t shdl thus serve us dl as human beings. 1t should recognize the disabled as
equd partnersin life with the able persons. We should not be treated as lesser persons.

Disabled needing fadilities, equipments should be provided for fredy by the government. Socid amenities, sorry — medica care
and fadlities should be given fredy to the disabled. corruption, tribalism and other forms of exploitive behaviour should be
scrapped out and an anti-corruption autonomous people to arrest an prosecute should be established. It shdl ensure that
naturd environment and resources are protected and conserved where gpplicable.  Employment, payment and gppointment
should be given to the disabled just like any other person. They have capacity to do something if only empowered. Why can’t
we create an aimosphere to enable to catch for fish rather than giving then the fish? The Condtitution should. Thank you.

Com. Adagala: Thank you very much for your views. On employment, | would like to know whether there is a percentage
you would want to see in places of work because if the Congtitution says so, then it can be solved. So far it doesn’t say, as you
know that the people with disabilities are not in the present Condtitution. Is there a percentage in the places of work?

Daniel Ndegwa: 4 %.

Com. Adagala: 4%. People with disdbilities are 10% of the population. Would you like it to be pro rata or to be
proportionate?

Daniel Ndegwa: Eeh?

Com. Adagala: People with disabilities are 10% of the population. Do you want it to be that percentage a employment or
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less then that — 4%7?

Daniel Ndegwa: Not less.

Com. Adagala: Not less, 10%. Yesah, they are 10% but someone told us 15% but | think offiadly they are 10%. Have you
heard of the Nationd Fund for disabled people?

Daniel Ndegwa: Yeah.

Com. Adagala: Hasitin any way trickled down to you?

Daniel Ndegwa: Not yet.

Com. Adagala: Not yet. What would you to see a Nationa Fund for People with disabilities do and manage? How should it?
Daniel Ndegwa: | think the best thing to do isto help the disabled person by giving them loans.

Com. Adagala: Okay, thank you very much. | think there has been a seminar held a the workshop at the headquarters of the
Commisson and | think they are finding there — 1 hope you are member of one of the associations. Are you a member of one
of the National Associations? Are you a member of any Association?

Daniel Ndegwa: Yeah. Itisabout part of empowerment is empowering yourself. So, find out from socid services and try to
see. There must be one in Nyahururu town or Nyahururu area. Okay? It will make remain with you so you are not alone as an
individud. 1s there anything you would like to say about the attitude of the society towards people with disabilities? The society
a large.

Com. Kangu: Le’shave Charles Wachira.

Com. Adagala: Charles Wachira. Say your names and please give proposals.

Charles Wachira: My names are Charles Wachira from Njiru Secondary School. Concerning this Condtitution Review | only
have one point and that isinsecurity. Insecurity has been practiced from this region especidly like thisin didtrict and basicdly in
Marumanet location where there has been a lot of people who have been killed and the Governmenthas not yet done what is

concerned with the people who have been killed. A lot of our relatives have been killed and this creates some biasness
epecidly to us students.  Thus you cannot get what the teacher is tdling you in the class due to the remembrance of the
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relatives who have been killed. Therefore, the Governmentshould establish many police posts who will guard the people in this
region or else it should enact laws that will make people — some people might even posses the guns that the bandits used. If the
Governmentwill not establish the police posts, it can choose some members of the society who may posses something like a gun
because they usudly use gunsto kill the people. That isdl concerning whatever | had.

Com. Adagala: Y eah, thank you for that point on security. Y ou would not want dissrmament? The people to be disarmed —
the criminds with the guns — the killers

Charles Wachira: They can be disarmed but we have tried to dissrm them but we gill have a lot of guns which are circulaing

inthese regions. Therefore, it can choose afew membersin avillage who will be given guns to guard the others.

Com. Kangu: Martin Mwangi. Thank you and sgn the book.

Martin Mwangi: Thank you. May names are Martin Mwangi and | have come to present a memorandum on behdf of a
project “TreeisLifé’ aproject of Nyahururu Catholic Church which is an environmenta programmed.

Com. Agadala: (Inaudible)

Martin Mwangi: “Tree is lifé’ is a project deding with environment in Lakipia and Nyandarua and our memorandum is
focused on the work we are doing and mainly forest and environment (inaudible). And “Tree is Life’ would like to see the
following addressed in the Congtitutiond Review. Thefirg one is the notice on the forest degazettement of forests. We know
that the forests are being degazetted through the Minigters and we would like that system to be centrdized so that the Loca
authorities and communities are more involved to have a say over their resources and that is the forest resources so that the
forests are not gazetted in the function without their consent. The other one is the issue of roads (inaudible). We are of the
opinion that dl of these road (inaudible) in the country should be gazetted for tree planting and supported by lawv and this is
because of the tree cover. The forest cover in this country which is 2% ingtead of the required 10%.

The other oneis environmental component in public utility land. We are saying that every public land should have an dement of
environmental conservation in the development everywhere; be it in school, in town, schoal, in the shops, supported by lav so
that everybody developing a piece of land should have an eement of conservation and this basicdly is tree planting everywhere.

The other point we have is stakeholders involvement. We want a sysem whereby our forests are managed with dl the
stakeholders involved. We talk of the Municipa Council, Communities who should be the mgor stake holders and in this case
we are supporting a community based approach in forest management so that the community can have a say once agan in
education meking of the management of this one and they can say no when they need those forests.
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The other issue we haveis that we want to have in the Condtitution promote a culture of tree planting in this country. Let it tie
that every activity we are doing is tied to empowerment. What do we say? For example, we are saying, let us have a law
whereby every child birth registered in this country there is a tree planted for that. We want to say that for example, even the
Commissoners have come here today. We should have a culturd tie attached to tree planting. We should have trees planted
dl over where you go. For example, now we should have planted trees for dl (inaudible) children and this is going to improve

our tree cover in the country.

The other issue is on the revenue collected from the commercid forests exploitation. Very little goes back to those communities
after forest exploitation. We want to see a system whereby revenue is ploughed back to exploited forests so that reforestation
can dart taking place again and we can have sugtainable forest sysem. Another issue is an independent authority. We are on
the opinion that for the environmenta law to be enforced, there be what we cdl the people’ s watchdog or an authority enacted
by Paliament which conssts of Governmentrepresentatives, NGOs, Locd Authorities, community-based Organizations and
other committed stakeholders who are going to carry out environmenta and forest protection within the country and this
authority should have a nationd steering committee and the didrict steering stakeholders committee and it should have powers
to carry out environment awareness and at the same time, it should have powers to prosecute those offending the law. In this
we have mind like the KACA —the Anticorruption Authority. We should have a pardld authority in the leve of environment.

Environment educetion in schools and colleges: Very little has been there in the school curriculum concerning environment.  Our
opinion is that the law should support more environmenta education so that we have a culture concerned with a culture of
consarvation. Environmentd classes should be reingtated in dl schools and enforced by alaw. We want to havein our lav — a
policy which is going to promote new saving technology and we enforce the dready exiding ones so that we reduce the
pressure on the forest and forest destruction. And a point that is going to press on the development of other technology
dternatives to good forest. So, we are taking of development of agriculture as another issue, development of agriculture
agro-forestry systems around forests and we want to have a policy whereby dl correct power zones, areas of forests have an
agro-forestry sysem whichisgoing to cater for the food need in the existing community and it is aso going to create a linkage
between the researcher and the implementers and protectors of forests.

Ladly, a this juncture because our country is badly off in terms of forest cover, we require 10% forest cover while our country
is 2% forest cover. We have a shortfdl of about 8%. We make a recommendation that through an Act of Parliament, forest
destruction in this country be declared a Nationa disaster so that an aggressve campaign is going to accompany that and until
that time when we can have enough forest cover which can be able to sustain our needs without destroying the forests.

So, thet iswhat we have as a programme. Thank you.
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Com. Adagala: Thank you very much. | wanted to know if you had any projections because the Condtitution is for 50 years,
100 years or 200 years. Do you have any projections of if we printed - if we put this programme in place? Any focusng of
how it can go? You know, may be likein ten years time, fifteen years time?

Martin Mwangi: Our focusis our biggest problem inthiskind of forest destruction one being the issue of policies.

Com. Adagala: On thefocus | think our (inaudible)

Martin Mwangi: Yes, our projection is that we would like to have about 15 or 10 million acres within may be the next ten

years.

Com. Kangu: Whichwill be how much percentage?

Martin Mwangi: Our percentage is that if we create awareness and use some people to increase in every — at least we can
be able to make apercentage of ............ceeveiiinne
Com. Kangu: The 2% we have now can only make (inaudible)

Martin Mwangi: You are not clear on that.

Com. Adagala: (inaudible)

Com. Kangu: | have a question for you. There seems to be a very intimate link between the protection of the environmernt,
conservation of forests and the land tenure sysem — the land use and management we have in this country.  The moment the
atitude of the Kenyans is tha you are an owner of the land and so you re the absolute owner, you have the right of use, the
right of abuse and nobody should come it to tdl you how you should ded with your land. What are your proposals on land
tenure, land use and management so as to be able to achieve environmenta protections — projections you have.

Martin Mwangi: Our recommendation is that we should promote integrated natural resource management which encompasses

land and environment together. Integrated Naturd Resource Management so that you do not have powers over everything.
Y ou have incorporated everything in an dement of conservation.

Com. Kangu: So, as the trade — the individud owner of the land and the government, how much control should the
Governmenthave over the owner S0 as to be able to ensure that the environment is being protected?

Martin Mwangi: | think the culture we are fighting in this is how projects of conservation have been implemented. We have
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cultures that have been implemented in a top down way whereby people thing that Governmentofficers are supposed to protect
the forests and the community is not supposed to take any charge over that. If the people are involved with the management of
those naturd resources from the word go by information of grassroot committees of something like thet, the culture of the
people could have been friendly to the environment because the policy could have been supporting the same. So, we are saying
that we have policies that are going to encourage people to become friendy and not just either Governmentofficers have just

law and order.

Com. Adagala: May be you can thing about the question he is asking which is a question of regulation. How much control
can the Governmenthave over the person so that they regulate. There is the regulaion and part of it where the individud does
or the community but aso the regulation. But the other one is supposing your generation does an about turn. You know, those
of uswho are older if we don’t piece of land you fed like you are not anybody but there are many countries where people don’
t own any land. | think the British Ambassador was saying that only 3% of the population owns land because they have
large-scde faming and dl that. Supposing your generation did an about turn and became more urban and there was pressure
on the land. Of course tha goes to the employment with the economy but supposing it just turns, how would it affect
afforestation? Like the young man was spesking there and saying if | am cutting forests and (ineudible) also wants land,
supposing it took the opposite scenario and said urbanization?

Martin Mwangi: The issue of urbanization does not separate itsdf from the state of the economy. 1t does not meen dl those
people who are in the towns are wel off. We can have squatters in the town; we can have people who have low incomesin the
town. And in environmenta conservation there is an dement it affects directly in the state of an economy. So, those people
who are going to be in the rurd area should be facilitated to have a sustainable environment which can support even those in

town.

Com. Adagala: But now | am taking about the pressure on the forest because that scenario can be dedlt with, water, dum
areas, environmenta conservation, even areas of trees in the City Parks. On pressure on the forests, would that make a

difference?

Martin Mwangi: | think depending on where we are now, it would not make a difference.

Com. Kangu: Infact that was the question. If we don’t have proper land tenure, land use and management mechaniams that
will improve the economy, we are not going to tel these people to stop tilling therr little acres and cutting down trees for
firewood because they will say “how do | survive' ? So, we mug speak on the issue of land because the pogtion isit is on the
land that we are going to draw our design for economic growth and whatever. Without land, there is nothing else which we can
plant and unless we get the land policy correct, dl other things can be corrent, environmenta protection can be correct.  So,
think serioudy about that and that iswhat | was saying, can we have conditionad ownership so that you have a Title Deed which
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has the enumerated conditions. You are an owner but not an absolute owner who should abuse.  You can only use to this

extent. You can go and think about it and give us more detalls.

Martin Mwangi: Yesh, thank you. That isa point in mind.

Com. Adagala: Okay, can we have Shem Ndirangu. | hope we shdl be having some women contributors. Committee
members, | hope you have done mobilization for that.

Shem Ndirangu: | am Shem Ndirangu from Njiru Secondary School. | have come up with proposals that do not only affect

me as a sudent but dso as a Kenyan ditizen. First of dl is on environmenta conservations.

Com. Adagala: Please turn off dl mobiles because they affect our recording and we do not want 50 years from now to have
mobiles vibrating. Y ou know, people will wonder what happened. It is something not right.

Shem Ndirangu: We have seen that forests have been destroyed for settlement and there are many people who have left large
chunks of land to furrow and are not or any economic benefit. | propose that on those lands should have a form of tax or
money charge annudly or if it is there it should be increased to be of more economic importance then it is now.

| dso think that the university fee should be sub divided or completdly waived because the form four leavers are having a lot
problems. They are not able to join the A levd and they do not have any job opportunities where they can employed.

Com. Adagala: (inaudible)

Shem Ndirangu: | mean education be ordinary from Form Four.

Com. Adagala: .................. (inaudible). Tdl us about this subsdy tdl us more about it. What are your thoughts on it?
When you do a universty subsidy, it is a mgor undertaking and that is why you see that the subsdy is there but it has
decreased. It went from a grant, the boom to the students at colleges and then it went to a loan, then now it came to cost
sharing with a loan, okay?

Shem Ndirangu: | think the Governmentshould provide the money so that the students will just go there and it should be free
or he or she has to pay anything, it should be very little so that the gping sudent who qudify to join can go.

Com. Adagala: Do you the qudification for universty.
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Shem Ndirangu: Yes.

Com. Adagala: What isit?

Shem Ndirangu: The academic qudification.

Com. Adagala: What is the academic qudification? Y ou know what you need to be admitted to the university?

Shem Ndirangu: Yes.

Com. Adagala: What grade?

Shem Adagala: C+

Com. Adagala: Who istdling you C+? Did you know it was C+?

Shem Ndirangu: Yes.

Com. Adagala: Yes, it is a C+ but the cut off point depends on the subsidies the Governmentcan give.  So, the
Governmentsays we can support this year 10,050 then the univeraity looks at how many people they have got, when they lis up
to 10,050 they draw aline That’swhat happens to that subject. But before, everybody was going with a C+. | have taught in
the universty and saw students with C+ who used to come for a grant then it became a loan. What things do you think the
students can pay for? You sad they should pay if anything very little. How much - what should they pay for? What items?
Shem Ndirangu: Accommodation. They should pay for the accommodation fees.

Com. Adagala: And then? And then go to university, okay. You know now a lot of people are trying sruggling to go to
universty through pardlel programme because that subsidy was cut off and others going away and we spent —is it 12 hillion to
foreign univerdties. So, we are subdzing — parents are subsding foreign universities. Okay, thank you very much young man
but what worries me about secondary school students is thet if you show concern for secondary school and for universty then
you leave primary —isit because you have left primary school and now you are an adolescent you don’t remember childhood?
Wha wasit likein primary school, what would you like to primary schools? That is an experience you have had dready eeh?

So tdl us about primary schoal alittle bit.

Shem Ndirangu: Okay. The rule that was put on removing the primary school fees should be implemented. | agree with that.
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Com. Adagala: ............ceeevennes (inaudible) 1 want to thank this school for meking such an effort.  Nilisema mtu ana haki
kuzungumza kwa ile lugha angjiskia. Lakini kama watu ambao wanazungumza Kiingereza wanakuja, Swezi kuwakataza kwa
sababu gjui, niliulizani lugha gani inezungumzwa hapa Nyahururu? Coordinator, please take charge. | want people (inaudible)

Digtrict Coordinator: Kama unataka kuongea kwa Kikuyu, kama unataka Kiswahili ugfikirie umefungiwa na wale wako na
memorandum na hamtaki kuongea, mnaweza kuja mpatiane hapa

Com. Adagala: (inaudible).

Com. Kangu: Aswdl, kuna wae wangepende ea kwamba wakati mtu anazungunmza Kiingereza, tuwe namtu wa kutafsiri kwa
Kikikuyu ndio wapate maneno yanayoendelea. Are there those who want thet? Kama hakuna kitu tunachojua ni kwamba yule
anaamua kuzungumza Kiingereza atatu-address kwa Kiingereza. Wewe ukitaka kuzungumza Kiswahili, you will address usin

Kiswahili. Utitaka to address usin Kikuyu utaruhuswa namtu wa kutafsri atatutafsiria unasemanini. Tumedewana?

Audience Ndio.

Com. Kangu: Mjue mnauhuru useme, *“ningependdea kuzungumza lakini mmpenipata kama nikiwa nezungumza Kiingereza'.

That is not the case. Wewe ukija hapa ukitaka kusema * Atiriri’ 99 tutasikia hiyo.

Com. Adagala: Ningetaka kusema nimefurahi a committee member amesema hiyo.  Kwa sababu tulienda Turkana na sjui
watu waikuwa wamejipanga vipi. Wakazungumza kwa Kiingereza mpaka 99 tukakataa. Tukawaambia hatuwezi kuendelea
kwa Kiingereza nawazee - hapo kulikuwa kuonaoneka kwa sababu ilikuwanje. Lakini wakaendelea na mwishowe tukasema
tumeskiliza wae watu ambao wanazungumza kwa Kiturkana ili wazee waskie. Hata jana huko tulikuwa Doldol, watu
wadizungumza kwa Kiingereza mpaka wazee wakaanza kuenda. Sasa inafaa nyinyi pia kama Wanakenya mchague hii lugha
inagtahili kuwa lughaya kiK atiba au la au Kiingereza ndicho lugha ya Katiba au Kiswahili ndicho lugha ya kiK atiba

Mwai Kibiru: (Inaudible)

Com. Adagala: Inafaa mchague, Didrict Coordinator, where is a trandator who can do both Kiswahili and Kikuyu? But they
can’'t be ganding againg the wall.

Digtrict Coordinator: (Inaudible)

Com. Kangu: Thereisthe last point, kuna (inaudible) tumeskia kuna wae wanaingia na kusema kuwa wanataka kuzungumza,
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We are fallowing the lig. Saa zle unaingia pale unaweka jina na tutakuita tukifikia jina lako. First come, fird served. Kwa
hivyo tuna some discretion; tunaweza sema miu kama disabled tumpetie priority ama tuone kuwa kuna mzee amekaa na
anaonekana amechoka na anataka kuenda, tunaweza mpatia priority. Tukifanya hivyo, wengine wasianze kuldamika kwa nini
jina langu limerukwa kwa sababu there is that discretion. We recognize saa zingine akina mama.  Tungua wazee wanaaka
wanatengenezewa cha na kuja mbde na kuacha mama nyumbani akijitayarisha na akifika hapa amechelewa tena akitoka hapa,
ukifika nyumbani unataka kuuliza chakula kiko wapi. So, sometimes we may want to release her early so tha she goes and
makes your food.

Com. Adagala: Mwai Kibiru.

Mwai Kibiru: Thank you very much honourable Commissoners. My nameis Mwai Kibiru.

Com. Adagala: Hata Mwa? Nitata mgina tuone yule atazungumza kwa Kikuyu kwa sababu the Condtitution is not in
English. S kitu chaKiingereza. Tukifanya hivyo, bado tutakuwa tungjingpa. We are tying oursalves.

Mwai Kibiru: So, thank you very much once again and before | present my views, | would like to say thet | represent a group
thet is caled “Mabadiliko Physcad Loca Affars Network” in short Mabadiliko PLAN.

Com. Adagla: Programme Officer, we want people’s representations to be here. What their organization is because we have
not this problem anywhere dse. Thisis a very serious exercise and it should not have any misrepresentations. Thank you.

Mwai Kibiru: Before | continue to give the proposals | would request that you give me a chance to make a fev comments.
Firg isthat we out there are fearful of this process because fird, you too know that we are not entrenched in the Congtitution.
That isa great fear with the fear because everyday we are reminded by that fact that somebody can wake up one early morning
and chdlenge this process and it would be shot down with dl the funds and time it has taken.

Secondly, you will agree with me that initidly you had a very great goodwill from the people but it looks like that goodwill is
dying by the day because people are a bit apprehensve. The other day the President made a comment that sent many people
think and weskening when he said that,

Com. Adagala: We are not in apalitica Stuaion. Please, keep to the presentation.

Mwai Kibiru: | will do that because you have sad and | have.............

Com. Adagala: Y ou can write that view and send in to the newspapers because you will get that from the newspapers. Rtia
hiyo njia
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Mwai Kibiru: Thank you very much but the truth remains,

Com. Adagala: (Inaudible)

Mwai Kibiru: One, | would wish that our Condtitution has a preamble and let the preamble state that the country belongs to

the people of Kenya and not to any given group.

Let there be a Parliamentary system with a strong independent Judiciary and legidature.

Demonopoalize our palitics in that we would wish that even the dvil servants are given a chance to vie for seats they
deem necessary.

Crimindize bribery to influence dections We know that bribery during eections has been happening and so we
propose that it is crimindized.

Provide people with basic needs i.e. food, shelter, education, hedth care.

Publish universd primary education.

Remove loaning of the country on tribd basis, let Kenyanslive and invest in any place of their choice and be protected
by the law.

Tran the police for a least three years with ingredients such as sociology, psychology and public relations.

Pay dl avil servants on the principle of (inaudible) for people’ swork done.

Egablish an impartid and independent Judiciary and Legidature.

Reduce the President’ s power by removing the sole powers to appoint principle governing officers and representatives.
Let dl those gppointments be approved and vetted by Parliament.

Provide security of tenure to the Attorney General, Comptroller and Auditor Generd, the Police Commissioner, Chief
Judtice, High Court Judges, Applet Judges, Public Service Commissoner. Electord Commisson of Kenya should also
be vetted by Parliament.

Integrate the Kenyan Condtitution into the schoal syllabus. Let it be taught in schools and dso interpret the same in
mgor didects of the country so that it is understood by dl sections of the society.

Hand over State power to an independent Condtitutiona office during trangtion. Thet is, during eections, let power be
handed over to a clear office like that of the Attorney Generd or that of the Mwal Kibiru or the Chief Justice.

Detach palitical parties activities and resources fromits activities. Let there be a clear cut between the Governmentand
politica parties even if such a party was the ruling party.

Make the President impeachable.

People to dect the Vice Presdent so that we go by the principle of arunning mate during elections

Raise Paliamentary quorum from only 30 members to conduct Parliamentary gttings to at leest 2/3 of the whole
membership.

Egablish Condituency development funds and dso establish Condtituency offices run by the Parliamentary sdect
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Commisson.

Aboalish Provincd Adminidration because we fed thet it is a colonid legacy and only retain location governors eected
by the people.

Let Parliament create Minidries and approve Minigerid gppointments.

Let people or voters have powers to recal lazy and absent Members of Parliament, Councillors etc.

Cabinet should be answerable to Parliament.

Parliament should prepare its own calendar and business programme.

Pay school heads and deputies to compensate on the money because of the extra responghilities they are given to top
them in schools and running inditution.

Give hawkers and unemployed people Strategic plotsin urban centres.

Let us set minimum programme standards for loca authorities so that those loca authorities that are not performing the
very basic responshilities are abolished.

Crimindize mismanagement of dl public indtitutions.

Provide people with means of production because that will judtify taxation and this means of production could be land,
water, roads and dectricity. Given these people will be able to be sdf-employed.

Protect seedlings office from grabbing and pollution and here with specific reference to forests, land and water.
Crimindize domestic violence and let us set up a court for that purpose.

Aboalish capitd punishment and instead commute it to life imprisonment.

Treet prisoners with humane, dignity in prison and let us crimindize torture.

Control landlords by at least forcing them to meet afew appropriate standards before they start renting their premises.
Protect farmers from exploitation by middiemen. Ours is an Agriculturd Society and that would actudly improve our
economy. | am finishing.

Separate the powers of the Arms of government; let the Judiciary and Parliament perceive the Executive.

Fund, from the Treasury or Parliamentary paliticd parties and they should be minimized to three only.

Egtablish the office on an ombudsman with a security of tenure gppointed or approved by Parliament and with teeth to
bite.

Liberdize their width but control gutter press.

Promote a Nationa mord fabric that is Public Code of Conduct and | am happy that happened sometimes back and
we hope it will be implemented.

Declare dl Governmentcodition governments in this country with representation on parties strength in Parliamen.
Reduce taxation on Kenyans and last but not least empower the physicdly and mentaly challenged in the society. We
do not have very many of these people and the Governmentcan be able to take care of them.

Fndly, we fuly support the Conditutiona proposal of the Nationd Conventiond Assembly NCA movement in the
plenary sesson that was convened in Nairobi between 18" — 20" of January 2001 and particularly in reference to
document number five. Thank you very much.

25



Com. Kangu: Gentleman, | want to make some comments about the issues you raised a the beginning and | am doing that
because it is very clear to some of us that the Kenyans do not understand whet is going on, that the Kenyans in many cases
never want to solve ther problems. They are dways out for very quick fixtures and the Kenyans in many cases are dways
waiting for Messiah and when someone comes and he appears to be doing what they want, the devate him to the levd of a
Messah and start scrutinizing to see whether he is doing the right thing or the wrong thing. The process that we are doing is
based on an Act of Parliament that was negotiated amongs the Kenyans through a lot of difficulties;, through a lot of fights and
we lad down the basic stages we mugt go through the stages were put in the Act as a mechaniam of ensuring that the process is
people-driven.

We are taking your views and the law requires when we finish, we go and St down and analyze those views and come up with
areport, recommendations and a Dréft Bill to be enacted into our Condtitution. The law requires that when we have finished
that as a Commisson, we publish that report, recommendations and Draft Bill and bring it to you people and the law requires
that we give you two months to read through, to assure yoursalves that what this Commisson has come up with is what we sad
we wanted or a least from their reasoning is what we think we would like to have, so that if you fed it is not what you would

like to have, you can have an opportunity to say thisis not what we would like to have. Can you change here and here?

Thelaw requires that after those two months, we are supposed to come back to the people at the Provindid leve to ligen to
their comments about that report and then go and incorporate those comments into the find report.  When we finish we cdl
what is cdled a National Condtitutionad Conference. That conference is supposed to have about 600 people and the reasoning
was because the Kenyans could not trust Parliament. They think Parliament cannot do it done. We want that report to be
debated by a bigger group of people who indude Parliamentarians, the Commissoners and other people — three representatives
from the didtricts, representatives from rdigious organizations and so on so that we be sure thisis people-driven.

Tha conference will be hed and they will make decisons and adopt or rgect what you will have recommended. The law
requires issues, they do not agree on everything. Those issues on which they have not agreed will have to come back to you
people to decide yoursalves how you want them determined before this document findly goes to Parliament for enacting. The
time-table the Commission has prepared under the basis of which it has asked for extenson upto May is taking dl these stages

into account.

We had a meeting with the Parliamentary Select Committee after we requested for time and they were tdling us, “No, your
Chairman has told us we can finish by December, you finish”. We told them, “Can you go through and tdll usif you dlocate time
yoursalves and we mugt follow this door, where can we get time?” We were unable to do that. They told, “you mud finish
before we go to dections’ and | want to tdl you | persondly asked these people. In the current Condtitution today, it is the
Presdent who can cdl for dections. Has any one of you negotiated with the President and agreed that he is going to wait for us
until we finish? None of them answered; they shut up and after a short while, the next thing | heard the President saying after a
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harambee was, “1 can cdl dections any time’. Next day we had a medting with Ufungamano people and | told them and severd
other people that dl these changes were put in this Act a your demand so theat this process may be people-driven. Now you
are saying that we should abandon what (inaudible)

because you mugt have a Condtitution before eections.  Are you now ready to offload the people? You sad the people must
participate, do you now want to offload them and say they should not participate? They were ungble to answer. (inaudible)
was unable to answer. Reach a stage you won't abandon if this process is going to be people-driven. Isthis the stage where —
you have heard Wamawa saying. “We don’t need to publish the report, you don’t have to take it to the people. Just finish and
bring to Parliament and the reason to bring it back to you is that you mug be able to read through it to satisfy yoursdves that
we have actudly reflected what you said. Isn'tit?

Many times Commissions have been formed and they report to the President.  This time round the law requires us to report to
the people. The people mud read through and say surdly this is what we wanted. Do you want that bit removed so that we
take thisthing to Parliament before you look at it? And that is wha your darling politicians are tdling you that we should do.
We have to think very serioudy and be careful at Kenyans. These politicians do not care about you. They want a Condtitution
that isgoing to serve their persond interests and they are now looking a eections and successon and they are saying we must
create offices for them immediatdy so that they can share.

Now, you need to think very serioudy. We told them we are in a problem; we are saying we cannot finish before dections.
Can we dtart thinking about the dternative? They said we should not, we mugt go for it. Now the end result is thet if we don’t
think about dternatives quickly, dections can be called before we have decided on what dternative we should go for. So, we
need to be careful. We were asking at one time for entrenchment so that the Commission is independent.  After a short while,
this time round you don’t hear our Chairman taking about entrenchment. If anything, you recently heard we wanted more
powers so that we can (inaudible) who do not seem to agree with this We have now stopped taking about entrenchment, we

want powers.
Com. Adagala: Itisacomplex issue. It redly isacomplex issue that’ swhy when you open the box, it will now come another
— like this now thiswill be debate rather than.

Com. Kangu: (Inaudible)

Com. Adagala: There are many things and | am sure dl of you are concerned about whet is going in Kenya. | don’t think
there is any sngle Kenyan who has arrived to the issues who is not concerned.

Interjection: Inaudible

Mwai Kibiru: Honourable Commissoner,
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Com. Adagala: Hey, S vita

Mwai Kibiru: Tafadhdi, Sjui kama ungenipa dakika moja to respond to what we has said.

Com. Adagala: | cannot dlow a debate redly. We are taking up a lot of time, look how full this room is. That iswhy | did
not want you to stand up because it is another thing.

Mwai Kibiru: Thet iswhat isvery sengtive.

Com. Adagala: That | would like very much. Remember | stopped because | didn’t want it opened up and now it is opened
up, please. (inaudible) is free debate but if we do that, it will be reformative and dl that but by sx o’ clock we will not have
done what we came to do.

Mwai Kibiru: But actudly the truth isthet thisis the generd attitude with the people.

Com. Adagala: It can be the generd dtitude, then we are dl leve and we are dl Kenyans and it is good.

Speaker: Let them say dl what they wart.

Com. Adagala: Haya, neendelea, trandator yuko wapi. Mwal rudi hapa kidogo. Trandator please put yoursdf in a Strategic
point. Sasa lazima tufanye trandation kama ni Kiingereza. Okay. Mama pole kwa sababu ni vitu ving lakini tutaendelea hivi.
Stephan ni nani? Mtu anayeitwa Stephan? Okay. Wacha tuendelee na Joseph Wanyamu yuko? Okay, come forward.
Akija, ningependa pia Mrs. Naomi Njiru, Joseph Wanjohi and Wang’' ombe, Fredrick na Musa Mwangi muwe tayari. Muwe

tayari ukija uwe umetoa makaratas yako kwa mfuko, umeyaangdia naumguani points gani utdeta. Endelea.

Joseph Chege:  Nii njitagwo Joseph Chege wa Nyamu,
Trandator: My nameis Joseph Chege Nyamu,

Joseph Chege: Ndi muikari wa Nyahururu.

Trandator: | am aresdent of Nyahururu town.

Com. Adagala: Una dakika tano. Muedeze ana dakika tano.

Joseph Chege: Hakwa kiriaingiuga,
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Trandator: What | want to say,

Joseph Chege:  Nitukoragwo na thina wa mawatho mayama geatiba,
Trandator: We have alat of problems concerning the Conditutiond law.

Joseph Chege: Tondu twarora muno, ti maitu Kenya,
Trandator: When we look into it, the laws do not belong to us Kenyans.

Joseph Chege: Mari na ukoloni,
Trandator: They belonged to the colonidids.

Joseph Chege:  Na nitukuria akorwo no twitikirio mawatho maya marorwo namihirigairiairi thiini wa Kenya.
Trandator: We would like to ask whether therr Congtitutiond views would be looked into and then to consider the drive of

this country.

Joseph Chege: Tondu gutiri muhirigawi Kenya uteri na mawatho maguo,
Trandator: All the tribes in this country has their own laws.

Joseph Chege: Na mangitukanio nimeguthondeka katiba iriaitwagiire ithui Kenyans.
Trandator: Andif dl are going to be mixed, they will have to come out with a sirong kind of rule.

Joseph Chege: Tondu maria meho mari ma ukoloni na mathondeketwo me ma kuhinyiriria Mukenya.
Trandator: Because the laws that we had belonged to the colonidists and they were prepared so as to oppress the Kenyans.

Joseph Chege: Tondu niturakora kifamiri-ini,
Trandator: And when we consder the family,

Joseph Chege: Riu nituronakinya aciari mekihinyiririka niundu wa ugurani.
Trandator: When we consder the parents, they are being oppressed when we come to the marriage.

Joseph Chege: Tukona on muiritu no ahike midi ikumi akimithinagia
Trandator: We usudly observe that agifl can be married in ten homes and disturb those homes.

Joseph Chege: Murume angiuragwo ni ngari, insurance iyo iranedo mutumia ucio na ona aciari a mwanake matingirorwo.

Trandator: When something like accidents occur and money is paid to that kind of woman, the parents are not considered
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when the payment is done.

Joseph Chege: Na nooime hau naindo iria ekugaya mudi ucio na ahii ahike kungi na eke o uguo.
Trandator: And it is a practice that the woman can leave that home and chest from that home with a lot of property having
being paid.

Joseph Chege: Na mitugo iyo twarora history itu ya Kenya gutiari.
Trandator: We did not have those kinds of habitsin this country of ours.

Joseph Chege: Undu uriaungi ni uugi wa githomo, tukaimwo na njira ya guteithia uria githomo gia ciana diitu kingioneka
Trandator: Then, if | consider education, we are not having any kind of help which is given to us so that our children may be
educated.

Joseph Chege: Naguo uimi ukahinyiririo nanjiraya gukorwo ati ni indi iragirwo nja cia guka kurio riria kwi na irio ingirimwo
guku Kenya.
Trandator: When we consder faming, we have observed that some products are imported instead of usng the produce that

we havein this country.

Joseph Chege: Na aria mararugamirira mawira macio matiri undu marekwo no thiink wa Kenya, andu aria maregaga
kurumirira maundu maria marendwo ni muing Nimoi uria maherithagio.

Trandator: These people who are doing this action are not being punished and we know that before, the offenders were being
punished.

Joseph Chege: Umuthi uyu, kuri mawatho mangi njiguaga ta ma kanyanga na niko ona aongoria ukuigua makiuga me
Mombasa, ‘tutikwenda andu a mbarana andu acio ni akenya'.

Trandator: Before that we had kind of a trust pass and then this has been cladded into our country now and that is why you
find that other people are being barred from vigting some places within the country.

Joseph Chege: Namuthungu atanoka, nduriri ciothe cia Kenya ciaturaga ithiaga haria hote ikwenda na kurutira wira.
Trandator: Before colonidiam, dl the people were free to go from one place to another according to their will without any

restrictions.

Joseph Chege:  Nii ingiurio umuthi nguga uu,

Trandator: My conviction,
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Joseph Chege: Njuge ai Kenyaiitu ni ndongu and ndigiriirwo gukorwo na irio ciroima nga gukira ira iraimwo Kenya cio
cirugamiirwo.
Trandator: | would observe that our country isrich as far as produce is concerned and we do not have to import any food

from outside this country.

Joseph Chege: Natutiagiriirwo ni gukore tugithondekerwo watho ni mundu mweru umite njaya Kenya na Atari mukenya
Trandtor: And our Conditution should not be made by outsiders rather it should belong to Kenya.

Joseph Chege:  Na nguria kungugiaihindaringi muriuka nigetha tugii na maundu mangi tungiongerera.

Trandator: | would ask you to come back here so that we can add and more of whatever we have.

Com. Adagala: Asante Mzee. Vile tulisema, tutarudi huku — report itarudi hapa na pia tunawatargjia pia lakini ukiwa na
meoni mengine, hayo unaweza kuongeza kwa maandishi au hata kwa tape na upeane kwa Didrict Coordinator. Okay, Mzee

ulissmanini kuhusu dimu.

Joseph Chege:  Githomo nguuga (inaudible
Trandator: The wananchi of Kenya, when education started is country, no payment was made. There was no fee.

Joseph Chege: Na (inaudible)
Trandator: And when we gtarted palitics in this country, we drew that with an objective that our children may be educated
fredy.

Joseph Chege: (inaudible) twage kuriha thibitari.
Trandator: | have added that even the hospitas should not be charged.

Com. Adagala: Thank you very much (inaudible). Mr. Naomi. (inaudible). The people whom | have caled thar names —
wae watu nimeita, tafadhdi njooni karibu ili tufanye haraka. Joseph Wanjohi, you are told to come here. endelea.

Mrs. Naomi Njiru: my names are Mrs. Naomi Njiru and | have come here to present my views as an individud though | am
under an organization K-SEP which is presenting the Civic education. My firg view is that the new Condtitution which is redly
under way right now should make provison for liberate team to empower women in socid, political and economica leadership
right from the grassroot to the nationd leve through afirmative action in ecting posts and employment in the public services.
Also,

Com. Adagala: (Inaudible)
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Mrs. Naomi Njiru: | aso say that the new Congtitution should protect the under privileged citizens from extreme wants and
socid insecurities, that is, incorporating socid and economic rights and providing the socid safety net for them. That is
unemployment and at the same time availing opportunities for margindized socid groups and geographicd areas. | mean tha
especidly inthe areas of hedth and education mogtly where the rurd areas are redlly unprivileged. They do not get the best out
of those areas. At the same time, | would recommend that customs and culture which cause oppression should be discouraged
totaly in the new Condtitution and in this area | would like to give an example of the girls' circumcison and aso the child labour.

This should be stressed very hard so that it becomes a policy that none of them happens so that our girls may continue with
their education at the right pace.

Also, the Civic education should be integrated in the school curriculum serioudy and aso it should be continous to the citizens of
Kenya because we have found that thisis a very important education which most of the Kenyans have been lacking as far as we
have gone round and they redly need it —they are for it. So, if our children are taught in schools and we teach the citizens it
will redlly help them to know what Kenya we are in and what Kenya we want in future.

The last one which | am going to give is tha the Condtitution should have a policy which should engble the disadvantaged
groups of our society to participate fully and meeningfully in dl the processes of nationd development and aso be dlowed to

make their own informed choices & dl levels. For example,

Com. Adagala: Excuse me, you had said under privileged before and now you are advantaged (inaudible).
Mrs. Naomi Njiru: Yeah, where.......

Com. Adagala: Disadvantaged or disabled?

Mrs. Naomi Njiru: Disabled. No, disadvantaged — | ill stland with that. Don’t blame me.

Com. Adagala: (inaudible)

Mrs. Naomi Njiru: Yeah, tha isthe case because what | mean here isthat one part of the — | an giving it an example. One
part of the women should be given a chance in Parliament.  All those groups — and this is now where | am coming, that 1/3 of
the Parliamentary seets be reserved for women, the disabled and the minority if possible. And | think thet isdl | have for this

morning.

Com. Kangu: (Inaudible)



Mrs. Naomi Njiru: No, they should share that one part.

Com. Adagala: Okay, (inaudible). Thank you very much. | would like Joseph Wanjohi to come forward followed by Wang’
ombe. Y ou have five minutes Joseph, pace yoursdf. Endelea kwa utaratibu.

Joseph Wanjohi: My names are Joseph Wanjohi Muingo. | am a teacher by professon and | represent this memorandum of
Judtice and Peace Commissonand .................

Com. Adagala: For the Catholic?

Joseph Wanjohi: Yes Cathalic Justice and Peace Commission and | therefore give the highlights on what they would like in
the Condtitution.

Com. Adagala: (inaudible)

Joseph Wanjohi: So, Kenya should have a preamble expressng her missons, vison, philosophy, gods and ideds fadlitating
the supremacy of the people as the main stakeholders in the Condtitution. All Kenyans by the virtue of the above, should not
loose ther dtizenship. So, Kenya should accept dud citizenship and give it automaticaly to dl those people who have been
bornin Kenya

The Disciplined Forces like the Police and the Army; the subject in their curriculum, they should trained for at least three years
and be given a Pararlegd training may be on sociology, psychology and human rdations as they will be very much involved in
prosecuting the people.

On the question of political parties, they are too many. They should be trimmed to three after the dections and these three
should be the parties that will be having the mgority of the Parliamentarians. When the Parliament is formed, this Condtitution
should address the formation of Governmentof nationd unity not like the present one that means and then it takes all.

We dso propose that Didrict Condtituencies that have been created out of the lucky procedures should be degazetted and the
proper cregtion of the Condtitution of the congtituencies should be done congdering the populous of the people. A Presidentid
candidate and the Parliamentary candidate a degree or a diploma and should have a professon and not a trade.

On the question of Land Boards, they should be shared by the Loca Authority because they are nearer to the people and they
have to vet the investors who come to invest in land and not like the present one where the loca authorities share — the
Provindd Adminigraion shares and most of them are trandferred and they do not know the tradition of the area.
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On the question of Title Deed, only developed areas should be given Title Deeds and not the vast areas that we Kenyans have
acquired through some dubious means.  All the Commissions should be condtituted by the Parliament and this prerogative
should be removed from the President.

On the question of education, dl schools should be sponsored — should have sponsorship. We should not dlow any school to
have the DEB because the Didrict Education Board members rarely come to school and thus they do not know show the
school functions. Education for nationd unity should be enhanced. That means right from the secondary school admisson, it
should be done on a nationd level which means a thousand schools in Nyahururu and goes to a secondary school in Kakemega
and goes to universty likein Eldoret. Thiswill enhance the education for nationd unity.

The regidration of voters should go in hand with the regigtration of persons and not like this time when the voters — this is to
remove voter’ sinfluence by the others. The last one is that no exception should be done on taxation by any Kenyan. Let dl the
Kenyans pay tax so that we have money to earn the person of the government. Thank you.

Com. Adagala: Okay, asante sana. | would like to ask you and dso those people with many presentations, on reducing the
number of political parties. When you come, come and tel us how this should be done. Okay? Then, you know, there is

freedom of association, freeom of speech and we need to know if the Condtitution will be contravening this freedom which is a
basic of Conditutiond freedom. Ukija hapa, twambie kama unataka vyama vya kisasa vipunguzwe na utaiwambia ni vipi

vitgpunguzwa

Joseph Wanjohi: | sad immediady after the eections, the palitica parties that have the same ided's should have mergers and
reduce to three and not — those that will be having very many members of the Parliament.

Com. Adagala: That’sokay because then that is freedom of association and they can merge, they can be decide to associate
or not. Okay, we put there by merger. Thank you very much.

Joseph Wanjohi: Thank you.

Com. Adagala: Who was next? Wangombe, songa karibu. We have alot of people and | don’t want (inaudible).

Interjection: (inaudible)

Com. Adagala: Okay, thank you for informing us.



Com. Kangu: Fredrick Gachingiri.
Com. Adagala: Tga jinana uenddee and Musa Mwangi awe tayari.

Fredrick Gachingiri: Jnalangu ni Fredrick Gachingiri kutoka Maili Inya hapa Nyandarua. Nina machache tu ningependa
kuongea. Jambo moja ambalo nataka kusemani juu ya masomo. Mtoto yeyote akizdiwa na akose kusoma, hiyo ni taabu
moja kubwa sana. Kwa hivyo, masomo katika primary yangukuwa ya lazima na kuwa ya lazima ni kuwa ya lazima na ukweli.
Iswe kama sasa ambapo tunaambiwa iko huru lekini bado kuna shida sana kwa mtoto kupatiwa masomo kwa sababu kuna
mdipo mengine ambayo yanayoongezwa na huku inasemekana ni free — iwe free kabisa ili huyo mtoto awe na dimu kwa

sababu dimu ndiyo chanzo cha maenddeo yote. Hiyo free.

Wakati mtoto angpozdiwa na aingie kwa dunia, anahitgji chakula. Hili ndilo jambo la pili. Hapa nchi mwetu tunategemea
ukulima. Kwa hivyo, mtoto akishagpatiwa masomo ya bure kutoka standard one, aendelee kufundishwa mambo ya ukulima —
awe akijua mmeani nini, awe akijuang’ombe ni nini, gue nguruwe ni nini, Maana county yetu ni ya ukulima Kwa hiyvo, awe

akifundishwa subject ya ukulima akishaanza masomo.

Ya taty, ili huyo mtoto ashi, anahitgi kuwa na afya kwa maana anaweza kula chakula kichafu na atakuja kushikwa na
magonjwa. Kwa hivyo latatu, awe akifundishwahdi ya afya kutoka standard one ili awe akijua ya kwamba anatakiwa awe na
afyanzun ili wakati wa kusoma aswe na tagbu kwa mwili — awe na afya  Akishapatiwa haya — nirudi sasa kwa upande wa

serikdi yetu.

Saikdi yetu yafaa iwe naras lakini S0 awe na madaraka yote. Madaraka igawe kati ya rais na Waziri mkuu na Bunge ili
madaraka yaswe yamtu mmojaambaye  (inaudible) kila kitu unasikia tu, ‘ah, hii ilifanyiwa na mtu fulani’. lwe na hao watu
watatu.  Hii nayo inayoitwa Provincid Adminigration iondolewe kabisa ili Locad County Council ipewe nguvu kwa sababu
hawa ndio wako karibu sananes na iwagpo tutaona mambo yoyote inayoende ea kuwa mabaya karibu nass tutawaambia, “Je,
huoni ya kwamba tulikuwa tunakaa vizuri sana wakati tulikuwa tukilima mahindi na inauzwa vizuri na tumepaiwa pesa,
(inaudible) pyrethemrum tuonaona inaendelea namna hii”. Angdia kitu kama KCC iko hapa la&kini maziw tunamweaga njel.

Hatujui ni neni anayesmamia na hatuwi kumuuliza

Vitu kama hizo katika Locad County Council zismamiwe na ma-afisa wetu wa county coundil ili tukiona inaenddlea kuwa ovyo
tunaenda kuwauliza.  Je, kwanini KCC inafungwa? Ni kwa nini tulilima pyrethrum na hatulipwi? Ni kwa nini hakuna
KMC?....(End of Side A of Tape 2)

......... produce maziwa na tunaona kwamba kuna mehdi pa kuuza. Tulikuwa na kazi nzuri sana kwa vile Mungu ditupdtia
mehdi tulipo na tulikuwa na forests zinatuzunguka. Kwa sababu S0 99 tunasmamia, tungemuuliza mkubwa wetu wa county

councilsni kwanini forests zinagawiwa na kufanywa mashamba? Kwa sababu shamba hakuna wakati wowote duniani kila mtu
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atakuwa na sehemu ya shamba — hiyo haiwezekani kwa sababu tunaenddea kuzaa watoto na tukisema kila mtu lazima awe na
kipande cha shamba, hii shamba itakuwa ikitoka wapi na shamba haiongezeki? Kwa hivyo, yule ambaye ana shamba lake,
ningesema liwe ni 1ake na ikiwa dipata Title Deed kwa njia ambayo hafa, yafaa hiyo Title Deed iwe questionable — dipata
namnagani kwa sababu ugadi wa kuiba mashamba umezidi sana. Mtu angjua shamba lako lakini anaenda huko kwa ughaidi
nakutewa Title Deed. Kwa hayo machache, nasema asante, nayo Commisson ione ya kwamba hataingiliwa na yeyote na iwe
huru kabisa na wakati unaandika chochote, S0 kusuruthishwa na na yeyote kwa sababu yeye ni mkubwa wa serikdi. Haya
mambo yameeta taabu kubwa sana. Asante sana.

Com. Adagala: Asante Mzee.

Com. Kangu: (inaudible) they have redized we are very independent. Tuligpa tutefanya kazi bila uoga, bila upendeleo na bila
kusurutishwa.

Fredrick Gachingiri: Aah, asante (inaudible)

Com. Kangu: Wewe pia hukushurutishwa na chochote.

Fredrick Gachingiri: (inaudible) asante.

Com. Adagala: Asante Mzee kwa kutuchangamsha na ndio unaona wazee wanahitgjika. Kuja huku Mzee, njoo huku, njoo
ujusgirishe. Next dikuwa Musa Mwangi. Phylis Nyambura, ujitayarishe. (inaudible)

Musa Mwangi: Hamjambo nyote mliohudhuria mkutano huu?

Audience: Hatujambo.

Musa Mwangi: Sjaskia mtu anayedimia wengine — dju mmekadrika ama nn mmefanya Jna

Com. Adagala: Pole pole, 9 kukasirika. Kuzungumza kwako ni ka Tume na ndio unaona tukianza nini itakuwa politica rally.

Kama hujaenddea, ndfikiri Mheshimiwa Chege Mbititu ako hapa, ako pande gani? Ooh okay. Soni vizui Mheshimiwa, sasa

huyu ndiye ameniambia uko hapa. Tumekukaribisha na ningfikiri umgisgirishalakini utatwambia vile — yesh kwa sababu hawa

n watu wako pia nawewe ni boss wetu.

Musa Mwangi: Jnalanguni Musa Mwangi wa Kinyenje —the cockroach. Maoni yaiyoko hapa, nilijitayarisha kuleta walaka
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huu lakini nilipofika tukaambiwa ina-record-iwa kwa hivyo sasa itanibidi nikatakate juu juu kidogo mpaka ifikie mwisho
maanake dakika ni chache. Jambo la kwanza ni umuhimu wa maisha yetu 99 tunakoishi. Kule nyumbeni tuna furaha kubwa
sana ambayo ni yabibi na bwana na watoto wao na ket yao, wakiamka asubuhi kuenda kazini, kuna kazi ambayo nimeona ina
mwanyaau ufa Kazi yenyewe, ni kazi nyingi sana tunafanyiwa na mama zetu ama bibi zetu, dada zetu katika kujenga jamhuri
ya Kenya. Hiyo kazi yote ni maisha yetu na tumefurahia Sasa kile ninaona kikiwa na mwanya katika kazi hiyo n mama
diyenizaa au bibi yangu au mwanangu —my daughter, kuwa nikiamka naskia ndiye ananitawaa. Sina ubaya lakini jambo hilo ni
kama la kulazimiswa kuwa na mama au bibi au msichana wangu wakiwa wananitawala. Hapo ningesema ya kwamba, kezi
yoyote ywa kujenga Kenya ifanywe na mama — yoyote iliyupo iwe ni gani au gani inayojenga taifa lekini mama aswe DC ama
kipindi chochote cha Chief, Ma-afisa wa kutawaa Chifu, Naibu wake, DO, DC na PC. Hayo naona kwa kwei 9§ maua mazuri
yakiwa nyumbeani. Lakini, mamaafanye kazi yoyoteileyakujenga tafa

Jambo lapili N pesaya serikdi ama hazinaya serikdi. Katiba hii mpya, itengeneze mpango wa kuzuia mwewe kunyakua pesa
zle hewani. Hivi ni kusema kila saa tatu ya asubuhi kuwe na mpango kutokana na katiba hii mpya, pesa za serikdi zipeekwe
Banki Kuu kila asubuhi saa tatu ili kuepukana pesa kurundikana katika sanduku la Ma-afisa wa serikdli.

Jambo la tatu, kuwe na Tume ya kulind viwanja vya uma ili kuzuia viwanja kunyakuliwa na watu binafs ambao hujipeleka
wenyewe na kujitetea wakazinyakua mpaka tunakosa viwanja vya shule, hospitdi na sadium za mpira  Katiba ya sasa ilinde

hizo viwanja

Jambo la nne ni kuwa wazee wengi huuza mashamba bila kuwasiliana na bibi na watoto na hivyo bas nyumba hubaki wakienda
kwa DC kunuzia wapate makao. Kwa hivyo, katiba hii yetu mpya ilinde mashamba na Title Deed iandikwe mgina ya bibi na
bwanaili bwana akihitgi kunywa pombe kwa shamba hilo, bibi awakilishwe.

Jambo latano: Katiba hii mpya irudishe dimu yetu ambayo tulikuwa nayo tangu wazungu kuingia Kenya naiwe ya bure. Pia,
ilipofika 1963 kulikuwanakipindi cha pili chadimu ya bure.

Jambo la sta Katiba hii mpya iwe ikitumia vitu muhimu kwa raia kule mashambani. Katiba hii ihakikishe kwamba tumepewa
mai, tumepatiwa sima, tumepatiwa lami, tumepatiwva Smu za kutia pesa zinazoitwa coin box kwa sababu hivi tungpoenda
kufanya uchaguzi, vitu ving havitefika mahdi pengi duaniani na hivyo raia hulazimika kuenda safari ndefu ili aweze kutumia
shiling zake kwa kupiga smu kwa mtu wake diye mbai kwa sababu maduka mengi ya huko mashambani hayana coin boxes.

Jambo |la saba; bel ya bidhaa zote zikiwa zimechunguzwa kuwa na bei rahis, mafuta taa iwe ya kwanza kwa sababu ni muhimu
sana kwa mwangaza wa kila nyumba hasa kwa maskini wanaotumia taa ndogo ya mkebe — koroboi. Walaka uliobakia ambao
una mambo muhimu sana nitakayofunga nayo kwa sababu saa zangu zimeishani haya Kuna kazi mbaya ambayo inayofanyika
hapa ya kugadamiza yaya akiwa andea mtoto na anafanya mamo yote ya hiyo nyumba namshaharani ule ule na hapo tunataka
katiba hii mpya iangdie ni kwa nini raia mdogo adshirikiswe na wale wanaitwa ‘hig boss’ diye na big car, big house, big
shamba, big plot na akistasfu yeye anagjiriwa Chairman wa kampuni. Je, raia wadogo watakula mdi ya taifa mwaka gani? Bas
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mambo mwengine nitapeleka pae kwa sababu saa zikiisha zimeisha

Com. Adagala: Tutasomayote. Una swdi.

Musa Mwangi: Kitu ambacho nitafunga nacho — nimesahau —ni katiba hii iwakilishe kuzuia ile lazima tunayopewa ya kuacha
utamaduni wetu wa kutahirisha wasichana na tena kile kitu kinaitwa jamming ya wanamuziki, katiba iwakilishe kwa sababu
ukimuonya mtu anekulaumu. Tuwekiliwe kutokana na family na ukoo wa Kiafrika ule tunaweza sema, “Muruki muruki
ndaigud’ tudlazimiswe kutahirisha wasichana

Com. Kangu: Swdi mojaMzee. Mzee nimeskia ukisema kwa maneno ya mashamba, hawa akina maman watu wanaweza
aminiwa na kutunza title deed kwa sababu ikiwachwa kwa Mzee, anaiuza na kuenda kunywa pombe. Na haya maneno ya
utawaani kwa nini akina mama hawawezi kutawaa wawe Chief, wawe DC, wawe DO, ni kwa nini unaona hawawezi kufanya

hiyo kazi.

Musa Mwangi: Kwa mfano, jambo hili kama ni nyumba (inaudible), nimeona rafiki yangu niko naye hapa.  Jambo hili lilitoka
Uingereza na ndio unaona hata Bunge inaongea Kizungu. Mambo mengi tunayofanya hapa ni yae tundetewa na wageni — 9
milazetu. Kwa hivyo, unaskia kila nyumba katika Kenya kuwa baba ni ‘daddy’ na mama gjui ni ‘mummy’.  Kwa hivyo, huu
utawaa wa kupeleka mama na kumpa crown — huo 9 utamaduni wa Mwafrika na kwa hivyo ni lazima (inaudible).  Ukitaka

agiza kura kwa wananchi —ile inaitwa secret balot utaipata.

Com. Adagala: Okay.

Musa Mwangi: Ngoja kidogo, n comment S0 swai. Mbele ya katiba, katiba hawezi kuandika ubaguzi na hiyo ni kubagua.
Sasa, pengine tutgadiliana kwa conference na hata hapa itakuwge kwa sababu vile tuko ni kama usawa.  Shida tunaweza
kusema ni utamaduni wetu lakini pia tufikirie mamboleo na tuone kwa sababu katiba hawezi kusema huyu hatakuwa. Ni kama
ubaguzi na tungpewa haki ya mtu nayeye ni binadamu. Sasa, S0 kubadilisha meaoni yako — tumeayaandika Haya

Musa Mwangi: (inaudible) lakini ni haki.

Com. Adagala: Phyllis Nyambura, Phyllis yuko? Jnalako na (inaudible).

Phyllis Nyambura: My nameif Phyllis Nyambura from CCR. On ditizenship, Kenyans should be dlowed to own more than

one dtizenship if they need.

- Pdlitica parties: Not more than four palitica parties to be registered and alowed to operate. All the political parties to
be funded by the Government(inaudible).



Com.

Ancther point isthat a Parliamentary system of Governmentwhere a Prime Minigter is gppointed from the mgority party
in Parliament and the President remains more or less ceremonid is necessary.

Regidrar: A Parliament with act and the dtizens' voice should be given the power to vet the gopointment of dl
executive officers or different Governmentofficers, Parastatals and codlitions.

Mord and ethic qudifications should be introduced for Parliamentary candidates eg. mordly upright, legdly married
and gaying with the spouse, clean crimind record etc.

A Condtituency should have a right of recdling therr non-delivering MPs. This could be effected through a vote of no
confidence by at least 2/3 of members from the party which elected him or her to Parliament and with sufficent
eveidence of non-ddlivery.

Nominated members should be drictly suitable chosen to represent the interests red disadvantageous groups in the
society such as youth, disabled, women and other under represented rdligions or specid groups.

Executive Mugt be alegdly married person and saying his or her spouse.

Judidary: Chief Justice to be appointed by MPs.

Coundil of Elders Incom(inaudible) resolutions should be implemented and not have been to work injudicia offices.
Loca Government: | am trying to tackle this point — Councillors to be elected and should have a least form four leve of
education. People should be able to recdl thar councilors usng the procedures that MPs could be recdled as stated
ealier.

Electord sysem and process: It should be continous and independent of the Executive. The Electord Commission to
be appointed by the MPs. Specia seats should be reserved for youth, women, disabled and minority groups be
(inaudible)

Civic education should be introduced right from primary curriculum.

Basc Rights The Condtitution should dearly indicate two custodians of dl the basic human rights and the proper
channd intheline

Rights of vulnerable groups: The Condtitution should guarantee dl persons with disgbilities right to better rights.

Land and property rights All Trust Land should be owned by locd communities but partly government. All citizens to
be given Governmentrevenue records and expenditure.

Other generd requirements The Condtitution should be written in smple language and fredy accessible to dl ditizens.
There should equitable digtribution of naturd resources. The last one is that one-man; one-job principle should be
introduced to ensure tha the unemployed get employment so as to earn ther living and participate in decison
development.

Adagala: ........... should not be employed?

Phyllis Nyambura:  Sorry?
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Com. Adagala: You have said one-man, one-job; women should not be employed?

Phyllis Nyambura: And women too should be employed.

Com. Adagala: One person; onejob. NOW,..........ccvvvvneenne

Com. Kangu: Nyambura, on the Executive you said the person should be legdly married. We understand thet certain
denominations in our country encourage brotherhood, fatherhood, and sisterhood. | am imagining Ndingi Mwana’ nzeki asa
cahalic saying he wants to be a President. Will we deny such people ther rights to be Presidents or what do we do with those
who belong to that —and in any case marriage is a matter of choice. Will be discrimingting againg those who choose not to get
married.

Phyllis Nyambura: For me, | would like to have a Presdent who is married.

Audience: Clapping

Com. Adagala: Hold on, hold on. There is marriage and there is marriage. Can a Mudim with four wives be a President?

Tunazungumza na Nyambura peke yake.

Phyllis Nyambura: Asfar as| am concerned, according to hisreigion | have no problem but the fact is that he is supposed to
be married.

Com. Adagala: You said he should be married with hisfamily. Can a woman be a President?

Phyllis Nyambura: Yes, because she is married to somebody else —to his man. She is married and she is supposed to be

married — that iswhat | mean.

Com. Adagala: Oka, whet is the sgnificant of this? Why is it important? | am not questioning, | want you tdl me the

importance.
Phyllis Nyambura: Asfa as | an concerned, most of the Kenyans are married — they have families. In our country and
according to our culture, to have a complete home you are supposed to have a man, a wife and the children. So, if there is

something ese, you are not married. The ones who are married may not ligen to you when you are talking to them.

Com. Adagala: Okay, thet isa good reason. What about if he becomes bereaved likein the case of Mugabe?

40



Phyllis Nyambura: It depends.

Com. Adagala: It doesn’t depend, it is bereavement. The wife dies or the husband.

Phyllis Nyambura: If the wife happensto die.........

Com. Adagala: And heisdill in office

Phyllis Nyambura: Y eah, if the wife dies, there is no problem but &t firgt he is supposed to be married.

Com. Kangu: | would like to — you are saying for the Executive and you know the executive in your presentation you have

told us about a Prime Minigter, you have told us about a ceremonid President, the Executive dso normdly has Cabingt, is it

your submisson that al the members of the Executive, Prime Minigter, President, Vice President, Minigters should be married

or are you sngling out one person?

Phyllis Nyambura: Wdl, asfar as| am concerned they are supposed to be married but, mostly, | would like the Excutive to
be married but the rest have a choice.

Com. kangu: Yeah, and you know with the Prime Minigter or the President who is the Executive to you. Between the Prime
miniger and the President in your andys's, who is the Executive?

Phyllis Nyambura: If he happens dmog to play the same role, he is supposed to be married because a Presdent is
supposed to be ceremonid and the Prime Minigter — yeah.

Com. Adagala: You know, when there is a principle it usudly applies to a family of people like the politicians be eected
people or if it is Provincid Adminigration, it should gpply — it is a kind of family. What role modd would a Member of
Parliament who is not married and who is doing the usud things that you imagine unmarried people do, what role modd will
they present and they are so close to the people? Couldn’t see a marriage principle gpplies to.

Phyllis Nyambura: It isgood if they married but, if it happens thet one is not married then there is no problem but it is good
wetry to seeif they are married it will be better for us.

Com. Adagala: Okay. Joseph Wachira, ako karibu? Kama hayuko karibu, David Ndegwa, njoo karibu hadafu Thiong'o P.
M., karibu. Ako wapi? Nani anengia?
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Com. Kangu: Because Joseph M. Wachira is not there, David Ndegwa, he is not there. Thiong'o P. M. Who is that?
Ndegwa? Then take the stand since the other person is not there. David Ndegwa.

Com. Adagala: Okay, five minugtes. Say your name and give us highlights

David Ndegwa: Yes, | am David Ndegwa (inaudible). In our Condtitution, we have said that the new Conditution should
have a preamble which should state that the Condtitution is made by the people of Kenya. The people of Kenya are suffering.
No law or authority induding the Condtitution itsdf is above the people. Kenyans are committed to democratic vaues of the
Condtitutionalism, equdity and rule of law. They are dso committed to the future as a united and indivisble country and
composed of people of diverse culture whose lives are vauable. The preamble should aso state our common history as a
people who were colonized for many years and joined hands to sruggle for their freedom. Thet is hard earned freedom that we
are safeguarding with our Condtitution. (inaudible)

Com. Adagala: (inaudible)

David ndegwa: Okay. The Nationd Philosophy, we have a point on the gender equdity and protection of rights of the
minarity and her dements of ajust society. The democratic principles powers the people down and is exercised on their behdf
through representatives, (inaudible) and accountable indtitutions of the government.

The Condtitutiona supremacy: On the Condtitutiona change, the Congtitution mugt indicate in the event of an overhauling of the
Condtitution where dl Kenyans should be involved. In the event of amendments, this should be subjected to a referendum
before they are enacted in Parliament.

Citizenship:

Com. Adagala: Pleae keep your points (inaudible)

David Ndegwa: We have put it that the ditizenship should be open to dl Kenyans born in Kenya by both parents and those
Kenyan children who were born in Kenya by one parent regardliess of their gender.

The structure of the government: We should have a Parliamentary system of Governmentin which a Prime Miniger is gppointed
from the mgority party in Parliament. Kenya should have a ceremonia President who should be above the party and should be
elected by dl Kenyans with a mgority vote. It isimportant to retaine a centra government. Loca Governmentshould be given
levy to implement development projectsin ther regions with a percentage of the taxes collected in the region. Parliament should
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be dlowed to vet the appointment of the minigers and the Prime Minigters, the Court Judges, the Public Service Commission
and the Minigerid Accounting Officer. On the age of the President, we propose that the minimum age of a President should be
45 yearsin the lower brackets and 70 years in the upper limit bracket.

Com. Adagala: (inaudible)

David Ndegwa: With the loca governments, local Governmentauthorities are the most basic levd of the Governmentand they
are nearer to the people who implement the projects and developing the projectsin the area.

Com. Adagala: Proposal?

David Ndegwa: There would be importance to have a minimum education of form four (inaudible). The leaders beng the
Mayor or the Chairmen of the County Councils must be eected directly by the people and ther time must be extended from the

current two yearstime to five years time.

Com. Adagala: Thank you very much. Pole, the time does not dlow. But, what percentage of revenue should Locd
Authority have to implement projects?

David Ndegwa: | tend to think that they would be given up to about 75% of the revenue collected in their area for the local
developments.

Com. Kangu: Your preamble refers to the people in the term people have become very (inaudible). Many timesiit is abused
by others who daim to be speaking on behdf of them. Do you have some definition of what we mean by people or we should
mean by people in the preamble.

David Ndegwa: What | mean by people in the preamble is that the people in the organized society should have a voice — a

collected voice in their own aress.

Com. Kangu: You know we are writing a Condtitution for you people seated before us, for the children you have left a home
who cannot come here to tak to us and sometimes we are told for the future generation. So, how do we define people for
purposes of the Condtitution? Who are the people? We need to think about that and then the other question is about; you
talked about a Prime miniser elected from a mgority party. | would like you to tdl usthey are eected by who and do we dso
have a President and what is the rdaionship between the Prime Miniger and the President and their methods of recruitment?

David Ndegwa: Firg, the President. We say the President should be above the party, should be eected by dl people with a
mgority vote. The prime minigter will be picked from the leading party in a House.
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Interjection: (Inaudible)

David Ndegwa: Oh no, automaticdly is a party is winning, then the leader of that party will have decided then will be the

Prime Miniger.

Com. Kangu: What could be the relationship in terms of powers between the President and the Prime Minister? You see now
you have introduced another concept of the leader of the party. In the event that the leader of the party is not the person
elected the President, now are are infact having three people. Someone is elected as a President — he is above a party, then we
have aleader of a party, then he leads a Prime Minister. What reaionship do we have among dl these three?

David Ndegwa: The President, having been elected by dl people is the unifying factor of the whole country but the Prime
Miniger having been in the mgority party is the undertaker of the day-to-day running of the country.

Com. Kangu: In that fidd, assuming we go to dections and when we finish there is no mgority paty — two parties in
Paliament have equa number of MPs. How do we recruit the Prime Minister?

David Ndegwa: Okay, | had not gone by that but we have stated that there should be alowed a codition type of government.

Com. Adagala: Okay, some things come up as you are presenting and they are dso knew to us. So, Thiong’o. Thank you
very much.

Speaker: MaChiefs wa Nyahururu Municipd Council mmeambiwa muone Chief Municipdity (inaudible). Kama mko
tafadhdi muende pale nje na wananchi mkumbuke tunaendela na fira come, firgt served. Vile mnakuja ndio mna-present. Kwa

hivyo mgje kuniuliza eti m-present ili muende.

Com. Adagala: Tungpata orodha. Thiong’ o yuko? Hakuna Thiong’'o E. M? Nataka Muthee. Muthee yuko — Michad
Muthee. Nani huyo? Speak upili tujue. Tupe jinana uendelee kwa dakika tano.

Michad Muthee: Mimi naitwa Michad Muthee.

Com. Adagala: Enddeatu.

Michael Muthee: Vile ningetaka kuambia katiba hii ni kwamba — au kamati hii,



Com. Adagala: Hii ni Tume.

Michad Muthee: Tume?

Com. Adagala: (inaudible)

Michael Muthee: Kuna sheria kadhaa ningetaka wakati mtakuwa mkiongea mtashughulika ili msaidie serikai. Kuna katiba
iliundwa na mwingereza zamani kama miaka miamoja iliyopita na katiba hii ni ya kufunga mfungwa wa jela. Kuhusu wafungwa
wdio jela, wako mashakani kubwa kwa gili sheria yaiyowekewa ni ya mkoloni na hiyo sheria ndiyo inshimili hawa wafungwa
wafe. Hiyo sheria ilikuwa ya kumdiza Mwafrika na tangu sku hizo haijaondoleva.  Kwa migka arubaine iliyopita wakati
tulipata uhuru, hiyo katiba haijaondolewa. Kwa hivyo, wkati mtageuza katiba, muondoe hiyo sheria ya kuua mfungwa wetu
akifungwa kwa gili mfungwa akiwa jela hafa kuuliwa, anafaa afungwe ili apate discipline kisha aunguliwe na arudi kuwa raia
mwema. Lakini wakati huu, akiingika jela yeye hufariki kwa hiyo sheria.

Ingine nataka kuongea ni kuhusu mashamba ydiyopasuliwa mistu ya uma.  Ilipasuliwa ili isadie raia yule ya chini kabisa —
squatter. Lakini nataka kuwaambia kuwa hayo mashamba hayapata raia yeyote katika tafa nzma la Kenya. Hayo mashamba
ydinyakuwa na maskini na wenye mashamba. Kile ningeomba ni kwamba ni heri hayo mashamba yaondolewe kusudi
hayakupatwa na maskini wdio chini zaidi. Kwa Kiswahili wanaitwa maskini hohe — yeye hgiwezi. Wae wadipata hayo
mashamba, ningeambia wananchi wa taifahili pamoja nanyi kuwa ni wae wainunua hayo mashamba na wae waliokuwa wakuu
katika meefis na waliangamiza maskini wengi.

Yatatu ni kuhusu shule zetu ambazo kwa wakati huu kuna ugumu zaidi kwamzazi. Inatangazwa kuwa hii shuleni ya bure lakini
mzaz ameweke ewa mzigo mzito kuhusu karo kwa primary school na hata secondary. Wakati mtakutana, ningemhimili msaidie
mwananchi wa kawaida kwa gili yeye ni mzazi. Snamengi, ni hayo tu.

Com. Adagala: Okay. Mzee, nadlewa mambo yamfungwakwa jela. Kuna wengine wanafariki kwa sababu ya kupigwa na
wengine wanafariki kwa ugonjwa. Umesema sababu yake kuenda kwa jd so kufalakini ungesema zadi ya hayo kwa sababu,
kama mtu amekuwa ngonjwa na ako kwa jela, watu wake wanafaa waulishwe ili gpelekwe hospitdini na ungua hatutaishi
milde Sasa nini- huyu mtu angekufa akiwa nje au ndani yajela. Nini itendekeili aswekwe kwa njiayakifo?

Michael Muthee: Ingekuwa kwamba katika jela zetu, kungekuwa na hospitali ndogo na daktari wa kiserikdi ili akiwa
mgonjwa awe &kitibiwa kwa gili huyu mfungwaangdi angekuwa akiletea serikdi faida akiwa anafanya kazi.

Com. Adagala: Na watoto (inaudible).
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Michael Muthee: Askimbishwe kwa gili ako mikononi mwa serikai na serikdi ndio wenye raia.

Com. Adagala: (inaudible).

Michael Muthee: Kwa gili difungwanaangdi yuko mikononi mwa serikdi wazazi hawawezi

(inaudible) ni lazima aibiwe ndio arudie mzazi wake.

Com. Adagala: Asante sana (inaudible). P. K. Njogu, njoo na utafuatiwa na (inaudible) Gitau, yuko? Hdafu sasa (inaudible).

P. K. Njogu: Thank you Commissones. My name is Kenneth Njogu and my views are on the area of the executive with
particular interest on the presidency. The Condtitution is about our creation, exercise and tradition operation, separation and
limitation of power. Thered evil in the current Condlitution is the excessive powers of the Presdent. That is the President with
absolute powers.

Com. Kangu: (inaudible) the proposal is more important.

P. K. Njogu: The proposalswhich | have, firg of dl is that the new Congtitution should dismantle the structures via which have
been used to rule Kenyans by force and oppresson. That is the oppressive rule should be done away with, the oppressve
structures should be done away with. Some of these structuresis like the Provindid Adminigtration which should be done away
with as it has no role to play in the present Kenya. The role | am taking about here should be reviewed not like the Public
Order Act, the preservation of Public Security Act, Chief Authority Act, the (inaudible). All these structures should be done
away with.

Sill on the presdency, the Presdent should not be an aspirant of a Parliamentary or dvic post because the presdency is a
nationd office and he should not be a Member of Parliament and at the same time a President because this will lead to a
consept of interest and it will remove preference. The President should cease to be a Member of Parliament. On the dection
of a President, he should be dected by a mgority. i.e he should garner over 50% of the votes cast in a Generd dection and the
requirement of the 25% presentation in at least five provinces should be removed because dl those are equd and every vote is
equd to the other —that is, it does not maiter whether the President gets the 50% in Nairobi or in (inaudible) only because dl

votes are equdl.

On the Presdentid tenure, | recommend that it be changed to atwo four year term. The other point | want to make is that the
executive powers of the MPs should dill be vested on the President. They should continue being vested on the President and
not the prime minister or other type of a post.

There should be power to impeach the President in the Condtitution and this should be done through a vote of no confidence in
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the Nationa Assembly. The President should aso not be above the law. He should be subject to dvil and arimind prosecution
for any wrongs done and he should be prosecuted as acitizen. That isdl | that | have.

Com. Adagala: Okay. Asante (inaudible) Zachary? Nancy Kanai, Nancy yuko?

Zachary Onkware: | am Zachary Onkware from Nyahururu Divison, Kigwa Miti Ward. These are my Condtitutiona
proposals to the Gha Commission. | will start with the preamble.

Com. Adagala: We are the Condtitution of Kenya Review Commission.

Zachary Onkware: Review Commisson, thank you. | will start with the Preamble and | will dso tak about directive
principles. The preamble — for me- | thought to have a format of how it should be written: “We the people of Kenya, having
fought for the freedom of our country from the hands of the colonidigts hereby come together united by dl the experiences that
we citizens have faced usng the imported Conditution and the Governmentthat has dways been on persona gains. We have
totally concluded that enough is enough since we have seen that the gap between the rich and the poor has dragticaly gone
gpat dnce 1963 when we got our independence. It should dso outline whom it serves and why. It should dso

Com. Adagala: It isnot for you to tel uswhat we have asked —to ask usto do what we have asked you to do. Tdl us who

is served.

Zachary Onkware: It should serve the people.

Com. Adagala: Yeah, you haveto say —don’t just say, ‘it should say whom it serves’. You are leaving it to us. We can sy
it serves the Egyptians, what will you do?

Zachary Onkware: But it should serve the Kenyan people.

Com. Adagala: Because actudly we have a law here which is governing us that serves Egypt. The one of the (inaudible).
So, it isan Egyptian coloniaism. So, you have to say, don’t give us again what we have asked you to do.

Zachary Onkware: It should aso take the power of the people —the structures but not asiit isto date. Due to the misuse of
authority by the governors, it should be trimmed and retained by the governed who are the Governmentbut not as it is in the

current ground in Kenya.



Directive principles:

Com. Adagala: Don’t do it, my brother, | know what will happen to me.

Zachary Onkware: Yes, the directive principles —the power belongs to the people, Condtitutiona review and the rule of law
should be adhered to. All human beings are equa and entitled to dvil and paliticd rights, economica, socid, culturd and
development rights.

Gender equdity and protection for minorities are key dements of a just society. Children, young people, the ederly and the
other vulnerable groups mugt be protected. Traditiond customs may guide life in the society, provided they do not harm any
sector of the society.

Naturd resources belong to dl citizens. The naturd environment must be protected. Citizens have the right to associate without

any hinderance.

Com. Adagala: Thelast one.

Zachary Onkware: All geographica regions of the country are entitled to equa development. The other one that | would like
to highlight on is on the Provincid Adminigration. This should be scrapped and represented by the ected people who should
head the DDC, BDC and the divisond and locationd line. They should be respective areas. The reason for the Provincid
Adminigration is that those who come from other locations, divisons, digtricts and provinces do not directly know the higtory of
the area, the people and their requirements and needs of the residents since they are persond representatives, they fear to
address the truth and they expect to be sacked. They expect to save their collar jobs due to being sacked. Hence, thisis a
colonid way of ruling peoplein adictatorid way as to how the governor feds better but not the voice of the mgority.

Com. Adagala: (inaudible)

Com. Kangu: Bwana Onkware | would like you to —may be you want to - go and think about what | mentioned to the other
Mzee on the definition of the people because we are saying naiond resources belong to the people and the preamble taks
about people. And these are the issues that are causing us problems that the Governmentis run as if it belongs to a few
individuds, they can useit to take dl the resources are the detriment of the resdents. Who are the people who are entitled to
the power to run the government? Who are entitled to the benefits of the Governmentand how do we ensure that actudly those
bodies we described as the people benefit from the nationa resources? May be you could do a little more research and do a
further write up and send it to us.
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Com. Adagala: We expected you do more than say that as long as culture does not harm because —one, are we taking about
regiond culture? Two, within the culture there are demarcations and paces and expectations. What we needed actudly to do is
point this out to us so that we know and not just give us the principle. We actudly did not come for the principle but for the
actud issue and implementation. Okay, so, may be you could think a little bit about that. All you have to do is think about
childrenin tha alot of culture is harmful to children and they are denied dl manner of things because they are children. But, the
children are coming up and saying that they are not even in the Condtitution. There is no word child in the Condtitution. The
women are coming up and saying that there is no word woman in the Congtitution. The disabled ar coming and saying that they
aso have a problem with the Condtitution and those are the people who are actudly harmed by the culture. Okay.

Com. Kangu: May be just asmdl thing. When you talked natural resources belonging to the citizens, if we use the term atizens
and | want you to think about, ‘Whét is the difference between a citizen and people? When does a Kenyan firs becomes a
catizen? Likeif you talked to the environmentaligts, they will tdl you we must manage the environment today and utilize it as to
be able to pass over something to the future generation. So, if we say these resources belong to citizens, where do we put the
future generations? When do they become citizens?

Com. Adagala: Okay, vitu vya kufikiria, asante. Nancy Kana ameenda?

Audience Y uko.

Com. Adagala: Nancy, njoo. Tumefika kwa orodha yako na hata skuwa nimeuliza Jnalako nauna dakika tano. Tafadhdi
mzungumze kwalile lughainayofaa lakini sasa naona interpretor amenza kusnzia hgpo. Mnataka atoke? Eeh anafadagani?

Nancy Kanai: Thank you, | an Nancy Kana and | have come to represent an non-governmenta organization by the name
NNECBO, Nationd Nyahururu Epilepsy Community Based Organization. As a representative, as you know as a group of the
epileptic people we have over 65,000 people who suffer from epilepsy in Kenya. The recommendetion that | have is that we
see that the Condtitution can help usis from an awareness issue. They should help us in making people aware of how epilepsy
isand how it can be treated — that medicd care. They should aso help us in treatement, drug taking, medica insurance and
education.

The education department, they should look for people with epilepsy and help them because most of them are not educated due
to the fact that there no intakes for people with epilepsy because they see that as something that will make them suffer. They do
not take the effort — that is matihotaga- macukurini aimu magakorwo mategwitikira andu aria marwarite murimu wa kifafa

Trandator: Now, | amtrying to talk about epilepsy and in the schools probably the teachers do not how to treeat this disease

or how to cater for those who are the victims
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Nancy Kanai: Aing ao magakorwo makiingatwo macukuru- il mundu angirwara makona tari,
Trandator: If one fdls sick, sometimes they are expelled from school due to lack of knowledge of the teachers about the

disease.

Nancy Kanai: Ang nimakoragwo marwarite murimu wa kibaba na makarwara undu ai ringik mundu ni agua na agia na
accident ahia kama undu ta ucio.

Trandator: Others usudly fdl into ther sckness and sometimes they fdl in the fire and they are burnt and they get other
accidents within the disease.

Nancy Kanai: Magakorwo naki-need specid care and specid schools for them.

Trandator: At the same time for that they need specid care and to be treated by somebody who has knowhow about the

disease.

Nancy Kanai: Na (inaudible) magakorwo aciari ao kama family can they discriminate them from thar families
Trandator: Okay, she has sad it.

Com. Kangu: You see you are complaning but we want proposals (inaudible) hatutaweza kuldamika kwa katiba.
Tunaandika hapa lakini haitatusaidia kwa kutengeneza katiba kuhusu hiki kikundi umesema. (inaudible)

Nancy Kanai: There should not be disimination between these people with epilepsy in the country. So, back from home
going upwards. Also, there should be people with disahility epilepsy being oneinthe CBOs kama ni BOG za shule na mambo
kama hayo. Watu wdio na disabilities be incdluded there. Also, they should be the higher levels of education drating with
education from the lower classes. They should aso be employed.

Com. Adagala: (inaudible)

Nancy Kanai: They should be taken — kama ni education wawe wanapewa masomo kutoka primary, secondary, universty
and 0 on. Alsoin education there should aso be people who should help them after when they are affected with this disease
seizures. The other point is employment. This should be taken — andu makandikagwo mawira on akorwo nimararite kana ni
mekuhota kana matikuhota

Trandator: On the sde of employment, | am suggesting that the vicim should be employed like other people without

discrimination or else be given a higher chance.

Nancy Kanai: Ningi akorwo ni ta loans ciraheanwo kana uteithio hindi iria andu marateithio, andu acio mena disabilities
magakorwo mari mbere mahetwo kindu kiuu.
Trandator: At the same time, if you consider the loans and any other kind of assistance issued to other people, they should be
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let to know in advance so that they can dso apply.

Nancy Kanai: The other point is about inheritance.

Com. Adagala: Zungumza Kikuyu kwa sababu unaonekana unaendeea (inaudible)

Nancy Kanai: Akorwo ni undu wa inheritance — kugairwo indo ni aciari,

Trandator: Asfar asinheritance from parentsif concerned, they should dso be considered.

Nancy Kanai: Pointi iyoingi ni family rights. Hindi iria andu mari mudi magakorwo magi-take andu acio hindi iria,

Com. Adagala: (inaudible)

Nancy Kanai: Pointi iyoingi yafamily ni ati andu acio magakorwo na haki ya guteithio hindi ira mari mudii.

Trandator: The other thing is that when it comes to the sde of inheritance those victims should be helped and be given ther

share.

Nancy Kanai: Matakurorwo kanan mae kanan mae.
Trandator: Regardiess of their hedth or ther gender.

Nancy Kanai: lyoing ni associaion of people with epilepsy
Trandator: How people should be associate themsdves with the victims of this disease.

Com. Adagala: (inaudible) ukiwan pendekezo kutoka hapo ni sawa lakini hao (inaudible)

Trandator: Thatisdl.

Com. Adagala: Haya, tuenddee. Asante Nancy. Tuendelee na Japheth, ako hapa? Japheth Muita na anafuatiwva na

Ambrose, Njugi, Mary, Waweru, Kinyanjui, Toro and Moses. Enddeanajina

Japheth Muita Githaiga: Thank you Honourable Commissonersand ......

Com. Kangu Japheth who?

Japheth Muita: Muita Githaiga — Japheth Muita Githaiga. So, | was saying thank you Honourable Commissoners and
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members of the public............

Com. Adagala: (inaudible)

Japheth Muita: Yes Madam, thank you. On the sSde of the Governmentmy proposals are:

| propose that we have a unitary system of Governmentbecause the Federal Governmentwill not work due to the complexibility
of ethnicity and it will hike up triba fedings that we have aready seen. And as a condition to us not having thet federd system of
government, | am saying a unitary system of Governmentwith a strong Loca Authority syssem whereby the locd authorities are
led or governed by an executive chairman with eected councilors.

On the presidency,

Com. Adagala: (inaudible)

Japheth Muita: No, no, | am saying both the chairman and the councilor are elected by the people. Yeah. On the presidency
and the executive, a present Kenyans cannot tdl when the Presdent is acting of an MP, Head of State or Head of
Governmentor Head of the party. So, | am proposing that we need a known exeucutive Presdent that is a ceremonid
President.

Com. Adagala: Enddea

Japheth Muita: Asthe Head of the Governmentwith ministers and deputy prime ministers.

Com. Adagala: How many Prime Minigters?

Japheth Muita: | am proposing that we have three deputy Prime minisers. Regarding the qudifications of the President, |
think that the Head of State should be a person of sound education with aminimum of a diploma from are recognized indtitution.
They should dso be of the age bracket between 35 and 75 years of age. The dection of the Presdent should be directly
elected by the people on an absolute mgority of dl the votes cast to ensure that the office is answerable to the people of
Kenya

The Executive am of the Governmentshould therefore be headed by a Prime Minigter, his deputies and the minigers.

Com. Adagala: Have you finished?
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Japheth Muita: Asfar as the universty — 1 am just reading the highlights

Com. Adagala: Highlights?

Japheth Muita: Yes.

Com. Adagala: Asfar as,

Japheth Muita: As far as univergty education is concerned, | am proposing that the Vice chancdlors be appointed by ther
respective universty councils and no longer be appointed by the head of state. As far as the establishment of public office is
concerened, at present the Conditution of the Republic of Kenya Section 23 — 25 empowers the President to establish and
abolish offices and make gppointments as he pleases.

Com. Adagala: The proposal?

Japheth Muita: So, | am proposing that if this provison has been misused, | an saying tha the new Conditution should
provide that everyperson who holds office in the service of the republic of Kenya shdl hold that office during the pressure of the
people of Kenya and not at the pressure of the Presdent. On criteria for cregting condtituencies, | am saying that currently
there is alot of imbaances, some congtituencies have as low a popupeation of 10,000 while others have a population of more
thain 250,000. | am proposing that the condituencies be delineated according to the population and | am proposing 125,000
population per Congtituency thereby currently would create about 250 Members of Parliament.

Dates of generd dections should be fixed and should be public knowledge to everybody and should not be left to one person
to decide. Okay, Honourable Commissoners since time is up and | am sorry that this time is too little. | am forwading my

document which is comprehensive but | would have liked to highlight a few more things.

Com. Adagala: The truth is that the time is short because the origind presentations was actudly to take longer timein every
Congtituency but you know we are being pushed.

Japheth Muita: Any question?

Com. Kangu: Yeah, | want to take you back to the Executive because | know the idea of a Prime miniger isnot only mine it is
for many Kenyans. But, | am afraid people are not coming out dearly what it means and how it should be arranged. You have
given us the qudifications of the President but you have not given the qudifications of the prime minigter. Y ou have given us how
the President should be elected directly by the people but you have not told us how the Prime Minigters should be recruited.
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So, | want to know that. And then you have said that the President should be ceremonia and yet he must be recruited in a very
gringent way and question arises, ‘why should a person who redly does not have power be subjected to dl these very sringent
procedures?” Many people have told us that the prime miniger should be eected by Parliament but the question arises ‘if the
Prime miniger is the one who has the power, | thought that is the one we should put very stringent as the requirement.

Japheth Muita: Thank you.

Com. Adagala: Things have sad that we want a new presidency but we are dill wrapped around the weak one which is here.
So, we have additiond kind of presidency and they fed that it islike new wine into old (inaudible). We are not quite coming out
as we should. Before we (inaudible) condtituencies — we have heard this (inaudible) and very difficult delay like for instance
Marakwet which is like that or even herein Murang’ ais d<o like that. | am saying that the communication is so diffucut or the
people will notice that once (inaudible) criteria, one for them in the populated areas and another one which takes into
congderation other criterias for dry areas. | don’t know if you see that as a vast areas of very difficult areas. We could not go
to Marakwet — infact just going down from the venue your hand has to be hed because the place is very steep.  So,
communication is very difficult because they do not have any tarmack and | wonder how you would take this consdering akina
Nairobi which would have about 10 of the 3 congtituencies.

Japheth Muita: Thank you. Firgt, on the question of the prime minister | would like to say that the prime miniser should dso
have sound education. It is outlined in this document and thet is why | said | will just highlight it. | have given great year
datements as to what leve of education the prime miniser should have. Also, on the question of having the President, is not a
question of new wine on old skin. What | think here isthat we want a ceremind President who will also be doing something but
he is not involved on a day-to-day running of the government. That should be left Prime miniger and the minigters and ther
deputies. The question of the congtituencies,........................

Com. Kangu: The recruitment of the Prime Minigers.

Japheth Muita: The recruitment of the prime minister should be in Parliament after the generd dections. The party that holds
mgority seats in the Parliament should be able to eect their own prime miniger because he is going to be the Head of the
Governmentwith the multiparty system unless the Condtitution fulfils that again there will be a codition in which they can 4ill
work it out between the parties. Asfar as the condtituencies are concered there, the question of regiond disparities in terms of
pyscd action, | am saying that that is a logisicd problem that can be sorted in terms of how does the member or Parliament
move between one place to the other to meet his people rather than looking at it that somebody is going to be representing
10,000 people and another one is representing 200,000 people. | think they appear before and the Governmentcan work it
out. How do we facilitate the movement of an MP so that he can be able to reach dl his congtituents and | think thet is the

smpler process to ded with.



Com. Kangu: Have you taked about some places which have Game Reserves which may be bringing a lot of money to the
centrd Governmentfor the running of the government.  Are we looking at the Governmentin the broader view of managing he
resources we have or are we just looking at the individud who benefit from those resources and we do not consider the
resources tha are supposed to be managed to make individuas survive? In one case, someone came and told us that we mugt
protect the environment and then he followed with the urgument you are putting. So condituencies should be based on
populaion and even when further said, we not want people who represent trees. Then | asked him, ‘o this environment you
are talking about that should be protected, shouldn’t it considered asa factor even in this matter? And then, back on the issue
of the prime miniger, there is the question of the history we are coming from. | have alittle worry that we may be cregting room
for a person who is very unpopular with the Kenyans and who can manipulate Parliament to become the prime minigter of this
country. Are you worried about that?

Japheth Muita: Thank you Commissoner. What | will say about the resources and development, | am saying that an MP is
just a part of that development because it is a collective respongbility. What we need to see in the Conditution for that
development is not just the person but adso the infrastracture as a whole. Is the infragructure is lad down, proper

communicaion and proper (inaudible) then it means that even if it is so wide, dill development can be managed.

Com. Kangu: And that of the Prime Minigter?

Japheth Muita: Of the Prime minider, | don’t know how one can manipulate but | am saying that if the the system says that
then the Members of Paliament are the ones who are going to eect amongst themsalves a prime miniger on the bass of the
party that holds mgority seats, | then believe that the representatives out there who are elected by the people were people who
were respongble and therefore if they St down to eect one among themselves, then | have no doubt in my mind that they
should come out with the best.

Com. Adagala: (inaudible) we have had rules that say alot things That in practice what we have heard is usudly different
when the (inaudible). So that iswhat we are worried about. We mug give third world best news for being (inaudible). Okay,
may be we will gather some of tha from the others. Asante, jisgirishe hapa. Hon. Chege Mbitiru would like to present
because he has to go to the other venuein Rumuruti and | think thet is okay. Do you approve?

Audience Yes.

Com. Adagala: Okay, karibu.

Hon. Chege Mbitiru: Thank you very Commissoners. My name is Hon. Chege Mbitiru member of Lakipia West and
welcome to Nyahururu and Laikipiain generd and | would like to present a few of the observations | have. | know you have
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gone around and we have done so through NAC but may be | have to do a little highlight for the members. Commissioners,
what | would like to start with is the adminigration of this country which is Provincid Adminigration. We are not saying thet the
Provincid Adminigration to go but we are saying that one office, the PC’ s office and the Provincid office should be done away
with and let dl be contained within the district management. Thisis because most of the officers who are operating the provincid
offices are good playing that don’t move up and don’t hep Kenyans yet they draw sdaries from the taxpayers. We are saying
that the district becomes the focus of development and management of the country. This (inaudible) manage or will require the
redefining of the boundaries of the didtrict. For ingtace, we are talking of one of (inaudible) which is Olmoran. The people in
Olamoran have to go dl the way to Nanyuki for attendance by the Didrict Officer. The people in Northern Kinangop have to
come dl the way to Nyahururu for the management by the Didrict Officers. How can centraize management? How can we
re-define the didtrict so that they are closer to where people are? The whole of Rumuruti divison, Ng’ arua divison, Ol jororok
areas, Ndragwa area can be contained into one digtrict and the mangement of those resources would be possible. But, when
we have the provincid boundary, this creates a big problem. | would like the provison of the provinces be abolished and we
establish the management of the didtrict as the centrd core.

From there Mr. Commssioner, | will go to the powers of the President. It has been sang for so long that we want a Presdentia
who entirdy does not share dl his executive powers. He will be the President who should be the Commander-in-Chief, he will
be President who will be in charge of the foreign policy and a President who will interact within the privincid trade areas and dl
that. But, we aso have Prime Minister who will be able to run the day-to-day management of the country who should be now
heading the executive authority locdly. Therefore, we are saying that the prime minister who will be appointed by Parliament
through a popular vote, it means there must be one or two people for the party that wins or has mgority inthe House or if it is a
codition for that matter depending on what comes up in the Governmentthereby now (inaudible) that the prime miniser with a
deputy who is operational and a deputy who is (inaudible). These are two areas through which can be managed. One who will
be managing the Parliamentary matters and others to be managing the executive authority in the minidry.

We are dso saying that there mugt be vetting of the officers who are being appointed by the prime miniger or the President.
Why should we have vetting? This is because we mugt create what we cdl professondism in leadership ether in parastatals,
ather in the Judiciary or even the PS — the PS as the accounting officers. What is the credentid of the individua appointed to
head a particular divison ether a minisry or a Chief executive within a parastatal? All those people should be vetted by the
House. Why are we saying that? It is because we want to bring credibility. We do not want to being people who have been
geding from dl over the government. | have an experience in my committee — | work for Parliamentary Invesment committee
where we are going through dl these progammes and we have found that because somebody has political patronage
somewhere, heis gppointed to a particular parastatal and thereby cripples the whole process thus the Governmentinvestments
are then logt.

We are ds0 saying that Parliament should have afixed cdendar. By a fixes caendar we are saying we should know on which
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day or on which —not date per se but which date of the year. For ingtance, we could say the firsa Monday on every December
we should have dections. Why are we saying that? Most of the time during the end of the month of December when we have
our dections is normdly the time for the fedtivities of the year and mogt of the time are out of the areas where there have
registered as voters. So, we should have them just before they start going for their niceties at the end of the year. We should be

able to vote.

We are dso saying that Section 52, 58 and 59 should be abolished so that that calendar and that time of Parliament is fixed and
nobody should be able to interfere with. We are dso saying that the Presdent should be a Presdent without a Contituency.
That makes hm more nationd because when he has a Congituency which he is representing, most of his time will be
concentrated within that Congtituency. We have dl heard scenes where somebody wants to be a President so that he can at the
same time win the Parliamentary seat. This should be wiped away and we have a Presdent who is nationd, one who
represents the country and the unity of the country.

We should aso have defined number of minisries We don’t have somebody who appoints minigries or minigers a few —we
should have a defined number of consistent minigries within the Congtitution. At the same time, we should have a fixed number
of condituencies. This mugt be a balance between exactly what we are saying with the former presentor. We know there are
areas which are overpopulated. Nairobi has a regidration of voters of about 120,000 while Mandera has only aobut 10,000.
We are not saying we do not understand the difference - we know that is Embakas done — that over 120,000 registered

voters.

| am talking about my Congtituency which has 86,000 registered voters. Lakipiaaso is so massve and you can imagine | have
to move to Nyahururu through to Skutamama — thet isthe end of Laikipia When you tak about these disparities you mugt be
able to guarantee. Where do we have a divison? How much is the maximum that it should have within the populated area?
And dso what is the minimum on the area which are sparcely populated especidly when you come about the Centrd Province,
Nairobi, we have Rift Vdley which is so massve with about 49 Members of Parliament. The whole of Centrd province and the
whole Nairobi included is about only 35 Members of Parliament and you can imagine the population dispensation that is there.
So, we are saying let have a maximum of number of 50,000 registered voters in every Condtituency. That is the maximum so
that we can have effective representations.

On the areas which are sparsdly populated, at least we should have a population of about 20,000 — 25,000 voters. This is
because we have a Condituency that is S0 big; we understand that but they only jave 2,000 voters. So, you imagine somebody
presenting 125,000 voters and somebody who represents 2,000 voters only. Ther disparity as the effective representation is
no longer there. On the issue of the paliticd parties, | beieve thisis a very thorny issue but you mus ask yoursdf, ‘“Wha is the
palicy on which these parties are formed? What do they redly serve? | bdieve when we have minimum of 3 and a maximum
of 5 could be very judtifigble. Thiswould remove the issue of one community having to have its own party. We have about 42
communities in this country. We have 45 registered parties; what are they doing? We create a lot of confuson among our
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people for no reason and because we want an entirdy new government, a Governmentthat will be able to represent everybody
without discriminetion, then we should have a Stuaion whereby those people are within a certain — ether it is a philosophy or it
isa development need but we do not have just a party for the sake of having it.

Before | go, | dso want to say that the Condtitution should not just look at the matters of development of this country. It is
possible to define that pogtion in the Condtitution. Why am | saying this? We have DDC’ s that have been guzzing funds from
this country. We have misplaced priorities dl over the country in terms of development. We can create what we cdl
Condituency development funds within the checker Act. That would provide for a particular percentage of the naiond
revenue. They are defined to the condituencies and those condituencies be represented by a particular executive and the
elected members within the — there is the Counall Chairman, the Mayors, the Member of Parliament and other development
officers who should head that development fird. Why am | saying this? How are we displaying the number of primary schools,
the number secondary schools, the number of dispensaries, the roads, how do we prioritize them when we have to look at the
centra Governmentto manage dl these things? We are saying it is more mordly acceptable by Kenyans if they have a
development fund for Lakipia that will be able how many number of secondary schools do we need depending on the need?
Today we are doing harambee secondary schools dl over. Why are doing this when we can be able to plough certain
development funds into a centrdized fund that will be able to be managed by the people for direct benefits of our people? And
that should go together with the management of environment, the management of the lands that are available because we cannot
education, land and dl these matters within the Conditution but we believe when we have an authority or a fund that is
recognized by the Condtitution and that will be able to define those other roles that other parent ministrieswill lead to.

Hndly, | want to address the issue of corruption as | have said | an a Member of Parliamentary Invesment Committee. We
have seen corruption destroying this country. What did we do? We have been trying to entrench the Anti-corruption unit
within the Condtitution of which has become so difficult. Why isit possible? Because there are people who have interst and
they don’t want to be attacked. We know anything that is in the Congtitution has security of tenure will be able to look upon
the resources available. We are therefore proposing that an Anticorruption unit which will go across the country who can cover
the whole country either the Police Force, within the Defense, within public investments or even against Members of Parliament
whom we know pollute and thereby destroy resources of (inaudible) in terms of the postions that they are given. So, an
anticorruption authority that is vested with the power to bite should be provided for within our Congtitution.

This Commissioners, will be able to cut the process whereby we will have one Commisson being appointed by this department
of the Police, another one appointed by this department of Defense and findly not even doing a clear job.

On the number of condtituencies, the family had forgotten, we should have presentations as one of the presentors here said — of
the disabled. It is good to know disahility is not ingbility. We know there are those who are disabled but can be adle to
provide. How do we do it? We define the number that we need. May be we need two that will represent the disabled in the
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country, may be we require two that would represent the youth in this country, may be we would two that would define the
number of seats for women in this country. Because it says, how do you define that 50% of the seats be Ieft to women? Isiit
possible for members of Lakipia to be told now you want a woman for your Condtituency and not a man. It will be amogt
impossible but | believe it is possible to provide for in the Conditution that a number of positions or seets be provided for on
gopointment. It does not necessarily have to be a Member of Parliament for this particular Congtituency but they should be
nominated to the nationd assembly by right.

At least we should have 10% of dl Members of Parliament to cover the area of disability together with the youth and the
women, that means 3-3-3 or about 6-6-6 of those. That should be able to cover dl the members. Findly — | was dmost
forgetting something here that- when we are coming because of the unitary system of Governmentthat you want and because we
want the President to have a nationd outlook, at least we should have the number of votes acted for him to be not less that 51%
of dl totd cast votes. That makes the President to have a nationd outlook and a nationd acceptance. If is he not covered
within 51% then it is going to be very serious. We should maintain the five-year term within the Conditution. But, | was aso
wondering Commissioners, whether it is possble to separate.................... (End of Side A of Tape 3)

................. after Parliament so that every other time, we have authority in operation. Normdly these days you have the
Presdent acting with his minigters after Parliament is dissolved. Thisis not legdly binding. We would require a sysem whereby
after this, we know this Parliament will work continuoudy up to 4" February. Before that day comes, a month before there
should be Parliamentary dections so that we have the Members of Parliament awaiting to take over the seats when the other
Parliament comes to an end.

We should dso not have atime whereby Parliament is not exising. You know when we dissolve Parliament we normdly have
no Parliament which is a bit serious because when there is something handle that is of nationd nature, it is not possible to go by.
We should have Parliament continuing on even when eections are going on.  Then, those who were elected | do not see the
need why they should go back and say, ‘wewon't take off’ because they have been members. The only members who should
be taking off so that the continuity is enhance such that we don’t have anytime that you are without leedership

| don’t know if there was something thet | |eft.

Com. Kangu: Wewill sat itis (inaudible)

Hon. Chege Mbitiru: | bdieve that has been the very chapter. | don’t know if there is anything that you want me to darify.
Only in the Condtitution you might ensure that the human rights provision is provided for in the Congtitution. The freedom of
association, the freedomf of speech, the freedom to move — thisis a very important area. | am afrad | an a member of the
Nationad Council for Children’s Services. We bdieve there should be a provison whereby even the matters of our children; the
matters of the less advantaged in this country are dso taken care of. How do we have mushrooming of flour? What is the

Governmentpolicy on this? Should the Governmentensure in every urban centre there is a provison to provide settlement for
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this people? This should be a requirement in the Condtitution and | think there is a way tha you can be able to provide for
through the humean rights provison in that section of the Congtitution. Thank you very much.

Com. Kangu: Thank you. Mheshimiwa, | have a few questions. One, on the percentage you were giving to women, the
disabled and the youth appears a bit too low. Then, two you are saying that it will not be possble to give them such a
percentage because you cannot force the condituents to vote for awomean if they do not want. Supposing we borrowed from
the Ugandan system where they have said every disctrict should eect one woman or two women so that they are not congesting
in conditutiencies like Lakipia West but that women congest in Lakipia Didrict and one or two are eected as women
representatives so that we have that across dl the didricts of the country. Wouldn'y that solve your worry about how do you
et the people to eect because people will go to votes they know, like for Lakipia West they are decting Mheshimiwa Mbitiru
but for the women’sload they are eectsome.

The other worry is about our saying that these women should be appointed. The tendency in our country has been women who
are connected are the ones who get gppointed and they do not end up representing the genuine interests of the red woman
down here. So, we want a woman who is elected by the women themsdlves — | think that would be better.

Two, the question of a Condtituency fund; we would like to know this fund would be specific for what services because | would
like to believe that there are certain services which mugt remain national and some which will be local. Because if we are not
caeful the Lakipia West people will put up schools usng their money from their funds and the next thing they will be saying is
we do not want to admit students from other congtituencies and other people have been tdling us that they do not want the
guota system issue of admission in school, we want national schools to be open to every Kenyan and so on. But, if we are
going to have a fund which puts up schools, what will stop your people from saying these are our schools we are not going to
admit students from Lakipia East. How do we average that? We mug be clear with the condtitutency fund will be for these
specific services but certain services must remain nationd. For instace, there are rurd roads within the Congtituency which you
can use the Condtituency fund to ded with but the Congtituency fund should not be the one that should ded with main roads that
cut across severa condituencies. How do we address that? And thisis related to that - is the mgor question and which has
reasoning in very many places and | have asking peolple and nobody has been able to tel me a clear answer. People are saying
we want to control resources that are located in our area. So, | ask them, we need to have a defination of what we will netiond
resources and what we can cdl regiond resources so tha the regiond ones belong to the region and they should be managed
by the region and probably benefit the region. But, the nationa resources should be managed at the nationd levd and should be
shared across the country nationdly in an equitable way. How do we define these resources so that we can be able to know
how we are going to operate?

Reated on that issue of resources because my concern is so much on the resources and how these people get ther share of
those resources and how those resources are managed. | want to hear more about your vison and the vison of NAC on the

managemeant of the the resources, the rasing of revenue, the expenditure of that erevenue, we have heard complaints how
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Parliament has no say in the budget re-arrangement, they are just a rubber stamp, we have heard people tak about our
executive and how it is free to borrow money without consulting these people and to spend it without bothering with them and
these people end up having to repay loans which never went to the objectives. Do you have any concrete proposals on this
issue of resources? The rasng or revenue and even the raisng of revenue itsdf, how do we raise it and so on? people are
taking about land grabbing and we have told there are countries which have an inventory of public land which is incorporated
into the budget so that when you come and say this year we are going to spend so much, you say so much of this will be raised
from taxes and so much will be raised from sde of a certain number of public plots on a market price. We want to hear more
on that.

Com. Adagala: (inaudible) handle what you can and the rest you can give a thought.

Hon. Chege Mbitir: Thank you Bwana Commissioner. What | would want to do fird, et me handle that issue of women and
their participation in Parliament. One, | did not say that it is not possible to alocate the number of seets that should be contested
by women. The only thing that | am saying is the criteria. When it comes to Lakipia East and West, | know ingtances where |
have ds0 contested agangt a number of women in the Congtitution but wheat is important here because the vote is on the
populate, it is not on one sngleindividud depends on whether that person is acceptable or not acceptable.

If you say that we will define a number of congtituencies whereby Lakipia West or East, one of them mugt give us a woman you
may present avery difficult case. Bt it is possible to define — may be — within the number of digtricts that we have, we have
about 70 didricts — we can say we will have percentage to that and not necessarily that person coming from a particular
Condtituency. We can say when we were doing eections, there is this woman who represents this didrict. Thereby, there are
women contesting among themsalves on who is going to be a representative of a particular Condtituency or didtrict because we
do not want dedl with the provinces, we want to deal with the digtrict. But | do not see it possible saying that Laikipia West we
get awoman as a Member of Parliament, then we will have a member. This only becomes very difficult.

Com. Kangu: (Inaudible)

Hon. Chege Mbitiru: But it is possble to say Lakipiathistime round you must elect as a didrict one representative Member
of Parliament then it goes by rotation across the country. This didrict takes five years, another didrict another five years — |
think that is more possible and acceptable. We define the number of women seats that we want —isiit five, isit ten and those
ones are going to be eected rotationdly from one didrict to the other didtrict in the next five year.

On the issue of the funds and why | am ingsting on these funds is so important in briging development to the people — closer to
the people. To gtart with the roads, we have what we can road spots — a nationd road sport. What does it? All the money
that is redized from the fud levy is banked into one account then distributed as 5 million per every Conditution per year to
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hendle feeder roads. They are dassfied roads which are handled by that fund. Smilarly we are saying, instead of having it as a
digtrict road board we can haveit as a Congituency Fund which will cater for feeder roads, dispensaries which | do not think
will cater for anything across the country, schools because there are certain areas which you must form — they should be there
and unless the peoplele who are living there are able to recognize it, it is not possible for the nationd Governmentto zero in on
one particular area. | am taking of an area like Olmoran which is too far away and doesn’t have a secondary school and the
communities living there fed we should have a secondary school. How can the leaders in that Condtituency develop a
secondary school within Olmoran? Unless there is a fund that we can alocate so much money out of that fund for development
of Olmoran Secondary schoal.

We are ds0 saying that even if it iswithin the Congtituency, the school should dso exhibit a nationd outlook. We are not saying
that we should only contain those students within that area, no, because we aso want to develop excdlency in academic. So,
that school should be able to admit across the country and not only within the district and that iswhy are saying that fund should
hdp to put a school that is up to standard with proper laboratory facilities, proper science equipment, with wel qudified
teachers and dl that. So, when we have that kind of schools wal over the country, it will not be possble to discriminate and
say this one cannot be admitted. Even the other Condtituency is aso providing and in any case we dso have specidization in
schools. There are those who ded with arts, sciences and when you are deding with that, a person depending on how he
qudifies from the bottom will be able to dimb up and go to the school that he wants.

On the avallability of the resources and their distribution; one, we have the forests and lands. A funny issuein this country, | am
sying in every Condituency we should say we need so much percentage of land mass converted into forests. Like the other
day | was taking with the Minigter for Environemnt and the recently appointed Mgor Ikenye who is heading the Environmental
Programme. | asked them, ‘Recently we had a very hig firein Maumanet Forest that destroyed thousands of hectares of our
trees. What should we do? The Governmentwithdrew dl the people who were working in the forest- who were living in what
we are cdling (inaudible) in this Congtituency. We were saying, ‘How do we re-establish shamba system that will hep in
reafforestation of that forest? We will have our people dlocated certain areas. If one acre is for you — those who do not have
anything — you plant this number of trees and for your continuity to use tha land is ensuring that those trees survive thereby
trying to resuditate our forests.

We are ds0 saying those people who have been dlocated because Kenyans are dl equa —they are equd — they are the same,
| do not mind a Turkana getting land in Lakipia, | do not mind a Luo getting land in Laikipia We are saying let’ s have a proper
ressttlement committee if there is any need. We do not have to have a PC gtting in Nakuru dlocating people land whom he
does not cal needy cases. Why should we have it within the far that we are talking about, it should be &ble to define we have
s0 much land and we have so many landless cases in Lakipia and so much can be dlocated. So, how do you hdp?

Findly on the resources, we have areas where we have put up dam. When you go to Rumuruti we have a very big swamp.
What are the nationd resources that we have that can be able to rehabilitate that swamp grow rice, grow maize, grow whatever
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it is and settle people down there? So, when we have afund, it is not necessarily that it is going to alocate funds to individuds
or certain projects. Itisprioritizing on projects and the need to open up the Congtituency for the development and bendfit to its
people. So, if we can be ableto that | think it will be very good

On regiondism where we have certain resources like the wildife areas, coastd areas where the tourists come in, we know for
sure how that money is collected. When that money has been collected it naturaly helps the cop — the Nationd Cop through
which that money is channeled through the Condtituency fund thereby redefining who receives that fund and how that fund is
channded down to the Condtituency. But, on the loca authorities which are there, they have specific areas through which they
generate thar revenue from. That one should be enhanced so that the local councils can dso be able to borrow money and
they can dso liason with donors and be able to get their own resources and the funds.

On the executive which is a bit difficult Mr. Commissioner to handle because you know..........

Com. Adagala: Okay. | think you have a representative voice but other people also want o speak. Thank you very much. |
mud tel the people of Lakipia West there are many places where we have gone and they have not seen their Member of
Paliament for along time. One place we went and they said, ‘Hay, thank you for bringing this man, we voted for him for 15
years, thank you for bringing him’ and other other places we have had like this Members of Parliament who have come and we
redly fed we are together when the Commission, bunge and the wananchi are working on this. Thank you very much and God
blessyou and | think you will have more timein Rumuruti. Please, if you have any more views you could write them and send

them to Kencom or through the Didrict Coordinator.

Com. Kangu: Can we have Ambrose Thevri.

Ambrose Theuri: Jnalangun Ambrose G. Theuri. Vile ningetaka katiba yetu itengenezwe, kwanza ni kusema kuwa hatutaki
serikdi ya mgimbo kwa sababu tumeskia mara nying katika megazeti na redio ya kwamba zile serikdi zlizo na mgimbo zina
migogoro na tukiwa na serikali ya mgimbo, wengine wangjitangazia sheria zao na kuanza ku-harass au kudhulumu makabila
mengine ydiyo katika hilo jimbo. Kwa mfano, tunaskia kama upande wa Nigeria kuwa maugi katika mgimbo. Tungeteka
tuwe na serikai ambayo 9 ya mgimbo katika Kenya.

Number two, hakuna kinyozi yeyote au mtu yeyote anayeweza kujinyoa. Ningeomba katika katiba mpya Bunge linyimwe
uwezo wa kujiongezea mishahara na kuwe na kamati ambayo inatengeneza mishahara yao kwa sababu wabunge wana uwezo
mwing hata wangjiongezea pesa ya uma na bado nchi inaenddea kuporomoka.

La tatu, ningetaka katiba ipitishe kuwa mtu akiwa adicheguliwa na chama fulani kwa sababu hii nchi yetu kwanzia 1992 ilipata
vyamavingi — asjaribu kutoka kwa chama hicho kama hgamdiza miaka mitano kwa sababu dichaguliwa na pesa ya chama
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hicho. Ikiwa atatoka, nefas yake itangazwe ya kwamba haina mjumbe.

Lanneni sheriazetu zaKenya. Kenyatunazo sherialakini o za kilamtu — akiwa mkubwa au mdogo. Mara nying wae watu
wakubwa wandindwa na sheria ambazo hatujui kama ziko kwa katiba ama wandindwa na wakubwa wdio juu. Mara nyingi
unagkiawatu wakisema eti sheriainatoka juu. Naulizani juu upande gani? Kwa hivyo, kamani kiongozi wa taifa anarundikwa
mambo mengi na kuna wale wako chini yake wanasema ya kwamba sheria zinatoka juu.  Tungetaka mtu akikosa katika nchi
yetu aadhibiwe na sheriainavyofaa hata akiwani nani.

Latano, kamati zinazoundwa katika nchi yetu hazina maana katika taifahili na hazisaidii wananchi. Tunataka kuskia kamati ya
kuchunguza makanisa ya shetani, unaweza skia kuna kamati ya kuchunguza mambo yanayofanywa ya vifo lakini wananchi
hawapati report yoyote. Inafaa watangaziwe kulingana na sheria kwa kuwa hiz kamati zintumia pesa za uma kila wekati. La
gta,

Com. Kangu: (inaudible)

Ambrose Theuri: Ikiwakamdi itaundwa, report wanayotoa itolewe kwa wananchi kama ni wawizi anani ya pesa ya uma
La dta, ningeteka katiba yetu ipitishe lugha ya Kiswahili iwe lugha ya tafa kwa sababu Kiswahili ni lugha ya kuunganisha
makabila yote katika Kenya.  Kiingereza tulijifunza kwa sababu tulitawaiwa na mwingereza — ndio waditutawaa kwa sababu
ilikuwa colony yao lakini tungetaka lugha yatafaletu iwe ni lugha ya taifa hili na hata iwe ikiongewa katika bunge.

La saba na la mwisho, iwekwe kwa sheria kuwa Mayor wote waioko Kenya wawe wakichaguliwa na wananchi. Sio
mea-councillor sababu tunaona ya kwamba kila nchi inakuwa na migogoro ming ya kutaka kuondoa Mayor na bado hgafanya
maendeleo katika hiyo town au katika city.  Awe akichaguliwa na wananchi na awe na kipindi atakachokalia hicho kiti. Hayo
ndio maoni yangu.

Com. Kangu: Tupate David K. Waweru.

David K. Waweru: Asante sana Bwana Commissoner. Nitazungumza kwa Kiswahili hata kama skijui sasna. Mimi ni David

nitaguzia tu. Langu la kwanza ni kuwa kila mtu katika katiba yetu mpya awe chini ya sheria wada so kusema kuwa kuna
mwingine ako juu ya sheria Nobody is above the law. PFia, hata kama nimeskia wakisema juu ya usawa wa mke na mme.
Ningetaka hii sheria iangdiwe kwa makini sana ikiwekwa kwa sababu mila na desturi zetu Waafrika haziruhusu kamwe

mwanamke kuwa sawa na mwanamme.

Pia, ningetaka katiba yetu mpya — kuhusu mambo ya mashamba, kuwe na sheria ya mashamba kuwa mtu anaweza kuwa na
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shambakias gani katika Kenya yetu. Ikiwamwisho ni ekari mia moja, iwe miamoja.  Zile pesa nyingi dizo nazo za kununua,

aumie kujenga ma-plot huko town au genge shule lakini S0 kuwa na shamba kubwa na haitumii.

Lingine, kilawatu wazima — kusema mtu mzimani kuwa mzimaki-akili, ki-mwili — awe na shamba lake katika Kenya yetu kwa

vilewengine wetu tunaishi kama refugees; yaani, many are refugees in their own country.

Lingine ni kuwa wakati huu kuna ugonjwa wa ukimwi na bado ungis unaenddea. Kwa kweli, ungis ni kitu kibaya sana na
mim ningeteka sheria ikiwekwa, ungis uwekwe kiwango cha kifungo. Mtu aweze kufungwa akimngid mwanamke — hata
kuna wengine wanangis wanaumwe wengine. Pia kwa hiyo sheria hata hii sheria ya ungis ikiwekwa, kwa sababu wengi wa
wae hushtaki ni wanawake, ifikiriwe sana kwa sababu inaweza kupatia wanawake nafes ya kuangamiza wanaume kwa sababu
wengine — hata niliskia wakati mwingine kuwa mwanamke dishtaki kwa sababu diangdiwa na mwanamme akasema,
diniangdia kama ana niaya kuningis’. Kwa hivyo ikiriwe na hasa kwa kifungo huko jela, ifikiriwe kama ni ungiis wa mtoto,

ungid wa mtu mzmana hata kuna wae hungis bibi zao.

La gta ninasama juu ya kupiga mwanamke — bibi yako. Hata hiyo ifikiriwe sana kwa sababu katika desturi na mila zetu —

mwanamke wakati mwingine angifanya kama mtoto. Wakati mwingine awe akipewa adhabu kidogo.

Lingineni juu yamahari - dowry. Wanawake wamesema tuwe sawa na kama tutakuwa sawa, ukimuoa mwanamke mambo ya
mehari yaondolewe kabisa kwa sababu tuko sawa. Mwisho nitagusa mambo ya mashamba. Wakati huu kuna wengi
wameshachukua — yaani grabbing. Wengi wamechukua mashamba yaiyo mdi yauma. Sheria mpya ikiwekwa iwe kuwa wae
wadlichukua na wakayafanya hayo mashamba yao au ma-plot zao waitiswe na yarudishiwe uma kwa sababu S0 zao. Asante

sana Bwana Commissioner.

Com. Adagala: Asante Mzee. Umezungumza (inaudible) sjui kwa nink mwanamke awe mtoto l&kini....... Wang’ ombe,

ulikuwa na memorandum. 'Y ou will present according to the rules —you will highlight.

Hellen Tombo: My nameisHedlen Tombo, | am the Programme Director of the Kenya Y outh Education.

Com. Adagala: (inaudible)

Hellen Tombo: Tombo, the Programme Director of Kenya Y outh Education and Community Development Programme and |

am aso representing the CAUCUS. | will talk about affirmetive action. We have ligened to the men very wel and the women

—there is so much totd disregard and respect according to the language. Now tdl me, if awoman is dected — and thisis to us
wananchi —if awoman a stands up to be elected, how many people would dect her. If thisis the language,



Com. Adagala: Excuse me Madam,

Com. Kangu: Tdl us,

Hellen Tombo: | angoingtotdl you................

Com. Adagala: Eh ee! Thisisnot civic education and it isnot a debate and | do not know where the disregard comesin or the
language. Y ou will give your proposals.

Hellen Tombo: And thet iswhat | am doing.

Com. Adagala: That’swhy | said do it according to the regulaions because | think you were not here when we said — not a
timefor avic education. There was alot of time, there will be alot of time but now it is proposals. Y ou have five minutes.

Hellen Tombo: Okay. | have five minutes but as a mwananchi | am dlowed to come and give my views and that was the
second time. When these wananchi were coming were here, a least they had time —we didn’t teach them................

Com. Adagala: Address the Commisson.

Hellen Tombo: Yes, we didn’t teach them how to come and address points. What they think is what they should be
presenting.

- My second point is that the Vice Presdent should be dected by the whole country and should not represent a
Condtituency and the same as the President.

- There should be dud datizenship when | bear a child in America, he or she can have the Kenyan dtizenship and dso
may be the British.

- Employment positive for the youth should be wel outlined in the Condtitution because most of our youth are not getting
employment. Thisis because mogt of the corporations do not have faith or funds. What do we do with the youth that
come out from the university?

- OnthePaliamentary............

Com. Adagala: (inaudible)

Hellen Tombo: That is exactly what | want to tdl you. Please give metimeto tak and then ask me questions after. Tdl me,

if amwanachi does not have confidence and comes and you start (inaudible) 1 do not think it isright. | should have a right of
attendance to speak whet | think. Right? Where was 1? Y ou actudly confused me. Land ownership for women — women are
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not able to inherit land because the policies are not wdl-outlined. This is because men or most of the husbands are able to —
they are the people who should title deeds. Policies should be set whereby a woman land as a man.

- Cugoms and cultures that are perpetuating oppression should be discouraged for example, FGM, early marriages and
wife inheritance.

- Anticorruption policies should be dearly defined in the Congtitution though corruption is garting from dl leves.

- Policdesto appraise (inaudible) what | mean hereiis, if our MPs are not able to come to our Condituency after we eect
them, there should be an gppraisal whereby they can be sacked any time and another person or the second person

comesin.

Now Bwana Commissoners, what you have observed here is that mogt of the Kenyans — mwananchi akija hapa muanze
kumkatisha na kumwambia vile anatakiwa kuongea, nafikiri mwananchi mwenyewe hataweza Mnatakiwa kusikiza na kuchukua

yde mwananchi anasema. Asateni.

Com. Adagala: Wacha nikwambie, lazima nikuulize swai kama hujasema kitu. Kama sasa Stakuuliza lakini kwei hujasema
chochote kuhusu youth - kwa sababu ulissmatuskuulize. Hakuna kitu cha — wananchi have of confidence, more than actudly
you and | have. So, | not worried about wananchi —they say what they want lakini muda ndio shida yetu.

Hellen Tombo: (inaudible)

Com. Adagala: Well, we will be dead in the long run, so time is limited anyway. There was a person here, who was it?

Kinyanjui Thuo, come up please.

Kinyanjui Thuo: Thank you Madam Commissoner. My names are Kinyanjui Thuo and | represent FONDO, | an a
secretary there. FONDO s Friends of Nyahururu Development Organization Sdf Help Group. Our proposas as a forum
operating in this Municipdity are — Madam Commissoner — we would like to have a Condtitution tdling a Governmentof
in-service —a Governmentwhereby there will be a ceremonia President representing no particular Condtituency within Kenya.
Madam Commissioner, our forum would like to see the Vice President is wel elected directly by the people of Kenya but not
the gppointment of a particular individud because of wel connected (inaudible).

Madam Commissioner, our forum would like to see dl the public officers occupied by eected people e.g. Permanent Secretary
's offices, various offices within the gtructure of the Governmentand people employed after an agpplication which will be
shortlisted by a pand of people. That pand should conss at least, three people, five, seven, nine, eeven people or a number
thet is not divisble by two.
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Madam Commissioner, our forum would like to see the types and the qudities of leaders — those people who can declare ther
wedlth, their lives, those whose history is saf explanatory in public. Madam Commissioner, our forum would like devolution of
powers of Section 59 in our Conditution whereby the Excutive or the Chief Execution of that that presidency will not have
powers of appointment.

Madam Commissioner, coming to the security of our country, our forum would like discarding of dl the padliticd, Provincid
Adminigration, PCs, DCs, but to be replaced by dective individuds — elected people by the people. Madam Commissioner,
security of the nation should not be negotiated. As ditizens of this country do not have the same rights and particularly in our
Lakipia West Congtituency whereby people have died and the Governmentdoes not take any responghilities. As well, Madam
Commissioner, coming to the security of dtizens | would like to recommend the conditions we have — a minute Madam
Commissoner please, a request — the security of the citizens. Every ditizen of this nation to be insured by the Governmentfor
any incident. We have seen people dying and there is no compensation and a times the person was working for the
Governmentor at times that person is not employed and he had some rdidbilities to support his family. There are countries — if
only | can say — countries like Germany and others like America whereby the citizens of that country are being insured by the
country and by the government. In Kenya we have a lot of money as stakeholders that we normdly pay to our respective
governments and if only that money is put in good use, we have alot of resources and alot of potential.

Land issue; Madam Commissioner, thisisthe last issue. Our Forum feds that every dtizen of this country should own at leest a
piece of land whereby shelter isimportant. As wdl, basic education should be given to people and we mean education in this
country should be made affordable to everybody. And accesshility to hospitals — hedth wise as wel, should be made
affordable because so many people — less fortunate people of this nation are dying because they cannot afford medicd
attention.

Madam Commissioner, coming to...........c.veveeennenn

Com. Adagala: | think, I don’t know wananchi what | should do because when you push someone they tdl you you are being

pushy, when you leave the person goes on insoite of the ............ you know we are caught in between — the Commisson is

caught between the devil and the deep blue sea. It does not matter —what we do iswrong. What should we............

Com. Kangu: We can (inaudible) but at the end of the day (inaudible).

Speaker: (Inaudible)

Com. Adagala: You know, | will not stop anybody. You will ligen for the............ because | do not want to come in

conflict with wananchi. All of you have to have a discipline in which you ligen for that knock in five minutes. There is actudly
going to be three minutes.



Audience: (inaudible)

Com. Adagala: But you are the ones who are going on and on, what should | do? Maoses Ngunjiri Mwangi. Moses hayuko?
Okay, Peter Githui, yuko? Bonface Muriithi, hawako? Okay.

Com. Kangu: Simon Njogu? Paul Muchiri.

Paul Muchiri: Tumekubdiana watu wakija hapa wasitoe story, akiendedea mimi nachukua hii mara moja. | am Paul Muchiri
and | am representing my family. My firg point is dections. The Presdentid candidate should have more than 51% of totdl
votes.

Second point, the Condtitution should state that we should delink (inaudible) from the ruling party.

Thethird point is education. The qudifications for a candidate who wants to vie for presidency is that he should have a leest a
fird degree and should have a stable family. Also people should be given power to recdl ther MP if he (inaudible). Also the
Condtitution should.,.......

Com. Adagala: Excuse me, please turn off dl your mobiles. They will just (inaudible) everything that the man is saying.

Paul Muchiri: The Condtitution should (inaudible) the harambee spirit. Why do | say that? There is not way you can sart to
build a school and at the time you invite for harambee to build the fidd. There should be a Condtitutional post whereby people
should be giving their views continuoudy.

- Ancther point is on security. The law should treat dl Kenyans equdly. For example, |1 should not buy a votes from
person A and after one minute | am arrested because | have a dangerous weapon but | bought it from somebody who
hed more than ten votes.

- Naturd resources: All minigries should be compelled to be giving a finendd report quarterly. If we adlocate 600
million to the Minigtry of Education for bursary funds, they should tel us how much they have to use after four months.
We should know how much they are usng to run State House. Provincid Adminigration should be abolished and
replaced with Loca Authority. | do not see a reason why we should have a locad councilor and sub Chiefs who
dublicate the same work.

- Citizenship: We should be entitled to citizenship irrespective of our gender.

- Nominated MPs should be barred by the Congtitution to lead minidries. If they were dropped by people where they
vied for that seat, then why should they be devated and given aminidry to lead. Those are my points.

Com. Adagala: Thank you very much. There is someone caled John Kinyua who is wanted outsde. Unfortunately this has
been stting here for about an hour.
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Com. Kangu: Nicholas Kambiu, Joseph Towet.

Joseph Towet: Kwajinan Joseph Towet. Mapendekezo yangu ni kwamba kwa sector ya dimu kwa shule za maingi, ziwe
hezilipidwi chochote kama wakati huu kunavyoenddea.  Watoto waende pde na wasome na serikdi iwape vitu vyote
vinavyohitgika shuleni.

Kuna mambo ya ukulima mkulima ni mtu wa uchumi lakini baada ya kulima mashamba yake na kuvuna, dakika ya mwisho
mavuno yao yananunuliwa kwa be ya chini. Napendekeza serikdi iwe ikinunua mavuno kwa wakulima.  Pia, nikitga juu ya
uling, nitasema kwamba kila mwananchi anapaswva apewe uina wa kutosha na polis wapewe vyombo vya kisasa ili
kukabiliana na wahdifu. Hivi ni kusema kwamba, wakati mwingi mwananchi wakati mwingi akienda kwa polis anaambiwa
gaze mafuta kwa gari. Jambo kama hilo liondolewe kabisa.  Inapasa polis wafanye kazi yao ipasavyo.

Upande wa wanyama wa pori, kwa hakika wanyama wa pori wanadeta mdi nying katika taifa hili lakini wakati mwingine
wanasababisha hasara kama hawataindwa.  Inafaa hao wanyama watudishwe mahdi panapotakikana kwa sababu wakati
mwing wameshaua watu na hao watu hawagharimiwi. Inafaa ndovu au mnyama yeyote akiua mtu, igharamiwe kwa shillingi

milion mojanaiszid miez Sta

Katika ucheguzi wa wenyeviti wa mabaraza na wilaya, wanafaa wawe wakichaguliwa na wananchi moja kwa moja.  Hapa
nasstiza ya kwamba pia akina mamawasijidharau sana. Waingie uwanjani na wanaume wapambane na wawe wanachaguliwa,
kama ni weneviti, kamani councilors, kama ni Bunge, kama ni President, ni sswasawa. Hakuna hga ya kubagua na kusema
kuwa kuna viti vya akina mama naviti vingine — hakuna hgja. Wanafaa waingie uwanjani wapambane na wazee.

Nikimdiziani juu ya mishahara ya wabunge. Wabunge hawapaswi kujiongezea mushahara. Lazima kuwe na tume ambayo
itakuwa ikishughulikia mishahara ya wabunge, watumishi wa uma na hata councilors. Kuwe na kamati maalum ya kufanya hiyo
kazi. Ni hayo tu.

Com. Adagala: Asante sana Bwana Towet. Ephantus Njogu, Njoo.

Com. Kangu: Ephantus Njogu.

Com. Adagala: Asante. Atafuatiliwa na James Ndiru, Geoffrey Kiiru na Alfred Njeru.

Ephantus Njogu: | am Ephantus M. Njogu and | am here to present my persond views and opinions. Point number one is
that people from this country who have gone to another country should have rights to vote.



Com. Kangu: Kenyan abroad?
Ephantus Njogu: Yeah, Kenyan abroad should have rights to vote. Our prisoners here in Kenya should be dlowed to vote
whilein prison. Techniques or methods like acclimination which was done in Kasarani sometimes back should be stopped.

Com. Kangu: (inaudible)
Ephantus Njogu: Acclimation.
Com. Kangu: (ineudible)
Ephantus Njogu: Okay. Land demarcation: Genera land demarcation should be done after 50 years.
Com. Adagala: (inaudible) it is being recorded.
Ephantus Njogu: Okay. Lawslike ignorance - when you pass dong various premises, people are arrested and sometimes our
beloved Kenyans may not be aware of the various premises trespass. When you are in your own country, why should the law
take you as a trespasser? | would like public places like Ralway premises to dlow people to pass dong there fredly.
Com. Kangu: Ingine?
Ephantus Njogu: Pardon?
Com. Kangu: Enddeatu.
Ephantus Njogu: Compensation: When you loose a life through (inaudible), you should be compensated by the
Governmentbecause it is the one that should ensure your safety.
- Whenit comesto sdariesfor servants, it should be discussed in Parliament and not demanding for example, you need
this or that percentage. Let sdaries be discussed in Parliament.
- We should have aright to change our Condlitution a any necessary time.
- Depatmentslike Police, Prisons and AP, the Governmentshould change their working conditions and their sdaries be
discussed in Parliament and not a matter of one person increasing sdaries here and there.
- Stock theft: When somebody is involved in stock theft which is a serious matter, the culprit should take twenty years

imprisonment.
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Com. Kangu: Next we said Njiru, (inaudible). Kama hayuko Geoffrey Kiiiru.

Geoffrey Kiiru: My names are Geoffrey Kiiru Wanjohi, the vice charman PTA Lakipia West and an aspirant for
Parliamentary seet in Lakipia West. | have seven proposas to make. The fird one is that the Conditution should stop
sructurd rigging of dections. Thisis whereby condtituencies are structured such that when one Condtituency has 10,000 votes,
another one has 100,000 registered voters. The party which will dominate in the Condituency with 10,000 voters will
invetitably end up with having more MPs that the othersin which case it will form with the government. In effect, it will amount
to the fact that the eections were rigged before votes were cast.  The question is, it would mean one Kenyan is as much equa

as another ten Kenyans. Where isthe mordity of democracy where we should say one person;one vote?

My second proposdl is that the vice presidency should be made eective and it should dso be having the dvic duties. As of
now, the eected Presdent gppoints the Vice President. The Vice Presdent, however bxillian he may be, however many
capabilities he may have, he isinhibited from disolaying them because the moment he appears to be doing very wel, he will be
restricted in his movements until he can be termed a Vice President of Nyandaruaif he is from Nyandarua because he takes no
part —no actitivity in other digtricts. Itisnot out of hiswill but because he is denied the chance. He is only Ieft to specidize in
(ineudible) even when that (inaudible) is not from the heart. | would like to recommend that the Conditution crimindizes that
(inaudible) tribalism because if you drive dong the road, a policeman will stop and ask you for your diriving licence and when he
is halding the driving licence, he asks for your name meaning he is not able to decipher the name from the Driving Licence
because he is illiterate. When a graduate — say from Nairobi Universty — goes to his Chief and asks for employment or
recommentation letter. Then the Chief tdls him, * Kijana andika hiyo barua, mimi nitaweka kidole’. The reason is that the Chief
isilliterate. Why should such a police officer of the Chief have the job in the fird place. My conception is that because there
was tribalism behind the job and he got thejob when there was massve employment of uneducated people.

Ny fourth recommendation is that the governemt or the Minigtry of Education should be forced by the Conditution to provide
free primary education by word and deed. The reason | say that is because at the beginning of this year, sometimes in January,
the Minister of Educeation that no Kenyan child would stay out of school because of non-payment of fees. It was on a Saturday
and the fallowing Monday, a Standard two child — there was a news item —was knocked for not having being sent away from
school for not having paid the fees and the Minister did not do anything.

| am sorry, | cannot finigh; | wish there was more time.

Com. Adagala: (inaudible) because some Commissioners let you tak as you want, if you want to randaranda and tdl us a
story about yesterday but what | am doing istrying to get you people to get your proposals which are more important then the
gory. So, | will not tdl you when you are Stting there but, tafadhdi ukija toa pendekezo. Ni kitu muhimu kuliko meoni ambayo

sote tungjua dthough stories are nicebut ........................ | teach literature so | know the stories are nice, | like them.
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Com. Kangu: Alfred Njeru, Maina Njeru?

Com. Adagala: Hayuko?

Com. Kangu: Prisca Wanjiku, Pamesio Wangal, E. K. Njeru, (inaudible).

Pamesio Wangai: Condtitutiona Review, Coordinators of the Didtrict, ladies and gentlemen, my name is Pamesio Wanga
Ngare.

Com. Adagala: Make your presentation to the Commissior/

Com. Kangu: It isWanga?

Pamesio Wangai: Okay. Pameso Wanga Ngare from Banking Insurance and Financid Needs Kenya, (inaudible) and | am
aPaliamentary candidate in LaikipiaWest. My views are.......

Com. Adagala: | don'tknow .................. the previous person and this one do not use thistime to campaign.

Pamesio Wangai: Okay, pole.

Com. Adagala: Tafadhdi, | don’t know why you want to reduce the — everybody wants the Commission to be above dections
and itisfor 200 years when you and | will not be dive.

Pamesio Wangai: Pole Mama, Standelea.

Com. Adagala: Please, anybody who does that we will just stop it.

Pamesio Wangai: Okay.

Com. Kangu: Take your own quorum.

Com. Adagala: Yeah,youae..................

Pamesio Wangai: Okay, Kenyans are looking for a Conditution that will give them and their property - animas — maximum
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security especidly in the didrict of the North Rift such as Pokot, Marakwet, Samburu, Lakipia, North Eastern, Coast and

Eagtern provinces. So, the Condtitution should have a provison where citizens and ther property are given top security.

A Conditution that will (inaudible) poor Kenyans through dvic education for ther children at lesst a primary leve. Kenyans
are looking for a Conditution that will guarantee them food and water especidly in semi arid areas as a human right because

there are some areas where people go hungry and die whilein other areas thereisalot of food.

Number five, | am proposing that Provincid Adminidration should be abolished and their duties taken by enhanced Loca
Authority. The duties of the Digtrict Commissioner can be taken a chairman of the county council or a town clerk. The roles of
the Chief to be taken by councilors, Mayors and chairmen of county councils and act as Didtict Officers where necessary.
What | am saying hereisthat that branch of Governmentin uncessary.

The Conditution should dso have complete separation of powers. We should not have Conditution where the Attorney
Generd dtsin Paliament. He is a member of the Judicid Service Commisson and he is lso a Member of Parliament. The
duties of the Attorney Generd in Parliament can be held by a miniger for Justice who is a palitician. The Condtitution should
limit the number of minidries that the country needs and ensure that the minisers gppointed are not Parliamentarians but senior
avil servants. The gppointing authority should be the Head of the Governmentand these technoctants should be vetted by
Parliament. Here we are looking at compelete separation of powers. May be such should not be a Member of Parliament and
amember of the executive,

Number eght, we are taking about a Conditution that will guarantee workers a reasonable income by setting a nationd
minimum age enough to cater for basic needs. That is the type of Condtitution Kenyans should look for because currently we
have no provisonsin the Congtitution talking about a nationa minimum wage.

Kenyans are dso looking for a Condiitution that will create an independent dection Commisson which will draw its funds
directly from the consolidated fund and its Commissoners appointed by stakeholders eg. politicd parties, rdigious
organizations, NGO'’s etc; we try to involve as many groups as possble so that we can have an independent Electora
Commisson. And by that we shdl be guaranteeing at least some sort of fairness during the eections and not a Commission
appointed by the Executive who is dso an interest party. The Chief Executive of the country is an interested party in the
electoral process and heis an gppointing officer of the referees. So, that should be dlowed to continue.

We are taking about a Condtitution that will guaranteee individua freedom without limitation of this freedom through subsidiary
laws. | am taking about freedon of association then there isan Act, Chiefs' Order or you go to the police to look for a licence
and then you are told you are free to assemble. You do not need a licence. Public orders should be abolished and people to
be dlowed to assemble fredy. If you look at it (inaudible) we are told the Condtitution is talking about forming unions of your
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choice — every worker has aright to join aunion of choice or form a union of (inaudible). There is another subsdiary law that
says Unions' Act that says you mugt be seven and you mudt be like this. So, those subsdiary laws, if they are to be made they
should not contravene the freedom guaranteed.

The lagt point is that the Condtitution should have close (inaudible) to impeach the Head of State. Okay, (inaudible) for the
President to access the (inaudible) while taking a Condtitutiona arrangement. Thank you very much.

Com. Adagala: Okay, can we have Bestrice — we had caled Njeru dready. Njeru ako wapi? Okay. Begtrice yuko hapa?
Beatrice Gathura?

George Njeru: Jnalanguni George Nguama Njeru. Nataka kusema hdi ya kuwa kamani mtu amechaguliwa ama amekuwa
rais, kwa hissni yawatu aswe (inaudible) ama above the law kwa maana hakuna mtu ameumbwa na Mungu akawa (inaudible).
Tena, mtu akichaguliwa na muda wake wa migka mitano umekwisha, asije kusema ameenda retire —ni miakaile dichaguliwa na

raawemaimekwisha.

Kwa upande wa barabara — traffic — wamezidi mna na ni watu wa serikdi 90 raia Kitu kidogo kimezindi kwa megari. Gari
ikitoka Ng’ arua hawana hga na kama brake ni mbaya, hawana hga kama watu wamgaa kwa gari, wakipewa mia mbili
wanasema, ‘ songa ukafie mbee’. Hii, serikdi tukufu iwe ikiangdia tusje kumdizikia kwa barabara.

Lingnen juu ya pesa zauma Katika Kenya, wau wanabomoa pesa za raia kama ni kampuni, kama ni watu wameiunga
kidogo kidogo na wakati wanaenda juu zadi (inaudible) anabomoa hiyo pesa na anahama Akienda kudawa hakuna kitu
kinachotokea na tunaglezwa na serikdi kuwa kama tulinyang’ anywa chochote lakini kamati yenyewe haitoi chochote. Migka
mitano au minne ingpita na (inaudible) na watoto hawasomi na mngdi mnangojea report ya kamati yenu. Inafaa wawe

wakiharakisha raa wema report ili wadje wakafa moyo.

Mkulimawa Kenya ana tagbu ya kutosha ingawa hawegpigi firmbi kwa maana wakati ukifika wa kupanda, anaenda kununua
gunia kama karatas hii shilingi dfu moja na kitu. Mahindi yake inakuwa tayari kies i yangojwa kuuzwa. Wakati anaenda
kuuza na dinunua zile mbegu shilingi dfu moja, anaambiwa gunia yako tutanunua shillingi miatatu na ana watoto shuleni na taabu
nyumbani. Hawa raia wanafaa kuwekwa mbele kwa maana Kenya haina hga na raa kwa maana kitambo nilikuwa nikifanya
kazi mahdi pa raia— nilikuwanimegiriwanaraia. Maziwa hapo ilikuwatde na ilikuwa ikifad kila Mkenya. Sasa, hata ukiwa
nang’ ombe kumi upeleke mitungi tano kwa kampuni hizi zingiunga, unaambiwa tunataka mtungi mmoja na hiyo iningie ukitaka

kumwaga umwage. Serikai inafaaiwe macho ili isadie raa ama kusaidia mkulima

Tena kuna kitu ambacho kimekuja ambacho kinaharibu kila kitu kinachoitwa soko huru. Soko huru, watu wandana kama
nyama. Ukiweka kitu chako pale mtu mwingine anakuja huko. Hata ukiangdia Kenya vizuri, hafaidi Kenya kwa chochote
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kwa maana kodi yao na haina maana kwa raia ambao wanateseka.

Lingineni gdi hujui huku ni Ng’ arua hdafu uende ku-report kwa polis kuwa umepigwa na watu wamekuja kwako na bunduki.

Unaulizwa kama una dfu tano ya kuweka mafuta kwa gari nani taabu ilikupeleka kwa polis. Sasa nashindwa tuuwawe ama
tumdizike ama tufanye nini kwa maana hatuna mtu wa kutulinda kwa maana tunategemea polis na serikdi yetu tukufu.  Ukitoa
hiyo dfu tano, watachukua muda wa masaa matano. Magangiri watakuwa wamehamia Nakuru au Nairobi na hakuna mtu wa
kufuata. Kamati inatumwa kesho yake na hii pia inazorotesha Kenya na kuharibu kabisa.

Kwa upande wa dimu, hata kama haingewezekana, Kenya imekuwa kama South Africa Kuna shule za watu wa juu zadi na
kunazawade wako chini kabisa. Katika Kenya, sasa mambo yamekuwa tofauti. Ukienda kwa ile shule na hasa uwe wewe ni
maskini unaambiwa, ‘ Ai, hiyo haiwezekani wewe enda na mtoto wako kwa kuwa hiyo haiwezekani’ lakini hiz shule za primary
zaraiandizo za serikdi nandizo zingekuwajuu zaidi hata kuliko zile. Sasa Staendelea kwa maana kuna wengine wanangojea,

nitamdizia hapo.

Com. Kangu: ANV and Human Rights Organization...................

Com. Adagala: Ungua Mzee kama huyu ambaye ametoka anazungumza, in many ways we should assst them kwa sababu
gjui angependa kusema nini kuhusu globdization, education. Sasa tunaandika tu maldamishi lekini people have origind idess.
We do not know what to do because you do not want people to be interrupted. So, we shdl continue but proposals will be
fewer and (inaudible) will be more.

Com. Kangu: (inaudible)

James Ndung’u: My names are James ndung’u and | am presenting a memorandum from Acting and (inaudible) and Human
Rightswhich isa programmein St. Martin. Our suggestions are: In the preable should state among this in the Condtitution. It
should state that it is ours, we the people of Kenya. The people of Kenya shdl adore and honour the privileged God and the

people of Kenya are sovereign.

Supremacy of the Conditution; it shal therefore be accessible to dl Kenyans and sold in shoprs dl over the republic a a
reasonable fee. By reasonable | mean something like fifty shillings. 1t should be written in Kiswahili or English which is Smple
comprehensive language. It should be taught in primary schools as part of dvic education.

Economic, socid, culturd and commund rigths The new Condtitution shdl provide for basic rights and enshrined in covenant of
economic, socid and culturd rights in addition to avil and politica rights and are enshrined in the UN declaration of Human
Rights and African Charter. Our lawvs mug recognize dl the other ingruments regarding the rights of the people whether
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regiond or internationd.

Primary education should be free and compulsory. Citizens shdl enjoy the right to development and empowerment. (inaudible)
illiterate, emaciated, misplaced and the poor will never perform in any station as required in both persona rights and thet of the
society. Therefore, our Congtitution should protect locd inteprenuers againg something substitute of qudity goods which
discourages the imitation of amdl locd industries.

The Condtitution should establish an independent and able human rights Commission.  The controller and auditor generd shdl
be independent with a security of tenure. He should have the power to prosecute dl those who misgpproprite the public
finances. Past corruption related offences should be prosecuted. Any public officer accused of corruption should ringuish
officeimmediady (inaudible).

MPs should have two five-year terms to represent the people. Congtituents must be empowered by the Conditution to recal
and impeach if there is debt of dissatisfaction with their performance. For one to become a Head of Governmenthe must garner
a least 51% of totd votes cast in the dections. Kenyas should be discouraged from being fragmented by many political parties
founded on ethnic basis.

Land and property rights The new Condtitution should ensure that the locd communities are involved in the management of
naturd resources like forests and the wildlife. Findly, for any amendments in the Congtitution, the sections — okay | can — to
avoid haphazard crush of partners (inaudible) in future to the Condtitution we propose the falowing: That certain sections of the
Condiitution shdl be turned to underogable and non amendable for ingtance right to life, right to be tortured etc. Certain
fundamentd Structures of the Governmentshould not be ammendend without referendum for ingtance the security of tenure of
judges, auditor, Controller Generd etc. Thank you.

Com. Adagala: Prisca Wanjiku amekuja? James Kariuki.

Com. Kangu: James (inaudible), John Mucheru.

John Mucheru: My names are John Mucheru and | am presenting as an individud as a (inaudible). 1 will go draight to the
points.

- Supremacy of the Condtitution: The Condtitution should be the Condtitution of the people and should have the force of
law, should be supreme law of land and any other law which is incondtitent with that should now be (inaudible) in the
Condtitution.

- Ruleof law should be enforced by the Governmentand al the state force.

- No one should be above the law.

- The Conditution should at dl times be (inaudible) only in books but in being entrenched.
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The Governmentshould at dl times recognize the supremacy of the people and should remain subordinate to the people.

Kenyan ditizens should have the right to principle avil disobedience.

For the purpose of legdizing a Governmentneeds a right to the Conditution or other laws in order to express their

needs.

The ditizens should have the power a any given time to withdraw authority delegetion to the state or any dtate organ

whenever they fed necessary or if their rights have (inaudible)

Citizens participation in office and society affars be guaranteed.

Citizens should be respected at dl times and they should have rights to express their will and their concent should be

governed at dl levels of society organization through making free and fair eections.

Rule of law: All state organs should have a duty to protect and promote this Congtitution at the ordinary law of the land.

All leaders should be answerable to the people in their daily work and should at dl times place ther influence and

(inaudible) of the people above their own.

All nations should be taken to the Board and eradicate corruption and abuse and misuse of power by those holding

politica and public offices.

Human Rights The state and dl its organs should regard the promation of human rights as their primary respongihility.

In the above, the Governmentand its organs have been protecting the rights of the state organs even if they abuse or

misuse the powers than to fight and promote humean rights.

The inditutions whose duty is to promote and protect humean rights should be entrenched.

The Governmentshould establish and aso dlow the establishment of indtitution whose work will be the enforcement of

humen rights as a basic duty of the State.

Specid devdopments for the disadvantaged groupd such as women, the ederly, children, worker, orphans, disabled,

refugees etc should be enforced in Human Rights Act.

Humanrights............ccooeovenen. (End of Side A of Tape 4)

......... (inaudible) of atizenship.

Primary education should be free.

Citizenship: Anyone born in Kenya or anywhere but at least one parent is a Kenyan should have rights of citizenship.

Marriage: Any person who marries a Kenyan ditizen should have a right to become a Kenyan ditizen by virtue of

marriage.

Judidd Interim Rdieve Any person after being arrested should be brought before the magistrate within 24 hours and

should have a right to be released under reasonable conditions. No detention without trall. Any person detained or

arrested should have rights to have his or her physical, mentd and more integrity ingpection. He should have legd rights

to be asssted by the council provided by the date if the accused does not present himor hersdf persondly or in

(ineudible) for her own cause.

Equdity: Every ditizen should have rights to equdity before law and should be free from discrimination ether because of
(inaudible)
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Affirmative action: To ensure that good development and advancement of disadvantaged groups of the society and for
the purpose of guaranteeing them the exercise and enjoyment of human rights and good menta freedom on a basis of
equdity, afirmative action should be introduced. For example, women eection on didrict levd whereby two or more
women are elected. Things like gender equity should be considered and incorporated in the Condtitution.

Egablishment of a Commission of gender equiity is dso appropriate and tenure of office be defined. | propose that the
tenure of office of that be five years.

Human rights Commission should aso be established to be invedigating any breach of (inaudible) or any action taken
by dl on behdf of any public duties, a tenure should be defined. This Commisson should be independent from any
other authority.

Electora reforms Thereis adent need to reform electord registration. There should be continous regidtration of voters.
| propose that those registrations of persons and voters registration be done smultaneoudy and preferably by the same
Body. Let nobody be barred from vating if he or she has attained the required age of 18 smply because of an ID and
not because of anything the Condtitution (inaudible).

. Adagala: You are saying no person should be barred from voting. Can voting be compulsory?

John Mucheru: Pardon?

Com. Adagala: Can vating be compulsory?

John Mucheru: It should be amug to the ditizens but it is one (inaudible). 1t depends with individuas.

Com. Adagala: Likein some countriesis alaw that you mugt vote and you must register.

Com. Kangu: Joseph Njenga? Francis Muiruri.

Francis Muiruri: My names are Francis Muiruri and | am here to present the views of Nyahururu Catholic Parish consging

of 13,000 Chridians. Before | present anything | have (inaudible), | have a point. One, now that this Commisson has not been
entrenched in the Condtitution and hence it is illegd, how sure are we that it will not be dismbanded like others before? You

may say that it is a Parliamentary commisson because the same people who dismbarded the other are the same peoplwe who

are the mgority in Parliament.

Two, on 29", the Presdent is on record as having said that there will be *viti vikubwa vikubwa . My quedtion is, which
Condtitution was he talking about? Does it mean that there is an aready prepared Conditution which will be drawvn and

whatever we are doing hereis an exercisein vidnity a waste of public money and our precious time?
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Three, the burning of the Commisson’s secretary’s office cannot be difused as an accident. Is it another attempt

Com. Adagala: Mr. Lumumba’ s private offices that burnt and the fire started at the nighbours office.

Com. Kangu: It burn when we werein Turkana, we weren’tin Nairobi (inaudible).

John Mucheru: Okay, thank you for the question. Ladlly is the extenson of the current Parliament in the Conditution as it
goes agang Conditutiondism and there is nothing so specia about the occurrence of Parliament because after dl the
Condtitution belongs to the people of Kenya and not the Parliament. So, we say ddink Condtitution Review from eections.

Com. Adagala: Okay. Just a couple of comments. The first question we would have to ask Parliament. The second one you
would have to ask the President because we don’t know what he was spesking of. The third one you would have ask
Parliament. It islike asking a child how isyour father (inaudible).

John Mucheru: Now | come to the presentations. Preamble: Our Condtitution must have a preamble which should indicate
thathe nation of Kenya derives its strength from God and God here we mean the Supreme Being as in the Nationd Anthem °
Oh God of dl cregtion’ who is not rlive or subjective. Therefore, the issue of devil worshiping should not be entertained in
the name of freedom of worship. Our Congtitution should be humble, that is, made by people of Kenya or the Kenyan people,
should be supreme. The people of Kenya are a sovereign. They are supreme and no law or authority because the Condtitution
is above the people — Kenyans are committed to democratic vaues of Conditutiondism, equdity and rule of law. Kenyans
have a vison of Kenyan as a united and indivisble country and comprised of people of the vast country whose rights are

avalable

Coming to the (inaudible); dl power and authority is derived from the people of Kenya and shdl be governed through ther will
and content. Power belongs to the people and should be exercised on ther behdf through indivinities (inaudible) in accountable
inditutions of governance. The people reserved a themsdves dl power and authority which they do not expresdy delegate to
take and the organs. The people can at any time withdraw authority delegated to the state and its organs without compromising
qudity; the compromision of state organs and Governmentshdl be receptive of the country’ snationd diversity.

- On Condtitutiond change, the condituion must indicate that in the event of overhauling the Condtitutiona, dl Kenyans
mugt be involved in the event of amendments which shdl be subjected to a referendum before being enacted by the
Parliament referendums are to be conducted by independent eectora Commissions.
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Citizenship: Any of the falowing documents should be enough as a proof of Kenyan ditizenship; Kenyan passport,
marriage certificate, |dentification card that is nationd, birth ceritificate or a driving licence.

The ruling party should not be oppressing other parties for whatever but they should work together towards the
development of the country.

Things like governments should be adopted and no federd system of Governmentshould be encouraged. The eectord
President should garner 51% of the casted votes.

Locd Authorities should be empowered to use their connected taxes a bigger portion to be retained by the council and
the bigger portion to be retained by the coundil and the amdler portion the the centra government.

Legidaure The holders of dl senior posts within the Governmentshould be be approved by the Parliament and the
Presdent to gppoint on the given lis. Language tests are not enough for MPs. They should be degree holders from
recognized universities. The people —the dectorate, should have aright to recdl their MP if he or she is not implanting
with palitics.

The MPs sdary should be determined by the public and their allowances should be taxed, after dl other public servants
have their dlowances taxed and therefore should set the pace.

Nomingtion shoule be done to the less disadvantaged groups and nobody who fals for the dection should be
nominated. In every 60 there should be an eected women representative representing the effects of the others and
there should be a code of conduct for dl Parliamentarians. Thank you.

Com. Adagala: (inaudible) we have heard your presentation. On the Chrigian — the parish.  Vumilia na 95 kwa sababu

mkienda hivyo na mdrudi ni shida. Just be patient as we are and | want to thank you dl for not being disruptive. | am very

grateful for that —though sometimes it becomes very difficult. So, | thank you for your tolerance.

Com. Kangu: Bestrice Gathura?

Beatrice Gathura: The Commissoners, Ladies and gentlemen, my name is Begtrice Gathura. | want to give you my

memorandum for KAMACO Women Group as the Nationd Council of Women of Kenya, Nyahururu. Our review
Commisson is 202.

Rights of women should be emphasized through action plaiform. Women should be 2/3 because they are 52%
population. Contesting should be gender indl fidds.

Rights of the girl child: Circumcison for girls should not be done. This should be alaw because even in the Bibleiit is not
there.

Ealy marriages should be discouraged.

Education should be compulsory to dl girls.

Something should be done for the street children. There should be alaw that orphaned children who are on the streets
should be taken care of.
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Industries should be started to employ the big street children. Others that are aged should have rehabilitation centers
cared for by the government. | am emphasizing about the street children. In al occasions, our schooling children
should not be removed from classes to go to gadium or roadsides waiting for the big people. They should ded with
others when there is such an occasion.

In our schools, the quota system should not be there. That is tribaism and discrimination.

Rape for women and the girl child is too much. If a 21/2 years child was raped by her father, action should be done
for those who are going that. That child came from Lechau location, Ndaragwa.

People with Aids should not be sacked from jobs.

Orphaned children should be considered by the Governmentand not NGOs only.

Industries like KCC should be resumed so that our people especidly the youth will have employment and the milk will
not be poured from the farmers.

Our forests should be protected as wel as water. Women face problems because they are the one who are fetching
water and firewood.

For farmers, fertilizers, chemicas and seeds should be cheaper so that dl farmers will be able to buy.

Markets for our crops should be improved. Maize was costing Kshs. 400 while the middlemen were sling it at Kshs.
2,000. So, the price should be equal.

AFC should offer rates like before like before so that farmers get loans without security. Each loan should be 1% high
price, will increase poverty eradication and lower interests will reduce poverty.

Security: In our country we do not have security as if it is not our country. We cannot our goats, cows and these
mifugo — let us say — because of thieves.

Home afars Women married abroad should be ditizens and not children only. Before property is sold, women and
children should & so be involved.

Our crops shambas should not be leased for 99 years. They should be more than that and farmers — I mean shambas
and plots are ours as Kenyans — and mzungu went away thus meking them ours.

Civic education should not be stopped after dections are effected in rurd areas for gender construction.

Nylon paper should not be in market. We would like to have cotton papers like before because nylon papers spoil our
sewages, kill our mifugo and make our town country dirty.

Disabled people should be considered by getting market for their produce.

We as women need water and dectriocity in our homes.

The Condiitution should be given to dl wananchi before dections so that we as a community can understand our
Condtitution more than the old one. We need a Condtitution after this so that wherever you go wrong, you can refer to
our Condtitution. Thank you very much ladies and gentlemen and the Commisson. Thank you.

. Kangu: John Njoroge?
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John Njoroge: Kitu cha kwanza ningependa kusema kuwa naitwa John Njoroge; mkaazi wa Nyahururu. Kitu cha kwanza
ningetaka kusemani kuwa hii katiba tunayotengeneza sasa, isame na iseme kwa nguvu kabisa kuwa wananchi wa Kenya ndio
wakubwa na ndio waamuzi wa kila kitu — they are the find judges. Hata katiba yenyewe iko chini yetu na tunaweza
kuitengeneza au kuivunja wekati wowote. Pia, chini ya katiba kuwe na bunge ambayo 99 kama wananchi wa Kenya tunaweza
kuiondoa, l&kini iwe chini ya Parliament ambayo itakuwa na uwezo na kufuta na pia kuondoa rais — impeachment. Dhidi ya
Parliament, tuwe pia na supreme court naiswe di vile bunge inatengeneza sheria, nayo Kkorti inaenda na kusema hizo sheria
zilizotengenzwa na bunge ni sheria mbaya.  Kwa hivyo, bunge iwe juu ya Supreme Court. Hayo ndiyo ningetaka kusema
kwanza juu ya katiba.

Kutoka hapo kuna kitu kinachoitwa Human Rights Respect for human rights, naona ndio kile kiucha muhimu sana kwa sababu
hiz shida zote tulizo nazo kuhusu shida za umaskini, insecurity, maugi, barabara na HIV zinatokana na ukosefu wa kuwa heki
za binadamu haziheshimiwi. Zikiheshimiwa, tutakuwa na kitu kiitwacho demokrasia na itatoka kwa kuheshimiwa kwa heki za
binadamu. If the Human Rights are respected, then there will be democracy and when we have democracy there will be
development na mambo yote kwa kila mtu yatakuwa mazuri.

Kutoka hapo ningetaka kuuliza masomo — education iwe ya bure kutoka primary levd to universty levd kwa kila mtu.
Hatutaki kuskiakinalevy nakitu kama hicho kwani tunasumbuka sana.

Kutoka hapo tuna hawa watu tunaochagua wabunge — macoundillor | mean. Kuwekwe Commisson ambayo itachaguliwa
kama vile hi Commisson ya Condtituency ilivyochaguliwa na ku-screen hawa. Kama mtu ni candidate, awe screened na hii
Commissonili aruhuswe kusmamiakiti chochote kwa sababu hatujui wengine, wanatoka mbdi na kuja na kukaa miaka miwili
au mitatu na hujui mahdi aipotoa pesa zake na labda dikula pesa za uma. Anasmama na kupatia watu pesa na anachaguliva
lakini akienda huko ndio anaharibu mambo. Kwa hivyo, kamani councilor ama ni mbunge awe screened kabla kukubaiwa

kusmamiakiti chochote.

Lilelingine ningesemani mambo ya stucture of government. Tukiwa na bunge itakayokuja, wata-spend hii structure adjustment
tuliyopewa. Haya mambo ya loans tunazolipa nje kwa IMF na World Bank zinasumbua nchi yetu kiuchumi. Tungeta serikdi ili
iwaulize hao wa-suspend hizo loans kwa miaka mitano au zaidi na uchumi wetu ukiwa sawasawa tutaongea.

Kitu kingine ni wale wote ambao wameshawahi Smama kwa kiti chochote watangaze thair wedth. Nafikiri ni hayo tu, Skuwa
namengi. Asanteni sana.

Com. Adagala: Rosemary Adams Thuku:

Rosemary Thuku: My names are Rosemary Adams Thuku and | am here to present my Condtitution observations and
recommendations. One, | want to touch on the offering of a retired person due to the dday of the benefits. Before you retire,
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the Governmentof Kenya gives you one year’s proceeds and after you retire and you wait for months and even years before
you receive your benefits. You are a person may be living in the town, you have house rent to pay, you have water and
dectricity hills and for many women they have children who are undergoing schooling and so they have a lot of problems. Can
the Governmentthrough funding while they have given you a notice of one year can they aso have your benefits to sort this
(inaudible) within that period of one year.

Secondly, the Governmentis denying some rights to the retired persons. | will dght an example of a teacher. All retired
teachers ance 1998 — when you retire, your benefits are calculated usng your latest sdary and we are dl aware that teachers’
sdaries were supposed increased —the second stage of ther sdaries. The increment never took place. So, what will happen
to those who have retired? |s that not robbery without violence on those teachers unless their penson will also be increased
when the sdaries of the other teachers will be increased? So, can the Governmentdo something about those people?

My third point is promotion of the womenin Kenya. You are dl aware tha there is this word of corruption in our country and
when | look around — | am aresident of this town of Nyahururu —we have five schools and only one is headed by a lady. The
others are headed by men. It is thought that women are not capable of heading those schools. It is the method of promotion
because of the men are able - some of them not dl — to buy thelr promotion. For a woman, when you go to seek that
promotion, you are told we do not want your money, we want something else. For awoman who knows what her body means
in the eyes God goes without that promotion. This does not only happen in the teaching professon; it dso in dl the
Governmentoffices. | know of a lady — a policewoman — who has worked under five big bosses in a certain office as a
secretary and whom have dl been promoted leaving her there and she has been in the same office for deven years. Can our
Governmentdo something to put a section in the Minidry of Labour which will be dedling with promotions only to see that dl
promotions are done farly. Those who are qudified should get the promotion and women have that affair that issue of usng
their bodies to get promotion. Can something be done about that and | do not have other comments.

Com. Adagala: Wangai Wachira.

Wangai Wachira: Mimi ndiye mmesikia nimetwa Wanga Wachira na kwa hii kamati nitasema &is ya rais ipunguziwe
madarakaili kamarais ave na Prime Minider. Tena, rais awe akichaguliwa kwa mkoa tofauti. Hadhi ya Chief, ahudumu sku
nne aisgni nasku mhili nje yaafid kwani ukienda kwa Chief haumpati — unaambiwa yuko kwa mkutano ama anatatua maswala
ya mashamba.

Mahakama Hakimu afanye kes na kila sku awe kwa mahaka tofauti. Awe akizunguka mahakama mbdimbai pamojana
prosecutor wake.

Traffice Police: Polis wa barabara wawe wakipigiwa Smu kukota makao yao makuu ili wajue wataenda kwa barabara gani —
kilagku iwe barabara tofauti.

Mbunge: Akichaguliwa baadaye hawgdi wananchi, atupiliwe mbai na wananchi wasiopungua asli miathemanini.



Mwiz: Akishikwa jela mara ya kwanza, mara ya pili akatwe mkono wa kushoto na akiiba mara ya tatu akatwe mkono wa
kulia Mara ya nne apewe wananchi ambao ni sheria mkononi.

Usdama Watu wote wanaotafuta kibarua wapewe mahdi fulani ili wanaotaka kufanyiwa kazi wanakuta huko.

Kilamwananchi aruhuswe kumuona &fisa yeyote katika serikdi ikiwawalio chini ya afisa huyo wameshindwa na kutatua.

Mayor namdogo wake wawe wakichaguliwa na wananchi katika uchaguzo mkuu.

Ukinyakuamdi ya uma, ufungwe jela bilafaini. Hii ni kwa sababu ya unyakuzi wa mashamba

Kukosa mashamba: Watu wote wawe wakitoa kodi ya mashamba ya shilingt mia moja kwa kila ekdi ili waio na mashamba
meng ama ma-plot na hawayatumii kwa kuyazdisha wauze ili waso na mashamba wanunue.

Mamlaka yawe chini yarais nawakili mkuu.

Uchaguzi uwe ukifanyika baada ya miaka mitano na kura zihesabiwe ili watu waambiwe mshindi.

Com. Adagala: Asante. Michad Mugo, yuko? Esher Mana atgjitayarisha, yuko? Peter Anyoi? Wako? Joseph Ndung' u,

hawako?

Michael Mugo: Asante Commissioners. Jnalangu ni Michad Mugo kutoka Egerton Universty nani mkaszi wa Maumarnet.
Firg of dl, | would support of the period of collecting views and the process of (inaudible) which should be ddinked from the
Parliamentary process so that the (inaudible) and our Conditution draft be presented before the 9" Parliament which | believe
should as competent as any other Parliament to enact this Condtitution. one of my recommendeations is on the separation of
powers which is that the cabinet should not be formed from Parliamentary members which should have cabinet members
gppointed from outside Parliament whcich should be proffessond or technocrant with enough experience on various skills to
head different minigtries and of good mord character.

The President may nominate three names for each cabinet post and pass them over to Parliament for scrutiny and ratification
and if the names go through, he or she wil gppoint one of them to a cabinet position. The current Permanent Secretary can
become the deputy to these minigers which means that the executive be completely delinked from Parliament. Cabinet
minigers would then attend Parliament just to answer questions but should not have any Parliamentary votes. Ther loydty then
should be outside Parliament.

Appointment of a senior public offices; | suggest that dl senior public offices be advertised in the media This should include
Heads of (inaudible), Heads of Parastatals, Commissioners of Police, Attorney Generd, dl senior (inaudible), Commissioners
and didrict heads and even medicd officers of hedth are advertised in the media and those who are qudified enough apply.
(Inaudible) should be expanded to indude different groups so that if a medicd officer is being employed, we have NGOs
(inaudible) with them participating in that interview. In the case of judges LSK should be participating in such interviews. When
these people are appointed, the pand (inaudible) who should be ratified by Parliament and then the Head of the Governmentor
the President will be given three from Parliament to nominate one of them to that position.
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Forest management: The extinction of forests for political expediences has destroyed our environment (inaudible). Chief
managers and avil servantsare often coerced by their bosses (inaudible) large sects of land to dish out for palitica influence.
Marmanet area for example, forests have been destroyed and the wild life such as eephants and buffalos are now plundering in
the cultivated areas and the people are being made beggars of food. | suggest that forests be managed by an independent
gatutory body which will indude dl (inaudible) and that boundaries of forests should not change for a period of not less than 50
years. This should safeguard our nationd heritage for future generations.

Non-performance of Members of Parliament: | am suggesting that Member of Parliament who got (inaudible) immediatdy after
elections and resurfaced a few months before the next ections, be (inaudible) by therr electorate by rating 15% of voters to
raise a petition to the speaker of the Nationa Assembly and recdl their MPs. This 15% of the voters, the law should be put by
the dectord Commisson so that the electord Commisson o that the dectord Commisson will tedtify that these are voters
from that Congtituency. Once we recal our MPs, then we should have a by-éection and that Member of Parliament should not
seek re-dection because we are having stuaions whereby Members of Parliament are not seen in their condtituencies for a
period of five years.

The police department: | suggest that we have only one police post under one police boss. We reorganize police departments
and let it be in the Minidry of Home Affairs, we should not have the police departments under the Office of the President. We
have so many police forces and Adminigration police and some (inaudible) police forces are not our voice. So, we want one
police post under one police Commissioner who will be employed as per (inaudible).

The traffic department should be trained from checking vehicles on the road and collecting money (inaudible) .So, we should
not have policemen based on the roads collecting money from members of the public. Thank you.

Com. Adagala: Esther Maina, yuko? Peter Kangoi? Joseph Ndung' u?

Joseph Ndung'u: Jnani kama hivyo mmeskia —ni Joseph Ndung'u Maina. Niko hapa nikiwa mmoja wa (inaudible) katika
nchi yetu ya Kenya ambaye amekuwa kati ya madfu ya watu waiofukuzwa makeoni mwao katika sehemu za Narok. Serikali
iloyoko iliandika kuwa kila mmoja adipwa ridhaa zake ama hasara ambayo ilikuwa ingfanyika upande wa Narok. Sasa
umefikiawakati ya kuuliza svani ya kwamba, ‘ sasa mambo yanaende ea yakibadilika na hawa watu bado wanaendeea kuumia
na hakuna mtu ambaye amelipwa hizo pesa. Swdi langu ningetaka kuuliza tume ambayo iko sasa, hawa watu watdipwa na
serikdi ambayo itakuja aman serikdi iliopo?

Jambo lapili,.............ce.ee.

Com. Adagala: Kabla hujaendelea, umechukua mambo ambayo yatakuwa ya serikdi nying — so moja pekee.  Lakini piag,
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ungetoa pendekezo lako kwa sababu umetoa swdli.

Joseph Ndung'u: Asante.

Com. Adagala: Ingekuwa pendekezo kwa sababu hayo ni mambo muhimu.

Joseph Ndung'u: Asante sana tume hii. Pendekezo langu ni kwamba ningeomba kama ingewezekana, kabla ya uchaguz
mkuu ujao hayo mambo yote yaakimbizi wa Narok na wa molo na mahdi pengine, serikdi ilioko iwe imekamilisha Kama ni
kuwdlipa ridhaa zao, iwe imefanya hivyo kabla ya uchaguzi mkuu ujao.

Jambo lapili ambalo ningetaka kuongea ni juu ya familia zetu ambao hawgafanikiwa katika familia Ningeomba kamati hii ama
tume hii ingpoenda kutekeleza hdi ya katiba, wasiobahatika katika familia. ningeomba wade ambao hawgasoma wawe
wekilipwa kitu kidogo hata kama ni mwisho wa mwez ili kumdiza uhdifu ulio hapa kwetu Kenya kwa sababu inaonekana
kuwa wengine wanafanya maovu kwa sababu hawana kitu cha kujisaidia maishani. Kwa hivyo, kama itawvezekana, ni ombi
langu kwa serikdi itakayokuja kama hivyo tume imesema, ismamie wale ambao hawgafanikiwa na maisha kama vile kusoma

wawe angalao wakipata kitu kidogo kwa &fig ili aweze kujinufaisha kimaisha

Jambo la mwisho kwa sababu mengi ni yale yameongeewa hapan kuhusu wefanyi kazi ambao ni wa darasa la chini kama vile
vibarua hapa na pale na wandipwa shiling themanini kwa sku. Unakuta kama ni miniger ama mtu mwingine katika bunge
andipwa dhiling mia nane. Na tukienda dukani ama kwa supermarket, unakuta yule mbunge ananunua sukari kwa shllingi
hamgni ile hdi nami ninayefanya kibarua ninenunua sukari kilo moja kwa shilling hamsini. Ningetaka hii tume ambayo inaenda
kujadiliahdi ya katiba ijaribu kuangdia mwananchi wa chini wa vibarua hata kama ni mshahara wake utengenezwe. Ni hayo tu.

Com. Adagala: Watu waio namobilestafadhdi..............

Com. Kangu: Munyaka Muthura? Kama hayuko, Geoffrey Gachanja, kama hayuko tuwe na George Maina.

George Maina: Jnan George Mana na haya ndiyo mapendekezo yangu. President hafa kuwania kiti cha ubunge. Vice
Presdent anagtahili achaguliwe na wananchi moja kwa moja na pia aspaiwe kiti cha wazri. Pia, ningeomba serikdi itoe
huduma ya udimu na hospitai bure. Pig, pesa zetu ambazo tunatumia hapa nchini — kwa sababu nchi yetu ni ya kidemokrasia —
ile picha ambayo huwa hapa ya rais, ningeomba picha ya Mzee mwanzilishi wa taifa hili iwe ndiyo itawekwa kwa pesa weakii
wote. Hayo ndio meoni yangu.

Com. Adagala: Okay, asante sana, jisgirishe hapa.

Com. Kangu: Charles Kamotho, Dominic Mbuthia, Begtrice — | think we have dedt with her, We have dedt with May.
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Mark Kagiri, Stephen Karanja, Peter Kanja Waweru, Mbarakira C. Church, Margaret Wangunyu, Danid Kinyanjui, Charles
Ngatia Kamau, James Ng’' ag’'a, GG Machira

G. G. Machira: Jnalangu ni G.G Machira na ningetaka kuongea kuhusu Kenyan youth ambao wametaabika Kenya hii.

Kwanza nitasoma hddafu nita...................

Poverty eradication can be brought by Poverty eradication can be brought about by introduction of wages to unemployed youth
in Kenya. For this country to eradicate poverty especidly for unemployed youth in Kenya, | would request the Congtitution of
Kenya review Commisson of Kenya to introduce a wage of Ksh. 1,000 per month to every young person in Kenya. Ways
and means should be looked into so that cooperative societies are introduced to improve the living standards of these youth and
by this the country will benefit alot. Kenya per capitd income does not reflect the sub-divison of the nationd cake evenly
while 60% of Kenyan youth are svimming in poverty.

The excessve sdary increase to every g&f in the Governmentshould be decreased to cater for the Kenyan youth. A country
that does not inves in the youth cannot develop in future and therefore Condtitution of Kenya should consider the youth
finenadly and socidly. Nikisema juu ya hiyo mishahara, tumeona sana sana vijana ndio wamekuwa wezi. Na 99 kama watu
wanaofanya kazi - niko na kazi yangu - hatuna nefas vijana wametuangamiza kwa sababu hawana kazi ya kufanya.  lle kitu
wanafanya ni kichunguza ile kazi tunafanya ili wetuibie usku. Tufanye nini? Kwa nink Kenya hatuwezi tukatengeneza katiba
ambayo ingpatia mtu mshahara — hilo jambo lineniudhi sana. Kijana ambaye amezaiwa, ako na miaka kumi na anataka kuoa
hawezi kuona, anataka kunywa pombe, hawezi kunywa, anataka shamba hatapata. SS9 tunafanya nini kwa huyo kijana? Haya

n mambo ya kuudhi sana.

Y de mambo mengine ningesema, hapa tulipo tunasema eli tunatengeneza katiba. But what we don’t have, thereis what we say
implementators of that Condtitution. Tunasema Condtitution tunatengneza hata iwe nzzuri zadi, lekini wae wata-enforce that
Condiitution ifanye kazi ni akina nani? Are they the judges that we have? Are they the police that we have? My opinion,
nilikuwa nefikiria tuchague ma-judges saba ambao watakaa kando kuskiza Conditution tuyolitengeneza inafanya kazi yao.

Zad ya hayo, tuko naile watu wanafanya kazi ya kuiba sana. Hii serikdi yetu trumekuwa maskini sana kabisa kwa sababu hii
nchi yetu imelbiwa zaidi. Sasa tufanye nini? Mimi ningefikira mtu akiiba zaidi ya shilling milioni moja anyongwe kwa sababu
huyo mtu anaumiza watu wengi na hakuna hgja mtu awe ha akiwa naumiza watu. Hiyo ni kama kuiba pesa ya kunyang’ anya
mitu barabarani. Tulisema tunataka &g ingine, mwananchi hana nafas ya kupeleka madamiko yake. Why don’t we start on
officeili mimi nikiwa na madamiko yangu kuhusu serikdi yangu au katiba yangu au kila kitu tupeeke hapo? We need an office
preferably ether in the Didrict or anywhereili tuende tupeleke madamiko - kama haya sngeeta hapa, ningepeleka huko. Tuwe
nadigi anbayo tunaweza peleka madamilo yetu.
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The gap between therich and the poor has increased at very high rate. Mwisho ningeuliza, kwa nini charge taxes through the
essentid commodities. Kwa nini tuditafute njia zingine za kuchukua taxes kwa kwa sababu zinaumiza yule wananchi ambaye
hana pesa. Kwa hayo ndio maaamiko yangu na ningetaka kuongeza ingine.

Interjection: (Inaudible).

Com. Adagala: Pendekeza. Umddamika?

G. G. Machira: Mddamiko yangu ya mwisho ydikuwa haya..........

Com. Adagala: Nataka pendekezo.

G. G. Machira: Pendekezo? Pendekezo ni hili. Everybody should stay in any part of Kenya. Ununue kitu na ukae huko na

uskie ukiwa Kenya. Hilo ndilo ldamiko langu la mwisho.

Com. Kangu: Charles Kamotho.

Charles Kamotho: Mimi naitwa Charles Kamotho Macharia. Yangu 9 mengie kwa sababu mengi yamezungumzwa kwa hivyo
yangu ni mafupi sana. Nataka kutga mgina ydiyokuwa 1800, 1700 ya public places. Mgina hayo yadikuwa ya wae watu
miaka hiyo wakati tulipata uhuru tukafanya Conditution, katiba hiyo tulibeba ilikuwa ile ile ya 1800 pahdi pdipokuwa settled
Area. Kwa higtoria, watu walikuwa wekati ule sio wako huu wako. Tuko na generation ambazo zimengia hapae. Side hii
inshusiana na Ma-centre places, zle town kubwa na town ndogo. Zile public places na-recommend yawe mgina ya watu wa
pae na wapatiwe nafad na registar of Labour apewe uwezo na katiba ijayo. Watu wakae chini na wachague jina lindolingana
nawatu ambao wanakaa hapo ili hata vipande viwekwe sawasawa. Ukiwa naright ya shamba lako na title deed yako, ilingane
na kipande na mchanga wa pahdi ulipo kwa sababu haya yote ni tofauti wakati huu na watu wengine wanaweza ingia na

kusema jinani letu na wewe unasema shambani langu. Nani yuko right wakati huo? Tungetaka hiyo iwe namna hiyo

Watu wengine wdio hapa Nyandarua pamoja na watoto wao, hakuna anayeweza kukwambia Nyandaruani kusema nini. What
isNyandarua? They do not know. Hawgui ijgpokuwa kwa kipande wanaweka Nyandarua. Vile ninavyojua Nyandarua, map
yake au plan yake au mchoro wake ni kamangozi. Nyandaruani ruanahiyoni sawa. lle ingine ni area ya Nyahururu ambayo
ilikuwa mbaya na. Joseph Thomsona ndiye dipewa hilo jinalakini watu wa hapo wakaketi na wakaona. Ningependekeza watu
wa Kenya nzima tuangdie mgina kutoka Mombasa hadi Turkana. Ni mgina gani yatakaa na wade watu ili yawekwe? Haifa
kuharibu yote, kidogo ni sawa tu ili yaingane na watu na kama hayatakuwa hivyo, kutakuwa na mambo mengi nyumbeni ya
generation ambayo yanakuja. Kwa hivyo, ningeulizainayokuja — S0 ya sasa, wacha ienddee, tuwe na hayo mabadiliko.
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Tukiangdia mwaka wa 1966, mimi nilikuwa Ex-councillor. Tulikaa Machakos tukiwa councilors wawili wawili kutoka Kenya
nzima na mambo tulipoanza kugeuza mambo huo mwakaili yawe namna hii, tuliambiwa tuache na tuungane na yae yameungana
kwani wakati wake haukua umefika. Wakati huo — bado naona makaratas yangu yako na hizo labels. Kwa hivyo, tuliharibu
mambo ambayo yanaweza kutuharibu. Kamati kama yenu ilienda Kitae juzi — nafikiri mlikuwa huko. Mimi niliona kwa gazeti
kuwa kuna mtu mmoja dismama na kusema anataka Kitae iwe na lile jina lillilokuwa la 1800. Baraza lililokuja la wazungu na
wananchi wa huku wadlitengeneza jina na likawa Kitae na likafit watu wote na yule mwingine anasema lirudishwe huko. Hii
katiba ikija, inafaa jina liwekwe kulingana na watu wa huko kwani hivyo ndivyo tunataka.

Com. Adagala: Asante Mzee. Ulisemanini ilitendeka 1966 huko Machakos?

G. G. Machira: (inaudible) Mimi ni Councillor wa Lakipia. (inaudible) 1963 nilikuwa councilor na nilikuwa department ya
finance — upande wa finance. Tukaenda seminar tukiwa watu wawili — tulikuwa (ineudible) na Wagadi. Pendekezo letu
lilikuwani kukaa chini tukiwa Kenya nzima tuangdie yade mgina ya zamani na tuyaondoe. Lakini kutoka hapo, PS dikuwa
(inaudible). Alifika na kusema wakati wake haukuwa umefika. Mimi naona hata leo bado haujafika

Com. Kangu: Asante Mzee. Ungua wakati nilikuwa Machakos Mzee mwingine disema mgina ydiyowekwa ya wazungu
yatolewe. Alisema Machakos g jinala Wakamba kwani Machakos inaitwa Masaku. Akatwambia Athi River iitwe Maboko.
Sasa wewe unatwambia tuendelee nayde ya Wazungu.

G. G. Machira: (inaudible)

Com. Kangu: Tukirudiayde ydikuwaya 1900, we can continuewithwhat we ...................

Audience: (inaudible)

Com. Kangu: Fine

G. G. Machira: Nataka kusema 99 councilors wa Kenya nzima under kile chama cha Local Government, walichagua wetu
wawili wawili ambao walijua Kiingereza kwa sababu hiyo seminar ilihitgi watu wdiojua Kiingereza. Kuna ma-councillors wa
wakei ule ambao hawakujua Kiingereza na kwa hivyo n mmoja au wawili waikuja Pendekezo letu lile muhimu — ilikuwa
karibu mwezi mmoja tuliokaa kula — lakini lilipendekezo kubwa findly, tulissma mgina ya 1800 na 1700 lazima loca
Governmentichunguze na serikdi to recommend yachanganywe kulingana na vile watu wetu watakuja kukaa. For example,
nimesema hii iliyokuwa inaitwa Thompson Fal na sasa ni Nyahururu. Watu wa Nyahururu wameona kuwa Thompson Fdls ni
Mzungu; Machakos ilikuwa Port Hal na jinala DC Mzungu. Machako lilikuwa jina la zamani la Chief lakini likaweka ‘'S na
likawalawatu wote. llikuwa Machako County Council lekini sasani Machakos County Council kwani iliweka ‘s '.
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Com. Kangu: Jambo gani ulissmalile jambo laKikdenjin mtu disemailikuwainatwa ... ...
G. G. Machira: Kitad...........

Com. Kangu: Ulissmaturudi kwaile ‘Kitdd’ ama tuendeezellile ..(inaudible)

G. G. Machira: Hapana. Kitden pahdi pdipo kwaafis ya DC ambapo michanganyiko ya watu waukutwa hapo na DC na

wakampatia lile la Kitde nzuri na wakaona ndilo linafaa Kitale lakini generation ingine inayokaa Kitde ikasema Kitae ibakie

hivyo lakini mashambani yawe ni ya Mto Nzoialli title za mashamba ya watu zitoke namto waa so kutoka na town. Tunataka

mabadiliko haya

Com. Kangu: Sawa sawa.

G. G. Machira: Nyandarua sasa — excuse me — Nyandarua sasa kuna problem.

Com. Adagala: Nani dikuwa PS? | understand.

G. G. Machira: Nyandarua kuna problem. Katika digrict kuna jina state lakini ukiangdia Kaou n wae Wamaasa

wadiokuwa na cettle link. Hiyo former Kdou ilikuwa yao na wao wainunua ng’ombe upande hii kwa Manyatta. Hapa Ol

jororok kuna Manyatta ingine lakini Njoro yenyewe ni chemichemi, Kaou ni (inaudible). Lakini hawa watu wanaweza Ku-tie.

Com. Adagala: Excuse me, ni nani dikuwa PS wakati huo?

G. G. Machira: (inaudible)

Com. Adagala: Alikuwa akiitwa Kosgel.

Interjection: (Inaudible)

Com. Kangu: Mrs. Grace Mutitika?

Com. Adagala: Akina mama muwe wavumilivu kwa sababu hiz ndizo public affars. Ngjua mna vitu vingine lakini mvumilie

tutoe maoni.

Grace Mutitika: (Inaudible) Ni Grace Mutitika kutoka Igwa Miti, Laikipia Nataka kuchangia juu ya wegjane. Nilikaa

nikafikiria kuwa serikdi inaweza kusadia wanawake ambao waume wao wamefariki yaani wagane. Inafaa watengenezewe
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chama chao kwa sababu wnasumbuka sana kwa sababu wanakaa nyumbani ama kukaa jikoni na wakitokea mambo yao
(ineudible). Kwa hivyo kikaondlea ni vyema watengenezewe chama cha wagjane. Huyu mama, kwa sababu bwanake akifariki
n lazima huyu mama gjitokeze na aende mahdi kama vile Kitatanja labda kwa treasury pengine bwanake adikuwa akifanya kezi

lakin atasumbuka sana akitafuta zle pesa ili aenddeze masha yake na kusomesha watoto na mambo ya

Com. Adagala: Heshima kwa mama mjane tafadhdi.

Grace Mutitika: Na mambo mengine hivi. Kwa hiyvo, huyu mjane atasumbuka akienda treasury na kuambiwa gje wiki ijayo
na.angdi anatumia pesa ambazo angesaidia familia yake nazo. Kwa hivyo, naomba hao wagane wawe wakisaidiwa kufuata
pesa katika treasury kwa kuwa naviongozi katika vyama ambao wanaweza fanya haraka ili mama apate pesa kuliko kuuza vitu

vilivyo kwa nyumbaili asomeshe watoto na kununua chakula

Pia, ningetaka haya mambo ya kushtaki kifo yaondolewe kwa sababu hakuna mtu ambaye hgui kuwa huyo bibi dikuwa
ameolewa namtu fulani. Hiyo ni njiaya kupoteza pesa na ndio maana nikasema wajane waundiwe chama ili wasaidiwe. Kama
mimi, wazee wang ua niliolewa na bwana fuani na amefariki ama pengine kwa chifu. Lakini, hasa napinga mambo ya Chief na

hata ningependa waondolewe pamoja na Assgant Chief na turudi kama awdi wakati kulipokuwa na elders ama wazee wa

Katika insurance, ningependekeza hao wajane waangdiwe vizuri kwa sababu kama mabwana wao wanapeleka pesa kwa
insurance, baada ya bwana kufariki kunakuwa na tagbu. Kwa hivyo ndio nikafikiria Wakenya waunde chama cha wajane.

Pia, katika hdi yamkuu wa Kenya ama President, watu wakiwa na taabu sana, inafaa wapewe ruhusa ili wamuone President ili
wapeleke maoni yao. Jambo lingine ni juu yawezi. Kuna wae wezi wadogo wanaoiba hdafu tunawachoma lekini wae wez
wakubwa wanaoiba pesa nying kutoka kwa serikdi huwa hawachukuliwi na sheria yoyote mbdi wanawekwa huru. Kwa
hiyvo, ni maoni yangu kuwa hao wezi wakubwa wachukuliwe hatua inayofaa.

Katika mipaka, hasa hapa Nyahururu, hatujui kama tuko Lakipia ama tuko Nyandarua. Pendekezo langu ni hiyo mipaka
iwekwe vizuri kwa sababu miu akipata tagbu na aende police station, hgui mahdi ataenda na pengine ataenda Lakipia na huwa
hawawambii kamehii ni Nyandarua ama ni Lakipia na mambo yako yanaharibika. Ni meaoni yangu hiyo iondolewe. Sina
mengine (inaudible).

Com. Adagala:  Ungependa serikdi ieunde chama ama waane waunde chama — watengeneze chama?

Grace Mutitika: Serikdi iunde —washuhudie chama
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Com. Adagala: Okay, ungua kuna chama kingine na NGO cha wgjane?

Grace Mutitika: Wanawake wa mashambani wengine wetu hawgui kwani pengine hicho kinasaidia miji mikubwa mikubwa.
Lakini hapa mashambani tunasumbuka kwani hatujui hizo vyama. Kwa hivyo, tunataka kile chama kitgpatikana ama kile
kitgulikana kote Kenya,

Com. Adagala: Okay, utaweka hiyo. Insurance, kama baba aikuwa na insurance na anaweka ile wanaita next of kin na hata
kwa upande wa property — hasa ni upande wa wanaume, kwa sababu ukiacha familia yako ikihangaka, n kwa sababu
kujaweka joint ownership na unafanyafamily ihangaike. Asante.

Grace Mutitika: Hiyo inakuwa ni kwa sababu wanaume hawana ule urithi. Hawaandiki huo urithi.  Kwanza mwanamme
Mwefrika ukimwambia aandike, hawezi andika. Kwa hivyo mume akifariki, yeye hgui hata kama dikuwa na insurance ama
dikuwa na pesa kwa bank. Hiyo ningeuliza serikdi iwe ikiandika hiyo wazia — Sjui inaitwa nini — ili akifariki, huyu mama
atafuata ama ataenda kwa hiyo office tutaunda.

Com. Adagala: Okay, asante.

Com. Kangu: Ruth Wangechi, kama hayuko tumuite Zippora Mumbi, John Wanguku, Njeru Muthee, James Mwathi, Lydia
Muthoni, Paul W. Ndiritu, F. W. Kariuki.

F. W. Kariuki: Jna langu n Francis Wairua Kariuki. Nataka kuambia kamati ikiwa watu wanachaguliwa kwa chama
(ineudible) tunataka tuwe na mtu anayesmama akiwa independent.  Kama hapa Lakipia kuna watu kama watano ambao
wanasmama lakini wanatupwa na chama.  Pengine mlikuwa mnampenda lakini chama kikamtasa Kwa hivyo, iwe ni

independent candidate.

Com. Adagala: (inaudible)

F. W. Kariuki: Chama cha siasa cha kuingia kwa bunge. Lapili ni juu yabunge. Mzungu diacha kukiwa na Upper House na
Lower House —zilikuwambili. Sasa wale watu wakisha fanyakazi mzuri kama America ama mahdi pengine ili washikilie cheo
hata kamani mzee, hata kama hgui kizungu ama nini lakini difikia cheo kwa serikdi na akawa hapa makosa. Anaweka huko
Upper Houseli dinde vijana. Kwa hivyo tume mtu ambaye dikuwa hapa wa education, Nyandarua inpita migka mitano ikiwa

namba moja na tunaona huyu anaendesha kazi yake sawasawa na anaweza ingia kwa Upper House.

Latatu ni hdi ya hawa watu wa bunge ambao hawana afis mahdi popote lekini anapata &fis nahatengenezi &fid.  Ukimtafuta

huweze mpata na ukiwa na svdi huwezi uliza Kwa hivyo, kila Congtituency iwe Nyahururu na kuna Ng’ arua na kwingineko,
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awe nadfig kilapahdi nawapewe miezi mitatu wake hivyo.

Com. Kangu: Kwa divison ama kwa location?

F. W. Kariuki: Kwa divigon ili awe ana onekana na watu sku fulani. Lingine kuhusu watu wa bunge ni kuwa hawa watu
huchdewa kuenda bunge na 95 tumewachagua. Unaskia ni watu watano au watu kumi, sasa hiyo ni kuendesha nchi kwdi?
Ulimchegua aende akae huko na apeleke mddamishi yako mpaka spesker anesmamisha bunge.  Kwa hivyo, akikosa
mehahara wake wa wiki moja unatupwa. La tatu ni korti. Mimi ni dererva lakini nikienda kwa polis mgsame eti watu
wanahongwa na tumeshachagua kameti. Lakini, mimi nashikwa naiindicator ili ingpiga kwa upande. Ninaandikiwa defective na
n kwei na hi bulb hata ukienda kwako inaweza chomeka. Hata ukiwa barabarabi inarukaruka bulb in chomeka na
anakuandika. Ukienda kortini, unaambiwa ni four thousand shillings na kuitika kwa kusema ‘ndio’ na zamani ungeenda kwa
mzungu — unasema nilikuwa dereva wakati mzungu dikuwa hapa ukifika (inaudible) unaambiwa ni dhilling kumi na tano na sasa
huwezi omba polid. Nikipigwa éfu nne, ni neni mzuri? — Wacha tunangdi pahdi mchwa unatoka — ni wapi pazuri? Nihonge
palis na mia moja ama nipeleke dfu nne kortini ama nifungwe kwa kuwekwa ndani? Afadhdi kuhonga polis. Bado- bado,
kuna mbili.

Kunao wadimu ambao wanachukua watoto wao na kuwapeeka kwa private sectors kama hapa chini.  Anapelekwa watoto
wake nan P1 naS1 —ni ukdi; tusemewazi. Wale watoto anawdipia pesa nying lakini anataka kufundisha karibu na nyumba
yake, ng’ombe wake na watoto wake lekini anawapeeka Tharakwa ama hapa Rumuruti kwa father ama pahdi pengine na
wae watoto wenu ni S1 ama P1. unaona watoto wa pahdi angposomesha wanaanguka wote na wake wanasoma kwa maana
hasomeshi. Kwa hivyo, akiwa anapeleka watoto wake — kwa Kikuyu tunasema, “Mburi ihithegio mundu uri”. Mbuzi
hupelekwa kwa mwenye ako na mbuz ili ikae huko. Kwa hivyo, kama watoto wake hawako, bas apelekwe mandera
akasomeshe huko kwa maana watoto wake kucharaziwa hdafu hawa wetu wawe wanasoma kwa maana hasomeshi na ndio
maana wanaanguka zadi — ni ukwdi; tuseme wazi. Lakini, akiwa ana watoto wake kwa hiyo shule, akae huko hata kama ni

mzee kwa maana yake ikipotea hata yangu ingpotea.

Lingine ni juu ya councilors — auditors — Zamani kulikuwa na editor diyekuwa aki-check kila kitu hata KCC na hata kama ni
(ineudible). Sku hiz, wdifutwa na kurudishwa kwa DC. Sasa, wapewe sheria kama ya judge eti kama wanaenda KCC,
anaamamisha kazi yote, anafanya hesabu zake hdafu anaenda ili hiz pesa zineambiwa zinafannywa grabbing ziishe kwa maana
atachukua yde makaratas yote na a-check ile pesa. Kwa hivyo, wapewe nguvu zadi ili waingie mahdi popote.

Lamwisho ni hili, tukikea mahdi kama hapa, wengine hawana pesa ya kuenda kortini — labda ni maskini, hana pesa na hana
chochote hdafu andetewa wakili anayehitgi pesa nyingi. Sasa S huyu mtu anafinywa? Mimi nilikuwa nataka kortini kuwa na

wekili mwingine ambaya anaweza tutea wale maskini. Sinamengine ya kusema. Asanteni.
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Com. Adagala: Asatne. Jacob Njoroge, Mugwe Mburu, hawako? Mbitiru — huyo dikuwa mheshimiwa  James Mukuha,
yuko? Kimemia atafuata, Nicholas Ndirangu na Dr. N. K. Njiru.

James Mukuha Kamau: Kwa jinani James Mukuha Kamau kutoka Lesaofondo. Mimi ningeteka kwavile kazi imeharibika
sana kama tunavyoona katika hisotria yetu — tumetoka huko tangu vayamaving kuingia — tukaona vyamaving ni vizuri kwa vile
kitu chochote kikiharibika kinatengenezwa. Kwa hivyo, pahdi ambapo tumefikia sasa ni kiwango cha juu sana kwa vile sasa
hata (inaudible) nikafurahia sana kwa vile tume imekuja hapa.  Nitaongea kuhusu katiba ambayo tunsambiwa g rahig lakini ni
rahid watu wekijadiliana. Kwa hivyo, ndio maana nimekuja hapaili tujadiliane kuhusu katiba

Katiba tukoyonayo sasa, tumepeana ahadi kulinga na vile tumekuja kwa ahadi mpaka ikafikiwa leo tukakutana. Kwa meoni
yangu ningependekeza kuwa kwa vile hawa watu tumewachagua kutoka 1992 — 1997, wametupa ahadi ambayo hafiki na
kwdi tumewachagua lekini hawatutumikii tukiwa raia kwa vile inasemekana serikdi ni ya raa wa Kenya. Nikiwa Kisumu,
Nyeri, Marmanet, mmi bado n Mkenya. Kwa hivyo, ningetaka kusema kwamba tuchaguanhe kwa katiba iliopo ili kila mmoja
aende kwa retire. Wakati mwingine tumechukua vijana wengine ambao ni wadogo sana kama miaka mitano ili waandikwe na
sikdi ile hdi mzee mwingine kama yule ditoa story hapa disema migkamingine ni mikdi namingine imekwisha. Sasa hii gikdi
inataka kupel eka wtu nyumbeani kwa sababu mzee akifikisha miaka gtini na tano, hata akitoa mawaidha nyumbani ni vizuri lakini
mambo yake yanaanza kurudi chini. Kwa maoni yangu, ningeondea kwamba leadership iliopo, tuchaguane na hii katiba iliopo
kwa vile tumekuja tukiwa pamoja, tupeana ahadi mpaka sasa tunaangia kwa ahadi. Na ndio tufunze watoto wetu. Tuwaechie
nchi wakiwa wanawake (inaudible) na ile imekwisha, wamekujana ingine kdi. Kwa hivyo, tunaweza chaguana kwa hii ingine
kdi. Na katiba hii mzee, sababu tuna ahathi na mkataba, tumekuja tukiambiwa. Itakuwagje nahii katiba iliopo sasa?

Nikirudi kwa heki nataka kusema kumiliki shamba kama ni Nyandarua au Lakipia nikiwa Kisumu, nikiwa na mdi yangu
naweza nunua shamba K akamega kwa sababu mimi ni Mkenya na niwe mtu wa huko na nitakuwa huru nikiwa huko kwa vile
hao ndio ndugu zangu na dada zangu; naweza ishi na huo uhuru. Kwa hivyo, kwa vile tumefanya hiyo ahadi itimizve kwa
sababu ni mkataba ambao tumekuja nao kutoka 1990 — 1997, hii katiba — kuna neno katiba na kuna neno uchaguzi ambazo
zZimetengana. Kwa hivyo, wacheni kuchanganya katiba na uchaguzi.

Lingineni juu yakinamama. Mkikuyu anasema kuna ‘Nyakinyua’ na kuna ‘Kang'd’ yaani ‘kang’e ni hawa wasichana wetu
hawa ‘ manyanga’ nanyakinyua Mimi nikiwa mzee hivi, ninaskia vibaya sasa ‘cucu’ akitukanwa na hawa ‘manyanga’ eti kwa
sababu ana watoto wawili angjiona anaweza kutus yule mama na ni mama mzazi. Pengine huyu msichana diezekwa miiba
akiwa kwao na pae mbdeni niliona ama nimekuta sheria za mzungu zikisema mtu akitundika mschana miiba, yule mtoto
anaweza chomeka kwavile ni baba yake. Huyu bwana doni akifuatwa sana sku hiz — naona wanawake wakiwa namna hiyo.
Kwa hivyo, ningependa kupendekeza hiyo number mbili. Ningependa yule mdchana atawekewa miiba pae na yule
amemuweka miiba, aee huyo mtoto kwa vile mschana dikuwa kwao na hakumuoa (inaudible). Ninaongea hivi kwa kitamaduni
kama vile nimekuta utamaduni wetu kwa vile tulichukua suit ya mzungu na kuivika kwa miili yetu. Lakini, tuliacha utamaduni
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wetu.  Kwa hivyo, ningetaka serikdi itengeneze hilo jambo ili tuachie watoto wetu kitu kilicho sdama.  Na tulindwe kwa
usdlama nandio nikgaza title. Kuna makaratas mengine namengine yatitle hata hatujui tutael ekea wapi. Nitafikisha hapo.

Com. Adagala: Ngoja kidogo Mzee. Kumekuwa na swdi kwa wananchi kwani mtu anaweza kuishi mahdi lakini ukienda
hapa Kiambu ambapo ni karibu na Nairobi, eka mojan milionl moja. Ukienda Kakamega, ek mojani dfu hamani. Sasa mtu
wa Kiambu au Nairobi, hata Nairobi currently ni 2.5 million per acre. Naweza kuuza ile na niende kukunua nying sana huko na
yue mitu hawezi kuuza eka yake moja ge kufanyia chochote huku. Sasa kulikuwa na swdi ndfikiri ilikuw ahuko Nyanza
Ukismama namguu mmoja Kigi Didrict, kunabea ya shamba shilingi..................

Com. Kangu: We are saying the value of land in Kigi; one acre is a hundred thousand and in Nyanza is seven thousand and

we are saying we surdy need some fairnessin the vaue of land.

Com. Adagala: Sasa pengine hicho tulichoongea kinaingia kwa sababu 9 ubaya kwa sababu umesema (inaudible) lakini
inaonekana ina-bend upande mmoja. Sasa swdi lahilo lilikuwani kwanini haya mashamba yaswe nabel moja, Kenya?

F. W. Kariuki: Naondeatu kuwa ba ya mchanga kwa serikdi ni rahig. Ingpanda kwa vile unaonani sawa kutoa kitu kwa
land — mama unasikia? Unakuta surveyor pamoja na kila kipande cha ardhi kama 50x100 kinachukua Kshs. 67 na huku ni
rehig lakini ikja hapa kwa county council. Kwa hivyo, vijana wetu hawawezi pata mahdi pa kuishi hata plot ya 80 by 100

hawezi kujinunulia kwa vile hao wameweka bel ghdi.

Com. Adagala: (inaudible).

Com. Kangu: Wapi Koitie? Mr. Koitie?

Com. Adagala: Hii ilikuwathe name of the PS.

Com. Kangu: Kariuki Nderitu:

Kariuki Nderitu: (inaudible) | am Karuki Nderiu from Nyahururu. Mine is very brief and to start with | would recomment
that a gtting President should not be a Member of Paliament in any Condituency because, for example in our Conditution
today, it states that the President must be a Member of Parliament. suppose today we hold an dection and we choose a certain
Mr. Onyango for example, as the President of Kenya and hefalsto be elected asa Member of Parliament in his Congtituency,

we could have a country in the country. So, we should ddlink the Parliamentary elections of the Presdential eections.

Secondly, | would propose that no Conditutiond amendments should be made in Kenya without the involvement of a
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referendum. This will make sure that we do not have a Stuaion which | would cal Paliamentary dictatorship.  The current
sysem in Kenya can only be described as Parliamentary dictatorship whereby the Parliament can change the Condtitution &t its
own will and convenience. So, | would suggest that in case we have to have any amendments in future it should be sushjected
to a refendum.

On the Loca Authority, | should say that they should be given more powers and this will go hand in hand with abolishment of
the Provincid Adminigration because in my view — and this is the redity — the Provincad Adminidration is just a colonid relic
which was imposed by the British in Kenya with the sole purpose of may be oppressng and contralling the African.  So, we
should get rid of the Provincid Adminigration and give more powers to the Loca Authority. On the same, | would say the the
mayors and the county coundl charmen be elected directly by the people because in our current system, these people — the
mayors and the county council chairmen owe their loydty to the councilors who eected them. For example, in this region and
in mogt other places, when they are just about to eect the mayors, huwa tunaskia ma-councillors wameibiwa na kufichwa
Mombasa au Nakuru so that they can be given money. So, the mayors and the county council chairmen owe their loydty to the
councilors who elected them.

On the issue of errant MPs, | would say that if we dect somebody on a given party ticket and may be he rebels agang that
party or he does not ddliver, the electorate should be give the power torecall....................... (End of Side A of Tape 5)
Those should be controlled so that those people who vote — we can say for example —an MP can be cdled by for example,
70% of the people who voted him in — the number of votes that he got in the generd dection so that we do not have those
people who do want him to keep on fighting him.

On the issue of land, | would say that the number of acreage should be controlled by law — thet is the number of acreas that an
individual should hold at any particular time so that we do not have one individua holding may be a thousand acreas whereas
we have so many squatters in the country and most of thisland isusudly lying idle. Another thing | would suggest is that by law
we should have something called the ‘Nationd Heroes Corner’ whereby nationa heroes could be buried. It is a shame for
example that Kenyan heros like Dedan Kimathi in lying in Kamiti Prison, people like Oginda Odinga, Masinde Murilo, Bildad
Kagia and the rest. These should be honoured and be buried in the nationd heros corner.

Then, | would say that now that we Kenyans are darting to see the light and we have seen the actrovities that the previous
Governmenthave committed induding the colonid government, the Kenyatta Governmentand even the current government,
those people who have suffered excessvely from the Governmentshould be compensated. Examples are like detention without
trid, others have logt ther lives etc. At the same time, those people who fought for freedom and may be they logt their dear
ones should aso be compensated usng the same law.

Otherwise, with those few remarks it ismy believe that what we are tdling you will be included in the new Condtitution because
we are getting concerned when some people say that they will get a new Conditution with ‘viti kubwa kubwa’ and we do not
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know. We actudly have fath in the Commission and we hope that politicians willnat interfere with their work.

Com. Adagala: | think we have assured you on that and it should be more than a hope. Sasani

Com. Kangu: R. M. Kimemia

R. M. Kimemia: My names are Robert Mana Kimemia | am an engineer by professon and we thought to talk to the
Condtitution as professond in Nyahururu and | was chairing a certain group of meetings regarding various topics we were going
to handle in the Condtitutiona reform proposals. So, | will only talk about the topic | was required to research on and | will
quickly brief you on the other topics and they may be handled today or may be you will get the mall from usin the future.

Topic number one there was the Executive with particular emphasy to the presidency and the Attorney Generd’s officer. It is
going to be handled by a Mr. Njogu.

Topic number two was the Judiciary to be handled by Ndegwa Wahome who will present | think today.

Topic three and five is supremacy of Parliament and land law in Kenya to be handled by Chege Gakure.

Topic number four is Loca Authority to be handled by Njuguna Mwaniki.

Topic 9x and seven is the case of entrenchment in the Conditution office of the Ombudsman, dectord Commisson and
regidration of persons to be handled by Kariuki Mwangi.

Topic number eight is the methodology of the gppointment os Kenyan avil servants induding members of the diplométic cal to
be handled by Githi Kabiru.

Topic number nine, what is the place of a referendum in our nation?
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Topic number ten is the case of establishment of politica parties and their susteinance.

Topic number eeven; contact of eections which should be handled by Dr. Kabugi.

Topic number twelve, the methodology of taxation in Kenya and the structure of the Loca Authority to be handled by Mr.
Githui. | will present the place of the Provincid Adminidration in Kenya and the dternatives.

Com. Adagala: Are these people here?

Mr. Kimemia: Some of them are here.

Com. Adagala: Someone like Njogu is here.

Mr. Kimemia: Yes.

Com. Adagala: Then the rest can just submit a written memorandum and it will be okay.

Mr. Kimemia: We don’t have to present it in person?

Com. Kangu: Youwill us highlights but if dl do not come and you have a detailed written memo, you will just giveit to us.
Com. Adagala: Okay, thank you.

Mr. Kimemia: Thetopics | have indicated are reasonably covered. The last one will be place, what should be the place of
the Kenyan woman in socid-economic and politica affars rdation to be handled by Mrs. Wamithi. In the highlights of
proposed reforms for provincia admingration, we introduced the subject by ating thet the Governmentis an inditution created
to manage public affars of anation. It isbased on the socid contract that people be given paliticd entity or geographica area

within which they will surrender the individud interests to a Body which is charged with the responsibility of providing its people

with security, policy framework and the necessary infrastucture and other socio-economic activities to prosper.
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It is ds0 respongble for providing an enabling environment within which socio-economic development is supposed to take
place. For effective adminidration, authority is shared between various departments such as the Executive, Legidaure and the
Judiciary. For this purpose, Kenya was divided into provinces, digricts, divisons and locations. Thus it created Provincid
Adminidgration which is the main link between the Governmentand the people. Over time, we have seen the drawback of the
Provindd Adminigration and | want to highlight afew aress.

- The Provindd Adminigration has been used as a tool of Governmentrather than to link people. It has been used to
harass wananchi into forcing them to contribute to harambee funds and dl manner of unnecessary force — anyway —
they will be forced into Stuations by the Provincid Adminigtration which was not called for.

- Provindd Adminidretion is not votible in a democratic state of the country especidly with the multiparty system.  If
MPs are from the opposition party, conflicts do crop up with the exising Provincid Adminigtration.

- Ancther drawback is that councilors and Members of Paliament play pardld roles with the DC and the Chief hence
there is conflict of power and evasion of authority.

- Taxes and cess collected by centrd authority is transferred to the GovernmentTreasury for digribution.  This revenue
should be used to develop and boost business in the same areas that taxes are collected.

- We have seen misgppropriaion and misalocation of land being carried out with a bias not connected with legd or
proper dlotees but to individud whim.

Suggested dterndives

- Wesuggest that there be a Didrict Adminigtrator as the chairman of a county council or a loca Governmentauthority.
He should be eected by the peopleand he should have rdevant qudifications, should be familiar with the people and
share tharr interests.

- The people should be given the authority and power to hire and fire such adminidrators if he does not meet the
expected crtiteria

- Ontheissues that concern security, committees should have power to hire security officers and adminidration police.

- Thelast recommendation is that there should be networking in the minisry and they are not supposed to depend on
directives.

These are our suggestions on the way forward for Provincid Adminigration. A few seconds to say some few things which |
fuly believe that should now be addressed by the Congtitution on persond basis.

- Wemud address dl laws redtricting freedom of associations.

- Kenyanslike Americans should be able to enjoy God-given rights of life, liberty and persuit of attainance.

- Citizensmugt be (inaudible) of off power and the legitimacy of State.

- | believe that a new Condtitution mugt offer Kenyans hope by providing a nation which is managed for and on their

behdlf.
- Kenyan dtizens mug be fitted as equalsin the sovereign State.
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- The Condtitution must addres basic necessities for dl Kenyans by providing for free access to minimum leves of
education.

- Badc medicd care for citizensinduding senior citizens and disabled persons.

- Abovedl, it must guarantee ditizens their benefits of them to obtain such basics as food and shelter.

- The Condtitution which we are writing now should never again dlow a person or a group of persons to amend or
change the Conditution to suit their narrow interests.  In the current Condtitution, changes have been introduced
resulting in power concentration on the presidency and the ruling dlite.

- Thetrue owners of the State, that isthe citizens, have lost control of their country.

- Ladly, the Condtitution of Kenyamus provide for a representive Governmentat national and loca levels fredy eected
a regular and defined periods according to the principle of one person-one vote.

- Inthe current debate as to whether or not to extend the current Parliament, | would like to observe that through out the
higory of the Kenyan Parliament, over 60% of the gtting Members of Parliament are never re-elected. | would not
wigh to speculate on why and why not. It isunlikely that this piece of gatistics will change during the coming eections.

- Theimpact of this condudon is that stting MPs have been mordly defranchised and cannot make a represetative
decison for the people they are supposed to represent.

- The gtting MPs should not play a role in the votes that means so much to Kenyans. They should only wait for the
expiry of ther term because it is the only mord and decent thing to do. Thank you.

Com. Adagala: Thank you for your extended memorandum and | hope we shdl receive others. Nicholas ndirangu, Dr. N. K.
Njogu, Njogu yuko? We appreciate you have come forward because most professond have shied away.

Dr. N. K. Njogu: My nameisDr. N. K. Njogu, | am a vetinarian by professon and part-time | do faming — that is my
interest. | have been in this town from 1960 to date and so | have seen the independence and | have seen the development
which has taken in Thompson Fdls, now Nyahururu. | concur with what my professona has presented in that memorandum

but | am going to present on the issue of a persond issue just as a citizen.

What | would like to contribute is on the issue of power sharing. When the Condtitution is being made, | believe that it should
never have avaccum. So we should have something cdled a * care-taker” Governmentso thet the lives of the citizens continue
while people are troubling to make themsdves upright. So, in atimeslike this when we have two pardld issues going on; there
isthe Condtitution-making and the sunis going on and there is dso the term tdling you the life of Parliament is getting expired.
The mogt logicd thing is that to dlow intersections. | believe that the go on a pardld issueisthat Aids, it seems we have agreed
from 1991 when we started talking the Conditution is defective and there are some people who bdieve it is dill defective and
that that’ swhy people have agreed for a change and that an éection should go on and nobody should take it dl so that we go
back to the new Conditution which | bdieve like the World Cup, the human beings to beget dfilidion — there must be
competition — | bdieve in a take it dl — a winner-take-it-al type of government. That is my proposad. The rest isin that
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document.

Com. Kangu: Are you therefore suggesting that we use (inaudible)

Dr. N. K. Njogu: | do not go by that because that is going to bring conflicts because some people bdieve that the day we
started some people saw the Condtitution is defective. It is accumulation and so we need wazee — a group of people because
Kenya hasto continue. That ishow | fed. So that we get peace, we make the next Condtitution for the next thirty years.

Com. Adagala: Thank you very much for coming forth as processiond. Francis Maina, okay, chap chap saa inayoyoma.

Francis Maina: Kwa jina ni vyenye mmeskia Francis Maina Kwa maoni yangu nikiwa kama mwananchi, ningependa
kusema kuwa paka akimwaga maziwa harudishwi jikoni. Sasa katika nchi yetu tuliondolewa wazungu na wahindi na nikiwa
kama mwananchi maoni yangu ni kusema kuwa ofig ya rais inafaa kuchukua jukumu la kuwaondoa hao kwa sababu hao ndio
wanatufanya tukae kama watu ambao wanapigana. Kwa sababu S5 ni kabila moja la Wakenya lakini kusema kwei kama ni
zamani, Mbunge mwenyewe angekuwa akiskia huruma akipata vyenye wanatagbika katika town yake. Lakini, kwa sababu
unaongozwa na Muingereza ama Muhindi ndio maana unaona hata Muhindi hawezi jua vyenye atawapanga. Je, kama wewe
huwez jipanga, unatargjia gje mgeni akupange? Inafaa hilo liangdiwe ili tuweze kukaa kama wananchi ambao ni kabila moja la
Weakenya. Sinamengi.

Com. Kangu: Moses M. Mulongo.

Moses M. Mulongo: Thank you Commissoners, | an here to bring my proposas and recommendations. My names are
Moses Muse Mulongo and the firg point is on the Kenyan currency. | would propose that we retain the potrait of the firg
Presdent of the independent republic of Kenya and should be re-introduced and retained and this is the Late Mzee Jomo
Kenyatta. The other point is on rdigion. We have seen that we have so many rdigion keshas and they should be checked for
they cause unnecessary noise within the estate epecidly at thistime of rdigious fanatiam.

| have another point that the minigters should hold portfolios in which they have professoned in. This is an example that a
miniger of Hedth should actudly be somebody who has done medicine. We come to another notions of the word tribe. We
are one nation comprisng many communities with Kenya native on nationds. The word tribe should be deleted or erased from
dl offidd documents. The term tribe is degrading and was used by colonidigts just the way the whites in America used to cdl
African Americans ‘Niggers'. We can aso see this problem where during the Kenya census of 1998 whereit falled because of
thistribd factors.

Also on the issue of the word tribe, during the census | remember when we used to be asked your tribe. We have so many
intermarriages nowadays and we have seen that one was even unable of which tribe he comes from. But, people are infect very
encouraged to say that they belong to the tribe of the father. Thisisthe case; what about if you do not have a father?
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| come to another point concerning inheritance. We have seen that in Kenya inheritance has become a problem. It has brought
in confrontations republic, legdly and even physicdly. Thisis the time that we should empower women where the thess is a
man, to become the immediate partaker of dl the belongings or the estate that used to be of the deceased. Thisis where | want
to recommend that these traditions of dans should be checked. We remember the Wambui Otieno’ssaga. We aso remember
about Mrs. Cheranga and the distance rdaive who wanted to disnherit her. We want women to be given that mandate to be
empowered especialy when it comes to the issue of inheritance.

Fndly, Congituency boundaries should be marked only after a thorough poalitical scrutiny and as the related impact on the

would-be Congtituency. Thisis an example where we see that Nyahururu is @ther in Nyandarua or Laikipia An example is the

headquarters of Nyandarua County Council being in Laikipia, the headquarters of Nyandarua within the municipdity in Laikipia
With these few remarks, thank you.

Com. Kangu: (inaudible)

Com. Adagala: Ngoja kidogo. Thank you for your ideas, some of them which are noble. The suggestion under currency to
have the first President of our nation, there are dso other people who are suggesting otherwise and some people are suggesting
thet we can just have a naturd symbol like Mt. Kenya or the Elephant or the Lion and even some people have suggested the
flag and some places they just put flowers because it became divided in that way. In the way that we are suggesting, this should
not be there, this should be there, and everybody decides let’ s put a naturd flower.

Moses M. Mulongo: To come to that point, | think it is because we are so patriotic that we should retain the importance of
the fird President of the Republic of Kenya.

Com. Adagala: Okay, and then other places they don’t appear on the currency unless you have been dead for fifty years.

Moses M. Mulongo: Y eah, they should.

Com. Kangu: Francis Murigi, Jacob Njoroge, Mugwe Mburu, Mary Wahome, | think Mheshimiwa has talked. Clir. Peter
Waithaka — the representative of the Mayor, Jackson Kahono Githee.

Jackson Kahono Githii: Jna langu ni Jackson Kahono Githii na nitaongea mambo tofauti kidogo na wae wameongea
ingawg e nimesikia mmoja ameongea kidogo yae mambo natargjis kuongea. Nitaongea juu ya wae wdiopigania uhuru. Kwa
nin? Kwa sababu mimi nilikuwa mmoja wa wae ambao wdipigania uhuru. Katika katiba ya Kenya ya leo, wae wdiopigania
uhuru wamefungwa na sheria za serikdi ya Kenya Cap 108-913-1950 inasema hivi, ‘Mau mau is a dangerous society in the
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good Governmentof the Republic of kenya’. Katiba yamkoloni ya mwezi wa nane mwaka wa hamsni — 1950 iliandikwa hivi, °
Mau mau is a dangerous in the good Governmentof Kenyan colony’. Mimi doni tofauti iliopo kati ya sheria hizo mbili.  Ni
maneno tu ydibadiliswa; ingead of Kenya colony, ikawa the Republic of Kenya. na lile jambo ningependa kuongea katika
katiba mpya ni kwamba serikdi itakayoundwa na katiba mpya igeuze maneno hayo naiandike, ‘Mau mau is a noble society
which has done a noble job in the good Governmentof the Republic of kenya'.

Jambo la pili, kama hiyo sheria itaondolewa na tuna matumaini kuwa itaondolewa kwa sababu katika mwaka wa 2000,
tulifanya mkutano mmoja mkuu huko Ruring’ u na tuliliza serikdi ya Kenya, hiyo serikdi tuligjaribu kuleta mamlakani iondoe
hiyo sheriaili tuwe na freedom of speech na tuwe na freedom of association kwa sababu tungiona kama hatuna hizo mbili.
Tumenyamaza, tumetosheka, no Gikuyu oigire diriri, ‘ritigunagamuni’ na tumekubdi.

Trandator: | would like to say what he has said in Kikuyu that the land does not benefit the one who cleared the bush path,
am| right.

Jackson Kahono Githii: Ifahanike kwamba yule mtu ditangulia na kusema about honouring the heros of freedom, ndio
nilikuwa nayo na ametgja vizun lakini kile kitu hakutgiani kwamba kunao uwanja mmoja — historical Ste — unaoitwa ‘Ruring’ u'.
Itisahigoricd Ste nasd tunautambua. Kwa nini? The founding father of this nation, the late Mzee Jomo Kenyaitta, before he
was arrested in 1952, he talked these prophetic words, ‘Muti wa wiyathi nduitagiririo ma ukure, uitagiririo thakame'.

Trandator: That the founding father of this nation Jomo Kenyatta at Ruring’ u ground, it was the place where he spoke these
words, ‘ Thet the tree of freedom is not watered by mere water but by blood’, okay.

Jackson Kahono Githii: Uwanja huo ndio tuliofanyia mkutano wetu huo niliokuwa nimesama na pia ndio tulikusanyika wale
tuliokuwa mgtuni sote — nationwide- hata kama nationwide yetu ni hapo hapo Mt. Kenya region — ndio nationwide yetu kwa
sababu ilikuwa ni vivyo hivyo. Tukawa tuna-celebrate our victory and tukaweka slaha zetu zote chini na tukasema tunaunga
serikdi ya Mwafrika mkono — tunasema kwatiki au kwanini —kwataki. Hivyo tulissma na huu uwanja tunautambua kwa njia
hiyo na kwa sababu unasikia wanyakuzi wa ardhi ni wengi, sku tutakayo funguliwa, tunatargjia tutaweza kujenga memorid hall
papo hapo na tunaweza kuwazika mashujaa wetu kama Dedan Kimathi papo hapo. Sitasema mengi kwa sababu mengi
nimeandika na nitaipeleka pae. Asanteni sana.

Com. Adagala: Ngoja kidogo Mzee. Kila mahdi tumeenda, tumekuwa na freedom fighters ambao wamezungumza na
ningeshangaa tungeacha Nyahururu bila freedom fighter kuzungumza kwa sababu hapa ndio paikuwa kama center, svyo? Pia
kuna watu — freedom fighting ilikuwa na levels nyingi. Hata North Eastern wamesema kuna mtu wao dinyongewa hapo juu
dikuwa. ... Sasa hili jambo, hata watu wengi wamesema liwe kwa waanzilishi wa katiba; liswe tu kwa sheria lakini liwe kwa
uanzlishi wa sheria, ni vipi higtoria yetu ilikuwa Kenya? Hata umesikiawatu wakisema hapa.  Sasa tumeandika juu ya Ruring’ u
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na Memorid Hall, okay? Na hata tumezungumza na watu kama Achieng Oneko na pia wao wamezungumzia ijapokuwa

wadikuwa nameoni tofauti. Haya, tuendelee.

Com. Kangu: Peter Chege Njenga, John G. Gitahi.

Com. Adagala: Ingekuwa vizuri kama mngezunguzia jambo ambalo hdijazungumziwa kama Mzee divyofanya kwa sababu
kuna watu wengi. Tumeenda mpaka 164 na hapa tummefika seventy.......... we are jus on a hundred. So, ningemuuliza
tafadhdi mkizungumzia neno, zungumzialile litaongezea zaidi kwa sababu ni maoni, hatutasema watu ishirini ndio walisema hivi.

Ni maoni nauzito wake. asante.

John G. Gitahi: | do not want to waste alot of time because mogt of the things have been said. Jina langu ni John Gitahi. |
just want to emphasize on afew points because | had aso written another document. La kwanzais what has been talked about
—the Loca Authority. | would like to emphasize that Kenya should only have three types of locd authorities. Thet is the City
Council, Municipa Councils and County Authority. We should get rid of Town council and Urban Council. To make them
effective, the county authorities should be based on the didtricts and should be integrated with the districc Commissioners office.
So, the whale thing should be councl authority and should be integrated in the adminidration of the Didricc Commissoners.
The current role of the County Clerk should be done by the Digtrict Commissioner and there should be one office and not two.
At thislevd, it iswhere | want to emphasize the area which had been mentioned earlier that we should get rid of the pronvinciad
adminidration. This should not be subject of discusson; everybody knows thet they are usdess in the current State of the
country. We should get rid of it and be completely replaced by the Loca Authority.

At thisleve, we should dso have and it has been said before a minimum educetion in every eected post and particularly | wil
just emphasize on the lower cdibre and say the Loca Authority should have somebody who can read and interprete law. That
means aminmum of O levd for councilors, Mayors should have a minimum of Universty degree or its equivdent. By so doing
they will be able to work with very qudified officers.

Inthe Loca Authority, we should try to abolish committees as the criteria of solving problems. The Mayors should dways be
the chairmen of dl the committees and by so doing they will be able to solve problems in the Loca Authority. The other one |
would like to say and | think it has not been said isthat al elected members should be paid from the consolidated funds. Thet is
asuggedtion that | thought | should say.

One more, | would like to bring diffence from dl that in education. All Kenyans should now have a minimum education — they

should be literate. | think it should be entrenched in law that we should have everybody getting a minimum education of up to
standard seven and that should be law no matter what and irrespective of age.
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Com. Adagala: (inaudible)

John G. Gitahi: It must be free of course to makeit that way. Thefind oneisthe freedom or worship which has been talked
about and we should do away with that freedom. There should be ather dl rdigious organizations being registered under
(inaudible) Act and/or Cooperative Act and the charged accordingly. Thank you very much.

Com. Adagala: Tukienda kwa sehemu hii ya - we have finished, thank you very much —if we can reduce the time so that we
can dl go through and reduce the number of points, | know that everybody wants to talk fully but we want to be able to finish
today, isthat dright? If we can have three minutes and bring up issues which have been brought up before or if you bring it up,
show the new emphasis or the new meening that you are bringing to it.

Com. Kangu: John Maina Wamugi, Vienna Njeri Kibure, Teresa W. Mukundki, Virginia W. Wechihi, Rose A. Wachaga, are
you the one? |Is that Wachaga or Weachihi? Endelea tu.

Virginia W. Wachihi: Asante sana. Mimi naitwa VirginiaWachihi nani kiongozi wa akina mama kutoka Muthangira location.
Lile nilikuwa nataka kusema hapa, tungeuliza katiba ibadilisweili Chiefs na Assgstant Chiefs wawe wakichaguliwa naraia.

Ya pili ningauliza kuwa na sheria ya kusmamia wasichana kwa mambo ya tohara.  Ya tatu, ningeuliza kuwe na sheria ili
Chairman wa County Council na Mayor na Town Council wote wawe wakichaguliwa na raia. Ningeuliza hii kamati iwe na
sheriaya kusmamia water catchment. Hiyo ni kusema pahdi mistu ingpotoa mgi iwe imdindwa kabisa na kuwe na sheria ya

kuigmamia

Yatano, kuwe na sheria ya kusmamia wasi chana wa chini ya miaka kumi na minane wawe wakismamiwa kabisa ndio wapate
nafad ya kusoma vizui na kuwe na sheria ya kuwaamamia waswe wakiolewa mbde au kufanywa mambo mabaya na

wanaume.

Ya dta, kuwe na sheria ya kusmamia akina mama wawe sawa na wanaume kwa Land Board, kwa DED au kwa DAC ili
mambo yote wawe sawa na wanaume. Lingine ningetaka kusema ni kwamba kuna watu waio na mashamba ekari nyingi sana
hata zaidi ya dfu moja kuenda juu. Ningeuliza serikdi kama kungekuwa na sheria ya kusmamia mtu awe na ekari dfu moja na

hiyo ingine ichukuliwa na serikdi ipatie raia kwa sababu kuna watu wengi sana ambao hawana mashamba.
Lingine ningetaka kusemani kuwe na sheria ya kusmamia vyama vyote wakati wanapewa nomingtion kwa sababu akina mama

sowengi katika bunge, wawe wakiwa nominated na hicho chama chote na iwe sheria. Ikiwa chama kinapatiwa viti tatu, viwe
vyaakina mamanahiyo iwe sheria Na kwa hayo machache, asanteni.
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Com. Adagala: Umesema kuwe na kamati ya kusmamia tohara?

Virginia Wachihi: Kuwe na sheria ya kusmamisha tohara ya wasi chana.

Com. Kangu: Kusgmamisha ama (inaudible)

Virginia Wachihi: Kusmamisha kabisa

Com. Kangu: Tupate Rose Wachaga, Enock Nyaraga, Alfred Muhanji, Francis Kirua, Ndegwa Muruthi.

Ndegwa Muruthi: Asante sana Commissioners. Jnalangu ni Ndegwa Muruthi, mfanyi biashara katika Nyahururu Municiper.
Nataka kuguzia kidogo on the government.

- ltisfeding and proposa that we should continue with a unitary type of Governmentwhose President is eected by the
people and on the other hand, a President with lesser powers.

- | a0 suggest that a President be elected by 50% of votes.

- The President should not be above the law.

- We should have provison where the Presdent may be impeached and especidly if he breaches the Conditution or
causes things like genocide.

- All Presdentia gppointees should be vetted by Parliament.

- There should be ajudicdd Commisson whose work would be to appoint and hire judges.

- The Chief Jugtice should be appointed by the President and vetted by Perliament.

- Presdentid and Parliamentary eections should not be held together so that during the Presidentia eections, the hold of
office should rdinguish the powers to the Chief Justice so that he does not have the advantage of occupancy.

- Provindd Adminigration should be abolished and its place, we should have an independent and more powerful Loca
Authority whose................. (End of Tape 5)....thus should be executive.

- BEvey child should have aright to free education upto secondary school levd. Education upto that stage should dso be
compulsory.

- Paliament should be responsible for setting dections cdendar and timetable which should not be atered for any reason
other than when the country is a war.

- Pdlitica parties should not be funded or receive gifts from the government. Each party should raise its funds from the
executives. It should be a basis and a dearly defined method to determine Congtituency family.

- All dvic and Parliamentary candidates should have basic form four certificates as the minimum education requirement.

- Paliamentary and dvic leaders should (inaudible) once and in the event tha the respective party withdraws their
nomination.
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- They should not be (inaudible) when a person defects to another party, he should leave his seat and a bi-election held.
- Ladly, | think instead of having Identity Cards which have become a problem to obtain, birth certificates should be used
as the only item that is required for identification. Thank you.

Com. Kangu: Can we have Stephen Macharia? Karimi Wachira?

Karimi Wachira: My nameis Karimi Wachira and the falowing are my views.

- | think the regidration of voters should be a continous process so that when one gets an ID you are dso given your
voters card if at dl you intend a any one time.

- There should an eections timetable to show the date, the day and the hour of dections is not one bunch of a secret
weapon.

- Also, the effects of defection by MPs who are dected should be punishable by law. That means any MP who defects
from the party should ether pay the amount of money tha he has been pad throughout that time he had been in
Parliament or be jalled for & leadt five years.

- The quorum in Parliament where we talk of having thirty people in Parliament in a House of 222 people, | think the
quorum should be raised to about 180 so that anybody who misses a Stting, say for example, for three or four sessons
should be made to pay.

Com. Kangu: (inaudible)

Karemi Wachira: About 180 MPs for that quorum to be effected because there are so many idlers there.

- Thefreedom of worship should be checked so that we do not have any type of rdigion to disturb everybody — some
are quite chaotic. So, it should actudly be checked.

- Also, the minmum training time for Police force given that many of them do not even pass their exams and so they have
faled, should be raised from Sx months to about three years. | think that is why we have so many problems with
polices officers —that iswhy we have so many (inaudible)

- Also, any ideland, who islikdy to disagree should be re-allocated to the needy people and the owners of those lands
should be compensated by the Governmentas they for example, (inaudible) so that that can be dlocated to other
people.

- The gppointing authority; | think there is no point of having the President dl the time to be the appointing authority in
evarything so that if we have for example the Judicid officers who should be vetted by the whole society of Kenya. At
the same time the Locd Authority, the reason why they are grounded is because of (inaudible). There are sO many
councilors who are having academic records that are below average. So, | think the councilors should have at least a
form four certificate so that we can be able to move forward.

- Also, the President and Vice President should be elected directly by the electorates and during the campaign time, the

109



President, the minigters and so forth are not supposed to be in office. | think the office should be hdd by the Speaker
of the Assembly, Minidtries run by the PS so that there is no misuse of funds during the dections.
Those are my humble views. Thank you very much.

Com. Kangu: (inaudible), Rev. Samud Mburu.

Com. Adagala: (inaudible)

Rev. Samud Mburu: Mginayangu ni Mchunggi Samud Mburu na ninhudumu hapa Nyahururu na ushirika wa PEFA na
nimeleta mapendekezo yetu kama ushirika wa Pentecostal Evangdigtic Felowship of African Churches. Ningetaka kuanza
na Preamble. The missons, wishes and aspiraions of the people of Kenya should be included in the Preamble. The
supremeacy of the people should be emphasi zed.

Tena, ningetaka kuzungumza juu ya the Bill of Rights The (inaudible) are limited through many exceptionas thus leading to a
strong and right attitude both in the Judiciary and the Executive. The process of creeting exception to a right should be left
to the court to be determined only when severd rights come into conflict.

Citizenship: Those who should be regarded as autométic citizens of Kenya, there should be no discrimination againgt

women. Men who are married to Kenyan women should be given rights to be ditizens of Kenya.

Land and property rights The Governmentshould have the power to compulsory acquire private land for the purpose of
development of socid amenities like roads, hospitds, schools or extraction of minerds for the purpose of the country’s
development. Succession and inheritance of property status should be harmonized with the new Condtitution.

Palitica parties Kenyans should be discouraged from being fragmented by many palitica parties founded on ethnic basis.
They should be limited to at least two or three.

Form of government: Kenya should adapt a unitary central form of Governmentcomprisng of the three Arms of
Governmenti.d. The Executive, Judiciary and the Legidaure. There should be separation of power.

Qudlity of the Presdent: He should be a Kenyan by birth and must be economicadly stable. He must be 35 years old and
not more than 65 years old. He mus not have a arimind record.

Freedom of worship: It should be exercised that there should be some change and baancing to see to it that devil worship
and other mideading rdigions are taking place in our country. Thank you.
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Com. Adagala: Thank you very much. Dr. Kabugi (inaudible).

Dr. Kabugi: Thank you very much for this opportunity. | will start by my name which is Dr. Kabugi, | am a medica
doctor inthistown. | will start by making genera statements about eections. | think every dected office from councilors to
the President should go for two terms of two years each but the ones who qudify come should come back for re-lection
after (inaudible). Having said that, | fed the President of this country should be elected by everybody in the country. So,
my proposal is that he should not be a Member of Parliament from a certain Congtituency becausein any case he does not
have time to represent his Congtituency because (inaudible). So, | am proposing tha the President of Kenya should be
elected by the whole country and should not represent a Congtituency.

Having been eected as the President, | fed he should carry dl his ceremonies in the State House in a rotationa manner.
Y ou remember our fird President came from Gatundu, we have another President from Kabartojo and so some people say
isour President and that the other one was our President. | fdl if the President is located through the State Houses, anakaa
huko Western for three months or wherever hewill fed that he has a naturd touch and anybody who wants to see him will
have to go to where heis We fed that there has been of preference and (inaudible) to that President and that is how

people come owning.

For the Nationd Assembly, | will only make one comment which is that we should encourage and accept indepent
candidates. If somebody has been sponsored by a party, he should have been in that party for two years. The other issue |
would want to bring up isthe issue of system of crime. We have alot of insecurity in this country but | fed that the criminds
are not duly punished and the victims are not compensated. If somebody cuts your hand, for example, and then you take
hm to court and he is jaled for two years, you ill do have your right hand and if you are somebody who (inaudible) or
anybody’s hand, | am proposing thet the State should be able to compensate that victim. If somebody stole your cow, |

think the State should be able to compensate for the loss of your cow. Thejal term does not redly benefit them (inaudible)

The other issue | would want to mention briefly is the issue of regidration. | am proposing that the ID to have two faces,
one Sde becomes the ID and phase two becomes the voters card so we do not have to look for two cards — phase one is
the ID card and phase two isthe voter’s card — so then the issue of looking for ID cards and the voter’s cards should not
be necessary. | ds0 suggest that regidration of people be decentraized so that those documents are collected at the

periphery.

Campaign: My only contribution is that there should be equa ar time for dl the political parties and for a Presdentid
candidate —for those vying for presidency — there should be 50% funding by the State because we have a problem with the
politica parties, we do not have funds to sue the disadvantaged.

111



Public debate should be compulsory for the Presdential candidate. Bi-elections — | will leave that. | think observers
observations should be taken serioudy and play around in (inaudible). The other one is on the issue of land but it has been
mentioned.

On the issue of the Vice President, | think he should be eected just like the Presdent and fdl under the same term.  Thank

you.

Com. Kangu: Pio Okech, Mary Wanjiru, John Kimondo, Hdlen Tombo — | think this one has taked. Hilada Kiniaru,
John Weru.

John Weru: My names are John Weru. Honourable Commissioners, | would only like to mention those aress that |
would like some personal emphasis on. Oneisthe excessive powers of the Presdent — | know they have been touched, |
will dso talk on that. Thereisonly one area | would like to touch on, that istaking care of former Presdents. Thar wefare
and the security should be considered but not their immunity.

Last but not least honourable Commissoners, | cannot get a better forum to request you to make this exercise faster so that
the idea of the extension of Parliament does not come in because it is you who is sanding between and death. Thank you
very much.

Com. Adagala: Itisnot alot of time remaning (inaudible) Anthony Macharia, James Githiri, F. Ndung'u, S. N. Kihumba,
Ndung’ u?

Ndungu: Niko.

Com. Kangu: IsthisNdung'u or James.

James Githiri:  James Githiri ndio mginayangu kamili. My contribution for the new Condtitution is thet it should recognize
centrdity and vitdity of the agriculturd sector in the Kenyan economy and accordingly make provisons of (inaudible)

taxation, providons of any goods, effective marketing and democratic governance and income guarantee in order to

enhance sugtainable economic growth.

La pili, the new Condtitution should set out guiddines on the visons, contents and objectives of the naturd education
system. It should provide for free and compulsory and universal primary education and set out obligations of locd
authorities which (inaudible) central Governmentexpecting management and funding of educationa inditutions.
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It should establish and ensure a pdliticaly neutrd and professond Police Force to guarantee the internd security of the
country for al Kenyans and their property irrespective of policitd incrination, ethnic background, socid status or economic
background. The new Condtitution should nullify Titles for illegdly acquired land and restore that land to public ownership
and dso prohibit that peculation and set maximum limits of land ownership, promote equity in land use and ownership and
create amechanism of continous review of colonid land (inaudible) and tenure system.

Councilors, MPs and Presidents mugt by law and Condtitution remain accountable to the people. They mudt reflect the ams
of Kenyans and address the will of the people. The same Condtitution should place the people above dl organs of the
Governmentand | have dso noted that the word people is not mentioned anywhere in the current Conditution. The same
Condtitution must have objectives and visons and should aso tak about democratic principles that Kenyans should be
committed to. The same Condtitution should dso indicate that anybody who goes in breach of the Conditution like the
current debate on extensgon of Parliament mugt be charged under treason law. With those few remarks Honourable
Commissioners, | intend to stop there. Thank you.

Com. Kangu: (ineudible)

F. M. Ndung’u: Asante sana Commissioners and those (inaudible). Jnalangu ni Francis Ndung’ u Kihumba, a resdent of
this town for about 30 years and | am aretired officer dthough | am also working under a contract. | am an accountant by
professon and | have worked with the law consultative for about 30 years. The firg thing | want to tak about is the
electora sysem. In an Electoral system, we need regidration of voters. We have been usng the Identity Card since 1964
upto 1997 when we added a passport — vdid Kenyan passport can dso be used for indication of voters. | am proposing
that in addition to that, for those who are dready registered in 1997 because they are on permanent registar, the birth
certificate for those in the future should be used for regigration of voters. Thiswill help the eectora Commission to registar
people as they reach the age of 18 because that is the mgority age for the purpose of identification. The birth certificate
should adso modified to indude ditizenship because it hasn’t indicated. So, that is a cardind requirement for voters. In
future, when these people reach 18 years, they will just wak in to the dectord Commisson if we have continous voters
regigration and get a card. Those who have their ID cards can dso wak there and get ther voters card as wdl as those
with passports and then we remove the (iaudible). We have about 30 million people and so if we take 50% to be adults, we
have about 11 milion registerd voters now. So, we dill have another 4 million sill to register but do we open up in the birth
certificate (inaudible)

Secondly, | will go with the previous (inaudible) having a unitary Governmentwith one Presdent and Vice Presdent who
should aso be a running mate and should be elected directly instead of being nominated so that when things go haywire, the
succession is easy because we do not a miniger or a Vice President is (inaudible). The other point on dections is that the
President should have - the willing Presdentid candidate should have at least 50% of the votes cast such that if none
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reaches 50% we have a run off immediaidy or within a month. The same thing should happen to the locd authorities.
Those who do not garner 50% should have arun off. Otherwise, they have been represented by minority leaders.

Com. Kangu: MPs?

F. M. Ndung’'u: MPs the same thing — 50% but | will add for the Presdentia winner, he mugt dso garner 25% in five
provinces out of 8 as it is for now to ensure nationd support. With the others, they are more locdized a Congtituency or
Locd Authority. On the question of petition - Electord dection petititon, the current case law decided sometimes the case
of S. K. Macharia versus Murathe was unless it is persond service, it is not a service. So, people can avoid getting the
same one. How do you solve that? We should entrench the service of petition cases in the Condtitution so that nobody

jokes around —you do not avoid getting of summon, you will get it — personal service.

The other one is the Kenya gazette so that if he do not get him through personad service, then we can gazette the petition to
be collected as regisrar of (inaudible). | have just touched on the dectora law and | adso proposed proportion
representation plus the sngle member Congtituency. | had proposals on members, aspiring women, youth, avil society and
so forth which isin memorandum. Thank you very much.

Com. Kangu: S. N. Lumumba

Speaker: (inaudible)

Com. Kangu: Oh! You are the one (inaudible). Dianne Wanjiku, J. W. Mwangi, T. W. Muthee, (inaudible) or you are not
coming? S. Matury, A. F. Mwangi, Florence Wangui, James Thuo, Monica Gitonga, Emmy........... , Stephen Kagondia,
Charles, Smon Chera, Beatrice Mwangi, B. W. Kamawira

Bernard Kamawira: My names are Bernard Waweru Kamawira; | am an Agriculturd service provider. My contribution
to be entrenched in the new Condtitution are as follows.

The firg one is on the right of citizens to services. The Condiitution should be categorica on the minmum standards of
sarvice that the atizens should receive in dl sectors.

The other oneison land use, palicy or law. Currently, Kenya has no land landless policy. The Condtitution should sipulate
how land is used so that no one Governmentshould come up with a policy which is ridiculous or in conflict with sustainable
utilizetion of resources. That point is alawv making process.

The Condtitution should enable change of land by referendum where any one dtizen (inaudible) 100,000 is &ble to present it
to the Speaker of the Nationd Assembly for enactment of autometic enactment into law. The other point | want to make is
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to ensure that law-making process is dl indusve.  Currently, some amendments or rebuilds are made in the Board room
and dtizens only get to hear about them in the mass media

Asregards the hill of rights, | do not want to dublicate a previous speaker but | would only say that dl citizens should be
accessed to education on thalr rights legdly. That should be enshrined in the Condtitution.

Thefifth point is on the right to representation —legd representation of the poor by the state. The other point is on dumping
of toxic substances. All toxic substances from foregn land should be punished severedly. Toxic waste should not be
diffusad in Kenya at dl but should be returned to the country of origin and the owners or transporters punished by lav

within our country.

Thelast point is on the recognition by the nation or State. This is about the criteria of a word or vernacular word like the
Elder of Golden Heart, Head of State Commendations, | suggest tha the criteria by which persons or dtizens will be
recognized be dearly dipulated in the Conditution and this | suggest that there be a Board which will be recelving

goplications or nominees by the citizens. Thank you.

Com. Kangu: Mana Mwangi, (inaudible) Wathera Njogu, Wilson Wandeto, Chales Muiga,
Rose....cooviii ,Mwangi Julius, Charles Wahome, Ndegwa Wahome.

Ndegwa Wahome: Commissoners, my names are Ndegwa Wahome and | am an advocate in town. My proposd is
bascdly on the inditution of the Judiciary and this is the topic that | was given by the Nyahururu Professional Caucus to

build pressure on.

Com. Kangu: Nyahururu?

Ndegwa Wahome: Professond Caucus, it is a group that we had organized and (inaudible) topic to individud persons.
My proposals on the the reform of the judiciary are that we have five didinct courts garting the the Condtitutiona Courts,
the Supreme Courts, the High Court and any other High Court of Apped, Magistrate’s Court and Didrict Courts or what
we cdl in England (inaudible) Courts for those people with immord crimes and without republics to persue litigation in the
ordinary courts. With higher (inaudible) in my memorandum, the Condtitution of the Conditutiona Court and of the
Supreme of Kenya and the High Court and High Court of Appedl, dl the cause | have stated | will ddlibre the Commisson
with through wheat is stated there but important is the gppointment of judicid officers.

We have sad that that mandate be given to an independent Judica Service Commission. | have outlined to people to
compose or to conditute a Judicid Service Commission — that is representing dl the aspects of the class to have those

115



representations in the Judicid Service Commisson and that is the Arm within the judiciary to regulate how appointment in

the judiciary, remuneration and remova of judicid officers should take place.

We are aso proposing that we have a Director of Public Prosecution be given to the Attorney Genera who is dso the
government’s legd advisor and is dso a Member of Parliament. We are saying that we should have a Director of public
prosecution, a Minigter of Judtice to dedl with politicadl matters and the Attorney Genera should only ded with the legd
meatters when advising the government.

Ladly, we are saying that the Condtitution has tested the executive authority in the President and law making powers in

Parliament. It does not give the same authority to the Judiciary. It is therefore my proposa that the new Condtitution
should test judicid authority expressely in the judiciary. Thank you.

Com. Kangu: (Inaudible Henry Mithangu, Kariuki Mwangi, Muita Mwangi, Benson King’ori, Joseph Kamau, Miched
Muriuki.

Michad Muriuki: Minimum education for councilors should be form four. The Governmentshould.....................

am Michad Wachira Muriuki.

There should no nomination of councilors or MPs. We do not want nominated MPs or councilors.

Candidate MPs and the President should acquire 51% of votes to be declared winnersin the dections.

Every Kenyan has equd right to say he should not get 25% votes from provinces.

Condtituencies should be determined by the judiciary as one man — one vote.

President’ s dections should be held after or before Parliamentary ections and dvic dections but not together.
Electord Commisioners should have education leve of universty education and be people of known integrity.

The Condtitution must protect the public on security, education, hedth, water, food and shelter as basic rights for dl
Kenyans.

The Conglitution should provide for free education in primary and secondary leve.

All workers mugt get rights to create union representations.

Airways should be liberdized and more radio stations be licensed to appoint and hear coverage.

We should not adapt a Federal system of government.

Bang an MP should remain a part-time job

Presdentid tenure must be of two-year term of five years.

Paliticd parties should be minimized to three and financed by the government.

Provincid boundaries should be scrapped and this promotes ethnicity. We should only remain with digtricts with

new provinces. | have finished.
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Com. Kangu: Thank you very much. Joseph Wachira.

Joseph Wachira: | am Joseph Wachira, ateacher by profession. | have the following recommendations.

- Oneisthat the Parliament should not amend that Condtitution by 2/3 mgority as thisis subject to manipulation.

- A referendum should be hed on issues regarding amendments e.g. extenson of Parliament and the referendum to be
conducted by independent eectoral Commission.

- Moations (inaudible) in Parliament which do not lead the amending of the Condtitution should be passed by 2/3 mgority.
The issue of ample mgority even in persona budget should be scrapped asiit is subject to manipulation.

- In matters of nationd security, the President should not be the Commander of the Armed Forces but the Parliament
should have direct control of the Armed Forces through the miniter of defense.

- The Executive should declare war with authority from Parliament but not alone.

- The Condtitution should not dlow extra ordinary powers in case of emergencies but the power should be invoked
through conaultation by the cabinet, for example the way we find our Governmentcaling an emergency mesting of the
cabinet in order to retdiate againg by Kenyans. So the cabinet should invoke powers unless the Parliament objects.

- Pdlitica parties The Conditution should regulate formation of political parties to avoid mushrooming of politica tribd
parties. The number of politica parties should be limited to between three and five. They should be financed depending
on the number of votes garnered by the Presdentiad candidate in a previous eection.

- Therding party should be delinked from the Governmentto usng miuse of public funds for the party’s functions. It
should not public utilities e.g. vehides for its own functions.

- Structure and sysem of government: We should adopt a (inaudible) sysem of Governmentwith the President and the
prime miniger sharing authorities. The prime miniger should oversee the day-to-day running of the Governmentthrough
the avil service.

- ThePresdent should be the Head of State, (inaudible) of Minidry and should sdect Cabinet through consultation with
Paliament and the prime miniger.

- The prime miniger should be elected by Members of Parliament. A unitary Governmentshould be retained but locd
authorities should be strengthened.

- Mayors and Chairmen of County Council should be eected directly and their deputies should be the running mates.

- Thelocd authorities should be run with the helpf of Chief officers who should be employed on five-year contract for a
maximum of two contracts.

- A Board headed by Mayors and Chairmen for county councils should indude avil society, councl senate and
councilors especidly in matters pertaining to budget alocation and prioritizing of projects.

- When it comes to the legidaure or the Parliament, they should be ones to approve the parastata heads and the
approve their gppointments, Chief Judtice, Jucidiad Officers and the Attorney Genera from a lig provided by the MPs
and avil societies,

- Parliament should indude functions such as budget making and it should also have a caendar.
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- Paliamentary candidates should show a certificate of good conduct e.g. from the CID.

- The MPs should vote according to wishes of their voters.

- A specid Commission should be appointed to determine the sdlaries and benefits of MPs and councilors.

- Nominated MPs should not be retained to avoid favouritism in the gppointments.

- A certain number of seats should be reserved for women to enhance their participation.

- Paliamentarians should loose their seats in Parliament if they publicly defect from one party to another to avoid dud
party membership.

- There should be provison of Governmentof nationd unity or codition government.

- The Paliament should be one chambered and the powers to remove executive should be retained but in addition,
incase the President has a case to defend regard abuse of office should resign.

- ThePresident should not have power to veto registration passed by Parliament.

- The post of assstant miniger should be scrapped and replace with one deputy miniger and a number of deputy
minigters should be decided by Parliament.

- MPsand councilors should be recdled — let mefinish please.

Com. Kangu: Give us the document the way it is Bonface Karuga, R. M. Mukoma

R. M. Mukoma: Thank you Honourable Commissoners, ladies and gentlement. | had more points but | will go straight on the
few that may not have been emphasized by other people. MPs Sdaries increment, (inaudible) and whatever for the MPs,
where was it that they ever say anybody who has a free cheque to write for himsdf what he wants? | think this should be
explaned by either a Commisson which is established under the Condtitution or by a referendum when you want to increase
thar sdaries.

The other oneisdienation of public land, buildings and land. | think this should also be entrenched in the Condtitution so that
nobody misuses power so that they give out the nationd heritage to ther friends. The other one is on taxation and its uses. |
think we should pay taxes and spend them, that is, from it according to whet they can say unto it in services according to it. By
this we should have drict ordered judtified taxation and budgeted and judtified spending. Wdll, | think...................... (End
of Tape 6 side A)

................. remuneration, if thet is the way they do it, then law should be tightened and even bended in the Condtitution so
that we do not go broke because some few people have been greedy or they have been incompetent.

The other one gaing dong with dl laws of thisland and dl people halding public office is that nobody should be above the law.
Thisis probably one of the misused creetion of the law where we say somebody is free — I mean - you cannot judge him even
when he does things that (inaudible). The other one is the issue of the Ombudsman. The public of this country have the law
gtting on them and public officers have taken that advantage. That is, if people have no place to complain to - if you have a
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complain you are told to go to the police station which is very intimidain from the Congtable to the OCPD or whoever the
Chief may be. People are not free, they cannot air their complains when they have them. So, we should have an office which
has offices may be up the didrict levd of this Ombudsman who hears public complains hence (inaudible) to take them to an
answerable Parliament and who can actudly represent the people in terms of grievances. If the time is over, then thank you

very much Commissoners.

Com. Kangu: Cyrus Wanyumu, Kabue Kahihu Evans.

Kahihu Evans Kabue: My names are Kahihu Evans Kabue and | would like to touch on very few points here. One if about
the presidency and on that we should have a President — definitdly — and of course who should never be above the law and on
the other hand the President should never entertain sycopancy. Cabinet minigers (inaudible) so that we choose the leaders they
are expected (inaudible) to the Kenyans.

When we come to education, every Kenyan child is entitied or must be entitled to free education from the primary leve and we
should abolish the quota system kind of education and we should help our children to reach the syllabus levd whether they
should not have the money or the ability to do that because they can do that through loans and grants.

When we come to the Army, definitdy most of times we have our army relaxing and not doing anything because most of the
times we are never & war. And | fed and trust that we can use our amy forces to be doing such jobs as building bridges,
digging dams using the professiondsin their fidd to enlighten Kenyans on various fidds so that they can enhance our gods.

When we come to land, | would suggest that no Kenyan should own more than a hundred acres of land. When we come to the
Judiciary, it should be very impartid and should be seen to be completely impartid and should never entertain corruption and
bribery. When we come to the Congituency, it can only be determined by the population and by that | mean, where we have
30,000 people that can cdl for afull Condtituency to avoid over representation so that we do not have a case whereby we have
5,000 people making a Condtituency whereas we have about Sxty of seventy thousand people making a Congtituency.

Onintelectuds, | would redly like to touch on thid point whereby those who are educated use their education to fool Kenyans
and never use that to enhance the status of fdlow Kenyans. You find a ful miniser knowing only too wel thisis a cup or a
bottle of water. And the same person can use the same education we acquired to cdl this bottle a cup or a stone. That is dl
and thank you very much.

Com. Kangu: (inaudible)

Evans Kahihu: | think to have a far contribution of far presentations, we should have at least of 40,000 people to make a
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Condtituency to avoid having a Condituency whereby you have 5,000 people representing a Congtituency and another one
having saventy or eighty people making a Condtituency whereby you find that there are those who are over represented and
underrepresented. Thank you.

Com. Adagala: (inaudible)

Evans Kahihu: Overpopulated?

Com. Adagala: Yes.

Evans Kahihu: | suggest that when we have an area that is overpopulated, then the same rule should be gpplied whereby it
should be freed to create more congtituencies.

Com. Kangu: (inaudible), Waithira

Waithera Kirago: Honourable Commissoners, | an Waithera Kirago, a member of Lakipia West committee. | will just start
on my suggestions about the new Condtitution.

- Affirmaive action should be taken in favour of women to ensure politica will and to corrent the imbaance in dl divison
meking bodies.

- Kenyashould be indivisble The (inaudible) multiparty democracy and al its citizens should be equd before the law.

- The Presdent should be directly elected by dl Kenyans and he should not be a Member of Parliament. He should
address Parliament at least once every year to inform the country on the state of the Nation.

- The Presdent should have a maximum of two terms of five years each. He should appoint the Vice President from
persons qudified to be eected as Members of Parliament who should be his running mater during the dections. He
should aso gppoint the Prime Miniger.

- The prime miniger should be nominated from the Members of Parliament by a party or a collection of parties having the
mgority of membersin the House.

- Paliament should have its own budget and regulate its own procedures.

- Thecounty councils should be headed by a Chairman elected directly by the people.

- Municpd and City councils should be headed by Mayors elected by the people.

- Anyone born in Kenya or elsewhere to a least one Kenyan parent should be a Kenyan citizen. A child adopted by a
least one Kenyan dtizen should be a Kenyan citizen. Any person who marries a Kenyan ditizen should be entitled to be
aKenyan dtizen automaicaly upon application.

- Theholder of a dtizenship of another country besides Kenya should not be barred againgt haling a Kenyan citizen.
Thank you very much.
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Com. Adagala: (inaudible)

Waithera Kirago: No, he should not be a Member of Parliament because when they are being elected heis arunning mate.

Com. Kangu: Fndly Nicholas Kanampiu.

Nicholas Kanambiu: Asante sana. Jna langu ni Nicholas Kanambiu na yangu ni machache sana.  Nataka kuongea kwa
upande wa rais, security na upande wa corruption. Katika Kenya tuna shida nying sana kwa upande wa rias.  Yeye ndiye
mwenye mamlaka yote, akitaka kuenda nje hawezi kuomba ruhusa, anaenda tu. Kwa upande mwingine, akitaka kunyakua
ardhi yamtu ananyakua na pia Nyayo akitaka kuua mtu anaua. Kwa hivyo, tunaonelea kuwe na sheria ambayo rais atakuwa
chini yake kwa sababu mwenye chini ya sheria i Mungu na hakuna mtu mwingine. Kwa hivyo, Nyayo amechukua kila kitu
katika nchi hii na tunataka rais ambaye atachaguliwa kwa ule ucheguzi utakuja awe chini ya sheria

Kwa upande wa security, katika upande wetu wa Lakipia tuna shida sana. Watu wanauana kiunyama, polis wanaitwa wagje
waangdie ni nini inaenddea lakini wanakuja kutazama na hawafanyi chochote. Kwa maoni yangu, naonelea polis ambao
wanaenda training Kiganjo wawe wakienda miezi kumi na miwili ili wafundishwe discipline na adminigtration kwa sababu polis
wa Kenya, tangu 1964 wamefundishwa mambo ya kuua na corruption - hakuna mambo mengine wanafundishwa Kiganjo.
Kwa hivyo tumeondea wafundishwe kwa muda wa sx months jind ya kukaa na raia kwa sababu wamefundishwa kuua kwa
kupigamtu risas. Kwa vile hatujgpigana na maadui wa nchi za nje, tuna shidanyingi kwa sababu practice ya polis wa Kenyan

n kuua mwenzake ili wagulikane hivyo.

Jambo latatu ni juu yadimu. Tuna shida sana katika dimu kwa sababu 8-4-4 ilileiwaili makabila mengine yaruke katika darasa
kwa sababu kama Form sx hakuna makabila mengine yangeruka yaende Univeristy na kwa hivyo serikdi ikaondea kutoka
form four, watu warudishwe class ingineili wafike universty. Sio mambo ya Siasa, naongea mambo ya ukweli. Hii ni sku ya

huzuni sana ndugu zangu kwa sababu tumekubaiwa kuja kutoa meoni yetu nahii ni............

Com. Adagala: Toa meoni, wacha kuldamika.

Nicholas Kanambiu: Hii ni free board. Upande kwa county council, tunataka mayor awe akicahguliwa na wananchi na awe
miu ambaye amesoma na amedimika kwa sababu mayor tulio nao ni watu wa standard four au Sx. Kwa mfano, kama mzungu
ametoka ng’ambo na kuja kuona development ya Nyahururu, hawezi fadika kwa sababu huyu mayor hawezi kuongea
Kiingereza Anatafuta interpretor wa kuongea na hiyo inatupa shida sana.

Y a upande wa Minigers - Commission, please for your kindness — tunataka kama ni minister afanye kazi ya miniser na kama ni
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MP afanye kazi ya MP. Hatutaki kuchguliwa Minigter for Foreign Affairs nani MP wa Nyandarua. Atafanya kezi gani — ya
MP au yaserikdi? Kwa hivyo, tunataka kama ni Minider afanye kazi ya miniger na kama ni MP afanye kazi ya MP na hiyo

kaz itaendelea vizuri.

Upande mwingine — mimi nataka kuongea wazi — traffic katika Kenya waondolewe kabisa kwa sababu hawa watu
wamegjiriwa namtu mmoja katika jamhuri ya Kenya. Hatutaki mambo yatreffic katika Kenya kwa sababu wametuletea shida

sana hapa.

Kwa upande wa security niongeze kidogo, tangu 1963 Governmentsector ilisema itdinda mwananchi na mdi yake. Sasa,
imekuwa gje polis ndiye mwizi na ndiye mwenye kukulinda? Itakuwa namnagani hapo?

Com. Kangu: (ineudible)

Nicholas Kanambiu: Ngoja, ngoja Mimi nasemanina hasira na nitaongea kwa sababu hii ni free board. Naulizge, upande
wa judice by judges, kama judge amehukumu mtu miska nne na huyo miu afanye apped aachiliwe, judge anatakiwa
ahukumiwe hiyo miaka kwa sababu itakuwge judge na judges wamesoma class moja anihukumie miez minne hdafu judge
mwingine aseme nimeechiliwa na korti. Kwa hivyo inatakiwa kama judge amekuhukumu miaka kumi na appeal ikuachilie, huyo
judge arudishwe kortini na ahukumiwe kwa sababu hapa ni njia ya corruption na hatuwezi fanya kazi namna hiyo na hii

imeenddea sana.

Kwa upande wa hedlth, Kenya tuna shida sana kwa wale ambao hawgiwezi. Unaenda kwa hospitai na unaandikiwa dawa na
miamhbili ambayo huwezi pata. Madawa zetu ambazo zimenunuliwa na serikai zinaibiwa na na madaktari na kupel ekea wetu
wa pharmacy. Ningemtga hapa Kwa hivyo, tunataka Governmentsector — nimeongea wazi — ilinde watu kwa mambo ya
dimu, mgi na madawa. Commisson, muende mfikishe hayo maneno kwa sababu tuna shida sana hgpa. Raa wa kawaida
gopatiwe dawa ya kutosha na apewe dimu. Sasa itakuwgje nikitozwa kodi inayonunua madawa na madaktari wanauza hayo
madawa na kupeleka kwa pharmecy.

Mambo ya pesa — ngoja kidogo — mambo ya pesa ndio muhimu sana.  Tunataka pesa ya Kenya, ile sarikdi itakayokuja
itengeneze pesa yenye ziko na crown waa so picha ya mtu kwa sababu ile pesa iliopo hapa — hata mkiangdia kwa mfano — ina
picha ya Nyayo hapa juu na iko na pesa juu na crown chini. Hii inasema hakuna serikdi. Kwa hivyo, tunataka ile serikai
itakayokuja itengeneze pesa yenye iko na crown and mlima Kenya na picha ya muanzlishi wa taifahili kwa sababu hata mataifa

yanje yakiiangdia, hii ni albu sana — pesa juu na crown chini.

Com. Kangu: (Inaudible)
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Charles Nderitu: Mginayangu ni Charles Nderitu Kiruki nani mkaazi wa Nyandarua na ninafanya ukulima. Kitu ambacho
ningependa kupendekeza kwa kamati ni kwamba rais awe akichaguliwa mitu diye na miska 45 — 70 au 75 kwa maana mtu
akizeeka hata akili inazeeka. Rais awe akichagua ma-minigter lakini kuwe na kamati ya kuchagua hawa watu kama wanatosha
kwa maana wengine wanachaguliwa na ni wezi na wakienda hawvawezi Linda mdi yetu. Mjumbe au minisder akipatikana na
makosa kama wafanyi kazi wengine wa serikdi afutwe kazi. Tumesikia wengine wanangis watoto, wanapelekwa kortini na
wanarudi kutuakilisha na hiyo ni madharau kwa Kenya yetu.

Vilevile rais aswe Commander-in-Chief wamgeshi kwa maana akiwa mkubwa anazidi kuumiza wae wananchi wengine kwa
mageshi. Pia, aswe akichagua ma-Commissioners ama charmen ama judges au Attorney Generd, wawe wakihaguliwa na

kamati fulani.

Security katika nchi yetu imekuwa mbaya sana. Kwa mkutano wa siasa, unaona polis ni wengi kuliko kias lekini uharibu
ukifanyika mehdi, unaona hata kupata polis ni tagbu. Polis wanafanya kazi ya Sasa kuliko ile tumewagjiri.

Tunataka forest zilindwe. Kama mstu ulio hapa unaitwa Forsat Forest ulipeanwaa wakati wa Siasa, Marmanet forest ulipeanwa

mwaka wa 1999 wakati wa Sasa. Wakati kama huu tungekuwa na mvua hata huko Nyandarua.

Tena tunataka mishahara ya wafanyi kazi iwe ikilipwa mwisho wa mwezi na increment ya pensioners, wawe wakipewa
increment kama wae watu wengine. Wamekaa na ile mishahara waiokuwa nayo tangu zamani na wdifanyia serikai kazi kwa
muda mrefu.  Provincdd Adminidration waswe ndio wanaangdia polis kwa maana ndio wanatawala polis hadi polis
wanashindwa na kufanya kazi yao. Kwa hayo Commissoners, nimesema asate sana.

Com. Kangu: J. M. Machomba.

J. M. Machomba: Honourable Commissioners, | have only three points to make. My names are Jackson Muita Machomba,
| am avic leader. What is in the Local Authority, | want to recommend that our Local Authority should actudly be a min
Parliament whereby we have the mayor at the end and eected directly by the citizens. The vice should dso be his running mate.
We abolish the adminigtration and (inaudible) becomes incorporated with the Local Authority and the role of the DC should be
taken by the (inaudible) of that Loca Authority. In Locad Authority we should have a speaker and it should be different from
the centrd government. The clerk should be gppointed by that Loca Authority and should come from the area of that Loca
Authority.

The nominated counillors We should only have very few nominated councilors who are specid or the people who have got
vary specid kills and well learned such that when they go to the council, they will serve specid purposes on advice of the
country in such aress.
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On dections, the 25% votes in the Congtituency should be abolished and the President should garner more than 50% of the
votes casted nationwide. If there is no clear winner, then we should have a run off —that is we should have two, firs and second
—who are going to vote again.

Thethird point is on sadlaries for the councilors. They should get their salaries from the centrd Governmentand they should be
reasonable. We are having in this country whereby the sdary of the President is known to be very high and the salaries for the
Members of Parliament are very high while the dvic leaders in this country do not even have sdaries, they have dlowances.
S0, let us have reasonable saaries for the President, for the Members of Parliament and for the Loca Authority.

Com. Adagala: Why should you get money from the centrd Governmentwhen you can retain your own money? Because
there are two systems — oneisthat dl the revenue goes to the Governmentthen they return some to you but you can retain and

give them their percentage and then you will be able to raise your sdary.

J. M. Machomba: My view isthat we should get sdaries from the same place, that is, dl the elected leaders in this country so
that we leave the councils free. The councilors should then be managers of their locd authorities but then ther sdaries and
alowances and other benefits come from the centra Governmentso that they are equa country wide. We may be having some
locd authoritiesin this country who may not even be able to sugtain themsalves.

J. M. Machomba: Thelocd authorities?

Com. Adagala: (inaudible)

J. M. Machomba: From ther own areas —that isfrom their area of jurisdiction.

Com. Adagala: (ineudible) So, we want people like to you to help us in working out that. May be a little because — you
know —we cannot have because it isthe Act. It’sokay. Thank you. Haya, tumemdiza (inaudible) tumechoka lakini tumefurahi
sana kwa sababu watu wa Nyahururu mmekuwa truly avil citizens. The beginning was dow — tulienda polepole lkini hiyo ni
kawaida. Mwishowe tumeskiza kilamtu nawae wameenda tunawaambia pole lakini saa zingine huwa hivyo. Inakuwa dow
hdafu wengine wana shughuli zingine lakini muwgulishe kama mmesikia mgina yao ili waandike memorandum na watu — kama
karatas moja tu na points. Tukisema memorandum watu wanafikiria ni kitabu kizima lakini kitu kifupi tu. Wengine wanatoa

pages kumi hivi.

Sasa vile tutafanya, meoni haya tumechukua na tumenasa tutaenda nayo na itachapishwa na report itarudi hapa Nyahururu na
mtaangdia muone kama hii ndio tulizungumza au la. Néfikiri hiyo ni tofauti na tume zingine.  Sasa hii itakuja directly hapa.
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Hakunamahdi pengine itapitia kwa sababu our collection unit is the Condtituency. Lakini, pengine ni mara ya kwanza mtaona
report yatume Sjui kwa miaka. Baadaye, mtachunguza miezi miwili kama sheria itakuwa vile iko na haitabadirishwa, kama asli
yetu itakaa hivyo.

Tutakuwa na Condtitutiond conference ambayo tutakuwa na watu mia Sta wanaojadiliana na tutakuwa na watu watatu kutoka
digtricts —gjui kama mna shida na districts hapa - mtasshughulisha na mmoja atakuwa mwanamke, mwingine pengine councilor
na mwingine mtachagua vile mnataka. Watakuwa huko na MPs wetu, hao wanawake, councilors, NGOs, Churches,
Mosques, watgadiliana kwa wakati wamwezi mmoja  Haafu, tukiskazana kwa vitu vyote, itaenda bunge kwa sababu sheria
ya sasa, bunge ndiyo inabadilisha katiba mwishowe. Tukikosa kusikizana iterudi huki kwa njiaya referendum.  Kwa hiyvo, hivi
tunavyozungumza 9 kitu ambacho kitakuwa mwaka mwinging ni hgpa karibuni — referendum ya Yes of No ili tujue kama
wananchi wamesema kuwe na free education na wengine wameme No, lamawatu wdlipe (inaudible) yes or no, free education,

yes or not. Haafu itarudishwa tena kwa college za hiyo group na tutapel eka reports zote kwa bunge.

Kwa bunge tutapeleka Bill na kwa Nationad Conditutiona conference it kuwa report hdafu Billndio itaenda kwa Bunge na
Bunge wakipitisha, Congtitution mpya ikizaiwa ili nzee inakufa. Ni kama chameeon; ikizaa inekufa. Mtoto diyezdia naye
anakufa. Ni hayo tu na hatuna mengine ila kuwashukuru, tushukuru 3T kamati ambayo imefanya bidii sana hata inaonekana na
tumefurahi kupitia hapa Lakipia Didrict. Tumekuwa na maoni ya gjabu — mazuri na pia maisha yenu yote kutoka kwa hayo

mambo ya bombs nawafuggji yamekuwa meazuri na hata mmetusaidia kwa hiyo content ya Governmentsana.

Pamoja na officers wetu na mwenzangu Mutakha Kangu, namshukuru na tutaenda. Next week itakuwa (inaudible).
Tungependa kumdiza na meombi kama vile tulianza Na ukiwa na jambo lolote undofikiria ni muhimu, if you send it to us

before July 15" itakuwa memorandum.

Com. Kangu: | want to make one comment about the concern watu wameraise wakiseme i tutaamini hii Commisson ama
namna gani. Huwa ninaambia watu kuhusu hilo jambo. Kulikuwa na watu wamekaa ndani ya nyumba kama vile tumekaa.
Mmoja akatoka nje na kusema kuwa kuna mawingu kutanyesha, muende mtengeneze shamba mpande. Wakaanza
kuvurugana. Wengine wakasema hata SS9 tungjua hakutanyesha, why do you wait for the time? They did not plant, they did
not harvest. Wengine wakasema tungjua hata tukipanda, kuna ndege huko huwa inakula mbegu zetu. So why do we bother?
They did not plant they did not harvest.

Ancther group ikasema, hata ikimea tungjua kuna nyani wanakula mahindi ikianza kutoka. So, why do we bother? They did
not plant, they did not harvest. But one group said, ‘we are not sure it will rain but let’s try, and we are aware kuna ndege
inakula mbegu but this round we shdl gt around with stones to chase he herd. We are aware tha kuna nyani wae wanakula
mehindi saaileinakaribia. Thistime round, tutakaa na mawe kuwafukuza. There are birds and nyanis out there ready to rip this
processs if you people do not stand with stones to chase them, you will not harvest.
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Com. Adagala: What my colleegue is saying is that what gives us a lot of encouragement and a lot of hope is tha the
Condtitution is entrenched in the people. The process isin the people. Hatuwewezi ku-control vile Parliament ita-vote au mtu
anasemanin kwa gazeti lakini 99, we are very happy because you are with us and thet is what keeps us going day-in-day-out.
Asante.

District Coordinator: Honourable Commissioners, (inaudible), wananchi wa Laikipia, mimi kwa niaba ya watu wa Lakipia |
want to thank you most sncerely honourable Commissioners for keeping time and being with us up to this hour. Tungua
mlikuwa Doldal jana na kesho sasa mkashinda ned. Taadhdini mkienda Nairobi, muwaambie other Commissoners that
waLakipia wako nanyinyi nammengioea. Nimetoka hivi karibuni na nimekuta watu wamejaa kwa hii room yote (inaudible).
Jana tulikuwa Kinamba na bado waikuwa wamejaa (inaudible) na hivi ni kuonyesha ya kwamba watu wa Lakipia wako kwa
katiba kabisa. They are very (inaudible) and they need a new Condtitution and ndio maana unaona wamekuja kwa wingi na
watu wa Nyahururu hawa Commissoners wawili ningua mmeskia mgina yao na ndio watapeleka mambo ya Nyahururu
Narobi. Wakati itakaporudi, mkumbuke Com. Mutakha Kangu na Com. Kavetsa Adagda wdikuwa Nyahururu na
tunawashukuru kwa kukaa nes and we are very happy. Tuombe

Prayers. Mungu wetu Sku yaleo tunakushukuru. Vile tulikuuliza wakati tulianza tunaona Mungu wetu umetimiza. Tunaombea
hawa Commissioners waio mbele yetu kwa kazi gumu wamefanyaleo. Kilammojadikuita tukijua ya kwamba tunafuata nyayo
zaY esu Ktriso kwa maana aikuwa anaskiza kila mmoja wetu wakati waikuwa duniani nahata sasa anatusikiza kwa maombi.
Tunaomba wakienda uwapeleke vyema na waendelee kufanyia watu wote kazi ili tu-achieve tunachotargia na watoto wetu
watafaidika. Tunauliza kilammoja wetu diye hapa umpeeke vyemalili afike kwa bila matatizo na ndio officers wakirudi tena,
tutakushukuru Mungu wetu.  Tunaomba kwa hayo machache kwa jinalaliye Yesu Kristo mwokozi wetu. Amen.

The medting ended a 5.45 p.m.
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