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CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS, LAIKIPIA EAST CONSTITUENCY, PUBLIC HEARINGSHELD AT
DOL DOL SOCIAL HALL ON 4™ JULY 2002

Pr esent

1. Com. Mutakha Kangu
2. Com. Kavesta Adagda

Secretariat in Attendance:

1. Solomon Mukenion - Programme officer

2. Ouma Ochieng’ - Assgant Programme Officer
3. Regina Obara - Verbatim Recorder

4. Katuko - Didtrict Coordinator

The meeting was called to start at 10.30 am with Commissioner Mutakha Kangu in the chair.

Margaret Lusunda: Wae ambao wamefika hgpa kutoa meoni yao, mabibi na mabwana nachukua nafas hii kwanza
kuwakaribisha Commissoners wetu katika Dol Dol. Hapa ni sshemu moja ya Lakipia-nafikiri mumeshangaa kuona vile iko
mbdi lakini hata kama ni mbdi tuko Lakipia Mgina yangu ni Margaret Lusunda mimi ndio charlady wa Lakipia East
Condtituency kwa kaméti ya conditutiona review na nitauliza mzee mmoja-Joseph Shudi tafadhdi tuombeeili tuanze.

Joseph Shueli: Tusmame, tuombe. Kwa jina la Baba na la Mwana na Roho Mtakatifu, amina Mungu tunakushukuru kwa
nafad hii ambayo umetupa na wakati huu mzuri ambao umetupa ili kuungana pamaoja hapa na kuweza kutoa meoni mazuri
tunapoendesha tafaletu la Kenya. utupe nguvu na utupe mawazo mezuri na ya kukupendeza wewe ili tupate kujenga nyumba
hi yetu ya Kenya kwa njia nzuri na kwa upenda na kwa kushugulikia kila mmoja wetu hasa kwa Wakenya wote. Tunaomba



haya kwa jinalayesu Krisso Mwokozi wetu amina. Kwa jinala Babala Mwana la Roho Mtakatifu, amina

Margaret Lusunda: Asante sana Joseph. Commissioners wetu hatutapoteza wakati kwa sababu tungjua tumechdewa yae tu
nitasema mimi mwenyewe ni kuomba msamaha kuwa mumeona pengine hdl yetu iko hata quarter haijgaa lekini ningependa
kuwaakikishia kuwa watu bado wanaende ea kuja, we have done enough mohilization katika area zote hapa, ma chifu wengine
wako hapa na wangua kuwa tumezunguka kabisa. lle kidogo ambayo pengine hatujazunguka kufanya zaidi pande hiii ni
mambo ya dvic education. we have actudly doen little that we would have expected kwa sababu ya transport to some aress.
Kuna mahdi ambayo tumepakana hata na Isolo na Samburu ni pagumu sana hata inskuwa ni shida kufika na saa ingine pia
hawa watu ambao unaona hapa wengi wao wana hama hama kwa sababu ya jildi. Kama ungepitia hii njia na barabara leo
ungeshangaa. Ungeona watu wengl sana wanahama kwa sababu jildi imeanza hapa. Kwa hivyo, hatujaweza kufikia watu wengi

nawale wachache tumefikia ndfikiri wako na memorandums hapa. Wako wachache lekini memorandums ni mingi.

Kwa wanakamati ambao wameambatana na mimi Sku ya leo niko tu na watu wa ofis ambao ni wafanyi wa congtitutiond
Review pae Nyanyuki, wanakamati wengine wako sehemu ya Nyanyuki wanawaongojea kesho. Lakini nitauliza wae wako
wasamame. Tuko na Catherine, Catherine ndio Deputy Coordinator ndio dikuja pande hii Coordinator akaenda Kinamba,
wengine wawili wako pae pia wanasaidia kwa registration. Kwa hivyo nitachukua nafas hii kuwauliza wazee wae wako hapa
na kina mama kuwa maoni yae nitatoa ama vile mngua inaendelea katika Kenya yetu ni ya kusaidia kujenga tafa letu, ni ya

kusadia tuwe na kitu ambacho tutargjiaiwe Katiba mpya

Kwa hivyo nitarudisha kwa coordinator ambaye amekuja natimu ya Commissioners, ili tuendelee na programme.

Solomon Mukenion: Bad asante sana watu wa Dal Dal, hamjamboni. Bas 99 hila kuchukua nafas ming ningeteka tu
kujulisha wae tumetoka nao secretariat ya Conditutional Review Commisson, kisha nitapatia programme ma-commissioner
waendeshe kazi. bas mkiona pae mbee yenu kuna hao vijana wawili, hawa ndio wanafanya kazi ya kuandika mambo yenu
yote, ndio wenye ujuzi wa kuandika kila kitu. Ule yuko pande ile anaitwa Dancun Mutai na ule ana-record ni Ochieng na nyuma
n mwezangu programme officer, Jane Mbao, tunasadiana na yeye kazi. anayefuata ni Regina Obara, yeye anafanya kazi ya
ku-record namachine hizi, mambo yenu yote itawekwa na itasikizwa vile mtakavyosema. Namimi kwa mgina naitwa Solomon
Mukenion ndio programme officer ambaye anaongoza kikundi hiki kutoka secretariat. Sasa nafad nataka nirudishe kwa

mwenyekiti Commissoner, aendelee. Asante sana.

Com Mutakha Kangu: Watu wa Lakipia East, Dol Dol nawasdimu Hamjambo? Mbele yenu kuna ma commissioner wawili
wenye watashugulikana kazi ya kuchukua meoni yenu. Mimi naitwa Mutakha Kangu na mwezangu n Commissoner Kavesta
Adagda Sku yaleon sku yenu yakuzungumzas yetu ya kuzungumza. Mradi wa kurekebisha Katiba nilisema utakuwa mradi
wa kuhussha watu wenyewe na kusema vile wangependelea na kwa hivyo leo ni sku yenu ya kupeana meoni yenu. Na

tunataka mtoe meoni mkijiskia uhuru, mkijisikia free. Hakuna kuogopa lolote, ngua chairperson amesema i kati yenu kuna



ma-chifu na nataka kusema usikuje kutoa maoni ukiwa nawas wes ai chifu atasikia vile umesema, ama namna gani.

Wakati huu mbee ya Commisson, 99 sote tunatoshana na kila mtu anachangia huu mradi kama Mkenya so usiogope di
mtasumbuliwa ukitoka hapa. Hata chifu nao wako na ruhusa ya kutoa meaoni yao, wasogope pengine mtu ataenda kuambia DO
ama DC “nimesemahivi nimesama hivi”. [ko wazi-tunataka tuangdie ni nini iko mbaya katika nchi yetu, inatusumbua inaharibu
maneno na ikiwa tunaweza rekebisha mambo ya uongozi, mambo ya kutizamdi yetu tutafanya namna gani. Kwa hivyo hatutaki

watu Kuzungumza na uoga, mzungumze mambo uko nayo.

Na tukianza kazi ya leo kuna mambo kadhaa tunataka mjue. Jambo la kwanza ni kwamba, maoni tunachukua kwa njia tatu.
Unaweza kuwa na maandishi-written memorandum na uwe hutaki kuzungumzia hiyo memorandum unataka tu ku-hand over.
Hivyo ikiwa uko na mahdi unataka kukimbia hakuna hga ungoje, unaweza peana kwa yule pade anaingiza jina lako kwa
regisier unaweka sshihi na pole pole unaenda. Njia ya pili unaweza kuwa na maandishi written memorandum na uwe unataka
kuzungumzia hiyo memorandum. Tutakupatia nefad lekini tunataka uskuje mbele kuisoma yote kwa sababu utafika huko
tutasoma hiz zote tuko na process ya andyss na data analysis people wako hizo vitu zote zitasomwa. So ukikuja na hiyo

unafanya tu kumulika tu yale mambo ya muhimu muhimu, you highlight the main issue lakini ingine tutasoma 99 wenyewe.

Njia ya tatu ni kwamba kuna wae hawana maandishi yoyote. Wanataka kuzungumza kupeana meoni oraly, tutakuruhusu,
unakuja hapa unazungumza yae uko nayo kwa roho yako kwa kichwa yako na itaandikishwa chini na pia tunanasa sauti yako
kwa hii machine kwa sababu baadaye, tukitaka kurudia tusikie fulani disema nini tutakuwa na records tunasikiza, so huo ndio
utaratibu tunafuata.

Na hayo maoni yanaweza toka kwa wewe mtu kibinasfi, uzungimze kwa nigba yako, amainaweza toka kwako kwa niaba yako
na kwa nigba ya kikundi fulani representing a group. Unakuja unasema mimi nazungumza kwa niaba yangu na kwa niaba ya
group fulani hdafu unaweza deza kwa hiyo group uko na cheo ama hakuna ama umecheguliwa tu na kama yule atakuwa

spokes person wa hiyo group na umetumwa uzungumze. Hiyo tunakubdi.

Kwa wae wako na written memorandum wanataka kumulika sana sana tunataka kupeana mtu dakika tano. Kwa wade
wanazungumza oraly tungpeana dakika kumi na hii inategemea mambo kadhaa. Saaingine wingi wa watu tunataka tusikize kila
mtu. Saa ingine tukiona you are like an opinion leader na maoni yako ni ya kubeba watu tunaweza patia wewe muda kidogo.
Watu kama watu ni wachache tunaweza patia wewe muda kidogo. Saa ile masaa inaanza kuenda na watu bado wengi
tunaweza anza kupunguza hata huo muda sasa utoke dakika tano ifike hata dakika tatu namna hiyo kwa sababu tunataka
tuskize kilamtu na saa ingine huwa kwamba mambo mengi imezungumzwa na wae wamebaki wengi ni wa kutaka kurudia tu

ama kuongeza jambo mpya. So huo utaratibu uko na tukifanya hivyo muedewe sababu tunafanya.

Now tunafuata lig yenye tuko nayo hapa. Ukiingia jina unaandikisha kule ile lig inakuja hapa. na jina huko inaandikisha iwe



unataka kuzungumzaiwe hutaki kuzungumza unaandikisha jina kwa sababu tunataka kwanza tujue wae walihudhuria mkutano
wdikuwa wangapi na wae waizungumza wdikuwa wangapi. Wae wditoa written memorandum waikuwa wangapi.
Unaandika jina kule na tukimdiza, ukimdiza kuzungumza, unaandika tena jina kwa register pae na kuweka sahihi ndio tujue

wa e wamezungumza na wale hawakuzungumza,

Lugha ya kutumia; tunasema mbee ya commisson uko uhuru kutumia lugha yoyote unaona itakuwezesha kujideza mambo
yako hila waswas. Ukitaka kuzungumza Kiingereza, ukitaka kuzungumza Kiswahili, ukitaka kuzungumza lugha yako ya
nyumbani utaruhuswa lakini ikiwa kuna hga na trandaion tungua-na néfikiria chairperson utatusaidia kupata i nani ana
trandae. Na saa ingine hata saa ile tunazungumza mtu anezungumza Kiingereza, tungependelea ikiwa wengi wa watu hapa
wanazungumza lugha fulani na kuna wazee hawafudilii tungependdea wafuate yde yanazungumzwa tukuwe na mtu wa

kuwafanyia trandation nao waelewe watu wetu wanasema nini. So tunatumika hivyo na tuweze kuendelea vile nimesema,

Ukimdiza kuzungumza 99 tunaweza kukuuliza swdi moja ama mhili ya kufafanua mambo umesema ikiwa hatujaglewa jambo
fuan sawa sawa. Saa ile tunaulizaikiwa uko na mgibu, utupatie Kama ni jambo haujafikiria, unasema hujafikiria Sababu
tunasema hivyo ni kwamba huu g mwisho. Wakati tunazungumza hapa kuna wae watakuwa wangifunza mambo kutoka hapa
na pengine mnaweza kutoka hapa msame jambo fulani lilitokea tuende tufikirie tuandike memorandum ingine tutume huko kama
havgamdiza Mtakuwa na ruhusa ya kufanya hivyo lakini ifike ofis kabla tarehe kumi na tano ndio iingie kwa sysem ya
andyss nazingine So huo ndio utaratibu.

Sasa tuanze na bwana John Ole Kitingoi, unaenda kukaa pale.

Simon Ole Kaparo: Mimi ninaitwa Smon Ole Kaparo.

Com. Mutakha: Smon ama John?

John Ole Kitonya: Tumebadilishananakwa sababu ....... (Inaudible).

Com Mutakha Kangu: John yuko wapi? Huteki kuzungumza? Wewe anza tu kwa sabau you are the fird person. Na wewe

hata kama una haraka tunafuata orodha.

John Ole Kitingoi: Mimi naitwa John Ole Kitingoi. Niko hapa nikigkilisha Laikipia Paralega Network, | am the coordinator
of the network.

Introduction; in Kenya currently, the Conditution Review Process going on dgnifies a recognition by the Kenyan dtizens that
the present Condtitution isimperfect by not protecting the rights of various Kenyan communities and individuas.

Com Mutakha Kangu: Focus more on the proposals.



John Ole Kitingoi: We the Lakipia Maasai feds that the congtitutional process gives us an appropriate moment to present
our grievances agang us that originates in the process of conditutional making in the past. It is our sincere hope that this
Condtitution Review Process dlows for the renewa of the Kenyan nation state in a manner that makes it possible for dl
communities to fed protected by the recognition of our culture identity as rights enshrined in the congtitution.

Hidorica injustices againg the Maasai people; of dl the Kenyan communities, we the Maasai spesking have suffered the most
from condtitutional manipulation that displaced us from our ancestral land disbursed us into unhospitd arid land, fragmented, a
process of community disintegration that continues up to date.

The Maasai agreement of 1904 and 1911; the higtoricd injustices began with the colonid treaties with the Maasal which
disposed the best of our land by the British in 1904 and 1911. Using the condtitutiona mechaniam the British dlegedly obtained
the concept of the Maasal to settle British settlersin the Rift Vdley. Of the 16,000 sq miles highlighted for European settlement,
11,500 sg milewhich is 70% of what became the white highlands was previoudy the Maasal land.

When the Maasal chdlenged the abrogation of the 1904 treaty in court in 1913, the case was thrown out on technicdity that the

Maasa ere a sovereign nation but under the British Protection.

At the Lancaster Condtitutiond Conference in which the future of independent Kenya was decided the Maasai presented their
case for ratification of the higtorical injustice. The British refused the fact that this land belonged to the Maasai. The Maasai
however did not agree that the land vacated through the tregties did not belong to them and this lead to the none Sgning of the

conference document by the three Maasal representatives.

When we come to post independent period, the independence period brought no recipe for dispossession. Although it was
agreed in Lancaster House Conference that United Nations aienated Maasai land will remain exdusvely ther and that that fact
hed to be entrenched in the Condiitution it was not adhered to. Later a land tenure reform was promulgated without the
participation of the Maasai, which dismantled the inditutiond framework of pastordism inherently undermining its vigbility by
dedtroying the basis of its surviva-the commund land ownership.

The policy which came to be enacted into law, though pretending to merdly up bring the communa areas or smdl aress for
effective management, instead created an onswerable tenure units called group ranches.

Aggrieved by the rate at which we are loosing our land and nation hood and further aggrieved by the kind of paliticd system
and practices furthered by dominant Kenyan communities on land, our firsg recommendation is that Land Control Boards be
replaced with Community Land Control Boards conggting of respectable elders dected by the community. Also dl land matters



should be locdlized, adminigration of dl Maasai land should be to the interest of the Maasai as a community and as Kenyans.

Indigenous land use system of the Maasai within their custom and their way of live should be formdly recognized by lav and as
such, should be enghrined in the condtitution. All the Maasai should not be dienated and as such be protected and in cases of
public use, the community itsdf to decide what land to alocate and for what purposes. The natura resources within the Maasal
land should be owned by the community as part of land and enjoy it’s benefit. Any economic opportunity arisng from such
resources, the indigenous should be given priority in dl forms of benefit. All forests and forest reserves within the indigenous
people’ sland should be owned by the community who should protect and manage it in accordance with their culture and therr
tradition. All Maasai land should be owned commundly.

Any lands of the Maasai previoudy alocated to outsders and foreigners should be returned back to the Maasai. Past
regigration should be chalenged in court especidly if it was fraudulent.

In governance we propose mgimbo in our proposals that is in Rift Vdley; Rift Vdley to be divided into three regions. The
North Rift taking the Turkana, Pokot, Tranzoia and other areas. Centrd Rift, we have the Kdenjin didtrict of Nandi, Kericho,
Keyo, Koibatek, and Baringo. We have the South Rift Jmbo, this includes dl the Ma speaking groups of Narok, Kgiado,
Transmara, Lakipia, Samburu and Marigat divison of Baringo didrict. That isthe Rift Valey.
We come to the executive arm of the government. There shdl be two levels of executive power, nationad and regiond. This
leads to the abalition of the provincd adminigtration
and replacing it with elected leaders.
Our proposdls in the executive that isin the nationd powers:

(1) Theexecutive shal comprise of the president, vice president and cabinet ministers whom shal be non-parliamentarians.

(2) All Cabinet Ministers shall be professionasin their respective fields.

(3) The President shdl be Head of State and government and shdll be entitled to hold office for a maximum of two four

year term.

(4) The Vice Presdent shdl be arunning mete of the President and shall be the deputy executive of dl the public.

(5) The President and the running mete shall be holder of bachelor degree from a recognized universty.



(6) There shall be ten ministries headed by a Minister. These ministries shdl be those scheduled by the Condgtitution. The
President shdl gppoint the minister but both chambers of parliament must ratify the appointment.

(7) No person who has ever been elected President or otherwise been President of Kenya, shall be digible as a President
under the new Congtitution.

(8) Any Kenyan of sound mind and good hedth with 35 years and above shal be digiblet o vie for dl those offices.

(9) Intheregiond executive, the region shdl be the basic unit for law making.

The country shdl be divided into severa semi autonomous regions the boundaries of which will be merdy defined by the
Condtitution. Our nationd inditutions and cultures should be entrenched in the Condtitution and granted protection as dictated
by the dominant culture of that specific region. This region shdl be headed by a regiond governor eected by the members of a

given digrict on a common role.

The parties in each region shdl support dl dections and campaign expenses. All immigrants are not ligble to vie for dective
posts forever in the region.

Recommendations in education; education language be taught vernacular and Kiswahili and English as usud.

Regiond departmenta heads will bein line with a nationd minidry. The president of the republic shdl not exercise any control
over ay resources, issues, projects, and program of a region such that such control has received the sanction of the specific
regiond assembly.

There mugt be code of ethics to the elected postsin every region. All eected posts, councillors and chiefs mugt be O leves and
above. That is the much we have produced as the Lakipia Pardega Network.

Com Kavesta Adagala: Thank you for your extengive proposals. | have severd questions, which you might need to jot down.
One, concern, the use of the word vernacular, it is purgatory, everybody usesit but it means the tongue of the play, the language
of the play. So you are better of usng just one of the mother tongues-the British are the ones who said we have vernacular. So
it is better even in mother tongue or whatever that is on education. Otherwise, you will be meking us daves. You want us to be

daves and we are S0 hitter againg the British here where we are.

You sad dl immigrants shall not be digible for eective post forever. When an immigrant comes and gives birth to a child in this
areq, istha child ill an immigrant?
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You have given us qudifications for presdency and vice presidency sound mind, good hedlth-but | think in our circumstances
this probably isthe least qudifications we worry about because, | would have thought you would have added ethica or mord
something and | don’t know what, but | thought you would have added more.

At the very beginning anyway, answer those ones as | look for the last one-thereisalast one | wanted to ask.

John Ole Kitingoi: On these vernaculars what we meen is the mother tongue that is, mother tongue must be taught in the
nursery up to the primary leve.

About thisissue of immigrants, what we meant here is that even if that person comes here and lives for 50 years the child il
will be an immigrant because one he has the right to inherit from his or her parents so there is no difference from that parent. If

their parent doesn’t have aright to own land or to vie for any post the same case gpplies to the off springs.

Com Kavesta: Citizenship of Kenya.............. (Inaudible).

John Ole Kitingoi: What we are saying isthat on the minority rights, thisis where they are margindized; you have the imposed

to the minority groups.

Com Mutakha Kangu: You told us how we should divide the Rift Valey into three regions. You haven't told us how many
regions should we have in the entire country and if we are going to divide some other provinces,or we are going to leave them

that way, we need to put some thoughts on thét.

On that issue of immigrants, we would like to know your definition of an immigrant. Are we taking in terms of tribes or what do
you mean and if that isthe case, are you therefore saying we are going to create regions based on tribes or what are we going

to do?

We need a little more thought and views on the sharing of the functions between the centrd government and the regiond
government. You told us the executive will operate at two levels, we will have an executive a the centrd level and an executive

a the regiond leved. You mentioned that legidaive matters at the regiond leve will be done at that levd but you didn’t tdl us
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what kind of legidative body, we will have at the regiond levd. We are going to have a parliament up, and a parliament in the
regions. We want to know the compostion of those parliaments. You mentioned a one point on gppointments that the
president will gppoint ministers but both houses, both chambers of parliament will approve and yet you have not told us about
how to cerate two chambers of parliament, what are we going to cdl them, how many members in one house and how many in

the other and what are going to be the functions of one as compared to the other. Thank you.

John Ole Kitingoi: On the regions we aso propose that North Eastern should be aso divided into regions proposed by

resdents of that region. The same case gpplies to Central and Coast Province.

Com Mutakha Kangu: What about the Eastern Province it is one of large provinces aso. You know, we are meking a
Condtitution for the whole of Kenya and when you give us your proposals, you must keep yoursdf within a wider Kenya and

see that what you are proposing fitsin with what other people may want so that we have harmony in the country.

Anyway if thet is the case my suggestion is, you have proposed a federal arrangement, you ill need to do alot and bring us a

more detailed memorandum touching on some of thisissue pi have raised because they are important.

For ingance in America the Senate their has two senators from each State regardless of the differences in 9ze and richness and

poverty of the States you should do that and give us more details. Thank you very much.

Let us hear Smon Ole Kaparo. He has gone? oh! He has given the memo their. Okay so we record written memo. Then let has

have James Kaipoi Olelegal.

James Kaipoi: My names are James Oldegd, | am the program manager Odligi, a community based organization here in
Mkogotho divison. | am presenting a written memorandum to this Congtitution Review Commisson on behdf of the members

of e, (Inaudible) and the Lakipia Maasai. My presentation will focus on four main issues namdy:-
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(@ Land and néetiond

(b) The governance

Com Mutakha: Just go to land and give us your proposals.

Com K avesta: Because representation means they have eected you. If you are in this particular organization, present the views
of that organization you are a member of. If you say now the larger Maasal, it is very difficult. Just present on that community. It
iswithin this region. Isn’t? It isjudtified. But if you say the “arger” someone will come and say “this man doesn’t represent me’,

then............ (Inaudible).

James Kaipoi: So | will then go draight to those issues and if you dlow me | just maybe give a brief a bass on my
presentation. My presentation is based on some of the problems which more primary are higtoricd that our people the Maasai
of Lakipia have suffered. One of them is the 1904-1911 agreements with the colonia government which disposed the Maasai
of ther land. Again after the post independent period we continued to loose land through other communities that encroaches to
their land areas and again the fallure of the condtitution that forms the government, the first government of this country to protect
the land of the Maasai.

| will go to land and natura resources; | propose that Land Control Board be replaced with Community Land Control Boards
condtituting of elders dected by the community. Also dl land matters should be locdize that is dl land matters should be dedlt

with by the elders of the community.

All the Maasai land should not be dienated and as such be protected by the condtitution. In cases of public use, the community
itsdf to decide what land and whet Sze to dlocate for what purpose.

Naturd resources within the Maasai land should be owned by the community as part of land and enjoy it’ s benefits.

Indigenous land use systems of the Maasai within their customs and way of life should be formdly recognized by lav and
therefore enshrined in the condtitution of Kenya.

Thefird regigtration should be chdlengeable in a court of law.

Any land of the Maasal previoudy dlocated to outsder or foreigners should be returned back to the Maasal.

The conditution should aso put safe guards to ensure that the land the Maasai lost through treaties should go back to the
13



Maasa ones the lease period expires. All forests reserves within the Maasa people should be owned by the community who
should protect and manage it in accordance to ther cultures and traditions,

In governance | propose mgimbo and this is how the regions should be divided. Rift valey be divided into three regions. The
South Rift Imbo to indude dl Ma speaking big groups of Narok, Kgjiado, Transmara, Lakipia, Samburu and Marigat divison
of Baringo digtrict.

The centrd Rift to take the Kdenjin didricts of Nandi, Kericho, Kelyo, Koibatek and Baringo. The Northern Rift taking the
current Turkana, Pokot, Sengwer, Transzoia among othersin the area.

For the purpose of homogenety and proper participation of dl communities, district boundaries should be redrawn to recognize
the ethnics of tribad homogeneity that means that where communities are interspersed into different districts these boundaries
should be redrawn to put them back into one adminigration room. For instance the Sengwer who are today found in three
different digtricts should be regrouped together. Marigat should be curved out of Baringo and put in Samburu adminigtrative

Zone.

The executive arm of governance; there shdl be two levels of executive powers, nationd and regiond leading to the abalition of
the provincid adminigtration replacing it with elected |eadership.

(1) Theexecutive nationd powers; the executive shall comprise of the president, vice president and cabinet ministers who
gl be none paliamentarians. All cabinet minigers shdl be professond in ther respective fidds with a leest a
bachelor’ s degree leve of education or equivaent.

(2) The president shall be the head of state and government and shall be entitled to hold office for a maximum of two four
year term. All Kenyans in a presdentia eection shdl eect him on a common role basis. The vice presdent shdl be a
running mate of the president and shdl be the deputy chief executive of the republic.

Com Mutakha: It seems that what you are giving us is the same as Mr Ole Kitingoi did. Why can’t you give us those
differences?

James Kaipoi: Then | will go to the region executive. The regions shdl be the basic unit for law making. The jimbo shdl be
divided into severa semiautonomous regions and boundaries of which be clearly defined by the congtitution. Each region shdll
have an dected deputy governor who shdl be in office for a Smilar period as the presdent and shdl be deputy chief executive
of the region. | think the only difference isthe legidature. There shdl be a bicamerd legidature; this will provide two Houses of
parliament namdy the Upper House and the Lower House. Respongibility shdl be divided between the two houses such that
each house shdl have a specific function. One of the houses could be set aside for ethnic representation. Thiswould require that
the Upper House be made of equd representative from the 42 Kenyan tribes. The members of the House will be selected or
gppointed based or an agreed upon criteria.

14



Culture and identity; in principle we would like the Congtitution to go and protect the identity of the Maasai and the enshrined
condition for the promotion of this identity so as to enable us participate effectivey in culturd, rdigious and economic and public

life

Safeguard our culture and cultura practices againgt commercid agents copying of our culturd materids, place and any advert or
whatsoever through patent laws.

Ensure the promotion of Maasai culture and education in schools, the teaching and development of Maasai language and
protection of reigious believes and practices. Recognize Maasa customary law which does not dlow any form, of land trade
that dl Maasal land bought or acquired illegdly should be returned to the Maasai for we beieve that land shdl not be sold
forever for the land is gold.

Recognized particular Stes or areas of land, those within our land are in areas/land dready taken away from our community are
of great rdigious cultural Sgnificance to the Maasai community. The Condtitution should provide laws that make these areas
accessble to the Maasai, dlowed to perform our culturd and religious practices previoudy done by our ancestors within these
areas without interference.

Cease recognized culturd system of treatments feeding to nourishments and exercise exposure and be documented through

gtate funds for future reference and use by other generations.

Enghrine customary law into law, which is culturd based.

Education; education curriculum does not reflect pastora live-hood and therefore we would make the fallowing propositions.
Thelocd language of the region shdl be used for educationa ingructions for preschool and primary education. Mother tongue
be taught for nursery up to standard four.

Affirmative action provided to the Maasa to bridge the gap in inequdlities to education and the rest of Kenya as a matter of
priority.

Pagtoradlism should be taught in schools as a legitimate economic activity and a means of live hood. Primary and secondary
school education should be free and compulsory for al. Language of specific regions should be taught and examined in the
regions. Each region shdl have regiond and naiond schools for both boys and girls maintained by the centrd government.
Thank you.

Com Kavesta: Thank you for your presentation, though it was dmost word for word like the other one. We are not redly
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looking for amilarities of ideas even if the circumstances are the same, we are looking even for diversty of ideas so that we can

make the Condtitution as full as possible.

You sad there are 42 Kenyan ethnic groups-you cal them tribes for me | don’t use tribes because it is deregatory. There are
people who are saying they don’t want to be cdled “other” and only the large groups are the ones we are each accounted. So
when we are spesking of 42 you know there are some people who have been left out by the conditution by being caled
“other”. We met the Madakot in Tana River up there near North Eastern and they said they don’t want to be cdled “other”. The
Ogiek don’t want to be cdled other, the Orumo, the Olmolo don’t want to be cdled other. So, | think we should redize that
any proposing Conditutiond thing, should not be unconditutiona on other people. That is why even we are saying, when we
are gpesking of the Maasal, think also what will it look like as a whole. Because it will not come back to you exactly the way
you want it. Once we put everything together it will mix and change, it is chemigtry so it will change and you have to think of the

whole country.

| am worried of people who are thinking of their own only because when we will put it together it will be a mix. Anyway that
will be solved at the Nationd Condtitutional conference. Then the other one is say land, which has been taken from the Maasai.
It will be good if you did maps | think there are mapsiif you look for maps. | recdl reading them in one of the newspapers on a
picture on 1904 and 1911 which is and you need to submit them with your............ (Inaudible). Look for them | am sure you
have them, ether you or your other colleagues have them, please submit them.

Now supposing that land indudes Nairobi-and | think it does because someone once sad the place where Kenyatta
Conference Center is was his grandfather’ s manyatta. So | think we need to think we are think of different status of land or
whatever or if you want compensation even the American Indians wants compensation from Manhattan and Manhattan which is

New York dty cost 24 dollars. So which compensation do you warnt, of thet time of now of when?

| agree with you if land is not sdllable then what would you want compensation in. so it is kind of those thinks you have to think
about. Then who are outsiders, who are foreigners because you have to be able to identify them?

Ladtly, when you say this board, do these elders aso indude women, are women included in this boards because aso you

talked of the president and you talked of he. In Maasai leadership, are there women?

James Kaipoi: | think on the issue of maps and the lands, that one we will make them ready and then submit.

On the issue of the land taken away and maybe now it is a city or something, this one we want compensation as at the current

rate, or given aland of equa Sze esewhere. So our issueisland, be given land elsewhereeven ............ (Inaudible)
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Theforeignersin this case are non-those who do not come from that region which, in this case we try to define on some triba
homogeneity. So if it does not fdl under that, people from that region then that one is taken as aforeigner in that region.

Theissue of elders, edersin this case should be defined on the culturd context of that particular people living there. If women
are part of the elders, in Maasa culture elders are taken to be men. Our badis is culture because the culture is a form of
management and aform of governance also. So in this case the definition of culture should be based of elders. Would be based

on the culture.

Com Kavesta: You know to be a Maasal, to be a Luyia, to be a Luo, to be a Kikuyu, to be a Mkamba-in this country we
have large identities and the smdl people fed it. So if we are making this Condtitution again, meking the amdl people, the people

with smdler groups fed like less Kenyans it will come back, it will never go away.

Thisiswhat the US did, they said that women were not part of the voting, blacks were four fits of a person and it came back.
For two hundred years they have had to ded with that. So let us be conscience of this that we don’t in looking for our
condtitutiond rights, we don’t deny other people their congtitutiond right.

Ladly, it ssems your vison of Kenyaisatriba vison, isn't? There is nothing wrong with it but if it is because you are saying on
ethnic boundaries and ethnic, so if it is like that, it is okay, but make sure that it stands out what you fed of the identity and
vigon of Kenya for the next 60-100 years, is based on tribes and culture. There is nothing wrong with that, there are other
bases.

Com Mutakha Kangu: Those were comments, you don’t have to answer. | would aso like to comment. When we were in
Pokot last week, they told us Tranzoia was thier land, they were removed from there, they want to be taken back. And we put
the question and where we live, whose land was it? Also, go and think about that. Where you live today, was it Maasa land or
doesit belong to other people because we want to get dl these things together.

Now nimeskia kuna wae hawvadewi Kiingereza na hawadewi Kimaesa, djui tutafanya namna gani. Wazee, mtadlewa
Kiswvahili wale wangpatiwa trandation ya kimaasal, ndio tupate trandation kwa Kiswahili ikitoka kwa Kiingereza badaa ya

kuwa na trandation mara tatu? Sasa tupate Godfrey Ldipe.

Godfrey Lalipe : Okay thank you so much. | am cdled Geoffrey Ldipa. On behdf of the Lindili community and the nomadic
pastordists dong that area, | do hereby advise the congtitution Review to address the fallowing:-

| would like to comment on the issue of land and the group range of the pastoralists.
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Com Kavesta: Give us your proposals on land, concerning land.

Godfrey Lalipei: My proposd isthat our movements are highly affected by holding grounds, which have been taken away, it

does not exist now.

That we would like the holding ground to be retained or to be restored back because it seems now that during the dry season
our place islandlocked and dl this white multinationdl farms do not dlow us access to graze in pastures whenever we want to

move.

| would aso like to comment on the issue of the judicd laws that supercedes the traditiond laws. That the judicid laws should
reflect aso the traditiond laws such that when the elders comment or decide on something then they should be taken serioudy.

Thedivison of land issue, management; that we would like the locad management be based on the locd indtitutions.

On the issue of dfirmaive action to women, | would like aso to propose tha the women should be considered for credit
fadilities because they do not access any to improve their projects.

Themultinationa farms; we propose that this has affected usin serious economic drawback and we fed that we do not like the
extenson of the lease which has been signed by the Maasai. We would want to see that the lease is not 99 years are about to

expire.

The redrawing of boundaries, we the Lakipia Maasal, fed that the boundaries of Nyeri have been extended to Nyanyuki which
was not actudly the way it used to be and the borders of Meru have aso have been extended to Nyanyuki to reduce the land
for Lakipia East and what was left for Lakipia East is only the multinationd farm. No land for the pagtordist’ s communities.

So those are my comments for the commisson today.

Com Kavesta: That is why | said things need to be sad dearly. You know people are hedging | don’t know why. Even
yesterday in Lakipia West they were hedging | don’t know, you should speak openly, fredy. There would not be another day
like this one for another 100 years. So who are the residents of Lakipia East? You are saying that the boundaries were moved
90 that now it isthe multinationd............... (Inaudible).

Godfrey Lalipei: | just want to receive that point that the boundaries are moved, the very boundaries are moved to...

Com Kavesta: That | understand, | am asking you who are the residents of Laikipia East? | want to understand more.

18



Godfrey Lalipei: There are different ethnic communitiesliving in Laikipia, it is a cosmopolitan area but the land itsdf belong to
the LaikipiaMaasal origindly.

Com Kavesta: | undersand that, | want to know in terms of land, mogt of the land is multinationd now.

Godfrey Lalipe: Yesh, mog of the lands-62% of the lands.

Com K avesta: These are white people, and the Africans who live here what do they do?

Godfrey Lalipei: They are cattle keepers and farmers.

Com Kavesta: And farmers, and workers on the farms.

Godfrey Lalipei: Yes.

Com Mutakha Kangu: .................... (Inaudible)

M oses Ole Sakiya: Kwa mgina naitwa Moses Ole Sakiya na nitaongea kwa lugha ya Kiswahili ndio wengi wanaglewa.

Mimi maoni yangu ni haya, kuhusu aridhi kunazo areas ambazo serikai imetenga kutumia kama mahdi pa wangeshi kufanyia

exercise nassami tu ni hapa Mkogodo, kuna mahdi pengine. Ningependa kupendekeza hivi, katika condtitution ijayo iwekwe

kwamba serikai iweze kuwanunulia hawa wananchi wenye ardhi hiyo, mahdi pengine pa kuweza kulishia mifugo yao. Jambo

lingne ni kuhusu masomo, kunazo area ambazo zimekuwa consdered kama highly educated areas ama potentid areas. Na

hawa watu huwa wanakuwa considered kama, yaani kuna jamii ndogo ndogo wako katika potentia areas lakini geographica

they livein arid ares.

Ningependa kupendekeza hivi, kama mfano job opportunities, hawa wananchi the minorities wapewe chances kulingana na
levd of education yao na pia wapewe dimu ya bure kutoka primary mpaka secondary levels na hasa kwa wasichana. Maoni

yangu ni hayo.

Com Mutakha Kangu: Ni kias gani cha wangeshi nawanafanyiamazoezi upande gani?

M oses Ole Sakiya: Swez nikguakias lakini naweza kujua mahdi huwa wanafanyia Kama hapa Mkogodo wanefanyia area
inaitzwa Soitoudo, Mkuse Group Ranch.
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Com Mutakha Kangu: Na hamuwezi kuruhuswa kulisha huko?

Moses Ole Sakiya: Tunaruhuswa kulisha lekini hiyo aridhi yenyewe imekanyagwa, imefanyiwa a lot of destruction hata
imeharibiwa

Com Mutakha Kangu: Sasa mnataka government compensation ama an dternative land?

M oses Ole Sakiya: An dternative land.

Com Kavesta: Nataka kujua-kuna environmenta degradation imeendelea, mazingara imeharibika huko?

Moses Ole Sakiya: Kusema ukweli mazingara imeharibika kwa sababu kule nyas iwezi ikakuwa na imekuwa na a lot of
eroson kwa hiyo sehemu ambayo wanafanyia exercise.

Com Kavesta: Ungua ni vizuri kuweka.... Kitu kinaweza kuwa kinakusumbua kama mimi nakohoa, lekini koo hiyo ni
symptom na ugonjwa wenyewe uko ndani. Sasa hapa- unaweza kuwacha lakini inaonekana kuna kitu kinaharibika kwa
mazingara, S0 mpewe tu land ingine lakini kuna kitu pia kinaharibika.

Com Mutakha Kangu: Tupate Joseph N. Shudi.

Joseph Shudi: My names are Joseph N Shudi. These are my proposals for a new condtitution of Kenya. First our conditution
should have a preamble. What we mean here it should have something to introduce and say who we are, where we come from.

Our Condtitution should aso recognize the indigenous people and rdify the various
Conventions that have been other dimengons that have rétified torchy on indigenous people............. (Inaudible).

Theissue of gender should be addressed in the Condtitution.

Equa development; at the moment we have imbaanced development so the condtitution should address that to bring to this
person (inaudible) equitable development.

| am proposing that we scrap the provincid adminigration and replace it with village council of elders.

Regarding condtitution, any overhaul any change of a Conditution or complete overhaul should be done by invalving dl
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Kenyans. Any amendments should be done through referendum. Thiswill help Kenyans to keep abreast to the spirit of carrying
the condtitution.

Touching on the legidaure; | am proposng that our MPs should dl be universty graduates not to its equivaent. | am dso
proposing that that group of MPs in the name of parliament will be able to dect a Prime Miniger. The party that will have the
mgority MPs will dect the Prime Miniger who will lead the government. The same will dso be able to impeach even the
president and any other person of higher authority. | am proposing that we entrench in the conditution a provision that gives us
achance to be ableto recal back our MPs if they don’t ddiver by d9gning a petition of closer to 1000 people from any given
condituency so that we have a chance to recdl these people and tdl them you have no more job if they don’t ddliver.

At the sametime, | am dso proposing a cadition government where, after dection, we forget which party we came from and
we begin building our country together.

| am aso proposing that we retain the nominaion of MPs that is currently there and try to look at some groups that have not
been presented like the Y outh, the indigenous people and any other minarity groups that have been sdelined or margindized to
be brought on

Board and be able to have a representation.

On the executive-l think | had aready said the provincid adminigtration will be out and | would only go to the loca government
and say that, we have a more strengthened locd government with the Mayors not being for two years buit five years and that the
Mayors be dected by people not the Councillors and the chair of the County Council. We should dso have a provison or a
chance to recal our councillorsif they don’t deliver to us by signing a petition of 500 people from a given ward.

On the dectorad sysem and process | an proposing that we have a Head of State, a ceremonid Head of State, a Presdent
who mugt garner 51% of the total votes cast so that in Kenyalif we have 10 million voters, that person should have more than 5
million people and he will be the one to head the State.

Touching on basic rights, | propose here again that we remember the indigenous people and other minority group rights. Ther
rights to economic, their culturd rights and aso the rights that go with the economic activities.

Almog on findization, | am going to the donor funding. Externd ones that will be given to this country must be subjected
through half of the parliament people, that isthe MPs two thirds of the MPs. Whatever number if we would have 300 of them
that means about 200 of them should ratify and pass and accept and give consent to the government to go ahead and borrow
loan from IMF or from any other place. For indance if it involves a bigger amount then it will be subjected to a nationd
referendum where Kenyan can say we don’t want that loan, we can go and dig our shambas or do other things or our live
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hood.

On the language; | am proposing to the commissoners please, the language to be used in re-writing the Conditution should not
be a jargon language as you have in-law; it mugt be a very smple and clear language and understable to dl of us written in dl
languages. If it is possible, try to trandate them to Kiswahili the minimum, and even if it is possble to dl mother tongues of
Kenya, that isthe 42 tribes so that dl of them can be able to tread and understand what the condtitution say.

On avil society; the avil society has been a very great force in this country but has not been having an
dterndtive........... (Inaudible). 1 am proposing that the new condtitution should give a chance for the dvil society to be able to
lobby and organize groups and even organize people againg the given issue without necessarily the government bothering them
or doing other things as you have seen in this country actualy. Those are my suggestions.

Com Kavesta: Because you said againgt | wanted to ask you, foreign aids we have very many .......... (Inaudible) part of the
reason why we are the way we are now is because of loans which signed, which people didn’t have any say over or even in the
case of even rdief food, people are saying if that was given for irrigation we would not need foreign aid or foreign food relief.
So what happens to the loans which have been done up to now.

The other oneiswho are indigenous people. Iv you to tdl me who are indigenous people and this codition government | want
to know what it would be like because we have a Prime Miniger, isn’'t from the mgor parties. Where will be the cadition be?
At whet level will codition be?

Joseph Shudli: For the loans that we have been given | am proposing that we pressure, we join forces with other countries for
that loan to be discontinued because we cannot keen to sarvicing those loans when it means we will not be able to move any
step in economic living. So the loans that have been given on to us have advanced to us up to now we should join forces with

other countries.

For indigenous people; the indigenous people according to my understanding are people that have retained their culture for quite
sometime for a long time and againg dl the externd pressures, the western pressure, in other words their cultures have been
intact and at the same time they have been margindized by dl the colonid and the post colonid government in the sense that
they have not been given a chance to be able to access to the resource, the so cdled a nationd cake. That is my understanding
on my definition. Codlition government, here what | mean is after the Prime Miniser has been elected, there will be other
minigers to head various departments. What | mean here is maybe an MP isfrom SAFINA and is known to be the best person
who can head the finandd department then he can be appointed. It doesn’t necessarily mean that the mgority will go with the
whole thing. But dso it means amix of both the minorities so that there are no losers and winners. We have something like cost
sharing, dl of us are winners.
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Codition isvitd in the sense that it will hep us to maximize the utilization of our human resources that we have around because
we have seen a scenario where those in mgjor parties or in the parties that have not yet popular may not be able to ddliver. But
we have seen others who have are able to ddiver and we are ......... (Inaudible) so we are saying this one will help us to

maximize the utilization of our resources which are very important resources that we command as Kenyans.

Com Mutakha Kangu: But you need to think about that in rdaionship with the role of politicd parties. Politica parties
operate on the basis of different policies and each party will want to implement it’s own policieswhen it isin the government. In
fact some of the paliticians have told usthe role of a business of palitica parties is to capture power from the other parties. So
when you bring a miniger from another party into government, don’t you envisage a conflict of policies if these parties have
completdy different policies? Then of course that is just a comment you need to think about. My question is you said the
president should be ceremonid, the prime miniger is the one who has executive powers but you are saying the Prime Minister
thisvery person who has dl the powers should not be eected by us but he should be dected by the MPs. We have heard what
Kenyanstdl us about the MPs, they are not very happy with them, when it comes to ther wefare, they can do anything. Then
this president who has no powers, heis ceremonid is the one we should eect in fact you are ingsing by 51 %. Why should we
bother, waste our time eecting by 51 % a person who has no powers. Why not concentrate on this one who will be running the
governmen.

Joseph Shueli: My idea of a ceremonid president is like this, that that president should not be there to fight for any politica
party. He is there for the interest of the whole nation and we are decting him not on any party ticket. He is going there as a
presdent as a head of this state and there to safe guard the interest of usdl and that iswhy | am saying he should be somebody
who should garner 51% of the votes.

The Prime Minider it is us through our elected MP and we give them the chance to dect the person whom they can even sack
because we have dected them as our representatives, they go their and be together, they dect a good person, if this person is
not delivering to them they sack him.

Com Mutakha Kangu: (inaudible)

Com Kavesta: Here in Tanzania there is a Prime Miniser and the firg time | have about the Prime Miniger of Tanzania is
when there was a train crash because the red power is with president. So you need to think about it because | think we are
mixing old wine into new wine skins and some of it remainsin the ..... and to be a ceremonid president you do not need to
stand up, go dl over the country and mount a presidential campaign like the one we have now in this conditution, to go and St
there and ded with foreign affairs and defense and welcoming people at the airport. The power and the method of getting, they
are judt like that, completely opposite.
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Joseph Shudi: My view isthe Prime Minigter is the one who will run the government in a dairy day-to-day basis and the head
of state will only be handling issues that as you have aready you have appointed some of them, may be catching on the entire,
the interest of us dl. But the day-to-day running of the government in terms of what the government, the policies of the
government, the direction of the government belongs to the Prime Miniger. It is like a check and balance, why | am proposing
thisis you have seen now in the current conditution a merger of the two things, the head of state and the head of government
and what it has brought to us. Why | am proposing this is that we should be somebody ese who will handle state issue done
and then there is somebody handing the government done.

Com Kavesta: You need to redlity, we are not objecting, we will not change your views. But you know one of the countries
which has codition government every year is Itay and they have 53 governments in 53 years. Because you bring different
parties together no body wins amgority so you bring different parties and then in three weeks time wamekosana and then you
put them together again. | think the longest one they had was two years. So you have to think also what means for this country,
we ae not changing your views but you have to think what does it meen for our country. It is not going to
be......... (Inaudible).

Com Mutakha Kangu: Thank you ........ (Inaudible). Can we have David Kiwaka.

David Kiwaka: Mimi naitwa David Kiwaka. Mimi nilikuwa na meoni yangu ya memorandum. Ya kwanza nilikuwa nataka

kud ezeamambo kuhusu mashamba ama ardhi.

Com K avesta: Kama unazungumza zungunza na sauti.

David Kiwaka: Vile tungua kutoka zamani wa Maasa wdikuwa na shida sana, gjui kama wakoloni waikuwa wanaogopa
hao mpaka wakasukumwa chini sana. Na wakati tulisukumwa chini tukawa na barriers. Hii ma barriers ilikuwa imewekwa

wazungu kugawanywa 95 na wananchi wengine wa pande ile mwingine

Whéat | mean by barriers, unaona kuna mashamba ya Wazungu kutoka Mkokolo mwisho huko, mpaka mwisho wa Mkololo
pande ilitunaganywa na Wazungu, na hawa wazungu ndio wako na mashamba makubwa kubwa sana. Sasa ile kitu nilikuwa
nauliza, sababu hii nchi ambayo wazungu waikuwa wamepewani nchi ya Mkokolo ama watu wa kae wa adlia ya Mkokodo.
Kwanin serikdi iwezi kufikiriawakati leave imeisha ya hiyo Mzungu ama wapewe nafas ya kwanza kuchukua hiyo mashamba
watu wa sehemu ya mkokodo. Unapata mashamba hizo wakati Mzungu fulani ameondoka zinauziwa kila mtu wowote. Na
mara ming kwa sababu 99 ni iwatu wa ufuggi wa ngombe, tuko nyuma sana, hatupati kufikia habari kama hiyo shamba
imeuzwa na unakuta shamba hiyo imeenda kwa watu wengine na ndio unaona inazidia watu wetu kuwa na msgo kubwa sana
tunakosa mahdi ya kuishi.
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Jambo lingine ukitaka kuona

Com Kavesta: Kunatofauti kidogo serikdi na Katiba, katiba ni kitu kikubwa, serikdi ni ya saa hii. Sasa tuambie kwa Katiba
pendekezo lako ni nini?

David Kiwaka: Pendekezo langu katika Katiba mpya ni kuwa vile tulikuwa tunafahamu late mashamba ilikuwa ni ya
........... (Inaudible).

Com Kavesta: Nataka pendekezo

David Kiwaka: Pendekezo langu hii mashamba ambayo tunapakana nayo tupewe nafas ya klwanza kununua kama ni kuuzwa.
Nataka mashamba hiz tununue na ishuziwe watu wengine wa nje. 1ko barriers ambayo tungua ni adui sana ya Maendeleo,
hapa Mkokodo unakuta kuna barabara moja tu ambaye inakuja kuingia ndani ;akini mabara bara ya kutoka inakosekana na
ungua barabaran communication. Katika K atiba mpya tungependa kuona barabara zimetokeag ambazo unaweza kutoka kwa
ukaribu kufika Isolo kufikia upande wa Mkokodo hapo, inaweza kufika kwa urdas Wamba, ikiwa kuna barabara ambaye
itakuja kupitia kati yetu hapa. Barabara ile tuko naye inatoka Nyanyuki inafika Dol Dol na hatuna barabara ingine ambaye
inaoka nje.

Ningependa kupendekeza kuwa katika kimilaya kimasaa kunakuwa na shida sana kwa akina mama kwa sababu uhuru wao ni
chache sana. Vile unaona, katika masha kina mamawengi sana wanateseka, upande ya uongozini, wamebaguliwa sana.

S9 ni watu ambao tunategemea mifugo-ngombe. Hakuna soko uhuru ya ngombe kwa sababu unakuta wakati unakuja auction
nandio soko yetu ambayo tunafikiria hatuna uwezo ya kupandisha bael ya mifugo. S9 huwa tungpandishiwa , tungetaka kuwa
kuwe na cooperative ambayo itakuwa inahusishwa na mambo ya ng,ombe sababu hiyo ndio marketing corporation cooperative
yetu ambayo inaweza kutusaidia SS tupate kuinua mifugo yetu kwa sababu naona tuko na shida sana katika uzagji ya mifugo
yetu.

Tuko na wanyama wa mdtu ambao tunaishi neo hapa. Kuna ndovu, kuna chui, smba, nawenginewengi sana. Ningependekeza
katika maoni yangu leo kuwa hawa wanyama wanachukuliwa kama kitu kubwa sana hata kushida binadamu. Mnyama ako na
maana kubwa kushida binadamu kwa serikdi. Kwa sababu unakuta kuna watu wetu wengi sana wameuliwa na wanyama ama
wanyama wao, mifugo yetu kuuliwa na hawa wanyama lakini haina mdipo yoyote. Na ukiuwa mnyama unakuta serikdi

inakabiliananawewe zadi sana

Katika hii Katiba mpya ningependekeza kuwa uongoz ni kitu bora sana......... (Inaudible).
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Com K avesta: Mzee unawacha mambo yako bila proposal. Lakini wewe uko kwa kufafanua

David Kiwaka: Mimi ningependekeza kuwa maisha ya binadamu ni kubwa sana kuuliwa na wanyama na hawa wanyama

tunaishi nao, kama mnyama atauwa mtu binadamu dipwe na serikdli.

Katika nafas ya uongozi, ungua tunakuwa na councillors, MPs ambaye anakuwa elected na wananchi. ningependekeza kuwa
viongozi ambao wanakuja kusmamia watu katika Katiba mypia kuwe na kiwango ya masomo ama interview fulani ifanyikeili
miu aimu kuongea Kiswahili na kuongea Kingereza. At Ilwaest huwa mtu anaweza kuandika Kiswahili na kuandika Kiingereza,

kuzungumza zote.

La mwisho ningependa kupendekeza kuwa wakati huu tunasikia ma MP wetu wanapat mshahara kubwa sana na hawa watu
tunefahamu ile pesa ambayo wanatekeeza kwa wananchi. ukiona mtu kama Daktari, mwaimu, ama mfanyi kazi mwingine
wowotwe ama sehemu zingine unakuta mshahara yao ni kidogo sana kulinganisha na million ambaye inapatikana na wgumbe
wetu. Mimi ningependekeza katika Katiba mypia watu wawe weakiangaiwa mshahara kwa kiwango fulani lekini iswe kwa
sababu MP ako na nafas aketi huko na gigawanyie mshara kubwa kubwa. Iwe kuna Sheria fulani amabyo inatumika lakini

iswe nama M P wanaende kujigawia mshahara wenyewe.

Com Kavesta: Wacha nikudlize kitu kidogo, ulizungumzia wanawake na wana uhuru dogo sana, ukasema leadership lakini
hukutoa pendekezo. Ungua tulikuwa bado tunaskiza lekini hukutoa pendekezo kwa hiyo, ungependa vipi upande wea

wanawake.

David Kiwaka: Ningependa kina mama wawe wakiteuliwa kwa seheu fulani fulani kama sasa kwa mfano mama awe chifu,
................ (Inaudible).

Com Mutakha Kangu: | want to make this very clear, mtu akikuja hapa azungumze mambo kukubdiani nayo, uspige kelde.
Wakati nafas yako undfika utakuja hapa na utakuwa na ruhusa kusema yae mwezangu disema kuhusu hili na lile skubdiani na
yeye namimi ninasama hivi. Hivyo ndivyo tutaenda kwa haraka na tena tutakuwa tunaonyesha heshima ya dimokirasa kwa
sababu hii Katiba inatakikana tukimdiza kuandika tuwe tumeanza kugeuka kuwa watu wenye wako na uvumilivu. Wale wa

kuvumilia maoni ya wenzao ingawgje hukubdiani na hayo. S ni kwdi? Endelea.

David Kiwaka: Kina mama wapewe nafas ya uongozi kwa sababu ukiangdia kina mama ndio wako na kazi ming sana ndani
ya nyumba hata ndani ya boma. Na kimila inabagua kina mama zaidi sana, imekuwa matatizo kwa mdchana wa kimaesa
kupe ekwa shule sababu hata wakati wa kuolewa unakuta mzee anaona hakuna hgja ya kusomesha huyu mschana kwa sababu
mdipo ni mojatu nayule bado hgjaenda shule.
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Com Mutakha Kangu: Asante. Tupate Tiampati Olerana.

Tiampati Olerana: Mimi naitwa Tiampeti Olerana na magpndekezo yangu ni haya.

Kwanza ningependa K atiba iwe na preamble issme 99 ni akina neni na tumetoka wapi.

Pendekezo lingine, Katiba iwe na objectives ikuchukulia maanabi culture, tradition na cusom yetu kama wana Kenya.

Katiba hiyo ichukulie maanani amaiangdie human rights ama hata basic human rights. That is the humean rights be included in the
condtitution.

Napendekeza serikai ya mgimbo, kwani Kenya itakuwa namgimbo kumi kulingana na idadi ya wetu katika kila jimbo that is
the number of people or the population in a given region. Kwa mfano ningependekeza mkoa wa bonde wa ufa ugawe mara
mhili kuwe na kaskasini nakusni kulinganana idedi ya watu walioko. Mkoa wa mashariki, Eastern Province iwe mara mbili

tena. Na ulijumilisha namamikoa zingine ziko Kenya zitakuwa kumi.

Boundaries za hizo mikoa zote kama hizo regions zote kumi ziwe katika conditution, they should be enshrined in the
condiitution, they should not have any dispute of the boundaries of the ten regions.

| propose a regiond government in those ten regions, each region will be governed by an eected government that is
(inaudible) of which that region that is one Sngle region will have semi regionsin form of condtituencies.

We will have a nationd government, which should have the three arms of the government, the legidature, the executive and the
paliament. The executive will be headed by a presdent not a Prime Miniger. In the nationd government we will have
representative from the regiona government that is the semi regions, that is the MPs and they will be in the parliament, which
should be the Supreme body, the Supreme law making body. The government will be, the national government that is will have
three arms the legidature, the executive and the parliament. The parliament will be congtituted by MPs elected from the regions.

In the regions we will have the basic that is education, hedth, socid amenities to be managed on the regiond levd and further
then that the education sysem must be provided at the regiond levedl where we should not have a uniform examingion. The
examination should be set in a given region taking into consideration the diverse culture of the people’sin that given region.

The mother tongue to be used a the lower leve that isin nursery to standard four in each region. Also at the regiond levd the
resources should be fairly distributed where they will be monitored by the regiond government.
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Qudification of a president, for one to be a president he should be:-
(1) 35yearsof age
(2) A bachelors degree holder
(3) Mordly upright, the moraly upright indude the hedlth and those other things, we find there, sound mind.

Checks and balances should be included in the condtitution where we will actudly punish those who ........... (Inaudible)
mismanage public affairs. Thet is for example setting of an ombudsman’ s office.

Land seding should be entrenched in the condtitution. Ownership probably amaximum of hundred acres per an individud.

Presdentia; candidate should get a least 51% of the cast votes that is in five regions he mugt 51 in each area for the five
regions 51%.

Vote of no confidence to no performing MPs.

The minarity groups in Kenya, they should aso be respected, ther rights should adso be in the conditution. For the Wanjikos
like us the condtitution should be trandated to Kiswahili and the local language. Thank you.

The condtitution should aso be taught in primary and secondary schoals.

Com Kavesta: Ten federd state by population. You know some area are very densdy populated and some are not so densdy
populate and what you have divided | don’t know if you have looked at demography, the population because very essly
Western could say they want to have two regions.

Com Mutakha Kangu: A very good example is that we have just come from Turkana which is the largest didrict in this
country and it has a population of about 500,000. It is 77.000 sg Km.

Com Kavesta: Just think about it, look at the figures and see because this is a quarter of Kenya. We went by hdlicopter we
flaw mpaka we thought we are in a different country again. So think about it when you say that, what will that mean? Do we
combine some densdy populated areas because if you say remain as they are probably you might have to combine in the
population way, Western with probably Turkana kind of. Actudly that was the origind map for the 1963 independence. It was
actudly the Western part up to Turkana from Western and we might have to combine something, but just look at the figures
because it isa good idea, try to do the practicd of it. Kama ile wanaambiwa wachore............. (Inaudible).
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Com Mutakha Kangu: Someone dsein Kiambu did arithmetic’s and worked out the population and said we will cut part of
this potion to add thisway and he was working out & alevel where each region should have 3 and million and he came up with
something. So we agree with you but the regions you are giving us you haven't reflected them againg your population
suggestion. Try and find out if we work out the population what will the statistics show. Which regions have how much
populaion and so on so that we can find out how to go about it.

Com Kavesta: You can submit us a map.

Com Mutakha Kangu: Thank you. Can we have Furel Githeiga

Fure Githeiga: | an Fure Githega from Dol Dal, | intend to forward or give my recommendations to the Conditutiond
Review of Kenya The Kenyan public life is so broad that living has become a mere survivd. In my view the genesis of a
nationd plight is to be traced to paliticd mismanagement of the nation. In this regard the nationa politicd management must be
rationdized viz-viz empowering the ordinary person through a people regulated parliamentary democracy in which dl
government organs must be made answerable to the people of Kenya This are therefore my recommendations to the

Condtitution Review Commisson on how to turn round our own nation:-

(1) The president should be elected by at least 51% of the votes cast and should aso garner at least 30% of the votes from
aminimum of 4 provinces.

(2) Presidentia candidates should not vie for parliamentary seats but the firs and second runners up should have reserved
sedts in parliament.

(3) The president should not have power to dissolve parliament instead those powers should be vested with the parliament
it seif.

(4) The presdent or Prime Minigter should there be one, should appear before a press pand at least once a month to
account for the day to day’ srunning of the government.

(5) Amending the congtitution should not be a prerogetive of parliament aone instead an extra legidative forum should be
condtituted to come between the parliamentary debate and the presidentiad consent.

(6) A paliamentary committee should aways vet the presdentid and entourage in respect to his locd and international
trips.

(7) Parliament should sanction the gppointments of top avil servants, induding the AG, the chief Justice, PS, Paradtatal
heads, Vice Chancdllors of universties and the executive should only propose or give consent.

(8) Parliament should have the exclusive power to determine and define government ministries

(9) Each viable condtituency should have a 25,000 registered voters and 50,000 registered voters at mogt with the current
determining factors intact.

(10)Mayors and the council head should be elected directly by the voters and their tenure should be two and half years
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subject to renewd to amaximum of ten years. That isfour mini terms.

(11) Commission report should be made public and tabled in public within three months of the commission’s completion of
its task.

(12)A fund should be reserved from the excheguer to fund the first three parliamentary parties at a retio determined by the
collective presidentid votes.

(13)An education tax or levy should be indtituted to help fund the Ministry of Education’s Development.

(14)The role of the AG should be reviewed to make it hisher responshility to ensure that government ministries
departments do not overlap or conflict.

(15)An Ombudsman post should be created for the ditizens to have a forum through which they can forward their day to
day’ s grievances and recommendations.

(16) The role of the Armed Forces should be redefined and broadened.

(17)In the pursuance of the freedom of expression the print and eectronic media should be alowed to reach al corners of
the nation without unnecessary hurdles.

(18)A parliamentary system of government should be adopted in which, a Prime Minister and Deputy Prime Minister are
elected by dl dected MPs and a VP appointed by the President. The Prime Miniger shdl be answerable in parliament
on hisor her government’ s behdf.

(19)To preserve our depleted environment, a forest or a section of a forest shal only be gazetted through a 75 %
parliamentary vote after the Minister concerned tables his or her recommendation in Parliament. Thank you.

Com Mutakha Kangu: The Condtitution should not be Ift to parliament done but should be subjected to an extra legidative

forum; you didn’t tdl us what this forum will be.

Fure Githeiga: The forum | envisage is one condtituted by rdigious groups, the avil society and any other interested group that
should be condtituted before and any condtitution.

Com Kavesta: Mineis on the commission, you did not say who should be the gppointing authority or who should congtitute the

commission because a the present we have parliamentary commissons like this one and we have presidentid commisson.

Fure Githeiga: The commissons | had in mind are both parliamentary commissions thet is appointed by the parliament and

presdentid commissions.

Com Mutakha Kangu: Going back to the earlier question you are saying religious groups and the avil society, this are
inditutionsin our country that are quite amorphous. In fact if you were to leave them to decide amongst themselves you will be
shocked at the fights you will here coming from amongst the rdigious leaders in fact if you were to leave them to decide
amongs themselves you will be shocked at the fights you will here coming from amongst the rdigious leaders and so on. We
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would like if we are putting as an inditution in the conditution to participate in conditution amendments, to define then
thoroughly and properly, what do we mean by rdigious groups, whom do we include, who do we exclude and what do we
mean by avil society, whom do we indlude and who do we exclude?

Fure Githeiga: It istrue that such groups are very amorphous it is dso possible that they can be defined. For ingtance rdigious
groups could indude the Catholic Church, the umbrella group cadled NNCK, the umbrdla group cadled Evangdicds, the
Mudims, traditional groups which must be defined in this case, | will leave thet to experts and the avil society should include the
groups that should be registered or debated before hand.

Com Mutakha Kangu: Y ou have seen rdigion seems to be one of the fastest growing sector in our country, people bresking
away, darting dl sorts of churches and so on and if we leave it that way we will ill be in problems. In many places we have
been told don’t dlow devil worship and some of them will come and tdl us this is our way of worship we are aso a rdigious
group. Go and think about it, | think we need a little more thought on the issued. Thank you very much. Can we have Subeda

Hassan?

Sebeda Hassan: My name is Subeda Hassan. | am presenting the Mudim Sigters Laikipia

The preamble; having looked at the objectives and purpose for the Review propose, having in mind the objectives as
dependency more specificdly at Lancaster Conference in 1962 we are of the view that the preamble should make reference to
our diversity, our struggle for independence, sequence, sruggle our vison for atruly democratic state. We propose preamble as
follows-

“We the people of Kenya, united in a divergty recdling the struggle, how committed we are, the determination that we have and
aso having fully participated in a people driven Conditution process hereby, solemnly, adopts, enacts and give to our sdf and
our prosperity to this Review Condtitution”. So we should have direct........... (Inaudible).

Com Mutakha Kangu: Go on.

Sebeda Hassan: Direct Principles of state policy; we are of the view that we should have the directive principles of state policy
dealy stated. So we propose the following principles. Principles of democracy be set out eg. government if based on
democratic vaues that we shdl devolve power, that we shdl work towards establishing unity, peace and stability. That we shdll
st inditutions of conflict resolution and a chain to achieve consensus in matters of state importance. The two shdl depend and
up hold the dignity and indgnity of our state. We shdl uphold shared vaues thisis rdigious or culturd.

Condtitution Supremacy; we need to srengthen the exigting mechanism to avoid abuse and misuse of conditution like it has
happened in the past. We propose that we should cater a parliamentary conditution committee which shal consider any
proposa for conditutiona amendments. The committee will in turn recommend to parlaemnt and parlaemnt will propopse
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amendments through referendum. On the issues of minorities and margindisation, we propose that this groups be consulted and
involved to avoid further margindisation. For example the Mudim community we are view so sometime we are margindized. So
the condtitution commisson together with an dready set up independent dectora commisson will organize and conduct the
referendum.

In the case of citizenship, we propose that any of the following be autométic citizens, either a child born in Kenya, even if the
childisjust born by a parent of Kenyamy be the father isfrom a broad but the mother is from Kenya should be consdered as
adtizenff achild is adopted by aKenyanthat is.......... (Inaudible).

So we propose tha vigtors with vaid entrance visa, any investors resding in Kenya for atleest five years be awarded
citizenship upon gpplication. That dl Kenyans regardless of their agenda kpbe accorded smilar citizenship rights. both genders
should have the rights to pass ditizenship to enter their spouses and children.

We propose an amendment that will dlow dud ditizenship; the rights and obligation of dtizens be dipulated and dl citizens
regardless of how they acquired ther citizenship should enjoy equa status. After the amendments of the above are through of
ctizenship, they should be issue with nationd ID cards, Passports or Birth Certificate unlike the others like the Somdis should
have two IDs. The ydlow and the Kenyan one, because we are catering for the Mudims aso. If maybe he has been here for a
long time he can dso be a ditizen.

Com Kavesta: ................. (Inaudible)

Sebeda Hassan: The ideaisthis, because mogt of the Mudim people, most of them when they go to get ther ID they get alot
of problems because the names are maybe Mohammed Hassan so you get a problem because maybe there is no other
vernacular name but you just use Mohammed Hassan and that isdl. So this brings dso a problem because. ..

Com Kavesta: ..........ccoevvevnnnne (Inaudible)

Sebeda Hassan: | sad that the other Somdis here unlike the ones who are coming in, they have to have maybe two 1D cards.
| understand that some Somdis have two ID cards. | gave an example whereby if a person has stayed for five

years......... (Inaudible).

Com Mutakha Kangu: Should the Somdis be treated equdly or should we continue asking them to have an extra
identification card.

Sebeda Hassan: For the ones who are coming in, but the others who have been here for avery long time.
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Com Mutakha Kangu: So how do we disinguish between those who are coming and those who have been here?

Sebeda Hassan: But there are birth certificate where by maybe the child was born herein Kenya.

Com Kavesta: A person who iscoming in, is not a Kenyan citizen, why should they have a card or should dl people who are

coming in have a card.

Sebeda Hassan: | sad that if the childisborn in Kenya.......... (Inaudible).

Com Kavesta: Why should there be a pink card.

Sebeda Hassan: Not apink card, | said that they usudly have two cards sometimes, they are given two cards.

Com Kavesta: You are taking about something which is very explosve in a very nice way, you are taking of second class
ctizenship.

Sebeda Hassan: That iswhat | was saying about the discrimination and maybe this person has been gaying here in Kenya for
avery long time. May be even the mother, the grand fathers are here so that iswhat | was taking about.

Com Mutakha Kangu: So it isin your pogtion that they should not be discriminated?

Sebeda Hassan: Yeah.

Com Mutakha Kangu: So the requirement of that other card should be done away with.

Sebeda Hassan: Y eah.

Com Kavesta: But the way you are saying it................... (Inaudible).

Com Mutakha Kangu: Y ou know you didn’t come out clearly.

Sebeda Hassan: That iswhy | sad if the person has stayed here maybe for five years let him or her have the citizenship.

Com Mutakha Kangu: Fine, continue.
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Sebeda Hassan: So the other part is on the palitical parties; we are of the view that politica parties are important in any
democracy and that they ought to play a much bigger as they do now. They should work towards redization of their manifestos,
they should practice democracies within their structures and operations. They should assist in poverty eradication; cregtion of
jobs, opportunities, education, economy improvement, strategies, empowerment of people etc. so we are dso of the view that
conditution should regulate the formation, management and conduct of palitica parties. Politica parties should be limited, as this
will interfere with other condtitutiond rights.

Three mgjor parliamentary parties should be funded from government revenue. These mgor parties................. (Inaudible).

Com Mutakha Kangu: Wanafunzi when you move out, nenda pole pole na wae students wenye wako na memorandum

msonge hapa karibu.

Com Kavesta: (inaudible)

Sebeda Hassan: So three mgor parliamentary parties should be funded from the government revenue. These mgor parties
should only qudify if they have a naiond out look, and also have the interest of the country in their operation.

Structures and systemn of the government; we propose a unitary system of government where grict devolution of power to the
locd authority will be observed and implemented to enable governance to be closer to the people.

We further propose that we should retain the presdentid system of government athough we recommend reduction of
presdentid powers as we dhdl state in legidature. The vice president to be given specific penson by the conditution so we don

't have to have the Prime Miniger Snce we have the president.

The other part, we say that the MP, we propose that the Mp since they are getting a lot of money, they should be ful time.
They should be there dways because they are getting a lot money. The qudifications that we propose that this person should,
the Mp should be:-

(1) AnA leve graduate or its equivaent where not possible to be a universty graduate.
(2) Maximum age of MP to be around 65

(3) Should not be bankrupt

(4) Should not have crimind records

(5) Should have mord standing in society
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So we propose that the condtituency should have the power to recal an MP through conditutional commisson to be set up
which in turn request the Electord Commisson to investigate the dlegations and report back within a period of 60 days. if the
dlegations are approved the commisson will recommend the speaker of the nationd assemble to declare the dlegation vdid
and declare the seat vacant.

The other part is the successon and transfer of power. We are of the view that for usto have a good and effective Condtitution
thisissue must be addressed. We propose the fallowing, the speaker of the nationd assembly should be in charge of executing
powers during presdentid eection. The result of the presdentid eection be announced by the charman of the Electord
Commisson upon counting the totd votes from al over the regiger. So the incoming Presdent should assume office
immediately upon being sworn in as a head of state. This should be within 24 hours of the announcement. So the Chief Justice
to swear in the incoming president asit isin the office of the Chief Judtice.

The ingruments of power be transferred immediatdy the new president assumes office. The trandfer of indruments be done
through the Speaker of the nationd assembly.

Com Kavesta: What are the advantages of a unitary government?

Sebeda Hassan: We get to work together and aso solve problems together and very easy.

Com Kavetsa: You know part of the reason why we are where we are is because of the unitary government. So | am just
wondering, because you said aso devolve because a unitary government doesn’t necessarily devolve-it decentrdizesthisis to
create didricts, to bring the government closer to you. It is a one-way thing so ........ (Inaudible) Hill-and that has been tried. |
don’t know how you account for our Stuation since we have had a unitary government for nearly 40 years. | don’t know how

you will account for it, but devolution doesn’t redly go with a unitary government, it is decentrdization.

In your preamble you do not have anything about prosperity and yet our biggest problem now, the common problem for every
Kenyan is poverty and you don’t have your peace sability but you don’t have anything. At least what isthe part you would like
to add?

Com Mutakha Kangu: Y ou said anybody born in Kenya should be a citizen, | don’t know whether | got you very correctly-is
that the position? Y ou know, on the aspect of a person born in Kenya and | am imagining some Tanzanian on an Akamba bus
headed for Kampala through Kenya and she develops labour painsin Nakuru and she gets her baby, are we going to make this
baby a Kenyan amply because he was born in Kenya? We must limit it some how to parentage. | don’t know what you have to
think about that. Then you dso said that spouses should be able to pass ditizenship to thelr partners, husband to wife and wife
to husband. Thisisan issue | have met in border areas, it isabig issue. | would like you to talk about the procedures of making
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this spouses ditizens because currently the Kenyan men are dlowed to pass dtizenship to their wives. But if you go to the
border areas, many of them are complaining that they live with wives for 20 years 30 years before they are even recognized and
given IDSI. So when vating comes their wives cannot vote. How do we hasten this process?

In thinking about thet, think about the marriage system. In Kenya we have very many different types of marriages. Those who
go to the Chrigian Churches and the Regidrar, they are declared husband and wife the same day and you know this is the wife
of so and so because the pastor has declared. But many of our people marry under customary laws, which involves processes.
Sometimes we don’t know at what point one becomes the wife. It takes along time, have they paid dl the dowry and what and
S0 on. So a what point do you say now she is a wife of he is a husband and now we can confer dtizenship in that kind of

marriages.

Then dong the border areas there is the problem of palitics, when dections are around the corner if you make it so easy,
politicdanswill just go and ferry men and women from across the border and give them ID s daming to be husbands and wives
of Kenya and when in fact they are not. How do we ded with that?

Com Kavesta: Let me give you something dse to think about because your description of unitary government is unable to
make decisons together. What about resources and taxation. The people in Gachoka complain that on the Kiambere River,
they have dectricity but dl the lives pass over their houses taking dectricity to Nairobi as far as they are concerned, we take
dectricity to Uganda, to everywhere but they don’t have. The people of Turkwd, the Turkana, the Pokot, the Marakwet dso
sad thisthing is here, “they took our land and thet is unitary government by the way it comes and takes land, it doesn’t ask loca
people, they isno decison making in locd that this land can be given away and probably you suffer from that here dso. Then
whatever comes from their passes over. The peoplein Coast said unitary government has taken dl the taxes from Kenya Ports
Authority, from the hotels levy and it goes to Nairobi. So you have to think adso because the system that has helped create the
poverty in the periphery and wedth other centers so that 50% of the Kenyan resources are in Nairobi.

Com Mutakha Kangu: We want to manage our own land because the previous position has been they wake up and someone
is here with papers saying | have been dlocated a land title. They don’t know where he was alocated and it hagppens in

Nairohi.

Com Kavesta: So you redly have to think beyond the cabinet will work together and make decision together; you have to
think of participation, decison making at the locd level and what the loca people are getting out of their resources.

| noticed you didn’t have any suggestions on gender maybe you left it out or natura resources. Those are two crucid areas. But
we dhd| read that.

36



Com Mutakha Kangu: A student by the name Carolyne Murungi?

Carolyne Murungi: | am Carolyne Murungu from Dol Dol High School. The firg thing is concerning the sponsorship of the
sudents. The students who have performed wdl in ther find examinationsin form four should be sponsored by the government
if their parents are not finenadly stable.

There should be free medica services countrywide.

Com Kavesta: What do you mean the sudents who have done wdl?

Carolyne Murungi: For example you have gotten A or B and you have a vacancy in universgty but your parents are not

capable of taking you there so the government should consider and sponsor you.

Com Kavesta: Already the people who are taken with a cut off point have government sponsorship, so | want you to know
because if you have got a C+ you can go to univeraty the only thing is that the government doesn’t have enough resources so
they say we can only sponsor so many people and the universty says we can only take so many people who come to a B+ you
know 10,000 B+ these are the people who... and then they live out the others. But everybody from C+ has qudified for
universty. Government gives sponsorship, it is not full sponsorship and we have not sad full sponsorship, you have sad
sponsorship. What do we do with the people with C+ and above and what kind of sponsorship do you want.

Carolyne Murungi: The people for example if you have C+ and you don’t have the fees to go, maybe you have been cdled
even to a college, the government should find a way of hdping them because if they will not be helped and they are not
finenddly stable, their schooling will be of no use because they have no work.

Com Mutakha Kangu: Can we now have Danid Thoronera?

Com Kavesta: Carolyne, you are from Dol Dol High Schooal, isit agirl’ shigh school? It is mixed; do you have anything on the
g child? Did you discuss with other people? Are you presenting as an individual?

Carolyne Murungi: We were as ateam and then each person will have hisher own presentation.

Danid Thoronera: My nameis Danid Thoronerafrom Dol Dal High School. My firgt proposa is that the government should
come up with an organization that deals with corrupt casesin Kenya, which should be independent. This organization should be
independent to act and to prosecute Kenyan ditizens in dl levels of jurisdictions may it be it is a president, is just a normd

cditizen.
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The government, the cabinet members and the member of the parliament should be elected by the public and that the president’
sdecison should not be find. It should be regulated by the court of law in that the president should be below the court of law.

All Member of Parliament and anybody who holds a public office be it a chief should be educated maybe a graduate at lesst.

Agricultura products related cooperatives should al be functioning so as to serve farmers pogtively. T his should incdlude the
reestablishment of the KCC and the KMC.

The government should sponsor al needy students who need education to the fullest, that isfully, a dl levels and this should be
unconditional and the bursaries that are awarded to schools should be fat enough to assist dl student or most students.

The police who torture Kenyan dtizens should be prosecuted appropriately. In no incidence should a Kenyan be tortured

before his case is brought to court.

The death pendty should be replaced by alife sentence. The subjects that are offered in schools or that a sudent should take in
school should be proportiona to his carrier choice but he or she shouldn’t take those subjects that don’t dwel with his carrier.

Students should have access to internationd universities unlike nationd university eesly.

Suspengons in secondary schools should be curbed. Students should have free of movement making sure that they attend dl
their classes. Each academic term should last for two months so that it helps even reduce the rate of school strikes.

Kenyans should come up with a common culture comprising of dl aspects of different ethnic groups found in Kenya.

Rape cases should be prosecuted and homosexuds and leshians should aso be prosecuted.

The court of dl should be above dl in the government or in Kenya. Thet isthe end of my presentation.
Com Kavesta: Is there any reason for anybody to be a sudent?

Daniel Thoronera: The reason for a person to be a student is basicdly to sudy and be educated so that we curb illiteracy.

Com Kavesta: But you don’t seem to want to anybody to have any discipline on you or any inditutiond boundaries in this

case.
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Danie Thoronera: That is according to what | said about freedom of movement. The freedom of a student, | say a student
should be free not confined to do some specific kind of things that are set up. He should be free so that he can concentrate
modly on his studies.

Com Kavesta: So thereisno need for anybody to be a student because what you have is a place without restriction, without
boundaries, without regulations, without you know.

Daniel Thoronera: Bascadly wha a student should beisa person who isin a school inditution to get education. Issues about
indiscipline or other issues that affect the schools should be reduced so that the students can concentrate bascdly. Beng a
student should basicaly mean education.

Com Kavesta: You are forced to be a sudent?

Danid Thoronera: You force yoursdf to be a student.

Com Mutakha Kangu: Thank you very much. Can we have the next person Lorewa Lochuku.

Lorewa Lochuku: | an Lorewa Lochuku and this are my proposals.

Educationd fund to be established countrywide and this fund should come from the deduction of every one who is working. It

should be deducted keeping inconsideration the amount of your income.

Freedom of worship should be there in both private and public schoals.

Exams should not be meant for diminaion but to asses.

In high school a student should start specidizing in the subject thet is pertaining his career not taking the whole 12 subjects,

which are helpless aslong as your career is concerned.

The age of vating should be reduced to 16 years because we sometimes, we are included in the population of Kenya but we
are not included in voting. So the population of Kenyais not contrarily or the people who are voting are not the ones, they are
not representing the whole country because the best population is the one, or a good population is the one thet is dill school but
they are not given that chance of voting.

The government should establish or to balance the distribution of resources. They may do the following to balance the economic
resource, e.g. edablishing some developments that are not under dimate in arid areas. For example airports, arid aress like
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Turkanait is known very wel that crops or agriculture is not doing well there so instead of having an airport there is a fertile and
good dimate that can be used maybe in agriculture such kinds of projects could be transferred to arid areas where agriculture is
not doing wel and the fertile and the parts which are wdl supplied or which have good dimete to be left for agriculture. Those
are my proposals.

Com Kavesta: When you are young you want everything to be on your side. If the vating age is 15, it meansin Kenya at 15
you are an adult, you can dso stand for dective post, you can dso be elected. So you can dect and you can be dected. Bt it
aso means a 15 you can support yoursdf that isredly what it means, that a 15 your parents can say huyu mtu sasa is an adult.
The age of vating is not just a matter of maneuvering, it is actudly a time when you say you are old enough to make decisons
even a naiond levels. So you have to think the youth if at 15 your are old enough to be on your own. | know some parents will
be happy but you need to think about it, it is caled age of maturity. It means you can aso buy your own things, you can drink
pombe but it aso means you can now live on your own and you can marry, it is caled the age of maturity.

Com Mutakha kangu: To add on that, your reason for reducing the age is that those who vote do not represent the people
below 18 who don’t vote. | agree with you on that cause. But then even if we come to 15 we are 4ill leaving out a larger
number, people who are 15 and below up to one day, they are more than the rest of us. From 18 today | say hao are the ones
we cdl watoto wa nyanyo. But even a 15 we are dill leaving very many people out. We need to think for a better solution
because what that means is that those who vote actudly are representatives of those who don’t vote. So how do we make sure
that they vote in a manner that is not sdfish that serves their own interest and does not serve the interest of this ones who cannot
vote. Those who go to vote for 10 or 20 shillings do we punish them or how do we ded with them. That is the question we
should start think about.

The other question will be, if when you get to 18, you become a representative, you are supposed to vote on behdf of other
people and you choose not to vote, shouldn’t we make vating compulsory ones you have become 18 because you have been
given responghility to make decisons on behdf of others and you are faling to exercise that responghility. What do we do?
Those are the line you will think about.

Anocther student, Francis Smeti.

Francis Smati: My names are Francis Smati. | am proposing for the new condiitution and say that there should be no ground
for military armies. There should be no places for training for the foreign amies. My reason is these, this foreigners they came
and there has been dedtruction of life due to ther practice. Because they do ther practice any how tha they leave ther
wegpons or they leave whatever they are usang for traning and they leave anyhow and people just get them and their lives are
harmed due to such weapons they are usng and dso their property. Tuseme the gazing cows or the children who are looking
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after those cows, they get those wegpons or those bombs lying anyhow and they do not know about them then they risking to
be destroyed by such bombs.

The foreigner armies, they usudly have a very bad habit; actudly when they find children or they find anybody on the way to
thelr work especidly women or even they don’t care who you are, they usudly get them and rape them which is very bad
offence. So maoni yangu or my vison to the new condtitution is that if they must be given aroom or if they must be given a place
for their practice or for there training then there mugt be rules, which are set to guide them. Or they should compensate on the
damages of the properties. The compensation should be determined by the action or the reaction of the affected people in this
case. Yaani the amount of compensation must be determined by the reaction by the affected people.

Com Kavesta: You have avery good point and it is concentrated focus, thet is good. What has happened to the rape cases?
Has there been any action taken at dl? Where would you want the Kenya army, leave aone the foreign one, the Kenya amy
to train because they have to tran. | know what you mean, you don’t want them here, they have had a bad reputation, but

where would you propose?

Francis Smati: | didn’t say tha there should be no land for the foreigners to train but there should......... (Inaudible). The
Kenyan amy should dso be training in Kenya or if they are go to aforeign land then there mugt be set rules which are to govern

them whenever they are outside there countries.

The people who have been raped there has be not set down rules to govern or to take
action, or to take action on that offense being done.

Paul Leshweni: Kwa mginani Paul Leshweni. Proposals zangu ni kama yde nitayasoma. Ya kwanza ni hdi ya ardhi. Settlers
ama ranches wae wananishi area ya Lakipia ikifika wakati ya agreement kupita waechilie ardhi kwa wenyewe waa so

wabeadilishe maandiko kulingana navile ilikuwapo.

Forests yoteileiko katika ardhi ya Lakipia, ipewe mamaaka ya community, loca community wafanye conservation.

Kunakitu inaitwa trust ambaye hatutaki katika land ya wamaasal. Tukiwa tunataka beneficiaries ama faida kwa kitu kingine ni
heri kutumia organization ingine lakini S0 trudt.

Education; ningependel ea education iwe free kutoka chini mpaka juu. Ningependa masomo iwekwe sku kama hdi ya uchunggi
sana kulingana na vile areas tunaishi hgpa hatuna ukulima kwa hivyo ile kitu tunafuga ndio ingpasa kuwa hata hiyo kwa
curriculum ya shule. Ni lazima shule yote katika Kenya iwe sawa kwa fadlities ama ile kitu inaitgjika kwa sababu mtiheni ni

moja kwa hivyo ukienda kwa loca schools unakuta hawana vitu zingine namtihani ikifika wanafanya mtineni moja.



Ni lazima watoto wasomeshwe kutoka darasa la nursery mpaka standard four lugha ya Kimaasa na wadimu tuldewe, tuwe
tumepewa wadimu kutoka area hiyo ndio waweze kuendeshana na watoto wae ambao hawasikii Kiswahili kutoka nursery

ama standard one.

Shule ziendelee kujengwa katika area hii na colleges kwa sababu kuna shida ya watoto kwanda kilomitaming bila shule.

Culture amamilg ningependa kwa Sheria hii mpya, culture yawa Maasal igundulike kabisa kulingana na vile hawa wana culture
yao kama watu wengine, sio tu ile kuharibu culture ya watu wengine, iwe kwa Sheria kabisa kwa swababu kuna wae wanaona
mzee akivaa shuka wanaona kama ako tofauti kado na watu wengine , kwa hivyo lazima culture iheshimiwe kulingana na vile

tunaheshimu culture ya watu wengine,

Vilevile kuna kitamaduni ambay o ingfanyiwa katika culture yawa Maasa kamaile tunaita manyatta na ni lazima watoto wawe
pae sku ya sherehe kubwa katika hiyo manyatta ili waweze kudewa kabisa kitamaduni yao kuliko waende wakipotea kwa
kitamaduni. Ikubalike kabisa wale wenye kitamaduni, watupe ile kitamaduni yao mbaya na waweke ile mzuri.

Ikifika wakati ya kabilafulani anakazi hatgi watu fulani kwa sababu y amila yao bas wapewe haki yao kuliko ifike kiwango
yamtu mwingine kuvvdishwa shukaili awe Maasai kwenda kufanya kezi kama wenye shuka hawataweza kufanya hiyo kazi. ni
laimawa Maasa watenge pahdi yao kidogo hao wenyewe wa discuss ya kufanyia hiyo kitamaduni yao sku ikifikaya kufanya.

Wildife conservation; kwa upande wa wanyama wa pori, ningependdea at least 40% ya ile pesa inaingia katika wanayama wa
pori iende kwa wenye ardhi hiyo, wanyama wa pori wanaishi kwa sababu kulingana na  area ya wa Maasai kuna wanyama wa
pori ming area hiyo. Faida ile inangiza katika Kenya hatupati chochote kulingana na hao wanyama. Bas kama so hivyo mtu
dipwe akinyongwa na mnyama na vile vile wanayamawa nyumbeni ikikuliwa bas nao waipiwe kama hawatapata 40% ya

income. Nimemdiza

Tashara Gitonga: Kwamginani Tashara Gitonga na niko na proposals za the new conditution Review.

Masomo; ningependekeza masomo iwe ya bure kwa leves zote.

Ugawgi sawa wa vifaa kwa maghule yote.

Hii curridum ya masomo ionyeshe habari ya pastordists kwa sababu inaonekana haya mengine meng yako lakini hiyo

hatuyapati kutoka mashule.

Watoto wafunzwe nalugha ya mama mpka kiwango cha darazala nne.



Hiz locd areas kujengwe mashule na collegesili watu waweze kufikia wananchi waweze kufikia kwa karibu.

Upande ya culture; Sheria amahii Katiba itambue mila nailinde wa Kenya wae ambao bado wanashikilia mila zao vizuri.

Katiba hiyo hiyo ama Sheriailinde mazoezi ya mila, iwache kuingiliwa nawafanyi biashara wasio wenye hiyo mila

Sheria itambue sehemu zle muhimu za kufanyia mazoezi ya mila kwa wae watu wako nazo kwa mfano sasa wa maasa kuna
Zle vitu wanaita manyatta na kuna sehemu zle wako nazo wanaendelea nazo na kuna zingine zimenyakuliwa kama vile

entutotaika ni sehe mumoja ambaye ingfanyikia mila naimenyakuliwatayari na kuna zingine nying.

Nikiingia upande wa mapendekezo ya lands; ardhi ya wale wananchi ambao hawgarudishiwa aidhi zeo kama vile wa Maasal,
warudishiwe ardhi zeo vile zimemilikiwa na wazungu. Vile vile wapewe zle forests ziko na forests reserve, wezihikilie na

wapate faida kutokana na hiyo mistu kwani hawa ndio wanazilinda.

Trudt lands mpaka sasa shidaile kubwa iko ni yalands kwa hivyo hatupzendekezi trust land kuenddlea tena. kama kutakuwa na
Maenddeo fulani ya ardhi, wananchi wenyewe watatenga na watgjua vile wataifanyia aridhi hiyo yao na iswe ni trust lands
ambazo kuna watu kama councils wanakuja kuzishikilia na kupata faida kutokana na hizo trust lands hdafu wananchi wenyewe

wanakosa.

Wanyama wa pori; iangdiwe vizuri wananaichi wale wako karibu nazo, wapate fada 50% ya ile pesa inaingia iwe direct
inaenda kwa wae wananchi kwa sababu hawa ndio wasnapata mashinda yae yana etwa na hawa wanayama.

Upande ya uongozi ningpendekeza mgimbo na washiriki wa kila jimbo wawe na mila yaani kulingana na vile jimbo litakatwa.

Jmbo lizwe linghussha wae watu wako na milazao ama mila zao zinakaribiana

Viongoz wa kilajimbo watoke kwa hilo jimbo ambao wameteuliwa na wawe wameteuliwa na wananchi.

Pendekezo lingine napendekeza ni nationa government. Hawa watu ambao watakuwa katika hiyo serikdi kuu wadjihusshe na
dasa za mgimbo hata kama mtu ametoka kwa jimbo fuleani mbai wawe ni wasadishi wa wae mambo yatatokea katika

mgimbo. Hiyo ndio ya mwisho.

Com Kavesta: Ukifanya hiyo federa, nani watafaidika kutokana na kodi itakaorudishwa au kubaki kwa jimbo. Kama hiyo
50% kina nani watafaidika
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Tashara Gitonga: Nimesema wae ambao wako karibu na hao wanyama.

Com Mutakha Kangu: Okay. Tupate Abdi Mohammed.

Abdi Mohammed: Mimi naitwa Abdi Mohammed na mimi ni Chairman wa Mskiti na mimi ni mzee ambao wa kamati wa
secretary wa Y outh wa KANU. Mimi nitazungumza machache. Nilikuwa mimi mzee hgpa na watoto wangu wote wamezdiwa
hapa na kusoma. Tuko na matatizo 9, mimi watoto wangu Sita wamepata kipande na watoto wa tatu sasa hawgjapata kipande
na wote wamezaiwa hapa. kwanza shida moja kubwa ni hii. Mimi nefikiri kwa serikdi sasa hii ingkuja, hii Katiba hii hiyo
matetizo iondolewe kwa sababu 99 tumezdiwa Kenya na 99 ni wananchi wa Kenya hatujui ni kiti gani. Watoto wengine
wanapata kipande na wengine hawapati.

Sasa kama mitoto hapeti kipande, akijaza anaambiwa kama anaenda mbele anarudishwa dete karatas.

Mimi kipande yangu iko hapa, nilichukua hata kabla Kenya haijapata uhuru, nilichukulia Nyanyuki na watoto wangu Sta
wamepata hapa sasa na sasa watatu nyuma ya hiyo kukatazwa anasema hawapati ndio hata maana yake nashindwa. Tuseme

tuko na sarikdi mhbili.

Com Mutakha Kangu: Sasa unasama tutatue hiyo kwa njia gani.

Abdi Mohammed: Kwanza ile nitaweza kutatua ni kuwa ihakikishqwe kwamba 99 hatupo kabila mbili, sore ni wananchi wa

Kenya

Mimi ile kitu nafuatishamimi suing mkono hata dakika moja mgimbo, kwani mimi ni mzee napinga. Ningjua kitu ya magimbo na
n kitu ya haki. Heri tujenge serikdi yetu moja tu, ya chama moja hatutaki hata chama mingi. Hizi chama nyingo zote zindeta
magendo nahiz vitu mhili ndio zinamdiza serikdi ya Kenya, inauwa kwa kila njia

Kwanza mumesema hakuna kuandika mtu, heri waandike mtu ambaye hgjasoma. Watu wachanganye kama uingereza, wae
wamesoma na wae hawgasoma. Kama wau wanachanganywa ni vizuri lakini mkasema mtu awe amemdiza form four
anaambiwa aende na kalamu ndio anamdiza serikai. Kwa sababu yeye anakula na hata ofig ile ninaenda anakula na kdamu
anasema hata hiyo karatas haiandikwi bure. Kwa hivyo upande wa adminigtration ibadilishwe kabisa watu wachanganywe hata
kama wanaandika polis wachanganye wae wgjinga na waerevu. Hata kama wanaandika jeshi wanaandika mjinga na muerevu.

Huyu muerevu akuwe inspector na huyu mjinaga wacha akuwe askari. Hata wakati wa ukoloni ilikuwa inaenda hivyo.

Com Mutakha Kangu: Huo ni ukweui mzee. Ungua watu wdijenga American wae watu ambao waditolewa hapa.
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Abdi Mohammed: Sasa kama mnasama tu mtu anamdiza form, four wanaenda , mimi nina vijana ambao wamemdiza form
four na yeye ni mwaimu, mimi Spingi. Kama mtu anafikisha dimu yake, lskini hata yule mjinga tusmweke kando, tuwaweke
pamoja kwa sababu ingene, S9 tutakuwa na umojasis hatukuwa na umoja. Kama g9 tulikuwa na umoja ni wakati wa
Kenyatta. S tukuwe na sauti moja, tujenge serikai yetu, tujenge nchi yetu, tuchunge nchi yetu, tuingize Katiba yetu na 99 raha
yelu yote i moja na serikdi hii isgawe kilaidara. Mimi nagpinga kila idara, napinga ile idara pesa inatoka kwa agriculture-hawa
wote ndio wanamdiza serikdi. Wacha kila kitu kindu kama ukoloni chini ya amri ya DC. |dara ya prison, idara ya agriculture,
miniger of works irudi chini ya DC ndio serikdi itanyoroka. Mimi namdizia hapo, aadhdi tuwe na umgja na hiyo tu ndio
itanyorosha serikdi yetu. Hakuna kitu kingine. Hata mwiz atanyoroka na hiyo.

Margaret Lesuda: My names are Margaret Lesuda and | am going to read a memorandum for John Leta. | will only go
draight to the recommendations because we are going to hand in the whole document.

One of the issues that we want to recommend s, the abuse of exiding land laws should stop and this one includes the alocation
of forests to paliticaly correct individua as cited in examples of forests in Lakipia like Marmanet forest. Still on the issue of
abuse of land, the government should reposses dl holding ground and stock route that were dlocated to individuds after the
LMB failed.

On land dlocation, the government an example’s of Mokogodo Forest. In 1999 the government agreed to dlocate certan
acreage to neighbouring group ranches and they were made to pay an amount of Kenya shillings 175,000 to the government
treasury. The exercise faled it was sad to be futile later and the money was never reimbursed to the community. On land
digribution the Sze of land that should be owned by an individud should be pegged down to certain number of acreage. An
example of Makuriani Group ranch, it has 8,500 people and they are settled under 6,000 acre while an individud one ranch an
example of afarm cdled Olelenashio has got 23 219 acres owned by one individud.

Absentee land lords a case of Kimogandora, ireri, Edana and Rimuruti. The government should repossess this land and
digribute to the pastoralists who settled there since 1980.

Another issue raised here was on representation, the condtitution must take into consderation and protect the rights of minority
and margindized groups, example creation of congtituencies to protect thair rights and identity.

On representation at government levels that is the didtrict provincd nationd levels, people should be given fair representation be
itin job dlocation, whether isin parastatals or other avil service jobs.

Another issue which raised on community resources which we mentioned the forests and the group ranches, the trust land, we
are saying the condtitution must address the issue of equitable digtribution of resources involvement of wider members of the
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community musgt be enghrined in the condtitution. Cresation of initiative such as conservancy, trust and a tourigm ventures must

invalve awider consultation rather than one or two individuds with Sn ity motives and sdf-interest.

The condtitution must outline compensation when foreigners utilize ones land that is a communities land. For instance the military
exercises or the trugt or the so-caled working in partnership with the neighbours. There mugt dso be provison for dams of
damages caused by the period of utilization of such land.

In the year 2000 January in week one or two there was an advert from the Land Commisson office advisng dl Kenyans who
lease has reached 99 years to goply and the question we have here is who in Kenya has reached the 99 years yet Kenya
darted acquiring land after independence.  As such the recommendation and the request that should be shown in the
conditution is that once Kenya land, any person holding Kenyan land reaches a lease of 99 years it should be evauated and
seen whether heis aforeigner. Actudly he was a grabber and then that land be given back to the community that was origindly

there.

Holding grounds grapped by individuds after the fdl of KLMB needs and examples we have cited here Loibosoi. It is only
Loboisoi and crimind holding grounds which are dill exiding, dl the others have been given to paliticdly correct people or have
been grabbed by people living outsde the community, they should be reposed.

Com Kavesta: There was a young man here who was trying very hard to articulate something to do with the foreigners here.
Y ou have answered some of the question. But he brought up rape and he was very angry <0 it has affected him or that it has
been so much. Can you tdl us about this? Y ou have talked about the destruction of the environment that one we have, but what
about the impacts of the society.

Margaret Lesuda: | just want to support his sentiments on the issue of damages to individuds and this one has been very
much highlighted even in the press, vanddism has been actudly been taken so serioudy, instead the government was try to
block the community from teking their case forward. But as far as | know we don’t want to tarnish the names of the foreign
military forces, there has never been asfar as| know a case of rape at any given time. About the damages that the individuds
have covered here we have hard people who have become permanently crippled because of those bombs and they are ill
even in the community. Time and again we cdl in the Kenya army to come explode some of this very big bombs some were
dropped as far as 1945.

Com Kavesta: It is very difficult, this young man | wish he was dill here he could tdl us | was thinking | should have asked
maybe he was affected because he said they just find you on the road some where. Any way what | was going to tdl the more
enlightened people like you, the women, get in touch with FIDA and find out. Get your facts, because the anger with which he
talked shows that it is something that has happened he is not making it up.
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Margaret Lesuda: Okay, it may have happened. The Kenya amy aso practice here and in fact | should not be seen that |
am supporting the British Army but if it was somewhere maybe in Nyanyuki if they said about the Nyanyuki town maybe |
would agree. But as they come here to practice, we do not have that interaction even on the road, | don’t think even they stop
to pick anybody but with the Kenyan army we have had cases in the past.

Com Kavesta: We arefighting to protect the vulnerable in society. | have seen in Nakuru the behaviour of the foreigners there,

it isamazing.

Com Mutakha Kangu: Thank you very much. Can we have Councillor Legel.

Michadl Legei: My nameisMichad Lege naniko na maneno mawili ya kuhusu land na pengine kuhusu education.

Kwa land pengine ni kitu ambayo ni serious sana Lakipia na ukiangdia hawa watu hawa ndio origins of dl the land ini Lakipia
because the firs settlement that came in Lakipiailikuja 1964 na ndio wakati Mutukani ilikuwa subdivide. So ukiangdia ndio
the first immigrant dianza kuingia aridhi hii na ukiangdia katika statistics the land that disaoppered from the lakipians to the
other tribes is 1.2 million acres. That is land thatz went through other tribes. You see it was under the whites, ikakuwa
subdivided 1.2 million thet isonly in Laikipia. Ukiangdia the land that is stilled by the whites right now it is about 800,000 acres
nadgd tunauliza, it isa question. | don’t know how to put whether a proposal or a question lakini ni hii, kama hii mashamba hii
wazungu ishirini na nne, kwa sababu katika Lakipia there are 24 white settler farms ranging between 10,000- 100,000 acres.

Ikiwa 9s tunaweza patiwa hiyo aridhi, kwanin tuende tuulize wae wenzetu wa Africa tena warudishe hii.

Land hii yote ukiangdi ilikuwa under arrangement yaile agreement, 1904-1911 na ukiangdia pia a lot of things have happened
thereis dso the Government Land Act naserikdi piaiko naaridhi katika Lakipia We have Mutara, which is 63,300 acres; we
have marmar , which is 61,000 acres, now we have Muji which is 45,000 acres. All thisland belong to the Lakipia but sababu
ya arrangement yaiile land laws vile zilikuwepo, today we don’t have them. It is more less like a question, is more less like a
proposa which we are requesting the commissioners, here what could be done. Saahiz 99 Mogodo was not created this way,
thisis an atificdd box. Ukiangdia on this Sde we have the complex holding ground which is 125, 000 sq kilometers. It garts
from I1solo and ends & the Crocodile Jaws.

Haya ukiangdia pande hii, tuko na a very sraight perimeter fence, in run kutoka Isolo and it is heading in Kirimwa so we are
land locked natayari tumgaaile sandaku. We aready filled in the box so we mugt go out. Where we are going out is land that
was dready given out, it is the 1.2 million, which is being owned by our fdlow Africa. So the issue ile 99 tunauliza where are
we, we don’t have land, we are on the rocks. The government own Mutara, marmar, muji, mimi nina-recommend why don’t
wefind aland commisson.

But maybe one thing | am recommending here is that we have a Land commisson, a Land commission which should look dl to
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this issues because they are the higtoricd injugtice which we have suffered over years. The Land commisson which we have
now is now is under the minisry of land. If that of Njonjo could build to form a land commisson where the representative

comes from the grassroats, .......... (Inaudible).

Com Kavesta: (inaudible)

Michael Lege: From the grassroots of different communities so that this people articulate, they can look at this higoricd
injudice. The 1904-1911 agreement today of we say we want dl that land it can from here up to Kitde, definitdy we cant get
it, it will be you know. But hawa wazungu wako hapa ishirini na nne, what is and we are covering thousands of us while a
Mzungu is having 100,000 acres. What can our Land commisson address to us. The issue here it boils everything ese to land
because land is life and land is wedth and with us we have filled the box, we are going out and we are going to individua
parcels of land where the owners are in Nyeri, Muranga, Karatina. So where are we? Today our biggest worry is, if tomorrow
the system of the government changes with the same (inaudible), which is being portrayed

in Kenya, | don’t think we shal survive.

Com Kavesta: (inaudible)

Michael Legei: From here up to Kitde there was a LakipiaMaasa land.

Com Kavesta: | want to know what made this land take land asif it was idle land.

Michael Legei: You see what happened, the Lakipia pastordists were very many but they were disseminated because of
wars. They were fought by different pressure groups and the few who were left by 1934 they were only 900 and today we
number over 30,000 and we ill remember where our boundaries were but then these are many years back. From the 17
centaury, 18" centaury up to today, we cant redly go back dl that far but then in Lakipia, particularly in Lakipia where
800,000 are being owned under that agreement is there no agreement that can be done.

Com Kavesta: ................. (Inaudible)

Michael Legei: What isgoing to happen, we have some of the wazees old one who were in those negatiations when this land
agreement was going on and because there is a written agreement, it clearly Stipulates, after 99 years they should give back the
Maasa thar land. Now | don’'t know what is going to happen because many things may happen, they may take different

direction.

Com Mutakha Kangu: The 99 years you are referring to is based on one of our Laws. We have different statues and different
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Acts of Parliament dedling with land matters. There are some statutes under which you only get a lease for 99 years. The lady
asked who are these whose leases are about to expire and yet Africans only started having land after independence. The
postion is that, some of the pieces of land people were buying from other owners were such leases and when you buy such
land, you are only buying the reminder of the lease. So that if say 50 years have gone, you are only buying 49 years and | think
that issue could be the best way to address the land problem in this country. Because when that lease expires the holder is
entitled to apply for renewd but the government has the discretion whether to renew or not and | think maybe that would be
one way the government can use to sort out some of this land problems. But the agreements you are taking about, you need to
get it and look at it and see whether it isthe one that provides for the 99 years or the 99 years you are referring to are under this
paticular lease. But of course | get it from you that the land issue is a big problem in this country. We may have thought that
Mugabe ddlayed in sarting to sort it out in Zimbabwe but now it is coming out that we have even over delayed in sorting it out
and if we don’t sort it out today, now in this condtitution making process, you can be sure that we are headed for big trouble in

this country.

Tdking about sorting out such land problems, | would want to think that the Kenyans should think more about what that land is
then merdy owning because we have developed a very crazy idea about owning land that is why some people go to Nairobi
and they are dlocated titles of land they don’t even know where it is. After they have been given titles that is when they start
coming here to find out where it is and they find that it is land occupied by people. What is ironicd, is that some even sl that
title before they have come to look at the land. We need to think about how do we change the attitude towards land, we need
to think about, are we going to alow people to continue subdividing important agriculturd land into smdl units that can not be
sugtainable or what kind of management are we going to have. We need to start thinking about that. Continue with your

submisson.

Michadl Legei: Mr. Commissoner thank you very much for recognizing thet problem and that is as far as land is concerned.

On education; at least the government should give if not dl the Maasai but the Laikipia Maasa an afirmaive action. You see
thiswas a closed didrict, there was no education and those people who came they came through Chritianity, they were only
coming to train people how to read the Bible that isdl and they didn’t have the interest whether to advance school or what, so
a leadt this is an area where we are redly behind in terms of those people who are you can count. Graduates are four,
diplomats are eight, when you come to secondary it is just recently when we had this secondary school. So we are not
represented in terms of public jobs. So may be, on afirmative action | think that is dl what | have. But the crazy issue is land.
Thank you.

Com Kavesta: Who are these graduates?

Michael Legei: Oneis Kaparo, the other oneis Letai, Shudi and Luke Ndaia.
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Com Kavesta: Why haven’t leaders worked for education?

Michael Legei: One of the biggest thing is education awareness. When we got independence even those who took the
Nyanyuki a adminigtration dill looked pastoralism with a very big suspicion there are people who are impossble. So we started
even getting education awareness when Kaparo went to Parliament in 1988, this is when people now started learning, and we
could see certain kind of problems. Even we are worried when he moves out of that Parliament what will be our next thing.

Com Kavesta: Education, for your community what kind of things, you cannot just say afirmative action other people have
sad it especidly pastordists. Even other Kenyans have said but even if it is afirmetive action tdll us some of the ideas you have.

Michael Legei: Free education, opening up for scholarships, we have never had a scholarship sponsored by the government
to the US or anywhere ese so if they are there at least we should get.

Com Kavesta: What type of school?

Michael Legei: These are public schools, secondary, universty. Herein primary levd at least we need arid boarding schools.
We are migratory community which moves and the few which we have about five and it is congested and even running it is
redly a headache because over the years we have been having severe successive drought because of this

Closure of this box, we cant move and livestock, like last year’ s drought 1999, 2001 we amost lost about 95% of the stock.

Com Kavesta: .................. (Inaudible)

Michael L egei: Even here mobile schools, you go to Ereri there is no nursery school, there is no primary school and people

move, Mondomere, dl those areas S0 at least in areas where they can access education, mobile schoolswill be useful.

Com Kavesta: .............c.ee..e. (Inaudible)

Com Mutakha Kangu: ..................... (Inaudible)

Michael L egei: Maybe here another thing is adult education. at least 98% of dl the adults are illiterate. We have an informd

where the organization caled odliju istraining those children who have overgrown, there cannot go to school because they are

over age and sometimes they just train them to read and write and be able to count cows in Kiswahili or English.

ComKavesta: .........ccoveveveenininnnns (Inaudible)
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Michadl Legei:| think they have talked that iswhy | have not repeated it here.

Com Mutakha Kanga: Can we have Joseph Ole Kiloku.

Joeseph Ole Kiloku: I am Joseph Ole Kiloku, a farmer. Ninatoa proposals na nimeandika kwa lugha ya Kiingereza. The
government should promote the pastoralists and agriculturdist by opening more marketing venues both locd and internationdly
with minimum condition e.g. pastoraigts, the revivd of the Kenya Meat Commission. Etablishment of industries such as tea

factories, leather factories induding tea factories for the sdf-aufficiency and sustainability of communitiesin Kenya.

Security measure and evolvement; the government should establish seminaries and tighten security measures and enforcement

aong such concerned community bordersin the republic of Kenya.

Humen rights; the government should implement a cordid excitement among dl communities to know their rights for the future
focus of a good Kenya to be.

Specidization of business, the government should recognize and support finanddly despite of any sort or funny opportunities

enrolled by an effective sectors through loaning system towards such inditutes and establishment. During this exercise, ignorance

even to the so-called green growers, poultry, juakdi investment, life stock marketing and sand sells sectors mugt be adhered to.

In avoidance of abalition by the middlemen towards such sectors which are ungble.

Com Kavesta: Is KMC eadly accessible for the people in Lakipia?

Com Mutakha Kangu: ...................... (Inaudible)

Joeseph Ole Kiloku: Yes there is because those who are able through business sector they transport there animds to the

organization and now they will come and buy at better price from the groundless community.

Com Kavesta: ..........cooevvivnnnns (Inaudible)

Joeseph Ole Kiloku: At least it will be better because you see that ... wdl ndfikiri sasa ile kitu benefit itakuwa mzuri ni vile
sasa haitachukuliwa kwa ile bei ambaye unaenda through away price kwa sababu unakuta wanakuja wanatupa tu ile mifugo
kwa sababu ya shida.
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Com Kavesta: You need to tdl uswhat used to happenin KMC.

Joeseph Ole Kiloku: KMC, ni kwa vile tu hiimambo ya ufuggi sas tuseme kwa mfano ngo itanunuliwa kwa be nafuu kwa
sababu labdaile nyama ikenda kwa KM C itauzwa kwa hizi za ngambo. Labda sasa kwa wae ambao watakua na hiyo business
yakupeleka hiyo nyama.............. (Inaudible).

Com Kavesta: .........ccovevivennnnnn. (Inaudible)

Joeseph Ole Kiloku: it should be a cregtion of jobs.

Stella Kuraru: My names are Stdla Kuraru, | am a fadlitator of Kenya League of Women voter. | will talk about gender
equity; women should not be discriminated. Despite being more in numbers and working harder nowhere in the world do
women enjoy the fruits of their labour completely.

Society denies them the same opportunity and the benefits as men. Kenya is no exception, women in Kenya (ineudible)
continued and often deliberate discriminations and we know that at least hdf of the world’s people are women. Women work
longer hours than men in nearly every country and do more of the total work than men.

Women form the power of the family and household. Women contribute more to the development of their society. There is dso
conditutiond discrimingtion; the conditution does not protect women from discrimingtion. Instead of meking gender
discriminatory, believes and practices based illegd should be the case in a democratic society; the conditution encourages
discrimination againg women.  The condtitution alows a Kenyan man to pass on his nationdity to his children unconditiondly;
further the children are born in or outside regardless of the naiondity of the mother.

On the other hand if a woman is married to a none Kenyan and her children are born outsde Kenya they don’t become
Kenyans automaticaly. The law supported by the congtitution will not dlow them to inherit their mother’ s nationdity.

A married woman needs to have her husband’ s permission to have her children included in her passport.

Com Kavesta: Do you have proposasin that memorandum? Because you see that part you are reading is what we are going
to read.

Stella Kuraru: It is vitd therefore, that we increase the number of women in the executive, legidature and judiciary by
increedng women' s participation in education especidly high education so that they can qudify for top pogtions in dvic, service
and judiciary.
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Putting pressure on the government to take deliberate action to include more women in the cabinet, avic servants and judiciary.
Electing more women to parliament and locd authority so that women’s interest and rights are taken into consideration when

they are forming laws and policies.

Electing more men who support women’ s empowerment. Thet isdl.

Com Kavesta: .................e.. (Inaudible)

Stella Kuraru: Inthis area gifl’ s education is not taken serioudy, they only educate boys.

Com Kavesta: ..........ccceevnenes (Inaudible)

Stella Kuraru: They should not force us to be married at an early age. They aso should educate girls because sometimes girls

are left at home to do the household work. they aso should stop such culturd practices which are hamful to the girl child like

FGM.

Com Kavesta: Does dowry affect the girl child?

Stella Kuraru: Yes. Because the parents take the dowry without the girl knowing so the girl is forced to follow the man and he

does not know him.

F.M Kunora: Katika maoni ya Katiba sana sana kile nezungumziani usdlama. S tuko na Katiba inayoenddea wakati huu
lekink mateso yamekuwa mengi sana. Tungetaka serikdi iongeze hidii iwache kulda kwa gili tumekuwa tukisumbuliwa na
mgambazi na mdi yetu inabebwa hata watu wanapoteza uha. Mgambazi S0 maaka ni watu tu  wanatembea duniani.
Tunataka jambo hilo liangdiwe kabisa, mgambazi wastutawale, tunataka kutawaiwa na serikai peke yake. Kuhusu ucheguzi,
ugpitiswe wakati wake.

Mawaziri waso na hekima waende nyumbani na tayari wamepoteza kazi. wakubwa wanaoweka sshihi ma barua, tunataka
dikishe watu watano tu. Akikosa kuwekea watu watano sshihi anaenda nyumbani maana ameshindwa na kazi yake. Mimi
naweza kutoka hapa naende Nyanyuki niwekewe barua fulani sshihi kwa gili ya jambo fulani haafu nineambiwa kuja kesho.

Com Mutakha Kangu: (inaudible)

F.M Kunora: Inaweza kuwa hata ni voucher, pengine nimepeana chakula shule, nikipeeka voucher nataka kulipwa pesa
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inakuwa yule wa kuniwekea shihi hayupo.

Mtu akienda retire apatiwe pesa zake zote asende hila pesa. Ras aki-retire dindwe sana assumbuliwe hata kidogo. Askari
polis akikosea asfutwe, anarudishwa Kiganjo kupigwa tena hata askari tawala pia, anarudishwa Embakas kupigwa tena

wdinz waongezwe mishehara either ni wainzi wa nyumbani aman wa mashamba.

Sku hiz magiambazi wameongeza ukimwi sana sana . wanaonana kimwili na wanawake kwa nguvu na hiyo hatutaki. Katiba

mypia haina maana kama hatatumiwa vizuri. Nimemdiza

Com Kavesta: Ungua mimi nimeshangaa hapa kidogo kwa sababu watu wanazungumza mambo ya usdama bila kusema ni
nini. Na wewe umesama mgambazi ni watu wanatembea tu. Sasa mgiambazi ni watu wangulikana, Svyo?

F.M Kunora: Hawguliokani wanaonekana. Mahdi wanaenda kuvamia 9 watu wanawaona na wae wanafamiwa § wanaona

havan watu tu wanatuvamia. Na hiyo S0 propaganda, ni vile mambo iko.
Com Kavesta: Ungependekeza nini. Ungua North Eastern kama kuna jambo fulani, Assstant Chief, Chief DO watashugulikia
kwa sababu wanaangdia na wangjua na hata Kiambu, wanauambia mtuletee watu watulinde. Wanawainda kutokana na nini,

nawote ni watoto wenu.

F.M Kunora: Kama wangulikana hakuna lingne, n wao washikwe la 9 hivyo kama saikai imeshindwa itangaze
tumeshindwa

Com Kavesta: ..........c..ene. (Inaudible) S wanatoka tu kwa jamii?

F.M Kunora: Ndio wanatoka kwa jamii.

Com Mutakha Kangu: Asante sana. Tupate David Muchiri.

David Muchiri: | am David Muchiri. Mineisjug three points to contribute on the Review process. | an going to tackle on the
issue of the system of the government how it should be. The system of the government should be having two systems or two
house thet is the Upper house and the Lower house. The Upper House should have the mandate to check or to control the

respongbility of the example and the Lower House should have the responghility of deding with other common issues.

We have to ded on how to dismantle the current provincid adminidration to pave way for the Upper House. | suggest the
Upper House should be represented from the didtrict level. The didricts should be decting the Governors or the people who
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will be governing or representing them in the Upper House. This Upper House should be Supreme. | am proposing, we be
governed by a Prime Minister who should be answerable to the legidature that is be should be monitored by the Upper House.

All the proposals that he do have to be presented to the Upper House to be approved. In future, in any conditution Review or
any burning issue in the upcountry a referendum should be done to cooperate everybody. We should not have a miniser or

portfolio of ministers where one minigry has so many minisers.

Not verbatim. Tape Recording not Clear: Tape 6.

Ndegwa Njuguna:

» Kiongozi avenaUsdama

» |kiwakiongozi amekataa kutoka kwakiti chauongozi, jeshi limuchukue nakumpel eka kwenye shamba la Eden.

Magar et L esuda:

* Freeeducation to be provided to disabled children.
* By theyear 2050 cultura practices which are harmful to the women should be completely eradicated.
»  Street children to be given homes and be taken to school and problem leading to street children be solved.

Augustine K ar ofa:

* Thereisneed for apreamblein the new Congtitution.

* All those people born in Kenyaqudify for automatic citizenship.

 Dud citizenship be dlowed.

» Bank cardsto be used as prove of citizenship aso among many other things.
*  Mpsshould beworking full time.

* Ageof contesting for an MP be from 18- 55 years.

* Nominated MPs be selected by a National Conference.

*  Thecurrent 25% presentation should be retained

e Locd community to be involved in the management of the in natural resources.

Lekilotoo L ekimande:



» Politiciansto be educated.
» TheConditution should be unchallengeable.

Ann Lesano:
»  Education should be free and compulsory.
» Morelady teacher to be employed in hardship areasto act as role models for the young girls.
» Early marriage should be banned.
» Chiefsshould be eected.

Smon Ole Kinyaga: Kwa ndiond cake, kuna kweli watu wamewachwa wakati we ukoloni na bado mpaka sasa, wako
nyuma, tunaweza sema, wae wamewachwa kama watu wa Mkododora, North Eastern, nikipendekeza kuwa wae ambao
waliochwa sana kwa wakati wa ukoloni kwa sababu ya kuhama hama ama kwa sababu yoyote ile, Sheria iangdisve zadi iwe
more focused, kama ni mambo ya Maendeleo kidogo pesa itengewe kidogo, kama ni mambo ya mgi kuna watu wa area hii

hawgawa kuona piped water. Iwe focused, more focused au watusaidie zaidi.

Upande ya educatuion mimi naunga tu mkono vile wale wanasema kwa upande ambao ni nchi kavu au Kenya mzima.ipewe free

education especidly primary school.

Upande mwingine wa education, hii mambo ya committees in primary school. Saa zingine naona watu wanakuja wanasema
mchague wae watas mamia hiyo shule. Wale sasa wanachukuliwa kwa sababu Sheria ya sasa inasema lazima awe na mtoto
kwa hiyo shule na labda kwa hiyo shule n labda ni mmoja amesoma ama wawili. Ukichagua wale ambao watakuwa kwa kameti
ya hiyo shule, they don’t know what is educatSion. Hata itakuwa kama tu unaendesha gari bila lenseni ndio utgua maana ya
shisdani nini Maendeleo ya shule. Lakini kama ujasoma utgjua Maendeleo ya shule ni nini, iswe tu una focus ai lazima uwe na

mtoto huko.

Yamwisho, mambo ya wafuggi, ungua Kenya hii kuna wafuggi, kuna watu wa agriculture. Watu wafuggi tungeuliza kwa hii
condtitution tuangdiwe kama wade wananchi wengine ambao wana grow kahawa, mgani. Kuna kuwa kuna pesa fulani
wanatengewa ili waongoze ma biashara yao. Lakini tukiona kwa budget au kwa donor wakati serikdi ineomba pesa,
hawaangdii wale wafuggi. Ningependa pia wao waangdiwe na budget itakuwa standard labda kupewa pesa ya ku-improve
their grade au kuongeza. Nafikiri yangu ya mwisho ilikuwa hiyo.

Com Mutakha Kangu: Ningetaka kuwashukuru watu wa Lakipia East, Dol Dol, Mkokodo kwa kupata nafas kuja kupeana
meoni yenu na tena kwa kupeana meaoni ya manufaa Mambo mumewamble kadhaa ya muhimu tutayaka weka pamoja na
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meoni ambayo imetoka kwa wa Kenya wengine kwa sababu tunatengeneza Katiba ya Kenya yote. Sheria inataka tukimdiza
kutengeneza hiyo report tutatuma kwa nyinyi muweze kuwa na nafad ya kuisoma kwa sababu Sheria haisemi tu-report kwa
mwingine tuta-report to the people, mtapaiwa nafas ya miez miwili ya kusoma hiyo report na ile draft ya Katiba tutakuwa
tumetengeneza muweze kuhakikiksha tumetilia maanani maneno mulituambia Muweze kuhakikisha ile recommendation
tumepeanani ile inafaa ama mungependd ea zigeuzwe na mwishoe Sheria inasema baada ya hizo miez miwili tutatakikana kurudi
kwa watu lakini wakati huu at the provincid levd watupatie comments zao kuhusu zle recommendation na Katiba tutakuwa
tumetengeneza Kama wanaona kuna lile wanateka libedilidwe waseme kwa hivyo pengine kama didrict  Lakipia
mtatengeneza comments zenu na mchague wae mutatuma kama tutakuwa tunakaa Nakuru ama wapi, mtapeleka comments

Zenu.

Ikitoka hapo ndio itaenda kwa ile inaitwa Nationa Conditutiona Conference yenye itakuwa na watu karibu mia sta. Kila
didrict itatuma watu wa tatu kuambatana na Wabunge na ma commissoners na wengine kutoka kwa makanisa na mashirika
zingine kujadiliana hiyo report wafikishe ama wadpitishe na kama maneno inabaki inarudi kwa watu wangpiga kura kuamua
ndio mwishoe mambo iende Bunge. Kwa hivyo maneno mumetuambia mutakuwa na nafas. Lakini hiyo ninasema ikiwa tu
Bunge haitaenda kubadilisha Sheria vile inasema saa hii kwa sasa kuna wae wanasema tubadilishe, kwa nini tunarudisha

maneno kwa watu, mdizeni report mlite Bunge.

Ikiwa hawatabadilisha tutafuata hizo stages, tutapata nafas ya kuangdia, muhakikishe yde tumeweka kweli ndio inafaa ama
kama haifa, tupeane comments na tena hata mwishoe wae mtatuma kwenda kwa conference muwapatie mawaidha, hili jambo
hatufurahii, ukifika huko upingane hivi, upingane hivi. Kwa hivyo tunawarudishia asante na ningeomba mtuweachilie twende.
Ninarudisha mkutano kwa charlady aweze kutumdizia hdafu tuondoke na maomhbi. Kesho mtakuwa na mkutano ingine huko
Nyanyuki, S0 99 tutakuwa huko, 99 tutakuwa huko Nyahururu kwa hivyo mtakutana na wengine wae watakuwa Nyanyuki.

Margaret L esuda: Asante sasna Commissoner Kangu. Ingawge tumefika mwisho, yde tu nitaomba ni kuwa wale mumeskia
wametgjwa mgina yao hapa na hawako, mkiteremka huko town ama ukienda nyumbeni ikiwa kuna mmoja ungua, umudeze
kesho kuna presentation inaenddea upande wa Nyanyuki kwa hivyo akipata nafas kamani jamabo muhimu san anaona ambao
hatujatgja hapa, tafadhdi gje Nanyuki ama hata aume presentations zake huko ziende. N&fikiri watakubali.

Asante sana ndfikii mumeskia hayo. Na hila kupoteza wakati tutaomba na tunashukuru pia bwana OCS wetu, ameshinda
hapa, kwa hivyo tungua hata kama watu wameongea juu ya security hakuna, leo tumekuwa nayo hapa kwa hivo tunashukuru.
Tuko piana Snr. Chief ametoka mbdi sana, angpakana huko 1s0lo ameshinda hapa na 99 kutoka wakati ule. Nashukuru pia

Miched kwa kuweza kuwa mkdimani mwema na kwa hayo nitauliza mzee Konoro ge hapa atuombee na kisha tumdize.
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Mr. Konora: Baba wa Binguni tunakushukuru wakati huu wa saa hizi za dadri kwa vile ulitukutanisha katika kikao hiki na
ukakubdi kila mtu ataoe meoni yake nao wae wageni ulio tutumia hapa nao Mwenyezi Mungu watakapokuwa wakirudi
makwao uwapel eke kwa mkono wako wa uhuruma. Tumekutana nao na tumeona ni wageni wa heshina na tumeendelea vizuri
na wao kwa mepenzi yako mwenyezi Mungu. Sasa uwabariki hata watoto wao kule nyumbani kwao na hata kila mmoja
tungua ako na ndugu na ako na watoto wake na kina mama nao uwabariki kila mtu na sehemu yake. Tunakuomba kwa hayo
meachache tukijua utatufanyia hivyo na utatutimizia ketika jina lake Y esu Kristo, Bwana awe nanyi.

The meeting ended at 4.30 P.M.
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