


CONSTITUTION OF KENYA REVIEW COMMISSION

CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS,
KEIYO NORTH CONSTITUENCY, HELD AT ITEN COUNTY COUNCIL HALL ON 4" JULY 2002

Present:
1. Com. Abdirizak Nunow
2. Com. IdhaSdim
3. Com. Prof. Wanjiku Kabira

Secretariat Staff in Attendance:

1. Irene Marst - Deputy Secretary
2. Geoffrey Imende - Asst. Programme Officer
3. Josephine Ndung'u - Verbaim Recorder

The meeting garted at 9.45 with Com. Kabira Chairing.

Chairman: Ndfikiri tuko tayari, wae ambao wamefika, tuanze. Tutaanza na maombi, tutaanza na maombi. Ningependa
kudliza Bibi Sabina atuongoze na sda. Na tuombe. Baba katika jina la Yesu, tunakuja mbele yako, asubuhi hii njema,
tukirudisha sfa na utufukufu kwako Mungu wetu. Asante Baba, kwa sababu wewe ni mumba wetu, wewe ni mumba ambaye
uliumba Mbingu na nchi, ukatuweka hapa ulimwenguni tukiwa binadamau Jehova.  Baba tunakushukuru kwa gili ya uwezo
ambao umempa commissioners, anbao wamekuja pamoja na wale wote waliandamana pamoja na hao. Tunakushukuru Mungu
wetu, tumesema asante. Hata watakapoendelea na kazi hii ambayo iko mbele yetu Jehova, tunakabidi hao mkononi mwako.



Heri namapenze yako ipate kutendeka.

Baba, watu wa Kenya, wanapojiandaa, kwa gili ya urekibisho wa Katiba, tunaweka kila kitu mkononi mwako, kwa sababu,
tunaishi hapa katika nchi ya Kenya, kwa sababu ni nchi ya ahadi, ambayo uliwahadia babu zetu. Na, ndiposa hapa wakati huu,
99 tunaenddea tukiwa ni watu wa Kenya. Baba tungua hata wewe Mungu, uko na sheria zako, na hizo sheria, umetupa 99
tupate kushika, hili tuweze kuishi vyema hapa. Na hata imefika wakati ambao watu wa Kenya wanataka kurekebisha Katiba
yao. Ulinde kilammoja wao, apate kujua haki yake.

Baba tunaomba Katiba ambaye, itawezesha kila mtu kuishi katika nchi hii ya Kenya, kwa sababu umetuumba na ukatuweka
katika nchi hii. Tunataka Katiba Baba, ambaye itawveka wazee wapate kuishi kivyema, waume kwa wake wapate kuishi
kivyema. Watoto wapate kuishi, hata (Inaudible) wapate kupata pahdi pa shule, pa kufunzu Mungu wetu.
Tungua kwdi tumekosea, hata 99 tunaishi, lakini tunaomba utusamehe na utubedilishie, hili tupate ufundisho ambaye itatufanya
tutakaa vyema. Baba hata hii ambayo inatendeka leo, mahdi hapa tunakabidi mikononi mwako. Uanze pamoja nad, na hata
ubadilishe pamoja na 99. Tukimdiza Baba, kila dfa na utukufu itakukujia. Kwa sababu nimeomba katika Jna i la Yesu

Krigto diye Bwana na Mwokozi wetu. Amen.

Chairman: Sasa ningependa, kukaribisha commissoners, kwa niaba ya watu wa Kelyo North. Ningependa kukaribisha
commissoner, tukiongozwa na Chairperson, Prof. Kabira, katika Iten. Hapani (Inaudible) yetu, na jana
tulipata (Inaudible) na watu wa upande wa K apach divison walipeana meoni yao huko. Na leo, watu wa Kamarein

Divison, ndio watapeana meoni yao ketika Iten.

Yangu ni machache, ispokuwa ningependa kuchukua nefas hii, kuwaonyesha nyinyi wae ambao ni work members wa C.C.C,
na ningependa kuwaomba hao wasmame. Na pamoja na secretary hata yuko hiko, nefikiri ningependa kuomba secretary
akuje. Nafkiri utawaonyesha wae ambao wamefika. Tuko na Councilor Kipruto, member wa T.T.C, tuko na Mrs. Rono,
member wa T.T.C, dafu Mr. Linus Mbugwa.

Mwandishi, anashugulika kuandika watu huko, ni report. Ningependa kwanza kupatia nafad hii, neona Bw. Coordinator
amangia, Mr. Francis Tugen, karibu Mr. Tugen, na umefika kwa wakati mzuri. Na nitakukabidi nafes hii sasa. Nitapatia nafas

hi sasa kwa Mr. Francis, ambaye ni Didrict Cordinator, amkaribishe commissioners, dafu waendeshe kazi yao, asante.

Mr. Francis Tugen: Thank you chairman and condiitutional committee Kelyo North. Commissoners, and residents of Kelyo
North, good morning. 1 would like to take this opportunity, to welcomet the commissioners, to this Kelyo North atmosphere,
and to assure them to fed a home. (Inaudible) they should be back from 10 O’ clock
onwards, it happens that, thisis has a second you come early.  So, he will be travdling from the journey, and come from parts
of the highland. So, I hope you will bear with us, as they come in.



Today we had, two hearingsin Keiyo Didrict. We have this one, we have another one, in Keiyo South. And so,
(Inaudible). So, fed welcomed, and as we continue,
(Inaudible) with another pannd of commissoners. So, fed free and if there is anything, the chairman of the
Condtituency Committee, Iten, (Inaudible)
they are continuing, the chairman is there, the 3Cs, that is how we operate. So, welcome, and commissoners, and
(Inaudible) thank you.

Tumefurahi sana, 99 commissioners na wenzetu, officers tumekuja kutoka Nairobi, na kwa muda sasa, tumezunguka hapa na
pae, katika Rift Valey, kupokea maoni ya wananchi. Tungependa kujijulisha pia. Na, nikianza na mwenzangu, upande wa
kulia kabisa huko, yeye ni Dr. Abdirizak Nunow, ni Commissoner, piani mwaimu wa Chuo kikuu cha Moi. Na hapa mkono
wangu wa kulia pia, hapa karibu, i Com. Prof. Wanjiku Kabira, anbaye piani Professor, anasomesha katika Chuo Kikuu cha
Nairobi. Mimi natwa Ahmed Idha Sdim, Commissoner pia, na mmaoja wa manabu watatu, wa Mwenyekiti wa Tume ya
Kurekebisha Katiba. Piani mwdimu wa Chuo Kikuu. Kwa hivyo mnawdimu hapa, mbee yenu, ambaye mambo haya ya
katiba yakimdizika, sote tutarudi, kuendelea kusomesha, twaomba hivyo.

Kabla sjaenddea pia, tunao wenzetu, ambao wanashiriki katika kazi hii, ambao wana jukumu muhimu sana. Huko upande
wangu wa kulia, yuko Josephine, kutoka headquarters yetu. Na upande wangu wa kushoto, yuko Irene Marsit, ambaye ni
mwenydi wa hapa, wengine kati yenu bila shaka mwamjua. Twatargji, kesho tutatembelea nyumbani kwake, atatupa angalao
kikombe cha chai, kututia moto moto kidogo kuendelea nakazi yetu. Na piatunaye Geoffrey hapa. Kazi yao ni muhimu sana,
Irene ni Programme Officer, ambaye kazi yake ni coordination, kuhakikisha ya kwamba mambo yote, tangu 99 kuondoka
Narobi mpaka turudi Nairobi, mambo inaenddlea sawa, na kazi yetu inaendelea vizuri. Geoffrey na Josephine kazi yao, ni
kusadia katika kusgjili, na kuhakikisha kwamba, mambo ambayo yanasemwa hapa, maoni na mapendekezo ambayo mtatatua,
yote yameandikwa au kunaswa katika tapes. Mnaona pae Josephine ana tapes, angaza kwenye tape recorder yake, hili
kwamba kila neno lindosemwa hapa, linashikwa. Maanake hayani maoni mhumimu, tukirudi nyumbeani au tukirudi headquarter
zetu Nairobi, itakuwani sehemu ya kuchambua maoni yenu, na kuandika draft ya Conditution au Katiba mpya, kutetea meoni
yenu. It is a people driven Condtitution, which we are going to write.

Kwa hivyo tuna furaha, na pia tuna fahari kuwa, tumekuja hapa kupokea maoni yenu, na nataka kuwahakikishia, kuwa kila
mmaoja wenu, ana uhuru kamili ya kutoa moani yake apendavyo. Complete freedom to give your views. Na hila shaka, wengi
watabatana katika meoni yao, wengine watakuwa namaoni tafauti na wenzao. Kwa hivyo, tuhakikishe kwamba, yule ambaye
meoni yake ni tafauti na yako, usmpigie kelde, usmcheke, n maoni yake. It is a democratic right for everyone to give his

views.

Na meoni hayo yatatolewa kwa njiamoja kati ya njiambili. Njiamoja, ni kuja hapa mbele, na kusema tu, meaoni ya kusema, ya

kimdomo. Na njiaya pili, ni kuwa na maoni yaiyoandikwa, memorandum, yaani ulikuwa ungua kwamba tutakuja, umesoma



kwenye magazeti, kuwa hawa jamaa wanatume watakuja. Kwa hivyo umgitayarisha, na umeandika memorancum yako. Yule
ambaye atakuja hapa kutoa meoni yake kimdomo, tutampa wakati mrefu zaidi. Lakini, yule ambaye amekwisha andika meoni
yake na ana nia ya kutupa 99 kusoma, na kuweka kule kwetu, kituo kikuu chetu, huyo tutampa wakati mfupi kidogo, kwa
sababu, hatutaki asome ile memorandum.  Hatupe highlights points, zlizoko, katika memorandum yake.  Lakini

nitamwakikishia, kuwa tukirudi, tukikaa kitako, tutasoma kila memorandum kikamili kabisa.

Naitabidi kufikiria wakati, maana hatujui ni wananchi wangapi watakuja kutoa meoni yao. Na kwa hivyo nataka kila mmoja,
ampe nafad mwenzake. Asenddee kusema na kudeza kirefu sana. Tujue kama wenzangu ambao wamekuwa weakieleza
kwingine, 99 sote ni wakenya, tungua hdi yetu ilivyo, ya kiuchumi, ya kidimu, ya kisasa, na kadhadika. Kwa hivyo , hatuna
hgayakudimishanatena. Mwguahivi hdi hii ni hivi, au mwgjua kwamba jambo hili ni hivi nahivi na maglezo marefu. Twgua
yote haya, muhimu kabisani mapendekezo, maoni, mim naona katika eneo la dimu, tufanye hivi na hivi na hivi ni bora. Mimi
neona katika eneo ya Bunge, Bunge iwe hivi na hivi nahivi. Mimi maoni yangu katika jambo la uraig, ras uwe hivi nahivi na
hivi. Na atoe meoni yake moja baada ya moja.  Hivi, itakuwa ni haraka zaidi, na munimu kabisa, tukiweka tutaandika, na
kushika au kunasa kwenye tapes. Tukigkiza, itekuwaras zadi, tujue huyu ni fulani, hgpa ni Bwana Kosgei, anasema anataka

mambo matano, moja, mhili, tatu, nne, tano. Na, tunarecord haraka zadi.

Kwa hivyo, natumahi kuwa tumefikiana, kuwa hii ni njianzuri ya kuendelea. Na njia ya kuendelea itakuwa, ni kufuatia, kusgjili
mgina na orodhailioko mbele yetu. Y ule diyekuja kwanza kabisa, ndio atakaye itwa kwanza, kukuja kutoa meoni yake. Na
wapili, na watatu, nawanne. Lakini, mara kwa mara, tutakuwa tuki-jump the queue, lakini kwa sababu nzuri. Ikiwa kuna
mama mzee, tuna mwanamke mgonjwa mgonjwa, ana taabu, mtu hana haraka ya kurudi nyumbani, watoto wanarudi kula
chakula, huyo tutampa nafas mbele ya wenzake. 1kiwa kuna mwanafunzi, anataka atoe meaoni yake, arudi shuleni, pia tutampa
nadfas kwanza. Na ndfikiri tunakubdiana juu ya mbao haya, au 9yo? Sawa. Kwa hivyo, kila mmoja akija hapa, kwanza
kabisani jing, mimi ni fulani, mtoto wa fulani, kisha ndio aendelee kutoa meoni yake. Hili kwamba mwonavyo, tuna tapes nyingi
pale, natukifungua, tunataka ufunguliwe kwa jinala mtu, kujua kwamba, huyu anayesema sasa, ni fulani, so and so is peaking,
from the beginning.

Kwa hivyo, ukija pae, ukiitwa jina, tutakuuliza tena, useme jinalako kwenye microphone, ili tujue ni nani anayesema. Pia, mtu
anaweza kusema kwa lugha yeyote, anaweza kusema Kiswahili, anaweza kusema Kingereza, anaseza kusema kwa lugha ya

mama, lugha yoyote, ambaye wewe wafikiri kwamba, itakusaidia bora zadi, kutoa meoni yako kwa njiawaz zadi, utatumia

Na, hayo ndio madezo juu ya mambo haya Na sasa nitampisha Mwenyekiti wa kikao hichi cha leo, Prof. Kabira, aendelee

kuanza kupokea maoni, asanteni.

Com. Kabira: Okay, asante Prof. Sdlim. Na, pengine tutauliza, the digtrict coordinator for the chair of th committes, to get us
somebody who will keep the time. Tulisema ni kila mtu dakika tano, 9 ndio. Kwa hivyo tunataka mtu gpige kengde, dakika



tano ikimdizika, na ukiskia hiyo kengele india, tungua mudaimemdizika, kwa hivyo utatupatia your find point.

Okay, ukipew hiyo saa yako ikikwisha, ikiwa kamani threee minutes, au ni five minutes, then you know you will give your last
point. So, we would like you to give us somebody. Tutaanza na Patrick Kurui.

Patrick Kurui: Commisssoner, wa Tume ya Urekebishgji ya Katiba, tuko na furaha, kuwaona nyinyi leo sku hii ambayo
mmetutenges, kusikia maoni yetu katika Kelyo. Mimi maana nimeanza, ungua kuanza ni ngumu. Kwa hivyo, vile mmeupimia
saa. S0, ni asante tena, kwenu commissioners, kwa wakati huu ambao tuko pamoja, hili tuweze kupata fursa ya kutoa meoni

yetu.

Yakwanza, ni kuwa tumeshukuru serikali, kwa gili, tunashukuru serikdi yetu, ya kuwa
(Inaudible) So, tunafurahaleo. So, mambo ambayo tungeweza kutoa, kuchangia katika ile mambo ya katiba, ni ya
kuwa 99 wengine, tumeonelea, tumenyanyaswva kabisa. Mimi kama mnyanyaswa. (I nterjection)

Com. Kabira: Did you give your name?

Patrick Kurui: Jnalangu ni Patrick Kosgel Kurui, mimi ni mwenydi wa Kelyo North. Na, vile nilikuwa nasema, mambo ya
katiba imekuja kwa wekati mzuri sana. Ya kwamba, tungependa kutoa meoni yetu, na hayo meoni tunafikiria itaenda
kuandikwa vizuri, nathey are taken serioudy. And so that, it becomes, what we shdl depend on, in this country.

Kuna mambo mengi ambaye imesemwa, naitazidi kusemwa, juu ya unyanyasgi. Mambo, misuse of resources. mambo mengi.

Like now, in the defense cases, ya nchi hii. Recruitment imekuwa very biased, sasa imekuwa ngumu sana, kwa watu ambao
hawana pesa, watoto waweze kuingia, kuingiajeshini. Hata kama kijana ama mschana akimbie namna gani, atakuja kutupwa.
Haa kama uko fit namna gani, anasema hana pesa, na haya maneno, nimeonelea, Sjui tunataka system ya kwamba, hii
recruitment ya armed forces ama to the police, or any other such places. HIi iswe corrupted, iwe inatoka kwa locationd
identification, itoke kwa locationa nadivisond, ili ataent of kila mtoto, ijulikane na watu kutoka divison, kila mmoja. Kuliko
sasa tunaona, watoto wameaa jeshini pande moja, na mambo kama hayo. Shauri sasa, watu wae wakubwa wananyakua hii

kazi zote, nawae wantu wa makazi, wanabagua hizo kazi.

Kwa hivyo, tunataka congtitution, (Interjection)

Com. Salim: Useme jambo kamalilo.

Patric Kurui: Na, hiyo maneno ya retrenchment, handling ya premises upande wa government. Unaona sasa srikdi yetu
inachukua mambo ya world banks na hata this internationa premise. Hili, before congdering us, wame effect hiyo premises ya



world banks and so forth. Na sasa imetunyanyasa. Because, sasa kama mimi, ningekuwa bado niko kazi, sasa | was retired.

Because of that harshness of the conditiondities.

Now, sasa poverty eradication; It is being created ingtead of being erdicated. Naona kama hii imekuwa ina create poverty
ingtead of, what has happened, is creation of poverty instead of eradication. Because, now | am a home, | have nothing to do,
8 years, no employment anwhere, what do | do until, | an 50 years, what do | do until | am 55.

So, pendekezo langu, ni ya kwamba, serikdi wa review hiyo mambo ambayo retrenchments. Instead, waandika watu wengine,

waone wae bado wako active, warudishe on contract basis, angadao wae vulnerable groups kama sasa S9.

Because, unless | am only taken back to where | used to serve, there is nobody e who will serve me, or take me anywhere.

So, busnessya (Inaudible). So, mambo kama hayo.

Na pia, corruption katika nchi hii, vile nimesema imetabakaa. Kuna vitu zingfanyika hapa. Na hatujui jing tutafanya nini. Kama
sasa juzi, iko contractor amekuja hapa, hii mambo ya levies hii, pesa ya levy, ya kutengeneza na kurekebisha mabarabara.
Haazifanyi, neni atauliza, na wgjumbe wote waulizwi. Hakuna mtu hakuna, council washughuliki. Huku Sjui ni nini ingfanyika
Sasa uraia updiwe njia gani, hili pia watoshwe na hiyo, kama imeshinda hawa wengine kama D.C, ama councillors, wame

collude pamoja, transactors pamoja, wako pamoja wote. Sasa 99 tunaona tu, maneno imeharibika, na hatujui tutafanya nini.

So, kuwe na system whereby, complains, tukiwa nazo, tuwe na channnd ya gani, 99 tunaona, raia anaona shida nyingi. Lakini,

mbee huko, wakubwa watasema hakuna maneno, kila kitu ni fair, lakini S0 hivyo. Kwa hivyo tungeona, tufanye nini.

Na, mambo ya patriotism. Tuone ya kwamba, iswe kwa mdomo tu, watu watende njia

Na mambo ya police, wananyanyasa 99, ni shida sana. kwa hivyo, police force, Sjui tuta, 99 tukiwezwa 99 tufanye nini kama
rala, maoni yetu itefikia upnade gani, ili ichukuliwe, maana inakuwa (Inaudible). Watu tunanyanyaswa kabisa.
Na haa tunakutana mbele, tunavyofanya tu, lakini mambo ni mbaya kabisa. Police, anaweza shika watu kwa busaa, na
anawangaisha, anchukua pesa huko, dafu namna hii nahii. Hao sasa, hii serikdi imekuwa tu ya city servants, the police force,

nawde wote ambao (Inaudible). Raatu ni spectators, so what do we do? raia 99 tu, tunaona, tumeona.

Na mambo, sasa mambo ya mshahara. Mshahara inaongezwa, inaongezwa, hata nyinyi commissoners. (I nterjection)

Com. Kabira: Uzungumze juu ya taabu ili mnagpata na polis. Unazungumza mambo ya tagbu ile, mkiwa na watu wa polig,

lakini ukisema, leo ukiniuliza tutafanya nini, na tumekuja tuchukue meoni yako. Tunataka utwambie fanyeni hivi, 9 ndio>



Patrick Kurui: Hapo ningependa (Interjection)

Com. Kahira: Masaa imekwisha.

Patrick Kurui: Police wangadliliwe. Kuna section, ili 99 wananchi, kama tuseme tunanyanyaswa hapa, tuwe na pahdi ya
kuchukua barua yetu, hdafu wakubwa wanasoma. Watu hata wa maneno ya press, wasaidie 99 ku highlight hii shida, press,

watu wa press. Kuona kuntembea, ni kujua, on the ground, on the groung. Let somebody come to the ground to see what is
happening. so, thank you very much.

Com. Kabira: Poleni, we are dill organising oursaves. So, can we have Thomas Chirchir.

Thomas Chirchir: Kwa mgina, mimi naitwa Thomas Chirchir, kutoka hapa Iten town, mimi ni mshongi wa viatu. Nimekuwa
hapa Iten, kwa muda wa zaid miaka thelathini. Na, nashuru kwa watu wa Katiba, ambao wametutembelea leo. Sasa meoni

yangu ni hivi;

Nimekaa hapa Iten, kwa muda mrefu, na nimekuwa nauliza, nilikuwa naomba mambo ya plot. Na kwa muda mrefu sana,
nimekuwa nikiomba plot. Fa kuanzia mwaka wa 1976, mpaka wa leo, djapata plot. Mara ningpotumana maombi, huwa
kukaa kwa muda mrefu, ndio baadaye unasema ukupata plot. Sasa mimi nashangaa ni kwa nini, Spewi plot, na nimekaa hapa
Iten kwa muda kabisa. Naulizanga hiyo, mim naambiwa plot hakuna, mara unaona mtu anaanza kujenga hapo, unaona
unashangaa, unaambiwa hakuna plot na watu wengine wanapewa. Sasa ninauliza, kama sammers, 99 wae watu wasiojiweza,

inaonekana tutakaa, vile tumekaa, mpaka. Hatuwezi pata vitu.

Vile vile, mambo kama ya msaada, tuseme kama ya bursary. Mtu kama mimi niko na watoto kwa shule. Nikiuliza mambo
kamaya bursary, Spewi. Na ninaulizahiyo severd times, ambayo spati. Mara saa zingine, naskianga kama iko, labda hii pesa
ambayo ya, kama mambo ya property, ambayo inaweza sadia wae watu hawgiwezi. Staki. Sasa kama niko na watoto
ambao wako kwa shule, ambao nimeshindwa kuwasomesha, nitasomesha wengine. Hata kama juzi, imekuwa severd times,
nikijaribu kupeleka hawa watu, labda, wagjiriwe kazi, inakuwa ngumu. (Interjection)

Com. Kahira: Inaudible

Thomas Chirchir: Ninasema, kama watoto, kama wangenisaidia mimi, kama mambo ya bursaries. Ni kama bursary, kama

saaile bursary iki (Interjection)

Com. Kahira: Inaudible



Thomas Chirchir: Wae wasigjiweza, kama tungepata hiyo ma plot, kama tungepata plot na tupatiwe kama capitas, anbaye
ya kuanzisha kazi.

Alafu, mambo kama license, saa zingine tunafukuzwa fukuzwa.  Kata license na uko capital hiyo unaearn ni kidogo zaidi. Sasa,

nilikuwa nauliza kama tunaweza pata usadizi wa hiyo, ama tungeachiliwa mambo ya ma license.

Com. Kabira: Yabursary?

Thomas Chirchir: No, licence, ama kama watu wa council, mambo ya license. Kama mtu kama mimi sasa, mtu ambaye

anashona viatu.

Sasa nilikuwa naona, mambo ya ma councl sasa hagpa. Mtu kamamimi niko na watoto zadi ya wae ambao wamemdiza form
four, na hakuna mtu amegjiriwa kazi, namimi pia unaona, kwa umri nina, umr hata mimi Swezi, yaani uzee umezidi. Sasa hata
nashindwa kama ningekuwa, kwa sababu niko na watoto ambao hawako kwa kazi. Wako nyumbani wamepita, na kujaribbu
njiaya kupata kazi imekuwangumu. Nafikiri ni hayo.

Com. Kabira: Asante sana, asante sana Bw. Chirchir. Namwita Pastor Harun Kwambai.

Pastor Harun Kwamba: Haya, mimi ninaitwa Pastor Harun Kwambai, kutoka kanisa la Outreach, the Bible Centre Iten. Na,
nashukuru sana ma-commissoners, kuja kwetu, hili kwamba, tuwezewe kutoa meoni yetu. Niko na maoni machache, na

nitasema tu, kwa sababu ya muda.

Maoni yangu ni kwamba, kanisa pamoja na serikdi, iwe kitu kimoja The state and the church should be united to be one.
Kwa sababu, serikdi ni mpango wa Mungu, na serikdi, n Mungu mwenyewe anapeana, kwa hivyo kuswe na tafauti kati ya

kanisa na srikdi.

Pia, sikdi pia, amathe state dso, iwachukulie hatua, wale ambao wametenda makosa. Wanaofanya makosa, washtakiwe, na
hasa, wale ambao wanaouwa, wakiwemo wae ambao wanaotoa mimba. Madaktari, ambao wanaoshirikiana kutoa mimba,
washtakiwe na serikdi, kwa sababu hiyo ni makosa. Na, hiyo ingpoendelea, inaendea kuadhiri mazingara yetu. Our society is
destroyed, because of such evil. If it is dlowed to continue, in our nation.

Pia, tafaletu, ikubdi Mungu awe mtawala wa ulimwengu. Serikdi yetu, sheria yetu, itambue ya kwamba Mungu, ndiye namberi
ya kwanza, katika nchi yetu. Kuna mataifa mengine ambao, ambao wanaofaulu hivi sasa, kwa sababu ya kupatia Mungu nafes
ya kwanza, katika nchi yao, na katika utawala. Kwa hivyo meaoni yangu pia ni kwamba, nchi yetu, iweze kutambua, Mungu



kama mtawda katika maisha yetu. Na kwa hivyo, iweze pia, neno la Mungu, liruhuswe, ifundiswe katika mashule yetu.
Kuanzia katika shule ya kimsngi, mpaka chuo kikuu, kuwe na nafes ya neno la Mungy, ili kwamba, nchi yetu, ienddee
kutengenezwa.  Kwa sababu, when there is God, when the word of God is taught in schools, then the spiritud anarchy is
maintained, and immora chaos, is destroyed, and it is minimised in our nation.

Pia, ninameoni piaya kwamba; Wae wote, ambao wanaoruhuswa kuongoza nchi yetu, wawe ni watu ambao wana utambuzi
waMungu, katika maishayao. Bibiliainasama, katika Methdi, mlango wa 16, mdari wa 12, ya kwamba “Wae ambao, waso
nautambuzi wa Mungu, anawasio haki, waovu, hawgui mambo ya haki”. It is an abomination therefore, for Kings to commit
wickedness, and therefore in this case, they should not Kings, should not be given, | mean, people who commit wickedness,
should not in this case, be dlowed to be in the leadership.

Na pia ninge, sababu wa muda wetu, watu wote ambao ni waovu, vile nimesoma, nimesoma katika Bibilia, hawgui mambo ya
haki. Na bas, maoni yangu ningpoenda kumdizia, ninatoa maoni yangu, ya kwamba, wae wahuduma wa neno la Mungu, the
gospel minigters, ambao wamekuwa ordained, should be alowed, or should be given diplomatic passports, ya wahubiri. Wae
ambao wamesgiliwa, wapewe passports ya diplomatic passports. Ili kwamba pia na wao, kwa sababu ni wahuduma, kama
mawaziri wanchi hii. Kwa hivyo, wanapoenda kuhudumu kule nje, they don’t go on ther own interest, they go for the interest
of the people and for the interest of God. Kwa hivyo, wapewe diplomatic passports.

Na pia, katika sheria yetu pia, ningeondea pia ya kwamba, wakati tungpounganisha arud, ungpata ya kwamba, katika
catificates zile za marriage Act, wameandika marriage Act and divorve Act, kuwe, itanganiswe. Kwa sababu wakati
tungpounganisha mtu arug, hatutargjii ya kwamba, kesho, tuje tumpdtie yeye tena, ceritificate ya talaka. Kwa hivyo, certificate
yatalaka iwe kando, na certificate yaarus. Kuwe tefauti mdi pae.

Na pia ningependa kuondea ya kwamba, Kwa wakati huu, kuna mambo mengi, na matokea mengi ya, kuna maadhara ming
katika makanisa, kutokana na mambo ya Ukimwi. Tunawachiwa, 99 kama wachunggi, tunawachiwa watoto ambao hawana
wazazi. Fa sheriaitambue, naipange jind ambao hao watoto watakapo hudumiwa, baada ya wazazi wao kuondoka. Na pia
wapewe, ikiwa inawezekana, kanisa, makanisa wapewe, sehemu ambayo wanaweza kudevel op, ili kwamba waweze kuudumia

hawa ambao ni watoto yatima, ambao wanawachwa, kwa gili ya Ukimwi. Asanteni.

Com. Kabira: Thank you very much Pastor Harun, kwa hiyo maoni. Now, Dr. Gedion Kiprop.

Dr. Gedion Kiprop: Yes, kwamgina natwa Doctor Gedion Kiprop, ninamaoni pia, kwa Tume ya marekebisho ya katiba.

Yakwanzan kuhusu ndoa. | propose that, polygamy should be made illegd in kenya.  If anyone should marry, more than one
wife, it should be acrimind offence.



Yapili, ni kila mtu, anybody who aspires to be, to hold an dective post. Like M.P, Councllor or the President, should be
married, should have a family, and should be living together at that time. So, divorcees and sngle parents, hawapaswi
kuongoza, kushilia nyathba za uwongozi, kwa sababu familiandio msng wataifa

Yatau ni kwamba; shida ya Africa na third world countries, ni population explotion. To encourage people , to reduce ther
families | propose that, in this conditution (End of Tape)

| propose aso, the introduction of caining in schools. Because of indiscipline.

| would also propose, the introdution of lower courts. Currently, we have didtrict courts. They should have courts, even in the
locationd leve.

And police post, should be created up to the locationd levd.

These people will touch the place of the Provincid Adminigration. So, in that case, the chiefs, assstant chiefs, the D.Os and the
D.Csand P.Cs, should be removed. And thiswill be taking care of the justice system, up to the locationd leve.

| aso propose that, senior citiens should be taken care of by the condtitution. so, | propose that, any dtizen above the age of
65, should be entitled to some dlowance. Because, even if they didn’t work in a government, they worked somewhere, and

they should have a decent oldage.

When a person has been eected to be the president, he should provide, he should leave part of palitics. So, when you are
elected to be the president, you leave the party politics. So, party palitics and presidency should be separated.

To diminate wrong leaders, who buy their way through. | propose that, bribery, or use of money during dections or campaign,
should be outlawed. Anyone who dishes money during the campaign time, should be diminated from the election.

| dso propose that marriage should be between a man and a woman. So, homosexaudity and lesbianiam should reman
outlawed.

There should be a maximum number of M.Ps and congtituencies in the country.

And adso digrict and provinces. If there should be any change, that change should not come from one person. It should be
debated in parliamemt, and dso passed in parliament, if there is need for any incremerntt.
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| also propose the government of technorates. This is a government where, minigers should not be stting M.Ps. So, these are
people who are supposed only to hold, the minidtries.

And findly; There should be a defense lawyer for the public. You see these days, judtice is very expensve, and common people
cannot afford legd defense. So, | propose that the government, from the finances of the government, should provide. Legd
defense for anybody, at the government expense. Thank you very much.

Com. Kabira: Before you go, there are afew darification questions, shdl we begin with Prof. Sdim.

Com. Salim: Dr. Kiprop, you suggested that polygamy should be outlawed and people indulging in that, should be punished.
Am| right? Now, | just wonder what do you want us to do with, customary law that dlowsiit, and Idamic law, that dso alows
it?

Com. Kabira: Y ou will get the questions from Dr. Nunow, then you answer together.

Com. Nunow: And fallowing cosdly with the question, by Professor Sdim, beside the cusomary law, there are those who are
dready married to more than one wife. So, what do we do with them, when the new congtitution takes effect. That is one.

And secondly; you mentioned thet, al those seeking eective post, should be married, and be living with the spouses, and be
living with their spouses, and leading avil families. But you redise there are rdligious aspectsto it. Where certain individuds are
no alowed to marry, by virtue if beonging to a certain church or certain denominations. And, by being certain, a certain
leadership leve of the church. Are you suggesting that such people should be excluded, from where they are seeking eective
post, by virtue holding those posts?

Dr. Gedion Kiprop: Okay, let me start with the second question, the second question, about marriage. s that, anyone who
has never married before, and he is not intending to get married, | think that person should be alowed.

And aso awidow, if the husband dies, or the widower, | think such people should be dlowed. That, Sngle parents, divorcees
or people who have problemsin their marriage, should not be alowed to hold public office.

And the firg question about polygamy, |, what was the question again? Yes as far as | kno, the condutition is supreme, as far
as | know the condtitution is supreme, and any custom, that isin consistence with the conditution, the condiitution shdl prevail.
S0, (Interjection)



Com. Salim:  As you are therefore suggesting that, the new cosntitution should not dlow, the Mudims and those believersin
cusomary law and polygamy are resulting from it.

Dr. Gedion Kiprop: Exactly.

Com. Salim: They should ban that?

Dr. Gedion Kiprop: They should ban.

Com. Salim: But it is not interfering with rdigious freedom of worship.

Dr. Gedion Kiprop: Yes, any rdigion or any culture, any tradition, which is bad in itsdlf, the condtitution to address such
issues. Currently we have problems on polygamy. S o, | think the conditution should address that.

Com. Nunow: You did not answer what we should do with those who are aready married to more than one wife.

Dr. Gedion Kiprop: For those who are dready married, they will remain married.

Com. Kabira: Okay, thank you very much Dr. Kiprop for your views. Now Philip Tarum.

Philip Tarum:  Commissoners and my fdlow wananchi (Inaudible). Ninataka kushukuru kwa wakati huu
ambao umenipatia, niweze kutoa meoni yangu mbele yenu. | have eight points here, but the time you have given me is not
enough to expand on them. | have only picked on a few of them, which are a priority. Mimi naitwa Philip Tarum, mimi
nimkagi wa hapa Iten, (Inaudible).

Poinmt number one, is to do with the government. We know that a the moment, we have a centrd government, but it is my
wish, that we decentraize the government, so that we have federd regions. Federal government should be established in the
new conditution, and we elect, the leaders who are representing those federd states, are eected. And, they will be in
parliament, representing those aress.

Second; we know that M.Ps, Members of Parliament, are elected by the people, to represent them in parliament. But
sometimes, whent they are in parliament, they break loos, expecidly, we know of a recent case where, the M.Ps have
forgotten where they come from. When everybody is crying, uchumi is mbayauchumi is bad, they are taking about increesng
their salaries by 100% of by 200%, or be a 1000%. A sytem, should be put in place, where wananchi, the eectorate, should
chipin and say no. | think you will know how to do it better. A sysem must be provided where the wananchi will chip in and
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say, that is enough, and disqudify the decisons made by the Members of Parliamen.

Concerning education, the quarter sutem, | fed should dill remain in place. Becaue, the engbling environment, is not the same
across the country. Some areas of the country are kind of diadvantaged in one way or the other. And therefore, anything by
the name nationd, be it an indiitution, be it whatever, any naiond ingtitution, should have quarter system of operation.

Land tenure system; | have no problem with the current land tenure system, except, there are cases where, a resource is not
used fully. | would say the govenrment, in this congtitution, should bring in a stuaion where, if a landowner is not usng the
resource to the best, then some sought of levy, iskind of introduced. So that, thiswill serve as a mativator.

The government should put in place a policy where, we can redam the arid area of this country. We know that, about one
over four of Kenya is arid, so we need to make use of this arid land. The government should alocate resources, the biggere

resource that we have, to rehabilitate these areas.

Naturd resources of the country, should be under the loca authority of thet area. Be they forest, water, minerds, and game life
They should dl come under the management and the care of alocd authority, with the centrd government, only serving as a

overseer.

And, there are cases like, public offices. Sometimes, they are ugly Situations where you find, a one ethnic group, just manning a
public office. And, when they switch to their vernucular, you just fed awkward actudly sometimes. | have seen it in Nairobi. |
am saying, in the condtitution, compostion of public offices, should reflect a nationd image.

Rendering of essentid services. Like for example, the dectricity board, dectricity board is a problem. We should aso
decentrdise it, a the moment it is set in Nairobi. Somebody has to take off, from here to Nairobi, and maybe spend a week
there, and corruption is aso vry rampant there, so, we should decentraise it to the federd government or the federd date.
Thank you
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0 much.

Dr. Gedion Kiprop: Thank you very much. Okay just hold on for clarification.

Com. Salim: | just wanted to bring to your attention that, the arid and semi arid areas in this country are not one over four, but
infact 80% of the country’sland mass.
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Com. Baraza: No, one over four isa quarter, which is 25%.

Mr. Tarum: | meant four over five

Com. Baraza: Okay four over five. Okay, thank you very much Mr.Tarum. Now Christopher Chepkien?

Christopher Chepkien: Thank you Bw. Commissoner. Here, | have about three points.

One is deding with the forest.

Y our name please?

My nameis Christopher Chepkien. | have three points here to present. One is dedling with the forest. Now, forest being the
nationa asset for the nation, it has been misused, by Minigers of other big people. and | am requesting the commissoners, to
change or to amend the forest Act, and in that forestry Act, they should put a commission. If they want part of the forest to be
used for public interest, a commisson should be gppointed, to St and hear views from the public. Say for ingance, in the
locdity, if you are 1,000 people, the commisson should at least have a record over 500, thet is an example. To approve, saying
that land is taken. And, if they have to agree. Now, to foredtation, you see, the Minider for Naturd Resources usudly
deforests, or he gazettes the forest to the area, to be taken. So, the deforestation, should actudly be removed from the
Minigter, and this one should be done by the president, if we shdl retain the presidentia system of government. Or, be gazetted
by the prime minigter if we are to adopt the legidative system of government.

So, in amending the forestry Act, we have the gazette men of the policy to be taken. Should not be gazetted by the minider, it
should be the president, who gazettes the area to be taken. Because this has been misused so much, by grabbers, they would
ask the Miniger for Naturd Resource, to degazette a certain areafor grabbing. What | have, actudly is grabbing inmind. That

IS point number one.

Point number two islocd authority. Our locd authority, they have no work they are doing, they are there, but they have nothing
to do. so, | suggest that the powers which were taken by the central government, way 1971, be returned to the locd authority.
Thet is to say, the transfer of function Act, which was introduced the beggar way, education, roads, and public hedth, be
returned to the local authority. This is so, because education now, has detoriated so much, and if you are to manage the
education locdly, maybe the people, the locds, could redly take care of the education board and the centrd government. So,
the reasons why, these services were taken, was because they had no money. So, the centra government should actudly give
grants to locd authorities to manage, those services.
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Ancther oneis the system of government. We need to have, legidative sysem of government, as opposed to the presdentid
sysem of government. Because you find that, the federd system of government has redlly falled us, as usng the colonized in
symboals, is should go. So, we should try, the legidative system of government where there are prime minigers.

And, votes to amend the condtitution, it should be over 75% and not 65% as in the present system of the congtitution. Thank

you.

Com. Baraza: Thank yu very much Mr. Chepkien. Can we have John J. Chirchir?

John J. Chirchir: My nameis John Chirchir.

Thefird point, | would like to propose is; | propose independent commisson to focus on corruption in this country.

Second point, | propose the powers of locad minigers, to be abolished.

Thirdly, mayors should be of a degree holder.

| propose free primary education, for economy limitation of free market.

The government discourage money taken away from the country, by big men. They have to inves money ingde the country.

| propose the system of government, to be unitary government.

And a0, to protect from torture in human.

| propose free from discrimination, freedom of discrimination.

Another oneis, freedom of expression and assembly.

| propose the conditution, to establish a permanent commisson, gender commisson, human right commisson, police

commisson, law reform commisson and armed commission, prison commisson and land commission.

The president should be elected directly by the people.

Cabinet ministers mugt be experts and be subjected to parliament.
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The Councillors should have an officein ther wards. And also, Members of Parliament should have office.

| propose Kenya to be multi party of democracy.

Wefare of Kenya, | propose aso, the wefare of Kenyan, through good governancy.

In the Sde of judidary; Judicd service commisson, should have seven members appointed by president, but approved by
parliament.

Supreme court of justice one.

Court of gpped one.

Judges of high court one.

Magistrate one.

And law society of Kenya one.

Chief Judtice and attorney generd, should be ex-officio to that commission, and they should have experience.

For judges, they should have experience of ten years.

For retiring; should be of age, 70 years. After there, | have completed my views.

Com. Baraza: Can you repeat about the commisson?

Christopher Chepkien: The permanent commission.

Com. Baraza: Inaudible.

Christopher Chepkien: Here, | propose the condtitution to establish permanent commission, gender commission, human right

commisson, police commisson, law reform commission, and armed commisson, prison commisson and land commisson.
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Com. Baraza: Thank you very much, please 9gn your name, and give us your notes, or your memorandum, tafadhdi. Now

can we have Moses Kedagur?

M oses Kedagur: My names are Moses K. Kedagur, and on this day | am very happy for the commission, to take time, to
take their day and come up to this place. | will urge you that, you continue like thét.

| am going Sraight to the points, which is concerning the disable people. we have been so discouraged in life, in that we don’t
have otherwise, but thank you for your coming.

Point one; | want to talk about M.Ps briefly. Those of us, blind, currently, we have one nominated M.P, who is blind, or else
disabled. And, thisMiss Asinyo, | want to thank the president for ecting her, to represent our views. Actudly, we need, at
least | propose that, in every condtituency, we have a disabled person, who will represent people or ese disabled people in that
congtituency.

Number two; Job offering opportunities. Most of we blind, to get jobs these days, is very difficult. And, because of this |
request the commisson, that the conditution concerning job opportunities to disabilities, to be implemented, or ese to be
looked into. Mogt of us, we just, we have only one career, tha is modly in teeching. And even to get this, is very difficult.
Therefore, we request you very kindly that something should be looked into.

Number three, college intake. Now, mogt, out of dl the works we have in Kenya, blind people only have career, this is
teaching. And the colleges, they are avallable | don’t disagree, but we wish to take this opportunity thet, blind people who have
gone up to form four, to be thinked, because, getting this colleges is very difficult.

And this come to the point of number four, that the grades of blind people should be lowered. | propose to be lowered up to
D congant. So that, for those who have gone up to form four, at least they got B constant and above, to be given the college,
and after given the college, and that is mosly teaching, they should be at the sametime given jobs. We don’t have to, we have
alot of time to go and have many problems outside there. So, please, that one should be looked upon to.

Number five, there is something here we normdly have problems. That is, independence. Most of we blind or ese disabled
people, tunatawala, let me speak in Kiswahili. Mogt of the time, tunaambiwa ya kwamba, you have somebody to take care of
you, we don’t disagree, but a least, we want independence ourselves. If thereisingditution of a disabled, then a leadt, disables
should be leader there. Very kindly ook on to that.

Last but not least, | want to take this opportunity to propose that, M.Ps or dse Minigers, should have office, in within ther
condtituency. thisis as to why, most of us, when we go to Nairobi, taking an example. When we go to Nairobi, we are told he
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is not there, or ese we are told, he is there but he is not seeing anybody. So, we eected the M.Ps actudly to hdp us. So,
because of this reason, we ask you very kindly, that the congtitution, should give the office, the M.Ps should have their own
officesin the condtituencies. And as somebody has said, | will propose dso that the councilors who are very important people,
should have their own offices again. Because, so that people may go and pay and see them, without any problems.

So, for these few remarks, | will emphasis so much, on this college inteke. Sis hatuteki mambo ya kuomba omba. Ni vibaya,
mimi nikuje, na nikuje nikuombe kilasku. It will be so embarrassng, hata wewe mwenyewe. So please, look into that. With

these few remarks, thank you and God bless you.

Com. Baraza: Okay thank you very much Mr. Moses. Can we ligen to Stephen Bareri? So, are you coming? He is an
interpretor. Okay, Mrs Sdina Subeiwo.

Sdina Subeiwo: Asante sana commissoners.  Ninesmama hapa, nikiwakilisha akina mama wa Keiyo North, kuna akina
mama wengine watasema mambo ingine, lakini mimi kwa wakati huu, nitezungumzia akina mama, ambao wameenda retire.
Mwaka huu tunashukuru Mungu, kwa sababu tumehusishwa, hata kwa marekebisho ya K atiba.

S9 akina mama, tungependa; akina mama wae ambao wameshaenda retire, washugulikiwe na serikdi, kwa sababu wakati
huu, mama anapoenda retire, ofis kuu ya kuchukua pesa yako, inakuwa ni huko Nairobi. Na tunasumbuka sana, kwenda
Nairobi nakurudi. Hata Nairobi pengine tangu uzdiwe, ujakanyaga huko, nainakuwani shida sana. Ukisha enda retire, uende
ukakae kwa manyumba yaweatu kule Nairobi. Tungependa pesa yote, ikuje kwa digrict headquarter, hili itakuwa ni rahis kwa
mama kuchukua, ana 9 mama hata peke yake, hata na wazee wenye wameenda retire, pesa yao ikuwe karibu. S5 akina

mama, tunaona shida, hata wazee wakiwa wanaume.

wanatoroka, na wanapotoraka, N wazee akina mama, ama wazee waume, wanawachwa nyumbani, na police wanakuja na
wachukua 99. Na wakichukua sasa mamamzee, badala ya ule kiijana mwenye anaweza kukimbia, tunaona inakuwa ni shida.
Baba mzee ama mama mzee anashikwa, anaenda kuwekwa cell, ai hili, ule kijana dete pesa apeleke kwa polis. Tungependa
kweli, sheria utusmamie, ya kwamba, mwenye angusika na hiyo, ashikwe. So, ule mtu ambaye aapatikana nyumbani, kwa
sababu mwenye anapatikana nyumbani, yeye hana hatia hata kidogo.

Na, tukiwa wazee, tunataka hata watoto wetu wapate kutulinda. Ss ni wa Africa, na tukiwa wa Africa, sheria yetu bado
inasema, watoto wandinda wezazi wao wakiwa wazee. Kwa hivyo tunataka kweli watoto wae wameonekana, hawaunz
wazazi. Kwdi sheriaikuweko, ya kusema hawa watoto washikwe na waulizwe kwanini kwei hawaindi wazazi wao, ambao ni
wazee. Hii, home of the ederly, 95 kwdi hatuitgi, lakini tungependa ikuwepo, ikuwepo ya kwamba, kwei pengine hata

watoto wengine hawataweza kulindawazazi wao. Kwa hivyo if we have homes for the ederly, itakuwani vyema
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Na mambo ya inheritance. Tungua kweli 99 ni watu wa Keiyo, Kelyo zamani kwei waikuwa wanasema, inheritance, ni ya
vijana peke yaon. Lakini 99 akina mama tundia kusema, kweli watoto, hakuna mtoto ameandika barua azdiwe. Kwa hivyo,
99 tunataka inheritance iende kwa watoto, waume kwa kike. Na hata nyumbani, watoto wasichana ndio wanafanya kazi sana,

kusadiawazazi. Kwa hivyo tunataka mdi igawanyiwe watoto, ikiwan sawa.

Na tungpenda, Katiba, iwekee hata akina mama, viti, 30% huko parliament. Kwa sababu, tutakuwa na nafad mzuri, ya
kujitetea, mahdi pale.

Wade akina mama, ambao walikuwa wanafanya kazi, ambao wdifanya contribution yao, ya N.H.I.F, tunaona, mim kama
nimepata hiyo, jamaa wangu, hawezi kuwa nanafes ya kutumiahiyo pesa, ama watoto wangu. Kwa hivyo, inakuwa tu ni mimi
peke yangu. Kwa minidries zingine, hiyo haijafanyika namna hiyo, kwa hivyo tungependa hiyo isadie jamii yote. Kwa nini sasa

ikiwan mwanaume, inakubdiwa, naikiwan mama, thereis a discrimination there.

Maneno yatitle deeds. Kweli, kwa saa hii, sheriainasematitie deed iko kwa jina ya bwana, na haiko kwa jina mama.  Lakini
99 tundia ya kwamba, tunataka title deed, iandikwe kwa jina ya bwana, na kwa jinaya mume wake. Ful names, S0 Mrs,
kwa sababu ikisemekana Mrs, akiwa na mke mwingine itakuwa piani Mrs, sasa haitgulikana ni mama gani ameandikiwa hiyo
shamba. Kwa hivyo tunataka hiyo iandikwe vizuri.

Kweli, ngua saa yangu imeenda, lakini kuna jambo moja ambayo ningependa kwa hiyo one minute yenye imebaki. Zingine
nitgpeana hii karatas, na mtaenda kusoma. Lakini kuna jambo moja, ambaye inatakikana kwdi tuangdia, na ikuwe kwa Katiba
ya Kenya. Mambo ya treffic, mambo ya matatu. Sis akina mama tumeumia, kwa mambo ya matatu, ukienda kwa matatu,
kama hakuna sheria ambaye itatulinda, tumepoteza vitu nyingi tukiwa akinamama. Mtoto anaingizwa kwa matatu ingine, mtoto
mwingine anangia na mama mwinging, mzigo inaenda kwa matatu ya bado. Kwei mama huyo ataenda na matatu gani. Kama
sheria haitakuweko ya kututunza, itekuwani mbaya.

Tena, wanaume wanasema, mama akikutwa akiwa na mini skirt, ama akiwa na hguo ambaye haipendezi, hashtakiwe, ama
aanyiwe jambo. Kwa sababu ati hiyo, indeta mambo ya rape. Lakini commissoners, na wananchi ambao wananiskia, kwa
hakika matatu ndio pahdi ambaye inatakikana tuangdie. Unaingia matatu hii ya kushika chuma, kijana wako, ama kijana tu
yeyote ako mbde. Sasa mamamwenye ako na maditi kubwa kama hii yangu, unaenda unasukuma kijana, huku nyuma, mzee
mwingine yuko nyuma, anasukumamimi tena pande hii. Sasa kweli, gani indeta rape, kama S0 matatu.

Sasa, tunataka sheria, ambaye itatunza. Mimi nimetembeleanchi ya Uganda, na niliiona mambo ya matatu kule Uganda ni mzuri
sana. Hata wale wanaitwa manamba wako na uniform na wanachunga kila mtu. Kwa hivyo, tunataka tulindwe hapo, wacha

kusukuma 99, na kusema katamini skirt. Asanteni sana.
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Asante sana Bi. Subeiwo kwa hiyo maoni yote, you are very clear, so we don’t have any question for you, thank you. As the
vice chair told you in the morning, you know he is the deputy to Prof. Ghal, and he has to leave for some other business. So, |
want him just to say something to you and then | will lead the prdiminary mysdlf.

Com. Salim:  Asante sana Prof. Kabira. | redly don’t want to interrupt the hearings, | want them to continue, it is just thet |
need to atend to something else, and | would like to seek your permission to leave. But | want to say that, we are looking
forward very much to harvesting, as many views as possible from this area. And we are looking forward to, working together
on this very important and noble misson of getting us a new condtitution. | wish you dl well. Thank you.

Com. Baraza: He wanted to make sure the hdl was full before he leaves, and it is deven O’clock and it is packed. So, now
he can go and tdl Prof. Gha, the Kelyo people are ful in the fidd giving their views. Thank you, thank you very much
Professor. Can we have Mathew Kegucho?

Mathew Kegucho: Jnalangun Mathew K. Kegucho. Commissoners, nimeona, mimi niataomba dakika kumi, kwa sababu,
kwa sababu, ungua mzee anaongea pole pole.

Haya kwa hiyvo, maoni ambayo nataanzisha, ni utawala wa loca government. Mambo yetu imeharibika, kwa sababu ilifanyiwa
mpango ya uhaibifu, na wae waikuwa wanaambia watu, inafanyiwa mpango wa kufaidisha. Mambo yde yote, ilisukumwa
kwa serikdi kuu, lakini utawala ije kuanzia mgimbo, wafanye mpango, kikunyumbani. Mambo haya yote yaipope ekwa huko
juu, hakuna kitu inatekelezwa, lakini kwa ucheguzi inakuja. Kama hii hdl tulijenga mwaka wa sabini na mhili. Na mediwani
wangpochaguliwa, wamenyanganywa mambo yote.

Inawezekangje, niende kuomba shamba commissioner, huyu uko Nairobi, ambayo ilikuwa udongo wa baba yangu, dafu
wenygi hapa wakaomba iwe katika public utilities. Sasa nikaenda kuomba Nairobi, ninakuta huyu amepewa, commissioners of
lands, commissoner of lands, shamba ya nani, ditoawapi? Hii ni abu nan urabivu. Kwa hivyo, utawda iteremke, ianzie uko

nyumbeni wafwate. That is, utawae ambayo ni sawa, lakini utawaa ya ujanja ndio hii inaingizwa na watu hawadewi.

Ninakumbuka, mwaka wa stini na tatu, Ngala anasema, wacha uhury, ikawa tutawdiwe. Kulikuwa na makabila mawili, Ngda
disema wamehitimu kutawala, Luo na Kikuyu. Bad, sasa ndio ile indfikia, dafu saa kumi na mbili, tisaini na mbili multi party,
uneona hao walikataa kumpa kura K.A.N.U, hao wawili. Kwa sababu, waikuwa wamefikia kiwango ya kudewa utawaa
Bad, wacha hiyo ije nyumbani, milaimeharibiwa, ulevi imeingilia, tangu virago ilipofungwa, mtu anasukuma kwa akili, wakasema
pombe, kilabu ifungwe. Sasa, police wdipata license, na ma chief, wa kurokota pesa, wakishika huko, wana kotini So rigti.
Watu wakapotea, na mambo ya pombe, ya vienysdi, ipeekwe kwa wae wanahuska, wangua sheria.  Lakini wakati waipo

peleka huko, wakatengenezea sheria uko juu, wa Somdi hawana pombe, Maasai hawana sheria ya pombe, Turkana hawana
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sheriaya pombe. Wae wdikuwa na pombe ya kienygi, wapel ekwe, watengeneze, wang ua namnaya kutawaa.

Haya, naskia hagpa imetgwa matatu, lakini nitaguzia kidogo. Hiyo license, driving Ukwaa hiko hapa, ni driving ya
pombe.(Interjection)

Com. Baraza: Inaudible.

Mathew Kegucho: Mambo ya pombe, ipewe kienygi, waweke, waete ile sheria, kwa wae waikuwa na pombe, kabla yule
miu mweupe kuja. Watengeneze sheria, wangjua, watatengeneza sheriaileilikuwaindinda

Bad, Matatu, wananinginia juu, mahdi pa kuweka kuku, wanawekwa binadamu. Alafu, conductot anasmama, gari ikisha
smama naenda nyuma, anarokota pesa hiyo, dafu, gari hiyo ikianguka iko watu thelahini. Na barabara ya watu mia moja,
waikuwako nao. Kwa hivyo ufisadi ndio kitu inachangia nchi. Kwa hivyo, nataka kuona ufisadi  imemazizva. Na yule mtu
anaye chagua, ambaye anahitgi kuhusika na ufisadi, wadsmame, wasichaguliwe.

Bad, haya, kwa hivyo, ipawe irudishe vitu vyote. Kama forest inakwisha, kwa sababu, tulikuwa tundindwa na babu, undindwa
na County Council, i mdi yao. Na sasa, imepewamtu ambaye asye jua. Atdinda kwa njia gani, mtu hakuwa na forest hiyo.
Mimi kama mkulima, niambiwe nichunge ng’ombe, nitachunga kwa njia gani, na skuldewa nayo, na sdewi. Kwa hivyo,
mambo ya mistu, na mambo ya ulindgi wa meazingira, itavadiwe na County Council, kwa sababu wanadewa namna

wanavyolinda, mahdi wanataka wapeane.

Bad, kwa hivyo, vitu hivi vyote, viwe katika wae wanahusika, kwa sababu wanaglewa namna wanavyolinda, kufwatana na
babu zao. Bad, asante sana.

Asantw sana Mathew kwa hiyo maoni, asante sana. Tutamwita Edwin Chemuge.

Edwin Chemuge: My names are Edwin Chemuge, | came asa (Inaudible)

Firg thing, is on the environmenta resources. | think this environmenta resources should be given to the origind people. Could
it be going to another place, then they should have a portion of their resources.

Secondly, | would like to say that, any commission created in Kenya, should never be cancelled, without them finishing their
work. Because | have seen, mogt of the commisson bang created, they are cancelled, without them coming with a clear result,
and if the result should be there, should be tabled with everybody being consistent, or knowing what has come out. Not going
njiaingine ya kusema baadaye.
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Ancther thing is about, maybe the cabinet. We want the ministers, who are ther in parliament, to be given their post. Could it
be aMiniger of Energy, to be given to the rdevant, with the post, with the papers, certifying that they are supposed to be the
minigers of that department.

And lagly, based on the Will. You have been saying that, if | an going to die, (Inaudible) they can buy Wills,
agang some other people. Maybe | have written dl property to be taken by my firs bone, about the others, didn’t | get those
children. So, | want the government, to provide a provison for the law, for the genuine law, to come up with a clear result.
Upon which, dl parties, presarving that property to be satisfied, thank you.

Thank you very much Mr. Edwin, asante sana, l&kini ujiandikishe. Haya, nilisshau kusema, tulissma Irine Marst is the
Programme Officer, and dthough sheisworking, anafanya kazi ya Programme Officer, but she is actudly the deputy secretary
in charge of dvic education in the commission. So, gpart from Lumumba, there are two deputy secretaries. Oneis Irene who is
in charge of avic education, dl over Kenya, they are four, | am sorry. And oneisin charge of mobilization and finance, and then
research and drafting. And because we are a her home, | was going to ask her to greet you, because | think we made the

mistake, sheisavery senior person in the commisson, and we just introduced her as a programme officer.

bnhirene Marsit: Hamjambo, .uomunee kigurenon Irene aunu kelyo abwati de ongen Chepkorio (inadible) commisson
cham ayae ak N.G.O regigration Board akomi biik chechang che ingeno sasa ko amwae ane kongoi missng anu kageer biik
chechang nyo kogonu views chekwai lakini amache orib sait menyemwang’ dek chechang nyo kityo &k ile eng yu kimache kou
n ak N amu ngot kimwang' dek chechang ko maibel chi ata kidogo ama grel chi soyeitu yu ile kimache keyaiwech ni &k ni
eng haraka ako chakchigel skonyor chi tukul time amu ngot keen kel kemetal biik dak Kitinye che kaisr komomi acha akot
inyi ng’ dd kakal kityo ikonu sikoek rahis amu kirekoteni.Tos maunotok?Okay kongoi. (KALENJIN LANGUAGE)

Com. Baraza: Thank you very much Irene, she is a wonderful woman, we are very happy with her work. Lesh Chemite?

Leah Chemitei: Mimi jinalangu naitwa Lesh Chemitei. Na Stasema sana kwa Kiswahili, kwa sababu, naweza kusema ingine,

naingine nikose. Nitasema Kaenjin.

Leah Chemitei: kongoi maoni yangu akere eng tukuk che bo keny eng kopmosotab kaaeng tukuk chi kibo kipkaa kaa .eng
katuniset ab kaa(kipkaa)Eng kerenu kokomoche ateb de achek hiik ab kelyo ko kikituni chepyoset kipkaa. Ko osome de
kotunisonotok bo kaa kokomoche de nda kitun kipkaa ak kecheng certificate; kemwachi kirwogin report aa kokochi
certificate. Kogeny kokamache demi hiik cheitunise.........

Trandator: Yakwanza, anasema kwamba, ile utameaduni, yaani arus ya kinyumbani, ilikuwa mzuri, lakini ingekuwa kwamba
iwe recognized, yaani iwe iandikwe na wapate document, ile certificate, kama ile ingine ya kanisa, ana ya kwa D.C
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adminigration.

Leah Chemitei: kogeny ko mi ko uu ni kikong'’ eet biik ko bendi kanisa ako tinye chepyoset ne bo ta kotun kipkaa ako tuun
kwa konyor chepyoset ne bo aeng kotune kanisa

Trandator: Anaona kwamba, mtu uowa bibi ya kwanza kinyumbani, dafu baadaye anaficha hiyo, anaenda kanisani, anaowa
bibi wa pili, na anapewa certificate.

Leah Chemitei: Konyotok anyun komachamat amu biik che yaal kou chotok ko kikong’ em kaniset.
Trandator: Anaona kwamba, hiyo ingekataiwa kabisa, kwa sababu hiyo imeharibu kanisa kabisa.

Leah Chemitei: Ne bo aeng abwati de ngot komi chito ne mache koib chepyosok aeng komoche itun chepyosok chotok
tugul kipkaa.

Trandator: Anasama kwamba, hakatal polygamy, mtu kuowa wanawake zadi ya mhili, lakini kama anataka kufanya hivyo,
afadhdi aowe kinyumbeani wote.

Leah Chemitei: Nebo aeng ko kimi ng’ dlyo nekimi kobo keny ko ki chepyoso ngo chut ko kekachini boroindo kotebi arawek

ang’ wan.
Trandator : Anasema kwamba, mamawae ambao wameenda maternity, wapewe leave yamiezi nne.

Leah Chemitei: Ne bo somok aen kongoi serikai amu kigon commiossiner, kobarta biik tugul atebwokik kwai che ki bo keny
kochotok anyun kemache kele yekimwa kemache kisub kuchotok amu kimi gondit akal.
Trandator: Anasama kwamba, anafurahia sana serikali, kuteuwa commissioners, hili kila jamii, wapeane desturi zao. Lakini,

wanasema wanaomba kwamba, yde maneno ambaye tunayasema, yawe, ikiwezekana itekeezwe.

L eah Chemitei: kochotok amwae che ng’ ering amu kakwo sait ako kakile ame mwa che chang ako ndakakimwael ko chang
ngaek che katakimwae .kokeny kemache kertit ab forest kemache amu achek ko kikenydilchi kerechek ab kipkaa .amu
kigetar forest.

Trandator: Anasema hataki kusema mengi, lakini anasema kwamba;  kimila, ilikuwa na tabia njema, na ilikuwa na mambo
ambaye wdikuwa wanakataza, na sasa, pia, anasema kwamba habari ya forest, tulikuwa na miti yetu ambaye ilikuwa dawa, na

sasa imeharibiwa sana. Na tungeomba kwamba, itimizwe pia.

A Leah Chemitei: Nebo let atyun omoche chito ne wendi kanisa, ngotun chepyoset ab aeng eng kanisa amache keibchi
hatua amu kikong’ emakis kanisogek.
Trandator: nasema kwamba, Mtu yeyote ambaye ameoa bibi wake wa kwanza, na ya pili anapekeka kanisa, angeonelea
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kwamba, sheria itungwe, hili achukuliwe hatua kai. Kwa sababu amesharibu makanisa.

Leah Chemitei: Kongoi.
Trandator: Asante

Com. Baraza: Asante sana Mama Chemitel. Now, Bi. Esther Chuma.

Egher Chuma Asante sana commissonars, mgina zangu ni Esher Chuma, ninawekilisha akina mama wa kanisa, wa
Adventis. Tulikuwa tumekutana, tumepeana habari zetu, recommendations zetu, yenye tungependa nyinyi commissoners
mchukue, lakini sasa kwa maana mudani mfupi, nitasema machache tu.  Na ninashukuru sasa, mwenye amekuwa hapa mbele,
amesama mengine yenye ningesema, kwa maana anesmamia kanisa, na pia mm nimesmamia kanisa, ya Seventh Day
Adventigt.

Sasa, ninashukuru yeye amesema ya kwamba, tunataka kwa conditution, Kenya yetu, 1-recommend Mungu, kama ruler wa
ulimwengu yote, yaani mtawaa wa ulimwengu wote. Sasa, wa Adventista tuna recommend ya kwamba, sheria ya Mungu
ifwawe. Kwa maana Mungu dipeana ten commandments yake, na tunateka iwe accepted conditutiondly. Vile g9
tunabadilisha yetu ya Kenya, ya ulimwengu, lekini ya Mungu albadiliswi. Sasa tunataka, vile iko kwa bibilia, ifuatwe,
igbediliswe kamwe..

Na tena, tunaona ya kwamba, wa Adventista, yaani , tunataka sheria yenye ina protect humen life. Both private and family life

Tena, tunataka, hii uhuru ya kuabudu. Lakini right now, tunashukuru serikdi yetu, wametupea uhuru ya kuabudu. Lakini,
tunataka dill igtolewe kwa condtitution. lwekwe, tuwe na uhuru wa kuabudu. Kwa maana, hata 99 wa Adventista, tunasbudu
kwa sku ya saba, the seventh day of the week, that isthe Sabbath. Sasa, hatutaki hiyo sku itolewe.

Na tena, iko denid of employment to Adventists. Kwa sababu, kama wakitaka kuandikwa kazi, inasemekana ya kwamba, i
la@mawafanye kazi Sku ya Sabato, hiyo n Juma Mos. Na sasa, tunataka hiyo iwekwe kama sheria ya kwamba, wakikataa
tuwe tukiabudu, kama hiko uhuru ya kuabudu, wapewe hiyo uhuru yao, kuabudu Mungu wao.

Tena, tuko na watoto wetu kwa mashule, in public schools and private schools, wamekuwa wakipata matatizo mbdi mbdi.
Hata kuhusu wae wanasoma, wanapeanwa. Ni gani ingpeanwa sku ya Sabato, yenye inatakikana wafanye wote. Wakisahau
ya kwama, hawa wanatakikana waende waabudu Mungu waon. S0, tunataka sheria iwekwe ya kwamba, kama ni mitiheni
ingfanywe, isfanywe sku ya Sabato, kama vile haijafanywa sku ya Juma pili. Hiyo sku pia, iwekwe holy. Wapewe uhuru wa
kuabudu Mungu wao.

Tena, kwa mashule, watoto wetu wanakatazwa, an equa opportunity, yaani kutumia facilities, kwa mashule, kama magari,
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wakienda kutembea. Kama wako na ma harambee kwa mashule zingine wanakatazwa, wakisemekana ya kwamba, they are
the minorities.
Tena, kwa kanisa mzima, tunaomba ya kwamba, tupewe equa opportunities kwa dlocation of plots. Huwa tunanyimwa plots,

ikisemekana ya kwamba, we are the minority.

Na tena, kitu kingine pia. Wakati wa by-elections, huwa ingpangiwa ifanywe sku ya Sabato, hiyo ni Juma mos. Hapo, wa
adventista wamenyimwa uhuru wa kupiga kura. Na tunataka wapewe hiyo uhuru yao.

Na ya mwisho; Adventists recommend the condiitutional declaration of the seventh day of the week, that is Saturday, as
worship and rest day, in harmony with the fourth commandments, that is, Exodus chapter 20 verse 8 —11. Adventidts, srongly
recommend, condtitutiona decaration of the seventh day of the week, to be worship and rest day, as up held, in a number of
countriesin the world. Kwa hayo machache, ninawashukuru, ilikuwa mingi, lakini iko wenzangu wengine wataongea kwa mehdli
ingine, asante.

Com. Baraza: Thank you very much Esther Chumu, we shdll read the rest of the memorandum. Now, David Kuto?

David Kuto: Asante sana commissoners na wananchi, mim kwa mgina naitwa David Kuto, mkagi wa Kelyo North, na mimi
n Councllor na vice charman wa County Council. Nashukuru kwa nafes hii ambayo nimepewa, na tunashukuru
commissoners kwa kuja kuskiliza meoni yetu, ya kurekebisha Katiba. N&fikiri ile Katiba ya kwanza, ilitengenezwa waketi S9,
saaingine tumezdiwa, nani bahati kuwa hapa sku ya leo, hili tutoe meoni yetu.

Kwanza, ningesema kuhusu political parties. Ningesema, the politicd parties ambaye ziko kwa nchi ya hizi, they should be
regulated by the congtitution, so thet, a least those three to five, ambaye iko na nationd outlook, waendelee, hili, tuwe na
parties ambayo ziko strong, anbaye hatdeta ugawanyiko kwa watu wetu.

Na, the parties should finance themsdaves.

Aili, the type of government thet | propose, ni ile iwe na presdent ambaye ni ceremonid na vice presdent wake. Tuwe na

prime miniger, na two deputies, na tuwe na governors kwa provinces. Hili hapa chini, our resources, should remain, near our
people, hata kwa didtrict.

Ingine, ni, the president should serve for a period of five years, on two five years terms. That means a maximum of ten years.

On locd authorities, Those who have spoken before me, have said, locd authorities were strong by 1971, but their powers wa
taken to the centra government. We want the sam powers to come to the loca authorities. So, that our people, should get
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sarvices correctly, and even the councilors will not be seen as people who are not doing work. The councilors have a laot of

work, but the resources are minimd. So, decentralization, so that, ther local authorities, have the power to didrict levd, in dl
aspects.

| could say, language barrier during the nomination period for the councilors. | think Kenyans have gone to school, language is
not a problem nowadays. Nafikiri tunaglewa Kiswvahili na Kingereza and that should not be a barrier. Maybe what you can say
is, the minimum education levd maybe form four, but, for those councilor who are dready or

(Inaudible) should be there in their seats. And as such, we shdl have councilors who are mixed and those who have gone
to school, and we shdl get the services, they will understand one another.

Com. Baraza: Inaudible.

David Kuto: | am saying, for those who are dready councilors, that isa primary qudification to them. Those who are coming
to contest, they should have a form four standard of educetion.

| could dso say, if you consider the charman to be eected direct from the people, this will be dready a very cumbersome
exercise, because even the M.Ps, will just confessin ther condtituencies. And, if a digrict has four congtituencies, that chairman
has to campaign indl those, and it would be very expensve.

| could then say, for the disabled people, | recommend or propose thet, they should be considered. If they are not employed,
they should be given an dlowance, to survive as others. The government should cater for them, because they are our people,
they did not choose to be how they are, and they should be taken care of.

And for the village elders, they should be pain an honoraria, because they do alat of work. Thank you Bw. Commissoner.
Com. Baraza: Asante sana councilor. Raymond Kirwa.

Raymond Kirwa: Asante sana commissoner.  Yangu ni machache. Mimi naitwa Raymond Kirwa, natoka Kelyo North.
Yangu n machache, nataka nifanue kwa lugha ya mama, kwa maana niliandika yangu kwa lugha ya mama. Na hiyo nitafanua

vizuri, mimi naona Chebii karibu Chebii.

Chebii: Yangu nataka kuguzia ya kwamba, ya D.C ,kimache ne bo D.C. Ngatinye kenyisek aeng kokanyo Didrict nebo kelyo

anan ko olaukul ko mat kosr kenyisiek somok amu konu tarit (changed to Vernacular)

Raymond Kirwa:



Trandator: Anasema kwamba, digtrict commissioner yeyote, akiwa posted katika didrict, askae zad ya miaka mitau, kwa
sababu ataleta shida (Inaudible)

Raymond Kirwa: Ngot komi okarkendos mising ko kikokanai meto ak kapkelyen.
Trandator: Anasema kwamba, kwa sababu kwa hiyo miaka mitatu, ukikaa na mtu, atakujua kutoka kichwa mpaka mguu, na
hata chukua mdi zako

Raymond KirwaMaoni neyu ko kamache kou ni ngo kakonyo kenyisek chotok kwo transfer anan
kwechikel.(INAUDIBLE)

Trandator: Anasema kwamba, ana recommend kwamba, kufikia miaka mitetu, awe transferred na aende zake, kwa sababu
mambo meng uharibika

Raymond Kirwa: Ake ne isubi ko nebo chepyosok ;chepyosok keguren maainik ak yeek murenik kegurene? Maoni ne nyu
ko mamache kotakegure chi ne kigonyor uhuru ngo chepyoso Maaya.

Trandator: Anasema kwamba, ati akina mama wanasema saa ingine wanaitwa Maaya, na wanaume je wataitwa ge? Ana
recommend kwamba, neno hilo, litolewe kabisa, kwa sababu inaharibu shida ya watu.

Raymond Kirwa: Age katiba ne isubi ko councilors. Councillors kop reben chito mbaret ako kikikwe.Ko ane kokamache
kende katiba kele, Councillors che rebe biik mbaret nebo chi,kemut konnyo baraza ak ketandikan.

Trandator: Anasema kwamba, coucillors ambao wamechaguliwa, huwa wananyang’ anya watu mashamba, yaani grabbing, na
ange recommend ama a propose kwamba, councilor yeyote ambaye amechukua shamba ya mtu, apelekwe kwa ma baraza

ama kwa council, na hatandikwe na afukuzwe.

Raymond Kirwa: Katiba ake nebo chepyosok, komakikoch imandang’wa eng parliament ko chepyoso ko kisch kou muren
ake tugul.Maoni ne nyu ko amache chepyosok tugul ngot ko ma kiyoon eng dection keyaei dection anan kechub chi ngo
chepyoso.

Trandator: Anasema kwamba, akina mama wana haki kama wanaume. Na kwa eections, wapewe nafad pia, na

wadtukanwe, kwa maana wote ni watu, ni Sawa na wanaume.
Raymond Kirwa: Alen sait ko kakobek, ak chepyosok ak boisek eng Keiyo den ochomeke.Alen ngot kotebi soet ang ng’
eluny 9 koistakel ko amae chi kou D.C.

Trandator: Anasema kwamba, ile anaweka mkazo zadi, ni bwana D.C askae sana, zaidi ya miaka mitatu. Asante.

Com. Baraza: Thank you very much. Okay thank you very much Bw. Kirwa, now Caroline.



Caroline Naba: My names are Caroline Naba, | have some proposals.

Oneisthat; we have higher education, higher education should be subsidized with loan fadilities, to benefit the needy and bright
Sudents.

| propose dso that, dl employment, should be on merit, and not based on nepotism, tribes, religion, age, or any other form of
discriminetion.

Also, | propose that the condtitution should set up guidelines, for establishment of public universties.

On rights to ditizens; | propose that dud citizenship should be dlowed in Kenya, irrepective of gender, provided that, the
person so dlowed is a Kenyan by birth.

Also, | propose that, the person recurring as automatic dtizens of Kenya, are those who are born within their territories of the
republic of Kenya

Also on palitica parties and avil society organization. | propose that, the condiitution should guarantee, the right of civic groups,
such as C.P.Os, rdigious organization, and N.G.Os, to operate without interference by the government.

Also, | propose that, political parties should be automaticaly registered. Thank you.

Com. Baraza: Thank you very much Caroline for those views. Tafadhdi jiandikishe, now Kesse Batilal.

Bartilol Kesse: Yangu itakuwa machache kidogo. Mimi naitwa Bartilol Kesse

Presently, | think the structure of the judiciary is not in order. So, | would like to propose the following adjustment;

There should be aminidry of judticein future, the condtitution should provide for the minigry of justice and congtitutiond affair.

There should be aso, a conditutiond court, like the indudrid court in Kenya. Sometimes, this one will assg, those cases,

which are condtitutionaly mgjor.

There should be an office of Ombudsman.

There should be an office of the traditiond court. This one was withdrawn after 1963, it was known as an African court.
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We dill got alot of vaues, related to African culture, and which were supposed to be African court, but we say this time,
should be traditiond court. So, this should be in every didtrict, to protect the vaues. The African vaue dill remain in the digtrict.

Then, the culturd vaues of each community in Kenya be protected by conditution, because in most cases, this vaues are
reigiousin nature. They are rdigious and they are educative, they are educationd and customary. And laws, yes and traditiond
law. it covers the traditiond law, education and religion.

The government of today, should protect citizens againg the following;

One, ignorance, poverty and sickness, which dl causes death. | am sure some people may ask, if ignorance can bring death. It
istrueit brings death, if you are ignorant, you can eesily go.

And then | think another thing is the inditute of African study of the univeraty of Nairobi, be empowered to carry out research
of African cultures, and put it in literature for our children in future.  Not everything African is satanic, the way other writers

have put it. So, we want to bring back, what used to be ours.

Also, our conditution should demand, that anything which was taken, before independence, outside Kenya, of a vaue, induding
(Inaudible) be returned back to Kenya

| respect time.

Com. Baraza: Thank you, but are you going to give us those notes. We want whatever you can give us, in case you

disappear back to your work and we don’t get it.

Mr. Kesse: Inaudible.

Com. Baraza: Okay thank you very much Bw. Kesse. Now Callins Kibet.

CoallinsKibet: So, by names| am Callins Kibet. | have afew proposas to make here.

Oneis there should be a provison within the condtitution, which the electorate must have powers, someone is the Member of
Parliament, and elected, he is not representing them well, they should have powers to vote for a vote of no confidence.

And then secondly; | think what the Members of Parliament are earning is a mockery to the systems of this country. So, a
provision aso should be there, to provide for the eectorate to say, what the Members of Parliament is up to earn, sdaries, and
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a0 dlowances.

Thirdly; A provisons should be there, to make sure the chiefs and the assgtants, should be elected by the subjects they

represent.

Ancther one is concerning the natural resources. Things like the forests, and anything within the locdity. | think most people
have said here, the powers have been taken from the local authority. So, | think al those powers should be given to the loca
authority. Things concerning the forest, concerning the minerd resources within the community.  So, the locd authority must
have powers and organize those things for the people there.

Corruption, it has become a problem. So, somebody said here, creetion of the office of the Ombudsman, mugt be there, a very
independent office, independent from judiciary, parliamentary and executive.

And a0, this question of loca brews, it has redly brought alot of problems. The police have taken the advantage to harass our
people. so, | think, if thet thing has become very difficult we got rid off, | think a license mugt be there, for those who want to
continue to brew. Thank you.

Com. Baraza: Okay thank you very much, Bw. Callin Kibet. Can we cdl Jared Chebong.

Jared Chebong: Thank you very much, my names are Jared Chebong. | have a memorandum, but what 1 will actudly
present, the vice chairman as the Kenya county Councillors (Inaudible) the system of government, should have
a president, a vice president, prime miniger, deputy prime minisers, at least two of them. And | will specidize | will present
mineon loca authorities. (End of Tape)

Agriculture, hedth, we need to refer back to 1969. Loca authorities were strong. We need to finance locd authorities. Forest,
trust lands, minerds, exploration, at least locd authority should cater for a certain percentage of whet is beng mined, or like

currently, if you look at the Kenya prosper, it is paying the government 4 million, monthly.

A certain amount of that money, being paid to the government, should come to the locd authority. If the government is getting 4
million per month, at least one million should come to the council. Thank you very much, alotisin this memorandum.

Com. Baraza: Okay, thank you very much, 9gn our register, thank you very much Mr. Jared. Can we have Susan Koech.

Susan Koech: The commissioners, and ladies and gentlemen, may names are Susan Koech and | have my personal views to
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One; a president should have limited powers. An example is on the gppointment of heads of parastatals. In most cases, such
appointees are not qudified, leading to ingffidency, and in most cases, collgpse of such parastatals.

Number two; mayors and council chairmen, should be directly elected by the people.

Number three, women rights are not catered for, in our present conditutiton, and therefore, a law should be enacted.

Whereby, two parliamentary seats are elected, each a congtitution in each digtrict, on arotationd bas's, should be made to dect

the woman as an M.P.

Number four; alaw should be enacted, where every land owner, is required to plant trees, in at least one percent of his or her

land. Failure to which they are prosecuted.

Number five; the following should be provided by the government, free to its citizens, without the cost sharing eement;

One; primary educetion.

Two; medicd cover a government hospitas. Thank you.

Com. Baraza: Thank you very much for your views, Susan, thank you. Michad Chepkong’a

Miched Chepkong’'a Asante sana commissoners, kwa kufika kwetu hapa Keyo, hii ni history. Jnalangu ni Miched Kandie

Chepkong’ a, kutoka Mte location. Neno langu ama yde ambayo mimi mwenyewe nimeandika, ni mambo machache tu, ingawa

wenzangu wamekwisha yapitia, itafudtia pia, kama waivyopitia, kwa sababu, tayari mimi mwenyewe, nilikuwa nimeshaandika

mbdi na wenzangu.

Kitu cha kwanza; tunataka, pendekezo langu ni, uwezo waras ufupishwe.

Badda yake, kwa number ya pili, iwe prime miniger, ambayo itachukuwa mamlaka zaidi kushindayaras.

Yatau; ningependdea mambo ya chiefs irudiswe iwe kama wakati wa kwanza. Wawe na mamlaka ya kusmami kazi yao,

kama kule kimbde.

Na pia, ma chiefs hawa, wachaguliwe naraia, kwa sababu, raia wenyewe wanguani nani ambaye atafaa kuwa chief wao.
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Yatatu; tuwe na koti yetu, ambayo, kama kuna makosa ambayo yametokea, ni sharti tuwe na koti yetu ndogo, kwa didrict
yetu.

Yanne ningetaka, katiba yetu, ya zamani ya kimila ya Kelyo ingidwe kwa Katiba ya Kenya, hili tupate kuonekana. Kwa

sababu, 99 Kelyo, tangu zamani, hatukuonekana kule, tulikuwa tunaitwa, kwa jumlan wa Nandi, lakini 95 ni Kelyo.

Neno lingineg watoto wetu wa shule, waadhibiwe kama zamani, ili wapate kuelewa kwamba, yde ambayo amekosa, ana yde
gakosa. Kwa sababu, tuspo fanya hivyo, ndio mnaona watoto wetu wamekuwa watoto ambao wanakataa sheria, wengine
wanachoma manyumba, wengine wanafanya nini.

Yamwisho; tungetaka waschana kwa wavulana, wawe sawa kwa masomo. Wale ambao, wameshaenda kwa mabwana zao,
tunasaidia yule ambaye g abaatika kuolewa, kwa wakati wamdi ya baba. So wae wako na bwana zao, kwa sababu watdeta
maswdi zote, nyumbani kwetu.

Com. Baraza: Asante sana mzee, na Mzee Michaed, hebu nikuulize, ninaswai. A yule maschana wako akiwa ameolewa na
miu hana shamba.

Com. Baraza: Yule mshichana wangu ambaye anaolewa na yule hana shamba, wakati walipopendana, waikuwa wakijua
kwamba, watgpatia nini watoto wao?

Yule kibwana tu, hatakaa kwa ule mzee wa bwana wake. Lakini yule ambaye hgabathatika, mimi nitasadia yeye, kwa
saababu hgjawa kupata bwana.

Com. Baraza: Okay, asante sana Mzee Chepkong’a. Now we have Honorable Subelyo, ningetaka kuuliza kama, anataka
kungojea, au anataka kuzungumza leo, au tufanye nini, kwa sababu. ... Ooh okay, but the name | haveis he, so who is doing it,
who is doing the presentation. Inaonekana kama Hon. Subeiyo isnot in, but he has brought his presentation, so we will see it,
90 there was nobody to highlight?

Robert Bait: Okay, thank you, | am not the M.P, but he has sent in his document.

The ducture of government, they have proposed, is, ...Okay, my names are Robert Boit, and | am highlignting of what we
were sent in, the Hon. Member of Parliament.

The dtructure of government, he has suggested, is the federal sysem. Under two options, option number one, is whereby the
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office of the president is the head of the state, and the commander of the armed forcer. And to be assisted by, vice president.

He has ds0 said, the president should reinguish, or sgn from his party membership before running.

Incase of death of the president, then, the vice president shdl be mandated to dl the office, for the remainder of the period.

Option number two, isthe president. Whereby, we have rotationa presidency, within the 8 provinces of Kenya, for
two. Each holding and rotating office, for two years each.

And aso, the creation of the office of the prime minigter, and two deputies.

The nationd assembly, should be headed by the prime miniger.

30% of at least 300 Members of Parliament and specid interest groups, selected on professona basis. Or in the dternate, the
fdlow membership are 30% of parliament seets, to be automaticaly reserved for women and specia interest groups.

The provincid assembly, should be headed by the governor.

On the judicid system; a supreme court should be established, a court of appedl, high court, munidpad court, subordinate
courts, locationd or village courts, human rights courts, and land courts.

The Attorney Generd, should not go to parliament.

Onthe electord process, it isa democratic system.

And, every process of dections, must reserve at least, 30% for women, disabled, and specid disadvantaged group.

All the consolidated funds, okay just aminute.. dl the consolidated fund, he has said, any expenditure outside the budget, or any
activities proposed either in parliament of elsawhere touching or having financid implications, dl the consolidated fund of the ex
checker, other than the foreign companies operations, estimated in the yearly budget, and over the sdary increment of
parliament, judges, must go on public, thet is referendum. Or a commisson, must be formed, to inquire, 90 days, prior to that.

Thank you.

Com. Baraza: Okay thank you very much for your presentation of Mheshimiwaviews. Do have a Catherine Tuktei?
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Catherine Tuktoee Mimi nasmama kwa niaba ya wagane, na wamama wanoishi peke yao. Tulikuwa tumeandika
memorandum yetu, o, labda tu nitawaachilia kidogo. Jna langu ni Cathering Tuktoe, nasmama kwa niaba ya widows and

sngle mothers.

Ningependekeza kwamba, ambaye tuliandika, ni tulipendekeza kwamba, kuwe na usawa, katika hdi ya kizazi, baina ya akina
mama ambao wameoleka na wae hawachaoleka. Kwa maana tunaona kwamba, kuna shida hasa kwa single mothers wakiwa
kazini. Unakuta kitu kama hardship alowance, wanapewa nusu ya married people. dafu pia, unakuta tu kuna shida, katika hdli
yakikazi hapa, ukiwa na bosses ambao ni wanaume, most of the times wangependa, kukutumia, kwa sababu huna mtetes ama
huna mume kwa nyumba.  So,tungependekeza kwama, iwe katika ile hdi ya usawa, hili wanaume pia wakuwe na sababu ya

kuweza kufanya kazi kama wale wengine, na pia mshahara iweze kuwa sawa.

Alau pia, upande wa widows, tungeomba wawe wanaangdia mambo ya watoto, hasa ya wgane. Kwa sababu wakati
mwingine unakuta, mume anapoaga, yule mama anabaki na watoto, wa ndugu zake, ndio wangfudilia ile mdi ya mzee, dafu
unakuta, hao wenyewe ndio wanabenefit, mama unabaki na watoto bila chochote.

Tena lingine N kwamba, katika nchi ya sasa, ambayo Ukimwi inaendelea, tungeomba ya kwamba hawa watoto ambao
wanawachwa, na hawgdiwi na wazee wao, thet isthe father. Serikai iangdie kwamba itawasaidia watoto dimu.

Na pia, upande wa medicd care, waweze kupewe free.

Alafu pia hapo, nitaongezea mambo ya disabled, wapewe free care, at the same time, education rights.

Aldu, nilikukwa natilia mkazo kwamba, mwenzangu amesema, kusikuwa na ubaguzi baina ya mtoto msichana na mtoto kijana.
Kwa maana hakuna yule diulizwa, utapenda kuzaiwa kijana ama mschana, ndio niweze kupata shamba la baba, ama mdi ya
baba. Tulizdiwa g9 wote, bila kujua, nitatoka msichana, nitatoka kijana. So, ingekuwa kwamba, wote, waweze kuiridhi mdi ya

baba na mama.

Aldu pia, harassment, mambo ya harassment, kwa sehemu zinging, ambapo unakuta, mama ambaye anashi peke yake, she has
no security at dl. Unakuta, shida inatokezea kwamba, wazee wae wengine, hawana heshima katika hiyo boma, kwa maana
wangua hakuna mzee kama yeye. So, even the brothers, kwa widows, brothers in-law, unakuta, wanaingilia akina mama wae

wangane, wamewachwa nandugu zao <0, hiyo piaingewekwa, hili waweze kuangdiliwa, wasiwe harassed in any place.

Alafu pia ingine  tulikuwa tumesema kwamba, the government should provide a specid protection, to Sngle mothers or
widows, regarding education among other basic needs.
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And then; kuna shida ambaye pia tunaipata hapa. Tuseme kitu kama ungis ukitokezea. Unakuta unapoenda pae katini kama
mama umesmama, unakuta wekati ungaribu kudeza vile ilienddea, utakuta kwamba wae hawako pae, hawailii maanani,
igpokuwani vile, they enjoy what you say. So, they keep on repesting, ilienddea gje, ikaenda gje, ikaenda gje. So, tungeomba
kwamba, mahdi ya katini, ikuwe na mama ambaye n magisrate, baba ambaye ni magigtrate, and then you will decide where to

present your problems.

And then pia, tungependa kama ni hosipitdi, kuwe na specid people ambao wata-attend such a case like rape case, kuwe na
mama, kuwe na baba, na awe n mtu ambaye amepitia guidance and counsding, so that he would be in a postion to handle the
problem well.

Alau, mambo ya disability, nilikuwa nimesema. Ningeondlea kwamba, despite the fact of them kuwa disabled, it wasn't their
wish. Sarikdi ingeangdia, kama kuna kazi ambao hawa watu wanaweza, wapewe hiyo nafas ya kufanya kazi. Hdafu pia,

masomo, waweze kupewa bila kulipishwa.

Haafu, tungeomba pia akina mama wapewe kiti, katika Bunge, ambaye iwe ni adli mia thelathini, hili akina mama waweze
kujitetea, kwa maana, sote tu 99 tungiweza kutetea katika hdi ya kisasa.  So, lakini, mengi mtayapata hapa, kwa sababu
tulikuwa tumeandikisha tayari. Asante.

Com. Baraza: Okay, thank you very much Catherine, thank you very much. Moses Chesero?

Moses Chesero:  Yangu tu ni machache, | ask to present before the commission, may names are Moses Cheptoo.

Number one; in judiciary, we find that, people who don’t have riches or who are poor, are being sdelined. For example when
somebody makes a mistake. For example, you might cross with a senior person in the government. So, when you are put in the
cell, the person who has money, bribes his way through. Then you will end up landing in problems, if you don’t have anything.
So | am proposing thet, the judiciary, who are handling such cases, should be people who are clean and who can administer
justice without no interference. Because, if we interfere with justice, those people who are poor, shdl continue suffering for

ever.,

Second; land issue. Many of our people, have suffered because of people who are senior in the government. Because, if they,
today they are going to didribute a forest, many senior people will get, and the poor people will not get such aland or even a
plot. So, we are requesting your commission or the law of the government, they adopt laws, that will protect the distribution of
land, to the poor and the rich.
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Third; some paragtatalsin this country, have been looted by strong people, that is the Managing Directors. W e are requesting
this condtitution review, to go and make a law, that anybody in that particular parastatal who has looted, should be arrested,
and banned from having any higher officer. And the money that has been looted from the paragtatals, should be returned back
or brought back to the government for the other people to use. And then taken to jail.

Fourth; some people, few people in the senior offices, when they cross with ther juniors, they end up dismissing them by writing
letters, and then they don’t have anywhere to go. So, we are requesting you to enact or introduce a tribund, that are able to
hear their grievances and judge them with alot of judtice.

So, the lagt point. The congtitution when they present, any president who isin office, and he has misused his powers, or it has
brought the economy of this country down, should be voted out, and should be prosecuted for doing evil againgt the economy.
Thank you.

Com. Baraza: Thank you very much Moses, or you have a question. Thank you, register yoursdf. Now, Samud Cheruiyot.

Samue Cheruiyot: Bad yangu ya kwanza, ni kushukuru nyinyi commissoners, kwa kuwa katika upande huu wa Kelyo sku
yaleo. Mginan Samud Cheruiyot, kutoka hapa Keiyo North.

Y akwanza, kitu ningependekeza ni ya kwamba; katika Kenya, tuwe na free education in primary school and secondary school.
Hili watu wetu, wawe ni watu wasome, ambao wameendeea kama nchi zingine. Hili tuwe na watu ambao wanaweza ongoza,

ama kufanya kazi katika ofig mbdi mbdi. Kwa uwezo ambao ni yahdi yajuu. Hiyo ni jambo la kwanza

Hdafu, tenanina jambo lingine la pili, ni ya kwamba; nina jambo, kwa koti. Tunaona katika koti, labda mtu ameumizwa ama
amepigwa na watu fulani. ya kwanza ninaona kuna makosa mahdi fulani hapo, na hiyo makosa irekebishwe. Ya kwamba, mtu
ameumizwa, sasa kutoka nyumbani, anakwendesha gari, andfika hosipitdi. Kufika hogpitdi, yeye mwenyewe ananunua dawa,
dau baada ya kununua dawa, anaingia kwa police.  Kwa police, anaweka mafuta gari ya police, dafu aende, huyo mtu
ashikwe na awekwe kwa police.

Mwisho wa maneno, ni ya kwamba, unaona huyo miu ambaye ameshikwa, kes ikisha katwa sasa, fine inarudi inakuwa ya
serikdi. Na hdi serikdi ijaumia, ni mtu binafs ameumia Mimi nataka jambo itekelezwe hapo, sababu damu ya mtu ama mtu
amekuwa kilema, kwa sababu ya kupigwa. Na serikdi ijaumia, na pesa ikitoka inaenda kwa serikdi.

Hay, jambo lingine ni ya kwamba, land problems. Mimi ninaguza mahdi ndugu yangu mmaoja ameguza hapo mbdeni ya
kwamba, mambo ya land, tunaona mashamba mengi katika nchi hii, imekuwa n watu ambao wana uwezo zadi, na
wangjiongezea mashamba. Na hdi ma forest yetu inaharibiwa kwa sababu, watu wasio na kitu, wanakaa, hdafu wakikosa kitu
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ya kutumia, wanaenda kukata forest, hili achome makaa, ama akate post. Kwa sababu hana kazi inging, hana shamba, na hana
mahdi pa kufanyia kazi. Na, ninaondea ya kwamba, hawa watu wenye hawana kabisa, wapewe mashamba. Na wale watu
wana mashamba kubwa, mashamba yao ikatwe.

Haya, jambo lingine ni hili, kuna watu wengine wameguzia, na nitazidi kuweka mkazo hapo. Ni ya kwamba, mambo ya pombe.
Tunaona kuna pombe ya kienydi, na kuna hii yawazungu. Hii ni jambo mojalaabu sana, tunaona watu wetu, wananyanyasva
kuho reserve, kuambiwa mmetengeneza pombe ya kienygi. Nahdi serikdi, watu wenye wanakunywa pombe, wanaingia bar,
napombe ni pombe. Haki ya mtu inatokezwa na pombe, na tunaambiwa shika watu wa reserve, locd brews, watu wanshikwa
nayo, na hdi...sorry.. Huko bar, watu wanakunywa pombe, mpaka wanakwishwa huko bar, na heki yao inaharibika, na ile
pombe inaharibu yule mtu wa bar nainaharibu ya kienygi. Sasa mimi Soni maana, pombe ingine ikatazwe na ingine ikubdiwe.
Ni heri wakataze yote, naikae tu sehemu hiyo.

Nikiwa hapo bado, kuna mambo ya hii tobacco. Hii sgara n mbaya sana kwa watu wetu. Na tunaona ma hosipitdi, watu
wengi, unakuta watu wanakufa kilamara, kwa sababu ya Sgara, nawatu wana, unakuta mtu akiwa ofid, anaona sawa sawa ni
mMzui sana, anavuta Sgara yao. Naona wafunge hiyo mambo ya sgara kwa mahotdi na mambo mengine, waweke sheria tu,

kuketiza hiyo. Bad, Staendelea sana, asanteni.

Com. Baraza: Asante Cheruiyot, ninaswai. Mr. Cheruiyot ninaswdi tafadhdi, ngojea kidogo. Ningeuliza, unasema, yule mtu
ana shamba kubwa ikatwe, kubwani acre ngapi.

Samud Cheruiyot: Provided ako na above, should be below five acres in everybody, five acres and below. The other
people should be below five acres, kama una shamba, iwe below five acres.

Com. Baraza: Fve acres?

Samud Cheruiyot: Yes

Com. Baraza: Asante. Ann Kosgel, Ann Kosgel hako? So, Ann Kosgel tunakungojea.

Com. Abdirizak: Ann Kosgei?

Com. Baraza: Ooh hayuko. Okay Clara Koech, hayuko? Okay Martin Chirchir?

Martin Chirchir: Kwa mginamm naitwa Martin Chirchir Kosgel. Maoni yangu, labda niko na.maoni kitu kama kumi na
maoja hivi. (I nterjection)



Com. Baraza: Sorry, ngojea Chirchir, kuna watu wazugumza nyuma, tafadhdi tumpatie wakati azungumze, haya go on,

enddea

Martin Chirchir: Nitaanzia upande wa sysem of government. Kwa meoni yangu, mimi nateka upande wa system of
government iwe unitary system. should be retained, because, it give us an entire nationd cohesion and harmony.

Yapili; justice, the day for dection

Yatatu; ni culture. Our customary law, should stay the way, the community has been doing.

Yanne adminidraion. Village elders should be paid sdary and the assstant chiefs should remain. As wel as the chief, the
D.C and the D.O should go, while the P.C remains.

Yatano; there shdl be no language barrier, when conducting dections. Thisis so, because, kama mtu amesoma mpaka form

four, hakuna hgja ya kuuliza mtu kama angjua Kingereza ama Kiswahili, so long as angua ako na O’ levd.

Yatano ni agriculture. Inasemekana hii nchi yetu, ni nchi ya kilimo. Lakini ukipitia hii Katiba yetu, hakuna mahdi inachunga
mkulima  So, mimi ningeoneleg, iandikwe mahdi inasmamia mkulima, na serikdi ismamie be ya mazeo, kama ni maziwa,
mehindi, ngano.

Yasabani hedth. There should be free medicd for dl Kenyans. As we are paying taxes.

Yananen judiciary. Judiciary work should be independent, and should be headed by the Attorney Generd.

Yatisan wizaraya polis. Police should be independent, not interfering with the politicians.  Na hii nitaguzia mahdi kidogo
tena. Kwa upande ya palice, nitaguzia, mahdi kama umepigwa na mtu. Hakuna hgja uambiwe, uende ujitibu kwanza, dafu
ukuje upate P3. Ukishaenda kwa police, police wakuandikie kwa office na waende washike mtu, dafu P3 ni baadaye.

Yakumi ni upande wa mashamba. All land should have title deed, and should be free hold.

Yakumi na moja, nitasmamia upande wa education. there should be free and compulsory education, at least in primary and

fundamentd stages. And professona education shdl be centrdly avallable, and higher education shdl be equdly available.

There should be a schooal for, physicdly chalenged person in every didtrict. Just a minute.
8.4.4 sytem should be eradicted and replaced with the old system of 7.4.2.3 system of education.
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Higher education should be (Inaudible) with loan fadilities, to benefit the needy and the bright students.

Na kwa kumdizia hii, nitaongeza, maneno matatu hivi kwa Kiswahili. Hii conditution yetu, tutengeneze na iangdie maneno ya
mekini, ujinga na magonjwa. Ikisha amamia kwa hiyo maneno matatu, | think our congtitution will see no corruption, and dl

those other things. Thank you.

Com. Baraza: Okay thank you very much Mr. Chirchir, now, Ishmad Kiprop?

Ishmed Kiprop: Jna yangu ni Ishmad Kiprop, mimi nimkagji wa hapa Keyo North. Mimi nesmama hapa, nikiwekilisha
Opposition katika Kelyo North, mimi ndio Charman wa D.P, katika Keiyo North, na mimi niko na wafuas, ama wae
tuna-share meoni, zadi yadfu Sta, na niko nawengine dfu tatu, katika new K.A.N.U ambao naitazindegaizers. Sasa ninataka
kutoa meoni yangul.

Commissioners, maoni ambayo mimi natoa hapa leo, kwa maana tumengoja nyinyi mara nyingi, imekuwa muda kidogo, lakini.
Mahdi mimi nataka kutgja, maana nitaenda kwa point, point ,point thelathini. Office yarag; office ya rad iko na maneno ya
above the law. above the law, hiyo kitu tunataka kutupiliambali kabisa, na kila mtu akuwe chini ya sheriayanchi hii katika nchi
hi. Mtu kuwa head of state, itekuwa presdent peke yake, itakuwa head of state. Head of government atakuwa prime minister
ambaye ataunda serikdi. Hii maneno ya mtu kushika armed forces, police, dvil servants, nini, parliament judiciary, chancdlor ya
dl public universgties, na hata ruling party. Hiyo maneno ikae, president akae tu, kama ceremonid huko juu. Kitu ingine ambao
nataka kutgja hapa ni, maneno ya corruption, ilifanyikanini, kwaile maneno ya commission,tunataka hiyo commisson iendelee,
ileilikuwaya corruption. Kwa maana, nchi hii iko katika kitabu ya Guinness, kuwa number tatu kwa corruption katika dunia.
Naona hiyo, tunataka hiyo commisson ikuje katika didrict, na ifunguliwe katika didrict, hili tupate kupeana meoni yetu, ama
tushike wale watu ambao tuna..

Haya, tukienda kwa maneno ya provinces tano. Tunataka hiyo provinces tano, ifutiliwe mbdi. Hii maneno ya 25%. Tuende
katika nationd, mtu apate 50% of the nationd vote, rule. That is 50% na hiyo itakuwa bora zadi, maana ukisema provinces

tano, unakuta provinces tatu, ambayo inawachwa Ama tuweke provinces nane, kilamtu apite hiyo nane, wacha kusema tano.

Mimi tena nataka kutoa meoni tena, hivi; mara nyingi, office ya president, inakuwa office ambayo ineheshimiwa. Na mara
nyingi, huko nje, tungpata presdent akiwa anatoka nje. Ungua bibi ni bibi, nan naiond asset, na tena ni kama shamba, na
tunataka presdent a-respect hiyo maneno yawananchi wa Kenya. Akitoka nje, atoke na bibi yake ameshikilia mkono hii, kama
Bush, unasikia, hapana mtu anakwenda tu na ana bakora na ana nini, hgpana takiwa namna hiyo. So, tunataka head of State
office, mmi 9semi mtu, nasema office hiyo, I-respect wananchi wa Kenya, kuwa na bibi karibu hapa, akitoka nje. Na akifanya
hivyo zaidi ya miaka tano, yeye anawekwe ile kitu inaitwa impeachment. Anatolewa na kuwekwa public.
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Bad, maneno ingine ambayo nataka kuingiliani hivi; hii maneno, iko watu wanasumbua na iko mzee mmoja amesema, hata hiyu
mzee yuko (Inaudible) himsdf. Maneno ya provincid adminidration. Didrict hii ya kipekee, ni watu mahdli
promotion inafanyika. Hakuna district commissoner anaingia hapa na aende bure, anaenda, amgaza kikapu na anaenda na
promotion vilevile. So, nataka kusema hivi, kutoka P.C, P.C, D.C, DO, 1, 2, 3 mpaka 4, Chief, Assgtant Chief, Village Elder,
village elder ndio anafanya kazi. Tafadhdi kidogo tu.

Mimi nataka Village Elder ibaki, chief ibaki, assgtant chief aende nyumbani, D.O |, D.O 2 aende nyumbani, D.C abaki, P.C
anakaa huko na kupata report, aende nyumbani, na P.C akae, hiyo ndio meoni yetu hapa.

Haya, tukienda kwa wgumbe, wgumbe mara nyingi wamekuwa na tabia mbaya sana wanaenda kujificha Nairobi, nataka
kusema hivi, watu wanasema hivi pamoja namimi. Wafungue &is Nairobi, mahdi watu wao wanaenda, So watu kutangatanga

kutafuta yeye, na afungue office hapa katika congtituency, nso watu waonane nayeye, So kujificha Ndio tupate huduma bora.

And, type of government, serikai ambayo tunahitgi, una uhuru ya kusema serikdi ambaye unataka, na 99 tumeamua hivi.
Tunataka serikdi ya muungano, government of nationd unity. Hiyo S0 mgimbo, ni serikai ya umoja, 90 mtu kujitenga peke
yake, hiyo ni serikdi ambayo itaongozwa na presdent ama head of state, ako na vice president wake wawili, tutakuwa na
mama hapo karibu, hapana weka akina mama huko mgtunu. Kama vile watu wengine walifanya juzi Nairobi, waiwacha akina

mama

Alafu tutakuwa na prime miniser ambaye atakuwa very powerful kwa serikdi, prime miniger ambaye hatazungusha serikdi. |
am representing about 7,00 people, o excuse me just for two minutes.

Alafu tutakuwa na deputy prime minisers wawili. Haya, nataka kukimbiza kidogo.

Nataka ofis ya commisson iwe crested katika police commisson. hawa watu wamesumbua 99 sana, na tunataka hawa na

hongo iko tagbu, tuweke commisson ya police, ndio watachunguza hiyo maneno.

Aldu, armed forces service commission, ndio tukiandika watu, S0 kuandika watu vile waiandika juzi hapa. Uankuta helicopter

nama barua, hdafu watu wetu wanakimbia tu mpaka wanakwisha bure. Tunataka armed forces.

Haya, tunataka katika prison, iko watu wengi wanakufa huko, tunataka prisons commisson. ambayo tutaweka watu hapo,
wataangdia maneno yetu.

Haafu, mahdi uwiz inatendeka zaidi, iko controller na auditor genera, huyo ni mtu mmoja, mtu mmoja anatak vitabu na ku
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audit, hiyo hawezekani. Tunataka controller generd, katika ofis ingine, na tunataka auditor generd katika office inging, ndio
tupate huduma bora hapa. So, | am proposing those offices.

Bad, mimi nataka kuingilia shamba, maana hiyo ni roho yetu hapa.(1nterjection)

Com. Baraza: Lakini utupatia point mojatu, tefadhdi mdiza kwa sababu saa zimekwisha,

Ishmad Kiprop: Asante sanatafadhdi. Katika shamba tuko na mtu mmoja anetuumiza sana. huyo mtu anaitwa commission of
land, na ningependekeza kwamba, hiyo office ifutiliwe mbdi kabisa. Kwa maana anaweka sshihi title deed pae, na haoni
ground, na iwe replaced na permanent lands commission, ambayo tutakuwa katika digtrict headquarters and iwe katika

Nairobi, na hiyo itachunguza maneno yetu.

Point ingine funding of parties, tunataka hata 99 pesa. Tunataka tu, ile chama itapata 5% ya votes, yote ya Kenya, ipatiwe
pesa, kutoka consolidated funds. Na ule mtu hapati 5%, hapatiwi kitu. Na ule mtu atapaka 5% ya votes, gpatiwe nomination,

unagkia Hayaliars, watu wa uwongo (I nterjection)

Com. Baraza: Eeh, l&kini wacha tusome, kwa sababu ungjua, tunawatu miambili,

Bad, | think | am winding up commissoner. Liars, kwa maana tumekuwa katika area ya liars, nayo inasema uwongo kila

mahdli, kutoka juu mpaka chini, tunataka hiyo kitu iwe crimind, hata iwe treason. Ndio watu wakuwe na &kili ya kutosha

Bad, legd authority, tumekuwa na shida ya concillor katika County Council ama Town Council, tumekuwa na illiteracy, ndio
unaona maneno tuko na shida hapa. So, tunatka councilor awe at least form four ama universty levd. Na mjumbe, akuwe na
degree, karatas ya degree, hatutaki tena watu wakizungumza Kingereza ya sheria huko adewi chochote. So, tunataka akuwe
na degree, asante sana, | respect your time.

Com. Baraza: Thank you very much Bw. Ishmad and Bw. Kiprop please give it to them and thank you very much. Okay,
Maria Chepkurui?

Maria Chepkurui: Mungu akafanya vizuri, Mungu akachunga mimi, Mungu napatia wae wazee wa zamani, Mungu
akatwambia, pahdi pangu ikatoka (Inaudible) Tunda yangu yote.

Maria Chepkurui:Pahdi yangu ni kutoka Marakwet tumdo yangu yote kokibendi tum murenik ak chepyososok
(Beginning of tape 3 side A)
Trandator: Okay sheissaying, inthe past, the men and women were being circumsiced, so. Okay, she has written here, ever
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since boys and girls are circumcised, this exercise should continue,

Number two; one head of gate for Kenya

Number three; one party for Kenya

Number four; trousers should be for boys only, no woman should wear trousers.

Anasema pia, the mogt term, ikuwe ten years. Therule of Moi, the president, ikuwe migka kumi.

Maria Chepkurui: hapana kuvaalongi wacha ndume wavae pekee yao.Omete longit tibik ,omete sumeek che kirotel.
Trandator: Hapana kuvaa long'i, wacha long'i kabisa, wacha sumeet kabisa, wacha ndume, nawaambia ndume, watoto
wangu, (Inaudible)

Maria Chepkurui: Ngolach murenik longisek icheke.

Trandator: Long’i peke yake, ikuwe ni ya wanaume, iskuwe ya &kina mama Anasema wacha long'i kabisa, hiyo

imekatazwa kabisa.

Maria Chepkur ui: nakatataa tena sumeek korat murenik. (morani wacha kufunga nywele.)

Trandator: Anasema wanaume wasfunge nywee.

Maria Chepkur ui: Sababu nafukuzwa kutoka Cheptebo mpaka Kitany. Sababu korubata akoi Nandi
Trandator: Anasema watoto wamemfukuza kwa shamba yake.

Maria Chepkurui: araanyun amwawok ae oyawo amu omoche owo show karon amu ane obo show.

Trandator: Anasema anataka kuenda show kesho.

Com. Baraza: Asante sana mamaMaria, kwa hiyo yote, asante sana. Okay, asante sana Maria, now Francis Cheruiyot, na
aafuatwa na Joseph Chdd, Joseph Cheld ako? Okay utafuata Francis Cheruiyot.

Francis Cheruiyot: Thank you. My names are Francis Cheruiyot, | have three presentations, to present in this commission.

One; | am going to the executive. The powers vested on the president, are too powerful. So, | propose that, some of it can be
vested to parliament.
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Ancther one; the president also, mugt not be above the law, as it is the case, in the current conditution, he must dso be below
the law, as every Kenyan ditizen, of this country.

Also, he must be impeached, when he or she, does not perform duties as the head of State.
Another one; | go to judiciary. The Chief Justice, be of Kenyan origin, agan aso, he mugt be a univeraty graduate, and with
experience of more than twenty yearsin law practice. And a God fearing person.

He mug be of 50 — 70 years of age.

Also, acommisson must be formed to gppoint the judge.

| go to adminidration. Chiefs and assstant chiefs, to be excluded. The D.C to remain, the D.Os to remain, and the P.Cs to

move away.

The councilor isaso to be there.

And dso, a post of village elders to be created, ingtead of assgtant chief, as he is dways nearer to the people and knows their

problems. Thank you.

Com. Baraza: Thank you very much Francis, for those views. Joseph Chdld.

Joseph Chdd: Asante sana, commissoners nawae wote mmehudhuria hapa. Yangu piani..., mim naitwa Joseph Chdd, vile
mmesikia, nani mkagi wa Kelyo North. Bad, maoni yangu ni machache, lakini ni;

Shida yetu ni muundo wa serikdli, let’s say the sysem of government is a big problems which we need to do something about.
And that iswhy the commission was created. Although, it is unfortunate that is called a review commission, it should have been
cdled a reform commission, because, actudly our congtitution, current condtitution is very unsuitable to the country. We have
about 46 ethnic communities, with different culture, different problems. | am sure you, Hon. Commissioners, have been hearing
problems, problems, from Mombasa to Kakuma, where. It is because of the bad conditution we have, and the best one |
would propose should be, wel people are cdling it federdism but it should be devolution, we need devolution of power.

We need to empower our people, so that they can be able to solve their own problems. We should not expect a party, let’s
say the 9ze of our government is, yes, our government is a cabinet, which is a decison making body, of 30 people, to decide
for 30 million Kenyans, this is expecting two much.  So, devolution, cdl it decentraization, or federdiam, it is the best system
and we should not fear it. Every will have a say, he can say what he wants or so.
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And, excessve powers of the presdentid; excessive powers in the president should be reduced. This is the source of many

other problems.

People are taking of unitary system of government, and | should inform you that it is the source of your many problems, you are
tdling the commissoners dl over the country. It is anti people, dictatorid, it encourages dictatorship, it is wasteful, and as |
have said, he is prone to abuse of politica powers. It isquite unsuitable for this country. How can we, they are saying we have
56% of the population isliving below the poverty life. This is quite unreasonable, such a thing should not happen. We need to
do something about that. More than 50% is dangerous. So, snce the condiitution is like a foundation of the building, and it
should be a proper condtitution, which we have in the country.

So, it should be debate actudly, which we expect from the commissoners. We have a lot of fath in the commissoners, and
they are wdl, knowledgeable people, they know our problems, dl of them in fact. Thisis just a formdity, to go around a
country collecting views, otherwise you can produce the congtitution, even without going round the country. So, we know that
you can do something for this country, so that it is a large fine chance, that we have.

Hndly, we said federd congtitution, encourages competition amont the states, which will be created. We cannot depend on just
centrd government, to bring rdief food, to bring free primary education, free hedth, free water, free everything. This is
expecting too much, it is an imposshility.

So, | am for federd system of government, and the excessive power should be reduced. And dso ladly, the parties. We should
nat limit the number of parties we have in this country, we should have as many as even a hundred, and there should be no need
of limiting a presdentid terms, we are decting parties. If we are a muliti party country, we should eect parties, and not look at
the president. Even having a wife around him dl the time is not necessary. We are decting somebody, we are not decting
somebody with hiswife. Even if he is a angle man, or a divorcee for that matter, or what. We are decting him, because we
like him. And this idea of having him al the time with the wife going round is not necessary. That’sdl, thank you.

Com. Baraza: Thank you very much Joseph, please write your name. Now, Philip Kibor, sorry, Philip are you an observer?
You want to speak? Okay.

Philip Kibor: Commissioners, mginayangu ni Philip K. Kibor.

Kwanza nataka niongee juu ya children’ srights. the condtitution of Kenya, should guarantee, and protect the rights of children.

Rights of children, should be incorporated to the customary law, binded with traditiona culture law.



A child isachild, and should be under that parent.

Concerning the bill of the children’s rights, passed earlier, 1 would suggest that, it should be looked a properly, because it
seems that, the bill has gone as far as overpowering the parents, which is not possible.

Thereisatraditiond say amasire kat met, hewho is a elder than you, should be respected.

Margindized communities Condtitution of Kenya, should protect the communities, who are magindized, in that, the
government should see, education is being supplied wel to them.

Electricity should be given to them.

Water be supplied to them.

Hedth fadlities to be provided to them.

The money, used to cater for those margindized communities, is out of taxes collected from them.

Badic rights; the condtitution should protect the basic rights of minorities. Rights of person with disabilities, right to development,
and right to clean environment.

Land and property rights; title deeds should be issued fredy by the government.

Compensation, be made compulsory, to those who have given out their land, for the sake of public utility.

Trud land, should be preserved and controlled by the residents of the particular area, not to be left to the country, County
Coundil as before.

Free ownership be practiced.

Environment; the condtitution of Kenya, should protect the environment, because it is part and parcel of our life
(Inaudible) be made compulsory in every district and location.

This (Inaudible) by the government.
Educetion; | propose that, primary, nursery teachers, be paid the sdaries. Thisis because, they are the founders of education in



our nation.

Egablish a disable schoal in every didtrict.

Corruption; the conditution of Kenya, should contain a section, whereby, corruption is met or treated as a murder case. And

any person found guilty of corruption, be taken to court and his case treated serioudy without any fine This is to eradicate

corruption of which it is a disease to our nation.

| recommend an independent, anti-corruption agencies be formed to fight the corruption.

Lastly, ombudsman be created, to check the bad and investigate complains about the bad adminigration of the government.
Thank you.

Com. Baraza: Okay, thank you very much Philip. Do we have Charles Opondo, followed by Robert Boi.

Charles Opondo: Asante sana ma commissionars. Napendekeza yangu machache, ambayo ninataka kusema saa hii. Kwa

mgina naitwa Charles Opondo.

Uchaguzi ifanyiwe in two phase. 'Y a ubunge, na council iwe peke yake, dafu ya urais tena kando.

Basic education iwe provided free by government.

Employment, iswe na hatism ama favouriam kwa mtu yeyote. Mtu aandikwe kazi mahdi popote.

Alafu, wefanyi kazi wa serikdi; wefanyi kazi wa serikdi, wawe wakikaa kwa digrict for only five years.

Alafu, bill; nimeskia, kuna bill ming sana zimepitishwa katika bunge. Bill ya watoto, marayamama. Lakini sasa nashindwa, na

hill yawazee hatujasikia Hiyo pia tuangdie hapo.

Al&u (Interjection)

Com. Baraza: Unataka wazee wasaidiwe kwa njia gani?

Charles Opondo: Wazee, especidly kama wae wau wenye hawana kazi, waaribu kupewa pesa kidogo, hili wagimudu.

Kwa sababu, saa hii gatistics zinasama, karibu Wakenya millioni kumi, hawana kazi, na maisha ingkuwa ngumu kwao, ndio
sababu watu wanaanza kuiba iba vitu. Asante ni hayo to.
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Com. Baraza: Thank you very much Mr. Opondo, now Robert Boi, heis not there, Parcifica Komen?

Par cifica Komen: Commissoners, ladies and gentlemen. | have few comments, not comments but proposals. (I nterjection)

Com. Baraza: Say your name tafadhdi.

Parcifica Komen: Paricifica Komen, sorry | thought you have got it.

Fird, in science and defilment of nature is a taboo and persons. Found bregking this law, will ether stonned to degth, or
ex-communicated from the society. And therefore, the congtitutions must address this. The person doing this, will be given,
high pendties. This ones, cause alot of harm to the victims. He has damaged , even the socid wefare of the person, and aso
menta courage and physicad courage. So, such people should be given high pendties.

Second, marriage of both boys and girls, be ensenced to minmum age of 22 years. and, when they marry, the girls, the married
people, should both be entitled to any of the property of that man.

Third, sugar mummies and sugar daddies, must be chased. Because, they spoil the mordity of our beloved children. And such
people, mug dso pay for the damage they have done to the youth.

Fourth, wazee, village elders, should be literate. They should be compensated, be composed of both
(Inaudible) and be entitled to sdary and be moraly upright. We have seen cases of village elders. They do alot of work, more
even than the chiefs and the assgtant chiefs. And, to end only, that they don’t get anything, and they are the people who are

s0lving the problemsin the rurd aress.

Councils of elders, be empowered to attend on issues concerning neturd resources. one of the members, should be literate to

record the procedures.

The councl should represent both gender.

This ones, we have seen our naturd resources, it is going to get ruined. And therefore, long time ago, our natura resources
were wdl cared, and therefore, there was no one who was to damage it. But today, we see a lot of destructures, rivers are
getting dry, no forestry’s, nothing. Wheat is the country going to be in future, so, something must be Ieft to the community within
thet area.
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Ladtly, the aged be catered for by the government. We see the old people now, who are retired, and those who are not retired,
those who are very aged, there is no one to take care of them. The government should take care of this people, because,
during their youth, they redly laboured for the government, and they assisted the government.  Now, it comes to the time, it
should come to the time, when the government now, will take care of this aged people. Thank you, with this few | say thank
youl.

Com. Baraza: Okay thank you very much Paricifica Komen, for your views.

Parcifica Komen: Embarrassment by the police, or when somebody gets hisher property being stolen by a thief. When the
thief is got and arrested, the fines or the imprisonment will be in prison and after coming from the prison, the person whose
cows or whose things had been stolen gets nothing. In this case, we should like the government, the court, to pay back for the
logt property, which was caused by thisthing. Thank you.

Com. Baraza: Okay, thank you very much Mrs. Komen. Now Aaron Chuma.

Aaron Chuma Mr. Commissioner, my names are Aaron Chuma, | have some few presentation to present here.

Firg I will start with locad government. Mayors and council chairperson, should be elected directly by the people.

Powers of the council, eg. City, municipd, Town and County Council, shdl be shut among councilors and chief officers, to
promote accountability and transparency.

Minimum education, leve for any person qudifying to be a councilor should be O’levd. That is one.

| am now coming to executive. President should not be above the law.

Police officers should retain the humen rights.

The president shdl be the commander of armed forces.

| am now in judiciary. Judges must be holders of universty degreein law.

Children of refugee parents shdl aso reman refugees. But not the ditizens of Kenya by birth.

Electora commission system. transparent balot boxes shdl be used indl kinds of dectionsin Kenya.
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All dections, should be by secret bdlot.

Bdlot paper should have security marks.

Educeation; education should be free a least in primary and secondary schools.

Age should not be a factor of consderation, in secondary schools or high education.

Girls who become pregnant while in, should be alowed to continue with their education, after they have given birth.

Legidature, parliament should be independent from interference from the executive arm of government.

Parliament should be afull time, five days in a week, occupation.

Parliament should be supreme law matter in the country.s

Land and naturd resources. dl lands in Kenya, should be titled. There should be a land commission, whose duty should be,
should indlude, protect dl public land, induding forests and game parks.

Allocation of available land, the squatter and game parks. Thank you, thet isdl.

Com. Baraza: Thank you very much Mr. Aaron. Do we have Faustina Chemwono?

Faudtina Chemwono: Thank you very much the commissoners My names are Fausina Chemwono. Here | have a few
proposals to make.

One, on security; the police should take care of ditizens and their properties. And not to harass the innocent people.

Two, hedth care; there should be free medicd care to al, especidly mothers going for maternity. Cost sharing should be
abolished.

Provison of clean piped water, for dl Kenyans.

Educetion; it should be free, and compulsory, from nursery to dl leve, for dl children.

Employment; there should be one job, for one person.
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Retired people should leave room for young, unemployed people.

And, on that note, the benefits for the retired people, should be brought to the didrict leve.

And, on locd government. People should dect the mayor and ther chairpersons. That isal what | have. Thank you.

Com. Baraza: Okay, thank you very much, that was very precise, Mrs Chemwono asante sana. Now Alfred Lemiso.

Alfred Lemiso: Asante sana commissioner, hatamimi Stakuwa namengi, kwa maana watu wamenena. Nitaenda tu juu juu.

Kamaya presdentid powers, ndfikiri iko ming sana, lazima tupunguze kidogo. Na, aswe above the law.

Mbunge, nita propose ..... Jnan Alfred Lemiso. Nitapropose Mbunge, awe, aende term mubili, ya five year terms, five years.

nawae wana seek elections, wawe S0 retired persons.

Sdaries ya Wabunge, iangdiwe na independent bodies. Na kama Mbunge hafanyi vizuri, vote of no confidence, raia wafanye.

On locd authorities, dections ya mayors, iwe direct, kutoka kwa €l ectorate.

Na minimum qudification, iweni O’leve, kwa councilors na mayors.

Councilors dlowances, zitoke kwa centrd governmernt.

Elections, ifanywe kwa secret bdlot.

Na election commisson, iwe ni permanent. Election commission, be mandated to register politicd parties.

During dections, Kenyans living abroad should vote.

Regidration of voters should be a continuous exercise.

Nitapropose on provincid adminigration, the fallowing points;

Provincid commissoners, should be scrapped.
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D.Os, assgant Chiefs. Na wae watabaki ni Digtrict Commissoners, chiefs navillage elders.

Na village elders wdipwe alowances.

Na propose vile vile, adminidration police, iwe intergrated na Kenya police, na kama so hivyo, adminigration police

iondolewe.

On educetion; the 8.4.4 sysem be scrapped, and replaced with the old system.

Lagly; customary marriages, should be issued certificates.

Elections be hdd with the new conditution. asante sana.

Com. Baraza: Okay, thank you very much, Mr. Alfred. Now, Immanud Katam?

Emmanud Katam: Asante sana commissoners, mimi nina ile yangu karibu points nne hivi. Marafiki zangu hapa mbdeni

wamekanyagakanyaga upande zingine, lakini nitgpitiajuu juu.

Yakwanza, ni mambo yaland. Mambo yaland Bw. Commissioner katika digtrict hii, especidly katika Keiyo North, imekuwa
kazi ingene ngumu sana. na hapo ningependelea ya kwamba, pand vendors, pand vendors ingechaguliwa, kwa kufanya
uchaguzi. Sio kupitia nomination, vile provincid adminigration, vile hapo mbdeni wakikuwa wakifanya. Hapo ningependa pand
of vendors, ambao wata present mambo zaland cases, ingechaguliwa kutokea huko chini, kutokea grassroots.  Hili community
wenyewe waue ni watu gani ambao wanawakilisha hao kwa sshemu zao. Hapo ningependelea kwa land conditution law,
mwangdie area hiyo.

Bad, jambo ingine ya kuongeza kwa number two, ni local resources katika area.  Ningependdea loca resources, kama
forestry, kama minerds, ama zingine. Kama vile wenzangu hapa mbdeni wamekuwa wakiwatgja, iwe imekuwa controlled
katika jinala County Councils. Hili hawa wawe, wakiangaia jambo, vile wataichunga hizo loca resources kwa area zao. Kwa
wakai huu, ungeona, hizo resources zimehaibiwa kwa kupitia njia mng sana, especidly ukienda upande wa forestry.
Forestry imekuwa, imeharibiwa kwa njia kubwa sana, kwa maana, unaangdia ya kwamba, forest kwa area fulani, wenygi
wenye nchi , hawapati. Hawefaidiki katika hizo resources.

Unakuta mtu kutoka gjui, kutoka mbdi, ambaye anakuja kufadikia hizo resources zao, na wenygi wenye nchi, hawapati
chochote. Kwa hivyo ningependdea, kama ingekuwa jinala County Council.

Jambo lingine la tatu, ni welfare ya watoto. Nimeangdia kwa wdfare ya watoto, commissioner, hapo ingetakiwa, iangdiwe,
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ipatiwe sheria lake la kulinda watoto kutoka, tangu mtoto kuzaiwa, mpaka miaka ambayo imgiwezesha kujitegemea. Hapo,
ningependelea, sheria fulani iwekwe, kdi sana. Kwa maana unakuta watoto wengi wamekuwa kama wa chokora, kwa

kutupiliwambdi. Kwa hivyo ningependdea sheriakdi iwekwe, ya kuilinda hao watoto.

Jambo ingine tena ya kuongeza hapo, N mambo ya dection. Ningependelea mambo ya dection, ifanywe, Members of
Parliament, ipatiwe Sku zake, nawakati wa councilors, ipatiwe sku lake. Na zote, sfanywe kwa secret balot.

Jambo ingine ya kuongeza, n mambo ya caimind cases. Wde watu, unamkuta mtu ambaye amefanya jambo la kuuwa mtu.
Akishikwa na kuwekwa ndani, kesho yake unakuta amerudishwa nyumbani, hati jambo yenyewe ni , imepeanwa, amepativa
bond. He has appedled for the bond, and released back home. Ningependa mtu kama huyu askubdiwe kupatiwe bond,

kukuwa rel eased kwa bond.

Tena ule mtu ameiba, anefanya jambo ya violence, ningependa, mtu wa violence ambaye anelbamdi yamtu, vile vile aspaiwe
bond, ainzizwe ndani, mpaka sku ile atakuwa amemdiza kes lake.

Ingine kumdiza commissoner, ni jambo la education katika primaries. Katika nursery mpaka primary, ningependa hao

wapatiwe free education. na, hawa waimu tena kutokea nurseries, wawe wakilipwa na serikdi. Kwa hayo machache, asante

sana

Com. Baraza: Thank you very much. Albert Chemose? John Kipiegan, okay, Earnest Chebii?

Earnest Chebii: Commissoners, | have very few points to present, Chebii Earnest.

| would propose that, presdentid powers be reduces, and he should not be above the law.

Two; judiciary should be completely independent, and it should not have, any interference from the above authority.

Three; public service commission, should be fair, and should award jobs, according to the academic qudification, honesty and
of good character.

Four; accountability and transparency in public offices, should be a must.

Fve the present conditution is good, but it has not been followed, and it has not been implemented. Otherwisg, if it was
followed drictly, and accordingly, we should not be reviewing it today.
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Effidency in public offices, should be put in place.

Security, should be given to dl Kenyans by the authority, by the government and the sate.

Eight; robbery with violence, should be punishable by desath.

Robbery without violence, should aso be the same. This one, | would say, like taking money from the government, fraud, and
embezzZlement, e.t.c. Because, you find that somebody, takes 18 hillion shillings and nothing is done. whereas, somebody steds
acow of 5,000 shillings he is punished for seven years. So | would say, robbery with or without violence, robbery without
violence is that one which is taken, maybe by the people in the offices, by forging, or by teking it, in a very unlanful way.
People take money, from the resources of the government and nothing happens. They should be made to pay, and be
punished.

Ladly; parliament should be a full time job, and falure to attend parliament, should not be paid for that day. Thank you very
much.

Com. Baraza: Thank you very much Bw. Chebii. Rachd Kimdi?

Rachel Kimdi: Asante sana commissoners, ladies and gentlemen. | am just representing, mine as an individud.

And just to say a smdl thing, as Mr.Chebii has said, the government, | mean the congtitution which was there, was very nice
below. But, the implication part of it, is not active.

| want to say something on education. Education sysemin Kenya, has been very good. But, they say we want free education
from Nursery throughout, but who is going to pay. If the government is going to pay that one, where is there any, to get he

people
(Kdenjin vernacular). The education, there is are uneducated people. Now, where are they, the street children,

why are they street children today (Interjection)

Com. Baraza: Sorry, you know you didn’t tdl usthe (I nterjection)

Rachel Kiméi: My names are Rachad Kimdi.

Com. Baraza: Not your name but aso the recommendation you are making.

66



Rachel Kimeli: | am recommending on the education.

Com. Baraza: Yeh, you know | am saying, you didn’t tdl us what to do with it.

Rachel Kimdi: | am just saying. They should have free education, so that we diminaed the uneducated. Also, the
dimingtion of the street children, which is causng in our society. Children born out of wedlock, where are they going? And
aso, parent, if we say free eduation, parents will never for their own children. So, they should aso, be looke dinto, the parents.
Another one; teachersin the lower classes should be paid.

The government should have along term plan of education, not a short term plan, it isalong term plan.

Ancther thing, what we do with agriculture. Agriculture these days, people import maize, they import sugar, and we have sugar,
they import everything. But they are not coming in the grassroot to say, what are we producing. And thet is why, we have

people who are not doing any work at the present.

The government should have some people, from the grassroots now, what we shdl produce and sl to those people. if we
look into agriculture and education, we shdl diminate poverty, illiteracy, diseases and corruption. Thank you.

Com. Baraza: Thank you very much Rachd. Do we have Ann Sutar?

Ann Sutar: Thank you commissoners, | am here to represent RWEBAS, yaani Rurd Women Empowerment to Basic

Services. My nameis Ann Sutar.

Preamble; the preamble should be included in acknowledgement, that women have suffered from discrimination.

It should also state commitment to gender qudity.

It should be known in the preamble, that women are the backbone of the society.
Women are aso important people, but they have their own experience.

Citizenship; the law has to dlow both husband and wife and children, to be citizens, without discrimination.

Kenyan women married to aforeign, would be granted the right and to pass the citizenship to their spouses.

So, in the same way, Kenyan women passes their ditizenship to the foreign spouse.
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Family laws, cusomary marriages are ill being practiced in our society today, therefore they should be given a certificate of
marriage.

Marriage laws need harmonization to ensure, that the right and the justice exsst for dl individudsin the country.

Children to be protected againg abuse.

The F.G.M.; the F.G.M to be banned in the country.

Property to be given, to both children regardless of sex.

Education for boys and girls should be equd.

Family violence to be governed by laws.

Education for women in Kelyo, epecidly in Kelyo should be there and quarter system and other medication.

Educetion is too low, so they need to be trained.

Rape cases and..., oh sorry. Early marriage of young girls should be cancelled, or outlawed.

Maternity leave, to be one month before delivery, and four months after ddivery.

Successon; the law should be amended to provice dl the family land be recognized, inboth names of the spouses. | think that is
dl for Rurd Women development Project, thank you very much.

Com. Baraza: Okay, thank you very much Ann. Now Grace Kipserem, she maybe an observant, sorry. No, who are you?

Kipserem? Okay, thank you, | am sure we will soon be reaching you. Josphat Kipaangat, Jonathan Kemuge. You are the one

Jonathan, okay please come forward.
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Jonathan Kemuge: Commissoners, ladies and gentlemen. My names are Jonathan

Kemuge, | have come here to represent the youth of the Non government Organization, who are based herein Kelyo didtrict.

Firg of dl, | will start with the preamble. That is what is missing in our conditution, and | am not going to read the wording of
the preamble that we have.

And, because of thetimelimit, | think | am going to just highlight another issue.

The preamble is one of them.

The directive of principles of state policy. That one goes to vaues that should be included. Like if | take management of our

beautiful natural resources, as opposed to corruption, greed and carelessness. There are o many vaues tha we have come
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with, like zero tolerance to corruption, respect to individud merit, as opposed to a scription, though politica consideration.
| will not mention dl of them because | have a document to rtify.

Another one is supremacy of the condtitution. supremacy of the current condiitution, we have said that, anendment to the
condtitution, should only be done with 75% mgority.

Referendum should be held when amending critical issues of nationd importance. And the referendum should be organized by

the condtitution commission.

All condtituencies should have representative in their referendum.

Specid interest groups should aso be catered for.

On ditizenship, we say that; admisson of the same, should be that, a dtizen of Kenya is any person born or registered or

married in Kenya to a Kenyan citizens, with his rights and obligetion of the citizens. | am not going to mention al of them, | will

mention one or two.

All Kenyan citizen should have thar right to vote.

And, dl Kenyans dtizen have the right to obtain a permanent Kenyan passport, free of charge.

There are so many others, | am not going to mention dl If them.

Nationd security and defense. On the same, we have come with the falowing principles to cover nationd security in the

republic.

Natiiona security musdt reflect the resource of the people of Kenyan. To live as equds, live in peace and harmony. To be free

from fear and want, and to seek a better life

No Kenyan shdl participate in armed conflict, nationdly or internationdly, except by legidation. And so many other todls, if is

responsbility.

But, a cabinet miniger shdl be responsgble for nationd security, that is among the first one.
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And the president shdl be the commander in chief of the armed forces.

On paliticd parties. The condtitution should entrench the fact, that Kenya is a democratic mutli party state.

Paliticd parties should autométicaly be registered.

A paliticd party should be dlowed to operate independently.

Any M.P, who defects from a paliticd party, should not be alowed to contest in a by-dection, resulting from his defection.

The government should fund, dl parliamentary politica party.

On legidaure, a paliament should participate in the executive process according to the conditution, and parliament shdl
represent the people, to ensure a government by the people, by the people of Kenya.

We have authority powers, | am not going to mention dl of them because they are many.

Membership to parliament. All the ditizens, who is a registered voter, is digible to become a Member of Parliament, except,
those in regular employment, that are not in line with the functions of a Member of Parliament.

Secondly, anyone declared insane by a court of law, and lagtly, those convicted of an offense and served more than one year in

prison.

Duraion; parliament shdl be eected for afive years term.

And dections mugt be held within 90 days of parliament dissolution.

Maybe, there are issues of executive. On judiciary... well, timeis over.

Com. Baraza: Inaudible

Jonathan Kemuge: Okay, maybe there was an issue of Ombudsman, which is the last point.  This one was borrowed from the

conditution of Namibia. It establishes an office of an ombudsman. But there shal be an Ombudsman; we shdl have the powers
and functions that are in the condtitution.
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The Ombudsman shdl be independent and structure only to this congtitution and the law.

But no member of the cabinet or the legidaure or any other person shdl interfere with the Ombudsman in the exercise of hisher
function.

And dl organs of the state, shdl accord any assistance that maybe needed, for the protection of the independent, dignity and the
effectiveness of the Ombudsman. | am not going to read dl of them, | am going to submit it unto you.

Thank you, we will definitdy read every word of the memorandum. the good thing about the writing is that, it is definitdy going
to be taken care of. Thank you very much Jonathan. Now, Rebecca Kiptoo.

Rebecca Kiptoo: Asante sana commissoners. | am here to present women farmers and business women.

Thefirg thing is, ownership of the title deed and property be registered in the names of those spouses. My names are Rebecca

Kiptoo.

Compensation be at commercid rate, incase ssockmen acquires individud or commund land.

Locd authority should be given powers, to supervise trust land, in case of any disputes.

Thetransfer of land, should be agreed between the owner and the buyer.

The land should be inherited, should be in the names of the wife and the husband. And if the two are not dive, dl children
should inherit in equa proportion, regardless of their gender.

If the children are not dive, the next of kin, should inherit the property or land.

The government should assist the farmersin marketing their produce and subsidizing the inputs.

The government mugt take action, in repairing roads and other infrastructure.

Cabinet should especidly provide safe drinking water in arid and semi arid area, e.g. by drilling bore holes.

Rurd dectrification be intendfied in rurd aress.

The government must buy and market local products, before importing from outside.
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Survey fees should be minimized and process of acquiring title deeds be smplified.

Farmers, co-operative and associations, should be revived, eg. K.C.C, K.F.A, K.U.F.U, and et cetera, with thelr assets in

place.

Land set aside for public utilities, and has been dlocated to private developers, and other purposes, be reclamed by the
government of locd authorities.

Packing groups and (Inaudible) should have smdler packages e.g. can bag of 30 kilos and 40, so that women can be
employed in loading and off loading of the same.

No liberdizaion of market, especidly agriculturd products.

Interest rates on loans given to farmers, be reduced and time for payment be prolonged.

There should be an (Inaudible) security to loan, other than title deeds, because women do not own title deeds
currently except for few.

Women farmers should be accessible to Information Technology, from referred through extensions.

Services, because women are food producers and food security agents in the society. Therefore, for maximum production and
utilizetion, agriculturd divided (Inaudible) extenson agents and policy makers to leve the agriculture plain fidd.

Women farmers should have a place to fund into e.g improved seeds, fertilizers and crediit.

Thetitle of consumer, producer and managing co-oprates, be (Inaudible)) which will assst women farmers.

Create (Inaudible)security. Establishment of capacity building inditution, to empower grassroots women farmers. E.g

vegetation for grassroot, women to acqure kills and know how in various things.

Women farmersin grassroot leve, be accessed to information technology. Thiswill help them access information on Marketing,

research information from outside world, export, import commodities, vaue added tax, computer science and et cetera.

Women should be given 30% management of natura resource and anything appearing from them.
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Businesswomen to be accessible to credit skills without many pre condition, to put their busness. E.g. loans from government
locd authority.

Ladly, women especidly rurd women be given 30% particition in board decison meking an policy meking at dl leve. Thank

you.

Com. Baraza: Okay thank you. So, you are saying women in the rurd area, to be given 30 what? Decison-making? | just
want again you tdl us, what did you say about inheritance of the property by boys and girls? It was at the beginning. You
talked about land and property, equd share by boys and girls, ad | wanted to know whether, you are talking about, inheriting
that property, when the parents are not there, or what you were saying.

Rebecca Kiptoo: Inheriting the property. Nitaiongea kwa kiswahili. Kwa sababu tukiona sku hizi, kama mama na baba
hawako, tuseme wamekufa, na wako na mdi, tunaona hawa watu wakikufa, mdi yao inachukuliwa na watu wengine. Sasa
tunaona ya kwamba, commissioner, hebu miuangdilie kwa sababu, hi mdi yao ikichukuliwa, hawa watoto watakuwa na taabu
sana. kwa sababu hawatafika mbele huko, yaani they don’t have, hawana nguvu ya kuenda mpaka huko mbele, to dam that

property or land.

Com. Baraza: Thank you very much, Rono, Linet Rono, followed by Pastor Paul Cherop.
Linet Rono: Thank you very much commissoners, ladies and gentlemen. | am here to present Maendeleo ya Wanawake
Organisation, Keiyo North. Since mogt of the things have been covered by others, | am not going to repeat, but | am going to

go, very very fad, to touch on some issues.

Now, | will begin with the structures and the system of government. We should retain the presdentid type of government and
devolution of powers or of now powers to loca government.

Locd government; people should dect, the mayor and the chairperson, and the councilors.

And chiefs to be eected by wananchi.

They should operate independently, not under the central government.

And, people to these seats, should have a minmum qudification of not below O’levd, and should be dso mordly upright and
capable to man award.



Electord system; we encourage the use of secret bdlot, and this should be desgned in such a way, as the increase to
participatory of women in paliament. That is when it went through affirmative action, ensuring 30% parliamentary sests,

reserved for women.

Now, basic rights, condtitution should guarantee basic education, from primary or in primary to dl children. So, this one should
actudly be compulsory.

Full security especidly for people, in pastordist communities.

The condtitution should aso look at shelter and education.

And, the condtitution should set measure, amed at eradication of poverty, especidly with persons with disabilities.  Attention,
epecidly indl levels.

Economy; properties should be divided equdly, regardless of sex.

Culturd rights, old people should not be adlowed to marry smdl children.

Now, children need protection, especidly parental care, hedth and education. so, the condtitution should outlaw, culturd and
reigious practices, which directly or indirectly discriminate against women.

The conditutions also, see to it that, Femae Genitdl Mutilation is consent and forgne completely.

The condtitution should cater for security, hedlth, shelter and water. especidly for the peoplelivingin arid area.

We need piped water, so they should look into this.

Now, free education | have talked about that.

We need shelter, shelter to be provided, especidly to the orphans and the aged.

After retirement, employment should be based on one link. After retirement, people should not recaled again back to work.
But should retire and go completely of retirement. | think that isdl | can explain up to now.
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Com. Baraza: Thank you very much, by the way, are old men dlowed to marry big children or smdl children.
Linet Rono: | meant the young ones, you see a grandfather and a very young girl, maybe a great grandchild.

Com. Baraza: Use the microphone please for the recording.

Linet Rono: Sometimes, you find very old men, are marrying amdl children and in most cases, this amdl girls are refused
education and forced to marry those old men, maybe because they have property and what have you. That is what | wanted to

sy.

Com. Baraza: How old do you think they should be before they get married, even the young men.

Linet Rono: Even theyoung men? After education, at least 25 to 26 years old, when they are able.

Com. Baraza: | mean thegirls | am taking about the girlsin this case, because sometimes they are regarded as weaker sex,
and forced to circumstances.

Com. Abdirizak: You aso mentioned something on food security, you wanted the conditution to guarantee full security. Am |
right?

Linet Rono: | wanted food supply, for the people in arid or semi arid area, where it isvery dry. Sometimes (Interjection)

Com. Baraza: Food supply, not food security?

Linet Rono: Not that, just supply.

Com. Baraza: Thank you very much Mrs. Rono, | want to say that, as we are trying as much as possible to follow the order
inwhich you came, and | think so far, anyone who came before twelve, has been given a chance to speak. Because we are
now in number eight, eght something. So, unless of course you have put your name as an observer. So, | think we are trying to
falow this as much as possible. Except like now, | have not been given the name of an old person, so we give them preference,
if a person with disability comes in we give them preference. And if we have about Sx or saven men falowing each other, we
jump and get the next woman, and bring them forward. So, that is how we are trying to manage. But we are trying to follow the
lig as much as possible and we beieve you will dl be heard, within good time.

But, incase somebody redly feds that they cannot wait, but they have a fully written memorandum, then they can submit is to

the secretariats. We encourage of courseif you can write and present because, because when you are presenting you will dso
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have other things and you give examples, and you darify some issues. But if you are in a hurry, | think we can ask you to

present it.

Thank you very much, you know having said, | am asking an old man to come. Samuel Kadd, is he there?

Samud Kadei: Bororioni metinye che chang kolen kityo akatak.

Trandator: Amesema, nchi jJumuhia, habari zenu wote.

Samud Kadei: Ngdek che amache amwa ko chebo mbarenik.
Trandator: Amesema angependa kuongea juu ya mashamba

Samud K adei: komoche amwowok aenchok kikitinye achek mbarenikchok che kimi olimbo kelyo chebo koib rotyo.

Trandator: Amesema, waikuwa na mashamba yao katika pale reserve, Kerio Valey.

Samud Kadei: komwoiwok de mbarenichuto komami chi neibe mbar ne bo chi.
Trandator: Anasema, katika hiyo mashamba, kuskuweko na mtu mwenye anachukua shamba la mwingine
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Samud Kade: koni kamwowok ae kokose chito kolen....melen ayae ane kiy. Amache ketebe mbareng’ ung tuwai.
Trandator: Na anesema, kama hana la kufanya, ameskia mtu akisema, watu

waghi nayeye kwa hiyo shamba.

Samud Kadei: Ko ngakararan ane anae nee lagok che k isiche ngo chamtos?

Trandator: Nakama yeye ni mzuri, atgjugje watoto wenye wamezaa pamoja, wataishi kwa umaoja

Samued Kadei: Kolen ane ngo mi chi yu nebu Tugen ko tebi kou chi nebo kelyo
Trandator: Amesema, kama kuna mtu mwingine wa kabilaingine kamavile Turken, pde akuje huku, akifika huku afuate mila

za huku.

Samud Kadei: Ngat ane Masa ketebi ak lagokchuk atebie a Masain.
Trandator: Ninakaa hapa, nikienda huko Masaaini, naniishi na hao, pia nifuate sheria za huko.

Samuel Kadei: omwowoe amu ngap anendet ko nguno ngeekekitu kou anendet ketinye tibik ak ng’ etik ko nguno amagche
kotebi choto tubchin eng mbaret agenge.
Trandator: Wanasema, watoto wake kwa ume, wakae kwa shamba moja.

Samued Kadei: Akot betusechu komi tibik che mi gaa ako tindoi  lagok.

Trandator: Na anasema, hata Sku hizi, kuna watoto was chana wako nyumbani, na gjaclewa na ako na watoto.

Samuel Kadei: komamuchi ane anai chi nekakoet neu ane de ngawe safari ne makimwachini bakule kele ngebe ko manget
kienyokoribtoi chito ake ne mi katikatit ab bichuto.

Trandator: Na anasema, gui vile mwenye ataingia katikati yake, saa zile yeye mwenyewe kaman mzee, ameaga dunia, yeye
ndio atakuja kuendesha hiyo familia, ama kulinda hao watoto wake.

Samud Kade: Amweachini boisiek chebo sawe anan boisek che uu annendet de kitinye mbaret neo kobone lagok che tee
tibtem anan ko gtini che tebye buch ma mbaret kamwochini de atilchi lagok mbarenik igeer atebwokik.

Trandator: Amesema, wae wazee Sze yake amarika yake, wenye wako na watoto wengi, wagawiwe shamba, nawalindwe.
Samuel Kadei: Ko mamache yewe safari kobwa biik alak koim lagok ak kole kimache kebchel mbaret.

Trandator: Amesema, yeye akiaga dunia kama mzee, kuskiwe na mtu mwingine mwenye anatoka nje, kuja kuwasumbua

watoto ai wagawe shamba pamoja.

Samud Kadei: Kokomwoe amu chepyosok akichek koloktoi mbarenik kolokchin biik alak chebosang ako rugutos lagok.
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Trandator: Amesema, hasa kwa akina mama, wadpeane mashamba kwa watu

wengine wa nje, nawatoto nyumbani hawana cha kukula
Samud K adei: Amamache ngwo boiyot ab kaa anan chepyoset amu mami chi neingen tarikisek ko ngondo chepyoset komie
koribotin lagok .

Trandator: Amesema, hakuna mwenye angua baadaye, ama sku yenye mtu atakufa, na kwa hivyo, kuskuwe na mtu
mwenye angpangiliamtu, vile ataishi.

Samud Kadei: Omwachini lagok che tibik cho mi gaa de ameyumu biik che mi sang.
Trandator: Ningependa kuwaambia wale was chana wenye wako nyumbani, waslete watu kutoka nje.

Samud Kadei: Omwochini kongoi de akot ng’ autik che bo keny ko kitindoi boisiek.

Trandator: Na anasema, hata sheria za zamani, wazee waikuwa nazo.
Samuel Kadei: Omwowok ae koiwek chu kikirare ko 9 matun emo kopchi ma
Trandator: Na amesema, wale, ile marriages, yenye wdikuwa wanafanya kitambo, waikuwa

wanabariki kwamba wawe na watoto ama wawe nafamilia hiyo iendelee,

Samud Kadei: Mainye che chang den amwachini Mungu kongoi, ae ngochoptugul.
Trandator: Amesema hana mengi, na angependa Mungu atengeneze yote.

Com. Baraza: Thank you, mwambie asmame kidogo, tumuulize

Trandator: T dd kidogo. Kalenjin Language

Com. Baraza: Ningetaka kuuliza kama, whether he is saying the girls should inherit the fether’ sland.

Trandator: katebe kole tosimache kikochi tibik imbarenik eng gaa. Kdenjin Language

Samud Kadei: Ingen gaindak mbarenik kwal.

Trandator: Amesemafamiliaya nyumbani, wangua mashamba yao.

Samud Kadei: Ko ngomoche koteeb kot mami chi ne ketebe eng sang.
Trandator: Na kwa hivyo hakuna mtu mwingine mwenye anatoka nje.
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Com. Baraza: Did you ask him the right question.

Trandator: Yes.

Com. Baraza: Whether the girl should inherit land.

Trandator; Kdeii tibik imoche kondi mbarenik? ( Kdenjin.)

Samud Kadei: Mokitinye kondi kimoche kityo ne kakikoch.
Trandator: Amesema, ule mwenye amebaki nyumbani hgjaolewa, bas apewe.

Com. Baraza: Asante sana

Speaker: Commissoners, according to the mzee, the question you asked was, can girls or women, children, unmarried or
whatever, or even their daughters inherit the land. And he was saying, where he trandated to mean family, he said. It is within
the family, if that family had decided that, that femade child should inherit, it is yes. But if | have given my permisson to my
daughter to inherit, then it should be left as afamily issue and it should not be an issue of other people. | think thet is what the
mzee meant, he sad, it is the family. Once the family has decided ther daughter should inherit, then it is that.

Com. Baraza: Thank you very much for the trandation, thank you. Now, we had Pastor Paul Cherop, hayuko? Okay, and

then we had, Caroline Chemursat.

Caroline Chemursat: Thank you very much commissioner, much has been said. | am here to talk on behdf of Kenya WWomen
'sPoliticd Caucus, Keilyo North, but | will just highlight a few things.

On the preamble; it should acknowledge the contribution of both women and men in the fight for independence.

They should dso highlight margindisation of vulnerable groups, such as children, persons with disgbilities, women and minorities.

On the directive principle of state policy; people should express ther will, through regular, free and fair dections of leaders, at
thelocd and nationd level.

There should be aso respect for the rule of law.

On the ditizenghip, section 89 — 92 should be amended, because it has discriminated against women.
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And on the structure and systems of government; we need a system that ensures, equitable digtribution of resources.

Ensures, participation by margind groups.

Ensures accessibility and accountability of public authorities.

Promote unity and diversty.

Nourishing diverdty, ethnic, gender, regiond and et cetera.
On the issue of the legidature; 35% of seets should be reserved for women in parliament.

On the loca government; dl councilors and mayors should have aminimum of O’levd.

And the land and property; women should aso have the right to inherit family land and property in equa proportions. Because,

men and women live on land, women don’t live under the seas, nor in the skies. So, snce God made land, then we should dl

share that, thank you.

Com. Baraza: Thank you very much for your views Caroline, asante sana. Lorna Chemuta?

Lorna Chemutai: My names are Lorna Chemutal, | am going to present some few issues here.

And oneis free and democratic system of government, that is the presidentid type of government.

Recognizing and demarcating divisons of responghilities, anong the state or country.  This include the executive, legidature,
judiciary. So that, it will create chance and balance between them.

The government should guarantee peace, 0 that to safeguard the wdl being of dl Kenyans.

There should be accountability of the government, and its services to their people.

Outsde there, should be afree and far eection. So theat to promote the participation of peoplein the country.

They should respect ethnic and regiond diversity, and commund rights, induding the right of the community. So that they may
be able to organize and participate fully in culturd activities and expressions of ther identities.
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Also, there should be basic need for dl Kenyans, by establishing an equitable framework. For economy growth and access to

naiond resource.

There should be regiond and Internationa Corporation, promotion or rather fadlitation to ensure economic development and
peace gahility.

Also, there should be creetion, condition conducive to a free exchange of ideas.

Fndly, reduction or (Inaudible). Of which it is the big or wild mongter affecting the country, as wel as
meking our fdlow Kenyans become poor.

Fndly, to thank the commissioners, because, as you are meking or rather setting this conditution, | can see adready, we have
now gender balance. And it isin fact a good example because, | can see our rise even before the law is amended. There is the
gender, and there is gender out there. Actudly gender is, my dear gentlemen, as they have been opposing, does not mean that
now, men to go back to the kitchen, while women are just rdlaxing and watching TV, no. It isafact of shared responshilities
and activities. Thank you.

Com. Baraza: Thank you very much Lorna. Now, Philip Chesire, hayuko, Philip Kimtai, Councillor, Kipserem Limo, F. K.
Rono, Michad Chesire, James Morogo, Shitake P. M, John Kiplangat, Gabrid Chebasa?

Gabrid Chebasa: Asante Commissioners, jinalangu naitwa Gabrid Toroitich Chebasa.

Langu ningependa kuingia ndani, ni land issue, na nitazungumza kwa Kiswahili.

Commissioners, 9, mimi i Muelgeyo, nikiwa mwanaume zamani, mimi nakuwanga, kuwa mwanaume lazima uwe na vitu
ambayo inaonyesha wewe ni mwanaume upande wa Kelyo. Traditiondly, tulikuwa na Pindo, tunakuwa na mishde yetu ndani
ya nyumba, tunakuwa na mkuki wetu ndani ya nyumba, na 99 hapana violent. Tunataka sheria ichunge hiyo tradition. Ukiwa
Keyo, wewe uko na slaha yake ambayo inakuchunga ukitembea hata kwa barabara ukiwa na rungu, wewe hapana violent,

wewe uko narungu yako unatembea. Kitu yoyote ikitokea, wewe n mwanaume.

Sasa, kwa hii condtitution tunataka kuingiza kusema, traditiondly, S5 tunakaa kama vile tulikuwa tunakaa zamani.

Ya pili; mambo ya Wakoloni, wakati waipoingia nchi hii, tulikuwa tunaishi sehemu hiyo inaitwa white idands, ilikuwa inaitwa

Wadngishy, lakini ilikuwa inatwa Waren zamani. Tulikaa kwa hiyo century, mpaka ikawa handing over, na taking over.

Wazungu walipoondoka, wale s9 tulikuwa tunaishi ndani ya mashamba hizo, tulirudi reserve, tunakaa reserve huko kwa mawe.
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Na wakati wa changes ya serikdi ya mbele, hawakufuata haki, kwa sababu wae wdikuwa wanafukuzwa kwa mashamba,
hawakupewa hizo mashamba.  Lakini, waiendelea kukaa pao, na wengine waipewa hizo mashamba watu wengine, na hawa
hawakupewa hiyo shamba na ilikuwa shamba yao zamani. |spokuwa wainyanganywa na wazungu. Sasa ningependa, watu
kama hao, kwa sababu tulikuwa tunaishi mahdi fulani, ukiskia hitoria, tulikuwa tunaishi sehemu fulani, sehemu fulani. wakati
wazungu waipoingia, 99 na viepa tunagpelekwa kwa mawe. Na wakati Wazungu walipoondoka, wae wenye ku consder,
hawaku consder kurudisha wale waikukuwa, kwa sehemu mahdi wdifukuzwa zamani. Kwa hivyo, kama kutakuwa na kitu
ingine baadaye, iwe tuangdiwe, tuangdiwe.

Na mambo ya forest, bwana commissioner; ningependa, mipango ya technology iwe, kila mtu a-create forest, a-create forest.
Traning fulani, iwe, ifundishe raia, ya kujua umuhimu wa ku preserve forest wenyewe. Nikiwa na shamba yangu, ile training
ikisha ingia roho yangu, nitapanda miti ambayo inatakikana, na nitauza zle miti. Na, ile forest inabaki, ningependa iwe, yenye
kuwa responsible ni local council. Loca council wachunge, na raia ya sehemu ya forest hiyo, wawe vile vile involved. Wawe na

kamati ambayo wanakuwa wakiangdia hiyo maneno ya forest.

Ownership, land ownership commissoner; mimi naona hata 99 Wakenya, hakuna mtu ako na shamba katika Wingereza,
igpokuwa kama kuna mtu ambaye angua, kuna Maggeyo mmoja ako na shamba katika Wingereza. ko kweli wananchi, iko
shamba? Kwa hivyo ningependa wageni ambao wanakuja nchi hii, waswe wakiwa na shamba kubwa, na mimi nilipigania
uhuru Sna hata shamba kidogo. Na hiyo kashamba ingbaki pale, igwe ichukuliwe na mtu mwingine, lekini wenye hapa, wawe
kwanza involve, kabla kupeana hiyo shamba.

Mimi nesikia kengele india, 9jui kama undia kwa sababu mimi gjui nimesema nini. Bw. Commissioner, kuna, ukienda upande
wa Jeshi, Army, tunakuwa tukilisha hawa watu kwa resource yetu na wako na uwezo ya kuweza kujipatia. Ningependa
kuomba condtitution, tuweke, wagaribu ku-establish chekula yao wenyewe kwa shamba yao, kuwa agriculturd battdion, ya
kuweza kulisha hawa, hili uchumi wetu isaidike.

Ya karibu mwisho bwana commissioner; Hii mgi ambayo tunapata, ineenda bila dvil Nile, tunataka meter, iwekwe meter,
hdafu 99 tunapata. Kwa sababu tunachukuwa, tukinunua mafuta kutoka kwao, wenye kuhusika na mafuta, na wanachukuwa
mai yetu wanafanya irrigation. Technologu ifanywe, hdafu mgi ikishaenda nchi zingine, tutakuwa wananchi tunabaki na kitu
ambayo inesadiags. Research ifanywe, hdafu mai hii ibadilishwe, iwe ya kusaidia wenye mgi hiyo inatoka

Judiciary; nikissma upande wa judiciary, mimi nilikuwa police officer mwaka wa gtini, na nilikuwa nachunga sheria Mrs.
Commissoner. Ukishika criminds, mimi nasema capitd offences. Capital offenses, mtu anashikwa na capitd offence, rape,
nini, muder cases, kuwaechilia na bond, inatuumiza sana roho. Kwa sababu mtu amefanya kitu kubwa, na saa nane atakuwa
nyumbani, anakwambia wewe,wewe ulinifanyia nini, na huku amefanya maneno mazito. Kwa hivyo capital offence, iswe mtu

wa kuachiliwa mbio mbio. Na huyu mtu akisha fungwa, mimi nikitembea kwa street, mimi ningependa huyu mtu gpigwe muhuri.
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Kama ulifanya rape, inaandikwa rape, samp ingpigva maskio yake. Kama ni mtu ambaye anakuwa na corruption,
anawekwa dama huyu mtu ni hatari. Kwa sababu ukitembea pae, unguanini, hata tukiwa sasa ndani na wananchi hawa, huyu
miu awe identified. Ukitembea ungua huyu mtu ni hatari. Kwa hivyo Kenya, s Kenya, kwa condtitution, tuweke hiyo sheria,

tuone kama tumeweka dama hiyo. Tuweke huyo mtu dama, na aswe akiwachiliwa tena.

Na mambo ya succession, ningependa iwe traditiond. lwe customary law, kama mtoto wangu sasa bado kuolewa, kama vile
mzee mmoja amesema, tufuate hivyo, kama huyo mzee amesema. Kwa condtitution, wacha iwe traditiona, haafu huyu mtoto
anachunga, kwa sababu hakuna mtu atakuwabai mtoto wake awachwe. Lakini ukiwa mzee, udjaribu kugawanya shamba
yote, bakisha sehemu moja, ‘no man land’, ya kuchunga hiyo familia yako.

Y amwisho mummy, military hii, ningependa military hii, wawe wakisaidia raia, mambo ya kutengeneza madargja nanini nanini.
Na training; Mimi ningependa traning tu iwe established kila mahdi.

Na, type of government. Ningependa president awe na power, power kamili ya kuweza kuchunga security yanchi.

Na tunaenda kwa federd government; mimi naunga hiyo mkono.

Lekini president, ili awe na uwezo wa kusmamishatriba clashes, awe na power above the law. Thank you very much Madam.
Com. Baraza: Thank you very much, and | don’t think | have a question, you were very clear, asante sana. So, that was
Gabrid, thank you very much, Now, so we have Susan Koech? She is not there. Do we have Benjamin Kimayo or David
Kiptoo, David Kiptoo is not there, Michad Chebii, Mathew Kurui, Mathew Chengwon. Oh you are there, okay.

Mathew Chengwon: Asante sana Miss. Commissioner, wananchi wote kwa jumla hamjamboni. Bag, yangu Stakuwa ni
mengi, niko na maneno mawili tu.

Yakwanza, ni kuhusu maneno yaforest. Kwa sababu.. mimi naitwa Mathee Chengwon, kutoka Katimuto location, na kutoka
North Irome. So, ningeomba kuhusu maneno ya forest, kwa sababu mimi nilikuwa mfanyi kazi kutoka 1963, na tangu wakati
huo, forest ilikuwa inachungika, lakini chuzi chuzi tu, mambo ikabadilika. So, ningeomba, kupitia kwa commission hii, sehemu
hii, kila sub location mpaka location, wawe wakichunga ardhi yao, kupitia kwa County Council. Kwa sababu, kuhusu mambo
yamigtu, watu wengine huwa wanakata mistu, serikai hawataki pesa. (Interjection)

Com. Baraza: Tumiamicrophone tafadhdi.

Mathew Chengwon: Wenye wanachunga kule, hawafaidiki. Unakuta mtu anatoka nje, anakuja kukata, na wakati wa hatari
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ya moto, wakagji wa pae, ndio wenye wanaweza kuzima huo moto. Lakini wakija kuambiwa, wakitaka wakate miti, unaona
wanakuja kukamatwa Sasa, hii inaonyesha nini.  So, kwa hivyo ile kitu kilioko ni heri hiyo mistu, kama ikuwa ni Kgptomito
location, wachague kamati yao, kupitia kwa County Coucil, pamoja na kutoka kwa office ya D.C, wachaguwe kamati ambayo
watakuwa weki...ikiwa kama ni kupeana, watgiuwa tu kuchuna, kama kuna miti ambayo imekoma, hata yde ambayo
imetosha, wawe wakipewa. Kama fee ndogo ndogo hivi.

Alafu, mambo ya upandagi wa miti, kamani kulima shamba, hao wenyewe kamati wangua. Hiyo ndio kitu mimi naona, hdafu
n migtu ichungike. Kuliko, mtu anatoka mbdi, anakuja kukata, wanapata pesa, na wanawacha hiyo migtu ikae bure. So, hiyo

ndio kitu mim naomba

Haafu jambo linging, neno la pili, ni kuhusu mambo ya mashamba, yaani land cases. Kuna makes ambayo imdda katika ndani
ya koti, kutoka mwaka 1976 mpaka saa hii, na mtu mmoja tu anatatisha, wakagji wa area moja.  Mtu anaenda kunyakuwa
shamba, nailikuwan mdi ya wananchi. Yeye mwenyewe anaenda kujiandikisha huko, sasa kes inafanywe kwa kotini huko,
kuenda huko anaambiwa kuja kesho. Tunakamata ma wekili, wakili anakuwa na pesa, tunazoroteka, watu wanazoteka na
nani? Mwenye anazoteshwa ni yule masikini. Na akienda anaambiwa ati, hiyo maneno iko kwa kotini, kotini. Na ukienda
katini, hafanyiki. Ma lawyers tunakamata, nakata hii ingine, kesho tunasikia, hafanyi hiyo kes. So, ile kitu kilikuwa mzuri, kwa
sababu tangu zamani, mambo ya mashamba, kuna wazee waikuwa wangua kukata kes. Kama S0 yangu, iondolewe, lakini
kwenda kuchukua shamba ya watu kutoka, mtu anaenda kujitolea, tunatoka huko juu, Sjui juu ni wapi, Sjui ni binguni, Sjui ni
wapi. Lakini, kama ingdikuwa mambo ya kes, land cases ya mashamba, ianzie kutoka grassroot, kwa sababu iko wazee
ambao wangua kwdi, hii shambani yangu au nayule mtu fulani, kuliko kuteseka.

So, ningeomba hiyo, mambo yaland cases ipitie wazee wa nyumbani. Haafu ikuje mpaka kwa D.C, hiyo ndio itakuwa mzuri,
kuliko, na maneno ya katini ifutiliwe mbeli kabisa, iondolewe kabisa. Watu wameumia, maskini wanaumia. Bad, kwa haya

machache mimi nasema Mungu asaidie nyinyi, asante.

Com. Baraza: Thank you very much Mr. Chengwon, asante sana. Mbina cheboi, hayuko? Philomena Kipsat, hayuko?
Teresa Koech, hata Teresa hayuko, Josephin Kibii, hayuko? Saida Kipsat, hava wote waikuwa wamejiandikisha
walazungumza, Sjui kama wameena, hao? Wameenda, okay. Caroline Kipsat, hayuko? Mercy Chelaget? Hayuko? Rose
Maina, okay karibu Rose.

Rose Mana Asante, yangu ni kuweka tu nyongeso kwa yae ambayo yamesemwa tayari. Vile tumeongea juu ya wale ambao
wamepewa nafad, ni Village elders.  1le ambao ningeongezea tu, ni kwamba, waipwe baada ya kufanya kazi ya village, na

wawe na kamati ya kuthibitisha ya kwamba, wamefanya kazi, ndipo walipwe.

Yapili n kwamba; kati yetu 99 wengi, hatujui avic education, kwa hivyo serikdi ikafanye juhudi ya kuwad emisha watu wake.
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Hd&u ya tatu, ningdisema ya kwamba, kila diye toa tax yaani tax payers, baada ya kuretire waipwe marufurufu. Kwa
sababu, wengi baada ya kustaafu, hawana chochote katika maisha yao ya kujitegemea.

Alafu ya nne ni kwamba, ile nyongeza ambayo ningdisamani kwamba, watoto wanao nafes katika sheria, lakini ndani ya ile
sheria, nayo wae wazee wakisha kuwa wazee, nao wapate nafas ya kupata protection in life. 'Y aani wachungwe kama hawana

miu wa kuwachunga, nayo serikai iwachunge kwa sababu ni tax payers. Asante.

Com. Baraza: Thank you very much Mrs Maina. Now, Helen Chebis, hayuko? Beatrice Mungwaria, Bedtrice kuja tu

uzungumze, ninasoma nineona umeandika observer.

Beatrice Mungwaria: Asante saba Bi. Commissoner, kwa mgina ni Bestrcie Mungwaria. | am taking on behdf of the

women professionds.

Haya, kitu ya kwanza, ningependa kuongea juu ya akina mama wakienda leave. Ningepena kutoa meoni ya kwamba, mama
akienda maternity leave, apewe miezi miwili, kabla hggifungua na baadaye, apewe 8 months after ddivery, so that, | am going
to fafanua on that. Because, you find that nowadays, the problem of husband is becoming so rampant. So, you have to teke
care of that baby until, he is old enough to be left with somebody.

Citizenship; in the case of dtizenship (Interjection)

Com. Baraza: Sorry by the way, on ful pay? Miezi nane on full pay?

Beatrice Mungwaria: Yes. Also | forgot something, the husband should dso be given some leave, so0 that he can assst his

wife, while on maternity leave. (Interjection)

Com. Baraza: How much do you want to give the husband?
Beatrice Mungwaria: At lesst three months.

Okay, dtizenship; Any child who is born of a Kenyan citizen, be it a man or a woman, should have the mandate of being given
Kenyans citizenship, whether he is born within the country or outside the county, he has that mandate to be a Kenyan citizen.

Defence and security; All disciplined forces, should be established by the congtitution. Court marshd should be established in dl
departments of the disciplined forces.



The president to be retained as the Commander in Chief of the Armed Forces, the executive in conditution, with parliamentary
Security, committee be given the power to declare war, when Kenyais under externd threet. And declar emergency in Stuation
such as, nationd disasters, resurrection and public disorders.

Paliticd parties; Paliticd parties should be given opportunity to participate in nationd development and implementaion of thar
policies as sipulated in the manifestos.

The formation and conduct of palitical party be eculated by the condtitution.

The condtitution should restrict the number of political parties, to five, thet is to promote nationd unity.

| am going to say something amdl on that. Thet is, we want to form a nationd unity, if we go for as many politica parties as
possible, that means that, the country will become weaker and weaker, because the power is split.

Political parties to finance themsalves.

Politica parties should act as cheques and balances to the ruling party. That isto act as a watchdog for the wananchi.

Structures and systems of government; We say that we adapt the high bridge system, upon which the executive authority is
shared between the president and the prime miniger.

The state powers or obligation be under the president, and the government business be under the president, and the government

business be under the prime minigter.

Legidature; All appointed conditutiona people, be vetted by parliament. Make it alaw that, parliamentary activities be a full

time occupation.

The M.P should be recalled if proved to have committed an offence or negligence to the needs of his congtituent.

A referendum commission should be put in place to carry out such duties.

M.Ps should conault the electorate before participating in parliamentary motion, touching on the congtitution.

And before | leave, | dso want to touch on the land issue; we are dl human beings, and when a mother goes to the maternity,
she doesn’t know whether she is going to give birth to aboy or agirl. That person, is namedess before heis born, and he has the

87



right of owning the property of either of his parents, be the mother or the father. So, the land issue is to be this way; whether
you are agirl or a boy, you should have a share of your father’s or your mother’ sland equaly.

And then, on the question of employment; employment is a basic need. All Kenyans, or may | put it this way, that everybody
that goes to school, is aming for something. Now, suppose you go to school and you qudify well, afterwards you do not get
employed. Isit not a discouragement for others who are dill schooling? | am putting it across this way; that, employment be a
basic need, and it should be practiced farly.

Children from poor families should be considered when providing free education. those people who can finance their children,
to do it, and those who cannot finance, because we know thet, there are bright children who come from poor families This
children, because they lack assistance, end up nowhere. And for that much, thank you.

Com. Baraza: Thank you, ngojea kidogo.

Com. Nunow: Bedtrice, | would like to ask you something on the maternity leaves and the paternity leaves. You sad ten
months for the mother, two before and eght after, and three for the father, for the father of the child. Then, do you want to
regulate the rate of pregnancy for instance, how many times a woman should get children, otherwise it is going to be the whole
year, and if she decides to get a baby every year, she will never work.

Beatrice Mungwaria: Okay thank you. Now, | want to put it thisway, it should be conditiond that, maybe for the firs three
children, because we find that, the population in our country isriang a a very dangerous rate. So, it should be regulated that,
for the firg three children, the maternity leave be that way, and for the others, you will have to compensate.

Com. Baraza: Okay thank you very much Beatrice, do we have Eunice Cheboi? Okay. Forence Gumba?

Florence Gumba: Thank you so much the commissioners, ladies and gentlemen. | am representing the Kenya Union of

Teachers. (Interjection)

Com. Baraza: Please say your name Florence?

Florence Gumba: Forence Chepkemboi Gumba

| am representing the Kenya Nationad Union of Teachers, Kdarin divison, and | think | will leave some few points, which
others have said.



One; We taked on executive authority. That is, qudification presdentia candidate. He should be;
A dtizen of Kenya

Above 40 years and below 70 years.

A registered voter, not necessarily from his own condituency. that isto say, he will serve the Kenyans better.

Universty graduate of its equivadent.

And then two; Presidentia tenure should be fixed. It should be two terms of five years each.

The functions of the president should be defined.

Head of state.

- Peaform ceremonid duties, e.g. in public holidays.

- Sgnthe Bills before becoming law.

- Commander in Chief of the Armed Forces.

- Chancdlor of the state univerdties.

- Appointment of ambassadors, but should be approved by the parliament.

- Prolong and dissolve parliament.

- And then the last one, appoint the Chief Justice, and should be approved by the parliament.

Four, the congtitution should sort limits on presidentia powers, and powers to be taken are;

- Appointment of Cabinet Minigers.

- Public service, e.g. Permanent Secretaries.

89



- Judges.

- Headsof paragtatals.

Then number five; the congtution should provide for the removad of the president, in this circumstances.
When heisinsane.

Incapacitated due to illness

A vote of no confidence by the parliament.

Crimind offence like murder.

Impeachment, like immordity or assndicate.

And then that one is saying that he should not be above the law.

Then number 9x; relationship between the president and the parliament.
- One, he should be sgning the hill.

- Resolving parliament or opening of parliament sessons.

And then another one; president should not be an M.P.

And then number eight; we need the provincid adminidration, thet isfrom rank above the Didrict Officer, and their appointment
should be grictly done by the public service commission.

And then, for Assgant Chiefs and Chiefs, should be interviewed, then out of three names, to be sorted by the concerned
group.

And then; village elders should be elected by the people and then to be included in the public service commission payroll.

And qudifications for dl of these, Assisant Chiefs, Chiefs and Village Elders. Minimum, O’ level, minimum age, above 40 years,
and then they should be married to be able t settle marriage problems.
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And then we aso looked at the judiciary, the structures and the powers. The present structure of the judiciary is not adequate,
it should incdlude a condiutionda court, and we aso need a supreme court.

Appointment of judicid officers, should be done by parliament.

Chief Judtice and others, to be appointed by the Judicid Service Commission.

Thetenure of judiad officers, should reman asit was.

Judges and other officers, to be disciplined by Judicd Service Commision.

And then, the locd government , the mayors and the coundil chairmen, to be elected by people directly. And they should go for

aterm of five years.

Qudification, should be O’ levdls minimun. They should have an aaility to communicate, and they should be mordly upright.

The people have aright to recdl their Councillor. The procedure is that, a hdf of the registered voters of the ward write tharr
names, their 1.D number, eectors vote number and sgn.

The budgetry sytem of loca government should determine the nomination of the Councillors.

And then, nominated Councillors should be retained and they should come from vulnerable groups.

The Councillor should render their services to dl the pople, regardiess of their parties.

Then | have the lagt one, the eectora system. (I nterjection)

Com. Baraza: Quickly go through it and give us your important points under the electord system.

Florence Gumba: Okay. The dection sytem is representative eectord system.

And then we should retain the Sngle mgority rule, as the basis of winning an eection.

Women should compete with other candidates, during a new eection.

And candidates, who fail to seek nomination in one party, should be dlowed to seek nomination from another party.
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In case of defections from parties, one should seek fresh mandate from the electorate.

In parties, crossing the floor, one should join a new party, without dissolving his or her own party.

Seats should be preserved for vulnerable groups.

We should retain the current geographica congtituency system.

And the demacation of congtituencies and wards, should be visited by the eectora commission for review.

Presdentid eection should be conducted directly.

The dectord process for the year, 2002 dections, is that votes should be counted immediately at the polling station.

The eectord commissoners should be a universty degree holder’sin law.

They should be nominated by parliament, and should serve for two terms, for five years each.

Com. Baraza: Thank you very much, for those views Florence, now Rosa Kibor, Woman leader, is she there. Rosa Kibor,

sheisnot therse. Okay, Betrice Kiplangat, she is not there. Monica Kiboi, Monica? She is not there, Susan Cheruiyot, okay

Margaret Chemuoline, oh sorry before Margaret, we have Florence Mugo.

Florence Mugo: Commissoners and fdlow Kelyos, | do not think | have alot because most of the things have been said, and
| probably will be just qudifying a few things that pertains being a Keiyo or whatever.

S0, | have some suggestions, especidly on mode of government, | have land use and iheritance, and gender. And then | have
then children’s bill. 1 will be very brief, because | will just be qudifying some points, thet | think were said, but were not
explained asto theway | fed it should be.

On mode of government for example; | would like devolution of powers. That means, power to come to the people, so that, we
who are in the Provincid leve, or didrict levedl or whatever you cdl it, in whichever mode it should be, but the power should
belong to the people, that the people themsdves determine what are ther priorities. We cannot lumber ourselves together with
people in Mombasa, we are in different areas, and would like therefore, the government to vest a lot of power, on the people.
Because it is us, who knows what our priorities are. Therefore, locd government, provincid, most of the powers should belong
from provinda up to didrict leve, up to even village levd, because it isther priorities that should be taken care of.

92



| fed like having a centrad government, makes it very difficult for individuds far away, ther needs to be seen. So, we should
pass power, from centrd government to the people themsdves, so that our priorities are taken care of. How that isto be done,

isvested in you commissoners to help us.

| have on the land issue, again | am just qudifying what the people have said. But | have one issue, that | fed should be
qudified. If for examplein the land issue, if for example | am supposed to inherit or | am a child who stays & home, or woman
or man, it doesn’t matter. But let’s say that within the judiciary, they should be exclusve like on a court case, that a land case
goes to court to whatever it is being dedth with. 1t should be qudified that, isthis case going to be dedt with, on the cusomary
law, or isit going to be dedt with, on the written law. because, alot of land cases when | am given land, by my aunt, by my
whatever, but just because | am agirl for example. If | am afemde, whether it was written, is will not be seen as, there will be
other matters. When the cusomary law, does the customary law superseed the written law, which one will you take. So, it
should be qudified a the beginning of that case, should there be a case, or solving of that land issue. There should be away in
which, the two parties should agree, what law is going to be applied. So that we do not have this land cases, we do not have a
lot of this inheritance, even when it is written, there will be other people chdlenging it, and so forth. So, they should qudify
within the law.

Again on inheritance, when it is written. If it is written then it should be written. That we see even within our digtrict, we see
some things which are written but gill nobody follows. So, this part is people end up grouping themselves in parties, and they
bring this person, and if a person has said, my daughter should inherit, then it should be inherited that way, it should be the
written law, qudified, so that at the judgement, there is not question as to what law was followed. Because the two parties have

agreed, that we are following customary or we are following, or we discard what was written.

| would like to tak, just alittle on the powers of the president. And, | would only touch on the powers of the president in as
much as it dedls with the Chief Justice. We would say, | will look &t it this way, the president is vested with a lot powers, for
him even to, designate those powers properly, to govern the people properly. Heis, and | am not taking about the president or
whateve, | am jug taking about, whoever is the presdent. A lot of powers are vested in that office, tha we notice
gopointments, which are done, of people who should not be in that office. For example, | will take the office of the Chief
Judtice. Inmy opinion | think, the Chief Judtice should be elected.

Firg of dl, there should be a group of people, let’s say for example, the legd fraternity in the country, because it should be an
upright person, it should be a person who can be adle to help in the legd part of the system. and that means, it should be
somebody who is clean, somebody whom the legd fraternity, can seek and execute those powers. Often not, we see the C.Js
who have been elected or being appointed, because they are friends to so and so, they are friends to so and so, and they do not
(End of tape)
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Used to be or appointed, it has passed, the legd fraternity, parliament and hence the president now can appoint, after he has
seen the people that can operate within thet office.

Ladly, | would just like to say, | know the time has gone. | would like to talk about the dection. | would like our eections to be
such that the people, and | am only taking in reaions to the civic education, are the people aware? | would like, cvic
education, | request that cvic education should be on going, it should not not end with an eection, or it should not end with a
commission, it should be an ongoing thing, because, we noticed some other didtrict are dill very far avay. You notice that, we
even requested you not to come here earlier, because our people, and this person is saying Mrs. Wanjikus don’t know this
things, Mr. Kigens don’t know thisthings

It should be on going even after this commission has sat, even after the conditution has been drafted. Because we are dill very
far, and especidly the women, we are ill very far, in this digtrict we are miles, you could say we are dill behind the men, but
we are miles behind the men aso. So, we need civic education to be an on going thin, so that thse people, because we dill have
that culturd, we are ill to cross the bridge, so to say. We are ill hanging on to saying, what the wazees have sad, and we
haven’t, we have come out to know that we can dso say. And we are not saying we are going to fight the men, but we want to
see, we speak together, and so what should be be.

So, dvic education within, should not end with eection, or end with this commisson, it should be an on gaing thing. And rather
then wadting the tax payers money on this other commisson, which | see, has been going round, there have been so many
commissons, which we did not see the result. The people do not even see what came out of what commission. The Ouko

Commisson, we are logt as what happened.

We should spend that money, on educating the people. Civic education should be on going, rather than spending the tax payers
money, on things that we findly don’t even get the results. Thanks very much commissioner.

Com. Baraza: Thank you very much Forence, for those words and the views that you have presented. Now, we have nine
people that are remaining on the lig that we have, nine. | want to find out, are their people who have not registered themselves,
or who registered themsdlves as observers and now would want to speak, so we know how to proceed. Is there anybody dse
inthis room, who wants to re-register, if they were observers and want to speak now? Okay please do, | think what you should
do is, those who want to speak and are not registered, can they regitster themsdves, | think that woul be easier, than now going
through the ligt again, looking for their names,

So, if you want to speak, and you had registered as an observer, | think you would register again. So, what we do after we
finish the nine, we will continue with the new regigtration of those who want to speak.

94



Com. Nunow: Naambiwa Robert Boit was caled, but he was out a thet time, can you take your position now.

Robert Boit: Thank you commissioner, my names are Robert Boit and | have some presentations to make.

Fra on the preamble, | say that, it should incdlude words of our nationd anthem, the loydity pledge to the condtitution.

It should also address our common experience, such asfight for indepence.

| was saying, it should address our common experience such as, fight for independene, our sportsmanship and our culturd

diversty.

On the supremacy of the condtitution. | say that, parliament should not amend any part of the conditution. any amendments to
be done, mug be through referendums.

| am aso requesting that, the conditution to be written in Ssmple language, and be taught in high schools.

On dtizenship; | say, no dud ditizenship, to avoid taxation complications.

On the same, | say, dl foreign spouses, should follow the same procedures, when gpplying for dtizenship, regardless of the

gender.

On lggidature; | say, dl gppointments, to condtitutiond offices, and those offices established under the public operations Act,
decided by the parliament.

All candidates to St offices, must declare the vdue and the source of their wedth.

| am aso suggedting that, a new body to determine sdaries of M.Ps, be established. Ther current sdary be reduced to 250,
000.

And, the new parliament, must not inherit the current sdary scales.

| am dso of the opinion that, politica parties be financed from the consolidated fund, to run thelr secretariat.

And the number should not be limited. But, let the market adjust itsdif.
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On th executive; | say, presdent and dl Members of Parliament of cabinet, should not have foreign accounts. If they have,
then the property or the money mugt be returned, and rechanndled to the regidiry, to the treasury.

| also suggest that, 30 % to hold eective post, that parliamentary and civie eections be retained for women.

And 2% a least for, persons with disgbilities.
We should retain the representative eectoral system.

And on land issues, | say; if the government acquires land from an individud, then such person mug receive 140%
compensation, after the commercia vaue of the land. (I nterjection)

Com. Nunow: Summarise,

Robert Boit: Okay. | am adso suggeding that, at least 5% of the individud land, be made a foret, be declared a forest.

And adso, any culturd practice that surprises or contradicts human and particularly women rights and dignity, and dso that
contradict the condtitution must be outlawed.

And ladtly, | say; Part two, section 3, to 22 of the childrens’ Act 2000, be lifted, and (Inaudible) be brought
into the condtitution. Thank you.

Com. Nunow: Thank you very much Robert for those views, we will be happy to receive your memorandum. Margaret
Chemali, Joan Chebet, William Choge, William are you there? Michad | think presented. PriscillaSmiyu, W N. Nduku, watu

wamechoka au nini, ni kuchoka ama?

Do we have Josph Kimuge? Joseph, okay karibu mzee.

Joseph Kimuge: Asante sana commissioner, wananchi wote Mimi Sitakuwa na mengi ya kusema. Nitakuwa na machache,

nefikini yale yamesemwa, ndfikiri tu nitaweka kitu katika yde yamesemwa

na kwa upande wa forestry na towards this government; ningesematu serikai, waweke sheria ya kwamba, kwa kuwa area ya
nchi, imekuwani kidogo sana, watu washughulikiwe katika area kama (Inaudible) ambayo wanishi, ambayo
wamefinywa kabisa mpaka wanaishi katika (Inaudible), wapewe mahdi pa kuishi.

Nasema hayo, kwa sababu ya, kama sku ileyad nino, watu wengi waipoteza manyumba, watu wao, na vitu nyingi sana, hata
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mapato zan. Na hapo ni very dangerous. Néfikiri serikai waweke hapo maanani sana.

Nikija upande wamgi. Nakuja kwa upande wa mgi. Katika area ya Keiyo, kwa kimila yetu, tuko na machemchemi, katika
kilavillage Kilavillage iko na chemchemi yake, village iko na.chemchemi. Na area kama hizo, hiyo machemchemi, zlikuwa na
mamlaka kwa mwenye chemchemi ya huko. Hiyo chemchemi haikuwa tu inakuja bure hapo, lakini iko kwa jina la mtu, anbaye
dikuwa anaridhi hiyo chemchemi.

Iswe watu, kwa sababu wakati huu, watu wanaregister, machemchemi hiyo ya binafs, wachukuwe mgi, na wanyime wananchi
wa hapo hapo mgi. Hapo watu wenyewe, mwenye kuridhi hiyo chemchemi, awe na mamlaka ya kusema, apeane ama
askipeane.

Imesemekana kwamba, nilikuwa nimesikia, kwamba hii mgji, ikiwa katika reserved, kama areas tuseme kama Kerio Vadley.
Pengine iko mgi ya kutengeneza, pengine iwe mgi ya kutengeneza hata soda, iwe 99 wenye hapa area hiyo, wawe watu
wanamiliki hiyo kitu, na wawe wenyewe, watapewa. Wawe watu ambao wata succeed in the thing, yaani wapate share kubwa.

Na ikiwa hata yule mtu anachukuwa, kama serikdi inachukuwa, mwenye area, awe katika share. S kusemana, anapewa tu

compensation, na ikwishe, hapana. Awe anapewa compensation na agpewe, awe full shareholder. Thank you very much.

Nikija upande wa mashamba, certificate ya mashambe. Watu wamesema mengi sana kuhusu, certificate ya mashamba, yaani
title deeds. watu wetu wanachora mashamba, ningeomba hii serikdi, serikdi hii inakuja, waweke, waue kwamba, watu wenygi
wa nchi, ni wenyewe kwdi, ni serikai. Kwa hivyo, waswe watu tu wanao tatiishwa, waeende mpaka Nairobi, au Eldoret au
wapi. Kama survey office iko hapo karibu. Katika mahdi ambao ilichorwa na shamba, kama example, land and education,
section fulani. hiyo ma certificates, ziwe zingpeekwa mpaka katika section hiyo, hili watu wae wawezi kutembea, waitwe
wapewe ma certificate zao hapo karibu.

Kwa kumdli, naskia kengde india Ninakuja upande wa watoto, watoto ambao pengine hawana baba, lekini wako na mama
Ningekuja kushughulikia, niweke serikakli wajue namnaya kulinda hao watoto, na watoto hao, watakuwa ni kama akina mama
wazee wanaume, wapewe kikao, hili waipwe mshahara, na wakae wakichungwa, na wapewe kazi. Kazi hawezi kosa kwa

serikdi. Wawe mafundi, wawe waa kuenda kuwa mechanic yoyote. Hiyo ndio jambo langu, asante commissioner.

Com. Nunow: Asante sana Mzee Kimuge kwa hayo meoni, tafadhdi ujiandikishe hapa kwenye hiyo meza, pole, kwamba
umetoa maoni kwa Tume. Lorna Chemtal, Lorna? Okay, atafuatwa na Bedirice Rotich, Bestrice yuko, jitayarishe tafadhdi,
karibia hapa mbele.

Lorna Chemtai: Thank you Mr. Commissoner, | am here once agan, representing women views to the congtitution of

Kenya
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| am just going to highlight whet they have talked abouit.

Firg isthe preamble; they said that the congtitution should have a premble thet lays down, that every Kenyan is equa before
and under the law, and that no one is above the law.

In condtitutiondl supremacy, there mugt be a referundum , before parliament can amend ta conditutiond provison, usng the
current given 65% fourth and an independent party, mandated by the judiciary, should conduct the referendum.

Inner sSide of the citizenship. Automatic citizens of Kenya are children born indde Kenya, persons born to Kenya citizens within

or ouside Kenya, without gender disrimination.

Alsoin dtizienship, a person married to a Kenyan dtizen should be entitled to, or the multi Kenya citizenship, man or woman

unless they choose otherwise.
Specific rights or a woman. Thisis right to security, right to own house and property, commonly violated, a right to wak in a
safe environment, free from any inteference and sexud harassment.  And with specia congderation to ther reproductive

functions

Ancther right for a woman, is equa right to education and training opportunities to diminate inequdities. Where women and
girls are discriminated upon participation.

Another right for a woman, is a right to paricipate in politics, that contains a right to vote as well as a right to compete for
political seat.

And dso aright to full enjoyment of weelth and freedom of movement and presidency.

Rights of vulnerable group; this focuses of various or margindized groups, amnong them, women, children, youth and the
pastordist.

In women, they should guarantee fully, the interest of a womean in the conditution, by addressing the poor representation of
femdein decison making.

Also rights of equdity of dl citizens, irrespective of gender, should not only be nesured in the congtitution, but adso legd
conditutiona machinery, should be put in place to attend this.
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Concerning the retirement of women, and (Inaudible) womens should be entitled to retirement benefits, et.c.

Mothly pensions for pubic servants should be revived with the sdary revison.

Also, lumpsome payment factorship, be one of 400, instead onf 1 over 480.

Retirees should be given cheques before they leave office,

Pensons Act should be revised accordingly and should cater for the past retirees.

Concerning palitical parties. The condtitution should regulate the formation, management and conduct of political parties.

How the paliticd party should be financed is thet, palitica parties should be funded by the public funds.

Terms and conditions to be imposed infinendd of the paliticd parties. The funding of palitica party should be on the basis of
the extend parliamentary representation.

In electoral system and process. they say that the president to be elected, he must be receive a big number of the vdid votes
cast in presdencid dection than any other candidate for the presidency, and must have 51% and above of the votes.

In electora dates; presidentia, dvic and parliamentary eections should be held on the same day, due to economica status and

present, but can be revigted in the future.

Traning adequately by dl officers to pass for the adminigration of eection and their counting.

Bdlot boxes should be trangparent on one side.

Votes should be counted a the voting Ste and centre, and results announced immediatdy. Results to be announced
immediady.

Hndly, structures and systems of government. Devolution of powers should be implemented as an effective means to ensure

that, services and resources can be accessed at the grassroot level. Okay, thank you Mr. Commissioner.

Com. Nunow: Okay, thank yu Lorna for those views, and Bestrice Rotich/
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Beatrice Rotich: My names are Bestrice Rotich. Mr. Commissioner and my felow Kelyos, | think | am just her to eaborate
on two points.

Thefirg oneis; | think the government should see to it that, education should be a mug to dl the children in the country. | am
sying this because, if we go back to our vidlages, we shdl find, we shdl see.

There are so many children who are class four leavers, class three leavers, and we are taking here about the village elders to be
pad by the government, how are they going to talk to this people, class three leavers, class two leavers. Do you think they are
goin gto understand whét is going on in the government.  Are they going to understand, or are they going to do what is being

amended here now.

Another thing, the education ad should be a mugt, by each and every parent, because they are the ones who are bringing out dl
these children.

Also, the government should give to the parents, the point that, they should limit the number of children, being born in each
family, to enable them to educate.

The second point is, the government dso should..... Thes second point is, | an going to state in arid and semi arid areas. They
should put up some inditution for example, the agriculturd research inditutes. Because | know, in this are, there are some
cropswhih are going to make. And by putting up this inditute, they are going to open up this areas, by giving employment to
some of the people in that place.

Also, because | know, the children of this area, are going to benefit for the ingtitution, by getting employment. Because you can
see, from the lower region of our didtrict.. mogt ot the times, there are some cattle rustlers, and it is because of illiteracy which
isthereinthe area. Some of the children, they cannot go to school, they will end up.., by the way, they are going to struggle for
their survivd in a way, they are going to. The only thing is, wanaenda wanaangdia, wewe uko naming zad ya yeye, o, the
only thing is, kukuja kukuuwa usiko na kukuiba.

Com. Nunow: Thank you Beatrice for those views, please regiser yoursdf, Forence sang, Bedtrice jiandikishe pale.
Florence? Is she there, James Kigen? James tafadhdi, nitakupea madakika tano, uko na dakika tano, and you can only speak
in one capacity, do you have a memorandum for another group. Present your own and then you hand in the one for the group,
without talking. Okay present yours and then we will skip the other one.

James Kigen: Asante Bw. Commissoner. Mimi yangu ya kwanza ningependa kutoa meoni yangu kwamba;
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The land belongs to the government. (I nterjection)

Com. Nunow: Tdl usyour name please.

James Kigen: Okay, | am James Kigen.

Niliondea ya kwamba, shamba iwe ya serikdi, hakuna mtu ambaye anaweza kuown shamba kubwa. The land should belong
to the state, in such a way that if, because you find some other people are landless, and an individud is having about 1,000
acres. So, | want dl the land to belong to the government, such that the government will identify the farmes, identify the
professonds, identify the businessmens. The businessmen should go to town and work, and farmers should day in the farms
and feed the nation. 1t would be the responghility of the government, to guarantee the farmers, with dl ther fadilities, input
fadlities, so that, to avoid the dangers of famineint eh country.

Secondly, security; | propose that, the security of the government at the moment is very scary. So, to avoid this one, if
somebody is caught taking somebody’ s property by force, if identified by the court, that person should be made lame, ether by
cutting the limp or the hand. So, that he may not repesat the same mistake.

Now, tha ismineindividudly, | am now representing the memorandum on behdf of the students with disabilities,(I nterjection)

Com. Nunow: Mr. Kigen, | will give you two minutes for the second memorandum, so give us three main points thet you have

there.

James Kigen: The fird one is, decentrdization of the fund for the disabled. At the moment you find that, the funds for the
disabled are centrdized in Nairobi. It should be decentraized in every didtrict, so that the disabled may be able to be access to

thisone.

Secondly; the bursary for education for children whose parents have disgbilities. Y ou find that the parents of this children find it
S0 difficult, to educated this children. As aresult you find that, the children remain at home. So, the government should look into
it, that the bursary should be given to this children.

Ladly, because of time Mr. Commissioner. The government should alocate trust land, to persons with disabilities. That is dl,
thank you.

Com. Nunow: Thank you very much Mr. Kigen, for being presice and to the point, please register yoursdf there, and let us
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have the memorandum that you have prepared.

Com. Nunow: Robert Meso, nafas ni yako. Now, kabla ujaanza Robert, keti tu hapa, kuna mtu mwingine ambaye ako hapa
katika hii hdl, ambaye angependa ku present. Now, | need somebody who did not present, who isin this hal, who would like
to present. Mtu yeyote ambaye yuko hapa, ambaye angependa kuzungumza, umzungumza hapa mbele? Nani mwingine?
Ulikuwa umezungumza, njoo hapa mbele, nawe njoo hapa, kuna mwingine? Ni mzee, tafadhdi upande huu, anybody €se?
Because, baada ya hawa watatu, tutafunga kikao, kwa hivyo ni wakati wako wa kufanya uamuzi. Okay, huyu mzee kutoka
people with disability, nitampa dakika tatu zaidi, ya ku-ellaborate. Nanyi mko na dakika tano kila mmoja wenu, Robert Meso,

enddea

Robert Meso: | just want to be brieg, | an Robert Meso. Mine will just be a brief point, it islike | am spesking for people
around my age, the youth.

What | was suggedting, was that the government should create employment agency, to dea maybe with the large number of
youth, who are not employed.

And, the conditution should have some clauses, whereby, the youth are empowered, to have a greator say in decison making,
in the government, maybe in future. Because, | fed, the conditution is for the youth. At least the conditution thet we are
meking at thistime, will serve as more, than any other age group, it is of the youth people.

And then, for the system of government, | am suggesting maybe, we should have a government of nationd unity, whereby there
will be devolution of powers, at least to stop the corruption, because nowadays you see, the resources are not taking down
from the top to the botton, but rather, they are going from the bottom to the top, which should not be the case.

And a0, things such as human rights, should be looked into, in the condtitution, like the police force, it is like they don’t have
an idea of what human rightsis, and aso, like in education, the sytem should be overhauled, and we go back to the old system.
because nowadays you find, graduates, they just went to school but they don’t know, they cannot apply whatever they learnt in
schoal inred life. | think thet isall.

Com. Nunow: Thank you very much Robert, please register yoursdf, and mzee wa kwanza, utatupa mgina yako, na useme
points, mapendekezo.

By the name | am cdled William Kiplangat Komen, from Kamare. | happen to have been an dectricd engineer by profession,
one time one day, Nairobi Universty, Saitoti was my Mathematics teacher, gppreciation for that.
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Now, there are some old soldiers, wazee wa zamani, wae akima Mulinge na akina wengine, hawgaipwa pesa zao, ile ilikuwa

intatikiwa (Inaudible) So, anyway, can you look & it, we have said alot and | don’t have enough.

Thank you Mr. Komen, yes alot have been said, you are right, so there is no point of repeating. Mzee wa pili? Mr. Komen,
unaweza kujiandikisha pale, umgiandikisha? Sawa sawa, asante.
Joseph Kiptoo: Jnalangu ni Joseph Kiptoo, mimi natoka Wilaya hii ya Keiyo, katika sehemu ya wekilishi ya Bungeni ya

Keyo North. Na hapa, mimi nitezungumza juu ya uwezo waras.
Kuwarad, aswe na powers ya kuweza kufanya mambo mengine, ambayo inazidi, lazima awe na limited powers. Na aki abuse
office yake, Katiba ianddiwe ya kumshataki, kama vile nchi zingine, kama vile nchi ya Philippines.  Akiharibu office yake,

awezekushtakiwa, navile vile aweze kurudishamdi ya uma, na aadhibiwe vikali.

Point ya pili, ni kuhusu mipo ya wazee, ama mdipo ya watu ambao wamestaafu. Wapewe pesa mzuri, ili wgimudu katika
maisha yao, kwa sababu katika nchi zingine, pensioners wanaishi vizuri na wanaangdiwa vizuri.

Haafu ya mwisho, ni finance ya opposition party. Lazima serikdi iliyo katika utawaa, wawapdtie kitu kidogo, ya kuweza pia
kufanya campaign, hdafu wapewe security, wakati wanatembea kufanya campaign zao, katika sehemu mbai mbdi, hapa nchini.

Kwa hayo machache commissioners, sna mengi, mim nawatakia kila raheri mtakapo toka hapa kuenda kuinginepo.
Com. Nunow: Asante sana Bw. Kiptoo, asante kwa hayo maoni, tafadhdi ujiandikishe, kwamba umetupa meoni yako. Mr.
Kurui, nilisema nitakupa madakika tetu zaidi, kwa sababu ni eaboration, nifanye tano, Stazidisha lakini, kwa hivyo utaheshimu

muda?

Patrick Kurui: Nilifungua na nitafunga tena.  Sasa, hii ni interest of people with various forms of disdilities in the new
conditution review. (Interjection)

Com. Nunow: Jtambue tena tafadhdi.

Patrick Kurui: Patrick Kurui, on bendf of the P.W.D.

Okay, now, thisis per their conference held on 29" of May, a the County Hall here.

People with disabilities from Kelyo, herein referred as P.W.D, are in ful knowledge of our rights as ditizens of Kenya, and
therefore wish to highlight the fallowing substacles, towards ataining and enjoying our status as citizens of Kenya.
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One; that we have been dddoinding and excluded from participation in various levels organs of decisson making, such as

presidentid commission, district development committees.

Two; that we have faced descrimination and mistrestment at a family leve, often ignored or given second priority in relation to

other able members of the family.

That we have faced discrimination, at the hands of potentid employers.

That we have been denied opportunity to exercise and explore our talents and our full potentid.

That we have been reinogated, inin terms of employment to be fit for (Inaudible) positions and not white collar jobs.

That we have been discriminated againg, in terms of grading, training centres for P.W.D.

Seven; that we have been denied access, to driving courses and licenses, epecidly, our hearing impaired colleague.

That we have been viewed by society, as working the ability to exercise our sexudlity.

That our daughters and sisters with disability, are denied proper pre and post natd care, maternity care.

That we have been denied access to the following;

Political positions

- Educdtion

- Economic opportunity

- Access to finance or credit fadilities

- Better hedth services

- Legd representation
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- Pudlic utilities

- Buildings

- Roads

- Sports centres

- Ownership of property

In view of the above, and in exercison our rights, as citizens, and in recognition with the importance of the review process and

the case to change the future, and (Inaudible) in solidarity with other Kenyans, we P.W.D, do hereby note the

following recommendations to the Condtitution of Kenya Revie Commission.

One; the condtitution of Kenya should have a preamble, based on the following;

Higtory of our independence struggle

- Our vidons and objectives

- Recognition of our 42 tribes and Kenyans of dl races.

- Potray supremacy of the people of Kenya

- Nationd anthem

- Court of ams

The executive.

They have said, powers of the president should be reduced.

The president should not be above the law.

Incase of abuse of office, he should be impeached through parliament.

105



Minigter should be appointed through meritocracy, consdering their professions.

Legidature; parliament should be in power to ractify dl appointments to conditutiona offices.

Thejudiciary should be free from interferance, from other arms of the governmertt.

They should be given security of tenure.

Education; education should be made free to P.W.D, from primary to universty.

Free education for children of, people with disahility.

Sgn language should be included in the curriculum.

8.4.4 system should be reviewed to favour, people with disabilities.

Th examination power and aspect should be considered, reviewed to give P.W.D, ample examination time, because of their
nature of problems.

Socid wdfare ther should be arrangement, for breast-feeding mothers, a least three months maternity leave, granted to
induding the spouse.

A far representation in, organization and sport councils. For example, equipment and materids, brolls, whedchairs should be
mede free of taxation.

And architectura structures, should be designed in consideration, to P.W.D, to ease their movements.

The government and sports council, should assst people with disabilities to acquire passports, and other travding documents,
whenever they are to participate in disabled games, abroad.

Hndly (Interjection)

Com. Nunow: That should be afind, red find, let’ sagree.
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Patrick Kurui: Fnd ni sswa. In hedth section, free medicd services for P.W.D. and then, dl medicd decisons, should have
gpecid sanitation, fadlities for P.W.D, to ease their problems.

Com. Nunow: Thank you very much, did we receive that memorandum this morning.?

Patrick Kurui: No, it was another one, this one was late.

Com. Nunow: So, you are going to submit it now?

Patrick Kurui: Yes

Com. Nunow: Thank you very much for your views, | will ask the register to be brought to you, so just go back to your seats.

Patrick Kurui: Thank you very much.

Com. Nunow: And we appreciate your views. And now, Peter King' ori, umerudi? Ulikuwa umatwa when you were not
there. And Peter, before you start, Alexander Stuk, Alexander, ambaye diingia sasa hivi, you? We are going to close the
sesson after this, but we have just got a sheet, that says Alexander Situk wants to present and he has a memorandum, is that
you? You want to present? You will be the last speaker, you take a seat. So, | hope there is nobody who is going to come up
after that, because | repeatedly asked for anybody, ambaye dikuwa anataka kuzungumza, skupata mkono, kuna yule
amebadilisha meoni yake? Kwamba saa hiz , amebadilisha mamamo wake, anataka kuzungumza. Njoo hapa mbee, lakini
aadhdi muamue sasa hivi, hii ndio nafas mko nayo, mgpoamua saa hii, itakuwa, hatutakubdi tena baadaye, kwa sababu
tunataka kuwa na mpango.

Mme-regiser kama observers, tunawapa nafad, kubadilisha mamamo wenu, kusema mnataka kuzungumza, na kisha mtu wa
mwisho tukimwita ndio mtaanza kubadilisha hiyo msmamo. Kuna yeyote ambaye anataka kuzungumza yuko katika hii hal,
ambaye pengine dikuwa amgiandikisha kama observer, ama ggiandikisha kabisa? Hakuna, kwa hivyo, hawa wazungumzgi
watatu ndio wa mwisho. Asanteni, endelea

Peter King'ori: Okay, commissoners, thank you for giving me this opportunity. Okay, | am Peter King’ ori, firg and foremost
isto thank you for this job that you are doing, it is my hope and prayer that what you are presenting, it will become a law one

time. Now, my points are;

Oneisthat, | would rather likein our identity card, that the place where it is written the place of birth, should not be indicated in
our identity card.
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Second is that; there should be a limited acreage, when we come to the land infragmentation. Y ou find that, a mzee has about
five acres, and about ten sons. And when it comes to the inheritance, that land is reduced to unvulnerable sze. So, there should
be alaw, to limit the fragmentation of land in Kenya, to avoid wasteage.

The other one, isthe issue of the maternity leave; | would rather, that women should be given four months of leave, one month
before the ddivery, and four months after ddivery.

Also, the husband should be given two months leave, one before hiswife ddivery, and one after the wife has ddivered, so that
he can have that, husbandry and fatherly love to the child.

The other issue, itison the locd government. The locad government should be empowered to develop the locd ares. So that
theloca people can bendfit, from the labour of their sweat. That is if the area, has more economica activities, the locd people
should benefit, before it goes to the central government.

Election; regidration of the voters, should be a continous exercise.

The other one is that; when it comes to the dection, the presdentid dection should be held, before the parliamentary and the
avil eection.

Then, the counting of the balot papers, should be done and announced in the palling stations, to avoid complains.
Widfare | think the few rich people we have in Kenya, should be taxed heavily, to cater for the unemployed youth. They
should be given wefares, every month, to cater for them, to avoid thuggery and some other evil deeds.

Also, because of the thing of the AIDS, those people who are working far from home, there should be awelfare, to dlow them,
to stay with their wives and family, to avoid temptation because of saying far away from one another.

The other oneistheissue of the Provindd Adminidration. Commissioners, | would rather like the scrapping of the D.Os and
the D.C. the work of the D.O. should be catered by the M.P, and Assgtant Chief should be catered by the eders from that
area, because they know people much better.

With the farmers, there should be government insurance, to cater for the losses incurred by the farmers, due to the
mismanagement and palitical inteferance. Example what is hgppening with the farmers who are dedling with the cereals and the
milk, they should be compensated if, there is mismanagement of ther welfare.

The other one is the issue of the brain drain. Kenyans are usng a lot of money, to pay for our brothers and ssters in higher
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education. but when they get their degrees, they are running away, leaving Kenyans suffering. So, those people who are running
away, and we have used our money to educate them, they should be heavily taxed, so that that money, so that they can be

discouraged from leaving our country.

We tdk about the looters. We are taking about the poverty eradication, but to me, it looks like we are eradicating the poors.
So, those people who are looters, we can only forgive them, if they come out and they ask for forgiveness,

So, commissoners, | can here the bell, and | have more to say, but because of the time, those are the few remarks that | would
gveyou. So, findly, | pray very much that the work that you are doing, Kenyans will appreciate it, and what we are hearing
from the media masses should not discourage Kenyans, from giving their views, thank you.

Com. Nunow: Ngoja kidogo, maybe | didn’t hear you well, but you mentioned something on brain drain, and as you sad,
those getting educated here, who are abroad, should be heavily taxed.

Peter King'ori: Yes.

Com. Nunow: But, | didn’t hear in your recommendation, anything on creation or employment. So, if people are educated,
they are graduates as we havein Kenya now. We have so many in the streets who are unemployed, and we want to keep them
here without jobs, and there are jobs outside there, and if they go you want to pendize them. how do you reconcile.

Peter King'ori: Wdl, what | was saying isthis. Maybe it is due to the poor payment that we are getting from Kenya, but we
should be patricotic, we should be patriotic. Despite the little that we are getting, we should not go to where we have green
pastures, leaving our brothers and sters dying. | am talking about maybe the doctors, and some other professonds.

Com. Baraza: One more question. You talked about limited acreage, was it just for in terms of acquistion, or in terms of

subdivison?

Peter King'ori: | was taking about subdivison of land, it should not go beyong, five or ten acres. When it is ten acres, it
should not be more, it should not be divided more.

Com. Baraza: So, how do you propose they work. You talked about somebody with ten sons and ten acres. And you don’t
wart it to be subdivided, so, what do you want the Mzee to do with the sons, what kind of environment are you going to cregte,
you know, to make sure thet, those sons who are going to be beneficiaries of the one acre each, will not need thet.

Peter King'ori: My proposd is, if it is less than ten, they should use it as a commund, they just build like a kind of village
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within that farm, and the large part of the faam is used for the economica benefit, instead of maybe fragmentation, and building a

lot of houses in the same same land.

So, aland should be set for building the houses and the rest used for economica activities.

Com. Nunow: Yes, that isinteresting, it is okay you can regigter. In some countries, the land is given to the firg child, if it not
divisble if it within ten acres, if you have only ten or twelve acres, you give to the firg child, the rest go to town and have no
land. You will give us you name, Mr. Situk, you ful names and then you proceed.

Alexander Situk: My names are Alexander Kiprono Situk, and these are my presentations.

One; persondly | think that the conditution should be made supreme, by rasing the present percentage, a two third mgority
should be raised.

On certain areas of the condtitution, should be put beyond parliamentary amendments. But parliament should not be alowed to
chair certain aress, like basic rights, dection timetable, defense and nationd security, structures and sytems of government, land
issues, this should be above a parliamentary amendment, parliament should not be alowed to amend such things

On defense, | fed tha the condtitution should provide for, should give provison on our defence forces, say the police, the
security, and how to guard the country.

Ancther factor is employment. When it comes to recruitment of the armed force. The condtitution should provide for how this
people should be recruited, and a commission to be set up, so thet it will assist inthis area, because we have found thet there is
alot of corruption, when it comes to the recruitment of the armed forces, a we saw the other day, and this will actudly
discourage patriotism and in future if the country goes into war, you find that, when it comes to forcing people, to go and say
you asss the country in fighting, it becomes a problem, because they have been discouraged, when it comes to employment.

The other factor, ison palitica parties. | fed that, in Kenya, we need to restrict the number of the palitical parties that we have,

to around four or three.

On the dtructures and systems of government, | fed that we need to have a president, and a prime miniger. And the president
to become the head of state, the commander in chief of the armed forces, attend to state functions, and gppoint aids of
conditutiond offices.

The prime minigter on the other hand, becomes the head of government, and maybe become in charge of parliament, become in
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charge of the budget, budgetary and dlocation, financid controls, that regard the expenditure of the government. This should be
inthe office of the prime minigter.

And then when we come to parliament, | fed that some changes aso should be made there. That M.Ps, the age limit, for those
who want to contest for a parliamentary seat, should be raised from 21 to 30 years. Presdentid from 35 to 40. But for voters,

we retain the same age limit.

The educationd levd dso, should be looked into, that is to say that, for one to contest for a parliamentary seet, he needs to
have a certificate, thet is O’levd certificate, should also posses a professond certificate.

That isto say that, if somebody goes to parliament, and the condtituent feds that he is not actualy serving them well, they need
to be recdled back, and this one should be as per, a conditutiona court, as established at, over two third mgority, of the
registered voter, had certicified.

These members dso, should be people of high mord standing.

| fed that they should be monogamous, they should aso be married not unmarried, and with the wife.

Ther source of wedlth should be known, thet is they should declare their source of wedlth, so that we should know that.

They should not have been convicted on corrupt dedings, or people who are under investingating on the State.

For the executive; | fed that, so conditions or rules have to be put in place. These are people dso who have to be moraly

upright, they should be married and with a wife, be monogamous, they should not have been convicted in corruption and they

should not be under investigetions. They should aso declare their wedlth, and aso, they should not engage in any business while
inoffice, or members of ther family.

When we come to the law or government. | fed that, council chairmen and mayors, should be alowed to serve for five years.

The same councilors should be recdled if they are not serving their people wdll, that isif it is established that, over two third
mgority of the voters, in the ward are againg his tenure in office, hisbeing in the office.

And then another factor is on, the media being partid, when it serves dl the palitica partiesin Kenya, now that we have a muli
paty state. The media should actudly be conditutiondly be dlowed, or be, | mean it should be written in the conditution let me
sy s0. That the media should serve dl parties equaly, without censor.
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And then for land, | fed that there should be no limit. Kenyan should be dlowed to own land, as much as they are able to buy.
And that for those big shambas, they should no longer be subdivided, they should be owned as companies, by the families who
want such big pieces of land. Because, when we subdivide them, we find that, they will at long last, become uneconomica. So,
tomel fed thereisno point of subdividing this pieces of land, and any Kenyan who can buy, a very big piece of land, should
be alowed to do so, to own the number of acres he is able to buy. | think that is the end of my submission, thank you very
much.

Com. Nunow: Asante Bw. Situk. Okay, tafadhdi ujiandikishe pale, na utupatie memorandum yako. M zee?

Mike Koima: Thank you Bw. Commissioner for the opportunity | have had, my names are Mike Koima, aresdent of Iten, of
Kelyo North. | want to begin by saying that, the current congtitution, which has carried us for the last 38 years, has been good.
But minor changes need to be done.  Because the time is short, | want to confine mysdf on only two areas. Education and
Land.

At the time of independence, we as a country, amed at fighting three enemies, ignorance, property and disease. But kind of,
we are misson the war. In that, education over time, became very expensve. | would recommend that education becomes free,
because Bw. Commissioner, when somebody is not educated, when somebody is ignorant, he is ungble to create wedth, he is
unable to fight disease. But when somebody is educated, is knowledgeable, he can protect himsdf, so | want to suggest that, let
us have free education, universary, maybe from pre primary, dl the way to the universty. That way, we shdl have educated
people, who will be able to make decisons and solve problems.

Secondly, the question of land; land is a naturd resource, which every Kenyan is entitled. Unfortunately, it may not be enough
to us, s0, the question of subdivison actudly, will continue, whether we likeit or not. Why Bwana commissoner is if | have ten
acres of land, and | have five sons, when they grow up and they want to have their own families | have to subdivide that land,
S0 that they can have land, unless land is provided elsawhere, which is not the case in our set up.

| have a quardl with the Minister of Lands, and the Commissoner of Lands, in that order. We have had Stuations whereby, the
Commissoner of Lands, dlocates you a state land, beit aforest, be it a A.D.C fam. And then immediady you get tha land,
ingeed of utilizing it, you sl it back to the state corporation. | think to me Bw. Commissioner, that is wrong. Because here is a
gtuaion whereby you are given something free, and you are sdling to the other person, exorbitantly.

Agan on land is that, you redize the question of giving land, is unfair. Because today you are given a land, tomorrow when
another land becomes available, you will find it is the same person who is getting the land, how about the other person who is
landless. | want to propose that, when land becomes available, say an A.D.C fam or even a forest. Then, look for qudified
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landless people, and then you give them asmdl piece of land, be it five acres, et them bdlot. So that you don’t say, | wan this
| want thet other area. Thais why Bw. Commissioner, we shdl be far, we shdl have a conditution which is fair. Wdll, there
are people who are, | don’t want to look back, because we shdl not be able to have solutions. Those who have acquired large
tracks of land, maybe fairly or unfairly, let’s put it a stop, and then say, from now on, if we have to acquire land, let us distribute
it equally.

You may ask me how do we get land, thereis dill some forest which are gill remaining, there are dill even the nationd parks,
and if we as Kenyans we are vaduing animas more than the human beings, then we will say we will not touch the forest, we will
not touch the nationd parks because they are animds, tourist will come and bring in a foreign annex. Well, if that money is
coming into the country, isit ussful to the common man. If it is ussful to the common man, then | say, the money coming from
the tourism sector, particularly the natioa parks, should be ploughed back. One’s land mugt be distributed equitably and farly
to dl people. Then to fight poverty and to create wedth, provison of water should be made available on the same aress.
Becauseif you are given land and there is no water, you may do very litle. Once water has been made available on the same
lands, then road network should be improved.

In some place you find, the land is very good, the mwananchi is very hard working, he has produced his produce, but he cannot
take it to the market, Imply because thereisno road.

So, as | summarise Bw. Commissoner is, if the naturd resource that we have which is land, as much as possible, let us
digribute it fairly to Kenyans, let us have free education, and | know when you say free education, you will ask me how sl
we finance. Let everybody pay taxes. | am aware that there are people, who are exempted from paying duty, paying taxes, yet
thisis not a specid person, heis not disabled. When you exempt the disabled person from paying tax, | have no quardl, but you
and me, who has been blessed by God to have good properties, and then you are exempted from duties, you are paying duty, |
am not paying duty, thet is an unfar law. we need to make far laws, so that we pay duty, and then we pay for the education,
we pay for the good road network, and the water. Thank you very much.

Com. Baraza: Thank you very much Bw. Koima, thank you very much for your views. That was the last person that said he
wante to speak, and therefore we want to close this sesson. And before we close, | want to say that we have been very very
happy with the way the whole exercise has been. So, | wan to thank everybody for their participation. We want to thank the
members of the committee and the didrict coordinator, for a very wel organized sesson. We want to thank you for your
views, and | so want to say that, what we are doing, is preparing a condituency report. So, propably sometimein Augus, we
will have the condituency reports ready, and it will be brought back to you, so that you can look at it, and find out whether
what you said, was actudly induded in the reports.

And we aso want to let you know that, as we debate the congtituency report, we will have the nationd report ready, the
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netiond reports will dso have the, it will be a consolidation of the ideas from dl the provinces, and it will have aso, the draft
condiitution, so that we will be able to look at the recommendations for the proposals to dter the condtitution, as wel as the
reports. And you will be able to look at it and discussit, and be able to probably give the views to the people who are going to
represent the didrict a the natiiond conditutiond conference, which will take place as soon as the dates are announced.
Because | am sure you are aware of the things that are going on in parliament, between extention and no extention, and so on.
That iswhy we cannot give a specific date, because those issues are dill debated. But, you will have an opportunity to look at
the views that you have presented in the condtituency reports, and be able to send us your comments and the mgor issues that
we have left out. And you will so have an opportunity to look at the nationd report and draft congiution, sometimes in the
next few months, so that you are able dso to respond to that.

| dso wanted to add that, wewill be soon be again tadking about dvic education, preparing the people, to debate the same
report, aswel as prepare for the nationd condtitutiona conference, and | think it is our hope that what many of you have been
hoping, that your viewswill find their way to the condtitution, we aso believe that thisis what is going to happen.

We arein Rift Vdley, for about three weeks, amost four weeks, because we have been working in North and Eagt for the last
two weeks. And then we are going to go to the South Rift, until sometimes towards the end of this month, | think around 22~
or 234, and then we will finih with Western Province, because we have covered dl the other provinces. And | think
immediatdy after that, we should be able to get the congtituency reports.

We want to say that we have been very plased by your own presentations and we believe that the people from this condtituency

are going to make their mark on the new conditution.

| think | will hand over to the representative. Mary Ruto, maybe on behdf of the chair of committee, and dso to close the

sesson for us, with prayer.

Representative: Commissoners, we redly thank you very much, thank you the commissoners and your team. We are very
greetful as a condituency. we have redly had a very good time with you, yesterday when we were in Tambach, we had dso a
very good time like this one, and we redlly thank God for the commissioners who have redly come to our didtrict. Because the
vay same commissoners are going to take in Southern divison tomorrow. So, we are redly very thankful for your coming, and
we are redly wishing you safe journey wherever you will go, until next time when we meet at the nationd levd. And when we
are dosng, | am cdling upon Mary Ruto, to come and close with aword or prayer. | am sure, the people of Kelyo North, we
have redly been very graeful, the way we have presented our papers, | know, with the hep of the dvic education, that we
redly had before this, it has redly helped us, and it has given us good way of presenting our papers.

So, we are dso very grateful to our civic educators, who redly went round and made sure, we were knowledgesble, of what
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we were supposed to present thisday. Thank you very much.

Mary Ruto: Thank you very much. The commissioners, ladies and gents, may | take this opportunity to introduce mysdf,
maybe | was not here in the morning, | came late, because | have a sck person, so | had to rush up and down, to see that he
gets medication. So | am very sorry. My name is Mary Ruto, | am one of the committee members of the Kelyo North
Condtituency Condtitutional Review Committee. | think many has been said, and | don’t have to repeat, | am only to ask our
people that, they continue on dvic education, because it is very important, especidly on women. | am very grateful because
many women today turned up to this commission, and they gave out their views. Maybe you will wonder why | didn’t give out
my views today, yesterday | gave out my views at Tambach. Many thanks to you and let’ s stand up for prayers.

Na tuombe:

Baba Mwenyezi Mungu, tuko mbele yako tena Baba kwa wakati huu, tukikushukuru, tukiliinua jina lako baba. Ni asante kwa
uinz ambao umetulinda kutoka asubuhi, hata wakati huu Baba ambao tumemdiza Baba. Baba asubuhi tulikuomba hili upate
kuwa Mwenyekiti, na ukawa Mwenyekiti Baba. Tunakushukuru kwa commissoners ambao wamefanya kazi kubwa sana
Baba, kuandika mambo yetu ambayo tumepeana sku yaleo. Baba tunakushukuru na tunainua jina lako.

Baba, wakati huu tunapoondoka Baba, tunakuomba utangulie kila mmaoja wetu, utangulie hata commissioners wanapoondoka
hapa, ukawefikishe mahdi wanapoenda Baba, wafike wakiwa sdlama. Gari ambayo wanatumia Baba, hili upate ukaifunike na
damu ya Mwanao Yesu Kristo. Nas ambao tutaondoka, na hata wade watabaki hapa Baba, tunakuomba hili upate
ukawafikishe nyumbani wakiwa sdama sdimini. Baba tungua yde tunayazungumzia hapa Baba, yatakuwa ya manufaa kwetu
nanchi yetu ya Kenya. Baba tunakushukuru kwa wakati huu na tunasema ni asante. Tunaomba haya yote, katika jina i la

Yeau Krisso Mwokozi wetu. Amen.
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