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CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS,  ELDORET EAST CONSTITUENCY HELD AT
MOIBEN SEC. SECONDARY SCHOOL ON 3RD JULY  2002

Present:

Com. Prof. Wanjiku Kabira
Com. Prof. Ida Salim – Chairing
Com. Abdirizak Nunow

Secretariat Staff In attendance

Irene Marsit                        - Programme Officer
Geoffrey Silas Imende        - Asst. Programme Officer
Josphine Ndungu                - Verbatim Recorder

The meeting started at 10.20 am. 

Macommissioners wako tayari  kuchukua maoni ya wananchi, kwa hivyo tafathali ingieni ndani ya ukumbi ili tuanze.  Na

wananchi kapla atujaanza, ningependa moja wenu ajitolee, kutupatia maombi ya kuaanza

Prayer

Commissioners tusimama zote na tuombe, baba katika jina la Yesu Kristo tunajikabithi mikononi mwako,  katika wakati

huu, katika mipango hizi ambaye imepangwa, na wageni wetu wameingia, tunakushukuru Mungu, kwa maana umewapa

safari  njema, kutoka Nairobi hadi area hii ya Moiben.  Tunajikabithi kwako Mungu hili kazi zote ambaye tukalileta saisi

uwende kulingana na matakwa yako,  utubariki Mungu, Utuongeze,  hadi tutakapo maliza kazi  hiyo.   Tukiomba  hayo

machache katika Yesu Kristo bwana wetu. Amina.

Asante sana,  hatua ya pili, ningependa  kuchukua  nafasi  hii  niwatambulishe  kwa  watu  ambao  wamefany  kazi  na  mimi

katika shuguli za katiba katik na katika Constitituency. Bwana Kiptoo ni  mwana  kamati  wa  Eldoret  South  kakini  pia

anatutumikia   katika  District   kama  Translator,  kutoka  kwa  kikalenjini  to  Kiswahili  ou  Kingereza.  Ruth  Kemboi  ni

mwana kamati  waa  Constituency  kamiti  wa  Eldoret  East,   na  mwenyeji  wa  hapa  Moiben,  wengine  wanatoka  mbali

mbali  hawajafika,  Bwana  Christopher  Mitei  ni  Assistant  katika  Ofisi  ya  District  …Center  na  mimi,  Bora  District

coordinator katika ulaya, Asanteni.

Com. Prof. Ida Salim:  Ningeaza pia kwa kuwajulisha wenzangu hapa, ambao tumetoka kwenya tume ya kurekebisha

katiba.   Kwa mkono wangu wa kushoto ninya  Prof.  Com.  Wanjiku  Kabira  ambao  ni  wana  tume.   Kwa  kulia  ninya

Com. Dr. Abdirizak Munow. Mimi mwenyewe naitwa Mohamed ida Salim pia ni Commissioner na tena ni moja katika
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ya manaibu wa mwenyeki wa tume Prof. Ghai.  

Tumefufahi sana kufika hapa hivi leo kufungua na kusikiza maoni ya wananchi katika Constituency,  hii ya Eldoret  East  

 sina aja  kwa  hakika  kueleza  mengi  juu  ya  umuhimu wa   kutoa  maoni  juu  ya  hii  katiba,  kila  siku  ikipita  tunafahamu

tumefahamu sana kufika hapa kwa,  hivyo sisi na vizazi vijavyo watoto  wetu na wajukuu  wetu.   Kwa  hivyo  tunatarijia

kwamba bwa Bori na wenazake na pia hao  waliyo  fundisha  water  elimu  wa  yarahia  hapo  awali,  wamefancy  kazi  ya

kutosha,   Kuelimisha wananchi  katiba yaliyomo katka  masomo ya ni maswali gani,  ni  maswali  gani,  ambayo  yastaiki

kusingatiwa ili, kwa hivyo tumekuja na wenzangu  commissioners kupokea maoni yeni.  Tuna hakika kwamba kazi hiyo

muhimu ya kuwaelimisha imefanyika..  Tunayo   pia  wenzetu  katika  hii  kazi  ya  kukusanya  habari,  tunayo  programme

officer  wetu  Irene  Masit,  ambaye  kazi  yake  kwa  hakika  ni  kuhakikisha  wale  wanahusika  wanafanya  kazi  yao  zawa

zawa.   Pia  tuna  vijana  wawili,  kwa  upande  huu  ninaye  Joseph  mnaye  mwona  pale  amekaa  na  upande  huu  yuko

Geoffrey.   Kazi  yao  ni  muhimu  sana,  kazi  yao  ni  kuhakikisha  kwamba  kila  nene,  kila  maoni  yatotolewa  hivi  leo

yatafanyiwa recording, yakishashikwa Geoffrey ataandika na Josephine pale hakikisha kila neno litanazwa kwenye tape,

ili tukirudi huko kwenye kituo chetu kikuu Nairobi, na kuanza kazi ya kuchambua, na kuchanguliwa, maoni ya wananchi

kwamba kila ombi la kila moja wenu, liko kwenye rekodi  zetu.  Kwa hivyo sis ndiyo tumekuja kufanya kazi hii na kila

moja na madaraka yake.  Mimi pia na wenzangu tutaandika maoni yenu, na kwa hivyo sasa  tuko tayari kupokea  maoni

hayo.  

Kuna njia mbili ya kutoa maoni, kuna njia moja ya kutoa maoni yamekwisha andikwa,  bila shaka wako kati  yenu hao

mliyofika  hivi  sasa  na  wale  watafika  hapo  baadaye  wale  wameshajitayarisha,  wamekuja  na  maoni  yaliyo  andikwa,

kwenye  memorandum  au  mzwada.   Hao  watatupa  memorandum  zao  wakisema  hii  ni  memorandum  yangu,  katika

memorandum nimetoa maoni yangu juu ya mambo hayo.  Huyo ambaye ana memorandum tutampa dakika  mbili  tatu,

siku isoma nasisitiza maana hakuna wakati.   Hatujui ni wananchi wangapi watafika.   Tungependa  kila  mtu  ajitayarishe

haraka na wazi wazi na maoni yake.  Yule mwenye memorandum tutampa dakika tatu,  kutueleza katika  memorandum

hii mimi nimezungumzia mambo matatu au mambo manne hata kumi au ishirini. Mambo haya ni 1-3….moja  baada  ya

moja.  Tukifanya hivyo hitakuwa rahisi sisi kusanya maoni yenu. Na  tukisikiza maoni baadaye ii ni moja,  lakini tukianza

kueleza mengi historia ya zamani ilivyo na kila kitu, hiyo itacheleweza kazi yetu ya kukusanya maoni, tuna siku moja tu

hapa.   Kwa hivyo mje na memorandum au na kutoa maoni  yenu,  moja  baada  ya  moja.   Yule  akuweza  kujitayarisha

kwa  memorandum  asione  waziwazi  aweza  kuja  hapa  mbele  tukampa  dadaki  chache  labda  double  ya  zile  ya

memorundum,  na  atupe  maoni  yake  kwa  njia  hiyo  hiyo,  ya  pointi.  Kwa  mfano,  nitachukua  mambo  ya  elimu,   mimi

nazungumzia elimi, katika eneo la elimu ningependa hili na hili lifanywe, katika eneo la matibabu ningependa  hili  na  hili

lifanywe, kuhusu mambo ya wambunge ningependa hili na  lile  lifanywe.   Punguza  maelezo,  mstaka,  na  lawama,  hii  ni

katiba siyo ya kizazi hiki chetu au kizazi cha watoto wetu au kizazi cha wajukuu wa watoto  wetu,  twataraji  kwamba hii

ni katiba ambayo  itaendelea  kwa  muda  mrefu  sana,  miaka  mia  mbili,  mia  tatu.   Kwa  hivyo  ataingawa  tuna  matatizo

tusieleze kwa urefu, matatizo hayo zote sisi ni wakenya tunafahamu mambo yalivyo au siyo, kwa hivyo point by point ili
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tuarakishe mambo, kwa hivyo hizi ndizo mbili, memorandum, au maelezo ya mdomo.  Na  njia ya  kupokea  maoni  pia

itakuja kila moja wenu ataitwa kwa jina lake na itafuatiliwa ratiba hii ya registration.  Yule aliye kuja kwanza atapewa

nafasi ya kwanza,  na wapili atapewa nafasi ya pili, lakini uenda  tukiona  wakina  mama,  wazee,  nyanya,  amekuja  kwa

kuwa  ni  mzee  uenda  tukampa  yeye  nafasi  mbele  vijana  au  mtoto  wa  shule  pia  ana  maoni  yake,  na  hao  ndiyo  watu

katiba hii ni muhimu zaidi kwao kuliko sisi atuna muda mrefu wakuishi.  Kwa hiyo hao uenda  tukawapa nafasi mbele ya

wengi kati  yenu, kwa hivyo tafadhalini tusilaumiane kwa ajili ya  jambo hilo, nafikiri tumekubaliana.  Mtu aweze kutoa

maoni yake kaw lugha yoyote,  Kiswahili, Kingereza,  lugha ya  mama  na  tunaye  mtu  mmesikia  kama  Bw.  Bore  tayari

kututafsiria, na ni hodari sana, hichi ni kikao cha tatu nimefanya naye ni mtu ambay lugha ya na tafsiri yake ni nzuri sana

na ya haraka na wazi wazi.  Kwa  hivyo  tuanze  na  Bw.  John,  pia  mwenzangu  amenikumbusha  jambo  la  maana  sana

ukija kabla ya kutoa maoni ni muhimu sana kutoa Jina lako ingawa mimi nitataja jina lako lazima pia useme jina lako,  hii

ni kuhakikisha kwamba tukirudi kusikisa maoni kwenye tape tunajua ni fulani anasema sawa.   Jina kwanza maoni, point

baada ya point  Asanteni.

Sasa namuita Bw. John Kiptala Chemweno ambaye atatoa  maoni kwanza,  karibu,  utakaa pale kwenye kiti utachukua

hiyo  mic  aanza  na  jina  lako  na  maoni.   Utamsikia  moja  wetu  pale  akigonga  juu  ya  meza  hiyo  ni  maana  yake  time

imekwisha.   Natafadhalini  tuhesimu  ile  time,  tukisema  wakati  wako  umemalizika  itakuwa  ni  ishara  kwako  kumaliza,

maliza.

John Kiptala Chemweno: Mimi najua ningependa kusema lakini tafadhali,  mtanipa  15  minutes  au  nitachangachanga

kwa  kuomba  wenzangu  wanisaidie  wakati  free.  Naam  nasema  hivi,  mimi  naona  dakika  tano  ni  short  lakini  kama

nikitaka kuendelea one of my supporters will grant his time.

Com. Prof. Ida Salim:  You use your five minutes, I am sure if you have points five minutes will be adequate,  tuanze tu

jaribu.

John Kiptala Chemweno: What I know is, a Constitution is,  may I speak  in English?  John Kiptala Chemwono, the

purpose of a Constitution  is to manage, a supreme law within law is a c………………………and the purpose  is to

harmonize all the laws of Kenya without conflict.  There is a lot of conflict in Kenya laws today.   Some are  by-laws of

Country Council, by-laws of Co-operative and so on, with sub- regulations and other things, which while I am a student

of  Constitution  that  is  why  the  statement  and  the  objective  and  purpose  is  to  harmonize.   That  is  why  our  law  has

tentatively still colonial and we have to take time to be colonized.

Financial quarrels  are  there too between too Countries and Central  Government and the  Public  at  large.   So  there  is

money  problem,  land  problem,  there  is  human  rights  in  every  four  boma,  there  are  women  rights,  boys  right  and

………….you can summarise all that within five minutes.  That all.

Com. Prof. Ida Salim: Thank you very much, bw. Chemwono, what I would suggest you do bw.  Chemwone,  there is

still time for you perhaps to write a memorandum, and give as many details as  possible,  on the various issues related to

the memorandum. Thank you very much.
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Tukienda mbele na muita William K. Komen.  Karibu bw. Komen.

William K. Komen: My names are William Kiplagat Komen.  I will speak in Swahili, group yangu inaitwa Sesia Youth

Group.  Tungetaka Katiba, nchi ya Kenya isingatie yafuatayo:

1. Ni kuonekana kwamba watu watibiwe katika hospitali free,  ama bure.   Elimu wapate  bure.   Kila  mkenya  asikufe

kwa njaa and pia wanakenya pia wachungwe au wangaliwe bila kupata matatizo, katika upande wa security,  wawe

secure ama wangaliwe ama wachungwe bila kupata  matatizo yoyote,  ikiwa  katika  barabarani,  kwa  matatu,  ikiwa

kwake katika nyumbani mwake awe na security ya kutosha.  

Wale  wote  ambao  wamepata  kupumzika  kikazi  wapate,  wapewe  pension  zao  ama  pesa  zao  za  kuretire  na

wangaliwe, kwa sababu yale shida ambayo tunapata hapa Kenya,  tunapata sana  wale  watu  ambayo  wanabomoa

manyumba  za  watu,  maduka  za  watu,  kuua  watu,  ni  wale  Ex  au  wale  wameretire.    Ya  mwisho  pia  Mukenya

angaliwe vizuri na serikari yetu ya Kenya.  Ni hayo tu.

Com. Prof.  Ida Salim: Tafadhali bw.  Komen ngoja  kidogo,  uende  kwa  maswali  ya  kupata  maelezo  wazi  zaidi.

Mwenzangu Dr. Nunow ana swali kukuuliza.

Dr. Nunow: Bw. Komen ulisema elimu ungependa ipeanwe ya bure, hadi kiwango gani?

Bw. Komen:  Ikiwezekana kuanzia Primary Level mpaka University Level.

Com. Prof. Ida Salim: Asante once again Bw. Komen na sasa namuita Bw. Joseph K. Limo, RCEA karibu.

Joseph K. Limo:  Kwa majina naitwa Joseph Limo kutoka kanisa la Sesia RCEA, kwa maoni yetu tuliona, kwa

kikundi cha Kanisa ya kwamba maji katika nchi iwe ni mahali ya serekali  pamoja  na  stima,  ili  tukiomba  stima  na

maji kupitia  kwetu, tuombe serekali sio mutu binafsi.  

Tungeingilia jambo kidogo kwa bunge, kwa sababu tunaposikia kwa redio inasemekana kwamba speaker  anapiga

kengele inaita wajumbe kuingia bungeni.  Kwetu hatukutaka namna hiyo.  Tulitaka mutu anaye kaaka  inje ya bunge

atumwe  nyumbani  kuchukua  kibali  cha  barua  kama  watu  wake  walimwambia  aende  akae  inje  ya  bunge  basi  ni

shauri letu.

Basi la mwisho sisi tupate ulinzi mzuri kwa sababu, majambasi wamezidi watu waaminifu.  Ni hayo tu.

Com. Prof. Ida Salim:  Asante sana Bw. Limo hayo ni maoni ya wazi kabisa  na umechukua dakika mbili tu badili

ya tano.  Kwa hivyo tunaweza kuona kwamba mtu anaweza kutoa maoni point,  by point ikawa zile dakika tano ni

nyingi.  Tukiendelea mbele tumuite Bw. Jeremiah Chamaluk.

Jeremiah Chamaluk: Mimi iko furaha kama nyinyi mnakuja Moiben

Translator: Kama nyinyi mnakuja Moiben 

Jeremiah Chamaluk:Kouinon kaobwan Moibenko shidait ne kitinye ko beekyok kokanyor soko huru.

Translator: Anasema kwamba tatizo waliyo nayo hapa ni soka huru.

Jeremiah Chamaluk:Ko ndanyo soko huru agoi yu ngunon komi lagok kaa agokigo banan missing.

Translator:  Wakati  soka  huru ilifika hapa,  wakakosa  mahali  pa  kuuza  mahindi,  na  watoto  wako  sasa  nyumbani
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wakiteseka.

Jeremiah  Chamalu:Ngolyot  age  ne  rube  ko  serikali,  polis  komakoribech  kolindonech  serkali  kou

olekigimache.

Translator:  Askari  wanawacha  kulinda  raia  vile  wanastahile,  kwa  hivyo  wanataka  walindwe  vizuri  na  vyombo

vyote vya dola.

Jeremiah Chamaluk:Ngolyot  age  ko  sheria  ni  mi  Kenya  rani  koribe  bik  che  echen  konamen  MP  ak  koba

barak ago makeribe bik igo che mengech cheu echek.

Translator:  Sheria,  Fedha  na  kila  kitu  inatambua  waliyo  juu  serekalini,  raia  hata  Polisi,  kwa  hiyo  rasilimali  za

serekali zipate kuja kwa raia.

Jeremiah Chamaluk:Ko  nebo  aeng  si  kobek  ngalchoton  ko  kagimache  anyun  bikyok  kelenchech  kigenai

ngalek chebo chumba tagemi kimila niginyon kiruogikyok konyolu kerib kou  yon mwawech  chito  kole  ovyo

kiruogikyok  ovyo amune.

Translator:  Anasema tunataka mila iifathiwe tangu zamani, viongozi wawe ni watu wanaheshimiwa  vile  walikuwa

wakiheshimiwa tangu zamani.

Jeremiah Chamaluk:Aya kotini kokawek kotini  ngemwa  boisiek  en ka  ngalek  che  kagimwaini  bikyok  koki

koik makoraek bik kwechken agine kotini koyan ngalec choton bo bik che makoraek.

Translator:  Kortini wamekuwa wakora,  na wamefanya maneno ya uongo, kwa hivyo mahakama ya wazee ipate

kukubaliwa na itekeleze kazi ya kesi za kinyumbani.

Jeremiah Chamaluk:Amwae  kora  en Kenya  kou   ngalek  chebo  bundukisiek  chu kobwa  koret  agoi  mbaka

nenyon  nebo  Kenya  kobwane  makoraek  kobendi  koret  age  ak  konyon  konamke.so  ngunon  bundukisiek

kokikonyi korani.

Translator: Silaha zimejaa katika taifa ili, kwa hivyo Katiba ipate kuona njia ya kuzuia silaha kuingia katika taifa hili

kutoka inje.

Jeremiah Chamaluk:Nebo mwisho  kemache  boiyot  ye  kakwo  retire  president  Arap  moi  kerib  bichoton  mi

serikali komakiname koik ovyokou yon mayai ki en serikali.

Translator: Kiongozi, Raisi akistaafu alindwe na sheria apate kuchungwa. 

Jeremiah Chamaluk:Kongoi.

Translator: Asante

Com. Prof.  Ida Salim: Asante sana Mzee Jeremia Chamaluk kwa maoni yako.   Sasa  namuita  Hezekiel  you  are

most welcome as an observer.  Sasa tumuite Bw. Jonah Chebet.  Please start with your name.

Bw.  Jonah  Chebet.     My names  are  Jonah  Kiptoo.  I  am  a  resident  of  Moiben  Location  in  Eldoret  District

Constituency.  My views I will start  with citizenship.  Kenya citizen should be somebody who was born in Kenya

by Kenyans and those who are married by Kenyans from outside.  

On  the  side  of  defence  and  national  security:  All  forces  should  be  disciplined  and  walk  under  the  law  and  the
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President must be their Commander in Chief.

On the side  of  Political  Parties:  I  would  suggest  that  all  political  parties  to  be  registered  without  giving  them  the

number.  Also they should not be financed by Government or using public funds.  The system of Government which

will retain the Unity Government to be controlled by the Central Government and we should have the post  of Prime

Minister.

Legislature:  A voter  must be  18 years  of  age  and  a  member  of  parliament  should  be  over   35  years  old  and  a

member also must be having a diploma or above on the side of education.  A MP can be recalled back  home if his

duties are  not pleasing those who elected him.  An  MP  salaries  should  be  reduced  to  Kshs.  50,000/-  and  there

should be no coalition Government. The Dominant Party  will form the Government without coalition.  

Executive:  The Presidential  Candidate  must be  a Kenyan citizen by birth and he must own property,  there will be

no fixed tenure for the President.   I  suggest that the President  will  be  elected  as  still  popular  and  he  wins  by  the

vote.  Winning the election.  There should be no  misconduct  on  the  President  while  in  office.   We  should  have  a

Provincial Administration to act as law implementers.

Judiciary: We should have Law Courts at divisional level for petty cases like the one for busaa and so on.   No  case

should last in court for more than six months.  We should also have native courts to deal with cultural cases and also

matter cases.  We should have a provision to review the law made by legislature.  

Local Government: A Mayor and Council Chairman to be  elected  by  Councilors.   A  Mayor  and  a  Chairman  to

have two terms of two and half years  each.   A Councilor can also be a Form Four standard of education and can

be recalled back if he is doing nonsense in the Council.  A nominated Councilor should be abolished.  The President

and the Minister should dissolve the Council if there is misappropriation of money.  

Electoral system of  Government:   We  should  ……………..representatives  and  should  retain  simple  majority  on

voting.   We  should  have  women  on  the  system.   If  a  Country  falls  on  a  party  he  has  the  right  to  be  elected  in

another  party.   Everybody  is  free  to  defect  to  any  party.   We  should  retain  25%  in  five  Provinces.  We  should

reserve seats  for specific interests,  like blind, disabled,  and mental redundant.   We  should  retain  the  geographical

Constituencies and moreso have to demarcate  more Constituencies and Wards.   Civil  and  Parliamentary  election

should be done at the same time.  We have to limit the expenditure of every candidate  and should be monitored by

Electoral Commission. 

President  to elected directly by wananchi.   Election to be  extended to two days instead of one day.   Votes  to  be

counted at  every  polling  station.   The  Commissioners  should  serve  in  office  for  three  years  before  election.   By

finishing I will basic rights to University, free medical services and job opportunities.  
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Lastly,  the  Government  should  guarantee  farmers  to  market  their  farm  produce.   The  Constitution  Commission

should have a Minister for  Justice  and  Constitutional  Affairs.   The  Speaker  and  the  Attorney  General  should  be

Executive  to  hold  powers  during  the  Presidential  election.   The  results  of  the  President  election  should  be

announced by air and mass media.  Thank you.

Com. Prof.  Ida Salim:     Thank you very much Bw. Jonah Chebet  for your  views.   They  are  very  wide  range

covering very many subjects, and you managed to do that just in five minutes.  So it is possible to give wide ranging

views within such a short period.  Asante sana.  Na sasa namuita Bw. Richard Kirwa

Richard Kirwa Busienei:  Jina langu ni Richard Kirwa Busienei.  Yangu ni machache sana.   Na  zungumzia kuuzu

utawala wa mkowa, Administration kwanza nitaanza na Chief and Assitant Chief.s:

• Chiefs achanguliwe na wananchi

• Chief na manaibu waende transfer mahali popote wilayani.

• Ya tatu ni Mzee wa mitaa, achaguliwe na wananchi, na apatiwe mshahara pamoja na uniform.

• Ya inne President kama ingekuwa ni uwezo wangu, si vizuri kubadilishwa mara kwa mara.  Kama ingekuwa

uwezo wangu angeweza kutawala mpaka kifo  chake.   Sababu  najua  kubadilisha  dereva  mara  kwa  mara

atakosa accident kufanyika.  Hivyo ndivyo President kubadilishwa mara kwa mara atakosa kuchuka.

• DC ibaki ilivyo na PC  Asanteni kunisikiliza.

Com. Prof.  Ida  Salim:  Mzee  utasubiri  kidogo  kuna  swali  moja  au  mbili  hapa  tupate  kufahamu  zaidi  mapendekezo

yako.

Com. Nunow: Umesema Machief na Manaibu wao wasichaguliwe na wawe wanapigwa transfer,  ni hivyo ulisema ama

sikukuelewa vizuri, na pia wawe wanapelekwa transfer.  Kama Machief watachaguliwa na watu,  na watapigwa transfer

kupelekewa  watu  wengine  hawakumchagua  ni  kama  kumpeleka  transfer  mbunge  yako  ambaye  umemchangua  hapa

unampeleka west pokot itawezekana? Ama unamaanisha wapigwe transfer kwa wilaya.

Bw. Richard: Mima nasema kwa wilaya.

Com. Nunow: Okay Asante.            

Com. Prof. Ida Salim:  Asante sand Bw. Kirwa.  Sasa namuita Joseph Kimeli Toroitich.  

Joseph Kimeli  Toroitich:  Jina langu ni Joseph Kimeli Toroitich.  Mimi ni mkaaji wa area  hii ya  Moiben.   Langu  la

kwanza ningelipenda nchi ii hiwe nchi ya majimbo.       

La Pili ningelipenda Raisi achaguliwe na wananchi bila kutoka kwa Constituency.  Pia Makamu wa Raisi achaguliwe na

wananchi.

La Tatu ningelipenda Ministers wawe wametoka katika PS,  kusikuwe na Minister ametoka kwa MP.   Minister atoke

kwa PS.  
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La  Inne  Majeshi  yetu  ya  nchi  hii,  wakati  hakuna  vita  katika  nchi  wawe  wanafanya  kazi  mbali  mbali  nchini,  mfano

kujenga mabarabara, kujenga dams, na kazi mbali mbali ya aina hizo.

La tana ningelipenda serekali wawe ndio wameangalia mambo ya stima, mambo ya maji kusikuwe Parastatal  kama vile

Power, iwe ni serekali yenyewe inaangalia masilahi ya wanainchi.

La sita, ningelipenda Machief wachaguliwe na wanainchi.

La saba ningelipenda serekali pia waangalie, mishahara ya wafanya kazi ambapo unaweza  kuta kama Parastatal  mfano

kama  Power,  Kenya  Pipeline  unaweza  kuta  mtu  anakiwango  sawa  na  mwingine,  lakini  anapata  mshahara  kubwa

kushinda  mwingine.   Ningelipenda  serekali  iangalie  upande  hiyo,  waangalie  watu  wote  wawe  mshahara  hata  kama

nikushindania  kiwango  fulani  iwe  siyo  kiwango  ya  elfu  mia  moja.   Nikiongeza  mfano  pia  hapo  unaweza  kuta  okay

umetoka  shule  na  mtu  fulani  ameandikwa  katika  serekali   analipwa  mshahara  elfu  hamsini.   Ukienda  kwa  Pipe  line

analipwa  mshahara  elfu  mia  mbili  iyo  tofauti  naona  kama  ni  kubwa  so  nilikuwa  naonelea  kama  serekali  ingeliangalia

upande zote.  La mwisho ningelipenda  mtu asiwe mwananchi wa Kenya asiwe anashikilia shamba fulani, ningelionelea

awe anakodesha shamba hilo.  Asanteni.

Com. Prof. Ida Salim: Asante sana Bw. Kimeli Toroitich.  Nataka kuwashukuru hawa jamaa waliofika hapa mbelene,

kutoa maoni yao  mpaka  hivi  sasa  mnaona  ni  point  by  point.   Kila  point  ni  wazi  kabisa.   Sasa  namuita  Bw.  Antony

Tangui.

Antony  Tangui:  Jina  langu  ni  Antony  Tangui.   Maoni  yangu  ambayo  ningetaka  serekali  yetu  ambayo  inalinda  nchi

……………………..noise.   Nataka  serekali  yetu iwe kama ilivyo wakati  wa kalenjini, maana serekali  wengine  watu

wengine kutoka mbali mbali 

Interjection:  ishike karibu na mdomo kidogo mzee ibakie………..

Antony Tangui: Watu wengine kutoka nchi mbali, mbali, anakuja na wajambasi kusumbua sisi na upande ii yetu akuna

kitu ya wajambasi,  maana maoni ya kwetu zamani, kitu ya mtu ni kitu ya mtu hapana wengine  kunyanganya.   Nataka

serekali ichunge.  Asante.

Com.  Prof.  Ida  Salim:  Asante  sana  Antony  Tangui  kwa  maoni  yako.   Sasa  namuita  James  Arap  Togom.  Yuko?

Karibu.

James Arap Togom:  Kwa majina ni James Arap Togom, Kutoka kathenese,  sub-location ya Toloita.   Mimi nitatoa

tu maoni machache kuhusu  Katiba  ya  nchi  yetu.   Waheshimiwa  Commission  wetu,  ningependa  kutoa  maoni  kuanzia

upande wa elimu.  Elimu ni kitu mzuri sana ambaye inasaidia mtoto. Kwa hivyo kitu ningependa kusema kuhusu elimu ni

watoto  wetu  katika  Kenya  wasome.  Free  kusaidiwa  na  serekali  kuanzia  class  ya  kwanza  na  kuendelea  mpaka

University.  Ni lazima serekali yetu agaramie hiyo kwa sababu tunataka kuodoa ujinga.

Jambo la pili ni matibabu, tena ningependa kwa kutibu magonjwa kwa  sababu  hiyo  ni  kitu  mbaya  sana  lazima  tuuwe
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tena.   Afya ya watu wetu iendele kuwa mzuri.  Kitu ingine  pia  ni  kuhusu  mashule,  hiyo  jambo  ya  sponsorship  katika

mashule zetu, Primary, Nursery, mpaka Secondary naonelea sponsorhip ipaki hivyo.  Kwa sababu siyo mbaya.

Discipline  ya  watoto  wetu  katika  shule  tena,  ikipaki  bila  sponshorhip,  sehemu  zingine  kama  devil  worship  inaweza

kuingilia  pale  na  kuharibu  watoto  wetu.   Kwa  hivyo  makanisa  zetu  ibaki  kusponshor  mashule.   Jambo  lingine

ningelipenda kutaja ni kuhusu mpaka zetu, mkowa,  ulaya ata  na tarafa.  Isiguze mipaka lakini ikitaka kukuzwa ni lazima

kuhuliza wananchi wanaohusika,  Tena kuhusu makanisa ambayo iko katika nchi yetu iendelee sioni ubaya.   Lazima  tu

kuangaliwa  wanamafundicho  mazuri,  siyo  mafundisho  yale  ingine  ambaye  wanaweza  kusema  mtu  asiende  cibitari,

wengine  wanaweza  kusema,  wanafungiana  kwa  manyumba  na  kujichoma  na  kusema  hiyo  ndiyo  njia  ya  kwenda

mbinguni.  Mathehebu mazuri ambaye inamafundisho mazuri ya kikristo.  

Jambo lingine ambaye ningependa kutoa kwa upande  wa  Raisi,  ningependa  kusema  maoni  tuongozwe  na  Raisi.   Na

Raisi lazima aulize maombo yake yote ambaye anataka kufanya lazima aulize bunge.  Bunge apate  uwezo ili mtu moja

Raisi asipitishe kabla ya kuuliza bunge.  Jambo lingine  tena  ningependa  kutaja  kuuzu  serekali.   Mahali  popote  katika

nchi  bila  kujali  kabila,  bila  kujali  vyama  afanye  maendeleo  isiendelee  vile  mara  ingine  tunasikia  ati  hapa  maendeleo

inachelewa  kwa  sababu  ati  ni  opposition.   Hata  saa  ingine  ni  kabila  ingine  maendeleo  ifanywe  mahali  popote  kwa

sababu inatengenezwa na mahali ya kenya.

Utamaduni: Utamaduni ya kila kabila  ieshimiwe  na  iwekwe  sheria.   Kwa  mfano  engagement  ama   kuoa  na  kuolewa

lazima  kuheshimiwe  na  hiyo  yote  lazima  iwe  na  certificate  registration.   Na  kumaliza  ni  upande  wa  kuhishi,  ni  vizuri

Mkenya anaweza kuhishi mahali ambaye iko shamba hapo ana haki ya kuishi hapo.   Lakini kwa upande  wa  uongozi,

anaweza kuwachia wale wako na majority hapo ya kabila yake.  Hiyo ndiyo ningependa kusema kwa ufupi.  Asante na

Mungu awabariki.

Com. Prof. Ida Salim: Asante sana Bw. Togom, na Mungu akubariki kwa maoni yako.   Na  I see  some young school

children at the back.  Are any one of you registered to give views? Yah, may be then I can give you a chance to give

your views so that they can go back  to school.  How many are  registered  to  give  views?   Can  you  raise  your  hand?

Caro  tuwape  nafasi  ya  kwanza  hili  warudi  shuleni  sawa.  Nicholas  Yuko?  karibu  Nawengine  ikiwezekana  mnaweza

kuja hapa mbele mkakaa mkasikiza.  Ama mkamsikiza mwenzenu mkarudi au kuendele kusikiza mkipenda.   This is the

Constitution for you young people  so you should be very interested in it.  Nicholas you start  with your name then your

views. If they are point by point give us time don’t run through them too first so that we can take them down.

Nicholas  Kiobon.   I am Nichola Kiobon from Moiben High School.   I  have  some  views  here  that  our  Government

should reduce the burden that the parents are taking in education.   This is to take  part  in the paying of school fees and

reduce  the  amount  that  the  parents  pay,  because  we  know  that  most  of  the  Kenyans  are  poor  and  are  below  the

poverty level, so this this to ensure that those children from  the  poor  families,  get  education.  I  could  suggest  that  the

President should be elected by the people or the citizens.  The Parliamentary competitors also should not run away from
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their parties when they are defeated and run to other party and stand for those parties,  they should stand on their party

even if they are not elected.  Also there should be vote of no confidence if an MP or any member who is the head is not

capable of doing the work he is responsible for in time and also,  he is not able to develop the country.   Those are  my

views.  Thank you.

Com. Prof.  Ida  Salim:  Thank  you  very  much  Nicholas  for  those  views.  Please  come  over  there  and  register  your

name. Any questions?

Sasa tunarudia ile list yetu na twamuita Bw. Samuel Maiywo.

Samuel Maiywo:    Kwa majina ni Samuel Maiywo. Sharing costs  in health centers  and hospitals  should  be  banned,

because many Kenyans are  poor  for they are  not able to pay.   The Government to offer free  medical.   The  Kenya  I

propose not tea  producing country especially agricultural cearea  produce because  many Kenyans depend as  earnings,

good market for maize, wheat, and millet will make Kenyans wealth and teach children and uplift living standards.

Thirdly, Presidential  powers  for being above the law must be  abolished.   President  must  be  under  the  law,  President

terms must be  five years  only.  The Government must gan by our Legislation  or  Parliament and any MP who will not

work for his people must be declared vote of no confidence by his area as well as Councilors.  

Customary law should, or must be the practice in our Country.  Family inheritance this have caused small division by all

right by the parent.  They could be abolished in the practice of meeting other children the Government will take  part  and

share the property  equally, to his or  her children.  Concerning ………………….rationalization   Today to  be  paid  a

salary…..I  propose  by  the  Government  this  leaders  are  very  important  both  in  security  and  in  administration  in  the

village.  They know each family’s name  and  home.  Chiefs  and  Assistant  chief  to  be  removed  and  abolish  the  posts.

This leaders were now lower to society  or  community where idlers they were now only to earn salaries.   This leaders

are corrupt.  

Concerning Police officers,  I propose  9 Kenya were the leading corruption they were Magistrate and  Judges in  their

situation, their powers must be removed,  they are  harsh on wananchi.   This officers must be  ………….I  propose  free

educaion,  must  be  free  in  Kenya  to  enable  poor  family  to  educate  their  children.   This  will  elevate  Kenyans  to

……………….That’s my proposal.

Com. Prof.  Ida Salim:  Thank Bw. Maiywo.  Please register your  name  over  there  and  sign  the  register.   We  have

another student and I would like to suggest again that we give him a chance to speak so that if he has a class in the next

few minutes he can go back to the class.  Can I do that? Yes……..She  is Linet Nyawara  karibu,  start  with your name

please.

Linet Nyawara: Asante sana.  Kwa majina naitwa Linet Nyawara,  natoka katika shule ya upili ya Moiben.   Niko na

view;

• Ya  kwanza  ni,  utakubaliana  nami   kwamba,  kuna  miaka  ya  wafanyi  kazi  kwa  sababu  wanafunzi  tunamaliza

shule, na tunarudi nyumbani na wazee wamefanya kazi kwa miaka mingi sana.   Hasa wanataka sisi tutaendelea
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haje? Kwa sababu sisi pia tunakuwa na tunataka familia? Ni lazima watupe chance hata sisi tufanye kazi.  Kwa

hivyo miaka ya wafanyi kazi ipunguzwe, wasifanye kazi saidi ya miaka kumi.

Interjection: Akiwa miaka yake ni ishirini na tano a retire at 35?. Can you suggest a  retirement age?.

Linet Nyawara: 45 years.  Okay 

• Ya pili Raisi achaguliwe na Wananchi.

• Ya  tatu  ni  kitabulisho,  kuna  vijana  wamefikisha  umri  wa  kupata  kitambulisho  na  hawana  kitabulisho.   Na

wakienda kutafuta kitabulisho ni lazima atoe kitu kidogo.  Lazima Police awe hapo na iyo kitu kidogo asitoe juu

ni right yake apate kitabulisho

• Ya mwisho ni karo: inastahili serekali iwasaidie wazazi ili wanafunzi wasome. 

Com.: Iwasaidie Vipi

Kuwalipia karo  kwa sababu kuna wanfunzi wanaweza kufanya vizuri na  hawana  iyo  chance  ya  kuendelea  na

masomo yao. 

Com. Yani Elimu iwe ni ya bure.

Linet:  Ndivyo.

• Ukiangalia sana,  kuna wafanyi kazi wenye wametoka inje, na sisi pia tumesoma na tunaweza kufanya kazi

kama hiyo.  Lakini wanapeya chance, watu wakutoka inje na sisi wakenya hatupati chance ya kufanya kazi.

  Ni hayo tu.

Com. Prof. Ida Salim: Asante sana Linet kwa maoni yako.  Hawa ni vijina ambao kama iliyosemwa Katiba inawaimu

sana kuliko kwetu sisi wazee, na kwa hivyo maoni yao lazima yawe yakusikilizwa.  Na sasa na muita mama wa kwanza.

  Magaret Majengo, Mama twakukaribisha.

Margaret  Majengo:  Asante.   Kwa  majina  naitwa  Margaret  Majengo  na  ninasema  sababu  tunashukianga  katika

kanisa,   Yesu  ni  mwokozi  wa  maisha  yangu,  na  kanisa  langu  ni  CPK  na  ninapenda  vile  nilisikia  mwito  wa  Katiba,

imefika Moiben.  Na mimi usikiliza katika redio kwa makini sana inasema hivi “wanasaidia wale hawaishi vizuri” kwanza

sisi  hapa.   Mimi  nilikuja  mwaka  wa  sitini  na  inne  na  nimekaa  hapa  watoto  wamesoma  hapa  shule  ya  Moiben,

wamemaliza hawana kazi,  wasichana wameolewa tena,  wamerudishwa hapa na watoto.   Na  wanaume wako hapo na

watoto na mimi kwenyewe kuishi, si ya maana sana.   Na  nilisikia hiyo Katiba  nasema  ni  asante  sana.   Lazima  nikuje

nizungumze, halafu msikie kwa makini, kwa sababu mwenye hana analia.  

Hapa Moiben nina group ya women group ya wamama tuko ishirini.  Na  tumepata kaploti  moja,  na hatuna namna ya

kujenga.  Kuishi tu ndiyo ninakuja kwahiyo masharti nijue nitaishi namna gani.  Watoto  hawana kazi,  wengine wanaleta

wajukuu, na wajukuu tena wako  kwa  shule.   Nina  shindwa  na  maisha  yao  ya  baadaye  itakuwaje.   Yangu  ni  kuishi.

Yangu ni hayo na sema ni asante.

Com.  Prof.  Ida  Salim:  Labda  ungeongojea  kidogo  mama,  uenda  wenzangu  wakataka  kupata  maelezo  kidogo,

wafahamu wazi wazi,

Dr. Nunow:  Mama umesema ile shinda iko, ushataja, unaweza kutueleza nini ungependa Katiba lifanye.  Kwa sababu

Katiba mpya ya nchi ndiyo inatengenezwa, sasa umesema ile shida inayo wapata hapa.   Ungependa katiba mpya ifanye
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nini ili iraisishe maisha yenu?

Mama Majengo:Napenda katiba ikamilishe  tuishi  tupate  hali  ya  chakula,  sababu  kama  mtu  akuli  uwezi  ishi,  hatuna

pahali popote tunafanya tu kibarua ndiyo tunapata matumishi.

Dr. Nunow: Na umesema habari ya watoto wako.  Sasa watoto hawa wanapata elimu?

Mama Majengo:  Wajukuu ndiyo wanapata wako nursery, wengine primary, na wengine hakuna.

Dr. Nunow: Kwa hivyo hakuna shida ya elimu?

Mama Majengo: Hakuna kwa sababu mama yao, baba yao walisoma zamani.  Wajukuu ndiyo sasa ninaendelea nao.

Dr. Nunow: Shida ni ya maisha kama ulivyosema, 

Mama Majengo: shamba hakuna nina fanya kibarua ndiyo ninakula.

Com. Prof. Wanjiku Kabira: Na mama ulizungumza juu ya women group, si umesema mna women group?  Ungetaka

wasaidiwe kwa njia gani.

Mama Majengo: Tunataka tusaidiwe tujenge hiyo plot, tupate biashara ndani yake.

Com. Prof. Wanjiku Kabira: Na kwa hiyo group kuna wakina mama wengine, na wana watoto wanapeleka shuleni.

Mama Majengo: Lakini na taabu, taabu hata jana walifukuzwa.

Com. Prof. Wanjiku: Wasichana wanafukuzwa 

Mama Majengo: kuto shuleni, hapa Moiben 

        Com. Prof. Wanjiku: kwa nini

        Mam Majengo: Shillingi mia moja sabini hakuna saa hii sasa hakuna kibarua

Com. Prof. Wanjiku: Kwa hivyo unataka wakina mama hao wengine wasidiwe namna gani juu ya watoto? 

Mama Majengo: Kama una shamba unaweza kupata mapato, kwa shamba lakini kama hiko bure auna kile utapata.

Com.  Prof.  Ida  Salim:  Mama  Margaret  umewandikia  maendeleo  ya  wanawake,  mkiwa  ni  group  ya  wanawake,

mmewaandikia ili wawasaidie ili wawasaidie kuanzicha kitu kwenye plot yenu.  

Mama Majengo: bado

Com.  Prof.  Ida  Salim:  Ningependa  ikiwa  mnaye  secretary,  katibu  wenu  katika  chama  chenu,  mnaye  mtu  anajua

kuandika?  Huyu  anaweza  kupata  msaada  akapeleka  maombi  yenu  kwenye  chama  kikubwa  kabisa  hapa  nchini,

Maendeleo ya wanawake.  Na  chairman ni Bi. Ziporah Kittony bila shaka mnamjua, hata hapa ana  shamba  karibu  na

Kitale.  Bila shaka mngempelekea maoni yenu mkapeleka ardhi hile ya plot yenu ata  ………..njia  moja aua ya pili aua

ya tatu kuwasaidia kidogo.  Na kwa upande wa elimu mmesikia hawa wanafunzi pia wanalia karo, ni jambo ambalo sisi

tunalichungua  ikiwa  ni  Katiba  na  bila  shaka  jambo  litafanywa  kusaidia.   Asante  sana  mama.   Na  sasa  kama  vile

ulivyosema nchi ni Katiba ambacho itafikiria kila  mwananchi  hapa  nchini  na  kati  ya  wale  ambao  ni  lazima  tuwafikirie

hiyo  ni  amri  tuliyopewa  katika  ile  sheria  iliyotubuni  kwamba  walemavu  lazima  wafikiriwe  mashaka  yao,  na  hivi  leo

tunaye mlemavu ndugu yetu Joel Kibyego.   Ningependa  tumsikise  yeye  tumpe  nafasi,  na  ameshakaa  hapa.   Na  Joel

unaweza kutupa maoni yako, anza na jina lako tafadhali.

Joel  Kibyego:  Jina langu ni Joel Kibyego.  Mimi ni mwenyeji hapa Moiben.   Na  maoni yangu mwenye atanisomea ni

huyu mwenzangu tuko na yeye hapa.
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 Kwa  majina  ni  Joel  Kibyego,  anatoka  Eldoret  mashariki  na  anapeana  maoni  yake  kwa  tume  ya  marekebisho  ya

Katiba.   Mimi ni moja wa watu wasiyo jiweza kimaisha.   Mima ni mlemavu, kwa hivyo ningependa  kuwasilisha  kwa

tume ya marekebisho ya Katiba.   Kusema  kuwa  sheria  kuuzu  walemavu  iwepo.   kwa  kuwa  uwa  tunasikia  kwamba

kuna misaada inatoka kule kwa taifa lakini haitufikii, kama kungekuwa na sheria ya kuhakikisha kwamba kila mlemavu

amepata pesa hizo tungekuwa tunajisaidia kwa biashara ndogo ndogo kwa kutumia mikono yetu.

La pili, ipitishwe ya kusema kuwa raia awe na  mamlaka  ya  kupitisha  hoja  ya  kutokuwa  na  imani,  kwa  mbunge  wao

anapochindwa kuwasilisha sehemu yake katika ubunge vyema.

La tatu,   kuuzu ofisi ya utawala,  sheria iwepo kuwa raia awe na mamlaka  ya  kuteuwa  Chief  na  wadogo  wao.   Kwa

sababu wale ambao wako sasa wameshindwa kutetea haki zetu. Wao wanao staafu kutoka kikozi cha jeshi kama Chief

kwa sababu watu hao awaelewi shida za raia.  Asante.  Natumaini maoni yangu itawasilishwa.  

Com. Prof. Ida Salim: Asante sana Joel Kibyego, na kuhakikishia maombi yako yatawasilishwa.  Asante.  

Na tukirudia ordha yetu ya kujiandikisha, namuita Christoper Mitei? 

Christoper Mitei:   Christoper Mitei.  I propose Federalism system of Government to be  instituted in Kenya.   That is

we  have  three  tire  system  of  Government.   That  is  Central  Government  ,  Headed  by  Prime  Minister  and  then  the

President as a ceremonial figure and we have also the three system of Parliament: 

- Upper House

- Lower House

Then in the State level we state headed by the Chief Ministers and the Governor being appointee of the President.  

The Local Government  where the Minister falls under Country Council and Uraban Council.  

My Second proposal, is the election of the President and the Vice President, I propose that the President  be  elected by

electoral callings.  This is constiting of all members all members of both houses and all regional assembly. 

My third point,  is salaries of membes of  parliament,  since  a  monkey  can  not  decide  forest  affairs,  I  propose  that  an

independent commission be instituted to ensure ………………………or if this people will pass  their salaries,  it should

not affect them, but it shall affect the incoming parliament that is after election not the present.  If they have to pass  their

salaries.  

Then may last point is about  Judiciary: There is a need to have supreme court  being the highest court  on the  land.and

then the Constitutional Court headed by the Chairman and Vice Chairman and then the six Judges to take  charge of all

the Contitutional  matters  or  affairs.   The  customary  court  to  be  reinstated  and  then  this  issue  of  justice  for  all.   My

suggestion is that the Government may exempt this court  from taxation, so that may not see  this  court  as  a  source  of

revenue.  So that even the poor will get access  to this court.   So  the Government may not see  it as  a form of revenue,
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like KRA and so forth.  It should exempt this taxation from the court so that everybody get access to it.  Thank you.

Com. Prof. Ida Salim: Thank you very much Mr. Mitei. Na sasa namuita Stephen Chirchir.

Stephen  Chirchir:   Commissioners  were  Constitutional  Review,  Kwa  majina  mimi naitwa  Stephen  Chirchir  natoka

kabanas village tuko kwa group ya vijana Kabanas youth group na memorandum yetu tunaongojea ikifika nitaforward.

Kwa  hivyo  mambo  machache  yalikuwa  kwa  memorandum  nitayasema  ili  iyo  memorandum  ikifika  nitaforward  kwa

Commission.

Ya Kwanza ni kuuzu elimu:  Serekali  iangalie mambo ya elimu kuwa free kutokea nursery mpaka university.  Hili  kwa

upande wa elimu mwanafunzi atibiwe kwa kiboko.  Tukienda mambo ya hospitali serekali itoe matibabu free.

Kwa mambo ya Administration: Post ya Assistant Chief itolewa.  Chiefs na Wazee wa mitaa au village elders  wapatiwe

pesa hili kazi ya Administration ianze  kwa mzee wa mitaa. 

Kwa mambo ya Raisi tuwe na system ya Uraisi na Raisi na Makamu wa Raisi  achaguliwe  na  wananchi  directly.   Na

wawe na two terms ya five years.   Raise awe na uwezo wa kuapoint Ministers and baada  ya hiyo Parliament waende

approave Ministers ambao  wamechaguliwa na Raisi.   Raisi asiwe ni MP wa upande wowote.   Na  kuwa  upande  wa

kura Raisi apate 25% ya votes kutoka provine tano ya Kenya.

Nanikienda upande wa Local Government Chairman ya Country Council na Mayor achaguliwe na wanainchi directly.

Political  party  tuwe  na  vyama  vitatu  pekee  na  hivi  vyama  watapata  finance  kutoka  kwa  registeration  ya  wananchi,

wasitoe mahali ya huma hili wa finance vyama.  Kwa hayo machache nitasema asante.

Com. Prof. Ida Salim: Asante sana kwa maoni yako very wide range again. And now I call Francis Komen.

Francis Komen:  My names are  Francis Komen.   I have got some topics the first one is Administration: I propose  a

coaliation of the Chiefs,  Dos,  and DCs.  And in every  location  two  Assistant  Chiefs  should  be  chosen  by  the  people

from the location. 

Two Agriculture, the Government should abolish the liberalization of all cereals  and revive all marketing centers  such as

KFA and Cereal Bond.

Three …………….the  State  should interfere with the discipline of schools,  from Primary  to  secondary   which,   was

originally banned by the teachers.  I also propose introduction of Computer  in all Secondary in Form one so that when

the children leave there  Form four they are computer literate.

Land:  The Government should revive all ADC farms and possess  all research farms and put in the proper  use.   Large

scale farms owned by individuals should be protected by State from division for food security in the Country.  

Employment all Armed Forces,  Police,  GSU, NYS Aps etc.  recruitment should be done at  divisional level so that the
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rural folks will take a chance.   

Six all………….. should be at least graduates and Councilors should be at least KCSE Pass.

Retirement: I propose  retirement age of all civil servants,  teachers,  and others  in Government should be 47 years  Old

and their benefit should be prepared within a months period.

Business:  Second hand clothes should be stopped  immediately and all the style industries revived for employment and

for employment purposes.  Thank you.

Com. Prof. Ida Salim: Asante sana Bw. Komen kwa maoni yako.  Sasa namuita Moses Too. 

Moses  Too: Kwa majina naitwa Moses  Too,  na nitatoa maoni yangu kwa Commissioner,  Nitaanza na elimu.   Elimu

iaanzishwe elimu ya darasa la nane, kindato cha pili, Form Four, Form six na University iwe miaka tatu.  Pili ningependa

elimu kutoka Nursery school iwe free hadi kindato cha pili.

Nitaenda kwa parties:  Nchi ii iwe na parties inne.  Nitaenda kwa Parliament.

Mbunge achanguliwe na asipofanya kazi ya wananchi.   Arudishwe nyumbani na wananchi kupitia kwa kura ya maoni,

pamoja na Councilors. 

Hospitali/Medical:  Mambo ya hospitali iwe free bila cost  sharing, halafu hospitali,  dispensaries iwe katika kila division.

Shamba mtu ambaye ako na acre nyingi katika nchi yetu ya Kenya iwe acre  mia mbili.  Na  kila mtu awe na kibali title

deed yake binafsi na saidi ya acre mia mbili itachukuliwa na serekali halafu wapewe squatters.

Judicairy:  Court zetu zianzishwe katika kila division ili iraisishe wananchi, kuenda katika court ya juu au ya district.  

Na mwisho ni mambo ya forestry iangaliwe na wananchi wenyewe siyo serekali.   Na  kila mwananchi  apate  maji  safi,

elimu,  na  ulinzi.   Na  la  mwisho  ambalo  ningependa  kuongeza.   Raisi  wa  nchi  atawale  miaka  kumi  na  awe  mbunge

sehemu anakowakilisha.   Asante

Com. Prof. Ida Salim:  Asante Bw. Moses  too kwa maoni yako tafadhali ujiandikishe pale.  Na  sasa  nafuatiya Daniel

Busienen

Daniel Busienen:  Kwa majina ni Daniel Busienen.  Ni Mkaaji wa Sorikoti location.  Na  anzia kwa Ministry of lands,

Nataka  allocation of lands asianzie  Nairobi  anzie  District  na  iwe,  ichanguliwe  kamiti  kutoka  kwa  District  ya  location

Kamiti.  Ichaguliwe kwa hao wazee tano.  Mwenye kiti si bwana DC.  Si.  Bwana DC ni mtu wa kazi na ananyakua na

kwenda, tenda nataka  serekali ya majimbo ambaye President atakuwa mwakilishi wakuangalia mambo ya nchi.  
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Mambo ya Education iwe free kutoka Primary hadi University. Tena mambo ya hospitali iwe free.  

Na kuna kanisa yangu inaitwa SDA minataka wanfanyi kazi wa SDA popote  katika jamuhuri ipatiwe ruhusa jumamosi

waende  kuabudu.   Hata  watoto  wa  shule,  wale  wanasomea  mashule  zingine  ipatiwe  permission  waende  kuabudu

jumamosi.  

Nafikiri  mambo  ya  Machief  wachaguliwe  na  wananchi  kwa  maana  wale  wako  wamechaguliwa  wakati  huu

wamechaguliwa  na  wajumbe  ambao  walikuwa  wanafanyia  kazi.    Ndiyo  wakachagua  naweza  chaguliwa  wazee  wa

chokora.  Kwa hivyo wananchi wachague Machief na Assitant Chiefs Asante.

Com. Prof. Ida Salim: Asante Bw. Daniel Busienen kwa maoni yako. Helen Yego.

Hellen Yego:  Asante sana Bw. Mwenyekiti.  Kwa majina ni Hellen Yego na represent the Anglican Church of Kenya,

Christian Community Services.  It  is a service to the vulnerable groups.   We have a memorandum and I would like to

highlight a few issues.  In our memorandum we have highlighted the preamble.   We  need  the  Constitution  to  have  the

preamble.  The Constitutional Supremacy.  The Constitutional of Kenya should the Supreme Law of the Land.  

Citizenship: We recommend dual citizenship.  Foreigners wishing to have citizenship should have lived in Kenya about

ten years can be granted citizenship.  

Political  parties:  Political  parties  should  be  automatically  registered.   They  should  play  the  role  of  mobilization  and

participation  in  goverance  and  MPs  defecting  should  not  be  re-elected.   The  Government  should  fund  all  political

parties. 

Structures and systems of Government: We should have a Prime Minister and a President.  A President  can be more of

a Ceremonial.  We should have a Federal system of Government,  which will stimulate economic grow and provision of

basic services to the people.

Legislature: The Parliament must be bound by the Constitution and must act in its accordance.  

The Executive:  The qualification of a Presidential  candidate  should at  least  Form Four.   The Presidential  tenure should

2 terms only of fives years only.  The functions of the President should be defined, in the Constitution, the powers  of the

President should  also be reduced.

Judiciary:  We should have a supreme court and a Constitutional court.   The Judicairy should be independent and none

partisan, free from political interfereance.  

Local Government:  Mayor, Council Chairman be elected directly by the people.   Authority should be made financially
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sound through funding.  There should be  moral  and  ethical  qualification  for  local  authority  candidate.   People  should

have the right to recall the Councilor, just the same way they would the MP.  Nominated Councilors should be there but

target the vulnerable groups.  Code of conduct should govern the Councilors in a Multi-party system.

Basic rights: Our fundamental rights are not adequate,  other  rights that should be entrenched in the Constitution are  the

right to know, the right to information, the right to live that is the right to livelihood.  The Constitution should protect  the

following as the basic human rights:

• Security

• Health care

• Water 

• Infrastructure

• Education 

• Adequate housing

• Adequate food

• Health environment

• Employment

The Governnment should take  the responsibility of ensuring that  all  Kenyans  enjoy  basic  human  rights.   The  speicific

issues  in  the  Constitution  should  contain  the  modern  bill  of  right  which  include,  economic,  social,  cultural,  annual

generation rights such as  sustainable development.   Protection of environment and the right to  …..as  well  as  the  right

information.  Right to free and compulsory education up to class eight.  The  Constitution  should  gurantee  all  workers

rights to trade  union representation.   Other  basic  needs  to  be  guranteed  by  the  Constitution  are:  right  social  welfare

especially for the vulnerable groups.  I have about five categories of vulnerable groups and these are:

• Women 

• People with disability

• Small scale farmers

• People living in pastoral areas

Women rights are not guaranteed in the current Constitution.  Women right should be addressed  and specifically on the

areas of electrol structure and process,  should be gender responsive and the process  be  designed in order  to increase

the participation of women in the parliamentary, local authorities elections through following:

• Appointment of commissioners Gender balance and area representation.

• Mass eduation of the society to understand the value of gender equity in leadership.

• Establishment of a fund to support female candidate

• Protection of women during camphains and criminalise violence.

• A code of conduct should be adhered to by the candidate, to faciliate election of leaders of integrity.

• Property the Constitution should provide a current …………..of equal access and control of men and women to all
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resources through the following:

- documentation of property should have both the names of husband and wife eg. Title deed etc.

• The Constitution should outlaw  those  cultural  and  reglious  practices  which  may  descriminate  against  women  e.g.

wife inheritance, wife beating, FGM, inheritance of girl child.  The Constitution should provide for access  to credit

without any conditions to the women.

• Land Commission should be 50, 50 representation of men and women.

• On basic rights the Constitution should gurantee equal basic education for Girl child and Boy Child.

• Women should be guranteed the following basic rights.  Basic health care including reproduction health care.

• Food  Security,  adequate  housing,  security,  education  healthy  environment,  natural  resources  i.e  water  flora  and

sauna and soil etc.

• Citizen ship and children rights women have greater  responsibility.  So  women should pass  their citizenship to their

children. 

• Affirmative action. The Constitution should cause all public institutions to apply principles of affirmative action.  

• International conventions The Constitution should incorporate  all key International conventions  concerning  women

rights that our Country has signed and ratified. Thank you very much.

Com. Prof. Ida Salim: Thank you madam, please wait there may be a question or two. 

Com: Wanjiku:  Thanks hellen, I have two questions,  one of them is on social welfare.   How do you  think  it  can  be

implementate social welfare for all? The President,  Ceremonial President  the President  is elected is the prime Minister

elected also.

Hellen  Yego:   Okay let me start  with the first question that is  the  social  welfar.  The  social  welfare  I  said  should  be

given to the vulnverable groups, especially people with disabilities, peole living in Pastrol areas  who are  prone to famine

and hunger at  all times.  This could be done by way of apportionining our tax money to them in given times especially

like people with disabilities, those who are  not employment  they can be given a social security of some percentage of

money every month, so as  to survive.  And those people   in pastrol  areas  during those hardship,  drought time like the

relief and what have you should be given also inform of money.

Com. Wanjiku:     The other one was on the Prime Minister and the President  is the Prime Minister elected or  direct

election or is within Parliment and if so how  would you have a Ceremonial President who has no powers  and is elected

directly by the people.

Hellen Yego: I suggest that the Prime Minister would not be  an elected person.   But the President  will be  elected by

the people.

Com. Wanjiku: So how do you have a President elected by the people who has no powers and a Prime Minister who

has powers and not elected by the people?

Hellen Yego:  I am not able to anwer that, may be you give me time.

Com. Wanjiku:  May be one more question on affirmative action?  Do you think about  affirmative action in Parliament

and  Local Authorities, and if so would you have a percentage.
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Hellen Yego:  Yes.  I have 30%.  In all areas even in employment, in leadership 30%.

Com.  Prof.  Ida  Salim:   One  more  Hellen,  I  would  like  to  ask  for  clarification  on  Governemnt  funding  of  Political

Parties.  Did you say the Government to fund all Political Parties?  Earlier on you had said all Political parties  should be

registered without limitation, We have currentyly 14 political parties  and if funding is available they will probably reach

thousand without you realizing.  Do you want Political Parties funded in the way they are now or  you have some criteria

for funding?

Hellen Yego:  The criteria for funding the Political Parties is according to the political parties that have a better  national

outlook and greater  representation of the people.   The fact that they will be  as  many as they  are  they  might  not  even

take root after registration. 

Com. Prof.  Ida Salim:  Do you have a number for   membership  which  will  qualify  a  political  party  for  funding  and

registration?

Hellen Yego: I quite a number but at at least 75% representation in the Provinces in Kenya.  

Com. Prof. Ida Salim: One last one.  I think you talk in terms of civic leaders having to have certain morals and ethical

qualifications, are you limiting those who are more than ethical qualification just to civic leaders.

Hellen Yego:  No.  Because of time I was not able mentione but it is there also for MPs.

Com. Prof. Ida Salim: Asante sana Hellen for your views, please add over your memorandum.  Is  the memorandum

for us?

Hellen Yego: Yes  

Com. Prof. Ida Salim:  Now we move on to Bw. Kiptoo Chemweno. 

Kiptoo Chemweno: Asante sana Bw. Commissioners.  Kwa ufupi, ningeanza 

Com. Prof. Ida Salim: Anza na majina tafadhali.

Kiptoo Chemweno: Parties ningeomba wa Kenya wawe na party tatu na party hiyo lazima ascore  50% ya population.

  Sorry Bw. Commissioner. Jina langu ni Kiptoo Chemweno.  Nimesema juu ya party tatu,   party tatu hizo ziende kwa

referendum, wananchi waamue na party ya kufahuru hipate 50%.

Number two,  uchaona mshahara ambao wabunge wanajipatia bila ruhusa,  ninge  propose  ya  kwamba,  wabunge  raia

lazima  ije  kwa  referendum,   raia  watoe,  wakubali  ya  kwamba  tunakubali  kuongeza  mshahara  ya  wabunge,  si  vile

wanafanya kwa bunge.  

Kuhusiana na matibabu, tunaona television ya kwamba kuna watu disabled wanaomba msaada sana,  sana.   Harambee

nini na nini, ningependekeza all  disabled  families  wawe  protected  na  Government,  kulipa  gharama  yote,  sababu  hiyo

family awana njia ingine ya kufanya, so ningependekeza kuwa, wasaidiwe. Katiba  iprotect hawa.  

Kuhusiana  na  system  of  Government,  tuwe  na  President  ambaye  atakuwa  elected  na  awe  Ceremonial,  na  Prime

Minister  awe  ni  leader  of  a  party.   Kama  ni  party  KANU  huyu  atakuwa  Prime  Minister  kama  ana  win  votes  ya

wananchi.
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Ya inne, Commissioners,  kweli  niliposikia  Chairman  ya  kwamba  tuangalie  Katiba  kwa  muda  miaka  mia  mbili,  kweli

tumepita  thelathini  na  nane.   Ni  vizuri  sana  tuone  Katiba  ambaye  imekuwa  ya  mbeberu  kabisa  tumesafisha.

Ningependekeza kwamba tumechoka na mambo ya kuita PC, DC, ati huyu ni DO,  Chief, Assistant Chief tunataka iwe

kwa,  kama ni governor awe elected kama anachunga Province,  kama  ni  DC,  itafutwe  jina  ingine  awe  elected,  kama

DO awe elected na wananchi wa hapo,  na wananchi wana  haki ya kufuta,  kweli Machief wengi sana,  sana nimesikia

mwingine ametoa maoni.  Machief wanachaguliwa na wajumbe alafu wanatumia  kunyanyaza  watu.   Na  hiyo  kitu  iwe

abolished kabisa, kabisa tunaomba ya kwamba wote wawe elected.  Hayo ni yangu bw. Commissioners asante.

Com. Prof.  Ida Salim: Asante sana Bw. Chemweno, kwa maoni yako tafadhali ujiandikishe hapa.  Bw.  Chemweno,

please register your name there and sign that you have given your views.  I  now call Cll. Philemon  Chemweno.   And

May I just again point out that all views can be expressed,  this  is  an  open  sitting,  views  should  be  expressed   freely

without  fear  as  long  as  you  maintain  dignity  and  not  personalize  matters.   Be  free  to  express  your  views,  this

Commission is 100% independent thank you.  Bw. Chemweno.

Cll.  Philemon Chemweno:    My names are  Cll. Philemon Chemweno. I represent  Moiben ward in  Waring  County

Council.  Our Constitution must be justice oriented.  The fair most thing is that the bill of our strength is justice.   Unless

justice be done though heavens fall let those people in senior positions be answerable to our system.  Impreachement of

the President in case of misuse of power must be our corner stone of the Constitution no President  should be above the

Law.  The justice has become so elusive in our Judicial Courts,  for example Civil Education needs to  be  over  hauled

because the common man has always been forced to sell some part of his shamba, because filing a case  presently cause

more  than  fifty  thousand,  seventy  thousand,  and  for  a  common  man,  it  is  very  hard  for  one  to  acquire  the  same.

Elimination of foreign languages that is latin in our Courts.   Latin or  terminologies in latin, be  only  used  when  deemed

necessary.   Independent  Judiciary away from the Executive be placed.   Elders be  appointed  to  …..land  cases  within

jurisdiction  with  powers  similar  to  the  law  courts.   Abolition  of  harambees  precided  by  the  Senior  Governement

officers, because this has caused abuse through acusation of money which the source is undisclosed.  In most cases  you

here me and my friends, those friends must be the corrupted people who are trying to corrupt  our system.  It  should be

done way with.  Let our village elders be  paid by respective County Councils has they do important duties.   Provincial

Administration officers be  done away with  and  replaced  by  elected  leaders  or  powers  be  curtailed  to  serve  specific

areas of the arm of the law.  Anti Corruption Courts be entrenched within our system.  Any convicted person be made

to repay the total amount he or she has taken and serve criminal sentence in full no remissions.  Nominated Councilors,

and  nominated  Members  of  Parliament  be  done  away  with,  let  all  be  elected.   Federal  system  of  Majimbo  of

Government is well suited to this Country.  Thank you Mr. Chairman.

Com. Prof. Ida Salim: Thank you Bw. Chemweno.  William Katernet.

William Katernet.  Jina langu ni William Katernet  ambaye naishi upande wa location ya Namaibakay Kapserial  sub-

location.   Ya  kwanza  Machief  wachaguliwe  na  wananchi  wenyewe,  iwe  kama  zamani.   Manane  ya  pili,  Barabara
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irudishwe kwa County Council, mabarabara zote katika Kenya.  (inaudible)………….irudishwe katika County Council

siyo kwa serekali.  

Majeshi,  Army, Prison,  AP,  Police waandikwe wasichana  ambao  wanawacha  shule  kutoka  class  ya  nane  mpaka  ya

University.  Wachaguliwe kuwa huyu aandikwe kwa sababu ya class  ya  nane,  kwa  sababu  kazi  ya  askari  ni  kazi  ya

bunduki.  Lingine wale askari  ambao wameretire  na  wanapata  pension,  ipitishwe  kuwa  ikiongezwa  wale  bado  wako

kazini pia wanongezwe wale wameretire.

Mashamba: Ile shamba ambayo inaitwa, (nimesau kidogo) wale wako kwa lease wanalima shamba kwa miaka  mingi,

wapatiwe title deed  yake,  kwa sababu yeye amekuwa akilima shamba kwa miaka mingi sana apatiwe title deed  yake

ingine.   Hii  soko  huru  iachwe,  soko  huru  katika  kenya  hii,  kwa  sababu  ni  watu  ambao  awajaenda  kwa

……….wamechanguliwa tu, kutoka ……………iwachwe kabisa.  Asante sina mengine.

Com. Prof.  Ida Salim:  Asante Bw. Katernet  kwa maoni yako.   James Marakwen yuko? Yeye ni observer  amekuja

kusikiza tu.   Cll. Michael.   Marakwen,  karibu  pole,  nilifikiri  wewe  ni  observer  umekuja  kusikiza  tu  au  umebadilisha.

Karibu you are welcome to give your views.

James Marakwen: Mimi ni James Marakwen.   Nimetoka group ya quotas  group.  Kwa maoni yangu, ningeomba ile

sheria  ambaye  inaelekeza  nchi  hii  kila  squatter  awe  na  title  deed,  sheria  hiyo  iendelee  izingatiwe.   Kwa  sababu  mtu

awezi kuwa squatter mahali ama …………..mbili isipokuwa mtu alikuwa akiishi mahali kwa large scale na inapatikana

corruption inatokea mtu anaenda Ardhi House  Kutumia ujanja apate kuondo mtu katika shamba lile.  Ninaomba sheria

yenye inazingatiwa wakati huu, ii ni nchi huru lazima kila mtu awe na title deed.

Ya pili, soko huru iwe within the country,  Ministry of Agriculture, ikiona ya kwamba kuna upungufu wa chakula katika

nchi ndio inaweza kutuletea chakula kutoka outside the country.  Hasa kwa ukulima.  Asante.

Com. Prof.  Ida Salim:  Asante Bw. James Marakwen.   Cll. Michael,  jina la pili ni taabu san kulisoma.   Cll.  Michael

yuko? Hayuko uenda akaja baadaye, tutamuacha kwa sasa.  Joel Barmasai.  Karibu.

Joel Barmasai: Asante sana Bw. Chairman.  Jina langu ni Joel Barmasai.   Mimi ni Chairman wa Kanu katika Eldoret

East Constituency and a former member of parliament for this Constituency.  Bw. Chairman I will start  with  structure

and system of Government.   We should adopt  a system in which Executive authority is shared between  the  President

and the Prime Minister, but the President should be given more powers.  

The Office of the President: The President should be elected directly  as at present, we should have a Vice President  as

a running mate and two of them should  not be Members of Parliament.   The President  should be a Commander of the

Amed  Forces.   The  President  should  have  the  power  to  declare  war,  and  should  be  the  one  to  invoke  emergency

powers.  They should be possibility of impreaching the President if he violates the Constitution and by-  Parliament 2/3rd

majority in Parliament.  
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On Office of the Prime Minister:  The Prime Minister should leader  of the Government business  in  Parliament  and  he

should come from the majority party in Parliament.  He should have two deputies,  deputy Prime Minister with properly

well defined duties of the two.  

Mr.  Chairman  on  the  Legislature  we  should  have  a  two  chamber  parliament  house  of  representative  and  the  upper

house of the senate  and the upper  house  should  take  the  shade  it  is  members  elected  from  the  Constituencies.   The

senate on the upper house should compose of senate elected from districts or  from tribes.   Qualification of the Senator

be same with that one of Members of Parliament.   The function of this upper  house should to really oversee  the lower

house and 

And can review and over rule or  amend decisions of the lower house.   The system of the Government Mr.  Chairman,

that I think suits this Country, is the Federal  system of Government in which the Executive and the Legislative authority

is split between the Central Government and the Regional Governement or  Provincial Authority/Provincial Government,

this I think will reduce the tension in this Country when every Community is struggling to produce a President.   It  will

also  ensure  equitable  distribution  of  power,  and  resources  and  I  think  it  will  strengthen  our  unity  because  region  is

participating in running of the Country.  

The boundaries of the region should  be  based  on  the  person  on  provincial  boundaries,  and  the  Central  Government

should  have  functions  like  defence,  foreign  affairs,  finance,  citizenship,  higher  education,  national  hospitals,  regional

government,  roads,  water,  health,  like  provincial  hospitals,  district  hospitals,  education,  secondary  school,  middle

colleges, police and prisons, local government should have functions like minor roads, or rural roads, land issues,  forest,

natural resources,  internal trade,  primary schools,  and village polytechnics.   We should also have  locational  assembly

whose functions will be delegated to it by the District or Local Government Authority.  

On the Judicial system Mr. Chairman, I think I will only analyse a few things:

- There should be Ministry of Justice of cause with a Minister.

- The Attorney General should not be  Member of Parliament or  should not be  attending Parliament,  he should be a

Civil Servant.

- There  should  also  be  Director  General  of  Public  Prosecution,  remove  prosecution  from  Police  and  bring  all

prosecution under Director  of  Public  Prosecution.   Mr.  Chairman  there  should  also  be  a  possibility  of  simplified

process of removing Judges who misbehave or who do injustice to wananchi. 

- On the Electoral process Mr. Chairman, the ECK should independent and be mandated to contact  all elections,  the

member should be nominated from political parties on proportion and they should hold office for a maximum of five

years.

- The Electoral process  must have some percentage of representation  especially  women,  disabled  persons,  youths,

and minorities.  Simple majority rule be  used as  a basis  for winning an election.  We should retain  25%  rule  in  at
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least five provinces for Presidential election.  

- Mr. Chairman on the review of Constituencies,  when re-drawing Contituencies we should pay more stress  on  the

community interests, of course on top of what we have in the present Constitution.

- Any person involved in re-drawing boundaries of Contituencies one is a member of ECK he should not run  for  a

parliamentary seat  in the immediate election for which that monthly was been re-drawn so  that  we  avoid  clash  of

interest.

- Land rights: sanctity of present and future title of land to be  ensigned in the Constitution and to be  protected  by the

Constitution irrespective of the size and location of the land.

- Mr. Chairman, on political parties there should not be  limited and for a party to qualify for funding, he should have

10 members of parliament to be  called a parliamentary party so that we don’t fund each and every political party.

Finally  Mr.  Chairman  there  should  be  an  office  of  Obutsman  and  he  should  be  reporting,  giving  a  report  to

parliament annually.  And the last Mr.  Chairman is transfer of power  when the President  retires he  should  get  the

privileges he was having when he was the President.  There should be a ceremony when handing over the Court  of

Arms or something so that it is quite official within 90 days.   Attorney General  and Director  General and Director

of Prosecution should own offices for not more than 10  years.   Thank  you  Mr.  Chairman.  Sorry  I  have  taken  a

longer time but I have jumped a few things.

Com. Prof. Ida Salim: Thank you.  Mhe. Tafadhali just one minute question or two.

Com. Prof. Wanjiku:  Mhe. thank you for your views, may be two questions one on the the House the Senate

Joel Barmasai:  Sorry I was saying where they should come from.  The senate should be have people elected equally 

Com. Prof. Wanjiku: From the Districts 

Joel Barmasai: Either way could do it but may be the Districts would be more suitable the way it used to be before.

Com.  Prof.  Wajiku:  So  you  are  thinking  about  a  house  of  seventy  four  or  sixty  nine  depending  on  the  number  of

Districts. 

Joel Barmasai:  Exactly.

Com.  Prof.  Wanjiku:  Okay,  may  be  one  more  question  on  representation  in  Parliament  by  minorities,  women

included.   How  do  you  suggest  that  this  is  done?   Is  it  by  creating  new  Constituencies  or  colleges  or  through

nominations.?

Joel  Barmasai:  One of  course  through  nominations,  those  nominated  are  actually  few  but  it  will  be  suiter  even  for

women  to  be  elected  therefore,  if  it  is  agreed  that  say  10%  or  20%  or  30%  of  women  and  minority  plus  disabled

persons then we could say we assign every province a certain number and then we should get a system of electing them

from that province.

Com. Prof. Wanjiku: Okay. Do you support the 30% that the women have been proposing?

Joel  Barmasai:   Yes I do.   Infact it is in my memorandum, of course we must be  fair to everybody,  so  I  support  it

fully, it is here.

Com. Prof. Ida Salim: Thank you very much kwa maoni yako.  Sasa ni Selina Kimo.  Karibu mama Selina.
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Selina: Asante sana.   Kampla kunene chochote nashukuru Mungu, sababu Mungu ni mwema.  Mungu ananijua sana,

nilikuwa  ninawaza  sana  nikisema  serekali  hiko  kweli,  yule  anawesa  kusikia  mawaidha  yangu  ama  malilio  yangu.

Nashukuru  Mungu  kwa  sababu  alituitia  hawa  wa  Parliament  wenye  walikuwa  wanakaa,  na  kutoka  na  kusema

wanaenda kusikiliza shida ya wengine.  Mungu ni mwema.  Kwa hivyo kwa jina naitwa Selina Kimoi Samburu ninayo

furaha tele,  tele,  sasa  wakati  ninapewa  maziwa  nikunywe.   Sababu  nilikuwa  na  shida  ya  kuwaza  na  kuwaza,  nikiwa

hapa mimi ni mkaaji wa Moiben, na mimi ninakaa kijiji cha Land mawe na shida yangu ni: Wazazi wangu walikuja nchi

hii mwaka wa sitini na tano nikiwa na miaka saba,  wakati  wazungu walikuwa.  Na  hao walikaa na wazungu wakifanya

kazi kwa wazungu mpaka wakati wazungu walirudi kwao

Na baba  na mama wakabaki.   Wakafanya kibarua nchi hii mpaka  wakati  mama  alilala  iko  kambi  mkunji  Moiben  na

baba amelala iko kamkunji tambare basi nikabaki mimi sikuolewa ninaye watoto  wangu saba  na nimejaribu kusomesha

Mungu akinishika.  Mtoto  wa kwanza amemaliza mwaka jana,  secondary form four hapa Moiben na hata wakati  huu

kartasi  hiko shuleni inaitajika pesa.   Mtoto  wa pili iko  form  four  alikuwa  form  four  naandika  tu  iko  form  four  mahali

inaitwa Saisambo secondary na ninayo ingine iko primary hapa shule ya Manyata.   Hakika nakaa kijijini sina chochote

ya kufanya na ninashangaa, kwa plot ya shamba Moiben watu kutoka Nakuru,  Nairobi,  Kitale town wakikuja Moiben

ma plot na niko hapa ndani ya mlango yangu, nanina sema nitafanyaje sasa.   Nashukuru Mungu kwa sababu amepitia

nyinyi mkuje kusikia shida yangu.  

Sasa  yangu  pia,  nashukuru  Raisi  wetu  Moi  kwa  kutupeya  elimu  ya  watu  wazima.   Wakati  huu  nimeona  mbali  kwa

uwezo ya elimu ya watu wazima hata wakati  huu  ninaye  certificate  ya  elimu  ya  watu  wazima.  Nashukuru  sana  kama

nilikuwa  napata  masomo  mbeleni  ningefanya  maajabu………………laughter.  Kwa  hivyo  wazazi  wale  awapeleki

watoto  wao  shule  wako  kwa  shida.   Kwa  hivyo  ningetaka  serekali  inisaidie  wanitolee  certificate  ya  mtoto  ile

inasemekana atembea na kitambulisho ili apate kazi, nataka serekali iajiri huyo mtoto wangu, ili nipate kitu ya kujisaidia

na watoto hawa wengine wako primary manyata watoto wainne.  Asante Mungu awabariki.

Com. Prof. Ida Salim: Asante sana Mama Selina, kwa moani yako.  Sasa namuita Bw. Samuel Kang’ogo.

Samuel  Kang’ogo:  Asante  sana  bw.  Chairman.  Majina  yangu  ni  Samuel  Kang’ogo  nina  memorandum  mbili  hapa.

Moja tuliandika na wananchi wa sub-location.  Na yangu mimi mwenyewe binafsi. 

Kwa upande wa Constitution supremacy:   The  Constitution  should  be  changed  to  reflect  the  opinion  and  will  of  the

people.  Parliament powers may amend any part of the Constitution by 95% majority vote.  

Citizens:  Native people should be regarded as  automatic citizens of Kenya.   Other  people  may consider  marital status

may acquire citizenship with indigenious or native relationship.

Political parties:  Political parties in Kenya should be limited and reduced to only three or four.  They should be financed

by Trade Union Affiliation, State Aid, Constituencies Associations and Donation Companies.
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Structure  and  system  of  Governance:   We  should  adopt  a  federal  system  of  Government  in  which  Executive  and

Legislative  authority  is  split  between  the  Central  Government  and  District  Regional  or  rather  Units.   This  may  be

promoted  and  promote  good  governance,  and  proper  management  of  regional  societies  and  public  resources  also

resistance  may  have  more  confidence  in  governance  institutions.   Kenya  federal  system  should  reflect  the  seven

provinces  and  Nairobi  city  to  remain  central  capital  and  headquarters.   Rift  valley  province  and  other  regions  may

suggest also relected insisting District to be governed under District headquarter responsible to rift valley hqs Nakuru or

Eldoret otherwise other provinces state existing provincial hqs. 

To locations or sub-locations:  Sub-locations should be abolished and existing locations to be headed by head men with

only one Assistant headman in existing locations.  The appointment should reflect the qualification and should be elected

by the majority of the community within the location.  

Com. Prof. Ida Salim: Bw. Kangogo uenda ukawa una time ya kutosha kusoma in detail  so please give us the major

proposals or recommendations only.  Naturally when we receive your memorandum we will read  it.  I  can assure you.

Thank you.

Samuel Kangogo: The only part I left Chiefs in locations or  headmen, after their elections should be trained,  because

in the government I see all departments are trained except the Chiefs are not even trained.  

In Legislature there should two houses, Senate and House of Representatives.  

In the Executive the Constitution should specify specification for Presidential  candidate.   The President  should be over

35 years and not over 60 yrs of age and should be a graduate with good goverance record.

Judiciary: In Judicial structure there should be a division Magistrate of petty cases within the division.  

Local Government Mayors and Chairman should be elected by the Councilors who have been elected.  To wide up the

personal one I recommend that for good governance we should avoid patronage, nepotism and corruption.  The one for

the Sub-location is almost the same so I can’t take all time.  

Com. Prof.  Ida Salim: We shall read  it.   Thank you very much Bw. Samuel Kangongo for your views. Please  hand

over the memorandum over there.  Now we call Rev. Nimrod Koech.  

Rev. Koech:  Jina langu ni Rev. Koech,  kutoka Moiben,  ……………..kutairi,  tusaidie serekali  sisi wote kwa jambo

hilo, ndiyo ni mbaya sana katika kwetu Kenya.  Huko na huko hata wewe mwenyewe, umekuwa namna hiyo umesikia

hiyo  maneno.   Kwa  kuendelea  heshima  iwe  kwa  Raisi,  kuheshimiwa  mpaka  amalize  hiyo  kazi  yake  ikiwa  atastaafu

aendelee kuheshimiwa na aheshimiwe mwingine ambaye atafuata yeye.  Vile, vile, atakapo  faulu kwa kuchaguliwa, yule

anaendelea na huyu amefaulu asubiri kidogo, siyo kwamba amefaulu leo aende kubomoa mambo, huyu alikuwa mbaya
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namna hii, au miezi mitatu.  Inje ya ndoa imezidi sasa mimi na wewe na wengine tuna watoto, pengine wasichana watatu,

hakuna baba  yake.  Akitaka kujifungua mimi mwenyewe  naenda  kufanya  hiyo  kazi,  na  yule  wa  huyo  alizaa  mtoto  na

anajifisha kwa hivyo amri tusaidiane. 

Kupata  kazi ni  shida  yule  ambaye,  yule  ambaye  ana  pesa  awezi  kupata  kazi.   Kuajiriwa  kwa  kila  mahali,  sasa  yule

masikini awezi kupata kazi bila kutoa elfu ishirini.

Sheria  kwa  wasafiri  imekuwa  mpaya  maana  tuna  matatu,  tunapanda  juu  kuingia  njiani,  ii  miguu  inapasuka,  watu

wanakufa. 

Com. Prof. Ida Salim: Kufanya nini mzee? Sheria ya kufanya nini.

Rev.  Koech:  Iwekwe  sheria  kuweka  abiria  wale  wametosha  kwa  gari.   Uongozi  wa  zamani  ni  bora  maanake

nikizungumza  kuuzu  mimba,  ilikuwa  akuna  pengine  katika  location  zamani,  pengine  kama  ajali,  ilikuwa  kwa  location

pengine moja au mbili……………na wakina mama wakina baba wafundishe vijana.

Mahali  ya  uma:  mtu  ambaye  atachaguliwa  kwa  hiyo  uma  awe  mwaminifu,  awe  ameokoka,  ikiwa  ataendelea  kuiba

aasichwe  kazi.   Maoni  yangu  tena  ni  kwa  sababu  hii  ardhi  Mungu  alitupatia  ukitaka  kuowa  owa  mke  moja,

laughter……………..lingine shamba liwe ya …ikiwa elfu sita, ikiwa elfu mbili, jasho lake aendelee na hiyo jasho lake.

Fimbo kwa watoto, wachapwe viboko ile ya kawida, ile nyembaba namna hii. Bila hiyo heshima aitatoka kwa shule au

kwa nyumbani.  Hata iko kwa bibilia ujampasi tusaidiane, sisi zote imezidi mimi nakimbiza. Kuuzu  mambo  ya  kutahiri

vijana awe mtu ambaye amebusu ni daktari  ni mtu safi asingie kazi halafu huyu anatairi atakufa kwa sababu anauchafu.

Zamani  sakale  ikiwa  nitasimamia  hiyo  sheree  ya  kutaihiri  wazee  wanakuja  kwangu  wewe  utafanya  hiyo  kazi,  ziwezi

kulala  kwa  nyumba  yangu  miezi  mitatu.    Kuna  ya  mwisho  ni  juu  ya  utamaduni  yetu  kutahiri  ingine  nasema

…………..utamaduni na kuna shida hapo ata  ndugu  yangu  anaweza  kubadilisha  mtoto,  au  mama  mzee  awe  kutahiri

watanyanganya mimi. Kwa hivyo iwekwe sheria mama na baba wasimamie watoto.  Asanteni.

Com. Prof. Ida Salim:  Asante sana Rev. Koech, kwa maoni yako. Wycliff Magero.  Karibu.

Wycliff Magero: Mr. Chairman, I am Wycliff Magero from around, a resident of Moiben by virtue of my work,   I  am

a teacher.  I have one or two issue that I wish to contribute to the Constitution of Kenya Review Commission.  One of

them which I believe according to me is very important.  Kenya as  a Country we have been having woo and cry about

corruption.  We have tried various ways to stump out corruption.  One of them at  the moment currently we are  having

the slim net anti corruption unit which is a branch from the police.  I do believe that to stump out corruption,  so ever we

have the Kenya  Revenue  Authority,  it  has  the  mechanism,  it  has  the  power  to  stump  out.   How  does  it  do  this?   I

propose  that the Constitution of Kenya should empower KRA to house the mechanism ,  the empowerment power  to

know every transaction of the Kenyan citizen or foreigner so that every transaction  that you do is computerized,  it is in

our computers,  whatever transaction that you do.   So  that if we know your wealth,  the example if you  are  a  worker,

you have probably you earn fifty thousand kenya shillings and your bank account has always been reading fifty thousand
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kenya shillings it becomes very interesting  when suddenly after two weeks  also so it is reading two million.  If  the tax

man is not taxing your money, he should find out  where you got the two million and by so doing I believe corruption

will die a natural death.  Another thing I wish to talk about is in Kenya we have this charity movement called harambee.

 Harambees we have developed most of our schools, most of our hospitals, most of our hospitals , we look at  our DOs

offices Chiefs offices,  using harambee… I believe that the Harambee movement should be Constitutionalised in a way

that all the money that we collect through harambees are Government audited, we know how that money was used,  and

at the end of it all we are  able to account  so that people  should not misuse harambees.   Some people  take  harambees

for their personal  and …………………to have a platform to wealth.   I  believe the two will help develop Kenya in a

very safe way.  Lastly I do wish to give my own dream to the Constitutional Review to Kenya Commission.  That we

have a lot of wish, dreams,  visions, aspirations and hopes in you let you please make a  Constitution  from  our  people

that will outlive the generations that we have.  Thank you very much.

Com.  Prof.  Ida  Salim:  Thank  you  very  much,  for  your  views  Bw.  Wycliff  Magero.   We  hope  the  dream  will  be

realized for all Kenyans.   We move on to Samuel Rotich is he here?  Tafadhali ukiitwa jina lako inua mkono ili  tuone

uko.  

Asante.  Karibu Bw. Rotich.

Samuel  Rotich:  Kwa  majina  ni  Samuel  Rotich,  mimi ni  mkaaji  wa  hapa  Moiben.   Maoni  yangu  Bw.  Chairman  ni

kuhusu ukubwa,  yani  the  head  mwenye  ukubwa  kwa  boma.  Maoni  yangu  ningesema  katika  utamaduni  au  sheria  za

wafrika,  kwa  kawaida  mzee  huwa  ni  mkubwa  kwa  nyumba  lakini  anafuatiliwa  na  mama  na  watoto.  Kwa  hivyo

ningeonelea kwamba hiyo heshima ikae hivo hili nikuhusu local government,  au kuhusu kazi ya serekali.   Maoni yangu

ningeonelea serekali  kama Polisi au yoyote wafanye kazi  yao  kwa  utaratibu  ili  wasisumbue  raia  kwa  sababu  pengine

wakiwa  katika  mashambani,  nasikia  mtu  anaweza  kukamatwa  na  anaenda  kubadilishiwa  maneno  ambaye  aikukuwa

hivo.  Kwa hivo wanye manene  yao  direct  ili  raia  wapate  kushirikiana  pamoja  nao.   Pia  kama  kuna  kitu  imefanyika

halafu raia inataka kuwa washaidi,   wengine wanaogopa kwa sababu wanasumbuliwa na watu kama hawa tena.  Kwa

hivyo sheria ikisaidiwa watu wafanye kazi pamoja na washirikiane.  Pia nikwa mahali ya watu binafsi, kwa sababu watu

si  sawa,  wengine  ni  tajiri  na  wengine  maskini,  kwa  hivyo  sheria  ingeenda  kulingana  na  mahali  ya  mtu,  kwa  sababu

atuwezi kusema mwenye ako  na  mahali  juu  kidogo,  na  mwenye  ako  chini  wawe  sawa.   Kwa  hivyo  tukifanya  hivyo

uchumi itaanguka kwa sababu watu wote si sawa.  Kwa hivyo nikimaliza, niko na maoni kupitia kwa kanisa, Kwa hivyo

nitapeana hiyo memorandum halafu hitasomwa. Kwa hivyo Bw. Philip.  Asante.

Com. Prof. Ida Salim: Asante sana Bw. Rotich, ninakushukuru kwa maoni yako na memorandum yako,  nakuakikishia

kwamba itasomwa. Bw. Rotich ungekwenda pale kujiandikisha na uweke sahihi.  Sasa namuita Bw. Joel Korir. Karibu.

Joel Korir: Jina langu ni Joel Korir,  nina machache,  kwanza ni kuhusu utangulizi, katika pendekezo langu ningeonelea

kwamba katika Katiba yetu ya Kenya iwe na utangulizi. Na  katika ule utangulizi liwe na historia fupi ambaye inasimulia

juu ya nchi yetu.  

Ukuu  wa  Katiba:   Ningependelea,  kwamba  wabunge  wasiweze  kubadilisha  sehemu  ya  Katiba  wasipopita  asili  mia
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sabini na tano (75%) ya kura zote.

Hati za kimzingi: Bunge isiwe na haki ya kuweza kubadilisha sheria hizi, kwa sababu inauzu haki  yangu  binafsi.   Kwa

hivyo watu binafsi au mtu binafsi angepatiwa nafasi awe na kura kwanza ya maoni.

  

Mamlaka ya Raisi: Ningependa Raisi achaguliwe moja  kwa  moja  na  wananchi  na  awe  na  mamlaka  kamili.   Awe  na

mamlaka ya kuwa kuu wa Majeshi yote na bunge pia apatiwe haki au mamlaka yanaweza kutoa impreachment  ikiwa

Raisi ataenda kinyume ya Katiba.  

Vyama  vya  Kisiasa:  viwe  na  vyama  viwili  vikuu  vya  kisiasa  na  igharamiwe  na  serekali  nusu.  Halafu  zile  nusu  wawe

wakifanya harambee yao.  

Hati ya Ardhi na Mahali: Kila Mkenya awe na haki ya kumiliki ardhi  popote  katika  nchi  ya  Kenya.   Upokeanaji  wa

uwezo hasa wakati  Raisi mpya amechaguliwa tuwe na miezi  miwili   wao  waweze  kupokeana  mamlaka  na  msimamizi

awe Speaker pamoja na Judge Mkuu.  

Serekali  za mitaa: Mayor na wenye viti vya barasa  wachaguliwe mojo kwa moja na  wananchi.   Nafikiri  mpaka  hapo

asanteni.

Com. Prof. Ida Salim:  Asante sana Bw. Korir.  Na sasa namuita Bw. James Barasa.   James Barasa  hayuko.  Bw. J.

K. Murei. Karibu Bw. Murei.

J. K.  Murei:  Asante  sana  Bw.  Chairman,  Commissioners,  nafikiri  langu  litakuwa  ni  machache  tu  kuusu  mambo  ya

owership of land.  Maoni yangu mtu ana owe shamba lake kulingana na uwezo wake.   Kama alinunua shamba eka  mia

moja iyo ni shamba lake, kama ni eka elfu moja iyo ni shamba yake, kama ni eka moja iyo ni yake.   Lingine ni kwamba

tuwe na mambo ya forest County Council isimamie mambo ya forest.  

Na pia tusiwe kanisa ambayo inaitwa State  church, tuwe na kanisa ambaye si ya State.   Makanisa yawe tu  makanisa

aina mbali mbali, yani watu wasilasimishwe kama ni  kwa  mashule,  watoto  wasilasimishwe  wale  ambaye  wanahabudu

siku  ya  Jumamosi,  siku  ya  Friday  kama  ni  waisilamu  wasilasimishwe  kufanya  mtihani  wapewa  nafasi  yao  siku  ya

kuhabudu.  Kuna wengine wanahabudu siku  ya  Jumapili,  wengine  Jumamosi,  na  wengine  hata  siku  ya  Friday  maana

tuko na freedom of worship kwa Kenya.  

Ingine  ni  mahali  ya  co-operative  society,  nilikuwa  naonelea  kwamba  wananchi  wetu  wanaitajika  sana,  kuungana  ili

kuunga  vyama  vya  ushirika  ile  isaidie  kuuza  mahali  ya  commodities  zao  kama  mahindi,  maziwa,  ama  ngano.   Hiyo

itasaidia kuweka bei mzuri.  Na  pia naonelea ya kwamba hii mambo ya zamani AFC irudishwe hata pia Co-operative

Bank, warudishe ile sehemu walikuwa wakipeana loan kwa wakulima.  
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Pia Chairman wa County Council na Mayor wachaguliwe na raia.  Asante sina mengi.

Com.  Prof.  Ida  Salim:  Asante  sana.  Kwa  maoni  yako  Bw.  Murei.   Na  sasa  ningependa  kuomba  ruhusa  yenu  ili

tumruhusu  mwanafunzi  mwingine,  atoe  maoni  yake  ili  aweze  kurudi  shuleni.   Inawezekana………….Alice  Cherubet

yuko? Karibu.

Alice Cherubet:  Thank you Mr. Chairman, I am here to talk about what Kenyans must do for children.  

Com. Prof. Ida Salim: Start with your name.

Alice Cherubet: Sorry, I am Alice Cherubet from Moiben upper primary school.  

• Free and compulsory education from primary levels to form two.  Candidates be exempt at that level.  

• Corporal punishment be withdrawn in all learning institution.

• Ophans children to receive free eduation from Primary to University.  

• Bursary fund to be allocated by all Government and to deserved pupils only.

• More public schools to be put in place together for high population growth.

• Free resources of learning and teaching resources to all primary education

• Staffing in schools must be prioritized for smooth learning process.

• Inspecting of all school must be carried out regularly, and such inspectors be given mode of transport.

• The Girl child also has been disadvantaged for a long time because  of customary believe, be  given equal rights with

the boy child.  This is education because  in our customary you can find that girls are  not given education equal  to

boys.

• FGM be abolished and severe punishment be given to persons involved in the exercise.  

• People  with  special  disabilities  be  given  gree  education  to  the  highest  level  one  can  reach  and  be  made  useful

members of the society.

• Free medial treatment to all Kenyans, this will eradicate corruption, Government as  to increased with a government

symbol GK which means Government of Kenya to enable easy access  to criminals of corruption.   I  can summarise

this, because you can take doctors they have started their own clinics, and they take those medicines of the GK and

they can treat them with those medicines, somebody like me I can be given that receipt of treatment and if I find that

all medicines are written GK I can easily take them to the Police and that person be arrested.  Thank you.

Com. Prof. Ida Salim: How old are you Alice and in which class?

Alice:  I am fifteen years old and in Standard eight. 

Com. Prof. Ida Salim: Thank you very much for those views Alice.  There is a question from my collegeau here Prof.  Wanjiku

who wants to ask you something.

Prof. Wanjiku: Thank you Alice for the views, you said that Girl, is not treated equally with the boys, is that correct?

Alice: Yes.  Because in this Kenya of nowadays parents  say that if you educate  a girl there is no need because  she will soon

get married and she will not help you in any way.  Boys will remain at home and do the other work.

Com. Prof. Ida Salim: There is yet hope for Kenya when we have young people  like these who really have ideas and views

and express them truthfully and honestly.  Alice we wish you all the best of luck in your studies.  As my colleague was saying to
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your fellow students even before,  you will go down in history as  one of those young people  who participated in the making of

this new Constitution.  

Alice: Thank sir,

Com. Prof. Ida Salim: And now I call Bw. Peter Singoei. Karibu.

Bw. Peter  Singoei:  Mimi ni Peter  Singoei.  Natoa  ya Kwanza,  utamaduni ya  Mwafrika  iwe  sawa  kwa  sababu  kwa  mfano,

hatuwezi kuchanganya utamaduni, tuseme kwa mfano wajaluo wanatairi  na wanandi hawatairi.   Kwa hivyo uwezi kumwambia

mjaluo atairi, utamaduni wao wakae. 

Mazao:  Serekali  isimamie  mazao  yote  soko  huru  itolewe,  majimbo  ikuweko,  agriculture  loans  isimamie  mashamba  kama

kawaida, na kuangalia mimea aina gani na kuangalia mimea gani nafaa kuliko wawache wananchi watabike.  

Ministry of health: Lazima iangalie kwa kutembelea wananchi  huko na kufundisha vile  namna  inaweza  kukinga  ugonjwa  kwa

sababu kuna ungonjwa ingine unaweza kukinga. 

Utawala wa Chief: Utawala wa  Chief  unatakiwa  kupewa  uwezo  kamili,  na  maassistant  chief  na  mzee  wa  mitaa  ofisi  ya  DO

itolewe, DC awe na uwezo huko ikiwa ni  Chairman,  iko  mjumbe,  iko  macouncilors  yetu  wanapitisha  maneno  kwanza  kama

yamepitia kwa wananchi.   

Wabunge wawezo kupitisha maneno kabla hawajafika 75% na kwanza watembee kwa area yao na kongea na wananchi wajue

ni sawa ama sio sawa ili wapeleke parliament.

Kortini kama ikiendelea inatakiwa kuanzia kwa tarafa,  ili ikienda huko ni korti  kuu.  Na  kortini isipite miezi sita.   Raisi awe na

mamlaka kamili.  Kwa wanafunzi lazima wachapwe viboko na viboko vile vya kutosha.

Com. Prof. Ida Salim: Ya kutosha ni ngapi?  

Peter  Singoei:  Mwalimu  mwenyewe  ndiye  anajua.   Tume  lazima  ibuni  ,  tume  ya  kungalia  corruption.   Hiyo  ni  Ministry.

Nafikiri ni hayo Asante.

Com. Prof. Ida Salim: Asante Bw. Peter  Singoei, kwa maoni yako.  Labdha swali ndogo,  Bw. Singoei ungetueleza,umesema

kwamba wabunge wasipitishe kitu bila ya 75% kama nini?

Be. Singoei: Kuna maoni wabunge wakifika huko wanapitisha bila raia kujua,  kwa hivyo wakitaka kutoa maoni wapitie kwa

raia, maoni yoyote kma vile jusi walipitisha pesa yao bila hata kupitia kwa ……..na hiyo ni mahali ya wananchi.    

Com. Prof. Ida Salim: Asante sana, sasa namuita Bw. Barnaba Kimase, yuko? Bw. Kimase huyu anasemeya walemavu lakini

pia yuko kwenye kamati yetu muhimu sana ya kuwaimiza wananchi, na kuwahamsisha, kupata  maoni yao.   Kwa hivyo mnaona

kwamba walemavu wanafanya kazi muhimu sana katika society.   There is a role to play and there is a role for them to play in

all  sectors.   Bw.  Kimase  karibu  kutoa  maoni  yako.  Lakini  tafadhali  utafikiria  na  wakati  tulionao.   We  will  be  reading  your

memorandum when you hand it in.
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Barnaba Kimase: Mimi ni Barnaba Kimase, kutoka Wasin Gishu mimi ni moja wa kilema.  Na tuko na memorandum ambaye

tuliandika  jusi,  kwa  hivyo  nitasoma  kwa  kingereza.   Constitutiona  Review  Commission  (CKRC)  subject  interesting  with

disabilities  TWT.  The  new  Constitution.   Presenters:  People  with  disabilities  forum  Wasin  Gishu  District:

(inaudible)………..pastoral center……….. We the people with disability from Wasin Gishu here in result to have TWT are  in

full knowledge of our rights as citizens of Kenya and therefore wish to highlight the following as  obstacles  towards  attaining and

enjoying our services as citizens of Kenya:

1. That we are being sidelined and excluded from participating of various levels ……

2. …………………………………………………..Inaudible………………………….

wacha niguse kidogo tu, maneno ambayo nitagusa ni, tuliongea juu ya Executive: kwa upande wa serekali  ama kwa upande wa

powers  ambacho tulitaja.  Tulisema the  powers  of  the  Presient  should  be  reduced.   The  President  should  not  be  above  the

law,…………..through Parliament.   Ministries should   appointed  considering  their  province.   Tulienda  upande  wa  legislator,

tukaenda upande wa Judiciary ambaye ni kiti ya muimu sana.  Tulisema sisi watu disabled tungeonelea ya kwamba watengeneze

kortini ya nyumbani ambaye sisi disabled tutakuwa tumefanya makosa ama wazee wafanye  makosa  kidogo,  wawe  karibu  na

nyumbani.   Sababu  watu  wanaweza  peleka  kesi  Nairobi  ama  wapeleke  kama  Kisumu  na  uwezi  kutembea.   Na  upande

mwingine ambaye tuligusia ni upande wa matatu.  Upande wa matatu tuliomba sisi viwete ii watu wa matatu wakitaka kusimama

wanaona kiwete,  saa  ngapi atapanda,  atamsumbua, na tamchelewesha na pengine gari ingine imepita anaweza kuchukua watu

araka.  Tukaomba ya kwamba watengenezee sisi vitu ambavyo  tunaweza  panda  haraka  kwa  magari  zao  hili  tunaweza  panda

haraka haraka kama wale wengine.  

Upande ingine ambaye tuligusia, tuliona upande wa DC  wakigawanya  vitu  kama  forest,  hawatilie  sisi  maanani  na  hizo  ni  vitu

vinagawanyawa  e.g  watu  wa  County  Council  kama  wanakuwa  na  maploti  zao,  kama  jusi  walikuwa  wametangaza,  hiko  na

maplot ambaye wanapeana, wangefikiria sisi kama disabled wapatie  sisi kitu ya kwanza,  kwa sababu wajua sisi hatuna mahali

ingine  sisi  tunaweza  pata.   Kwa  hivyo  tunaona  Kenya  inaenda  watu  wanaenda  kumaliza  bila  kujua  iko  watu  ambaye  ni

walemavu.

Upande Mwingine, tulifikiria, tulisema sisi tusiojiweza tungependelea, kama kutakuwako na ugonjwa ,  watu wakienda hospitali,

 kitu ya kwanza tuwe na mtu ambaye anajua  maslahi  ya  walemavu  kama  hawa  watu  ambao  asikie,  tungekuwa  na  mtu  huko

ambaye  anaweza  kuongea  na  yeye  ili  apatiwe  dawa  ambaye  anaweza  pata  asije  akapewa  dawa  zingine.   Wasichana

walilalamika, walisema wakipata mimba, si kwa bahati mbaya, ulipata kwa njia mzuri na hii watu ambaye wametuweka mimba,

hawataki kuonekana karibu na wewe, wanakaa mbali sana,  na kama umepata mtoto wanaona mtoto ni mzuri, malalamika yao

ilikuwa, hata kama wewe karibu kujifungua, wanakupeleka thieta.   Commission waende kuangalia hayo mambo.  Kama bado

ningekuwa  na  mda  kuna  mambo  mengi  ambayo  tuligusia  kuhusu  walemavu.   Tuliomba  tena  kama  land  board:  watuhusishe

katika land board  tuone wanafanya kazi gani, sababu,  kwa landboard si kitu unaenda  kufanya  na  mguu,  unaenda  kufanya  na

mdomo  na  tena  uko  na  akili  yako.   Kwa  hivyo  tuliomba  tukuwe  members  wa  hiyo  board.  Kwa  hivyo  nimemaliza  yangu,

nawaombea  muende  salama  na  mfikishe  hii  maneno  yetu.   Na  tungependa  hii  ofisi  yetu  ambaye  iko  Nairobi  ikuwe  katika
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District level.  (Disabled office)  mahali popote ikuwe karibu na sisi, hata kama ingewesekana ingeuzwa halafu wagawanye kwa

share halafu wale wako Nairobi  wapakie huko na hiyo ofisi.  Na  kama  kutakuwa  na  ofisi  kubwa  watupatie  ikuwe  Hqs  tuwe

tukitembea huko tunakuwa na ofisi yetu huko.   Sababu tunaona  tunajaza  markartasi  tunasumbua  machief,  aifiki,  labda  katika

District ya Wasin Gishu watu wachache ndio wanapata, tunasema asante.

Com. Prof.  Ida Salim:    Umesema  tumesikia  tumerekodi,  na  Mungu  akipenda  mambo  yatastawika.  Asante.  Ungefika  pale

uregister na tupokee memorandum yako.  Sasa namuita Bw. Edwin Some. Yuko?  Karibu.

Edwin  Some:  Kwa  majina  naitwa  Edwin  Some,  mkaaji  wa  Moiben.   Ningependekeza  Raisi  achaguliwe  na  wananchi.

Ningeomba kupitia kwenu iwekwe sheria  kupitia  kwenu,  ambaye  askari  atakayepatikana  akipewa  hongo  awekwe  ndani,  na

iwe sheria.

Kuhusu elimu: Kwa maoni yangu natoa pendekezo elimu iwe ya bure kuanzia darasa la kwanza hadi kidato cha pili.

Mashamba ardhi imilikiwe na mtu kulingana na mahali yake, na iwe sheria, ukiwa an eka mia uwe na title deed  ya kumiliki ardhi

yako na iwekwe katika sheria.

Ukulima: Sisi wakulima tumenyanyazwa, uwa tunapanda na tunavuna, na wakati  wakuvuna tunaimportiwa chakula kutoka inje

kabla hatujauza yetu, tunanyanyazwa kwa njia hiyo. Na iwekwe katika sheria ya kuwa tuuze chakula yetu kwanza sisi wakenya.

  Ikiwa tutakuwa na upungufu fulani basi  waitaji chakula kutoka inje.  Na  ningetoa pendekezo langu iwekwe sheria ili  ichunge

mkulima wa jamhuri wa Kenya.  Neno lingine ambalo ni la mwisho ni ili ningependa mambo ya makesi ya shamba ishugulikiwe

kwanza hapa nyumbani, na wazee wa kijiji, na wazee wano elewa kesi kabla ijachukuliwa katika korti  kuu, ili iamuliwe kwanza

halafu zuluhisho itapelekwa korti. Ni hayo tu katika hoja yangu ambayo nimetoa katika Commission. Asante.

Com. Prof. Ida Salim: Asante Bw. Edwin Some, kwa maoni yako, tafadhali ujiandikishe pale.  Na  sasa  namuita Bw. Samkoti

Maiywa. Karibu.

Samkoti  Maiywa:  Samkoti Maiywa, mimi ni mtu wa Moiben hapa kapukurias farm.  Yangu  ni  machache  sikuandika,  lakini

nitasema kwa  kichwa.  Mwenyekiti  wa Katiba,  kwanza nitaanza na maneno ya kutairi kwanza,  sisi  ni  kalenjini  tunatahiri  kila

part na kutairi tunataka seclusion ya wanaume.  Amche ii wei mat koet bik olkititoen lagok.

Translator: Anasema kuwe na shamba lililoifathiwa kwa kimila, mila zipate kufanyiwa kule.

Samkoti maiywa:ak beek.

Translator: Na maji.

Samkoti maiywa: Agot oleen tuga beek.

Translator: Hata mahali pa ngo’mbe kunyuwa maji.

Samkoti maiywa: koit yon.

Translator: Iyo amemaliza.

Samkoti  maiywa:  Chebo  ongo  che  kogotar  bik  rabinik  ko  kapolis  ,  OCS,OCPD,  ko  che  kogotar  emoni  kot

komagetinye siling.

Translator: Anasema kwamba watu ambao wameangamiza uchumi wa serekali  ni idara ya Police,  OCS,  OCPD,  na kwenda

juu kwa sababu ya hongo.
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Samkoti maiywa:Amun  kot kenam chi agetugul ko nyalu kebutan en kasit.

Translator: Anasema kwamba mtu akipatikana makosa ya ufisadi, afutwe kazi ndiyo ufisadi umalizwe.

Samkoti maiywa: Ketar ufisadi.

Translator: Uangamizwe kabisa uishe.

Samkoti maiywa: ngegonin P3 kolenjin korok konu kitu kidogo.

Translator: Mtu akiumia aende alete P3 ni pesa kwanza inaitajika.

Samkoti maiywa: Takebendi ano.

Translator:  Hapo sasa akuna jambo lingine, eti sasa kama Police wanataka pesa tutaenda wapi?

Samkoti maiywa:Ko Dc kosome agine kolen wei imetoi. Vernacualar

Translator: Ata DC yeye pia anapigiwa saluti, ikisemekana kwamba ……

Samkoti maiywa: Ak bik alak che mi lainit noton.

Translator: Pia nao wamengia katika laini hiyo.

Samkoti maiywa:kibendi ano ingunon.

Translator: Sasa nasema refuge yetu itakuwa wapi?

Samkoti maiywa:kiruachini anno ago kogoachegitun polisiek kapilani.

Translator:  Tutakimbilia wapi kama police imearibika ivyo.

Com.  Prof.  Ida  Salim:  Asante  sana  Samkoti  Maiywa,  kwa  maoni  yako  twashukuru,  sana  tafadhali  uje  pale  ujiandikishe.

Tukiendelea mbele namuita Bw. Samuel Samoei. Karibu.

Samuel Samoei: Asante sana Bw. Chairman, kwa sherehe ii ya leo.  Nitasoma mimi village elder ……nitasome yale magroup

ya cheperos waliandika.  Mayors be elected by people wananchi, 

Com. Prof. Ida Salim: Anza na majina tafadhali

Samuel  Samoei:  Samuel  Samoei,  Local  Government,  Mayors  to  be  elected  by  wananchi.   Pili:  minimum  education  of

Councilors Form four level.

Tatu: Councilors should be governed by Constitution.

Land and property rights:  Individual should own the land.  The selling of land should be 200 acres minimum.  

Com. Prof. Ida Salim: Asante Bw. Samuel Samoei: umesema 200 acres ni ceiling, ni juu kabisa au ni ya chini kabisa.

Samuel Samoei:  Ni ya juu kabisa.

Com.  Prof.  Ida  Salim:  Sasa  namuita  Bw.  William Samoei.  Yuko  William Samoei.  Karibu.   Tafadhali  utatuchungia  wakati

maanake kuna wananchi wengi wanataka kutoa maoni, na wanongojea.

William Samoei:  Asante sana.  Jina  langu  naitwa  William Samoei,  mkaaji  wa  hapa  Moiben,  kwa  hivyo  nawashukuru  nyinyi

wote ambayo mliofika hapa siku ya leo.   Nasema ni asante  sana,  nyinyi  wote  wageni  mliotoka  mbali  kwa  ajili  ya  agenda  au

maoni.  Kwa hivyo nitatoa maoni yangu  ya  kwanza.   Maendeleo  tunataka  katika  Kenya.  Ya  pili  tunataka  masomo  kwanza.

Mtoto asome kuanzia form one asaidiwe  na  serekali  mpaka  amalize  University.   Na  badala  ya  kusoma  miaka  inne  matatizo

inakuwa katika university inakuwa miaka tatu.  Tatu, maendeleo tunataka maendeleo najua wananchi wametahabika sana shauri

ya maji, bila maji akuna maendeleo.   Tunataka  stima,  tunataka  maji  serekali  isaidie  watu,  iwaletee  maji  karibu  na  nyumbani.
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Inne, nataka serekali isaidie watu loans, kwa maana yangu, serekali isaidie, kutoka kuanzia class ya form one, na serekali  isaidie

pesa.  Kwa hivyo nashukuru nasema Mungu awabariki, na mrudi tena na muongozwe na Jesu.  Na Mungu awabariki.  

Com. Prof. Ida Salim: Asante sana Bw. William Samoei, na sisi twakwambia Mungu akubariki,  asante  kwa maoni yako.   Na

tukiendelea mbele,  ningependa labda kuuliza namwona mama  pale  ambaye  amejiandikisha,  ungependa  kutoa  maoni.  Tuwese

kumpisha mama ili aende  kuhudhuria mambo mengine kidogo.  Utanza na jina laka mama.

Bw. ………..Make sure we get it clearly.

Anna Kogo:Kainenyun ko Anna.amwae maoni chechu kou ni.

Translator:  Kwa majina anaitwa Anna Kogo na anataka kuwasilisha maoni yake kama ifwatayo. 

Anna Kogo:mangen  ale  ano  olkemwae  kelen  mache  kewal  kewale  ano  akokigwalak  kegere  echeget  koyon  kigoyait

amun kigichomie werik ak tibik igo yeityo  konyonen  lakwet  at  koin  konyon  kosikyi  nenyun  lakwet  akomutwan  lakwet

niton nyunen ak kwo nin kotebyige ara kilyon.

Translator: Anasema kuwa watoto  vijana, wamezaa watoto  ovyo  ovyo,  siku  hizi  watu  wanakuja  vijana  wanazalisha  watoto

nakwenda.  Kwa hivyo inatakikana kuwe na sheria ya kulinda hapo.

Anna Kogo:Ara kilenjinine serikali si kobit kogerwech yotok  amun  atinye  egait  agenge  ago mi  chepto  kotinywe  lagok

mut.komi werut yuto ak kemache egait  age  ara  ole  kiwaldo  katiba  initon  kot  koteb  kogararanit  amun  ameche  ane  en

kimila  nikibo  tai.koune  kigitetoano  .Amache  mimila  nenyun  koteb  kou  en taunet  ye  kingo  kagonget  kosich  lakwet  en

koin kobunjin koiniton kwo ak lagwanaton nyin kongetyi werinyu imbaret inegen.

Translator: Anasema kwamba mila ipate kutambuliwa, zamani msichana alikuwa akizaliwa mtoto kutoka kwa mvulana kutoka

kwa nyumba ingine, tiyari huyo msichana amekuwa wa nyumba hiyo.  Na kama mvulana wangu, ataenda azalilishe msichana wa

wenyewe mtoto, huyo mtoto atakuwa wangu.

Anna Kogo:  Yeityo  kemwae  kelelen  ingokerkeit  lagok  ingo egait  agenge  ketebtai  ano   kiache  kewegun  kimila  koyuo

kimila ak kogonech tibik kengalji komi kilasit sisit en ngalalet ne nyolu.asi to mwaene serikali en yoto.

Translator: Anasema, kwamba wasichana siku hizi awana wakati  wakupewa,  wasaa na wazazi. Kama ingewezekana wapate

nafsi ya kuja kupewa wasaa. Kuna jambo la usawa aiwezekani kulingana na kimila kuwe na usawa wa wavulana na wasichana,

mashamba yanaenda yakiwa madogo, kwa hivyo tunataka tufuate jinsi tulikuwa tukiishi kwa kimila.

Anna  Kogo:Ko  ngot  komayai  sirkali  kounoton  kole  agakiwale  kounoton  konguno  kemache  echeget  kele  kimache

lagokyok  kebe  kipkaa  nenyonet  nekibo  tai  asikobit  kochulak  emet  kenai  kele  kagowalak.  Ko  ngot  komaunoton  kora

kotokisibotige  werik  ak  tibik  ak  kobwane  tibichun  kisiche  en oli  ketianitun  ak  egait  agenge.amache  omwaech  sirkali

kit chekiyoe en yotokamumakiken kit ne kiyae.

Translator:  Nasema kuwa ii shida la watoto  kuzaliwa inje ya ndoa,  imekuwa  shida,  kwa  hivyo  tume  muratibu  njia  nzuri  ya

kuweza kusimamisha shida hii. Hii inaongeza shida kubwa kwa manyumba na inaleta matatizo nyingi mengi.

Anna Kogo:sasa lagokyok  kolelen  chito  kigisich  ainon   kolen  werit  kigisich  ainon.agolen  kwan  ingokergeit  kerkeitu

kokergeitundano amache omwaiwech.

Translator: Nasema  na  akarudia  pale  mbele  kwamba  akuna  usawa,  mvulana  anatakikana  kupewa  kipao  ubele.   Msichana

tusizidi kuridhi ile sheria ya kitamaduni.
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Anna  Kogo:amache  anendetet  anyun  acheget  che  keuchu  amache  oboruwech  koimie  si  omwawech  olen  oewech

kilmila ne ngwong.

Translator: Basi hayo ndiyo amewasilisha anasema mtusaidie mambo yetu yafike kule mbele.

Com. Prof. Ida Salim: Asante sana mama.  Asante mama Anna kwa maoni yako.   Sasa  namuita Pastor  John Keroo.   Yuko?

Pastor Karibu.

Pastor John Keroo: Jina langu ni Pst. Keroo kutoka kanisa la SDA katika sehemu ya Moiben.   Wenzangu wamenitangulia na

wamesema  juu  ya  pumziko  za  watoto  katika  mashule  pamoja  na  walimu,  katika  mashule  na  hiyo  inaitwa  kama  systematic

treatment  lakini  because  ya  shida  yenyewe  ndio  ningesema  nitaacha  yale  mengine  tungetaka  mashule  kuwa  ya  aina  mbili  tu,

katika  republic  yetu  ya  kenya.   Shule  ya  Public  ambao  inongzwa  na  Serekali,  na  Private  school  ambaye  inaongozwa  na

mwenyewe.  Na hiyo Public school italipwa school fees na TSE ndiyo itajulikana ya kwamba ni ya serekali.   Na  hii ingine ndio

italipwa na mwenyewe ikiwa ni kanisa au ni mtu binafsi italipwa.  Sponsorship imetuletea  shida  nyingi,  kwa  watoto  hata  kwa

walimu,  hata  watoto  wenyewe  wamechanganyikiwa,  watoto  wengine  wangepita  mitihani  kwa  sabau  ya  sponsorship  ya  dini

imefanya mtoto kuangaika,  kushindwa na kuchanganyikiwa, kwa sababu wamefukuzwa nyumbani kwa sababu  ya  dini,  halafu

akuje arudie tena na siku ya kufanya mtihani yake inaanguka, hapo tena mwalimu ambao  ni  productivity  ambo  wangetusaidia

kwa sababu ya dini tena imeleta shida.  Wanafukuzwa  kwa  sababu  ya  dini  mpaka  tumeonelea  ya  kwamba  inafaa  mambo  hii

hiwe mashule mbili two: Public na Private. 

Ingine  tena  ningetaka  kusema  hapa  tena  ni  kuhusu  marriage  certificate,  wakati  huu  wa  ukimwi,  imetokea  ya  kwamba  sisi

wachungaji atutafunga ndoa  mpaka kwana tuone barua ama kibali kutoka kwa dakitari.  Na  tena nimeona hiyo ni symptomatic

treatment siyo because  of the problem.  Tunataka kweli kibali,  tena tunataka counseling, kwa sababu huyu awezi  kujua  shida

yenyewe ni nini.  Kwa hivyo ni lazima tuone counseling and Kibali kutoka kwa dakitari  waandamane  na  counseling.   Hiyo  ni

sehemu ambayo niliona.  Ingine tena hawa watu wa ukimwi tena ukimwi iko kwa fashion, na inangia kwa kila ofisi kwa wakati

huu, kila kampuni, tungetaka hawa watu ambao wamepimwa mpaka wamepatikan na virusi vya ukimwi, wapaki  kazini mpaka

ugonjwa uonyeshe amekosa nguvu na aondoke kwa sababu ya nguvu imekwisha.  Na  kazini wapatiwe counseling tena namna

ya kuishi na watu katika ofisini, namna ya kukaa ili asikae hivi hivi  ajulikane  ya  kwamba  Mungu  atamsaidia  yeye  akae  ofisini

mpaka muda wake nguvu ikikwisha aondoke ofisini.  Na  huyu tena afuatwe mpaka nyumbani ili asipakuliwe na jamaa abaki  tu

na kutunzwa na jamaa.   Na  wajamaa wajue ugonjwa umetokanana na nini ili wasifikiri huyu ni mgonjwa saa  ingine ni ugonjwa

yenyewe.

Ingine ni hawa watoto wanazaliwa nyumbani, walishwe na huyu baba yake. Hili wasibaki na huyu mzazi masikini.  Walishwe na

huyu mzazi wake kwa chakula,  kwa nguo, kwa hitaji na mpaka muda fulani ambaye inatakiwa na Katiba yetu  waonekane  ya

kwamba inafaa kuondoka kwa mtoto.   Iyo ndiyo mwisho yangu.  Na  ile memorandum italetwa karani wangu amebaki ije sijui

kama ameingia.

Com.  Prof.  Ida  Salim:  Ikija  tafadhali  utupe,  aende  moja  kwa  moja  ajiandikishe,  na  tuachie.   Bw.  Zakayo  Cheboi  yuko?

Karibu.
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Zakayo Cheboi: Jina langu naitwa Zakayo Cheboi, basi Bw. Chairman, mimi ningependa kuzungumza lugha ya mama. 

Zakayo Cheboi: Basi abwati ale awechi kongoi en chairman. 

Translator: Anarudisha shukrani kwa Chairman.

Zakayo Cheboi:amun kagonech kasarta kigoiten maoni chechok.

Translator: kwa sababu umetupa nafasi ya kuwasilisha mambo ya taifa letu.  

Zakayo Cheboi: atinye tuguk mut.

Translator: Nina mambo matano ambaye ameandika chini

Zakayo Cheboi: ago tigul kotinye serikali.

Translator: Na yote inaguza serekali.

Zakayo Cheboi: Ne ta ko agobo sibitali.

Translator: La kwanza ni hospitali

Zakayo Cheboi: Sipitali kosoru bik chechang ago raiya che maimuchegen.

Translator: Sana hospitali usaidia, watu wengi haswa raia wasiyo jiweza.

Zakayo Cheboi: Abwati ale en Kenya ko chang bik che miaimuchegen.

Translator: Katika taifa ili la kenya watu wengi ni watu maskini.

Zakayo Cheboi: okot en betusiekab raini keliboni kerichekyok kou ye imuche bik che chomdogen koba.

Translator: Malipo ya hospitali sasa imefanya watu wengi kuongopa kwenda hospitali na wamejitoa kufa kwa sababu ya hiyo

gharaham.

Com. Prof. Ida Salim: Pendekezo lake nini?

Zakayo Cheboi: ko ole amaktai kotoret serikali yon kenyaen yoto.

Translator: Anasema angependekeza malipo ya hospitali yatupiliwe mbali, na matibatu yawe bure.

Zakayo Cheboi: nebo aeng ko bek kaimut.

Translator: Maji imekuwa shida sana hapa azwa kama yeye, 

Zakayo Cheboi: kigere bek komi yu ago makitinye achek.

Translator: Tunaona maji ikifika hapa, lakini atunywe maji hayo.

Zakayo Cheboi: Ingoger serikali kit ne yae si kenyorun tugul beek.

Translator: Basi serekali ione njia ya kuhakikisha zote tumepata maji.

Zakayo Cheboi:stima komi oldatugul en Kenya.

Translator: Stima iko katika sehemu zote za nchi,

Zakayo Cheboi:ak echek raiya chemengechen kegere buch ak konyek.

Translator: Sisi raia wadogo tunaona tu na macho

Zakayo Cheboi: kigere ak konyek buch kololdos en korik ab mogorek che tinye malik.

Translator:  Tunaona  kwa macho tu ikiwaka kwa nyumba ya matajiri waliyo na mahali.

Zakayo Cheboi: kimache kogonech agine serikali stimet.

Translator: Tunataka basi serekali itupe nasi stima.
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Zakayo Cheboi:awendi amwae chebo chief.

Translator: Amewasilisha jambo na anenda lingine la machief.

Zakayo Cheboi:Ak age ko sugul.

Translator:  Na sema lingine ni Shule 

Com. Prof. Ida Salim: Kwanza mzee ile ya chief, pendekezo lako juu ya chief ni nini?

Zakayo Cheboi:Amache angalalen agobo chief 

Translator: Anataka kuongea juu ya Chief.

Zakayo Cheboi: kiruogik ko bik che malewweni raiya

Translator: Ubaya wa chief siku hizi awachanguliwi na raia.

Zakayo Cheboi: Kisome kolewen raiya si konai kole boisichin raiya.

Translator: Anataka raia wawachague ili wajue kweli wanahudumia raia.

Com. Prof. Ida Salim: Na mwisho elimu.

Zakayo Cheboi:tuguk choton tugul ko kororon ago mi eunek ab serikali ak raiya.

Translator:  Mambo hayo yote tano ni sawa na hiko kwa mikono ya serekali na raia.

Zakayo Cheboi: kimache anny ole kimaktoi otoretech en somanet.

Translator: Anasema sasa jinsi tutakavyo saidia elimu.

Zakayo Cheboi: kabwatutietnyun 

Translator: Pendekezo lake 

Zakayo Cheboi: ko kotoretech serikali.

Translator: Nataka serekali isaidie

Zakayo Cheboi:kotoretech serikali en sukulisiek .

Translator: Kwa mashule na vizazi vijavyo 

Zakayo Cheboi:kotoretech koik buch kongeten std 1 kot koit sisit.

Translator: Shule iwe bure kuanzia darasa la kwanza hadi la nane.

Zakayo Cheboi:kwo lakwet university ko bahati ne bo mungu.

Translator: Kwa sababu elimu ya juu ni bahati ya Mungu

Zakayo Cheboi:Lasima koit lakwet ab akge tugul kilasit sisit.

Translator: Nasema iwe lazima mpaka darasa na nane, lakini University siyo guarantee.

Zakayo Cheboi:Ingotoret serikali.

Translator: Tume itusaidie.

Com. Prof. Ida Salim: Asante sana mzee tumeandikisha maoni yako yote na pendekezo yako, mzee unaswali? Kuja uulize.

Gabriel Soita: Jina yangu naitwa Gabriel soita.  Na mimi ni mkaaji ya hapa Moiben.  Taabu yangu nalilia nyinyi ni bure tu,  hata

sisi tumesumbua Chief wa hapa. Na hata mimi nafurahia nyinyi mmekuja kama watu wa serekali,  ukweli kusaidia sisi, sisi ndiyo

maskini kabisa  ya mwisho, hata vitu vyote vile mnasema, ukimwi  hapana  weza  kuisha.  Ukimwi  ulikuja  na  Mungu,  na  kitu  ile

inaleta ni pesa.   Hata watoto  wangu  wamekuwa  Malaya,  huko  wengine  niliona  wamekufa  huko  Iten  shauri  ya  Ukimwi.   Hii
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ukimwi inakuja na tumbo,  ukiwa  na  njaa  lazima  …………..na  ndiyo  hii  ukimwi  nyinyi  serekali  mkumbuke   namna  hii  kama

mgungekuwa  munatupa  mashamba,  tungekuwa  tumepona  kila  mtu  analima  kwake,  kila  mtu  anakula  kwake.   Wale  matajiri

wako na mashamba huko ije na wanakuja kufinya sisi hapa hata sisi tunasumbua chief tunamliza tutaenda wapi.  Ikiwa nyinyi ni

watu wa serekali, sijui mtakumbuka aje haya maneno.  Mimi nitakaa siku mbili na Jina langu naitwa Gabriel Soita.   Muandike,

kama mimi nitasikia kwa redia hawa wako na taabu  namna  hii  namna  hii…sisi  tuko  na  taabu  ya  kutosha,  tumekunywa  maji,

wazungu walitufunga miguu lakini mwaafrika ndio ameongeza kutufunga zaidi.

Com. Prof.  Ida Salim:  Asante  sana  mzee  tumechukua  maoni  yako.   Sasa  nimuite  Bw.  Edward  Chumba.  Karibu.  Let  me

please emphasis this point of time  because  we are  getting more and more people  registering which is a very good sign. Many

wananchi want to give their views.  So  that we don’t keep  them  waiting for too long. Please stick to the time alloted to you,

and so far we have been very happy,  every  one  has  been  sticking  to  the  time  and  very  respectively  and  in  consideration  of

others  stop  ………….  Bw.  Chumba.  Na  pia  mwenzangu  amenikumbusha  jambo  moja.   Wengi  labda  wana  memorandum

wanaongejea kutupa , ikiwa mtu ana kazi nyingine anaweza kutupa aje kwenye deski ile a jiregister awache memorandum yake

pale na aweze kushugulikia mambo mengine.   Kwa  hivyo  yeyote  mwenye  memorandum  na  anaaja  ya  kusema  kitu  anaweza

kufanya hivyo. Twahakikisha kila memorandum itasomwa, kwa hivyo maoni yako autasema kitu itasomwa.

Edward Chumba: Asante sana.  My names are  Edward K.  Chumba, I will be  very brief.   Kwanza ningependa kuwambia ya

kwamba Eldoret East Constituency is so large that it needs to be divided into two to ease representation.  

Inayofuata ni political parties,  this country Kenya there should be no limit of political parties in Kenya,  there should be as  many

as fifty.  The political parties should get finance through their own members and any other source a part from the public funds.  

Local  Government:  The  Mayors  and  County  Chairman  be  elected  by  the  Councilors  who  are  direct  representatives  of  the

people from every ward.   The current two year term for Mayors  and Council Chairman is adequate.   The minimum education

qualification for  councilors  should  be  Form  Four.   The  nomination  of  Councilors  should  no  longer  be  retained,  it  should  be

abolished.   Basic rights education in this Country Kenya aught to be  compulsory and free from std.  One to  form  four  for  the

young nationals.

The rights of vulnerable groups.  The names of those husbands and wives be included in the title deess  owned by each one of

the  two.    The  widows  and  orphans  should  be  assisted  by  the  Government,  the  law  governing  the  public  utility  such  as

government forest should be made stiffer to avoid their destructions.

Retirees: I am moving very fast, these are the founders of Kenya and therefore, pension or they salary should be reviewed every

four years.  There should be a review board.

Farmers:  Farming is the back bone of our Country’s economy and therefore,  in order  to reduce  poverty KCC,  KFA,  AFC,

KMC should be revived so as to assist farmers to market their farm produce.  
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Village Elders:  These group of leaders  play an important role and should be paid.   Last  of  all  the  law  should  be  enacted  to

reforced or to protect these farmers organizations from collapsing.   Thank you very much.

Com.  Prof.  Ida  Salim:   Thank  you  very  much  Edward  Chumba  for  those  views.   Na  sasa  namuita  Josphat  kimtai  yuko.

Hayuko? Samuel Kimtai, hayuko? Stanely Chemtai, hayuko? Bernise Omandi. Yuko? Jane Nyambura, Karibu.

Jane Nyambura:   Jina langu ni jane Nyambura, mimi nawasilisha watu wa kambi n’gombe estate  pamoja na masquatters  wa

Moiben.    Kulingana na umaskini ambaye umesidi sana, sisi masquatter wa Moiben tungependa maskini wapewe mashamba na

serekali mradi awe na raia wa kenya, watoto wa maskini wasomeshwe na serekali.  

Kwanza  walimu  wa  nursery  wapewe  mshahara  kama  walimu  wa  shule  za  msingi,  kwa  sababu  wazazi  ndiyo  wangaharamia

watoto wa nursery na mara nyingi wazazi wanalemewa. 

Mishahara ya wachungaji ambao wanachunga ambao wanachunga mifugo au wanfanyi kazi wa nyumbani isimamiwe na serekali,

kwa  sababu,  mishahara  kwa  sababu  mishahara  yao  ni  duni  sana.   Tungependa  serekali  iweke  serekali  kuchuna  waturkana

mahali walipo Kenya, kwani walitoka Lodwar, kwa sababu ya shida nyingi na njaa na kwa hivyo wapewe ardhi mahali popote

walipo nchini Kenya.  Ikiwa maskini wangependa kuongea na raisi waruhusiwe kuongea na yeye,  kwa sababu imekuwa shida

sana masikini hata akitaka kuongea jambo hapati nafasi ya kuongea.  

Sheria iwekwe kuhusu upandaji wa miti, kama kupewa shamba forest,  halafu baada  ya muda fulani miti inapandwa ili tufukuze

shida ya ukosefu wa miti.  Sheria iwekwe kumlinda mkulima, yaani anapouza, nafaka yake, akuna mtu anaye jali bei anayo uza.

 Na anaponunua, bidhaa vya shamba, bei ni ghali muno.  Mkulima, amekuwa masikini kabla kujaliwa na mtu yeyote,  sheria na

bei ya mazaa safi izingatiwe.  Wanawake wapewe haki ya kuridhi mali ya waume zao,  kwa sababu wakati  mume anapofariki,

wanawake  wengi  wanabaki  wakiangamia,  kwa  ajili  ya  mali  ambazo  zimebaki,  ambayo  watu  wengi  wanataka  kuiridhi,  kwa

hivyo mke ni sharti awe na uwezo wa kuridhi mali ya mumewe.  

Wafanyi biashara, wapewe mikopo ili kuinua biashara zao.  Watoto wote wakiume na wakike wawe na uwezo wa kuridhi mali

ya wazazi wao.  Asanteni.

Com. Pro. Ida Salim:  Asante sana bi. Jane Nyambura, kwa maoni yako.  Sasa namuita  Bw. K. Kibilech, Karibu.

K. Kibirech: Jina langu ni K. Kibilech.

Tanslator:  Kwa majina naitwa Kibungei Kibilech.

K. Kibilech: Amwae ale n ngab keboige komali ab chito che kiigoi mungu komaibe chi mache kinde ngatutik.

Com. Pro. Ida Salim:  Weka mic karibu na mdomo tafadhali.

Translator: Anasema kwamba, mahali iliyo mikononi mwamtu ambaye alipata kwa jasho lake mtu yeyote asitoe.

K. Kibilech: Nerube kokiyai mungu bik ak kogochi chi age tugul tugukyik komakimache katiba nemaribe mali ab chi.

Translator: Mungu aliuumba nchi na akapeya kila mtu mahali yake, kwa hivyo tunataka Katiba ilinde mahali ya kila mtu.

K. Kibilech: okot ndomwae katiba kesorun  umasikini  amun kiyai mungu bik ak kogoji chitul tugukyik.

Translator:  Umasikini uwezi malizwa katika nchi. Kwa sababau Mungu  alipoumba  dunia  lazima  kuwe  na  tajiri,  na  kuwe  na
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masikini.  

K. Kibilech: Nebo aeng.

Translator: Ya pili.

K. Kibilech: Nebo somok kamache koro sirkali kidogo ko koron kotagomi borosti kogoi bik choton.

Translator:  Watu wasiyokuwa na mashamba katika umasikini, kama kuna shamba linaweza kupeanwa katika sehemu  fulani,

watu wapewe, kama misitu masikini wapewe.

K. Kibilech:  Rais  komoche  komwa  wanainchi  kot  kokaran  kwo  miaka  kumi  ak  koger  kole  kaboisien  komie  ketesyi

kenyisiek.

Translator:  Raisi achaguliwe na wananchi na akiwa mzuri atawale miaka kumi,  na  akiwa  mzuri  zaidi  aongezewe  miaka  hata

aende mbele.

K. Kibilech:Nebo angwan.

Translator: Ya nne.

K. Kibilech:Kewech kefe amun kiginomen malikyok naikuro  ago  mabetyi  chi  en Kenya  ko  amune  raini  kokinyo  multi

korowech malik.

Translator:  Anasema tangu viama vingi vikubaliwe katika  taifa  hili  wamekuwa  masikini,  kwa  hivyo  wangependa  vyama  vya

ushirika  kama KCC, KFA, KMC, zote zipate kurudishwa ndio mkulima apate kulindwa. Iko moja tu, ya mwisho.

Com. Prof. Ida Salim:  Ya mwisho kweli.

K. Kibilech: Sisi tunataka party ikuwe nne au tatu, yaani……kikigonech  masikini  party  amun  kiginyanyasan  bik  koganyo

party  kole  soko  huru  kobarech  kot  ko  ngunon  ketinye  umasikini.Amun  alati  bek  ak  kealdoun  mia  moja  ago  karayai

kali  kokiribech kebeak K.G.G.C.U.

Translator: Anasema vyama vya kisiasa viwe vichache, na soko uhuru ivutiliwe mbali.

Com. Prof. Ida Salim:   Asante sana mzee, Kibilech kwa maoni yako.  Tafadhali jiandikishe hapo, namuita sasa  mzee Imanuel

Karanei, Imanuel Karanei, yuko? Ainue mkono, karibu Imanuel .

Imanuel Karanei:  Majina yangu ni Imanuel K.  Karanei.   Niko na memorandum  yangu,  lakini  I  will  only  mention  some  few

items and then I can surrender to the Commission.

Com. Prof. Ida Salim:  Thank you very much:

Imanuel Karanei: one I would like to read this way, the President to be elected by the Public as at the present.  

Com. Prof. Ida Salim:  Endelea mbele.

Imanuel Karanei: Lands and properties rights: Kenyans should own land any where.  

The natural resource: That should be protected by the Constitution, forest, water, lands, minerals, wildlife etc.  

Citizens: Constitutions should not allow a dull citizen, identity card  should be the only document to be  carried as  evidence of a

citizen in Kenya.  
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Defence: The President should be the Commander in Chief of the Armed Forces.  The President  should have power  to declare

war, the President should invoke the emergency power.

Political: Political parties should not be limited.  Each party funds itself.  

Council Chairman should be elected by the Councilors.  The terms for Mayor and Chairman should be two and half years.  

Com. Prof.  Ida Salim: Thank you very much Bw. Karanei,  we will  take  your  memorandum  and  read  it,  I  know  it  is  more

detailed than your presentation but because of pressure of time we have to move on.  There is something I wanted to say,  there

has been a lot of repetition as probably have gathered on points, please do not repeat because it takes time, what you can say is

that on the issue of this, I  go by this and I move on to the next  one.   So  I  support  this,  without  repeating  the  whole  thing  in

excess of wording.

Vernacular: 

Com. Prof. Ida Salim:  Asante sana Bw. Bikok, Bw. Christopher Langat next.  

Christopher Langat:   Asante sana Bw. Chairman, Jina langu ni Christopher Langat.  Niko hapa na memorandum ya Moiben

Division, mimi ni karani nilikuwa nikiandika.  Tena ningependa kuchangia, moja, mbili mbele ya kupeana memorandum.  

Point ya kwanza ninasema;

1.  Education be left, for professionals only and be compulsory.  

2. Guiding and counseling to all our youth even those who have left school and the counseling should be offered freely,

by local Government.

3. Newly married people should have special counseling free of charge.

4. County  Councils  to  be  given  more  power  in  order  to  provide  services  such  as  roads,  trading  centers,  schools,

health  centers,  water  sources,  infact  like  Wasin  Gishu,  the  source  of  the  water  is  in  wells,  so  wells  should  be

constructed and there should be somebody to examine before the consumption, because  most of the water  here is

contaminated.  So the Local Government should be given more power  to take  care.   Also services such as  games,

sports, especially to our youth, even those who have left school, should be catered for in order to remove idleness.

5. Restrict  the  importation  some  goods,  especially  nowadays  we  have  beer  called  kumi,  kumi.   This  kumi  kumi

anybody can buy even a young child and it is spoiling our youth especially when we have now HIV/AIDS this will

be difficult to control it.  This should be checked and be done away with, it is equivalent to drugs.   Thank you very

much, now I hand over the memorandum for the division.

Com. Prof. Ida Salim:  Thank you very much, I like that and within the time.  Next  John Koskei, karibu.

John Koskei:  Mimi ni John Koskei, Natoka kwenye sub-location ya Koloita, location ya Moiben.  Langu nina mambo saba;

• Madaraka ya Raisi: Nataka Raisi awe na mamlaka kamili hili aepukane na kuangaishwa na wajumbe.

• Napendekeza utawala wa majimbo

• Ni mjumbe wa bunge: Nataka akiasi sisi tupewe miaka moja au mbili tumuondoe, kwa sababu amekataa mambo yake.

• Elimu: Napendekeza ya kwamba elimu, kutoka class ya kwanza mpaka university iwe free.  
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• Tupate hospitali iwe free vile, vile,

• Ya sita hakimu iwekwe katika division kuepekana na mambo ya transport.

• Ya saba na la mwisho ni wazee washugulikie mambo ya kesi kule nyumbani, na iwe mwisho ni kwa DO isifike kortini.

Com. Prof. Ida Salim: Excellent Bw. John Koskei, you have done very well you have given us points, after points seven within

five minutes exactly.  Bw. Koskei  John Koskei  tafadhali utajiandikisha pale.  Sasa  nitamuita Bw. William Rongoi  yuko,  karibu.

Akifuatiwa na Alice Jerubet.

Bw. William Rongoi:   Mwenyekiti,  yangu ni machache,  Majina yangu ni William Rongoi,  na  ningependa  kusema  yafuatayo.

Basic needs yote mimi naiunga mkono, kuwe na free education, health services, water supply, and electricity to be  affordable to

nearly every Kenyan.  

Na nikikuja upande wa education in secondary schools,  fees structure  to  be  contolled  by  the  Government  and  not  board  of

governors in schools.  Special child (with disabilities) to be  taken into consideration and given free education.   Bursay funds to

be given to deserving people in a given areas, let it be the preragatory of the society.  

Examinations are given by Examination Councils and assigned, it doesn’t favour the candidates sitting for the exam.  May be it is

because of natural calamities eg. ill health and may be death etc.  Examinations be given when the candidates  is ready to sit for

the exam.

Land: Land is an issue and every Kenyan is entitled to land as  such, ownership of land will be  individual  but  the  Government

with vested powers to retrieve that land if so many Kenyans will be landless and be allocated to Kenyans. 

Chiefs  be  elected  to  office  and  some  they  serve  only  for  five  years,  term.   MPs  to  be  answerable  to  electorate  incase  of

non-performance in parliamentarians,  the  electorate  to  recall  them  back  and  modalities  delayed,  to  a  by-election  to  be  held

within that Constitutency.  Final I will not talk much, is death sentence  to be  taken away with, nobody created  life and should

not take away life.  Thank you.

Com. Prof.  Ida Salim:  Thank you very much, Bw. Rongoi, you have made it within the given time to finish.  Imanuel  Kibet,

yuko? Karibu.

Imanuel Kibet:   I think I will be brief and precise.  Mr. Chairman I have five points, first and foremost:

• The President should not be above the law.

• Chiefs and sub-chiefs should be elected by wananchi and land people………..

• Thirdly, free medical services should be offered by the Government as it used to be previously. 

• Fourth, freedom of worship to all denominations, except deveil worship

• Fiveth, corruption investigation unit to be  formed so as  to be  looking at  the  Kenya  Police  who  offen  ask  for  bribes,

mostly at high ways, villages and etc.

Com. Prof. Ida Salim: when you say Unit is it within the Police department or outside it?

Imanuel Kibet: Yes, within the Police department.  So Corruption Investigation Unit to be  formed so as  to be  looking at
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the Kenya Police, mostly at Highways, villages and etc.  and other corrupt  departments  and offices in our Country.  Thank

you.

Com. Prof. Ida Salim: Thank you very much, Bw. Kibet for your views, George Mukunya, karibu.

George Mukunya:  My names are George Mukunya, I have a few points to present to the Commission, one of them is:

• The future Constitution, should have an all power,  Executive and  we  should  retain  an  unitary  government  with  equal

rights for all citizens and freedom of movement should be the designs in that Constitution.

• Rights to own property  any where in this Country.   Land rates  should be abolished.   There has  been  a  big  abuse  of

land rating in this Country, particularly if a certain group of people  own some property  somewhere and happen not to

be on the right track, the land rates are hiked and ………..to suffer instead of benefiting from the land they own.

Com. Prof. Ida Salim: So whats the proposal on that?

 George  Mukunya:  I  propose  that instead of  land  rating  the  Government  should  introduce  some  kind  of  taxes.   Land

taxes. 

Com. Prof. Ida Salim: In what ways  would that help? Taxes, instead of land rates?

George  Mukunya:   They  could  fix  a  certain  rate  of  the  taxes  instead  of  giving  the  Council  the  five  percentage

…………….. So if they are given a lower tax, may be the citizen will enjoy more of the land ownership.   Then on the side

of leasing, leasing I think was a colonial law, that was inherited from the colonial government.   Instead of leasing land those

who are leasing the land at the moment should be given the outright ownership

Com. Prof. Ida Salim: Becomes freehold?

George  Mukunya:   It  becomes  freehold.   Parliament  should  bet  all  senior  appointments  and  make  the  necessary

approval. The people who should be vetted, the people I have listed that should be vetted are from the group the rank of a

PC, and above.  And the Civil servants, Police and Military, should be delinked from politics.   Those are  the points that I

had.  Thank you.

Com.  Prof.  Ida  Salim:  Thank  you  Bw.  Mukunya.  Na  sasa  tunamupata  civil  servant  mwenzetu  mwingine,  Bw.  Dan

Maritime,  yuko,  yes  he  is  not  here.  Okay.  Charles  Chepkwony,  civil  servant  also  ameondoka.  Kimusoi  Rono,  pia

ameondoka.  Raymond  Kilimo,  hayuko.  Philip  Kaptei,  another  civil  servant,  hayuko.  Isaac  Bitok,  akirudi  kukikuwa  na

nafasi tutamupa. It seems awa jamaa walikuja pamoja wakaondoka pamoja.  So we move on.    William Rutok,  yuko? Pia

hayuko.  Joseph Mitei, alright, Joseph karibu.

Joseph Mitei: Thank you very much Commissioners, my names are Joseph Mitei, from Moiben division.  I  have only five

memorandums to forward.  The first one is on Political parties.  I have the following suggestions;

• We should only have three political parties, to avoid tribal parties.

• Qualifying parties should attain 50% votes from all over the Country.

• Also political parties should look for their own money to finance themselves.

My second memorandum is on Land and Property rights.  My suggestions are:

• Title of land owns should be by ability that through the right channel, only for the original Kenyans citizens.  When I talk

of original Kenyan citizens I mean those one falling within the tribes of Kenya.   Then on the same note,  foreigners who
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buy their citizenship they should only be allowed to own ten acres but should not be having double citizenship.  

The other memorandum on education, I have the following suggestions;

• On education,  I would suggest that education should be free upto std.  Eight only.  This is also to allow parents  to be

active in development and in looking for  wealth.   Then  for  secondary  up  to  university  level,  the  parents  should  also

contribute but the Governement to continue with the bursaries allocations, which we are receiving at the moment.

• On the same note corprol punishment should continue in schools all through, the life of Kenyans. 

On Natural resources I have the following suggestions;

• All  natural  resources  to  be  protected  by  the  Constitution.   All  the  natural  resources  to  be  protected  by  the

Governement especially the forests,  and the water  points,  and the local community should be  incorporated  in  the

same.  

• Distraction of natural resources should have various penalty, since some people tend to misuse 

Com. Prof. Ida Salim: I think that’s the detail we leave it.  You are explaining, you made your proposal  and we have

it  and that is the last point, I think you did say that was the last point.  Natural resources. Okay no explainations.

John  Mitei:  I  will  only  have  one  that  is  on  Culture,  on  Culture  I  am  saying  that  every  society  culture  should  be

respected.

Com. Prof. Ida Salim: Thank you very much, kwa maoni yako.  Nikiendelea mbele namuita Geoggrey Naibei,  yuko?

Karibu.  We are  racing against time ladies and gentlemen, so please hopefully the rest  of you waiting please have you

points ready so that you can give them, because our friends others are waiting to give theres.

Geoffrey Naibei:  My name is Geoffrey naibei, I come from Parasombe.  While my proposal is as follows;

• On structure and system of Government: We should retain the Presidential system of the Government.

• Two, we should adopt a federal system of Government, in which the executive and the legislature authority is split,

between the Central 

Government and  District Regional and other Units.  This is so because  the Central  Government has  favoured  or

encouraged  corruption  for  example,  you  have  heard  the  Permanent  Secretary  misappropriating  the  funds  which

were meant for several  projects.   If the funds can be taken to the region it  can  easily  be  noticed.   In  this  case  I

propose that the District and the Locals should be given the authority to elect,  people  who can be overseeing they

can be like overseers.  

• The  powers  to  be  followed  to  the  lower  level  of  Government  such  as  districts  and  provinces.  The  capable

people to be selected as overseers and custodians as well.

• On title deed  should not be  surrendered to the institutions advancing loans.   This  has  made  families  to  suffer,

imagine if you are able to loose the land, the family will be  subjected to torture.   It  is better  to be  jailed,  to be

taken to court and the family remains on the farm, so this act  of surrendering the title deed  has made families to

suffer. 

• Marriage: We know  very  well  that  actually  maneno  ya  mapenzi:   On  marriage  I  feel  the  widows  should  not

actually be  given to be  the next of kin the relatives should be involved as  custodians,  so that  incase  there  is  a
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property which is to be solved the relatives also can revoke.    

• On religion, you see these days the churches have been formed.  They are so many churches these days so they

keep on making a lot of noise without caring the residents near them.

Com. Prof. Ida Salim: What do you want done about them?

Geoffrey Naibei: A law should be enacted in such a say that if a church, wakiwa na ii tunaita crusade or  anything

they should consider the residents next.   They should not be  making a lot of noise and disturb the residents.   They

shoud pray in an orderly manner.  Thank you.

Com. Prof.  Ida Salim:  Thank you very  much  Bw.  Naibei,  you  have  that  memorandum  to  hand  in  or?  Okay  .

Now I call upon,  sasa  nitamuita mzee wetu moja  aje  atoe  maoni,  tuheshimu  miaka  yake  yeye  ni  Toroitich  Juma.

Karibu Bw. Toroitich.

Toroitich Juma:  Maneno yangu machache lakini sijui saa  ingine nitapiga  tano.   Mambo ya kwanza,  sisi wataabu

ya hospitari, jina langu Toroitich Juma. Watu wako na taabu,  kwa sababu mtu anakuja analipa pesa  ya bure halafu

anakupa dawa mbili tu.  Na hiyo aiwezi kuponya mtu kweli.  Basi maneno moja hiyo.

Com. Prof. Ida Salim: Ungependa kitu gani ifanywe juu ya dawa.

Toroitich Juma:  Ni kupenda kusaidia watu, hii dawa unapewe mbili na shidano na mtu aponi.   Hii ni maneno gani

hii.

Ya pili, sijui iko watu kwa bunge ya shule?

Ya tatu, iko watu wa bunge ya barabara?

Ya nne iko watu ya bunge……………?

Ya tano,  iko watu ya bunge ya game ya ngo’mbe, mimi ninaona ngo’mbe inakwisha kabisa kwa maji.  Na  wewe

unachunga nini?  Mbele sikuona. Basi nyinyi mnakuja kusalimia watu lakini na maneno tunawapatia msiende kusema

shauri yao.  Tena hivi tuna maneno hapa mbaya,  water  iko maneno mwaka ingine tuliwaabia watu sasa  ii maragwe

yenu toa yote yote, nyumaye nyinyi mlipata ingine? Mlipata kweli hata mbegu?  Na hii sasa  jusi nasema chagua tena

mahindi, sijui. Sisi tunaona maneno ikiwa mbali, unaona sasa namna gani baba?  

Com. Prof. Ida Salim:  Asante sana mzee, tumesikia maoni yako.  Twakushukuru sana kufika, na pole kuchelewa

kukusikisa.  Paul K. Ngethe.

Paul  K.  Ngethe:   Jina  langu  ni  Pual  K.  Ngethe  na  mimi ni  Chairman  wa  KANU  katika  Moiben  sub-location.

Maoni yangu ya kwanza ni;

Forest: Forest hirudi kama zamani, watu wapewe wapande miti na mimea baada  ya miaka tatu,  wanaama hapo na

wanapewe pahali pengine lakini hii kila District iko na forest yake.   Si watu kutoka District ingine kuja kwa District

ingine halafu tupate miti.

Ya  pili,  DDC,  ifunjiliwe  mbali,  tuwe  na  Committee,  machinani  kwa  kijiji  sub-location,  hili  wakiwa  na  mradi  yao

wanapendekeza  na  wanafanya  wrough  extimate  pesa  ikitoka  Nairobi  haipitie  kwa  provincial  sababu  inakatwe
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kidogo,  kufika  kwa  District  na  katwe  kidogo  ije  direct  mpaka  kwa  wale  kamati,  na  County  Council  wanaweza

kuangalia vile inaenda.  Kwa mfano kama ni maji ifanyike hapo, kama ni bara bara, kama ni hospitali,  kama mambo

kama hayo, wapate pesa yao direct.

Ya tatu, kama serekali bado kuna free land iwapatie masikini wale awana mashamba.

Ya nne, tunaweza kushare mimi na bibi lakini mambo ya nyumba hatuwezi kushare, bwana awe ndiye mkubwa.  Na

kama bibi akikuja usiku saa nane nina haki ya kumtuanga na asisitaki.  Na akistaki hiyo ndoa inavunjika.

Ya tano, wale wasichana wanapata mimba ovyo, ovyo akuna bwana.   Kama akuna bwana afungwe jela na mimba

yake direct bila kungojea.  Na huyo mtoto anaweza kupeana kwa wa mama wengine hawajapata watoto.

Ya Mwisho ni mambo ya kuabudu,  tunasikia kuabudu ni haki lakini wale wanaomba shetani,  hiyo kanisa ifungwe.

Watu waombe mungu.  Asante sana Mungu awabariki.

Com. Prof. Ida Salim: Kuna swali hapa bw. Ngethe, ngoja kidogo, uulizwe swali ya kufafanua kidogo.

Com. Wanjiku: Bw. Ngethe umesema yule msichana akiwa na mimba afungwe na mwenye yule mtoto?  Mwenye

kumpa mimba?

Ngethe:  Kama msichana huyo amewekwa mimba na mtu ajui,  yeye anafungwa direct.   Lakini akisha  jua  na  yule

kijana anakubali kumwoa, basi wanaweza wakaoana.

Com. Wanjiku:  Na akikataa wafungwe pamoja.

Ngethe:  Wanaweza  oana  kama  wakikubali,  lakini  kama  wanakataa  akuna  yote  yule  anataka  mwingine,

ikithibitishwa wanaweza kufungwa pamoja.

Com. Wanjiku: Mr. Ngethe umesema bibi akija saa nane utwange.

Ngethe: Unajua kuna wamama wengine wamelimishwa zaidi, na bwana yake labda ana elimu kidogo.   Ana elimu,

ana mshahara kubwa,  bwana ana,  anajitawala huku ije.   Sasa  akifika saa  nane  ya  usiku  mimi nafukuza  yeye  ama

mimi natwanga. A eheshimu nyumba.

Com. Prof. Ida Salim: Bw. Ngethe juu ya point hiyo hiyo, ikiwa bwana anaelimu nyingi, na mkewe ana elimu ya

kutosha, na bwana akija saa nane usiku amelewa afanywe nini?

Ngethe:   Si mimi ndiyo  bwana  wa  hiyo  nyumba  hapana  yeye.   Mimi  ndiyo  nakohoa  Kwa  hiyo  nyumba.  Yaani

lazima ani heshimu. A ajambo yule bibi akili yake iko kidogo na bwana iko juu. 

Laughter………laugther…………..

Com. Prof. Ida Salim: Bw. Joel Kiboi

Joel  Kiboi:  Kwa  Majina  naitwa  Joel  Kiboi,  Na  ningetaka  kusema  yafuatayo.   Mawaziri,  na  mawaziri  wadogo

wachaguliwe na profession yao.   Yaani saa  zingine unakuta Minister aliyekuwa askari  anapewa kuwa Minister wa

health.  Kwani hiyo tungetaka iwe ………akipewa hiyo cheo achuchwe.
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Ya pili, tuwe na serekari ambaye inaongozwa na prime Minister ambaye anachaguliwa na watu.  Awe mbunge.

Ya tatu,  title deed  isiandikwe ni under lease for 99 years  mtu  apewe  title  deed  yake  na  iwe  yake.   Shauri  kama

unaongojea kama 99 years unajua uko na kitu ya mtu.  Kwa hivyo iwe yako.

Ya nne ni kwamba Provincial Administration wawe wasifutiliwe mbali na village  elder  alipwe  mshahara.   Mwisho

mtu awe na shamba yake kufuatana na jasho yake.   Asiwe na limited, kuwambia awe na heka  shamba yake awe

na kiasi fulani, shamba yake ipatikane, yaani awe na shamba yake ya jasho lake.

Com.  Prof.  Ida  Salim:  Asante  sana  Bw.  Kiboi  kwa  maoni  yako  na  sasa  namuita  bw.  Moses  Kitoo  yuko?

Hayuko?  Nelson Cheptoget?  Jina lake ni hilo tembeleo location.  Is  that you? Okay you give your name and say

whom you are talking on behalf of within three minutes please.

Francis  Chepkelel:  Bw.  Mwenyekiti,  tume  ya  kurekebisha  Katiba  ya  kenya  mimi  kwa  majina  naitwa  Francis

Chepkelel.   Naongea  kwa  niaba  ya  bw.  Nelson  Chempmotie  ambaye  tuko  pamoja  kuongea  kwa  niaba  ya

wakulima kutoka eneo la kibilio location.  Kwa sababu  ya  saa  ambayo  inaenda  maswali  mengi  ambaye  tulikuwa

tumewakilisha kusoma hapa imesomwa laikini kuna machache  ambaye  aijatajwa  na  wenzetu  wale  wamewasilisha

zao.  Kama vile wa huusiano wa kimataifa.  International relationship: the conduct  of Foreign Affairs the exclusive

responsibility of the executive. 

Two, the role of parliament in conduct of foreighn affairs is to foresee the forigners coming into the Country through

the trade, tourism and others.  Three the role of parliament in the conduct of foreign affairs be distinguished.

Four International treaties  city and conventions and regional and bilateral treaties  are  automatic  effect  in  domestic

law.

Five, laws and regulations made by regional organizations that Kenya belong to.

Zingine  nikama  yafuatayo,  kwamba  kuwe  na  tume  ya  kushugulikia  mishahara  ya  wafanyi  kazi  wote  wa  kenya

kutoka  wale  wanaoajiriwa  nyumbani  au  makapuni.   Pili  swali  la  ardhi  serekali  au  Katiba  iweke  bei  ya  ardhi

kulingana  na  eneo  ambao  ardhi  ilo  liko.   Lingine  ni  kwamba  ardhi,  nitayaongeza  yale  ambayo  yalikuwa

yameongezwa ya kwamba miaka 99 ya lease iondolewe.  Lingine la swali la ardhi,  ni kwamba loan ambayo ilikuwa

imewekwa kwa mashamba ya serekali  kama settlement schemes iondolewe. SFT loans na Katiba.   La mwisho ni

kwamba wale wazazi wetu wazee tunataka katiba ianzishe mahali ambaye wanaweza kaa.  Tusema kama institution

clan ambao the elederly should go and stay there na tuende tukiwangalia ili miaka yao iendele vizuri na afya nzuri.

Basi  kwa  hayo  machache  nawashukuru,  vile  vile  niko  na  maswali  ya  mwenzangu  ambaye  anaitwa  Stephen

Kimengichi kutoka kebeiyo vile vile nitaipeana kwa niaba yake.

Com.  Prof.  Ida  Salim:   Asante  kwa  kuja,  ujiandikishe  hapa  na  uache  memorandum.  Sasa  namuita  msichana

mwanafunzi Chemweno, is she here? Although the first name is not given.  He or  she is not here.  Okay in that case

we call the other student Mary Wambui, three minutes, give your name, your class and age.  I am Mary Wambui a

form three student from Moiben High School and 17 years old.  I want to suggest on class work on careers.  In our
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schools careers chosing the only told to take the best  four subjects  that you are  good at  so I suggest that the three

remaining subjects should not be considered because you only need four subjects.   

Second, I will talk of natural resources, you find that in Moiben Constituency it was marked that the Moiben tarmac

road was made in 1974 and in this case until now we have problem in transport.

Com. Prof. Ida Salim: So what do you what done about Moiben road?

Mary Wambui: I want it to be tarmaced.  Another thing is on school fees, we pay a lot of school fees and and for

us for our parents others may not be able and when you come to school you are sent home to go and get the school

fees.  So I suggest they either reduce it or abolish it.  Another thing

Com. Prof.  Ida Salim:  Can we please avoid interfearing with the presentor?   She has come she  is  ready  let  her

give her own views without any promoting.

Mary Wambui:  Another thing is  on  retrechnment  you  find  that  a  lot  of  people  were  retrenched  from  their  job.

This actually discourage students because you will think that you are going to read as hard as I have too.  When you

go on working you only work one, two or three years.  

Com. Prof. Ida Salim: What do you think should be done about retrenchment?

Mary Wambui: I think they should increase age may be 50 years.   Men are  more considered than female is that

the  Government  should  look  into  this  that  women  are  not  inferior  as  it  is  put  by  most  people,  and  they  can  do

anything because they believe women are psychologically strong than men.  That is the fact I think. Thank you.

Com. Prof. Ida Salim: Thank you very much, Mary Wambui please register your name.  Now I call Jane Terem.

Karibu.

Jane  Terem:  My  names  are  Jane  Terem  from  Moiben  secondary  school.   These  are  recommendations  from

Moiben staff.

1. There is need to stress  the teaching of  maths,  reading  and  writing  in  lower  primary,  because  if  one  does  not

acquire this skill early enough it becomes very hard to rectify the situation, because they are  saying they want to

teach the small children vernacular which might not help them.

Com. Prof. Ida Salim:Sorry Mr. Terem did you give your name?

Jane Terem: Yes, 

Com. Prof. Ida Salim: Very good, I am sorry I wasn’t listening okay.

2. We need the rural areas  to have electricity: that is rural electrification and piped water.   So  that the very local

primary school and secondary school in remote areas  can have the same infrastructure or  social amenities like

the urban counter parts, because their our children are disadvantaged.

3. Stiff  penalities  because  for  drug  traffickers  especially  if  they  found  out  the  Government  should  give  stiff

penalities, because our youth are getting hooked up and nothing is being done.

4. For  MPs  who  are  not  perfoming  there  should  be  a  now  that  allow  the  voters  to  recall  them  back  and

by-election to be done.

5. Education should be compulsory and free in primary level up to standard eight.
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6. Public officers shoud be required to declare their assets, when they are appointed into an office.

7. At the time of the election, there should be a transition government that is  non-partisan  in  the  outcome  of  the

election.

8. For transparency we stress that Kenyan elections to be completely delinked from the Provincial administration.

9. Presidential elections to be  separated  from parliamentary  and  civic  election  so  as  to  avoid  the  confusion  that

occurs during counting and sorting out ballot papers.

10. Civic education should be done by independent organizations that have no link to political parties  that have no

link to the government of the day. 

11. Vice President, should be voted in by the Wananchi

12. …………..to avoid shaddy tarmacking  associated by local companies  owned by politicians or the herds men.

13. Parastatals heads should not be presidential appointees, they have been com-promised.

Com.  Prof.  Ida  Salim:  Madam  could  you  please  wide  up  now,  we  have  a  lot  of  people  waiting.   Are  you

submitting that? Then we will read it in detail later long. The one you regard most important.

 Jane Terem: The last one the President should not be above the law, there should be a law to check on excess  of

the President.  Impreachment. Thank you.

Com. Prof. Ida Salim: Thank you very much Mr. Terem for those views.  I now call Elijah Chemweno.

Elijah Chemweno: Jina langu naitwa Elijah Chemweno.  Sitaki kurudia yale watu wameanza kurudia.   Nitapeana

two points or three.

1. Tumekuwa na watoto wengi katika university na awana kazi,  so in the first we use to have 10% wanaandikwa

na serekali  waingie katika serekali.   So  I propose  every District to 10% of the graduates  wawe wakiandikwa

kwa various Ministries.

2. I propose powers ya President: President, asiwe above the law

3. Ningependelea vile vile Chief wachanguliwe na wananchi.

4. Ni kwamba development iwe latest, quota system wakati pesa inatoka inje. Kwa hayo machache asanteni.

Com. Prof. Ida Salim: Asante Elijah Chemweno kwa maoni yako.   Na  sasa  namuita Stephen Mengich, hayuko?

Joseph Cherono. Karibu.

Joseph  Cherone:   Kwa  majina  ni  Joseph  Cherone  Chebunet.   Mimi  ni  ………….Point  yangu  ya  kwanza  ni

mambo ya pombe.   Mimi nataka serekali  iweke sheria kali kwa pombe kwa sababu pombe  inaharibu  manyumba

yote mpaka nyumba inakuwa masikini.

Ya pili, mambo ya utawala,  zamani alikuwa anachaguliwa Machief  na  wananchi,  na  mimi nataka  serekali  itoe  iyo

maneno ……………

Ya  tatu,  sisi  wazee  wa  mitaa  tunaumia,  kwa  sababu  sisi  tuko  na  kazi  nyingi  mambo  ya  mashamba,  mamba  ya

makesi na sisi tunakaa.  Hiyo tu.  

Com. Prof. Ida Salim: Asante sana Bw. Cherono, mzee wa kijiji. Philip Ochumo, hayuki? Ann Kibet  she is there,

karibu, tafadhali maoni yako within the time given.
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Ann Kibet: Mimi naitwa Ann Kibet, niko na maoni kidogo.  Mzee aendelee kuwa kichwa cha nyumba, lakini kuna

wazee  ambao  awatimizi  maitaji  ya  nyumba  wakiamuka  asubuhi  wanaenda  kulewa  hata  hawajui  watoto

wanaendelea aje.  Kwa hivyo uamuzi wangu, serekali itusaidie wazee kama hao wafungwe.  

Kwa mambo ya wabunge,  Ministers wachaguliwe kulingana na  education,  kama  ni  Minister  for  Education,  kama

alikuwa mwalimu zamani achaguliwe akuwe Minister of Education, na hivyo hivyo iendelee hivyo.  

Bursary  funds:  Bursary  Funds  mwenyekiti  ningeomba  kweli  wapewe  watoto  mayatima  peke  yao,  kwa  sababu

mambo  ya  ukimwi  inaendelea  na  tuko  na  mayatima  wengi  katika  nchi  yetu.   Kwa  hivyo  hawa  watoto  wapewe

bursary, lakini sisi wenye bado tuko hai tujitahidi lakini, tusaidiwe university, kwa sababu naona free education iwe

university.  Na nina support wale wasichana wanapata mimba nyumbani.  Watoto wapelekwe kwa mwenye mimba.

   Asanteni sana.

Com. Prof. Ida Salim: Asante Bi Ann Kibeti kwa maoni yako.  Nitamuita sasa Antony Cheruiyot,  yuko? Atakaye

mfuata ni Raymond Kimeli yuko, ujitarishe na point zako tafadhali.

Antony  Cheruiyot:   Chairman  wa  Commission,  naitwa  Antony  Cheruiyot.   Naitwa  Antony  Cheruiyot  kutoka

Moiben.   Yangu  nikupendekeza  ya  kwamba  President  awe  na  powers  zake  za  President  wa  jamhuri  yetu  ya

Kenya.

Ya  pili,  kwa  mambo  ya  forest,  natural  resources,  Assistant  Chiefs,  na  wazee  wa  mitaa  wawe  wakitoa  kibali  ya

kukata miti kwa ajili hawa ndiyo wanajua ndani na nje kuhusu forest au shamba la mtu binafsi.

Ya  tatu  na  mwisho,  mambo  ya  title  deed  iwe  ya  mwenyewe,  mzee  binafsi  bila  kusema  inauzu  watu  wawili.

Asanteni.

Com. Prof. Ida Salim:  Asante Bw. Antony Cheruiyot kwa maoni yako.   Raymond Kimeli, Karibu  atafuatwa na

Bw. Albert Chemgon

Raymond Kimeli: Kwa majina ni Raymond Kimeli, kutoka Moiben division.  Yangu ni machache and I would like

to start  with education.   Kwa  upande  wangu  masomo  iwe  ya  lazima,  kutoka  primary  mpaka  secondary.   Lakini

kwa primary education must be free.  The Government should offer free primary eduation.  

Kwa upande wa shamba amongst their members,  I think the Government should not rule out on who should take

what?  kwa sababu kuna a customary law especially to us Kalenjin, yenye inafuatwa, mwingine anaweza kuwa na

bibi watatu.

Kwa  upande  wa  loans  should  revive,  sectors  or  financial  institutions  that  do  offer  loans,  eg.  AFC  and  also

Co-operation  societies  shoud  be  strengthened.   Things  like  interest  on  loans,  we  do  not  understand,  but  I  think
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something like that shoud be checked so that this interest should not be exhobitant.

Kwa upande wa kazi nafikiri kazi iwe one man one job, hili mtu mmoja asikuwe na kazi mbili au tatu, mbali we have

so many people who are educated and every ready and qualified to work.  

On free market we farmers  we farmers we are very affected by this issue of the content of free market.   I  think the

government should also check on this so that some commodities or  some items like mitumba can be imported yes,

can be put on free market.   But things  like  farmers  produce  I  think  the  Government  should   control  that  one  on

some sectors like agriculture the government must have a fast hand on the issues of agricultural produce.  

I think when it comes to village elders and chiefs this chiefs must be given a better  consideration in electing and also

must be empowered especially in handling land issues.  When it comes to MPs,  the MPs must have offices and the

Councilors must be  having offices so that we  don’t  chase  them  following  them  around  the  street,  they  should  be

having their specific places where we can locate them and handle people.

Lastly, the Constitution must be put/written or must be written in a language understood by so many people.  

Com. Prof. Ida Salim: Thank you very much, Raymond Kimeli, sasa namuita Bw. Joseph Ekiru.  Karibu.

Joseph  Ekiru:   Kwa  majina  ni  Joseph  Ekiru,  kutoka  Moiben  division  katika  vitongoji  vyake.   Kwanza  kabisa

ningependa kusema kuuzu tax.   Langu kabisa  ingekuwa  ni  bora   kama  wakulima  ama  wakaaji  wa  sehemu  fulani

kama watahusishwa na taxi hili hizo taxi zirudi sehemu wanazotoa mazao yao ili iweze kunufaisha watu wa sehemu

hizo.  

Pili kuuzu security, na what I want to elaborate here is internal security, security yetu, security yetu internal imekuwa

very  poor,  imedidimia  sana  haswa  wakenya  wakipotesa  maisha  yao.   Na  hii  imekuwa  ni  tisho  kwa  wanachi

wengine,  kupoteza  maisha  yao  especially  sehemu  ya  kerio,  turkana  land  ,  wenzao  Kenyans  wakiuzika  kwa

kuwapotezea maisha, na ningependa sana serekali iangalie swala hilo hasawa hata kufanywa operation kwa sehemu

ambazo ama kwa watu ambaye wanakuwa na silaha kinyume cha sheria.

Com. Prof. Ida Salim: Wajua ukieleza sana utakuwa na time ua kukacover all the points. Endelea mbele

Joseph Ekiru: Okay thank you.  Pia public utilities ningependa katiba isimamie swali la public utilities, kwa mfano

tumekuwa na corruption sana kwa viongozi wetu,  kwa kuchukua sehemu  ambaye  ni  za  public,  na  pia  division  of

powers.  Hiyo ni kusema kwamba kiongozi kwa kitu moja na zisaidi ya viti viwili.  

La tatu,  tourism: tourism pia inangaliwe na serekali  kuwa tourism ndio inanchangia sana economy ya Kenya  hivyo

basi wanyama wetu walindwe kwa vyovyote vile.  Asanteni.

Com. Prof. Ida Salim: Asante Bw. Joseph Ekiru, kwa maoni yako. Raymond Longoran, 

Raymond Longoran: Kwa majina ni Raymond Longoran,  mkaaji wa hapa Moiben.  Swali la kwanza ningependa

mtu anaitwa masikini ni kama  kiwete,  kipofu,  serekali,  ningependekeza  serekali  ambaye  mshahara  ili  kuangamiza
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umasikini.

Ya  pili,  ningependa  serekali  iangaliye  mashamba  za  lease,  settlement  ipewe  masikini,  isiwe  ya  watu  wakubwa,

wakubwa.

La tatu, ningependa wazee wa mutaa wawe ndiyo wanachugulika kama Assistant Chiefs.  Wakitoka hapo wanenda

straight kwa DO.  Assistant Chiefs wafutwe, hiyo ni yangu.

Com. Prof. Ida Salim: Asante kwa maoni yako, sasa namuita Bw.C. K. Toroitich, karibu.

C. K. Toroitich: Asante Bw. Chairman, mimi ni Charles Toroitich.  Maoni yangu kuuzu hii Katiba la kwanza ni:

• Ma DC, Ma Do, Chiefs, Sub-chiefs, wawe wakichaguliwa na raia.

• La pili, ikiwa awatachaguliwa kama DC, na DO wawe appointed  from their home District,  hili wazee wa mitaa

wachaguliwe na raia na wawe wenye wanaweza kusoma na kuandika na pia wawe wanalipwa mshahara.

• Wa tatu, wale viongozi wenye tumechagua, ikiwa, watakuwa unbecoming, kuwekwe na sheria ya kusema vote

of no confidence ikiwa watakuwa wanafanya mambo yale ayasaidie wale waliomchangua. 

• Ya nne, kura iwe kwa mlolongo, kwa sababu  ni Raisi. 

• Ya tano, leaders who fail in private and parastatal bodies should not be  allowed to vie for any electoral  seat  or

post.  Na  ikiwa  wamefanya  kazi  katika  makampuni  ya  serekali  wasipewe  nafasi  yoyote  waendelee  kufanyia

serekali kazi nyingine. 

• Sita, every party to sponsor their candidates in the election.

• Saba, the government should be federal type.

• Ya nane, government officials should on attire uniform when on duty eg. police officers, 

• Ya tisa, some cases to be settled at home by wazee wa mtaa, na wale wanahusika.

• Ya kumi, Council center plots, should not be sold by individuals ikiwa mtu ameshindwa kuidevelop a surrender

kwa council halafu council ione vile itafanya.  Hayo ni yale nilikuwa nayo.  

Com. Prof.  Ida Salim:  Asante,  sana  Bw.  Toroitich,  kwa  maoni  yako  umetoa  haraka,  lakini  very  very  clear.   Sasa

namuita bw. Moris Kiprop,  hayuko?  Thomas murgor, amengia kitambo,  kwa uvumilivu kabisa.

Thomas Murgor:  A memorandum to the Constitution Review of Kenya titled the dangers of leadership,  substitutional

and political reprodution this is ……….. 

Com. Prof. Ida Salim: Tafadhali anza na jina lako, na tafadahali hatuna time kusikiza ikiwa ni memorandum tutaisoma

details later.

Thomas Murgor:  Tom K.  Murgor,  I want to highlight what I have written about  a new Kenya after being colonized

and the next part 9 years of independence, I have talk about few things:

• First I have to talk about the land after Constitutional Conference which was held in London in this case  according

to the leaders  it was hurriedly done,  to facilitate was called  independence.   I  have  also  to  talk  about  the  post  of

Prime Minister, which was taken by KANU after colluding with KADU after truth and majority that was required.

• I also want to talk about  (inaudible)……………………..

Com. Prof. Ida Salim: You say you want to talk so you have not yet started?
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Thomas Murgor:  African Countries most of them in the third world war  much  of  the  Constitution  was  dictated  by

external  and  internal  forces,  because  of  the  cold  war  which  was  there.   So  most  African  constitutions  were  being

dictated by the cold war. With the elapse of the cold war the whole war become unipoly from the by-poly created  this

multi-partism.  The really issue, that we have now today is why people are so anxious, about  the elections of 2002  why

is there this kind of ?  the issue is the historical fact that I have show that  there  has  been  a  perpetual  continuity  of  of

concentrating power within one office and surrounding by the power  center  is buffer composed of power  barrons  and

brokers who are  cosetric  and rating towards  ………Prime Minister,  in Kenya we have an invisible Prime Minister so

that the power  that is concentrated.   This same group controls  the resources  of this country if they are  land  grabbers,

they are  have mismanaged the economy, they abuse offices,  they  take  financial  resources  for  public  co-fund,  ranging

from parastatals, public service, and even the Central bank of Kenya.

I will give what I think.

Com. Prof. Ida Salim: Time is not on your side neither on our side, we are anxious to get your recommendations.  

Thomas Murgor:  The group has blackmails members of parliament  belonging to their puppet  parties,   fourth in and

reject motions intended to benefit wananchi like the Donde bill and therefore the Attorney General and the leader  of the

government business ………….most because of this ruling group.

The Judiciary, as been compromised and  performed satisfied ego of this group.  What I have in this case  to say is,  my

recommendation I humbly submit because  I don’t say I am a lay man in one  way  but  I  will  say  what  I  believe.   We

should have a Ceremonial President,  who  will  be  elected  directly  by  the  people.   The  Prime  Minister  control  to  the

executive power.   And  the  speaker  of  the  National  Assembly,  The  Senate  will  ……………………………that  will

have  the  upper  house  and  the  lower  house.  We  have  the  …………..having  two  deputies  in  the  civil  service;  the

Attorney General and then the Chancellor of an Exchequer.   Create  the Ministry of Cheques and Constitutional affairs

and a party should not,  a parliamentary party should be  recurred,  form  a  supreme  court  and  also  have  local  tribunal

courts, retain ……………What I am going to touch on is the extension of the house.

Com. Prof. Ida Salim: I am sorry Mr. Murgor, we really cannot give you more time than the others as I advised you in

the beginning, if you could have left out all that historical data.  You could have had more time for actual points,  but we

have taken down the  points  you  have  made  and  we  will  be  happy  to  receive  your  memorandum  to  read  the  whole

things later. 

 Murgor: Extension of the presidency and then hold elections with interim reform.               

Com.  Prof.  Ida  Salim:  I  know  you  have  waited  for  a  long  time  for  a  chance  but  rest  assured  we  will  read  your

memorandum. Thank you.  We move on to Bw. Paul limo yuko? Hayuko. Nicholas Kiptoo, karibu.

Nicholas  Kiptoo:   Mr.  Chairman ours was a proforma that was represented,  I am Nicholas Kiptoo arap  Jona,  ours

was a proforma that has been presented by our chairman Kanu branch.   I  don’t think there is need for me to present

another one.   

Com.  Prof.  Ida  Salim:  Thank  you  for  your  consideration  for  others.   Asante.   Next  we  call  upon  Bernabas  Cllr.
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Hayuko.  Joseph Tanui, hayuko. Geoffrey Sande, karibu akifutwa na Kibet Bilgeny, utamgojea amalize alafu uje wewe,

karibuni.

Geoffrey  Sande:  Thank you Chairman, and  fellow  Commissioners,  mine  are  just  a  few  most  of  them  have  already

been mentione. I am called Geoffrey Sander.  Mine will just be a few, most of them have already been mentioned.  One

is mainly on:

Elections and performance of membes of parliament: I support one of our collegueaus said about recalling MPs who are

non-performing in their work so that we have a by-election.

Secondly, members should be allowed to serve a maximum of two terms in parliaments.

Thirdly,  MPs  should  be  closer  to  the  electorate,  they  should  have  a  place  where  they  can  be  accessed  in  case  of

problems.

The Government has been very much eager in joining bodies  and institutions, signing treaties  to do with United Nations

and even joining COMESA, and introducing the issue of free trade  without considering the implication of these treaties

that we are signing.  One of of these especially the case of COMESA we are introducing free trade from our region and

in the process we are  having a problem where by most of these people  most of the traders  who know  what they are

interested in the COMESA they are floading our market with a lot of products and a lot of materials and in the long run

it  is  our  economy  that  is  flopping  and  in  the  long  run  it   the  common  mwananchi  down  there  in  the  village  who  is

suffering.        

Com. Prof. Ida Salim: Bw. Sande what should be done about COMESA?     

Sande: I think before joining any treaty first the government should seek,  or  go into researching work the positive and

negative effect of joining such treaties,  and cause the people  should be told and referendum be carried out so that the

common mwananchi can be able to say, we are ready to join it or not we should join it.

Our Government has been forming so many Commissions, eg. Accidents, 8-4-4 system etc. and what we are  really not

about is tax payers money is used on this work and at the end of it all the results is not made public.

Education: we can talk about once the issue of 84% should come from the locality, I think we should go back  to what

we had initially.  Where  students  can  come  from  all  over  the  country.   Why  I  am  talking  of  these,  we  are  trying  to

promote,  we  have  been  having  poor  perforance  in  languages,  English  and  Kiswahili  and  in  the  process  is  only  the

mother tongue which is encouranged and not the official languages.

Com. Prof. Ida Salim: Bw. Sande please wide up your friends and …………… 

Sande:   Then the issue  of  land,  application  of  land  should  be  done  where  land  is  available  and  should  be  given  far

priority to the people  from the area/locality not people  organizing from Nairobi  etc.  you find somebody has  title  deed

and yet he is not from that area.

Com. Prof. Ida Salim: Thank you very much, mzee Kibet Bilgeny, karibu.

Kibet Bilgeny: Jina langu Kibet Bilgeny nataka kuzungumza kalenjin.

Kibet Bilgeny:Kainenyun kegurenon Kibet Arap Birgen.

Translator: Kwa majina naitwa Kibet Arap Bilgeny.
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Kibet Bilgeny: Anendet amache lagok che somani Secondary amache kotaaret serikali fees nusu.

Translator: Anasema anataka fees ya shule ya upili, mzazi na serekali wagawanye nusu, nusu.

Kibet Bilgeny: Kogakoit lakwet university kora amache kigoi loan kou at kinye ta kitamkigochin bik loan.

Translator:Anasema kwamba katika masoma ya juu university yawe bure.

Kibet  Bilgeny:kotoret  bik  serikali  en  sipitali  kolibonji  rabisie  amun  ngetoret  chito  ne  kagiyachi  operation

kogali rabisiek.

Translator: Matibabu yawe bure.

Kibet Bilgeny:Amache kogeny ketesyi kimnatet assistant chief ak chief koboi areaitnywan.

Translator: Uwezo uongezwe kwa Chief na manaibu wao, wawe na nguvu zaidi ya ile waliyo nayo sasa.

Kibet Bilgeny: Amache kogeny  kogochi rabisiekboisiekab kokwet.

Translator: Na wazee wa mitaa walipwe mishahara.

Kibet Bilgeny: Amache kogenylaitoriat nebo emet kobi emet kenyisiek taman.

Translator: Na Raisi apate kuongoza nchi kwa miaka kumi.

Kibet  Bilgeny:   ko  ngot  koger  bik  kole  chi  ne  machame  ketumda  korotik   machame  kit  ne  ya  kotakeysi

kenyisiek alak.

Translator: Ikiwa atakuwa ni mtu mungwana napendwa na watu, aongezewe miaka mingine.

Kibet Bilgeny:Chito ne indo lakwet ab chito ak kometo ko kagai kiruokyi.

Translator: Mtu anaye tia mimba watoto wa watu au mtoto wa mtu achukuliwe hatua kali.

Kibet Bilgeny:Ak kotkoyan kotun kotun.

Translator: Na kikubali kumwoa, amuoe.

Kibet Bilgeny:Kagoyaman.

Translator: Amemaliza, amesema asante.

Com.  Prof. Ida Salim:     Asante,  tukiendelea  mbele  namuita  Metusela  box  92  Moiben,  hayuko.   Gabriel  Mutunji,

hayuki, Julius Bosia, ameenda, F. Sundoi karibu.

F. Sundoi:   Yangu ni machache, nafikiri wingi wa watu ndio marekebisho yatafanyika.  Ingawa nitarudia yaliyo semwa

Franscica Sundoi.

• Raisi asiwe juu ya sheria ya kwanza

• Mawaziri wateuliwe kulingana na masomo yao kama walimu na madaktari.

• Rapist wafungwe maisha.

• Ya nne Chiefs wachaguliwe na wananchi.

• Ya tano, barabara iwe private.

• Minister wafanye kazi kulingana na masomo yao, wachaguliwe na tuwe na uwezo ya kufuta wao kama wafanyi kazi

vizuri.

• Wazee wa mitaa wapate mishahara.

• Walimu wa nursery walipwe.
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• Mahali iwe ya mke na mme

• Kuhusu ukimwi, vijana wapimwe kabla ya kuoana.

• Retire wapewe pesa yao wakitoka kazini.  Asanteni.

Com.  Prof. Ida Salim:  Asante sana Franscica  Sundoi,  embu ngoja kidogo mwenzangu ana swali anataka kufahamu

zaidi.

Com. Nunow:  Mama umesema roads zikuwe private

Sundoi: ikuwe private hili watu ambaye wanishi hapo wachunge barabara  zao wasingoje serekali  wakuje kufanyia hao,

kwa sababu wanaona shida ya bara bara yao.

Com. Nunow:  Private si ile ya kuweka barabara na kutengeneza, na wakikataza wengine kutumia hiyo barabara.

Sundoi: La watatumiya kwa sababu hata mbele utapita hao wengine watakuwa wametengeneza. Utapita.

Com. Prof. Ida Salim: Asante sana kwa sister Sundoi kwa maoni yako, namuita Ben tangui, point by point.

Ben Tangui: Napendekeza ya kwamba all the political parties who have the presidential candidate should have at  least

25% of all populations Kenyans. 

Abortions should be legalized, because I don’t have to have a reason.

On parliamentary election: all those parliamentaries who are  not performing their work should  be  …………….out  of

the house of common.

On the land issue I am going to present  about  that.   In this age  we  are  actually  having  a  lot  of  land  deterioration,  so

anybody who is having one acre should at least pay the rent at least 5%.

On Security, I think all security officers should go to work in their respective homes because  we are  seeing police they

are having a lot of njaa so they will have to go their homes.  The security will have to be  upon the villagers for their own

homes.  Thank you Mr. Commissioner.

Com.  Prof. Ida Salim:  Thank  you  very  much  Bw.  Commissioner  for  your  views.  I  now  call  Bw.  Nathaniel  Kibet.

Please give us your name for the records,  and if you have a memorandum give us the highlight because  you have only

three minutes.

Nathaniel Kibet:  Thank you Mr. Chairman, My names are  Nathaniel Kibet.  I  am speaking on behalf of  a company

Wasin Gishu Ukulima Company.  Na tuna maoni mengi kutoka kwa wakulima ambao ni wakilishi wetu,  lakini sitaweza

kwenda through, but they are clear I will give you a copy.

However, ningelipenda tu kusema machache kuhusu wakulima. Umasikini wa wakulima katika sehemu hii yetu imekuwa

wa hali ya juu sana,  the source of our wealth ni kutoka kwa ukulima wa ngo’mbe pamoja na mmea, and what we are

requesting here is legislation which will assist  the revival of those bodies  which have to do  with  wakulima,  namely  the

KMC, KCC, KFA, and AFC, tunaomba kwamba serekali ingilie ili na itafute hali yote ambaye inaweza kuzirudisha hizi

organizations because ndizo sehemu ambazo wakulima walikuwa wakijipatia mahali.  Kiwango ya umaskini imefikia that
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we wish the level of poverty be declared a national disaster at this particular time.  People  are  not able most over 50%

of people in the rural areas are not able to finance school fees, and hospital fees.

Number  two  we  would  like  a  legislation,  ambaye  inaweza  kuzuia  kuporwa  ya  those  bodies,  because  what  has

happened in the past is that this bodies are not very viable but they have been killed by our people and this as  a result is

the cause of poverty.  Na  niya yote ya kuondoa umaskini can only be addressed  through those bodies.   So  tunaomba

legislation, kuongezea PBK, tunaomba pia yale mengine yanauzu wakulima katika sehemu hii, NCB,  Rivatex and other

bodies be revived with sufficient legislation.  Kwa summary tu ya yale yote tumependekeza hapa pia.  Tunaomba that all

national assets should not be advantage individuals kwa mfano, land, forest,  all natural resources,  kwamba kama ni miti

ya forest ya kuuzwa Government iuze directly, we have several middle men who are the beneficiaries of land.  The value

of land be paid to Commissioner of lands kusiwe na business in those assets which belong to whole of the Country.

Education iwe free kutoka kiwango ya standard one mpaka form four as  a basic right na kuwe na toll kama vile roads

levy for education.   Officers  who  are  found  to  be  corrupt  wasiamishwe  kutoka  kazi  nyingine  mpaka  mahali  pengine

tumeona parastals zinaanguka, na mtu anatoka anenda kuanzisha parastal nyingine inaguka. Etc.

Kwa kumalizia on terms of appointment and all positions in this country we would like to merit to apply.   I  am sorry the

time is short  but our memorandum is in full. Thank you very much.

Com. Prof. Ida Salim: Asante Joseph K. Ngetich.   Peter  Karanei.  Ester  Mwenje,  tafadahli njoo,  Gladys alwa karibu

tafadhali, tupatie majina na uendelee kutoa mapendekezo.

Esther Mwenje: Jina langu ni Esther Mwenje, mimi ni mkaaji wa Moiben hapa.  Pendekezo langu la kwanza ninongea

kuhusu watoto wasichana, wamenyanyazwa sana, kwa sababu kijana wa mtu anakuja anasalisha huyo msichana mtoto

akisalisha huyo mtoto anawacha.  Akimwacha  anakuja  anadanganya  baadaye  tutaoana.  Hawaoani  hiyo  amemwachaa

hapo na mtoto.   Baadaya anaenda anfunga ndoa mahali pengine. Akifunga ndoa anasau alizaa pale mtoto.  Muda isiyo

murefu, anaanza kudanganya yule msichana tena anasau kuwa ana bibi  mwingine  kwa  nyumba,  wanataka  warudiane.

Pendekezo  langu  ningesema  kwamba,  hawa  watoto  wasichana  wangesaidiwa.   Kwa  milaha  ya  kwetu  sisi  waluhya

tulikuwa  hivi  kama  umezaa  nyumba  ya  mtu  mtoto  ule  ni  bibi  yako  sasa  umejitabulisha  unachukua  yule  msichana.

Tunaomba hivi turudie kimila ya zamani tuone awa watoto wasichana tutasaidia vipi.

Ya tana ninasema hivi,  sisi  wakaaji  wa  Moiben  tunanyanyazwa  sana  atuoni  uzaidizi  wowote  hile  tunasaidiwa.   Naye

ofisa  wa  polisi  wanatunyanyaza  sana,  mimi ni  masikini  ninaenda  kwake  mtu  fulani  amenikosea.  Ananiambia  nifanye

namna gani, nimpatie hongo na mimi nimeenda kwake kuomba uzaidizi nitafanya namna gani?   Anakula hiyo mshahara

asitegemee  pesa  ya  hongo,  kwa  sababu  hii  pesa  ya  hongo  akuna  kitu  yenye  inasaidia.   Hasa  sisi  wa  mama

tumenyanyazwa sana na wazee.   Mzee anatoka ndani ya nyumba, anaenda analewa,  akilewa anakuja  anasema  mama

mimi nataka chakula na alitoka ndani ya hiyo nyumba, bila kuwacha chakula yeyote kwa hiyo nyumba.  Wewe mama
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umepata  wapi  hiyo  chakula?   Sisi  tunataka  hiyo  maneno  ya  pombe  ikomeshwe,  vile  ilikuwa  imekomeshwa  hata  sisi

wamama wengine, tulifurahi sana lakini pombe imezidi zaidi.  Halafu kufuatiya mimi namna hii pengine, hii ilienda bahati

mbaya nilizaliwa nchi hii sijui, kwetu wazazi wangu awako hapa.  Pengine wazazi wangu waliaga nikapata mzee upande

huu,  tukakaa  na  mzee  wangu  upande  huu,  naye  huyu  mzee  akunionyesha  kwao,  bahati  mbaya  imetokea  huyu  mzee

ameaga, na niko na watoto ameniachia kwa kijiji nitafanya namna gani, hawa watoto ndio wapate elimu ya kutosha?  

Com. Prof. Ida Salim:  Ungependa tufanye nini mama?

 Esther Mwenje:  Ninge penda kwamba,  mtuonee kama watu ambaye wanakaa kwa kijiji, mahali popote  hata kama

inaweza kuwa forest  tunaweza kwenda kulima hata na mikono, serekali  itusaidie,  tunaweza  kulima  na  mikono  hivi  na

unaweka chakula yako hapo.  

Com. Prof. Ida Salim: Okay, asante sana, tumeyasikia hayo tumeyachukua, tafadhali jiandikishe hapo. Just a moment,

subiri kidogo.

Com. Wanjiku:  Na wale wanaume wamewaacha na watoto, mnataka wafanywe nini? 

Esther  Mwenje:  Hawa  wazee  wenye  wanatuacha  na  watoto  nataka  tuchukulie  hawa  hukumu,  hii  watoto  wakati

anazaa na wewe alikuwa anaona wewe namna gani? Na sasa ameona namna gani?

Com. Wanjiku: Wambiwe waje wachukue wale watoto kwa nguvu?

Esther Mwenje: Achukue mahali yake, hiyo ni mahali yake.  Pengine alinikuta kama mimi ni msichana sina mtoto.

Com. Wanjiku:  Okay. Akuache pekee yako?

Esther Mwenje: eeh nibaki peke yangu kama anaona mimi nimetosheka na yeye.

Com. Wanjiku: Okay laughter…………….

Com. Prof. Ida Salim:  Gladys Alwa okay.

Gladys Alwa:   Mimi kwa majina naitwa Gladys Alwa, maoni yangu mimi kukuja kukaa hapa ninaomba sisi tulizaliwa

hapa Moiben na tumekuwa wazee hapa  Moiben.   Hakuna  usaidizi  yeyote  tuko  naye  na  tumezaa  watoto  kwa  wingi.

Tuko tu na watoto kwa kambi.  Ninaomba sana mtusaidie watu kama sisi vile tutajisaidia na watoto  wetu hata wengine

wasomi.  Hiyo ndiyo shida tunapata hapa Moiben sisi watu wa kambi.

Com. Prof. Ida Salim: Asante sana, tafadhali ujiandikishe hapo na tuendelee namuita Bw. Isaac  Kimweno, utafuatwa

na Kimei Chris yuko karibia.

Isaac  Kimweno:  Bw.  Chairman  yangu  nilikuwa  ninataka  kutoa  vyema,  kwa  majina  naitwa  Isaack  Kimweno  mimi

natoka  Moiben.   Yangu   kwa  mananeno  ya  Machief  ningeomba  ya  kwamba  iwe  mlolongo,  iwe  inachaguliwa  na

wananchi na ifike 55 years iwe retire kama civil servants.  Village elders,  ningeomba ya kwamba makesi inafanyawa na

wazee wa mitaa iwe approved,  kama mtu asipotosheka,  anaweza kuappeal  na  iwe  inafuatwa  vile  ilikuwa  imesemwa.

Mtoto awe wa mwanaume siyo wa mwanamke.  

Police awe trained kwa public relationship, police ukipata shida ukitaka fununu, ukitaka kusaidia police uwambie kuna

mwizi  hapo  anaanza  kuhoji,  wewe  ya  kwamba  alikuwa  na  nani,  nani  amepeya  yeye  ruhusa?   Alikuwa  namna  gani

unaulizwa maswali mpaka unaoogopa unaona ya kwamba unaelekeya kwenda jela.  
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Raisi awe ten years  na kama ikikuwa  tens  years  hata  wale  walikuwa  wakishiriki  nao  kuomba  Uraisi  hata  kama  yule

mwingine wakienda retire hata wale waliomba na hawakupata wahende wote parking.

Employment, kuandikwa watu hata zaidi watoto  iwe inaandikwa katika divisional, shauri kwa mfano tuliandika watoto

katika District kama yetu unakuta watoto  wa Constitutency moja wanaenda jeshi yote lakini division zingine hawapati.

Kwa hivyo kila division iwe center ya kuandika watoto.

Shamba isiwe na limit, shamba iwe na jasho ya mtu.   Kortini  iletwe  katika  divisional.    Political  parties  iwe  nne,  iwe

limited pekee yake.  Makanisa pia iwe limited iwe chache isikuwe mingi mpaka itokee devil worshippers.  

Prime Minister napendekeza ya kwamba tuwe na majimbo, tupate Prime Minister ambaye anachaguliwa na delegates.

Vile vile Mayors  na Chairman  ya  Country  Council  ichaguliwe  na  delegates  kutoka  kila  wards  kama  ten  ama  twenty

ambaye  Councilor  analeta.   Waongozwe  katika  maoffice  kwa  five  years  siyo  miaka  mbili  na  nusu.  Tax  ya  serekali

afadhali ipunguzwe ndio corruption isitokee shauri kwa mfano hawa watu wa matatu,  mtu akipatikana na excess  moja

unachargiwa 400/  per  kesi  moja,  kwa hivyo ni afadhali apewe police mia kuliko aende kortini.   Kwa hivyo tax ikuwe

chini ili watu wasiogope kortini. Hayo tu.

Com. Prof. Ida Salim: Kidogo tu. Umesema watoto wa kiume na si wa kike maanake nini?

Isaac Kimweno: Nasema watoto kama nikizaa na huyu mama hiyo mtoto si wa huyo mama, watoto ni wangu

Com. Prof. Ida Salim: Kimei Chris, you are representing him, please tell us your name, tell us the names of the person

you are representing and then give us the brief numbered views.  

Jeremiah Simiyu:  Thank you Hon. Commissioners, my names are Jeremiah Simiyu representing a memorandum from

the Sacred heart  of Jesus Cathedral  Parish now am represent on behalf of Chris Kimei.   Thank you our memorandum

starts  with what we call our Constitution should have a preamble  because  our present  Constitution  does  not  actually

give us or address us to show whether we are Kenyans or they don’t give us the history and all the other things.

When we come to the political parties  we are of the opinion that we should have just about  four political parties  in the

Country who should actually be financed by the Government.

About the Executive I am just touching the highlights, the Executive we say a head of state  should be a President  who

should be non-partisan and the Government should be a Prime Minister.  Now when it comes appointment of Ministers

we are of the opinion that Ministers should be appointed according to their professional qualification and they can’t be

appointed even from those within the professions outside, ……………

Now  when  we  come  to  the  legislature  we  say  the  legislature  should  have  its  own  calendar  as  far  as  their  life  is
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concerned.  Now when it comes to MPs making less contributions in Parliament,  we should have it in the Constitution

that they should be recalled back by the electorate. 

The Electoral process  when we talk about  the Electoral Commission, registration of voters  should be continuous  now

when we come to composition of ………them you say the Constitution should at  least  be  passed  by 75% not 65% as

it is at the moment and a quorum should be increased to one third of the sitting MPs instead of 30 who are  just making

a bladder all the time.  

Now  for  appointment  of  judges  we  say  they  should  have  a  Judicial  Commission  empowered  to  appoint  judges

according to their qualification.  When we talk on fundamental right we are  saying that when it comes to the legislation

of religion we should have  proper  investigation  to  confirm  that  this  are  not  connected  to  cults  which  end  up  in  devil

worshipping and land should be handled by the legal profession that is the law court  to handle it instead  of  the  elders

who are encouraging what we call corruption.  

And  natural  resources  land  should  be  vested  to  the  County  Councils  to  make  sure  that  the  natural  resources  are

properly distributed to the residents of the County and citizenship.  It is a memorandum any way.

Com.  Prof.  Ida  Salim:  I  will  read  the  memorandum,  Jeremiah,  asante  sana  tafadhali  utupatie  iyo  memorandum.

Jackline Bii

Jackline Bii:  Asante sana,  ningependa kuongea juu ya inheritance.  My names are  Jackline Bii.  Ningetaka kuongea

juu  ya  inheritance.  Mimi  ningependelea  inheritance  ikae  vile  hilivyo  especially  among  the  kalenjin  vijana  huwa

wanachukua mali wakati  wazazi  wamekufa.   Pengine  wamependekeza  hata  wasichana  wachukue  mali  lakini  kwangu

naona wasichana wataweza pata  mabwana  watenda  inje  jina  la  boma  linaweza  kupotea.   So  the  boys  to  inherit  the

property.   We  also  come  to  this  question  of  come  we  stay  marriage  whereby  mtu  ameenda,  town  ameishi  huko  na

mwanamke fulani siku ile huyu mtu atakufa,  there is that woman mwenye amekaa na yeye for sometime, sasa  kukiwa

maneno ya inheritance, the current Constitution or  the current law does  not recognize that woman lakini mimi naonelea

kama huyu mama amekaa na huyu mtu kwa muda wa miaka tano naonelea awe considered when it comes to sharing

his property.

Politically,  mimi  ningependelea  only  three  parties  to  be  in  place.   There  are  either  in

extrem……………………………………… or at  the middle.  Two many political parties  mimi sioni  kama  ni  mzuri

sana.   Mimi  napendekeza  pia  Provincial  Administration  iwe  scrapt  because  in  most  cases  tunakuta  provincial

administration  just  duplicate  the  work  of  departmental  head.   Kama  ni  maneno  ya  Agriculure  particular  Ministry  to

handle such things.  

We go to maneno ya education,  mimi naona the  kind  of  form  one  selection,  the  current  system  dictates  that  there  is
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what we call quota system, whereby when you come from a particular District you must be  absorbed  in the First  few

people a number of students have to be  from within that district.   Lakini mimi naonelea turudi  ile  ya  zamani,  whereby

anybody excelling could be selected to join any National School.  Nafikiri ni hayo…………

Com. Wanjiku: Jackline you say that if the girl inherits land mahali itapotea, how will it get lost.

Jackline  Bii:   You  see  that  woman,  among  the  kalenjins  right  now  boys  do  inherit  property.  Why?  Because  they

marry, I mean girls come from the other family and comes to this family, so the offspring has  to  bear  this  name.   But

come  a  lady  this  time.  If  a  lady  inherits  that  property,  ofcourse  you  don’t  expect  her  may  be  she  is  going  to  have

children from different father, so you have a child by that father,  you have another child from that father so in that case

me I think the Kalenjin way of handling inheritance should remain the same.

Com. Wanjiku: Why are you saying she will be having children from different father? I thought she even got married.

Jackline Bii:  Some may decide not to marry because  now, I have property  I can as  well switch a husband now and

then.  So I can as well have a child from this man and from the other man.  

Laughter laugher.

Com. Prof.  Ida Salim:  Asante  Jackline  tafadhali  jiandikishe.  James  Kibet.   Regiona  Cheruiyot,  yuko?  Philip  yano?

Mark Ayana. Peter Maina. Simon Maraba.  Clement Semisto. Simon Barno. Simon Arap Bor, it is you now.

Simon Arap Bor: Asante sana jina langu ni Simon Arap Bor.  Na mapendekezo yafuatayo. Ninge penda kwamba nchi

yetu kabla ijangia katika mikataba yoyote na nchi yeyote,  kuhusiana na mambo ya biashara,  wananchi wapatiwe fursa

ya kupiga kura ya maoni.

Mambo  ya  mashamba,  inavyo  onekana  sasa,  kuna  mizozo  mingi  na  kwa  hivyo  nataka  katika  Katiba  ya  nchi  yetu,

kubuniwe  mahakama  ya  mashamba,  special  court  of  ya  mashamba.   Mambo  ya  title  deeds,  ama  ati  ya  kumiliki

mashamba, shughuli hii kwa sasa  inaonekana ni kazi ngumi na ningetaka katika Katiba iandikwe kwamba,  shughuli  hii

ifanyike tarafa/division iwe decentralized kutoka District mpaka ifike kiwango cha division.  

Constitution  ya  nchi  yetu  ya  Kenya,  isiwe  ni  kitu  cha  kubadilisha,  badilisha,  hivi  hivi  mtu  akitaka,  ikiwa  kutaitajika

mabadiliko  yoyote  hii  iwe  subjected  to  referendum,  wananchi  wapige  kura  ya  maoni.   Kama  hii  ya  sasa  ya  kutaka

bunge  hiairishwe,  wananchi  wangepewa  fursa  ya  kupiga  kura  wasema  ndio  au  la.   Shule  ziendelee  kudhaminiwa  na

makanisa jinsi ambavyo imekuwa. Halafu special roles, roles za sponsor ziwe defined, ziandikwe na zionekane ni zipi.  

Anti  CorruptionUnit:  Ibuniwe  na  sheria  ambazo  sinagovern  ziandikwe  sawa,  sawa.   Appointment  of  departmental

heads, security forces heads, ifanywe na special unit  na siyo Raisi.  

Office ya Attorney General: Attorney General, kwa sababu yeye ni kiongozi wa Judicial system in the Country isiwe ni

mtu wa kuingia, katika Executive, anaingia katika Legislature na hataki kukuwa ni mtu independent.  
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Office ya waziri mkuu ibuniwe na yule wa Raisi,  pamoja na madeputies,  mbili, mbili katika office ya Raisi na ya waziri

mkuu.

Permanent  Secretaries,  na  Ministers  wawe  appointed  by  the  President  and  wawe  na  elimu  sawa  kulingana  na  kazi

ambayo wamepewa.  

Elimu; changes ya elimu isiwe kila curriculum ama  zile  za  mfumo  zibaki  katika  mikono  ya  watu  ambaye  wamesomea

elimu.  Siyo kila mtu abadilishe mambo ya elimu. Professionals pekee yao waachiwe kazi hiyo ya kubadilisha mambo ya

elimu. 

Com. Prof. Ida Salim: Mr. Bor give us your last recommendation, the very last one.

Simon Arap Bor: Thank you naenda kupeana saisi, kuna hii ya mwisho: pensions and terminal benefits,  hiyo imekuwa

kazi ngumu kwa wale wanamaliza kazi, awaipati kwa haraka, haraka,  kwa hivyo naomba ipelekwe katika District level

ndio wapate kwa njia ya rahisi.  Mwisho kabisa Bw. Mwenyekiti  51% votes kwa raisi wa nchi, total  votes apate  51%

na 25% kwa kila mkoa.

Com. Prof. Ida Salim: Thank you very much Mr.  Bor.  Please sign the register to show that you gave us your views.

Kennedy Koitaba.

Kennedy  Koitaba:  Kwa  majina  naitwa  Kennedy  Koitaba.   Nina  yafuatayo  kupendekeza  kwa  tume.   Kwanza  ni

kuhusu forms of government, I do support the Unitary Government.

Two, I would like to feature on the rights of worship or  freedom to worship that we should not allow the attracting of

the  greed  for  other  people.   I  would  like  that  to  be  put  in  the  Constitution  that  whenever  you  are  exercising  your

freedom of worship you should not interfere with the creed of another person.   

Third, is on Provincial Administration: I do propose that at the grass root, we should have a panel to village elders,  who

get a salary of Kshs. 5,000.00 every month and sitting allowance of Ksh.  2,000.00.   From a panel of village elders  we

go to  the  Chief  from  the  Chief  we  go  straight  to  District  Commissioner,  from  there  we  go  straight  to  the  Provincial

Commissioner.  The Provincial Administration should be under the Minister of the Local Government.  Thank you.

Com. Prof.  Ida Salim:   Thank very much Bw. Kaitaba,  tafadhali ujiandikishe.  Evelyne  Kitoo.  Sabina  Gethe.  Mary

Wambui amenongea, ndio.  Barbanas Cheiwa,

Barbanas Cheiwa:  Jina langu ni Barbarnas Cheiwa, napendekeza, upande wa Elimu: Elimu ya primary education iwe

free and compulsory and secondary education tuwe na cost  sharing, kati  ya wazazi na serekali.   University  Education

serekali igharamie, that is to be free.  

Mambo ya afya: Tunataka free health care igharamiwe na serekali, kwa upande wa utawala tunataka, Unitary system of

Government,  napendekeza  tu  the  same  system,  the  President  na  Vice  President  na  Mawaziri.   Vice  President  and

63



Mawaziri wawe wanateuliwa na Raisi na iwe fitted by Parliament.  

Kwa upande wa harambee the Constitution, should do away with harambee.   Hiyo  ndiyo  imeleta  shida  sana  Kenya.

Na kuna basic rights, kuna wakati mwingine watu wantaka kustarehe halafu unakuta Police wanafukuza watu especially

kwa  mambo  ya  pombe.   Mtu  anataka  kustarehe,  watu  wengi  wanapenda  hizo  vitu  sana  mimi  napendekeza

………………… Constitution pombe iwe legal, halafu watu wasifukuzwe bure.

Com. Prof. Ida Salim: Asante sana kwa maoni yako.  Sasa namuita Bw. Annacheta Sang. Kwa niaba ya kundi lake la

kina mama. Karibu.

Annacheta Sang: Jina langu ni Annacheta Sang, naongea kuhusu mambo ya akina mama.

1. All the property in the family should be registered between husband and wife.

2. Inheritance should be between sons and daughters, whether the daughters are married or not.

3. Any property  that the husband have  with the first wife should not be  given to any other wife, incase of any  other

marriage, the husband should look for his own property with the 2nd the 3rd or the 4th wife.  Incase of any divorce,  all

the children should be under the custody of the father, until the age of 30.

4. Any man who makes a girl pregnant,  should  be  made  to  marry  her,  whether  the  man  is  married  or  not,  this  will

minimize this question of chokoras in the streets  and men will be  more careful.   Any sugar daddy or  sugar mummy

found moving with a school girl or a school boy should be prosecuted in a court of law.

5. Sexual violence, maximum sentence should be life sentence and minimum 14 years.   Defilement: that is rape  among

small children should be treated like any other rape. 

6. Women representative to be 1/3rd of all the people in Parliament.  

7. The position of village elders, should also be given to women.

8. The public should be given the responsibility of electing the Mayor.

Com. Prof.  Ida Salim:  Thank you very much  Annacheta  Sang,  kwa  maoni  yako.   Ezekiel  Mitei,  karibu.  Start  with

your name please.

Ezekiel Mitei: Jina langu ni Ezekiel Mitei, I am presenting on behalf of SDA youth in the North Wasin Gishu, including

part  of  Elgeyo,  Marakwet,  for  that  matter.   So  my  first  presentation  is  on  the  .I  support  the  system  of  Unitary

Government  and  the  separation  between  the  Executive,  Legislature  and  Judiciary  should  be  clearly  defined,  and  I

suggest  that  the  powers  of  the  President  currently  held  by  the  President  as  the  Head  of  State  and  the  Head  of  the

Government should be split,  such that the President  will only be the Head of State  and  may  be  Defence.   The  Prime

Minister,  should  be  created  an  office  of  the  Prime  Minister  should  be  created  so  that  he  can  be  the  Head  of

Government incharge of Permanent Secretaries,  PCs  all the way down to the village elders.    The  post  of  the  Chiefs

should be elective  and  I  think  the  qualification  of  the  chief  should  be  literate  enough  that  is  to  meet  the  current  war

trends that is he should be a graduate for that matter.

The  Post  of  the  Prime  Minister  should  be  elected  nationally  at  the  same  time  as  the  Presidential  elections.  The
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Presidency should only be two terms of five years   and Prime Minister also two  terms  of  five  years.  And  when  after

serving for the two terms, they can not go to any elective post.  

There should be like the industrial courts  which  settles  disputes  between  handling  labour  regulations,  there  should  be

Constitution court,  because  in the past  we have heard several  cases  where where verdict  is  not  drawn  in  the  present

Kenyan system also commission. Sorry let me present my last one on the freedom of worship.

Freedom of worship in schools should be allowed in colleges,  even  where  25%  of  the  students  should  be  allowed  a

chaplain of their religion or  their denomination.  The schools also should be either under DEB or  sponsorship  as  now

but the sponsor  should have donated land not only sponsoring a public,  the land was  donated  by  the  community  and

there is nothing but there is somebody who is protecting the school and denying other communities around  to  use  the

public utility for worship and others.  Now for private schools, and mission schools they should be retained. Thank you.

Com. Prof. Ida Salim:  Thank you very much Bw. Mitei. David Kiptur, yuko? Karibu.

David Kiptur: Mr. Commissioner, my names are David Kiptur.  My views are as follows;

• I would like to propose for a federal government that is the Prime Minister and the President the Executive power.  

• President and the Vice President be elected by all the people.

• I would prefer two chambers, that is the upper house and the house of representatives.

• The Chairman and the Mayor be elected directly by the people.

• A Councilor must attain a form four level of education and the MPs a degree .

• We should have a Central  and Regional Government.   The Regional Government to be  headed by the Governors,

on the issue of land I would suggest that the indigeneous Kenyans should be given  a  free  hold  land  and  the  non-

indigeneous they could be given a lease hold.

• I could suggest a free education from std. 1-form four.

• Chiefs and Assistant Chiefs should be voted for having qualified the needed qualification.

• There should be equal share of property in the family, that is the children born in our families.

• Marriage be dealt with by churches and the DC should be prohibited from doing the marriage. That is because  you

find  the  DCs,  office  married  a  couple  in  Wasin  Gishu  the  following  day  somebody  can  go  to  Transoia  and  get

married there, so I hope this job could be done by churches only.

• Cases at the court should not last more than three years  because  you might find problems dealt  with, death people

that have lasted for over 20 years.

• Single parents should be charged and children taken care by the Government.

Com. Prof. Ida Salim: Thank you very much, Bw. David Kiptur,  sorry Bw. Kiptur one second please.  Can you just

wait for a second?

Com. Wanjiku:  Did you say single parent should be charged? Or I didn’t hear.

David Kiptur:   The  families  that  is  out  of  wedlock,  should  be  charged  by  court  of  law.  As  either  pary  after  being

proved that they are parents of the child and they deny that they are not going to get married.  
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Com. Prof. Ida Salim: If they get married there is no problem.

David Kiptur: There is no problem.

Com. Prof. Ida Salim:  Thank you very much, David Kiptur. Harun Cheserek.

Harun Cheserek:  Asante sana Chairman, Jina langu ni Harun Cheserek.  Pendekezo langu ni kuhusu wafanyi kazi wa

serekali  juu ya retirees,  eg.  mtu  kutoka  turkana  anaenda  kutafuta  benefits  Nairobi  ananenda  mpaka  nguo  inakwisha,

viatu inakwisha, mpaka yeye anakufa  njiani  bila  kupata  benefits.   Kwa  hivyo  ningeomba  serekali  hilete  benefits  kwa

Centralized Districts before retiring halafu anaenda retire anachukua vitu vyake anaenda nyumbani.  Badala ya kwenda

retire  halafu  anakanyanga  mpaka  Nairobi  mpaka  nguo  zinakwisha.   Kwa  hivyo  naomba  serekali  ichukue  hatua

mathubuti.  

Jambo la pili, ni kuhusu land issue,  mambo ya corruption,  mara wakati  mwingine  unaona  shamba  inapewa  title  deeds

mbili kwa hivyo ninasupport vile nimesikia wengine wakisema.  Corruption ya title deed  ipotelee mbali. Thank you very

much Chairman.

Com. Prof.  Ida Salim:  Thank you Bw. Cheserek,  kwa  maoni  yako.   Na  sasa  namuita  Bw.  Jeremiah  simiyu,  yuko,

amezungumza.  Jonathan Kulgat

Jonathan Kulgat:  My name is Jonathan Kulgat.  I  am going to talk about  four points concering the SDA group,  and

my opinion as a citizen of Kenya.  Nitanza na SDA group yakwamba tunataka freedom of worship,  spirit of conscious

mtu  aombe  vile  anataka,  kama  anataka  kuhabudu  siku  yoyote  mtu  asilasimishwe,  na  serekali,  isilasimishwe  watu

wataenda kanisa siku gani.  

La pili ni kwamba, mashule iwe either private au ya DEB, isiwe ya sponsorship kwa sababu mashule mengi yamekuwa

ya sponsor  na unakuta kanisa hiyo ya sponsor  ina nyanyanza makanisa mengine, hila hali walichanga pesa  ya  kujenga

shule hii.

Point  ingine  ni  kwamba,  tuna  shida  katika  nchi  yetu  ya  kenya  kama  SDA  tuna  experience  religious,  prosecution  to

advertist student in schools, colleges and institutions of higher learning. When they are  denied permission to worship on

Saturday and are actually forced to do the following things; attend class on Saturday,  they are  threatening their religious

 conscious,  and sit  for  exams  and  participate  in  games.   Ingekuwa  vizuri  games  na  mitihani  au  na  kura  ifanywe  siku

zingine iziwe ni jumapili na jumamosi.  Participating in work programmes on Saturdays.   Sasa  hiyo nimemaliza ambaye.

My views are this. Ilikuwa ni ya group ya kanisa.

Com. Prof. Ida Salim: The ones you were giving us are whose views.   Are your views different.  Please don’t repeat.

Jonathan Kulgat:  These are my views concerning how our Government should be:

• It should be a Unitary Government.

• The President should not be above the law.

• Halafu kuwe na post ya waziri mkuu na iwe ni two terms kwa waziri mkuu na President.
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• Ya  Parliament  serekali  ingeona  jinsi  ambayo  kampeni  ingefanywa  isiwe  ya  watu  kutumia  pesa  kwa  maana  watu

wanadanganywa na pesa na wanastakiwa kila mtu.

• Land; Mashamba ………

• Acquire loans

• Juu  wa  wasichana;  girls  wamekuwa  na  shida  sana  katika  Kenya  yetu  there  are  impregnanted  wanawachwa  na

unakuta  yule  mtu………………  kwa  shule  ikwa  msichana  amepata  mimba  asifukzwe  shuleni  wacha  aendlee

kusoma ende maternity leave azae kwanza na arudi shuleni.

Com. Prof.  Ida Salim:   Thank  you  very  much  Bw.  Kulgat,  kwa  maoni  yako.  Sasa  namuita  Jona  Katunam,  yuko?

Hayuko Thomas Limo, Karibu mwalimu Thomas.

Thomas Limo: Mimi naitwa Thomas Limo, maoni yangu ndiyo hii:

Kortini:  Magistrates,  kese  nafikiri  mtu  akipeleka  kesi  na  kama  ana  pesa  utapoteza  hata  hiyo  kesi.   Mawakili

wanachunguza wewe mpaka unawacha. Pendekezo langu ni kwamba, serekali isaidie mtu yule ana wakili.  Kwa sababu

yule  mtu  anawakili  kwa  sababu,  mtu  yule  ana  wakili  akikutana  na  mawakili  kule  ananagaishwa.   Na  tena  iwekwe

kiwango two months ama three months isikae karibu ten years kufanya kesi.

Pili, ningetaka ii mambo ya Chiefs to be elected by the peole.

One  man  one  job.  Unjua  kuna  wengine  wanafanya   kazi,  unakuta  wanaongoza  kampuni,  hii  hii  mpaka  wengine

wanakosa kazi.

Com. Prof. Ida Salim: Lakini ikiwa anaondoka kutoka kampuni hii anabadilisha kazi 

Thomas Limo:  anabadilisha kazi anaongoza hii a lot of companies ya serekali.

Ingine ni mambo ya education ningetaka irudi ile ya zamani.

Com. Prof. Ida Salim: samahani irufi vipi?

Thomas Limo: ya class 7-4-2 and university.

Com. Prof. Ida Salim: Okay, endelea.

Thoma Limo:  Kwa sababu wote ukiona wanarudika mpaka Form Four,  ingine inasonga mpaka University  inajaa  na

akuna kazi. Lakini zamani ilikuwa inaenda, step by step.  Na mwisho harambee itupiliwe mbali, wacha serekali  wasaidie

watu kujenge, kwa sababu wengine wanafanya harambee mahali pengine na wengine hawafanyi harambee.   Ndio area

zingine inarudi nyuma.  Asante.

Com. Prof. Ida Salim:  Asante Bw. Limo.  Sasa namuita Bw. Ruben Kemboi,  yuko? Hayuko.  Edwin Kiplimo, yuko,

karibu.

Edwin  Kiplimo:  Kwa  majina  Commissioner  ni  Edwin  Kiplimo,  natoka  hapa  Moiben.  Ningependa  tume  ya

marekebisho ya Katiba, ikiwa kuna uwezo uweze kukaa, hata kama ni miaka kumi ijayo ikuje,  kasha watengeneze hizo

sheria ikuwe sawa sawa.  Isikuwe ya kwamba kama vile wakati ya COMESA ama mambo ya income tax, hiyo mambo

ya income tax au mambo ya soko huru imeleta shida kubwa wananchi awajaelewa hii soko huru nini.  

Com. Prof. Ida Salim: Tufanye nini kwa COMESA?
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Edwin Kiplimo:   Hii  ya  COMESA  wananchi  kiongozi,  kama  kwa  mfano  kiongozi  wetu  atume  serekali  yake  akuje

angalie mambo kama mtu yule ako na acre  moja,  kisha vitu vyake aende auze kwa hiyo, atafute market,  watu ambao

wako chini kama watu wale wako na acre moja awana nguvu kufikia kiwango cha wale wengine ambao wako na nguvu

kupeleka mazao yao kule.  Sasa hapo iwe ni sheria.

Ya pili kama ni tume ya marekebisha ya Katiba ichukue mda sana, wapate maoni kupitia kwa wananchi.

Mambo ya family unasikia watu wengi wanasema kuhusu kupatia mimba  watoto  ama  kuwa  na  watoto  wengi  familia,

inaleta uchumi iwe sheria kama ni kuzaa watoto wawili ama watatu. Isipite zaidi ya watatu.  Sasa  ndiyo hata machokora

wasipatikane kule, wakati wa budget serekali inafanya budget mpaka kwa familia. Ni hayo tu.

Com. Prof. Ida Salim: Asante sana Edwin Kiplimo kwa maoni yako, jiandikishe hapo.  Luke Kiplagat.

Luke Kiplagat: My name is Luke Kiplagat and I have some few points:

1. I suggest that Heads  of Public Corporations,  Parastals,  Universities or  other  Government  departments  should  not

be  appointed  on  political  grounds  but  on  merit.   Politicians  should  not  interfere  with  these  public  operations  or

parastals or even public universities.

2. Banks should not give unsecured loans to applicants because, unsecured loans can make the bank to collapse.

3. Civic Education should be continous and should be done by independent parties or groups 

4. Stiff penalties should be applied to those people who loot  public offers and should be dismissed from work.

5. Proper system of education should be maintained because  marginalized ares  are  going to suffer if they remove this

quota system of education.  They should also produce a compulsory adult eduation.

6. lastly pension schemes or benefits should be that,  I  am talking of unreduced pension benefits,  they should revearse

three quotas of the benefits are commuted and not a quota of the benefits, so that people are able to ivest very well.

Thank you.

Com. Prof. Ida Salim: Thank you for your views, now we call Philip Kapt.  You were called earlier but you were not

around. You are civil servant, one of those I called were not  here.Karibu.

Philip Kapt: My names are Philip Kapt. What I wanted to present as my views are: The bandits  and cattle rustlers this

has been a practice that has taken place, and has been going on for a longer period and the Government has promised

that we are  protected,  our property  is protected,  our lives are  protected  but his one has taken very long period to be

gotten rid of .   So  what I propose  is that the Government should look for ways to uproot  this behaviour or  this act  of

robbing  people  things  and  animals  and  even  killing  people.   This  act  takes  place  on  the  marginalized  areas  and  the

Government should look for ways to make these people in the marginalized areas to be employed  or  in other  words  to

be informed to be educated.  You know they are lacking education …………………that make them to continue being

cattle raiders and waiting for people on the way.

The third one,  is that as  you know that our Country is not rich of resources,  the resource  we have is the land and the

land we have we need to utilize it properly, such that people  should be given a number of acres,  for me I propose  100

acres  so  that  the  upper  part  of  the  land  can  be  used  properly.  It  can  be  given  to  the  Government  can  use  it  or  to
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produce other things that can benefit this country.

Lastly is that as  a Kenyans you should live in any part  of the Country and develop and do whatever you can to make

the progress of the Country.  Thank you.

Com. Prof. Ida Salim: Thank you very much, Philip for your views.  I  now call Joseph Komen.   Pole sana tuliita jina

lako nafikiri ulikuwa umetoka kidogo.  Karibu.

Joseph Komen:   My names are  Joseph Komen.   First  and foremost we need  a  Constitution  which  will  unite  all  the

Kenyans and protect  their rights and property,  land and property  rights.  An individual Kenyan who has  acquired  the

land rightfully he or she is entitled to own any size of land.  Any Kenyan can enjoy and he or  she is free to own land in

Kenya but not free to sell to outsider but must survive by the ways of hire of indigenous people.  

Land in Kenya,  natural resources  should  benefit  the  Community  around  in  form  of  sussession  both  men  and  women

have a access to own land through legal means.   Concerning our customary law, basic right I support  the Government

should have the responsibility of ensuring that all Kenyan enjoy basic rights eg.  free medical services,  compulsory and

free education from nursery to university, clean piped water,  no Kenyan should die because  of  food,  free  security  no

harassment.

Structure and system of Government Kenyans should adopt a seculation system of Government that is majimbo.  Some

resources  from  productive  areas  should  not  be  taken  to  other  areas  and  the  same  productive  areas  remain

undeveloped. eg. Moiben you can see our roads not tarmacked while we produce almost 60% of our produce.  

The power of the Government should be centralized to District level and create a sense of ownership into the people  of

each District unless there be competition at all levels among them.

Farming and farmers, The institution should protect  farming and framers because  farming is the pillar to our country or

backbone of our country.

Com. Prof. Ida Salim:  What type of protection do you want?

Joseph  Komen:   The  Government  should  take  care  of  the  farmer  eg.  giving  fertilizer  for  the  farmers  to  get  in  a

cheapest way.  Management and use of natural resources:  ……………..  should be introduced inn Kenyan roads  and

must  be  computerized  to  replace  traffic  police  to  eliminate  corruption  that  is  TKK.   Any  excess  to   be  fined  a

reasonable fee to the Government.  The following to be  reduced from the matatu operators  that is PSV,  TLB the most

important  is  road  licence  and  comprehesive  insurance  which  covers  the  vehicle  and  the  passagers.   The  insurance

company.  My last remark is the competent  Kenyan should be promoted accordingly and paid well.  All Government

servants when they die when executing their duties for the benefit of this nation should be compensated and their salaries

paid to the next of kin after retirement age of the diseases  including accidents,  and disaster  at  work.   Thank  you  Bw.

Chairman.
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Com. Prof. Ida Salim:  Thank you very much for those views.  Now we call Cheruiyot Maiyo.

Cheruiyot Maiyo: Thank you, my names are James Cheruiyot and my proposals are these ones: 

• System of Governance, Federal verses Unitary meaning half Federal half Unitary.

• We have Legislation like senate  and lower house.   The members of the Senate  five members from each tribe.  The

lower house having members of each Constituency coming to 120.   We have Prime Minister ,  and  Deputy  Prime

Minister sponsored by parties and can form Government from the members of the house of this parties.

• Political parties should be two, alternative policy.

• We  have  the  current  police  force  disbanded  and  the  Military  should  police  the  Country  for  one  year  while  a

provisional police force should be drafted.

• According to the new Constitution, the police should come under Senate Security Committee.

• Education should build schools from the taxes,  equip school from taxes and furnish  teachers  nearly  paid  from  the

taxes.

• Legal tender in this case should be the American dollar.

• Religious  organizations,  this  are  nowadays  businesses,  the  Government  should  charge  taxes  on  them  and  at  the

same time there funds should be audited by corporation auditors, because those are public funds.

• We  come  to  the  issue  of  the  land  and  land  adjudication  under  arid  lands  should  be  scrapped  because  it  gives

security to grab properties.  

•  I propose also that when it comes to harambees it should be done away because it is a source of corruption.

• We have population and family, policy ………….should have a right to bear four children. The affiliation act  should

be reinstated.  

• We come to freedoms, the international freedoms should be enshrined in the Kenyan Constitution.  

• We have Provincial Administration it should be done away with because they have no business now in this Country.

  Thank you.

Com. Prof.  Ida Salim:  Thank you very much,  for your views.  I  call John Machiangi, Is  he here? Hayuko.   Francis

Chepkenei,  hayuko.  John  Yego,  hayuko.  Paul  Biwott,  Hayuko.  Hawa  walijiandikisha  hivi  karibuni,  wasije

wakalalamika,  hatuwezi  kuwasikia,  Ruben  Kimutai  pia  hayuko.  Sasa  tumemaliza  kwa  wote  wale  waliojiandikisha.

Wale walioko hapa majina yao yameandikwa tumewasikia maoni yao na tumemaliza, kwa hivyo kama kuna mwingine

amekata shauri sasa ni observer na angetaka kutoa maoni tutayari kumsikia. Yuko hapa mwananchi yeyote?   We have

a  member  of  our  Committee,  in  very  graciously,  allowed  other  people  to  speak  first  and  now  she  is  taking  her

opportunity.  Karibu madam.

Ruth  Keboi:  Thank  you.   Recommendation  for  Constitutional  Review  from….kwa  majina  naitwa  Ruth  Keboi  na

wakilisha Kenya National Farmers Union Wasin Gishu District.    So  these are  recommendation Constitutional Review

from KNFU women representatives.  My proposals are like this:

• The language for the new Constitutional Review should be be splified.

• Farmers interest in both sectors should be catered for especially for maize and milk.
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• Enactment of law to regulate maize and milk and abolish liberalization.

• Land ownership –rights for women need to be re-invented.   Gender equality commission be established to monitor

and review progress.

• Family law need though review and reform as appropriate  especially to  harmonize the core  existing contradictory

customary Christian hindu Islamic laws.  Women have obtained been victims of manipulation of such laws especially

on matters of marriage, divorce, inheritance as well as ownership of marital property. 

• The Constitution should provide equal opportunity of employment to men and women.  

• The Constitution should provide for a minimum 45% women in the Legislature as well as in the local authorities.

• The Constitution should also outlaw cultural practices eg. polygamy, wife inheritance, FGM.

• Firm limits should be introduced to the tenure of MP, it should take only five years.  Thank.

Com. Prof. Ida Salim: Thank you very much Mrs.  Keboi  for those views and with those views we really come to an

end to this kikao, seating, of hearings, we have listened to all those who have given their views.  All that remains for us

is  to  thank  them  all  very  very  much  for  presenting  their  views  it  has  been  a  very  good  harvest  for  us,  we  refer  to

harvesting of views we fee we has a bumper crop today from this particular kikao.    This is in a  way  a  tribute  to  the

civic education providers, who have obviously done   a good job here and also a tribute to the CCC or Constitutional

Committee because they have done a good job also of mobilizing wananchi in this Constitutency to come and present

their views.   We want to thank you all for doing that thanks to the Committee,  thanks  to  Civic  Education  providers.

We as a Commission want to finish collecting views from all over the Country,  Province by Province this is the last but

one  province,  we  have  been  moving  on  lastly  to  Western  province  once  we  finish  we  go  back  we  write  a  draft

Constitution, we write a report,  there will also be District Constituency report,  so that  this  reports  will  come  back  to

you, you look at them to ascertain that your views are  all there,  and if need be we revise them, but this is just to show

you  if  we  have  proved  to  be  faithful  to  the  collection  of  views  in  the  Constituency.   We  thankly  ofcourse  the  draft

constitution will also be circulated all over, people will have time to look at  it study it,  give their views on it.   There will

also be an important forum  this is the National Conference, joining together delegates from all sectors  of our public life,

there  will  be  their  MPs  all  of  them  we  will  be  there  also  as  Commissioners  not  to  debate  but  to  give  views  but  to

administer and make sure that things move on well.  There will also be delegates from each and every District three of

them one of which will always be a woman and then there will be  representatives from various religions in the country.

Representatives of marginalized groups, women the disabled and so on so that in total there will be 700 delegates to this

very very important apex forum on the constitutional review.  There they will debate  the draft  Constitution that we will

present to them if they approve it there is a consensus about  it it goes straight to parliament,  then parliament will pass  it

and then it will becomes our new constitution.   If there are  any issue of which there is no  consensus  be  it  1,  2,  3  4,

whatever and after a lot of debating in the conference and there is no agreement then those issues of which there will be

no agreements then we will be given out to wananchi to decide in referendum.   Once the referendum result are  out the

draft constitution will be  amended accordingly and then be sent back  to parliament for approval  for  it  to  become  our

new Constitution.  
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So you can see there are quite a number of very, very important steps or stages are  yet to be  done.   Thanks our needs

and  our  request  for  more  works  and  time  to  finish  the  constitution  as  effectively  as  possible  and  it  is  our  hope  and

prayer with your assistance,  with your views this Constitution will be  done in such a way  that  it  will  out  last  even  the

American Constitution.    The American Constitution is being presented  to  us  a  model  Constitution  one  that  has  had

very few amendments since it was created away back in the early years of American independence. Lets hope ours will

last even longer if done with dedication,  commitment with open mind, and with really commitment to justice or  this are

the stages I thought you  ought  to   know  having  given  your  views,  you  may  be  wondering  what  will  happen  to  your

views. This are  the things we will do with them.  once again thank you for your patience especially those  of  you  who

have stayed for quite a long time beyond giving your views and listening  to the views of others.  I want to thank you all

go well. I  want to thank the young people  over there,  this are  the people  who  the  Constitution  will  serve  longer  than

some of us wazee not my sister here but some of us who may not see the fruits of the workings of this new Constitution.

But we hope we will be  remembered as  a  Commission  that  has  done  a  good  job  rather  than  the  opposite  we  want

blessings,  not curses  when we leave.   Thank you  all,  God  bless  you  all,  and  good  luck  to  every  one  especially  our

yound students there.  Asanteni.  

It is our tradition the Commission, we open with prayers our own meetings and we close with prayers.  We opened this

session or this hearing with prayers can we close with prayers please.  Can someone come forward and pray for us,  the

coordinator please can you suggest somebody or yourself.  Or Ruth okay Gender parlity we had a man in the morning,

we have a woman in the afternoon.

Closing Prayers:  Baba katika jina la Yesu, tunakushukuru Mungu wetu kwa sababu ya uwepo wako,  tunakushukuru

Mungu sababu umeweza kutupa nguvu, tangu  asubuhi  hadi  wakati  huu,  Mungu  tunakushukuru  kwa  viongozi  ambaye

wamekuwa nasi siku ya leo.  Mungu hata wakati huu tunapoenda kuachana, tunazidi kuomba uwepo wako Mungu hata

hawe Commissioners,  tunazidi kuwaombea baraka,  Mungu unajua  mawazo  yao,  unajua  maitaji  zao  tunaomba  uweze

kuwa zaidia kwa kila jambo, maana tunaomba tukiamini katika jina la Yesu aliye mkombozi wetu.  Amen.

Thank you very much.
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