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CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS,
ELDAMA RAVINE CONSTITUENCY, HELD AT RAVINE TOWN HALL

ON FRIDAY 5TH JULY 2002

Present

Com. Salome Muigai
Com. Domiziano Ratanya
Com. Riunga Raiji

Secretariat Staff in Attendance

John Watibini                                -        Programme Officer
Lynne Sigei                                 -        Assistant Programme Officer
Grace Gitu                                -        Verbatim Reporter
Paul Tuikong                                -        District Co-ordinator

Meeting was called to order at 10.00 a.m. with Com. Riunga Raiji  in the Chair.

Riunga Raiji:  Kwa niaba ya  tume  ya  kurekebisha  Katiba   ya  Kenya  tunafuraya  sana  kuwakaribisha  wananchi  wa  District

katika  kikao  hiki  rasmi  cha  tume.   Leo  ni  siku  ambayo  nafasi  ya  kutoa  mapendekezo  na  maoni  kuhusu  Katiba  ambayo

tuanaendelea kurekebisha yatachukuliwa.  Na  kabla hatanjwanza kama kawainda ya Wakenya wote  tungetakwa  kumwomba

mmoja wenu Rev. yuko hapa atuongoze na maombi ili mwenyezi mungu abariki kikao cha leo.

Rev. Moses Kigen :  Ningeomba tusimame ili tuombe.

Prayers: Baba katika jina la Mwokozi wetu Yesu Kristo tuko mbele yako tukushukuru kwa anjili ya uwongozi wako ambaye

umetuongoza  katika  Taifa  hili  la  Kenya,  kwa  miaka  hiyo  yote  thelathini  na  tisa  ambayo  umekuwa  pamoja  nasi,  tukiendelea

kuishi kwa amani na kwa mapenzi yako umetuongoza kwa kutupatia Katiba ambaye  imetuongoza  kwa  muda  huo  an  imefika

wakati ambao Taifa hili, limeona la kwamba inafaa iwangaliwe tena.  Kwa hivyo tunakuchuru kwa anjili ya kuongoza tume hiyo

ambayo wamejitoa kutenda kazi hii. Tunakushukuru pia kwa wananchi wote wa nchi hii ambayo wamejitoa kutoa  maoni  jinsi

wanavyopaswa kuongozwa katika taifa hili. Mungu tunajua ya kwamba hili si jambo geni kwetu,  kwa sababu hata wakati  wana

wa  Israeli,  Mungu  uliwachukua  mlima  wa  Sinai,  ili  uweze  kuwapatia  sheria  hizo  kumi  ambazo  waliongozwa  nazo  na  bado

zinatuongoza pia katika Kanisa na sehemu mbali mbali, kwa hivyo Mungu tunakushukuru kwa anjili ya kuwaleta hawa watumizi

wako ambao wamefika kwa wakati huu, Mungu tunajiweka mkononi mwako wale wote ambao wako tayari kutoa maoni yao

waongoze,  wabariki  wapatie  unjasiri  kila  mmoja  na  uwezo  wa  kuweza  kusimama  na  kunena  maneno  ya  haki,  maneno

yanayofaa kuongoza Taifa hili. Mungu uwe  pamoja  nasi  siku  hii  leo  katika  District,  uongoze  kazi  hii  kutoka  mwanzo  mpaka

mwizo ukiwa pamoja nasi.   Tunaomba pia kwa sehemu  hizo  mbali  mbali  ambako  watu  wako  wanaketi  wakisikiza  maoni  ya
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watu, sehemu ya Eminem Sehemu ya Mogochio ,  na mahali tulipo utuongoze ua utubariki maana we ni Mungu wetu,  wewe ni

Baba wetu na unatuhitaji tuishi kwa amani na kwa mapenzi wakati wote, kwa hivyo tanakuzukuru na tunaonba uku uweze kuwa

pamoja nasi, maana tunapenda tujiweke mkononi mwako katika jina la Yesu, aliye mkombzi wetu, Ameni.

Com. Riunga Raiji:  Asante sana Rev., nafikiri sasa kabla hatujuanza kupokea maoni tungetaka tujuane na hapo mbele tuoko

na  macommssioners  ambao  wametumwa  na  tume  katika  sehemu  hii,  katika  constitutency  hii.   Ninafikiri  nitawaomba

macommissioners kila mtu anjitambulishe na aseme jina lake ili muweze kusikia sauti yako.

Com. Domiziano Ratanya: Hamjamboni wananchi Mimi Jina langu ni Domiziano Ratanya  mmojawapo ya Commissioners.

Com. Salome Muigai:  Hamjambo wananchi, mabibi na mabwana mimi Jina langu ni Salome Wairimu Muigai.

Com Raiji: Asante sana na jina langu naitwa Riunga Raiji, na mimi ndiye nitakuwa mwenye kiti wa kikao cha leo.  Kila siku iko

na  mwenye  kiti  wake.  Na  pamoja  na  hawao  commissioners  watatu,  tuko  na  maafisa  wengine  kutoka  makao  yetu  makuu,

ambao watusaidia kwa mambo mbali mbali  tuko hapa na programme officer  John Watubim Hamjambo wananchi.

Tuko na Assistant Programme Officer Liynne Sigei, na tuko na mwingine Grace Gitu ambaye ni Recorder,  yuko ha nyumba hii

ndiye ataendelea ku-recordi kwa sababu kila neno unatoa hapa we are  tapeing all the proceedings,  ilili hakuna hakuna at  akitu

kidogo kimetokea wakati wanaanza kua-analyze.

Kwa  hivyo  hao  ndiko  tuko  nao  siku  ya  leo  na  tufuraha  sana  kwa  makaribisho  tulipatiwa  hapa,  tungetaka  kumtambua  DC

ambayo tayari tumenda kwake, tumewakimbisha na kumwambia akunje angaalie vile tunafanya .  Bwana DC.

Na tena hapa tuko na wale wenyenji ambayo tutayarishia mambo ya leo Bwna Tuikong, ambaye ni Coordinator.   Nanitamwita

atjulize kwa maafisa wake wa constutency committee.  Ili tujuwe ni nanani mwenyewe manasaidiana nayo katika hii kazi,  kwa

sababu tunaona mmfanya kazi kubwa kukusanya watu. Na kutayarisha kikao cha leo.

District  Coordinator :  Chairman ya kikao hiki cha leo,  Com. Riunga, na Macommissioner wale  wengine,  mnakaliimbishwa

tulikwa tumewakaribisha nyinyi bado  na kusema karibuni.   Siku ya leo  niko  na  kamiti  members  ambao  wako  hapa,  wengine

hawako na sisi walienda safari Mombasa, hawa ni ma councillors.   Tuko na councillor waweili ambao wako katika timu yangu

ya committees.

 Kwa leo niko Rev. Moses  Kigen, ambaye tumepatia awe acting  chairman  kwa  siku  ya  leo.   Reverend  simama  ndiyo  huyo.

Tuko na  Civic  Education  providers  ambao  wako  pale  nje  wale  wamefaa  kofia  za  white  na  wako  na  budges  hawa  ni  Civic

Education Providers.  Bado na tarajia ya kwamba committee members wengine bado  wataungana na sisi.  Niko na apologies
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ya committee member, Simon Kiptim, ambaye alipoteza relative yake.   Tulikutana na yeye asubuhi akasema hatakuwa na sisi.

Wale wengine naamini wataingia wakati wowote kuanzia sasa.  Asanteni.

Com. Riunga:  Asante sana Bwana Tuikong. Sasa kumwambia utaratibu tutafuata ili kufanya kazi yetu ya leo.  Kwanza kabisa

ni lugha.  Unaweza kutumia lugha zote mbili za kitaifa yani Kiingereza, au Kiswahili na kama uko na shida na  hizo  lugha,  uko

tayari kutumia lugha yako ya mama, ni wajibu wetu kupitia  kwa  coordinator  na  sisi  kama  commission  tutakuwa  na  watu  wa

kutafusilia.  Kwa hivyo kila mtu tunataka azungumze na atoe maoni yake.  Tena tungependa kuwajulisha kwamba kama nilisema

hapo mbeleni hiki ni kikao rasmi cha tume.  Kwa hivyo wakati  unakunja hapa utakuwa ukipendekeza,  ukitoa maoni kwa tume

siku ya leo si ya baraza si ya siasa au mambo mengine.  Kwa hivyo utaaddress  the commission through the chair.    Huo ndiyo

utarabu tunafuata.  Kwa hivyo utakaa hapo au usimame uwangalie commission and utoe mapendekezo yako.

Iko jinsi tatu za kutoa maoni, kwanza kabisa unaweza  kuwa  uko  na  maadishi  na  hutaki  kusema  lolote,  sasa  utatoa  maadishi

yako au na nakala yako kama nimemorandum hapa kwa hii sasa  hapa ni ofisi yetu.  Kwa  huyo  programme  officer  utaandika

details  na  itachukuliwa  na  tutaipekeka  Nairobi,  na  utatumika  wakati  sasa  tuna  rekebisha  Katiba.   Kama  maoni  ambayo

tumepokea sehemu hii.  Hiyo ni njia moja.

Tena unaweza kuwa uko na maadaihi lakini  unataka  kusema  maneno  machache,  hata  hiyo  inakubaliwa.   Ile  labda  ningetaka

kumwambia kwa sababu ya saa, hatutaki mtu asome, kwa sababu kusoma saa  yako itaisha.bila kusema lolote.  Tungetaka unje

utambie ile yale ya muhimu kwa sababu  hata sisi ni wasomaji,  tutasoma, tuta-analyze na ndiyo tunachukua hiyo memorandum.

Kwa  hivyo  kama  uko  na  memorandum  utapatiwa  dakika  zako,  kila  mtu  ni  dakika  tano,  utafafanue  tu  yale  ya  muhimu  au

highlight au summary, halafu utpatie kwa sababu sisi tutasoma pamoja na wale Commissioner wengine, kwa sababu hii unaona

ni tume ya watu tatu.  Kwa sababu hizi sasa ndizo materials tutatumia kurekebisha Katiba.

Nikunja kutoa maoni yako bila maandizi kwa mdomo tu, hata hiyo inakubaliwa.  Na baada ya kutoka tungeomba kila mtu apitie

hapa kwa tume ili ajiandikize na aweke sa sahihi kwa sababu tunataka kuwa na arodha,  za kuonyesha kweli tulifika, tulisikiwa

maono na maoni yalitolewa na kina nani na nani ili wengine wasije wakatengeneza maoni ya uongo.

Na tena tungetaka kuwajulisha kila mtu kwamba, hiki ni kikao cha dharura kila mtu yuko free iko na uhruru kuingia na kusema

lolote.  hii ni shughuli ya kiserikali.  Hakuna nmtu atakusumbua au atakufuata kwa yale maneno ambayo umesema.  Kwa hivyo

tungetak mtu awe huru.  Kama ungetaka kusema lolote, lisiwe neno la matusi kwa watu wengine hayo yanakubalishwa.  This is

a free session ile tunataka ni hesima na mtu asije kudharau wengine.

Nafikiri mwisho ni saa,  nimesema kila mtu kama unazungumza, au una unatupatia  summary  ya  memorandum  yako,  utapatiwa

4



dakika tano.  Na  orodha tutafuata ni kuilingana na vile  watu  walijiandikisha.  Tuko  na  list  hapo  kwa  mlango,  kila  mtu  akiingia

anandika jina lake.  First  come first served.   Hiyo ndiyo principal  yetu.  Lakini  tukiona  kwa  sababu  tuko  na  sheria  inasema  ni

lazima kila mtu ahusishwe. Tukiona tu ni wanaume, tutarukia tutafute wanawake,  kwa sababu akina mama katika shughuli, hata

wao in sawa na akina baba. Hata tukiona vijana wenyewe, ni wazee tu tutaangalia pale iko kijana, tumuite au walemavu au wale

watu  wengine  ambao  kawaida  wanasahaulika.   Kwa  sababu  hii  ndiyo  tunaita  an  inclusive  process.   Kwa  hivyo  mkiona

nimeruka, msiseme kwamba Commission imeingiliwa na mambo mengine.  Ni kwamba huo ni utaratibu tunafuata.   Na  sasa  bila

kupotesha  wakati  tutamwita  mtu  ambaye  amejiandikisha  akiwa  number  one  Councillor  Moses  Tanui,  tafadhali  Bwana

Councillor  ukalibie  hapo  dakika  chako  ni  tano.  Mimi  nitakuwa  nikihesabu,  utatupatia  yako  ya  muhimu  na  kama  uko  na

memorandum utatuachia ili tuende tukaisome na tutie maneno yako maanani.  Karibu Councillor.

Councillor Moses Tanui: Asante Bwana Chairman, Commissioners, wananchi kwa jumla hamjambo, kwa vile saa  inapimwa,

nitachukuwa  nafasi  hii  kuwakaribisha  katika  kikao  hiki  Commissioners,  kwa  vile  hii  sehemu  ni  yangu,  ninasimamia  nikiwa

Chairman wa Town Council na kwa niaba ya wananchi wote wa Eldama Ravine Constituency.

Bwana Commissioner niko na introduction, na singelipenda kusoma introduction kwa vile itachukuwa muda, kwa hivyo I would

like to present  the introduction to you so that I may go to ....  Now I  would  like  to  say  something  about  land  tenure.  Bwana

Commissioners,  the  current  constitution  must  not  direct  preference  to  land  tenure  other  than  as  part  of  the  production  of

fundamental rights and freedom of individual under Section 75 of the Constitution, where it is stated  “that  no  property  of  any

any  dispute  shall  be  compulsory  taken  possession  of”  So  in  other  words  what  we  are  trying  to  say  Bwana  Chairman,

tungelipenda  mambo  ya  lands  iwe  iko  kwa  chini  ya  Local  Authorities.  Isiwe  local  chini  ya  Commissioners,  kwa  vile  Local

Authorities wanaelewa mambo ya the Community.  Bwana Chairman this is what I am going to give you because  you, are  going

to read that one.

Another thing Bwana Chairman, is about the devolution of Power  to Local Government Authorities:  Pending a comprehensive

review of the various forms of devolution and the suitability and viability of each form of devolution, it is  recommended  as  an

interim measure,  that local government for which a frame as  a  system  independent  be  strengthened  and  operationalized  on  a

viable basis.  Bwana Chairman what we are saying is that mambo of Eudcation Services,  Air Services,  Public Works  including

minor roads, Water Supply, Rural Power Supply and Public Buildings should be transferred to Local Authorities.  

The Central  Government will retain a role in University Education and national schools and on  finances  of  Local  Government

the  transfer  of  services  to  Local  Authorities  should  be  accompanied  by  a  location  of  adequate  sources  from  the  Central

Government, so that the Local Authority can be able to deliver services effectively to wananchi.  

Bwana Chairman , I think since I am also the Chairman of the Council and I think I should be given ten minutes myself. 
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And then mambo ya staffing of Local Government:  Bwana Chairman it is very important that those officers who will be  running

the  activities  of  the  local  authorities  because  it  will  be  should  be  strengthened,  professionally  qualified,  especially  the  Chief

Executives, the Treasurer, the Engineers and their respective supporting staff.  On raising of Local Government Standards,  from

1963 to 1970, Local government was responsible for major services including education,  heath and public works.   So  in other

words Bwana Chairman, we are  trying to say the class and  the  treasurers  and  the  officers  should  actually  be  experienced  in

these fields,  so that they can run Local Authorities  properly.  To restore  the proper  role and functioning of local authorities,  it

will be necessary to overhaul the entire management of the Councils including the quality of councilors,  we need also councilors

who are educated with a minimum of form IV.  

Qualification of Chief Officers,  the Town Clerk  of council or  municipal should be fully qualified in law  and  should  be  mature

with extensive experience in managing a large organization.  

The Treasurer should be a fully qualified Accountant with extensive experience in managing the accounts.

Chief Engineer should be a fully qualified engineer with  extensive  experience  and  also  the  Town  Planner  should  be  also  fully

qualified.  Bwana Chairman the town planning function stated above, the town planning will be a key strategic function.  So  that

one  should  be  followed,  especially  for  the  council  to  deliver  the  expected  services,  they  will  need  adequate  infrastructure

schools, hospitals, roads, housing and social amenities will all  require to be fully catered for.  In brief, these definitions has made

the following submission with regard to the revolution of power in an interim period,  pending the completion of the Constitution

Review.

An elaborate  and a well tested  frame work exist in the Local Government Act Cap.  265.  whatever  that  of  devolved  political

power at  the local level throughout Kenya and that framework should be entrenched in the Constitution.  Bwana Chairman,  I

think I don’t  need to go further than that, I think I can present a copy.

Bwana Chairman, I wish to say something on the introduction, sorry I have gone very fast because you told me five minutes and

I thought five minutes could not be enough.

Com. Raiji:  Just carry over.

Councillor Moses Tanui: So Bwana Chairman may be I would also like to touch something on the  Election of the Mayors

and the Chairmen:  I think in my own opinion as an individual I think it is perfect for them to be elected through the voters  wawe

wanatafuta kura kutoka kwa wanachi directly.  

Bwana Chairman mambo ya Land,  I would like to say something again Land Board should be under the Local Authorities,  it
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should be formed under the Local Authorities,  the Land  Board.   Bwana  Chairman  because  I  have  written  fully  all  those  are

contained in this paper.  Thank you Bwana Chairman, may God bless you, thank you.

Com. Raiji:  Just  a  minute,  Chairman  of  County  Council.   Ma-Commissioners  wako  na  haki  ya  kualiza  maswali  kidogo  ili

waelewe saana yale mapendekezo yako.  Na sema asanti sana hiyo yalikuwa maoni dhabiti tutaiangalia, tutaisoma.

Com. Salome Mungai:  Asanti sana Bwana Chairman, na kwamakalimbizo yako.  Mimi nina swali moja.   Pahali pengi penye

tumeenda wananchi wamekuwa ha shida la kusema madiwani wetu ndiyo wenye wanachukwa plot zetu zote and wanachukuwa

mashamba yenye iko kwenye mikononi yao baadala ya kuiyangalia na kuyatunza wanayachukuwa wenyewe.  Kwa hivyo swali

langu ni hili, umependekeza kuwa tuweke mashamba kwenye Local Authority.  Local  Authority  itahitaji  kupandilishwa  vipi  ili

iweze  kuwa  ndiye  yenye  kutunza  mashamba  badala  ya  kuwavile  inavyonekana  sasa  kwa  wananchi  kuwa  ndiyo  yenye

kuchukuwa .

Councillor Moses  Tanui:  Thank  you  very  much  commissioner.   Shida  ambayo  imekuweko  ni  kwamba  watu  wamekuwa

corrupt.  Anyway everywhere, it is not even the councillors alone, everybody has been a corrupt person, everybody, everybody

that is one.  

Councillors wanapata allowances ndogo sana  ambapo haiwezi saa zingine kuwawezesha kuendesha kazi zao.  So  what we are

trying to say here na nimetoa pendekezo,  ni kwamba Councillors wapewe pesa  ambazo  zitawezesha  waendeshe  kazi  zao  na

hawatakuwa na tamaa ya kupata plots na kuuza hapa na pale, so that is very important.  Otherwise especially my town councils

now, we have no problem there is nobody who is gready so I think we tried our level best in the council.

Com. Raiji:  Nafikili sasa Commissioner ameelewa hapo.  Iko Com. Ratanya alikuwa na swali.

Com.  Ratanya:  Bwana  Councilor  kuna  swali  ingine,  pengine  mawili  hivi,   umependekeza  kwamba  councillors  wawe  na

masomo kama form four.  Maoni yako gani ya Mayors na Chairman wa County Councils, masomo yao ni kama kiwango gani?.

  Kuhusu chief officers, chief officers hukutwambia wangekuwa na masomo gani, umesema wawe experienced,  lakini hukusema

wawe  kiwango  gani  cha  masomo  na  wachaguliwe  na  nani,  kwa  sababu  mpaka  sasa  wanachaguliwa  na  Public  Service

Commission, chief officers,  na wameletwa kwenu.  Sasa  unataka waendelee namna  hiyo  ama  ungependekeza  nini  ili  kusaidia

kurekembisha katiba hii?

Councillor  Moses  Tanui:   Asante  sana  Bwana  Commissioner.   Mambo  ya  masomo,  it  should  be  form  four.   Hata  wale

wabunge wengi wao wako form four.   So  kama tukiseti ya kwamba mtu  lazima  awe  degree  holder,  hata  tutasema  President

lazima  awe  na  degree  holder.   So  if  we  can  go  by  that  we  may  not,  watu  hawawezi  kuwa  sawa.   Pia  somebody  may  be

educated, anaweza kuwa na strings of degree and whatever, lakini he may not be a good leader.  So  mtu akiwa amekuwa form
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four, atakuwa na uwezo wa kusoma na kuelewa and he can be a good leader.

Com. Ratanya:  Sasa hiyo umejibu. Nafikiri nafikiri na ingine ni ya kuhusu appointment of chief officers.

Councillor Moses Tanui:  Appointment of chief officers ingekuwa vizuri councillors wawe wanatangaza nafasi kwa hiyo local

authority au watu wanaweza kuja,  they are  interviewed there and  employed  directly  and  then  they  will  be  answerable  to  the

Local Authority, the Chief Officers.

Com. Raiji:   Asanti sana Chairman na tumesukuru sana  kwa  maoni  hayo  tumekuuliza  maswali  mengi  kwa  sababu  tunajuwa

wewe kama chairman uko na mengi na kuchangia, hasa katika sehemu ya Local  Authorities.   Asante  sana.   Jiandikize  hapo.

Sasa  the second person Bwana S.K.  Chemilmil.  Bwana Chemilmil karibu dakika zako ni tano.   We  are  tapping,  kwa  hivyo

tafadhali ni lazima tutumie hii ili ingie.

Chemilmil:  Thank you very much Mr.  Chairman  and  Hon.  Commissioners.  Hamjambo.   My  submission  Mr.  Chairman,  is

based  on the booklet  and I have itemized my submission page by page.   As we agreed I am going to leave my handout after

this, but I will highlight the salient points from my submissions.

Of Late the conduct  of the Kenya Police has been questionable Mr.  Chairman.  Security lapses  the  rise  in  serious  crime  has

shaken the confidence of the public on  the  Kenya  Police.   For  these  reason  Mr.  Chairman,  I  wish  to  suggest  the  police  be

placed under the operational control of the Local Community, in which the Police Station is situated.  That way they will be  able

to be accountable and answerable to the consumers of their services.

The Military has adequate  disciplinary process  which has withstood the test  of time.  There is  no  reason  why  they  should  be

interfered with.  Similarly there should be no reason why the Constitution should not permit the use of extraordinary powers  in

emergency situations.  

I submit that political parties should play other roles such as the establishment of schools, commercial undertakings,  building and

running of hospitals, construction of real estate, running of media houses, and launching of harambee projects.   The Constitution

should regulate the formation, management and the conduct  of political parties  but each region should decide as  to how many

political parties should be allowed, provided each political party like any other society finances itself and not from public funds.

Structure and Systems of Government:   Right from the time of uhuru, it has been generally accepted  that a Unitary System of

Government is unsuitable for multi – ethnic communities, such as  in Kenya.   This is because  small tribes felt that the big tribes

were  out to recolonize them as the British has done.   Since then, the feeling have been more or  less vindicated.   Evidence of

this can be seen in some parts  of the Rift Valley where whole tribes,  where whole  districts   have  been  overrun  by  immigrant
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tribes.  It is a feeling that small tribes of the Rift Valley  have little or  no education.   They have no wealth,  most of their lands is

arid or semi arid, their only heritage is land which is now in danger of mass occupation.

Small tribes therefore believe they can protect  their lands through a federal  system  of  government.   Furthermore  in  a  Unitary

System there is a tendency to mis-allocate resources  or  to disregard priorities.   Like in every family unit we believe  that  each

family should be independent and is capable of handling its own peculiarities.  

Com. Raiji:  You have one minute left.

Chemilmil: Legislature: Mr.  Chairman I believe  that  all  vacancies  in  the  public  service  should  be  advertised  and  candidates

who believe they are qualified given an opportunity to apply.  Even those posts  which require Presidential  appointments,  should

undergo a preliminary selection by an established service commission and shortlisted those who have been short-listed be given

to the President.  

I believe recommend Mr. Chairman. I recommend that the Executive should devolve power  up to the sub-location level and if

the Provincial Administration was to be faced out as recommended by others, if that recommendation is accepted  I suggest that

chiefs and sub-chiefs be retained, so that they can arbitrate local disputes which the law courts cannot handle.  If the chiefs were

not  there,  local courts  would have been jump by little guards seeking legal redress  dressed  for  every  conceivable  complaint.

The  chiefs  should  elected  and  hold  offices  as  chairman  as  locational  councils  which  should  be  revived  and  strengthened  to

provide grassroots’ participation in governance.  

Com. Raiji: Thank you, I think you have run out of your time and of extra time commissioners have question.

S.K. Chemilmil:  May I request two more minutes, Mr. Chairman.

Com. Raiji:  I am sorry it is not possible because what we do is that you have done well to write the memorandum and I hope

that we are  go  read  ourselves  together  with  other  commissioners,  we  just  wanted  your  highlights  and  I  think  Commissioner

anataka umfanulie kitu kidogo .

Com. Salome Mungai:   Asante sana Bwana Chemilmil.  Mimi  nitakuuliza  swali  ambalo  hukuzungumzia  tungejaribu,  we  are

trying to pick your points because  some us are  aware  of your great  experienced.   We  have  been  given  suggestion  that  voter

registration should be continous.  That when a young person is old enough to get an ID we should find a way of giving and ID

as well as  a voting card.   Or  I have an ID which on other side is a voter  card,  this is some of the recommendation which we

have been given.  I know your extensive working in national registration and I would like to pick you for a minute your brain on

the possibility of these proposals that we have gotten.  
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S.K. Chemilmil:  What is the question?  

Com. Salome Mungai:  We have been asked  by people  whether – it has been made a proposal  that whether every time we

give an ID we can also register the same person for voting, so that the voter  registration becomes as  continuous as,  registration

– the normal registration and because I know you have extensive work in the registration, I thought golden chance for me to ask

  you to share with us what your thoughts are on this?

S.K. Chemilmil:  it is a very good question Madam, thank you for that question.  It  is my suggestion and  very strong one that

each person going into registration office should come out with two cards.   Identity Card  on this and Voters  card  of this side.

By that I mean that the same people who are registering voters should be registering identity card  applicants.   Does that answer

your question mum?  Thank you.

Com. Ratanya:  It is just one clarification here.  You have talked about the systems of government.  Your have touched on the

federal  system  and  you  have  touched  on  Unitary  System.   But  you  have  not  given  your  proposal.   What  is  your  specific

proposal?

S.K. Chemilmil:  So what is the question Mr. Chairman?

Com.  Ratanya:   You  have  only  touched  on  the  two  system.   Federal  and  Unitary.   That  you  have  not  clearly  given  your

proposal.  What do you propose, the Federal system or the Unitary system.

S.K. Chemilmil:  I propose the Federal System Mr. Chairman.

Com. Raiji:  Okay thank Mr. Chemilmil and we are grateful for having picked your ideas even on issues that you did not direct

some needs.  We shall be benefit greatly from your memorandum.  I am sure we would have discussed interesting on this issues.

  Please register yourself and kindly led us your memorandum and then we call Mr. Joseph Aiyapei.

Joseph Aiyapei:  The Chairman of the Commission, Commissioners, my name is Joseph Aiyapei.   I  want to present  a written

memorandum from the residence of Lambus Location.  I will not go into details but I will read some of the important points.

Political Parties:  Political Parties  to be  added  other responsibilities like Economic Activities.  The  Constitution  should  provide

regulation for political parties so as to provide proper conduct  for each political party.   This will enable and encourage national

parties.  The government should fund the political parties.  State and Political Parties should relate fairly.  
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Structure and System of the Government:  We need a Government whereby the President  distributes the powers  in his office.

We  should  adopt   a  Parliamentary  Government  System.   We  should  not  adopt  a  coalition  government.   We  should  adopt

federal government where there is a central  government.   Local  authorities  should  be  at  district  level.   That  means  it  will  be

under the district level and not under the ministry.  

The Executive:  Presidential term, should be two terms under the system of five years each.  The President should not be an MP

or go to the Parliament,  since the President  will be  a National elected.   That means all the voters  in the Republic will elect  the

President directly.

We should retain the provincial administration.  The Provincial Administration should be incharge of the security in the district.

We should remove some of the powers  of the DCs from the DC’s office.  That is the DC should not  be  a  councillor  as  it  is

now.   He should not be the Chairman of the Land Control Board.  In this case, a prominent person from the locality should be

elected to chair the land board and also the DEB (District Education Board).

Local Government:  The people should directly elect the Mayor and the Council Chairman.  The current two years  term for the

Mayors  and  Councillors  Chairmen  is  adequate.   They  should  not  continue  to  operate  under  the  Central  Government.   The

minimum  level  of  education  should  be  at  least  form  four.   There  should  be  a  commission  to  determine  the  salaries  and

allowances  of  the  Councillors.   We  should  not  retain  the  nominated  councillors.   The  minister  should  not  be  incharge  of

dissolving the Council.

The Land Property  Rights:  The ownership of lands  should  be  owned  by  the  local  community  i.e.  the  indigenous  community

under  individuals.   The  government  shall  have  no  power  to  acquire  lands  compulsory  from  the  owners,  unless  with  proper

negotiations and compensation.   The government and local authority should not control  the use of lands by the owners  or  the

occupiers.   Every  community  to  handle  the  transfers  of  land  and  inheritance  according  to  their  own  customary  laws.  There

should be no limit of owning land but the Ministry of Agriculture should assess utilized land and tax it.

Com. Raiji:  Bwana Aiyapei we shall read  the rest.  We need to give chances to others  please do us a favour and give us the

memorandum na halafu  ujiandikishe  hapo.   After  Bwana  Aiyapei  tuko  na  Mr.  Albert  Chamitei   ambayo  atafutwa  na  Jimmy

Kitony.

Albert  Chemitei:   I  am  presenting  this  memorandum  on  behalf  of  the  Town  Council  of  Eldma  Ravine.   I  am  Councillor

Chemitei, Chairman Town Planning and I will touch only to save time on few issues.  

Indigenous  Rights:   We  find  a  boy  and  Judicial  Intellect  Scientific  Research  and  Creativity  a  direct  outcome  of  first  legal

ignorance of communal rights e.g.  Trust Lands  Act  Cap.  288,  Forest  Act  Cap.  385,  Government  Act  Cap.  280  and  Local
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Authority Cap. 265.  All these Laws are mixed up.  It directly – its ideally to borrow a leaf from Fiji Islands one of the Pioneer

Countries who recognize the rights of its indigenous people including rights of ancestral land.

Na penda kusema hivi, sheria hizi au vipengele  hizi  zimelete  utatanishi  sana  ambapo  Local  authority  is  the  Planning  Act  kwa

mahala ilipo.  Lakini ukija, unakuta sheria hii inarukia hii, hili jingine, mara unapata Local Authority inakuwa kama rubber  stamp.

  Na ni ile authority wenyeji wametoa ili isimamie mambo yao.  Hapa nikielekea serikali ya mitaa.  Katika serikali ya mitaa, Cap.

265  inataka  sana  kufafanuliwa.   Sababu  unaweza  kuta  Planning  Act  Number  6  of  1996,  ikifika  mahali  pengine,  inasema

Chairman wa Location Committee in DC.  Planning Act is the Local Authority.  Sasa  hii Local Authority inabaki ikipeleka vitu

vikifika kwa meza vinabaki hapo harizongezi.  Mimi  nasema  Local  Authority  ipewe  ile  mamlaka  ya  kutenda  kazi  hii  yote  ya

kupanga na kupeana na kusimamia.  

Mazingara na Mali ya  Asili  :   Hii  Cap.  385  ya  Forest  –  tukiangalia  katika  misitu  yetu  the  Local  Community  hawana  usemi,

hawana usimamizi.  Unakuta officer ye misitu ana mismanage hali ya misitu na mahala catchment areas,  mpaka imefika hali nchi

inaelekea  kuwa  jangwa,  hakuna  yule  ambaye  anaweza  semekana  amehusika,  hakuna  yule  anaweza  elekewa  kusema  ni

msimamizi kamili.  Hii vitu imekaa vibaya na ukiona hii misitu, kuna watu wale walioishi hapo wakati  wa ukoloni walisongezwa

ndio hii misitu ikatengwa.  Na hawana usemi.  So  pendekezo langu tunataka wenyeji,  the indigenous wasimamie haya misitu, ili

wawe wanawajibika.  

Waandikishaji  sababu  nilijaribu  kuangalia  angalia  Public  Service  Commission.   Tumeona  mambo  yanatendeka  kama  juzi  tu,

hatujaenda siku nyingi advertisement of these job opportunities imetumiwa vibaya.  Kama junzi ya majeshi mimi nikiwa captain

au lieutenant mimi nakunja andika mtoto a shangazi yangu, mtoto wa mjomba, mimi nakuja kuwaita nnje.  Wale wapiga misitari

hawaonekani.  Lazima kuwe na muwelekeyo katika hii vitu.  Sababu hii vitu imefanyika miaka nenda tunarundi tunarundi miaka

ingine imefanyika hivyo na hatuna pahali pa akujitetea.  Hivi tukuwe na mwelekeyo.  Mimi nafikiri nimemalizia hapo.

Com. Raiji:  Tumesema asante sana Councillor Chemitei kwa hayo mapendekezo yako.   Tafadhali tupatie hiyo memorandum

ili tutaisoma na tuitumie katika kazi yetu.  

Jimmy Kittony:   Commission Chairman,  Commissioners,  Coordinator  District,  Ladies  and  Gentlemen,  I  will  read  I  will  go

direct My names are Jimmy Kittony.

Political Parties –  The Political Parties in this country are so many.  There are  42 registered parties,  in this case  Mr.  Chairman

we  propose  with  my team  that  we  can  have  only  two  political  parties.  The  ruling  party  and  the  opposition.   For  example

America,  and Britain have very few political parties but there is no need to have the 42 political parties, they continue until 100.

  These political parties  Mr.  Chairman,  should  not  be  funded  by  public  funds.   They  can  go  to  their  members  or  even  their

friends, to finance their party.  
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Structure and System of Government:  We propose  the federal  system of government  in  which  the  Executive  and  Legislative

Authority is split between the Central Government and Provincial Region, that is Senate.  In this case, we found that regions will

take care  of their resources  and second when …………. (inaudible) fund from  the  Central.   Mr.  Chairman,  I  will  go  to  the

Legislature.   No  appointment  should  be  vetted  by  Parliament,  instead  a  panel  should  set  from  the  Provincial  to  deal  with

appointments.   Members  of  Parliament  to  remain  part  time  the  way  they  are  now,  with  the  arrangement  from  the  National

Assembly they can open offices in their Constituencies to help the constituents.  

Voting Requirements:  The voting requirements should remain the way they are  now that is the age of 18 years  and above.   At

the same time when they are getting their ID they can get their voting cards as  well.  MPs -   the Members of Parliament should

be at the age of 30 years  to go to Parliament and up to the age of 75 years.   From there they should retire and go home and

rest there.  The president of the Republic of Kenya should be at the age of 35 years  the way it is up to the age 75.  That means

the age of 70 will be the last time for anybody to go to Parliament to stay for five years there and at  then the age of 75 years  to

go home.  

We should call our MPs by using the party’s which sponsored  them to Parliament.   We can go by the party delegates system

whereby, they call recall him and we can have a have of no confidence.   MPs should act  on the basis  of instructions from their

constituencies.  It is us who voted them in and we are up direct – they cannot even go to other parties without our blessing.  The

salaries  benefit  should  be  done  by  Public  Salary  Commission  for  everybody  in  this  country.   Not  members  of  Parliament

whereby they take  their salaries up to 500,000/=   while others  like teachers,  doctors  and the rest,  they are  not given anything

there.  The nomination of MPs should not there,  because  we don’t see  their work.   No  special  treatment for women, they can

get ready to contest like men in the forth coming general election.

The removal of Executive through a vote of no confidence is not enough, there must be  impeachment also.   Any Kenyan who

has attained the age of 70 and above should be taken care of the government.  

Executive:  Qualification for a Presidential  Candidate  – a University Graduate,  must also be popular  that is 25% per  province

and  have  qualities  of  leadership.  Removal  of  a  President  for  misconduct  while  in  office  should  be  through  impeachment  by

Parliament.  

Chiefs:  We can have our chiefs through the Barazas elected by wananchi presented by Counsel of Elders to get  two  names,

forwarded to the DC’s Office for recommendation.  

Councillors:  Form Four and above.  We can also recall them through the same system like the MPs.  
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Succession and Transfer of Power:  The Attorney General should be in charge of Executing Power during Presidential election.

Electoral Commissions Chairman to declare  election results of the Presidency.   Incoming President  to  take  over  the  office  as

soon as  he  is  declared  the  winner.   The  Attorney  General  to  be  incharge  of  swearing  in  the  incoming  President.   I  will  call

President to hand over power to incoming President in the same ceremony of swearing in.  Thank You.

Com. Raiji:  Asante sana Bwana Kittony kwa kutumia muda wako,  you  have  exactly  used  five  minutes  and  some  seconds.

Judy Birir to be followed by Peter Amdani.

Judy Birir:   Thank you Chairman na Commissioners.  Kwa majina ni Judy Birir kutoka Simatwet village.  Na  wakilisha akina

mama  wa  Eldma  Ravine  Constituency.   Mengi  imepitiwa  kwa  hivyo  nitapitia  machache.   Naanza  kwa  miundo  ya  aina  za

serikali.   Machifu  and  Manaibu  wao  wawe  wakichaguliwa  na  wananchi  na  wawe  na  umri  wa  miaka  thelathini  na  tano   na

kuendelea bila kujali jinsia.  Pia wanawake wahusishwe.  Na pia they should be morally upright.  Katika ubunge, kazi ya bunge

iwe ya kila  siku  ili  mbunge  awe  na  siku  ya  kuwa  mbungeni  na  pia  awe  na  ofisi  katika  maeneo  anayewakilisha  bungeni.   Hi

itamwezesha mwananchi aliye mchagua aweze kumpata anapomhitaji kwa urahisi.  

Wanawake pia wapewe nafasi ya viti mbungeni kiasi cha robo ya viti vilivyoko.  Tunaona ya kwamba tumetengwa sana.   Pia

katika serikali za mitaa, Mayor na wenyekiti  wa  baraza  waongezewe  muda.   Wawe  kazini  kwa  vipindi  vya  miaka  mitano  ili

waweze  kutekeleza  kazi  zao  kikamilifu.   Kwa  vile  tunaona  hii  kipindi  cha  miaka  miwili,  Mayor  anaaziza  a  project  kabla

hajamaliza, hajatelekeza tayari chance yake imeisha.  Pia tuwe na viti vilivyotengwa haza kwa minaajili ya  akina  mama  na  pia

watu wasiowejiweza.  

Haki za Kimsingi:  Wakenya wawe na haki ya kupata  habari  zilizoko  mikononi  ya  serikali  au  shirika  lingine  lolote  au  tawi  la

sherikali.   Kwa mfano Katiba.   Wengine wetu nikisimama hapa sijaona Katiba,  siwezi kukwambia iko colour gani najua  tuko

wengi.   Katika  Section  17  masilahi  ya  Walemafu  yalindwe  kikamilivu  na  Katiba.   Haki  za  watoto  zilindwe  na  mayatima  na

wanaoranda randa  mitaani wajengewe mabweni.  

Mashilahi ya wanawake yahakikishwe kikamilifu na Katiba.  Kwa mfano urithi wa wanawake hasa wajane usikubaliwe kamwe

na  Katiba.   Wanawake  wapewe  haki  sawa  na  waume  kwa  urithi.   Mila  na  desturi  ambazo  zinawanyanyaza  wanawake

zitupilizwe mbali.  Kwa mfano mume anapokufa  - if your husband dies today unaona mtangangania mali yake na nduguze ama

na jamii yake.  Lakini mimi nikiwa mama, nikifa it is guaranteed ya kwamba mume wangu anarithi kila kitu changu.  Kwa hivyo

pia kwa upande hii it should be equal.  

Katika utawala wa kushirikiana kuwe na ushirikishaji wa Katiba katika utawala miongoni  mwa wanawake kwa asili nimerudia

hapo kwa robo.  Na pia Walemavu vijana na wazee.  
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Kwa Section 24 tume za Kikatiba tazizi na afisi – tuwanzize afisi za upokeaji  malalamiko ya haki za binadamu, tume ya jinsia,

ufisadi, ardhi na wanawake wahuzishwe katika afisi hizo.  Uhuru  wa  kuabudu  jameni  uchunguzwe  kabisa  nchini  kwa  sababu

umeleta madhala mingi kwa mfano kuwabundiwa mashetani ama siku hizi kuna wanaopasa tohara wanawake wakihuzisha ndini.

  Kusiwe na mtindo wa kurithi wanawake humo nchini.  Nakomea hapo.

Com. Riunga Raiji:  Iko swali kutoka kwa Commissioner.

Com. Salome Mungai: Asante Judy Birir kwa maoni yako.   Mimi nina maswali mawili kwako.   Kwanza wewe ndiye mama

kwanza  kutoka  nnje  wa  Rift  Valley  kuona  mama  mwenye  ulemavu.   Ningetaka  sana  kusikia  kutoka  kwako  kumwona

akutuzungumzia sio kumwona akipita.   Nimeona  wengi.   Ningetaka  utuweleze  hii  Katiba  ingelindaye  haki  za  mama  mwenye

ulemavu. Kwani tukisema walemavu kwa general  haki  hizo  zikinja  mara  ingine  tunaona  zinahuzisha  wanaume  wenye  ulemafu

tukisema kitu kimoja cha bunge kipatiwe walemafu naona huyu amekuwa baba.   Tukisema kiti kuhulisha  walemafu  unaona  ni

wanaume.   Kwa  hivyo  hii  nafasi  ya  wewe  kutuelimisha  sisi  kama  tume  vile  tunaweza  kutumia  injao  kuhuziza  haki  za  mama

mwenye kwanza amekuwa yeye ni mwanamke, pia anashida ya kuwa yeye ni mlemavu.  Kwa  hivyo  huyu  mama  tutamlindaji

kwenye Katiba ijayo.  

Judy Birir:  Nikikujibu kwanza, let me correct you kwanza ni ajali tu nilipata I am not permanently like this, it is only for a short

time  and  I  believe  that  God  will  help  me.   Anyway  umeniuliza  swali  ambalo  I  think  I  was  not  prepared  for.   But  nadhani

tungetilia mkazo ya kwamba disability is not inability.   Na  sasa  vile  unachukuliwa  wazee  wanaume  wakiwa  walemavu  naona

ndio  wanahuzishwa   -  the  same  way  should  be  taken,  tukiona  kama  mahospitalini  kuna  walemafu  wanafanya  we  have

secretaries  who are  disabled.   I  think the same criteria ambayo wanafuata wanapo elect  or  select  wale  ambao  watawakilisha

watu wengine pia wawachukuwe the same wale ambao hawajiwezi.  Kwa  vile  nadhani  hawajiwezi  kimwili  lakini  akili  I  think

they are better – much better.

Com Raiji:  Asante sana Judithi jiandikisha.  Peter Amdany halafu atafutwa Ndoka.

Peter Amdany:  Mr. Chairman, thank you very for calling this opportunity to air my views.  As far as  my age is concerned I

have done alot of work.  Tafadhali .............

Com. Raiji:   Tafadhali Peter,  wananchi tafadhali tuwapatie nafasi wale wanazungumza  ili  hata  sisi  wenyewe  watupatie  nafasi

wakati tutaitwa. Asante.

Peter Amdany:  Thank very much Mr.  Chairman, we Kenyans I believe we need one another.   If you are  in Machakos  you

need somebody from Elgon, if your are  in Lodwar you need somebody from Kiambu to assist  you  to  live.   We  started  with
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Majimbo, it could not work.  It  became very expensive and we abolished it.   What we have to day,  is the Local  Government

Authority.  This Local Government Authority is our Council, it is the government next to us, it should only in power to get goods

laws, good councillors and officers so that we develop our nation without mambo ya majimbo. Unitary Government is the best

in this nation.    

  

Plots in our Districts or Provinces:  Districts Allotment Committee is the best  whereby the Chairman of the Council,  the Clerks

with members of that particular committee to do all the allotments of the plots in the District and settlement in the District of their

people.  

Commissioner of Lands should keep  off from the District Centres,  Towns,  let him deal  only  with  the  three  Districts,  Kisumu,

Nairobi and Mombasa and the issue of title deeds only.  

Appointments of Controller  and Auditor General – He should be appointed by the President  but approved by Parliament and

the Auditor General should have his assistance in every Province, to look after Government money for Project in every district.

Drinking of Alcohol and smoking in this country – It  should be put in our Constitution that if you are  not twenty years  you are

not allowed to drink,  your are  not allowed to smok and where ever sells alcohol to any person under twenty years  should be

imprison and licence cancelled.  Also whichever deals  with drugs,  because  it looks like if you are  going to have mad people  in

this nation because drugs and heavy drinking.  So a law must be very strict indeed and there is no mambo ya kusema tusamehe.

Chief Act should be brought back  to the chiefs, for them to govern their  people  well  and  they  should  be  given  what  we  call

Police Adminstrators, to be in the offices to take care of the money within their locations.

Public Service Salary Commission is very important, we are tired of having so many Commissions of different departments  and

differences it should be in our Constitution Public Service  Salary  Commission  so  that  when  the  economy  is  well,  people  are

given salary all of them but not sections.  

Parliament should impeach the President if he does any crimes.  

Free education should be from Primary School to Secondary and in my view payment of fees should only be in the University.

Thank you much.

Com. Raiji:  Thank you very much Mzee,  tafadhali jiadikishe  kwa  haya  maoni  yako.   Jiadikishe  hapo  kwetu.   Daudi  Doka

atafuatwa na James Rono na Victor chebor.
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Daudi Doka:   Mimi naitwa Daudi Doka na toa shukrani kwa Commission hii kunipatia nafasi ya kupresent  hii  memorandum

yangu.  Sitasoma wala sina neno ya kusoma kwa sababu ninasumbuliwa na macho.  

Com. Raiji:  Okay Daudi umepeana memorandum yako.

James Rono: Asante Mwenyeketi. Korok ko mokose kipsoili komie Mongen ang’alalen Kiswahili komie.

James Rono: Achek boisiek kemoche ko u ni.

Translator:  Sisi watu tunataka hivi.

Translator:  Tunataka watoto wetu wawe sawa.

James Rono: Kimoche lagok koachin ko kwoyechin kokergeit

 Translator:  Tunataka wasichana waolee na wakae pale.

James Rono: Kinemite kemoche tibik koba korikwak ak kotebe korikwak.  

Translator :  Kuna kitu kimoja kinatusubua. 

James Rono: Kogeny komite kit age ne kakoimech. 

Translator: Yule msichana hajaolewa, mzee pale ataangalia masilahi yake.

James Rono:  Ko lakwet ne mosich nafas en kap sandet, ne moche sandet kekere boisiek en gaa. 

 

James Rono:  Mokingen tibik a makingen mureenik, ng’etik.

 Translator :  Hatujui wasichana hatujui kwa wavulana. 

Translator : Tunataka nguo ziwe tofauti ili tutambwe.

James Rono   Amun kikolach ingoroik che kergei.

Translator:   Kwa sababu wavaa nguo sawa.

James Rono:  Kalya si makiisto ngoroikab tibik kobor kole bo tibik, kibor chu kele  bo ng’etik.(Applause).   Ten  choton

chechuk, motinye ng’alek che chang.  Asante.  

Translator: Hana maneno mingi. Asanteni.

Com. Raiji:  Asante mzee kwa maoni yako kuhusu hilo jambo moja.

17



Victor Chabon:  Commissioner Chairman of this Commission and your colleagues,  my names are  Victor Kibiwott  Chebon.   I

want  to  present  the  following  views  to  your  Commission  Sir.   First  I  would  just  summarize  because  I  will  leave  the

memorandum with you.

The first one is Structure and System of Government:   I  want  in  my remarks  that  Kenya  being  uniquely  endorsed  with  such

ethnic diversity which is not found in any other country Continent,  the people  of Kenya today are  very privilleged to have this

reform process.   I  want to suggest in our constitution there  is  a  Federal  System  of  Government   in  which  the  Executive  and

Legislative Authority is split between the Central Government and Regional Government.  In the above structure,  Mr.  Chairman

I propose that we have a President Head of State without executive powers  and have a Prime Minister with Executive Powers

as Head of Government.  I want to propose that the Central  Government be  composed of two chamber legislature, the Senate

and the House of Representatives as we have sometimes after Independence before it was killed somewhere along the way.

I propose that the President be elected by the two Chamber Legislator from among three or four candidates  proposed  from the

Party with  majority seats  in Parliament.   The Prime Minister,  I  propose  the Prime Minister to be  appointed  by  the  President

from a proposal from the Party with majority seats.  He or she should has to be a person with a backing from the grassrrot  level

that is directly elected by the people at Constituency Level.  The two chamber Legislature propose  when electing the executive

that is the Minister, the Attorney General  and the Solicitor General.

I would like also to propose  into a new Constitution, a Central  Government  to  control  three  things:   Defence,  Currency  and

Foreign  Policy.   And  then  the  Regional  Government  Mr.  Chairman,  to  handle  local  affairs  like  Education,  Health,  Energy,

Tourism,  Communication,  Agriculture,  Prisons,  Lands  and  Settlement  Industry  etc.   I  propose  Mr.  Chairman,  Regional

Government which is based on the current political provincial boundaries, to be headed by the Governor.  The Governor should

be elected in the Regional Parliament by all the elected representatives drawn from all the Constituencies in the given region.   I

propose  the  Governor  to  form  and  head  a  Regional  Government  whereby  each  District  in  the  given  region  be  evenly

represented.

These Federal  System will allow  each  region  to  pursue  economic  development  priority  that  are  relevant  to  the  needs  of  the

people in that particular region.  Each state will have a Parliament, Civil Service, and a Cabinet headed by the Governor.  These

arrangement which are proposed will promote ethnic cohesion within the given region, will promote national pride and promote

patriotism.  The current unitary system set  up is not patriotic.   People  feel that they are  not part  of Kenya many says they are

marginalised and they are neglected by the Government, they require a President from another Region and tribe that is why each

tribe today want the Presidential candidate from their region and tribe.

If the system proposed works the Federal presidentwill be confined to common issues that affect all the states.  In essence each

state will not have to worry who becomes President of Kenya as long as  their Governors are  performing their duties well.  The
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issue of insecurity for example says cattle rusting, bank robbery, clashes etc. will be local issues of the Governor and his team to

handle, failure to which they face the wrath of the electorate in the given region.  

I want also to point  out  something  on  Edcuation.   Education  activities  should  be  decentralized  with  each  state  having  and  a

developing university, secondary and primary.  The education will be  guided by a national curriculum and examinations headed

by a National Examination Council.  

The current spring up of FM Radio Station that are promoting regional vernaculars is a clear point act  to regionalism.  It  shows

a mood, a feeling of the people  sent up on ethnic or  tribal interests.   It  is only fair to give these people  what they want.   Then

KBC will be decetralized also to the state to allow them to programme for individual ethnic groups within a given region.  Thank

you Mr. Chairman.

Com. Raiji:  There is just one question.

Com. Salome Mungai:   Thank you very much.  These are  very well pointed and focused views.   I  have  only  one  question

may be being a  teacher.   Because  you  have  said  with  Centralized  Education  and  that  in  the  same  way  we  have  a  National

Curriculum some of the problems that have happened we have been told that we have had a child who comes from Pastroralist

Programme to answer questions that are featured,  suited for some who comes an Agricultal region.  So  after the decentralized

what good would the national curriculum do.   And two the national exams that are  more or  less uniform wouldn’t they still be

bringing back the disadvantages that we are trying to run away from or find  other strategies to deal with.

Victor Chabon:  Thank Madam Commissioner, what I am proposing here is that the Education Curriculum should be uniform

in the whole country.   But what I am proposing the management of education itself and the running of  education  programmes

and the management of the affairs of education only, but the curriculum should be unified.

Com. Raiji:  Yes you have answered the question very well please register yourself there.   Mr.  Michael  K.  Cheruiyot  to  be

followed by Maxwell David Kariuki.

Mr. Michael K. Cheruiyot:   Mr. Commissioner, Chairman wa mkutano huu, kwa vile sitasema mengi, jina langu ni Michael

Cheruiyot,  nitapeana  tu  kikaratasi,  na  nitasema  machache.   Vile  tunaona  katika  sehemu  ama  sehemu  ninakotoka  kati  yaani

sheria za Kenya iwe na haki ama Mkenya yeyote awe na haki.   Kama kulingana na Elimu kutoka  standard  one  to  form  four

watu wasomeshe watoto wao na wasaidiwe na serikali.  

Kuna shida mahali ambapo hadi waleo kuna shida mahali, watu wengine hawajiwezi hata kusomesa watoto  vile  ingetakikana.

Na watu kama hao wata waangaliweingefaa Kenya hii, kila mmoja awe na haki na uwezo vile ingetakikana hata kuishi kimaisha.
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Hali ya matibabu, ndiyo ni shida kuu sana, ingefaa serikali yetu kulingana na Katiba sehemu hiyo iyonekane  isaidiwe yaani watu

wasaidiwe,  lakini  hata  huisha  kabla  ama  huondoka  nchi  kabla  kufikia  siku,  kulingana  na  kutokwa  na  pesa  za  kulipa  katika

hospitali wengi hukufa nyumbani.  

Kuwandika watu kwanjia ya usawa sio njia ya kujuana, yani mtu akiwa na mamlaka unaona anarundika laini yake na wale watu

wengine wanangamia huko risafuni.  Na hiyo ni vibaya sana. Sheria itumike na sheria isike watu wote kwa njia ile inatakikan.  

Bahati ingine kwa vile kulingana na Assitant chief and Chiefs ingekuwa ichaguliwe nyumba kibaraza kama zamani.  Maana  hii

mambo  imesidi  sana.   Assistant  Chiefs  na  chiefs  huchaguliwa  vile  tunaona  na  hatunjui  nani  anachagua  hawa  na  baadaye

anangunika raini yake na family yake.   Na  hunjui hii mambo huchaguliwa mahali gani.  Sijui ni  wa  wanasiasa.   Hiyo  ni  shinda

sana.  Hiyo ikiondolewa mambo yatakuwa bam bam.

Inafaa ichaguliwe katika baraza na kuna njia ambayo ilikuwa inafuatwa na wazee na hiyo njia ilikuwa ni safi.   Maana walikwa

wamechaguliwa mbele ya watu ikijulikana ya akwamba family fulani walikuwa na fimbo ya kuongoza watu.   So  hiyo ilikuwa ni

jambo moja ilikuwa ya muhimu.  Akiwa ni kijana ama akiwa mzee.

Tuko na shida kutojua sheria  ndani  ya  reserve.   Mtu  anakaa  hata  akindanganywa  hatajuwa  ya  kwamba  hii  iko  namna  gani.

Watu wetu wako na shida hata kujitetea.   Ingefaa hiyo  neno  ichunguzwe.   Watu  wafundishwe  namna  ya  kujua  sheria  katika

nchi.  Mpaka hapo ninasema asante.

Com. Raiji:  Okay Asante jiandikize Mzee Cheruiyot.   Maxwell David Kariuki, ambaye atafuwatwa na John Kibet.

Maxwell David Kariuki:  Thank you Mr. Chairman, Sir.  My name is Maxwell David Kariuki.   I  am the founder,  Director  of

G21 on Fire Ministries International.  It is an organization that out to preach the Gospel  to the young people.  Thank you.  It  is

based  in Nairobi.   First  and foremost I want to acknowledge your work and the hard task of Mr.  Yash Pal  Ghai  who  is  not

here together with us may God Bless him.

Mine is only to deliver what I think it should be considered is my views.  I would like the Commissioners to talk to these people

to keep quiet so that I can ...

Com. Rainji:  Your job is to present your views, it is our job to maintain order so proceed.

Maxwell  David Kariuki:   Bill of Rights for Kenyan’s citizen, there is a  need  for  a  clear  and  a  transparent  bill  of  rights  for
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every Kenyan which will protect the rights of the citizen .  For example when should the police arrest  somebody and why?  For

how long should somebody be kept behind the bars before being arraigned in Court?  The police should not force him or  her to

confess on things he or she never did.  All police officers should be morally upright.  Act of indiscipline and lawliness should not

be mentioned among the parties.

Com. Raiji:  Excuse me, Excuse me,  David please we are trying to record I think go slowly although we are  under pressure  of

time  hata  tunataka  hata  kusikiza.  Kwa  hivyo  enda  pole  pole  ndiyo  tunasema  ufanye  summary,  kwa  sababu  ukisoma  hiyo

utaimba na haitaingia hata kwa sisi. So  just  highlight  what  is  important  tunataka  tu  ile  muhimu you  don’t  have  to  read  it,  we

certainly would be able to read but take your time but is five minutes.

Maxwell  David  Kariuki:   All right,  I  apologise.   Harrasing  innocent  civilians  or  beating  them  for  no  reason.   Misuse  of

fire-arms by killing people anyhow e.g.  mistaken identities.   There should be regular patrol  of police in our streets  for security.

The police should not go arresting or sweeping people in our street who have do no wrong.  That is not the way to crub crimes.

  There presence should be felt by civilian among them and appreciated instead of their present causing panic, tension and fear it

should be bring assurance of security to Kenyans.   Any Police Officer who kills somebody who is innocent should be sacked

and jailed for about thirty years in prison.

There is a great need for a private body in Kenya that will have to arrest and prosecute the police officers when they somebody

or kill somebody.   With the rising cases  of police gunning people  down innocent Kenyans and having no action  taken  against

them, it has been very painful, very very painsful when we realised that the culprits thought being told that they arrested  have not

been arrested neither any action taken against them.  

MPs  should  make  regular  visits  to  their  constituencies  to  meet  with  their  people  and  discussvital  issues.   MPs  should  be

concerned for their people and they should also be close to them in times of needs.  When there is a fund raining the MP should

attend or  send a representative,  the same case  when there is a burial,  a wedding, or  any other crucial function.  Before  being

elected,  they should have the following characteristics  at  least:   they  should  be  God  fearing,  accepted  by  the  people,  should

have a clean report among the people.

Com. Raiji:  Sorry  to  interrupt  you  again  I  think  he  has  a   point.  Tafadhali  tulisema  hapo  mbeleni  tafahali  tusikize  kila  mtu.

Hatukoka mpaka kila mtu apatiwe nafasi ya kutoa maoni yake.  Continue please.

Maxwell  David Kariuki:   They should seek  the ways of other  people  not there only.  They  should  speak  the  peace  to  his

people. The MPs must have the church where he or she attends the services.  

The President:  There is nothing wrong with having a President who is 25 years old up to 60 years old.  I am saying this because
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I am looking forward may be to lead the country.  He must be God fearing and loving.  He should rule for a period of two terms

that is 5 years each after that, he should step down peacefully and we should hold general elections for President.   He must be

married and must have a clean report  from his family.  He should not be  above the law.  He  should  be  like  any  other  citizen

liable for prosecution in case  of any act  against the law.  He should not be  tribalistic.   He should not incite  but  rather  love  all

Kenyans, treat them the same and encourage.  Partiality must not be shown by him or her.

Freedom of Worship:  we appreciate the freedom of worship has been there and should be there.  The Attorney General should

register as many churches as possible as there is nothing wrong with it.  

Corruption:  Anybody caught giving or receiving a bribe should be sentenced to 20 years  imprisonment without fine.  Anybody

who is caught asking for bribe should be reported to the KACA and immediate action taken against him.  Anyone who refuses

to serve any Kenyan in need in any office should be reported  to the High Authority and immediate  action  taken  against  him.

This include hospitals, Doctors, Teachers, Police, Immigration offices. 

Land Grabbing:  Every grabbed land must be restored and a double restitution must be  made by the grabber  himself or  herself.

An Acre for an Acre, a hectare  for an hectare, failure to do so the grabber  should be prosecuted  for an act  of stealing and he

must pay, it should be like a Biblical Law of Moses. 

Commonalism in Provincial Commission Offices:  DCs offices,  DO offices and PCs  offices,  and chief camps and  even  police

station.   I  have  not  been  very  happy  with  what  has  been  happening  in  town  council  grounds  and  DO  offices  and  these

Administration Police.   It  is a behaviour that must be  abolished.   It  is a sign that Colonialism has  not  ended.   When  flags  are

being raised although people should not be  made to stop or  standstill.  If at  all we claim to have freedom in Kenya and I don’t

think this is freedom. We hope that Mr Yash Pal Gahai and its team will consider  these views without any partiality God bless

Kenya, May Peace and Unity dwell with us.

Com. Raiji:  Thank you register yourself.  Your views have been noted and tapped. The next one is Mr. John Kibet.

Mr. John Kibet:  Thank you Mr. Chairman.  My names are as you said is Mr. John Kibet  and I don’t have my memorandum

here yet, but I will just highlight what it will have. I will send it before the 15th.

The New Constitution should actually provide actual free education to all under 15 years  and that education which will be  paid

for at the higher level be it the University or the Middle Level Colleges please make it cheap to most people  because  the same

person there is no need to provide free education to someone who is not going far. You provide free education to a child when

he is supposed to pursue that same education to higher level is grounded by in ability to meet the high cost.
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Place all  elective  posts  be  limited  to  two  terms.   Here  I  am  saying  all  elective  posts  from  the  President  to  that  of  Principal

Chairman.  There is no need to limit the President only to two terms of five years  each and let the chairman of town council or

councillor to reign for a life time.

Define the role of an MP.  What is the role of an MP it should actually tell us who is who, what is the role of the MP and what

he is supposed to do.   Parliament is supposed to be  the legislative arm of the Government and therefore we should require all

our MPs to make the laws.  So  I don’t know whether an MP who stays in  his  village  attending  funerals  and  harambees  and

wedding throughout the five years will have actually served as a legislative member.

The new Constitution should compel the president or who ever to release all reports, a report of any commission that is formed,

any commission of inquiry to any project  the president  or  who ever shall have formed it be  compelled   to  release  that  report

within a reasonable period of his reading the same.

Parliament  sometimes  conflicts  the  executive  arm  of  the  government.   We  have  Parliament  making  laws,  and  the  executive

making  some  policies.   Sometimes  they  conflict.   We  have  a  case  where  the   executive  is  advertising  the  jobs  of  foreign

investors.  They want promoting investment in the country.  Then Parliment make some prohibitive laws for the same investment

to be done.  So I think it conflicts,  they kind of conflict that it compliments.  They should make the cost  of investment become

cheaper and the regulations become cheaper.  Thank you Mr. Chairman.  

Com: Raiji:  Okay please register yourself here Bwana John Kibet  by the way that was a very focused submission.   Thank

you very much.  After Kibet Job K. Kandie.

Job  K.  Kande:   Bwana  Mwenyekiti,  mbele  yako   ni  mwenyeketi  wa  Koibatek  Retired  Persons  Association  Kipkonga

Kandie.  Now tumetrap tuko na memorandum ningependa kumwita mwandishi wa Association yetu Mr.  Alexander Tubei ,  na

members ambao tuliketi chini ni David Kiozi,  Anna Chebet,  na wengine ambao hawako hapa.   Kwa heshima zako tumeomba

dakika tisa. 

Com. Raiji:  As we said before it is the commission that has the mandate to control these proceedings.   If you want more time

your apply for and you may succeed.  For  the time being your have five minutes like the rest  of us if it becomes necessary we

shall you a few more.

Alexander Rubei: I am presenting a report on behalf of Kobatek Retired Persons  Association and because  I am speaking on

behalf of most of them the Chairman I may request  for a  few  more  minutes  because  we  that  agreed  it  is  better  to  have  one

report.  So as a group we sat and put together.
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I present my proposals or memorandum on the following: 

Premeable:  Mr. Chairman, we believe that the premeable , our Constitution should have the premeable and the main text of the

premeable is to show that Kenya is a nation in the making.  Ni taifa linaloundwa.  Kwa sababu hiyo message ikishatolewa ujue

ni  taifa  tunaliunda  ile  uzelendo  inayosemekana  inayokosekana  kwetu  itaongezeweka,  itatuingia  tutakuwa  wazelendo.   Na

itakuwa ni bora tujuwe kwamba kabla ya ukoloni taifa linaloitwa Kenya halikuwako, tulikuwa tuna fragments ya ethnics groups

about 42 of them.  And then it was after that we were just included in the colonial era, so that we now have what we call Kenya

Colony  and  Protectorate.   Pia  nyakati  hizo  kila  taifa  ilikuwa  na  lugha  yake,  desturi  yake,  na  sheria  zake.   Baada  ya  hapo

tumehamia  mijini   kutafuta  kazi,  mashamba  zilizokuwa  za  wazungu,  kufanya  kazi  mbeleni  na  sasa  tunaishi  huko

tumechanganyika.  Na message ni kwamba wakati huu haitawezekana kwa kila kabila au kikundi kuishi na kukaa vile wanataka

wakisema lugha yao. Hii ndiyo sababu lazima tuhesimu lugha ya taifa, as a unifying factor na mambo mengine.

Com. Raiji:  Alexander much as I most likely increase your points it may be of great use to you if you have made the proposals

because then we will be  able to get the actual recommendation that you want us  to  write  into  the  Constitution,   The  rest  the

background materials I am sure we can read.

Alexander Rubei:  So one we should promote the principles of living and identifying one as  Kenyan rather  a member of party

ethnic community. And these should form the basic of the new nation and philosophy.  It  should also focus on our aspirations

for  the  future,  peaceful,  prosperous,  and  united  nations  in  which  freedom  of  association,  worship  and  protection  of  life  and

property is guaranteed through hard and total obedience to all the laws of our nations.

We also said knowledge on the Constitution of Kenya be taught in all schools.   These should promote patriotism au uzalendo.

Pia tunasema katiba iyandikwe kwa lugha inayoleka na inandikwe kwa lugha mbali mbali  main  languages  itakuwa  rahisi  watu

kuelewa.  Na pengine vitabu hivyo ikiwa tutaunda ofisi za kudumu za Review Constitution ziwekwe pale. Kama hatutaunda ofisi

hizo basi the Constitution books/document should be available in District libraries.  

Jambo la pili ni kuhusu directive principles of state policy.  We have decided to call them objectives of the constitution pengine

hiyo ndiyo lugha tunaelewa kidogo.   Na  chapter  on the objectives should be there na iyandikwe kwa njia ambayo mtu akisha

soma ataona vile nchi hii inataka kutawaliwa.  Halafu ukiingia tu ndani ndiyo unaona details of the structures and measures put in

place, on how to given and rule this country.  Kwa hivyo katika hiyo chapter  ya objectives tumesema ya fuatayo yanayonyesha

ya kwamba nchi iko ndani ni kuendeza umoja ya nchi  through  symbols,  side  boards  with  national  language,  national  anthem,

hiyo ndiyo sababu tunasema national anthem kazi ya kusimama kwetu ni njia ya kuonyesha heshima kwa njia hayo,  ni kuonyeza

uzelendo.  Kwa hivyo national anthem, court of arms, and usawa wa raia wote mbele ya sheria.   Pia ionyeze kwamba sherikali

iko ready kulinda maisha na mali.  Ya katika nchi mzima.  Pia serikali  ihakikishe  kwamba  imetoa  uhuru  kwa  watu  kutembea

kutoa maoni yao kwa uhudu na kujiunga na vyama vyote vya halali.
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Pia Katiba itoe protection au ulinzi kamili ya minority groups.  Groups ndogo ndogo kama Dorobo,  Emolo, Chelangai,  Echams

na wengine. 

Com. Raiji: You have one minute, you have used seven minutes I am adding another one minute.

Alexander  Rubei:   Okay,  now  contitutional  supremacy  –  Ningesema  hivi,  the  rights  of  Kenya  Citizens  should  be  include

available of shelter, food, health care, freedom of expression, worship, movement and association.  

Ulinzi – tunasema askari wetu wote wafuate sheria, wawe disciplined kutumia sheria zao za Marshall Law, lakini wakiwa nje ya

baracks, wafuate sheria za nchi to the later.  

Wakati  wa  emergency,  Parliament  should  not  have  any  role  in  effecting  emergecy  powers  because  it  is  possible  for  the

members of Parliament to be  part  and parcel  of chaos necessitating the use of emergency powers.  Hence  Parliament  may  be

become a stambling block in the restoration of peace  and public  order.   For  example  it  is  on  record  that  some  members  of

Parliament have stated that they would make their country un governable in order to bring about change.

Com. Raiji:  Thank you very Bwana Tubei much please give us your memorandum and at  this juncture we want to welcome

Mheshimiwa Hon. Sirima. Karibu kwa kikao cha tume ya kurekebisha Katiba.   We are  very  honoured  to  have  you  with  us.

Mr.  Commissiona  Domiziano  Ratanya,  Comissioner  Salome  Muigai,  na  mimi  ni  Comissioner  Riunga  Raiji.  Welcome

mheshimiwa. 

I just wanted to say that mheshimiwa is also a member of the constituecy committee which we introduced to you in the morning

and he is in his capacity as a Kenyan and as an MP therefore he has a right to air his views if wishes to.  So karibu mheshimiwa

tutaendelea.  After Bwana Kandie the next one is Richard Chelimo, ambayo atafuatwa na Michael K. Kiptoo.

Richard Chelimo:  Bwana Chairman ya Review Commssion nimenda kwa sehemu sehemu kidogo kwa sababu ya saa.   Jina

naitwa Richard Chelimo.  

Sehemu ya kwanza - Citizenship:  Uraia wa nchi hii ambaye inasema ni nani raia wa haki.   Nafikiri ni yule mtoto amezaliwa na

Mkenya ambaye Baba yake ni Mkenya hata mama imetoka nnje.   

Sehemu ya pili – Ikiwa kuna mtu anauliza citizenship au  kuwa  raia  wa  nchi  hii  ni  lazima  afike  kwa  wale  wazee  wanasehemu

angetaka kuwa mwenyeji wa hapo.  
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Sehemu ya tatu – Maandizi ambaye mwana Kenya anastahili kuwa naye wakati wote ni Birth Certificate baadala ya ID card.  

Siasa – Vyama vya siasa:  Political Parties wanatetea vyama vyao, lakini ningependa waingize elimu informal education,  mambo

ya uchumi na mambo ya hospitali, mambo ya descipline, mambo ya project katika vyama vyao.  Katiba iwe ikifanya recreation,

population and the conduct of the political parties.   The number of political parties  be  limited because  they are  too many and I

propose three will be required for Kenya.  They should be financed by Goverment in the sense that their objectives be  directed

to National building.  The  funds  should  be  from  Public  Accounts.   They  should  not  get  funds  from  foreign  .   The  state  and

political be friendly working together towards the goals of devleopment check and balances,  the state  affairs regardless  of their

political affiliation.

Legislature – The appointment  of  ministers,  chief  officers,  MDs,  Institution  should  be  vetted  by  the  supreme  house  which  is

Parliament,  so  that  who  ever  occupies  a  place  should  have  the  blessings  of  the  MPs  of  the  Parliament.   The  function  of

Parliament should be extended to cover all other arms of the govenrment, that is Education, Agriculture etc.   they should have a

limited power but apporved by voters.  That means whatever should have referendum of their voters or the constituency.  

With the high salary, remuneration, the Parliamentarian should be full time workers.  They are earning enough and the should full

time workers  for the state.   There should be changes on age requiring voters.   The age should be  brought  down  to  15  years

from 18.   The  Parliamentarian  candidates  should  be  above  18.   The  Presidency  should  have  a  candidate  of  55  to  70,  that

means he should be above 55 and he should not be beyond 70.

The language test  should be  abolished,  only  graduates,  from  the  university  because,  if  there  is  education  there  should  be  no

language test.  They should be paramount requiside for one to contest , to have upright or  morals.   The people  ov voter  should

be allowed to recall their MPs because they are their employers and they should be able to check and balance the work of the

MPs, the ex-presidents and even the councillor if possible.   MPs are employees of the people so should consult people  for any

move not parties.   They should not take  their move to the political parties,  but they should  take  to  voters  who  give  them  the

employment.  The reference to the people should be determined or  the people  or  the referendum should determine the salaries

of their workers who are MPs.  Thye should not be making the salaries to schedule but without the tax payers taking part.

 There is no need for Provincial Administration one way or  political party.   Women should contest  the seats  not to wait to be

favoured because they are equal like men.  They can contest.

Conduct  of the  following  in  Parliament:   No  defection  should  be  allowed  once  somebody  has  been  elected.   Defection  has

cause alot of problems to the country until we don’t know who is who tomorrow your are in Kanu, the following day you are  in

the other party and the members who voted the man don’t know what he is doing.  So he should stick to the party which he has

elected.
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High morals should be seen in the MPs.  The  MPs we should expect to be the best  man in the decision making in approach to

the Public and the approach to any institutions so that we don’t get the scare. 

The Constitution should allow coalition government when it warrant for a good of the nation.  When it has come to a state  they

should have it for the goodness of the society.  We better change system demand multi-party to presentation at all levels.  At the

moment it means we need change of the system.  We demand equal representation of all parties.  We should ask two chambers

in the Constitution that means we should ask the Parliament as  a supreme and instead of having these local councils we should

have district government where we have all the activities and all finances in the District.  

Local Govenment – The Mayor and the Council Chairmen should be directly elected to    the offices directly.  It  is adequate  for

Mayors  to  be  there  for  two  years  to  allow  check  and  balances.  The  council  should  be  made  district  government  to  work

independently  from  the  Central  Government.   The  minimum  education  should  be  graduate  or  above  secondary  school.

Language tests may be necessary for the civic to update  their knowledge.  They should be moral,  ethnical,  qualification to root

out  corruption.the  people  should  have  rights  to  recall  their  councillors  and  check  the  progress  and  deliver.   The  electrorate

should determine the nomination of their elected councils.   They should not be  nominated councillors unless they represent  the

disabled group.   The Council should be dissolved by the Chairman but not by the Minister.  I  think for the short  period this  is

what I was able to read. But you will get more from the memorandum.

Com. Raiji:  Thank you I think that one is very focused presentation thank you very much Mr.  Chelimo.  Michael Kiptoo;  to

be followed by Pastor E. Chebet, and David K. Kilos.

Michael Kiptoo:  Asante sana mwenye kiti, yetu tumeweka kwa kikundi na imesomwa na Kittony.  Asante.   Kwa jina naitwa

Michael Kiptoo.

Com. Raiji:  Pastor E. Chebet.

Pastor E. Chebet:   Nashukuru Chairman na wakati  huu nimekuja hapa na kwa jina  ni  Pastor  Ezekiel  Chebet  wa  Kanisa  la

AIC Kenya.   Nashukuru Mungu kwa nafasi hii umenipa ama umetupa wakati  huu ambao umetupatia tutoe maoni yetu.  Kwa

hivyo  ningependa  tu  kusema  kwamba  katika  representative  yetu  hakuweza  kukamiliza  yale  tuliongea  juu  ya  hiyo,  lakini

tumekunja, ama nimekunja kuwasema tunasukuru mpango huu ambao umetufikia na naamini ya kwamba mtapokea hivi karibuni

yale ambyo tutaenda kujadili na itakuwa  bora  tumepata knowledge  hata  kwa  wengine  ili  tusiandike  tu  mfululizo.  Kwa  hivyo

jambo ambalo nilikwa nataka tu kusema ni ya kwamba,  kwa maoni yangu kwamba wakati  wa  uchaguzi  kuna  kuwa  tunapata

shida kama wakati  mwingi, kuna njia nyingi.  Wakati  Mbunge ama Councillor anavyomba kura anawapatia  watu pombe sana

mpaka macho hawezi kuelewa kiongozi ni nani.  Kwa hivyo  nataka  sema  hivi  ningekuwa  ni  bora  kwanza  watu  wachaguliwe
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kwanza  na  ikiwa  nataka  kumpatia  pombe  ,  ampatie  pombe  baada  ya  kazi  na  wengine  wanazoroteka  wanapeana  mali  zao,

wanauza  shamba,  wanauza  kila  kitu  na  baadaye  jamii  wanaangamia.   Kwa  hivyo  hiyo  ndiyo  nilikunaona  ni  heri  kama

ingewekana wasaidiwe kwanza wafanye kazi maana mtu akisha lewa  anafanya  vile  anataka  na  badaaye  atajuta.   Kwa  hivyo

ndivyo nilikuwa nasema asante watu wa sehemu hii tukisukuru serikali yetu kwa wakati huu. Ambayo wanavyoendelea tunahitaji

umoja, tunahitaju upendo tunahitaji kushilikiano pamoja asante.

Com. Raiji:  Asante Pastor, Jiandikize hapo na memorandum yeny ikija bila shaka itapokelewa.  David K. Kios

David K. Kios:  Mr. Chairman Commissioner yetu nilikuwa kwa group na nimepatiana kwa kama Retired Person kwa hivyo

sina za zitapatikana huko.

Com. Raiji:  Asante sana Bwana Timothy Sirima karibu.

Timothy Sirima:  Asante sana Bwana Chairman, Commissioners ambao wako hapa siku ya leo viongozi wetu wananchi yangu

ni machache Bwana Chairman  nimeandika  repoti  yangu  kwa  lugha  ya  kimombo.   Naitwa  Timothy  Sirima.  Mimi  hapo  awali

mkuu wa mkoa wa pwani sasa mimi ni mkulugezi wa Bettling Control and Licencing Board and I am here to present  this report

as an individual and as a local resident of this place.  

We  the  citizens  of  Kenya  and  the  Republic  of  Kenya  as  a  sovereign  state  should  have  the  right  to  be  protected  under  the

Constitution of Kenya.  

Fundamental Rights for all citizens of this country including  the  majority,  minorities  and  local  members  of  societies  should  be

distributed equally depending on common and customary laws of respective communities.  The following is my contribution on

the direction of the Constitution Review Process.  

The Executive – Where the President ceases to hold office, he shall entitled to receive a pension,  gratuity and other allowances

together  with  such  other  benefits  and  facilities  including  adequate  security,  office,  staff  and  travel  allowances  as  may  be

prescribed by or under an act of parliament.  

The pension and allowance payable to the President  who has ceased  to hold office and facilities and benefits available to him,

shall not be varied to his disadvatage during his life time.

The salary and allowances payable to the President and any pension or  gratuity payable to him on retirement,  shall be  a charge

upon the consolidated fund.  
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Structures and Sytems of Government:  We should adopt  a Federal  System of Government in which Executive and Legislative

Authorities is split between the Central  Government and Regional Authorities.   We should introduce Regional Assemblies with

representatives to the National Assembly.  

Federal Authorities should in charge of Social Cultural Economic and Political Development in their respective regions.  

Basic Rights – any citizen of Kenya being a member of community which is the subject  of personal  law shall have the right to

restoresuch laws on matters prescribed in the Constitution.  

The Constitution Provision should allow the citizen to follow their specific customary law.

The rights of citizen must be guaranteed and protected.

Kenya should maintain the current method of identification.

The Constitution should protect citizens on security, health care, water, education, shelter, food and employment as  basic rights.

  

The Constitution should provide for free education for Primary Schools.

No  religious  community  or  denomination  should  be  prevented  from  the  finding  religious  instructions  for  peoples  of  that

community in any place of education.  

Any citizen of Kenya should be entitled to all freedoms that are necessary for the upholding of his human diginity.  

Non  Government  organizations  should  be  empowered  to  cor-dinate  development  activities  of  community  based  self  help

groups. 

No citizen should be denied admission to any education institution receiving aids from  Public  Revenue  on  the  ground  of  race

religion, cult or place of birth.

Local Govenment – Mayors and Council Chairmen should be elected directly by the people.  The council should not contintinue

to operate under the Central Government and chief officers should be employed directly by respective councils.   The minimum

qualification for councillors should be O’level of education.   Parliament should determine the remuneration of councillors.   We

should retain nominated councillors but only people  representing special  interest  should be nominated.  The councillors should
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be governed by the rule of law regardless  of their party affiliation.  Parliament should be given powers  to dissolve councils but

with strong recommendation from the Auditor General.  

Cultured ethnic and Regional Diversity  and Communal Rights:  Cultured and ethnic diversity should be protected and promoted

in the constitution.  

Ethnicity should be dealt with by the distribution without discrimination of cultural and communal and have one national language

at the same time recognizing indegenious languages to provide cultural values.  

The Constitution should cater for the interest of district social groups.

Every person shall be entitled to manifest and propagate his religion or belief in worship, teaching, practice  and observance.

Land and Property Rights:  The ultimate owner of lands should be an individual.  

The government should have powers to acquire private lands which is not put under useful purpose.

The procedure of transfer of land among women and men should depend on the custom of a particular community.

The constitution should guarantee access to lands for every Kenyan.

Restrictions should be put on non citizen owners of lands.

The Community should be involved in the issues concerning transfers and inheritance of land rights.

Envrionmental  and  Natural  Resources:   To  enforce  laws  on  the  protection  of  environment  should  be  on  the  government  in

collaboration with the local community.

Natural Resources should owned and managed by the Government who should walk hand in hand with the local communities.

The Natural Resources which should be protected by the Constitution should include among others  water,  forests,  range lands,

minerals, wildlife etc. 

The role of local community in the management and protection of the environment should be controlled by the Local Authority

The appointment which should be vetted by  Parliament  should  involve  the  offices  of  the  Attorney  General,  Auditor  General,

chief Justice , and parastatal heads.

Parliament should have powers to control its own procedures.  

Being a member of Parliament should be a full time occupation.

Parliamentary  seats  should  be  contested  by  any  Kenyan  citizen.   Apart  from  mininum  academic  qualification  of  O’levels

parliamentary aspirants should suit the language test.

Moral and ethnic qualification for Parliamentary candidates is necessary.
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Members of Parliament should act on the basis of instructions from the constituency.  

The Remunerations for members of parliament should be determined by a committee of experts.

The concepts  of nominated members of parliament should be retained,  but only people  representing special  interest  should be

retained but only if representing special interests should be nominated.

The conduct of Parliamentarians should be governed by special house disciplinary committees.  Thank you very much.

Com. Raiji:   Just a minute Bwana Sirima I think the Commissioner may want to  ask  you  on  or  two  things.   We  begin  with

Com. Salome Muigai.

Com. Salome Muigai:  Thank you very much Mr. Sirma for your very focused proposals.  Mine is on two proposals  that you

made.  That the Constitution should guarantee access to land for everyone.  Then just before that you had  told us that access to

land by men and women should follow customary laws which  alot  of  time  keeps  women  away  from  owning  land,  so   if  this

Constitution says that everybody should have access  to land and then you tell us you follow  customary  law  would  you  see  a

conflict between these two.

Timothy Sirima:  Thank you very much, Bwana Commissioner, what I actually said is that in some communities land normally

registered in the name of head of the household.   When this person dies the children and the wife should also  be  considered.

Otherwise I don’t think there is any controversy here.

Com.  Raiji:  Okay  you  have  answered  that  very  well,  but  just  one  more.   I  think  this  may  not  come  directly  from  your

memorandum because you read it very first.  But you had had alot recommendations and here I am taking the liberty to follow

from  extensive  experience  as  an  administrator  regarding  the  position  of  provincial  administration.   We  have  received

recommendations that we are very short  together others  suggested we retain the chiefs and abolish the DOs,  other  we abolish

the PCs and retain the DC.  As somebody who have an extensive experience would have any views in this particular issues?

Timothy Sirima:  Thank you very much Bwana Chairman.  Having been an administrator I think these people  actually should

there because how would run the government.   We are  still a young nations one may be trying to compare us with one of the

developed coutries e.g. in UK the councils are running the government. But here in Kenya it is the Provincial Administration we

are still a young nation, we need these people because these are  the people  who act  as  a link between the government and the

wananchi.  Therefore I would say we retain the structures.

Com. Ratanya:  There may be one clarification here for you to make Mr.  Sirima.  It  is on  land.  You  have  said  that  ultimate

owners of land should be an individual and then you go ahead that the idle land can be compulsory acquired by the Government

but you did not clarify how that one should be acquired and how it should idle.  Whether it is sold by someone  and  on  what

procedure.
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Timothy Sirima:  Thank you very much Bwana Chairman.  Two issues:  ownership  of  lands:   As  you  might  have  realised  a

Kenyans owns lands up to 6ft anything below there belong to the Government and then an individual for example minerals may

be discovered in a given area and then an individual is only paid for arable land,  not considering below 6ft.   So  what I a saying

here  let  that  individual  be  compensated  adequately  so  that  he  can  also  when  he  is  mvoed  elsewhere  he  goes  and  put  up

structures which will make him and his family comfortable.  The issue of idle land you may come across  trust  of lands which are

not utlisised , what I am saying here is it should not be acquired compulsory, but the Government can actually ask  the individual

to allow willing Kenyans to till that particular land because  of the lands we have here in Kenya ties idle, so if an indvidual  has

some money to invest in farming, he should given an pportunity to till that land and  then  at  the  of  the  harvest,  he  should  also

consider the owner of the land by giving him a small token.

Com. Raiji:  Thank you very much Bwana Sirima that what a very enlightening thing and we the commissioners have received

flesh recommendations on issues that obviously you are an expert.  The next person is Esleve Talum.

Esleve Talum:  Kwanza na toa shukrani kwa nafasi hii ambaye nimepewa ili niseme hata nami machache yale ninaona ni vizuri

kama inawezekana iwekewe kwa Katiba yetu.

Kwanza  mimi naona  yangu  zijasikia  mtu  akitaja  lakini  inahusu  watu  wakiwa  nyumbani,  naona  watu  wengine  wanaonekana

hawafanyi kazi kwa manyumba yao.  Watu wengine wale wadogo kiasi ya wale ambao wangekuwa na nguvu ya kufanya kazi

wanatoka  nyumbani  asubuhi  na  wanatembea  mpaka  jioni,  na  wakirudi  nyumbani  hawa  wanahitaji  chakula  huko  nyumbani.

Kwa  hivyo  kama  ingewezekana  wale  watu  kama  hawa  ikiwa  ni  watu  wa  umri  mkubwa  ama  katikati  hivi,  wote  kama

ingewezekana wakionekana wakitembea hivi bila kazi kutoka asubuhi mpaka jioni washikwe  waulizwe  kwamba  hawana  kazi

huko kwao, ambayo wanaweza fanya kuliko kutembea hapa bure.  

Vilevile  kama  watu  wanasena  ya  kwamba  hawana  kazi,   naamini  serikali  wako  na  kazi  yakumpatia  watu  kama  hawa.

Wanaweza kupelekwa kufanya kazi ya usafi katika maofisi ya serikali  ata  hapo  town  waonekana  kwamba  hawa  ndiyo  watu

ambao hawana kazi.  Wakifanywa hivyo, watu kama hawa muda wa mwezi mmoja namini kila mtu ataondoka na kufanya kazi

yake huko nyumbani.

Tena naomba viongozi wa watu kama hawa town yoyote ikionekana watu wengi ambao wazurula hawafanyi kazi viongozi wa

ahawa na town kama hiyo wako na jukumu si  vizuri  wanaongoza  watu  ambao  unaonekana  wanaendelea  kupokea  ingekuwa

vizuri hata hao wachukuwe jukumu  ya kuona ya kwamba hawa watu wanajaribu kufanya kazi ya mikono yao huko nyumbani.

Ninaamini kazi huko nyumbani si kazi nii kwa maofisi  kazi inaaza kutoka huko nyumbani.  Tuseme Kama  chakula,  wakitoka

asubuhi na kuja hapa nani analima kama chakula nani analima?  
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Ninaomba viongozi wowote kama inawezekana wawe macho kuona hawa watu wanarundi  huko  nyumbani  kila  afanya  kitu.  

Mpaka sasa nane watu waweza kuonekana wakitembea huko town.  

Tena  najuwa  ya  kwamba  wale  wanazunguka  hivi  ni  wale  wanatumia  pombe.   Ninaona  kwamba,  inawekwa  Kwa  sheria

kwamba wale watu wa umri wa nchini nina amini ya kwamba  hata  zamani  ilikuwa  hivyo  watu  a  umri  wa  chini  mpaka  miaka

arubaini wasionekane wakitumia  pombe ya aina yoyote.  Naamini ikifanywa hivyo watu wananenda pole  pole  watuwatafanya

kazi huko kwao. 

Tena  kuna  pombe  ambayo  tumesikia  watu  wakitumia  wanakuwa  wazimu  kweli.   Unaona  yule  ulikuwa  najua  si  yeye,  kwa

sababu ya pombe kama hiyo.  Tunaomba kwamba mwenye anafanya hiyo kazi akipatikana afungue bila faini kweli kwa sababu

wametesa watu wengi, wametesa maisha ya watu wengi.

Hospitali:  Tumeona kwamba magonjwa yamekuwa mingi na ikiwa mingi hivyo watu hawana pesa ya kutosha kulipa mahospitali

kama ingewekana serikali wangesaidia watu wapelikwe hospitali tena hata na fees kama ingewezekana serikali yachukuwe hiyo

jukumu ya kuwafundiza watoto na waone afya watu wa nchi yake.  Kwa hivyo hiyo ni yangu ambayo nilikuwa nayo siku ya leo.

Com. Raiji:  Asante sana Mama kwa hayo maoni sawa tutajaribu kumwita mama mwingine.  Salome Sodi.

Salome Sodi:   Asante sana chairman, kwa jina  ni  Councillor  Salome  Sodi.   Nina  fikiri  siwezi  kusema  maneno,  kwa  maana

nimeandika  memorandum  ambayo  nitapeana.   Nitasema  maneno  machache.   Ya  kwanza  ninaunga  mkono  yale  ilisomwa  na

mama mwezangu ambaye anasimamia wakina mama katika Eldama Ravine.  Kwa hivyo ningeuka mkono ningependa kusema

maneno  machache  ambaye  kwa  memorandum.   Ya  kwanza,  ni  uchaguzi  wa  Parliament  au  Council:   ninapendekeza  kama

ingewezekana,  itolewe  sehemu  wamama  watasimama  wakati  wa  uchaguzi.   Tusemam  kama  sasa  katika  District  tukiwa  na

wambunge  wanne  iwe  moja  ni  kiti  ya  akina  mama  na  itengwe  kabisa  iwe  ya  akina  mama.   Ili  wamama  wasimame

wakingangania  hiyo  kiti  moja.  Kwa  maana  tunaona  ya  kwamba  ikisemekana  tusimame  na  wanaume  inaonekana  wanaume

watachukiwa hiyo kura yote.   Kwa maana wametunyanyasa miaka  na  miaka.   Wakati  ule  tunapiga  kura  ni  65%  of  70%  na

tunapigia wananume.  Ikisemekana mama hii wanaume  saa  hiyo  wanatoa  macho  kali  ukimwambia  akupigie  hata  kupiga  kula

kwa hiyo mama  huwezi  kurundi  nyumbani  leo.   Kwa  hivyo  tunaomba  serikali  ikiwesekana  iwekewe  kwa  katiba  kusema  ya

kwamba sehemu moja iwe kwa akina mama. Na  wanawake watajitokezea kujipigia hiyo kiti moja imepatiakana.   Kwa maana

isipotengwa hatutafaulu hata ikiwemwa namna gani.  Chairman  ukitazama  kwa  nyumba  hii  ni  wanaume  wote  wapi  wamama.

Kw ahivyo sisi wamama itafika siku ambayo tutakoma bil kupiga kura bila kupiga ugali, tumechoka na hiyo yote.

Kwa hivyo ombi letu ingie kwa katiba isemekane kila sehemu iwe na moja.  Katika Kenya yote.   Sisi tunataka kusimama kama

watu wengine, tumechoka kuwa nominated kila mwaka.
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Elimu:  Mwenyekiti  mambo  ya  elimu  tumeshindwa.   Tunaomba  kama  ingewezekana  iwekwe  kwa  Katiba  isemekane  watoto

kutoka  primary  mpaka  secondary  school  serikali  iwasomeshe,  Kama  maoni  yangu  ninaonelewa  ya  kwamba  kama  shelikali

ingefundisa watotot  tunasukuru hata kwa anjili hata wakati  huu.  Orimary inadenelea vizuri.  Tunaomba  hii  Secondary  School

hata serikali wafundizwe hayo. Ikifika university basi kila mtu ajitahidi na wanachukuwa loan na watoto watasoma.

Tunaona  ya  kwamba  wamama  wanambeba  mtoto  kwa  tumbo  mwishowe  analiza  mwishowe  anaingiza  kwa  shule  hata  kwa

secondary,  wanaume  wengine  wanazaa  bila  ya  kujitahindi  kwa  school  fees  ya  watoto  wao.   Kwa  hiyo  wanasema  unisadie

school fees, afisi ya mhesimiwa, afisi ya nani tumechoka kwa hivyo tunaomba  serikali ingize katika Katiba ili watoto wasome.  

Mambo ya uchaguzi:  tumeona mambo ya uchaguzi izipolekembishwa kwa Katiba hii uchaguzi utakunjwa kuwa baya.

Kwa maana umesekana uchaguzi ha raisi pande hii, pande hii ya Parliament, Panda hii ya council na inatolewa siku mbili au siku

ya tatu.   Na  hiyo haiwezi kufanyika jameni.  Ombi langu ninaomba kama ingewezana ifanywe uchaguzi ya macouncillots ka  ni

juma tatu.  Kufika ka Wednesday iwe hata ya Parliament.  Kufika ya Friday iwe ya President  kuliko kuchukiwa yote mfuuluzo

a huwezi kujua wengine watu wetu hawakusoma.  Wengine hawawezi kufahahmu  na  piga  Parliament  au  ya  President.   Kwa

hiyo ombi iwekwe tofauti.

Hii mambo ya mlolongo jameni hakuna kura hapo.  Msiseme tumepiga kura.   Wacha kura zote zingie kwa sanduku hata kama

hii ya chama. Kwa hivyo tupatiwe sanduku ya kuweka kuwa kwa Katiba.  Siwezi kuongeza maneno,  ile  nimeandika  iko  kwa

memorandum.

Com. Raiji:   Asante  sana.   Iko  mama  mwingine  alikuwa  amejiandikiza  hata  akiwa  ako  nyuma.   Sasa  tunarundi  kwa  akina

baba. Rev. Nicholas Rotich.

Rev.  Nicholas  Rotich:   Asante sana Bwana  Mwenyeketi  nashukuru  sana  nimepewa  nafasi  hii  niweze  kuleta  mapendekezo

yangu binafsi.  Ninaitwa Nicholas Rotich Rev.,  mimi ni Vicar wa Aglican Church of Kenya,  Eldama Ravine Parish.  Naninatoa

mapendekezo mawili matatu hivi.  Moja  ni  kwamba  Katiba  mpya  iweze  kuongea  kuhusu  mambo  ya  preamble  au  utangulizi.

Iwe na utangulizi.  Sisi kama taifa makabila yote kwamba tunatambua juhudi zetu za zamani pamoja na kupigania uhuru wetu,

tunatambua hata mwanguko wetu our witnesses and where we are and we are  looking forward for a better  future.  Kwa hivyo

huo utakuwa utangulizi.

Pili ningetaka bendera ya Taifa imbandilizwe.  Rangi zake ziweze kubandilizwa.  Baadala ya nyeusi ambaye ni very reacreational

kwa wakati  huu madawa ya tread ambayo ina hatari badala  ya spear  au  mkuki  ambao  unatuumiza  nataka  Bendera  yetu  iwe

Green.  Halafu kuwe na Nyota katikati nyeupe, halafu kuwe na Nyota nne ikizingira Nyota hiyo ya katikati  itakuwa kubwa,  nne

zitakuwa zikizunguka itakuwa ni ndogo.   Halafu wimbo  wa  taifa  utakuwa  ukiibwa  E-Mungu  Nguvu  Yetu  ilete  baraka  kwetu
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ambayo ni mbichi, greenness halafu tutakuwa tikiendelea hivyo.

Halafu jambo lingine Kenya’s Seal ama Crown  ya Taifa sisi tunasimba ambaye nu hatari haleti amani na huyu simba ni kwamba

ni simba wawili ambao wana mikuki na wana ngao.   Na  serikali ambayo inatiza na kuogofia.   Ningesema badala  ya  kuwa  na

hawa simba  wawili  wakutumaliza  simba  marara,  sisi  tuweze  kuwa  na  ndege  ambao  ni  doves  wale  ambayo  wanaleta  amani.

Badala  ya  kuweka  jina  Harambee  kama  neno  pengine  neno  mwaraka  ambalo  tunafahamu  sisizote.   Na  ningependekeza  ya

kwamba hata tukiweka mchango ni vizuri.

Hivi leo ninapendekeza  kwamba katika Katiba  mpya tuweze kuchukuwa mfumo mpya Federalism forms of  Government  na

sisi tuwe na State nne.  Tugawe Kenya mara nne.  Ambayo itakuwa ikisimamimia nyota kila sehemu ama eneo ina nyota katika

bendera ya Kenya.

Central Form of Government:  There will be  two sets  of  Laws  form  of  Government.   Katikati  hapo  by  Central  Government

itakuwa  na  Executive  Legislature  and  Duty  Culture.   Katika  maeneo  yale  ni  kwamba  kazi  ambazo  zitakuwa  zikifanywa  na

Central government ni kuwangalia maswala ya katiba constitutional affairs,  Financial Affairs,  Foreign  Affairs,  Security  Affairs,

and Citizenship Affairs.  Na maeneo yale yatakuwa yakiangalia kuhusu Health, Education, Infrastructure,  Sanitary amenities like

water, and lands.

Na hapo ni kwamba sisi zote tutakuwa tukiendelea tukifanya ama tukiangalia that Central  Government wanaweka maswali ama

wanweka utaratibu wa mwingozo na kila mtu katika maeneo atakuwa kuizi  kataika  maeneyo  yale  mengine  provided  atafuata

sheria ambazo zitawekwa katika eneo lile.  In as  much as  the Government should guarantee freedom of worship napendekeza

ya kwamba sisi tuweze kusema who to worship katika katiba, ili kusiwe na watu tu wanasema the are  free to worship but may

be  they  worship  in  their  way  tunanza  sisi  kutatizika,  kwa  hivyo  tuweze  kuweka  who  to  workship.  Naningependekeza  ya

kwamba pengine kama kanisa ama kama dini yoyote iweze kuangaliwa mambo yote ambayo ni imani yao.  Asante.

Com.  Raiji:  Asante  sana  Rev.  kwa  hayo  maoni  yako  tafadthali  jiandikize  kutoka  Rev  sasa  tuko  na  Bwana  Dickson  K,

Yator.tukimaliza na Bwana Yator tutamwita clement Kariuki ana atafuatwa Colin Kirwa.

Dickson  K. Yator:  Bwana  Commissioner,  napenda  kutoa  mapendekezo  kwa  ufupi.   Kwa  jina  naitwa  Dickson  Yator  vile

umesema.  Kwanza kwa Katiba ningependa Kenya yetu iwe na vyama vya siasa ambayo ni limited.  Kwa maoni yangu ni usizidi

kumi.  Na naada uchaguzi kama chama chochote haina wajumbe kwa mbunge na hawana councillors,  vyama wakomeshwe au

wafutwe katika Register.

Serikali iundwe  na chama ambacho kitafaulu atakuwa na wingi wa kula na serikali yetu iwe serikali ya Federal  Government na

iwe na muundo na Upper House kama jinsi waingeleza wana nyumba ya House of Lords, tuwe na nyumba sisi Upper  House na
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tuwe  Regional Assembly na Legislative Council na Local Authorities.  

Qualification  ya  wale  ambao  wachaguliwe  wawe  na  elimu  ya  juu  kutoka  form  four  na  kwenda  juu  ispokuwa  tu  kwa  local

authority  kama  urban  area  na  kwenda  chini  bora  mtu  aelewe  lugha  ya  kiswahili.   Na  wawe  na  composition  ya  wale  wana

interest kama wamama na walemavu na wale ambaowamefikia miaka kumi na sita.  

Land:  Mchanga usimamiwe na Board.  Na Board ianze katika kiwango cha division wawe na Board,  mpaka District wawe na

Board,  Division  wawe  na  Board.   District  isimamie  mchanga  na  iwe  tu  serikali  Central  Government  iwe  ni  mdhamini  kwa

upande  wa  kufanya  registration  kama  Office  ya  Commissioner  kwa  kupeanan  title  deed.   Lakini  mambo  yake  ya  shamba

isimamiwe na District Land Board.

Tukienda kwa upande wa Elimu ningependa iwekwe katika Constitution yetu au katiba yetu.  Syllabus  ya  Education  iwekwe

mother tongue. Lugha ya mama iwekwe syllabus kutoka darasa  la kwanza au nursery mpaka darasa  la nne.  Ili na lugha  yetu

isimamame na ikae isipotee.   Basi na Kiswahili pia iwe lugha ya taifa katika nchi yetu,  hata  ikiwa  kwa  ile  manyumba  yetu  ya

upper  house,  lower  house  mpaka  region,  mpaka  local  authority,  iwe  ya  lazima.   Iwe  lugha  yetu  ya  taifa.   Kwa  sababu

inaonekana tutakuwa watumwa wa lugha zingine ya kingereza na lugha zingine.  Na  baadaye tuwe na lugha hiyo katika Nation

na hata itumiwe katika kikundi kingine.  

Kuhusu  employment  au  kuandika  watu  kazi  tuwe  na  commission  kutoka  kwa  District  mpaka  huko  juu,  mpaka  Central

Government tuwe na commission ambayo wanatoa recommendation kwa kuandika watu kazi.

Kuna moja Bwana Commissiona singependa kuwacha ni ya kwamba kuona siku hizi inahitajika certificate.   Na  watu wachache

wanaoa na ningependa certificate ya kuoa  itolewe  mpaka  daraja  ya  division  au  location,  wapewe  na  wale  watu  wanahusika

kama  makanisa,  na  pia  hata  administration  ikiwa  kuna  Masenior  chief  wanaweza  kupewa  nafasi  ya  kupeana  certificate  ya

kuona, ili natupate watu wengi ambao wanaoa tusio wachache. Na iwe lazima kila mtu aoewe hata kwa desturi  lazima kila mtu

afanye arusi.

Uhuru wa kuabudu – kuabudu kikwetu hakuna mtu hata zamani anaabudu shetani.  Kwa hivyo tungependa kuwekwa katiba ya

kwamba, mtu ambaye anaabudu shetani aweze kutowekwa register dini yake.  

Ya mwisho  kuhusu  ni  ya  salaries.   Ningeonelewa  ya  kwamba  iwekwe  katiba  ya  kwamba  mshala  ya  wale  wajumbe  ambao

wanachaguliwa kwa kila kiwango iwe allowances hata ikiwa nyingi namna gani, lakini isiwe mshahara.   Kutoka bunge  council

hata bodies ile ingine kama commissioners ama wengine wapate allowances hata kama ni nyingi.  Na  allowances ya kila aina ya

travel allowances, ya malezi, na hayo yote iwe kwa watu kama hawa isiwe mshahara.  Asante sana.
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Com. Riunga Raiji:  Iko swali

Com. Salome Mungai:   Asante sana Bwana Yator,  kawaida allowances hazitozi kodi  na  umetweleza  serikali  kubwa  yenye

tunataka kugharamia tunahitaji kugharamia kwa kupata  mapato kutoka kwa kodi yenye itaenda kugharamia hii serikali za  kila

jimbo. Sasa watu wakipata allowances yenye haitozwi kodi tutatoa wapi pesa za kugharamia hii serikali yenye tunataka kuweka

kwa Constitution ama kwa Katiba mpya.

Dickson K. Yator:  Kwa kodi hata kodi inafanywa mpya kulingana na sheria ya sasa kodi haiko lakini tutaweka kodi za sheria

mpya kwa allowance ndiyo

Com. Ratanya:  Bwana Dickson kuna swali hapa  kuhusu  marriage  certificate.   Unasema  kwamba  kila  mtu  apewe  marriage

certificate.  Sasa hawa ni wakristo peke yao ama hata wazee wa nyumbani wakioa kwa customary law.

Dickson K. Yator:  Asante sana Bwana Chairman.  Ningetaka wakristo wapewe na wakristo kulingana na dini yao.   Na  wale

wa customary wale wakinyumbani wapewe kulingana na administration.  Wapewe na administration.

Com. Raiji:  Asante sana sasa tulisema tutamwita Clement Kariuki.  Tafadhali asaidiwe na Colin Kirwa atafuata baadaye.

Clement  Kariuki:   Kwa  majina  naitwa  ni  James  Clement  Kariuki  na  nilikuwa  mwalimu  sasa  ni  retired  teacher  na  upande

mwingine, I am visually handicapped.  Ile memorandum nitakayopeana hapa ni kwa niaba ya wote wasiojiweza,   katika Wilaya

 yetu ya Koibatek.   Nitaongea kidogo tu kwa sababu yote yameandikwa hapa kwenye hii memorandum.   Katika  sehemu  ya

kwanza  ni  huzuni  sana  kwa  sababu  watu  wasiojiweza  kufuatana  na  Katiba  iliopita  au  ambayo  tunataka  kurekebisha

walichukuliwa kama second hand citizens.  Hakuna wakati  wamekuwa wakijaliwa wakiwa na sinda mara nyingi wanapuuzwa.

Serikali yetu kuu kutenga pesa kiasi fulani za kusadia hawa watu.  Lakini kwa kweli haziwafikii kufika kwa Locational Level. 

Kwa hivyo kuna vitu ambavyo ningependekeza machacha. Kama serikali imetenga kwa mfano shilingi elfu mia moja ije isaidiwe

wasiojiweza  katika  wilaya  ya  Koibatek.   Haijulikani  ni  watu  gani  wanakuja  kusaidiwa.   Hiyo  pesa  ikifika  kwa  Bwana  DC

hakujulikani kuna location ngapi, Division ngapi, watu wale wanaenda kusaidiwa ni watu waina gani, umri wao  ni  miaka  gani,

wana background ya education namna gani, wangesaidiwa kwa njia gani haijulikani.  Hizo pesa zinaishia kutofikia wale watu.  

Junzi tulikuwa na mpango wa  Reduction  of  Poverty.   Mimi  nilikuwa  mkutano  huo.   Na  wasiojiwesha  hawakukumbukwa  na

yeyote.   Kulikuwa  na  utaratibu  mwingi  na  ni  mimi  nilikubuza  wale  ati  kuna  watu  wengine  wanaitwa  wasiojiweza.

Wamesahaulika  katika  sehemu  nyingi  na  nchi  zetu.   Wale  wanaokumbukwa  ni  wale  wachache  ambayo  wanachukuliwa  na

wamissionary na  kupelekwa  katika  institutions  fulani  fulani.   Wale  wako  risavu  hawajulikani.   Ningeomba  kama  ingdwekwa

kwenye  Constitution  kufanywe  preliminary  survey  kuanzia  sub-location  kwenda  juu  ijulikane  katika  sub-location  fulani  kuna
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wasiojiweza kiazi fulani wale ambao pengine wanaulemavu mbali mbali.  Ili wakati wa msaada wanaweza fikiwa.

Katika  kila  Wilaya  ningeomba  kuwe  na  institutions  ambazo  zina  jali  hawatu  wasiojiweza  kulingana  na  walemafu  wao.  Kwa

sababu tuna imani kuwa disability is not inability.  Hakuna mtu ambaye hana kitu kidogo ambacho anaweza  fanya.   Unaweza

kuwa una kipawa cha kuimba kistawishwe, unaweza kuwa una kipawa cha aina nyingine hata ingawa wewe ni mulemavu.  

Tukirundi pande mwingine tunaona hata wazazi wetu katika vijiji wanatupuuza.  Mtoto ambae hajiwezi, mtoto aliyeremaa ni mto

kama  yule  mwingine  na  unaona  mzazi  anamficha.   Anamchukulia  kama  yey  ni  laana  katika  familia  ile.   Ni  vizuri  makanisa

yameweza kugeuza fikila hizi za wazazi.  Wameaza kuona kuwa katika mtotokuna kile ambacho kina maana, yaani roho ya mtu.

  Huyu mtoto asaidiwe na serikali hakuna mwingine wa kumsaidia.   Institutions ni kama hizi zikianzishwa kutakuwa na mafunzo

ya elimu kama huko kuingine.  Nikitoa mfano mimi nilipoteza macho, nikiwa Secondary  na  hakuna  mtu  aliyenijali  mwaka  wa

1963. Isipokuiwa padri mmoja wa kicatholic na kabla huyo pandri  hajafika,  nilikiwa nimepanga nijinyonge kwa sababu niliona

hakuna  mtu  anayenitaka.   Hakuna  mtu  anahaja  na  mimi.   Kwa  hivyo  kufikia  wakati  huu  kwanzia  1963  mpaka  sasa,  kuna

maendeleo mengi sana yameingia na serikali  yetu  ingetujali  sisis  wasiojuweza  na  tuwekwe  kwenye  Katiba  ya  nchi  yetu  tuwe

tukikubukwa kama watu wengine.  Kama ni job opportunity isiwe kama  ni  privelege  iwe  ni  kama  rights  ya  huyu  asiyejiweza

kupewa kazi.

Serikali inaweza set  aside percentage ya kazi,  ili kuwasaidia hawa wasiojiweza.   Serikali ndiyo matumaini yetu hadi dakika hii

hatuna tumaini lingine ila serikali yetu.  Nitapeana memorandum na itaeleza haya yote.

Wakati mwingine naangalia ni kwamba mimi nina haja ya kuwa na familia kama mtu mwingine yeyote.  Nikiwa na familia sitazaa

wale watoto  ambao hawaoni,  nazaa watoto  kama wale wengine wakaida.   Namimi  nasindwa  na  kuwasomeza  hawa  watoto,

serikali kama ingetoa nafasi,  hawa watoto  wasomeshwe free kwanzia standard one mpaka university.  Maana mwenye kulipa

hii school fees ni mimi mwenyewe ambaye sijiwezi na mapato yangu ni duni.  Ikiwekwa hii katika Katiba watoto  wetu wakiwa

wakubwa  wangeweza  kutusaidia  sisi  tusiojiweza.  Lakini  kama  watapuuzwa  watoto  wetu  wanaenda  kuwandikwa  kazi  ya

kuchoma nyama, kazi ingine huko hata kazi mbaya mbaya lakini nasikia uchungu tu ndani yangu na sina la kufanya.  Tuingiziwe

kwenye  Katiba  na  tukumbukwe  na  serikali  yetu  maana  hatungojei  uhuru  mwingine,  hatungojei  Kenya  yetu  iwe  na  uhuru

mwingine itipokuwa ule tunao chini wa Raisi wetu.  Asanteni.

Com. Raiji:  Kuna maswali

Com Salome Muigai :  Asante sana Bwana Kariuki kwa maoni yako.   Mimi nina maswali machache kwako kwanza ni kwa

hii shida za watoto  walio na ulemavu kufichwa kwani wanaonekana  kama  ni  laana.   Wewe  mwenye  unaona  Katiba  inaweza

kuweka  yenye  itaweza  kuwakinga  watoto  na  hili  jambo.   Pia  umetueleza  kuwa  serikali  inaweza  kutoa  kiwango  fulani  cha

wandikizaji wa kazi ili uwandikishaji watu wenye ulemafu.  Wewe  ungetupa pendekezo lako ungependa kipi kwa mia ili watu
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wenye ulemafu wahushishwe kwenye uajiri wa kazi.   Tena  ningetaka  kuuliza  je  ni  uandikishaji  tu  kazi  na  masomo  ama  kuna

pahali pengine kwenye kuhushizwa kwa jamii kwenye watu wenye ulemavu wangetaka kuhusishwa ?

Clement Kariuki:   Swali la kwanza mtoto ambaye anachukuliwa kama ni laana  kwa  familia  hii  ingetokana  au  ingesuluhiswa

kwa njia ya kuelimisha katika vijiji kupitia kwa chiefs katika mabaraza na assistant  chiefs.  Na  pia lingizwe katika kanisa.   Hiyo

ingesaidia hawa watu kuona kuwa mtoto ni mtoto ukipewa aliyelemaa na asilelemaa ni mtoto wako.

Ningekuja kwa hii ya kazi.   Percentage fulani iwe set  aside for these people.   haiwezekani  hawa  watu  wapewe  kazi  ambayo

hawaja qualify.  Yaani job, they have not qualified for and to qualify one needs basic training that means huyu mlemavu apewe

nafasi ya kuenda shule na kusoma.  Na  hii shule wakati  mwingine tukionzisha institution kama hizi katika District nilisema pale

mwanzo  kuwe  preliminary  survey  ya  kuhesabu  hawa  watu  kutoka  sub-location.   Waone  wale  ambao  ni  wa  school  age.

Wakipelekwa  shule  watapewa  academic  training  halafu  watarudi  wapewe  professional  training  sio  yeyote  ambaye  hajiwezi

anaweza kuwekewa kando, lakini hakosi aina ya kazi ambayo anaweza pewa ile ambayo ame qualify.

Com. Raiji:  Hiyo swali Kariuki umejibu na tumesema asante sana.  

Clement Kariuki:  Kuna lingine, tafadhali nikumbushe lile lingine la tatu.

Com. Salome Muigai: Nilikwa nimekuuliza kuwa ni kwa kazi tu kwenye tunahitaji kuweka watu walio na ulemavu nafasi fulani

ama kuna – are there other areas that we need to involve people with disability or is it just in employment and education.

Clement Kariuki:   Funguo ya kila kitu ni  education,  na  asiyejiweza  pia  education  hawezi  ku  qualify  for  a  professional  job.

Wakipewa  training  hizi  ambazo  tunasema  wapewe,  nafasi  sio  wote  ambayo  watafaulu  hata  katika  shule  zetu  za  kawaida,

unaona kuna mtoto kama ni form four amepata  D+ c,  mwingine amepata  A hata wasiojiweza ni hali kadhalika.   Wale  ambao

wame-qualify bora tu wapewe il nafasi. Asante sana.  

Com. Raiji:  Tumemwita Bwana Colin Kirwa.

Colins Kirwa Yator:  Asante sana Bwana Commissioner na wenzako ambao mko hapa mbele.   Kwa majina naitwa  Collins

Kirwa Yator.   Niko na memorandum, nasimama kwa niaba ya waliolema hasa katika  mambo  ya  mikono  au  miguu.   Nikiwa

nasimama  hapa  nasema  kwamba  Katiba  ambayo  iliundwa  miaka  iliopita,  haijui  mtu  ambaye  anaitwa  mlemavu.   Lakini  la

kuandikwa  iliandikwa.   But  in  practical  deeds,  hakuna  mtu  anaitwa  mlemavu  lakini  kwa  Katiba  imeandikwa  hapo.   Nikiwa

nasimama hapa leo, nasema kwamba Katiba ya sasa iandikwe ikiwa kwa ukweli inasimamia mtu ambaye anaitwa mlemavu.  

Kwanza  ningesema  katiba  ya  sasa  ambayo  tunajaribu  kuwaindika  mzazi  yani  the  parents.  Wale  wazazi  ambao  wanakataa
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kusema kwamba wana watoto  walemavu washitakiwe na  serikali.   Sababu  nasimama  hapa  najua  wale  wazazi  ambao  yangu

nyuma kuna wale ambao wana wazazi waliolemaa lakini katika jamii tunajuwa wako  lakini  katika  jamii  tunajuwa  wako  lakini

hawasemi  kwamba  wako.   Labda  anakaa  pale  akiwa  na  shida  zake  lakini  yule  mlemavu  angeletwa  na  yule  mzazi  naakuje

afanyiwe chochote na afanyiwe chochote ambacho ingewezakana ni na imani angefaindika kwa nji moja au nyingine.

Tumesema education – wengi wamekunja wamesema education free kwa kila  mtu.   Lakini  sijasikia  mtu  ambaye  mzazi  yuule

mwingine ambaye amesema education hii ambaye tnajaribu kuiunda hii education  tupatie  wale  walio  na  ulemavu.   Hiyo  ni  ya

buiriri.   Kwa  sababu  labda  unasema  yule  mlemavu  apatiwe  education  kwa  free  halafu  atafaidika  kivipi.   Kuna  njina  nyingi

ambao  mlemavu  anaweza  kufaindika  akiza  pewa  ile  elemu  bila  chochote.   Pia  kuna  mwezangu  ambaye  amekuja  hapa  ni

ameguzia mambo ya kazi itengwe kwa wanalemavu.   Pia  nasema  kwamba  hata  katika  mambo  ya  local  authority  kuna  seats

ambazzo  wamachairman,  na  councillors  wanapizania  pia  walemavu  wapewe  likewise  mpaka  ile  ambayo  iko  ya  MP.   Pia

wapewe na hata wakiwezekana kama mlemavu ambayo anataka kusimama akiwa President pia inaweza tengwa apatiwe.

Kuna mambo ambayo wanasema mambo ya employment enyewe employment, yenyewe  ina shida sana  kwa  mtu  ambaye  ni

mlemavu,  mimi nafurahi kwamba mimi nilipokuja nikanjitafutia katika Local Authority, jambo la kwanza ambao wengi waliuliza

ni je ataweza?  Mbona ulize je ataweza na hujampa.  Sasa  ajaribu akishindwa basi  ole  wake  tukasema  ameshindwa.   Lakini

akijaribu basi  amefaulu.  Na  ikiwa  wewe  unaona  ni  vigumu  kumwandika  yule  mlemavu,  kuna  wazazi  ambao  labda  wakiwa

wanasoma  katika  primary  ama  seocondary  walikuwa  drop  outs  hawakuweza  kuendelea  sana,  lakini  wana  knowledge  ya

kufanya kazi ile ama ingine.  Mimi lile ambalo  naweza  shauri  kwa  mambo  yanayohusu  kazi  ikiwa  wewe  employer  unaona  ni

shida ku-employ aliye na ulemavu, basi  mchuwe mzazi wake,  umwandike umpe kazi,  ilikusudi asaidiye yule  mlemavu  ambaye

amewachwa nyumbani.

Nafikiria jambo lingine ni kwamba,  katika institutions nyingi inajali masilahi ya wale ambao wanaweza .   Sasa  mimi ningeomba

katiba ambayo tunajaribu kuiyandika kwa sasa. Zile institutions ambazo ziko zina-cater for these, the disabled people,   hajambu

kuimprove kulingana na wakati unavyozidi kwenda mbele.  

La mwisho ningesema ya kwamba kuna walemavu wa aina nyingi, kuna mlemavu wa miguu, kuna mlemavu ambaye haona na

kila aina.  Nataka serikali ijaribu katika kila district ikiwezekana wawe na an institutions that caters for these people.  La mwisho

ningesema kwamba mlemavu sio kikwazo katika jamii.  Mlemavu ni mtu kama yule mwingine. Ila tu anahitaji usaidizi.  Asante.

Com.  Salome  Muigai:    Asante  sana  Bwana  Kirwa  mimi  bado  natafuta  viwango  kwani  the  more  concrete  our

recommendations  are  the  easier  it  is  to  implement  them.   So  even  when  it  comes  to  employment  unapotwambia  habari  ya

wakihitaji  wa  kazi,  viti  katika  council  na  sasa  Parliament  nimi   ningeomba  unipatie  numbers,  recommendations  zako  hiyo  ni

jambo la kwanza.
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Jambo la pili ni kuwa tumeelezwa mara nyingi hata hiyo masomo yenye tunasema iwe free kwa mtu ako na disability, hata kwa

hii syllabus ya 8-4-4 kutoka ianzishwe hakuna mtu mwenye haoni mwenye amepita University.  Kwa ajili hawahuziswi, mambo

mengi  yake  ni  practical.    Kwa  hivyo  ningetaka  leo  ama  siku  nyingine  mkurundi  kule  mnakaa  mfikirie  jambo  ua  syllabus

zenyewe,   yale  masomo  yanayofunzwa  na  vile  yanavyomwezesha  mtu  mwenye  ulemavu  kuendelea  ama  vile  navyoupa

upingamizi, ili mueleze ama mtuandikie memorandum yenye ni very focused and with very concrete  recomendations that come

from your experience as a group, so that we are able to implement. Otherwise if it is just general it it becomes very difficult.  So

before you leave I would your recommendations for numbers for example in employment, in the local councils and in Parliament

and if you can tell me a little bit about the syllabus if you can please write something for us later on.

Colins Kirwa Yator:  Kujibu swali la kwanza umeniuliza ya kwamba umeuliza ungitaka nikupe the number, we would wish to

have as many as possible but we can’t be able to get it.  If in Civic body we are given two, it will be very nice.  Parliamentarian’

s body we are given one fanastic  Parliamentarian if we are given another one it is nice. 

Com. Riunga Raiji:  Bwana  Kirwa  kama  vile  Commissioner  mwenzangu  amesema   pengine  mtakuwa  na  memorandum  ya

kueleza masilahi ama mambo mengine ya wasio jiwenza.  Kwa sababu yale pengine munasema sana ni  education,  mambo  ya

electral posts,  employment lakini pengine utangaka kuingilia  kwa  mambo  mengine  kama  maslahi  mengine  kama  equipments  ,

kama  wheel  chairs,  ama  mijengo  ambao  yanaendelea  ngoroba,  ngoroba,  hivi,  pengine  kama  sign  language,  ama  telephone

services,  Pengine wakati mtakuwa na memorandum mtatueleza zaidi, kwa sababu hata hiyo ni taabu nafikilia ama unasema je?

Colins Kirwa Yator:  Nafikiri ni taabu kubwa hata kubwa sana.   Hata katika mambo ya buildings at  least  watu wanapojenga

zile buildings, wanajenga wakiwa wana consider  wale watu wengine.  Nakumbuka  hapo  mbleni  kidogo  kuna  wakati  tulienda

kukuta Provincial Commissioner sometime back  last year,  huko Nakuru.   Sasa  kuna  mlemavu  mwezangu  alienda  pale  halafu

ngoroba ambayo tulikuwa tunaenda kumwona Bwana Commissioner ilikuwa ni mbali sana sasa  katika huu tulikuwa tunaongea

na  commissioner  tulmweleza  wakati  unazidi  kwenda  na  mambo  mengi  ku-come  up  sasa  tulimueleza  katika  ile  consideration

wakati anapojenga ile nyumba pia to consider kuna mlemavu.  Asante.

Com.  Rainji:   Asante  sana  Bwana  Kirwa  kwa  hayo  maoni  na  hata  ile  oengine  mtatuletea  sasa  tutamwita  Bwana  Ronald

Ansanse, atafuatwa na Stanley K. Changuoni.

Ronald Ansanse:  Professor Yash Pal Ghai thank you.  My names are Ronald Ansanse, and I am here on behalf of the 7th  day

Adventist Church.   ...................  (inaudible)   because   I  am  representing  a  church  and  make  a  mistake  if  I  present  my own

views.  As a church it is our sincere hope and prayer the ........................contribution  helpful and pertiment to the review of the

current  Constitution  and  system  of  the  Public  Governing.   Father  it  is  our  prayer  our  might  God  that  he  grant  us  all  peace

ensuing from him peace and knowledge to leave a Godly life on earth and to do his will always.  Amen.
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Freedom of worhsip – Freedom of worship should be maintained as  it is.   Stating of one religious belief shall not be  required

either in running institutions , workplace or social undertaking.  

The state  shall  be  separated  from  the  church  and  one  religious  beliefs  should  be  respected.   Allowing  a  person  one  day  of

worship each week as demanded by religion.  No person shall be discriminated  upon on ground of religion and/or faith either in

the society at large or learning institution, in work places, in social interruptions, otherwise ...............................(inaudible) 

Public Undertaking should be on regular working days. 

Sponsorship of schools shall not be allowe, but there shall be state and private.  Be privately owned and all wages shall be  paid

by the owners.  State schools  shall be state  maintained.  There should be no cases  of state  schools sponsored  by churches or

something like that.  

There shall be no official schools or rallies institutions on Saturdays.

No  shall there be compulsory games, graduations, prize giving etc. on Saturdays because it belong to the living God.  

There  be  established  a  Constitution  Court  with  the  responsibility  of  interpreting  the  Constitution  and  hearing  Constitutional

related cases.  

That the Constitution shall proceed  the law in all cases  and in any case  where the law and regulations or  directives or  such an

order may be interpreted to be in contravension of the Constitution the Constitution shall prevail.

That the State shall provide Primary Health Service to its people without requiring payments from them. 

Levy  of  duties,  fees  and  less  in  agricultural  produce  be  bolished.   That  there  should  be  zero  tarriff  in  some  inputs  and

machineries.

That the pay of Public Servants shall be in consideration of economic times, commensurate with education and should be an Act

of Parliament.  Thank you very much.

Com Raiji:  Asante sana.Stanley Changuan

Stanley Changuan:  Bwana Commissioners, I present my views:

Concerning  Structures  and  System  of  Government:   We  should  remove  the  Presidential  system  of  Government  and  adopt
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Parliamentary System of Government.  The Parliamentary System of Government should have a Prime Minister appointed from

the majority party in Parliament.  The President should be a ceremonial ruler being the Head of State having been elected on the

rule of 25% representation at least 5 provinces out of eight.

The Prime Minister should be the Head and the Controller of the Government.  

The Powers of the President should be shared with that of the Prime Minister.  Here I have written 11 powers  of the President

and on the Prime Minister I have written 7.

We should adopt a Federal System of Government in which Executive and Legislative is split between the Central  and Regional

Unit.  This is to involve regional people participate more in the running of the government and control services nearer tothem.

Local government:  Mayors and Council Chairmen should be elected directly by the people.

The current two year term of Mayors and Council Chairman be changed to 5 years service.

The councillors should have a minimum education qualifications form four, KCSC Examinations. 

The Councillors Service Commission should established to determine the remuneration of councillors instead of using revenue.

Treasury  should  established  in  Local  Government  Ministries  Headquaters  to  be  receiving  20%  revenue  from  every  council

nationwide gathering for salary remuneration for councillors through Councillors Service Commission.

8% remaining revenue in each council to be  used for providing service repairs  and maintenance, construction of projects  in the

Council concern etc.

Nomination of Councillors should be retained with following criteria.   Should be from anyone apart  from those who contested

and failed.

Should have a minimum educational qualification of form four like the other elected winners.

Should hail from the indigenious majority dwellers,

All elected and nominated councillors should serve for a maximum of two terms, of five years each.

Abolition of  use  of  money  in  campaign  should  be  stopped  to  enable  those  political  losers  to  have  harmoney  in  their  homes

instead of encouraging starvation after selling their properties and encouraging begging and povery.   Instead the solution to that

they campaign only in laying out strategy for the people without using money and people can assess the best out them.

Basic Rights – the Constitution should keep protection of on security health care water education shelter food and emplooyment

as basic rights for all Kenyans.
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The  Employment  on  Government  Departments  of  Ministries  conducted  should  be  in  the  locality  for  the  privellage  for  the

indigenious dwellers.

Land and Property Rights – the The State of Government should or Local Authority should have no power or right to issue

concerning transfer and inheritance of land.  should be vested on District Control Board.

Any new vacant land for the Government to give out should be demarcated and registered to the same number of people in a

common  register.  This should be done without additional names or intereference by the physical planners, surveyors, civic

leaders, politicians, provincial administration and non-citizens.

Representatives of Local Communities on Land Right should have rights on motions concerning picking of vacant lands by

should not be left to the local authority.

Management and use of National Resources – the government should apportion benefits of recources to the central

government and communities where such resources should be shared in the following order:-

30% of the remaining goes to the District for The Community.

10% should go to the Province.

 6% should go to the Central Government. .

Public Officers are required to declare the assets and liabilities in the court of Law.  The rest I will give out for you to file.

Com. Raiji:  Asante sana Stanley.  Na sasa ni nafasi ya Mheshimiwa Sirma – MP Assistant Minister ata yeye atumie haki yake

kama raia wa hapa.

Hon. Sirma – MP:   Mwenye kiti wa kikao hiki Com. Riunga, Bi. Muigai Com.  Bwana  Ratanya  ambaye  alikuwa  DO  wetu

hapa, kwa muda huko nyumba karibu nyumbani tena watu wa Ravine walikupenda na bado watakupenda.

Mr.   Chairman, I  would  like  to  take  this  opportunity  on  my behalf  and  on  behalf  of  the  people  whom  I  am  representing  in

Eldama Ravine Constituency to welcome you and have  good  session  in  Eldma  Ravine  we  are  privileged  by  the  Constitution

Review,  that  we  shall  have  a  chance  and  I  am  proud  of  that  I  will  be  part  and  parcel  of  those  people,  who  pass  the  new

constitution the way people have been proud of, in the years when they mentioned about Lancaster.  Lancaster now is here.  So

we have brought Lancaster and and it is here with us and you are the people whom we have appointed.  
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Mr. Chairman I would on the onset  to dwell on very few areas  but first I would like to talk about  your secretary  because  he

mentioned something yesterday, I don’t know whether he was carried away by ufungamano or  the national alliance for change,

when they went to Limuru yesterday and said we shall be able by September whether it was a statement meant under duress  or

he made it willingly. We are  surprised that Commissioners you are  people  of high integrity whom we  expect  you  to  stand  by

what you have said.  We hope what he metioned was just to please the people around then at that time  I hope Lumumba is not

serious.  

Bwana  Chairman  I  will  dwell  some  sections.   First  I  will  talk  about  the  system  of  Government.   Secondly  I  touch  on  the

Exeuctive power  of the running of the country.   I  will talk  on  that  is  section  two  and  I  will  talk  of  section  5  the  human  right

Aspects,  insertion of the new section which does not exist in the new constitution. And I talk also on section 58 and 59 which

is a contentious issue right now in Parliament and finally talk on general issues which need to embody into our Constitution.

Bwana Chairman first and foremost I would like to talk about  the system of Government which we want in  this  country,   we

have a presidential system of Government at the moment where all the powers  are  vested on the Presidency as  per  the current

dispensation of the Constitution.  I  would  like  to  say  that  the  President  will  have  his  executive  powers  but  limited  to  certain

areas, Mr. Chairman.  The President  will be  there as  an lend of tape  word skipped)  Section 58 and 59 of the Constitution of

this Country so he can be able to put in place discipline in Parliament.   

Mr. Chairman I will say that they will be also a vice-President who will  be elected or selected by the President.   He will be  the

principal assistant  of the President.   Down the line we shall have a Prime Minister,  who  will  be  head  of  the  Government  and

being head of Government, he will be leade a  Government business in Parliament, head all the ministries, and be able to appoint

cabinet in consultation with the President  .   He will be   one with the majority members of Parliament in the House but  not  on

coalition basis.

We should have two Deputy Prime Ministers,  one will be  heading the Internal security and the government matters.  The other

will be incharge of Parliamentary affairs and and regional assembly.  Mr.  Chairman the other Ministerial position will be  held as

selected  by  the  Prime  Minister  and  all  Ministers  will  execute  executive   powers  in  their  various  Ministry.   At  the  current

presentation Mr.  Chairman there is Minister  there  very  few  Ministers  who  are  executive.   They  are  only  two.   The  Finance

Minister and the  Local  Government,  all  the  others  are   being  –  they  have  no  powers  in  this  country.   So  we  want  to  have

executive powers,  so  that  they  can  be  able  to  run  and  be  accountable  to  the  people  who  they  represent  in  that  field.   Mr.

Chairman, I would like also to talk about the harminozation of the system of Government within our East  African State.   Kenya

I think is the last to adopt  the Prime Minister’s position.   All the others  have already a dispensation of similar proposals  and I

hope that as we go into a joint Confederation in East Africa we shall have a uniform dispensation of the Constitution.

Mr.  Chairman,  there  are  sections  of  the  Constitution  which  are  really  being  violated  butnot  enshrined  in  the  Constitution  of
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Kenya. 

The issue of employment, we still have alot of nepotism in this country  Mr.  Chairman,  we  need  to  remove  it.   For  example

which fresh in the minds of the people of Eldama Ravine , how the Kenya Army recruited their staff here, two days ago.  Alot of

nepotism and there is no fairness, we don’t even know how many they wanted, we don’t know where they were brought from.

 What we want to say is either they either recruit  and I will challenge, even the Army Commander  what  he  did  here  was  big

shame to our forces that Human Right was totally violated.   That  our  rights  as  a  constituecy  or  as  a  district  here  was  totally

violated Mr.  Chairman.  If there is a recruitment,  it must be  advertised  and  the  number  of  posts  known.   We  should  have  a

District Selection Committee in this district,  as  per  the new Costitution if we are  to be  fair  to  all.   Uncompetitive  selection  to

take place.  I should never even as a member of Parliament, be involved in the selection.  Everybody should have his own rights

in selection.

Mr.  Chairman, I have liked to dwell in this insertion of the new session  in  the  Constitution  of  Kenya.   Mr.  Chairman  as  you

know the Local Authorities in this country, have no place in the Constitution of Kenya.  They are just at  the mercies of the Acts

of Parliament.  They have not been enshined into the Constitution of Kenya.  They can be put away at  any time at  even my will

if I were the President.  But if we are  to have real democracy in this country,  we need to enshrine or  put the Local Authorities

section  which  is  not  there  into  Constitution.   I  will  say  that  we  need  a  Local  Authoities  which  has  power,  which  is  able  to

address the many problems of the community down the lines.  

On top of that, we shall have the Regional Assembly, we need the Regional Assembly where we need the representation from

every district. We shall have a senator out of every district to represent in the Regional Assembly and will be  elected directly by

the people.

Mr. Chairman on the Local authorities I would like the abolition of quake authorities which are  within the country.   Which are

not viable economically or financially.  For example are, we have urban councils which are  created  possibly politically, we have

Town Council are created politically and Municipal Council which are not viable.  We would like to have District Council.  

There is the contentious issue of the role of the Provincial Administration.  The Provincial Administration will be  there on behalf

of  the  Government  and  represent  the  Government  in  the  District  Council  as  the  District  Secretary,  but  not  a  Dstrict

Commissioner.  He will represent the government interests and be able to be the Accounting Officer in the District Level.   They

will posted by the Central Government.  All the other staff below, which will the workers of the council in day today running will

be employed by the civic body, the civic Body or the Mayors and the Council Chairman will continue or  should continue being

elected by the Councillors who have been elected by that Council.  

And we want those Chairman or Mayors, to run for five years on those seats but we should have a  provision of no confidence
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vote by half of the councillors.  There must be that check and balance on the chairman, but we want to give them five years.

Mr. Chairman, I will finally talk about the resources which are in the areas of jurisdiction of the various councils.   Mr.  Chairmen

us  the  Community  we  have  sacrified   quite  alot  by  providing  certain  areas  to  be  forested,  we  have  certain  areas  for  water

catchman areas.  But our inhabitants of the District which have such resources, have not benefitted at all. To be able to develop,

we need a direct  control  of the resoruces  within the jurisdiction of  the council.   We  need  sharing  of  revenue.   If  we  have  a

forest, if we have  a water  intake which whould come out of that water,  if the water  is to be  sold there should about  a certain

percentage say 10 –20% for the councils where that water is coming from.  If there is forest  being harvested 10 – 20 % of that

revenue from that areas should go back to the Council to be ploughed back.   When the we have a areas  Mr.  Chairman I want

to put it clearly that the environmental act, actually violates the rights of the inhabitants of the area.

There two much complications for them even to acquire land for a school.   W e need that provision, that when there os  meed

the local residents will decide at that given time what is required by those people.   We do not need that authority from above.

We need authority from within.  

Mr. Chairman, the issue of citizenship I am sure that each and every other person would like not to run away from their country,

but we also to protect our sovereignty and we want to protect the rights of every Kenyans.  We need, if we can’t be  able to be

given dual citizenship it will be right.  But on agreement with the country which we actually go for the dual cizenship.

Mr. Chairman, there is the issue of political parties, The polical parties which should be allowed in this country should not more

than  four.   The  current  state  of  tribalism  being  perpetrated  by  the  political  parties  of  this  country  Mr.  Chairman  has  really

brought alot of hatred among Kenyans.  You will be this tribe and you will vote ni even for the pasrt.  You will on this party and

it is must that you will vote that so we need not more than four parties so that we can be able to have one Kenya.

The wote issues of the.  It  was illegal for the IPPG which was set  in the 1997,  to actually amend certain certain section of the

constitution  without  the  authority  of  Kenyans.   If  we  are  serious  now  why  don’t   we  ask  Kenyans  for  a  referedrum  on

contentious issue like the term of the presidency.   We know each  and  every  other  person  either  within  Nark  or  the  peoples

something they call themselves, or whoever who does not want President Moi will always say that thing should not be  touched.

 What we saying is that it was illegal that no Kenyan were involved.

Mr. Chairman, I am sure Miss Mungai was one of the real people   who rought this issue of Affirmative Action and I am sure

she is a true believer.

Mr. Chairman to me I don’t belive in affirmative action.  I believe in competitive I believe in competitive politcs we can only put

affirmative action where the disability conmes.  We put affirmative action areas we think really there is no lady, let say we have
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a council or  in Parliament that we elect  all men. What we need is we can even  decide  to  say  okay,  if  it  is  nomination  that  is

nomination to women, that one we can accept.   But when we go which constitutency,  you  are  going  to  antagonize  Kenyans,

because out of lets in Kobatek we have only two constituencies, which one can we say should be run by the laldy and the other

one be run a man?  How can we balance that it an impossible thing to implement and I said we should be really be  serious on

that because it really elope the democratic principle which we do believe in.

Mr. Chairman, the qualification I think should put forward we should continue having councillors who have already served in not

to be tested because when they are re-elected of course the electorate has seen them as wise leaders  and so we need that kind

of  -  it is not just academic which  is  a  requirement  for  leadership.   It  is  the  wisdom,  in  each  and  every  other  person  that  is

required  and not so much of academic.

Mr.  Chairman finally we want the issue of budgetary provision – the sharing  of  finances  from  the  Central  Government  to  the

County or the regional bodies.  Regional Authentities down the lines to the district  authority we want sharing of resources  such

that in every provinsion or  regional body they will have their priorities put in place.   In the District level  as  in the case  of  say

Koibatek level or  any other district.   No  residence  of  this  district  will  know  how  much  money  has  been  sent  by  the  central

government to a particular Ministry for a particular project. All the money which comes from the central  government should be

discussed by the local authorities here to know what I has come so they can be able to prioritize.  There should know meant for

something it should come as pool the councillors should decide what projects are a priority in the District where they.

Mr. Chairman that the roads of the NGO – they should exist in their ways but what I can say is the cease  actually accepting the

sovierity of our country, it is really antagonizing the government effort.  The people who are bringing in money, Kobatek  has not

received even a cent from the NGO has not received even a cent of the NGO’s money.  The  109  billion  shillings  for  the  last

three years which have come into our country,  has not been sent to Koibatek  so why should we need them.  If those country

that have that money should bring through the regional bodies, the district councils or to the central government.

Com Raiji:  Asante sana Mheshimiwa kwa hayo manoni na kukutumia haki yako kama mwananchi yapa na kutoa maoni yako.

  Sijui kama Macommissioners wako na maswali? Asante sana tulisema  hiki  ni  kikao  huru,  kila  mtu  yuko  na  uhuru  ya  kutoa

maoni yake.  Asante Mhesimiwa kwa kufika leo.  Sasa  na tunaendelea na wale  wengine.   Elijah  Cheserem.  Utapatiwa  dakika

zako tano utafikiria kile utafanya.  Karibu. Halafu Elijah atafuatiwa na William K. Omwaya.

Elijah Cheserem:  Kwa majina ni Elijah Cheserem.  Ningependa kutoa hoja kuhusu Constitution.  Kwanza ningegusia upande

wa uvutaji sigara.   Kwa maoni yangu uvutaji wa sigara ungekataliwa izivutwe hadharani.   Kwani  wengi  wanachagua  hewa  na

warahiri hewa.

Pia ningependa kuuliza upande upandaji  wa nguo (dressing)   wasichana  wangeruhusiwa  kugaa  longi  kwa  sababu  tunajua  ya
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kwamba wakati  huu tuko katika hali ya dot.com.  wasichana wapewe uhuru wa kuchagua nguo zinazofaa.  Kwa  sababu  sana

sana  tunajuwa  wakitembea  wakiwa  na  nguo  zenye  zinaonekana  mwili  wao,  wanaume  wanapatiana  nafasi  ya  kusema  labda

mtego ndio huo.

Upande wa wale wamefutwa kazi,   tunao wanajeshi  wanafutwa  kazi   labda  kwa  makosa  ya  kuiba  ama  makosa  ya  kutenda

makosa  kazini.   Yeye  baada  ya  kufutwa  anaenda  nyumbani  anaachiliwa  huru,  baadaye  tunasikia  uwaji,  wizi,   hii  mambo  a

burglary, kuimba kwa bengi, wao wanapatiwa ujuzi mwingi wa kuchunga kutumia bunduki, wakitumia kile njia ya technology ya

akili, baadaye akitupwa nnje anatumia riziki yake ya kujinufaisha na kupata  maisha baadaye.   Ningependa  kama  Constitution

ingewezekana watoe hoja, iwekwe ya kwamba mwanajezi wote akifutwa kazi achungwe apelekwe nyumbani awekwe ndani ya

provision.

Pia  ningeomba  Constitution  mambo  ya  utenzi.   Sawa  sawa  kwamba  watu  wengi  wanashikwa  na  wanaingizwa  gerezani.

Baadaye hata ile minor cases watu wanafungwa ndani ya gereza,  na nafasi ikawa ndogo.   Naomba Constitution ingewezekana,

watu wepewe katika hali ya kesi ndogo ndogo wafungwe provision.

Mambo  ya  pombe  ,  tangu  mimi nizaliwe  nimesikia  pombe  ni  halali,  lakini  punde  si  punde  watu  wanaenda  kwa  beer  house

wanakunywa beer, wengine wanakunya ile ya kienyeji.  Naomba ya kwamba pombe iwe illegal hata beer.   Naka  kama nikuwa

legal pia hata busaa iwe legal.  Kwa sababu imeshindwa kukatazwa.

Kuhusu upande wa ...................... (inaudible) Constitution to protect the right of the whole Kenyans regardless  of their culture,

and ethnical background.  The Constitution to provide free education to all Kenyas up to A’level.  

The school teacher should be recognized and  the TSC to pay them.

Free health service one man one job.

Clean water and preserving water resources.

Street Children to be protected by village elders and feeding them and educating them.

Disabled people should be protected kwa kujengewa makao. Na Constitution wapewe maghari ya kutembea kama vile vilama

kwa miguu.  Constitution wachaguwe ni kazi gani walemafu wanaweza kufanya.   Na  watenge  nafasi  ya  kazi  nao  pia  wapate

pahali pa kufanya kazi yao kama secretary kama nini au nini........ Asante.

Com. Raiji:  Asante Elijah.  William K. Orwaya

William K. Orwaya:  Asante mwenye kiti.   Kwa  jina  naitwa  William Orwaya.  Yangu  ni  additional  of  person  number  5.   I

would  like  to  express  my  feelings  this  way.   That  women  should  have  rights  to  express  their  feelings  right  from  family,

communities, and nationwide affairs.  Both men and women are should be considered in responsibilities according to quality and
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ability without discrimination.

People  with  various  disability  should  have  government  consideraiton  in  training  institutions,  according  to  their  disabilities.

Disabled who dont walk properly should be given training in line to what he or  she can do in line of diability and be productive

to the country and the government should see to that training: typing, telephone operators, announcement they can do that.  Even

when they are sitting.  We have a preacher who can preach and we are okay with him.

The government should give free education to all children as one of their rights from nursery to form four.

Street children should be provided with relief food while they are undertaking training before they could provide themselves.

So that we should not have another more street  children, serious training for youth to see  that there  is  need  of  avoiding  early

child marriage and avoiding bearing children outside marriage and the same to get rid of HIV.

The government should check to see  there are  no children being  thrown  along  the  streets.  The  moment  they  are  found,  they

follow and find the concerned and they are returned to their area.

Because many things have been said to the constitution the question is whether we are going to stick to what we are saying.  

Corruption is coming to be number four problem .  We have poverty, illiteracy, disease corruption is coming to be  number.  So

lets just love each other as Kenyans.  Thank you.

Com. Raiji:  Swali kidogo.

Com Salome Muigai:   Thank  you  very  much  Mr.  Orwaya.   You  have  said  that  we  should  training  the  youth  not  to  have

children outside wedlock.  What do you do with men are in a family situation but they are still having children with young girls.

Elijah  William  Orwaya:    We  want  Kenyans  to  work  as  our  generation,  we  should  bring  this  generation  not  in  terms

standardization but in terms of years.  Generations should take care of their groups and see  who is spoiling the other generation

and the affairs of the community.

Com. Raiji:  Asante sana juadikishe.  Evans K.  Bomet na atafuatwa na John  kwa  sababu  naona  ni  saa  nana,  na  kuna  watu

wengi  ingemwomba  labda  tukubaliane  tupunguze  muda  kidogo  na  tunjaribu  kunena  yale  ambao  ni  labda  ni  mpya  au  yale

muhimu kabisa.  Ili  kila  mtu  akiondoka  hapa  wawe  hata  yeye  amechangia  hii  Lancaster  kama  mheshimiwa  alivyo  jana   kwa

hivyo tungekubaliana dakika tatu. Asanteni.
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Evans Bomet:    I start with Preambles.  We Kenyans consist of 42 tribes.  So I think that, we should make a government of –

we should recorgnize that we a tribal country and we are 42 tribes.  I say that the government that is good for for the Kenyans,

is Majimbo, Federal System of Government  where we have the central government ….. I come back to that.

Political Parties:  Political parties  nimekuwa tuwe na vyama vya kisiasa na wasikweke viwe vingi iwezekanavyo. Serikali ipatie

pesa political parties, ya kuweza kuzunguka kunya mzima na kila chama kiweze kuomba kura kwa usawa.

Mambo ya legislature, ningesema kuwa the  head  of  state  should  not  be  appointing  the  head  of  parastatals,  solicitor  general,

ambassadors.  These should be vetted in Parliament.  

The  MPs  should  be  doing  their  work  from  Monday  to  Friday.   Vote  of  no  confidence  through  the  referendum  should  be

conducted naakipatikana yeye hawakilishi watu wake sawa sawa yeye anaweza kurundishwa.

Mambo za lands and Property rights nimesema kuwa the procedure  ambao tunaye kila siku ya administration ni nzuri, lakini ya

kuwa tu ningesema the DC and the Administration wasiwe the chairmen of Land Board.  The Community should be in a postion

to  elect  local  people  who  represent  them  in  the  Land  Board.    Communities  should  be  identified  ya  kuwa  hawa  ndiyo

wana-own lands.

Local Government – nimsema ya kuwa Mayor aweze kuwa anachaguliwa directly.   Raia wamchague yeye na pia  ikiwa  kuna

vote of no confidence kwa Mayor pia through referendum Mayor can be voted out

Nominating  councillors  –  we  should  not  nominate  councillors.   Mimi  nimesema  ya  kuwa  kwa  kuwa  they  don’t  represent

anybody.  Sasa tuwe na elected councillors not nominated.

Pia ningesema ya kuwa we empower  the  Local  Authority  hawa  wenyewe  watengeneze  sheria  zao  na  kusiwe  wanaongozwa

kutokana na huko mbele.  

Com. Raiji:  Let me add you extra 30 seconds. I want to read something about the basic rights.

Evans K. Bomet:  I want to read something about the basic rights.

Com.  Raiji:   No.  You  see  the  reading  and  this  what  we  have  said.   May  be  you  came  late.   The  reason  why  you  have

prepared the detailed memorandum is that we can study it in detail.  That is why we normally we are asking for really something

you want to highlight.  We are collecting and recording.   
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Evans K. Bomet:  Go to basic right nitasema tu off head.  Concerning Basic Rights nimesema kuwa kama inawezekana tupate

free education,  tupate free health, na pia tuone ya kwamba Natural  Resources  within the Local Community kama maji, yenye

ambao inatoka kama Ziai, watu ambao wanaishi hapo wasikuwe kama tax ambao wanatoka Nakuru,  hizi tax zetu zikuwe flat

rates na zaidi ya hao nimeandika mambo mengi kwa memorandum yangu na nimesema self-explanatory Asanteni.

Com. Raiji:  Asante sana.  John Kip kutoka 448 Eldama Ravine.  Ni wewe.  If you can please pronounce the other names so

that we can record.  It is not written properly.

John Kipket Sai:  My name is John Kipket Sai.  I think I don’t have much Sir,  your honour because  my fellow who have just

left immediately we were with him in our writing in our Constitution.  We are  only refering to what he has written and I  don’t

have much to add on except  that we are  only talking what he had emphasized here was about  the Federal  Government which

he had written that it be  divided into five regions.   Our MP had shown  that  we  wanted  four.   But  with  ours  we  wanted  five

regions.  That is where I can only emphasize.  Thank you very much Sir.

Com. Raiji:  Okay Asante sana JohnMathews Owino to be followed by James Kariuki alizungumza nafikiri. Mathews Owino.

Mathews Owino:  So my names as you have heard Mathews Owino,  Commissioner,  Ratanya,  Riunga na Salome I say thank

you for giving me this chance to present  my views to our constitution views.  First  there is a direct  principle of state  policy – I

think if I am very fast you can stop me.

The New Constitution should have natural philosophy and guarding principles.  

The Democracy principles which we should have in the new Constitution are Social Economic and Political. 

Kenyans have important values of Customary Laws which should be included in the new Constitution.  This principles should be

enforced in the new law. Like Constitution Supremacy.  The current Constitution which allows Parliament to amend any part  of

the Constitution by 64% majority votes we should  retain  this  position.   But  we  should  have  retained  this  procedure,  but  the

public should be involved in these amendments throught a referendum.

Defence and National Security:  I am in shock.  In the current Constitution we have the National Security States  falls under the

President  as  it  is  written.   But:   the  disciplined  forces,  the  military  and  the  paramiliatary  police  prisons  etc.  should  be

.................(inaudible) by the Constitution.  

The disciplined forces should be recruited from all 42 tribes in the country.

The Constitution should re-establish the Defence Ministry to maintain the Armed Forces.  
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The Constitution should permit the use of extra ordinary power, in the event of  war,  national disasters,  insurrection breakdown

of Public Order,

Executive:  The Constitution should specify qualification of Presidential candidates which should be form four and above.  

The President terms should be fixed to two terms as  the present  Constitution has stated.   The function of the President  should

be defined in the Constitution.  The President is the Head of state and the Republic of Kenya and as  well much concerned with

all Public Holidays and Jamhuri, Madaraka, and other National Holiday.

The Constitution should set limit of Presidential Powers as part  of the Executive powers  as  per  section of the Constitution.  By

changing this section, the Constitution and the creating of office of the Prime Minister which is in that section.   We should have

Prime Minister in that section.  I didn’t specify two or three but I said only one Prime Minister who should be in that position.

The Attorney general who is the legal advisor of the Government should be elected by Parliament through ...............(inaudible)

led by parties or other defections in the Constitution.  The .....................(inaudible)  the fact  which we should have a Member

of Parliament.

Political Parties (no)

Structure  and  system  of  Government:   Kenya  should  retain  Presidential  System  of  Government.   Kenya  should  adopt

Parliamentary  System  of  Government  in  which  Prime  Minister  is  appointed  is  appointed  from  the  majority  party.   The

Parliament and the President remain more a ceremonial.e.g. Jamhuri Day and other National holidays.  I  think there is that  part

of institution but it is no problem.

Appoint  Cabinet  Ministers  through  Parliament  and  approved  with  the  Prime  Minister  who  will  be  the  day  today  running

Government affairs.

We should retain the Unitary System of Government in which all affairs of the state  are  controlled by Central  Government,  but

the Executive should have the President and Prime Minister offices.

Government such as  we can not remove this assistant  chief, DO we will use – in the present  constitution the system we have,

we should retain it.

On the Economy and the New  Law.  The  New  Constitution  should  establish  either  welfare  state  or  come  up  with  state  that

tames the political club and especially those in power from abusing it ………. (inaudible) and seeking must always be balanced

in a moral and ethnic consideration, in this institution of  a stable society.  Thanks Commissioner. Thanks.
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Com. Raiji:  Okay asante sana Bwana Owino jiandikishe hapa tafadhali.   Richard Kiptech,  halafu atafuatwa na Joshua Korir.

Hayuko.  Okay.  Na Joshua Korir Karibu.

Joshua Korir:   Asante  Mheshimiwa.   Maneno  kwenye  nimesikia  karibu  zote  imesemwa.   Kwa  jina  mimi ni  Joshua  Korir.

Maneno nimesikia imesemwa, mimi sina haja ya kurudia.  Ni jambo moja tu napenda kusema.  Hili jambo tu ni kuhusu serikali

isaidie sisi  kwa hii maneno ya kupanda miti ya forestry.   Yaani ipewe watu seedlings, watu wapande.   Kwa sababu ukiangalia

siku hizi hii nchi yetu na naona miti hakuna.  Watu wanaongeseka na kuwa wengi, wanamaliza miti, kuenda kununua miti unaona

kama ni kali,  sasa  ninaomba serikali hiyo isaidie Iwape wananchi miti wapande.   Ili hii maneno  ya  ukame  vile  unaona  inakuja

inasonga songa ipotee ili watu wasipewe ............(inaudible) porini peke yake. Hayo tu asanti.

Com. Raiji:  Asante kwa hiyo pendekezo.   Franklin Kipketich kutoka PCASP.   Yuko?  inaonekana ametoka.   Colin Kirwa

aliongea, William Kaptich. – karibu.

William Kaptich:  Jina langu ni william Kaptich vile umesema.  Na mimi nashukuru.  Yangu ni machache.   Kitu tu mimi nataka

kusema,  ni  mambo  ya  mchanga  au  ardhi.   Nimeona  kwa  muda  mwingi  hii  ardhi  ama  kesi  ya  mchanga  ikipelekwa  kotini

hatitatoka ukweli.  Kwa sababu huko wanapigwa na unashindana na pesa  mpaka ukweli hautatoka vizuri.  Kwa hivyo kesi  ya

mchanga imalizwe na wazee au chief .

Kitu lingine mimi nataka kusema ni meona kabisa hii mambo ya kuwa.  Hii mambo ya kuuwa imenea katika nchi mpaka saa  hii

inaonekana maisha ya binadamu sasa  iko  hatari.   Zamani  alikuwa  kama  mtu  ukiuwa  anauwawa  italipwa  zile  pesa   zinaweza

tosha ama sijui zilikuwa zinaitwa nini pesa  zile  za  kutosana  na  kuuwa.   Maana  sasa  kama  hii  mambo  ya  kotini  na  ma  wakili

wanadanganya mpaka maisha ya binadamu sasa  yanaonekana ni kama kuku tu unauwawa tu.  Lazima kuwe na sheria ile  kali

ambayo kama mtu akiuwa kuwe na adhabu kali.  Hata maisha, hata kuwawa. 

Mambo ya Shule:  Siku hizi unaona ma shule inaporwa  pesa,  ma society inaporwa pesa  hata masirika pesa  hakuna sheria ya

kufunga mtu, unaona tu unaliwa tu mali ya shule, mali ya  society,  hakuna  mtu  anafunga,  inaonekana  hii  kitu  itakuja  zorotesha

mashule, hata masociety zingine.  Basi naiwekwe na sheria kali.  Na fikiri sina mengine.  Hayo tu. Asante.

Com. Raiji: Asante sana.  Isaac  C.  Kipasi  kutoka Box 336,  Eldama Ravine.  Hayuko.   Inaonekana watu wengi wamechoka

kidogo.  Benjamin Kimitei.  John C. Rotich. Niwewe, karibu mzee.

John Cheruiyot Rotich:  Habari gani Bwana DO.  Nafikiri wewe bado unakubuka mimi.  Huyu alikuwa DO yangu ananijuwa

sana (Laughter).  Kwa hivyo sina mengi isipokuwa ni ile kuangalia, kueleza mambo ambaye tunaona katika  maisha  yetu.   Jina

langu naitwa John Cheruiyoti Rotich.  Mhesimiwa hata nimechagua junzi  haja  kaa  hata.   Kwa  hivyo  Bwana  DO  asante  kwa

kuja kunitembelea.
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Kenya  sina  mengi  ninasema  mambo  ya  Kenya.   Sisemi  kuhusu  mambo  yangu.   Ninasema  kuhusu  maslahi  yetu  ambayo  sisi

Wakenya  tunapata.  Naninanza  na  chief  wale  watu  wanaitwa  chief  na  sub-chief  wote.   Wewe  unakwenda  kwa  sub-chief

unakwenda  kumuona   sub-chief  akusadie  jambo.   Anakwambia  kuja  kesho,  kuja  kesho.  Lakini  wewe  ukienda  umuone

sub-chief umwambie twende tukunywe soda akunywe soda mbili soda ya tatu basi mambo itakuwa ni siku hiyo.  Hii ni Kenya?

Hii ni Kenya?

Kuenda kwa Police. Mimi naingia kwa Police kwanza.   Ukienda kwa Police kwenda kushtaki mwenye mtu mwenye amepiga

wewe,  tayari amekuumiza kabisa,  unaambiwa kwenda chukuwa P3 tafuata  shilingi  mia  moja,  wewe  unahangaika  unakwenda

maskini ya Mungu umepigwa sasa  shilingi mia mpja ustatoa wapi?  Tayari utaulizwa  unajuwa  huyo  mtu?   Hii  ni  Kenya?  sasa

mimi nitakwenda  kuleta  muuwaji  mwenye  ameuwa  mimi akuje  tena  nimlete  kwa  police.   Kwa  nini  police  wanasumbua  sisi.

Mimi nimepigwa bwana officer,  mimi nakwenda kwa police,  kupeleka malalamiko yangu, nakwenda nambiwa wewe unajuwa

yeye?  Sasa  mimi najuwa yeye namna  gani  na  amenipga.  Ndiyo  namjuwa  lakini  amenipiga?   Mimi  nitakuwa  naleta  yeye?  Si

police  waende  wamchukue.   Hiyo  kwa  Katiba  tuangalie  tuwangalie  mambo  ya  shilingi  tano,  mama  ya  soda  ya  kwa  police,

mambo  soda  kwa  chief,  tafadhali,  tutoe  katika  Katika  katika  jamhuri  yetu  ya  Kenya,  sababu  hatutakuwa  wananchi  wenye

kudumu  katika  jamhuri  hii.  Tutakuwa  watu  fake  tu  yaani  sababu  hakuna  kazi  mimi  nakwenda  kwa  mhesimiwa,  mhesimiwa

hataki kujuwa maneno yangu mpaka ninunue kalama.  Mheimiwa nipe kalamu. Kwani kwa ofisi hakuna kalamu vile kuna kitu

kingine inawekangwa makaramu inajaa hapo, sasa mnataka ninuwe karamu.  Hii kalamu ni ya nini jameni?

Kwa hivyo mimi sina mengi ninasema nadhurumu sana serikali,  kwa upande wa AP,  na Administration  tuseme Adminsitration

na police.   Hakuna kazi inafanyika siku  hizi  bila  shihagi  moja  au  shilingi  mbili.   Kama  hakuna  soda  kwa  police,  hakuna  kazi

wewe  unafanyiwa.  Kama hakuna soda kwa chief, hakuna kazi wewe unfanyiwa.  Sasa  serikali iko ya nini Moi alilete hii watu,

msahara ina pata ya nini, hii mshahara.  Kwisa manemo yangu. (laughter).

Com. Raiji : Asante kwa hayo maneno ambayo mzee amelenga pointi yenyewe.  Halafu akarudi kukaa.

John Cheruiyot Rotich :Kama umejuwa ungeniuliza.

Com. Raiji :  Kwama.    Ile kitu ilieleweka vizuri.  Stanley K.  Mwaura.   Iko akina mama ambao angetaka kuzungumza.  Inua

mikono nitakupatia nafasi.  Iko mama mwenye ulemavu?  Kama kuna mama au mlemavu ambaye angetaka kuzungumza ainue

mkono huyu Bwana Mwaura akimaliza.  Ni wewe.  Wewe ni mlemavu.  Hapana tunafuata orodha, tunataka kurukia. 

Speaker:  Kabla hujaenda tutaongea.

Com. Raiji:  Hiyo ni sawa.
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Stanley Mwaura:  My names are Stanley K. Mwaura.  I wish to present the following views.  My colleagues have said about

preamble, it is very necessary in a new Constitution.  I would also want to touch on sovereignty of the nation.  We all know that

Kenya is a Sovereign State, but this sovereignity in the current Constitution does not state who bears this sovereignity.  It  should

be we the Kenyan people.   Nothing should become above the people  of Kenya and nothing including that Constitution.   The

New Constitution should not come above the people.

I also want to touch on one thing that has not been touched on.  The current Constitution does not give a section on fundamental

duties.  The people of Kenya need to have – to carry some duties and these duties includes:  Abinding by the Constitution and

respecting its ideals and institution like the flag and the National Anthem.

As Kenyans we should cherish these and follow the normal ideas which inspired the struggle for independence.  We should also

have a duty to protect our sovereignity and the unity of Kenyans and the integrity of Kenyans.  

Touching something  on the Fundamental Rights.  People have talked on Rights and Education and whatever,  but they have not

emphasized, the need for affordable and standard and qualitataive kind of education.  

On Health,  I also want to touch on health.  It  should also be affordable and quality kind of health standards.  On International

Treaties and Conventions, we should enshrine these treaties within our Constitution.  

On the Fundamental Rights as well it should be a right to be free from discrimination on the basis of Health especially in cases  of

people living with HIV Aids.  

On the Supremacy of the Constitution, the current procedural  65  Parliamentary  Votes  of  amendments  should  be  done  away

with and in its place we should have the process go through a National Referendum and if need be the devote  has to be  cast  in

Parliament, the votes percentage should go up to 80 per cent.  

On Political Parties:The number should be restricted to only three and their duties should be: 

They  should  improve  health  welfare  among  the  people  apart  from  only  mobilization.   They  should  also  adhere  tot  he

Constitution and enhance democratic principles. 

They should enable the Government in Power to run the Government of the day.

For Finance – they should be financed by the Ex-chequer.

Defence and National Security 
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Com. Raiji:  one minute.

Stanley Mwaura: Let me go to Food Security- it should be the role of the government to set funds constitutionally to cater  for

food in times of disaster, floods and drought.  

On the Judiciary, I think it is high time now we have a Supreme Court,  established a Supreme Court  where the  Chief  Justice

can sit and we should also creat a position of Deputy Chief Justice who should sit in the High Court.  We should also establish a

Constitutional Court  that could deal  with Constitutional issues.   It  should  also  be  the  Government  obligations  to  develope  all

areas of the country equally.  Thank you. I have Finished.

Com.  Raiji:   Okay  jiandikize.   Niko  na  jina  lingine  hapa  inaonekana  hata  haikuwandikwa  vizuri.   Sasa  inaonekana  kama

Pascap  Sinino kutoka Box 398 Marigat.  Lakini nitauliza wale waliandika watusomee.  Tutaendelea.   Sammy  Komen  Cherop.

Ametoka.  John Mwangi.  Wewe ni Cherop sorry ya Samuel  Koimen Chetop utafuatwa na John Mwangi.

Samuel  Komen  Cherop:   Yangu  Bwana  Commissioner  ni  machache.  Na  ya  kwanza  ni  kuhusu  mambo  ya  ID  cards.

Tungependa kwa Katiba ya sasa Identity Cards  sababu hiyo ndiyo imeleta in security katika nchi hii, iwe kabla ya mtu kupata

ID card kwanza awe na documents ya Birth Certificate.   Birth Certificate iwe ya kwanza,  iwe one of the requirements na hiyo

Birth Certificate ningeonelewa iwe signed by one of the elders,  yule elder ,  yule mtu anatoka pale pamoja na assistant  chief na

chief na finally the DC ili mtu yule apate ID card.

Jambo lingine ningependa katika Katiba hii ni mambo ya Project  ambayo zinaletwa, zinakuwa proposed  katika Districts,  ama

ambao inaendelea, ningependa iwekwe katika Katiba hii, pesa yeyote ambayo itafanya kazi katika any district  itangazwe katika

notice boards  zote katika kiwango ya village mpaka district  notice board  ya DC.   Na  ijulikane ni pesa  na ni project  gani hiyo

pesa inaenda fanya na tender ambayo ilifanyika ijulikane ilifanywa kwa njia gani.  Na  pia hiyo miradi ifuatiliwe mpaka hiyo pesa

ziwe zimeonekana, kazi ile ilifanya.  

Nyingine ni kuhusu Education:  ningependelea katika Katiba hii mambo ya elimu.  Kati ya syllabus ama zile subjects  zinawekwa

katika elimu ama institution yeyote patriotic yaani patriotism iwe one of the subject ambayo inafundishwa katika nursery schools

mpaka hata university ili Wanakenya wapende nchi yao.  Asante.

Com. Raiji:   Asante.   Nimesema John Mwangi atafuata.   Yuko hapo? Yuko.    Eric Wachira,  nilikuwa  nimeita  mama.   Yule

mama nilisema akunje.  Karibu mama.  Mama akimaliza tutamwita nafikiri Dominic Bitok.

Julia  Kiptanui:   Kwa  jina  ni  Julia  Kiptanui.   Nataka  kumuuzia  maneno  machache  tu  ambao  akina  mama  wezangu  hawa

kusema.  Interjection:   Speakers:   come  nearer.   Okay  sorry.   Kwa  jina  Julia  Kiptanui.   Nataka  kuzungumza  juu  ya
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citizenship. Kama msichana akizaa mtoto hapa Kenya na pengine mwenye mtoto anatoka ngambo, ningependekeza huyu mtoto

apewe citizenship pia.

Nataka  kuongea  juu  ya  polygamist  family.   Pengine  mama  ya  kwanza  amepata  peke  yao.   Na  pengine  ya  pili  ana  vijana.

Naunaona yule amepata wasichana peke yao pengine hawatagawanyiwa hata mali wapate chochote.  Kwa hivyo naomba kama

inawezekana pia ipitizwe ya kwamba wapatiwe pia mali kama wale wengine.  

Saa  ingine  mtu  anaweza  kufariki,  watu  wananganyana  maiti  mpaka  wanaenda  kotini.   Kwa  hivyo  ningeomba  kama

ingewezekana irudishwe nyumbani ili watu wa local wazungumze juu yake au the clan.  Then the entire clan they talk about  it na

kumaliza hiyo kuliko kuweka maiti mpaka mwili unaharibika. Kwa hivyo sitaongeza mengi, ni hayo machache.  Asanteni.

Com. Raiji:   Asante mama.  Tulikuwa tumesema nafikiri ni Dominic  Bitok  kutoka  ...........Youth  Group,  24  Eldama  Ravine.

Huyu mwenye hayo mambo ametoka kidogo?  Hussein Amin, Hussein Amini, haonekani.   Philip Ngetich ambaye atafuatwa na

Bishop Wilson Kigen.

Phillip Ngetich:  Thank you Mr.  Chairman.  Honourable MP,  Ladies and Gentlemen,  I will start  by presenting our proposal

as Lembus.  I want to present the proposal on behalf of the Lembus Youth Group.  First I want to start with the citizenship.  All

those born in Kenya with Birth Certificates should be citizen.  Through naturalization one should have stayed in the country for

not less than nine years.   Kenya Citizen should have any government issued documents e.g.  National ID,  Driving Licence and

Passport.  

Political Parties:  Political Parties  should not be  limited, register as  many as possible so long as  they are  able to stand for their

affairs and get their own finances.  Political Parties should not be financed from public funds.

Legislature: Members of Parliament be  a full time occupation since they have from our proposal,  members of Parliament have

given more responsibilities so we feel that should full time occupation.   The current ages should be to contest  for Parliamentary

sits  is  sufficient.   The  one  to  contest  for  Parliamentary  seat  should  be  professional,  moral,  ethical  upright.   The  contra  top

nominated MPs to be  retained but these seats  should be meant for marginary groups e.g.  the youth, women, and the disabled

and some professionals.  

To increase women participation in Parliament, women should be nominated.  

Traditional norms which hinders women  from  participating  in  politics  to  be  scrapped.   Women  should  be  encouraged  to  be

elected as chair-ladies, secretaries, treasures in schools, co-operate societies, etc.  

A sitting MP should automatically lose his seat  when the parties  that  sponsored  him to  the  Parliament  cease  to  exist  through
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defection, dissolution or merger.  He should sent a mandate from the electorate. 

The  Executive:   Presidential  Qualifications:   Age  –  minimum of  35  years,  maximum of  70  years.   One  should  have  been  a

member of a sponsoring party for at  least  12 months at  the time of election.  Presidential  Tenure  should  be  maximum of  two

terms of four years each.  President function should be defined in the Constitution.  

To  be  the  Head  of  State;  be  Commander-in-Chief  of  Armed  Forces;  appoints  the  Cabinet;  and  sign  Bills  in  Parliament  to

become laws.

Last and not least,  I  want  to  talk  of  Education.   Primary  and  Secondary  Education  should  be  free  and  compulsory  and  the

Government should to subsidize colleges and university level education,  inorder to be  affordable for all  Kenyans.   Thank  you

very much Mr. Chairman.

Com. Raiji:  Okay Bishop Wilson Kigon.  Should be Kigen

Bishop Wilson Kigen:  Commissioners, on behalf of the United Pentecostal Evangelical Crusade, Koibatek,  and Ufangamano

Initiative, Commissioners because I belong to Ufungamano Initiative, I want to say that,  we want to have the  General Election

after we have completed the Constitution Review in place, either by October or December 2002.  

From Mr. Ghai and Commissioners are trying to finish these reviews on time, and if not let the Commission finish their work and

we will have our General Election.  The current Constitution is not good for us.  It is we the Church who requested time to have

our ten commissioners in this exercise.  Therefore we cannot say,  we want to have election with the current Constitution. No.  

If the Parliament and MPs want to extend the period until this Constitution is ready fine.  But I know Ghai can finish at  the right

time without extending the life of Parliament.  Why hurry the election?  Why challenge the Parliament  and the Parliament can do

anything  in  this  land.   If  they  want  rush  for  their  salaries  they  can  go.   If  they  want  to  do  anything  they  can  do.   So  don’t

challenge them, let them do their work.

Why are  you pushing President  Moi to do the  Election  without  a  new  Constitution?   The  Constitution  we  are  looking  is  the

people driven Constitution.  That is why you can come and say we want this and that.  

Com.  Salome Muigai:  What kind of a Constitution you want us to have? Because that is the exercise that has brought us to

this sitting, is to decide on the kind of Constitution we want for the future.  Can you start telling us what kind of ...................

Bishop Wilson Kigen:  All the speaking that Kenyans have been speaking here and there all over it will be a new Constitution.
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Com.  Salome Muigai: Agreed.  But what the Bishops contribution towards the new Constitution?  Me or all other Bishops?

Bishop Wilson Kigen: Okay, what the people are warning, we call this one people driven Constitution.  All the issues that are

governed together from the Churches, from all other people, regardiness of the religious or whichever,  let all to be  brought in at

least in a Constitution.

Com.  Salome Muigai:  So are you telling me you have nothing more to add?

Bishop Wilson Kigen:  I am still having some.   You people  of Koibatek  and Kenya,  this is why your sign you have to come

together and say what you want in our Constitution as our people have been signing here and there.   Next  years  or  some years

to come,  we may not have people  driven Constitution, it may be only lawyers,  Parliamentary  and  Professors,  but  not  people

like we are now.  Therefore let us not trust  things which may harm our people  in our in future.  The time of election will come

then December or whichever, and even last year or next year it will come early. 

 But I have here, is that we should have a new Constitution before the General Election.  That is all.

Com.  Salome Muigai:  Asante sana Bwana Askofu na sasa  ningetaka kumuita Benjamin Rotich from Department of Special

Education. is there Benjamin Rotich from Department of Special  Education?  No.   James Muna Mbuthia.   Colin Kirwa has a

chance to speak to us.  Didn’t.  Kirwa alituzungumzia Colins.  Okay.  Sasa ni Mbuthia.

James  Muna Mbuthia:   Okay asante sana,  commissioners,  kwanza ni  kumshukuru  Mungu  kwa  kupata  nafasi  hii  ya  nyinyi

kuja hapa,  vile vile wananchi  wengine  wote  ambao  wamekuja  hapa  ili  tuchangie  Katiba  ambayo  ilituchangie  Katiba  ambayo

itatusaidia katika maisha ya baadaye.  Mimi naitwa James Muna Mbuthia.  

Kwanza mimi ningetaka kuzungumzia kuhusu ardhi ambayo inayonekana ndiyo ni mama ya kila  kitu  ndani  ya  nchi  yetu  hii  na

ambayo inafanya hata sisi tuishi kwa sababu kama hakungekuwa na ardhi hatungekuwepo.

Kwanza ningependa sana katika Katiba ambayo imetengenezwa sasa, iwe na ..............

Com.  Salome Muigai:  Hebu rekebisha micro-ophone ili ikufikie ndiyo tuweze kunasa sauti kwenye vyombo vya unasaji wa

habari.

James  Muna  Mbuthia:  Okay  asante.  Ningependa  Katiba  ambayo  inaudwa  sasa,  kuhusu  ardhi  iwe  na  usimamizi  ambao

watakuwa wako karibu  na  sehemu  ambayo  watu  wako.  Kwa  mfano   katika  sehemu  kama  hii  ya  Eldama  Ravine,  kuwe  na
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uangalizi  au  wazee  ambao  watakuwa  hapo  ni  nani  yupo.  Sababu  hii  imeleta  shida  nyingi  sana  katika  nchi  nzima  kwa  jumla

sababu  kuna  kuwa  na  kitu  kama  double  allocation.   Na  hizi  double  allocation  ambazo  inafanywa  vinachangia  sana  hata

umaskini.  Kwa mfano ikiwa mimi nina pahali ambapo nimepewa, au mahali ambapo ni nilikuwepo tangu utotoni,  baba  yangu

ameniwacha  hapo  na  mimi  niko  hapo  na  watoto  wangu,  imekuwa  kuna  nafasi  nyingine  ambao  kuna  watu  wainachukuwa

wanaenda huko juu wakisafika huko juu anaenda ancholewa hiyo sehemu , akisa tolewa hiyo sehemu, anakuja tu na makaratasi

direct.  Wale physical planners ambao wako hapo hawajakwenda kwa ground kuona.   Wanachukuwa hiyo wanaingiza katika

system ambayo inatakiwa procedure wewe unakuja kuondolewa.  Na ukisha kuondolewa na njia moja ya kuchangia umaskini.

 Sababu tayari wewe utakwenda barabarani  na hata machokora watatoka  hapo,  kwa sababu watoto  wangu sasa  nitawalishia

wapi?   Nitakaa  na  hao  wapi?   Machokora  ambao  mnawaona  wengi  wanatoka  katika  sehemu  ya  aina  hiyo.   Kwa  hivyo

ningependa kuwe na wazee ambao watakuwa wakiangalia wanasema kweli huyu  ni  wahapa,  amekaa  hapa,  kwa  hivyo  haifai

kupewa mtu mwingine.  Vile vile hawa watu wenye kufanya double allocation ningependa Katiba ya leo iwachukuliwe hatua kali

sana ya kifungo wafungwe kabisa sababu hawa ni watu ambao wanachangia umaskini ndani ya nchi yetu.   Sababu  yeye  haja

yake pengine amepewa pesa basi yeye kumpitizia hajui ground inakaa namna gani kwa hivyo kuwe na physical planning, wawe

wakiangalia ground kabila hawajadhirisha chochote.

Ili kumaliza squatters,  ningependa Katiba ya leo imalize squatters  ambao wanaitwa squatters  ndani ya  nchi  yao.   Kwa  mfano

wanapatikana kwa njia moja hii, mimi naweza kuodoka  niende kwa chifu, na niembie Njenga hapa  kwa  sababu  hakuna  mtu.

Mwingine  aondoke  hapo  aende  kwa  Councillor,  Njenga  hapa  kwa  sababu  hakuna  mtu.   Wakati  umerudi  kuwa  ati  inaaza

kugawanywa, hapa inasemekana hakuna watu inagaiwa huko juu.  Sababu it is nopt  demarcated.   Kwa hivyo ni free kwa mtu

yeyote.  Sasa ambao wanatoka huko, wanakuja wanasema hawa waondoke  waende wapi.   Hao wataondoka waende wapi?

Walionyeshwa na chief, wengine  alionyeshwa  Councillor  kwa  hivyo  inakwa  ni  machango  wa  squartters.   Watu  pahali  wako

wagawiwe ikuishe na ikoshe pahali ingine pa kuonyesha ati mtu hujenga hapa, iwe hakuna.  Na masquartters wataisha.

La mwisho, ningependa kuwe na usawa wa mambo ambayo yako katika nchi yetu hii.  Na  usawa huwo uwe ukichangia kama

ni rasmali ambazo ziko katika sehemu fulani ziwe zikitumiaka kwa jumla kwa sababu watu wote ni wa Wakenya.   Mimi nikwa

Mkenya ni we nikisema ninakaa katika upande wa Marigat huko chini.  Huko hakukui chochote.   Na  pandehii  kunakuwa  na

mahindi au pahari  pengine kuna kahawa,  kuna nini, vile raslimali serikali kutoka kwa hiyo nini, iwe ikichangia kila mtu ambaye

ako hapa Kenya sababu yeye ni mwananchi wa Kenya,  yeye ni mwananchi wa Kenya.   Yeye ni citizen na yeye ni mwananchi

wa Kenya , yeye ni lazima asaidiwe na nchi yake, sababu pahali yenye yuko hakujiambia aende huko alijukuta yeye yuko.   kwa

hivyo  mali  zigawe  sawa  kwa  sawa.   Sababu  serikali  ikisha  chukua  hizo  pesa  zote  ambazo  zinapatikana  au  vitu  ambazo

vinapatika, ni vigawe sawa kwa sawa au kila mtu awe akifaruahia nchi yake .  Ni yayo tu.  Na ni Asante sana,

Com. Raiji:  Ulikuwa na dakika moja lakini kama umemaliza ni ......

James Muna Mbuthia:  Haya ningechangia  mambo ya elimu kidogo.   Nipe tu nafasi hiyo.  Ningetaka elimu hiyo imesekana
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ya bure,  tafadhari  iendelee.   Sababu tumeimbiwa na Katiba na zamani, elimu ya bure,  elimu  ya  bure,  na  mimi sijaiona.   Sasa

mimi nikiwa mzee namna hiyo sijaona elimu ya bure  

Ya pili Ningependa kamati zote ya mashule, Primary Schools hawa ndioyo wanajua sinda ya watoto  ambao wako katika shule

ile.  Wawe wakipewa nafasi ya kuawangaliwa ni mtoto gani anastahili kupewa bursary ambayo akienda secondary kuanzia form

one wawe wakiandama na huyo mtoto mpaka secondary ambayo wanaenda sababu wajua hali yake.  Lakini sasa mtoto akipita

vizuti anaenda Secondary wale wa secondary hawajui yule mtoto, lakini huko grasstoot  ndiyo wanamjua wawe wakifuata huyo

mtoto wanaenda yeye mpaka wahakikishe kuwa ameamliwa.

Com. Salome Muigai:  ....................(inaudible) Mimi swali langu ni hili, wazee.........huko  kwenye vijiji huko ni akina mama

na akina baba pamoja ama ni akina mama peke yao ama ni kina baba peke yao?

James  Muna Mbuthia:  Wazee kwa jumla, wazee ni wazee hata awe mama  ni  mzee  ana  haki  ya  haki  ya  kuwa  mzee  kwa

sababu uzee hauna kusema huyu ni baba au huyu ni mama usha zeeka ushazeeka.  Vijana wanaitwa vijana iwe ni msichana iwe

ni mfulana kwa jumla wanaitwa vijana.  Kwa hivyo wazee ni wazee kwa jumla wakina mama na wakina baba.

Com.  Salome Muigai:   Mimi nauliza wazee walioko pale wenye kutambulika kama mimi nikiambiwa neenda kwa mzee wa

kijiji  chako  hawa  wazee  wenye  nitaenda  kwao  ni  wazee  wenye  mchanganyiko  akina  baba  na  kina  mama  ....  wako  vipi

ulitwambia twende kwa ground tuone chenye kiko, sasa nakuliza wewe mwenye huko kwa ground unieleze wazee ni akina nani

walioko leo?

James  Muna  Mbuthia:  Wzee  walioko  leo  kuna  tuseme  kwa  mfano  mzee  wa  lRika  la  baba  yangu,  wazee  wa  kijiji  kuna

wazee warika la baba yangu hata ingawaje baba yangu amefariki na wanajuwa vile waliishi........................

Com. Raiji:   Nafikiri ile jina com. kwa ile swali ni kwamba sasa  tukitoka hapa tuseme tunaenda  kwa  wazee  tutakuta  wazee

wanaume tu au tutakuta mchanganyiko wa wanaume na wanawake?

James Muna Mbuthia:  Wako, wako mchanganyiko.

Com.  Raiji:  Tumesikia.   Inaonekana  wakina  mama  hawakubali..........  sasa  ile  mwingine  atakuwa  ni  Bwana  K.H.  Biwott

ambaye atafuatwa na James Maina. Bwana K.H. Biwott karibu.

K.H. Biwott:   Asante sana.  Mimi naitwa Hosea Biwott.  Maoni yangu ni nafikiria ni kama tano hivi:-

Ninataka  kwa  Constitution  ile  iko,  ama  ile  itakuja  tujue  functions  za  councillors  za  functions  za  MPs.   Sasa  hivi  wanafanya
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general work.   Na  tukiona hawa akina mahali tunaita watu tunataka  shilingi,  tunataka  shilingi,  tunataka  shilingi  tunataka  hii  na

kwa kazi mingi sana  mpaka  hawa  wanataka  pesa  nyingi  saidi  kuliko  ile  iko  kwa  Ex-chequer.   Sasa  functions  zao  zijulikane

vizuri.

Electoral disputes inatakikana kama mtu ni councillor wameshindana na moja anasema kulikwa na shida hapa na pale.   Ijulikane

kabla ya miezi sita ijao kwa wabunge ijulikana ya mwaka moja ujao kwa sababu tunaona saa  zingine inakaa mpaka kama junzi

nafikilia mwezi jana kulikuwa na councillor alisemekana is not validity elected.   It  is very interesting. Vile inakaa mpaka mwaka

tano mtu anasemekana hakuchaguliwa.  

Kuhusu  Constitution  making:  Maoni  yangu  ni  hivi  inatakikana  isiwe  iki  change  kwa  Parliament  ama  wambunge  peke  yao.

Kwangu  ni  hivi  maneno  ya  constitution  inakunja  tengenezwa  na  wananchi  halafu  inaenda  Parliament  kupitzwa  tu.   Maneno

kuhusu shamba ama mashamba ama ile tunaita natural resources,  nafikilia maoni yangu ni  hivi,  kama  mtu  amepewa  title  deed

nafikilia ni jukumu la selikali kuangalia ya kwamba huyu mtu ako na title  deed,  naye  ako  na  jukumu  ama  responsibility  kuwa

anatengenezea uma ama serikali hiyo what we call resource so that baadaye mtu atasemekaana ana-produce tusiwe tu tukisema

tunataka serikali itufanyiwe hii, tunantaka watu wawe wakifanya kazi.  Mtu akipewa shamba na hatumii vizuri na hiyo irundishwe

kwa  serikali  halafu  ama  apewe  shamba  kidogo  kama  alikuwa  na  shamba  acre  mia  moja  na  hawezi  kutumia  vizuri,  apewe

shamba acre kumi aonekena anaweza kutumia.

Freedom  of  Religion:   Mimi  ni  Mkristo.   Lakini  kusema  kweli  tulazima  tuangalie  freedom  of  Religion  ya  watu  wengine  na

tuchunge tusiwe watu wengine in the process ya kusema tunataka maendeleo ama development.  Sasa tutengeneze in such away

that constitution hiyo inachunga kila mtu, inachunga hata Ngonya wa Gakonya in a way tukipeleka yeye kotini kwa sababu ya

kusema  au  kufanya  kitendo  fulani  anaweza  kufungwa.   Lakini  isiwe  ili  awekwe  anawekwa  huko  anatolewa,  anawekwa

anatolewa, kwa sababu hakuna kifungo yenye inaweza kufunga yeye. 

Education:  Inatakikana tuwe na basic rights za watu wenye wanaonyesha ujuzi mwingi wawe hiyo innovations iwekwe katika

Katiba.  Halafu ifanye maendeleo yetu iende juu.  

Ya mwesho elections ya mwaka huu na comission, hiyo si kuhusu Katiba. Election ya mwaka huu au mwaka ujao na kazi yenu

commissioners, zisihusikane.  Kazi yenu ni tofauti na kazi ya Election ni tofauti.   Election ifanyike vile inatakikana na kazi yenu

muendelee kufanya mpaka sisi turidthike. Asante.

Com. Raiji:  Jiandikize Bwana Biwott.  Jiadikize hapa tumesema asante.  James Maina.  Atafuatwa na Kenneth Sang.Halafu na

Pastor nafikiri ni kimagure or something kutoka sigoo.  Asante.

James  Maina  Ngari:   Asante.   Jina  naitwa  James  Maina  Ngari.   Na  yangu  ni  tofauti  na  maoni  ya  watu.   Tofauti  kabisa.

63



Yangu ya kwanza ni kushukuru wanakamati hawa wazee wameteuliwa, waje watusikilize.  Mimi yangu nilipigania uhuru wakati

wa Mau Mau.  Ama sisi tulipigania uhuru. Lakini serikali ilikuwako ya marehemu tulisahauliwa na wakakti  tuliposahauliwa naye

ya  mzee  wetu  tumesahaulika.   Sasa  si  tunauliza  sisi  tulipigania  uhuru  na  sherikali  ile  ya  mwingereza  ilisema  ya  kwamba  sisi

tungepatiwa pesa  ambazo  za  kutulipa  vile  tulikiwa  tumekaa  katika  detention.   Wengine  walihamishwa  na  GDO,  na  wengine

wakahamishwa na DCO sasa tunauliza pesa hizo na tunasikianga serikali ya iingorezaililipa zilienda wapi?

Mimi nina akiliza Koibatek,  mkubwa wa Koibatek  katika wale watu ambao walipigania uhuru.   Na  ningetaka  kuelezwa  kwa

sababu nitawarudishia majibu.

Ningesema hivi chiefs act ama machifu hawatakiwi kuisha.  Maana yake ni hii mimi ni mwanakamati wa chief.  Natunasuluhiza

macase mengi sana,  kwa mfano kwa mwezi tunazuruhiza kama kesi  thelathini.  Zile ambazo zingeenda kotini na  tunaona  chief

ikikuiza chief act ikikuiza ama chief akuize, watu wengi sana watakuwa mikora.  Na hakuna mwenye duka atakaye uuza dukani

hapa itanyanganywa vitu na mikora.   Nanikisema hivyo najua ya  kwamba watu wengi wanjajua hiyo ni kweli.   Kama hakuna

chief mtu atakunyanganya mali yako na hakuna mahali utashitaki.  Kitambo ufike police kilo meter ishirini, wewe umeuliwa.

Yangu ya tatu na ndiyo mwisho, ni mashamba katika Kenya watu wengine wana mashamba hectare 6,000.  Na  mwingine hana.

  Hata  point.   Sasa  nilikuwa  nauliza  hii  commissioner,  nyinyi  mmekuja  kusikiliza  sisi  mimi  maoni  yangu  ilikuwa  nataka

kutengenezwe  sheria  mtu  asifikisha  acre  hamsini  katika  Kenya.   Ikiwa  chini  ya  hiyo  basi  sisi  zote  tutapa  ma  acre  haidthuru

angalau  mpate  acre  kumi  mwingine  apate  acre  ishirini  kuliko  mtu  moja  katika  Kenya  awe  hectare  6,000,  hapo  tunaona  ya

kwamba  huyo  ndiye  alipigania  uhuru.  Na  sisi  tunapojiita  uhuru  tunapigania  uhuru  hatuna  hata  msumari  ya  mchanga.   Hata

nikisema hapa tulipagania uhuru wengine ni kucheka.  Kwa sababu mimi hata ukininagalia watoto wangu hawasomi kwa sababu

sina kitu.  Mali nilikuwa nayo wakati wa ubeberu ili kwisha.   Sasa  yangu ilikuwa ni kuwashukuru na kwa hivyo kama hii sheria

itapitishwa ni vizuri sana.  Kwa  sababu  sisi  tuliuumia  na  hatuna  kitu  tulipewa.   Kwa  hivyo  mkitukumbuka  ni  sawa.   Asanteni

wazee.

Com. Raiji:  Jiandikize.  Kenneth Sang nilikuwa nimekuita. Halafu utafuatwa na Pastor nafikiri hiyo ingine sijui lakini wa kutoka

sigora Box 104 ....

Kenneth  Sang:  Chairman  ya  hii  Commission,  Joint  Secretaries,  kwa  majina  mimi  naitwa  Kenneth  Sang  kutoka  Turongo.

Yangu ni kuhusu mambo ya rent.  Mimi naweza sema hivi, any minerals and national resources  found in the land should benefit

the community residing within.  

Land ownership should not change, but planning should be effective in that any land found not fully utilized should have a penalty

or taxed.   Hiyo itamaanisha kama wewe kama uko na shamba na hutumiwi haina maana kuwa na shamba  kama  hutumii  hiyo

shamba kamilifu.  Na itaamuza watu kama watu wanalima kama wanawekwa tax ni lazima kila mtu sasa  atatumia shamba lake
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mpaka liwe kamilifu.  Kwa hivyo ningeomba katika hii sheria iwekwe dani any unutilized farm should be taxed so that people

should wake up and fully utilize the land.  Sababu unakuta mtu alipewa shamba na inakuwa  msitu  hakuna  kitu  chocho  katika

hiyo shamba na yeye anasema mimi ni mwenye shamba.   Na  kuna mtu mwingine iko pahali ingine hana shamba na angependa

kufanya kazi na hana shamba.  Kwa hivyo ikiwekwa tax or certain penalty mtu ataamuka na kufanyia shamba kazi.   Kwa hivyo

ningependa kwa hii sheria mpya inatakikana iundiwe hiyo pia iwekwe ndani.

Mashambs yaliyotengwa na serikali:  Kuna mashamba yanaitwa Public Utilities ndiyo unakuta sasa  watu wanafanya  grabiosis.

Watu wana grab everywhere.   I  know in Kenya hata tungeganyiwa mashamba haiwezi tosheleza sisi.  Hata  tukigawizwa  hata

Mount  Kenya  kwenye  snow,  shamba  haiwezi  kutosha.   Kwa  hivyo  reserve  hii  mashamba,  haya  maplots  in  town  ziwe  za

regulation plots or  public amenities in future.  It  is not a must that we must  share  everything  at  this  particular  time.   Si  lazima

tugawanye  mpaka  tumalize.   To  those  the  future  will  be  there  and  they  will  also  require  to  use  for  that  time.   Kwa  hivyo

tukigiwanya kwa wakati huu kila kitu na taabu tunaendelea kuzaa watoto hiyo watoto  wetu wataishi wapi?  Kwa hivyo mambo

ya shamba hata tugawanya Kenya yote haitatutosha. Kwa hivyo tutenge hizo maplots kwa towns ziwe ya regulation somebody

will come up with an idea on how to utilize such a plot in that period.   Kwa hivyo tuchunge sababu ni lazima tuendelee kupate

hizo  maplot  ziwe  za  kwa  town  ziko,  kwa  rizafu  au  centres  for  future  use  and  plan.   Hata  iko  research  ina  kuta  resaearch

inaweza kosa plot ya kufanyia research.   Sasa  nani atatowa shamba lake.   Hakuna mtu atasema hii nilipewa na ni haki yangu.

Kwa hivyo yangu nimemaliza hapo.

And areas in land which cannot be ,  may it is rocky or  it tilted in a way that it cannot be  developed should be planted.   There

should organizations such that would oversee such areas.  Tupande miti, au tuone tumehifadhi kwa njia mzuri.

Ya mwisho Bwana Commissioner ni  kuhusu  serikali.   Mimi  ningependelea  tuwe  na  majimbo.  Maana  yake  hata  ukichunguza

katika historia majimbo ilikuweko lakini sababu watu walikuwa wamependelea kuwe na chama moja ili kuunganishe Wakenya

wote,  lakini sasa  tuwe-adopt  mambo ya multi-party whereby we have so many parties.   So  I should feel that even Majimbos

should be tried,  hakuna makosa,  maana yake  najuwa watu kusema majimbo, watu  wanaona ukabila.   It  does  not mean that

we  should  we  should  be  displaced.   Other  brothers  and  sisters  who  are  with  us  hapana  inamaniza  kufuata  zile  kanuni  za

majimbo.  Kama we ni mtu ulitoka Rift Valley na ulienda Central Province sasa ulipendelea hiyo region unaenda huko.   Sababu

tunaambiwa ya kwamba ...........(inaudible)  proposals  of Regional Assemblies,  Regional Governors,  na hiyo inamaanisha kuwa

na services closer to the people.  Sio mambo ya ukabila hatutaki hiyo. Tunasema tu services ziwe karibu – zikaribie wananchi.

Otherwise Bwana Commissioners thank you very much for that time you have given me.

Com. Raiji:  Thank you very much.  Please register yourself.  Pastor.

Pator Paul Ruto Kimaiwa:  My full names are  Pastor  Paul Ruto Kimaiwa.   I  come  from  Singoro  –  its  a  place  where  you

cannot  with  your  4-wheel  drive  in  our  Koibatek.   I  wish  you  visited  the  place.   Commission,  Commissioners,  and  Madam
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Commissioner, I want to thank you for this time that you have come to hear the views of the people.   And my prayers  for this

commission, is that it will go ahead to finish its task because  we have seen in the past  so many commissions which have been

instituted have not finished their work or have been terminated prematurely.  Well, I will present to the commission the preamble

as  I  read  one  of  the  preambles  of  Swiss  Constitution  which  is  very  good  and  it  start  in  the  name  of  God  Almighty.   And

precisely this preamble will show whom we honour as  God in this country.   And I have also attached a copy of  the  National

Anthem of the Republic of Kenya, because in this Anthem the beginning it says oh God of all Creation so for this reason I see

that when we put God in the first place we will have a good footing to carry on.

Well my suggestion to this Commission is that I want to talk on the Executive.   I  want  to  suggest  to  this  Commission,  in  the

choosing of the President that the President can be choosen from any citizen of good quality towards  a good leadership quality

and not a must that we must be a member of Parliament.  Because we have many people  who can qualify to be  members who

can be President  but they are  not members of Parliament.   Because sometimes I want to add on  this  because,  choosing  of  a

member of Parliament is local politics but when we go to choosing a National Leader it matters, alot and it is not a must that you

be member of Parliament.

Yet again  on  the  Presidency  I  wan  to  suggest  that  section  14  of  this  old  Constitution  be  deleted  completely  from  the  New

Constitution.  Because these Constitution all the time when the President  in elected and all members of Parliament they vow to

protect  the constitution and this section 14 wishes no Criminal Proceedings should be brought  agianst  the  President  gives  the

President  the  Right  to  violate  the  same  Constitution  of  Kenya.   This  is  call  also  the  impeachment  of  the  President  when  he

commits a crime according to the laws of Kenya.

I want to go to Parliament.  I wan to say that the Parliament should be independent from Executive interference. 

Com. Raiji:  One minute.  

Pastor Paul Ruto:  Okay.  I said Parliament should be independent and Parliament should have the powers  to choose the AG

and the Controller and Auditor General.  The system of the Government I am suggesting that we have the same unitary system

of Government.  On the choosing of leaders, mostly in a Constitution say we need the qualifications, I want to add the qualities

of a good leader  who should be honest,  God fearing, incorruptible,  faithful as  in Numbers chapter  18 verses   18 –  23  where

Moses was told to choose good leaders of good qualifications. 

 Freedom  of  worship:   The  New  Constitution  should  be  very  fair  as  to  whom  we  Worship.   And  I  suggest  that  the  New

Constitution should outlaw Devil Worship in Kenya as it has come to the knowledge of the previous commission in Kenya that

Devil Worship is alive in Kenya.  Because it is not Godly.

On Section 14 of the Bill of Rights.
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Com. Raiji:  Last point.

Pastor Paul Ruto:  Ya.  I am suggesting that the New Constitution should retain the Bill of Rights intact as  it is in the old.  Give

me to say the last on the Civic Education:  I  say this should be a continous process  in the country and should put in the school

curriculum and also Police Officers should be taught Human Rights in the college as  part  of  the  Civic  Education  Programme.

Thank you.

Com. Raiji:  Asante sana Pastor.  Please get yourself registered.  Can we now have Evans Kosgey ambaye atafuatwa John K.

Kiproti.

Evans Kosgey:  Thank you.  I only have just one thing to add.  Already I had said my group presented .........

Com. Raiji:  State your names.

Evans Kosgey:   Evans Kosgey. So I and my friends have written a presentation which has been given put out I only want to

stress  one point and that concerns the Election date.   the Election date  should be fixed even if the New Constitution.   This  is

because at the moment our country is experiencing alot of uncertainities and perhaps alot of fears be  to the fact that one section

of the country epecially the party that is in power that the election must be  held next year,  while all of us know the election are

due  this  year.   So  to  prevent  such  eventualities  in  future,  I  would  like  to  suggest  that  the  Election  date  be  fixed  in  the

Constitution.  Like in the United States  of America if I am not wrong, the Election date  is always fixed to the first Tuesday of

every November.   So  I  would  like  us  also  to  emulate  the  same  process  where  we  know  the  Election  date.   Of  course  the

extension of the current Parliament is actually a breach of section 59 part  5 of the current Constitution of Kenya.   The current

Constitution of Kenya we have at the moment has been serving us for almost four decades  and I don’t see  why we should not

go  on  for  the  next  six  or  five  months  before  the  current  process  is  over  with  the  old  Constitution.   So  my view  is  that  the

elections – so the date should be fixed or we can continue with the current Constitution. 

 My question was it actually concerns the CKRC itself.  The moment the CKRC said it could not complete the drafting of the

Constitution  in  time,  we  saw  alot  of  noise  made  by  KANU  to  the  extent  that  we  cannot  hold  elections  in  the  current

Constitution.  That is election will be held after the completion of the one we are  trying to make right now.  So my w orry and

fear  is  that  it  seems  KANU  has  a  pre-determined  mode  of  constitution  or  they  have  a  hint  of  the  kind  of  Constitution  that

CKRC is going to draft.  So KANU being a political party and on interested party in politics of this country,  I am sure it has a

hidden motive and I am also sure the CKRC may not very honest  in that.   So  I would like  th  Honourable  Commissioners  to

may be eleviate my fears or prove me right that we don’t have a predetermined Constitution we are going to make .   Otherwise

thank you.

Com. Raiji:  Register yourself, but I want to assure you and everybody else there is no constitution pre-determined other than
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that is going to be formed with the materials that we are  gathering from here and elsewhere.  If other  people  have theirs outside

the commission that is their constitution but the CKRC has not drafted any constitution because it will draft  after we have heard

everybody and we have collected all these materials.   Thank you.  Next  person after Bwana Kosgei  is Jona Kiprop.   Alienda

wapi?  Kama  Jonah  hayuko  –  ni  wewe  Benjamin  Kimitei.   Tutakuita  hebu  tumalize  list.   Joseph  Maina  anafuatwa  na  Colin

Kiptoo.

Joseph Maina Ndegwa:   Asante sana Bwana Commissioner,  Joseph Maina Ndegwa.   Kwa  anjili  ya  kufika  hapa  ili  mpate

kushika  maoni  yetu  kuhusu  nitazungumza  kidogo  kuhusu  Katiba  ambayo  mnatarajia  kuandika.   Ya  kwanza,nio  kwamba   ni

kuchangia tu maana pengine yale ambayo mimi nitazungumza pengine yamezazungumzwa na wengine ambayo waliongea hapo

mbele, ni ya kwamba kila mara tunasikia kwamba tunataka kumaliza umaskini katika Kenya.   Lakini hatujaambiwa ya kwamba

njia ya kumalisha umaskini ni njia gani? Lakini tunatangaziwa serikali itamaliza umaskini Kenya.   kwa  maoni  yangu  ninaonelea

hivi katika Katiba mpya kumaliza umaskini ni ya kwamba watu walimaji wawekwe mtisha kwa ajili ya kazi iile yao wanafanya.

Kwa  mfano  kama  na  upande  ambao  waliongea  Pamba  serikali  iwe  tayari  kununulia  wale  mazao  yao  nawe  serikali  itajuwa

mahali ya kuuza.  Ikiwa ni pande ambao inalimwa mahindi kama sehemu hii yetu basi  tuwe tukinunuliwa nafaka zetu hii ni njia

moja  ambaye  ya  kumaliza  umaskini  kuliko  kuzungumza  maneno  kusema  rudini  huko  mashambani  mwende  mukalime  halafu

maskini  ukwisha.   Ni  ikiwa  mumeshanganya  kazi  hiyo  yote,  hakuna  dhawabu  lolote  la  maana.   Jawabu  yoyote  ambalo

linapatikana maana wewe utabaki na mazao yako hakuna mtu wa kununua. Kwa mfano kama nchi za mbali tunaona  zinakuja

kutusaidia  hapa  kwa  chakula  kwa  mfano  kama  America.   Haja  yao,  wanawambia  wananchi  wao  wafanye  kazi  kwa  bidii

walime mahindi na ngano na mchele lakini  wanafanya  hivi  wanakuwa  na  mulango  miwili,  mlango  wa  kuingiza,  na  mlango  wa

kutoa.  Kwa hivyo yale mahindi  ambaye nafaka ililimwa mwaka uliopita ndiyo ambao inatolewa.  Na ile ingine inakuja.  Hakuna

wakati  hata mmoja wakulima wanasimama ama kunawa maskini maana wanafanya kazi kwa  bidii.   Nafikiri  yangu  hi  hayo  tu

pengine ikiwa yamezungumzwa mengine, hayo ndiyo mimi nilitaka kuchangia, kuweka sisitizo ili muweke katika Katiba  mpya.

Halafu isimamie njia mzuri maana kama hapana iko kwa Katiba hakuna kazi ambayo inaendelea.  Asante.

Com. Raiji:  Jiadikishe hapa mzee.  Colin  Kiptoo  ambaye  ni  mwanafunzi.   Hayuko.   Sasa  tumemaliza  wale  watu  walikuwa

wamejiadikiza na kusema kwamba wanataka kutoa maoni. iko mtu ambaye  amejiandikisha  ambaye  hajasikia  jina  lake,  ainue

mkono.  Hakuna.  Iko mtu yeyote angetaka kuzungumza? Ni wagapi inua mkono.  Hata wawe unataka utakuwa number 1,  2,3

kwa sababu sasa in kufunga tunafunga, tunapatia mtu dakika mbili azungumzie ile muhimu na ile ambao labda haijazungumziwa

tena.   Okay.   Utaanza  na  jina  lako,  uko  na  memorandum  tutasoma,  dakika  mbili  utupatie  ile  muhimu ambayo  unataka  tutie

manani zaidi.  Lakini memorandum tutasoma, tutachukuwa.

Benjamin Kimitei:  I am Benjamin Kimitei, I went out briefly,

Com. Raiji:  Umepitiwa lakini ni sawa tu tumekuta hatujafunga.
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Benjamin  Kimitei:  I  want  to  just  say  what  may  not  have  been  said.   On  the  land  I  wish  to  recommend  that  the  land  be

ultimately owned by the state, the local community, and the individual.  The Government of the day should only play the role of

a facilitator. The Government should have no power to control the use of private land, except in Urban Areas.  The Constitution

should provide and state the maximum amount of land an individual person is allowed to own and I recommend that it should be

a hundred acres  maximum.  Other  land which excess  should distributed to people  who do  not  have.   Non-citizen  should  not

own land except on lease basis for purposes of investment.

The procedure  of transfer of land be simplified by decentralizing the Commissioner of  Lands  Offices  to  the  District  level  and

possible to the Divisional level.  The powers  of the Commissioner of Lands should be limited  only  to  a  facilitator,  facilitation.

Land Transfer charges should be minimized to the lowest.  Processing of Lands Transfers documents and language used,  should

be simplified to the convenience of the parties concerned.  Both men and women should have right of access  and ownership of

land. For example men and women should have a right of land inheritance and purchase.   Should not only be for men but also

for women.  There should be restriction in individual ownership of land anywhere in Kenya but,  to that except  those who own

land legally in various part  of the country presently should  be  allowed  to  own  land  and  be  counted  as  members  of  the  local

community.  

On Education, I concur with those who have said that Primary Education should absolutely be free from any levies whatsoever.

Com. Raiji:  Nilikuwa nimesema useme ile ambao haijazuguziwa.  Ile imesemekana mala nyingi.

Benjamin  Kimitei:  Yes.  I  want  to  add  something  that  the  Government  should  re-introduce  the  Kenya  School  Equipment

Scheme  and  provide  funds  for  the  purchase  of  basic  learning  materials  for  teachers  and  pupils  at  primary  level.  And  at

Secondary level, the Constitution should provide that the Government set  aside funds to pay full school fees from form one to

form four, for students from poor families upto to 50% of individual school students enrolment.

Com. Raiji:  One minute.

Benjamin Kimitei:  Finally local Authorities should be made to use part of its income to give bursaries to secondary schools in

the areas of  jurisdiction. Schools in areas enstawed with a first natural resources  should be given a chance of teaching children

and conservation of  those  resources  through  inclusion  of  courses  in  the  curriculum  of  those  schools.   The  others,  are  in  the

memorandum.  Thank you.  

Com. Raiji:  Okay Benjamin.  Number 2 alikuwa nani ni wewe.  Ingia hapa.

Samson Tumo:  Thank you Chairman, Samson Tumo from .....................(inaudible)  
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Thank you Chairman, the Commissioners for giving me this opportunity to say something  also  as  a  Kenyan.   I  feel  confident

when  I  stand  like  this  knowning  that  I  am  in  a  country  of  divinity.   So,  the  area  that  I  would  like  to  look  into  is  about

employment.  As per education again, we see  in most cases  especially in employment of for instance those who are  employed

say in the police, army, in most cases people are given the requirements for the same time which is very much discriminative :-

I  know  good  health  is  one  of  the  thing  which  is  required  for  one  to  be  employed.   But  I  don’t  know  there  is  an  area  of

opportunity,  a problem whereby one has to know – as  actually affected by something like let us say they normally like to say

they want somebody having 120 kilograms and 5 ft 3 inches.  This is very much discriminative to somebody who is short  like

me.  I don’t be employed because of that particular size of my body in which I am discriminated in that particular sense.   I  am

not belong to the disabled and I don’t belong to those  who have other opportunities of that height.  Therefore in our Laws we

need to have that to be put in force because it is discriminative  to many.  And may be one has the qualification of education but

because of that one minor thing, it is not taken to be very serious.

So you can see the opportunity, development of the size of a person and that is natural in which it is against the Will of God to

be discriminated because of that, because it is natural.   So  I could be believe if it is possible to be  reduced to even – because

the form four level who are  leaving are  the young fellows who may not reach even that height.  Therefore if it is possible they

can just make something which is reasonable. 

So one problem which is there,  people  have failed to play the place of patriotism in Kenya.   We should be very much  proud

and say if we love this country.  We should change our minds, our act so that we love the country.  There is no love there.   One

is these: -

When our country got independence in 1963 our National Flag was raised.

Com. Raiji:  Please give some kind of proposal because we are in the business of re-writing the Constitution tuambie tuandike

nini.  

Benjamin Kimitei:   Alright, alright –  so  what  we  need  to  write  is  people  to  recognize  the  values  of  our  National  Anthem,

which we sing always and we seem not to interprete. We seem to sing always without interpretation.  It  is a prayer  in which we

have forgotten even God is there.  So recognition of God  also should be there even in our Laws so that we know that we are

the children of God.   Therefore I think that one  is  very  important.Citizenship  we  are  sorry  that  people  are  not  patriotism.   I

mean patriotic.  

Com. Raiji:  Last point.

Benjamin  Kimitei:  Another  one  is  about  the  Constitution  which  we  are  just  writing  now  we  do  not  like  in  future  the
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Constitution  which  will  lie  there  without  being  used.   So  we  need  our  Constitution  to  be  implemented,  monitored,  and  also

evaluated.  

Also on the issue of land I think many have said this one,  we need to improve the same early areas,  instead of looking into the

lands which are very suitable for farming and whatever,  we are  not improving.  These days we are  looking for the fertile areas

only.  

On the issue of Human Rights:  we need to remove fear which are  just within the minds of people.   Why?  The reason is this:

An opportunity – may be you are  not rich, so you can be stepped  on,  you don’t have any right, you don’say something even

somebody can take anything from you and you have got no claim.  So this is something which very serious.   So  we need when

somebody is in Kenya, he should know that he is in Kenya.  

Com. Raiji:  I  think that  was the last one.

Benjamin Kimitei : So let me finish by saying this issue of depending on foreign aid like IMF,  I think it is becoming something

like a song.  We did not hear very much during those days when our country was still fertile, because  of  corruption  we  have

finished ourselves.  I think in our laws we should look into that.  Because we would like to live in Kenya, on the soil we call ours

  - whatever we have set for it we get our rights.  Like we are  not getting our dues when we produce maize, we produce milk,

we produce but we are not getting the records of that.  So with there few remarks I say Sir, I have said something.

Benjamin Kimitei:  Thank you for your contribution, please have it registered.  Wa mwisho alikuwa wewe.

Johana Kaitany: Asante sana Bwana Commissioner.

 Com. Raiji::  Sema jina kwanza.

Johana Kaitany:  Mimi ni Johana Kaitany.  Asante sana Bwana Chairman tumesikia nyinyi kwa umbali lakini leo mumetufikia.

 Ile kitu tungependelea tumekaa kwa corrupt  country  na  ile  kitu  tungetaka,  tungetaka  President  yule  atakayechukua  kiti  awe

Economist.  Kwa  sababu  ukienda  kwa  serikali  hata  ile  mtu  wa  kiwango  ya  chini  anaambiwa  kwenda  nunua  dawa.   Sasa

unashindwa  is this an existing Government?  

Tena tunasema tulipata Uhuru, naiko wazungu ambao wako na mashamba mengi na African wengine hawana hata moja.   For

example hapa kwa mtu mmoja wa Nakuru hayo ni mashamba mengi na African wanaumia.  Hawana hata chochote.  

An  Asian  hapa  Kenya  alipatiwa  chance  mingi  ya  kufanya  kazi,  biashara,  na  anachukuwa  pesa  zetu  nje  sasa  unashindwa
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mwafuka hawezi hii kazi yote?

Na tena ile kitu tungetaka hii mtu wa ku own mali nyingi kama karibu ya District mzima,  sasa  hata  mtu  ameadikwa  kazi  hata

ikifanyiwa assess hata ya mshahara, hawezi pita hiyo mali yote amechukuwa mwenyewe.  Ni hayo tu.

Com. Raiji:  Asante sana Bwana Kaitany, sasa tulikuwa tumesikia wale wote walikuwa wamejiadikisha na hata wale walikuwa

wamejiandikisha tukaona wanne, nafikiri wewe umekuja umechelewa Bwana I am sorry tuko na............(inaudible)  nafikiri sasa

tumefika mwisho wa kikao iki rasmi na tungetaka kuwarudishia asante sana wale watu walikuwa na sisi kutoka asubuhi mpaka

saa  hii  nawaona  hapa,  na  wale  wote  wamechangia  kama  labda  ukifikiria  mambo  fulani  ningetaka  kuwajuliza  ukiwa  na

memorandum unaweza hata kutupatia sasa,  au kupatia coordinator  wetu hapa Bwana Tuikong au  watu  wengine  kwa  sababu

bado tunaendelea kuchukuwa maoni na hata tunatembelea sijui kama district hii tuko na kikao kiingine kimebaki?  Do we have

another sitting in this district..   Tarehe  tisa  iko  Equator  kama  ukifikiria  jambo  lingine  au  hujapata  nafasi  unaweza  kutupeleka

hapo.   Kwa  hivyo  sasa  kabla  hatujafunga  tutamuuliza  Bwana  Tuikong  hapa  atupatie  tu  neno  moja  na  kutangaza  kile  kikao

kumetoka halafu tutatmuita Reverend atufungie kwa maombi kwa  niamba  ya  Commissioners  tuko  nao  hapa:   Salom  Muigai,

Domiziano Ratanya, jina langu ni Riunga Rainji, tunafurahi sana kwa sababu tumesikiliana kutoka asubuhi mpaka saa  hii nasasa

mutatusamehe kwa sababu tumeshirikiana turudi kwa sababu wiki ijayo tutaendelea na vikao,  hatujamaliza.  Kwa hivyo asanti

sana na Mungu azidi kuwabariki wananchi wa Koibatek na hasa watu wa Constituency hii Eldama Ravine.  Okay.

District Co-ordinator  – Mr.  Tuikong:  Basi wageni wetu tumeshukuru sana kwa sababu mumetembelea imekuwa kikao  kizuri

kabisa, tumefurahia tangu asubuhi mpaka wakati huu, na tunasema pongezi sana kwa kazi yenu ambayo mumetekeleza kwa ile

standard  ya  juu.   We  are  really  very  thank  full,  kwa  sababu  kwa  kazi  ile  imefanyika  hapa  Koibatek.  Tangazo  wananchi  ni

kwamba, bado tuko na siku ingine ambao maoni yetu yanaweza kuchukuliwa, na hiyo ni tarehe tisa mwezi wa saba   -  Tuesday

tutakuwa Equator  Primary School kuanzia saa  mbili asubuhi.  Ningeomba  nyinyi  mjiandae  wakati  huu  kuanzia  saa  hii  mpaka

siku hiyo muandike memorandum yenu ili usipopata nafasi, unaweza kupeana memorandum yako na ikasikizwa.  Basi kwa hayo

nitaomba  Reverend  Ezekiel  tafadhali  Reverend  alikuwa  ametufungulia  na  maombi  Ezekiel  kuja  utufungie  na  ni  asante  sana

wananchi kwa kuwa mumekuwa watulivu kuanzia saa ile mpaka wakati huu.  Asante.  Ezekiel

Ezekiel:  Prayers:  Tusimame pamoja:  Baba katika jina Yesu mchungaji wa maisha yetu tunakushukuru kwa ajili ya kazi yeye

ambao tumekuja changia maoni yetu, tukikuhitaji mambo hii yote mpaka itakapokamilika, uwe pamoja na viongozi wetu ambao

tumewachagua.   Wakati  huu  Mungu  wetu,  ningeweka  mikononi  mwako  hawa  wageni  wetu  kuanzia  Chairman,  wote

wanashughulika kwa jambo hili, uwe pamoja nao wanapoenda katika safari yao uwe driver  wa gari zao,  na hata wananchi wa

hapa Eldam Ravine uwe pamoja nao pia wanapoelekea nyumbani.  Tunakushukuru kwa maana tulipoongea pamoja hatukupata

shida yoyote tangu mwanzo umekuwa pamoja nasi mpaka wakati  huu Mungu tungeamini ya kwamba utatuwezeza  kuunda  ya

Katiba ya kulinda nchi hii, kuwa  na  Katiba  ya  kuleta  amani,  kuwa  na  Katiba  ya  kuleta  upendo,  na  mawasiliano  ya  kutosha

wananchi  wa  Kenya.   Tunakushukuru  Mungu  wetu  kwa  mipango  hii  tukiamini  utatuongoza,  tukiweka  mikononi  wale
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wanashughulikia  kutoka  Chairman  Ghai  na  wale  wote  ambao  wanashughulikia  mpaka  President  wetu  na  wale  wote  ambao

wanashughulika watoe maoni safi kwa mioyo yao, bila kushurutiskwa, bila kulazimishwa, kwa njia zote, katika jina la Yesu yule

mkombozi wetu.  Amen.

The meeting ended at 5.50 P.M. 
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