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Present: 

        Com. Pastor Zablon Ayonga
        Com. Zein Abubakar
        Com. Phoebe Asiyo
        Com. P.M. Wambua

Secretariat staff in attendance:

        Fatuma Jama                        Programme Officer
        Makomere Wambeyi                Ass. Programme Officer
        Lydiah Moraa                        Verbatim Recorder
        Elijah Ndagula                District Cordinator

Elijah  Ndagula:   Commissioners  wetu  wa  Constitution  of  Kenya  Review  Commission,  viongozi  wa  Kabarnet,  Baringo

Central,  wananchi  watukufu,  leo  ndiyo  ukingo  wa  kazi  yote  ambayo  tumekuwa  tukifanya  kwa  sababu  ndiyo  siku  ambayo

Commissioners watakuja kuchukua maoni yetu kama watu wa Baringo Central,  ili kutumia  kwa  kuchangia  uundaji  wa  katiba

mpya ya nchi yetu.

Kwa hivyo kama inavyokuwa desturi  yetu, tutaanza mkutano huu wetu kwa maombi.  Kwa  hivyo  ningempa  nafasi  hii  Pastor

yeyote, mama kama anaweza kutuombea, atuombee ili tupate kuanza mkutano huu wetu wa kuchukua maoni.

Mama  Elizabeth  Chesire:  (Prayer):   Tuombe.   Baba  wetu  wa  mbinguni,  muumba  wetu,  Baba  wa  Mwokozi  wetu  Yesu
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Kristo, tumekuja miguuni pako mungu wetu asubuhi ya leo,  kwa tarehe ya leo,  mwezi huu wa saba  hapa,  ofisi yetu ya County

Council Baringo Central.

Mungu  asante  sana  Baba.  Asante  kwa  ulinzi  wako,  asante  kwa  uongozi  wako  mwema,  umetuongoza  tangu  tuzaliwe  sisi

wakubwa na wadogo.

Sasa Mungu wetu, sisi tuko hapa kama watoto wako na tena kama viongozi wa kuja kushughulikia mambo ya katiba yetu ya

Kenya nzima.  Sasa Mungu wetu tunakuja miguuni pako kuuliza usaidizi wowote kutoka kwako, mawazo yote mazuri kutoka

kwako, halafu sisi tupate kutunza nchi yetu ya Kenya, kwa uwezo wako na uongozi wako mwema.

Sasa baba yetu asante kwa viongozi wetu wale umewatuma kutoka mbali, umewapa kazi hii kuongoza, uwalinde na

kuwabariki.  Na tena hata tunakumbuka Rais wetu mahali popote alipo, msaidie na kumbariki, kwa maana yeye ni kiongozi wa

Kenya.

Mungu tubariki sisi zote, hata wale wangali bado wanakuja, waongoze na umpe kila mtu ujasiri ya kusema maneno ya kutosha

sisi zote tuseme Amina.  Mungu wetu ninaomba hayo machache katika jina la Yesu Mkombozi wetu.

Elijah Ndagula:  Kama vile mnavyojua, Tume ya kurekebisha katiba ya Kenya wakati huu inazunguka katika nchi yetu

kusanya maoni ili kuchangia kwa kuunda katiba mpya ya nchi yetu .  Wakati huu wameshazunguka katika provinces zote na

mkondo huu ni wa Rift Valley Province.  Halafu baada ya kumaliza Rift Valley, ambako tunatarajia itakuwa wiki ijayo,

wataenda upande wa Western Province ili wamalize kazi hiyo ya kusanya maoni kutoka kwenye constituencies.

Baada ya hayo wataenda kukaa chini na waandike katiba mpya, wakitumia maoni ambayo mtakuwa mmechangia kama

wananchi katika kila constituency yetu nchini.

Kwa  hivyo  kama  sijawapa  Commissioners  nafasi  hii  waendelee  na  kazi  yao,  na  wafanye  introduction  halafu  waanze  kazi,

ningependa tu kuwajulisha kwamba tuko na committee ambayo inaitwa Constituency Constitution Committee, yaani 3C,  ambao

wamekuwa wakinisaidia kufanya kazi hii katika constituency yetu yetu.

Kwa  upande  wa  Salawa  tumekuwa  na  councillor  Cherambus  akiwa  kwa  hiyo  committee,  upande  wa  Kabarnet  tumekuwa

Mayor Kiprono, pia upande wa Tenges tumekuwa na Pastor  Raimoi, halafu upande wa Marigat tumekuwa na Caronent  Buru,

pia tumekuwa na wakili wetu Bwana Kenei, tumekuwa na Mama Leah Tuikong’, tumekuwa pia na Bwana Hosea Kiplagat na

Bwana Richard Chebon upande ule mwingine.

Kwa  hivyo  wao  ndio  committee  members  na  nataraji  tukiendelea  watakuja  na  baadaye  tutakuwa  na  nafasi  ya  kufanya

introduction.  Kwa  hivyo  nafasi  hii  nitampa  Commissioner  Pastor  Zablon  ili  atufanyie  introduction  ya  Commissioners  ambao

wako hapa, na pia afanye introduction kwa DC wetu ambaye nimemwona kuwa ameingia na Mayor wa Kabarnet.   Kwa hivyo

nafasi hii nampa commissioner.

Com. Pastor Ayonga:   Ningelipenda  kuwauliza  Bwana  DC  na  Mayor  waje  hapa  mbele  na  Clerk  wa  Council  kama  yuko

hapa.
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Nadhani kabla ya mimi ku-introduce Commissioners na staff ambao tumetoka nao ofisini, ningalipenda kumwuliza Bwana DC

atukaribishe, tuko district yake na Bwana Mayor atukaribishe, kwa maana tuko katika County Hall yake,  yeye na Clerk of the

Council, ndipo tutajisikia kwamba tumekubalika hapa ndipo tuendelee.

District Commissioner:  Asante sana Bwana Commissioner, Commissioners ambao wako hapa, Msahiki Mayor,  viongozi na

wananchi,  ningependa  kuchukua  nafasi  hii  niwakaribisheni  hapa  Kabarnet.   Ninafikiri  mmezunguka  na  ni  kama  siku  ya  tatu

katika sehemu hii.  Karibuni, tumekuwa tukitarajia, wengi wamekuwa wakiongoja ili waweze kupatiana maoni yao.   Kwa hivyo

tunashukuru mmepata nafasi, wananchi mna uhuru ya kupatiana maoni.  Karibuni.  Asanteni sana.

                                                     (Applause)

Com. Pastor Zablon Ayonga:  Bwana Mayor.

Mayor:  Commissioners ambao mmekuja ili kusikiza maoni yetu kuhusu katiba ya nchi hii na DC na Clerk,  viongozi, mabibi na

mabwana, hamjambo?

                                                    (Applause)

Basi nami kwa niaba ya viongozi wa Baringo ya Kati,  ninachukua nafasi hii kuwakaribisha katika town yetu na vile vile katika

constituency  yetu  kwa  ajili  ya  kazi  iliyo  mbele  yetu.   Kwa  hivyo  Commissioners,  mjisikie  mko  nyumbani.   Pia,  ninataka

kuungana na Bwana DC kwamba sisi tumekuja hapa, kwa ajili ya kutoa maoni yetu kuhusu katiba ya nchi yetu.  Hii ni mara ya

kwanza sisi, nafikiri kwa sisi zote tuliohapa ndani kupata nafasi kutoa maoni kuhusu jinsi katiba yetu tunavyotaka.  

Kwa  hivyo  ni  siku  ya  muhimu sana  na  ni  jambo  la  muhimu sana  kwamba  wakati  tunatoa  maoni,  tutoe  maoni  kwani  katiba

ambayo  itakayoandikwa  kutokana  na  maoni  yetu  ni  katiba  ambayo  itaendesha  nchi  kwa  miaka  mingi  ijayo  kwa  hivyo

tunashukuru sana kwa sababu tumepata nafasi.

Labda siyo rahisi kupata nafasi ingine kama hii hata kwa miaka mingine, labda sisi tutatoka dunia hii bila kupata  maoni mengine.

 Kwa hivyo ni wakati wa maana sana nitoe maoni ambayo itaongoza nchi yii na kutuendesha kwa njia iliyo bora.

Kwa  hayo  machache  ninachukua  nafasi  hii  tena  kusema  asante,  mjisikie  nyumbani  na  mtoe  maoni  bila  woga,  bila  kufikiri

kwamba maoni ni ya watu fulani.  Asante sana, na Mungu awabariki sana.

                                                   (Applause)

Com. Pastor Ayonga:  Ninawashukuru Bwana DC na Bwana Mayor kwa  kutukaribisha.   Tumekuwa  na  wakati  mzuri  sana

katika  hii  district  yako  Bwana  DC,  we  have  had  maoni  mazuri  sana,  tumekuwa  na  mikutano  mizuri  ambayo  tukitoka  hapa

tutasema hatakuwa na incidence yoyote, hatakuwa na walevi wowote, lazima iwe Bwana DC, hii sehemu umeitunza vizuri sana,
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watu hawanywi pombe.

                                                 (Applause)

Maanake tumepata watu ambao ni mature  people,  who  have  come  to  give  there  views  and  they  have  given  us  very  mature

views, ya kuweza kurekebisha katiba yetu.  

Kwa niaba ya Commissioners ambao niko pamoja nao,  tumechukua muda huu kama muda mzuri sana ambao tumekuwa nao

katika Baringo na pia tunatumaini kwamba leo pia tutakuwa na mkutano mzuri hapa Baringo.

Tunayo sehemu moja ambao kesho tutakuwa,  Mogotio,  na kazi yetu ya Rift  valley  ya  North,  ya  Kaskazini,  itakuwa  imeishia

hapo.

Si  sisi  tu  ambao  tuko  hapa  Rift  Valley  ya  Kaskazini,  Commissioners  wote,  tuko  vikundi  nane  na  hivi  vikundi  nane

vimetawanywa kote katika Rift Valley ya Kaskazini na kesho tutamaliza na wiki ijayo tutaenda Rift Valley ya Kusini na baadaye

tutamaliza kazi ya Rift Valley tarehe kumi na saba mwezi huu ndipo tutaenda Western Province.

Lakini kwa vyovyote, tumekuwa na maoni mazuri na jinzi ambavyo Mayor alisema, hatuwezi kupata nafasi tena ya namna hii ya

kutoa maoni.  Huu ni wakati wa namna ya pekee na tena sisi wale ambao tuko hai na ambao tutatoa maoni, tutasema kwamba

tulichangia kikamilifu katiba ya Kenya.

Kwa  hivyo  leo  tunatazamia  maoni  yale  yatachangia  kurekebisha  katiba.   Ili  nisipoteze  wakati,  ninataka  kuwa-introduce

Commissioners ambao niko pamoja nao na nitawapa nafasi wawasalimu pia.

Hapa mkono wangu  wa  kushoto  ni  Bi.  Phoebe  Asiyo.   Phoebe  Asiyo  natumaini  anajulikana  na  wengi  kwa  maana  nimeona

wamama  wengine  hapa  wanamsalimu  namna  ya  pekee,  tena  ninasikia  yeye  ni  shemeji  wa  upande  huu  na  yeye  atakuja

kuwaambia ushemeji wake, na ni politician wa zamani. 

Politicians wale ambao wamekomaa,  yeye si  dot.com,  yeye  ni  politician  wa  zamani.   Yuko  hapa  na  atakuja  kuwasalimia  na

mtakuja kukubaliana nami kwamba ni politician aliyekomaa.

Mkono wangu wa kulia hapa karibu ni Commissioner Paul Wambua.  Yeye si Commissioner tu lakini yeye ni mwana sheria na

yeye nitampa nafasi awasalimu.  Na kule mwisho na si mwisho tu, ni Commissioner Abubakar  Zein.  Huyu Abubakar  Zein ni a

Jack of all trades, mara ni Mwalimu, mara ni mwandishi, mara ingine sijui ni nini,  lakini ni mtu mwema sana ambaye anachangia

katiba hii kwa namna ifaavyo na yeye pia, huyu mwana Mombasa, mwana pwani, nitakuja kumpa nafasi naye awasalimu.

Na wakisha wasalimu, kabla hawajawasalimu, pia kutoka ofisi tunao staff ambao wanafanya kazi.   Mmoja wao ni programme

officer  ambaye  ni  Bi.  Fatma,  yuko  kule,  Fatma  simama  ili  wakuone.   Huyu  ndiye  anayeongoza  programme  zetu  hizi  za

kuzunguka  na  kuona  kwamba  kila  jambo  na  zile  memorandum  zenu  hakuna  hata  moja  itapotea.   Halafu  nina  vijana  wawili,

Makomere  simama.   Huyu  kijana  anaandika  kama  typewriter,  mkono  wake  unaenda  namna  hivi,  kila  neno  mnalosema

linaangukia kalamu yake.  Hiyo isitoshe, kwa maana hatuwezi kuamini mkono wa mtu, tuna Binti hapa ambaye anaitwa Moraa,
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Moraa simama, huyu Binti ana kumashini kile  ambacho  kina-record.   Hakuna  neno  la  mtu  ambalo  litapotea  wakati  umekuja

kuchangia.  Hata ukikohoa tutachukua kikohozi chako na tutakuambia mzee au mama, si ni wewe huyu uliyekuwa unakohoa?

Sasa leo unageuka namna gani?

Kwa hivyo katika hii kazi yetu hapa leo,  kila neno litaandikwa.  Mnapotuona hapa Commissioners,  nasi tunaandika makubwa

makubwa.   Msije  mkafikiri  mbona  yule  sasa  haandiki?  Maneno  yale  yangu  nilikuwa  nayasema  mimi  kumbe  hayakuwa  na

maana? Mambo yako kule, mambo yako hapa chini, yanaandikwa na yananaswa.  Kwa hivyo tunatumaini kwamba mtachangia

katika siku ya leo kwa katiba yetu.

Hebu nimpe Bi Asiyo nafasi awasalimie kwa kifupi ndipo Commissioner Wambua na Commissiner Zein pia wawasalimu.

Com. Hon. Phoebe Asiyo:  Asante sana Pastor Ayonga, Commissioner

                                                  (Applause) 

kwa kunipa nafasi hii  ya kuwasalimia watu wa Kabarnet.  Bwana DC,  Bwana  Mayor,  Bwana  Clerk,  wale  wakuu  wa  3C’s,

wale  ambao  wamekuwa  wakiendesha  civic  education  na  wale  wote  ambao  wamehudhuria  mkutano  huu  wa  leo,

tunawakaribisha kwa hamu sana na tunangojea kusikilisa maoni yenu juu ya katiba mpya, tukijua kwamba maoni yenu yatajenga

Kenya mpya na kwamba maoni yenu yanaweza kuleta Kenya, watu wa Kenya waanze kufikiria zaidi kama ndugu.

Waliletwa na Mungu kuishi kwa nchi moja,  hata kama hawasemi lugha moja,  hata kama hawana culture moja.   Lakini  kiroho

tutakuwa watu  moja  tukitengeneza  katiba  mzuri  ambao  itatuleta  karibu;  itatufanya  tuwe  marafiki  na  itakabhidhi  mambo  yote

ambayo ile katiba ya zamani, ile ambayo hatukuchangia, tuliandikiwa na watu wa Britain.

 Na  wale watu wetu ambao walikwenda huko kuchukua hiyo katiba ambao bado  wako wanaishi tuwape heshima  na  tuwape

asante sana kwa kwenda huko Ulaya kuchukua hiyo katiba ambayo imetuongoza kwa miaka karibu arobaini.   Na  kwa kweli

imetuongoza vizuri lakini hiyo nyumba, maana  katiba  ni  kama  nyumba  ya  mzee,  wazee  wa  Kenya  hawakujenga  ilijengwa  na

wazee wa Ulaya.  Sasa hivi leo tumepata nafasi, wazee wetu, kina mama wetu,  vijana, tujenge nyumba mpya ya Kenya ambao

watu wote wa Kenya wataweza kuishi kwa amani, kwa mapenzi na kwa umoja.

Na unajua, katika nchi nyingi sana hapa Africa, katiba hairekebishwi isipokuwa kukiwa na shida kama vita, kama kukosana na

watu, kama kuna machafuko, ndiyo watu wanakaa chini wanatengeneza katiba mpya ya kuwalinda.  Kwa hivyo mjione kama

watu wana bahati sana, mnatengeneza katiba hali hakuna vita.

President  yule  ambaye  walianza  katiba  hii  bado  yuko  hai.  Presidents  wengi  hawatengenezi  katiba  kama  bado  wanaishi,  ni

wachache sana.   Kwa  hivyo  mjione  mlio  na  bahati  kubwa  sana  kwa  nchi  hii  yetu  ya  Kenya  na  tumsifu  Mungu  kwa  maana

ametuwesesha kufika na kutengeneza katiba ambayo itatusaidia kwa miaka mia moja ijayo.

Kwa hivyo kama utaongea, uongee ukijua si ya leo au kesho pekee yake,  lakini hata miaka hamsini ijayo, katiba hii hii ambayo
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mnatengeneza leo itashika nchi hii na itakuwa ndiyo sheria kuu ya sheria zote ambazo zitalinda maisha ya watu wa Kenya.

Ninawapa asante sana kwa kufika, tunatumainia kwamba mtatupatia mawaidha mema ambayo yatatusaidia sisi kuandika katiba

kwa maana sisi hatuna maoni, maoni ni yenu, ninyi ndio mtaandika katiba, katiba itakuwa ni yenu.

Asanteni sana.

                                                          (Applause)

Com Paul Wambua:  Chamgei tugul?

                                     (Applause)

 Kawaida wazee walisema, vijana hawasemi maneno mengi.  Yale ambayo ni ya muhimu yamesemwa tayari na Commissioner

Bibi Asiyo na Pastor Zablon Ayonga.

Kwa  hivyo  yangu  nikuwasalimu  kwanza  na  pili  kuwashukuru  kwa  kufika  maanake  kama  ilivyosemekana,  nafasi  ni  hii  tu.

Tuliamua sisi kama tume, tutawapatia nyinyi nafasi mzumze na kwa kawaida tukianza kikao tunamaliza wakati  mtu wa mwisho

ameshazungumza.   Kwa  hivyo  nafasi  ni  yenu,  msije  mkasema  hapo  baadaye  ya  kwamba  sisi  hatukupewa  nafasi  kuchangia

katiba ilipokuwa inaundwa.  Katiba ni yenu, na hii imeamuliwa iwe ni a people  driven constitution, kwa  hivyo  kila  mtu  lazima

apewe nafasi ataje angelipenda yawe kwa katiba.

Kwa hivyo ningependa kuwashukuru kwa kufika, ninafikiria na ninatarajia tutakuwa na siku njema na maoni ambayo yatatolewa

hapa yatakuwa ni yale ambayo ni ya muhimu na yatachangia katiba nzuri.  Kwa hivyo asanteni sana.

                                              (Applause)

Com. Abubakar Zein:  Habari ya asubuhi.

                                                   (Applause)

Nina furaha kubwa kuwa nanyi leo na nina shukuru kwamba nimepata fursa ya kuja kukutana na nyinyi.  Na  kama alivyosema

mwenzangu  baada  ya  wazee  kuzungumza,  ni  ada  desturi  na  mila  zetu  kuafiki  na  kukubali  na  kusema  kwamba,  tunayaunga

mkono waliyoyasema wazee.  Na  kama alivyosema mwenzangu  kwamba  sisi  tunafuraha  kwamba  mmefika  na  mmejitayarisha

kutoa maoni.  Kwa hivyo kazi yetu itakuwa ni kupokea maoni hayo na kuyafanyanyia kazi na tunawahakikishia kwamba maoni

hayo yatakuwa ni kati ya maoni ya wakenya wengine yatakayotumika kujenga katiba mpya.

Asanteni sana.

                                             (Applause)

Com. Pastor Ayonga:  Asante kwa hizo salamu zote ambazo zimetoka kwa Commissioners, sasa tunataka kuanza our serious
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business. Na kabla hatujaanza, ningelipenda kusema haya machache kwa utangulizi.

Kwanza: Leo si siku ya maswali; mmekuja hapa hatutumaini kwamba mtakuja kutuuliza maswali kwamba mambo ni hivi na hivi,

tunataka je, hapo tungefanya nini?

Kuna maswali yaliyofanyika wakati wa civic education, mambo ya maswali yalikwisha.  Leo tumekuja tukitumaini…

Karibu Bwana Hosea, karibu, karibu sana.

Nilikuwa ninasema  kwamba  leo  si  siku  ya  kutuuliza  maswali,  leo  ni  siku  ya  maoni.  Tuna  tumainia  kwamba  umeshatayarisha

maoni yako ulipokuwa nyumbani na umetaka kuchangia katiba ukisema hivi na vile ndivyo unavyotaka, siyo kutuambia kwamba

mnataka muangalie.  Sisi hatuangalii kitu, sisi tumekuja kukusanya maoni.  Kwa hivyo kama ulikuwa unakuja kutuuliza maswali,

badilisha mawazo yako.

Kitu kingine:  Kuna kijitabu tulicho tumia watu ili kiwasaidie tu  kuchangia  mawazo  yao,  kiwe  kama  changa  moto  kwao  kwa

kufikiri juu ya sehemu mbali mbali ya katiba.   Hapa leo hatukuja kama Mwalimu  amekuja  darasani  amechukua  text  book  na

ana-expect wanafunzi kujibu juu ya waswali yaliyomo katika hiyo text book kwa maana nimeshaona pahali pengine mtu anakuja

amebeba kile kijitabu chetu na anaanza kusema “namba moja: hii na hii na hii, jibu ni hivi na hivi”.  Kama tungekuwa tunafanya

namna hiyo, mtu mmoja tu ndiye angeongea hapa,  ajibu hicho kitabu chetu,  tuseme  tumemaliza  hizo  namba  na  kurasa,  turudi

nyumbani.

Leo  tumekuja  mchangie  mambo  makubwa  makubwa  mazito  mazito  na  ambayo  unasema  dhahiri,  siyo  yale  ambayo  unapita

round kwamba ni hivyo na hautuambii unalolitaka tumetaka useme lile ambalo unalolisema.

Kingine: Hatutaki jina la mtu yeyote kutajwa hapa,  jina la mtu.  Kitu ambacho  tunachangia  ni  issues,  mambo  yanayotendeka,

mambo tunayo tarajia.

Tena, tutatumia time; mnaangalia, hall imejaa na sisi tunatazamia kila mmoja aliyomo hapa atakuja  kutoa maoni.  Kuna wengine

kweli mmekuja kama observers,  kusikiza.   Tungependa  kama  umekuja  kusikiza,  uwe  kimya.   Hatutaki  baraza  zingine  hapa,

baraza ni moja tu na ni yule anayeongea.   Na  yule anayeongea aweza  kusema  vitu  pengine  wewe  hupendi,  hatutaki  umkatae

toka  hapo  ambako  umekaa,  ungojee  wakati  wako,  hayo  ni  maoni  yake.   Tunataka  maoni  ya  kila  mmoja  yaheshimiwe,

uyapende, usiyapende, ni maoni yake na kila mtu ana uhuru wa kusema jinsi apendavyo.

Atakayeongoza kikao hiki asubuhi ya leo, nimemuuliza mama Bibi Asiyo aongoze kikundi hiki lakini kabla hajaanza,  ningependa

mum-recognize bwana Hosea Kiplagat ambaye ameingia.  Bila shaka Bwana Hosea,  tungependa kusikia umetukaribisha hapa

kwako na utusalimu pia.
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                                                (Applause)

Hosea Kiplagat:  Commissioner Ayonga na wenzake, mimi ningetaka tu niseme, nikiwa mmoja wa viongozi kutoka wilaya hii

ya Baringo, mnakaribishwa.

Mimi nimekuja kama stakeholder wa district hii na ninafikiri wakati nitakapopewa nafasi, mimi pia nitazungumza yale niko nayo.

Ninafikiri langu tu ni kusema asante sana kwa yale yote umetueleza.  Thank you.

                                                           (Applause) 

Com. Pastor Ayonga:   Kwa sasa  nitampa  mama  Asiyo  nafasi  ili  atupe  taratibu  ni  jinsi  tutafuata  ili  tuweze  kupatia  kila  mtu

nafasi. Na  unapoambiwa dakika ni hizi, tafadhali utii.  Hatukuweka hizo dakika bure,  ni kwa maana tunajua tusipokata  hivyo,

wengine watatoka hapa siku ya leo bila ya kusema kitu.

Mama Asiyo sasa nafasi ni yako na utuongoze kwa mkutano.

Com. Hon. Asiyo:   Asante sana  Pastor  Ayonga  kwa  kunipa  fursa  hii  ya  kuendesha  mkutano  ambayo  tunafanya  hapa  kwa

kikao cha Kabarnet County Council.  Na vile umesema, ninataka kuhimiza na kusema kwamba:

 I  now  officially  declare  this  meeting  as  an  official  sitting  of  the  Commission  to  harvest  the  views  of  the  people  of  this

constituency and as  the Act requires,  you should feel very free because  the Act protects  you and  gives  you  the  right  and  the

freedom to say what you think will help to improve our nation.

Tukianza kuongea, wale walio na memorandum watakuja hapa mbele,  watapeana memorandum yao,  ninataka kuwahakikishia

ya kwamba hiyo memorandum umeandika itaingizwa kwa computer, hata comma yake itaingizwa kwa computer.   Hakuna kitu

umeandika itakuwa nje ya maandishi yetu ya computer kabla hatujaanza kufanya analysis,  tukishasikiliza  maoni  ya  watu  wote

wa Kenya.

Pili:  Kuna watu ambao hawajaandika na wanataka kusema tu kwa midomo yao,  tutawapatia dakika kama tano ikilingana  na

vile uwingi wa watu utakuwa.   Pengine saa  zile watu watakuwa wengi sana,  tutapunguza muda  lakini  kwa  wale  wameandika,

wafanye tu highlight ya yale mambo muhimu ambazo wanataka tusikilize kwa mdomo yao ilituweze pengine kuwauliza maswali

kama kuna haja ya kuuliza swali lakini  kama  wameandika  wajue  yote  yataenda  na  yatafika  kwa  maandhishi  ya  kitabu  chetu

kikubwa kule Nairobi.  

Na kama umezungumza, kuna register pale.  Utaandika jina lako na usione vibaya ukiulizwa maswali mengine pale kwa maana

ni vizuri tukujue vizuri ili siku ingine na ni siku karibu, watu wa Kenya watachagua watu mia sita na kama hamsini hivi, wazee na

vijana na kina mama, ambao watakutana mahali pengine hatujui itakuwa wapi,  watasoma hiyo mambo mlisema  na  watajadilia
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kabisa kwa hiyo ripoti yote.  Ndiyo watakubaliana kwamba kwa kweli haya ni mambo watu wa Kenya walisema na hivi ndiyo

tutafuata, katiba ya Kenya itakavyokuwa.

Kwa  hivyo  ni  heri  kusema  vizuri,  sauti  isikike  kwa  machine  yetu  na  pia  ukiulizwa  maswali  hao  uyajibu  yote,  ndiyo  kama

kutakuwa na shida siku  hiyo  tuko  Kabarnet,  tutakuja  kukutafuta  tukuweke  chini  tena,  tuweke  maandishi  yetu  halafu  uongee

useme kama ulisema kweli, au ni sisi ndio tulisema uwongo.

Na saa  ile tukiongea  leo,  tukiona  mtu  mlemavu  au  mzee  au  mtu  ambaye  ni  mgonjwa  au  mama  mja  mzito,  tunaweza  kumpa

nafasi aongoee hata kama alikuja amechelewa.  Mambo yale mtaongea nyinyi wenyewe mnajua.  Ninajua pengine mtaongea juu

ya mambo ya utaratibu wa serikali, vile mngependa iwe kwa siku sijazo, mambo ya uongozi. 

 Mambo pengine ya watu walemavu, vile mnataka waishi kwa miaka ijayo kwa maana kwa kweli hawajapata nafasi nzuri miaka

hiyo mingine iliyopita.  Sasa kwa kikatipa muwapatie nafasi kamili ya kuishi kama watu wengine wa nchi hii.

Mambo  ya  watoto  muangalie  sana  mtueleze,  na  elimu  yao.   Pengine  mambo  ya  vijana,  mambo  ya  wazee,  mambo  ya  kina

mama, mambo ya uchumi, mambo ya mashamba, kila kitu ile nyinyi wenyewe mnaona mnataka iingizwe kwa katiba hii mpya,

mjione mko huru kabisa kuongea na sisi.

Nimeshukuru  sana  kwamba  Bwana  Hosea  Kiplagat  amepata  nafasi  ya  kuja  kukaa  na  sisi.   Yeye  ni  kama  mtoto  yangu,

mimemjua  tangu  zamani  sana  na  ni  mtu  mwema  sana.   Na  nimeona  amefika,  nimeshukuru  sana.   Na  ninaona  wazee  pia

wamekuja na ni heri tutii wazee.  Unajua university kubwa sana ni ya uzee; mtu anasoma mambo wengi wakati  anaishi dunia hii.

 Kwa  hivyo  msidharau  mambo  yanatoka  kwa  vinywa  vya  wazee,  myasikilize  kwa  makini.   Nao  wazee  mtusaidie,  na

muwasaidie vijana ili katiba yetu iwe nzuri.

Yule ambaye alikuja mapema sana na alijiandikisha kuwa anataka kuongea ni Mama Lydia Jeruto Toroitich.  Yeye atafuatwa

na William Kiprop halafu kama Bwana Hosea atatuambia wakati unataka kusema, tutampa nafasi aongee na kama kuna wazee

wanataka kurudi mapema au wagonjwa pia tutawapa nafasi.   Kuna Stephen Tomno ambaye pia ataongea na Zippora Komen

pia  amejiandikisha  kama  mtu  anataka  kuongea  halafu  atafuatwa  na  Alfred  Kosgey  na  tutaendelea  namna  hiyo  isipokuwa

katikati…. Msichana utakaa hapo chini vizuri, kitaratibu,  useme kwa ufupi na useme ile  mambo  inakuhusu  na  itaingia  kwa  ile

machine na sisi pia tutaandika vile unasema. Haya! Una nafasi sasa ya kuongea.

Lydia Toroitich: Quests of honour, ladies and gentle men, asante sana kwa kuja kwenu Kabarnet.

Ile  Lydia  Jeruto  ninasema,  ninaomba  nirudishiwe  kazi  yangu  ya  casual  hospitali.  Na  mimi  ninaomba  kama  wagonjwa  ni

wagonjwa  na  unaambia  enda  ita  daktari,  wasiseme  ni  kazi  ya  out-patient,  ya  out-patient  na   kazi  ya  ward  ni  ya  ward  kwa

sababu patient akiwa mgonjwa anakuja daktari wamuangalie.
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Siku  ingine  mgonjwa  wa  Out-Patient  alikuwa  mgonjwa,  mimi  nikakimbilia  watu  wanaitwa  ICU  nikawaambia  “Excuse  me,

kujeni muangalie huyu patient, huyu patient yuko mgonjwa” Wakakataa wakasema kazi ya out-patient  ni ya out-patient  na kazi

ya  ward ni ya ward.  Ni vizuri kama daktari  anaitwa aje asaidie patient, awasaidie kwa roho mzuri.

Asanteni.

                                     (Applause)

Com. Hon. Asiyo: Asante sana kwa kuzungumza maoni yako, tutaona vile itatengenezwa. Asante.

Com.Pastor Ayonga:   Ningalipenda tunapofuata hii list, kwamba kwanza tungewapa wakati  watu ambao wanatoka  Baringo

Central  yaani  tumekuja  leo  kuwahudumia  watu  wa  Baringo  Central  na  kama  kuna  mtu  mwingine  ambaye  ametoka

kwingineko,tutampa nafasi baadaye.  Ikiwa umejua umejiandikisha katika list hii, hakuna neno lakini kama wewe si mkaaji wa

Baringo Central, tungelipenda ungetuambia sikutoka Baringo Central lakini nyumae tunaweza kukupatia nafasi.  Tumeelewana?

Tumetaka  tu  kufanya  haki.   Kama  nimekuja  nyumba  yako  kukuhudumia,  ninataka  nijue  kwamba  hawa  ndio  watoto  wako,

kwanza niwahudumie ndipo wale wageni waliokutembelea pia nitawahudumia.  Sisi tunahudumia kila mmoja kwa hivyo yeyote

asione ubaya, na si ubaguzi lakini tunataka kufuata priorities.  Thank you so much.  Mama Asiyo unaweza kuendelea.

Com. Hon. Asiyo:  Asante sana mzee Ayonga.  Hata kwa sheria yetu inasema tutasikiliza maoni ya watu wa constituency, kila

constituency.  Kwa hivyo kama mtu ametoka nje  ya  area  hii,  aeleze  kabla  hajaongea  na  hataongea  mbele  ya  wale  watu  wa

hapa.   Kwa  sasa  kuna  Bwana  William  Kiprop  ambaye  amejiandikisha  kuongea.   Mzee  Kiprop  nenda  hapo  mbele  ukae,

uchukue  machine,  hiyo  microphone,  halafu  uanze  kuongea.   Asante.   Bwana  Kiprop  ukimaliza,  Bwana  Stephen  Tomno

atakufuata wewe, awe tayari pia.

William Kiprop:  Bwana chairman wa Commission, neno langu ninalotaka kuandikisha ni kuhusu sheria inayohusika na mambo

ya watoto:  Watoto hawatii wazazi , watoto hawatii…

Com. Hon. Asiyo:  Sema jina lako kwanza mzee.

Mzee Kipruto:  Jina langu ni William K. Kiprop kutoka kipkaech sub-location, Central Baringo.

Kwa hivyo sheria ninavyotaja ni kuhusika na mambo ya watoto.   Hawatii wazazi na mbeleni zamani wakati  sisi wazee tulikuwa

tukitii wazazi wetu na hata watu wakubwa wakubwa.  Unakuta watu hawawezi kutii na hata sasa ukiona mtu hata hawezi kujua,

kama councilor akipita hapa, ajulikani kwamba ni nani ama kama baba akipita huku, hauwezi kujua ni nani.  Ukimzalimia mtoto

anasema mising, mising na hiyo haikuwa kwa sheria yetu ya ki-Tugen.

Lazima mama aheshimiwe, baba aheshimiwe, mtoto aheshimu baba.  Kwa wakati huu sasa tunaona hiyo imeharibika na unakuta
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watoto wanaendesha mambo ya  pombe,  watoto  wadogo  wanaharibika  na  mbeleni  watoto  hawakuwa  wanakunywa  pombe.

Hata kina mama unakuta hawakuwa wakinywa pombe lakini wakati huu sasa imechafuka.  

Kwa  hivyo  sheria  ninataka  iwe  kama  ile  yetu  ya  zamani,  kuweko  na  amri  kali  na  kulikuweko  hata  kiboko.   Watu

wanawatandika  watoto  wakicheza  cheza  wanachapwa  na  kwa  hivyo  ingefaa  hiyo  sheria  ipitishwe  iwe  kama  zetu.   Sisi

tulichapwa na tungali tuko, mbeleni tulikuwa tukichapwa na tungali tuko na nguvu na tumefuata sheria.

Unakuta  mtu  hata  akiingia  kwa  ofisi  ya  DO,  watu  wanaingia  tu  hivi  hivi,  hawawezi  kujua  DO  ni  nani,  haya!  Ukiwakuta

wanaingia kwa chief, wanaingia tu kiholela, hawawezi kumheshimu kama ni chief.

Kwa hivyo tunataka sheria iangaliwe kwa upande huo, lazima waheshimiwe. Mpitishe sheria iheshimiwe watu wazima na watu

wote.

Second:  Kuhusika tena na mambo ya ardhi.   Ardhi katika sehemu yetu hapa imeharibiwa na vijana.  Mzee anasema hii ardhi

tunagawanya na fulani na fulani, mpaka ilikuwa inapita sasa kijana anakuja kuniingilia akisema mzee si mpaka yetu inapita huko.

 Kwa hivyo lazima mpaka ifike huko na lazimisha mimi niseme uwongo kwa sababu yeye anataka hii ardhi iwe yetu na hiyo si

haki.

Kwa hivyo vijana ndio wameingilia wazazi na wazee.  Kwa hivyo ninataka hiyo sheria ichuguliwe kabisa kwa mambo ya ardhi,

hasa ardhi kwa  sehemu yetu ya Baringo, hapa hapa, ardhi hapana iko mzuri.  Ni hayo tu niliyokuwa nayo.

Question:  (Inaudible)

Mzee  Kiprop:   Tungependa ardhi,  wako wazee wa zamani,  wazee  wawe  wakichunguza  mambo  ya  ardhi.   Wazee,  hapana

husika na vijana.  Kwa hivyo nimemalizia hapo.

Com.  Pastor  Ayonga:  Mzee  jambo  la  ardhi  linakuwa  na  maana  kubwa  sana  katika  katiba  yetu  na  ningelipenda  mzee

utuambie, hawa vijana ambao umeongea juu yake, vijana pia wanataka warithi ardhi.   Je  ungeweza kutupa mwelekeo,  hii ardhi

ingalifanywa namna gani.

Mzee  Kiprop: Kwanza kuhusika na mambo ya ardhi,  mzee na wale wengine walio pamoja,  wazee,  wajue  hii  ardhi  tulikuwa

tumefyeka zamani tulikuwa hapa, mpaka wa huyu ni hapa, mpaka wa huyu ni hapa na iwe under mzee halafu mzee wakati  wake

atapeana  kwa  mtoto  yaani  kurithi.   Watoto  watagawiwa,  kama  ni  mbili  au  tatu,  wanagawiwa  kwa  kurithi.   Si  mtoto  aje

kuniambia ati nisongeze ya huyu kando huku na turudi tusongeze ya huyu ili shamba yetu ipanuke bila kutii mila yetu.

Kikwetu, mtu kunyakuwa shamba ya wengine ni mbaya, ni dhambi.

12



Com. Pastor Ayonga:   Na  tena ardhi hii mara nyingi tunaposema kwa  watoto,  tunafikiria  watoto  wa  kiume.   Je,  una  wazo

lolote kuhusu watoto wasichana?

Mzee Kiprop:  Kulingana na kimila yetu…. (gap cos of end of side A)

Kama hakuolewa na mtu, basi ni lazima apewe shamba nyumbani, ataenda wapi.

                                             (Applause)

Na kama yule ameolewa, ameenda kwa nyumba yake, hawezi taka shamba yangu tena ati kurithi shamba

                                          (A bigger round of Applause)

Com. Zablon Ayonga:  Hebu niwaambie kitu kimoja.  Katika recording yetu, tusingalipenda kuruhusu makofi kwa maana we

are not holding a political rally.  Tafadhali tungelipenda mheshimu.  Hapa tuko kama watu waluio kotini na kule kotini hata kama

mtu amesema ushahidi mzuri wa namna gani, hakupigwi makofi.   Kwa hivyo  tumetaka  kufafanua  juu  ya  tofauti  hizo.   Asante

mzee kwa maoni yako.  Wengine pia watatoa yao.

Mzee Kiprop:  Thank you very much sir.

Com.  Hon.  Asiyo:   Asante  Bwana  Kiprop.   Sasa  tuko  na  Stephen  Tomno  na  atafuatwa  na  Zipporah  Komen.   Zipporah

Komen uwe tayari na wewe utafuatwa na Kipyegon.  Endelea mzee.

Stephen  Tomno:   Commissioners,  ningetaka  kushukuru  kwa  nafasi  hii  nimepata.   Ningetaka  kuzungumza  juu  ya  mambo

manne.

Ya kwanza ni juu ya government structure,  ya pili ni mambo ya urithi ama inheritance, ya tatu ni juu ya nidhamu ama elimu ya

watoto wetu na ya nne ni juu ya sheria ya machiefs.

Com.Hon. Asiyo:  Ningetaka kusema kama kuna mtu anataka kuongea ki-Tugen, tuko na mtu ambaye atatafsiri  kwa kizungu

au kiswahili, kwa hivyo unaweza kusema lugha yoyote na ni heri umeanza na kiswahili, endelea namna hiyo ni mzuri.

Stephen Tomno: Asante.  Kwa mambo ya government structure tumekuwa na President 

Com.?:  Tafadhali sema jina lako.
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Stephen  Tomno:   Mimi  ninaitwa  Stephen  Tomno  kutoka  Orokwo  Location.   Ningetaka  kuzungumza  juu  ya  election  ya

President:   Tumekuwa na Presidents  wawili na tunasikia President  aliye sasa  atastaafu na hatujui yule atakuja  kushika  usukani

atakuwa  namna  gani.  Maoni  yangu  ni  hii,  ya  kwamba  President  ambaye  ataingia,  tungetaka  awe  ni  President  ambaye  ni

Ceremonial President.

Na huyu Ceremonial President awe ni mtu tunaita kwa lugha ya kimombo Nationalist;  mtu ambaye hatakuwa akiangalia kabila

yake ama dini yake, ni mtu ambaye atakuwa akipenda kila mtu katika Kenya.

Ninafikiri  nimemaliza  kazi  ya  President  na  departments  zingine  za  serikali  itakuwa  kama  vile  ilivyo  isipokuwa  nikisema

Ceremonial  President,  inaonekana  hiyo  powers  ambayo  president  amekuwa  nayo  kwa  miaka  mingi  itakuwa  imeletwa  chini

kidogo.

Sasa  ninaingia  kwa  ofisi  ya  Prime  Minister:  Ningetaka  kutoa  maoni  yangu  ya  kwamba  yule  ambaye  ningependelea  sana

aendelee na kazi ya  kushikilia  kazi  ya  serikali,  awe  Prime  Minister,  ambaye  party  yake  itakuwa  na  majority  ya  members  of

Parliament, na election ya members of parliament iendelee kwa miaka  mitano.  Ikiwa  party  yake  itaendelea  kupata  kura  kwa

wingi, naye aendelee awe Prime Minister ama mwingine kutoka hiyo party anaweza kuwa Prime Minister.

Na kama party ingine ikipata majority ya members of parliament, wanaweza kutoa Prime Minister.

Ninaenda ya tatu:  Ningependa kusema ya kwamba tuwe na federal government.  Kwa sababu gani nimetoa hiyo? Kwa sababu

kumekuwako na exploitation ama  unyanganyi  kutoka  makabila  ambao  wamepata  education  ya  zamani,  wanaingilia  makabila

ambayo hawana education, wanawanyang’anya mashamba, wananyanganya mali, wananyanga’ya hata plots na kila kitu.

Kwa hivyo tukiwa na federal  government,  ninafikiri hapo kazi ya kuchunga kila mmoja katika area  hiyo  ndiyo  itakuwa  mzuri.

Tumeona ya kwamba hawa watu watu ambao wanatoka mahali  pengine,  pengine  wanatoka  province  ingine  mpaka  province

ingine,  ikiwa  wanataka  kupata  accommodation  kama  vile  tulikuwa  tunafanya  zamani,  kama  Mtugen  anatoka  hapa  anaenda

Nandi,  lazima afanye mambo ya wanandi na asijiite ama  alete  desturi  yake  ya  Tugen  aende  huko  Nandi  halafu  ajiite  yeye  ni

Mtugen.  Hiyo ni mbaya sana.   Ama Mtugen akienda huko Maasai  land awe ni mtu ambaye anaheshimu watu wa  Maasai  na

sheria ya Maasai.

Tukifanya hivyo, kila kitu itakuwa mzuri na hakutakuwa na mambo ya kuchocheana ama mambo ya vita mahali popote.

Nikisema hivyo, kama  kuna  watu  ambao  wametoka  mahali  pengine  tuseme  kama  wametoka  Nyanza  ama  pengine  Western

ama pengine North Eastern, kama wamekuja Rift Valley wakiwa wamekuwa elected, ningetaka wa-identify themselves with the

people of that area.   Yaani awe mtu ambaye anaona wale watu wa upande  huo  kama  ni  watu  wake  na  kazi  yote  awafanyie

wale watu wa huko.
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Com. Hon. Asiyo:   Ninaona wakati  wako  unaenda  ukiisha,  kama  una  mambo  muhimu haujataja  ungetaja  sasa  maana  hiyo

karatasi  yako  sasa  ni  mali  yetu,  tutachukua  na  tutaweka  kwa  computer  yetu.   Sasa  huwezi  kurudi  nayo  isipokuwa  ukitaka

kwenda kuandika vizuri na kuleta.

Stephen Tomno:  Nitaenda kuandika vizuri halafu nirudishe.

Sasa  uchaguzi  wa  councilors:   Ningetaka  kuchangia  ya  kwamba  election  ya  councilors  kwa  sababu  ya  communication  na

mis-communication wawe watu wa elimu na ikiwezekena wawe form fours na kwenda mbele.

Sasa ninaingia kwa mambo ya urithi:  Ningetaka kusema vijana ama boys na wasichana wana haki ya kupata elimu sawa kutoka

kwa wazazi wao.  Masomo yoyote hata kama ni kuingia university na wapi, hiyo iwe right ya kila mtoto katika familia.

Na mambo ya ardhi:  Ningetaka kusema kwa desturi  yetu  msichana  huwa  hawezi  kupatiwa  ardhi  nyumbani  na  kuna  sababu

ambayo nitaenda kusema; tunasema ya kwamba msichana anapatiwa ardhi mahali ambako  ameenda  kuolewa.   Na  msichana

ambaye ameolewa na kijana wa hiyo nyumba, tunasema anapata ardhi yake kwa hiyo nyumba ambaye amekuja kuolewa.  Sasa

atakuwa mtu wa hiyo nyumba na atakuwa na equal rights kutoka kwa baba ama mama wa hiyo nyumba.

Kwa hivyo sababu yetu ya kusema hivi ni hii; tukikubali watoto wavulana na wasichana kukaa kwa kiwanja moja,  kutakuwako

na shida siku sijazo.   Watoto  wataanza kuoana,  halafu  baadaye  ndiyo  tutapata  shida  kubwa  sana,  ambayo  ungepata  watoto

ambao  pengine  akili  zao  haziko  timamu.   Wengine  hata  wanaweza  kuzaliwa  watoto  wa  mguu  moja  ama  mkono  moja  ama

wenye wanakosa hata macho.

Com. Hon. Asiyo:  Hapo tumeelewa maana umeandika.  Sema jambo moja ya mwisho ya muhimu ambayo ungetaka tusikilize

maana maandishi yote itafika kwetu.

Stephen  Tomno:   Asante.   Pengine  wazazi  wangetaka  kupatia  msichana  haki  ya  kupata  shamba,  pengine  huyo  msichana

amekuwa mtu mzuri kwa nyumba hiyo na tunasema ikiwa mzazi fulani ama wazazi wawili wanataka kumpatia msichana shamba,

isiwe hapo karibu.  Wanunuliwe shamba mbali na nyumbani ili wa-avoid hiyo mambo.  Thanks.

Com. Hon. Asiyo:  Umemaliza?  Kuna swali moja hapa.

Com. Paul Wambua:  Umetaja kuwe na Ceremonial President  lakini kitu kimoja tungelitaka kujua ni  kama  huyo  Ceremonial

President  atakuwa na  kipindi  kimepimwa  awe  akitumika  baada  ya  kimoja  ama  vipindi  viwili  hawezi  kuendelea  na  pia  kama

akifika umri gani pengine astaafu, tungetaka kusikia maoni yako kuhusu mambo kama haya.

Stephen Tomno:   Ningetaka kuongeza ya kwamba President  ambaye ni ceremonial awe elected baada  ya  miaka  mitano  na

election yake ionekane ya kwamba isifanywe pamoja na ya  wabunge.   Yake  itaingia  pekee  yake  halafu  baada  ya  hiyo  yeye
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mwenyewe sasa atakuwa na nafasi na nguvu ya kuendesha kazi ya hao wengine.

Com. Hon. Asiyo:  Tunafahamu hiyo lakini hata mimi nina swali moja tu ya mwisho.  Kama mzee huyu unaongea habari  yake

amezaa wasichana pekee  yake,  wasichana tu, hakuna mwanaume, na pengine kuna wasichana wake wengine hawajakuwa na

bahati  ya  kuolewa.   Hiyo  shamba  yake  itagawiwa  watu  wengine  waende  naye  au  hata  hawa  watoto  wake  alizaa  hapo

wanaweza kwenda kulima hapo na kupata chakula?

Stephen Tumno:  Kitu ambayo tulikuwa tunafanya zamani, kama mzee ama mama wa mzee fulani hakuwahi kupata  kijana,  ile

shamba wanaweza kuuzia watu wa jamii yao halafu hiyo pesa wanaweza kununua shamba kutoka mahali pengine.  Maana hata

jamii ya hiyo wangali damu moja. Kwa hivyo hata wakiolewa kutoka kwa family hiyo, hata naye ataendesha hiyo damu tena.

Com. Hon. Asiyo:   Kwa hivyo wasichana hawawezi kupata  nafasi  ya  kurudi  kuona  hata  nyumba  ya  baba  yao,  waonyeshe

wajuukuu hapa ndio babu alikuwa anaishi kwa maana sheria inakataa.

Stephen Tomno:  Kwa Tugen ilikuwa inakataa. Basi niendelee.

Com. Pastor Ayonga: Hapana.

Stephen Tomno:  Imekwisha?

Com. Pastor Ayonga: Ilikuwa imekwisha.

Com. Hon. Asiyo:  Sasa hiyo karatasi ni yetu, kama hukutosheka na maandishi, nenda rekebisha halafu utuletee.   Maoni yako

yote  yako  pale  ndani  tutachukua  tafadhali.   Asante  sana  Bwana  Tomno.  Mama  Zipporah  Komen  kwa  niaba  ya  Baringo

Association for Deaf People.   Tafadhali kaa  pale mama Zipporah Komen.   Or  you have already got a written memorandum?

Zipporah what you do, just mention the very… just highlight important issues because we have this with us already and you don

’t need to read it please.

Zipporah Komen:  Ladies and Gentlemen hear am presenting for the Deaf Association people in Baringo.  I am sorry,  the time

if I have to sign for the deaf will have to be long because if I don’t sign it is a problem.

I don’t know, even in school the deaf people  are  given a lot of years  to  study  and  finish  their  work  but  if  given  little  time  to

maybe sign for them, it is a problem. I don’t know, if you can allow me to read some, the better.

The deaf people should be allowed to own driving licences and hence just the same as other countries.  By the way the deaf are
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hear infront.  May all the deaf stand. I am representing them and may be when you see  them just the way they are  seated  there

you think they are people who are hearing but they are deaf.

The media should have interpreters, so that they follow current affairs like other hearing friends.  This will help them understand

national and international news.

Equal distribution of resources and other things to the deaf:  The deaf should be given a percentage in Jua Kali kiosks and in the

market stalls,in education and in civic and parliamentary seats and also in work places or employment.

Funds to be set aside to give to the deaf to start their own work, business so that they can be independent.

Protection against discrimination in land allocation, education by the government and parents.

The first five are mostly about the deaf but as I go to the sixth one it is about the nation.

Retain the consept of nominated MPs.

Anybody who has tried to vie for parliamentary that year should not be nominated for it is an abuse to the electorate.

People of high integrity should be elected.

Special measures to be put in place to increase women participation in parliament.

Borrow a leaf from Uganda, women to be elected by co-women from given regions.

A president  to be  removed from office whenever there is misuse of power,  for  example  corruption  or  entertaining  corruptive

figures and misuse of public funds.

There must be an interpreter in court whenever a deaf person is being charged.

Mayors and Chairmen of county councils to be elected by people for left alone they buy people hence we get people who don’t

deserve to be in that post.

People to have rights to recall their councilors. This should be done by the committee members at a ward and report  and report

to the county councils.
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Renumeration of councilors to be determined by the ministry of local government or the resources in that district.

Reserve seats for the deaf, blind and the physically disabled people.

The election process should be simplified:  About this, I have three points to register;

Be registering throughout the year, votes and counting of the votes be done in the stations where voting was done,  computerize

every constituency returning office. 

Electoral Commissioners should be holding degrees and must have served diligently before in other offices.

Appointment of Electoral Commissioners should be in parliament and each region to be represented.

The Electoral Commission Chairman should enjoy security of tenure for tax money is limited to cover all the Commissioners.

There should be two terms of five years each in office.

The interests of people with disability is not fully taken care of, for the physically handicapped can not climb on buildings.

There are  no driving licences for the deaf,  no identification cards  by the nation for the deaf  and  respect  for  the  blind  and  the

physically handicapped when crossing roads.

The constitution should address  the  disability  of  the  hearing  impaired,  the  blind  or  the  visually  inpaired,  the  mentally  and  the

physically handicapped.

The constitution should quarantee and protect of the children in education especially the early childhood education.

In this nation, nursery school teachers are not employed by the government yet this is the foundation of human beings.

Child abuse by parents and teachers and other people should be dealt with with a lot of seriousness. 

Com. Hon. Asiyo:  Zipporah we have all these that you are  reading listed in this  memorandum  and  ----  (Inaudible)  and  you

have just one minute now to round up and ----(Inaudible).

Zipporah Komen:  Okay. I think there are about five points remaining, I will just rush through.
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The mechanism which parliament should control the management of public funds is to have a strong anti-corruption unit but not

the use of the police for they are the most corrupt people in this country.

Attract competent Kenyans to work in public offices by paying them very good salaries and allowances.  

Anybody with a bad record should not hold a public office.

Public officers should declare their assets anytime they are required to do so.

Com. Hon. Asiyo:   Yes.  Now the time is absolutely over,  if you can please round it up now.  We have your document  and

nothing will be left out of it.

Zipporah Komen:  Okay. Thank you. 

As a teacher, this part of corporal punishment should continue.  If you spare  the rod,  you will spoil the child. Please this one is

an important and maybe the last point to tell you.  Thank you very much.

Com. Hon. Asiyo:  Thank you very much. Please, just a minute, there is a question.

Com. Pastor Ayonga:  Zipporah you have said Electoral Commissioners shoul be degree holders.  What do you think we can

gain from degree holders and what problems have we undergone with the present Electoral Commissioners?  Is it because  if we

had any problem it is because there was no degree person?  Is  there a magic that the degrees  could do to make our Electoral

Commissioners or system become more efficient?

Zipporah Komen:  Thank you sir.  I think when we elect people with education to such offices,  at  least  education is a right, at

least you know what you are doing but not to be told. You see if you are  not educated,  you may just give views because  other

people are giving you but if you are really educated, you will give views because you feel the views will help the people.

Com. Pastor Ayonga:  Education does not mean a degree.  Education has got you know lots of ways of having education.  All

of us who have come here today to give the views, and people  are  giving very responsible views.  They don’t need to have a

degree and to be educated is not in the book work alone.  Bookwork, yes, is one aspect of education but there are  other  things

also that we should include and lets we not think that an educated person is  a  person  with  a  degree.   You  are  limiting  other

people who can also contribute.

Zipporah Komen:  Sir, I don’t know whether…
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Com. Wambua:   Let me put it this way.  Are there other people  who should have limitation of  education  because  you  have

only specifically referred to Electoral Commissioners  and  in  one  of  those  questions  we  have  asked  in  the  booklets  is  that  is

should  there  be  education  limit  for  councilors,  for  presidential  candidates,  for  MPs;  you  have  specifically  referred  to  the

Electoral Commissioners and left out all this others.

Can we have a comment on each of these?

Zipporah Komen:   Well,  you have asked  though I went through all those questions,  they are  in this book  but when it comes

to...  may you really want to know my views when I come to this of councillors.   About  the  Electoral  Commission,  that  is  an

office where the people who are holding it should really know what they are  doing but be  a councilor,  the knowledge you have

acquired can assist you.

I don’t want to say a councilor should be a degree holder or a form four holder but if he is really capable  of leading the people

in that ward, then there is no reason why he should not be elected. 

Com. Hon. Asiyo:  Thank you very much. Just a point of information Zipporah,  the government has already put in place that

for all future elections, the votes will be counted at the polling station.

Zipporah Komen:  Thank you very much.

Com. Hon. Asiyo:  Thank you very much. Can we now have Mr.  Alfred Kosgey?  If Mr.  Afred Kosgey has not come,  then

we will ask  Joel Kipkoech.  Is  he here? Kama Joel hayuko na pia Afred Kosgei  hajafika,  tuko  na  Elizabeth  Chesire.   Mama

Elizabeth  Chesire,  halafu  atafuatwa  na  Kibichii  Chebii  lakini  saa  ile  Alfred  Kosgey  anakuja,  tafadhali  atakuja  hapa  mbele.

Wewe ni nani mzee?  Joel Kipkoech.  Okay.   Wewe utaongea mbele ya mama Elizabeth Chesire.  Nilikuita na ikawa hujaingia

lakini kwa vile sasa umeingia, kaa chini pale.  

Mama utangojea kidogo huyu Mzee Joel aongee halafu  utafuata  yeye  lakini  ukae  karibu  ni  mzuri.  Alfred  Kosgey  hayuko  na

huyu ni Joel Kipkoech ambaye pia ataongea bila maandishi na tutampa nafasi atueleze juu ya katiba mpya.  Unaweza kuendelea

sasa mzee.

Joel Kipkoech:  Mimi ni Joel Kipkoech kutoka Central  Baringo.  Kwa maoni yangu ningeomba serikali yetu, mimi ninaongea

juu ya forest, katika forest hii ambayo iliwekwa na wazee wa kale,  ningefurahia hiyo sehemu itengwe na kama kutakuwako na

maneno kwa sababu tumeona vijana wengi wa siku hizi hawajali hiyo sehemu na kwa upande ya wazee,  wanajua hiyo sehemu

ya forest kun dawa, inaleta mvua, inaleta hata wakati wa kiangazi kuna matawi ambayo wanyama wanaweza kula.

Kwa hivyo mimi ninauliza serikali yetu hiyo sehemu ilindwe na isiharibiwe kwa sababu ikiharibiwa, hata upande ya chemchemi

ya maji…
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Nowdays nikitazama kabisa hiyo forest,  vijana wameenda bega kwa bega kutafuta  kuni,  kutafuta  namna  ya  kuuza  ili  wapate

pesa, kwa sababu ya ukosefu wa kazi, lakini hiyo sehemu itakuja kuharibika wakati ujao, let us say ten years  to come,  itakuwa

bure.  Sehemu ya maji haitakuwa, dawa haitakuwa hata matawi imekwisha yote na tutakosa hata mvua.

Ya pili mimi ninaongea juu ya mashamba  kijijini  humu,  kwetu  nyumbani:   Zamani  za  kale  vijana  hawangeweza  kuongea  hiyo

sehemu ya mashamba kwa sababu kwa upande wetu wazee waliwekwa hiyo sehemu ya mashamba.

Ardhi ni kali,  ni kitu muhimu kwa sababu Mungu aliumba hiyo ardhi na ikawekwa kama si  kitu  ya  kuchezewa  na  watoto.  Ni

wazee  tu.   Kama  kuna  maneno,  wazee  wanakwenda  kaa  chini  na  kuelewa  hiyo  sehemu  ya  ardhi  ni  ya  nani,  ndiyo  sasa

itakwenda bara bara.  Lakini vijana wa siku hizi wengi wao wanatumia pesa ili kupata kuharibu hata yule asiyekuwa nazo.

Kwa hivyo mimi ningeomba serikali yetu hiyo iwekwe chini ya wazee.   Maneno yangu inatosha hapo,  sina mengi kwa sababu

mimi sikupata kusoma hayo masharta ya vile mtu angetakikana kuongea lakini mnaweza kunisamehe hapo.

Com. Hon. Asiyo:  Asante sana, asante sana Mzee Joel.  Sasa tutamsikiliza mama Elizabeth halafu nyuma ya mama Elizabeth,

tutamuita Bwana Philip Cheptingu ambaye ametoka Moi University, Faculty of Medicine.

Elizabeth Chesire:  Mimi ni mama Elizabeth Isaya Chesire wa kanisa la AIC Kapropita, Baringo Central.

Na mimi ninataka kusema habari  ya watoto  mayatima kwa maana nimeona wale watoto  maskini, wale watoto  mayatima, hata

wale maskini, ninaona wako na shida sana na mimi ninaomba serikali yetu tukufu kutafuta njia ya kuwasaidia hawa watoto.

Zamani mababu zetu walikuwa wakiwasaidia sana watu maskini, lakini siku hizi ninaona watu wamekuwa tofauti.   Watu walio

na mali wanajipenda wenyewe, wanapendana wenyewe na kusaidiana lakini maskini hasaidiwi sana, hana usaidizi.

 Na  ingawa  serikali  yetu  kama  huyu  Rais  wetu,  mtukufu  Rais,  kila  wakati  anasaidia  watu  wale  hawana  vitu  kwa  mashule,

kuwapatia  pesa.   Halafu  baadaye  wakati  hiyo  pesa  imeshaingia  kwa  mikono  ya  watu  wetu  wakubwa,  hizo  pesa  zinaanza

kupotea, wale walikuwa maskini kabisa hawapewi hizo pesa.

Sijui ni kutojua kuchunguza, viongozi hawajui kuchunguza au ni nini?  Kwa maana ninaona maskini bado wangali tu namna ile ile

na sisi tulisanya pesa mingi.

Ninaomba hiyo kwa unyenyekevu katiba yetu hii itazame sana. 

Kama imeshasemwa hii ni ya wasiojiweza,  wafanyiwe tafadhali.   Hata ukisoma kwa Biblia, kwa neno la Mungu, inasema mlio

na uwezo, bebeni nguvu ya wale hawana nguvu.  Hilo neno liko kitabu cha Warumi 16.

Hilo ni langu la kwanza.

Neno la  pili:   Ninataka  kusema  habari  ya  wale  wasichana  wetu:   Unajua  siku  hizi  na  zamani  ni  tofauti.   Watu  wamekwisha

ongeseka sana.  Zamani tulikuwa wachache, kwa kufundisha, walikuwa ni wachache lakini sasa  watu wamezaa na wamezaa na
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wamezaa .

Mimi nimezaa wasichana tisa,  na hao wasichana tisa kama hawataolewa,  wataishi kwa  shamba  gani?  Lakini  kitu  ninachotaka

hapo kwa wasichana, wasichana wale hawajaolewa, tafadhali baba awape shamba, mahali pa kuishi.

Lakini kitu ninataka kusema tena hapo,  wasichana,  ninataka amri  iwekwe  kwa  katiba  yetu  kuwa  saa  hii  watu  wazae  watoto

wawili na watoshe.  Kwa maana hakuna mahali pa kuishi.  Watu wengi namna hii wataishi wapi?

Mimi ninahimiza  hiyo,  mimi ninasema  sana  hilo  neno;  ni  vizuri  kukataza  hawa  kuzaa  watoto  wengi  sababu  hawana  mahali,

hawana bwana na hawana mali. Hiyo ni vizuri katiba yetu iangalie hilo neno sana hata ingawa mimi sikuandika kitu kama watu

wengine wanaopeana makaratasi  yao.   Mimi sijasoma lakini ninamshukuru Mungu  wangu  kwa  maana  amenifungulia  ya  kujua

kusoma Biblia tu.

                                        (Laughter)

Mimi ni mama ameokoka.   

Ya tatu:  Kutahiriwa kwa wasichana si haki hata kidogo.   Ninataka hiyo iwekwe kwa katiba yetu kabisa.   Weka kwa  katiba

yetu kabisa kusema kuwa wanawake hawatakikani kutahiriwa kwa maana hata ukisoma kwa Biblia, hilo neno haliko.  Mungu

alitoa  ya  wanaume  lakini  ya  wanawake  haiko  na  Mungu  si  mjinga  kama  sisi.   Mungu  ni  mwenye  uwezo  wote,  kwa  nini

hakusema wakati ule alisema ya wanaume?  Hiyo, ninataka iwekwe kwa katiba yetu, ikataliwe katika Kenya yetu yote.

Hilo neno halikubaliwi hata kidogo tafadhalini kwa maana wale watu wetu waliofanya hiyo kitu ilikuwa ni kwa sababu ya ujinga

tu, walifanya kwa ujinga.

Neno langu la nne:  Tafadhali tena, hii mambo ya kukataa watoto wasipigwe kwa shule kwa maoni yangu si mzuri. Kwa maana

watoto  wanaweza  kujivuna  zaidi  mpaka  hawatatii  maneno  na  hiyo  desturi  yetu  Tugen  zamani,  dawa  ni  kupiga.   Si  kuua,  ni

kupiga piga tu kutoshana na kitu kidogo.   Kama ni mtoto mdogo unamuweka kiboko yake kidogo si kiboko ya kamba kama

hii, ni ile birirwet  ile unaenda kuchukuwa majani kidogo na kupiga piga.  Kumfundisha namna hiyo, namna hiyo, namna  hiyo,

namna hiyo mpaka anajua.  

Kama anakuwa mkubwa, unamuongezea kiboko yake kidogo.

                                          (Uproar)  

Kama anakuwa kubwa tena,  unaongeza  mpaka…   Lakini  hii  ya  kukataa  jamani,  kusema  mtoto  asipigwe,  hiyo  hakuna  kwa

desturi yetu ya Watugen.  Hata ukienda kwa Biblia, inasema ukimpiga mtoto unaokoa maisha yake na  hiyo  ni  kweli,  kuokoa

22



maisha ya mtoto.

Kitu tu kama ni Mwalimu, ni kumfundisha kuwa asimpige mtoto kwa njia mbaya.   Lakini wakati  kama imeanzishwa nyumbani,

mtoto anaweza kutii kwa maana anajua hii kitu imekatazwa.  Mimi nasema Mungu awabariki.  Asanteni.

                                           (Applause)

Com. Hon. Asiyo:   Unataka kuulizwa swali hapa.

Com. Pastor Ayonga:  Kwanza ninataka kukushukuru kwa jinsi ambavyo umetoa maoni mazuri na umefanya references zako

kwenda kwa Biblia.  Nadhani jioni nikitoka hapa nitaenda kusoma Warumi 16.

Kuna  jambo  ambalo  umesema  juu  ya  kuzaa  watoto  wengi.   Umesema  juu  ya  FamilyPlanning.  Kwa  maana  watu

wameongezeka, watu wazae watoto wachache, lakini hukutuambia watoto wachache ni wangapi.

Mama  Chesire:   Mimi  naona  wanne  wanatosha.   Mimi  nasema  Mara  mbili  kwa  maana  kwa  watu  wale  walioana,  wacha

wapate watoto wanne.  Wale wasichana wetu walioko nyumbani na hawana bwana, afadhali wazae mmoja au wawili.

                                 (A big round of uproar)

Com. Hon. Asiyo:  Asante sana mama tumeshukuru kabisa kwa maoni yako.   Sasa  ukienda pale uandike jina lako na uweke

sahihi.  Mama, Commissioners wanauliza wewe unaweza kuwa na umri gani sana?  Unaweza kujua umri wako?

Mama  Chesire:   Nitajaribu  ile  nilisikia  kwa  wazazi  wangu  zamani.  Mimi  ninaona  miaka  yangu  ni  miaka  tisini  na  mbili.

Nilihesabu juzi peke yangu nikapata tisini na mbili.

Com. Hon. Asiyo:  Sasa tunataka ufike miaka mia moja na tutafurahi sana.   Tunakuombea ufike miaka hiyo mia moja.   Sasa

tuko na Philip Cheptingo kutoka Moi  University  School  of  Medicine.   Karibu  ukae  Bwana  Philip,  Philip  Cheptingo.   Kama

ungependa  kukaa  au  kusimama,  chaguo  ni  lako  lakini  uko  na  dakika  zile  zile  chache  na  kwa  maana  wewe  ni  lecturer  hiyo

karatasi  yako itakuwa mali yetu  saa  hii  hii  ukimaliza  mambo  yako.   Hutaenda  kurudia  tena  maana  ninajua  umeandika  vizuri,

utatupatia.  Just highlight the important areas please.

Philip Cheptingo:   The Commissioners,  the district  leaders  Baringo district,  ladies and gentlemen.  Mine  is  to  present  a…   

(silence)   Sorry for the delay.

We need decentralized politics and governance to facilitate delegation, which is a recognized efficient management. We require
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this form of decentralization of governance.

We require a National Assembly which should be composed of the House of Representatives i.e.  the MPs and we also require

a Senate,  what I mean by the Senators  is that every district  should contribute a recognized person who should represent  their

district as a Senator.

When you come to the Regional Assembly, we have the provisions and so in the Regional  Assemblies  we  have  the  Councils

and a Senate.   What I mean is,  you find out that those who  have  been  selected  in  their  respective  districts  to  be  the  Senate

members will also automatically represent their district in the regional level.

We also require a government which has Local Councils as we have, as adopted in that form of governance.  

Directly elected Executive President with a running mate.

President and the Vice President  to have no seat  in Parliament.   What I mean is that the President  should not be  an MP.  The

Vice President too should not be an MP but the Vice President should be a Senate member.

The Cabinet  should be unelected Members of Parliament; for you  to  become  a  Minister,  you  ought  not  to  be  a  Member  of

Parliament.

The Ministries should be fixed and the constitution and the process  of increasing or  decreasing be subjected  to  Parliamentary

approval because of the financial implications.

The position of the Defence Counsel i.e. Army, Air force, Navy and the Para-Millitary Police to be provided for.

The appointment to head constitutional offices to be subject to Parliamentary approval and the security of tenure to be retained.

Parastatal Chiefs to be answerable to their respective boards which are appointed by the respective Ministers.

We need to define the role of the National Assembly, which is to rule the country.

We also need to define the role of the Presidency, which is the leadership of the country.

The role of the government should be to govern the country.

The President  should be free to appoint  his Ministers from suitable citizens regardless  of their political stand.  Earlier on,  I had
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mentined that for you to become a Minister you don’t need to be a Member of Parliament.  Ministers should be people who are

not Members of Parliament.

A Kenyan public servant should be subjected to the National Public Servive Commission’s vetting and Parliamentary approval

whereas all the other public servants should be subject to Regional or Local Public Service Commissions’s Vetting.

The entire public service team should be shielded from political manipulation and be held accountable to the National Assembly,

that is, at the National level or Regional Assembly, that is, at the Regional level or Local Councils at the Local level.

The constitution should seek to promote strong institutions as  opposed  to powerful offices or  individuals. What I mean here is,

we realize there are  some institutions, we should make institutions to be  powerful,  not offices or  individuals.  It  should  be  the

institutions.

The constitution should also seek to promote continous interest on the part   of the citizen, in the affairs of the country and seek

to accommodate his or her own views at any time of his/her contribution.

The contribution should provide for a specific election date for the National Assembly, Regional Assembly and Local Councils.

The constitution should provide for procedures in transition of power.

The constitution should also provide for the retiring president.

Public borrowing  by  the  Central  Bank  of  Kenya  on  behalf  of  the  government  should  be  tabled  for  approval  by  parliament,

especially on the amount and cost, i.e. the interest  and duration.   It  should not be  a blanket  mandate used as  is the case  at  the

moment.

The Parliament should be the financial controller for the Contry.

Parliamentary renumerations and its review should be subject to a constitutional procedure.

When you come to the issue of the economy, we the Baringo people we find our land is dry, most of the parts of the land is dry.

  We want the constitution to govern us such that whatever we have,  the stones we have around in Baringo Central  should be

equally to other areas, may be in like Uasin Gishu and so forth.   We should not see  the other people  from other constituencies

seeing Baringo Central as a stony area that is a desert or something of the sort.  

The constitution should provide a way of improving the economy of that region.
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And also concerning land, the constitution should provide, if anybody has for example more than 1,000 acres of land and yet he

does not use, then the constitution should provide that if you do not use your land for more than five years,  the land will belong

to the government automatically.

As per now, the land constitution says that only three feet is yours, the remaining, anything below three feet is the government’s.

Well, most of the minerals should be,  are  are  below feet.   Then the constitution should provide that if a mineral is found in my

land, then it should get a higher percentage,  may be  fifty  percent  of  those  resources  should  come  to  me  because  the  land  is

mine.

Otherwise, I am very grateful, thank you very much.  

Com. Hon. Asiyo: Kuna maswali ambayo tungependa kukuuliza.  You seem to have suggested devolution of power

Mr. Cheptingo:  Yes.

Com. Hon. Asiyo:   because  you have talked about  Regional Assemblies but you  have  not  even  given  us  the  structures  and

how these Regional Assemblies will be formed or elected.  Can you very briefly take us through this.

Mr. Cheptingo:  I start with the National Assembly.  As I mentioned before they are  formed by the Representatives or  rather

the Members of Parliament from the various constituencies in the Country.   There are  also what we call the Senators  forming

also the National Assembly.  The Senators  are  people  who are  automatically  chosen  by  the  people  of  respective  districts  to

show because  of their outstanding activities or  what  they  have  done  in  their  districts  so  the  people  decide  to  chose  them  to

represent them in the Senate.

And then when it comes to the Regional level, you find that it is also formed by Members of Parliament from that Region, for

example, Rift Vally province,  you will find that all the MPs from Rift Valley become automatic members,  the representative to

the Regional level.

Com. Hon. Asiyo:  So you are actually asking one person to be sitting in two different chambers.

Mr.  Cheptingo:   Such  that  the  problems  at  the  Regional  level  can  be  solved  at  the  Regional  level  before  they  go  to  the

National office but the office of the President,  the President  should not be  a Member of Parliament.   There is something that I

wanted to mention concerning the Member of Parliament.  

The President should not be a Member of Parliament because;
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One,  most of the time you find people  of Baringo Central,  our MP is also our President.   Most  of  the  time  we  have  not  any

chance of seeing him, when he comes to see us here we find people from North and South Baringo coming to see  him.  So the

people of Central Baringo do not get the chance to see him, (applause) we have never met him and that is why  i am explaining

that the President should not be a Member of Parliament. 

Com. Hon. Asiyo:  Who will head the Regions?

Mr. Cheptingo:  The Regions are headed by the governors.

Com. Hon. Asiyo:  You are talking that the governors will head the regions?

Mr. Cheptingo:  Yes.

Com. Hon. Asiyo: And the President will be?

Mr. Cheptingo:  The overall in the whole nation.

Com. Hon. Asiyo:  Then you are suggesting the American system where….(incomplete, then the rest is inaudible) 

Mr. Cheptingo:  Not purely the American System.  They are appointed by the President outside the Parliament.

Com. Hon. Asiyo:  But they are not Members of Parliament.

Mr. Cheptingo:  They are not Members of Parliament.

Com. Hon. Asiyo:  Then don’t you think many people will therefore want to… (Inaudible)   (Laughter)

Mr. Cheptingo:  Well, I don’t know, but I believe it should not be so.

Com. Hon. Asiyo:  Okay.

Com. Zein Abubakar:  Thank you for your views Bwana Philip.  Two questions on land.  You are suggesting that,  if I  got you

correct, idle land above 1,000 acres if is not utilized for five years should automatically be confiscated by the government?

Mr. Cheptingo:  Not necessary to be five years, let me say specific periods.
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Com. Zein:  So the important part is that there is a fixed term

Mr. Cheptingo: Yes.

Com. Zein:  after which it is confiscated by the government.

Mr. Cheptingo:  Yes.

Com. Zein:  Other places, other countries what they do is,  such land attracts  taxation rather  than confiscation and the taxation

is used then as an incentive for the person to utilize the land.

Mr Cheptingo:  I could concur with you also in the same thing.  It is happening.

Com. Zein: You were suggesting confiscation, not taxation.

Mr.  Cheptingo:   Okay.  Some  areas  might  be  very  difficult  for  maybe  agricultural  activities  so  in  such  areas  or  rather

environment,  they  need  to  be  assisted.   If  the  area  is  an  arid  area,  the  government  should  find  out,  the  constitution  should

provide for the people of that region to be assisted but if somebody is in an highland like Uasin Gishu, having maybe something

like 1,000 acres and he neither uses it,  then automatically the government can either take  the land back  or  the government can

introduce tax and tax that person.

Com Zein:  That is fine. That is clear. The second part which I just need a very small clarification on is this: You are  saying that

if there are  minerals on  a  piece  of  land,  the  owner  of  that  land  should  get  a  percentage  of  the  proceeds  in  sharing  with  the

government? 

Mr. Cheptingo:  Yes.

Com. Zein:  Is that in perpetuity, in terms of continuously as its being mined or is it compensation for the minerals.

Mr. Cheptingo:  Okay. I think it should be the issue with the minerals. I want to give you examples here. We have River Kerio

here.  River Kerio has sand.  This sand is being harvested by the local government,  the Baringo county council,  but the revenue

that they get there does not benefit the community there, it just benefits the people.

Com. Zein:  That is not what I was referring to.  I was referring to  the  point  you  made  that  somebody  owns  land  three  feet

deep.  If minerals are found under three, it does not belong to the person.
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Mr. Cheptingo: Yes.

Com. Zein:  You were suggesting that there should be new provisions where if the government finds minerals, the person who

owns the land should benefit from the minerals.  What I am asking is,  is it in perpetuity or  compensated.   Continuously as  the

government mines the person also gets?

Mr. Cheptingo:  It should be a continous process.  As the person mines, this person should be compensated all the time. 

Com. Pastor Ayonga:  What percentage must this person get?

Mr. Cheptingo:  I am not sure of the percentage but…

Com. Ayonga:  You are not sure? What do you think he should get?

Mr. Cheptingo:  Should be more than fifty percent.

                                  (Laughter)

Com. Hon. Asiyo:   Just  one more clarification please.  I am not very clear in my mind whether I have heard you  right,  when

you  talk  about  land  that  is  not  in  use.   You  know  what  is  happening  in  Zimbabwe.  Are  you  suggesting  that  we  should

compensate those people whose land is not in use? Compensate or confiscate? I really did not here what you said.

Mr. Cheptingo:   Okay.  What I had in my mind is this; most of  the  time,  areas,  which  are  arid,  are  neglected,  they  are  not

being considered. For example I talked about Baringo Central. Most of the region is stoney.  The Constitution should provide a

way of improving the economy of this people.   Either for example if it means stones,  we  do  the  crashing  of  the  stones.   The

Constitution should provide that the mining of stones should be done in Baringo Central  to improve the economy of the people

of that area but not the issue that it is stony and then it be left that like that.

Com. Hon. Asiyo:  So is it that that area should not belong to a particular person? Should belong to the County Council or  the

people?  

Mr. Cheptingo:  It should belong to the individual, but not to the government. But the Constitution should provide to assist  this

person to come to improve his economy.

Com.Hon. Asiyo:  Some industry?
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Mr. Cheptingo:  Yes.

Com. Hon. Asiyo:  Okay.  Thank you then. If you could come in now please Bwana Philip sign our register and deposit  your

memorandum with us,  we will run it through our computers.   Kwa sasa  niko na Chebii,  sijui  kama  Chebii  aliongea.  Nilikuwa

nimemuita hapo mbeleni. Bado hajaonekana? Uko sasa?  Umefika? Sasa  kuja maana tulikuwa tumekuita hapo mbeleni.  Okay

Bwana Chebii, ukimaliza tutauliza Mheshimiwa kama ataongea tena nyuma ya Chebii.

Philip Chebii:   Asante sana Commissioners wetu.   Nitaongea  juu  ya  lugha  inayotumika  katika  shule,  kufunzia  watoto.   Jina

langu ni Kibichii Chebii kutoka Sacho, Baringo Central.

Yangu itakuwa ni kuhusu lugha inayotumika kufunza watoto  shuleni,  hasa  wale  watoto  wachanga  ambao  umri  wao  haujafika

miaka miaka kumi na kwenda juu.  Tukiangalia mikakati zetu na tuseme falsafa yetu ya elimu Kenya kwa sasa, inatumia lugha ya

Kiswahili na  Kiingereza  katika  kufunza  watoto  ilhali  Kikatiba  inasema  kuwa  lugha  ya  kwanza  ya  mtoto  inapaswa  kutumiwa

kumfunzia  mtoto.   Yaani  mother  tongue  lakini  haifanyiki.   Hii  sasa  imeleta  shida  kwa  watoto  kwa  sababu  shuleni  walimu

wanasema  wanatumia  “disk”.   Watoto  wanaumia,  wazazi  pia  wanawachokoza  watoto  nyumbani  kuwa  hawaongei  vile

wanavyopaswa  kuongea  shuleni,  kama  ni  Kiingereza  ama  Kiswahili.   Hii  imeleta  zogo  nyumbani,  zogo  shuleni.   Kinyume,

imeleta watoto kutokuwa na furaha ambayo pia ni haki ya binadamu. 

Ninapendekeza lugha ya kwanza ya mtoto iwe ni lazima mtoto afunzwe kwayo kuanzia daraza la kwanza hadi la nane.   Lugha

ya mama yake.

                                                   (Laughter)

Halafu huku wakitumia lugha ya mama,  mtoto  atakuwa  akijifunza  mambo  mengine  katika  lugha  yake  na  utamaduni  wa  watu

wake.  Halafu pia lugha hizi ambazo ni za kitamaduni, lugha zetu, kama Kikuyu, Kitugen, Kijaluo zifunzwe katika college zetu,

zifunzwe katika universities zetu na pia zitumike katika redio ama televisheni ili kujenga lugha hizi na kujenga Kenya kama taifa

ambalo lina watu tofauti tofauti.

Pili:  Ningependa kuwa kama kuna mtu ambaye angependa lugha yangu, Kitugen, kwa mfano, asomee mpaka apate shahada ya

juu kama Ph. D. katika Kitugen, katika Universities zetu.

Tatu:  Sheria ambazo zitafanya kuwa ni hatia kwa mwalimu yeyote ambaye atapatikana akimfunza mtoto mdogo akitumia lugha

ambaye yeye mtoto haelewi.  Iwe ni hatia kwa Mwalimu yeyote kutumia  lugha  ambayo  siyo  ya  kwanza  hasa  kwa  jamii  zetu

ambazo bado zinaishi kwa masingara yao ya zamani.  Kama vile tunavyo ishi sisi hapa Baringo au vile wanavyoishi Wakikuyu

sehemu zingine au Wataita upande ule mwingine.
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Isipokuwa tu  tuseme  kama  sehemu  za  miji  zetu.   Kama  mtoto  amejifunza  Kiswahili  kama  lugha  ya  kwanza  ama  Kiingereza

kama lugha ya kwanza, basi lugha hiyo itumike katika shule za mjini.

Com. Hon. Asiyo:  Jambo lingine?

Chebii  Kibichii:   Jambo lingine la nne ni kwamba Kiswahili na Kiingereza, kama lugha ya mama  inatumika  kumfunza  mtoto,

yawe yanafundishwa kama masomo mengine kama Hesabu au Kingeresa.   Wanapofika form one,  form two mpaka form four,

waanze  kutumia  Kingereza  kumfunza  mtoto  kwa  sababu  sasa  mambo  yameanza  kushika,  yameanza  kuwa  nzito  na  labda

watoto kutoka jamii mbali mbali wameanza kuja pamoja kusomea hizi shule zetu za upili.

Ikiwa  Kiswahili  sasa  na  Kingereza  itatumika  vile  inavyotumika  sasa  katika  Secondary  Schools,  hata  colleges,  Lecturers

wanaweza kutumia  Kingereza  kuwafunza  wanafunzi  kwa  sababu  Lecturers  nao  watakuwa  wakitoka  lugha  mbali  mbali,  nchi

mbali mbali, wanaweza kutumia Kiingereza.

Sheria  hizo  nne,  ninataka  zitumike  katika  upande  wa  elimu  ili  kuwafanya  watoto  wetu  kuwa  na  furaha  shuleni  wakicheza,

wakisoma.

Kuhusu ardhi:  Ningependa kuwa; ukitetembea tuseme area  hizi zetu za Baringo, utaona kuwa ni kame,  ni mawe.  Kwa hivyo

ningependelea kama kungalikuwa na sheria ambayo itasema kuwa sehemu ambazo zinaweza limika ziwekwe title deeds  lakini

sehemu zingine ambazo haziwezi kulimika, tukijua kuwa  Watugen  walikuwa  ni  watu  wafugaji,  ziwe  ni  communial,  yaani  ziwe

hakuna shamba la mtu.

Tusije kuambia watu wapande ndizi huko Marigat au huko Cheploch ilhali ndizi haipandwi huku.  Tuwaache watu wafuge mbuzi

au ng’ombe ndiyo wapate nyasi kama shamba ni communial, ndiyo wajipatie mapato.

Ya mwisho itakuwa ni kuhusu haki za mtu:  Tusiwe, nitaongea juu ya experience, hii mambo ya mazoea kuwa uajiriwe kazi kwa

sababu  una  experience.   Ninafikiria  hii  ni  njia  moja  ya  kuwabagua  watu.   Kwa  mfano,  juzi  nilisoma  kwa  gazeti,  wanasema

wanataka  engineer  ambaye  ana  10  years  experience.   Ukiona  engineers  wetu  ambao  walipitia  8-4-4,  hawajawahi  kupata

experience  ya  10  years.   Kwa  hivyo  ninafikiria  that  is  unfair  kwa  sababu  sasa,  nitapataje  kazi  mimi ilhali  nilitoka  University

mwaka wa 96?  Haijafika 10 years experience, niko na 3 years experience.  Hiyo ni ubaguzi. 

Sheria iwekwe kulinda hiyo. Experience itupiliwe mbali.

Mambo ya kuandika askari na nini na nini: Kuangalia ufupi, urefu na nini, kama mimi ni kilema, hapana.   Tuangalie akili jameni.

Kama akili ni timamu, mtu atwange kazi.

                                                                 (Applause)
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Hiyo pia ni ubaguzi.  Tusiangalie.  Juzi nilitaka  kujiandikisha  kuwa  Polisi  lakini  kwa  sababu  macho  yangu  siku  hiyo  yalikuwa

mekundu, nikaambiwa ondoka, macho ni mekundu.  Sikuwa nimevuta bangi lakini nilibaguliwa kwa sababu ya maumbile yangu,

macho yalikuwa mekundu.  Huo ni ubaguzi.

Mambo kama hayo yaondolewe.

Hii ilikuwa ya mwisho lakini juu ya ubaguzi. 

Com. Hon. Asiyo: Ya mwisho, ya  mwisho sasa.

Chebii  Kibichii:   Ya mwisho, ya mwisho sasa  ni  kuhusu  mambo  ya…  Kwa  sasa  tunaishi  kwa  ulimwengu  ambayo  inatumia

computers na tungepaswa serikali iweke sheria ambazo zitaweka rahisi mtu kujinunulia computer.   Kama ni mambo ya kuingilia

mambo ya internet iwe ni rahisi.  Kwa sababu kwa hivi sasa, mtu anaweza kusoma nyumbani kwa kutumia internet.

Kwa hivyo mambo ya kuagiza computer kutoka nje,  taxes iletwe chini ama computers  ziletwe chini mpaka hata hakuna taxes.

Au ziwe kuwa computers  zinaweza tengenezwa Gilgil, vile ambavyo wanavyo  tengeneza  simu.   Tafadhali  sana.   Ingekuwa  ni

bora kama computers zingeundwa Kenya ili watu wasome bila kutumia pesa nyingi.

Com. Hon. Asiyo:  Asante sana.  Asante sana.  Nina swali moja kwako.   Unataka watoto  wasomeshwe kwa lugha ya mama

yao na tena unataka watumie computer.  Sasa  tutatumia gani? Kwa maana computer nyingi iko na kizungu, kifaranza, lugha za

wale watu ambao wanatengeneza hizi computer.   Unataka mtoto asisomeshwe computer mpaka afike High School? Je,  kama

ana uwezo wa kusomeshwa kwa shule ya kawaida na wewe hutaki asomeshwe na lugha ya Kizungu, tutafanya namna gani? Si

huyu mtoto atabaki nyuma sana kwa watoto wengine wa dunia?

Chebii Chebichii:  Vile nilivyosema, kwa hivi sasa  itaonekana kuwa somo la computer  litakuwa ni somo mpya.  Kwa hivyo

mambo  ambayo  yatakayo  tumika  yatakuwa  ni  ya  Kiingereza.   Kumbuka  pia  wakati  wanapofunza  mtoto  kuna  somo  la

Kiingereza inaenda kando kando, ikifunzwa kama somo la hesabu.  Kwa hivyo mtoto anajifunza kwa lugha yake huku pia somo

nyingine ni Kiingereza.

Kwa hivyo atakuwa akielewa Kiingereza na mambo yale mengine anayapokea kwa kutumia lugha yake.

Com. Hon.  Asiyo:   Lakini  unajua  ya  kwamba  computer  ni  lugha.  Computer  si  masomo  si  masomo  tu,  ni  kama  lugha.  Na

unasema  lugha  ile  mtoto  asomeshwe  nayo  ni  ya  mama  na  unajua  computer  ni  lugha  na  unataka  asome  hiyo  lugha.   Sasa

atasomeshwa namna gani?

Chebii Kibichii:  Kwa hivi, asante sana Commissioner.  Tukiangalia nchi ya India kwa mfano, kwa sababu ukiangalia mambo

ya  Comparative  Education,  utakuta  kuwa  India,  watu  wanachukua  mwendo  kama  huu.   Mtoto  anajifunza  kwa  lugha  yake
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kwanza, huku akijifunza Gujarat,  yaani lugha ya Kihindi ambayo itatumika  kwa  Secondary  school  na  Kiingereza  pia  ambayo

itatumika University ama College.

Kwa hivyo sioni kama kuna shida.

Com. Hon. Asiyo:   Ndiyo.  Ni  vizuri  sana.  Na  unajua  computer  nyingi  sana  inatengezwa  huko  na  kuuziwa  watu  wa  Ulaya.

Asante sana.  Kama kuna swali lingine?

Com. Pastor Ayonga:   Nadhani Bwana Chebii,  hukutazamia kuulizwa hayo maswali na una nafasi ya kufikiri again and  then

add some additional information into your paper but for now hiyo tumetosheka.

Chebii Kibichii:  Asante.

Com.  Hon.  Asiyo:   Asante  sana  Bwana  Chebii.  Hebu  nenda  pale  ufanye  registration.   Sasa  tafadhali  mpatie  Mheshimiwa

Hosea Kiplagat hiyo microphone hapa juu, oh,  atakaa  pale pale.   Sawa kabisa.   Tunataka ishikwe na  machine.  Sema  majina

yote.

Hosea  Kiplagat:   Asante  sana  Mwenyekiti  wa  Commission  na  Commissioners  wenzako.  Mimi  nikisimama,  kwa  majina

ninaitwa Hosea Kiplagat, kutoka Emom Location, Baringo Central.  

Mimi nikianza, nikipendekeza serikali ya devolution of government, that is federal government.   Either tu borrow from countries

such as Germany e.t.c.

I propose to have a Senate, which is representing districts and a House of Representatives to represent constituencies.

I also propose compulsory learning of environment, yaani elimu ya misitu. I propose  that each citizen of this country who owns

land  should  plant  trees  at  least  in  ten  per  cent  of  what  he  or  she  owns  and  the  government  should  provide  the  technical

knowhow and the seedlings.

I also propose  that the central  government should be ofcourse..a  President  lazima awe amechaguliwa na watu kutoka  regions

zote na awe na 25%  at least na awe President ambaye amechaguliwa tu kama President, not a President from a constituency.

I also propose  the structure:  A President  must be  a President  with authority, with powers.   Not  a  President  yule  yuko  hohe

hahe, yule asiye na mamlaka yoyote.  Awe na Vice Presidents  wake  wawili  na  kuwepo  na  Prime  Minister  ambaye  ana  head

government policy.
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Huyo Prime Minister awe na Deputy Prime Ministers wawili. Of course one of them, I don’t really want to dwell in restructuring

because that is detail,  I  will  be  sending  my details  before  the  fifteenth.   I  believe  that  is  the  deadline.   So  I  will  detail  those

matters.

Ningependa  also  Parliament  wawe  waki-pass  resolutions  ya  maneno.  At  least  kuwe  na  sixty-five  per  cent  ya  members  of

Parliament.

I would also propose that the Local Authorities or the Local Government, such as  Chairmen of the Councils or  Mayor must be

elected by wananchi.  I propose  education.  At least  wawe  na  “O”  level  wakiwa  ni  Member  of  Parliament  kwa  sababu  watu

wote  si  lazima  wawe  wamesoma.   Wengine  hawakuweza  kupata  pesa  ya  kuendelea  na  masomo  na  inaonekana  mtu  akiwa

amefika “O” level, at least anaweza kutimua mbio mpaka Parliament au Council, awe Councillor.

Another suggestion ni this question of language:  It should be done away with because if somebody has gone to “O” level, what

is the point of going back to language? That is English.  Somebody cannot go upto “O” level without knowing or  understanding

English.

I think on those few remarks I would prefer  to summarize unless there is any question from the Commissioners,  I am ready to

answer.

Com.  Hon.  Asiyo:   (Inaudible)  yote  iwe  ni  sixty-five  per  cent.  Kwa  sasa  tunatengeneza  Katiba  na  watu  wenyewe  ndio

wanatengeneza.  Je, ungependa kama kuna kitu muhimu, ungependekeza namna gani?  Kama kuna jambo muhimu inahusu nchi

hii, ni hiyo hiyo Bunge ibadilishe Katiba au turudi kwa wale waliotengeneza katiba hii, ndio wabadilishe?

Com. Zein: Just to add Madam, just to add. The sixty-five per  cent iwe ni ya….Kwa sababu umependekeza kuwe na Senate

na kuweko na House of Representatives.  Hiyo sixty-five per cent iwe kwa Houses zote mbili au kwa moja tu?

Hosea Kiplagat:  Kwanza nitaanza na Commissioner mwenzako, Mwenye kiti.   Ningetaka niseme kwamba lile pendekezo la

kubadilisha katiba,  ningependekeza ya kwamba hayo mapendekezo yawe… give powers  to those elected to Parliament but I

am only talking of the percentage within the House, within the Parliament.  That is the clarification.

And of course I am for the parliament not for the Senate.  Thank you.

Com. Paul Wambua:   Kidogo Bwana Hosea,  ningelipenda kujua kama… ulizungumza education level ya MP  na  Councillor

lakini haukutaja education level ya  President.   Tungelipenda  kujua  kama  kuna  proposal  yoyote  uliyo  nayo  kuhusu  education

level ya President.
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Pili,  ningelipenda  kujua  kama  una  proposal  kuhusu  limit  ya  terms  za  President  ama  unafikiria  President  anaweza  kuendelea

mpaka afe bila kumuwekea limit in terms of age ama terms.

Ya mwisho ni hili, ulitaja 25 per cent awe elected. This 25 per cent sikusikia vizuri, is it of all regions ama particular regions and

when you talk of regions, are they Provinces?

Hosea Kiplagat:  Thank you very much Bwana Commissioner.  I think I will start with that important one. 25 per cent from all

regions within the Republic of Kenya.

Na ingine kuhusu terms:  Ningependekeza kwamba ziwe three to four terms za President and since we know that the law at  the

present  time, anyone can be a President  at  the age of 35,  so multiply, simple mathematics,  Mr.  Commissioner,  four  terms,  at

least not more than four terms so that there is a foundation.

Ya mwisho ninafikiri ni kuhusu education:  I think I would like to make it at least  from the President  to the Councillor should be

at least “O” level, specific.  Thank you.

Com. Pastor Ayonga:  Kuna kaswali ka mwisho ambako pia ni shukrani kwa watu wa Baringo. Tumezunguka hapa kwenu na

one thing that has attracted  us is the beauty of the forests.   Wakati  mwingine tumekuwa tempted tuwache kazi twende  kukaa

chini ya miti lakini tunalazimishwa kwamba watu watafikiri we came here for joy ride.

Tumeona ile miti ya asili ambayo imezunguka nchi yenu hapa  na  umesema  mtu  apande  about  10  per  cent  of  what  he  found.

Unajua sehemu zingine Bwana Kiplagat hamna miti.  Watu wamesha katakata  miti na hakuna mti. Kwa hivyo ukimwambia 10

per cent, hana 10 per cent kwa maana hana basis  of 10 percent.   Je,  ungalipenda kupendekeza ili watu waweze kulasimishwa

iwe compulsory thing ambayo inakuwa supervised by the forestry department ili nchi yote ionekane kwamba imepandwa miti?

Hosea  Kiplagat:   Thank you Bwana  Commissioner.   Ningependekeza  hivyo  kwa  kuwa  itakuwa  ni  muhimu sana  kwa  nchi

nzima kuweko  na  forestry  au  environment  of  10  per  cent  na  iwe  ni  compulsory,  so  that  the  government  can  supervise  and

advice.

I would please like to chip in the question of land.  I  think it  is  important  that  the  government  should  subsidize  agriculture  as

whole. Kwa sababu agriculture, mimi binafsi siwezi kusema kwamba mtu akipewa shamba au akiwa na shamba lolote,  kwanza

kuweko  na  free  hold.  Mtu  binafsi  amiliki  hiyo  kitu  free  hold  na  tena  serikali  i-subsidize  because  there  cannot  be  any

improvement in that farm without subsidy and I think it is high time this country should subsidize every piece of land owned by

he/she in this land of Kenya.  Thank you.

Com. Hon.Asiyo:  Thank you very much Bwana Kiplagat on behalf of the Commission.  If you could kindly please now sign

our register and later if you would kindly do us a favour by sending a written memorandum before the 15th, as  you rightly said,
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we would be greatly appreciative.

Now there  is  a  representative  of  the  Catholic  Church,  a  certain  Mr.  George  Abiero,  Catholic  Kabarnet.   He  has  a  written

statement.  We will give you Bwana Abiero like three minutes to just highlight because  you have written everything down,  you

do not need to read it. And please do not read, simply highlight the important areas.  Give your full names before you start  your

presentation.

George Abiero:  Thank you very much the Commissioners.  My names are George Abiero from the Catholic Church and here

i am presenting the views of members of the Catholic church from Kabarnet.

The document I am holding here contains about  ten issues so I will just mention them and touch the  main  points  as  you  have

said.

One:  We are looking at the Constitution itself.

Two:  The type of government we want.

Three:  Separation of powers.

Four:  The political status.

Five:  Elections.

Six:  The local government.

Seven:  The appointment of Ministers and Departmental Heads. 

Eight: Education.

Nine: Health

Ten:  The resources; under the resources we have looked into the land issue. (gap cos of end of tape 2 side A)

It is the supreme law of the land. It  safeguards the rights and properties  of the people.   Therefore it should be safeguarded by

the people themselves and for this, it should not be amended by the parliament without the consent of the people.
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Speaker:  (Question inaudible)

Mr. Abiero:  Yes. Through calling the referendums. Yes.  

Two:  The  type  of  government  we  want  is  that  in  order  to  stamp  out  the  corruption  in  the  Country,  we  need  a  coalition

government where the major political parties in the country headed by the winning party forms the government.

Political Status:  The Country should remain a multi-party State  with a limited number of political parties,  most likely three.   All

these parties should be funded by the government.  This will contain the idea of forming many political parties within tribal lines.

Legislature:  Anybody can be elected as an MP provided that the current constitution stated  that he should be 21 years  but we

are proposing that he be from 25 years.

We would like the Constitution to provide this for the electorate  that:  We can have to call the vote  of  no  confidence  on  our

sitting MP because we have seen a tradition where after electing an MP on a certain political party,  he goes there and becomes

a political polygamist.

Now he was elected in KANU, in the parliament he is a member of SDP. So, we should be given the powers  as  the electorate

to call him back and elect a person of our choice in in the party we want.

Judiciary:  We propose that the Executive or the President should not appoint the Chief Justice or the Judges.  This will bring….

Interjection:  (Inaudible)

Mr. Abiero:   Names  of  the  Chief  Justice  should  be  proposed  by  Parliament,  then  they  vote  with  65  per  cent  to  elect  the

person to become the Chief Justice.

Com. Hon. Asiyo: (Inaudible) 

Mr.  Abiero:   No,  because  he  is  the  final.   Just  to  sign.   The  President  will  be  signing  what  has  been  approved  by  the

Parliament.

Local Authorities:  For the efficient services, all the Local Authorities should be delinked from the Central government.  

And on their elections: A Mayor should be elected by the people.  This will avoid some issues where we find a person can use

his wealth to become a Mayor.
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Com. Hon Asiyo:  (Inaudible)

Mr. Abiero:  Okay. 

Ministerial  appointments  and  departmental  heads:   All  the  persons  to  be  appointed  to  head  any  post,  be  it  ministerial  or

departmental should be  professionals in that field.

Provincial Administration:  If deemed fit by the Constitution to be there, we propose that the Chief be elected by the people  and

not to be appointed by the Executive.  This will give us a person of our choice to govern us in that area.

The last point is here:  We recommend that the Constitution should safeguard the rights of all the citizens.   Be  it  that  you  are

disabled, you should be given the priority to be active in the management of the country’s affairs.  

And because some are written here, I hope…

We have some recommendation on the issue of land so there is no need of reading them.

Com. Hon. Asiyo: Thank you very much.  We will take  that document it becomes our property.   I  just want to ask  you one

question, two questions.  I will ask you the first one.

You are  telling us that the Local government should be absolutely delinked from the Central  government.   Are you suggesting

autonomy of Local Authorities?

Mr. Abiero: Yes.

Com. Hon. Asiyo: And therefore, that leads perhaps to two sets of governments?

Mr. Abiero:  And infact it is there but because you told me not to read it ….

Com. Hon. Asiyo:   No  problem, but you have suggested you want two governments.   One at  the Local Authority level  and

another one at the National level.  So you are devolving power to the Local Authorities?

Mr. Abiero: Local Authorities.

Com. Hon. Asiyo:  To run their own businesses?  

Mr. Abiero:  Yes.

Com. Hon. Asiyo:  Not look for funds from the Central government?
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Mr. Abiero:  No.

Com. Hon. Asiyo: Okay. Thank you.  Next question.

Com. Zein:  I have a question for you concerning the appointment of Judges and the Chief Justice.  You are recommenging that

these  appointments  be  made  by  Parliament  and  at  the  beginning  you  said  one  of  the  basis  for  submission  is  separation  of

powers.  What is the value of these appointments being done by Parliament and not the President?  What is the value?

Mr Abiero:  Okay.  We were looking at it on this way that, may be it sounds as  an appointment but according to the way we

compiled it here it should be proposed.   The names to be  proposed  by  the  parliament  because  they  are  our  representatives.

We cannot stand and elect  the Chief Justice.   So  they do  it  on  our  behalf  then  they  vote  and  they  present  that  issue  for  the

president to abbend his signature.

Com. Zein:  but still, the effect is the same.  This is not a proposal.   You are  saying it is an appointment.  They propose  men,

they vote for them.  The fact is that this particular procedure, I have not come across any country having this kind of procedure.

  If you  say  reduce  Presidential  powers  and  then  you  give  all  of  the  Presidential  powers  to  Parliament,  then  Parliament  can

exercise tyranny too.  

If you are  saying there have to be  separation of powers,  you have to think of balances  and  checks.   If  you  are  proposing  in

terms of effiency of governance, you cannot have parliament.  What if they do not get sixty-five per cent.

Mr. Abiero:  Now,  because  the Country is being governed by the three arms,  here all are  going to participate because  if the

Members of Parliament are proposing the names, then they approve the name of that person and present  it,  then it is within the

knowledge of Members of Parliament plus the President that they have a Chief Justice.

Com.  Zein:  The  current  procedure  under  the  current  Constitution  is  that  the  Judicial  Commission  proposes  names  to  the

President  and the President  appoints  from the proposed  names.  If you wanted to include  parliament  you  could  say  then  this

names can be vetted by Parliament then you can have all the three arms involved.

Mr. Abiero:  Okay. Our aim here is to have the three arms to be involved whichever way it appears.

Com. Hon. Asiyo:   May  be  because  you  cannot  have  Parliament  perform  the  functions  of  the  Executive.   Thank  you  and

please sign the register.   I  have Pauline  Cherono.   Pauline,  please  come  over  and  make  your  statement.   If  it  is  written  just

highlight, kama hukuandika unazungumza tu.  Sema tu mambo yale ya muhimu mama, na useme kwa uchache ili uwapatie watu

wengine nafasi.
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Lakini kwanza utueleze majina yako yote ndiyo uongee.

Pauline Cherono:  Kwa majina ni Councillor Pauline Cherono, Municipal Council, Baringo Central.

Bwana  Commissioner,  kwa  maoni  yangu  mimi  ninaomba  ya  kwamba  election  ya  Councillors,  wakati  wanafanya  uchaguzi,

tunaona  wakina  mama  hawawezi  kusimama  kuomba  Council.   Wengi  wanaweza  kuomba  lakini  mimi  ninaomba  wakati

wana-nominate, waweke wakina mama kwa wingi ili waweze kuwazaidia kina mama.

Ya pili:  Mimi  ninaona tena siku hizi wasichana wadogo wanapewa mimba na wanaume.  Mtoto  aliye na fourteen  years  ama

thirteen  ama  fifteen,  hajaweza  kufika  eighteen  years.   Ninaomba  serikali  iwachukulie  hatua  wanaume  hao,  wale  wanaharibu

wasichana wadogo kama hawa.

Ya  mwisho:   Ninaomba  wasichana,  wako  wale  watu  wanawapeleka  wasichana  jandoni  na  hata  hiyo  hata  serikali  ya  leo

wamekataza. Na mimi ninaomba ya kwamba tuweke sheria.   Yule anayetahirisha wasichana,  waweke sheria kali ili wasichana

wetu wakae na wasome kwa njia mzuri.

Kwa hayo machache ninasema asante.

Com. Hon. Asiyo:  (Inaudible)

Cllr.  Cherono:  Wacha  kina  mama  wawekwe  kuwa  nominated  kwa  sababu  hata  wakisimama  kwa  upande  huu  wetu,

hawawezi kuchaguliwa kwa sababu bado  wanasema wamama hawawezi kufanya  kazi.  Mimi  ninaonelea  kuwa  wakina  mama

wamenyanyaswa.  Sasa maombi yangu ni kupatiwa.  Kama ni kumi na wawili, si waache wamama wawe hata kumi halafu wale

wengine wawili wawe wanaume kwa sababu wanaume wameshakuwa elected tayari.

Com. Hon. Asiyo:  Kwa hivyo umependekeza kwa vile viti kumi na viwili, kumi vipewe wanawake na viwili wanaume. 

Cllr. Cherono:  Ndiyo.

Com. Hon. Asiyo:  Ndiyo. Hiyo ni maoni yako, tumeshururu mama.  Asante sana.

Cllr. Cherono: Asante.

Com. Hon. Asiyo:  Sasa tutamsikiliza Bwana Jeremiah.  Jeremiah yuko?  Hayuko.  Bwana Robert Wafula? Na Bwana Wafula

umetoka kwa KPNA, utatueleza hiyo KPNA ni kitu gani, ni chama gani, halafu utueleze mambo yako kwa ufupi na kwa maana

umeandika, ninakupa dakika chache sana kwa maana hiyo barua yako sasa  itakuwa  yetu.   Endelea  useme  jina  lako  kwanza

halafu uendelee na maoni.
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Robert Wafula:   My name is Robert  Wafula Simiyu from KPNA,  which stand fror Kenya Professional Nurses  Association.

Ninakaa hapa Baringo Central.   I  wanted to specifically speak  about  the Nurses’ Act,  which regulates the nursing  practice  in

this Country, knowing that the nurses are the back born of the health system.  If we are  going to deliver on primary health care,

then we have to work on this act.

We need to overhaul this Act to ensure that…. there is this segregtive portion in the nursing where we  used  to  have  enrolled

nurses  and  registerd  nurses.   You  find  that  the  registerd  nurses  is  like  they  were  given  more  power  and  they  are  fewer  in

number.

We want  the act to provide for the scrapping of these differences between enrolled nurses and registered nurses so that we can

achieve harmony in nursing to deliver the primary health care concept.

Then, the Nursing Council that regulates this is a representative body but the election of councillors that constitute this Council is

not  done  openly.   We  would  wish  to  have  the  elections  of  this  coucillors  being  more  open  sothat  the  nurses  participate  in

electing the Councillors.

Then of course, we have been hearing of harmonizing nursing, but then we find that still there is the training of the second level of

nurses that is going on.

We propose that the second level of nurses be  done away with so that we train only one cadre  of nurses as  it is happening in

Britain and in the US.  

That is all that I can present.  Thank you.

Com. Hon. Asiyo:  (Inaudible)

Rebbecca Tomno:  Asante sana Commissioners.  Majina yangu ni Mrs. Rebbecca Tomno.  Niko na maoni mawili.

Ya kwanza ni kuhusu watoto  na wasichana: Ingawa watu wengi wameshasema maneno ya watoto,  nami pia ninataka  kugusia

habari ya watoto.

Kweli tunazaa watoto na tukishawapata watoto,  kitu cha kwanza ni kumfunza mtoto.   Ukishafundisha mtoto unafua vile mtoto

anakua.  Nikiendelea na hapo, ninataka sheria kali iwekwe kuhusu watoto.

Kitu cha kwanza kwa mtoto ni kuwekwa kiboko lakini si kiboko kali sana.   Lakini ni kuwekwa kiboko ili aogope sheria,  kwa

maana zamani sisi tulikuwa tunachapwa.   Hata mimi pia nilichapwa nikipoteza ng’ombe.  Tunataka iwekwe sheria ya kwamba

mtoto achapwe lakini si sana.
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Pili:  Kuhusu wasichana; kwa niaba ya Maendeleo ya Wanawake,  ninasema ya kwamba ni hatia mbaya msichana kutahirishwa

na ninataka iwekwe katika sheria ya kwamba wasichana wasitahirishwe kamwe.

Tatu:  Kwa upande wa kina mama; mama  akisha  olewa,  bwana  ako  na  shamba.   Na  kama  bwana  ako  na  shamba,  bwana

anapatiwa title deed.   Ninaomba Katiba hii iangalie ya kwamba mama pia asinyanyaswe  kwa  maana  tunanyanyaswa  sana  na

wanaume wetu.  Wanaume wanachukua title deed ya shamba wanafanyia vile wanapenda.

Ningependa Katiba yetu ya Kenya ama sheria ya Kenya iangalie ya kwamba mama pia anapatiwa uwezo ya kupata  title deed

ya hilo shamba hilo, pahali ameolewa.

Ya mwisho:  Corruption;  ninasema corruption kwa maana katika nchi yetu ya Kenya tumeona watu wengi wamekula pesa  na

haujui  pesa  wanatoa  wapi,  wanauza  vitu.   Inatakikana  sheria  kali  iwekwe  hata  kama  ni  nani,  ya  kwamba  yule  mtu  ambaye

amechukua pesa kwa njia mbaya, iwekwe iwe sheria ya mwaka ujao kwa maana tunaenda mwaka mwingine ambayo tunataka

kuchagua President.  Tunataka ya kwamba mali yetu ichungwe sana na sheria kali iweko,  iwachunge wale wanakula pesa  kwa

corruption.

Tena ya mwisho, nimezungumza zaidi, ni hii; kuhusu ulinzi wa mashamba yetu au mali yetu katika nchi ya Kenya.   Tunataka iwe

sheria  ya  kwamba  kesho  tukipata  mwingine,  unasikia  fulani  amekuja  kunyang’anywa  mali  yake.   Tunataka  iwekwe  sheria,

sheria ambayo tunatunga sasa, iwe hiyo ikichunga mali ya Mwanakenya katika hii Jamhuri yote ya Kenya.

Na kwa hayo,  ninafikiri mtafanya hiyo iwe Katiba kali na ya corruption iwe tena kali.   Yule  amekula  pesa  ya  watu  afungwe,

afanyiwe Katiba kali.  Ni hayo tu niliyoyasema.

Com.  Pastor  Ayonga:   Mama  Tomno,  umesema  wamama  wamenyanyaswa   na  unataka  wamama  wawe  na  uwezo  wa

kupewa title deed.

Cllr. Cherono:  Ndiyo.

Com. Pastor Ayonga:   Unaposema wamama wapewe title deed,  umetaka  kusema  ile  title  deed  iandikwe  majina  mawili  au

mama apewe title deed yake?

Cllr. Cherono:  Hapana.  Hiyo title deed nimesema apewe bwana na mama.

Com. Pastor Ayonga:  Majina yote mawili yaandikwe.

Cllr. Cherono:  Ndivyo.
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Com. Pastor Ayonga: Ili mmoja asiwe anakunywa pombe anauza title deed.   

Cllr. Cherono:  Ndivyo.

Com. Pastor Ayonga:  Asante.

                                  

                                                    (Laughter)

Com. Hon. Asiyo:  Asante sana Mama Tomno kwa mambo yale umetueleza.  Wewe ulikuwa unaitwa nani Mzee?   Utangojea

kidogo kwanza  Mzee.   Tulikuwa  tumekuita  hata  tukakata  jina  lako.   Ulikuwa  nje,  sasa  utakaa  kidogo  tuwaite  wale  ambao

majina yao yako hapa.   Sasa  tuko na Bwana Peter  Keitany,  Clerk of the Council.   Tafadhali  usitoke  nje  safari  hii,  utapotesa

wakati  wako.   Tunataka kumsikiliza kila mtu.  Tutamwita  Bwana  Peter  Keitany  ambaye  ni  Clerk  of  the  Council,  apite  hapo

chini akae, atueleze majina yake kamili na cheo chake, halafu ndiyo afanye presentation yake.

Peter Keitany:  Thank you very much Commissioners.  My names are Peter Kipkelgon Keitany, I come from Baringo Central

and I am also the clerk to the County Council of Baringo.

According to the statistics done in this country,  they are  saying that Kenya is 80% Christian and we are  here today making  a

law because of disobedience.  I  want to read a verse in 1 Timothy 1:9-10.   It  is talking about  the law and it is relevant to this

occasion.

Com. Pastor Ayonga:  You are reading from?

Peter  Keitany:   1 Timothy 1:9-10.   “We also know that law is made not for the righteous but for the law  breakers  and  the

rebels, the ungodly and sinful, the unholy and irreligious, for those who kill their fathers or  mothers,  for murders,  for adulterers

and perverts, for slave traders, for liars and butcherers and for whatever else is contrary to the sound doctrine.”

This is a Christian country so we must base our law on the Bible, because  if there is a Constitution, which was written, it is the

Bible. The best Constitution ever found on earth.

Let me start with the Preamble:  In our Constitution, we need a preamble that sets  out clearly the national vision of Kenya as  a

multi-party democratic state meant to uphold the principles of peace, love and unity.

In constitutional supremacy,  parliament should amend any part  of the Constitution by sixty-five per  cent  majority  votes  but  in

addition  the  public  should  be  involved  through  referendums  by  the  Commission.   This  is  because  as  per  recent  experience
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where  Parliament  derives  benefit,  it  has  voted  hurriedly  and  unfairly  without  deep  consideration  of  crucial  national  issues

affecting the citizens.

Political  parties:   Apart  from   mobilization  of  the  public,  political  parties  should  be  able  to  promote  political  stability  in  the

country.  

They should form a very close link between the people and the government.  

They should initiate and support good legislation promoting national interests and rising above petty politics.

The  Constitution  should  regulate  the  formation  and  conduct  of  political  parties.  Not  the  Registrar  of  societies  or  even  the

Electoral Commission because so far they have made very insignificant control.

There should be no limit to the political parties, the number of political parties, so as  to promote more democracy.   Limiting the

parties will kill democracy since it will be in doses.  Democracy should be given in full and not partly.

Infact there should be a provision for an independent candidate like in India where we have people  without any party affiliation

who are able to be neutral in times of crucial national crises.

It also avoids block voting and blind voting against issues by political parties.

Political parties be financed by the members and from public funds to avoid the sourcing of funds from foregn countries which

will compromise or distabilize the national interests.

Only major political parties  with fifty Members of Parliament and above  should  be  financed  from  public  funds  to  ensure  that

only popular parties are supported.

The state and political parties should agree to work closely on national issues e.g. security, foreign affairs and the economy.

Structures  and  systems  of  government:   Kenya  should  retain  the  Presidential  form  of  government  because  it  brings  more

stability.  The Parliamentary system  is  quite  unstable  because  Parliament  can  easily  vote  out  a  government  within  a  day  e.g.

India, Pakistan and Japan.  I remember one time India held elections twice within five years.

The mixture of systems in the third world will lead to a tag of war and hence instability i.e mixing a lot of systems.  

The federal system is also a good one where powers are shared between the Central  government and the Regional government

and the Regional government can use the present provinces and we can call them states.   They will have their own members of

Parliament, they will have a Parliament, they will be headed by a governor who will be having specific powers.

They will also manage the internal forces, the Police, the GSU and all Police forces but the central  government will manage the
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Army and the Foreign affairs.  This will take democracy to the grassroots and help to distribute the national resources.

Local authorities to be  delegated more autonomy in terms of revenue collection and expansion of areas  of operation and they

should take over the ministry of public works, education, water, social services and agriculture.  

Legislature:   A  Member  of  Parliament  must  be  a  form  four.  And  he  should  be  thirty  years  old.   Parliament  should  vet  the

following appointments: The Attorney General,  ChiefJustice,  Electoral Commission Chairman, Controller  and auditor  General,

Permanent Secretaries, Vice President Ambassadors, Other Constitutional offices and top Chief Executives in the public sector.

Parliament should not have unlimited powers.

There should be an independent judicial Commission to make decisions on standing  orders,  salaries,  benefits  and  conduct  of

parliamentarians because parliament has shown a lot of irresponsibility, selfishness and biases in areas where they benefit.

Passing legislation legislation in  a  few  minutes  without  proper  discussion  is  unfair  to  Kenyans  and  we  do  not  need  a  rubber

stamp parliament.

Being  a  member  of  Parliament  should  continue  to  remain  part  time  because  MPs  are  required  to  do  much  work  in  the

constituencies.   But for chronic absenteeism  and  technical  appearances,  seats  should  be  declared  vacant  and  by-election  be

taken.

Language tests for Parliamentarians are not sufficient considering the competence of the sitting MPs over the years.   Members

of Parliament should have a minimum of form four level qualification with experience in public life.

Moral and ethical qualification for Parliamentary candidates  are  necessary  to  curb  indiscipline  e.g.  fighting  and  insults  and  all

those things.

The concept  of nominated MPs be retained  but  the  fraction  should  be  reduced  because  it  is  a  big  burden  to  the  exchequer

currently.

Nominated MPs must be professionals and not laymen to raise the level of debates  by injecting unique inputs e.g.  theys should

be lawyers, they should be economists,  they should be educationists  and eight of them should be nominated per  province,  one

each.  

There should be no special  measures to increase women participation in Parliament because  it will kill the spirit of competion,

gender equality in opportunities, initiative and hard work by women.

Spoon-feeding women will open avenues to weakness, dependency syndrome and inferiority complex.
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Women in Kenya today are  doing fairly well in education,  public service,  politics and business and we do not  need  to  spoon

feed them.

The following rules should govern the contact of parliamentarians.

Com.  Pastor  Ayonga:   Bwana  Clerk,  nadhani  tutaisoma  hiyo  memorandum  yako  na  ninaona  bado  hata  hujafikia  quarter.

Tafadhali give us only highlights.  Sisi tutaenda kusoma.

Peter Keitany:  Fine.  Thank you very much.

Com.  Pastor  Ayonga:   Tena  unajua  imefika  saa  saba.   Ninaona  watu  wanapiga  miayo.   Unajua  miayo?   Sijui  ningeisema

namna gani kwa Kitugen. Miayo.  

Com. Hon. Asiyo:  Wanaanza kutoroka.

Com. Pastor Ayonga:   Na  wakipiga miayo ninaona wanatoroka toroka  na sitaki watu watoroke,  ninataka  wasikie  maneno.

So give us highlights. Dakika moja tu.

Peter Keitany:  There should be a provision for a coalition government with parties with parties with similar manifestos forming

a government together.

The issue of having two chambers is very expensive and cumbersome and therefore I recommend one chamber of Parliament

because it is cheaper.

The power of Parliament to remove the Executive is adequate and this ensures that a weak Executive cannot be in charge hence

political instability.

The president should have power to veto legislation passed  by parliament if it will compromise national interests but for proper

checks and balances, the president should not be above the law, only God is above the law because he is perfect.

Parliament cannot override the President’s veto to avoid dictatorship from Parliament. 

The President  should dissolve Parliament when its  term  expires  or  when  it  fails  to  discharge  duties  or  during  a  constitutional

crisis or when he is threatened by political instability so as to pave way for new order.

Executive:  I  want to propose  a nationalist Kenyan citizen.  The minimum academic qualification  should  be  a  diploma  with  at
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least fifteen years experience in management of public organization.

He should be a person of integrity,  having forty to sixty five years only.

Com. Hon. Asiyo:  You know all that is in that document and we are going to be reading it through very well and we will put it

into the computer.  Can you just highlight one more important issue Bwana Clerk so that we have room for other people.

Peter Keitany:  Let me talk about the Local government.

Com. Hon. Asiyo:  And we have 236 people who have registered.

Peter Keitany:  Okay.  The Local Government system:  The mayor should be elected directly for five years  to ensure political

stability in Councils but Chairmen of County Councils should be elected by the people, should be elected by Councillors for five

years  because  it  is  expensive  and  cumbersome  to  elect  somebody  with  a  mandate,  for  example  Baringo  has  three

constituencies, you will get somebody with a mandate of three constituencies without powers.

If  we  have  to  do  that  direct  election,  I  recommend  that  the  Chairman  now  will  take  over  the  powers  of  the  Dstrict

Commissioner in the current system because he has the mandate of the whole district.

There should be much autonomy in Local authorities.  The powers of the minister should be reduced,  he has too much powers.

 He should only have supervisory role so that the Councils can deal  with appointments,  they can deal  with upgrading of wards,

they can recommend all those issues.

I recommend that twenty per cent of the money from the income tax be given to Local Authorities.  At the moment it is only five

per cent and it is doing a good job.  It will strengthen the local authorities to deliver more to the people at the grass root level.

Payment of Councillors should be done through the Consolidated Fund just like the MPs because it is a big burden to the Local

authorities and it is making so many local authorities not to deliver more services.  

The payment also is quite chaotic,  you  will  find  a  councillor  earning  quite  chaotic.   You  will  find  a  Councillor  earning  seven

thousand  in  another  place,  another  one  is  earning  twenty  thousand  in  another  Council  because  the  ministry  says  you  pay

according to your ability so there is a lot of chaotic system and people  should be paid properly according to a proper  system.

They are leaders and they need that treatment.

The electoral Process:  All the elections should be held at the same time because it will be  cheaper;  it will not involve a lot of of

expenditure.

Also this peope who defect, an MP or a Councillor who defect to another party should be recalled and this will discourage the
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issue of vote buying and misuse of the people’s mandate.  

Twenty five percent representation at least in five provinces as is provided by the current constitution is very necessary.

Seats be reserved for specific interest groups like minorities, the disabled and even nomads.

I want to say that I am not satisfied with the demarcation of constituencies and wards.  You will find a location or  a ward here

with  260  voters  and  another  on  has  10,000  voters.   It  is  quite  unfair  representation  so  we  should  have  a  better  system  of

defining how people can be represented in this country.

The election date be specified in the Constitution and let it be January after every five years.

Com. Pastor Ayonga:  Bwana Clerk, nadhani we have to be fair with other people also here and I think that material you have

is very useful and we are going to make use of it.  Thank you so much. Next, I am calling over the Mayor.

Com. Hon. Asiyo: Bwana John Kiprono, the Mayor, if you can please be as  brief as  you possibly can so that we have many

more people who have come to talk be given the opportunity to do so.  Thank you Sir.

John  Kiprono  Chepkwony:   Basi  asante  commissioners  kwa  kunipa  nafasi  hii.   I  will  be  very  very  brief  because  I  do

understand that other people have to give their views also.   Majina ni Councillor John Kiprono Chepkwony,  kutoka manispaa

ya Kabarnet, constituency ya Baringo Central.

Commissioners,  maoni  yangu  ni  kwamba,  kuhusu  system  ya  serikali,  we  need  a  federal  system  of  government  kwa  sababu

communities zingine wana uwezo kuliko zingine na sisi tungependa kupewa uwezo wa kuendesha mambo yetu.

Kuhusu  Constitution:   Kwa  sasa  asilimia  sitini  na  tano  ya  Wajumbe  wanaweza  kubadilisha  sheria  ya  nchi  hii.   Mimi

ninakubaliana  na  jambo  hilo  lakini  ninataka  kuongeza  kwamba  mbele  ya  kupitishwa,  referendum  iendeshwe  katika  nchi  hii.

Ninasema hivyo kwa sababu tumeshaona wajumbe wanaweza kupitisha mambo yanayo wahusu kwa  masaa  mawili.   Hiyo  ni

kuonyesha ya kwamba hata wao ni watu kama sisi and they can be selfish also.

Commissioners,  ninataka  kusema  jambo  kuhusu  land  and  property  ownership:   Kwamba  watoto  wote,  wawe  wavulana  au

wasichana wawe na haki ya kumiliki ardhi au mali yoyote katika nchi hii.  Hiyo ni licha ya kuwa katika mila zetu kama Watugen

hatukuruhusu wasichana wapate  shamba lakini mambo yameshabadilika sasa  na  mimi singependa  msichana  wangu  ahangaike

pale kwa barabara  na nilikuwa na shamba hapa.   Kwa hivyo mimi ninataka wasichana pia wapate  mashamba na kumiliki mali

katika nchi hii.
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Kuhusu mambo ya ugawanyaji wa shamba:  Ninataka iwekwe kwa sheria ya  kwamba  shamba  isigawanywe  mpaka  inakuwa

plots  tu.   Unaweza  kuona  shamba  acre  elfu  tatu  watu  wananunua,  wanagawanya  acre  tano  tano,  wanagawanya  acre  mbili,

wanagawanya fifty by a hundred, mpaka inafika mahali ambapo hata wao wenyewe hawawezi kujitoshelesha kwa vyakula.  

Kwa hivyo iwe restricted na wale ambao wanashamba kubwa,  kama shamba inalala bila kutumiwa, tax iwekwe juu yake.   It

should be taxed ili waweze kutumia ile shamba.

Commissioners,  I  want  to  say  something  about  basic  rights:   Kwamba  the  Constitution  should  quarantee  basic  rights  for  all

Kenyans, that is, in health care, water, security, education na mambo mengine.

Mambo ya masomo iwe ni compulsory mpaka form four na serikali itoe pesa  ya kugharamia masomo. Kuwe na free education

kutoka pre-school mpaka form four.

Nataka  kusema vile vile ya kwamba serikali itoe physical facilities zote i.e.  buildings, books  and other facilities.  Kwa  sasa  ni

ngumu sana kwa wananchi kutoa facilities hizi.

Commissioners,  nataka kusema jambo moja halafu nije la mwisho, kuhusu environment:  Misitu  yetu,  mimi ninataka  iwe  kwa

sheria ya kwamba tupewe mamlaka ya kuchunga misitu yetu.  Hivi ni kusema tuwe na sheria ya kuweza kuchunga forests  zetu

zilizo karibu na communities ambazo ziko hapa na mali zozote ambazo zinatokana na misitu hizi na natural resources  zingine pia

wananchi wafaidike kutokana na rasilmali hizo.

Commissioners,  ninataka kusema jambo kuhusu local authorities:  Kwamba Councils  zipewe  mamlaka  ya  kuendesha  mambo

yao bila kufungwa mikono na sheria zilizoko sasa.  Pia Councils allowances zitolewe na Central government.

Ile ya mwisho ni election:  Kabla ya election kuna mambo ya nominated councilors.  I propose that the system be retained but a

nomination of these Councillors should reallyu represent the interests of special people, special interest groups unlike the current

system where everybody else can be nominated even when they do not know what they are supposed to do.

Finally, election  ya  Chairmen  na  Mayors  should  be  done  by  the  people.   Kwamba  watu  wapewe  mamlaka  so  that  we  are

answerable to all these people unlike currently where we are answerable to a few Councilors.

Thank you so much.

Com. Pastor Ayonga:   Wewe Bwana Mayor unasema  mashamba  yagawiwe  kwa  watoto  wa  kiume  na  wasichana  wote  ni

watoto  wako.  Hilo  ni  wazo  nzuri  sana  na  tena  umesema  mashamba  yasigawiwesana  mpaka  yamekuwa  kama  plots.  

Hukutuambia ungalipenda kama mtu ana shamba lake, likiwa tuseme limefika kwa mfano, huo ni mfano ninakupa, kama ni acre

kumi lisigawanywe.  Ikiwa ni acre  hamsini, hiyo unaweza kugawia watotoili hizo plots,  to avoid having plots na shamba  kuwa
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nzuri economically kwamba linaweza kuchunga watu.  Ungetupa hekima yoyote juu ya hiyo?

Cllr.  Kiprono:   Bwana  Commmissioner,  asante.   Kuna  mambo  mawili  hapa.   Kwanza,  kuna  sehemu  zializo  na  mashamba

makubwa makubwa kama vile  Uasin  Gishu,  Trans  Nzoia,  Nakuru  na  kwingineko.   Kwangu  kama  wale  wakulima  wa  huko

wasiruhusiwe kugawanya mashamba yao chini ya ekari hamsini lakini kuna watu wa hapa Baringo, kwa mfano, mashamba yetu

ni acre  tano,  mbili,  tatu,  isigawanywe  chini  ya  ekari  moja.   It  should  be  one  acre  and  above.   Ikienda  chini  ya  ekari  moja,

baadaye itaenda kuwa uneconomical.

Com. Hon. Asiyo:   Unaweza kutupatia  hekima  ingine  tena  Bwana  Mayor.   Umesema  kwamba  misitu  na  environment  kwa

jumla ilindwe.  Ungependa hii kazi ifanywe na nani kwa maana tumeona destruction of our natural resources,  especially forests.

Who do you want to give this responsibility?  Ni nani atalinda misitu na resources  zingine?  Ni Councils au ni communities  au

nani?

Cllr Kiprono:  Asante Mrs.  Asiyo:  Mimi ningependa kusema kwamba misitu ilindwe na kamati ya sehemu ambayo misitu ile

iko pamoja na Council ya area  hiyo. Let us have a special  committee to take  care  of this forests  kwa sababu wenye kuharibu

misitu ni wale watu wanaokaa karibu na misitu hiyo.  Na tukiwa na watu kutoka sehemu ile ambao wanataka kutunza ile misitu,

wazee na wamama wa shemu ile, bila shaka msitu utatunzwa as opposed to what is happening currently.

Serikali wanakaa huko na sisi tunaangalia kwa mbali.

Com. Hon. Asiyo:  Tumeshukuru sana. 

Com. Pastor Ayonga:   Wewe unasema watu wanao haribu misitu ni wale wamekaa hapo kando lakini bwana  Mayor,  wale

watu wanao kuja toka  Nairobi  wakaja  kuangusha misitu hapa na kubeba logs. Sasa  wanahusikana namna gani na hawa watu

ambao  wako  hapa  na  mara  nyingi  pengine  hawa  watu  wameshikana  na  Councils  au  watu  wengine  wakubwa  wakubwa

wakafanya misitu  ikakatwa  na  hao  wenyeji  kando  kando  hapa  hawana  uwezo  na  hata  hawajui.   Kitu  wanaona  tu  ni  malori

yamebeba miti?  

Cllr  Kiprono:   Commissioner,  hatuna  watu  kama  hao  kwa  upande  huu  lakini  tukiwa  na  mamlaka  ya  kuchunga  misitu  yetu

tutawafukuza hata kama wameletwa na nani.

Com. Hon. Asiyo:   Asante sana Bwana Mayor kwa maoni hayo.   Tafadhali uandikishe jina pale kwa  register  yetu.   Robert

Korir?  Robert  Korir,  jina lako bado  liko mbele.  Wacha Bwana Kipsuto aongee.  Mzee,  dakika  chache  sana.  Tuko  na  watu

zaidi ya mia mbili wanaotaka kuongea.
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Cheboson Kipsuto:   Jina langu ni Cheboson Kipsuto kutoka Baringo Central.   Maoni  yangu,  ningependa  mahali  tunaelekea

huko mbele, kwa mambo ya election hii inakuja.

Si vizuri kufanya elections kabla ya Katiba mpya kumalizwa.  Ikae mpaka mambo ya katiba iishe.  Ile katiba ya zamani ikae.

Ya pili:  Mambo ya ufisadi; nimeona nchi yetu, mimi ninaona vijana wengi wa Kenya hawana kazi,  wanabaki  hapa mashambani

kwa wingi kwa sababu ya mambo ya ufisadi.  Hakuna pesa  kwa serikali.   Sasa  nikafikiri ni vizuri Parliament kwa siku  sijazo,

pahali tunaelekea, watoe kamati ndani ya bunge ya kuangalia mambo ya pesa.  

Pesa yote ikitaka kutengewa barabara ipitie kwa hiyo kamati iangalie kwa sababu sasa pesa  ya Kenya inachezewa na kila mtu,

hata karani wa ofisi anakula, hata nani wanakula mpaka watoto wetu wanabakibila kazi.

Mpaka tunaona mtu ako na watoto watano, watoto sita na hawana kazi na walimaliza form four.   Sasa  nikaona ni vizuri pesa...

Mpunge  anema  hii  barabara  inataka  kutengenezwa,  priest  anasema  hii  barabara  inataka  kutengenezwa,  kila  mtu  anachezea

pesa.  Kwa hivyo mimi ninataka kamati itafutwe ya ku-control pesa siku sijazo, parliament hii tunaelekea.

Com. Hon. Asiyo:   (Inaudible)

Mr.Chepsuto:  Hapana, iwe kamati mbali na ile ya Bunge.

Com. Pastor Ayonga:   Kamati  zetu  za  hapa  nyingi  zina  njaa.   Wakipata  kamati  wanasema  huu  ndio  wakati  wetu  na  wao

wanakula.

Mr. Chepsuto:  Hiyo ni maoni yangu tu.  Mimi ninaona kwa sababu nimefanya research.

Com. Pastor Ayonga:  Kamati ikipewa itakula, hata itakula kidogo.  ----(Inaudible)

Mr. Chepsuto:   No,  kamati  iwe  Nairobi,  iwe  ya  kukaa  Nairobi  na  iwe  iki  control  pesa  Nairobi  kwa  sababu  saa  hii  watu

wanachezea pesa Nairobi, makarani wanakula, kila mtu anakula mpaka nchi inasorota na wale wa kamati walikuwako.

Com. Hon. Asiyo:  (Inaudible)

Mr. Chepsuto:  Si wale kutoka ofisi yao huko Nairobi wanaleta pesa mpaka hapa.

Ya mwisho ni mambo ya mashamba.  Mimi ninaona raia wa Kenya wanaongezeka.   Sasa,  wale  wako  na  mashamba  kubwa

kubwa  kama  hii  ya  wazungu  na  wengine  hawawezi  kulima,  wako  na  shamba  ekari  elfu  moja  na  wengine  hawana  shamba.
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Serikali igawanye, mtu abakie na shamba ndogo kama ekari hamsini, ekari sitini.

Unakuta MP mmoja ako na mashamba karibu nne, eka elfu tatu tatu.

Com. Hon. Asiyo:  Okay, asante sana mzee.  Ninafikiri hiyo ni mwisho sasa.

Mr. Chepsuto:  Yes. Ya nne, President awe na terms mbili pekee yake.

Com.  Hon.  Asiyo:   Haya!  Asante  sana.   Sasa  bwana  Robert  Kipkorir,  hebu  kuja  na  useme  kwa  machache  sana  halafu

baadaye tutakuwa na Peter Keitany.  Peter  ameongea.   Hellen yuko?  Hellen Chepyegon?  Hellen Chepyegon ameenda.   Are

you the one?  You had talked yesterday. You did not talk yesterday.

Hellen Chepyegon:  (Inaudible)

Com. Hon. Asiyo:  Yes.  But you talked.  Today give other people a chance.

Hellen Chepyegon:   (Inaudible)

 

Com. Hon. Asiyo:  If we will have gone through everybody.  Okay Bwana Kipkorir, unataka kusema ukisimama?

Robert Kipkorir:  Yes.  

Com. Hon. Asiyo:  Sawa sawa lakini jaribu kutaja tu mambo ya muhimu

Robert  Kipkorir:   Okay I will be  brief.   Kwa majina ni Robert  Kipkorir.   I  am a young man as you  see  me.   I  come  from

Morokwo; I am a preacher and a young youth leader in Central Baringo.  I have some (not clear) issues I want to present. 

First  of  all  is  the  issue  of  power:   I  propose  that  youth  and  women  should  be  given  their  opportunity  fully  in  this  section

especially without suspicion or may be culture may not come in here.  That is the first thing.

Number two:  This issue of trust lands, for example the lakes, rivers and the rest.   I  want to propose  that the immediate people

or the community should be the beneficiaries from these  because  they  are  within  the  lakes.   Sometimes  you  see  may  be  the

Councils  or  the  what,  they  take  a  bigger  share  in  money  yet  these  people  are  the  people  who  are  within  the  place  and

sometimes they do not have anything.

Therefore they should also be remembered, they be given some amount.
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Com. Hon. Asiyo:  (Inaudible)

For example, I mean if there is some certain assistance, may be food, may be money because  these people  collect money from

their lakes, from where those people are.  For example Lake Kapnarok, Lake Bogoria and Lake Baringo. 

Let me now go to the political arena:  As  we  know  that  Kenya  is  a  multi-party  state  according  to  Chapter  2  of  the  current

constitution.   I  want  to  propose  that  all  the  political  parties  should  fully  participate  in  all  constituencies,  not  even  the  most

powerful party within should intimidate them.

Because you see sometimes, let me say like a place like this, if somebody tries to say I am a what or  a what,  the next thing you

will  find  is  your  head  cut  off.   I  am  saying  that  let  these  people  come  in,  let  the  law  be  on  their  side  so  that  there  will  be

competition and when there is a lot of competition in the  country,  there  will  be  a  greater  achievement  or  development  in  the

country.  

Those are my brief views.

Com. Hon. Asiyo:  Thank you very much Bwana Kipkorir. 

Mr. Kipkorir:  Thank you.

Com. Hon. Asiyo:  Can we now have Mr.  S.K.  Cheptoo.Na  Bwana Cheptoo ninaona umeandika.   Una maandishi, utasema

machache sana sana halafu utuachie karatasi.  Bwana Cheptoo akimaliza, tutamuita Stephen Toroitich ajitayarishe halafu nyuma

yake atakuwa Kiprop Chirchir.

Samwel Cheptoo:  Thank you very much Commissioner, mine is going to be  very brief.   My names are  Samwel K.  Cheptoo,

Mosop location, Kabarnet  municipality.  Nitazungumza kwa Kiswahili ili wale wazee ambao wako hapa wapate  kuelewa yale

nitakayotaja.

Kwanza Commissioners,  serikali tunayohitaji ni serikali ya Majimbo, ambayo tuko na   President  na  tuko  na  Vice  Presidents

wawili na Prime Minister na deputies wawili.  Hiyo ndio serikali tunayohitaji.

Tuwe na Parliaments mbili, Senate na Regional Parliaments.

La pili ni mambo ya Local government.  Kwa pendekezo langu ninapenda tuwe na Councils mbili pekee  yake.   County Council

na Municipality.  We abolish the Town Council and Urban Council because  it is not economical in this Country ili Councils hizi

mbili ziwe na mamlaka nyingi, kwa mfano wasimamie mambo ya elimu, wasimaie mambo ya forests,  wasimamie  mambo  yote

ambayo iko katika Municipality na County Councils pia wawe na mamlaka ya kutosha.
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Na  kwa  upande  wa  elimu  ninapendekeza  kwamba  discipline  iendelee.   Tuwe  na  discipline  maana  hiyo  ndiyo  kitu  ambayo

inasaidia watoto wetu wawe na nidhamu ya kutosha.

Na upande ya masomo, tuwe na masomo kutoka pre-school mpaka secondary school free of charge.   Iwe financed na serikali

kwa njia yoyote ili watoto wote wawe na right ya kusoma.

Kwa upande wa afya au health, tunataka our people  wawe na access  to NHIF ili wakienda kwa hospitali wasilipe  chochote.

Wawe wameingia katika NHIF, whether you are employed or not. 

Na kwa upande wa Provincial Administration, mimi ninapendekeza ya kwamba the Chiefs’ Act iendelee kuweko kwa sababu

bila hiyo hatuwezi kuwa na stability in our areas.

Na lingine tuwe na sheria katika nchi hii kwamba wewe ukioa, uwe na maximum ya watoto wangapi. Bibi mmoja na watoto  the

highest should be from two to four.  Anything more than four is your own shauri.

Com. Pastor Ayonga:  What happenes if you break that?

Mr. Cheptoo:  Watu wanasema Mungu amesema zaa mpaka mia moja.   Kweli Mungu aliwaambia wale wa kwanza endelea

kuzaa mjaze dunia.  Lakini wakati huu ni ngumu sana na Ukisoma katika Mhubiri 6:3, inasema ya kwamba ni hajambo kuwa na

watoto ambao unaweza kulisha na kufalisha kwa sababu watu wakizaliwa wengi na wanakosa chakula na wanakosa kila kitu.

Kwa hivyo it is biblical kupata watoto wa kitosha.

Com. Hon. Ayonga:  Lakini mimi ambalo ninauliza ni kwamba kwa yule mtu atavunja hivyo na wanazaazaa watoto  wamejaa

na hawezi ku care for them, unataka afanyiwe nini?

Mr. Cheptoo:  Ashtakiwe, akabiliwe na sheria.

Com. Pastor Ayonga:  Pia hiyo ndio tunataka utuambie.

Mr. Cheptoo:   Tunataka sheria ambayo  itawakabili  watu.   Wawe  controlled.  Watu  wasiendelee  tu  ku..  Anatwanga  mimba

mtoto wa huyu, anaweka wa mwingine, anaweka wa mwingine.  Tunasema hapana.

Com. Pastor Ayonga:  Lakini unaona haujatuambia sheria.  Mbona unazunguka zunguka?

Mr. Cheptoo:  Ninataka sheria iwekwe.
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Com. Pastor Ayonga:  Iwekwe na nani?

Mr. Cheptoo:  Na sisi.  Na hii katiba mpya.

Com. Pastor Ayonga:  Ninataka wewe uwe wa kwanza kuweka hiyo sheria.

Mr. Cheptoo:  Ndiyo tunatengeneza sasa.

Com. Pastor Ayonga:  Ndiyo.  Sema.

Mr. Cheptoo:   Kwamba tuwe na controlled births in this country.   Kuwe  na  policy  kwa  sababu  kwa  wakati  huu  we  don’t

have any policy in this country concerning family.

Com. Hon.  Asiyo:   Okay.   Kuna  hiyo  umesema  tumesikia  hata  kama  hukutaja  kabisa  ni  kusema  kwamba  wale  wanaume

wanazaa zaa tu wafanyiwe family planning ile ya permanent ili wasizae tena.

  

                                                                        (Laughter) 

Mr. Cheptoo:  Thank you Commissioner.  Asante.

Com. Hon. Asiyo:  Sasa sema ya mwisho Mzee.

Mr. Cheptoo:  Lingine ni kuhusu disabled people, ambao hawajiwezi.  Serikali iwa-train na iwapatie quarantee of employment.

Na  ya  kuelekea  kwa  kumaliza  ni  mambo  ya  corruption.   Corruption  commissioner,  ninafikiri  imefika  kiwango  mbaya  sana.

Kwa sababu ukishafika hata kwa employment, wanamwambia kijana mdogo toa pesa.

Com. Hon. Asiyo:  Sasa tufanye namna gani?

Mr. Cheptoo:  Tuwe na sheria kali kuhusu corruption.

Com. Pastor Ayonga:  Hiyo sheria ndiyo tunataka wewe useme.

Com. Hon. Asiyo:  Utuambie.
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Mr. Cheptoo:  Mtu ambaye anafanya corruption kwa position yake,  kama amechukua mali ya umma, afungwe na afuatwe na

mali yake iuzwe na hiyo pesa ya umma irudishwe.

Kama mtu ame-abuse office yake, kama mimi kwa mfano, mimi ni kiongozi halafu niambie kijana atoe elfu ishirini ili nimwandike

kazi, nifutwe kazi na nishtakiwe nifungwe.

Com. Pastor Ayonga: Na yule aliyetoa?

Mr. Cheptoo:  Pia afungwe.

Hon. Pator Asiyo:   Lakini unajua Mzee,  kwa nchi nyingi wanafanya kitu ambayo unajua inaitwa  restitution.   Mtu  analipa  ile

alitoa na analipa mara mbili juu.  Halafu hawekwi jela maana jela atakula ugali ya serikali tena.   Hiyo mali tu ndiyo inachukuliwa

na inarudishiwa serikali halafu yeye ataenda tu.

Mr. Cheptoo:  Commissioner, what I want is that.

Com. Hon. Asiyo:  Hiyo ni mzuri? 

Mr. Cheptoo:  Kabisa.

Com. Hon. Asiyo:  Okay.

Mr. Cheptoo:  Ya mwisho ni mambo ya water,  maji:  Maji katika nchi yetu ni shida kubwa sana kwa sababu tukiwa na maji

kwa mfano hapa,  wale wakaaji  wa sehemu hii wengi hawawezi kulipa ile pesa  ambayo inahitajika na the  Water  Corporation.

Kwa hivyo ingewezekana, clean water ifike kwa watu at a minimal price.  Mahali kila mtu anaweza kununua badala  ya kwenda

kuchukua maji kwa mtoni ambayo baadaye watakua na shida. Kwa sababu yeye hawezi ku access maji kwa sababu yeye hana

pesa ya kulipa.

Thank you very much.

Com. Hon. Asiyo:   Asante sana Mzee Cheptoo.  Ni Mzee Cheptoo,  si ndiyo?  Weka sahihi yako kwa hiyo register  yetu  na

utuachie karatasi.   Sasa  ninamuita  Bwan  Stephen  ambaye  alikuwa  amesema  ataongea.  Yeye  yuko  karibu?   Kama  Toroitich

hayuko, ninamwita Bwana Kiprop Chirchir. Wewe ni Bwana Chirchir? Haya kuja karibu Bwana Kiprop Chirchir uongee na sisi

kwa dakika chache sana.  Kwanza utueleze jina lako na kule umetoka halafu uendelee.

Kiprop  Chirchir:   Kwa  majina  ninaitwa  Kiprop  Chirchir,  mimi ni  mwenyekiti  wa  wanafunzi  wa  university  kutoka  Baringo
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District.  Nikiwa hapa ninayaleta maoni kutoka kwa wanafunzi wenzangu.  

To begin with, the students advocate for a ceremonial President  and a Prime Minister.  The Prime minister should belong to the

party with the majority seats in parliament, should be appointed by the president and ratified by parliament. 

Secondly, the president and MPs should have a degree.  This is because  as  we see  it currently our parliament has been vested

with the authority of making laws for this country and we cannot put some one with limited ability, someone who has gone to

high school and this laws are  laws which  are  mean’t  to  govern  not  only  Kenya  but  internationally  so  you  find  that  university

degree is appropriate. 

For  councillors,  “O” level is okey because  this is  a  person  who  deals  with  the  people  and  we  should  not  give  him so  much

restriction because academics for a Councillor is not a very major issue.  His ability to deal with the people is one.

The position of nominated MP should be abolished and in its place, we nominate people,  like we give six seats  to women, four

seats to the disabled, and then one seat each to children and the youth.

The Chairman of the District Development Board should  be  a  native  of  the  district.   Currently  this  seat  is  being  held  by  the

District Commissioner and we find this person cannot be solely answerable to the community.  

So we would propose  that this seat  be  elective and should be contested by a native of the district  for a period not more than

five years.

The same board should publish its report and the programme it is undergoing, every six months in a year.

Another issue is the issue of security.  We find there are  so many firearms currently in circulation within our boundaries and we

would propose  that any one found with illegal firearms be jailed for a period of not less than ten years  without an option of  a

fine.  This is because some of these people are being sposnsored by the rich people in the society and if you give them an option

of a fine, they will be bailed out again.  So this people should be jailed for a period of ten years.  

The same goes for people like robbers and rapists, especially rapists.  Currently we are  finding that there is an increase in rape

cases  and with the aids issue we find we cannot accept  to terminate someones life through that.   Someone who is involved in

such an act should be outrightly castrated, no question about that.

                                                     (Laughter)

Mayors  should  be  directly  elected  by  the  electorate.   This  is  because  these  are  people  who  make  policies  for  a  place  like

Kabarnet  and the rest  and this is a cosmopolitan.   This person should not necessarily be  a  native  of  the  locality,  for  example

Kabarnet.  This should not be someone born and brought up in Kabarnet.

57



This is because most of this town are  built and you would find someone from Nginyang’ who can understand this place better

than the natives of the place can.  Therefore,  we would propose  that anyone who has been a resident here for a period of not

less than ten years can be elected as Mayor of that locality.

On the issue of natural resources, a third of the proceeds  from natural resources  which are  escapated  from a region should be

used within the locality and then two thirds be used by the government or by the person who has been authorized.  One third by

the people within.

Another issue is donations through NGO’s.  We might find some donors who would want to assist a local project,  these people

should not be  taxed by the government because  they are  assisting  it.  Anything  which  they  donate  as  long  as  it  is  to  be  used

should, not be taxed, but if for example issues like vehicles which they bring to use,  when they want to go out,  the person who

buys it from them should pay tax to the government because these people have finished what they wanted to do with it.

On the same length, we have private non- commercial schools.   These are  schools,  which are  set  up either by missionaries or

some natives who would want to assist  the government.   We would propose  that the government gives these schools teachers

because currently we find that these schools are treated like commercial school yet they are coming in to assist the government.

These people be given teachers.

The Kenyan budget should be made by an economic board, not by the ministry of finance.  This board should be constituted by

six members appointed by the ministry and then two members each from the business community and the industrialists and then

the federation of Kenyan employers and Cotu. 

On the issue of land:  Idle land should be taxed if it has not been used for a period of two years.   Any land which has not been

used for a period of two years  should be taxed and these tax should be severe so that we don’t find people  leaving their land

idle while we have peolple who could use this land productively for this government and to bring revenue to our country.

Lastly, education in primary schools should be free and those in high school should be subsidized to something close to free.

Currently we find that some parents cannot afford to take their children to high school because the fees keep on being increased

each and every time.  So if we are going to have the government subdsidize, then we are going to educate our children to a very

long extend.

 Thank you.

Com. Hon. Asiyo: Thank you very much. There is a question. 

Mr. Kiprop:  Yes, Madam.
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Com. Pastor Ayonga:  Bwana Kiprop Chirchir,

Mr. Kiprop:  Yes, Sir.

Com. Pastor Ayonga:  first, I want to know whether I heard you correctly.  Did you say the President and the MPs should be

holders of a degree?

Mr. Kiprop:  Yes, Sir.

Com. Pastor Ayonga:  Okay, then I have a question for you.  What magic is in a degree that when these people  have degrees

have degrees is when they can perform and rule this country properly?  You being a university student, I want to take  you back

to history.  You know Great Britain and those of us who went to school earlier before you were born, we used to take  pride or

they use to take pride for those who went to Oxford University, Cambridge and the other like British Universities.  

However, these countries where we can say the birth of education came from, they did not think at  least  at  certain times that a

degree was really a criteria for a leader.

Whereas  education  is  good,  bookwork  is  good  and  you  can  have  as  many  degrees  as  you  can  possibly  get,  this  does  not

determine that you are necessarily going to be  a leader  of a country.   Let me give you one example; during the Second World

War, there is this big name which comes as Winston Churchill.  Have you heard about it?

Mr. Kiprop:  Definitely, Yes.

Com. Pastor Ayonga: This man never saw the gates of the university and yet he carried out this Country,  the British Empire,

which the sun never set.   And this man who never saw the gates of a university took this Country through  during  the  Second

World War and the British came out as winners.  Let me bring you to your time; most recently we have had, have you heard the

name of a Prime Minister called John Major?   

Mr. Kiprop:  Yes, of Britain?

Com. Pastor Ayonga:  John Major never saw the gates of the University.

Mr. Kiprop:  Yes that is true. 

Com. Pastor Ayonga:  Yet he became the Prime Minister of this highly educated,  sophisticated people.   Our Country is forty
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years now since independence and none of our Presidents  is a degree holder,  and yet they have maintained peace,  they  have

built so many universities, they have done all that they have done without the degrees.  Would you like to change your thoughts?

Mr. Kiprop:  No. I will not change my thoughts.   I would want to be very clearly…

Com. Pastor Ayonga:  No. We are not debating.  

Mr. Kiprop:  Yes, I am not debating.

Com. Pastor Ayonga:  I just wanted to tell you that others also can be leaders without degrees.  A leader should be chosen as

a leader without thinking of a degree.  Thank you.  You can sign unless Mama Asiyo wants to ask you a question.

Com. Hon. Asiyo:  I just want to support you that education is good because it sharpens people’s mind.

Mr. Kiprop:  Thank you Madam.

Com. Hon. Asiyo:   And makes them able to see  the global village in a much more clearer  way. However,  we also know  of

people with Ph. D. who are complete drunkards.

Mr. Kiprop:  That is true.

Com. Hon. Asiyo:  So really you should have given us many more qualifications rather than just education.

Mr. Kiprop:  I was contributing to among the other qualifications.

Com. Hon. Asiyo:   Very good.  Now I see  what you are  going to be  telling us.   We can see  through you and we are  happy

that you represented the university students of this district  and please give them our regards  and tell them that their views have

been taken clearly by this commission. 

Mr. Kiprop:  Thank you.

Com. Hon. Asiyo:   Can you please now sign our register?  Mr.  Silas Ruto.   Is  he  here?  Silas,  before  you  talk,  before  you

come, there was somebody ahead of you.  If you can just,  just prepare.   I  have  Reverend  Joshua  Nachuru,  who  is  going  to

represent the AIC Baringo.  I would like him to please come over and make his presentation,  after which you, Ruto Silas,  will

give  us  your  presentation.  Karibu  sana  Bwana  Joshua.   Tumeshukuru  kwamba  AIC  wameona  ni  vizuri  mmoja  wao  kuja
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kuongea.  Tayari watu wa Catholic na kule tumeenda makanisa mengi yameongea sana sana na sasa ni wakati wa AIC officially

kuongea.  

You try to be brief.  Please just touch those important issues.

Rev.  Nachuru:  Thank  you  very  much  Madam.  Nachukua  nafasi  hii  kumshukuru  Mungu  kwa  kuwaleta  ninyi  salama  na

ninasema asante sana kwa nafasi hii.  Wakati  niliingia, niliingia mapema, lakini sikupata nafasi ya kuja kuketi  hapa,  niliketi kule

juu kwa sababu nilikuta watu wamejaa,  ingawa sikuchelewa sana.   Kumbe saa  ile mliingia, watu wakajaa  hapa,  nikaketi  huko

juu.

Na  pia  nilidhani  ya  kwamba  Chairman  wangu,  ambaye  ni  Reverend  Raimoi  angekuwa  hapa  na  kwa  sababu  yeye  hayuko,

nikaona ni vyema nichukue nafasi hiyo kwa sababu mimi ni Admistrative Secretary  katika Baringo Region.  Kwa hivyo wakati

Chairman hayuko, bila shaka mimi nina uwezo huo wa kuweza kuzungumza kwa niaba yake.

Basi, kwa sababu ya hiyo, mimi sikuwa nimetayarisha, lakini nimeamua kusema machache kwa niaba ya kanisa.

Kwanza  kabisa,  ninataka  kuchukua  nafasi  hii  kusema  ya  kwamba,  tunataka  Katiba  katika  nchi  yetu  ya  Kenya  ambayo

inatulinda sisi zote,  regardless  of whether you are  a woman or  a man.  Tunataka   Katiba  ambayo  inatulinda  na  kutunchunga;

watoto, wazee,wamama, bila kujali wewe ni mtu wa aina gani.

Kwa  sababu  nimeona  hata  sasa,  tukiona  katika  miji  yetu  ama  towns  zetu,  utakuta  ya  kwamba  kuna  wale  watoto  ambao

wanatangatanga katika miji na hakuna mtu anajali.  Wanaomba omba na hakuna mtu anajali.

Ningetaka  kutoa  ombi,  serikali,  kwa  sheria  ya  sasa  ambayo  tunatunga,  iwe  na  nafasi  ya  watoto  hawa  maskini.   Walindwe,

wapewe  makao,  makanisa  yamejaribu  kuwachukua  wengine  lakini  mimi  ninaona  ya  kwamba  serikali  haijaangalia  sana.   Si

kwamba  naidharau  serikali  yetu,  ninaipenda,  lakini  ninataka  sheria  sasa  ifanye  kazi  kwamba  watoto  kama  hawa  hata  kama

hawana wazazi wa kuwajali, lazima wawe na watu wanaojali.

Jambo  la  pili:   Ningetaka  kusema  ya  kwamba  madhehebu  yote  wapewe  uhuru  wa  kuabubudu,  yaani  makanisa  wawe  na

freedom of worship.  Ninashukuru kwa maana kwa Katiba iliyopita, ilikuweko na kwa hivyo bado  ninasisitiza kwamba iweko

na nafasi ya freedom of worship katika…

Com. Hon. Asiyo:  (Inaudible)

 

Rev.  Nachuru:   Ni hiyo pekee  yake mimi ninasema ya kwamba kusiweko na nafasi ya kuabudu  shetani.   Waabudu  Mungu

pekee yake, lakini hatuwezi kupinga mtu akiabudu kwa  njia yoyote ile anataka, bora tu anamwabudu Mungu kwa sababu yeye

ndiye aliye umba wanadamu wote.
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Jambo  ya  tatu  ningetaka  kusema  mambo  ya  Corruption:   Ningeomba  katiba  iwekwe  ya  kusema  ya  kwamba  wale  ambao

wanafanya  corruption  wapewe  adhabu,  wapewe  adhabu  kali.   Mimi  nikiwa  Pastor,  nimeshangaa  na  hata  nimeshindwa  kwa

sababu tunawaona watu wetu viongozi wanachukua hongo na kibiblia inatakazwa.  Biblia inakataa mambo ya corruption.

Com. Hon. Asiyo:  (Inaudible)

Rev. Nachuru:  Ndiyo.  Maana ukiona hata Zakayo alipookoka, alisema ya kwamba anaweza rudisha mara nne.  Kwa hivyo

watu wakipatikana wamefanya uwongo au wamehongana, kisheria wahukumiwe na warudishe mara nne.

Com. Hon. Asiyo:  Hutaki walaaniwe?

Rev. Nachuru:  Wasilaaniwe lakini warudishe mara nne ya ile ambayo wamechukua.

Jambo  la  nne:   Ningetaka  kusema  ya  kwamba  katika  hapa  Baringo,  kuna  makabila  matatu  na  ningetaka  yajulikane.   Mimi

nikiwa  Pastor  sina  ukabila  lakini  kwa  sababu  Mungu  ametuzaa  na  kuweka  lugha  mbali  mbali,  kabila  lingine  lisifunikwe  bali

makabila yote yatambuliwe na yajulikane.

Katika Baringo kuna makabila matatu; kuna Tugen, iko Ilchamus na iko Pokot wa East.  Kwa hivyo wote wajuline, ya kwamba

kabila lingine lisimezwe na lingine.  Kwa hivyo hiyo ijulikane wazi.

Com. Hon. Asiyo: (Inaudible)

Rev. Nachuru:  No. Ilchamus, of which it happens that I come from that tribe.  That is it.

Jambo lingine, mashule ambayo wana sponsors,  wako na haki ya kuabudu katika mashule hiyo, wakiwa na mikutano yoyote,

wapewe freedom, isipokuwa waongee na Headmaster  ama Head Mistres,  wakubaliane lakini wakubaliwe wawe na mikutano,

wakiwa na mipango yoyote ile, kwa sababu imefika wakati  siku hizi unaona kuna shida.   Watu wanazuiliwa kuwa na mikutano

katika shule na hao ni sponsors.

Jambo na sita:  Makanisa wapewe title deeds  kwa sababu ukiona makanisa mengi wako under County Council lakini imefika

wakati,  kwa sababu  ya  corruption,  watu  wanataka  kunyakua  hata  plot  ya  kanisa.   Kwa  hivyo  ningetaka  kuomba  makanisa

wapewe title deeds.  Sisi AIC - Kenya tuna trustees, tuna seal ya kanisa ambayo tukishapewa, si kila mtu anashika.   Kuna seal

ya Kenya mzima ambaye office yetu kuu ya Bishop katika Nairobi ndio pekee yake iko na hiyo seal na kwa hivyo tuna utunzaji

bora, kwa hivyo hakuna wasiwasi.

Com. Pastor Ayonga:   Hizo title deeds  ni  kwa  wale  wanao  makanisa  katika  miji?   Kwa  maana  kule  nje  hakuna  grabbers
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lakini makanisa yanakuwa na problems katika miji?  Ninakuuliza, si ndivyo?

Rev. Nachuru:  Kuna problem katika miji?

Com. Pastor Ayonga:  Ndiyo, ambako katika municipality ambako wana plot, 

Rev. Nachuru:  Yes,

Com. Pastor Ayonga:  keshowe itakuwa grabbed kama title.

Com. Hon. Asiyo:  Yaani unataka makanisa yote katika Kenya, ----? kama iko reserve ama iko town.

Rev. Nachuru:  Sasa  hiyo sisemi kama ikiwa ni lease,  ikiwa katika risafuni, ikiwa lease ndiyo inafanya kazi,  wapewe.   Ikiwa

katika town, wapewe title deed.

Jambo la mwisho, sikuwa nimetayarisha lakini nilisema niseme kitu, ni  mambo ya tohara ya wasichana.   Nilishukuru kwa kuwa

mama moja hapa amezungumza, kwani hilo jambo nilikuwa nimeandika pia.   Jambo la tohara ya wasichana  ipigwe  marufuku.

Mimi ninasema hiyo kabisa kwa nguvu kwa sababu ukisoma katika Kumbukumbu la Torati  29,  inasema mambo yale ambayo

imefichwa ni ya Mungu lakini yale ambayo tumepewa ni yetu na watoto  wetu.   Kwa hivyo mimi ninasema mambo ya tohara ya

wasichana ipigwe marufuku kabisa. 

Thank you very much.

Com. Hon. Asiyo:   Asante sana mzee Joshua kwa maoni yako.   Tafadhali andikisha jina lako pale kwa kitabu  chetu.   Sasa

yule jamaa ambaye nilitaka aongee,  Bwana Ruto Silas.   Uko  na  nafasi  sasa  ya  kuongea  kwa  muda  mfupi.   Wewe  umetoka

Kapropita na uko na kitu umeandika tayari umetupatia, taja tu yale ya muhimu, just highlight the important the important issues.

People are still coming, already I have a list of 257 people who want to talk and only thirty-six have talked. So please. 

Silas Ruto:  Thank you very much.  I will have to say I am Silas Ruto from Kapropita. 

Com. Hon. Asiyo:  Thank you.

Silas Ruto:  Commissioners, Ladies and Gentlemen.  It is a very wonderful opportunity that we have to function in this Country

and we have to participate in this exercise.  

I would like first to start by mentioning one important thing, which a writer made, and this one is that; we need a constitution that
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commands  obedience.  Not  by  force  but  by  consent,  and  one  which  will  make  Kenyans  do  their  apportioned  duties  in  the

correct manner. Not because of force but because one is either self-motivated to do it or because of his/her sense of obedience

to authority.

We will not have people respecting authority if there is no mechanism, a state mechanism that is there to drive and make people

have a clear cut direction and I would like to say that this is an enviable time that honesty and sincerity should be atticulated in

our constitution.

Going to the subject now, I would like to say that many have mentioned even some of the points that I have made here,  but I

will only highlight.

One:  The preamble:  The preamble in a Constitution is very important,  just like your face.   Anybody’s face is an introduction.

It will tell who that person is,  how that person is looking like, how do you feel,  that kind of thing.   Infact we should have the

same because  it tells you the objectives,  the values, the visions and the relevance of the Constitution.  Otherwise,  it would  be

very irrelevant and very difficult in application if it has no direction.  Our Constitution should actually enforce this one.

In terms of the principles of the state policy, in our Constitution, we should have or  it is a component of sets  of principles,  rules

and structures of governance and if the same should be so then the same should be reflected.  The following should be reflected

in our Constitution.    

I think in our currency we have a problem; we have been having a one sided kind of… whereby we have had the head image of

the president or a leader for that matter, appearing in the currency.

I would like to suggest that the court of arms, devoid of parties’ symbols and inclinations, should be reflected in our currency so

that we have that as very important and it is actually uniting all Kenyans.

The national anthem should be reflected in this Constitution, because  if we are  actually entrenched and we are  seeing that our

national anthem is good, then we should also have it in the Constitution.  Otherwise, if there is any time that we shall change the

National Anthem, then it should not be there.  Therefore, these are very important documents, which should actually be there.

In that national currency, therefore we can have such structures like Mt.  Kenya,  which is a physical feature,  that if you mention

only Mt. Kenya, it dawns on people that, that is Kenya. Therefore, we should have it in our currency instead of the head of the

head of that particular leader  of that time.  What happens if  that  leader  goes  in  that  first  term  of  five  years?   So,  should  we

change our currency?  These will be unnecessary changes that we will need to effect.

We better make it now, so that it becomes stable and we will live with it for as long.

The institution of Parliament should also be there because it is a very important institution.  The photograph of the parliament can
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also be imprinted there, among other other national oriented symbols.  Than is the currency.

The Constitutional supremacy:  Sixty five per  cent was good.   That was a good majority and it  was  actually  signifying  a  very

best democratic propcedure, so that one should actually be retained in the constitution.  

However,  there  was  only  one  observation  that  we  made  as  the  Kapropita  Community,  that  one  is  the  referendum.   The

parliament should not be given exclusive powers to make some constitutional amendments.  Otherwise,  can a referendum come

to the people who have the mandate, just like this Commission now going to the people?   I believe it has been popular  and the

Commissioners,  you  can  bear  witness  that  people  participated.   It  is  not  that  we  do  not  have  what  to  say,  but  it  is  that

somebody somewhere is denying us that kind of chance.

Therefore, can the referendum come and decide on certain kinds of changes in the Constitution and then we give these people

this document.    Let them now take our views from the ground, go and articulate the same in Parliament,  bearing in mind that

they have that issue which they have brought from the various areas.

In citizenship…

Com. Hon. Asiyo:   You are  coming towards  the  end  of  your  presentation  and  which  we  are  going  to  put  in  the  computer

anyway…

Silas Ruto:  Then I will hurry. 

In citizenship, it is very clear that we should have only the document of the birth that is citizen by birth.  We have all those and it

is very clear.

By naturilization, I raise this one to 21 years  old and above and of good character   and intends to continue residing in Kenya.

In case  somebody has come from outside,  that is the kind of … If that person has stayed in Kenya for 21 years,  then  that  is

actually the mark line to make that person a citizen and should have all those qualifications of the good character and that he has

actually made that intent that he is living in Kenya.

And then the identity and all that.

Defence:

Com. Hon. Asiyo:  The last one. Yes,

Silas Ruto:  In defence, it is very important that that machinery should be enshrined and entrenched in the Constitution.
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The President should be the Commander-in-chief to avoid confusion of roles.   This is a very sensitive area  and it has taken us

far  in  Africa  particularly.   The  Constitution  should  command  and  give  that  person  power  to  use  this  Army  properly.   Why

should we  have  things  like  cattle  rustling  in  an  independent  state  of  thirty-nine  years?   Why  should  we  have  it?  It  is  a  very

repugnant kind of cultural practise  that should be stamped out.   Why don’t we  use  our  machinery  to  put  them  off?   Are  we

condoning them, or is the Constitution condoning them?  It is not clear.  Therefore,  can the Constitution come out once and for

all then it becomes very clear what is to happen?  

Political parties:   We have had a lot of confusion in the political parties  so it should be limited to two  because  of  the  issue  of

most of them becoming tribal.  We have even one person being the Presidential  aspirant,  he is the MP,  he is everything.  Why

don’t we have a popular party, be it two or four at most to make Kenya a wonderful state.

Structures and systems of government: That is the last one Madam.

Com. Hon. Asiyo:  And let it be the…      

Silas Ruto:  the last one.  Yes.

The structure is that we maintain the Presidency but this President should not be  a member of parliament.  Should be elected by

all Kenyans and that we should never have a Prime Minister.  Why should we?  This is to avoid conflict of roles and to reduce

expenditure.   We  do  not  need  to  bring  in  a  lot  of  machinery,  which  actually  causes  a  strain  in  an  area  that  is  already

downtrodden.

The federal system structure:  We should have the Regional government and then in the regional government,  we should have a

chamber there but we do not have to have two chambers at the top.  The other chambers should be within the region.

From  the  region,  we  should  have  two  popular  representatives  from  the  region  who  should  be  elected.  Not  necessarily  the

governor,  the governor must remain there but we should have two representatives sent to the Central  Parliament  to  represent

the interests of the various states.

And then we avoid the PC’s section in the Provincial administration.  Can we now launch down to the district  and then it goes

down to the chiefs.  

Let us have also certain fellows like the village elders;  they have been  there  as  figure  heads.   Can  the  Constitution  recognize

them now?   This  is  the  moment  they  have  to  be  recognized  because  they  have  been  doing  a  wonderful  job.   Can  they  be

recognized at that level so that the system becomes very cordial, normal and very functional.

Com. Hon. Asiyo:   Thank you very much Mr.  Silas Ruto:  You know that everything  you  have  written  there  is  going  to  be

entered into the computer, so really since you have covered  most parts, just give us that document.  It is a very well written one
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and we will make full  use of it and we appreciate your coming over.

Silas Ruto:  Thank you, thank you so much.

Com. Hon. Asiyo:   Thank you, very much.  Do you have any question?  Okay.  Right now  we  will  have  Chelelno  Damaris,

halafu atafuatwa na Andrew Kwo                                                                                                                                           

                                                                                                                                                                                              

                                                                                                                                                                                              

                                                                                                                                                                                              

                                                                                                                                                                                              

                                                                                                                                          nyike, halafu tutaenda kwa bwana

Joshua Maketai.   Hawa wote nimewaita kuna mmoja yuko hapa tarayi?   Okay,  unaweza  kuja.   Huyo  mama  Damaris  akija,

mumwambie aliitwa na hakupatikana, sasa tumeweka jina lake kando.

Andrew  Kwonyike:   Thank  you  very  much  Commissioners  for  this  opportunity.   My  names  are  Andrew  Kwonyike  from

Kapropita.

Mine are going to be proposals on the electoral system and process. 

 I propose to you today that a representative electoral system is the best is the best, with a simple majority rule for one to win.

A candidate should be barred  from switching from one party to the next.   If such a case  occurs,  to a parliamentarian, then he

stands a chance of losing the seat immediately.

A twenty-five representation in all provinces should remain the way it has been in our current constitution.

Presidential election should be directly done through secret ballot and counting of the votes should be announced immediately in

each polling station.

I also propose that an Election Commissioner should have a minimum of a degree.   This is an issue that you have come across

and you really contest  it but I would like to support  my  first  proposer  by  saying  that  it  really  is  good.   It  is  a  feature  that  is

supposed to be  a characteristic  of all Commissioners because  they are  the ones who are  going not only to articulate what the

members have proposed or articulate what the other members are going to propose but also present in a logical manner.

Secondly,  they  are  going  to  analyse.   We  don’t  need  people  who  have  not  gone  to  school  because  we  would  like  our

Constitution  to  be  properly  analysed,  we  would  like  our  constitution  to  be  properly  interpreted,  all  the  views  without  even

misinterpreting a single view of each and every proposer.
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Funding of the Commissioners should be from the Ex-chequer.  It should not be left without any budgetary allocation.

On basic rights, am talking specifically on the side of the death penalty:  I believe life is precious but in this case,  criminality also

is not condoned.  Let this issue of death penalty be properly implemented.  

We  have  had  cases  of  condoning  the  highest  level  of  criminals  in  the  land  that  they  have  been  pardoned  by  the  Act  of

presidential amnesty or something similar to that.   This has left a lot of criminals coming and committing crimes every now and

then to an extend that they jeopardize the otherwise good governance or running of our society. 

We would like that kind of penalty to be impelented to the letter.

My other proposa  I is on eduation:  In the recent  past,  we  have  had  a  lot  of  changes  coming  up  in  the  education  sector.   I

strongly recommend that the education commission should be at  least  considered  in  the  constitution,  to  look  into  the  matters

touching education.

I recommend that all the way from the ministry level, the people who should be in charge must be  competent  professionals who

know everything to do with education,  please,  upto university level.  The Chancellor should be a professional not a  politician.

Our universities have been subject to political manipulation because of the constitutional inability to provide its good running.

I  have  the  issue  of  discipline  in  schools  also.   Please  allow  me  to  recommend  the  cane  as  the  best  way  possible.   I  am

supporting my other proposers.

Free education for basic education from Primary to form four.  I  also equally recommend and ask the Constitution to allow the

government to provide this one free.

The 7-4-2-3 system of education be re-introduced.  I am saying so because right now as we are  in this room, the East  African

universities cannot recognize our form four leavers.   They have to undergo some bridging courses  before they are  allowed into

those universities unlike the past when even Makerere University would allow our form six leavers from this country.

We need to revert back to that particular kind of system.

Recruitment and promotion of both primary and secondary schools is a matter,  which has really made the teaching fraternity to

have some kind of a division.  Promotion to the Primary teachers is coming from the ministry of education and the promotion of

Secondary School teachers  seems to be  coming from the Teachers  Service Commission.  Can we have  a  Constitution  which

provides that one particular body is in charge of the promotion of these teachers?

Why are they being subjected to all these divisions yet they serve one particular common purpose?  

On the same, any classroom teacher who has served the teaching force for a minimum of ten years  should be automatically be

promoted to the next job group.
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Com. Hon. Asiyo:  And that one has been recommended to us by many many----?

Mr. Kwonyike:  Very good. Thank you so much.

Com. Hon. Asiyo:  If you could kindly now just cite the most important.

Mr. Kwonyike:  Let me finish this one and go to the most important one.

Promotion of Head teachers also in the education sector should not be  politically motivated.   It  should be based  on experience

whereby  I  am  saying  for  Primary  schools,  a  teacher  who  has  served  in  the  classroom  for  ten  years  should  be  promoted

automatically on professional lines and secondary may be eight years.   And those secondary fellows with masters,  four years.

That is okay.

Then on the side of land and property rights, I am supporting my other colleaques by saying that let land be jealously protected,

especially the ADC farms.  May they be  repossed  and be owned and taken care  of by the government.   They were assets  to

the government but now they have become individual private owned lands.  

May any land owned individually, which exceeds fifty acres be taxed.   That means 1-25  acres  may be exempted from taxation

and the taxation should be at  five percent  of the current value of that particular land  so  that  the  government  also  may  benefit

from any empty land elsewhere.

I also support this issue of some percentage resource  benefits should be apportioned to the individual or  community where the

resource is found especially… I have given five per  cent of the value of the mineral or  any resource  found or  exploited in that

particular area to benefit the individual person.  That means I am agreeing with my other proposer in this line.

Why am I saying five per cent? Because it destabilizes that particular person in his ecological area where he used to stay.

Two, through may be pollution and deprivation of the same.

Lastly may be on environment  and  natural  resources,  I  am  recommending  that  the  communities  within  those  particular  areas

should play the role of caretakers to any natural resource  found in a particular area.   And along that line the Parliament should

enact laws or through the constitution, there must be some laws to protect the natural resources properly.

Com. Hon. Asiyo:  Can you come to the conclusion now?

Mr.  Kwanyike:   Yes.  Lastly,  on  the  international  relations,  may  all  the  powers  on  international  relations  be  vested  on  the

Executive?
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The transfer of power:   May it be  done  immediately  when  a  president  is  sworn  in.   The  power  should  be  given  to  the  next

incoming President.

Otherwise, for those few remarks, I say thank you very much, unless you have a question.

Com. Hon. Asiyo:   Thank you very much.  You have covered it all so very well.  If  you  can  please  kindly  deposit  that  the

document with us, so that it becomes our property and sign our register at the back there.  Can we now have Councillor Joshua

Maketai followed by Councillor Kosgei then Robert, Robert is an observer,  Councillor Kosgei  is not here,  halafu atafuatwa na

Ibrahim Hassan ambaye ameandika mambo yake,  hatakuwa na haja ya kuongea kabisa.   Endelea sasa  Councillor,  tumekupa

nafasi.

Joshua Matetai:  My name is councillor Joshua Matetai from Kabarnet Municipality.  I have a written document and I think I

am going to over what I have just placed because most of them have touched it.

The first one is that the structure of government that we would like to have is the federal  system of government.    In this case,

we would like to have a President  who is elected by the majority of the Kenyans themselves.   This  President  will  be  elected

through votes by all Kenyans in a given time. 

He shall be the President if he wins a majority of the votes from all parts  of the nation.  And the runner up,  who will be  second

to him, be given as the Vice President, be provided as the vice president.

Third, we should have a Prime Minister.  The Prime Minister minister shall be…

Com. Hon. Asiyo:  Bwana Councillor, dakika moja tu.  Mzee na mimi tunasikia njaa kidogo, tutakula na kurudi ni kama hawa

jamaa wetu pia wamekula wamerudi.  Tafadhali endelea.

Cllr. Matetai:  Asante.  Ninamaliza tu.

We shall have a Prime Minister who will be elected by the people, who will come from a party.  Remember that the President  is

not a party member.  Yeye hana party yoyote.

Under the Prime Minister we shall have two offices; the foreign affairs and the finance government.

We shall also have a senate  which will sit in this parliament.   The senate  will be  chosen by all the tribes of  Kenya.   They  will

have a representation from the people themselves, from every tribe of Kenya and they will seat  in one House with the members

of the National assembly who are going to be elected by the members through elections.
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Down the ladder we shall have the Provincial assembly and then the District assembly until the Locational assembly.

I cannot be able to mention the powers that they are going to be conffered but may I also mention some few things here.

Other things that we would like to have in our constitution is that because  our society changes every now and then, we would

like our constitution to be reviewed in a given time, rather  than having it being moved by some few political fellows at  a certain

time and condemning it .

Therefore,  we  shall  have  a  time  or  a  moment  in  our  callender  that  the  review  of  the  Constitution  is  preferably  after  every

twenty-five years.

Then about  jobs,  kazi; you find that most of our people  do not have work to do.   I  would like our constitution to have  some

powers to make sure that all able bodied people in Kenya do work.

This should be penalized at least  when someone does  not work and he is able,  should be given at  least  a month’s jail in home

jail.  This is to curb idlers and robberies.

Land that is not utilized should be taxed so that the people who own land may utilize it to produce products that are  consumable

in the nation.  

About education:  We need to place emphasis on the type of education we receive.   Nowdays  we receive academic education

but we have just forgotten the technical part of it. Therefore, we would like to see that the education we receive right now is the

one, which will enable the Kenyan to sustain himself.

Third,  about  political  contenders:   In  National  and  Local  authorities,  those  who  are  going  to  contest  should  be  thoroughly

screened from corruption and other insurbodinate activities.  They should not be let to just to go and contest  for activities while

their side, where they come from doe not riflect what sort of good leaders  they should be.   Therefore,  they should be screened

thoroughly before they come in to contesting any seat  either in Local authority or  in National authority.   May  be  they  can  be

done through the Judiciary.

We also know about the state farms, somebody has talked about the state farms.  In Kenya,  most of these farms which belong

to the state have been sub-divided to our citizens but you find that we are  missing so many commodities.   Kenya is now failing

to produce even food to sustain itself, even wheat.   We are  almost going out to look for that.   If there is  any  land  that  is  still

there, it should never be subdivided; it should be left to be developed to produce some food for our needy nation.

Land grabbers should be brought before books, no matter how long the crime was committed.  That has embarrassed so many

people and that has done away with so many people.

Declaration of property:   One should  declare  his  own  property  before  being  made  to  become  a  leader.   Should  be  able  to
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produce how much you have, probably in cash or in other property so that it will stop this kind of corruption that is lingering in

our leaders.

In the case of nomination, is should like to request that it should be done away with unless only to these sectors  where there is

no otherwise e.g. the disabled.  They should have representatin there.  

Men and women in Kenya are equal and should be given representation through polls.  

Mayoral posts and Chairmanship of the Councils should be done through vote.  The people  should be given time to chose their

own leaders.

There are  some policies that the government at  times comes in with that should not actually be  let to go by.   For  example the

policy of education in disciplining children.  It came without being screened and I feel that the government should look into, the

constitution should look into it before it is brought up to the public.

The National Assembly should sit and look into the policy, before it is taken in to affect the people.

Corruption  of  any  kind  should  be  punishable  through  jail,  because  fining  is  just  a  meagre  punishment  so  one  can  receive

depending on what the National assembly will pass.  The terms of jail will be determined by the MPs that will be chosen.  

I think that one is brief on my side because I have got a lot of documents here.

Com.  Paul  Wambua:   Yes,  Bwana  Councillor  Matetai,  thank  you  very  much  for  your  presentation,  I  believe  you  have  a

memorandum which you can give to us.   Please Register yourself.  We want to call Councillor Kosgei.   Councillor,  taja  majina

na utupe maoni na ufupishe maneno tafadhali.

Councillor Kosgei:  Basi mimi ninaitwa Councillor Kosgei kutoka Kabarnet Municipal Council.

Kwanza ninapendekeza serikali ya majimbo kwa sababu majimbo inawakilisha zile jamii chache.

Majimbo itamaliza maneno ya corruption hiyo yote nyinyi mnasema kwa sababu zile pesa zote zinazosanywa kupitia kwa jimbo,

pahali  kila  jimbo  itakuwa  na  governor  yake  ya  kuwakilisha  na  kufika  hapo  kuna  pesa  zitawachwa  ziende  kwa  Central

Government na zile zingine zitabaki kwa jimbo na tena itasaidia watoto kwa wakati hii kazi ni ngumu kupata.

Kwa hivyo  ninaunga  serikali  ya  majimbo;  Regional  government  agent  kwa  sababu  hata  mbeleni,  wakati  tuliponyakua  uhuru,

tuliandika gari lile la wabeberu lile na lilikuwa na ---? Regional government agent, yaani ilikuwa serikali ya majimbo.  Kwa hivyo

mimi ninaunga hiyo sana.
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Ya pili ningeunga tena maneno ya sheria; kila jimbo iwe na sheria yake.

Tena ninaunga Prime Minister na Deputy wake, hata mama apewe hiyo, waonekane wako ndani ya serikali kamili.

Ya tatu:  Uchaguzi wa Rais; ninaona inawezekana Rais achaguliwe moja kwa moja kama  President  wa wote.   Si kuchaguliwa

na wabunge kuwa President.

Wakati wake, hii inasemekana two terms, yaani miaka kumi, kama President kazi yake ni mzuri, aongezewe hata miaka mitano

aendelee mbele.

Lingine  ni  hii  maneno  ya  mashamba.   Wakati  huu  kuna  shida  ngumu ya  kazi,  kuna  shida  mingi  ya  chakula  kwa  hivyo  hiyo

shamba kubwa kubwa ingekuwa national farms iwasaidie wale vijana walio nyumbani kwa sababu ya kukosa kazi.

Wapelekwe  huko  kuandikwa  kama  wakati  wa  ubeberu  ili  nao  wafanye  kazi  na  kujipatia  kitu.   Serikali  iwe  ina  lease  hayo

mashamba kwa wale wanaendesha kwa sababu ya ukosefu wa kazi.

Sheria ingine ambayo ningetaka  ipitishwe  ni  maneno  ya  ajali  ya  magari.   Ingefaa  ibadilishwe  kwa  sababu  mtu  mdogo  kijana

anaweza kupatiwa licence, kabla hajafika hata miaka ishirini, anaendesha gari analeta accident.  Ninataka watu wapewe licence

kama wamefikisha miaka ishirini.

Ya pili:  Kama dereva akipatikana akilewa, licence yake inafungwa miaka mitano.  

Ya tatu:  Idara ya traffic, kama wanapatikana mtu aliye na makosa kwa hilo gari,  wawe waki-charge papo  hapo na alipe hiyo

fine badala  ya kuzunguka wapi  wapi.   Kwa  sababu  wameshafundishwa  kama  laws  za  police  halafu  wanamaliza  kazi  yote  ili

tuokoe maisha ya watu kuliko kufa saa zote kwa ajali za magari.

Na  kama  wakipatikana  wameshakunywa  pombe,  police  wakuwe  na  ile  lactometer  ya  kupima  nayo.   Kama  mtu  ananuka

pombe, basi licence inaenda.

Lingine  ni  maneno  ya  urithi  kwa  msichana:   Kwa  kweli  hii  haikuwa  desturi  yetu  zamani  lakini  kama  mtu  anazaa  wasichana,

hakuna mwanaume,  si  ana  haki  kuwarithisha  wasichana  wake  shamba?  Si  ana  haki?   Kwa  nini  ndugu  yangu  yule  mwingine

ananiona sina wanaume, anataka kuja kurithi hiyo shamba.  Hiyo haiwezekani.  Hiyo shamba inatakikana msichana apewe.

Ama msichana akizaa nyumbani na amekosa bwana, mpatie nusu acre na uwache maneno ya zamani.

Maneno ingine ningetaka kuweka kwa  haya  maneno  ya  Katiba  ni  maneno  ya  kipande.   Ingewezekana,  mtu  apewe  kipande

akiwa na miaka kumi na sita.  Usingoje mpaka ndevu inamtoka mtu, nywele nyeupe, miaka kumi na minane ndiyo mtu anapewa
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kipande.  Kwa hivyo mimi ninaomba kama ingewezekana kwa sheria, vijana kutoka miaka kumi na sita wapewe kipande. 

Maneno  ya  kutowatahirisha  wasichana,  mimi ninaunga  mkono  lakini  kitu  ninasema  ni  kwamba  hata  wanaume  wana  uhuru.

Kama yeye hataki kutahiriwa hapana lasimisha kwa sababu dunia ya sasa ni dunia ya kutafuta masomo.  

Ukimlazimisha  msichana  kutahiri,  utashtakiwa  lakini  mwenyewe  akikubali  kwenda,  ninafikiri  hawezi  lazimishwa.   Mnaona  hii

masikio? Kuna mtu alimlazimisha mwenzake asitoboe? Kuna mtu alilazimisha?

Com. Paul Wambua:  Councillor, tafadhali fupisha maneno maanake tuko na watu wengi wanataka kuongea.

Cllr.  Kosgei:   Haya!   Hakuna  mtu  alinilasimisha  kwa  hivyo  kila  kitu  itakwisha  kutegemea  maendeleo  ya  nchi.   Kwa  hayo

mafupi na machache kwa sababu ya saa, ninasema asanteni sana, Mungu awabariki.

Com. Paul Wambua:  Asante Councillor, asante sana.

Cllr. Kosgei:  Yes, Sir.

Com. Paul Wambua:   Tafadhali jiandikishe hapo,  kama uko na memorandum utupatie.   Hassan  Ibrahim?   Ibrahim  Hassan?

Hayuko.   Edwin  Tomno?  Edwin,  tafadhali  kuja  hapa,  taja  jina  na  ufupishe  maanake  na  sasa  tunabadilisha  mwenendo  sasa.

Kama jambo lishatajwa, na limezungumziwa, usirudie. Maanake tayari tumepokea,  na  limeingia  kwa  machine.   Watu  wangali

wengi na tuko saa tisa sasa na tunataka kumsikia kila mtu.  

Kwa  hivyo  kama  jambo  limetajwa,  limezungumziwa,  usiweke  mkazo  eti  uongezee  moto.  Litaje  tu  na  upite  maanake  tayari

tumepokea.  Endelea tafadhali.

Edwin Tomno: Mimi ninaitwa Edwin Tomno, ninatoka Kituro Location.

Pengine nikipitia tu juu ile nilikuwa ninataka kusema, kwanza ni juu ya  serikali.   Ningependelea  federal  government  President

awe anachaguluwa na watu na awe Head of State  na Prime Minister awe amechaguluiwa awe head of the government  halafu

tuwe na two chamber Houses.

Senate iwe inawakilisha the forty-two tribes.   Kila tribe iwe na mtu wao mmoja ili wawe na vote moja.   Kama ni Wakalenjin,

wawe represented  na  mtu  mmoja,  kama  ni  Wakikuyu,  awe  ni  mtu  mmoja,  ili  wawe  in  charge  ya  Senate  na  Parliament  iwe

tofauti, iwe na MPs wa constituency.

Ningependa  kuongeza  ya  kwamba  kwa  wakati  huu  Constitution  inatengenezwa,  ningetaka  kuhimiza  ya  kwamba  ili  hii

Constitution  ikae,  isiwe  ikiguswa  ikibadilishwa  ama  ifanywaje  na  Bunge  ama  Senate,  iwe  kama  kuna  jambo  linataka
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kubadilishwa, warudi tena kwa wananchi, waende wafanye referendum ili waweze kupendua kitu yoyote ama waandike kingine

kipya.

And then nilitaka kuongeza pia kuhusu maneno ya pesa ya Kenya au currency:  Our currency notes saa hizi carry the portrait  of

the Head of State.  I think the costitution should be made in a way to say that these notes do not put on any Head of State  who

is living or who is in office, asiwe ameonyeshwa kwa noti ama kwa pesa yoyote ya Kenya.

What  we  need  to  do  ni  kwamba  kama  mtu  amewacha  ofisi,  noti  inaweza  kuwa  na  picha  yake  ili  kwamba  mtu  asi  take

advantage kwamba saa hizi ako kwa kiti, pesa iko na picha yake.  

Tusifanye  hivyo  kwa  sababu  tunajua  wakati  huu  tunaenda  kwa  wakati  tutachagua  President  mwingine  na  haitakuwa  vyema

tukichagua President kila miaka mitano, tunabadilisha noti zetu za Kenya.

Pengine ningependa hiyo sheria ituchungie hiyo.

Ya mwisho ningetaka pia kuongeza juu ya term ya President.   Kama mtu  amechaguliwa  kuwa  Rais,  awe  ana  miaka  zaidi  ya

thelathini na tano na aendelee kuwa Rais akichaguliwa mpaka afikishe umri wa  miaka sabini  na  miwili.   Ninafikiri  hiyo  ndiyo

wakati tutasema Rais amekubaliwa ku-retire.  Awe seventy-two years and below lakini akipitisha miaka hiyo, ninafikiri afadhali

a-retire.

Kwa hayo machache, nimeshukuru sana.

Com. Wambua:  Asante sana Bwana Tomno.  Tutamwita Kiprop Wesley.   Kiprop  Wesley?   Basi  tumwite  Rhoda  Kandie.

Ako wapi?  Mama kuja mbele hapa, taja jina na utupatie maoni yako kwa kifupi.

Rhoda Kandie: Asante sana Commissioners.  Jina langu ni Rhoda Kandie, mimi ni mkaaji wa Baringo central constituency.

Nitaenda kuchangia kwa mjadala na nitaanza kwa kusema ya kwamba Constitution making i-recognize ile mambo ya marriage

ile inafanyika traditionally  maana  wakati  watu  wanaenda  kwa  engagement,  we  believe  that  is  a  forum  where  people  go  and

commit themselves to that marriage.

Kwa hivyo ninasema ya kwamba pahali wazee wamekaa na wameongea wakasema hawa vijana waowane,  wapewe na kibali

kuwa na certificate ambayo watapeana hapo hapo so that baadaye kusitokee shida ya kusema ya kwamba huyu hakuwa bibi

yangu.  Bora tu wazee wamepitisha, basi wapewe certificate papo hapo.

Ya  pili  ni  mambo  ya  elimination  of  all  forms  of  discrimination  against  women.   Kwa  mfano  mambo  ya  FGM;  watu

wamezugumzia na sisi wakina  mama  tunakataa  kabisa  tohara  ya  wasichana.   Kwa  kila  hali  na  mali  tunakataa  kabisa.   Hata

kama wengine, msichana atajisikia ya kwamba yeye angependa kwenda sisi tunakataa maana kuna maana yake.  
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Kwa hivyo  waelimishwe  badala  ya  yeye  kuruhusiwa.   Waelimshwe  ya  kwamba  tohara  si  kitu  ya  maana,  badala  yake  kuna

madhara fulani ambayo yanatokana na tohara. Na pia kulingana na Biblia, tohara hairusiwi kamwe.

Kwa hivyo sisi tunasema tunakataa na itolwe kabisa.

Ya tatu:  Any form of domestic violence against women.  Kabila letu bado wanaamini ya kwamba usipimpiga bibi yako,  hawezi

akakaa  vizuri.  Sisi tunasema hiyo si mzuri kwa sababu kama mama amekosa,  si  aambiwe  tu  ya  kwamba  hii  ni  makosa?   Si

lazima  apigwe.   Hata  wengine  wanapigwe  mpaka  wanaumizwa  wanaenda  hospitali  na  mama  anarudi  tu  anakaa  nyumbani,

anaona hiyo ilikuwa ni kuadhibiwa na huku ameumia, hata amekatwa na wananyamaza tu.

Sasa,  sisi tunasema kama kuna aina ya kutoa  discipline  kwa  mama,  isiwe  ni  ile  inaenda  kumuumiza  lakini  labda  wazee  waje

waongee, wasuluhishe hiyo shida ambayo imetokea lakini kama mzee amempiga bibi yake mpaka amemuumiza, mama ana haki

kwenda kumchukulia hatua ya sheria maana a human being is a human being is a human being.  Hata mtu yeye anaenda mpaka

anakosa lakini hakuna wakati anapigwa na bibi.  So why should she be beaten mpaka anaumizwa?

Ya nne ni mambo ya rape:  Rape, wanaume ambao wanafanya hicho kitendo cha kutumia force kwa wakina mama, wasichana

hata watoto wadogo,  sheria iwekwe ile kali kabisa  mpaka mtu akipatikana na hiyo shida ya ku-rape,  aende jela hata kama ni

miaka ishirini ndiyo wengine wajifunze ya kwamba  hiyo  si  kitu  mzuri  ambayo  amefanya.   Others  can  learn  from  that  penalty

ambayo imetolewa kwa mwenye amepatikana na hiyo makosa.

Ya tano ni mambo ya family property:   Mimi ninapendekeza ya kwamba kama kuna shamba ambalo limekuwa inherited from

parents, kama kuna mali yoyote ambayo imekuwa acquired na bwana na bibi baada  ya wao kuoana,  iandikwe kwa majina ya

both husband and wife so that hakuna wakati mzee ataenda kutumia mali ya family kwa njia yake ambayo bibi haelewi.

Hiyo pia itaenda kusaidia wakati mmoja wao amefariki kwa bahati  mbaya ama kwa ajali.   Kama ni bwana ametangulia na bibi

aweze kuwa na haki ya kurithi family property.  Na  kusitokee mambo ya kung’ang’ania maana tumeweza kusikia  ya  kwamba

mtu akifariki, kama ni bwana,  na alikuwa na mali, watu kutoka,  sijui wanawake wametoka wapi,  wanakuja kusema hata mimi

nilikuwa bibi yake, hata mimi nilikuwa na watoto yake na hapo mbeleni haikuwa imejulikana ya kwa alikuwa na bibi.

Kwa hivyo kama bibi na bwana wanaandikisha family property kwa majina yao, then itajulikana ya kwamba this is the right wife

to this man and this is the  right  husband  to  woman.   Kwa  hivyo  family  property  iandikishwe  majina  yote  ya  bwana  na  bibi.

Asante sana.

Watoto ambao wamezaliwa kwa family kwa bibi na bwana:  Mimi ninaunga kwamba mtoto ni mtoto.   Akiwa msichana akiwa

kijana, ako na haki kurithi mali ya family ama mali ya baba yake. Okay thank you.

Maana wenye wameathiriwa sana  kwa mambo ya family inheritance ni wasichana na sisi tunasema msichana kama ilikuwa  ni

bahati  mbaya  akae  nyumbani,  basi  na  yeye  awe  na  haki  ya  kurithi  mali  ya  wazazi,  siyo  kando  vile  mwenzangu  amesema
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anunuliwe shamba mbali.  Mbona anunuliwe shamba mbali? Si yeye ni mtoto tu?  Kwa hivyo ilikwa ni bahati  mbaya kwamba

ako nyumbani.  Yeye apewe haki ya kurithi mali ya baba yake au ya mama.

Wakina mama wawe na haki ya usemi kuhusu mambo ya uzazi. Mambo ya family planning.  Kulingana  na  afya  yake  anasikia

hawezi  akaendelea.   Mama  asaidiwe  kuwa  na  haki  ya  kusema  ya  kwamba  yeye  ametosheka  na  wale  watoto  ambao

wamepatikana na aweze kuendelea kuishi maisha mazuri kama watu wengine.  

Inayofuata ni mambo ya elimu kwa watu wote ama  kwa  watoto.   Ningependekeza  ya  kwamba  watoto  wote  wapewe  elimu

sawa na tuwe na free education mpaka Secondary  level  na  serikali  iweze  kutoa  vifaa  kama  zamani  maana  zamani  walikuwa

wanaprovide vitabu, exercise books  na hata teaching materials kwa mashule so that ile responsibility ya parents  itakuwa  tu  ni

kujenga shule maana saa  hii serikali inasema there should be free education for all lakini how free is that eduction na sisi hapa

wazazi tunaumia tukinunua vitabu?

Com. zein:  There is something we say we want free education without hidden costs.

Rhoda  Kandie:  All right. Yes, without any hidden costs.

Com. Paul Wambua:   Na  pili,  mama,  yale  mambo  ambayo  yametajwa  nimesema  usirudie.   Taja  tu  kwa  kifupi  na  umalize

maanake bado tungali tuna watu wengi.

Rhoda Kandie:   Ninasikia  wakati  ninarudia  ninasikia  labda  kuna  kitu  ambayo  haikufafanuliwa  vizuri  ndiyo  ninarudi  kusema

ndiyo iweze kueleweka.

Kwa mambo ya mashamba, ningependa kupendekeza ya kwamba hapa katika nchi yetu ya Kenya watu wamegawanyika mara

mbili; kuna matajiri kupita kiasi na kuna maskini kupita kiasi,  kwa sababu wale walio na uwezo wanaendelea  ku-acquire  mali

kwa sababu wako na uwezo lakini wale maskini kwa sababu hawana chochote wanaendelea kuwa maskini.

Sasa,  ikiwa ni mambo ya ku-acqure  land,  tuwe  na  kiwango  fulani  ambayo  watu  hawatakikani  kupitisha.   Kama  ni  acre  elfu

moja, basi iwe ni kiwango ya mwisho ya juu na yule ambaye hana wasaidiwe ku acquire hata kama ni acre  tano.   At least  acre

tano itaweza kuwasaidia.

Na mambo ya plots; tukiongea mambo ya plots, kuna watu ambao wako na zaidi ya plots ishirini ama ishirini na tano.  Wako na

plots tano Kabarnet, Nakuru Kumi, Nairobi hivyo, wakifika huko Mombasa wako nazo.  Why do we have people  having that

monopoly of acquiring plots?

Com. Zein:  Kwa hivyo unapendekeza nini?
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Rhoda Kandie:  Ninapendekeza ya kwamba…

Com. Paul Wambua:   Wacha  kidogo,  wacha  kidogo  nikuambie.   Hiyo  shida,  ukitaja  shida,  tupatie  proposal.   Tunaielewa

sana. Taja shida ukisema wale walio na plots mingi tunataka hii ifanyike, hiyo tosha.  Move on to the next point.

Rhoda Kandie:  Ninataka nipendekeze ya kwamba the highest a person can have in terms of plots iwe ni tano pekee  yake na

wengine pia wapate nafasi ya kuwa na plot.

Na  hizo  plots  ziwe  computerized  so  that  hakuna  mtu  ataenda  kutumia  kujipatia  plots  zingine  so  that  it  is  reflected  in  the

computer, wakiona yuko na zaidi ya tano, then computer ita-reject.

Inayofuata ni mambo ya wafanyikazi wa serikali: 

Com. Zein:  Hiyo shida?

Rhoda Kandie:   Shida ni kwamba wafanyikazi wa  serikali,  uajiri  wa  kazi  tunasema  ministries  zote  ziko  sawa  lakini  ukiona,

ministries  zingine  staff  wao  wanakaa  kwa  job  group  fulani  for  twenty  years  without  any  promotion  na  wengine  wanasonga

wanasonga wanasonga.  

Sasa, if it is the same government, why do we have that big difference?

Com. Zein:  Proposal?

Rhoda Kandie:   Proposal  ni kwamba Ministries ziwe na commission, I mean serikali  iwe  na  commission  ambayo  inaangalia

promotion  for  all  ministries  sawa  sawa  so  that  we  have  promotions  coming  after  every  two  years  na  kila  mtu  atasikia

amenufaika.

Halafu  pia  government  parastatal  bodies:   Mimi  ningependekeza  ya  kwamba  kwa  sababu  government  parastatal  bodies

wana-pay a lot of money such that unaona wafanyikazi wa serikali wanatoka,  wanaacha kazi baada  ya kuwa trained,  a lot of

money is spent of training, halafu akimaliza amepata sasa ile knowledge ya kutosha.  And then huko inatangazwa kazi wanataka

wafanyikazi.   Huyu  ana-apply  kwa  sababu  tayari  amepata  hiyo  experience.   Anatoka  anawacha.   Sasa  the  government  is

loosing a lot of money on training na inaenda kwa parastatal.  

So ninasema hivi, ya kwamba parastal bodies wa-pay the same salaries together with government ministries.

Com. Wambua:  Sasa mama, umepita hata muda mara mbili sasa.  Kwa hivyo maliza.
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Rhoda Kandie:   Okay.  Nitaenda kumalizia tu hapo,  hiyo ingine nitapeana tu as  a document ambaye  itaenda  kwa  recording.

Otherwise thank you very much and God bless you.

Com. Paul Wambua:  Swali.  Na ufupishe tu, ninataka clarification.  Ulisema traditional marriages iwe recognized na certificate

ipeanwe papo hapo, nani atapeana?

Rhoda Kandie: Kuna wazee ambao wanaheshimiwa katika, kama ni village fulani, village elders.

Com. Paul Wambua:  Nimeelewa lakini nani atapeana hiyo certificate, ofisi gani itapeana hiyo certificate?

Rhoda Kandie:   Ofisi ya Administration ndiyo wako na hiyo uwezo  ya  kupeana  marriage  certificate.   That  particular  family

wa-get in touch na administration so that the assistant chief can attend na apeane hapo.

Com. Paul Wambua:  So jibu ni assistant chief ama chief.

Rhoda Kandie:  Yes.

Com. Paul Wambua:  Okay. Asante.  Pili, umesema domestic violence against women na haukutaja domestic violence against

men  na  tunajua  kuna  wakina  mama  wanachapa  mabwana  sana  sana.  Tunajua  kuna  hiyo.  Ukisema  domestic  violence  na  ile

punishment ulitaja, itaenda both ways,  kwa wakina mama na wakina baba.   Wakina mama ambao wanawapiga mabwana zao

na vice-versa.  Ni sawa sawa?

Rhoda Kandie:  I want to be gender sensitive na ninasema wazee kama kuna shida,  na wao pia wasaidiwe,  the same way the

women are being assisted.

Com. Paul Wambua: Haya! Sawa sawa.

Rhoda Kandie:  Asante.

Com. Paul Wambua:   Thank you very much.  Wapi Mark Yatich? Ninasikia jina lako halitutajwa, sijui kwa nini halikutajwa

lakini vile utafanya, tafadhali kuja hapa utumie five minutes.  Uko na memorandum?  You have a memorandum? Then it is three

minutes.  Hihglight the key issues, give us the memorandum, we are going to analyse it, we will read it thoroughly and make sure

that no point is…

So you have three minutes and you have to make use of the three minutes.  Highlight the key issues.
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Mark Yatich:  Commissioners, it is unfortunate that I was skipped but I will try to be as  brief as  brief as  possible.  First,  may I

present the draft memorandum and in due course you are going to receive a comprehensive presentation from KNUT.

For now I want to highlight just a few areas on what I have here.

First is the issue of amendment of the constitution: You will agree with me that it has taken quite along time or  it has taken us

time and a lot of resources,  so,  amending this constitution should be  subjected  to  a  referendum  which  should  in  this  case  be

conducted by the Local authorities and if need be, if it is realized that there is need for the amendment of the constitution, then it

should be taken back to Parliament and it should receive seventy per cent approval by Parliamentarians.

On citizenship, the constitution should provide for only… there is no dual citizenship in  this  case.   If  one  has  chosen  to  be  a

Kenyan citizen, he should hold only one citizenship and no more than that.

For  political  parties,  we  propose  that  these  ones  get  limited  to  only  three  and  should  be  financed  by  the  state  from  the

ex-chequer.   

The Constitution should also make a provision for independent candidates running for various seats.

On elections, the Constitution should provide for a simple majority kind of election and whenever a person or  a leader  defects

from his party, then this person should be subjected to a re-election.

On the Electoral Commission, we are  proposing that the constitution should provide for an independent Electoral Commission

and in this case it should be independent to set a time table for elections. 

We  realize  we  have  about  twenty  two  commissioners  so  we  should  have  two  representing  a  province  or  a  region  and  the

remaining, the balance, six should be nominated by the three political parties.

Registration of voters should be a continous exercise; it should not be limited to a certain periods.

On education and other human basic rights, KNUT proposes  that the Constitution should provide free education and uniform

education in this case for every Kenyan child upto secondary school level.

This free education should also have a uniform syllabus that should never be  changed for a period of  at  least  ten  years.   The

Constitution should state  this very much because  we have realized cases  where the  syllabus  keeps  being  changed  every  now

and then.

We would like a provision in the Constitution that MPs who do not perform to the expectations of the  electorate  be  recalled

back by the electorate and of course be subjected to a re-election.
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Com. Paul Wambua:  Bwana Yatich, ile dakika tatu imeisha na nitakupa ingine moja. 

Mr. Yatich:  Niongezee ingine mbili tafadhali.

Com. Wambua:  Moja tu.

Mr. Yatich:  Okay.  There is the issue of workers’s rights:  Every worker should be entitled to trade union representation.

The kind of government we are  proposing is the federal  system of government where  we  have  a  ceremonial  President  and  a

Prime Minister.  I think that one has been mentioned and so I don’t need to go into details of the federal system of government. 

On land utility, we want to propose that the state or the provincial administration should be able to control  and monitor utility of

land.

Transfer of powers, whenever an election has been done, should take place within three months.

Finaly, because I am rushing so fast, this Constitution should be obeyed by all.

 The government should make known the commissions which have been put in place and it should even compel the government

in power to honor every agreements that it comes up with.

Thank you very much.

Com. Paul Wambua:  Bwana Yatich, umetaja mambo ya ku-recall Mps,

Mr. Yatich:  Yes. 

Com. Paul Wambua:  but you did not talk about a Councillor.  What about a councillor who does not perform? What about  a

President  who does  not perform according to expectations?  All these are  elected leaders,  do you have any proposal  in  your

memorandum on that?

Mr. Yatich: Oh, yes.

Com. Paul Wambua: There is.
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Mr. Yatich:   Infact anybody on electoral,  who  has  been  selected  by  an  election  is  subjected  to   a  recall  and  a  vote  of  no

confidence.

Com. Paul Wambua:  Asante sana, thank you very much.  

Mr. Yatich:  Thank you.

Com. Paul Wambua:  Just a minute.

Com. Zein:  In your memorandum, do you specify what kind of mechanism is going to be used?

Mr. Yatich:  As I said, this one is not comprehensive but we are  sending you a more comprehensive one but we are  sending

you a more comprehensive one very soon. 

Com. Zein:  Yes.

Mr. Yatich:  This one is just a draft on our proposals and you are getting a more comprehensive one.

Com. Zein:   It  will be  helpful to ask  if  you  are  proposing  a  recall  mechanism  for  elected  officials.   You  also  propose  what

format this mechanism will take.  What form it will take.

Mr.Yatich: Definitely you will have that.

Com. Zein: Thank you.

Mr. Yatich:  Thank you.

Com. Paul Wambua:   Thank  you  Bwana  Yatich.   Tuko  na  Amos  Kangogo?  Not  there,  Silas  K.  Yator?  Not  there,  Lucy

Chelimo.  Kuja hapa mama, taja jina na utuambie yale ambayo hayajasemwa tafadhali.  Kama yamesemwa taja kwa kifupi tu.

Lucy Chelimo:  Okey  my names  are  Lucy  Chelimu  a  student  Kenyatta  University.   I  come  from  Oroko  location,  Baringo

Central.  

First of all I want to say we have the problem of job insecurity which has led to technology transfer.  I would like to suggest that

our constitution should cover, which provide job security so that the government should not spend so much training may be an
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environmentalist, that will not help the Kenyans may look for a job in USA or UK.   And the government has spents  so much

money in training this person.  I suggest that the constitution should provide job security.

The second thing is the president, if a president happens to be an MP for a certain constituency because he has to be,  he should

set a commission or rather a body that is going to be a representative.  For example Baringo Central it has been…..

Com. Paul Wambua:  Just a minute Lucy I want to guide you abit.  One of the things we are  considering is whether infact the

president should be an MP.  So we want your views on that, should he actually be an MP?

Lucy Chelimo:  Yes he has to be an MP.

Interjection Com. Paul Wambua:  According to your proposal…

Lucy Chelimo:  According to my proposal.

Interjection Com. Paul Wambua:  Okay, carry on.

Lucy Chelimo:  But should choose a representative that will serve his people because it is hard to see the head of a state.  

The  next  one  is  the  local  authority,  should  not  be  delinked  from  the  central  government.   Because  we  understand  that  in  a

certain  municipality  or  a  county  council  the  mayor,  clerk,  the  auditors  sijui  secretary  all  of  them  are  from  the  same  family

because to the delinkment.  If it was from the central  government,  may be the body will send a clerk,  then  sends  a  secretary

right from an interview from the office.  Not really talking like you know may be my nephew is my kid here what do you do,  do

something for me.  It is going to break that problem.

I propose that there should be given a strong link to the central  government.   Let’s say the government,  the central  government

should send all those people except the casuals who should be may be taken care of by head of that organization.

Lastly head of the department, I suggest that head of department should not be less that 35 years.  We have observed that what

we are calling Young Turks are  not very good in tackling small problems.   I  am sorry I am one of those Young Turks but we

are seeing there is a problem in that.  May be a husband comes says the problem is here,  may wife is in maternity I need some

imprest and he cannot be given.  But when a younger person comes may be says I want to take my girl friend to Nakuru he will

be given that imprest.  So when an old man is given nobody should be able to see all those problems.  Only that.

Com. Paul Wambua:   This term Young Turks which has been used many times, what is the  age  bracket.   Do  you  have  an
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idea?

Lucy Chelimo:  I believe a younger person may be like 18 – 22 years old.

Com. Paul Wambua:  18 – 22 is young turk?

Lucy Chelimo:  Yes, or someone who has been able to may be after marriage, you should be saying things have changed.

Com. Paul Wambua:  Some of those things referred to as young turks are old as 45 apporaching 50’s.  They are actually 50.

Lucy Chelimo:  Me I propose someone who wants to be an head of department must be above 35 years.

Com. Paul Wambua:  Okey thank you very much Lucy.  Register yourself.   I  had thought you would make a presentation on

education.  Okey asante sana Lucy.  Jackson Mborogi hayuko? David Chesaro.

David K. Chesaro:  Basi mimi ni David K. Chesaro kutoka Baringo Central. 

Nataka kuchangia mswada hii kuhusu mambo ya akina mama.  Na mimi haswa ni Tugen, na katika culture ya Tugen ni kwamba

mwanaume  awe  ametairiwa  na  vile  vile  akiwa  awe  mama  lazima  atairiwe,  na  hiyo  ni  culture  yetu  ya  Tugen.   Na  hatuwezi

kwenda kando ya hiyo, we are Tugens and circumsition for both boys and girls must be retained.

Ya pili, ni kuhusu katiba kuhusu serikali kuu.  Watu wengi wamechangia majimbo na mimi naunga mkono kwa sababu sisi kama

Tugen ni kabila ndogo sana,na tukiungwa katika sherikali ya majimbo tutaweza kujulikana huko ndani.  Najua kwa sasa  tuko

lakini iwe observed kwamba sisi tunapendelea majimbo, regional government.  Kama mfano wa South Africa au America.

Kitu nyingine ambayo ningesema ni kwamba,  elimu kwa mtu ambaye anataka kuwa MP iwe O level kutoka O level lakini  ya

councillor kutoka KCPE nafikiri ni afadhali.   Kwa sababu tukiweka MP na councillor sawa si vizuri.  Na  kuna local authority

ambaye hawajapata mtu ambaye amesoma.  Kwa hivyo KCPE ingekuwa ni afadhali.

Na  kuhusu  mambo  ya  kurithi  shamba,  sisi  katika  kimila  ya  Tugen,  mwanamke  hakuwa  na  chochote  cha  kurithi.   Kama

umewazaa  wasichana,  si  kuna  ndugu  yako  amewazaa  wavulana?   Watarithi  hiyo  mali  yako  lakini  in  the  present  world,

ningesema kwamba kama mtu amewazaa wasichana pekee yake,  basi  hawa wasichana wake wanaweza rithi mali yake,  wawe

na haki.

Kuhusu mambo ya mtu ambaye amechaguliwa kuwa MP au Councillor au President,  kuwe  na  sheria  ya  kwamba  asipofanya
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chochote kwa miaka tano, au akifanya miaka miwili mwaka wa tatu hakuna kazi anafanya, kuwe na sheria kwamba arudishwe

na election ingine ifanywe ili mtu asiende kusema nilinunua kura na anawahepa watu wake.

Ninafikiri ma-commissioners sitakuwa na  mengi  kwa  sababu  sikuandika,  niliandika  tu  kitu  kidogo  na  ninafikiri  watu  wengine

wamechangia.  

Ninasema asante. 

Com. Paul Wambua:  Kuna swali hapa.

Com.  Zein:   Ninataka  kujua  kama  kweli  nimekusikia  vizuri.  Unavyosema  kwamba  unataka  tohara  iwe  ya  lazima  kwa

wasichana na wavulana?

Mr. Chesaro:  Ninasema kwa culture, unajua sisi ni Tugen.

Com. Zein:  Ninafahamu, umesema kwamba kulingana na mila na desturi za Watugen,

Mr. Chesaro:  Yes.

Com. Zein:  wewe unapendekeza tohara,

Mr. Chesaro:  Iendelee.

Com. Zein:  iendelee.

Mr. Chesaro:  Yes.  Kwa wasichana wavulana. 

Com. Zein:  Kitu ninataka kujua kutoka kwako ni kwamba tohara hii itakuwa ya lazima?

Mr. Chesaro:  Katika culture yetu ilikuwa ni lazima ufikishe miaka ambayo mwanaume ukitaka oa, huwezi oa bila kutahiriwa.

Com. Zein:  Mzee wangu, nisikize vizuri.  

Mr. Chesaro:  yes.

Com. Zein:  Hivyo unasema, hivyo ndivyo ilivyokuwa katika kimila.
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Mr. Chesaro:  Yes.

Com.  Zein:   Mimi  ninakuuliza  unasema  nini  kuhusu  mambo  tutakayotia  kwenye  katiba?   Unasema  iendelee  kuwa  lazima

kwamba iliwa kuna msichana hataki kupashwa tohara, watu watamshika lazima, wampashe tohara?

Mr. Chesaro:  Hataolewa.

Com.  Paul  Wambua:   Okay.   Asante  Bwana  chesaro.   Ninaona  hapa  imewekwa  tick  Gideon  Chersogon,  alitoa  Maoni?

Gideon  Chersogon.   Haya!   Alex  Chelimo  alitoa  maoni?   Hatujui.   Tumuite  Simeon  K.  Yator,  Paul  K.  Tomno?   Paul  K.

Tomno.   Hosea  Kiplangat  ndiyo  nafikiria  alitoa  maoni  na  akaenda  kwa  hivyo  tumwite  Charles  Barkeso,   S.K  Tanui,  Tanui

yuko?  Haya! Atafuatiwa na Andrew Kiptui, Andrew yuko?  Andrew Kiptui basi.  Tanui Endelea hapo.   Taja jina na kufupisha

maneno tafadhali.

Stephen Tanui:  Kwa majina ninaitwa Stephen Tanui, ninafanyanya kazi hapa lakini nyumbani ni  Eldoret.

Ningependa kuchangia maneno machache hapa kuhusu Constitution hii ya kwamba ile shamba iliyokuwa ya serikali from 1964

mpaka 2002 ambayo imenyakuliwa na politicians, non-deserving people  iwe repossessed  na wapewe watu maskini.  Kama si

hivyo, wananchi wataona vile watafanya.

Com. Wambua:   Hiyo siyo maoni.  Ungekoma tu useme itolewe kwa wale ambao walinyakua na ipeanwe kwa wale ambao

hawana mashamba, ukome hapo.  Siyo kusema hii… hapana.

Mr. Tanui:  Okay.

Com.  Wambua:   Sasa  kitu  cha  pili,  maanake  sitaki  kukurudisha  huko,  tafadhalini  tutulie,  ungetuambia  kama  zikichukuliwa,

hawa  watu  watalipwa  ridhaa  ama  watakuwa  compensated.   Ungetaja  maanake  hatutaki  kuuliza  baadaye,  taja  hapo  halafu

uende kwa point yako ingine.

Mr.  Tonui:   Hiyo  shamba  irudishwe  na  watu  maskini  wapewe  bila  kuwalipa  waliokuwa  nayo  kitu  chochote  kwa  sababu

walichukua kwa nguvu au kwa mapendeleo.

Mali ya serikali kama nyumba, plots  in  town,  iwe  reposed  pia  na  isaidie  serikali  kwa  kuongeza  mshahara  kwa  wafanyi  kazi

wake.

Ya pili ni corruption:  Ikiwa kama ni government officer ambaye amekuwa corrupt,  ya kwanza,  au kama politician, ni kumfuta

kazi, ya pili ni kushtakiwa. Kumfuta kazi na kushtakiwa.
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Presidential  appointments:   Lazima  ziwe  vetted  katika  Parliament  ili  itupilie  mbali  mapendeleo.   Awe  mtu  ambaye  yuko

experienced kwa hiyo kitu ambayo inatakikana.

Chiefs:  Wawe transferred from location to location kama mfanyikazi yeyote wa  serikali  kwa  sababu  binadamu  ni  binadamu,

wanaweza kukosana na mtu.  Ikiwa yeye ni chief na tumekosana na yeye,  akae  for  thirty  years,  I  will  suffer  for  thirty  years.

Kwa hivyo lazima aondoke kidogo, lazima aende transfer kama mfanyikazi wowote.

Presidential elections:  Ifanyike mwaka mmoja before ndiyo yule ambaye atakuja  kurithi awe handed  over  within  that  time  of

one year, smoothly, smooth transition.

Regional Government:  Tuwe na  Majimbo. 

Com. Paul Wambua:  Kidogo, one year before the term of the existing president?

Mr. Tanui:  Yes. One year before 

Com. Paul Wambua:  Before the term ends?

Mr. Tanui: Yes.

 

Com. Paul Wambua: Okay.

Mr. Tanui:  Regional government ifuatiliwe ili kila jimbo itumie resources yake fairly.  Kama ni Rif t Valley, watu wa Rift valley

wafaidike na ikiwa kama may be amenunua nyumba na hatoki Rift Valley, may be I would say hangekuwa na uwezo hata kuwa

katika kamati ya shule.

I mean somebody from another province.

Education:   Education  iwe  ya  zamani;  standard  one  to  seven,  form  one  to  form  four,  then  University.  Syllabus  isiwe

ikibadilishwa now and then kwa sababu watu wataumia zaidi.

Mambo ya tohara iwe optional na mama akimpiga mzee hawezi kuwa na respect  katika kijiji hicho.  Hata yeye naye azomewe

na wazee wale, kama ni kusonga, asonge; kama ni kubaki atalete tabia mzuri, sawa sawa.

Even one time Parliament ilikuwa imelete mambo ya kusema kutompiga  bibi  lakini  ikatupiliwa  mbali  kwa  sababu  mwanamke

lazima…
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Interjection:  (Inaudible)

Mr. Tanui: Yes.

Audience:  (Laughter)

Com. Zein:  Sasa hiyo ni hadithi na hatutaki. Wewe unasema Mama akipiga Bwana, achukuliwe hatua,

 

Mr. Tanui:  Yes.

Com. Zein: lakini Bwana akipiga Mama, asichukuliwe hatua?

Mr. Tanui:  Maybe slightly.

Ya mwisho:  Ikiwa kama President  anachaguliwa, lazima ipatiwe mtu mwingine ambaye hatakuwa na interest  kuwa  candidate

kuwa acting President mpaka yule mwingine aje kuja kutawala. 

 

President aendelee for two terms,  ikiwa kama ataweza,  kwa sababu akiendelea mpaka fifteen atalete chuki ile kama ya chief,

nitaumia zaidi kwa hivyo asonge kidogo mimi nami nipate nafasi.

Com. Paul Wambua: Tanui, nina swali moja tu ndiyo uende ujiandikishe.  Ukisema kupasha tohara iwe optional, ni pande zote

kwa wafulana na wasichana ama unasema optional tu kwa mama.

Mr. Tanui:  Optional kwa mama kwa sababu wengine hawataki yule ametahiri, wengine wanataka yule hajatahiri so kwa hivyo

iwe optional kwa wamama, mimi mwenyewe ni lazima nitahiri, lazima na kwa mama, asipotahiri na kama anataka mimi nimwoe,

nitamwambia aende atahiri.

Com. Zein:  Ndugu yangu, umependekeza kwamba kuwe na term limit for the president  na unasema kwamba tuweke vitengo

viwili vya mihula miwili, asipitishe hapo

Mr. Tonui: Yes.

Com. Zein: lakini kwanza ulikuwa umependekeza kwamba election ya Rais ifanywe one year before term kuisha.
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Mr. Tanui: No, nimesema, yes atakuwa President wakati hata yule amejitokeza ame-win lakini iwe smooth transition.

Com. Zein:  Lakini kuwa unafikiria unapendekeza kuwa kuna mtu ana-act wakati wa transition.

Mr. Tonui:  No, ikiwa kama tuseme kama three months hivi, three months to that time.

Com. Zein:  Okay.

Mr. Tonui. Yes.  Na kitamaduni; kitamaduni iwe ikifuatiliwa sana kwa sababu watoto wa siku hizi hawajui utamaduni.

Com. Wambua:   Asante sana Bwana Tanui, jiandikishe hapo.  Tumwite Andrew Kiptui.  Andrew  tumekupatia  nafasi  maalum

kwa hivyo tumia dakika tatu, three minutes.  Hata wewe uko na shughuli kwa hivyo tunataka uondoke. 

Andrew  Kiptui:   Thank  you  so  much  Commissioners  for  this  chance.   My  name  is  Andrew  Kiptui,  I  am  one  of  the

stakeholders on child rights and because I have a memorandum here with me, I am going to be brief.

We  the  stakeholders  on  issues  concerning  children,  having  considered  comparatively  the  provisions  for  children  in  the

Constitution of our sister Countries of Uganda, Ethiopia, South Africa and India and having considered international trends and

the provisions of international instruments, protective of childrens rights, key of which are the United Nations Convention on the

right of the Child of 1989 and the African charter on the rights of the child and welfare of the child of 1990,  believing that issues

of governance are  core  to our society and the principles that guide our governance should be manifest in our Constitution and

we therefore call for the inclusion of a preamble in our refute Constitution that embraces the fundamental values which would be

essential for the protection of children of Kenya.

They include the following in point form:  Freedom,  participation,  equality, solidarity, tolerance,  respect  for nature,  hospitality,

shared responsibility, vitality to human values, responsibility of citizens.  

There are some twelve principles, twelve constitutional principles and I will just talk of principle one which distinct recognition of

children in a special sector, the section under the Bill or Rights. 

Principle  number  two,  definition  of  a  child:   Where  there  is  clear  definition  of  childhood  which  would  create  clarity  in  the

acknowledgement of enforcement of children’s rights for the purposes  of legal interpretation and connected intent  and  a  child

should be any person below the age of  eighteen  years  and  this  definition  shall  be  considered  to  mean  every  boy  or  girl  and

children with disabilities.
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Principle number three is nationality and citizen rights.

Principle number four is right to life and basic rights.

Principle number five is right to education.

Principle number six is protection from abuse and exploitative measures.

Principle number seven, safety interest principle.

Principle number eight, special constitutional office for protection of children where we would wish to have it guarantee effective

protection of the child and ensure full enjoyment of rights due to all children.

The Constitution should establish a special office named children’s ombudsman and this would be an independent constitutional

office vested with full security of tenure with the following mandate among others.  I need not to mention them because these are

detailed.

The other point I would mention, principle number nine is access to justice by children.

Principle number ten is governance.

Principle number eleven is succession and community rights.

Principle number twelve is non-derogative rights of the child where every child has the right to a  name  and  a  nationality  from

birth, to family care, parental care or appropriate alternative care when removed from the family environment, to basic nutrition,

shelter,  basic health care  services and social services and to be  protected  from  mal-treatment,  neglect,  abuse  or  degradation

and to be protected from exploitative labour practices.

Not to be required or permitted to perform work or provide services that are inappropriate for a person of that child’s age,  sex

and  disability  or  place  at  risk  the  child’s  well-being,  education,  physical  or  mental  health  or  spritual,  moral  or  social

development.

Now because of time commissioners, I would beg to stop there and hand over this document that I know you will have time to

go into the details. Thank you.

Com.  Paul  Wambua:   Definitely,  definitely.   Please  register  the  memorandum  and  make  sure  that  you  sign.  There  is  one
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question bwana Kiptui, there is one question from the Commissioner there. 

Com.  Zein:   Since  you  have  focused  on  the  rights  of  children,  we  have  had  a  lot  of  presentations  and  submissions  from

Kenyans saying that corporal punishment should be retained in schools.  The new law bans corporal  punishment.  Do you have

a position on that? 

Mr. Kiptui:  For our case here, we talked of corporal punishment, which we also supported to be  possibly retained in schools

because these children have to be shaped in school because that is the right place.  Thank you.

Com.  Paul  Wambua:   We  call  L.K.  Kipkeiyo,  not  there,  Wesley  Kimeres,  yuko?  Hayuko.  Chepting’a  Philip?  Abraham?

Dickson Kiptoo? James Tarus?  Rev. D.K Chemon?  Mark Kibet? M.C. Kimaru? P. Bwalei? Willy Muge? Yuko? Omulama?

Yuko? Hayuko. David Tomno? Yano Sigei?  Okay kuja hapa Yano.

Bwana  Yano,  utafupisha  maneno  maanake  mengi  yamezungumzwa,  yamesikika,  yamepokelewa,  kwa  hivyo  usirudie  yale

ambayo yame…

Yano Sigei:  I will be very brief.  Thank you Bwana Commissioner.   Mambo yangu ni machache mno.  Kwanza ni mambo ya

pombe, beer. Kuna pombe, tangu vilabu ifungwe, kuna pombe mbaya imeharibu watoto  wetu.   Kuna pombe sijui inaitwa kumi

kumi, tano tano, tunakataa hiyo pombe.  This foreign beer inaharibu watoto, watoto wanakuwa garbage.

Tunataka vilabu virudishwe, vilabu vile vya zamani ili  tukunywe  Busaa,  Busaa  is  not  harmful.  Busaa  is  healthy,  Busaa  iko  na

machicha inaenda tomboni na inakuwa chakula.

Com. Paul Wambua:  Bwana Yano,

Yano Sigei:  Yes, Commissioner.

Com. Paul Wambua:  Tunataka utoe mapendekezo. Kuhusu sifa ya Busaa, hiyo ni ya siku ingine.  Tuambie tu unataka Busaa

au pombe ya kienyeji ihalalishwe, basi.

Yano Sigei:  Hasa tunataka hivyo, ndiyo.  Hiyo tumemaliza.

Ninaenda kwa wanawake:  Men should be allowed to marry so many women kama mila ya Sharia Law ama hii yao ingine hii.

Hii mambo ya mwanaume kuoa mwanamke moja ni balaa hiyo. Wanawake  siku  hizi  ni  chungu  mzima,  wameshakuwa  wengi

kuliko wanaume.

Tunataka mwanaume aoe, at least at most, four women.
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Com. Paul Wambua:  Yano, kidogo tafadhali. Sasa, hapo naona umepita.   Wewe sema tu tunataka wanaume, polygamy iwe

legalized na utasaidia.

Yano Sigei:  Kabisa, kabisa.  Mimi hata saa hii nitaweza kuanza mkiamua saa hii nitaanza.

Com. Paul Wambua:  Haya! Endelea.

Yano  Sigei:   Wife  beating:   Kumalizia  kabisa,  sina  maneno,  wife  beating  is  a  must.   Hiyo  ni  lazima  kwa  sababu  mimi

mwenyewe nimelipa so kuchapa ni sawa sawa lakini hatutaumiza. Tutachapa tu kidogo.

Com. Paul Wambua:  Kidogo, kidogo, kidogo. Wife beating lazima lakini kiasi gani?

Yano Sigei:  Kidogo.

Com. Wambua:  Kidogo?

Yano sigei:  Yes. Ile haitampeleka hospitali.  Thank you very much Commissioners.

Com. Paul Wambua:   Okay Bwana Yano.  Tumwite  Julius  Wendot.  Yuko?  Sawa  tu.   Benjamin  Sergon?  Charles  Bowen?

William Komen? Hapa Bwana Komen.  Wewe ni nani? Who is in front?  Kwa hivyo wewe William, huyu mwingine atangojea

kidogo.  Ulikuwa nambari gani kwa list?  Do you remember your number?  Ile ambayo uliandikisha hapa?  Haya! Basi wewe

ngojea  hapo  tutakuita.   Endelea  hapo  Bwana  William  Komen,  ninaona  unabeba  memorandum.   Memorandum  yenyewe

tutaisoma kwa hivyo please summarise and you have three minutes.  Just give us the key issues.

William Komen:  Asante sana Bwana Commissioner. 

Mine I will start first with Local government and the National Assembly that MPs and Councillors be  elected on a different day

then the President on another day. Preferably may be after two weeks or so.

Chairmen,  Mayors  of  County  Councils,  and  Municipalities  be  elected  directly  by  the  wananchi  and  their  term  of  office  be

extended from that of two to five.

Secondly,  electorate  should  have  the  powers  to  recall  councillors  and  MPs  who  are  non-performing  in  case  of  defection,

corruption, criminal offences and others, through a vote of no confidence.
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Land use and Agriculture:  Where minerals are discovered, the government should channel back  ten percent  of the proceeds  to

develop the area concerned and the owners of the land be compensated.  

The government to  subsidize  farmers  by  meeting  marketing  expenses,  farm  inputs  and  also  put  minimum prices  for  essential

cereals like maize. E.g. for the last season, the prices of maize fell from fifteen hundren down to four hundred or  three hundred

and fifty.

So we would like the in  new Constitution that we have the lowest price to be maybe one thousand shillings per 90kg bag.

Personal land ownership rights be respected.

Peoples  cultural identity and beliefs should not be  banned but be  protected  in as  far as  it does  not infringe on the  laws  of  the

land.

On rights, the government to take responsibility over all orphaned children and the aged people be placed in special homes.  

These are children  who have become orphaned as a result of Aids.

Those children who are born out of wedlock should be provided for by their biological parents  even if marriage does  not take

place so as to reduce the issue of street children.

On Aids, the government should also subsidise on the medical care and services.

Corruption:  Civil servants to have security of tenure  of  office  but  they  should  be  protected  from  political  interferences  in  all

cadres of civil service.

Lastly, anti-corruption offices be extended to divisional levels, not to be stationed only in one place,  may be at  the City.   Thank

you.

Com. Wambua:  Bwana William Komen,  asante sana.  Tafadhali register your memorandum.  Raymond Cheptumo? Andrew

Kiptui? I think alizungumza. Kenneth Chelagat?  Kenneth utakuja hapa utaje jina na tafadhali utupe yale ambayo hayajasemwa.

Kenneth Chelagat:  Commissioners, mine is to propose on legal education in various eduation sectors.

One:  You will find most of the Kenyans sometimes in most cases  are  said to be  lawless and we sometimes feel that Kenyans

are not conversant with the already existing law.  
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I would propose that law be introduced in the syllabus, from standard six to standard six to standard eight to make Kenyans be

conversant with the law.

From there, Kenyans will be able to know even the penalties.  Sometimes we get people  in prison who may not know anything

about the law.  They only get the definition of the law when they are in court.

Secondly, while introducing a legal syllabus to the Primary syllabus, I would also propose  that the Judicial department  in Kenya

be put in every division in Kenya so that the residence within the area of the jurisdiction covering the division can atleast  be  able

to get legal knowledge.

You  find  that  in  most  cases  people  are  brought  to  court,  some  of  them  are  sentenced,  the  language  of  the  court  is  not

understood.   I  propose  that the magistrate within the residency i.e the resident magistrates’ court  should have somebody who

speaks the language of that catchment area so that the language may be understood.

You find that some people are prosecuted yet they do not understand the language used. I therefore propose that the magistrate

who is within, for example within Central  Baringo  here,  that  is  Kabarnet  Resident  Magistrate  court,  should  be  one  who  can

understand the language of the people.

You find that someone who is asked to interpret  in the court  sometimes can interpret  wrongly and we get the wrong people  in

prison and the culprits are acquitted out of the courts.

I would also want to talk on elections: The civil servants in Kenya are  put under strict  conditions that they must resign from the

civil service.

I would propose that they be given they be given the chance to stand for civic and parliamentary seats  unconditionally, without

resigning from the civil service.  I am saying this because…

Interjection:   (Inaudible)

Mr. Komen:  Thank you.

Com. Paul Wambua:  We have picked it.

Mr. Komen:   So  that is my proposal  that the civil servants to stand or  vie  for  civic  and  parliamentary  seats  unconditionally.

Otherwise, that is all I have, thank you.
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Com. Zein:  But one more clarification.  If they loose, they continue?

Mr. Komen:  Yes. If they loose they go back to their jobs.

Com. Zein:  Thank you very much.

Mr. Komen:  Thank you. 

Com. Zein:  The reason why there is a clause that, I believe one of the reasons why somebody is supposed to resign is,  could

you imagine a situation where the DC of this area is going to run for election and he has gone on leave.   He has gone on leave

but he is still the DC and he runs for election and he looses and he is still the DC of this area.

Mr. Komen:  On that one I will still propose that in the government there are  some people  who should not stand for election,

for example members of the provincial administration should not stand for that.

Com. Zein:  What about the Police?

Mr. Komen:  The Police as well should not stand for that.  I propose in particular those who have unions.

Com. Zein:  What about the doctor of the public hospital here?

Mr. Komen:  Well, he can stand for it. He can stand for it, if he wins, he proceeds to the good house, that is Parliament.

Com. Paul Wambua:  What about the Agricultural Officers?

Mr. Komen:  He can stand for it.

Com. Paul Wambua:  Thank you. Albert Chemesir? Not  there,  tutarudia hapo Bowen,  nilikuwa nafikiria ni mzungu kumbe ni

wewe.  Ngoja kidogo Bowen. Okwot Dismus? Pastor Tochim, SDA church? Hayuko.  Kwa hivyo tumpatie Bowen nafasi.

Sasa Bowen, maneno yawe mafupi kabisa na yawe ni yale ambayo hayajatajwa hapa.  Tusirudie yale yametajwa maanake yale

ambayo yametajwa tayari tumeyapokea na yamenaswa.  Kwa hivyo tuambie yale ambayo hayakutajwa hapa.

Charles Bowen:  I am Charles Bowen, Kapluk Primary School teacher, North Baringo constituency.  I  come from North not

Central.

I am just going to talk about the Provincial Administration:  Since the provincial administration is playing a very important role in
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the development of this country.   I  propose  that chiefs and assistant  chiefs should be  elected  by  the  people  of  that  particular

area but before that, they should apply to the District Commissioner and after the interview, the first three candidates  should be

sent back to the location so that any of the three who succeeds in the election will be recognized by both the people  and the by

office of the District Commissioner.

I also think that chiefs should be provided with security because he lives with the people and whenever there are  criminals in the

area, without the security he will not be able actually to execute his duties.

In some areas, the police stations can be as far as thirty kilometers away so if the local people  are  told to report  such criminals

to the Police,  well, you will go thirty kilometers away and when you come back,  you will not find them  and  we  find  that  one

placing that particular area under insecurity.

Another  very  important  thing  is  the  Council  of  elders.   The  Council  of  elders  are  very  important  people  according  to  our

tradition.  They have been there from time immemorial and whenever there are  simple cases  in that particular village, the elders

who have been chosen by the villagers will be able to handle such cases to the satisfaction of the people and whenever there are

criminal cases, then those ones can be channeled to the magistrate’s courts and other higher courts.

The elders should be paid by the government because they are giving good service.  

With those few remarks, I say thank you very much for listening to me.

Com. Paul Wambua:  Asante Bwana Bowen, thank you very much for being brief.  Kiprop C.  Kenneth?  Christopher Milgo?

Sasa  tumemfikia yule William Komen wa pili.  Aje hapa William Komen.  Na  William,  yale  maneno  pengine  ulikuwa  unataka

kutaja hapa na yamesemwa na yule mwingine, angalia yale ambayo hayajatajwa na useme hayo.

William Komen:  Jina langu ni William Komen, Central Baringo, Orokwo location.

Maoni  yangu  Bwana  Mwenyekiti  ni  kuwahusu  askari  wa  Army,  Police,  AP  na  Prison.  Hawa  askari,  ningependa  kama

ingewezekana  kwa sheria ya mtu kuandikwa kama askari,  awe na tabia safi kutoka shuleni, mzee wa mtaa,  assistant  chief na

chief ili mtu awe kama askari.  

Kwa sababu askari wengi wamekuwa na tabia mbaya. Wameanza kufanya robbery na mambo mengine kama hayo.

Com. Paul Wambua:  Hiyo tumesikia.  Askari wale ambao wana-serve katika Armed Forces;  Navy,  Army, Airforce,  Police,

wawe watu wa tabia mzuri na wawe certified kutoka village, imetosha. Si umesema hivyo?
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Mr. Komen:  Ndiyo.

Com. Paul Wambua:  Next point please.

Mr. Komen:   Point ingine ni kwamba ningependa kama pesa  ya hawa  askari  ingekuwa  sawa.  Kama  ya  Police,  Army,  AP,

pesa yao iwe sawa.  Hakuna wengine wanafanya kazi…

Com. Paul Wambua:  Mishahara yao ilingane?

Mr. Komen:  Ilingane. Mshahara yao ilingane.  Asante sana.  Sina maneno mengi.

Com. Paul Wambua:  Asante Bwana Komen. Jiandikishe hapo tafadhali,  maoni yako tumeyapokea.   Benjamin Kigen?  Who

are you? I have not given you permission to speak.   You cannot ask,  you must seek  permission from us before you talk.   We

are conducting the proceedings,  you direct  the question to us  if  there  is  any  comment  but  you  can’t  address  him.   Benjamin

Kigen?  Kigen yuko? Yes, tafadhali kuja hapa mbele.   Pitia upande huo tafadhali na ufupishe maneno. Bwana Kigen, tafadhali

fupisha maneno, yawe yale ambayo hayakuzungumzwa hapa na wengine.

 Benjamin Kigen:   Mimi  ninaitwa  Benjamin  Kigen  kutoka  Kipkaech,  wilayani  Baringo  Central.   Ningependa  kuchangia  hii

maneno kuhusu watu ambao wamelemaa.  Wale ambao wamelemaa wamewachwa nyuma.

Inaweza kuwa ulipata accident ya gari, umepata taabu mbali mbali na ukawachwa bila kushughulikiwa na ukawa namna hiyo.

Ningetaka serikali ile inayochaguliwa na wananchi iwe pamoja na wale wasiojiweza.  Wapewe nafasi yao ya kuona ya kwamba

wanaweza kusaidiwa vyema maana mtu akiwa mlemavu, si kupenda kwake au kuchagua, ni kitu ambacho kinakuja yenyewe na

mimi ninaona watu kama hawa wameachwa nyuma. 

Pia ningeweza kusema wale ambao ni criminals wanaweza kuua,  wakishaua wanapewa bond kama wenyewe jamii  yao  bado

wanalia.  Inatakiwa bond ikatazwe kabisa.  Mualifu yeyote ambaye anaweza kuua mwenzake awekwe mbali kabisa na bond.

Ya tatu:  Mimi ninaona tena kuna sheria ambayo mngelainisha kabisa.   Kuhusu wale ambao hawana  shamba  na  hawana  hata

mahali pa  kuishi na hali wengine ambao wako na sehemu  kubwa  wanasongesha,  wanasongesha  .   Mtu  akijengea  hata  kiosk

wanakuja  kubomoa  na  ninataka  hiyo  sheria  ichunguzwe  tena  wasiwanyanyaze  wale  wanajitafutia  mkate  wao,  kunyakuliwa

kiosk yao.  Unaweza pata kama wametupiliwa mbali usiku, hata hiyo pia tuwe na sheria ya kulinda watu kama hawa.

Com. Paul Wambua:  Lingine.

Mr. Kigen:  Asante.
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Com. Paul Wambua:  Asante sana, jiandikishe huko.  Mark Kiptui yuko? Bwana Kiptui, fupisha maneno.  Please be brief.

Mark Kiptui:  Basi, ninaitwa mark Kiptui from this constituency.

The first thing I would like to say is that we reduce the power of the President.  The powers of the President  should be reduced

and should be transferred to Parliament in general.

For one to be an MP, he should have at least reached form four.

Special panels of professionals should determine the salary and the benefits of members of parliament.

We should not have nominated MPs and the same applies to Councillors.

Measures should be put in to increase women’s participation in Parliament.

The Constitution should permit a coalition government.

The President should not have power to veto legislation passed by Parliament.

The Legislature should have power to override the President’s Veto.

The President should not have power to dissolve Parliament at his own will.

The Constitution should specify qualifications for the Presidential Candidate in as far as age and education is concerned.

The Constitution should provide for the removal of the president.

Com. Paul Wambua:  Do you have any proposals on that? On the qualifications, on education qualifications?

Mark Kiptui: Yes I have.

Com. Paul Wambua:  You have, but is in the memorandum?

Mark Kiptui: I was trying to summarize.
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Com.Paul Wambua:  Okay, carry on.

Mark Kiptui:  I was saying the Constitution should provide for the removal of the President for misconduct while in office.

Parliament should have more power than the President.

Judicial officers should be appointed by Parliament and they should have a minimum qualification of a degree.

The Constitution should provide for financial resources  on issues from the poor  citizens.   That  is  to  say,  allow  me  to  explain

briefly please.  We have poor citizens who cannot be  able to meet the legal costs  and the Costitution should provide such that

they be catered for in a court of law.

Com. Paul Wambua:  In short you are saying that legal services should be availed to those who are  charged with offenses and

they can’ t afford.  Is that what you are saying?

Mark Kiptui:  Yes, legal services or the expenses.

Com. Paul Wambua:  Legal aid?

Mark Kiptui:  Yes.

There should be no Judicial Review of laws passed by the Legislature.

The Mayors and the Council Chairmen should be elected by the people direct.

Councillors should have reached at least form four level of education.

Special qualified Council panels should be appointed to determine the Councillors’ renumerations.

I have said we should not have nominated Councillors.

We should retain the simple majority rule as the basis for winning an election.  

A candidate who fails to seek nomination in one party should be allowed to seek nomination in another party so as  to avoid the
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problem of rigging.

We should retain the rule of at least 25% represantation in at least five provinces for Presidential Candidates.

We should have seats in Parliament for special interest groups such as the orphans, the widows and the disabled.  

Civic, parliamentary and presidential elections should be done simultaneously so as  to avoid the tendency of votes switching to

one direction where the wind seems to be going.

Election date should be specified in the constitution.

Electoral Commissioners should be appointed by Parliament and should be representative of the Country’s regions.

Though the Constitution guarantees the right to life, the death penalty should not be  removed or  abolished lest it sends a wrong

signal to criminals.

The Constitution should provide for compulsory and free Primary education. 

Another basic need of Kenyans which the Constitution needs to quarantee or  to address  I propose  that the constitution should

give every Kenyan Citizen above eighteen years a minimum basic salary of maybe for one thousand five hundred per  month to

take care of extreme cases.

Individuals should have the ultimate ownership of land, however the government should take  extensive private land and rent it

out to poor citizens if it is idle so as to increase food production.  However caution should be taken lest it is abused.

I am just about to finish.

Ownership of land by non-citizens should be restricted.

Pre-independence land treaties and agreements involving some communities should not be  retained because  they serve colonial

and foreign interests.  

Second to that, Kenyans should own land anywhere in this country. 

Parliament  should  handle  revenue  raising,  management  and  distribution  and  also  the  management  of  finance  and  human

resources.
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Sorry I still have two points.

Com. Paul Wambua:  Mark  Kiptui,  asante  sana  for  your  presentation.   Give  us  that  memorandum  we  are  going  to  read  it

thoroughly,

Mark Kiptui:  Okay.

Com. Paul Wambua:   we will read  it by computer,  not just reading it,  so  we  will  not  miss  out  anything.   So  if  we  can  just

kindly register it.  There is a question here for you please.

Com. Zein:  Thank You.  You proposed that there should be no legal review for laws passed by Parliament.

Mark Kiptui:  Yes.

Com.  Zein:   One  way  of  managing  Constitution  legally  is  through  review.   If  there  is  no  one  to  review  the  laws  made  by

Parliament, what would check Parliament from making unconstitutional laws?  We  are  making  a  new  Constitution  now,  now

under the ---(not clear) Constitution Parliament is supposed to make laws in conformity with the Constitution; they cannot make

laws that are against the Constitution.

Now, the only check against parliament exceeding their mandate and making unconstitutional law is through legal review.  You

are saying we should not have legal review, what is going to check Parliament from making unconstitutional law?

Com. Paul Wambua:  Just to add onto what my colleague commissioner has said,  forget about  even Parliament passing laws

which are unconstitutional, those who are appointed to offices sometimes exceed the powers  which the law has given them and

one way of challenging that is through judicial review of administrative action so that we are  saying that although the law allows

you to do certain things, you have acted in excess of the authority which you have been given.  So  judicial review is the method

of checking to ensure that actually those who are in office comply with the law or act in accordance to the law.

Now if you suggest that we abolish it, how to we even check to ensure that one, as  he said,  constitutionalism is maintained; that

people do not act  unconstitutionally, that Parliament does  not pass  unconstitutional laws, that those who occupy public offices

do not exceed their authority which is given by the law.  How would you check that?

Mark Kiptui:  May be it was an overview.

Com. Paul Wambua: If you did not saturate may be in your presentation,  may be that is something you can think through and

write but if you think you are ready with it you can may be suggest,  but if you are  not,  please don’t rush, you go and write and

say in accordance this what I would propose, I have reconsiderered this point.  It is okay.
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Mark Kiptui:  Thank you.

Com. Paul Wambua:  Asante sana. Now, Mzee, wewe unasema huyu awache kuzungumza na tumempatia nafasi,  kuna shida

gani?  Hebu kuja hapa mbele, kuja hapa.  Chukua hiyo mic, taja jina lako.

Jeremiah  Kukui:  Jeremiah K. Kukui.

Com. Paul Wambua:  Haya! Jeremiah Kukui, nataka, nimekupa dakika moja.

Jeremiah Kukui:  Hapana dakika moja, ten, fifteen minutes.

Com.  Paul  Wambua:   Ngoja,  ngoja,  ngoja  sasa.  Ngoja,  ngoja.   Utuambie  yale  hayajasemwa  hapa.  Yale  ambayo

hayajasemwa, dakika moja tafadhali.

Mr. Kukui:  Dakika moja? Yale ambayo hayajasemwa? Ni mambo gani Bwana, mbona unani-let down?  We can be free.

Com. Paul Wambua:   Sasa,  nitakupokonya hiyo mic kama huzungumzi maanake hatutaki uharibu hii proceedings.   Taja yale

ambayo hayakusemwa.  Nimekupatia nafasi sasa.

Mr. Kukui:  Asante.  Mimi mwenyewe ninasema Commission ya hii Committee to review imeenda chini na it is very lazy.  It

should be speeded up, halafu Parliament ivunjwe, ikishavunjwa iendelee mbele, sasa iwe namna gani, watu…

Com. Paul Wambua:  Sawa sawa, hiyo tumesikia.

Mr. Kukui:  Haya!

Com. Zein:  Mzee Jeremiah, unataka sisi tufanye kazi yetu haraka tumalize na Bunge ivunjwe, unataka Bunge ivunjwe na kura

ifanywe.  Na sisi tutamaliza kazi yetu haraka ikiwa wewe utatufanyia haraka umalize yale unayosema.

Mr. Kukui:  Haya! Basi.  Hapo tena, mwanamke hana haki katika Kenya hii.

                                                       (Laughter)

Mwanamke hana haki katika Kenya hii au dunia  hii,  mwanamke  ni  mwanamke.   Hata  asome  mpaka  class  saba  au  kumi  au
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wapi, hakuna.

Com. Zein:   Sikiza Mzee wangu.  Kuna mambo ambayo ukituambia sisi,  hatutayachukua  kwa  sababu  sisi  tunafanya  kazi  hii

kulingana na mujibu wa sheria.

Mr.Kukui:  Ndiyo. Na hii sheria ndiyo mimi ninasema.

Com. Zein:   Na  mimi ninakuambia  Mzee  wangu,  sheria  haiturusu  kuandika  haituruhusu  kuandika  hayo  maneno  unayosema;

mwanamke hafai kupewa haki yoyote kwa sababu sheria…

Mr. Kukui:  Hana, hana haki.

Com. Zein: Basi nakwambia hayo unayosema hayarusiwi kwa sheria tunayo…

Mr. Kukui:  Hana, hana.

Com. Paul Wambua:  Una lingine la kusema Mzee?

Mr. Kukui:  Ya pili, Parliament kam ishavunjwa, mwanamke hatakikani awe Councillor au Mbunge au yeyote.

Com. Paul Wambua:  Una lingine? Uko na lingine?

Mr. Kukui: Mtoto, kama hapana enda shule apigwe na Mwalimu, afundishwe adabu.

Com. Paul Wambua: Lingine?

Mr. Kukui:  Sababu huyu mtoto kama hapana fundishwa…

Com. Paul Wambua:  Hapana.  Lingine, tumeelewa hiyo; mtoto kuadhibiwa na kiboko, tumeelewa, sema lingine…

Mr. Kukui:  Lazima iendelee.

Com. Wambua:  Ndiyo.  Ya mwisho.

Mr. Kukui:  Mwisho gani?
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Com. Paul Wambua:  Una ya mwisho?

Mr. Kukui:  Mwisho, mwanamke lazima apigwe kiboko…

Com. Paul Wambua: Basi, haya!

                                                      (Laughter)

Mr. Kukui:  Apigwe kiboko, hapana uwongo.

Com. Paul Wambua:  Hapana.  Jiandikishe huko.  Sasa tumemaliza.  Ninataka kujua…jiandikishe huko tafadhali.  

Mr. Kukui:  Sijamaliza Bwana  (inaudible)

Com.  Paul  Wambua:   Nitakuita  tena,  nenda  hapo  ujiandikishe.   Sasa…ngojeni  ngojeni,  sijamwita  mtu  yeyote.   Ngojeni,

ngojeni kwanza, ngojeni.  Ninataka kujua wale ambao wamejiandikisha na hawajaitwa ama waliitwa na wakawa wako nje.   Ni

wangapi? Haya! Nataka mje upande hii niwapatie nafasi.  Wale wawili na huyu Mzee, wa tatu, kujeni hapa.   Mzee wewe ndiye

utaanza, kuja ungojee hapa tafadhali halafu hawa wangojee hapo.  Kuja upande huu sasa. 

Haya!  Kuna mtu huko juu ambaye  aliandikwa  na  hakupewa  na  hakupewa  nafasi  ya  kuzungumza?   Huko  juu?   Kuna  mtu?

Hakuna.  Kuna mtu upande hii amejiandikisha na hakuitiwa nafasi azungumze? Kuja hapa.

Speaker:  Kole nee e.

Com. Paul Wambua:  Ngoja  kidogo Mzee,  ngoja kidogo.   Kuna mtu mwingine ambaye amejiandikisha na hajapewa nafasi?

Hayuko.  Basi, Mzee, unataka kuzungumza? Haya! Kidogo tu.  Sasa  vile ninataka,  wale ambao nimewaita sasa,  nataka mtaje

yale ambayo hayajatajwa.  Ukitaja yale ambayo yametajwa, nitakusimamisha.

Useme yale hayajatajwa.  Na hapa nimepewa list nyingine.  Chumo limo yuko wapi? Kuna Japhet  Chesumei,  ni wewe.   Kuna

Silas Cheptalam, ni wewe.  Kuna William Chelelgo, ni wewe.  Kwa hivyo tutaanza na Mzee na tutafuatana hivyo, tumalize.

Yale  ambayo  mtataja  ni  yale  ambayo  hayakutajwa.   Kama  maneno  yashatajwa,  tayari  yamepokelewa,  yamenaswa,

tumeyasikia, tumeyaandika.  Hata ukirudia, hayataongezeka.  Elimu ya bure Primary school imetajwa kwa hivyo hakuna haja ya

kusema elimu ya bure Primary.  Kwa hivyo kama unajua lile unatuamia siyo ngeni, ujue nitakusimamisha.  Kwa hivyo tuanze na
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mzee.  Mzee taja jina tafadhali na utupatie mapya.

Abraham Sacho:  Kwa jina mimi ninaitwa Abraham Sacho.

Kwa ukweli yaani mambo yenye yamesemwa hapa yenyewe mimi hata mimi naweza kuipongeza lakini niko na jambo kidogo

tu.   Hiyo kidogo ni pengine sisi tuko na viongozi wa taifa hawawezi pengine kupeleka mawaidha ya watu vile inatakikana.

Ndio unaona hata kama ni mambo ya elimu, kama ni mambo ya umaskini, inakuja kuwa hakuna ngazi ya kupandia ndiyo tupate

usaidizi.

Mpaka tupate usaidizi haki ya Mungu, unaona nchi vile iko saa hizi, unaona ni mawe tu, ni changarawe tu.

Sasa mimi ninapendekeza tuwe tunasaidiwa tu

Com. Paul Wambua:  Na serikali?

Abraham Sacho:  Ndiyo.  Tupewe usaidisi.

Com. Paul Wambua:  Kuna lingine?

Mzee Sacho:  Tupewe hata watoto wasome tu kwa vile pengine hatuwezi kugharamia fees.

Com: Paul Wambua:  Kwa hivyo hiyo ni elimu ya bure?  Hiyo imetajwa.  Kuna lingine Mzee? Kama hakuna…

Mzee Sacho:  Mimi nimeshukuru nyinyi Tume ya Katiba.  Ni pongezi zaidi.

Com. Paul Wambua:  Asante sana.

Mzee Sacho: Pongezi kwa kututembelea kwa sababu hatungeweza kupata nafasi ya kuja mpaka Nairobi au tutembelee mahali

pengine.

Com.  Paul  Wambua:   Basi  Mzee  tumesikia  na  asante  sana.   Jiandikishe  hapo  maanake  yale  uliyokuwa  unataka  kuyataja

tumeyasikia na tumeyaandika.  Kwa hivyo jiandikishe hapo tumwite mwingine.  Asante sana.

Mzee Sacho:  Elimu tu, weka juu.

Com.  Paul  Wambua:   Tumeandika  hiyo.  Tumeandika  na  hata  tumeweka  star.   Utataja  jina  tafadhali.   Naona  umebeba

makaratasi  mengi.  Hiyo kama ni memorandum tutaenda kuisoma na tutaisoma na computer,  tutaisoma  kila  kitu.   Kwa  hivyo
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utaje kwa dakika mbili tu yale ya muhimu.  In short summary.

Paul Keitany: Okay.  Thank you Bwana commissioner.  

Com: Paul Wambua:  Jina ni?

Paul  Keitany: My names are Paul Keitany from Kasore in Baringo Central Constituency.

Most of the things have been touched here and I would like to propose  that the political parties  that we have in Kenya should

strongly be reduced to only three for a competitive healthy nation.

The other one is pertaining on local government.  It has been mentioned, yes,  but the other one of the Mayor and Chairman of

the County Councils have been mentioned but on my own account  I tend to propose  that the deputy also should b elected by

wananchi so that they will deliver properly.

On the issue of the Constitution: Our Constitution, after we shall have reviewed this one,  should have an amendment such that

every after twenty years, we do the review of the Constitution.

Com.  Wambua:  Just  a  minute.   Wale  ambao  wako  na  simu,  tulitaja  asubuhi,  tafadhalini  zimeni  simu.   Can  you  put  off  the

phones.

Mr. Keitany:  I propose that  we have basic education and basic education should be from Primary to form four.  Somebody

had already mentioned that.

On the issue of Councillors and MPs being nominated, I strongly propose that in our new Constitution we should not have such

nominations.

On the issue of forests, because this ones are for the next generation, I tend to propose that every place where there is a forest,

the  village  elders  of  that  community  should  be  the  ones  to  be  given  the  responsibility  to  guard  those  forests  for  the  future

generation.

So much of the details are here and I beg to stop there. I will leave you this one.

Com. Paul Wambua:  Thank you Keitany. Tafadhali jiandikishe huko. Just record  yourself,  hand in the memorandum, we will

read it thoroughly.  Next.

Silas Tochim:  Pastor Silas Tochim kutoka kanisa la Seventh-Day Adventist, Baringo.
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I must admit that most of the points we had proposed have been raised, so I am going to reduce.

I want to propose that may the prevailing religious liberty continue and may it be  strengthened that it caters  for the needs of the

SDAs.

In some schools you find that there are classes offered on Saturday and we as  Seventh-Day Adventists  keep  the Sabbath  day

as the seventh day, so it should allow SDAs to have that freedom.

The Prize giving, graduation and games should be avoided on Saturday to meet the needs of the SDAs.

The  other  thing  is,  we  propose  to  the  Constitution  Review  Commission  that  imported  items  of  churches  and  religious

organizations should be tax free because these are not profit making items.

The other thing is on sponsorship of schools:  You will find that sponsors  of  schools  have  more  strength  surpassing  even  the

voice  of  the  parents  such  that  the  utilities  or  the  facilities  of  the  schools  are  not  being  used  in  a  balanced  way  because  the

sponsors have that power to refuse.

We propose that let it be balanced that the sponsor should not have that authority over the parents.

The other thing is on education:  Though it has been said,  the old system of 7-4-2-3  should be reversed because  you will find

that the 8-4-4  system is independent because  even in East  Africa you will find that we are  the only one having eight four four

and our students going to university must undergo that pre- university programme.  

May the old system be reinstated.

The other one,  which of course is the last one,  is that the family unit should be safeguarded in that people  working in the  civil

service or whichever organizaion should be given an opportunity if possible to work near their homes to have time to stay with

their families and the five working days should remain so that people  will have time with their families to avoid many many bad

things.  Thank you.

Com. Paul Wambua:  Bwana Tochim, before you leave I want to ask you one question which we normally ask.   Sabbath  day

you  are  saying  should  be  respected  for  those  who  are  SDAs  so  that  they  should  not  be  forced  to  do  any  work.   The

mainstream churches have their Sunday, Muslims have their Friday, are  you suggesting in any way that those three days should

be made non-working days? Or what are you suggesting?

Pastor Tochim:   If you got me right, that was under the umbrella of liberty of worship.   If  somebody  is  having  that  mind  or
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belief that they should worship on Friday, they should be given that freedom. I am not saying Saturday only.

Com. Paul Wambua:   No,  what am saying is that there are  two ways of looking at  it.   We can either  say  all  these  days  be

declared non-working days or one should have the freedom to worship on the day his church prefers  to be  the day of worship.

 Is that what you prefer?

Pastor Tochim:  Yes, the latter.

Com. Paul Wambua:   Okay.  Thank  you  very  much  Bwana  Tochim.  Next,  according  to  the  way  you  are  sitting,  tufuatane

hivyo. Ndugu tafadhali, tunataka kusikia yale ambayo hayakusemwa.  What is your name?

Silas Cheptalam:  Silas Cheptalam.

Com. Paul Wambua:  Silas Cheptalam, please make sure that you give us new proposals which have not been made.

Silas Cheptalam:  Okay.  Mine is very brief. I want to talk on something on the Examination Council:  I believe this is the right

forum. The rule in the Examination Council at   present  is that if somebody looses a certificate or  it gets destroyed,  there is no

reprlacement  and  what  they  require,  if  you  go  looking  for  a  job  is  the  confirmation  of  the  certificate  from  the  Examination

Council.

It is very difficult, especially now that jobs are scarce, you find that if a job is put into notice or may be advertised,  many people

come.  If you ask now for confirmation, people will go for the real certificate,  they will not require entering into that problem of

confirming.

My proposal is if, like now, schools, for example there is a school here called Ayiebo High School.   There was a problem and

the school got burnt and unfortunately people  had not collected their certificates for two years, that is two classes..

Interjection:  (Inaudible)

Mr. Cheptalam:  That is what I am coming to.   I  am saying they should employ investigative measures that they can confirm.

If it is true, like if a school is burnt…Okay.  That is what I wanted to say.  Thank you.

Com. Paul Wambua:  Asante sana.  Thank you Bwana Cheptalam.  Now we call the next person there, please make sure that

you give us new proposals, something we have not heard this morning.  Taja jina.

Japheth Chesumei:  Kwa jina ninaitwa Japhet Chesumei.  I would like to contribute towards this Commission a few ideas.
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One:  My proposal will be based on development; in this country, most of the development is based in the urban areas.  It  is my

proposal that any industry or  any other national industries should not be  taken to the urban areas  but to the rural areas  where

we have the majority of the people.  This will stop the movement of people from rural areas  to the urban areas  and once that is

done, it will promote equitable development in the entire Country.   It  is my feeling that decentralization of major industries and

other major development should be in the rural areas, so that we can have equitable development.

Com. Paul Wambua:  Haya! Tumesikia.  Next point please?

Mr. Chesumei:  The next point is about  human rights.  Most  of the Kenyans have had their rights mismanaged.  We have so

many organizations which have been sidelined as a result of hicropatism of leaders who are placed in those positions like KCC,

KNTC, so many.  If I can mention, it is not less than six.

I feel the laws of this country should protect the rights of every farmer in this country and I am appealing that there should be a

basic law that can protect the farmer or any ordinary mwananchi on development which they have established so that it may not

be a waste in a day through corruption.

Another issue is about  religion:  In this country,  we know that we  have  freedom  of  worship.   I  feel  that  freedom  of  worship

should  not  go  to  an  extent  that  it  can  deny  somebody  his  rights  because  we  have  some  worshipers  who  may  demand  the

----(not clear) of a certain group or a certain individual.  I feel that if such worship is found to be within the country,  it should be

removed by the law because I don’t think it is good to have that freedom of worship while you are  denying somebody his rights

to live.

Another issue is about liberalization:  Today in this Country we are  talking about  liberalized market.   I  feel that Kenyans should

have a law that they can liberalize certain issues within the Country when there is a demand but when there is good prodiction

by the Kenyans or  the farmer,  they should give a certain quota because  I know they we are  living  in  a  global  world,  so  they

should give a certain quota because  if  he  can  liberalize  everything,  then  those  who  are  strong  from  outside  this  country  may

flood in their own goods.

Com. Paul Wambua:  Hayo yalisemwa asubuhi Bwana Japhet.  Tafadhali taja yale hayajasemwa.

Japhet Chesumei:  Sorry, I was not there, forgive me. If you can let me know, I will leave it.

Com. Paul Wambua:  Hayo yalitajwa.

Mr.  Chesumei:   Okay.   Let  us  come  to  the  forests  and  environment:   We  both  need  land  and  forests.  I  feel  where  the
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government has given land to those needy characters  or  individuals, there should be a  plan  so  that  there  is  intercropping,  we

have the forests and we have the water, so if that I have five acres, then the Ministry of environment and water  can come in and

say that this is an area which we need, I contribute one acre, my 

neighbor contributes another one acre and then another one contributes.

Com. Paul Wambua:  There was a proposal of ten percent  of all land to be  given for forestry,  so it is the same thing.  Is  that

what you are proposing? At least a contribution.

Mr. Chesumei:   I  am talking about  intercropping so that the farmer  works  together  with  the  forestry  department,  that  crop

which is being planted in my one acre will be mine but the management is under the forestry and environment.

Com. Paul Wambua: Okay, move on to the next point. 

Mr. Chesumei:   Land ownership:  We know that we have the right to have land  but  then  we  have  some  people  who  have

chunks of land and that land is lying unproductive.  There should be a law that  makes sure that whatever piece of land you have

is used.

Com. Zein:  Your proposal is that idle land to be taxed, idle land to be …(Inaudible)

Mr. Chesumei:  Okay. Thank you. 

Com. Wambua:  Next.

Mr. Chesumei:  The next point is political issue:  In 1992 we moved into multi-partysm and it was not that good and it was not

all that good because to me the multi-party or the parties which were created  at  that time never sold the ideas to the wananchi.

Instead they were…

Com. Paul Wambua:  We have already a proposal that political parties be limited, we have received…

Mr. Chesumei:  I am not talking about  them being limited, I am taliking on being disciplined to sell the ideas to the wananchi

so that we can buy the ideas.

Com. Wambua:  How do we do that?

Mr. Chesumei:  By selling the ideologies and policies to the wananchi.
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Com. Paul Wambua:  Okay.  Sawa sawa.

Mr. Chesumei: Not coming and saying this is an ---? This person is bad,  they should sell their good part  of it.   Any party,  let

us say DP or KANU should say these are our policies, we are going to do ABCD and they they go to the public and say this is

what we are going to do.

Com. Paul Wambua:  In short we need party discipline? Good.  Any other point Bwana….

Mr. Chesumei:  For that much I wish to thank you for giving me this opportunity.

Com. Paul Wambua:  Okay, asante sana. Jiandikishe hapo.  Next.  What is your name?

William Chelelgo:  Kwa jina ninaitwa William Chelelgo.

Com. Paul Wambua:  William Chelelgo?

Mr. Chelelgo:  William Chelelgo.

Com. Paul Wambua:  Haya! Endelea Mzee.

Mr. Chelelgo:  Asante Bwana Commissioner.  Yangu ni machache.

Kwanza,  Bwana Commissioner,  sisi Tugen, tunaishsi kulingana na jamii na jamii hizo tangu zamani walikuwa wanaishi  sehemu

zao  nakuna  mpaka  zao.   Wakati  huo  kuna  watu  ambao,  mtu  anaweza  kwenda  kuomba  hifadhi  kwa  jamii  fulani,  anapewa

hifadhi.  Anaishi huko, anazaa huko mpaka watoto wao wanakuwa wakubwa.  Wanaweza kurudi kwa plot yao nyumbani ama

wanaweza  kununua  shamba  mahali  hapa,  tangu  juzi  juzi  wakati  ilisemekana  shamba  inauzwa  kwa  sababu  zamani  shamba

haikuwa inauzwa.

Basi, sasa  yangu  bwana  Commissioner,  ninapendekeza  kuwa  mipaka  ya  jamii  ijulikane  katika  Katiba  ili  mashamba  ya  jamii

yasinyakuliwe na wengine kwa akili yao ama nini.

Ili kama mtu anaishi  kwa  jamii  fulani  ama  amenunua  shamba  mahali  fulani  ama  kipewa  shamba  fulani,  akae  na  hiyo  shamba

yake, hana shamba lingine ambaye anaweza kushtaki jamii ati tunang’ang’ania shamba na yeye.

Com. Paul Wambua:  Hiyo tumesikia.
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Mr. Chelelgo:  Kwa hivyo, hiyo ni yangu Bwana Mheshimiwa.

Com. Paul Wambua:  Hakuna  nyingine.

Mr. Chelelgo:  Hakuna nyingine.

Com. Paul Wambua:  Haya! Asante sana. Wachacha tumwite mtu wa mwisho hapo.

Omulama  Ayaya:   Asante  sana  Commissioners.   Mimi  ninaitwa  Omulama  Ayaya  na  niko  na  mapendekezo  ambayo

ningependa kuchangia Kuhusiana na hii tume ya marekebisho ya Katiba. 

 Kwanza kabisa nikigusia mambo ya kisiasa,  watu wengi sana wamependekeza kwamba term ya President  iwe terms mbili ya

miaka tano tano lakini mimi ningependa kupendekeza tofauti kidogo kwamba kwa vile sasa  Tume ya  marekebisho  ya  Katiba

huenda ikatilia mkazo njia ambazo zitafanya serikali,  tuseme mikono  tatu  ya  serikali  kama  tuseme  legislature  na  Executive  na

Judiciary ku function sawa sawa, ikiwa hivyo, hata ikiwa President  atakuwa na nguvu gani, ikiwa hata atakaa  kwa ofisi mpaka

akufie huko ama hata mpaka kura imtoe huko,  kuna uwezekano kwamba anaweza kufanya  hiyo  kazi  bila  ku-abuse,  kutumia

mamlaka yake vibaya.

Sasa nilikiwa nataka kupendekeza Rais wa nchi awe anaweza kutolewa kwa kazi na kura ama kama ataweza kuchaguliwa na

kuchaguliwa na kuchaguliwa, aendelee mpaka afe. 

Ningetaka kupendekeza upande ya wajumbe kwamba  MPs  ndiyo  ningependekeza  kwamba  wao  wawe  wakichaguliwa  kwa

kipindi kimoja tu ya miaka tano na kama angependa kurudia kuwa mjumbe tena, huyo yeye akae  miaka ingine ishirini ndio tena

aweze kusimama tena akitaka kuwa mjumbe.  Otherwise wewe ukitaka kuwa MP,  ukishafanya kazi yako kwa miaka mitano,

unatoka kabisa, kijana mwingine anachaguliwa.

Tena nilikuwa nataka kupendekeza kwamba MPs wawe kati ya miaka ishirini na moja na hamsini.  

Watu hawa wengine wawe wanaweza kuendea kazi kama ya ukansela ambayo hiyo ningependekeza isiwe na kipimo ya miaka

wala masomo kulingana na vile mapendekezo ingine ilikuwa.

Pia nilikuwa nataka kupendekeza ya kwamba Katiba ile mtakuja nayo iwe inatetea pia the fear of God. 

Kuwe kwamba kama Katiba ile ya zamani inasema kwamba Kenya is a Sovereign State.  Pengune hapo tuongezee kwamba ni
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sovereign state  ambayo inatawaliwa na kuogopa Mungu; watu wawe wanaweza  kumuogopa  Mungu  na  tena  hiyo  katiba  iwe

inaweza ku-borrow heavily kutoka kwa Bible wakati inaandikwa.

Pili:   Nilikuwa  nataka  kupendekeza  ya  kwamba  kila  juhudi  ifanywe  kuhakikisha  kwamba  Macommissioners  hawafanyi  hii

mambo ya Katiba kuwa tu mambo ya hivi hivi kwa kuwachilia mambo ya kihivi hivi kupenyeza ndani kwa sababu kuna mambo

mengi hata nikisikiza redio wakati  mnachangia  nasikiaanga  sauti  zenu  kwa  redio,  watu  wanapendekeza  vitu  zingine  ambavyo

zinaweza kushughulikiwa na wakati ama hata sheria ya asili ya watu.

Kwa mfano wakati watu wengi wanachangia mambo ya equity na equality na mambo ya  roles kati  ya wanaume na wanawake,

kuna  kuja  hapo  na  kunakuwa  na  kuchanganyikiwa  kwingi.   Ndiyo  nilikuwa  napendekeza  kwamba  kama  mnaweza  kutumia

neno la Mungu kidogo kuandika hapo, pengine mtaweza kupata jawabu haraka.

Kwa mfano mambo ya shamba,  biblia iko wazi wazi sana kwamba ikiwa mtu akuzaa mtoto mwanamume, ile kitu inatakikana

na shamba lake, assume that you we using the Bible but if you were using the tradition, say the Tugen tradition, you will also find

that vile kulikuwa na mtu amependekeza hapa, kuna mtoto ambaye pengine hajaoleka na ni msichana na baba  yake hakuwa na

mtoto mvulana, vile hiyo shamba yao ingefanywa, so that we don’t have a mix up and clashes of ideas and cultures.

Nilikuwa pia nataka kusema ya kwamba Katiba hii mtaandika iwe inaweza kuweka ndani measures za ku-stamp  out  laziness

kwa maana shida zetu mingi, ikiniuliza mimi, ninaona zinaanza na uzembe so much so that tumezoea  sana  mambo  ya  kuomba

omba na vitu ya bure na hiyo mambo inafanya, tuseme,  wazee  wengi  wanategemea  wamama  ati  waende  wauze  mboga  pale

sokoni waje wawalishe ama kama mtu anafanya kazi,  anakunywa pesa  yake yote,  anawachia ati bibi ndiye atanunua chakula.

Mtu kama huyo, mwanamume wa aina hiyo, inatakikana kuwe kunawezekana kuwe na kifungo hata kama ni ya miaka tatu ama

hata kama ni ya nje, ya kufunga mtu kama huyo, ili ajifunze kutoa jasho ndiyo aweze kulisha family yake.

Mwisho nilikuwa kuomba hii  tume,  itakapopendekeza  mapendekezo  yake,  ipendekeze  kitu  kuhusiana  na  mavazi  ili  kwamba

kusiwe tu na free style of dressing so that kuna watu wanatutembelea uchi dunia hii.  Ukienda Nairobi  siku hizi kuna aibu nyingi

sana ile tunaona huko so that kwa mfano kama ni mambo ya wanaume kufaa tight jeans kwa mfano, ijulikane ni wanaume wa

miaka ngapi, kutokea miaka ngapi.  

Ningependekeza wawe vijana kuvaa mambo ya tu-jeans na kuvaa tu-T-shirt na kuvaa kutembea na vifua nje.

Vile vile ningependekeza kama ni mambo ya kuvaa mini skirt,  ijulikane ni watoto  wa kiasi gani,  ningependekeza  wawe  vijana

miaka fulani, may be upto eighteen, mtoto msichana msichana kuvaa vitu kama mini skirt ama skin tight ama mambo ya malong’i

haya mmezoea kuvalisha watoto  wetu ili kwamba shida ya kijamii kama hii mtu  alikuwa  amechangia   hapa  ya  rape  ipunguke

kwa sababu mahali kama South Africa, rape cases ziko juu sana kwa sababu mavazi ya huko hata mkiona kwa TV kwa vipindi

ambavyo vinatoka upande huo, watu wanatembea uchi tu.
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Sasa kama mtu anaweza vaa vizuri…

Com. Paul Wambua:  Tumeshika.  Kuwa na proper dressing code.

Mr. Ayaya:  Yes.

Com. Paul Wambua:  Kuna jambo lingine Bwana, ama hilo ndili la mwisho?

Mr. Ayaya:  La mwisho kabisa,  hilo  pendekezo  la  Prime  Minister  hiyo,  nilikuwa  ninataka  kusema  kwamba  haina  haja  kwa

sababu kama Constitution yetu itaambatana na government ya Mungu, assuming that we shall  borrow  heavily  from  the  Bible,

then what it will mean is that,  you see  God is very overall;  we don’t have a Prime Minister  in  Gods  government,  may  be  we

have ministers in form of Michael and Gabriel but we don’t have those things of Prime Ministers and so on,  those Corruptive

posts that people are trying to create so as to get food.  I do not know whether you are getting what I am saying. 

Com. Paul Wambua:  Oh yes. We have understood and it has been recorded.  

Mr. Ayaya: Please, thank you.

Com. Paul Wambua:  Okay, asante sana.  What is the problem?  Ulijiandikisha wakati gani?

Speaker:  Nani mwingine anataka kwenda?

Com. Paul Wambua:   No,  those ones I have finished with them.  According  to  me,  huyu  mzee  alimaliza  kuzungumza,  huyu

sijamwita maanake tulimaliza wale walikuweko… 

Interjection:  (Inaudible)

Com. Paul Wambua:   Hapana.  Tumemaliza Mzee,  wacha tuwapatie wengine nafasi.   Wewe umejiandikisha?  Sasa  how  do

we  call  you?   You  have  not  registered  your  name  there.   Who  has  registered  his  name  and  has  not  spoken  now?   Mzee,

nitawapatia nafasi, sasa wa mwisho kabisa tutaenda hivi na msikize vizuri.

Utazugumza, huyu atafuata,  na wa mwisho atakuwa ni District Coordinator  Elija Letangula.  That is the procedure  na kila mtu

apate three minutes, tumalize.  Mfuatane hivyo hivyo.

Pastor Aaron Kipsomet: Basi, asante Mheshimiwa, mimi ni Pastor Aaron Kipsomet.  Ninamaoni karibu manne.
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Ya kwanza:  Tumeona ya kwamba  kuna  shida  ya  watoto  wetu  ambao  ni  wasichana.   Tukiangalia  idadi  ya  wale  wanaoingia

shule  kwa  Primary,  kwa  kama  class  one,  ni  wengi  lakini  wakifika  darasa  la  nane,  ni  wachache  ambao  wanaweza  kufanya

mtihani wa darasa la nane.

Shida ambayo inatokea ni ya kwamba kuna wasichana ambao katikati  kwa shule ama hata kwa Secondary  school  wanapata

mimba na wakipata mimba, hawa watoto wana akili lakini kwa sababu ya mimba…

Com. Paul Wambua:  Unapendekeza nini?

Pastor Kipsomet:   Ninapendekeza ya  kwamba  hawa  watoto  waruhusiwe  waendelee  na  masomo.  Ikiwa  ni  shule  hiyo  ama

ingine, waendelee kwa sababu ya maisha yao.

Jambo la pili ni mambo ya kuwaajiri chiefs ama assistant chiefs.  Tumeona ya kwamba watu siku hizi, assistant chiefs… 

Com. Zein:  Mzee wangu, pendekeza.

Pastor Kipsomet:  Pendekezo ni hivi, ningependelea sana kama Assistant Chief ama Chief wangechaguliwa na watu. 

Com. Zein:  Watu wametoa maoni hayo na wengine wanasema wachaguliwe na mlolongo. 

Pastor Kipsomet:   Okay,  haya.   Lingine ni dini.  Kenya kumekuwa na uhuru wa kuabudu lakini kuna dini zingine ambazo  si

halali.  Pendekezo langu ni ya kwamba dini ambayo ni ya mashetani iondolewe kwa nchi yetu.

Com. Zein:  Kuhusu uhuru wa kuabudu, iwekewe vikwazo kwamba watu wanaoabudu shetani wasiruhusiwe.

Pastor Kipsomet:  Ndiyo.  Jambo lingine la mwisho:  Tumekuwa na ponorgraphical  books  ama hii nauzwa kwa magazeti kila

mahali na wanaenda kuangalia.  

Pendekezo ni kwamba serkali ione ya kwamba ponographical video ambayo ni mbaya iondolewe kwa watu wetu.

Asante sana, ni hiyo niliyokuwa nayo.

Com. Zein:  Asante sana.  Tafadhali jiandikishe pale.  Ndiyo,  ndiyo.  Kama unavyoona mwenzako tunavyomwambia, tunataka

mapendekezo kwa sababu ukitupa hadithi, haingii kwa katiba.  Mapendekezo yako ndiyo yanaingia kwenye katiba.   Utaje  jina

uendelee.

Weston Wanjohi:  Kwa majina ninaitwa Weston Wanjohi.
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Langu la kwanza ningependekeza ya kwamba tuwe na a unitary form of government.

The Constitution inafaa kutu address as Kenyans and in that Constitution, the name of the Country should be changed in order

to foster national unity.

Com. Zein:  To what?

Mr. Wanjohi:   To what? I suggest that the Country should be named  the  Democratic  Republic  of  Kenya  and  that  will  also

affect the Kenya currency.

Hii pesa yetu  ya Kenya sasa inafaa ibadilishwe.

Com. Zein:  Hapana Stories, pendekezo.

Mr. Wanjohi:  Pendekezo yangu ni ya kwamba some changes should be made.

Com. Zein:  Which changes?

Mr. Wanjohi:  The face lift of the Currency.

Com. Zein:  You are going to propose that we should not have images of persons on the currency?

Mr. Wanjohi: Yes. Not all the currencies,  the major currency,  the bigger currency inafaa kuwa  na picha ya the current head

of state,

Com.?: Sawa,

Mr. Wanjohi:  Halafu the other currency inafaa kuwa na vitu ambayo iko na pengine uchumi, nchi na mambo yanahusiana na

unity

Com. ?:  Sawa.

Mr. Wanjohi:   Halafu tukishuka chini kidogo kuna mambo kama ya appointment  ya  Auditor  General,  ya  Attorney  General,

Commissioner of Lands, all those should be parliamentary appointees but not appointed by a person who is holding the office of
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the President.

Another  suggestion  ni  ya  kwamba  mambo  kama  office  ya  Attorney  General.   In  the  current  constitution,  role  za  AG  ziko

duplicated.

Com. Zein:  Hapana, hapana.  Pendekeza. 

Mr. Wanjohi:  Pendekezo yangu ni ya kwamba, the AG should not sit in the Executive government and at the same time acting

as the government prosecutor.

Com. Zein:  Are you proposing that we should ---(not clear) Attorney General?

Mr. Wanjohi: Yes that is my recommendation.

Com. Zein:  The Prosecutor General should be the advisor of government and the minister for constitutional affairs.

Mr. Wanjohi: Yes.

Com. Zein:  Sawa.

Mr. Wanjohi:  Ya mwisho ni ya kwamba, because I believe that it is not the Constitution which wants us,  it is us who want a

constitution, so most of the things yanayofanyika inafaa iwe ni raia ndio wanaongoza.   We want a government ambayo inahitaji

raia, raia ndio wanaoongoza so mambo mingi inafaa, kama mambo ya budget,  raia wawe wanatoa views; economists wanatoa

views vile budget ingetakikana kuwa.

Ninafikiri ni hiyo pekee yake.

Com. Zein:   Asante sana.   Kabla  sijakuja kwa Coordinator…Mzee wangu, nikisema kabla sijakuja kwa  Coordinator,  niajie

fursa nizungumze.  Mimi sikuzungumza leo, mlinisikia nikizungumza? 

Audience: (Inaudible) 

Com. Zein:  Basi nipeni fursa nizungumze kidogo.   Kijana ulikuwa unataka kusema nini ambalo halijasemwa?  Una mangapi?

Kimbia  basi  mara  moja,  usimame  pale.   Mzee  wangu,  kaa  karibu  na  yeye  useme  moja  pekee  yake  kwa  sababu

umeshazungumza na sisi mara mbili, ukasema unaandika memorandum itakuja, kama umesahau jambo ni hili, sawa.  Taja jina na

useme.
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Raymond  Cheboi:   Ninafikiri  mimi kwa  jina  ninaitwa  Raymond  Cheboi.   Nilikuwa  nataka  tukuanza  kuangalia  mambo  ya

documents,  confidential  documents.   Kusema  tu  kuhusu  documents  zile  za  serikali.   Unakuta  zingine,  tuseme  kama  zile  za

application…  nilikuwa  tu  niseme  kuna  documents  za  serikali  ambazo  ni  muhimu  sana  kwa  mwananchi,  kwa  mfano  ile  ya

application  kwa  upande  wa  kazi  ya  serikali  na  mengine.   Ukikuta  saa  zingine  hii  documents  inakuwa  very  scarce,  yaani

haipatikani kwa urahisi na ukipata moja unakuta inasema photocopies  are  not allowed na yule ofisa mkubwa anayepeana huko

anasema ile shida iko…

Nilikuwa nataka tu niseme kuna sheria ingine ambayo…

Com. Zein: Unapendekeza karatasi muhimu za serikali ziwe --- (not clear) kwa mwnanchi? 

Mr. Cheboi:  Ndiyo hiyo. 

Com. Zein: Basi.

Mr.  Cheboi:  Asante.  Halafu  kwa  upande  mwingine  ni  autonomy  ya  Local  Authorities.  Nilikuwa  ninataka  kusema  tu  kuna

serikali kuu na kuna serikali za wilaya. Ninataka kusema serikali kuu na hii serikali ya wilaya kwa hakika inatumikia mwananchi.

  So  tukija  kwa  service  delivery,  saa  hii  uzito  sana  iko  kwa  serikali  kuu  na  tukija  kwa  serikali  za  wilaya  unaona  sana

tunategemea…

Com. Zein:  Unataka nini?

Mr. Cheboi:  Tunataka Autonomy:  

Interjection:  (Inaudible)

Mr. Cheboi:  Okay.  Na nilikuwa tu ninataka kuongeza kwa mfano…

Interjection:  (Inaudible)

Mr. Cheboi:  Ni mawili.  So ninafikiri, kulingana na vile mambo ya kuabudu, mimi ninamuunga mkono pastor  aliyekuja kusema

hapa ile sheria ya kuabudu iwe free lakini kama kuna mengine ambayo si mazuri kwa mwananchi hakika iwe restricted. 

Kwa haya, asante.

Job Seng’enge: Asante sana Waheshimiwa Commissioners.Yangu ni machache ambayo.
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Com. Zein: Taja jina.

Job Seng’enge: Jina ni Job Seng’enge, former Councillor.  Asante sana.

Mimi niliona kwa upande wa President  na Prime Minister vile Wakenya wataendelea kupendekeza,  awe ni mtu kutoka miaka

arobaini  na  tano  na  kuendelea.   Isije  ikawa  ni  kila  mtu  ataleta  mtoto  wake  hata  yule  bado  anamnyonya  mama  na  kusema

anakuwa President.

                                                  (Laughter)

Com. Zein: Mzee wangu, ngoja Mzee wangu.  Siasa mimi sitaruhusu lakini… unajua mimi ninakuheshimu sana Mzee wangu?

Umependekeza kwamba Rais aanze kuchaguliwa akiwa na miaka arobaini na tano. Lingine,

Mr. Seng’enge: Asante Mheshimiwa.

Com. Zein: Lingine, Judge na waalimu wale wa Secondary ambao walisomea, pamoja na madaktari wakuu, wale wote ambao

wana uchuzi waliosomea kwa muda mrefu, waendelee mpaka miaka  sabini  kwa  kazi  yao.   Sawa  sawa,  hata  nyinyi  vile  vile,

namna hiyo.

Na walimu wale wa Primaries waende mpaka miaka sitini.

Ya mwisho ni ya kwamba  tulipopendekeza  mambo  ya  majimbo,  kuna  neno  moja  ndani  yake.   Kuna  katika  Kenya,  kati  ya

provinces  yote  nane,  kuna  provinces  mbili  ama  moja  ambayo  tayari  imefanya  majimbo  hawaruhusu  jimbo  lingine  kufanya

biashara katika area hiyo.

Com. Paul Zein:  Tafadhalini, tunafaa tumsikize huyu anayetoa maoni.

Mr. Seng’enge: Ikiwa tu sitaji kwa sababu tukiwa katika Commission namna hii tunasema mnaelewa tu.  Sasa ndiyo tunasema

ili kufufua uchumi, ni rahisi watu wanapoketi chini, ikiwa ni province na kujifikiria vile watu wao watapona.

Asante sana, sina mengi. Nitatuma tu ile yangu.  Asante kwa kuniheshimu hivyo.

Com. Zein:  Asante Mzee.

Com.  Zein:   Mzee,  hakuna  mtu  mwingine  amepewa  fursa  mara  mbili.   Ngoja  wale  wamalize,  ninamalizia  na  huyu  halafu

utaniambia kuna kitu kimekufanya ushindwe kulala.
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Elija Letangule:  Asante sana.  Kwa majina ni Elija Letangule kutoka Marigat.

Pendekezo langu ni kwamba community ya Njemps,  jina lake haswa ni Ilchamus.  Pendekezo  langu  ni  jina  la  Community  ya

Njemps, ambao wanaitwa Njemps ni kwamba hilo siyo jina hasa. I-L-C-H-A-M-U-S.

La pili:  Njemps ni moja ya community ya Maa na tunavyojua, katika agreements za 1904 – 1911, Wamaa walipoteza nchi yao

kubwa  kwa  wazungu.   Pendekezo  langu  ni  kwamba  kama  vile  kuna  kuwa  na  compensation,  community  ya  Njemps  wawe

compensated kwa sababu ya hiyo nchi walipoteza wakiwa ndani ya community ya Maa.

Kwa  ujumla,  Maa  community  tunaomba  tupewe  compensation  kwa  ile  ardhi,  ile  land,  white  islands  ambayo  ilinyakuliwa  na

Wazungu kutoka kwetu na hata baada ya uhuru hatukurudishiwa.

Pia,  community  ya  Njemps  ni  ndogo  sana  katika  Baringo  district  na  hata  wakipewa  miaka  mia  moja  hawatachagua  MP.

Ninapendekeza kwamba nominated MP iangalie watu kama hao because even if we are given a thousand years…

Interjection:  (Inaudible)

Mr. Letangile:  Small groups pia, kwa hivyo nominated Councillors waangalie vikundi ambavyo havitaweza, kama Waswahili

hapa Kabarnet na Wanubi.  

Asante sana.

Com. Paul Wambua: Basi, tumefika mwisho wa kikao hiki. Mzee bado  ana insist. Mzee,  hebu kuja,  kuja hapa.   Kuna shida

gani? Sema.

Speaker:  Asante sana kwa kunipatia nafasi ya pili.  Kitu yenya ningetaka kuwaambia wananchi wangu hawa…

Com. Paul Wambua:  Tunataka utupatie mapendekezo.

Speaker:  unajua nyinyi ni wageni lakini mimi ni mwananchi wa area  hii. Kitu yenye ilinibabaisha mpaka saa  hizi, wewe ukiwa

pale,  hata na huyo, kitu yenye,  mimi niliendanga  shifta,  Mzee  yule  hayati  aliambiwa  a-declare  war  huko  Somalia.   Akasema

mimi watoto wangu ni wachanga, siwezi ku-declare war.

Com. Paul Wambua: Basi, basi.
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Speaker:  Basi, sasa nyinyi mtuchunge tafadhali.

Com. Paul Wambua:  Tosha basi, tumesikia hayo.

Speaker:  Mtuchunge tafadhali, don’t even harass us.

Com. Paul Wambua: Haya! Asante sana.

Speaker:   Asante  sana.  Hiyo  ndiyo  kitu  ningetaka  hata  watu  wajue;  tumelindwa  vizuri  sana.   Hata  kama  tuko  maskini,

tunaweza kuwa ndani ya kwapa tu ya mtu.  Asnte sana.

Com. Paul Wambua:   Basi tumefika mwisho wa kikao hiki kuanzia  asubuhi  na  sasa  ningependa  kirasmi  kutaja  ya  kwamba

sasa  tutakoma  hapo  na  kwa  niaba  ya  Macommissioner  wenzangu  ambao  hawajarudi  hapa,  walitoka,  ambaye  alikuwa

mwenyekiti wa kikundi hiki cha Commissioners, Commissioner Pastor Zablon Ayonga na Mama Phoebe Asiyo.  Na kwa niaba

ya mwenzangu hapa, commissioner Zein, ningelipenda kuwashukuru nyote ambao mlifika hapa na kutoa maoni yenu. 

Maoni ambayo mliyatoa ni ya maana na kazi yetu kama Tume ni kuhakikisha kwamba yale maoni yote ambayo yalitolewa hapa

yataingia kwa reports; kwanza ya Constituency, ambayo tutaitengeneza na pili kwa ile report ya kitaifa ambayo tutatengeneza.

Kulingana na taratibu ambazo zimewekwa, tutamalizia hapa Rift Valley province ifikapo tarehe ishirini na saba  mwezi huu, kumi

na saba, si ishirini na saba, halafu tutaelekea huko Western Province na tunatarajia kwamba tutamaliza Western Province tarehe

thelathini mwezi wa saba.

Tukimaliza  Western  Province,  tutaanza  shughuli  kwanza  ya  kuandika  report  na  report  zitakuwa  za  aina  mbili,  kutakuwa  na

report ya constituency ambayo itarudishwa kwenu na mtaichunguza kuhakikisha ya kwamba yale yote ambayo mliyataja kweli

yaliingia kwa hiyo report.   Ikiwa kuna mambo ambayo mlitaja na hayakuingia  kwa  report,  basi  mtapewa  na  nafasi  ya  kutaja

tena.

Halafu tutatengeneza pia ile report  nyingine  ya  kitaifa,  ikiwa  sheria  iliyoko  sasa  haitageuka,  tutatakiwa  tuirudishe  kwenu  tena

muisome halafu mtupatie maoni yenu kwamba yale yote ambayo mliyataja kweli yako kwa hiyo report.

Pia  tutatengeneza  Katiba,  Draft  Constitution,  na  hiyo  Katiba  pia  kulingana  na  sheria  mtatakiwa  muisome,  mhakikishe  ya

kwamba inafaa kulingana na ile report ambayo tuliitengeneza na kulingana na maoni yenu.

Tutatakiwa tuipeleke kwa kikao maalum cha kitaifa, ambayo tunaita National Constitutional Conference,  na  kwa  kikao  hicho
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kutakuwa  na  MPs  ama  all  elected  and  nominated  MPs,  kutakuwa  na  Commissioners,  wakiwa  ishirini  na  tisa,  kutakuwa  na

waakilishi  wa  vyama  vya  kisiasa,  kutakuwa  na  waakilishi  kutoka  kila  wilaya  na  hawa  watachunguza  na  kwa  kweli,  katiba

itatengenezwa kwa hiki kikao cha National Constitutional Conference.

Wakishakubaliana  kwa  ile  Draft  Constitution  ambayo  Tume  itakuwa  imetengeneza,  basi  hiyo  itapelekwa  huko  Bunge  na

itapitishwa kuwa katiba mpya.

Ikiwa  hawatakubaliana,  sheria  iliyoki  inasema  ya  kwamba  kuwe  na  referendum  ama  kura  ya  maoni  ambayo  wananchi  sasa

wataamua kwa yale mambo ambayo hawakukubaliana.

Basi ikipitishwa ama kura ikipigwa, Draft Constitution na maoni yenu yatapelekwa Bunge na Bunge itapitisha iwe Katiba Mpya.

Huo  ndio  basi  utaratibu  ambao  tutafuata  kuanzia  leo  na  kwa  hivyo  tutarudi  hapa  hapa  maanake  sheria  inasema  turudi  hapa

kwenu tuzungumzie hizo report za Constituency na za kitaifa na wale ambao walikuwa wanafanya mambo kama 3Cs,  nafikiria

wako hapa, bado kuna kazi na hiyo kazi mtatakiwa muendeshe, mtatakiwa muwasomeshe wananchi kwa yale mambo ambayo

yamebaki, stages zimebaki, reports ambazo tutaleta huku, halafu tutachukua maoni tena ya wananchi.

Kwa hivyo tungelipenda kuwatambua wale ambao walikuwa wanafanya kazi katika hii constituency ya Baringo Central.   3Cs

wako wapi?  Naambiwa wote  wameondoka  lakini  hata  wakiwa  wameondoka,  lakini  tungependa  kuwashukuru  wale  ambao

walipanga  mpango  huu  kuhakikisha  ya  kwamba  kikao  hiki  kimefaulu  na  hawa  ndio  wale  members  of  3Cs,  nafikiri  pengine

wametangulia  huko  Mogotio,  maanake  kesho  tutakuwa  huko  Mogotio  pia  kuchukua  maoni  ya  wananchi.   Kwa  hivyo  kwa

niaba  ya  Commissioners  na  kwa  niaba  ya  Tume,  tunataka  kuwashukuru  wote  members  wa  3Cs  waliohusika  kupanga

kuhakikisha  kwamba  tumefaulu  na  pia  District  Coordinator  ambaye  alianza  kufanya  kazi,  yeye  ndiye  field  officer  wa

Commission, kuhakikisha ya kwamba pia tumefaulu katika wilaya ya Baringo, tungependa kumshukuru pia naye.

Sijui kama kuna member wa Provincial Administration hapa?  Kama hayuko,  asubuhi  ya  leo  tulikuwa  na  DC.   Ningelipenda

kushukuru pia Provincial Administration  maanake  wao  wametusaidia  sana  kupanga  huo  mpango  kuhakikisha  kwamba  vikao

vyote katika wilaya ya Baringo vimefaulu.  

Kwa hivyo kwa niaba ya Tume pia ningelipenda kuwashukuru Provincial Administration ama hiyo idara ya utawala.  

Tumefikia mwisho sasa wa kikao hiki.  Nitampatia mwenzangu Commissioner Zein kama angependa kusema machache halafu

tutamuuliza  mtu  mmoja  atuongoze  kwa  maombi  halafu  tutakifunga  kikao  na  Mungu  akitujalia,  tutakutana  tena  kwa  kikao

kikingine. Hata ikiwa si cha Katiba, kingine tu.

Kwa hivyo Bwana Zein…

Com. Zein:  Yangu yatakuwa machache sana.   Ningependa  kuchukua  fursa  hii  kuwashukuru  wakenya  wote  waliofika  hapa,
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hasa  wakaazi  na  watu  wa  kutoka  sehemu  hii  ya  Baringo  Central  kwa  kutoa  maoni  mazuri  na  maoni  ambayo  sisi

tunawahakikishia tutayatumia kama nguzo na misingi ya kujenga Katiba mpya na kama alivyosema mwenzangu, hakikisho hilo

mtalipata mtakapo angalia ripoti,  muone kwamba ripoti  ya  constituency  au  ya  sehemu  ya  uwakilishaji  Bungeni  ya  sehemu  hii

imeonyesha mambo yale mliotueleza.

Na  pia  ningependa  kutoa  shukrani  zetu  nyingi  sana  kwa  watu  wa  Baringo  kwa  sababu  toka  tulipofika  hapa  Baringo  juzi,

tukaanzia Baringo  North  na  leo  tumefika  Baringo  Central,  mmetukaribisha  kwa  wema  na  tumekuwa  na  tumeishi  hapa  vizuri

sana.   Tumekuwa  na  raha  nyingi  sana  na  ukarimu  wenu  tutaukumbuka  kwa  muda  mrefu  sana  na  tutaondoka  hapa  na

ukumbusho ambao hatutausahau hivi karibuni na pia sichoki kusema kwamba tumefurahi sana kwamba tumestaajabukuona jinsi

mnavyolinda  mazingira  hapa  na  kwamba  sehemu  hii  ni  sehemu  ya  aina  ya  pekee  katika  jamhuri  ya  Kenya  kwa  sababu  sisi

tumetembea  karibu  nchi  nzima  sasa  kama  alivyosema,  tumebakisha  mkoa  wa  magharibi  pekee  yake,  lakini  hatujaona  misitu

yenye miti ya kiasili mingi kama tulivyoona huku.

Kila mahali tunapo angalia tunaona kijani tu, kijani kibichi.

Tunawashukuru  sana  na  tunawapongeza  na  kuomba  muendelee  na  kazi  hizo  na  tunaamini  kwamba  utamaduni  wenu

umewasaidia kuchangia kuwa na utunzi wa mimea na misitu ya aina hiyo kwa sababu hata mapendekezo tuliyopata,  tumepata

kwamba watu wanapendekeza mambo yanayofanyika hapa  pia  yafanyike  sehemu  zingine  nchini  na  yalindwe  kikatiba.   Kwa

hivyo tunashukuru sana.

Mwisho kabla sijakaa chini, ningependa kwa niaba yenu kumshukuru huyu dada  hapa,  huyu  bibi  aliyekuwa  akitafsiri.   Wengi

wenu mnaona tu anatumia ishara.  Ni muhimu sisi kueleza kwamba kama Tume ya kurekebisha Katiba, sisi  ni taasisi ya kwanza

katika taifa letu kusema kwamba ni lazima tuwe tunatumia lugha ya ishara,  sign language, kama njia ya kuwafanya ndugu  zetu

ambao hawasikii waweze kufuatilizia mambo haya na waweze kuchangia mambo haya.

Kwa  hivyo  tunamshukuru  sana  kwa  kazi  aliyofanya.  Kutoka  asubuhi  amekuwa  akiendelea  mpaka  sasa  na  ndugu  zetu  toka

asubuhi wamekaa wakisikiliza na walipopata fursa wakatoa maoni yao.

La mwisho kabisa, pia kwa niaba yenu, ningependa kuwashukuru wao.   Njia ya kuwashukuru kwa sababu wengi mnazoea na

mlikatazwa kupiga makofi, pengine kwao tuwapigie makofi.

                                               (Clapping)

Tunashukuru sana.   La mwisho kabisa,  mimi ninafuata  desturi  zenu  kwa  sababu  mtu  anakuja  anazungumza  hapa  anasema  la

mwisho, la mwisho kabisa,  la mwisho kabisa,  la mwisho kabisaaa,  na  mimi wacha  niseme  la  mwisho  kabisaa  kwamba,  kwa

niaba yenu nawashukuru wafanya kazi wa Tume ya kurekebisha Katiba.  Wamekuwa wakifanya kazi hii kwa muda mrefu lakini
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hawajachoka na wanaendelea kufanya kazi hii.  

Asanteni sana na Mungu awabariki.

Com.  Paul  Wambua:   Basi  tutakoma  hapo.   Nilikuwa  nimekumbuka  pia  kuwashukuru  hawa  maanake  niliangalia  nikaona

hakuna mmoja wao alitoka hapo na kweli wako na imani na shughuli hii ya kurekebisha Katiba maanake hakuna mmoja wao

alitoka hapo.  Nilikuwa nitaje lakini kwa sababu mwenzangu ametaja hayo, sitayarudia.

Kwa hivyo nitamuuliza mmoja wetu ambaye anaweza kutuombea, Pastor yuko wapi?  Aje hapa atuombee halafu tutafunga hiki

kikao cha leo.

Pastor:  Tusimame kwa maombi.  Basi tuombe.

                Baba Mtakatifu,  Mungu Muumbaji,  Mlinzi  na Mwokozi  wetu,  tunakushukuru  kwa  jioni  ya leo.   Asante  kwa

kikao ambacho tumeketi tangu asubuhi tukizungumzia jambo kubwa ambalo linahusu nchi yetu na sisi kama Wakenya.

                Tunashukuru  kwa  sababu  kwa  uwezo  wako  tumefikia  mwisho.   Asante  kwa  watumishi,  Commissioners

ambao  wamejitoa  katika  kazi  hii  kubwa  na  tunawaombea  upate  kuwaongoza  na  wengine  ambao  wanashirikiana

pamoja  uwe  nao hata  wanapojiandaa  kumaliza  sehemu  hii  ya  kwanza  ya  kutengeneza  Katiba,  upate  kuwasaidia  na

kuwapatia afya, uwalinde katika kusafiri kwao.

                Tubariki  kama  wenyeji  wa  Baringo ya Kati  na uwabariki  pia  watu  wote  ambao  tutashiriki  katika  kazi  hii.

Tulinde tunapoachana mpaka tutakapokutana tena katika mkutano kama huu maana tumeomba tukiamini kwa jina la

Yesu ambaye ni Mwokozi wetu.  Amina.

                

                

PRIVATE HEARING (ONE PERSON)

Com. Paul Wambua:  What is your name?

Samwel Chepkole:  My name is Samwel Chepkole, Samwel Cheboi Chepkole.

Com. Paul Wambua:  Why are you not willing to give your views in public?

Mr. Chepkole:  It is because I feel it might not be very healthy for me thereafter.  You not yet still in a very open system.

Sometimes comes and complains that you have done something or you are into politics or something like that. But we really

aren’t into politics.
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Since we are discussing a national issue, the awareness should have been raised amongst the people that everybody who has

something to say should come, whether you are a teacher or something like that.

There is the thing of if you are a civil servant and so when we have normally left, you start talking with the politicians and so that

is engraved in many people.  I am sure you have witnessed that many civil servants are just on the sides.

Com. Paul Wambua:  And why is it that you did not consider the alternative of writing a memo?

Mr. Chepkole:  I was not even expecting to meet the Commissioners except for my Colleague here who we teach together.

After talking, then I found out Commissioners were here then as I was expressing my points, he said why don’t  you  call the

Commissioners.

Com. Paul Wambua:  So you were not aware there was a sitting today?

Mr. Chepkole:  I heard of it last night only.

Com. Paul Wambua:  I think what we could do is that we just ask you to give us those aspects which you consider to be

sensitive and then you can take your time because there is  still time upto 15th of this month.

Mr. Chepkole:  I will be away, I will be in Nairobi.

Com. Paul Wambua:  You write your memoranduma and either you bring it to Nairobi or submit it to the District Coordinator

because part of the reason you are giving us is that is you were not aware.  If you were aware, you would have written and

given us.  This is something, which has been going on for quite some time, civic education and all that.

The visit here was also advertised extensively in the newspapers so the reasons I mean you are giving us sound to us partly you

feel that you have been victimized partly because you are not aware.

Give us those aspects, which you thought maybe would not be spoken in public and then you can write because this questions

and issues are many.  May be you need to take time, go through each one of them and give your proposal accordingly.  If we

were to sit and listen to all that, it would take the whole day.

So give us those issues which you think could not be spoken out there and then take you time, write a detailed memo, there is

still time upto 15th and submit it, either give it to the District Coordinator or a member of the 3Cs, the Chairman or bring it to

Nairobi.

Mr. Chepkole: I think there are no issues that cannot be mentioned there except that my own responsibility and my work, so
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I felt like if I speak very eloquently on issues, it can also implicate badly on me.

Let me give you the issue of Councillors or something like that…

Com. Paul Wambua:  You should not worry about that because we have had DCs present views to us, we have heard DOs

presenting views to us.  A PC presented views to us, we have had a PS present views to us.  The PS did not say he will just go

out and get a written submission.

We are going to interview the President at some point.  So you should not worry.

We have heard Headmasters.  Yesterday we had formal presentation from KNUT in Baringo North.  They sent the Secretary

to come and present the views of KNUT and they made very, what you might consider political statements concerning salaries

of teachers and so on and so forth, concerning enrollment of students from Primary to University level, funding and so on and

so forth.

So I don’t think should you worry about anything; you should not worry at all but since we are here, we can give you three

minutes, four minutes and the other people can hear what you have to say.

Mr. Chepkole:  Thank you very much for offering me the privilidge.

One issue I had is…

Com. Paul Wambua:  Just repeat the name again… Samwel?

Samwel Chepkole:  Samwel Cheboi Chepkole, Principal, Tenges boys.

Com. Zein:  We normally record every session, so do not worry about it.

Mr. Chepkole: Okay.  My main interest is on education; that if we can set centers of exellence per every division, where you

have a very qualitative Secondary school that will give chances to areas that have not been priviledged to get education.

Getting people qualifying for lucrative courses like Architecture, Engineering, Law and Medicine because as per the current set

up, those communities that have had an early start normally do qualify and unless students have gone to other schools in those

areas, there own schools can not give them a chance.

For example, when you look at North Eastern Province, in 1999-2000, not even one single candidate had sat for Physics and

therefore that means they are technologically disadvantaged.

An area cannot change, transform its own socio-economic situation if some of their own people have not reached a very high
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level as far as education is concerned.

I also suggest that if we could have funding of education upto form four that would better be the basic education for Kenyans.

After that they can go through their loans.

Com. Zein:  Are you proposing free education upto form four?

Mr. Chepkole:  Education for all to form four free for every one.  That is what I am trying to suggest.

The other issue is on the institution of Chief: Where the chief should be of higher education, say a minimum of form four,

perhaps a C or C+ and should have undertaken a training, preferably teaching or pastorhood so that we have people who can

understand the perception of the moment in terms of world trends unlike now where we have many illiterate chiefs who will rule

may be more through the muscle and then there is no understanding.  So if the chiefs can be developed in terms of…

First of all you are a professional, you have a minimum of four and then from there you have a syllabus, training programme for

chief on running of public affairs in there locality, that would be okay, it will assist because in most of our cultures, the traditional

set-up is gone but we must have somewhere to lean on. 

When you leave it to the politics where you say let the leader be the one elected, then there will be a lot of politicking around

and the issues are not addressed.  It will be just mudslinging, talking about one another and so we do not have somebody to

look to like the church and the stable administration.  

Those are some of the things I thought I would say.

The land issue:  Land should not be limited in terms of how much one owns. What we would have done according to me is

maybe develop infrastructure to as many places of the country as possible and let people come out of the urban area.

If it is a local center, let them be more there then provide facilities in that set up where you have a school, you have water, you

have health, and you have all those.  That will make many people come to the market, they get to technology, they get to the

power line, they get quality education, they start businesses and they will not refer to the land.

That way you will have those who can specialize in farming or any other activity doing it, of course alongside the state. There is

the individual who is very good in that area and then the state; of course the overall overseer of land.

The other issue is on the environment: As far as the environment is concerned, because I look at Kenya now, we are very

polluted.  We have put rubbish even infront of our shops and we have destroyed the forests so the lungs which would give us
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fresh air… so I was suggesting if we can have environment and natural resources as a subject, we develop a syllabus for that

area to be taught at Primary, Secondary upto university level.

First it should be compulsory at Primary and Secondary because it is a relevant subject.

If we are telling a country let us have industrialization by the year 2020, industries definitely will bring pollution and that pollution

will affect the state of our health and if that is so, then the environment component should go alongside the industrialization

efforts we are trying to make.

You can be a proffessor of environment but you are living in a very dirty atmosphere because rain falls, it carries all the dirt and

causes Typhoid, Amoebiosis among the people therefore the government will spend a lot of money on health to treat this

people but if they all were environmental conscious, they would have known how to keep their wastes, to dump them in the

right place, clean them and the way they stay, trees and all these.

For these to happen better, when that has been done, I wish that the natural resources and environmental issues, particularly

the forests, may be mineral resources or wildlife, the local community should have a share of ownership so that they do not

destroy because when they know it contributes to their lives, then they will definitely protect and by protecting they know they

will have money to educate their kids, they will have money maybe for the common facilities, they will have some of their own

employed there, along the state management.

I wish that the ownership is both community based and stat.

Community may be at the local level could be the Local government or any other set-up that we think is functional for the

management of our natural resources.  Otherwise, as it is now, you will find that it is state owned.  Somebody is sent from

Nairobi to this place then he just finishes the forests and goes away and the elders have been here for ages and they have not

destroyed so when they see somebody coming in within one and finishes the forests, they see that we better even benefit

ourselves; we have taken care of it and somebody has just taken it.  

That has led to fast rate of the depletion of our forests.

On water management:  You look at it that we don’t have enough safe waters.  May be one percent of the worlds water is

clean drinking water.  A way should be found out because as you can see, through this environmental proplem, we are

manufacturing water and we are selling it now at the shops.  What will happen to those people who will not afford?  Can we

set up structure in place that can save the ordinary people so that they have at least access to clean drinking water because

most of the diseases that people suffer from are water-borne? 

The component of the environment and water is what can help better health then most of the money that would have been used

to treat, can be used to create job opportunities or economic activities that can help our country to prosper in a very healthy

atmosphere because you can be progressive industrially but people are not healthy, that would not be good.
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And then the issue of governance as far as the state is  concerned:  I would have wished that… In 1997 you remember very

well that we were saying no reforms, no budget, at one stage we almost went without a budget.  I think you remember if you

were following what the parliamentarians were doing to the extend of fighting.

Then the next one came; no reforms,no elections.  I would wish that in the coming election, can we do it on a new constitution

so that the dissenting voices, those who were dissenting in 1997, if they were genuine and good leaders, they will definitely be

elected.

Otherwise, they would look like they had no reason, it will look like they were either focusing on the President, the current

President or they were just interested in selfish things. 

 At least if we have the new Constitution, because everybody has participated, I can see ufungamano was there, the opposition

was there, KANU was there and now professionals have been brought in to steer this thing through.  Therefore, if it can be

done on a new Constitution, then it will be okay.  Otherwise, it will look like the current Constitution had no problem if we

have to do it on this Constitution yet we were complaining before that.

Those are really some of the things that I thought if we can look at, we would be okay.

On election of Chairmen of County Councils, I would prefer that they be electable by the electorate themselves and not there

Councillors because they are bought and they compromise their position and therefore they may not represent the interests of

the people.

Another issue is if we can have two Houses of Parliament, may be a Lower House or a  Upper House, whichever the name is

because there are small communities that currently cannot be represented by the current  set up because of majoritarian

dictatorship because…

Com. Zein:  That we understand.  If you give us a principle we write if down.  You want a bicameral system, fine.

Mr. Chepkole:  Fine.  I don’t know what you … I was just…

Com. Zein: A two-chamber House.

Mr. Chepkole:  A two-chamber House…

Com. Zein:  The reasons are very clear to us.
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Mr. Chepkole:  Okay.  I don’t have anything more as far as my issues are… those are the basic things I would have asked in

the Commission.

Com. Paul Wambua:  I still think what you could do Bwana Chepkole is, find time, see what other issues you can still write.  I

am still saying that there is time to contribute, because your suggestions are very very sensible, so why don’t you find time, go

through this, and give us a proposal on some of the issues that you have not covered.

You still can submit that memorandum to us before 15th and then it will be taken into account but these ones have already been

picked, haphazardly

Mr. Chepkole:  Okay. I had something on infrastucture, could it also…

Com. Wambua:  I was saying you can write really.  These are the things, which you thought you could tell us now and we

have given you even more than the time that we were giving the other people.

Mr. Chepkole:  I am very grateful.

Com. Paul Wambua:  If there are other issues that you still feel have been left, please address and write. I do not know why

you are fearing to write. Just write and give it to the Coordinator.  Anything given to us is given in confidence, we do not

disclose names of people.  All we are saying is that let us have whatever proposals you have on each of these issues if it is not

covered here.

Mr. Chepkole:  Okay.

Com. Paul Wambua:  Okay, thank you very much.

Mr. Chepkole:  Thank very much Commissioners.  Thanks for your kind consideration, otherwise I would have just…

Asante.

  

130



            

 

131


