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Com.  Charles  Maranga:   Ningetaka  kumuita  chairman  wa  3Cs  ili  tuweze  tukapata  mwenye  kutuongoza  kwa  maombi

kwanza.  Asante. 

District co-ordinator: Nitamuita Father Kiplang’at atufungulie kikao hiki na maombi.  Karibu Father Kiplang’at

Fr. Kiplang’at:  Nitawaomba tusimame wote ili tuweze kuomba msaada wa Mungu.  Kwa  jina  la  Baba  na  la  mwana  na  la

Roho  Mtakatifu  Amina.   Baba  yetu  uliye  binguni,  jina  lako  litukuzwe,  ufalme  wako  ufike  utakalo  lifanyike  duniani  kama

mbinguni, utupe leo mkate wetu wa  kila  siku,  utusamehe  makosa  yetu,  kama  tunavyowasamehe  na  sisi  waliotukosea  usitutie

katika  kishawishini,  lakini  utuopoe  maovuni.   Mungu  Baba,  tunakushuru  kwa  zawadi  ya  maisha  yetu,  tunakushukuru  kwa

kutuweka  Kenya,  kama  wananchi  wa  Kenya,  tunakushukuru  kwa  nchi  yetu  ya  Kenya,  tunakushukuru  kwa  viongozi  mbali

mbali, unaoendelea kututeulia, tunakushukuru kwa zawadi ya siku ya leo ambayo wewe mwenyewe umeanzisha, tunakuomba ili
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uwe nasi ili yale yote ambayo tutaweza kuchangiana pamoja yawe ya kutujenga na kujenga nchi yetu, kuleta amani upendo na

umoja.   Tunaomba  wale  wote  watakaoongea  uweze  kuwapa  Roho  Mtakatifu,  ili  yote  ambayo  pamoja  tutaongea  yawe  ya

kutoka kwako na kutujenga kimwili na roho.   Tunaomba baraka  zako kwa Kristu Bwana Wetu Amina.  Kwa jina la Baba la

mwana  na Roho Mtakatifu Amina.

Commissioner Maranga:  You proceed and introduce your 3Cs.

Josiah Kirorei:   Haya  asante  sana.   Sasa  nitachukua  hii  fursa  kukaribisha  commissioners,  kukaribisha  wananchi  wa  Aldai,

tuendelee na hiki kikao tutoe maoni bila uoga kwa vile ingawaje hawa ni commissioners,  pia ni wananchi,  ni Kenyans kama sisi

tusiwe na uoga  kwamba pengine huenda maoni yetu hayatapokelewa.  Sasa nitachukua tu hii fursa ndogo kuwaita members wa

kamati yangu ya 3Cs, waje hapa mbele, niwaonyesheni.  Karibuni.  Members of the 3Cs please come forward.  

Hapa mbele tuko na Bwana Rop,  yeye ni secretary wetu.   Bwana Chepkwony,  yeye ni member,  Esmulwan, ni member,  Mrs

Sally Too, yeye ni member, wengine bado wako njiani kama area  MP bado  atakuja  tu,  Mr Baranu.  These are  the ones,  wale

wamefika tayari.  Asante sana.  Sasa nafikiri kwa hapo nitawaachia commissioners to take off.

Com. Charles Maranga:  Asante Bwana mwenye kiti.   Nashukuru kwa hiyo introduction lakini kabla sijaanza kupeana yale

masharti wacha nitangaze kuwa sasa huu ni mkutano wa Tume ya Kurekebisha Katiba,  kuanzia sasa  hadi mwisho hiki ni kikao

cha Tume ya Kurekebisha Katiba.  Kwa hivyo yoyote ambayo yatatendekea,  yatatendeka chini ya hiyo sheria ya kurekebisha

Katiba.  Basi kabla hatujaanza kabisa hebu niwajulishe ni akina nani tuko na wao hapa leo.  Kwanza kabisa ninataka kuanzia na

macommissioners ambao wako hapa.  Wa kwanza kabisa hebu nimpe nafasi ajisemee mwenyewe.  

  Com. Abida Ali-Ar:   Hamjambo?  Mimi naitwa  Abida  Ali-Aroni  ni  naibu  mwenye  kiti  wa  Tume  ya  Kurekebisha  Katiba.

Kwa niaba ya Tume ningependa kuwakaribisha katika kikao hiki, na kuwaomba mzungumze bila wasi wasi ama uoga wowote,

ili sisi wote tuweze kurekebisha nchi yetu na kuona kwamba tuna nchi ambayo tunastahili kuishi kama wanadamu.  Asanteni.

Com Charles Maranga:  Commissioner mwingine nataka kumpa nafasi.

Com. Mosonik Arap Korir:  Mimi naitwa  Mosonik arap Korir, commissioner

Com Charles  Maranga:   Basi mimi mwenye kiti wa kikao  cha  leo  mimi naitwa  Dr.  Charles  Maranga  Bagwasi,  vile  vile  ni

commissioner.  Basi mumesikia ya kuwa mnatakiwa kutoa maoni yenu kulingana na ile sheria,  hakuna mtu ambaye  anatakiwa

awe na uoga wowote wa kutoa maoni, uwe askari polisi uwe nani uwe Provincial Administrator,  uwe mwananchi wa kawaida,

uwe  mwalimu,  uwe  padre,  kila  mtu  anatakiwa  kuwa  na  haki  ya  kutoa  maoni  mbele  ya  Tume  ya  Kurekebisha  Katiba  vile

unavyotaka.  Lakini ni njia gani unayoweza kutoa maoni hayo mbele ya Tume ya Kurekebisha Katiba?  kuna masharti.   Kabla

hapo nilikuwa nimesahau kidogo tuko na Secretariat  Staff ambao wako  hapa,  tuko  na  wao  hapa  kutoka  Nairobi.   Nilikuwa
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nimesahau kidogo.  Wa kwanza kabisa ni Hassan Mohammed ambaye ni programme officer, yeye  ndiye anahusika na maneno

ya Secretariat.  Anayefuata ni Anne Cherono,  Assistant Programme Officer ndiye yule mwingine na vile vile tuna Susan Mutile

ambaye  ndiye  mwenye  kunasa  sauti.   Maoni  yenu  ambayo  mtatoa  leo,  yote  yananaswa  kwa  tape.   Kwa  hivyo,  hata  kama

unaona commissioners hawaandiki kila kitu, tunanjia ya kunasa hayo maoni yako.  Kwa hivyo, mimi ningewaomba kabisa,  watu

watoe maoni bila wasi wasi.  

Kwanza kabisa, kuna yale masharti ambayo sisi tutafuata.   Kwanza kuna hii registration form.  Kama unataka kuongea mbele

ya  Tume,  hii  ni  lazima  ufike  halafu  uweke  jina  lako  ufanye  registration.   Kama  unataka  kuongea,  utaandikisha  na  useme

unaonyesha ya kuwa unataka kuongea.  Na  kama kwa mfano unataka kusikiza vile vile unaweza ukaandikisha ya kuwa wewe

ni observer ama ni mtu unasikiza tu.  Kwa hivyo hiyo inakubaliwa.  Kuna njia tatu ya kutoa maoni.  Ya kwanza kabisa, unaweza

ukafika mblele ya Tume uongee bila kupeana memorandum, hiyo ni jia moja ya kutoa maoni.  Unakuja tu na unaongea maoni

yako kutoka kwa kichwa.  Ya pili unaweza kuwa na memorandum.  Memorandum sio lazima ipigwe chapa,  unaweza kuwa ni

karatasi  umeandika,  unaleta  unasema  hii  ni  maoni  yangu  na  sitaki  kuongea  uwachie  hapo  hivyo.   Ya  tatu  unaweza  kuwa  na

memorandum, na unataka kuelezea yale maneno ambayo ni ya muhimu  ambayo yako kwa ile memorandum.  Kwa hivyo hiyo

ndiyo njia ya tatu ya kutoa maoni.  Lakini vile vile unaweza ukatoa memorandum upatiane kwa  Bwana  Mohammed  bila  hata

kuongea, kama huna wakati wowote wa kungojea.  Na sisi tutafuata hiyo orodha ya listi. Sisi haturuki.   Vile mtu amekuja,  first

come  first  served.   Yule  wa  kwanza  kufika  ndiye  anaongea.   Sisi  kama  Tume,  tumepita  Kenya  yote  karibu  sasa  tumalize,

tumeona ya kuwa,  tukipatia watu dakika mbili hadi tatu,  ni muhimu sana kwa mtu anatakiwa atoe  mapendekezo:  Kwa  mfano

kama unataka kuongea maneno ya chai, maneno ya elimu, wewe ongea vile taabu iko, lakini patia sisi mapendekezo sababu sisi

kama Tume, kitu zaidi tunataka, sisi ni Wanakenya.  Tunajua taabu nyingi za Wanakenya   lakini tunataka utupe mapendekezo.

Kama kwa mfano ni ofisi ya chifu inasumbua wewe, tupe mapendekezo unataka iwe namna gani. Kama ni DO, kama ni ofisi ya

Rais, hiyo  ni  namna  hiyo,  lakini  kitu  tunataka,  nayo  watu  wasitaje  majina  ya  watu.   Kwa  mfano  kama  kuna  chifu  anasubua

wewe, ama DO ama DC,  usije hapa useme DO fulani, DC  fulani,  hapana,  wewe  sema  ofisi  ya  DC  iko  na  taabu  namna  hii,

kama ni shule useme namna hiyo.  Hapana sema kuhusu mwalimu mkuu fulani.  Kwa sababu huyo mtu  ambaye  unataja  hapa

kwa  jina,  hayuko  hapa  kujitetea  mwenyewe.   Kwa  hivyo,  nawauliza  kabisa  mkitoa  maoni  hakuna  kutaja  mtu,  unataja  ofisi,

kama ni ofisi ya chifu, kama ni ofisi ya DO, kama ni ya DC, kama ni ya PC, kama ni ya Rais,  ile ofisi ambayo unataka kuongea

kuhusu, kama ni Bunge, unataja Bunge, hapana kuja kutaja Mbunge wako, ati Mbunge wetu fulani hajatufanyia namna hii.  Leo

tunataka utaje ofisi mbali mbali. Tunaelewana hiyo maneno?  Mnasikiza?  Kwa hivyo usije hapa uanze kusema Mbunge wangu

fulani, amenifanyia hivi, hajanifanyia hivi.  Kwa hivyo, kila mtu namuomba hata kama hutaki kuongea,  fanya registration kwa hii

form tujue ulifika kwa huu mkutano wa Tume ya Kurekebisha Katiba.  Hii ni mara ya kwanza kabisa Wakenya wanahusika na

kubadilisha Katiba.  Na Katiba mnajua ndio sheria kuu.  Kwa hivyo leo mkija hapa,  mtoe ile maoni mnaona yatasaidia kabisa

vile ya kufanya.  

Kuna  watu  ambao  pengine,  nitawapa  what  we  call  special  attention.   Kwa  mfano  wanafunzi.   Hawa  wanafunzi  naweza

nikawapatia  nafasi  ya  kwanza  ndio  wapate  wakarudi  mashuleni.   Kwa  hivyo  hawa  ndio  watu  tunaweza  tukaangalia.  Lakini
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otherwise  tutafuata  hiyo  orodha.   Tumeelewana?  Na  mtu  yeyote  ambaye  anafika  hapa  kama  unaongea  bila  kupeana

memorandum, dakika ni tatu,  yule ambaye ako na  memorandum,  dakika  ni  mbili.   Tumeelewana?   Hebu  tuone  wale  ambao

wamesikia vile nimesema.  Dakika mbili, memorandum,  dakika  tatu  mtu  ambaye  hana  memorandum.   Basi  na  unakuja  hapa

kwa mapendekezo.  Story mrefu unapoteza wakati wako.  Unatupa zile main points. 

Wacha  niwahakikishie  ya  kuwa  memorandum  ukipeana,  sisi  kama  Tume  tutaenda  tuichape  tena  ndio  iwe  report.   Mtapata

report  hapa  kama  constituency  ya  Aldai,  baada  ya  sisi  kutoka  hapa  na  kurudisha  hizi  reports  zote  Nairobi.   Kwa  hivyo,

utasoma na fulani fulani ndio mimi nilikuwa ninasoma.  Ukifika hapa mbele,  kuna hapa mahali utakaa.  Utajitambulisha jina lako

kamili.   Kwa  mfano  mtu  wa  kwanza  hapa  anaitwa  K.  Mbaria.   Lakini  K  inasimamia  jina  fulani.   Kwa  hivyo  unakuja  hapa

unasema mimi ni fulani na fulani.  Baada ya kujitambulisha ndio unaanza kuongoea.   Tumeelewanana hiyo maneno?   Na  mimi

kama mwenye kiti wa siku ya leo, wakati saa imekwisha, basi mimi nakukatisha mara moja.  

 Na mimi naomba tu wale ambao wanataka, kama hii nyasi sio mbaya, kama wanataka kuketi  hapa ni sawa sawa.   Kwa hivyo

hii ni Kenya yetu, kwa mfano sijui kama viti havitoshi, nafikiri wengine wanaweza  kuketi  kwa  nyasi  ikishakauka.  Kwa  hivyo,

nafikiri hiyo ndiyo maoni.  Na  wale wanafunzi ambao nimewaona wamefika, kama wanataka kutoa maoni, basi  watupatie listi.

Lakini wa kwanza kabisa hebu nimuite Bwana K.  Mbaria.   K.  Mbaria ndiye mtu wa kwanza,  unataka kuongea?  Basi karibu.

Kuja hapa uchukue microphone.  Una dakika mbili mimi naona uko na memorandum.  Unaanza kwa jina lako.

Kipyegon Arap Mbaria:   Bwana Commissioners,  wananchi,  majina  yangu  ni  Kipeyegon  Arap  Mbaria.   Mimi  nimesimama

hapa kwa niaba ya Tiriki wote popote  walipo.  Mimi ndiye mwenye kiti wa elders  wa Tiriki.  Hawa wa Tiriki ni watu ambao

wako minority katika Kenya.  Hawajatambulishwa. Zaidi, wana memorandum, na nina mtu ambaye atasoma memorandum, na

nina mtu ambaye ata highlight sehemu ambazo Watiriki wamekuwa wakiishi.

Com. Maranga:  Hawa watu wako wako wapi?  Kwa sababu una dakika mbili.  Wewe huna haki ya kuita mtu yeyote lakini

kama yuko hapa kwa listi.  Ni Peter Sawe?  Peter Sawa fika mbele.  Kefa Chemwor, na mwingine?

Kipyegon Mbaria:   Watiriki,  zaidi kitu ambacho wanahitaji wanataka kitambulisho, na  kitu  ambacho  hawana  katika  Kenya

hii, ni code number, ili wakati wanafanya census, wana code number yao.

Pili,  hawajaandikishwa  kiwa  kitambulisho  cha  Kenya  kwa  jina  Teriki.   Si  Tiriki.   Kwa  hivyo  nitamuacha  Bwana  Sawe,

aendelee.   Thank you.  

Com. Maranga:  Basi jitambulishe Bwana Sawe na kabla haujaondoka,  mimi nataka uweke kitabu chetu rasmi sahihi.  Kwa

5



hivyo, kuna mahali pa kufanya register.  Bwana sawe, you have only two minutes.

Peter Sawe:  My name is Peter Sawe Yama.  I will read in English.  Rights of minorities: we are a minority tribe.

Com. Maranga:  And if you can give us your recommendations Sir, what you want.

Peter  Sawe:   Our recommendations are  as  you have already heard,  code  number for purpose  of registration of persons  and

voting.

Constitutional  Supremacy:  whenever  the  Constitution  should  be  amended  we  recommend  that  it  be  amended  by  two  third

majority in Central Parliament and have majority in regional Legistlatures.   And the supreme court  should be introduced as  the

guardian and interpretor  of the Constitution.  There should be only two major political parties  with one serving as  a pendulum

party for  the  swing  board.    Whenever  there  is  a  tie.   We  therefore  discourage  briefcase  parties.   Structure  and  system  of

Government, we recommend federal system of Government, that is majimbo.

Legislature: we recommend that Members of Parliament who do not perform should be recalled. 

Asystem therefore of monitoring their performance in Parliament should be introduced.  

Civil  service:  we  feel  the  civil  service  should  be  made  impartial  and  incorruptible.   Chiefs  and  their  assistants  should  be

appointed by the Public Service Commission and not by individuals.  

The judiciary:  We recommend that judges must be independent and they must hold office at their pleasure not at the pleasure of

the President but during good behaviour. They should be above and outside politics.  They must not bar  to political pleasure on

public  opinion.   Local   Government  should  be  under  the  majimbo  Government.   The  supervision  and  contorl  should  be

exercised by regional legislature.

Com. Maranga:  Thank you.  I now you want to register and yule Mzee mwingine ni Kefa Chemwor.   Lakini kabla sijapatia

Kefa  kuongea,  ningetaka  kuwaelezea  vile  vile,  Wanatume  ama  commissioners  wanaweza  wakawauliza  maswali  kwa  jambo

lolote ambalo pengine unapendekeza mbele ya Tume, ili tuweze tukajua ni  namna  gani,  unamaanisha  nini.    Kwa  hivyo,  usije

ukasikia namna gani wanatume wananiuliza maswali mengi.  Okey.  Bwana Chemwor.  Unaanza kwa majina yako.
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Kefa Chemwor:  Majina yangu ni Kefa Chemwor na kabla sijaelezea habari  ya map, ningetaka mtu mmoja anisaidie kushika

ndio muweze kuona nazungumza juu ya kitu gani.

Com. Maranga:  Hiyo map kama unatuonyesha, wacha atuonyeshe dakika moja halafu atatupatia hiyo map.

Kefa  Chemwor:   Map hiyo iko hapo.   Hii  map  amechora  kufuatana  na  districts  ambazo  zinapakana,  Vihiga  district,  Nandi

district  na  Nyanza  district.   Tumeunganisha  pamoja  ituonyeshe  pahali  ambapo  Wateriki  walipokuwa  wakiishi  kabla

hawajatwanywa  jinsi  walivyo  sasa.   Kwa  upande  wa  juu  hapa  “kuja  unisaidie”  kwa  upande  wa  juu  hapa,  ni  Vihiga  district

formerly Kakamega district na tumeonyesha tu the southern part  ambayo inacover areas  ambazo Watereki  walikuwa wanaishi.

Utaona kuwa nimeonyesha Teriki location na halafu Nyang’ori location.   Hizo ziko  kwa  Vihiga  district,  which  is  now  Hamisi

constituency.  Hiyo ilikuwa pahali ambapo Watereki ni indigenous.  

Halafu katika southern part,  tuko na Kisumu district  na Kisumu district  hapa ni Watereki.   Pia walikuwa  wakiishi  hapo  kabla

wazungu hawajakuja,  ina extend all over.   Halafu upande huo kuna Nandi.   Boundary ya Nandi na Tereki  haijageuzwa  tangu

wakati  hata  wazungu  bado  kuja,  mpaka  1963,  ndio  sehemu  moja  ya  Tereki  sehemu  moja  Kapsengere  sublocation  moja

Kapsengere na Kapkerer iliunganishwa 1963 kuja Nandi.    Sasa  hiyo sehemu ni kidogo sana na hiyo inatokana na sehemu ya

Nyang’ori  location.   Sublocation  ambazo  zilibaki  katika  Nyang’oli  location  ni  kama  saba,  na  location  ambayo  ilikuja  Nandi

ambayo nimeweka yellow hii inaonekana kama mkia hii ni Kapsengere,  na sehemu kidogo ya Kapkerer.   Upande wa Kisumu,

district hakuna sehemu yoyote ya Tereki ambayo imekuja popote.   Kwa hivyo memorandum ambayo mnasoma hapo itacover

hizi area  zote ya pahali ambapo Wateriki  walikuwa wakiishi kabla wazungu hawajakuja kutawanyisha jinsi ilivyo sasa.   Wako

Waterki  ambao  walihamia  Nandi  kwa  sababu  ya  kufukuzwa  huko,  na  wao  hapana  husiana  na  hii,  wao  wameshakuwa

Wanandi,  lakini Wateriki  ambao muemona council of elders  na  kadhalika  wanatoka  hapa  Kapsengere  na  Kapkerer  na  wale

wote ambao wako Tiriki na Nyang’ori.  

Kwa hivyo map hii itawasaidia kuona sehemu zote ambazo Watiriki walikuwa wakiishi na hiyo ndiyo tutaomba  wapewe  ndio

waweze ku-practice their human rights of governance ambayo ilikwisha 1924, uchief ulipogeuzwa ukaenda kwa Waluhya halafu

huyu akaanza kuvunja sheria zetu za utawala wetu wa Kalenjin ya Teriki.   Halafu 1929  Nandi ikaletwa kwenda Nzoia.   Nzoia

province which is now part  of Rift Valley  na  huyu  chief  akazuia  Teriki  kuja  Nandi.   Halafu  baadaye  akageuza  ikaenda  kwa

North  Kavirondo.   Ndiyo  Nyang’ori  and  Teriki.   Halafu  alikuwa  sasa  hahusiani  na  kuchunga  mipaka  yetu  na  pahali  pa

boundaries,  languages na customs.   Kwa hivyo southern part  of Teriki ikabaki kwa Wajaluo huko.  Between  1930  and  1933

siku ile Carter Commission inakuja kuchukua details ya kila kabila,  yeye alifunga Weteriki  wasipeleke memorandum yao kama

ilivyo sasa na kwa hivyo hakuna Mteriki yeyote ambaye alihusishwa katika hiyo Carter Land Commission ya 1930-33  ndio hao

Wajaluo wakachukua sehemu nyingine na Waluhya sehemu ya juu. 
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1946  hiyo  Tereki  location  katika  North  ikagawanywa  mara  mbili,  ndio  ikaenda  Terek  location  by  Luhyas  na  Nyang’ori

location.  Sasa  ikawa Maragoli wao walikuwa Wateriki,  Waluhya wa Tereki location, na upande huu ukawa Nyang’ori.  Sasa

ikawa hatuna code  si wa Kalenjin hawa walikua huko.   That  was  in  1946.   1963,  tulikuwa  agitation  ya  siasa  tukitaka  tulete

Nandi hapa.  Lakini ilikuwa ngumu kwa sababu tulikuwa tume baki kuwa minority.  Na kwa kuwa minority walikuwa hawawezi

kuhesabiwa, huyo mheshimiwa wetu,  Kipchoge ndiye alikuwa chief wa Nyang’ori location.   Walikuwa kufanya agitation lakini

kitu ambacho kilikuja hapa ni huo mkia kidogo mnaona hapo Kapkerer  na Kapsenger  part  of it.   Kwa hivyo jinsi ilivyo sasa,

from 1972,  hatujakuwa  na  human  rights  of  governance  ya  Tereki.   Tumekuwa  under  oppression  for  almost  80  years  now.

Kwa hivyo kitu ambacho kiko,  katika commission nyinyi ni kimbilio yetu Tereki mtuokoe  tuwe  na  lugha  kama  watu  wengine

kama Nandi tufanye our customary laws, na tu-practice our own language na kadhalika.  Asante.

Com. Maranga:  Asante.  Hebu subiri nijue kama kuna maswali kutoka kwa wanatume.  Kuna swali moja.

Com.  Abida:   Mzee  Chemwor,  unasema  kwa  wakati  huu  hamuwezi  ku-practise  mila  yenu,  lugha  na  mambo  kama  hayo,

ingawa  katika  mazungumzo  yako  umesema  mmenyang’anywa  ardhi  yenu,  nini  apart  from  hiyo  mmenyang’anywa  ardhi,  nini

kinawazuia ku-practise hiyo mila na lugha ambayo mnastahili kuwa mnatumia?

Kefa Chemwor:  Katika  Western,  vitu vyote vinafanywa kufuatana na majority votes.   Kwa hivyo sasa  kwa kuwa Waluhya

ndio wengi kuliko sisi, hatuna sauti yoyote kwa upande huo.  Na vitu vinafanywa kufuatana na hao wenyewe.

Com. Maranga:  Asante Mzee wangu.  Asante Bwana Kefa Chemwor.  Nakuomba sasa uweke sahihi kitabu chetu rasmi cha

Tume  kuonyesha  ya  kwamba  umefika  mbele  ya  Tume  ya  Kurekebisha  Katiba.   Sasa  namuita  Eric  Mutai  ambaye  ni

mwanafunzi.   Erik Mutai?  Where is Eric Mutai?  Unaanza kwa majina yako na utuambie umetoka shule gani.

Eric Mutai:  Kwa majina ni Eric Mutai.  Natoka katika shule ya Chepkumia. Kwa hivyo nimekuja kuleta maoni kwa niaba ya

shule ambao hawakuweza kufika kwa vile wanendelea kwa miradi mbali mbali.

Com. Maranga:  Darasa lako la ngapi?

Eric Mutai:  Niko katika darasa la nane.  Naenda kusoma katika memorandum yangu, mambo ya Katiba jinsi inavyo hitajika

katika maoni ya kila mtu.  Njia ya kuadhibu shuleni kwa  njia  ya  kiboko  tunaomba  iendelee.   (clapping)  Ama  mtoto  atumwe

nyumani kwa muda fulani kuzuia utovu wa nidhamu.  Kwa vile utovu wa nidhamu pia unaendelea kwenda chini, kwa vile fimbo

ilisemwa imeondolewa hapo awali.  

Kunyanyaswa kwa wasichana kimapenzi na wananchi inapaswa kuchukuliwa hatua kali za kisheria kwa mfano kupewa kifungo
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kadhaa gerezani,  kuadhibiwa vikali kama vile kucharazwa viboko kadhaa na pia kupewa kazi ngumu, kama vile  kufanya  kazi

katika miradi mbali mbali kama vile mashuleni.  Wale  wanafanya  hiyo  kazi  ama  washukiwa  wanastahili  kuchukuliwa  kufanya

miradi kama vile shule, kufanya mabarabara na hata kufanya miradi mbali mbali.

Watoto  maskini  wasomeshwe  bila  kulipa  karo  yoyote  shuleni.   (clapping)   Mwanafunzi  msichana  ambaye  anaendelea  na

masoma akiolewa,  hatua  kali  inabidi  kuchukuliwa  kwa  mtu  aliyemuoa  ama  afikishwe  mahakamani.   (clapping)   Tungependa

wazazi wasomeshe wasichana sawa na wavulana.  Hakuna ubaguzi  (clapping)  kwa vile hapo awali hata  wavulana  walikuwa

wakichukuliwa hatua kali ambao walikuwa wakipendwa sana kusoma, ilhali wasichana walikuwa wakiachwa kwa umaskini.

Wasichana  wananyanyaswa  sana  kwa  kufanya  kazi  nyingi  nyumbani.   Kwa  hivyo  wasichana  hawana  nafasi  hata  kidogo  ya

kusoma.  Suluhisho ni kwamba kazi zote zisawasishwe, na pia kuajiliwa kwa watoto wadogo wa chini ya miaka kumi na minane

inapaswa kupigwa marufuku na Serikali.   Waalimu wahudumiwe vyema na Serikali kulipwa sawa na kutoingiliwa na wazazi ili

watufanye vyema katika kupita masomo yetu.  Shukrani.

Com. Maranga:  Asante.  Subiri hapo utaulizwa swali.

Com. Abida:  Eric, katika ulimwengu msima, imesemekana kwamba kupiga watoto ni kitu ambacho hakikubaliki,  dunia msima

sio  Kenya  pekee  yake.   Na  Kenya  imetia  sahihi  katika  mkataba  unaosema  tuangalie  masilahi  ya  watoto.   Je  hakuna  njia

nyingine yoyote kama mwanafunzi unayaona kwamba wanafunzi wanaweza kuadhibiwa ila kwa kiboko,  kwa sababu hatuwezi

kuchunga masilahi ya watoto na kuweka signature katika mikataba ya dunia halafu tunafanya vingine katika nchi yetu.  Hakuna

njia nyingine ambayo nyinyi kama wanafunzi mnaweza kuwekwa adabu bila viboko?

Eric Mutai:  Ni vizuri kupea mtoto kiboko kwa vile utakuta kwamba hata mtoto azungumziwe kivipi, hataelewa hiyo mambo

ilhali apigwe, hata kidogo hivi. (laughter)

Com. Maranga:  Basi asante Bwana Mutai kuja hapa uweke sahihi katika kitabu chetu rasmi.  Asante kwa maoni yako.   Yule

anayefuata ni Linet Torotoich Majina kwanza, 

Linet Toroitich:  I am Linet Toroitich.

Com. Maranga:  Thank you proceed.

Linet Toroitich:   The constitutional proposal  for Kbojoi  Training Institute.   Constitutional Supremacy.   The new Constitution

should  restrict  the  ammendment  power  of  Parliament  by  raising  the  proposals  to  a  larger  majority,  80%.   All  fundamental

amendments of the Constitution be subjected to a national referendum.  
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Defence and National Security: training period for the police force should be extended for at  least  two years  so as  to improve

the  services  they  provide  to  the  public.   Political  parties,  Parliamentary  political  parties  should  be  funded  by  public  funds,

depending on their Parliamentary strength.

Structure and System of the Government:  the new Constitution should create the office of the Prime Minister,  he or  she should

be  elected  by  Members  of  the  Parliament,  who  should  also  be  answerable  to  Parliament.   The  President  should  remain

ceremonial head of the state.

Legislature: qualification for the MP should be at least a form four leaver.   Conditions for the MP should consist  a maximum of

two terms of five years each.  Defectors should be barred from contesting in the by-elections. The new  Constitution should put

in place the mechanism in which the constituent  should recall their MP in case  they feel like.  The MPs should have offices in

their  constituencies  and  fix  a  day  in  a  week  when  to  meet  their  constituents.   At  the  end  of  every  year,  the  constituency

committee composed of chairperson of the political parties and participants in the last general election, should prepare  a report

on the MP’s participation in development and parliamentary contribution for Speaker to consider  his or  her worth.  MPs should

be allowed by new Constitution to determine their salaries and benefits.   A Parliamentary Service Commission should do this,

not the President. The current exorbitant salary should be reviewed or  checked by a review, reducing them for the sake  of the

ailing economy.  Nominated MPs should be done away with and if maintained, the Constitution should define their role perhaps

to represent the vulnerable groups who are marginalised.

We should have a coalition Government to ensure multipartism representation at the  executive and legislature. Laws passed  by

Parliament should be given assent by the President without any conditions.  

General elections: they should be specified in the Constitution thereby giving the beginning and the end of the Parliament term.

The executive qualification for Presidential  candidate  to include  degree  holder,  30  years  of  age,  should  not  be  an  MP.   The

Constitution should provide for a strict two terms of five years each for Presidential tenure with well specialised roles and duties.

  President  should  be  questioned  in  case  of  miscondut  through  impeachment.   There  should  be  a  fixed  number  of  ministries

provided by the new Constitution.  The new Constitution should do away with the provincial administration and allow the police

force to maintain law and order and not the PC and DC. 

The judiciary: courts should have a maximum period of listening and making ruling on cases.   Abolition of death penalty.   Local

Government;  mayors  and  councillors,council  chairman  should  be  electred  directly  by  the  people  and  not  other  people.

Qualifications of mayor,  Council chairman and councillors eighteen years  old,  form four leaver.   Nominated councillors should

be done away with.  Local Government minister should not have powers  to dissolve councils,  neither the President.   Electoral

system and process;  civic, Parliamentary and  Presidential  election  should  be  conducted  on  different  days  to  avoid  confusion
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during  counting.   A  registered  voter  should  vote  at  only  polling  stations.  Issuance  of  ID  and  electoral  cards  should  go  on

simultaneously.   Voter  registration  should  be  a  continous  process.   Electoral  Commissioners  plus  the  Chairman  should  be

appointed by the Parliament.  Electoral commission should be independent and enjoy security of tenure.  

The rights of vulnerable groups: the new Constitution should guarantee free and compulsory education,  primary education,  for

all children.  There should be a distribution of disabled schools throughout the country.   Sanitary pads  should be considered as

necessity and hence reduce taxation on them for people take them as luxury but they are  not.   They are  a necessity.   The Vice

President post should be reserved for women not men.  There should be equal chance of acquiring land and ownership.  

Land and poperty  rights: Kenyans  should  own  land  anywhere  in  the  republic.   There  should  be  a  ceiling  in  land  ownership.

Upper  limit 100  acres  per  person.   We are  strongly opposed  to the extension of the Parliamentary life as  it amounts to  crime

against democracy.  General elections should be separated from the Review process. Thank you.

Com. Maranga:  Thank you very much Linet.   Let me know if there are any questions from my colleagues.  Alright, none, and

now you can register.   Thank you very much.  Sign  our official register.   Let  me  also  say  this,  wale  ambao  mnapiga  makofi

sana,  msipige zaidi kwa sababu saa  ingine tunafanya recording,  hatutaki maneno ya Aldai iwe  ni  vigelegele  na  nderemo  lakini

hakuna maoni muhimu.  Kwa hivyo naomba  madada  zetu  hapa  wawe  chini  kidogo.   Asante.   Kiption  Arap  Choge?   Okey

Karibu.   Halafu Kiptuon atafuatiwa  na  mwanafunzi  kutoka  shule  ya  upili  ya  Chebisaas  Girls  High  School.   Jeradine  Koech.

Jeradine Koech ako?  Basi awe tayari.

Kiptuony  Arap  Choge:   Bwana  officer  wa  Katiba,  mimi  naomba  vile  wewe  unatupa  sisi  dakika  mbili,  na  sisi  ndio

tunatengeneza sana mambo ya Kenya,  tunataka tuongee dakika kumi ili tutengeneze maneno  ya  watoto  wetu  hawa.   Watoto

hawa unaona mbele yako Bwana officer,  hatutaki tuongee mbili mbili hivi halafu tunatupa yale maneno ya watoto  wetu ambao

wako  nyuma  kwa  sababu  tunateseka.   Kwa  hivyo  Bwana  officer  mimi naomba  hata  ingawa  niko  na  karatasi  hii,  tutaongea

kidogo sasa.  Na ile nyingi, iko hapa. 

Ya kwanza Bwana officer, mimi naomba ofisi ya Serikali: mimi mwenyewe kama raia mimi najua ya kwamba..

Com. Maranga:  Sema jina lako mzee kwanza.

Kiptuony Arap Choge:  Jina langu ni Ali Kiptuony Choge kutoka Chemase location.  Mimi naomba ofisi ya Serikali tunaanzia

na  assistant  chief   kwanza  na  tunafuata  na  chifu.   Halafu  tunafuata  na  councillor,  Mbunge,  halafu  tunafuata  na  President

mwenyewe.  Kwa hivyo,  mimi naona  tunawacha  utaratibu  ule  ambao  tungefuata.   Kwa  hayo,  mimi nasema  nataka  assistant

chief, mimi mwenyewe nimpangie laini nyumbani hapa sio ofisi ya President,  Kiptuony ndiye anaandika.   Mimi naandika  yote.

La pili, chief, ninapangia laini na wananchi ndio tunatoa yule mtu ambaye atakwenda kufanyia  sisi kazi kwa njia nzuri.  La tatu,
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mimi najua MP wangu pia, mimi nafuata kupangia laini ili aende kusaidia sisi kazi.   President  pia awe namna hiyo.  Kwa hivyo,

tunaomba haya yote sisi raia ndio tunapangia laini ndio tupate ukweli,  kwa sababu  hao watu wa juu wanaandikia sisi mtu yule

ambaye hawezi kutusaidia.  Bwana officer tunaomba haya maneno yote yarudi nyumbani ndio tubadilishe hayo maneno.  

La pili, Bwana officer,  ni huu umaskini ambao unakujia sisi.  Mimi ni mkulima wa miwa na nimelima  miwa  kutoka  Miwani  na

tumenyang’anywa  pesa  kwa  miwani,  Bwana  officer,  na  watu  wakubwa,  na  tutaenda  wapi?  Watoto  wetu  kama  hawa

hawasomi.  Tutaelekea wapi?  Pesa  yetu sasa  iko miaka tatu,  na hiyo pesa  hatuoni.  Na  mafactory yote  kwa  Kenya,  Bwana

Officer, tunaona yanaelekea kukua bure, hakuna,wananchi wanateseka.  Unaona ya maziwa hakuna,  mahindi, hii inaitwa cereal

board,  hakuna,  kila kitu kinaharibika.   Tunaomba  kwa  Katiba  yetu  hii  tubadilishe  na  kufuata  sheria,  ukweli  ambao  unaweza

kuchungia sisi watoto wetu.  Kwa sababu vile mimi niko hapa, sasa mimi ni Mzee wa 61 years.   Na  mimi nikikaa bila kuongea

kwa ajiri yua watoto wetu hawa, watoto hawa wataumia.

Com. Maranga:  Basi asante Mzee wangu, malizia ya mwisho kabisa.

Kiptuony Arap Choge:  Maneno ya mwisho ni ya mashamba.  Mashamba tunataka iwe equal.   Tunaona  wengine  wako  na

acreage elfu mbili, na wengine hawana shamba.   Kwa  hivyo,  bwana  officer,  tunaomba  land  officer  afanye  hiyo  ivunjwe  yote

halafu ifanywe ile ya juu iwe acre  mia tano pekee  yake na ile ingine igawanyiwe wale wengine kwa sababu tunaona ni hasara.

Huu mchanga ni wa Mungu.  Na hawa binadamu ni wa Mungu.  Kwa hivyo officer tunaomba hiyo iwe hivyo.

Com. Maranga:  Asante sana.  Nashukuru  kwa maoni yako.    Ningeomba sasa  utupatie hiyo memorandum na uweke sahihi

kitabu chetu.

Kiptuony Arap Chemwor:  Basi asante sana wananchi.

Com. Maranga:  Yule mwanafunzi afike.  Jeraldine Koech. Wewe ndiye Koech?   Okey.   You start  with your full names and

then you tell us where you are coming from.

Jeraidine Koech:  Okey.  My full names are Jeraidine Koech from Chebisaas Girls High School.  We have come here to give

out our student views on the Constitutional Review and the students are  just behind me.  So our views as  the students for the

students’ review, the following are the Constitution reviews as regards the Constitution. First  is about the youth.  On the side of

the  youth,  the  current  Constitution  is  silent  as  regards  to  the  youth.   The  youth  should  be  included  in  the  Government

programmes provided for them.  This  is  because  democratically  the  youth  form  a  large  percentage  of  the  population.   They

should also provide for a ministry for youth affairs to represent the Kenyan youth so as to represent their wishes.

Second  point,  that  is  the  curriculum  (Constitutional  studies):  from  common  observation  people  seem  to  be  ignorant  of  the
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Constitution.   Therefore  as  a  suggestion,  the  Constitution  should  be  made  one  of  the  compulsory  elements  of  the  school

curriculum into different languages. E.g Kikuyu, Kalenjin, etc   for  those  who  are  not  conversant  with  English  or  Kiswahili.  It

should also be availed in public libraries so that people may access easily and know their Constitution well because  in this side,

most people do not know what is in the Constitution.   In fact you can go on asking.  As somebody what is a Constitution, they

do not know and yet they say it is a Constitution.

Third  point,  ownership;  the  current  constitution,  lacks  ownership  thus  so  many  amendments  have  been  made  within  a  short

period of time, that is thirty eight since independence,  that is for Kenya.   An example is the American Constitution, not even a

single amendment has been made, not even a clause.  The amendments that have been made so far in the Kenyan Constitution

are so many because  it belongs to everybody and what belongs to everybody actually belongs to nobody.   Consequently  the

Members of Parliament have always changed and re-changed the Constitution without the slightest thought to ask  the Kenyan

people,  whether the seem to see  such changes are  really necessary.   With that I suggest that the  Kenyan  Constitution  have  a

preamble  in  which  the  rightful  owner  is  fitted  in  categorical  terms.   This  will  therefore  mean  that  the  owner  will  always  be

consulted when the need for changes arises not only the Members of the Parliament should only be making changes of their own

without consulting the people.

My fourth point.   That is education.   The Constitution should be stated  clearly oo the  procedure  of  change  of  one  system  of

education to another.   An example is the 8-4-4  system.  If at  all they feel that they should change  the  system,  then  at  least  it

should involve all the stakeholders, that is the teachers, parents, educationalists such as professors.  If a conclusion or  a solution

is reached then this should be tried first, that is by picking up few schools and trying the system.  That is piloting.  On the other

hand  the  stakeholders  should  be  included  such  as  the  teachers  as  I  had  said,  the  parents,  students  not  forgetting  the

educationalists.   If at  all you want and really need a better  Constitution, then we must come up with good ideas.   Some  have

come up with ideas which are not logical at all e.g the issue of striking out computer studies to replace it with the mother tongue

and yet we still have hopes to industrialise in the magic year 2020.   Let the Constitution come out clearly on this issue so that

one person does not wake one morning and bring radical changes in the education sector without involving the stak holders.

Com. Maranga:  Is that your last point?

Jeraidine Korean:  No.

Com. Maranga:  Can you summarise, please.

Jeraidine Korean:  My fifth point which is the last point.   Environment: the laws concerning the environment on conservation,

care and protection should be clearly enacted in the Constitution, to avoid the destruction of forests.  The issue of land grabbing

should be looked into by enacting laws.  Kenya has witnessed destruction of forests, environmental pollution, land grabbing, etc
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because the current Constitution is silent on these issues.   We suggest that clear statements be  made as  regards  environmental

conservation to curb the evils so far witnessed.  Thank you.

Com.  Maranga:   Thank  you  very  much.   We  have  several  questions  and  maybe  I  start.   How  do  you  define  a  youth?

According to you who is a youth?  Can you give the age limit of a youth?

Jeraldine Korean:  Okey.  I can say the age limit for a youth is between thirteen years to around twenty years.

Com. Maranga:  So anybody between twenty and thirty is not a youth.  

Jeraldine Korean:  No in this as we look into my point on the youth, it does not mean the youth who are in school.  

Com. Maranga:  The reason is that you said they want to be in Government so I want to know..

Jeraidine Korean:   Yes.   That is why I am saying, the reason why they have to be  in the Government and that is  the  youth

does not mean that they should be in school.

Com. Maranga:  Okey.  Thank you.

Com. Mosonik:  I just wanted to tell you that the American Constitution has been amended about fifteen times, I do not know

the exact number of amendments and I welcome you and your classmates to go to the library and do research.  So that you don

’t mislead yourselves.  It has been amended since it was enacted in the year 1787 as you said correctly.  

Secondly, you recommended that the Constitution be a compulsory subject in the curriculum could you tell us at  what level if it

is the school system, where it will be taught, at what level.

Jeraldine Korean:    Well, I was suggesting that the constitutional review should be taught right from the lower levels that is all

levels of the school to be ‘A’ levels.

Com. Mosonik:  Sorry are we communicating? Is there an ‘A’ level here? What I am asking is,  just relax, would you like it to

be taught in the lower primary, the middle primary school, secondary level or where?

Jeraldine Koech:  From the primary to secondary level

Com. Mosonik:  So that it is continous?
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Jeraldine Koech:  Yes

Com. Mosonik:  Like what? Like history?

Jeraldine Koech:  Like any other subject and should be taught in steps as we go higher

Com. Mosonik:  Okey, thank you

Com. Maranga: Thank you very much, I ask  you to register and give us your memorandum.  Thank you for presenting. The

next person is John Talam?  Atafuatwa na Nathan Kipkemei.  Nathan Kipkemei ako?  Hayuko?  Just a minute, ako? Okey you

will be the next.  John anza kwa majina yako

John  Talam:   My names  are  John  Talam.   This  morning  I  would  like  to  present  my  views  to  the  Constitutional  Review

Commission. First,  I  would like to talk on the issue of giving out of power  and reception of  power.   I  would  like  in  the  new

Constitution the outgoing President should not be governed or should not be sued because  of the evils that he did while he was

still in the office, so the Constitution should be free or should be clear that the President who is going should be sued if he made

any mistakes or he has wronged the country in any office.  Those who are  in various offices should know that if they make any

problem or they  corrupt anywhere, they will be sued according to such problems.  Because,  if that one is not there,  those who

are in the office will continue making problems, causing problems to the public,  knowing sure that they will not be  sued and so

when they finish their work or they go on retire they will just live comfortably with their families.

Secondly,  MPs and Councillors,  we know  them having a life duration of  five  years  after  the  election.   We  realise  that  most

people in these offices are dormant.  They become passengers in their offices, when they are in meetings they do not participate.

  So the new Constitution should allow by-election to be held in case of such things witnessed. Because, somebody sitting in any

office for five years without an development or retarded development is actually a problem in our country.

Chiefs and their assistants:  the new Constitution should clearly show how local men or  local man can claim for his rights from

him.  Because we realise that these people  cause problems in the rural  know  areas,  whereby  people  do  not  more  about  the

Constitution.  So in this case, these people do not know where to go and if they happen to go to the District Commissioner’s or

to the DO’s office, they are just the same and you are  told you do not know anything of what you are  talking about.   So,  they

limit themselves somewhere so that  they will not complain.  So the new Constitution should allow the local man to actually have

a say in the Government not just being dictated or being given a very short time or somewhere to present himself.

Com. Maranga:  Last point.
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John  Talam:   Presidents  and  MPs  as  well  as  councillors  in  addition  to  the  qualifications  that  are  there  they  should  not  be

retired members.   Retired members always have retirement pension so why should they go in an office and seek  for election?

Thank you.

Com. Maranga:   Thank you very much Talam.  Now you hand over that memorandum and please sign our  official  register.

Mr Nathan Kipekemei.  Okey Mzee fika mbele yetu.  David Choge?  You will be next.

Nadhan Kipkemei:  Shukrani kuonana na nyinyi wakubwa wetu wa Katiba.

Com. Maranga:  Anza kwa majina yako Mzee wangu.

Nathan Kipkemei:   Jina langu ni Nathan Kipkemei.   Asante sana.   Niko hapa kutetea habari  ya uhuru wa kuabudu.   Uhuru

wa kuabudu umefanya mission yetu ambayo inaishi Kaimosi,  Chepkunya location, missionaries ambao walikuwa hapo kitambo

walipohama na waliwacha mission.  Mission kama iko na mashule, mission ambayo iko na vitu mahali pao  pazuri,  inaendelea.

Lakini hawa wakageuka wakaenda kubadilisha  na  kuleta  jina  lingine  linaitwa  IDCC.   Na  hili  jina  yenye  linaitwa  IDCC  sasa

inaanza kufuruga hata watoto  hawataki nini hawataki shule, hawataki chochote.   Wanaalika  wanafunzi  ambao  wanafunzwa  tu

kwa muda wenye wanafunza na hapati kazi mahali wanaenda.  Makanisa ni registered.  Kwa hivyo mimi nasema afadhali uhuru

ya  kuabudu  usiingilie  dini  ambayo  imekuwa  registered  tayari  na  kuharibu.   Ombi  langu  ni  hilo.   Niko  na  karatasi  hapo.

Tulichukua majina yetu, mimi ni chairman wa hiyo mission lakini wao walishitaki sisi katika kortini tarehe kumi na nane,  barua

ilitoka  kwa  Attorney  General  kusema  wamepewa  ruhusa.   Tukahangaika  sana  kortini  kwa  sababu  sasa  wamepewa  hawa

wanabadilisha sasa. Niko na karatasi hapa na majina yangu na ombi langu ni hilo.  Asante.

Com.  Maranga:   Basi  asante  sana.   Naomba  wewe  upatiane  hiyo  karatasi,  memorandum,  ili  uweze  ukajiandikisha  hapa.

Asante.   David  Choge?   Basi  nataka  kumtambua  Bwana  DO  wa  Aldai  Bwana  Charles  Begi.   Asante,  karibu  na

tunakukaribisha  hapa sana.  Asante.  David Choge proceed.

David  Choge:   My  names  are  David  Choge  and  I  present  these  views  in  conjunction  with  my fellow  teachers.   The  new

Constitution should have  a  preamble.   Parliament  should  be  the  supreme  organ  to  amend  some  parts  in  the  Constitution,  in

others,  public  should  be  involved  in  referendum  e.g  in  cases  like  multipartism,  administrative  and  constituency  boundaries.

Citizens should have the right and be respected  to have access  to services and national resources  regardless  of who provides

such other than being mocked and being denied such important services.

The  legislature: any person who vies for MP should not be allowed to bribe or induce for votes.   The person should instead be

allowed to express himself.  The Constitution should provide that on top of Parliament power to remove the executive,  it should
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also provide penalty for misconduct that led to its removal from power.  That one can lead into judgement in court.  

The  executive:  the  Presidential  powers  should  be  reduced  in  the  new  Constitution  like  in  the  cases  may  be  of  appointment

chairman of parastatals,  dissolving of Parliament.   The  President’s  tenure  in  the  office  should  be  fixed  but  in  the  case  where

people  feel  that  it  should  continue  they  should  be  consulted.   The  provincial  administration  should  remain  as  it  is  and  few

changes to be made.

1. All  police  posts  should  be  in  chiefs’  offices  to  avoid  small  courts  in  the  offices  of  the  chiefs  and  to  curb  criminal

offences earlier.

2. The assistant chief should act the roles of village elders and the village elders to be done away with.

3. All chiefs should undergo training like the police, not the induction courses or seminars on administrative issues.

4. All chiefs should be elected by the public but not allowed to campaign.

5. The office of DO to be removed and assistant DC to be at that level and the chiefs to act the DO’s roles.

On the part of judiciary: the judicial officers to be appointed by a body of judges of high integrity.  A powerful council of elders

to be set up at locational  level headed by a qualified personnel in law so that we can avoid petty cases reaching high courts  and

solving the society’s problems because they are aware.  The constitution should strengthen penalties like death penalty to avoid

conflicts  being  released  even  after  killing  or  murdering  others  and  robbing  people  of  their  properties  violently.   The  penalty

should be given  within a short time.  The Constitution also should ensure that people who cannot afford court  expenses e.g like

paying advocates should be assisted by the court.

Local Government: mayors and council chairmen to be  elected  by  the  people  and  should  serve  for  a  period  of  five  years  in

order to avoid this incomplete work, somebody is removed.

Com. Maranga:  Your last point.

David  Choge:   Second  last,  ethnicity  should  be  guaranteed  by  the  Constitution.   For  example,  we  should  not  have  such

collective names like Kalenjin instead of Nandi.  For  example in issuing of IDs you find that a Nandi is told to write  the  name

Kalenjin, elsewhere may be a Magaroli is told to write  Luhya.

Natural  resources  should  be  shared  by  the  immediate  people  first  before  others.   Lastly,  the  Constitution  should  be  made

available and accessed by the people  because  you find that people  are  not aware  even of the old Constitution.  Maybe it was

good and we are changing. May be we could have changed some few items in it.  Thank you very much.

Com. Maranga:  Asante.  Thank you very much Bwana David Kipchoge.   Now I request  to please come forward and hand

17



over your memorandum and sign our official register.  Basi nichukue muda huu kumtambua Mheshimiwa wa Aldai Mheshimwa

Kiptun Arap Choge.   Karibu mehemishiwa wenu ako hapa.   The next point is James Saina.  James Saina? Saina ako?  Alright

kuja.  Huyu atafuatwa na Evans Cheboiyo.  Evans Chemboiyo? Evans ako? Hayuko. Paul Kenyi? Hayuko.  Okey where is he?

Okey basi you will be next.  Okey proceed.

Kiptun  Arap  Choge:   Kwa  majina,  mimi  naitwa  James  Saina.   Asante  sana  wananchi  kwa  jumla  na  macommissioners.

Ningependa  kutoa  maoni  yangu  kwa  hao  macommissioners.   Ya  kwanza  nitaielekeza  yangu  kwa  upande  wa  Serikali  ijayo.

Mimi ningependa Serikali ijayo, ichukue hatua kama hii.  Ya kwanza ni mambo ya hospitali  kwa  sababu  raia  wote  wanataka

wawe na afya nzuri.  Serikali ijayo ninapendelea wawe na matibabu ya kutosha isiwe kama mahospitali ambayo inaendelea hivi

sasa.

Ya pili,  nitaielekeza  katika  upande  wa  elimu.   Ningependelea  Serikali  ijayo  katika  Katiba  yetu   wanafuzsi  kutoka  darasa  la

kwanza wasome bure.   Zingine ningependa Serikali ijayo ichukue nafasi hii kila raia mahali alipo apate  maji mazuri.  Nyingine,

katika upande wa mjumbe wa area  ama councillor kama inawezekana katika Katiba inayokuja kama huyo Mjumbe hatafanya

kazi kwa watu wake ama yule councillor hatafanya kazi,  ningependelea raia  wawe  na  uwezo  wa  kuweza  kumsimamisha.  Pia

ningependa kwa upande wa administration kuanzia asssitant chiefs na chiefs.  Wakati  wanapochaguliwa, wachaguliwe kwa njia

ya mlolongo.  Na pia wakati wamechaguliwa wapigwe transfer wasifanye mahali walipotoka. Asanteni.

Com. Maranga:   Asante Bwana Saina.   Nakuomba  uweke  sahihi  kitabu  chetu  rasmi.   Bwana  Paul  Kenyi.   Halafu  Bwana

Kenyi atafuatwa na Kelvin  Omonde ambaye ni mwanafunzi kutoka Kouchoyi Primary School.

Paul Kenyi:   Asante sana Officer.   Majina yangu ni Paul Kenyi kutoka Chepkumia.   Ninachangia hii marekebisho ya Katiba

katika Kenya.   Yangu ni kwamba uchaguzi katika Kenya ni lazima uchaguzi unapoendelea,  mwenye kusimamia  uchaguzi  awe

Attorney  General.   Rais  lazimz  ashuke  katika  hicho  kiti  na  Attorney  General  asimamie  uchaguzi  ili  siku  hiyo  yale  mambo

yanafanywa na uchaguzi Rais lazima atumie pesa zake kufanyia campaign.  Serikali ijayo, ningependela kwamba iwe ni Serikali

ya majimbo kwa sababu Serikali ya saa  hii inaonekana kwamba haitaweza kufanya kazi vilivyo na wananchi wa Kenya.   Kwa

sababu  ukiona  kwamba  katika  ofisi  ya  Rais  mamlaka  yote  ya  imeanza  kuwekwa  pale  juu  na  wananchi  hawatafaidika  sana.

Kwa sababu saa ingine hata Rais anaweza amua kwamba anahitaji mtu huyu ili awekwe kwa kiti.

Wanafunzi kutoka darasa la kwanza hadi darasa la nane lazima wasomeshwe bure na wale watoto  ambao watapita  na hawana

pesa ya kufika katika shule  ya  secondary,  ni  lazima  waone  kwamba  hawa  watoto  wapate  pesa  ili  waendelee  kusoma  vizuri

kama watoto  wa  matajiri.   Na  tena  katika  majimbo,  lazima  ionekane  kwamba  Serikali  ijayo  majimbo  iendelee  kwa  sababu

inaonekana kwamba hii majimbo ikiendeshwa katika Serikali hii yetu vitu vyote vitakuja katika district.   Na  vitu vikiendeleshwa

katika district itaonekana kwamba hiyo Serikali ni ya wananchi kamili.  Kwa sababu ukiona sasa  majimbo ikiendelea,  kila kitu

tutaamua sisi kama ni district ya Nandi, kama ni district ya Kisumu, mambo yote tutaamua vilivyo, na tutatatua kwa sababu tuko
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pamoja.

Sisi tunaonelea, madaktari wasifungue clinic zao kama wangali wako kazini.  Saa  ile wameenda retire,  waende wafungue clinics

kwa sababu watapata pesa kidogo kidogo ya kuendeleza kama hakufanya kazi wakati ule alijiriwa.

Com. Maringa:  Pointi yako ya mwisho Mzee wangu.

Paul Kenyi:   Mambo  ya  mashamba:  lazima  ziwekwe  zote  katika  county  council,  ili  county  council  ichunguze  mambo   yote

katika  mambo ya asili ya sehemu hiyo. Kwa sababu unaona kwamba katika Serikali hii ofisi kuu inaweza kuamua kwamba hii

forest  lazima ifyekwe hivi, na wale watu wanaishi karibu hapo hawapati  nafasi ya  kujua  mambo  gani  yanaendela  katika  ardhi

zao.  Hayo ndio mambo niliyokuwa nayo.

Com.  Maranga:   Asante  sana  Bwana  Kenyi.   Nakuomba  uweke  memorandum  katika  orodha  rasmi   ya  Tume.   Kelvin

Omondi, halafu utafuatiwa na Nancy Cherono.  Kelvin first and you start with your names first. Both of you.  Muanze na majina

yenu, full names.  Anzeni.

Kelvin Omondi:  Kwa majina ni Kelvin Omondi kutoka shule ya msingi ya Kobujoi.

Nancy  Cherono:   My  name  is  Nancy  Cherono  from  Kobujoi  Primary  School.   We  want  free  education  from  nursery  to

standard eight.

Kelvin Omondi:  School milk programme should be continued.

Nancy Cherono:   Feeding programme to be introduced in all primary schools.

Kelvin Omondi:  Kenya School Equipment Scheme to be revived so that to equip the schools with equipment.

Nancy Cherono: Regular transfer of teachers to be controlled and more teachers to be employed.

Kelvin Omondi:  The Government to assist in building both primary and secondary schools to minimise school problems.

Nancy  Cherono:   Computer  lessons  to  be  introduced  by  the  Government  in  all  Primary  and  Secondary  schools  for  the

learners to be equipped with the new skills coming up.

Kelvin Omondi:   Special  schools should be provided with facilities and equipment like wheelchairs,  callipers,  braille so as  to
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encourage  parents to take such pupils with disability to school.   

Nancy Cherono:  Subjects like French, German to be introduced in all schools

Kelvin Omondi:  Free electricity to all primary schools.

Nancy Cherono:  Thank you.

Com. Maringa:  Thank you very much, hand over your memorandum and sign the  official register.   I  also want to have these

students here,  Hilary Kaptimet,  from Kimaren Secondary School,  then I also want to have Flomina Kipchirchir and then  also

Benard Kitur.   The three students from Kimaren Secondary School.   Please.   And please you can tell us your forms whether

you are in form one two, three, four like that.  Thank you.

Kitur Bernard:  I  am Kitur Bernard from Kimaren.  Form three.   My presentations are  as  follows.  The first one,  we would

like  in  the  next  Constitution,  the  President  should  not  have  the  following  powers:  should  not  be  the  chancellor  of  public

universities.   This  is  because  the  person  who  is  to  lead  the  public  universities  should  be  a  professor  to  be  the  chancellor.

Secondly should not be the patron of various societies, e,g  the Agricultural Society of Kenya.   We would like a person who is

leading such societies to be specialised in agriculture and is a professional in agriculture.  Thirdly should not be  the one to sign a

bill so that it becomes a law. We would like the passing of the bill, two thirds of the bill to agree on the bill.  If not agreed by

two thirds of the Parliament,  the bill should not be  come  law.  The President  should not be  the  only  one  who  should  decide

whether a bill is going to become  law or  not.   In  the  next  Constitution,  we  would  like  those  people  who  are  corrupt  to  be

prosecuted.  We would like investigations to be  done after a person has been noticed as  corrupt.   And if the  person is really

corrupt should be prosecuted.  

The  existing  Government  or  company  that  take  office  is  there  to  please  the  people  of  that  area  not  because  the  project  is

economicaly viable, that most of the initiated projects like dams, the Seven Folk scheme, the Eldoret Airport, the Turkwell,  they

have constructed there a dam  but  the  returns  are  so  little.   Why?   Because  it  is  either  roads  or  the  project  in  that  area  the

government is trying to win the people of that constituency that they might come back to the current Government.

Another issue is that in the issue of districts,  there should be a referendum, why? Because in naming most of the districts they

are done tribal lines that they say this is Nandi district, this is such a district, not because it actually deserves to be a district but it

is because of the people of that area.

Another aspect is the political parties.  They are so much saturated and most of them are divided according to the tribes.   There

is a party of the Nandis or the Kalenjin, there is a party of Luos and there is a party for these ones.  So while contesting they do
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not look at the personality of that aspirant but they look at the tribe and the area he comes from.

Also the Constitution they are trying to make that some subjects are eliminated from primary education, now how can we try to

copy or emulate other countries.  Why?  This is a country that or  whose existence depends  on agriculture.  So  if we scrap  out

agriculture from being one of the subjects taught in schools, then where are  we to stand?  The industries that we survice on are

agricuturally based.  So at least agriculture should be the subject to be promoted and not the one to be withdrawn.  

I want also  to  say  that  in   Parliament,  if  it  would  be  possible  at  least  to  give  the  local  mwananchi  some  chance  on  matters

concerning the MPs, it would be a bit better,  because  now if the MPs want an increament in the salaries which MP can stand

and say I oppose it? They already said that they want an increament because  it concerns them most.   So  if there was a way of

making the people vote or vie for them whether to get that little increament or not, it will be a bit better.

I would also like to say that there must be  universal education for the disabled,  that these  people  are  not  capable  in  physical

activities so they should be given free primary, secondary and even university education  because  they  do  not  have  a  base  to

support themselves. That is all.

Com. Maranga:   Thank you very much and sign up our register and give us the memorandum.  The next person is  Clement

Keino.  Come and start with your names.  You will be followed by Gaslim Cheruyoit.

Clement  Keino:   Asante  sana  commissioners.   Majina  ni  Clement  M.  Keino.  Yangu  ni  oral  not  written.   Itahusu  mahali

tunasimama,  tunasema  ni  ardhi.   Mambo  ya  mashamba  tukiangalia  misukosuko  mingi  sana  inatokana  kwa  mambo  ya

mashamba. Sisi katika tarafa ama katika area ya ubunge ya Aldai wale ambao wanasimamia transfers ya mashamba yaani Land

Control Board yetu imewekwa katika wilaya yaani kule Kapsabet  ambayo ni constituency ingine.  Kwa hivyo wale  wananchi

wanatoka hapa mapka kule Kapsabet  wanachukua pesa  nyingi.   Kwa  hivyo  ningependekeza  ya  kwamba  Control  Board  ya

Aldai iwekwe katika tarafa ya Aldai ili watu wanaweza kuwa na njia ya rahisi ya kuangalia mambo ya Land Control Board.

Jambo lingine ambalo tumeona tena ni matatizo  ni  kule  kutambulisha.   Kuna  kitu  kinaitwa  kitambulisho,   yaani  ID.   Mbeleni

ilikuwa zile forms sasa  zinaandikwa inauliza pengine wewe ni kabila gani, your clan and whatever.   Tumeona  sasa  mambo  ya

imebadilika.  Lile jina kama ulikuwa ni Kipsigis ama Nandi ama nani, inabadilika  iwe  Kalenjin.   Kwa  hivyo  consultation  ama

kuuliza wananchi kama wangependa kubatizwa tena kuitwa kabila ingine sisi hatujaulizwa kama wakaaji wa area.

Jambo lingine ni kuhusu escarpment, yaani hii laini yote ambayo milima milima ya Nandi kuna sehemu ingine inaitwa Nandi Hills.

  Na  hii  sehemu  yetu  ilikuwa  inaitwa  Nandi  Escarpment.   Juzi  tena  kuna  mtu  amenyemelea  mpaka  ikabadilishwa  pole  pole,

tunasikia inaitwa ati ni Nyando Escarpment.   Sijui  kama  sisi  tumeulizwa  ama  ni  mtu  mmoja  ameenda  na  akabadilisha.   Kwa

hivyo hiyo tunasema haiwezekani. Sababu yangu tu ilikuwa ni ya Oral.  nafikiri hilo ndilo pendekezo niliona ni heri lizingatiwe na

21



nyinyi ma commissioners.

Com.  Maranga:   Asante  mzee  wangu.   Nakuomba  uweke  sahihi  kitabu  chetu  rasmi.   Casmir  Cheruiyot  atafuatwa  na

councillor Kipserem Chemwor.  Anza kwa majina.

Casmir  Cheruyoit:   Jina  langu  ni  Casmir  Malakwen  Cheruyoit  wa  Chekumia.   Commissioners,  ninaonelea  kabla  sijasema

maneno machache hapa ya kwamba Katiba hii imaliziwe kabla ya uchaguzi.  Kwa sababu watu wote wanatamani kuona Katiba

mpya.  Basi sasa  kwa maoni yangu naona Serikali ambayo itakuja iwe Serikali ambaye itakuja  iwe  Serikali  kuu  yenye  nguvu

lakini President asiwe mwenye mamlaka makubwa.  Tuite yeye labda ceremonial President  au non-executive.   Kuwe na waziri

mkuu  ambaye  ni  Prime  Minister  ambaye  anaweza  kuenda  parliament,  anaweza  kuulizwa  maswali,  anaunda  Serikali  yeye

mwenyewe na anaweza hata kufuta mawaziri.  Tena katika Serikali hii, kuna wizara nyingi hasa kwa wakati  huu.  Ningependela

ya  kwamba,  wizara  hizi  zipunguzwe  kwa  sababu  zimekuwa  nyingi  sana.   Baada  ya  kupunguzwa,  wizara  ingine  ianzishwe

ambayo ingaliitwa wizara ya ulinzi, (Ministry of Defence),  kwa sababu  hata nyinyi mlisoma kwa magazeti siku nyingine na iko

Minister  ambaye  anaitwa  Minister  for  Internal  Security.   Lakini  inaonekana  hapo  ni  hafifu  kidogo.   Tungelipenda  kuwa  na

Minister wa kuchunga nchi.  Tunajua ya kwamba kama mtu anakuja Kenya, yuko Minister wa ulinzi.  

Parliament:  zamani  wakati  wa  uhuru  tulikuwa  na  nyumba  ingine,  ilikuwa  inaitwa  senate.   Watu  ambao  walikuwa  senate

walikuwa wachache na sheria zote zilizopitishwa Parliament, zilipelekwa senate, na hao watu wa senate  wanachunguza wakiona

makosa,  wanarundisha tena  huko,  na  hiyo  ilikuwa  break.  Serikali  kuu  ni  nzuri,  lakini  inakuwa  congested.   Imetatizikia  sana.

Kwa hivyo kama kuna Serikali ya majimbo, hiyo ni mzuri halafu itakuwa rahisi na Serikali kuu  itawapa hawa kazi.   Tena kuwe

na Serikali ya wilaya, kama ilivyo sasa lakini ziwe na nguvu.  Tuna county council, municipal councils lakini hakuna nguvu.  Kwa

hivyo kuwe na Serikali yenye nguvu ya wilaya.  

Tena,  sasa  kuna  kitu  ambacho  inakuwa  na  matatizo  sana  na  ni  mashamba,  watu  wamesema,   hasa  katika  Aldai  hii.  Watu

wanauza mashamba na tungelipenda watu wenye kuuza mashamba, wajulikane wanakwenda wapi  na wamepata wapi shamba,

  na mwenye kununua shamba aseme ametoka wapi na kwa nini anakuja hapa.   Si kusema ukabila,  lakini because  of security

reasons. Watu wajulikane, kwa sababu mashamba yakipotea kutakuwa na mambo mengine mabaya.

Com. Maranga:  Ya  mwisho Mzee wangu.  Point yako ya mwisho.  

Casmir Malakwet:  Ningalipendelea,  machifu wana matatizo kwa sababu wanakaa katika location moja mpaka wanastaafu,

na unaweza kupata  matatizo.  Ningependelea hao wahamishwe kama watu  wengine  halafu  watapata  maarifa.   Si  kwa  ubaya

lakini for their own security.  Asante.

Com. Maranga:  Asante Mzee.  Tupatie hiyo memorandum na utuwekee sahihi hapa kitabu chetu rasmi.  Councillor Kipsem
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Chemwor?

Kipserem Chemwor:  Mimi kwa majina ni Kipserem Chemwor kutoka Tiriki.  Na yangu yale mimi nataka kusema, district  ya

Nandi igawiwe ziwe mbili.  Hapana Kapsabet  pekee  yake.   Hiyo ndiyo mimi nimependa,  Districts ziwe mbili  maana  huko  ni

mbali.  Ile nitapendekeza tena, korti ya zamani walipeleka Kapsabet,  warudishe mahali ilikuweko zamani maana huko ni mbali.

Na kwa Korti, Mnandi awe kwa korti ili asikize maneno ya wazee maana watu wote hawajui Kiswahili, hawajui Kiingereza na

wanaleta mtu mwingine kuja kusikiza kesi ya Nandi.  

Pia, nchi hii kama sisi watu wa Teriki tulinyang’anywa, na sisi tunapendekeza mipaka iwe kama ya zamani.  (clapping)  maana

wakati wazungu walikwenda, walituharibia na kutukata pande ingine Kakamega pande ingine Kisumu, na wakati  walienda, sisi

tunaomba  turudi  kama  zamani.   Hatuwezi  kuwa  Kakamega,  Kisumu,  maana  watu  wetu  ambao  walikuwa  Kisumu  walibaki

huko.  Wajaluo waliokuwa upande wa kwetu walikwenda kwao.  Sisi tunataka watu wetu wale walibaki Kisumu warudi Nandi

halafu  tukae  kama  Wanandi.  Pia  watu  wetu  walihamishwa  na  wazungu  kuenda  Tanzania.   Na  wakati  walifukuzwa  kutoka

Tanzania,  mashamba  yale  wangepewa  Kitale,   walipea  watu  wengine  na  watu  wetu  wanatangatanga  humu.   Sisi  tunataka

watupatie ardhi ya Kitale maana walifukuzwa huku na wazungu.

Tena upande wa masomo  sisi Wanandi tumerudi chini.  Sisi tunataka transfer iweko maana hii ni Kenya.  Wakati sisi tulipotelea

sana  tulipata  hapa  LPCI.   Mahali  masomo  iliharibikia  ni  hapo.   Sisi  tunataka  masomo  yarundi  kama  zamani.   Haya  maofisi

ndogo  ndogo  yahamishw,e  yatoke,  halafu  walimu  wafundise  watoto  kama  zamani.   Hapo  ndio  tulipotea  watu  wa  Kalenjin.

Tuliletewa watu wengine. Pia, mimi naomba mtu ambaye atasimama nandi kutaka kazi ya chifu, awe Mnandi.   Pia mjumbe yule

anataka kusimama Nandi pia awe mnandi, hapana mtu  mwingine  yule  mtu  wa  kurudisha  au  kutafsiriwa  maneno  yake.   Awe

Mnandi, na Mluhya aende kusimama kwao  halafu azungumze maneno ya kikwao watu wao wakisikiza.  Sisi tukiwa Wanandi,

hapana mtu mwingine aje asimame Nandi, awe mjumbe, awe assistant chief, awe chief, hapana.  Huko muende mkaseme hivyo.

  Tunataka  tutawale  wenyewe  maana  wazungu  waliondoka  wakaenda  kwao  tukambaki  tukiwa  Wanandi,  Wajaluo,  tukiwa

Wakikuyu.  Hata Wanandi hakuna wale walipelekwa huko Kikuyuni.

Com. Maranga:  Ya mwisho Mzee.

Kipserem  Chemwor:   Ya  mwisho,  mimi  nasema  yangu  nafikiria  ofisi  ya  Rais  isiwe  na  nguvu.   Maana  ikiwa  na  nguvu

tutandanganywa huku ati rais amesema na sisi tuko huko. Asiwe na nguvu.

Com. Maranga:  Asante kuna swali unaulizwa.

Com. Mosonik:  Umependekeza ya kwamba Nandi district igawanywe mara mbili.  Ungetueleza mipaka iwe wapi.
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Kipserem Chemwor:  Mimi nafikiri Nandi district  igawanywe kutoka Kopchoi  ikate ije upande huu mpaka huko upande wa

Tiriki.

Com. Mosonik:  Na ya pili ulisema korti irudishwe mahali ilikuwa zamani.  Hatujui ilikuwa wapi.

Kipserem Chemwor:  Zamani wakati tulirudi Nandi tulileta korti ikawa Kimeloi.  Sisi tunapendekeza iwe Kimeloi.

Com. Maranga:  Nakuomba uweke kitabu chetu sahihi.  Anayefuata ni James Lang’at.   Wakati  ni wako.   Halafu atafuatiwa

na Christopher Tanui.  Christopher Tanui ako?  Okey you will be the next.  Unaanza kwa majina yako.

James Lang’at:  Jina langu ni James Lang’at.

Com. Maranga:  Ongea kwa microphone.  

James  Lang’at:   Jina langu ni James Lang’at,  niko hapa kwa niamba ya walemavu  katika  tarafa  ya  Aldai.   Kwanza  kabisa

niko na point sita, na mimi nitanena namana hii.  Health,  ama afya: free health services to be  given to the disabled persons  and

their children at the dispensaries and national hospitals.  In case of private hospital,  health funds for the disabled to be  set  aside

by the Government.

Second,  special  hospitals  to  be  built  for  disabled  undergoing  operation  within  the  district.   Education:  free  education  to  be

provided from nursery to university level.  Disabled person to be  provided with uniform and  stationery  Special  schools  to  be

built within the district e.g deaf school mentally handicapped,  and physically disabled.  Rehabilitation centers  to be  built in every

district.

Job opportunities; disabled who are qualified to be employed by the Government according to their careers.   Government may

set aside funds for the disabled who have completed rehabilitation courses  and,  are  seeking  for  self  employment;  additionally

they should not be rejected as they are still able.

Equal  opportunity:  no  person  should  be  denied  access  to  opportunity  to  suitable  employment  because  of  being  disabled.

Moreover, there should be no discrimination in promotion of training.  Niko na my colleague Bwana James Karani.  Kuja.

Com. Maranga:  Wewe huna haki ya kumuita hapa.  Wewe umemaliza? Asante.

James Lang’at:  Bado
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Com. Maranga:  Sasa kama wewe bado, utarudi na hiyo memorandum wakati  nitaita Karani  ndiye atakuja  kumalizia.  Lakini

wewe weka sahihi kwa yale maneno ambayo umeongea.  Mwingine Christopher Tanui.

Christopher  Tanui:   Kwa  majina  naitwa  Christopher  Tanui.   Yangu  ni  kutetea  walemavu.   Naomba  Serikali  inayokuja,

Serikali ya kesho, ipatie walemavu kadi ya hospitali ili wapate matibabu bure kwa sababu hao ni walamavu.  Hakuna uwezo. 

Pili, wasaidie tena kusomeshea watoto.  La mwisho, kuna wafanya kazi wa serikali wamesahau wazee wa mitaa, mimi naomba

Serikali ijayo wapatie wazee wa mitaa uniform.  Ni hayo tu.

Com. Maranga:  Asante Christopher Tanui.  Asante kwa mapendekezo yako.   Hebu kuja register hapa.   Mzee wangu kuna

official register.  Margaret Birigen?  

Margaret  Birigen:   Kwa  majina  mimi ni  Margaret  Birigen  nawakilisha  sehemu  za  akina  mama  wa  Aldai  katika  Kobujoi.

Kobujui Women Body Constitution Review Commission Report  4th July 2002.

Introduction: Aldai women like other women elsewhere in Kenya have been thinktankof social  stability,  economic  prosperity,

family well-being and communal amelioration.  It  is a historical fact that women suffered no less than their male counterparts  in

the devastating struggle for our independence.   We played a fundamental role during this critical transitional period,  reinforcing

and complementing our men folk through provision of food,  shelter,  comfort,  inspiration, arms,  information and the impetus to

fight on.  Moreover, we shouldered the enormous responsibility of taking care  of the young, vulnerable ones during this difficult

times and gave them the nurture and grooming necessary in the dynamic struggle for a emancipation from all  forms  of  slavery

and injustice. Even as victims of  cultural biases and constraints,  we proudly and valiantly stood by our men, submitting to them

unfledgingly and obeyed their will to the detriment of our personal dignity.  We have faithfully and devotedly executed our secret

esteemed role of our motherhood in spite of being degraded,  subjugated,  to marginalised and circumscribed by  the  very  man

whom we have nurtured and sustained with our own hands.   Women have remained underdogs,  subservient and emasculated

even in this age of technology and enlightment.

Com. Maranga:  Give us highlights on your document.  Okey proceed.

Margaret  Birigen:   We the Aldai Women Body Constitutional Review Commission Report,  we should  have  a  preamble  in

our document.  (inaudible)

Com. Maranga:    Ningeomba wale ambao mko  karibu  na  hiyo  waya  tafadhalini,  may  be  saa  ingine  mtu  hajui  mguu  ikipita

kidogo ndio inagonga hiyo waya.  Tafadhalini mimi naomba hao wazee wamekaa hapo, mtuchungie hiyo waya.  Endelea mama.
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Margaret  Birigen:    Common experience: we should acknowledge our oppressive colonial history and common struggle by

the women and men for independence that should inspire in our national vision that..

Com. Maranga:  Margaret, I think I had requested you to give us the main highlights of your document because  we are  going

to read that memorandum.  Like you had started very well.  You said we have a preamble.   Can you continue and give us the

highlights please.

Margaret  Birigen:   The directive principle of state  policy: we should have the supremacy of the  will  of  the  people  powers.

The people  should express  their will through regular free  and  fair  elections  of  leaders  at  national  and  local  level.   All  people

should be involved in governance through continuous or  sustained civic education which should be the primary responsibility of

the Government.

The values: values should be included in the Constitution and this should include human dignity and equality, respect  for human

rights,  non discrimination placing country above self.  Three,  constitutional supremacy: the President’s term should only be two

terms.

Citizenship  and  children  rights:  as  it  is  now  the  current  Constitution  denies  women  the  right  to  pass  their  citizenship  to  their

children or  spouses  in the event that their spouses  are  foreigners.  Male citizens exclusively  enjoy  this  right,  and  it  is  therefore

discriminative.  Recommendations,  women and men should have equal rights to confer citizenship to their spouses  or  children

automatically.  

Bill of rights:  the Constitution should also provide for the right to aaccess information, a right to civic education.  Women should

have  freedom  of  expression,  conscience,  worship  and  association.   Freedom  and  security  of  persons  provision  should

acknowledge the vulnerability of women to violence both by public and  private  sectors.   Violence  against  women  by  private

actors should be recognised and construed as torture in humans, cruel and degrading, punishment or mistreatment.

Political parties:  there should be easy registration of political parties  and should be limited to  eight  parties.   35%  of  the  party

executive body,  leadership organ should be women.  The parties  must field at  least  35%  of  women  candidates  for  elections.

Participation  in  governance:  Aldai  women  seek  assisting  of  Government  that  incorporates  principles  of  equal  and  full  and

meaningful participation of women in governance and development,  respect  for men and women ensure a share by women to

productive resources.  A council of elders should be instituted at  the divisional level.  The council should constitute of men and

women of integrity who are empowered to settle disputes and advise the community or  partitent  social,  economic and political

issues.  Women should be given a priority to become village head persons  in view of some delicate and sensitive gender issues

which would be handled quite appropriately and definitely by them.  Their would entail advising and counselling girls on  good

behaviour and moral uprightness.
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Com. Maranga:   Margaret,  I  want you to wind up.   I  have given you ten  minutes  because  you  are  a  woman,  and  because

many of you are not here and you really need to finish up.  Okey.  Thank you.

Margaret  Birigen:  The  executive:  the  President’s  office  should  be  clearly  separated  from  Parliament  so  that  the  office  is

de-linked from parliamentary processes.  The President should not be  above the law.  Every presidential  aspirants  should have

a running mate, who is the Vice President and should be a woman.  (Clapping)

Electoral process:  reserving  35%  seats  for  women.   Family  law  which  is  very  important  to  us  all;  a  man  for  one  reason  or

another  opts  to  marry  a  second  or  other  wives  must  procure  land  and  other  basic  necessities  for  her  in  order  to  minimise

conflicts.  Widows or  orphans should be entitled to good civil care  by  the  state  through  respective  churches  or  religions.   A

child born by a daughter while still unmarried should be automatically adopted by the girl’s parents and catered for in every way

if the mother gets married and the husband automatically refuses to take  the child, in this  case  because  the  child  is  born  of  a

different father.

Conclusion: women should be pensionable and anyway because  you have given me less time, I could have given more  than  I

have said.

Com. Maranga:  Thank you very much Maragaret.  But there are  questions.   Let me assure you that I  have  given  you  about

fifteen minutes and because  you are  a woman, I  gave  you  that  special  recognition  so  you  should  not  complain.   Thank  you.

Now we have questions.  Please bring it up again.

Com. Mosonik:  I just wanted to ask you, you said that the political parties should be eight.  So we wanted to ask which eight,

like now they are  almost fifty.  If you are  asked  to name eight, why  are  you  recommending  eight  or  proposing  eight  and  not

another number?

Margaret  Birigen:   They  should  be  eight  for  the  reason  that  when  somebody  is  a  leader,  for  example  that  one  for  the

President, that person should be over 35 years and below 70 years so that he will be able to lead the Kenyans properly.  Is  that

the question? I did not answer your question?

Com. Mosonik:   You recommended eight political parties.   So  I was asking you which eight and why eight  political  parties,

vyama vya siasa.  

Margaret Birigen:  They are here I will give you.
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Com. Maranga:   Thank you very much if everything is in the memorandum.  Thank you  very  much  Margaret  for  appearing

before the commission.  Sasa mimi nakuomba uchukue hiyo memorandum na ufanye official registration.

Margaret Birigen:  Asante sana lakini bado mtatupatia nafasi kidogo, sisi wamama tuna maneno mengi.

Com. Maranga:  Asante.  Yule mama ambaye anakuja mbele ya Tume anapewa wakati.  Julius Chepkowny? Basi wewe ndio

wakati  wako na tafadhali utupatie mapendekezo,  atafuatiwa na Anthony Koech.   Koech  ako?  Anthony  sasa  nataka  kwenda

haraka  haraka,  utaongea?   Basi  uwe  karibu.   Two  minutes  please.   Tuko  na  watu  zaidi  ya  watu  mia  mbili  and  over  three

hundred now we have, who want to speak.  Anza kwa majina, two minutes please.

Julius Chekwony:  My names are Evangelist Julius Chepkwony.

Com. Maranga:  Just a minute Sir, wale ambao wako na memorandum na wangetaka kuondoka,  kuna mahali hapa mnaweza

mkapeana  memorandum  kwa  Bwana  Hassan  Mohammed.   Hebu  simama  wakuone,  na  uchukue  mkono  juu.   Huyo  ndiye

unaweza kupatia memorandum bila kungojea.  Asante.  Endelea

Julius Chepkwony:  My names are Evengelist Julius Chepkwony from Chepkumia, Aldai.  These are my views in brief.  

1. Freedom of worship: people  should be free to believe and worship as  they wish so long as  their conduct  violates no

laws that  validly  protect  the  health,  safety  or  morals  of  the  community  or  nation.   Devil  worship  is  undermining  and

threatening  the  morals  of  the  society  and  it  should  be  banned  in  the  new  Constitution.   We  have  proposed  that  no

religious or spiritual qualification for public office.  There should be a wall of separation between church and state,  that

is no state religion.  Church and state should  constitutionally be separate but not enemies.  No religions group shall seek

the  aid  of  Governmental  power  in  enforcing  its  religious  beliefs  upon  others.   No  student  attending  public  school

sponsored by a church should be forced to adopt the beliefs of the sponsor church or be interfered in his or her faith.

2. Family  institutions  should  be  protected  in  the  new  Constitution  for  it  is  the  formation  centre  for  divine  and  human

relations. Breakdown of family morale produces  criminals.  Come-we-stay  marriages should be discouraged.  Families

should be encouraged so that they can transmit moral values that respect the Constitution.  Family courts  be  established

that deal with domestic violence.

3. Gluttoney and greediness and  drunkness  should  be  discouraged  in  the  new  Constitution  and  counselling  centres  be

established in all institutions for Proverbs Chapter 11 verse 14 says that without counselling a nation falls. 

4. Mr.  Commissioner Sir,  I  am in speed  and  I  will  use  my two  minutes  because  I  represent  a  large  group  of  people,
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corruption:  separate  anti-corruption  body  with  power  to  investigate  corruption  should  be  established.  All  should  be

investigated, public servants and private citizens, including even the police.

5. Cultural  activities  which  affect  the  physical  health  of  the  individual  be  banned.  E.g.  FGM,  premature  marriages  be

banned,  wife inheritance, circumcised boys living in poor  constructed shelters and  unhygienic  environment.  Traditional

male circumcisers be trained.

6. National symbols like money,  flag, National Anthem be addressed  in the new Constitution.  Images of the President

on the coin should be removed.

7. Health and cleanliness should be enforced in the new Constitution.  The current Constitution is very poor  in enforcing.

We get homes and in towns where we live in unhygienic litters and everything else.  Smoking in public areas  should be

banned.

8. Contesting age for councillors and  MPs  should   at  least   be  thirty  years  and  above.   For  the  President  35.   Chief

Justice be in charge of executive powers during presidential elections.

9. National resources: the Government should  apportion benefits from resources  between the Central  Government and

the communities where such resources are found.

10. Passengers: drivers and conductors of matatus should go for full training.  Colleges be established and this will lessen

road accidents.

11. The name Kenya should be given  a  new  meaning.  We  live  in  Kenya  and  we  do  not  know  the  meaning  of  Kenya.

Therefore we want to baptise  and I propose  baptism of the name Kenya into a new meaning.  We have to retain  the

name Kenya but we have to give it a new meaning. And I am proposing the meaning to be “strive to excel”

12. Opposition:  the  name  opposition  should  be  abolished.  We  should  not  have  something  called  opposition  parties

because the name  opposition,  what  are  they  opposing?   It  should  be  changed  to  watching  parties  because  they  are

watching the party in power to correct some mistakes.  What are they opposing there? (Laughter)

13. Unplanned pregnancies and births has affected this nation.  When one brings a human being on earth,  he or  she should

be  held  responsible  by  the  Constitution.  That  is  the  most  important  thing.   Address  that  thing  here.   Many  families,

parents  are  suffering because  of children born  at  home.   A  police  can  impregnate  a  child,  mtu  katika  jeshi  anaweka

mtoto mimba na hakuna pahali anapelekwa.  (laughter) Kwa hivyo lazima kama mtu anaweka mtu mimba, alinde huyo
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mtoto na afanyiwe mambo yote.  Asante sana Bwana Commissioner hapo.

14. I am now ending, Honourable Commissioners, we need to come up with a Constitution that is not below international

standards.  Make  a  Constitution  that  would  create  a  common  national  identity  and  unite  the  nation.   The  new

Constitution should be written in simple language, in Kiswahili and English and should be made available to the members

of the public.   It  should also be taught to  members  of  the  society.   Mr.  Commissioner  Sir,  and  your  colleagues,  our

Member of Parliament, distinguished guests, I beg to move. (laughter)

Com. Maranga:   Permission granted and sign and register.   Thank you.   Anthony  Koech.   Do  we  have  Charles  Melenge?

Unaongea? Utafuata huyu, uwe tayari.

Anthony Koech:   Asante sana Bwana Commissioners.   Yangu yatakuwa kama yafuatayo.  Mambo ya mashamba twaomba

katika  Constitution  kwamba,  ramani  ile  ilivyokuwa  imetengenezwa  mwaka  elfu  moja  mia  tisa  na  tano  ibaki  vivyo  hivyo,

isibadilishwe.  Kukiweko na mtu yeyote ambaye ametoka mahali pengine, akaishi mahali pale,  lazima  awe  part  and  parcel  of

those people.  Awe ndani yao.  Lakini mambo ya ramani yasibadilishwe. Sio watu wengine kuja kuingilia katika mashamba ya

Nandi.

Pili, ni mambo ya masomo.  Naomba katika Constitution hii mpya iwekwe mambo ya masomo ya zamani yaani 8-4-2-3.  

Tatu, mambo ya tohara kwa wasichana  naomba  kwamba  akina  mama  wafundishe  akina  dada  mambo  haya  yalivyokuwa  ya

zamani kwa sababu katika dunia tuna historia.  Kwa hivyo wafundishwe tu mambo hayo yaliyokuwa yakitekelezwa hapo mbele

na mambo ya tohara yasiendelee.

Katika upande mwingine, mambo ya President,  katika uchaguzi wa President  iwe tofauti na uchaguzi wakati  wa  kuwachagua

wale ambao ni Wabunge.   Kazi ambazo ziko wapewe wale ambao wamesomea ama wamehitimu kwa kazi hiyo.  Mambo ya

ofisi ya Rais, iwe two terms, yaani tano, tano miaka kumi.  Baada ya hapo kutakuweko na nafasi ingine.  

Mambo mengine ni mambo ya  majimbo.   Twataka  katika  Kenya  hii  tuwe  katika  hali  yetu  ya  majimbo  ili  kila  jimbo  liwe  na

mambo yao. Watekeleze mambo yao vilivyo.  Mambo ya kazi ile kama ya polisi,  army, ama nini, ningeomba ya kwamba ikiwa

wale ambao wanakuja kuandikisha waanze katika constituencies, sio katika districts kwa sababu wakati  huu ni mbali.   Hatuna

pesa za kutosha,  kwa hivyo kusafiri kutoka hapa mpaka Kapsabet  ni kupoteza wakati.   Kwa hivyo waje waandikishe  katika

kila constituency katika Kenya.  

Mambo ya mashamba: mashamba yale yaliyokuwa ya wazungu, hatujui ni kwa nini wengine wana acres elfu tatu,  kumi, na huku

wananchi  wa  Kenya  wengine  hawana,  saa  ingine  ni  pointi  moja  ama  pointi  mbili.   Kwa  hivyo  hapo  ichunguzwe  kwamba
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mashamba  yale  yaliyokuwa  ya  wazungu  yakatwe  na  ikiwa  zaidi,  wapewe  acre  mia  tano  lakini  yale  mengine,  yapewe  kwa

wananchi.  Asante.

Com. Maranga:   Asante Mzee wangu na ninakuomba uweke sahihi.  Charles Melenge.   Atafuatwa  na  Paul  Kemboi.   Paul

Kemboi alikuwa anataka kuongea? Hakuonyesha kama anataka kuongea ama hataki.   Wapi Bwana Paul Kemboi? Ningetaka

kujua.  Ako? Hayuko. Basi Charles Melenge.

Charles  Melenge:  Mimi kwa majina ni Charles Melenge Koskei  kutoka  Kamalua  village.   Maoni  yangu  ningetaka  kulenga

mambo ya vyama.  Kwa mambo ya sheria ya sasa, hiki chama cha KANU kinalalia sana vyama vya opposition na kwa maana

hiki  chama  cha  Kanu  ni  giant,  ningependa  upande  wa  Electoral  Commission  ibuni  chama  kingine  giant  kuundwa  halafu  hivi

vyama vya opposition vianze kupigania hicho kiti kwanza.  Kwa nini hao watu wa opposition wanakuja wanagombea tu kiti cha

U-rais moja kwa moja, kwa nini wasiende kwa uwaja wakimbie kwanza tuone watakwenda final ili tuone sasa watapata ushindi

au la.

Kitu kingine ningependa ni kulenga haya mambo ya umaskini.  Umaskini umetokana na kutokuweko na shamba.   Ningeomba

sana sheria ipitishwe ili watu wawe wakilima kwa forest.  Na forest ni ya Serikali ndio, lakini walime wapate  vya kukula.  Halafu

baadaye kama  rotuba inakwisha wawe wakipanda miti na kuendelea pahali pengine, pahali haijafyekwa, wafyeke,  walime, ili

wapate  chakula. Miti iwe ikipandwa kwa stages misitu ibaki ikiwa ya Serikali.  Yangu ni hayo Bwana Commissioner.

Com. Maranga:   Weka sahihi kitabu chetu rasmi.   Apollo  Kuto.   Atafuatiwa  na  Jacob  Tuwei?  Ako?  Hayuko  huyo.   Basi

uanze kwa majina, you have two minutes to give us the main points.

Apollo Kuto:  My names are Apollo Kuto, I am representing for the mayor community.  My views are  as  follows and they are

based majory on education.  The first one is the recruitment of teachers.  The recruitment of teachers  has of late been done by

boards  of  governors  as  agents  of  Teachers  Service  Commission  and  it  has  not  gone  so  well  because  we  have  tribalism,

nepotism and corruption of those who are  supposed to be  recruited as  teachers.   So  it is suggested that the Teachers  Service

Commission should take back their responsibility of recruiting teachers and recruitment should be done on merit basis  only and

recruitment should be done taking into consideration the year of graduation.

Two,  promotion  of  teachers:  it  should  be  done  purely  on  merit.   It  should  also  be  based  on  the  years  of  experience.   The

promotion should not be done based on any special courses because teachers do not have access to most of these courses  and

you only find teachers in small schools do not have access  to most of these courses.   Only teachers  in big schools have access

to these courses.  So it should be based only on experience and merit.  

Teachers training institutes: Primary Teachers  Training  Colleges:  minimum grade,  it  is  suggested  should  be  C+  and  above  to
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encourage  competition.   Personnel  in  the  field  should  be  posted  to  any  part  of  the  republic  of  Kenya  to  allow  National

integration. Secondary  Teachers  Training  Colleges  and  Universities:  only  those  who  qualify  with  a  minimum grade  of  B  and

above should be admitted to the courses.  Only those who choose teaching as  a first choice should be admitted to the courses

to enhance academic standards  not as  a  second  choice.   The  summer  programmes  being  offered  in  most  of  our  universities

should be completely scrapped because it is tantamount to cloning of teachers and it is producing incompetent teachers  which is

lowering education standards.

Teachers’ emoluments: teachers  being role models from a noble profession deserve to be  better  remunerated that  is  to  boost

their morale and to attract qualified personnel in the teaching profession.  It  should be suggested that the Government of Kenya

should implement the Teachers Service Remuneration Committee’s pay package of 1997.

Management of schools: most of the schools’ Boards  are  illiterate and semi-illiterate.  And that leads to  poor  management  of

schools, frustration of staff and students unrest.   It  has been suggested that the Ministry of Education only allow those with the

minimum grade of C and above at  form four level to be  members of  the  Board.   The  suggestion  is  that  the  Chairman  of  the

BOG should be an academician,  that is holder of Diploma/Degree and above.   The head teachers  should sign a contract  with

the Board for at least five years to enhance proper school management and to avoid dictatorship.

Com. Maranga:  Your last point.

Apollo Kuto:    Curriculum development: there should be equal training  opportunities  provided  to  all  teachers  irrespective  of

their  work  station  in  case  of  curriculum  change  or  review.   Teachers  on  the  ground  should  be  given  greater  percentage  of

participation  as  committee  members  in  case  of  curriculum  change  of  review.   Duplication  of  topics  in  subjects  should  be

discouraged.   Entry in and out of school system should be flexible to cater  for  those  who  drop  out  of  school  due  to  lack  of

school fees.  Important policy decisions should not be  made by a few people.   Examples, change of the school curriculum and

such like.  

Universal primary education: it is suggested that the Government provides free primary education to all children because  it is a

basic human right.

School finance assistance:  it is suggested that an emergency fund  should  be  set  up  to  deal  with  problems  or  emergencies  in

schools such as fires and the rest.  Thank you Mr. Commissioner.

Com. Maranga:   Thank you very  much.   I  request  you  to  sign  and  give  us  your  memorandum.   I  am  calling  the  next  one

Zakayo Bett.  Zakayo ako?  
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Zakayo Bett:   Kwa jina ni Zakayo Bett.   Maoni  yangu  yatakuwa  juu  ya  nguzo  ya  nchi  ambayo  itakuwa  ni  kilimo.   Yangu

yatakuwa mafupi na machache.  Ningesema ya kwamba, Kenya inategemea kilimo kama uti wa mgongo ni kilimo.  Kwa hivyo

tunaona hapa sehemu ya upande wa Agriculture na Veterinary,  tunaona kwamba hizo huduma hazifikii wananchi kwa njia iliyo

bora.  Kwa kuwa tukiangaliwa upande wa technical advice kwa upande wa veterinary  hazifikii mwananchi ama mkulima kwa

njia iliyo bora.  Kwa kuwa mambo yote karibu imepelekwa katika division na hapa unaona ya kwamba mkulima hapati  huduma

hizo.  Ningependekeza ya kwamba kila location iwe na extention worker  kwa upande wa  veterinary  ili  wahudumie  wakulima

kamili ili tupate mapato mazuri kwa upande wa ng’ombe na maziwa na hata upande wa agriculture.  Isiwekwe tu iwe sehemu

mbali.  Pia, vitu vya kutumia kama vile pikipiki na magari vipatikane ama vipewe na Serikali ili wakulima wasiwe na ugumu wa

kutembea kwa muda mrefu kufikia hawa extension workers wa veterinary.  Hawapatikani.    Kwa sehemu za dips tungeona ya

kwamba free services zingepeanwa ili wakulima wapate  mapato zaidi ili  ng’ombe wao wasikufe na Serikali washikilie upande

huo wasimamie upande wa deeps na pia wasifanye retrenchment kwa upande wa mambo ambayo yanahusiana na agriculture na

veterinary.  Kwa hivyo kama retrenchment inaendelea upande wa civil service,  ibakie sehemu ya agriculuture  kwa  kuwa  hiyo

inaguzia wananchi direct na veterinary.  Hayo ni yangu.

Pia ningependekeza kwa  upande  wa  vyama  vya  upinzani.   Vyama  vya   upinzani  viwe  vinne  katika  national.   Hiyo  ni  maoni

yangu.  Asante sana.

Com. Maringa:   Thank you Mr.  Bett.   Mimi nakuomba uweke sahihi.  Basi wakati  huu  mimi  namuita  Mbunge  wa  area  hii

ambaye ni Mheshimiwa Choge, na nataka na yeye vile vile atoe  mapendekezo kwa Tume ya Kurekebisha Katiba lakini unajua

yeye ni mheshimiwa, mimi nampa dakika thelathini ili aweze kutoa maoni yake na baadaye wananchi na wao vile vile waweze

kutoa maoni.  Bwana Choge.

Hon.  Kiptum  Arap  Choge:   Bwana  Chairman  wakati  wa  leo  wa  Constitution  Commission,  members  wa  Constitution

commission.   Nina  furaha  wakati  wa  leo  kupewa  nafasi  hii  kusema  machache  ambayo  ninaweza  kusema.   Mahali  ambapo

mmekaa sasa ni mahali ambapo mmekutana kwa sababu..

Com. Maranga:  Please Mhemishiwa nakuuliza uanze na majina yako kamili because we are recording.

Hon. Kiptum Arap Choge:    My name is Honourable Simeon Kiptum Arap Choge, Member of  Parliament and an Assistant

Minister in the Ministry of Home Affairs.  Hii ni Constituency yangu, natoka Aldai  Constituency.   Yangu  ni  kusema  kwamba

mahali mnakaa  sasa  ni  mahali  muhimu sana  katika  historia  ya  Kenya.   Maana  Wanandi  wanajulikana   kufuatikana  na  maps

ambazo ziko hapa kutoka nchi ya Nandi ilitoka kutoka upande wa Kitui kuenda mpaka Naivasha.  Nasema kwamba Wanandi

walifanyiwa ukatili mwingi, mpaka wengine kwa wakati huu wako upande wa Sudan,  kuna wengine katika upande wa Ethiopia

kuna wengine walio upande wa Congo,  kuna wengine  Uganda,  kuna  wengine  Angola  na  sehemu  kubwa  ilibakia  upande  wa

Pokot, hata Keiyo, Tugen na Marakwet.  Bila Nandi kuleta amani katika Kenya na kuleta mchango wao katika Kenya ambao
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walinyang’anywa,  sifikiri  kwamba  kungekuwako  na  amani  katika  Kenya.   Kwa  hivyo  Wanandi  ni  lazima  wapewe  heshima

kubwa na vile vile pongezi maana kutoka upande wa Uganda,  kupitia Tranzoia,  Uasin Gishu, Nandi,  mpaka  Naivasa,  mpaka

Ngong, Keruwa,  iko  jina  waliweka  huko  Keruwa,  ndio  jina  ambalo  ni  la  Wanandi,  linasema  “hatupiti  hapo”.   Na  Wanandi

walifanyiwa haya,  na kwa kuwa walifanyiwa hayo,  kuna memorandum ambayo ningelitaka tusomewe, na baada  ya kusomwa,

nitaendelea  vile  vile  kuwaelezeni  kidogo  kabla  sijaingia  katika  upande  mwingine  wa  mazungumzo  yangu.   Huyu  mwananchi

ningetaka asome hiyo memorandum kwanza kabla sijaendelea.  

Com. Maranga:  Lakini Mheshimwa hiyo itakuwa sehemu ya wakati wako.

(inaudible)  Mr. Chairman, I am reading it on behalf of the area MP.  The Nandi claims: now that the Nandi have been driven

out of their country it has been thrown open to European settlements main Kenya diary January 1906.   We have an example of

these in Nandi who have just been driven out of a large part of their country by their rivals into the reserve to the north in order

to make room for the settler.   This is because  instead of making themselves useful to the white man,  they  made  themselves  a

nuisance to him, Reverend (inaudible) The reserve bay for the British is too small and does not allow for expansion. I fear it is all

based  on requirements for white settlements and not on the welfare of the Nandi.   This is  very  short  sighted  policy  and  must

lead to grievances.  After all it is African land not ours to dispose of Kenyan diary 1906.  The Nandi diehard General  Manning

Overall British Commander of the area in which the Nandi field force was operating.  

Introduction:  what  happened  years  ago  to  the  people  of  Nandi  waged  a  great  patriotic  war  in  defence  of  their  land  and

freedom.  It was fought with supreme courage and determination against the overwhelming and technically advanced firepower

of the British Army which had launched a full scale of Nandi  territory.  For  the  previous  fifty  years  with  strict  and  disciplined

spirit of mobilization and full strategy of Nandi and ensured an expansion of their control over white areas  of the North West  of

Kenya. They had given proof more than a month for the Arab slave trading caravans from the coast who avoided Nandi land at

all  costs.   Their  reputation  and  organisation  ability  enabled  them  to  dominate  effectively  the  regions  stretching  from  and

Naivasha to Mt. Elgon and Kitale and from Menengai and Nakuru through Molo and  Tinderet to the present  day Kakamega

Forest.  This domination is fully documented in the reports,  books  and maps  of the early travellers and survey parties  for the

Uganda Railway.  The maps are tied.  

(inaudible) soldiering and surveying in British East  Africa, while 1893  he met a pleateau of Nandi on a well worn track  in  the

Mau Forest on their way to Kamacia.  However, Nandi spears is a long run could never be a match for their rivals and machine

guns for  the  British  troops  who  were  acting  on   direct  orders  of  the  British  Government  to  drive  the  railway  to  completion

through all circles as  quickly as  possible.   Such indeed was the importance of the projects  the  British  imperial  policy  and  the

route to India as formulated laws Salisbury and Rosburry.  The Nandi were now directed in the way and if necessary they had

to be eliminated.  The Nandi however,  knew nothing of  the  two  lots  and  even  if  they  had  known  anything  about  them,  they

would have cared less, the result was a fight to the bitter  and inevitable end.   The cost  of the Nandi was high indeed and while
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for obvious reasons no accurate  estimates of Nandi casualties exists.   The British commanders openly admited that the official

figures should probably be multiplied by at  least  four times for several  years.   These  figures  had  been  deliberately  deflated  in

respect for the more sensitive reactions for the officials in London foreigners and the colonial offices to stolen land.  Before the

British invasion, the people of Nandi were in physical and beneficial occupation of the whole of the British Nandi Hills and the

Tinderet massive.  They also occupied the grass land in the Nyando Valley, now sisal estates  and the sugarcane growing areas

now centred at Miwani, Muhoroni and Chemelil Sugar Mill.  In January 1906, the Nandi field force was deployed by the British

in a major ethnic cleansing operation.   Its  orders  were to  clear  to  Nyando  valley,  the  area  between  Tinderet  and  Muhoroni.

Kipogori and Songor.  The policy was to be conducted as  a Scotch Act operation and the region was systematically devasted

block by block.  All Nandi houses, stores and crops were burnt.  Stock was seizedand human beings, man, woman or  children

found alive were shot and killed.  The land thus cleansed was to be alienated under 999  year lease for European settlers.   In all

1250sq  miles of some of the richest,  most fertile land in Kenya was allocated to these European settlers.   Those Nandis who

survived the operation were informed that in future, they would be confined to the native reserve to the North near Kabiyet  and

far away from the British Railway.  Many promises were made then broken.  They were assured that the reserves would always

be theirs and no more land would be deducted from it.  Even Winston Churchill a Minister in the colonial office who had once

expressed open admiration for the staunch fight the Nandi had put up declared that the land they had left belonged to the Nandi

for all time and they would lose another inch.  These two turned out to be lies.  First in July 1912,  thirteen and half square  miles

were excised to Kaimosi.   The initial alienation of two farms there was  carried  before  the  outbreak  of  the  First  World  War.

The  remainder,  along  with  the  farms  in  the  Kipkaren  block  also  inside  Churchill’s  inalienable  native  reserve  were  given  to

European soldier settlers in 1890s came.  In their book, “Public Law and Political Change in Kenya” page 81,  Ghai, Chairman

of the present Constitution Review Commission and JBW Hosland discussed the scheme and I note: “approximately two million

acres were ear marked for the scheme, a large part  of it being excised from the Nandi reserve,  without compensation.   It  was

also observed that the boundaries of these areas were never properly marked on the ground.  There is a strong Nandi claim to

the pastoral areas in Uasin Gishu District both North and South of the modern town of Eldoret.   It  is also confirmed in general

comment in the report of the Kenya Land Commission of 1934 that more African-occupied land was taken from the district  of

Nandi, Kericho, Sotik, and alloted to the European farmers than from any other area of Kenya”. 

Nandi  war  casualties:  based  on  the  only  figure  that  exist  of  casualties  in  the  1895,  1906  Gueillira  Campaign  the  number  of

Nandi soldiers killed seemed to be not less than ten thousand.   The sources  for these various British Army reports  (inaudible)

that this need to be  multiplied by at  least  four times as  the original figures were masked  to  suit  thefiner  feelings  of  the  foreign

office staff in London.   It  should be noted that there are  no statistics for wounded only and  must  be  assumed  that  the  British

usually finished them off.  Civilian casualties are  not tabulated anywhere.   Clearly  the  1906,  cleansing  operation  mode  where

man, woman or child was to be  spared  nor has any specific instructions that differentiates between civilians and soldiers in this

particular campaign.  We believe that a figure of five thousand civilians killed would entirely reasonable.   If Madson and other

historians estimates the population in Nandi in 1900 to be around forty thousands to forty five thousand these totals  means that

between 1895  and 1906  some 30% to 35%  of the Nandi population lost their lives  patriotically  defending  their  land.   Their
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freedom, their livelihood and their families in the Second World War had British casualties to be in the same percentage 30% of

the British population.  50% this would have meant 15 million British killed.   The  actual  figures  of  the  British  casualties  in  the

Second World War worked out a mere 1.5  percent  of the entire population.  Many of the Nandi military and civilian prisoners

were thrown into the concentration camp of the Nandi Fort where they were tortured and other wives mistreated and beaten.

Hon. Kiptum Arap Choge:   Hayo ambayo mmeshasikia yakisomwa yanatoka kwa kitabu  hiki,  yanatoka  kwa  Kenya  diary

ingine hii yanatoka hapa na hapa.   Na  hii ndio ingine.  Hii ni kueleza kwamba Wanandi walipoteza mchanga nyingi  sana.   Na

hapo Cheronei aliteta kule katika Lancaster House 1963, hata mimi nilikuwa mjumbe tuliobaki hapa.   Aliteta mpaka wakasema

kwamba,  mtarudi  nyumbani  kwenda  kutengeneza  maneno  ya  mashamba  kule  nyumbani.   Baada  ya  Cheronei  kufika  hapa

nyumbani  alipelekwa  huko  na  huko,  na  masumbuko  mengi.   Basi,  waliotaka  kuiba  mchanga  waliimba  kinyume  cha  sheria.

Kuna Nandi claims, ambayo ina-claim hayo mashamba, na bado  kwa wakati  huu tuna-claim kufuatana na map ya 1905.   Na

hakuna mtu anayeiba leo na kesho aambiwe kwamba ati ile uliiba jana ni haki yako na utendelea kuwa na hiyo haki.   Memsikia

sheria kama hiyo?  

Kwa  hivyo  Wanandi  wana  claim  zao  wanataka  vitu  vyao  vilivyoibwa,  kuua  watu,  na  mashamba  hayo  kutoka  upande  wa

Naivasha  mpaka  upande  wa  Kakamega  kule.   Wanandi  walishikwa  wakawekwa  kwa  jela  ambayo  haiko  katika  Africa,  ni

Nandi pekee yake  inaitwa Nandi Fort.  Wanandi wote waliokuwa Kanau mpaka upande wa Kitoshi upande wa Kitale,  Uasin

Gishu,  Naivasha  walishikwa  wote  wakawekwa  Kiptur  Fort  na  Kaptumo  Fort.   Na  makabila  mengine,  yalipata  nafasi  kuja

kuchukua mchanga ya Wanandi ambao walikuwa wamezuiliwa hapo mbeleni na Wanandi.  Kwa hivyo tunauliza hii commission

vile vile ifanye request kwa British Government kutoa compensation kama walivyotoa katika upande wa German inaitwa martial

compensation.  Hata  Korea  mwanamke  ambaye  alishikwa  hata  matiti  pekee  yake  alilipwa  compensation  na  hapa  Mnandi,

hajalipwa compensation hata kidogo.  Basi, kama ukipatikana umepita katika ile sehemu ambayo uliwekwa ndani, Nandi Fort,

wewe ni maiti.  Hakuna kabila lolote katika  Africa,  ambalo  lilifanywa  namna  hiyo.   Ndiyo  mimi nasema  hapa  ni  special.  Na

mahali nyumbani Samoei alipozaliwa, ni hapa hapa.  (inaudible)  Wale wote Laibon walio Kipsigis,  walizaliwa hapa hapa.   Yule

Samoei alipokwenda mpaka Baringo na akarudi akaja  kuishi Nandi Hills akauwawa kule,  lakini baba  yake alikufia hapa hapa.

Hapa  ndio  nyumbani  ya  Nandi  yote.   Na  ndio  nilisema  hapa  ni  special.   Na  watu  wa  hapa  hawajapewa  mchanga  wowote

katika settlement scheme (Nandi dialect).   Kwa  hivyo,  kuna  maeneo  na  maeneo  yale  hatuwezi  kuelewa  yanaelekea  upande

gani na sisi tungependa ku-register  katika Constitution kwamba kutoka wakati  wa Kenyatta  hata wa President  Moi,  watu wa

Aldai  hakuna  hata  mmoja  ambaye  alipewa  scheme.   Hii  imefanya  population  ya  hapa  kwenda  juu  zaidi  na  hakuna  yeyote

anayefikiriwa. 

Basi kwa wakati ule wa kutesa Wanandi, walitesa Wanandi, wakauwa Wanandi elfu kumi, wakaua vile vile watu raia elfu tano,

wale elfu kumi walikuwa warriors.  Ngo’mbe elfu sabini zilipelewa kwenda military kwa wazungu kwenda kutumia.  Mbuzi mia

moja  ishirini  elfu.   Ngo’mbe  elfu  sabini,  mbuzi  mia  moja  ishirini  elfu  pamoja  na  kondoo  na  nyumba  elfu  kumi  zilichomwa,

nyumba  zingine  ambazo  zilikuwa  nje  ya  Nandi  Hills  elfu  tatu  zilizochomwa.   Acre  elfu  tano  za  mimea  ziliharibiwa.   Mlisikia
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kwamba  Nandi  warriors  walikuwa  ten  thousand,  civilians  walikuwa  five  thousand,  seventy   thousand  heads  of  cattle,  one

hundred  and  twenty  goats  and  sheep,  ten  thousand  huts  and  property  burnt,  three  thousand  other  people  or  other  people

elsewhere were also killed and five thousand acres  of crops  were destroyed.   Hii yote tunataka twelve billion. UK pound 150

million kama compensation.   Vile  vile  kwa  upande  wa  Samoei  hajafanyiwa  compensation  yoyote  kwa  sababu  aliuwawa,  na

after war crimes, tumekuwa ignored British haijalipa sisi, hatukuwambia hao kuja hapa na bunduki na hapa na kuua watu.

Napenda  vile  vile  kusema  kwamba  katika  map  ya  1896  mpaka  1903  ambayo  iko  hapa  mtaweza  kuona  Wanandi  ambao

sehemu ambazo mimi ninasema kwamba walinyang’anywa na waliuwawa na wakachoma nyumba.  Nasema vile kwa sababu hii

kama  hapana  ingia  katika  Constitution,  itakuwa  ngumu  kabisa.   Na  Seronei  alisema  lakini  hakuna  mtu  aliyekubali  katika

Lancaster  House.   Hata  Idi  Amin  alijua  kwamba  katika  sehemu  ya  Nandi  inakwenda  mpaka   Naivasha,  kabla  Idi  Amin

kufukuzwa  alijua  kwamba  sisi  hatukuwa  katika  upande  wa  Kenya,  tulikuwa  Uganda  na  hiyo  sehemu  ilikuwa  yetu.   Basi

tunataka hivi, wale Waafrika ambao waliishi kule tupewe compensation na British kutoka Naivasha mpaka Mt.  Elgon, mpaka

upande  wa  Bungoma.   Tunataka  compensation  hiyo  kama  wanavyofanya  North  and  South  Korea,  kama  wanavyofanya

Germany, na mahali pengine popote.  Tunataka hiyo compensation.  

Vile vile ningependa kusema kwamba,  ile sheria iliwekewa watu wa Talai, kwamba hawawezi kutoka nje mpaka kwa  wakati

huu bando  wanafungwa,  movement  yeyote  freedom  yoyote,  hawana,  wakipatikana  nje  ni  kushtakiwa  na  kufungwa.   Hawa

wafunguliwe  kama  wengine  katika  Kenya  ambao  wameshafunguliwa.   After  all  hawakuuwa  mtu.   Hawakumpa  mtu  sumu.

Ilikuwa tu ni kutabiri mambo ya hapo kesho.  Mayor Segen alifanya maneno maovu sana kwa Wanandi.   Alikubali mwenyewe

katika kitabu hiki.  Hata Governor alikubali katika vitabu hivi kwamba tumetendea Wanandi kinyume cha sheria,  hata Churchill,

hata  juzi  vile  vile,  kwa  kuhusiana  na  maneno  ya  mashamba  hata  chairman  wenu  Ghai  alitamka  hayo  maneno  na  ishasomwa

hapa.  Kwa hivyo nataka haya mambo yafuatwe vizuri sana kuanzia upande wa Muhoroni,  ningetaka wale Waafrika walio kule

ambao wamepewa scheme, hawawezi kuguzwa watakaa  lakini wajue kwamba huo mchanga ulikuwa wa nani? Waanze kulipa

kwa Wanandi katika Nandi County Council ile kibali, lease, kwamba waendelee kulima kule.  

Na hii lease,  commissioners ikiendelea   katika  jamhuri  nzima,  mtu  ataenda  Kisii  ataishi  atapeana  lease  ya  shamba,  atapeana

lease ya business na ataishi bila ubaguzi bora  mtu mwenye mali atambuliwe kwamba hii  ni  mali  yake.   Na  hatuwezi  kuwa  na

taabu.  Hata Kikuyu  anaweza kuja hapa na kulease shamba,  na kufanya vile vile lease ya maduka,  na kufanya business,  lakini

mtu ambaye  anakuja  na  kusema  kwamba  ni  yangu  yote,  na  sisi  tulifungwa  mahabusi,  halafu  makabila  mengine  yanakuja,  ni

jambo hatuwezi kukubali.   Hapa nili-quote kusema katika upande wa Israel  na  katika  upande  wa  Palestine,  wanapigana  kila

siku kwa ile inatwa Gaza Strip, kitu kama Lamu.  Na hao ndio wako na ustarabu katika nchi hii, Waisrael  na Waarabu hakuna

mtu alipata ustarabu kuliko wao, lakini leo wanapigana na hatutaki mambo kama hayo kesho yatendeke katika Kenya.   Nataka

ile Muhoroni,  Chemelil, Miwani, hayo mashamba ambayo bado  iko intact,  sisemi  Wajaluo  wafukuzwe  watalipa  tu  lease  kwa

county council ya Nandi.  
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Ilikiwa nani?  Waanze kulipa kwa Wanandi katika Nandi county Council ile cess  ama kile kibali,  lease,   kwamba  waendelee

kulima kule.   Na  hii lease,  commissioners,  ikieendelea katika Jamhuri nzima, mtu ataenda Kisii, ataishi,  na hatalipisha shamba.

Ataishi bila  ubaguzi.   Bora  mtu  mwenye  mali  atambuliwe  kwamba  hii  ni  yake.   Na  hatuwezi  kuwa  na  taabu.   Hata  Kikuyu

anaweza kuja hapa na ku-lease  shamba,  na kulease,  na kufanya vile  vile  lease  ya  maduka,  na  kufanya  business.   Lakini  mtu

ambaye  anakuja  na  kusema  kwamba  ni  yangu  yote,  na  sisi  tulifungwa  mahabusu,  halafu  makabila  ingine  ikakuja,  ni  jambo

hatuwezi kukubali.   Hapa nili-quote kusema kwamba katika upande wa Israel,  na  upande  wa  Palestine  wanapigana  kila  siku

kwa ile inaitwa Gaza strip.  Kitu kama Lamu, na hao ndio wana ustaarabu katika nchi hii.  Waisraeli  na Waarabu,  hakuna mtu

aliyepata ustaarabu  kuliko  hawa.   Lakini  leo  wanapigana.   Na  hatutaki  mambo  kama  haya  kesho  yatendeke  katika  Kenya.

Nataka  ile Muhoroni,  Chemelil, Miwani, haya mashamba ambayo  bado  yako  intact,  sisemi  Wajaluo  wafukuzwe,  watalipa  tu

lease kwa County Council  ya  Nandi.   Halafu  tu-avoid  hii  maneno  ya  kupigana  kama  watu  wa  Palestine  na  watu  wa  Israel.

Hayo mashamba ambayo bado yako intact, ambayo nimetaja, Britain inunue kama compensation, na wapatie Kapsabet  County

Council, kendelea kwa watoto  wa Nandi  kusomea kama fees.   Vile vile Nandi  hills,  mashamba  yote  ya  Nandi  Hills,  maana

hapo  ndipo  Samoei  aliuwawa  na  iko  evidence  hapa,  kwamba  waliua  watu  10,000  ili  kusudi  kupata  haya  mashamba  kule.

Wakatoa  ng’ombe wao wakapeleka  wakaleta  watu wakafanya katika Kaptumo,  Nandi,  Fort  Kipsigat Nandi  Fort,  Kipchure

Nandi Fort.  Wakafunga watu kule mahabusu baada ya kuwatoa pande zile zote na kupeleka ng’ombe wao,  kuwafanya kuwa

maskini.  

Napenda vile vile kusema kwamba Wanandi,  huyu mtu anaitwa May Zeegan alikuja mpaka Nandi,  katika County Council na

akakubali kwamba yeye ndiye aliua Samoei na nisamehe, mambo kama yale,  na yale,  wakapata  akina Paramount Chief Elijah

akawaeleza.   Mambo  kama  hayo,  ni  lazima  yaingizwe  katika  katiba  hii  maana  Seroney  alikataa  London,  na  kuja  Kenya

akakataa, watu wa hapa wakaanza kumuonea wivu, wakampeleka hivi na hivi, kwa sababu ya ukweli wake.   Na  Nandi ndio

imetoa  peace,  love  and  unity.   Kukula  mashamba  hii  yote,  na  kila  mara  kusema  twende  scheme,  Muhoroni  kuna  scheme,

upande wa Sotik kuna scheme, upande wa Tongaren kuna scheme, upande wa Kipipiri kuna scheme, mtu gani Mnandi ambaye

ametoka katika area yake na kwenda pahali pengine kwenda kupewa scheme?  Mumewahi kusikia siku moja? Hakuna.   Wote

ni kuja  Nandi  tu.   Na  hii  itafikia  wakati  Wanandi  watachoka  na  mambo  kama  hayo.   Ma-governor  wote  waliokuja  hapa

pamoja na Wilson Churchil, imetajwa hapo, walisema kwamba Wanandi walifanyiwa kinyume cha sheria,  na wakaharibiwa,  na

wakauawa kwa mambo ambayo hatuwezi kukubali kamwe katika British.  

Basi, mambo yangu yafika hapa kwa claims ya Nandi, tunataka Kaimosi Tea Estate, Nandi Tea Estate, na yale mashamba yote

ya  miwa,  yapewe  Nandi  County  Council  Britain  inunue  na  iwape  Nandi  County  Council,  kwa  watoto  wenu   kusomea.

(clapping)  

Basi, kuna kitu kimoja ambacho ningependa vile vile kuingilia.  Kuna ukabila mwingi ambao tunafanyiwa sana.   Na  hii, nasikia

mwingine anataja jina la Nyache, Nyachae anatuma huku watu.  How long will you go on fooling people  like that?  Utaendelea

mara ngapi kudanganya watu kwamba ati Nyachae ndiye analeta watu kuja kuishi hapa Kapsabet?  Nyachae ndiye ana-control
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civil  service?   Nyachae  ni  mtu  raia  kama  nyinyi.   Kwa  hivyo  ukipumbaishwa,  ujue  unapumbaishwa.   Kuna  ukabila  ambao

unaendelea.   Na  hii  ni  kufanya  Wanandi  kusagwa  left  and  right.   Na  ndio  unaona,  na  mimi  ninafurahi,  sisi  watu  ambao

wananunua  mashamba  hapa,  wajue  kwamba  Wanandi  walikuwa  kwa  Fort.   Wakaja  kimakosa,  na  wananunua  kimakosa.

County Council haina representative hata mmoja katika County Council – katika Lands Control  Board.   DC kutoka huko tu,

na watu wake ambao wanakunywa pombe wengine walevi, wengine walikwisha meno, anawaambia kuja katika Lands Control

Board, na kupitisha hii mashamba.  Hii ni maneno ambayo na ni vizuri, County Council wamejiondoa kwa hayo maneno  (Nandi

Dialect).  

Haya,  kuna  vitu  ambavyo  vinapewa  illegally,  hata  DC  kuingilia  forest  na  kuanza  kupeana  kwa  watu,  inaonekana  kwamba

amepata kibali,  ukiuliza watu (inaudible) tangu lini DC amekuwa serikali?  Na  hayo mashamba yote yanauzwa Nandi,  they are

being sold illegally, there is no representation from the County Council in  the  Land  Control  Board,  and  you  should  never  be

cheated again to send there somebody.   Let the DC himself sell,  na  wale  watu  ame-handpick.   Haya  yalisemwa,  mambo  ya

mashamba,  katika  upande  wa  Lancaster  House.   Nandi  iko  kwa  taabu  kwa  sababu  mashamba  yao  yainagawanywa  kama

zamani mtu alikuwa anachinja chini ya miti na kuanza kukata nyama na kuanza kumpa mtu tu bila hata kupima.  

I am almost coming to that.  Wanandi wametendewa yale ambayo hayafai.  Kwanza wameandikiwa chiefs tangu zamani, ambao

si Wanandi.  Na imeendelea kutoka  wakati wa Amiani, upande ule, upande wa Ntonnio, Kipketer, wako upande wa Chweya,

hata  mpaka  Maiyo,  kwa  akina  Stephen,  hawa  watu  wote  sio  Wanandi.   Na  hawa  ndio  wameuza  mashamba,  na  kupeana

mashamba.   Hawa  watu  wote  unaona  hapa,  commissioners,  walitoka  kule  wengine  kuhama,  kuja  hapa  kwa  sababu  ya

persecution.   Kufungwa mguu juu, na  wewe  uko  uchi,  na  kichwa  kinaangalia  chini  na  bibi  yako   bado  anakuona,  bibi  yako

kuona hivyo anasema kesho sisi tutahama,  kwa  maana  anaona  upweke  wa  mume  wake.   Na  hii  inasemekana  iliandikwa  na

mzungu mmoja alikuwa anaitwa, Bwana Hoffman.

Basi, haya mambo ni mambo yale ambayo tunatake yaingizwe kule kwamba Wanandi hawajauza shamba lolote tangu zamani.

Ni watu wale waliandikwa kule kama machief, ni shauri yao. DC wa Kapsabet aendelee kuuza, ni shauri yao.  

Haya, extension of Parliament Tunataka Parliament ipatiwe muda mpaka wakati wa Constitution kwisha, kwa sababu, just wait,

I want to explain.  

Com. Charles  Maranga:   Excuse me please,   hayo ni maoni yake,  Mheshimiwa  just  a  minute.   Just  a  minute,  please  mimi

naomba wananchi wa Kobujoi, wakati  mtu anatoa maoni yake,  wewe utakuja hapa,  ufike mbele ya Tume, utoe nawe vile vile

unavyotaka.  Kwa hivyo heshimu maoni ya kila mtu.  Asante.

Hon. Kiptum Arap Choge:  Ungekuwa leoPresident  kwa katiba hii, katika January,  yeye ni President,  Ghai anamaliza labda

mwezi  wa  tano,  ukimwambia  kwamba  chukua  Constitution  hii  ufanye  elections,  kwa  sababu  sasa  uko  illegal,  Parliament
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ime-confirm kwamba hii Constitution ifanye kazi.  Atakataa.   Atasema sisi tunaangalia maneno namna hii.  Na  muda unasonga.

Kwa hivyo tulionelea kwamba Ghai Commission imalize mambo yake,  ikishamaliza  mambo  yake,  President  ambaye  anaingia

ofisi, achukue kiapo kwamba atalinda hii  Constitution  ambayo  Ghai  Commission  imefanya.  Na  bure  mimi kama  ni  President

sasa  ukinichagua  December,  mimi nasema,  kwa  nini  kuwe  na  elections  saa  hii  na  mimi ni  President?   Basi,  Constitution  hii

tunaangalia.  Let them come up with another Constitution kuangalia kama mambo ni sawa sawa.   Na  mimi naendelea.   Nyinyi

hamuoni hapo?  Mnaona hapa tu.   Tunataka  Parliament  inongezewe  muda.   Ikishaongezewa  muda,  hayo  maneno  yanaweza

kuja kutataniwa na bunge ile mpya alifanywa, because we will be in Parliament (inaudible) to protect that new Constitution but I

cannot protect that new Constitution, if I am elected using the previous constitution.   It  will first of all force me to go out to be

elected on that new Constitution, then I come and swear nitalinda hii Katibaa kama ilivyoandikwa ndani yake.    Na  wewe hapa

unasema bure ai ai oo oo.

Haya, corruption katika Kenya:  Hata ukitengeneza Katibaa hii, hata usipotengeneza katibaa hii, kitu kinaitwa corruption katika

Kenya,  na hii ngozi  yangu  ambayo  naona  aibu,  kuvaa  hii  ngozi,  hutafaulu.   Matunda  hayatafika  kwako.   Angalia,  plots  zote

zimeisha.   Kampuni  zote  za  serikali  zimekwisha,  na  huoni  pesa  hata  kidogo.   Watu  wale  wanapelekwa  kotini  hakuna  hata

mmoja kwisha shtakiwa, kwisha patikana, kwisha fungwa.  Basi.   Mimi nina-propose kwamba  ikiwa kwa Constitution mpya,

ama hii  ingine  ambayo  tunatumia  sasa,   wakiweza  kuchukua  hatua  haraka,  wakitaka  ku-root  out  corruption,  ni  lazima,  kwa

sababu  ya  ngozi  hii  ya  Choge  mbovu,  pamoja  na  yako  walete,  wafanye  exchange  program,  na  British  Government  ambao

walikuwa wakoloni wetu huko mbeleni, maana system ni karibu moja.   Lete watu 250,  wazungu wa-mann financial institutions

from this, Province up to Nairobi,  mahali  pa  kuingia  pesa  wasimamie.   Na  hawa  sura  hizi  nyeusi,  wafanye  vile  vile  wafanye

exchange waende kule Britain.  Wale wazungu tena waje Kenya wa-mann Districts,  Province,  mpaka Nairobi,  Mwafrika kazi

yake,  apige cheo kile, ya Corporal  na  Sergeant  pekee  yake  kwa  sababu  wameonyesha  aibu  katika  nchi  yao.   Mimi  nataka

Division yote wafanye exchange.  Si washikwe, (inaudible)   wafanye exchange program.  

Haya,  nataka,  kwa  sababu  ya  corruption,  bado  naendelea,  wale  watu  ambao  wameiba  pesa,  tufanye  Truth  Finding

Commission.  Mtu aeleze haki ya mali yake.  Kama Choge ako na acres 3,000 na alinunua, basi  ni yake.   Kama iko acre  moja

ama mbili ulinunua, basi  ni haki yako.   Let us find out.   Truth Finding Commission.  Wapate  hawa  watu  ambao  wamekwisha

pona  mali ya serikali.  Basi.  Sitaki washtakiwe.  Nataka warudishe 70% na 30% ibakie yao.  70% iende kwa serikali, na 30%

iwe bloody jasho ile ambayo walikuwa wakikimbia usiku na mchana, wabaki nayo hiyo.  Nataka kwa hayo maneno, kuna watu

ambao  kama  kuna  motion  katika  serikali,  maana  watu  wanazungumza  ya  kwamba  tuongeze  viti  tisini,  tuongeze  viti  vingine

namna hii, tufuate population, tufanye hivi, Members of Parliament katika Parliament wametumia huyo uwezo kujitayarisha ama

kujitajirisha katika sehemu zao.  Mimi nataka yule mtu mdogo, hata Elmolo, apate  haki ya kusema hapana.   Na  hiyo isifanywe.

Nataka 98%, na 98%, watu wale wa Ethnic groups ndogo ndogo wakiwa wote pamoja kama wakisema no,  pamoja na kifua

chako, kubwa, huwezi kupitisha kitu.  

Mimi ninataka  katika  upande  wa  ile  corruption,  bado  narudia  kidogo,  wakitaka  kushtaki  wale  watu  wa  corruption,  ambao

40



wamekula pesa, ni lazima bunge wapate idhini ya 98% of the Members of Parliament sitting because I am not of the opinion that

they should be accused after they have surrendered 70% of their total  wealth  back  to  Government.   So,  if  Parliament  wants

them accused, or any new President, they should seek 98% of the sitting Members of Parliament,  which will be  very difficult to

prosecute. 

Com. Charles Maranga:  Please finish because I am going to interrupt you.       

Hon. Kiptum Arap Choge:  OK. Thank you.  I am on the last one.  Just one more.  Sitaki tena President awe na powers  zote

Nairobi.   Nataka  kila District iwe na mambo yake.   Itoke  Nairobi,  isipitie  Nakuru,  ije  direct  mpaka  kwa  District  hapa.   Na

kukiwa na viongozi, hata Prime Minister from every District ni heri yule Prime Minister wa Nandi akule,  na Prime Minister yule

wa Kakamega District asiharibu vitu.  Maana hii corruption akishika kama ilivyo sasa,  mtu mmoja akishika Nairobi,  nchi yote

ya Kenya inaumia.  Kwa hivyo Bwana Chairman, naona kwamba unaniharakisha kuniambia kwamba wacha,  nitawachilia hapo,

  na sitafika kwa mambo ya Defence na intelligence, na kadhalika.

Com. Charles Maranga:  Asante sana Mheshimiwa, nashukuru.  Tutasoma memorandum, asanteni.  

Hon. Kiptum Arap Choge:  Na mtasoma kweli?    

Com. Charles Maranga: Tutasoma kila kitu na utapata hiyo repoti ya Aldai.

Hon. Kiptum Arap Choge:  Na hivi vitabu?      

Com. Charles Maranga:  Kila kitu, hivyo vitabu tuachie.  Hivyo tuachie ni copy yetu.

Hon. Kiptum Arap Choge:  I have referred to them in the memorandum.

Com. Charles Maranga:  That’s OK.  Thank you very much.  Asante, weka sahihi kitabu chetu rasmi.  Sasa  yule anayefuata

ni Silvester Keter.  Keter?   You are  the next.   Atafuatiwa na Nathan Bor.   Basi nataka muwe na dakika mbili mbili.  Watu ni

wengi, Mheshimiwa ana represent nyinyi ndio sababu ameongea sana.  

Silvester  Keter:  My names are  Kiptanui Silvester Keter,  I come from Chepsiria,  Maraba  Location.   I  have a few  points  to

make, especially on very important issues, which we have to be very serious with, so that we move to the next Government in a

proper way.  

The  first  thing  is  about  systems  and  structure  of  Government.   I  propose  our  country  to  adopt  the  Federal  system  of
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Government.  This is why we are here.  We have been in the present  Government and we have found that this has not brought

us the goods we wanted.   That is why they have brought the Commissioners to come and listen to our grievances.   So  may I

take those who are listening to us to propose to the proper people that we adopt the federal system of Government.  

We have 8 provinces in our country and I propose some of them to be divided into 2 and they are  going to be  called states.   I

should like them to be this way:

- Rift Valley, we have 2 states, 

- North Eastern, 2 states,

- Eastern, 2 states

- Nairobi to remain as it is,

- Coast to remain as it is,

- Nyanza 2 states,

- Western 2 states, 

- Central 2 states.

Each state  should be  led  by  a  Governor,  who  should  be  elected  by  the  voters.   This  person  should  be  responsible  for  any

matters dealing with political, economic and social.   He should be responsible for anything that goes on within the state.  

The Districts  should  also  be  managed  the  way  they  are  now.   That  is  they  should  also  have  a  local  Government  led  by  an

elected  leader,  for  example  the  Chairman  and  he  should  have  all  the  responsibilities  to  discuss  with  his  members  about  the

politics going on in the District the economy of that District, and the social welfare of the people  of that District.   We think and

we feel that we are not being given the correct goods, which we should have.  

Provincial administrators who are there now should be replaced by elected administrators.   Chiefs and Assistant Chiefs should

be elected by the members or the people who are living in that area, so that we would not like to have imposed people  from the

Government.  Even people  who are  hated by the people  in the area  are  the ones who are  chosen by the Government to look

after their interests, which is not good. 

Com. Charles Maranga:  Your last point Sir.

Silvester Keter:  My last point, although Mr Commissioner, I think I still have a bit of it.  

Com. Charles Maranga:  We will need to give everyvody a chance.  They are over 300 hundred people.
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Silvester Keter:  The Electoral Commission should be – the electoral  system and process.   Civil and Parliamentary elections

should be done together at the same time; but the Presidential should not be done with the above 2.  

Another point is about the post  of Prime Minister:  We would like to have a Prime Minister in our country.   He should be the

person in charge of security, health care, and all the other necessities.  

Management and use of Natural Resources:  The natural resources which were given to us by God e.g.  the Nandi people  have

so many things and would like to have those natural resources and their income, that is what comes out of them, to be  used by

the Nandi people. E.g. forests, wildlife services,  and all the others for their benefit.  

Com. Charles Maranga:  Thank you very much.  Please hand over your memorandum and sign.  

Sivester Keter:  Thank you very much. 

Com. Charles Maranga:  The next person is Jonathan Bor, you are next,  2 minutes please,  and keep  to that 2 minutes.  The

next one is Jacob Kirwa.   Are you there?  Jacob Kirwa ako?  OK. Ukae karibu.  Asante.

Coun.  Johnathan  Kibet  Bor:   Mr  Chairman,  MP,  Commissioners,  Ladies  and  Gentlemen,  my  names  are  Councillor

Johnathan Kibet Bor.  The Kenya Constitutional Proposal, the year 2002. 

 I will start with the elective posts.  Ya kwanza ambayo nitaanzia ni ya President.  I propose  here that for one to qualify to be  a

President, he should be a degree holder, should be a citizen of Kenya, and at least 40 years of age.  

On the side of the MPs, one to qualify to be an MP, should be at least a form 4 leaver, be a member of that locality, i.e.  of that

District, and should also be at least 24 years of age.  

On the side of Administration, Mr Chairman, ni kwamba,  kuna wale wazee wa mitaa, tunaanzia chini kabisa,  the village elders

wanafanya  kazi  kubwa,  so  in  my memorandum,  I  propose  that  every  village  elder  should  be  given  a  monthly  incentive  of

Kshs.2,000/= . 

 While I propose  that the  Assistant  Chief  should  be  done  away  with,  the  Chief  should  be  the  basic  administrative  boss  and

should report directly to the DC.  I also propose that the DO should be done away with.  Thus the Chiefs should report  to the

DC, and then the DC should report to the PS.  The local authority should be permitted to be  in charge of all the resources  of a

particular locality.  All the resources within a locality should be under County  Councils of those Districts. 
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Com. Charles Maranga:  Your last point Sir, Councillor, last point.  

Councillor  Bor:  To  be  a  councillor,  one  should  be  a  person  of  that  locality  and  should  be  a  form  4  leaver.   Mayors  and

Council Chairmen should be elected directly by the people.  All development meetings of every locality should be chaired by a

locally elected leader of that District.  All the White Highlands in every locality  after the 99 year lease should be divided among

the locals of that District free of charge. 

On land ownership,  girls who are  unlucky not to be  married should be  considered  equally  with  the  boys.   They  should  have

equal rights with the boys because they have not been married.  

Lastly, customary laws should be observed and respected, by every leader.  

Com. Charles Maranga:  Thank you very much, Councillor, now hand over your memorandum.

Councillor Johnathan Bor:  Thank you.   

Com. Charles  Maranga:   Now,  the next person is Jacob  Kirwa.   Hayuko.   Next  is Mark Korir.    Yuko?   Hayuko.   The

next one is David Obiayo,  and will be  followed by William Kipchoge.   Ako?  Hayuko.   Stephen Tunge?  Haonekani.   Just  a

minute Obiayo.  The next person will be Richard Ruto.   Are you there Richard?  OK basi uwe tayari.  

David Obiayo:  OK. Thank you very much.  I am David Obiayo, from Kapsengere.  I will start with qualifications for elections

as a President:

1. The person should have a Degree from a recognised University or its equivalent; CPS and CPA.

2. The  person  should  not  have  any  criminal  record.   He  or  she  should  declare  her/his  wealth,  and  how  this  wealth  was

obtained.

3. The person should undertake an AIDS test to avoid incapacitation while in office.  

4. The person should be between 45 – 65 years.  

5. Protection of the President.  The President should be subjected to law, and may be sued.  

6. Ministers and Cabinet Ministers:  due to poor  economy recovery,  there is no need to create  additional Ministries or  post
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of Prime Minister.

7. The maximum number of Ministers be spelt out by the law and should not be left at the discretion of the President.

8. The minimum number of Assistant Ministers be reduced to 2 in every Ministry. 

9. Parliament:  The Constitution should be reviewed so as to give more power to Parliament, as regards to:

(a) Tenure of office in the service of the public.

(b) Prerogative of mercy, appointment of permanent Secretaries, and the role of permanent Secretaries  re-defined in the

new set up. 

Members of Parliament:  Qualifications.  He should be a degree holder,  from a recognised university.  This will improve quality

of contribution in Parliament.  

Com. Charles Maranga:  Your last point, Sir.  You have a memorandum.  Highlight the main points.  

David Obiayo:  I think I will now touch on the salient areas. 

Com. Charles Maranga:  Give us the last most important point.  

David Obiayo:  The last most important point is that Councillors’ minimum qualifications should be D+.  That will also improve

services in the council.  Thank you.

Com. Charles  Maranga:   Thank you very much.  The next person.   Nilikuwa nimeita Richard Ruto?  Atafuatiwa  na  Henry

Kibitok.  Yuko?  Halafu tunataka vile vile Henry Saina.  Ako?  Kaa karibu Mzee.  Tutakuita huyu akimaliza.  

Richard K Ruto:   I am Richard K Ruto,  from Kobujoi  Institute.   I  am presenting my personal  views to the CKRC.   First  I

would  like to talk about the Parliamentarian and Civic representatives, that is the Councillors should have offices in their area  of

representation to avoid harrassment when they are visited in their homes.

Fringe  benefits  enjoyed  by  senior  Government  officers  should  be  reduced,  and  to  field  workers  who  mobilise  economic

development should be provided with vehicles or motor bikes to improve their mobility.
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Salaries and allowances for field workers should also be amended to avoid corruption.  

Minority tribes should be respected.  Tribes who live in the forests should not be  chased out because  they know how to live in

the forests  because  they were born there.    People  like Ogiek know how to live in the  forests  and  their  earnings  are  derived

from the forests.  So there is no need to chase them out.  

Bursaries for children from poor families should be approved using details collected in the home including social limitation.  

Introduction to Constitutional law should  be  taught  in  schools  to  avoid  expenses  used  in  civic  education.   People  should  be

informed  of  all  perspectives  regarding  the  Constitution.   Language  used  in  law  should  be  clear  so  that  each  citizens  can

understand it.  It should not be confusing to the public.  

Subjects which enhance rural development like agriculture should be re-introduced and emphasised.  There should be one man,

one job.   There should be no doubling of roles in  any  sector.  Commissions  should  be  reviewed  so  that  we  have  a  universal

commission  that  deals  in  matters  pertaining  to  all  citizens.   There  should  be  no  commission  for  certain  work,  and  another

commission for another work.  There should be one universal commission.  

Copies of gazettement should be amended and displayed at public notice boards, so that the public can easily read.  

Com. Charles Maranga:  Your last point, Sir.

Richard K Ruto:   Special jobs  should be reserved for the  disabled;  like  computer  works  and  telephone  operations  for  the

physically handicapped.  Nomination posts be reserved for special groups like the disabled.  Thank you.

Com.  Charles Maranga:  Thank you very much.  I ask  you now to come and  sign the register.   Wapi yule Mzee?  Henry

Saina, come up here and give your views.  Wapi Henry Kiptok?  Ok  wacha kwanza Henry Saina atoe  halafu  utafuata  Mzee

wangu.  OK chukua microphone Mzee.  

Henry Kiplagat Saina:  Jina langu ni Henry Kiplagat Saina.   Kwa maoni yangu,  ya kwanza ni lazima igeuze utamaduni kwa

masomo Kenya.  Kwa sababu utamaduni ule wa,  zamani kwishazeeka,  na tunataka kuingilia utamaduni wa masomo.  Watoto

waanze  kutoka  nursery   halafu  asome  mpaka  university  bila  fees.   Na  huu  utamaduni  wa  zamani,  afadhali  uachwe  kabisa.

Kwanza hata hasa pombe.   Pombe imeharibu watu Kenya kabisa.   Pombe,  hata kwa makanisa,  hata divai  itolewe,  na  padre

aoe.   Anasikia  uchungu  gani,  kwanza  aoe  aache  kusumbua  watu.   Lazima  mabadiliko  ya  Katiba  yamalizwe  halafu  bunge

ivunjwe.  Na wale wanasema bunge ivunjwe kwanza ni bure.  Wanataka kufanya nini?  Jesu amekwishafunguliwa kwa msalaba.

  Halafu watu wanataka kumrudisha kwa msalaba tena?  Hayo mambo yangu yanatosha.  
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Com. Mar:   Asante Mzee wangu, basi  niulize Henry Kiptop.   Mzee  kuja  na  huku  ujiandikishe  ati  umefika  mbele  ya  Tume.

Kuja hapo ujiandikishe.  Mzee Kiptop utaanza kwa majina yako, na kwa ufupi kabisa.

Henry Agori:   Jina langu ni  Henry  Kipitop  Arap  Agori  kutoka  Kapsengere,  Terik  Location.   Namba  ya  kwanza  ni  juu  ya

pombe.   Katika location, hasa yangu, watoto wameumia kwa pombe,  na serikali inasema punguzeni pombe au wacha pombe.

Lakini serikali ya upande wa kwetu huko, wamefanya pombe kuwa chai.  Kwa hivyo nasema kwa committee hiii ende kwa DC

wamwambie pombe iachwe kabisa kama upande wa Baringo.  

Ya pili  ni  elimu.   Mwalimu  ambaye  anafundisha  Primary  schools  wanapeleka  watoto  wao  katika  high  cost  schools.   Halafu

wanakuja kunyanyasa watoto wetu.  Kwa hivyo mwalimu ambaye mtoto wake ako kwa high cost  school,  asifundishe primary

ya watoto wa raia.  Aende afuate mtoto wake.  

Ya  tatu,  Chief  na  MP  na  Councillor,  wananchi  wapewe  uwezo  wa  kupiga  vote  of  no  confidence  kama  wanatenda  vitendo

ambavyo  vinaudhi  wananchi  wa  area  hiyo  kwa  sababu  MP  akiingia  huko  anakaa,  baada  ya  miaka  minne,  anaanza  kuja  na

miaka ile ingine amejificha huko Nairobi.   Kwa hivyo nasema kama tunawezapewa uwezo, mtu kama huyo tufanye vote of no

confidence.  

Com. Charles Maranga:  Ya mwisho Mzee wangu.

Henry  Kiplagat  Saina:   Ya  mwisho  ni  mashamba.   Kama  shamba  iko  ya  kugawia  watu,  village  elder  apewe  uwezo  wa

kuchagua mtu yule maskini apewe shamba, sio MP ama Councillor achague mtu yule alimpigia kura, halafu anapewa shamba.

Com. Charles Maranga:  Asante Mzee wangu, kuna wengine wengi, weka sahihi.  Mwingine ambaye nataka kumuita hapa ni

Jackson Chunguli.  Wapi Chunguli?  Ndiyo huyu?  OK kuja basi.   Jina lako kamili ni gani?  Dastone.   OK karibu.   Anza kwa

majina, halafu ningetaka Patrick Maiyo awe tayari.

Jastone  Chunguli  Madola:   Mimi jina  langu  ni  Jastone   Chunguli  Madola.   Mimi  pendekezo  langu,  Commissioner,  ni  hii

katiba tuliyo nayo sasa,  haina kasoro  yoyote.   Kasoro  ambayo tuko nayo ni Tume ya uchaguzi haiko huru.  Mpiga kura hako

huru; korti haziko huru; kwa hivyo ile kitu ningetaka wafanye marekebisho ni Ofisi ya President  ipunguzwe mamlaka.  President

asichague Permanent Secretary.  Asichague Commissioner wa Polisi.  Asichague Mkuu wa Sheria.   Asichague mkuu wa korti,

Chief  Justice.   Hivyo  vitu  ndivyo   vinafanya  sisi  hatuendi  na  serikali  yetu  vizuri.   Kwa  sababu  mtu  ambaye  anataka  kuwa

Permanent Secretary,  Under Secretary,  anaweza  kurithi  kazi  ya  Permanent  Secretary,  kufuatana  na  ujuzi  wake,  na  masomo

yake.  Hata kwa polisi namna hivyo.  Mkuu wa Sheria anatakiwa abaki kama mshauri wa serikali sio ahusike na siasa na chama
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chochote.  

Tume inatakiwa ipewe uwezo.  Bunge ikifungwa, ama ikifunguliwa, lazima Tume ya uchaguzi iandike barua kwa Ole Kaparo  ,

Speaker.  Waandike barua ya kwamba bunge inatakiwa ifunge siku fulani, na kura itakuwa tarehe fulani.  Lakini isiwe kwa Ofisi

ya President.   Hiyo si  calendar  ya  President.   Sisi  tunapea  President,  Wabunge,  na  Councillors  miaka  mitano  –  contract  ya

miaka mitano.  Ikiwa anafanya vizuri kura tutampa.   Lakini wale watu bado  wako kwa Ofisi, kwa hivyo sheria haiwezi kuling’

anywa, kuwekwa pamoja na mbunge na  Permanent  Sectetary.   Permanent  Secretary  ndiye  anafaa  apewe  uwezo,  na  Bunge

tulipea hawa miaka mitano.  Miaka 5 inaisha mwaka huu.  Tunataka tupige kura mwaka huu.  Tuingize wengine, tufute wengine.

  Kwa hivyo habari ya kusema Bunge iongezwe, zile pesa za kuongeza Bunge, tunataka zirudi kwa Education,  waalimu wapate

mshahara.  Waalimu wako na taabu sana.  Waalimu wanapata  mshahara wa chini sana.   Wapate  elfu 10.   Hawa ndio wanalea

watoto wetu, hata wanalea yule  wa minister, 

Com. Charles Maranga:  Ya mwisho, point yako ya mwisho Mzee. 

Jastone Chunguli Madola:  Point yangu ya mwisho, sisi hatutaongeza kipindi cha bunge.  Kipindi cha Bunge kinaisha ….. 

Com. Charles Maranga:  Sasa vile umetoa mapendekezo yako ya kurekebisha hiyo katibaa, asante Mzee.  Kuja weka sahihi

hapa.   Yule  anayefuata  ni  Patrice  Maiyo.   Two  miniutes,  Sir.   Give  your  points  Patrice  Maiyo.   Patrice  Maiyo  afuatwe  na

Reverend Father Kiplagat Antony.  Ako?  OK. Sawa, utamfuata.

Patrice  Maiyo:   Majina  yangu  kamili  ni  Patrice  Maiyo.   Maoni  yangu  ni  kwamba   (kwa  sababu  nimepewa  dakika  2)

mashamba yote ambayo yalinyakuliwa na wale ambao wanajiita watu wa vifua yarejeshwe kwa serikali,  na wasaidie maskini  ili

kila mtu ajisikie katika nchi yake anbayo ni Kenya.  Sisi sote  tumezaliwa hapa Kenya,  na hatuoni ni kwa nini wengine wako na

mashalmba, na title deeds, halafu wengine hawana chochote.  

Pia, katiba iandikwe, na iwe sheria.  Na hiyo sheria ifanye kazi.   Isiwe sheria ya kwenda kukaliwa katika kiti.   Ikiwa tutafanya

hivyo, itakuwa ni vyema.  

Halafu  pia  serikali  huwa  kila  siku  inaweka  ujumbe  kwamba  tunapigania  umaskini,  ugonjwa,  na  elimu.   Hizi  services  zote

hawatoi.   Hawatoi  kwa  sababu  gani?   Watu,  hawaajiriwi.   Mtu  anaposoma  kufika  kiwango  fulani  hana  kazi,  na  kuna  mtu

ambaye amejirundikia kazi 10 na zaidi, na kuna watu wanastahili kupewa nafasi ya kushika hili  tunda  la  Kenya.   Kwa  hivyo,

tungependa hiyo iendelee.  

Umaskini:  watu wamekuwa maskini zaidi.  Na  serikali imebuni Tume pia ambayo ni  ya  Administration  kutoka  kwa  Chief  na

kuendelea juu kwamba ndio wafisadi zaidi wa kunyayasa raia.  Mtu mwenye hana chochote,  anaambiwa lete hii.  Mtu mwenye
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hana kitu anaambiwa lete hii.  Kwa hivyo, serikali imekuwa ni kwamba wananyanyasa raia, hata mwenye hana chochote.  

Pia hata kitambulisho chenyewe, anakuambia ati ulipe kitu ndio upate kitambulisho, na anajigamba kwamba ni Mkenya.   Kwa

hivyo katiba ya saa hizi, tunataka kitambulisho Mkenya apate bila kulipa chochote kwa sababu amezaliwa katika udongo huu.  

Halafu, mambo ya elimu.  Elimu kweli ninaweza kukubaliana ya kwamba tugawe gharama.  Lakini kwa upande wa elimu, ni heri

serikali itusaidie kulipia wazazi katika sehemu zingine katika shule.   Kwa mfano, watoe sitima ya bure kwa mashule, watoe maji

ya bure, maji masafi katika shule, ili mzazi naye ajikakamue atoe  mambo ya karo,  na pengine kujenga.   Kwa hivyo serikali ya

saa hizi, imechukua ya kwamba wao wako tu kurekebisha mambo ya katiba.   Kwa sababu ni kwamba,  ikikuwa wiki hii, mtu

akifikiria leo,  Patrice atakuwa mwalimu, atakuwa.   Kesho hatakuwa,  hatakuwa.   Kwa  hivyo,  chanzo  cha  ufisadi  sababu  uko

Kenya ni kwamba mtu akiwekwa pale bunge kama  mjumbe,  akiwekwa  awe  Minister,  afahamu  ni  wakati  gani  ndoto  itakuja

awe si Minister, amefutwa, na mwingine ameajiriwa.  Kwa hivyo, mambo ya kujichukulia tu sheria na kukalia sio vizuri.  Kwa

sababu ni hivi, 

Com. Charles Maranga:  Basi malizia.  

Patrice  Maiyo:   Wacha  nimalizie,  asante  sana.   Many  amendments  in  the  Constitution  that  offer  Centralized  power  in  the

hands of the local Government and Ministries are  in the hands  of  the  President.   Kwa  hivyo,  huo  ni  mchanganyiko  wa  vyeo

vyote.  Asante sana.

Com.  Charles  Maranga:   Asante,  na  nakuomba  utuletee  hiyo  memorandum,  na  ujiandikishe.  Reverend  Father  Kiplagat

Antony.

Father Kiplagat Antony:   My names are Father Kiplagat Antony, I stand on behalf of the Catholic Church, Kobujoi and also

in Aldai here.

The Constitution should have a preamble.  The new constitution should have a preamble that states  the  values and aspirations

of the Kenyan nation and society.  It should state that all Kenyans are created equal human beings with certain fundamental and

inalienable rights.  The preamble should be constitutive.  “We the people  of Kenya”,  that should be  the  starting  point.   “We”

“Sisi  kama  wananchi  wa  Kenya”.   It  should  address  historical  grievances  e.g.  tribal  and  political  clashes,  cattle  rustling  and

political zones, we have come out of such issues in our Government.  All the fundamental amendments of the constitution should

be subjected to a national referendum.  

Citizenship:  All the indigenous people of the land are  automatic citizens of Kenya.   Women who are  married into this country,

by Kenyan men automatically become citizens of this nation, because many cultures in this country accept  that if you marry that
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woman belongs to where you marry too.  

The rights and obligations  of  a  citizen:  the  constitution  should  provide  that  all  the  citizens  enjoy  all  the  rights  and  priviledges

within  this  country.   IDs  should  be  carried  as  citizenship  cards  and  not  as  a  Nandi  or  any  tribal  sign,  as  you  heard  people

complaining that there are many….  IDs are given as it will symbolize that you are  a Nandi,  or  you are  a Kikuyu.  An ID card

should be an expression of telling the other people outside Kenya that I am a Kenyan citizen, and not that I am a Nandi,  Kikuyu

or this.  There should be an added sign of an ID card that expresses your tribal origin or something like that.

The  constitution  should  allow  Parliament  to  declare  war  after  debating.   Majimbo  system  should  be  provided  by  the  new

Constitution.  After all, we had it before uhuru. 

Cabinet Ministers must be  vetted by Parliament,  and not appointed by the President.   The constitution should provide for age

limit for voting and contesting parliamentary seats  or  Presidency.   At least  35 years  and above,  and 70 years  age limit for the

President.  If he or she will be 70 years, should retire.  

The people should have a right to recall their MP if he or she is not able to serve them well.  Through their professional field of

appointment by Parliament, the MPs get their salaries and be determined by their grades  of studies.   All MPs must have an O

level certificate and must be a college graduate of a certain kind.  E.g. a teacher by profession or nurse, agriculture and etc.  

The mayor and his vice should be elected by the people.  Two years are enough for them to be in power after which one can be

re-elected or dismissed.  Councillors should be form 4 leavers.   The people  have the right also to dissolve their councillors or

dismiss them.  We should use secret  ballot in electing our Members  of  Parliament.   There  should  be  the  President’s  day  for

elections and maybe MPs and Councillors have their own day.  Members of the Electoral Commission should be learned.   The

constitution should provide that all the citizens have the  basic  rights  and  other  human  rights.   The  constitution  should  leave  it

open when dealing with property  ownership as  regards  women according to each and every culture of the citizens or  different

communities we have in this country.  E.g. among the Nandi people, a woman is not allowed to own land, unless in that home a

boy was not born.  So that woman will be given land.  Land belongs to the community.  The Government can acquire land from

the community on condition that it compensates for the same.  Local Authorities and communities should have power  to control

the use of land.  

Com. Charles Maranga:  Last point Reverend. 

Rev.  Father  Antony  Kiplagat:   My  last  point  is  that  the  constitution  should  protect  and  promote  the  cultural  and  ethnic

diversity in Kenya.  The constitution should allow each community to have cultural centres in the country.  
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Lastly,  the  constitution  should  state  the  clear  relationship  between  the  Government  and  the  church  rights  and  privileges  the

church should enjoy in the country.  The constitution should clearly state what freedom of worship means.   In Kenya today,  we

hear of devil worship.  Is it freedom of worship?  The Government should state that very clearly.  Thank you very much.

Com. Charles Maranga:  Thank you Reverend, please sign up the ……

Com. Mosonik  Arap Korir:  You said the constitution to define what is freedom of  worship.   Is  devil  worship  freedom  of

worship?  What is your answer? 

Rev. Fr. Antony Kiplagat:  There should be a limitation of worship  because if you say freedom of worship,  you are  allowing

people  to  worship  anything.   Freedom  of  worship!  Worshipping  what?   Worshipping  God,  worshipping  the  cow  or  what?

What is it?  That is what I mean by “they should define the meaning of that”.  

Com. Charles Maranga:  Thank you Reverend.   Sign our officeal register,  and give us your memorandum.  Ronald  Bojigei.

Hayuko?  We have Paul Chepkwony?  OK.  It’s your turn.  Paul  Chepkwony  atafuatwa  na  Nicholas  Kiplimo  Bitok.   Bitok

ako?  He is not there.  David Kipchirchir Sum.  David ako?  Hayuko.  OK., proceed.

Paul  Chep:   Kwa  jina  ninaitwa  Paul  Chepkwony.   Nitaghusia   sehemu  mbili.   Sehemu  ya  kwanza  ni  sehemu  ya  kanisa.

Ninawakilisha kanisa la SDA katika sehemu hii, na niko na mapendekezo kwa Tume ya  marekebisho ya katiba,  na ninasoma

jinsi ilivyo nikielezea sehemu ambayo inahitaji maelezo.  

There should be freedom of worship.  I mean, a unique religious liberty which includes the following:

1. Right to profess or not to profess a religion.

2. Right to refuse to take any oath contrary to personal convictions.

3. Right to participate or not to participate in any form of worship.  

4. Right to observe a day of worship of one’s own choice and not to be compelled to do otherwise.  

Secondly,  the views of the SDA church pertaining to this review:  Students  to be  permitted to worship on a day of their  own

choice.   E.g.  here in Kenya,  we have 2 days of worship namely Saturday and Sunday.   These days should be excluded from

public days.  There should be 5 days of work in a week and 2 days of religious affairs.  
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In schools,  exams should not be  done on either Saturday or  Sunday for some students.  Recently we experienced  such  issues

where some students who refused to do exams on Saturday were chased home simply because  they refused to exams on that

day because of church issues.  

Games and other school activities should not be done on either Saturday or Sunday because both students of these beliefs have

to participate too.   School work programs should not be  scheduled on any of these days,  special  ceremonies like graduation,

prize giving day, parents day, and fund raising should be done on other days but not on Saturdays or Sundays. 

Social activities.  These include harambee.   Even those  who  worship  on  Saturdays  and  Sundays  would  like  to  participate  in

fund raising.  So some have been excluded simply because fund raisings are done on Saturday or Sunday.  

Holidays:   Holidays  like  Madaraka  Day,  recently  we  had  a  Madaraka  day  on  a  Saturday,  so  people  were  excluded  from

participating and they are  citizens of Kenya.   There  should  be  a  way  whereby  this  day  should  be  either  brought  forward  or

pushed backwards.  

Com. Charles Maranga:  Your last point, Pastor.

Paul Chepkwony:  Last point ni kwamba: the state should not be affiliated to any specific church.  There should not be  a state

church but a God fearing state in our republic.  Thank you and I hand in my memorandum. 

Com. Charles Maranga:  Thank you very much.  Hand over your memorandum, sign up, but you forgot about  the Muslims, I

don’t know.  Thank you very much.   Now the next David Sum?  

David Sum:  Thank you very much.  I am David Kipchirchir Sum. I come from Chemase location.  I  came  here  as  a  youth

group  leader  and  more  than  that,  I  came  in  my personal  capacity  to  represent  the  youth  in  the  constitutional  review  to  be

enacted as the rule of law.  

Some of my recommendations or  proposals  to the change of the constitution I am going to  give  almost  10  of  them  in  a  very

speedy way.  

1. First of all, in the next constitution to be  we would like the preamble to be  established.   A preamble among other  things

said by Kenyans,  I would like especially emphasis to be  addressed  in  the  constitution  especially  pertaining  to  the  current

economic turmoil.  You can see,  or  we can realize that despite   the political stability we have had  in  this  country,  we  are

having economic turmoil which has come  up  as  a  result  of  corruption.    So  my point  to  the  preamble  is  that  we  should

acknowledge in the preamble that we have been having economic turmoil in this country and we should not repeat  that.   A
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clear mechanism should be put in place which does away with  corruption.  

2. The human rights:  The constitution should greatly emphasize the fundamental rights and freedoms of an individual.  These

rights should include political and civil rights as already addressed in Chapter  5 of the current constitution.  Also in the next

constitution economic and development rights should be addressed,  the cultural rights, the social and minority rights.   The

minority  rights  in  this  case  I  mean  the  rights  of  the  children,  women,  the  disabled,  and  the  rights  of  the  marginalised

communities.   All those things should be included in the next constitution.  Such rights also should be articulated in the first

chapter, unlike what is happening in the current constitution where the first chapter  is dealing with the Executive, we would

like to see, since democracy means that it is the people’s will in the formulation of the Government.   That is for the people

by the people to the people, so in this case, those rights,  political, civil, economic development, cultural,  social and minority

rights should be addressed in the first chapter. 

3. We should have devolution of power.  In the current constitution, we realize that power has been heaped on one particular

person,  and that is the President.   So  such powers  should be disseminated to  other  persons  e.g.  with  the  creation  of  the

Office of the  Prime  Minister,  where  some  other  duties  will  be  delegated  to  the  Prime  Minister,  some  other  professional

duties like being a chancellor of a University should be delegated to somebody who is qualified on the profession.  

Com. Charles Maranga:  Your last point.

David Sum:  My last point, I would like to emphasize I come from the sugar cane sector  where we realize that the sugar cane

industry is failing so much.  We  would  like  the  Sugar  Act  2001  to  be  also  enacted  in  the  next  constitution  so  that  all  those

people in the line in the Sugar sector can also enact what is in the Sugar Act.   What we can see  now in the sugar sector  is that

we are already having an Act in place,  but the Act is not fully working just because  we still have that kind of concentration of

power.

Com. Charles  Maranga:   Thank you very much and hand over your memorandum.  Kuna mmoja  ambaye  niliruka  kidogo.

Charles Koech of Kefri?  Ako?  Hayuko.  OK,  then the next one is Sally Too.   That is Sally anaendelea kujipanga, ningetaka

kujua kama Sam Maritim Anyona ako.  Awe tayari baada ya Sally Too. 

Sally Too:   Kwa majina ni Sally Too.    Yangu ni machache.   Ningependa serikali wakati  mtu anastaafu,  anapewa pesa  yake

papo hapo kwa sababu akikawia sana anangojea mpaka hata afe kabla hajatumia hiyo pesa yake.  

Ya pili:  Freedom of worship:  It  is good to worship one God not so many like worshipping the  devil  and  other  gods.   They

have to specify that area.
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Land Control Board should include women.  They should be even 35% because even in the Land Board,  women have also got

some plots and if they have some complaints no body can assist them. 

Nandi  District  should  be  divided  into  2,   Aldai  and  Kapsabet  because  Aldai  is  a  very  large  area  and  for  people  to  go  to

Kapsabet, you have to struggle to get money.

The last point:  Vice President should be a woman so that corruption can be stopped (clapping).

Com.  Charles  Maranga:   Asante  sana  Sally,  thank  you  very  much.   Sam  Maritim  Anyona  you  are  next.   Atafuatwa  na

George Karani..Geroge Karani  ako?   OK,  you will be  next.    David Barno ako?   Ashaongea.   So  George  Karani  utafuatwa

na… Anyona?

Sam Maritim:  Kwa majina naitwa Sam Maritim.  Kwanza,  nitaanza kwa ufupi.  Being a Member of Parliament should be a

full time occupation in order to concentrate more in national affairs and Kenyans be satisfied of the salaries they earn.   MPs and

Councillors should be tested  on languages at  different levels before they are  allowed to contest.   Salaries and benefits of MPs

should be determined by an independent  commission  in  order  to  avoid  the  question  of  MPs  adding   themselves  salaries  the

amount they want.  

Parliament should have its own calendar lay out when it is in session and when it goes on recess  to avoid inconveniences  like

last December when MPs went into recess and being told to come back to allow the continuation of CKRC to continue.  

MPs should lose their seats  if they change parties  during life of Parliament and be told to pay the cost  of running by-elections.

That will stabilize political portions in this country.  

The President should not be an MP.  If an MP is given the post of President, then by-elections should be done.   

Com. Charles Maranga:   Anyona, your last point.

Sam Maritim Anyona:  Add me 2 more minutes, Sir.

Com. Charles Maranga:  No.

Sam  Maritim  Anyona:   Hope  you  Commissioners  will  be  the  first  commission  to  succeed  in  this  work  because  all  the

commissions led by this Government have never succeeded so far.  That is my last comment.
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Com. Charles Maranga:  Thank you very much.  Pray for us that we succeed and we hope we are  going to succeed.   Thank

you very much.  Sign up and please give us your memorandum.  George Karani.   Start  with your names and please summarise

your points.  Thank you.

George  K:  Kwa  majina  ninaitwa  George  Karani,  ninatoa  maoni  kwa  niaba  ya  walemavu  katika  Division  yetu  ya  Aldai.

Kwanza kabisa, kuna mwenzangu mmoja alikuwa amesoma mpaka katikati, lakini nitajaribu.  

Tunataka walemavu warithi mashamba sawa sawa.  Land Inheritance:  When inheriting land, the disabled should be given land,

both boys and girls equally.  Trust land:  should there be  any allocation of land by the County Council,  the disabled should be

considered first.  

Recreation and social amenity plots should be provided for the disabled by the County Council, or Municipal Council.  

Structures:   Roads,  buildings, cars,  public houses,  be  accessible  to the  disabled.   The  buildings  should  be  built  to  enable  the

disabled through, and if it means upstairs,  they must be  fitted with lifts.  Special  toilets to be  built for disabled in public places

where the disabled go by their hands. 

 Roads:  Public roads be expanded enough to cater for the disabled because  of the use of wheel chairs.    Deaf,  blind, disabled

be identified when moving on the roads by a sign or  wearing of uniforms.  Public facilities:  vehicles be  built in such a way that

the disabled are  able to use.   That is they should be lifted with ladders.   Telephone booths,  be  made in such a way to enable

disabled to use.  That is not too high for them to reach.   

Politics:  Disabled are  asking for nominations as  Councillors at  the County Councils.   At least  they should  be  given  10%.   In

parliament they should be appointed to Ministerial posts.

Senior  posts  in  the  Government  be  well  distributed  to  include  the  disabled.   Polling  stations  be  nearest  to  the  disabled  in

residential areas.  

Disabled contesting parliamentary or  civic seats  be  promoted and funded by the party for  which  they  are  contesting.   During

voting, disabled may be assisted by the polling officers to vote.

The Head Office for the National Council for disabled and any other disabled institution be headed by a disabled person.  

Miscellaneous:   Chief  Justice  shall  consult  with  the  Council  to  provide  free  legal  services  for  persons  with  disabilities  in  all

matters that affect their legal rights and benefits provided.  The spouse….
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Com. Charles Maranga:  Your last point, Sir.

Karani:   The persons  with  disabilities  should  be  exempted  from  all  court  filing  fees.   In  cases  where  they  attend  court,  the

persons with disability shall be entitled to free or sign language in duplication, braille services,  and physically guide assistance to

enable them understand and abide by the  court  proceedings  and  orders.    Disabled  persons  be  recognised  in  administration

posts.  E.g. locational committees, Divisional and even District level.  Thank you.

Com Maranga:  Thank Mr Karani.   Now I request you to sign up our register and hand over the memorandum.  I now have

Simon Arap Koech.   He will be  followed by Moses  Abraham Konga Odera.   Are those 2 names combined or  are  they one

name?  Do we have Moses Abraham Konga Odera?

Speaker in Audience:  They are 4. 

Com. Charles Maranga:  I have never….. (laughter).  OK, thank you.

Simon  Arap  Koech:   Mimi  ni  Simeon  Arap  Koech.   I  propose  that  the  new  constitution  should  guarantee  an  equitable

distribution  of  natural  resources  and  a  greater  participation  of  the  citizens  in  identification  of  development  projects  and

monitoring.  In protection of the underprivileged, I propose  that the new constitution should protect  the underprivileged citizens

from extreme want by providing a social safety net for the unemployed, and other marginalised social groups and geographical

areas.  

Local Authorities:  On Councils, I propose that fundamental and transforming reforms be undertaken to the Local Authorities as

follow:

 The Local Government should empower the councils to manage their own affairs especially resources  within their areas  of

jurisdiction.  

 The Chairmen of Councils should be elected directly by the people, not the Councillors who can be compromised to vote

with their stomachs.  

 The people should be involved in the affairs of the Local Authorities in terms of service delivery.  

 Under collection of revenue,  I propose  that the new constitution should force the Government to use a specific percentage of

the National revenue generated in a particular area  to build roads,  telecommunications, markets,  schools and industrial training

institutes in order to enhance equitable economic development.
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On education,  I propose  that the new  constitution  should  set  out  guidelines  on  the  vision,  content  and  objectives  of  national

education  system.   It  should  provide  for  a  compulsory  free  and  universal  primary  education,  which  is  alive  to  modern

technological requirements and sensitive to the cultural, social and religious needs and peculiarities of the Kenyan people.  

On medical  services,  I  propose  that  the  new  constitution  should  create   a  mechanism  to  guarantee  free  medical  services  to

underprivileged  inpatients  and  outpatients;  an  affordable  consultation  and  ward  fees  for  citizens  of  low  income  or  economic

means.  That is medical services should not be commercialized.  

On state  power,  I propose  that the new constitution should clearly demarcate  state  power  to ensure that the President  or  the

Chief  Executive  or  Ministers  should  not  be  Members  of  Parliament  because  they  cannot  serve  their  constituents  well  once

appointed to the cabinet.

On separation of power, I propose that the new constitution must separate  the functions of the Head of State,  and the Leader

of Government.  In order to achieve this, there should be a President who shall be  the Head of State  and a Prime Minster who

shall be a Leader of Government, that is politics.  

Com. Charles Maranga:  Your last point.  

Simon Arap Koech:   Thank you.  In my last point,  I  want to say something about   MPs  and  Councillors.   With  respect  to

nominated MPs the new constitution should provide the following:

 Nominees to come from special interest groups. 

A person who has contested in a general election and loses in the same should not be       nominated.

Nomination should be vetted and confirmed by 65% vote in Parliament.  

To ensure independence of the nominated MPs they should not be nominated to the cabinet.

Thank you.

Com. Charles Maranga:  Thank you very much, hand over your memorandum and sign our official register.  The four whom I

called, Moses, Abraham,Konga and Odera; can we have one of you present.

Moses Abraham Konga Odera:  I am sorry, I am the one with the 4 names legally, not illegally.  They are  constituted in the

old constitution.

Charles Maranga:  OK.   Please proceed.  You are required to finish in 2 minutes. 
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Moses Abraham Konga Odera:  My name is Abraham Moses Konga Odera, I have got very few things to say:

Let  the  new  constitution  promote  intermarriage  to  eliminate  this  issue  of  tribalism.   When  we  describe  tribalism,  it  is  a

barbaric statement from Oxford dictionary.

Another one is let the constitution have a preamble.   The preamble part  of it,  let us have the vision and mission of it to the

country, and the other part is that on the side of the old constitution, in chapters, which is up to chapter  11,  we see  that that

part of chapter 3 that deals with the Electoral Commission,  let the Electoral Commission be an independent body that deals

with elections independently and controls  the election  because  we  have  found  out  that  the  present  constitution  has  given

powers to the President and has made him to give so many names.  He is the secret  weapon,  he is what what … so many

things.    And  when  we  have  the  independent  Electoral  Commission,  it  will  want  to  make  all  the  things  that  deal  with

elections. 

 Another one is chapter 5 that deals with fundamental rights and freedom of the individual.  There is a section that I am also

worried about.  I am requesting the new constitution to make freedom of worship.   Worship what?  This is the section that

has promoted freedom of devil worship in Kenya and we have allowed even to promote the worship that does not promote

the kingdom of God.  

Lastly, education:  As you are dealing with this constitution, we have found that education is power.   And when knowledge

is power, Sir, is that we would like to request that the new constitution after you have done everything and have finished, let

it come and let it continue that every one in Kenya should be given education such that they become aware of what is taking

place.   Then, the old constitution has come about because of what has taken place in Kenya.  People did not know.  Up to

now, people are asking what is it?  

Lastly, the office of the Ombudsman should be promoted to counter check this issue of corruption and such things.  

Thank you.

Com. Charles Maranga:  Thank very much.  Sign up and give us the memorandum.

Abraham Moses Konga Odera:   Lastly Sir,  the Government should take  care  of the projects.   These multi-million projects

should not be politicised.  Let it be protected.  Thank you very much.

Com. Charles  Maranga:   OK,  the next  person  is  Charles  Kipketer  Kosgey.   Then  he  will  be  followed  by  Henry  Maiyo.

58



Ako?  He is not there.  If you do not respond I assume you are not there and call the next.

C. Kosgey: Mr Commissioner, Sir, your collegues and all who have attended this meeting, my full names are  Charles Kipketer

Kosgey,  I have come here to represent  Nyamase Youth Association for Rural Development.   I  would  request  your  office  to

allow me 4 minutes because I am representing an Association.  

My proposal is placed in Chapters,  and it is made of 12 chapters.   As it was,  in the previous constitution they were 11.   The

first chapter in my proposal is:

The Republic of Kenya should be a federal state.

Protection of fundamental rights and freedoms of individuals.  There should be a law to govern street  children to acquire such

basic rights like education, shelter and land if available.  In that chapter also, too,  one should be given a warrant of arrest if he is

a suspect or has been declared a criminal.

Freedom of association mainly on political issues because  we the Nandis,  we in the previous time after the multi-party era,  we

were  tied  to  the  pegs  of  KANU  zoning  and  whatsoever,  and  we  were  afraid  of  such  a  thing  to  continue  in  the  future

Government.  

Chapter 3 is on Citizenship.  Whoever intends to be a citizen should be accorded  citizenship after being declared by the former

country as not having any criminal record.  

Chapter 4:  In chapter 4, the Judiciary:  The Judiciary should be purely independent.  Each and every court of law should have a

prosecutor  with a Degree in Law, not a mere primary school  leaver  police  officer.   Two:  a  suspect  should  be  arrested  after

proper  inquiry so that one is accorded  with a bond.   He should be granted bond on  the  first  day  to  appear  before  court  for

available court cases.  

Chapter 5.   Parliament:  Parliamentarians or  whoever intends to be  an MP should be a degree holder before he is cleared by

the Electoral Commission and he or  she should be tested  in  English  and  Kiswahili  and  found  fluent  in  both  languages.   MPs

should not be Cabinet Ministers.   

Chapter 6:  Natural Resources  ownership.   The first natural resource  in Kenya is natural land and every citizen should have at

least 2 acres  and not beyond 50 acres.   Any  land  beyond  50  acres  should  be  repossessed  by  the  Government  and  sold  at

100% loan to landless surroundings.  Unfortunately any society should be considered in the reserved land.  

Chapter 7.  Trust land should be changed to be reserved land which is reserved for future development and the land should also
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be available for public use such as learning institutions, health centres etc.

Chapter 8. Finance -  There should be a death penalty for those who corrupt regardless of their position in the government.

 The Minister of Finance should be holding a degree from recognised institution in  

i) Economics

ii) Having served in financial institutions for more than 20 years

iii) Should be holding clean record in his previous position.

Chapter 9. The public service teachers to be given fair treatment on ones terms and conditions of service, salary increment

Com. Dr. Charles Maranga:  Last point 

Kosgey:   or structure of their salary.  

Lastly, the  Executive – the President should not have excess   powers,  should not be  an MP and he should be a holder of

various degrees  and particularly 

i) economy

ii) law 

iii) administration 

If one is elected for presidency and has acquired less than 51% of the cast votes, there should be a run-up election for whoever

leads and his number 2.  Thank you.

Com. Dr. Charles Maranga:  Thank you very much, hand over your memorandum, and Bwana Maiyo, you are  next,  Maiyo,

will be  followed;  No  Henry  Maiyo,  just  go  to  the  next  one.   Wilson  Koskey,  Wilson  ako?  Wilson  Koskey?  Wewe  ndiwe

utafuata. 

Henry K Maiyo:  My names are Mr Henry K Maiyo and my Constitutional  recommendations are as follows: 

1.        Doctors, Clinical officers and nurses who are  operating private clinics should be abolished   or  stopped   since they

concentrate  on  private  sector  forgetting  where  they  were  employed,  the  government  side,  thus  bringing  about

double-dealing instead of one man one job.
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2. Maternity leave be given only twice i.e. in any womans life working  period than yearly maternity leave consequently

for each and every time within a period of 5 years.

3. Sub divisions  of any forest,  first priority to the members from within the district.   First   consideration – squatters,

and those with little farms – 5 acres and below.

4. Nobody should own a farm of more 300 acres and above while the rest are landless.

5. The system of government in future  should be the majimbo system.

6. All pieces of land allocated for public utilities which has been grabbed should be refunded.

7. And  if  a  dispute  follows  between  a  buyer  and  a  seller  e.g.  the  ADC  farm  which  were  recognised  or  used  for

research should be refunded to the areas.

8. All  the  Chiefs  and  their  assistants  be  vetted  through  voting  system.   Should  also  be  liable  for  transfer  like  any

government  civil servant.

9. Planting of trees  around individual  farms  or  (inaudible)  should  be  abolished  since  these  create  permanent  shades

which can be controlled.   Any other added tree should also  be cut down or be uprooted.

10. Any funds, donors  should never any more come through the Central  government but direct  to the district  levels as

per recommendations and be supervised by the donor himself or local representative.

Com. Dr. Charles Maranga:  Your last point. 

Henry  K  Maiyo:   Thank  you.  My  last  point-   the  new  Constitution  should  establish  a  mechanism  at  all  levels  to  curb

corruption, economy sabotage, fraud and other economy crimes and conspiracy.

Other things like nepotism, tribalism, gender bias should be eradicated.  

Com. Dr. Charles Maranga:   Thank you very much Mr.  Maiyo, sign up and give us the memorandum.  The next person is

Wilson Koskey and the next one to follow is  Rev. Ombati – Nahashon Ombati. Ako,  Reverend,   okey you will be next.

Wilson Koskey:   I  am going to start  with the preamble.    The preamble  should  state  who  Kenyans  are  in  terms  of  ethnic

groups and races.  It should establish the specific ancestral land of each tribe or  race.  It  should say the customs,  and culture of

each community  It should say the rights guaranteed by the constitutions for each ethnic group to own a district,  a  province or  a

region.  

The preamble also should  state   how  a  national  property  is  separate  from  communal,  or  individual  property.   For  example,

roads,  airports  -   national property.   Forests,  man schools,  hospitals  -   communal  property.   -   Shamba,  livestock,  house  –

individual property.
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I am also going to talk about  the basic rights.  The Constitution of Kenya in the next government  should  make  provisions  for

social, economic and cultural rights.  People  are  to be  allowed to practice  their customs,  culture and religions.  Each  religious

group should state  whom they are  worshipping to avoid devil worshipping.  Certain religious groups  should  not  interfere  with

others’ rights.  

Night activities such as funerals, night clubs, dances, ceremonies should be conducted quietly to avoid disturbances. 

Com. Dr. Charles Maranga:  Point yako ya mwisho 

Wilson Koskey:   The constitution should safeguard the people from  pressure.  Thank you.  

Com.  Dr.  Charles  Maranga:  Thank  you  very  much.   Asante.   Patiana  hiyo  memorandum  na  ujiandikishe.  Mr.  Ombati,

hayuko?  Ya.   Halafu  atafuatwa  na  Paul  Kisorio,  Paul,  wapi  Paul,  Paul  Kisorio,  hayuko,  Henry  arap  Kichwen,  Henry  arap

Kichwen yuko, okey Ombati!

Pastor Nahashon Ombati:   Commissioners, I would like to speak something that our – my name is Pastor Nahashon Ombati

coming from Kipwaren.  Since the church and the government work hand in hand inthe promotion of our state,  then I could like

the  government  to  look  into  the  following  3  or  4  things  in  helping  the  church  to  curb  some  evils  that  are  going  on  in  the

government.   The government must help the church in curbing prostitution and  other  immoral promoting literatures sold mostly

along  our  town  streets.   Literatures  such  as,  you  can  get  some  literatures  speaking  of  600   and  something   sex  styles  with

demonstrations.   The  government  must  order  that  thing  down  in  order  for  the  word  of  God  to  go  on  successfully.    In

connection to that  again the government must not allow  success cards with nasty  and ghost pictures in the market  for most of

these  cards  spoil  our  pupils  by  setting  them   to  think  into  things  that  are  not  existing,  making  them  ran  crazy  for  they  are

immature pupils and even students, these success cards have contributed to put these students and pupils in a worst  state  in life.

 

Again, the government must take a serious note and step to the people  who call themselves “Preachers of the word of God” by

the name of a Pastor, an Evangelist, an Apostle  without certification or  even a mere qualification to such and start  blackmailing

the name of a real servant of God by doing  the  opposite  of  the  word  more  especially  in  towns,  aiming  to  exploit  people  in

search of their stomachs.

Com. Dr. Charles Maranga:  Pastor your last point.
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Pastor Nahashon Ombati:  My last point in conjunction with that the government must also look in the issue of  freedom of

worship,  the  government  must  put  it  in  a  way  that   it  may  sound  freedom  of  right  worship.   For  freedom  of  worship  has

promoted many cults  in Kenya, cults with  spiritism hindering the  proper worship of  Yahweh.  Thank you.

Com. Dr.  Charles  Maranga:   Thank you very much, please sign  up  and  give  us  your  memorandum.    The  next  person  is

Noah Biwott,  Noah K Biwott,  okey  you  are  next!  You  will  be  followed  by  atafuatwa  na  John  Kipyego  Yator,  Yator  ako,

Kipyego Yator?  Hayuko.   Okey then, Noah Biwott,  then atafuatwa na  George Kipruto,  sorry,  that one is an observer,  then

we have Kipkelin Chumba, basi utafuata huyo.  Anza na majina yako.

Noah Biwott:  Noah Kipserem Biwott:  My proposals are from a group in Kapkoi.   The first proposal  – the main points –yes

yes 

1. We  would  like  the  issuing  of  the  title  deeds   be  made  free  and  be  at  divisional  headquarters  not  at  district

headquarters. 

2. Talking of the natural resources – the natural resources to benefit the residents of the immediate area  like the forests  if

we have anything from the forests that one should be used within the area.  

3. Then again, let the boundary of Nandi District remain the way  it  was  just  or  before  independence.   I  am  saying  so

because we are hearing of Nandi escarpment being taken over to other  districts.

4. Another point is anyone coming to Nandi and is not a Nandi should not vie for any post  of leadership because  maybe

in the process he will change the ways of people  living there.  So he should just come and stay there and follow what

the others do. 

5. Again Nandi should remain a tribe.   I  say so because  when  you  want  to  acquire  an  ID  you  are  told  you  are  not  a

Nandi, you are a Kalenjin. Where is our Nandi name  going? So it should remain a Nandi, not a Kalenjin.

6. Again, we would like the Kokwet  elders  or  the village elders  to be  given something like salary by the government.  I

am not recommending that they be given uniforms but let them be given something by the government.   They be paid

by the government because they do a lot of work.

7. Again, we want one person to hold only one job.  We would like to avoid this idea of saying you are the director  here,

you are the chairman there , you are what there.  So one man, one job.

Com. Dr. Charles Maranga:  Your last point.

Noah  Biwott:   My  last  point  here  is  that  MPs  if  they  are  inefficient  they  should  be  voted  –  we  shall  have  a  vote  of  no

confidence if they are not doing their work well.  And then again Vice President  should be voted into office by the people  and

not appointed by the president.
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Com. Maranga:  Thank you very much.  Asante.  Thank you very much Bwana Biwott, tupatie memorandum na uweke hapo,

basi Bwana Chumba ako wapi?  Chumba hapo, haraka haraka dakika mbili, na atafuatwa na Peter Tanui, Tanui ako? Basi uwe

tayari Mzee wangu. 

Kipkelin Chumba:  My names are Kipkelin Chumba and now I am representing the traditional customs.   This Constitution we

are going to make,  traditions  be  protected   by  the  government.   This  is  because,  you  know  nowadays  women  are  wearing

clothes of which now you can be surprised.  We need women to wear clothes below their knees.  Even in parliament,  walisema

lakini bado hawakuweka.

Ingine, ni mwanamke akuwe under the husband.   The husband is the head of the family  even  it  is  indicated  in  the  Bible.   So

mambo ya kusema mwanamke ni sawa na bwana – hapana, lakini the wife or  the woman, there are  some other responsibilities

of which she can be given.  

Also traditionally there is that festival or cultural centers.  We don’t need most of the time to run to Nairobi or where,   so  every

district in Kenya,  lets say,  Murang’a,  Kakamega,  wapi,  to have their  own  cultural  center  and  the  Local  Government  will  get

their tax.  

Forests  forests  should be controlled by the owners of those areas  of that region.  Like  water,  rivers  should  be  controlled  by

those people who are living in those area. Nobody should be allowed to come and have that area.

Another  item  ni  civil  marriages.   We  know  nowadays  people  run  to  DC’s  office,  they  get  married  there,  so  they  leave  the

church 

Com. Dr. Charles Maranga:  What do you recommend?

 Kipkelin Chumba:   So  I recommend  that  in  those  marriages,  they  should  include  parents  of  the  husband  and  wife.   They

should include because one of  my sons may be working in Mombasa and I can be told that my son has already married in DC’

s office and yet I don’t know.  And that son, I am still controlling. 

Another point is political parties.  Political parties should be 3 because most of the parties more than  3 should be  useless. 

Com. Dr. Charles Maranga: Okey.   Last point.  

Kipkelin Chumba:   They are  just running from here to there.   Lastly,  Local  government  should  be  given  authority  from  the

Central government.  Local government should control everything.  Another thing , it’s alright.
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Com. Dr. Charles Maranga:  Thank you very much Sir, now hand over your memorandum.  Thank you very much.  Asante

umejaribu na mimi naona uko na memorandum.  Basi Bwana Peter Tanui.

Peter Tanui:  Jina langu ni Bwana Peter Tanui.  Na niko na maneno kama haya.  

1. The land in Kenya to be  shared so that other  people  should not get very vast  land. They will have to have  a 100

acres, that is the maximum.

2. To make a law to curb the thuggery in the country.  If those people are found, thugs, I mean thieves,  they should be

executed.

3. Our Nandi cultural to be retained.  i.e. Circumcision.  We should circumcise both men and women (heckling)  as  it

has been previously.  

4. To have proper boundaries of our district because we have got other tribes which have entered into this district  and

have spoilt our culture and probably in future, we don’t know what might happen to our children.

5. The Nyayo Tea Zones should be owned by County Councils – different county councils should own the tea  zones

so that they can give some income in those county councils.

6. The Nandi  waters  should be compensated by the nearby Nyando district  and Kisumu district  because  that is part

of our natural resource.

7. Education – we should adopt British government system of education in Kenya but not American type of education

whereby things are  only  conducted  by  choosing.   You  tick  the  right  one.   We  need  British  system  of  education

which is a quality kind of education but not American.  You see  our children nowadays are  speaking no  English at

the school, they speak their own mother languages but we who learnt in British education,  we still speak  very fluent

English though I learnt 50 years  ago.   I have been a teacher, I am Peter Tanui from Kibwagen location.  

Com. Dr. Charles Maranga:  Thank you Mwalimu asante. Na unaonekana  ungali wewe mwalimu.

Peter Tanui:  Ningali.

Com. Dr.  Charles  Maranga:   Thank you very much.  Sign up and  leave.   Councillor Jonah Kurgat  ako?   Hayuko.   Tupe

Joseph Matui Joseph Matui, have you ever presented before us before?  I mean any other venue?  Okey thank you.  Then you

have 2 minutes give us your main points, I can see you have a memorandum. 

Joseph Matui:  Commissioners, 

Com. Dr. Charles Maranga:  Start with your full names.
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Joseph Matui:  I am Joseph K Matui.  I will begin with a preamble which should be worded:  “We the people  of the Republic

of Kenya  consisting  of  42  tribes  need  a  constitution  that  will  put  us  together  as  one  people,   one  nation  with  one  common

language”.  That  is  the  kind  of  preamble  I  would  like  to  have  in  Kenya  as  our  Constitution.   Now,  my  views  and

recommendations to the Constitutional Reform Commission are as follows:

We need a Native Act.   Though we belong to one nation there is need for a Native Act  which  will   tabulate  the  taboos  and

morals of different communities such as circumcision, marriages and culture.

On Education Act the person Act is very limited in content and matter.  There is also need for a broad  Act which includes free

and compulsory primary education. Ideally,  education should be appropriate  for Kenyans and technology oriented.  The higher

institutions of learning should be autonomous in that it can exchange programmes with other relevant international universities.  It

can  extend  its  funding  to  outside  world.  Also  roles  of  universities,  Chancellors,  Vice  Chancellors  be  defined.   The  national

category of schools be abolished. 

On the corruption issue – there should be an Anti-corruption Act – there is an urgent need for  the Act to stamp out corruption

in the country.  The Act to give or allow  full-scale penalty such as life imprisonment.

On  Provincial  administration,  I  need  also  to  have  the  Provincial  Administration  Act.  The  existing  trend  be  abolished  and

replaced  with Police force.  The duties be defined as for now, as  they are  conflicting and  the (inaudible)   Law and order  are

under he police force.  The Act to include human rights protection.  

On the other point,  I  want  to  talk  about  natural  resources  and  environment,  there  should  be  an  Act  which  protect  our  only

valuable resource.  The forest to be fully  guarded by the Act so that the availability of adequate rain extends.

 

Com. Dr. Charles Maranga:  Your last point.  

Joseph Matui:  My last point will be on Child and Woman Act. The child and woman in Kenyan society have been subjected

to  total  brutality  in  form  of  rape,  misuse,  labour  and  above  all  torture.   The  act  to  prohibit  women  beating,  sexual  abuse,

imprisonment of pregnant mothers: instead they should be placed under probation.  Thank you.

Com. Dr. Charles Maranga:  Thank you Mr Matui, thank you.  Next speaker is Mark Birgen.  Birgen – not there – where is

he? Mark, then he will be followed by Samuel Serem, Samuel Serem?  Ako,  hayuko?  Willy Cheruiyot,  Willy Cheruiyot?  Not

there, so huyu anaitwa nani? 
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Mark Birgen:   Jina ni Mark Birgen, Mark Birgen.  Yah.   Maoni  yangu  yanahusu  kugawana  mamlaka  hapa  Kenya.   Hapa

Kenya inatakikana iwe na President na Waziru Mkuu. 

Vile vile tena sisi tunataka serikali ya majimbo .

Vile vile ikiwa President  anataka kustaafu,  au pengine anapatwa na bahati  mbaya,  ninapendekeza yule mtu anataka  kuchukua

hamu ya uongozi halafu tunajitayarisha kuchagua President mwingine ninapendekeza  Speaker,  kwa sababu Speaker  ni mtu wa

kuchaguliwa na wabunge.  Kwa sababu nikisema Makamu wa Rais atachukua hiyo nafasi na kupigapiga   wale  wengine   kwa

sababu anataka hicho kiti.  Kwa hivyo napendekeza Speaker asimamie kiti kama tunajitayarisha kuchagua President.  

Ninapendekeza  ya  kwamba  hapa  Nandi  tulikuwa  na  kiongozi  wetu  ambaye  alikuwa  anaongoza  kwa  kila  namna.   Na  huyo

anaitwa  Samoei.   Na  kwa vile wazungu waliua, sisi  tulirudi  nyuma  sana  na  mimi napendekeza,  huyu  Mwingereza   alipe  mtu

wetu,  na  kulima,  na  kujenga  mabarabara  ya  hapa  Nandi,  na  kujengea  sisi  university  ya  watoto  wetu.  Vile  vile  mashamba

ambayo wazungu walichukua nataka kurudisha sasa  iwe ya Nandi.   Na  hayo mashamba,  inatakiwa  kupatiwa  Wanandi   bure

bila malipo kwa sababu hao walichukua kunyakua kwa nguvu, sisi tulibaki juu ya mawe mpaka wa sasa.  Tunasubuka na Nugu,

tunasubuka na Nyani, hapana fuga  hata kuku, hata mbuzi, Nyani anaratua.  Kwa hivyo  tumengojea kutoka wakati  wa ukoloni

mpaka wa sasa, hao Wahindi, hao Wazungu hawaeni,  wanaishi kwa hiyo shamba,  Wazungu bado  wanaishi kwa hayo shamba

ya chai, mpaka wa sasa.  Kwa hivyo tunataka, hayo mashamba yarudi kwa Wanandi.

Com. Dr. Charles Maranga:  Asante basi.

Mark  Birgen:    Vile  vile  ya  mwisho  tunataka  sasa  President  achaguliwe  na  wananchi  moja  kwa  moja.   Makamu  wa  rais

achaguliwe na wananchi moja kwa moja.  Chairman wa County Council achaguliwe tena vile vile na wananchi   moja kwa moja

sababu labda maendeleo atachukua  mahali alisimamia ward na akichaguliwa na Nandi wote,  itafanya kazi  bila  kuona  mahali.

Asante.

Com. Dr. Charles Maranga:  Asante basi.  Kuja ujiandikishe hapa Mzee wangu kuonyesha ulikuwa umefika mbele ya Tume.

  Ayub Lubugu, Ayub, hayuko. MacDonald Kipchoge,  MacDonald Kipchoge? Hayuko?  Elijah Ng’etich, Elijah Ng’etich, not

there. Sang Sammy, Sang Sammy, okey, ingia – hutaki kuongea – okey – Godfrey Nyongesa ako, basi uwe tayari.

Sang Sammy Kiprono:  My  names  are Sang Sammy Kiprono,  kutoka Bonjoge.   Kwa sababu muda ni kidogo,  nilikuwa na

written and verbal presentation,  the written I will give it out  as  a  memorandum  there,  but  I  would  like  to  concentrate  on  the

verbal one.  

The ones which I have not written here is that the powers  of the President   must be  reduced,  and those powers  must be  taken
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back to the cabinet.   They are  the people  who are  supposed  actually  to  check  because  they  are  many  and  it  is  going  to  be

decided on consesus basis.  So it is not one man’s decision.

Now, on the cabinet again to check whether the cabinet is working well the cabinet must be elected by Parliament and again on

distributive basis.  If each province has 2 ministers or 2 cabinets, then all the provinces must have 2 so that when they are  going

to vote, there should be no majority issue unless if we have that equal distribution of the ministers and when it comes to voting,

those people  who  are  mature  –  more  they  will  vote  on  behalf  of  themselves.   Now  the  ministers  must  also  be  fired  by  the

parliament under the vote of no confidence so that we do not have a President who is going to choose his own person and uses

him to do corruptions.

Com. Dr. Charles Maranga:  Last point.

Sang Sammy Kiprono:  My last point is to accuse the Commission they are the ones who are supposed to have highlighted us

on the Constitution but instead compared the constitution of Kenya to another country which actually other  countries is not the

same as Kenya.  The tribes who are in Kenya are not the same as the tribes in other countreis. So actually, people do not know

what is the problem with our constitution although we  are only making recommendations because if those recommendations are

there, we are not seeing them actually being done.  Thank you.

Com. Dr.  Charles  Maranga:   Thank you very much Sang.   Come  and  sign  and  hand  over  your  memorandum.    Godfrey

Nyongesa, huyo Godfrey Nyongesa atafuatwa na Daniel K Choge, Daniel, Daniel Choge, not there.  Okey Godfrey Nyongesa.

Godfrey Nyongesa:  My names are Pastor G Nyongesa.  I have 2 items that I wish  to present before the commission. 

 

1. I  suggest  that we have 3 political parties in Kenya and that all under the 3 political should make their  Presidential

candidates known to the Kenya citizens 2 years  or  more before the general elections.   It  is surprising that  we  are

having less than 5 months to the elections and we do not know our Presidential candidates.

2. I also suggest that the President should be above party politics because  he is President  over all Kenyans and not a

specific party.  Thank you.

Com. Aroni Abida: Paul Kipchoge Rop, you are the one, okey.

Paul Kipchoge Rop:  Madam Lady Commissioner my names are Paul Kipchoge Rop.  First of all may I present my views and

the 1st  view is on preamble.   In the present  Constitution preamble is not  there.   So  to  sum  up  the  spirit  of  philosophy  of  the

Constitution, I propose  that a preamble be included in the new document,  and in the preamble,  the diversity of  Kenya  citizen

which  include  ethnicity,  religion,  race,  should  be  recognised.   And  on  that  note,  I  would  like  Nandi  to  be  coded  in  the
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registration bureau to replace Kalenjin. That all the people  of Kenya have  participated  in  the  making  of  Kenyan  Constitution

and Constitution values should unite the Kenyan  society and all feel part of one nation without units, of which without each unit,

the  nation  is  incomplete  regardless  of  the  ethnic,  religion,  personal  and  other  differences.  The  Constitution  is  meant  for  the

people,  and the people  of Kenya are  sovereign and no law for  authority  that  is  above  the  people,   not  even  the  constitution

itself.

Constitutional supremacy – the constitution is supreme to all other laws of the land.  Parliament should be deprived the powers

to amend any part  of the Constitution by 65% majority.  Amendmet of constitution should be shared between parliament and

people to safeguard its supremacy.  Amendments that are directed and tend to serve the interests of parliamentarians or  parties

that may be enjoying majority votes in parliament should go through  referendum.  For  a  vote  to  go  through,  in  a  referendum,

simple majority of Yes/No should be taken from those who attend and vote.  Referenda should be conducted by Constitutional

Commission.  In other words, I am saying that the current Review Commission should live on.  

The political parties:  there should be no limit  in  the  number  of  political  parties,  there  should  be  as  many  parties  as  there  are

interests in people.  Political parties should be financed from public funds because at  the end of the day each one of the people

of Kenya will be  a member  of political party and they are  all taxpayers  on that under one condition  that  they  reflect  national

rather than regional basis,  they maintain a register of numbers,   their manifestos should be seen to be  promoting national unity,

economic, political and cultural development.  

Leadership position  should be representative.   Relationship  between  the  state  and  the  political  parties,  they  should  promote

unity, they should  work  together  to  promote  the  social,  economic,  political  and  cultural  well  being  of  its  citizens.   The  state

should  be  seen  to  work  to  suppress  the  political  parties  and  political  parties  at  the  same  time  should  not  be  seen  to  be

undermining the state.

The  Legislature:  Functions of Parliament should be expanded to include seeing to it that funds for development projects  from

Central  government  are  disbursed  to  the  districts  according   to  the  development  needs  of  such  district.   They  should  be

members of District Development Committees and they  should  be  chairmen  of  development  projects  in  their  Constituencies.

Their office should be established at Constituency level.

A body should be formed in form of Commission to determine salaries and other terms and conditions of service to Members

of Parliament.

Com. Aroni Abida:  Please wind up.

Paul Kipchoge Rop:   Okey 75 seats  nomination should continue and that the 75% of the seats  should go to special  interest
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groups like the women, less priviledged in society among others,  and at  least  a member of Parliament should be nominated to

represent the children.  

Let  me  say  something  on  the  Local  government.    Mayor  should  be  elected  directly  by  the  people  and  within  extent  of

municipality.  Likewise, the County Council Chairman should be elected directly by people.   The two year term for Mayors   is

short, therefore we should give them 5 years’ term.  The Prime Minister or  the President  should only dissolve council upon the

request  of  2/3  of  the  council  members.   That  a  council  should  show  the  general  public  in  the  area  of  their  juridisction

development plans.

Responsibilities:   The  Chairman  of  the  County  Council  should  automatically  become  the  Chairman  of  development  projects

replacing District Commissioners.  Thank you.

Com. Aroni Abida:  Thank you, John Biwott,  John Biwott,  Agatha Maina,  au Maama,  hii jina haisomeki,  P O Box 20.  John

Biwott, Ben Rugat or Rugut.

Ben Rugut:  Thank you very much.  My recommendations are  as  follows:-  First  our Constitution should contain a preamble,

my name is Ben Rugut.  It  should contain the preamble and in the preamble,  it should state  the purpose  of the constitution, list

reasons  for  writing  the  Constitution,  and  also  clearly  indicate  that  the  government   it  established  and  the  consent  of  the

governed.  

Now I will go to political system in our country.  The system of government.  There is a lot of powers vested on the government

and it should be shared between the Prime Minister and the  President.   Prime  Minister  should  be  appointed  by  the  majority

party in Parliament and the President  should be nominated by the 2 houses,  i.e.  the Senate  and the House of Representatives.

And in that, I will say I recommend also for Federal Government  whereby in Kenya,  we belong to tribes whether we like it or

not,  and these tribes should be considered as  states  and  we  build  these  tribes  into  states  and  then  these  states  will  form  the

Federal  Government of Kenya.   In short,  this is what is known as Majimbo. This will reduce political tension that we  have  in

Kenya.   In  Kenya  sometimes  when  we  go  for  elections,  you  see  people  voting  on  tribal  basis,  so  we  should  strenthen  the

Federal Government.  

Now- next, we should abolish Provincial Administration in Kenya. Provincial Administration has dictatorship and totalitarianism

and  we  place  with  elected  representatives  who  are  not  answerable  to  the  head  of  state.   We  should  have  village  councils,

County Councils authority and autonomous republic or  state  and finally the  Federal  Republic of Kenya.   Kenya wants to see

the difference in the new Constitution as the second republic, by building the federation of tribe states.  

The President should be the head of and should not be party to politics.  He should be elected but as  soon as  he is sworn in as
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the  head of state,  he should cease  to be  party to politics.   He should be a university graduate.  He should be an elected MP.

He should be of age 35 – 70.  Can be impeached by the Parliament in case of any offence if he is not performing well.

Judiciary:- We should have Supreme Court appointed by the Senate and house of Representatives.

Com. Aroni Abida:  Please wind up.

Ben Rugut:  To wind up the government  should guarantee free education and compulsory  also for  primary.  The government

also should guarantee free medical services to all irrespective of the status.

Finally I should say, our country should be united under our Constitution.  Thank you very much.

Com. Aroni Abida:  Thank you very much.  Please register, register. Thank you.  Paul Keino Ronald, Keino Ronald?

Paul Keino Ronald:  My names are Keino Ronald Kiprono.   President should represent no constituency. 

Parliament should have powers to run the government in matters like presenting budget and legislation.  

Constitution should not vest all executive powers to one person.  It should vest it in Parliament.  

Nominations of MPs and councillors be done away. Women should vie for seats, not to be preserved for them.

Electoral Commissioners should be in a position of retirement by  attaining 55 years of age. 

We should have only 4 political parties in the country.  State should not have powers to ban these political parties.  

Disciplined Forces  be established by Constitution .  Constitution should guarantee to all Kenyans  all basic human rights. 

Land should be owned by individuals within a limited figure e.g.  10 acres  to be  the limit figure.  Parliament should  manage  all

natural resources. Deforestation should be banned completely.  

Non- Governmental Organisations should have roles in government.

 

Constitution should protect cultural  and ethnic diversity .  Foreign affairs issues should be the duties of  Prime Ministers or  the

President  Constitution should not allow candidates  to do campaign while  in  office  or  use  public  property  like  vehicles  during
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their campaigns.

Com. Aroni Abida:  Thank you.  Please hand in you memorandum.  Stephen Koskey, Stephen Koskey,  Arap Maina,  Maina?

 David Melly?  Peter Rotich, Peter Rotich?

Joseph Chepsiro:  Asante.  Mimi ninapendekeza serikali ya majimbo ibuniwe.  Kwa sababu serikali ya aina hiyo itamwezesha

kila jamii katika jamhuri yetu iweze kutekeleza mambo yao, desturi zao na tabia zao.

Jambo la pili ni mamlaka ya President.   President   amepewa mamlaka zaidi.  Kwa  hivyo  katika  kutekeleza  Sheria  za  kisasa,

President  ama mamlaka yanafaa kupunguzwa. Katika district  yetu hasa wakati  huu,  tuko  Aldai,  na  tukiwa  katika  Aldai  kuna

sehemu  ambazo  tunapakana  na  Nyanza,  na  Western,  sehemu  kama  Nandi  Escarpment.  Tukiteremka  kule  Kiboswa  kuna

sehemu  ambazo  zilinyakuliwa  na  sehemu  za  Western  na  sehemu  zingine  za  Nyanza,  kwa  hivyo  sehemu  kama  hizo  ziweze

kurekebishwa na kuleta.  Kwa hivyo, nafikiri hayo ni ya  ----- ?

Com. Aroni Abida:  Francis Tarus  Francis Tarus, Simon, wewe ni nani – Francis.

Francis Tarus:  Majina ni Francis Kipsongoo Tarus. Vitu vyenye nilikuwa niwazungumzie  ni mawili tu ama tatu.  

Neno la kwanza ni msitu ya Nandi ibaki katika Nandi County Council na mali yake yote itawaliwe na Nandi County Councl.

Kitu cha pili ni masomo ya watoto: masomo katika primary  schools yawe free kabisa tusiambiwe nusu nusu, mara tunaambiwa

 mnunue vitabu, mnunue  nini, tunataka tununulie mtoto uniform  na  vitabu   na  ujenzi  wa  classes.   Hayo  ndio  matakwa  yangu

katika serikali ijayo yenye  tunatakia   isaidie  mwananchi kikamilifu.  

Tatu, katika hii misitu tena ya Tea Zone itawaliwe na Nandi County Council na tukitawaliwa kama misitu ama mali ya wananchi

wa Nandi.   Neno la kuamua, sisi ni Nandi,  sisi hapana Kalenjin.   Mimi  ni  Mnandi,  sisi  tukiwa  Nandi  ni  Nandi.   Sisi  hapana

Kalenjin mtu ambaye amepotea jina na amekosa taifa,  ajiite Kalenjin.  Lakini tukiwa wa Nandi,  sisi ni Wanandi kamilifu tangu

babu zetu mpaka wa sasa.  

Mwisho  ni utawala:  tunataka kuanzia  Assistant Chief, Chief, Councillor,  mjumbe, tunataka akikosea  kidogo tunakuja kusema

ametukosea na hiyo report ikichunguzwa amekosa makosa, sisi tuwafutilie mbali tuchague Chiefs, councillor mwingine, tuchague

mbunge mwingine.

President mwenye anawakilisha taifa asiwe president wa kuamua vitu.  Saa hii tunataka tuseme president  akifika muda wake ya

kuacha  mamlaka,  sisi  tutachagua  President  mwingine,   hakuna  President  atatuchagulia  ati  huyu  ni  fulani,  mchague  huyu.

Tutachagua President tukiwa Wakenya na iwe tuwe huru .  Asante. 
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Com. Aroni Abida:  Asante Mzee Tarus.  Simon K Tarus.   Linus Muhindi, Linus Muhindi, Thomas Sitienei, Thomas Sitienei,

Richard Kirui, Richard Kirui, Simeon Too, Simeon Too.

Thomas  Koros:  Majina  yangu  naitwa  Thomas  Koros  Sitienei.   Vile  nimeandika  hapa  kidogo,  ni  machache  tu,  si  mingi.

Nimeandika mipaka ya Wanandi iake vile ilikuwa zamani vile ilikuwa imewekwa na Wazungu.  

Ya pili kwa hospitali, tupewe matibabu ya bure.  

Ya tatu tuanzishe factories kwa Kenya.  

Ya nne, tunataka majimbo kwa Kenya.

Ya tano,  kuna wakati  mwingine tunatakiwa watoto  wetu  wandikwe  kazi  lakini  kuna  kitu  ambacho  kinaitwa  TKK  –  toa  kitu

kidogo – inatakikana hicho kitu kiondolewe.

Ya sita, ikiwa kama watu wengine ambao wameingia kwa Nandi ndani inatakiwa hao watu wafuate utamaduni wa Kinandi.

Ya  saba,  ikiwa  kiongozi  yeyote  ambaye  amechaguliwa  anatakiwa  huyo  kiongozi  aendelee  kwa  miaka  tano,  lakini  kama

anaharibu kazi kabla hajafika tano, ataondolewa na kutafuta mtu mwingine.

Nafikiria ni hayo machache ingawa nimepeana copy zingine, basi zitaenda kuchaguliwa huko.  Asante. 

Com. Aroni Abida:  Asante sana jiandikishe  tafadhali, Simeon Too, Jacob Motinyi, Paul Langat.

Paul Lang’at:   Kwa majina naitwa  Paul  Lang’at.   Ningependa  kutoa  pendekezo  kama  ifuatavyo:   Education  –  ningependa

Commission iturudishie ile system ya British System of education.  Kwa sababu hii education tunayo ya 8-4-4-  ni ya American

na watoto wetu wamekosa elimu ya kutosha.  

Ingine, Nandi boundaries  zibaki kama zamani.  Zibaki kama vile Chief tangu zamani wazee wetu walikuwa wameweka.

Ingine, in Police – yaani accused person.  Accussed person  should remain in cell of the police not to be  taken in prison.   Vile

mtu  ameshikwa,  hajashitakiwa,  anatakikana  awekwe  cell  ya  police  ili  police  aweze  kulinda  yeye.   Sio  kuweka  mtu  kwa

rumande.  
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Ya tatu ni excess katika matatu.  Wale watu excess and the driver should be charged with immediate effect.   Hiyo inaonekana,

police  should be given powers  to charge those 2 people,  kama umekaa  excess,  unakuwa  charged  and  the  driver  should  be

charged.

Ingine  ni   Federal  Government.   Yaani  tuwe  katika  Majimbo.   Tukikaa  katika  majimbo,  mila  zetu  zitakaa  vizuri  na  tutakaa

vyema, tutaelewana vile tulikuwa tukielewana zamani tukifanya kazi.

Ingine ni kuhusu pombe, yaani local brews: watu wapatiwe 2 days in a week to drink – siku mbili watu wapatiwe,  Jumamosi na

Jumapili.  Kufika Jumatatu ni kazi, sababu tukiweka kufanya kazi kila siku na pombe, tutarudi kwa pombe.  

Na  zingine  ni  ADC  farms.   ADC  farms  should  be  shared  equally.   ADC  farmsz  ilikuwa  ni  ya  watu.   Wakati  Wazungu

walifukuza watu walifukuza watu sio ADC farms ziwe za serikali.

Presidential powers to be nullified.  President  should not be  given so much power  like the one we have.   President  ipunguzwe

powers yake.

Ingine ni Military – Military in Kenya should be given work e.g.  wajenge mabarabara,  ama  wajenge  manyumba.  Hiyo  tender

wapatie Military wapate pesa kuliko kukaa tu.

Com. Aroni Abida:  Asante sana.

Paul  Langat:   Nafikiri  kuna  moja  niliweka  kuhusu  culture.   Kalenjin  culture  should  be  reserved  –  sio  mtu  kuamua  huko

Nairobi, Kalenjin culture ikae namna hii au Mzungu; hapana!  Kalenjin culture should be preserved.

Com.  Aroni  Abida:   Asante  sana  Bwana  Lang’at.   Andrew  Chumo,  Andrew  Chumo  Francis,  Francis  Rato  au  Ruto,

imeandikwa Rato hapo, Justin Bitok, Mzee wewe ni nani?  

Francis Ruto:  Kwa majina mimi naitwa Francis Ruto  kutoka  area  hii  ya   Kisogon.   Maneno  ambayo  tungetaka  kumpa  hii

Commission ni free education for primary ili watoto wetu wasije wakapata taabu  baadaye.  Wawe na kitu ambacho wanaweza

  kujisaidia.  

Ya pili ni roads,  roads  ingewekwa  kuwa  ya  muhimu sana  kwa  sababu  akina  mama  wanategemea  mashamba  kulima  mboga

lakini hakuna mahali pa kupitishiwa.  Kwa hivyo roads should be given priority.  

Ya  tatu ni Federal  government.   Federal   Government  inaweza  kusaidia  watu,  vijiji,  watu  wanaweza  kujiamulia  mambo  yao
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wenyewe na  Government inaweza kuwa karibu kabisa na wananchi.

Ya nne ni transfer of chiefs ili waweze kupata experience kutoka various places.  

Ya  tano, ni local elders should be given something – salary at least. 

Ya sita,  sisi  Nandi  zamani  tulikuwa  na  kama  mama  ako  na  ng’ombe  na  hakuna  mtoto,  anaruhusiwa  kuoa.   Hiyo  should  be

maintained.

Com. Aroni Abida:  Inaonekana umemaliza.

Francis Ruto:  Nimemaliza.

Com. Aroni Abida:   Asante sana Mzee.   Asante.   Justin Bitok,  Justin  Bitok,  Joel  Mibei,  Joel  Mibei,  Gideon  Kirui,  Gideon

Kirui, Javan Agui, Javan Agui,  Richard  Ruto,  Richard  Ruto,  Richard  Ruto,  Jackson  Chelimet,  Jackson  Chelimet,  Councillor

Tanui 

Charles Tanui:  Basi asante sana Commissioners na wananchi  wote ambao mko hapa.   Mimi ningetaka kutoa mapendekezo

yangu.   My  name  is  Charles  Tanui  kutoka  location  ya  Chemase.  Commissioners,  ningetaka  kutoa  mapendekezo  yangu  ya

kwamba Chairman wa Land Control  Board atolewe kutoka ofisi ya DC  na  iwe  an  elective  post,  na  wale  watu  watachagua,

kama ni Nandi district, ichaguliwe  na Wanandi wenyewe. Maana tumeona tulikuwa na District Commissioner ambaye alikuwa

ni  Mkisii, sasa katika  Kapsabet tuko na state ya Nyaribari huko Kapsabet pia Bwana Commissioner tunataka.

Pia Chairman wa County Council achaguliwe pia na wananchi, na asiwe ni Councillor, awe ni mtu anachaguliwa na wananchi tu

ku-represent kiti katika County Council, iwe elective post kutoka kwa wananchi.

Ingine  ya  tatu  tumeona  ya  kwamba  wasichana  lazima  wawe  na  protection  kwa  sheria  ile  inakuja.   Tumeona  vijana  wetu,

wanaweka  mimba  watoto  karibu  tano  hivi,  na  hakuna  sheria  ya  ku-protect   wale  wasichana.   Lazima  iwekwe  sheria  ya

ku-protect wale wasichana kwa yule kijana mmoja ambaye ameweka miba karibu watoto tano.  Hiyo ni sheria iwe hapo.

Ya nne kwa sababu ya practice ile watu wetu wako nayo katika jamhuri ya Kenya ya kuoa bibi  zaidi ya moja,  bibi wa pili yule

ameolewa na  mtu  awe  registered,  maana  mtu  moja  anaweza  oa  bibi  wawili,  tano,  lakini  huwezi  kupenda  wote.   Utaona  ya

kwamba mwisho, at  the end of the day,  huyo mtu anaenda na bibi mmoja kando na kubeba mali yote huko na wale  wengine

wanabakia vilema, wanaumia pamoja na watoto  wao.  Kwa hivyo, sheria  lazima    i-protect  hao  watu,  maana  wewe  ulikubali
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kuoa zaidi ya mmoja, protection lazima iwekwe  ndani yake ku-protect wale akina mama na watoto wako.

Ingine Bwana Commissioners mimi mwenyewe tu nataka hii Majimbo system. Hii ilionekana juzi hata  ‘97 election.  Kwa hivyo

hicho ni kitu kinajulikana kwa watu wote, hiyo twende kwa Majiimbo system sasa, kama inawezekana. 

Councillors  pamoja  na  MPs,  after  3  years  wawe  reviewed,  wapatiwe  referendum  tuone  kama  wataweza  kuendelea  ama

hapana.    Hiyo mimi napendelea kwa sababu  I have been a  councillor  for  the  last  20  years  na  nimependelea  hiyo.   Let  the

wananchi decide baada ya miaka miwili.

Ya mwisho Commissioners ni watoto katika shule za serikali,  zile zinakuwa sponsored  by the government.   Watoto  maana iko

denomination mbali mbali kwa hiyo shule watoto pia wapatiwe nafasi kwa kila mtoto aombe kwa wakati  ule wake anapendelea

mwenyewe.  Na  sheria  iwekwe  pia  kwa  makanisa  ijulikane  ni  kanisa  gani  unaomba,  na  unaomba  nini.   Hapana  freedom  of

worship saa ingine wengine wanaomba miti, wengine ni ng’ombe, anyway, lakini ionekane aina gani ya denomination au ni nini.

Kwa hayo machache Commissioners, asante sana kwa kunipatia hiyo nafasi, kwa hivyo asante sana.

Com. Aroni Abida:  Asante sana Bwana Councillor.  Jiandikishe. Thomas Choge,  Thoma sChoge

Thomas Kibet Choge:  Okey.  Kwa majina, mimi naitwa Thomas Kibet  Choge,  natoka sehemu za Mpakani huko Chemase,

niko na maoni machache.

Ya kwanza ni kulingana na agricultural areas,  jinsi vile tulivyo hapa Kenya,  maoni  yangu  ni  kwamba  yale  mashamba  ambayo

tumeandikishiwa kila mtu, whoever who has been registered or  given title deed,  na  ako  na  shamba  na  shamba  halimi,  lazima

lipeanwe,  lipewe  watu  wengine  kwa  sababu  huyu  mtu  hana  haja  nalo  na  hili  jambo  la  kuwa  na  watu  wasio  na  shamba  –

wanaitwa squatters isipatikane.  Kwa sababu mashamba yamekuwa mengi, na watu hawatumii. 

Upande wa public schools, public schools unakuta  ya kwamba mara mingi mashule ambayo ni ya serikali ama  wananchi wote

wamejenga- na jinsi vile wamejenga mashule yote, shida ni kwamba,  kuna kinyang’anyiro pale cha makanisa.   Makanisa kudai

ya kwamba ni shule zao yaani, sponsoring.   Wazo langu ni kwamba iwe ikiongozwa na DEB yaani District  Education  Board.

Public schools zikae kando isipokuwa tu mission schools.  Mission schools is accepted.   This one now, hii ya Catholic,  mahali

tuko wakati huu.

Jambo lingine ni freedom of worship – freedom of  worship  inatakikana  watu  waonyeshe  kama  wanafuata  Biblia,  waonyeshe

scripture support  au Koran.  Hayo ndio mambo tunajua  tu pekee  yake.   Ingine kama hakuna hiyo – out.   Sheria inatakikana

tuwe na several courts.  E.g. Anti-corruption courts,  Constitutional courts,  Tribinual Courts,  Military and Defence courts.  Zaidi

ni kwamba,  tunaona  hizi  Constitutional  courts  hakuna.   We  can  have  someboy  who  is  above  the  law  and  he  violates  the
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Constitution.  Therefore, he should not be above the Constitution: the Constitution must be abov him.  

Ya mwisho, kwa sababu  mimi najua dakika inakwisha, anybody who is a leader, anybody who is elected to a public office e.g

MPs,  Councillors,  so long as  we are  now  in  a  millenium whereby  we  are  having  a  disaster  disease,  these  people  should  be

tested before being allowed to vie for this election for this seat.   Kwa sababu watu mnachagua leo kesho kutwa mtu anaenda

huko anakuwa corrupt kwa sababu  ya ugonjwa, anaiba pesa  ya wananchi kwenda kujitibu ama kununua dawa ambayo ni bei

ghali  sana,  shilingi  mia  nane  kwa  kila  mwezi.  Huyo  mtu  si  ataingia  kwa  corruption?   Anatakikana  ajulikane  huyu  mtu  hana

ukimwi ndio akubaliwe aendelee,  mtu akiwa kwa ofisi.  Asanteni.

Com. Abida  Aroni:    Asante sana.  William Kipsang, Kipsang.

William Kipsang:  Some of the things I want to name – my names are William Kipsang.

All employed children should be remit, a percentage to their parents  including daughters who are  married and dowry paymets

should be dismissed.  All working people in Kenya employed or not ,should be taxed the same.

Employment in all branches of government ministries should be employed from all districts and be taken from grassroots  level

and divided equally on average. 

All things captured by police from illegal persons, if they are  useful things like timber should be taken to government institutions

and be used by government ministries. (inaudible)  should be banned in public.   In the coming Constitution the salaries of every

qualified person should be stated and added.  

Trees planted by individuals should be for the owner and the Act by which the government takes  all trees  should be abolished

or else the government should pay the owners.  

I want to  say  also  all  Armed  persons  including  police,  the  armed  forces,  should  be  allowed  once  every  month  to  visit  their

families.  And also, I want to comment that all unarmed police should not be tortured in their working places.  Thank you.

Com. Abida  Aroni:    Jiandikishe hapa tafadhali. Iko mtu yeyote ambaye angetaka kuongea na hajatajwa jina? Okey, 

Philip Kipkemoi Koiya:  My name is Philip Kipkemoi Koiya, natoka Chamase.  Yangu ni machache.   Ningependekeza kama

mimi ni raia wa Chemase, tuko na shida sana, tungepata division yetu ya Chemase ili huduma yetu iwe karibu kwa sababu tuko

na  shida sana.
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Ingine  ningependekeza  hiki  kiti  cha  County  Council  kama  yeye  ndiye  anagombea  kiti  cha  Chairman  ningependekeza  sio

ma-councillors wachague.  Ningependekeza wakuje waombe sisi raia kiti ili tuchague yeye huko ward.

Lingine ningependelea tena,  hiki kiti cha  ministry  ya  Finance  ya  serikali  ijayo,  wabunge  wote  wangempigia  kura  ili  ionekane

kuwa yeye ni mtu ambaye anaungwa na anaaminiwa na wabunge wote kwa Parliament.  Ni hayo tu.

Com. Abida  Aroni:    Asante sana jiandikishe tafadhali,  Wapi  mwingine?  

William Kipyego:  My names  are William Kipyego Tarus of Chemase Location, Aldai division, Nandi District.

What I am talking about is Presidenty.  As we see now in Chapter 2 sub-sec.  2,   Presidency is terminated,  and now according

to what I see, and not only my opinion but concerning the word of God,  I see  that it is good that we may allow our President

according to Isaiah 43: 3 – 5 and Joel 3: 8 – 10 to continue and to finish what God has given his servant not only 

Com. Abida  Aroni:    What are you proposing?  Don’t preach – what are you proposing?  

William Kipyego:  I am proposing that at this time, as we see  the reviewing of the Laws of Kenya,  we should see  concerning

the word of God what  God says and know that everything will be okey.

Com. Abida  Aroni:    So what are you saying in other  words,  we cannot understand you What are  you saying, the President

should retire or continue, be specific.

William Kipyego:  Concerning

Com. Abida  Aroni:    You know when you are making the law you have to be specific. What are you saying?

William Kipyego:  I propose that the President may continue by the word of God.  

Com. Abida  Aroni:    And what are those verses, the chapters.

William Kipyego:  Eee, it is the earlier Constitution – 

Com. Abida  Aroni:    No read those verses from the Bible, what were they?

William Kipyego:   Isaiah 43: 3-5 and Joel 3: 8 – 10.
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Com. Abida  Aroni:    Next point , asante.  Umemaliza,?  Hata hiyo ni mzuri, haya Mzee.  

Henry Kibirigen: Mwenyekiti Commissioner 

Com. Abida  Aroni:    Jina Mzee tafadhali hatujui, jina lako.  

Henry Kibirigen:  Jina langu ni Henry Kibirigen arap  Kichwen, Mwenyekiti  na  Commissioners  wote,  leo  hapa  itajiandikisha

kwa history kubwa kwa maana Commissioners siku ya leo wamefika pahali Mnandi alizaliwa, Mnandi alianzisha maisha yake.

Ukisikia  Mnandi,  ni  hapa,  Walaiboni,  mashujaa  hao  walipigana  na  Wazungu  miaka  nane  walitoka  hapa.  Walaiboni  wale

waliuwawa, ni kilometer haifiki hata moja. Basi jina hili Nandi, ningeomba kwa Katiba hii, iandikishwe jina la Nandi likae milele.

  Na  mipaka  yote  ambayo  wazungu  walipata  Mnandi  hapa  mahali  tulipo  na  tulikuwa  na  mipaka  tunapakana   na  Western

tunapakana na Nyanza na mpaka wetu upande wa Nyanza ulikuwa Miwani, mpaka wake ulikuwa ya railway, shamba ya miwa

yote ilikuwa malisho ya Wanandi, hata kuna majina ya chumvi ya ng’ombe, inaanza  inaitwa Kipkataa, inafuata  railway, inaenda

Chelibo, inaenda mpaka Chemetwa  mahali iko factory ya Miwani  sasa ilikuwa chumvi ya Wanandi,  ya chumvi inaenda mpaka

Kiboen,  na laini hiyo  inaenda mashamba hayo yote,  Wazungu walinyang’ang’anya  mpaka  Uasin  Gishu  mpaka  Kitale.   Kwa

hivyo ninapendekeza mipaka yote ile iliandikishwa mwaka wa 1905 ifuatwe.

Na katika bunge, mimi napendekeza hivi vyama vya kisiasa vilivyojaa kwa  jamhuri  hii  ni  kuharibu  nchi.   vinakoroga  watu,  ni

kunyongana tu unasikia Afrika yote.   Nataka  party 2 tu,  vyenye nguvu, vyama viwili halafu huyu akikosa  ,  huyu  anasahihisha,

kuliko sasa, ng’ombe moja na ndume kumi, iko wapi?  

Na nikiingilia ofisi ya Rais, Rais achaguliwe na wananchi na awa na umri wa miaka 60  na kwenda  juu, na akae  ofisi na Waziri

Mkuu.  Na Waziri Mkuu awe miaka 40 na kwenda juu.  Kwa sababu unasikia Afrika mfaragano kwa vijana ambao wanasema

wanang’ang’ania  na  kila  mtu  anataka  kuwa  mkubwa  na  pengine  mwingine  kwa  umri,  basi,  nchi  itaendelea.   Napendekeza

serikali ya Majimbo kwa maana hapa kwetu kuna methali  inasema jua ni ya watu wote na kwa nyumba ni kwa kila mtu.  Kwa

hivyo Majimbo inafaa, halafu tunakutana Nairobi kwa serikali kuu.

Mambo ya umaskini.  Mimi nataka Katiba hii tuandikishe kabisa, tumalize kabisa hiki kitu kinaitwa umaskini.  Kuombaomba na

kwenda ng’ambo kwa Wazungu na kuja huko, hii ni kuharibu nchi yetu, hii ni kuuza nchi yetu.  

Mimi napendekeza ya kuwa kwa maana hapa Aldai kwa mfano Mungu  alibariki,  tunapanda  kila  kitu,  chai,kKahawa,  paleto,

kila kitu kwa maana iko mvua kila saa.   Ninapendekeza  ya  kuwa,  tuondoe  kabisa  hii  ya  kuombaomba.   Ninapendekeza  ya

kuwa kila mtu mwenye uhai, mwenye nguvu mwenye kukula katika jamhuri ya Kenya, awe lazima afanye kazi kwa masaa kumi

 kila 
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siku.  Awe akifanya programme ya kazi yake tangu asubuhi mpaka jioni, kuliko watu kuzurura na kudanganywa na wanasiasa

waende kwa barabara  wapatiwe pesa  na iko mchanga yenye inakaa bure hapa  yenye  rotuba.   Kwa  hivyo  napendekeza  kila

Mwanakenya afanye kazi kuliko kuomba kuomba, na wewe sio maskini, una mikono, miguu na akili.  Kwa hivyo tunataka mtu

mzima yeyote iwekwe kwa Katiba lazima afanye kazi masaa kumi na aweke kwa programme na atumie ardhi yake  ile  anayo

isibaki hata nchi moja.

Com. Abida: Umemaliza Mzee?  Maliza tafadhali. 

Mzee:   Ningeomba mniongezee

Com. Abida: Tuambie la mwisho sasa.

Mzee:  La mwisho ni ule uchumi wetu baada ya kupata, tunataka upitie kwa vyama vya ushirika, co-operative  societies,  halafu

wakulima wafaidike wa mashamba madogo  madogo,  na  co-operative  societies  isiingilwe  na  wanasiasa,  kama  macouncillors,

kugawagawa watu au kugawa masocieties.  Waachie wakulima wenyewe waamue wanataka society yao ikae namna gani.  

La  mwisho  ninaomba  heshima.  Ninaona  heshima  ya  Kenya,  tunataka  tuwe  pamoja,  vijana  na  wazee,  tuheshimiane.   Halafu

Kenya yetu irudi kama zamani.  Asante.

Com. Abida:  Mzee kabla hujaenda, umetuambia tuwe na vyama viwili sasa tuko na vyama hamsini, tutatoa wapi viwili?  Sasa

kuna vyama hamsini, wewe unataka viwili, tutavitoa wapi?

Mzee:  Waungane.  Wazungumze waungane mpaka viwe viwilii.  

Com. Abida:  Asante sana. Nafikiri wanafanya hivyo asante.   The last person.  Hakuongea asubuhi kijana?  Okey.

Kiprono Teres: Commissioners and all the people who are here, I want to say that…

Com. Abida:  Your name please.

Kiprono Teres: I am Kiprono Teres.  The Government should set aside a day the President..

Com. Abida:  Can you give us details of your school and class?

Kiprono Teres:  I am from Kimalel Secondary School Form, Four student.  The Government should set  aside a day that the

citizens will communicate directly with the President.   The party which becomes  second  in  general  election  should  elect  Vice

President.   Educated people  should be elected to be  above  the  President  so  that   they  will  be  giving  him  pieces  of  advice.
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Lastly, these people who are working, that is the employees,  should be given a period of ten years  so that they will get capital

to go and do something else so that they will give room to the young people.   On the side of education in primary, they should

start teaching Agriculture and examining it.  That is all.

Com. Abida:  Thank you very much.  Please register.

Com. Maranga:  Basi kwa niaba ya Tume ya Kurekebisha Katiba, tumefika mwisho wa kikao cha leo hapa upande wa Aldai

na upande wa Kobujoi,  lakini kesho tuko upande wa Aldai vile vile,  upande  wa  Kaptumo,  Kaptumo  Community  Hall.  Kwa

hivyo kesho tutakaa hapo na mimi nasema asante sana kwa watu wa Kobujoi.  Kwa hivyo  sasa  kwa  niaba  ya  Tume  nasema

asante sana kwa maoni yenu ambayo mmetoa, sasa  tungeomba tu mtu mmoja aje  hapa atuombee ili tuweze kufunga mkutano

wetu wa leo.  Asanteni na Mungu awabariki.  Thank you.  Let’s have a word of prayer.   Mtu atuombee please.   Somebody to

pray for us.  

Sally Too (Prayer):  Tuombe, kwa jina la Baba na Mwana na Roho Mtakatifu.  

(Nandi dialect)

Cheptalel  kwanda  kamukataindet  kilosun  baba  ak  kitorrin  saini  eb  koryagi  kongoi  amun  inye  baa  ne  kariyai  betutu

nieb ra kosulda  kosme  kora  kele  toechu  kagobwa  koinye  ne imutati  en olebendi,  kisome  bosioni  kele  kosulda  en olan

tugul  kimoche  serkali  ne  wendi  koimie  baba  agot  aingunon  kichipchinigen  uchgusi  koinye  ne  ingen  ngalek  tugul  ak

ingoaak tugul en kamuget asome chuton koit ka barak kipsengwet en kainet nebo Jeiso Christo weringung.  Amen

The meeting ended at 4.20 p.m.
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