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                                       Present:
       

1. Com. Phoebe Muga Asiyo         
2. Com. Dr. Githu Muigai
3. Com. Ibrahim Lethome Asman

                                        Secretariat In Attendance:

1. Ismael Yusufu                             -                 Programme Officer
2. Solomon Mastsa                     -                 Assistant Programme Officer
3. Regina Mwachi                         -                 Verbatim Recorder

The meeting started at 11.00 with Com.Asiyo in the chair. 

Prayer:    Baba,  ninaomba  katika  jina  la  Yesu,  ukasaidie  kila  mshirika  katika  mkutano  huu  ambaye  amehusika,  ukasaidie

ma-Commisioner na karani na wote.   Ninaomba  wawe  na  maelewano.    Ninaomba  pawe  na  amani  na  mwongozo  unaofaa.

Tupatie  amani tunapoanza mkutano.   Ukatusaidie kutoa maoni katika jina la Yesu Mwokozi wetu tunaomba.

Com. Asiyo: Asante sana.  Ningependa kuwakumbusha ya kwamba kikao hiki cha Katiba ni kikao cha maana sana na kutoka

sasa kitakuwa rasmi kabisa, na sheria ambayo inatulinda. Sisi hatuna maoni juu ya Katiba mpya, sisi kazi yetu ni kusikiliza tu na

kuandika  vile  mtu  ameeleza  halafu  tutaenda  kukaa  chini  na  tutaangalia  maoni  ya  watu  wote  wa  Kenya  vile  ilivyo,  halafu

tutaandika Katiba ambao tunafikiria kwamba itachukua maoni ya watu wote wa Kenya.   Katiba ambayo inaweza  kuishi  kwa

miaka mingi ijao.  

Munajua Katika Africa hii tunapoishi ni vigumu sana kwa nchi ya kiafrica kutengeneza katiba mpya au kurekebisha katiba yao

kama mambo ni shwari.   Tumeona nchi nyingi za Africa wale waliopata uhuru juzi juzi kama South Africa  wameweka  Katiba

mpya.  Nchi zingine ambao wamebadilisha Katiba yao wamebadilisha wakiwa na shida au wakiwa na mzugozugo  au  na  vita.
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Lakini sisi tulikuwa na bahati sana miaka arobaini sasa, hatujakua na vita ijapokuwa tumekuwa na shida za umasikini na mambo

kama hayo ya uma.  

Na ni wakati  mzuri sana wa mtu kutoa maoni yake kwa maana hakuna kitu  ambacho  kinasumbua  mtu  sana  kwa  roho  kama

kusikia bunduki ikilia au nini.  Ni ile tu mawazo ambayo inaweza kutusaidia kutengeneza Katiba  ambayo  itadumu  kwa  miaka

mingi sana ijayo.  Kwa hivyo ninawashukuru.

Kwa  maana  tunajenga  mji  mpya,  tunajenga  nchi  mpya  na  ni  lazima  iwe  nchi  mpya  ambayo  tukiwawachia  watoto  wetu

watatosheka kwamba tulijaribu.  Na tunafikiria kwamba katiba hii tukimaliza kusikiliza mambo yote ya watu wa Kenya na wale

ambao wanafika Nairobi kujadiliana siku ya mwisho tutakuja kufanya urafiki, urafiki ya watu wote wa Kenya.   Bwana Mungu

hakuwa mjinga kutuweka kwa nchi moja,  ijapokuwa sisi tuko  makabila  tofauti  tunaishi  mahali  mbali  kwa  kila  kabila  lakini  ni

watu wa Kenya na ni huzuni sana ukiuliza mtu hapa Kenya wewe ni wa wapi anakwambia mimi ni mjaluo.  Ukienda Tanzania

atakwambia yeye ni Mtanzania. Kwa maana wamezoea kufanya hivyo.  

Hata sisi  nafikiri  nyuma  ya  hii  katiba  mpya  tutaanza  kujiita  wakenya.   Kwa  maana  tukiwa  ng’ambo  huwezi  kusema  mimi ni

Mkamba, unasema tu wewe ni mtu wa Kenya.  Ukifika hapa Mwingi ukiulizwa wewe unatoka wapi utasema mimi ni Mkamba

au mimi ni Somali. Lakini hii katiba itusaidie kujiona kama watu moja, ambao Mungu aliwaweka nchi moja,  waishi pamoja kwa

upendo. 

Mpango yetu itakuwa ni hivi: kila mtu ambaye atakuja  kuongea ambaye ana  maandishi  yeyote  ataongea  kwa  dakika  tano  na

atatueleza  tu  mambo  ya  muhimu  kabisa  ambayo  anataka  iingie  kwa  katiba  mpya  ya  Kenya.   Just  highlight  points  katika

maandishi yako na upeana pale ile karakatasi,  na yiho karatasi  itakuwa ni  mali  yetu  kutoka  leo.   Na  kile  ambacho  umesema

kwa hiyo karatasi itaingia kwa Computer yetu na hata miaka ishirini kutoka leo, itakuwa kwa archives.

Tunakaa hapa kama court si mahali pa kupiga makofi au kucheka kama hakuna haja kucheka.  Kama huna haja ya kusoma, ya

kuongea juu ya mambo uliandika, utayawacha pale tu na kuweka sahihi kwamba umeyaleta.   Kama inakubidi kurudia mambo

mtu amesema, kama mtu alisema tunataka education tunataka elimu ya bure kutoka kwa kilato hiki mpa hiki na wewe unaona

unasikilizana na hiyo, hakuna haja kurudia, nikusema tu vile mzee fulani alisema juu ya elimu mimi nakubaliana na yeye.    Halafu

ili tuwapatie kila mtu aliyefika hapa leo nafasi ya kusikilizwa na kusikilizwa vizuri, na tukitii jambo hilo tutaenda haraka,  na kila

mtu atapata nafasi ya kusikilizwa.  

Kama kuna mzee ambaye ametoka mbali na anataka kurudi tutampa nafasi.   Kama kuna mama mjaa mzito ama mgonjwa, au

watoto wa shule ambao lazima warudi kwa class tutawawachia nafasi waongee.  Nafikiri tumesilizana kwa mambo yaho na kwa

hivyo, I can now –
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So Ladies and gentlemen I now declare  this meeting as  an official sitting of the Constitution of Kenya Review Commission for

the  purposes  of  collecting  the  views  of  the  people  of  Mwingi  North  Constituency,  in  accordance  with  the  Act  that  we  are

operating under.                                                        

Com. Asiyo : Sammy Nzao, halafu John Musyoka, halafu Rev Mishack Mumba.  Kuna watu hawataki kuongea, lakini nasema

ya kwamba nyinyi ni wananchi basi  muongee tu.  Kwa maana watu wa kisema Provisional Administration ifutwe kabisa nyinyi

ndio munaweza kutueleza Kwa nini isifutwe kwa hivyo tafadhali musikatae kuongea. 

Com. Asiyo : Okay Bwana Jeremiah Karuri, tafadhali kuja hapa mbele ukae,  na uongee kwa dakika tano,  halafu upeane hiyo

document  yako  na  mambo  yale  ambayo  tumelezewa  na  watu.  Nafikiri  uki  kaa  ni  vizuri,  ukikaa  ukituangalia  sisi  ndio

unatuongelesha kwa hivyo usiangalie wale ndio uongee na sisi.  Ina onekana  hii  machine  haifanyi  kazi  unaweza  kuongea  kwa

sauti.  (Inaudible)

 Jeremiah Karuri:  Hii memorandum ambayo nitapeana ni ya Dioceese ya Kieni/Mwingi. Haya maoni yametoka kwa wakristu

wa Kyuso Parish.  (inaudible).  Tuliongea juu ya.

Preamble.  Unataka nisome?

Com. Asiyo:  Ah ah.

Jeremiah Karuri:  Kisha tukaandika juu ya: -

Principles of State Policy

Constitutional Supremacy

Citizenship

Defence and National Security

Political Parties

Strucutre and system of Government

 

Com. Asiyo:  Unaweza kutueleza.

 Jeremiah Karuri:  Local Authorities being autonomous in order  to have a say in managing their affairs Councilors should be

paid salaries, which are pre-determined like other public 

servants. (Inaudible)

Legislative

Executive
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Judiciary and the electroral commission.

Rights  of  land  ownership: Land  ownership  procedures  should  be  simplified  to  ensure  that  even  women  seek  ownership.  

(Inaudible).  own land property anywhere in the country, and the Constitution should guarantee. (inandible)

(inandible)Should be detained candidates  should be  allowed  of  other  party  defection  should  be  out  lawed.  A  51%  win  in  5

provinces in elections should be abolished.  We should have to reserve parliamentary seats.  (inandible) We said constituencies

be reviewed each Member of Parliament to represent  almost the similar number of constituents e.g 25  thousand  people  only.

(Any other clarification?)

Jeremiah:  About cultural, ethinic, regional (inaudible) 

Com Asiyo: when you talk about those cultural rights, tell us briefly.  

Jeremiah:  We  said  there  are  ethinic  groups  for  example  some  small  communities,  whose  rights  are  not  talked  of  in  the

Parliament.  For example the Dorobo, they are small. Then the use of natural resouces, which are scattered all over the country.

  Some of them are either (inaudible) we would like those to be known and to be used nationally.

Environmental  and  Natural  Resources: Constituency  planning  should  be  encouraged  and  facilitated  by  relevant  ministry.

We  suggest  an  alternative  complaint  channel,  which  should  have  well  defined  role.   We  suggest  an  alternative.    Others

recommended     that  we  should  have  the  Human  Rights  Commission,  Corruption  Commission,  Gender  Commmision,

Anti-corruption, land commision and each of these said we should have  power.

Sucessesion:  (tranfers and power)  during presidential  election let the Chief Justice exercise the power  of  the  President.   The

result should be released on both Radio and Tv as they are received from various parts of the country.

Salaries: we should harmonise salaries so that we do earning three hundred thousand in gross income while part  are  paid by the

same government, only 3,000 shillings.  The salary awarding body should be completely de-  linked from political leadership,  so

that we do not have some people being favored for political loyalty.  Jeremiah Karuru of justice and peace  Diocese of Mwingi

prepared and presented this memorandum.

Com.Asiyo: Thankyou very much Bwana Karuru, just sit there for a while.  I think these are same questions.  

Com. Lethome: You mentioned the constitutional offices and the office of the Attorney General,  officer of the Auditor General

we would like know what have you proposed?

(Inaudible)
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Dr Githu Muigai:  I  would like to ask  a small question about  land.   Because you come from Kitui, and you have suggested

that they should a land commission, if you have thought about it, you can give me an answer.   If you haven’t it is not a problem.

   What would you want the land commision to do?  Kwa sababu mwenyewe unasema  ni  vinzuri   we do not want to create

jobs in Government whereas just to have jobs.    We must create  jobs  that are  very important.    What would you like the land

commission to do?

Jerimiah Karuri:   Infact they should study and ascertain who is  the  owner  of  this  land.    They  should  know  what  qualities

would  need  inorder  this  land.    Most  of  the  people  here  do  not  have  a  title’s  deed  but  you  see  someone  fencing  so  many

kilometers, and says this my land.   We would like this to be  really defined, the qualities one should have to claim that the land

belongs to him.

Com. Asiyo:  Unasema ungependa NGO’s waingie Kwa Serikali.         NGO’s ni kama watchdog,  sasa  wakiingia huko kwa

serikali nani atalinda Serikali?

Jeremiah Karuri:  Tumesema wawekwe katika katiba wawe wanajulikana they are rodically suffering.

Com. Asiyo:   Na  hii ofisi ya  Ombudsman  ambayo  unafikiria  ingefaa  kuwekwa  ingeenda  chini  mpaka  wapi,  tu  ikae  Nairobi

peke yake?

Jeremiah Karuri:  Hapana upto the Local Authority.

Com. Asiyo:  Tafathali uweke sahihi kwa register yetu pale na utuwachie hiyo document.    Sasa  hiyo ni property  yetu huwezi

kurudi nayo.  Register iko pale langoni.   Ningependa kuuliza wale ambao pengine kambia watoto  wakae chini).  Ningependa

kuwa na majina wenu ambaye wenu ambaye amekuja kwa mukutano huu.    Kwa sasa,  Councillor  Charles  Mteti  (inandible)

utaongea na sisi.  Unafikiri ukae hapo ndio watu wakuone na ukae hapa karibu.   Hiyo ni mzuri tunakuona na wanaichi pia wana

kuona.

 

Councillor Charles Mtetei:  Kwa jina mimi ni Councillor Charles, Kutoka  Mufukoni ward.  Kitu ambacho nilikuwa ninataka

kuchangia kwa Commisioners wetu kwanza nilikuwa nataka  kuongea  juu  ya  selecting  of  this  Constituonal  team  hawa  wazee

ambao  wana  tengenezwa  na  korti,  au  sijui  nani,  na  wanazungumuza  juu  ya  kesi  ya  land.    Hawa  wazee  kwanza  ikiwa

inawezekana  wawe  wakichanguliwa  na  wananchi,  maanake  sisi  huwaona  na  hatujui  wametokea  mlango  gani.    Kama

inawezekana hao wazee watumwe katika locations,  ikiwa inawezekana wachanguliwe.    Watu  wa  elimishe  ya  kwamba  huyu

anaweza na yule mwingine hawezi. 
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Ya pili, wawe na muda wa kukaa katika ofisi, maanake mimi ni councillor niliingia council 1983,  Na  yule mzee nilikuta  akiwa

kwa Land tribunal, ako tu mpaka wa leo.   Sijui ni kumea amemea ama nini? Kisheria hatujui ni nani amemuchangua. (Inandible)

na kama hatutamchukuwa kule chini mashinani.    Kumbuka  juzi  92  nilikuwa  nasikia  huko  Nairobi  niliona  mlolongo  wa  kina

mama wakijifunga kwa hivyo kulia ya kwamba Koigi Wamwere atoke.    Alipo enda kwake nyumbani akaanguka.   (Inaudible)

ni kuonyesha ya kwamba, mtu awe anatoka kule nyumbani ndio aletwe karibu na watu kama nimekosea mtanisamehe.  

Nilikuwa  nimesikia  ya  kwamba  dume  walikaa  wakasema  Councillor  or  Mps  should  be  learned-  being  a  form  4  leaver  and

above.     I  disagree with those people,  because  leadership doesn’t  come  from  education.  Na  kumbuka  Ibrahimu  na  Moses,

hakuna pahali tuliona wamesoma na walitumiwa na Mungu wacha nchi, Mungu. Kwa hivyo leadership ni vile mtu ameubwa na

Mungu,  lakini  siyo  masomo.    Maana  tunaweza  kuenda  kwa  mtu  mwenye  ma  degree  kadhaa,  anakuwa  hana  watu  kwake

anakuwa  ni  mtu  mpotevu  ambaye  hawezi  akachangia  chochote  ana  kuwa  ni  mtu  hana  watu  kwake,  hawezi  akachangia

chochote. I disagree we those who are trying to say that a councilllor should have the education level of form 4 and above,  an a

MP should be a graduate.   Because,  leadership doesn’t mix to be  with education   I  mean even if you check in the bible you

would agree with me, that there was no graduate  with  the  bible.   Nafikiri  yule  Mungu  alikuwa  kule,  ndio  ako  hata  wa  leo.  

Viongozi wenyewe huchaguliwa na Mungu, sio vile watu wanathania na macho yao. 

La mwisho, kama inawezekana, ni kuhusu habari ya wakina dada.   Wazee wa huko ukambani, nataka kuchangia kama diwani,

ninaona  ikiwa  ni  msichana  wako  amesoma,  na  ameolewa  na  amegombana  na  bwana  yake;  akirudi  pale  kwa  boma  mzee

akifariki wale ndungu zake wanamunyima kabisa pahali pa kujenga boma yake.    Zile ngo’mbe alinunuliwa kule na yule bwana

yake:  walikuja  wakaowa  bibi  zao  na  amerudi  pale.  hiyo  ng’ombe  na  sasa  wanasema  aende  kabisa.   Sasa  unashanga  huyu

mtoto ni wa nani? 

Mimi  nauliza,  kama  inawezekana,  kwa  Katiba  iwekwe  ya  kwamba,  msichana  ni  kama  mwanamume.    Babake  akifariki,

agawiwe ardhi ya babake vile mtoto ya kiume amegaiwa. akiwa ameolewa,  pengine itajulikana iende imbandilishwe isemekane

ameolewa, kama ameolewa na wamepatiwa dowery na ile dowery wamekula.     Aki gombana  na  bwana  yake,  akikuja  pale

wanamwambia, toka kwenda kabisa”, Sasa wanampoteza ni kama siyo kiumbe, na ni mtu, wamemunyanyasa vikali. 

  

Nikimalizia, kama inawezekana,  hospitali  zetu  (ikiwa  Serikali  itaudwa  vizuri)  wale  watu  watakuwa  kule,  kuwe  na  inspectors

wakali zaidi wa kuangilia niakina nani ambao wanaiba madawa.  Kwa sababu ninaona kuwa kila daktari akisha kuwa daktari, ni

lazima  awe  na  private  clinic  yake.    Ukiangalia  vile  clinic  zimekuwa  nyingi  katika  hii  district  yetu,  ama  popote  Kenya;  ni

kuonyeasha  ya  kwamba  madaktari  wenyewe  wamekuwa  na  practice  zao,  kutokana  tu  na  yale  madawa  yetu  yale  tu  ya

Government.   Because,  si wezi nikajua ni kwa nini hospitali hakuna dawa na ukienda kwa clinic, yake unakuta ako na dawa.

Kuwe na sheria  ya  kwamba:  if  you  are  a  doctor  you  should  not  have  your  private  clinic.   Ikiwa  ni  private,  resign  from  the

government, ministry. 

Ya  mwisho  kabisa  commissioners  niondoke,  ni  chiefs,  ya  kwamba,  chiefs  waondolewe  kabisa  katika  land  cases.    Hii

nimeizungumuza mara nyingi leo nikiwa na elfu zangu mbili na niende kwa  chifu  nimpatie  elfu  moja,  aki  ya  Mungu  kama  yule
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mama hana bwana nitampokonya hiyo shamba.   There should be clear information to wananchi ya kwamba: chifu hana uwezo

wa  kuingilia  pesa  ya  mwanainchi  kwani  huko  akina  mama  wengi  wamenyanyaswa.  Kwa  haya  machache  Commisioners,

mnamaswali mtaniuliza. 

Com. Asiyo:  Asante sana councillor

Com. Lethome:  Kuhusu uridhi wa mtoto wa kike, kama amefukuzwa na mumewe, akirudi nyumbani babake akifa apewe haki

yake.   Je kama ameolewa yuko kwa mume wake, hana haki ya kumurithi babake?

Councillor  Charles  Mtetei:  Naonelea  kama  ameolewa  na  ameenda  kwa  boma  nyingine,  sioni  kwa  nini  arudi  huko  kwa

babake,  kwa sababu amesomeshwa; na wakati  wa  kuondoka  na  bwana  yake  tulimpangia  karamu  nzuri  tukampea  ng’ombe,

mbuzi na ameendaa mekuwa na boma nyingine. 

Akiwa  ameolewa  vizuri  na  yule  bwana  hasumbui  wacha  awe  na  ile  boma,  ndipo  wale  wengine  ambao  wamembaki  hapa

wapate.    Lakini  akiwa  kule,  na  huko  na  hana  shida,  yule  bwana  yake  ataweza  kuwa  mchoyo  zaidi  ataingia  huku  aanze

kutusubuwa kwa sababu ako na pesa.  Lakini  yeye  ikiwa  bwana  yake  amemukataa  amemutesa  sasa  ndugu  zake  wamuachie

awe na boma yake kwani ni mtoto kama hao.

Com.  Asiyo:   Lakini  Kwa  wakati  huu  kuna  wasichana  wengi  ambao  wamepata  masomo  ya  juu  na  hata  wengine  wao

wananunua shamba kwa baba  zao.   Yeye mwenyewe ananunua kwa mzee,  sasa  unaniambia  akisha  nunua  hiyo  shamba  kwa

mzee wake na wale ndungu zake,  akienda  apate  bahati  mbaya  kule  hawezi  kurudi  kwa  shamba  hiyo  ambayo  alisaidia  mzee

kununua?

Councillor Charles Mtetei:  Kama amaenunua hiyo Madam Commisioner.

Com.Asiyo:  Amenunua kwa jina la Mzee.

 Com. Charles Mtetei: Hiyo ni mali yake madam asipokonywe. Ninasema ile kama dada yangu ameolewa na sisi tumeachwa

hapa,” na ndugu zangu, saa  zile bwana yake amefariki,  akirudi hapa na hakuna namna ya kupata  kitu chochote kule,  akija  na

tumekula ngo’mbe yake,  tunasema huyu mtu hana ukweli ya kukaa hapa,” tunaweza kumufukuza  sasa  aende  na  ni  mtoto  wa

hiyo  boma.    Imekuwa  ni  kama  mtoto  wa  kike  nasema,  ni  kama  anaonewa.   Kwa  Sababu  ile  ngo’mbe  kwanza  aliolewa

tukapatiwa, tumeoana, naye amerudi na watoto wake na sisi tutawafukunza.   Sasa inaonekana tumemutumia bure.

Com. Asiyo: Umesema ya  kwamba  ungependa  machifu  waondolewe  katika  kesi  za  shamba,  hiyo  nikuonyesha  ya  kwamba

wewe mwenywe huna amani na machifu wote.  Wewe ningependa kukuuliza, tukibadilisha vile machifu sasa  wana amuriwa, pia
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vile machifu wanapewa ofisi.   Kwa hivi sasa  chifu barua yake ya kumpatia kazi ina toka  Office of the President,  inakuja kwa

Dc, Pc na kwa huyu mheshimiwa Do, halafu anapata kazi.  Tukimbandilisha ebu tuseme chifu achanguliwe na wananchi wa kila

sub-location yake, unafikiri hiyo itasaidia?

Councillor  Charles  Mtetei:   Bwana  Com.  Kama  ingekuwa  ni  uwezo  wangu  binafsi,  haki  hao  watu  wachanguliwe  na

wanainchi.  Mtu aliye changuliwa na wanainchi,   ni mtu capable  na ambaye wana ona ni transparent.     Mimi sisemi nina chuki

na ma-chifu, lakini tunaonelea watu wengi wananyanyaswa kwa sababu ya  kukosa  pesa.   Lakini  kama  ningekuwa  na  uwezo

wangu  chifu  wangekuwa  wanachanguliwa  kama  vile  Councillor  anachanguliwa,  ndio  huyo  mtu  achanguliwe  na  mwananchi.

Manake hii kuja kufanya interview hivi anaweza kupitia zigzag doors na akawa chief, kumbe ni mulafi anakula wananchi.     Hilo

ni changuo langu, mimi na uliza wachanguliwe.

Com.  Asiyo:   Kama  hatukutoa  mapendekezo  ya  kwamba  machifu  wachanguliwe,  unaonaje  kama  tutapendekeza  machifu

wawe wanaweza kuwa tranferred katika district yao.   Kuna mtu alitwambia ya kwamba yeye baba  yake na chifu walikuwa na

shida ya shamba sasa huyu mtu alipochanguliwa kuwa , baba ya chifu amefwatilia huyu kijana mpaka sasa  anagonjea chifu huyu

aidha afe au atolewe kazi.   Maana sasa hiyo ni chuki ya daima.   Ungependekeza namna gani? Kama hawawezi kuchanguliwa,

wanaweza kuwa transferred?

Councillor Charles  Mtetei:  Mimi siungi mkono habari  ya transfer,  kwani officer  akiwa  corrupt,  hata  kama  akienda  district

nyingine ataenda tu na ile tambia yake.   Kwa hivyo naomba kuchanguliwa.  Any other question?

Com. Asiyo: Can we have your document?

Interjection: Com. Register again

Councillor Wilson Mwanza: Nasema asante sana kwa  Commisioner  audience  ambao  tuko  pamoja.    Jina  langu  ni  Wilson

Mwanza, Councillor Kamwongo location.  Ninasisitiza kwamba naunga mkono Central Government, badala ya kusema federal.

  Kwa hivyo na sema ni heri

Serikali yetu iwe na muundo sawa tuliona sasa, uu wa central government. 

Elimu ya msingi iwe ni free yaani free primary education.    Pesa  ambayo  sisi  kama  wazazi  tunatoa  iwekwe  kwa  kordi,  tuwe

tunatoa tax halafu inaigishwa upande wa shule, ili watoto wapate elimu.  
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Lengine  ni  kuwa,  tumeona  uchanguzi  kwa  miaka  mingi,  lakini  sisi  wanainchi  hatupati  nafasi  ya  kuchanguana  kwa  njia  inayo

stahili.     Siku  ambayo  tunachanguana,  tunachanguwa  Councillor  siku  moja  mjumbe  siku  hiyo,  na  Rais  siku  hiyo.   Basi

Wanainchi hawapati  nafasi ya kuchangua kiongozi ipasavyo kwani wana haraka,  pengine ni siku  moja  na  kuna  saa.  Tuwe  na

uchanguzi tuwe na siku kama tatu.    Naonelea tuwe na Civic election- ma Councilors wa changuliwe  siku  yao.   Halafu  ifuate

Parlimentary.  Ya mwisho iwe, presidential ili wanainchi wapate nafasi ya kuchagua na nafasi ifaayo.  

Lengine ni kuwa wakati  watu  wanachanguliwa  kama  MP  wakienda  Bunge.   Kwa  maana  Constitution  ya  leo  inaruhusu  Rais

achaguwe ministers, na Assistant Ministers, wakichanguliwa majina yao wapelekwe kwa bunge waangaliwe kama wana qualify

kuwa  Ministers.    Kama  bunge  itawakataa,  Rais  apeleke  majina  zingine’  kwa  utakuta  ameandikwa  an  appointiwa  minister.

Sababu  ni  rafiki  ya  President,  na  pengine  siyo  capable  President  anawacha  mtu  ambaye  anaweza  hiyo  ministry,  awe  back

bencher.   Kwa  hivyo  nasema  ya  kwamba,  wakichaguliwa  kama  ministers,  ama  President  aki-  appoint,  hayo  majina  yawe

yanapelewa bungeni, then inaangaliwa kama hao watu ni capable kuwa minsters or Assistant ministers. Hayo ni maoni yangu.  

Wanainchi  wa  Kenya  tuna  mzigo  mkubwa  wa  tax  na  councilors  apewe  allowance  wana  lipwe   pesa  ya  kodi  kutoka  kwa

Licences.    Kazi ambayo councilor anafanya, ndio mjumbe anafanya.  Ikiwezekana,  Councillor awe analipwa na consolidated

fund kama mjumbe kwanza wana tenda kazi moja.  Tax imeongezewa wananachi wanaongezwa korti atleast  Councillor Apewe

allowance.  Raisi aki wacha kazi kuna siku tisaini, the Vice President  should be acting.  Niliwa ninaonelea kama hiyo si  mzuri

instead kama Rais pengine amewacha kazi,  ya kuchukulia inchi inachikiliwa na Speaker  wa bunge,  lakini  sio  kwa  siku  tisaini,

iwe ni 60 days, that is 2 months. Speaker aitishe uchanguzi .   Mimi kama niko Vice- President.   na nichikilie kwa 90 days hiyo

inaonyesha ya kwamba sitawachia mwingine atleast  nitafanya vile inawezekana niwe President  na pengine I don’t qualify to be

the President  kwa hivyo nilikuwa naonelea hizo siku 60 days Speaker  wa Bunge awe anashikilia halafu anaitisha uchanguzi, ili

watu wachaguwe President.  

Ninamalizia nikisema kwamba,  nilikuwa nimeongea mambo ya federal  government.    Kwa  hivyo  yangu  ni  hayo  machache  tu

ningetaka ku -present kwa commission hii siku ya leo.

Com: Asiyo:  Asante sana kwa maoni yako, andika jina lako na uandike sahihi.  Councillor Robert Maluki.

Councillor Robert  Maluki:   Mimi ni Councillor Robert  Maluki of Kase/ward  na tena ni Vice-chairman wa  Mwingi  County

Council. Maoni  niliyonayo  ni  mara  mbili  nilikuwa  nimetumwa  na  Kase  catholic  church,  tuliketi  na  tukawa  na  maoni;  na  yale

mengine ni yangu mwenyewe.  We have written in Layman’s Language, without people  who do not know the old Katiba,  but

then our opinion.  The first one, we feel that after our boys and girls are trained they should also be employed.   There should be

guaranteed employment after completing school. 

Presently we are told that there is free education,  we feel it is not done very well. We feel that there should be free education

where books and other things are provided.  Let there be real free education.  
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Members of Parliament should go up to 3 terms of service,  that is the first one the second,  and the third term.  The third term

should be the last one.

Com.Asiyo:  Halafu wanawake kabisa?

Councillor Robert Muluki:  Kabisa. Labda wapumzike kwa muda kidogo kwa term kadhaa.  We said three terms so let me

not add.  Members of Parliament and councilors should be the people  to supervise development within the constituencies and

locations where they are elected.

Com.Asiyo: (inaudible)

 Com.Asiyo: Wajue Fedha za maendeleo ziko, na zi pangwe na mna gani.  Family quarrels zitaenda straight kwa court.  Family

quarrels should be listened by immediate family elders  before they are  taken to court.   Chiefs  and  Assistant  chiefs  should  be

transfered within their districts for better services.  Headmen are not paid but we say they should be paid from the consolidated

fund just like the other civil servants. 

Land ownership: after a person has stayed in a place for more than 12 more that land should remain his now.  The Government

should provide water to all people,  and by that we propose  that there could be (inaudible) dam and also pumped water.   We

proposed at least a machine like a tractor.  

 Com.Asiyo (inaudible)

 Councillor R.Maluki: The Government should avail loans to all people that is in rural development.  

Com. Asiyo:  Which people?

Councillor Charles Muluki:  That is business people, farmers, everybody who will look for loans from the Government. 

The old people should be taken care of by the Government.    Not  the retired alone,  but the but all elderly people.    After they

have grown old the Government should take care of them.   

We say no to Majimbo.   The girl child should inherit property  from the parents  equally with  her  brothers.   The  Government

should find a way in which information from suspect’s can be accessed.   Kuna ile ina itwa minimum force used to obtain some

information.   It is there, but we said let there be deviced another way because sometimes people are beaten up to death.

Com. Asiyo: Another system?
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 Councillor Muluki:  We have very few courts  in our country,  where we  have  only  one  court  in  a  district.   We  could  have

mobile courts to go down to the districts, divisions so that people have access to courts.  The state  and the public should punish

all those who encourage corruption in the country. 

Com. Asiyo: (inaudible interjection)

Councillor  Muluki:   When  you  travel  to  a  place  like  from  here  to  Mwingi  or  vice  versa,  unaona  pesa  inachotewa  watu

mukiwa muko kwa gari. This happens because you are over loaded, and also the vehicle is not in order.  When this is given you

are at  a risk but somebody  gets  something.   We  suggested  that  the  people  come  out  of  the  vehicle  and  disciple  the  parties

concerned.  Even the police can do it.

 

Com. Asiyo:  You’re saying that if there is no police the people cannot take over?

Charles Muluki: Free Medical treatment should also be enforced, because for now we talk of free medical treatment,  but it is

just a mere saying.  In hospitals you go for months and years you find that there are no drugs. Nobody in this country should be

above the law. 

The retired people should not be re-employed when there sons and daughters who are jobless.  I laugh because  I would like to

be  employed.  Although  abortion  is  illegal  it  is  still  practised  in  private  hospitals,  this  should  be  discouraged  under  whatever

costs.

Com.Asiyo: (Inaudible)

 Councillor Muluki:  That should be left out Com.Asiyo Go through your points.

I am through, unless I have skipped something, but it is all on this paper.

Com.Asiyo:  Councillor Sammy Nzao.

Com. Asiyo: You did’nt what to talk okay fine. 

Councillor Sammy Nzao:  Siku kuwa nataka kuongea.

Com. Asiyo:  Please register you name there so that we know you have already presented a document.
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Councillor Sammy Nzao:  I did’nt want to talk.

Com. Asiyo:  You didn’t want to talk you can give it to us. 

Councilor John Msyoka: Asante sana Commisoners.   Kwanza nimewakaribisha nyote muwe huru na fikiri munapumua hewa

nzuri maanake huku hewa yetu haijakuwa polluted kama kule Nairobi  mnakaa kwa hivyo karibuni sana.   Nitaanza na defence

na National security:  

President  wa Kenya are  main tu Commmader in Chief of  the  armed  forces.   The  head  of  state  apewe  mamlaka  ya  kutosha

asiwe ceremonial president at all. Katika siasa political parties zetu zimekuwa nyingi Sasa zingine zimekuwa kama zinaleta kuwa

nyumba.   Ningeomba political parties ziwe tatu tu katika Kenya yetu.

  

(Com.Asiyo:   Presidential?)  system  of  Government  should  be  retained  in  Kenya,  ile  tunayo  iendelee.   Majimbo  italeta

mgawanyiko kwa Kenya maana tuna makabila mengi.  Ndio tuwe Kenyans we kutosha,  hata ninge- encourage Intermarriage,

badala ya kuwa na Federal Government.

President  tukiwa tunachanguwa awe above 45  years,  married,  amesoma  ana  elimu,  ana  experience  kidogo  kwa  field  nyingi,

anaweza  kuvumulia  maanake  siasa  ni  nzito,  awe  na  experience  na  exposure  ya  kutosha  katika  field  tofauti.  Wajumbe  wetu

mishahara  yao:  tunaonekena  tunajipenda  sana.    Wanakula  mishahara  mikubwa,  ningeonelea  iwe  determined  na  special

commission or independent body: si hao waende Parliament waseme tunataka hii na kupitisha.  

President  wa  Kenya  awe  elected  MP  au  achaguliwe  kwao  kwanza,  ndio  sasa  akienda  kule  mbele  awe  amepewa  kibali  na

wanaichi wake.    Tunajua hata tukitaka kuuliza hao wanainchi tutauliza, mnatuletea huyu mtu awe President na alikuwa na hii na

hii’’ Provincial Administration naona iwe retained, ina tusaidia sana ki security, lakini wengi wao are not trained.   Wawe trained

katika field -Administration wa pelekwe training ya management na wasomeshe political  science.   Ndio  tukuwe  tunaweza  ku

interact na watu wa siasa.   Kama wangekuwa na political science wangekuwa wanavumilia mambo yetu. 

Judiciary should be completely independent.   Appointment ya Chief Justice or judge yeyote ifanywe na panel of judges manake

hawa wana jua wenzao.  Wakikutana wanaweza kuchagua mtu competent, na mtu ambaye hana mapendeleo. Chief Kadhi awe

retained kwani ni qualified judge achanguliwe na majaji.   Munajua Chifu Kadhi anahusika kisilamu. Mayors  and Chairmen wa

County council wawe  elected  councilors  kwanza.    Wachaguliwe  ndio  wakienda  kule  mbele  tuwe  tunaletewa  watu  wa  aina

ngani ndio wachanguliwe huko kama vile wajumbe na Presidential  candidates.    Wawe na minimum education ya form 4  Mtu

ambaye anaweza ku interpret language, karatasi.   Tunaweza kumutuma nje akaenda ku-  represent  the county council,  ikiwa ni

ungereza au popote pale, na hata kuwa na problem.   Naonelea,  kwa wakati  huu, Kenya tuko mbioni, kwa hivyo form 4 level

iwe minimum. 
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Councillors’ allowance: hiyo na unga mkono, walipwe kutoka kwa consolidated fund, maanake ni assistant  wa MP wako ikiwa

MP hayuko na wewe huna chochote?  Local authority senior officers clerk,  treasurer  e.t.c.  Iki wezekana walipwe  na  Central

Government,  itakuwa  mzuri  ile  pesa  tunapata  kutoka  kwa  mapato  council,  hiyo  zilipe  subordinate  staff,  walipwe  na  ile

collection.   Kama shule vile zinafanya, unapata waalimu wameandikwa na Teacher  Service Commmision, na subordinate staff

tunalipa sisi wazazi.  

Electoral  Commmision  Chairman  na  onelea  achanguliwe  na  independent  body  ndio  asiwe  akawa  biased.    Awe  ni  mtu

amechanguliwa independently, na ana uamuzi wa kutosha bila kushauriwa ama kushauri yule aliye mchangua. Education: it has

to be compulsory kabisa: maanake utakuta watoto wachanga wa kiasi cha kwenda shule, na hawako shule.   Lakini kwa kuwa

chifu, assistant chifu, DO, Councillor, ama wazazi, area  people  hatuna hiyo power  ya kumwambia lazima upeleke mtoto shule;

utaona watoto wengi hawataki kusoma.  Kwa hivyo iwe ni sheria kutoka primary mpaka form 4,  iwe ni compulsory education.

Hiyo  Serikali  iweke  mkazo  yeyote  ambaye  hataki  kupeleka  mtoto  shuleni,  ama  mtoto  ambaye  anapatwa  akirandaranda,

anachukuliwa  na  kupelekwaa  shule  mara  moja.   Schools  Equipment  Scheme  should  be  revived.    Wakati  wetu  tulikuwa

tunaletewa vitabu, kalamu, mpira, wall charts shule za rural areas  siku hizi hawana hizo equipment,  na tunafanya mtihani mmoja

tu na mtu ambaye yuko Nairobi Nakuru na Mombasa.   Kwa hivyo naonelea iwe sawasawa, kila shule ipatiwe equipment sawa

Nairobi na ile iko Riftvalley, ndio mtihani ukifanywa unajua kweli ni national.  Watoto wetu ni werevu ikiwa wana pita. 

Semi- arid areas tuna seasonal rivers.   Maji mengi mvua ikinyesha ina flow kwa sea.   Naonelea   all seasonal  rivers should be

converted into water  catchment,  by building earth dams and so Forth: ndio  maji  yale  tuzuie  baadala  ya  kuenda  kwa  bahari.  

Serikali yetu tukufu  ina  weza  ku-reclaim  Semi-arid  areas  through  water  catchment,  seasonal  rivers.    Inajenga  dams  mpaka

inakuwa  a  greenland,  tuna  fanya  irrigation,  tunaongeza  chakula  na  tunaaza  kuwa  na  matumbo  makubwa,  tuache  kuwa  vile

munaona nime konda. 

The Government should avoid excessive borrowing: tuna kopa  mikopo miingi hata nafurahi IMF imesimamisha.   Tunajimudu,

na wakati  wa kukopa tuna lipa tunakuwa  kama  tumetawalwa  kupitia  hizo  borrowing.    Kwa  hivyo  tuwe  na  borrowing  kiasi

ambayo  is  specified  kwa  kazi  fulani,  inafanya  hiyo  na  from  that  itajilipa  nyenywe.    Hiyo  ita  revive  economy  na  sisi  tuwe

encouraged  kufanya  kwa  ma  saa  mengi  si  mtu  aweke  koti  kwa  ofisi  halafu  anaenda  zake.   Serikali  iweke  mkazo,  tuwe

tunafanya more hours ndio tuwe na production nyingi na economy yetu iwe Imekuja juu.  

Ninaunga mkono kwamba Mkenya yeyote should own land anywhere.    Ukitaka kwenda Lamu uende ukitaka kuwa Rifvalley

uende, hata Busia niwe na land. Hiyo itafanya Kenya moja 

Kenya iwe moja,  lakini si kuwa wewe uende ukambani wewe mukamba.  Hata  Mjaluo  akitaka  hapa,  apatiwe.   Constitution

yetu  ambayo  ni  Katiba  iweke  wazi  the  size  of  land  an  individual  should  posses,  maana  kuna  watu  wanachukua  tuzo  yote

maanake wana pesa.  Utakuta watu wengi hawana mashamba, they can afford to buy only little.  That big land an individual is

not unutilized land, iwe specified kwa Constitution mtu anaweza kuwa na ardhi kiasi gani ile ambayo haitumiki.  Sasa,  shamba

nyingi ni kubwa, na watu wetu wanataka kulima na hakuna mahala pa kulima.
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 Com. Asiyo: (inandible)

  

Councillor Musyoka: Survey wafanye juu chini.   Upande Semi- arid areas  kama Mwingi hatujafanyiwa survey, sasa  niikiwa

pahala najua sina kwangu.   Kwa hiyo iweke watu kidogo wawe wajivunia land yao.  

Upande wa Culture: Kenya tuna very rich culture yetu.   Ningeuliza  Serikali  I  -encourage  hiyo  iwe  promoted.   Hata  mother

tongue zisipotee sana.   Saa nyiingine culture lazima iende na lugha, ingiiwe ndani ndio iwe hatujakuwa wapotevu. 

Natural resources  zote ziwe katika constituency ni za Serikali.  Kwa mfano seasonal  rivers ziwe za Serikali,  ndio  ziwache  ku-

benefit mtu mmoja.   Mtu akijenga hapo,  na ajue tu kuna sehemu za  natural  resources  zake,  hata  anaanza  kufanya  kazi  kwa

ubinafsi na watu hawatafaidi.   Ningeuliza Serikali hapo tufanye hiyo.  Kusaidia mmonyoko wa udongo: ningeuliza iwe ni sheria

-hakuna mtu kulima kando kando ya hizo rivers, along the slopes of mountains; ndiyo tuzuie erosion yetu katika area hii. 

Ikiwa kutakuwa na sucession, ninaonelea kama Chief Justice awe akishikilia ofisi wakati  Parliament imekuwa dissolved.   Tuwe

na  an  independent  Judiciary.   Sasa  Chief  Justice  akiwa  pale  na  ashikilie,  tutakuwa  na  transition  nzuri,  kuwacha  Serikali  hii

kuingia ile nyingine.

Com. Asiyo: (inaudible)

Councillor Musyoka: Land cases ziwe zikifanya na headmen, Na  wazee kwanza Katiba ionyeshe allowance   itakuwa gani. 

Mananake kama vile watu wengi wanapokonywa ardhi zao,  ama wanakosa kupeleka malalamishi kwa  headmen  maanake  ile

imewekwa kama allowance ni kumbwa sana.   Ningependelea kila mzee alipwe minimum ya mia moja badala  ya kuulizwa elfu

mbili nikiwa maskini elfu mbili nitapata wapi.    Hata naweza kukaa mwezi mzima mbila kupata  mia  moja.   Nauliza  allowance

hiyo iwe reduced- uji  wazee uwe minimum -100 shillings kwa kila mzee.  Nasema asante sana kwa kunisikiza.

Com. Asiyo:  Asante sana. Rev.Meshack Momba waweza kuja. 

 Com. Asiyo Sema na sauti.

Rev.  Meshack  Momba:  Iam Rev.Meshack Momba.    Haya  ndio  maoni  yangu  kuhusu  Katiba  yetu  ambayo  tunabadilisha

Kwanza ningependekeza hivi ilivyo sasa, kuwe na uhuru wa kuabudu katika nchi yetu ya Kenya, the freedom of worship should

be guaranteed into our Constituion.  Katiba ikibadilishwa, with time kunaweza kuonekana haja ya kubandilisha sehemu zingine,

wananchi wa husishwe kwa maana inapoundwa kama wakati  huu, wananchi wanahusishwa. The Parliament should not be  left

alone to handle of Constitution.  The public should also be involved, because  this will help us become tunabadilisha katiba  na

baada ya muda mfupi iwe imebadilishwa vipengele vingi na bunge.  
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Tuwe na viama vichache katika nchi yetu, ukiwa vingi na pendekeza vifike tatu.    Hiyo ita guarantee ya kuwa hatuta kuwa na

vyama za ukabila na kila chama  kitakuwa  na  wafuasi  kutoka  maeneo  mbali  mbali.   Wakati  wa  uchanguzi,  labda  kila  chama

kitengewe pesa fulani za ku-ran campaing ya uchaguzi.   Pawe na free and fair election. Chama kitakachoshida kiunde Serikali

ya mseto, ili u- encourage mashindano au maongozi mema katika Serikali. 

 Ninaunga  mkono  central  system  of  Government.   Nitapeana  kwa  points  ili  nimalize  haraka.  Tuwe  na  kipindi  ambacho

kimewekwa  cha  uongozi  wa  Rais,  na  pendekeza  vipindi  viwili  vya  miaka  tano.   Rais  akichangulia  kwa  vipindi  viwili  aende

nyumbani,  na  tupate  Rais,  mwingine.   Raisi  yule  ako  katika  mamulaka  aki  –  abuse  offime,  maana  kuna  uwezekano  atumie

vibaya ofisi.

Parliament iwe na uwezo wa/ku vote huyo Rais atoke  mamlakani na pawe na uchaguzi wa  Rais  mwingine.   Hii  ni  ku-  Avoid

Rais ambaye ako mamlakani ana ongoza na ilhali haongozi

kadri ya vile ina hitanjika.  Therefore,  be  abusing if is office, he should no longer remain the president,  and the Parliament can

vote against the ruling of that president, tuseme kwa75% ya Kura. 

I support the current Central Government pamoja na Rais kuwa na kura nyingi.   Lazima awe ameshinda katika mikoa mitano,

ili awe ni mtu popular katika Kenya yote.  Katiba yetu inapasa kuguzia na ku-  garantee mahitaji ya wananchi yamesikiwa kama

vile afya- tupate free medical services.   Wanainchi wengi hawana uwezo hata wa kununua madawa,  na hospitali  nyingi  hazina

dawa. The constitution should guarantee free medical services, elimu, maji, na mambo kama hayo.  

 I  proposing that we should introduce the office of Ombusdsam appointed and  vetted  by  Parliament  with  assured  security  of

tenure, who will deal with corruption and other crimes in high ranking places.   Huyu kwa sababu kazi yake imelindwa kikatiba

aiteleleze  bila  woga-  wa  maswala  kama  ya  ufisadi.  e.t.c  Ombudsman  ni  mtu  ambaye  atakuwa  appointed  na  Parliament.  na

mbunge.

Kama mtu ni waziri ama Permanent Secretary, ama ni chifu of a parastatal body: aki fanya kazi vibaya ama akiwa associated na

mambo  ya  ufisadi,  na  uongozi  mbaya  wa  rasilimali  za  Serikali,  asimamishwe  kazi,  pending  investigation.    Uchunguzi  unapo

endelea na kufaywa kama hakika ametenda kitendo cha uhalifu.  Hiyo italeta uwajibikaji katika kazi za wakubwa serikalini. ili

kila mtu akitenda jambo mbaya anaweza kusimamiswa kazi.  

Law enforcement argents should be let to  operate  freely.   Hawa  ni  kama  police,  judiciary,  na  wengine.  Tuwe  Na  uhuru  wa

kufanya kazi bila kuingiliwa -without interfearence.   Appointment ya viongozi wa law enforcement argents: wawe approved na

Parliament kuzuia kuwa na tuseme kama commissioner wa polisi ambaye, he is not delivering hafanyi kazi jinsi ipasavyo.    Kwa

hivyo  this  argents  should  operate  freely  without  interference.   Nikimalizia  watumishi  wa  serikali  kama  mkuu  wa  Sheria  ama

Chief  Justice  even  when  appointed,  the  Parliament  should  approve  of  them,  so  that  we  can  have  effective  running  of  these

organizations. 

Even distribution of Government resources:   mali ya serikali iwe imegawiwa kwa usawa  katika  pembe  zote:   Ukienda  mahali

kwingine  maybe  kuna  uwezekano  ukute  kama  ni  barabara  maeneo  mengine  haya  pitiki,  na  labda  maeneo  mengine  yako  na

good infrastructure.  Serikali ina classify roads unaweza kusikia hii ni class A, hii ni class B na hii ni.  Utaenda kwingine ukule C

Class  A  ina  tarmac  na  class  B  mahali  pengine  hata  baiskeli  haiwezi  ikapatia.   Pawe  na  even  distribution  of  Goverment

resources, kwa maana sisi wote ni raia na tunahitaji better services.  Nashukuru kwa kunisikiliza.
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Com. Asiyo:  Asante sana.  Pastor Samuel Musyoki, Jenifer Marete?

Jeniffer Marete:  Naitwa Jenifer Marete niko na maoni machache kuhusu Katiba yetu.  Maoni yangu sana sana ni kuhusu wa

mama.   There  should  be  a  law  against  the  girls  informed  education,  because  if  they  don’t  go  to  school,  lowered  in  social

economic and political they will be  regarded as  areas  in  these  country.    Hiyo  ni  kumaanisha  ya  kwamba  kama  vile  tutaona

watoto wetu kike wengine hawaendi shule, na pengine wanaweza kuhusishwa kwenye kitu kama hiki wa represent  maoni yao

ama views zao, itakuwa shida sana.    Ikiwa mtoto msichana hajaenda shule, itakuwa ngumu sana kuongea hata mbele ya watu.

 Hata kama vile haitakuwa raisi kuongea mbele ya watu,  tunasema tuwe na equal decision making involvement wa mama hata

kuwa na uwezi wa kuongea kwa sababu pengine haja pitia shule, akawa na social discussion group hata economic na political.

Ndiposa naonelea ni vizuri kuwe na law: against kila mtoto wa kike iwe ni law ya Kenya aende shule.  

Constitutuition  Review  of  Kenya  should  set  a  law  against  domestic  violence.   Hiyo  iko  lakini  wa  mama  tunaona  it  is  not

followed,  it  is  abused.  Pengine  kuweko  mkazo,  ama  ikiwa  kuna  section  ili   wachwa  kidogo  iongezewe.   Wa  mama  wengi

wanauwawa  hata  na  mabwana  wao  wana  chapwa,  wana   wanachijwa  fukuzwa  wana  fanywa  mambo  mabaya  sana  na

wanaume wao.   Hiyo inanyamazishwa, inaishiya hapo,  hata ukipeleka kortini itatupiliwa mbali.   Sijui  kama  ni  law  imewekwa

Kenya bwana akikasirika na bibi yake amuuwe, ama ni namna gani?  Sasa  hiyo tunaona  iwekwe mkazo sana kama wa mama

domestic violence. 

 

Parents wa kike tuwe tunahisishwa kwa maoni ya watoto  yaani we women we feel that both parents  should have equal rights

over their children, especially when they are  getting  married.   Tuwe  na  uwezo  wa  kujandiliana  wa  mama  tuhusishwe  kuhusu

dowry.   Inaonekana kama ni wazee tu wanaongea mambo ya dowry ya wasichana. 

Tuwe na uhuru  wa  kuongea  na  watoto  wetu  ama  counseling  issue:  tunaona  mtoto  akikosea  tunasema  wacha  tungojee  baba

yako,  akija nitamwelezea hiyo na utaona vile utafanywa.  Bwana anaweza kuja pengine akute nimechapa mtoto,  ama  pengine

nimemfanya chochote kile, anauliza kwa nini hukungojea hukunielezea ninajua vile ningefanya huyo mtoto.  Sisi wa mama hatuna

uwezo kwa watoto.  

Disabled  and  elderly  should  be  considered  in  the  public  transportation-  ie  buses  trains  wa  mama  Vikogwe  ama  wazee

kikongwe, hata wengine disabled, kwa basi: huyu mtu akiingia kwa basi hata viti vime jaa atakuwa akikanyangiwa hapo chini na

wananchi,  hata  kama  ni  mtoto  ameketi  tunaambiwa  tuko  uhuru  na  kuna  mtoto  mdogo  ameketi  kwa  kiti  hawezi  kuondokea

mkongwe.  Ni vizuri kuwekwe a law, mtu kama huyo akingia kwa public tranport,  apewe special  attension  kwa  sababu  siyo

mapenzi yake akae hivyo.  

In  Kenya,  in  many  areas,  we  have  problems  of  water  being  brought  from  far  distances.  Hospitals  should  be  provided  with
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necessary materials. Maji:  shida ya maji iko sana mahali.   Hii katiba itakapo kuwa iki tengenzewa, waangalie sana sana areas

zile ziko na need,  wapatie  first priorities to some areas,  binadamu bila maji ni kama unampeleka kifoni issue ya maji iangaliwe

sana iwekwe first piority.  Hospitali  zetu za Kenya: hospitali ni hakuna dawa,  na sasa  serikali tunasikia inapeana dawa nyingi. 

Hata  kuna  shortage  ya  staff,  na  hospitalini  ndio  mahali  binadamu  anangaliwa  afya  yake  welfare  yake,  napendekeza  serikali

iongeze wafanyikazi wa hosipitali, na wa equip hospitali na madawa. Ambulances are for referrals.

 Kenya’s president  should be elected from the grassroots  as  a Member of Parliament.   President  achanguliwe  kutoka  kwake

nyumbani awe MP Member of Parliament alafu akienda huko mbele ata  test  kiti chake cha Parliament,  akikosa  awe  MP  wa

kawaida.    Unaona ofisa akiwa retired,  anakuja nyumbani  amemaliza   kufundisha  watoto,  amepata  mali,  kila  kitu  ako  nacho

yeye ni kukula na kupumzika saa  zingine na anaitwa arudi kazini on contract.  Army  mtu  amekuwa  Retired,  anaitwa  akafanye

kazi, yet tuko na watoto  wetu ambao wamemaliza shule hawana kazi wange pewa hiyo kazi inaitwa  retired  offers.   Yangu  ni

hayo tu.

Com.Githu: Asante sana.  Franscisca peana jina lako zungumuza kwa tape  ndio tusikie.Interjection:  Com.  Githu.   Just  say

women are  being provided with adequate  rights of sucession,  therefore  we  are  recommeding  that  the  Constitution  should  do

that, ndio tukate.   Ile problem tuna ilewa sote?   Kwa hivyo unachukuwa problem na solution ndio tusonge mbele.  Turudi kwa

kina mama.  Ungependa tuandike nini kwa sheria?Francisca:  Wanawake wawe na uwezo wa ku-  inherit land after the death

ya mzee.  The police have been known to ignore the law on cases  reported  by women, tunataka kama ni mwanamuke akienda

ku- report awe recognized, kwa vile anafanya station.  Kama wale watu disabled wawe more recognized.  Com.Githu. Asante

sana.  Kuna Gathoni Munyoki, yuko?  Naomi Musyoka? Hawa waliondoka.  Turudi kwa David I.K Muthegi. Tafadhali.David

I.k Muthegi:  I have a memorandum to give. Com. Githu:  Do you want to add anything to your memorandum?Com.Githu:

Nothing?  Ok.   Asante  sana.   Sasa  twataka  Patrick.C.K  Maki,  yuko?   Ameondoka.   Peter  Kaseki.   Kuja.  Uko  na

memorandum unataka kuongoza chochote? Peter  Mnyoki  Kaseki: Thank you Commissioners My names are  Peter  Mnyoki

Kaseki.   I  am  here  to  present.  Interjection:  Com.  Githu:   Tulieni  wanainchi  watukufu  kwa  sababu  msipo  tulia,  hii  tape

recorder  itachukuwa  kelele  nyingi  kutoka  nyuma  halafu  hatusikia  vizuri.P.M.Kaseki:   I  am  here  to  represent  constitutional

review views from (inudible) I wish tostart  with the preamble of our current Constitution.   We feel that it is  to  short  and  too

brief and we wish that it would reflect identity; it should have a vision, and also have an objective.  Objectives  can be poverty

eradication,  ensuring there is absence of illiteracy.  The Executive: We proposed  that  some  changes  need  to  be  implemented

and examples are: There is no need of the president being above the law, also it is not good that he exercises the right of mercy,

the judiciary should be left to do that. There is no need of him being the Commader in Chief of the armed forces, let the relevant

body do this duty. We feel that his age should be between 35 and 60 there is no need of going on with the duty.  Interjection:

Com.Githu.  Mama atarudi sasa hivi, wewe chunga atakukuta, na yukop sixty years. P.M. Kaseki.   The president  should not

be a Member of Parliament it is good that his seat  of MP -hood is given  to  somebody  else,  than  and  his  earning  twice.  The

Legislature  should  be  empowered,  for  example  it  should  be  responsible  for  vetting  such  appointments  as  the  Chief  Justice,

Attorney General, commissioners and if possible ministers.  It  should be responsible for determining who should be the central
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bank governor.  Mps should be monitored to ensure that they avail themselves in each Parliamentary  sitting,  and  not  technical

presence.  Some Mps avail themselves, once they are seen they disappear.  So it is good that they are  monitored to ensure that

they are always present in each parliamentary sitting. People should also be allowed to recall their MPs by a half of the number

of  the  registered  voters.   Mps  should  work  best  basically  under  their  constituents.  Their  salarys  and  allowances  should  be

determined by the Cabinet.   Nomination should be centred on merganilised groups.  Nominees  should  be  none-aspirants.    If

you have been vieing for a seat you should not be nominated because if you did not qualify at  that particular time, then it shows

that  you  were  not  quite  able.   Local  Government:   We  proposed  that  Mayors  and  council  chairpersons  should  be  elected

directly by people if they are elected we can have a fair Election. They should serve for 5 years  only.  They should be paid by

the Central Government and their minimum certificate in education should be that one of O level.  This issue primary level being

considered for one qualify is not good.  People  should recall their councillor by half of the number of  registered voters.    This

issue of 1000  signatures is not good because  it is very  easy  to  mobilize  one  thousand  people.  This  may  see  some  deserving

Councillors lose their seats.  Their salarys should be determined by the central  government,  and nominees for Local Goverment

should represent marginalised group, the disabled.  Human rights: we felt that more basic human rights need to be  included with

the current Constitution.  These are rights like- we need to have free and attainable education up to O level if possible,  because

it is important to have a country whose citizens  are  well  educated.  There  should  be  free  and  attainable  health  services.     If

possible, we propose guaranteed employment.  Each citizen should have a right to get food.   Also water  should be included as

one of the basic human rights.  Electricity is an important human right which needs also included.  Social  economic and cultural

right  should  to  be  paid  attention.  To.  LastlySecurity.Thankyou.Com.Githu:  Thankyou  very  much.  Ben  Masila,  afuatiwe  na

John Mutunga, Yuko?  Start with your name and organization.Ben Musila:  My name is Ben Masila Iam a private representer

of my views.   My first view pertains to the Kenya currency: I think we saw a scenario whereby after the first president  died,

when the second president Power, there was a change of currency.    The Kenya currency should be maintained with only one

appearance  yaani sura moja ya pesa,  ijulikane, such that there is no change every now and then.  Incase there is need of  any

Change, then the Parliament should be involved  in  doing  so.   National  holidays:  I  would  propose  that  the  Parliament  should

debate on any day that is to be passed as a national holiday.  This should be done under the guidelines of whether the day is of

any use economically politically or  socially and also  avoid  unnecessary  expenses.   Presidential  candidates:  this  is  where  by  I

would or propose that the President be a university. graduate.  He should also be elected and not appointed.   This appointment

occurs: incase the country having no President,  we very well know that the Vice -President  is the one supposed to take  over.

This is,  according to my views a risk because  there  is  a  possibility  that  once  the  Vice  president  who  is  appointed  comes  to

power, he just gets to learn the tricks of the game in politics,  then he does  whatever he can in order  to maintain himself in the

position. The Parliament Speaker  be  the one to take  over in case  of such a need.  When the president  is appointed I propose

that he serves a maximum of two terms only- no more no less.   Comunication and acess  information: currently there are  only a

few people  have access  to  good  information  that  is  of  benefit  to  one  as  a  citizen.   Inorder  to  avail  this  information  I  would

request  that the press/media be left alone do  the  work,  the  airwaves  should  be  liberalised,  where  by,  any  type  of  telephone

service,  Radio and stations,  Tv should be left to operate.  This would benefit the citizenly.  MPs and how  they  are  appointed:

MPs (members of Parliament) I/am proposing that their duration of service be a maximum of two terms strictly.   This is in order
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to give room to some people who can represent the electorate, to avoid some of the things that we have been witnessing of late.

  Under MPs representation - impreaching of MPs (kuwafuta kazi) kwamba if we elect  an MP and he goes to Parliament,  and

just  sits  there  he  is  never  heard  in  the  Parliament,  there  is  nothing.    That  he  is  saying,  he  is  not  contributing  anything  or

representing those people who elected, him. Tuwe tunauwezo wa sisi wanaichi tunaketi  we make a proposal  to the concerned

people  if  an  MP  has  already  been  elected  na  hakuna  kazi  anafanya  tuwe  kama  nusu  ya  watu  ambayo  kazi  chochote  watu

wanaitana, elections held, so that we elect  someone who can deliver.  If half of the  electorate  says  that  they  are  not  satisfied,

they should be given the liberty to impeach any sitting MP.Com.Githu:   Thankyou very much.Mzee  John Mutunga:  Mimi ni

mzee, nikitupa macho upande huu na ule mwingine ni watoto  wangu.   Ukienda ukiingia, mji wa watu,  ukikuta mzee na watoto

wake, watoto hawana nguvu ya kusema maana yeye ako.  Sasa watoto wangu wote na wazee wangu wako hapa.  Mimi nakuja

Kusikiza mambo ya katiba mambo namna gani, na yule anachanguliwa na hawa watoto,  mimi nitafuata hiyo hiyo.Sina mengi ya

kusema,  sababu  mimi nilikunja  kuangilia.Com.Githu:  (inaudible)Peter  Mwilu  Mukabala:   nitaendelea  tu  kukumbuka  vile

nimeandika Ile response yangu niliacha mahali lakini sikujua hii mukutano italetwa’Com. Githui.:  Halafu ukiipata utuletee.Com.

Githu:  Tuna officer mmoja tutakuonyesha hapa, ambaye hata tukiondoka unaweza kumpatia na itatufikia.  Lakini kwa hivi sasa

sema  tu  kwa  muktasari.Peter  Mwilu  Mukabala:  My  names  are  Peter  Mwilu,  Mukabala  is  a  very  well  known  name   

Nitaendea kukumbuka ambao nime andika. I admitted that our Katiba  should have a Preamble- that is introduction.   It  should

give us time.   Katiba should be written in every possible language, for example,  according to the tribes we have in Kenya.   So

that a mukamba can undertand what is happening there.   It  is general and for everybody.  Luos also should have the Katiba in

their  language.  Katiba  should  be  taught  in  various  institutions  in  the  nation:  primary  school,  secondary  school  university  and

elsewhere  is  not  something  to  be  hidden,  it  is  for  everybody  to  understand,  whether  a  girl  a  boy  young  and  old  people.

Kulingana wale na wabunge: if it is a president,  the right age for him to be elected a president  of 45 years  old.   Every location

needs to have a nominated councilor also a nominee of every district.  To wind up,  for  political  bodies:  we  should  have  three

political parties  in Kenya.   Haya ni maoni yangu.  Thank you very much.Com. Githu. One question? Ngoja  tu  kidogo  mzee.

Com.Lethome:  Kuhusu  umri  wa  Rais  uwe  miaka  45  minimum  na  maximum?Peter  Mukabala:   Say  50.Com.Lithome:

Miaka mitano peke yake? (Laugher) sasa  anaweza kukaa kama president  how many terms?Peter  M.  Oh pole.   Terms ziwe

tatu,  five  years  each.   Peter  Mukabala:  60  years.Com.  Githu: Asante  sana.   Nthege  Ngolia,  Charles  Mwaniki,  Muasya

Musyoka.   Muasya  Musyoka:   Thankyou  very  much  my names  are  Muasya  Musyoka.   Commisioners  appointed  by  the

president.  I propose that the names should be presented to Parliament for approval  voters  contributions and views: All voters

should be allowed to give their views to those people there have elected,  when Iam talking about  all voters,  I am also including

the civil servants who should. Presidential  candidates  should not  contest  for  parliamentary  seats.  Vote  of  no  confidence:  it  is

currently  only  used  for  the  president  and  the  vice-president.   I  propose  that  it  should  be  extended  to  the  parliamentary

representatives and councilors who fail to deliver.   Legal jobs: no one should be holding more than one legal job.  You find that

the president  is also the chancellor of all  public  universities.    Income:  every  citizen  who  does  not  earn,  or  is  not  employed,

should be entitled to some allowance on monthly basis,  to enable the sustaince of such a person.  Qualifications for ministers in

each  ministry  should  be  specified.    This  will  enable  all  the  ministries  to  have  qualified  personnel.  Thank  you.Com.  Githu:

Asante  sana  you  did  very  well  Mwendwa.  Karibu,  tufuate  hivyo  kwa  mkhatasari  tu.  Mwendwa  Kithome:  Jina  langu  ni
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Mwendwa Kithome.   Mapendekezo yangu kwa Katiba kwamba lasilimali ya uma kama vile ardhi ni sharti  ziwakiliswe vinzuri

katika katiba ijayo.Isiwe kwamba mtu mmoja anaweza kumiliki ulimwengu mzima huku wengine hawana ardhi hata ya kulima.

Secondly those who  do  business  in  Kenya,  they  should  be  a  law  that  you  must  bank  your  money.    In  Kenya,  so  that  the

Kenyan money is utilized in Kenya.  People  should bank their  money  outside  while  they  have  made  it  here.   The  Goverment

should account  for the taxpayers’ money.   Kila  June  tunapewa  makadirio  ya  Serikali,  vile  pesa  zitatumiwa;  lakini  baada  ya

matumizi hatuambiwi kama tuna balance pesa zimeisha zote ama zimetumika vipi.   Kila mwananchi wa kawaida ni sharti  apewe

maelezo jinsi Government business has been transacted and the balance that is there.   Education they should be free education

the next constitution should give prority to free education from nursery school to university.  Let the tax payer cough that money,

so that every Kenyan -whether male or female, regardless of sex- has an opportunity of being in school (from nursery school to

the University) There are many brains are drained because people have no money to further their education.   The oportunity to

advance education should be there even after completing university degrees even after your are  through with education and you

are working, there they should be an opportunity  for  you  to  go  back  to  further  your  education  and  it  should  be  free.  Some

people  would  apply  for  study  leave  and  they  are  not  given  the  leave.  Com.  Githu:  Interjection  that  point  is  well  made.

Mwende  Kithome:  More  tax  payer’s  money  (In  terms  of  Education)  should  be  commited  to  research.   This  country  is

wealthy and research is important,  so that we can come up in new things, to benefit the citizens of this country.   Health,  there

should be free medication for everybody regardless of tax; from a young child, an expectant  mother to a very old person;  there

should  be  free  medication.  There  should  not  be  special  services  for  rich  people,  like  government  dignatries  getting  special

treatment, and other people are treated with lesser strong drugs.  Medication of every citizen should be of the same standard in

Kenya, because the taxpayer’s money is to take  care  of every citizen of that country.  Equipment and personnel in government

institution should be the best, so that people do not go to private health care.    This is becoming popular  in Kenya because  the

services that are being given in the Government institutions are sub standard. More money should be devoted to that so that,  we

have  the  correct  kind  of  personnel  and  the  equipment  and  must  be  private  institutions  they  must  also  be  controlled  by  the

government, so that those people who go there are not over charged, then they can afford those services.  Let those services be

given in the public institutions. Security: is like in Kenya,  we get security when insecurity comes.    The  security  officers  know

how curb crime has taken place.   Security officials should be vigilant to stop Security come after crime has taken place.   That

is, there should be preventation,  which is better  than cure suspectes  criminal can be interrogated.   There should be security in

our homes in our marriage institutions. By this I mean that the  next  Constitution  should  stipulate  the  roles  of  a  husband,  of  a

mother,  and of child.  That is the rights of an individual in the family should be defined in the next constitutions and  should  be

made into a law.  Today we are  talking about  the rights of: the child, the mother:  and nobody is talking about  the  rights  of  a

man, while men are also deprived of their rights. (laugher)  Politics: naunga mkono Serikali ya mseto, so that there is no anarchy.

   If one party rules,  it wants to subject  the  other  parties  to  oppressing  pressing  situations  so  that  these  people  can  join  that

party. Serikali ya mseto is necessary, so that people from different parties are represented in the Government.  That way people

will  not  subjected  to  a  situation  where  they  have  to  get  married  to  the  ruling  party  should  be  secure.   A  leader  should  be

considered as  per  his ability, not convenience.    People  should not say we want a leader,  from  this  tribe,  from  this  corner  of

Kenya, from this one, from what.   It should be a question of ability not convenient if a leader is able, whether his from whatever

21



corner or whatever tribe leadership should be considered in terms of ability, regardless of the geographical location of the home

of that leader.  A leader  should be a moral person.    The morals of a leader  should be of  paramount  importance  before  he  is

elected into headoffice,  whether a leader  is a women or  man. Kenyans need people  who are  morally up right as  this will stop

corruption and other evils etc that happen hire ranks.  Since indepedence our goal was to fight disease,  illeteracy and poverty.  

We have stopped  to evaluate   where we are  right now.   Even after,  39  years,  there is a problem with iliteracy diseases;  are

there is problem with help of Kenyans, who are dying because they have no money In the next Constitution those things should

be considered as  of paramount importance.   They should be evaluated every year to ascertain we are  whether promoting  the

health of the nation.Com. Githu. Mwende Kigothe,  Linda Muku, Augustine  Mutua,  Naomi  Musyoka?George  Matei:   My

views are individual. My first contribution is on the social security systems like NHIF,  NSSF;  I want them to be voluntary, so

that if it is a good thing people will join, if it is not performing they just walk out.  Ceiling to the age of the president:  I propose  it

to  be  65  years  so  that  we  do  not  relieve  the  President  of  his  duties  where  he  is  frail  or  dead.  (Inaudible)  Leaders  of  both

political and people, should be role models economically and economic and socially. So he should not be  a person to scandal,

with who is a thief.  That a person should pay tax.  We don’t want the issue of MPs: importance vehicles duty.  So the more the

pay the better the tax. and they have more money the ordinary Kenyans.    Language test  for councilors and MPs: I think they

are not sufficient.   I would like a councilor to be  at  least  have a form 4 certificates,  MPs at  least  a post  secondary certificate,

and  the  President  should  be  at  least  a  graduate.    The  country  will  deal  with  socials  problems  like  glalization,  structural

adjustment and we would like the a leader be able to interpret these papers, because he is our leader.   We don’t a leader  who

does not understand these processes.   The functions of MPs councilors should to be  known to wanainchi, so that mwananchi

anajua my councilor should do this for me, my MP should do this for me.   This will help the mwananchi, the councilor who and

MP because there is a person who comes to the councilor.’’nipe fees ya mtoto,”when probably that is not one of the duties of

the councilllor. There is a Councillor who will not perform because  he will not know what we are  expecting them to do to us.  

We want that known to everybody so that we can evaluate them.  Nomination:  there  should  be  no  nomination  because  it  is

over  (inandible).  We  have  a  person  serving  and  then  you  put  another  on  top  of  that  one,  so  that  even  the  one  who  was

populality elected as  if he can’t perform the whole,  duty,  he needs an assistant  feels insecure.   Whenever  we  have  a  bill:  like

children’s bill or womens bill -we can’t talk of children in isolation from the parents; we can not talk of the wife in isolation from

the husbands.   So that when I am told not to battle  my wives he should also be told what not to do to me.  (Laughing) if Iam

told to say yes to the child, he should be told what to ask for, because whether I say yes or  no depends  on what he has to me.

Land: I think every individual should have access to some land, long as  he is a citizen of Kenya.   Enough land to have a house

and at least a shamba. Interjection:  Com.Githu: How many acres  will that be.  Will I be  allowed to own 500 acres  or  half a

million  acres?George  Mutei:   Atleast  2  acres.   I  have  not  thaught  of  maximum.   Although  there  should  be  a  ceiling.

Interjection Com. Githu: Maximum? Think about  that.G.Mutei:  Social  Security systems: a public servant should be able to

afford public services.  For example there are some Government employees in the lower job groups who can not even pay fees

in a public school, and they cannnot also afford medicine in the public hospitals,  so I find it ironical that the Government should

give someone money which can not even meet his basic needs.   You find a person, the kind of money he is earning, if his son to

Alliance, which is public school, he cannot pay that fees and he is he is public to servant already on duty.   I  propose  the salarys
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of public servants to be  pegged on minimum requirements.  So that the lowest  salary  can  afford  education,  healthcare,  water,

electricity  etc.   For  the  unemployed,  I  also  propose  a  stipend,  capable  of  sustaining  that  person  in  terms  of  medicine  and

services like food and water. Education: the quota system right now is that district schools should take children from the district,

and provincial school from the province I find this going against the policy of education  to  ensure  national  unity:  because  you

never get to see people from other places.   I propose that a student sitting a KCSE exam in Kenya should to be  able to apply

to any school in Kenya. If the East African community comes, he can cross  boundaries.  The school efficient equipement unit to

be right now, unit for revived, so that we can have relevant education or  materials.  The kind of things we have some are  from

juakali,  they are  not functioning, we want them to be made by a specialist  from the ministry.    Another  proposal  is  on  public

works: I would like to propose the ministry of public works be responsible for repair and maintance of infrastructure.   I want to

avoid a situation where by we have a ministry of public works,  they are  supposed to grade the roads  and we give a tender  to

somebody else to come do it when there are  still in office; I find that one like double payment.  their salary,  there job has been

given to somebody else and then ana itisha this one opens doors for kick-back.   Cost  sharing should be stopped,  it also opens

the doors to this corruption, because you don’t know how much you are supposed to cost share.  Unawacha leo cost sharing in

20 shillings ndio upewe dawa, kesho unaambiwa ishapanda now it is 50/=.  Inheritance of property: I propose  women to inherit

properties from their fathers only if they are not married.  Mtu akiolewa aende akakule huko kwa kwa mzee wake,  aache wale

hawajaolewa wakule huko kwa baba  yao.  I want to avoid the situtation where a women is sitting  on  the  fence;  anakula  kwa

mzee  na  anakula  kwa  baba.   Personnnel  manuals:  those  people  who  are  employed,  usually  what  they  are  given  is  code  of

conduct-  fanya  hii,  usipofanya  hivi;  -  utafanya  nini  but  nobody  gives  them  a  manual  showing  them  what  they  expect  from

employers.   So that you don’t know how much your pension will be,  utachukuwa ile uta pewa;  you don’t know how much is

your graduaty.   I propose that these personnel manuals be available with every head of department, for the purpose of his staff,

so that people  can be aware  of  what  they  except  for  their  work.Com.Githu: Thankyou  very  much.   Father  Joseph?Father

Joseph: My name is Father Joseph. Iam Catholic Priest in Kitui Diocese.   I  say may God bless Kenya and all the people  it is

the wish of the majority in Kenya that before the coming election’s we have a new  well-defined  Constitution.  Why?  There  is

great fear after election this might be  forgetten what we are  now doing.  For  this to be  possible,  the commissioners the people

sitted here, who are listening to us, there is a need that you be fully devoted to this work,  which is vital, that is why we left our

work to come here.  The founder of this nation the late Mzee Jomo Kenyatta  had a vision for the people  of Kenya.  When said

in his opening remarks,  that there three things to be  fought e.g disease,  ignorance poverty.  When look at  the way the medical

sector  in this country,  drugs have become very expensive at  government when you go to hospitals and KANU are  also more

expensive you go to our district  hospital in Mwingi, one is  given  list  of  many  things  to  buy.   A  case  in  point  somebody  was

referred from one health center in kimagan, the girl was delivering.  When she went these she was had to should desert  from the

cows operated  then the mother is given so many things to buy  (and  we  have  only  one  pickup  which  goes  to  Mwingi).  They

arrived  there  at  around  three,  People  who  go  to  medical  training,  are  trained  five  years  after  a  river,  she  prematurely…

(Inaudible)Poverty: this is very serious for many people  in Kenya are  living below the poverty life while the minority are  really

living in the luxurious life, that is the have and the have nots.  The have are  a few who have accumulated some wealth such that

even if somebody was to live for 9 hundred years they will not finish what is in their account.  Ignorance i.e education should be
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provided for all in education should be free which is affordable if there is this thing of cost  sharing some can be provided that is

this something is little but not in such a way been able to pay fees for her own child.  Natural resources should be equally shared

can be possible by grouping is available and if money put in common pool-  in common treasury.  We believe this is there but in

quotes,  since we don’t get it Infrastructure should be maintained. We have very bad  roads  from here  to  Mwingi,  while  when

you go to other  places,  even feeder  roads  are  tarmarked.   Kenyans should be free to  have  meetings  i.e  world  gatherings  for

their intentions with no permit providing this does’nt breach the law. If I have to convene a meeting,  like  me  who  has  church

meetings  there  is  problem;  but  if  somebody  else  calls  for  may  for  why  are  they  not  arrested?  does  it  mean  they  are  not

competent? Then they should be taken back  to the Kinganjo or  where they have been trained.  When they are  graduating they

say,  they  always  vow,  I  committed  I  going  to  serve  years  and  make  funny  things  but  when  they  go  out  they  are  shooting

everbody.   This should be put in the law If a police kills should be sentenced. But what is happening is that Mr.  so and so was

caught, his the one who was killed it is put under law then the  next  day  somebody  is  transferred  to  Garissa  if  he  working  in

Kajiado.   All  adults  with  proper  qualification  should  be  allowed  to  contest  any  seats  in  Parliament,  if  I  want  to  become  a

president I should be allowed. If one retires should not be transferred to another work or system, they should stay at  home and

people retire when their old 60, 70 those are  good advisers.   Even I as  priest,  I  would go there and pick advise on how am I

going to run my parish.  Representatives for all e.g an MP should be represent for the disabled, the old in the Parliament.   If one

does  not vie for a and not qualifies if somebody vies for sit in  the  KANU  election  then  I  don’t  qualify  it  means  I  have  been

rejected by those who should appoint  me first.   It  is now appointed to be  the minister while I was rejected  it is amazing that I

the rejected. Vote of no confidence. It should not be like other commisions whereby we have had once the meeting is over the

papers  are  collected,  they  are  taken  to  archives.  Thankyou.Com.  Asiyo.   We  have  a  question.  Com.  Lethome:

Umezungumzia ya kwamba police wasipige watu risasi wawe wanawashika.    sababu relationship between the public and  the

police force in mbaya.  I would like you as  a Father  and as  person  who  deals  with  the  people,  and  listens  to  the  crys  of  the

people niambie ni vipi tunaweza kufanya ili to improve  the  relationship  between  the  police  force  na  wanainchi.  Because  they

suppose to work together?Com. Asiyo: Kabla hujajibu hata mimi nina swali kuhusu mambo ya polisi.  Tulipo kuwa Machakos

msichana  mmoja  wa  secondary  school  alitaka  kutoa  maoni  yake,  aka  tuwambia  yake  akatwanbia  kila  mara  akiona  polisi

anaona muuaji, rapist  na mwizi.  Tena haoni mlinzi. Kwa hivyo anaona  raping.   Tunataka  kutafuta  jambo  katiba  kutengeneza

utumishi  kwa  wote  kwake,  ni  utumishi  kwa  hivyo  huyo  mmoja.  Uuhusiano  mwema  katikati  ya  police  force  na  wananchi,

including  this  young  schoolgirl  ambaye  in  the  eye  of  the  beholder,  anaona  huyo  ndiye  polisi.Father  Joseph:  The  5th

commandment of God says thou shall not kill, it does  mean thou shall not kill the people,  the wananchi.    The police have also

life like myself, so even the police should not be killed police have also lied like myself so even the police should not be  killed if

you get a police stealing in some cases in the past  is the way harasass  people.  Com. Asiyo: There are  some countries no fire-

arms there is nobody carrys fire arms Can you recommend that nobody carrys fire arms in this country?Father  Joseph: At this

stage I wouldn’t say that it can work, because  sometimes you are  put in dilemma.   Iam not calling for doing away with use of

fire-arms, Com. Lethome: Afisa wa polisi alikuja wakatoa  memorandum yao wakasema wao wanakuwa accused na mambo

ya hongo, brutality. Wanalalamika kuwa the terms of service ni mbaya sana. If the terms could be improve, then the relationship

with the people  will also improve.   Kwa sababu polisi anakuwa frustrated na mkubwa wake  na  they  are  no  allowed  to  join
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trade unions. Polisi anakwambia anaajiriwa mshahara shilingi elfu nne and he has a family to take care  of.  Anapewa room moja,

wanapewa  2  families  room,  moja  and  his  married  wanangawanisha  na  curtain  na  wako  na  watoto.    In  short  the  terms  of

services  ni  mbaya.Com.  Lethome:  I  suggest  they  should  be  improved  they  are  also  KenyansCom.  Lethome:  Walikuwa

wanatwambia hata kitu kidogo kitaisha.Father Joseph: I  say they should be improved the terms  of  service,  so  that  they  are

comfortable.  If  they  are  carrying  on  like  that.Com  Asiyo:  What  sort  of  (inaudible)  would  you  recommend  to  the  police,

because in one area we were told that if the police were paid well kitu kidogo kita kwisha?  Roughly, give us a guide what do

you recommend?Father Joseph:  What is the current salarys?Com.Asiyo:  Maybe they can tell us.Father Joseph:   Oh,  this

is confidentaialCom.Lethome:  How much is the salarys of a police officer? Interjection: Starting  salary  of  a  police  officer  is

5,900-  it includes everything? (Inaudible)  Father  Joseph:  the  salarys  should  be  standadised  You  can  see  somebody  may  be

earning 20,000 while somebody is earning a hundred thousand, so why don’t they standadize their salaries? Teachers  they may

be equal to say and other people  who are  getting something  good,  those  who  are  teaching  secondary  or  those  who  are  p1.

They  can  get  something  like  that  then.    But  we  must  be  assured  that  they  are  practicing  corruption  because  of  the  salary.

Com.Asiyo: In some cases, as some people suggested, as soon as the economy of the country improves,  give the police up to

30.000/=  (inaudible).   What do you say about  that? That was genuinely from somebody  who  was  concerned.Com.Asiyo: If

money is available, people cannot serve in every sector the teachers can’t be policemen and the police cant be  teachers.  Father

Joseph:  Harmonization  of  payment  in  relation  for  all  public  servants,  not  selective  payment  for  certain  officers  no,  let  it  be

standardized.  The  policeman  is  dealing  with  the  ordinary  mwananchi  everyday,  commissioners  should  be  able  to  pray  that

standard of salarys is hermonized, for all the civil servants not selective.   People  are  talking about  moving away from  the  civil

servince and making themselves parastals  e.t.c  Who is going to remain in a service which is not well remunerated.   I  think the

question here is that all the salary should be standadised depending on the profession and qualification. Thankyou.Interjection:

(inaudible)Speaker: Most  of the work that police do is 10  percent  90  percent  is  done  by  the  public.  You  find  that  it  is  the

public  themselves  who  come  to  the  police  from  the  community,  seeking  assistance.   For  istance  somebody  was  raped  and

another witnessed it,  but when you go to him it is like you are  forcing that  person  to  give  information,  so  you  find  if  you  are

acting against his wishes.   But if the police is to gather information from the public without hindarance,  Father Joseph: When

Iam a victim, lets say that I am accused of stealing, they will beat  me and sometimes I will agree that I can say I stole so that

they may stop beating me.  So they are  wickness-  the defendant reporting.    When there is this interrelationship, wananchi will

know there people who are serving us they should be our friends.   If you go to other  countrys the police are  loved and people

like them. When you have an issue you will go to them.  They should listen to those who are  being accused.Com.Lethome:  I

agree with you that many Kenyans don’t know their rights, and also the role of the police.   I  think it is a two way process  and

the people should also be educated.  Istead of looking at the police as  enemies, they should see  them as servants.Com. Githu:

We  can  Jones  Musya,  Henry  Marete.Jones  Muasya:  Nataka  kutoa  maoni  yangu  kama  raiya  wa  nchi  hii.   Kuhusu  Our

present constitution has no preamble.I propose the current Costitutution to be  written should have a preamble.  In the preamble

it should  be  indicated  that  the  people  of  Kenya  are  sovereign.  State  policy:  the  constitution  should  empower  the  citizens  to

present  leaders  and  officials  (inaudible).  Mwananchi  ni  kama  ako  number  two  mbele  ya  maofisa  wa  Serikali,  au  viongozi

wengine.  Katiba iwe ina weza kurekebishwa na parliament to carry out lakini kwa wakati  huu asilimia 65.    I  suggest that for
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the parliament minor amendements the percentage should be 85.  is  supposed  to  be  edible.  The  public  should  be  involved  in

major constituonal amendment by the referendum.  The  present  system  of  citizenship  should  be  filled  on  continous  basis.   It

should continue from January to December.  Defence: it is my opinion that we should establish a ministry of divorced from the

president’s office.   The minister of defence will be answerable to the Parliament. Minister hana uwezo sana, kwa hivyo  minister

awe  na  uwezo  wa  ku-answer  maswali  kutoka  kwa  Parliament.  bila  kuangalia  upande  huu  au  ule.   On  the  Executive  the

constitution should specify the qualifications for the presidential candidates.  Functions of the President should be specified in the

Constitution. The tenure of office should be limited to 2 terms of only 5 years.  Presidential  powers  should be limited- nobody

should be above the law.  The Parliament by the majority of its 85% should remove the President for misconduct conduct.   The

president  should  not  be  a  member  of  Parliament.   He  should  be  elected  by  the  people  of  the  entire  country  since  he  will

represent a given constituency Thus he should be anoverall elected candidate.   Legislature: legislative power  should reside and

only  belong  to  the  parliament  without  interfeence  by  the  president  or  the  executive.  The  parliament  should  control  its  own

calendar.-  Not  some to say “ I have my secret  weapon when I’ll declare  elections’’. The parliament  should  appoint  electoral

commision chairman  who  will  be  accountable  to  the  Parliament.  The  parliament  should  appoint  the  Attorney  General,  Chief

Justice,  Auditor  General  and  other  (inaudible)  As  for  the  Judiciary:  it  should  have  both  constitutional  and  supreme  court.

Indepedence of Judiciary should be constitutional guaranteed.  The executive and legislative must keep  off the judicial functions.

For Local government: Mayors and council chairmen should be elected directly by the people’  and should remain in office for

5 years,on  like the present where they are in office for only 2 years.  Councils should operate  outside the control  of the central

Government; they can get  some  assistant  from  the  Attorney  but  when  they  make  decision  then  a  minister  overless,  then  the

council  is  of  no  use.   If  we  elect  representative  who  is  a  nominated  councilor.   People  should  have  a  right  to  recall  their

councillors work.  Human rights, which is basic rights: death penalty should be sub-stituated with life imprison. Education should

be  compulsory  and  for  all,  and  the  state  should  have  a  education.   Security,  health  care,  food,  and  employment  should  be

guaranteed.   The provincial administration and the regular police must recognize the supremacy of the citizen. Sometimes they

man- handle us and we wonder why: sasa wewe kuja hapa,” huyu ni mwananchi mheshimiwa anatoa mashahara wake walipwe,

wana muchukulia kama a boy. Wahindi walikuwa wanasema we boy. Katiba I-guarantee heshima ya mwananchi.  Polisi wawe

trained for for 2 years watakuwa an ample time ya kusoma mambo ya nayo husu uhusiano wa polisi na society.   We run away

from police officer.   Tunataka tuwe tuki-wakimbilia tukiwaona.   Management na use natural resources,  collection  of  revenue,

management and distribution of finance, management of human resources;  all should be left to the Parliament.  Hiyo  ni  kazi  ya

Mbuge bila kuingiliwa.  Budget ikifanywa ifatiliwe na bunge.  The controller auditor general should have the power  to prosecute

the embezzelers of public funds. Kama  amepata  mwizi  ametumia  mali  ya  uma  vibaya  ampelekwe  kortini,  awe  na  uwezo  wa

kushitaki. Public servants waji ondowe kwa siasa kabisa,  they should never be  involved in politics.  Methods to bar  them from

this should be devised in the constitution and the code of ethics ifwatiliwe sawa sawa.  Mpango wa pension: uwe revised na iwe

improved- sio kama wazee tukirudi nyumbani tusiendelee kuhangaika.  The new Constitution should specify the other laws that

must be amended or  repealed or   otherwise,  after the present  Constitution has been It  should say which other laws should be

changed  to  cope  with  the  present  situation.  Thankyou  very  much.Com.Lithome: Kwa  habari  ya  uraia-citizenship,  unasema

ibaki  hivyo  hivyo?John  Masya:   Mimi  naona  hivyo.Com.  Lethome:  Wacha  nikulize  swali.  Leo  mimi  Mkenya  nikiowa
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mwanamuke kutoka nje huyo mwanamuke ana haki ya uraia automatically. I can confer citizenship to my foreign wife, but my

sister akiolewa na huyo foreigner she can not confer citizenship to that foreigner. Should that law remain like that?  Mwanamuke

wa Kenya hawezi kumpatia uraia mtoto wake nje.John Muasya: Iwe ni vice vasa wawe sawa.   (Kwa nini tuwaruhusu uraia,

na wao huko nje wanatunyima?  Let us ask the fllor.  Kuna dhuluma kiasi kwa akina mama.Com.Asiyo: Umesema hakuna haja

ya kufanya nomination kwa councillor lakini unajua mara nyingi nomination zinawekwa (kwa ajili hatungependa kupendekeza,  ni

watu watakumbali kwamba wale walemavu, kina mama ambao hawawezi kupata  nafasi ya kungombea viti na watu kama hao

na  professionals  ambao  wanaweza  kutowa  mawaitha  kwa  mambo  ya  Local  Authority  wapewe  nafasi.   Watu  wengi

wametuambia hivyo, wewe unatwambia hakuna nafasi ya kuwa nominated.John Muasya: Kama ni special  case  hiyo ni tofauti,

lakini si kwa sababu fulani, ni rafiki ya fulani hiyo ni shida, asante sana.Henry Mwanzia Marete:  Jina langu ni Henry Mwanzia

Marete natoka kyuso, nanimetumwa na location yangu. kuleta maoni ya sub-location mbili. Moja inaitwa kimu na kinanga (very

Inaudible) Ukinganisha nchi yetu na Kwa mfano  nchi  kama  Somalia,  Uganda  hapo  mbeleni,  Burundi,  Rwanda  –  zinazozana.

Tunaweza  kusema  serikali  yetu  tukufu  imefanya  kazi  nzuri  sana  kuchunga  maisha  wanaichi.    Hawa  hatuwezi  kusahau

kurundisha shukurani kwao kwa sababu. Kama kungekuwa na vita kama Somalia akuna mtu angeona haja ya kutoa maoni kwa

Katiba. Tunaona wengine wanakuja Kenya hata bila kupewa ruhusa. Chama: Serikali yoyote ambayo imeundwa, hakuna hata

moja ambayo haina chama. Serikali inatumia wanainchi kadha wa kadha ili wakumbali kuwa wachama ili hicho chama kitetee

Serikali.  Kuna  mwanzo  wa  kitu  katika  kutengeneza  katiba  yetu  tukumbuke  kabisa  tumeweka  kiwango  fulani.   Tunatetea

Coucillor achanguliwe na pia mheshimiwa kichanguliwa President achanguliwe kila kimoja ukiwa uko na harambee unaitwa kwa

harambee,  hakuna pesa  unapatiwa  hata  councillor  hapatiwi  hata  pesa  kidogo  hata  muheshimiwa  na  pendekeza  chairman  wa

chama chochote walipwe kila mwisho wa mwezi  sababu  ndio  watu  wanafanya  kukutanisha  watu.Interjection:   Com.  Asiyo:

Ma chairman, secretary wale  wana  fanya  kazi  ya  ofisi.Henry  Marete:  Kuanzia  sublocational  level  kuendelea,  na  pia  wale

wako  katika  kamati  wanaweza  kuangaliwa  kwa  wango  mbalimbali  kama  vile  watu  wengine  na  chama  chao.  Ndio  wapate

kukaa na wanainchi na kuwaonyesha mambo ya Serikali. Polisi officer wanatoka kazi, an retired officer halafu katika ile process

ya kupata pesa yake alikuwa anatengemea mshahara wake ili asomeshe watoto  officer anamaliza miaka mitano anasahau kama

alikuwa kazini. ningependekeza hawa watu wakimaliziwa mambo yao mara moja apatiwe pesa yake kati ya miezi miwili na sita.

 Masomo  siku  hizi  kwa  wanainchi  yamekuwa  magumu  sana.  Kama  Katiba  yetu  kwa  kweli  inaweza  primary  schools,

tungangane.  kuhakikisha  kuna  wengi  ambao  hawatasoma  na  ni  werevu  wamepita.  mzazi  ako  na  pesa  ya  kiwango  cha

kusomesha mtoto wa university. Na  apate  elfu moja kila mwezi. Shida moja tunayo  upande  wa  Atuyi.  Hawa  watu  wanaitwa

atuyi-  elders  ni  watu  ambao  wanafanya  kazi  na  wanaichi  kuhusu  mambo  ya  Serikali  na  hawalipwi  hata  shilingi  moja.  Na

pendekeza wapewe mshahara.

  Com. Lethome:  kwa mfano kama tuko hapa  atuyi kazi yao ni nini?Henry Marete:  Kazi ya mutuyi anakaa katika  village

moja ambao iko na watu.  Tukikosana mimi na wewe,  mutuyi  anakwambia  wewe  ulikosana  na  fulani,  yeye  anaweza  kusikiza

mambo yetu akitaka kumalizia huko anamaliza? Kama anaona ni makubwa anapelekea sub-chief.   Akiona yamezidi sub-chifu

anapelekea chifu. Yeye husuhihisha mambo madogo  madogo.   Anasaidia  sana.  Henry  Marete:  Councillor  wetu  wanapata

pesa wanalalamika wakisema pesa ni kidogo wanataka itolewe mahali.  Wanapopata  mishahara yao.   Mimi sipingi hilo, kwani

wao  wakubwa  wao  wanapopata  pesa  wanasahau  chama  lakini  sisi  hatusahau  wapatiwe  kile  wanacho  kitaka,  asante  sana.
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Com.Githu: Mzee Mthui Kioko kijana kweli.  (laugher)Muthui Kioko:  I  represent  the Gura Youth Alliance.  It  is a group of

young people who feel that the current Constitution is more or less cheating them, They feel unrepresented.Com. Githu:  Speak

loudly wazee wasikie kule nyuma. Speaker:  The Constitution that is currently in use today does not consider them as the future

generation of this country.  I therefore they feel that education should be made free up to a level that can  make  somebody  be

able to produce for himself. It  should be paid for through taxation.  That is whatever is  required  should  be  paid  for  from  the

public finance. The education given to the students should also include the technical part  of it,  so  that whatever he gets out  of

class enables him to come up with some form investment, or  be  able to do something that he can sell to earn some money for

himself and his family. Employment: jobs  should be available for all graduates,  because  the Government  and  the  citizens  have

invested so that in this person.  Once his sills are  unutilized, that is trying to technically lick  the  public  clean  financially.    Such

case being the all graduates should be given jobs. All young people who are able to work should not only be given a chance to

work here in the country, but should be also be given a chance to work outside the country abroad.  That way, the Government

earn some tax from those people who have been deployed outside the country.   The President:  he should not be  a Member of

Parliament he would seek  election  along  with  Vice-  President  so  that  whoever  becomes  the  chief  executive  and  his  deputy,

should  electected  by  the  citizens.  He  should  not  be  above  law.  All  appointments  that  he  makes  should  be  vetted  by  the

Parliament, so that his appointments  are  authenticated  avodicated.  If  he  just  picks  on  somebody  who  if  taken  to  Parliament

might be rejected, and installs him in any and parastatal or whatever department, this is somebody who has been picked by only

one person and who is going to serve many people. Therefore democracy should be used in picking of whoever head whatever

department.  Members of Parliament should only be people’s representatives and not ministers. So that whatever people  send

them to  do,  to  go  and  seek  some  financing  from  the  Government  of  developmental  issues  should  be  maintained.  All  their

debates in Parliament should be given a life covering so that in television we are able to see  the debates  they are  in the process.

 Whenever a Member of Parliament fails to deliver, a system should be set to recall him from that Parliament so that we can be

able to access him and see wether he is going to be  given a chance to seek  re-election,  or  we get rid of him.  Ministers should

be nominated members of Parliament people who are nominated by the President who will also be taken to the Parliament to be

fated and when appointed, their service should not take whole 5 years.    It  should take  about  3 years,  and then they are  taken

back to Parliament for more vetting and be accessed. So that whatever he has done has a minister in that ministry is ascertained.

  This minister should be academically and technically trained or  exposed to all  aspects  of  the  ministry  that  his  heading.   The

Parliament should have 2 chambers- that are the upper house and the lower house. Parliament business should be for four days

that is Tuesday,  Wenesday,  Thursday and Friday: so that the  inparticipation  in  Parliament  should  be  a  little  bit  lengthen.  The

President should not proceed  to Parliaments just ofenly because  we should want this Members of Parliament who are  earning

this big money they should made to participate in whatever we send them to go and do because if they work for four months or

3 months or 5 months per year they come to waste  all their time and they are  earning this big money, then I think we hold the

responsible  for  whatever  economic  problems  that  are  be  falling  us.   Political  parties  should  be  fiancéd  by  the  Government.

Nomination of candidates to vie for the seats should be done at once to prempt any form of defecton from of party A or part  B.

If somebody has been neglected by the electorates, shifting form party ‘A’ to B’ a to b does  not give him that recognition, that

shows there is some trickery.  To preempt that,  let all parties  nominate their candidates  at  the  same  time.   All  political  parties

28



should be patitioned by the electorate, incase the councilor they proposed and who was the elected by the electrorate  does  not

deliver.   Departmental heads should be vetted by Parliament.  After they have been appointed, the auditor in the ministry under

which they are  serving should assess  them.  They should  be  educated  and  trained  in  a  field  leaded  the  organization  they  are

leading. The armed forces should recruit  from all regionals and some form of balancing should be done.   These people  should

be involved in other services apart from fighting.   We have battalions that are  trained surrounding construction,  building roads,

building bridges this are members should be deployed into doing such things this will reduce the costs  of offering such services

by the government.  While in the service,  these members of the Armed Forces  should undergo training so that their promotion

should centre  more on the academic and disciplinary capacities.   Thankyou.John Kimotho:  Although we had given  a  joined

memorandum that was earlier presented there  are  two  points,  which  I  wanted  to  add.  First,  the  qualification  of  women  and

election  to  Parliament:  women  are  the  majority  in  Kenya  and  they  should  not  be  given  extra  chances  or  a  special  privilege

towards  election.  What  should  be  given  is  equal  playing  ground.  May  be  women  to  exercise  themselves  than  maybe  show

interest to Parliament affairs.  Here for example,  there is no woman who has shown interest  to compete  out  with  the  Mps  the

former and even the current one.  It  is the interest  that is lacking but not the playing ground the second point  is  on  agriculture:

Agriculture  in  Kenya  has  been  neglected  since  1985.  The  Government  has  embarked  on  other  things  like  even  provincial

administration, the office the President, but the ministry of agriculture is very much neglected.   Like here, it’s the NGOs that are

doing  it,  the  government  is  doing  very  little  though  it  has  officers.  The  provincial  administration  should  be  reduced.   With

headmen the Atuyi. Many we should have maybe one chief in the division, and maybe  2  assistant  chiefs,  then  people  will  be

working that office should be change its name from provincial administration may be to a development office  or  a  community

office, whereby this office will be  in charge of development activities and mobilization  of  the  community,  instead  of  doing  the

same work the police. Here, in most cases, although they play a very major role in mobilizing the community in other  things but

they also do what the police do.  So that offices should be a development office and even the staff there should be transferred

like any other government officers, like any other civil servant, you can be transferred even to Nairobi.  It  is not supposed to be

static  office  like  it  has  been.   The  state  should  ensure  wanaichi  have  the  right  to  employement.  Here  in  Kenya  curently  an

employment is actually becoming a crisis.  On Police we feel they should be given further training, even if is after 6 months they

re-trained.Com.Githu: Thankyou very much, is there anybody who is here sitted,  has given his name and wants to give his or

her views. Samuel Mwenga: Jina langu ni Samuel  Mwenga  niko  upande  wa  provincial  administration.  Maoni  yangu  Bwana

Commissioner, ningependelea Provincial Administration iwekwe kwa sheria.  Kwa maana tuko na  Provisional  Commmisioner,

District  Commisioner  na  wale  wengine.  Iki  wekwa  kawa  sheria,  mambo  mengine  yanaongewa  hapa,  yatajulika  na  siyo  ya

kutengeza ni mambo bayo yana julikana, kwa sheria kwa Constitution.  Maana  wale  wanasema  itolewe,  na  naonelea  pengine

hawajui kama iko kwa sheria.   Ikiwapo iendelee kuwa hivyo, kama haiko iwekwe kwa sheria.   Retirees  -  wale  wana  ritaya:

tunaonelea wakati mwingine mtu ana pata  shida.   Kwa hivyo iwekwe kwa sheria mtu akimaliza miaka yake aki ritaya akienda

nyumbani, awe analipwa baada  ya miezi mitatu au 6 months wengine wakuwa na family wakipata  shida ya kuwatolea karo  na

mambo mengine na domestic affairs za nyumbani iwekwe sheria ya kwamba mtu akiritaya anapata  pesa  zake.   NSSF  nayo pia

ile miaka wameweka,  miaka hamusini na tano au hamusini lakini iwekwe kwa sheria mtu akifikisha hizo akienda  kule  anapata

pesa zake bila kuhangaishwa, na iwe transparent. Watu wanapata shida wakienda kutafuta pesa zao. Mtu anatoka kazi,  anakaa
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na  hajafikisha  hiyo  miaka  yake.Com.  Asiyo:  Asante  sana.   Kuna  mahali  tumeambiwa  kwamba  mtu  akiwa  tayari  kwenda,

kama ataritaya mwenzi fulani, pesa  yake itengenezwe ili atoke  nayo.  Kama hii pesa  haiko tayari akae  tu mpaka hiyo pesa  iwe

tayari ndio atoke.   Unafikiria aje?Samuel Mwenga: Anaonelea  sio  vizuri  ku  kaa,  ni  vinzuri  aende.  Kwa  maana  pale  akikaa

anaweza kukosa…Com. Asiyo. Akiambiwa aende hiyo Anaweza Kama wale hawajatengeneza pesa  zake.   Pesa  iwe  tayari.

Hiyo  ni  sawa?Samuel  Mwega:  Wakati  anaenda  iwe  pesa  iko  tayari?  (Ndio)  Ni  sawa.Kyalo  Ivuti: Mimi  natoka  area  hii

kathakani  area  nataka  kutoa  maoni  yangu  kama  mwananchi  wa  Kenya.  Tulikuwa  tumetoa  lakini  kuna  points  Ningetaka

kuongeza.  Nilikuwa naona haya mambo ya ID ya iondolewe Kenya,  na kila mwanachi apatiwe passport.    Hiyo passport  iwe

kupata sio kuambiwa uende Mombasa upate hii form halafu uende Nairobi; uwe unapata pahali moja,  kama ni kesho ni kesho.

Passport  ni international document tuwe sawasawa na nchi zingine. Basic needs:  kama  mambo  ya  shule,  ziweze  kurundishwa

equipment scheme iwe Vifaa vya shule viwe vinapatikana kutoka kwa Serikali.  Ma chief’s wawe wanapewa transfer kama civil

servants wengine, mtu asifanye kazi mahali pamoja na anafanya mambo yake vile anavyo taka. Hata aweze kupelekwa Nairobi.

  Mtu huyu anaweza kufanyiwa transfer.  Mawaziri wawe hata qualified Kwa ile wizara amepewa asikuwe ni minister for health

naye alikuwa mwanajeshi,  hata akiambiwa atibu mtu, ina kuwa  ni  ngumu sana.  Hata  kile  anaongoza,  hakifahamu.  Hayo  ndio

maoni  yangu.  Com.  Asiyo:  Kuna  mtu  angependa  kuzungumuza  jambo  lolote  na  haja  itwa.   Kuna  District  Co-odinator  na

mtaelezwa jina lake na pahali ofisi yake iko,  kabla hatujatoka hapa.    Ukikumbuka kitu unaweza kuandika maandishi mengine

halafu  umpatie  Mheshimiwa  unaitwa  Nelson  uko  tayari.?   Tukuongeze  muda?  dakika  tano,    Akiwa  bado  anfikiria,  kuna

maswali au maoni? (Inaudible) take your time. We were supposed to have you look at your report for 60 days 30 days. We do

not know what the Parliament will come up with, but we hope that we will be  able to finish on time.  Com.Githu: Kuna swali

lingine. (Inaudible) Shall we answer your question,  we will be  happy to,  after we have listened to the young gentleman, so that

we make this question and answer.  Unataka kuzungumuza kwa lugha gani? You will speak in English.  Very good you will have

five minutes, you summarize your main points,  and you give us your memorundum please introduce yourself,  this is a recorder.

Nelson:  Is  it on?Com. Githu:  Yes it is on.  Nelson:  The Consitution of Kenya should have an introduction to show why  it

was formed and under which circumstances it be  amended,  who should amend it.  the Constitution should set  out vividly: how

the state  power  should  work,  philosophies  guiding  the  state.  It  should  clearly  what  should  be  done  to  any  Government  that

defeats the will of the people, that is the philosophies.  It should set out the virtue that should be preserved for the benefit of the

people of Kenya.  We feel that any succession Government should ensure e.g one, zero 1 Tolerance to corruption 2 respect  the

rule of law, three respect for human rights of a citizen, and (4) economy. of the We can set out clearly that any Government that

can  go  contrary  to  the  above  should  resign.  It  should  also  set  out  if  the  paying  is  unwilling  the  legal  procedure  that  can  be

followed to bring to an end such  regime.   The  new  Constitution  defines  or  shows  the  will  of  people  of  Kenya  it  is  only  the

people do special meeting that should represent fully the will of the people  that can amend the costitution.  The Parliament and

the creation of the constitution: should not amend the constitution man can never create  God.  The constitution should allow for

citizenship  the  said  should  be  garanteed  security  that  the  constitutional  report  should  be  created  by  the  constitution.  The

President  should  be  very  separate  from  the  Executive  or  any  other  arm  of  the  government,  to  prevent  manupulation.  The

political parties place an indispensable role in the state.  The new constitution should allow plwralist politics. The ruling parties or

collision should have the same privileges i.e be given opportunity campaign associations.  They should be a funded by the state.
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There should be a healthy relationship quance between the political parties  and the state,  for the rally for the  thing  one  as  the

same that is the betterment of the people of Kenya.   We should have a unity mode of Government with an excutive President,

because it is not the problem, is lack of checks and balances. Central form of Government is expensive for us to install.  A small

population  it  can  be  served  by  it  we  should  should  empower  the  Local  Government  and  desolve  it  from  the  power  of  the

Executive.  The  Parliament  should  have  power  to  vet  the  key  people  in  the  state:  the  Attoney  general  Chief  Justice  High

Commisoners e.t.c.  The Constitution should ensure that only people  who  have  good  records  vie  for  the  Parliamentatry  seats

and  also  the  Presidency.  They  should  not  have  engaged  in  affairs  contravening  the  virtues  of  the  state-  that  is  corruption

scandals classes.  There should be a code  of conduct  for Legislators.  It  is  of  no  use  to  have  nominated  MPs.   All  should  be

elected, and so will the councillors mp shall have 5 years 2 terms.   The constitution should allow committee of a president  who

has abused his  office.  I.e  impreachment  a  duty  should  vacate  office.  During  this  time  his  vice  should  act  with  capacity.  The

President  should  not  be  a  Member  of  Parliament  we  need  a  constituonal  court  to  handle  constitutional  matters.   The

Constitution should guarantee the right to illegal service to a citizen whose fundemental rights have been violated.   The  mayor

should direclty be elected by the civilians.  The citizens should be empowered to record  their straying councillors or  MP’s. The

new constitution should guarantee rights to sound economy and culture.   No  one,  including the court,  should to take  the life of

individuals.   There  should  be  guaranteed  good  health  services,  water,  and  at  least  primary  education,  residence,  food,  and

employment. All 4 form leavers qualified for universities should be given loans un conditonally because  it is repayable.  The state

should have a say on how individual use land.   The land issue is very important especially the trustlands.  The new Constitution

stipulates that all the lands should be registered and title deeds  issued to the owners.   The Constitution should set  up the office

of the Ombudsman to collect the grievances of the public.Com.Githu: Thankyou very much Nelson.  Any questions? Now you

should move from here and sit there, you are  the number 2 man to ask  a question.  Speaker:  (inaudible) After this process  of

collecting views, once we have the views of the wananchi how  are  we  going  to  proceed  towards  developing  the  new  paper

now?Com. Githu: What we are going to do which is going on now is that we take the views that you have given us and we go

through them and extract the constituonal questions. You of course appreciate that not all our grievances can be dealt with in the

Constitution itself. Constitution is the skeleton;  the flesh of the law that governs our country is in other  statues for example we

talk about councilors.   We can create strong Local Government in the constitution but the real day today working of the local

government will be in the Local Goverment Act.  What we are  doing now is listening to you listening to your views, and as  we

speak they are  being in giant computer in our  office,  and  isolated.  By  now  we  have  a  preponderance  of  opinion  on  a  given

question, like the one you have told us here the right of women and young girls to succeed to the estates  of their husbands and

so on.   We have heard that in Garissa, Isiolo, Mombasa, and Muranga   everywhere.    That has already been extracted as  an

issue, and we are now thinking of how we can insert it properly and so on the question of how old should the president be when

he comes into office and when he lives office we have had all of you and now we have extracted that as  an issue and we are

working on it.  So  what we are  doing now and the writing are  very important.  The  next  phase  which  is  also  important,  is  the

National Constituonal Conference. We will go back  at  the end of July and early August at  the end of August my brother  hear

will draw a diagram while I explain to you, at the end of August we shall finish this process  we shall start  the drafting of the bill

process the bill is in two parts  actually you will have the report  of Constitutional Review Commision of Kenya.   One part  is a
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description of the process, the law involved the people involved.  The other one is the bill amending the Constitution.  The other

is an other set of regulations or laws, which we shall propose,  that they should be enacted in order  to give the Constitution full

life.  The last one will be  the number of law we must revoke because  they  are  constistent  with  the  new  Constitution.I  just  to

answer  somebody  else  who  said,”  why  are  you  not  moving  fast  enough  so  that  we  can  hold  the  elections  under  the  new

Constitution?”  It is because it is a more complicated process, than the newspapers  have made it out to be.   For  example most

of you have said we want on Ombudsman.  This is an office where members of the public go to complain if they are  dissatisfied

with the services they are  receiving.  Now while we recognize the Ombudsman in the Costitutional the document creating him

the statues empowering how the Ombudsman works – whether he is the district, or in the province, or in the location.  It  is part

of the difficulty in this job.The other one is to say you have come to us and said, “when we walk in the streets the police stop us,

they  search  us,  so  on  and  so  forth’  We  heard  some  people  say  in  some  Muslim  towns,  “we  don’t  like  our  women  being

searched  by  police,  men  e.t.c  Now,  the  principal  is  properly  understood,  but  we  have  to  go  back  to  old  law  and  remove

anything that allows an unreasonable search and seizure Musifikiri we have decided that people should not be  searched.    From

an individual, officers that is an example.  Why this process is going to take abit longer than probably you would have wanted it

more complicated.  Remember that the law of Kenya today, 85% of it is colonial law.  So to go through it and remove all those

things that are offensive, and repeal them then create  new laws that are  constistent  with Constitution, will take  abit  of time.  I’ll

ask my brother to explain these stages.Com. Lethome: I will call these the organs of the Review Process:  The act  of Parliament

has created the constitution of Kenya Review Commision.  We have 27 commissioner  plus 2.  Their role is not to write a new

constitution.The  commission  is  to  collect  the  views  of  the  Kenyans.   At  the  end  of  the  day,  the  act  requires  that  the  new

document should reflect your wishes not our wishes.   Our work is not to write the new Constitution.  I  keep  on telling people

that it would be more comfortable doing this work in Nairobi,  because  our work is not to write the Constitution, but to collect

the views of people.   We have to come to your people.The act  requires that the  document  should  be  people  driven,  we  are

talking  about  wanjiku’s  commission,  wanjiku’s  Constitution  or  if  it  is  here  we  should  say  Wambua  Constitution.   We  are

required by the law to collect the views from the constituency level.  In some places people  propose  that we go lower than the

constituency.  So  the act  has created  here a forum, which we call the constitutional constituency forum.  All the people  within

Mwingi North Constituency that form it.  It is at that level we are  expected to collect the views of the people.   To enable us to

do that, we have created here something we call the three C’s.   Because we are  in Nairobi,  we are  only 27 commisioners: we

are  not  able  to  mobilize  people  at  the  constituency  level:  we  are  not  able  to  advise  adequately  because  we  are  not  on  the

ground.  So we created this committee here of 10 people, including the MP, somebody from the county council; so that we can

be able to mobilize people at this level and also help us collect the views of the people.  We were not here to tell you that today

is the day we are  coming here I am sure Madam and other people  from the committee were the ones who told you.  We are

now at  this level of collecting views.After that we shall go to another very important organ,  national  constitutional  conference.

The question that wanainchi have been asking especially in mafinalised areas  between this commission and other  commissions

that have been formed before.  What guarantee do we have that our views will not juist end up in paper or in tapes.  It  has been

created by an act of Parliament, different form all other  previous commissions.  The act  itself has created  organs to enable you

monitor the views are not lost, is that there will be a conference, whereby all Kenyans form all parts of the country,  will attend a
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conference of two months, debate  on the views that you have given.  From each  district  we  shall  get  3  people,  one  of  them

being a women.  All the Members of Parliament, that we talking of 222  Members of Parliament representatives fom all political

party’s representatives from women organizations and other registred organizations religious organization and others.   We  are

expecting over 600  people  to attend this conference,  not for a week or  two,  but for two months, 60 days: through the report

that we would have written, and to ensure that whatever they agreed upon,  is what will go on to the next stage.But before that

let me mention something else here.  As soon as we collect your report.  That will be  published into maybe booklets,  and it will

go back to you people for a period of 60 days again.  So  you have here an opportunity of checking whether your views were

taken on board,  or  we  lost  them  at  Mwingi  on  our  way  to  Nairobi.   You  have  an  opportunity  here  when  we  publicize  the

report,  that  is  the  first  guarntee  that  you  have  that  your  views  will  not  be  lost,  and  it  is  a  requiremnt  of  the  law  then  the

conference.   In  fact  by  now  we  should  be  thinking  of  who  are  you  going  to  send  there  as  your  representatives  in  this  very

important conference.From there we know that Kenyans are  going to agree it is healthy to disagree.   We should not agree on

everything even at  home you don’t agree with your wife on anything do you?  But does  that mean that you don’t leave under

one root?  Do you fight and cease  to be  a family?  You have a mechanism of resolving your differences.   The mechanism that

the act has put in plce to resolve whatever will not be agreed upon at the conference is the national referendum.  Kwa Kiswahili,

kura ya maoni.  Kila mmoja ataulizwa.” Unataka majimbo ama hutaki?”  You say yes or  no.   That is the mechanism  that  has

been put in place.   We are  yet to get to that stage.Then we have the last sage that is the National  Assembly,  where  we  shall

make our report.  It is because of all these.  This is a legal requirement by the act itself.    This is where we are now, bado  hapa,

na  bado  hapa.   Any  question?  (Inaudible)Speaker:   (inaundible)  Investigating  the  death  of  Ouko  and  we  know  this  is  a

commission like any other in Kenya whereby things are  ordinary.   We know that you can be toppled anything because  of the

monopoly of the powers  of the President.   We fear that we  are  doing  wish-full  thinking.   Therefore  why  don’t  you  entrench

yourself in the Constitution to avoid being maneuvered here and there by the authority.Com. Githu: First of all, I think that what

is at  stake  in this commission is even greater  than those other commissions’ thay you have mentioned.  So  the danger  is  even

more  not  less.   I  hope  you  are  not  surprised  that  I  agree  with  you,  because  constitutional  making  is  political  politician  if  a

Constitutional Review process was underway, and you did’t know about it, and didn’t care.  You may wake up one day to find

that your seat  has been taken by the new constituition.  So  you remain interested to protect  your interest.   Like  you  seat  has

been taken by the new constitution.  So you remain interested to protect  your interest.   Like you deel  now, that as  young man,

you  must  say  things  which  you  hope  will  protect  you,  and  other  young  people  and  their  future.   So  our  politicians  remain

veryinterested in this process.  Some of them have very radical views on the process.Now, does that mean that the commmision

can be scattled?  In my private opinion which I am sure my colleague share,  no,  because  this commission is also protected  by

the people  of Kenya.   You know there is a  law  against  theft  but  as  this  police  officers  would  tell  you  know  there  are  thiefs

everyday.  The law of theft does not stop a thief from stealing. So entrenching the commission and so on is very good,  but it is

not  the  only  solution  to  this  problem,  because  as  we  know  the  Constitution  has  been  amended  before.   That  is  why  this

commission was formed, isn’t?  It is because the Constitution.  Even when we make a new one,  it is the people  of Kenya who

will defend it.   We feel quite happy with our work,  knowing that if you understand what we  are  doing,  like  we  have  tried  to

explain to you, you will defend the process.Sometimes when you read the paper,  you think that the only thing commissioner’s
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do is driving a Nissan patrol.   All of us have just come back  from parts  of Eastern province,  and are  going  to  North  Eastern

week.   There  is  no  other  way  to  go  to  those  places  except  in  a  four  wheel  drive  vehicle.   Even  in  your  own  town  here  in

Mwingi, do you think that a four wheel  is  out  of  place?   The  point  I  wanted  to  make  is  this,  before  we  come  to  your  next

question, the commission is an organ set up by the people of Kenya.  It  is the people  of Kenya who will be  defend it.   It  is the

people who will say we met the commission, they listened to our views, we have looked at  what they have drafted,  they have

incorporated our views we think they are doing a good job.  No politician can touch the commission if that is what the people of

Kenya are saying.  But if we leave Mwingi, and you see your local MP, and you say.” That was a useless group of people  they

did not allow us to say anything.  They did not answer any questions,  and they did not listen to anybody”.   Will you defend the

Commision?  So I think that my challenge to you as  a young patriotic Kenyan,  is for you also to defend this process  has your

own, then we will not have no problem.Com. Asiyo:  I was just going to add to what Com. Dr Githu Muigai has just said.   We

are reviewing the Kenyan Constitution at a time when the elections are round the corner, the usual 5 year general elections.   On

top of it all, there is a transition, the President is going and a new one is going to be  in place,  but Kenya is not at  war,  we don’t

even have crisis.   If you look around Africa, most changes in the Constitutions,  or  even the  new  Constitution  have  only  been

made in times of war or of crises.  So really it is a very big challenge.  On top of it all, we are  expected to define boundaries for

this country.  Did you know that Kenya does not have defined boundaries?  The only one we have is the one between Ethiopia,

and us which Haileselassie and Kenyatta did in there time.  So really the amount of work that is ahead of us is so big, and the

challenge is so frighetening, that if you were in our shoes, and then of course it is very political,  so it becomes very hard.   But I

do no that you have the best commission that is this country could have had any, because we have stood the test of time.  None

of us has been (inaudible) in one way or  other.   We are  doing a very good job,  of what I must say I guess we don’t have no

enough time to give ourselves thanks.  I think this are issues that you need to think about so that you can help us come up with a

Constitution that this country deserves and which it must have.Speaker: ……and try to do something if they are being offended

by the ruling regime.  Can you try to come down abit and come to the situation of Kenya,  whereby we don’t believe in people

power.   The people  of Kenya have not taken power,  They after giving some power  to the  state  authority  they  have  not  fully

taken  up  the  residue  power  that  should  be  able  to  balance  the  state  power.   I  therefore,  I  said  you  should  entrench  your

commission because you are not very sure whether people  will act.   History,  I am telling you, repeats  itself.  People  who deny

their history have no future.  You can be toppled over, who knows.  Therefore is of paramount importance you entrech yourself

in the Constitution. Com. Lethome:  When you talk about  we entrenching ourselves in the Constitution, I think that is wrong.

Because  it  is  for  Parliament  to  entrench  the  commission  into  the  Constituition.   We  can  not  do  that.   Just  as  the  act  that

established this commission was passed  in Parliament to entrench the commission  into  the  constitution.   We  can  not  do  that.

Just as the act that established this commission was passed in Parliament.  It is Parliament the organ that enacts lawa.  When we

talk  about  entrenchment  that  is  an  act  to  Parliament.   Who  passes  it?   It  is  parliament  itseld.   We  are  doing  what  we  are

expected to do under the law, let Parliament.  Who passes it?  It  is expected to do under the law, and let you as  a Kenyan do

what is your duty towards  the commission and towards  this country.   Infact it is more important to get the support  of people,

than to be  entrenched in the constitution.  Just  like Dr Githu told you in Kenya we don’t have laws that allow people  to  steal

Kenya but every people are stealing, you know.  Let me tell you of something else we could come up with the best  document,

34



best Constitution in the world; but if the people  of Kenya are  not ready to implement that constitution in their lives, in what we

call constitutionalism, if they don’t’t have that, it will be a useless document.  So at the end of the day,  it is the people  of Kenya

who matter, not Parliament, not the commission, it is you.Com. Asiyo:  One small comment: of the things that have not become

clear to you, probably because not explained ourself to you.  We have already explained that this is a political process, but even

more important it is a process that requires good will.  Is  is not a process  that you can do at  any stage without good will.  We

came  to  Mwingi  this  morning,  you  all  sat  down  very  quetly,  you  registrerd  your  name,  you  came  up  here,  you  talked.

Supposing 10 people  came here will be  no hearing in Mwingi today,  what would we have done?  So we call the police,  then

what will the police do?  They will dispass all of us then what?  Then as far as the act is concerned, there has been no hearing in

an important constituency in Kenya,  can the process  move on? We have no,  we have to hear the 210 constituencies.   Let me

touch on what my friend called the National Constitutional conference.   There  must  present.  There  will  be  29  commisioners,

280 district representatives.  Listen this very carefully; this people must be elected, from every district, through the co-ordination

of  the  county  council.   What  is  your  district  here-  Mwingi?   You  will  end  representatives  to  the  National  Constitutional

Conference.  These representatives will be channeled through this district  and coordinated through the county council,  which is

the district wide (inaudible). Let us for a minute ask ourselves, how shall we in Mwingi go about  this process  of agreeing.  First

of all I  think 3 of  your  representatives  must  be  women,  whether  you  like  it  or  not,  that  is  the  law.This  goes  back  to  where

people go on asking the commission, kwa nini hufanyi haraka.”  You can only do what the law says.   We are  saying there must

be  three  women,  so  what  will  happen  if  in  Mwingi  you  say,,  “We  don’t  like  women,  sisi  ni  Wakamba,  hakuna  wanawake

wanasimamia sheria yetu.” What wiil happen. Suposing 25 people in Isiolo say that the people are MPs they must be  a present.

 Suposing the president after the budget is read in June, dissolves Parliament, can there be a National Constituonal Conference?

  So no matter how haraka the commission is working, where will it be  harakaring to?Let  us assume with the guidance of  the

almighty, let us assume that God in his wisdom take us through this stage,  that stage,  that stage.   When we get to the National

Constitutional  Conference,  let  us  say  for  example  we  put  one  question  to  the  ball,  do  you  want  majimbo  or  no  majimbo,

supposing  50%  say  no,  for  example,  what  do  we  do?   We  must  take  that  question  to  the  referendum.   It  is  not  the  only

question, let us take another controversial  question heres.   Should we make women- our daughers,  our sisters;  should they be

able to confer citizenship on the men they marry?  Supposing Kenyans half say yes,  half say no.   We remove that issue,  it is to

go where?  Now the Constitution Commision of Kenya does  not conduct  the referendum, the Electoral Commision of Kenya

conducts it.   We go  to  my friend  Samuel  Kivuitu  and  say  to  him,’  the  people  of  Kenya  cannot  agree  on  this  issues.   Now

prepare a referendum.  What do you think is Kivuitu’s first comment?  I have never done one before.  So we all sit down and

start working our how does  a referendum work.   Iam trying to go into these details and I have come to the end,  to show you

that this whole process requires good will Sir Nelson.  That even if we write everything in the Constitution unless the people  of

Kenya have good will, the process will never (inaudible).  I hope I have not frightened you, I have only shown how important it

is  for  you  to  support  the  process  of  Kenya,  it  is  to  go  where?   Com.  Lethome:  Organs  of  the  Review  Process:  The  act

Parliament has created the commision constitution of Kenya Review Commision we have 27 commisioners plus 2.   The laws of

Commision to collect the views of the Kenyans at the end of the day the act requires that the new document should reflect your

wishes our work is to your wishes not our wishes,  our work is not to right the  constitution  I  feel  people  should  not  be  more
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comfortable doing this work in Nairobi  because  our work is  not  to  write  the  constitution  but  to  collect  the  views  of  people.

(Inaudible)  The  act  requires  that  the  document  should  be  people  driven  we  are  talking  about  Anjou  commision  Anjou

Constitution or Wambua Constitution we say we are required by the law to collect the views of constituency level in some place

people propose that we go lower than the constitution so the the act  has created  here a forum which we call the constitutional

constituency forum, all the constituencies within Mwingi North Constituency set that form it is at level we are expected to collect

the views of the people and to enable us to that we have created something we call the free team because we are  in Nairobi  we

are only 27 commisioners and we are  not able to mobilize people  at  the constituency level 210  constituencies  and we are  not

able to mobilize the civic education people  at constituency we are not able to advise adequetly we are not on the ground so we

created this  committee hear of 10 people including the Mp including somebody from the county council  so that we can be able

to mobilize people at these level help us collect views of the people  we were not hear to tell you that today is the day iam sure

Madam and other people (inaudible) After that we shall go to another special important organ national constitutional conference

the question that anarchy have  been  asking  what  is  different  between  this  commision  and  other  commissions  that  have  been

formed before what guarantee do you have our views do not just end up in paper  in tapes,  it  has  been  created  by  an  act  of

parliament different from other previous commision .  The act itself has created organs to enable you monitor the views that you

have  given  out  one  of  the  organs  or  guarantee  that  we  have  to  ensure  that  your  views  are  not  (inaudible)  they  will  be  a

conference whereby all Kenyans to all parts  of the country will attend a conference of two months to detect  on the views that

you have given, on each  district  we  shall  get  3  people  one  of  them  being  a  women  all  the  members  parliament  that  we  are

talking  of  224,  51  of  them  22  members  of  parliament  representative  from  political  party’s  ,  representative  from  women

organizations and other registered organization religious organization and others,  we  are  expecting  about  over  600  people  to

attend this conference not for a week or two but for two months 60 days to go through the report  that we would have written

and to ensure that whatever they agree upon is what will go on to the next stage,  but before that let me mention as  soon as  we

collect your report we shall put it together, as we are through in collecting the views we shall comply that into a report  that will

be publisize into every booklet and it will go back to you people for a period of 60 days again, so we have here an opportunity

of checking whether your views were taken on both or  we lost them on our way to Nairobi,  then  you  have  opportunity  hear

when we publicize the report, that is the first guarantee that you have that your views will not be  lost and it is a requirement of

the law then the conference, by now we should be thinking who are  you going to take  there as  your representative in this very

important conference. From there we know that Kenyans are not going to agree,  we should not agree on everything we should

not agree at everything even at home we don’t agree your wife from anything do you, does that mean that you don’t leave under

one roof you fight and sees to be a family, you have a mechanism of resolving your differences,  the mechanism that the act  has

put into place we hope whatever will not be  agreed upon at  the conference is the national referendum, kwa kiswahili  kura  ya

maoni kila mmoja ataulizwa unataka majimbo ama hutaki you say yes or no that is the mechanism that has been put in place we

are yet to get to that stage, then we have the last stage that is the National Assembly where we shall take  our report.  When you

hear the commision when you hear the commission  wants  time  to  complete  this  is  a  legal  requirement  by  the  act  themselves

bado hapa na bado hapa.sit is because of all this and this are legal requirement by the act itself.  Bado hapa na bado hapa.   Any

question?  (Inaudible)Speaker:  Investigation on the death of Ouko this is a commision like any other whereby things are  not
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ordinary we no that you can be troubled anytime because of the monopoly of the powers of the president  we fear we are  doing

wish full thinking therefore why don’t to entrage yourself in the constitution to avoid being maneuvered  here  and  there  by  the

Authority.Com.Githu: First of all I  think that is at  taking this commission is even greater  than those other commisions that you

have mentioned, so the danger is even more not less, I hope you are  not surprised that I agree with you, because  constitutional

making is political there is the most political act people can do any where in the world is to make a constitution because  you are

saying who governs who distributes resources how are resources contributed, because it is political politicians have a very deep

and enduring interest in what goes on you will be  a very foolish politician is a constitutional review process  was underway and

you didn’t know about  it and didn’t care  you may wake up one day one day to find that your sit has been taken by  the  new

constitution, so you remain interested to protect  you interest  like you feel now that as  a young man you must say things which

you hope will protect you and other young people and there future so our politicians remain very interested in this process  some

of them have very radical views  on  the  process,  now  does  that  mean  the  commission  can  be  scattled  in  my private  opinion

which I am sure my colleague share no, because this commision is also protected by the people  of Kenya there is a law against

sex, but as  this  police  would  tell  you  know  there  are  thief’s  everyday  the  law  of  sex  does  not  stop  a  thief  from  stealing  so

entrenching  the  commision  and  so  on  is  very  good  but  it  is  not  the  only  solution  to  this  problem,  because  as  we  know  the

constitution  has  been  am  amended  before  that  is  why  this  commision  was  formed  isn’t  ,  it  is  because  the  constitution  was

amended so many times that it became confused,  you are  the people  descending the constitution even when  we  make  a  new

one it is the people of Kenya who will defend it we feel quite happy with our work knowing that if you understand what we are

doing like we have tried to explain to you will defend the process.  Sometimes when you read the paper  you think that the only

thing commissioners do driving a nissan patrol,  all of us have just come back  from part  of  Eastern  province  and  are  going  to

notice the next thing there is no other way to go to those people  except  in a four wheel drive vehicle even  in  your  own  town

hear in Mwingi do you think that the four wheel is out of play, wanted to make is this before we come to the next question the

commision is an organ set up by the people of Kenya it is the people  of Kenya who will be  defend it,  it is the people  who will

say we met the commision they listened to our views we have looked  at  what  they  have  drafted  they  have  incorporated  our

views we think they are doing a good job, no politician can touch the commision if that is what the people  of Kenya are  saying,

but if we leave Mwingi and you see your local Mp and you say that was a useless group of people  they did not allow us to say

anything they did not answer any questions and they did not listen to anybody.   Will you defend the Commision so I think that

my challenge to you as a young patriotic Kenyan is for you also to defend the commision I think that the my challege to you as  a

young patriotic Kenyan is for you also to defend this process  has your own then we will not have no people.Com.  Asiyo:  I

was just going to add to what Com.Kibe, Dr Githu Muigai has just said we are  reviewing the kenya constitution at  a time when

the elections are around the corner the usual 5 hearing general election and on top of it all the is a transtion the president  going

and a new one is going and a new one is going to be  in place but kenya is not at  war,  we don’t even have crime, if you look

around Africa most of the changes in the constitution or  even the new constitution have only been made in times of war so of

crises so really  a very big challenge  on top of it all we are  expected to define boundary  for  this  country  did  you  know  that

kenya  does  not  have  defined  boundary  the  only  one  we  have  is  the  only  between  us  an  Ethiopia  which  Heleselassie  and

Kenyatta  did in there time so really the amount of work that is ahead of us is so big and the challenge is so frightening that if you
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were in our shoes ,  and them is very political ,  so  it become very hard but I do no that you have the best  commision that this

country could have had any because  we have seen the test  of time none of us has  been(audible)  other  they  are  doing  a  very

good job of what I must say I guess we don’t have no enough time to live as  such on our own drug, but I think this are  issues

that we need to think about  so that you can help us come up with a constitution that this country  deserves  and  which  it  must

have.Speaker:   Can you to try to come down abet  and come to  the  stretcher  of  kenya  whereby  we  don’t  believe  in  people

power, they have not been given the residue power  after giving the power  to the state  house audit they have not fully taken up

the  residue  power  that  should  be  able  to  balance  the  state  power,  therefore  in  that  case  you  should  entrenched  your

constititution because  you are  not very sure whether people  will act  because  history  iam  telling  you  repeats  itself  and  people

who refuse there history have no future you can be troubled over who knows  therefore is of paramount importance you change

yourself in the Constitution.Com. Abraham: When  we  talk  about  we  entrenching  ourselves  in  the  constitution  I  think  that  is

wrong  because  it  is  for  parliament  to  entrench  the  commision  into  the  constitution  we  can  not  do  that  just  as  the  act  that

established this commision was first in parliament it is parliament is the organ that enacts laws, when we talk about  entrenchment

that  is  an  act  to  parliament  who  passes  it  is  parliament  itself  we  are  doing  what  we  are  expected  to  do  under  the  law  let

parliament do what is expected to do under the law and let you us a Kenyan do what is your duty towards  the commision and

towards this country.  Infect it is more important to get the support  of the people  than to be  entrenched in the constitution just

like Dr Githu told you that in kenya we don’t have any laws that allow people to kill it is illegal to kill in kenya but every people

are stealing, you know let me tell you on something else we could come up with best  document best  constitution in the world

but if the people of kenya are not ready to implement that constitution in their life in what we call an constitutionalnalism if they

don’t have that it will be a useless document so at  the end of the day it is the people  of  kenya who matter,  not parliament not

the  commmision  it  is  you.Com.  Abraham: This  people  must  be  elected  from  every  district  through  the  coordination  of  the

county  council  what  is  your  district  hear  Mwingi  you  will  send  representative  to  the  national  constitutional  conference  this

representatives will be channeled through this district and coodinated through the county council with which is the district  wide,

the tasks  of a minute asks  ourselves  how  shall  we  in  Mwingi  go  about  this  process  of  agreeing  first  of  all  I  think  3  of  your

representative must be  women whether you like it or  not that is the law.  This  is  where  people  go  back  and  start  asking  the

commision kwa nini hamufanyi haraka you cant do haraka you can only do what the law says you are not saying their must three

women so what will happen if in Mwingi, we don’t like women sisi ni wakamba hakuna wanawake wanasimamia sheria yetu,

what will happen supposing people  in Isiolo say that the people  in Wajir  and Masabit  ward can tha be a national costitutional

conference.  210 of this people are mp they must be a president.  Supposing the president after the budget is read in June is not

in parliament can there be a national constitutional conference no matter how haraka the commision is working where will it be

harakarin.  Let us assume with the guidance of the mighty let assume that God in his wisdom take us through this stage that stage

when we get to the national constitutional conference let us say for example we put one question to the boo we want majimbo

or no majimbo, supposing 50% say majimbo and 50% say no for example what do we do we must take  that question to the

referendum and it  is  not  the  only  question  let  us  take  another  controversial  question  hear,  should  women  our  daughters  our

sisters  should  they  be  able  to  confer  citizenship  on  the  men  they  want  supposing  Kenyans  say  half  say  yes  half  say  no  we

remove  that  issue  it  is  to  go  where.   Now  the  referendum  is  not  conducted  by  the  constitution  commision  of  Kenya  it  is
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conducted by the Electoral Commision of Kenya.  We go to my friend Samuel Kivuitu and say to him the people  of Kenya can

not agree on this issue now is there a memorandum what do you think is Kivutu’s first comment, I have never done one before,

so we all sit down and start working out how does the memorandum work.   Iam trying to go into these issue and I have come

to the end to show you that this whole process requires good will that even if we write everything to the constitution and let the

people of kenya have good news the process will be there, I hope I have not frightened you I have only shown how important it

is  for  you  to  support  the  process.Speaker  from  floor:Question:  I  wanted  to  ask  a  question  regarding  the  conduct  of  this

review, and final Constitution will come out.  As you have explained, we are seeing that it is a very lengthy process, very tedious

and that the end of it will have to rely on the good will of the people  who should  implement.    Now  the  Constitution  we  are

having, the people  were not consulted in writing it,  so  why don’t we  just  let  the  people  who  are  supposed  to  implement  still

write it, when they are, there because finally they are the one who will determine what will happen.   Spare  everybody the effort

of making contributions, which might not bear the good will of whoever will implement the final paper.    Interjection:  By those

people  you  mean  the  MPs?  Whoever  who  wrote  this  constitution  to  write  this  one  also.Com.  Githu  Muigai:   The  old

Constitution was written for us by the British Government because it was the Costitution that was to give us independence,  it is

the constitution that declared Kenya to be  an  independent  country.   But  after  they  gave  it  to  us,  and  like  Mama  Asiyo  was

saying, we have amended it ourself  about  38  times.    So  we  have  the  original  form  and  then  the  amendments  on  it,  and  all

through these 40 years we have never asked the people of Kenya,” what do you want.” I can tell you that for my part  and from

my collegues, I have spend many years studying the Constitution of Kenya, and I am now shocked at  how much I didn’t know

and how much what the public thinks and what the public wants are  very different things from what the Constitution says I can

tell you that from all the places we have been, and all the special  problems that people  have discussed,  there many many things

that our present  Constitution does  not talk about.  For  the people  of Kenya they are  very important things. So Mps will never

know until we tell them. So I think, for my part  that this process  is important.  This  morning  we  have  heard  we  have  had  the

views of the people of Mwingi that they consider important.   They will go in to the report, and I am very sure much of what has

been said here will go into  the  new  Constitution.  Even  your  member  of  Parliament,  and  show  he  must  be  a  very   Informed

Member of Parliament you have never sat with him to discuss what law do you want me to go and say we should change so this

is a unique forum.  Usually you discuss with your Member of parliament- water,  electricity,  school dispensary,  which you have

also discussed with us .  I think you have also discussed more fundamental   issues of how are  chiefs selected or  organised and

how do they relate the wananchi et.c 

Com. Asiyo:  Nafikiri hii mzee ni kama tulijengewa nyumba na watu wa British tukaingia tu hatukujua vile kitambo ilikuwa kwa

hiyo nyumba na hii imetupatia shida kweli sasa  tumechanguwa tujenge nyumba yenyewe ili  Mwingi  ikisema  mtungi  hii  tuweke

upande huu mzee alale upande huu na kijana alale hapa mbuzi ikae na boma yao ya kulala ndio mwizi asije akatoka nje akaimba

boundary  yetu  hii  tuweke  fence  ndio  kila  dunia  ijue  kwamba  hii  ndio  fence  ya  mji  huu  wenye  wenye  tufanye,  tusiseme  ya

kwamba kuna mtu atakuja kutufanyia na hakuna mtu anaweza kufanya jambo hili isipokuwa wananchi wenyewe kama leo vile

nimesema  mjumbe  hawezi  kukaa  na  mimi siku  mbili  mukiongea  kwamba  hiyo  nyumba  mpya  itajengwa  namna  ngani  fence

itawekwa wapi na kadhalika.   Weungependa  watu  wakae  Nairobi  waandike  katiba  mpya  alafu  waweke  Na  hiyo  document

haingekuwa fikira ya watu hapa ya Mwingi na Kadhalika ni heri tusikize maoni ya watu wa mwingi ili iyonekane kule kwa katiba
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mpya  ndio  hiyo  itakuwa  mji  mpya  ambayo  nyinyi  wenyewe  mtakuwa  mjengea  kenya.  Speaker:  (Inaudible)  Com.  Asiyo:

Know it should not be true u kiona hiyo process  yote vile Commisioner wawili wamekweleza na hao ni walimu wa chuo kikuu

wanafamu  hakuna  mtu  ambaye  anaweza  kuingia  na  kuharibu  katiba  hii  sasa,  maana  siyo  commission  ambaye  imetegwa  na

President  ni Parliament hii ni act  ya Parliament ile tunaitumia na hakuna mtu anaweza kuvuja isipokuwa  mbunge  na  pia  ikifika

pale hii act inasema mbuge haiwezi kujandilia mambo yake inaweza tu kukataa  au kukumbali ninajua wakikujuwa maoni ilitoka

hapa Mwingi  wajumbe  wataona  aibu  sana  kukataa  kwa  maana  watujua  wakirudi  kuuliza  kura  mtasema  lakini  sisi  tuliandika

jambo hili kwa hii katiba na wewe kule kwa mbuge tunaona ulitupingia kura sasa  tutachanguwa namna ngani.  Kwa hivyo vile

mwalimu amesema nyinyi mnanguvu zaidi kwa hii katiba na kwa ajili ya nguvu yenu na ujuzi yenu, never have kenyans harldly to

express  themselves and know what they want and we  are  dealing  with  a  very  sphocificated  audians  Members  of  Parliament

even the President can not take this lightly or do away with it. Com.Githu Muigai:  Just to support mama on that the President

told us yesterday that he wants his views quickly also, like every other mwananchi we hava had I am sure your MP either today

or tomorrow will be coming because all of us must put our views this is the only way the costitution of Kenya will change from

the president to the bottom everbody must be had and we must have confident tusianze na kusema ooh kenya yet mambo yetu

tunsasema halafu inaenda hivi, hivi tujaribu:Com. Lethome: Let me give you a small story I got it a place called bucha.   After

we  had  educated  the  people  answered  questions  like  you  have  been  asking  one  old  man  stood  up  akasema  mimi  nataka

kuwambia kitu moja hiyo yote mnatwambia inanikubusha habari  ya paka  na panya,  akasema siku moja paka  alikuja akaambia

panya na wanyama wengine yeye ametoka kuhiji, unajua kuhiji waisilamu wanaaenda kufanya ile pligrimage huko mecca.   Paka

akawambia from today hence force I am born again I have stopped eating rats  and mites I know longer feed on them nimeoka

na kesho ninaitisha  mukutano  wa  wanyama  wote  I  want  to  confess  my sins  I  am  born  again  person,  all  the  animals  agreed

expect the rat and mite huyu atatukula anatundangaya tu so wamyama wote wakaenda kwenye mukutano wakazungumuziwa na

huyu sasa anaitwa Shef paka akawazungumuzia vile amebandika sasa, sasa  wanyama walipokuwa wanarudi wakamkuta panya

pale kwake wakamuliza mbona wewe hukuja mkatano wa paka na paka amekuwa mtu mzuri anazumgumuza akasema mimi nili

chimba shimo nikachungulia wakati paka akihubiri nilipomwangalia nikaona bado kuna kasoro  hivyo anazungumza si kweli kwa

sababu  watu  wakienda  according  to  the  rules  za  kisilamu  mtu  akienda  huko  kuhiji  anatakiwa  anyowe  macharubu  na  akate

kucha, na paka niliona bado ako na kucha na bado ako na macharubu kwa hivyo haja badilika what the old man was trying to

ltell us is that the goverment is still the cat  it is it has always been bado  hijanyoa macharubu na ija kata  kucha so the rats  and

mites of this country are not yet safe, that is the pacetic because of the history of this country unaona but now we would like to

tell you, even a question I was asking sometimes back  would you have imagined that you would have an open forum like this

which security officers hear with the administration near and we tell the wanaichi say what you want,  could you have imagined

but today we are moving around telling people say what you want the law has given an opportunity don’t you think that is a very

big step for what make use of that kenyans, kenyans we must make use of that now the cat  ,  mimi nataka kukuashuwa the cat

has cleaned his masharubu and has cut the kucha yote .   You give opportunity  now.Com.Phoebe  Asiyo:  Hata  magazeti  na

Radio mambo yale unasikia kwa magazeti tuliangalia kwa miaka  mitano  iliyopita,  sasa  mambo  yamebadilika  kabisa  usiwe  na

hofu.  (Inaudible) Speaker:  We know our Parliament we know the greedy they are  look at  the media  bill  you  know  it  how

controversial it was and yet it was passed.  Look at another bill like the code of conduct bill that was very beneficial it was short
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down now we can see why we are failing to force for your intrenchment the constitution for a civic we want to be punded to see

in  the  future  that  we  do  something  that  is  beneficial  without  buying  time  thankyou.Com  Asiyo:   Hayo  yote  unayosema

hayakunenwa  na  watu  wa  Kenya  pengine  watu  wa  gazeti  tu  walisema  kidogo  juu  ya  media  bill  maana  hawakufurahi  lakini

hakuna  mtu  mwingine  aliongea  mambo  yale  ambayo  sasa  tunatengeneza  kutoka  hapa  inaenda  mbunge  ni  yenu  wenyewe  na

kama mtu anasema si yake tutaleta tape  yake  tumuchezee  aone  yeye  aliongea  jambo  hilo  hakuna  mheshimiwa  yeyote  katika

mbunge anaweza kukataa  maoni ya watu ambao walimchanguwa  kwa  kura  na  ambaye  anawasimamia  kwa  mbunge  itakuwa

vizuri sana.Com. Lethome: One last commment on that Nation just this week last week Nation parliament (Inaudible) I don’t

want to talk about the commision sababu sisi we have our own.  Parliament said we want to extend Parliament it will extend its

own  life  sidio  they  said  that  on  a  Wednesday  ndio  by  Friday  they  had  changed  what  happpened.   Nelson  tell  me  what

happened they heard  to  the  people  every  Member  of  Parliament  who  went  home  or  called  home  they  heard  the  people  of

Kenya saying we don’t want Parliament to stay there for an extra day. So we can’t give up and say nobody listens to Kenyans.

  Many people listen, I tell you.   On that happy note ladies and gentlemen, shall we have somebody say a prayer for us to bless

this  gathering?Com.Asiyo:  Did  the  pastor  go?George  Matei:   Prayer:  Let  us  pray.    Ooh  mighty  God  and  everlasting

Father, we wish to thankyou this afternoon for the care  you have taken upon us,  for the safety and peace  you have given us in

our deliberation.   Almighty Father how we pray that your going to bless those decisions that we are  making, these suggestions

that they will fall on safe hands and safe ears.     That they might be  put to  fruition  father.  As  we  disperse  father,  we  wish  to

commit  everybody  in  this  gathering  unto  your  able  hands  that  Lord  you  protect  them  in  their  journies  give  them  travelling

mercies.  We pray Lord, that you bless us, bless our republic even awe prapared for this new Constititution.   Thank  you Lord,

in Jesus name I pray and believe.  Interjection:  Officer: Excuse me may I have your name again George Matei.  

Meeting ended 5.00 p.m.
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