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SIS R o

usame kama unataka kuongea ama la, kwa sababu nataka mskilize, mskize vile wengine wataongea. Nitafuata hiyo taraibu ya
hayo makaratas ambayo tumempa. Sasa jiandikishe hapo jina lako, uweke address, useme kama unataka kuongea ama
unataka kuskiliza ama memorandum unaandika unataka kupatia Tume, haafu tunanze. Kwa sababu nimeona mko wengi hapa

natusipoanza, tukiende ea kufanyavile tunafanya hivi, tutapoteza muda. Sasa tafadhdi nawapatia dakika tano, hdafu tunaanza

kazi. Asanteni sana. Nawashukuru sana, ndfikiria nitgpatia Madam Commmissoner auanzishie hiki kikao chetu sasa hivi,
asante sana.
Com. Salome Muigai: Sdaam Alekum,

Response: Alekum Sdaam.



Com. Salome Muigai: Sdaam Alekum, Bwana Muheshimiwa tunafurahi sana kuwa hapa na ningetaka sasa kukitangaza
hiki kuwa kikao cha Tume ya Marekebisho ya Katiba ya Kenya, na kabla hatujaanza habari yetu leo, tafadhdi ningependa
kuomba tuwe na mkutano mmoja. Ningetaka kumuomba mkubwa wadini yoyote diye karibu nass aufungulie hiki kikao kwa
maombi. Sheikhh, nakuomba utuombee. Kadhi

Khadhi: Bigmillahi Rahman Rahim, fadigam manta mesha lagugawo fadi xer gawo llaxey xanogadigo kuluguliwaney warki an
labaxanan wax xanotaro Allah xadogadiyo,Amin,. Dhowlada iyo anaga dhad sharcigotha xd eh 0o xeshis eh Alla xanogadigo,
Amin, dhad mudim yan naxay dintena sharcigetha yan rabna 0o sthi an kuxumuman lexen on kudagmilexen Alla xanowafugio
Amin. Rabaana dii fimagaminaa xathaa thamba ila wafartan waa ama ila faratha, walaa thella ila gaeta, walaa muriwen ila

shfarita, wadaa xgjata min xawgji thuniya agira ....(Arabic)

Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Kadhi.  Na sasa ningeteka kuwgulisha kina nani tuko hapa na kwanza
ningeanza na Mjumbe wa hapa, mwenye yuko hapa karibu nami Hon. Adan Mohammed Nur

Hon. Adan Mohammmed Noor : Sdaam dakhum!

Com. Salome Muigai: Pia ningetaka kuwgulisha kwenye mwanatume mwenzangu, na aauambia jina lake ndio mskie naye
st yake.

Com. Dr. M. Arap Korir: Jnalangu ni Commissoner Mononk Arap Korir.

Com. Salome Muigai: Nami naitwa Sdlome Wairimu Muiga. Mimi ni mwanatume wa Tume ya marekebisho ya Katiba,

99 wote wawili na Daktari Korir na pia tume kuja nawatu kutoka ofis zetu za Nairobi. Tuko na Programme Officer wetu John

Watibini.

Programme Officer (John Watibini): Sadaamu Aleikum!

Com. Salome Muigai: Tuna, mwenye kumsadia yeye mwenye ni Caroline Ndindi

Caroline Ndindi: Habari zenu

Com. Salome Muigia: Tunamsadizi mwengine mwenye n Mohammed Fauz

Mohammed Faunz; Sdaam Alekhum.



Response: Alelkum sdlaam.

Com. Salome Muigai: Na mwishowe tuna yule mwenye kuchukua rekodi zetu anaitwa Martina Odhiambo. Na sasa
kabla djaanza, ningetaka kueleza maneno machache ili tuelewane tutaanza kwa na mna gani! Kwanza unaweza kutumia lugha
zetu za Tume, ni Kiswahili naKingereza. Lakini kama ungetaka kuzungumza lugha yoyote nyengine kutakuwa na mtu mwenye
ataweza kutufanyia tafgri ili tuelewane. Pia ukiwa umekuja na maandishi yaani una memorandam, tutakupa dakika tano peke
yake ili utuangazie tu yae, Didrict Co-ordinator tafadhdi ningetaka kuwa na mkutano mmaja ili, tueewane sote kwani haya
maneno ninazungumzia sasa kila mtu atahitgi kuelewa, nitaanza tena kusema 99 wenyewe tunatumia lugha ya Kiswahili na
Kingereza lakini ukihitgi kuzungumza lugha nyingine unaweza, tutampata mtu wakutafsri. Pia ukiwa umekuja na maandishi
yaani memorandum tutakupa dakika tano ili uangazie maneno ya memorandum yako.

Taadndi ugje ukgaribu kusoma memorandum yako yote, hautapata nafad na ukisoma kwa speed ile kubwa sana unakuta
hatutakuelewa. Kwa hivyo angaziatu, ‘jug highlight’ yae yenye umeandika 95 wenyewe tutaenda tutasoma hiyo memorandum
yote. Ukiwa huna memorandum tutakupa dakika kumi ili ujideze habari yako. Ukishamdiza kutuzungumzia 99 wanatume
tutakuuliza maswdli, lakini maswvai ya kuwezesha 99 kukuelewa wewe vizuri. So maswai ya kukuuliza kwa nini unasema hivi,

n kukuulizaili utufafanulie.

Mwishoni, ningetaka kusema kila mtu saa zile anazungumza apewe heshima zake, azungumze na andize. Wewe mwenyewe
ukiwa hukubdiani naye, utanyamazatu, hdafu akimdiza na wewe utakuja hapa, utatueleza habari yako. Naye pia atanyamaza
akudkilize wewe. Kwa hivyo Staki kuskia mtu akisema hatukubdiani, kwa nini na kwa namna gani. Utanyamaza tu hivyo
mpaka mtu amdize zake hdafu na wewe pia utakuja. Na bila kupoteza wakati mwingi, kwani naona nyinyi N wengi na
mngetaka kuzungumza, ningetaka kumpatia mzungumzgi wetu wa kwanza. Jambo jingine lenye ningeomba ni kuwa tunyamaze,
tunyamaze wakati tunazungumza tutakuwa tukichukua hayo maneno kwa tape. Kwani 99 ni wawili tu kwenye kamitii, wenye
tumekuja, wale wengine watasikiliza hiyo habari kutoka kwa tape rekoda. Kwa hivyo watu wa Mandera Centrd mkipiga kelde
sana tukirudisha hiyo tape, wae Komishina wengine watasikia kelele tu peke yake. Lakini hatutaki kubeba kelde kutoka
Mandera. Tunataka kubeba maneno yenu. S ndiyo?

Response: Ndiyo.

Com. Salome Muigai: Kwa hivyo wakati mtu mmoja anazungumza ni vizuri kunyamaza na kuskiliza ndiyo hiyo tape

ichukue yde maneno yenye mtu anazungumzia. Tunaglewand

Response: Sawa.



Com. Salome Muigai: Sasa ningetaka kumuita mzungumzgi wetu wa kwanza. Na mzungumzgi ukija kuzungumza
uteketi kwenye kile kiti. Mwenye atakuja kuzungumza ataketi kwenye hicho kiti. Ukimdiza kuzungumzia hapo utakuja upande
huu ujiandikishe tena, kwenye kitabu hdafu ndio urudi uketi. Mzungumzgi wetu wa kwanza ni Mohammed Ebrahim Alio, lakini
kabla Mohammed mwenye ni Chairman wa wakulima hgjakuja, ningetaka kusema katikati ya asubuhi nitampa Mheshimiwa
nafad auzungumzie lakini wakati huu ningetaka kumuomba Mzee Mheshimiwa aketi askilize watu wake vile wanasema kwanza
ndio wakati hi Katiba itaenda Bunge, akumbuke vile watu wake waditaka na vile wdimtuma. Kwa hivyo nitaanza na
Mohammed Ebrahim Alio. Mohammed!

Mahmud Ebrahim Alio: Yes Madam

Com. Salome Muigai: Sorry! Mahmud, Mahmud Ibrahim Alio, tafadhdi keti kwenye hicho Kkiti.



Speaker: Nafikiri mumeskia vile mumeambiwa hasa nyinyi vijana. Mumeambiwa tafadhdi mkae chini muwe na
nidhamu kutoka waketi tuteambiwa. Hii 9 baraza. Tafadhdi keeni chini kwanza, mkae chini tafadhdi. Mkae chini tafadhdli.
Kaeni chini. Kama huwezi kukaa chini tafadhai muende kukaa huko mtasikia hata kutoka kwa ile miti, mkae huko mbdli
kidogo nas9. Mkae hata mkikaa kule chini ya hiyo miti nafikiri microphone inasikika kilamahdi. Kwa hivyo yule mtu anataka
kuskia anaweza hata songea mbdi kidogo hakuna kitu hapo mbde. Kwa hivyo mkae chini, mgkilize kwa nidnamu na
ninamuambia hapa 9 mahdi ambapo tumekuja kuteta, S0 Bunge. Tumekuja kutoa meoni. Huyu akitoa meoni yake hata
yakiwa mabaya, yakiwa mazuri, wae watu wataskizani hawa S0 mimi, nyinyi makie tu yde yaazungumzwa Kwa hivyo
mambo ya kusema huyu amesema vibaya, huyu amesema vizuri, huendi hapo kwa microphone, hatutaki. Tafadhdi watu wae
wanagkiliza m3pige kelde kutoka huko nyuma. Kwa hivyo mkae chini mskilize sawasawa, tefadhdi huyo anaskiza na huyo
anazungumza. Hii karatasi, wae walijaza hawakujaza vizuri. Sjui walikosa kudewa ama namna gani? Tuliwaambia tunateka
karatas na maneno mawili, ujaze kilamtu ambaye amefika hapa yule anbaye amehudhuria kikao hiki.Qof kasta o in imethey in
ah aisgorto ydara inath innta imatey oth kadagestey, gartas ba nilidiwey dhad yar baisgorey. Marka iko mehdi imeandikwa
Organizatio in ah kasogoto inah xdthi rabti inah dageisani rabto marka tafathd ninkasto ojo caruru iyo xawen waxa
lagagabaxanye in ah isgortit 00 magaca ath buxiso yadagagabaxanye. Marka ninka (In Somdi diaect).

Marka ninawauliza Co-ordinator aweke meza moja hapo nyuma kidogo tafadhdi kwa sababu mambo yakisemwa na karatas
izungushwe uendelee na regidration, watu wataanza kupiga kelde. Kwa hivyo tuweke meza huko kando kidogo ili mtu akija
giandikishe kabla hgangia kwa kikao. Néfikiri tutakua na hiyo nidhamu ili tuwgue wae waku jiandikisha ni wapi, mahdi pa
kuzungumziani wapi. Ili watu wasikose mahdi au upande ambapo wanaeglekea au watapoteza muedekeo. Kwa hivyo mkae
chinl wae wanaskiliza, wae wangiandikisha tafadhdi tuweke meza moja kidogo huko kando na tuenddlee. Kuna watu wengi

sana wanataka kuzungumza,

Mumeambiwa yule mtu yuko na presentation ambayo ni memorandum ile ambayo imeandikwa una dakika tano ya brief

shan thagigath yath lethe ninki waraq qoran wato. Qofki xahlirawana towan thagiga yath lethe. Marka athey kujirta shega

muximka inath kasobaxtho 0o shegato, xathi wagtigina udamatho oo fariso lagudoxo in ath kabaxthith waye marka ina sas

idufaxano. Commissoners, natutoe maoni yote kwa njia ambayo inatakikana. Asante sana.

Com. Dr. Arap Korir: Enddlea Mzee. Utasema na Kisomdi ama Kiswahili

Mohammed Ebrahim Alio: Bigmilahi Rahmani Rahim. Mimi nitasema Kiswahili.

Com. Dr. Arap Korir: Sawa sawa. Anzanajinalako hdafu,



Mahmud lbrahim Alio: Jna langu Mahmud lbrahim Alio. Mkagii wa Rhamu. Ss kama tunakutana sababu ya
kutengeneza Katiba ya Kenya, kusema kweli, 99 kama watu wa Kenya, hapa tuko kwa taabu. Tasbu yetu kwanza, tangu
tupate uhuru S99 hatuna barabara ya kussfiria. Hata mdi yetu yote imeharibika, 99 tunakuwa maskini. Hatuna hata fees ya
kutoa shule sababu ya barabara. Moja yangu ni hii, kusema ukweli 99 tangu Kenya ipate uhuru, tumekuwa nyuma kabisa.
Kwa sababu Msomdi ni maskini, hana barabara, hana fees ya watoto. Hata kila mwaka tunaona gazetini, vile watoto wa watu
wae wengine wanaenda masomo ya juu. Ss tuko nyuma kabisa hata mwaka huu ukiangdia, kusema kweli, kwa sababu ya
wale watoto wetu wanazunguka mitaani, 99 tuko chini. Hasa North Eastern, hata Mandera, kutoka Garissa mpaka Mandera,
kwa sababu uhuru ilifika Kenya, barabara imefika Garissa, kutoka Garissa million ya kilometres, hakuna barabara. S9 tuna
mdli, lakini hakuna mahdi tunaweza ipeleka kwa sababu hakuna barabara.

Chapili, 99 tunataka mgimbo kabisa. S5 tunataka mgimbo kwa sababu tunaona hatupati heki yetu kabisa. Baraza namna hii,
kama sasa vile nyinyi mnaandika wananchi wazungumze, kila mtu aseme tagbu zake, 99 hatujawahi kuona hivyo. Hatujawahi

ndio kwa sababu 99 tunaambiwa saa zote, “wewe kaa chini”. Wewe hujui haki yako.

Na ya tatu, kiko kitu kimoja kinaitwa Screening Card. Zamani wdikuwa wanatofautisha wananchi wa Kenya, Somdi na
Ethiopia Leo mtu wa Kenya ndio Msomdi wa Ethiopia kabisa. Hiyo Screening Card  indetwa North Eagtern inatupa shida
kabisa kwa sababu leo 99 90 watu wa Kenya. Kijana wangu leo hawezi kupata kipande. Wasomdi nao wanapata kwa pesa.
Hilo jambo linatuumiza, ndio sababu S9 tuko nyuma kabisa. S9 tulikataa hilo jambo lakini hatujui lilitoka wapi.

Ya nne, kitu mimi naona kinashangaza katika Kenya, mtu mmoja anafanya kazi mbili. Wengine wamemdiza shule hata
wamepata Certificates zao nani za bure kwa sababu kazi zote ni mtu mmoja tu anafanya, kazi ya education anafanya, kazi ya
NCCK, kama leo anafanya kazi ya kura, kila pahdi. Leo hii kuna watu wa Kenya hawana kazi, kusema kweli 99 tuna shida
kabisa. Sg tunashangaa kwanini nyinyi mnakuja kuuliza 99 mambo ya Katiba, Katiba ni kitu gani? Ss haujui. S sote ni
watu wa Reserve kwa sababu 99 tunaona tu nyumba ya mabati lekini 99 hatujui ni kitu gani kinaendelea, kitu gani kinatokea?
S9 haujui.

Ya tano, kusema kwdi, 99 makaiya hata 99 tuko hapa wametunyima ss .......... (In Somdi didect), Mafuriko ya mgi
yanakuja, 99 hatuna msaidizi. Hakuna, watu wanakufa leo, wewe unaweza kufa, hata watu thahini wanakufa. Watu kumi
wanaweza kufa hata na njaa leo kwa sababu hata sku hiz hatuletewi chakula kama zamani. SS kusema kweli, 99 kutoka
ukoloni, kutoka 1963, mpaka sasa 99 hatuna uhuru. Wewe ukisema haki yako leo mtu Msomdi gje kukupiga hadharani kwa
barabara, hutalipwa kitu kwa sababu wewe hujasomea sheria na hujui sheriainasamanini. Mambo yangu ni hayo.

Ya dta, naona watu hawa wanapenda Kenya. Wakiskia watu wa Kenya wanakuja kutatua shida zetu, wanakuja lakini
tukiangdia, kilamtu anafunga roho, anaogopa kabisa. SS tunasemanyinyi mubadilishe Katiba, maana 95 tuko na taabu nyingi.



Ya saba, 99 tunataka kila mtu asome dini yetu. Ukiangdia Uingereza wanasoma kitabu na wangjua dini yetu ni dini ya haki.
S4 tunataka Kadhi mkuu aetwe hapa na awe angjua sheria ya Kenya na ya kila dini. Ndiye tunataka 99 hapa. Hapana mtu
atakaye tuangamiza na kuchukua mshahara kutoka kwa Serikai. Dini yetu ikuwe ya haki inasomwa na inaonekana. Hata wale
wadini yaKikristo wgue dini yetu ni ya ukweli.

Ya nane, mim nataka 99 tujitawade, 99 wenyewe. Kama unaandika Chief kama zamani, awe angulikana kwa location. Kwa
sababu sasa wanaandikwa tu kichini chini na hakuna Chief diydeta maendeleo. Wanawaandika kikabila na ukabila haufa

Kenya. Kabla hujasema wewe ni Kabila gani, hauwezi kugjiriwa na wewe unakuja kwa haki kama Mkenya. Ukabila ni kitu
chakuharibu Kenya na 99 hatutaki.Tunataka kitu cha kuhudumisha wananchi wa Kenya.

Maneno yangu ni hayo tu. Hoe! Pole, Sorry Sorry! Sorry! Pole sana. Moja tu mimi nataka kusema, wakati Uingereza, wakdi
wadlituachiags uhuru, 99 hatukuwa na masomo. Walituwacha 99 bure, walitutupa 99 kama vitu vichefu nawditumdiza Sd9
tunataka jasho letu, tunataka Waingereza watulipe. Waingereza wote tunataka haki na damu yetu ya watu wae wdimdizwa
Watu waikufa na wdiuawa kwa kupitishiwa gari. Sasa tunataka haki kutoka kwa Waingereza. Kwa sababu wao waitukataza
99 masomo, S9 hatuna masomo, 99 ni ngamiatu wdituachiass. Mambo yangu ni hayo tu.

Asante sana.

Com. Salome Muigai: Asante Mahamud kwa maneno yako hayo. Tafadhdi ngoja kidogo nimuulize mwana tume kama ana

awvdi kwako. Unaswdi kwake? S9 hatunamaswvdi kwako Asante sana

Mahmud Ibrahim Alio: Asante,

Com. Salome Muigai: Mzungumzgi wetu wa pili i Abdullahi Madey Adan?

Abdulahi Madey Adan: Ni mimi.

Com. Salome Muigai: Ni wewe.

Abdulahi Madey Adan. Ndiyo.

Com. Salome Muigai: Karibu tafadhdi. Nakuona una memorandum.

Com. M osonik: Five minutes



Abdulahi Madey Adan: Nol!

Com. Salome Muigai: Nakuona una maandishi. Kwa hivyo nakupa dakika tano, so usome kwa speed hiyo
memorandum, lakini utuangazie tu maneno yaiyoko. Asante, karibu.

Abdullahi Madey Adan: Thank you very much. Firg, firgt iswe ask for the reped of dl the emergency Laws. | am Mr.
Abdulahi Madey Adan, an Agriculturd Officer and Palitical aspirant in Mandera Centrd Condtituency in the coming dection.
Thefirg proposal isthe reped of dl the emergency laws which have not been repealed in the exiging Condtitution.



Secondly, we ask for the compensation of the damages caused to our people resulting from those laws especialy mass murders
and genocidd killings of our people. Thirdly, we dso ask for specid (Interjection)....................

Com. Mosonik: Trandate. Y ou can trandate when somebody is spesking in Kisomdi, so thet al of us can understand.

Abdulahi Madey Adan: Yesl Okay. So | have dready talked about compensation. Thirdly, we aso want specid
congderation for the development of this area in terms of infrastracture because the exising Condtitution does not put into
congderation the most important components of development in this area.  So, we need specid Conditutiond attention to
develop our infrastracture in terms of roads, hedth, education and so on. We dso want the decsiminative laws that are ill
exiding which resulted to the issuance of what we cdl screening cards in 1989. We are not second class citizens, we want
those discriminative laws to be dissolved because dready we are auffering alot of damages and we dill ask for compensation of
the same. For the issuance of hirth certificates, ID Cards, screening/vetting Committees which are very rigid have been imposed
onuséa locd levels. We don’t know whether it isin the Conditution. We want that to be done away with.

Another proposa is on the education. We want a specid congderation of Condiitutiond rights, concerning education for our
children. We are not given opportunity. We lag behind. Y ou will see that the mgority of the people who will tak here will be
out of context because the levd of illiteracy is very high. We want specid Conditutional consideration to be given to our
people, expecidly the ladies They should get free education (from primary to Universty) levd because they are the most
disadvantaged in the first place.
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In terms of pastoraism, our economy is based on livestock, there is a difference between livestock keeping and pastordism.
Watu wetu ni watu wa kuhamahama na Congtitution ya kwanza hajaangdia rights za watu wa mifugo wa kuhamahama.
Livestock kesping and rearing ni ufuggi ambao mtu anakaa mahdi pamoja na ng’ombe wake wawili. Lakini 99 yeu ni
pastordism. Tunataka Congdtitution ambayo inatunza rights zetu cdearly in terms of provison of water, control of pasture and
generd management as it has aready been defined. We want such policy frame work to be included in the coming Condtitution.

The sysem of Government: we need Centrd Government to stay but we want the devolution the of power to the locd
authorities. We don’t want the existence of the Provincid Adminigration. Its powers should be reduced and locd authorities
be empowered.

When it comes to corruption, we want Public Finance in every Didrict to be directed to the loca authorities such that the Public
will know how much money the Government has set aside for the development of that region in a given caledar year. And the
heads of departments should aso be directly under the control of the loca authorities. The resources, in terms of resources
management, that iswhat | am talking about, in terms of resource management, we don’t know how much has been given to
the Minidry of Hedth, we don’t know how much money the Government has set aside for Agriculturd development and dll
other minigries. We want the Condtitution to explicitly tdl our people at the locd levd, “We have this amount of money for
development projects, this amount of money for recurrent expenditure.” Some development project funds have been misused,
especidly in collaboration with politicians in power. We want the public to know the use of funds.  We want our Public to
know if Politicians have taken advantage of development project funds, | an very sorry to say that. Thet is how it seems to be.

Then | come to Nationd offices. That’ swhat we have here, | am very sorry | am extending beyond my time.  The Presidency,
the President should, (Interjection).

Com. Salome Muigai: One more minute.

Abdulahi Madey Adan: Okay. The President be a graduate, terms of office, two terms of five years

each. Higher powers of prolonging Parliament be limited, you will get it in my memorandum pamphlet. Member of Parliament
should be a graduate, should be a graduate and terms of office be two terms of five years each. We don’t want people who will
rule for twenty five or thirty years. Ten years is the maximum. Thirdly, we should be given powers to recdl our MP if his
performance is below our expectations'wanting. If we fed he is not ddivering, we should carry out an opinion pall in the
condituency and be able to recdl himif he fals to garner mgority votes in the opinion poll. That isit. Okay, thank you very
much for the opportunity and sorry for taking up more time.
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Com. Mosonik: Umgiandikisha hapo?

Com. Salome Muigai: Thank you very much. | would aso like to say, ningetaka tukubdiane kuwa leo hatuko kwenye
mkutano wa Sasa.  Leo tuko kwa kikao cha kurekebisha Katiba yetu na Katiba yetu ni kama vile tukiwa kwa nyumba
tunfikiria vile tutgjenga nyumba, yetu 99 na watoto wetu na bibi zetu namdi yetu nakilamtu katika nyumba yetu, Mtu mmoja
akiachwa nje, hiyo nyumba itas mama?

Response: Hapana

Com. Salome Muigai: Hapana, kwa hivyo hii habari ya Katiba ni habari ya kurudisha kila mtu ndani ya nyumba. Sio
wakai wa kutupa mtu nje ya nini? Ya nyumba. Kwa hivyo ningetaka kuomba wenye wanataka kuzungumza, muzungumze
mkijua hii ni habari ya Katiba, 90 habari yasiasa. Kwenye Katiba kuna siasa, kuna habari ya uchumi, kuna habari ya mdi yetu,
maisha yetu, afya yetu. Hizo zote ziko ndani yake, lakini ni kwa heshima na kwa kurudisha watu ndani S0 kwa kutupa wapi?
Nje. Kwa hivyo ningetaka watu watakaozungumza mitilie hayo maanani. Uspofanya hivyo, nina madaraka ya kukunyima

microphone na. kukukatiza kwa mazungumzo yako, kwani mimi leo ndiye mwenye kiti.

Lekini kabla sjamdizia, ningetaka kumuomba Bwana Abdulahi gibu maswai machache kutoka kwangu. Kwanza amesema
kuwa angetaka habari ya Reped ya security law. Ningetaka atuelezee kidogo hila kuendelea sana vile angetaka ifanywe. You
have aso spoken about the compensation that we need in this Region. Pleasa tdl us, give us concrete suggestions or proposals
that you are making. And when you say that you would like specid consideration for this areain terms of education, 1 would like
you to give us concrete suggestions.  Ningetaka ukija kuzungumza hapa, ikiwa una jambo lenye undikiri likifanywa litasaidia
watu wa mkoa huu, utueleze. Be very specific.  Utudeze, “S9 kama tungefanyiwa hili, lingetusaidia” Lakini tukiendelea
kusema haya n mabaya, haya ni mabaya hila kuleta mapendekezo yoyote, 9 hatutaweza kusaidia. Lakini ukiwa una jambo
lenye undfikiriahili likibedilishwa litasaidia watu wangu, tafadhdi tudeze. Okay?

Abdulahi Madey Adan: | don’t have direct trandations of the Acts in place now, but what | am asking for is like
recently, (Interjection).

Com. Salome Muigai: We don’t want you to trandate

Abdulahi Madey Adan: Okay, now

Com. Salome Muigai: Excuse mel

Abdulahi Madey Adan: Yes
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Com. Salome Muigai: We want you to make concrete proposals

Abdulahi Madey Adan: Okay! Mot of the laws have been repeded but laws discriminating againg us in this area have
not been repedled. There is misuse of power especidly by the security forces, it is dill there but dthough the Act might have
been repealed, we want the reped in practice. Most of them have been repeded, that’s the way | have written, but dill they
arein exisence.

Com. Salome Muigai: Compensation?

Abdulahi Madey Adan: Compensation to those who have been killed. If we have reports, they should be compensated
epecidly the victims of Wagala, Garissa, Makamari, Genzdl and Lulli. There were a lot of genocides that took place in 1977,
1994, they were committed by the military, according to the report.

Com. Salome Muigai: Specid congderation,

Abdulahi Madey Adan: Specid condderation in education especidly to our ssters. They should be given specid

education. We are very poor and we want free Universty education so that we are able to educate our people to a higher leve.
In congderation to our economic status, we are dightly disadvantaged and that’ swhy we want free education.

Com. Salome Muigai: Thank you very much

Abdulahi Madey Adan: Okay.

Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Madey Adan. Sasa nataka kumuita Bwana Kassm Hussein Mohammud.
Say your namefird.

Com. Mosonik: Jnalako, hdafu uenddee.

Kassm Hussein Mohammud: Asdaam dekum! Mimi jinalangu naitwa Kassm Hussein Mohammud. Sis tukiwa vijana
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tuko na shida sana katika huu mkoa wa Kaskazini Mashariki. Ukosefu wa kazi ni kitu cha kwanza

Cha pili, kile kinatendeka katika Kenya ama hata Garissa, hatujui ni shauri ya ukosefu wa barabara au nini? Tukitaka kusoma
gazeti, tungojee ndege ile imeeta miraa ambapo sasa kwa sku tatu, hata hatujui kitu gani kineendelea Kenya, hata radio yetu
hashki tearifaya Kenya KBC hagkiki hata

Tatu, tangu July ambapo marekebisho ya Katiba ydianza, leo ndio sku yetu ya kwanza tumesikia munataka meaoni ya wananchi.
Hatujafanyiwa seminar waa hatujgulishwa. Y angu ni hayo, snamengi.

Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Kassm Hussein Mohammud kwa kuwa maneno yako ydikuwa mafupi.
Asante sana. Sasa nataka kumuita Osman, Osman Abdi Sheikhh Chairman of the County Council.

Osman Abdul Sheikh : Bigmillahi Rahmani Rahim. | wish to give my persona view on the following issues concerning
regiond aspects with regard to the history, rdigion and culture of the people in Northern Kenya and the Mudims at the Nationa
level. That the Condtitution to give us security and a sense of bdonging to our Country. | take this opportunity to welcome the
Commisson to Mandera. | am glad that today we have this opportunity to participate in this historical process and the most
important aspect in our naiond destiny. Thank you for coming. | wish to give my persona views on the following issues
concerning both regiond aspects with regard to the history, region and culture of the people in North Kenya and Mudim at the
nationd level. The Conditution should give us security and a sense of belonging to our Country. Thank you very much. Yangu
n hayo.

Niko na hii memorandum yangu, nital present kwa Review Commisson na ndfikiri yote yakiingishwa kwenye Katiba ya Kenya,

wananchi wote wa North Earstern na Kenya nzima watafurahi. Asante sana

Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Chairman hasa kwa kutukaribisha kwenye County Council yako, tumefurahi

kuwa hapa na tunakushukuru sana wewe na Madiwani wenzako. Sasa naona kila mtu mwenye amgiandikisha hapa kwa page

yakwanzan kina Baba peke yao. Kuna, kinamama hapa?

Audience: Wako wengi.

Com. Salome Muigai: Hapa Rhamu kuna kina mama?

Audience: Wako wengi. Wako.

Com. Salome Muigai: Syaoni mginayao kwenye ratiba ya kutaka kuzungumza.
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Speaker: Makaratas ni mengi.
Com. Salome Muigai: Makaratas ni mengi? Okay, kwanza kabla djamuita mama, nitamuita Abdulrahim Abbas.

Na mwingine mwenye nitamuita wakati huo mwingineni mama. Kwa hivyo jitayarishe mama. (interjection).

I nterjection: (Inaudible)

Com. Salome Muigai: Abdulrahim Abbas kwanza, hdafu nitamuita mama.

Com. M osonik: Inaudible. Just summarize We will take that memorandum.

Abdulrahim Abbas: Okay, | intend to make my presentation before the Commisson here, they are just on five points. |
want to make my presentation as a pastordist, as aMudim, as a Somdi, as aavil servant and findly as a Kenyan. Now, there
are certain aspects within the present Conditution that do not favour us with regard to the first four issues. As a pastordig, fird,
there is redtriction of the nomadic people’s movement through the use of Livestock Disease Control Act. We want that Act
repedled because as pastordigt, the system of land tenure does not favour us. So wha happens is that, the land is commundly
owned and during drought, we move with our herds to wetter regions. Recently, a large number of livestock were lost around
the Mount Kenya Region that has been gazetted as Nationad game parks and Game Reserves. So as Pagtordists wefed that
those rules were meant to protect the settler community around the white highlands. So the redtriction of movement of nomeadic
communities through the use of the Livestock Disease Control Act should be repesled.

Two, there is no compensation of livestock loss to wild game. So we would want compensation made to pastora communities

through the loss of their stock to wild animals.

And as far as pagordism is concerned, there is lack of organised marketing structure to help us dispose off our stock during
times of drought. So, | suggest the revivd of the Livestock Marketing Divison to have a stock programme during drought and
therevivd of Kenya Meat Commission to be able to handle our stock during the time of drought.

Four, as a pastoralist, huge livestock losses have been incurred through numerous security incursions, through numerous security
incurdons. So | suggest a Truth and Reconciliation Commisson be set such that compensation, adequate compensation be

meade to loss of stock through security operations.

And as pagtrdolists, we have been discriminated upon in terms of education. The fird Government African Mudim School was
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set upin Wagir in 1940s. Thiswas to cater for dl Mudimsin Norther Region from Turkana to Mandera.

That was in 1940s, we were catered for after the Kikuyu Centrd Association had aready st up their schools. We need a
gpecid provison made as regards to that in this region to help us be able to compete effectivdy with other regions in Kenya.
Or dternatively, scholarships should be provided, scholarships should be provided for sudents of ‘O’ Levd. They can be
taken to India. There is no reason why we should not be give the * Odinga arlifts’ of 1967. And as a Somdli, the Condtitution of
Kenya says that there should be no racid segregation. We have been racidly segregated, we have been dehumanized and
treated as second class citizens by being given the screening card.  Therefore, we need adequate compensation in terms of
damages. That is, let the damages be assessed on how we have been devastated and psychologicdly traumatized as a result of
being asked for screening cards. So adequate compensation should be made in terms of those dehumeanizing aspects through the

issuance of screening cards.

Asaavil servant, my recommendations will be the trimming of the Presidentid powers. Currently, dl avil servants hold ther
jobs a the pleasure of the Presdent. The President is an elected member. He is a dtizen of Kenya and the Civil servants are
a0 dtizens of Kenya and are equaly serving these people. Therefore, thereis no reason as to why we should be subjected to
hold our jobs at the pleasure of some persons. That should be scrapped.

And findly, the Condiitution alows freedom of worship, a very sengtive point. Well, as Mudims | think, with dl the due
respect to our honourable member, our rights to freedom of worship in the Conditution have been infringed. Because the
Idamic Law isvery very clear. Mudims are forbidden to make any rulings or judgements usng any other Law other than those
st by Allah. Arabic didect (inaudible). So, these repedls of the Condtitution we are taking about, should not be in isolation.
We should congder the Idamic set Laws. So, as Mudims therefore, we are being tried in Courts usng other laws but our
reigion does not dlow usto be tried usng laws that are set by man, but those made by Allah. Becauseitis sad that those who
do that are ‘kdfiris', those who do that are fascigts, those who do that are wadhdimu. So, | recommend the empowerment of
the Kadhi’s Court. | will recommend the empowerment of the Kadhi’s Court to try Mudims for aimind cases. Currently, they
are only alowed to try divorce and inheritance cases which can be appealed and the ruling of the Kadhi is over-turned a the
High Court presided over by a non-Mudim Judge. That is now a fdlacy of two contradictory opinions. A non Mudim
over-turning the judgement described or ddivered by aMudim Judge.

So, our rights are dso infringed in the two highest inditutions of justice. One a the Nationd Assembly, the Honourable
Members have been forced to submit themsalves or bow before the Speaker. Two, at the Courts, the Mudim is again coerced
to bow before the Magtistrate or Judge. Falure to do soistreated as contempt of Court and Mudims are supposed to submit
themsealves only before Allah. So, these aspects of bowing before the Speaker and before the Magigtrate should be scrapped.
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Fndly, the mishandiing of the Mudim’sHoly Book, the Koran.” La ya masahuu in naal muthaharun”. Why should a Mudim
Miniger be made to swear by a non Mudim, who in essence, he is not supposed to even touch. So at dl these swearing in
ceremonies and & the Courts, Mudims should have their faith considered. | have concluded my presentation.

Com. Salome Muigai: Thank you very much for your contribution. Y es, you went a bit beyond the time alocated to you
but have a seat please. | have a few questions for you. | ddiberately alowed you to go on because you had good points and
they are very rdevant to this area. Timeisfor our own use, not us for the time so | had no problem dlowing you to continue Mr.
Abbas. My one quedtion is that Kenya has got freedom of worship as you say but Kenya is perceived as a secular State. So
whet are your proposals for when Mudims have to be tried for ether crimingl cause or dvilian cause versus other people who
are not Mudims? Because we live together, what are your proposals towards this? And you have taked about beng racidly
segregated by the screening cards.

Abdulrahim Abbas: One, on theissue of Kenyabeing a secular state, 1 think Madam Commissioner you will agree with
methat when it comes to God’sLaw and Man’s Law, wewill hold God’s Law above. But we have no problem with the other
members of the Society if they are tried by the secular Courts. What we want is the empowerment of the Kadhi’s Court to
handle crimind cases and for Mudims to be tried in Khadhi’ s Courts.

Com. Salome Muigai: Supposing aMudim gteds from a Catholic, you are aMudim and | am a Catholic, and we have a
case between, uswhich Court do you propose that we use?

Abdulrahim Abass: Now, on the issue of which Court that we will use, | said that dl Mudim offenders be tried in Idamic
Courts and for racid discrimination, we have suggested that we do away with the screening cards completely. And adequate
compensation be made by the State for the psychologicd trauma that we have undergone.

Because | for one, who has been in the teaching profession for the ladt fifteen years and | cannot be able to acquire a passport
because my screening card is lost.  Then, what about the ordinary Kenyan who has not been to school? So, adequate
compensation should be made. Thank you.

Com. Salome Muigai: And, | would once again want to thank you very much Mr. Abbas for your contribution. Now,
we are going to have, tutakuwa na mama Habiba Isaak. Na kina mama, leo mama mwenzenu ndiye mwenye yuko kwa Kkiti.
Kwa hivyo tunataka mama wengine. lkiwa ulikuwa umgiandikisha na hukusema unataka kuzungumza, tafadhdi rudi tena
ujiandikishe, usame, leo kwani ni mama ndiye mwenye yuko kiti, ‘leo na 99 kina mama tutgjitoa ili hi Katiba istuache nyuma
marahii’. Kina mama nataka kuwaona pae kwa mdari tena, mkijiandisha kuwa mngetaka kuzungunza. Ukitaka kuzungumza
Kisomdi, nitakutafutia mtu wa kukutafdria Kwa hivyo usogope habari ya lugha, na nitekupa nafas wakati unahitgi
kuzungumza. Kinamamatafadhdi, Mama Habiba. Habiba?
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Speaker: Kiswahili ama?

Mama Habiba I sack: English. Let me speak in English.

Speaker: Speak English

Mama Habiba |sack: My name is Habiba and | am representing an N.G.O. cdled Habiba Interndtiond Women and
Youth Affars. | have a written memorandum. It is a hit sendntive to men but circumstances force me to read because

everybody knows where the shoe pinches most. Thank you.

Badcrights My fird is gender desks to be established in dl Police Staions to protect women from al sorts of harassment. Men
who barter women should be jalled for not less than ten years, Men who barter women who beat them and even break ther
hands and legs. Thirty per cent of the representation in the Parliament should be women.  And nominated MPs should be
retained and the seats be given to vulnerable groups such as women, disabled and youths. Men who rape women should be
sentenced to deeth or life imprisonment. High rates of divorce, high rates of divorce among Mudims should be minimized by the
Kadhi unlessit’s a critical condition.  Mudim women dress code, hijab, should be respected and alowed at dl times even in
prison for women who are jailed, in working places, in public places and even in private places. Mobile schools and mobile
dinics should be established for the nomads.

Basic needs: free education up to Univergties for nomads. Free hedth services for dl, dean and safe water for dl. Mobile
schools and mohile dinics should be established for nomads. Idamic Sharia Law; Mudim children should be under ther parents
control until they are grown ups. 1'll explain that later. Kadhi’s Court should be empowered and strengthened. Kadhi's, the

Kadhi should solve cases invalving dvil domestic violence againgt women and children.

The Kadhi should be educated in both Idamic and secular law. The Kadhi should be somebody who is a graduate, both the
Chief Kadhi and the Kadhi. Faculty of Idamic law should be created in Kenyan Universties. Chief Kadhi and Kadhi should be
gppointed by the mgority of Imams.

Citizenship; Irrespective of gender, any spouse should be digible to get Kenyan citizenship. Dud citizenship should be alowed
for nomads, a child can be a dtizen and can acquire dtizenship by birth. Proof of Kenyan ditizenship should be a Kenyan
passport and an Identity Card. Your rigthts and obligations as a ditizen is to observe full confidence of dtizenship in your
country.
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Locd Government; Mayors and Councillors should be elected directly by the public. The current two year term in the office for
the council chairman and mayor is adequate. Councillors should be educated up to form four. The Community has dl the rights
to recal any Coundillor for re-election any time. Councillors’ eection should be conducted in a multi party syssem. Nominated
Councillors should be retained and  seats given to vulnerable groups such as Women, youth and disabled.

Culture  Any harmful cultlurd practice should be abolished. Wife inheritance should be abolished. Any culturd practice
disriminating againg women should be abolished.  There should be no forced marriage. Our culture should be retained and
respected at dl timesand indl places.

Security: crimind soldiers should not be brought in North Eastern Province. Any soldier who is a aimind should be sacked.
Thank you very much.

Com. Salome Muigai: Thank you very much Habiba Isack. | have one or two questions for you. One, you have sad
that our cultures should be respected in dl places and you have sad that cultures that are harmful to women should be
abolished. Can you please give me proposals on what you would like abolished. Y ou have taked about wife inheritance, 1 don
't know whether that isthe mgor problem inthisregion. Could you please give us a few more practices that you would like to
see abolished? Y ou have dso sad that the Kadhi should be an expert in both secular and Mudim Law. Can you give us good
reasons for this because a present, | don’t know the areas of qudification the Kadhi hasto have. But | would like to hear your

reasons for, these two aress of the satute.

Mama Habiba I sack: Thank you very much Madam. Infact, we want the Kadhis, that’s why | talked about the faculty
of 1dam to be established in Universties in Kenya. We want the Kadhi to to be educated both in secular and Idamic law.
Because before, they used to be educated only in Idamic Law. That's why we want them to know law upto Universty We
want an Idamic Law faculty in the University so that the Kadhi can be educated in both Idamic and secular law.

The other point you are asking me about is culture and | said it should be respected. | even said that harmful culturd practices
like FGM should be abolished and other cultures should be retained if they are not hamful. The other thing is about wife
inheritance. In Idam, we are discriminated because Idamic law doesn't dictate thet if a woman is divorced she must be married
agan. Lakini on the other hand, that culture givesus ahdl of problems. Because if awoman’s husband dies and he has Ieft her
with big houses and alat of things, that brother will want to marry you by force. That is why we don’t want wife inheritance.
We want Idamic law to protect us from dl aspects that may be discriminaive againg women. Any other questioin? Thank youl.
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Com. Salome Muigai: Thank you very much Madam Habiba Isaak and that’s a good example kwa kina mama wenzetu
kujitolea kuzungumza kama Habiba. Mnaona kina baba pia wananyamaza, wanatusikiliza meoni yetu, kwa hivyo tusogope. Na

sasa tunataka kumuita Bwana Ali Abishiro Herem, (Interjection)

I nterjection: Herin

Com. Salome Muigai: Herin. Okay,

I nterjection: Anzanajinahdafu uendelee

Ali Abshiro Herin: | am called Ali Abshiro Herin. Chairman for disabled, Rhamu Divison. | am presenting views from the
disabled to the Condtitutiond Review Commisson. One, rights to exist be accorded to the disabled people. These rights are
registered in terms of political, economic and socid development. Two, free education. Free and compulsory education to be
provided to the disabled people. Free treatment to be accorded to the disabled people. Specid schools for the disabled should
be established in North Eastern Region. The disabled people to be considered in nomination to dl posts and have access to job
opportunities. Inditutons for the disabled should be established in this region of Rhamu. Specid services should be provided to
the disabled as it was before Independence. Number eight, once we elect an MP, he should have an office here and have a
secretary who can record dl our problems. An MP should not just stay in Nairobi after his eection. He should be coming back
to consult hisher congtituents and solve their problems.  In Northern region here, we have so many problems. We don’t have
Agriculturd boards such as Tea Board, Sugar Board, Coffee Board and Pyrethrum Boards. We are nomads, we have no land
to cultivate. We have cameds, goats and cows but there is no ready market for these. The government should assigt us in
marketing these goods by way of KMC (Kenya Meat Commisson) so that we can sl the produce and afford to pay fees.
Thank you.

Com. Salome Muigai: Thank you very much. Today | would like to say that the Chair is protecting everybody induding
the MP. Today the MP is under the protection of the chair. And | would like people to redize that in the new Condtitution, it is
not only one thing that we are going to say, “MP does that, and the Chief does that”. We are gaing to tak of the Conditution
that we would like today. Therefore please, please let us reason together. Tunakuja leo kujadiliana pamoja na naendelea
kusema hivyo. Kwa hivyo steki kumskiamtu akisema di D.C. amefanya vile, fulani amefanya vile. Lakini tunaweza zungumzia
hebari ya ofis ya MP tungetaka ifanye hivi, ofis ya Congtitution tunataka ifanye hivi, kwani ofis 90 mitu, 9 kwdi? Leo mtu
mmoja amekaa kwenye hiyo ofid, kesho n mwingine. Chairman hata ofis yako wengine watakuja watuambie ofig ya Chairman
wa people with disability tungetaka ifanye hivi. Kwa hivyo tunezungumzia habari ya ofis S0 habari ya mtu binafs  ndio tuweze
kudlewana. Asante sana kwa maoni yako.

Mimi nina swdi moja. Umesama kwamba watoto wenye ulemavu ungependa wapelekwe  katika specid schools. Na huu ni
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wakai wenye mataifamengi yanasema tutoe watoto kwa specid schools tutengeneze wasome nawae wengine ili wale wengine
wawadewe na wadlewe wae wengine kwani wataishi pamoja What do you think about this? In other words, internationdly,
we are rethinking the whole idea of specid schools. We are saying many people with disability should go to school with other
people so that other people learn to live with them and they learn to live with other people, because there is no world where they
are going to live in a specid world. So what do you think because you have asked us that we recommend in the Condtitution
that we have specid schools.

Ali Abshiro Herin: | have many reasons as to why | recommend specid schools. Specid schools are needed because
disabled people cannot cultivate, cannot look after the cattle, they cannot fetch water but if you take them to  specid schools
they are trained in so many things like talloring and so many others. Another point thet | forgot to say is that nominated MPs
seats should be given to the disabled. In thisway they are able to live like the other norma people and they don’t fed neglected.
In this way, they are able to become even Directors of big companies.

Com. Salome Muigai: There is somebody ese giving opinions before | recognize. Thank you very much. Tungetaka
kuwaomba mnyamaze kwa sababu haya maneno yenu yanachukuliwa kwenye tape na hii tape inachukuwa maneno yote hata
yenye hayakutakiwa kushikaka. Kwa hivyo tafadhdi tunyamaze pahdi tuko. Sasa ningeteka kumuita Mohammed Derack,

ama Suleman Mahamud.

Suleman Mahmud: Sdaam delkhum!  Tunashukuru viongozi, Ma Commissioner waiotutembelea kwa huu mji mdogo
wa Rhamu, kutujdia kukutana nawae wa Kurekebisha Katiba. Baada ya hio, leo ni jukumu letu na tume kuwa na bahati. Sasa
uraia, raiani nani? Swai ambao kitabu chenyewe cha Katiba kinauliza hivyo. Kuwa raiawa Kenya tulidezwa ya kwamba uwe
na barua ya kuzaiwa, yapili uwe na kitambulisho. Pia tunataka Katiba itujdie naitiwe katika Katiba kila mkenya lazima awe na
barua ya kuzdiwa na kipande cha kawaida. Hatutaki kupewa kipande cha tatu. Baada ya kutoka hapo, lazima tujue kwamba
99 wakagi wa mkoa wa Kaskazini Mashariki tu Wakenya kama wae wakenya wengine.  Tukirudi katika ujenzi, kitu cha
kwanza muhimu sanani mgi. Tulijengewamitungi ya mgi hapa miaka ming iliyopita lakini hata wa leo hiyo mitungi halleti mai.
Kwa hivyo 99 hatujui umuhimu wa Serikai ya Kenya

Tukirudi upande wa barabara, hapa tuko panaitwa Stunze, juu ya huu mlima kidogo. “Barrier” inaanza kutoka hapa mpaka
Shiedo. Tunataka Katiba iangdie hayoiili hii “barrier” iondolewe hapo.
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Yapili 99 ni wafuggi wa wanyama. Tundinda mbuzi na tunakuwa na ng’ ombe na ngamia. Kila sehemu imegawanishwa kwa
kila mtu. Watu wa hapa wangjua tukifika Y abicho tutarudishwa kwa sababu Yabicho ni sehemu ya miu mwingine Tukivuka
Garissa tutarudishwa kwa sababu sehemu hiyo pia ni ya mwingine.  Sasa inaubidi tukae bila mahdi pa kuchunga wanyama
wetu. Tunataka bila hio itiliwe kwa Katibaili wanyama wawe pia wandindwa viwezavyo.

Na itiwe katika sheria kwamba kuwa na wanyama so hatia. Kitu kingine cha muhimu sana ni soko ya hawa wanyama wetu.
Tunaona ya kwamba hakuna bei ile imewekwa ya hawa wanyama wetu wakati tunawapel eka mnandailhdi tunaona ya kwamba
be yaviaz na mboga huko Nakuru na Molo ingulikana vizuri sana. Lazima tujue kabisa be ya wanyama wetu kabla tupeleke
Kariobangi. Wafanyi kazi anawafanyi biashara wa hapa wengi wao hufanyakazi yambuzi nangozi. Biashara imeanguka tangu
Kenya ipate uhuru, hakuna biashara wamefaulu nayo katika mashayao. Pesa zote zinaelekea Nairobi lazima tujue ni kiad gani
naiwekwe kwa Katiba kwamba kuwa na wanyama hawani hadi.

Tukirudi kwa upande wa mashamba, tunaona ya kwamba mehindi yetu hayefiki hata kwa store. Na ni kwa sababu ya nyani,
wamevamia mashamba yetu yote. Tunaomba Diwani au Katiba ituondolee hawa nyani, warudishwe kwao Ethiopiaili tuweze

kuvunamahindi yetu vizuri.

Yapili, kunamiti ilipandwa na jamaa diygulikana kama mtu wa NCCK, yaani Nationa Churches of Council of Kenya. Alikuja
kuabudu Mungu na kueneza dini ya Kikristo. Na kwa vile dikuta watu wengi hapa n Waidamu, ilimbid asumbuke sana na
kupanda ile miti. Sasa hiyo miti inaangamiza wanyama wetu na hata pia wanadamu. Sasa tunaomba Katiba ituondolee ile miti
ambayo yule dileta hapa.

I nterjection: Inaitwaje hiyo miti?
Suleiman Mahmud: Inaitwa yagigorobe. Y agigorobe naskia mwanamke ambaye hana bwana. Hai anaweza kuwa bibi
namna gani?

Response: Ni gani hii?

Suleman Mahmud: Iko hapa, inamea chini hapa. Y agigorobe. Inaitwa Y agigorobe. Ni miti ambayo mimea yake ni
haramu, ni hatari, N sumu. Ni miti ambayo ikimdunga mtu, anakuwa kiwete. Wamama wengi hapa wamekuwa viwete kwa
sababu wanaenda kutafuta kuni karibu na hiyo miti.

Kwa upande wa Utawada. Huu Mkoa haujawahi kujitawaa kutoka zamani. Hio tunateka itiliwe kwa Katiba, i tunataka

kujitawala
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Kwa upande wa Madiwani, Mayors na Chairmen wa Council, tunataka wananchi wawe na haki ya kuwachagua. Tumegundua
ya kwamba imekuwa ni biashara, madiwani wanapokuwa wakichaguliwa. Hawafanyi kazi yao vilivyo, ilhdi tungua wae

wanaweza kufanya kazi vizuri.

Kwa hivyo tunataka hiyo itiliwe kwa Katiba, tuwe tunawachagua. Pia tuwe na haki ya kujichagulia Mbunge wetu. Wengi
wanachaguliwa nje na wangpoenda huko Bunge, hawana support hata kidogo kwa sababu haupati nafas ya kujichegulia
Mbunge wetu. Kuna ofid tatu ambazo zindfinyawatu sana. Hiz ofis ni Provincid Admingration.

Ukiingia huko lazima utoe kitu kidogo, nafalure to do that hutafanyiwa yde ulioteka wekufanyie. Ya pili, ni Polig. Mimi kama
ghehidi, na rekodi katika Katiba. Nilikuta jamaa amebebwa na Polis nikamuambia Polis nitamfuata mpaka Police station.
Akaniambia Swezi kumuona hata nifanye nini, dinipiga kofi nikaanguka. Niliamka na kuenda Police gation na nilikatazwa
kurekodi statement kwa sababu walissmamimi sna uwezo. Sasa lazimakila mwananchi awe na uwezo wa kurekodi statement
yake kwa Polig. Ingine ni P3. Hatujui hii P3 hutengenezewa wapi. Kila mtu akitaka P3 anatoa tu kitu kidogo na angpewa P3

yake na anaenda kuifanya mambo yde anahitgi. Lazima hio piaiangdiwe na Katiba. Asante sana.

Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Suleman.

Com. Dr. M. Arap Korir: Umesama kuna nyani wametoka Ethiopia lakini sheria zetu wana. .....(inaudible)

Suleiman Mahmud: Sijakudlewa, kwa sababu mito yetu ni seasond. Baada ya mito kukauka wae Waethiopia waiona
nyan wanasumbua watu sana, na waiamua kutumia dlaha na kuwaondoa.  Sasa sehemu hio ndio miti kubwa imemea, wale
nyan wakawa pande moja na mito ikakuja na wae nyani wakabakia hapo. Sasa 99 Wakenya wa hapa hatuna wainzi wa
kututolea pae wae nyani, wanazidi kukaa pae.

Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Suleéiman.  Sasa nataka kumuita mama Fatuma Hgji Dahir, Mama Fatuma
Hgi Dahir.
Fatuma Haji Dahir: Mim nawakilisha wa kina mama wa Maendeleo ya Wanawake. Na nitaongea Kiingereza. WWomen

inthe new Conditution: Women are the pillarsin the society.  Human rights. Human rights, must be protected and enghrined in
the new Condtitution. The Condtitution should provide for gender equdity and basic principles. I’ Il start with education. Girls
should be given free access to education upto Universty level. We need more mobile schools for pastordigts children especidly
girls  Hedth. Women should have free access to hedth care and nutrition. We need more mobile dinic for pastora women.
Screening cards is unCondtitutiond and should be outlawed. Disabled. The new Condtitution should provide for socid security
scheme for women with disgbility in terms of basic needs and housing, dothing, hedth and food. The Conditution should
provide for suitable employment for women with disability.

Culture. The Condtitution should out law those culturd practice which directly or indirectly discrimanate against women, that
discriminate againg women.  The culturd practices like wife inheritance should be abolished.  Citizenship. The new Condtitution
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should provide full ditizenship rights for a Kenyan woman married to aforeigner should be granted the right to pass dl dtizenship
to her spouse and children in Kenya. The way Kenyan men do. Family Law. Family law should be more or less incorporated
with the Idamic Law especidly for Mudims women.

Employment. The new Condtitution should provide for equa opportunities for employment. The employment Act is outdated
and should be reformed. Discrimination againgt women on basis of empoloyment should be abolished. The the period of
maternity leave for women should be increased with ther ful employment benefits. Maternity leave should be considered for
married men. Marriage. Women should have freedom of choice regarding marriage.  Forced and early marriage should be
abolished. Socid judtice. Mde rapists should be sentenced to degth or life imprisonment. Defilers should be hanged. Men who
batter women should be jalled with no option of fine. Minority, women from minority communities and other disadvantaged
groups should be protected and empowered, paliticaly and economicaly.
Property. Women should have the right to own property. The Conditution should provide a guarantee for equa access by men
and women to dl resources induding life. Married women should have an equd share in the family property as per Idamic Law.
Langauge. The language of the new Condtitution should be smplified, gender sendtive and be written in any language in
Kenya Affirmative Action: Affirmative action should be put in place to address in-equdities caused by basc gender basic
discrimination. WWomen should be empowered economicaly politicaly for redresse in inugtices. Kadhi’ s Court. Kadhi should be
people of high education qudifications integrity and experience. Idamic mode of dressng, Mudim women in employment should
be given the right to dress in Idamic dressing mode. The Mudim female prisoner should be dressed as per the Idamic Law.
Com. Salome Muigai: Thank you very much Mama Fatuma we don’t have any questions for you. Thank you very much.
Mtu mwengine sasa nampanafad ni Bwana Addow Molu Kike. Tunasoma vile imeandikwa tafadhdi tunaomba msamaha kama
hatutgi mginavile inatakiwa.

Addow Molu Kike: Asanteni. Mimi naitwa Addow Molu Kike. MaCommissoner ambao wametembelea 99 asanten,
tunawarudishia shukurani na meombi yetu ni kwamba, Co-ordinator wetu wa Mandera, hayo mambo yenu ya kubadilisha
Katiba haygatugusa 99 hata sku moja. Tunaomba kwanza turudishiwve semninar.  Nyingine, 99 tunachagua ma Councillor

ambao wanakaa mamlakani kwa miaka ishirini, wengine kumi na tatu na hakuna chochote wanatufanyia hata sku moja

Com. Salome Muigai: Tafadndi, tafadhdi, hapa kuna mwenye kiti mmoja peke yake. Hatuwezi kuwa wenye kiti 99
wote. Leo tuna mwenye kiti mmaoja, na kwa leo tafadhdi n mimi. Mimi ndiye mwenye nitefikiri kama mwenye anazungumza
nitamkubaia kuzungumza ama la. Tafadhdi wae wengine, leo nyinyi ni mashahidi tu, kazi yenu ni kuwa shahidi.  Ukiitwa shahidi
kortini, kama hujaitwa kuzungumza utazungumza?

Audience: Hapana.

Com. Salome Muigai: Kwa hivyo leo kazi yenu ni ushahidi kuwa mtu fulani dizungumzia Tume, na Tume iliskia, bas.
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Kwa hivyo tafadhdi muache mzungumzgi wangu aseme kile anataka.  Nikiskia ameruka nitamwambia mimi mwenyewe.
Mnaglewa?

Audience: Ndiyo

Com. Salome Muigai: Kwa hivyo tafadhdi tunyamaze na tupatiane heshima. Lakini nawe mwenye unakuja kuzungumza
udewe vizuri kwamba leo ni Sku ya Katiba, S0 sku ya sasa. Sku ile utataka kuita mkutano wa Siasa utauita na utashambulia
kila mtu mwenye unataka lakini leo, excuse me. Can | see these people? Can you stop meking noise? Siku ile utataka kuita
mkutano wa Sasa Utaita, utamshabulia mwenye unataka lakini leo ni sku ya kusema njooni tufikiri pamoja. Come let us reason
together. Come let us reason together. Njooni tufikirie pamoja. Na tukidewa hio, hata ile mazungumzo nitezungumza itekuwa
tofauti. Mimi nikija hapa kuzungumzia habari ya Wakikuyu tutatofautiana, kwani nyinyi ni Wasomdi, 9 ni kweli? Na mimi ni
Mkikuyu. Lakini nikija kuzungumzia kama 99 wote ni Wakenya tutasikizana kwani 99 sote ni Wakenya. Kwa hivyo leo ni
gku ya kufikiria pamoja. Mwenye kuzungumza nitakupatia Microphone na nitakukumbusha kuwa huu 9 mkutano wa siasa, huu

n mkutano wanini? Wa Katiba.

Addow Molu Kike: Madam, Commissioner hatamimi nimerudisha shukrani. Asante sana. Maoni yangu ni hayo tu.
Com. Salome Muigai: Asante sana, asante Bwana Bwana Molu

I nterjection: Inaudible.

Com. Salome Muigai: Na mtu nataka kumpatianafas ni Siad Hgji Dahir. Ni wewe?

Speaker : Tumesema mnyamaze hapo nyuma wgamaa. Tafadhdi mnyamaze, munyamaze kimya hata kama mtu
anazungumza namna gani, munyamanze na mkae chini. Na msame mgina. Kwa sababu hio ndio mwanzo. Kwa sababu hatuwezi

ona anayezungumza huko nyuma. Kwa hivyo kaeni chini na mnyamaze.

Sad Haji Dahir: Asante sana, wananchi.

Mr. John Watibini: Tdfadhdi mnyamaze ama hatutaendelea na huyu mkutano. Nyamazeni tafadhali msikie mtu akiongea.

Sad Haji Dahir: Unagkia asante. Mwenye kiti wa hii kamati ya kubadilisha Katiba, Ma Programme Officers ambao
wdikuwa naye nawakaribisha, asanteni. Na mheshimiwa wetu ambaye ni Asssant Miniger, na Co-ordinator wetu wa
Mandera, tunawapongeza hasa kwa sababu tulikuwa tunangojea mwaka ule ambapo Katiba itabadiliswa ndio tuone ni nini

iteenddlea na pia itakuwa namnagani. S9 kila saa tunasema tunarukwa upande huu Kenya huku  wakitengeneza Garissa.

Watu wanaenda tu Garissa wanakaa, wanaongea na wanamdiza maneno ya Mandera. Leo watu wa Rhamu tunashukuru na

tunza kila mtu, hata mtoto aongee, akuje hapa aseme yake machache. Yangu inaanza, nina points nyingi lekini memorandum
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yangu haljakuwa tayari. Lakini wacha niwe brief kidogo. Yakwanzan mambo ya Birth Certificate. S9 kama Wakenya, tuko
third class hapa North Eastern. Tunapatiwa birth certificates ambazo zimeandikwa nyuma, ‘not bonafide Kenyan ditizen’. Hiyo
n kuonyesha g5 ni watu ambao ni third class ditizens. Si9 Wasomdi sasa, tumekuwa margindised na kupewa screening cards,
na hii N maisha mbaya Huko Nairobi ukienda, kila ssa Nairobi unachapwa na Askari. Wanatuita, Wasomdi. ‘Msomdi’
imekuwa jina mbaya kwetu.Hata kama 99 ni Wasomdi bado 99 ni Wakenya. Tunaka hilo jinalimdizwe.

Yapili n mambo ya Polis. Nikiongea kuhusu Polig, Polis huku Kenya wako na number. Hio number, incase akuchape bure
una-note hio number na baadaye unaenda kumshtaki. Lakini hapa kwetu Polis wako na uniform ya green ambayo inatwa
jungle uniform.” Hio ‘jungle uniform’ inatuletea shida nyingi sana kwa sababu S tungjua ya kwamba uniform ya Polis ni blue.
Sasa hapa uniform ya jeshi ni green, ya prison ni green, home guards piani green, kilamtu ni green. Sasa hatuwezi kutofautisha
hawva Polis wote. Tunataka Polis wa North Eastern wawe na uniform kama ya wae wengine na pia  number ile iko na five

digits, ili tuwe tunawgjua wanapotukosea. Tuwe pia tunguakile kituo chao tunaweza washtaki wanapotukosea.

Ya tau n mambo ya Wild Life Hapa kwetu kuna mamba ambao wamemdiza watu wengi sana, karibu nusu yetu. Watu
wakienda kutafuta mgi wanakuliwa na mamba Na tungposema mambo ya compensation, tunapata low per cent compensation,
nahio low per cent inachukua miezi tatu au miez minne. Na huko Rift Vdley wako na ‘degree’ yao ya kulipwa. Tumekuwa
kama ndege ambaye amepigwa. Ndege akipigwa na mtoto anakufa papo hapo. Hatutaki kuwa margindized. Tunaona ya
kwamba mtu wa Rift Vdley, Eastern na Western, compensation yao ni three million mtu wao akiuwawa na mamba, lekini 99
hetulipwi hivyo. Ndio maana tunasema tunataka mgimbo. Mambo mengine ni ya Provincid Adminigration, hiyo tunataka ikuwe
scrapped.

lleingine i mambo ya Sheria ya ldam. Tunataka sheria ya ldam iwekwe katika K atiba. Stafafanua sana kwa sababu wenzangu
wameongea juu yake hapo awdi. lle ingine n mambo ya free education. Tunaona ya kwamba primary school ya sshemu
nyingine ya Kenya na North Eastern ziko tofauti. Tunaona ya kwamba hao watu, watoto wao wameendelea mpaka wengine
wanapeleka magari ya benzi na piki piki, ilhdi 99 tunang’ ang’ ana na kutafuta school fees ya secondary hata ya Universty.
Tunataka free education kutoka primary hadi Universty.

lle nyingine ni mambo ya animd product. S ni wakulima. Tuna anima product na faom products. Lakini market hatuna hata
kidogo.

Market yetu ya kwanza ni Garissa, huko ndiko tungpeleka ng’ ombe wetu kwa miguu. Tunaona leo ng’ombe tunapopeleka
tunagpita barabara ya Moyale, ya Turkana na Samburu na hatuna hakika kama hao ng’ ombe watafika Samburu salama. Tuko °

fifty fifty’ hatujui hiyo market itakuwa namna gani hata kama ng’ ombe wetu watarudi sdlama.

lle ingine i mambo ya disabled. Unaona ya kwamba Serikdi ha angdii medahi ya disabled. Tunaona ya kwamba hata whed
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char hawasaidiwi nazo. Tunataka hao watu wasiwe margindized.

Mambo yde mengine ni juu yamambo ya screening cards. Kwa mfano, mimi leo Sna screening card, baba yangu hana, watoto
wetu wanapoenda kuchukua kitambulisho wanaitishwa screening cards na hawana Hii imekuwa shida kubwa sana kwetu. Ya
mwisho ni mambo ya dections. Ningependa kusema dections, mimi kama mwanasiasa wa miaka ming na pia kama Diwani wa
Girisa, ningeteka kusema Councillor awe wa Form four level. Hata vile Serikdi inesiStiza young turks, at least hata hao young
turks wawe na kisomo cha kutosha, angdlau wawe graduates. Hayo ndio ilikuwa mapendekezo yangu. Na kwa hayo nasema
asanteni sana Makomishna, karibuni Rhamu, jua ni kdi na North Eastern watu wanasema, ‘mbuz, mbuz’ lakinik mtakula

ngamia?

Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Dahir. Nashukuru kuwa umetukaribisha na  tunashukuru kwa maoni yako.
Sasa nataka kumuita Bwana Ali Jmde. Ali Imale

Response: Jmde ama Dude?

Com. Salome Muigai: Y uko?

Response: Hayuko saa hii

Com. Salome Muigai: Okay, kama hayuko bas tutampata Mohammed Abdulahi - Chief. Nilkani. Chief, wapi Bwana
Chief! Hayuko! Yusuf Abdillen!

Speaker: Chief anakuja

Com. Salome Muigai: Chief anakuja? Bas Chief ge. Patia Chief nafag apite tafadhdi. Uko wapi Bwana Chief?

M ohammed Abdullahi: Niko hapa.

Com. Salome Muigai: Okay.

Mohammed Abdulahi (Chief): Sdaam dekhum!

Response: Alakhum sdaam!

Mohammed Abdulahi (Chief): I an Mohammed Abdulahi from ...(inaudible) Location in Banisa Divison. | am happy
to be with this team Condtitution Review Commisson that has come to collect our views. Mine will be brief. | jus want to
request you that when you are going back, you should arrange for a hearing for Religious elders or Rdigious groups like

NCCK, Supreme Council of KenyaMudims. You should at least come together as a team and show us that the spirit you are
having there, is not to benefit on one side because we might saying you are abit biased. So when you will be with us, | think
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we can give most suggestions and we can have trust. That one, | am talking on behdf of Kenyan Mudims. Let us come to the
Kenyan Law. You seg, it isbiaised againgt one side. If we could have Mudims, the Chief Kadhi, hiyo ofis ya Mkuu wa sheria
ingekuwa imebadilishwa hdafu tuwe naile ya Kiidamu labda mtu Muidamu akiiba akatwe mkono. Lakini sasa 99 tunaonekana
bado tuko kwa upande mwingine.

Kuna mambo ming pia, watu wengine wanasema Chief afutwe, wengine wanasema Provincid Adminigration haina maana kwa
wananchi. Nafikiri ile kitu muhimu sasa Kenya ni qudification. Nafikiri wakati niligiriwa kama Chief in 1993 nilikuwa mwaimu,
nilikuwa nimehetimu, nikaenda Teachers Callege, nilikuwa Mwdimu wa P1. L&kini zle benefits leo huyu Mwadimu wa P1
anapata, 99 ma Chiefs hatupati. Wakati huo qudifications za Chief zlikuwa Third Divison.

Lakini sasa unakuta mtu ambaye labda ni dereva wa punda anaandikwa anakuwa Chief. Anaambiwa atawae watu, aamame
mbee yawau avaambie juu ya maendeleo. Na munapewa ule mshahara mmoja mmoja tu. Pia ningependa Serikdi ibadilishe
hiyo sheria. Na mambo ya Union, Serikdi ihakikishe haki ya wafanyikazi wa Serikdi inakuwa sawa na ya wae wengine.
Ukienda kwa Parastatals, unakuta wadimu kando, wako na Union yao wanayopigia kelde waongezewa mishehara Lakini
katika sector ya Serikdi ukijaribu kuongea unaonyesheshwa rungu huko, unamezea, unanyamaza na kuangdia kwa macho tu.
Ningependa kurudisha shukrani kwenu, Staki kuchukua muda kwa sababu ngjua kuna wengi wanataka kuongea nyuma yangu.
Asanteni kwa hayo machache. Thank you.

Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Chief. Kuna swdi kwa Bwana Chief? Hamna swai. Asante sana,
umezungumza na umedeka. Na sasa ningetaka kumpa nafas Y usuf Abdilleh, Yusuf Abdilleh, yuko?

Speaker: Yusuf Abdilleh.

Com. Salome Muigai: Sasa akiwa, okay. Bas kama Y usuf Abdillleh hayuko nampa nanafes Abdulkadir Rashid.

Response: Y uko!

Com. Salome Muigai: Yusuf!

Response: Inaudible

Com. Salome Muigai: Mzee jinalako ni nani?

Y usuf Mohammed: Yusuf Mohammed

Com. Salome Muigai: Mzeejinalako ni nani?

28



Yusuf Mohammed: Yusuf Mohammed.

Com. Salome Muigai: Hatujafika kwa Y usuf Mohammed lakini keti kwa gili ya uzee wako na kupa hio heshima

Yusuf Mohammed: Bigmillahi Rahmani Rahim. Maneno yangu ni mafupi. Kitu ya kwanza tunashukuru leo unakuja kuuliza S,

(Interjection).
Com. Salome Muigai: Anzanajina
Yusuf Mohammed: Mimi naitwa Yusuf Mohammed Abdi. Mkagi wa Rhamu na, mlimgi mwema. Tunashukuru leo

Sarikdi imekuja kutuuliza meoni yetu kuhusu sheria na tumekaa miakaming bila kupewa nafas hiyo. Kitu cha kwanza ambacho
mim naomba ni kwamba, 99 watu wa North Eastern tupewe sheria sawa na Wakenya wengine kwa sababu tunaona sheria
yetu ni tofauti na yao. Tunaona ya kwamba kama unatoka hapa, ukiingia Isolo ndio utaingia Kenya. Ukipita hapa ukifika
Garissa, ndio unafika mito ya Garissa na ndio unafika Kenya. Tabia zetu na zile za watu katika sehemu zingine za  Kenya ni
tofauti. Kutoka Garissa mpaka hapa hakuna barabara. Na pia kutoka Isolo hakuna barabara na ndio sababu biashara
imeharibika sana. Matgjiri wote wamehama hapa, kwa sababu hakuna kazi, hakuna college hata moja, hakuna factory hata
moja, mito hakuna, hakuna amiti, hata mbao, mabati hakuna kila kitu . Kwa hivyo hakuna kazi yoyote ambayo maskini
anaweza kufanyaili gisaidie. Kwa hivyo hio ichunguzwe katika sheria yetu ya Kenya.

Kwa upande wa Polid, unaona Polis wote wanavaa uniform ya green. Wanasema wandinda usdama wa wananchi ilhdi tungua
hekuna chochote wanafanya. Mimi zamani nilikuwa Polig, na Polis wadikuwa na mavas tofauti, hata gari zao zlikuwa tofauti.
Tunataka hio sheria iondolewe kwetu tuwe kama wananchi wae wengine.

Uridhi. Kidogo, Kiswahilli changu ni cha Kisomdi Kwa upande wa title deed, 99 hatujgpewa. Unaona mtu ako na shamba
kubwa lakini hana title deed kwa sababu hatuchukuliwi kama wanakenya wae wengine. Kwa upande wa ma Chief, tunaona
ya kwamba Chief ni mtu muhimu sana nani wengi lakini anafaa kuchaguliwa na wananchi. Chairman to the councl acheguliwe
nawananchi.

Yapili. S9 Wadamu kile kitabu tunachokitumia hakijaandikwa na binadamu, kimeandikwa jina la Mungu. Tunataka kuwe na
sheriayaWadamu. lle shida tuko-nayo ni kwamba, mtu akikufa mdi inachukuliwa na kupeekwa mahdi pengine ilhdi tungua
ya kwamba inahitgi kuchukuliwa na familia yake. Kwa hivyo tunataka sheria yetu ya Kiidamu iwekwe na hiyo irekebishwe.
Tena 99 watu wa North Eagtern ni wachunggi mifugo sana. Lakini hatuna mahdi pa kuuza hawa mifugo. Tunataka mahdi pa
kuchinjia ng’ ombe, ngamia na pia mbuzi, pawe North Eastern. Hata kamani Mandera, Wgir ama Garissa. Kwa upande wa
masomo, hapa hatuna secondary hata moja. Na ni kwa sababu hatuna barabara, hatuna wafanya kazi wengi. Unaona ya
kwamba wae wako hakuna hata mmoja Msomdi. Tuna DC, DO, Waimu, Polis na hata jeshi lakini hao wote hakuna Msomdli
hata mmoja. Tunataka hata 9s tugjiriwe kama wanakenya wae wengine. DO andetwa hapa ambaye hgui lugha yetu. Kwa nini
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mdlete DO ambaye n Msomdi? Tunataka DO au DC ambee tunasikizana katika lugha. Tunataka mgimbo ndio tuweze
kujitawada 99 wenyewe. Ndio tuache kufinywa sana na Serikdi ya Kenya

Habari yakazi; Mimi mwenyewe kama raia natishwa kipande kama zamani. Naambiwa leta Identity card, card ile nyekundu,
kwa sababu wangjua sna hicho kipande. Kutoka 1953 mimi nilikuwa Polis ya Kenya. Kwa migka kumi na mbili nilikuwa
nikifanya kazi ya Polid. Watoto wangu wote walikuwa wanasoma, lakini hawana kipande. Wakienda kuchukua kipande
wanaulizwa cha baba yao kiko wapi, ilhdi tungua hata baba yao hana. Hicho kipande kiondolewe na tuwe tukiangdiwa kama
wanakenya wae wengine. Kwa hivyo sasa maneno yangu ni mafupi mimi nitakomea hapo nani Asante sana kwa vile mumekuja

kuchukua meoni meoni yetu.

Response: Ngoja mzee
Com. Salome Muigai: Ngoja mzee Mohammed kuna svai moja.
Com. Dr. Arap Korir: Ningetaka kuuliza kama kuna hdi ya kukosekana kabisa kwa usdama ama kuna hdi ya hatari,

umesama sheriaya emergency iondolewe. Na kama hakuna usdama tufanye namna gani? Ama tungekata shauri kwa njia gani

vile kufanya kama kuna kukosekana kwa usdama?

Yusuf Mohammed: Kwa upande wa usdama, S5 tuko nao. Kwa sababu 99 watu wa North Eastern hatusukumani na

Serikdi. Tunaunga Serikdi mkono. Tunakaa kwa amani. Wale ambao wanaharibu amani yetu ni watu kutoka Ethiopia na

Somdi. Kenya Army wanafanya kazi gani? Kwanini hao hawa fungi mipakaya Somdia hdafu 99 tukae kwa usdama?

Com. Salome Muigai: Asante Mzee kwa meoni yako. Sasa nataka kumuita Bi Abdia Mahmud, Bi Abdia Mahamud.

Com. Salome Muigai: Andikajina. Abdial Karibu

Bi Abdia: Asante. Hamjambo?

Audience: Hatujambo

Com. Salome Muigai: Hatujambo

Speaker: Endelea

Bi Abdia Mahmud: Mimi naitwa Abdia Mahmud Mohammed. Mimi ni mtoto wa hapa, nimezaiwa hapa, na nimddewa
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hapa. Sasa kitu ninaona ni kibaya, njia kwanza. Njia, 95 Wadamu watu wetu wakikufa, wanazikwa mara moja hila wengine
wetu kuyjuliswa Kwa mfano, tukiwa Nairobi tukitaka kukuja nyumbeni kwa haraka hatuwezi kwa gili ya barabara
Zimeharibika. Kitu cha kwanza ambacho kinatuudhi sanani hizi barabara zetu, tunaomba sheria ibadilishwe ndio tutengenezewe
barabara. Na ndio tutaweza kupata ujumbe kwa haraka. Kwa mfano kama ni mtu ameaga tunaweza kufika nyumbani upes.
Katiba ikiweza kurekebisha hiyo tunaweza kushukuru sana.

Ya pili, watoto wetu wanasoma, mama zetu wamewasomesha, mababa zetu wamewasomesha pia. Lakini hawa vijana wote
hakuna hata mmoja wao ana kazi na wamemdiza form four. Kwa sababu hapa North Eastern hatuna maendeleo hawana kazi.
Wale watu wote wako vyeo vya juu wametusahau kabisa. Tukiona vijana wetu hawana kazi tunakufa moyo wa kuwasomesha.
Kwa sababu tukiwasomesha na kile kidogo tuko nacho na bado hawatapata kazi baadaye ili watusaidie, tunaamua kubaki na
kile kidogo tunacho tujisaidie badda ya kutumia hizo pesa na kuwasomesha na hatutepata usadizi baadaye. Kwa sababu
tukitumia kile kidogo tuko nacho kesho tutakulanini?
Yapili, n 99 Wasomdi zamani tulikuwa na mashamba, mashamba zakutosha. Na tungpotembea huko sehemu zingine za Kenya
tungpata wakulima kama ss ndio wako na maendedeo. Sasa, S5 tuko na mashamba ambazo mito iko karibu nayo, lakini mito
ingpojaa mashamba yetu yanaharibiwa na hatuna watu wa kutusaidia. Sasa hio mashamba watoto wangeweza kujisaidia nayo na
wale wamdemewa kimasomo. Lakini hayo mashamba hakuna. S9 haujui Katiba ni nini, tumeiskia leo, lakini ikirekebishwa
99 nawatoto wetu tutsfurahi sana na tutafaidika
Ya tatu, sheria zetu za zamani hazikuruhusu wanawake wasmame mbee ya wanaume waongee. Sasa leo tumefurahi sana
tumepewa ruhusa ili tukuje tuongee mbele ya watu wote, tuseme shida zetu. Hadafu nyinging, hatujadharau dini yetu. Kile
kimetufanya tusmame mbele ya watu tuongee ni kwamba kama wazazi wetu wamesomesha watoto na bado wako nyumbeani,
tunavunjika moyo tukiona eti tunasomesha watoto wetu na wanakaa tu nyumbani na 99. Tungiuliza gje, mbona tupoteze pesa
zetu bure ilhdi inaweza kutusaidia sku za usoni? Tunataka hiyo itiliwe mkazo kwa Katiba, na irekebishwe. Yangu ni hayo tu,
asanteni. Karibuni sana kwetu.
Com. Salome Muigai: Asante sana Bi Abdiaumgidezavilivyo hatunaswvai kwako. Asante sana. Na sasa nataka kumpa
nefas hii mamamwingine ama mschana, Hadija Kali. mpatieni nafed tafadhdi apite.

Response: Inaudible.
Hadijah Khalif Sheikh: Mimi sjui Kiswahili, mimi ngua Kisomdli tu.

Response: Anataka Trandator, trandator.

Hadijah Khalif Sheikh: Magaceiga wa Khadija Khdif Sheikh.
Trandator: My nameis Hadijah Khdif Sheikhh

Hadijah Khalif Sheikh: Mantawan kufaraxney dhadkan manta imethen.
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Trandator: We are happy you have come to lisen to our views.

Hadijah Khalif Sheitkhh: Ewethken anaga dhad noimathey Ramu anadaxay kawarama.
Trandator: | represent the community of the disabled and nobody has ever for asked our views we are very glad.

Hadijah Khalif Sheikh: Manta xorta sfican ini [awaramo North Eastern waxan nolasha ogathambeino xanolashego oo skula
anaugawin md jisaska ey waxkubarta, musacitha yan ubaxane wax kasta yan ubaxane.

Trandator: She says she is gpesking on behdf of the disabled of the North Eastern Province.She would like to know why
they left them out. Why? They are left out in terms of education, they are left out interms of development, they are not given a
chancein any form of development.

Hadijah Khalif Sheikh: Aniga waxan rawa, Ramu yan kudashey weligey wax iskul igeyo maarkin xathana inkasta an iskul
kaweynathey waxan ubaxane musacithailamaxa jiska, kuwa indolaxain skul nolayelo iyo musacitha yan rabna.

Trandator: She says, though she is now above school age, she has been to school and during her dtay she has never
received any support or any ad from the Government or any Inditution. She now says she would like assistance to be granted
to dl the catogeries of the disabled, the blind, the physicaly disabled, the mentaly handicapped so that they are dl assisted and

can continue with their normd lives.

Hadijah Khalif Sheikh: Marka anigawaxan ubaxanyein musacitha ndasyo, gari ndasyo waxan kushageisano ndasyo, skul
noladiso, macdin nolayelo dhadka indolaxa macdin loydo, ilamaxa yar iskul labaro, anaga wax musacithan an jushageisano
naagyo yan rabna.

Trandator: She says that they would like to be assisted as the disabled community with vehicles, like transport if possible,
those are like the whed chairs and others. She says they should be given free education. She aso says they would like to be
given free medica care. She would like to  be given money to start amal business or opportunities so she is asking for specid

consderation in the new Congtitution.

Hadijah Khalif Sheikh: Waxa kae intan Ramu jogney waxan o dhad oimanayo manaarkin anaga, waxan uarki waney
magabno wazazi nowaramo, magabno magumbe, kangl iyo chief kuli magabno anaga.

Speaker: Inaudible

Trandator: She says for the firg timein the higtory of this place, it isthe first time we are getting such an  opportunity. We

have not had any representation a any levd. We do not have anything, we do not have a Councillor, we do not have a Chief,
we do not have any representation.  So she says sheis going, she would like them to be given such representation.
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Hadijah Khalif Sheilkh: Marka waxan rabna skul in nolayelo, gari ndlasyo waxan kushageisano naladyo yan meshan uimaney.
Trandator: So in conclusion, she says that she would like to be given specid fadlities like transport, she would like to be
gven hedth care, she would like to be given free education, she would like aso to be given business opportunities and to be
supported by the Government or other Organizations.

Hadija Khalif Shelkhh: Waxa kae ispad xathan athno kaca iskataga yandadixi wax an xdeyno maaxa thawa maxdeno
gpatd fican mexaisano, marka waxan rabna anaga jisyaxain an xagena uwarano yan rabna.

Trandator: She says dl discrimination againg the disabled should be outlawed especidly in terms of medica care.
Thereis tendancy by the medica officers to say that they are disabled therefore they cannot consider them. So she says dl sorts
of discrimination againg the disabled persons should be out lawed.

Hadijah Khalif Sheikhh: Waxa kae on rabna jiska mda gar ndoyelo oo spata eh , skul gar nolayelo, gari gar nolayelo wax

kasta gar nolayelo wazazigena xatha tiin wax kale on rabno maaxa anaga manta

Response: Inaudible

Trandator: She says that we would like specid attention to the disabled. Specid and separate care, because the current
gysemisdiscrimingting. She would like them to have the specid schools separately, medica care separately; speciad system for
the disabled and and any other assistance that can be given to the disabled, they will be very glad.

Hadijah Khalif Sheikh: Marka dhadka manta noimathey wan kufaraxney bahati mbaya lakini wax an usameyne mdaxa geflath
bey nagusogdin lakin xatha kathambe ini naloshaego yan rabna anaga.

Trandator: She says that we are very happy to have received Commisoners of the Conditution Review Commisson.
Unfortunately we had not been informed in good time inorder to give them specid reception but in future we would like to be
informed so that we give them specid reception. That’ sour statment. Thank you very much.

Com. Salome Muigai: Thank you. Ngoja. Just wait there.l would like to thank you very much Hadija Khdif Sheikh for
your courage to come and sharewith us. | have only one question for you. You have spoken about people with disgbilities in
generd. | would like to hear from you what the specid problems that you face being a Pastoralist, awoman and disabled.

Trandator: Tan oguxorey wexey kudaxthey maxah yan kucding, tan lawath wexey daxthey ahiga gas axan dhad xola dagata

yatin nagna watexe, curiyana watexe. Dib gas axan ath lethaxay mgjira.

Hadijah Khalif Sheikh: Cilmi laan: Ramu ban kudashey cithena wax bathiya thagan madaxa ink magdahan wax lagavayo
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maaxane. Marka waxan intan an ujogo 0o carur laan an kusogarey waxa wayey dhad 0o wax kawarameynini in ey jiran, 0o
Jjisnimathana ndlugu yasayo anaxaisata

Trandator: She says tha her biggest problem has been lack of opportunities especidly in terms of education. That she has
been raised in Rhamu,. the schoal isjust next to her home and she has never gotten an opportunity to get education. And then a
the same time, there are attitudes of the community towards the disabled. The attitude of the community towards the disabled is
vay negdive and this has affected dl their opportunities aso. So she says may be the government should aval such
opportunities. Thank you very much. Asante sana.

Com. Salome Muigai: Its okay, just St down and the book will be brought to you.

Speaker: Jud st, just St there.

Com. Salome Muigai: Can the book be taken to her please. | would adso like to tdl Hadijah that | understand her plight
because some are woman with disabilities. So thisis | hear you and you definitdy have a very empathetic year.

Trandator : Waxan kuogeisnaya Khadijain dib katha an lasocotho wana kaxunyaxay dibka kuxaisto aniga xata jis ban axay.

Com. Salome Muigai: Speaker wangu wakutoka kwa huyo atakuwa ni Abdulkadir Rashid! Amekuja. Abdukadil Rashid!
Ni wewe. Kama hayuko bas nitamuita Chief wa Town Aden Farah (Chief Town). Ngoja tu kidogo mpatie time apite.

Response: Inuadible. (Afsomdi kuxathal)

Aden Farah (Chief): Asante sana Serikdi ya Kenya, Wanatume ambao ni wageni na wamekuja kwetu, kuangdia tagbu
Zetu, nataabu ya town yetu, na pia taabu za watoto wetu, hio ni furaha yetu sana. Kwa sababu mimi (Interjection).

Com. Salome Muigai: Anzanajind

Aden Farah Mohamed (Chief Town): Sna svdi juu ya, juu yasasa hgpa Shh Chdla Chdla

Response: Inaudible.

Com. Dr. Arap Korir: Endelea, waambie wanyamaze dafu,

Aden Farah: Mimi nashukuru sana kwa habari ya leo. Kwa sababu hii group imekuja kuangdia tagbu yetu si mambo ya

dasa.  Mimi nakuja kuangdia ni njia gani tutatumia ndio Ss tunaweza kufaulu,ndio tuwe watu wa Kenya nzima ama watu wa

Rhamu. Nataka tuongee kuhusu ardhi yetu. Ninaumri wa miaka ssbini natano, na nimezdiwa hapa Rhamu, na miaka hiyo yote
nimekuwa hapa, tumekuwa na mashamba mengi sana kama acre hamani. Kitu kile kinanivunjamoyo ni kwamba, tundima haya
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mashamba na yanakuwa na kila kitu.

Response: .o (Inaudible).

Aden Farah: Haafu kitu kinanivunja moyo ni kuhusu haya hii mashamba yetu. Kama Serikdi ingeweza kutusaidia kwa
hiyo upande wa mashamba ndio tupate mapato mazuri kama vile chakula na maembe, itekuwa vizuri. Juz, juz tuligawanya
shamba weatu saba. Watu wengine wanazuia wetu wa Ethiopia waswanyang’ anye ng’ ombe wao pia na bunduki, wakati naona
wale vile wanapiga “Danyerr” Danyerr” . Kama sasa wewe unakuta Polis gtaion chini yake hapa ndani ya town umeona,

Danyerr.

Com. Salome Muigai: Ni nini huyo?

Aden Farah: Nyani! Nyani! Nyani ya upande wetu hapa wanaweza kufika dfu theahini. Saa zile ambazo tungaribu
kuzuia yde maembe namahindi kwa kutumia bunduki. Tunanyang’ anywa shamba zetu kwa nguvu. Tukishanyang’ anywa na S9
tunatoroka kwa sababu watu hao wako na bunduki. Kama Serikdi inaweza kuzuia hayo yote tunaweza kufurahi sana. Kitu
ambacho inatuvunja moyo, 99 kama wazee, ni kwamba hakuna bunduki za kutumia huko nyumbani. Sasa maneno yangu ni
mafupi. Mimi naomba kama nyinyi mnaweza kuja kuangdia tagbu ya nchi yetu 99 tuko na mashamba za kutosha lekini kitu
inaturudisha nyuma kwa hii town  yetu ni nyad.

Response: Nyani

Aden Farah: Nyani. Tunaporudi nyumbani kuenda kuangdia mashamba yetu, tunakuta nyani, nyani wameharibu kila kitu.
Wanaunyang' anya mashamba yetu kabisa hata huyu ni shahidi yangu.

Response: Ndiyo

Aden Farah: Hii maneno yako hapa hapa tu. Oh sorry!  sorry nisamehe. Ng’ ombe yetu hakuna mahdi pa kuuza na hata
mbuzi na ngamia. Shidaile nyingine tunayo ni ile ya Smba. Simba anakuja anakula ng’ombe, mbuzi na pia ngamia  Na tunapo
ua ile Imba Serikdi inatudliza kwa nini tumemuua Smba. Hawateki kujua kama hiyo smba iliuwa mifugo yetu, kile
wanashughulika nacho ni smba yao. Hata smba akiuwa mtu hakuna kulipwa na Serikdi. Tunataka Serikdi iangdie hayo

mambo naitiliwe kwa Katiba mpya. Asante sana

Com. Salome Muigai: Ngoja utaulizwa maswdi. Asante sana Chief tumesikia habari ya shida za nyani. Sasa nateka
kumpahii nafas Mohammed Ulmumin. Mohammed Ulmumin



Interjection: ............ (inaudible)

Com. Salome Muigai: Mohammed Bule Mumin? Chief Mohammed Osman Fila

Response: Inaudible

Osman Mahmud Fila: Hamjambo wananchi? Kwanza natoa shukurani kwa hii Tume ya Kurekebisha sheria

Com. Salome Muigai: Anza na, mginayako

Osman Mahmud Fila: Jnalangu ni Osman Mahmud Fla Nafikiri huu mkutano wa leo so wa Chief, S0 wa Coucillor, so
wa D.O. waa wa D.C. ama ya mkutano wa MP, Members of Parliament, n Mkutano kurekebisha Kenya nzima.  Watu
wadewe nannahiyo. Nag rdly yasasa Na wakati rdly hiyo inakuja, ngojea tu, lakini kwa kitu cha kwanza nataka kuuliza
svdi moja Madam Commissioner ndiye ningetaka kuuliza swai moja kabla sjaongea yde machache niko nayo hapa. Hilo
avdi ni, ile Katiba ya Kenya ya sasa itafutwa kabisa ama yade tunaongea hapa yataongezwa na kubadilishwa, ama itafutwa

sehemu fulani faulani? Hilo ndilo swdi ambao limenitatiza sana.

Com. Salome Muigai: Asante sana kwa swali 1ako Bwana Chief. Hilo ni swdi lenye watu wengi wangiuliza na umefanya
vizui kuuliza kwa niamba ya watu wale wengine. Bado wakati huu tuna Katiba ile yenye inafanya kazi sasa. Lakini hii Katiba
kamavile mnavyojua ilitengenezewa Ulaya. Ikakuja kutoka kwa Lancaster House. Haikukua na nafas ya kuhussha Wakenya

kusema vile wangetaka kutawdiwa ama vile wangetaka kujitawala.

Kwa hivyo ingawa Katiba hiyo hiyo bado iko tunezungumzia vile tutaibadilishaili yae mambo mtakubaiana nayo, yenye bado
mnataka na yenye yako katika hiyo Katiba nyengine ambayo tutayaweka. Yde mambo yenye mtakuwa mmekatilia mbdi na
yako kwa Katiba hiyo nyingine itatolewa. Kwa hivyo huu ni wakati wa kihigtoria, wakati muhimu, wakati Wakenya wenyewe

wanazungumzia vile wangetaka kutawaiwa na vile wangetaka kuhus shwa kwenye utawaa

Osman Mahmud Fila: Asante sanamadam. Nimedewavizuri sana. Lakini mimi nafikiri wengine tafadhdli sana nikiongea
mgkadrike kwa sababu mimi naona kulingana na ma neighbours wetu hapa wa Ethiopia or Somdi 99 wananchi wa Kenya
haswa North Eastern Province tukiangdia hapa ama huko Bulla hawa hakuna Minigry ya mgi, hakuna barabara, hakuna
wdimu wa shule. Hata Ethiopia is now one kilometer or two kilometers from where we are stted now, but there is no school

there, but 99 tuko na primary schools ngapi? Na tuko na sekondari schools ngapi?

Audience: Nyingi.
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Osman Mahmud Fila: Nyingi sana. Leo tukiangdia hii market yetu, ukiangdia nchi, ma dams, na tunagawanyiwa na
Saikai nchi yamashamba. Ni ukwei aman uwongo?

Audience: Ni kwdli.
Osman Mahmud Fila: Ni kwei kabisa.

Audiencee: Kabisa
Osman Mahmud Fila: S tukubdiane hiyo! Kwa hivyo nisame meoni yangu. Kwa hivyo wacha munipatie hii fursa
tafadhdi.

Com. Salome Muigai: Ebu kwanza ngoja.

Osman Mahmud Fila: Xadow bath xathlesine idafa aniga.

Com. Salome Muigai: Bwana Chief umeambia watu kuwa huu syo mkutano wa baraza wa Chief. Kwa hivyo leo
mawazungumzie watu kama Chief. Tuzungumze kama mtu anatoa meoni yake kwa Tume la Kurekebisha Katiba. Ukiwauliza
kama ni uongo ama ni ukweli, hawataki kukuambia ni uongo watasema kwani umeuliza, kwa hivyo usulize meswali. Eleza tu
meoni yako tafadhdi.

Osman Mahmud Fila: Kwa hivyo meoni yangu ni kwamba Serikdi ituangdie sana kwa upande wa security. Kama
wewe ni jambazi, Serikdi ipambane nawe vilivyo. Mambo ya infragtructures. Mimi naona Serikai ya Kenya haiko sincere
kama Serikdi ya Ethiopia na Somdi. Hawaangdii madahi ya wananchi wao kama wae wengine. Sheria ya Serikdi hafa
kushtumu kila mtu, kama vile Waidamu. Tunataka pia sheria ambayo inaangdia madahi ya wanyama wetu, ili wakiuliwa na
wanyama wa mduni tuwe tungpativa compensation kama watu wae wengine.  Pia kuna sheria zile za zamani lakini

zZimesmamishwa Na tunataka pia road improvements, (Interjection).

Com. Salome Muigai: Ngoja, ngoja, ngoja nikuite,

Osman Mahmud Fila: Tunataka road improvements. Mnaona hii barabara ambayo inatumiwa na hii bus, iliwekwa lami
mweaka wa 1977-78 mpaka 1981-82. Na sasa imeharibika kabisa. Tunataka improvement ya roads kamati wakati huo. Pia
hapa tuna prolonged drought na ni pahdi pa ukame sana. Karibu miaka saba mvua hajanyesha. Hapa kunakuwa na ukame

mwing sana, na kwa hivyo tunataka food security. Tunataka sheria iweke specid cosderation kwa upande huo.

lleingine there is no animd market except for the towns which are nearer Nairobi. Katiba ya zamani imesahau ngamia. Sjui kwa
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nn na nyama yake inauzwa mpaka Nairobi. Kwa hivyo tunataka market kwa ufupi. Tena tunataka Didrict ya pili. Kwa
sababu tuna shida ya employment, na hii problem ni kwa sababu Didrict mojainawau wengi sana. Kama ingegawanywa mara
mhbili, tungepata kazi. Sasa tuna Didricts nne peke yake. Na kwa vile hi Mandera ni kubwa sana, tunataka ziwe Digtrict mbili
kamavile Elwak, iwe ni Didrict, iwe nawdimu wake, na D.C. yake na shule zake na kila kitu chake. That one will solve the

employment opportunities.

Kitu kingine tunataka.ni mambo ya Kadhi. lle sheria ya zamani nasikia inasema Chief Kadhi should come from Mombasa.  Hiyo
halwezekani. Chief Kadhi should be a graduate and should be somebody who is qudified and should be employed as a Public
Sarvice Commisson employee.  Tunataka Kadhi awe anatoka upande wowote wa Kenya. lle ingine iko shida ingine, ya
indudries.  tunataka indugtries ndogo, ndogo ziwe expanded; expanson of amdl indudries, Serikdi itupatie machines za
maembe ili industries ndogo ndogo ztufikie upande huu. Ile nyingine ni Kadhi should be under the Council of Elders and not
under County Council. Council of Elders should be entitled for land. Mambo ya forest iwachiwe wazee wa vijiji ili waamue

uamuzi wa ardhi.

Naileingine yamwisho ni kuhusu i MPs. The MPs should be given power in Parliament ili waende wawatete watu wao huko.
S kutuma mtu mmoja huko, nawakiuliza kitu wapatiwe haraka sana. Security na Police. Police wa-handle watu kwa njia nzuri

S0 kwa brutdity. Kwa hivyo nimemdizia hapo.

Interjection: ...l (Inaudible). Watoto wa shule nyamazeni, nyamaza hapo. Nyamaza. Mnatuletea makede
hapa.Hapa so shule
Com. Salome Muigai: Tungetaka kuwaomba wasichana hasa naona hijab, kwa hivyo ni wasichana, mnyamaze ili kesho,

nanyi mtakaa hapa kuwa Chairman wa mkutano. Karibuni sana wasichana na watoto wa shule, tunawakaribisha, tunafurahi
mmekuja Kama mngetaka kuzungumza tafadhdi jiandikishe jing, nitakupa nafad ya kuzungumza. Na tunawaomba muache

kupigakddeili mskie mambo yenye yanaendelea mbde. Mimi nina swai moja la kumuuliza Chief, amesema kuwa habari ya

mama wote?

Osman Mahmud Fila: Wazee wa Kijiji ni, what 1 mean by Coundl of Elders, wazee wae mashuhuri wale wazee kabisa
ambao wako na &kili kamilifu. Sio wazee wote pamoja na kina mama lekini wazee wanaoitwa elders wanaogmamia kila boma.
Ndio wako kwa ukoo wetu.

Com. Salome Muigai: Are they men or women?

Osman Mahmud Fila: Hawani men.
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Mr. John Watibini: Men? Aha umgibu.

Response: Hebu ngoja.

Com. Salome Muigai: If dl the elders are men how do women get access to land?

Response: Come again. | didn’t hear.

Mr. John Watibini: If dl the elders are men how do women get access to learn?

Osman Mahmud Fila: Okay!

Com. Salome Muigai: Y ou have answered my question and you have sad that dl the elders are men and you have sad
that the land should be taken to the Council of elders. How do women access land according to you?

Ogman Mahmud Fila: Wadl, if it islike that we can dso consder women totdly.

Response: Inaudible

Com. Salome Muigai: Thank you very much Chief, please register your contribution. Na sasa nataka kumuita Mama
Zahra Mohammed. Mama Zahra Mohammed!

Response: Inaudible

Com. Salome Muigai: Okay excuse me, hebu nyamazeni tefadhdi tuskizane. Tafadhdi nyamezeni tuskizane. Fatuma
Ebrahim Godanal Mama Fatuma Ebrahim Godana. Tafadhai njoo hapa mbele.

Interjection: Ineudible

Com. Salome Muigai: Mami anzanajina

Fatuma Ebrahim Godana: Jnalangu?

Com. Salome Muigai: Eee.

Fatuma Ebrahim Godana: Asante sana wageni waheshimiwa. Mimi jina langu naitwa Fatuma Ebrahim lakini ‘Godana’ ni
nickname of ya Father. Kwa hivyo mimi natoa shukrani kwa Serikdi ambayo imetupetia nafas hii na pia wageni wetu waje
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tuongee shida zetu kidogo kidogo, labda tulibaki nyuma wakeati wa Katiba ya zamani. Langu la kwanza ni juu ya Aids. Mimi
nafanya kazi kwa Community Hedlth Workers Volunteer in the Hedth Centre of Rhamu. Mimi n mmaoja wa Committee, kwa
hivyo ngiua mengi kuhusu Aids. Ningetaka Serikdi iweke sheria juu ya mambo ya Aids. Kwa sababu kama s tuko tayari
kukinga Aids kwa nini Serikai iStusaidie? Dunia imekua mbaya. Wasichana na Vijana wetu wameanza kufanya mambo ya
zinaa. Ungpofuata huyo mschana na kumchapaili umutie adabu Serikai inekulaumu na kukuliza kwa nini unamuingililia msichana
mkubwa hivyo ilhdi anafaa kuwa na uhuru. Mimi naomba sasa kwa upande wa kurekebisha Katiba, mschana asipewe
uhuru afanye lolote anal otaka kwa sababu hio ni kusema aendel ee na zinaa. Hapa ninafaa kushika huyo mschana nimchape yeye
napia Serikdi inafaa kunisaidia kumuweka ndani kwa miezi kadhaa, hata kamani Sx months, ndio apate adabul.

Point yangu yapili ni kuhusu mambo ya kupata mimba. Sasa md chana anapata mimba na anaua huyo mtoto. Kwa sababu huyo
mtoto amepata kwa zinaa. Ingawa mimi Sjui Katiba ya mbeeni iliandikwa namna gani lakini sasa mimi nafikiri huyu mschana
akiua mtoto na hana baba ndio hataki kukaa naye lazima Serikdi iweke kwa sheria huyo mdchana afungwe migka saba.

I nterjection: Inaudible

Fatuma Ebrahim Godana: Sawa, afungwe, labda Serikdi iteamua kwa muda upi. Na hiyo nimesema S0 kwa sababu ai
nataka kukataza msichana haki yake. Lakini ni kwa sababu, mdchana akifungwa, wae wengine wako nyuma yake wataona
fuan nafulani wako kwa jela kwa sababu ameua mtoto wake ama ametoa mimba. Kwa hivyo mimi Stekaribia zinaa. Ile ingine
nataka kuongea juu yake n masomo. S9 tumewafundisha watoto wetu. Na bado saa hii kuna wengine hawana kazi. Na juz
niliskia mtu wa form four, akipata D+ ama D- hapati kazi ama college. Sasa kama watoto wetu hawapati kazi na mbeleni
wakai ule waikuwa wakichukuawae wa D+ or D-, sasa Serikdi kama imeamua kutochukua watoto wakipata D- or D, sasa
ninaona shida zetu ztazidi kuwa nying hapa Kenya. Naomba Serikdi ituongezee kwa Katiba kuwa watoto wetu wawe
wakichukuliwa wanapopata D- to D+.

lleingineni juu ya kazi. Watoto wakimaliza college hawapati kazi. Nimeona hapa North Eastern mtoto yule amepata dama nzuri
hapati kazi lakini ikiwa baba yake ako na pesa na awe hakupita vizuri, huyo mtoto atagjiriwa. Hapa North Eastern hatuna pesa.
lle yote tulikuwa nayo tulisomesha watoto wetu nayo kwa shule na colleges, na bado hio pesailikuwa shida kuipata. Kwa hivyo
watoto wetu hawvawezi kupata kazi.

Now, ileingine nataka kutgjani shidamoja. Labda hatamimi inanihusu kidogo. Kunakazi tunafanya, mambo za volunteer in the
Hedth Centre everywhere North Eastern. Mambo ya volunteers tunakaa miska ming kama volunteers na hakuna mtu
anatukumbuka na tuko chini ya Serikdi

Com. Salome Muigai: Ngoja swadli. Asante sana baba... mama Fatuma, nina svai moja ama mawili hivi kwako.
Kwanza ni kwa habari ya ugonjwa wa Ukimwi. Umesema  kuwa wasichana wakipatikana wakifanya zinea washikwe na
wafungwe kwa jela na wapigwe. Wasichana wanafanya zinaa na nani? Hao peke yao? Kwani huzgungumzia hawa watu
wengine? Umezungumzia mschana tu peke yake. Jambo la pili, umesema mschana akipata mimba na aitoe, afungwe migka
saba, akitoa mimba  aungwe miaka saba? Je baba mtoto akikataa mtoto afanywe nini? Kwani inamchukua mme na mke
kutengeneza watoto, kwa nini una-deal na mtu mmoja unamuacha mwingine kabisa nje? Huo ni ubanguzi na unawabagua kina
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baba sasa.

Fatuma Ebrahim Godana: Asante sana Mheshimiwa mwenye kiti. Ninavyo kudewa ni kwa vile mimi ni mama zaa
wote,tunakadrikia wasichana. Sasa mimi hasira yangu imeenda sana kwa wasichana lakini vile ninavyo kudlewa tunataka hiyo
adabu iingie kwa vijana na wasichana Kwa hivyo both ddes, vijana pia wademishwe wawekewe sheria yao kufungwa
wakifanya kitendo kama hicho.

Com. Salome Muigai: Jandikishe pae. Ningependa kuwaulizawatu wa Rhamu, mmechoka na mkutano tuuwache?
Audience: Hapana.

Com. Salome Muigai: Bas kwanin makdde yamekuwanying kuliko vile tunasikilizana?

Ebu watoto songeni kule nyuma kidogo. Can you organize the children fird, so that we have one megting . Do we have
teachers? Wdimu? Waimu tafadhdi smameni mtusaidie nawatoto, walimu wanaskizwa na watoto kuliko wezazi. Please

teachers, could you help us with the children so that we can understand each other? Thank you very much. Tafadhdi

I nterjection: Inaudible.
Com. Salome Muigai: Sasa nataka kumpanafas hii Abdi Abdulahi, Abdi Abdulahi! Abdi Abdulahi yuko hapa?

Com. Salome Muigai: Kama hayuko nampa nafas Mohammed Hassan, Mohammed Hassan! Kama hayuko nampa
nafas hi Mama Kera Abdulahi, Kerra Abdulahi. Karibu.

Kerra Abdullahi: Nataka Trandator, nataka Trandator.

Speaker: Anzanajina

Kerra Abdullahi: Aniga mageceiga waxdadaxa Keira Abdulahi Karani waxan kamathey Asabito divison waxana kasoctha
geibta xawenka Maendeleo ya Wanawake organisation

Trandator: My names are Kerra Abdullahi from Asabito Divison of Centra Congtituency and | represent the Women
Group from Asabito

Kerra Abdullahi: Anigo afka xawenka kaxathlayo waxan rawain sharciga lagutharo xuquatha xawenka.

Trandator: Spesking on behdf of women, | would like the new Condtitution making the rights of women included.

Kerra Abdullahi: Markath dfirigth agonta gebdaxa ath bey uxoseysa, marka waxan rabna agriska gebdaxa iyo wilasha iney
usinathan.

Trandator: She says sheis concerned about girl child education. She says that there is a disparity between the education
of the girl and the boy and therefore she would like to see a parity, she would like to see equdlity or parity in terms of education
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for both boys and girls

Kerra Abdullahi: Mithakaey gebdaxa markey thambi gdan o laxiro in waxan rabna xabs goni laguxiro.
Trandator: Sheistaking about women, especidly women inmates or women who are charged in prison, they should be

given specid services separate from men.

Kerra Abdullahi: Xabs goni marki laguxiro waxan rabna xathana in gebdaxa xijab mar xathey gaa yixina surwaa athag 0o
gabdaxa ey kuxafithanthan logdiyo dar athagna xathey idan texe xijabketha iyo darketha der der ini logdiyo yan rabna.
Trandator: She says again women in prison, she says she would like Rdigioius culture to be respected and therefore a
mudim woman should dress according to the Idamic code and even the non Mudims, they should be properly dressed not the
way they are dressed currently.

Kerra Abdullahi: Waxa kae on rabna gebdaxa xabsigotha Nairobi xa xaba kdi ya kuyaa gebdaxa xabsgotha Kenya odan ini
sethax iyo afar lagadigo oo didrig kasta xabath lagudisoyan rabna.
Trandator: She says that she wants a separate women prisons and prisons should be many. Currently she says there is

only one prison for women in Kenya. She would like to see many prisons for women in Kenya and different in districts.

Kerra Abdullahi: Mithakaey waxan kaxathlaya rer guragaiyo rer bathiyaxa wax xaguq ey dulka kuleyixin maaxa.
Trandator: Speaking on behdf of the nomads, she says that the postaraist community have no rightsin Kenya.

Kerra Abdullahi: Xaququ wexey ulexein ayaga wa rer gura biya ndith ey caban maxeayin xolaxothan awar ya dameysa.
Trandator: She says tha the pagtordists are not given clean and safe water, and dso the animas are dying because of
drought and that means there is no market or security for the animds

Kerra Abdullahi: Dhadkas wexey bathana udamanayin waxa wayey biyixi markey kaguran ama xdixi ey kadamathan wixi
wasag eh 00 mesha kujiren yaladni ilmixi idamixi oo umulnaey cabayin.

Trandator: She says tha  the main problem of pastoraists has to do with disease, and especidly when during drought,
the animds take any form of water, especidly thefilthy water that remainsin the dam and the animas die. That is the main cause
of problemsfadng pastordids.

Kerra Abdullahi: Marka dhadkas wax thawa ey dhadka kutharyeleyso 0o logeyo madaxa biya nathis o0 ayaga nafsatho
lagutharydana mdaxa, Kenya markath dfirigthna diwata sath ya kgirta xaga awarta. Awar bathan oo ighava gashey ya
kudacthey dhadki, dhadkina xos bey udecen.

Trandator: She says that pastordists do not have proper medica care. There are no medica fadlities within their reach.
At the same time, they say that, because of the continous drought, the leve of development is so low and the pastordidts,
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are the most affected.

Kerra Abdullahi: Marka dhadka rer bathiyaxa waxan rabnaini sharciga thib xawenta lagutharo in losameyo mobile agris 0o
rer guraga lasoctho iyo mobile thawoyin oo dhadkas daxsoco oo lagutharyeo rer guraga.

Trandator: She proposes or  recommends that the pastoraists be given mobile education services that commensurate to
their needs and dso mobile medicd care that is dso adaptable to ther culture.

Kerra Abdullahi: Anaga Somdi xathan naxay waxan ubathane rer guraah, reer guragana wax xaha thiyarathaiyo md kae ey
Sahayan mgirto. Mandera ama North Eastern bey dhadkena thaganyin markasna Kenya waxa ladaxay gd marku tagan yaxay
waxdadexe afar lugoth bukutagan yexe sen na wey kadatha, marka anaga waxan naxay senta kalaatho Kenya moogiye dhad
Kenya kaxisabsan manixin.

Trandator: She is describing the relationship with the other Kenyans. She says that we are like the camd, the camd has
four legs and tail, but the tal is just hanging, says that Kenyans are the legs and we Somdis are the tails because we are just

hanging, we are not part of Kenya.

Kerra Abdullahi: Marka waxa kae dhowlada wexey gawani qof, qofki markixabsiga lageyo ama polista logeyo kaca kienyei
kusokaaba yaada, kienygi waxasameynayo oo dhadka kala nabtheinayo otheyd waye. Otheyasha wax xagugq ey mesha
kuleyixina mdaxa.

Trandator: Concerning the isssues of women especidly like the domestic problems, or domestic violence or other related
problems of women, she says when it comes to the culturd content, it is the elders who ded with those problems. Women are
not represented and she says that such elders sometimes do not consider the rights of the women. They do not consider many

women i Ssues.

Kerra Abdullahi: Otheyasha waxan kawatha chiefka dhowlada ushageyan wawaaogyexe, otheyd kaey oo retire gatan oo
Police kabexe 0o shagoinka dan markey kabaxan xd marki gd laracayo kor baaxira, korka dhowlada markey kafurto asaga
naftisa wuturaya ilmaxa yukusonogona bananka yusofadisana. Marka otheyashan xatrim ini loyelo yan rabna.

Trandator: She says that mogt of the Chiefs, the role of the Chief is known very well, there are d<o retired elders who
have retired from the Government services. She says that on a camd, what guides the camd isthe beit, there is came beit made
of wood, when the beit is removed the camd has no guide. So she says that some of the elders are no longer useful and they are
not playing the role of leadership and therefore they would like such eders to be done away with.

Kerra Abdullahi: Otheyasha ini Sfacan loxgjio ayaga ey nagaxa ey kabixinin 0o thugowixi ey idasothugowen ey shagatha

lawathan.
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Trandator: At the same time, she says that some of the elders are very ussful and they would like women and the elders
to work together not thet the elders to set rules separately That they mugt involve the women and the women and the elders
should work together.

Kerra Abdullahi: Mitha kale waxa wayey, mahax weynaxa wuxu leyaxay power ath gdi ueh 0o saith ukoreyo waxan rabna

in power gisalasojawiyo 00 xos latdiya xose 00 gewer lagadiyo.

Trandator: She says tha the President has a lot of power. The Presdent is very powerful. She says she would like
those powers to be reduced and the post or the position of Vice President be given to a woman.

Kerra Abdullahi: Mithakale, thorashatha markey ey socoto oo nin kasta sogato aniga 0 Syas kadigeini waxa wayey sharciga
waxan rabna wilisha sokacayo in wax nogula diwo 0o mamulka ey nowathan.

Trandator: She says that as regards dections, she would like to propose that as much as you respect those who have
been in the system, she would like the youth to take over the leadership of this country.

Kerra Abdullahi: Sthaloshegey Nominated marki ladaxo waxan rabnain gebdaxa iyo dhadka jisaska na shaga der sogawani
Karin iyo gabadaxain lagadiyo ama MP ama Councillor.

Trandator: She says, she proposes that the position of nominated Councillors or MPs be given to specid groups like
women, disabled and youth.

Kerra Abdullahi: Xaguqtha gebdaxa in kor losogatho yan rabna 0o agriskotha skoreyo oo ilmaxa markey agris damayan
waxan rabna lacagta fiiga 0 lagusitharayo in nalagagoyo oo ilmaxa ey free nogoagristan oo Kenya an lagabsano Kenya anaga
melna ogumadowine.

Trandator: On the same issue, she says that as regards to education, she proposes the empowerment of ladies,
empowerment of women academicaly and educationdly. She aso says that education cost is rigng, feesis increesing year by
year. So she proposes free education for the nomadic community; Free education for the whole of this region.

Kerra Abdullahi: Aiga waxan kamathey md bathiya ah oo Asaxawito divison ydadaxa, md jit on umarno maaxa
Divisonka waxan kashegayo mdaxa wawa mith bagtithey Mandera yan md an ukdamarno laanexe. Marka waxan rabna ini
North Eastern Kenya lagosotharo.

Trandator: T he other point she would like to arise isthat she comes from Asabito. Asabito isa andl Divison of Mandera
Central Condtituency. She says there is no access there because the roads are impassable. They are rough, the drainage is very
poor and at the same time, she suggeststhat since the whole of the region is the same, thereisno distinction in terms of area.
She proposes that roads be made in some parts of Kenya because she believes that they are not part of Kenya.
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Kerra Abdullahi: Ani wan sodameyey wax kade on shegayo mdaxa, wath sowaregten shagethinana wath weathaten wana
maxathsantixin.

Trandator: She would like to conclude with thanks and she says she appreciates the concern and effort you people of the
Commission are putting in coming dl the way from those areas, coming to vist us. Thank you.

Com. Salome Muigai: Thank you very much. Madam Fatuma thank you very much for your presentation Madam Kerra
thank you very much for your contiribution. 1 have only one question, are the youth men or women? Who are the youth? You
have told us that the power should handed over to the youth. Are the youth men or women?

Trandator: Maxath yan kkugdineyna meoni fican yathsojethisey. Suasha dhadka ddin yaratrha oo awotha lodiwayo oth
shegeyse mana naga, anawa rag.

Kerra Abdullahi: Waxa waye gebdaxa iyo wilasshawo youth wey gawan. Ayaga o youth gawan, Xathana iyaetha oo inta
bathan wilasha wax lodiwo xathan in bogolkiwo sothon gebdaxa lagadigo yan rawa.
Trandator: Both women and men are youth. While the women make the mgority, atleast 30% of leadership should go to

the women.

Com. Salome Muigai: Na wakati huu nitampa mzungumzgi mmoja nafes auzungumzie na baada ya huyo tutakuwa na
Swaaa za adhuhuri hdlafu tutakutana hapa tena saa nggpi? Saa nane unusu? Saa nane.  Baada ya mzungumzgi, mwenye
atazungumza sasa tutaenda kwa Swalaa hdafu tutarudi saa nane. Sasa nataka kumpa hii nafes Hussaein Abdulahi.

Hussein Abdulahi: Asante sana. Aniga mabathina waxan kaxathli wax yar. Waxa jira curuyaninta Sthan unex o Kenya an
kuduney maxayde 1977 iyo 1976 mdaxas xaquq ban lexein o xaga dhowlada na ugusacitheynaye.

Trandator: He says that he is taking on behdf of the disabled community. He says sometimes in 1975 to 1977 the
Kenyan Government used to give us support.

Hussein Abdulahi: Marka xata anaga wax kalma on Kenya kaxelney mgjiran.
Trandator: Since 1979 there has been no assistance that the disabled have received from the Kenyan Government.

Hussein Abdulahi: Maxa ydey wath ijethan dibka an kugurguranayo on dulka kusoctho xata whed cahir an xaisanin kama
kaana an xaisanin wax musacitha oo dhowlada ey xatha nasaso mgjiran.

Trandator: Thisis evidenced in the fact that he is not usng a whed chair. He isusng hisbody and it is a very panful
experience. There is no support he getsin terms of family. He is a family person. There is no opportunity we get. So he says
thet they get no support from the Government.
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Hussein Abdulahi: Marka anaga xagugthaini nalugutharo oo dhowlad ey naagonsato maxayeley waxa jira aniga xata xas ban
leye dulka yan kugurgurani on magdatha an kkudaxmara kalma yan rathsani wixi yar an xelona carurteitha yan ugeya.
Trandator: He says he is a family person. he has no support from any source, he has children and he has no externd
support he only depends on begging which is very a embarrassng ‘ professon.’

Hussein Abdulahi: Waxan rawa dhowlada in naloogolatho nominated councilor xata anaga curuyaminta ini nalugutharo wan
rabna xata MP in ndugitharo wan rabnamusacitha o lacag an kusahgeisano on suq kufirano oo carurtena an kukameysano wan
jecelnaxay.

Trandator: He would like firg of dl to propose to the Governement that the rights of the disabled to be included in the
new Conditution. He says that they should be given money to start sugtaining their families, starting businesses, pursuing their
persond obligations like education.  So these are his proposals.

Hussein Abdulahi: Marka waxan jeclayaxay in magacena th ........ 0 nolaagonsatho maxa ydey gga yana thisha wax an
xasano malex wax kalma oo xaga dhowlada an kexeney maex dulkena wa awar dhadkenana weycawethi xayan marka diwata
weyn ban gabna on rabno in nalagacawiyo.

Trandator: His conduding remarks, there is a point that he forgot. Initidly, he said that dl nomination postions be it at
Councillor’sleve or the Government or the Parliament any leve should be given to the disabled. The dots for the disabled
should be st aside. Then he said his concluding remark is fird and foremost recognition of the disabled community, thet is
what they lack. And then the second thing is, they have an urgent apped for assstance. They would like the Government to
respond to our problems urgently because there is drought, the community is poor, the poverty levd isvery high, he says there is
nobody who can support them. We have family obligations, so they would like the Government, the Condtitution to support

them o that we can dso livea norma and gracious life

Com. Salome Muigai: | would like to thank you very much Hussein Abdulahi for your courage and contribution.
Interjection: Wadayd waxan ithin ogeysineyna xata thuxxur ban aheyna kathibna gethan yan atheina setha sacna llaxey
xathu noogolathan wath sodawaneysin wana bilaweyna. llmixi iskulatha 0o magagotha gorena wao xorena wao xormarini
thona Inshadah xata kuwa primariga kujiran wey xahli karan sas yan kukaatageina setheth sacna wan bilaveyna nithamka
meshanain an xaggino waye dhadka wa martithena wa in an sodoweyno. Furthsathisa waye managaini karti waxna kamashegi
kartith marka ninki xathlayo waxba yaagashegi ila xathakisa udameysto, commishonka ya mgib snanayan. Gathd mara.

Endeni shule. Endeni shule watoto.

Com. Salome Muigai: Nilikuwa nimeshamuita Abdulwelly Abdulahi Omar skumpata. Abdinur Hassan Tashe, djampaa
Sasa nampa Haima, Haima nani? Haima Dabaso. Yusuf Bulle Dahir
Response: Bulle



Com. Salome Muigai: S huyu dizungumza,

Com. Salome Muigai: Okay. Yusuf Bulleh Dahir. Yusuf amefika? Okay vijana bado wanakula, bas tutawaita wazee
wenye wamekuja mgpema mapema. Sheikh Abdulahi Kadil.

Sheikh Abdulahi Kadir: Sdaam AleykumWarrahmatullahWabarrakattu. Aniga marthithan sharaftaleh oo noimatey yan
sdamaya marka kulanka xer Alaaxanogadigo. Salan bacthiget sethax matha o gagawan yan kaxathli. Anigawaxan axay Haji
Abdullahi 1982 regigtration ninli ;agugorey xaga sharcigaidamkaan ani wakil ugathey, marka Mombasa aya laigasogorey
malintasiyo xatha daxthotho nika meshafadiyey waani ilamanta kamadagagagin mehsas. Eh wixi sharci eh xagaidamkawan
garanaya

Trandator: Frgt and foremodt, | take this opportunity to thank the specid guests that have visted Rhamu, and he says
God bless this particular occasion, heis a Kadhi. He says he was appointed the postion of Kadhi in 1982. He is a Kadhi and
he plays an important role as a representative. And since then upto today he is jugt in the same position. Its dmost 30 or 20
years. So now he would like to particularly talk about three major issues related to Idam or Religious issues.

Sheikhh Abdulahi Kadir: Inkasta 0o Stheth ey taxay niki sogorey wa Kdhi Mombasa, Sthetan iyo lawathi Sthan ujogey waxa
sodac nin khadi ya laigasogorey leh. Skul sodameyey 0o sharciga in ugaranayo iyo in kaley an ogen marku Mandera imathana
wax iga xorey 00 regidration o igaxorey maex, sharcigi waababiiyey anaga 00 notice xdin. Aya mergend ndasarey wax
xukumi karo xaga sharciga idamka wuxu gawa ninki Khadiga xathu jogin wakilu Khathi ya masha xukumi megens ba saran
sharciga idamka. E waxan dhonaya sharciga idamka mergendtha in lagagatho oo anaga bogol kiwa bogol idam ban naxay
shardi idamka ayan ubaxane. Lakin mathithanin dhowlada geinunketha polis shagathetha bey Iethaxay ninkastana shagathisa bu
leyaxay, marka waxan dhoneyna magda kasta o idam jogo iney Khadi sharciga idamka xukumayo loydo oo xathi sharciga.
Wan ognaxay lixthan sana 00 Kenya nagarebtey oo sharci Kenya thithayo idamka wey jiran mathdan sthi gacmaxa lagoyo,
dhadka lathilayo o sharciga thilaya waxas kuli dhowlada umaogolo dhadka mudimintainey ydan tas ink mathax banan lasyo oo
sharcigaidamka an iskuxunko ayan dhojneyana.

Trandator: In his hislong address the Kadhi said that firs of dl, snce he was appointed in 1982 upto today there is no
formd recognition of his office because he says just recently a Kadhi appeared and said that dl those posts of Kadhi’'s
representatives are now nul and void. They cannot do regidration for marriage. So he says there is totd emergency in the
|damic course.

He wants that emergency lifted, and he proposes tha every town should have its own Kadhi. Every town, that every
representative town induding Rhamu should have its own  Kadhi. And they say there are certain pend codes for example,
Criminid issues like cutting of the vegetation, canning of aduterous and others. The Kenyan aimind system does not dlow the
Mudim to do such and he proposes thet the Idamic sheria should be dlowed to be fully operationa in areas where the Mudims
are predominant.
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Sheikhh Abdulahi Kadir: Waxan umdeyna administrationka jogo iney dhadka idamka iyo kuwa kaewo ey ujogan
amankotha ildinayo polista amankotho ey wakil kataxay. Lawethi isgaractho iney sogabtan oo kotini lageyo, xahi sharciga
idamka ey ubaxanyixin wain sharciga idamka loguthbiyo in u Khadiga xukumo. Xukumathka khadigana wain u md kudamatho
tasilaxey ya ogdathe, xathi lobaxanyexe xerka dhowlada xagetha idamka wuogolyexe qofka xathu .......... (inaudible) tacasir
uubaxanyexe waoogolye in polistana ey statement kagorto gofkina waaxiri sharciga idamkana wdaxiri, qofki thil ubaxana
sharciga idamka wuxdi kikaana kikalana waaxiri. Tan polisga wan ogane, polisa amankena bey xasa xaha lawatha melbo
ayatha ya wakil kaeh wan ogolnaxay lakin sharciga idamka wain mathax banan lagadigo. Tetha kale Khadiga wax Mombasa
loguxirey mgirti chief Khadigana waxa adexe ilaMombasa wa sharthi tasna wax did karo maaxa. E magda kasta sheikh cdim
ya joga, magdatha shegetha wain logora oo sthan rabno ee sharciga wain meshas lagasobathda Chief Khadi wax Mombasa
naoguxurayo maaxa anaga rer Mombasa isma & garaneyno lakin dinta umban wathagna Xathan naxay North Eastern wan
Khathi iyaga xuseyo 0o ayaga ey xorten oo dinta idamka garanayo wan naoyeo mekasta xata divison yasha. Ninka wakil
khadiga, khadiga xathu jogin sharcigi Khdigafurin laxain u furiyo waye. Anigaintas ayan shegi.

Trandator: The old man has dso pointed out thet the Police, we should recognize ther role. The work of the Police
should be complimentary with the work of the Idamic Court. That sometimes when the Police arrest somebody for bresking the
law, the same arrest is recognized by Idam. If somebody kills and is supposed to be killed, the Idam recognizes that. So he
says we should recognize the role of the Police. What we are trying to say is that we would like to have the Idamic sheria having
ablanket contral of this community. They should be alowed to live within the Idamic Law and that the Police to continue with
their work and Mudims to live according to their Idamic sheria  There is this thing ‘curfew,” we cdl it the existing emergency
law which does not dlow Mudimsto practice their faith. It should be removed and Mudims be alowed to fully practice Idamic

sheria

The other point he is suggesting is that the current Condtitution says that Chief Kadhi should be from Mombasa. He says that is
wrong, the Chief Kadhi is there for the dl the Mudim community. He says they have culturd differences with the people of
Coadt, they are Mudims, they share together, but are different culturdly and therefore they recommend any Mudim, irrespective
of his background should take the role of the Chief Kadhi. He should be wdl educated, somebody wel knowledgable in Idamic
sheria, should take the responsbility. He further suggested that dl locations, towns (even mgor towns) should have their own
gructurd system of Courts, that is Khadhi and if the Khadhi is not there, there should be a Khadhi’ s representative what they
cdl *Wekil Khadhi’ should bein every levd. So those are mgor points he raised.

Sheikhh Abdulahi Kadir: Mirha kaey anaga waxan naxay xola dagata, mitka magdatha jogo iyo mitka thurka jogo wey
iskuxiranyixin waxan kudaganeyno wa xola marka xola suq maaxa md an kugathano maxaisano. Eh xolanimatha marka xorey
down Kenya waxan umdey xola socono 0o gurgurayo Kenya xathey xuqug kuleyixin wain ndasyo, oo xuqugtha dhadka
Kenya o kdein nolaydo oo gela suq loyelo, loothana suq loydo safar an nagakabexeynana an anag gareyno. Ninki sethax sac
gawana dthisa mitho xathu gathan laxa wax kagathano maaxaila Nairobi saci mawathi karo daxtha ya ggja kuthili marka waxan

rabna ini sug nolayelo 0o sharciga Kenya gabto anaga ndasyo. Moyade il Mandera dhad xola dagath ba thagan marka
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dhowlada wainey aragto o sharciga lagutharo jithathkana jit loyelo xata gawari magabno 0o meaxa an kusogarno. Xilibkana
warshath ama cambaxa an gabno wax an kusobsano mdaxa stha Kenya ey taxay sharciga in ndugutharo. Aniga waxan gawa
anaga Kenya wanaxay wana kudaaney lakin ndagamit ydin goni ban kanaxay in ndagutharo o lenketha an gano yan rabna.
Trandator: Now he saysthat | heisgoing to address pastora issues. He says this area predominantly pastoraist, people
are engaged in keeping livestock, like camds, cattle and goats. So the biggest problem facing this community is market. Thereis
no market for this community to market their products. He says that, we dl know very wdl that in Kenya there are high
potentid areas. All their products have got markets. Things are sold. It appears dally in the papers tha the market price of
evaything isknown but here, unfortunatedly, we have no markets. We have to go to alot of trauma, to transverse very many
kilometeres to Nairobi. Thet is our nearest market. So he says they would like to propose that a market be provided for the
man products, thet is livestock, within the communities reach.

Number two, he proposes again that he would like to see factories which are meat packing factories or daughter houses that
are dso within their reach or within this area. He dso said that even here they grow mangoes, we they hear the same mangoes
eventudly get to Western because there is no place, thereis no market, there is no factory or somewhere to take them. So he
says that they would like this issue be addressed serioudy if their poverty isto be dleviated. A person who has three cows and
he wants to sdl one cow, he will just sl it a a throw away price because there is not even a reasonable market. So he is

meking that apped.

Sheikhh Abdulahi Kadir: Anagarer North Eastern waxa diwata kala waxa naguxaya tadlinta ilmaxa, ilmixi wey wathi wayen
waxa ladexe lacagti fiiga wan bixini wayney xaki canug ya sothon kun lagabixina santki marka afar ama shan canug ah dasho
00 kuli sekendari kujitran kikaana waxu rawa jamacath in ugao kukaana college yu rawa intawa lacag bey rawan fiiga anaga
thib noxewayo wain wain nalagagetho oo free ilmaxa wax nologubaro ila jamacagthaxathi sethax thawo an watha xdi wayno
sekendariga wain free ndogadigo jamacatha Sthan kugeisanawo. Tas sahrciga xathi nolabathdo tas ya diwata wein naguxaisa
lImixi wan dalney primariga wan geyne sekendarigi ya diwata nagunogthey xola magabno masakin ban naxay. Wil iyo gewer ya
jamacath loguyerey mitkastana afartan kun il afar bogol o kun aniga wdigey afar bogol kun maarkin abaex xata muarkin.
Dhowlada wainey sharciga nobathasho o kenyatha kale sthan kugari lexen oo dhadka wax kubarani laxa wain nolayelo.
Trandator: Fndly, he says he would like to address the issue of education. He said the education sector is a serious
issue. He says that they are poor. They cannot even afford the norma liveihood, and yet they are required to pay thirty
thousand shillings for secondary education. He says that he hasfive children. How can he ever pay the fees of five children if he
isrequired to pay per child thirty thousand shillings? He therefore proposes that free education from primary to secondary, to
Universty but if the Government cannot afford to pay the Universty education, he says they would like the Government to
congder them at the secondary levd.

Or esethisregion will continue to be backward in terms of education because the biggest chdlenge in education is the lack of
resource. People don’t have the resource. He took for example, he said he livesin a rented house and yet he is required to pay
four hundred thousand shillings for University education. His father never owned that four hundred thousand shillings Where will
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he get that four hundred thousand shillings from? So it’s a very difficult issue to handle. And adso he says we are depending on
relidf, it is paradoxical that they are being supported on rdief and then a the same time they are supposed to pay fees. So he

says they would like the Commission to address this issue with the seriousness it deserves.

Sheikhh Abdulahi Kadir: Marka wexey rawa.....

Com. Salome Muigai: Ngoja kidogo. Could you please give us the highlights of your recommendations.

Sheikhh Abdulahi Kadir: Ilmaxa skulka markey dameyan shaga bey rawan askar ydagori ba ladixi ilmaxa qofka gawan iyo
kan der mexey kdayixinilmixi waxa ladixi wath gawantexey kac anigawikeiga gabni yaoguthihtey, shaga kalana lomaxayo. Tas
sharcigas wa kuxun xaabathao nin gawan shaga wugani karan. Shaga waxa jirta ninka der ugawani Karin 0o ninka gawan
ugawani karo sharcigas xanlagabatha o.

Trandator: Fndly, he would like to address this issue of unemployement. He says there is big crigs when it comes to
employment especidly in the Police post or the Army, or the Prisons department. He says the biggest problem is when it
comes to measuring people’ s heights. What he wanted to know is, how is the tall man different from the short man? And how is
the short man different from the tal man? 1 think both of them can perform the normd task. He says when somebody’ s height
is measured and then he is disqudified on the grounds that he is short. | have children who have been disqudified from
employment because they are short and thet is the only opportunity open to this community the Forces. So he says that he
would like this condition of height be removed o that any person can work because you know the short man can carry a gun
judt like the tdl man. So those are his recommendations. Thank you very much.

Com. Salome Muigai: Thank you very much Shelkhh. We don’t have any question for you, you have explained to us very
clearly. Sasa ningetaka kuuliza watu wangapi wangetaka kuzungumza dadiri ya leo, kama ungetaka kuzungumza tafadhdi inua

mkono.

Interjection: Wexey ithin weythisey imisaqof o xathli rawan gacmaxa kor ugata. They are many.

Com. Salome Muigai: No, no, no itsdright. Its okay. Bag, bas naona wazungumzgi ni wengi. Kwa gili ya hio, ungua
mchana Mungu ametupatia wenye masaa hizo na dakika hizo na 99 wanadamu hatuwezi kuongeza Svyo? Kwa hivyo ningetaka
kukatisha wekati. Tafadhdi ukija hapa zungumzia dakika tano peke yake. Jaribu sana kutuletea meoni yenye haygatolewa na
miu mwengine.

Tumeskiameoni ya kukosa soko lawanyama wenu, tumesikia meoni ya habari ya dimu, tumesikia meoni kuwa muna shida ya
kutoka hapa mpaka pae ya kuhamahama. Tafadhdi ukija hapa jaribu kuzungumzia lile jambo lenye mtu mnwengine hgjafanya
nin? Hgazungumza, ili tupate nafas ya kuskia maswaa mapya. Na sasa nataka, (Interjection)
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Trandator: Wexey daxthey waqtiga wugawanye inatha fursath kuligina ath xeshin yan rabna, aimaxa 0o qofka xoetatha u
xathley xaku cdedini kuwa tharan kaxathad .

Com. Salome Muigai: Tumesikizana hapo?

Audience: Sawa.

Com. Salome Muigai: Okay. Mwdimu yuko hapa, yule Headmaster?

Speaker: Its school time so he wanted to go back to schoal.

Com. Salome Muigai: Okay. Nitampa mzee Nuno Mohammed kwanza na uchukue nefas ya dakika tano mzee hdafu

nitampa kijana wa shule. Nani mwenye anataka kuzungumza? Bas utekuwa wa pili na wadchana bado mna nafes ya

kuzungumza. Can you keep quiet?

Mr. John Watibini: Muambie ni dakika tano.

Nuno Mohammed: Bigmillahi Rehmani Rahim kile kitu ambacho nataka kuzungumza kwanza ni kutoka Chief Khadhi kutoka
Mombasa. (Interjection).

Com. Salome Muigai: Anzanajina

Nuno M ohammed: Mimi naitwa Nuno, Councillor Nuno Muhamed Adan. Kitu cha kwanza ningetaka kuongea juu yake
n Chief Kadhi 90 awve anatoka Mombasa peke yake. Tangu tujinyakulie uhuru, mambo ya ukoloni bado yanaendelea
Tunataka Chief Kadhi awe akitoka mahdi popote katika nchi naso Mombasa peke yake.

Ya pili, mimi ningetaka Judges wa hapa wawe ni Waidamu tu peke yake. Kwa sababu wae watu wanakaa Mandera wengi
wao N Waidamu. Na mtu ambaye anahukumu Mandera awve ni Muidamu pia. Na tunaona watu wetu wengi wao wanaishi kwa
mashamba. Na hawa watu wako na pengine one hundred and fifty acres na wako na title deeds. Ilhdi tunaona ya kwamba
wengine wetu wako na acre moja na hawana title deeds. Kwani 99 ni tofauti na wae wengine? Ama mambo ya ukoloni bado
yanaenddea hapa kwetu? Tunaona ya kwamba ukoloni uko katika Mandera na North Eastern.  Tunataka tuangdiwe kama
Wakenyawde wengine. Katika North Eastern, unguass n wahamgi.

Tukishgpata soko za nje za kupdeka mifugo yetu huko Serikdi inapotea kwa sababu hakuna sheria. Ware Wakenya wengine
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wako na Tea Board ilhdi 99 hatuna Board yoyote. Ss tukishapeleka madamiko yetu, Serikai haichukui hatua yoyote.

Yamwisho, unguads Wakenya tunafaa kuwa na heki moja. Kama Mandera iko na Didrict moja na eighteen Divisons. Na iko
na MPs watatu. Adan Mohammed Nur anawakilisha congtituency yake n Mandera Centrd ni hundred and eighty miles. Sasa
tunataka hii Didtrict, kwa sababu ni kubwa sana iwe naSx condituencies, Sx MPs, mwaka ujao. Na hayo ndio yangu, asante.

Com. Salome Muigai: Mzee asante sana kwa maoni yako. Mimi ninaswvai moja kwako. Pahdi pengine penye tumeenda
kama Mombasa na Centra tumedezwa kuwa mipaka ya Wilaya na mipaka ya Condtituency ama ya kikao cha Bunge ipangwe
kulingana nawing wa watu. Kwa kila Mbunge awe na pengine wapiggi kura wamegiandikisha kama dfu theahini, laki tatu, laki
thelathini.  Yes registered voters wawe dfu thelathini. Sasa nawe unatuambia kwamba tulinganishe hii na. umbali wa ardhi kwa
vile tuko mbdi ama karibu. Sasa 99 kama Tume tutafuata vipi, kwawingi watu ama kwa umbdi wa pahdi watu wanakaa?

Nuno M ohammed: Hilo swdi lako, mimi ngjibu kwa sababu wae madfu ya watu wetu wengi wao wamehamia Ethiopia,
wengine Somaia Kama wakati wa ukame wengi washahama kitambo, kwa hivyo ni vigumu kuhesabu watu wote. Kwa hivyo
ukitumia hiyo method labda 99 watu wa North Eastern tutaumia.

Com. Salome Muigai: Asante sana mzee. Sasa kulikuwa na mwaimu mwenye dikuwa ameniomba kuzungumza kwani
anahitgi kuenda kurudisha watoto. Mohammed Abs. Ni wewe? Wewe ni kijana. Kijana bas njoo uzungumze kama bado
nangojamwaimu. Nimepatiwa jinalako? Can you give me hisname? Its okay you go and talk.

Response: Start with your name. Its just taking.

Ahmed Hillow Abdi: My name, | am caled Ahamed Hillow Abdi.

Response: Hillow?

Ahmed Hillow Abdi: Yed

Response: Continue.

Ahmed Hillow Abdi: | am from Sheikhh Ali High School. Thanks to the Almighty, the Cherisher, the Sustainer and the
Lord of thisworld. Today | an very gredtful to meet the Condiitution Review Commissoners so | have some few points ro
present. In the fird place, 1 would like to say something concerning the eection of the County Council Charman. Here

normaly, the County Council Chairman is selected by the Councillor. So, according to me, | would suggest that the County
Coundil chairman should be eected by dl the odinary people rather than the Councillors, snce sometime there is some rigging or
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something normaly happens, there is corruption. So | would suggest that the County Council chairman should be elected by the
ordinary ditizens or people.

The second point, | want to say something on education. | think most of the people know the essentid and importance of
education. | want to suggest that, the Government should provide us with free education, Snce our parents are not able to pay
our school fees. Mogt of the students leave their education uncomplete due to lack of finance. So | urge the Government to
provide us with free education from Secondary to Universty leve. The other point | would like to say is that dl the Coundillors
should be qudified. Other than having people who are not qudified and others are even illiterate and they are il elected.

The other point is that, | think that for the last decade, there was Kenya Meat Commisson in Athi River but suddenly | don’t
know why it has stdled. So | would have suggested that the Government should revive KMC. Thank you.

Com. Salome Muigai: Thank you very much. | am happy to see that you got time off from school to come and give us
your views. Thank you very much. My one giestion iswhat qudifications do you want the Councillors to have?

Ahmed Hillow Abdi: Inthefirg place, | would suggest dl Councillors must be form four leavers other than decting some

guys who have never even gone to class.

Com. Salome Muigai: Regiger yoursdf young man. Mohammed Nur Hussain from Lancaster House. Mzee mwenye
ditoka Lancaster House ni yupi huyu? Mohammed Nur Hussein. Hgjarudi saa nane?

Response: Inaudible.

Com. Salome Muigai: Okay Barre Hassan, Coundillor Barre Hassan! Ningependa pia kuwgjulisha kuwa Councillor
Barre Hassan ndio mwenye kiti wa Committee ndogo ya Tume katika kijiji hiki. Asante Bwana Diwani.

Barre Hassan: Mimi yangu itakuwa mafupi kwa sababu nimiandika meoni kwa karatas nanitgpeana Insha Allah. Kwa
hivyo nitaongea briefly

Com. Salome Muigai: Anzanajina

Barre Hassan: Jnalangu ni Barre Hassan. Mimi ni Councillor wa Shantolley Ward, katika Mandera County Council.
Tume ya kurekebisha Katiba nawashukuru. lle Katiba 99 tunataka ni ile itaondoa shida miongoni mwetu. Nasema hivyo kwa
sababu 99 katika huu Mkoa tunaogopa sana meofis za Serikdi. Tunaogopa, tukiona jeshi na Polis tunashtuka. Tukitaka
kuenda ofigni na uwe wewe ni ordinary person na S0 Mjumbe waa Diwani, hutapata space. Hata kuenda kupiga ripoti kwa
Polig tu tunaogopa. Tunataka Katiba ile itatuondolea hii hofu Tunataka Katiba ambayo itakuja ku-change attitude yetu kwa
wafanyarkazi wa Serikai kwa sababu sasa tuko na attitude ya kusema tumechukiwa wafanya-kazi wa Serikdi karibu wote. So
kwa sababu ati hatupendi watu lakini kwa sababu kwa vile tulitesva kuanzia mwaka wa 1963 mpaka karibu sasa, hayo mateso
yametuacha katika hdi mbaya sana mioyoni mwetu. Na ikiwa tutaishi Kenya vizuri ingefaa tupewe ile attitude mzuri.
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Kuanzia 1963 wakati tulipata uhuru, kwa bahati mbaya ama bahai mzuri, wae watu walishika uongozi katika Kenya
wamekuwa watu wa wakulima, Waziri, Raid, wakubwa wa Serikai. Bahati mzuri hao wamekuwa agriculturaigts. Wamekuwa
n watu wa kilimo. Kwa hivyo walijinyakulia kila kitu kizuri na hata pia pesa zote na 99 hatukupata hata kitu. Hakuna services
tulipata kutoka mwaka wa 1963 mpaka sasa. Tulinyang’ anywa kila kitu.

waombe reief. Tulikuwa na ng’ ombe, mbuzi, ngamia na hata mdi nyingine nying lakini sasa tumenyang’ anywa kila kitu. Tuko
meskini kabisa. Sasa tunataka Katiba ambayo itaangdia medahi yetu kabisa, tuangdiwe kama Wakenya wae wengine.
Tunaona ya kwamba mpaka wa sasa 99 hatujapata haki. Mifugo wetu hawana hdi tunaona ya kwamba tukipata watering point
mehdi fulani, baada ya mwaka mmoja Chief anakuja kuweka kambi huko anaambia wakubwa, ‘ Sasa kwa sababu hapani Chief
camp, na tunaka kupeleka watoto shule muhamishe hawa watu na mifugo muende mehdi pengine.  Sasa watu wataenda wapi?
Baadaye unaskia watu wakisema ai mgi yameisha kwa kambi ya Polis, wapeekwe mgi. Lakini wanyama hawaetewi mgi
Community area, yaani mahdi pa kuweka chumvi yamifugo, unakuta ya kwamba wae ng’ ombe wengine wanapelekwa kukula
chumvi huko lakini 99 tukipeleka ngamia wetu huko utasikia wakisema eti hio shamba ni ya kulima kuanzia sasa.  Hakuna kitu
kimewekwa to protect these community areas. Kuna mahdi pa mto ambapo panaitwa Maka, pae ngamia wanaenda kunywa
mgi. Watu wamezifanya kuwa mashamba yao, wandima huko. Sasa ngamia hawapati mehdi pa kukunywa mgi. Tunataka
sheria iwekwe ya ku-protect hawa ngamia. Hata afadhdi ngamia wapatiwe priority kuliko binadamu. Na, (Interjection).
Response: Inaudible. Na Diwani?

Barre Hassan: No.......

Com. Salome Muigai: Y ou have a memorandum for us. Don’t you?

Barre Hassan: | have

Com. Salome Muigai: So, you have one more minute.

Barre Hassan: Okay, just two minutes.

Com. Salome Muigai: Y ou have spent four and a hdf minutes

Barre Hassan: The other thing | wanted to say is the, (Interjection).



Com. Salome Muigai: Hdf aminute

Barre Hassan: The other thing | wanted to say is about Provincid Adminigration. Colonid adminigraions, D.C., mtu
kuitwa P.C. au kuitwa D.C. hiyo title tunataka ibadiliswe. Kwa sababu hiyo title inaonekana ni kubwa sana na wenye hizo ofig
wangifanya hao ni Commissioners. Pengine wanafikiria wao wanaweza kutawala hata wafanyi-kazi.

Mambo ya Presdentid votes. Katiba sasa inasema President lazima apate 25% kwa 5 Provinces ili awe Rais. Na kwa vile 99
n minority, S5 katika pastoral areas tulikuwa na umuhimu kwa sababu President lazima awe sauti yetu. Sasa 99 tunataka hiyo
iwe scrapped naminority protection iiangaiwe. Pastoral communities tupatiwe grants, kwa sababu tumekuwa tuki-lack because
of one thing or another. Na kukuwe na Parliament cooperation ndio tuwe na maenddeo. Kuna wae watu wdikuwa
wanaunyanyasa na bado wanaenddea tu na development. Kwa mfano Central Province ambayo ni ndogo kuliko hii ward na
represent nawako nakilakitu. Wako na access to mediavizuri sana. Mjumbe anaweza kuzungumza kwa TV karibu hour moja
na hapa hatuna vitu kama hivyo hapa. Wanasema population iwe represented kama one man one vote. Hapo naona wanataka

kutunyanyasa.  Kwa hayo machache, nawashukuru sana.

Com. Salome Muigai: Asante sana sna swdi kwako, Bwana Diwani hata watu wako wanakubai umezungumze vizuri.
Sasa hiz regigration forms zangu zimekuwa totaly confused. | don’t know which one is which. Okay! Abdullahi! Khadhi
ndio mwenye dizungumza? | sack Gabo?

Isack Gabow: Bigmillahi Rahmeni Rahim, Mimi naitwa Isack Gabo Abdi. Charman ya Kanu Mandera Centrd. Leo ni
sku ya kubadilisha K atiba na lazima tuongee kitu cha ukweli ambacho kinahusu wananchi. Hatamimi ni mtu ya Kanu na lazima
leo niongee ukweli. Kitu cha kwanza, tunachagua Diwani, tunachagua Member of Parliament na hatuna uwezo na hatuskii sauti
yake. Anaenda kuwekilisha watu kwa Bunge lakini hatugikii sauti yake.

Yapili ni Provincid Adminigtration. Kwa maoni yangu, ivunjwe. Polid. Police checking tunayo, ni kawaida lekini road blocks za
kilamahdi, tefadhdi tunaomba hiyo Katiba ibadilishwe, iwe katika mahdi pamoja Didrict peke yake. Kitu ambacho nilijionea
kwa macho yangu ni Coperative Officer Mr. Charles Muta ambaye dikuwa Operation Officer. Ni Policeman ni mtu ambae
tungua, sasa yuko Nairobi. Kutoka hapa mpaka Makamari, kuna watu wamechinjwa na kuuwawa na mawe. Na tungua hao
watu ambao wameua, wako hapa. Lakini mzee ambaye yuko hapa karibu amekaa kwa kiti hiki mguu amepiigwa na bunduki na
Polis ambaye tungiua tu. Wengine wamekufa, kama nyinyi ni wabunge katika Parliament ambao mnawakilisha sheria, tafadhdi
angdieni hayo mambo. Ss watu wa North Eastern Province, kwanza sheria yetu na yenu ni tofauti. Serikali inasema tumeondoa
hao watu wabaya lakini bado watenda maovu wako. Mimi naomba Polis wa Nairobi wawe ni sawa na wa hapa. Lakini Polis
ya Nairobi wanafunga watendgji meaovu lakini wa hapa hawafungi. Tafadhdi mimi naomba hayo mapendekezo yailiwe

maanani.

55



Na Members of Parliament pamoja na Diwani wapatiwe power ya kutosha, hao ni watu ambao wametuakilisha, ambao S9
tumewachagua. Kwa hivyo mimi na-fikisha hapo. Asante sana.

Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Isack Gabo nina svai moja kwako, n madaraka gani unataka tuwape
wagumbe.

I sack Gabow: Tunataka sasa Parliamentarians ambao tunawachagua, wacha D.C., D.O. ako na mamlaka kubwa kuliko
yeye, D.O. sauti yake inagkikalakini ya D.C. hagkiki. Wananchi wana jukumu la kwamba chochote wanachosema, Parliament
ikubdie.

Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Gabow. Sasa naona watu wakiinua mikono wakitaka kuzungunmza ama

wanataka nini?

Response: Ndiyo

Com. Salome Muigai: Mimi nafuata ile regigration yenye ilifanywa asubuhi. Kila mtu dijiandikisha na .... Excuse me.
Mngeskiliza kwanza kidogo. Tafadhdi keti chini, tafadhdi keti chini. Asante. Mimi nafuata, excuse me, tungesikizana tafadhdi,
mm  nafuata kujiandikisha yenye tuliandikisha asubuhi lskini ngjaribu kufuatanisha tuone tumeskia wazee, tumeskia kina
mama, tumesikia waemavu, tumesikia watu wa shule, yaani wakati wa kutengeneza Katiba tulisema ni wakati wa kujadiliana
pamoja so. Kwa hivyo lazima tuchanganyishe watu. Kwa hivyo ukiona wakati mwengine nimemchukua kijana, kama bado
gjamgkilizakijanalakini pengine nimeskia wazee watatu, sasa ngaribu kuweka kijana.

Pengine nimesikia vijanawawili, ngaribu kuweka mama. Lakini, isipokuwa hiyo, nafuatanisha vile watu walikuja  Tunadewana?
ndio usulize kwa nini mimi- Sjazungumziwa na mimi naona kijana amezungumza, mama amezungumza, mtu mwenye ulemavu
amezungumza. Ndio tuskie meoni tofauti kwa kutoka kwa wakagii wa Rhamu. Tunadewana? Kwa hivyo sasa nitamuita

Mohammed Ebrahim Isack. Alizungumza? Mohammed Ebrahim Isack? Ni wewe? Ni wewe?

Mohammed Ebrahim Isack: Karra dagaya, yoo guya kan duguman nuu sharri bedd, ka sharrin kun ka beddam tat, darra yu
wan issan bedeltanu hinjirtu

Trandator: Liden,ifitis true that today you are changing the Congtitution, then it is not true because they are is nothing you
are changing.

Mohammed Ebrahim Isack: Yoo amo warri dugumani shaii bedd issan tatte ark isan kenin edin

Trandator: If it istrue that you are changing the Condtitution of Kenya then we shdl give you dl our support.

Mohammed Ebrahim Isack: Man jennan sharii dhur kanna diggaf ijesa mdle wani nutdlian hinjirtu



Trandator: ....... (inaudible) is that because dl the Condtitution the Laws have been changed were only laws of oppression
and blood bath

Mohammed Ebrahim Isack: Hag anmen tanna ijessf diggan am ga gen mdle wani tok ka nuhin hurumidhin arm ga gen
hinjirtu

Trandator: We have reached the level we are today not because of the liberty or freedom but because we have been
killed and there has not been any cooperation.

Mohammed Ebrahim Isack: Maan jennan shariin Kenya ka dhuri wanjed namichi school some mae namichi keni jirrate
jirrate hindhandhau jed
Trandator: The Condtitution of Kenya says its only those who have gone through the education system that can survive,

the rest cannot survive.

Mohammed Ebrahim Isack: Anammo yo sgul hinsomin hindhua? Naa ijesani
Trandator: If 1 have not been to school. Shdl | be killed because | have not been conversant with the Condtitution.

Mohammed Ebrahim Isack: Annsunifu tabarti sunifu Kenyan mujumbe karr ha nukenitu
Trandator: Because of that we would like to get the mgimbo system of Government.

Mohammed Ebrahim Isack: Talamesttu anmade Chief, Councillor, D.O, D. C. chufumann hag issn Idt ten kessa fuddan
madllelaff dibbi duffte issn nuun hukkumn, ta.an fedd

Trandator: The other suggedtion that he is meking is that the Chief, the D.O., the Chief, the D.O., the D.C. or any other
avil servant should be alocd and not anon —{oca person.

Mohammed Ebrahim Isack: Kenn waria kessa mmbanne

Com. Salome Muigai: Tutakurudishia microphone, just one moment. Ningependa kuwaomba wananchi, Muhammmed
Isack Ebrahim anazungumzia Tume. Kwa hivyo mkipiga kelele kabla mimi sjapata tafgri yake, mimi Stasikia vile amesema, na
Staweza kupeleka hiyo habari mbele. Na nyinyi habari yenye anasema nyinyi wenyewe mngua, S ni kweli?

Audience: Ndiyo.

Com. Salome Muigai: Kwa hivyo tafadhdi hata akisema maneno mezuri sana mapige makelee sana mngojee mpaka

Co-ordinator anifanyie tafsi ndio namimi niwe ze kumueewa vile anasema. Okay? Asante.

Trandator: Commissioner nan wan issan yette horti namidageffat issamit yet wdlin dageffan jett, yoo wan namichi kun yedd
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issan hindagettan annin hindagain wan kan korrachu hindhandhau yet, baka annin tafsr argadutt yoo hatta wan kan issan
ydattanille kaidhi lakisa yet, fadiggin kun fediggi dafettani, am ak nam kan fahamun

Trandator: | think what he said lagtly Commissoner was that he said that the non locd from the Chief, the D.O.sand D.C.
no non local should be serving this area because we ill advocating for Mgimbo.

Mohammed Ebrahim Isack: Hagg nuu nam nuu fenne gabaffan mae Sirkdi nam nuu dhur dabe nam kannat kessan nuun
hinenn

Trandator: He says that the Government should not force us on people who we have not elected. He says it is our
mandate to eect the people who shdl run our affairsin our community.

Mohammed Ebrahim Isack: D. O. llenn D.O. Idf dhibiy gath duffe dir kan hukkum hag inni jirre ardha kamu muchen it dalat
hukkum male muchan gar dibhiy geth fuddan arti hukkum hag inni hinjirne
Trandator: He says that the D.O. should not come from elsewhere to come and control, the D.O. should come from the

community and be born within the commumity and know the community’ s aspirations.

Mohammed Ebrahim Isack : Judge llen Judge dla gadh fuddani nam hukkum nam gess hagg inni hinjirre Judge yars kenn nuu
tahe Srkalinu ardha kennat nuu gathebbiyu jars ken nuu khabatt

Trandator: On the issue of Judges, he says that he would like the judge to be alocd judt like the way old the system used
to have and that dl issues are handled at the local levd and not Judges coming from elsawhere.

Mohammed Ebrahim Isack: An haggannafu nakesa bae yoo issan war dugguman sharri bedhel tataan sharri ak dhurri kan
kadigg mdle woma harka nuu kabu hagg sharri nuu gath thebissani karr Sirkalinu ardha ken tahuu, ka

Trandator: He isfindigng his stressng remarks by saying that if is true that you are changing the Congtitution, you should
adso replace the oppressive rules with new rules. We would be very glad if you make laws tha bring the power to the
community such that we control dl our affars We control dl our afars and issues that concern our Didrict and not be

controlled from outsde. With those remarks he says | heis grateful. Thank you..

Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Mohammed Ebrahim Isack. Mimi nina meswdi mawilli kwako. Wengine
wametuambia kuwa wangetaka sheria za Kenya zote ziwe sheria zenye ziko Wilayaya Mandera ndio sheria ziko Kenya nzima
Kwa hivyo tunataka kuwa Kenya moja. Wewe nawe umetuambia kuwa ungeteka D.O. awe ni mtu wa hapa, hata mwenye
atatumwa awe Commissoner mwingine ave mtu wa hapa na kumbe mimi nikija kama mtu 9 wa hapa ngjifunza mambo mengi
kuhusu hapa na mwenye anatoka hapa anaenda pengine Kikuyuni ama Nairobi angjifundisha maneno mengi kutoka huko na
tunafanya kukuwa na exchange programmes. Sasani ipi tunataka-kuwa mgimbo na tukae peke yetu ama tunataka kuletwa
karibu na wakenya wengine tuwe Kenya moja? Hapo panaonekana pana kasoro yavile tunataka. Tunatakalipi?

Trandator: Wan din yeddan wan am jirra kaat irra dhubatee mgimbo feen yett ka nammumean kenn wankan chuffti nuu
mammul ka nammi dla nutt hinduffn, hatta annu ka arm sit duffe annu Commissioner Stt duffe yet, akkas fakkat yet mgimbon
at fett anmo wd gaffan yet yoo nami dla st duffe innillen &k att dakkat barrat yet, yoo dillen ama dhemte garr dakte atillin
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dakkanki iss barrat yet, ammean tale nami Kenya gudhin achii jirru nuu Kenyan tokkon feen yet kawa harka kabnu, attillen wan
jechuitt jirtu koffa banne wan kenn koffa kuttan yet, (inaudible) garri bass 9 yeddan, tamti irr madahin kess nuu jirti yeddan, nuu
gargarri ban moo nuu wa kabbane tokko.

Mohammed Ebrahim Isack: Nuui gargarri bannun madahin kess nuu jirt, men jennani dhurriyu nuhi dhurri tokkota madahi
irra debbane dakkan dhidh kannat nuu fittan

Trandator: He says that he wants mgimbo because they had no solution even when it was a unitary government  because
they were jud killed outsde here.

Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Mohammed Hassan Sorry! Mohammed Ebrahim Isack. Thank you. Asante sana.
Sasa nataka kumuita Bwana Adan Abdi. Anza najinal

Adan Abdi: Bigmillahi Rahmani Rahim. Aniga Adan Abdi ya laidaxa. Waxan kkuxathli afsomdi waxan cothsanaya ini &
Somdi lagufasro maxayee dhad an garaneyni & swahil bajogan.

Trandator: | would like to suggest to the Chairlady

that the popular language hereis Somdi and they would like it to be trandated to Somali. That | just wanted to say on your
behdf that the hearing is meant for the Commission.

Com. Salome Muigai: Watoto songeni nyuma kidogo ili kina baba wenye wako nyuma waskie. Songa nyuma kidogo
asante. No its okay, wenye wameketi chini wakae tu, ni wae wenye wamesmama ndio nataka wasongee. Okay. Ninataka
kukubai kuwa lugha ya matumishi leo ni Kisomdi na ninekubdi kabisa, lskink mimi sdlewi Kisomdi. Kwa hivyo ni lazima
tufanye utafsi ndio mimi mwenyewe nidewe yenye wananchi wanasema ndio niweze kuipeleka kwa Tume.

Com. Salome Muigai: We will do that. Mwambie. We will do that.

Trandator: Waan ogyaxay tas xahii antefdiri dhadka odan iney faxman.

Adan Abdi: Xaga wax barasha yan kabilawvaya waxan dhonaya primary anaga xathan naxay dhad idam eh in gebdaxa iyo
wilashaini lakalasaro.
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Adan Abdi: Trandator: I would like to address the issue of education firs. He says that foremost he would like to
suggest that gnce thisis a Mudim community he will recommend the separation of boys and girlsin the system of education.

Adan Abdi: Tas waxa kamit eh Mandera waxa jiraiskul ladaxo KhadijaMumuni 0o gabdaxa kdi ah tas cama ayan rabna iney
kukdaxathan iyo jamacatha.

Trandator: He cites an example of a school cdled Khadijah Omornil in Mandera, where the girls have got ther own
school separated from the boys. So he would like to say the same recommendation, the old primary schools have should be
separated for boys and girls. The same should gpply to secondary and even Public Universties.

Adan Abdi: Marka sastaxay, xaga xawenka : waxa jirtain bilcanta gur ey laxariran waxa dhoneyna gurka in wax barasha
ukaxiri 0o ayatha oo primary kujirto in lagursan karo 0o wax barashathana ey wathan karto. Maxa ydey itho macdin o mishar
gathaney bey ddi misharkethana wey gathani. Lakin magaranayo waxa kaxirayo iney dasho ey waxna barato.

Trandator: | would like to address the issue of ladies or girls or women. We would llike the system whereby women can
continue learning or girls can continue learning when they are even married. We wouldn’t like preventing one from learning. We
sy that so long as somebody is married and like to pursue the learning her being pregnant  should not be the issue. Pregnancy
or marriage should not interfere with the education of the child, especidly on the girls' Sde. She should be able to continue with
the education.

Adan Abdi: Waxa jirta naga rer Mandera wax barashathena iney xoseyso, maxa eyle ahunyatha waxa jirta dhowlada
xormaren iyo kuwa xatha sokacayan xahi Kenya axan naofiroyo dhad xatha sokacayo yan naxay Kenyana wa dhad xormaren.
Marka mdinti lathamaco in dhadka la shagaleyo mitixan ba dhadka ladasya waxan rabna gradka dhadka North Eastern
kalomathey iyo kenyatha ey isku garde ey axanin 0o logarawo.

Trandator: Ancther recommendation | want to make is, firg of dl, | would like to ask if some part of the country is
developed and other parts dill developing. In Kenya, there are two categories, there is developed society and the developing
society. We are included in the developing society while the rest of the Kenyans arein developed societies. Now it is very unfar
when it comes to qudifications for joining inditutions. If the same must apply to the people of the developing societies like
oursalves, for example the Teachers' Training Colleges and they are saying the criteria for sdection is that people should come
with the same qudifications and yet the standard of educetion in this region is very low. He says there should be such
congderationsin the Conditution or anything.

Adan Abdi: Waxan unogonaya xaga dinnta, anaga Kenya axan wax Khadi ladaxo North Eastren Province afar ba loogolyexe,
afata digrigbo afar Khadi yaoogolye marka dhowlada wexey subisey xathio dagada lagaxathlo sub- location lagasobilawi ila
PC dhowlada bey lathagtey marki dinta losaokaco wexey qori didtrig kai marka kdii locationka ama divisonka so dhad
mealaxa.

Trandator: | would like to make a recommendation as far as rdigion is concerned. Commissioner, in  the Government

60



system, there is hireechy. For example there is a Chief representing people from the sub-location and then the P.C. who
represents the Provincad Adminidration but when it comes to the Mudim Court  there are only four Mudim Courts in North
Eagtern Province and a Didrict levd for the graduates and yet we know such people up to the location. Why should the
Courts be only at the Didtrict leve and yet the Mudim community is found as far as the locations.

Adan Abdi: Xathi mesha ey dagaa kuxirnene waxa dhoneyna ini Khadiyasha labathiyo divisonkasta Khadigisa iney dhowlada
mishar ey uqorto.
Trandator: And therefore | would like to recommend that at dl Divisond leves, there should be a Kadhi or Mudim

representative.

Adan Abdi: Xaga thorashatha ama barlamanka ama konsolka , anaga dhad ath uthambeyo yan naxay wax barashathena ey
xoseyso mathoneyno waxbarashathena sthi Kenya okae MP ama Councillor grade kas ey laxathan. Xatha mathax weynaxa
okde nimen bathan ya kadlmi abthan oo jamid ah lekini asaga ya xukuma Xaga dinta idamka markan ukacno Nawiya
Mahamed (p.b.u.h.) wuxu axanin an agrin Karin ana qori Karin. Marka asaga marku Ilaxey dhortey yainti agrineyse o ka dlmi
bathneth asaga yafidl nocthey markafial wujira madhoneyno waxbarashathena an yasayno North Estern axan Kanslaama MP
in laguxiro jamaciyd ama form four madhoneyno.
Trandator: | would like to talk about electora issues.
Com. Salome Muigai: And that isthe last point.

Trandator: On the same we do not want a stuation like what is hgppening in Kenya where people are taking education
levd into palitics. For example the issues of graduates. Loca Coundillors should of form four. Already the levd of education in
this region is very low and therefore if we make such a recommendation it is going to tie us up. For example the Presdent,
there are many Kenyans who are more learned than the President, and yet the Presdent is a better adminidrator and a better
head and he dso took the example of Prophet Mohammed (Peace be upon him), the Prophet (Peace be upon him) was a good
leader. He never used to read or write and yet he was among the most learned and the best administrators who lived in this

world. We should not consider the academic levd as far as palitica issues are concerned.

Adan Abdi: Marka xahan ukacno wax barasha 0o dlmi ya dhowlada shaga kuxirto ama wixi barlaman gdayo in grade
lagugato gradki naga magabno, Kenya yana kamit naxat Sthen oga geb gdeynaxuquthi Kenya?

Trandator: We usudly qudify in terms of education. With the current status of education in the region, how shdl we be
able to catch up with the rest of Kenyans? We will not be able to catch up with the rest of the Kenyans, therefore we should
not use it as a criteria or we should not quaify everything on education.Thank you very much.
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lageyey managano waxan dhoneynaini agonta lagadagaleyo Kenya oo sharciga lagdiyo.
Trandator: Fndly, | would like to talk about the welfare of the orphans. We say, we used to know that the Government
isto take a specid care of the orphans. Has that law been fulfilled? Has the Government forgotten its obligetions towards the

orphans. | would like specid care and concern even to the orphans since there are so many or phansin this community.

Adan Abdi: Waxan unogonaya wax barashatha dinta idamka, anaga dhad idam oo dinta idamka baranayo yanaxay dhadki
dinnta idamka nabarana waxan Sno carabta yanassa carabta dhowladthena maaxa, dhowlada Kenya waxan rabna marki
budgetka laaagrinayo  macdiminta dinta ini lagutharo budgetka oo dhowlada ey misharka S50 maxa ydey anaga bey wax
nabaran dinta an kudaganan wa dintaidamka yan rabna.

Trandator: Fndly he says, that he wants to raise the point concerning the mobile teachers. He says firs we are Kenyans.
Somdis are Kenyans, they are part of this community. They are tax payers. And he says the mobile teachers are very important
to thelife of the Mudim community. They educate us, they enlighten us on the specia issues and he wants to see the government
budget especidly on the education, primary, secondary up to Universty. | would like the Government to budget equdly for
mobile teachers. They are paid because they are important as primary and secondary teachers of this community, those are my

recommendations.

Com. Salome Muigai: Thank you very much. Tunashukuru sana kwa meoni yako. Nilikuwa na swdi moja kwako, umesema
kuwa mgchana akishaolewa asache masomo ya juu kwa kuwa ameolewa. Na kumbe kuumba nayo ni kazi ngumu kwa
mdchana akiolewa na anze kupata watoto, ana bwana wa kuangdia, ana nyumba ya kulinda, anamimeawaketi familiainakuwa
n ya kulima na pia na ana mifugo kama ni familia . yenye kufunga. Kwei mschana ataweza hizi kezi na awveze kusoma ama
tumuache tu mdchana asome amdize jambo moja hdafu akishaolewa aenddee na hio kazi nyingine kwani masomo

yanaonekana yenyewe ni kazi ngumu na kuolewa piani kazi ngumu.

Trandator: Wexey kudaxthey gewer xahi lagursatho 0o loogolathainey agrisketha swatho, waxan kuweythiyey cithana shaga
bey ubaxantaxy cilma bey ddani iney shageysani ydagayawa marki lawathi shaga gewadi mamashqulineyso.

Adan Abdi: Wexey iskuguwathi karta ayatha 0o skulka bogtey yaagursanaya markas college beyso agrisaneysa marka ayatha
00 college agrisaneyso xathey xor idagin ama shagatha dhowlada ey xaiso maaxaydey wadlith bey lethe sthey udacdeyana
ayaga ya kasayan marka sharci axan in lasharciyey 0o gowrac waxbarasha ey nogonin ban rabna.

Trandator: He says that he would like to give an example, an example of a teacher. He says that when a teachers goes to
atraning college. She completed secondary school, she got to Teachers college and since she is married, she is pregnant, she
could manage their family chores and everything. Usng the same example, he is saying, the ladies can dso pursue ther
education because there are others who are working and dill they are becoming mothers. So the same is now qudifying here
would like that aspect to ensure that marriage does not curtall somebody’ sinterest or one’ s education.
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Com. Salome Muigai: Asante sana. Upepo inanisaidie kufanya habari ya kazi yangu na wakati nyingine
inanichanganishia, sasa nataka kumpa hii nafes Bi Sadia Alinoor. Sadia Alinoor. Sadia yuko? You are there? Where are you?

Speaker: At the back.

Com. Salome Muigai: Please mpdieni ndfad mama ge.

Sadia Alinoor: Sdaam dekhum!

Response: Aleikhum sdlaam.

Sadia Alinoor : | want to talk about circumcision.

Com. Salome Muigai: What isyour name?

Sadia Alinoor: | am Sadia Alinoor.
Com. Salome Muigai: Endelea
Sadia Alinoor: | was taking about circumcison. We would want specia Doctors to carry out circumcison. We have

mothers but they are trainers, so we want specia Doctors. These mothers don’t know about it, they can end up hurting the girls,

0 wewant trained Doctors.

Com. Salome Muigai: Jud tak.

Sadia Alinoor: Okay. The second one, is about caring HIV/AID . We want to have a testing kits so that we can test who has it
or who hasn’t. The third one is about men who are married to many women, and they do not care about the others and their
children. Something should be done about in the new Congdtitution.The teachers beating the children don’t care about the
children. They besat them and they even end up damaging them. That isdl | had.

Com. Salome Muigai: Ningetaka kuwaomba tena tunyamaze ili tuweze kudewana, tukiwa na mikutano ming zaidi hayo
maneno yatashikwa kwa tape na wakati wanatume wenzangu watakapotaka kuskiza vile watu wa Rhamu waisema wataziskia
tu hizo kelde. Nanyi hamtaki turudishe kelde Nairobi. Mnataka tutoe kelde hapa mpaka Nairobi? La tunataka meoni yenu
ndiyo yabebwe kutoka hapa mpaka Nairobi. Kwa hivyo tafadhdi tupunguze makelde kule nyuma Asante sana Bi Sadia
Ebrahim Abdi.
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Ebrahim Abdi: Asante sana makamishina na hata wananchi wa Rhamu. Nashukuru, kwa kunipatia hii fursa nisame ile
shida nilikuwa ninayo kuhusu Katiba ya zamaeni. Nanilikuwa na hamu sana kwa wakati mmoja kwa sababu tunaskia tu kwa
radio sheria indbadilishwa lakini leo mko hapa mbde yetu ili tupate nafes tuseme tunayotaka. Yangu ya kwanza ni land
ownership. Hapo, katika mkoa wa Kaskazini Mashariki ama Kenya kwa ujumla kwa nchi yetu tuna jirani wetu kama Sudan,
Uganda, Tanszania, Somdia and Ethiopia. Hizo nchi jirani zetu, wale wananchi wako kwa mpaka kwa umoja, wanaishi upande
huu na upande mwingine wanaishi. Maoni yangu, leo nataka watu wa Kenya wawe na sheria moja yaani iswe mtu awe na nchi
mhili. Kama Msomdi wa Kenya na Msomdi wa Ethiopia Msomdi wa Somdia, hdau mtu ako na uraia wa upande huo na
upande huu pia. Kutoka ukoloni kuna wazee ambao wamezdiwa 1919 wako kwa hii meding saa hiz wangua wenyei wa
Kenya. Kwa hivyo tunataka wale asli wa Kenya rasmi wapatiwe haki yao; Kitambulisho ya lazima ni birth certificate. Na

wachunguzwe wa e ambao jukumu hilo liko kwa mikono yao.

Yangu pili N Shamba. Mashamba yetu yanaitwa mgtuni. Kutoka zamani, kila corner ya Kenya mimi ngua, mahdi kuna
mkutano wowote. Lakini hakuna title deed ya hio shamba, shamba imekuwa boma ya nyani, nyani wandda huko. Watu
wengine hata wameuza Shamba shauri wazezi wanataka kulipa karo ya shule ya watoto wao. Wameuza hizo shamba na
hawana mehdi pa kuhama kwa hivyo wanakufa hapo maskini. Kwa hivyo tunataka title deed 99 wtu wa Mandera Farmers

Asociation.

Yangu ya tatu, ni vulnerable groups kama wazee. Kuna wazee kutoka familia maskini ambao hawapati nafes ya kukuja hapa
kama leo kusema shida yao. Wazee kama hao tunataka iingizve kwa Katiba, Wakenya katika kila pembe mtu kutoka jamii
meskini akifika mwaka themanini, kutengenezwe mahdi fulani pa kuangdiliwa usdama wao, shdter, hata upande wa heki yao,
dya yao na security yao. Ingine n mambo ya ID Cards na birth certificate. Birth certificate tunazopata hapa zimeandikwa
maandishi mengine hata yanaufanya 99 kama wageni tu, tundishi juu ya gorofa. Hii Kenya ni yetu kwa hivyo tunataka
ibedilisweili tupate ile birth certificate ile wakenya wengine wanapata.

Yanne ni culture and reigion. Culture katika Kenya mila imekuwa zaidi, na 99 ni Wadamu katika dini ya Kiidamu wae
ambao wako nadini mbili hawawezi kuwa Wadamu. Tuwe tunakaa kwa dini ya ldamu, sheriaya Idamu tubadilishe hiyo sheria
ambayo 99 tulitengeneza chini ya miti ile mila Yangu ni hayo kwa upande wa rdigion. Kuna mila ingine tena inasaidia hata

religion. Hiyo wazee wangua wanaweza kusadia na hayo ni madahi.

Com. Salome Muigai: Yamwisho. The last one.

Ebrahim Abdi: Natura resources. S9 hapa katika mkoa wa Kaskazini hii ardhi yetu, ardhi hii nefikini ni yetu tu kama
wakenyawengine. Lakini kunawatu kutoka ng’ ambo. Kama mimi, natoka mahdi panaitwa Y abicho Location iko hapa karibu.
Naona tu helicopter inakuja kutoka huko karibu milima ingine inatwa Bullakkhatt. Haafu juu yake kuna kitu fulani

kinatengenezwa, mzungu anakuja na anaketi na kupanda. Naenda kuona lakini sruhuswi kuangdia ama kuuliza kinachoendelea

64



ama mzungu huyo anatoka wapi ilhdi mimi ni Mkenya. Kwa hivyo tunataka kabla chochote hakijaendelea, wenygi tujuliswve.
Kuna ‘cut lines', 99 hatujaomba ‘cut lines' zimetengenezwa katika North Eastern lakini kuna ma-cut lines nyingi sana kutoka
Garissa mpaka Didrict ya Mandera bila sababu. Si9 hatujui hizo ‘cut lines' zinaglekea wapi na 99 tuko na barabara yetu ya
mguwu naile yagari hata kaman mbaya

Kw upande wa education, examinations katika North Easter Province, inaharibika kila wakati watoto na vijana wa shule
kutoka North Eastern

Province wangpata D na wengine wa Kenya tunasikia hata wanapata A na above. Hapo mahdi tunataka kuhakikishiwa,
kuandikwa kwa sheria kuwa watu wa North Eastern Province kuna ma-professors, lazima wawe kwa group ile ya ku-mark
exam of North Eastern Province wawe members. Upande wa &fya, (Interjection).

Com. Salome Muigai: Hiyo ndiyo ya mwisho.

Speaker: Tafadndli, tafadndli, tafadhdi,

Ebrahim Abdi: Upande wa afya, tunataka hospitai ziwe free kwa sababu kuna maskini wengi sana wanakuja hata
hawapati asorin kutoka hospitdi. Unaulizwa kama una pesa? Ukisema hapana unambiwa ende huko nje na wanakupanga.
Tunataka hospitdi free iwe,

Upande wa barabara, tarmac, tunataka itoke Nairobi hadi Mandera.

Adminigration; tunataka maChiefs wawe kama adminigtrators wengine, wawe wakienda trandfer.  Sio wanakaa tu sub-location
na locaion wawe wamechaguliwa. Mimi meaoni yangu ni kuwa hata D.C., P.C. wote waende trandfer. Na Chief awe
Adminidration lakini D.O., AP, wabadiliswe kutoka laini hiyo. APs waende kwa jeshi, D.Os pia waende upande mwingine.
MP, Councillor na President., wawe na masomo ya form four and above. Councillor vile wae wengine wenzangu wdisema
hapo awdi, 99 hatujafika hicho kiwango cha Degree na whatever, from standard eight and above. Proposal yangu ni hiyo.
Presdent awe anadlewa lugha kumi katika nchi ambayo S5 tuko sasa. Presdent tunataka aglewe hizo lugha Nomination of
Councillors and MP must be abolished.

Com. Salome Muigai: Thank you very much. Asante. Snaswvdi kwako. Mohammed Shiekh Mohammed Sheikhh?

Mohammed Sheikhh: My names are cdled Mr. Mohammed Sheikhh Mohammed. lam a locd who haled from this
Divison. My firg point which | want to tak is on unemployment. Unemployment is the redly a problem in this country. So |
uggest avil servants who are currently serving up to the age of fifty five should retire earlier, probably &t forty five

That's my proposal because the youth who are from college and secondary schools have nothing to do and they are
unemployed. In the Armed forces, askari wazee hao pia tunaomba those who are serving now should retire and pave way for
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those who are unemployed. My second point is that the Presidentid terms of office should be limited. Should be Two terms
only of five years. The other thing is concerning the admininigration; | suggest Chiefs should be elected by locas and the
adminigration should stay intact as it is now. The issues concerning the Chief Kadhi as aMudim | propose the Chief Khadhi to

be dected and not as it is done now.

Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Mohammed Sheikhh. | have one question for you. You have sad tha the Chiefs
should be eected and we have dso been told in this Stting that Chiefs should be trandferable. So if we dect Chiefs, are we dill
able to trander them? Because the Chief is our choice then it will be difficult to take this choice which is ours to another
location.

Mohammed Sheikh: Theissue of trandferring will not arisein the case of higher eection. If the Chief is elected, that issue

will not arise.

Com. Salome Muigai: Asante sana, sasa namuita Addowa Abdsalan Ebrahim. Addow Abdlsala Ebrahim yuko?

Addow Abdisalan Ebrahim: Sdaam Aleykum aniga Adow Abdisaan, waxana kaxathli rawva afar shey.
Trandator: | am called Addow Abdisdan Ebrahim and | would like to address four issues.

Addow Abdisalan Ebrahim: Mit waxaga jitka, jitka koley ninki tagey wutagey Nairobi jithaketha Sthey ugdan wath aragten.
Trandator: The fird issue is about roads. | am sure most of you are staying in Nairobi, you have seen the conditions of

Nairobi as compared to ours.

Addow Abdisalan Ebrahim: Jthethkenana Sthey uydan wath aragten, jitka Narobi waxa lagayawa othey sagashan jir
kurigisa jitka galayo sthey uydana wath aragten kuwanana weth aragten gaii lawa bari kaxqorey sobaxay inta masogari karo.
Trandator: When you are in Nairobi, a mother who is ninety years old has access to learning fadilities are at the her door

steps. Here you stay two or more days to travel from Nairobi to where we are.
Addow Abdisalan Ebrahim: Lamiyth ISolo kueg wain nalosofuro ila Mandera lakena ayan rabna.
Trandator: Therefore | recommend that the tarmac road to ISolo be extended to Mandera upto BP1. BP1 is border point

1whichisat the far end of Mandera.

Addow Abdisalan Ebrahim: Mithakaey, Magens law wax ladaxo 00 xaga polista eh.
Trandator: The other issue | would like to address is about the emergency law and in particular refers tothe Police.

Adoo Abdulsalam Ebrahim: Wath aragten poligta Kenya wexey xirantaxay dar blue light ah tenana wexey xirantaxay dar
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green maxa Kenya xathan naxay anaga iyo kenyatha kaey nakaasarey 0o darkena iskumit uuaxani wayey?
Trandator: Asyou are wdl aware, the offidd uniform of the Police is light blue shirt and dark Blue trousers and here in
this part of country, the Police put on green uniform or what they cdl the jungle uniform. Why should we have that difference in

the Kenya Police uniform and yet we are in the same country.

Addow Abdisalan Ebrahim: Tas waxa kamit eh 1980 aya nin shufta Garis wax kaxaeyey thambi ninki uxdeyey ninki
lamarathsanin wananchigi Garis odan yaogujwey.

Trandator: An incident which happened in 1980 or 1981, one person did an offence againg the government and that
one qudified the whole of Garissato be under fire and many people who were innocent were killed, and the offender was just
an individud.

Addow Abdisalan Ebrahim: Anaga waxan dhoneyna ninki thambi gdli ini asaga logabsatho 0o wananchiga kaey logabsanin.
Trandator: Therefore what | suggest and what | would like you to take issue with is that an individud offence should not
be used againg the innocent wananchi because the law should seek or should address that individud, should apprehend the
individud.

Addow Abdisalan Ebrahim: Nin ba wax thilaya ninki wax lithey ini lathilo aya lathonaya, nin ya zineysana zinathi nin dagax
logayogo ayan lathonaya, nin ba wax xahi in gacanta lagagoyo aya lathonaya, tasna nin krisan nomaydi karo nin anaga
nagasoctho oo mudim eh aya gdi kara nin maxkama agan eh 0o miudim eh wain ndoyelo.

Trandator : About the Idamic Sheria, the Idamic rule requires that if somebody kills a person, he should be killed. If
somebody stedls, his hands should be amputated, he should be sentenced to death and therefore that requires somebody who is
expert in Idamic Law. And therefore we would like Idamic Law to be managed by people who are experts.

Addow Abdisalan Ebrahim: Mitha wa xaga taclinta , anaga ilmexena wey agrigan oo skulaha wan gena inta markey
kaagristan oo kor lothiro waxa laarki in bathan mitihanki o lasokanseley ilmaxena waxba an kugeisanin sababta lokansadayo
waxa kamit ana o Kenya kamit exen .....;.. maxalogakansaaya

Trandator: The other issue | would like to address is within the education sector. Recently we had a stuation where the
nationa examinations of the whole country, aclass or school or even a whole Didrict have been cancelled. Thisis very wrong
because parents have invested heavily in the education of their children but it is disheartening when dl the results of candidates of
apaticular area or even awhole Didrict are cancelled. Thisis an issue that we would like the current review commmssion to
address.

Addow Abdisalan Ebrahim: Xaga jitka yan kunogonaya, meshan lagabilawo ila ISolo waxa laga yawa bogol isbar oo palis
faditho oo gawaritha lagurewayo, kenyatha kaana traffic officer umba laarki dhad kaley oo traffic exen o gawarotha rewayan
lamaerkin dibkas anaga kai bey naxaisataini nalagabathdo ayan dhoneyna
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Trandator: Fndly | would like to address the issue of road blocks. In Kenya, when he says Kenya it means the other
parts of Kenya, we have Police checks. That isthe officd Police check, but here we have road blocks manned by dl types of
security personnel induding APs. And there are so many in the provinces he says. We would like these barriers to be removed
even in the Urban dities today we have no barriers.

Addow Abdisalan Ebrahim: Warka mabathinayo intas ayan ogabixi wagtiga ndasyey aya naguyar intas ayan kugawinaya.
Trandator: Since our time has been limited and | had many issues to address | would like to conclude with that and thank
the Commisson.

Com. Salome Muigai: Thank you very much | have only one question for you, that’s on the adminidration of sheria law.
What happens when the dispute is between a Mudim and a non Mudim?

Trandator: Suasha waxa wayey maxan yelananin mudim eh iyo nin an mudim exen xathey isgafan maxan ydana.

Addow Abdisalan Ebrahim: Waxan kuxukumeyna sharciga mudimka, ninka mudimka aya kiwar batrhan ninka kristanka xaga
dinta tas ayan kuxukumeyna

Trandator: When aMudim and a non Mudim have a dispute or complaint, we should use the Idamic sheria to judge
because the Idamic sheriais the most superior law in the Universe.

Com. Salome Muigai: Thank you very much Mr. Addow Abdusdan Ebrahim. Mzungumzgi wetu mwingine sasa ni Hussain
...... what is the other name? Mheshimiwa, Mheshimiwa you are here to be my locd technicd guide. Hussain Wadhu. Hamna
jina kama hilo? Hilo nimdeta kutoka Kenya. Okay Hilo Hussain? Hilo Hussein? Hassan Mohammed Adan. You have three

minutes.

Hassan Mohammed Adan: My presentation is on behdf of Abdi Aziz Bashir who isin Nairobi.

Mr. John Watibini: Tdadhdini. Tafadhdi mnatupa makelde, § mnyamze mskie wenzenu wakiongea. Tunawaomba sana

mnyamaze. Asanteni.

Hassan Mohammed Adan: Thank you. | think | will address you as the Chairlady, the provison of the current
Condtitution. My name is Hassan Mohammed Adan. | am making some presentation on behdf of Abdi Aziz Bashir who has
faxed this document this morning to mein Mandera. So | had to rush over and come over to you. | think | will address you as
the Chairlady. The provison of the current Congtitution has governed us for over thirty years. Thisisa clear proof that thiswas a
wdl done document. In most cases, the only problem is lack of implementation. However, most Kenyans do not have the
capacity to go to Court or have the provison enforced. Thereis no need for having good Laws unless they are implemented to
latter. The lack of implementation iswhat has created room for people to sted, loot, rape,
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Com. Salome: You will not be able to read, so please can you hightlight the mgjor issues just highlight.

Hassan Mohammed Adan: Okay. Thank you. | think | will highlight a few issues here. Okay we should retain the
Presdentid system of Government and unitary system because it won't be fair to ask people of Northern Kenya with limited
fadlities and infrastracture like poor hedth fadilities, poor roads, poor education system and lack of an Airport to compete with
the Rift Vdley Province who have dl the fadilities a their disposd. It won't be far to have any other system of Government.
That iswhy we fed that those who are advocating for federad or mgimbo system should tour the country and | am sure they will
find something that will make them fed humble.

The next thing | want to highlight is being a Member of Parliament should be a full time occupation. The dtizens of this country
endure hardships and inconveniences to dect ther Members of Parliament. Unfortunately dl of them are least seen dfter they
have won the dection. They do other businesses in Nairobi. You are aware that it can be easer to go to Heaven than to get
access to a Member of Parliament either in Parliament or in his office if he has one. It is for this reason that | propose beng a
Member of Parliament should be a ful time occupation. This regards MPs, they should not fal to vigt their conditiuencies in
three consecutive months. Let me highlight. There should be a provison that can make us ded with them say a ‘vote of no
confidence’ and so on and so forth. Condtitution should permit a codition Government since a the end of the day dl MPs
represent the interest of the public from different condtituencies that form the country. That is a united Government of different
races, languages, geography, Religions and parties. Thiswill encourage a nationd unity and acal for development. Most people
uggest abolition of Provicid Adminigration but if they had looked at it closer they would have been left out without them.
There are areas in Kenya where you will not find a Police post but people livein harmony because of the didtribution of service
by the Provicid Adminigration, the Chiefs, and others.

We as Kenyans are lucky we have been holding eections for Presdentid Civic and Parliamentary seats smulteneoudy. | fed
we can Implify the eections by announcing the results of every palling station to discourage the risk of manipulation of balot
boxes during the trangportation to counting hdls especidly in remote aress.

The Chief  Khadhi should be eected by the Judica Commisson in consultation with the Idamic bodies such as the Supreme
Coundll of KenyaMudims. Thisis because the current provision of section Sixty six for paper qudification is not enough. Now,
they have to have aleast be forty five years of age, person of good mora standing and have been engaged in Idamic studies for
aperiod of may be ten years. The Kadhis Court should not be redtricted to handle marriage, divorce and inheritance cases
only. They should dso handle interpretation and enforcement of the Idamic law. It is not right for a non Mudim Court to
interprate the provison of the Idamic Law. In the exising Condtitution, something has been Ieft out pertaining to Mudim rights.
Thereisonly one nationd holiday for Mudims while there are many holidays for Chrigtians. 1dd Ul Ftri should be recognized as
anationd holiday for Mudims. More so specid preference should be given on Fridays. Chairlady, corruption is a vice that has
to be eradicated for this country to regainitslost glory.

We will welcome the establishment  of anti corruption authority to create the ‘down side’ of corruption. Corrupt persons are
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viewed by the society as successful and this attitude has to be changed. This has made corruption is to be inditutiondized. In
this regard, adequate provison should be made in the Condtitution to fight corruption at dl levels. Chairlady, the wedlth of the
country should be digtributed as farly as possble. Whereas the infragtracture in Nairobi and other parts of the country has
benefited, certain parts of the country like this congtituency have been outrightly ignored. The people in this region also pay taxes
and are therefore entitled to basic infrastructure such as dectricity, roads, water, sanitation and hedth centers.

You may note that this condtituency has no girls' secondary school and no ectricity. You cannot show any example to the
Ethiopians or other places as far as paragons of excellence is concerned. That iswhat we dways want to say. We have to look

into some of these things serioudy.

We therefore need to have adequate provison of this Condtitution to ensure that we get compensated for being neglected by
successive regimes. Under the current Condtitution defence and nationd security is a responsbility of the President subject to
Certain Congtitutiond provisons. In other countries like Bangladesh and Namibia those disciplined forces; that is the Military,
Paramilitary, Prisons and the Police are established under the Condtitution. Likewise, we would like to do so.

Com. Salome Muigai: The lagt highlight.

Hassan Mohammed Adan: Okay, MPs should not be dlowed to determine their sdlary and benefits. We have in the past
witnessed MPs vating in record time to increase ther sdaries and benfits. This is tantamount to the abuse of the office. The
MPs sdary should therefore be amilar or pegged to Condtitutiond offices.  Conditutiona office holders such as Judges or
Commissioner of Public services. Asis common knowledge that some Councils cannot even pay ther aff, the remuneraion of
Coundillors should therefore be based on the aaility of the Council to generate revenue.

In any case, Councillors and their gaff remuneration should not exceed thirty per cent of the revenue in order to make funds

avalable for development. | amtime barred | can give you the document, (Interjection).

Com. Salome Muigai: Thank you very much, for those Hassan Mohammed Adan for your contribution and thank the good
son of this province that actudly bothered to send a memorandum by fax. Thank you very much. Now | would like to give this a
chance to Abdi Shetlkhh Mohammed a youth. Abdi Sheikhh Muhammed Kijana

Abdi Sheikh M ohammed: | think | need someone to trandate because | will be talking in Kisomdi. No, | am very fluent
in English.

Com. Salome Muigai: You are taking in English.

Abdi Sheikh M ohammed: No.

Com. Salome Muigai: Tdk in English. Ungua umeruka watu wengi kwani wewe ni kijana 9 ungua lugha? It takes us less
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time when you speak one of the languages that you can understand. You save time, okay? So speak English or speak
Kiswahili. Then you have five minutes.
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If we trandate for you, that time becomes ten because you have to speak and you have to trandate, okay! are you going to
speak alanguage | can understand?

Abdi Sheikh M ohammed: No, | won't be taking time whatever is here has been said so | will only take a few minutes.

Com. Salome Muigai: And you don’t want to ...\Whom are you speakig to? To these people or to me?

Abdi Sheitkh M ohammed: To the Public. | am speaking to the Public.

Com. Salome Muigai: But you are supposed to be addressing the Commisson.

Abdi Sheilkh M ohammed: Youwill be told, you will be told.

Com. Salome Muigai: Then you have a chance to say just one thing.

Abdi Sheikh M ohammed: Yea Wax ydi lasoshegey

Trandator: I am Abdi Sheikhh Mohammed from Asabito Dividon.

Abdi Sheilkh M ohammed: Wax ydixi lasoshegey qord keigawey kujiran.
Trandator: Whatever has been said today is dso included in my memorandum.

Abdi Sheikh M ohammed: Lakin xabath ah noquseyso anaga dhad weynaxa somditha in an xogeisano inan kunogtho
ayan rawa.
Trandator: Thereis a is a particular issue which concerns the people of this region, specificdly the Somdi community,

which | would like to mention.

Abdi Shelkh Mohammed: Wixi dib axa manta an shegeiney waxanogatharan congtitutionki xorey marki ladisayey
waxanda daxay jogina shageista ninkasta 00 shaga mgirin Stha garaneysin dulkena rob bathan mdaxa xola dagata ayan naxna,
markas ugarti  thurkan kujirtey oo wax dagaleynayo an jirin aya xoloxi ndaleh.

Trandator: When we got independence, we were told that Kenyans should work hard and out of that we have worked
hard usng our meagre resources, drought throughout the Province. We have a lilvestock, but the livestock is being attacked by
the wild animals.

Abdi Sheikh Mohammed: Meshan nirki konto nef gawo xaki xawen bo oguyaran libax iyo durwey ama lawa ama sethax bey
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lexein dally.

Response: Inaudible.
Trandator: As an example, he says, in Asabito where | stay, you are dl aware tha if you have a boma of animds or you
have got fifty goats in the boma and you are attacked by ether a hyena or lion, you are sure either two or three will die. That is a

daily occurance.

Abdi Sheitkh Mohammed: Dhadka digisa xandasyo waxa kasiktharan warawa ushagey.

Trandator: If you are killed by awild animd you are given compensation of thirty thousand but whet is even worse is that

we are working for wild animas.

Abdi Shetkh Mohammed: Marka waxan dhonaya congtitutionka cusub in unogoro lawa wax iney condtitutionka somaran.
Trandator: And therefore in the new Condtitution that we are making, | would like these issues to be addressed serioudly.
Abdi Sheilkh Mohammed: gof xathu durwa ama yaxas thilo ninka raga wa bogol gd xaga idamka marka dhowladaxathey

intas nesneyso ........ (inaudible)

Trandator: Therefore one recommendation | am making is that if you see a person killed by another the community, the
culturd customary and Idamic lav says that the compensation is hundred camels. Now what we are trying to say is that, the
issueisthat in the new Condtitution, | would like such a recommendation that if awild animd kills one person, the compensation
from the Government should be one hundred camels.

Abdi Sheikh Mohammed: Xathey arintas nogoni Karin condtituionka waxa laweath waxan rabna lamadaganeyno warawa
umanashageineyno wan iskdaneyna

Trandator: If the new Condtitution cannot guarantee compensation that is commercid to the provison of the culture of the
community, or the reigion then what we are asking for now is that the new Condtitution should alow us to dedl directly with the
animas, we shdl kill them.

Abdi Sheitkh Mohammed: Anigawax yadexega wa wax lagasoxahley xatha waxath umadeysa maxa ydey dhad kena wa xola
dagata md thurbeyjogan waxan iskuracney divison kasta wain dhadka gamenka ladaxo iney jogan manarabno wax Nairobi

lageinayo waxan xatha ninki lagaqunu ini idamarkas in loiwiyo wa condition.

Trandator: He says that, as | an addressing you, without the picture that | have asif the land and the ....... (Inaudible)
and he says that it is now mandatory that the minigry that is concerned with the wild life should be having representative at dl
location or divisond levd and a compensation should not a matter of filling forms but a matter of seeing and paying. You
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confirm the animas and then you pay immediaidy because this is busness and we need compensation immediatdy. Not
something that will go for long procedure. Thet is the find word.

Abdi Sheikh Mohammed: Arimixi wixi Kenya kasocthotey waxa lagayawa anaga manta iney no kowtaxay yaamaotha lakin
thatha kale banaashageinayey lakin wax yaaxa wexey nosogaren marka dhowlada xathey wax nogawaneyni wax kena in ey
cunto ama ey gathato marabno , waxan kukasonaxay dhowladaini tos nalogadigo.

Trandator: Like the lady who mentioned this morning about the camd legs and the tail, we are the Kenyans who are the
tal that is dwayswagging. We want dl the Kenyans who will dways say we, are paying for registration which is not working.
So what we are saying is that, we would like the Commisson to recommend that the government should provide us
services.That is we cannot be part of the country and then wefall to get the services so we mugt be given services like any other

Kenyan. Or else we cannot continue being oppressed throughout our lives.

Abdi Sheikh M ohammed: Thank you | am Abdi Sheikh Mohammed from Asabito. Thank you.

Com. Salome Muigai: Thank you very much its nice to hear the voice of the youth because they are the ones who are going
to lead this condituency for dong time, so its good to hear you.. Thank you very much. And now | would like to cal Councillor
Sarah Mohammed.Councillor Sarah Mohammed.

Sarah Mohammed: Anigaafsomdi yan kuxathli.
Trandator: [ will speak in Kisomdli.

Sarah Mohammed: Kow waxan kaxathli waxan umaxathcdiniya commshnaska manta noimathey waxan kusifarxaya mama
commishna eh na chairman no eh meetingka manta.
Trandator: Foremost, | would like to thank the Commisson. | am very much delighted, | an a woman Councillor, and

today | have the pleasure to see a woman Commisisoner who aso chairs the sesson.
Sarah Mohammed: Anagamd tuloyin ayan jogna dhowladan markey wax gorsheini iney nosogorshesho nd.
Trandator: We day in the rurd areas, we are part of the rura community. There is something caled rurd dectrification

and the government has aways been taking about rurd dectrification.

Sarah Mohammed: Anagawaxan nd uwaney 0o Ramu ioyo Elwak ey mug uxini naki ndogusotdagdey mdakae ydageya o
ointerest lagagawo meaxa nimanka lacagta leh ey leyixin.

Trandator: She says that we what we know isthat rurd dectrification isalong term project of the government, which has
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exiged but what we know for sure is those programmes were supposed to target our Location and Divison like here, Rhamu

and Elwak, have been transferred to other places of the country. Otherwise our concern hereisrurd dectrification programe.

Sarah Mohammed: Mathama dhra labathayo waxan rabna ninwabi share gisaini lasyo o logutdagdey ini dulkisa lakena
waxan rabna gebti nalkena o dhwolda kulexen int manta sharcigan lagdiyo o 9 thag theg an kuxelno.

Trandator: She says the new Condtitution is there to guarantee judtice, to guarantee equity to guarantee equa rights to dl
the Kenyans. She says that | would like to recommend thet the new Conditution especidly the Review Commisson progress
should ensure that our share of dectrification be returned back to this region and we are given equd treatment like other
Kenyans and we get lights too.

Sarah Mohammed: Tan lawath waxan ubaxaney budgetka Kenya o laagriyo waxan karabna ini budget gar axan ndasyo oo
jit kenalami logududiso.

Trandator: She says that every month, every year a around June, the budget is read in the country, and the budget raises
the some issues but now the new Condtitution, we are gppeding to the Commisson to do consder 20% specid provison from
the budget to develop thisregion.

Sarah Mohamme: Tan sathaxath, Kenya wa Stheth province anaga waxan cabna gppointii minidry xako melaxa kdey sethax
iyo afar bey gawan xaga an lexene maxa wayey.

Trandator: The second and third issue concerns provinces. Kenya has eght provinces, when it comes to gppointment
specidly the cabinet gppointments, other areas have got three to four Minigters.  Unfortunately we only happen to have one
miniger. What makes us different from other Kenyans? Why can’t we be given equa appointment or even more shares?

Sarah Mohammed: Tanafarath scholarship, anaga scholarship maxelno waxan rabna specid request 0o scholarship yan
rabnain sharciga nalogutharo.NEP.

Trandator: On education sector, what isknown isthat, thisis area with low levels of education, the community isill in it
'sdeveloping stage. So we would like the government’ s scholarship, and a lot has to be done to bring us to the levd of other
Kenyans. So that dl scholarship or at least some scholarships should be given to usto improve the status of the community.
Sarah Mohammed: Tan kale wa mathax weynaxa waxdayiri lawatan iyo shan basentgki 0o shan provis yaagarawa Sthas
xathey kujogto anagain an wax xeno waagayawa xathi ey nogonin xakenawuxun yexe.

Trandator: The issue of the Presdentid candidature requirement according to the current Conditution, a Presdentid
candidate should garner atleast 25% votes cast in every province. If that clause is removed then we are a risk because that is
not giving us convinience. That is what is making us important to Kenyans. That 25% presidentia aspirant requirements from
five provinces should be retained in the new Condtitution dispensation.

Sarah Mohammed: Tan lixath, waxan rawa mamoinka marki lagogo o maxkamatha lageyo wax yaa bathan bu jgjka
warsatha 0o geweda kuthi Karin maxkamatha xortetha sithe laguye e waxan rabna maxkameatha. .. .. .. (inaudible).
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Response: Inaudible.

Trandator: The issue of rapeWhat happens, in a Court gtuation, the vicim of rape is asked questions by the Judges.
For example; “how did the man rape you?' ‘or which angle did he attack you from? In this case these kind of questions, that
the Judge ask and the lady cannot respond because they are touching on her persond life. We would like such cases to be
handled privately, especidly in the Court so that the lady can tdl her problems to the Judge.

Sarah Mohammed: Geweda xahi makmatha lageyo mamgawi karto sudatha wey xishoni gebdexena mey agrisanin lawa
gor xathi kalmeath lagucdiyo ninka kumagogin yaadixi waldijini ninki ya gl lorethini marka waxan rabna mamoin jgaiyo lawyers

ehin an xdno.

Trandator: On the same, ladies are very shy. They are not very much educated, and it is dso againg our culture to be
outspoken. So she says when it comes to rape cases most of the time, the lady cannot respond as required and then the men
become the winner, the ladies become the loosers.  All Judges handling the cases of rape should be women Judges or
advocates.

Sarah Mohammed: Mitha xaga xola thurka jogan anaga wan iskacawatheyna xola ndagacuney ban dexeina waxan rabna
dhowladainey md xara uyesho oo xarithas dhowdada ey kuogato.

Trandator: Theissue of wild lifeisamgor concern epecidly to this community. We are hearing of crocodile or by lions
and others. Just like what happens in other parts of the country, these animds should be under control, they should be put in
wild life sanctuaries or reserve and the government controls them otherwise the risk of wild life in this region is one of the

greatest and something must be done.

Sarah Mohammed: Mitha kale yaxas ya qof cuni fom aya lagubuxini 00 sothon kun eh stheth biloth yu magnani interest
kumgjirto dulka kaley o kenyatha kae waxdiigdya sethax ama afor bogol o kun ydasya anaga maxa sothon kun nagurewey?
Trandator: Crocodile menace is another issue. It is a common animd living here because we have a seasona river and
when somebody is attacked by a Crocodile or even killed by a Crocodile the compensation form indicates thirty thousand and it
might take even two years or even more than eight months and to get compensation.

What makes us different from the other parts of the country? There, such compensation goes up to three million shillings, three
hundred thousand. What makes us different from other Kenyans and yet we are more exposed to these risks?

Sarah Mohammed: Dhowlada waxan kacothsanaya xathi nomination loogdatho nagaxa ama gebdaxa iyo wilasha ini
xagugthotha lasyo oo lakadmeyo iyo indolaxaiyo jisaska wax lasyo 0o nominationka lasyo ayan rabna

Trandator: As regards nominaion positions, | recommend that those specid interest groups like the disabled, the youth ,
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children and even the pagtoraist and women should be considered. Specificdly | emphasis that the disabled are dways
undermined and isolated, they should be given these position when it comes to nominated positions.

Sarah Mohammed: Anaga dinta wan kabaxney manadixin lekini xaguathena ayan ujthotheyna waxan rabnain ndarixin oo
9 thacath eh an sharciga asn ugathano.
Trandator: The tendancy that women cannot participate in the Congtitutiond issues, she says we are Mudims, we will
gpeak the rule of law, we will speak the sheria, we will lso want to get our share and that is why we participate otherwise we
have no other ill intentions. Thank you.

Com. Salome Muigai: Asante sana Diwani Sarah, kwa meoni yako, tunakushukuru sana. Jandikishe pale na uambie kina
mamawengine waje watuzungumzie wana maoni mazuri. Na sasa ningetaka kumpa mjumbe wetu nafas hii ili, it is okay let her
tadk. Hata mjumbe leo amekubdia afirmative action kwa hivyo huyo mama azungumze kwanza, baada ya hiyo tutaskia
mjumbe wetu tafadhdi.

Fatuma Hassan Hussain: Sdaam Alakhum warahmatulahi wabarakatu. Waxan rawa nin nafaaa éh 00 ........... in

lakameyo o lagarab gabto oo igpata ka thawa naosyo.

Mr. John Watibini: Jnalako?

Trandator: Fatuma Adan. Fatuma Adan Husain

Fatuma Hassan Hussein: W ddayd.

Mr. John Watibini: Taadndi mumerudiahio kelele. Mnyamaze, mskie mama akiongea.

Fatuma Hassan Hussein:  ................. (inaudible).

Trandator: | am Fatuma Adan Hussein. | am disabled. | am making a specid appeal to the Commissioners. | have public

obligations to meet. | am poor. | dso have this disahility. Therefore | would like a specid assstance to be granted to me. | may

not understand the issues we are handling now as the Conditution issuebut | an  gppeding to you because you are the
government representatives. You are senior Government officas | am asking you to assst | an because of my specid

problems.
Fatuma Hassan Hussein:  ................. (inaudible).
Trandator: | don’t get any support from the Chief, from the Councillor or the Government and thet iswhy | came to the

Commisson and | am booking my case.



Fatuma Hassan Hussein: Wada yaow xatheth dhowlad tixin in waxan rabnain athna garab gawatin.
Trandator: | am gppeding to you as a Commission since | have specid a problem and | would like to be assisted and |

will wait for your assistance to come.

Com. Salome Muigai: Asante sana mama Fatuma Adan Hussain. Tumeshasikia kilio chako. Leo tuko hapa kama Tume, tuna
MP hapa, Councillor wetu wako hapa, kwa hivyo tuko watu wengi wenye tunaskia shida yako. Na sasa ningeteka
kumkaribisha Mheshimiwa Hon. Adan MohammedNoor MP, wa Mandera ya Kati na Mjumbe wa hapa. Karibu hapa
Mheshimiwa. Leo pia wewe unatupa meoni yako kama Mheshimiwa na pia kama Mkenya, na tutakupa dakika kumi.

Response: Mpe ighirini.

Com. Salome Muigai: Ninaambiwa nikupe ishirini lakini nafikiria umeskiza watu wako na maoni yako yatakuwa mengi
yake ni yenye watu wamezungumzia. Kwa hivyo tafadhdi chukua dakika kumi ndio tusikilize wananchi wengine. Karibu sana
Mheshimiwa

Hon. Adan Mohammed Noor: Asante sana Madam Chairperson.  Jambo langu la kwanza n kushukuru wana
Commisson kwa utulivu wao na kwa kufahamu vile 9 tunavyopasa kupeana meoni yetu. Nina tatizo kidogo kidogo ya hapo
na pae. Ndfikiri pia nataka kuchukua fursa hii kushukuru wananchi wa Rhamu vile wameshiriki katika kikao hiki cha leo.
Asanteni sana kwa ushiriki wenu na kwa kufahamu kwenu. Naweza kumueleza tunyamaze kidogo, tuko karibu kumdiza Bas

vile umesema Madam Chairperson. (Interjection).

Com. Salome Muigai: May be you should speak to them in Kisomdi and have it trandated to me.

Hon. Adan Mohammed Noor: Amusa kisto amusa

Com. Salome Muigai: And they will hear you.

Hon. Adan Mohammed Noor: Okay. | should not speak in English? | will speak in Kisomdli.

Com. Salome Muigai: No,he speaks in Kisomdi and you trandate to me. So that they can keep quiet.

Hon. Adan Mohammed Noor: Okay, bas mimi snameoni tofauti nayde ambayo wananchi wamezungumza kwa sababu
shida yetu ni ileile. Na kama kawaida tunawakilisha hawa kulingana na matakwa yao, na wamesema umesikia kutoka kwa

mdomo yao wenyewe tumeskia watu wa tabaka mbdi mbdi, tumeskia wasojiweza, tumesikia vijana, tumeskia kina mama,

tumeskia wakulima, tumeskia wafuggi, hata wanafunzi tumesikia kutoka kwao. Lakini nidhamu tu ya kusema pengine
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tumeyazungumza yaiyo sawa lakini ni presentation ndio iko tofauti tu, lakini yenyewe kwa jumlameoni ni yade yae. Kwa kutoka

yule dizungumza kutoka asubuhi mpaka saa hii nefikiri mmeonakilio ni kimoja tu.

Lakwanza hii jamii kusema kwdi n Waidamu, mia kwa mia na wana roho ya dini na hilo ni jambo mambo moja muhimu sana
katika jamii yoyote, mambo ya kiroho ni mambo ambayo inesaidia kutawala, inasaidia kwa tabia watu, inasadia kila kitu. Jamii
ambayo hainadini nafikiri ni ngumu sana kutawala. Angdau wamesema hapo tayari, hawakusema hasa wanataka sheria iwe
sawa kila sehemu. Lakini mahdi ambapo ni muhimu, kwa sababu katika sheria kuna sehemu zengine ambazo mukiguzia, wewe
uwe unatoka katika hiyo dini. Yaani kitu kama ukulgi wa nguruwe, kitu kama zinaa. Kuna kitu kingine ambacho mkifanya wewe
sasa umevunjadini ya Kidamu kabisa, ni kama umekatwa kichwa. Kwa hivyo hiyo ndio kitu kile cha haramu kabisa ambacho
tunataka muyaangdie katika Katiba

Chanzo cha hiyo, ni system ya sheria katika mambo ya wale wanatekeleza hiyo sheria katika nchi yetu. Nimeskia Chief, Kadhi
la@ma aandikiwe , the Judiciary Commisson vile inandika ma-Judges wengine. Kwa hivyo hiyo tunakubdiana na hawa Chief
Judtice awe anatoka katika sehemu yotote ya Kenya na awe na dimu ya kila upande. Anaweza kuzungumza kiswvahili so lawvyer
by professon l&kini awe na secular education pia Sio ile dini peke pia yule anaweza kuangdia katika sheria kwa upande
mwingine inasema hivi kama hgatoa amri yake. Kwa hivyo Chief Jugtice awe na levd moja wa Chief Kadhi, awe karibu na
Chief Justice. Wawe wamefika leve moja na Chief Justice katika sheria. Chini ya Chief Judtice, tunataka kuwe na Court of
Appeal yaWadamu. Na Chief Justice asikae Nairobi, awe based in Mombasa ama Nairobi the headquarters.

Hdau Court of Apped under him, tuwe na Kadhi katika Didrict leve. Katika sehemu hii sasa mukisema Kadhi akae Mandera
na Wazee wengine wako mbdi sana kama four hundred kilometers, wanatembea kuja kutafuta sheria inakuwa vigumu sana.
Chini ya Khadhi ambaye atakuwa muakilishi wa Chief Khadhi katika wilaya ama Didtrict, tunataka tuwe na Assstant Kadhi a
the Divisond levels. Structure iwe ya Kadhi kwanza, Iwe down to the grass roots ili watu waweze kufika huko kwa haki yao.
Na pia, igwe jambo la kufunga nikaa, kuhusu divorce na kuridni  peke yake. Vile wamesema katika nchi hii Condtitution vile
mama wamesema kwa sababu hdi ya Ukimwi na kadhdika lazima zinaa ipigwe zinaa marufuku. Ukipatikana na watu ambao
hawg aocana wanafanya zinaa lazima wapel ekwe kotini na washtakiwe katika sheriaili tuweze kuepukana na mambo ya usherdti,
mambo ya kuua watoto, wasichana kupata mimba ovyo ovyo ina yatatiza masomo yao. So wasichana ai peke yao, vile

mmesamani vijananawasichana, wote lazmawdii hio amri naiwekwe katika Katibaili iweze kugjiriwa na Katiba.

Mambo ya rape ndfikiri yametgjwa na inatakikana itiliwe maanani sana, ipelekwe na kutiwa adabu kdi. Swezi  kusema kifo
lakini itiliwe adabu kai. Kwa hivyo unaona katika nchi zingine za Wilaya, kwa sababu ya difference of language kama Holland
utakuta watu wengine wako nawizara katika lughaya Dutch, wengine wako lugha ya Uingerza Kwa hivyo Court lazima iwape
Waidamu nafad ya kutaka kuhukumiwa katika sheria za Widamu ama waende sheriaileingine. Kwa sababu sasa katika sheria
ya ki-ldamu, mtu akiuwawa na mtu, jamii ina options tatu katika dini ya Kiidamu, wanaweza kumsamehe huyo ambaye amemua

mtu, au wanaweza kupata ridhaa ya dhilingi mia moja, anaweza kusema anataka huyo mtu diyemua mtu wake auwawe. So there
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are those three options. So it is our wish that Mudims should be given an option to go to Idamic law or to Kadhis Court. So it
should not be restricted. It should only be judged by the secular law.

Jambo ingine ni mambo ya ardhi ambayo wananchi hawgjatgja sana hapa leo. Nifikiri watatgja. Tunataka ile trust land law ibaki
katika nchi hii, katika sehemu hiz za wafuggi. Ardhi lazimaibaki katika mikononi mwa wananchi kwa sababu 99 ni watu wa
kuhamahama na (inaudible) hatuwezi kufanya ranching kwa sababu ya anga, kuna ukame kila mara kwa mara watu watoke
wilaya hii ama wengine wanahama kutoka hapa kuenda Ethiopia

Kwa hivyo tunataka ardhi ibaki katika trust land. Lakini kuna shida moja ambayo iko katika hii trust land. Trugt land iko mara
mhili. Kunaile ya upper places kama hapa na Mandera na kadhaika, hiyo ambayo inesmamiwa na County Council. Tunataka
ambao wanaweza kusikizana ama kushauriana na council; kutenga ardhi fulani kwa shule, kutenga ardhi fulani kwa soko.
Katika miji hiyo lazima Council washauriane na wananchi badala ya kushauriana na utalawaa. Nafikiri mambo ya access kwa
mgi imdea vita sana katika sehemu hizi. Hiz tribal clashes, tunaona yote saa zingine inatokana water points. Zamani tulikuwa
nakimilaambayo watu wakifanya jambo fulani wazee wanakaa chini wanawambia hii S0 kawaida. Hata katika grazings, kuna
sehemu zingine ambazo wakati wa mvua wananchi wanakubdiwa ku-graze na sehemu zingine hawakubdiwi. Lazima kuwe na
nidhamu hiyo keti yathe grazing parties, kwa sababu yahdi yakiangazi katika sehemu hii, watu waende wafuge katika sehemu
fuani

Such areas mugt be gazzeted. |ko sehemu zingine ambazo ni muhimu, na ni sehemu za chumvi ambazo zinaweza kuwa za kila
mtu, lakini hio imesekana watu wengine unaweza kuforge waanze ku-fence. Lazima ziwe gazzeted ziwe specid areas ambazo

zinaweza kutegemewa na kila mtu.

Nina jambo moja ambalo ni Presdentia ddction, Parliamentary eection and Civic dection. Nataka ziwe separated kwanza.
Tunataka Presidentia eection wafanyishwe kando, Parliament dection ifanyike kando. Presdentid ection mud remain as it is
inthe Condtitution now, that the President should serve for only two terms. Halafu kuna shida moja ambayo tunayo kwa wakati
huu, kunalo jambo linaitwa separation of powers. Sasa katika Katiba insandikwa executive, judiciary and Parliamentary. Lakini
saa zingine utakuta President yuko katika Executive, yuko katika Parliamentary na sometimes he has a hand in Judiciary. So the
separation of powers enforced and the Presdent should not be a Member of Parliament in any congtituency. He should not
present any condtituency. He should be eected directly by the public. Thereis this issue of ceremonid President at this time
when we have got a very fragile structure of the community, | think it is aso very crucid. You must have a President with
executive powers who can be a custodian of the nationd unity. Pia, Mawaxziri katika nchi hii; kuna shida kwa sababu Minigers
go to the Parliament to make a palicy for the government. And then at the same time, they come to Parliament and vote in
Paliament. They either vote againg or vote for and they are in the whole system of executive and the Parliamentary board. So
the Ministers should not also be eected MPs. The President mugt have powers to gppoint his Minigters outsde the Parliament.
At the moment the demarcation of congtituencies depends on the sze of the land. But it seems now thet the population now
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overrides the largeness or the dze of the condituency. That should not be overlooked, both factors should be put into
consderation. Lazimaiangdiwe idadi ya watu katika congtituency na Sze ya congtituency katika sehemu hiyo. Kama ninaweza
kutoa mapendekezo yangu, a congtituency’ s Sze should not be more than five hundred square kilometers. That means hundred
kilometers by fifty kilometers or fifty kilometers squared. So it should not be more than 500 kilometers. In terms of population
factors, it should not be more than fifty thousand people to be presented by the Parliamentarians. The terms of office for
Paliamentarians, if we have got term limits for the President, we mugt adso have term limits for the Parliamentarians. | think
three terms for Parliamentarians is enough. So after the three terms you should not be alowed to contest.

The last issue on Parliament isthe issue of  condtituency offices and the headquarter offices. | think the government should fund
and give fadlities to both the Congtituency and Nairobi office for the Parliamentarians so that they can be able to do an effective
job and be able to communicate with their people. At the moment it is very difficult; an MP works dngle handly, he is a
secretary for himsdf, heis a messanger for himsdf, heis a researcher for himsdf and it is very taxing for a Parliamentarian to do
dl these jobs. So he mug have an assstant or P.A who should be able to assst him.

| think the issue of appointment of Chigf Jugtice, Speskers to the Nationd Assembly, the Auditor Generd, dl those
gppointments should not be done by the President. They should be done by a different Commission, an independent body so
that the Chief Judtice can be independent from the Executive. They should not be at the mercy of those people.

Fndly it is the issue of naturd resource digributions. S hapo awai wakoloni wditudhulumu waituweka chini ya
...... (inaudible) ...Didrict katika sehemu hii na baada ya uhuru tulikuwa na shida ya usalama katika sehemu hii kwa sababu  ya
dasa mbaya. Tulikuwa tumgaribu kujitenga na Serikai imetusukuma, watu wamenyanyaswa vile umeambiwa hivi Polig
wdifanya operations nyingi na shida na kifo tu peke yake ndio tulipata Kwa hivyo sasa hdi ya umaskini katika sehemu hii
imefika zaidi ya themanini kwa mia This area has the highest rate of poverty than any province in this country. Na jambo moja
ambdo limetutaza sana sana na limetgwa na Councillor Barre, ukiangdia kutoka tujinyakulie uhuru mpaka wa leo hakuna
project ambayo imekuwa donor funded katika wilaya hii, hata katika province hii. Na hapo awdi wafadhili waikuwa wandeta
pesa nyingi, uchumi nzima, mamilioni. Ma-Ministers na Permanent Secretary katika wizara fulani wanapeleka katika sehemu yao
na hiz sshemu bado zimebeki pde pde tuliwachwa Kwa sababu hiyo wekilishi katika Serikadi na wefadhili - wakikuja
wanakuja kwa Minider ama Permanent Secretaty kwa sababu hawawezi kuja kwa Mbunge. Tumepata shida ya kupata heki
ya resources katika nchi hii. Kwa hivyo tunataka tuangdiwe kwa meakini. Kwa kila nyanja iwe na mawedlianio ya barabara
imetgwa, mumesikia wananchi kilio chao, iwe dimu. Kwa sababu sasa population katika wilaya hii stini kwa mia tunapewa
reief. 90% of the community depends on rdief. Haau nawaambia wa-mama wanapo- shika mahindi ya rdief na tunafukuza
watoto kutoka shule tunawaambia waete fees, is it logicd? It beats logic. Kwa sababu hata bursaries ambayo tunapewa,
tungpewa kwa idadi ya watoto ambao wako katika shule. Haipewi kwa mahitgi ya watoto katika shule ama shida au matatizo,
ya kifedha katika sshemu hiyo ama hdi ya umaskini katika sshemu hiyo. Tunataka hiyo yote iwekwe katika Katiba. Kwa
sababu Serikdi sasa kama kuna mavuno katika North Rift, inatenga pesa fulani ili wanunue mahindi kutoka kwa wakulima. Na
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hapo katika sehemu hii hata mahindi tundima Hata Cereds board wanaachaile mehindi ya farmers katika store walete mahindi
kutoka Kitale kwa tralers hapa. Inakuwa shida sana, tunataka Serikai iweke kiwango maelum ya radimdi katika wilaya ili
waweze kununua mazao ya sehemu hii ili wananchi waweze kujitolea kulima na kuzdisha chakula katika sehemu hii. S hivyo,
ukiangdia hii katumani, grade hii na cereal board ambayo ni mwekilishi wa Serikai kwa upande wa maghaa na kununua mahindi
wangaribu kubaguwa mehindi wanasema, hii yartoka grade fulani, na hii na hii, kwa hivyo hatutanunua mehindi yenu.” Na
wananchi wanategemea chakula cha relief..
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S wanunue mehindi na wapee wale ambao wanahitgi chakula katika sehemu hiyo hiyo. So mahindi inaenda kwa export lakini
inatumika katika wilaya hii na inenunuliwa na wananchi hao. Na mwananchi anaweza kuzaisha na kuweka katika store yake.

Mambo ya wafuggi, wako na shida. Wizara ya kilimo iko na jina tu. Hakuna vyovyote vile inaweza kusaidia wananchi. kwa
hdi ya madawa hawasaidii, kwa hdi ya mgi, hata wizara ya mgi ama wafadhili wanaweza kumsaidia waziri. Lakini wizara ya
Mifugo na Kilimo hakuna kitu chochote, ina jina tu imefunikwa na hii wizara ya Kilimo. Kwa hivyo tunataka iwe separated.
Minigry of Livestock and Agriculture iwe separated. Livestock iwe ni Minidry by itsdf. Tunataka iwe separated kabisa ili
wananchi wafuggji pia wawe na haki zao. Kwa upande wa uzdishgi wa chakula, kunamgi mengi inatumika katika hiz Maaga,
katika hizi milima Ndio sasa Serikdi iweke mabawa. Mabawa S0 yamgi ya mifugo na wananchi kukunywa peke yake, ni ya
wzdishgi wa chakula kutumiairrigation katika sehemu hii. Tunataka waweke hizo mipango.

Kwa hdi yawanyama na wafuggi, tuna matatizo meng sana. Huwezi kuona wana-Game na wananchi wanaambiwa hii ni mdli
ya Serikdi, huyu smba usguzwe, huyu fis usguzwe. Tunataka wananchi wapatiwe ruhusa to ded with wild animds. Iwe katika
Game Park Serikdi inaweza kujenga Game Reserves, wanaweza kuweka hawa mifugo na wanaweza kutulinda, ni sawa. Lakini
kama wananchi wanaechiliwa hao wanyama na hakuna mtu anaweza kulinda hawa na wanaambia ‘ugjilinde, ud waue hawo
wanyama, ukiua ni hatia,” tuna shida sana. Na pia mambo ya compensation, vile wamesema ingpasa Serikdi iweke katika
County Council. Budget ya Serikdi iwe katika Council, katika Didrict ili Digrict Committee inaweza kuangdia merit ya hilo
jambo na wanaweza kulipa katika wilaya. Badaa ya kutuma form huko Nairobi na zinaenda kukaa. Néfikiri kwa jumla mambo
ya barabara yametgiwa. Tunataka tuwe kiwango kimoja. If a road is connecting a Didrict to a Didrict or a Province to a
Province, or a country to a country, it should be tarmacked dl through. Hapana Nairobi kule peke yake.

Didrict fulani kama haina njia ambayo inaweza ku-connect digtrict kwa wilaya ingine ya jirani, tunataka Serikdi iweke hiyo
a Didrict to a Didrict, and then we can move from a Divison to a Didrict and from a Location to Didrict. Nafikiri hio ndio
kutuleta a par in terms of development.

Theissue of rurd dectrification isthe same. We need atleast to be given a priority inthe rurd aress. In a condtituency there may
be no dectricity at dl. In one congtituency, the entire village is eectrified. So what judtification isthere? So, we have to arrange
our prioritiesin a manner that every person, or everybody in this country can be ableto get a share of these resources. Tungua
ya kwamba hdi ya raslmdi katika wakati huu ni ngumu sang, lakini tunataka Serikdi iangdie levd gani Wilaya fulani imefika
katika kiwango fulani. Himu wananchi wamesema wanataka ya bure kutoka standard one mpaka form four. Nafikiri hayo
mumeyaskia kwa mekini sana nalazima Serikdi itilie maanani hilo jambo ili ifike katika Katiba ambayo tungaribu kuandikisha

hivi sasa.
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Com. Salome Muigai: Imekuwa dakika ighirini Bwana MP.

Hon. Adan Mohammed Noor: Pole sana Kwa hivyo Madam Chairperson, nafikiri kilio chetu mumekiskia, tunataka
raalmdi yanchi hii katika kiwango fulani kitengweili wakati wa ukame wananchi namifugo wao wanaweza kulindwa na Serikdi
iangdie kwa makini iwe hdi ya dharura, isangdie maisha ya watu peke yake, watu wanaweza kula hii rdief mahindi lekini hiyo
ikiisha, watabaki hapo hapo. Hawa watu unaona wengi waikuwa wafuggi kitambo, wamengia kwa mji, hawana biashara,
hawana viwanda, hawvgui waanzie maisha wapi. Wanangojea cha Mungu. Kwa hivyo tunataka Serikdi iweke raslmdi fulani,
itenge raslmdi fuani iangdie hawa watu vulnereble katika centers hiz. Badda ya kutegemea rdief  peke yake. Vijana
wapatiwe kiwango fulani cha pesa, miradi fulani ambayo wanaweza kupata mapato, kina mama Group hii, group hii, ‘Ili tuweze
kuanza maisha mapya hata kama ni kuleta kwa schemes, ukulima Néfikiri itatusaidia sana badala ya kutupatia rdief. Rdief,

miaka nenda miaka rudi tunasema tunangoja relief.

Tunataka hayo mambo ya rdief yabadiliswe ili Serikdi iweze kuweka raslmdi katika sehemu hii hata hiz agro indudtries
ndogo, ndogo ya kusaga maembe, ya kusaga paipa ili watu waweze kujitegemea katika sehemu hii. Nafikiri naomba msamaha
kama nimezungumza kwa urefu sana lekini  nimebakisha bado moja mbili lakini kwa sababu wananchi bado wanangojea
kuzungumza, nasema asante sana. Thank you very much.

Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Mheshimiwa. Umezungumza kwa nigba ya wetu wako, kwa hivyo kukupa
dakikaishirini ni kutumia wakati wetu vilivyo. Sasa ningetaka kumpa nafas hii Mwaimu Mahmud Omar. Nilimuita tena dikuwa
hgafika Amefika sasa?

Audience: Ndiyo.

Com. Salome Muigai: Mwdimu tuliagana wewe ndio utakuwa wa kwanza in the afternoon na tukakupa nafes na
hukuwa umefika. (Interjection).

Mr. John Watibini: Tafadhdi songeni nyuma hapa kidogo. hapa hivi, songeni nyuma kidogo tafadhai. Narudia, songeni
nyumakidogo hapa muache hapa mahdi penye tunafanyiakazi pakue wazi kabisa
Com. Salome Muigai: Kama mwdimu bado anatafuta homework, amepatal

Mahmud Omar: Bigmillahi Rehman Rehim

Speaker: Start with your name.

Mahmud Omar: My nameis Mahmud Omar. | think | have prepared this memorandum and | will not be reading dl of it
but 1 will be talking on some issues concerning this province. The firg issue | would like to address is about citizenship. And |
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think this moming people have addressed this very serioudy. Somdis are known as third class dtizens and in one of your
questionsin the booklet you prepared was ‘who is a Kenyan ditizen? A Kenyan ditizen is the one who has lived in this country
for aminimum of five years, born in this country or islegdly married to a Kenyan spouse. In our current Condtitution, that is very
clear. It is not implemented. So | would suggest what we have written, be implemented. Then another problem concerning
dtizenship, a question was asked, ‘What documentations should a Kenyan carry?’ | think the issue of ID card has become a
born of contention in this province. | would suggest that the document that a Kenyan should carry be a birth certificate and a
passport which can eeslly be acquired and not by the hard way that we are getting now. Screening cards should be abolished.
The screening cards have become a problem to us. | was born in this country, educated in this country, | am now a manager in
aschool but when | want to gpply for a passport, | will be told, *Bring your screening card. Why am | a Manager in a Kenyan
school f | am aforeigner. Thisisaquestion | would like to be addressed.

The other issue | would like to address is about defence and nationa security. The President should not be in charge, he should
not be the Commander in Chief of the Armed Forces. Because Kenya being amulti party country, different parties will rule this
country a different times. So if every President who will come in will be incharge of the Armed Forces, then every other
President will be fallowing hisinterest in the Armed Forces. So | will suggest thet the armed forces be separated from politics
and to become a separate entity run by a Commisson or a Parliamentary committee.

The other issue concerning defence is the case of emergency has become a problem in this province. This morning the issue was
addressed about Police who do not wear their numbers on their uniforms. | heard that as a point. Currently our smdl children
here infront of you, when they cry a home they are told, the askari wanakuja. Keep quiet. Their mothers will tdl them. We
have gone to that levd. We were brought up in that Stuation. So the issue of emergency lav must be removed from this

province, and | think our mheshimiwa here has said we are margindised and this place we are feding terrorized.

The other issue that was addressed by one of us this morning is, Police should wear ther numbers. Police should have their
numbers. About the power to invoke authority of emergency, the President should not have a say himsdf. This must be done
through the Parliament. It’s the Parliament to empower the President to declare an emergency of any part of this country,
whether it is famine, whether it is the war, whether it is floods, but not the President waking up one moming and saying ‘we
have declared emergency in the North Eastern. And that power has come down to the Didtrict officer and the D.Cs. The D.C.s

can even declare a security zone these days. So in the current muiti party era, this must be removed.

About the structure of the government, | will suggest the issue of the Prime Minigter, we should have a Prime Minigter, and then
aceremonid Presdent. A Prime Minider that has a lot of power. Stll on the structure of government, | will suggest that we
should have afederd system of government where we have the nationd government and then we have the regiond government
that was there in the colonid times. Where every province will be decting its regiond goevernment, which will aso be
represented in the nationd government and | am saying this because the nationd cake has not been shared equaly. About,
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(Interjection).

Com. Salome Muigai: You just highlight the issues one by one.

Mahmud Omar: Yes Madam. The other issue | would like to talk about is on Members of Parliament, The Members of
Parliament. This morning it was suggested that he mugt be a graduate and there are various conditions you have written here, |
think you are going to read them. And about the Judiciary, this is an area of importance. This morming a lot of people have
talked about it. The Kadhi must be gppointed by the mudim community and not be appointed by the Attorney Generd asiit is
now. Because it is the Mudim Community that he will serve. Qudifications, | said that he must be having a degree in Idamic
Law and he mugt be a educated up to form four or even to a Univeraty leve or any other equivadent level. Then he should not
be dedling with divorce, marriage and only inheritance. The Idamic law isa wel balanced law and dl the other laws have been
derived from the Idamic law and so he should not be involved only in these smdl issues. About the loca government, this
morning people have talked about it, about the mayor being a graduate, and | support the same.

About basic rights. Education has been highlighted this morning and | will ill highlight. The Mheshimiwa said thet famine rdief is
being given to the parent and here is the child whom | am away chasing from the school, so the issue of giving us rdief mugt be
stopped. Thismoney that it is being pumped into rdief must be put into viable project where we can redly benfit rather than
supplying us with maize. When | was born this maize was being supplied, and now | am becoming old. | am now fourty years.
Wil it be dill be supplied when my children will be going to school and will be needed in this country? It must be stopped and
then that money pumped into other projects in this country. Then | will also suggest that afirmetive action to be given to the
hodtile areas in terms of development, in terms of education, in terms of hedlth because we are very much behind. Then | will
aso suggest there should be freedom of rdigion not freedom of worship, there should be freedom of rdigion. Where we
Mudim are dlowed to wear our own form of dress like the Chiefs the government employs cannot put on his beards.

Immediady he is employed he will be told to shave and our rdigion does not dlow. So there should be freedom of rdigion.
About land, 1 support what the Mheshimiwa said. Trustees of land must be handled by Council of Elders one of Chiefs sad this

morming.

Sill on land and then property, our camels, | teach agriculturein school but there is no place where | teach about camelsin the
Kenya curriculum. The present Government has ignored cames. The camd is a very important animd to us. It is sdf suffident
and if something happens today, it will be the mode of our trasnsport. It will be source of our milk. 1t will be the source of meet
for us and it will be a source of our business today. We would like the marketing of camel meet or the camd itsdf to be
highlighted. One timewhen Hon. Nyachae was a Miniger for Agriculture, the agriculturigs of this Province went and told him
‘Please, why don’t you market the camels for us.” He said that the camd is a very dirty animd. It is not dirty to us, it is a very
very specia animd and we would like it to be considered in the Condtitution review. We would also suggest that......
Interjection: ........... (inaudible)
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Mahmud Omar: Yes, yes | have finished. Then we would like the Kenya Meat Commision to be revived. To empower
the Kenya Meat Board tha will revive the Kenya Meat Commisson so that we can have market for our animas. Then | will
a0 suggest we are neighbouring Ethiopia and Somdi. We have business links with Ethiopia which is dill a government State. |
would suggest bridges to be constructed across the river Dawa where we can take our businesses across the river. Now we are
udng smdl kind of things called crafts when we are crossing with our sugar or whatever thet is being exported from here. We
would suggest in terms of development, bridges to be constructed across the river here in Rhamu. In Hareri, Kddeu and then in

Mandera especialy to enhance business. Those are my views and more details are in the paper.

Com. Salome Muigai: We have two questions for you. We will start with Commissioner Arap Korir,

Com. Arap Korir: | want to know the location of the Kenya Meat Commision. If it were to be revived, where should it
be located?
Mahmud Omar: I will suggest Wajir. Because it isthe centra point in this province where Garissa people can come and

we can take our animas from here egslly.
Com. Salome Muigai: May | have that. Asante sana Mwadimu, wewe na Mheshimiwa mmetuambia kwamba mngetaka
kuona ardhi ikirudishwa kwenye baraza la wazee na mmetudeza kwamba baraza la wazee lina kina baba peke yao. Je na kina

mama watabakia wapi, mamamo wao kwenye hii habari ya ardhi?

Mahmud Omar: When we say an elder, we are not, or dthough the English we are udng is not our mother tongue. It

could mean a bit of masculing, it could mean that aman is an elder. An aged mother can dso be an eder.

Com. Salome Muigai: But the red, the eder that is practicd now , when we tak about the councl of
dders............... (Inaudible).

Mahmud Omar: Currently in our system here in Somdis is the men but we would like gender senstivity there so as to
incdude the women.

Com. Salome Muigai: Thank you very much mwdimu. Kama kawaida, padipo nawdimu panakuwa na magezo mengi
mezuri na tunashukuru. Sasa ningetaka kumpa hii nafes Mohammed Idris Mussa.

Mohammed Idris M ussa: Sdlaam deikum Commissioners, wageni wa heshima ambao walikuja

Com. Salome Muigai: Say your name.
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Mohammed Idris Mussa: Mimi naitwa Mohammed Idris Mussa. Yangu ni neno moja tu na inahusu examination ya
watoto. Mimi nataka hiyo examination iwe kwa sheriaili watoto wasiwe wakitumia mgina yao. Mwdimu yule ana-mark au mtu
yeyote anamark hiyo examination anaona fulani anaitwa Okello ni Mjauo, ama anaitwa Koinange ni kabila fulani ama anitwa
Mohammed n Muilsamu. Mimi maoni yangu, ile nataka kuongeza kwenye Condiitution ni ya kuwa mtoto saa zle anafanya
examination yake, ifuaiwe index number peke yake, jina lisandikwe. Hayo ndiyo maoni yangu ili yule mtu anamark exam

adtofautishe ati mtu fulani ni kabila fulani ametoka Kisumu ama ametoka Mandera. Hayo tu ndio maneno yangu, Asante.

Com. Salome Muigai: Hatuna maswai kwako Bwana ldris Asante sana. What was your name? Can we now have the
Dawa River Development Section? Na ninakupa dakika tano kwani nilikuita wakati ulikuwa hauko, ngjua ulikuwa ukifanya kazi
nzun lekini nguamgi yakipita hayazoleki tena

Abubakar Abdow Ali: Thank you Madam Chairlady. My name is Abubakar Abdow Ali. | an the Secretary Manager
of Dawa River Development Association. Dawa River Development Association is a community based organization concerned
with the plight of nomadic communities living in the region of the Dawa River. It is the only NGO which is providing cvic
education at the moment. Madam Chairlady, | won't speak much but | will spea only on few issues as what | wanted to say has
been sad before.

I will speak on citizenship. Regarding the Kenyan citizen, one has to be born in Kenya irrespective of his parenta citizenship.
Regidration is another way of defining ditizenship of a person. Investment, if you have money, if you have a good sum of money,
you can aso be given ditizenship. And with good money in Kenya, lets say ten million, lets follow an example of countries like
America, where you can dso buy ditizenship by invegting into the country. Okay. Another issue is about the screening card. The
proponents of screening card should be condemned, prosecuted as they are discrimingive. It was undemocratic because it
targeted only a section of Kenyan citizens.
Madam Chairlady, let me talk on defence and nationd security. The President should not be incharge of Armed Forces of
Kenya. He should be incharge of his palitics. The other thing is about political parties. Politicad parties should be dlowed to
seeks funds interndly and externdly to fogter its policies. Public funds should not be used for palitical purposes by paliticd
parties. The other thing Madam Chairlady is about defections. Since we developed amuiti party system, an MP is free to cross
the floor. | will talk about the stracture and the system of government. The Presdentid system of government be banned from
the grassroots as given the firg case. The Presidentid eection be abolished by the new Condtitution. Presidentia deputies be
selected by the MPs on professiona basis from every province within the Republic of Kenya. President or deputy to eect Prime
Minigers or deputies. We shdl name or form a government from among the President or the deputies or otherwise Minigers,
cdl the Minigers.

Prime Miniger shdl not appoint more than one President or Minister or selected or eected by peopl€’s representative MPs
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from every province and therefore approve the will of the people. Nomination dots for Members of Parliament or Councillors
be scrapped in the new Condtitution. Unitary system, | mean Sarikdi ya muungano be done away with because it has faled to
deliver the services it has promised. Fourty years ago since independence poverty has risen patidly with compliance of
uncurable HIV Aids. Ignorance and disease has taken the toll. Education and hedlthcare are the proragative of the rich, thanks
to the introduction of cost sharing.

Corruption, nepotism, culturd, political patronage have come the main theme. Immunity of being above the law of this land has
been used for successvely to the detriment of the economy. Taking donors aspirin so as to ‘cure’ agriculture in the name of
privitisation. No agricultura output due to top standard imported items. Given the above factors, unitary system of government
hes failed not forgetting the policy dogans of ‘water for dl by the year 2000." Federa system of government be given a chance
to try share the nationd cake, to be digtributed to regiond units as opposed to the concentration because concentrated sugar is

[poi son.

Madam Chairlady, let me tak about the Legidrature.  The Legigrature gppoints the Prime Minigter, Deputy President, and
gppointments be vetted by Parliamentarians.

Members of Parliament be on full time occupation. Minimum age requirement for Parliamentary seats be over fourty years with
sound mind. Education qudification O leve with sound finendd capita of not less than five million in a savings account because
if you are not rich, how can you contest? Because if you are poor, you will plunder the economy. So one requirement is that for
eection as a Member of Parliament, you have got to have something in your account. | think that is what is dso done in some
developed countries. A procedure be set up for recdling MPs who fal to vist therr congtituencies on  development agenda on
time, Mps should act on conscience and commission, with ingructions from their congtituents or thelr paaries. Mps sdaries and
benfits be determined by Public Service Commission. Dominate party to form the government. Multi party representation at dl
levels of Government be done. Parliament powersto remove executive through vote of no confidence be adapted. President or
Prime Miniger should have the power to veto legidaion regidration passed by the Parliament.

Let me tak about the Executive. The Executive should have Condtitution should specify qudifications for the Presdentia
candidates, have aminmumof ‘O’ levd qudilfications. Presdentia tenure be only term or one eectord year. The functions of
Presdent be defined in the Condtitution as a President has to have regiond qudification, the required qudifications be elected
by people as the Member of Parliament, be sdlected or eected by the people he is representing. All powers enjoyed by the
President be taken away and he or she should be answerable to Prime Minister and be subject to face the law of the land while
inthe office or out of the office for misconduct. Equdity, before the law should apply to al Kenyans irrespective of beaurocacy,
(Intgection).

Com. Salome Muigai: So, can we have your last points.
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Abubakar Abdow Ali: So we want the new structure of government to be based on federd system since unitary system
hesfaled. Under the loca government Mayors to be eected by the Councillors.

Mayors and the Chairmen to the Council to be dected by the Councillors. The current two years terms for Mayors and
Chairmen of County Councils is adequate. Council should limit their expenditure to its revenue. The minimum qudifications for a
Coundillor should be O levd.

Com. Salome Muigai: Those are the main lagt points.

Abubakar Abdow Ali: Yeah. Age requirment for Councillor should be forty years with sound mind and a finencd
background of not less than two million in the saving account. A machinery be set up for the Condtitution to recall a Counaillor.
Thank you Madam.

Abubakar Abdow Ali:  Yes
Com. Salome Muigai: Thank you very much. Did you give us your name Sir?

Com. Salome Muigai: What was it?

Abubakar Abdow Ali: Abubakar A. Ali.

Com. Salome Muigai: Thereis, kuna mzee mwenye dikuwa akiniambia aikuwa na nyuma ya Barre. Tafadhdli na utupe

jinalako.

Kora Abdi Bille: Mimi nitaongea Kisomdi, Bigmillahi Rahmani Rahim. Aniga waan kuxathli afsomalli wax batham mashegayi
waxn shegi laxa dhad igadlmi bathan ba shegen Kora Abdi Bille from Rhamu Dimtu Divison

Trandator: | have been preceeded by people who are very intdligeable, wel conversant with Condtitutiona issues and |
am sure most of these issues that | will contribute have aready been said.

Kora Abdi Bille: Xaka kothob oigutharan an kucdinayo waxa wayey, waxa jirta shaga laen aya kgirta NEP. Waxa kde
waxa jiragof lawa saxan gatha kucuno gofna xd saxan ayu laaye.

Trandator: There is the issue of unemployment which has very much affected people of this region and yet there are
cases of people who have two jobs and yet others are suffering.

Kora Abdi Bille: Marki las barbaryo lawa saxan gof shaga xayey ama dhowlada daxthetha ama NGO waxa shagatha lasya
ki shagatha xayey ki shaga lsannta xana Sthi umbu ubaxan ye kas ba lawa saxan mdinti kugatheya.
Trandator: Whenever there is any government job like in Electord Commison or in the NGO, they just continue
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employing those who are dready employed. They employ those who dready have jobs yet those who don’t have, have dready
applied and are jobless.

Kora Abdi Bille: Sitha awgeth in xisabta lagutharo arimaxa 0o ninka lawatha saxan kugatheyo afar bogkol in kabathan oo
wddixisna afartan kuna .....(inaudible)

Trandator: Therefore | am appeding to the Commission that in this new Condtitution we are meking, | would like you to
incdlude that is should be one man one job in Kenya.

Kora Abdi Bille: Waxan kusogawinaya intas waxan shegi laxan xorey baoshey. Asdamu deykum waraxmetulahi.
Trandator: I would like to conclude with those few remarks. Whatever | have said has dready been said. So with those
few remarks, | am very grateful.

Com. Salome Muigai: Thank you very much Bwana Kora Abdi Bille, hatuna swai kwako. Sasa ningeteka mtu ambaye
andikiria ana jambo lenye hdijazungumziwa bado, ukiwa undfikiria una jambo lako lenye hujasikia mtu mwengine akizungumza
ningetaka kuwapa nefas ya kulizungumzia Lakini watu wenye wangetaka kurudia tu yenye yameshazungumzwa tefadhdi usinue
mkono.
Transalator: waxalithi ogeysna qofki xathada an lagaxathli kaxathlo qofki kalana 0o xathlaxa lagaxathley kaxathlo xanadiwan
tefathdl.

Com. Salome Muigai: Nataka unionyeshe kwa mikono watu wenye wandfikiria wako na jambo ambao hdijazunguzwa.
Tdadhdi usinue mkono haafu uje utuambie kuwa hapa kunashida ya mashamba, kunashidaya.........
I nterjection: Nyani.

Com. Salome Muigai: Kuna shida ya barabara. Hiyo tumeshaskia Tunataka yde mambo mapya yenye bado
haygazungumzwa namtu yeyote. Mzee number one, number two, number three, huyo mama mwenye huo mkono number tatu,
number nne. Naangdia. Number tano, number Sta, kuna mama mwengine hapo nyuma, na sasa nina watu Sta. Mzee hebu kuja
kwanza. Number saba. Wewe ulikuwa umeshazungumza? Number saba.

Speaker: ChdlaChdla hinjudhubaitani, wan dansa issan hima ka warri kun irrafet

Com. Salome Muigai: Wapi mzee wangu, mwenye dikuwa upande huu?

Speaker: Ako hapa.

Com. Salome Muigai: Tayai?



Adan Mohammed Noor: Amusa wagtiga wusodamanaya xaaamuso aimaxa an dameysane. Sdlaam Alelkum. Waxath ogatin

inti laxilmameye in agtatha talo ayan kabathan

Com. Salome Muigai: Semajinalako.

Adan Mohammed Noor: Jnalangu naitwa Adan Mohammed Noor kama jina la Mbunge wangu, hata néfikiri ni jina
langu. Tuna furaha kuwa mumekuja kutusaidia Sasa kama ulisshau maneno S mzuri na neno hii wakati uliopita tundfikiria sana
hi kurekebisha Katiba. Tulifikiria mambo haya hayatafikalakini kwa bahati mzuri, (Interjection).

Com. Salome Muigai: Tiyan matatu yangu imeingia kwa hivyo una dakika zingine kama kumi na tano hivi. Kwa hivyo
mzee unipe points kinaganaga kama mtu mwenye ana shoot mshde. Ukifanya mshde hivi hivi nyani itatoroka. Nataka points,
points, points unasikia. Una dakika mibili.

Adan Mohammed Noor: Kuna wakati uliopita hapa, Kenya, munakumbuka yaiyotokea Makamari, Wagda, Garissa,
munakumbuka? (interjection)....

Com. Salome Muigai: Excuse me, mzee wangu usifanye baraza, niambie pointi tatu.

Adan Mohammed Noor: Ndiyo, 9 ndiyo. Mimi nasema tuunde sheria kwanza, mimi nakuomba wewe dada yangu. Sasa
wewe dada yangu, kwamfano Polis hapa. Hapa iko emergency, emergency hii 99 hatutaki. Ukienda Nairobi leo utakuta watu
wakiwa na risas.Lakini hapa hatuna, hapa tuko ukoloni. Tuko kwa nchi yetu lakini tundinyiliwva sana Kama Katiba
itarekebishwa Serikai ya Kanu ilipe mdi yetu yote iliyopotea na watu wetu ambao walipoteza maisha yao.

Hio ni point moja. Ya pili, MP wangu anasikia haya maneno yote. Kwa sababu yeye akizungumza wazee wenu wa Nairobi
wanasema  hakuna * waria yeyote dimdizwa Mamia wamemdizwa Kama hii Katiba ni ya haki kwa wananchi wote 39
tunataka tupate heki yetu ya North Eastern ya migka thelathini, Serikdi hii yaMoi imetufinya sana natitulipe haki yetu.

Tunataka hio iwe point. Ya pili, watoto wetu wa shule ya secondary ama standard seven wekifaulu waende huko Nairobi.
Mambo yamtihani yao yote yanabadilishwa Wanaangushwa mitihani kilawakati. Kwa hivyo tunataka tuwe na watu wetu wa
North Eastern kutu-represent. Mimi sitaki kusema Polis wabadilishwe, fulani abadilishwe. Mimi nataka hayo tu asante sana.

Com. Salome Muigai: Number two dikuwa natoka kwa ile corner. Ilikuwa ni wewe? Wewe ulikuwa hapa? Lakini,

number 2, Nl wewe, you have two minutes.

Rashid Adan: Okay. | think since you have given me those two minutes | will be as brief as possble. So can you get
apen and a paper and write whatever | wish to say.

Com. Salome Muigai: Your namefird.
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Rashid Adan: Yes. My nameis Rashid Adan. Sorry, Rashid Adan and | am a resident of Rhamu. Let me put it that
way because there isnothing ese | can say. Anyway, there is dso another thing. If you read my proposal, | will just encourage
youto have .......... (Inaudible). Inany case, what | want to address is, here people have misunderstood. They don’t know that
we are here to amend the Condtitution, that’swhat we are here for, sothisisnot apolitica gathering.

What | mean is that the law or the Condtitution of Kenya to redly review and consider corruption. Corruption is the biggest
problem, the way | see it, in this country. The biggest problem is corruption right from the highest rank to the lowest. By the
way, just to mention a very amdl example, | an a Kenyan dtizen and | faled to get an identity card to go around and every
night we are being bothered around here and we are being told to bring our identity card, thisand that while people/refugees or
people from other countries come and get identity cards in Kenya and they are not Kenyans they are not redly Kenyans just
because they have money to grease hands and tha is what we cdl corruption. Corruption comes in everywhere. | could be
corrupt or | could be doing something corrupt. There is nothing else, my man points are number one and number two and
number is about corruption. Could the law or the Conditution go back to our books and do something about corruption?
Thatsdl | have to say. Thank you very much.

Com. Salome Muigai: Number two, ulikuwa pale mzee?

Abdi Salan Hassan: Ndiyo.

Speaker: Jnalako please.

Abdi Salan Hassan: Abdi Sdan Hassan. Authu bilahi minasheitani rajiim dhadka wadexein manta noimathen
wathsdamantixin salan kabacthi, waxan naxay umath o lathuimey oo xagotho lathufiyey oo wexey Kenya gabto an gawin
xanaxay.

Trandator: Foremost | want to start in the name of Allah the most gracious, the most merciful. | pass my regards to the
Commisson representatives here. Our Community has been denied itsright from the onset of Kenya.

Abdi Salan Hassan: Kabilaweato lixthan iyo laweathi ila manta waxanaxai sata diwao weyn.
Trandator: From 1962 to the present day we have been leading a difficult life

Abdi Salan Hassan: Diwatatha waxa kamit ah in an kathuwane kenyatha kaley.
Trandator: One of the biggest problem we have is discrimination, and thet is we are different from other Kenyans. We
are treated differently.

Abdi Salan Hassan: Waxan ogathuwane waxa wayey jit mdixnxolditha xolxotho an sharciga kujirin,carurtena skulka an
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lagasexeynin.
Trandator: The biggest problem concerns the Livestock. We are livestock owners, livestock marketing is a problem and
on education, access to free education is aso the other chdlenging thing to this community.

Abdi Salan Hassan: Mitha kaley aniga waxan kudashey magaathan waxa igaeryey col emergrnsthi markan nawath
gdyatheitha an labaxay wadxey iyo abexey intey kudinten.
Trandator: | was born and raised in this town. | became the vicim of emergency oppressive laws and | ran away from

Kenya and my brothers and my families were wiped out during the emergency time.

Abdi Salan Hassan: Markan wadhan keiga an kusonocthey waxa layrir kibanda dhaki an lanoyaley............ (inaudible)
markan neyrobi tagawo waa socdinaya.
Trandator: Evey time| apply for an identity card I fill the form and every timeit goes to Nairohi it is rejected.

Abdi Salan Hassan: Waxan ithinka cothsaneyna anagaiyo dhadki ..... (inaudible)waney arimaxan wax kagawatan.
Trandator: The Conditutional Review Commisson, | would like you to address this issue of discrimination and

especidly the issue of identity cards and other related problems.

Abdi Salan Hassan: Marka maderanalyo intas ayan kusokowey .wasalamu deykum warahmatulah.

Trandator: | would like to conclude with the remarks of thanking God for having given us this opportunity. Thank you.
Com. Salome Muigai: Thereweresome ................ (Inaudible). Okay let her talk. That is number what?

Speaker: Number four. We have three more.

Halima Ebrahim: Mim Sna maneno mengi ambayo nitaongea. Niko nawatoto karibu watatu nimesomesha

(Interjection).

Com. Salome Muigai: Sema jinamami.

Halima Ebrahim: Hdima Ebrahim. Na hao watoto wananishinda kuwatunza na nimekosa msaada kwa upande wa

Serikdi. Na sasa mtoto mmoja ako form four. Nimekosa mtu wa kunisaidia, kwa Serikdi. Kwa raia hakuna yeyote ananisaidia
igpokuwa mwadimu. Shida ambayo niko nayo, nimekuwa mgonjwa karibu mwaka mmoja, nilikuwa hospitdi, hivyo ndivyo
migwu ilianza kuumia. Nilikosa nguvu mitoto huyo akakosa vitabu na kalamu. Na hata pesa sna na ako form four. Shida yangu
n hiyo snamengi ya kusema zaidi ya hayo. Asanteni sana wageni pamoja na Mbunge Minister wetu.

Com. Salome Muigai: Semajina
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Abdulahi Adan: Abdullahi Adan.

Speaker: Ongea mzee.

Abdulahi Adan: Hakika yo guyya an sharrainni bedel hortey nasibki kaba na argat
Trandator: If the Congtitution will be changed it’s a great opportunity and we appreciate.

Abdulahi Adan: Sharrith beddlan horti thansa hamtu miti
Trandator: Changing Condtitution is something we appreciate and is something we would like.

Abdulahi Adan: L&t tanna Kenya eddan Kenya mitt, lefti eggejirti, Kenya eggejirti
Trandator: This place is cdled part of Kenya but this is not Kenya because this area is under developed and it is under

previlged.

Abdulahi Adan: Wanti tochhi laff Kenya madhahithi tenn ka Kenya kee dakkat
Trandator: And that is as aresult of the leadership, locadly and dso those in other areas.(Interjection).

Com. Salome Muigai: Uko na dakikambili peke yake
Abdulahi Adan: Wan dikko tokk dhubachu fedd, an nami waa gafachu fedd mubunge kiyy ka miniger, wan Katiba horti
nasibki hag kan chuffuma wan taka wali kabni

Trandator: Everybody has the same opinion about the problems facing us as regards the Condtitution.

Abdulahi Adan: Annmill hinkabu, nam milkab nam il kabbu mitt
Trandator: | am partidly desf and | am aso patialy disabled.

Abdulahi Adan: Nam kuddan ka sababti issa ka horri hinkabne ka akass hir taa

Trandator: | have school going children with no support, no animasand | am poor.

Abdulahi Adan: Nammi dhur nam sunn mamullu Sirkalat huji kessa bas yeddan ilman sun rawwachut jirti

Trandator: My only appeal, my only son who was working with the government was sacked by the government.

Abdulahi Adan: Owrru dhurr nami sun dhurr besse isatin fa amman tanna binessat ke gdll
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Trandator: Thefarm he used to cultivate on has now become a grazing ground for wild life.

Abdulahi Adan: Marka wantti dibbin nuu gaffan dibbin hinjirtu namich amm wan fedd fago argatte, dhowleatti wan gaffu faggo
argate jarsdle dhubbi tan chuff wan sharrith chuff it gessa

Trandator: We are loyd to the government, we support the government, the government has achieved its goas and
therefore thisissue | have just presented to you about my child should be taken to the highest office.

Abdulahi Adan: Shaiithi yo ammo beddd akk adha dhegg dheggy feddan ka ldf tan ke tett ka wan chuff a kabbattu sunn
drrafeddan jedd

Trandator: If we are going to change the Condtitution, you must so mohilize the people to come back to us and help us
to understand what you have changed. (Interjection).

Com. Salome Muigai: Now can you give us his very last points.

Speaker:  Mwisho.

Abdulahi Adan: Markann wanti dibbin nuu am dhubb dhubban hinjirtu leffti issan harka kabba l&ff tan jiressan fenna nullen

issan egu jirratan jirra oggaw yedd

Trandator: Y ou are the people who control the land, we have the resources, we have the ability, we expect change from
you, we will expect support from you. You are the last, you are our last resort. Okay.

Com. Salome Muigai: Asante sana mzee. Mama keti. Sema mgjina

Amina Ebrahim Abdi: Makkan kiyya Amina lbrahim Abdi
Trandator: | am Amina Ebrahim Abdi.

Amina Ebrahim Abdi: Ann dhubbi gudho hinkabu an dhubbin an kabb dhubum lam chdla yedd
Trandator: | have don’t have much to say but | would like to mention a few issues.

Amina Ebrahim Abdi: Nuhin orti karr dhibatithin nuu kabbni hort Kenya kess hinjirnu labda Ethiopia Kess jirr
Trandator: Thekind of hardships we face and the kind of problems that we face in our daly life depict or show that we
are not part of Kenya . It shows that we are part of Ethiopia or Somdli.

Amina Ebrahim Abdi: Yaani wanni nutochh dibbum yedd, dibb dibbumat nuu toch yed thubu sun bedel nura duffen
Trandator: What has made us say those statements is because of the problems. (Interjection).
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Com. Salome Muigai: Can the lady give me the things that have not been said.

Amina Ibrahim Abdi: Amm dhurri hagg ddlane Kenya kess nuu Kenya tenn Bandera tenn male Bandera dibbi hinagar
eddan

Trandator: We are Kenyans. We are loyd to our country, we have never gone anywhere, we have just been here since
independence.

Amnina Ebrahim Abdi: Wanni chuffti ammanki dhansa, naggay thansa eddin, wanni naggay dhura hinjirtu eddin, nuu

neggay fenn
Trandator: Peace is something very important. It is something that should be protected and safeguarded by everybody.

Amina Ebrahim Abdi: Marka nuhinn wan naggay dhurra ka nuffen hinjirtu ammo dibatithi arka nuu khabthu yaani ilman kenn
iskuli hinkabthu nu maskinna abban iss na dhue oggonti, oggonti sunn nami akkan yedde nuu karkarr hinjiry, ilamn satheth dale
sthethu

Trandator: We would like the Condtitution to address poverty, Aids orphaned children. | have not been educated, | am
poor, | an dso aged. So we would like the issue of poverty to be taken serioudy by the new Condtitution.

Amina Ebrahim Abdi: Mwisho, asante sana wanni narra dhufff hagg sunn ammani thansa ammanum laf  Kenya nuu
ammeani fenna.amanni ha nuu kenani

Trandator: Since we enjoy life, ance we like peace then the new Conditution should aso guarantee us peace.

Com. Salome Muigai: Mtu wa mwisho. Na huyo ndiye mwenye atakuwa mzungumzgi wetu wa kikao hiki wa mwisho.

Mwenye anasikia hgazungmza na angetaka kuzungumza kesho tukutane Banisa.

Response: Banisa

Com. Salome Muigai: Banisa. Lakini ulikuwa umekuja na meandishi na hujapata nefas ya kuzungumza tafadhdi njoo
ulete maandishi yako huko na ujiandikishe kuwa umetupa maandishi. Ningetaka kukuhakikishia kuwa hayo maandishi ya

itasomwa neno kwa neno na kilammoja wetu kwenye Tume.

Response: Wann issan kubb kabbachissu, borr yo rabb yedde nam kannat mwisho dhubbatta, borle yo rabb yedd Banis
dakkna, yo atin dhubbi fa daggefachu fett dubbachu fettele Banis, nami kann dibbillen ka wa korrattellen marka nam wakorri
massulat gessa yett

Trandator : Waxa lithin shagaya xathu Ilaxey iraxthi ninkan ya nogothanbeya ninki barel rawo in ukagebgatana beri Banis
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yaniligudaweyni, ninki qoral xaistan oo wdi ladadageysanin tafatha dib qora katha waaeqgrini thona.
Hussein Abdi Hassan: Asante sana. Mimi maoni yangu ni kwamba nataka kueleza hii Tume, kwanza ningetaka

Com. Salome Muigai: Ongeartu.

Hussein Abdi Hassan: Jna yangu naitwa Husein Abdi Hassan. Na maoni yangu kuhusu hii tume kwanza ningependa
sana kwa maoni yangu hii Serikdi ya sasa iwe ya Mgimbo, ndio ningependa sana. Nasema hivyo kwa sababu,

Com. Salome Muigai: Endeleatu.

Trandator: | want to thank the Commission, and the current.........

Com. Salome Muigai: Enddea mzee nitakusikia

Husein Abdi Hassan: Jnalangu naitwa Hussein Abdi Hassan. Nataka kueleza hii Tume meoni yangu kuhusu Katiba hii.
Katika hii Katibaiwe tuwe na Serikdi ya mgimbo, kwanza ndio ningependa sana. Mgimbo ndio ningependa sana  kwa meoni
yangu mimi. Na-sema hivyo kwa sababu mimi naona ya kwamba kile kitu kitatukaribishia huduma, mimi naona kama ni hiyo tu.
Kwa sababu Serikdi ya mgimbo kama tungepata, ingetukaribishia huduma zetu hapa katika Wilaya hii ama North Eastern
Province. Kwa sababu Serikdi ina budget yake, saa hii Serikdi inafanya budget ya shiling karibu dfu mia mbili, bilioni. Hizo
pesa zinaweza kutusadia sana kama tungeletewa upande wetu. Na hawa MPs and Coundillors wetu waje karibu nes wakae
pengine Mandera, Wgir ama Garissa waache kukaa mbdi na 99 ili huduma iwe inatukaribia  Otherwise saa hii wanakaa
Nairobi shauri wangjua pesa ziko huko na maofis kubwa ziko huko na fedha zote ziko huko. Kwa hivyo kama tungekuwa na
mgimbo, hii huduma ingetukaribia na mambo yote yangeenda vizuri sana.

Yapili, tukiongea juu ya serkdi naona ya kwamba jeshi indinda nchi. Tukiongea juu ya Polis indinda sheria, tukiongea juu ya
Prison, inachunga mabusu lakini mimi nashindwa Admingtration Police inasemekana ama Game, ile kazi wanafanya hatujui. Kwa
sababu wanyama ndio hao watu wandia hakuna msaidizi. Kwa hivyo hizi idhara mhbili efadhdi ziondolewe zibadilishwe na idara
zingine zile zitafaidisha wananchi, otherwise tuone kazi yao ni gani.

Mambo yamdi hao wanyama wa pori vile inasemekana wanatusumbua sana. Kweli tunataka huduma ya Serikdi kweli kwdi
ya kwamba fig akiua, mamba akiua, Smba akiua lazima tuone Serikdi ingua wanatulipa hiyo hasara yule mnyama andeta.

Yatatu, Mambo yakazi. Nafikiri imezungumziwa, kwa hivyo yangu kwa uchache, kile kitu ingetuletea huduma ya hii province

n mambo ya mgimbo. Tupate budget yetu kando, tulipishe tax yetu kando, huduma itukaribie, MP akae karibu na g9,

Councillor akae karibu nagd, wafanyi kazi wa Serkai wote wakae karibu na9s. Asante.
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Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Husain Abdi Hassan na hivyo tumefika mwisho wa kikao hiki cha leo cha
Tume ya marekebisho ya Katiba katika kikao hiki cha Bunge cha Mandera Centra. Kabla haujamdiza ningetaka
kuwashukuruni nyote wananchi wa Mandera kwa gili ya utaratibu wenu na vile mmekaa mkiwa na nidnamu kutoka asubuhi na
mmekaa na 99, ningetaka kuwashukuru sana, ningetaka kumshukuru Bwana Mbunge kwa kuwa na 99 hapa amekuja safari
ndefu na amekaa na 99 kwa utulivu mkubwa Ningetaka pia kuwashukuru mediwani wenye wamekuwa na 99 na pia
Wanaume wa 3 C’s yaani Condituency Committee mmetukaribisha, mmetulisha, tunasema Mungu awabariki na kwaherini.
Lakini kabla gjamdiza ningetaka kumuomba mtu mmoja atufungie kwa maombi.

Com. Salome Muigai: Nani atatuombea?

Trandator: Waxdithin ogeysinayana fadigena wunadamaey xathdixikna wan dageysan wan ithin maxah cdineyana wana
kuguleysaten wixi fkrathinana walagoridhona ayathana xas axan wexxey umaxath cdisey Mheshimiwa Adan Mohamed Noor
asahga 0o imathey iyo committithina kuli maxathnag atya lithin cdliyey sas ayan kudameysaney.

Sheikh Hassan: Rabbannaa agtina fiddunyaa hasanatanw-wa fil-Aakhirati hasanatanw-wa ginna adhaaban Naar, Rabbanaa
laa tudhig quluubanaa ba-ad id hadaytanaa wa hab lanaa milladunka rahmah innaka Antal Wahaab, Subhaana Rabbika Rabhbil

|zzhati ammaa yasfuun, Wasdaamun dd-mursdiing, Wa-Hamdu lillahi Rabbil Adamin, Allahu maswali dla sayidna mawvlanna

The megting ended with aword of prayer lead by Sheikh Hassan in Somdi Language.

Mesting ended a 5.30 p.m.
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