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2. Andrew Ambwayo        -        Asst. Programme Officer
3. Grace Gitu                -        Verbatim Recorder

Meeting was called to order as 9.20 a.m. with Com. Githu Muigai in the Chair.

Com. Lethome:   Hebu  tumpate  mtu  mmoja  atuongoze  kwa  maombi.   Mulioko  nje  tafadhalini  ingieni  tuweze  kuanza.     A

volunteer please to lead us in prayers.  Just say your name for the purposes of recording.

Grace Owuor:   Heavenly Father   we want to thank you for the free gift of life that you  have  given   unto  us  today.   As  we

come before you Lord  we are here for the benefit of the country.   Father will you have mercy upon us  and for everything we

are going to deliberate upon oh Lord  may it  have a place in the Government,  so that every Kenyan should  enjoy what he or

she is supposed to enjoy.  Father  we ask for your blessings, we ask for your mercy, we ask you Lord to cover  us  here   that

everything we ask  today, Father  we  shall say thank you after all these  things  have been  accomplished.   It  is in Jesus’ name

we pray all this.  Amen.

Com. Lethome:   Thank you very much, Grace.  Na sasa Tumepata maombi  na  tutaanza  kikao chetu.   

Kwanza  kabisa  tungependa   kwa  niaba  ya  Tume  ya  Marekebisho   ya   Katiba   kuwakaribisha  wakaanzi  wa  mtaa  huu  wa

Bahati.   Twawakaribisha mje mtoe maoni yenu ili  tuweze kuyaweka katika  Katiba mpya.  Na  kabla  hatujaanza   kuchukua

maoni yenu -   kwa sababu  hiki kikao ni chenyu,  siyo  chetu  cha  kuzungumza,  sisi  Tumekuja  hapa  kuwasikiza  -  ningependa

kuwajulisha wale ambao wako na sisi hapa  kutoka  ofisi ya Tume ya Marekebisho ya Katiba.   Huku nina Programme Officer,

Solomon Mukenion, yule aliye kule,    ni yeye anayesimamia  idara ya kazi zetu  hapa katika kikao hiki.  Kisha tuna yule  Binti

aliye karibu na yeye ( I have forgotten the name)  Christine yeye ni interpreter  wa Sign  Language  .   Ikiwa  kuna  mtu  ye  yote

ambaye hafahamu  lugha  ama  hasikii  lugha  ambayo   sisi  tunayoitumia,  anatumia  sign  language,   mtatujulisha;   yeye  atatumia

lugha hiyo.  Hatutaki kumuwacha Mkenya ye yote nyuma.  Upande huu wa kulia  ninaye Grace  Gitu,  kazi yake ni kurekodi;  

kila njambo utakalilozungumza litanaswa kwa machine, hatutaki neno lolote lipotee.  Karibu  na  yeye  kuna  Andrew  Ambwayo

kazi yake ni ku-record kwa maandishi.  Mimi ni Commissioner Ibrahim Lethome,  Ma-Commisiona wengine  wawili watakuja

hivi  sasa,   mmoja  anaitwa   Commissioner  Paul  Wambua,  na  hivi  sasa  anaingia  ni  Commissioner   Githu  Muigai,   ambaye

tutashirikiana na wao  katika kutekeleza   shughuli  za kuskiza maoni yenu  na kuyachukua maoni yenu.  

Karibu, Commissioner Githu   nimekutaja dakika moja iliyopita.  

Sasa  ningependa  tu  kuwajulisha  kuwa   katika  kuchukua  maoni,   tutakaa  hapa  kuanzia   saa  hizi  mpaka  saa   kumi  na  moja

alasiri, kuchukua maoni yenu.  Na kuna baadhi ya  masharti  ambayo tunafuata  katika kuchukua haya maoni yenu  kwa sababu

tunajua watu ni wengi na lazima kuwe na masharti  fulani au taratibu fulani  ambazo tukakazofuata.   Mwenye kiti  wetu wa leo
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katika kikao hiki atakuwa ni  Commissioner Githu Muigai,  kwa hivyo ninamwachia ashike usukani  sasa  awambiye  ni masharti

gani  haya ambayo tunafuata, kisha tuanze  kuchukua maoni yenu.   Karibu Commissioner.

Com. Githu Muigai:    Ahsante hali  yenu wananchi  watukufu  ,  Salaim  Aleikum   (Aleikum  Salaam)   Sasa  ningependa  sana

kuwakaribisha  kikao  cha  leo   na  kabla   hatujaanza  ningependa  tusikizane   vile  tutaendesha  kiakao  cha   leo.   Kwanza

tungelipenda sana  tukumbuke sote   kwamba  ni lazima tuheshimu  maoni ya  kila  mtu.   Kwa  hivyo  hata  mtu  yeyote  akisema

mambo ambayo wewe  unaona hayafai  lazima tu heshimu na  tumpatie mda wake,  hicho ni kitu cha kwanza .   Kitu cha pili  ni

kwamba, sisi tutakapo anza  tunajua kutakuwa watu wengi ambao  watataka  kuzungumza  na hivyo ni vizuri; lakini tungependa

zile dakika za kuzungumza  ziwe dakita  tatu tatu.   Sasa  tunajua nyinyi wananchi  mna malalamishi mengi .  Kuna mambo mengi

ambayo  yamefanyika nchi yetu  ambayo hayafai.   Kuna mambo mengi, wananchi wamedhulumiwa  na Polisi na Ma Chief na

Serikali  na MaCommissioner kama sisi  na mengineo. Lakini tungependa saana,  nyinyi, mtueleze vile mgependa sheria  mpya

mtakayo  andikwa kwa Katiba iandikwe .  Kwa hivyo tungependa sana sana,   muwe mkitueleza  marekebisho .  Tunajua kuna

pombe za kienyeji  zinapikwa  hapa karibu na mayumbani  ya watu,  mgependa nini?  Tunajua kuna watoto   wetu   hawawezi

kwenda mashule kwa sababu  pesa  za shule  zimekuwa  ni  nyingi,  Hospitali  hazina  dawa,   kwa  hivyo  mgependa  nini?   Kwa

hivyo tutawauliza, msitoe hadithi ndefu sana , kwa sababu sisi  sote  tunajua taabu ya nchi yetu. Hasa sana tunataka kusikia vile

unavyo pendekeza, na sema nini taabu yetu hapa ni Polisi kudhulumu watu na tunapendekeza hivi na hivi na vile. Njambo lingine

ni kwamba nyinyi,  kuna wengine wenyu  ambao  mmetengeneza   memorandum,  tafadhali  mjaribu  sana   msije  na  kusoma  ile

memoradum tena,  kwa sababu tuna watu  kule  ofisini   kama  watu  kumi  na  wanane  hawafanyi  kazi  ingine  yeyote  ni   kushika

memorandum, kuisoma kuweka kwa computer  na kutoa yale  maneno  yametolewa  na maoni .  Kwa  hivyo  msisome  hiyo

memoramdum mjaribu saana  kwa hisani yenu  kutoa tu! Kwa muhtasari yale mambo  ya maana wewe mwenyewe unaona ni

lazma  uchukuwe.

Jambo  la  mwisho  ni  kwamba,  haya  mambo  yote  mtakayo  yasema  yanaingia  kwa  Tape  Recorder  kwa  hivyo  kila  jambo

unalosema  liko kwa tape recorder na tutaenda  tena tutoe kwa recorder iwekwe kwa  computer  alafu itawekwa kwa  record.

  Kwa hivyo usije ufikirie kwamba  umesema mambo ambayo  yatapotea  na kwa hivyo inafaa urudie  yale uliosema mwanzo.

(hapana usirudia)  Mwisho mwisho  tutawauliza mkisema kitu chochote  ambacho hatuelewi  tutakuuliza maswali,   nia  yetu  si

kukuuliza  mwaswali  ndio  tuonyesha   kwamba wewe hujui vile  unasema au  unasema mambo ya upuzi,  hapana ,  tukikuuliza

swali  ni kwa sababu  tunataka   kuelewa,  kabisa  lile  jambo  unalosema.  Kwa  hivo  usiwe  na  wasi  wasi.  Na  mwisho  mwisho

mwisho, hiki siyo kikao  cha  DO ,  siyo kikao cha Chief; siyo kikao cha President,  siyo  kikao  cha  Polisi  ,  hiki  ni  kikao  cha

Tume na sisi Wana Tume tuko huru ,  hatujakuja hapa kusema  vile  serikali  inasema  au  vyama  vya  siasa  vinasema,  Tumekuja

kusikiliza  maneno   ya  wa  Kenya  huru.   Kwa  hivyo  usisimame  hapa  kuzungumza  halafu  uangalie  Chief  pengine  yuko  ,   DO

pengine yuko , Polisi pengine wako, usiwe na wasi wasi wowote.  Kwa hayo machache wananchi ,  tuanze  tutajaribu  kwenda

na ile listi  ya  wale  mlijiandikisha  mapema  .  Nikikuita    tafadhali   unakuja  hapa   mara  moja  ,  halafu  unasema  maneno  yako,

ukisha maliza kusema, tafadhali ujiandikishe  pale kwa maofisaa wetu  ,  sababu  tuna  kitabu  ambacho  kinaonyesha  wale  watu

walitoa maoni , siku gani na wapi na lini na kadhalika.
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Com.  Githu  Muigai:   Grace  Oduor  atafatiwa  na  Andrew  Waiganjo  na  Gilbert  Ndegwa  –  Ukifika  hapa  Grace  Oduor

unatwambia jina lako na mahali unapotoka, na ikiwa unasimamia kikundi, chochote unasema jina la kikundi  halafu unaendelea.

Grace Oduor:  (Our Lady of Mercy Primary School)

I have the pleasure to stand before you, I come from Our Lady of Mercy Primary School, I am Grace Oduor and that school is

composed of all lady teachers. It is struggling with others and here we’ve come three of us at least to deliberate on a few issues,

if not  all  .   Therefore  straight  away   I  will  start   on  the  rights  of   venerable  groups;   the  way  men   interests  are  not  fully

guaranteed,  in the Constitution  therefore women should be given  equal rights  to men.  Two,  women  should   have  rights  to

land ownership  without any discrimination, also  Constitution should ensure that  women  are fully given a chance to inherit  the

properties   of  the  husbands  in  case  of  death.   A  widow  should  not  be  forced  to  choose  a   partner   after  the  death  of  her

husband, but  should be given a freedom  of   association.   Now   children  should  also  be  guaranteed   free  special  education

mostly  even  in  rural  areas,  depending  on  the  disability   of  the  children  they  should  be  guarateed  employment  to  support

themselves.  The government should also  form a department  to cater for  the needs of the  people with special disabilities.  The

rights of children .

The government should improve the machinery  to make sure  that children enjoy necessary basic  facilities,  e.g.  love,  shelter,

clothing and basic education.  Childrens homes should also be established in districts and approval schools to cater for childrens

needs, care and protection and discipline. 

Ancestral property - children should also inherit especially the ophans should also inherit the family property  like land  without

any grabbing from  the relatives.   Child Labour  also should be stopped.   There should also be rule to bind all the  parents  to

take the obligation seriously  in the child  upbringing.   We  also  deliberated  on  th  legislature,  appointment  of  judges  and  chief

justice  should  be  vetted  by  Parliament.  Appointment  of   Permanent  Secretaries    should  also  be  vetted  by  Parliament.

Appointment of Governor of Central Banks should also be vetted by Parliament. Functions of Parliament should be extended to

approve appointment of permanent secretaries to review salaries for parastatals, teachers, and  other corporations,  should have

final approval for a bill  to become a law, not only by the President but by Parliament.  Now member of Parliament should be a

full-time occupation and not part-time this will enable them to have adequate  time to deliberate on government issues,  again in

till have effective service to the constituency if they are full time in Parliament.   It  will also help to avoid technical appearance  in

Parliament as some of  MPs do, it will also help  cut down  on MPs abseteesm  in Parliament.  MPs should therefore be more

committed to their work.

Com. Githu Muigai:  I may need to ask you one or two questions.  You say that the MPs should be full-time in Parliament,  do

you have anything to say about their salaries, who should approve the salaries.

Grace Oduor: The salaries of the MPs should  be approved by the public service Commission.
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Com. Githu Muigai:  I have one question for you madam, If you haven’t thought about  it ,  just say you haven’t thought about

it. Don’t    worry.  One of the problems that we have today is the fact that the President is an MP. Would you like the President

to continue being an MP or should he be above  the politics of Parliament;  while you think about it can I ask you another one?

Grace Oduor:  Fine.

Com. Githu Muigai:  The other thing is that the cabinet  of the President  is  chosen from  MPs .  Do you think that is a good

thing or the President should be allowed to choose a cabinet from anywhere , if he wants a good minister of  education  he goes

to school, gets  a good teacher makes him the  minister.  Could you answer those two questions?

Grace  Oduor:  Yeah  to  begin  with  the  first  one,  if  I  got  it  right   the  President  should  be  a  member  of  Parliament  and  for

presidency I think  it should also go the same way the MPs are being elected. So he should also be elected  just as  the MPs  all

over the country, the way the election is being done .  Where he should get his cabinet, I think just  out of the Parliament, he can

now choose  who is the right person to do what, and that is why I also brought in that  this Parliament should  should be a place

of  appointing these people  and salaries also to be  deliberated  upon in Parliament because  otherwise,  I  was  the President  I

would just choose  on friendly terms and the person  whom  I have chosen has to be  royal to me ;  and he cannot   perform

properly  to the wananchi.

Com. Githu Muigai:  Okay thank you very much , Please register there.

Gilbert Ndegwa:  Habari zenu wakaaji wa Bahati na Macommissoners waheshimiwa.  

Mimi naitwa  Gilbert  Ndegwa,  and  I  am  a  civic   education  provider  na  kikundi  ambacho  kinaitwa  Muundo  Cultural  Group.

Nina Maoni ya fuatayo na  kwanza kabisa  nitapinga nguu hadi idara ya polisi ambapo pana rottenness na ambapo panasaidia

kukanyanga haki za binandamu .  Kwanza kabisa  ninge propose  ya kwamba ile curriculum ambayo iko pale Kiganjo ya miezi

sita iwe overhauled , maanake tunasikia  ati pale wanasomeshwa  na kuambiwa  ati mama yako ni adui , baba yako  ni  adui,  na

rai ni suspect.  The intention of that curriculum  wakati ule ilikuwa ikiundwa  wakati wa kikoloni , ilikuwa  ni hao askari wa serve

serikali ya Her Merjesty, lakini juu tulipata uhuru, sisi ndio the boses  to the civil servants  tukiwa raiya.   Na  pia  ningepropose

ku  professionalise  our  police  force  .   Na  nitoe  maoni  ya  kwamba  ,  the  minimum  entry  ya  kuingia  pale  kwa  mtu  yeyote

anayetaka kuingia polisi  iwe ni a Mean Grade of  C Plain.  Halafu pale wafunzwe miaka tatu,  a Diploma in Policing, juu wao

watakua ni law enforcement  and unless you a geneous ,  huwezi someshwa pale miezi sita  na uweze  kui interprete law ukiwa

huko uwanjani, ili ujua kama mwananchi amekosea ama hajakosea.   Pia  ningependekeza kama ilivyo pale katika  military,  ya

kwamba kulifunguliwa kitivo katika one of our  Universities  ya kwamba wanaweza pata   a degree  in  Military  Science.   Pia

Polisi ningetaka wafunguliwe  Kitivo katika our  Universities  ili wanaweza kuwa na a degree in  Policing.  This will make such

professionals   to be hired even outside this country  like the Scotland Yard   and the FBI .
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Nikitoka  hapo  nitaingia  katika  idara  ya  mahakama;  na  hapo  ndipo  ningepropose  sheria   zingine  ambazo  ni  za  Kikoloni

ziondolewe pale kama  hii sheria ya  kuweka petty offenders rumande siku  kumi na nne, ile hali mtu mwingine pale  akikiri,   na

alikuwa mlevi ,  na alikuwa ana  randaranda   anafungwa  nusu  siku  ,  na  anaambiwa  afangie  hapo.  Na   yule  ambaye  hajakiri,  

anafungwa siku kumi na nne pale  rumande.  Hiyo ningetaka iondolewe. Kupelekwa rumande  ningepropose  iwe ni kwa wale

ambao  wamestakiwa  na capital  offences  lakini sio petty offenders.   Pia the vangracy  regulation  ningesema  ziondolewe.  Ile

sheria ya kusema pia ulikuwa ati mlevi  iyo pia ningetaka  isiwe ati watu watastakiwa pale.  Juu it is applied selectively. People

from coast  areas  hawastakiwi  ati  ni  walevi  na  wanakunywa  .  Lakiki  watu  wa  pande  hii  ,  wanasingiziwa  ati  ni  walevi    na

wanastakiwa.  Kwa  hivyo  hiyo  ningependekeza   iondolewe.  I   also  propose   pale  katika  judiciary  tuwe  na  a  strong  judicial

service Commission. Ambayo itachaguliwa  kutoka mashirika kama LSK,  kutoka huko judiciary na pia waalimu kutoka vyuo

vikuu watakuwa pale  katika hiyo Judicial Service Commission.  Kazi yao itakuwa ni ku appoint  judges,  na kuwa dismiss ama

kuwachukulia sheria za ki nidhamu. 

Pia ningetaka niongee mambo mengine ambayo watu hawaongei juu yake sana,  mambo kuhusu intellectual  property  rights, the

patent laws.  Kipawa kwa maoni yangu ni rasli mali, the talents to invest ni rasli mali ya taifa na  inaweza kutuletea utajiri mwingi.

Lakini sheria za Kenya kiyoko sasa,  hazijalinda sawasawa  ile  Hati   (Miliki) na juzi tuliona  wana sayansi wetu  waliofumbua

chanjo ya Ukimwi karibu wanyanganywe  hiyo hekma yao  na their counterparts   wa wingereza.  Pia   tunaona   wanasayansi

wengine kama  Professor   Aurthur Obel,  akikataa  kutoa ile  formular  juu  anajua   hiyo  formular  haitalindwa  sawa  sawa.  So  I

propose  very  strigent and tight patent  laws  zitambuliwe  na  Katiba.   Pia  ningepeana  mfano  mwingine  wa  vija  wawili  waliku

pale Kiambu ambao wali invent ndege  na wakapaa nayo kilometer mbili kutoka view point.  Vijana hao pia  wali invent a radio

that could run on chacoal.  Wote walili  pia waka invent gari ambayo wali iita the 2000 mellenium digital car,  ilikuwa inaenda na

nguvu  ya jua .  Na watu kama hao hawatambuliwi, vipawa kama hivyo  ningepropose  watu kama hawa wakijulikana,  in our

Universities   kunafunguliwa  indara  ya   creative  thinking  ambao  wanapelekwa  hapo   moja  kwa  moja.  Sio  kama   hao

waliopotelea bure. 

  

Com. Githu Muigai:  Hapo Tume elewa, intellectual prompting

Gilbert Ndegwa:  Let me go straight to the  Executive  ambapo  hapo   mimi ningepropose    Rais  aondolewe  mBunge.   He

should not be  a  member of Parliament.   Na  zile nguvu ningetaka awachiwe  ni  kama  the  prerogative  of  mercy  ,  pia  awe  the

commander in chief of the armed forces,   awe akiongoza taifa katika sherehe za siku kuu, kama national holidays.   Na  ikiwa

atakuwa pale Bunge ata address kama vile the queen of England alikuwa anafanya.  Pia  ningetaka Parliament iwe na calendar

yake ,  so section 58 and section 59 of our current Constitution  ifanyiwe marekebisho ili Bunge iwe  na  calendar  yake.   The

speaker   should be  given  the  powers  to  summon  Parliament  when  the  need  arises.   And  in  the  bill  of  rights,  ningesema  the

delegation and the limitational words  ambazo ziko hapo ziondolewe, na kama mwananchi ananyimwa uhuru, ambayo utakuwa

katika the Bill of Rights ,  Uwe ni wakati  ambao  Emergency  has  been  declared.   Lakini  sio  wakati  kama  huu  ambao  misaso

inafanywa, and Kenya hakuna  emergency.   Kwa  hivyo  the  delegation  and  limitations  ambazo  ziko  katika  the   Bill  of  Rights
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ziondolewe.

Making treaties;  to make treaties  (inaudible) treaty should be approved  by a 65%  votes in Parliament and the power  of  the

A.G to enter non  prosecue.  Hizo ziondolewe. Na  tuwe na idara ya Director  of prosecution pale mahakamani.  Na  kwa hayo

machache, mabwana Commissioners yangu ni kupatiana tu hii memorandum yangu.

Com. Githu Muigai:  Ahasante Sana bwana Waiganjo.  Kuna swali moja Bw. Ndegwa tafadhali.

Com. Wambua:  Mr. Ndegwa, Umesema watu wakilewa pande ile hawashikwi na wakilewa pande hii wanashikwa, ile sheria

iliyoko ile tunaijua, offence ama makosa  ambayo  wanashtakiwa,  ni  kuwa  drunk  na  disorderly  siyo  ulevi  peke  yake,  kunywa

pombe kulewa sio hatia lakini, drunk and disorderly,  hii ya pili ndiyo  lazima  iweko  hiyo  order  iwe  haiko  umekosa   nidhamu,

kwa hivyo hiyo ndiyo offence ambayo wanashtakiwa.  Sijui kama ungetaka kubadilisha maoni yako ama itakuwa hivyo hivyo tu,

ikiwa sasa unajua hiyo offence vile iko katika sheria iliyoko sasa.

Gilbert  Ndegwa:  Vile  mimi ningesema,  askari  wetu  wakifunzwa  sawasawa  pale  hawatakuwa  wakisingizia  watu  kama  vile

wanavyo singizia wakati huu, unajua  ata ukiwa pastor, utashtakiwa pale na ulevi. So it is a potrayal of inefficiency by our police

officers and that is why I propose  that they be professionalised.  (offence drunk and disorderly)  ndiyo  hiyo  iondolewe,  kama

mtu analewa anapelekwa polisi, analala huko anaachiliwa asubuhi; kwa hivyo hiyo offence iondolewe.

Com. Wambua:  Hata kama amekosa andabu iondolewe pia, ukiwa mlevi na umekosa andabu pia iwe offence isikuwepo, that

is what I am finding (untra   )

Com. Githu Muigai:  Bwana Wambua anakuuliza, ikiwa wewe ni  mzee mheshimiwa kama wewe na umelewa, unakojoa ovyo

ovyo, mbele ya watu wote na kina mama,  si hiyo ni kitu sheria inatakikana ipinge.

Mr.  Gilbert  Ndegwa: Yes  hapo  nakubaliana  na  nyinyi,  inaweza  pinga,  lakini  pale  katika  Judiciary,  mtu  huyo  asipelekwe

remand  for 14 days.

Com. Githu Muigai:  Okay thank you very much.   Stella Kaburia, you are here please come up here.

Stella Kaburia:  Thank you our Honourable Commisioners,  guests and my fellow citizens. I’m Stella Kaburia  from Our Lady

of Mercy Primary  School,  Special  Education  Department,  we  have  a  Special  Education  Department  at  our  Lady  of  Mercy

which deals  with the visually, impaired children in Nairobi.   I  have been a teacher  in the profession for the  last  25  years,  and

now I am in-charge of the special  education area.   As I have said I will talk more on education,  that is the basic rights of  the

education system we have today.   We have a system especially in Primary, whereby we are  told  that  there  is  a  free  Primary

education for our children.  This one is not very clear whether it incorporates  both the disabled and the able children and it is
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there in words but not practically. Because the children whose parents are not able to pay are not in school today,  and we have

faced a lot of drop-outs  especially this year because  many parents  felt that the education  was  put  free  but  it  is  not  in  reality.

There  should  be  a  formulated  law  that  shows  that  it  is  workable.   The  money  that  is  collected  from  the  tax  payers  that  is

consolidated fund should be formulated so that there is a system that shows this free education is workable  and if  possible,  it

should incorporate all the departments, including the disabled. Because in the disabled department we do not have a formulated

law that shows how it is run.   While I am there the teachers  who are  dealing in this education especially special  education,  we

are given only 10% of the remuneration as a token, that means we are not recognized and we have moved a step ahead to help

these disabled children because I have worked in the normal section for over 15 years before I joined the disabled side,  so you

have to  go  a  step  ahead  to  be  able  to  take  care  of   these  children.  So  there  should  be  a  formulated  law  to  see  that  these

teachers  are  also  well  remunerated  in  their  work.   Now  will  also  talk  about  employment,  and  I  will  take  more  interest  on

retreachment of the workers  this has crippled many Kenyans and as  a  result  of  it  it  has  also  increased  the  school  drop-outs

especially in the sector of special education, whereby most of parents  are  not able even to get transport  to bring these children

to school.  So the teacher is sometimes forced to do what we call home programme where you visit the child at home try to talk

to the parents  and at least see  how you can be able to assist  these children.  I  deal  more with the blind and visually impaired,

that is the low visioned   children, so we have gone to an extent of  going  to  the homes  to  find out what happened  to our

children  because  they  dropped  out   lack  of   money   because  they  parents  were  retrenched.   So  retrenchment   should   be

abolished completely,   it should not be  a government word,  and it shows an incompetent government  that is not able to take

care of  its citizens.  While I am on retreachment should encourage the hawkers  and the Jua Kali Sector,  which are   a form of

employment for these low class people so that they can be able to   to take care of their children especially in education.   There

has been a lot of looting from the economy, (inaudible) is looted  from very high sectors in our government, I feel the abolition of

  Kenya  Anti corruption authority was a kick back to  Kenyan public.  It should not have been abolished  and may be replaced

  whatever  replaced it is not clear to the public. What replaced  K.A. C.A.  I did not understand and upto now  have not been

able to  follow how it works,  but it left the public  unaware of what kind of system we have.  So we should have a formulated

rule whereby  there is  the  body  that  checks   the  balances  of  the  government  and  the  looters  should  be  impeached,  or  they

should be punished by the law, and  there  should  be  nobody  above  the  law,  as  far  as  government  money   is  concerned.   It

should not be looted by a few individuals. 

 

I have another point on security, the security of our state is wanting.  It deserves to checked I feel there should be  a law where

by the training of the law enforcers such as the police and the GSU   should  be   longer period ,  a period of about  two to three

years.  So  that they come out competent  and they should be fellows of moral characters.   They should not be  school failures.

Those who are taken for training should be people   who have passed  their form IV examinations and should have a record  of

morally upright from their schools.  Many robberies  we have today have  an attachment  of   a law reinforcement officer,  may

be a uniformed. Because there is nowhere they go after they have been retrenched,  or  they have left the forces.   There should

be a system that follows these people after may be they leave employment   where  they go.  And the training should  be  longer

as  I said earlier.   Six month is not enough  for someone to  come and reinforce the law out there in the field,  especially  the
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police and the GSU.

With  health  care,  we  have  had  a  lot  of  problems  with  our  government  hospitals  and  dispensaries  whereby  no  doctors,  no

medicine. And this field has been left without any regulation at  all.  I   feel  it is good also to have a law  governing  our  health

institution, mainly for the government.  We have had out of the failure to provide  proper  medical  care   we  have  had  a  lot  of

private clinic printing up and making the Mwananchi not  to be able to pay what is charged in those private clinics and hospitals.

  So there should be a law that is governing  both the government hospitals and private clinics and the  charges should be made

uniform, so that at  least  medical  care   can  be  affordable  to  every  citizen.  Because  it  has  been  proved  that   there  is  no  free

medical care in Kenya.  So can there be a law  whereby  those sectors  and regulated so that  they can be able to afford.   And

money charged from these sectors in form of   may be taxes should be channeled to the right place so that  there can be checks

and  balances  from  the  government.  It  can  boost  the  tax  payers  money.   That  you  very  much,  I  have  combined  by  points

together with my colleagues  so that we give it as a memorandum. Thank you.

Com. Githu  Muigai:  Thank you very much Karen Odero

Caren Odero:  To the members of the Constitution Review, ladies and gentlemen. Goodmorning!  Now   I’m also  from   our

lady of mercy, my name is Caren Odero.   I’m here to deliver a few points,  starting with the basic  rights.   We  found  that  the

fundamental rights are not adequate, so something should be done about it. And others may also entrenched in the Constitution,

include for example   freedom  of  religion,   for  example  you  find  that  there  are  students   in  various  schools  may  be  Moslem

schools, now if a student  is  in such a school, you find that they might  be  forced to follow the  Islamic religion  or  they are  not

given the right to worship on the Friday.   That should be looked into   along with that those who belong to the  SDA religion,

should be allowed to worship on Saturday  and the other Christians on Sunday but sometimes this one is also infringed at  times,

so it can cause confusion  in the minds of  of the children.  Another point is on the social political institution.  This one we feel

that  there  should  be  freedom  of  association  with  any  political  party  a  Kenyan  fees  like  supporting.   At  the  moment  the

Constitution does not allow especially teachers and civil servants to support  any political party of their choice.   Now I feel that

there should be a certain  amount  of  freedom  as  far  as  that  is  concerned.   Another  point  on  basic  rights,  we  feel  that  death

penalty should not be  abolished,  because  if that is done the rate  of crime and as  you know in our country is already very high

and it will help to help in such serious cases like rape, which is on the increase or even child defilement such characters  involving

such crimes should be given capital punishment to reduced such cases.  Along with that we also consider robbery with violence,

which is very cruel and it also infringes on the freedom of the individuals.  So if death penalty is abolished,  then there will be  too

much  freedom  for  these  criminal,  and  so  there  should  be  a  strict  penalty  against  the  culprits.  Another  thing  which  the

Constitution should also consider is that the level poor of our country is very high so in such cases,  the government should be in

a position if possible to construct reasonable structures for the people who cannot afford.  Another thing the Constitution should

also guarantee all the workers  the right to trade  unions representation,  so that they are  well protected  in terms of welfare  and

even  it will be  also good for their  family  members.  Another  point  I  would  like  to  touch  on  but  it  is  already  touched  by  my

10



collegue, is retrenchment, which has brought a lot of misery in our country in fact it should be done away with completely. 

I also want just to chip in on fees-point  referring to pensions.   The Constitution has it that pension is a government property,  I

do no know whether that is that case, I do not know whether that is the case,  but we feel that it should be after the person has

died whatever pension was entitled to him of her, should be given to the family.  But there comes a case  where especially if it is

a lady, and she hasn’t got any children, we hear that,  that money cannot be  given to husband,  which is a bite unfair, I  think  it

should be given to whoever the lady might indicate if at all she makes a will. So if that is looked into then I think we shall be  well

taken care of..  Thee is also this question sometimes, where after a family member has passed away,  may be somebody’s child,

they consider the age.  If a child is beyond a certain age then the parents whoever is there the father or the mother is not entitled

to any form of  payment. I think a child is a child, no matter what the age that should be put into consideration.  So that at  least

the parents is consoled in one way or another.

Com. Githu Muigai:  Thank you very much madam. Please register you memorandum there.

Ladies  and  gentlemen,  if  you  enter  your  appearance  this  morning  as  having  a  memorandum,  only  I  will  not  call  your  name,

because I  expect that you will take your memorandum there.

Wananchi  ikiwa  nia   yako  ilikuwa  kulete  mandishi  na  pia   kusema  jambo  fulani,  nenda  pale  nje  na  uandikishe  tena,  useme

pamekuwa na  shida ya mawasiliano. Bwana Joseph Irungu. Afiatwe na Moses Kariuki.

Joseph Irungu: Yangu yatakuwa machache.  Asante sana kunipa hii nafasi,  Jina langu ni Joseph irungu, natoka Jericho Estate.

My first point is on the President.  I feel the new Constitution should state  that any President  should not be  above the law. The

other point is on the judiciary I would suggest that the all three arms of the government, the judiciary, the executive and the other

should be de-linked.   My third point would be on the police as  my other friends and colleagues have suggested,  I  also  call  a

vigorous training for the police,  the time should  be  extended  from  six  months  to  may  be  two  years  of  three,  such  that  these

police should have full training.  My fourth point it has already been said but and I will also add to  it,  and  this  concerned  the

appointment of judges and suggest that the appointment of judges should not be  the work of the  President.   It  should  be  the

work of the Parliament.  My fifth point will be  on the Attorney General’s Office, I suggest this office should have two attorney

generals.  My sixth point is on education in this country you realize quite a number of children do not attend school,  because  of

lack of fees, I suggest there should be a provision of education, making the government would be accountable for education,  all

over the country.   My seventh point is on corruption.   I  suggest there should be a very strict  law  on  corruption  and  anybody

found being part of receiving bribes, there should be a law which should be strict and  (not clear).

My eighth  point  I  do  not  know  whether  it  is  eighth  or  seventh,  is  that  I  would  also  suggest   this  habit  of  paying  a  person

extra-retirement after 55 or  so years  I would suggest  NSSF  should pay the money and especially  this time of  retrenchment

even if you are 30 or 35 you should be paid your money.

Com. Githu Muigai:  There is one question for your sir.
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Joseph Irungu:  Yes

Com. Wambua: Why should they have two attorney generals and what will they be doing.

Joseph Irungu:  Well I think!

Com. Wambua:  Interject  – you had proposed  there should be two attorney generals,  but you did not tell us why we should

have two, and what exactly would each of this Attorney Generals

Will be doing.

Joseph Irungu:  I don’t know it is my feeling that  the Attorney General’s  office is a very busy one  and  I  would suggest two

because ,  you find  that you are  charged,  and you are  in a court  of law sometimes it takes  very long for  your  to  be  charged.

Because consent  has to come from the Attorney General’s office.  So  I would suggest two,  because  this will speedy up,   did

you understand that (Interject)   Com. Githu:  yes I understand you, what you mean is that there should be a Minister of Justice,

who should work with the politicians and sit in cabinet and do those political matters,  and  an Attorney General  who sits in the

office and does legal work only.

Com. Githu Muigai:  Thank you very much.   Moses  Kariuki,  are  you here now sir,  no,  David Kariuki his brother,   not yet,

Hassan Adams, he has just left , Rose Wangari, she is an observer;

Gitahi Kimani, Yes Bwana Gitahi Kimani please come up here.  Nganga Kimwaite,  are  you there,  please sit down and Adam,

and Mary Isangari, tafadhali ketini hapa nyote wawili, So we will come back to you right away. 

 

Com. Githu Muigai:  Yes please carry on ahead.

Gitahi Kimani:  Jina ni Gitahi Kimani,

Com. Githu Muigai:  Gitahi wa Kimani, Hauna jina lingine?

Gitahi Kimani:  Gitahi Kimani, Yangu, Kwanza naanza mambo ya kortini.   Unakuta  mtu  anashikwa  tuseme  ni  kuua  ameua,

either aliua ni ajali au ni  nini,  ni  kuua  aliuwa  mtu  akipelekwa  pale  kortini  anaambiwa  kwanza  usijibu  nyamaza  tu,  makaratasi

yako haijakuja wataziita committal documents.   Huu mtu anakaa rumande, anakaa,  anakaa miaka mbili tatu nne  sioni  kwanini

mtu huyo akae miaka hiyo miaka yote na kuna wakati tulikuwa tunasikia hata usiku, saa  moja ya usiku watu wanapelekwa high

court wana charjiwa, wanaenda wanafungwa kesho tunasoma Gazetini amefungwa.  Kwanini huyu mwananchi ata kama ameua,

Huyu  AG   hizi  makaratasi  zake  aharakishe,  ili  maneno  yake  iishe  haraka  haraka,  kama  ni  kunyongwa  anyongwe  kama  ni

kufungwa afungwe.  Hiyo story iishe. Ee Mambo ya Age Limit, wafanyikazi wa  uma inasemekana miaka 55.  Hiyo Miaka 55 ni
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kusema ya kwamba ukipitisha hapo hii miaka 55 wewe si productive,  na wewe  hakuna  kitu  unaweza  unajuwa,  labda   we  ni

Senile. Kwa hivyo hii miaka iwe mi na propose   hata kama ni judge hii miaka yake ati anafikisha miaka  74,  akipitisha  hii  74,

akienda  kugusa  miaka  80   huyo  akili  yake  imeenda  kuwa  ya  mtoto.   Hata  Akifika  pale  kortini,  ndio  unakuta  unafungwa,

unakuta mtu ari rape  anafungwa probation,  ali rape  mtoto,  Mwingine  ali  rape  mbuzi,  anafungwa  miezi  mbili.   Shauri  ya  hiyo,

kwa hivyo, hii miaka hata judge hii miaka ichungwe sana.   Kama ni miaka 55,  mfanyi kazi wote wa serikali,  55  ikifika, henda

home. Hii mambo ya wewe umeshikwa na polisi,  una hatia ata  kama hujapelekwa kortitini,  amekushika,  sasa  hii ijulikane, hata

kama   amekushika,  akweleze  kitaratibu  sawa  sawa  kwa  nini  amekushika.   Bado  huna  hatia,  tukienda  pale  mbele,  ndipo

utajulikana kama una hatia.  Lakini unakuta,  wakati  huo huo umeshikwa ndio una hatia na una pelekwa ndani. Kwa hivyo hiyo

ilelezwe sawa sawa.  Na mambo ya Polisi, hiyo miezi sita hata mini ninasema haitoshi iongezwe wafike hata kama miaka tatu,  na

iwe si ati alifika standard 8 kwa sababu baba yake ni superintendent wa polisi,  akamwambia sasa  kuja iko job,  akaenda,  huyo

si polisi, hakuwa amezalila kama polisi, he is not trained, na hata kama ataenda hiyo miaka tatu, ndio tusiwe na shida (not clear)

police man, huyo mtu  hata familia yake  hata akichukuliwa ,  ichunguzwe labda familia yao kuna ungonjwa ya wenda wazimu.

Na huyo akiwa polisi apewe mbunduki atapinga risasi kila mtu.  Mambo youth, youth wakitoka  shule  hii  story  yao  wakitoka

shule wanakaa mtaani, wanaitwa idlers sikupenda kwake ni job imekosa,  na sikupenda kwake kukimbia kimbia  akiona  polisi

kwa sababu polisi wamekuwa si utumishi kwa wote, wamekuwa ukimwona ni lazima uepe ndio atakuwekelea vitu nyingi bangi,

wanatitoa,  wekwa  kwa  mfuko,  (not  clear)kulewa  na  kukosa  adabu,  tunakubali  kupelekwa  pale  kwa  sababu  sitaki  kwenda

remande.  Nakubali  tu,  nafungwa,  au  napigwa  fine  hiyo  ndiyo  wasi  wasi  mwingi.   Mambo  ya  disabled,  disabled  sujui  kama

nimeitafuta kwa Constitution siioni, mambo ya kama ni mjengo, hizi buildings zina jengwa kama  ni  mambo  ya  usafiri,  unakuta

disabled mara nyingi hawafikiriwi. Kuna nyumba anaweza kutaka kwenda gorofa ya  sita,  hawezi  fika   labda  lifti  imeharibika,

ama kama ile  gari kila wakati  inaharibika, anaenda gorofa ya kumi, sasa  ningepropose kama ingewezekana kwa Constitution

hata hawa wajenzi  iwe akijenga nyumba, lazima hizo vitu za kujali  mambo ya disabled ziwe ziko  hapo.   Vile anaweza fika ile

gorofa anataka,  vile anaweza safirishwa.  Senior citizens; wazee,   wananchi wamezeeka  wakifanyia  Kenya  hii  yetu  kazi,  ame

retire,  lakini  akienda  pale  home,  hafikiriwi,  hafikiriwi  hata  kidogo.   Kwa  hivyo  na  propose  kama  ingekuwa  mchango  fulani

imewekwa kando na serikali ya kujali  hawa  watu,   hawa  wazee.  Provincial  Administration:   Chief,  P.C.ya  polisi  wake  –  na

shindwa kujuwa kwa nini tuna polisi  tunaita  utumishi  kwa  wote.   Kuna  hawa  A.P  sasa  unashindwa  kuna  kazi  ile  wanafanya

hawa  na  ni  nani  mkubwa  wa  mwingine.   Tunashindwa    kujua.   Sasa  pesa  nyingi  ya  tax  yetu  unapata  zinapotelea  katikati.

Kwanini hawa  A.P  wasichukuliwe  wewekwe  kwa  hiyo  polisi,  labda  pesa  nyinyi  tuta  save  sababu  hata  chief  hata  hiyo  pesa

nyingo anasosi, ni za bure tu.  Kusema kweli hakuna kitu anafanya.  Mtaa ama kijiji chenyewe  kinaweza kaa  chini  kwa Katiba

iliyoko  kwa  Katiba  wanachagua  wazee  wa  vijiji   ambao  wanajua  hiyo  kitu,  wanaichunga,  na  ni  mtu  amejitolea  si  mtu  ati

ameajiriwa, na vile ameajiriwa, labda ameletwa hapo ki  siasa kuchunga siasa ya mtu fulani ndiyo wakati  wa campaign zikifika

huyo  akifanya  mikutano  yake  haingiliwi.   Ule  mwingine  anaingiliwa.   Kwa  hivyo  sioni  haja  ya  chief,  sioni  haja  ya  A.P

(Administration Police) hawa wanaweza enda tuwe na wale tulikuwa tunaita home guards, mtu amejitolea ni hayo tu.

Com. Githu Muigai:  Asante sana, Swali Kidogo tu, Wewe ulikuwa na shinda yoyote ya tukibandilisha ma chief wasiwe watu

wanaletwa kutoka office of the President wawe ni watu wanachaguliwa na wananchi wenyewe, Ikiwa ni Bahati tunakutana hapa
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jumamosi moja tuna piga poleni tunasema huyu ndiye chief wetu apewe askari wake. Utakuwa na shinda na hayo?

Basi tumuite jina lolote, tumwite headman wetu, tumwite mzee mkuu.

Gitahi Kimani:  Achaguliwe na wananchi hao ndio wanajua historia yake,  wanajua kama ni mwenda wazimu, ama ni nini kitu

kama hiyo.

Com. Githu Muigai:  Okay, naelewa, Niko na swali moja, Ulizungumzia habari ya provincial administration, tuna PC, tuna DC

na kuna DO sijui ona mambi gani kuusu ofisi zao na kazi zao .

Gitahi Kimani:  Nilisema kutoka juzi PC, DC, DO Chief mapoja  na AP wote wangolewe. 

(inaudible)  Hao wazee wanatosha kutoka juu. Kama ni mzee wa mtaa kabisa, chini kabisa  elimu yake ni tabia yake.

Com.Githu Muigai:  Asante sana, Mary Isangari, Tushulishe majina.

Mary Isangari:  Mary Osangari together with my friend Nanga we are from Uhuru.

Com. Githu Muigai:  We have come to share the review here, and I  just want  put in some 

strengths in this point of  succession.   I  would like Kenyan women to succeed after the demise of the husband to be  given full

mandate to inherit what was their husbands and not to have clans coming in to kind of reject   that she does  not belong to clan

because of this woman marrying somebody else  or either not being inherited within the clan and not marrying anybody she likes

that the clan comes in very strongly and objects  to that kind  of inheritance.  So  I would like the Kenyan Constitution to make

provision for this woman whose inheritance to the husbands clan and also the Constitution should be very clear on  legal wife

inheriting  or  of  the  husband   and  this  concubine  issue  or  the  women   who  come  there  after  during  the  death   to  also  seek

inheritance  to be barred by the law of this country and then the dead  man  has made such provisions in his will before he dies

that all his friends  including the concubines  should also seek   inheritance or  share the assets  that he has left behind. This law

should be very emphatic and very clear so  that  our  courts  are  not  messed  up  when  it  comes  to  what  they  should  do  in  the

absence of the owner.  I  also want here to put strength on equal rights in employment of both gender in this country,  we have

ladies and of course gentlemen who  still  own rights to every employment and the ladies have been  sidelined  for  a  long  time

even if  they have the necessary qualification  so that the Constitution should be very clear on who  gets the employment   where

and when  and this  should  be  and  this  should  be  everybody   should  be  entitled  to  proper  employment   because  we  are  all

deserving citizens   and  we  all  work  towards  the  welfare  of  this  country.   I  will  also  just  point  out  on  our  education  in  this

country we have had this problem over and over again and I think it is because we did not have a law  saying education  should

be free and compulsory for all our children   from the age of 5 the country should make it very compulsory for all children in that

age upto age 15  to atleast  have  received some education so that all of us should be literate people  we should know how to

read  and  write,  basically  that  should  be  our  goal  and  objective  in  this  country  other   than  the  government  talks  about  free

education but at the end of day this free education has very many comas because  you have to pay for this, you have to pay for

that, then  what was free becomes almost  paying for education and most most parents  cannot even afford some two hundred
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shillings  or even one hundred shilling. So if that age can be catered  for into the compulsory education and free,  then from form

one education can be paid I think this way we shall get everybody.   Somebody also mentioned about  the street  children, street

children are becoming a menace and we are just watching so they should be a no righter way that street  children should have a

fund a revolving fund from within the government so that these people  can be rehabilitated,  we have been having juvenile home

which of course have been grabbed and are  on individual lands  so  this  juvenile  homes    if  they  can  be  reinstated  and  these

street  children  can be put in these homes and be taught  certain skills, because they already actually educated as  street  children

they only need to be rehabilitated and be taken care  of to become self reliant because like somebody said  we are walking on a

bomb that will explode anytime and we shall not even  stand the weight of that bomb.  These street children will destroy all of us

both the rich and the poor the story will be the same because  we have given them a lot of time to do what they want while we

watch and we are  doing nothing to watch their growing numbers.   I  think goes along with that we have given the President  of

this  country  very  many  powers  so  the  powers  of  the  President  should  be  reduced  in  that  he  should  not  be  the  one  saying

everything that happens in this country, some powers should be directed to other  departments  and other bodies  so that he may

be can only look at the  general view of the country with information being repeated  to him  through other department  ,  but we

have entrusted a lot of  powers that he call the ( unclear)  every other time he wishes  he can  use us to run and we just have to

follow and this is because we empowered him from the day go something we now in the new Constitution  make good  some of

those powers  and  spread  them out to the arms of the government.   On the executive we have a problem  with  our  ministers,

Ministers are appointed to ministries they have no idea about. and this has made the entire government with people who are  non

performing because they go there because they have been appointed by the President  and yet they cannot deliver,  so they rely

on their Permanent Secretaries  for making decisions for them and they themselves cannot make any concrete  decision and this

should may be   looked into  by the new Constitution that you avoid an education minister because  that guy has an idea about

education system running in this  country.  The  on  management  and  use  of  natural  resources;  we  have  had  a  problem  on  our

public servants and this is because they are not well remunerated.  If we can offer attractive salary to our civil servants we shall

actually get ride of corruption this people get corrupted because  they earn peanuts and they are  not able to meet their end and

therefore what is right is kuitisha kitu kidogo to survive because you cannot them to survive at the same flat  footing  like people

in private sectors who are their equivalent in qualification  they earn hefty while they earn very little.  If want our civil servants to

work  and  work  efficiently,  we  should  remunerate  them  very  well.   On  the  land  rights,  there  should  be  a  ceiling  on  land

ownership in this country. We have chunks of land under one owner people own a thousand you hear a thousand acres  of land

and is not putting this land into use effective use.  What is the point leaving land to lie for years  even for  the  whole  life  of  that

person he does not put it to use and yet most of us Kenyans just have fractions of pieces of land which we are  not even able to

produce  enough  to  feed  most  of  us.   If  land  ownership  should  be  strictly  put  into  some  may  be  you  limit  how  much  is  an

individual entitled in terms of land then we also on the same note on land rights we have public land that should not be  sold at

will by the government.   If the government is planning on how may be they want certain public facility they should renumerate

the owners of theland very handsomely so that they can get an alternative place or  the government should re-settle  them.  You

find that people  have may be like we have a case  in Ofafa of the titanium, people  are  crying because  if land has been planted

there I  believe  they  have  not  been  well  renumerated  and  that  is  why  they  are  crying.   If  they  were  given  enough  money  to
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resettle them somewhere else may be there would not be  that kind crying. So let the government also put a law into force that

when we get land from individuals, we shall give them an alternative or  money equivalent so that they can be settled elsewhere.

And the from land now I will talk about electoral system and the process(inaudible)  I will not talk much about  it but I am more

concerned about the  constituency when they are  demarcating .   You find that people  have been living an area  under a certain

constituency when it comes to election and because they want to create a room and may create  a constituency for an individual

who they want to the government they will demacate  without taking note of the people  who live  in  that  area  so  that  you  find

people who have known to this tribe or this clan are pushed into an area there least  understand even the cultural spacing of that

area and this is what has been bringing in land clashes.   If you look at  presently Kuria we have  been  told  that      Luhyas  as

supposed to shift to central  and you cannot cope  with that kind  of  pastoral  background     in  Teso  land.  So  the  government

when they are doing their demacation, for creating new constituencies, they should have a plan and understand the background

of the individuals they are  trying  to  wipe  out  and  they  should  get  they  packing  or  their  okay  so  that  when  they  drawing  the

demacation lines people are in agreement with them and the electoral process  should actually give Kenyans definite dates  when

election should take  place in this country other than leaving it open,  they talk about  five years,  come five  years   they  want  to

extend the period of Parliament and like I say got more power   that is given to the President   he can choose we are  doing  it

after five years, or  he can decide to seven years I mean  it is at his discretion  he can decide to do  with election in this country.

 Because they should be then set out and the Constitution should spell out those dates for a period set  that cannot be  bypassed.

I do look at our local government, I think most of us are not happy with what happens,  mayors are  chosen by councellors who

have been imposed in or  have been rigged in as  the case  may be,  so I would propose  that  mayors  should  be  elected  by  the

people and not by a few councellors, because these councellors are bought and of course can vie  for an individual who  might

have done a lot of  lobbying around and may not be a really qualified mayor to take care of the welfare of the city on the sun as

the case may be.  And Councellors must atleast have ‘O’ level education as we hear the rumour circulating in (inaudible) so that

they may have some education for which they can argue their points not just be put there for the sake  of it.   Then on citizenship

in this country.  Single parents,  particulary ladies and  their  children  have  been  sidelined  on  these  sides,  you  find  a  single  lady

cannot   get a passport of her child for traveling out of this country because  the law does  not recognize ladies alone purchasing

such documents.  I propose that the new Constitution let every parent in this country  (inadible)  they are   all part  and parcel  of

the this society and therefore they should enjoy the same law as the male counterpart.   So  they can transfer their things to their

children  without  being  barred  that  you  do  not  have  a  man  behind  you  and  therefore  you  cannot  do  much.   Then  we  have

judiciary, anti-corruption unit should be invented and should not be  the work of the judiciary or  the AG.  The AG should have

no say in as  far as  the anti-corruption  unit  is  concerned,  it  should  be  an  independent  body  so  that  it  can  take  care  of  these

looters, who after they have been cought up the AG  appears  and you find that  certain individuals cannot be  brought  to court

because  they are correctly connected with the powers  that be.   So  again the Constitution should be very clear on that.   Then

we have environment and natural resources.  The law on the protection of environment should be based  here because  we have

reached a stage where our environament had been destroyed and it all because  we  have  people  who  are   too  hungry  in  this

country  and they don’t care what happens.
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In fact taking care of the environment should be made a private or  an independent  affair  so that we have a body that actually

takes  care  of the evironment both animals  and  of  course  trees  and  plants  in  this  country  so  that  we  can  protect  without  the

destruction  that has happened  for  (not clear)  houses, or some big shots claiming land that they can sell.

Com. Githu Muigai:  Thank you very much, we have two questions for you.

Com. Wambua:  Mary you suggested that Ministers should should be qualified to lead the ministries they are  appointed to lead

, and  it happens that it is not all the time to easy get such qualifications from elected members of Parliament,  are  you suggesting

or  proposing    that  such  ministers  should  be   appointed  from  outside  the  elected  members  of  Parliament.   That  is  question

number one, because we have received similar proposals.

 

The second one is that you mentioned about  ceiling about  land ownership,  you did not give us the acreage,  what acreage  are

you proposing, what should be the ceiling.

Mary Isangari: I believe most of our ministers are  qualified men and women, and when you look across  they qualification at

least you can pinpoint if you are doing the choices who can fit where.  At least there must be some indication in his studies or  his

qualification that this person can actually handle this ministry very well other  than the haphazard choices that are  made because

because I want to benefit a certain individual against another even within the same ministerial cabinet  who has the qualification

for that kind of thing because  we have seen it happen so if it can be  at  least  constituted such that we know across  the board

who qualified for what. 

Com. Githu Muigai:  Let me more blant, should the ministers be appointed on elected MPs or  they should be elected outside

Parliament.

Mary Isangari:  Some can be elected from within and  other can be got from outside.

On land ceiling, those Kenyans who have be endowed to own much   let them own about 100 acres is comfortable to anybody.

Com. Wambua:  My question is of Parliament and the life of Parliament, you note in todays paper  that Parliament is proposing

to extend its own life beyong the contitutional committee dates, what are your views about that now and for the future.

Mary Isangari:  Me as a person my own opinion and I am sure I would share it with my school,  the life of Parliament should

not be  extended,  whether the Ghai review has finished with its review process  or  not we could still have  election,  go  into  the

next Parliament, let the new Parliament review the Constitution we have been brought out and then work with it  for the future of

this country.

Com.  Githu  Muigai:  Thank  you  very  much  Mary  for  your  thoughts  on  this  matter,  please  pass  on  the  documents  to  our
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secretariat.  Rose Murage, Followed by Anne Obwara, is she here, Yes. Thank you very much.

Rose Murage:  Thank you Commissioners, I am Rose Murage,  I am a teacher  at  Aquinas High School,  I have my colleague

there we are  present  separately our presentation and purely verbal and therefore  we  will  not  be  surrendering  any   document

and  I am sure as   you said at  the beginning, you are  recording everything.  So  we know we are  not losing anything by being

verbal.  I would like to start on an area that is quite familiar to all of us,  and this is found on page 17 of this document those of

us who have it.  I would like to present according to the way they have been layed out here.  I  will be  commenting on the areas

and this one has to do first of all are the interest of women fully guarateed in the Constitution, that one I say a big No! Not  that I

want to be  a man and I do not want any man to be  woman. But the rights of women are  not fully represented.   We come to

employment, we find a lot of bias, even when I am better education than my male colleague, I will find him being given a job just

because  he  happens  to  be  man.  And  as  far  as  that  one  is  concerned,  I  would  say  that  may  rights  are  not  represented.  A

collegue has touched on single parenting. I find that women are  discriminated against because  of being single parent,  and then I

wonder  who  made  them  single  parents,  and  then  I  wonder  who  made  them  single  parents?  The  same  men  who  are

discriminating against them, so that single parenting I would like the man who caused it also to be  discriminated against or  the

woman be treated  like there is no stigma against her.  At the same time a collegue has also touched on passport,   that issue of

passport  is  not  special   at  all  and  it  causes  a  lot  of  corruption   in  the  immigration  department,  I  would  request  the  new

Constitution  that one to be totally decentralized it be treated the same way  Identification cards  are  treated  ,  and Kenyans  not

be gated in this country we should be  allowed  freedom  of  movement   either  in  or  outside  Kenya  as  long  as   you  are  not  a

criminal the police have got records  on each one of us.   These documents should be made freely to us all men and women as

long as we can stand of ourselves we can finance our going out or  our coming in.  We come to the issue of,  are  the interest  of

people with disabilities fully taken care  of,  again I say a big NO!   We find people  who have got physical disabilities may be a

blind person, a deaf person or a lame person those people are not at all mentally disabled and they should be treated  like every

other mentally stable person and that disability should not be  highlighted to the point that the person feels embarrassed.   They

need to be treated well because we have seen people  who have got all eyes and very good eye sight, all ears  and very physic

they are just superb, but inside here they have nothing and they are  being given very big appointments this are  the same people

who  are  taking  our   country  to   the  dogs  p  just  because  they  happen  to  be  big  bodied  people  and  an  intelligent  person

somewhere  is being ignored  because  he happens to be  lame. So these people  are  not being well represented  in  the  present

Constitution I would like them to be thought about.  I think the only limiting disability is mental, and even those mentally disabled

people  should  not  be  treated  like  animals  the  way  they  are  treated  in  mental  hospitals  something  should  be  done  because

somebody is sick that person is sick he should not be humiliated, he should not be treated like an animal because he happens  to

be mentally sick.  We also should be having rehabilitation homes where the mentally sick can be taken, not roaming in the street

where anybody can do whatever they want to do with them. Many of them have been manhandled by people  because  of being

out there so we need to take  care  of them because  mental illness is a sickness just like any other so.  I come to the next point

here what specific concerns of people  with disabilities should the Constitution address.   I  have  here  for  example  have  talked

about employment, consider the disability and if it is not affecting the kind of employment that person is seeking give it without
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discrimination. If it is to do with housing, let us also have houses where we cater for their disabilities, somebody talked about the

offices I concur with that,  even the places where they live, even the distribution  of  property  they  should  not  be  discriminated

against.  And when it comes to schools,  provision of transport  somebody somewhere has completely  forgotten  them  they  can

struggle to get into public transport  but nobody seems to care  for them. I would like something to be  done about  that  one  to

cater for their physical needs, basic needs, they are no lesser  human beings because  of those disabilities. I look at  how can the

Constitution guarantee and protect the right of children. I will start now I will start with the rights of the child right in the mothers

womb.  That child should not be  aborted  they should be no legalisation of abortion for whatever  reason,  that  child  never  put

himself  there  he  should  be  given  his  right  to  live,  when  they  are  born  there  are  rules  and  regulation  to  cater  for  all  children

equally, not according to where they are  born,  who  has  given  them  birth,  so  the  rights  of  children  should  be  looked  into  by

adults I do not know why the children of the world are fighting. They are fighting because adults have failed them. If adults learn

to cater  for children, we will not  be  having  the  children  Parliament  the  children  cabinet  the  children  conference,  I  am  asking

adults to take your responsibilities fully and protect  the rights of the children.  Men stop defiling young girls, stop raping young

girls, and women who also torture young boys whatever they do stop it let us take  responsibility of every adult to protect  the

right to children.  Now if adults are taking their responsibilities seriously, there is no way we are  going to have children working

I totally disagree with children working in order  to earn their livelihood. I want to say also here  there  is  no  reason  why  there

should  be  any  children  in  the  street.   We  should  come  up  with  a  law  that  allows  responsible  citizens  to  freely  adopt  these

children. I for one would volunteer to adopt. But the rules are so stringent that even if one wanted to take  in those children you

have got to go through a lot of beaucratic requirement and so on it becomes so difficult you even wonder why you wanted to do

it in the first place.  So the street  children they also belong to parents  they were born by people  some of them have  run  away

because their parents are not able to look after them we should be able to cater  for all those by looking at  their rights as  adults

not  leaving  it  to  them  to  cater  for  themselves.  So  I  am  calling  the  new  Constitution  that  every  Kenyan  adult  would  be  a

responsible citizen where we feel and care  for each other.   I  am of opinion for example that if we did that if we showed much

more love if we showed much more care if we showed much more concern we would not be  having some of this problems we

are having it all starts  with the leadership that we have in this country.  We do have a lot of  water  preaching  ,  instead  we  are

taking wine. Do this be  mindful but you know very well you are  not mindful because  from the same people  you are  saying be

mindful you are also stealing from them.  You are also whatever belongs to the public,  instead of the government taking care  of

that it looting it is grabbing it is looking, instead of calling a spade  a spade  we say  for private development who is that private

developer  ,  is  that  a  Kenyan  ,  so  if   the  governments  is  responsible  enough,  this  country  is  well  endowed  ,  with  enough

resources to cater for the nationals of this country, every one of them but we have irresponsibilities from the top it runs down the

line to the botton, and therefore we are saying we have got problems. This is a very blessed country.  I want to say that.

Let us look what other groups do you consider to be vulnerable. And why, I also consider  the youth of this country to be  very

vulnerable we  have  given  back  to  them,we  have  educated  them  we  have   brought  them  to  the  level  that  we  could  have  as

parents,  but  we  have  got  a  government  that  does  not  have  any  plans  for  its  youths.   We  would  like  some  programmes

specifically for the youth, so that when they come out of Collegeout of institutions they don’t just go out  there  to  roam  in  the
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streets  because  there  is  nobody  thinking  about  them,  we  should  have  definite  plans  for  the  youth  so  that  they  feel  they  are

catered for.  That way we may even find we will not be having any drug abuse, we may even find we do not have so many petty

criminals, we may even find that we do not have violence robbers,  those,  let us have programme for the youth in this nation.  I

also want to say something about the retrenched workers.  That is another very special  group in Kenya today they don’t seem

to be Kenya simply because they were retrenched. The same government which had employed them on contract  has breached

those contracts,  and is not willing to look upon them as human beings.  If people  are  bing  retrenched  let  those  contracts  that

those contracts that they signed when they were employed be put into full force ,  that at  the end of  the so many years  Iwould

have given you this much, now  that  you  have  to  go  and  you  have  to  continue  living,  you  have  dependants,  this  is  what  you

should be taking.  If there has to be  retreachment,  let  those  people  be  properly  remunerated,  they  are  rightly  citizens  of  this

nation and they should not be even taking the government to court. And the government should not even be spending tax payers

money to pay any advocate to stand against those people.  I have also for retreached workers. (Interjection) Com. Githu:  I  will

have to request you Madam to summarise, because we have now at least 110 registered  (inaudible) 

  

Rose  Murage:  so  I’m just finishing I consider  the aged also a special  group.  At what age is  one  aged.  Right  now  I  am  53

years and I am teaching and I beg your pardon, I’m much more active today than when I was 20 years  this is my 27 year.    So

going at 55 that is not the soluction, if a judge can continue working upto  70 then even a teacher  can continue working  upto

80. but I would like to quote age limit for everybody no special   category,  as  long as  we are  using our brains,  if I  go at  60,  65

that should be okay. And then after that let me make get my retirement dues, and I enter the class of the aged from 65 onwards.

And as a senior citizen, and a properly remunerated by my government I will be  able to do everything. And then for those who

are not in the government employment, let us have programmes for them because  they are  also important we need them. And

finally may  I  say  that  the  Presidential  power  should  be  clipped.  He  should  remain  the  commander  of  the  armed  forces.  He

should be non partisan, Cabinet Ministers should be appointed from elected MPs not from parties  because  from some of those

parties we have very competent people who could be heading very many ministries and the country would not be  going to the

dogs the way it is.  So thank you very much.

Com. Githu Muigai: Thank you very much Madam. Anne Obwara,  I would be very happy if you can please try as  much as

possible to summarise.

Anne Obwara: My name is Anne Obwara, I am a teacher as St.         (inaudible) School.  I would like to talk about  education

first of all. First of all I  begin with the management of schools,  the BOG are  the mangers,  the BOG  are  managers of  schools

yet they  do not have children in those schools,  we do not know the criteria that is used to appoint  them, and they manage the

funds that are paid and  contributed by the parents, so  I would suggest that the new Constitution in the sector  of education are

puts a nut that would  mandate the PTA  Parents  Teachers  Association  to be  managers  of  their  own  money  and  their  own

schools  where their children are.  I would also like to talk about the remuneration of teachers.  Ofcourse being a teacher  myself

it is very unfortunate, when a teacher  is teaching in a certain school and he or  she cannot pay school fees for his or  her son in
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that school, I would wish that the the new Constitution would also look into that issue Then the other is PTA Constitution should

be uniform, for the whole country as it is PTA make their own Constitution in their own schools, so you would find that they are

not uniform. So the new Constitution would look into that.   The other  one  that  has  affected  the  education  sector  is  the  child

right, the bill, it has made it almost imposible to discipline students. It is getting into a point where the teacher  is now answerable

to  the  student  instead  of  the  other  way  round,  how  far  can  we  go  with  the  children  rights  without  violating  freedom  and

responsibilities that go with those rights.  As for free education, yes it is espounced in the Constitution but it is not practiced the

question in the booklet  is how far,  and as  to  what  levels  should  compulsory  education  be  free.   I  think  for  the  time  being  it

should be upto primary school level standard eight. At least  free basic compulsory education,  then after the countries GDP has

improved we can put it up further to secondary school.  Still on education but in conjuction with the social welfare department,  I

think it should be mandated to take  the disabled children away from home in  especially  thosecases  where  we  find  that  those

children have been hidden and they have not been taken to any special  schools,  I think that should be in the new Constitution

take care  of  that  and  also  I  think  the  law  should  be  strengthened  on  the  establishment  of  foster  care  homes.  We  find  them

mushrooming everywhere without rules and laws.  Some of these homes I think most of us are  familiar with Oliver Twist where

a foster home care was actually a harvesting ground for a pick-pocket  trainer,  so this are  areas  should be looked into how this

foster care  homes are  established,  how they  are  run  and  such  things.  On  the  Legislature  and  the  executive.   I  think  that  the

Constitution should be formulated in such a way to make it very difficult to meddle with. What I mean here is  from  1984  we

may be to the present date we have no less than ten amendments as  is suited the present  government.   Some of those we have

to repeal and repeal again and again so I think the Constitution should not be easy to meddle with at  all there should be checks

and balances and referendum.  Then on cultural,  ethnic and regional and communal rights. First  of  all  it  is  good  now  that  the

Constitution  is  being  home  made,  we  should  delete  out  those  aspects  of  western  democracy  that  are  not  in  line   with  our

communical ethnic and cultural backgrounds ,  as  such we should throw out  those aspects  of western democracy that  do  not

suit us that have failed us  and involve a constituion that will incorporate our own  indigenous  institution as Africans, so that they

would suit us. A good example is may be judicial system the legal right, today the child is more defiled and more at  danger than

when that child was being guided under the indigenous institution. Today a lot  of  legal  mambo  jambo  has  given  us  grey  area

whereby sometimes you are not sure whether that person is a thief or not, may be they were not guilty or even if they were there

is something to it.  I  think our indigenous institution whether they were clanism, atheism system or  kingship  they  did  something

good for us may be they should be incorporated into this Constitution.  On  Kenyan  Citizenship  and  immigration  laws.   They

have made it is so easy for any foreigner to become a citizen yet it is very difficult for a Kenyan to be  citizen in another country,

these laws should be tightened. On affirmative action especially on women, I think women of child bearing age or  with  young

children should be given less working hours compared to men and women may be over and abover  child bearing age.   As pay

is calculated by the hour that female employee is well aware  of her package and at  the hour she will be  working looking at  her

children and this gives our children a better  foundation it also lessens the employment of underage children   as  maids  to  look

after  the  children.  On  political  Parties.   Political  Parties  should  not  funded  made  by  political  funds.  The  other  thing  is  that

members of those parties should make their own donations these funds should not be representative, what I mean is a head of a

parastatal  should not make a donation to a party and say it is on behalf of that parastatal  let those  donations  be  personal,  let
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those donation and funds also be audited so that if a party spending  more than it  receives then it should explain how that has

happened.  The party should also formulate their income generating  activities  to  get  their  own  funds.   On  Land  and  Property

Rights No one is that yes there should be a ceiling as  to how much land a person can own in Kenya.    I  think I will not give a

specific acreage when it is five hundred or  two thousand,  but it should be proved beyond reasonable  doubt  the the amount of

acreage that person owns is being utilized properly.   We have people  who own land some of it  is  still  forests  virgin  land  and

there might be people needing land in that area. The other one is on Urban and City Council and County Council Bylaws.  Land

is  sold  demarcated  sub-divided  and  and  sold  to  a  private  developer.  So  there  should  be  in  the  new  Constitution  a  law

mandating U rban or County Council to give a plan   on may be what kind of houses should be built there such that we do not

have always have a slum bodering a highrise area it drops the value of the land .  You do not have someone building a block of

mad and someone has built a mansion and it becomes dark because all around that person is surrounded.  I think what we used

to have before was very good, whereby in a certain area you can own only five acres  you build a house of certain plan, certain

type,  and that way we have uniformity, we have order  and I think the country will look good.  The  other  one  of  course  is  on

Trade Unionism and labour rights, all workers should have the right of trade union represenation. I would think with except from

defence and security averators who make an oath to the President and the leader  of that nation.  The other one I would like to

say is that bodies like FKE, COTU, and other worker representation body should be empowered to appoint and be given veto

who has a very important parastatal  like  NSSF.   Honestely  what  happened  to  Mr.  Konzolo  the  other  day  is  disgrace  he  is

taking care of our money, how does just one person, vested with much power to appoint and dismiss someone who we think is

doing good for us.  How accountable and to who is the person appointed to head NSSF  accountable to or  responsible to.   I

think the law should make it clear that there should be consulted before any step like that is taken.  Still on trade  unionism and

labour rights, Trade Union Leader  should not be  appointed by the government,  I think what happened to Mugalla was also a

disgrace being a KANU MP how  does  he  then  fight  for  the  workers  rights.  A  Trade  Union  leader  should  be  non  partisan,

should be elected by the workers  or  workers  representative body.   On other basic rights touching on  the  medical  field.   The

present  Constitution does  not provide enough protection for  patients,  especially  on  gross  negligence  by  medical  practitioners

this is because our legal system does not provide  for qualified doctors or para legal experts. We know that the legal language is

pouched such that the patients does  not know what the doctors  means.   And this has enabled our doctors  anor other  medical

practioners  get away with cases  of gross negligence.  So  our Constitution should  protect  the  patients  more.   The  legislature.

On the aspect of moral and ethical qualification, now I think we are trying to build up a democracy on the lines of U.S.A.which

is the largest western democracy.  And we call it the country under  God.   A  state  one  Nation  under  God.   Kenya  I  think  is

predominanty christain, and most of our laws do emanate from the Ten  commandments  the  Bible  and  so  on.  So  I  think  it  is

important that our MPs should actually adhere to a certain moral conduct.  I do not mean to exclude a devorcee,  a widower or

a widow as taking up the appointment, but what I am talking about is we get an MP we know his wife, and immediately he gets

to Parliament, when he is campaigning he is with his wife because it is accepted that a good lead is  a Man of  one wife, should

be able to manage his family first.  How is it when they get to Parliament all of a sudden the wives are  no longer seen,  and we

see them with dubious characters in dubious places.  Such bad habits have percolated from our leaders  down to the Youth no

wonder AIDs is killing so many people now, because our men know they do not have to attend any functions with their wives.
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With anybody. I think that should be taken care of. And those are my views thank you very much.

Com. Githu Muigai:  Thank you. There is  a question for you Madam.

Com. Wambua:  Only two clarification Anne.  You said that political parties  should not be  funded by political funds, if I  heard

you correctly, and personally I do not understant what political funds are, may be you meant to say public funds, you may need

to enlighten us on that. Two, You talked of aspects  of western democracy which we need to look into and possibly use in the

Constitution, and you suggested the question of adopting idegenous systems which in your view may be more protective of the

children than the western approach.  One of the issues we are supposed to address as  a Commission is the question of that we

retain our nationhood  unity  while  respecting  the  diversities  of  the  cultures  of  our  people  and  that  we  know  they  are  quite  a

number we are  talking of 42 plus or  even more and we would like to share with you your proposals,  I  mean  how  do  we  go

about meeting this challege, how do we go about ensuring that  we have the best system from this various cultures. Do you have

an idea if you have thought about it you can tell us if you have not it is a challege we are  raising as  a Commission you can just

leave it and continue thinking about it.

Anne  Obwara:  Yes  thank  you  for  the  correction.  I  meant  public  funds.   Then  the  issue  Western  us  involving  our  own

institutions, I would imagine that the Commission is already on the right footing, you are  traveling all over Kenya,  and you are

going  to  get  views  from  every  community  I  believe  that  you  will  pick   from  those  that  will  be  espoused   in  those  spaced

community beloging to the indigenous  institutions  and you are going to involve them, modify them and fit them into the present

community.  Thank you very much.

Com. Githu Muigai:  Thank you.  May I request  Joseph Kihonge to  come  up  here  an  Joseph  Mbuthia,  fuatana  na  Bwana

Kihonge , (Interjection) Luugaditu Christine !, Christine.

Joseph  Kihonge:   Yes  Habari  zenu,  yangu  si  mengi  ila  nitasizitisa,  kwa  Jina  naitwa  Joseph  Kihonge  mkazi  wa  Bahati,

nitazungumza ninayo jua na nisha yaona,  nitasizitisha na neno effectiveness katika sehemu nyingi  ama  sector  nyingi  within  our

society. Ama serikali kwa jumla. Ninapo sema hivyo na maanisha tukifuata Katiba ile ina run hii government currently si mbaya

hata kidogo.  Rather ikiwa put into effect it is favour of Mwananchi, common mwananchi, mi nasema.  Maana yake kwa mfano

sometimes  back  nakumbuka  masomo  yaliku  ya  bure  katika  primary  school,  matibabu  yalikuwa  ya  bure  hospitalini,  lakini

nasikitika situ hizi mtoto kuingia Primary school ni Ngiri 17 ama zaidi baba  yake haja pata  elfi mbili maisha yake,  sasa,  how do

you think he will get the money. 

Com. Githu Muigai:  Mapendekezo Ndugu yangu, mapendekezo sasa.

Joseph Kihonge: Sasa  mimi ningependekeza,  wa rudi nyuma wa put into effect ule mpango wao wa kusomesha masomo ya

bure katika primary schools, at least mtu awe na njia ya kusoma gazeti kidogo na kuandika tubarua kidogo.   Tukirudi hupande
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was  hospitali,  Casualty  Kenyatts  zamani  mtakubaliana  na  mimi ilikuwa  iko  house  full  24  hours,  Casino  ya  STD  thenashara

asubuhi ilikuwa na laini ya almost one kilometer siku hizi hakuna watu na ile maradhi bado  iko na wale wagonjwa bado  wako

wa Kenyatta where do they go?  (interjection) Mapendekezo  -  Mapendekezo – Utafiti ufanywe na serikali irudishe matibabu

ya bure.  The other thing is hii kama mnavyojua, ina itwa social hall ya Bahati,  na nafurahia kuna wizara ya Social  sevices  and

Housing  nikisema ukweli  wananchi wengi wa Bahati hawaitumii ifaavyo  kwa sababu ya hawa askari.   Na  sema ukweli, kwa

sababu wale wangeitumia hii holi siku hizi ni maandui wa polisi (vijana) maanake ukitembea usiku kama wewe ni kijana upende

usipende  lazima  utasimamishwa.  Uwe  na  makosa  usiwe  nayo  nazima  utasimamishwa.  Kwa  hivyo  ningependelea  ama

ninge-recommend  has  watu  wame  grav  area  hii  watafutiwe   mahali  wa  njenge  outside  this  social  halls.   These  Aps  the

Administration  that  is.   Haya  twende  kwa  upande  wa  the  killings.  Mimi  nikiangalia  zaindi,  au  nikilinganisha  maisha  ya

binandamu, awe yeye ni President,  awe yeye ni  raiya  wa  kawaida,  death  is  death.    Hii  mambo  ya  suspect  kuua  suspect  ni

mbaya sana mimi si  –recommend  naona  ikiwezekana  ashikwe  awekwe  kwa  mahakama,  maana  yake  tukiangalia  Pope  John

Paul wa pili anapigwa risasi na ana ma body guard hawa ui huyo mtu, rather  wanamshika na wana mhukumu. President  wa US

ana u awa na hawaui suspect,  wanamshika na wanapeleka kortini,  sasa  hapa unasikia magangsters 20 short  dead,  why  don’t

they arrest  the three,  I think they are  more important to the police force alive  than  dead  because  watazungumza  kitu  kidogo.

(Interjection) Pendekezo- Ni polisi wajaribu kushika hao watu. Pia nikizungumzia the influx ya hao ma refugees katika mitaa hii

yetu, sioni ni kwa nini mu oria ati amezalia Kenya na yuko 56, 60 years na hajui kiswahili, huyo si ni alien  huyo ni mtu ameingia

ki ndira.  The government should therefore wale wote hawajui kiswahili washikwe na waishi  Ki  refugees  because  wana  ingilia

zile  furaha  za  wananchi  wa  Kenya  which  we  deserve  our  rights  ndio  wana  kula.  The  other  thing  is  nikimalizia,  nataka

kuzungumzia juu ya hii mambo ya nikisema ukweli sheria hii ni paramount,  nasikitika kusema ya kwamba,  ni mbaya sana mimi

nikiwa ni mimi nimeua baba yangu anashikwa anawekwa ndani ya celi si wanitafute mimi, why should they victimize somebody

else for no mistake at all. Thank you.

Com. Wambua:  Ngonja kidogo tu, ngonja kidogo.  Umesema wale wasio jua kiswahili washikwe na wawekwe kwa refugee,

na ukataja Wasomali, ni Wasomali peke yake ama ni wale Wakenya hawajui Kiswahili wote.   

Joseph  Kihonge:  Tuseme  kuna  wale  indigenous  Kenyans,   (interjection)  hao  tunajua  ni  wa  Kenya.  lakini  hawa  wengine

tunashuku  those ones we suspect  tuanzie hapa section  mpaka mwisho, na Nairobi  Town we will get them. 

Com. Lethome: Swali langu la kwanza umelizwa na Commissioner na umejibu, lakini bado  nina swali lingine. Umesema those

who are indigenous ebu nambie indigenous Kenyans ni kina nani.

Joseph Kihonge:  Ni kama mimi.  By that I mean, my grandfather was born in Nyeri, my father Nyeri and  I  Nyeri.

 

Com. Lethome: So what you are saying is like Kikuyu’s are indigenous.
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Joseph Kihonge: Yes! Those are indigenous

Com. Lethome: What about Maasais

Joseph Kihonge: They are.

Com. Lethome: Don’t we have Maasais is Tanzania

Joseph Kihonge: We have those are Tanzanian Maasais, that is why we say Tanzanians Maasais.

Com. Lethome:  Okay. We have a Patel Patel ,  Babu yake alikuja  hapa kujenga Reli,  Patel  akazaliwa hapa,  amezaa watoto

hapa, na watoto wamezaa watoto hapa are they  indigenous or not ?

Joseph Kihonge: They are. Thank you.

Com. Githu Muigai:  Joseph Mbuthia, wapi Lugadiri Christine, simama hapa, everlene Ochando, Janet Nzioka.

Joseph Mbutha:  Kwa jina mimi naitwa Joseph  Mbuthia,  mimi ni  mkaji  wa  hapa  Bahati.  Kwanza  mimi ningependekeza  ya

kwamba  kuwe  na  sheria  ambazo  zinaweza  kununuliwa  za  kuwa  na  mambo  ya  kunjenga,  watu  wanapojenga  mijenga,  kwa

sababu  wakati  huu  watu  wanajenga  majumba  ya  kukondisha  ambayo  yako  hali  ya  juu  sana,  kama  orofa  kumi  na  tano  na

ambayo  hayana  lift.  Mimi  ningeomba  inatatiza  sana  hasa  wakati  ambapo  tunawaita  wazazi  wetu  kutoka  nyumbani  wengine

wakongwe  hawawezi  panda  magorofa  na  wewe  unaishi  gorofa  ya  kumi  na  tatu  ama  gorofa  ya  sita  na  mnapofika  pale

unapomwambia  mimi naishi  pale  juu  hataweza  kupanda  maana  haina  lift.  Mimi  ningependekeza  ya  kwamba  haya  maorofa

ambayo tunajenga yawe yanawekwa lift, kuwe na sheria aina hizo maana kuna matatizo nyingi sana ambayo inaleta,  na tena ile

sheria  iwe  inasimamia  ile  nyumba  ni  nani  anayenjega  na  injengwa  na  -styli  ngani  tusiwe  kunajenwa,  kwa  maana  wengi

wanaojenga  hii  manyumba  wanafunga  mpaka  barabara,  hakuna  hata  park.  Kuwe  na  sheria  aina  hiyo.   Ya  pili  ningependa

kuzugumzia mambo ya afya.  Ya kwanza kuwe na sheria za madi kuwa Nairobi  city ni ajabu  sana  kusikia  kuwa  kuwa  kama

mbu. Na  ni city of Nairobi  Kenya Capital  na kuna mbu watu bado  wanakufa Malaria.  Hivi ni  kwamba  lazima  kuwe  na  wale

watu  wa  zamani  walikuwa  wakibeba  mitungi  na  ndawa,  wananyuyizia  kila  mahali  mitaro.  Kila  asubuhi  kunaposhesha.  Haya

makampuni  ya  Madawa  yawezwe  kupunguzwa,  maana  haya  ndiyo  yanatatiza  haya  mambo  wanahonga  City  Council  ili

wasiweze kunyunyizia mitaro ili tuweze kununua madawa zao kama hizi ma coil,  lazima kila nyumba iwe na coil ,  kwa nini, na

mitaro  hii yote  ni wao wanastahili –ku deal  nayo manyasi hawakati,  lazima kuwe na mazingira safi atleast.  Kwa hivyo hayo ni

mambo ya kiafya. Sasa mimi narundi tena mamba ya-  retirement.   Hakuna kitu kama kustaafu,  katika binaandamu unapofanya

kazi, vile ilivyo mimi napendekeza kusiwe mambo ya kustaafu. Ukiwa mzee kama wewe ulianza hii kazi, kama itakushinda, wale

wakubwa wakishaona wewe umeshindwa nayo, si uko juu, wewe teremshwa. Utakuwa ukiteremshwa chini kwa chini mpaka
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wakati unakapofika wakati wa kuokota  karatasi.  Lakini mambo ya kusema kuna retirement,  huo ni upuzi.  (interjection)  Sasa

mimi ningependekeza ya kwamba 

 wawe ni watu wakufunza wengine, kama Rais apunguzwe  awekwe pale chini kwenye benji atakuwa akiwaonyesha  wajamaa

wake  ama mawaziri wake mimi nilikuwa nafanya kivi  wakati wangu na hasa siwezi toka  pale.   Kama ni mtu wa kufagia kama

ni hii nyumba 

 kama aliianza yeye ni mkubwa na amepanda  hakuna haja ya ku-retire,(interjection) yeye atakuwa akiwafunza wengine  njinsi

ya kufagia nyumba ikakuwa safi kabisa.Ahasante sina mapendekezo mengine.

Com. Githu Muigai: Asante sana, una mambo mazuri sana Bwana Mbuthia.   Karibu hapa Christine, Everline Achando,  Janet

Nzioka, Pauline Nzilani, Pamela Adhiambo 

Christine Lugadilu:  I take this opportunity to greet you all, Good morning!

Com. Githu Muigai: Good morning

Christine Lugadilu: I am representing the whole class because, we sat down as a class and came up with the following views:-

 

Com. Githu Muigai: So represent Everline, Janet and Pamela, what are your names?

Christine Lugadilu:  My names are Christine Lugadilu

Com. Githu Muigai: Proceed please

Christine Lugadilu: There are  six factors  that promote national unity, one of them being Equal distribution of resources,  you

find that there is corruption and no unity and peace  in the country because  this factor  has been done away  with  you  find  that

resources  and only distributed  in the known places and in the unknown places such as  the rural areas   the resources  are  not

supplied in those areas. So my views are there should be resources being supplied in these unknown areas  so that we can have

unity and cooperation in our country.  The second one is the Constitution should consider  the jobless  who are  disabled people

you find that the jobless  strain so much in order  to make ends meet.  So my view  is  the  Constitution  should  at  least  consider

them by may be by may be providing something small   for the jobless  to start  businesses.  And for the disabled organizations

should be put across so that they can assist them through their relatives rather than them being kept  or  sitting on the sides of the

road in the  name  of  begging.  My  third  view  I  will  speak  on  the  police,  you  find  that  you  do  not  have  a  chance  to  express

yourself instead when the police get hold you, you are just punished on the spot. So my view is one should be given a chance to

at least support or express him or herself an if the expression and if the expression or the support  is satisfying the person should
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be  released  the  person  should  be  released   there  is  no  need  of  being  arrested.  Another  one  is  gender  equity.  It  should  be

considered by the Constitution because  because  we are  equal before the eyes of the Lord.  Women should at  least  be  given a

chance and tis time we should have at least ten women in Parliament representing women.  Another one is on inheritance. A rule

should be put across for both boys and the girls to inherit something from their parent.  Another view is on culture and beliefs.  I

think the Constitution should also consider this, you find that there are  other  cultures and beliefs which you cannot  understand

them,  like  this  reteridoctomy   this  female  circmscision   there  should  be  a  rule  or  a  law   to  make  sure  there  is  not  female

circumcision  and if anyone will be found practicing this type of belief or rather culture  should be punished thoroughly.

Com.  Lethome:   ngonja  kidogo  tafathali,  Umesema  at  leastkuwe  na  –  you  said  they  should  be  at  least  ten  women  in

Parliament, should they go Parliament as  nominated member of Parliament or  should they contest  for the seats.  And  I  do  not

know whether you are aware of the affirmative action talks about a third and I do not thing 10 is one third of the 210.  Why are

you advocating for less seats for women. Then about FGM, there is an act in placewhich says that up to the age of 16 if a girl is

subjectd to FGM and he is not above 16 then it is a crime but after 18 it is not an offence.  Do you think that act  is adequate

orwe need may be to improve on it so that it is banned  totally  for  all  ages  even  a  woman  of  30  should  not  be  subjected  to

FGM.

Christine Lugaduli: May be it should be banned totally I think it should not be there. There is no need of being circumsed.

Com. Lethome: How about women how should they get into Parliament.

Christine  Lugadilu: They should be nominated (interjection) mine.

Com. Lethome:  Thank you very much Madam, can we  now  have  Allan  Njoroge,  is  he  here,  if  he  is  not  here,  how  about

Evans, What is you name Sir, Evans Njoroge

Evans Ndungu Kuria: First I will speak about the Kenyan culture, I think it should be protected in this, in this wear.   What we

are wearing today, is what has been dumped to us from the Western Country.  And we should protect  our ways of clothing by

protecting our industries, which are our Textile Industries which will also create employment, and we protect  our culture and by

so doing there will be no immorality which has been triggered by someone wearing in an awkward manner.  Second about  the

cabinet.  I think there should be no academic qualification for someone  to be  a  President,  first of all there is  no faculty in our

universities which is know to be Bachelor of Arts  in presidency or leadership. I think leadership is given by God, and wisdom is

given by God, and a leader is never made rather is born.  Second the President  should not be  a member of Parliament because

there  will  be  inbalance  in  development  in  our  Constitutions.   First,  if  I  am  made  a  President  today,  and  I  am  a  member  of

Parliament in Kabete, even the shanties in Kabete  will have electricity and mansion in Bondo District of Bondo Constituency if

there is will have no electricity so my cattles  will be  enjoying light  in expense  of  a person who lives in another constituency.

(Interjection)  So the President should not be  a member of Parliament.  Secondly we a putting a lot of weight in eliminating the
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President,s power and we are not considering our MPs power.   First  of all our MPs have got a lot of power  in that they hike

their salaries the way they want, they can hike the dividends the way they want.  First  of all we are  supposed to understand we

are their bosses and they should not prolong their term, they should  not add the salaries without  us being involved because  we

qeuwed to  elect them to represent us, so we are their bosses.  We are  also putting a lot of weight in protecting our Fauna and

Floras  in  expense  of  human  beings,  for  example  between  us  people  and   those  trees  outside  there  who  is  important.

(Interjection)  In my view, us we are so important than animals may be an elephant or  a leopard.  So I don’t see  why a person

should live in a slum where there is a virgin land and unutilized landwhich can be given her  or  him to  develop.  (interjection)  I

propose that everybody has got a right to own land whether he is kid or  a mature and every body should be given somewhere

to build and somewhere to  do  his  daily  calls.   About  our  education  systems,  the  8:4:4  system  it  should  be  done  away  with

completely, because one it has prolonged our metamophosis,  well I entered to class one when I was age 6,  I spent  ,  Nursary

school  that  is when I was age 6,  I spent   1 year pre-unit,   8 years  Primary School,  4 years  Secondary,  4  years  University.

Before I get a job I am already 26 years  and get married I am thirty, I am retiring when my first born is already 15.  So in the

near future you will have a lot of dependants  Ophans and Kenya (Interjection) Propose  we at  least  try  to  eliminate  this  8:4:4

system and we come with a system which will take short time. And by the age of 25 I am economically able. (Interjection) Then

we should standardize our salaries   for example I am a caterer,  not because  I cannot be  a Manager,  I am a caterer  by choice

and I have all the qualifications of becoming a Manager,  but you see,  this manager,  are  doubling my salary,  and they triple the

already double salary  and make it their own salary.  So they are  (unclear) sentence my salary   and I am doing the actual job.

So we should standardize ou salaries such that we do not have a very big gap between the poor and the rich. I think that is all.

Com.  Githu  Muigai:  Very  outspoken,  thank  you  very  much  Sir.   I  will  now  ask  Mgeni  Musa  from  the  Muslim  Sisters

Network.

Mgeni Musa:  The Commissioners, Ladies and Gentlemen good morning.

Com. Githu Muigai: Good morning

Mgeni Musa: I have got a written memorandum and I am just going to go through.  I’m going to summarise.  I  will start  with

citizenship.  On the issue of citizenship we propose that any of the following automatically be  citizens, any child born in Kenya,

or a child born of to Kenya parent, or adopted by a Kenya parent.  We also propose that visitors with a valid entrance visa and

investors residing in Kenya for at  least  five years  to be  awarded  citizenship  upon  application.  That  all  Kenyans  regardless  of

their gender be  accorded  similar citizenship right.  Both genders should have  the  right  to  pass  citizenship  to  their  spouse  and

their children. I will go to the Police.  The police be instructed to function in National provisional and local authorities.  A police

Act should be set  the powers  and functions of police so that they will be  able to function effectively. The main objective is  to

prevent  combat  and  investigate  crime,  to  maintain  public  order,  protect  and  secure  all  people  and  properties  within  the
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boundaries of Kenya. I will go to political parties. We are of the view that political parties  are  important in any democracy and

they ought to play a much bigger role than they do now.  They  should  work  towards  the  realization  of  their  Manifestos,  they

should practice  democracies  within  their  structures  and  operation,  they  should  assist  in  poverty  eradication,  creating  of  jobs

opportunities, education, economical and improvement strategies and empowerment of the people.  Structure and the system of

Government.  We propose  a unitarity  system  of  government  where  strict  revolution  of  power  to  the  local  authorities  will  be

observed,  and implement it  to enable government  to be  closer  to the people.   We further propose  that we should retain  the

Presidential  system  of  government  although  we  recommend  reduction  of  the  Presidential  powers  and  we  shall  shall  state  in

details later.  The Vice-President to be given specific functions by the Constitution, we do not see the role of Prime Minister if a

Vice-President  will  get  specific  duties  and  powers  of  the  executive  will  be  dissolved.  We  go  to  the  judiciary.  We  propose

various changes in the Judiciary as  the current system has  not  served  us  well.   Instead  of  a  Supreme  Court  we  feel  that  we

should have Regional Court  of East  Africa that will otherwise deal  with the functions of a  Supreme  Court.   We  also  want  to

have a Constitution culture.  We propose  the establishment of a Constitutional court.   Kadhi and  Chief  Kadhi  should  have  an

LLB Degree in Islamic Sharia, and be Graduate of Kenya School of Law. Kadhi and Chief Kadhi should be appointed by the

Judicial Service Commissioner on recommendation of three Muslim institutions to be  decided by the Said Commisisoner.   We

propose  that  the  Kadhi’s  Court  to  deal  also  matters  of  children,  Matrimonial  properties,  administration  of  the  state  and

deceased muslims.  For Moslems to fully enjoy freedom to worship and to effective implementation of the Sharia,  it should be

imperative that the Kadhi should be upto the Appeal level.  The Constitution should limit the power  of the President,  he should

certainly  not  be  above  the  law.   The  Constitution  should  provide  for  impechment  of  the  President  in  the  following

circumstances:-

Corruption, immoral behaviour, and misconduct.

The President should not be a member of Parliament.

 I will go to the Basic Rights. We propose that the chapter on the basic rights to be expanded to include social,  economical and

political rights. It  should also adequately provide for the already  existing  right  so  as  they  can  be  fully  enjoyed.  No  the  death

penalty should not be  abolished taking into account  the rate  of insecurity and crime.  We propose  the following to be  chapter

for fundamental and rights freedom and duty; health care,  water,  social security,  education ,  housing,  equality  before  the  law,

human dignity,  right to life and  liberty, right to privacy, freedom  to religion,  expession of opinion, movement and  assembly

and organization.

Participatory  Governing  –  In  order  to  have  effective  participation  of  governance,  we  propose  that  non-governmental

organizations to be given a role in the government. At the moment they definitely play a complementary role. The Constitution to

address the complementary role and also their freedom and rights to conduct  their affairs  without state   interference.  The state

should regulate the affairs to the civic society to ensure that their objectives are met. 

Environmental and Natural Resources:  The Constitution should preserve and protect 
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 forests,  water catchment areas,  rivers,  lakes etc.  The Kenyan people  as  a whole whould have power  to enforce and protect

environment. Local communities, local Government and the State  

should have the role of managing and protecting  the environment.  I think that it all.

Com. Githu Muigai: Thank you very much  but we do have some questions if you will be  kind to hold on.

Com. Wambua: Specifically I want to know about the proposed Court of Appeal, or Regional Court for East Africa instead of

the Supreme Court, why would be the difference with this other proposed Court  for East Africa.

Mgeni Musa: Sorry, would you please come again.

Com. Wambua:  You have proposed, in your memorandum that we should have a Regional 

Court  for East  Africa instead of a Supreme Court,  and my question to you  is,  What  is  the  difference.  What  is  the  benefit  of

having the Regional Court for East Africa rather than our own Supreme Court.

Mgeni Musa: So that it can deal with other functions of the Supreme Court.

Com. Lethome:  Madam if I got you right, you were talking freedom of religion as opposed to 

freedom of worship, so right now what we are enjoying is freedom of worship, are  you suggesting  now that  we have freedom

of religion  and what is the difference. Uhuru wa dini and Uhuru wa kuabundu.

Mgeni Musa: Uhuru wa Ndini na Uhuru wa

Com. Lethome:  Hapa mimi nime propose  Uhuru wa dini,  na Katiba iloyoko  sasa  inazungumzia  Uhuru  wa  Kuabudu,  sana

kwa mfano mini nikianza kuabudu shetani na niseme hii ndio ndini yangu, naweza kutumia kifungo hicho  niseme kuwa Katiba

imenipa Uhuru  wa Ndini na Uhuru wa  Kuabudu.

Mgeni Musa:  Uhuru wa kuabudu dini iliyo sawa, si kama dini hiyo ya Kishetani.

Com. Lethome:  So are you proposing that you are going to amend that to say the right religion, to worship God.

Mgeni Musa:  Yes.

Com. Githu Muigai: Thank you very much.  There is some gentleman from the Kenya Institute.

  

Thomas  Mugo:  Ayub  Onyango,  Daniel   Mutiso,   Are  they  here.  You  are  here,  Is  one  of  you  speaking  or  all  of  you.
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(interjection) Ah very good,  then your representative could you please come here.   You names are.  (interjection) and you are

the chief of that group.(interjection) thank you

Thomas Moga:   My names are Thomas  and I am from Kenya Institue of Caterering and we come here to share our views, I

think I will be  very brief and  where I  need  explanation  I  will  call  my  friends.  I  am  going  to  start  at  the  point  of  citizenship

whereby  it was  asking who should be an automatic citizen, A citizenship shoul be that  person who is originally born in Kenya,

parents are Kenyans,  and must be registered as a Kenyan, then another way of acquiring this citizenship, now we’ve got cases,

I am a Kenyan and marry a lady from Australia now here it will determine, if I marry that lady  and I am a Kenyan  and I have

my  own citizenship in Kenya I will ask  that lady to come to Kenya, and be registered as part  as parcel of  citizen of  Kenya. 

Com          :  Then there another point should spouses of Kenya  citizen of Kenya regardless of the gender be citizens. 

Thomas Moga:  As I have said Sir, just now if I marry outside, that lady has to live in Kenya because  my citizenship is entitled

in Kenya. It is not in Australia where I married that lady from so I have to chuck her off from Australia and let her be  registered

in Kenya as a citizen as part and parcel of Kenya now. Because verything we going to do, we are going to do it in Kenya.

Another point is should a child born of Kenyan parents  regardless  of the parents  gender  be  entitled  to  automatic  citizenship?

Well If I am a Kenya and just decide to marry a lady outside the Kenya now,  you see  that child is not a Kenyan because  if I

impregnate that woman  lady and she is outside there, that child is not a Kenyan, unless I take both of them or I take the child, if

is born in Kenya, yes well, but if  it is outside Kenya, it should never be given  unless the

 child is born in Kenya and registered  as a citizen. The rights and obligation of a citizen.  I  think here now a citizen has so may

roles to  play  and  has  got  rights  and  obligations,  first,  as  I  am  standing  here,  I  am  standing  like  a  Kenyan  Citizen  and  I  am

standing  to  present  my problems,  so  I  have  a  right  of  expression,  but  a  times  you  find  that  loger  people  like  me  who  is

underneath, under the law now, (unclear) but I have a right to do what to talk, what I am trying to say is, every citizen should be

given time and time and that chance to express  what he feels and what  she thinks is the best  to be done for him or  her  for the

services of (unclear). Another right is that every citizen has a right to use that resources within the country but you see now there

are some resources I cannot use and I am a citizen why, because I have been denied those rights, and there is nobody who can

let me have them, so lack of exposure and lack of that giving me a chance to go through them and have them done is limited.

So as we say that the Constitution should let the rights of using the resources be it national be  it even internationally, which have

come to Kenya,  I benefit from them.  Another thing is that the right of doing a business,  you see  I have a right to engage in a

business from within the country which ever  I want only that  if it is allowed in the country, the country here,  I as  a citizen  I am

not given that change, for example  we have just some people here  this capenters they have been denied that  chance,   because

when they are trying this  the people  come in a press  them and  says this  goods are  inferior and the business you are  doing is

inferior. So you find that I cannot do other business because I fear I am going to be  stressed,  and the business is going to done

away with. So I think the constituion should look into that and give me the right to engage in a business. Now another point I am

going to talk about is do the Constitution allow the dual citizens. I think this one should be depending.  You know I cannot be  a
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citizen when I am a thief or a robber, if I  run from U.S.A.  because  I did a wrong there,  I come here and acquire a citizenship,

don’t you think I will do the same thing I’m doing here? So it will be  on a ground that what I am doing should be clear to the

government of where I am leaving and why I have to acquire that citizenship, if it is unothodoxical way I should not be given that

citizenship. But for example  now  I  am  a  Doctor  here  and  I  go  there  I  get  a  job  but  going  there  I  can  decided  to  be  given

citizenship consulting my country, if my country cannot allow me, then I should not be given (Interjection) so what I am saying is

that it should be dependent that what you are going to do should qualify you for the citizenship or  not.  Now another document

the document which a citizen of Kenya has to carry is theID that is the most important first of all, but now you see  many times

this Ids  are  coming now not to be  important when it comes now to your security such a things. I walk  with  it  when  I  meet  a

policeman, I am from work, I meet a policeman when I am yet to produce it already I have been changed,  they do not want to

listen to me.  So I think another way should be given if by that it cannot be  effective they should again ask the Constitution to

give another   alternative  of  identification  may  be   if  there  is  a  document  which  can   assist  the  Id  for  Kenyans  it  should  be

invented.  Then I’m going to talk about environmental and natural resources.  The environmental and Natural  resources  have all

these things which are to be enjoyed by our citizens now. We’ve come to a point where by you find that all these things are now

being given to an individual. The best thing we should do what the Constitution should check is that this environmental resources

are given power  or body  be formed to check into them  I feel that   if for example  we’ve been given a rule that  if you cannot

(not clear) you plant. But it is a word not an action. I go there cut one but I don’t plant, when you come to me I say that I have

been given permission. Somebody in authority. So one thing the authority given to such individuals should be emunerated  and

these environmental resources  should be given powers  to the public or  the citizens to take  care  of another group  to  take  that

part  and  not  them.  Another  thing  we  have  many  things  in  Kenya,  we  have  minerals  now  for  examples  we  have  minerals  in

Kenya, but you find that these minerals are  not benefiting Kenyans,  you see  for example that issue of titanium, how is it being

handled, is it being handled in public or in transparent way, you find that it has been sold to an individual.  Such things should be

made to the benefit the country and the person living in that particular country,  and if anybody has to acquire it,  should  come

and just get a fraction and pay for it. And the money got from there   should benefit the Kenyan.  So what I am trying to say is

that kind of selling or giving things without the knowledge of the citizens or  not being said in a transparent  way, the Constitution

should give a good transparent  way of handling such cases.  Not  that you come to an officer you see  over the screen you  are

selling a document and giving to another person, then that is all. How do I know whether you have signed something which can

come unwritten and harm me, and let me give land and let me give land me anywhere somewhere in a ditch.  Another thing I am

trying to say is the land, land application under that environmental because the land is the major natural resource we have.  Many

Kenyans have got the right to possess land, but few individuals tend to get more land than the others, why because, I am so and

so. So what I am trying to say,  the land has been the major natural resource  should be given another good attention and care,

for example the produce we get from the land and  the  major  sources  of  income  in  Kenya  now,  but  if  some  people  get  one

thousand acreas but it lies there, what is it doing, nothing, I think the best thing to look for a land if anybody is found with a land

which is lieing idle the contitution should give a law that, that land should be snatched,  or  given to those  needy people  who are

dedicated  to  dig  it  and  do  something  about  it.  And  the  acreage  should  be  limited,  there  is  no  way  you  can  get  a  thousand

acrears,  which  can  cover  around  ten  people.  For  ten  people,  for  one  person,  I  think  it  is  not  necessary,  what  I  am

32



recommending, if somebody can get at most 50 to 100 is better for one person. Then I am going to speak about  the basic right.

  We have basic rights today, now my basic rights as a Kenya is, I have a right to live, I have a right to walk,  a right to express

but now when I am going to speak out something which touched somebody above me, I am going to be  quested why and there

my security is going to be deteriorating because I fear that person so I can’t say the truth  which I know because  if I say I am

going to be doomed.  And I have a right to live, so for example that issue of Dandora a driver was shot,  that person deserved

to  live  and  to  express  and  say  what  he  had  done  but  here  he  comes  and  shoots  and  leaves  without  a  word.  So  what  I

recommend is that, before any action is implemented, to a person they should be given a time and express what why they did it.

And if they deserve to be charged or questioned they should be handled in a way that they are going to be taken to the authority

and questioned if it is something to make that person go to the court  he should be given Court  summon and that Officer  who

took you there should be the responsible person to serve you with the Court  Summons to get you and be answerable to  that

case.   Now I am going to talk again about  employment a bite.  You see  in Kenya we say we do  not  have  employment  but  it

truth there  are  employment,  why  do  I  say  this,  you  find  that  some  people  in  offices  and  covering  a  job  for  two  people  for

examples in Ministers you find somebody is Minister in this and another other  one,  why do you think it is necessary to be  just

subjected to one  Ministry  and   the  other  Ministry  to  have  another  person,  so  that  person  will  be  giving   another  chance  of

employment, so those chances should be given to other  people.  Another employment, Jua Kali has been neglected very much,

but Jua Kali is doing wonderful things in Kenya.  Now look at  Gikomba there,  those people  have got very wonderful things to

sell but they cannot sell because they are so limited in a way there is nobody to come in and promote them to sell those things

internationally  so  the  market  is  within  here  and  wherever  they  make  them  somebody  from  a  Company  comes  in  and  does

something or gives a kick-back somewhere (interjection) I recommend that those people be given to do those time, to exercise

they  practices  correctly.  Another  thing  is  about  vulnerable  groups.  In  Kenya  we  have  those  independence  pioneers,  those

people have been neglected. Those people did a wonderful thing and what I recommend the Constitution to do is those people

be given a special attention, for example like Mandela, when he retired the government takes over everything. So because  these

people did something to the Kenyan they should be attended and be given a special attention, security and even shelter and their

provision. Another thing is about the nomination I do not think it is very necessary if I contest  for a sit and I be  defeated I shift

from my party to another to seek  that nomination, at  the first place I failed, now I am going to another place to be  nominated.

My first letter  indicated that I did  not  really  satisfy  the  people  so  definately  the  other  people  too  are  the  same  I’m going  to

contest for that nomination, so there should be no nomination by shifting from one party to another.   When you have failed, you

have failed there is no anything about it.  And another special group is now about these people like homosexuals,  because  when

speak about special group we are going to inclue these, but this not a culture now we can’t preserve a culture what I am saying

is  that    such  characters,  or  that  aspect  of  living  should  never  be  encouraged  because  that  is  another  adoption  of  another

Constitution  which  is  in  America  which  is  not  in  Kenya.  We  are  making  our  contistution.  We  should  not  allow  that,  the

Constitution should straighten that.  The other thing somebody has talked about  is FGM. This thing here is doing more harm to

our ladies. There has been cases  of much loss of life due to this, some contact  of diseases,  I think the best  thing we can do is

this, FGM be dismantled for good and should never be existing in life. The best thing they can do is get a National Identification

for such people  to identify that they are  of that age because  I believe  it is just a passage from child  to adulthood  so I  think
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there  should   be  a  special  mark  for  those  people  for  that  stage  to  the  other  stage.  Another  thing  is  freedom  of  worship.

Somebody has talked about (GL) you can’t tell me that if I have to worship I go to Devil Worshiping I go there because there is

freedom of worship. I go there I create chaos and killing people  because  we know this asre  Ocult  things, because  of this I feel

the costitution should be straight on these,  a religion which is a God serving or  worshiping religion something  they  have  to  be

specific.  Devil worship is not a religion, it should not be  there.  Free  Masonry like that should never be  there,  they have to  be

very specific on what they want to say about religion or worshiping or that freedom. I think another thing is about finances of the

National  Finances.   I  think  this  is  another  chaos,  everybody  is  like  I  want  to  sign  that  contract,  what  I’m saying  is  this,

Constitution should have that body form or  have a law regarding that natural resources  becomes when they come  in  they  are

meant for the whole nation but when it comes it is now directed to one person,  because  I have a greater  name, you see  such

things. You see, such things, they should be specifically meant for the people and that is thus they have to be divided equally  if it

is in constituencies  it   something to be  built  it has to be  built and there and  therefore I want to say  that  CASA  has to be

revived back,  so that the CASA can play its role,  because  by throwing that list of  shame   it  will  have  eliminated.   So  Police

harrassmemt the people have said, people have said mh!  And I thing I shall not talk about it spying on freedom we have talked

about it, that is corruption and I think we as  Kenyans we a not supposed to buy our freedom. When a Police catches  up with

me I should not give him two hundred for my freedom. I should better be taken there, and be let explain my problems,  then if it

deserves to be there I be there I ‘m not supposed I be released. 

Com. Githu Muigai:  Thank you very much Evans you have spoken very, very eloquently, on very important  issue  and  you

have represented the Youth very well we than you very much.  I will now ask Mr. David Kariuki to step here and be very brief,

because as you know Mr. Kariuki your turn had already been allocated to somebody else, please try to be very brief. After him

can we have Mr. Francis Mathu, Francis Mathu here.

David Kariuki:  Yangu kwanza ni kuhusu the current Parliament.  (interjection) Jina langu ni David Kariuki kutoka Bahati Car

Wash. Ya kwanza ni kwamba Parliament ambayo tuko nayo, hatutaki iwe extended kwa sababu hata wale waBunge tuko nao

evern by now wengi hawana chama  na hata sijui wanakuwa wana-represent  nani, wamekuwa wamejam wana enda enda  and

so we cannot trust  them kwa hii Review Commission Constitution wakati  huu hatuwetu wa-trust  sana,  na sioni ni kwanini mtu

akianzisha  mrandi  anaona  yeye  ndiye  anaweza  maliza,  so-  naamini  kabisa  hata  wale  wamBunge  ambao  tutachagua  katika

election  inayo kuja  wataweza  kumaliza  Constitution  yetu,  kwa  hivo  ningeomba  iwe  na  atleast  nina  Constitution   Review  ya

ku-guide katika election kwa sababu already –muko na –views ambazo mmepewa kuhusu ambao mwelekeo ambao tunataka

sisi wananchi.  So hapa nasema ya kwamba hatutaki Parliament iwe –extended kwa sababu pia Review Commission imekuwa

inaomba wakati,  isiende pamoja na wele,  hatu  waamini.  Secondly  katika  mambo  ya  kiserikali,  Serikali  imewatuma,  sisi  tuko

hapa kuwakilisha maoni yetu lakini tukiangalia upande wa Serikali ni kitu ya kwanza ambayo imetumaliza sisi kulingana na vile

ambavyo inaendelea, hivyo nataka kusema ya kwamba katika every parastatals these institutions have not been insured, magari

ambazo ni za serikali haziko katika insurance cover  na mtu akienda akigongwa na hii  gari,  ina  kuwa  ni  shida  ya  mtu  kulipwa

kwa sababu ile accident ime-causiwa na gari la serikali so-  ningependekeza kila institution ya serikali iwe insured ili wakati  mtu
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wa kawaida amepata majeraha kutokana na hio institution, basi  akaweza kulipwa fedha,  ile ambayo inatakikana.  Jambo lingine

ni kuhusu polisi na siku zile kumi na nne wamepewa za investigation, wakati  mimi nikishikwa kama raia wa kawaida nawekwa

police  station  siku  kumi  na  nne  na  sasa   wamekuwa  wa-me-abuse  hii  sheria  wanatushika  katika  njia   za  kutuonea  na

wanatuweka  kule  ndani,  kwahivyo  ningependa  polisi  kabla  ya  kushika  mtu  wanafanya  investigation   na  wakimpeleka  pale

wanampeleka korting within- three or  one to three days bila ya kumuweka katika police  sation.  Pia  ningependa  watu  ambao

wanashikwa sisi raia tumeumia.  Tumekuwa tukishikwa na askari na tunapelekwa katik remard homes ambayo wanaita remand

prison, na ningeomba Katiba ambaye inayowekwa  basi  itiye nguvu ya kwamba mtu akishikwa bure na akifanya case  yake na

ashinde, base yule mtu awezwe kulipwa na kupitia hiyo hongo itaweza kuisha kwa sababu tutakuwa na ujasiri wa kufanya kesi

na wale askari  ambao wanatushika  ovyo  ovyo,  akijua  ya  kwamba  ukimshinda  katika  kesi  basi  utamrudisha  kortini  na  uulize

compesation. Kwa hivyo corruption katika kuhonga askari  haitaisha kama wale askari  hatutaweza kuwashtaki kwa sababu ya

kutushika  bure.   Pia  upande  wa  suspect  ningependa  iwe  ni  criminal  offence  kwa  askari  kupiga  mtu  risasi  kama  hana  kitu

chochote  cha  kudhibitisha  kwamba  walikuwa  wanapigana,  Tumesikia  kwamba  ma  suspect  wame  uwawa  wamekuwa  kama

ishirini na mmoja ndiye alikuwa na bunduki,  wa bunduki auawe hao wengine washikwe  kwa hivyo kam  atapiga  mtu  ambaye

hako armed,  basi  huyo askari  ashtakiwa  na kifungo ambayo ningependa iwekwe  ya kwamba  hiyo ni criminal offence,  kuua

mtu ambaye  hana   kitu  ambayo  alikuwa  amejishikia.  Pia  kuhusu  utawala  kama  hapa  Nairobi  kuna  shinda  ya  ndo  ambayo

imefanywa na hatujuwi imefanywa aje,  kuhusu  local  government  na  Administration  kama  hii  Hall  ni  yetu   lakini  City  Council

wameipeana,  nunaona  ya  kwamba  –unless  tuje  na  sheria   ambayo  ina-govern   mambo  ya  City  Council  na  Administration

tunataka zitawanyishwe, hatutaki kama hapa kwa Social  Hall kuna administration, police na bado   mahali petu pa community.

Kwahivyo  vijana  hawawezi  kuja  hapa  na  mambo  ambayo  tunaweza  fanya  ya  ku-recreate  vijana  katika  hii  Hall   vijana

wanakuwa vigumu kuja karibu na askari,  Kenya tunajua ya kwamba  na yule ana mbio ndio ana faidika, ukishiwa  hata  kama

huna shida  utapata una shida. So ningependekeza watu wa administration wasiende karibu na mapali pa  community recreation

centers, wawe independent, wamewekwa kando huko na wa wache kuwa karibu mapala ambapo panahusika na uma. Na  sina

mengi isipokuwa hayo. 

Com. Githu Muigai:  Ahsante sana kuna maswali ngoja kidogo.

Com. Wambua:  Kama nilikusikia vyema bwana Kariuki ulisema, Ikiwa watu hawa ni ishirini, na mmoja ndiye ako na bunduki

auawe na wale wengine wakamatwe,  wewe ungependekeza  polisi  waue  au  wakamate  hata  kama  mtu  ako  na  bunduki,  ndio

aende kortini. 

 

David Kariuki: Ule ako na mbuduki ni-threat kwa ule askari, 

Com. Wambua: Lakini ni kuua ama ni ku umiza?

David Kariuki: Apigwe ya mguu ama ya ile mkono ambayo imeshika hiyo mbuduki.
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Com. Wambua: Asante sana.

Com. Githu Muigai: Umesema Vijana hawawezi kuja hapa kwa sababi ya kuogopa polisi.

David Kariuki: Ndiyo

Com. Githu Muigai: Na Tumesikia mapali pengine pia watu wanalalamika, wanaogopa polisi hata polisi akifa mapahi pengine

badala ya watu kulia, wana furahia(Interjection) Sasa unapendekeza kitu gani ili uhusiano baina ya raia na polisi uwe mzuri.

David  Kariuki:   Polisi  na  raia  ile  uhusiano  ule  mzuri  Tumesema  ya  kwamba  nilikuwa  na  pendekeza,  kama  hapa  ni  mahali

ampapo ni pa  ume, hapa ni pa  community, askari  akiwa pale,  askari  saa  zote atashika  kijana,  kijana  aponyoke,  kwa  sababu

atajuwa hana makosa,  na yule kijana hawezi tena  kukaribia  kwa  yule  askari.  (interjection)  Ile  kitu  ningependekeza,  ni  askari

wale ambao wana mwelekeo,  hata pia kuwe na seminar, tuwe tuna wahusisha mambo ambayo tunataka.  Kwa  sababu  askari

ambao wanaletwa ni wageni na hawatu elewi, kwa hivyo kukiwa na siminar wanawaza jua –who is who lakini wasikae karibu

na mahali ambapo ni petu,  wakae  mbali  kabisa,  (interjection)  and  I  believe-kuna  council  nyingi  ambazo  zime-formiwa,  kuna

administrion camp,  kuna kama  hii social  activities ya hii community kw hivyo  watengezewe  mapali  ambapo  wanaweza  kaa

wasi mix na community activities, lakini katika mtaa wanaweza kuwa pamoja na sisi lakini kwa hapa,  hatuwataki kwa sababu

wanakataza  vijana  kuwa  karibu  kwa  sababu  imekuwa  ni  tishio  kwa  vijana  wakiona  Karao  hawezi  karibia  pale(interjection)

Askari  hapa kwetu ni tishio kuanzia six mpaka six  ni arrest kwa hivyo hata tuna kanga kwa nyumba hatutoki nje hapa,  ukiona

askari ni lazima upotee.

Com. Lethome: Okay,  wacha ni kuulize swali moja.  Tukibadilisha sheria na tuseme, kila kijiji kama Pumwani itapewa ruhusa

ya kutafuta askari  wake,  ambao wataitwa Home Guards,  or  Home Defence au vyoyove vile, na watachaguliwa na wazee wa

kijiji na wanasimamia usalama wakijiji unaonaje wewe.

David Kariuki: Hiyo naweza kataa kwa sababu pia wazee wanaweza kuwa na-grudge  katika pengine ndo na mambo  kama

hayo na watachukua ile nafasi ya kukushika wewe ma (unclear) kwa hivyo polisi wabaki  wakiwa polisi lakini wawe kando na

sisi.

Com.  Lethome:   Okay  asante  sana,  Tumeelewa,  Ebu  jiandikishe  hapo.   Charles  Khamala  we  have  three  minutes  each

participant.

Charles  Alenga  Khamala:  Thank  you  very  much  honourable  Gommissioners,  members  of  the  public,  warai  wa  Kenya,

Habari zenu Hamjambo.  Now I just want to make one point (interjection) Charles Alenga Khamala,  my point I will start  from

where the other gentleman left because  it is the same point  but  I  will  take  it  one  step  futher.  The  provision  in  the  law  which
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makes robbery with violence a capital offence should be amended or changed and I will say why, at  the moment all the people

who are being arrested and kept for 14 days as he is saying, are

 people charged with lesser offences like stealing, and other offences but robbery with violence at the moment  people  are  being

held  in remand until their case come for hearing, because it is not  a bailable offence at all. Now in Kenyan law what that means

is that you come before a magistrate for your trial your case  will be  heard you may be convicted of robbery with violence and

the requirement of that offence are  so vague that it can be anything if you are  walking two people,.  If you snatch a chain from

somebody you don’t have to be  violent at  all, that is the definition of the Kenyan law, at  the moment that is the section that is

being used by police to round up anybody the people  who he says police have grudge against,  that is the section that is being

used to deny people  a chance to come before a magistrate and keep  them in remand without trying  first.  There  is  a  problem

with that offence if somebody murders somebody, that person is better  off than somebody who commit robbery with violence,

the reason is this, the matter will defended by the advocate in the high court but if somebody does violence over in  the state  will

not provide anybody to defend this person in court.  But if you look at  today’s standard on  the  first  page  you  will  find  that  a

judge has increased the sentence somebody was sentenced to 60 years  the judge says no,  you must have capital  punishment,

we must kill you regardless  of how serious the offence was he was accused of stealing I think 750 hundred shillings.  But  we

treat  the same person in the same category of as  somebody to murders  in  court  plus  a  person  who  shot  Babu  Achieng   the

former Chief Magistrate,  we treat  them  the  same,  which  means  that  this   person  who  rather  even  have  had  a  chance  to  be

defended by an advocate  of  high  court,  most  likely,  he  can  even  be  acquitted,  he  will  not  more  likely  even  face  the  capital

punishment for the offence that he commits.  What I am saying is that in the net effect of that in the Kenyan law property is more

valued by law. (interjection) my recommendation, first of all the people who are charged with robbery with violence need to get

the same Constitutional safe-guard  as those people charged with murder that is one, at  the moment it is discriminatory, the fact

of giving one person who is charged with capital officence a high court trial defence a right to appeal on what is law and fact and

the right to assessors  all these safe guard given to the murderers  should  also  be  given  the  person  charged  with  robbery  with

violence, otherwise  he is being discriminated against.  (interjection)  The second point the Constitution as  drafted today,  does

not give Kenyans a right to representation by an advocate  in any case,  where it says you are  charged with  a  criminal  offence

you  have a right to be represented by the advocate  of your choice, another section says that you can  not insist that you will be

provided with an advocate  you cannot demand it. In other  words  the Attorney general at  the moment simply  in murder cases

just provides a advocate at the state expense for his own reasons he just provides it  at  the moment it is not legally binding for

him to provide that advocate.   What I’m saying is that while that is being done for these people  it should also be done for the

other people. And number two, it should be made obligatory, the state must provide an advocate  and if somebody appears  for

the murder case  and that advocate  is  not  provided,  then  it  cannot  go  for  hearing.  That  is  one  thing  and  then  also  that  same

provision should be provided for those people facing a robbery with violence offence. Just for the sake  of the Commissioners,  I

am asking for an amendment this section 77 sub-section 14 on the Constitution to say that the state  must provide an advocate

to represent  an accused when he is facing any criminal charge,  that is in the (not clear)  staff.   And if they are  satisfied  that  he

does not have the money to do that or he cannot do that  at least it should provide an advocate for those  who are  facing capital

charges,  those people who are in remand, they can’t organize  the evidence, they can’t organize for their cases,  should provide
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for those people at least, and studying  to the extent extent that it continue doing so  for people who are  charged with murder,  it

must  it is bound also to do for those others who are  charged with capital  punishment. And Bwana Commissioners the reasons

is this, at the moment police are  not even charging for murder because  they realize that this person is get worth his protection,

but instead they  achieve the same objective by even when there is murder existing, they charge you with robbery with violence

so that they can achieve the same objective through the back  door  and deny your high court  trial,  deny you all the  protection

that accompany  some charges without some defence without trial.(interjection) No that is  I was just highlighting  what I had the

previous   presenter    talking  about  the police  and how it does not work, and at the moment,  it is that section which I think is

being used  to abuse the rights of Kenyans.

Com. Wambua:  I want to throw this to you as a person   trained in law, there has been a complaint specifically yesterday  that

I have not hear about the peace corps, the so called the peace cops, where polie arrest you, and you are  supposed to be  taken

to court  and you bind  yourself not to breach the peace,  there was a serious  objection  to  that  kind  of  situation,  you  want  to

comment on that.

Charles  Atenga  Khamala:  Yes  that  is  a  section  which  came  up  during  emergency  time  in  Kenya  where  the  colonial

government were afraid that people  were far to the Mau Mau movement  and  however  people  were  lined  up  15  of  you  and

each one without being asked  specifically  as  a person or  being explained to  why  an individual is  a  threat  to  the  peace,  the

police man  causes  nani  to swear  that this people  look like suspicious characters  or  troublesome  therefore each of you must

give that bond for one year or  else you be arrested  immediately after here immediately.  So  do  you  agree,  do  you  agree  and

each one has to say yes,  yes,  yes,  and then it  then  they  are  let  out.  The  problem  is  that  we  are  ignoring  the  presumption  of

innocence until proven guilty if somebody is supposed to be  and that is one thing, and the second  thing  it  ignores  the  right  to

silence you are allowed to remain silent and nothing to be presumed against you and the police have enough resources  to carry

out their own  investigation,  reach  a  conclusion  that  there  is  evidence  to  charge  you  and  then  charge,  infact  they  ask  you  to

record a statement and ask you if you have anything to say  agaist it, even to exonerate  you incase your can exonerate  yourself,

then if they compare the two  and see that you cannot be let out  then they can charge you.  That one is suggesting that there is

something wrong with a person who remains silent and does  not explain himself,  you  have  to  given  an  account  of  yourself,  I

think to is to deny somebody his privacy and his (interjection) the police must explain to somebody when he is being arrested

why he is being arrested at that time. 

Com. Githu Muigai: But that is not the problem, the problem is when you get to court even if the police have explained to you

the magistrate will still bind you, the Commissioner will ask who is concerned as well  (un clear) liberty.

Com. Githu Muigai: There is no specific offence that is binding you, to keep the peace is a broad thing. My submission to you

Honourable Commissioner is that unless somebody does  not  even  have  an  obligation  to  accompany  the  police  to  the  police

station, in my view unless the police arrest  you. If the police ask  you to assist  him with  his  investigations,  I  believe  there  is  a
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police act  which section  26  they  can  say  we  are  investigating  on  something  we  want  you  to  assist  us  the  investigation,  they

cannot start  searching for offences on you as  if you are  helping them to incriminate yourself because  (interjection) Abolish  the

law.

 

Com.  Githu  Muigai:  I  have  a  question  for  you  relating  to  criminal  trials.  I  hope  you  are  experience  in  criminal  trials

(interjection) When you are charged with an offence, say murder, in this country, you are  tried by a judge with assessors,  those

assesors  are  people  who  are  picked  literary  from  the  streets  after  they  have  heard  your  case  they  tell  the  judge  something,

(Internection) he can ignore it,  he can completely treat   them on cotempt,  now if I live  in  majengo,  and  I  am  alleged  to  have

commited a murder,  I am  not  tried  with  people  who  know  me,  who  know  Majengo,  who  know  the  culture  who  know  the

tradition, who would you be in favour of jury trial in Kenya.

Charles Alenga Khamala: Yes,  in one word yes,  there has always been the situation from Roman times to English Law any

time a person must be tried by his peers, I because his peers are the onces who pass judgement on him and want to enforce the

peace among themselves. It is only when the law came from the U.K that there was trial for the jury by Europeans but not for

the  Africans.  Africans  were  not  considered  to  have  the  intergrity  to  be  jury  people  maby  be  people  would  be  corrupted

because they were too poor, or because they do not understand the law. But there was that distiction. But in my view the time

has come to a least  make  the  assesors  views  binding  on  the  judge,  or  make  the  judge  at  least  give  some  reason  why  he  is

rejecting. At the moment the court of appeal is saying that even if the High Court judge departs from the assessor he is under no

duty to tell  us  why  he  did  not  follow  their  holding.  Bwana  Commissioner  the  only  trouble  is  budgetary  expense  in  requiring

people to do jury duties.  Kenyans want to (not clear)  on the Constitution  not  just  by   voting  for  the  Parliamentarians  but  by

doing civic  duties but turning up like this but in court  cases  but giving the magistrate too much  power  to  listen not only to the

procecutor  but to determine matters from facts.  But  now  that  means  taking  a  time  out  like  people  have  taken  their  time  out

today  like  people  take  time  out  to  go  a  vote,  to  take  time  out  and  go  and  do  jury  duties  and  also  let  it  be  corrupted  so

somebody else is caught  thus a participatory court system.

Com. Githu Muigai: Thank you very much we have appreciated very much your comments. Please have your particulars take

down.  Wananchi watukufu Tumepata hapa ujumbe kutoka mheshimiwa  Norman  Nyaga  ambayo  ni  mjumbe  wa  Kamkunji  ,

anawaomba radhi sana kwa vile hakuweza kufika leo,  yuko nchi za  nje   ameenda  kuwakilisha   nchi  yetu.  Tuendelee.   Kuna

Bwana Richard Muli wa Bahati Estate, Bwana Andrew Sudi, Tafadhali Bwana Sudi.

Andrew Sudi:  Dear  Commissioners,  and participants of tis review process,  my name is Andrew, I salute  you  all.  My  major

concern is about the way in which our government should be governed   one, when we go on the side Parliament an MP should

be elected only two terms of four years  each and  upon  loosing  he  must  not  re-sit  for  election  from  the  previous  year.  Two,

when an MP declares  that he has defected to the other  party  regardless  of  the  restuation  letter  he  must  cease  to  be  an  MP

immediately. Three,  in Parliament for example,  an PM should be paid allowance according to the contribution he is making in
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the Parliament,  we should not just  pay  him because  he  attended  the  Parliament,  consider  what  he  contributed  to  the  nation.

Concerning the Civil Servants  upon one attaining the age of 55 thus he has retired,  he must not be  allowed to hold any public

office, chiefs should be elected by the people and not the government. Aboutland. Land disputes and matrimonial cases,  should

be handled by a council of elders as courts  are  biased they are  wasting a lot of time and extend widening the gap between the

disputes. On the the side of bursary for education, we must also ask the council of elders from a particular area who shal be in a

position to see  the needy children not presence position whereby we have to  fill  forms  and  then  through  filling  forms  there  is

corruption. And we end up selecting people who are not in need. When it comes to Ministries. A Minister should be qualified to

handle such a ministry,  for  example  when  it  comes  to  finance  Ministry,  one  must  be  qualified  in  economics  not  just  appoint

somebody because he is closer to the President. About Judiciary, Magistrates and judges should be de-linked from the powers

of the President, we must have a separate body that appoints  magistrates and judges.  Attorney general post  must be  abolished

completely,  and  instead  create  a  Constitutional  Affairs  Ministry  and  that  the  person  incharge  must  be  an  electedMP.  Legal

proceedings must be  maximized,  for  example,  a  case  should  be  confined  into  a  specific  period  of  for  example  now  we  are

taking even three years  handling  a  case  that  can  last  only  a  week.  Parastatal  bodies.  Parastatal  bodies  must  have  managers

elected  among  Board  of  directors  but  not  Presidential  appointees,  the  work  appointees  must  be  scrapped  completely.

Education. We scrape 8:4:4 and instead we replace with 7:4:2: .  Principal and Headmasters  and any people  incharge of higher

learning institutions, must be  contracted for aperiod let  us  say  two  years  by  a  board  of  governors,  not  through  the  Ministry.

Hospitals, Government hospitals should not charge any money instead wananchi must be  taxed highly and in a rate  so that we

get  proper  treatment.  Private  Hospitals  should  also  accept  cost  sharing,  for  example  when  a  person  has  died,  in  a  private

hospital, we must come up with a solution so that there is cost sharing. The victim must contribute let us say two thirds and then

the remaining one third should be met  by  th  hospital.    About  economy.  Investors  must  be  decentralized,  for  example  if  the

number of investers who have applied are  eight, we must distribute them equally, to represent  each of the provinces of Kenya

and  not  to  confine  them  in  one  area.   Lastly  the  speaker  of  the  National  Assembly  must  be  given  powers  to  dissolve  the

Parliament and not the President.

Com. Lithome:  Peter Mbogo, Maina Githinji, followed by Douglas Kamau  follow each other in that order 3 minutes each.

Peter  Mbogo:  Habari  zenu nyote.  Mimi naitwa Peter  Mbogo,  kutoka Bahati sports,  hapa Bahati.  First  of  all  I  want  to  talk

about the welfare association. They should be registered and have rights of the estates  and not the Local Government.  Number

two, residents should be guaranteed by the Kenyan Costitution to  own  the  houses  after  the  years  of  payment  number  three,

Governments should protect residents   security to        (inaudible)and surrounding. Number four, workers should have rights of

their own trade  unions as  their own representatives,  only place the government where retrenchment does  not consider  the  the

Union. Kenyans currency should maintain one logo, upto future currents not to every President who is elected. (Interruption) the

potrait itself. Number 6, poverty eradication to local people is another killer desease since it increases the poverty let us say like

retrenchment,  whereby most of the people  kill themselves because  of retreachment.  Number seven.  Government agencies are

mis  using  public  utilities,  eg.  the  current  social  hall  at  Bahati,  the  Churches  and  also  the  recent  land  for  example  where  the
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administrative police and mis handling the hall whereby it is owned by the public and the council.  We should as  residents should

be given the right (interjection) 

Com. Lethome: This is a view we have heard rom the be beginning I would like you to put it very clearly and cardidly now,

you said that this Social  Hall now has been specifically used by the Administrative Police does  that mean that a  civilian  is  not

allowed to come and use the Hall? (interruption) Bila uoga unajua Wakenya Tumefika stage mahali Tumeambiwa  tuzungumze

bila uoga,  na umeambiwa ukifika hapa kutoa maoni yako when you are  victimized by the Police  Officer  or  anybody  then  the

acts of Parliament protects you infact the Commission can even go to court to protect you. So you are  free to say it so that we

change.  Mnatarajia  Wakenya  kutatoka  watu  waje  kuja  kutusaidia  kubadilisha,  ni  sisi  wenyewe.  Speak  cardidly  hata  kama

polici yuko hapa ndani just speak don’t worry just come out clearly because  right from the beginning we have been hearing hii

Hall imechukuliwa na Polici, Put it cardidly.

Peter Mbogo:  Ntajibu hapo na Kiswahili ili niweze kufafanua kabisa,Tangu Asst.  Chief apewe hapa katika hii Hall ya Bahati,

vijana walifukuzwa kuchezea hapa ndani  hatuna mandate ya kutumia hii Hall mpaka ufanye requrement kwanza.  Pili kuna mda

ambao huwezi kuja hata kama ni emergency ku riporti hapa unaambiwa unawasumbua wakiwa usingizinini. Hatuoni sababu yao

kuwa hapa kama unaweza kuja kupiga simu katika polisi station, sisi wakaaji wa Bahati Tumevamiwa na Wakora,  ama neibour

yangu ameshikwa na ugonjwa nije niite kama ambulance, unaambiwa hii ni   kambi  ya  askari  wa  chief,  mimi kama  mkaaji  na

kijana wa hii Hall  naomba wapewe mda wa kutosha iandikiwe kwa PC through the council na residents wa Bahati na MP wetu

ingawa  hayuko  na  hatupatii  usaindizi  usaidizi  wowote,  tuandike  sisi  tukiwa  vijana  na  wakaaji  wa  Bahati,  tuwapatie  mda

watolewe hapa  kuna viwanja  wanapeana  huko  chini,  waende  wanjenge  huko,  ama  watumie  sehemu  zingine  watuwachie  na

welfare wa Bahati Hall iwe yetu na Makanisa pia wasitumie.  Number nane.  Chief ama Asst.  should be selected from residents

who  know  the  area  and  behaviour  of  the  people  within  their  premises,  hapana  tuwe  tukiletewa  watu  from  nowhere,

hawajasoma,  hawajui niaba yetu, hawajui  vile  tunakaa  na  vijana  wa  hapa  na  halafu  hawa  wenyewe  ndio  wanasimamia  watu

wakuje  wanjenge  slums,  wakuje  waongeze  viosk  kutoka  mahali  pengine  na  while  tuko  na  estate  officer  na  welfare  officer

ambao wanakaa na sisi hapa katika mtaa. 

Com. Lethome: Unasema watu ambao hawajasoma, kwa hivyo unapendekeza chief awe amesoma.

Peter  Mbogo: Chief  awe  amesoma  mpaka  form  IV  and  above,  Asst.  Chief  awe  ni  wa  class  ya  seven  ama  eight,  itakuwa

imesaidia residents wa mtaa. 

Number tisa. Single fathers should also have the same right as single mothers, not always you talk about single mothers while we

also have single fathers, the same rights should also be applied to them. Number ten; ID Cards should not be  sold to any citizen

as is today at the registrar of society or of Ids.  Since it denies young ones to register either by papers or home back. That is my

own views because  as  we have a lot of generations here in Bahati and we have been denied chances for them to have Ids  so

that they can have the rights to vote. Because one,  they do not have the papers,  birth papers,  or  school   registration, some of
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them were born here in Bahati,  their parents  did not even register through the  Chief  or  through  the  registrar  of  the  birth  they

should be given the chances as  the assistant  Chief or  Chief who knows them from their birth to have their Ids.  Thank you Sir,

my name is Peter Mbogo.

Com. Lithome: Thank you Peter  Mbogo.  Maina,  Mfuatane vile nilivyo waita,  Maina Githinji, Kuna walimu walili wameomba

mtagonja kidogo nitawaita. 

Maina Githinji: Kwa jina mimi naitwa Maina Githinji, kwanza nitaanza kwa upande wa health, kwa upande wa Health  hapa

Kenyatta  Hospital  unakuta  kwamba  hakuna  matibabu,  ika  ya  hali  chini  sana,  na  further  more-  Kenyatta  hospital  imejaa

corruption,  unakuta   sijuwi  kwa  nini   Daktari  na  amendikwa  na  serikali  na  wanakubali  ku  wa  Hospitali  yao  Kama  Doctors

Plaza, (interjection) napendekeza  ya kwamba ya kwamba Daktari hastahili, unaenda kupigwa X-Ray  Daktari  mwenyewe niye

anaku-direct   mpaka Doctors  Plaza,  huko unasikia ni kama two thousand  na (interjection) recommend mimi  nasema daktari

yule  ameandikwa na Serikali hastalili kuwa na Private Hospital   katika  the  same  same  Hospital  (interjection)  mbali  anaweza

kuwa nayo lakini asichukuwe dawa. Sasa Tumesikia upande wa corruption kwa upande wapolisi, nini, unakuta kitu kama polisi,

polisi  sijui  anaweza  kuwa  mtu  wa  aina  gani  awe  mtu  wa  kawaida   juu  ya  mwananchi,  sababu  unakuta  wana   unakuta

wanaambia mtu  Kiganjo, Nafikiri kuundwe kikosi fulani  kama vile Military Police iwe kwa wasia yao, sababu kama kwa mtaa

huku unakuta polisi wanasumbua sana wananchi, (Interjection) Sasa mimi ningesema kwa upande wangu  polisi wawe na kama

overseer wao, unajua overseer  ni kana C.I.D hivi and they also corrupted.  Wawe na Kikosi kama Military Police namna hiyo,

(interjection) ya kuwachunguza wale wengine.  Sababu  polisi  hakuna  wakati  atakuja  sikizana  na  watu  wakawaida.  Ni  ngumu

sama.

Com.  Lethome:  Hapana  sana  tunataka  wasikizane,  you  recommend,  sababu  nchi  zingine  unakuta  relationship  ya  Polisi  ya

wananchi ni nzuri, Hapa kwatu polisi akifa tunasheherekea. (Interjection) kwa sababu hatuoni kama ni part  of us.   We want to

make them part of  this  society. What do you recommend.

Maina  Githinji:  Sababu  polisi  akipelekwa  pahali  kama  Kileleshwa,  anajaribu  sana  aende  Mathare  ama  Eastlands  mahali

atapata pesa. (interjection) Vile mimi ningesema, sijui ni kikosi gani inaweza  inawezwa kuwekwa iwe Overseer ya hawa watu.

Com Lethome:  Hebu nikusaidie, ka mfano, leo ukidhulumiwa na polisi,  unaenda ku-complain wapi.  Leo hii polisi kwa mfano

wakikuja wakupige bila makosa yeyote, utaenda ku-complain wapi.

Maina Githinji: Okay saa hii, kama mtu mmjo alisema hapa, Polisi huwezi kuenda kushtaki Polisi kwa Polisi.

Com. Lethome: Haya ndiyo hapo nataka kitu gani katika sheria mpya.
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Maina Githinji:  Vile mimi ningetaka, sheria iwekwe ya kwamba mtu mkubwa na mdogo anaweza hudumiwa na Polisi.   Kama

Polisi  wangelipa  watu  ridhaa,  wale  wamepigwa  bure,  ama  wale  wameshtakiwa  bure,  wanachi  wa  kawaida  wangekuwa

Millionnaire,  sababu  ni  wengi  wanashikiwa  bure  na  kama  ni  wote  wangelipwa,  wananchi  wa  kawaida  wangekuwa  na  pesa

nyingi sana. Sasa nitaenda mambo ya land.  Mambo ya land mimi ningesema, sasa  sisi tulikuwa wazee wetu,  alikuwa na kama

Acre  mbili  ya  shamba,  akazaa,  sasa  tungesema  every  Kenyan,  kuanzia  miaka  kumi  na  nane  atleast  hao  wapewe  shamba.

Unakuta  mju  mmoja  tu  ,  kama  yule  mlikuwa  mnasikia   alikuwa  anaitwa  sijuwui   mzungu   anaitwa  Criticos   ako  na  kama

constituency ya Kamkunji  kitu kama shamba kama acre  elfu kumi. Mtu yeyote ule  anakaa  kwake  ni  squatter  lazma  umpigie

kura  kwa  hivyo  mtu  kama  huyo  hatatoka  mBunge.  Shamba  kama  hiyo  inashikwa,  ama  kama  watu  wengine  na  Gichuru,

Koinange wako na shamba kubwa, haijulikani walitoa wapi. 

Com. Lethome: Unapendekeza nini?

Maina Githinji: Ningependekeza shamba kama hiyo, na kwa record  kama alinunua ama alifanya nini, na haitumii, ipewe watu

wa kawaida wale wanahitaji (interjection)

Com. Lethome: Na ungependekeza ceiling ya land ya mtu mmoja, yaana maximum ambayo mtu mmoja anaweza kupewa.

Maina Githinji: Itategemea population,  tujue mashamba zina kaa  namna gani, si unaona hata kwa gazeti jana,  DC na ni yeye

anagawa mashamba, anajipatia acre  kumi anaweka kwa mfuke, na   ndiye  Serikali  imemweka  agawe  hizi  shamba,  sasa  mimi

ningesema, kulingana na ile shamba  kila kijana kama hizo miaka kumi na nane hivi, awe na atleast hata kama  ni acre  tatu hivi ni

nzuri. Kwa upande mwingine Commisioner wetu ningeongea habari ya askari wetu wa sheshi hapa.  Tumesikia wameenda Iraq,

wameenda Sierra Leon wameenda wapi kuweka Peace Keeping, juzi umeona watu bado wamelaliwa na mawe, hatuwezi tumia

facility  yao,  wacha  kutoa  watu  wamelaliwa  na  mawe.  (Interjection)  Ningependekeza  wafanyie  wananchi  kazi  kwanza  ndio

waende huko Sierra Leon wanaenda.  Unakuta hata Mathare nyumba inaunguwa na Air Force  iko hapo,  hawawezi toa  gari ya

kuenda  zima  moto  sababu  general  hajaweka  sign  na  saa  hii  ako  huko  Mombasa.   Sasa,  wafanyie  wananchi  kazi  ndio  tu

recommend kama wataenda huko SierraLeon kufanya kazi ya  International.  Kitu  ingine  ningeongea  mambo  ya  City  Council.

City Coucil wako na sheria zile zinatusimamia ama zile waliachiwa  na  Mzungu  zinatusimamia.   Wao  wanaziweka  kwa  ukuta,

unaenda  unajisomea,  so  that  we  can  question  them,  kwa  nini  hamtuhudumii  na  ndiyo  ile  sheria  imewekwa  mnastahili

kutuhudumia.  Unakuta manyumba, huku Bahati,  ama hapa Eastlands,  hizi manyumba ni miaka za jana,  na hizi  mayuma  labda

tushalipa.  Iko wakati  waliandikania labada na mzungu  Lease  hizi  manyumba  zipewe  wananchi,  zimezeeka  zipewe  wananchi.

Na naskia nyumba hapa hakuna dustbin hakuna shower it is pathetic (interjection) Ninge- recommend kwa upande wangu hizi

manyumba zipewe wananchi ama walipe pesa  kidogo (interjection)  Hizi mayuma ile rent tunalipa iwe-entitled na dustbin  ona

ona,  you  are  entitled-na  maji,  katika  the  same  same  rent.  Saa  hii  hizi  manyumba  zinanyesha,  ukienda  kubadilisha  kitu  hapo

umeshikwa.(interjection) Kwa ufupi hizi mayumba kwa ufupi zipewe wanachi,  ama tu walipe pesa  kidogo.  (interjection) Yea !

iko  mtu aliongea hapa mambo ya insurance, hizi magari za polisi,  ama magari za jeshi ama za Serikali  wanatumia hizo magari
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vibaya sana  na ni tax payer.   Unakuta kagari  kama hii ya posili iki kugonga hauwezi kufuata yeye.   Gari ya Jeshi  igonge  mtu

ama igonge gari ingine uniingia kwa kambi,  ukiingia huko utanyogwa. Unaona,  kwa hivyo hizi gari huwezi ambia mtoto asivute

sigara na wewe iko kwa mdomo, eh unaona serikari inaambia watu walipe Insurace na wenyewe kwanini wenyewe magari zao

hawalipi. (interjection)  Ninapendekeza pia walipe Insurance 

Com. Lethoma: Kwa hivyo magari ya Serikali yote yawe na Insurance

Maina Githinji:  Zoote ziwe na Insurance. Okay ni hayo tu , Asante

Com. Lethome:  Asante sana Maina.  Kuna mtu hapa wa Saba Saba Asili, Douglas Kamau.

Baada ya hapo ningependa kuwapa hii nafasi walimu: Otuka Kennedy, Abuya Jane, na Raphael Wandui.  Nitawapa dakita  tano

tano haraka haraka, kwa hivyo fataneni make karibu hapa.

Douglas Kamau: Habari zenu. 

Com. Lethome: Mzuri.

Douglas Kamau:  Mimi niye nimeitwa Douglas Kamau, na niko na furaha, mimi ni wa Saba  Saba  Asili, na niko na furaha siku

ya leo nitoe maoni yangu, vile ningetaka, Katiba yangu  ya  nchi  yangu  ikae.  Ya  kwanza  ningeongeo  tu  kuhusu  registration  ya

chama. Saba  Saba  Asili ni ni registered party na uoga  wetu watu wa Saba  Saba  ni ya kwamba hatujui kama tutasajiriwa  na

registrar yule ako wa serikali kwa sababu pangine ana uoga ya sisi. Kwa  hivyo  nigefanya  recommendation  wa  hii  Kamati  ya

ku-review Constitution mpango wa  ku-register  party  uachiliwa  the  Electoral  Commission  wakati  kunafanywa  uchaguzi  kuwe

wakati  huo ndiyo watu wanalete application ya registration wanafanywa registration automatically. Kwa hivyo after,  baada  ya

election, Party inavunjwa, pia ningetaka Presidential  iwe abolished ama zipunguzwa kwa sababu present  wetu  wa  Kenya  ana

nguvu  nyingi  sana  yake  kwa  sababu  kazi  yake  nyingi,  Amepewa  kazi  nyinyi  kwa  sababu  yeye  ndiye  executive,  yeye  ndiye

anaandika ma Judge, yeye ndiye anaandika Permanent Secretaries, Yeye ndiye ana appoint Ministers kwa hivyo anakuwa yeye

ndiye amechukuwa nguvu zote na ku-run affairs za serikali.  Kwa hivyo ningeomba apunguziwe powers  ili tuwe  na  ceremonial

President.  Kuhusu polisi,  mambo ya polisi imeongewa sana,  lakini nitaongeza  ni  seme  polisi  wamekuwa  wabaya,  wamekuwa

(inaudible)  ningependekeza  warudishwe  shule,  wasomeshwe  tena  vile  watakuwa  wakikaa  na  wanachi,  ili  wa-socialize  na

wananchi, ili uadui wa polisi na mwananchi uondoke.  Pia ningependa kuongea  petty  offences,  vile  tunashikwa  na  hawa  polisi

kila siku, kama mtu ni mlevi, those petty offences kama ulevi ukienda kortini useme umekubali unapigwa faini pengine ya shillingi

mia moja ama unafungwa siku moja na ule anakataa, ule anasema hajafanya hiyo kosa, anawekwa remande fourteen days,  kwa

hivyo  anafungwa  siku  kumi  na  nne  ule  amekataa  ule  amekataa,  na  yule  amekubali  anafungwa  siku  moja.  Kwa  hivyo  hiyo

inakuwa si vizuri. Vile vile hapa Kenya  polisi  akikushika  akupeleke  kortini,  wewe  jukumu  lako  ni  ku-prove  vile  wew  hauko

guilty,  na  polisi  ndiye  amekushika  yeye  ndiye  trained,  yeye  ndiye  amefundishwa,  tungetaka  iwe  hivi,  polisi  awe  na  kazi  ya
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ku-prove  ati  kabisa  kabisa  wewe  uko  guilty  na  umefanya  hiyio  makosa,  siyo  vice-vasa  kwa  sababu  wewe  ukienda  kortini

wewe unakuwa peke yako prosecutor ako pande ile na judge ako pandi ile. We unabaki hakuna mtu wa kukusaidia.  Ingine ni

hii land issue is very burning kwa sababu hii ndiyo mali yetu sisi wana Kenya wote,  it  is  the  only  property  we  share  together

kama  Kenya  na  inatakika  iwe  fairly  distributed,  vile  watu  wengine  walipata  ma  ekari  zaidi  ya  elfu  moja,  hiyo  bado  iko  na

maswali mengi sana. (Interjection) ningezendekeza kuwe na limit ya kuwa na land (interjection) maximum iwe 50 acres  na kuwa

na mimimu ya 10 kwa sababu zile zingine zitabaki kuwe na mara kwa mara watu wa-review the land issue kwa sababu kama hii

Kenya kuna land  kubwa   hata  haituitumii,  kwa  hivyo  itengenezwe  sector  ya  ku-deal  na   mambo  ya  land    watu  wa  Kenya

wakijaa zaidi  wana review. Lakini wale wako na  zaidi  pengine  kuna  watu  wengine  wanaotaka  rental  plans  pengine  kufanya

mambo ingine, that one can be considered as  a separate  key.  Pia ningeopa Jua Kali Sector  iwe-improved,  iangaliwe vizuri na

njia hii, hakuna  haja  ya  ku-import  kitu  ambaye  watu  wa  kawaida  wa  Kenya  wanaweza  tengeneza,  waitoe  ulaya  ikuje  hapa

ifanye kazi.   Hiyo ni kuhangaisha mwananchi wa kawaida,  na pia mgeni, kwa hivyo protection to local investor,  pia ningetaka

iangaliwe, kuwe na limit ya kuokoa hata ni kama ni mabiashara,  kama mgeni asipewe jukumu ya ku-own kila kitu hapa,  kuwe

na limit kwa sababu hiyo exercise ikiendelea hivyo, inakuja wakati  moja,  wachukuwe Kenya yote.  Na  nikiwa hapo hapo ninge

omba mgeni asihusike na kununua shamba. Pia ningeomba Kiswahili iwe the official language ya Kenya na masomo iwe kitu ya

bure, iwe ni government policy na ipewe kila mwananchi paka level ya Technical.

Com Lethome: Technical ni level gani

Douglas Kamau:  Mpaka mahali anapata (unclear) Pia ningefanya proposal,  Private Hospital,  Kusiwe na ruhusa, ati Kila mtu

akitaka kufungua  Private  Hospital  apewe,  ziwe  institutionalized  by  that  I  mean  kama  Catholic,  yaana  entity  zinajulikana  zina

uhaki, na ukweli. Na pianingetaka kuongeza paper citizen. Kenya hii ingawa mambo haya hameongewa, wale watu wameharibu

ni wageni  kwa  sababu  hawana  ownership,  hawana  grassroot  hapa  kwa  hivyo  hata  wakihabu  nchi,  wana  mahali  pengine  pa

kuenda,  hawana  nchi  hii  yetu  ndani  za  roho  zao.  Na  mwisho  ningependa  kusema,  President  awe  na  limit  ya  miaka  ya

kuchaguliwa, between 35-70,  MP  awe  na  between  19  –70,  Councellor  awe  na  sijui  ni  18-70  na  academic  qualification  ya

Present iwe School certificate, EACE, ama equivalent na zile Moi anapeana ya kufanya proficiency na kuandikisha mna elewa

vizuri.  Councillor  anaweza  kuwa  wa  KCPE  kwa  sababu  hatungetaka  kipimo  ya  masomo  iwe  ndiye  kipimo  ya  ukweli  wa

(inaudible) Pia ningetaka tuwe na hiyo jukumu ya watu wapate kuwa wana Kenya wapee heshima wale watu walipigania Uhuru

ili patriotism mtu asione  Patritism ni kitu bure.   Tu-encourage  wale  watu  wengine  wanaotaka  ku-serve  hii  country  wawe  na

encouragement ati ata akifanyia serikali, au wananchi kazi ina malipo ama kuna recognision aweza kufurahi.

Com.  Lethome:  Kuna  swali  hapo  kuhusu  hawa  kurecognise  freedom  fighters,  unajuwa  kila  mahali  tunaenda,  watu

wanasimama,  kusema  Oh  freedom  fighters  ,  kila  mahali  ukienda,  magroup  wengine  wanasema  sisi   ndio  genuine   hawa  sio

genuine una  recommend  kitu  gani  ili  kuwaza  kujua  ni  genuine  freedom  fighter,  na  unaposema  wawe  recognized,  unakusudia

wawe recognized kwa njia gani, majina yao iwekwe kwenya Katiba  au vipi?
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Douglas  Kamau: Ya  kwanza  ningesema  makosa  ilifanyika  wakati  watu  walipata  uhuru  kwa  sababu,  itu  moja  walifanya  ni

kuficha historia ya wale walipigania Nchi hii. Pili wale watu warirudi kuzaliwa hapo baadaye katuna uhakika vizuri kabisa  ni nani

alifanya hii, na ni nani aliku hapo.  Lakini tuna ukweli mmoja watu kama Kimathi, watu wote hawangekuwa wakiongea alifanya

(inaudible)  ningetaka  pia  familia  zao  ziangaliwe    na  zichunguzwe  zijulikane  zinakaa  ki  aje  kwa  sababu  hawakuangaliwa  na

wazazi wao kama vile wangeangaliwa  sababu hao walikuwa msituni  na walikuwa wakipigania hii nchi na wengine wakakufa.

Com. Lithome: Sasa, wacha nikwambie vile tulisikia Mathira, mzee mmoja alisimama akasema, nchi hii iko na Kirumi, Kirumi 

 si  unajua  ni  curse,  na  kumbe  wale  walikuwa  wakifa  nakumbe  wameshika  mchanga  hivi,  Sasa  ungependekeza  nini,  wee

unaamini kuna hiu kirumi, na kama unaamini tutaiondoa aje?   See  we have to be  conversant  with  our history, lazima tutambue

historia yetu.

Douglas Kamau:  Kirumu iko,  that curse is there na kwa sababu nikikumbuka historia vile tunaabiagwa, kuna maagano wale

watu wlikuwa walipigani  Uhuru  waliagana  na  Mungu  wao,  na  wa  kaagana  hii  vita  tunapiana,  ni  yetu  kimwili  lakini  kiroho  ni

wewe Mungu unapigana. Na Ukishinda wewe ndiwe utakuwa mshindi, Na  tukishindwa, wewe niwe utashindwa, na tukishinda

tutafanya mambo ya kuonyesha kabisa Tumefurahi. Hiyo ndio ilikuwa baada  ya kupata  Uhuru hiyo  mambo  yote  wamesahau,

(interjection) Ningependekeza kwa hii  Katiba  ya  kwanza  kuwe  na  equality,  kama  si  kama  ile  inafanyagwo   ihakikishe   ama

ichimbe historia, ya hiyo curse, inaweza toka na recommendation.  Asante.

Com. Lethome: Haya asante Douglas,  kama una memorandum unaweza kupeana huko.   Sasa  kuna waalimu hapa na ningeta

kuwapa nafasi niliwaita hapa,  Utuka  Okoth Kennedy,  Abuya Jane Betty,  atamfuata halafu mwalimu Stephen Ouma Ochieng,

fuata yule alafu John Mbole halafu sasa tufunge Waalimu  tuingie kwa watu wengine. 

Otuka  Okoth  Kennedy:  Good  afternoon  everyone  you  are  getting  tired  but  I  will  be  brief  Honourable  Commissioners

(interjection) I beg to say unlike very many other speakers, I am standing here  a worried  presenter, and  I am going to tell you

exactly why I am a worrying presenter  because   there is growing concern over certain worrying trends,   that I’m observing in

Kenya today, and I wish to put it very clear that even this Commission should not be  reviewing the Costitution,  we should be

writing because the Kenyan Law is rotten.  It is because nobody is observing the law, why I will be  very fast,  the other day we

formed the Commission to review the laws of Kenya, it is a one sitting here.  We have formed several  other  Commissions some

of which were banning clubs, we have gazetted things in the Kenya Gazatted which is a very special document they go like that.

Where  is  the  Kenyan  Law,  even  what  I  am  saying  might  go  down  the  drain  and  that  is  why  I  am  saying  I  am  a  worried

presenter. I hope it will make sense.  I said I’m Otuka Okoth Knnedy that is my name and I am teacher  upper  education.  The

other thing I would feel that as far as   forming Commissions are concerned it shoulbe be the duty of Parliament, I would not like

to  see  a  Commission  being  formed  by  the  President  and  later  they  ask  us  to  take  to  Parliament  to  be  entrenched.  Which

normally happens.   I  belive if you wake up today an annoyed person he will disband this, and they have also talked about  it.

That they are going to disband in October. So it means, I hope we are  not wasting time, to talk so we are  saying can we have
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Parliament   by registrar   forming a Commission so that we have a permanent thing not a thing that is formed by a person and

later he talks about his Party per sei where are we heading to.  Two, we are politically inclined towards reviewing submissions, I

am happy to report that you had very good people who were coming to our places schools and all that  and they were creating

a  lot  of  awareness  and  thank  you  very  much,  but  we  still  had  very  hot  arguments  because  we  were  asking  them  why  all

Kenyans  have decided these days including those sitting in the hall to be politically  inclined, the kind of Constitution  they want

works about  Prime Minister,  it works  about  the President,   cutting the power  of the President,  and  nobody  is  growing  about

coffee  growing,  nobody  is  taking  about  tea  growing  ,  nobody  is  talking  about  Kitale,  maize  growing,  can  we  have  also  a

Constitution  that is economically driven and I would  and  I  would  propose  therefore  instead  of  having  two  egergy  Ministers

Odinga and the other one Okello Could we have four Ministers of  Agriculture  every  one  to  have  a  particular  crop.  Then  I

come to registration, registration of voters, or review of the Constitution  there again a problem here,  when elections are  on the

verge  ladies and gentlemen that is  the time you hear that people are being asked  to go to their chief to register,  this is the time

you are being told  and you you read on presses  that there are  pile and piles of  ID cards  in different cards  in different places

without  elections  those  are  dreams,  why  do  work  with  conditions  that  is  working  continuosly,  so  that  we  end  with

comprehensive business.  We are  are  going to end with piece meal is it not.  Because right now they are  talking about  election

and Constitution and that is why they want to disband they want to disband because  they are  saying that it is the Constitution

that is bring  people  to  the  election.  We  should  have  a  Constitution  that  will  keep  on  revewing  slowly  and  leaving  alone  the

election to come after every five years, but we have a permanent Constitution (inaudible) Commission that reviews the Kenyan

Constitution each and every day. And that is their work, they permanently employed to do that.   Right now there is a problem,

if you want to extend Parliament because of the same Commission (interjection) with or without those are the recommendations.

Then I am coming to the law, the Legislature one the mechanism of making the law is corrupt proposal, moving the motion, First

Reading, Second Reading, Committee Speech, Third Reading all are (inaudible) whereas, then there is a funny part  that we call

the Presidential  Aspect,  you know that part,  that part  is corrupt  because  it is personnal,  it  should  be  removed.  Beause  is  the

First Reading very many people are together , in the Second Reading,  very many people and together  in Committee stage very

many people are together, and Presidential Aspect  he wakes up reads on himself come to say it is either never or  nill, personal,

very personal convictions.(interjection) The Judiciary, I ma still on the mob, I want to propose if am  accused in a court of law, I

 ‘m accused  and  there  is  complainant,  I  would  like  to  propose  because  the  Judiciary  is  corrupt,  If  the  complainant  hires  a

lawyer, and I m not able to hire my lawyer,  then lawyer should be rejected   so that he comes there  I stand here.  Because the

problem is this lawyer will speak  a language there that you do not understand as  a common person,  so  when  there  is  a  case

three quarters of your case is gone wrong, so if you don’t have a lawyer can you say that you do not have a lawyer (inaudible)

ata kama wewe ni Minister utaongea kingeres na mimi pia  kingeresa! and I am looking and Kalonzo and Kalonzo is looking at

 me. But if Lawyer I hire my lawyer he hires his lawyer,  they can now go for their languages nonproseque,  Subjudice,  and all

that.

Com. Lethome: Excuse me Mwalimu, you are saying that the Judiciacy is corrupt,  can you suggest your recommendations on

what do with the Judiciary to eliminate corruption.
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Otuka Okoth Kennedy:  I  even recommend that we should have an overseer  who will be  sitting down in the office  and  the

Magistrate keeps on visiting  that office to sign  a register what ever so that you do not know which courts  you are  going to tha

day, you are just told  after signing that to day you a going to Machakos the vehicle is there can you go.  As you are  waiting for

a case to get your person that you possibly can favour you have been told to go to Machakos and not (inaudible) so there is no

way you will work, so there is no way you will work. 

Com  Lethome:  About  appointment  of  Judges,  I  want  you  to  say  about  the  appoitment  of  Judges  you  know  how  they  are

appointed, what woul you recommend. 

Otuka Okoth Kennedy : I would recommend that one,   they  even also  the professional being of these judges,  because  as  a

teacher,   we undergo very intense course,  if you cannot  pass  what we call the teaching practice,  then  you  do  not  become  a

teacher. (interjection) Judges must be appointed by equally technical personnel within the same profession who can say you are

becoming a judge,  you are  trained but you are  not becoming one.  Then we come to industrial action,  I trust  we have a  lot  of

(inaudible) today in Kenya there is something that very unusual when you want to fight for your right and you have a right to do

this somebody superior to your life will tell you thing, I am waiting for that thing and you will be  sacked.   But we are  forgetting

that we are used the same kind of action to attain independece, Africans what were we doing, we had strikes,  we downed our

tools, Sidiyo and we even refused those labor  Sidiyo why do we down our tools today (interjection)  I am recommending, that

if industrial action is given the right procedure, like in some cases they require 21 days  and in others seven days if we follow the

right  procedure and we can be allowed to go ahead with   that action.

Com. Lethome: Sasa ya mwisho mwalimu tupatie walimu wenzako nafasi.

Otuka Okoth Kennedy: Okay I go very quickly, I would also like this Commission to do something about  cases  of sacking,

we are tired of  sacking, KANU will sack here  FORD is not in the mortuary, you keep  on saying, when it comes to burial,  we

shall deal  the communial kind of  law  so long as  they are  not reported  (interjection) I am recommending that the Constitution

should come up with a standardized thing on burial not community because  it is no part.  (interjection)  The same thing goes for

another one which surprises me, I think it should have an act in the law, cohabity, that when I am staying with a wife and I have

promised to marry her and have stayed for six months, when I tell her to go to her home, I am the one to be  accused,  if I have

wasted her time, she has also wasted my time, and therefore that section is very awkward, So I feel if the lady is accusing me I

am also accusing her, if it six months, my six months, I am saying she has used me I have also used her  and we come in middle

infact she should not be given to the  ph (inaudible)    very poor.

Com. Lethome:  Thank you Mwalim, 

Otuka Okoth Kennedy:  Finally, to complete I feel in the Kenya like we normally have the Election the Presidential  election

that the Parliamentary should not run as  smoothly.  We  should  have  a  President  and  another  President  even  if  I  am  the  one
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challenging the President  I can still come we go with him we choose the winner because  by the end  of  day,  if  I  win  I’ll have

more votes, across the country, why am I saying this because if the President is a KANU and then we have all the members of

Parliament and cabinet eventually we are having a kind  of rigging because we there is some people being used by the President

but if we have two one against  I  even  propose   some  more  men  have  decided   to  challege  a  few  new  comers  I  should  be

accorded   total  security just as    that person.  Number one,  Number 2  vehicles  like  that  person,  why,  because  a  Presidential

aspirant  is  also  a  temporary  President.  Any  Presidential  challenger  must  be  accorded  toal  security  details,  total  campaign

machinery. Thank you very much

Com. Lethome:  Mwalim Jane

Jane J. Betty:  Good afternoon everybody, 

 

Com. Lethome: Good afternoon Mwalim

Jane J. Betty:  Mine is on basic rights of the child, the child in school.  Now I feel the Government has done very little about

the  education  systems  in  the  country,  one  we  have  the  haves  and  we  have  thedon’t’,  you  find  that  in  the  community  not

everybody is equal. I think in the early seventies when I was in school,  our parents  used to pay some money, and these money

used to be forward to the Kenya School Equipment Scheme. You are provided with the basic needs that we needed in schools.

I feel the parents  are  really burdened because  some are  so poor  they cannot afford even buying the schoolbooks  for schoool

children.   (interjection)  my recommendation  is  that  parents   should  pay  some  mimimal  amount  of   money  and  these  money

should be taken in a central pool where the necessary equipments should forwarded to the school.  I feel the school committees

should be disbanded. The Parents pay the money and this money is never utilized in the right way. 

 

Com. Lethome: So who should manage the school

Jane J. Betty: The school should be managed by the school of Education plus the parents  so that this money is accounted for

upto the last cent. I  may divert from that a little, I feel it is very immoral and sad indeed for the government  to just wake up one

morning and say that I have retrenched you. I am talking about  retrenchment,  look at  it this way, it is unfortunate or  fortunate

that teachers we are permanent and pensionable so we do no contribute to NSSF,  but I feel it is the work of government that

once one person is retrenched,  that person should be given back  his money  so  that  he  can  see  what  to  do  with  this  money.

Now Village Polytechnics should be be re-activated  so  that  the  school  dropouts  can  be  made  to  do  some  courses  in  those

Village Polytechnics.  Mine was very brief and the last one is about  the police force.   I  think the  government  should  construct

decent  houses for the Policemen. This people  take  bribes because  they  live  in  pathetic  conditions,  unbearable,  and  the  basic

salaries for the police men should be kept Shs.10,000/=  (Ten thousand shillings) and above.  With regardless with whether one

is junior or has not served for long.
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Com. Lethome: Thank you Mwalim, I hope the other Mwalimus will be as brief as Mwalim 

Jane. Register your memorandum Mwalim. Next Mwalimu.

John Mutuku:  Honourable Commissioners,  Good afternoon,  I have a few  observations  or  recommendations  I’  m going  to

make because much of what I inteded to say, has been said by my fellow teachers.   I  think something as  somebody said here,

there should be Board to check for the police injustices that are metted out to the common mwananchi. It is very difficult for the

common person to go to the police and report a crime done by a fellow policeman. May be we should have a mechanism that if

you have any complain against another police man, may be you should be able to go straight to the OCS,  straight to the OCPD

and give your grievances,  because  as  it is now if you go to a Police Station  and the OB  there  and  say  I  want  to  report  this

police man, you will not pass that place (interjection) 

Com. Lithome: Is it not because the person sitting at the desk is a Police Officer also.

John Mutuku:  It is

Com Lethome: What about the OCS is he not a Police Officer also.

Jonn Mutuku: He is a Police Officer but see  the bosses  there do not have the picture on the ground they don’t  know  these

things are happening done by their junior officer. (Interjection)

Com.  Lethome:   So  what  would  you  prefer  mwalimu,  is  it  an  independent  body,  within  the  police  themselves  –nikama

umeumizwa na fisi mdogo unaenda kushtaki kwa yule mkubwa.

John Mutuku: We should have either independent or  within the Police force or  but not just trained where the go bidders    is.

The other thing I would like may be to say is that much poverty in this country has been caused  by  the  industries  all  of  them

being dumbed in Nairobi,  yet Nairobi  produces  very little, so I would like a situation where if it is like  the  maize  milling  firms

they should be situated when the maize is grown, if it is coffee millings firms, they should be situated where the coffee is grown,

tea, and the other crops, In that way we are going to have opened up the country those in the tea growing area  will not come to

the office, rather they get employment there in their homes, therefore I do not see the need of these industries being classified in

Nairobi  while we can have them wherever the raw materials comes from. Then about  Land I will not recommend any acreage

of land  although I should say is this, there should be provision made that if you own this no or  this amount of land and you are

not using it, it should be leased  out to other people because  when we try to put the acreage is not fair we are  a capitalist  and if

you have money you can buy it. But you should not have ten thousand acreas  and you are  only using ten thousand.  Those eight

thousand should be leased out. Then the demacation of the constituency boundaries should be in proportion to the population,

You find that some constituencies have 40 thousand a hundred thousand people  while others  have five,  it is not fair,  and when

these MPs go to Parliament, I am representing a hundred  thousand people you are representing a thousand people,  and we get

the same privileges, we should the constituencies almost not ectacly but at  par  with  with each other.  The Mayor.  The  mayor
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should be elected directly,  that is my feeling  because  if  he  is  elected  by  a  group  of  councellors,  within  no  time  they  go  they

disagree on the grabbing of plots so twenty councilor say we do not want you, so they put their own, and it goes on and own

but if the Mayor was elected directly by the people  then you would have no allegience to any  side  and  I  think  you  will  do  a

good job.  Anti-corruption.  There was this Hula balu about  KASA and all that,  We should have a  permanent  Anti-corruption

body that does not have to get the consent of the Attorney General to prosecute  someone on corruption.  If you so and so you

are corrupt  you are  taken to  the  court  straight  let  the  Attorney  General  be  called  there  may  be  as  a  friend  of  the  court  not

anything else. The police as I have said, I always wonder  may be over the news you see  or  hear some other fellow saying, we

met the gangsters on a fierce exchage of gun fire three gangster were shot dead,  what  are  these  gangsters  surely,  why  don’t

they shoot the police officers(interjection) I recommend as much as possible the Police should not kill and comparing the police

and the gangsters, police have more equipment, they have more time they have more machinery. If gangasters are from one side

and maybe they are  so fierce the police can always call the helicopters and  all  that  and  try  and  arrest  these  gangsters.   Like

there was one case this year or  last year where people  were got off from the bus somewhere in Industrial Areas  or  Mombasa

Road and they were shot dead in the full public view and nothing happened, we never heard anything about  that.  So  to wind up

I would not advocate  for this argumentive action business that some seats  should be allocated to women. I do not agree with

that I think sits, should be there on merits, if a woman merits to be this, then let her that, but not we take some seats  and we put

to  women.  I  think  everything  should  be  on  merit.  The  President  should  have  executive  power  but  then  he  should  not  have

absolute  power  to  veto  all  kinds  of  decision  that  may  be  the  Parliament  has  reached.  We  should  have  a  situation  where  if

anything happens, if the President  wants to do something he should take  it to Parliament unless and let there be  an emergency

situation  we watch over the news like  in Israel or whatever  the President was in America there were some suicide bombers he

had to come back  and call an emergency session to authorize the Israels to go and attack the Palestinians. We should not have

the President just waking up one day  and saying we are going to do this, we are going to do that,  everything should be passing

through  Parliament  because  that  is  why  we  elect  the  Parliament  to  make  our  laws  because  if  you  look  at  it,  we  are  most

attached to Parliament because  we elect  the members of Parliament than we are  to the President,  The President  may  be  was

only elected  through rigging, so we should have Parliament being supreme, let all the authority come to Parliament and not visa

versa.  And then these other people  in government,  I fail to understand,  you  appoint  to  be  Permanent  Secretary,  he  is  also  a

manager, in may be Total Kenya, he also sits on the board  of Kenya Commercial Bank,  he is in NSSF  he is everywhere,  why

are we short  of manpower,  so we should have a provision that if you  are  a  Pemanent  Secretary  then  may  be  the  only  other

place you can go is, may be you can be an elder in your Church not in other institutions. Thank you.

Com. Lithome: Thank you very much. We have the last Mwalim then to go back to our list.

Stephen Ochieng:  Good afternoon Mr.  Machira.  My name is Stephen Ouma Ochieng, I have a few to talk about.  The first

one I start with is the political parties. I think we should  

(inaudible) them.  I propose that fund all the political parties.  This is the execellence that we should be able to allow for all those

good leaders who want to go to Parliament to be able to go and it will also allow us to have people  who do not defect  because
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of richness or being paid money because if the party has money then they do not have to defect.

The second one is the number of political parties should be reduced, we have too many.  You realize that in Kenya not all of us

are learned so we are  using the principle of logals or  symbols to choose the party you want to go to.   This one (inaudible) to

contrue the electorate so we prefer let’s have a few and if the others have to be there let them be liberalized.

On legislature, my interest  is  on  appointment.   All  key  appointments  to  parastatal  heads,  key  judges,  corporation  should  be

made through Parliament.  The government is employer,  let them propose  the people  they want then after they have proposed

they sit down with the Parliamentarians argue and debate about the merits and demerits of the people  they have choosen,  if the

person qualifies then let him go through but we should not have a situation whereby politicking creating                         

(inaudible) and corporation heads this brings mismanagement and rooting of the economy.  In  certain  areas  of  the  Parliament

procedures I believe they should not be  controlled by the Parliament.   Amending this like let’s say where they want to amend

bills because  of the wish of individuals this try to call something done.   He may be want change the environmental  position  of

certain places regarding certain forests, then we go to Parliament to amend a bill so that we certisfy the will of a person though

this one should not be there.

Renumeration and emoluments of Parliamentarians should not be with the Parliamentarians.  You can never fix your own salary,

somebody  else  should  fix  the  salary.   Create  Commissions  for  that  but  don’t  let  the  Parliamentarian  themselves  create

Commissions to renumerate themselves. 

Extention of terms of Parliament should not be debated  in Parliament because  it is only in a case  of a war that is when we can

extend the Parliament.   We should not extend the Parliament because  we want  to  continue  earning  more  salary.   We  should

stop positions of nominated MPs we do not need them.  These people  are  usually there  so  that  whenever  we  have  voting  in

Parliament they can always be forced to vote a certain way.

We have also to remove the powers  of the President  from Parliamentary proceedings.   These I say whereby if something has

been passed in Parliament then the President refuses then we take it back to Parliament the President refuses,  we should have a

position where if he refuses the second time whatever it is can become law.

Com. Lethome:  I have a question on the nominated seats  in Parliament.   They are  supposed to be  taking care  of the special

interest groups if we scrap them who will take care of the special interst groups?

Stephen Ochieng:   I believe all Kenyans are equal.  People talk about special interest group.

Com. Lethome:  I am talking about people with disability, I am talking about marginalized groups like the pastralists and others

52



who will never find way into Parliament or people to represent them in Parliament especially some of the people with disabilities,

how do we take care of them?

Stephen Ochieng:   I  believe there is something we have to agree on is one thing.  Even  if  you  have  a  disability  it  does  not

change your character, it does not change the person you are.   You still remain the same person with disabilities.  As much as

we can consider  you on special  interest  group,  we have found that  in  Kenya  that  the  nominated  MPs  are  not  on  the  special

interest group.  What we have there is not special interst group, those are chronics people we drink together with, people  we sit

down together with.  This is what come in, if there were special groups and they were disabled,  yes we agree but whatever we

have now is not disabled group.   So  let ‘s avoid this habit scrap  it altogether so that we don’t have any abuse.   And more on

that one,  on the executive I should  say  that  the  President  should  only  lead  for  only  two  terms.   Then  we  should  reduce  the

power of the President and allow for him to be charged in court.   He should not make any stupid public atterances  because  he

is the President.   He should be allowed to be  taken to court  at  any time at  any period at  any juncture.   Another thing that the

Constitution should provide is such that we can impeach an incompetence President.   If the economy is  not  working  well  we

ask the President.  If you take the case of                   (inaudible) they impeached him because they could not work.

Com. Lethome:  But what about the MPs some people are complaining they only see their MPs towards  the end of their term

when they are coming to woe them with a kilo of sugar so that they can elect  them back.   What do you do with a failure who

we have elected into Parliament before the term is over?

Stephen Ochieng:   I  believe there will be  a way but the way I am seing it the way we have the situation in Kenya it is very

hard because  in a constituency a representative should present  between one to ten thousand people.   Then  you’ll find  among

four thousand ni watu wake.   They are  relatives,  they are  what,  we still have so much in an MP it is not like  somewhere  in  a

potential area in Nairobi we can do that.  But in the rural area you will find it related to a certain group of patronage.

Com. Lethome:  Si you just wait until his term is over?

Stephen Ochieng:   No.  We should not be able to wait until his term is over we should also whatever we are talking about  the

presidency should also cover the MP.

Com. Lethome:  We can recall him?

Stephen  Ochieng:   We  can  recall  him and  remove  him.   Then  with  the  council,  local  government  I  believe  the  minimum

qualification of a councillor should not be less than form four.  We should have somebody who can understand a proceedings in

a council meeting.  We should not have somebody because he has money, his father was rich then we elect  him to the council.

Let him have minimum education.   Then the mayor should be elected by the people.   Let the mayor go round,  let him use his
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money, let him find out what the problem is.  We have mayors in Nairobi  who have never visited even parts  of Nairobi.   They

hear  about  them  because  he  goes  to  the  council  and  then  he  is  elected  by  the  councillors.   He  has  never  even  gone  to

Zimmerman, he has never gone to Keleleshwa, making it in Eastlands.All               (inaudible) coming from Eastlands,  coming

from Keleleshwa does  not know the problem in this area.   Let him go around,  let him push his agent,  let him hear what these

people say.

And then the last one the President  should not have the power  to dissolve the council.   What we have now the President  can

dissolve a council.

Com. Lethome:  Is it the President or the minister?

Stephen Ochieng:   The minister should not be able to dissolve a council because this one we have found out it is abuse where

the minister has personal interest, if he is going to grab land and the council cannot allow you, then the only thing he can do is to

bring another chief may be a clerk then find a way of dissolving that council and creating Commissions.

Com. Lethome:  Thank you very much mwaalim, just register with us.   Ilikuwa  nani  wa  mwisho  ni  John?   Raphael  Wandui,

Raphael joo uzungumze halafu turudi kwa Jane.   Hillam Wambugu yuko hapa.   Joseph W. Muriuki,  Joseph  Kagunda,  James

Muladi, Paul Maina,  Patrick  Karimi,  Kamau  Ngure,  Franco  Mary,  Mr.  Matindi,  Maina  Kamau,  Evanstone  Irungu,  Mutuku

Bahati,  Peter  Kahonge,  Patrick  Wanjohi,  Charles  Omengo,  watu  wali-register  wakapotea.   Francis  Wambugu,  Felix  Meno

John, ni watu wangapi wako hapa wame-register  na wanataka kuzungumza?  Nitawapatia  numbers ili msiongeze ingine let me

give you numbers.  One, two, three, four, five, six, seven, eight, nine, ten,  eleven, twelve, thirteen sasa  wewe ndio number one,

wewe number two lakini tafadhalini nawaomba kuna mama pale kutoka majengo wacha tumpatie number two and you number

three please.  Tutafuata hivyo haya sasa baada ya mzee ni wewe.  Twende hivyo.

Raphael Wandui:  Asante sana Bwana Commissioner, hamjambo wananchi?

Com. Lethome:  Silence please.

Raphael Wandui:  Yangu nitaanza na Constitution.  The Constitution should be available in a language understandable to the

layman.  It  should be available in the bookshops  so that as  many people  as  possible  can  read  and  be  conversant  with  it  bila

shaka kuna watu wengi hapa hawajaona Constitution na ikitengenezwa kwa lugha tunayofahamu na kuwekwa kwa bookshop

mtu  anaweza  kwenda  kujinunulia  na  anasoma.   It  should  clearly  stipulate  the  citizens  rights  such  as  freedom  of  worhip,

association, movement, information and so on.  There should be a good reason for amending the Constitution and this should be

only  for  the  benefits  of  the  citizens  and  not  for  the  powers  that  being,  hivi  ni  kusema  ya  kwamba  kama  ikiwa  Constitution

itakuwa amended  kuwe  na  reason  ya  kutosha.   The  current  procedure  of  65%  Parliamentary  amendment  for  amending  the
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Constitution is okey but the public should be involved and their opinion sought. 

Concerning  the  citizenship  -  any  person  born  in  this  country  should  be  an  automatic  citizen.   All  that  should  be  through

application.  Spouses of Kenya citizens should be granted citizenship regardless of the gender.  Yaani kama ukiwa umeolewa na

mtu wa kutoka nje na wewe ni citizen wa Kenya huyu anapaswa kupewa citizenship.

We should have a unitary government but the local government should be given autonomy and should be free from domination

of the ministry of local government.  We should have an executive President as well as Prime Minister whose powers  should be

clearly  defined.   The  President  should  not  be  above  law  and  should  be  layable  for  impeachment.   He  should  be  a  married

person with a family, we don’t want bachelors and should not be an MP and should serve only for two terms.   There should be

a  body  to  institute  Electral  Commission  which  should  be  independent  from  the  executive.   It  should  be  having  power  and

logistics to organize and conduct general elections.  

Parliamentary  and  local  authorities  candidates  should  be  interviewed  and  examined  thoroughly  to  include  only  people  with

impeccable reputation and character.  They should also declare their wealth and their record of their past service to the citizenly.

  Currently we are having many MPs and councillors of dubious characters.  Bila shaka wananchi mnaona kama ni City Council

badili  ya  kuonyesha  vile  wanajadiliana  mambo,  tunaoshwa  vile  wanapigana.   We  should  actually  have  people  who  are

concerned with the welfare of the people.

Constituencies should be proportionate to the population of a given area, that means somebody will

Com. Lethome:  Mzee you don’t have to explain, it is understandable you made your point, just continue.

Raphael  Wandui:   Okey,  thank you, votes should  be  counted  at  the  polling  stations  and  not  at  the  central  area.   This  will

prevent rigging and placing of extra ballot boxes during transportation.  We should do away with by-elections which are  proving

to be too expensive and time wasting.  If a candidate  obtained more than 50% votes cast,  the representative party should  be

allowed  to  nominate  another  MP  or  a  councillor.   If  he  obtains  less  than  50%  votes  the  number  two  candidate  during  the

election should take the seat.  Ministers, permanent secretaries,  head of parastatals,  judges should be vetoed by Parliament on

appointment.

Political parties should be partners  in development of the country and not opponent  for the sake  of it as  it is at  present.   They

should also be financed from public funds with accordance to their sizes that is the number of MPs they have in the Parliament.

The  President  should  be  the  commander  in  chief  of  the  armed  forces  but  any  declaration  of  war  should  be  approved  by

Parliament.   The  Parliament  should  have  a  roll  in  the  vetting  emergency  powers.   There  should  be  a  body  to  regulate  a
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renumeration of MPs currently they are  voting for themselves exorbitant  and run away salary while they are  unable to support

even the bigger increament of teachers salaries.

Voters should be allowed to repalace non performing MPs and councillors if they are  about  to be  so.   We are  currently having

MPs and councillors who do not go back  to their electorate  after elections until the time of the next election.  MPs job should

be fulltime jobs  as  the salary they are  getting  is  more  than  enough  to  meke  them  fulltime.   They  should  be  university  degree

holders.  We should do away with nominated MPs as currently they serve the interest  of their nominating parties  if they have to

be they should be strictly representatives of particular groups or professions.

The Constitution should provide for coalition government.   In addition to the present  structure of the Judiciary we should have

court to deal  with land matters and family affairs.   This should be added  in order  to  execute  the  relevant  cases  which  remain

pending for a long time.  Citizens should be given Constitutional right to legal aid particularly where a person cannot afford legal

representation due to poverty.

Judges  should  be  university  degree  holders  and  should  be  incorruptible.   There  should  be  an  appointing  body  and  the

appointments should be vetoed by Parliament.

Mayors and chairmen of local authorities should be elected directly by the people to avoid too much politicing and a little action

by the councillors.  They should serve five year term.  They should be form four level of education with a C grade.   They should

be person of proven good character  free of criminal records.   People  should have a right to recall non performing councillors,

nominated  councillors  should  be  done  away  as  they  serve  no  useful  purpose.   Basic  rights  should  be  entrusted  in  the

Constitution.   Such  rights  as  security,  education,  food  ,  shelter,  health  care,  water  employment,  information,  education  and

health care should be free.

The right of women should be actually  granted  and  I  am  for  the  affirmative  action.   They  should  have  a  30%  Parliamentary

representation and all the public positions.   Land should be  owned  by  the  state  as  well  as  individuals  and  there  should  be  a

ceiling as to amount of blood a person can own.

Cultural and ethnic values should also be recommended and they serve as purifying factors.  Tribalistic star should be abolished.

  Controllers  and  auditor  general  should  be  given  the  power  to  prosecute  wrong  doers  or  those  who  misappropriate  public

funds.  A party aso should be instituted in order to take care of national resources which are now printed and also hours should

be I will recommend, satisfactory government.

Com. Lethome:  Are you going to read the whole of that paper?
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Raphael Wandui:  It is only two that are  remaining now.  The speaker  of the national assembly should assume the power  of

the government during Presidential elections and the slums which appear  to here to stay should actually be  given and provided

with amenities such as sanitation and water provided for the President  and also the present  Parliament should not be  extended.

If  the  Commissioners  dealing  with  the  Constitution  cannot  finish  in  time,  they  should  be  given  more  time  but  the  Parliament

should not  be  extended  and  the  government  also  should  actually  protect  the  farmers  from  exploitation  which  come          

(inaudible) their product.

Raphael Wandui:  My name is Kibue and I would recommend of this Constitution review that you are  going in is first to ask

ourselves pause and ask this Constitution to answer question why is it that after 30 years of independent we are  writing it?  This

is a question we should ask ourselves why were we discontitutended so that we  have  Constitution  in  the  year  2002?   Did  it

begin in 1963 when the first Constitution was started  or  did it begin in 1887  in a Constitution invalid?  These are  the questions

that I want my Constitution to answer.   In 1887  there was an invasion of moral and geographical.   These  are  the  questions  I

want my Constitution to answer and there was somebody here before who spoke  about  the  curse  of  a  country  a  Mau  Mau

speaking may be he said in Nyeri  in Mathira saying this country is cursed because  of the nature of our education.   We  didn’t

pause and ask ourselves,  what were the dreams and aspirations of these people  who are  dying for us?  What did they want?

What was their objective?  Has the land changed?  When I was ingraded, was I ingraded only geographical or morally?

Com. Lethome:  Kibue what you should do is this, we have the problem, recommend ways to solve those problems now.

Kibue Peter:  What I want my Constitution as now is to pause and go back  to those old men and ask them to put it in words

what the dreams and inspirations of what they were fighting for at that time.  Otherwise without a head we will make very good

rules but we are heading nowhere that is all I wanted.

Com. Lethome:   Asante.   Tumpe mama nafasi  halafu  tuendelee  na  number  vile  vile  si  ni  kwako.   Would  you  like  to  sit  or

stand? Which would you prefer.  We expected you yesterday.  Give us your name and then give your views.

Kibue Peter:  Mr. Chairman for Constitutional Review of Kenya, the Commissioners, ladies and gentlemen my name is Saada

Chepkurui Bi Ali from Kamukunji, I am representing the collaboration centre for gender equity and infact I will speak  in Swahili

because I have seen that most of our people  have gone out because  we started  in English and most of us can not understand

properly.  So I will do it in Swahili.

Jina  langu  ni  Saada  Chepkurui  bi  Ali  naakilisha  usawa  wa  akina  mama  na  nitazungumza  na  Kiswahili  kwa  sababu  wengi

tulikuwa Tumejaa hall lakini watu wamechoka kutokana na tangu mwanzo mmechukua station hii yenyewe hawaelewi Kiswahili

lakini hawa wote wanajua Kiswahili.  Kwa hivyo kitu changu cha kwanza bwana chairman, Ibrahim Lethome na Commissioners

ningependa kwanza ombi la kwanza ni wakina mama wote ni sawa katika kazi  hizi  zote.   Jambo  la  kwanza  wale  wanapewa
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jukumu katika ugawaji na mambo yote ya kisheria kwa sababu wanawake ni wachache sana hawawezi kuwakilisha wanawake

inavyotakikana.

Jambo la pili ni kuwa akina  mama  wa  Kamukunji  wamenyanyaswa  kwa  miaka  mingi  sana  haswa  kutokana  kuwa  wao  ndio

walezi wa watoto wao ndio kila kitu lakini wakiwa hawajatoka ndani ndio kusema wakienda kwenye zile          (inaudible) za

sheria kama kwa chief vile ama kwa DO ama kwa DC wanaonekana kuwa yeye ni mama hafai kuwa atakuwa anazungumzia

jambo fulani.  Hio imekuwa ni uhakika kwani kumetokea vita vingi sana kutokana na kuwa wao  hawatabuliki  kama  part  and

parcel ya sheria.  Tungeomba chief na assistant chief wasiwe na kazi mingi ambayo wamepewa kazi mingi unamkuta yeye ndiye

anasimia hiki na kile na wakati watoto  wanazulula zulula hajali na wengine wana elimu ambao wanaweza kusaidia kwenye kazi

ile.  

Tungependelea malipo ya hospitali kwa watu wasiojiweza yaondolewe,  malipo ya  mortuary  kwa  watoto  hadi  miaka  kumi  na

minne yafutiliwe mbali na watoto wasiwe wanalipiswa hospitali.

Upande wa ardhi – Ardhi ni kitu muhimu sana mtu mmoja asiwe na ardhi inayozidi acre  200  kwani wengine wengi wanakuwa

na ardhi zaidi ya maelfu.   Tungeomba  sheria  hii  ya  Kenya  iangalie  kitu  kinachoitwa  lease  ambayo  sisi  Tumezaliwa  Kenya  ni

Wakenya na unakuta watu wanapewa lease ya 99 years  especially here in Kamukunji.   Kamukunji Tumepewa lease ya miaka

99  ambako  kwa  bahati  mbaya  nimekosa  kuja  na  karatasi  yenyewe  kwa  sababu  nimepewa  mda  mfupi  sana  wa  nusu  saa

kujitayalisha kuja hapa.  Lease ya miaka 99 kwa Mkenya haifai kwani wewe umezaliwa hapa na baada  kuwa umezaliwa hapa

miaka  hiyo  99  ikiisha  utakuwa  unakwenda  wapi  na  hapa  ndio  kwenu  wazazi  wako  ni  wa  hapa?   Tungeomba  lease  kwa

Mkenya  ya  miaka  99  iondolewe  kwani  hiyo  lease  ilikuwa  inatakiwa  kuwa  wakati  ule  wa  Sultan  wa  Oman  ama  Wazungu

waliokuja.  Kama ni kwa investors ni sawa na kama ni investors wasiwe wanapewa  99  years  lease.   Iwe  inakuwa  reviewed

after every 10 years  kwa sababu wanachukua kama vile mfano wa Basil Wakiringu, amekuwa  na  acre  nyingi  za  ardhi  wengi

hawazitumii.  Ile anasema kwa sababu analease alinunua miaka ile kwa shiringi 3,000.  Halipi kordi  ya ardhi,  amekondisha yeye

yuko mbaali,  wananchi wa Kenya wananyanyazika.  Kwa hivyo lease  kwa  mtu  yeyote  wa  nchi  iwe  ni  miaka  10  na  itakuwa

inakuwa reviewed after every 10 years  ili kuzudi waweze kulipa pesa  zinazotakikana ambazo zitakuwa ni income kwenye nchi

yetu.

Free  education  for  primary  level  –  Hiyo  inatakiwa  kwa  watu  wote  na  nimesukulu  sherikali  hio  wameiangalia  jambo  kuwa

wametupatia lakini baado vitabu vitolewe kwa sababu sisi tuna shida na munaniona tu hapa nimeng’ala lakini taabu nayo ajabu.

Watoto hawana vitabu hawana nini, tungetaka serikali iangalie vitabu wakisema ni free education, that means books.

Watu wasiojiweza – Kuwe facilities zinazoweza kuwasaidia kama vile wheel chair kuwawezeza kuwa wanaweza kwenda pahali

popote freely na kufanya kazi.
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Nimesikia hapa tukizungumzia mambo ya freedom fighters. Freedom fighters kweli kwenye nchi yetu ni kama kuna curse.  Mimi

ni Mkalenjin,  kuna  bwana  mmoja  hapa  alisema  kuwa  kuna  watu  wanazungumza  na  mother  tongue,  I  am  sorry  to  say  that.

Kwani  hiyo  si  kweli?   Uhuru  wa  Kenya  hii  ulipiganiwa  na  Wakenya  wote  na  vile  mlinioniona  kwenye  TV,  kwa  KTN  ya

Jumatatu saa moja na robo.  Baba yangu mimi yeye ndiye alitengeneza bendela ya nchi hii.  Na  ni Mkalejin,  boona mpaka sasa

baado ananyanyazika bona bado mpaka sasa  bona mpaka sasa bado kuna shida.  Kwa hivyo tungeomba Constitution Review

iangalie the freedom fighters who was he.   Kwa   sababu  mlisema  ni  kama  ni  kweli  kuna  hapo  kardi?   Hakuna  aliye  pigania

uhuru wa nchi hii mmoja utasema yeye ana mahali pazuli pa  kukaa.   Kamukunji as  a whole,  Kamukunji ndio imeweka historia

ya Kenya maana vyama vya upigianaji ukombozi wa nchi hii ulianzia Kamukunji,  Pumwani, Bahati,  Shauri Moyo especially  in

Pumwani baado Bwana Commissioner uliona tunaishi kwenye nyumba za udongo hawa waliotolewa kakaletwa Bahati na Ofafa

Jericho  na  Ufafa  Kunguni  walitolewa  Kariorkor  wakaletwa  kupewa  nyumba  hizi.   Nyumba  ambayo  haina  facilities  zozote.

Nyumba ambazo zina shida, tungetaka serikali iangalie ku-upgrade watu hawa tutawasaidia namna gani?  Shuluhizo ni upgrading

ya  standard  of  living.   Watu  wale  wale  wanaoishi  kwenye  nyumba  hizo  wawe  ndio  watakuwa  the  first  priority  wanapewa

nyumba  zile  zitengenezwe  wapewe  pale  kukaa.   Sio  watu  wakiona  hapa  ni  karibu  na  Industrial  Area  na  ni  karibu  na  town

wanatoa  watu  wale  kwa  sababu  ni  maskini  na  kuwatupa  nje  ambao  hiyo  inafanyika  haswa  kwenye  mtaa  wangu  Pumwani.

Mtaa wetu umeuzwa kama sisi tuko ndani na kwenye land board nimewakilisha ombi hili.  Mimi sitakuwa na mambo mengi kwa

sababu  Constitution  review  hii  ndio  proposal  ya  akina  mama  wa  Kamukunji  nimeiandika  in  a  written  document  kwa  hivyo

sikutaka kuchukua mda wenu mlefu kwa hivyo iko hapa inawakilisha maombi na matako ya watoto na wamama wa Kamukunji

pamoja na hawa wazee ni wetu ijapokuwa wanatumbagua.

Com. Lethome:  Asante sana mama Saada kuna swali kutoka kwa Commissioner.

Com. Wambua:   Hio swali ni kushahihisha ulisema huyu Basil Mwakiringo  ako  na  sijui  acre  ngapi  nafikilia  ulikuwa  ukisema

Basil Criticos sio…

Saada Chepkurui:  Basil Criticos.

Com. Wambua:  Asante sana mama Saada.  Sasa tumpate number two.  Number two ni huyu.

Khakasa  Marakalu:   Habari  zenu?  Mimi kwa jina naitwa Khakasa  Marakalu,  mimi ni mkaazi wa Eastlands na unapata  ya

kwamba  kuna  mtu  alikuwa  hapa  awali  akauliza  sisi  kama  Wakenya  kweli  tunasema  tunaweza  kuandika  Constitution  baada

tangu  1963  ndio  tunaanza  saa  hizi  unapata  kuwa  Constitution  ya  Kenya  imeshindwa  ku-protect  interest  ya  Wakenya  kwa

sababu  haikuandikwa  na  Wakenya  wenyewe  na  hii  Constitution  iliandikwa  kulingana  na  sheria  za  Kiingereza  na  hizi  sheria

ambazo zilitumika ni zile zilikuwa za  ukoloni  ambazo  ya  kwanza  ilikuwa  foreign  juridiction  act  ambayo  iliandikwa  1897  ndio

ilitumika  kuandika  Constitution  ya  Kenya  kama  reference.   Kitabu  cha  pili  kilichotumika  ni  cha  colonial  court  of         

(inaudible) act  ya 1887  ikatumika kama reference ya kuandika Constitution ya Kenya ikanja ingine  ya  tatu,  British  settlement
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act ya 1902 ndio ilitumika tena kama reference ya kuandika Constitution ya Kenya na ukiangalia kwa hii yote unapata hakuna

African law au our traditional values zile zilitumika kwa ile Constitution na ndio unasikia kuna vitu kama freedom of worship ile

inasemwa na ile Constitution lakini Mafrica akijaribu kufanya vitu vyake vya kimila anapigwa na anastakiwa kuwa amekosa.

Kitu ile ningependa kusema ni kwamba tukiangalia hivi vitu vyote vilikuwa amended in 1945  ambapo  hii  Constitution  kwanza

ningependa kwanza iwe abolished totally juu hakuna Mkenya aliandika na ndio ilifanya Kenyatta  na  group  yake  ile  ilikuwapo

wote waliitwa Lancaster House ilipeanwa kama Kenyan order  juu hata President  hana power  is just a mayor preciding officer

hata tuchague nani leo Kenya hii hatakuwa na any powers  kama Mkenya kusema Wakenya kunatakiwa kuwe hivi na hivi.  So

even  our  President  today  unapata  statutory  instrument  section  12  inasema  kabisa  ndani  ya  hio  Constitution  kuwa  ambayo

iliandikwa  on  11th  April  1963  hakuna  kutu  chochote  kitamzuilia  Queen  ama  kitakachozuia  kupatia  nchi  hii  mawaidha  na

kututawala ambapo congress countries zote zina-report kwake directly na ndio unaona economically hatuwezi kuwa sawa kwa

vile azri mia kubwa yetu inaenda kwa Queen of England 56% ya revenue serikali inabakia na 34,  32 ya  kulipa  civil  servants,

serikali inambakia na 2% whereby hii Constitution hai-serve interest ya Mkenya ama Mafrica yeyote ambaye anatumia.

Com. Lethome:  Sasa Khakasa recommend please.

Khakasa  Marakalu:   Yes,  sasa  recommendation ni kuwa ndio tuandike Constitution first and  foremost  lazima  tuangalie  the

African values ndio tunasema wasomi wasome wasomi lakini msomi zaidi unapata hajui hata values za Kiafrica yeye  anafikilia

Kizungu, anaangalia kila kitu Kiingereza na ndio wako ready kuunga kila kitu wakisema sheria sijui watawala wote wawe form

four, wawe standard seven, nilisikia standard seven ikitajwa hapa, hata waalimu wakicheka sijui position gani alikuwa anatoa hii

ya chief.  Ilikuwa gani rafiki yangu?  Assistant chief ati akuwe mtu wa seven nikasikia wengine wamecheka hapa waalimu wale

walikuwepo na nataka nipewe nafasi wakiwepo kwa vile the system of education  ime-prove  kuwa  a  failure  na  haitufaidi  sisi.

Inatufundisha kuwa good slaves, good servants.  What do you                      (inaudible)?  What is there?  Does this system of

education pia ime-fail na inafanya vijana wetu hata wanakaa mitaani hawana mind ya crativity nafikili tulikuwa na kazi mingi sana

ya kufanya hata mashambani  vijana  hawakuwa  idle  we  were  so  busy,  the  African  was  not  lazy.   But  ile  system  Tumekuwa

trained  nayo  imetu-disable  hata  kimawazo,  spiritually  hatujijui.   Haya  na  ndio  ninasema  kimafunzo,  tulikuwa  na  njia  zetu  za

kufunza  watoto  na  kuwalea  na  ndio  unaona  moral  values  zinapotesha  Wafrica  juu  Tumepata  zile  za  Kiingereza  na  as  far

tutaandika Constitution Kiingereza tutaendelea kutawalwa na Mwingereza ama na Mzungu na ndio unaona hata political parties

zile zimenjengwa tuna opposition parties.  We are not supposed to have opposition parties juu hata ukiangalia opposition parties

za Kenya leo zote zinakuwa funded by foreign government.

Com. Lethome:  Khakasa let me interrupt you.  One thing at  a time na u-recommend.   Education,  what do you recommend?

What system una-recommend idhamu gani ya elimu ambayo ni mzuli itatusaidia?

Khakasa  Marakalu:   Mimi  nina-recommend  wakifunzwa  nyumbani  na  ndio  ilikuwa  responsibility  ya  akina  mama,  unapata
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ndiyo ilikuwa njia ya kweli ambapo ikiwa ile itatumika ndio unaona wanawake  wanakuwa  idle  we  want  to  be  equal  to  men.

Sasa juu hawana kazi zao imepeanwa mtu mwingine ndiye anaenda na ile kitu anafundisha mtoto ni kumuunga mkono Mzungu

hajui  mtoto  wake  anafunzwa  nini.   Kama  mtoto  wangu  anaenda  shule  lakini  sijui  anafunzwa  nini  ndio  unaona  system

inabadilishwa kila siku, mkipata watu wa zamani ilikuja sijui 8-4-4 nini, wengine zamani ilikuwa  kukutana kukaa wakijaliana.

Com. Lethome:  Hawasikizani?

Khakasa Marakalu:  Ndiyo ile system yenyewe ni…

Com. Lethome:   Hiyo Tumesikizana, ukaja Constitution ukataja  ukasema tunatawaliwa zaidi na wakoloni kwa  sababu  bado

tunaandika kwa Kizungu.  Una-recommend Katiba mpya iwe katika lugha gani?

Khakasa Marakalu:  Mwanzo,  wewe unadhani ni lugha peke  yake nafikili vile umenipata umenipata vibaya.  Nimekwambia

Constitution  ya  Kenya  iliandikwa  based  on  English  values  not  on  African  values  because  it  was  based  on  English  law  not

African law that is what I am saying.  So what I would like we write something based on African values not English values.  Na

hio ndio itakuwa si struggle na sisi with our own nature kwa vile nimepata kama hii for example tukifika kwa land sasa,  land to

the African in our own natural laws, land is a natural birth right to any African si kitu ati ohh iandikwe na nani ati utapewa.   It  is

your right as  an African to have land ambapo foreigner yeyote  anakuja  hapa  anachukua  land  na  anakuja  anaset  law  na  ndio

unaona nikasema kuna hii British Settlement Act Law ndio ilikuja na hiyo government land.  Sasa  mzee  mmoja  hapa  alikuwa

anasema ati kuwe na partnership ya wananchi na serikali.   Mwanzo serikali ni nani?  Hapana mzee kwa nini wewe ushaa sikia

unauliza  sukari  ikiiongezwa  tuulizwe  itawekwa  pesa  ngapi?   Na  tukienda  tu-demonstrate  ati  tunapinga  na  vile  unaabiwa  ni

serikali tunapigwa rungu ya kichwa.  It means we are not the government.  Sasa hapo kuna karata inachezwa ambayo sisi kama

raia  hatuelewi  ambapo  huu  ni  wakati  Tumepewa  hio  power  tuseme  okey  sisi  kama  Wakenya  tunataka  tuende  vipi  na  ndio

nimesema the best  way ni the African Constitution and the fundamental rights of the African people  juu ukinja hata kortini  leo

you are guilty until proven not guilty kwa English law.  Lakini ukija Mafrica alikuwa na system yake wazee wataitwa toka  huko,

toka pande hii wakae waulizane huyu mtoto alikuwa vipi mpaka suruhizom itapatikana na ile shida itaondolewa.   Lakini kwa ile

inabidi ukae jera kwanza, uozee huko, kama huna pesa, huna bond nini halafu mambo yako itaangaliwa badaaye.

Com. Lethome:  Sasa wakati unaonekana umeenda.  Katika judiciary what do you recommend now about  the legal system of

all disputes resolution mechanism?  What do you recommend?

Khakasa  Marakalu:   Sasa  mechanism  zile  tunaweza  tumia  kama  Wafrica  unapata  wazee,  elders,  wanaweza  kaa  chini  na

waweze kutatua hii shida.  Kwa vile hawa judges kuna system wame-trainiwa nayo na kuwa kule wana                  (inaudible)

ambapo hata ukija ile traditional value, they don’t know them na ndio mimi nimesema juu ya kupeana watoto  away hawezi jua

character yake.  Mtoto akilelewa nyumbani utajua character  yake hata tabia yake ndio ilikuwa inafanya hata vitu inakuwa able
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ku-solve  any  problem.   Sasa  kwa  ingine  ndugu  yangu,  economics.   Kwa  economics  unapata  kuna  hizi  foreign  government

wanasema  investor  wamechukua  a  lot  ya  resources  zetu  kutoka  kwa  nchi  hii  na  wakatumia  na  utapata  vitu  mingi  kama

Wakenya haturuhuziwi kufanya.  Mtu akiwa na idea ya ku-produce kitu chochote ama kutengeza kama jamaa yule alitengeneza

ndege akapeleka  hapa show unapata anapigwa na ananyamazizwa kwa nini?  Juu ile English law ile  ndio  biashara  ya  mzungu

kutengeneza ndege atuuzie, atengeneze ndege atuuzie, ndio unapata kitu yeyote iko hapa lazima itakufa.  Hatuwezi kuwa na ile

ku-produce  vitu  zetu  wenyewe  ambapo  ndio  mimi naona  economically  tuwe  stable.   Tuweze  ku-utilize  our  own  resources

training yeyote, ile mali iko kama tatinum inatoka kule, kitu fulani inatoka mahali fulani, kahawa inatoka mahali fulani, wale watu

ndio wanaitengeneza na wanaiuza wenyewe.  Hii mambo ya brokers wanaingia katikati  ndio wanafanya tunakuwa the have and

the have not ndio unaona mkulima ataendelea kubakia maskini kwa sababu akingojea broker  akuje  anunue  mali  yake.   Sasa

tukatae hii kitu, mkulima ikiwa mali yake haitaenda basi turudi hata kwa trade yetu juu pesa imefurupia ina wenyewe na wengine

hawana.  Ikiwa tutaweza kufanya butter trade kiafrica itatufaidi zaidi kuliko tuseme saa  yote tunategemea mkopo.   So the only

way tukatae kuomba omba na tuweze turudi kwa reality ya life tuwache kufikilia tukikufa  tutaenda  mbinguni  juu  mpaka  ukija

kwa dini hakuna mbinguni.  Africa ndio paradise  outside Africa there is no paradise  na ndio ninaquestion mpaka hizi dini zote

saa hii hata tukiona nyinyi ndugu zangu.  Kwa sababu dini zimekuja walikuja na dini zao na hizi dini zote hakuna ile ya Mafrica.

Com. Lethome:   Khakasa  just recommend the religion what religion  are  you  recommending?   Kuhusu  dini  una-recommend

nini?

Khakasa Marakalu:  Mwanzo nitakupa recommendation saa hizi lakini unapata hizi dini zote zilikuja.  Mwanzo hizi dini lazima

zitujibu  huu  bond  walikuja  na  yeye  ni  nani?   Kwa  sababu  Wakenya  Tumeomba,  Wafrica  nzima  Tumeomba  na  hatusaidiki

ambapo kwa hii Constitution ikiandikwa hizi dini zinastahili zitujibu na ambapo mimi naona njia zetu zilikuwa za kweli kuliko hizi

Tumepata za Warabu, Wazungu, Wahindi na Wachinese juu kabla hazijakuja wazee wetu wangeenda chini ya                       

(inaudible)  huyo  mti  wanasema  na  watarudi  na  mvua  nyumbani  lakini  tangu  waende  kwa  Kristo,  Mohammed  sijui  nani,  hio

mambo  yote  iliisha  na  ndio  hio  laana  wanazungumzia  saa  hii  wazee  walikufa  wanasika  mchanga  juu  walikuwa  wanajua

wanapigania nchi yao na ni mchanga yao, udongo yao, na huu udongo utaendelea kulisha mpaka the future generation,  lakini leo

tunafikilia  mimi nitasimba  ngapi  niwache  kambi?   Ndio  unaona  wanakuja  wanatununua  kombole  mzee.   Sasa  religion,  hizi

foreign religion zimetu-upset ambapo zinatakiwa zirudi kule zilitoka na Wafrica tupate njia zetu.  Nafikili itatusaidia.

Com. Lethome:  The question here in the Constitution we have what we call freedom of worship,  uhuru wa kuabudu,  sijui una

comment gani kwa sababu unazungumzia habari ya dini.

Khakasa  Marakalu:   Haya kwa hii uhuru wa kuabudu kwa hio Constitution unapata hakuna hii  uhuru  kwa  nini?   Gakonya

anapigwa kila siku hapa,  mimi si mtu wa thai lakini nitamtetea.   Mungiki wakienda kunyua vitu zao  huko  wanapigwa.   Mama

alisikwa Nyeri juzi aliambiwa ametukana Mkristo ati incitement na juu hajui sheria hangeweza kujitetea.   Sasa  na yeye alikuwa

anajaribu kuhumbili akionyesha hizi dini zimetu-affect kama Wafrica ndio mtu kama mimi nimesoma Kolan,  Bible,             
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(inaudible) nikapata hakuna mahali inanihusu Yesu alikuja kwa Israeli  hao ndio nawambia ndugu yangu.  Unapata  hio freedom

of worship ina-protect the foreign religion not the African religion or the African …..

Com. Lethome:  Can we remove it from the Constitution?

Khakasa Marakalu:  Not to remove it.

Com. Lethome:  Asubuhi tulikubaliana hapa when a person comes here yeye ndiye anatoa views zake, okey.  We are not on a

political platform and this is our meeting this person is on the floor, let him speak his mind bila kutatizwa na mtu yeyote.  Endelea

Khakasa.

Khakasa Marakalu:  Kitu ile ningependa ni Uafrica itiliwe mkazo zaidi kuliko foreign religion juu ni kwetu.   Mtu akija kwako

inastahili afuate njia zako na ikiwa sisi tukienda  kwao,  ukifika  Ujeremani  itabidi  uende  shule  mwaka  mzima  ujifunze  lugha  ya

Kijeremani  ndio  uweze  ku-intergret  kwa  ile  society.   Kwa  nini  yeye  asikuje  hapa  ajifunze  ikiwa  ameenda  kwa  Wakikuyu

anataka  ku-invest  huko  ajifunze  Kikuyu  ndio  aweze  kukaa?   Kwa  nini  tuna-insist  so  much  tusome  Kiingereza?   Hata  kwa

mashule tuna-insist so much Kiingereza ndio first Mafrica akuwe serious.   So  nasema kuwa ikiwa ni nini juu ni kwetu kwanza

vile nimesema, tuulize zile dini hii  ni  nini  wanaabudu?   Juu  hio  kitu  imekataa  kujitokeza  haieleweki,  haisaidii  watu,  ukija  kwa

Wakristo, majaribio yametokea, usijari ndugu, hio ni majaribio ya Mungu ama ya shetani.  

Sasa  nikija  kwa  system  ya  politics  –  Kwa  hii  political  system  ambayo  wanasiasa  wetu  wanatumia  leo,  I  think  I  said  earlier

support hii.  What we need now kwa vile Wakenya hata saa hii mkienda round majority of Kenyans hawajui what Constitution

is.  Mnaenda round lakini 99% haijui.  Sasa unapata unaenda kuuliza Mkenya ambaye hata hajui Constitution ni nini, iliandikiwa

wapi, ama kwa nini unamwambia aimbandilishe.  Ndio atatoa lakini ile tu ni ile wanaitanga aje?  Hii ya kuwekwa tu, formality ya

kuja tu muone mlitoa  maoni  lakini  kuna  kitu  imekuwa  prepared  tu  tayari.   Side  formality  ati  Tumeenda  mitaani  ndio  unaona

unaona  tunapewa  certain  wakati  ile  haraka  haraka  twende  nyumbani.   Lakini  ningependa  ikiwa  hii  Constitution  inataka

tunofaisha Wakenya ipewe at  a time kwa TV watuwekee mtu ambaye  atafundisha  nchi  nzima  life  mambo  ya  Constitution  na

akifundisha  na  sisi  tunapiga  simu  tunauliza  maswali.   Tukiuliza  maswali  ndio  unapata  hawa  kuna  Constitutional  lawyers  ya

Kibutha  Kibwana,  nani,  akina  Orengo  hautampata  hata  wakili  wa  land  siku  moja  asimame  aseme  ati  leo  tutawafunza

Constitution.  No  anakuja anasema Moi,  nani matuzi tosha ngari go home.  So mimi ningependa ikiwa  Wakenya  wanatakiwa

kweli  tuwe  part  and  parcel  of  it,  lazma  kuwe  na  hio  education.   What  we  need  most  is  mass  re-education,  we  have  been

educated for too long.  So hio ni kitu tunahitaji zaidi ndio watu waweze kuelewa ni nini wanabadilisha.   Otherwise ndugu yangu,

hayo ndiyo yangu kwa leo nina karatasi nimeandika ni vile nimepata message saa  hii saa  tano lakini I have African Constitution

and the fundamental rights of the African people ile Tume-draft na nafikili tutakutana na nyinyi, nitawaletea.

Com. Lethome:   You must bring it.   Kama  kweli  wewe  ni  mzalendo  wa  Kenya,  and  you  would  like  to  see  change  in  this
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country  you  must  bring  it.   Do  you  know  where  our  offices  are?   Kencom  House,  2nd  floor  mahali  wewe  unahubilia  saana

bwana Khakasa.

Khakasa Marakalu:  Sawa, Asante.

Com.  Lethome:   Sasa  kuna  mtu  alijiandikisha  asubuhi  halafu  akatoka  kwenda  kuchukua  memorandum  yake  amerudi

tafadhalini naomba msamaha azungumze halafu twendeleee na number zeut.   Hassan Adams kwenda  kuchukua  memorandum

yake, amerrudi sasa.

Hassan Adams:  Thank you Commissioners wetu siku ya leo, wananchi               (inaudible)  First  and foremost mimi naitwa

Hassan Adams ni chairman wa KANU hapa Kamukunji  branch  na  pia  ni  national  secretary  wa  youth  affairs,  KANU.   Our

Commissioners I wish to thank and congratulate  you  people  for  the  guidebook  and  handbooks  that  you  have  prepared  that

have enabled a lot of people  understand the basic question in Constitution making and for my case  I have decided to follow a

bit of the area that I think are of interest to me and to the people probably who share the same mind as me.

About the preamble we need a preamble in our Constitution that declares  the state  republic of Kenya on the onset.   I  further

defined it in terms of geographical location, size and map.

(inaudible) of importance also.  As the changes of the Constitution or  any amendments I do recommend that we retain the two

thirds majority rule for the Parliament for any amendment of the Constitution.  With an exception where that Constitution might

affect the entire section of the Constitution collectively.  If the changes are  to be  dramatic and affects big portions at  a go then

such cases be preceeded by a referendum.  Referendums should be conducted by the Electral Commission of Kenya.

Parliamentary Bill should remain as  have always been universary as  instrument  of  management  and  governers  by  government

and should be a reserve for the government of the day irrespective of which government  of  the  day.   Parliamentary  mortions

should continue as of now as to be  the             (inaudible) of ideas and desires  of MPs for government consideration in their

problems.  Otherwise a loving private bill is tantamount and carrying the sabbortage  of electral  government by the very person

he defeated in democratic election.  We have all the same built to support privatelyand have contradicted the Constitution.  This

one can be stemed out if it is carefully put in the Constitution that bills are instruments of governors that should be at the disposal

of the government of the day.  In other common Parliamentary systems like in Canada latter on issue of bill promotion members

of the governing time even the                                  (inaudible) can not even ask a question.   So  these are  meant to avoid

contradiction which are very very much inherent in our system here.

About the citizenship a child born of a Kenyan parent  one parent  regardless  of parent  gender should be  entitled  to  automatic

citizenship.  All citizens should enjoy the same rights and privillages to avoid discrimination irrespective of if one got it through

naturalization or anything, we can not have a class system.  Dual citizenship should be allowed, it is a healthy way and in thing
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today in the world.  It would encourage investment because one feels better investing in a place that he owns and it will also free

Kenyans on the other hand in the diaspora to effectively play their rightful roles in the communities and countries where they live

and are eligible to citizenship.  The ID and passport could continue to be prove of citizenship without a problem.

System of                (inaudible) – We should retain a strong Presidential  system of government and a unitary system.  There

should always be a very clearly defined centre  of power  and such the President  should be executive and elected directly.   The

President could appoint the Vice President as his assistant and the Prime Minister where the cabinet and government business in

Parliament.  The President  having been elected directly and              (inaudible) bestowed upon him by  Kenyans  should  be

given  a  free  hand  in  putting  in  place  a  cabinet  structure  of  managers  that  didn’t  fit  to  deliver  on  his  promises  and  effective

management of state  because  when we put an  executive  President  we  are  putting  charge  of  the  management  both  of  all  our

resources and management of state affairs in the hand of that President.   And once mandate has been given then if we go now

again defining a management structure for him which may not deliver on the very promises he made,  then we will also be giving

somebody a position with one hand and a undercutting him with the other hand.  We should be able to give such a person if true

universal surprise the right to put in place a management structure that he feels he can be accounted for or  accountable for and

can  be  able  to  flag  off  after  another  five  years  while  seeking  the  re-election.   The  current  qualifications  for  a  Presidential

candidate are adequate as  all the limitation of two five year plan.  The President  should not run for the office of the MP.   The

provincial adminstration should remain and recognize in the Constitution as  the defact  coordinators  of government business and

problems at the respective areas of jurisdiction as well as the guaranters for security.  This one to me there has been a lot of talk

about the provincial administration.  We cannot wholesomely wipe out the provincial administration because  of the misdeeds of

a few administrators per  see.   We have mechanisms of displine which should apply not all systems or  all parts  of systems can

ever  be  perfect.   At  the  same  time  the  administration  could  be  the  cause  because  in  our  development  because  in  our

development mode is normally disjointed we don’t have a collective integrated                (inaudible) of development.   You will

find in a district ministry of water  does  not know what ministry of works  does.   Ministry of public works  does  not know what

ministry of health does.   Now,  if the coordination round  is  given  in  the  hands  of  politicians,  we  have  to  be  very  honest  with

ourselves.   Politicians will always put their immediate interest  areas  of their favour first and cannot  be  trusted  with  overseeing

everything impartially.  We saw a year  ago  when  it  was  decided  or  proposed  in  Parliament  that  area  MP  should  elect  their

respective chairmen of the DDC in the district.  It was almost chaos all over.  This is because  an MP who is say in KANU and

the other three are  in opposition one now to deal  with  development  agenda  that  suit  him and  vice  varsa  so  a  neutral  person

would be the person who should be held responsible in the utilization of the government resources  for the good of the people.

So the provincial administration being a reflection of the office of the President  should be able  to  undertake  that  coordination

role.   So  what I would say is their current role be  redefined so  that  the  coordinator  is  a  matter  of  security  and  development

without loading all the  people  in  their  social  life.   Without  necessarily  being  harambee  collection  centers,  without  necessarily

charging people  for  services  they  ought  to  be  given  free.   It  is  just  a  question  of  redefining  and  having  their  duties  well  put

otherwise if we look in the regional establishment of Uganda and Tanzania, it is only in Kenya that public service vehicles travel

overnight.   You  can  leave  Mombasa   six  in  the  evening  arriving  Busia  the  following  morning  6.09  but  you  cannot  and  it  is
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prohibited by law in Uganda and Tanzania a public service vehicle cannot move after 6 p.m.   This is because   of the insecurity

of the countryside country like Tanzania is adopting the provincial system that we now have chief established chiefs appointed,

Uganda is doing the same and this has been brought by the necessity of having a well coordinated machinery so once after six   

    (inaudible) take over the highway.  They only hear about Kenya attacked once in a while in buditary area but it is worse there

but the government has burnt transportation.  Here we can move                          (inaudible) so I would rather  give a bit of this

credit to administration so we should not condemn them  wholesale for a few misdeed of a few junior chiefs.

On the legislature, our current set up of Parliament should not and should never be allowed to vet on any appointment since this

will be like sharing responsibility with executive.   The executive has the responsibility and is answerable for its action.   Now if

Parliament takes  part  in the vetting of appointments of officers in any position,  then how will they ever delink themselves from

auditing actions of double while they took a role in what  the  executive  should  do.   Let  the  executive  the  government  and  its

power  make  these  appointments.   Let  them  be  held  responsible  for  the  failures  omissions  and  Commissions  done  by  those

officers by the Parliament because  currently Parliamentary failing in assessment of such appointment are  very  well  catered  for

through  the  watch  dog  committees  on  the  public  accounts  committees  on  the  public  accounts  committee  and  the  public

investment  committee.   So  how  does  the  Parliament  or  a  committee  of  Parliament  sensure  an  officer  that  it  took  part  in

appointing?  So if you are  going to maintain the same system  of  legislature  then  that  demacation  and  the  like  should  be  very

cleary drawn.  We don’t also need to expand functions of Parliament in the current set  up if we expand we automatically fall in

the race  of trespassing into other arms of government.   You might expand,  given a bit of like judicial  powers  where  they  can

form a committee that can have judicial power  they will be  now overriding within the judiciary.  Given powers  to  form  house

committees that will come up with policy formulation they will be taking on the executive so let them remain at there.

Also  in  the  legislature  the  current  requirement  for  Parliamentary  elections  are  sufficient.   Any  extra  qualification  will  defeat

democracy.   Every action should also be a reflection of the people  they represent  in their parties.   We have heard a few well

learned guys saying that in future some have even suggested that civic candidates  apart  from mayor should be graduate.   Now

paper  qualification  will  not  necessarily  always  tarry  with  basic  wisdom  of  leadership.   We  have  seen  people  with  strings  of

degrees but some actions they commit in place of leadership, then you wonder when somebody tries to over value themselves.

Com. Lethome:  Hassan let me just interrupt, just recommend.  What is your recommendation.

Hassan Adams:   My recommendation is the current qualifications are adequate  and sufficient.  Salary emolument of the MPs

should be determined by an independent Commission appointed by the executive because  when the executive is in place they

have  to  manage  the  resources,  they  are  the  ones  who  budget  and   they  are  the  ones  who  are  to  control  that  government

resource it is in their hands.  So  when Parliamentarians set  a Commission among themselves to look into their emoluments and

salary  then  the  very  act  of  transparent  and  accountability  they  ought  to  be  defending  or  promoting  lacks  because  they

themselves becoming a judge on themselves.   So  the only way we can check this let the person charged with responsibility of
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utilizing revenue or resources be party to it, let them put the motion say like they feel they need an increament.   Let it be  looked

in relation  to  the  policy  and  the  budget,  provision  and  all  that  have  been  made  for  otherwise  all  they  will  end  up  doing  is

upsetting problems that have been in place.  Now that will be a set back  to programmes that have been put up by government,

so you cannot check yourselve and say you want to check on others.

Position of nominated MP, I don’t see anything wrong with it.  It  should be retained in actual fact in addition and in the right of

devolution at  least  of government services to the provincial level I would  say  we  also  create  a  position  of  an  automatic  MP.

This automatic MP will not be regulated by camp like these nominated or  elected MPs.   The automatic MP will assume office

by  automation  by  vatue  of  holding  offices  of  the  Provincial  Commissioner.   I  would  suggest  the  Provincial  Commissioner

actually be  renamed regional Commissioner he is not appropriate.   Now these  people  if  given  automated  position  Parliament

then they are then placed those advisory wise or to contribute on matters affecting regions where they are charged, they oversee

because they are in touch, in actual fact they will say much better than central government on the daily happening and misgivings

and any problems that are  there  to  the  population  in  that  region.   And  when  such  a  regional  Commissioner  ceases  to  be  in

office, then he ought to vacate  that Parliamentary position,  that is why I am saying we call them automatic MPs so that he can

only  hold  that  office  by  virtue  of  holding  the  office  of  the  Provincial  Commissioner  which  will  be  renamed  regional

Commissioner.

It is also desirable because of what I said earlier on the check and balances because  in our current system Parliament play that

role on cheking on government and other arms of government but we don’t  have  very  effective  counter  measures  of  counter

checking the legislature themselves.  We have seen very easily because of political                       (inaudible) people  honourable

members can conspire and defeat a just cause.

Com. Lethome:  Hassan since you have a memorandum infact you have          (inaudible) the time we gave you just highlight

the important points and hand in the memorandum please.

Hassan Adams:   It is desirable that we have a               (inaudible) Parliament with a representative chamber for the MPs

and a senate or upper house we preferably a 42  number membership representing all ethnic communities to balance up issues

when they come up in the lower chamber.   The President  should retain powers  to dissolve Parliament.   This  is  a  very  critical

element which could easily be misunderstood.  The only safety valve that we have when some sort of clothing or  any problem in

a democratic  institution, the only safety valve that we have is you go back  to the election.  So  if  you  put  the  date  of  election

fixed and the country gets itself into problems, how do we rejevunate or how do we rebuild the confidence again?  We can only

do  that  through  election,  be  it  mid  term,  be  it  after  one  year,  be  it  after  two  years,  it  could  be  an  expensive  process  but

democracy is not always cheap.

On local government, only mayors I would say should be elected directly while council chairmen continue to be  elected by the
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councillors.  Councillor should have a primary education and leadership skills that are  acceptable  as  qualifications.   The  most

vulnerable groups are the maginalised community in Kenya.   The Constitution should provide for a clause on affirmative action

that requires at  least  3% on the total  government revenue for the exclusive views in developing marginal areas  for  at  least  the

next 20 years in order to forestall an involvement of a class system of citizenship.  It is very unfair for us to speak about like now

the  ministry  of  water  development  becoming  a  regulatory  ministry  with  no  services  provision.   While  it  has  provided  water

services to have the population and has not reached the other half.  We cannot talk about  going into our pocket  for education

and infrustructure while government ministry did exactly that for part  of the country and left there.   Then how can we ever tell,

there  will  be  regenesis  of  problems  in  this  country  so  the  only  way  we  must  agrresive  it  squarely  marginal  areas  that  were

neglected that were never given anything, Constitution to give a provision that when the minister of finance is reading the budget

a certain amount is not negotiable it is put aside to assist those less fortunate in marginal areas  catch up with us and in 20 years

that clause can be reviewed.

The issue of Constitution offices should be viewed also critically.  Why should we insulate an office without any  predetermine

known justice performance?  We have heard problem of office holders being totally on issues of attitude,  arrogance,  individual

attitudes cannot be gained.  Today the auditor general bwana Njoroge does a wonderful job.  He never calls press  conferences

to brag about  it,  he is appointed by the  government.   He  checks  on  them,  puts  all  the  call  in  paper,  present  it  to  the  public

investment committee.  That is the committee that sorts out this issue then the councillors get it.   The man is known for his job.

He does’nt even need security of tenure because  he is doing exactly what he was hired for we  leave  a  lot  if  like  can  jog  the

empowering or  the hirring arm to keep  on insulating its own servants,  then we will be  now  generating  decent  within  if  people

have bad  attitude or  bad  intensions then they can use such  avenues  for  subbortage  purposes.   So  I  would  rather  say  let  the

employer know his employees better and let the employees just perform without necessarily, why do you need protection if you

can do your job?

Finally, thank you for your patience I will talk on the election system that we have – defection should be treated  as  such.  Party

should be empowered  to  discipline  errant  members  so  that  by  withdrawing  support  they  would  lead  to  law  suit.   25%  rule

should be retain quality leadership as a post dictarial leadership.  No seat should be reserved for any group because we are  one

society if it is the disabled they live within their family, they live within the Kenyan community.  If it is women they our daughters

they are  our  wives  we  live  with  them.   All  Kenyans  should  be  equal  in  the  eyes  of  the  world.   All  our  elections  should  be

simultaneous civic, Parliamentary, and Presidential  otherwise we need to reverse  to  the  single  party  mode  of  government.   If

today we held the Presidential  election  first  and  somebody  of  party  A  wins,  then  everybody  knows  he  is  going  to  form  the

government, what will happen is people will now most likely rush enmass there then when the civic come it will be  senseless you

might end up having a one party system like before.   So  it  is  good  we  just  have  them  simultaneous  as  we  have  been  having

them.  No election again should be fixed as I said earlier because we like subbortaging democracy and with those few remarks,

thank you very much.
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Com. Lethome:  Commissioner has a question.  Hold on for clarification may be.

Com. Wambua:  Hassan you said that we retain the two third majority rule of           (inaudible) the Constitution and then you

went on and said that tramatic changes should require a referendum and you didn’t explain to us why this dramatic changes.   I

think we need something that we can understand and translate into a Constitutional proposal  what do you have in mind  when

you say dramatic changes put into the Constitution.  Do you have in mind some specific amendment to the Constitution which

you prefer to go to the referendum?

Hassan Adams:    Yes in actual fact this is the core  area  of the Constitution as  it might be  that like to be  government system

that will be there, the electral system that will be there, things that will not just call the normal clause by clause changes where it

can uphold a whole section of the Constitution changing the complete face of the Constitution by amending that portion.   Such

areas is what we should go for a referendum.

Com. Gaitho:  I have one more question relating to election of the President.  Today you know and our current Constitution in

order  to be  elected President,  you require to have 25% majority in five provinces.   Kenya  has  how  many  provinces?   Eight.

Now in real terms what that means what that means is that as  a Presidential  candidate  I can be elected in a province with only

100,000 people but those 100,000 people are one electral college with the same weight as Nairobi with 2.5 million people.  Do

you consider that fair, do you consider we would need to change that or  we would retain it?   Yes I was clear to the fact that

we retain it to avoid secretarian leadership.   A popular  leader  should not have a problem of getting those  quarters  and  in  the

event of them not getting the provision in the current Constitution which I believe and I propose  should still remain there will be

a run-off of among the first two.  In the run-off whoever now wins with the majority will also definitely be having the 25% in the

five provinces or more.

Com. Githu:   Number three,  number four,  can we have all the gentlemen sitting here,  number  three  is  coming,  number  four,

five, six, seven please sit here so that we know and you follow each other and then we will have no problem.  Thank you very

much for your cooperation.  Asanteni sana.  Twambie jina lako na kikundi chako halafu utoe maoni.

John Kuria Mwenja:   Thank you the Commissioners and my fellow residents of Bahati.   My name is John Kuria Mwenja I

am a resident of here Bahati.  I just want to talk little about  the old Constitution of Kenya.   Most  of us people  here they don’t

understand the old Constitution.  It  has been a preserve for the lawyers,  judges and may be law  enforcement  officers  here  in

Kenya.  That old Constitution has put us so far up to where we are  now here.   That Constitution did not teach us to steal,  kill,

to bribe,  or  to do all thesewhat you have been seeing around here.   The people  in  power  have  abused  that  old  Constitution,

now  how  are  we  sure  when  we  make  this  new  Constitution  that  the  same  people  if  they  are  going  to  obey  the  same  old

Constitution again.
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Com. Githu:  So you propose?

John Kuria Mwenja:  So I propose or I recommend that we have a Constitution that have proper  check and balances.   We

want a devolution of power back to the people again.  We want the people  of here in Bahati they have a say,  say for example

we have a chief here who does not perform well, we should have a say that this chief, we don’t want him, he cannot be  able to

deliver.  We have a say a police officer here in Jogoo who cannot be able to do his job the right way.  People  here should have

a say, say we don’t want that person because of abcd problem.

Com. Githu:  You know the proposal you are making is the basis of this Commission.  This Commission is set  up because  we

all agree the Constitution is wrong, it is not being used properly.  So I would urge you please,  don’t give general proposals  give

specific.  For example you have taken the issue of chiefs I would want you to say,  should we elect  them, and if we elect  them

can we remove them something specific.   You understand why we need something specific?  Because everybody here agrees

with  you,  si  machief  wanafanya  kazi  mbaya?   (affirmation)   Tunataka  kutengeneza  ofisi  ya  chief  iwe  mzuli  tukumbaliane

tutaitengeneza na njia gani. 

John Kuria Mwenja:  My recommendation as to the chief what I am saying we have a say of these people  say for example I

am employed in a company, there is that side man who say  is  employing  me  and  then  I  am  told  to  go  and  perform  in  abcd

problem, where I am going to work if I cannot be  able to perform and may be the my managing is not able  to  whatever,  the

people who are there they can be able to put a recommendation this is what I am saying, say the chiefs whoever is employing

them people  here can put a recommendation,  say for example they can have their complain may be to certain body.   Say  for

example we have a police officer who is not able to perform.  

The other thing is as  I said the old  Constitution  most  of  us  did  not  understand  it.   We  want  the  new  Constitution  people  to

understand it.   You heard the people  may be to be  taught in  schools  if  possible  right  from  primary  school  everybody  should

understand his own civil rights.  Today we have a police officer and arresting you, he  tells  you  nimekusika.   If  you  ask  why,

atakwambia wewe unaleta siasa and then how do you take it to the police station.   The judges are  going to find out afterwards

is you don’t undertand what.   The arresting officer should tell somebody I am arresting you  say  you  have  been  stealing  I  am

arresting you.  You have been fighting, I am arresting you should announce openly I am arresting for abcd  problem and not just

say I am arresting you.  For what?  They should say for what they are arresting anybody.

And the other thing any law enforcement officer who does not follow the law should be dealt  with severely.   First  he should be

apprehended or whichever.  The other thing is when I talk of machinery and check of balances, I support the Commission when

they bring the expert so that they can bring their own expertees on how to control may be for abcd because most of us they don

’t understand may the reccur leader and so on, we support when the Commission ivites people of that nature.
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The other thing I want to talk about is employment in the vivil service.  At the moment when we go to NDA say parastatal,  the

army, the police we find that there are  so many people  employed.   We find that people  in civil service the army, the police in

certain areas say for example if you go to the army now, you ask how many people have employed from Nairobi  or  Kamukunji

you find only one or  two.   You go to another area,  how many are  appointed?  They are  in thousands and the same thing and

here in Nairobi we have so many young people around here who are not employed.  We fail to understand why these things or

how abcd problem.  We find this trend simply because say for example today I become the President  of Kenya today because

I am a Kikuyu I am going to say the army I am going to bring all my Kikuyus there,  I am going to bring the Kikuyu force in the

army or in the parastatal or abcd for that we stop on that.   We don’t want to see  that again.  We want employment in the civil

service to reflect the geographical area  or  population density.   By that I mean say for example say a district  like Siaya say we

have got 500,000 people, and the district of Wajir we have 10,000 people if you are going to employ 10 army men from Siaya,

you expect to employ in that ratio, say from ten to one.  And we don’t want to hear these excuses that say in Nairobi  they can’t

find people who are fit for the army or for the police or for anything, we have got all qualified people in all the parts of Kenya.

The other thing is the fringe benefits for these public officers – Their fringe benefits should reflect the wealth of that geographical

area or of the country.  There will be no point of haing let’s a PS going with a pajero or macedez or buying a new car  and abcd

at the same time they are complaining there is no money.  How can you say you don’t have money say like a mzee I am buying

a new            (inaudible) and then when I go in the house I say there is no money and I am coming in the house with a new suit

and then I am telling my children there is no money.  It doesn’t make any sense.  If a country does  not have money, it does  not

have money we don’t want to see these posh cars all around here for the public servants.

Com. Githu: I will have to ask you to wide up sir.

John Kuria Mwenja:  Okey, the other thing I want to talk about  is our residential area  here in Bahati.   Most  of the residents

here in Bahati either those wazees or  their children, they are  bandled up around this  area  by  the  colonial  masters  because  of

their freedom struggle and abcd.   Most  of them were not living here,  some of them were living in Kibera,  some  Kaloleni  and

they were brought up in this area  to be  controlled  by  their  colonial  master.   We  know  the  role  those  people  played  in  their

freedom of struggle.  We want the government to recognize the role those people played in the freedom of struggle.

Com. Githu:  I have to ask you again sir, by doing what?  You must go to the specifics.

John Kuria Mwenja:  Yes I will go to the specifics hold on.   I  am giving an example say like now we have the Nubians who

fought by the British say                       (inaudible)  the  Mau  Mau  and  so  on,  wherever  they  are  staying  in  Langata,  the

government has recognized that those people can own land there.   I  fail to understand why we cannot have let’s say B for the

Bahati people.  The Bahati people should be given the right to own houses or the land here in Bahati.
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The other thing – We want the government to recognize and work compensiate for the role of the freedom officers.  If you have

a question you can ask.

Com. Githu:  Thank you very much I will ask number four just register there sir.   Please sit down we will not fight sir,  we will

come to you, he is already there  I  recognize  your  right  as  you  are  next.   Don’t  want  I  will  solve  the  problem  move  a  little.

Thank you very much.

Nicholas Gathu Mbugua:  My name is Nicholas Gathu Mbugua, I am a resident of Bahati and I have only three points I want

to Raise here.  The first one is the fact of history, ten years  ago I am one of the Kenyans who gave their views like I wrote  a

paper  to the Saitoti  Review Commission.  The recommendations we put forward were  never  acted  on,  we  were  taken  on  a

wild goose  chase  I  am  wondering  dear  Commissioners  is  this  a  repeat  of  1990?   So  I  would  just  urge  the  Commissioners

please take  our views very seriously because  the views we gave the Saitoti  Review Commission in 1990  are  adequate  if they

can be looked at by you Commissioners.  That’s number one.

Number two I will state this because of what I saw today in the papers.  This review should not be  in any way be connected to

the coming elections this year.  If you have to have time extended let it not be related to the elections.  Thus number two.

Now number three,  I will come to the actual part  of your review is that I do support  an autonomous Parliament  with  its  own

calendar of events.

Number two I do support head of state separate, an executive head of state separate from the head of government who should

be a Prime Minister.   Infact I recommend  that  we  have  four  Prime  Ministers.   One  Prime  Minister  and  three  Deputy  Prime

Ministers.  One in operations, one in programmes and so forth.  That will be for Parliament to decide.

Number three is a touchy issue here because a lot of people have various ideas about it.  I do  support  election of mayors direct

by the electorates but I qualify it and say that these mayors should have administrative and managerial abilities as qualifications.

(Inaudible communication)

Com. Githu:  Wananchi wanafurahia maneno yako wanataka kusikia vizuli.

Nicholas  Gathu Mbugua:   Okey,  the number four is that we  should  have  autonomous  local  authorities.   By  autonomous  I

mean local authorities that have all the powers  executive powers  to administrate in their own local authorities and therefore we

will not need provincial administration we have strong  and  able  local  authorities.   Therefore  I  am  recommending  abolition  of

provincial administration entirely and       (inaudible) with good local authorities that can manage their resources effectively.  
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Now the final one is that I do support  putting up the  office  of  the  ombudsman.   This  is  to  check  excessive  use  of  executive

powers and where the ordinary mwananchi can go and complain on the ills of the government.

Com. Githu:  Thank you very much for being very concise and very brief.  Number five, you are  the new number five.  Is  that

alright, mhesimiwa I don’t know whether you want to speak in English or Swahili.

Kiswahili

Com. Githu:   You remember yesterday when we  met  you,  we  requested  you  to  be  very  very  brief  because  we  have  your

memorandum.  Please don’t exceed your four minutes and try not to..

Geoffrey Riba:  Thank you very much Commissioners, nashukuru pia wananchi ambao wamekuja.   Normally I feel frustrated

when any time I come…

Com. Githu: Sema jina kwanza.

Geoffrey  Riba:   My name is  Geoffrey  Riba  whenever  I  come  to  the  Commission  they  normally  tell  me  not  to  talk  all  that

much, these have been a routine of days.   I  remember the last hearing you used to tell me not to talk  all  that  much  and  I  am

seeing people  here standing for more than 20 minutes.  So  naona kama si vizuli.  Please allow me to express  my views well I

don’t even want to go that far but I feel frustrated wakati munaniambia usiongee sana.  Roho yangu inaanguka.

Com. Githu:  Unajua Mr. Riba hatutaki kukupimia yale utasema lakini ni vile kuna wananchi wengine na tayari Tumezungumza

na  wewe  siku  zingine  mbili,  ikiwa  unataka  kuongea  kushida  dakika  tano,  nitakuuliza  uketi  chini  nimalize  haraka  na  hawa

wengine, wengine ni waalimu wanarudi shuleni halafu tuachwe na wewe nikupatie 20 minutes.

Geoffrey Riba:  Haya nitafanya brief basi.  Tumekubaliana.  Yangu si mengi sana leo kwa sababu jana niliongea na nikapatia,

I am not here to address  the public I am addressing the Commission.  So  I don’t have to repeat  what I spoke  yesterday so I

will just..  I  remember yesterday we promised each  other  you’ll give  me  a  pair  of  time  to  finish  what  I  had  yesterday.   Jana

nilikuwa na memorandum yangu na nilisoma ikabaki so  I  am  repeating  nitaendelea.   Kuna  vitu  ambayo  niliongea  jana  briefly

ndio nitagusia gusia na kwa sababu Commission ina memorandum yangu  ikiwa  kama  vile  watu  wanasema  mtajibiwa  manane

kwa kweli memorandum hio imembeba kila kitu ambao sitasema.  Ile ambayo nataka kusema haya kuna kitu nilisahau kusema

jana kama mambo ya muudo wa serikali.

Muudo wa serikali ambao tungetaka ni serikali ya vyama vyote visilikishwe, a government of national unity.  Mnajua kwamba

nchi yetu ya Kenya ina makabila nyingi 42 nimeonelea ili kila kabila  ambao  imetoa  MP  kwao  ishilikishwe  katika  utawala  wa
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serikali.  Hio ni maoni yangu ili kuzuia ukabila ati kabila hii haizilikishwi kwa serikali.

Kitu  ya  pili,  President  katika  serikali  uchaguzi  President  ninasema  kwa  Commission  awe  akichaguliwa  na  raia  na  baada  ya

kuchaguliwa immediately he is sworn to be the President of Kenya he ceases  to be  a party member immediately.  Hii ni kuzuia

macampaign ya KANU, sijui ya DP, ati mimi wa DP ndio nime-win we need a clean President ambaye hakuwa akiimba wimbo

ya KANU.

Now kazi ya President tunataka iwe ni kazi specific sio kazi zoote kwanzia juu mpaka chini kazi ya President  nina-propose awe

ni security ya nchi hii na awe yeye ndiye anauza nchi ya Kenya ngambo na kutafuta market  what I mean we need a President

who looks for better relationship with other countries of the world.  Kwa mfano akienda kama safari akija anakwambia nilipata

nafasi ya madaktari  na tutaenda nitawapeleka madaktari  mia mbili tuna shida ya kazi vijana wanapatiwa graduation lakini they

are damped they remain jobless.

Kitu  ingine  ninataka  kutilia  maanane  sana  mambo  ya  auditor  general  na  permanent  secretaries  na  wote  hawa  wakati

wanateuliwa  they  should  be  appointed  by  the  President  na  baada  ya  ku-appointiwa  na  President  Bunge  lazima  ishilikishwe

kama ilivyo Katiba leo President amepatiwa mamlaka yote ya kuteua na kuvuta.   Hio hatutaki tunataka kila chochote ambacho

kinafanyika hata kama ni mambo ya kuvuta Bunge ishilikishwe na kuwe na Commission ya kuchunguza huyo mtu kile alifanya ili

akaweza kufutwa ama kubandilishwa sio kuamka asubuhi na kusema wewe hayuko kazi ni huyu Njoroge sasa.

Kuna ofisi ingine nilisema inaitwa Ombusman ambayo inajali maslahi ya mwanachi yeyote.   Mwna nchi yeyote hana mahali ya

kukimbilia akikosewa na any public service.  Tukienda mahali kama Nyayo House unataka license fulani wale watu wanakuwa

ndio wanaku-control na hakuna mahali ingine unaenda, wanakwambia ukisindwa uende na ukiwa unataka kuchota uchote.   Hio

ninamaanisha ya kwamba akikataa  na kitambulizo ama  license  yeyote  ama  chochote  unataka  utendewe  katika  ofisi  kuwe  na

ofisi ya raia ambayo wewe unaweza kimbilia.  Hio nilieleza na hata nimeandika kwa memorandum yangu.  

Kuwe  na  independent  media,  mambo  ya  maandizi,  mambo  ya  gazetti,  isiandikwe  kama  vile  Attorney  General  alipeleka

malalamiko zake ama makaratazi Bungeni na kusema ati kuwe na control  ya magazetti ama media.   We protest  at  the highest

degree and I personally ya kwamba ati magazetti yawe yakipelekwa ili iluhusiwe kuandikwa kuwe na uhuru wa maandizi ama

kuwe na uhuru wa kuongea.   Katika ulimwengu wote kuna international freedom of  press,  kusiwe  na  intimidation  ya  kusema

mala utaandika na upeleke maoni ama upeleke karatasi ndio upatiwe ruhusa.

Kitu ingine nilisema ni mambo ya human rights.  Kuna sheria ambazo zinaitwa fundamental rights zinajulikana ulimwengu kote.

Hio katika Commission nyinyi ambao mumeendelea sana na masomo mko hapo kwa sababu munajua tunahimiza muingie kwa

makaratasi ama kwa Katiba ambao ziko za international na zingine ambazo mmeletewa, muone kuna international human right.

Ziwe zinafuatiliwa za Kenya katika karatasi  ya Katiba ya Kenya iko lakini on the ground haifuatiliwi.  Unakuta askari  yuko na
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ruhusa  ya  kuua  popote  akipenda,  he  will  only  shoot.   Nakumbuka  wakati  wa  back  60s  tulikuwa  na  Patrick  Shaw.   Shaw

alikuwa anajua yule ni mwizi na akijua wewe ni mwizi ana-make all his means anakushika.   Nowadays  askari  does  not  arrest

but normally they shoot.   Hata wana-shoot  somebody from 10 feet hata hapa karibu  na  bandala  ya  kumshika  wanam-shoot.

Hio ni  kinyume  ya  fundamental  rights  ya  ulimwengu  yote  na  hio  ninaonelea  kamati  hii  ama  Commission  hii  ambayo  iko  itilie

mkazo katika maandizi ya Katiba,  fundamental rights zifuatiliwe na zipelekwe mpaka kwa crown,  tunataka  fundamental  rights

zipelekwe  hata  sub-location  ijue  kuwe  na  ofisi  ya  human  rights  next  to  chiefs  office  ili  mwananchi  awe  analindwa.   Katiba

ambayo iko hailindi mwananchi hata kidogo wala haimzugulikii wala haiongei kuhusu mwananchi wala haingei Katiba hii iliundua

na nani na kwa niamba ya nani.

Kuna  kitu  ingine  ambao  nataka  kukubusha,  mambo  ya  vyama.   Tumekuwa  na  vyama  vingi  Kenya  na  ni  vizuli  kwa  sababu

tunataka  vyama  vingi  lakini  tunahimiza  ya  kwamba  Commission  hii  wakati  watakuwa  wakiandika  Katiba,  chama  ambacho

kinataka kusajiriwa sio watu wawili, watatu wanaungana wanaenda wanasajiri chama lakini lazima kuwe na signature karibu elfu

tano, 5,000 minimum signatures ili hawa watu waweze kusajiriwa kuwa chama.  Kuna kitu ingine pale kwa upande wa parties

kwa  election.   Nchi  hii  inaenda  hasala  kubwa  sana  kwa  sababu  ya  by-election,  ninaonelea  yule  mtu  ambaye  walikuwa

wanasindana  na  councillor  ambaye  alikufa  kwa  mfano,  na  alikuwa  amemfuata,  na  hio  record  bado  iko  na  huyo  mtu  bado

hajakufa,  mimi naonelea running councillor ambaye alikuwa  nyuma  yake  afuate  lakini  sisemi  amuue  ama  afanye  magaidi  ndio

achukue kiti.

Hebu tuingie kortinini – Jana sikuongea juu ya korti  ndio nataka kutilia sana.   Kuna kitu tunaita judicial service Commission na

ninaonenea  hapo  nitatilia  mkazo,  judicial  service  Commission  ndio  inateua  majudges  wote  wa  Kenya  na  iwe  wakati  wa

kuteuliwa iwe inaidhinishwa na Bunge na yeyote ambaye anaweza kosa (missed words when turning the tape) vile kwa matendo

amefanya  na  kabla  achaguliwe  pia  kunatakiwa  historia  mzuli  sio  vile  kusoma  tu  na  kwenda  college  ya  ujudge  na  kumaliza

tuangalie ukora wake vile amefanya kama amefanya ukora wa nini na kama ameimba pesa.   Tusiweke judge hapa wa kukatia

watu case na tuseme yeye zamani alikuwa mwizi na ameimba mashamba.  Iwe inaangaliwa.

Kuna area  ya  President  jana  sikuguza  nataka  kuguza  kidogo.   President  asipatiwe  kazi  mingi  nilisema  hio  na  sitaki  kurudia.

Lakini nataka President ambaye ninakuja kabisa na ninakatalia mbali mambo mambo ya province tano.   Hio ilikuwa imeundwa

ili ifurashe  wachache  lakini  tunaona  ya  kwamba  mtu  akipitisha  51%  ikiwa  walikuwa  wamesimama  wawili  au  watatu,  yule

ambaye atapita  na 51% awe yule  ndiye  amesinda  lakini  wakishika  45,  45  watarudi  kwa  running  race,  warudi  kwa  uwaja  ili

tuone mmoja amefika 51%

Mambo ya emergency kukiwa na vita or                         (inaudible) please.   Kukiwa na emergency kama vile Katiba ya leo

imesema, imesema President  ndiye yuko  na  mamlaka  ya  kutoa  emergence  ama  kuvuja  ama  ku-declare  ninaonelea  chochote

kikifanyika kwa upande wa security ya nchi hii,  isifanywe  na  mtu  binafsi  lakini  ihusiswe  waBunge  kwa  sababu  wao  pia  ndio

representatives wa wananchi hawa ambao wako isiwe ni kitu personal.
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Kuguzia mambo ya police – Police wamekuwa vile wako kumezungumzia sana na sitaki kuzindi sana upande wa police lakini

kuna  kitu  ambao  nataka  kuguzia  upande  wa  police  force.   Kuna  curriculum  ambao  hufundisha  hawa  watu,  police  force

haiendangi shule kwa vile wako na curriculum ambao wanatumia.  Ningeonelea bwana Commissioner,

Com. Githu:  Mda wako unayoyoma kabisa, una dakika moja na nusu.

Geoffrey  Riba:   Haya,  ningeonelea kwa police ile curriculum ambayo walikuwa  wanafundishwa  nayo  ilekebishwe  ili  iwe  na

mafunzo ya human right na vile watakuwa wakishilikiana na wananchi.   Nitaruka yoote kwa sababu mengi yameongewa lakini

kuna moja hapa sitaki kuwacha, mambo ya mashamba.

Wakati uhuru ulikuwa unapiganiwa, tulikuwa tunapigania uhuru na shamba lakini kweli uhuru tulipata lakini mashamba zilimbaki

na wachache.   Nikiwahesabu kama  nilikuwa  na  ruhusa  ya  Commissioner  hapa  ningewataja  watu  kumi  ambao  wamegawana

Kenya  hii.   Wenginge  Tumembaki  bila  shamba  na  shamba  inakuwa  kama  ni  yao.   Nina-make  example  bila  ku-specify  mtu

fulani, ningetaka kuambia Commission hii sasa  mtu mmoja kutoka Naivasha mpaka Nakuru ako na shamba ni shamba ya mtu

mmoja.  Tuna-propose  hivi mtu ya juu kabisa ambaye pengine analima ngano awe na acre  elfu moja na kila mwananchi yuko

above 18 years awe na at least acre 5 kwa sababu shamba iko.  Lakini sio shamba sikae na watu wachache wengine tukulane.

Ya mwisho ninasema hivi, nimesema juu ya askari kuuana,

Com. Githu:  Hio Tumeelewa songa mbele.

Geoffrey  Riba:   Hapa  kuna  ingine  ambayo  inasema  kuna  upande  wa  PC,  DC  na  upande  wa  criteria  hiyo  ya  kutoka  PC

mpaka kwa chief wale watu ninapropose wambaki ni DO na chief peke yake.  DC na PC wasetuke, hakuna kazi wanatufanyia.

  Ninapropose hapa kukiwa na amendment zozote katika Katiba hii ambayo tutaandika tunataka kuwe na referendum nchi yote

isiwe  na  amendment  kama  zile  zimekuwa  zikifanyika  Bungeni.   Kumefanyika  amendment  zaidi  ya  30  tangu  uhuru  na  zote

zilikuwa zinafanywa ili zifulahishe watu wachache  sio  wananchi.   Kwa  hivyo  naonelea  referendum  iwe  ikiitwa  ili  kubandilisha

Katiba.   Sio  tufanye  kazi  ngumu  ambaye  tunafanya  hapa  ya  kupiga  mdomo  mwisho  mwisho  hii  Katiba  ikienda  Buneni

itabandilishwa baada ya wiki tatu halafu wanakaa vile wanapenda.

Com. Githu:  Tumekuelewa asante sana.  Sasa….

Geoffrey  Riba:   Ya mwisho kuna kitu  ambao  Tumesahau  sana,  mambo  ya  magari  ambayo  inatubeba  na  watu  wa  Nairobi

ninaona  kila  siku  nikikaa  pale  mnasahau  hio.   Matatu,  mabus  ambao  tuko  nayo  Tumezoea  kushombwa  kama  magunia.

Tungeonelea Commission iandike na iseme magari iwe kama ya Uganda iwe watu ambao wamekaa chini seated  wawe  hivyo
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nayo kordi  ambayo ingewekwa kwa matatu,  matatu zimewekewa kordi  kubwa sana lipunguzwe ili hawa vijana watu wakikaa

wawe ile gari inaweza kujilipa.

Ya mwisho kuna bill ambayo tunaingojea sana ya Donde bill na ndio imelima na imelalia watu wote.   Mwanamke hawezi amka

kwa sababu mabenki ukikopa pesa kidogo kwa mfano ukope 100,000  utakuja lipa karibu nusu millioni.  Kwa hivyo naonelea

Commission  hii  ambayo  iko  kuna  bills  ambazo  zinapelekwa  Bungeni  na  Attorney  General  na  they  are  contradicting  this

Commission.   Wakati  sisi  tuko  hapa  tunaimba  ifanyike  hivi,  Attorney  General  naye  ako  na  makaratasi  anapeleka  Bungeni

wanajadili  mambo  ya  Katiba  bii.   Hio  tunaona  haitupeleki  vizuri.   Tunaonelea  kama  Attorney  General  is  not  faithful  to  the

wananchi

Com. Githu:  Pendekeza.

Geoffrey Riba:  Sasa napendekeza Attorney General kwa sababu ni member wa Commission hii asiendelee kuchukua bill na

kuzipeleka Bungeni.  Hembu aipeleke kwa Commission ili iandike Katiba mpya.  Asanteni sana.

Com. Githu:  Asante.  Number sita ujaribu ndugu, asante tunataka hivyo sio ndiyo tukukatishe lakini ndiyo tuzikishe kila mtu.

Stanley  Maina Mwangi:   Jina langu ni Stanley Maina Mwangi mimi ni mkaazi wa hapa Bahati na yangu si mengi  sana  kwa

sababu mengi imeongewa.  Lakini ukweli wa mambo ni kwamba kuna hii mambo ya treaty na ningetaka kuizungumzia zaidi juu

ya  jambo  hii  treaty.   Treaty  mingi  zimefanywa  lakini  ukweli  wa  mambo  ni  kwamba  sisi  Wakenya  hata  hatujui  gani  ambayo

inaendelea,  wote  kabila  sisi  huona  makaratasi  ikimbandilishana  mikono  iwe  ni  minister  ama  mtu  yeyote  yule  ambaye

anatuakilisha lakini kwetu inambakia kuwa ni hivyo hivyo na hakuna wakati hata mmoja tuajua ni nini kwa hakika iliyomo ndani

katika zenye hizo makaratasi.  Kwa hivyo mimi ningependekeza hivi bwana Commissioner.  Ya kwamba  hizi treaties  zipelekwe

katika national achieves ili mtu kama mimi nikitaka kujua ni nini inaendelea, kwa hakika ninaipata huko hata kama ni kwa treaty

ndogo.  Hiyo ni ya kwanza.

Kuna  hizi  treaties  zingine  ambazo  zilifanywa  kabla  Kenya  kwa  hakika  haikuwa  imekuwa  uhuru.   Nikizungumzia  katika  hizo

treaties nina katika kichwa yangu ninayafikili kama zile treaties  ambazo ziliwekaniwa wakati  wa mkoloni hasa  kwa  sababu  ya

vitu  kama  Lake  Magadi  ama  treaty  ambao  iliwekeanwa  kati  ya  nchi  ya  Egypt  na  serikali  ya  mkoloni  ambayo  ilikuwa  hapa

Kenya wakati huo.  Those treaties bwana Commissioner should be reviewed.  Thank you.

Halafu ningeguzia  mambo  ya  police  –  Ukweli  wa  mambo  hapo  Tume-demonstrate  kutokana  na  harassment  ya  police  lakini

ukweli wa mambo hata tukifanya nini ile sheria kuwekwa kwamba mimi leo nikishikwa bila hatia iwe sitapelekwa katika remand

ukweli wa mambo nitakubali nikipelekwa kwa korti.  Kwa hivyo mimi napendekeza hivi iwe nimesikiwa kweli ama ni uongo na

police,  nisipelekwe  kwanza  remand  eti  ndiyo  investigation  ifanywe,  tuanze  na  investigation  kwanza  wakimaliza  investigation
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nikipatikana nina hatia  kunipeleka  kortini  niletewe  surmon  ya  kuniambia  niende  kortini.   Hio  kwangu  nafilili  itanisaidia  police

kukosa  kuni-harass  kwa  sababu  hata  yeye  atakuwa  na  kibarua  kingumu  cha  ku-prove  kwa  hakika  ati  nina  mambo  ya

kuni-charge katika court of law.

Nikiwa baado  katika area  ya police nimeona pesa  yangu ya uma ama pesa  yote  ya  uma  ya  Wanakenya  ikiharibiwa  hapa  na

watu ambao wanajiita maaskari wa security.  Ningependekeza hivi, serikali wa police na hasa hawa wa intelligent ama maflying

squard hata kama wanafanya kazi mzuli ningelitaka kuona wapewe pesa  na serikali wa-invest  hii mapeni pesa  zenye watapewa

like the                 (inaudible)  waki-invest  hii  mapeni  faida  ile  watapata  wawe  wakiitumia  kuweka  zile  magari  mafuta  kwa

sababu leo hii ninaona wanazunguka  huko  ovyo  ovyo,  I  am  not  yet  convinced  ya  kwamba  katika  hiyo  kuzunguka  kwao  na

kuchoma petroli  eti wana pitiza zaidi ili hali  nimeona  uovu  na  ungaidi  unafanyika  kila  mahali.   So  ninge-recommend  hivyo  ya

kwamba wapewe pesa iwe ni kama parastatal, wajitegemee hio mapeni yenye watapata  kama faida hio pesa  itumiwe fulani the

security operators in this nation.

Nikiwa katika hiyo ya mapolice ningesema kitu kama military, military yetu mimi sijaona  wakifanya  kazi  ambayo  kwa  hakika

inatuhusu kama vile ningelivyotaka.  Ningetaka kwa sababu wana the all that it takes  waitumie  kama  ni  pande  ya  engineering

watumike tuone wakinjenga barabara  huku bwana Commissioner na iwe right size na ninge-recommend pia kila mtoto yeyote

au mtu yeyote akifika kidato cha form four apelekwe katika military kwa miezi  sita  ku-instill  kitu  ambayo  inaitwa  nationhood

and displine na kitu ingine ambayo inajulikana kama patriotism ya nchi hii.  Nikiwa hapo hapo ningelitaka pia kuona kwa sababu

mimi kwa mda mlefu sana sijaona Nairobi vijana wakichukuliwa either police ama recruitment yote ya military, ningetaka kuona

kitu kama hicho kikitendeka hapa Nairobi iwe fairly distributed.  We would like to see that one also.

Another point,  sasa  nimemaliza na  police,  hio  nimemaliza  bwana  Commissioner  wacha  nije  katika  fair  distribution  of  wealth.

Ukweli wa mambo ni hivi Kenya sisi Tumeangalia na tukabaki  hohe  hahe  ila  hadi  wewe  leo  hii  ni  Commissioner  sijui  ni  kazi

ingine  pengine  unayo  na  mimi  pengine  nina  kabiashara  kale  mimi  hufanya  na  mbado  mimi  ni  member  wa  kitu  ingine.

Ninge-recommend hivi katika Kenya,  mtu yote kwa hakika ana kiganda anybody who is  actually  in  the  manufacturing  sector

zile  vitu  zote  ambavyo  ametengeneza  ili  tutafute  kazi  katika  nchi  hii  ambayo  kazi  imekosekana,  ikiwa  ni  brewery  ambayo

inatengeneza pombe ama kitu kama BAT mimi nikiwa distributor ya sigala ya embassy,  huyu kijana na yeye apewe distribution

ya sportsman,  yule mwingine na yeye apewe ya roster  bwana  Commissioner,  that  is  what  we  would  like  to  see  na  more  so

katika area hii yetu ya Bahati kila pahali hata kama ni tusker inakuwa mimi ni distributor wa tusker, yule naye ni wa pilsner hivyo

hivyo, one man one job in the main voice kwa sababu nchi yetu iko katika hali mbaya sana katika area ya employment.

Com. Githu:  Tumekuelewa hapo.

Stanley Maina Mwangi:  Jambo la tatu katika hiyo area ya employment ninge-recommend hivi, mtu yote kwa hakika ambaye

ana license yake ya kiosk amepewa na City Council na amepewa mahali pale ajenge sioni sababu  gani  arudi  tena  hiyo  kiosk
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yake ifunjwe ilihali ametengeza na mapeni ambayo amejaribu zaidi  kuyarudishia  pamoja  akai-save  halafu  anakuja  inagongwa.

Anybody  ambaye  ana  license  ya  kuonyeshana  amekuwa  registered.   Napendekeza  hivi  mtu  yeyote  kwa  hakika  ana  license

anybody with a license having been given by the necessary authority be  it the City Council or  the trade  ministry and commerce

asisubuliwe na asihalibiwe mali yake.  That is another recommendation.  Thank you very much.  Na apewe compensiation kama

kitu kama hio itatokea.

Pande ya tatu,  sasa  upande wa agriculture – Upande wa agriculture mimi ningesema hivi na hasa sio agriculture,  tuna  ministry

tatu ambao mimi kwangu ndizo za muhimu zaidi katika nchi hii, ambazo ni health, education na kitu ingine inaitwa ukulima ama

agriculture, hizo tatu.  Zipewe katika budget yetu zimbembe 60% kwa sababu hizo ndizo backbone za nchi hii.  Hatutaki kuona

OP ati inachukua eti 19. what billion na kwa hakika hatuoni kile kitu inafanya.  We should have 60% of our budget going to the

three ministries that is the health, the agriculture na education.  Hapo nimetoka sasa.

Ninje kwa upande wa uongozi – electral  laws.  Bwana Commissioner  ningependekeza  na  kwa  sababu  yangu  mimi ninaamini

education isitumiwe kama yard stick ya  kupima  ni  nani  anastahili  kuwa  kiongozi  kwa  sababu  haya  maneno  yamezungumzwa

hapa lakini nikastaajabu kwa sababu leadership ama uongozi unazaliwa na mtu na all that is to take  in leadership is wisdom and

fairness.  That is all it takes  kwa hivyo mimi ningependekeza kisomo ama education isitumiwe kama yard stick katika area  ya

uongozi.  Thank you very much.

Nikitoka hapo na yangu sasa ndio ya mwisho ningesema katika area ya electral laws nilikuwa nimesahau mtu yote akichaguliwa

councillor ama MP tupewe kitu inaitwa reshedule powers.   Tuwe na nguvu ya kumuitisha baada  ya kipindi yake tuseme kama

nusu hivi either we use na ninapropose hivyo tutumie the same political party through the Electral Commission ile ya kuchagua

kufanyie  opinion  huru  hapa  ambao  pengine  itaingia  katika  area  ile  alichaguliwa  iwe  lazima  watu  watapiga  kula  again  ya

kuonyesha kuwa he is delivering to the same people.   That is my recommendation,  awe recalled,  we can be able to recall him

that is.

Na kwa sababu nimeona watu wamezungumza mambo mengi wacha tusikie bwana Commissioner yale yalio na wale wengine.

Thank you very much.

Com. Githu:  Ngoja hapa tafadhali tuna maswali mawili kwanza.

Com.  Wambua:   Umetaja  kuhusu  hii  mikatamba  ya  kimataifa  ama  treaties  made.   Ukasema  ungependa  ziwekwe  katika

archives ziwe Wanakenya wanaweza kusoma kujua na     (inaudible) nchi ya  Kenya  ilikubaliana  na  mataifa  mengine.   Lakini

hukutaja  kama  ungependa  kabla  ya  mikatamba  kuwekwa  sahihi  Waanakenya  wahusiswe  ama  waulizwe  wangependa

mikatamba gani ndio iwekwe sahihi na taifa?   Sasa hio sijui maoni yako ni namna gani.
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Stanley Maina Mwangi:  Maoni yangu kuhusu hio ningependekeza hivi, ni vizuli maoni hayo kwanza ipite katika Bunge yote

any international treaty  kwanza ipite katika Bunge na ipite na two thirds the moment imepita na two thirds I am sure hata kama

mimi sitasema automatically the area MP ambaye anawakilisha huko automatically will be  represented because  imepita the two

thirds majority.  I don’t know whether I am clear katika hiyo area.

Com. Wambua:  You are clear.

Stanley Maina Mwangi:  Thank you very much.  

Com. Githu:   One more question swali langu sasa,  wewe umesema sheria na Katiba isikimbishe ya kwamba mtu lazima awe

musomi  ndiyo  awe  councillor  wetu  au  mBunge  au  awe  Rais.   Sasa  ningependa  kukuliza  hivi,  ukiona  kweli  serikali  kama  ni

serikali ya mkoa ama ni serikali ya council ama ni serikali kuu, kuna mambo mengi siku hizi ambao nimangumu.  Kuna mambo

ya  kisheria,  kuna  mambo  ya  huduma  ya  jamii,  kuna  mambo  ya  barabara  na  maji  na  zinginevyo.   Hufikilii  ya  kwamba

kunatakikana masomo kiwango fulani.  

Stanley Maina Mwangi:  Let me help you here before you go very far.  One we have the 

(inaudible)

Com. Githu:  I want them to follow, answer in Kiswahili.

Stanley Maina Mwangi:  Kwanza kabisa tunao wasomi ambao wameajiliwa na City Council ambao wanaitwa chief officers.

 Kama  ingewesekana  iwe  tuseme  council  niitumie  kama  example,  council  ipewe  autonomy,  automatically  the  chief  officer

atakuwa answerable to the councillor isn’t it?  In that area I think automatically they will be  able to work because  I believe in a

leader  kwa  kiongozi  tuseme  kama  yule  mzee,  haistahili  point  kama  hii  ambayo  tunajua  watoto  wengi  ama  watu  wengi

hawakusoma  si  kwa  sababu  hawakutaka  kusoma  ama  hawakusoma  kwa  sababu  hawa  ni  wajinga,  walikosa  kusoma  kwa

sababu nyingi sana sababu issue hapa ama the idea hapa ni mapeni ambao hakuna katika nchi.

Com. Githu:  Lakini itambidi chief officer kueleza macouncillor ikiwa tunataka kujenga hospitali Pumwani, macouncillor lazima

yule chief officer awe wataelewa vile anawaeleza na wamuulize maswali ambayo yana muhimu ndio awaeleze tujenge hospitali

ya watoto au tujenge hospitali ya wazee,  ama tujenge hospitali ya namna hii, lakini ikiwa yule councillor hana masomo yeyote,

chief  officer  atamsaidia  aje?   Hii  ni  kusema,  watu  wengine  wanaweza  kusema  hii  ni  kusema  tutakuwa  na  council  lakini  si

macouncillor wataangalia mambo yetu wananchi, ni machief officer wataangalia.  Ungesema aje?

Stanley  Maina Mwangi:   Thank  you.   Wacha  niseme  hivi  ukweli  wa  mambo  katika  nchi  hii  tuna  lugha  mbili  ambao  kwa

hakika  zimekubalika  ambao  ni  Kizungu  na  ya  pili  ni  Kiswahili  kama  ninavyozungumza  hapa.   Ukweli  wa  mambo  mimi
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ninge-recommend  hivi,  kwamba  language  proficiency  iwekwe  na  ni  lazima  upite  hata  kama  una  certificate  ya  kuonyesha

kwamba wewe ni wa kidato cha nne ama wewe ni wa kidato cha ‘A’ level ama wewe ni wa university, lazima uende through

kitu ambao inaitwa language proficiency.  Lakini tusiweke ati ya kwamba karatasi kama hii kwa sababu yule amefika form four,

yule amefika katika form six ati lazima hiyo ndio sasa itamu-approve.  What I am saying here bwana Commissioner ni kwamba

pawekwe  language  proficiency  kwa  sababu  mimi kwa  maoni  yangu  ninafikili  ama  ninaamini  ya  kwamba  katika  council  ama

Parliament ile kitu inahitajika zaidi ni kuelewa lugha  ili  mfanye  mambo  yanaitwa  mawaziliano,  communication  that  is  the  most

important  rule  in  leadership.   Kwa  hivyo  mimi ama  yule  ama  msichana  yeyote  anaweza,  I  think  in  the  language  proficiency

ikifanywa automatically hakutakuwa na problem.

Com. Githu:  Tunakusukulu sana, Tumekuelewa ni asante sana utafikisha pale.

Kisha  Simiyu  Toiri:   Hamjambo  wananchi?   Jina  langu  ni  Kisha  Simiyu  Toiri,  mimi  ni  Vice  Chairman  wa  Ford  Kenya

Kamukunji Sub branch.  Sasa niliambiwa nisije kama chama nje kama mwananchi.  Nitaongea kama mwananchi wa Kamukunji

sub branch.

Com. Githu Muigai:  Na ujaribu kwa mkutasari tu ndiyo tusikie kila mtu.

Kisha Simiyu Toiri:   Ya kwanza mimi nitaongea juu ya taxation.  Wananchi wa Kenya tusanganyike ya  kwamba  ile  system

tuko naye katika nchi hii ya taxation imetusaidia kwa njia yeyote,  no.   That system has failed us  and  failed  us  totally  because

today kama unataka chochote nchi hii ni fedha zitoke kwa muhindi mwenye duka na mwenye factory  na  mfanyi  kazi  ambaye

msahala wake utkatwa kidogo in form of taxation.  Sasa  mapendekezo  yangu  ni  hii,  hizi  pesa  kwa  vile  zimekuwa  kidogo  na

zimefanya  watu  wa  viwanda  sasa  kuanza  kutoroka  kwa  sababu  hawa  ni  wachache  na  inabidi  serikali  lazima  iongeze  usuru,

hawa watu sasa  sisi tuwasaidie kwa sababu  Tumeendelea  kiwango  kidogo.   39  years  of  indepency  si  miaka  mbili  Tumefika

hatua kidogo,  turudi nyumba hii  mambo  ya  abolition  of  gratuited  personal  tax  ilikuwa  ni  siasa.   That  was  pure               

(inaudible) mtu alitaka kuwa popular na wananchi wa Kenya akasema wananchi hamtalipa ushuru sasa kilioko ukinunua kanguo

utakuwa umelipa ushuru, ukilipa fees umelipa ushuru lakini hio ushuru sasa  is not helping our country to create  wealth.   Badala

yake inauua nchi yetu, hakuna pesa za kuendesha nchi yetu, there are no creation of jobs  in Kenya.   If you want to create  jobs

let us go back to the basic and pay taxes sisi wenyewe na pendendekeza hivi kiwango kitafutwe if it is a hundred bomb,  if it is

two hundred,  if it is five hundred an kwa vile sisi wote waume kwa wanawake tuko na vipande sisi tulipe ushuru kutoka kwa

mifuko yetu kila mwananchi atoe  ushuru.  Hii ushuru pesa  ikipatikana  itasaidia  mambo  mengi,  watoto  wetu  watapata  kazi  ya

kufanya dani ya ofisi hizo za ushuru.  Ma county councils na municipalities na City Councils zitaajiri watoto  wetu  kazi,  central

government itaajiri watoto wetu kazi lakini tukisema tu ati oh muhindi awe ndio yeye anagalamia kila kitu nchi hii we are  failing

and we will keep failing.  

The other point is this mambo ya land – Tunasema land tunandanganyana hapa ati mtu awe na acre 50, acre 5, acre  1,000  hii ni
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sawa si baya but unless we have a Constitution that enforces the irrigation of those arid and semi arid areas  of this country,  we

are not going to succeed tupende tusipende.  Hayo mashamba inakaa bure, tunayaita pastral  areas  bure tu na kumbe tungepata

majani ya chai huko.  Kumbe huko Kamau angeenda huko na apande kahawa.   Here we are  talking of unitaly system hatutaki

mambo ya kutenganisha sisi Wakenya.   Wakenya tunataka tuzambae kila pahali hii mambo ya irrigition ya mashamba ya  kule

juu ningeomba maCommissioners muandike chini mswada hii kuwe na lazima kwa ile serikali yeyote itakuweko yale mashamba

kuwe na irrigation yasiwe mtu yuko state house amepita hapa akandanganya Wakamba wakampa kula for five years  he keeps

flying over  the  Kambas  kama  wako  na  shida  anaenda  na  magari  Kambas  wako  na  shida,  anarudi  after  another  five  years

anawaomba na yeye haangalii hawa Wakamba.   Hii mito tutapita ndani ardhi yao nikifanya mpango hii mito maji yaingie kweli

hawa Wakanya hawawezi kujitoshelesha kwa upande wa chakula?  We are not doing that.

Com. Githu Muigai:  Lazima upendekeze.

Kisha Simiyu Toiri:  Napendekeza hivi, irrigation ifanywe kwa semi arid and arid areas  iwe a Constitutional requirement that

those pieces of land be provided with water in order to make them productive.

Ya tatu mimi naongea juu ya business – Mmesema kuwe na gazetting requirement, hiyo ni sawa.   Tuna ministers fulani waliingia

katika hiyo Bunge na wakasema mtu akitaka kufanya biashara ya insurance lazima awe na masomo fulani, lazima awe na pesa

fulani,  lazima  awe  na  condition  fulani,  haswa  business  ya  insurance,  business  ya  banking  system,  building  societies,  financial

institutions, auctioneering, valuation and surveying, all these businesses Tumewekewa sheria fulani bila kuwa na masomo fulani

huwezi  kufanya.   Nasema  hivi  wananchi,  wakati  huu  tuko  na  enough  man  power,  Tumepita  kiwango  ya  mambo  mengine,

tunaomba hii Katiba tafadhali, tukienda kuunda Katiba mpya kuwe na provision ya kwamba businesses in this country be they

professional or not professional will be set free na iwe inategemea competation ya mtu mwenyewe.  Mimi nikiwa hata sijasoma

insuarance nikifungua  ofisi  yangu,  nikifanyia  wananchi  vizuri,  wacha  niendelee  kama  kuna  mtu  ana  pesa  kidogo  ya  kufungua

bank  na  anajua  kuendesha  hiyo  biashara  apewe  nafasi  na  Katiba  ya  nchi  afungue  bank  maana  tukifanya  namna  hiyo  ndio

tutafungua  nafasi  ya  kazi  katika  nchi  hii.   Sisi  wenyewe  Tumetumia  ile  Bunge  yetu  kufunga  minyororo  ya  nchi  yetu  halafu

tunasema our children don’t have jobs.

Com. Githu Muigai:  Hiyo Tumeelewa tusonge mbele sasa.

Kisha Simiyu Toiri:  Haya, naingia mahali ya police – Police mumesema mambo mengi I am not for that.   Mine is this, if we

want to have an efficient force unajua kazi ya security ni kazi ya  security.   Mpe  mtu  kazi  ya  security  yule  ambaye  akiangalia

nyuma namna hii akiharibu hii kazi hakuna mahali anaenda.   Lakini wewe ukimpa mtu kazi ana qualifications zake,  yeye  yuko

marketable, he can be a teacher, he can be anything huyu mtu anaenda akiimbia iimbia watu pesa  because  he doesn’t care  hata

police ikiharibika kesho ataajiriwa mahali ingine.  Hii basic academic requirement  kwa  police  force  irudishwe  standard  seven

ama standard eitht ile na kuwe na grading system Constitutionally kuwe na grading system from one rank to the other there be
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set an examination for these people  to sit for.   Tuwe na subject  fulani because  today in the police force we only have  English

literacy and inspectorate  and then gazetted of that examination.  Hi tatu peke  yake na ndiyo mtu atoke  chini aende  kwa  from

constable  to  corpral  inatakikana  uangaliwe  tu  ni  ukabila  na  undugu  na  mambo  mengine  si  kujua  kazi  ni  kuangaliwa  tu,  mtu

anakuangalia kama wewe ni ndugu yake anakupatia.   That  is  what  is  happening  today  and  that  is  why  you  find  most  of  the

police officers have no confidence in their jobs  an now what they are  doing is just business ni  biashara  kama  baishara  ingine.

Infact  hata  ukienda  hapa  Kaloleni  wanakondisha  hizo  mapistals  vijana  wafanye  mambo  wawaletee  pesa  ya  kula  asubuhi

because you can’t help it ulikuwa na Cheriot pengine yeye hakuwa mzuli kwa darasa  Kiganjo.   Kwa sababu fulani yuko mbele

amempandisha  mandaraka  ten  times  than  yourself,  what  will  you  do.   I  am  not  a  police  man  mimi ni  raia  lakini  naona  hiyo

maneno ndiyo yako kule.

Com. Githu Muigai:  Pendekeza tafadhali.

Kisha Simiyu Toiri:   Napendekeza  hivi ndiyo tuwe na efficiency ya police tuje tupende police vile  tunapenda  army  yetu,  hii

grading system iwekwe from one rank to the other there be  an examination for these people  to sit.   Na  wasiwekewe viwango

ati kwa vile yeye hana ‘O’ level, hana degree hata akifanya kazi yake vizuli hata hawezi kwenda hata ng’ambo, hapana.

Com. Githu Muigai:  Basi hapo Tumeelewa.  Tusonge mbele.

Kisha  Simiyu  Toiri:   Ninaenda  upande  wa  political  parties  na  provincial  boundaries.   Mhesimiwa  Commissioner  hapa

Tumepata taabu sana kwa nchi hii, kwa hii miaka 39.   Hizi provincial boundaries kwa upande wangu nasema hivi,  hii  mipaka

iliwekwa na wazungu  wakati  huu  kwa  sababu  tunataka  kutengeneza  upya  yote  tupige  marufuku  tuanze  upya.   Hii  boundary

kama inaweka hawa wa Central  Province hapa tukate,  watu wa Central  Province  waunganishwe  na  watu  wengine  wa  mkoa

ingine.   Haya  tukienda  Rift  Valley  Tumekuta  huko  watu  wameona  hata  kuna  wakati  wanatisha  sisi  wanasema,  we  can  set,

tunaweza  kutengeneza  nchi  yetu  because  that  thing  is  just  too  big  to  be  a  province.   Nikiangalia  ndani  those  are  just  five

provinces in itself, Rift Valley peke yake.  Kwa nini tunaweka hivyo?

Com. Githu Muigai:  Pendekeza.

Kisha Simiyu Toiri:   Tunaeneza ukabila.   Hiyo robbing iwe split na mipaka itengezwe tuwe na something  like  ten  or  eleven

provinces in this country so that we do not have people  like Luos dominating Nyanza,  Luhyas dominating Western,  Kalenjina

dominating  Rift  Valley,  Kikuyus  dominating  Central  and  then  Minji  Kenda  dominating  Coast.   We  have  to  get  rid  of  this

tribalism by mixing these people.  Hiyo imeishia hapo.

With political parties  my recommendation is that we have  a  maximum of  four  political  parties  for  this  country.   Let  us  avoid

tribalism, hizi vyama zingine ni ukabila tupu.  Hakuna kutu zinasaidia sisi tuachane na hizo vitu tuwe na vyama tatu ama nne ndio
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makabila fulani yalazimizwe hata kama wewe unachukia fulani lakini utafika mahali fulani uanze kufanya kazi ya siasa na fulani.

Hiyo tutakuwa tukicheka Kenya yetu.

Haya, administrative roles – Ukiingia katika sheria za administration nchi hii, hakuna kitu kinaitwa mzee wa mtaa ama mayouth

but surprisingly if you are offended by somebody somewhere in an estate ukienda kupiga report  yako kwa chief, chief anasema

nenda kwa mzee wa mtaa, jambo hiyo aangalie maneno yako halafu mtakuja na hawa wazee hapa.   Unaona.   Administratively

sisi tunajua sub-chief

Com. Githu Muigai:  Usilalamike.  Usilalamike pendekeza.  Unapendekeza nini?

Kisha Simiyu Toiri:  Kama wazee wa mitaa ipigwe marufuku.

Com. Githu Muigai:  Wapigwe marufuku?  Okey.

Kisha Simiyu Toiri:  Hiyo itolewe kabisa because  they are  the genesis of corruption in this country.   Watu wanadhalau chief

bure tu wenye wanalete taabu kwa chief ni hawa wazee tunaita wazee wa mtaa na mayouth.  Na  ni youth ya chama moja cha

KANU.

Halafu tunaenda kwa minimum academic requirement for councillors – Jameni ikiwa sisi tuko na macho tunaona,  kwa nini sisi

tunapenda sana kuji-contradict  watu wa Kenya.   Academic qualifications in the polling of this country ni sawa hatukatai  lakini

academics inasaidia watu tu kama daraja.

Com. Githu Muigai:  Pendekeza.

Kisha Simiyu Toiri:   Sisi  tunaonelea  hivi,  huu  uwanja  uwachwe  free  and  free,  uwachwe  kabisa  hata  kama  wewe  hujaona

mlango wa secondary wewe ukiwa na tatics zako za kuunganisha, Mulinge was just a form two,  na hakuna  professors  wengi

wangefikia Mulinge.  Mulinge alikuwa anajua sana kukaa na watu.

Com. Githu Muigai:  Pendekeza.

Kisha Simiyu Toiri:  Napendekeza hivi hiyo tuachiwe mambo ya academic qualifications isiwe pale.

Com. Githu Muigai:  Tuondoe?

Kisha Simiyu Toiri:  Tuondoe iwe tu ni mtu vile anataka kujipeleka.  
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Integrity – We have something called integrity, sijui kwa kiswahili inaitwa aje.  Hii kitu kama hatuwezi kujenga na tuweke katika

Katiba yetu tutakuwa na watu wanachezea maofisi, maofisi tutakuwa tukiimba wimbo, ooh Moi must go,  Moi must go tukilete

mwingine after two years  tutasema Matiba must go,  Matiba   we  have  to  do  this.   Integrity  lazima  tuwe  na  sheria  za  kulinda

maofisi  hizi  ofisi  za  juu  especially  tenants  of  state  house,  the  office  of  Chief  Justice,  the  office  of  the  Attorney  General,

Permanent Secretaries and all other Commissioners.  These people  lazima mtu akiingia hiyo ofisi ajue ako katika high office of

the land and he has got to behave with a lot of integrity when he is in that office.  Hiyo Tumesema kuko na ufisadi kortini,  the

whole judiciary is rotten and somebody stands up anataka kutuonyesha how much he can get annoyed.   Are we interested in

your annoyances?  We are not interested in your little mind we are  interested in your good service.   We want you to serve us

you must know you are in the high office and you have to conduct yourself with a lot of integrity even if you are..

Com.  Githu  Muigai:   Pendekeza.   Ungependa  sheria  iandikwe  hivi,  vile  na  vinginevyo.   Usitete.   Wee  sema  unajua  zote

tunajua  mambo  yoote  ambayo  yametendeka  ambayo  sio  mazuli  kwa  hivyo  ningependa  wewe  useme  kortini  sisi  wananchi

hatulidhiki, tungependa … halafu upendekeze.  Tunaelewana, ndio hawa wazee wengine ambao wanangojea pia wapate  nafasi.

 Sisemi yale mambo unasema sio ya ukweli lakini nataka uende kwa ile solution jawabu yake ni nini?  Proposal.  Asante.

Kisha Simiyu Toiri:  Kile ninasema ni hii, tuwe na heshima neno la kwanza tuwe na heshima mtu yeyote anaingia kwa ofisi ya

upresidency awe na heshima.  Nafikili nimetumia hiyo lugha kama kuna kitu ingine inatakikana nizungumze hapo nafikili siwezi.

Com. Githu Muigai:  Hapo Tumeelewa. 

Kisha Simiyu Toiri:   Heshima.  Ya pili kama President  wa nchi basic requirement tuseme ukienda huko you  have  to  create

wealth for this country.  If you fail to create wealth for our country then let there be  a provision to empower members of public

to pass a vote of no confidence in your leadership after a certain period of your leadership.   Na  hiyo isiwe kwa President  peke

yake iwe hata kwa minister na iwe na other top civil servants  wa  serikali  including  even  Chief  Justice  and  Attorney  General.

Tumekuwa na mambo ya kutoelewana, miswonder inaletwa Bungeni, ukiangalia miswanda yenyewe haina mzingi, haina macho,

haina  nini  hii  ina-contradict  hii,  hii  ina-contradict  hii  kwa  sababu  hatujakaa  chini  kama  nchi  tukaandikia  hawa  viongozi  wetu

ukiingia kwa hiyo ofisi utafanyia wananchi hii, na utafanyia wananchi hii, ufanyie wananchi ile, na usifanye hii na usifanye hii.

Com. Githu Muigai:  Na kwa hivyo unapendekeza nini ndiyo tulekebishe hapo?

Kisha Simiyu Toiri:   Ndio  tulekebishe  kama  office  of  the  Attorney  General  –  Office  of  the  Attorney  General  in  particular

because that one is in charge of amending the laws and rules of this country and also office of the Chief Justice.   These people

let there  be set an examination for them to sit.  Hiyo isiwe tu kwa sababu eti fulani kwa sababu ni rafiki ya fulani awe appointed

hapana.  Tuwe na mitihani wanapita iwe set  by Parliament they pass  those examinations and also rules and conditions siwe set

85



on how to manage those offices.   Wakienda kado  Parliament  ipewe  nguvu  ya  kuwaondoa,  especially  chief  officers.   Nafikili

nimemaliza na hapo.

Com. Githu Muigai:  Tafadhali fanya kwa muhtasari sasa kwa vile kuna watu wengine wanangojea.   Na  kuna watu wanafika

pale kutoka kazini sasa pia tutawapatia nafasi.

Kisha Simiyu Toiri:  Okey, asante.  Tunaenda upande wa railways cooperations  – Hili shirika la railways limekaa sana tangu

lifuniwe na wakoloni mpaka wa leo.   Na  hili shirika lenyewe ukiangalia zile sheria ambazo zinaendesha hili shirika sheria haina

manufaa yeyote kwa  raia  wa  Kenya  especially  ma-estates  as  we  are  talking  now  about  a  year  ago  railways  walipatia  watu

vioski land mawe.  Sasa hizo vioski as we are now here zinabomolewa ukiuliza ni kwa nini unaabiwa wanafanya hivyo kulingana

na sheria ya railway ya management estate.  Sasa ningependelea kama Katiba,  kuwe na Katiba ya kuruhusu Bunge zetu lifutilie

mbali sheria za railways ambazo haziambatani na matakwa ya wananchi kwa Kenya ya leo.

Halafu ya mwisho kabisa ni President and Prime Ministership – Mimi naonelea hivi, kitu nzuli Kenya hii Tumejaribu hii post  ya

presidency Tumeona pengine imetupeleka mahali ambapo labda hatujafaulu.  Kama Tumefaulu wananchi mnajua, why don’t we

now try Prime Minister’s office, hiyo ni mapendekezo yangu.  Tusiwe na President badala yake tuwe na Prime Ministerna kama

tutakuwa na President  tuwe  na  President  ceremonial  wacha  executive  powers.   For  the  nine  years  Tumekuwa  na  executive

powers  hasijatusaidia  sana  wacha  tujaribu  hii  ya  Prime  Minister,  pengine  Prime  Minister  akija  ataona  vile  Tumefanyia  yule

mwingine na yeye naye ajikashe atengeneze nchi.

Com. Githu Muigai:  Asante sana, number shamba tafadhali jiandikishe pale.

Gidraph Kangara Mutura:   Hamjamboni?  Mimi naitwa Gidraph Kangara Mutura  nimekuwa  mzee  hapa  kijiji  hata  ingawa

huyo amesema wazee wa kijiji wasiitwe wazee wa kijiji, lakini nimekuwa hapa kwa mda huo wote nimezaliwa hapa,  mimi mzee

wa hapa.   Mimi  ningetaka  kusema  machache  tu  sitaki  kusema  mengi  sana  lakini  ningesema  ya  kwamba  hata  ingawa  ikitaka

kweya mti, ukweye kutoka chini lakini yangu ni  kusema ya  kwamba  ukitaka  kuwa  nyoka  uwe  kutoka  kichwa.   Kwa  hivyo

mimi yale yangu ningeona ya kwamba ni kitu kizuli sana cha kuzungumzia sana katika Katiba  hii,  tusizungumze  mambo  mengi

saana  lakini  tukate  short  yale  mambo  ambayo  ni  ya  residential  privileges,  kama  mtu  kuwa  above  the  law  hicho  ndicho  kitu

ambacho kinachoua mambo yote.   Tukimaliza hiyo mambo ya kuwa above the law  na  tumalize  kama  ni  mambo  ya  majimbo

kwa sababu wengine wetu above the law hata kwa police inawekwa above the law, tukitengeneza mambo kama hayo nafikili

tutakuwa  Tumeelekea  mwelekeo  mzuli.  Mimi  nilisoma  pahali  zamani  kuna  nchi  ambayo  inaitwa  Swizerland,  na  nchi  ya

Swizerland ndio iko na democracia  ile  kubwa  kabisa  kwa  sababu  katika  Swizerland  mukiona  hamtaki  army  munapiga  kula.

Mnapiga kula mnasema hatutaki army, hiyo watakula pesa bure,  hakuna police.   Kwa hivyo badala  ya hizo pesa  zitumike kwa

mambo ingine inatumika kwa mambo ya mashule na mambo kama hayo.  Mimi ningetaka kama ni Constitution ingine tunataka

kutengeneza, kama vile ilimbandilishwa 82(a) ilibandilishwa na Parliament.  Mimi sioni kama kuna haja ya kusinda tukizungumza
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mambo  mengi  sana  ya  kubandilisha.   Inaweza  kubandilishwa  hata  pia  na  Parliament  lakini  yale  ya  muhimu saana  ni  tufikilile

kama  sasa  tukiwa  tunaweza  kufanya  nini.   Kama  ni  mambo  ya  kuwa  na  democracia  zaidi  kamili,  lakini  sio  democracia  ya

kusema lazima nikupige ama nipige yule mwingine lakini iwe ni democracia  ya kufanya kitu tukifikilia sisi wenyewe tunakutana,

tunaweka masahihi yetu, tunaleta kwa Commission kama ni Commission kama hii, tunatengenezewa mambo yetu.  Kama sasa

mimi ninaangalia kama sisi katika mtaa kama huu, tunalipishwa pesa  za nyumba na nyumba zenyewe zinanyesha hakuna pahali

hata unaweza peleka mateta yako lakini yule mtu mnapelekea hakusaidii.  Kwa hivyo mimi mambo yangu ni hayo lakini nilikuwa

na ingine nilikuwa nataka kuongesha ni kama mambo ya national disaster.   Kama ni national disaster  kama ugonjwa  kama  ya

aids,  aids  tunaabiwa  ati  tukiwa  watu  kama  sita  hapa  sasa  kama  hivi,  watu  watano  wako  nayo.   Lakini  hii  hatu-address  sisi

wenyewe tunasema watu waende wakichekiwa lakini hiyo ni kitu ambacho kinachukuliwa na sheria ati lazima kama kukiwa na

kitu kama hicho, inakuwa kila mtu  lazima  awe  na  certificate  ya  kuonyeshana  amechekiwa  kwa  sababu  ukienda  pahali  kama

America, kama unataka visa kama ya America lazima hata utoe nguo uchekiwe kama wewe ni mgojwa.  Lakini watu wakiingia

huku sisi hatucheki vitu kama hivyo.  Kwa hivyo ningetaka vitu kama hivyo zihimizwe katika Constitution.

Com. Githu Muigai:  asante sana number nane.

Harun:  Commissioners na wakaazi wa mtaa huo, yangu ni machache ya kuchangia.  Jina ni Harun                    (inaudible)

nitaanza na upande wa parastatal.  Parastatals zetu ile kitu ilifanya ikaanguka ni mamlaka na mandaraka.  Wakati  serikali tunayo

ilichukua usukani ilianza kuwachukua watu wao wale maMP walikuwako maministers ni kuanza kuchukua cousin yeke anakuja

anawekwa kama director tuseme kama kwa mfano KBC.  Na  yule brother  ni wa form four.   Ule mtu akiianza kazi yake pale,

wale waliko pale walikuwa ni chini yake na unajua kule ile pesa ule mtu kazi yake inakuwa ni kuweka sahihi.  Kwa hivyo hawa

walipata nafasi ya kwenda kupola zile pesa zaidi.  Ndio unapata si kupanga                                         (inaudible).

Ingine  yangu  ni  hii,  hawa  civil  servants  –  Civil  servants  naonelea  hawastahili  kuwa  wanafanya  biashara  kwa  mfano  police

inspector na ana matatu tatu ziko barabarani.   Nayeye yuko pale ndiye ana-man                     (inaudible) road.   Watakosa

kumbemba mpaka kwa keria na zake ziko hapo naye ni matatu zingine anachukua na zake  ziko  hapo.   Hiyo  ujue  kama  civil

servants  wanakuwa  na  biashara  kama  hiyo  ambayo  ile  inafanywa  lazima  corruption  iingie.   Hawa  civil  servants  wakati

wanapoajiliwa inatakiwa wa-diclare their wealth.  Nasema hivyo kwa nini?  Mmoja anandikwa anakuwa director  mahali pahali,

baada  ya mwaka mmoja, ako  kazini unasikia ana  10  billion  na  anatembelea  hizi  mapajelo  mnaona  hapa  na  ametolewa  huko

mashambani na hii ngari                         (inaudible).  A whole one year na huyo mtu ana hizo gari si amepola katika serikali?

Ingine na ni ya mwisho – Mambo ya aids, district development office, hiyo jina

(inaudible) na inakuwa ndiyo  watu  wake  ni  MP,  DO  sijui  na  hawa  machief.   Wakati  kuna  kutu  kama  bursary  inasemekana

inatumwa hapa, kwa hivyo kitu ya chief ni, ni watu wengi hapa hata wako mashule wengine wamepita hata kwenda mauniversity

lakini ukija kuuliza hapa DO anasema ilikuwa hapa mimi si kuwa na ID chief anasema ilikuwa mimi nilirudisha.  Juu yule chief si

mtu wa hapa, hajui mambo ya hapa, kitu ikifika hapa hajui.  Wale hawa wanasema ile 
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  (inaudible) committee ni watu anakuja nayeye.  Kama yule yuko hapa amekuja na watu wake,  ukiangalia sub-chief wetu hapa

                             (inaudible).  Amekuja na mtu wake wa kutafsiri sasa utamwambia nini ati unataka mambo ya shule sijui nini 

                        (inaudible)

Com. Githu Muigai:  Umemaliza?

Harun:  Baado.  Mambo ya                         (inaudible) na City Council.   Hizi nyumba zetu za City Council sasa  zimekuwa na

area chief na kama ni ufisadi kazi yake apigwe transfer.  Mambo ya nyumba wakati  wanataka kujenga extension siku hizi, watu

wanaongeza kwa vile tushaa

  (inaudible).   Unakuta  kwa  nyumba  moja  mtu  ana  watoto  kama  sina  unaongeza  ingine  hapo.   Wakati  zitabomolewa,

zitabomolewa.  Ukitaka kujenga hizo extension, ten thousand in the office of the chief.  Hiyo mjue hiyo mambo imetukela sana.

Pendekezo langu ni hili, ofisi ya

(inaudible) na ya chief itenganizwe hiyo ni kazi tofauti hapa tuna                  (inaudible) welfare,  na zingine.  Kama chief hana

kazi ingine angoje anze case zingine zinafanywa za miiba ulifanya hivi kwa shamba hili hio ni kazi sahihi.  Hawa chief wametukela

saana               (inaudible).

Ingine, hawa maskari wake tuko nao katika kutudhalau.  Ukikosana nayeye kule kwa club mje hapa anaweza rudi na achukue

bunduki na akupige lizazi.  Ndio tunasema hawastahili kuwa na sisi hapa in the community.  Na  ni kazi                         

(inaudible) the police officer is drunk na mnakosana na yeye pale na atakuja hapa na unajua tu how they treat us.

Mambo ya aids – Kunayo hii committee kuna chairman wake ni MP hiyo committee iko hapa kwa DO. Hapa kuna                 

 (inaudible) kucheza hizi job namna hii.  Na tukiandika proposals zetu tuseme tunataka hiyo tunataka, hazifiki huko.  Tukiaambia

hata chief hatuoni mambo yote.  Ile kitu chairman alifanya mzuli saana ni pale majengo, alileta condoms 36 bandala ya kutuletea

vitu zingine za                     (inaudible).  Kutuletea condoms nikutuonyesha tuendelee na hiyo kazi na kuna vitu zingine anaweza

kutuletea kama hizo          (inaudible) tuwe tukionelea na kitu yenyewe sio kutuletea condoms hapa inasaidia na nini?  Sikatai

condoms si mbaya lakini kuna vitu zingine ambazo anaweza kutusaidia nazo za maana.

Mambo ingine ni ya police – Hiyo lazima niongee ama police station hapo hawa wetu  central  unasikiwa  huko  Jogoo.   Jogoo

police officer yule hayuko kazini mchana  na  anaingia  kazini  saa  kumi,  lazima  watoke  wakiwa  watatu  wasimame  pale  huwezi

pita.  Ukipita lazima uwe na shiringi mia moja na huyu ni ukweli.   Yule anaingia kazi usiku saa  mbili lazima aje  hapa akae  pale

mpaka saa kumi na moja asifunge ndiyo akienda kuingia awe na shiringi mia tano.   Kuna kangaroo court  iko pale.   Pendekezo

langu ni hili, (inaudible interjection)  Jana hata asubuhi, asubuhi mchana hata saa hii mlikuwa hapa mnaona nikiwambia hamuwezi

mkawafikia.   Hiyo  pendekezo  langu  ni  hili,  watafutiwe  kama  vile  mmoja  hapa  alisema,  kuwe  na  askali  wale  watakuwa

wakiangalia yani hawa juu kazi yao ni hiyo, tunaumia sana.  Kwa hii pendekezo yangu ni kujulikane vile haya mambo ya police

itaenda.  Asanteni.
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Com. Githu Muigai:  Number tisa.

Redempta Mwanaongoro:   Jina langu ni Redempta Mwanaongoro.   Nasukulu  wana  Commission  na  wananchi  kwa  jumla.

Mimi nitazungumzia mambo manne hasa ambayo kama Wanakenya tunapaswa kuzingatia kwanza ni kazi,  ujinga,  umaskini  na

magojwa.  Nchi  yetu  inaanguka  ama  inadhigimia  kwa  sababu  ya  kazi,  hatuna  kazi  na  hatuna  kazi  na  wale  wanaofanya  kazi

nafikili hatufanyi kazi yetu vizuri.  Hiyo lazima tujiangalie sisi wenyewe unakuta mtu anafanya kazi hata mimi nitaenda kwa leader

kwa  sababu  kiongozi  ni  mtu  wa  maana  sana  mahali  popote  pa  kazi.   Unakuta  viongozi  wetu  si  waaminifu,  viongozi  wetu

wanapenda kazi,  huwa wanasema cheo ni dhamana, ukiwa na cheo unaangalia cheo chako vile uta-lead watu,  vile  utaongoza

watu.  Kwa hivyo unakuta kama jiji letu la Nairobi ninachukua mfano, limeoza.  Drainage system ni mbaya,  dispensaries hakuna

dawa kama siku hizi wamama ni Pumwani.  Wengine tuko mbali na Pumwani, sasa wamama vile tutajisaidia hatujui.  Sasa  hapo

upande wa magojwa serikali inatakiwa iangalie magojwa yawe bure,  hospitalini treatment iwe bure kwa sababu ukiiangalia sisi

tunavyoenda sa usoni tuna shida nyingi.  Wale watakuwa hai watakuwa na shida nyingi kwa sababu ya ugojwa huo wa ukimwi.

 Tutaachiwa watoto  nijikulie mfano kama mimi mwenyewe nikiwako, ninawachiwa watoto  na hata dada  zangu na kaka  zangu

wachache sitaweza kuwatibu kwa vile sitakuwa na pesa za kuwatibu woote wengine watakufa kwa sababu ya magojwa.  Kwa

hivyo serikali itilie kutupatia free treatment.

Elimu iwe  bure  kwanzia  class  one  mpaka  university  pia  kwa  sababu  hatutaweza  ku-educate  hawa  watoto  kwa  hivyo  yale

tulikuwa tunasema wakati wa ule tunafukuza ujinga, bado  tunaendelea na ujinga na hautaisha na utazidi kuendelea.   Kwa hivyo

serikali ifikilie mambo ya elimu, elimu iwe bure.

Halafu jambo lingine ambalo serikali ifikilie ni mambo ya watoto  kukaa idle.  Watoto  wetu wanakaa bila kazi wakimaliza form

four wanakaa nyumbani miaka miwili            (inaudible) na wakienda university holiday zao ni ndefu sana na wakati  huo  wa

holiday wanafanya 

(inaudible)  ni  drugs  ndiyo  mambo  ya  drugs  yamekuwa  mengi  katika  nchi  yetu  kwa  sababu  serikali  yetu  haina  mpangilio  ya

watoto wetu.  Naomba serikali iwe na mpangilio ya watoto wakimaliza shule wajue tutafanya nini.

Kila  nchi  ina  economy  ambayo  inapaswa  kuangaliwa  vile  economy,  uchumi  wa  nchi  utakavyokuwa.   Kwa  hivyo  hapa

nazungumzia  kuhusu  viongozi  wetu  kuanzia  kwa  President  na  waziri  na  watu  wengine.   Wanapazwa  kuachia  mtu  kazi  yake

ambayo anajua.  Unakuta kuna wakati mwingine wanasema 10%, kulikuwa na wakati kulikuwa na 10% kila ministry waongeze

wafanyi  kazi  10%  na  ikafanyika  hivyo  kwa  sababu  ni  order  from  above.   Na  hiyo  order  mwishowe  inakuwa  sasa  ni

retrenchment kwa sababu uchumi hakuna, pesa hakuna una wafanyi kazi wengi unafanya nini?  Kwa hivyo mandaraka ya Rais

na  wakubwa  wetu  wengine  yapunguzwe.   Mtu  afanye  kazi  kulingana  na  ujuzi  wake,  kwa  hivyo  kama  mambo  ya  kutafuta

wafanyi kazi mandaraka yarudi kwa wananchi kama una kashule kako  si barua itoke kwa mkubwa aseme employ my people.

Patia huyo kazi na hujui nini, ni uchumi uko kiasi gani na unakuta unapatiwa wafanyi kazi wengi  ambao  sitaweza  kuwalipa  na
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mwishowe unakuta  viwanda  vinaanguka  wafanyi  kazi  wahapati  mahitaji  yao  ya  kawaida  na  kunyanyashwa  kunazindi.   Kwa

hivyo Rais atakayekuwepo,  mawazili  watakaokuwepo  wasiwe  na  mandaraka  ya  kusema  huyu  ni  mtu  wangu,  mwingize  kazi

wanaorder  the  industries  na  sehemu  zingine  za  uchumi  na  uchumi  wetu  unaanza  kuanguka  kwa  sababu  ya  bad  leadership,

waangalie kazi zao.

Halafu kazi wakati  contractors  wanapewa kazi,  anapatia  mtu kazi haimfai ndiyo maana unaona barabara  zetu ni baya ukienda

nchi zingine wana barabara  nzuli na watengenezaji  barabara  ni wale wale lakini kwa vile nchi yetu ina tamaa sana inapatia mtu

kazi ambayo hana ujuzi wa kazi hiyo.  Kwa hivyo tuwe sincere,  serikali  iweke  sheria  ya  kuwachunguza  viongozi  kuchunguza

wananyi kazi yule ambaye hajui kazi afutwe katika kazi hiyo apewe yule anayefahamu kazi.  

Halafu tuna watoto wa mitaani wanaongezeka na watazidi kuongezeka.   Serikali iwatoe hawa watoto.   Iganye juu chini watoto

wa mitaani watoke kwa sababu ni picha baya kwa nchi yetu na tunajiita tuko uhuru lakini ukiangalia  hatuko  uhuru  na  ukoloni

mambo leo.  Kwa hivyo watoto wa mitaani, serikali itenge pesa  fulani watoto  kama hawana wazazi na wengine hawana wazazi

kabisa wawekwe kwa home na wale wana wazazi nasema serikali ina mkono mlefu inyoshe huyo mkono irudishiwe wazazi na

kila mzazi awe responsible kwa mtoto wake na wale wasio na watu wa kuwasaidia serikali iwe responsible kuwachunga hawa

watoto.

Halafu  tuwe  na  proper  housing  schemes  –  Unakuta  watu  tuna  nyumba  lakini  nyumba  zetu  ziko  vibaya  saana  vile  wengine

wamezungumzia na serikali ijengee wananchi nyumba.  Maana ya uhuru ni maisha bora,  kama sisi hatuna maisha bora  unaenda

nyumba ya mtu vile wazee wengine wanasema hapa nyumba zifunja wengine hawana vyoo,  ukienda sehemu zingine kama kwa

shanties  huko  kama  Huruma  wapi  watu  wana  shida  saana  maisha  yao  si  mazuli,  serikali  iangalie  maisha  ya  wananchi  na

kuwapatia mahitaji yao.

Halafu City Council pia wafanyi kazi wa City Council wachunguzwe na serikali waweke a board  which will be  looking at  them

kuangalia kazi zao na vile wanafanya kwa sababu mji mkubwa wa Nairobi ni mji mkuubwa wa Kenya ambao tunataka kujifunia

ni Nairobi.   Lakini ukiangalia Nairobi  iko katika hali baya nyumba  ni  mbaya,  shule  mbaya,  hakuna  toilet,  hakuna  hata  public

facilities  zote  ziko  katika  hali  mbaya.   Kwa  hivyo  viongozi  ambao  serikali  iingilie  kazi  katika  City  Council  ianglie  kwamba

wafanyi kazi wanaofanya kazi huko wanafanya kazi yao  sawasawa.   Wengine  hawafanyi  kazi  wanaenda  ku-report  wanarudi

nyumbani na wengine hata unakuta wanamaliza miezi miwili, mitatu bila msahala labda watu wanasema binadamu ni mtu. 

 

(Inaudible interjection from the Commissioner)

Redempta Mwanaongoro:   Nipe time nani, kuna wengine wamezungumza saana.   Kwa hivyo unakuta watu hawafanyi  kazi

na wengine  wanaokota  msahala  kwa  sababu  wame-employ  watu  wengi  na  kazi  haifanyiki  na  kordi  tunalipa  hakuna  mambo

mazuli.  Halafu kuhusu elimu 
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(inaudible)  ambayo  inafanya  sasa  watu  –  mimi  naomba  serikali  itoe  parallel  programme  kwa  sababu  unakuta  malecturers

wana-concentrate  na parallel programme kwa sababu wanalipwa pesa  na wanaacha hii.  Ndio unakuta watoto  wetu  wengine

wanakuwa na very  long  holiday  kwa  sababu  wale  wenye  pesa  wanapeleka  watoto  wao  ndio  wanahudumiwa.   Sisi  maskini

watoto  watakuwa  wanakaa  nyumbani  miezi  sita  mtoto  yuko  holiday  kwa  sababu  anajipatia  time  ya  kwenda  kwa  parallel

programme kwa hivyo hiyo parallel programme inaumiza sisi maskini lakini inafaidisha matajiri na nchi wetu tuko below poverty

line.

Halafu  kwa  akina  mama  kuna  makabila  katika  nchi  ya  Kenya  ambao  akina  mama  hawako  protected  especially  widows

ambapo bwana anakufa in-laws wanawaingilia hata wengine wananyanganywa mali.  Hiyo iangaliwe kabisa.  

Na pia upande wa kilimo -                      (inaudible) yetu iangaliwe na serikali itafute njia ya kutunza mizitu yetu halafu              

 (inaudible) term Fulani tulikuwa tunaabiwa zamani kwamba backbone ya country ya Kenya ni agriculture na unakuta minister of

agriculture hajui mambo yeyote kuhusu kulima sijui tea board of Kenya,

(Inaudible interjection)

Redempta Mwanaongoro:   I  cannot recommend before I explain.  Sasa  agriculture wakulima wenyewe wasimamie upande

wa kilimo kama ni kilimo cha chai, wakubwa wao ambao watasimamia ofisi mkubwa awe ni mukulima ambaye atajua shida za

wenzake na shida yake mwenyewe.

Halafu naenda kwa citizenship – Watu wengi wanapata  matatizo wakati  wa kupata  vipande na birth certificate na  unaambiwa

maneno mengi

Com. Githu Muigai:  Recommend.

Redempta Mwanaongoro:  Yes I am recommending.  Serikali ipatiane mtu akifika 18 automatic apate  ID kwa sababu haya

mambo ya kusema mambo mengine mengine wanaweka wakati wa ID inafanya watu wanafanya wamaintaining IDs na vipande

vingine ambavyo vinahusu usalama wa wananchi.  Kwa hayo machache nasukulu.

Com. Githu Muigai:  Asante, number ten. Who was number ten?  Number eleven who was the next one.  Are you next okey.

  Give your name. 

Peter Wahome:  Yes asante sana.  Nasukulu kupata nafasi hii kuongeresha hii team ya Constitution of Kenya review.  Sasa  ile

imefanya tuje hapa Tumekuwa na mda mwingi tunahepa tupate nafasi.   Tulikuwa kule mji wa Kayole wakati  tulikuwa tunataka

kuja saa nane hakuja.  Sasa nimekuwa nafasi nzuli ya kuwa hapa.  Sasa  case  yetu iko namna hii.  Mimi na-represent  jua kali –
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na hasa ninaposema nina-represent jua kali nataka kuwa very very specific.

Com. Githu Muigai:  Sema jina.

Peter Wahome:  Mimi naitwa Peter Wahome.

Com. Githu Muigai:  Endelea.

Peter Wahome:   Ninataka kuchukua example moja practical  hapa.   Tunayo kiwanja hapa Rabai Road off Jogoo Road pale

karibu na Tom Mboya hall pale inaitwa NCCK  light industries.   Ni ya wana jua kali hapo ndipo tuko.   Kulingana na mpango

ule serikali ilifanya hapo NCCK, National Coucil of Churches of Kenya walienda wakaambia serikali tunataka kupata  kiwanja.

 Hiki kiwanja tunataka kupata tunataka kusaidia wenye kufanya kazi hizi ndogo ndogo za jua kali.  Kiwanja serikali ikaawambia

ndiyo hii bure wakapewa na ilikuwa ni grant na document zote ziko hapo tunazo hapo na mimi nitawaachia hizo vitu zote hapa.

Halafu baada ya kupata ile kiwanja tukaenda waka-allocate wale watu wanafanya jua kali business around hata Gikomba area

watu  wote  wakawekwa  pale.   It  is  seven  acres.   Baada  ya  NCCK  kuwa  na  haja  ya  kujenga  pale  wakaenda  kwa  donors

wakatumia sisi ndio tunaenda ku-benefit  pale.   Donor akasema haya,  hapa tuna seven million chukua na tuna evidence ya kila

kitu  ya  kuonyeshana  hii.   Baada  ya  kujenga  na  ku-allocatiwa  na  kuanza  kufanya  kazi  pale,  majuzi  1995  leadership  ile  iliyo

katika NCCK wakati huu, wakasema wanataka kuuza hicho kiwanja na hata kutuambia hawakuambia sisi share holders walio

hapo sasa.   Wakaenda waka-advertise  tukaona katika Nation na tukaona katika Standard  eti pale tunapofanyia kazi ambapo

tuko 2000  panauzwa.  Ilikuwa  ni  taabu  kubwa  sana  tuanze  kukimbia  hapa  na  pale.   Wale  wanajaribu  kwenda  kuzuia  haya

maneno isiendelee,  tunawekewa mapolice hapo waje watusike ili tusifanye chochote.   Tukaenda kwa bwana  DO  wa  area  hii

Makandara  akaandika barua na iko hapa.   Akaandika  barua  akisema  very  brief  letter  mzikize.   Plot  no.  209  9324  NCCK

Jogoo Road small scale industry – hii ni barua DO aliandika mwezi 18 August 95.   I  am referring to your letter of 29th  March

1978 addressed to the Commissioner of Lands which a copy has been availed to me accepting the grant of the above plot by

the  government.   The  objectives  being  to  help  and  assist  the  artisans  on  the  ground.   As  you  can  see  the  government  was

mindful enough of the welfare of these artisan I am giving out a plot free and your council appointed the trustees.

Com. Githu Muigai:  Si utatuachia hizo? 

Peter Wahome:  Hii nakuachia.

Com. Githu Muigai:  Sasa fanya hivi hebu tuambie ile ina muhimu unataka kutuambia and then you recommend.  Then we will

take all the documents and see what can be done.  

Peter Wahome:  Fine I can even give it.   I  can even talk without it.   Halafu isitoshe tukaenda kortini tukafanya harambee sisi
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wenyewe  kwenda  kusimamisha  haya  maneno  lakini  haikwenda  vile  ilitakikana.   Makorti  yetu  yako  corrupt  na  hiyo  si  kitu

ambayo ni siri  vile  mchezo  ulichezwa  kule,  na  akina  Mtama  Msiemi  hatuwezi  jua.   Case  ikawekwa  kado  kidogo,  tukaenda

court of appeal,  wakiri wetu wale tulikuwa nao wakanjifanya technical problem hajui katika court  of appeal.   Kufika court  of

appeal  JusticeGicheru akasema  hii  case  iko  compromising  one  way  or  the  other  kwa  maana  hapa  kuna  technicality  na  hata

lawyer yeyote yule ameenda katika chuo kikuu na ana certificate ya ku-practice anaweza ona hii ni cham gani katika technicality

tena  tukatupwa  nje.   Haya,  isitoshe,  tukajaribu  kusema  Mtama  Msiemi  walichukua  40  million  na  iko  hapa  na  mkienda

Commissioner of lands muangalie file iko hapo mtakuta 40 million.  Hii 40 million alipochukua hawakuweka ndururu hata moja

ku-develop kule.  Tukakuwa na board meeting na wao tukawauliza where did you take  the 40 million.  Akapiga meza, you jua

kali, you see,  ku-Raise kidogo point you are  very negative in your thinking  (missed  words  when  turning  the  tape)  pasiuzwe.

Hiyo  ndiyo  recommendation  ya  kwanza.   Na  hiyo  title  deed  ambayo  NCCK  walipewa  kama  grant  na  kama  trustees  iwe

revoked iandikwe cooperative ambaye iko hapo inaitwa Glassic Jua Kali Cooperative  na pia  ili  pawe  na  future  guarantee  ati

hata wale watakuwa katika hiyo cooperative hawata-imagine vile NCCK wali-imagine kwenda kuuza hiyo mahali iwe attached

pamoja na ministry of lands ama ministry ya jua kali ile itakuwa inahusiana na mambo ya jua kali now and in the year to come.

Kwa ufupi nasema hebu haya maneno tunayosema hapa yaingie katika hii Constitution review ili tuone kanisa ama NGO ingine

ile  itaenda  kuuliza  property  in  the  name  of  the  poor  isije  ikaambiwa  mnakuwa  ndio  trustees  halafu  wa-abuse  hiyo  trustees

watumie wana jua kali ama watu wengine kama beit  ya kupata  ile mali.  Na  mimi ningeliomba hii team at  your own convenient

time mtembelee hapo mahali muone what we are  saying.  Those people  are  2,000  they have been able to create  an impact na

mkifikilia 2,000 people na kuringana na extended families you multiply those 2,000  people  by 10 those are  20,000  souls who

are getting their daily bread  from that ground.  Hata isitoshe hivyo, utazame wale wanabenefit  kama unataka kuchangiwa unga

although you don’t have a store there you get the service and others when you come with your car  and what have you.  So  we

should be very very careful.   And the other thing that this Constitution review needs to take  into account  to safeguard the  jua

kali if that is the backbone  of the economy in this country if we have to be  industrialized in the year 2020.   And not only that

200 years  to come from now  because  the  document  you  are  doing  is  a  very  expensive  exercise,  it  cannot  just  be  repeated

again.  So  yangu ni haya machache and I would really appreciate  you people  to  come  there.   Msiseme  mna  maslahi  yetu  na

hamututembelei huko.  Asante.

Com. Githu Muigai:  Asante saan bwana Wahome.  Wewe ni number ngapi.  Nafikili watu wa number wameisha.                 

                  (inaudible).   Sasa  mnaona ni saa  kumi na moja,  time yetu ya kikazi inaisha saa  kumi na moja lakini Tumejitolea

mpaka kila mtu anataka kuzungumza azungumze, lakini itategemea sisi kuhesimiana hapa nikikupa dakika tatu zitumie vizuli kila

mtu hapa atazungumza.  Kwa hivyo wewe  tatu  kwanza  jana  ulizungumza  kwa  hivyo  leo  ni  chap  chap  halafu  tupate  wengine

tafadhali.  Haya anza sasa na useme jina.

Samuel  Wairangu  Karanja:   Hamjambo  wote  Commissioner  na  watu  walioko?   Jina  ni  Samuel  Wairangu  Karanja.

Nawakilisha wakulima all wakulima trade market wanajeshi.  Nazungumzia kuhusu mkataba wa Lake Victoria ambaye ilipitiswa

na mkoloni na wale walihusika na huyo mkataba.   Badala ya huyo mkataba ati hiyo mali itumike                        (inaudible)
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napendekeza hiyo mali itumike irrigation hapa Kenya.

Nazungumzia  kuhusu  watoto  wa  mitaani  –  napendekeza  serikali  iamue  acre  kama  mbili  isomeshe  hawa  watoto  wawe

ma-carpenter, wengine wawe wa agriculture ile kazi ambaye mtu ataweza ili awe mtu anakubalika kesho.

Nazungumzia kuhusu haki za binadamu – Napendekesha  itumishwe mtu apewe haki zake zote na kuhusu utaratibu wa Bunge,

nazungumzia Katiba ipendekeze namna Rais atawachia yule atakayechaguliwa.  Hio wajibu wake.

Kuhusu ardhi,  mashamba – Kuna  watu  wana  acre  300,000  na  million  moja  hivi,  napendekeza  mtu  mwenye  shamba  kubwa

saana aridhi acre 1,000 na acre tano tano igawiye watu wamefikisha miaka 18.

Kuhusu police – Uajiri wa police waajiriwe watu ambaye wana elimu ya ndarasa  la saba  kwendelea mbele na kuhusu kazi ya

mawaziliwano, ihusizwe lugha ambaye Kiswahi itabuliwe lugha lasmi sawa na Kizungu.

Na Katiba inaandikwa sasa iandikwe na Kizungu na Kiswahili.

Na kuhusu uhuru wa kusema, napendekeza watu wana haki ya kunena.

Kuhusu Katiba ilioko ambaye jana sikuzungumzia na ninarudia hapa inajurikana kama 1946  Kenya development planning  per

capital incomes 7425(1)  inasema  utajiri  wa  kahawa  na  sukari  na  pytherum  na  korosho  na  pesa  za  utalii,  shiringi  74  inabaki

uraya, shiringi 25 ni ya Mwalabu na  Mhindi,  mkulima  anabakishiwa  shiringi  moja.   Napendesha  mkulima  auze  mavuno  yake

mahali anataka.  Napendekesha haya nikisukulu kuna wengine nao watueleze maoni yao.

Com. Githu Muigai:  Huyo mwingine?  Ulikuwa number ngapi wewe?  Dakika tatu haraka haraka.

Benson  Mutura:   Kwa jina naitwa Benson Mutura.   Yangu  nataka  kuongea  yahusu  public  health  –  inaongewa  vile  serikali

inafaa kuleta matibabu kwa raia lakini yangu hasa  ni  upande  wa  private  hospitals.   Hapa  nimeona  pia  pamekuwa  na  kasoro

hakuna control, nataka kuwe na control  kama vile tunazo hoteli sina clerk five star,  three star  hivyo.  Kama umeenda hospitali

fulani  hapa  wewe  ni  mgonjwa  malaria,  matibabu  ya  malaria  isiwe  cost  ya  zaidi  ya  tuseme  elfu  moja.   Kama  ni  kidney  ama

surgery umeenda Nairobi  Hospital  hiyo bill unapatiwa labda 6,000,  mgojwa mwingine wa hospitali  ingine  unasikia  amepatiwa

200,000  unaona haina  control.   Serikali  iweke  control  maanake  raia  wananyanyaswa  saana  upande  wa  hospitali.   Na  hapa

ndipo  nataka  kusema  hivi,  madaktari  wetu  bila  kuficha  wamekuwa  kama  mechanics,  ukienda  na  ugojwa  wanataka

ku-exagerrate kuonyesha vile uko kwa hali mbaya zaidi na wana-make pesa  zaidi ya hivyo.  Hapa nitafafanua kuna ile ukweli

niko naye, unapata mtu labda yuko hospitali fulani private.  Amekufa ama alikufa siku mbili zilizopita lakini baado  wanamuweka

kwa High Dependency Unit maanake hapo wanajua wanapata pesa zaidi na ile bill watakupatia itakuwa non-negotiable.
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Com. Lethome:  Sasa unapendekeza nini? 

Benson  Mutura:   Ndio napendekeza serikali,  waraia hawana pesa,  ugonjwa  kama  unapita  more  than  400,000  bill  ya  zaidi

ina-offsetiwa na serikali.  Kama wale wagojwa tunaona kwa TV kila siku.

Com. Lethome:  You’ve done it hiyo point imeingia.

Benson Mutura:  Hii ingine ni ya police – Police hakuna haja wanakaa upande moja,  kuwe na community police ndio kama

hapa pakiwa na funjo ama wezi wameingia wale police wako area  hiyo wale wanaishi kwa hizo nyumba ndio wanafaa kutoka

na kulinda raia wenyewe.  Hiyo tu.

Com.  Lethome:   Asante  sana.   Mwingine  afanye  kama  hivyo  Benson  alivyofanya.   Mzee.   Wangapi  hawajazungumza  na

wangependa kuzungumza?  Wale  wameketi,  one,  two,  three,  watatu.   Mtafuatana  hivyo  in  that  order,  wewe  mzee  one,two

three Benson ukajiandisha pale.

Kimani Kamau:  Asante sana mimi jina langu ni Kimani Kamau naishi hapa Bahati.   Jambo la kwanza ningeomba ni kwamba

Vice President

Com. Lethome:  Utazungumzia kwenye machine.

Kimani Kamau:  Vice President achaguliwe na watu direct. 

 Nomination positions ziwe abolished.

Provincial administration iwe removed but gradually when elected                      (inaudible) councillors and so on. 

The other point is question of demography to areas where they are over represented whereas some are  under represented.   An

area with 50,000 people has an MP while as another one with 500,000 they have the same this is very disproportionate,          

                    (inaudible).  

Now we come to the police just to mention the

Com. Lethome:  Weka mbali kidogo.
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Police are mainly recruited from people who could not get jobs anywhere else.   Now these people  should be re-trained before

retirement so that they don’t become budicts police 

(inaudible) people observing for say 25 years he should be taken back trained for a year so that he can be a good civil servant

to relie on himself.  I  have known some members of police force when they retire they die  very  quickly  because  they  cannot

adjust themselves to civil society.  Otherwise I don’t have any more except that as I said police should  (inaudible interjection)

Com. Lethome:  Thank you very much.  Wewe ngoja utapewa nafasi yako.  Wewe atiriri man, eterera niukwaria, niukwaria.

Isaac  Mwangi:   I  am  called  Isaac  Mwangi  I  live  at  Jerusalem.   I  want  to  make  a  few  proposals  and  that  is  election  of  a

President is very essential and that is the problem we are having here because the system is not straight forward.   The proposal

I would like to make is all those who will stand for the election can stand but if the first candidate  gets 51% that is number one,

if he gets 51% then he can go through.  If not then there should be a run-off between number one and number two.   Abolish the

25% from the provinces.  The age of the President should be between 35 and 75 years.   President  should be at  least  form four

standard of education.

There  is  something  else  which  is  a  problem  and  that  is  the  appeal.   When  you  are  to  appeal  the  election  of  President  is  a

problem.  You have to hand in the papers  to him but then it is difficult.  It  is likely to be  difficult  for  volunteers  to  accept  the

whole paper.  So now whoever is

Com. Lethome:  Is it an appeal or petition?

Isaac Mwangi:  Petition, the papers can be handed to the high court registrar because the AG will handle that.  Okey.

The powers of the President should be reduced so that there can be President and a Prime Minister.  So they share the powers.

Appointments  whether  for  ministers  or  those  who  are  to  vie  the  various  organizations  should  be  vetted  by  Parliament  or  a

council  which  has  been  set  up  by  Parliament  so  as  to  avoid  the  system  of  awarding  posts  as  gifts.   Ministers  appointed  to

various ministries should  be  qualified  for  those  ministries,  say  for  example  like  if  it  is  the  minister  for  health,  he  should  be  a

qualified doctor, if it is for agriculture he should be an agriculturist.   Even the Permanent Secretary  it is the same so that it can

help to understand more what happens in that field.

For election of councillors – A councillor should be at least of KCPE, MP should be at least form four, the President I forgot to

mention that.  

There is something else that is happening in the civil service – Promotion should be on seniority but not on district  focus because
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that is what is sometimes happening and might be somebody came to the service five years ago and

Com. Lethome:  The point is clear, should be on seniority and merit not on any other basis.

Isaac Mwangi:  It should be on seniority and merit but not on district focus.

Constituencies – Boundaries should be amended such that there is equal representation, so that we don’t have one constituency

has got 10,000 voters the other one is having 60,000 voters and also even for the wards.

Land laws should be observed and amended where necessary to avoid these possibilities of double allocations and so forth.

University loans should be automatic that is there can be a form of formality whether do you want loan or  you don’t want loan

whileas it should be automatic but not where it is nowadays you will find people  have to decide whether they  can  give  you  a

loan or not.

There is something like roads levy – Road levy should actually be used to maintain the roads within the area  or  if you find roads

where there many more vehicles they wear  out faster  but if they are  not maintained within the reasonable  time it  is  a  problem

they become worse whereas the roads levy is there to take care of that.  I think there are other issues that have been mentioned

but this one I  think  they  are  major  problem.   Ofcourse  there  is  like  the  case  of  the  women  mentioned  about  women,  there

should be law to take care of the widows for the distribution of the wealth.  So I think briefly yea.

Com. Lethome:  Okey can we have, it was you after him?  Please give your name.

Richard Kanyoro Kihato:   Kwa jina naitwa Richard Kanyoro Kihato.   Point ya kwanza ile nataka kuongea badala  yake ni

maneno ya conditions za kuanzisha biashara.  The licenses from the city authorities huwa ni very expensive such that watu wengi

wanakuwa forced ku-avoid hizo vitu.

Com. Lethome:  What do you recommend as far as licenses are concerned?

Richard Kanyoro Kihato:  I recommend that zifanywe ziwe a bit cheap to make people not to avoid them.

Com. Lethome:  They should be affordable.

Richard Kanyoro Kihato:   Yeah,  they should  be  affordable.   Kuna  hii  question  ya  kama  sasa  mtu  akiwa  assorted  by  the

police and then if you want to take the action you have to sue the Attorney General, that process is cumbersome,
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Com. Lethome:  What do you recommend?

Richard Kanyoro Kihato:   I  recommend  that  the  person  involved  should  be  charged  directly,  yeye  mwenyewe  aki-assort

mtu.

The third point is the President should not be above the law because somebody who holds absolute power will be  corrupted by

absolutely the same.  There should be checks and balances.

The  next  question  is  election  should  be  held  on  schedule  hakuna  ati  mambo  ya  –  they  should  not  be  pegged  on  the

Constitutional review so members of Parliament should be appointable na wawe they cannot award themselves whatever they

feel like.

Com. Lethome:  Like their salaries, who should review their salaries and approve….?

Richard Kanyoro Kihato:  There should be another independent body ambayo inaweza kufanya hivyo, not themselves.   Kwa

hivyo maneno ya election kitu kama ku-extend that should be out. 

Another point naweza kuongea juu yake – About our national budget a lot of cash goes to defense yet we are not at war.  I  feel

that hiyo pesa ya defense ni vizuli ikatwe most of it iende in health and education.   Our forces should be deployed to do other

work ambayo inasaidia community kama kujenga mabarabara  in the health  sector  and  other  areas  instead  of  being  dormant.

That’s all.

Com. Lethome:   Thank you  very  much  Richard.   Mama  kabla  hujakuja  kulikuwa  na  mzee  nilikuwa  nafikili  ameenda  lakini

amerudi.  Sasa itakuwa mzee halafu wewe.  Next ni wewe.

Richard Kanyoro Kihato:  Okey.   My name is Richard Muli.  I  will          (inaudible) all the provinces that we have in our

country so I will just not mention the problem but my views according to what we should do.   I  start  with taxation.  I  think that

the paid to earn taxation should be deducted to civil servants with more than 12,000 but not the current 7,000.  

I also pray that provision of piped water  should be provided to all citizens in Kenya  it  doesn’t  matter  where  you  come  from

whether you are in North Eastern or you come from       (inaudible).

In provincial administration the chiefs and sub-chiefs should be elected by people and they should be trained administration and

ethics.  We have so many problems with our provincial administration especially the sub-chiefs and chiefs.
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The local government – I also feel that the mayor should be elected by the people  and not the councillors.   The council matters

should not be  left to selfish individual or  to the councillors who are  out to enrich themselves during the period they are  in their

seats.

Health  should  be  provided  to  all  citizens  free  of  charge  –  we  have  seen  so  many  Kenyans  their  lives  being  paralysed  by

retrenchment so we also feel that retrenchment should be abolished.

On Electral System and process  – I feel that the election date  should be specified in the current Constitution.   Then  on  basic

right the Constitution should gurantee all workers the right to trade union renumeration who should enlist deliver their grievances

or the workers grievances to the higher authorities.

I also feel that education should be free and compulsory from standard one to standard eight.  Thank you.

Com. Lethome:  Thank you very much.  Mzee nafasi yako imekuja ile ulikuwa ukisema sasa  umekaa hapo,  sasa  sema ukiwa

umesimama.

Wilson Karanja:   Mimi sitaongea sana.   Utaongea sana si ulikuwa unaongea pale?  Wewe nitakupatia dakika tano,  wengine

nawapatia tatu, unajua ulikuwa ukiongea ukiwa pale, sasa umeingia kwenye uwanja.

Com. Lethome:  Jina?

Wilson Karanja:  Wilson Karanja.

Com. Lethome:  Haya sema Karanja.

Wilson Karanja:   Sasa  mambo  mengi  yamefanyika  huku.   Wakenya  na  ninasema  kwa  serikali  hii  iko  kwa  ile  Constitution

ambaye tuko nayo, tuna coffe sector, hiyo pengine, kuna coffee sector imekuwa baya, agriculture, imekuwa baya mambo mingi.

Com. Lethome:  Sasa unataka agriculture ifanywe nini?

Wilson Karanja:  Agriculture, nataka itengenezwe vile ilivyo sababu siwezi kaa hapa Nairobi.

Com. Lethome:  Isimamiwe na nani?  Kwa mfano mambo ya kahawa unataka isimamiwe na nani?

99



Wilson Karanja:  Nataka iwekwe act moja nzuli ambayo itasimamia hiyo serikali ndiyo niondoke hapa Nairobi.

Com. Lethome:  Ngonja, ngonja.  Sasa unazungumzia habari ya kahawa na mambo ya marketing ya kahawa unataka nini?

Wilson Karanja:  Marketing?  Kama ni marketing ile ya kuwa si wakora, tusiwe na wakora.

Com. Lethome:  Wachaguliwe na nani kwanza hawa wanafanya marketing ya kahawa?

Wilson Karanja:  Marketing iteuliwe na watu ambao ni wa kanisa.

Com. Lethome:  Kama wewe hivi?

Wilson Karanja:  Kama mimi hivi.

Com. Lethome:  Sasa ulikuwa ukizungumzia mambo ya police ukiwa pale, mwenzako ame…apana sema mambo ya police…

Wilson Karanja:  Police wametu-arrest sana.

Com. Lethome:  Sasa unataka nini?

Wilson Karanja:  Wakati tukija themanini tukiingia themanini wametu-harass wanatwambia sisi ni wambaya                         

(inaudible)

Com. Lethome:  Na nyinyi si ni wambaya.

Wilson Karanja:  Sisi si wambaya tunakuja against corruption.  Police unaenda unafika mwisho kama huna                           

(inaudible)

Com. Lethome:  Kwa nini huna?

Wilson Karanja:  Hapa nikija kwa chief ninaambiwa lete abstract na sina pesa ya kutoa abstract.

Com. Lethome:  Abstract ni ya pesa?  Si ni ya bure?

Wilson Karanja:  Ni ya pesa.
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Com. Lethome:  Ya serikali ama ni ya kitu kidogo?  Ni kitu kidogo ama ni pesa ya serikali?

Wilson Karanja:  Pesa si kitu kidogo wanakwambia lete pesa hadhalani sio ya kuficha.

Com.  Lethome:  Sasa  police  wetu  wako  wambaya  sana  ndio  unasema  wewe.   Si  ndio?   Sasa  tufanye  nini  mambo  hiyo

ilekebishwe ile ulikuwa ukisema ukiwa pale.

Wilson  Karanja:   Ile  nilikuwa  nikisema  nikiwa  hapo.   Si  waongeshewe  hata  msahala  hata  wakati  nilikuwa  wakati  wa

Kenyatta, hawakuongeshewa pesa eti sababu ya…. ni  wawe na discipline officers wajue wanalipwa na serikali.  Serikali inalipa

pesa.

Com. Lethome:  Ile msahara unapata unaona kama inawatosha.

Wilson Karanja:  Inawatosha, mimi sifanyi kazi na hawa wanafanya kazi na wanalipwa na kama si wafanyi kazi wanatoka kwa

barabara.

Com. Lethome:  Sasa mwisho baina ya raia na police inazolota umekuwa mbaya saana.  Wewe unafukilia sababu yake ni nini?

  Saa  hizi sehemu zingine police akikufa  watu wanafulahi, hawaoni kama ni mtu kwa sababu uhuziano baina ya raia na police

imekuwa mbaya.  Sasa wewe kwa maoni yako kwa nini raia hawapendi police?

Wilson Karanja:  Kwa sababu wakiona police wanatoroka.  Siku hizi hata watu….

Com. Lethome:  Kwa nini wanatoroka?

Wilson Karanja:  Hata afadhali mkola kuliko police.

Com. Lethome:  Kwa nini wanasema afadhali mkola kuliko police?

Wilson Karanja:  Sababu police ndio watamwimbia.

Com. Lethome:  Police ni waizi?  Sasa tufanye nini waache kuimba?

Wilson Karanja:  Hawahitaji kuongezewa pesa.  Wanastahili kuhesimu watu wale wanaishi nao.
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Com.  Lethome:   Sasa  tukisika  police  na  makosa  ama  amemdhulumu  amempiga  mtu  kimakosa  amechukua  kitu  cha  mtu,

unataka tumchukulie hatua gani police kama huyu?

Wilson Karanja:  Kama huyo?  Kama huyo asitakiwe na ile mastaka nzuli.

Com. Lethome:  Nzuli ni gani?

Wilson Karanja:  Nzuli ni ile awekwe ndani hata kama….

Com. Lethome:  Kama miaka ngapi?

Wilson Karanja:  Miaka kumi.

Com. Lethome:  Uko na maneno ingine.

Wilson Karanja:  Ingine nitakuletea kesho.

Com. Lethome:  Wewe ulipokuwa pale chini maneno yalikuwa mengi umekuja hapa maneno yameisha.  Haya ukajiandikishe

pale.  Ukajiandikishe pale Karanja.  Haya mama ndiye utakuwa mtu wa mwisho.  Wewe ulikuwa unazungumza?  Umemaliza?

Mama,  tutafunga  na  mama  unless  kuna  mtu  mwingine  hapa  anataka  kuzungumza  tunafunga  kikao  na  mama.   They  want  to

speak, most of them are observers.  Nasikia kuna watu wameingia saa hii wanataka kuzungumza akina mama?  Hakuna.   They

should Raise their hands nobody is Raising their hands.

Pauline Makwaka:  We were together but we are free to say.

Com. Lethome:  So what you do if you are speaking on their behalf give all their names.

Pauline Makwaka:  Actually I don’t know whether they want me to speak on their behalf so they can say.

Com. Lethome:  Just a minute.  Munataka kuzungumza pia?  So you are okey, you are  comfortable?  Fine,  but we want your

names to appear on our register, so all those who came with mama register yourself.

Pauline Makwaka:   My name is Pauline Makwaka,  I live in Bahati.   And I do training for civic education that is  why  these

ladies are with me, we have just been in a workshop.  My first point is on corruption – it seems as  if we Kenyans are  pointing

fingers on one direction.  We are saying that the leaders are corrupt but we are forgetting that we are also corrupt  so there must
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be a policy to make us know that corruption can only be dealt  with if at  all  there  is  a  law  that  will  deal  with  the  one  who  is

corrupting and the corrupted person because  we give police money, police do not even ask us money we just give the police

because we are afraid to go to court and be charged for a mistake.  So we must deal with this issue by making sure that both of

us or all of us are dealt with.  

Police harassment in the estate is a lot here and we women in Bahati feel very very afraid for girls especially young women being

arrested  at  night by the police.   We feel that the police might not handle these young women properly  may  be  they  can  even

rape them, and we are saying that, I personally I am saying if there is police arresting there must also be police women at  night

to arrest  so that the young women are  safe in this estate.   Now police force is  not  a  bad  department  because  the  police  are

protecting the wananchi   (words missed when changing the tape) department because the police are protecting the wananchi so

my suggestion is the police should start right from school level explaining the students and pupils about  the police and the work

they do so that the students when they finish school should also join the police force.  Everybody is afraid of the police because

of the negative attitude they have towards the police.  We feel the police their work is just to shoot  people  and hunt people  but

yet the police can do a lot in this country because they are the ones giving us security.

Violence against women – There is a lot of violence in the estate  especially with wife battering so we are  saying if the case  is

taken to the police, the police should not just tell the women or the chief should not tell the woman mama kwenda nyumbani na

ufanye kazi yako usiku labda hukutimiza kazi yako.  We want the police to take it seriously because  in the end we hear women

are dead and in this case if we are not covered by law, then women’s life is in danger especially rape.  Rape cases have gone to

the police station and the police don’t take it seriously.  Many many women come to complain and say the police just tell them

mama kwenda nyumbani and they don’t take  the case  seriously although rape  is  a  crime,  they  should  definitely  deal  with  the

rapist and make sure that he goes to court.

Education – Going round Kenya you see  a lot of young men and women just idle.  I  feel that education in  this  country  is  not

liberated,  it is not creative,  they should come up with syllybus that can liberate young people  while  they  are  in  school  so  that

when the pupil come out of school they can be creative,  they can be self reliant by doing some things instead of waiting for  a

collar job which is no longer there.

In the estate we are like we are in Gichagi, no light, the bush there was a mayor who used to say there is a lot of vegetation so

we would also like the local government through our councillors, through our leaders, we should have a clean estate  and light so

that we are not afraid to walk at night.

Hawkers in the city – The hawkers are trying to meet their ends because of poverty in Kenya they have to do it.   But is there a

policy that can                 (inaudible) these hawkers.
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Com. Lethome:  What do you recommend?

Pauline Makwaka:  Yes I recommend that there should be a policy that can help the hawkers may be to put up their business,

may be they can have a place somewhere where they can have their business.   Like now if you go  to  town  you  cannot  pass

through the pavement.

Com. Lethome:  So you made your point.  Another thing, you know we are late you are the last person.

Pauline Makwaka:  Pandon?

Com. Lethome:  I said we are late we are supposed to end at five.

Pauline Makwaka:   I  thought  you  were  ending  at  six.   Street  children  something  must  be  done  also  to  the  street  children

because most of them have become big women and men and they are  causing a lot of problem in town.  They even hold mavi

and snack vimbeti kutoka kwa wamama.

Com. Lethome:  What do you recommend? 

Pauline Makwaka:  I recommend that there should be a policy to address the issue of street children, I am sure it can be done

if the government takes serious measures on these children.

Leaders – Tunataka sheria iwepo ambayo inaweza kusema kama leaders  do not perform                            they should be

taken out.  The people should demand for him to be no longer a leader and elect another one.  

Now because you are saying there is no time, I am talking about  affirmative action.   We need affirmative action so that we can

have representative into Parliament.  Women should be in Parliament in order to represent us and I think so far so good.  Thank

you I have stopped other things.

Com. Lethome:  If you have a memorandum please hand it over.  Thank you very much mama.

Pauline Makwaka:  Asante. 

Com. Lethome:  Na kufikia hapo nafilili Tumefika mwisho wa kikao chetu kwa leo, lile tu ningetaka kuwakubusha ni kuwa sio

mwisho wa kutoa maoni, unaweza kutoa maoni yako uyafikishe  kwa  ofisi  yetu  ambayo  iko  Kencom  House  na  pia  unaweza

kupitisha kwa District Coordinator ama wale wanakamati ambao tuko nao hapa wa constituency hii.  Kwa hivyo tunawasukulu
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kwa niamba ya Tume ya kulekebisho ya Katiba nasukulu watu wa Bahati kwa maoni mazuli ambayo Tumeweza tuyapata leo.

Ningependa mtu mmoja atufungie kwa maombi.  A volunteer to close for us with a word of prayer.  Nobody to pray for us?

Prayers not in microphone.

Na tuombe:  Baba tunakusukulu jioni ya leo kwa vile baba umekuwa na sisi mchana kucha baba.  Tumefunzwa mengi baba  yale

tulikuwa hatuyajue baba.  Baba tunakuomba utusaidie kutatua.  Baba tunakuomba kwa wale wote wamefika hapa katika kikao

hiki  baba,  uwabaliki  baba.   Na  wale  hawakuweza  kufika  baba  siku  ingine  baba  ikitajwa  tufike  pamoja  baba  ndiyo  tuweze

kusaidiana.  Baba tunakuomba hata tukienda manyumbani uende na sisi na ukae na sisi.  Na  katika jina ya  Yesu  Kristo  aliye

Bwana na Mkombozi wetu Tumeomba.  Amen.

Com. Lethome:  Asante sana.

The meeting ended at 5.30 p.m.
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