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 Present:

1. Com. Pastor Z. Ayonga           
2. Com. Mutakha Kangu         
3. Com. Domiziano Ratanya         

Secretariat Staff in Attendance:

1. Peter Kanyi                         –                 Programme Officer
2. Lillian Momanyi                        –                 Assistant Programme Officer
3. Jacqueline Nyumoo                 –                 Verbatim Recorder
4. Eunice Kasisi                         –                 Sign Language Interpreter

Meeting was called to order at 10.00 a.m.

Com Pastor Ayonga:  Wale wako nje waingie ili tuanze.
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(Prayers): Natuombe kwanza.  Baba wetu wa Mbiguni tunainamisha nyuso zetu kukushukuru mara nyingine kwa kutukusanya

vile umefanya.  Kwa kutupatia nafasi hii ili tuje pamoja ili tujadiliane na tushauriane kwa mambo ya Katiba yetu ya nchi hii yetu.

Tunataka kujiweka mikononi mwako na kukujilisha ya kuwa sisi hatuwezi lolote bila wewe kuwa nasi.   Kwa  hivyo,  tunataka

uwe nasi,  na uanzishe hiki kikao mpaka mwisho.  Kwa maana tunaomba kwa jina la Yesu Kristo ambaye ni  Mwokozi  wetu.

Amina.

Nina wasalimu nyote asubuhi ya leo na kuwakaribisha katika kikao hiki cha leo.  Tuko hapa kwa ile kazi munajua ya kuchukua

maoni  ya  watu  juu  ya  uandikishaji  wa  Katiba  yetu,  na  kwa  hivyo  ni  siku  muhimu sana  na  wale  ambao  wanaoongoza  haya

mambo watawambia hayo.   Otherwise,  yangu ni kuwa karibisha hapa.   kwanza nitawajulisha wale ambao ni wana  committee

wanoyatayarisha haya mambo katika Constituency ya Dagoretti.

Pale  tuna  Councilor  Nyoike,  ambaye  ndiye  Mwenyekiti  wa  hiyo  Committee  na  hapa  tuna  Rachel  Magu  ambaye  ni  mwana

Committee na tuna Douglas Thuo pale ambaye ni mwana Committee na pia ndiye anaangalia  habari  za  documentation  center

hapa.   wengine hawajafika,  tuko kama kumi hivi.  Kwa  hivyo  sisi  ndio  tumefika  na  ikiwa  kuna  jambo  ambalo  mtu  angetaka

kuuliza au kusaidiwa, sisi tuna hiki                       (inaudible)list ya kuthibitisha.  Mimi ndiye Chairman na kwa hivyo tutawasaidia

            (?).

Ma-Commissioner wale wamefika hapa siku ya leo ni Com. Domiziano Ratanya,  ambaye ndiye huyu wa kwanza  yuko  hapa.

Mwingine ni Com. (Pastor) Zablon Ayonga yuko hapo na yule mwingine ni Mutakha Kangu.  I hope I got the first name right.

Wao tulikuwa nao hapa hata jana kule Kenya Science Teachers  College.   Waliendelea na kazi yao na tunashukuru sana kwa

devotion ya hii kazi.  It was the first time I saw them very proudly, because the first time the Commission came here, we thought

they should not have come that time and you said so.   That is why we said you should come the second time.  We were very

happy yesterday and we hope we will have another lovely day.  So you are  welcome and I am going now to hand over to you

so that you can do whatever you want and in the best way you know how.

Com. Pastor Zablon Ayonga: nafasi ni yangu.  Nataka kuwasalimu, hamjambo?

(Response from the Audience): Hatujambo.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Tume kuja hapa siku ya leo,  leo ni siku kubwa kwa upande huu wenu wa Dagoretti  katika hii

Hall ya Waithaka.  Jana tulikuwa na mkutano mzuri sana kule Kenya Science.   Na  nina amini tutakuwa na mkutano hata mzuri

kuliko ule ambao tuliokuwa nao jana.   Na  hawa wanatuongeza  viti  inaonyesha  watu  watakuwa  wengi.   Nigalipenda  kuwapa

utangulizi  jinsi  ambavyo  tutafanya.   Kwa  hivyo  viti  vingine,  mngeacha  ziingishwe  mpaka  watu  watakapomaliza  hizi  benches

ndipo mtazifungua, ili tuwezekuanza.

Ninataka kuwaeleza kidogo juu ya jinsi ambazo tutafanya.  Kwanza ninajua kwamba munaelelewa kwamba leo mnatupa maoni,
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kwamba leo si siku ya maoni, kwamba leo si siku ya maswali.  Leo munakuja mumejitayarisha  na  maoni  ambayo  mungetaka

kutuletea ilituweze kuyachukua yatusaidie kwa kubadilisha Katiba yetu.

Kati  yenu,  kunawezekana  kuna  wale  ambao  wameandika  mawazo  yao  tayari.   Yako  katika  maandishi  ambayo  ni

memorandum.  Watu wa namna hiyo, kuna njia mbili za kufanya.   Unaweza  kuja  na  memorandum  yako,  maandishi  yako  na

ukayatoa hapa katika meza ile, ukaweka kitabu sahihi nayakapokelewa.  Unaweza kutaka kumulika machache juu ya maandishi

yako.   Unaweza  kukaa  hapa,  ukatwambia  maandishi  yangu  yana  hivi  na  hivi  na  hivi.   Na  ikiwa  Commissioners  watataka

kukuuliza swali, watakuuliza.  Na  kama hakuna Swahili, utayaweka hapa na uweke sahihi na u-register  katika kitabu chetu na

hayo maandishi tutayachukua.  Hatutataka utusomee maandishi yako hata wakati  ambao ni wa kumulika yale ambayo unataka

kuweka  mkazo.   Itakuwa  tu  kutuambia  makubwa,  makubwa,  na  sisi  kule  ofisini  tutaenda  kusoma  maandishi  yako.   Leo  si

wakati wa kutusomea.

Jambo jingine, kuna wale ambao wamekuja na maoni ambayo bado  yako kichwani mwao.  Yule  ambaye  atatupa  maandishi,

ikiwa tutampa wakati wa kuongea kwa kumulika, tutampa dakika tano tu.  Kuna wale ambao wamefika na maandishi ambayo

yako  kwa  kichwa  chao  ambayo  hawakuyaandika.   Hao,  tutawapa  dakika  kumi.   Utakaa  kule,  utatwambia  majina  yako  –

wewe  ni  nani  na  nani,  na  tutakupa  dakika  kumi  tu  ili  utuambie  unayoyafikiria  juu  ya  Katiba  yetu.   Na  wakati  ambao

nitakwambia, saa zako zimekwisha, nitapendelea utii.  Ili kila mmoja ambaye amekuja hapa siku ya leo apate  nafasi.   Hatutaki

yeyote ambaye amekuja arudi nyumbani bila ya kutoa maoni.  Kwa hivyo  tunapokuambia  saa  zako  zimetosha,  nikwa  maana

tunataka mwingine pia apate nafasi ili aweze kutoa maoni yake.

Na wakati mwingine Commissioners watakuuliza maswali kwa mambo fulani ambayo umesema ambayo hatukueelewa vizuri, au

ambayo  tunataka  utuambie  zaidi  kwenda  ndani.   Hayo  maswali  ni  yale  ambayo  yatakayotusaidia.   Unapoongea  hapa,  kuna

machine hapa,  tuna tape  recorder  ambayo itachukuwa maneno yako yote ambayo utayasema.   Hakuna  neno  la  mtu  ambayo

litapotea hata ukikohoa,  kikohozi tutachukua.   Kwa hivyo hakuna jambo la mtu ambalo litapotea hata  moja.   Pengine  wakati

mwingine utakuja fikiri, mbona mimi sioni yule akiandika maneno yangu?  Sisi tunaandika points, lakini kila neno lako liko kwa –

wapi ile tape? Ki-machini hicho kina fanya miujiza.  Kila neno lako litaiingia.  

Jambo lingine, tutataka kufuata orodha hii.  Tutafuata toka mtu ambaye aliandiaka jina lake kwanza na tutafuata namna iyo hiyo.

  Lakini ikiwa wakati  mwingine, mtu anaweza kutokea hapa,  pengine ni mzee sana au ni mama  mja  mzito  ambaye  tukiangalia

tunaona jamani huyu asigeendelea kuwa,  huyu angetoa maneno yake na aende.   Huyo, tutaruaka na kusema, wewe mama  au

wewe mzee, kuja hapa utoe maoni yako.   Kwa hivyo mkiona tukifanya kitu cha namna  hiyo  usije  useme  mbona  walituambia

tunafuatana na mimi najua nilikuwa nyuma ya fulani, na sasa ambavyo fulani ametoka ingekuwa mimi.  La, hiyo itakuwa ni habari

na  utu,  kibinadamu  tunapoona  jambo  la  maana.   Na  ikiwa  kuna  mtu  aliye  na  mkazo  fulani;  unajua  kuna  watu  ambao

wanamkazo fulani – Ana appointment  fulani  ambayo  lazima  pia  aihudhurie,  tutapima,  sisi  tutapima  hapa  na  kuona  tumruhusu

huyo.  Kwa hiyo mnapoona mambo ya namna hiyo si kwamba tumeacha kufuata na orodha ambayo tungetaka kufanya.
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Lugha: lugha ambayo tutatumia itakua lugha ambayo umejitayarisha nayo.   Ikiwa umejitayarisha kwa Kiingereza, utatoa maoni

yako  kwa  Kiingereza.   Ikiwa  umejitayarisha  maoni  yako  kwa  Kiswahili,  utatoa  maoni  yako  kwa  Kiswahili.   Ikiwa

umejitayarisha maoni na maoni yako kwa lugha ya Kikuyu, utatoa maoni yako kwa kiKikuyu.  Lakini  hapa  tuko  town,  najua

kila mtu anajua Kiswahili.  Nitawaambia faida moja ya kutoa  maoni  kwa  lugha  ile  ambayo  kila  mmoja  anaelewa.   Tukikupa

mtafsiri, dakika zako kumi zina kuwa tano.  Simwaona sababu gani zina kuwa tano?  Simumegawana watu wawili? – wewe na

mtafsiri.   Dakika  bado  ni  kumi  lakini  mmegawana.   Tafadhali  isipokuwa  ni  lazima  kweli  ambao  unaweza  kusema  siwezi

ku-express myself in Kiswahili, ni lazima niongee Kikuyu.  Ikiwa unaweza kusema maneno yako kwa Kiswahili au Kiingereza,

tutashukuru.  Lakini, usije useme, sikuruhusiwa kuongea Kikuyu.  Ikiwa ndivyo unavyotaka na ni lazima, tutakutafutia mtafsiri.

Lakini utuambie mapema pia nasi tujitayarishe, tumwambie fulani uwe tayari kwa kutafsiria fulani.

Pia, kwa wale ambao ni viziwi, tuna mtu ambaye anaweza kuongea nao.   Tuna mtu wa sign language hapa.   Nadhani,… yuko

wa sign language mbona usingefanya yale mambo yenu ili uone  kama  kuna  mtu  hapa,  kwa  maana  ni  wewe  tu  utakayempata

aliyepo.  Mwambie ainue mkono kama yupo.  Basi hayupo, lakini ikiwa, yeyote ataingia na unamjua, huyu ni yule mtu ambaye

ni kiziwi, tafadhali kuja hapa utunongonezee kwamba mtu ameingia ili yeye pia aweze kuhudumiwa.  Hatutaki mtu yeyote hapa

ambaye amekuja asihudumiwe.  Licha ya hayo, niko tayari na ninataka tuanze.

                    (inaudible).  Nimmoja abaye atatoa,  ikiwa muko kikundi.  Ikiwa kuna kikundi chochote hapa ambacho kimekuja

na memorandum, ni mmoja wenu ambaye atatoa  hiyo memorandum, ni huyo  mmoja  ndiye  ataweka  sahihi  na  ni  huyo  mmoja

ambaye atamulika juu ya hiyo memorandum.  Na tena jambo….unaweza kuongea kama wewe binafsi au unaweza, unapoongea

hapa sema, mimi ninaongea juu ya kikundi fulani.  I  am representing such and such a group and I am speaking on their behalf.

Kwa hivyo, utuambie kama unaongea kwa niaba ya group au mambo unayo ongea ni yako mwenyewe, binafsi.

Baada  ya  kuongea,  nataka  tuelewane;  baada  ya  kumaliza  kuongea,  unaweza  keti  usikilize  wengine  wanasema  nini,  na  pia

unaweza kwenda ukafanya mambo mengine ya kujenga Taifa.  Kwa hiyo mtu asijefikiri ukiingia hapa ndani ni  kama  umeingia

jela ndogo, huwezi kutoka.  La! ukimaliza ku-present  your memorandum au maoni yako unaweza kutoka na ukaenda kufanya

mambo mengine.  Tayari sasa.

Kuna  wale  ambao  wan  simu  za  mkono,  hebu  tuone  mikono?   Tafadhali,  tafadhali,  Commissioners  na  nyinyi  angalia  zenu,

mumezima?  Tunataka kila mmoja wenu tafadhali azime simu yake.  Kwa maana hatukuja ku-record mambo ya masimu na tena

pia wewe itakusumbua na ikipiga kelele hapa inakuwa recorded,  na hatutaki hiyo.  Ni maneno yako ndiyo yamekuleta.   Kwa

hivyo kila mmoja amezima?  Asante, tukotayari sasa.  Na mimi yangu nimezima nimeiweka hapa.

Mtu  wa  kwanza,  nikisoma  jina  lako  vibaya  unisamehe,  nikwaajili  ya  maandishi  lakini  utajua  ni  wewe  ninayesema.   Kuna

anayeitwa Yusufu Kamau?  Unaweza kuanza.
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Yusufu Kamau: Naanza kwa kushururu Mwenyezi Mungu, kuwashukuru wote ambao wametupa nafasi hii                         

(inaudible).  Kwa kifupi sana ninawakilisha             (?).  Jina langu ni Yusuf Kamau, ninawakilisha waIslamu wa Kawangware.

Mambo yetu mengi yanahusu waIslamu, kwa sababu tunajua wenzetu wamejitayarisha kwa yale mambo mengine ya kawaida.

Kwa hivyo kwanza tunazungumzia mambo ya Korti  ya Kadhi,  kwamba iwe-expanded iwe ni kama korti  ya kawaida,  kutoka

kwa Court  of Appeal,  iendelee.   Vile  vile  Korti  ya  Kadhi,  Kadhi  huyo  awe  anachaguliwa  na  waIslamu  wenyewe  badala  ya

Serikali.

Vile vile Kadhi awe ni mtu ambaye kwamba amesoma sio kama ilivyo sasa.  Serikali inachagua mtu yeyote ambaye anaongoza,

na hali ya kwamba hajui chochote katika dini wala  hajui  chochote  katika  masomo  ya  kawaida.   Kwa  hivyo  at  least  awe  na

degree katika Sheria ya kawaida – Common Law, na degree katika Sheria ya Kiislamu.  

Muhimu  kabisa  ingine  ni  kwamba  huyu  Kadhi  anahusika  na  upande  wa  Korti  –  upande  wa  kesi.   Kwa  ajili  tungependa

waIslamu wawe na kiongozi mwingine ambaye tunayemwita Mufti.  Yaani anayeshugulikia mambo ya Waislamu yote kwa jumla

na achaguliwe vile vile na Waislamu wenyewe.

Na  vile  vile,  tunapendekeza  yakwamba,  kuna  nchi  nyingi  katika  ulimwengu  ambazo  wa  Kristo  ndio  wengi,  lakini  Rais

anachaguliwa             (inaudible) ama Waislmu ndio wengi, Rais anachaguliwa anakuwa ni mKristo.   Kwa ajili ya hiyo, kwa

upande wa Kenya hakuna makosa tukipata ikiwa Rais ni mIslamu, basi Rais mdogo awe naibu wa Rais awe ni mKristo au awe

na dhini nyingine na ikiwa Rais sio mIslamu, basi mdogo wake awe mIslamu kama ilivyo katika nchi za kawaida.

Mapendekezo  makubwa  mengine  ni  kuhusu  mavazi  ya  Kiislamu  ya  tambulikane  kisheria.   Mengine  vile  vile,  ni  ile  tume

iliyochaguliwa na Rais kuhusu elimu, kuna mapendekezo mengi ambayo kwamba yameandikwa ndani lakini mengi hayafuatwi.

Kwa ajili tunaona kwamba Waislamu wengi, wakiingia katika shule hasa za upili – secondary,  wanalazimishwa mambo ambayo

kwamba si ya dhini yao.  Na hali ya kwamba tume hiyo iliyochaguliwa ya Koech ilikuwa imeeleza kila kitu wazi wazi.

Vile  vile  tungeombe  Serikali  katika  sehemu  ambazo  kwamba  ni  za  watu  wote  kama  airports,  maofisi  za  Serikali,  kuwe  na

sehemu ambao kwamba Waislamu wanatengewa sehemu maalum kwa maombi kwa sababu Waislamu maombi yao ni ya kila

siku na yanakuwa mara nyingi – mara tano kwa siku.  

Vile  vile  tungependa  kupendekeza  ya  kwamba,  wale  majaji  ambao  wanakuwa  katika  Korti  za  nchi  yetu  hii,  wasiwe

wakichaguliwa na Rais mwenyewe, kwa sababu wanakuwa ni waoga.   Wanaogopa kufutwa kazi ndio maanake hawatekelezi

haki.  Vile vile tungeomba shule zote ambazo zilikuwa  chini  ya  vyama  vya  kidini,  hizo  shule  zote  zirudishwe  kwa  vyama  vya

kidini ili viwezekuendelea kama zilivyokuwa wakati wa zamani.
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Na pia tungependelea ya kwamba kila Mkenya apate passport bila ya vikwazo, na                            

(inaudible)  badala  ya  vitabulisho  vidogo  vidogo  kama  IDs  na  birth  certificates.   Passport  peke  yake  itoshe.   Pendekezo  la

mwisho vile vile, universities zigawanywe.  Iwe kila province iko na province badala ya ilivyo sasa kwamba kuna mikoa mingine

ina universities mbili mbili ama district  moja ina sehemu nyingi ya masomo badala  ya zingine hasa upande wa masomo  ya  juu.

Thank you.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Asante Bwana Yusufu.  Tafadhali unaweza kutoa hayo maandishi kule na ujiandikishe.  Asante

sana.  ngoja kidogo Bwana Yusufu.

(Question) Com. Ratanya: Bwana Yusufu umesema mambo ya Muslims wawe na uniforms, yaani ziingishwe kwa Katiba…

Yusufu: Nilimaanisha, ikubaliwe kwamba ile mavazi ya kidini.

Com. Ratanya: Mavazi.   Na  haya,  tuseme kama watu wengine wa dini zingine nao  wakitaka  hivyo,  watumie  pale  wanfanya

sherehe zao za kuomba au kila pahali wazitumie? The religious dress.

Yusufu: Kuna mfano mzuri katika shule za primary kwa sasa.  Kwamba ile uniform maadamu inafuata ile rangi ya ile shule, basi

wanakubaliwa kufuata rangi ya shule             (inaudible) mavasi, pengine ni tofauti lakini rangi ni ile ile ya shule.  Na  tunaona ya

kwamba hakuna vikwazo katika dini zingine maana yake                                 (inaudible) kwa vikwazo vya kimavazi.  Kwa

hivyo tunaomba, kwa vile wengine hawajaomba kama tulivyomba sisi.

Com. Pastor Zablon Ayonga:  Asante.   Unaweza kujiandikisha kule  na  uache  hiyo  memorandum.   Ambaye  anaye  fuata  ni

William Kimani.

William Kimani: Ninataka kuomba msamaha, yule jamaa aliyekuwa na  memorandum  yetu  hajafika  bado.   Pengine  mtampa

muda. The person who was supposed to have our memorandum has not yet come.

(Interjection) Com. Ayonga: Sawa, huyu ambaye ndiye William Kimani?

William: Mimi ndiye William Kimani.

Com. Pastor Zablon Ayonga: So lakini memorandum bado haijaingia?   Basi wewe unawezakuendelea kukaa mpaka itakapo

kuja utatuambia.  Tutachukua mwingine anayeitwa Zainabu Osman.

Zainabu Osman: Hamjamboni wananchi.
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Com. Zablon Ayonga: Hatujambo

Zainabu: Mimi, neno langu la kwanza…

(From the Program Officer): Sema majina yako tuyasikie.

Zainabu: Zainabu Osman Mohamed.   Neno langu la kwanza,  sisi kina mama wa Kenya tunanyimwa haki zetu.   Ningependa

sisi kina mama tupate haki zetu, kina mama wa Kenya wote.   Ya pili, ningependa sisi Waislamu, Kadhi awekwe sheria zetu za

Kiislamu.  Kwa sababu yeye ndiye anajua mambo ya ndoa, mambo ya kuwacha talaka, yeye ndiye anajua.

Ya tatu, wale wasichana Waislamu, Serikali yetu iwakublie haki ya uridhi.  Ya nne, mimi ni mSomali wa Kenya,  kwa nini mimi

ninabeba vipande viwili?  Sisi wasomali wa Kenya tuwe sawa na wananchi wengine wa Kenya.  Ni hayo tu niliyo nayo.

(Clarification)  Com.  Pastor  Zablon  Ayonga:  Ngoja  kidogo  mama.   Ningependa  kukuuliza,  unasema  “sisi  wanawake  wa

Kenya tunanyimwa haki zetu”, haki gani hizo?  Maybe ningetaka utueleze tunanyimwa this, tunanyimwa this, ili tujue haki hizo ni

zipi.

Zainabu: Haki  ile  tunanyimwa,  sisi  kina  mama  ndio  shida  zote  tuna  beba.   Tunaona  kina  mama  wa  Kenya  kile  kinatakina,

tunahangaika mambo ya shule, mambo ya viwete, mambo ya taabu zozote, mambo ya kubeba mizigo, sisi wote ndio tuna beba,

kina mama.  Tupatiwe haki zetu na Serikali yetu.  Kina mama ndio shida zote tuna beba.  Tuangaliwe masilahi ya kina mama.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Asante mama Zainabu.  Unaweza kwenda kule ukaweka kidole.  Mathayo Kinuthia.

Mathayo Kinuthia Muthee:  Thank you very much.  Ladies and gentlemen.  I am here on behalf of my team.  My  name  is

Mathayo Kinuthia Muthee.  Mimi nitaongea kwa Kiingereza kidogo.  I am well aware, ladies and gentlemen that there was the 

       (?) Commission that dealt with land.  I chose to come to this seating because I think the Constitution of Kenya is the single

most important document you can find.  I  am going to talk just about  land and I want to give a brief history and at  the end of

which you will get my point.

That  one  day  in  1910,  a  certain  ‘mzungu’  who  obviously  was  a  colonialist  came  to  my  grandfather’s  compound  in  Upper

Kabete and gave him seven days in which to vacate the land and all with all what he had.  My grandfather thought it was a joke.

  After the seven days were over,  the ‘mzungu’ came with his ‘askaris’ and burnt the whole compound and drove them away

from that land.  Not  a single rupee was paid as  compensation,  nor were they given any alternative land on which to live.  The

land which I estimate to be  about  400  acres  has been        (?)  recently to encompass land which…  the  Kabete  vet  lands  in
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Upper Kabete.

In late 70s, the government leased part of it to the International Laboratory for Research on animal diseases.   The other portion

which was equally large has been secretly dished out to individuals in total disregard to the rightful heirs of my father’s land.  My

father was                                               (inaudible) for me and the family, under the colonialists for agitating for freedom and

for the return of                  (?) compensation for the land thieved.  Hundreds of our people  died for the same course and those

who survived the colonial brutality now continue to die paupers and nobody in authority seems to care.

My point now is, it is the Constitution’s moral duty to come up with clear comprehensive and meaningful land directions and not

forgetting hundreds who have had their lands taken away.  Today, land in Kenya seems to belong to the Land Commissioners,

to Provincial Administrators, to Town Clerks, and Mayors and those who have money.  I always wonder, why the public is not

told, when a certain land becomes available or is free from the government’s use.  Why only a few people  have the information.

 Why is it not advertised?

Now,  I  am  in  particular  incensed  by  a  statement,  the  Commissioners,  that  was  given  by  a  senior  British  diplomat  that  “we

forgive and we forget.”  They cannot compensate the land taken from the indigenous people and that land was given to settlers.

 I thought this was outrageous, it was un-British, it was brutish in fact.  I will always try to convince myself that is why the          

               (inaudible) and perhaps this will be taken care  of here in               (?)  because  nobody except  the Chairman of the

Constitution Commission who             (?)  knew about  it.   I  did not hear anybody from the government talk about  it.   We are

angered and this is something that will come perhaps after we are gone but we shall be         (?)  Thank you.

(Clarification) Com. Kangu: One major issue that                (?)  is that our people  were depossessed  by the British and even

after the independence when the British went away, fellow Africans, a few who were able took everything and left the rest  with

nothing and today they are claiming rights of property under the Constitution and they say Property rights under the Constitution

must be protected.  How do we go back without unsettling what appears to be  ‘settled waters’? and which may be acceptable

                           (Inaudible) it is the first issue the we must address                              (inaudible)if we want serious               

(?) form Kenya.  How do we deal with the            (?) already vested property rights?  There are  those Kenyans who would be

almost violently opposed in trying to change                            (inaudible).  How do we effect that.

Two, you talked about… why is it that when land is available ordinary Kenyans never learn of this.  What would you propose

and I will give you an example            (?)  in countries like Singapore and Hong Kong.   The government has an inventory of

government land and it         (?) dished out to those who are being patronized by those in government but it is captured in the    

      (?) budget.  When they are preparing the budget,  we say we will spend so much this year and out of this we will make so

much from taxes and we will raise so much from sale of government land and they identify the particular plots they are  going to

sell, they make a market value, they put the market prices, they put a notice in the newspapers  and auction.  Interested buyers,
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interested investors come and bid and pay the money to the government so that the government raises part  of the revenue from

selling land.  In our country we will       (?) a good government house and give it to a friend for nothing and it is that friend who

will sell for millions.  How do we deal with that?  We want your propositions.

Mr. Muthee: I  do  not know what to say because  most of it you have already said.   Like in Singapore,  like in South  Africa,

they have a Land Policy.  Land belongs to the government; the government belongs to the people,  not to an individual.  When

the  executive  takes  away  the  power  of  the  legislative  council  or  the  parliament  that  is  when  things  begin  to  fall  out.   My

suggestion is, that parliament should be supreme.  I know there is no parliament anywhere that will say so and so can give land,

                                   (inaudible).  Land should belong to the government and people.

If there is land in Waithaka, should I suggest that,  that land should not be  given away without the consent  of the people  in that

area.  They should know.  They have the history of that land, they should know what to do with it, who to give.

(Inaudible)

I know        (inaudible) because  it is something that has  been  gotten  not  in  the  right  way.   We  know  people  are  allergic  to

change and change must come for                  (?)  political change to happen otherwise.   You cannot just sit and say because

there was that Constitution that              (?) we cannot             (?).  Majority of Kenyans are suffering because  of              (?)

and that is not accepted.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Thank you Bwana Muthee Kinuthia.  Unaweza kutoa hiyo memo yako na ukaandikisha hapa.

Next  kulikuweko  Headmaster  hapa  ambaye  alikuwa  anataka  arudi  darasani  afunze  watoto  wetu.   Yuko  wapi?   Bwana

headmaster,  njoo hapa.   Unajua kuna ile katika shule  tunasema  ‘summary’  kwa  hivyo  tunataka  kuona  kama  utakuwa  mfano

mzuri.  Toa summary ya mawazo yako urudi uende ufundishe watoto.

Thank you very much Commissioners and my fellow Kenyans.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Sema majina yako.

Francis Parkiswa: My names are Francis Parkiswa.

Com. Pastor Zablon Ayonga: endelea.

Francis Parkiswa: I  am here to present  the views on my behalf.   I  star  with education.   Rightfully,  education  should  be  free

from primary schools to the  university.   The  government  should  develop  more  tertiary  colleges  than  the  universities.   This  is

because the graduates of the tertiary colleges take less money to train and are more relevant to the national needs.   The country
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               (?)  is spending too much money in training graduates  who they do not employ  at  the  end  of  the  course.   That  is

misallocating the national resources and also alleviating poverty.

The next point is agriculture.  Agricultural colleges such as  animal husbandry institutes and crop husbandry institutes should be

well funded to be  able to  carry  out  research  and  disseminate  the  information  to  the  farmers  in  Chief’s  barazas            (?)

demonstration farms to boost production and thus avert hunger and poverty.

The government should be answerable to the farmers as  far as  storage and marketing of the farm produce are  concerned.   At

present,  farmers  have  produced  enough  maize  to  feed  the  nation  but  due  to  the  government’s  unpreparedness  and  lack  of

concern,  much of that grain will go to waste  and that will demotivate the farmers.   Those who will  remain,  those  who  will  be

able to venture in agriculture are only those who have no other alternative.   The rest  will be  doing that because  there is nothing

else they can do and therefore this country will have shortage of grains.

We have a case today where maize is over produced.   The government is not taking any concern.  That milk is going to waste

now and therefore people  will not invest in agriculture.  They will change to other  things because  when the production is high,

there is no way to          (?) that wealth, it is going to waste.

(Interjection)                                                                                               (Inaudible).

I therefore recommend that the government buys all the produce.   It  should be easy to go and  market  the  excess  production

than for farmers.

On health, I feel that health services should be free.   There should be  an  independent  professional  body,  which  can  take  the

government to court for giving substandard services.  Kenyans are not affording health care for their families.  Therefore most of

them are living miserably.

On public services, Kenyans are getting a raw deal  from the government.   Government services are  very expensive in terms of

time wastage and resources, because to get an ID one may take a month or two.  There should be an information center in       

           (?)for  such services where by the requirement are  properly articulated.   You go to a bank when you want to open an

account; you are given the information first hand very clearly.  It does not take you a week to open an account.  But,  it can take

you a month or two to get an ID.

On natural resources, I feel that nobody should have the monopoly including the Head of State to dish out the natural resources.

  We have cases where our forests have been depleted and we have the Conservator of forests and nobody is in-charge.   I  feel

there should be a law whereby a citizen can take the Conservator of forests to court if his interests are  infringed by                
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(?).  Thank you very much.

Com.  Pastor  Zablon  Ayonga: Asante  Mwalimu.   Ngoja  kidogo.   Mwalimu  unaweza  kutoa  makaratasi  yako  kule,  weka

sahihi, enda darasani  fundisha watoto  wetu,  ili tumalize ujinga.   Next  ni  Francis  Macharia.   Unataka  tu  kutoa?   Basi  Francis

Macharia tunataka atoe maneno yake huko na aandike karatasi  aende nyumbani kujenga Taifa.  Eric Nyamu…Okay,  nimejua

kuna  wengine  ambao  mumekuja  kusikia.   Ninapoita  jina  tu  ninataka  nijue  kwamba  ungetaka  ufanyeje.   Kwa  hivyo  endelea

kukaa.

Francis Macharia: Presented a written memorandum

Com. Pastor Zablon Ayonga: Julius Kariuki, yuko wapi? Patrick Kinyanjui, muko pamoja na huyo asante.  Wilson Ngigi, uko

pamoja naye?  Thank you.  E. F.  Karanja.   Karanja,  una memorandum?   Kwa  hivyo  sema,  utupe  majina  yako  ndipo  utupe

tu… usummarize your memorandum.

Edward  Karanja:  Majina  yangu  ni  Edward  Francis  Karanja,  na  ninawakilisha  kikundi  kinachojiita  Dagoretti  Rate  Payers

Association – nikiwakilisha kama ‘acting’ secretary wao.   Wahusika ni watu kutoka wards  zetu: Bariocha,  Waithaka,  Mutuini,

Utheru         (?) Kawangware na Kangemi and they are all Dagoretti Ward.

Ya  kwanza,  kwa  muktasari,  katika  mikutano  yetu  tumeonelea  ya  kwamba,  kazi  yetu  katika  Nairobi  na  zaidi  hasa  hapa

Dagoretti, tungependelea, Mayor wa jiji na maChairmen wote wa ma county council na madeputies wao,  wawe wakichagulilwa

na raia.

Pendekezo la pili: ni Land rates.  Katika sehemu yetu ya Dagoretti, na katika Kenya nzima, tuko na free hold titles.   Kwa hivyo

tunaonelea ya kwamba hakuna haja ya kulipa rates  kwa  free  hold  titles  na  iwe  imewekwa  katika  Katiba  yetu.   Na  kama  ni

lazima iwekwe, kama ni lazima kwa sababu ya wote,  wahusika yaani, ni sisi rate  payers,  tuwe na msemo katika disbursement

ya pesa hizo.  Katika proceeds.  Hakuna haja tuwe tunalipa rates alafu watu wengine wanaenda kusema vile zitafanya.

Pendekezo lingine ni upande wa upigaji wa kura.   Serikali na ECK wanatumia pesa  nyingi kuandikisha  watu,  kutoa  cardi,  na

watu wengine wakati wa kupiga kura, hawaendi kupiga kura.  Tungetaka voting iwe…, kama umejiandikisha kama mpigakura,

iwe katika Katiba, ni lazima uende ukapige kura, if you are a registered voter.

Hilo  lingine  ni  kwamba  katika  Local  Authorities.   Local  Authority  iongezewe  mamlaka.   Imekuwa  spoon-feed  kabisa  na

Ministry ya Local Government.   Kwa hivyo tungetaka autonomy ya Local Authority ili mahali inahusika sana… hakuna jambo

kama city council inaweza kufanya bila clearance kutoka kwa ministry.
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Hiyo ingine ni kwa upande wa powers to the president.  Sisi Rate-payers tunamhurumia president  wetu.   Tunambebesha mizigo

mingi.  Anafanya kazi nyingi.  Tungetaka iwe distributed to institutions na hata ikiwezekana pia kwa individuals kwa sababu kila

kitu imesemekana hii ni president…  Ukienda kwa mashamba ni president, appointment nyingi… which are unnecessary.

Nyingine sisi kama Ratepayers tunapendekeza wakati mtu anaenda kupiga kura, anatakiwa awe na vitu viwili peke  yake.   Awe

na voting card, awe na National ID card au kama hana ID card,  awe na passport  au awe na birth certificate.   Tumependekeza

hayo.  Tungependekeza pia registration ya voters na issuance ya IDs iwe a continuous exercise.   Isiwe ati ni kwa wakati  fulani

inafanywa.

Na  mwisho,  creation  of  districts  na  constituencies,  tumeona  ya  kwamba  iwe  considered  ikielekezwa  kwa  wingi  wa  watu,

population.  Population iwe consideration peke yake lakini sio maneno mengine.  That is all on behalf of Dagoretti  Rate-Payers

Association ni hayo tu.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Asante sana Mzee Karanja.  Ngoja kidogo kabla hujatoka.

(Clarification) Com. Ratanya: Kuna swali hapa Francis Karanja.   Hapo  unaposema  mambo  ya  kulipa  rates  kwa  title  deed.

Unaweza kufafanua kwa sababu haionyeshi  kama  ni  Central  Government  inauliza  rates  au  kama  ni  Local  Authorities.   Kwa

sababu sijasikia kama hiyo ni                   (?) title.  Free hold title zijasikia kama zinalipiwa chochote.

Mr. Karanja: hapa Dagoretti tunalipishwa.  Wale wako na mashamba wanajua.   Tunaulizwa tulipe pesa  nyingi hata tumewahi

kupelekwa kortini.

Com Kangu: Francis,  umesema kupiga kura  iwe  lazima  kwa  wale  wote,  yeyote  amekuwa  registered  as  a  voter.   Kwa  nini

tusiseme tu everybody who is 18 years  has a  duty  to  vote.   Kwa  sababu  wakati  unaenda  kupiga  kura  you  are  representing

those who cannot vote and also you cannot perform your duty of just a voter how do we expect you to perform when you want

to be elected? Why should we just say that.

Ya  pili  umesema  constituencies  zile  based  on  population  alone  and  nothing  else.   But  the  experience  of  some  of  us  ambao

tumetembea, we find that some of the constituencies watu wanasema mbuge anarepresent  3,000  people  they are  very difficult

places like if you consider                 (?)  North Pole.   You travel from one corner  to the other corner  of that constituency is

about 800  kms.  Uniambie, tukisema population,  you might find someone having to  spend  the  whole  district  na  ipatikane  the

ability to move from one place to another is very difficult.  How do we deal with that?

Mr. Karanja: Nikijibu ya kwanza, wakati wa voting kuwa compulsory.  Experience ile ambayo tumepata watu wengine ambao

ni registered voters  wanangoja nje  ya  polling  stations  ili  wapatiwe  kitu  waingie  wakapige  kura.   Kwa  hivyo  wanakuonyesha

kardi.  Akikuonyesha kardi, alafu anakwambia asipopatiwa hiki au kile hataingia kupiga kura.  It is in the interest of our country,
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mtu kama huyu ambaye  anaoenekana  kabisa  ana        (?)  upigaji  wa  kura  awe  compelled  to  vote  na  hii  itapunguza  hali  ya

corruption around and near the polling stations.  Na isitoshe, ile ya kwanza ulikuwa umesema just to encourage them, that one is

catered for.  Imesemekana mtu akiwa na miaka kumi na minane, is eligible to vote.  That one will           (?)  that one.   Lakini

ukisha chukua kura,                  (inaudible).

Hiyo nyingine ya constituencies.  Tunajua constituencies zingine, we are  only talking of the creation of new constituencies.   We

have  no  quarrel  with  the  existing  ones.   Lakini,  kweli  ukiangalia  kama  last  time,  registered  voters  katika  constituency  yetu

walikuwa 69,000 voters.  Lakini unaona districts zingine zikiwa na 20,000, zimekuwa divided, zimekuwa constituencies mbili   

       (?).   Kama  ingekuwa  consideration  ya  population  then  Dagoretti  should  have  been  two  constituencies  and  not  zile

constituencies ambazo ziko na 20,000.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Thank you, thank you mzee.  Unaweza chukua makaratasi  yako kule na uweke kidole.   Next

atakuwa James Ngugi.  Kwa hivyo tafadhali utumulikie yale makubwa makubwa.

Geoffrey Kiongo:I am not James Ngugi, my names are Geoffrey Kiongo, but we are together with James Ngugi, Mr.  Gachara

and  Mr.  Mwaura.   I  am  here  on  behalf  of  Justice  Peace  and  Reconciliation  Committee  of  the  PCEA  Church.   I  am  the

secretary to the parish and we have a memorandum and I would just highlight what we have.

We feel that the president  on top of garnering 25% in five provinces should also garner  50%  of  all  registered  voters.   In  the

absences  of any one of the candidates  garnering 50% there should be a run-off,  which  should  be  conducted  within  30  days.

The Vice President  should also be a running mate of the President  as  opposed  to the present  situation whereby the  President

dishes a Vice President every now and then.

We also feel that the President should be accountable for his actions.  That we should be able to impeach the President when he

contravenes the Constitution.  All public servants  should  be  on  high  morals  and  be  people  of  integrity.   Misappropriation  of

funds  by  public  servants  should  be  repaid  and  legal  action  taken  against  those  who  misappropriate  public  funds  unlike  the

present situation where by servants once they misappropriate funds they are just transferred.

We should also create a Complaints Commission or an office of the Ombudsman whereby we can complain, the citizens can be

able to complain.  We also feel that Kenyans should own land anywhere in this country.   We also feel that we should not have

any squatters in this country.  Idle land should be redistributed and if it that which belongs to those who own it, they should have

a very heavy tax or levy on those kinds of idle lands.

Farmers should also be taken care of.   Whereby their produce should be protected  and farmers should at  least  be  guaranteed

of market for their produce at profitable rates.  The government should protect  the environment.  No  citizen should be tortured
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to obtain confessions for any crimes done.  We feel that only court of law should be able to get the guilty of a member.   That is

we are saying that a member is innocent until proved guilty in a court of law.

Representation  in  parliament.   We  feel  that  Members  of  Parliament  should  have  equal  representation  unlike  the  present

situations whereby one member is representing 100,000  people  and another one is representing only 10,000  people.   We feel

that this has been used to  rig  elections  in  that  constituencies  with  10,000  have  only  been  sub-divided  to  represent  very  few

people.

We feel that one man, one job is what should be utilized even in parliament.   All officers or  even Civil Servants  should only be

appointed by the President upon election by a competent body.  That is the President should not only appoint            (?).   We

also feel that members of the electoral  Commission should not be  under the direction of  the  President.   They  should  be/have

powers to enforce electoral                                  (inaudible) and members of the Electoral Commission should also have tenure

of office but should retire on volition but not serve more than two terms of five years.

We feel that the age limit to an elective office should be between 30 – 70 years.   for somebody to be  elected a  President  or

Vice President  or  Minister,  we feel that these should be people  who have at  least  a pass  in High School and             (?)  a

diploma from a recognized institution.  They should also be prudent  in the management of public affairs and  economic  affairs.

The same should hold for Councilors of big cities and Municipalities.  But for small County Councils,  we feel that a pass  in high

school is enough.

In  electoral  laws  we  feel  that  there  should  be  provision  for  independent  candidates.   We  feel  that  a  defecting  Member  of

Parliament should not be eligible to be elected for at least five years and should also be subject to                        (inaudible).

The President should also not be the Chancellor of public universities.  To finish, we feel that the government should take  care

of or  should provide basic needs to the likes of the following groups: orphans,  physically handicapped,  mentally handicapped,

abandoned children and street children.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Thank you.  Na kama unaweza ngoja kidogo.

Com. Kangu: Bwana Geoffrey, narudi kwa swali nilikuwa nimeuliza yule aliyekutangulia.  Umetueleza Presidents  in addition to

the  25%  rule  in  five  provinces,  he  should  get  50%  of  the  vote.   Na  wakati  unakuja  parliament,  you  say  you  want  equal

representation, one man, one vote.  But I se that the rule of 25% for the President  is specifically trying to say if we go one man

one vote,  we can have what is called ‘majoritatian’ dictatorship.   Now,  my question is,  why would you allow that rule for the

President and when it comes to parliament, you go back to the rule of one man one vote?  And in addition to that I mentioned

to the other person that the structure of our country is that we realize one MP can have 50,000  people  in a very small area  and

if you want to campaign you can actually reach 10,000 people  in one day.   There are  some MPs who represent  constituencies
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that are bigger than some provinces and for him to reach even 1,000  people  he might take  three weeks.   How should we deal

with that?  without ignoring the circumstances in which the people  that are  represented live and if without the people  could we

also look at the            (?)in which the people live.

Geoffrey Kiongo: We have seen a disadvantage in that whereby the arid areas  and… the densely populated areas  have been

mis-represented.  In that we have seen even those sparsely populated areas  being divided into several  constituencies as  a form

of rigging.  So that is why we are  saying the best  way possible is where we have one man, one vote,  whereby 10,000  people

will be represented by one member and not           (?) whereby a constitution like                      (inaudible) are  being divided

into several constituencies.

Com. Kangu: Is there any other way we can deal with rigging? Because I told you the truth of the matter, I have myself gone to

Moyale by road.  Marsabit District has three constituencies, but geographically in size it is Western province,  Nyanza province

and Central  provinces but together in size.  Three provinces that will cover  the whole of Western  province,  Nyanza  province

and Central province.  Now, how do we deal with the question of these few people who are sparsely/scattered across, because

they would also like to feel that they have government services near them?  Because if you give them one MP who will have to

travel 800 Kms before he reaches those people or those people should travel for 800 Kms before they reach their MP, you are

not being fair to these people.  How do we address this problem?

Com. Pastor Zablon Ayonga: Maybe he does not have an answer.  He will think about.   You know there are  so many things

in Kenya that we do not know.  And when we see  them and know them we are  surprised.   As he said,  you will have to think

what  do  you  do  with  these  people,  you  find  mtu  mmoja  hapa,  mwingine  baada  ya  kilomita  hamsini  ndio  utapata  mwingine.

Watu hawa wote utawatupa?

Geoffrey Kiongo: What we are saying is that as much as we do appreciate that we have a problem, where we are using a      

        (?) whereby those sparsely populated areas are being taken advantage of in denying in denying people  or  creating clusters

whereby the government              (?) their representation.  

(Clarification) Com. Kangu:                                                       (Inaudible)

Geoffrey Kiongo: I think we should subject this to a public debate so that we can come up with an equitable way.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Thank you.  You  can  take  your  memo  there  and  sign.   Did  you  say  Daniel  and  James  and

Geoffrey were with you?  All these three were with you.  Next  is Geoffrey Ngige. Unaona nyumba imejaa,  kwa hivyo ufanye

haraka kila mmoja apate nafasi.  Geoffrey unamemo?  Kwa hivyo utumulikie yale makubwa tu, usisome.  Sema majina yako.
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Charles  Gathii: Kwa  majina  yangu  ni…  Mimi  naitwa  Charles  Gathii,  tuko  pamoja  na  Geoffrey  Ngige.   Yeye  ni  Chairman

wangu na mimi ni Secretary.                        (inaudible)

Sisi katika group yetu, tuna zile views ambazo tumejadiliana kwa offisi na this is how we feel it should be.  Katika               (?)

ya the President  and the executive,  we  feel  that  there  should  be  no  majority  vote  to  determine  the  President.   Kwa  sababu

kulingana na mambo ya Roho Mtakatifu ama the Holy Spirit, yeye ndiye hujua, au yeye ndiye anayeweza kuchagua              

(?) person.  A leader,                     (?)  the President  should be spiritual to lead others  to the ways of God na yule atakuwa

amechaguliwa  spiritually,  huyo  ndiye  atakuwa  awe  President.   Kama  vile  katika  scripture,  utapata  kuna  prophets  ambao

walikuwa wakitumiwa na Mungu, wanenda wana-announce a leader without votes.

Katika upande wa the executive, tulionelea ya kwamba, or we think that it should consist of spiritual leaders chosen by the Holy

spirit to guide people towards God.  Hao kazi yao ni kutuelekeza katika mambo ambayo Mungu anataka,  sio kwa yale mambo

ambayo  sisi  tunataka.   Kwa  sababu  leaders  lazima  watuonyeshe  jinsi  vile  Mungu  anatutaka  tuishi.   Hapo  nina  maanisha  ya

kwamba, Holy Spirit is no denomination.

Katika upande wa parliament na legislature, tumeonelea kwamba,  there should be a spiritually chosen council of elders.   Hao

holders,  pia kulingana na vile communities ziko katika             (?)  kila community itoe elder mmoja.   Hiyo  council  of  elders

itakuwa inarepresent hiyo community yote katika parliament.   Kwa hivyo every community itakuwa represented by one elder.

Hao elders  ndio watakuwa bado  wanasaidia the         (?)  Members of Parliament kuwaonyesha vile vitu huenda au  kazi  vile

inatakikanifanywe, kulingananna mapenzi ya Mungu, sio                      (Inaudible).   Pia tulionelea kwamba,  kuhusu parliament,

the Speaker of the Parliament should be a woman.  Sio ati tunataka        (inaudible), tunabase our views kwa customs.  Culture,

tuna find kwamba katika culture nyingi za kiAfrika, males ama wanaume, hao wana shrine, hiyo shrine imetengwa kando kwa

sababu yeye kama mwanamume akona zile spiritual objective anazotakiwa atimize, na mwanamke ako na upande wa nyumba

yake ambaye she rules the house.  Kwa views zetu, parliament ni house na State  House ndio shrine.  State  House inatakikana

itumiwe  na  wanaume  ambao  hao  wanafanya  kazi  spiritually.   Nayo  parliament,  iwe  leader  au  Speaker  ni  mwanamke,  kwa

sababu basing it culturally, a  House  belongs  to  the  women.   Apart  from  the  council  of  elders  other  Members  of  Parliament

should be elected by the citizens hao members                         (?) wanaweza chaguliwa na votes.  And all past  Acts  kama vile 

                   (?)huko should direct  people  to  obeying  the  most  High  God.   Leaders  wanatakiwa  wawewakituonyesha  vile

tunavyotakiwa kutengeneza mambo ambayo Mungu anataka.

Katika upande wa Judiciary, sisi tunaonelea kwamba it should consist  of spiritual judges or  Chief Justice being  guided  by  the

Holy Spirit to make judgements with no favoritism ama hawatoi judgement kilingana na vile wanaambiwa lakini kulingana na vile

Roho Mtakatifu anawapa mawaidha.  It should consist of clean-hearted judges          (?)  wale kazi yao hawaifanyi ili walipwe,

lakini  wanaifanya  kwa  kujitolea  wakijua  kwamba  ni  kazi  ya  Roho  Mtakatifu  na  watakuja  kupewa  tuzo  baadaye.   Pia,  the

Judiciary should ensure the recognition of prisoners or  inmates rights.  Hao wanatakiwa wajue kwamba inmates ama prisoners
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wanaoshikwa  na  hatia  hataumizwa,  hawa-get  tortured  lakini  huko  wanenda  wanfanyiwa  rehabilitation,  wana  counselliwa  ili

wakitoka huko wako changed citizens.

(Interjection) Com. Pastor Zablon Ayonga: Hebu toa la mwisho.

Katika upande wa                  (?) sisi tunaonelea kwamba all the                 (?)  are  provided by the most High God and the

chosen people  should ensure that all of the chosen governing councils should ensure  that  all  basic  needs  are  affordable  to  all

residents.   Kwa hivyo, price ziwe controlled ili… hiyo inaweza saidia katika eradication of poverty.   Basic  needs  zikiwa  ziko

affordable                   (?)  Some needs should be offered free while others should be made cheaper.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Thank you, thank you.

Charles Gathii: Moja tu.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Moja tu, hebu fanya haraka tafadhali.

Charles  Gathii: Katika upande mwingine, tuko na other interesting views kama upande wa saa.   Kila mtu ako  na  saa  yake.

tumekuwa tukielekezwa, minds zetu tuna confusiwa kwa sababu kama ni kwa saa,  kama saa  hizi ni saa  nne inaeleke na nusu,

lakini unakuta saa  za watu wengine zina sema ni… na Kizungu wanasema ati ni ten.   Saa  hizi inaelekea saa  nne na nusu lakini

inasema… unakuta saa zingine zinasema ni ten.

(Interjection) Com. Pastor Zablon Ayonga: Tafadhali toa maoni, yale mambo ambayo tunaweka kwa Katiba.

Charles  Gathii:  Sawa.   Pia  tulionelea  pia  hiyo  iwekwe  katika  Katiba,  hata  saa  isomwe  kulingana  na  ki-East  Africa  au

Kimashariki, tuondolewe katika Westernization.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Thank you.

Charles Gathii: Pia katika voting, tukienda ku-vote, tunaambiwa ule mtu unataka kumchagua uweke mark ‘X’ of which mark

‘X’ ina show you are canceling that guy out.  It should be changed na instead of using mark ‘X’ to vote somebody in we should

use the mark ‘right’ whish shows that you have accepted that person.  Thank you.

Com. Kangu: Bwana Ngugi, you have emphasized kwamba Bibilia inasema leaders walikuwa anointed by the Holy Spirit  kwa

hivyo we do not choose our leaders by the vote, we get them anointed by the Holy Spirit.   Now,  I would like to also refer you

to the Bible, hata kama Mungu alisema iko Holy Spirit  yakufanya mambo yote,  iko siku alishiba na akasema it is only by your
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sweat that you will live.  Then we wont be expecting too much from God if we say           (?)  the Holy Spirit  where is He? This

Holy Spirit that will choose leaders for us.  where is He, where do we get Him?  We must take  up responsibilities ourselves to

dig out from these people the leaders.  Now, how do we implement your proposal in the Constitution that leaders  be  chosen by

the Holy Spirit?

Charles  Gathii: Okay,  in binding the Holy Spirit,  one must be  righteous.  One must be  clean hearted  and  clean  handed  and

there when you clean your heart,  the Holy Spirit  will  find  a  way  to  get  into  you  and,  the  Holy  Spirit  will  show  you  the  way

because hata wakati  Yesu alirudi, alitoka           (?),  alisema ametuachia Roho mtakatifu awe mwongozo wetu,  kwa hivyo ni

lazima tumpe Roho Mtakatifu chance kwa vile lazima sisi wenyewe tuwe clean ili              (?)  ianze  ndani  yetu.   Each  and

everyone’s attitudes unaona, we have to give a chance to the Holy Spirit by living righteously.

Com. Kangu: The problem we have is that the Kenyans we are  dealing with now are  not righteous, and we must accept  that

we are working with Kenyans whom we cannot just say, they will change their hearts  and things start  moving well.  So  that we

write a Constitution probably that will help us to get those Kenyans change their attitudes.  We are  starting off with people  who

are not righteous so to speak.  People who are corrupt, people who are doing all sorts of things and we are saying probably we

write a Constituion that can help us to start  changing those people.   So  how  do  we  go  on  with  your  proposal  that  we  must

depend on the righteousness of the people?

Charles Gathii: Okay, there are  some prophecies  that keep  on being fulfilled and each and everyone should know about  the

prophecies.   So  some  prophesies  say  that  there  is  a  time  that  the  righteous  alone  shall  survive  and  the  wicked  will  have  to

depart.  That is the work of the Holy Spirit.   He is the one to determine,  He know who lives the right way and all the wicked

will be departed, when even a few, one single person practices righteousness.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Thank you.  Now,  before you leave Ngugi, I want to know why is it that you thought that the

Speaker of Parliament should be a woman.

(Cheering and clapping from the audience)

Charles Gathii: Thank you, we picked that view from our culture.

(Interjection) Com. Pastor Zablon Ayonga: what culture?

Charles Gathii: Our Kikuyu culture.  I am not being tribal…

(Interjection) Com. Pastor Zablon Ayonga: No, no just tell us.
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Charles Gathii: That according to our Kikuyu culture, a man would not stay in the same house with the woman.  The man had

his own shrine we call it ‘thingira’ and the woman had her own house.  You see the woman rules the house while the man rules

the  ‘thingira’  –  the  shrine.   So  now  in  our  country,  State  House  is  the  ‘thingira’  and  parliament  is  the  house  of  which

parliament should be ruled by a woman and State House should be ruled by a man.

(Clapping from the audience)

Com Pastor Zablon Ayonga: Thank you …you want to say something?

(Clarification) Com Kangu: Why then don’t we have all MPs in parliament women if that is what you say and the men should

be in State House?

Charles Gathii: No, parliament should be ruled by a woman.  You see  nowadays,  the elders  have declined to use the shrines

and even today men are living in one house with the woman.  That house belongs to a woman.

(Interjection) Com Pastor Zablon Ayonga: So there is where something went wrong?

Charles Gathii: Yes, there is something wrong.

Com Pastor Zablon Ayonga: So must we tell men to go back to what they used to be?

Charles Gathii: We have to practice our useful cultural practices.

Com Pastor Zablon Ayonga: Thank you, wait for one more.

Com. Ratanya: Bwana Charles, it is just a follow up of what the other Commissioners have asked.  On this one you have said

that Constituencies must be represented by elders elected or anointed by the spirit…

Charles Gathii: by the community.

Com. Ratanya: by the community, you said by the community constituents?

Charles Gathii: Not constituencies, community.
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Com. Ratanya: Now these elders you are talking about, do you include women or is it both or  how do you come up with that

one and how do you anoint those people to lead you?

Charles Gathii: Like in our culture, there was a time that people depended on God mostly and you find that in every culture or

community, there must be  a spiritual leader.   There  must  be  someone  who  is  depended  upon  to  show  the  others  what  God

wants or how they should do what God wants.  In every culture or community, that person who is depended upon to give views

or  ideas  on  what  God  wants  is  the  one  seen  as  spiritual  to  represent  that  community.   Each  and  every  community  should

provide one spiritual elder and he should be a man, and not a lady.

Com  Pastor  Zablon  Ayonga: Thank  you  very  mush.   Now,  if  you  can  give  your  memo  and  sign.   Thank  you  for  your

contribution.  Before I call the next person,  I would like to recognize the  presence  of  our  MP  for  this  area,  Honorable  Beth

Mugo.

Mheshimiwa, tunakukaribisha, na tunafikiri ni kitu kizuri umekuja hapa ili ushiriki pamoja nasi ili pia at  one stage nitakupa nafasi

utoe maoni kama unafikiri it is appropriate  for you.  Na  pia usikize maoni ambayo watu wako wanatoa.   Si  watu  wako  tu  ni

watu wetu…, maoni wanayotoa.   Asante kwa kufika kushiriki nasi.   Pengine  ningekujulisha  kwamba  Commissioners  tulionao

hapa;  on  my extreme  left  ni  Com.  Mutakha  Kangu  na  huyu  mzee  ni  mzee  Domiziano  Ratanya,  na  mimi  ni  Pastor  Zablon

Ayonga.  Karibu sana.

Now,  next  mumeona  tayari  nyumba  imejaa,  na  watu  wanzidi  kuja.   Kwa  hivyo  nikikuambia  time  yako  imekwisha,  tafadhali

imekwisha  ili  na  mwingine  apate  nafasi.   Na  wale  ambao  mmekuja  nyuma,  hebu  niwakumbushe  hivi.   Inawezekana  kuna

wengine mumekuja kama  kikundi  na  katika  kile  kikundi  mumeandika  memorandum  yenu,  na  ambaye  ataitoa  ni  mtu  mmoja.

Ndiye pia atamulika juu ya hiyo memorandum, atasema yale makubwa makubwa anayofikiria yako katika memorandum hiyo.

Memorandum tutachukua, tutaenda kusoma kule ofisini, tutai-analyze na kiweka katika orodha ya contributors.  Kwa hivyo mtu

aliye na memorandum tutampa dakika tano,  mtu ambaye ataongea kutoka kwa mawazo yake ambaye amepanga tutampa ten

minutes.  Lakini, watu wanapozidi kuwa wengi, nitakata time so that I can allow everybody who came to speak.   Kwa hivyo

mtu usijeukasema mbona mimi munakata time yangu.  Ninakata time ili kila mmoja apate nafasi ya kusema.

Mama akiwa na ugali kidogo katika ile nyumba yake,  na ana watoto  kumi, atafanyaje?  Atampa  mtoto  mmoja  tu  au  wawili?

Atakata kidogo kidogo, kila mtoto apate.  Angalao ameze kitu.  Kwa hivyo nami ndivyo nitafanya.  

Next ni Asuwa Amani.  Ikiwa nimesoma jina lako vibaya, ni kwa ajili ya maandishi.  Karibu mzee.  Au ulikuwa unatoka nje sio

wewe? (Laughing  from the  audience) Je  jina hilo ambalo nimejaribu kulitaja kuna mweneyewe hapa?  Kama hayupo,  kuna

Salome Chege?  Naona mama Salome ana memorandum, hebu useme majina yako, na pia utupe yale makubwa makubwa kwa
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memorandum yako.  You have five minutes

Salome Chege: Thank you.  Majina yangu ni Salome  Chege,  kutoka  hapa  Dagoretti.   Memorandum  yetu  nafikiri  kuna  mtu

alikuwa nayo, imechelewa lakini tume-highlight kidogo utatusamehe.  Hii ni kutoka Dagoretti Women Group.

Yetu kwanza ya muhimu ni women rights.  Sana,  sana tunaona tunafinywa wamama, kwa wale wasichana wetu wale wadogo.

Wengi wamekuwa na watoto ambao hawana mababa.  Na sisi tunaonelea kungekuwa na law kwamba mzee yeyote ama kijana

yeyote ambaye angempa msichana mtoto ajue yule mtoto ni wake wa kulea, na kuelimisha na kwa mahitaji yale mengine.

Pia kuna hii right ya inheritance, tungeomba wasichana  na  vijana  wapewe  inheritance  kutoka  kwa  wazazi  na  ikifika  ni  mama

kwake,  ikuwe immediate kama mzee wake ameondoka,  yeye  ndiye  anashikilia  ile  nyumba,  na  pia  kwa  wakati  wake  ukifika

watoto wake wawe immediate heirs wa ile nyumba.

Pia,  kuna  hii  mambo  ya  maternity  leave,  tungependelea  sana,  sana  kina  mama  wapewe  maternity  leave  ambayo  ni  ya  four

months.   Na  pia  tungependa  kuwe  na  hii  Children  Rights.   Wapewe  free  education,  na  pia  wapewe  free  medication.   Pia

tungeomba Serikali iprovide hiyo.  Kuwe pia na maintenance kwa wale ambao hawana kazi,  kwa wale ambao ni wazee,  kwa

sababu tunatoa tax, kuna natural resources Serikali iweze kumaintain hiyo.

Tungeomba pia, mambo ya retrenchment, kusiwe retrenchment mpaka wakati  wa retirement ya mtu.  Ningeomba pia kwa kila

community kuwe na              (?)  ya kina mama na sana sana kama ni kwa chief, kwa hiyo group ya  elders,  pia  kina  mama

wawe pale.            (?)  ambayo iko hapa ya D.D.C.,  Dos office pia kuwe na kina mama represented there.   Pia kama ni kwa

police kuwe na desk ya kina mama pale.

Tungeomba pia mambo ya rapists, imekuwa mingi sana, na tunaona ni kama wanapewa kifungo kidogo.  Kuwe na kifungo strict

kwa wale ma-rapists.   Pia tungependa kuwe na law on AIDS virus.  Tungeomba kungekuwa na lazima ya  watu  kupimwa  na

kuwe na free treatment na pia Serikali imaintain hiyo.  On electoral  process,  we want strictness kwa ile law ya harassment,  ya

violence  because  it  is  there  lakini  haifuatwi.   Sana  sana  wakati  kina  mama  wanasimama,  huwa  wanakuwa  intimidated.

Tungependa hiyo iwe strict.  Pia tungependa independent candidates, wale ambao hawatoki kwa any party.

Pia,  kuna  hii  mambo  ya  suspects.   Mtu  anakaa  rumande  three  years.   Iyo  tungependa  itoke.   Kama  ni  investigations,  two

weeks, three weeks inatosha.  Mtu apelekwe kortini kama ni kufungwa afungwe lakini hii ya kukaa rumande for years  hiyo tuna

kataa.   Hii  law  on  corruption,  I  do  not  know,  iko  pale  lakini  hatujui  ni  ya  kitu  gani.   Iwe  strict.   Kwa  sababu  hiyo  ndiyo

inaharibu Kenya yetu.

On  affirmative  action,  tungependa  hiyo  bill  ipitishwe  kwa  parliament.   Ndio  kina  mama  wetu  wawe  wengi  katika
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decision-making.  Wapewe viti katika government offices kwa sababu hatuna.  All  titles  and  parkings,  garbage  sites  ambazo

ziko grabbed, tungependa kama kuna ile law ziwe revoked.

Law of Domestic Violence.  Kuna hii law.  Hatujui what is ‘domestic’ what you call domestic violence kwa sababu assault  ni

assault.  Kama ni mama amepigana ama ni mzee amepigana, hiyo law tungependa isiitwe Domestic Violence, lakini kama ni ile

sheria ya assault iwe ni sheria ya assault.

On natural resources,  tax; kuwe na good governance.   Corruption  ikuwe  strict.   Kuna  hii  ya  citizenship.   Kina  mama  wengi

wakipata  wazee  kutoka  nje,  watoto  wanaambiwa  sio  citizens  wa  hapa.   Tungeomba  wawe  citizens  kwa  sababu  unaweza

kuende Germany, Britain alafu ufeel anataka kurudi Kenya na sasa  hapa unakuta watoto  wetu wanaambiwa sio citizens.  Hiyo

on  citizenship,  as  long  as  kama  mzee  ni  citizen  anakubaliwa  ku-confer  citizenship  hapa  na  sisi  pia  tunataka  kuwa  citizens.

Nafikiri yetu yalikuwa ni hayo, na labda yule atakuja na memorandum ataweza ku-present.  Asante.

Com  Pastor  Zablon  Ayonga:  Mama  asante  sana,  lakini  kabla  hujatoka  tunataka  kukuuliza  maswali  kidogo  ili  umulike

utuambie kwenda ndani kabisa.  Jambo moja ambalo pengine mimi ningependa kukuuliza.  Umesema maternity leave iwe miezi

minne.   Lakini  hukufafanua  hii  miezi  minne  inakuwa  with  pay  or  without  pay.   Unajua  sentence  ambayo  si  kamili  inaenda

ikatatiza mambo.

Salome Chege: With pay.

Com  Pastor  Zablon  Ayonga: With  pay,  ndivyo  ulivyotaka  kusema.   Na  alafu  kingine  ambacho  pia  hukusema  umalize…

Ulisema rapists wapewe kifungo kikali.   Kifungo kikali ni nini?  Kwa maana sasa  unasema kifungo wanochopewa si sufficient.

Kwa hivyo lazima ukiseme kile ambacho wewe unafikiria kwa maoni yako huyu mtu afanyiwe hivi.

Salome Chege: Apewe kutoka fifteen years.  Akae huko.

Com  Pastor  Zablon  Ayonga: Okay,  fifteen  years  kwenda  juu.   Natena  kingine  umesema,  kina  mama  wapewe  viti  katika

government offices.  Kupeana unajua ni kitu tofauti.   Mimi ninadhani tuna kina mama ambao ni wasomi kweli kweli na mbona

kina mama wasipate viti kati ofisi za Serikali kupitia competition rather than kupewa?

Salome Chege: Rather, it is not kupewa, lakini wako but very few, tuna feel tunataka ziwe nyingi.

Com Pastor Zablon Ayonga: Ndio, lakini cant they go through the market competing with men?

Salome Chege: I think they are competitive but, maybe tunaona kama inakuwa favored sana kwa wanaume.
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Com Pastor Zablon Ayonga: Inakuwa favors?

Salome  Chege:  Mhh,  kwa  sababu  hata  wengi  hapa  tume-apply,  wengine  wame-apply  hata  kuwa  ma  chief  na  tunakuta

hakuna… kana hapa Dagoretti hakuna mama chief, na walikuwako, walikuwa wame-apply.

Com Pastor Zablon Ayonga: Okay…

Salome Chege: yeah!

Com  Pastor  Zablon  Ayonga:  Mjumbe  wa  hapa  anasema  ndivyo  ilivyo  sijui  yaliyomo  katika  mawazo,  lakini  najua

Commissioners wengine wanataka kukuuliza swali.  Mama Salome kuna maswali yanakujia.

Com. Kangu: Mama Salome, kwa maneno ya citizenship, umesema hata kina mama wakipata mtoto na mtu wa nje huyo mtoto

awe citizen.  Sikuona ukiguzia ile mambo ya… naye bwana yake awe citizen ama namna gani?  Kama ni mtu wa nje?   Alafu

tena, ulisema, ukipata mtu kama kutoka Germany wapi, lakini kusema kweli kwa wale waKenya wanakaa at  the borders,  hiyo

ni jambo la kawaida, la kila siku.  Watu wanaoana kutoka ng’ambo ile ingine lakini ushahidi unaonyesha kwamba,  hata kwa ile

sheria tukonayo ina sema mwanamume akioa mtu wa kutoka nchi nyingine, huyo bibi anakuwa citizen, hiyo right hata wanaume

hawaoni inawafaa kwa sababu,  if you go to those border  areas,  inachukua ten,  twenty years,  mama amekaa  ameolewa  lakini

hajapatiwa  ID.   Na  wengi  wanataabika  hawawezi  kupata  cards.   So  ningependelea  ujaribu  kutueleza,  tukiweka  hiyo  sheria

unasema, how do we improve the process ya kupeana hii citizenship yenye inalingana na marriage?

La pili, iyo inahusika na marriage.  Hapa kwetu kuna njia za kuoana tofauti tofauti.   Wale wanaenda kanisa,  mkimaliza sherehe,

pastor anasema I declare you husband and wife, na munatoka kila mtu amejua nyinyi ni bibi na bwana.   Lakini wengi wanaoana

kulingana na desturi zetu za kinyumbani.  Nayo hiyo shida yake ni kwamba it is a process.  Sometimes you never know at  what

point in the process  they  become  husband  and  wife.   How  do  we  deal  with  that  katika  hii  mambo  ya  kupeana  citizenship?

Tufanye namna gani ndio iwe ya urahisi? Of course at  the same time guarding against watu kuletwa…, kwa sababu,  you know

at the border  areas,  kura  inaweza  fika  upate  mtu  ameleta  kina  mama  wengi  kutoka  Uganda  anasema  hawa  ni  mabibi.   My

constituents.  How do we guard against this?

Salome Chege: Sana sana wakati  tunasema mambo ya citizenship.  Utakuta kijana ameenda labda kusoma  America.   Akija

anakuja na bibi mzungu.  Yeye huwa anakuwa declared kuwa ni citizen kwa sababu ameolewa na kijana wa hapa.   Na  mimi

nikiwa mama, naenda kule nakuja na bwana yangu ni  mzungu,  mtoto  wangu  kama  nimemzaa  nikiwa  mahali  pale,  huwa  sana

sana ako naproblem hapa.   Kwa  sababu  inanibidi  niwe  nikienda  Sheria  House  kuandikisha,  nikienda…,  so  huwa  sana  sana

tunaambiwa you are  citizen by kuzaliwa hapa.   I  don’t know  ile  sheria  itatuguide.   Tusiwe  tu  by  kuzaliwa,  maybe  sikuzaliwa

hapa Kenya nilizaliwa Uganda ama nilizaliwa nikiwa nje,  lakini nimezaliwa  na  mtu  wa  Kenya,  I  don’t  have  that  right  to  be  a
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citizen?

Com Kangu: Unajua tumekubali, we may provide to women what we provide to men.  But my question is,  even the men who

have bado wako na shida, the process is so long, what do you propose to improve the process.  Alafu, hii mambo ya marriages

zenyewe ya different tribes.   Ni  kiwango  gani  kama  hii  ambayo  inachukua  process  mrefu  saa  ingine…Ukambani  tuliambiwa

ukikaa na bibi hata miaka ishirini na akufe na haujalipa mbuzi tatu, unaambiwa it is not your wife.

Now how do we ensure mtu asikuje aoe kulingana na hii desturi ya kinyumbani lakini bado  anaambiwa bado  hawajaolewa.   At

what  point  do  we  limit  to  say  that  maybe…,  kama  huko  tuliambiwa  after  six  months  wapatiwe  barua  na  chief  ama  tufanye

namna gani?

Salome  Chege: Hata  mimi nimeonelea,  kuwe  na  hiyo  law.   Maybe  after  kukaa  na  mtu  one-year…  awe  he  is  your  legal

husband.  Kwa sababu hiyo sasa  ndio inaharibu, hii ya ‘come we stay’.  After  miaka  tano,  miaka  kumi  unaambiwa  wewe  si

bibi.  Kuwe na ile sheria.  Maybe after one year, mukikaa na mtu, he is your legal husband.

(Interjection) Com. Pastor Zablon Ayonga: lakini lazima muende pahali muandikishe sio?

Salome Chege: Sindio Yeah! Ikuwe hivyo kwa sheria.  

Com. Pastor Zablon Ayonga: Asante.

Salome Chege: Yeah!

Com. Pastor Zablon Ayonga: Thank you

Com. Ratanya: Mama Salome kuna swali lingine, lakini hiyo nikufafanua tu.  Ulisema kwamba elimu lazima iwe ya bure.   Sasa

unapendekeza kulingana na maoni yako, iwe kutoka wapi mpaka wapi?

Salome Chege: Kwa primary school.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Thank you.  Kwa hivyo unaweza toa memorandum yako na ujiandikishe.  Next  on  the  list  is

Reverend  Sam  Muchuga.   Reverend  natumaini  itakuwa  mfano  mzuri  wakusave  time.   Unaona  jinsi  nyumba  imejaa?  Okay.

Sema majina yako na alafu uanze.

Rev. Sam Muchuga: Asante sana bwana mwenyekiti wa Commission hii.  Mimi nawakilisha parishioners wangu katika parish
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ya Riruta, mahali mimi ninafanya kazi,  na nitajaribu kusema machache kwa kila            (?)  mimi nitafurahia.   Lakini  ninataka

kuzungumza kwa lugha ya Kiingereza.  Ninaanza.

We are  the members of the  Presbyterian  Church  of  East  Africa,  Riruta  Parish  comprising  four  congregations  namely  Riruta,

Satellite, Mugumoini and Ogochi.   We are  spread  out around this constituency of Dagoretti  with a membership of over 2,000

members, and we have got the following recommendations to give.

First we want to say that we recommend that our national anthem, which is a prayer  to God and which shows our relationship

with Him, and also reflects our aspirations and desires  for the future should be enshrined in the Constitution to protect  it from

easy manipulation.

The other area is about patriotism.  We recommend that our Constitution opens with the words ‘We the people  of  our  united

Nation  Kenya…    It’s  theme,  that  is  the  theme  of  the  Constitution  and  spirit  should  be  that  of  creating  and  encouraging

patriotism, united nationhood, rather than fragmentation of our country and its people.

Amendments to the Constitution.  Our  future  Constitution  must  be  protected  from  easy  changes  and  amendments  by  simple

majority of Kenyans including our own parliament.  Any change should only be enacted in our Constitution if approved by 70%

of all Kenyans, through a referendum.

Separation of powers.   The Constitution must be  unequivocally.  It  should be clear on the separation  of  powers  between  the

Executive, the Legislature and the Judiciary for the purpose of creating adequate checks and balances in our governance.

Election of the President.  Both the Republic President and his running mate, the Vice President must be elected by all Kenyans.

  All  Kenyans  of  the  voting  age  and  with  the  right  mental  capacity  irrespective  of  their  faith  should  be  eligible  to  stand  for

elections to these positions.   In other  words,  it should not…, none of the two  positions  is  reserved  for  anybody  but  only  for

those who have been elected by the people.  No one should become a President  unless he/she get more than 50% of the total

votes cast in the whole Republic.  If none obtains more than 50% of the total  votes during the first round of elections,  then the

two with the highest votes should go for a re-run to determine the winner.  The winner should obtain at  least  20% from four of

our eight provinces.  He/she must be a person of integrity, well educated with no lower than a credit at KCSE.

The powers  of the future President  must be  curtailed.   He should not be  allowed to  have  excessive  powers;  such  powers  as

over decreeing certain things except  during the time of a declared war.   He must be  like all other  citizens whereby  he  can  be

prosecuted if he breaks  the law.  In other  words  he should not in any way be above the law.  Parliament should be given the

power to impeach him or her incase a need arises and remove from office if majority approves.
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City mayors:  All City Mayors should be elected by all the city-registered voters.   None should become a mayor unless he/she

scores  above 35% of the total  votes cast.   If not the first two with the highest  votes  should  go  for  a  re-run  to  determine  the

winner.

Majimboism:  we  reject  majimboism  or  regionalism  as  it  will  divide  the  country  and  also  delay  creation  of  nationhood  and

cohesiveness of our country.   It  is also expensive to  maintain  in  a  poor  country  like  ours.   Instead  we  recommend  a  unitary

government with strong local and municipal authorities.

Voting: The            (?) individual beliefs and conscience should be respected.  The common good for the majority should not be

sacrificed to meet the individual rights.  In this regard, voting should be made mandatory particularly in these general elections to

ensure:

1. That corruption is eliminated whereby citizens will not vote until they are persuaded through bribes.

2. This  will  also  ensure  that  all  concerned  have  affirmed  their  choice  to  avoid  representatives  being  elected  by

minorities.

Clamor for rights: in granting rights to certain categories of our society we must have respect to our good African cultures which

carried our societies through centuries before the advent of the White people.   We  must  also  ensure  that  no  category  of  the

society is disadvantaged by granting another a privilege.  Here I am also remembering that our first President  used to say that ‘

asiye  na mila  hana  maana’ and we must be  careful not to sweep all our cultures when we are  trying to change.   When  we

have got good cultures.

Welfare:  As  Africans  we  are  our  brothers  keepers.   Our  government  might  be  made  responsible  for  the  destitute  and  the

handicapped in our country such as the street people, poor, sick, mental cases,  orphans etc.   These categories  must also enjoy

their basic needs of life such as food, clothing and shelter.

Secondly, no one through no one through           (?)  of his or  hers should ever be  left to go hungry without water,  clothing or

shelter due to calamities or unemployment.  Our budget should always provide for these areas.

Environment:  Strong  measures  should  be  enshrined  in  our  Constitution  to  ensure  that  our  environment  is  protected  from

degradation or  pollution.  We cannot afford to neglect our ecological balance on which our lives depend.   We must therefore

protect our fauna and flora including forests, water catchments, rivers including Nairobi River, lakes oceans, minerals and the air

from pollution and any other underground resources.

Beliefs:  Fanatism  in  way  of  practicing  religion  should  not  be  allowed  to  interfere  with  other  people’s  rights.   For  example

subjecting people to unnecessary noise in public places not designated as places of worship.  Two, denying people  their right to

sleep and therefore have rest at night through loud music and beating of drums or shouting.
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(Interjection) Com. Pastor Zablon Ayonga: Reverend, tafadhali summarize. Kwa maana hiyo tutasoma…

Rev. Muchuga: I know, in fact I am summarizing it, because it is longer.  Every subject I touch…

(Interjection) Com. Pastor Zablon Ayonga: Endelea…

Rev.  Muchuga: Education,  this  is  not  a  privilege  but  a  right  and  all  children  including  those  who  come  from  poor  families

should be given free and quality education of up to Form 2 in secondary school and after that the poor  families should also be

assisted  to  educate  their  people.   The  government  should  be  responsible  for  all  costs  including  fees,  development  costs,

coaching and lunches.

Medical:  It  is  the  right  of  all  citizens  irrespective  of  their  status  or  positions  to  be  given  free  medical  treatment  when  sick.

Money to cater for this should be provided for in our country’s budget.   Water  in our country whether underground or  above

the ground belongs to all Kenyans and therefore it should be shared equitably.  Some should not have more of this commodity

than others.

Homosexuality: majority in this country are either Christians or  Muslims etc  who do not subscribe to homosexuality.  We must

ensure our Constitution does not go in the way of Westerners or Europeans and allow this offensive practice.   We totally reject

both homosexuality and lesbianism.  

Satanism/devilism:  Our  Constitution  should  reject  Satanism  and  devil  worship  which  all  reputable  religions  and  literature

acknowledge to connote evil.  We are  aware  of the damage done a few years  back,  which caused our President  to appoint  a

Devil Worship Committee.

Religion: Religious Education.   It  is agreed that our moral values have declined to unacceptable  levels hence the prevalence of

murders, rapes, corruption,  injustice and insecurity.  For  this reason we need to enhance religious education in our schools by

religious institution of good standing and integrity.  We have good examples of schools,  which have been anchored on religious

teachings such as Mang’u High School and Alliance High School.  

In order  to mould our citizens early in life, civic  education  should  be  emphasized  and  continuous  and  be  enhanced  to  create

good characters, good civil responsible citizens.  Children should be taught of their rights and their civic duties to their country.

Abortion: Life is precious and sacred  at  all stages of development even at  conception.   Therefore we feel that the Constitution

should  protect  all  human  life.   In  this  essence  the  Constitution  should  reject  abortion  except  where  the  life  of  the  mother  is
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endangered.

(Interjection) Com. Pastor Zablon Ayonga: Thank you…

Rev.  Muchuga: Land is one of the precious creation gifts from God to our  citizens  or  citizens  of  any  country.   Therefore  it

should be treasured and protected.   We recognize the ownership of land by  individuals  through  title  deeds.   We  should  also

recognize that good or bad utilization of land might mean food on the table or  hunger.  In view of this, land should not be  held

for prestige or speculations.  In other words all land should be put in good use for the good of all.  Another question that should

be answered is how much of our land do we own when we talk about the...  When you go down,  how deep  do you go?  How

many feet underground?  1000 feet, one mile, ten miles can you sink anything 1000 miles under your shamba.   We also feel the

ownership of land, there should be a ceiling for up to 2,500 acres for those who want to have ranches so that we do not have a

few people owning Kenya.

On planning, Mr.  Chairman, I am just finishing, I know you are  getting impatient with me.  In view of  the  shrinking  resources

coupled with the growth of the population, we need our Constitution to address itself to planning of our country for the purpose

of provision of services such as  hospitals,  police stations,  schools,  social halls, water,  electricity… we need  to  encourage  our

people to live in clusters and close to one another so that we can… and this is not only for cities, even the rural areas.

In case of children.  Children are delicate and helpless, as they cannot care for themselves.  However, children are  our hope for

tomorrow.  Therefore  we  strongly  urge  the  Commission  to  enshrine  in  the  Constitution  adequate  protection  for  the  children

against molestation, rape, and child labour.  This is important because the current laws seem not to have worked.

On domestic violence, we are  saying.  Everyone is aware  that  domestic  violence  is  prevalent  in  our  country  and  families  are

suffering.  Some have come in the open, some do not come in the open and therefore avenues should be created  for both men

and women to disclose and report  any violence meted against them be it physical,  emotional or  psychological.   The measures

should be sensitive to the fact that men are violated but due to their ego, they are shy to disclose the fact.  No one should violate

another.

Judges: Judges play and important part of our lives and its tranquility, by ensuring justice.   Therefore the appointment of judges

must be made by a Judicial Commission composed of people of high moral characters and well learned.  

(Interjection) Com. Pastor Zablon Ayonga: I should be…

Rev. Muchuga: People proposed by the institutions of higher learning and Judiciary itself and their contracts  should be for two

years.   On  provincial  administration,  we  have  just  said  that  it  has  served  no  purpose  and  therefore,  we  should  have…  Mr.
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Chairman, elected administrators.  

Mr.  Chairman I wanted just to answer a question which Com. Kangu  asked  about  the  question  representation  whereby  you

find very highly/densely populated areas represented by one member of parliament with over 100,000  and other areas  with just

under 10,000 people with one representative, and he talked about the sparsity or the area being very large uncoverably.

I think the solution is not these areas a member of parliament.  The solution is in facilitating the members to work in those areas,

to reach the people.   It  is not to give them more and more members.   Because in the congested areas,  like Nairobi,  you  find

MPs cannot reach their people  and this is unfair.  So  we should facilitate areas  outside to work even if  need  be  to  buy  them

helicopters, yes I would go for that, but not to give them more members of parliament.

Com. Pastor Zablon  Ayonga: Now,  could  you  please  pass  on  your  memorandum  to  the  lady  there  and  sign  our  register.

Ngoja, swali moja.

Com Ratanya: Reverend Sammy, there is one question here  on  provincial  administration.   You  are  proposing  that  all  these

officials should be elected  by  the  people.   Now,  do  we  have  all  them?  Because  we  have  from  the  PC  to  Assistant  Chiefs.

Which particular category should be elected and which should not be elected?  

Rev. Muchuga: First of all, let me say why I am saying this.  The loyalty of the current cadre of Civil Servants  in the Provincial

Administration is not to the people but to those who have appointed them.  This is unfair because  their loyalty should also be to

the people  and that is why I feel that if these administrators were elected by the chiefs, people  like  chiefs  will  be  loyal  to  the

people and they will also be answerable to the people  and the answered people  will be  able to hire and fire them.  Those are

the type of people I am talking about.

Com. Kangu: I think you have missed the question,                                              (inaudible)

Rev. Muchuga: I think I have heard your question.  What I have in mind is this.  When we restructure our Local Government,

we should be restructuring… I said they should be very strong.   We should structure them in such a way that they take  all the

responsibility  which  is  carried  by  provincial  administrations,  and  they  should  create  a  cadre  which  will  fill  these  slots  and

answerable to the people.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Next,  as  I said earlier,  leave the microphone there Pastor.   As I said earlier that all the time I

will be changing, when I recognize a senior citizen who wants to talk, I would give him or her the chance to speak.   I  notice we

have mama Mumbi Wandai.  Mama Mumbi anaweza kukaa hapo.  Tafadhali interpretor  wa mama Mumbi unless she wants to

talk  in  Kiswahili  or  English…mama  you  are  free,  uko  free  kusema  ile  lugha  unataka.   Je,  tume  pata?   Pastor  wewe  ndiye

utamsaidia?  Tafadhali kaa hapo karibu na mama.
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Mama anamemrandum hapa ya ajabu.  Kwa hivyo mama ebu uendelee.  Kwanza unasema majina yako yote ndipo unaendelea

kutuambia maoni yako.

Mama Mumbi:

Interpreter (Rev.  Muchuga): she is saying that one first of all at  least  talks about  her boyfriend.  Her boyfriend is  Wandao

Karugu and her name is Mumbi Wandao.  Her boyfriend is Wandao.

(Laughing from the audience)

Com Kangu: Where is the boyfriend?

Mama Mumbi: 

Interpreter (Rev. Muchuga): Her boyfriend is at home in bed.

Mama Mumbi:

Interpreter (Rev. Muchuga): First my question is this.

Mama Mumbi:

Interpreter (Rev. Muchuga): (inaudible)

Mama Mumbi:

Interpreter (Rev. Muchuga): Second one, I am going to talk about street children.

Mama Mumbi:

Interpreter (Rev. Muchuga): they should be given a place to live, and free education and in fact they should be given enough

land where they can cultivate.

Mama Mumbi:
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Interpreter (Rev. Muchuga): During the colonialism, the White man had in fact taken care  of this that is why they built Jens

School and other institutions as approved schools.

Mama Mumbi:

(Clapping from the audience)

Interpreter (Rev. Muchuga): The third suggestion is this, after the elections of representatives,  that is the MPs,  there should

be also election of elders who will be listening to how these representatives are conducting themselves.

Mama Mumbi:

Interpreter (Rev. Muchuga): During the time of the Senior Chief Kinyanjui, these people were called ‘Kamatimo’.

Mama Mumbi:

Interpreter (Rev. Muchuga): I wanted him to translate ‘Kamatimo’ but that is was the name.  Those elders were known as ‘

Kamatimo’.  Those who were supervising the rulers.

Mama Mumbi:

Interpreter (Rev. Muchuga): Because they are the final people who decide how the country should be run.

Mama Mumbi:

Interpreter (Rev. Muchuga): the fourth one is this; the chief should be elected by the people he is serving.  He should not be

brought to them.

Mama Mumbi:

Interpreter (Rev. Muchuga): M fifth point is that , the squatters in the forests should be given a portion of land as their own.

Mama Mumbi:

Interpreter (Rev.  Muchuga): Sixth, the government should give people  enough water  and electricity.   She has come  to  the
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end of her memorandum.

(Clapping from the audience)

Com. Pastor Zablon Ayonga: Mama Mumbi, ngoja kwanza.  Mimi ninataka kukushukuru sana.

Interpreter (Rev. Muchuga):

Com. Pastor Zablon Ayonga: Umetoa maneno mazuri sana,  tulikuwa na Jen’s School na tena tukawa na Approved School,

ilikuwa imechukuwa hii mambo ya machokora  ikamaliza.   Ni  kwa  nini  sasa  hii  maneno  haiwezi  fanywa?   Lakini  kitu  kimoja

ambacho leo hukufanya mzuri ni kwamba hukuja na boyfriend wako.

(Laughing and cheering from the audience).

Mama Mumbi: Ni mzee kunishinda, yeye ako na miaka      (?)

Com. Pastor Zablon Ayonga: Ana miaka ngapi?

Mama Mumbi: Ninety.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Na wewe unamingapi?

Mama Mumbi: Seventy-five.

Com. Pastor Zablon Ayonga: Hapana,  iko kidogo  juu.   (Laughing  from  audience)   Thank  you  very  much.   Na  ukienda

nyumbani umuambie boyfriend yako kwamba wale Commissioners walituma salamu na ninajua hata MP atatuma salamu.

Mama Mumbi: Maneno ni nini?

Com. Pastor Zablon Ayonga: Maneno ni mzuri.  Sasa,  wewe njoo uende kule uweke kidole kwamba ulikuwa hapa.   Letea

mama hapa hicho kitabu.  Asante.  Alafu hiyo karatasi utatuachia?

Mama Mumbi:

Interpreter (Rev. Muchuga): She says no.  What we are going to do because it is a short one, it will be  copied fairly and we
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can still have it.  We will do that outside.

Com.  Pastor  Zablon  Ayonga:  Sasa,  tuendelee.   Kuna  Geoffrey  Kihara?   Geoffrey  unayo  memorandum  sio?   Tafadhali

uchukue dakika tano tu.  Unaona watu ni wengi na nilazima tumpe kila mtu nafasi ingawa ni kidogo.  

Geoffrey Kihara: Our honorable MP, Commissioners and my fellow Kenyans, Good morning.  My name is Geoffrey Kihara,

I come from AMREF Child         (?)  I am here to represent the views of a group.

(Interjection) Com Kangu: Group yako hiyo inaitwaje?

Geoffrey Kihara: AMREF Child Rights Paralegal Network.  It is an AMREF initiative to train paralegal officers to handle the

Children’s Rights.  I will talk about the Children’s Act, which was passed last year.  The Children’s Act 2001.

These are  the views that we want to present  to the  Commission,  they  are  concerning  the  current  Children’s  Act,  which  was

passed  by the President  last year.   One of the things that we wanted to  be  done  is  that  we  want  this  Act  to  be  enforced  to

address  Children’s  issues  and  we  want  the  government  to  be  involved  in  providing  basic  needs  for  the  children  in  need  of

special care and protection.

The other thing is; we want the  Act  to  clarify  or  to  define  clearly  the  role  of  the  parents  and  government  in  providing  basic

essential children needs like basic primary education at what stage should the government depart.  That is part two of the Act.

The other thing is Part 10 of the Act that                                         (inaudible) single applicants should be allowed by the courts

to apply for adoption.  The other thing is that we want heavy penalties for those who violate children rights.  Like the Act says

that anybody who violates                      (inaudible) should be sentenced to not more that one year and not less than Kshs.

50,000 fine so we want it to be more than one year and more that Kshs 50, 000 on both.  I think these are the area                 

                 (inaudible).  Thank you.

(Clarification) Com. Kangu: Thank you Geoffrey, you can register there.   Can we have D Waweru… he is not there?  What

about Mary Munayi? Pia yeye hayupo?  Or  she presented a memo.  Na  Aggrey Ngaira? Alice W Ngugi?  You  are  Ngaira?

Okay, take the seat please.

Aggrey Ngaira: Mimi yangu, ningependa kutoa maoni juu ya haya maneno ya polisi.   Kuna mahali polisi wanashika mtu, kuna

sheria inawapa uwezo wa kawaka ndani siku kumi na nne.  Mimi kwa maoni yangu naona  hiyo  iondolewe.   Polisi  wakishika

mtu, wakuwe forced kum-produce in court within the next 24 hours.
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Na haya maneno y a mtu kuwekwa rumande, ukipelekwa kortini, ukikanusha mashtaka, unarudishwa rumande ndio date  ikuwe

set.  Hayo maneno yaondolewe.  Mtu akikanusha shtaka apewe free bond na mahakama.

Tukitoka hapo,  ofisi ya Rais.   Rais awe subjected to the law.  Akifanya makosa  astakiwe  kama  mtu  mwingine.   Alafu,  huyo

Rais, hiyo uwezo amepewa ya kuwachagua wale watu  wanosimamia  ma-parastatals  na  mashirika  mengine  ya  uma,  asipewe.

Huo uwezo urudishiwe bunge.

Maneno ya mahakama, Chief Justice ni lazima, na ma-judges wawe pia hao wanachaguliwa na bunge.  Nadhani yangu ni hayo.

Com  Pastor  Zablon  Ayonga: Asante  sana.   Tafadhali,  kama  umemaliza,  unaweza  kuenda  kule  uandikishe  jina  lako  alafu

maneno yako yatakwisha.   Ujiandikishe hapo tafadhali.   Na  sasa  wakati  huu,  nitampa  nafasi  Mheshimiwa  Beth  Mugo,  ili  pia

aweze  kutupa  mapendekezo  yake  na  pia  apate  nafasi  nyingine  ya  kuwasalimia  watu  wa  Constituency  yake.   Mheshimiwa

nitakupa dakika kumi na tano.  Tafadhali usiende beyond that.

Hon. Beth Mugo: Nataka kusema asante sana kwa Chairman na Commissioners wenzake ambao wamekuja kutusikiliza siku

ya leo na jana, maoni ya watu wa Dagoretti.  Na karibuni.

Kutengeneza Katiba ni kitu muhimu sana na…Wananchi watukufu hamjambo? (Laughing  apologetically).   Kwa sababu tuko

pamoja  wakati  mwingi  nao  kama  kila  saa,  kila  wakati  tuko  pamoja  ndio  mara  nyingine  nasahau  kuwasalimia.   Lakini

nimewasalimia.   Nashukuru  kwa  vile  mmekuja  kwa  wingi  na  ma-Commissioners  wanaona  tulikuwa  na  hamu  ya  kupeana

maneno inayohusu mambo ya Katiba.  Na ndio wakati mlipokuja pale mbeleni, tulilalamika tukasema hatujawajulisha watu wetu

bado.  Sasa munaona wamejaa hapa, na walijaa pia kule Kenya Science Teachers College.   Nami nimefurahia sana yale maoni

munayopatiana hapa ya kweli, kama munavyo ona huyu mama mzee.  Si mwaona ‘Wanjiku’ anajua kile anataka?   Si huyo ni ‘

Wanjiku’ kabisa?  (Response from audience) She knows and much better than even some of us.  Wisdom.

Nataka kusema ile maoni nimesikia hapa niyamuhimu na mimi ninahimiza hiyo yote kabisa.  Mengi yake.

Kama  vile  mama  mzee  ametaja,  huko  Amerika,  munajua  hata  sasa  pesa  za  huko  zinachapishwa  one  dollar,  na  picha  ya

President  mwanzilishi Washington, na haigeuki, na hata mimi ninahimiza hiyo.  I  think it is a good thing.   Constitution…  labda

munikubalie, I will present in English, na nikiwa na masaa kidogo yamebaki baada  ya hiyo nitaongezea kidogo.   Mimi yangu ni

kwa sababu needs nimesikia yote mumeyataja hapa sana,  vizuri sana.   Yangu nitafanya kabisa overview ya Constitution itself.

Kama nikuzungumzia on behalf of the Dagoretti constituents.

I would like to start  by saying that the independence Constitution has been amended so many times  that  the  initial  tenets  and

assumptions, which provided for separation of powers within the three arms of government have been eroded.
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As a result,  so many powers  have been concentrated on the Executive arm of government at  the  expense  of  both  parliament

and Judiciary.  This has created  a class-based  society perpetuated  by an  environment  of  political  patronage.   Instead  of  real

power being held by the people  of Kenya through their elected leaders,  power  is held by a few people  who  are  close  to  the

Executive.  This scenario has led to lack of Checks  and Balances in governance.   It  has promoted many socio-economic and

political ills in the Nation.  The collapse of the Country’s once vibrant economy is testimony to this.  For           (?)  development

strategies have been manipulated through corruption to consolidate political interest.  

If the new Constitution has to stand a test of time, like that of many countries like America,  it must have institutionalized Checks

and safeguards and guarantees which cannot be manipulated to achieve short term political mileage.

Kenya’s Constitutional order  also suffers from the un-tethered presidential  discretions over the applicability of  law  and  public

property.  Also, delegated ministerial powers such as the conversion of natural resources  and applicability of revenue laws and

distribution or  allocation of national wealth.   The  resulting  political,  social  and  economic  disintegration  has  made  people  lose

hope and a sense of belonging.  So  the  new  Constitution  must  seek  to  empower  Kenyans  and  to  give  Kenyans  the  power,

because power must rest with the people.

The new look Constitution, timely and comprehensive reforms.  The people  of Dagoretti  call  for  deep-rooted  comprehensive

reforms with strict  adherence to the time frame as provided for by the Constitution of Kenya  Review  Act  chapter  3(a).   We

shall not accept  minimum reforms  or  extension  of  the  current  life  of  parliament,  which  I  will  add  to  that           (inaudible)

yesterday.  We would like to go to the next general elections on schedule and with a new Constitution in place and this call,  it is

necessary  that  the  Review  Commission  repeal  Section  59  of  the  present  Constitution  which  gives  the  President  un-fettered

discretion to dissolve parliament at any time.  Because by dissolving parliament, which a key organ of the Constitutional reform,

dissolving it will derail the Review process.

Evolution of powers: The calls that have been made in the past for a ‘Majimbo’ system of government should not be  included in

the new Constitution.  As doing so will only  introduce  unnecessary  bureaucracy  and  further  burden  Kenyans  with  the  public

expenditure for running such an expensive divisive and disruptive system  of  government.   in  other  words  we  prefer  a  unitary

form of government.

We however support the evolution of power from Central government to strong Local Authorities in the locational constituency

at  district  level.   The  Local  Authorities  should  be  well  financed  to  ensure  equitable  distribution  of  resources  and  promote

all-inclusive democratic structures at grass root.

In this regard,  we support  the following  system  of  Local  governance  structure.   Locational  constituency  and  district  councils
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with  elected  chiefs  and  D.Os  and  D.Cs  or  such  other  executive  officers,  and  chairpersons  of  Local  Authorities  should  be

directly elected by the people.  What I mean by that is; if you look in mature democracies  like in the United States  of America

and such other countries,  there are  no D.Os and there are  no D.Cs.   What there  is  are  boroughs.   If  it  is  the  Municipalities,

those are  elected by the people.   The boroughs’ leaders  are  also elected by the people  and that can be possible here,  so  we

might not call them D.Cs or D.Os but whoever we call them, governance should be the people.

Proportional Representation: We would like a proportional representation.  Constituency boundaries should therefore be based

on the population.   In addition,  we should have a  mixed  member  representation  system  whereby  members  of  parliament  are

elected  directly  by  the  people  and  others  nominated  by  political  parties  to  represent  the  under-represented  groups  such  as

women, youths, people with disabilities and other marginalized groups.

These are calls for the boundaries and that was touched by pastor here.  We have a case at the moment where…Like Dagoretti

for  example  with  one  member  of  parliament,  Wajir,  with  three  members  of  parliament.   Wajir  District  has  less  people  than

Dagoretti.  When we go to parliament, I have one vote, with three votes voting against me from Wajir  District so I am not fully

representing my people.  So we should base representation on the people not the area, because  in parliament you represent  the

people not bushes, no the farms.

Presidential elections:  The  last  two  elections  provided  a  clear  indication  that  the  will  of  the  majority  of  the  people  in  having

alternative leadership since the advent of Multi-partism democracy has not been fulfilled.   After  the  1992  elections,  the  three

leading opposition presidential candidates garnered 65% of the total presidential vote.   While the eventual winner was sworn in

very hurriedly with just under 35% of the vote tally and the same pattern happened in 1997.   Meaning we have had a minority

government, which does not reach 50%, and we have figures here, which I will give you the memorandum, I am not going to go

into that.  But the total tally for the three opposition leaders  was 65.1% and the KANU,  which eventually formed government,

34.9%.

So what we are  recommending is that the rule which requires a presidential  candidate  to garner 25% of the total  votes cast  in

five provinces out of the eight provinces should be repealed and replaced with a requirement that the winner must garner at  least

50% of the total presidential vote, failure to obtain 50% by any of the candidates  should lead to a run-off between the two top

contenders within 21 days.  That will show the president has really a mandate to rule.

The Structures of the Executive Office: We are proposing a President and a running mate, Vice-President, who are both elected

by  the  people.   Also  for  the  President  to  create  a  position  of  Prime  Minister  and  two  deputy  Prime  Ministers.   The  Prime

Minister would head the government, in parliament especially and the day to day running of the government and also one of the

deputy Prime Minister’s looking after the Civil Service or administration and the other one parliamentary business.
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While the President  should remain the  Head  of  State  and  Commander  –In-Chief  of  the  Armed  Forces  and  also  to  conduct

foreign  relations  according  to  our  Constitution  in  order  to  guarantee  integrity  and  continuity  of  State.   All  the  appointments

should be made by the President in consultation with the Prime Ministers and approval by parliament.

Parliament:  We  propose  to  have  a  strong  and  autonomous  parliament,  which  is  only  subject  to  the  Constitution.   The

Parliamentary  Service  Commission  should  therefore  be  entrenched  in  the  Constitution.   What  we  have  today  is  that  the

President can dissolve parliament at will.  What we are  saying is that parliament should be supreme and should be answerable

only to the Constitution.

At  least  one  third  of  all  the  members  of  parliament  should  be  women.   Women  in  this  country  constitute  over  20%  of  the

population and the new Constitution must recognize that economic issues cannot be separated from the politics of the day.   We

cannot adequately formulate effective economic policies when we lock women out of political leadership.  The new Constitution

should therefore embrace affirmative action as a first measure to ensure representation of women in political leadership.

Basic Rights of all people  and Human Rights: Human Rights are  an entitlement of all human beings and are  necessary for each

and every human being to live his or her life in dignity, and realize their full potential.  The new Constitution must therefore         

  (?) recognize basic needs such as health care, education, housing, food, clean water, pension and social security for the elderly

etc  as  human  rights.   Most  of  these  rights  are  enshrined  in  the  International  Human  Rights  instrument  to  which  Kenya  is  a

signatory.

The new Constitution should have a Constitutional provision, which automatically compels the government through parliament to

domesticate them and incorporate them in national legislation.  The Constitution should also compel the government to provide

for those basic needs in the national budget.

Constitution and the Economy: The present  Constitution does  not provide for any  specific  economic  system.   As  is  common

with many other developing countries, Kenya has over the years been on the process of economic reforms.  Recent  convulsions

however,  was driven by the doctrine of structural adjustment programs.  Some of the major reforms such as  price  controls  of

essential goods and services.   Foreign Trade revitalization, the control  of interest  and exchange rates  and  ad  hoc  government

legislature, privatization and parastatal  reforms as  well as  Civil  Service  Reforms  have  led  to  retrenchment.   Have  led  to  high

levels of poverty and unemployment.

The new Constitution should clearly provide that government economic  policy  and  reform  program  should  put  the  people  of

Kenya at the center of all the programs to be approved by members of parliament as the people’s representatives.

National Wealth and Public Property:  One thing phenomenon that  has  emerged  over  the  last  decade  is  the  loss  of  all  public
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property such as  land especially in urban areas,  the forests  and most of the beneficiaries are  socially prominent  and  politically

connected individuals, it has not gone to the poor people.

Similarly, the people  of Kenya have lost billions of hard earned money through ‘white elephant’  projects  and  we  have  many,

such as the bullet factory, the airport in Eldoret which            (?) land, at  least  not commercial planes                (?)  and many

others.  Because the Constitutionally impotent Kenyan parliament has been incapable of stopping the projects  before they take

off.

Section  99,  sub-section  104  of  the  present  Constitution  may  therefore  be  strengthened  to  give  parliament  more  powers  on

matters of public expenditure.  Focus should especially be in the period prior to the budget as  parliament is presently only used

as a rubber stamp to authorize government expenditure.   At the moment, the parliament disagrees with the money given to the

ministries.  For example, we have queried the three billion given to Agriculture which is our main stay of the economy and which

can provide employment.

At the moment, we just only see  that budget  when it is in parliament,  when we are  really just there.   We don’t  how  well  that

money should be allocated.   Other  areas  like defense and we are  not  at  war,  will  get  almost  double  the  money  that  goes  to

Agriculture.  What we are saying is that parliament should scrutinize and give directions to the expenditure of public funds as  to

what are  the priorities,  where we feel is priority  as  opposed  to  just  some  things.   All  we  can  do  today  is  to  reduce  by  one

pound, one pound only then we pass the budget.  So the effect of the people’s representative is not felt.

With those few proposals,  I have the honor to present  this memorandum on behalf of the  people  of  Dagoretti  and  on  top  of

that,  they  themselves  have  already  presented  and  they  are  going  to  present.   I  would  like  to  say  just  one  word  about  the

Domestic  Bill/Law  –  the  Protection  Bill,  because  I  do  not  want  it  misunderstood.   Of  course  we  have  that  Bill  going  on  I

parliament at the moment and whereas I cannot discuss it outside.

I hope that your Commission will entrench this in the law and I think that what my sister  was trying to say is that it is like any

other  crime.   At  the  moment,  when  something  happens  in  the  house  hold,  even  if  that  couple  almost  kills  one  another,  it  is

argued that ‘hiyo ni mambo ya nyumbani’.  Hakuna mambo ya nyumbani na mmoja anamuumiza mwingine.  That is why we are

saying it is                 (?).  We need that Domestic Protection Law, whether it is the men or  the women, they both need to be

protected.  So I hope you will include that.  And, what is more than just being protected is providing support for the victims: the

children, the mother or the husband and the children – whoever is being battered.

The other area which was touched by the women, by the way I am very happy with what you have presented and in fact all of

you.  I am very impressed with the women, with the mamas.  Is  today as  the law is, women are  discriminated in marriage.  On

marital issues, when you marry foreigners.  That discrimination should be removed.  Just like a foreign wife comes and becomes

39



a Kenyan and her children, we want that when our daughters decide to marry a foreigner they also accorded  whatever law is

protecting the man, we want that law to apply to the women.  Thank you.

(Clapping from the Audience)

Com. Pastor Zablon Ayonga: I want to thank Honorable Beth Mugo, for this beautiful presentation,  and I could tell by your

listening, you have listened so well, so much if a pin had dropped  here you could tell that a pin has dropped  down,  and mama

Mugo tutachukua hii memo yako.  Si hiyo utatupa copy?  Hiyo ni mali yetu sasa.

Na, with this beautiful presentation, I am sure that the Commissioners would like to ask you a few questions on clarification and

why don’t I start with a very simple one, then I will pass you over to,  wakili wangu yuko hapa ambaye atachimba haya mambo

sawa sawa.

We  have  heard,  you  are  not  the  only  one  who  has  said  this.   I  mean  we  have  heard  in  other  places  where  we  have  been

regarding  the  scrapping  of  the  provincial  administration.   At  some  places  we  have  been  told,  we  would  like  chiefs  and

sub-chiefs and elders to be elected.  And then no P.Cs but maintain the District Commissioners and the D.Os.   In other  places

we have been told, none of those, all should be scrapped; they should not be seen to be existing.

My question to you Honorable Mugo is that when we do this, when we get all these people out of the Provincial administration,

have you thought any way how we are going to absorb them?  Because they are Kenyans,  some of them are  very young, some

of them have spent a lot of money, our government has spent a lot of money to put these people  through K.I.A,  they have skills

and if we go to elect these people, I mean elect those who are  going to give us the services I mean, that is the D.Os,  the D.Cs

were giving to us.   Is  it not going to be  a loss to our nation and equip them with experiences and then damp them anywhere?

Have you thought of nay other way how we are going to make use of these people?

Hon. Beth  Mugo: Mr.  Chairman, we have thought about  this  very  thoroughly.   Let  me  first  say  where  we  have  based  this

suggestion, why we are coming up with this.  It is because the system we are in now…

(Interjection) Com. Pastor Zablon Ayonga: Tafadhali,  I  would like you to be  quiet so that we can hear what Mheshimiwa is

saying.  Yes, keep your hand down until… please, please.  When the time comes, I will give you a chance to speak.   But as  of

now, it is Mheshimiwa Mugo who is speaking.

Hon. Beth Mugo: Thank you, Chairman.  At the moment, we feel that most of the ills, there is a lot of corruption and most of

the ills that are  happening in the country are  centered on the provincial administration, because  they have so  much  power.   If

you like in Dagoretti,  we have lost most of our  land.   Land  which  these  people,  their  ancestors  gave  to  them,  it  is  not  even
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government land, it is clan land.  They gave points for public utility.

Then instead of this land – we were taken over to Nairobi.   Instead of that land going for public use,  an administrator  is  sent

here for.., they are here just for one month or two months or one year.  And they dish out all these land without considering the

people who gave those points.  That is only one example,

If you look in the D.Cs – District Commissioners offices, offices that we do not have here, but all over the country.  They are  so

big,  they  thing  they  are  Moi,  when  they  are  sitting  there.   They  are  the  ‘mini-Moi’.   They  sit  there  as  am  representing  the

President.  we want those people to represent the people.  Because if they are  representing the people,  they are  answerable to

those people.  So, you cannot play around with the people who have employed you.

As far as where to where to absorb these people, we know a lot of D.Os,  they are  absorbed  most of the time, they do not all

make it to the D.C. or the P.C.  IN the system, in the ministries, they are  first and foremost trained to administer.   So  they can

administer in any ministry.  So  if they are  called not just a P.C.  because  not just a P.C.  because  he know  somebody  high  up

there, he gets a job.

If he is qualified, they will be absorbed in the system like any other Civil Servant.  But this is the practice,  that if these P.Cs  and

D.Cs and D.Os that the colonialist came and created here, why don’t they have it Britain?  They do not have anything like that.

 They brought it here as  a way of oppressing the people.   So  we are  saying after so many years  of independence,  the people

must be free.  They must say who will rule them, who will direct their destiny.

(Clapping from the Audience)

Com. Kangu: Mheshimiwa, I have two questions.   One,  you emphasized that we do not want a President  who  is  a  minority

President, and we appreciate that what happens with the President in this country happens even with the MPs.  You find an MP

who got 5,000  votes and if you get the total  of those who were opposing him, you find it may even 15,000.   Why  don’t  we

have a similar rule for the MPs so that even at  the constituency level the people  are  represented by a person who truly has the

majority in the constituency?

Now, two, in my view I may be wrong.  The greatest  cry by the Kenyan people  is that they want to be  empowered to govern

themselves, to  run  their  own  affairs  and  your  proposal  is  that  our  will  of  empowering  them  is  to  devolve  power  by  way  of

strengthening the Local Authorities.   I  would  like  you  to  give  us  a  little  more  details  on  the  mechanisms  of  strengthening  the

Local Authorities.  You talked about  locational constituencies and district  kind of units which elect  people  and I would like to

know because  the current Local Government system we  have,  has  very  confused  units.   You  have  town  councils,  you  have

urban  councils,  you  have  municipalities,  you  have  cities,  and  you  have  all  sorts  of  things.   Do  we  continue  with  these
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constituencies or do we redefine the Local Authority so that we have units that have some commonness through which you can

empower the people?   And then of course when you talked about  the districts and so on,  the Kenyans are  also  crying  today

about the structure of the districts.   Some of them are  big, some  of  them  are  too  small,  the  Kenyans  are  saying,  some  were

created for political reasons.

If you say we are strengthening these districts, do we draw new boundaries for districts or  do we retain the kind of district  we

have today?

Then of course,  there is the question of… you have emphasized the affirmative action for women and we appreciate  that men

have  some  how  gone  ahead  and  left  women  behind  so  we  should  have  mechanisms  to  pull  those  women  along.   At  the

geographical  level  in  our  country,  we  also  appreciate  that  the  development  in  our  country  because  of  the  poorly  structured

system of government that we have,  has not been even.  There are  those areas  that have been left behind.  What mechanisms

are we going to put to ‘drag’ those areas along so that there appears to be an even development structure across the country?

Hon Beth  Mugo: Thank you for those questions they are  definitely very pertinent.   Let me begin  with  the  President  and  the

Member of Parliament.   There are  very distinct differences between the two.   The Member of Parliament is not really a ruler,

you know we are two different… the President  is voted and entrusted in running the country,  the economy of the country,  the

political, the                (?) office.  All the powers are vested on the President  and his job is to make sure that there is justice in

the application of the powers he has to the people  he is ruling…that the people  of Dagoretti  get the same facilities like those in

Wajir, those in Baringo, wherever the country is.  It’s all-powerful.  The President is about ruling.

Member  of  Parliament  does  not  have  such  responsibilities.   Member  of  Parliament  is  really  representation;  it  is  more

development than ruler.  I know our people still look at the Member of Parliament like you are  not going there to rule, you are

going there to represent the needs of your people.  In other words, it is not the all powerful situation as that of the President  and

the  only  way  to  get  that,  to  get  the  representative  is  those  who  have  really  the  majority.   Because  when  it  comes  to

representation, it is a different kind of power that is invested on the President.

On the President on the other hand, universally, world over, Members of Parliament are elected this way but the President  must

have a 50% rule in most countries to ensure or  the run-off and that is what we call universal suffrage to  make  sure  that  he  is

absolutely majority, and  that  is  why  we  are  saying,  in  case  of  not  attaining  50%  all  of  them,  then  there  is  a  chance  of  now

coming back within the repeat which is within 21 days to establish now which one of those two holds the majority.  But I think

we should appreciate that, representation of the Member of Parliament and that of the President  are  both very different in their

duties.

I think the other question was the devolution  of  power,  the  Local  Authorities  and  the  devolution  of  power.   The  size  of  the
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urban determines whether it is a city, or it is a municipality or is a council and as  such I think that we may as far as  the size and

the people it is representing.  As you are  aware  for Nairobi,  the Omamo Commission, I believe it is the Omamo Commission,

recommended having four boroughs, which would make for example Langata and Dagoretti  together if that is what is going to

be followed and there should be then a center or administrative unity for that borough.   So there will be  some adjustments here

and there, but I think the principle, the most…the things that will empower the people, giving the people power back.

First and foremost, it is electing the leaders of those              (?) whether we call them boroughs or we call them locations or  we

call it… I will propose whatever we have now is division and when we have the boroughs,  then who ever is administering that

borough should be a people’s representative.

They should also, the municipalities… there are  certain taxes,  which are  levied, say now the Nairobi  City Council,  as  much as

Raila and President  Moi would like to say…Oh! Nairobi  is under the opposition and is not even delivering…It cannot deliver

because all the money goes to Central Government.  All the taxes go to Central  Government.   (Clapping  from the  Audience)

And what we should do to make sure the people  are  truly empowered,  is the money to  remain  with  the  municipality  and  the

services to be run by the municipality so that these people can say, hey! Mayor or  Councilor,  who voted you?  What have you

done with our money?  So you can remove him.  But what happens now which is not quite honest, is that we have officers from

Central Government like Mate,  in Nairobi  who runs anything, he makes all the decisions.   In fact,  your  councilors  make  very

few decisions.

When they make them, they are not implemented because the implementing officers take their orders from the minister and from

Central Government.  So to strengthen the people, is that vote for them to use the power of the vote.  That, I know when I have

been elected by them, like they elected me, if  I  don’t  deliver,  they  can  remove  me.   Now  they  cannot  do  anything  with  the

Council, and I think that is why once the councilors once they go they just  also  grab  whatever  little  they  can  find  because…

really… but if they know somebody will ask  them at  the end of the day,  they are  responsible to these people  they will deliver,

so the people have a say.  So the structure, I think we have experts who I think can look at what structures should remain, but I

think the city, the council, the municipality all those levels, the boroughs or the rural areas should be controlled by the people.

The other question was the district boundaries, whether we should have new boundaries.   You know we in the opposition,  we

have  complained  very  much  about  these  political  districts  and  political  constituencies,  where  my  vote,  I  might  just  give  an

example is not equal to another MP who is  representing  only  5,000  people.   Whereas  here  I  have  been  given  over  22,000

votes and even if everybody went to vote, apart from just being voted,  I have a very big community, which I have to cater  for.

Because it is the people, representation is about the people.   Whereas  the same MP,  another MP have only those 5,000,  only

2,000 may be voted and his say in parliament when we cry about resources and what ever,  he has equal say.   When we cry…

about the roles, about whatever it is we are talking about.  If they want to kill a Bill, because he is really not representing, maybe

sometimes he is representing the powers that have gotten him in that position, he will vote, not for the people  but for whoever is
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the ‘god-father’.  So what we are saying is to give the people  the power  by giving them equal representation.   So  some of the

district boundaries should be … but it is not so much districts but constituencies,  because  our MPs are  based  on constituency

level.  The district can be administered, it can have five constituencies or six constituencies or  three constituencies depending on

how big it  is.   But  again  we  have  some  districts  like  Kilgoris,  this  Hon.  Sunkuli;  I  think  it  is  one  constituency  that  makes  a

district.  That does not make sense to me.  Because you keep a P.C. there,  the expense is so big ya Central  Government,  kwa

kutumikia one constituency! It does not make sense.  So  I think even districts,  all these political districts the boundaries should

be worked again and the constituencies if we are to have true democracy in representation.

Finally, on affirmative action.  I know I am very vocal on affirmative action about women representation.  But that is not all.  We

talk  about  allocation,  also.   Resource  allocation.   There  should  be  affirmative  action  in  resource  allocation.  For  example

North-Eastern,  there should  be  enough  money  to  dig  wells  there,  to  have  irrigation,  and  it  should  have  priority  on  irrigation

because when we improve the food there we are  improving the whole welfare of Kenya.   Ukambani,  Eastern also,  we should

have water  harvesting.  Look at  all this el-nino rain, which is lost.   We must have policies and plans on how to harvest  water

and  to  make  the  whole  country  productive.   I  do  not  see  why  MPs  from  North-Eastern  keep  on  crying  about  the  Meat

Commission in Nairobi, they should be crying to have a Meat-Commission in their area  and that is resource  allocation.  Let us

build an aperture in Eastern, North-Eastern for the money and have registered vehicles to bring the meat.   So  the weight is not

lost when they are trying to bring all these cows to the meat Commission.  So mis-planning, there is no planning and I think that

is  why  our  economy  has  gone  down.   And  as  I  have  been  saying,  we  need  complete  change  and  a  NAC  government  (

Laughing and clapping from the audience) will make it into all that.

Did I cover… is there something I left?

Com. Kangu: there is something you never… this  is  a  good  discussion  for  all  of  us  and  I  have  one  or  two  more  questions

arising  from  what  you  have  said.   On  that  issue  of  resource  allocation  and  locationing  of  the  establishments.   I  am  sure

Mheshimiwa has visited very many other countries and the experience in many places in Germany, in US,  in Canada  is that you

do not get everything  put  together  in  one  city.   You  have  things  distributed  across  and  you  have  therefore  very  many  cities

across  the country with almost similar standards  of life, similar facilities and so on.   But in our country we seem to  have  head

quartered  everything  in  Nairobi;  the  legislature,  executive  judiciary,  security  educational,  industrial,  commercial,  how  do  we

address this?

You  look  at…  just  across  in  Tanzania  and  you  see  Arusha  is  now  growing  because  most  of  the  international  activities  in

Tanzania are done around Arusha and not Dar-es-Saalam or Dodoma.  Do we also consider  maybe decentralizing government

institutions from Nairobi?

Finally, and this is an example of South Africa would be useful.  South Africa’s parliament is in Cape Town, the ministries are  in
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Pretoria,  the Constitutional court  is in Johannesburg,  the Supreme Court  is in                    (?)  and  MPs  have  some  very

important economic impact.   So  that you find even property  values across  the country are  almost the same.  You could sell a

house in Pretoria and go to Cape Town and buy a house of a similar value.  You cannot sell your house in Nyeri  and come to

Nairobi and buy a house, you will be wasting your time.  Even if you have sold in the best  estate  in Nyeri,  you will end up in a

very, very lowly placed place in Nairobi.

And  then  finally,  you  referred,  you  said  America  does  not  have  provincial  administration;  Britain  does  not  have  provincial

administration.  And we refer to these countries as some of the leading democracies,  Germany, Canada  and so on.   We would

like to know as a Commission.  Germany, America, Canada, Australia, India are  democracies  we refer to but they seem to be

operating on federal arrangements.  We would like to know what is it in our country that would make a federal  arrangement not

work and which seems to be making it work in these other countries that we admire?

Hon Beth Mugo: Thank you.  Let me first start  by saying, I wonder  if they are  doing their governance today,  they would go

that route.  I doubt.  You know these are old democracies, where countries were smaller.  Now, we are going globalization.  In

fact it is more outwards, than inward.  Now that we did not have those institutions put in place either at  independence or  even

up to now.

One, it will be so costly that I don’t suppose the country with the poverty we have and it will take us a long time to really revive

ourselves.   That will never… to me it should not be  a priority.   If we have that system like South Africa, how  they  started  it,

having all those institutions in those areas  because  it has always been like that,  at  least  I have that wisdom.   The  fact  that  we

started the way we are, moving lets say, move parliament or move… and that parliament has to work with ministries which are

here,  when parliament we are  asking a question,  the minister has to travel from Nairobi  to Eldoret  or  Mombasa to come  and

answer the parliament’s questions, or he cannot even rush to his P.S.  or  how the P.S.  comes and visits… not just the P.S.  the

whole ministry.  When we are  discussing a ministry, the officials  come  and  sit  in  parliament  and  listen.   The  government,  the

ministry, all those work together very closely and I don’t think Kenya we will have the finances to really put on/stage such an

operation.  So I would think what we have now, is what really works  for us now and maybe in future, if our country has fully

recovered, we might see the wisdom of decentralizing and we do not need a Constitution to say that we will decentralize.   That

is something that can be decided by a parliament at that time, and say hey! Now we have reached an age where we can do this.

On the other hand,  for commercial establishments,  there is no reason why we should not encourage other centers  like I know

Thika there are a lot of industries now, I mean a lot of industries did go to Thika, although maybe now it is not working so well.

 There  is  no  reason  why  they  should  not  go  to  Nakuru  or  go  to  Kisumu  or  elsewhere.   But  then  we  must  improve  our

infrastructure.  Everybody is concentrating in Nairobi because investments is            (?)   One can go and invest wherever they

want.  But why does everybody concentrate in Nairobi? At least Nairobi, we used to have infrastructure, now I am not sure we

have.  But we do not have infrastructure in those other areas.  So  our policies in development is what needs to change.   Let us
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develop the whole country, let us have a proper plan of each area  being developed and especially when it comes to economic,

to industries, but not… for me I would not really advocate to decentralize, if this is now the regionalism or  the ‘majimboism’.  I

think it is an expense Kenya can ill afford.  Also our recent history of tribalism, which is actually in the self-self defeating for our

people.   If  we  do  that  again  we  are  encouraging  tribalism  further,  like  we  saw  some  people  being  told,  during  the  tribal

clashes… some people  were taken out of the Rift Valley and dumped in Central,  to go  where?   So  we  must  explain,  or  we

must have policies, which promote unitary oneness.  So that we can deal  with regions.   How can we talk of having East  Africa

region, we should be moving to having East Africa a community when we start dividing ourselves further and even the European

Union that        (?) to one globalization?  I think I have covered…

(Interjection) Com. Pastor Zablon Ayonga: Iko ka swali kengine kadogo.

Com Ratanya: Asante sana,  Mheshimiwa, kuna swali kidogo tu,  pengine  hiyo  itahitaji  clarification.   Hapa  ulisema  President

achaguliwe na watu, hiyo ni kawaida, hiyo ni sawa sawa.  Now, you did not tell us how we go about  appointing or  electing the

Vice President, Prime Minister and Deputy Prime Ministers.

Then, I will give you another one so you answer both.   The other one is about  marriages and citizenship.  Now,  if we take  an

example, a local girl is married to maybe an Italian, and they decide to live maybe in Kenya here in Dagoretti.   How do we go

about  the  citizenship,  maybe  of  the  husband  and  the  children  because  the  girl  was  born  here  and  that  is  automatic  she  is  a

citizen?  Thank you Mheshimiwa.

Hon Beth  Mugo: As far as  electing  the  President  is  concerned  and  the  Vice  President.   If  we  go  by  practice  of  the  other

democracies, the party nominates a President and a running mate, and they run as  a unit, together as  one unit.  So,  most of the

time, if the President of that party wins, the Vice President  also wins.  But the difference, which we see  as  the difference when

he is elected by the people and not the President nominating him after elections, is that he becomes an executive Vice President.

 

In other words, the President cannot afford to drop  him, cannot drop  him at  will like Saitoti  was dropped  and we stayed for I

don’t know a year without a Vice President.   A Vice President  is a Constitutional office, and actually the President  has never

explained to us.  You see he flaunted the Constitution by dropping the Vice President  and not giving us another Vice President.

 When the people elect the Vice, the President will have a very hard time explaining to the people.   You see  he appoints  at  will

he can also remove him at will although it is unconstitutional.  But when the people have put a vote against… say me, (Laughs)it

will be very difficult for my President whoever has been elected to drop me.  

Also, when the President  is incapacitated or  is not in the country,  the  Vice  President  acts  as  the  President.   Now  we  are  in

situations where the President  just goes and we do not even know whom we have been left with in this country.  You have to
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guess by seeing, mara this minister represents the President at some function, then another one… we are really lost.  If there is a

crisis… so we want an Executive Vice President who the public also owns,  not just the President.   Na  hatutaki Vice President

awe appointed on the roadside, a kiosk somewhere in the uplands.  It reduces the value of that Vice President.

(Clapping from the audience)

The Prime Minister,  we are  proposing that the party that has the majority in parliament,  its President  appoints  a Minister from

that party.   Of course there is the leader  of that  party  so  it  should  not  be  very  difficult  to  decide  which  one.   So  this  Prime

Minister is in-charge of parliament and that is where his party has the majority seats, so he cannot be  very frustrated when he is

running the government.  Of course there is also the Vice, the deputy.  Note here we are saying deputy.  We don’t think that we

should have Vice, because Vice Prime Minister or Vice Minister has lost… the assistants  have really no job.   They don’t even

have a prestige of what their responsibilities are.   Like South Africa, the  assistant  minister  what  we  call  them  here  are  called

deputies, and a deputy Minister when your Minister is not in the country, or is ill or something, you attend the Cabinet.  Not  that

ministry is not represented or  some other Minister is acting.  Why should he act  in a Ministry if  his  Vice  Minister  of  assistant

Minister  knows  his  work.   Even  they  get  duties.   Let  us  say  now  we  have  Ministries  which  have  Land  and  what?

Communication and… or Tourism and Trade something like that,  or  Information and Trade.   You have one assistant  Minister

given the duties of trade and the other one of tourism.  So there is a division of power.  They are  more powerful and definitely  

        (?) or even Ministers should not just be  dropped  or  appointed.   We are  saying in consultation with parliament.   We gave

all the powers to the President to appoint, but with approval or consultation with parliament.  And for the Prime Minister,  when

the President appoints the Ministers, it should be in consultation with the Prime Minister who will be  running the parliament.   It

that clear?

Com Pastor Zablon Ayonga: Thank you very much.

Hon Beth  Mugo: On marriage, citizenship.  I  am  one  of  those  who  advocate  very  strongly  this  maybe  because  I  have  my

daughters  married  by  people  from  outside.   But,  my  argument  in  this  is,  and  us  women  leaders,  we  feel  that  women  are

discriminated.  

If  my  son  now  goes  to  America,  marries  an  American,  when  he  comes  here  with  this  American  girl  she  is  automatically  a

Kenyan.  We say likewise.  If a girl marries a foreigner,  her husband,  if he wants  citizenship,  if  he  wants  to  live  in  Kenya  or

wants Kenyan citizenship, then should be treated  like we  treat  our  sons’  spouses.   He  should  be  able  to  get  citizenship  and

especially the children.  It  is very painful when a girl comes here and she is  told  and  this  is  the  mother  and  grandmother  and

great grandfather are Kenyan and your child is not a Kenyan.  So we are saying, whatever law applied to the male child should

apply to the girl child.

Com Pastor Zablon Ayonga: I  want to thank you Honorable  Beth  Mugo,  kwa  jinsi  ambavyo  amejibu  maswali  vizuri  sana.
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Ametupa maoni yake.  Simumetosheka?  Na on behalf ya Commissioners, mama Mugo nataka kukushukuru sana.   Umetujibu,

umetupa maoni yako na tutayachukua ili tuende kuyaongeza kwa maoni mengine.

Hon. Beth Mugo:                                                                                      (Inaudible) Parliamentary Select  Committee,  ile

Chairman wake ni Raila and hata the official leader of opposition na Wamalwa na wengine, Muite, wale wanalead parties  wako

ndani  ya  hiyo  tume.   Kamati  hii  ya  Commission  waliwazungumzia  na  wakawaeleza  hawawezi  kumaliza  Katiba  kama  my

statement,  nilianza  na  kusema  Dagoretti  hatutaki,  tunataka  ikae  hivyo  hivyo.   When  we  shall  decide  October,  to  finish  in

October and to have the elections on time.

Ningetaka kuongezea,  jana wakati  Ghai Commission walizungumza  na  committee  ya  bunge,  watameet  mara  nyingine  Friday,

sasa  Select  Committee  ya  bunge  peke  yake,  ndio  waone  maoni  ile  watapeleka  bunge,  watatuletea  bunge.   Kwa  sababu  ni

bunge lazima tupitishe, tuongeze I think they said  up  to  February,  two  more  moths.   Miezi  mingine  miwili.   That  is  what  the

Select  Committee… nyinyi munasema kitu kingine lakini        (?)  ya bunge.  Bunge inasema two more months.  I  mean  wale

Select  Committee,  Committee ya bunge ile select,  two  more  moths.   Which  means  bunge  imalize  February  nafikiri  17th  kwa

sababu  bunge  ile  mumetuchagua  sasa  mwisho  wake  ni  February  4th,  ndio  tulianza  kuwa  wabunge.   Kwa  hivyo  miaka  tano

inaisha 5th February.  Ikiongezewa ati tuwena uchaguzi Aprili, basi ni miezi mingine miwili.  Na hiyo ndio sasa tutatatua.

Mulisikia NAC – National Alliance for Change,  tulisema jana  kwa  press  conference,  hilo  si  jambo  tulikuwa  tunazungumuzia,

lilikuja tu kwa ghafula.  Na Wamalwa Kijana akasema huko bunge, they were unanimous rather,  I think it is Raila Odinga who

said  they  were  unanimous  kuongezea  hii  miezi  miwili,  hiyo  ni  Select  Committee,  lakini  ni  lazima  ije  kwa  parliament.   Waje

wa-recommend na tu-debate, we agree or we don’t agree.

NAC – National Alliance, ambayo mimi ni mmoja wa the umbrella of opposition, tutazungumzia kesho.  Tutakutana ile National

Co-coordinating Committee, mimi ni mmoja wa member ya hiyo na wake ijayo tutakutana council,  na vile vile tutakutana mimi

ni  member  wa  council,  tuone  sisi  tukiwa  NAC  tutapendekeza  namna  gani.   Lakini,  kwa  vile  nikienda  bunge  ni  nyinyi

nitawakilisha, sio hiyo NAC.   Nyinyi mutaamua, mutaniambia Mheshimiwa ukienda bunge, tungekupatia  ruhusa  wewe  usikize

wenzako  wanasema  nini  na  mukisema  miezi  miwili,  unaweza  kukubali  kwa  niaba  yetu  au  muniambie  hapana,  tumekataa.

Mukikataa, nikusema tuende elections with the old Constitution.

Tukienda na old Constitution, ni ile tumekuwa tukilia ati inawezesha rigging.  Ikiwezesha rigging basi  hatutakuwa na mabadiliko.

 Kwa  hivyo  tutambue  kitu  muhimu ni  nini.   Tuende  elections  na  old  Katiba,  kweli  tunaweza  labda  kutoa  Moi,  unajua  hiyo

inasema  kuwa  President  Moi  hawezi  kusimama.   Hiyo  ya  zamani.   Lakini,  ni  hiyo  tu.   Tukienda  na  vile  sheria  ziko,

hatuwezikumaliza rigging.  Tukingojea wataalamu  hawa  watupatie  Constitution  tunatarajia  watatupatia  ile  haiwezi  ku-rig.   Au

sivyo? Wakitupatie ile haiwezi ku-rig basi, wananchi wana nafasi kusema.  Wakitaka ile Serikali wanataka wanaweza kuiweka.

 Inaweza  kuwa  ni  ile  ile  iko  sijui  wananchi  wanataka  nini,  au  ni  nyingine.   That  is  the  difference.   Ningetaka  mufikire  hayo
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mambo hata ikiwa hamutanijibu saa hii hii kwa sababu kuna kazi nyingine, mutanijibu kwa njia nyingine muniambie msimamo wa

Dagoretti, na hiyo ndio nitashika.  Haya.

Com Pastor Zablon Ayonga: Natumaini kwamba Mheshimiwa Beth Mugo, atakuwa representative wetu.   Na  tumtakie  heri

na  mibaraka  ya  Mwenyezi  Mungu  atakapo  kuwa…  mumemsikia  amesema  kwamba  kukiwa  Constitution  mpya  kuna  uzuri

mwingi ndani.  Na  nilazima tufikirie hayo mazuri tutakayo pata.  Sasa,  imekuwa saa  sita na  dakika  thirty-five  according  to  my

watch.   Na  ninajua ikifika saa  saba,  itakuwa lazima tuwena break  ndogo ya kuweza kuenda nje.   WaKisii  tunasema  ‘kutema

mate’  ndipo  turudi.   Kwa  hivyo  nataka  kuwauliza,  ni  nyinyi  munajua…  nyinyi  ndio  wenyewe,  mkuangalia,  mukujiangalia,

munaona  nyumba  hii  imejaa  namna  gani?   It  is  packed!  Imekuwa  packed  hata  benches  zingine  naona  wengine  wanaweza

kuanguka.  Mumejiweka tu ile wame sema keti square.

Sasa kama ni hivyo, nitawauliza tuanze kukata  dakika zetu za kuonge.   Munajua pia,  kama jambo ambalo unataka kuongea ni

lile  mwingine  ameisha  lisema,  si  lazima  uliseme.   Mkazo  huo  uko,  umeingia  kwa  tape  kule.   Kwa  hivyo  kama  unaneno  na

kukusukuma  san,  ndilo  uliseme  ambalo  halijasemwa.   Lakini  kwa  sasa,  ninaanza  kufuata  ile  list.   Ikifika  saa  saba  kamili,

nitafunga mkutano kwa dakika chache lakini kwa sasa, hebu niite mama Alice Ngugi.  Ngugi?  Alice Ngugi?  Pengine ameenda

kuangalia chakula cha watoto  kwa maana watoto  lazima  warudi  nyumbani  for  lunch.   Alice  hayuko.   Kuna  Allan  Kuria.   Je

yuko?  Allan, unmaandishi?  Basi tafadhali ukitoa maoni yako, utumulikie mambo makubwa makubwa na ufanye…  Taja majina

na endelea.

Allan Kuria: Yangu si mengi.  Opinion yangu ni kwamba,  tunafaa kuwa na a State  of Kenya instead of a Republic of Kenya.

La  pili  ni  kwamba,  tuwe…ni  excuse  kidogo.   La  pili  ni  kwamba,  the  Bill  of  Rights  should  follow,  then  we  should  have  the

citizenship.

The President should be a consultant of the government with a high educational background, irrelevant of age and should have a

Kenyan origin and should be black in colour.   To the Executive.  When it comes to  the  Executive,  the  Cabinet  and  the  Civil

Servants should be appointed by the Members of Parliament.  They should be entitled to lose their jobs if found inefficient.

The Judiciary should handle one kind of case, that is the criminal case  instead of two and the Provincial and Local Government

– the authorities in the provincial and Local Government should be elected by MPs.

The Budget: Each Ministries budget should be discussed in parliament and MPs should make any changes on it.   This  is  all  I

have.

Com. Kangu: That is all?  Thank you, thank you.  Can you sign and then give us your memorandum.  Now,  can we have Jane

Kwamboka.  Jane Kwamboka yuko?  Is she there?  Please take the seat.
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I am here with Jane Kwamboka, Agnes              (?) and my name is Esther                (?)

Com. Kangu: Esther who?

Esther Mathiya           (?)

Com. Kangu: So you are how many people?

Three.  I am here representing Kenya Women Political Caucus.

(Interjection) Com. Kangu: That is Jane Kwamboka, Esther and …

Agnes Gatheka.

Com. Kangu: Agnes                 (?)

Esther Mathiya: So  I am representing Kenya Women Political Caucus.   I  will start  with the affirmative action,.   We  believe

that the affirmative action  should  be  implemented.   Women  should  be  empowered  by  being  represented  more  in  parliament

since we constitute the highest percentage of the population and we have our own peculiar issue.  

When there is poverty, women are affected most since most of them have poor paying jobs due to discrimination.  Also most of

them are left at home due to poverty or lack medication.  So we need more women in parliament who will speak  on our behalf

to  advocate  for  our  needs  like  girl  child  education,  promotion  of  women  into  senior  positions  and  initiation  of  community

development projects that can help women.  We also want to make our own independent decisions.

The other issue I am going to talk about  is basic rights.  We want basic rights such as  water,  security,  education and  medical

care.   Under the issue of water,  we want it to be  more investigated.  In general and especially in Dagoretti.   In most  parts  of

Dagoretti, we get water once in a week.  We know there is a problem of broken water  pipes and we know that is central  but

for so long we have had a shortage of water.  We believe that lack of water is a very serious issue, and without water  we live in

fear of diseases  like typhoid,  cholera and  in  the  recent  past  most  people  have  died  because  of  the  same,  because  of  taking

contaminated water.

We know also that there are so many tankers  around that sell water.   We want this investigated because  we hear that most of

these people  who sell water  are  ‘city fathers’ and maybe they could be doing this to get money from us.   If  City  Hall  cannot
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supply water, we want the government to come up with a better solution.

On the issue of security, we want women to be secure in this country.  We want to be protected from people like the ‘Mungikis

’ and the ‘Ngonya wa Gakonya’ who go around stripping women naked and they want to circumcise them.  Such illegal sects

should not just be outlawed, but the offenders should be arrested.

Under  education,  we  believe  that  it  is  a  basic  right.   We  feel  the  government,  like  inmost  countries  should…  although  the

economy is poor should at least cater for this, and this is one of the largest contributors of poverty and street  children and other

social problems.  We belief that if the government cannot provide for the basic needs like these,  what other  greater  needs are

there in this country?

The other issue is on health.  Very many government hospitals do not have medicine, and we believe that most people  have lost

their lives because of this.  The other issues I am going to point out is on the social forefront.   People  intending to get marriage

should, through a government law obtain a marriage certificate.   This will make it difficult for people  to marry  and  divorce  so

easily.  We feel that this has been the cause of poverty because  there are  so many abandoned wives  and  children  and  this  is

what has contributed to street  children and prostitution.   We have  like  one  man  having  about  fifty  children,  and  maybe  he  is

taking care of about two.  Who is going to take care of the rest and the other women?

We want polygamy to be abolished and men to be responsible of their children.  To be forced by the law to take  care  of their

own children and wives.

The other issue is on the Constitution.  We want the Constitution of Kenya to be  included in the school syllabus because  most

Kenyans do not know their Constitution.  We also want a special Constitutional Committee or a special body to be  put in place

to make sure that our views that we have given are implemented.  For example, some things we know are illegal like prostitution

and local brews, but they continue on a daily basis because there is no one to implement these things and making matters worse,

the policemen are bribed.  These people go free.

The other thing is that foreigners should not be given work permits so easily.  This is because there is a lot of corruption and this

is what has made so many Kenyans be unemployed.  Foreigners get permits because  of  corruption  and  such  bodies  like  the

Independent political bodes are necessary to make sure that corruption is stopped.  I believe that is all I had

Com.  Kangu: Thank  you  very  much.   You  can  give  us  your  memorandum  and  then  you  sign  the  book.   Pauline  Nduati.

Anthony Mugo?  You are Pauline Nduati?  Fine you can proceed.

Pauline Nduati: My name is Pauline Nduati; I am representing Woman’s Guild Dagoretti Parish.  I have a write up here for the
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views on the Constitution Review, and would like to highlight a few.

The  first  one  being  environmental  degradation:   The  environment  has  become  very  dirty  because  of  wastes  which  does  not

decay,  which is plastic and if we lack adequate  machinery to recycle plastics,  then  we  should  do  away  with  this  and  find  an

alternative.

Grabbing of government land:  The land which has been sold off by the government  through  grabbing  should  be  taken  back.

The action has been done.  The seller and the buyer know the illegality of the act, and so the land should be taken back  without

taking into consideration whether the buyer used money or what.

The other thing is that, there should be no lesbianism or homosexuality because this is against the law of nature.  These practices

should be stopped completely.  Money, which has been taken to foreign banks, should be brought back to the country because

it is the same money we go asking in the form of Aid and loans thus we borrow our own money and pay it back  with interest

and we become beggars of our own making.

Basic education should be given for every Kenyan child to have education at  least  primary level, so that our country does  not

degenerate as we say we are on the run, we should stop first and think whether we are  running forward or  running forwards or

backwards, because now we are almost having a generation which is having no education at all. 

In regard to economy.  We should revive the industries which are dying or which are dead so that we can create employment to

the unemployed.  Whatever we can produce in this country should not be imported, so that our markets  for our production can

be big enough so that we can also generate money by exporting, not importing what we already have.

Agriculture should also be encouraged so that farmers can have market  for their produce.   Something  else  is  the  government

which  we  look  upon  like  a  parent,  we  feel  like  it  has  failed  us  because  we  are  being  conned  through  the  media,  through

newspapers,  openly on TVs when groups of people  advertise for jobs  which are  non existent and even registration is done in

the open air.  After, poor wananchi have been conned, it is when the government comes up saying it was conning.  So  we feel

the government has failed us because the main problem we have here in Kenya is unemployment, so when we hear that there is

some  employment  somewhere,  everybody  rushes  there  and  already  they  have  been  conned  of  the  little  they  have  and  then

afterwards we are told the opportunities were non-existent.  We feel the government is not protecting us enough because  even

some government offices are being used the same conmen to con people of the little they have.

That is all I can highlight on, the rest is written down.

Com  Kangu: There  is  no  question  for  you,  so  you  can  sign.   Nilikuwa  nimemwiita  Anthony  Mugo,  can  you  take  the  seat
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please.

Anthony Mugo:  for the records, I am aspiring for the Dagoretti Constituency seat in the forth-coming general elections…

(Interjection) Com. Kangu: And therefore, you are not campaigning today…

Anthony Mugo: I will not.  Thank you sir.  I just wanted to make it clear for your records.   I  have some issues here that I just

wanted to mention that I hope very sincerely that this Commission will take into consideration.

The first issue that I have that should be entrenched in this Constitution  is  how  much  powers  that  the  President  should  have.

Right now, there are so many Presidential powers, and I think the new Constitution should have a way of vetting these powers

through parliament and especially the appointments that are  made by the President,  they should go through parliament like it is

done  by  other  democracies  like  in  the  United  States,  where  Ministers,  I  mean  heads  of  departments  have  to  go  through  a

parliamentary committee on such.  Because we see  this is one of the main problems that we are  having today,  where we have

some officers that have wrecked  some  departments  and  they  have  been  transferred  to  other  departments  and  they  continue

doing the same.  So I feel that in the new Constitution we should have a clause where it says,  any  appointments  to  such  key

departments                                    (inaudible) by parliament

The next issue that I have here is on Human Rights.  Like most of us are  saying, at  least  they should be made as… they should

try to empower Kenyans and in this respect we have so many problems… we know our rights but we do not have some basic

form of guidance that you know how far we can go.  We want it to be  that the government should be held responsible in what

they do.  Like for instance, very few Kenyans can succeed in suing a government official, because  there is that tag that you are

trying to sue the government.  But we want the government to be  held accountable,  anything that happens,  we might feel that I

really am not comfortable with that, there is a way that I can challenge and there is a way that I can be given audience.

I  know  they  have  talked  about  this,  but  I  also  want  to  insist  on  the  rights  to  education.   Free  education  especially  primary

education, where education should remain compulsory.  Right now we are  making compulsory but the parents  do not have the

resources to take  their children to school.   That cannot work.  But where we have free education and free health care  without

eliminating  completely  the  idea  of  cost  sharing,  because  what  are  we  sharing,  people  do  not  have  money  to  share  with  the

government.  So  the government should at  least  make-up for this education fee.   And especially as  I said,  primary and  health

care should be made free.

The other thing that I wanted to mention here is that I am very much against the idea of having a Prime Minister,  four  deputy

Ministers, 16 Ministers, a President and a number of so many assistant  Ministers.   What you should be looking up now is how

this Constitution should try to also revamp the economy of the country.   With all these ministers and deputy ministers,  and  all
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these assistant  ministers, I think we are  depleting the already  exhausted  resources  of  our  country  so  I  am  very  much  against

because  for  the  record  that  when  we  go  to  parliament  and  I  believe  these  parliament  and  I  believe  these  people  will  be

operating in parliament, not once but on very many occasions, we hear that there was lack of quorum in the parliament that has

over 200 members.

Finally, I wish to differ with Mheshimiwa on the boundaries and this I am addressing you directly.

(Interjection) Com Kangu:                                                                                          (inaudible)

Anthony  Mugo: Absolutely,  I  knew  you  would  put  that  one  that  is  why  I  am  saying,  I  am  addressing  you  directly.   On

Constitutional boundaries, I feel that it should not just be  based  on population but also on the size of the constituency.  Like if

we just say population period,  we are  talking            (?)  Dagoretti  with 80,000  registered  voters  or  maybe  100,000  voters

having  five  MPs  representing  Dagoretti  and  may  be  100,00  voters  having  five  MPs  representing  Dagoretti  and  maybe  two

representing Northeastern province.

So I believe that we should also look at  the population in the district,  in the constituency and also the                         

(inaudible) because basically, we will not be  helping anyone with anything if we have so many people  being represented by so

few parliamentarians.

On affirmative action again, I am for affirmative action, but on this idea of… I think affirmative action should not be  entrenched

in this Constitution in as  far  as  parliament  is  concerned,  because  I  feel  when  we  feel  we  need  one  third  of  our  members  of

parliament to be women, maybe we are saying that we will allocate some five constituencies to be headed by women in order to

come to that.  So, I feel very strongly that affirmative action should not be used on this one.

State security.  I am summarizing now, I think we are leaving at one as you said.  I think our people are being harassed so much

by the police, by the provincial administration.  Really, I think you need to also look at how the powers  of this departments  and

again how far these people should go in as far as  protecting the rights of Kenyans.   With these few remarks I wish to finish by

saying that , if maybe the Constitution and like you have said you cannot be through by the time we hold our elections,  I was of

the opinion, this is my personal view, that we could have the elections with the current Constitution as  you continue working on

reviewing  the  Constitution.   Because  the  problem  we  have  right  now  is  that,  when  this  thing  is  taken  to  parliament,  all  the

parliamentarians there know that they will not see  the inside of that parliament again.  When it is taken there,  these people  will

go ahead and pass it.

I was of the opinion that, I  you will not be  able like you have said to complete this review, we can have elections with the old

Constitution and when that one is done,  we can at  least  comprehensively work on the new Constitution as  everything is going

54



on.  Thank you, thank you so much.

Com Pastor Zablon Ayonga: Thank you, thank you so much. Could you please go over and sign and giver us your papers,

deposit  them.  Now,  ladies  and  gentlemen,  it  is  exactly  one  o’clock  and  I  want  to  declare  that  our  morning  session  is  now

adjourned.  We will meet here after another 45 minutes.  So please go  get something small, stretch yourselves,  we resume here

at a quarter to two.

Thank you for your time and patience.

Com Ratanya: Sasa wananchi, mumeinjia na tungetaka kuanza.  Na ningetaka kuwakumbusha vile tulisema asubuhi, kama una

maandishi yaani memorandum, unaweza hata kupeana pale alafu uende  kwa  kazi  zingine  ama  ukae  hapo  uwasikize  wengine.

Na tena vile vile kama unamemorandum, unaweza keti hapa upeana maoni yako, just highlighting the most important points kwa

sababu  hatungeona  kama  ni  vizuri  mtu  kusoma  memorandum  kama  hii  lakini  achukue  hiyo  points  alafu  we  shall  get  the

memorandum to read later.  

Kwa hivyo, tujaribu kutumia njia nzuri ya masaa zetu, kwa sababu ninaangalia hapa ninaona tuna almost one hundred and forty

people remaining.  Na kama tukisema kila mtu thirty minutes itakuwa seventy what… almost seventy hours something like that.

kwa hivyo hata tumekubaliana kupunguza masaa kidogo na tuliwaambia hivyo kutoka asubuhi.  Kwa hivyo  sasa  tutakuwa  na

five minutes ukiwa ni oral, usirudie yale ambayo yamesemwa na wengine, tuambie mambo mapya mapya.  Lakini si lazima upitie

hiyo tano, ukiweza kumaliza na dakika moja, ni sawa sawa.  Kwa hivyo sasa tuanze bila kupoteza wakati  kuwaita watu kutoka

pale tuliachia. 

Sasa hapa nina list ya kundi la watu ambao ni disabled na tulisema kwamba tukiona mambo kama hayo tutatumia our discretion.

  Na  sijui kama mutaona ni mbaya kuwaita hawa ambao hawawezi kuongea wamalize mambo yao alafu tuendele na wengine.

Ningependa kumita kiongozi  wao,  Elizabeth,  pengine  yeye  ndiye  ataongea.   Elizabeth  Naliaka.   Naliaka  ni  nani?  Ni  wewe?

Okay,  sasa  utakuwa  very  brief  kwa  sababu  nimekupatia  dakika  tano  tu.   Na  nikisema  unyamaze  au  uende  ,  ni  heri  kutii  ili

tuweze kuona wengine.  Kwa hivyo tutaenda kwa Elizabeth Naliaka. Aanza sasa.

Elizabeth Naliaka (Deaf):

Sign Language interpreter: Probably you already saw me yesterday,  I was doing  a  presentation  on  the  Deaf  Women  and

today I am going to make my own presentation.

Elizabeth Naliaka:
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Sign Language interpreter: My name is  Elizabeth  Naliaka.   First  of  all  I  want  to  make  a  recommendation  on  assessment

done for children with disabilities.  We have the centers  but we need some clear guidelines.  Sometimes you find that a child is

deaf and during assessment,  they are  taken to a mentally handicapped school.  That is means that is sought of a misplacement.

So there should be clear guidelines for placement and assessment of children with disabilities.

The  other  recommendation  is  on  the  City  Council.   People  with  disabilities  have  a  very  big  problem  with  the  City  Council

people.  Like most of them do hawking or  small businesses here and there.   Many are  the times they face a lot of harassment

and sometimes when you say that you are  deaf,  they do not take  you seriously and they  say  that  you  area  pretending.   So  I

would recommend that,  there should be awareness,  then you deaf,  you  are  deaf  and  we  have  IDs  and  many  IDs  should  be

respected as what really shows that I am deaf.  Otherwise, we face a lot of harassment.  

Sometimes you find that some parents  when they have a child with disabilities, they see  that this child cannot… once they are

grown up, either they feel like incarcerating them or  not to make them not to have family of their own.  We feel that this is not

right and there should be laws put in place protecting such people.

For  those  who  are  deaf  and  blind,  you  see  we  do  not  have  any  schools  for  the  deaf-blind.   We  only  have  one  school  in

Kabsabet.  That is not enough.  We have many deaf-blind children who are at home and are not able.  In fact some of them are

hidden by their parents.  We feel that there should be some laws that any parent  or  guardian who hides such a child should be

dealt with and the child has also to go to school.

Sometimes  also,  many  times,  you  find  that  children  with  disabilities  are  given  the  last  priority  in  education.   We  also  need

something done about  that.   you know they are  the last to be  thought about  when  parents  are  thinking  of  school  fees.   So  it

should be that the child with a disability should be given the first priority if not a  free  education.   Then  the  parents  should  be

made to think of them first.  

Then we have the integration system that just started  recently.   If we have integration especially for the deaf,  then  the  teacher

has to know sign language.  They should not use oral  system.   Like  me,  I  went  through  the  oral  system  and  I  have  a  lot  of

difficulties, because if I was using sign language, probably if I was using sign language probably I would be a better  person than

I am today.

So, where there is integration, there has to be enough support services for the child with disabilities.  If it is a deaf child, then of

course sign language.  If it is a blind, then the teacher has to know Braille and give the child equal attention like the other normal

children.

Then again the other problem is secondary school.  Deaf people do not have many schools.  At the moment, we only have two
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secondary school for the deaf.   So  we need more schools,  this is still and education policy.  We need something put in place.

Whereby we are given an equal right with other hearing students and pupils.

Then I move to employment area.   Many people  with disabilities have a lot of difficulty in getting jobs  throughout Kenya.   All

areas/variations of disabilities.  So our proposal  is there should be a policy whereby each company or  government department

employs about five percent to ten per cent of the employees who should be people with disabilities.

This one now goes the various Commissions.  Know I know that the Commission that we have for the Review, we have people

with disabilities two of them representing the physically handicapped and the blind, but we do not have a deaf person, and many

times deaf people are left behind.

(Interjection) Com Ratanya: Let me interrupt a bit. So  you have only one minute, we have very many people  to see,  so wind

up and keep time.

Then my last point is on welfare.  We have many people with disabilities without jobs.  So we see that there should be a welfare

system put in place.  Some of them are orphans, with no jobs and no nothing at all.  So  there should be a welfare system put in

place where by they can be able to help themselves.  That is all.

Com Ratanya: Nimeona wengi walikuwa katika hiyo group people  like Esther Njoroge,  Kariuki  Ndugu,  Lawrence  Kamau,

Charles Amunga, Joyce Njoki,  Charles Gathii, Benard Mugabe,  Susan Wairimu, Joseph  Mwaura  and  John  Kinyanjui.   So  I

think we have covered all those who were in the same group.

From the audience: I am not covered even though you read my name out.

Com Ratanya: Your name is…yes, there is Charles Amunga.  Were you in this group?  Okay we shall go back  to that list but

most of them have been covered through her na  hiyo  ni  sawa  sawa  namna  hiyo.   But  then  there  is  another  one  in  the  same

group, Joseph Kaluba.  

Josephine: Thank you Commissioners.   I  know you have said in total  five minutes but for me as  a deaf person  and  using  an

interpreter I do not know how that will work out?

Com Ratanya: Maybe you will comfortable with seven minutes.

Josephine (Deaf – through sign language interpreter):
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Sign Language Interpreter: I  am from the Nairobi  Deaf Association and I am representing School of Deaf Association and

United Disabled Persons of Kenya.  First of all I will talk on the languages.  As you know in any society                  (inaudible)

there has  to  be  a  language.   So  we  would  like  to  propose  that  sign  language  be  made  to  be  one  of  the  national  languages

besides English and Swahili and we want it put in the Constitution. 

I then move on to the curriculum, we need sign language to be taught in all educational institutions within the country.   This point

had already been explained by may colleague Elizabeth, that many teachers in schools do not know sign language and even the

school inspectors themselves do not know sign language.  And, many times when they go to inspect schools they do not even

know what they are  looking  for.   So  we  need  something  put  in  place  to  emphasize  that  everyone  working  with  the  hearing

impaired should be fluent and know sign language.

I move on to the area of employment.  Many people  with disabilities are  the poorest  of this community.  Most  of the time they

are given the last priority in employment and they are the first to be  retrenched if there is retrenchment.   So  we need something

put  in  place  to  protect  persons  with  disabilities  in  area  of  employment.   They  need  also  to  get  employment  within  the

government  sector.   So  I  think  it  would  be  nice,  if  the  government  would  make  the  first  step  in  employing  people  with

disabilities, so that the other companies or various firms would emulate the same.

Also in the Traffic Act.   It  is not so kind to those  people.   They  are  not  allowed  to  drive.   So  that  Traffic  Act  needs  to  be

amended so that those people also are given licensees and are able to drive for those who want to do it or  who own cars.   So

we need and opportunity in that area.

As you know communication is very important in any society,  especially the media,  this is,  we need something to put in place

sop  that  media  houses  especially  news  or  important  issues  happening  in  the  nation,  deaf  people  hardly  get  information  or

important health issues.

When we come to also health institutions like hospitals,  lets say courts,  we need a provision of sign language interpreters.   The

many times that the deaf people  get arrested,  they go to court.   Most  of the time they are  not even able to defend themselves

because there is no interpreter and no legal representation, so we need something put in place so that they are  able to access  all

this.

(Interjection) Com Ratanya: Try to summarize now.

Then I will also like to talk on our Constitution Section 34,  it discriminates of people  with disabilities especially when it talks of

the criteria used to be a Member of Parliament.  They say that you have to know Swahili and English and be able to write it and

speak it.   but for the deaf people,  we do not speak,  we speak  in a different way, so instead of just English and  Swahili,  they
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should  add  sign  language  and  also  Braille  for  blind  people.   So  this  Section  needs  to  be  either  done  away  completely  or

changed to fit people with disabilities.  For  example,  in Uganda and South Africa, these are  changes that have been made and

they are working in those countries.

Also we would like people with disabilities to be part  of the decision-making bodies  in all sessions of the government.   As you

know communicating is a human right, so we need Braille put in at  least  something  translated.   Newspapers  to  be  brailed  at

least important things in the Nation or libraries have both print and Braille materials taking into account the blind people.

The  public  infrastructure,  like  telephones  need  to  be  low,  some  special  that  are  low  that  can  be  accessed  by  people  with

disabilities especially those on wheel chairs.  We have some cultural beliefs that need to be done away with.  Because those and

the cultural beliefs that discriminate so much on people with disabilities.

(Interjection)  Com  Ratanya: Can  those  ones  do,  Josephine  you  have  no  more  time  we  have  no  more  time.   We  have  to

continue.  I think that those ones are explicit.

Josephine (Deaf): 

Sign Language Interpreter: Can I just… just one minute, just one more minute?  Now, lets us go into the Commission, this is

a  recommendation  direct  to  the  Constitutional  Review  Commission.   We  have  never  seen  Civic  Education.   There  is  Civic

Education but not for people with disabilities.  We are  only aware  of Kiambu District.   And like now I know you are  going to

Northeastern soon but I hear that we will not be provided for with interprets.   Like for me I am a deaf person,  and probably I

would like to go to my own home and make a contribution.  So  I  do  not  understand  some  areas  they  have  interpreters  and

some areas no interpreters.

(Clapping from the Audience)

Com Ratanya: Now, if I was to say something about  that point of interpreter,  hebu muabie, although we do not carry our own

interpreters, we organize to get interpreters locally where we go to hold the hearings.  So that one has not given us any problem.

  We have been having them even the Kikuyu interpreters, do we find that there is a need for Kikuyu we can mobilize and        

      (?) as an interpreter so even for sign language this is the same.  Thank you very much Josephine.  We go now to …

Josephine:

Sign Language Interpreter: She is saying in North Eastern you probably not get an interpreter.  
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Com Ratanya: Okay,  anyway leave that to the Commission and I think we have noted,  we shall organize.  All  these  people

were in the same group but I would like  to  go  back  again.   Hezron  Njenga?   That  one  is  okay,  you  are  covered.   Kariuki

Ndungu, Lawrence Kamau?  Where is he?  Okay, njoga kidogo we sort out the list.  Then Joyce Njoki… Joyce was covered.

 Antony Waweru, that was covered, Susan Wairimu?, Joseph Mwaura,  John Kinyanjui?  So in this list, because  I am trying to

sort  out those who do not know it,  Hezron,  will  not  be  doing  anything,  he  is  satisfied.   Kariuku  Ndu’ngu we  shall  call  you,

Lawrence Kamau… Okay.  Charles… is it Amunga? Joyce Njoki? Charles Gathii, Elizabeth Naliaka has done and Josephine.

 Benard Mungare? Benard,  hayuko au yuko?  Okay  weka  mkono  juu  vizuri  tukuone  vizuri.   Susan  Wairimu?  She  has  been

covered.  Joseph Mwaura? Has been covered also.  John Kinyanjui? – covered.   So  the remaining in this list we have Kariuki

Ndu’ngu, endelea alafu tutaenda kwa wengine.  

Kariuki Ndu’gu: Thank  you  the  Commissioners  and  the  Wananchi.   Now,  my first  thing  about  the  Constituion  will  be  the

preamble.  The way the Kenyan Constitution is to date, does not have a preamble.  That is, a preamble to stress  out the reason

why we have the Constitution, why it has been enacted and the vision and the common goal or aspirations that we want enacted

in that Constitution. 

Then,  our  Kenyan  Constituion  as  it  is  today  lacks  national  objectives  and  basic  principles  that  guide  the  organs  of  the

government… I mean the organs of the State, the citizens, the Local Authorities and the Executive.  So  we are  saying that,  for

our Constituion to be  effective, it should have some national objectives and basic principles or  State  policies.   We think these

are some of the principles that should be enacted in the Constituion and  should  be  enforceable  in  law,  such  that  our  country

would be more democratic and would have a more rational economic order.

The first one is people’s sovereignty.  We are saying that all power  should be vested on the people  and the government should

act according to the Constitution.  Then we are  also saying that people  should have a  right  to  peaceful  civil  disobedience  for

purposes of pressuring a government that violates the Constituion.

The  other  objective  is  political  objective.   We  are  saying  that  all  State  and  Civil  society  should  be  run  according  to  the

democratic principles and citizenship participation in all State  and societal  affairs should be guaranteed.   Then,  citizens  should

express their will through regular, free and fair elections.

The other principle is Constitutionalism, rule of law and accountability.  State  organs and all public bodies  and the citizens have

a duty to protect and promote this Constituion.  Then we are saying that all public offices should be held in trust  for the people.

All the leaders should be answerable to the people.

The next objective should be national unity.  All the State  organs and the people  of Kenya shall promote national unity, peace

and stability.  Then we are saying that all citizens should have a right to live and do business or  work in any part  of the country.
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Then, all people  should be entitled to their cultural identity and  practices  provided  that  they  do  not  negate  national  unity  and

stability or are not inconsistent with the Constitution.

The other principle should be Human Rights.  We are  saying that these are  inherent and they should not be  guaranteed by the

State or any law.  The State organs should regard the promotion and protection of Human Rights as their primary responsibility.

  Then, protection and promotion of Human Rights should have a special  attention to marginalized groups e.g.  women, children

and people with disabilities.

(Interjection) Com Ratanya: You have one more minute.

Yeah!  Then the other principle is plural democracy.  Others are economic objectives, land rights, environmental protection and

educational objectives and then cultural objectives.   Because of shortage of time, there is one big contribution, which I  would

just like to highlight before I leave.

This  is  about  employment.   We  are  saying  that  our  Constitution  should  provide  for  a  provision  for  all  registered  corporate

bodies to set aside funds for training for people who are have not… who are unemployed.  We are  saying this because  the rate

of  unemployment  has  risen  because  of  the  requirement  by  most  companies  that  people  should  have  experience  and  fresh

graduates from colleges and universities do not have any opportunity to have experience.   So  we are  saying that all corporate

bodies should set aside funds to carry out training of fresh graduates, which should be offset from the corporate  tax.   I  think the

rest of my recommendations I will give to the Commission through a memorandum

Com Ratanya: Asante Sana Kariuki, give us your memorandum and we shall go through it.   You can put your signature on it.

The other one is Charles Amunga.  It  is Amuga?  Ukisikia nikisoma vibaya, nikwandikwa imeandikwa mambo mengine.  Kwa

hivyo Bwana Amunga endelea.

Charles  Amunga: Asante  Bwana  Commissioners  kwa  kunipa  nafasi  hii.   Yangu  ni  point  mbili  peke  yake.   I  will  speak  in

English and Kiswahili.  First  if you look at  our courts,  the  management  of  our  justice  system,  look  at  the  police,  look  at  the

prisons,  look at  the remand homes and so forth.   You will realize  there  is  one  thing  in  common.   Most  of  them  are  corrupt.

They are using out dated systems and equipment.  They are not using computers for example and basically, like in prisons there

is no… there is little food for the prisoners.  Some of them end up dying because  of sicknesses.   They are  smelly and they are

dirty.  Many people are dying in prisons especially, each and every day.

What I am suggesting is this, that… for example the Judiciary, the Executive and the politics do not deliver.   So  we should tap

Kenya into a business system such that every thing is run on a professional level.  Resources  allocated efficiently and let us turn

everything in Kenya into a business like they have done in Korea, Japan, Malaysia and they are reaping the benefits.
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Number two, we should encourage foreign and local investment through promotion and advertisement.   The are  the efforts that

have been done in the past that have not gained adequately and we need to do this aggressively.  Looking at  the Sunday Nation

of t his week, Uganda and Tanzania have overtaken Kenya in terms of attracting foreign investments.  Kenyans have been left

behind, and even the IMF and World Bank and the international businessmen are not investing.  We need to look at the policies

and attract investments.  Give them incentives and so forth.

Point  number  three,  when  it  comes  to  the  management  of  the  economy,  we  need  faithful  people  with  integrity,  people  with

initiative.   All  managers  who  look  at  the  economy  as  a  whole  with  their  own  professional  qualifications.   Let  the  posts  be

advertised  in  the  papers  and  let  the  person  with  the  best  qualifications  take  the  post.   Looking  at  for  example  the  Local

Government, Parastatals and even bodies like the Kenya Football Federation and so forth, we see that the management is poor

and that is everywhere in the Kenyan system.

Number four, in summary, Kenyans basically what we need is to get food on their tables.   We need to get clothing.  We need

to get quality and accessible education, we need to get infrastructure that will include water.  I remember sometime in 1988,  the

President promised Kenyans that by the year 2000, each and every person would have water at a walking distance from his/her

house.   This  has  not  happened  yet  and  we  are  in  the  year  2002.   Also,  looking  at  the  road  system,  the  road  systems  are

basically very         (?)  

Looking at  electricity,  telephone systems  and  so  forth,  we  see  that  the  way  the  road  system  is,  the  electricity  provision,  the

telephone provisions the way they are … these are basic things that we should be able to provide in order  to attract  investment

and  therefore  if  they  are  not  in  order,  then  investments  will  go  to  Uganda  and  Tanzania  as  is  going  on  right  now.   The

government also needs to provide adequate  security because  security  in  Kenya  right  now  is  found  wanting.   With  these  few

recommendations, I think I a have satisfactorily participated.

Com Ratanya:  Asante Sana Charles.  Register yourself.  Next is Joyce Njoki.

Joyce Njoki:  Mine are just four points.  Ya kwanza ni women rights.  Unakuta sisi kina mama kwanzia nyumbani we have no

rights.   Tukienda…  unakuta  bwana  sasa  lets  say  amekuoa  for  ten  years,  imagine  ten  years!  Halafu  there  is  no  marriage

certificate saa  hizo.  Ana-decide  wewe uende saa  hizo uko na watoto  kama wanne.  Unaenda  kwa  sababu  hakuna  marriage

certificate, na watoto  wako wanne.  Apo unakuta anaoa mwingine, ndipo ana kimbilia kuchukua marriage certificate,  saa  hizo

ameoa mwingine  wewe  ushaenda  sasa.   Tuanuliza,  kwa  nini  hii  ten  years  isipeane  that  sisi  kina  mama…  hata  kama  hakuna

marriage certificate there must be years ambazo unatakikana ukae na bwana yako halafu kama una marriage certificate or  not,

yeye ni bwana yako.  Not that, ni mpaka uwe na marriage certificate.
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Halafu harassment hizi za sokoni.  There is this ugonjwa, AIDS.  Unakuta hata pengine mimi sina bwana pengine ashakufa,  mimi

ndiye nawatufutia  watoto  wangu…  Hapa  County  Council  haitaki  kuniona  hapa  nikiuza  uza  haya  matunda  madogo  madogo.

Sasa tunauliza, sisi kina mama ndio tunawasaidia hawa watoto wetu tutafanya nini ndio hata tupate kuwasaidia hawa watoto.

Raping,  unakuta  sasa  tunarapiwa.   Ukisikiliza  yaani  sasa  huyu  aliyekurape,  na  mwizi  mwenye  ameiba  hajakudhuru,  huyo

anafungwa kifungo… raping anapewa kifungo kidogo kuliko aliyeiba na hajakudhuru.

Tunaingia kwa masomo, education.  Unakuta sasa hizi tuition ziko shuleni, hizo tuition zina tufinyilia sana.   Inakuwa eti ni lazima.

 Radio inasema sio lazima, ukienda shuleni unamkuta headmaster  anakwambia ni lazima.  Test  books,  zinabadililshwa  mwaka

kwa mwaka.  Mimi… wakati tulisoma, tulitumia kitabu kimoja hivi ninaweza kusoma alafu nimwachie mwingine.  Sasa  mwaka

huu ninanunua kitabu, next year ninanunua kitabu kingine.  Text books zinachengiwa now and then.  Hiyo tena inatufinyilia sana.

 Unakuta pia uniform… uniforms keep  on being changed.   Sasa  tunashindwa, ni uniforms, ni vitabu, ni malipo ya shule ama ni

nini?  Hizi zote zimetufinyilia sana.  

Tunaingia sasa  upande wa leaders.   Leaders  wakati  kama huu wanatupromise sana,  nikiingia pale nitafanya hivi, nikiingia  pale

nitawasaidia hivi.  Lakini tayari mukishaingia pale munasahau.  Sasa  tunataka kuwe na sheria asipo fulfill the promises na yeye

achukuliwe hatia ya ni kwa nini hakufulfill the promises ambazo alituahidi sisi raia.   Unakuta mwingine ana sema watarekebisha

hii barabara.  Unakuta miaka mitano inaisha, hata hiyo barabara  haijaguzwa.  Mbona akatupromise na hajatimiza hiyo promise

yake.

Hospitals:   Kwa  wagonjwa  wako  na  AIDS,  unajua  AIDS  ni  part  of  poverty  kwa  nyumba.   Unamkuta  mtu  huyo  tayari

amekumbwa na kifo, ni lazima atakufa.   Akienda hospitali,  charges ni zile kubwa zaidi.  Sasa  unakuta hizo charges tunalipa na

tayari mtu  huyu  atakuja  nyumbani  na  afe.   Anatuacha  masikini  times  masikini.   Sasa  tunauliza  watu  ambao  wako  na  AIDS,

wawe na matibabu ya bure hospitalini.  Ili, hata sisi tunaoachwa nyuma na chochote kile, kiweze kuwasaidia watoto.   Unakuta

wazazi  wazee  ndio  wanaachiwa  hawa  watoto.   Sasa  hawa  watoto,  na  tayari  tunalipa  kule  hospitali,  watoto  wale  ambao

wanabaki, wanabaki na nini?  Wanabaki umasikini.  Tunaomba hawa watu waliona AIDS, please…

(Interjection) Com Ratanya: Kwa hivyo Joyce jaribu kusema la mwisho.

La mwisho ni kuremind about the marriage certificates.

Com  Ratanya: Tunashukuru  Joyce,  peana  hiyo  karatasi  yako  kama  kunayo  kama  hakuna  uende  using  register  yetu  hapa.

Benard Mungare.

Benson Ngare: I am going to talk in two languages – kiswhaili na Kiingereza.
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(Clarification) Com Ratanya: Are you Benard or …

Benson Ngare: Benson Ngare.  I have a few points to talk about  though some of them have been talked about.   I  would like

to talk the government.  The laws that govern us people.  We want to enhance and to make sure that… we the people  because

I refer to the common mwananchi.  That the common mwananchi should elect those who govern them from the grass root  levels

e.g.  people  should elect  their  own  chiefs,  DO,  DC  and  everybody.   They  should  be  elected  by  the  people  and  not  by  one

person.

Second, may I refer to them as ‘County Governments’.  If we have ‘county government’, I  think Kenya should be divided into

eight pieces.   I  may not call  this  majimbo  that  is  why  I  am  calling  them  ‘county  governments’  because  I  do  not  know  what

majimbo means.   This will ensure that we are  enhancing business from the bottom up and will lower the corruption  level  right

from the bottom level.  

Secondly I would like to say that this is a government of the people, by the people and for the people.  In this case therefore the

common mwananchi should be the government,  but you will  find  ten  people  running  away  from  three  policemen…  while  the

common mwananchi should be the government.  So you find that the government is being chased by the common mwananchi…

that is what I am referring to as corruption.

(Interjection) Com Ratanya: Jaribu Bwana Ngare kumaliza sasa

I know this point has already been passed.   We should review the law governing the Judiciary because  you  find  that  the  law

looks after the rich at the expense of the poor.  Such that you will find if a rich person sues a poor  one,  the rich one will make

the poor one live in prison for years.   So,  the police who make arrests  should at  least  meet with him at  the courts  for the first

hearings.

To refute a point that was said… the law that governed the accused against the complainant.   The law that says that everybody

should be a Kenyan should be repealed.  How can you be a Kenyan before you belong to your tribe?  You have to be  a Luo

before you become a Kenyan.   You cannot  be  a  cripple  when  you  walk  on  two  feet.   Mguu  mmoja  unasimamia  …  Kama

wewe ni Luo, na ule mwingine unasimamia wewe kama mKenya.  Usisahau kabila yako.  All of us are  not Kenyans;  we belong

to our own tribes.

In order for the people to have…

(Interjection) Com Ratanya: Jaribu kumaliza Bwana Ngare.
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The county governments that I was talking about would enable the people to have rights to work and carry out their businesses

without the city council interfering.  Then there should be a law that governs the natural resources.  Siku hizi tunasikia eti ukienda

kwa misitu kukata miti, utakuwa umesitakiwa.  Sio msitu tena, Kenya imegawanywa.  When you go to misitu, unapata umeenda

kwa mtu binafsi.

The curriculum that we follow in our schools imekuwa ni kawaida.   Kama  vile  yule  mama  alisema,  inabadilisha  vitabu  leo  na

kesho na kesho kutwa.   Sisi tulio soma kitambo, tunapata wanaajiri  watu wa 8-4-4.   Wale watafanya 8-4-4  baada  ya miaka

ijayo, you will find that again the curriculum will be changed and wale walifanya mtihani kama mwaka huu watakuwa they have

nowhere to be employed because their curriculum will be out of order.

Com  Ratanya: Asante  sana,  Bwana  Benson.   Umechukua  wakati  mrefu.   Ningetaka  kuwakumbusha  hao  wengine  kama

unakuja hapa,  utunze hayo masaa.   Hatutaki kutoka hapa saa  nne usiku.  Watu ni wengi, karibu mia  mbili  ambao  wamebaki.

Kwa hii list, najua pengine imekwisha, I better  read it over again kwa vile ilikuwa ni separate  tuone  kama  inakubaliana  na  hii

yetu hapa.

Hezron Njenga, Kariuki Ndu’gu amesema, Lawrence Kamau, Charles Amunga, Joyce Njoki… Okay you are Lawrence? Basi

endelea.

Lawrence Njenga:  Mr. Chairman sir,  and the other Commissioners,  ladies and gentlemen, hamjambo?  Mr.  Chairman, mine

will be very brief.  I will be                             (inaudible) a question that was raised by one of the Commissioners to one of the

speakers.   It  was  on  the  issue  of  land.   Commissioner  akauliza,  je  watu  wale  wana  tracks  of  land  walipata  kitambo,

watafanyiwa nini?

Mr. Chairman,.  I would like to answer that question directly and indirectly.  Those people  who got those lands used the  then

laws of the land.  Then we had a governing Constitution, which I believe had that  provision  for  purchasing  those  lands.   Mr.

Chairman, kusema ati watu wale wanynganywe mashamba ipewe watu,  nikuleta maafa mengine Kenya,  kama vile wanapigana

Burundi na mahali pengine.

Going to my items, Mr. Chairman, mine are personal views based on              (?) and experience.  One ni land ownership.   Mr.

Chairman, rates.  A provision should be made in our Constitution that rates should not be  levied on land previously or  currently

classified as native land.  Any accumulated rates, may their books be               (?)   When a plot is classified has been allocated

to any individual, such a transaction should be nullified and the affected plot be repossessed forthwith.

Any agricultural land granted to a then landless individual since 1963, Mr. Chairman to 1990  be classified under the Registered

Land Act Cap  300 and the relevant title deed  fees be  substituted accordingly.  Mr.  Chairman, your mother,  my  grandmother
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who were freedom fighters allocated land in Rift valley to date they do not have title deeds.  What they have are  grants and that

word  ‘grant’  kama  watu  wetu  wanajua  maana  ya  ‘grant’  ni  kusema  aje…  ni  kusema  hiyo  shamba  si  yako,  ni  kama

umekondeshwa for ninety-nine years halafu miaka hii ikiisha shamba itarudishiwa wenyewe.

The authority granted the office of the Commissioner of  Land  pertaining  to  allocation  of  land  directly  be  withdrawn.   This  is

because, that Act alone…today we have had Commissioners of land before the court  of law, deaths,  incidents of death,  killing,

corruption in the Head office.  Mr. Chairman, if that authority was nullified, I think we would reduce those ugly incidences.

(Interjection) Com. Ratanya: Lawrence jaribu kumaliza sasa.

Lawrence Njenga: Okay,  Mr.  Chairman.  Land grabbing. Watu wetu watakubali  ati every chief, every assistant  chief,  every

DO, every PC in urban areas, in cities like Nairobi, wakipelekwa mahali wanafanya kazi wanakuwa landless ati hawana makao.

  Mr. Chairman, my suggestions that a provision be made in our Constitution that employment contract  of any land reserved for

public use be terminated and         (?)  be  charged before a court  of law.  This should apply now as a remedial measure Mr.

Chairman.

Civic education should be left in the hands of Christian organizations,                (?)  institutions, community workers  and adult

educators.   Parliamentarians,  after  parliament  elections  and  an  aspiring  parliamentary  candidate  is  defeated,  or  rejected  by

voters at any given elections, the same candidate should not be appointed as an MP under the guise of Presidential  prerogative.

 This provision to apply for those parliamentarians who have been voted in.

There should be no cabinet reshuffles, Mr. Chairman.  Where a Minister or a n assistant  Minister proves  incapable of executing

his/her functions attached to his/her office in the respective ministry,. Such a Minister or  assistant  Minister should be  demoted

and replaced and recommended by the Office of the Prime Minister of the day.

I will also talk about….

(Interjection) Com Ratanya: Nafikiri Lawrence we will go to someone else.

Political parties Mr. Chairman…

Com Ratanya: Finish with that one because many other are waiting.

Political parties Mr. Chairman.  The number of political parties  should be limited to three.   One the ruling party of the day,  the

opposition party and independent party of Kenya.  Mr. Chairman, because of time, I have some other points but…
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Com Ratanya: Yeah, just give us your memorandum and that will be taken care of us.  

Lawrence  Njenga: Mr.  Chairman,  only  one  last  point,  Mr.  Chairman,  is  it  possible  for  our  Constituion  to  encompass  a

provision  where  a  parliamentarian,  an  educated  person  who  stands  up  in  a  public  rally  to  give  a  political  ploy  that  he  be

punished  by  law?   Mr.  Chairman,  now  we  are  talking  of  provision  of  free  education.   If  Kenya  cannot  provide  for  a  free

God-given facility like water, the government is not capable even to pay salaries for teachers and today we are being cheated of

free primary and secondary education.  Thank you Mr. Chairman.

Com Ratanya: In that point you have only explained, but  you  have  not  given  the  proposal  you  would  like  to  include  in  the

Constitution, and I think that is the problem we have noted.   There are  those who come,  they give the history and they forget,

the most important thing.  What they want in the Constitution.  

Lawrence Njenga:  We are saying, we are already                         (inaudible) the services.  Let those establishments be  made

autonomous.  We have Board of governor.   When they sit,  let them make decisions pertaining to the institutions affecting their

children and that one would be very easy because                 (?) those establishments with a knowledge that the government has

no economic power to help us.  Mr. Chairman, corruption starts from the top.  Kenya is spoilt be two: (a) the educated and (b)

the rich.  

When…I am very unfortunate because our MP has left this place before I gave my views.  When an MP or  a candidate  gives

me Kshs 10,000 to go and campaign for him of her.  What does he expect me to do with that money?  To go and bribe people

or influence people so that they can vote for him.  Mr. Chairman, sorry that is a complaint and not a Constitutional issue.

Com Ratanya:  The next one is Charles Gathii, lakini huyo amepeana.   Then Mugaya Ayosi-served and then Susan Wairigo,

Joseph Mwaura and John Ndirangu.  Now, I said… I would like to remind you again, if you have a memorandum and want to

read it, it would almost forty minutes to read something like this.  In five minutes just highlight the most important points and if

these points have been raised by other people,  the  same  problems  like  rate  payment,  or  delayed  titles  and  so  on,  that  is  an

example.  Do not repeat all those, do not go to the history, do not go to the complaints.  We would like to have your proposals

specifically which will assist us specifically, which will assist us to review the Constituion.

We continue to our list.  We have  Alice…  who  is  an  observer.   Kerubo,  hapa  kumuendikwa  ni  observer.   David  Ondego,

observer, Ahmed, Susan and then there is Abijah, I think all those are observers.  Wakati ni wako Michael Mwaniki.

Michael  Mwaniki: Asante sana  Bwana  mwenyekiti,  na  nimeshukuru  sana.   Kwa  jina…  huyo  jamaa  tulikuwa  naye  tulikuja

asubuhi lakini akaenda akaniambia ninaweza kuchukua nafasi yake.  Kwa hivyo kwa haraka sana nita…
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(Interjection) Com Kangu: Wewe unaitwa nani? 

Daniel Mbugua Njiraine:  Jina langu ni Daniel Mbugua Njiraine?

Com Kangu: How do we believe you?                                                                        (inaudible)

Daniel Mbugua Njiraine:  Not really, in fact I spoke to one of you, an usher nani kamwambia…

(Interjection) Com Ratanya:  Are you Michael Mwaniki?

Daniel Mbugua Njiraine:  No, my name is Daniel Mbugua Njiraini.

Com Ratanya: I think we have not reached Daniel, so I was calling Michael Mwaniki.  Hayuko?

Daniel Mbugua Njiraine:  Hayuko.

Com  Ratanya: Then  Geoffrey  Wamira.   Mary  Okumu,  Monica  Githua.             (?)  Njeru.   Then  Teresia  Njeri,  Joseph

Muthiora?  Okay I give you because you are there and you start by telling us your name.

Daniel  Mbugua  Njiraine:  Asante,  niliogopa  utanifukuza.   Ningependa  kutoa  maoni  yangu.   Kwanza  ningeuliza

Commissioners, please wajaribu kutongelesha kwa Kiswahili kwa sababu kuna wengine hawaelewi Kiingereza.

Jambo la kwanza ni separation of powers  in  the  arms  of  government.   Tuna  mikono  mitatu  ya  Serikali  ambayo  ni  Judiciary,

Executive na Legislature.  Kwangu vile nimeobserve  nimeona  kuna  nyingine  inaoveride  nyingine.   Kwa  hivyo  ile  Constitution

mimi Ningetaka,  ni  ile  ambayo  kila  mkono  wa  Serikali  unajua  nguvu  zake  zimefika  wapi.   Na  hapa  nikizungumzia  kuhusu

Executive.   Sana  kwa  President.   unakuta  Katiba  yetu  ya  leo  inampatia  nguvu  nyingi  ya  kufanya  mambo  tofauti  tofauti.

Ningeomba powers za President zikuwe cut.

La  pili,  ningeomba  kuhusu  MPs  wetu.   Hawa  watu  ndio  wanaongea  bunge,  nawakisha  ongea  kwa  bunge…  for  example

mishahara yao.   Hao wenyewe ndio walidiscuss kuhusu mishahra yao na wakajipitishia  hao  wenyewe  iongezwe.   Kwa  hivyo

kama  ningeulizwa,  ningesema  kuwe  na  Commission  ambayo  ni  autonomous  appointed  by  parliament  ya  kujadili  juu  ya

mishahara ya ma MP sio wenyewe wanajiongeza bila sisi kujua kitu kama hicho.  

Kuhusu basic requirements: chakula,  nguo na kisomo.  Ningeomba Serikali,  hata kama itatulipisha, iwe ni at  a  very  low  cost.
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Pia ningeomba Katiba yetu iwe… tuseme kama department  ya police ikiviolate Human Rights, kuna law ambayo inawashitaki

wanakuwa              (?)  Kwa sababu over the past  few days tumeona they are  highly flaunting Human Rights na hakuna hatia

inawakabili.

Kitu cha tatu,  ningeomba tuwe na coalition government.   Hii ni kumaanisha, huku Kenya tuko na  political  parties  nyingi  sana,

lakini unakuta ile ina tawala ndio ina dominate everything.  Ningeomba Constitution ambayo ina empower hata MP wengine wa

opposition  wanakuwa  na  ministerial  positions  in  the  government,  sio  ati  KANU  ndio  inachukua.   Lakini  ninashukuru  kwa

sababu Raila Odinga, lakini amevuka the other way si opposition, lakini alipatiwa a ministerial position.   Ningeomba maMP wa

opposition pia hao wawe na nafasi katika parliament.

Kuhusu  Prime  Minister,  ni  kweli  watu  wameongea  kuhusu  Prime  Minister.   Mimi  singependa  tuwe  na  Prime  Minister,  kwa

sababu vile tu President  amekuwa na powers  nyingi mpaka amekuwa above the law, tuna weza kuwa na Prime  Minister  and

the same thing happens yaani hizi powers zitoke kwa President tena ziwe kwa Prime Minister halafu tukae chini tuanze kutafuta

Katiba nyingine ambayo utamwondoa Prime Minister.  Kile kitu ningesema ni tuwe na President  ambaye powers  zake ziko cut.

 Niko karibu kumaliza.

Ningeomba  sana  kwa  hii  bill  ambayo  sasa  iko  parliament  ya  Media,  tafadhali  isipitishwe,  kwa  sababu  ikipitishwa,  media

itakuwa frustrated.   Kwa  sababu  wakisema  kama  vendor  ati  asiuze  gazeti  ambazo  hajasoma,  na  wengi  wa  mavendors  hata

hawajui kusoma gazeti.  Sasa mkisema ati ukishikwa ukisoma kitu hujasoma na hata haujui unashikiwa nini.  Ningependa kuwe

na freedom of expression na hiyo mambo ya media tuachane nayo.

(Interjection) Com Ratanya:  Sasa maliza.  Ni kumaliza sasa.

Na nikimaliza ningesema hivi, kile kitu kiliwafanya muchaguliwe ku-oversee  haya  mambo,  ni  kwa  sababu  munajua  ile  Katiba

mzuri inafaa kuwa na nini.  Hivyo basi kama ni nyinyi ndio mungeandika Constitution, muandike ile Constituion mutakayo fikiria

itakuwa  bora  kwetu  na  ni  kwa  sababu  hii  kazi  munayofanya  ni  kazi  ngumu  sana  hasa  pale  kwa  rural  areas,  watu  wengi

hawafikii.  Mbona musiandike points za Constitution ile munataka halafu tu mje mutusomee raia halafu tuseme tutachagua gani

na tuache gani.  Kwa sababu actually what we are doing in here we are going to leave many people outside.

La mwisho kabisa… la mwisho liko wapi?  Asanti nimemaliza.  Thank you very much.

Com Ratanya:  Daniel enda kwa register yetu.  Jesee Kariuki, yuko karibu?

Jesee Kariuki:  Yangu ni juu ya watu wanaokomboa nyumba.  Wale wenye nyumba wanafinywa sana na sheria iliyopo wakati

huu.  Kwa maana inasemekana ni korti moja tu mwenye nyumba anaweza kushtaki…
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(Interjection) Com Ratanya: Sasa Kariuki, niliwaambia ungesema mapendekezo yako.   Kwa sababu ukitupatia story ya rent,

hiyo  story  haina  maana  kwa  Constitution  sana.   Yale  yanayotakikana  sana  ni  mapendekezo  yako  ambayo  yatasaidia  haya

maneno ya rent.

Jesee Kariuki:  Mimi Ningetaka sheria hiyo igeushwe iwe yule anayekomboa nyumba akikataa  kulipa awe anashitakiwa korti

yeyote iliyopo Kenya.

(Clarification) Com Kangu: Unasema rent tribunal itolewe iende kwa ordinary court isn’t it?

Jesee Kariuki:  Ndio, kwa maana ni sheria moja tu ati ni korti moja wapangaji hao wanaweza kushitakiwa.

Com Kangu: Haya lingine…

Jesee Kariuki:  Hiyo imeisha.  Lile lingine ni… nimesahau.

(Interjection) Com Ratanya:  Hebu sema la mwisho Bwana Kariuki.

Jesee  Kariuki:   La  mwisho  ni  locations.   Location  ziwe  zikimchagua  chifu  kutoka  location  ile  amezaliwa.   Kwa  maana

tunaletewa watu wengine kutoka mbali ambao huharibu location zetu.  Huyo akichaguliwa na watu wa location hiyo na kutoka

location hiyo, hawezi kuharibu hiyo location, kwa sababu amezaliwa hapo,  anawajua watu wa hapo na ataendesha mambo vile

anajua.  Yeye hawezi kutoka hapo.  Ni hayo tu.  Asante sana.

Com Ratanya: Ngoja kidogo uulizwe maswali.

(Clarification) Com Kangu:  Mzee nafikiria umesikia wengi wakipendekeza kwamba,  waKenya waruhusiwe kuwa na mali na

kufanya kazi popote Kenya.  Je unaona ma chifu wasiwekwe kwa hiyo category ya watu kufanya kazi popote Kenya?

Jesee  Kariuki:   Kuhusu  machifu,  vile  nimeonelea,  sisi  tunasumbuliwa  na  machifu  ambao  wanaotoka  mbali,  wanakuja

kutuharibia location.

Com Kangu:  Na ndio mimi ninakwambia, wakati tulizuru Tana River, wakaazi wa huko walituambia, watu wengine wanaletwa

kwingine  kumanage  projects  hapa  halafu  wanaiba  kwa  sababu  hawawajali  watu  wa  hapa.   Wakasema  ule  mradi  wa  kura

uliharibiwa kwa njia hiyo.  Swali ninalouliza, na niliuliza hapo mapema mbunge, waKenya wanataka empowerment,  wasimamie

maneno yao wenyewe.  Kuna wale wanaona shida ni kuleta mtu wa nje,  asimamie maneno ya watu wengine halafu anaharibu.
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Lakini wengine wanatuambia lazima tuwe na haki ya mKenya kufanya kazi mahali popote, kukaa mahali popote.   Sasa,  kwa hii

tutasaidiana namna gani?

Jesee Kariuki:  Kwa jambo hilo ningesema ya kwamba,  kazi zingine watu wanaweza kufanya kazi mahali popote,  lakini mtu

akiwa  ni  chifu  awe  anachaguliwa  kutoka  kwa  location  yake.   Watu  wa  location  wasiletewe  mgeni  kutoka  mbali  ambaye

hawamjui.  Asante sana Tume la kurekebisha Katiba.

Com  Ratanya:   Asante  sana  kwa  maoni  yako,  sasa  utaenda  ujiandikishe  kwa  register  yetu.   The  next  one  is  Reuben

Wathunguri and he has a memorandum.  Unataka kuipena ama kuitetea hapa kwa dakika tatu?

Reuben Wathunguri:  Asante Bwana Mwenyekiti na macommisioners wengine.  Wananchi ninawasalimu.  Mimi sina mengi ya

kusema kwa sababu mambo karibu yote niliyo kuwa nimeandika yamezungumziwa hapa na kwa hivyo sitaki kurudia rudia.

Lakini kuna jambo moja Ningependa kusizitisha.  Jambo hili ni kuhusu rates.   Mimi ninaonelea ya kwamba sioni kama ni vizuri

mashamba  ambayo  tunaridhi  au  tumeridhi  tuwe  tuna  chargiwa  rates  ama  kodi.   Kwa  sababu  pengine  mumeona

maCommisioners mukipita, mashamba mengi hayana mazao  yoyote  kwa  hivyo  ninaona  ni  mzigo  mkubwa  kwa  wananchi  wa

sehemu kama hii kulipishwa kodi kwa mashamba kama hayo ambayo hayana mazao.

Jambo lingine ni  kuhusu  shuguli  za  kiafya.   Mimi  ningeonelea  kwamba  mahospitali  ya  Serikali.   Contribution  iwekwe,  sheria

ambayo itawawezesha wananchi wote wawe wakipata matibabu ya bure.

Pia katika shule yaani elimu.  Masomo ya  msingi  na  secondaries  yawe  yanasimamiwa  na  Serikali  na  pia  kuequip  ama  kutoa

vyombo vyote iwe ni juu ya Serikali.  Kwa sababu sioni ni kwa nini wananchi wanatoa kodi nyingi, yaani tunakuwa very heavily

taxed  na  hatufaidiki  kutoka  kwa  kodi  hizo  zote.   Kwa  hivyo  ningefikiria  ni  vizuri  ikiwa  elimu  itakuwa  ni  ya  lazima  na  iwe

inasimamiwa na Serikali, na pia matibabu yawe ni ya bure kwa sababu ya kodi hizo kubwa kubwa.

Com  Ratanya:  Nashukuru  sana.   Na  sasa  tunaenda  kwa  Benson…  Benson  Munyiri  yupo?   Inaonekana  hayupo.   J.M

Kariuki?  Endelea Bwana Kariuki.

J  M  Kariuki:   Mimi  yangu  ni  machache.   Nafikiri  hamujasikia  yangu  yakitajwa  na  yeyote.   Yangu  ni  juu  ya  biashara.

Inaonekana humu Kenya, we find licenses are given to the foreigners who after collecting a lot of money with the Council they

ship all the money to their countries.   Therefore licenses should not be  given to foreigners.   They should be  reserved  only  for

indigenous people.   Let them try their best  and  they  are  going  to  learn  something.   Other  than  bringing  somebody  from  out,

milking the country and taking the money out, leaving the people poorer.
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La pili, Permanent Secretaries  in all ministries should not share the award of the tenders,  because  this  is  where  corruption  is.

On  tendering,  we  should  revert  back  to  Central  Tender  Boards.   The  Chairman  of  the  Central  Tender  Board  should  be

somebody either from a religious body and they should be rotating, not  some  one  who  is  almost  permanent.   The  ministerial

tender boards  should be  abolished.   This  is  where  the  Permanent  Secretaries  have  power  because  his  juniors  cannot  reject

whatever he is going to suggest.

Langu la tatu, the MPs of the area of the constituency should have an office in that constituency.  Because sisi wakaazi wa area

hii tunawaona MPs  wakati  wa  kura.   Lakini  tukiwa  na  shida  yeyote,  hakuna  pahali  tunamwona.   Sisi  tunamwona  baada  ya

miaka  mitano  ikiisha,  ndipo  atakuja  kutuambia  atatufanyia  hiki  na  kile.   Kuna  watu  wengine  ambao  hawawezi  kufika  pahali

yupo.  Akiwa  ni  wa  Lunga  Lunga  Road  yuko  na  ofisi  huko,  kina  mama  hapa  na  wazee  wengine  au  vijana  wengine  ambao

hawana uwezo wa kufika huko Lunga Lunga, atawaambia  munikute  kwa  ofisi.   Kama  ni  MP  wa  Dagoretti,  awe  na  ofisi  ya

Dagoretti.   Kama ni Councilor wa Dagoretti  awe na ofisi, lakini sio sisi  ati  tuende  kumtafuta  kwake  nyumbani.   Alichaguliwa

kuwakilisha watu wa hapa, hivyo basi tumkute ofisini na sio kwake nyumbani.

La nne, rates.   All  the  outstanding  rates  should  be  canceled.   Because,  hata  Council  yenyewe  kutoka  wakati  tulipata  uhuru

1963,  hata mashimo ni sisi tunajaza,  na miaka hiyo yote wanatuhesabia pesa  na hakuna kazi yoyote wametufanyia.  Kwa  nini

tulipe  kodi  hizo?   Nikiwa  niko  na  deni,  niko  na  deni  ya  kile  kitu  umenifanyia,  lakini  sio  deni  na  hakuna  chochote  wewe

mwenyewe umenifanyia.  Kwa hivyo all outstanding rates should be cancelled.  Asante.

(Clapping from the audience)

Com  Ratanya:  Okay,  Kariuki  asante  kwa  hayo  maoni  yako,  enda  kwa  register  using.   Mwingine  ni  Anthony  Mwaura,

endelea.

Anthony Mwaura:  Asante sana wanaCommissioners na wananchi wenzangu.  Yangu ni machache sana kwa sababu mambo

mengi yamesemwa, mumeyasikia na mtaendela kuyasikia na kwa sababu mumekuja na hata mumetuomba tuwaongezee muda,

itabidi mutusikilize.

Sitaki kuzungumzia mambo  mengi  sana,  I  have  only  two  points.   Moja  ni  kwamba,  Ningependa  kusizitisha  sana  mambo  ya

Civic  Education.   Iwe  katika  Constitution.   Iwe  ni  lazima  mtoto  kuanzia  Standard  two  mpaka  university  awe  akifundishwa

mambo ya Katiba.

Na lile lingine ambalo Ningetaka sana isizitiwe na iwekwe katika Katiba ni mambo ya Civic Education.   From again Class  two

mpaka mahali tumefika university watu wawe wakifundishwa Civic Education,  kwa sababu tukiiweka kwenye Constitution  na

watu  wafundishwe  tutaepuka  haya  mambo  ya  kuwachgua  viongozi  wabaya.   Kwa  sababu  tukiletewa  Katiba  na  ile  Serikali
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ambayo tukonayo sasa hivi tuwaletee Katiba ya Marekani, we will still be in the same problems.  Kwa hivyo shida yetu sana sio

Katiba,  ni  quality  leadership,  na  hiyo  tu  tunaweza  educate  wananchi  na  hiyo  tu  tunaweza  educate  wananchi,  na  hii  pia

ningesizitisha kwa sababu Reverend yuko hapa,  ifanywe hata  kanisani,  kuwe  na  fifteen  minutes  every  Sunday  ya  kufundusha

watu mambo ya civic education.  Shida yetu ni viongozi wabaya,  shida yetu sio Katiba sana.   tumeongozwa na hiyo Katiba na

Mzee Kenyatta  for fifteen years,  na  mambo  yetu  yalikuwa  yanaenda  shwari,  vizuri  sana.   hatakama  inatakiwa  kubadilishwa,

civic education is very, very important.

Mambo ya machifu, wawe wakichaguliwa na wananchi.   na hiyo ninarudia kwa  sababu  Bwana  Commissioner  hapa  ni  naona

amampeleka mzee mmoja pale mrama  kidogo.   Hatusemi  kwamba  mtu  akitoa  Kisii  ama  atoke  Luoland  aje  anunue  shamba

Mutoini, hatuwezi kumchagua chifu.  You come there you adapt  to our people,  tutakuchagua chifu kama tunaona unafaa kuwa

chifu.  That is all we are saying.  Hatusemi kwamba mKenya akitaka kununua shamba asinunue.  It is okay.

Com. Kangu:                                                                                (inaudible)

Anthony Mwaura:  Na  ndio hiyo ninakwambia, kuja kwetu tukuchague chifu ikiwa unafaa kama haufai, too bad.   Those are

the few points that I would like to make this evening.  Thank you very much.

Com  Ratanya:  Asante  sana.   anayefuata  ni  James  Masinja.   Munisamehe  kwa  vile  majina  mengine  yameandikwa  vibaya.

James yuko?  Joseph Njoroge?  Hata yeye hayuko.  Damaris Kinyanjui, Maria Wangechi?  Hayuko.   Felicita Wamboi?  Hata

yeye hayupo.  Elizabeth Wamboi?  Hata yeye hayupo.  Moses  Karanja?  Davies  Muhoho?  Yuko?  Hayuko.   Margaret  Njeri

Wachira?  Waweru?,  Joseph Kahinga Waweru.   If it is you it is okay.   Unamambo  ya  kusema  ama  ulipeana?   Chukua  hizo

dakika tatu utueleze vile unataka.

Joseph Kahinga Waweru:  Yangu kwa ufupi ni kuhusu commission nyingine iliyo kuwa hapa na President  wetu.   Neno langu

ambalo ningewaambia kabisa…

(Interjection) Com Ratanya:  Hebu sema majina yako vizuri ili yawe recorded.

Joseph  Kahinga  Waweru:  Majina  yangu  ni  Joseph  Kahinga  Waweru,  na  nimezaliwa  hapa  Kathiria  na  kwetu  ni  hapa

Waithaka.  Jambo la kwanza Ningependa watu wakumbuke ni mambo ya kumchagua Rais.  Rais akichaguliwa mara ya kwanza

atumikie  kwa  miaka  mitano.   Akichaguliwa  tena,  iwe  ni  mwisho  hata  kama  alikuwa  anafanya  uzuri  gani.   Akienda,  asirudi

akisema ati yeye ni Chairman wa Chama, kwa sababu wakati  wake umekwisha.  Awe member wa nchi ya Kenya kama watu

wengine wote.

La pili, tuko  na  mayor  ambaye  anatakikana  kuchaguliwa  na  kura  ya  watu  tukichagua  parliament.   Achaguliwe  mtu  ana  mali
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Nairobi, pia vile vile awe na kazi au anajulika vizuri.  Hapana mtu mkora kwa sababu anawanunulia watu pombe anachaguliwa.

 Kwa sababu                         (inaudible)  Kwa hivyo mtu anayetaka kuchunga mali ya watu, na awe na yake.

Hata mimi, na nyinyi pia Commissioners munaona aibu, mtu akiitwa ni Mayor wa Nairobi, jiji la Nairobi, hakuwa na kazi yoyote

anajitokeza  tu  anakuwa  Councilor,  na  ndio  maana  wanaiba  hata  change  wanayouza  kwa  sababu  shida  yao  kubwa  ni  pesa.

Kwa hivyo tunahitaji mtu ana jina nzuri, hata Councilor,  akichaguliwa, aangaliwe anatoka upande gani au ni Councilor wa aina

gani.  Kama hana nyumba au mali yoyote, asichaguliwe.

Jambo nitakalo maliza nalo, ni muhimu sana.  Hapa tulikuwa na watu shugaa waliofanyia nchi hii kazi.   Kutoka  Gichuru, Joseph

Murumbi – wote walifanyia nchi yetu kazi nzuri sana.  hata yule Kipchoge ambaye alikuwa analetea Kenya                (?)  nyingi,

hata yeye ni shujaa.  Lakini, hatuna kaburi  Kenya nzima au mashamba ya kuwazika mashujaa illi tuwe tunawakumbuka.   Hata

kama Bwana                  (?)  Langata,  inatakikana iuzwe itumike kuwazika mashujaa lakini hakuna system kama hiyo.  Kuna

mashamba yanayo uzwa, hata mumesikia pale kaburi ya Langata juzi iliuzwa, hiyo kaburi .

Com Ratanya:  Hebu ngoja kidogo Bwana Joseph, wananchi mujue kwamba mukiweka kelele, record itachukua hiyo kelele, na

wakati  wa  kuchukua  maoni  ya  Dagoretti  Constituency  vizuri  kwa  sababu  itakuwa  ni  makelele  tume-record.   Kwa  hivyo

munyamaze, yule pekee yake aongee na upeane maoni yako, yale ungetaka yaingie.  Nimekupatia dakika moja tu.

Pia Ningependa kusema juu ya mashujaa kama huyu Joseph Murumbi ambaye alikaa Ulaya miaka mingi halafu akaja  na akawa

makamu wa Rais.  Lakini wakati alifariki, shamba lake liligawanywa na watu wa Serikali…

(Interjection) Com Kangu: Kwa hivyo wewe unapendekeza nini?

Ninapendekeza  kuwa  mashamba  hayo  yapewe  watoto  na  kina  mama  na  ile  itabaki  shule  ijengwe  ambayo  itaitwa  Joseph

Murumbi.

Com Ratanya:  Asante sana Joseph Kahinga Waweru.   Then tuna Peter  Kamau,  huyu ninaona kama  ni  observer.   Monica,

hata yeye ni observer, halafu kuna mtu anaitwa Githinja, hata huyu ni observer.  Esther Njambi… hata huyu ninamwona kama ni

observer.   Elizabeth  Naliaka  aliongea,  John  Njoroge  is  an  observer;  others  are  Sammy  Njoroge  na  Ronald  Njau.   James

Masanta… hata huyu ni observer.  Joseph Kahinga tumemaliza na wewe.   Salome Wangu?  Naona Salome unamemorandum,

tulisema  kutoka  asubuhi,  usisome  memorandum  yako  lakini  utuambie  ile  point  ya  muhimu kama  ni  mention  of  the  President

useme iwekwe kwa Katiba hiyo umemaliza.   Uende  kwa  nyingine  kama  creation  of  President  and  Prime  Minister  tuwe  nao

wawili uendelee, kwa sababu hayo mengine tunajua.  Usitupatie complaints ama history.  Utuambie kile unataka tujue.  Endelea.

Salome Wangu Kariuki:  Niko na memorandum hapa.   Hii memorandum inahusu sana sana kina mama kwa sababu mimi ni
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kiongozi wa kina mama.  Yale ningetaka yawekwe kwa Katiba;  sisi kina mama tunarudishwa nyuma sana kwa sababu tukona

miradi yetu ile ya group lakini Serikali haitufikirii.  Tungeomba kama kina mama, na tume iweka hapa,  kama kikundi au vikundi

katika Dagoretti vikiungana na kuandika kama proposal  yao,  Serikali iwe inawasaidia kwa sababu iko kwa Katiba wanaweza

kusaidiwa.  Sina mengi kwa sababu yote nimeweka hapa.  Asante sana.

Com Ratanya:  Asante sana Salome.  Mtu akiwa  na  memorandum  huo  ndio  mtindo.   Usiharibu  mambo  yako  kwa  sababu

already  yameandikwa.   Sema  mawili  na  upeane  memorandum  na  tutafurahi  kwa  sababu  tutaisoma.   Mwingine  ni,  Richard

Kambuni.  Is he coming? Okay,  Joseph Kamau?  He is not there.   Na  kuna mtu pengine tuliita hapo kitambo Daniel Njoroge

wa Waithaka Thermometer Station, yupo?  Njoroge sasa tumekupa dakika tano tu.

Daniel Waithaka:  Thank you very much Mr. Chairman, I am representing a certain group.  We were actually Civic Education

providers and through out this region we went into five session and the things that I will put here are  the ones that came out of

that process.

The first one is… we were told by the groups that they want voting to be made compulsory so that there will be  no question of

bribing people or buying of votes.  The second one is that in the election of parliament, there should be a mixture of direct voting

and also the proportional voting depending on the strength of the party.  But here Mr.  Chairman, you have got to define what a

proportional voting means because if we leave it to the discretion of parliament, they may also misuse that particular thing.

On the election of President, I agreed with what the Chairman, Mr. Muchuga and also the MP said, we should have 51% over 

         (?)  but in all other   areas  it has been suggested that the President  should not be  a member of parliament which I agree

with, he should not have a particular constituency.  But if you get about  four or  five people  who are  running for presidency and

they happen to have very many votes then the losers can be allowed to become members of parliament because they have been

voted by very many people  all over the country.   Therefore I would still suggest that the President  and all those  other  people

who lose in presidential voting become national members of parliament.

On governance the executive President  and Prime Minister,  it was suggested that the leading party in parliament should select

the Prime Minister.   Here I would say,  the Prime Minister should be appointed  by  the  President  to  help  him do  the  work  in

parliament.  Therefore he should not come from the party with the majority.  It  should  be  a  person  who  is  appointed  by  the

President  himself and will have the permission or  the authority to appoint  ministers  from  all  the  parties  in  parliament  even  the

opposition.

The institutions of the country should be governed independently so that there is autonomy as they carry out their work,  failure

to which they can be recalled by parliament.  The role of the Provincial Administration as  it has been said,  they should actually

be coordinators and not governors in which ever place they are.   They should coordinate  the running of the Local Authorities.

As such they can be appointed as specialists who will act as coordinators.
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Limitation of tenure of office.  On this we agreed that the President  should serve for two terms of five years  each.   I  think this

should also apply to other people.  if you are the Chairman of… let say any Commission, you should also be limited to two,  five

year terms, including the Attorney General and even the Chief Justice.   This rule should not only be limited to the President,  it

should be spread to other people.

(Interjection) Com Kangu: what about MPs?

Daniel  Waithaka: I  am sorry Mr.  Chairman, I have not thought about  this.  The thing is they are  elected by  the  people  and

they are not holding an office as such, they are only representing people as the honorable MP said, theirs is only representing so

they can go ahead, but we should actually limit the terms of some of the people they should not continue forever.

The country should have what we call the office of Ombudsman.  This is a person who listens to complaints from the  citizens

when they are  wronged by government officers.   This is because  the process  involves in taking government official to court  is

very long and one may not even succeed.  We should then have an Ombudsman who is a person to whom citizens complain to.

 He/she can go through these complaints and even investigate and take action without the long process of the law.

Allotment of resources.  Someone came here and they said the Permanent Secretaries,  the DCs,  the D.Os  should not actually

chair the Tender Boards, the Land Control Boards.  They should instead be chaired by independent people so that should there

be any complaints they will be directly answerable to us.  but when it is chaired by a government Permanent Secretary  or  a DC

or a D.O it is very difficult for the civilians to go against what they order.   Here,  it should be noted that the government loses a

lot of resources  and therefore they should be allocated properly by getting independent people  to chair these Boards  or  such

other bodies.

Another point that was brought up by the people  we spoke  to around  this  area  including  secondary  schools  is  that  Kenyans

should be able to understand one another.  The best  way to go about  this is actually to learn the languages of each community

including the one that was mentioned by the disabled person who candidly said we should learn their language.  We went further

and said it is quite relevant for people  to be  taught their language.  For  instance people  should  know  a  lot  of  Kikuyu  so  that

when they come here and a Kikuyu woman stands here,  she can speak  her language and a very clever  lawyer  could  also  be

able to understand what she is talking about,  which is not very difficult, because  if they are  taught a few  languages  in  primary

school, as they come up they will be able to know these languages.  These languages are taught all over the world some of them

even in university so we thought it would be very possible for people  to be  taught the local languages of this country.   Kikuyu

should be taught, Luo, Luhyia, Kalenjin Maasai – we should be able to understand what the Maasais  for instance are  telling us

or if we meet them we will be able to converse with them and we think this is very relevant education other than teaching people

History or any other subject which they may not use in their lives.  We thought that people  learning languages including the deaf
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language can be very important for the betterment of this country.

(Interjection) Com Kangu:  You have exceeded your time, you have taken already eight minutes.  You are continuing?

Daniel Waithaka: No, let me finish up I am in the last point.

(Interjection) Com Ratanya:  Okay, finalize that.

Daniel  Waithaka:  The other one is social  security.   All  the  resources  of  this  country  belong  to  all  of  us  and  therefore  we

thought that the disabled or the aged should be cared for by the government.  the government should set  aside a certain amount

of money so that when people reach a certain age say seventy years  and they do not have any earning capacity they are  given

some money like may be Kshs 3,000 or Kshs 5,000 for their daily up keep.

There was quite a number of women who came here and they were talking about  their rights and one of ways that never came

up properly is that some of them out of willingness can chose to become polygamists because  if they want marriage certificates,

the man giving them certificates may be having other wives.  This is an area where the Constitution of Kenya should explore and

find out how this situation can be solved.   You know we are  in a Christian world but then in some communities this custom is

already in practice and that is why women are  complaining that they are  never recognized because  the law does  not recognize

them as such.  Therefore it is very important for the Constitution to try and find out whether this can be investigated or  if they

reject it that would be okay.

Finally, I would think that the Commissioners would receive very many submissions in the form of memoranda from people  all

over Kenya.  I think eventually they should produce a report of what they were told so that we shall see  whether some of these

things we recommended appeared  in the Constitution or  not.   If they are  not  to  appear  in  the  Constitution,  they  can  make  a

recommendation so that the relevant authorities and the relevant institutions can actually put them into effect.   I  think that is all I

wanted to say.

(Clarification) Com Kangu:  You are  saying  that  the  President  should  not  be  a  member  of  parliament  and  other  candidates

including the President                                               (Inaudible)

Daniel Waithaka:  I have already said that Sir, if you read the memorandum which I do not want to read again.  I had not said

the President should not be a member of parliament,  I said the President  should be elected by the same votes that are  electing

the members of parliament but he should not have one constituency where he is the member of parliament.  I  also said that even

these  people  who  are  already  competing  to  be  President  may  get  about  100,000  votes,  we  know  they  were  serious  and

therefore they should not be denied because they have already won the votes in their constituencies and we have also voted for
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them all over Kenya.   Those people  should then be allowed to represent  the people  who voted for them.  Those with around

100,000 or 50,000 votes anything in that range.  But whoever gets about 20 votes obviously should not go to parliament.

(Interjection) Com Kangu:                                                         (inaudible).

Daniel  Waithaka:  We  already  have  the  slots  for  nominated  MPs  these  people  would  go  to  those  slots  representing  their

parties.

Com Kangu:  We can have twenty        (?)  Presidential  candidates  keen to get 100,000  votes.   That would mean all of them

then become MPs                                                (inaudible)

Daniel Waithaka:  Then we can say here that whoever gets about 100,000 votes is eligible to be elected/appointed in some of

these other positions.   I  cannot  see  a  position  where  we  can  have  fifty  of  them  getting  100,000  votes,  No!  it  is  only  a  few

popular ones who are going to get that.  Again when you say                (?) should not stand for MP as they get lost,  then many

people would opt to become parliamentarians, they will now say let me protect my parliamentary seat.

(Clarification)  Com  Ratanya:  Okay,  then  Njoroge,  there  is  something  else  before  you  go.   You  talked  about  Provincial

Administration and you were recommending that they should  be  coordinators.   You  however  did  not  tell  us  how  to  appoint

them, whether it is directly or which procedure should be followed to get these people?

Daniel Waithaka:  what I am trying to say is that,  the Central  Government or  the President  wherever he is must be  sure that

things are  being run properly even the provinces.   But then we change the mentality of the administrators.   This time he is  not

going to be  an  administrator,  but  rather  a  person  who  is  coordinating  affairs  and  therefore  he  can  be  appointed  through  his

professionalism and he will be in that particular position and he will be able to report back to the ministry whatever is happening

in the Local Authorities.  He is not going to be the boss of the Provincial Administration.

Com Ratanya:  Thank you very much Daniel, we go to the next one.   Take  your  memorandum  there  and  sign  our  register.

George Gaitho, this is an observer,  and then we have George Robert,  also observe,  George Nganu? Muratha Kinuthia? Anna

Wanjiku? Then Kerubo Pamela? Patrick N Kariuki? David Mukuria?  Hata Mukuria hayuko.  Peter  Githu?  Je  huyu  anaitwa

Patrick Mungai?  Joseph Kamau Mungai?  Rose,  this one  is  an  observer.   Ngima?  Joseph  Ngugi?  Simeon  Kamau?  Ngoko

Mboki? – He is also an observer.   Then  Joyce  Nga’nga?  James  Maina?  Anthony  Mbugua?  Allan  Kamunge?  Paul  Kamau?

Sara  Wanjiru? Simeon Kemoni? – This is an observer.   George  Kiragu?   Benson  Murige?   James  Chege?   Paulette  Kago?

Nancy Mwangi?  Halima Mutabasu?  John Kuria?  Anyway all these have indicated that they  are  observers.   Then  we  have

Paul Ndaire?  Jane Njau?  Kevin Ntweni?  Okay Bwana Kevin ni wakati wako sasa.  
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Kevin Ntweni:  Sina mengi ya kusema.  Mengi ambayo ningesema yamesemwa yameshasemwa.  Nitaongea kwa Kiingereza.

I represent Youth In Focus – a group funded by Uzima Foundation which is a charitable trust  organization which looks into the

needs of the young people that is the youth and we define the youth as young people between 10 years to 35 years.

What I will talk about, mostly in summary is on the youth and the women and what I would wish the Constitution should look

upon.  First of all I presume that a Constitution to be effective should be tolerant and for it to be  supreme there should be equal

distribution of powers.  We would like our new Constitution to enact a relationship between the people and its government.

Point number two, as somebody said earlier, who was a youth member.  Our Constitution lacks a preamble.  Our views are  the

Kenya Constitution that should be made should begin by the phrase “We the  citizens  of  Kenya…”   That  would  show  that

there is that sense of identity and a sense of belonging.

Point number three,  the people  of a country or  a Nation are  sovereign and we believe that Kenya being a Nation,  all  citizens

should have the ultimate power.  The language of our current Constitution is so ambiguous and technical.  I would suggest that in

our new Constitution language should be enforced that it should be provided in all local languages, because  Kenya is a Nation

and we know the definition of a Nation.  We should have all languages and also for those who cannot speak  we should have a

provision in the Constitution to recognize sign language.

For the Bill of Rights, I do believe that our Constitution enacts civil and political rights only.  It is a Bill of exceptions,  it does  not

guarantee economical and social rights.  These rights that should be guaranteed should be enjoyed by all citizens.  Looking at

the young people, they lack the enjoyment of many rights.’

The distribution of powers in our current Constitution is not equal.   We find the exercise of powers  is unfair.  Police harass  the

young people and brand them as ‘thugs’.  They lack employment so they are the nuisance in society.

The rule of law has also been abused.  We find that Kenya has 74 districts instead of the original 42.  For the Constitution to be

respected,  then the rule of law has to be  enforced.   On women  issues,  women  who  have  just  been  here.   In  summary,  they

would like to see their rights exercised or recognized in the Bill of Rights.  Women should be guaranteed equal rights similar to

the men, children and the marginalized groups.   Women and the Constitution, there is a big imbalance in  the  Constitution  and

discrimination has been created over time.  We need women rights to be entrenched in the Constitution.

(Interjection) Com Ratanya:  Try to summarize.

Kevin Ntweni:  Okay, I am summarizing.  As we look at the youth also, they constitute 65% of the total population and we see

that they should also be given a chance to express themselves in the new Constitution whereby each citizen should be effectively
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involved in the Review process.  

Just to finalize with one thing to the Commissioners; we would be here seated giving our views but the final thing is that the total

or  ultimate  solution  lies  with  the  citizens.   If  our  views  would  be  taken,  for  reviewing  the  Constitution  knowing  the  process

before the Constitution becomes a Bill since we have had so many Bills that are being enacted and when they reach parliament,

we find that there is no exercise of power as many have said here we will have a lot of problems with the new Constitution.  So

we  would  like  that  you  people  express  our  views  and  at  least  to  look  at  them.   Finally  as  he  said,  we  would  like  that  the

memoranda that have been presented by several people here to be put in booklets to show that the people  who presented their

views have been given a hearing.  

Com Ratanya:  Thank you very much Kevin, just hold on.

Com Kangu:  I  would like to comment, kwa sababu kuna watu kadhaa wame sema kuhusu yale  maoni  munapeana.   Sheria

tunatumia inasema wakati tutakapo maliza kuchukua maoni ya waKenya wote,  tutatengeneza report  na draft  Bill ya kwanza na

sheria inataka tupublish hizo vitu na  tupeane  kwa  wananchi,  wasome  na  wahakikishe  ni  vile  wangependa  mambo  yawe  ama

kuna sehemu wangependela zibadilishwe.  Sheria pia inataka tuwape  siku  sitini  za  kuyasoma  mambo  hayo  halafu  turudi  kwa

watu, lakini wakati huo tutakuwa tunawasikiliza watu at  the provincial level watakao peana comments hizo reports  na draft  Bill

does it reflect vile mungependa ama hapana.  So there will be  that chance for you to cross  check na kuona it is reflecting what

you wanted.  Tumeelewana?

Kevin Ntweni:  Kile kitu ambacho ningesema kabla niondoke ni ndio we will be  given that chance.   But as  I  am  saying,  the

head of State is also the head of parliament, and for a Bill to become law, it has to pass through parliament, and they look at  the

views.  Zingine zitakuja kutoka kwa waKenya lakini bado  zitapitia ile mikono.  Kwa hivyo tunataka zile sheria ama yale maoni

ambayo wananchi watataka yapitishwe bila kutafsiriwa na mtu yeyote na kusema maoni ya waKenya ni haya.  Ni hayo tu.

Com Ratanya:  Asante sana Kevin, kuongeze yale Com. Kangu amesema.  Munajua  tunaendelea  kufanya  kazi  na  stage  by

stage mpaka hii ikiisha tunaenda kwa nyingine.  Sasa  tukimaliza hii hearing everywhere in the Republic,  tutaweka maneno yetu

yote  kwa  report,  na  tena  tuende  kwa  provinces,  kutoka  hapo  tutakuwa  na  national  conference  ambayo  ni  wananchi  tu.

National  conference  wakisema  tuende  kupiga  kura  kwa  raia,  tutakuja  kwenu  tena.   All  these  things  have  to  happen  before

finally the draft Bill is taken to parliament for enactment.   The most important work is wananchi,  na tofauti na zile commissions

zingine, commission ya ministers ama ya President,  wanaopeleka reporti  kwa minister ama kwa President,  lakini sisi  munaona

kwamba reports  tutaleta kwa watu.   Wakati  tunazileta kwa provincial level for  debate,  hiyo  tu  ni  kuja  kwa  wananchi.   Tena

tutaleta  kwa  national  conference,  ambayo  itakuwa  na  watu  wote  wa  Kenya,  hiyo  pengine  mulifundishwa  wakati  wa  Civic

education.   Na  hata hapo hapo ni wananchi.   Referendum  pia  ni  wananchi.   Sasa  munaona  sisi  hatureport  pahali  pengine,  ni

kwenu tu.  Kwa hivyo muna nafasi kubwa kwa sababu hii Katiba ni yenu.  We now go to Philip  Wambaa.   Ujaribu  kusema
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kwa ufupi, usirudie yale yote yamesemwa, na Nimekupatia dakika tatu.

Philip Wambaa Karanja:  Asante sana, mimi ni retired Civil Servant.   Ningetaka kuzungumza kuhusu Constitution particularly

at the constituency level.  Kwa sababu vile ilivyo sasa,  kwa constituency level, hakuna equal representation.   Hii imeenda hata

parliament, hivyo ndivyo ilivyo.  Nimeangalia katika elections zilizo pita kama ya 1992  na 1997,  naona kwamba vile uandikaji

wa  watu  kwa  kila  constituency,  kuna  maconstituency  zingine  ambazo  zina  watu  wachache  sana  na  ambao  walipewa  watu

wengi.  Inaweza pena kama constituency number  33  ya  Ijara,  ilikuwa  na  watu  7,501  in  1997.   Ukiangalia  kama  Embakasi,

ilikuwa na 114,354.   Ukiangalia constituency zingine kama Kikuyu constituency number 103,  ilikuwa na watu 68,993,  na hao

wote walipewa mtu mmoja kwa parliament.   Ukienda kama Baringo, uangalie constituency zote nne za Baringo watu walioko

huko ni wachache kuliko wale walioko Kikuyu.  This is very unfair.  I would want a new Constitution that would look into that.

 What worries me most ni wale ambao walifikiria kufanya hiyo tunaita kwa Kiingereza the                (?).  It  was very deliberate.

  Kwa sababu tunaona kule North Eastern pale waSomali wanakaa,  angalia tu uone kama  huko  ni  watu  7,501  in  1997  kwa

constituency ya Ijara.   Ukiangalia kama Embakasi,  kulilkuwa na,  vile nilikuwa nimesema mbeleni laki moja na kumi na nne na

mia tatu na hamsini na nne (114,354) .  Wale wa Ijara, wanaingia kwa hesabu ya Embakasi mara kumi na tano.  It is very unfair

na watu wengi hawaelewi.  Ndivyo tunaona mtu wa Ijara akipiga kura…

(Interjection) Com Ratanya: Okay, Philip, tunataka utupatie maoni yako yale yataingia kwa Constitution.  Sasa  unatufundisha

lakini maoni ndio tunataka, yale unataka kupendekeza.

Philip Wambaa Karanja:  Commissioner, with due respect, sikuwa nafundisha, nilikuwa nataka kuonyesha the intensity of the

                (?) in that Constitution and this is the one I would like to be  completely removed.   All Kenyans are  equal because  at

the end of it,  when we went to the polling station,  the Ijara  voter,  and me in Embakasi,  to  people  like  that  one  vote  in  Ijara,

fifteen people , fifteen people had to vote to equalize that one single vote.   This is very unfair and we need equality because  all

Kenyans are equal.  That is what we want.  Therefore,  I was recommending that in the new Constitution representation should

be done  on  a  one  man  one  vote,  because  equality  would  bring  justice  and  at  the  same  time  corruption  of  voter,  this  is  the

second point should be outlawed,  because  people  sell their ‘birth rights’ when they sell their votes.   This is very wrong and  it

should be punishable by law.  There should be deterrent penalties in the new Constitution.

The other thing I would want to recommend is that the counting of votes should be done at the polling stations immediately after

the casting of votes so that whoever is there will know we cast this number of votes and these were the results.

The other thing I find to be a big obstacle…

(Interjection) Com Ratanya:  Ya mwisho sasa.
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The registration ya ID cards.   Naona watu wengine hata  vijana  wanafukuzwa  na  hawawezi  kuvote  because  they  did  not  get

their ID cards.   Ningesuggest kwa new Constitution tuseme wakati  tuna issue ID  cards,  tuwe  tuna  issue  hata  voters  cards  ili

hakuna  haja  ya  kwenda  kuchukua  voting  cards  wakati  mwingine.   Ukienda  mara  ya  kwanza  ukihitimu  miaka  kumi  na  nane

upewe hiyo kardi.   Halafu ikiwa utakufa hakuna haja ya kwenda vote.   Lakini ikiwa uko hai,  hiyo  card  yako  ulipewa  wakati

ulihitimu miaka kumi na nane ndio utatumia.  Thank you very much.

Com Ratanya:  Asante sana Philip, kwa hivyo utaenda pale uweke  sahihi.   Ningetaka  tena  kuwakumbusha,  muwe  specific,

yaani upeane maneno yako yale yataingia Constitution.  Kama Philip amepoteza dakika tatu kwa maelezo, lakini hii dakika ya

mwisho ameanza kutoa Constitution views.  Kwa hivyo mukumbuke hiyo, hiyo ndio tunataka.  Hata ukisema ID card  na voting

card  zifanywe  wakati  mmoja  hayo  yamekwisha.   Mengine  ni  administrative  yataendelea  kutengenezwa,  mwingine  anataka

kuongea  mambo  ya  corruption,  it  should  be  outlawed  that  is  enough.   You  see…  kwa  hivyo  upeane  maoni  yako  yale  ya

muhimu na  tusipoteze  wakati.   Just  the  main  points  and  again  you  have  the  memorandum  which  we  are  going  to  read  and

compare with the our notes and we have also the record.  

Next is Thande Kimani?  Inaonekana hayuko.  Ben Njoroge, I think we have already given Njoroge a chance.   James Thidia?

Huyu  ninaona  ni  observer,  Mariamu  ni  observer,  Mary…  ni  observer,  Margaret  Njeri  the  same,  Paul  Nga’nga,  Sammy

Mbugua, John Murage – ni observer  hata hao.   Joseph Njogu,  Joyce Njeri  Kapira…Hata  ingawa ulikuwa  observer  and  you

have changed your mind you can still give your views.

Boniface, naona huyu ni observer,  James Mwaura,  Jesse  Muraguri,  Simeon  Mungai,  Sam  Kukui,?  Wote  ni  observer.   Sasa

kufikia hapo,  Com. Kangu ataendela kwa sababu kuna kazi zingine nataka kuangalia kwa sababu hata  tuko  karibu  kumaliza.

Bwana Commissioner Endelea.

Com. Kangu:  pastor Stephen Ndungi… Hayuko.  Peter Wainaina, please take the opportunity.

Peter Wainaina:  I hail from Dagoretti.  Thank you Commissioners and my fellow observers.   Illiteracy is what is affecting the

smooth running of activites.  Government officials should have attained at  least  an ‘O’ level of education,  mostly administrators.

Members of parliament should have attained at  least  a  pass  in  ‘O’  level  or  be  a  graduate.   We  should  not  be  changing  our

currencies  according  to  the  person  in  power.   The  print  on  the  Kenyan  currency  should  be  of  one  leader,  for  example  the

founding President of the Republic.

Some constituencies have natural resources  from which they never benefit,  e.g.  Forests  like Ngong and Kagoto  forests  which

give out trees and the residents never benefit from them.  For instance, the piped water – the pipeline water  at  Dagoretti  market

which benefits those from Nairobi and Langata while our people here in Dagoretti are not getting anything.
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President should hold office for five years and citizens should have the power  to recall him before the expiry of his term if they

are not satisfied  with  his  governance.   Guarantee  gender  equality.   There  should  be  vigilante  groups  in  each  village  to  keep

peace because police are not always there.  Foreigners should not be allowed to own land in our country.

Every institution of learning should be under its sponsors  for example,  catholic  schools  should  be  run  by  the  catholic  church.

Presidential  tenure  should  not  be  extended.   This  year’s  elections  (2002)  should  be  held  under  a  new  Constitution.   the

government should be given to the church or alternatively to the military.

Our social services ministry has failed us, especially in sports like football.   Other  countries have funds set  aside to give players

as monthly salary, this is not the same here in Kenya forcing most players to look for other income generating activities.

Com. Kangu:  Is that all?

Peter Wainaina:  Yes.

Com. Kangu:  Thank you very much.  Next  we will have Josephine Kariuki,  from there Kimani, Rosemary Njeri…All  those

are not there.  Dominic.

Dominic Ndurugo Gikonde:  I was born here at             (?) this constituency…

(Clarification) Com. Kangu:  Are you Joseph or Dominic?

I am Dominic Ndurugo Gikonde that is my name.  I think it is fair for me to speak in Swahili in order for us to understand what I

am going to talk about.   Thank you Mr.  Chairman, na macommisioners wenzako kwa kuwa hapa,  kutuletea  mambo  haya  na

ningependelea mambo haya tutaongea hapa muyapeleke mbele yasije yakapotea.   They are  very  important  to  us  and  we  are

very eager to know the outcome.

Maoni  yangu  ni  kuhusu  umri  wa  wabunge  kwa  sababu  kila  mtu  akizaliwa  lazima  akuwe,  kuna  wakati  anafika  katikati,  akili

inafanya kazi sawa sawa,  vizuri kabisa  na kuna wakati  mtu akiwa na miaka mingi akili inavurugika.   Kama  ulikuwa  umesoma

unapata akili inarudi nyuma.  Kuna feeders  za akili zinakuwa zimedhoofika kwa sababu ya uzee,  sikutokuwa hujaelimika lakini

ni uzee.   Kuna  mahali  umri  unaofika  akili  inarudi  nyuma.   Unasema  hiki  na  unaona  kama  ni  vizuri.   Kwa  sababu  ni  uzee

umekuedesha  inakuwa  jambo  mbaya  kwa  uma  bila  wewe  kujua.   Wewe  ni  kiongozi  ndio  lakini  mambo  unayotamka

yameingiliwa na uzee.   Kwa hivyo aitha ni MP au ni  President,  muchukue  nafasi  hii  kama  commissioners  muamue  watafanya

kazi  mpaka  miaka  mingapi.   Sisi  wafanyi  kazi  wa  mikono  tunafanya  mpaka  miaka  fifty  five,  tunaachishwa  kazi  tunaambiwa

hatuwezi jembe.  Je hawa hatakuteta, mtu atafika miaka 85 akitawala?
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(Interjection) Com Kangu:  Wewe unapropose watawale mpaka miaka ngapi?

Tutawapatia miaka 55 au 65.

(Interjection) Com Kangu:  Na chini waanzie ngapi?

Chini  wana  weza  kuaanzia  mahali  popote  mradi  tu  wawe  wamehitimu  kwa  masomo  ambayo  wanatakikana  kwa  kiwango.

Lakini miaka ifike 55 au 60.  hayo tu ni mapendekezo bali si kuamulisha.

Lingine ni kuhusu powers  za President,  wajua ako na nguvu sana.   zile nguvu  za  Rais  wetu  ni  mingi  na  tunataka  zipunguzwe.

Kwa sababu tukisema ati yeye yuko juu ya sheria,  inamaanisha hata sheria hatumii kwa sababu yeye yuko  juu.   So  he/she  is

violating the law kwa sababu yeye yuko juu.  Kwa hivyo hatujui anasimaia sheria gani kwa sababu yuko juu ya sheria.   Kwa

hivyo iangaliwe asiwe mtu kwamba yeye ndiye amejiajiri, bali sisi raia ndio Serikali kama vile imeandikwa pale,  kwa hivyo awe

chini yetu asiwe yeye ndio above the law.  Kwa sababu anaweza kuleta maafa nchini mwetu kwa vile ameachiliwa sana.  ako na

majeshi, ako na bunduki kila kitu, so if anything anafaa kuangaliwa sana asiwe juu ya sheria.   Akiwa juu ya sheria,  kwa hivyo

hako kwenye sheria.  He/she is violating the law.  Basi hiyo iangaliwe sana.

Jambo lingine, hawa commissioners wa Electoral Commission wawe wakichaguliwa na wananchi.   pia  Attorney  General  awe

akichaguliwa  na  wananchi  sio  Rais,  kwa  sababu  akichaguliwa  na  Rais,  sisi  utatumia.   Kila  kitu  kiko  kortini  Rais  akiingia

anasema tupa hiyo, wachilia hiyo… basi hatuna nguvu kwa sababu amewekwa pale na President.  

MaCommisioners  kwa  uchaguzi,  tumeshashuhudia  mambo  mengi  yametoka.   Unasikia  kura  za  Central  zimeenda  na  ndege

upande wa Kisumu, za Kisumu zimeenda Kangundo.   Na  hiyo ni kazi tu ya maCommisioners,  ndio ku  buy  time  na  kupoteza

watu ndio wachoke watoke kwa laini.  Upande wa opposition,  mahali wanajua kuna opposition mingi ambayo Serikali haitaki

ndio  wanafanya  hiyo  tabia  ya  tricks,  huo  ni  mchezo  mbaya  wa  panya  na  paka.   Na  tunajua  lakini  hatuna  uwezo.   Bwana

Chairman, hiyo ni kweli, nimesema kweli kabisa.  Huo mchezo uachwe, hatuutaki kabisa,  tunakataa Bwana Chairman.  Sihimizi

lakini, uchungu ni mwingi kwa maana tunajua tunakaa kwa laini mpaka usiku tukicast votes.  

Tena  votes  zikipigiwa  Waithaka,  zihesabiwe  hapa  Waithaka  tujue  ni  ngapi.   Sio  kwenda  kule  KICC,  KICC  hakuna  store,

tunataka hapa hapa.

Jambo  lingine  well,  any  probe  committee  that  is  appointed  by  parliament  be  free  to  elaborate  their  findings  to  the  public.

Wanacomitee  ambao  huchaguliwa  na  bunge  wachunguze  jambo  lingine,  jambo  fulani,  wapatiwe  nafasi  ya  kujulisha  public

matokeo yake.  Kuna wakati mwingine walifanya vizuri sana.  nakumbuka wakati  wa Mboya.   Alipigwa risasi akauwawa hapa

84



Nairobi na wakatangaza vizuri sana.  Wakasema “Tom Mboya wa assassinated today on a Nairobi  street...  na tutachunguza.”

Wakati  uchunguzi  ulifanywa,  tuliona  kwa  TV,  tukajulishwa  kwamba  mwenye  kumuua  Tom  Mboya  alikuwa  anaitwa  Isaac

Nashon Njenga Njoroge.  Kwa hivyo watu wakawa na roho mzuri kwa sababu waliona Serikali inafanya kazi.

Lakini siku hizi, committee ikichaguliwa, inakuwa hakuna matokeo, inakuwa hakuna outcome na hata tunakuwa hatuna imani na

Serikali.  Hata wananchi wengi wanakosa imani na kungojea mikutano kama hii.

(Interjection) Com Kangu:  Basi sema la mwisho tuwapatie wengine nafasi.

Okay,  la mwisho.  Chief wa area  awe akichukua  wakati  wake  kuweka  baraza  kama  mara  moja  kwa  mwezi  ndio  wananchi

waelewe vile Serikali inaendelea na vile sehemu yao inakaa, kama kuna wakora wengi, kama kuna mambo inatakikana na chifu,

tuwetukijulishwa, sio tu aongee mpaka kesi ingiee ya mama na baba ndio akimbie pale kwa DO ama na mashamba… tunataka

wawe wakifanya mabaraza kama zamani.  Hayo tu ndio ningetaka Bwana Commissioner iondolewe.  Tena Hatutaki majimbo.

Serikali ya majimbo tilikataa Hatutaki.  We want a one party state, one Kenya.  Okay, thank you.

(Clarification) Com Kangu:  you want a one party State/

One party what?  A one party nation.

Com. Kangu:  Basi tupate Sara  Gweno… hayuko.  Anthony  Mugo?  Hayuko.            (inaudible)  hayuko.   Steven  Ngugi,

hayuko.  Gilbert Mwaura, huyo alikuwa observer.  Karis Ramadhani…

Francis Kimani Gacheru:  Mimi ni wa Dagoretti,  na mimi ndiye DP Chairman wa Dagoretti.   Ya kwanza vile ningesema… I

am going to be very brief kwa hii maneno ya Constitution yetu.

I  would  like  to  say  that  there  should  be  a  clause  ndani  ya  hiyo  new  Constitution  which  outlaws,  which  makes  it  a  criminal

offence not to obey the Constitution.  Lazima niseme kila mtu aobey that Constitution                   (inaudible) in the Constitution.

On to my next point,  kama ya huyu mtu ameongea hapa mbele yangu that nobody should  be  above  the  law,  to  disobey  that

Constitution at all.  Lile lingine nimeona niseme leo kuhusu new Constitution ni mambo ya independent candidates.   It  is in my

view  that  not  everybody  is  able  or  is  willing  to  join  a  political  party.   Mtu  tungetaka  tuwe…  in  our  Constitution  tuwe  na

provision ya independent candidate.   Mtu ambaye ataweza kusimama bila kuwa ni wa DP,  ni wa Ford  people  ni wa nini ama

nini, lakini mtu ambaye anaweza kufanyia wananchi, raia kazi bila kuwa ati ni lazima aende kwa mtu fulani amuchukue amuingize

kwa Chama yake… vitu kama hivyo.

85



Kufuatia hiyo, kama itaingia katika our new Constitution, ningepropose pia in the new Constitution, the Presidential candidate or

the  President  of  the  country  asiwe  mtu  wa  any  party.   Wacha  mtu  ajitokeze,  tuwe  na  njia  ya  kuwachunguza  hawa  watu

wangependa kuwa President  wa Kenya.   Awe  ni  wa  kutoka  Wajir,  wa  Mombasa  ama  wapi,  ajitokeze  na  kuwe  na  njia  ya

kuvet hawa watu  na  tufanye  preliminary  elections  to  come  up  with  a  few  candidates  finally,  but  not  belonging  to  any  party.

Because today in Kenya hata hatujui wakati  Moi anaongea kama ni mambo ya party ama ya nchi yetu, you can’t even  know

what is going on in the country.  We are mixed up.  We want total separation.  A President of the people, na hiyo itatusaidia sisi

tuwe na nchi ambayo itakuwa na umoja.  Mambo ya party iwachiwe ma MP peke yao.  Wachaguane katika party zao,  ma MP

ndio  waende  bunge  lakini  President  awe  amechaguliwa  na  wananchi  wa  Kenya  bila  kufuata  chama  chochote.   Na  huyo

President atakuwa ameleta katika nchi yetu umoja.  Kwa sababu today’s parties zinaonekana ziko na a lot of tribal inclinations.

 So tuone ya kwamba President awe a person of no party at all.

Lile lingine ningesema ni kwamba katika  hizo  parties,  ambazo  zimechaguana  wa  bunge,  the  first  four  or  five  parties  with  the

biggest  number  of  MPs  form  a  government  of  national  unity.   It  should  be  a  provision  in  the  new  Constitution  that  the

government of the country must be a government of national unity.  

Lile  lingine  ningetaka  iongezwe  katika  hiyo  new  Constitution  ni  mambo  ya  land  issues.   Ningetaka  tuweke  clause  ambayo

inasema tuwe na a permanent Land Commission ambayo kazi yake ni kuangalia ardhi yote ya Kenya mahali popote  ilipo.   Ili

ardhi yoyote ambayo hailetei nchi faida yoyote,  hiyo Commission iweze kuadvice the government that that land can be  put  to

some use.   Na  kama ni  mtu  binafsi  ambaye  anaimiliki  na  haitumii  kwa  njia  yoyote  na  ingetumiwa  na  watu  wengine  na  iletee

Kenya faida, hiyo ardhi iwe Inaweza kuchukuliwa na kupatiwa watu ama kutimika na Serikali kwa njia ile itafaidi wananchi.  

Kutoka hapo ningesema… kufuatia hapo ningesema basi, nchi/ardhi yote ya Kenya iwe under a lease.  nobody should have an 

         (?) title, ili tuwe na mashamba ambayo hayana faida kwa wanaKenya na watu wanendelea kuikalia tu,  na wengine hatuna

mashamba na tunakuja kufanya kazi lakini hawana ardhi ya kufanyia kazi kuleta nchi faida.

Lile lingine ningeguzia kidogo tu kwa maana watu wameongea juu yake, ni mambo ya kufundisha vijana wetu upande wa ufundi.

  Leo tuko na hiki kitu tunaita Jua Kali sector.   Hiyo sector  haina njia maalum ya kufundisha vijana wetu ufundi wa aina mbali

mbali.  Kwa hivyo ningeonelea niseme ya kwamba Katiba yetu iwe na clause ambayo inasema language           (?)  instructions

iwe  ambayo  watu  wenyewe  wangetaka  kutukia  and  not  necessarily  English  ama  Kiswahili.   Sijui  ni  kwa  nini  mtu  ako  hapa

Kawangware,  hapa  Kikuyu,  jaluo  na  nini  lazima  wafundishwe  kwa  Kiingereza  mambo  ya  kutuengenenza  kiti  ama  motokaa.

They can be given in Kijaluo kama unasikia kijaluo ama kama ni Kikuyu mKikuyu aambiwe vile motokaa inatengenezwa  and

that is enough instructions.  Huyo mtu atakuwa mechanic aje afanye mechanism baadaye.   Kwa hivyo tusijirestrict sana kusema

ati language of instructions iwe tu English ama Swahili.  

Hata yangu yame kwisha.   Na  kwa hiyo nimesema asante sana kwa kunipa nafasi yangu.  Watu  wa  Dagoretti  mujue  mimi ni
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candidate wa MP wa hapa Dagoretti.  Asanti sana.

(Clarification) Com Kangu:                                                                      (inaudible).

Francis Kimani Gacheru:  Mimi vile nime sema, nimesema ya kwamba,  President  asiwe na any affiliation na chama chochote

kile.  Mtu akijisikia mahali ako anauwezo wa kuongoza nchi ya Kenya,  wacha yeye ajitangaze kwa waKenya kwa njia yoyote

ambayo anaweza kutumia.  Anaweza kuenda round Kisumu, aende Mombasa, aende wapi… atangazie watu wasikie na waone

kweli vile anasema huyu mtu anauwezo.  Kwa hivyo mambo ya MP kuwa ati atakuwa akisema MP yule                    (?)  ama

nini,  hiyo  sioni  vile  itaingia  huku  ndani.   Nimesema  he  should  be  a  pure  person,  individual  candidate  na  nimesema  tuwe  na

independent candidates from which group we shall get candidates wa Presidency.

Com Kangu:  Asante sana.                   (inaudible) Isaac  Chege – ni observer,               (inaudible) ni wewe Fred  Nga’nga?

John Ndirangu?  Hayuko.  Anna Njeri? Hayuko na ni observer.   Catherine Njoroge – ni observer.   Susan Mwangi?  Pia yeye

ni observer.  Sarah Njoki?   Edwin      (?)   Njuhi wa Muiruri? – ni observer.   Susan Karanja  – hayuko.  Elizabeth Njoki?  Ni

observer.   Njeri  Waithera?  Hayuko.   Daniel  Mburukwa?  Hayuko.   Richard  Kakure?  Not  there,  Mary  Mayaka,  hayuko.

Daniel Njoroge?   Hayuko.   Francis Kareri,  -  ni  observer.   Julius  Muthura,  Daniel  Kihara,  Isaac  Kinuthia,                    

(inaudible) Monica Waitherao?  Njoo utupe maoni yako.  

Monica Wanjera:  Habari  yenu.  Natoka  kwa kikundi kinaitwa muungano wa vijiji.  Saa  ile nilikaa hapa nilisikia hakuna mtu

anazungumzia hiyo kikundi…

(Interjection) Com Kangu: Muungano wa?

Monica Wanjera:  Muungano wa vijiji.  Muungano wa vijiji ni watu wanendelea na taabu nyingi kulingana na  Katiba  iliyoko

nchi yetu.  Katiba iliyoko nchi yetu inatuongoza, sisi muungano wa vijiji tunaitwa ni wananchi lakini iko mwenye mji.  Mwenye

mji ni tajiri.  Lakini muungano wa vijiji hawana makao ya kudhumu.  Wanapata chakula kwa taabu, na maji hakuna.

Matibabu yenyewe tuna pata na shida.  Wananchi karibu kuisha kwa ajili ya kukosa matibabu kwa ajili hii shida nyingi ya pesa.

 Mahospitali yetu ile ilikuwa ya community ya kutusaidia wale hatuna pesa,  yote ni ya pesa.   Kila kikundi tukihesabu kwa wiki

moja tunawazika watu kumi au ishirini.  Watoto  yatima wanaachiwa na        (in  vernacular)  au  wanaachiwa  na  mama  mzee

tunashindwa huyo mtoto yatima atasumbukiwa na nani.

Katiba  ya  saa  hii  iwekwe…  watu  wa  Kenya  wasumbulikiwe  kwa  maana  mwana  Kenya  anatikiwa  awe  ako  na  mahali  pa

kusimama, kujenga nyumba kwa maana binadamu wanaishi na maneno tatu: kukula,  matibabu na kulala na maji mazuri.  Hayo

yanatoka kwa ajili ya nini… ya hapo wa muungano wa vijiji.
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Niingie habari ya mkuu wa sheria.  Mkuu wa sheria anachukua kama yuko na ofisi nne.  Ni mkuu wa sheria,  anaosukuma ofisi

ya Rais,  ni mkuu wa kortini ndiye anaamulisha huyu atanyongwa, huyu atafungwa.  Mimi nauliza Katiba ya leo waandike,  kila

kazi igawanywe ndio tuweze kuendelea vizuri… kwa maana mkuu wa sheria  ndio  anasimamia  bunge.   Kwa  hivyo  kauli  yetu

inapatiwa ubunge na wa bunge si wengi kama sisi raia wa Kenya.  

Nikiingia  upande  wa  pesa.   Mukiangalia  pesa  vizuri,  pesa  ya  zamani  ilikuwa  crown  iko  juu  na  pesa  iko  chini.   Hii  ya  leo,

inatuonyesha crown iko chini, lakini pesa ndio iko juu.  Na ndio        (?)  wanatusumbua sana na polisi kwa njia ya kuhangaisha

wasafiri asubuhi na magari,  kwa maana ukimwambia hauna makosa anakuambia angalia pesa  juu.  Kwanza  utoe  pesa  crown

iko  chini.   Hiyo  pesa  itengenezwe,  crown  iwe  inafanya  kazi.   Ndio  na  sisi  waache  kutuhangaisha.   Yangu  ni  hayo,  na  sina

memorandum   memorandum  ni  hiyo  na  mtengeneze  vizuri.   Lakini  mukisha  rudi  nitakumbuka  mengine  itatabulika  hii  Katiba

mpaka nione inatengenezwa vile wananchi wa Kenya wanataka na tupatiwe makao ya kudumu si kuambiwa sisi ni wenye nchi

na tunaamishwa pale na iko wenye mji.

Com Kangu:  Afuate Priscilla Wambui, huyu ni observer.   Joseph Kuria,  hayuko.  Robert  Maina,  hayuko,  Joseph  Ngaru,  ni

observer.  Margaret Wanjiru hayuko.  Patrick Kamau – ni observer.  Joyce Wanjala – ni observer.   James Ndehi,  ni observer.

 Fine, kama Joyce yuko atupe maoni yake.

Joyce Wanjala:  Hamjambo wananchi.  Ningependa kupendekeza zaidi kuhusu mambo ya ndoa.  Mambo ya ndoa imesemwa

na  kina  mama  wengi  na  imekuwa  mzigo  kabisa.   Kwa  sababu  kwa  sehemu  nyingi  hata  mambo  ya  ndoa  ndiyo  yanatuletea

usherati na usherati ndio imefanya watu wetu wamekufa karibu wote.  

Kwa hivyo kama ingewezekana, Katiba hii inayotayarishwa wakati  huu, ingejaribu kuangalia mambo ya ndoa zaidi.  Ni hilo tu

pendekezo langu.

(Clarification) Com Kangu:  Kwa njia gani ungetaka ndoa iangaliwe?

Tuseme kama sasa  watu wanapooana,  wawe na cheti cha  kuoana,  na  kama  ni  kazini  tuseme  mzee  hakumpa  mama  cheti  na

akaja akachukua mwingine akampa cheti, kuwe na sheria ambayo Inaweza kuongoza hiyo jamaa ili yule mama wa kwanza hata

kama hakuwa na cheti, iweze kuwa ni mzigo wa yule mzee.

Com. Kangu:  Na  sasa  tupate Edward Mitwe, ni observer.   Francis  Mwangi,  hayuko.   Juma  Kamau,  Observer.   Margaret

Wambugu,  she  is  also  an  observer.   Wambugu  yuko?   Janet  Wangechi,  also  an  observer.   Benson  Ngare?  I  think  huyu

tulimsikiliza.  David Muthiora, observer.  George Kamau,  hayuko, Wilson Kimani, observer.   Anne Mugure, observer.   Grace

Wangoi, Margaret Wanjiru, also an observer.  Gladys Wairimu? Ni observer.  Mary Njeri, observer, Joseph Kahato  – Pastor?
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Observer, Nicholas K Kakio – Mwalimu, hayuko.  Pastor Joseph Lualo?  Hayuko.  Samson Ngimwa, observer.  Joseph    (?),

David  Ndu’ngu,  John  Ndu’ngu –  he  is  also  an  observer.   Martin  Kinuthia?   Josiah  Mwangi?  Harun  Mbugwa  –  observer.

Joseph K Ndegwa… Please take the chance.

Joseph  K  Mbugwa:   Asante  sana  macommisioners,  wasikilizaji,  wananchi  wenzangu.   I  am  very  happy  to  have  this

opportunity to be with you, to present my views to this honorable Commission Review.

Ya kwanza ningetaka kuongea mambo ya Judiciary.  Judiciary iwe reformed.  Judiciary iwe…judgi asiwe mtu wa kupatiwa kazi

na Rais, sababu akiwa ni mtu wakupatiwa kazi na Rais, akipelekewa mtu akiwa na mastaka ya… tuseme ya               (?)  ama

ya            (?) zaidi, the judges have to go to the state to inquire whether should we                 (?) the person who is here?  Kwa

hivyo mahali wawe ni watu wa kuchaguliwa na either parliament.  Mambo ya maji tuondoke hapo.

Mambo ya parliament.   Parliament  iwe  na  calendar  yake.   Parliament  should  have  its  own  calendar.   Kwa  sasa  hivi  hatujui

bunge tuliyo nayo hapa… tuliyo nayo siku hizi itavunjwa lini, itakamilisha kazi yake lini?  We don’t know, we don’t know the

date.  The date rests in the hands of the President.

Mambo  ingine  ni  mambo  ya  executive  President.   Ningetaka  tuwe  na  executive  President  aliye  na  Prime  Minister.   Prime

Minister  ambaye  atakuwa  akitengeneza  mambo  ya…  akitengeneza  cabinet  kama  vile  tuko  na  Permanent  Secretary  to  the

cabinet ambaye anatengeneza mambo ya cabinet.  

Tutoke hapo, I am very brief.  Tungetaka mambo ya administration iwe streamlined.  Mambo mengine ningetaka kugizia kidogo

ni ya funding of political parties.  Ile mambo tukonayo kuna pesa  inatoka sijui kwa Consolidated bank,  inafund tu za hizi party.

Ningetaka tuwe kama Uganda.  Niliona Uganda vyama vingine vinapatiwa pesa, vinapatiwa magari, vinapatiwa kila kitu.          

          (inaudible) wa uko Uganda.   Ningetaka hiyo mambo… lakini hizi party ziwe ni party  ambazo  zina  julikana  sio  all  the

parties, sio uende ukatengeneze party yako halafu useme tupatiwe pesa kutoka kwa Consolidated bank.   Kwa hivyo ningetaka

vyama vyote view vikishugulikiwa na mambo ya pesa.

Ya  mwisho  ningetaka  tuwe  na  coalition  government,  Serikali  ya  mseto  ambao  kile  chama  kitashinda  kiwe  na…kitengeneze

Serikali na vyama vile vingine.  We can have a… kile chama kilicho shinda, ule ilishinda… we may have a very good economist

in the  other  party,  we  may  have  a  very  good…  mtu  ako  na  ujuzi  ako  kwa  kile  chama  kingine  lakini  unamnyima           

(Inaudible).  Kwa hivyo tuwe na coalition government.  tunaweza kuwa na… chama cha D.P.                    (inaudible) kinaleta

shida lakini kwa DP tuko na very good economist… kwa hivyo tuwe na Serikali ya mseto.

Lingine ni… hapa niko kwa… hapa               (inaudible).  Ningetaka ile Act sijui iko cap gani, ya Liquor Act inatusumbua sana

kwa upande wa askari.   Liquor Act ilitengenezwa… let it be  very clear there.   Liquor Act… wakati  Kenya ilipatiwa uhuru  in
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1963,  waKenya  wengi  walienda  kunywa  ile  pombe  ya  ‘muratina’  na  ile  pombe  ya  …  kama  wamepatiwa  uhuru.   Lakini

Kenyatta  akawaambia,  go back  to mashambani and I would like to quote Kenyatta,  turudi  mashambani.   Kwa  sababu  watu

walikuwa wanataka kunywa pombe.  Wakunywe pombe kwa sababu wamepata uhuru.  But because the country wa so young,

watu hawakupata nafasi ya kujenga nchi.  Sasa  Kenya iko thirty something years,  imezeeka.   Kuna watu wametoka sasa  sahii

wametoka  na  magari  ya  Mandera  wametoka  Uganda,  wametoka  Burundi,  wakifika  Nairobi,  wakute  mabaa  yamefungwa

sababu Act ya pombe inasema pombe ikunyuliwe kutoka saa  nne asubuhi alafu ifungwe, saa  nane ifungwe, saa  kumi na moja

ifungwe.  I would like this Act to be  reviewed.   Kama saa  hizi kuna watu wanatoka Nairobi  saa  hizi, wangetaka kuingia kwa

bar.  Kuna mwingine anaingia kazini saa  hizi, kama mtu kama mimi ninafanya kazi         (in vernacular) Market,  tunataka kazi

saa nne, saa  tano.   Tukiingia kwa mabaa saa  hizo, tunashikwa na askari  kwa sababu tunavunja sheria.   Na  hayo  ndio  masaa

yetu ya… mchana wetu umekuja saa hizo.  So I would like the Liquor Act to be reviewed, ile masaa ya mtu ikifika, a watchman

akitoka  kazini  akiingia  kwa  bar  saa  hiyo,  hiyo  ndio  saa  yake.   so  the  Liquor  Act  should  be  reviewed.   That  is  my  view

concerning the Liquor Act.  Thank you.

(Clarification) Com Kangu:  Kama ninakuolewa Unasema,                  (inaudible) baada  ya kazi,                     (inaudible)

wanafanya kazi                                                                     (inaudible) there are  some men who abandon everything for the

bar.  Mumesikia kina mama wanalia wanaachiwa na wazee kazi zote wanaenda                                    (inaudible) sasa  tutajua

namna gani                              (inaudible) amamemaliza kazi ndiye amekuja kunywa na huyu hajamaliza kazi?

Joseph K Mbugwa:  Our country,            (?)  nchi yetu imesema, nilisema wakati  Kenyatta  alisema tuende mashambani nchi

yetu ilikuwa iko  chini  kidogo,  lakini  siku  hizi  tumekuwa  industrialized  sana.   watu  wengi  wanaingia  kazi  saa  hizi  kwa  maana

wengine wanaenda na matrela hadi Mombasa.  Akifika           (inaudible) wengine wameingia katika mandege saa hizi,             

                (inaudible) because hata pata nafasi nyingine ya kuburudika.   Lakini nyakati hizo za 1963            (?)  Kenya ilikuwa

imeanza kuinuka.  Sasa  tukitoka hapa watu wengine watenda kazini wengine wataenda nini… sasa  mimi ndio nilitoka kazi saa

nne, the whole of the day I am free.

Com Kangu:  Asante sana, enda utie sahihi.  Tupate Raphael Ndu’gu, huyo aliandikishwa kama observer.   Livingston Kibuyi?

Hayuko.  Charles Kiarie, hayuko, okay chukua basi Charles.

Charles  Kiarie:  Asante sana Commissioner.   Mimi  ni  leader  wa              (inaudible).   Yangu  ni  machache  kwani  mengi

yameongewa.   Ningependa  sana  vijana,  viongozi  wa  vijana  na  kina  mama  wapewe  nafasi  katika  bunge.   Wawe  wanenda

kurepresent watu na wanapewa nafasi ya kuongea mambo ya vijana na kina mama.

La pili Ningependa huo mjadala wa bar, tungeweza kujenga nchi vizuri kama tungekuwa tunaingia kwa bar jioni.  Iwe saa  ni saa

kumi mpaka saa  kumi asubuhi.  Mambo ya kuingia bar  asubuhi hatuwezi jenga.   Asante sana sikuwa na  mengi  ila  ya  mambo

haya mawili.
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Com Kangu:  Asante Bwana Kiarie.  Jiandikishe weka sahihi upande ule.  Tumpate Martin Waweru.

Martin Waweru:  Thank you for giving me this opportunity to comment on my views.  First  of  all  I  would  like  to  comment

about the land.  I  think most of the important thing in the African society is land.  I  would like to  see  a  Constitution  whereby

public land is owned by a trustee which should decide on who to give the land or its purpose.

My second point is about ownership of land by non citizens.  I  would like to see  a Constitution where,  the people  who are  not

citizens of this country should not own land but should be leased for their use.   Then about  the welfare of the squatters,  I think

most of Kenya people do not have land.  What I would like to see is a place where if someone lives on a certain land for more

than twenty years, should be given a title deed as ownership.

Then about  the executive.   I  would like to see  where a President  should not have power  or  should be head  of  universities  or

army forces.  The other point should be about the appointment of Local… of cabinet  ministers and civil servants.   I  would like

that when a President               (inaudible) chooses  a certain member of cabinet  or  in a certain work as  a civil servant,  there

should be approval by parliament.  Who should consider competence or if someone is moral.

About political parties, I think we should have two political parties.  Which are the ruling party and one of the opposition party.

 Then on the funding of these parties.  I think parliament… I think on this point the public should fund these parties.   Whether it

is the ruling party or the opposition.  What should be the qualification of such funding should be whether the party has… should

have at least half of the parliamentary seats.

About education.   The government should have the responsibility to offer free education in primary level and also I think  they

should pay fees for university or  secondary schools.   About constituency demarcation.  We should…  this  should  be  regarded

due to the population where we should have a Constitution and a member of parliament representing 100,000 people.  

Then about legal aid.  I think the government should have a policy on how they should assist people who cannot afford legal aid

or who are poor.  About the Attorney General.   I  think the Attorney General should not be  a member of parliament or  should

be in the cabinet.            (?)  he is the one who protects  the ordinary man from exploitation by other people.   Then we should

have a supreme court  that should look at  the election of the President  and the counting of the votes.   It  should also decide on

the irregularities in elections.  

About provincial administration.  I  think we should do away with the chief and  have  a  provincial  administration  which  should

be…we should have a governor who should be elected by the people.   Then about  the  Local  Authorities.   I  think  the  Local

Authorities should be autonomous and should be dislinked from the Local Government ministry, as  it interferes with  its  affairs

and it cannot work when the ministry is interfering with them.  Then I think the qualifications of a councilor.   I  think a councilor
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should have at least Form IV education.  He should be elected by the people.

About the remuneration of parliament.   I  think there should be set  a commission that decides  on their salaries.                    

(inaudible)We do not believe on people deciding on their pay.  This is not           (?)  

(Interjection) Com Kangu:  Maliza basi.

Then I think we should have a military form of government.  I do not see why we should have a federal  government because  all

the politicians… they are  not in need to uplift the living standards  of the people  but for the power.   So  if we have  a  majimbo

government I think we should be  mobilized  how  the  Somali  people  are.   People  want  to  control  certain  regions  because  of

power but not for the need of the people and if in Kenya we have to have this, then I think we should be thinking of ourselves

as region people but not about our country.  That is all I have.

(Clarification)  Com  Kangu:  umesema  tuwe  na  vyama  viwili  na  vipatiwe  pesa  kutoka  kwa  funds.   Na  ukasema           

(inaudible) ipate pesa                                         (inaudible)two parties in parliament                         (inaudible) to have half or

more that a half, which means the other party does not have a half. 

Martin Waweru:  if they are two then, both of them will have half because they are two political parties.  The ruling party is the

one, which should… in fact it cannot.

Com Kangu:                     (inaudible).  Patrick Munyira, ni observer.  Caleb Mulama, ni observer.   James Macharia is also an

observer.  Fatma Anyanzwa…

Fatma  Anyanzwa:  Thank  you  very  much  Commissioners  and  the  Chairman  of  the  3  C’s.   I  would  like  to  point  out  my

recommendations as follows and I am giving them as an individual.

Land:  Land is the livelihood of every human being, it should not be  possessed  by individual, it should belong to the society of

Kenya.  The profits from it should be able to feed everybody.   Because we do not have food for people  that is why we have

our youth running around bring in a lot of violence.  The land should be repossessed  and distribution of food from it, let us say

the Kenya Army could be put in the Agriculture Sector  where they could  work  in  the  Agriculture  sector  in  order  to  provide

food for Kenyans.

The Administration Police and the Provincial Administration do not do a lot of work.   I  suggest/recommend that these could be

put into a child protection unit.  In South Africa we have Police Child Protection Units, which cater  for children and this,  is  a

very good example of how we can utilize them.
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We see there is a lot of promotion of girl education.  I feel very strongly that we should recommend education for both girls and

boys equally, because right now the boys are going down while the girls are coming up.

The  street  children,  homeless  children  should  be  taken  care  of.   We  should  have  rehabilitation  for  them.   We  should  have

children hospitals.   We  should  have  a  department  in  the  government  which  deals  with  alcohol  and  drug  abuse,  because  we

cannot have a country of drunkards, this must be controlled.

On the security of this Nation especially the security of our natural resources should be taken care of.  We have foreigners flying

in and out of the country, for example in Rusinga Island, we hear of planes coming in and out of other parts of the town… of the

country without people knowing what they come to do.  

We should also regulate the influx of tourists in our country because  they exploit our children.  They give them drugs,  take  our

women – put them in prostitution and so on and so forth.

On our natural resources, we should also control things like digging of our stones and even digging individual lands for quarries

and so on.  For professionals: doctors, lawyers and nurses.  These people should follow their professional ethics.   For  example

if teachers are involved in defiling… making girls pregnant,  these teachers’ certificates of service should be cancelled.   Doctors

who mistreat people,  cheat  people,  nurses who mistreat people,  in fact there are  nurses who are  so bad  to  the  patients,  they

mistreat them and even hurt them.  

Report of police, when they have… when we have complaints against the police, it is very difficult for prosecution because  they

are the same people that prosecute cases.  So, I suggest that we should have a body which will deal  with complaints against the

police and the army people.   I  would also suggest that… I would recommend that we have prosecutors  who prosecute  cases

not people who have been in the police.   This should be done by professional lawyers.   That happens in other  countries.   We

do not have prosecutors as ex-police or policemen, we have them as professional lawyers.

I would like to talk about  the  A.G’s  consent  to  incest  for  example,  if  somebody  has  sex  with  the  daughter,  we  have  to  get

consent of the A.G. to prosecute them.  I think this one should not be necessary.  Also the consent  to prosecute  a policeman is

needed and I feel it is not necessary, it should be cancelled.  

For crimes such as murder, robbery with violence, arson, those are serious crimes and it is put in the penal code  chapter  53 as

felony.  But rape, defilement is put as a misdemeanor, which is a lesser  offence.   So  with AIDS today which can be caused by

rape or defilement, I feel that this penalty should be put as a felony, not a misdemeanor.  
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I feel it is important that alcohol in this country, I said must be controlled.  Language should be promoted and culture.  I  feel that

the government being central  is not that bad,  but  I  see  at  the  moment  places  like  North  Eastern  do  not  have  such  things  as

medicine, most people suffer a lot.  

Also, in our courts, I feel it is very important for us to have the jury system.  The jury system will help instead of one lawyer,  for

example recently we had a lawyer,  a female lawyer who gave a probation period of three years  who defiled a young girl  and

that is very serious.

Lastly, I would like to talk about  the elderly.  The elderly should be taken care  of by the society and by the government.   We

should not just let the old people  suffer.  We should promote social work so that this department  can be able to cater  for the

elderly people  and also from the elderly we should also be able to have elders  who will be  teaching  our  youth.   So,  I  would

recommend that we invest a lot of money on children, and some of the education that is very important for them is the education

through the elders.  Thank you very much.

Com Kangu:  Thank you.  We will have Mr. Samuel Kiarie.

Samuel  Kiarie:   Thank  you  Mr.  Commissioner,  Chairman.   My  first  submission  is  that,  the  general  elections  should  be

something  that  every  mwananchi  knows  about.   Therefore  the  question  of  elections  and  their  dates  should  be  built  in  our

Constitution so that this date is not used arbitrarily, as a weapon against other people unless this country is at war.

Number two, the Vice President of the country should be determined at  the time of nominations.  He should be a running mate

of the President or the candidate of the party.  So that he is the peoples choice and that would guarantee his office.  That would

probably avoid the situation where we have… probably a Vice President every other year.

The powers and duties and responsibilities of the Vice President should also be clearly spelt  out in our Constitution as  opposed

to our present Constitution which says he works at the pleasure of the President.

The Constitution should provide for a national referendum  in  the  event  of  changing  the  Constitution.   The  Constitution  is  not

changed  so  many  times,  of  which  it  was  changed  seventeen  times  then  five  times  during  the  current  presidency  and  I  am

submitting that we should have provision for a national referendum where the Constitution is going to be  changed.   It  is  what

forms our Republic, it is what forms… pulls us together as  a people  and I think the mandate to change the Constitution should

be bestowed on the people themselves other than just a group of parliamentarians.

Number five, while the President should be able to nominate appointees to the offices of the Attorney General, Auditor General,

Commissioners of Police, ambassadors and High Commissioners, Chief Justice and judges of the High Court, these nominations
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should be vetted by parliament after parliamentary hearings so that these high offices do not become tokens,  to be  given out to

people by an executive President.

Our Constitution should include the impeachment of the President,  Vice President  and ministers on  abuse  of  public  office,  so

that people  do not abuse public offices and nobody  is  above  the  law.   The  President  should  be  able  to  be  impeached  if  he

commits a crime in office against the people.  

The  creation  of  ministries  and  their  dissolution  should  be  properly  entrenched  in  the  Constitution  so  that  their  creation  and

dissolution again do not become tokens to be  used at  the President’s pleasure.   The terms of office of the President  should be

limited to two five year terms. 

On the situation in the Local Government.   The position of mayors should also be built within the Constitution so that  mayors

are elected by the concerned people within the concerned Local Authority.

On currency, currency is a national… is part of the national identity and should not be  used by individual.  I  am suggesting that

the  currency  should  actually  be…  our  currency  should  be  built  in  our  Constitution  so  that  the  determination  of  the  kind  of

emblems to be there is actually in the Constitution so that it is not misused.

Land is an important issue in this country and of late we have witnessed a lot of excision of land especially prime land.   I  am

submitting that excision of land should be approved by a committee and not the present  position where the head of State  can

sign of excision of land.  Land that is held in trust, like what is currently defined as ‘trust land’ in the current Constitution belongs

to all wananchi and should not be allocated to individuals arbitrarily.  Where somebody applies to be  allocated land under trust,

that should be done after public hearings so that we can hear publicly why somebody wants to be allocated public land and then

we can raise objections if necessary.

The Constitution should also compel the President  to release any hearings  of  any  Commission.   We  have  had  a  lot  of  cases

where a lot of Commissions have spent  public money but the President  is not under obligation to release these hearings or  the

results of these hearings.  

Our Constitution should provide for a coalition government in case  there is no outright winner, that is an outright majority who

should be 50%.   But for the cases  of a presidential  candidate,  if there is no one with a clear majority of 50% plus, then there

should be a run off so that we have a majority President and not a minority President.  Thank you Mr. Commissioner.

Com Kangu:  Could we then have Benson Mwaura? Hayuko.  Charles K Muhia, is an observer.  Catherine Munayi ?
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Charles K Muhia:  Chairman, the Commissioners na wananchi wenzangu, habari zenu?  Mimi yangu ni machache tu.  Moja  ni

maneno  ya  kuoana,  marriage.   Kuoa,  Ningependa  sasa  ile  Constitution  inatengenezwa  mpya,  isikubali  mwanamume  anaoa

mwanamume,  na  isikubali  mama  anaoa  mama  mwingine,  ati  sababu  yeye  ni  tajiri  anaoa  na  wale  watoto  watukuwa  nao,

watakuwa ndio wanaangalia mali ya huyo mama.  Hiyo ni usherati yote.  

Pia Ningependa korti  yetu itafutie sisi njia ya kuapa.   Korti  itafute njia ya kuapa isipokua kuchukua Bible na kuapa  na  jina  la

Mungu.  Tutafute sheria yet vile tutaapa sisi wenyewe sababu ni upuzi sasa  tunaenda kusema maneno ya…  Tusiweke  Mungu

kwa hiyo kuapa yetu.  Tutafute njia yetu ya kuapa.

(Clarification) Com Kangu:                               (inaudible).

Charles  K  Muhia:  Nafikiria  kila  watu  walikuwa  na  njia  yao  ya  kuapa.   Mambo  kama  yanakuwa  mabaya  kabisa,  watu

wanaapa kikao na waliheshimu hiyo kuapa yao.   Hii kuapa tunaapa kwa jina la Mungu na hatuheshimu… tungetafuta njia yetu

ya kuapa.  Tuape kiKikuyu, tuape kibaLuhyia tuape kiKamba kila mtu yuko na … tuape na jina yetu…

(Interjection) Com Kangu:  Na ukiwa pengine na kesi tuseme katikati ya mKamba na MbaLuhyia?

Charles K Muhia:  Apa na kibaLuhyia, mimi naapa kikuyu…

Com Kangu:  Na kila mmoja wetu anaamini yake.  he does not care about yule anakuja.  Naye tunajua anaamini yake he does

not believe                         (inaudible).

Charles  K Muhia:  Sasa,  sijui  tutafanya  namna  gani  sababu  kuapa  yetu  hii…  tunaapa  na  Kitabu  cha  Mungu  hatuheshimu.

Ndio hii ninaona Tutafute njia yetu nyingine ya kuapa.

Com Kangu:  Asante, Endelea basi.

Charles  K Muhia:  Sasa  ni maneno ya kugawanya mali ya mzee.  Kugawanya  mali  ya  mzee,  mzee  mwingine  yuko  na  kina

mama watano, mwingine yuko na mmoja, haya.   Mzee,  mali yake exists igawanywe na number ya watoto  hapana nyumba, hii

ya  Wambui,  ya  Otieno  ya  nani…  hapana  nyumba  a,b,c,d.  igawanywe  na  namba  ya  watoto.   Wote  watoto  ni  wa  mzee

wanawake wamekwisha kazi.   (Laughing from the audience).   Umekuwa mtindo mbaya na sisi watu tunaingilia  widows,  wale

watu wanaachiwa na bwana yao.   Tunataka kugawa hawa pia kama ni mali.  Wapeni uhuru, mali ya bwana yake,  na  hapana

zuiwa, ni ya bwana yake.  Saa ile bwana yake alikuwa hai, alikula na yeye mali hiyo, hata kama amekufa akule na yeye na vile

anataka.  
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Ulevi:  Leteni sheria ya ulevi.  Mtu astakiwa kwa kuwa mlevi peke  yake.   Kama nimekunywa  pombe  na  ninalala  barabarani,

mimi ni mlevi.  Nastakiwa kwa kuwa mlevi si kwa kuwa mlevi na kushout.  Mimi nikilala pale barabarani  siongei na mtu!  Kwa

hivyo hiyo kulewa sijui iko… siwezi kustakiwa, lakini hiyo kulewa mbaya zaidi, tustakiwe kwa kulewa peke yake.  Na, hii gamu

tunakunywa barabarani  kila mahali hata along Parliament Road,                 (inaudible) ikunywe.  Hakuna mtu unaweza shika

kwa sababu hakuna ile sheria inasema, iko ati asikunywe hiyo gum.  Anakunywa, na sasa kuwe na sheria ya kuzuia mtu kulewa,

hata hiyo si ni Kulewa tu!  Kama iko sheria inakuzuia kulewa, akishikwa ataogopa.   Kuwe  sheria  ya  kuzuia  kulewa,  kulewa

peke yake.

La mwisho, mtu kama anakuwa unfaithful, marital unfaithfulness, ikuwe sheria, aathibiwe na sheria.   Akuwe mwanamke, akuwe

mwanamume, wote waathibiwe tu.  Amekosa.  Asanteni sana.  

Com Kangu:  Asante kwa hayo maoni yako, andikisha pale.            (?) Gitau, huyu ni observer,         (?)  Ambuchi – huyu mtu

wa SDA, Pastor Ambuchi.   Sema majina tafadhali.

Pastor Alex Ambuchi:  Mr. Commissioner Sir, and your Secretariat, my fellow presenters  and the listeners.   It  is my pleasure

to give my views on a few things that I feel are very vital in our Constitution.

When we talk about  the issue of rights, the issue of rights is sourced from the  word  of  God  and  there  are  several  rights  that

people have not considered to be rights but I have tried to identify a few which can be able to assist us.   how human beings can

be able to respect the lives of each other and live in harmony at the same time.  Giving our God honor and glory.

When we talk about the rights, the individual rights that we know.  We wish our next Constitution should have individual rights,

they should be honored, they should be recognized and they should be protected.   For  instance if we have a person here who

does not smoke, and another person is smoking without caring that this man should be given his rights to live because he has not

chosen to smoke.  The law should protect this man, who does not smoke.  

Now to the alcohol which my colleagues presenters have already discussed about.  If there is somebody who is not a drunkard,

and there is another person who is a drunkard, the one who is a drunkard should protect the rights of the another person who is

not a drunkard.  

Now to the other issue, for instance in our urban set up we have heard people  having been discos close to the settlement areas

and they would continue the whole night.  To me the law should protect  the other  person  who  is  not  in  that  party.   The  law

should honor his/her right so that at least this person may stay well and be able to be comfortable on what he has chosen to do.

On point number two, is the Constitution we are  looking forward to should also respect  the freedom of individuals’ settlement

and land ownership.  We have had cases whereby you cannot own land maybe in Mombasa,  or  maybe in Malindi or  maybe in
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Mandera, simply because you have come from Western, simply because you have come from Turkana.   Let us have a law, let

us have a Constitution that will honor and respect the right of every person as  far as  ownership is concerned.   The other one is

about settlement.  One can build a house in Lokichogio and live there without being disturbed because  we are  all Kenyans,  we

belong to one Nation.

Number three, the Constitution we a looking forward to, we are looking forward to a Constitution that will respect  the freedom

of worship.  Why worship?  People are created     (?) God-fearing.  If somebody cannot worship God, he will turn and worship

the cave or the mountain because  we are  naturally born people  fearing God.   If we cannot worship a God that lives in heaven

we  can  worship  anything  that  comes  before  our  sight.   So,  freedom  should  be  respected  as  far  as  the  issue  of  worship  is

concerned.  

Now,  in this country we have got many religions; Islamic  religion,  Hinduism,  Christianity.   Let  me  move  close  to  Christianity

religion whereby there are many              (?).   Islam people  worship on Friday,  when we come to Christians they worship on

Saturday and they worship on Sunday.  I am looking for a way that at  least  each person’s right as  far as  worship is concern is

should be respected.  

There are many cases whereby people have been victimized, simply because they many not be able to write the examination on

Saturday because it is their worshiping day.  People have been victimized even from school, simply because they are not able to

work on Saturdays… I am giving examples because I have seen that, I have seen this and I have witnessed and I have seen     

       (inaudible).   Is  there a law that can protect  the student who has chosen to worship God simply because  he is convinced

and convicted that the day of worship  is  Saturday?   Is  there  a  law  in  this  country  that  can  protect  the  right  of  this  student?

Interviews have been done… people have been interviewed and because somebody belongs to this religion he is victimized.  Is

there  a  law  in  our  country  that  can  protect  the  right  of  these  people  as  far  as  the  worship  is  concerned?   We  are  looking

forward to a Constitution whereby the rights of individuals as far as  the freedom of worship is concerned should be adhered to

and should be respected.  

There are even people who have been victimized in their places of work simply because  they cannot worship on… maybe they

cannot work, who have not declared they will not work on Saturday,  they are  victimized simply because  of religion.  Is  there a

law  in  our  country?   We  are  looking  forward  to  have  a  law  that  will  protect  the  rights  of  these  people,  the  right  of  their

conscience, because they have chosen to be loyal to god, to be loyal to the word of God.  Let the law of our country be able to

protect these persons, so that at least every citizen in our country may be secure.

The other issue that I may raise is…

(Interjection) Com Kangu:  Jaribu kumaliza.
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Child  rights.   A  child  has  a  right  to  live.   He  or  she  did  not  apply,  the  child  has  a  right.   A  right  to  education,  a  right  to

medication,  a  right  to  ownership  and  even  a  right  to  know  their  parents.   We  have  many  incidents  in  our  country  whereby

somebody is called ‘John Jane’, simply because the boy does not know the father.  

Can the law protect every child to know his father?  Because it is the right of the child to know who is my father,  than a child

being born and given the name of the mother only.  The child has a right to know both the parents.  Can the law in our next… in

the law we are looking forward to,       (?) come strongly and protect the rights of this child?

The other one,  as  I move to finish is,  in our country which is believed to be  a  Christian  Nation,  we  have  had  ways  whereby

there is a lot of corruption in our country.  Can the law also be able to give way that we can, instead of one person appointing a

person to a bigger office or  the higher office, can a Board  of  expertise  be  constituted,  at  least  to  vet  the  competence  of  the

person who should be given a higher office.

There are  many cases  whereby incompetent  people  have  been  put  to  hold  bigger  positions  even  when  you  follow  the  roots

where they have come from you find that these guys are all failures from wherever they are picked.  Can the Board of expertise

be constitutituted at  least  be  it from promotion.   Let  the  Board  vet  the  papers  of  these  people  and  the  competence  and  the

intelligence before they are given bigger positions in order for our country at least to excel.  Thank you so much.

(Clarification) Com Kangu:  I would like to ask you a few questions, you emphasized the                  (inaudible) of individual

rights is, and you gave examples of people who have discotheques in estates, and they make noise to other  people  who are  not

interested.  In other places there were people who were telling us there are  also these religions that have come and people  sing

in public places at night, they do not seem to care  about  the people  in the neighborhoods.   Would you consider  that as  one of

the things that should be protected against?

(Interjection) Pastor Alex Ambuchi:  Absolutely, it is only that I did not mention it.

Com  Kangu:  Then  on  the  issue  of  the  days  of  worship,  without  necessarily  appearing  not  to  take  seriously  what  you  are

saying, I know they are serious matters.  The SDA people are complaining, the Muslims complain, and even in the Commission

in trying to organize our work, sometimes we have had a lot of problems… Muslims saying we cannot work in certain Muslim

areas on Fridays even taking views, SDAs saying we cannot work on Saturdays and I am trying to imagine, because  we have

allowed  freedom  of  worship  and  as  a  church  man  you  will  agree  with  me  that  now  we  have  such  a  multiplicity  of  different

churches with different practices.  

Now,  assuming that we had up to ten churches that worship on different days,  how do we address  this issue?  Because  as  a

nation we must work and build our Nation even as  we allow our people  to worship.   What would be the best  way you would
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address it in your view?

Pastor Alex  Ambuchi:  Now,  the issue of worship,  is an issue that involves the higher  Being  and  us  individuals  and  when  it

comes to the issue of worship, what we need to focus upon is, because it is the conviction of the conscience of an individual on

a particular light that has come or  that has been inclined to the  mind.   Be  it  from  the  Bible  or  from  the  Quran,  but  the  issue

comes out here.  When we are discussing this, we may not have not have a law as a country, maybe to put all of them together,

we force them to worship on a specific day.  We shall be going contrary to the freedom of conscience…

(interjection) Com Kangu:  Then where                                                                               

                                                                                                                 (inaudible) let Thursday also not be  a working day.

We might find ourselves at home the whole week round!  How do we build the Nation?  (Laughing from the audience)

Pastor Alex  Ambuchi:  Absolutely, that is the issue.   Now,  the issue of  Saturday,  the  issue  of  Sunday,  the  issue  of  Friday,

which are very crucial and I wan to believe that is why you are asking this question.

It is a good concern that my understanding is; number one,  if a Muslim is convicted of worshiping on Friday,  we may not have

powers  to        (?)  or  to stop him from worshiping his God on Friday.   Let him be given his time because  he believes  in  this

conviction.   An  Adventist  who  worships  on  Saturday  believes  the  Sabbath  is  Saturday  and  it  is  the  conviction  and  this

conviction is strong from the word of God.  If it is man-made, we can change that.   But since it is the word of God,  we cannot

debate  about  it.   So  what  the  country,  the  legislature  should  do,  we  should  allow  a  Seventh  Day  Adventist  to  worship  on

Saturday.  If the other is convicted that Sunday is a worshiping day, let legislators also allow him or her to worship on Sunday.

(Interjection) Com Kangu:  I think all these have been allowed but the Muslims and Adventists                                                

                                                                    

                          (inaudible) he might give us the whole week and the Nation will go to a stand still. We will stop working.  How

do we build our country?   And  that  is  what  I  told  you,  try  and  think  about  it  because  we  must  find  a  solution  because  we

appreciate the concerns that SDAs have raised, but we must think through and come up with a better solution that will enable us

as a Nation to build our country and to also allow our people  to have that freedom of worship and enjoy it.   Because I keep

telling people  even the Bible at  one point God Himself told the people,  by your sweat  you shall reap.   So  He  recognized  the

need for people to work.  Because I am sure that even if we knelt and prayed,  the days of Maana falling from heaven are  long

gone.   We will not get Maana falling, we must work and build the Nation.  So think through, we will…

(Interjection) Pastor Ambuchi:  Just  one more thing.  I  just want to quote the scripture.   God has given us days to labor.   If

every person can labor for six days, the seventh day is given to us by God to be a resting day.   So  it is up to us,  that is why I

said the legislators.   If for now we cannot be  able to  accommodate  all  of  these  people,  because  maybe  the  economy  of  the
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country will go wrong.  I want to believe we have trace  back  because  we are  all Christians.   We have trace  back  the issue of

worship.  Where did it come from?  And what does the Bible say?  I want to believe we shall still go back to one and this which

to other people may not be comfortable but the truth is the truth.

Com Kangu:  We go now to Peter Nga’nga.  Mzee Francis Nga’nga.  Ngugi, not Nga’nga.  Okay.

Francis  Ngugi:  Nimekaa  katika  Constituency  hii  tangu  1970,  kwa  hivyo  nimekuwa  kama  mwenyeji  wa  hii  Constituency.

Hapa niko na memorandum ambayo nilianza kutengeneza mwaka uliopita mwezi wa tisa, inahusu mambo ya Katiba.

(Interjection) Com Kangu:  Na unataka utupatie hayo maandishi yako?

Francis Ngugi:  Katiba hii nimewaletea nyinyi., memorandum hii, ili muone vile akina…head of the Constitution Ghai na wale

wengine vile wameona mpango huu.  Sasa mimi ni nataka kuona na wazee hao wakubwa iliniwapee sehemu ambayo nilisema ni

addendum from my understanding of my accomplishments.  What I have chosen… I have heard from here is that many people

have got           (?) which have written to this Constitution            (?).   But there is one very important issue which I have put

here… which I find that I should read them to you is concerned with dawa ya moto ni moto.   So  to defend our Nation which

originates from many ethnical groups… these same ethnical groups to be  organized to form one ethnical and welfare group for

also defending the country.

One more, the ethnical grouping, people can defend their country and also establish the     (?)  of welfare.   We can see  that our

daughters and boys… our sons and daughters are intermingling at school and they are getting in love and they get married which

forces them later on to                                  (?) 

In this same paper, I have written about abolition of capitalism which is the fourth enemy of our country.  As we know, we have

three old enemies: illiteracy, sickness and lack of employment, which leads to idleness.   We have  got  a  forth  enemy  which  is

very bad – known as capitalism.  Many people are accumulating a lot of wealth just to mess about while they are surrounded by

many people who lack even food to eat.  I have written the ways of fighting against Capitalism…

(Interjection) Com Kangu:  You have written all those things in your memorandum?

Francis Ngugi:  I have written all of them onto this memorandum.

Com Kangu:  Then you can give it to us, we will read through everything and be able to reflect on your views.  

Francis Ngugi:  That would be a very creative thing.  Now,  what I was after from you is that you help me with a small note
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to… because I want to go to see the officials whom I have directed this copies to.  There are eight people… even Ghai himself,

I need to see him Njonjo, who is the Commissioner of Land,                            (inaudible)

Com Kangu:  Mzee what is happening today is that the Commission of Constitution Review is chaired by Professor  Ghai, but

for purposes  of taking views from the constituencies,  we divided the Commission into eight panels.   So  Professor  Ghai  could

not go to each panel, he could not divide himself.  But fortunately, he is not amongst those who came to Dagoretti.   Those who

came here and those who went  to  other  places  have  the  full  authority  of  the  Commission  to  seek  views  from  everybody  to

receive documents.  So when you see me, just give me your documents, you know they will be  read by all the Commissioners,

Professor Ghai included.  He is just one of the Commissioners.   So  you give it there and you will sign the book  there to show

that  you  actually  came,  and  if  you  seriously  want  to  see  him,  you  can  go  to  the  office  in  Kencom  House,  you  book  an

appointment with his secretary then you can be told whether you can go to see him or not.

Can we have Simeon Ndu’gu.

Simeon Ndu’gu:  Hamjambo.  Yangu ni machache.   Mimi nilitoka kuongea tu kwanza kuhusu vile tunaangalia hii Kenya yetu,

kuna  wakati  tunasomesha  watoto  amabao  watenda  mpaka  university,  wafanye  madegree  zao  wawe  contractors  wawe  kazi

zote.

Mimi maoni yangu ya kwanza ningeonelea, kama kuna mKenya yeyote  ambaye  kuna  kitu  anajua  e.g.  kama  kazi  ya  mjengo,

kazi ya hotel… kazi yoyote ambayo anajua,  kwanza wawe wanapewa priority ya kwanza badala  ya kuchukua expatriates  wa

nje.  Kama kuna mKenya ambaye anajua kitu chochote,  awe akipewa priority ya kwanza kabla ya kuchukua mtu wa kutoka

nje.  

La pili ni katika mavazi ya wanawake.   Wanawake mimi ningeonelea, maoni yangu, kama waKenya wangekubaliana na mimi,

kuwe wanawake,  vitu kama kuvaa nguo za wanaume, hiyo watupilie mbali.  Kama kuvaa hizi… nguo yoyote ambayo anavaa

ndio atamaniwe na mwanamume hiyo atupilie mbali kabisa.

La tatu, mimi ningeonelea vile makanisa yako mengi sana hapa Kenya,  hasa tukija upande ya Christianity.  WaChristians tuko

na makanisa ya Christians kwanzia Catholic,  orthodox,  PCEA,  Anglican… chini ya hizo kuna zingine zaidi ya mia  tisa.   Mimi

ningeonelea kuwe na minister wa religion ambaye atakuwa akiangalia makanisa yote, yaani kusiwe sasa zimezidi zaidi.  Unakuta

hata bibi na mtoto wana… kwa sababu vile imesemekana tuko na freedom of worship.   Kuwe na minister wa religion.  Maoni

yangu.

La  nne,  kuhusu  suspects.   Siku  hizi  unakuta  ati  mtu  ni  suspect,  unashikwa  na  kitu,  unapigwa  risasi,  unasikia  ati  suspect

ameshuhudiwa tu ati ni suspect  na anapigwa risasi.   Huyo suspect,  hii mambo ya mabunduki mabunduki, sisi  Kenya  tuongeze
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sisi wenyewe.  Badala kwanza kupigwa risasi tu, mtu apigwe ovyo ovyo ati ni suspect,  raia wapewe ruhusa wawe mawakili wa

mtu kabla ya polisi.  Ni hayo tu, kwa maoni yangu.

Com Kangu:  Basi weka sahihi upande ule.  Timothy Thumbi, hayuko.  Daniel Mbugwa  ni  observer.   Na  hiyo  inamaliza  list

yenye niko nayo.  Kuna yeyote hapa alikuwa nataka kuzungumza hajaitwa?  Kunaye yeyote alikuwa na nia ya kupeana maoni

ya kupeana maoni na hajaitwa?  Basi inaonekana… si ndugu umemaliza?  Unaitwa nani mzee?

George Ngare:  kwa kuwa yale yote nimesikia hapa,  mengi ni yale nilikuwa nataka kusema.  Lakini nitajaribu kidogo.   Mimi

nilitoka  hapa  kutembea  kidogo  kama  mimi  ninafika  hapo  sokoni,  hapo  Dagoretti  Corner  au  pahali  ya  Dagoretti  Market,

Waithaka, mimi ninaonelea vijana ni wengi sana hasa ukienda siku ya Ijumaa Friday au Jumanne, wewe utakuta vijana wengine

hawauzi mboga wala chochote,  wengi wana         (?)  masomo ndio, masomo ya Mungu.  Lakini kuangalia Kwangu ninaona,

hawa watu ijapokuwa wanapenda hayo masomo sana ni kukosa  kazi.   Hawana pahali pa  kwenda.   Sasa  pahali  pa  kukaa  ni

hapo.  Wengine matajiri wanakuwa na industry ya kupeleka hao watu.  Watu wa biashara labda wawe kidogo au wawe wengi.

 Lakini hao wawe wako mahali wanatoka saa za kutokea kazi.  Nafikiria ikiwa hivi watu watalala vizuri, lakini wakiwa na shida

hivi,  kila  mahali  hata  hakuna  hata  pocket  money,  haidhuru…  Serikali  Inaweza  kujaribu,  kila  mtu  kama  hakuna  kazi  apate

welfare,  pocket  money  ya  kutumia  kwa  chai  au  chochote  anapenda.   Hayo  ndio  maoni  yangu.   Siwezi  kusema  sana  kwa

sababu mengi yamekwisha semwa.

Com Kangu:  Sasa tumefika saa kumi na mbili na dakika kumi na kulingana na utaratibu wetu, huwa tunamaliza vikao vyetu saa

kumi  na  mbili.   Ningependa  kuwashukuru  sana  watu  wa  Dagoretti  –  Waithaka,  kwa  kujitokeza  kutoa  maoni  na  hata  wale

ambao wamekuja kama observers  kusikiza vile wengine wananzungumza, wamefanya sawa sawa kwa sababu  tukiwa  na  raia

wanaelewa,  mambo  inakuwa  rahisi  kuendesha.   Hivyo  basi,  hata  wale  hawakuja  kuzungumza  wamesidia  juhudi  zetu  za

kuendelesha maneno na kugeuza nchi yetu.  Kwa hivyo tukomee hapo na nitamrudishia Chairman wa Constituency Committee,

anaweza kuzungumza machache halafu atufungie mkutano pengine yeye mwenyewe ama ampatie mwingine nafasi kwa kuomba

natufunge.

Rev Muchuga:  Waambie wote waingie.  Yangu ni kuwashukuru watu wote ambao wamefika hapa siku ya leo.   Nikianza na

wale  wamekuja  kutoa  maoni  yao.   Wengine  nimeona  wamekaa  hapa  kwa  muda  mrefu  sana  kama  huyu  mzee  na  alikuwa

anavumilia  tu,  hakutaka  kuenda  nyumbani.   Niliwaona  kina  mama  wengine  wazee  waliokuja  hapa…  hii  ni  kuonyesha  watu

wanapenda nchi yao.  

Kuja kwenu hapa hatuwezi kikuchukulia hivi  hivi,  bali  kwa  umuhimu kwa  maana  nyinyi  munaonyesha  muna  mapenzi  ya  nchi

yenu, hata wale wamekuja kusikiliza.  Na hii ndio inatakikana, watu kuipenda nchi yao.   Watu wengine pahali mumemsikia nchi

zimeendela sana, wanazichukulia nchi zao kwa njia kubwa sana na wanazitumikia kwa njia zozote ili ziwe nzuri, na hapo ndipo

tunaenda kutafuta pesa na kuwaomba.  Hata sisi tukiipenda nchi yetu na tuifanyie kazi mchana na usiku, ikiwa kuna kazi kama
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hii ya kutoa maoni tunakuja,  badala  ya kunungunika huko nje bile kuja mbele na kutoa maoni.   Kwa  maana  kama  vile  nyote

munajua, kuna wengi sana wanajua kunungunika kule nje… ingefaa iwe hivi au vile… lakini hapa ndipo pazuri.

Ningependa  kuwashukuru  sana  nyote  mumekuwa  hapa  na  mukienda  nyumbani,  wale  ambao  wameondoka,  waambieni

tuliwashukuru  na  mimi ni  mmoja  wa  wale  ambao  wako  katika  Constituency  Constitution  Committee.   Yaani,  kuna  kikundi

kimoja kiko chini ya Commission kile kina shugulikia habari  ya kuwafunza watu juu ya Civic  Education  na  pia  kuwatayarisha

watu  kila  constituency  kama  hii  ya  Dagoretti.   Sisi  ndio  kati  ya  kikundi  hicho,  mimi  nikiwa  ndio   Chairman  wao.   Hapa

munamuona Enoch Kiche,  ni mmoja  wetu,  huyo  aliye  naye  ni  Douglas  mmoja  wetu,  Fatma  Anyanzwa,  Rachel  Magu,  Flora

Chep ni baadhi yao.   Kuna wengine ambao wameondoka.   Sote  tunafanya kazi pamoja.   Tumekuwa  tukitayarisha,  tukijaribu

vile tunaweza kuwatayarisha watu ili wakati  Commissioners watakuja waifanye kazi yao vizuri.  Sisi  ndio  tulikitayarisha  kikao

cha  jana  kule  Kenya  Science  Teachers  College  na  ndio  tumetayarisha  hata  hapa.   Kuna  wengine  pia  wanatusaidia  ingawa

hawako kwa Committee kama hii.  

Ningependa pia kuwashukuru nyote wa kikundi cha 3C’s, kwa kazi yenu njema kwa maana mambo hufanyika watu wakifanya

kazi  wakiwa  pamoja  na  kufanya  kwa  kujitolea  rohoni  mwao.   Watu  wengine  ambao  Ningependa  kuwashukuru  ni

Commissioners ambao wamekuwa hapa,  wote.   Tulikuwa nao hapo jana pia; Com. Kangu, Com. Ratanya na Com. Ayonga.

Nyote tunawashukuru sana.   ningetaka Bwana Kangu ukirudi uwaambie sisi tumewashukuru.  Pia Ningependa kuwakumbuka

team yenu – hawa watu ambao wanafanya recording.

Watu  kama  hawajaona  watu  wakifanya  kazi  hufikiria  saa  zingine  wanasikia  hadithi  na  huwachukulia  vibaya.   Hawa  watu

wanafanya  kazi  kwa  bidii,  wanaingia  kazi  saa  mbili  na  wanaendelea  mpaka  saa  kumi  na  mbili.   Hii  sio  kazi  rahisi.   Kazi

wanayoifanya ya kukaa hapo na kuyasikiliza maoni yenu, inahitaji akili zao ziwe timamu ili wasipoteze jambo hata moja ambalo

munasema  na  hata  recording.   Kwa  hivyo  tunawashukuru  sana  sisi,  na  tunawaombea  Mungu  ili  mukienda  Mungu  aendelee

kuwabariki  kuifanya  kazi  hii  njema.   Kama  Kasisi,  Ningependa  kuwaambia,  mambo  kama  haya  tunayaona  kama  ni  kuitwa

mumeitwa.  Hatuyachukui  ati  ni  mtu  ambaye  anahubiri  injili  peke  yake  ndiye  ameitwa  na  Mungu,  watu  huitwa  wafanye  kazi

kama hii ya Commission, na mumeitwa.  Kwa hivyo ukiitwa na Mungu ufanye kazi, vile Mungu angeifanya.  

Hivyo basi tunawaombea sana na hatuichukulii kazi yenu kama ni ovyo ovyo,  tunaichukulia kwa umuhimu wake.   Sasa  tufunge

na tuondoke.   Wale ambao nafikiria watakuwa na maoni, nafasi bado  ingalipo kuyapeleka kule ofisi kuu.   Sijui  kama  Bwana

Commissioner unajambo lingine au tufunge?  Basi Rachel tuongeze  kwa  maombi  mafupi  ili  tumalize,  na  tunawashukuru  nyote

sana.

Closing  Prayers:   Baba  wetu  ulie  mbinguni,  tunashukuru,  tunakuinua  kwa  muda  huo  wote  umekaa  nasi  kwanzia  asubuhi

mpaka  saa  hizi.   Tunakushukuru  kwa  wale  wote  wame  kuja  kuyatoa  maoni  yao.   Tunaomba  wale  Commissioner  wetu

wamesikia maoni ya  watu  nao  wakae  chini,  wafikirie  na  waonelee  yale  mambo  muhimu na  yanayo  faa  kupitishwa  yatakayo
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wasaidia wananchi wa Kenya.  

Tunakuomba  tukiwa  na  roho  zimejawa  na  asante.   Mapenzi  yako  yatendeke  kama  ilivyo  mbinguni.   Tunaomba  pia

tunapoachana uwe nasi barabarani, nyumbani mwetu, tukae na amani yako.  Tunakungojea ukija mara ya pili, utuchukue tuende

tukae nawe.  Na pia tunaomba Roho wako Mtakatifu awe anatuongoza kwa maneno yote,  tuwe watu wako,  ndipo tukiongoza

nchi  yetu  au  tukiongozwa  na  yeyote  yule,  awe  ni  mwaminifu  na  tunakuogopa  ndio  nchi  yetu  iendelee  vizuri.   Kwa  hayo

machache tunaomba kupita jina la Yesu Kristo aliye Bwana wetu.  Amina.

Rev. Muchuga:  Tutazidi kuonana.

Meeting ended at 6.00 P.M.
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