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The medting was called to order a 9.30 am. with Com. Ratanyain the Chair.

Rev. Macharia: Good morning everybody, we want to start and | will ask everybody to be ready for a prayer so that we can
dart.

Our Father and our God we are before you this morning because you made it possible for us to be here. We are here for a



purpose God and we want that purpose to glorify thee and that is why we are committing oursaves in your hands as we start
this process and we pray dl thisin that precious name of our Lord and Saviour Jesus Christ. Amen.

We want to start the hearing and | will introduce my team here and | will let the commissioners introduce themsdves. My name
is Rev. Samud Macharia Muchoga, | am the miniger of the Presbyterian Church of East Africa and thisis my area. | dso
happen to be the chairman of the conditutional committee for this condtituency and the team here is the team we work with.
There are others because we are ten of us. they have not arrived and the one who is close to me is our coordinator Esther
Wayaof this area. She is ds0 in charge of Lang’ ata condituency and there we have got Enoch Kiche, and we have got dso
Douglas Gakuo who is dso in charge of our documentation center. These gentlemen will be with us, one or two may go out but
we cannot dl go out and we are going to have labels so that you can identify us incase you need any help from us. we welcome
you dl and we hope you fed comfortable while here and you will be able to give your views fredly.

We dso wecome the commissoners. We have Mutakha Kangu, and the other gentleman I’m not so familiar with but he will
introduce himsdf. You are dso welcome and we adso welcome your team who has come with you to assst you in this work.

We want you aso to fed welcomein this congtituency.

Com. Ratanya: My nameis Domiziano Ratanya, one of the commissioners.

Com. Kangu: Mim naitwa Mutakha Kangu, N mmoja wa ma-commissioners na vile mmedezwa, kuna gaff from the
Ssecretariat bwana Peter Kanyi is a Programme Officer, Lillian and then Jacqueline and the Sign Interpreter Eunice. Those are
members of the secretariat a the commisson. Sku ya leo tukikuja Dagoretti congtituency ni sku ya wananchi wa Dagoretti
kupeana maoni kwa tume ya kurekebisha katiba. Leo 9 sku ya makamishina kuzungumza mbele yenu, ni Sku ya makamishina
kuskiza nyinyi mkieeza vile mngependelea katiba irekebishwe ama iandikwe.

Ni vizuri mjue huu mradi wa kutengeneza  katiba ni mradi wa muhimu sana kwa wakK enyana ikiwa waK enyahawatatumia hiyo
nafad kutengeneza katiba wangepende ea baadaye wenyewe watakuja kujilaumu. Kwa hivyo hii ni nefas yenu ya kutoa meoni
yenye tutaangdia tukitengeneza ile report na draft bill. Na kuna mambo machache tungependdea kuwad eza kama hatujaanza

mpango wetu wa kuchukua meoni.

Jambo la kwanza ni kwamba vikao vya tume ya kurekebisha katiba vya kuchukua maoni, kulingana na utaratibu wetu
vinatakikana vianze saa mhili kamili na viendelee mpaka saa kumi na mbili jioni. Mimi niliingia hapa saa mhili na niliona wengi
wenu mlikuwa hamjaingia lakini kama mngekuwa mmeingia tungeanza saa hiyo. Na tutaendelea ikiwa kutakuwa bado watu
mpaka kufika saa kumi namhili.

Jambo la pili, meoni inatolewa mbele yetu kwa njia karibu tatu. Njia ya kwanza, unaweza peana maandishi (written



memorandum) na usiwe nalingine la kuongeza. Njia ya pili, unaweza peana maandishi na uongezee maeglezo vile umeandika ama
upeane highlight yayale umeandika. Na ya tatu, ni kwamba unaweza kuja mbele yetu bila maandishi yeyote na udeze mambo
yako kwa mdomo (ord submissons) mbele yetu. Na kuja mbele yetu tena ziko sehemu tatu.

Unaweza kuja mbele yetu kama mtu binafs na upeane meoni yako kibinafd. Ama uje mbee yeu kama mtu mwenye
anasamamia kikundi chenye kimeandishwa na unatoa meoni kwa niaba yako na kwa niaba ya hicho kikundi. Ama unaweza
kuwa mbele yetu unasmamia kikundi chenye hakijaandikishwa mahdi popote lakini utuambia natoa meoni yangu kwa niaba
yangu na kwa niaba ya kikundi fulani ingawgje hakijaandikishwa mahdi popote. Hayo yote yanakubdiwa.

Jambo la tatu, nataka niguse mbee yenu ni kwamba kutoa meaoni mbele yetu kuna lugha tunakubdi itumiwe. Unaweza tumia
lugha ya kiingereza. Tutachukua meoni yako. Unaweza tumia lugha ya Kiswahili, tutakusikiza na tuchukue meoni yako. Lakini
ikiwa hizo lugha mbili hutaki kutumia, unataka kutumia lugha ingine yeyote ya mama yenye inaumika hapa nchini kwetu,
tutekuruhusu lekini utupatie information mapema wakati unaandikisha useme ningependa kuzungumza lugha fulani ndio tuweze
kutayarisha mtu wa kutafgiri ndio mambo yako iweze kusikizwa.

Na lugha ya mwisho ni ile mnaona huyu machana tuko naye hapa kwamba ikiwa kuna wae hawvawezi kutumia zle lugha 99
tunetumia za mdomo, tuko na hiyo lugha ya ishara na tumekuja na huyo kusaidia hayo. Huyo mama mnaona anapatiwa maglezo
na ikiwa kuna mwingine anangia mngua ako na hiyo shida, mnamsongesha karibu hapo ndio apdilie yde maneno
tunezunguMza ama watu wanazungumza mbele yetu, na wakati ikifika akitaka kutoa meoni yake aasaidiwa tuweze kudewa

anasemanini.

Na jambo lanne, ni kwamba ukikuja kutoa maoni ya maandishi na unataka kupeana maglezo tunapeana dakika tano ya wewe
kueezajuu juu yde umeandika. Na ikiwa unatoa maoni bila maandishi tunapeana dakika kumi ya wewe kueeza yae uko nayo
na saa ingine tena inategemea wingi watu. Tukiona watu wameanza kuwa wengi na tunataka kila mtu gpate nafas ya kujideza

huenda tukafungua saa kidogo. Kwa hivyo tudewane ndio tuweze kuendel ea sawasawa.

Na tujue ukitaka kupeana meoni, utaenda kukaa pae, tunaandikisha na tena tuna-record kwa tape ndio baadaye kama tunakaa
kutengeneza mambo ya record tunaweza fikia tujue mtu fulani disema nini. Kwa hivyo yule atazungumza atakuja hapa mbele
ndio aweze kudleza yde ako nayo. Na kama hatujaanza, kuna neno moja nataka mwenzangu agleze hdafu mwenzetu mwenye

amangia atgijulisha kwenu hdafu tuanze na yule mtu wa kwanza.

Com. Ratanya: Jambo lingine ningetaka kuongeza kwa hayo kamishina amedeza ni kwamba wakati ungpeana meoni yako,
tukiona kwamba kuna kitu ambacho tungetaka daificaion ama kufefanua, kamishina yeyote kwa 99 watatu angeweza
kukuuliza hiyo swai. Kama hakuna kitu ya kufafanua halafu umemaiza mambo yako, if there is any need of darification we shdl
may be ask you something.



The other thing is 99 tutakuwa tunafuata this list. First come, firdt served. Lakini tukiona kuna sababu yoyote ya kutofuata hii
pengine mtaturuhusu tutumie hiyo, power yetu ama tuseme excemption tuifanye. Na hiyo ni kama kwa mfano, kama mama akija
hapa ama baba ambaye ni mzee sana na hawezi kukaa hapa wakati mrefu kuskiliza, pengine tungekubaliana tumruhusu hapo.
Ama mama akija hgpa mjamzto na pengine anaenda hata haraka sana dinic, pengine hata huyo pengine mkubdi tumskize
aende badala ya kufuata hii ligt.

Na tumeenda pahdi pengine tukaona watoto wa shule pengine wangetaka kuja kupeana meoni yao wakiwa katika team na
wapeane wakiwa na representative wao. Kwa hivyo kama tukiona stuaion kama hiyo pengine mtaturuhusu tukubai hawa
watoto pengine kama ni wa shule wengi wawili watoe wae representative wao hdafu tuwakubdi waende masomoni kwa

sababu pengine mmetoka katika classroom.

Kwa hivyo kitu kama hicho nafikiria mtakubdiana na 99 tutumie hiyo njia ya kuwaruhusu watu kama hawa. Mnaona hapo ni
mzuri. kwa hivyo hiyo ndiyo ingeweza kutufanya tuondoke kwa hii lig ama njia nyingine ambayo chairman aaona itafaa. Okey,
thank you very much Mr. Chairman.

Com. Ayonga: Mimi ni kamishina pastor Zablon Ayonga, Hamjambo.

Com. Kangu: Fine, jambo lamwisho tunawashi wale wako na 9mu za mikono, you switch off ndio islete interference na our
recording programme. Na tutaanza sehemu ya this moming mwenye ataanza kuchar N mwenzangu bwana Ratanya hdafu
tukifika kiwango fulani, we will be able to change.

Com. Ratanya: Asante sana kamishina mwenzangu bwana Kangu na sasa ningeteka kuanza kwa kumuita Virginia W.
Mathenge. Na Virginia akiwa anaingia, pengine tulisshau kuwaambia hicho ni kiti cha yule atatoa meoni. Huyo ndiye
anatengeneza katiba kwa hivyo ni mgeni kama wa heshima kwa sababu anatupatia meoni yake kurekebisha katiba yetu. Naona
amewekwa hapo. Na akitoka hapo, ataenda mwishowe pale. Kuna regigration ingine, 9 hii peke yake. kutakuwa na ingine
ambayo ukimdiza, utaenda pale u-register na u-Sgn. Ukitaka kwenda unaenda, ukitaka kukaa hapa uskilize wengine ni
sawasawa. Kwa hivyo Virginia W. Mahenge uendelee.

Mrs. Mathenge: Thank you very much Mr. Chairman, commissioners and wananchi wetu. My name is Virginia Wangui
Mathenge, | come from Loreto church, | am the chairlady of the woman’s guild there and the views | am going to give are the
views of the woman’squild, Loresho congregation. | will read and explain where possble. Memorandum to the congtitution of

Kenyareview commisson.

One, Chridian reigious educetion. Globdly, there is generd / in the society. This more so in the countries where rdigion has



been wiped out in the country school curriculum. 80% of Kenyans are said to be Chrigtians. This can be attributed to the fact
that most of Kenyaschools have a Chrigtian background. If Kenyawas to propagate an upright society with a practica society
tomorrow, the conditution should look into it.

The bible saysin proverbs 22 verse sx, train up a child in the way he should go and when he is old he will not depart from it.
Recommendation, primary school curriculum should be given ample teaching time for CRE and other nationdly accepted
religious doctrines to safeguard our society of morals.

Judges should be involved in learning of schools. Advocacy of society, mord through dl state and community Structure. Use

retired, experienced Kenyans ditizens of mord repute to revive our mord vaues.

Number two, abortion- abortion is taking away life and life belongs to God. One of the Ten Commandments to man is thou
ghdl not kill (Deut 5:17). Legdizing abortion is giving a licence to take away another person’s life for which he or she has no
right. Recommendation, in the eyes of Chrigians, abortion is a crime and should not be legdized. The new congtitution should
prohibit abortion.

Number three, homosexudity and lesbianism. God created a man and woman in his own image that is (Gen 1:26). God knew
the biologica need of the animds he created and therefore paired them as mde and femde so that each kind can fuifil each
others sexud needs. By legdizing homosexudity and lesbianism we are correcting God and dlowing misuse of the organs he
gave us for our pleasure and procreation. Thisis aso prohibited in the bible (Levi 18:22) do not liewith aman as one lieswith a
woman. That is/. Recommendation, Kenyashould not hate the so-called developed countries. The condiitution should preserve
the good eement of a culture and set good examples for other countries. The new conditution should prohibit homosexudlity
and lesbianism and other sexua pervasion. Those with these tendencies should be encouraged to go for counsding. This
homasexudity and lesbianism should not be legdized in our congtitution.

Number four, some of the films that are shown in the many TV channds we have today are very bad for our young children,
and contribute to the mora decay in the society. A child brought up in this environment will grow up thinking that this is the way
life should be. What will change him or her in future? Recommendation, our new conditution should prohibit dl pornographic,
films magazines and books. Reigious bodies should be included as members of the films/ boards.

Number five, freedom of worship — while we agree that freedom of worship should be entrenched in the conditution, this
freedom should not be dlowed to inflict on other people’ srights. An example is the retrogressive hodlilities of the rdigious sects
like Mungiki, tent of the living God, who's believe and activities are up to cause bodily harms to non-followers.
Recommendations, the condiitution should protect dl minors againg Acts of rdigion that would inflict on their rights. The
conditution should outlaw any groups, which do not worship a living God. They should adso outlaw women circumcison or



Femde Genitd Mutilation (FGM).

Number six, care and protection of children less than 18 years. in dl matters, this should be subscribed to the children’s Act.

Number seven, protection of the environment. The current generdion is the custodian of the nationd heritage for the future
generation. Let us not live asif there will be no future generations from our /. Recommendations, the congtitution for ensuring the
support of the livdihood of the society, should ensure protection of our forests by meking any mdicious damage to the
environment punishable by law.

Com. Ratanya: Virginia, let me remind you, if you have a memorandum just give the highlights, the most important points and
then you hand it in, we shdl read your memorandum. That is why we give you very few minutes and now you have only a

minute to go because you have a written memorandum. Just a minute please.

Mrs. Mathenge: Number eight, isthe reviva of the economy. Kenyais an agricultural country and to revive the economy, the
necessity will depend on the performance of the agricultural sector. Recommendations are many, we have sad it should create
dructures, infrastructures, we should create the naighbouring dimate, we should fight poverty by cregting programmes which
specify for the poor so that they can contribute to the reviva of the economy.

Number ning, sngle persons rights. We fed that dl sngle persons should have the rights to inherit and own property.
Recommendations, there should be no discrimination on inheritance and property ownership. No discrimingtion on the ethnicity,
religion, creed, gender or gability. Opportunities, we have said that each man should have one job and it should be based on
merit, countries leadership. In Kenyavomen have not heard afar share consdering the Kenyan culture the palitica environment
has not been very friendly with women, yet given a chance women can contribute to the running of the country as wel as men.
Recommendation, women should be given a good environment and encourage to vye for politica pogtion.

Requirement for presdentia candidates, the country’s Presidentshould be a patriotic person with a nationdistic principles and
neutrd with respect creed. He/she should be a God fearing person, true follower of a known rdigion and wel educated person
preferably a graduate.

Com. Ratanya: Wind up, you have no more time.

Mrs. Mathenge: Recommendation, balot boxes should be clear and transparent, votes should be counted a the palling

dations, the leaders vying for party postions should bear their property and thet is dl Mr. charman. Thank you very much
indeed.



Com. Ratanya: Thank you very much Virginia Mathenge. Wait, there is a question from com. pastor Ayonga.

Com. Ayonga: Mama Virginia, you have presented a very good paper and your points are very very useful but | would like to
know why did you say, ample teaching of Chrigtian religious education. And what do you mean by ample is it because now we
don’t have so many periods of rdigious education or you would like more of ther rdigious be taught in schoals.

Mrs. Mathenge: The group represent said that we should consider Chrigtian religious education as a subject that should be
taught in al schools for the children who are Chrigtians and those who are not Chrigtians should aso be given ample time to be
taught their own religion.

Com. Ayonga: Ancther thing you mentioned about church involvement. Would you like to expand on this?

Mrs. Mathenge: From hisory Mr. chairman, we know schools like Alliance, Mang' u they were started based on Chrigtian
education and those schools have done very wel. Most of our leaders have come from those schools and so we fed that dl the
other schools should be &ble to imitate such schools.

Com. Ayonga: In other words, you would like the schools to revert back to whet they used to be.

Mrs. Mathenge: We fed it is important that they should revert to wha they were before. Because the products of those
schools were very good.

Com. Ayonga: Thank you Mama.

Mrs. Mathenge: Thank you very much Mr. Chairman.

Com. Ratanya: Thank you very much Virginia, there is one more question. You talked about abortion. It was not very clear.
Are you saying that should be outlawed or it is not very clear that point. Now, the other one when you tak about abolishing

crcumcison of women, maybe you want men circumcision to continue. Why do you discriminate? Can you darify?

Mrs. Mathenge: In abortion, | said abortion is taking avay somebody’s life it is killing, and we said that it should be
prohibited because we should not kill. Life starts at conception and should be protected from there on until God sees it is not
the right time for that person to live So our recommendation is that the condtitution should prohibit abortion and should not

legdizeft.

The other one was, sorry | have forgotten please remind me.



Com. Ratanya: It is about circumcison. You say only one gender should continue and the other one should not. Can you
darify? Why not both?

Mrs. Mathenge: | sad femde cdrcumcison because medicdly it has been proved that it is of no use. It doesn’t bendfit the
person who have circumcised, so we should not have it. With men we are told it is good because people become clean.

Com. Ratanya: Asante sana Virginia, hayo ni maoni yako na una right ya kupeana meoni yako. Now, another thing | would
like to remind you, switch off your mobile phones, you can see mine is dready off and you were told if it ison it is going to be
recorded and it is going to interrupt our proceedings. Now, the other thing | gill remind you about time. If you have a written
memorandum we only give you five minutes or below five. So, don’t read your memorandum please. Just highlight the points
and then you add in for us to read. Now, Mary Njirani. Mary you have only five minutes because you have a written

memorandum.

Mrs. Njiraini: Mine is very much on the sde of the presidency that the Presidentshould be dected from grassroots and the
Vice Presidenttoo. Then about labour for women that in homes we find that women are overloaded by so many duties, maybe
inthe family, dathing and even educating and we find that our fellow men or husbands spend most of the time in buying centers
just idling. We would advise that they are advised to work for their families, married or not married. They should work for their
daily bread.

Women beeting that women are partners of their husbands and so they have a right to contribute to without harrasment and to
be ligened to because they started life as lovers and this whatever comes around their way that we should not lose the struggle
to maintain our marriages without begting or harrasment that women will be able to be productive in their sober minds. Abortion
that this should be stopped or not legdized because it isa/ action even to the person who isdoing it.

We have found people, we have seen girls die or made infertile because of that action. Again about marriage and if | went up
there, that the firg wife should be dlowed or given the right to inherit the property they have acquired during their married life or
force with the husband or before or hersdlf and the other wife should be given their due for the husband is dive if they have any
a dl outside. Thet isdl Sir.

Com. Ratanya: Thank you very much Mary and that is a very good example you have kept time and now maybe we hear

from the commissoners.

Com. Kangu: Now, Mary have you given any thought on how we should make the men work. | agree with you, if you go in
the rurd areas, the women are redly overburdened. Men wake up, they go to drink chang’aa and my understanding has been



that the biggest problem has been the / sysem of ownership of land. Many of them will give the argument to their wives that *
wewe hukuja hapa na shamba’ . * Nimekupatia shambalimatu’. So how do we get them to work in those circumstances?

Mrs. Njiraini: The worst bit about that owning of the land and that women come to dwell with the man is thet even after dl
that labour in the rurd areas, the money is taken to the drinking place, if it coffee, after they have harvested or given money or
tea and the man will come back after the money is finished. So the labour from children and women isin vain. So it is good to
educate our men that they have a duty to do with their families

Com. Ratanya: Nafikiri umemdiza Mary.

Com. Ayonga: | had you say that women are harassed and beaten. Did you use the word beaten?

Mrs. Njiraini: | meant beaten, bodily harm.

Com. Ayonga: You did not tdl us what you would like see in the new condtitution that could stop this. Did you so take thought
to think about men who are beaten because these men you see around, some of them are beaten but they are ashamed to say
thet they are harassed and beaten.

Mrs. Njiraini: Yes, that onel ....

Com. Ayonga: Just because they don’t say they are beaten does not mean that they are safe. Wouldn't you like to tdl us how
you would like people livein such away that nobody is beaten, nobody is harassed. Give us a solution.

Mrs. Njiraini: | think the solution is understanding didogue because when those people got married, they were happy
together and they had never thought that they would lay a hand on somebody and | think it is quick action that people don’t
stop to think why they are besting, whoever they are besating if it is wife or husband because if one, maybe if you had counted
ten or twenty or gone out after anger gone out just to the fresh ar you would come back and even if anywhere at dl if you don’t
have the stick in your hand what you are going to useif you are going to look for it you will think twice.

So | think education should be taken round to our men and women in understanding as to why they should bear with one
another. We are not copies of one another but understianding one another and if at dl it comes to besting | think | would advice
the wives just to run away behind the house or in the banana trees as it is today because the following day will be a different

day.

Com. Ratanya: Asante sana Mary kwa hayo meoni yako. Sasa utaenda pae u-sign our register na tena tuna Nicholas Kimeni
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enddea. Nicholas Kimani.

Mr. Kimani: Thank you very much Mr. Chairman, my views are divided into three groups and | shdl be very brief. My
presentation is ord. My firg recommendation relates to vulnerable groups and | shdl speak about desf and handicapped and
women. In the present congtitutiond arrangement, | guess people do not seem to be recalving any atention whatsoever and the
same goes to handicapped. It is as though they do not exist. Now, my feding is that they may have particular views which are
not represented & dl in any forum whatsoever. The same goes to women. | dso bdieve that women have a lot of rdevant
issues for example the right to property and other things that affect them like domestic violence.

Now, | persondly believe that women should have a certain number of seats in Parliament reserved. Maybe 30% rigng up to
40%, maybe we judt leave it a 40%. Whatever it would be | do bdieve that women should have a guarantee place in
Parliament, where they themsalves can at least have a strong enough voice to air whatever views they may have, whichever they
may fed irrdevant.

| dso believe asmilar arrangement should be made for the deaf and handicapped people, perhaps they may be nominated MPs
or gan a certain guaranteed representation. Secondly, | am dso very concerned about the environment and the fact that despite
having the environmental management in coordination Act of 1999 we seem to find that nothing like Mau forest seem to be ill
in danger or even closer here Ngong forest, | bdieve that Kenyans should have a right to environment, a clean and hedthy
environment and this should be enshrined in the conditution and particularly because this present generation are custodians for
the next generation and we should not be alowed to cut down forests Smply because the due processes of law has been
carried out in this generation. | believe forests and rivers and lakes are things that should be enjoyed by dl generations and we
should have this enshrined in the condtitution.

Thirdly, my last comment concerns the rule of law. | am a bit concerned whenever | find concerning things like the gppointment
of judges. All of them are pointed by the judicid service commission which itsdf is composed of people who are appointed by
the presdent, by the Executive. | believe that the gppointment of judges should be done by the Presdentbut on
recommendation by a revamped judicid service commisson. Meaning that it should be made up of a large group of people
perhaps the law society of Kenyashould be alowed to come in and law lecturers perhaps and other people who are
representative of the society.

The same goes to the gppointment of the Chief Justice. | o bdlieve it should be done by the Presidentbut acting on advice of
the judicd service commisson. Now, on the role of the attorney generd, | fed that perhaps part of the reason he is accused of
inefficiency or ineffectiveness is because maybe his roles are too big and | fed that perhaps the office of the attorney generd
should be divided into two.

11



The director of public prosecutions and then the attorney generd remains as the chief government legd advisor. | think that
arrangement would split the law to something more manageable. Thereis also something thet | fed that has been, the power of
the attorney generd that has been abused in the past. The power of knowledge procedure. You know he takes over
proceedings and terminates. | think that this power should be regulated and should only be used in certain define circumstances
S0 that wherever there are fears that it has been used for politicd purposes | think that that would be minimized, if the attorney

generd was dlowed to use those powersin certain circumstances.

Hndly, it regards to the conditution | aso believe that the Presidentby the grassroots and whenever the issue comes up for
example the extension of the term of the presidency. A timewill come when we will be so happy with the Presidentwe get that
we find that two terms is not sufficient. In such case | bdieve we should have a referendum and the people should decide
whether one as a Presidentshould be alowed to seek another term and such like this.

| don’t think we should have bind ourselves with this condtitution to such a point that we cannot make minor anendments where
we fed it is hecessary astime goes by. Thank you very much.

Com. Ratanya: Thank you very much Nicholas. Now we go to Zuhura Is there any question for him? Okey, just hold on

Nicholas.

Com. Kangu: Now, Nicholas why do you recommend reserved seats for women in Parliament and you don’t recommend

suchinthe local authorities yet local authorities play a mgor role in governance?

Mr. Kimani: Wdl, | suppose it is something to do with a rather narrow background. |1 am a lawyer, so | think as a lawyer |
seem to see thingsin a narrow perspective. | agree with you that would be a solution aswell. | just hadn’t thought about it.

Com. Ayonga: On the same you say about 40%, bwana Nicholas, did you take into consderation that in Kenyathe larger
population is women. They are 52% and if the women wanted to get ther kind into Parliament that they would flood into
Parliament with women. Why should they be given seats or be reserved for them when the women by one vote one person they

can get their women into Parliament so easlly.

Mr. Kimani: Wdl, | am very concerned, the reason | say thet is because of what is saw in the East African Parliament where |
think there were three seats but only women were given those seats because party politics seem to take.

Com. Ayonga: Don’'t you think that we should encourage our women to fight rather than, you know when we keep giving
them, we are lessening them. They are not lesser beings.
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Mr. Kimani: Encouragement is a very open mode of concept. | think it is open to manipulaion and be subjective in
interpretation. | think it should be endhrined consecutively.

Com. Ratanya: Asante sana Nicholas kwa hayo maoni yako. Sasa tunaenda kwa Zuhura Amani. Zuhura naona ya kwamba

unawritten memorandum kwa hivyo ni dakika tano tu ya kutgja yde ya muhimu. Endelea.

Mrs. Zuhura Amani: Asante sana bwana mwenyekiti. Ningependa kupendekeza kwenye katiba inayokuja badala ya kot
kubwa tunasikia kwamba tuwe na koti ya jumuia ya nchi za Afrika ya mashaiki ambayo itgadili shughuli ya koti kuu.
Ningependekeza kuwa na utamaduni wa kikatiba, kuwa na koti ya kikatiba

Ningependekeza mggi na maofisa wa mahakama wagjiriwe na tume ya huduma za mahakama na wanaogjiriwva wawe na

shahada za chuo kikuu akiwa hakimu, wawe na Sfanzuri, wawe naumri udozidi miaka gtini.

Kuhusu kadhi- kadhi na kadhi mkuu wawe navyeti vya uskili vya chuo kikuu na cheti cha sheria, wamehitimu chuo cha sheria
cha kenya. Kadhi wagjiriwe natume za huduma za mahakama. Koti ya kadhi iwe itgadili mambo yafuatayo, ndoa, mambo ya

watoto, usmamizi wa shamba lawadamu, mdi yaumma na koti ya kadhi ipewe mamlakaya juu.

Uwezo wa serikali, katiba inafaa kutgja Sfa za urals, awe mwanachama wa kenya, awe na umri wa migka thdahini tano, awe
na sfa nzuri, tabia na umr usozidi miaka stini na tano. Na muda wa ofis uwe mara mbili uszidi miaka mitano. Katiba yafaa

kupunguza uwezo warras. awe na uwezo wa kuhukumiwa iwgpo atavunja sheria

Com. Ratanya: Okey, asante sana Zuhura. Ngoja kidogo swdi moja.

Com. Kangu: Na umedezea tuwe na koti ya kikatiba ama ya katiba condtitutiond court. Ungependekeza iwe na mggi
wangapi na hiyo mahakama iwe na uhusano gani na hiz mahakama zingine tuko nazo kama tuseme hiyo na court of appesl.
Nadhani itakuwa juu nani mambo ya ainagani hiyo mahakama inatakikana itakiwe, vile umesema kadhi’ s court iwe na maneno

fulani. Condtitutiona court ita-deal na mambo gani?

Mrs. Zuhura: Ningependekeza koti ya kikatiba iwe na mggi kama itawezekana wawe mggi kama wanne hivi na umeniuliza

gani ingine? Uhusiano wao yaani itakuwa kabla ya jambo |olote mahakama kupitisha lazima koti ya kiketiba iwe inahusshwa.

Com. Ratanya: Asante sana Zuhura kwa hayo meoni yako. Na sasa tutaendel ea kwa Elizabeth Naiaka.

Mrs. Elizabeth Naliaka: | am not able to speak thus | wont be able to St properly snce | am usng my hands, so culturaly
deaf people would like to tak while ganding. Thank you commissioners for giving me this opportunity. My name is Elizabeth
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Naliaka, | am deaf. Before | go on to my memorandum | would just make a request, you say that we will probably use five
minutes but Snce | am usng an interpreter | would just like to ask you to just add me a few minutes on top of the five minutes
Isthat acceptable?

Com. Ratanya: Elizabeth ni sawasawa, endelea mpaka umdize.

Mrs. Naliaka: This is a recommendation from the Nairobi desf women group. | will tak firg of dl on dtizenship. There
should be no discrimination of any person or lady who is married to a foreigner being given dtizenship. And dso ther children
should be given automatic citizenship.

On basic rights- the condtitution should ensure basic rights of every Kenyan, free hedth care for deaf people — intepretation
sarvices, water, food and education. And when | tak of free education at least it should be free education from primary to
universty for people with disability. There dso should be access to employment for people with disaility, therefore there
should be a percentage in each company tha should be given to people with disability. There should dso be..... women with
disability should be represented in dl decison-making bodies within the country.

There is dso the women with disability should be given a right to own property whether they are married or sngle. Whether
they have a disability or not but dl women should be given a right to own property. For desf women they face a lot of
harassment and discrimination. They should outlaw dl kinds of discrimination againgt women with disghility.

There should be afirmetive action for women with disability especidly in areas of politics They should have their own
condituency and aso have their own day to do their dection, preferably they should be given at least 10% of the seats in
Parliament should be for desf women.

All the palling gtations should be accessible to people with disability. Politica parties should aso indude women with disability
intheir area and when they are going for dection they should have at least women. At least a percentage of each political party
should have women with disghility. *

Out of that | would give an exact percentage maybe about 5-10% should be women with disability and in the loca authority,
they should aso be given equd seats with people with disability and these seats should be shared equdly between the men with
disability and women with disahility in the loca authorities.

Then aso ill on locad authority there should be free licence, they should be exempted from paying taxes or licence for business,
epecidly for deaf women. Alsoin the traffic Act, deef people are not dlowed to drive and they can be drive so this law should
be changed and they should be alowed to drive.
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In budgeting, there should be an equa budgeting thinking of people with disabilities especidly their indtitutions and rehailitation
centers. All boards or committees or commissions that work with the development of budgetary issues mugt have a person with

disability, taking into account of the various disabilities.

In our government of the country, people with disability should be given equa representation. Family protection and rights- the
conditution must have clear policies and aso the congtitution should come up dearly saying who a child is, a definition of a
child.

They should outlaw sexud harassment on women with disability. Sgn language should be recognized as the firg language of
deaf people and the deaf child. On property and land rights, especidly there should be .....the child with disability especidly the
g child should be given equd rights to inherit property from the parents, and aso women with disgbility should aso be given a
right to own land. They should own land, both from the parents, that is from their home and dso for those who are married
should dso own land from their husbands.

Of course, the property of the family should be shared out equdly. Be it land, be it whatever the family has should be shared
equaly between the children taking into account the child with disability. All the palling stations should be accessible to people
with disability. There should be an interpreter provison for deaf people and the interpreter should be paid for by the
government.

For deaf blind women, they should be dlowed to bring their own guide and interpreter to the palling stations. In court, deaf
people should be dlowed to bring an interpreter of their choice not chosen by the court and dso they should be given free legd
representation when they arein court. When a deaf woman is arrested, there should be an interpreter available before as soon
as possible before they make any statement in the police Station.

Each police gation should have a 9gn language interpreter. If two deaf people have a conflict the interpreter should be a neutrd
but has no rdation of any of those deaf people who are in that conflict. Then there should be protection again in the police
dation, there are dways sexud harassment and aso in our public vehicles, you know the men like harassng women sexudly in
the public vehicles. There should be alaw to protect them from that.

I will move on to public service. All public offices or indtitutions should have a Sgn language interpreter like hospital, post offices
anywhere where there is public services there should be asgn language interpreter for the deef.

| will move on to information and technology. Sign language should be recognized as the officid language of deaf people.
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Com. Ratanya: Elizabeth, you were entitled to five minutes | thought you will complete but | have given you double. | have

aready given you ten minutes and so try to summarize.

Mrs. Naliaka: Thereisjust one more point and | will be through. All TV sations should ether have captions for the desf or
have an interpreter inset. In dl important programmes eg AIDS awareness, educetion, family life, palitics, politica agendas, and
of course the payment should be done by the government. and there should adso be provison for sgn language devel opment
and interpreter training and dl teachers of the deaf throughout the country must be fluent in Sgn language.

There is something else that is not quite in this memorandum, just one point that | also want to put across, just one. There should
be away to stop the attitude of the society towards people with disability and the society should see people with disahility as an
equd. | am taking this out of experience. When | arrived here in the morning, | found hearing people here and when | sad |
was dedf, the feedback | got was very surprisng. Okey, | know you cant communicate with me but you should respect me as a
deaf person, don’t give me an attitude. Y ou can write down something for me. So thisis a message to the society, so don't take
deaf peopleto be, | an not alion, | am just a human being like you, | can’t eat you. So please when you see a deaf person don
't be... treat them equdly. | can write, | can read, | am a working lady mysdf, so please don’t have a bad dtitude towards
people with disgbilities. Thank you.

Com. Ratanya: Thank you very much Elizabeth, just hold on may be we have something to ask for darification.

Com. Kangu: Now, Elizabeth you talked about citizenship and said that women should not be discriminated againg. They
should be able when they marry to confer ditizenship on tharr spouses and on ther children. Now, my experience dong the
border areasin Kenyais that even as we currently dlow men to confer citizenship on their wives, some of them leave with their
wives for ten, twenty years before anybody agree to give them ID cards. And the complains there are that so many people are /
from voting because the don’t have ID cards, they are not recognized but the law says that the husbands could confer
citizenship on the wife.

So even if we dlow women to have the same rights, they will suffer the same consequences because. Would you tdl us what

you think should be done about the procedures and the stages that should be followed before a spouse acquires the citizenship.

Secondly, Kenyahas different systems of marriages.

Mrs. Naliaka: On ditizenship, okey, | know we dways have this kind of problems especialy when we are having other people

from foregners. So | think you see once you are married you know thet this person is a Kenyan. | don’t know about the

hearing people but for the deaf, | will talk for those people who are deaf. Y ou see us we know each other like let’s say | marry
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a deaf man from Uganda, probably he was schooling here in Kenya, so | would just say that they would get some sort of
satisfaction from ether the school or where they come from in that country their marriage certificate, | think either their marriage
certificate something like that, that is what should be used now to...

Com. Kangu: Thet isthe next question | was coming to, we have different systems of marriage. For those who go to church, a
the end of the ceremony they pastor declares the man and woman husband and wife and everybody knows from there that they
are married, but the mgority of Kenyans marry under our customary system which are processes. Sometimes you never know
a what point in this long process, the man and woman become husband and wife. So when addressing this issue of a foreigner
who marries a Kenyan becoming a Kenyan. When deding with such marriages a what point do we say the other person has
become a spouse and should be given citizenship.

Mrs. Naliaka: | think maybe if they can go ahead and register maybe with the AG just to once they decide is formdized so
thet they get a certificate.

Com. Kangu: So are you suggesting that we say that dl marriages even if they are done under customary law that some kind of
certificate should be issued a a certain stage probably through the chief’ s office so that we know these are husband and wife or
what do we do because there are many marriages in Kenyathat are done under customary law and in some communities a
woman may have lived for thirty years that he will be told because they haven't findized in ukambani, they haven’t paid three
goats, sheis not yet awife. How do we address this?

Mrs. Naliaka: | think the only way you could, you don’t have to have a wedding in order to have a certificate but | think just
as we propose like a chief would give a certification of somebody in authority.

Pagtor Ayonga: One more question, you talked about women to have a right to own land and where | didn’t follow you
correctly iswhen you said they should have land at ther place of birth. From their parents and then you said when married dso
they have aright to have land from their husbands. Did | hear you correctly? If that is correct, why should a woman have land at
the place of her parents where she was born and then have aland a the place of her husband. Is she having dlegiance to dl
these places or is she doubting her stay at the husband’ s place. Why shouldn’t the man dso who married from your place have
land there? |ant this discrimination or lack of trust? How do you explain it?

Mrs. Naliaka: Thereason | sad thisis that some people stay unmarried and then when they die where do they are buried or
what would they could therr own if they have children? And when you get married it is not a guarantee that you stay married so
once that marriage breaks up when do | go to as awoman? And then dso of course you know that there are those people who
never bother about marriage at dl. | am an example. | have never been married and | don’t think | will be married. And if | don’
t have further, let us say my parents passes away, | have children and let’s take for example | don’t have a job, then how do |
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take care of my children and mysdf. So thisiswhy | thought that if my parents give me a piece of land, and especidly once you
are not given and your parents die, what happens to you. You know that is another question that | was thinking about when |
amtaking of this, especidly where am | buried that is another issue, very important. | don’t know where | would be buried if
like now because | don’t have a husband and | don’t have land. So if | just have land in my smdl families home it would be
better for me. If | get married and get another piece, it is good for me.

Com. Ayonga: Thank you mama. Y ou can go now this Side and have your name registered.

Mrs. Naliaka: | hope my viewswill be enshrined in the condtitution.

Com. Ratanya: Okey, thank you very much Elizabeth. You have given your views and will be considered dongsde others.
Therefore we go to Sofia the next one. Sofiayou aso have a written memorandum, don’t read your memorandum through but
only highlight the main points because you have only five minutes.

Mrs. : Thisis the Mudim network and we have the fallowing proposals. | am Sofia Kikato. The firgt one, to prodam kenya's
politica philosophy and principles, the condtitution needs a preamble which should aso state our commitment to safeguard and
secure socid, politica and economic justice for the minority and margindized groups especialy women.

Two, dl Kenyans regardless of their gender should have equa ditizenship rights and should be dlowed to autometicdly / on
their children and spouses. Duo ditizenship should aso be a conditutiond right. To uphold the rule of law and principle of
separation of powers the Judiciarymust be strengthened through the establishment of a condtitutiona court and an independent

judidd service commisson.

The gppointment of commissoners and judicid officers should be subjected to Parliamentary gpprova but should have the
security of Kenyaonce appointed. The kadhi’s court should dso be strengthened through eevation up to the court of apped
level. Thiswill facilitate development of a distinct money legd system. The qudification of a kadhi should be dearly stated and
should incdlude a degree in Idamic study and a diploma from the Kenyaschool of law. To ensure that the rights of vulnerable
groups are clearly addressed, the conditution should provide, procreetion of specid/ to cater for specid interest groups such as
women, youth and disabled persons.

The current provison for nomination which address quantity than qudity, should consequently be scrapped to ensure adequate
nomination without (inaudible). The new congtitution must guarantee the rights of dl dtizensto legd interests through creation of
the (inaudible) of aimind matters to provide legd ads to the poor and vulnerable groups. To uphold congtitutiondl supremacy,
and to ensure that conditutional amendment are not abused a condiitutiond commisson should be set up and any amendment
should be made through a referendum commisson by Parliament on advice of the commisson. And findly, to ensure
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implementation of the current condtitutional amendment, we suggest that the commisson should aso suggest corresponding
legidative and adminigrative amendment in their draft.

Com. Kangu: Now, Sofiayou have aso touched on the issue of citizenship, would you kindly tdl us about what kind of rights
and obligations citizens should have. When you say spouses should confer citizenship that rises the question of deferring types of
catizenship. That rises the question for deferring types of citizenships and | would like to know whether it is your position that
therefore the rights and duties that accrued to ditizens should also be differentiated for instance if | were to get a good lady from
another country as awife can that lady be entitled to becoming a Kenyan Presidentor something of the sort.

Mrs. Sofia: No, because there a some persons born in kenya,

Com. Kangu: (Interjection inaudible).

Mrs. Sofia: | just reckon the issue of presdency because in our memorandum we said one of the qudificaion is that they
should be born in Kenyabecause we don’t want /. Okey, just one thing there is a question here and you asked about the
condtitutiond court. | just wanted to daify tha the conditutiond law should be at the levd of the high court and should have as
many judges as possible and if possible they should be more than one. We should have likein Mombasa or in kisumu and other
places so that it can be closer to the people. Thank you.

Com. Kangu: A question on that, the current position is that actudly our high court is the conditutiond court and Kenyans are
disstisfied with that. Why should we have a conditutional court as a middle-run court instead of being the highest court. If the
condiitution is the most important law | would have thought that it should be interpreted by the highest court in the land. Thet is
thefind court.

Mrs. Sofia: Our suggestion isthat we should have atwo leves of the condtitutiond court. At the high court levd to make sure
that dl ctizens regardless of the geographica have access to the court and running at the supreme court leve for matters which
cannot be reported at the conditutiona court level and should be permanent instead of the Parliament ingteed of the / we have
a the moment.

Com. Ratanya: Thank you very much Sofiafor your views and then we go to the next person who is Danid G. Wambiri.

Mr. Wambiri: Asante sana bwana charman. Mimi nilisema sitaandika kwa sababu nilikuwa tayari. Danid Gichuchi Wambiri.
Nilikuwa nefikiri maandishi yangu ililetwa hapa.

Com. Kangu: We are recording Verbatim. Tunataka kunasa jina lako.



Mr. Wambiri: Mimi nilikuwa nataka kuona vile ambavyo ningetaka meoni yangu kwa congtitution iangdie. Nchi yetu imekuwa
na rotuba nyingi migka ming na tumekuwa watu wa kupata mapato kutoka kwa nje, kupewa loan na serikdi ambayo iko
wakai huu haingeweza kulipa loan ambayo walikopa. Na kwa vile nchi yetu ina rotuba ambayo ingeweza kutosheleza S5 kama

waK enyakuwa na utgiri hata ya kusomesha watoto kama vile tumewasomesha na ambao sasa hawapati kazi.

Kazi kama ya maziwa hajshudumia watoto wetu ambao wako katika tasbu na wamesoma katika universty, na degree
wamepata na hawapatikani. Ningeondlea conditution ambayo imekuja tuangdie mambo ya kukopa na kukosa kulipa
Unawezge kwenda kwa benki ukope pesa na hauna resources za kulipa. Na ikiwa una resources kwa nini nchi yetu iendelee

kukopa. Hiyo ni point ya kwanza.

Point ya pili, kuna mambo ya vichaka. Serikai ya uingereza ilichukua vichaka vyetu, na vichaka ambavyo walipendeea zadi ni
kama upande wa Rift Vdley pahdi rotuba iko nyingt na mavuno ni mengi, maisho ni mengi na watu wetu wengine ambao wako
katika serikdi hii wengi wako na vichaka kubwa na watu wetu wanateseka. Hata wakati wako sasa ni kama Kibera, wanakaa
kwa sababu hawana kichaka. Na naskia wengine wanaenda ‘ushago’ (rurd areas) kupeleka mtu akifa mahdi anakufia wazezi

wake ni acre kamambili nan watu wako namabibi karibu tano na watoto ni zadi yakila bibi, ana watoto ishirini.

Hii inatakiwa iangdie sana kwa sababu wengine wana vichaka karibu acre million moja au mia tano na wengine hawana
kichaka. Hii mambo ya review kutoka kwa commission of lands kama ile iko iangdiwe katika conditution yetu hii kwa sababu
watoto wetu tunaendelea kuzaa na ndio kwa gili labda kunaletwa mambo ya /. Watoto wasizaiwe wengi kwa sababu wengine
wana vichaka na hawataki kuachilia Tunaona hapo kuna kitu tunataka kuangdiwa na congtitution ile mpya

Com. Ratanya: Danid hapo kwa sababu unapeana maoni yako, ungependekezanini kwa hayo mambo?

Mr. Wambiri: Ningependekeza hii mambo ya commisson ya Njonjo ishirikiane na commisson yetu ya vile tutashirikiana

katika congtitution mpya

Com. Ratanya: Nilikuwa nauliza utapendekeza acre nggpi kwa kila mtu?

Mr. Wambiri: Ikiwezekana kwa sababu wenye kupata pesa hawana pesa ya kutosha kununua kichaka hii maneno iwe ni
serikdi yetu hata kamani forests tukiangalia mambo ya forests mambo ya jangwa isweko lakini nayo commission iangdie watu
wetu wangepatia vicheka dlocation of land zaidi ya kama mia mbili kwa kila mzazi ambaye ako na watoto zadi ya miaka Sta.

Nimesema mia Sta ndio wagawanye kias ambayo wanaweza kuishi wgjipatie mapato.

Com. Ayonga: Mtu anaweza kuwa na watoto mia Sta?
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Mr. Wambiri: Nilissmatu kwa mfano kwa sababu saa ingine unaskia kuna watu ambao hata sku hiz wanaoa mabibi nne na
kilabibi ana watoto ishirini. Anaweza zaa hivyo kwa sababu hata wengine wanawachiwa watoto na wasichana ambao hawana
mehdi ya kuolewa, watoto wao wako katika mama na ukihesabu hao watu ambao wako katika hiyo homestead ni zaidi ya hiyo

mim ninasema

Com. Ratanya: Pengine sasa huna wakati mwingine lakini commissioners watauliza maswai kama kunayo. Danid asante sana,
peana memorandum yako kama iko na hdafu tutaangdia hayo meoni yako. Asante sana. tuende kwa Macharia Mwangi na

Macharia kumbuka kwanza kupeana jina lako na una dakika kama tano hivi kumdiza. Umeambiwa uendelee bwana Macharia

Mwangi.

Mr. Mwangi: Thank you very much Mr. Chairman and my names are Macharia Mwangi and | would like to present and |
would like to present today’s condtitutiond review committee because | am a born again Christian in our law and in our law
enforcement officer | know that there are laws of the land which are againg the word of God and for this reason | want dl these
secular laws if possible to be rectified as far as Chridianity is concerned. For example in section 151 of the CPC or the
Crimind Procedure Court, it states that any witness in a court of law before he gives evidence mugt be sworn in. When we
come to the word of God, and this is written in the book of Mathew 5:33-37 Jesus Chrigt saying do not swear with anything,
ether by thisworld or by heaven or by your head. When you are taking let your yes be yes and your no be no.

When we come to the law of the land, we see that we are forcefully compelled to swear when we are in the court of law. And
when we swear before God, there is no difference between us and a murderer or a thug who has solen because the God who
sad do not gtedl is the same God who said do not swear. So as far as Chrigtians are concerned should be removed completely
by our condtitution.

Secondly, as you are here as the commissioners of this review you are undertaking a very good job, perhaps they are repaying.
But could | have been appointed | could not have taken the job because a one stage or the other | would be compelled to
swear and | cannot swear because | wont be faithful my God. So that is one thing. The other one is, when we get into the courts
of law, we are supposed to bow down in honour of the court of arms which is normaly placed ahead of the magidrates or the
judges seats but going back to the word of God, in the book of exodus 20:1-4 thisis the fird commandment of God. The bible
says that | am your God.

Com. Ratanya: Hebu ngoja kidogo Macharia tungetaka utupeatie yde unayo ili yaingie katika katiba tunayorekebisha lakini
mambo na mafundisho mengine kama yako kwa memorandum yako tutasoma. Just give your recommendations lakini 9 kufanya
kama seminar utueleze, utuwekee mapendekezo yako.
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Mr. Mwangi: Nafikiri mmeskia hayo kwamba habari ya kuapa katini ama kuheshimu hiyo vitu iondolewe kabisa kuwe na
msaada wa kikatiba kwamba mkristo hatd azimishwa kufanya hivyo. Kitu ingine yapili ni kwamba mamlaka yaras ygounguzwe
na ave kwamba akifanya makosa ya kisheria pia anaweza akafikishwa katika kotini. Na muda wa ras kutawvaa

ningependekeza iwe tu ni term mbli kama vile ketiba ile ya sasa inasema na isongezwe ama i punguzwe.

Kitu kingine ningependdea kusema iangdiwe sana na katiba ni anti-corruption authority. lingizwve kabisa katika katiba,
itambuliwe na katiba ya Kenyana tena iwe kwamba in mamlaka ambayo hakuna uwezo mwingine tuseme kama Executive
powers inaweza ikaandama hawa wae kwamba wanafanya kazi kwa uoga. Na kwa sababu ya insecurity iliyoko katikanchi hii,
sasa askari hata nikiwa mmoja na polis wamekuwa pia ni mikora mimi ningependekeza katiba itambue kama committee ingine

haitakuwa na uwezo mkubwa ya kuangdia vitendo vya polis na kuwachukulia hatua na iwe katika katiba yetu ya kenya.

Kitu ingine ningependa katiba ya sasa iangdie,

Com. Ratanya: Sema sasa ya mwisho bwana Mwangi.

Mr. Mwangi: Wde watu ambao wamekuwa disciplined wakati wa clashes, wakaondolewa sehemu zao na ikawa hawvawezi
kurudi pale. Ningependa katiba iwaangdie na iwgpatie mamlaka ya kurudi pale mahdi ya mashamba yao ni hiyo.

Com. Ratanya: Okey, nashukuru sana bwana macharia na sasa peana memorandum yako ama u-dgn kwa register. Kabla ya
kuita mtu anayefuata ningetaka kuwakumbusha kitu kimoja, pengine wae wamengia sasa, tulipoanza mkutano wetu wa
condtitution of Kenyareview commission hiki ni kikao chetu cha hiyo commisson 9 kama baraza ya kama chief ama wengine
lakini ni kikao cha kurekebisha katiba. Na msiogope lolote hata ukisema yoyote ni meoni yako hakuna mtu hapa anaweza
kushtaki ukiwa hapa ama hata ukiwa nje, kwa sababu ya maoni yako. Kuna hiyo freedom na hiyo assurance nimewapdtia
kwamba useme lolote ambal o linahusu kubadilisha katiba usiogope. Na sasa ningetaka kumuita Rachd Wachira

Mrs. Wachira: Asanti sana namimi naitwa Rachd Wanjiku Wachira, | am here to represent the PCEA that is Presbyterian
church of East Africa, Presbyterian council of milimani. The preysbyteria council of milimani composes of the various parishes
who have submitted their submisson Karen Parish, Loresho, Kibera, Kangemi, Riruta, Nairobi West, Langata, Dagoretti, and
St Andrews Parish. So the views are contained herein, they are written, and they are documented. | just want to highlight a few
of them, about appointment of public officers, the recommendation of public officers should be appointed in a transparent
manner and they should be qudified for the job they are gppointed to do. Appointments in they are gppointed to do.
Appointments in the Judiciaryshould be the same, they should be people of integrity and people who qudify to be judges and to
be magidrates.

The quarter system to be abolished because our view is that every province has been given equa opportunity in every respect
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and the quarter system appears to give an added advantage to some provinces.

Liberdization of the economy- we are suggesting thet liberdization be abolished because it has caused collapse over indudtries
because of cheap imported products. It has aso caused the liberdization of the interest rates in the banks. We are suggesting
that it be abolished because our interests are very high it has caused people to take loans, which are reported to them and thar
properties being sold. Prosecution of offenders. We are suggesting that justice should appear to be done in our cost. Offenders
should be punished and prosecuted accordingly. Irrespective of their socid status.

The cost should dso ensure that there is/ to funds embezzled by public officers irrespective of thelr socid standing. We have
officers who have embezzled and caused corrupt over parastatals and those people are 4ill in offices, some of them are
minigers today and yet they have caused collgpse of parastatals.

Appointments of the Presdent— we are suggedting that the tenure should be two year terms of five years and he should be a
person of integrity, he should be afamily man that is married, and he should adso be mature between the age of 35 and 75 and
we are aso suggedting that the Presidentshould not be above the law. And he should be prosecuted for crime committed while

inoffice

Drug abuse and dcoholism, we are suggesting that our government should look into this, because there is a lot of drug abuse
and dcoholism and this has made our youth of our men to redly become like gabbages. We are suggesting that the government
should keep that instead of our government perpetuating growth of drugs like bhang in Kenyaand things like that. inheritance of
the widows, we are suggeding that the government should enforce the shortage of that income of the type because it has
perpetuated the (inaudible).

Retrenchment - we are suggesting that if the retrenchment has to be done the people retrenched should be compensated
adequatdly. We are dso suggesting that Kenyashould not be like a haven for terrorists. Kenyahas appeared a place where
terrorists can hide and where we are aso being used like people who are fighting terrorism. The qudity of women in
gppointment, we are suggesting that women should be considered in public appointments. We redize that we don’t even have

even a sngle woman miniger in Kenyaunlike our neighbours like Uganda and Tanzania where we have such.

We are dso thinking about the street children and we are suggesting that the government should look into the issue of the Street
people and provide adequated accommodation for them. On abolition, we are dso suggeding that abortion should not be
legdlized, homosexudity should not be legdized in our country, those are foreign cultures, westernized cultures which we should
not adopt. On agriculture, we are suggesting that agriculture is the main stream of our economy and it is the support for many of
the families and we are suggesting the organizations that used like KFA, like the KCC which we are sure helped many of us
here to get adequate education, they should be put in place and safeguarded so that our people can get adequate support, both
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inthe villages and dso in the economy.

Com. Ratanya: Rachd, try to wind up.

Mrs. Wachira: Child abuse- we are recommended that your commisson should look at it in a very very transparent manner.
We are ds0 suggedting let me just read a hit the forwarding letter, we say during our deliberated upon by your committee with
the seriousness they deserve. It is our Sncere hope that you endeavour to achieve the deficit if the committee was set. You
wouldn’t want your commission to be like the famous commissons which have been forced to form in the past and we have

never known what they decided or what the recommendations were.

We dhdl continue to pray to the dmighty God to hep your commission with speed and efficiency and courage and remember
thet we can only succeed if we are attended by the Lord Almighty. Thank you.

Com. Ratanya: Thank you very much Rachd. Just hold on.

Com. Ayonga: Thank you mama for praying for this commisson, we want prayers because we want to come up out with a
document that Kenyans would say it was a good condtitution and we were part of it. thisiswhy you people have come here this
morning, but before we do that | want to ask you some two few questions and we want you to expand on what you said. You
talked about embezzlement of funds that have taken our country and our government into poor kind of economy because
someone dStting there has embezzled ther funds and yet the same government leaves this particular person, higher offices
elsawhere. You talked about that?

Mrs. Wachira: Yes, | did.

Com. Ayonga: But mamayou didn’t tdl us what should be done. A person has embezzled, yes, a person has eaten the funds,
what would you like to see done about this chance that have been taken. Y ou haven’t given us suggestions whether you want to
see those funds brought back, you didn’t tdl us whether you want to see this person prosecuted in a court of law.

Mrs. Wachira: | did that and | have written down here that there should be / and dl the funds should be refunded, the person
firg and foremost should be taken to court so that the funds which they have taken are brought back or the personisjaled if he
cannot refund the money back.

Com. Ayonga: Thank you, if that is there, thank you so much. Second question, this is regarding the street children, you said
that we have many street children and that the government should take care of it. now, in order for the government to take care
of the dtreet children, you and | mugt be taxed highly and yet up to now you and | are taxed very high. Where does the
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government get funds to care for these street children because the government isyou and me.

And before you answer, wouldn’t you suggest a way through which we can get rid of street children in a much naturd way
because these children somewhere, they have a mother, somewhere they have a father but they have found that coming to the
dreets and there are those who encourage them go to the streets and at the end of the day you bring something. And as they
grow looking &t the people in the streets, they begin to know that you are carrying some money in your bag, you are carrying
this, you are carrying that, then they turn into thieves.

Can’t we look for another way, a natura way, humane way of kicking this, and this is a kind of view we want because the
government has been trying to care for them and yet we have not succeeded. You and | have tried to pass a few coins to these
street children when they come and say mama sjakula kitu nataka pesa ya mkate. You give them something for mkate but that
isnot a solution. We want along-term kind of solution and thisis what you talk about.

Mrs. Wachira: | beieve that we are taxed highly dready; unfortunately the money that we have been taxed has not been put
into proper use. We keep wondering where that money goes because we are very very highly taxed more than any other
African country probably more than any country probably in thisworld. So what we are suggedting is tha the money which has
been put or brought from tax should be put into the right queue. We have put it down but dso we are to think about the
problem we have right now. The street children and the street people are there so even if we are going to think about the long
term plans of getting people to be responsible and discourage them aso from coming from the streets we have to think about
those who are dready there and we are suggesting that the government have to do something about relocating them and aso of
darting projects for them, encouraging them to move from the Streets.

A casein point iswhere the St. Andrews church has started a home for the street children in kitengela. We dready have many
boys there who have forgotten about the streets, they are going to school, some of them are dready in secondary school
dthough they came to the home with amdl children. So, why can’t the government do something like that? | know aso that the
chief problem is caused by poverty. Some people have been forced to be on the streets because of poverty. So if the people’s
standard of living is upgraded | am sure that this problem of the streets will not be there. Why was it not there in the 60s and in
the early 70s? it is because of poverty. Some of us fed like we want to go to the streets to beg dso because we don’'t have
money. So the government Hill has a respongibility.

Com. Kangu: Please don’t go. Now, when you talked about the Presidentyou said that he should be a family man (married)
and our women are agpiring to becoming presidents. You didn’t say what should be if a Presdentis a woman and the reason |
am saying thet is because | know very many women have told us, Naliaka was tdling us there are many women these days who
choose not to get married and these days it is not a mugt that you should get married and we know of very many Kenyan
women well educated, capable of alot of things who are not married.
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Now, if we say that if anyone wants to be a president, he or she should be married. Would we be looking out certain people
who are capable to we know we come from a religious organization, you know your brothers and ssters in the Catholic
Church, they believe in sisterhood and brotherhood. | am imegining a day when a judicid Ndingi Mwana a Nzeki will say
words with the president. With that rule you will be tdling that you are not incapable to be the Presidentand the question will be
what is 0 specid about marriage that will stop Ndingi from being a Presidentif he wanted to.

Hndly, there are those who marry and the marriage doesn’t work. Sometimes they tried as much as they could but it can’'t
work. Sometimes not for ther own, not because they are to blame. There are women who have Ieft ther marriages because
their hushbands are battering them day-in day-out. Not that they wanted to divorce. One of the most respected African leaders
we know of Nelson Mandela divorced while he wasin office as the president. he was not told to quit the office because he had
stopped. Can you tdl us what is so important about thisissue of marriage?

Mrs. Wachira: We bdieve that what we have seen that is on the example we have seen is that there appears to be, if
somebody divorces and we don’t even know why the person divorced, we don’t know what is going on. There appears to be
abit of irreponghility and as a matter of fact those are my own views and what we have seen now for the last severd years we
see cabinet minigters going for meeting, going for functions alone because probably they are not dlowed to go with ther wives
and the kind of behaviour we see is not the kind of behaviour you would expect from cabinet minigers. So we don’t want to
take the recommendations wholesdle.

We are teking it because of the casesin points of rape and your right when you say that some of the people we have like ladies
are very responsible and who can dso take a podtion of the Presidentbut we are thinking that a lot of time when women are
sangle, they tend to be more responsible than sngle men who may have divorced or who have decided to be sngle and thet is
why we said that the person of the Presdentshould be a married man.

We actudly say that he should be married. If we are saying that he should be married just like that, it would indude the woman
but we are taking about the men because | believe that you aso appreciate that a man who is married with a family will tend to
be more responsible than these sngle men who have chosen not to married. In the case of Ndingi redly we should not be
thinking about that because that is an unusud case. That is a person heading an unusud case.

That is a person heading ardigious group and / in hisown life, heis actudly supposed to be unmarried. So in that case it is not
acceptable but for women we are not induding women in this particular category because a sngle woman, a sngle mother will

tend to be more responsible than the unmarried men.

Com. Ratanya: Rachd | think that there is something just very dightly. Y ou know the Presidentis the senior post public officer
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that is how we take it, the nation and head of state. Now, would you like to extend the same favour or the same qudifications to
other public officers like minigers, even the Chief Judtice, dl those public officers who are below the president? Would you aso
recommend that they should be married men and women, to be maybe AG or Chief Justice or miniger?

Mrs. Wachira: That would be our recommendation but also we have said that the person should be a person of credibility.
Credibility includes many things. It includes socid credibility, palitical economic and everything else. So let us not redly narrow
oursdlves down to the marriage thing because there are factors that will qudify somebody leaving a person the marriage
Stuation, but we had put this down because of what we have seen in the years.

Com. Ratanya: Thank you very much Rachd. Ungua hayo sasa ni maoni ya Rachel na women organization yake na nilissama
kilamtu anaright kusema lolote. Na wakati tunauliza mtu kama Rachel, we are not actudly harassng anybody, but we would
like darification so thet it will be useful in the amendment of the condtitution.

Now, | would like to remind those who have just come that if you have a memorandum, you have only to highlight the main
points because we want to save time. We don’t want to be here up to midnight and we are going to dlow everybody dl those
who have registered to contribute. If you have a memorandum again you can just present it you Sgn there in our register and go
without even saying a word but if you like to highlight points take only the time we have given you. Ora presentation has got
more time So let ustry to keep time now. The next one is Zuhura Wangui.

Zuhura Wangui: Asante bwana mwenyekiti, kwa jina naitwa Zuhura Wangui kutoka Mudim ssters network. Nataka
kuzungumzia kuhusu uraia. Mtoto yeyote diyezdiwa nchini Kenyaau mtoto wa nmzazi mKenyaau mtoto diye pangwa na mzazi
mKenyakama, kwa mfano wasomdi, watanzania, waganda hata waburundi. Kwa mfano mtoto diyezaliwa uingereza huwa ni

raawa uingereza

Idara ya mahakama — vyeti vyapaswva kuwa vikiangdiwa Shahada ya chuo kikuu wawe wanadfika kwa uzuri. Mggi, wawe
wanazungumza lugha ya taifa, wawe wana umri usozidi migka stini. Pia kadhi na kadhi mkuu wawe na cheti cha uskili cha chuo
kikuu, pia vyeti vya ldamic sharia pia wawe wamehitimu kutoka chuo cha sheria cha kenya. Pia wagiriwe na tume ya huduma
za mahakama kwa pendekezo ya vyama vitau vya kildamu, young mudim association of kenya, bilan mudim of kenya,

supreme council of Kenyamudim.

Tunagpenda ya kwamba koti ya kadhi ijadili haya mambo ya watoto, mdi ya ndoa, mdi ya wakfu, usmamiz wa shamba la
mwidamu diyefariki, wadamu wafurahie uhuru wa kuabudu na kutekeleza sheria itakuwa muhimu, koti ya kadhi ikipewa
mamlakayajuu. Ni hayo.
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Com. Ratanya: Asante sana Zuhura, ngoja kidogo.
Com. Ayonga: Mama Zuhura, umesama juu ya uraia na ukasema mtoto yeyote diyezdiwa kenya. Sasa mama hebu tuangdie
hivi, kuna wasHfiri, tuseme mtu anatoka Tanzania na kwenda Uganda na mama ungua yae mambo yanatokea wakati wowote

na huyu mama dikuwa n mja mzito na akazdia mtoto kenya, yuko safarini. Sasa huyo mtoto aitwe mKenyakwa maana
diyezdiwa kule ulaya, uingereza ameitwa mwingereza?

watoto sasa wameambiwa waende wakachukue ile Somdia. Wazazi wao ni wasomdi lekini watoto wamezdiwa kenya. Na

wazazi hawana uraia wa kenya. Wazazi wao hawana uraia wa kenya

Com. Ayonga: Na habari gani juu ya hawa refugees ambao wamekuja hapa nchini wakizaa mtoto awe mkenya?

Zuhura: So hivyo.

Com. Ayonga: Itakuwge? S nayeye ni mtoto amezdiwa?

muda mrefu sana huko mudim.

Com. Ayonga: Ndio lakini mtu akizdiwa kwa kambi ya refugee anakuwa tofauti gje na diyezdiwa kijijini ikiwa wazazi 9

wakenya?

Zuhura Sasa hao wa kutoka hao marrefugee wao waikuja Kenyaakini huyu ni mtu amashi Kenyatangu 99 tukiwa wadogo.

Com. Ayonga: Jambo jingine, umesema wadamu wafurahie uhuru wa kuabudu umemaanishanini?

Zuhura: Wafurahie kadhi akipewa mamlaka ya juu.

Com. Ayonga: Huo ndio uhuru wa kuabudu? Asante, unaweza kutuachia meandishi hapa na uweke kidole,

Com. Ratanya: Zuhura asante kwa hayo meoni yako na anayefuatani Hussain Mohammed.

Mr. Hussein: Asante mwenyekiti, mimi naitwa Hussein Mohammed hapa KenyaScience, katiba yangu tu ni madogo tu mafupi
tu. Katiba mimi naona Presidenttuwe term mbili iSsongezewe tena. Nafas yake, yeye mwenyewe achague, 9 ei wananchi
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wachague kwa meoni yangu. Upande ya kimila, mtu aswache mila yake iwe ile ya zamani. Sababu ya kusema hivi, nitefafanua
kindani, kwanza hatamimi n mwana Kenyahdidg, n msomdi lakini ni mwanakenya, nimezdiwa Wgjir. Mtoto yeyote ambaye ni
mwanakK enyaamezdiwa hapa. mimi nimezdiwa kenya, wazazi wangu wamezaiwa Kenydakini mimi nimetoka kitambo sana,
niko rift velley.

Kipande changu sikukata wgir, nilikata mahdi inaitwa / na zameni zlikuwako wakati mtu anakata kipande mtoto yeyote
amezdiwa kenya. Kama wewe uko kakamega, kama wewe uko wapi, unakata kipande unagpatiwa kipande lakini unatga
mehdi unatgga mahdi umezaiwalakini sku hiz imekatdiwa.

Mim nimezdiwa Wgir na watoto wangu hawgui Wajir, wamezdiwa Rift Valey wamezaiwa mahospitdi kubwa kubwa, 1eo
wanaambiwa wanaambiwa waende Wajir wakate kipande. Hiyo ni haki? Mimi naona hiyo ni ubaguzi. Kama wewe ni
mwanakenya, kipande yako ni mwanaKenyamimi ngua wewe una freedom ya kukata kipande kila mahdi. Kama wewe uko
mehdi na serikai inatoa kipande ukate mahdi wewe uko lakini taja mahdi umezdiwa

Nisambiwe sasa mimi nakaa Rift Vdley niko na fam yangu niko na shamba ya acre kumi yangu na watoto wangu wanakaa
tangu 1976. Leo wamesoma, wako shamba yao leo wdiambiwa waende wakakata na 90 mimi peke yangu. Hata wae
wauhya, wale wa kabila zozote. Wae wako hapa wanaambiwa sasa waende warudi nyumbani au wakate kipande. Ni haki
kwdi mtoto ataenda wapi kwa nini hapana patiwa heki yake kwa sababu amezdiwa hapa Rift Valey na hgui mahdi pengine?
Na amezdiwa hospitdi ako na cetificate, diambiwa aende nyumbani mehdi baba yao amezdiwa na baba hgui huku,
hajapel eka.

Mimi nataka iwe freedom mtoto mwanak enyayeyote akate mehdi yeye yuko. Mambo ya barabara, mimi naona meoni yangu,
irudishwe minidry of works yazamani. S ei mtu binafs gpatiwe barabara atengeneze. Y outh, nationd youth service na minisry
of works ipatiwe nguvu irudi ya zamani vile ilikuwa tu zamani, kwa meoni yangu. Mambo ya utgiri wa mchanga- tunaomba
chakula watu wanasikia njaa na tuko ardhi ya kutupa. Kwa nini minidry of agriculture hatoi land ya kulima na watu wapate

kazi?

Haya mashamba ya serikdi ipatiwe land, minisry of agriculture ilime Mambo ya nyumba ya serikdi, mdi ya serikdi yote
irudishwe. Hii ya kuuzwa ikae, serikdi iwe kawaida yake.

Com. Ratanya: Umemdiza sasa Hussein?

Mr. Hussein: Bado nakuja upande wa akina mama. Upande wa akina mama, mambo ya kusema mwanamke na mwanamume

iwe the same, yes, we agree sababu tumeoa, tuko na watoto, tunaheshimiana lekini we never come together. Mimi ngua

mwanamume ndiye yuko kwa nyumba na kwa sababu ya kusema namna hii, unasema mama gpatiwe shamba. Okey, shamba
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nitakupatia shamba, ni yako. Watoto nimezaa, wote wako kwa shamba. Mimi ngjua wote wako nayo kwa hiyo shamba yangu.
Shughuli tofauti ya hiyo maman mimi nilitoamdi. Wakati mimi naenda kuoa, mama hdipi mdi kwa wazazi. Mwanamume ndiye

andipawazazi kwa mdi. Sasa imekuwaje, leo mimi nawewe tuwe grade moja.

Kama g9 tuko waafrika, 99 90 wazungu, bas tukubdiane sheria ya tuwe pamoja, kama mama dipwe hata wazazi wangu nusu
lakini kama hakuna shares pia tuna-share mimi na huyo mama katikati mimi ndio ndipa mdi yoyote kwa wazazi napiga magoti.
Napiga magoti nasema nipe mitoto wako huyu nataka akue bibi yangu. Mimi ndio natoa mdi yangu yote, niliuza shamba yangu.

Je, sasa hiyo ni heshima itakuwako sasa kama mama anaye hata pia akina mama watoe mdi kidogo kwa wazazi.

Com. Ratanya: Bwana Hussn, jaribu kutupatia mapendekezo yako yde ungetaka yangie katika katiba ambayo
tunarekebisha.

Mr. Hussein: Baa mimi nataka iwe heshimaiwe ya wanaume tu. Yangu ni hiyo.

Com. Ratanya: Asante sana Hussain. Pengine commissoners wangetaka kuuliza Asante sana Hussain. Sasa nenda kwa
regider yetu uweke dgn yako hapo. Asante kwa meoni yako. Na kuna huyu anaitwa Ng’ang’a Atinga Mtanisamehea kwa
sababu mginamengine n mapya ama yameandikwa vibaya lakini ukiskia limoja tu uingie Huyu ni Ng’ang’a Atinga. Ng’ang’a
Atinga yuko? Okey, mwingine ni John Kinyanjui. John Kinyanjui yuko? Hata Kinyanjui hatomwoni. Smon Kamuyu. Miriam
Ambetsa. Okey, Miriam endelea.

Miriam: Thank you. My name is Miriam Ambetsa. | would like to recommend the fallowing things. On avic education, |
would like to say that it should be continuous even beyond the conditutiond review process. Citizens of the country benefits

and what we are treated for as citizens.

My second point, the media bill should be outlawed. It was passed in the government recently and it was recommended as a
Parliament bill but as we can see it rediricts the country’ s independence and freedom of expression.

My third point, caning of children in public schools should be restricted. It was done lagt year, but some schools dill continue
caning children. Some of them do so thoroughly that children are injured in the process. Luckily as away of poverty eradication
there should be equd didribution of land. Equd in the sense that at least each family should have two acres of land and

maximum of 80 acres. Thank you.

Com. Ratanya: Sasa Miriam, asante kwa hayo maoni yako na upeane kama una maandishi upeane pale. Na u-Sgn register
yetu. Na sasa tungeenddea kwa huyu mwingine, anaitwa Isaiah Kinygui. Isaiah hayuko. Okey, mwingineni Moses P. Imonje.
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Mr. Imonje: The commissoners, my names are Moses Paul Imonje. Now, | fed tha the condtitution should have a preamble
to create a one party state because we have seen the mess that has happened since 1953 and | hope Kenyans will not go back
to that Stuation.

The presidentid term should only be two terms. It does not matter whether he is a good man or a bad man because he is not
going to be there forever whether he is a good Presidentor a bad one, a maximum of two terms and the seat is left for

somebody dse.

The Presidentshould have a minimum education of a bachelor’s degree. We don’t want fdlows who are manipulated because
they cannot understand what is going on. The age of a Presidentshould be limited between 35 and 75. That means the oldest
Presidentat the time of retire should be 80 and not more than thét.

| fed that we have run into problems because of individud worship. Nationa resources being used to bribe individuds for
loydty. We mugt create a sysem whereby these gppointments if we are taking about permanent secretaries, if you are taking
about Chief Judtice the persons must be recommended by the Presidentvetted by Parliament and has to be % of MPs to
approve before that person isfindly agppointed, because in Kenyaas we stand, we have people who don’t know what they are
doing.

Holding jobs, messing up when we have indigenous Kenyans who have experience and knowledge waking on the streets. As
far as Parliament is concerned, | think we should put a seat on the number of seats that we should have in Parliament. | don’t
think that is so important that it should be draining public resources that increased up to 2 something, it has made no difference,
and the increase in number is just to create room for individuals We should limit the number of seats than it is now. | think it is
222 or something, or 210 not behold that.

The nominated MPs should be only five, to be nominated for a specific purpose, not for vating purposes but to bring in talents
that may not be within that Parliament. Not bring an illeterate guy who cannot read and write because he is your support.

Now, if in the course of Parliament an MP defects, that MP should not be adlowed to start until that Parliament period is over
because if defection is causang the public offers alot of money just for the purpose of individuds meking money. If someone
decides to defect, he must go and wait until the next eection, not a by-eection so that hopefully it can minimize the number of
defections of fellows changing parties because they are being paid. And then basicadly | think we have redly to put inditutions
that will stop the Presidentfrom misusng the other arms of government because you cannot have three heads.

If the Presdentis the head of state, with the present structure he can manipulae the judiciary, the Legidaure and that
independence is not seen to be there. We should have systems that hopefully can have that to be seen to be there. | persondly
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fed dso the Presdentshould not be an MP. If one has to stand as a president, he should just stand as a Presidentand not an
MP because being anMP causes a lot of confuson, you have a man or a woman who should be looking at the country as a
nation, a the same time he has to worry about a samdl pocket. His congtituency should be the nation not a smdler area.

Com. Ratanya: Thank you very much Moses, just hold on.

Com. Ayonga: Bwana Moses, you have a beautiful name. The name Moses as we know from the Chrigtian point of view was
of aman who led the children of Isragl from Egypt into the promised land, even though himsdf never entered the land. | have
something heard something here that you said that | need some darity, you said the president’ s education should be a minimum
of abachelors degree. Was that correct?

Mr. Imonje That is correct.

Com. Ayonga: Then that being correct, why should leadership be tied with this kind of requirement? | know education is very
important and education we should not ook at it from the bookwork education. There are so many things that we learn as we
live There are so many things we can learn from our grandfathers and ancestors that if they were put into a book, they would
lead you into a PhD. Now, for you to say a bachelor’ s degree should be aminimum requirement, | have some two people that |
would like to mention to you who are being good leaders, who have led their countries and their countries are so advanced

more than ours.

Y ou remember the man Wilson Churchill. He never saw the gates of the univeraty and yet many of us have dways wanted to
have a degree from Britain. When a person says | am from Oxford University, you go dowly, you don’t tak too much. When a
person tels you, when you when we sat for Cambridge school certificate, that person is no joke. Because we have been
thinking that good education has come from that country, but when it comes to leadership, this is another another area that you
and | should give conspiration.

Churchill led his country during the time of war, during the time of despair and he got the UK out of the problem. Another
recent person | want to remind you is Mr. John Mgor. John Mg or doesn’t have a bachelor’ s degree but he was a great Prime
Miniger . The reason | am saying this, not that education is bad. But | would like for you to tdl us why you think it must be a
bachelor’ s degree then we can find solace of good |eadership from a degreed person.

Haven't you seen some people who have made ther parastatas of a degree people. Is there anty magic in having a degree
when it comes to |leadership?

Mr. Imonje Let me say this, you are right in one way and not the other. Mgjor was not....to me he didn’t achieve very much,
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dthough it is a question of debate. The reason some of those fellows have been seen to work wel is because they have avil
sarvice structures that have those and he never interfered with them. But we have Stuaions where when the fdlow who is &t the
end doesn’t understand and you have given them so much powers like we have done and he destroys the very supreme of the
government structure then you are dead.

Then we have dso daidics, if two out of a million did wel, you cannot use that to say it should be the law. Tha's bascdly
what | am saying because if you are awel educated person even any advice you are given, makes sense to you.

Com. Kangu: Now, mzee Imonje you have told us that the Presdentshould have a degree and of course a one point you
lamented that people are nominated to Parliament. Y ou didn’t give us the qudifications you require from MPs, the qudifications

you require from councilors at the academic leve, would you like to touch on that.

Two, you emphasized the preamble should emphasize that we will be a multi-party state throughout. You dso sad that if the
MP defects he should be not dlowed to participate in the by-dections but | understand as a people who redly strongly believe
in the right to associate with whoever they want. | am imagining a Stuation where the conditution states that we mugt be a
multi-party state but we reach a point where dl the partiesis reduced to one. Will we say that we cannot have one.

| can see Kenyans are now moving in thet direction we recently read that the party isin the nationd dliance and now looking
forward to forming one party. Will we be interfering with the people’s rights to associate if we reach a point when we want to
be one party and then of course the issue of defectors, will be tying an MP to one party for five years even if he feds he has a

right to associate with such other issues. He should move from one to another.

Mr. Imonje: Mr. Commissoner, what | am trying to address hereis, an MP is supposed to be a leader, an MP is supposed to
think about the future. What does he stand for? He is not to be a man who is looking for money. Purely, he is not there for
money, then heis not providing the right leadership. If 1 am going to join a party | must know what that party stands for and |
should not be swayed tomorrow that change the party without any substance.

| know my MP changed the party but he didn’t know what the hell he was doing. He was just going to make money. He didn’t
even make good money anyway because he didn’t have it. When you have a by-election, you are actudly causng the / a lot of
money. So, an individud msut make up hismind. If heisnot sureif heis wants to be reserved, he should not go into thet. If he
hopes to be aleader or if he thinks heis a leader.

Qudifications, | think basicaly even a councilor levd let us have at least form four. Form four should be the minimum for

whether heis a councilor or an MP.
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Com. Ratanya: Moses, thereis dso something e se we would like you to darify you mentioned about natura resources. What
would you recommend. Can you give specific recommendations. Thet is one, and another one, you recommend only 210 MPs.
Now, because you know these are based on number of condtituencies, in future this can be increased to 300 congtituencies, can
we go by that.?

Mr. Imonje: Actudly Mr. Chairman, as| said, | don’t think MPs as such had alot of vaue. For dl | care, you could have 10
MPs for the whole of kenya. we mugt try to educate our people that not every smdl clan or village should be represented. If we
have a system that is just, then my brother, my cousn doesn’'t have to be a Presdentbut people are dammering for being
Presidentbecause they know, if my villager becomes a Presidentl will be the next chief secretary, | will be the next chairman of
whatever parastatal. And that iswhy you even the heard handicapped wants to be represented in Parliament.

Com. Ratanya: L&t meinterrupt you Moses, instead of explaining that, can you specificdly say as we have, as you have said
210 condtituencies and that will remain and then you try to darify how do we go about getting those 210 incase in future we are
going to get more than 210 condtituencies and with this the eections of the MPs on condtituencies. Do you recommend any
other systlem or how do we go about getting there?

Mr. Imonje If we have to increase the number of congtituency, there has to be something to be invented and approved by
probably 80% of the MPs with judtification of the M Ps with judtification why it has to go behold that.

Com. Ratanya: Thank you very much Moses, we have heard your views. Incase you have any written views you can present
if not, Ign our register. Asante sana. The next one is George Mwau. George hayuko. Aggrey Mwalo, hata Mwao hayuko.
Mary Njiraini, hayuko, Grace Ndung’u. Grace G. Kuria, Rachd Chege, Veronica Njoroge, Margaret Kinuthia, Naomi Njeri.
A number of these are from women’s guild so it appears they came only to observe. Naomi Njeri and then we come to

Margaret Wangari, Mary Sembe. Mary endeleani wakati wako na uanze kwa kusema jina lako.

Mary Sembe: Good morning everybody, the commissoners and my fdlow ssters and brothers. My name is Mary Sembe, |
am here as an individud but | am coming from a cathalic church herein

Dagoretti caled Guaddupe. My views are, the firg one, the Presidentshould have two terms. The MPs dso should have two
terms. | am aso saying that dvic education should be a process, should not be stopped just because of the eections.

| am saying that the attorney generd who is spread in the Executive, judiciary, and Parliament should be independent or we
should have three attorney generd’s one for the Executive, Judiciaryand the Parliament. The other one | am saying the
condtitution should be written in a language, which we understand. If the bible is written in other languages, aso the condtitution
should dso be written in the main languages and dso in a term which we understand not the term of the present one, | don’t
understand it, maybe it is because | have not gone to the higher school.
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The other oneisthat the congtitution should not be dtered by the Parliament if the people make it. If it is the people who have
made it, it should not be dtered before the people are consulted. The other one | am talking about the street children. The street
children should be a government issue in that the taxation, which we say, we are heavily taxed but | am sureif it is managed well
by the Executive | think there will be a body in the socid security fund which should cater for the street children.

The other one | am talking about the public commission. The public commission, the service commisson, teachers' commission,
eectord commisson, commisson for the anti-corruption should not be interfered with by the Executive therefore | am
suggedting dl of them should be independent. The other one which | have is that the Presdentshould be eected by rotation. In
this one | mean that each province should have their own Presidentwhom they have chosen but will be chosen by the people. If
they choose the three people whom they want us to choose and then it is chosen by the nation, so that we don’t have tribd
clashes which have been for the time being because now, it iswho is the president, isit the tribe that is dl that but if we choose
by the province, whether you are a luo in coast but you have been brought up in coastd province, thenyu can be chosen as a
Presidentso that we avoid this thing of ethnic clashes. Thank you.

Com. Ratanya: Hebu ngoja kidogo.

Com. Kangu: Sembe, if we have two terms for a Presidentand we have a rotation of president, province by province, will each
province if there person can manage two terms be alowed those two terms or do we move to the next province and if so, what

do we do with the person who may be winning?

Mary Sembe: Inmy view isthat the two termsisfor every province. Thereis no increasing of the terms. Each province should
have two terms, like we have aready have the central, we have dready have the rift valey so now we can go ancther province.

Com. Ratanya: Okey, Mary hayo ni maoni yako na Mary enda pae uandikishe na u-Sgn register yetu. Anayefuata ni Mrs.
RW Agola Mwingineni Irene Kairo, George Jaoko, are you the one? Sasa Jaoko ni wakati wako.

Mr. Jaoko: My name is George Jaoko, | am an economist dthough | don’t work here. 1 work in South Africa | want to
present my views particularly regarding the transfer of power. | wish our new congtitution identify clearly the transfer of power.
Tomy view | would like the speaker of the nationd assembly, to be in-charge of the Executive when they are in the eection and
after the dections results are announced which should be announced from the polling stations.

Each palling gation should announce the votes cast. The speaker and the Chief Judtice should be swear in the incoming
Presdentafter seven days when dl the votes are counted and correctly accounted for. Another area is when a member of

Parliament or a councillor passes away in other words if he passed or he dieswhilein office.
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| wanted to suggest that instead of having a by-elections his wife should take over to Implify everything so that we don’t have
any extenson and if an MP decides to defect, it should be handled on the floor. There should not be any by eections.

| was feding that MPs should satisfy the public with the following principles, about seven principles | have identified. Firs, they
should be objective, accountable, openness, honesty and they should have a leadership. | dso fed that our Presidentshould be a
men of having a wide experience of knowledge, not necessarily a university degree but we should have a Presdentrunning from
the age of forty years to a maximum of 70 years and if a Presidenthappens to be with any hedth problems while in office, the

Vice Presdentshould take over.

Ladtly, | would like to state that dl the minigtries should be headed by the non-MPs. In other words they should not be MPs
and they should be appearing infront of the Parliament salect committee every Sx months. Thank you.

Com. Ratanya: Okey, hebu ngoja kidogo bwana George.

Com. Ayonga: George you said incase an MP dies, his wife should take over. | don’t know whether you gave thought about
that and | think that you aso meant if an MP was awoman and he dies, her husband takes over. Now, knowing Kenyawhat it
isand we being human beings, don’t you see a chance of someone aspiring for a seet like that? It may be a husband, it may be
awifewould like to diminate another so that he or she takes over.

Mr. Jaoko: That could bein avery remote part.

Com. Ayonga: And dso before you answer that, you were talking of the qudifications of the people who go to Parliament.
Supposing the husband or the wife does not meet that minimum requirement in education, what do we do?

Mr. Jaoko: According to what | have come to know from my own experience, most of our MPs whenever they get that
opportunity to be in Parliament, they tend to marry women who match with the new status.

Com. Ayonga: Andif that isthe second wife?

Mr. Jaoko: It sdright.

Com. Ayonga: And you leave the firg wife? Don’t you think women will come up in arms againgt that?

Mr. Jaoko: No, | think this one should be put in writing. If the MP and before, in case of anything happens to him, the second
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wife or whatever the wifewill take over.

Com. Ayonga: Doesthismakeiit.....

Mr. Jaoko: A good example was our late Tom Mboya. When he got his new post, he married Pamea but before that he had
awife. Pamela was marching status of his new gppointment that is why she took him, because you find another good example
agan is like Bill Clinton. When he was the president, his wife was playing a very big role towards his office. So incase of
anything he could 4ill act very nicdly because he knows what the husband was doing.

Com. Ayonga: Now, | want also to take you to the presidency. You said when a Presidentis not well during the course of his
time of office, that is a Vice Presdentshould take over. Why not his wife?

Mr. Jaoko: Because the Presidentis not....

Com. Ayonga: What difference does it make?

Mr. Jaoko: A president, what | was trying to put across is that a Presdentshould not be an MP. This only goes to the MPs
but a Presdentshould not be an MP.

Com. Kangu: Now, Jaoko | was not aware that Mboya had another wife but | would like to consult with you to hear about
that. Supposing my wife has no interest in politics, will we impaose the postion of being an MP on her.

Secondly, you said that during elections, the speaker of the nationdl assembly should act as the Presidentand after the dections
they swear in the president. | want you to give some thought the powers this speakers should exercise that interim period
because my worry isthat if you give dl the powers of the Presidentto that person, someone can cause havoc within that period
of within one month. | could alocate the entire country to my brothers and ssters before | quit. How do we limit the powers the
speaker will exercise during that period and to which ones and who exercises the rest?

Mr. Jaoko: According to what | understand is that when you are acting, you have got very little powers to dlocate anything
because you are not truly on the job. You are only holding it briefly. In other words, very litle you can do even tha
appointment alocation of anything you cant do that one. Unless there is some war, | don’t think we should go to where you can
dlocate anything during that period because the government is on trandt, we are on dections. So | think we have to wait and
thet iswhet | think.

Com. Ratanya: Thank you very much Bwana George Jaoko, so just sgn our register. Hayo ni maoni yako na yatachukuliwa
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kama vile yamepeanwa. Tena tunaenddea kwa Oloo Charles. Oloo yuko karibu hapa. Okey, ni wakati wako Oloo Charles.

Mr. Oloo: Thank you very much the commissoners, my name is Charles Oloo on garting | will start with the Executive, that is
where our dear Presdentis and more so the head. Okey, about the qudifications which had been said, the Presidentshould firgt
of dl be God fearing and should be somebody who respects human rights in order to serve after the mord requirements of a

humen person.

Presently we find that the Presidentin one case or the other happens to have more that enough powers and this we find that it
redly affects other sectors and arms of government especidly when we talk of the Judiciaryand the Legidature that is the
Parliamentary. Inthis case | tend to recommend that agreeing with other speakers, the Presdentshould not be an MP and not
resricting to that incase he should be an MP then he should be entitled to attending dl the sessons in Parliament as requires
other MPs because presently we find that the Presidentattends the sessions very lesstimes.

So | tend to wonder who represents his condituency when he is not there. Also when we look a the kind of modern
management in our society, | would recommend thet the Presidentshould not be just a mere leader but should be aleader and a
manager in that when | talk of management here | would not mean the kind of bureaucratic management we see around in our

sodiey.

It should be a management where there is consultation and the flow of power is not more so from up to bottom as this would, in
one point or the other you will find thet the rights of individuds are dways being violated in one way or the other. When taking
of the terms. | would dso agree with the others that it should be two terms that isfive years each and when we tak of the terms,
meany of usonly tak of the president. What about our MPS? In order to create rooms for leadership, | think aso the MP should
be regtricted to two terms of five years each. By that | don’t mean that maybe if the people fed that he person the elected is not
sarving thar interests wel, when the fird term thet is of the five years come to an end they have the opportunity to eect another
person but the person should nat go for more than the two terms.

Tdking of the people of kenya, they should be given some authority and power over the congtitution they are making. In that it
doesn’t happen that the ruling class tend to use the very condtitution to rule as in to overrule the people in that their voice is not
heard. Someone talked of when it comes to making the amendments. | think the consultations should be made with the people

before these are done.

| will dso propose of the clear checks and baances within the judiciary, Executive and the Legidature inorder to avoid
gtuations where people work under pressure from those whom we may cdl the bosses in the public offices because you will
find thet if for example the Presidentappoints the Chief Judtice, it will be very difficult for the Chief Justice to work independently
because working againg your boss may mean that the boss may wake up in the morning and in the afternoon, you are no longer
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inyour office.

Coming to the Attorney Generd,

Com. Ratanya: What do you recommend there? Appointment of top priests. What is your recommendation?

Mr. Oloo: Thank you. | would may be recommend that while gppointing these people in the public offices, there be if the
Presdentthen wants to gppoint then the Parliament should also come in maybe let’s talk of % so that they can confirm the
gppointment and the person who is appointed has the powers to exercisein his office in that the Presidentdoesn’t come up and
sy that maybe the gppointment is cut so the Parliamentarian should aso be contacted before this person is rendered out of his
office. | was taking of the Attorney Generd. Thisis a very important post and we find that presently it tends to work out that
the attorney Generd isthe, | can say the lawyer of the public servant, at the same time the prosecutor.

So, looking at it that way, it is very difficult for one to defend you and at the same time prosecute you in another way and manly
it has been working under the pressure aso from the Executive. So cases where there are things like corruption or loating in
government offices, has never been exercised that these people are brought to law and maybe prosecuted for what they have

done.

Com. Ratanya: Sasawakati wako ni kamaumesha

Mr. Oloo: Can | have may be one minute?

Com. Ratanya: Yes, just one and make it clear whether you would like the attorney generd to have the two roles as a lawyer
and alegd advisor and dso as a prosecutor. So you have not made thet clear.

Mr. Oloo: Okey, | would recommend that these services be, if he is the prosecutor let im be the prosecutor and if he is the
lawyer, let him be the lawyer.

Onthelocd authority, we have the mayor and the town clerk who are very important people to the service of the society. So, |
would recommend that these people if possible, they be eected by the people so that they can be answerable to the people.

On dections, to ensure free and far eections which maybe we’ ve been taking of each and everyday and in one way or the
other has never come to part. There should be an independent commisson which is free from any influence or intimidation from
any party during campaigns, there be no use of government assets like the vehicles, there be equa opportunities from the
campaigns that isif it is through media, let the Kenyans see the opposition and the former ruling party in equa practice and dso
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the political partiesif possible let them be two in that the party which has been ruling and the oppostion because having many
parties we see people coming each and everyone wants to serve his or her own interest and not the interest of the Kenyans.
Thank you.

Com. Ratanya: Asante sana Charles, just hold on Charles.

Com. Kangu: Now, Charles you want the term of office for Presdentand MPs limited, you don’t think that for councilors
should o be limited.

Interjection (Com. Ayonga) If one comes up with a party he thinks that he or she thinks that he is the one who is going to

offer, heisthe one who isgoing to deiver. A mechaniam | think you were asked was that how do we go about that to bring it

into two?

Mr. Oloo: It might look alittle bit complicated at thisleve because maybe...

Com. Ayonga: Okey, you need to do some homework.

Mr. Oloo: Maybe | will talk of the regidration of the parties. It has to start from there because if they are dready registered it
might be very difficult to do that but then if it can start from the registration itsdf it can work.

Com. Ayonga: Thank you.

Com. Ratanya: Thank you Oloo Charles. Now, the next one is Anne W. Maina from Woman’s Guild and | think she has a
memorandum. Is she around. It appears your memorandum has been handed in or not, if not so then it will come. All the other

members of the guild are just observers. Istha not correct? You are just ligening. Joseph Obege. Now, it is your time Joseph.

Mr. Obege: Thank you very much commissioners for this chance to present my view on the conditution of kenya. My firg
point | am going to take issue iswith the conditution itsdf. As | am taking today | even don’t know how the conditution looks.
| would say and encourage the government to be.....

Com. Ratanya: Joseph, tupatie meoni yako, mapendekezo yako yde ungetaka yaingia katika hii conditution ambayo
tunarekebisha

Mr. Obege: Okey, my recommendations would be the conditution should be taught even if it is not an examinable subject
from primary levd to higher inditutions, that will help when it comes to review like this there has been a lot of hoolaba oo you
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could not understand what the condition is and it is going to be put in the hands of afew people. So, | would say people have to
grow up understanding what the congtitution is.

Secondly, | am going to present my recommendations regarding the budget. The budget being what it is supposed to be the
agang of the development of any nation, it has not been given a very good foca point, they say the budget is drawn according
to condituencies. | think it should go to sublocations and sublocations have to be identifying one project for implementation
within that sublocation and if we implement those projects within the sublocations then Kenyawill be developing. | tend to
undergtand that alot of emphasisis put on urbanization and thisis giving Kenyaa loading.

| am coming to talk about the third, point regarding appointments to public office. These gppointments, alot of them the powers
have been invested with the president. These appointments should be by a Parliamentary service committee. It should be vetting

whoever is supposed to be gppointed to any public office,

Ladgly | will talk about the presidency. The presidency should be rotationd, it should go province by province and this will
harmonize alot of issuesin the land. Thank you.

Com. Ratanya: Okey, that is Joseph. Do we have any question?

Com. Kangu: Can you darify what you mean by saying that urbanization has given Kenyaa road hill.

Mr. Obege: When | say urbanization it isbeing tied to the budget. A lot of resources within this nation are going more or less
to urban centers rather than the rurd areas.

Com. Ratanya: Alright. The next one is Samwe Bismbu. Then we go to Edith Minayo. She is an observer, Florence is dso
an observer, Joyce M. Nduku. Stephen Ndungi. Okey, Stephen ni wakati wako sasa.

Mr. Ndungi: Kwa mgina yangu naitwa Stephen Ndungi kutoka Kawangware. Ningependa tu kutoa meoni yangu kuhusu

upande wa chief. Naona kwamba ma-chief wawe wanatoka katika ile area amaile location ambayo wanafanya adminigtration.

Ya pili, n kwamba upande wa mavazi. Mavazi ambayo yanatumiwa na wanawake wetu wakati huu, ningetaka yaweza
kuangdiwa kwa sababu mengine yako na albu wakati inavaiwa

Pia upande wa mdipo ya MPs ambayo wandipwa. Naoni kwamba, katika maoni yangu, ni vizuri ma-councillors wawe
wandipwa pesanying kwa sababu hao ndio wako katika quotation kwa sababu hao macoundillors ndio wana-deal na mambo
ya maharambee katika mitaa yao. Kwa hivyo kwa upande wa MPs kupatiwa pesa ming naona hiyo ni hasara. Pia neona ya
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kwamba hawa humean rights, ni vyema wapatiwe powers na kusema mambo ya powers ni ya kwamba, wakati huu humen rights
haina power kwa sababu ikipeeka jambo mbde kwa hiz ofis kubwa pia Inaweza kunyanyaswva ama inawekwa chini kwa
hivyo ningeomba ya kwamba pia human rights iweze kupatiwa powers.

Pia, ningetaka nisame kwa upande wa polid. Ma-polis ambao tuko nao ni wazuri sana kama wanaweza kupatiwa pesa mzuri
na makao mazuri kwa sababu hao wengi wao ndio hata wanakuwa wezi na wakora. Kwa hivyo lazima waangdiwe kwa

upande wa mishahara na upande wa kukaa. Nafikiriani hayo tu.

Com. Ratanya: Okey, asante sana Stephen Ndungi kwa kutumia hata masaa yako vizuri. Kwa hivyo, baada ya hapo kuna
maswdi hapa bwana Stephen.

Com. Ayonga: Stephen umetwambia juu yamavazi ya wamama. Hukutuambia unataka wavagje.

Mr. Ndungi: Katika maoni yangu, nilikuwa naona ya kwamba kilamtu angua ya kwamba kuna mavazi mengine ambayo ni ya
abu ambayo ni ya mikato.

Com. Ayonga: Sasa hiyo ndio tunataka utuambie unaona hapa tunataka utuambie kuna hivi na hivi ndivyo tunavyoteka

kufanya. Uswe unazunguka round. Utuambie na utuambie dawa ni nini.

Mr. Ndungi: Né&fikiri dawa yake amamaoni yangu ni ya kwamba. ..

Com. Ayonga: Kwanza yaseme hayo mavazi. Ni mavazi gani usyotaka, n mavazi gani unaita mabaya.

Mr. Ndungi: Mavazi ambayo nasema ya kwamba ni mabaya hasa kuna skirt zingine zingpigwa migari pande ya nyuma na ni

fup sana. Sana sana huvaiwa na hawa ma-secretary wa hawa watu ma-advocates. Hizo ma-skirt fupi fupi ni mbaya.

Pia upande mwingine, mwanamke hagtahili kuvaa longi katika desturi ya kiafrika na kwa hivyo tuache kuiga mambo ya mzungu.

Hiyo ndiyo nilikuwa naona.

Com. Ayonga: Ndiyo Unasema wanawake wasvae longi?

Mr. Ndungi: Yes, katika meoni yangu wanawake wasivae longi anahiz nguo fupi fupi.

Com. Ayonga: Tuliweza kudewa juu ya nguo fupi fupi lakini malongi hayo ni mawazo yako, na kwa hivyo umetaka sheria

iwekwe wanawake wasivae longi, wasivae hguo fupi.
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Mr. Ndungi: Ndio, wavae nguo ambayo ni ya heshima

Com. Ayonga: Hiyo ni nguo gani?

Mr. Ndungi: Nguo ya heshimani hguo ambayo haionyeshi miguu ama * huku’ .

Com. Ayonga: Tena unaona albu?

Mr. Ndungi: So aibu.

Com. Ayonga: Mbona umefunika macho?

Mr. Ndungi: Hayo ndio mavazi yde yako. For example, nguo kama ya dada kama huyu.

Com. Ayonga: Asante bwana, njoo ujiandikishe. Hayo ni maoni yako, wengine wataona tofauti.

Com. Ratanya: Okey, huyu Stephen amemdiza na kwa hivyo anayefuata sasa kunao naona hapa hawataki kuongea kama
James Kanene, Pauline Nduati na yule angefuatani James Kanene. Are you the one? Endelea Kanene.

Mr. Kanene: Thank you very much. My name is James Kanene Kinyanjui. Firs of dl, what | would like to be put in our new
conditution is about police force. | would like the police force in dl ways a police officer stay in one gation for more than a
certain period, and | would recommend not more than one year. My reason being the more they stay in one dation, the more
they collude with criminasin that area so that even if you report any case to them, giving them the red crimind, you will see him
the fallowing day because they are friends. So my recommendation is that no police officer should be in one gation for more
then one year.

Secondly, 1 would like to talk about the public servants. The Presidentshould not be having any powers to gppoint any public
servant and | mean by that | mean in parastatals. That should be done by a Parliamentary committee which should offer the post
and then interview the candidate and give the job the most qudified person. In any case if that person is caught in any corrupt
ded he should never ever be dlowed in any other public office or to serve the public again and should aso be prosecuted. |
think | don’t have any more to say.

Com. Ratanya: James, just wait there. | think you are through, you go and Sgn our register, we don’t have any questions for
you. Pauline Nduati from the woman’s guild. | don’t know whether Pauline wants to say anything or she is just an observer.
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Then Masese Richard. Masese is coming. Start by tdling us your names.

Mr. Masese: | thank you the commissioners for having given me this chance. My names are Masese Richard and | am coming
here to represent the street children. | am one of the rehabilitators of street children. My view will basicaly come from land. The
problems that we are facing in this country today dl of them come from land, about more than hdf of the reproductive land of
this nation is owned by one community. So my recommendation was that the land should not be classfied as a property. This
should be a present given to us by God under the skies. So land should not be sold or bought. Land should be given to the

Kenyans equdly.

The remaining parts of the land may be for the government and if we have some Kenyans who want to invest in faming they
should release it from the government. it is unfortunate thet the Presidentis the cugtodian of Kenyan land. | am imagining of one
day having maybe a Presidenthas flown out to US and decides to sdl the Kenyan land, let us not assume that cannot happen.

If he goes and maybe s the Kenyan land we may not have our nation. So the land issue Kenyashould be owned by Kenyans.
We we look at the maps maybe we are out of the nation what you look at that map is the land not the vehicles, not the houses
nothing dse.

Right now we have very many street children. They have turned to become street families These are just refugees in their own
nation but they don’t have camps where to go to. Madam said here that they are on their way to the Streets because they
cannot cope with life. So for us to clear dl the messes of having street children people going to the streets, land should not be
sold because | know even you commissoners some of you after getting this much money we dways read on the papers, you
are thinking of going to buy land from one poor Kenyan, maybe to go and ...some have even sold their land so that they can
transport corpses from Nairobi to their rurd home. So if this trend goes on, in fifty years to come, Kenyawill be owned by less

than 100,000 people and dl of uswill come to the streets and | don’t know what will happen.

The second thing, is on the president. When we mention a Presdentcoming from any region of Kenyaother than some regions,
people tak about tribdism. | believe the indegpendence which Kenyans got in 1963 they said we gonna share the independent
cake equdly. | see presidency as one of the cakes that has to be shared. So if we can say a good leader comes from whichever
region due to democracy, | think in the congtitution we should have a provison that the Presdentshould come from various
regions, like if he comes to centrd province to two five-year terms, every region gets Presidentbecause it is as a result of

independency.

The third point | would like to tak about is the gppointments. the Presidentis currently the one who gppoints big men in
parastatalsin government services. | would like this to be done by Parliament. Parliament should seet in committees and appoint
intdligent Kenyans to various postions and after appointing them to various positions you know it is better when a group of



people gppoints other than one person gppointing. | think mineisthat way.

Com. Ratanya: Asante sana bwana Masese. Just hold on.

Com. Ayonga: Bwana Masese you have told us that land is a gift from God and this land and this land should not be bought or
sold. How do you see the didtribution of this land that has been inherited for so many thousands of years and some people tell
usmillions of years those who don’t believe in creation. How would you get this land, which you have said is the problem? We
have dready sdtled in this land, we are here a KenyaScience Teachers' College, this land has buildingswhatever and
everywhere. How would you get land which you say thisis a free land anybody can settle, you can settle and go and whatever.

How do you plan for it.

Mr. Masese: | don’t say that anyone can sdttle anywhere. | am saying when we look at the migration of people, it was naturd.
People moved from wherever they were to their present homes and when they came they did not buy thisland. They just settled
on it. They sub-divided. Somebody said before 1960s and 70s there were no street children. So if these people were Iéft to
eitle naturaly, there could have been no problem but right now people have been deprived this right of owning land by the
condtitution which puts land as a property and if it continues to be property | am sure in let us say a hundred years to come,

very few Kenyanswill own land.

| don’t see why we should be citizens be just owning a smdl property or no property in a country. When you look at the map
you say that is my nation but for sure you own nothing in that nation. So | would like land to be a government owned land.
Everyone to be given a piece of land at least which can do some any practicd thing then the remaining parts of the land which
will be under the government’s arms should be there for leasing to people who wants to inves in faming. Other then for
example, we have afew individuds here. After independence they have owned more than a whole didrict. If you put that land
together, one man owning more than awhole didtrict.

There are the same men who St in boardrooms discussing about eradication of poverty and when they st there, they are
chewing money of these poor people who are highly taxed. So the best thing, | could not vaue atitle deed as anything. Let land
be sub-divided to Kenyans equdly and the remaining parts of the land to be given to the government and the government should
be leaving it for anyone who wantsit in a leasehold not in buying it.

Com. Ayonga: How does that help usto get the street children out? They are children, dready they are children, and how do

you help your group from the free land.

Mr. Masese: If right now we had some land, like Kenyan land which is set aside government land, the government can eesly
go there build a home for the children and the children will grow there, most of them will be taught maybe farming and they will
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be given amdl pieces of land and they gtart ther lives from there. For ingtance the rehabilitation center in which | am in. We
have put the children in various fields. Some of them were running out the day we saw them and we were coming in. we are
trying to put them to where they can... you know we cannot teach them how to dig because they cannot get land but we can
teach them how to run because there are fidds which they can use.

Com. Kangu: Now, | want to take you back to the earlier question. You said if things had been left to go on naurdly, we
would not be having a problem. Unfortunately that was not done and we have a problem. We want to solve that problem. The
one of the problems we have is that now Kenyans own land privately as individuds. There are those who dready have what are
cdled vested interests. How do we revert to that naturd state. Do we take away land from those who own everything and give
it to the government and then ask the government to digtribute it equally to the rest of the citizens or what do we do. And if we
do so, do we take from those who own without compensation or do we say the government will be required to compensate
them?

Mr. Masese: | suggest because dso the ones who are owning land may have gotten this money through hardship and others
may have gotten this money through corruption but what | could suggest is these people who own junks of land they be
re-compensated by the government then they leave this land to the government. then if they want to develop, to invest in faming
they leave it for the government and that will help because this document is for us for our children and for our children’s
children, but if the trend goes on like this, | am sorry we will be making more poor people other than rich men.

Com. Kangu: Now, you adso sad that it is wrong for the Presdentto hold government land on behdf of the rest of the
Kenyans and you said the land should belong to the people. Now, the problem we have in law is normdly that you must have
what we cdl a juridica person who will hold and can vist out the way you are saying to other people and so on. Now, you
cannot just say the people. The Ugandans are having this problem, they wrote a condtitution and say land belongs to the ditizens
then when the investors camein and they said now we want to buy land to inves, it turns out that this person cdled citizen was
(inaudible). Now, exactly who isgoing to the juridical person who will own land on behdf of the Kenyans who will be able to
lease it out to those who want to farm, who will be able to do dl other things could be hdf of the rest.

Mr. Masese: | would suggest that not the Presidentbut the government did the custodian of Kenyan land. So, because the
Presdentis one but the government....

Com. Kangu: The government has the Executive, the government has the Judiciaryas part of it, the government has Parliament
as part of it, the government are the Kenyan people and is an amophase body.

Mr. Masese: Thethree bodies of the government forms a body.
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Com. Ratanya: Okey, Masese | think these are your views. Although we are trying to ask you we just want darification
therefore you are entitled to your views and you go to our register and Sgn before you go. And then we have Monica
Kimondo. Is Monica around? Monica is not there. Samud Kirui, this one to be just an observer, then David Nthinji, Gathoni
Gachanga, then we come to John Karanja, Nkoroi. NKkoroi it isyour time.

Mr. NKkoroi: Thank you commissioners. My contribution to conditution review is as follows.

Com. Ratanya: Start by tdling us your names.

Mr. Nkoroi: My names are James Muthuri NKkoroi, | am a teacher by professon. My fird contribution is in the issue of
freedom of worship. The condtitution alows us to worship but my contribution is this worship should be reflected. My views for
this commissoners is that there are times, some religious groups where people converted to those groups do not accept even
basic medicd attention and some do not dlow people to think that you do not need medicd attention because sickness is as a

result of aillness Some bacteria or vird kind of a problem.

So, the other groups like Mungiki who dam to be baptizing people, | think that freedom should be withdravn from them
because dso they are infringing on the rights of other people because if Mungiki is going to circumcise girls, they can only
crcumcise those who are willing to be circumcised but not forcefully. So that freedom which you have given us should be

withdrawn bwana commissioner.

Land ownership-

Com. Ratanya: Now, James what is your pecific recommendation. Withdrawa of freedom of worship or what.

Mr. Nkoroi: It should be reflected. The other recommendation is the issue, which have just heard about land ownership.
Commissioners, | think this land is an exdusve issue particularly ownership because the population of Kenyais increasing time
and again and if as a parent mysdf | have a amdl piece of land which | have inherited from my father. My father has given me
one acre and | am expected to give thisland aso to my children who may number two or three boys or four children induding
girls What shdl | divide to my children and what will children divide to ther children and so on.

So land ownership, commissioners in due respect this land issue | recommend that the owner should be the Executive or the
government here so that nobody dams to be having title deed. The land belongs to the government in generd and nobody
would own atitle to digtribute to somebody ese. What should happen is, we should live in towns or in smdl loca villages and
those people who are willing to / because you will find particularly men, do not like farming, they want to be makanga and 4l
that. So land tilling is left to women. So ingtead of a man owning land, which he does nat till, why don’t we ask those people
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who are interested with farming who are cdled to fam do the farming and they should lease the land from the government.

Indisciplinein schools- | have observed that in Kenyaindiscipline has come as a result of government bureaucracy where if you
want to chase away a student from a school. Secondary school X the board of governors mugt st, the headmadter firg of
suspends the student, the board of governors st, the BOG recommends to the director of education to pick action dl this
bwana commissioners is waste of time because the director of education does not interact with this student on daily basis.

It is the headmaster and the BOG who should decide this matter. Otherwise if we go to the director, the director here is
irrevelant because he has not interacted with these students to know exactly what is hgppening. There is that clause which says
it is only the director who can expe. No, let us give power to the BOG who are on daly bass on the ground to expd a

cimind.

Quarter system- the quarter systlem of sharing out schools in this country is depriving. It denies the students chances of going to
good schools. During our time, and your time commissioners even if you came from Meru, you could go to Maseno nationd

school or you could go to Shimo La Tewa nationa school for your higher studies.

Today, if you are a mmeru, you will read in meru and remain a locdized mmeru there with tempers. | an a mmeru and that is
why we argue that merus are highly tempered, why? Because they have not interacted with luos. They think a luo is not
crcumcised heislike asmdl boy. Schools have lacked that expsore. A luo is an adult like a mmeru who is circumcised. So can
we ask our children to go round to read in Kisumu, to read in Meru everywhere so tha we remove this feding thet if | were a
mmeu and we are circumcised, you are above the rest. My recommendetion is et the quarter systlem be abolished.

Then the cooperative clause. | want to state a recommendation that the cooperative movement bwana commissoners have

been abused. | am saying this because | have seen very many societies faling..

Com. Ratanya: Okey, James just try to sum up. Because you have not time. So where the delegates stream themsalves
alowances without any control that should be removed. Findly, not redly findly but the common language Kiswahili should be
used as a common language to dl the Kenyans.

Mr. Nkoroi: The other recommendation is KICC is not a property of KANU it should be a property of the government
because when it was being built in 1974 KANU as a party did not use only their own funds, they used the government funds
and the funds were actudly borrowed so why should it revert to one party?

Fndly, licences bwana commissoners is what is killing Kenyans. A smple lady or a Smple man like me to get a licence from

the Kenyagovernment you require so many stages to satisfy in order to get alicence even to run a kiosk and that licence is dso
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very high. The feeis about a thousand shillings or more. Why can’t we make licences very smple so that Kenyans don’t jump
the law by hiding so that they don’t pay. Thisis why we are even bribing because if your car doesn’t have a licence on and a
licence is about two thousand, you want to pass this 200 and bribe the police. Why cant the government make the licences very
chegp and avoid the bureaucracy and the steps. Thank you commissoners.

Com. Ratanya: Okey, James just walts.

Com. Kangu: Now, James | agree with you that land is an exdusve issuein our country. Sometimes | say the firsd mistake we
made is when said turudi mashambani and assumed that anybody can be a farmer when infact farming is a professon that
should be engaged in by people qudified in that area.

As you sad we have actudly sub-divided to very uneconomica units and now every Kenyan can boast of having some title
deed and the country has not food. | have dways been of the view dso that when we say that we will give Kenyans piped
water, dectricity in the rura areas when they are settled the way they are in the villages, we are cheating them. Another twenty
yearswill come and go, we cannot afford that cost and that it might be advisable to move Kenyans to townships where it will be
cheaper to give these fadlities but the question is at the atitude leve, the Kenyans have become so attached to the issue of
having some title deeds. How do we ded with this because the redlities are that at the economic leve the sysem we have is not
going to be sugtaindble in the next few years?

Mr. Nkoroi: The best dternative is that the title deeds could be withdrawvn and termed and on entity in this country where
people are fighting for them so that you don’t have to secure loans by offering at title deed. Y ou can secure your loan by having
other collaterals other then title deeds.

Com. Ratanya: Okey, nasema asante sana bwana NKkoroi, you have given your views and you just go there and sgn our
register. Now, the next one is Ruth Warimu Githegi. Is Ruth around? Then we have members of the woman’ s guild who appear
to be observers, Eunice Mbarire, Mary Gachunge, there is Joyce Ngugi, then we have Maina J. Komen. Then the rest appear
to be observers, Owos Mutuku, Rondd Mbuku Kilonzo, Joshua. You see | am reading even the names of the observers
incase they have changed their mind then they would come to give their views. So we have dso Emmanud Okello. So you are
ready Emmanud. It is your time now. Start by tdling us your names.

Mr. Okélo: Thank you commissoners. | am caled Emmanud Ochieng’ Okello. My proposals | am going to give them in two
phases. Firg of dl | would like to highlight the shortcomings | think are evident in the current condtitution so that when the new
conditution comes about, the shortcomings are not repeated.
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Firg of dl, a the moment the Kenyans dtizens fundamentd rights should be guaranteed by the conditution, not only by the
gatutes but dsoin/. At the moment no Kenyan in this country is a free man or woman because if the state wants to find fault in
any individud, it will.

You find that every mwananchi a any timein violaion of one secure law by another. The Kenyan citizens fundamenta freedoms
are not only guaranteed in books but in practice they are not guaranteed. The / of Kenyan ditizens who confined by state
mechinery and there is no shdter in that infringement for the enemy.

The new condtitution should guarantee Kenyans their fundamenta freedomsin practice for example the contention that a person
is innocent and proved guilty by a compentent court of law is observed whally in the bridge the current conditution and law
does not stisfy Kenyans rights to basic education and the rights to know what is hgppening in the country. The law should be
passed to force government to pass vitd informetion to the Kenyan public without having to be asked to do so.

So am going to give my recommendations. So my first recommendation is thet judicia staff presiding over court cases should be
empowered and be required to automaticdly pendize invedigating officers and complainants who bring mdidious or
unsubstantious charges to court. Immediatdly if they notice that such charges are an abuse of the court process.

Secondly, the judida officers should be required to automaticaly recommend commencement of proceedings towards
compensation to accused persons. When it becomes clear to the court the charges brought before the court are mdicious and |
would recommend such pendties and awards include the cost of the proceedings and be at minimum equivaent to the bill terms
for the accused persons and the pendties and awards should be bond by both complainant and the invedtigating officers from
the police department.

My fouth recommendation is that forgery especidly committed with the play intention of adversdy afecting the outcome of the
aimind proceedings againg accused persons should attract differ pendties. | would recommend that such pendties indude
confinement, corpord punishment, fine and that [abour. And then night courts should be established in urban areas to expendit
petty offence proceedings and to congest in the justice system. This will guarantee that judtice is not delayed and hence not
denied. The maximum period a person is held in police custody should be reduced to 12 hours except for capitd offences and
cases of palice officers halding Kenyans in police cdls longer than the stipulated periods should be crimindized and pendized.

My gxth suggedtion is that collection of cash hill by police should be outlawed. Instead IDs and other documents should be
confisticated and the tickets showing the items held in the police issued. The collection of cash hill encourages the police to
harass innocent Kenyans of finendd motivations.
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My other recommendation is that mutiple litigations should be crimindized and the complainants should be held accountable
when they prefer same charges in more than one court. The police and the Judiciaryrecords should be centralized to be able to
detect such cases.

Another recommendation has to do with the government accountability.

Com. Ratanya: Emmanud, try to sum up. That isthe end of your time.

Mr. Okello: Okey, | have only three points to go. | think government ministries should be compelled to produce quarterly
finendd statements by law. This stlatement should be posted on website spedificaly created for the purpose and the statements
should be avallable to the public for scrutiny even at afee, people will be willing to pay so as to get thisfinancid statements.

When the annud budget is baing presented to Parliament, the minidtries should be compelled by law to present financid reports,
detailing income and expenditures in the previous years. The reports made in the annud budget estimate should be based on
audited accounted and this should help to put checks in place and to avoid the cases of the auditor generd (inaudible) after a
legidative bills are done. It will dso protect people who are holding public offices from unfar criticiam.

And then my find point is, | think Kenyan rights to earn alawful income should be guaranteed by abolishing dl licencing bodies
other than the locd authorities and the Kenyabureau of standards. | think the trade (inaudible) an impassible number of licenang
bodies which are a nieghbour in corruption and they don’t add any vaue to the kenya's standards of living. | think I will submit

my written memorandum.

Com. Ratanya: Okey, thank you very much Emmanud, just hand in your memorandum there. We have Sdome Maing, this
appears to be an observer, Meeme. Let us have that one as the last person and then we can break for lunch,

Mr. Meeme: Thank you Mr. Chairman, commissioners, ladies and gentlemen. (inaudible) they give their fellow tribesmen or
their family members. Another observation is that it is not uncommon to see a public like the provincid adminigrations like the
DO or the DC or are ether high school dropouts or primary school dropouts.

Ancther observation is that we have so many foreignersin this country who are taking up jobs which are supposed to be taken
up by qudified Kenyans. | would like to make the fallowing recommendations to the public service commisson which is
badcaly empowered to appoint Kenyans who are qudified at different positions.

The public service commisson should be / and this should indude members of the COTU, organization of church employers,
church dders and even the avil society. All these members mugt be approved by Parliament and mugt be answerable to the
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Parliamentary service commission. Even the Parliamentary service commission should aso act as a/ disciplinary body. Then dl
graduates from tertiary colleges induding universties and other middle level colleges should be registered by public service
commission and dl public recruitments should be done from this body so as to enhance accountability and transparency and dl

these recruitments mugt be, even the private recruitments must be vetted by Parliamentary service commission.

Ancther recommendation is to the public service commission is that it should be mandated to market sudents even in other
countries like in Europe and in America. Y ou know actudly there are a lot of jobs in those developed countries but you redize
that unless our country markets these students who have the rdevant qudification they end up being jobless because there is no
one to market them. So badcaly the PSC should be mandated to market these sudents abroad and any other country. | think

those are my recommendations.

Com. Ratanya: Okey just hold on there bwana meeme.

Com. Kangu: Now, bwana Meeme | would like to think that one of the most important resources we have are our human
resources and we spend a lot to prepare our children up to universty. Of course as you say we have heard in the past our
graduates being told to look for jobs abroad. You are now tdling us the public service commisson should be mandated to
market these people abroad. Are there any arrangements as a country which we are going to make with the countries which
employ them that will enable us to earn something from these resources, we have spent a lot to prepare or are we just going to

give them away for free to serve other countries?

It isonly that | believe it is that when it comes to people from our country are working in a particular countries abroad, the
money they earn is bascaly supposed to enhance the welbeing of this systems and at the same time to enhance the wel being
of their familieswho are left in this country. So basicaly these people they are not just going to serve this country where they go
to work. They are supposed to bring the income they earn and then of course they are supposed to kind of develop thar
motherland. When for example | am working let’ s say in Britain the money | earn | can bring that money inmy country, maybe |
can come to develop my family, | can buy land here and educate even my brothers and sisters. So in other words you are
contributing to the well being of your country. You are not just going to work abroad and this can help those people, you are
basicdly enhancing you wel being and a the same time you are dso enhancing the wel being of your country by ether

educating your brothers and sSsters and a the same time even investing in your country.

Com. Kangu: Let ustakeit at a persond leve but as we speak now, Kenyans are growing to become sufficient doctors and
there are so many Kenyan doctors working in other countries South Africa, Zimbabwe, Namibia and so on and of course they
may be sending some little money home to their parents but as a country which has brought them up, educated them to that leve
aren’t they resources that belong to us? | keep even asking we talk about universty loans are there any arrangements through

with we can recover these loans from these people who go to work out there?
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Mr. Meeme: When we come to that, there is one thing | believe in, the moment you at this office and that is just one case.
Now, condder other cases like teachers who have been educated up to universty leve, B/ED, science and art teachers and
even other graduates, B.As and so many other middle leve colleges. It would be pointless for a country to keep this people
here iding around doing nothing / a lot of money, it would be advisable to look for kind of market these people in foreing
countries and then maybe try to kind of look for ways of taxing this amount of money so that the country....

Com. Kangu: Those are the ways | want to hear from you. How could we get taxed from there.

Mr. Meeme: Probably maybe the government can fix a particular tax on the amount of money they earn while they are
working abroad.

Com. Ratanya: | think now ladies and gentlemen we have come to the end of our morning session and | would like to hand
over the rest of the programme to my fdlow commissioner Kangu and announce when we are supposed to come back and then

continue with the programme. Commissioner Kangu.

Com. Kangu: Now, we redize we dill have a number of people who want to talk, we will take a break of about 45 minutes or
50 and that should bring us to say maybe a few minutes to two. We will continue with the list the way we were going and so you
can have a quick break and be back 10 minutes or S0 to two so that the latest we can be able to begin is a exactly two. Thank
you very much.

AFTERNOON SESSION

Com Kangu: | think some had not arrived. If there are those who had arrived would you kindly introduce yourselves before

we continue with the afternoon programme. The congtituency committee members.

Mr. Kuria: | think there isonly one who was not in the morning. | am James Kuria and | am one of those who represent the

commission in this congtituency. | am the counaillor for Uthiru.
Com. Kangu: Thank you very much bwana councillor. Now, we now have to continue from where we stopped and can we
have William Kinges. He is not there. Catherine Kimani, not there. Ann M. Mbugua, Susan Mwangi, Sarah Kweno, Lillian

Ngatia, Jarus Ouche, please take the stand.

Mr. Ouche: Thank you very much, my names are Jairus Ouche and these are my suggestions to your committee.

53



Number one, gppointments by the Presdentmust be vetted by Parliament and the only persons with proper qudifications and
high integrity should be appointed public service positions. Ther employment contract should then be protected from Executive
interference. Recruitment into avil service must be donein a very transparent manner with the best being recruited regardless of
triba background.

Number three; the war againgt corruption and nepotism can only be won if it is started from the top. Fghting corruption in the
lower ranks while disregarding practices at the top will never succeed. Corrupt junior officers can only change if they witness

their corrupt seniors paying for their Sns.

Number four; looters of public property must be forced to pay back or ese ther property impounded. The reason why so
many people are poor is because dl the state resources which could have been used in improving the common persons welfare
are finding there ways into individud pockets. Thet is why even though poverty levels are increasing the number of luxury
vehides are increasing and / buildings and other expensive properties belonging to individuds are being devel oped.

Number five mechanisms must be put in place to curb high-tech looting from public companies and parastatals by highly
influendd people. These are people who dam to be government lawyers while in the read sense they are formed or back up

companies whose sole am is to supply sevices and products to the public indtitutions at exhorbitant prices.

Number 9x; programmes must be put in place to make sure that the necessary infrastructure for rurd development is put in
place. Many people have migrated to the urban areas because the infrastiructure in the rurd areas eg roads, dectricity,
telecommunications etc cannot support adequately rurd business set-ups.

Number saven; a way mug be found out for the government to get some pay back from Kenyans working abroad. So as to
boost the current resource status.

Number eight, the miniger of labour must wake up and examine dl employment contract especidly amongst informa
employers. Many workers are underpaid and yet the farms they work for make millions of dhillings per month.

Number nine findly their mugt be a clause in the conditution which emphasizes that the conditution must be implemented. The
current condtitution may have the capability of serving equaly well but the implementation is very poor and biased. Infact, falure
to implement the condtitution by any person empiles to do so eg the Attorney Generd should be declared a very serious
offence, thank you.

Com. Kangu: Thank you very much Ouche. Give your memorandum there and sgn. Now, can we have Ndakoe Jack, he is
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not here. John Ongute.

Mr. Ongute: Good afternoon commissoners. My names are John Benson Ongute. | want to make my proposals and | want
to start by saying that the conditution is related to the damaging power. So, the problem in our current and our previous
conditution has been the government in power and the government in power has to do with the individuds occupying those
positions that congtitutes the government.

| want to say, dl the register political parties must be regulated by our conditution and by so doing we will expect this
conditution to come up with an ided type of government that will be suitable for dl Kenyans. That isto say | am comfortable
with the current system of government but | am not comfortable with the offidd indoors inditution. | am saying this country has
agood but I am proposing for changes in the conditution and so that that sysem can be effected. | want to target the
presdentid position. | would say that the conditution would come out dearly and define / the Presidentof this republic. Those
duties should be very specific and the Presidentshould work within those duties.

| am dso saying that the following voting stretch when a Presidenthas to be voted for, you have to go through the norma
procedure of nomination thet isin place now whereby paliticd parties are to be given an opportunity to nominate presidentia
candidate and eventudly the eectora commission has been given the powers to sunction that and then we go to the eections. |
am saying only the candidates with the highest votes cast countrywide should become the Presidentof this country. In other
words | am opposed to the clauses that say one mugt get something like 5 to passin five provinces.

This sheria is that the highest number, the votes casted should be deciding factor who becomes the Presidentof this country.
That should be the same with the Parliamentary and the civic. Now, having gotten the president, he should be in a postion to
gppoint his Vice President, cabinet and assstant minigers. | would prefer the conditution to come out clear here and limit that
because that area has been abused and | am saying the condtitution needs proper direction we would be in better place. When
it comes to the government has to be formed, | am of the opinion that the firg gtting of the Parliament should be able to make
appointments for permanent secretaries and other government professonas. Those will be the officers charge to run the
government for that life of that particular government.

| am aso of the opinion that the qudifications should be an issue but | will defer with a lot of the firgt seater who seem to be
looking at the university degree as a qudification. | would rather put in wisdom because we have been taking about leadership.
Leadership has alot to do with wisdom and meit.

| will ds0 like the government to come out with a provincid strategy and in this provincd strategy we know we have go eght
pronvinces, | want the conditution to come out clear. Instead of having to many minisers to represent dmost nothing we should
have minigters representing provinca aspiration and that will limit us in having too many ministers who most of the time are not
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performing and | am saying maybe there should be about three minigters per province whereby you could have one cabinet
miniger and the remaining two are being assstant minigers. That will diminate the dement of tribaliam that has blamed this
nation for along time.

| dso want to address the land issue. | am of the opinion that the minigry of land should be abolished. It’sis not sarving any
ussful purpose. It has helped in the corruption of this country and we should have provinda commissions to handle land issues
and these provincid commissons should be answerable to the director of planning, who should be appointed by the Parliament.
That is when we will be able to know who should have what where but as of now | think we are in a big mess and just to say,
the commissions would now operate under the minidry of locad government because in the minisry of loca government you
have the urban centers and you have the local authority. They should be able to what land is picked for what.

| dso want to address education. The congtitution should be very clear because education is a public service. Being a public
service we would like to have clear palicy of education. Now, this policy should be put in place and there should be education
commissions to implement the policy because what has happened in the past is that we have had minisers some of whom could

not interpret and as a result we had alot of problems.

Fndly, | am of the opinion that we should have a clause that should put netiond issues above other issues. This country seems
to have / so much to the extent that people seem to be worshipping in communities instead of the nation. That’sal.

Com. Kangu: Now, Ongute you emphasized that there is no problem with the conditution with the current sysem. The
problem is with the people. Now, unfortunately even as we write a new conditution we don’t have an opportunity to load 4l
these on some lorry and go and pour in an ocean and get a new sat of Kenyans. How do we get things moving the correct way
with the kind of Kenyans we have, because if we say the people are the problem, then many will say then we should not be
writing the congtitution, we should maybe just remove the people from office but there are others who say that the condtitution
we have can actudly aval an opportunity to anybody else who gets to that office to abuse power. So how do we ded with
that?

Mr. Ongute: | think thet is a chalenging issue but the point is whatever conditution we are going to come up with from what
we are doing now, | am 100% sure we will not very different from the condtitution thet there is. | can see a lot what people are
sying is dmog the same but they are saying in different phrases.

Com. Kangu: Just go there and Sgn and give your memorandum there. Can we have Wydiffe Osore, he is not there. Odenyo
Ochieng’, isit Ochieng’ or Odenyo? Is there anybody cdled Odenyo? Caroline Nyakundi, not there, Peter Mutua, he is not
there, Joe N.E Ochieng’ please take this chance.
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Mr. Ochieng’: Thank you honourable commissioners my names are Joe Naaman Eddie Ochieng’. | am from the Jua Kdi
sector. My views, suggestions, proposals for consderation and indusion into the proposed new condtitution of the republic of
Kenyaare as follows. Number one, nationa socid wefare. | am proposing that in the new condtitution the government to set up
asocid wdfare fund to serve and accommodate the day-by-day socid wefare need and activities. These will be done via the
edablisiment of a nationd socid welfare fund. The fund sourcing will be from as follows, employers, companies, loca
authorities, employees and the re-introduction of the charges to supplement the sourcing.

Number two, education. | am proposing that in the new conditution, government to set up a basc education fund, same
sources as above for the funding to cater for general education from nursery through the primary leve education that is KCPE.

Number three, environmental and public hedth. | am proposing that in the new conditution the government to set up an
environmental and public hedth police force to monitor, prevent, control and prosecute offenders. This is in view of the
seriousness of the environmentd pollution and neglect and non-observers of public hedth rules and regulaions. To add on, this
proposa on environmenta and public hedth police shdl create thousands of jobs countrywide. Some funds sourcing as in one
and two above.

Number four, sdf-employment creation. | am proposing that in the new condtitution the government to set up more land fadilities
and finandng for jua kdi sector. Thiswill be in location withing the mgor urban towns, urban centers, rurd townships, etc.

Number five, political. | am proposing that in the new congtitution peace and gability shdl be paramount and above oppaosition
palitidans interest. The current KANU leadership has mantained peace and sability with development since independence.

Wananchi will be empowered in the new condtitution to vote out of Parliament any opposition MP or MP whose conduct in and
out of Parliament undermine nationd interests for example wananchi peace and sability. This process of voting out such will be
viaa naiond referendum because the opposition MPs or any other MPs were eected by the people and the people have the
right to vote them out of Parliament. Thet is in my opinion what | cdl democracy in practice which the opposition and the
elected MP mugt respect as wananchi’ s decisons.

To add on, just incase the condtitution review commisson process is not finished for a new conditution to be ready before the
generd dections, then inmy opinion as a citizen | propose the current KANU nationd leadership should continue to serve the
wananchi as the government until the new condiitution is ready. The KANU government has mantained sability and can
continue doing so with wananchi support viaanationd referendum for continuation with the current leadership.

Thefour vice charmen and the secretary generd can serve as rotationd presidents, each serving a one year term until the year
2007 when the condtitution of Kenyareview commission may have perfectly completed its work.
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The office of the nationd interest and welfare should also be created and headed by any retired president, minister because their
adminigrative experiences shdl dways be needed for nationad consultations. Thank you for giving me the opportunity to be
heard. | am available to be contacted for more proposals.

Com. Kangu: Thank you Ochieng’ you sign our book and if you have any written memorandum you hand over. Now, can we
have Kahura David, he is not there. Mburu Julius, he is not there. Fred A. Maranga. Joseph Nyamwanda, Michad Ojende,
Jackson King' ori, Njenga Thairu, Robert Mugambi, Florence Wanjiku, Nduta, Wambui Njenga, John M.G.

Mr. Mugo: Namsdimu adhuhuri njema. Hamjambo. Kwa mgina naitwa John Mugo Githinji na niko na mapendekezo kadha
nataka kutoa mbele ya tume. Kwanza ni habari ya land issue. Kulingana na vile heki ya lands iko, kwanza kabisa nilikuwa na
demacated land ambayo nchi yote kwa jumla iko na map yake na tunaitumia kwa kugawa ardhi. Kunazo ardhi zlizoachwa
kama public utility. Chukua na kama upande huu wa Dagoretti ama sehemu zingine za nchi wakati tulikuwa demarcated,
kulikuwa kumeachwa sehemu kama za soko, ama makaburi, ama parking, ama road reserves na hizo zote tukiziangdia unaona
Zimepatiwa individuds kwa njia ambayo 99 hatudewi labda ile Serikdi tuko nayo yaweza juazaidi S5 kama wekaazi wa hapa
tundipa kodi ya ardhi kama niko naftitle deed, niko na duty ambayo ninatoa kwa Serikai. Na tukiangdia hao watu watoe hiyo
court sasa unaona tunafinywa kwa upande huo. Ningependelea hizo ardhi zirudishiwe watu, yaani iwe ya manufaa ya watu kwa

uumla kama public ndio tunaona kuna shida sana ya masoko hatuwezi pata ama road gaff, ama mehdi pa kujengea kama

dispensary.

Pendekezo yangu ya pili kuhusu freedom of worship yaani vile tunatakiwa kuabudu. Katiba tuliyo nayo hatuonyeshi tunaweza
abudu neni kwa sababu kuna makanisa mengine yanaabudu hata shetani. Kuna watu wameitokeza kuabudu hata shetani,
ningependd ea tuwe tunamwabudu Mwenyezi Mungu kama tunaabudu lakini So kiumbe chochote.

Yatatu, ni kuhusu kuchaguliwa kwa president. Presidentasiwe above the law. Awe ni mtu ambaye anaweza kupelekwa hata
kwa mahakama kwa sababu yeye amepatiwa jukumu ya kulinda mdi ya umma na kuongoza watu. So awe kama bwana
mkubwa.

Yanne ni kuhusu dimu. Ningependekeza dimu iwe free kwa wote, watoto wasome hila karo, hata mpaka universty kwa
sababu 99 tunatoshwa ushuru kwa njia hii na nyingine na tunefanya kazi, Serikai inatutosha ushuru ambao nataka nao tuone
inafanya kazi gani. BHimu tunayo sasa, the current 8-4-4 sysem imekuwa mzigo sana kwetu kwa sababu vile ilianzidwa,
hakuanziswa na watu ambao wadi-consult watu kwa ujumla ili tuone kama itakuwa burden, kama watu watoe meoni yao

kuhusiana na hii dimu kwa sababu tumeona imekuwa mzigo sana hata kwa 99 wazazi.

Yatano, ni kuhusu free medica services. Tunatakiwa tuwe na mahospitdi ya kuhudumia watu na hasa kwa sababu tunatoshwa
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ushuru na Serikdi tungepende ea tuwe na dispensary. Free namedicd services ziwe free.

Ya mwisho, ni kuhusiana na city councils na councilors zinesmamia miji. Hiz councils ziwe zinasmamia na ma-councillors
ambao wamechaguliwa na wananchi na hasa mayor ambaye amechaguliwa na wananchi, na zle ushuru zinatoshwa kwa kila
location kwa mfano kama ni hapa dagoretti, zle revenue wana-collect kutoka kwetu ziwe zingunufaisha 99 wakati wa hapo,
Ziswe zingpelekwa upande mwingine, ili kila location iwe na maenddeo yake na hasa tusaidiane hapa ma-councillor nao tuone

wanaufanyia kazi gani. Asanteni.

Com. Kangu: Sgn your name there. Councillor Mohammed Nyutu, he is not there. Josephat Kabathe, Paul Ohanga, please

take this chance.

Mr. Ohanga: Hamjamboni. Mgina yangu naitwa Paul Ohanga, mimi Ningependa kutoa maoni yangu nione kama mnaweza
kusadia sheria mpya ambayo tunatengeneza. Maoni yangu ya kwanza inahusu land ambayo tuko nayo hapa kenya, mimi
nikiangdia ninaona viongozi wa Serikdi ikianzia kwa ma-PC since 1963 na MaDC hao ndio wako na land ming kwa maana
unapata mtu mmoja difanya kazi kwa upande wa Mombasa, ako na acres zad ya thdathini. mtu ameenda upande wa
Machakos, ako naland na hakuna sheria ambayo ililinda ma-land kuhusu land nawafanyikazi wa Serikai, wametumia sheriaile
yazamani mbaya. Hiz vitu wanachukua ambayo hawakuwa wangua kwamba tutgjua na tungua hakuna watu wengine ambao
wako naland ming kama wae wdikuwa wafanyi kazi wa Serikdi ya zamani namimi Ningependa kusema ikiwezekana, sheria
tunatengeneza mpya ipatie Serikdi sheria ambayo inaweza kumpa mwananchi yeyote aswe naland zaidi kamani acre mia moja
adwe nayo zadi kwa sababu kwa sababu minidry tuko nayo ya lands n moja naikiwa hii mtu anaonekana ako na/ Mombasa,
ako na/ Machakos, ako na/ Kakamega, hiyo inamaanisha nini? Na minidry of lands tuko nayo ni moja. Hii itengenezwe sherid
kwa maana hii ndio kitu moja ambayo imdeta shida sana. Land imechukuliwa hata Serikai kama ingpenda kupatia watu acre
kumi kumi haipatikani. Wefanyi kazi wa Serikai wae wa zamani walikufa wameacha watoto watoto wao na land ming ambao
hata wengine wameshindwa kujua ziko wapi. Hiyo ni kwa upande wa land, mimi nimetoa maoni yangu hivyo.

Upande wa polis, mimi kama niko mtoto nilikuwa nasikia baba yangu ananiambia kama wewe hapana soma nitgpeleka wewe
palis kwa maana palis hiyo inaonekana kama ilikuwa kazi ya mtu yule ambayo mjinga hgjasoma. Na sasa polis imekuwa
chombo ingine ambayo mtu yeyote akiandikwa kwa polis kazi yake ni kuiba pesa. Akishika mtu, lete pesa, hata kama unafanya
nini, lete pesa. Sasa sheriailivunjwana polis, hakuna mtu mwingine amechangiawizi hapa Kenyakama polis na imekuwa hata
polis akiwacha kazi, anakuwa chombo ingine ambayo hakuna kazi inaweza kukupatia. Hata kama ni ndugu yako umepdtia

polig, umepeeka yeye aandikwe kazi ya watchman, huko unasikia ameiba kwa maana amezoea.
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Polis iwe na muda ya kufanya kazi ya polis kama ya jeshi. Kama sku yake imesha, asongezwe ingine. na wakati ako kwa
polis pahdi yote ambayo anapelekwa polis askae hapo zadi ya miaka mitatu, sheuri hatuna wananchi wengine tutaandika gje
aanye kazi ya palis ikiwa S0 99 wenyewe. S wenyewe ambao tuko na tumeona ile tabia ambayo polis anafanya, swezi

kuambia wewe eti mimi nikiandikwa polis nitaiba Nitaiba shauri nimeonavile wanaiba.

Tuspokuwa na sysem ambayo tupatie Serikai wanaweza kutumia hii polis tulinde nchi yetu kwa maana maovu imeingia kwa
nchi yetu kwa njiaming na lazima tuangdie kila mmoja aangdie ni njia gani tunaweza kuendesha nayo nchi yetu kwa maana
unaweza kusema ile iko pae ni mbaya Hata wewe ukiwekwa pae itakuwa mbaya kwa maana hakuna mtu mwingine,

hutapewa mtu wa Uganda utumie naye. Hata niliskiajuzi kama wanaongea Tanzania pia hii mambo ya hongo imeingia

Kwa hivyo mimi ningesema hivi, upande wa Presidentmimi sana sana singependa Presidentanyang’ anywe mamlaka. Unaweza
nyang’ anya Presidentmamlaka mpaka hiyo kazi iwe useless na hakuna mtu anaweza kuihitgi. Unaweza kusema mfano kama
chief, kuna sheria ilinyang’ anywa chief mimi naona huko nyumbani sasa imekuwa hata mtu angpigwa hapo na chief anasema
mim hapo sheriayangu haiko hapo.

Kuna mambo mengine ambayo haitakikani itolewe kwa presdent. Ispokuwa kama tunaweza kutengeneza sheria ambayo
Presidentama mtoto afundishwe kutoka kwa primary school ama nursery gue kwamba mtu ambaye anafaa kuwa kiongozi awe
miu ana gani, na wakati inafika mahdi ambayo anaweza kugombea kiti cha rais tuna-refer mambo yake kutoka kwa primary
levd, secondary mpaka universty ili tupate kiongozi ambaye anaweza kuwa mzuri kuongoza wananchi. Yangu ni hayo.

Com. Ayonga: Unasema mtu asruhuswe kuwa na shamba Mombasa, tena akgja akanunua ingine Machakos, tena ingine
wapi. Unasema hivyo? Je, itakuwge kwa mitu anayenunua duka? Ukipata duka, uwe na duka Mombasa, ingine uwe nayo,
ingine iwe Machakos, ingine Nakuru, pia hiyo ni mbaya?

Mr. Ohanga: Mbonaiwe ni mtu wa kufanya kezi tu?

Com. Ayonga: La, mimi nasemani kwa mtu yeyote mKenyakwa maana (inaudible).

Mr. Ohanga: Kama wewe ni baba ya watoto na wewe unataka kupatia mtoto mwingine shamba itakuwa na shida. Kwa

hivyo Serikai (inaudible) hata ukitaka land huwezi kupata. Wengine wale walikuwa wefanya kezi kwa Serikdi wamemdiza

land. Wacha kusema hivyo.

Com. Kangu: Tuambie, tuwafanyie namna gani? Ni kweli wamechukua mashamba, wako nayo na ukienda kotini saa hii tena
mK enyaatabeba Katiba aseme ni protection of property. What do we do with them.



Mr. Ohanga: Sasa tunatengeneza Katiba na wakati wa kutengeneza Katiba na tungua ni pahdi gani ambapo tumeendda
vibaya, lazimatuangdie ni kitu gani, ile baba yetu na koti yetu ndio tunatengeneza kwa maana hiyo ni shida ambayo tuko nayo
na lazima everybody aone ni kitu gani tunaweza kutengeneza kwa maana hata hiyo kubeba bible, ilitengenezwa iwe ni sheria,
mitu akienda kotini afanye hivi nahivi nawakati huu ndio wakati wetu wa kutengeneza hiyo.

Com. Kangu: Can we have Peter Makau? Sofia Barongo, Orina Nyabeta, G.M Mageto.

Mr. Mageto: Thank you commissoners. My names are Oluoch Mutunda Mageto. | would like to give my proposas
regarding the following;

One, the security system of the country. Kenyahas experienced a lat of insecurity in the present times and the police are doing a
vay good job but then we have had another problem with the police and that is insecurity. We have had various security
companies who are now doing the work of the police. These security companies are the security guards who are doing a very
good job but then these security guards are working under terrible conditions. One, they are working harmlesdy. A security
guard is working with arungu and if athat protects property worth millions of shillings when these thugs will come, they come
with the machine gun. Now, | would like the condtitution we are making to arm the security guards and that is when they will be
able to perform ther duties effidently so that they can reduce the number of crimindswithin the country.

Two, | would like to talk about beer. Illegd beer, dl Kenyans are very poor and they cannot afford even a glass of tusker ama
pilsner. That iswhy they have an option of what is cdled the illegd beer. Why can’t the government or the congtitution we are
amending put in place or legdise dl categories of beer so long as they pass through the necessary process. Kenyais importing a
lot of beer from outsde and strong whiskeys are being imported from outside while we are making chang’aa which is a beer
whichisillegd in the country, why can’t it be madein such away that it will pass under these conditions so that it is dso one of
the whiskeys. It can eadly cause the economy of the country to grow up.

Thirdly, I would like to talk about traditiond customs and bdiefs. Every community has its own bdiefs and customs. Every tribe
in Kenyahas its customs. For indance we have the rite of passage in African traditions. Some communities have performed the

piercing of the ears, the remova of the teeth, cdrcumasion of boys, girls etc.

| would like also the new condtitution to put in place every tribe should be let done to perform its customs and believes as if it
were being done from the beginning we are now going to western culture, which isdmogt living as nowhere. For instance some
communities do crcumcison of girls which has been / and now has been able, but then it has gone underground. The
condtitution should put in place hygienic conditions under which such practices are carried out.
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The other oneisthe land issue. Many parts of the country lieidle and are very fertile. Every Kenyan should be I€ft free to trave
and do faming wherever land is lying idle because we cannot afford to import maize and other ceredls from outside while our
land islying idle. Thank you.

Com. Kangu: Thank you very much. Can we now have Scholastica Akinyi?

Mrs. Akinyi: Thank you very much for giving me this chance to present my views. | am here representing women caucus. In

the firg place... my names are Scholastica Akinyi, | am here to represent women caucus.

Inthe firg place, | would like to talk about affirmative action. Women should be given equa chances in Parliament as men and
their basic needs should be looked upon. In the firg place, women are the greatest population in Kenyaand yet they are the
fewest in Parliament. We can do this by if there are no many women in Parliament, we can nominate some like each condtitution

can nominate a woman to go into Parliament.

Another thing | could a0 like to talk about the issue of polygamy. | think this thing should be outlawed. A man should marry
one wife. That is because when someone goes marrying, he gets one today, give her children and then come back, go
somewhere else, get others, this may add to a lot of poverty because maybe you go to the rurd area, you take someone
daughter you marry. Without informing her of your position and then you give her children, you go damping her, leaving her in
poverty.

Another thing is on basic needs, especidly dagoretti we have water shortage. Every now and then we don’t have water also
about schoal. | think primary education should be free because if we make it so expensive for people, most children will not go
to school. They will end up in streets. We should at least make it affordable for these kids to go to school. That isdl | have.

Com. Kangu: (Inaudible)

Mrs. Akinyi: | think the city council should look at each and every place turns water because we pay for the water, they don’t

gveusfor free.

Com. Ayonga: Can you tdl usif there is no piped water what should we do?

Mrs. Akinyi: They should take action that they should make the broken / so quickly so that people may get water.

Com. Kangu: (question inaudible). Do you have an idea about (inaudible)?



Mrs. Akinyi: | think these locals, we should put very strong people who can look at the issue of / instead of them assuming,
they look at their own needs and get others accompanied.

Com. Kangu: Inaudible.

Mrs. Akinyi: They should be paid.

Com. Kangu: (Inaudible)

Stella Muthoni: Good afternoon. My names are Stella Muthoni. First of dl | would like to tak about... women caucus
asociation. | would like to tak about the afirmetive action and this | think is the empowering of women to participate in
different fidds and if they are dlowed to participate in Parliament or the elected more women issues are likdy to be
represented. These include the battering of women who don’t know that they have aright not to be beaten and in the education
capacity, women will be able to be employed in higher places and to manage bigger organizations, but now we see that they can
't be let to manage things because people think thet they are the weaker sex.

About the human rights, | think women are free and have the humean rights to wear whatever they want and go wherever they
want. Thisissue about women can’t wear trousers because it is not the traditiond rites or whatever. It is your right to wear what

you think you are comfortable in.

The police should be told to arrest people like the mungiki because they don’t want women to wear trousers and then they
practice what isillegd. They organize thoseillegd meetings of theirs. And then about the basic needs especidly in Dagoretti as
my friend has said about the water shortage if the city coundil cant be able to put the water piped they should then dig boreholes
and then the people will be able to get more water.

On the hedth issue especidly in ‘Dago’ (Dagoretti) we have because of water-borne diseases eg dysentery, cholera and
typhoid and that is because people are drinking contaminated water. That isdl | have for now. Thank you.

Com. Kangu: Can we have Patricia Wambui?

Mrs. Chege: Jnalangu ni Patricia Wambui Chege. Néfikiri mambo yde yote nilikuwa nikitaka kusema, mengi yamesemwa
l&kini nitasema yae yamebaki. Na yde yamebaki ni mambo kama ya dlocation of land. Kwa mfano tumeona vita nyingi kwa
sababu ya jambo dlocation. Mahdi nyumba imgengwa kwa mfano nissme niko na shamba langu ama nimepewa title na
nimgenga, nyumba inakuja na ikabomolewa, kwa sababu huyu mtu mwingine ako pia na title deed na mimi niko nayo. Sasa
mapenzi yangu na maoni yangu wakati wowote, the land commissioner giving the land or dlocation of any plot in the republic of
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kenya Nafikiriakilalocation ama congtituency tuko na wazee ambao wanaweza kutoa recommendation na kusema hii shamba
hajapeanwa na inaweza kuwa dlocated to somebody dse. Ikiwa S0 hivyo commisson of land kwa vile mgogoro hii ya
mashambani ming kwa nin zamani hatukuwa na mgogoro ya kupeana mashamba na pia kwa nini hatumi watu kuangdia hiyo
plot kamaiko watu wako pae. Hiyo ni mambo tu ya ploti.

Yapili, ileingine ningetaka kuongea juu yake ni juu ya transport. Vile magari huchukua wananchi lakini wakati tuko kama public
holiday wananchi hulipiswakias kile ambacho hawangeweza kulipa. Kwa hivyo hata hawataenda nyumbani. Kwa nini wakati
huo tuko na public holiday, wakati wa Chrismas, wakati wa furaha kama hivyo hakuna watu kama Serikdi inaweza kutuma
watu wae wanaweza kusmamia na kusema gari ya kwenda Kisumu ilikuwa indipisha mia tano na hata ikiwa na Christmas ni
miatano. Kwa nini iende efu mbili, kwa nin iende dfu mbili namia tano?

Kitu ile ingine ningetaka kuongea ni juu ya watoto. Hasa watoto wale wako na wae akina mama katika mitaani. Hawa akina
mama ukiangdia Uzima wao, hakuna kitu hawvawezi wakgifanyia. Hakuna sheria ingeweza kutengenezwalili kuweza kuondoa
hawa akina mama hapa na watoto wao katika town. Wengine wanasema ni kutoka molo, ni kutoka wepi lakini kuifanya
uchunguzi kamili hakuna kitu kama hiyo. Kunaweza kuwa na sheria ya kufunga vitu ya bure.

Tuswe na watu wanatoa msaada kama hiyo wakiketi kwa barabara niwe mimi wa kwanza, ndio natoa mahera ya kuwapdtia
nguwu wakae pale. Mimi naona ni mzuri kuwe na sheria ya kuwaondoa wale wote watu wanakaa humu humu kwa mitaa kwa
sababu wengine unaweza kuona mtu mwingine ako na whedchair. Tuko nawengi hata hapa Dagoretti. Unaweza kuona huyu
mama anateremshwa na mtoto wake na nyumba tumempatia ya bure ashiriki. Lakini kwa vile ngua akiteremka huko chini
mtampeatia pesa ndio wanakuwa na nguvu za kuteremka. Kwa hivyo naona kungekuwa na sheria fuan ambayo ni ya kufunga

mambo kama haya. Snameng ni hayo tu. Thank you.

Com. Kangu: Ungeondea tuwe na sheria ya kufunga watu kutoka sehemu hii na kwenda sehemu hii kwa sababu ile umesema
n kama kuna wae wamama kama wae Unasema kuna wae wamama Unasema wanaenda kuomba, wanadanganyana
wametoka Molo lakini hawakutoka Molo. Ni meoni yako kwamba sheria iwe ile imeturudisha zile sku tulikuwa za kipande ya

kusema kwamba you cannot just move from here to there ni lazima ujulikane unaenda kufanya nini na nini ama unasema namna

gani?

Mrs. Chege: Nasema katika city council wako na penson ambayo ni ya socid workers ambao hawa socid workers,
sometimes back walikuwa wanafanya uchunguzi kamili na kuona huyu mama ametoka wapi na walikuwa wanawarudisha kwa
sababu wengine wametoka kwenye rich families Kwa hivyo hii naona 9 i ni kufunga lakini kuwe na kitu ambacho kinafanya
uchunguzi kamili wa kurudisha hawa watu mahdi wametoka.

Com. Kangu: Natupate Aggrey Atetwe.
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Mr. Atetwe: Asanteni. My name is Aggrey Atetwe Matula My proposal | will fird say, the Presidentbe a man or woman of
50years, not less than that and the president’ s éections should be done separately from Parliament and civic.

Two, snce Kenyals a multi-party country | think dl parties represented in Parliament and dvic bodies should be funded by the
government.

Three, dections violence and bribery common in kenya, my proposal here, the concerned parties in this violence should be
disqudified in the board in the whaole didtrict not in the board or in the committee, in the whole didtrict. | dso suggest, we have a
problem in Kenya, mothers producing labour inakuwa ngumu, they die. So | think maternity hospitals should be guarded for
mothers’ plea.

Mayors and / should fird be councilors and then dected directly. Presdentin Kenyashould get 55 votes and not 25% per
province mgority votes. The powers of him should aso be trimmed. The powers should be trimmed to make him not above the

law.

My other contribution is on street families | think children who lose mothers or fathers, they should be dlowed to own property
of their parents. Those children don’t have a hope, maybe the mother is lost and the father marries another woman so the child
will have no say in his fathers property so he should be protected. Maybe the mother may marry another man, he may not have
the power so in this case | encourage the condtitution here, these children must be protected or should be protected. | think |
cant put more information, thisiswhat | had. Thank you very much.

Com. Kangu: Can we have Duncan Gitonga, heis not there. Esther Kariuki is not there. Mary Ng’ ethe is not there. Waweru
John, Ramadhani Hamig, A. Mwangi Njihia, Nicholas Obiero Banda, 1saac Masiza.

Mr. Masiza: My names are Isaac Masiza and my proposals are just two. First of dl | would like the Chief Judtice not to be an
appointee of the president. Or in other way not to be appointed by the Presidentand if he is gppointed he should be among the
court of appea sarving judges. Not like now where a Chief Judtice is just gppointed maybe he has been prosecuting and
tomorrow heisgoing to be the boss.

My other proposd is we should have a law that is not dlowing foreigners who come into this country and start engaging
themsdvesin amdl businesses eg like matatus. These amdl businesses. We should have alaw which should forbid these people
and ds0if foreigners are coming in this country. We should dso have a law that is not dlowing them to have as many children
asthey fed asif this country is there country because if you move around here you will see some brought forth to many children
that they cannot be able to take care of and at the end of the day they become many in our society. | think those are my



proposals.

Com. Kangu: inaudible.

Mr. Masiza: | would fed that these gppointments alowed to give birth maybe one to one child.

Com. Kangu: How many are they?

Mr. Masiza: Many are like four children to eght children. They are foreignersin this country who are having so many children.
They can’t even take them to school so we should have a gtrict law that should not alow these people.

Com. Kangu: On the qudifications of the Chief Justice, you say he mugt be a sarving judge of the court of appeal. Experience
shows that in other countries in America some of the best judges and the Chief Justice are people who are gppointed from
universties to people who have been lecturers some of them being. Don’t you think that might be restricting so much so that we
may not be able to tap some of our best friends?

Mr. Masiza: If we compare our country because of corruption, when you appoint the Chief Justice somebody who has been
prosecuting, heis a corrupt person and this person isinvolved in so many bad dedls. At the end of the day...

Com. Kangu: Inaudible.

Mr. Masiza: He should be vetted.

Com. Kangu: Can we have Smon?

Mr. Murimi: Good evening. | take this opportunity to highlight some few words concerning the things | would like them
changed in our society.

| will start with corruption that is from the judicid. There is a time Kenyans took a point that the prosecuted for example they
prosecuted the former town clerk and dso the Kipng' eny concerning the corruption but when they appeared in the court. The
court termed the king as the null and void because it is uncondtitutiona. So | would like us to make a certain king that will be
ableto teking a as aruler of those people and prosecute them.

The other thing that 1 would like is security. Particularly | would recommend on the police. Right now we need to have a
supreme body that will govern the police, for example in the armed forces we have the military police. It is usudly governs the
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forces itsdf. So we need a body that is not answerable to the Presidentbut if at dl the police misbehaves or happens to kill
somebody without the right because sometimes they behave in a cool manner, they are supposed to be taken and be
prosecuted without being questioned by the Presidentbecause the Presidentmight say or thisis my person and don’t just take
him just the way he wants. So we need a supreme body thet is not answerable to any body.

The other thing that | would condemn is the swearing in the court. This| take to be very uncouth to the Chrigtians as we are not
supposed to swear with the bible, because you see even athief is prosecuted with a bible or somebody will do other evil things
and you swear him with a bible and literdly that person is a murderer, why? When you look at the book of exodus chapter five
darting form 36 to 37, it condemns that.

The other thing | would aso like to tak about when you enter the court of arms you have to bend or if a dl you are a police
you have sdlute. Why sdute to a statue and how are we supposed according to the bible we are not supposed to bow to any
nature or something made by any person. We are supposed to adore only God Himsdf, nobody else. So that one | will say that
we are supposed to be entering in the court anyhow and not by bowing. You are not supposed to bow.

The other thing that | would like to talk concerning the Presidentterm. The Presidentterm is supposed to be two terms. He is
supposed to be eected twice, after five years. After five years, that isdl. Then after the other one that isdl. Heis not supposed
to be elected that time like nowadays the people are trying to say that Mai is supposed to be back at the third term. No! Let
hm serve the two if people decided it is two.

The other thing | would like to talk is concarning the clashes. Like the 1992, particularly 1 would like to suggest that those
people that happened to be in those clashesin 1992, they are supposed to be covered by the council. They are supposed to be
given back ther land because it belongs to them. They bought the land, they were not given. So | would like to say that they are
supposed to be covered and be given back ther land.

The other thing that 1 would like to say is concerning the socid amenities, like hospitals. | do suggest that people are not
supposed to be paying cost, because not dl people will be affording to pay, because you may happen to get a child. If a
daughter happens to go and get a kid out of marriage that is out of wedlock and maybe the parents may decide that this gifl is
not supposed to be in this house, then they chase the girl. Where do you think that girl is going to get the money to pay the hill
for the hospital and you know in Kenyayou are not given things for free.

The other thing | would like to talk about is concerning the costumes especidly on women. There are sometimes that you shdl
get women wearing mini-skirt, why? That usudly tempts the men and they happen to complain that they are being harassed or
they are being raped. So | would suggest they are supposed to be wearing something presentable that cannot make a man
happen to think evil things.
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The other thing that | would like to talk about isthe power of the president. The Presdentis not supposed to be given powers.
Heis not supposed to be above the law. Heis supposed to be just a common mwananchi. So if a dl he happens to do any evil
things heis supposed to be prosecuted.

Also the other thing that 1 would like to say is concerning the regulatory board. We are supposed to have a certain regulatory
board that he should be controlling ether the matatu. Sometimes you get the matatu they are hyking the fare or when it comes to
the sde of products you get thet there are some people, they are sdling some sugar a 200 bob and it is supposed to be a 50
bob. Why? | would wish that you people are supposed to congder those things. That isdl | have.

Com. Kangu: You say that women should not dress in a manner that will tempt the men. Now, our history shows that our
forefathers would put on nothing, our foremothers would put on nathing but they were not raping each other on the dlegaion
thet they have been tempted.

Mr. Murimi: Look here, the phenomena nowadays is changing and as you see people are becoming educated. If at dl you go
to back to the kid you have a home. Right now, he exactly knows what you are doing, don’t think that he doesn’t know. He
exactly knows what is happening, so as the culture is changing you are being coming to a modern way. So we need to check
some things.

Com. Kangu: We are asking oursdves, what isit that our forefathers used to do which we are not doing today that would not
make people not fed tempted. You are tdling us our little daughters now know these things earlier. What is it that we are not
doing that makes them to know these things earlier?

Mr. Murimi: Now, what | will say isthis. The only thing that | would just say, we are supposed to wear in a more casud way
that is presentable to avoid those things

Com. Kangu: Now, two, you say that Chrigtians should not be required to swear in court. Now, the last two weeks we were
in ukambani, a lot of people told us that today very many people go to courts, dleging to be Chridians, they swear with the
bible how they are going to tdl the truth, and they immediaidy start tdling lies because they don’t take the charge serioudy and
people in ukambani were tdling usif only you can give us a conditution that can take us backe to the traditiond which they cdl
kithitu” we would be better because people take that serioudy than they take Chridtianity. What do you say about that?

Mr. Murimi: What | suggest isthis, you don’t need to beif at dl you are tdling the truth, just tdl it the truth. If you want to lie,
just continue lying.

Com. Kangu: But the truth is that the people are not tdling the truth.
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Mr. Murimi: So, the only thing that | would like to say, is concerning the judiciary, let them decide.

Com. Ayonga: Always remember that the truth will make you free.

Com. Kangu: Can we have Joseph Wanjda? He is not there Muyaa James, he is not spesking, Karanja P.M.K. He is not
gpesking, Ken Okeyo, please take the sedt.

Mr. Ken Okeyo: Good afternoon ladies and gentlemen. My names are Ken Okeyo. | would like to present my proposals to
the reped of the condtitution. Firgt of dl, | would like to give my views on the repeal of section 2A, the Kenyan law. | think
some fundamenta aspects should have been included, in that reped. In that, as Kenyaintroduced to the multiparty system and
we fal to understand why some other politicd parties are denied the licence to go and gather so | think some of those things
should aso be induded. And we aso fal to understand why they should get a licence from the police.

| think they should just approach the police when at least for security purposes but not to get licences. Secondly, is that we
Kenyans we think that some police units should be abolished like the G.S.U units. Kenyahas been a very peaceful country for a
very long time and if we have the police unit like the G.S.U that dedls with the riots, there is no any other country that has a
G.S.U unit in the world except Kenyaand like at the moment where there are no riots you fal to understand what the G.S.U
people are doing because they are just earning money and yet there is nothing they are doing. | think if they should be received
inthe genera duties like any other police force to perform genera duties.

My other aspect is that the Kenyan government should abolish the issue of cost sharing. This has led to the loss of many lives
due to the fact that many people are very poor and cannot meet the costs that pertains to the hedth cost.

Then we should aso have the equa distribution of the nationd cake like the infrastructures and development structures. In every
province in the republic of kenya. Another aspect istaxes. | don’t see any other country that taxes heavily like kenya. This has
aways driven away foreign investors who would like to come and invest in the republic of Kenyaat least to open doors to the
issues of unemployment.

Then the press. | think by the press should be |€ft to regulate themsdves because some of the press organizations are owned by
individuals and | don’t see how the government should be given the powers to regulate them.

Then the issue of gender equdity. There should be equd didtribution on matters pertaining to the affairs of this country in that
women should be given equa chance to perform engage in the access of the country but the women should not take it that this
issue should dways come in asliver plate. Everything has to be fought for. If they cannot manage then the men will take it. So
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they should not misinterpret the issue of gender equdity. Everything should be fought for.

| think we should aso have people who represent the minority groups in Kenydike the londianis, snce they were given land into
this country, we declare them as Kenyans and they should aso be give an chance to have their own representatives so tha they
may dso participate in the nationd affairs of the country. Then the powers of the locd government should dso be curtained in
that a the moment the locd government has a lot of powers and if you wak into the street of Nairobi you can see how they
harass the hawkers and | don’t know, they have not even set asde a land where they have said that the hawkers should go
there and conduct thar business. | think that isdl from me. Thank you.

Com. Ayonga: | want to ask you a question. You said taxation here in our country is too high. Now, isit just taxation thet is
too high or it is taxation without services that you can judtify it?

Mr. Okeyo: Itistaxation without services.

Com. Kangu: Now, one last question Okeyo. You say that we don’t need G.S.U snce they do nothing when we don’t have
riots. We have been having a permanent sanding amy since we got independence and we have never been to any war and |
don’t think we are about to because Kenyans pray very hard and ther prayers are heard. What do you say we should do with
this army? Are we making good use of it? Do we need it? And can we make use of it in some other way?

Mr. Okeyo: You see like the Kenyan army, thisis a very important issue and any country like Ugandans you know they have
adways wanted and they are eager to take an advantage of us. So if we abolish the Kenyan army, a lot of countries are going to
take an advantage of that. So | think the people like the Kenyan army and the G.S.U should be given other jobs to perform.
Like the Kenyan amy is supposed to build bridges and such things, and aso the youth service unit should aso be given some
other duties to perform because like when the G.S.U at this particular time, they are judt there, the only duty thet they are doing
isto protect their gate and yet they are earning sdaries every month. So | think if they have no particular jobs to do they should
be filled into the generd duties. Thank you.

Com. Kangu: If we put there some of our strongest men and women, we should think of other things they can do as they wait
for the day of war. Thank you, go and Sgn our book. Thereis J. Karinga, Githinji Gachunga, please take the sest.

Mr. Githinji Gachunga: My name is Githinji Gachunga, | will try to be as brief as possible.

Okey, | will gtart with the presdentid powers. In our government, our Presidenthas a lot of powers. He has the power to

dissolve Parliament. The Presidentshould not have the power to dissolve Parliament because he is more like controlling or
manipulaing the genera eections. In a condtitution dissolving Parliament goes to the generd eections.
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The other power isthe power to sack or dismiss government officids. InthisMoi regime, we have had seven finance minigers.
Some of them have run for one year only and yet they were experienced, for instance in the finance process. In the process,
unqudified persons are dected to the post. This dso gpplies to the other minigries. All minigters appointed to head a certain
minigry should be qudified enough to head the said ministry. What | recommend is that they should be put in place a
commisson that has to conault the Presidentbefore taking such drastic actions. That is such actions should not be based on
individuas.

Something else is the independence of the judiciary. In our government, the Judiciaryis not independent in the sense that most of
the courts truly favour the government. One notible case being the 1997 generd dections. Immediatey after the dections, the
results were announced. The oppostion led by the offidd oppostion leader Hon. Mwa Kibaki rejected the results and
theresfter keep the apped but what happened is that the court struggled the appeal daiming that it he should not be a teacher to
the law.

Thelagt point isthe dection of the mayors. In our current system the mayor is usudly eected by hisfdlow councilors. Why cant
be dected by the people because he is not only serving the councilors. He is sarving the people in generd. And dso we should
aso hand in hisfdlow congtituency and despite ther different politica parties so as to boost development in their region. Thank
you. That’sal.

Com. Kangu: Isthere anybody ese because your nameis not in our lig. s there anybody dse who wants to speak?

Mr. John Karinga: My name is John Karinga. | want to contribute my views to this commisson about corruption in this
country. We are being condemned internationdly, here in our country by the church members, and everybody is complaining
this corruption and in my viewsi it is a tree that has taken route and very hard to uproot. If we gtart with let’s check with our
police force. It is one of the corrupt inditutes in this country and | think our police force is one of the corrupt in the world. To

abolish this corruption | have decided to air my few points of how we can wipe out this corruption.

Firgt, you see a police force is there like our police gation is Riruta here. Police officers are sharing one single room, five of

them. One, their sdlary isvery low. If we want our police inditution not to be corrupt, firg they must be given a good sdary.

Com. Kangu: | think you should only give us the recommendations on what you would like to see in the police force.

Mr. Karinga: Good sdary, good accommodation they must be equipped with good vehides because when we need them, we
don’t need to go to the police sation you just cdl them and they will come. Like in our area here, the big problem is the police
force. You cdl them, they don’t do what the courts will be doing. They just go there, Start harassng people on the road,
dropping them, beating them and then they say what you cal them for is not done.
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Check on the roads, it is an open game. We have got wanyee road in our area where you get about 9x police officers
everyday. When they stop a vehide, they don’t go to check the vehicle, they just go around the back and the driver come outs,
he gets something off and then he goes away. That one should be at least wiped out and by doing this they should be checked
wall. Given good salary, equipped with good vehicles and | think we are going to stop that one, that isdl.

Com. Kangu: Mr. Karinga, | think without denying the fact that the police officers are not wel paid and the fact that they work
in very difficult circumstances, our country seems to have evidence that some very corrupt people not necessarily the police
officers are the kind of people you cannot say that they don’t have enough. They just want to take. How do we ded with such
people? Many corrupt senior government people are people who are damn rich. They have more than they need, even with

their families

Mr. Karinga: Thisisa country where you see like the PS, when he messes up with a minidry, instead of being dropped, he is
transferred. We need to have a government that when you mess up with the economy or when you are caught with any act of

corruption, you are droppedt the way and you are charged in a court of law. With that one, | think we can stop corruption.

Com. Kangu: Thank you and sgn our book. Kuna watu wawili wanasema waikuwa wameandika mgina bwana Orina

Nyambetsa. Please take the sest.

Rev. Orina: Mginayangu ni pastor Orina Nyambetsa nalangu lile ambao ningependa kuchangia ama kusstiza zadi ni katika
hdi ya corruption ambayo imechukua mizz sana.. Maoni yangu kuhusu corruption, kama wakati huu unapata corruption iko
mehdi kwingi sana katika nchi yetu na aswa kwa upande wa polis. Unagpata ya kwamba badda wapate kufanya kazi
inavyotakikana, unapata ya kwamba maranying mtu ameiba kwei na ameonekana ameba na amepelekwa polis kule na baada
ya hiyo unagpata ya kwamba yule mtu ameachiliwa na ameweza kuondoka hata bila hata kuadhibiwa, ili kwamba inaonekana ni
bure tu bas angeachwa bila hata ya kupelekwa mahdi pae na katika Kenyayetu tunaamini ya kwamba polis ile kazi anagtahili
kufanya ni kwamba mtu akipatikana na makosa anagahili kuadhibiwa ama kupewa kifungu fulani ili akapate kunyorosheka
kidogo lakini mara unapata kwamba hata mtu amepiga hata mtu mwingine huko kwa barabara hivi na wote wanaona na kuna
ushahidi wa kutosha lakini akishapelekwa kule, ni kwa sababu ana pesa akishaongea mahdi pale pesa unapata ya kwamba
yeye ameshapeana pesa na ameweza kuondoka na ukiangdia kila mahdi kwdi hata upande wa makanisa hivi katika hdi hapa
unagpotaka pengine ungependa kanisa ifanye kitu fulani, unapoondoka hata kuingia kwa ofis unaambiwa toa kitu kidogo ili
tukapate kufanya hii kazi. Hivi ni kwamba hata kazi ya Mungu watu wanataka tu wapewe pesa. Kile kitu ningependa ni
kwamba corruption iwe na chapter yake, yaani itiliwe Mkazo ndio mabadiliko yakapata kuonekana kidogo na Nikiingia kwa
upande mwingine katika Serikai ukizungumzia upande wa rais katika Kenyayetu unapata ya kwamba rais ako na nguvu kila
mehdi. Utapata yeye katika kilaidara yeye ndio ako na jukumu za kupata hata kumchagua wae ambao wanagtahili kusmamia

maminiser wote ni yeye anachagua.
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Ukiingia kila mahdli katika hata katika upande wa hekimu, yeye ndio anagahili kumchagua hekimu mkuu na unapata ya
kwamba wae watu wanaingia mahdi pale hata hawana knowledge yoyote kuhusu ile kazi wameweza kupewa. Na kwa hayo
unapata ya kwamba kazi ming inaweza kuharibika kwa sababu yule mtu amewekwa kwaile ofis hgjaenda hata shule, ama hata
hitimu kwa hivyo kazi unapata ya kwamba imeharibika Kwa hivyo kile kitu ambacho ningependa kuchangia mahdi pae ni
kwamba katika upande huo tupate ya kwamba wae watu ambao wanagtahili kupewa zle maofis amaile kazi, wawe ni wetu
ambao wamehitimu na wanaglewa ile kazi ambayo wanafanya na hiyo ingekuwa vizuri, tume ya bunge kama hatukufanya hiyo
kazi natukapate kufaidika.

lle yamwisho ambayo nachangia katika kutengeneza Katiba ni kwamba watu wengi haswa sasa tuko katika town nying lakini
mashambani watu hata hawagjaglewa ni nini katika upande wa uchaguzi. Unagpata ya kwamba watu wakiskia tu ni fulani kwa
sababu wamepewa kitu kidogo ama wamepewa pesa huyu ndio watapata kumchagua. Kwa hivyo ningependa tume ikapate
kupewa muda zadi ili wakapate kuingia ndani na kudimisha watu wa mashambani ili wakapate kudewa. Unapata ya kwamba
kuna wazee wae ambao ni wazee kabisa wakongwe lakini hawadewi kumchagua kiongozi mzuri ni kitu gani kinatakikana
Wakaskiawakisemani mtu fulani, na yeye ndio huyo anachagua, hgui kama yule mtu anaenda kusaidia namna gani. Kwa hivyo
wakipewa muda zadi wakapate kudewa ndfikiri tutapata kusaidika. Asante, ni hayo niliyokuwa nayo.

Com. Ayonga: Ngoja kabla hujatoka, umesema wewe ni Pastor Orina Nyambetsa

Rev. Orina: Naam.

Com. Ayonga: Nani pastor wa kanisa gani?

Rev. Orina: Ni pastor wa Chrigtian family worship center, ngando.

Com. Ayonga: Na ningditumaini kwamba wewe kama pastor na kama ingawa umechangia mambo mengine juu ya Katiba pia
ungdichangia mambo pengine shida fulani fulani ambazo makanisa yangpata. Sasa usipoyasema hayo maneno ni nani

atakayeyasema. Unatuambia mambo juu ya polis na umetuambia juu yaras lakini hukutga chochote juu ya kanisa.

Rev. Orina: Pde niliongea kitu, nikasema ya kwamba corruption inakuwa ni nying sana hata katika upande wa makanisa
wakdi unaenda hata katika registration ungpata mtu anatisha pesa ming sana ili kanisa lake likapate kusgiliwa na huyu mtu
anataka kusaidia watu katika hdi ya kiroho, anataka kusaidia watu pengine katika hdi ya kuwa pamoja na kupata kuenddlea na
ako na nia nzuri lakini ungpata ya kwamba ni lazima atoe shillingi kama dhilling dfu mia mbili namna hivi ndio kanisa lake
likapate kusgiliwa Kwa hivyo katika upande wa kusgili makanisa nilissma ya kwamba pae kuna corruption ambayo
inaende ea kabisa na wae ambao wanasmamia katika zile ofis huwa wanahitgi pesa nyingi.
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Com. Kangu: Thank you and sgn our book. Let us have Makori.

Mr. Makori: Asante sana, kwa mginamimi naitwa peter makori natoka upande wa lenana. Niko na machache ya kuchangia
and | could want to start with the Parliament. Parliament in amendine the condiitution thet is we should have the Parliament
getting the power from the public or the authority whenever something, the conditution has to be amended. We should have the
authority from the public. The public has to understand that there is a nature issue that needs to be amended in the condtitution
beforeitisit is taken by the Parliament to do the same.

Themain clauses of our congtitution should never be changed unless we are just talking of the some clauses which are the minor
that can be changed any time but the main clauses of the condiitution should never be changed unless it is something that is
sourcing or agiven law is deleted or has become out of date.

About dtizenship | would want to say that we should be very careful and that has to be put in our congtitution that a person to
be a dtizen of Kenyahas to be a person who mugt have been born by the time maybe Kenyamust have gotten independence.
Secondly, a person whose maybe foster parents are Kenyans and a person whose maybe one of the parents is a Kenyan or an
indigenous citizen of kenya.

This one we have dready experienced a lot of problems in the sense that our country has been so much relaxed in terms of
gving regigration to anybody and we have just evidence like other people may be foreigners sneak themselves into our country
and just get themsdlves the assistance making our country to have even a problem of employment, we just find foreigners are
employed in our offices and our own Kenyans who are supposed to hold those positions are suffering outsde so that something
has to be looked into so that we give our indigenous Kenyans or our chief people firs preferences.

Another thing is that the right that we are supposed to have dtizen. We just have experienced that the rights are just written in
the books but practicdly islike we don’t have the rights exiging. Like the right to live, rights to freedom and dl the other rights
we should judt, like now we were talking of the other day about abortion and maybe wanting to legdise abortion something that
istotaly againg the human kind of, as | can say it isagaing the law or againgt the naturd justice of human beings.

A person or awoman has no power or we should not just give them power to just abort. This is because that infant has dso a
right to live because if we do this we are just encouraging like progtitution, we are encouraging things like, because somebody
can just marry come out of marriage in time because she knows that | can just even get pregnant eveniif | get married, | can just
come out of my marriage and | can even do abortion and just stay without any problem. So such kind of things should be
looked into.

Com. Ayonga: Jugt a moment, you should not tel us we should look into. We want you to give us your views what should be
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done because we know those things do exist and you have come here today to tdl us for this | want this and thet.

Mr. Makori: Thank you. So in regard to abortion, my recommendation is that abortion should never be dlowed in our
country.

Concerning presidency, we have dways experienced that our condtitution must have given the Presidenta lot of powers as most
of our members have just suggested, the Presidentalmost appears in every department. It is like he is just the overdl bossindl
departments and dl the three arms of the government. Like now he has the power to choose appoint the judge of the high court
and dl the other judges.

Something that makes the judges to fear whenever they just want to pass a sentence. Like now we had the other day minigters
were supposed to be prosecuted in a court of law but because the president, this miniser is chosen by the Presidentand the
Presidentis in favour of this minigter, he could not want him to be convicted and so the three ams of Parliament should be
independent should have independence of Judiciaryand the other arms of the government should be independent from the
Executive and the period of the term of office our Presidentshould be exactly two terms. Thet is it should be one term and if at
dl he has performed so well then he should go in for another term then two terms must be the maximum number of terms for our
president. Thank you.

Com. Kangu: No quegtions for you thank you. Can we have Isaiah Chepkonga. You have a written memorandum, then just
highlight the main issues.

Mr. Chepkonga: Mr. charman, good evening. | am cdled Isaah Chepkonga, | am a teachers that is the principd of

KenyaScience. Now, | am recommending the following to the commission.

One, we should have a federd sysem of government in Kenyabecause that is more participatory and can even be owned by
the public, by the Kenyan people. it isgoing to foster unity and aso the federation so that the jimbos are likdy to take care of
the interest of the people of Kenyabecause they know those things right at the background. We have the federa government.
and the unitary government which is operated in Nairobi led by somebody from one region of the country. And the other
regions are not represented. | know they are represented by the find decisons can be madein a manner that will not favour the
conversaions of those heritage and the government will be near the people so that divisons can be made in North Eastern and
Garissa, some can be made in Kisumu, some can be made in Mombasa and when you smply come to Nairobi only for few but
vay important matters that can only be done in the headquarters of the country.

Two, the head of government and state | propose that we have an Executive Prime Miniger in this country who is directly
elected by the Kenyan public and may not necessarily be a member of Parliament and that could be the head of government but
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for the state we have are the Presidentwho is going to be the head of the state and this Presidentbe elected by the upper house
of Parliament and therefore in this case | am proposing that we have two houses of Parliament. The lower house, which is
supposed to make the laws and then the upper house which is supposed to...every government is accountable to the public so
that incase of anything he can be charged and sworn that we have a head of state who is surely the head of the country.

For the locd government, this to me should be strengthened very much so that they become the custodians of the locd
communities cultura heritage. In this case things like property, are the things they vaue and so on. He should be taking care by
the locd government.

On land, | view this one as a very senstive and very important aspect in this country and has been a very touchy issue. |
propose that the land should be hdd in trust by the eders of every community in this country because suddenly this country is
regiondized in nature and even in regions we have got people occupying given areas locations and so on. The eders of the
individua community should take care of their land. Incase of anything the next party should be the locd government.

Fndly the federd government, it should never according to me be managed at Nairobi. Land should not be managed by the
central government, they should have business to the planning but the land should be managed by the eders of the community,
the loca authority and under limited conditions, the tota government that you don’t have anything to do with the federd
government.

On urban centers, what we have witnessed in Kenyais that councilors decide in their own meging and say thet they are
expounding and if a town is expanded you find a 9gn written somewhere and it is such and such a town council. To me Mr.
charman | think we don’t need to expand towns unfairly because for one firg of dl isthat it takes the owners of land next to the

town to aless/ section.

Two, they lose the naturd ownership of the land and so to me there is no point of expanding towns unnecessarily.we don’t have
to have big towns so that we can develop. Some people want to be mayors of big town councils and so they work out their
way to manouver and then findly we have an expanded town centers, which is not necessary. So today, a town should be
gmdl, as much as possible and let it be devel oped to accommodate the interest of the people of the area.

On ethnic triba vaues, to me each tribd each ethnic community and triba group are very important to the Kenyan cultura
development and heritage. To me the condtitution should keep equa emphad's to the protection of dl cultures in this country.
One of the very important cultures is language. | propose that for us to keep on mantaning our culture and for us to indentify
the Kenyans. Indentify one of another tribe or sub-community or ethnic groups, our language should be protected and therefore
they should be alowed to be trained. Our children should be trained to speak our language and they cram off the language in
school. So to me primary educeation, vernacular should be there. To our nationd unity we can have kiswahili and English as the
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nationd language.

Fndly, is the naturd resources. This again is related closdly to the land system and here | just wanted to center to things like
foredts like water system, like mineras. If there is any resource like this, then such resource should be owned by the locd
communities where the resource is because for one we have to agree here that most of those forests you may find will have
been converted by a given community which cherishesiits resource but suddenly when comes over to the governement you find
that this does not turn there to be responsible and this does not cherish the importance of this heritage and you can find them
exploited and naturdly the public loses the benefit of their conversation. So | think that the locd community should be in-charge
of the such resources and the loca government should work with the elders or do we say the locd community so that they can
take care of these resources. So loca government should hold in trust and that hold government should involve the loca
community fully. Anything else coming out of these resources should be closed back to the community. So that if it is a forest
and timber has been harversted there should be a percentage of the output going back to the community. Anything else can go
back to the state, and then it can go to the country in generd. Otherwise | want to say that we have redly thank our
Kenyagovernment especidly the Parliament and the Presidentfor having considered in condiituting these commisson and the
people and the people can say what they fed should be done in this country and hopefully if they are put together into
congderation and a new condtitution is drawn because the congtitution should have an am of hdping Kenyans regardless of any
disparity, gender, ethnicity and so on.

The condtitution should be cherished and if it is cherished then we shdl have dl these things | believe that we should have to
weigh out in the country and we shdl be loyd to the apparatus that are exiging in this country so thank you very much, those
are my proposals.

Com. Kangu: Mwaimu Chepkonga, maybe you should not come down because | have a number of things that | would like
you to darify to us. you proposed that bi-camerd system that we should have an upper house and a lower house. How do you
want us to syle them, what do we cdl one house, what do we cdl the other. In compostion and conditution how many
members should be in the upper house and representing which interests and how many should be in the lower house and
representing which interests and then the divison of function. The divison of functions, the legidaive functions between the two
houses. Have you given any thought to thet.

Then three, that is why | said you write because | have quite a number of them. | have proposed a federd system of
government and | would like you to tdl us, this should be a system with how many levels of government because there are those
federd systems that have two levels and other systems have three levels. For ingance we have the locd authorities, you have
the regiond authorities and then the centra government. So how many levels of government do you want us to have in this
federal arrangement and then what should condtitute the units. What should be the units that condtitute these levels for instance
when we move from the centra government to the next level down. Should that level be the provinces we have, should they be
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the digtricts or should we embark on a process of drawing new boundaries that will conditute the state and if so how many
units. We are going to have how many states or regions that condtitutes the state of kenya

Then, having identified this, how are we going to share out the functions to the different levels of the government? You tdl us
which functions should be l€ft to the centrd government, which ones should go to the next levd of government and which ones
will probably go to the last level. And then probably having alocated the functions, you dso should address for us how we
adlocate the resources, the revenues. How does each of this units or levels of government raise revenue for running the functions
that are alocated to each? Y ou need to note that one mistake that Kenyans make is that we mugt not give more functions to a
leve but less resources. We must make the resources of the revenues avallable to the level of government commensurate to the

functions that particular levd of government is supposed to perform.

Findly, you have sad in your reasons for federdism is that it will enhance our unity and there are Kenyans who are
passionately. Opposed to this sysem and their main argument is that thiswill divide the country and bring disunity. How do you

propose to address these expressed fears so that we don’t go for a system that will not serve us well.

Com Ayonga: And before you answer | just want to help you. Maybe you were not prepared for these questions because
maybe your memorandum is sketchy and maybe and since you arein Nairobi this pertinent questions that Mr. Kangu has made
they need thorough consideration. If you fed that you cannot answer them now because you were not prepared for them, we
are dill around. Y ou can have the option of going back home with your sketchy memorandum and give it puzzles and in addition
answer those questions the way they should. Now the choice is yours. You are a mwaimu and you can do the way you want

but | wanted to tdl you that this option is there, you can re-do your memo.

Mr. Chepkonga: Mr. Chairman | think, the fact thet it is sketchy it is true because to me | was supposed to point out whet |
think should be the appropriate system of government we have in Kenyaand putting the / to it, of course it will be necessary, |
thought possibly that writing along story could have been appropriate because the presentation could have taken a lot of time.
This federation question according to me the Presidentand the formation of the government if | may start with the last question
here, you know the question of unity in this country, our heads of state and those who are movable and have been dways
talked about, unity in our country and so on.

When it comes to the dement of federation, people have tended to fear but this according to me is not there. The way | am
sying that it is supposed to put to give us more unity in this country is that those who will be holding officer, | say for example
the governors in the provinces will have been dected by the public. Who have royd to those people. Incase of any issue they
are able to address the matters and address it with few details knowing the aspirations and the things which ther people like
maost and in the process through these people whom | can cal governors of the regions, the government therefore can get
access to the people and the loyaty will be among them al. Y ou can see for example in kenya, thisis a very smple evidence for
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examplein 1992 when they started about multiparty system there was alot of friction by the day we got multiparty coming, the
day the got Oginga Odinga being the party leader for the ford Kenyawe got Mwa Kibaki for DP, and so on, this competition
for power now came in suddendly we experienced some two and up to date there people who are in that.

People are loyd to them and they say so and o is the charman of the party. They don’t even cdl them by names. They cdl
them chairmen, so if we have such people as governors in the region who takes care of the interest of those people? If these
people are going to be honest in ther leadership to the centrd government that they are loyd to the country, that they are
expressing the interest of their people. They are not expressing their own persond agenda, and then secondly we dhdl have the
two we expect in the country. Because they have the people they cdl the communities and they express their interests and so

on.

Com. Kangu: And on the honesty on leadership, a mechanism should be established to ensure that some of them do not
become/

Mr. Chepkonga: Of course the law should be there.

Com. Kangu: Are they honest?

Mr. Chepkonga: Yes. But the laws should of course take care, should hold them in place. Two, about the revenue. You
know | believe that people are supposed to generate the revenue, the land is supposed to generate the revenue. Thereis no part

inthis country, which we may say, that cannot have the resources. The problem is the resources avallable.

Now, if these resources are a given percentage which can be waked now by the centrd government in the liason with the
regions and S0 on, a revenue is given to the centrd government, a revenue remains in the region and a revenue remans in the
locd authority. So, this tels you now that | am proposing for three governments where we have the centrd government, the
regiond government and then we have the locd authority and this about the boundaries you are asking about whether we should
go by the provinces or the cooperative digricts or we go by the regions. | would propose that the systems of the provincid
boundaries a the moment may serve as akind but should it be necessary, because should it be necessary, because when these

provinces will form, some communitieswill have split into two and so on.

It can be amended so that if these people want to stay together as a community, there will be no harm, we can have a block of
given communities because what is important here is that sense of help and belonging. Their people belong to a given region and
they do their work. | must add here and say federation as said should not be a reason to draw out people. Kenyashould be a
Kenyafor everyone and then the federation should be filled as the adminigtrative mechanism and even when one you have any
business to do in any region of the country.
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That person is a Kenyan ditizen, he can do business wherever heis and therefore they see our people have heard dways is the
formation of federation, people will be sent away if they are migrated to given areas. That should not be the issue. Wherever
people are, that istheir home and the business they are doing, they do it and they pay the taxes to the particular federation. And
there was something ese you asked about the composition interests legidative functions.

Com. Kangu: You can leave a copy with us and 9gn our book. Now, we have Joshua Alambo. Try and be brief and the
point.

Mr. Alambo: Good afternoon, | basicdly have one man concern. | am a student a the universty and | an mainly concerned
about one thing. The fact that most of us graduate from the universty not to many of us are joining the avil service. This could
aso be due to the way itisrun and | was just of the opinion thet it would be good if we set at least some educationd standards
such that avil servants must have atained a certain levd of education, especidly beginning from the top like / we need to push
them a least to have amasters’ degree. | was just of that opinion.

Thenext thing | dso have to say is tha there are some aspects of our condtitution that is do support of our laws and | would
judt like to point two particular ones, the first one is that abortion should not be legdized. The second thing is that whether or
not we adopt federdism my main concerned about federdiam is especidly what | have seen like in Nigeria and dso severd
countries is that what turns out laws becomes for a pecific state because specific state have different laws, but one law that |
think should be maintained whether or not we adopt federdism is the freedom of worship. | don’t think it is fair for us to say
that people of this region mug abide by the sharialaw. Thank you.

Com. Kangu: There was that lady from the 3Cs. Is there anybody €se? Na mmetokea wapi wakati tuliita mgina?

Fatuma: | don’t want to take time.

Com. Kangu: Who dill wants to speak? Songa hapa, nawewe. Wewe anza na wewe kaa hapa. Utuambie mgina yako.

Mr. Karimi: Good afternoon, my names are Kingstone Karimi and | am the security officer KenyaScience Teachers College. |
would like to talk about security. Thereisalot of insecurity in this country and | would like to bring forth the following as a way
of curbing insecurity. One, | would start with the police force and the training because the way the police are sdlected for
training is not the proper way.

My opinion isthat if the police are to be employed instead of going round for recruitment, those who are said to be policemen
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should be vetted by the loca church elders and then be recommended for employment with the police force because in the padt,
| have been in the force mysdf and the force had recruited people who are of questionable intergrity because those people have
been brought by big people in the government offices and they end up in the force and the work they do they are not there to
do the police work but they are there to stedl from other people. They take that advantage of being policemen.

So the recruitment of police should be done by the loca people, the loca church eders should be included and they get those
people and then they recommend them for training a kiganjo. The training of policemen should not go for nine months only
because nine months is very sketchy training. They should go for two years and they should learn things like development,
swvimming and other things because in other ingtances for example when you have been eectrocuted and you send a policeman
there to go and access the fidd and he knows nathing about dectricity he will end up being a casudty himsdf. So the training
should be enlarged to cover very many subjects. Now in the police stations when you go there, you have to report on time and
then the people who you meet there are very arrogant.

| was of the opinion that in dl the police dations there should be an elder of that area an eder could be a church elder or
somebody who can be adle to direct people and as to what they are supposed to do and at the same and smply there should
be a group of people going round the police sation to seek views from those people who are in cells because some people are
implemented and put in cdls for nothing and they don’t have any way of communicating to the outsde world. If there could be a
way that those people could be able to communicate to the outsde world it could be a better way because some of them are
just put they have not committed any offence, they are discriminated and they end up being set to court and even some end up

injals for no reasons & Al.

| am aso of the opinion that there should be regiond police. In a region like in Nairobi if we have sdected our policemen and
they have been vetted by the church elders and they are trained and they have not / Nairobi, let them remain in that region
where they can be monitored by those ones who recommended them to be trained as policemen. The police Act itsdf should
be changed and it should be overdl becauseit hasa lot of colonid mentdity in it. The commissioner of police a the same time
should not be a avil servant directly under the minisry but should be a person of unquestionable integrity and should dso be
vetted. Those ones who are dso incharge of provinces and in digtricts should aso be vetted before they can be given work like
security work. Thet’sdl.

Com. Kangu: Thank you very much. Go and sgn our book.

Mr. Masini: My names are David Masini and | have afew points to make about the change of the condtitution. One is that the

armed forces ingtead of just Stting, it should be made to have some kind of socid work or congtruction of roads so thet they are
paid for their maintenance. Thet is the firg point.
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The second point is that we should have in Parliament partiless or independent candidates.

The third point is that presidentid powers should be reduced and dl government property should not be misused especidly
when it comes to vehicles. They use limousines ingtead of that they should use vehicles that are chegper so that we don’t spend
the taxpayers money on that.

The next oneis about the municipdity or the cities. What | suggest is that the city if they are too big to be managed by a angle
aty they should be put into smaler municipdities so that they are managed properly.

The next one is that we should have more education for the police force so that they are able to interact properly with the
mwananchi.

The next one is about the dvic education. Before any view whether it isin future or not there should be a proper educationd
sysem of educating the mwananchi o that he understands. For example if you ask me any part of the conditution | do not

know.

| think lawyers don’t know any other thing in the conditution so it should be an education so that each and everybody
understands what he is going to review and it should be done by non-partisans so that they educate the mwananchi in a

non-partisan manner.

| suggest that there should be areview of the congtitution after a number of years which means that after a number of years we
should be able to St down and review the condtitution.

About corruption | would like to suggest that they educate mwananchi about the badness of corruption, about the ills of
corruption and what it can do to the economy and in dl the other areas of the society. It should be continuous so thet if it has
just aunit or a government department that educates every other day it includes they should do it usng every other resources in
the government, et us say chiefs and many other government resources but they should be non-partisans so that they give the
public the best idea. And about the gppointment of the judges and many other people or public servants there should be a pall
an opinion whether to reject.

Let’stake for example when the Presidentappoints somebody and the public doesn’t like that person. There should be a way
that the public can force the Presidentto drop that person so that the public has people good integrity.

About the immigrations laws, there should be immigration laws thet restrict anybody who is not a dtizen to work here unless
that person has an expertise, which is not available here. Which means that anything that somebody is qudified to do should not
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be dlowed on any given foreigner.

Thelagt oneisthat they should have a difference between the government and party so that the party function the government
should not use the government resources for party functions So there should be a clear didiction between paty and
government. Thank you.

Com. Kangu: Thank sgn, our book.

Fatma Anyanzwa: Mr. chairman thank you very much for the commisson to organise this forum. My name is Fatma Abeid
Anyanzwa, representing women and children. | would like to thank God for giving me the time to come here today because this
is the time we have longed for a long time. When we were fighting for our independence, we fought to gain land, education,
eradicate, poverty and reduce diseases to have good hedth. | would start with land. Land is the most crucid dement and the
most important issue that we dl rely on. Without land we cannot have food and today we see that our problem is that we don’t
have land. Before the independence, the land we had was owned by white settlers.

Today, the land that is there was only transferred from the white settlers to black settlers. The black settlers today have many
hundreds of acres while many Kenyans are on the streets serving without food or shelter so | would like to recommend that the
land should be given back to the state, and controlled by the state. This is the only way that we can solve the problem of
poverty in this country to give land to the wananchi.

Two, the problem of corruption | would say that it is because of mismanagement of the government funds. For example the tax
that we pay, we don’t know in which pocket it’s going, there is no accountability. So it is important for us to eradicate
corruption in the highest positions like the courts, even in the medicd, for example we have very stupid case of probably a nurse
who may decide to givefull prescription to a patient and keep the anti-biotics and go to sl it somewhere. Or a doctor who is
ina public hospitd to take the medicine to his private dinic. It is very sad to see these things happening and it is only now we
can change these problems. The problem of corruption in the police is very obvious you have seen it and one of the suggestions
that | would recommend in terms of service of the police, the prison, the nationa youth service, dl those uniforms, personnel
should be reviewed so that they are given enough sdary, because if they are not given enough sdlary and they are leaving in very
pathetic dtuaion, we have seen our brothers yet nothing is being done. If there terms are reviewed, they are given proper

sdary, there will be less cases of problems.

Videncein this country is mostly brought because of the western influence of bringing in films that are violent, video shows that
are violence, the foreign ideas that are taken by us wholesomely. So we have to educate our people on our culture. How to
choose good culture so that they can be proud. When we are taking about Kenyans, we have to be proud as Kenyans not to
think that we are human being somebody. So these things should be outlawed.
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Ownership of land should be limited just for few and if land is possessed by the government it can be controlled. The preamble

of the condtitution to emphasize on who is a Kenyan so that oneis proud that | am a Kenyan.

Inheritance of higtory in the Parliament for example if somebody dies from one tribe you put another one, if somebody dies we
bring his son, something like that should not be dlowed in a development country such as Kenyans.

Then we have this court of gppeal where the papers are taken to the court after a case has been findized. The court of apped
gts there with just the papers, they don’t see the complainant to be able to see the kind of person it is. So they keep the wrong
judgements, and they are not there to see but they are just there to get papers and those papers when they go to the court of
apped this person has aready made arrangements and some of these papers to be pulled out of the file by the time they go to
the court.

| hear that there isa very big strip of land dong Kwae, Mombasa region hundred thousands of acres, | would this coastal grip
which is owned by the government, we fill that this should be given to the didricts or to the provinces so that we do some
agriculturd useful work there, then the money can go to the provinces.

Tribdism is a very big problem in this country. We have heard of the tribal clashesin Molo, in Subukia, evenin the aty here we
have heard like recently we had in Langata and another one with the mungiki. So, this should not be alowed to continue, the
government should think of it as an internd problem and it should be dedlt with by the internd security. It is not just the amdl
issue. It is a very serious issue which should not be dlowed to occur and | would like to say here tribes like the /, there are
other tribes like the dorobos; they should be recognized by the condtitution of this country.

The problem of the street children is mostly because they don’t have their parents. The parents are there maybe they are very
poor they don’t have land. The problem lies on the land. So it should be made somewhere in the condtitution that any woman or
men having children should take responsihility so that the woman doesn’t say that it is the responsibility of the man and the man
says that it is the respongibility of the woman. The two should be put to serve. We should have something like rehabilitation; we
should have children hospitals to cater for them. The Presidentshould have aminimum of 40 years of age.

Free educeation should be given to the children dl over the country and if one of parents is the breadwinner and has been jailed,
the government should be able to take care of these children and it should dso be made mandatory for people who are in
prisons, they can have jal terms, ingde the jal or they can go for rehabilitation so that they change their character through
exercise so that they change them o as to fit in the community.

Independent candidates should be dlowed to take part in the dections. Nationa awards should be open opinion people should
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give out names of people that they want to be nominated for an award that is given by the public and then education again the

foreign idea

Progtitution, abortion, euthanasia that is mercy killing, homosexudity should not be legdized in this country. We should promote
culture and religion, drug abuse isamgor problem and there should be internd security and the men and women should commit
themselves to looking after the children so that they don’t go cardlesdy and have children so | must thank you very much.

Com. Kangu: Thank you very much. Now, who is here and dill wants to talk? You are going to be the last person and | will

give you 2 minutes so that we finish what we have.

Mr. Gichuki: My names are Reuben Gichuki and | would like to present this proposal to the conditution of Kenyareview
commisson on political and avil rights. The condiitution of Kenyashould offer the following rights to its citizens. The ruling
government should put them into practice. They are God given rights.

Security, diligence and liberty to ther lives. Freedom of residence, expression, press and assembly. Work protection of socid
security, the family, education and hedth. An adequate pay to sday earners to hand them as/ living that they can be able to
mest their basic needs.

Discrimingtion, not to be discriminated on the following, birth or heredity, origin, ethnicity, class, sex, status, colour, race or
politica opinion. Not to be subjected to crudity, torture, inhuman, treatment, right to own property in any part of the country.
the government should protect its estates from sdfish leaders, workers and workers’ rights.

In a democratic society the following should be exercised. Therights to free trade unioniam, the right to be wrong to a politica

party of the Kenyan ditizens’ choice, the same to the government employees.

Workers should exercise the right to choose through free and fare dections. Elected leaders should firg and foremost be
accountable to the wananchi who eected them. They should represent the interests of this country and not their own interests
eg we have MPs sdaries and dlowances which are too big compared to the basic sdary or the basic wage earners which was
increased in the last day which is just a very amdl fraction of what we know MPs earn. Workers should exercise the rights to
demonstrate and ask for their rights without harassment or suppression by the state organs e.g the laws and the police.

The Kenyans ditizens should exercise their human rights, freedom of speech, freedom to association, freedom to movement etc.
Civic and poaliticd lidhility to be proclaimed and to be protected by the nationa conditution and practiced inwards and indeed.

The Kenyafarmers should be protected by the government and the naiond conditution on their fam products since
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Kenyardies on agriculture and we know very wel that Kenyais an agriculturd country. its economy manly relies on agriculture.

Civic education to Kenyans should be a continous exercise to Kenyans. And findly, national socid security funds contributions
to employees should be paid to retireesin full after the retirees retire. | would also wish to propose that a penson scheme from
those who benfit from nationd socid security fund be started since the employees will earn the nationd socid security fund and
are not pensionable do not benefit from any other amount of money after there is employment. Thank you.

Com. Kangu: Thank you very much. If there is nobody ese who wants to assst us in writing the condtitution we are pleased to
say that now it is 5pm and that the session for today is officdly brought to an end and we request | see the didtrict coordinator
isnot around but we ask one of the congtituency, conditutionad committee members to lead usin prayers to close this sesson so
that we wait for tomorrow’ s session. Tomorrow we are gill in Dagoretti condituency and if there is anybody who didn’t get an
opportunity to speak here today we will be a Waithaka tomorrow, you can make efforts to come there and your views will be
heard s0 that they contribute to the process. Before we pray let me ask my colleagues to say a word or two if he pleases s0

that we can close.

Com. Ayonga: | want to thank you dl of the patience. | know some of you have sat here sSnce we started. People have come,

people have gone but we are dill around. God bless you as you go back to your homestill tomorrow when we meet.
Jane Gathoni: (Prayers) Let us pray. Oh God our Father, we thank you for being with us from morning up to now. We thank
you for this day for the people who have come to present their views and we hope that dl will be good. God we thank you for

this day that tomorrow we will be together as we are today. We ask you to guide us with your holy spirit when going to our
homes and we ask you to be with us dways. We ask this through Jesus Christ our Saviour. Amen.

Com. Kangu: Thank you.

The medting ended at 6.00 PM
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