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Present

1. Com. Mutakha Kangu                
2. Com. Charles Maranga
3. Com. Hon. Mrs. Phoebe Asiyo
4. Com. Pr. Zablon Ayonga

                        Secretariat in Attendance

1. Peter Kanyi                         –         Programme Officer
2. Lydia Manyoni                         –         Assistant Program Officer
3. Jacqueline Nyumoo                –         Verbatim Officer
4. Rose Ngina Kimeu                 –         District Coordinator

Meeting started at ….. a.m. with Com. Mutakha Kangu in the Chair.  

Prayer:   Tuchangie  mambo  ambayo  yanaweza  kuleta  amani  katika  nchi  yetu,  kujenga  nchi  yetu,  utupatie  hekima,  ukupatie

nguvu za ki-mwili na ki-roho,  ili, hii kazi tunaianza hapa  Katangi  iweze  kukamilika  vizuri.   Tunaomba  hayo  kwa  jina  la  Yesu

Kristo Mwokozi wetu.  Amen.

Rose  Kimeu:  Na  kwa  sasa,  nitaenda  kuwajulisha  kwenu  wale  members  wa  Constituency  Constitutional  Committee.   The

Constituency  Constitution  Committee,  wale  muko  hapa,  mukaweze  kusimama  pia,  niwatambulishe  kwa  Commissioners  na

wenzetu waliofika kutoa maoni. 

Na kutoka pale mwanzo, tuko na  Mr.  Manyi   --   Mr.  Manyi  ni  wa  kutoka  area  hii.   Na  karibu  na  yeye  kuna  Mr.  Joseph

Mukunzu – Joseph Mukunzu anatoka upande ule mwingine wa Yatta.   Huyu ndiye Mukunzu, Manyi ni  yule.    Na  pale  kuna
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Mrs.  Pauline  Chonda  –  Pauline  Chonda  anatoka  Matuu.    Na  karibu  na  Pauline,  kunaye  Elizabeth   Mukola  ambaye  ni

Secretary  wa  Constituency  Committee.    Na  pia,  tuko  na  Mr.  John  Kimuyu  ambaye  ni  Chairman  wa  hiyo  Constituency

Committee.   Na mimi kwa jina naitwa Rose Kimeu kutoka Masinga, mimi ndiyo District Co-ordinator  wa Constitution Review

– Machakos.

Kufikia pale, nitaweza kuwaita Commissioners ambao watajitambulisha kwenu, ili tukaweza kuendelea.   Asanteni.

Com. Kangu:  Watu wa Katangi, nawasalimu, Hamjambo?

Response:  Hatujambo.

Com. Kangu:  Mimi kwa jina ninaitwa Mutakha Kangu.  Mimi  ni  mmoja  wa  ma-Commissioners  wa  Tume  ya  Kurekebisha

Katiba, na mbele yenu, niko na wenzangu watatu,  na kama hatujazungumza mambo mengine, nitataka kuwajulisha kwenu ndio

tusonge kwa mambo ya leo.   Na nitaanza na upande wangu wa kushoto, mwenzangu ajijulishe kwenu.   

Com. Maranga:  Mimi naitwa Dr. Charles Maranga.   Mimi ni Commissioner, na ninawasalimu watu wa Katangi, Hamjambo?

Response:  Hatujambo.

Com. Kangu:  Na kwa upande wangu wa kulia, nitasonga kwa mama.

Com. Asiyo:  Mimi ni Com. Phoebe Asiyo, na nimefurahi kwamba tumekuja kusikiliza maoni yenu juu ya Katiba mpya hapa

Katangi.

Com. Kangu:  Haya, tumalize na Mzee mwisho.

 Com. Pr. Ayonga:  Mimi ni Com. Pr. Zablon Ayonga.   Hamjambo?

Response:  Hatujambo.

Com. Kangu:   Na leo, tuko kwenu kwa utaratibu wa Kurekebisha Katiba,  tukiwa kwa kiwango ya kuchukua maoni kutoka

kwa watu.    Na  vile sheria inasema,  tunachukua maoni kutoka kwa watu katika eneo lao la Constituency.    Kwa  hivyo  leo,

tuko Yatta  Constituency –  hii  ndio  sehemu  ya  kwanza.    Kesho  tutakuwa  kwa  sehemu  ya  pili  katika  hii  Constituency  huko

Matuu.   Sasa  leo ni nafasi yenu, kutoa maoni kwa Tume ya Kurekebisha Katiba.    Sio  nafasi  yetu  kuzungumza,  nyinyi  ndio

mutazungumza,  kazi  yetu  itakuwa  kusikiza  mambo  yenu,  kuyaandikisha,  kuyanasa  kwa  hii  machine,  na  ndio  tuweze  kuenda
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kujua mulitaka namna gani.

Na kabla hatujaanza,  kuna maelezo machache ningependelea kuwapatia.    Tukichukua maoni, utaratibu wetu unasema, maoni

inaweza  kutolewa  kutoka  kwao,  kwanza,  mtu  binafsi.   Unaweza  kusimama  mbele  yetu  kama  mtu  binafsi,  na  ueleze  vile

ungependa ama vile unafikiria Katiba irekebishwe.   Ama, unaweza kuja mbele yetu, kama mtu anayewaakilisha kikundi chenye

kimeandikishwa kama kikundi cha watu, na upeane maoni kwa niaba yako,  na kwa niaba ya hicho kikundi.   Nafasi  ya tatu ni

kwamba, unaweza kuja kama mtu anayewakilisha kikundi chenye hakijaandikishwa.   So,  hata kama kikundi hakijaandikishwa

mahali popote,  lakini unajua unakiwakilisha, unaweza kueleza,  “natoa maoni yangu kwa niaba yangu na kwa niaba ya  kikundi

fulani”  

Na  hayo  maoni,  tunasema,  kuna  njia  tatu  ya  kutoa  maoni.    Unawezatoa  maoni  kwa  njia  ya  maandishi,  ile  tunaitwa  kwa

Kiingereza memorandum – written memorandum, uwe umeandikisha, na utupatie,  tutachukua  na  umalizie  hapo  bila  kuongeza

lolote.   Njia ya  pili,  unaweza  sema  uko  na  maandishi,  lakini,  ungependelea  kuelezea  machache  yale  ya  muhimu katika  hiyo

maandishi yako.   Tutakupatia nafasi ya kueleza,  na tena utupatie hayo maandishi.   Na  njia  ya  mwisho,  unawezapeana  maoni

bila maandishi yoyote, kupitia kwa njia ya kuzungumza tu, mbele yetu – orally.   Tutaandikisha, na tena itanaswa kwa cassette,

halafu tutaisikiza baadaye wakati tunafanya analysis.

Tunasema, ikiwa unatoa maoni kwa maandishi, na unataka kuelezea hayo maandishi, tunakupatia dakika tano,  ya kueleza hayo

maandishi,  na  umalize,  upatie  nafasi  wengine  pia  nao  wapate  kuzungumza.    Ikiwa  unatoa  maoni  kwa  mazungumzo  bila

maandishi, utaratibu wetu unasema ni dakika kumi, lakini, sisi uwa tunasema, itategemea wingi watu.  Tukiona watu wanakuwa

wengi, ndio tupate kupeana nafasi kwa kila mtu, tunawezakatisha hiyo dakika yako,  ndio kila mtu apate  nafasi dakika kidogo

kuzungumza.   Kila mtu atoke akisema, “hata nami nilipeana mambo yangu”.

Now,  jambo lingine, ni kwamba,  mazungumzo mbele yetu, tuna utaratibu unasema, unaweza kutumia lugha  ya  Kiswahili,  ama

lugha ya Kiingereza.   Hizo ndizo official languages.   Lakini, twasema,  ukiwa unataka kuzungumza lugha ya ki-nyumbani, vile

hapa tuko Ukambani,  unataka kuzungumza kwa lugha ya Kikamba,  hatuwezi kukataza wewe ila tu,  upeane habari  na tutafute

mtu wa  kutafsiri  mambo  utakayo  kuwa  unazungumza.    Kwa  hivyo,  uko  na  ruhusa,  usifikirie,  “ooh,  wanatumia  lugha  yenye

siwezi  kutumia nieleze”.  Uko na ruhusu kujieleza hata kwa Kikamba, na tutapata wa kutafsiri.

Now,  wakati  unatoka  kupeana  maoni,  utakaa  hapa,  na  utueleze  mambo  yako.   Ukimaliza,  unaweka  –  kuna  register  pale,

unaenda unaandikisha jina lako na details zile zinatakikana, unaweka sahihi, ndio tuwe na record  kujua  tulichukua  maoni  kwa

watu wangapi na akina nani.   Hayo ndiyo maelezo tungependelea kuwapatia.    Na  kwa kutoa maoni,  wakati  muliingia,  watu

waliandikisha pale nje; tunafuata ile list, tunaita majina moja kwa moja.    Tunafuata ile list, na yule aliyekuja kwanza,  anapatiwa

nafasi kwanza.   Ikiwa umeingia na haujaandikisha  jina,  utoke  pole  pole,  uende  uandikishe  jina  ndio  tutaweza  kukuita  wakati

tunafikia  jina  lako.    Usikae  hapa,  halafu  mwishowe  useme  nilikuja  mapema,  na  nimengoja  muda  mrefu,  mbona  wengine
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wanaitwa na mimi siitwi.  Inatakikana ujue, tunafuata hiyo list yenye tumeandikisha.

Na mwisho, ni kwamba, sheria yenye imetupatia utaratibu, inasema kukiwa na yeyote --Mkenya  angependelea kupeana maoni

kwetu kwa kisiri, bila  watu  wengine  kusikiza,  akitueleza,  tutampatia  hiyo  nafasi.    Nasema  hivyo  kwa  sababu  tunajua,  kuna

sehemu  zingine  unaenda  huko,  unapata  wa-mama  wanasema  kuna  mambo  fulani  hawangependelea  kuzungumza  mbele  ya

wanaume.   Saa  ingine  unapata  watu  –  wafanyi  kazi  wa  Serikali,  wanafika  kiwango  wanasema  wangependelea  kuzungumza

mambo lakini hawataki kuzungumza mbele ya watu.    Ama saa  ingine unapata Sub-chief anaogopa,  hataki kuzungumza mbele

ya DO.   Kama unataka hivyo, utuambie, tutatengeneza utaratibu, kwa sababu tunasema hatutaki Mkenya yeyote awachwe nje,

aseme hakupatiwa nafasi ya kujieleza.   Tumeelewana?

Response:  Ndio.

Com. Kangu:  Basi, tuanze na mtu wa kwanza, Rev. Fr. John Makewa.

Rev. Fr. John Makewa:  My dear Commissioners…

(Interjection) Com. Kangu:  Unaanza na kutaja majina yako, kwa sababu tunaanza na jina lako.

Rev. Fr. John Makewa:   Okay.   My name is Fr. John Makewa – the Parish Priest of Katongi.   

My dear  Commissioners,  plus the secretariat,  wale viongozi waliokuwa wanapanga hii mipango – Councillors and  wananchi.  

Ninaweza kuchangia kidogo katika huu mkutano – huwa Constitutional Review.

Point ya kwanza:   the  Constitution  should  be  written  in  simple  language  and  be  translated  into  various  languages  e.g.  ethnic

communities in Kenya.

Number two:   that any fundamental amendments of the Constitution of Kenya shall be subjected to a national referendum.

Three:    that  the  new  Constitution  should  uphold  the  doctrine  of  separation  of  powers  among  the  various  arms  of  the

Government – Judiciary, Executive and the Legislature.

Four:  that nobody should be above the law.  Everyone should be subjected to law equally.

Five:  that the Constitution must be  firmly protected  from arbitrary amendments and that,  in  this  regard,  the  new  Constitution

must have protective provision to cushion it from such arbitrary amendments.
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Six:  the Constitution must prohibit  any fundamental alterations of its basic structures and principles by Parliament or  any other

such body without the approval of the people of Kenya.

Seven:   that the new Constitution must facilitate national harmony, sustainable stability, based  on the principles of social justice.

  The respect  for the  individual  rights  of  every  Kenyan,  irrespective  of  the  race,  ethnicity,  age,  gender,  economic  and  social

standing.

Eight:  that the new Constitution should review the land laws and its tenure system in Kenya.

Nine:  education should be free ……..(inaudible) every Kenyan, since, when we got independence,  we said,  we will fight three

things – poverty, disease and ignorance.

Ten:   that  the  function  of  the  provision  of  local  services  should  be  devolved  from  the  Central  to  the  Local  Government

Authority.

Eleven:   that the new Constitution should ensure that every Kenyan is guaranteed ownership of a piece of land at  least,  in the

country.

Twelve:  that the appointment to the civil service should be based on merit and not on the basis of political whims.

Thirteen:    that  the  Constitution  should  uphold  and  promote  affirmative  action  to  the  citizens  with  disability  or  marginalized

groups and special interest groups of our society.

Fourteen:  that the new Constitution should make defecting expensive for MPs,  so  that  they  may  be  responsible  for  the  high

costs of by-elections that are passed onto the taxpayers.

Fifteen:   that the Constitution should be readily available to the citizens in their local languages.

Sixteen:  that the new Constitution to retain unitary system of government - hakuna Majimbo as opposed to the Majimbo.

Seventeen:   that the protection of the fundamental human rights be guaranteed in the new Constitution.

Eighteen:   that  the  new  Constitution  should  prohibit  nominations  of  a  person  who  has  been   rejected  by  the  electorate  as

Member of Parliament or Councillor.
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Nineteen:  that the new Constitution should prohibit engraving of Presidential potraits if possible, on the currency,  because,  if he

dies there is another problem.

Twenty:  that the new Constitution should prohibit the creation of new districts on tribal basis.

Twenty one:   that  the  new  Constitution  should  uphold  and  promote  gender  equality  in  public  service  appointments,  political

leadership and provision of economic opportunities and social …….. (inaudible).

Twenty two:  continuous voter registration should be there.

Twenty three:   Constitution should have the election date fixed.

Twenty four:  Electoral Commission should have powers to control the administration during election time.

Twenty five:  …… (inaudible) should not serve one party – it should serve all parties.

Twenty  six:    Electoral  laws  should  talk  about  qualities  and  qualifications  of  good  leaders.    Qualifications  I  mean,  level  of

education.   Qualities I mean, virtues and honesty.

Twenty seven:  the winning President  should be getting more that 50% of the total  votes cast.    If not so,  a run-up  should  be

called.

Twenty eight:  guaranteed civil education be there.

Twenty nine:   a Human Rights Bill.

Thirty:   Presidential  appointees  should  be  vetted  by  Parliament  and  Parliament  should  have  its  own  time-table  rather  than

operating under Presidential orders.

Thirty  one:   nomination  to  Parliament  and  civic  authorities  should  reflect  special  interests  –  youth,  women  and  people  with

disabilities.

Thank you my dear  Commissioners.    Since  I  am  going  somewhere  for  another  meeting,  I  request  you  to  allow  me  to  go.  

Thank you for listening.
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Com. Kangu:   Thank you Reverend,  but just hold on – we will allow you when you finish talking.   We  thank  you  for  your

views and you will give us your written memorandum.   But after giving views, huwa  tunasema, kama Commissioners wako na

swali lolote la ku-clarify mambo umesema, wanaweza kukuuliza.  So, napeana nafasi kwa wenzangu.

Com. Asiyo:  Ningependa kuuliza juu ya affirmative action ambayo umeongea juu yake na ningependa kujua ni percentage gani

ambayo unaona itafaa kwa watu walemavu, disadvantaged groups,  pamoja na kina mama.   Ni percentage gani unaona itafaa

hawa kwa kazi  ndani ya Serikali, hata kwa private sector, na vile vile hali ya uongozi?

Rev. Fr. John Makewa:   Kwanza nitasema percentage nikijua ni percentage gani – lakini mimi ninajua ni wachache Madam

– ni wachache lakini ningesema kama tungekuwa na about 40%, ingekuwa vizuri ……….. (inaudible).

Kama tungekuwa na wanaume, hiyo 60%.   You know, Wanaume wawe wengi kidogo kwa Parliament.

Com. Asiyo:  Kwa nini wawe wengi …………. (inaudible) tunaona vile mambo imekuwa, na miaka hiyo arubaini wamekuwa

uongozini?

Rev. Fr. John Makewa:   Kwa sababu, we don’t bring change instantly.   Sasa hapa kama hapa tungeita watu wengi, unaona

wale wamekuja?   Ni kwa sababu, these people were not educated and they don’t know the meaning of this meeting.

Com. Asiyo:   These people, were you indicating wale walemavu.

Rev. Fr. John Makewa:   Walemavu, na youths pia.    

Com. Pr. Ayonga:  Unaposema tu-prohibit creation of new districts,  na hali district  zingine, they are  too large.    For  instance,

Machakos is too large.   Sasa ukiweka jambo kwamba iwe prohibited katika law kwamba haiwezi kuwa created  another one.  

 Si utawekewa watu mizigo zaidi, na hali district zingine ziko karibu, karibu.

Rev. Fr. John Makewa:  Ni lazima kama kuna decision, kuangaliwe kwanza.    Kama una ……………………..  (inaudible).

  Ni vizuri kuanzisha district kama kuna nafasi ya ku-create district, kuuliza watu,  “is there any need?”   Kama kuna need,  ndio

kuangalia resources.

Com. Pr. Ayonga:   Unasema tuulize?

Rev. Fr. John Makewa:   Yaah, unless you know, I select that.
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Com. Asiyo:  Lakini ningependa kuuliza, …………………… (inaudible).   Hii Katiba,  itakaa na watu wa Kenya kwa miaka

hamsini ijayo.   Ukisema tufunge kabisa Serikali zinazokuja mbele miaka hamsini kutoka sasa,  wasiongoze districts,  na tuweke

kwa sheria ile kuu kushinda zote, si tutakuwa tumeumiza vizazi vinavyokuja mbele?

Rev. Fr. John Makewa:   Now, wakati nilikuwa naandika hiyo sio kusema, tusianzishe districts zingine.  Nilikuwa ninaandika

simple language.   Ili ningojee nyinyi, muniulize maswali kama haya.

Com. Maranga:  La kwanza kabisa, ni kuhusu sarafu.   Umesema hutaki picha ya kichwa cha Rais kiwekwe kwa sarafu lakini

kuhusema ni nini unataka tutumie kwa hiyo sarofu.   Hiyo ni kitu ya kwanza.

Ya pili umesema, sheria za mashamba ziangaliwe upya.   Lakini haukutupa mwelekeo ni vipi unataka sisi tuangalie.   Umesema

tu kuangalia sheria.

  

Rev. Fr. John Makewa:   Katika nchi hii, kuna sehemu ambazo hasina watu wengi, na ukienda kama Korogocho,  Mathare,

unakuta watu hawana land.

Two, ukiangalia watu wengi hata hapa  Katanga,  wengine  hata  hatujui,  na  maskini  kunao  …………(inaudible)  kuwasumbua.

Kwa nini tusiwe na law ya ku-protect  hawa maskini.  Sisemi majatiri wasiwe na land kubwa – wawe na land.    Lakini,  kuna

maana  gani  kuwa  five  thousand,  three  thousand,  two  thousand,  na  unaona  maskini  hapa.   Na  shida  yangu,  ni  shida  ya

mwenzangu?   Kwa hivyo, tuwe na law ina-protect hawa maskini.  Wawe at  least,  hata kama ni acre  moja.   Land means a lot

to .. …… (inaudible).   Hiyo ndiyo nilikuwa naomba, kama kila mtu Kenya angekuwa na land, na mimi najua inawezekana kwa

sababu nimetembea nimeona land imetoka hapa kilometre nyingi, haina watu.    Tunahitaji misitu kwa sababu ya mvua.   Lakini

angalia maskini.  Ukienda Nairobi, wanalia.   Niliona mtu akichukua mavi, street boys wanakimbisha watu, unaangalia, unaenda,

unakuta watu are  living an animal kind of life.   Kwa  hivyo,  akiwa  na  land  mahali  fulani,  atapanda  sukuma  wiki,  na  atakuwa

proud, inakuwa ……………………… (inaudible).

(inaudible).   Tukiweka  na  tukiwa  na  President  mwingine,  tunaweka  hizi  pesa  zingine  zinaanza  kutolewa,  zatolewa

………………………………………….. (inaudible).

Com. Maranga:   Sasa  tuambie tuweke nini kwa pesa  – mlima Kenya,  magari,  ama …..  Rev. John …… tunaweza kuweka

K.I.C.C.  on  something  national  –  lakini  K.I.C.C.  ni  ya  KANU.     Lakini,  hata  Mt.  Kenya  wengine  watasema  ni  tribal  –

Wakikuyu watasema mlima Kenya ni…….

Rev.  Fr.  John  Makewa:    Tutawajulisha  watu,  na  tuwasomeshe,  kwa  sababu,  hata  Mt.  Kenya  tunapata  maji  ambayo
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yanatumika kila mahali.

Com. Kangu:  Thank you very much. Weka sahihi pale na utuwachie maandishi yako.   Councillor Musau?   Na  utupatie full

names Bwana Councillor.

Cllr. David Musau:    My names are  David  Musau.    I  think  you  will  excuse  me  Chairman  Commissioner,  because  I  was

prepared to present my views tomorrow at Matuu.   But when I found that I will not have time, I decided to come here.   And I

think you will accept my memorandum in my own writing.

Com. Kangu:   It is acceptable.

Cllr. David Musau:    Thank you very much.   I  will not take  much  of  time  because  of  just  be  expounding  on  what  I  have

written.

The present Constitution of Kenya does not reflect much the wishes of Kenyans or the beginning of it (that  is I am talking about

the  Preamble).   So  I  ma  saying,  the  Constitution  of  Kenya  should  have  a  Preamble,  and  begin  like,  “we  the  people  of  the

Republic of Kenya”, and then, the declaration is made.  Because it is a covenant between Kenyans and the Government.

The President of Kenya – I am suggesting, he should be directly elected together with a running mate.    That is,  the President

and the Vice President, both of them should be elected by the people of Kenya, so that no one will be  just appointing the other

and dismissing him time he feels like – at the one o’clock news.

And again, we are saying, never, never, and never again, shall Kenya have any one particular individual to be above the law.  

During  the  elections,  the  Constitution  of  Kenya  should  allow  Kenyans  to  vote  using  even  birth  certificates,  school  leaving

certificates or passports unlike the current position  whereby you have to have an identity card.

The Presidential candidate should garner 51% in addition to getting 25% in five out of the eight provinces in Kenya.

Changes of the Government:  Here,  I am saying that the Constitution of  Kenya  should  be  put  clear;  when  a  losing  President

should hand over power, how and when, and give a particular period when, if you loose,  you stay in office for two days or  for

three days, and then you hand over to the succeeding President.   

I  am  also  suggesting  in  this  memorandum  that  MPs  or  Councillors  who  desert  their  electorate  midway,  should  be  recalled

through a petition in a special court, whereby,  75% of the registered voters  of the constituency, all the wards,  all the locations,
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can petition  through the Speaker  of the National  Assembly,  who  will  then  provide  a  mechanism  of  reporting  to  that  special

Constitutional Court,  so that there can be another election immediately.   Also,  all senior appointments by  the  President,  they

should be vetted by the Parliament so that we have the distribution of powers. 

The situation as  it is in Kenya,  the best  way is to have strong local authorities.    Council chairmen and the  Mayors  should  be

elected directly by the public and they should have executive powers, so that they will be able to choose their own Cabinet  and

also have their own speaker to control the council meetings because the chairman will be having executive powers.

 

I will urge the  Commissioners  to  see  that  the  Constitution  that  we  are  making  now  does  not  deny  the  Kenyans  the  right  to

choose the person they want.  Be it a councillor, be it a Member of Parliament, just because  of certain standards  of education.  

 What I would like to point here, the person to be elected should have wisdom and integrity, and should not be a criminal.   

However, the person to be the Executive Chairman or the Mayor – this should be a mandatory of the Chairman, the Mayor and

the Committee Chairman who are going to be in the Cabinet of the Local Authorities, should have a minimum education of up to

Form IV.

We have had people who never went to school,  but they had wisdom and integrity there is in the world,  and have done well. 

Here in Kenya, we have got even people who have been educated and they have made our parastatals  to collapse – when you

read Kenya National -- you read Kenya Posts,  there are  very many which have gone under and they were under people  who

have a big line of degrees, etc.   So, we need people of wisdom in a position of leadership.

These local authorities,  to get them strong,  they have to be  autonomous.    Today,  the Local Government can be dissolved by

the  Minister  for  Local  Government,  through  Cap  265  of  the  Local  Government.    So,  we  want  them  to  be  autonomous

completely, but they must – I mean the employees of these local authorities should enjoy all the ILO charter.    Such  that,  the

councillors, if their local authorities are autonomous, they should not wake up one day and then they sack  anybody,  because  of

political convictions.

The Local Authorities in Kenya - we should say at  national level, unlike the present  day,  there should be the Local Authorities

National Assembly.  And the members of the Local National  Assembly  should  be  nominated  from  all  the  local  authorities  in

Kenya.   And one of them, should be appointed by the President or the Prime Minister to be Minister for Local Authorities.

About land:   I think the management of  issuance of the title deeds  should be decentralized so that the person and the people

who are responsible, to issue ownership certificates of land at district level.  People who know exactly what is happening, unlike

the present position, whereby the title deed will be done by the Commissioner of Lands.
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Then, I would the Constitution to look (that  is the Commissioners  at  the  final  stages),  to  see  that  the  Constitution  of  Kenya,

recognizes those very basic local issues of each area.  For example, here as we are talking in Machakos or  Ukambani,  we have

got sand.  

We would like the Constitution of Kenya today to recognize this sand or  classify – I think that is  the  best  word  –  to  classify

sand as a mineral, so that it can help these people from this area.   To-date,  sand is classified under Cap  288 of the Agriculture

Act as a royalty, and that is why it is not benefiting the people from this area.   If it is classified as  a mineral from this area,  then,

it could benefit the people from this area in the building industry, whereby they can  …………. (inaudible).

Then, there is also….

Com. Kangu:   You have one minute.

Cllr. David Musau:   Yes.   Then, there is also like the ‘Yatta furrow’.   We are  saying the “Yatta furrow” should also be an

issue that should be recognized in the Constitution.   And, that in every financial year, it should be allocated some funds from the

national banking so that it can be rehabilitated yearly, so that it can have water flowing from the in-take up to other areas.

Then  also,  the  freedom  of  expression  of  press,  movement,  assembly,  speech  and  association  under,  of  the  Kenyan  people

should never again be interfered with, from any quarter  or  by any individual or  from any authority.   Like what is happening in

the Media Bill that was passed  recently in Parliament which Bill is going to oppress  even a  newspaper  vendor  who  does  not

even understand whether the publisher has given a few  copies  to  the  Registrar  or  not.    So,  we  need  those  freedoms  to  be

entrenched in the Constitution.

The Provincial Administration:  these people  also  should  be  elected  by  members  of  the  public,  so  that  they  elect  somebody

whom they understanding properly.  

And the people who steal  from public funds – public bodies,  private sector,  should be prosecuted  and be forced to pay back

what they have stolen.

And then finally, on gender,  I am saying that so that we will not have people  who cannot perform, either men  or  women,  we

say, the Constitution of Kenya we are making should recognize gender equity rather than gender balance.

Com. Kangu:    Thank you.    You say that voting should be by birth certificate,  school leaving certificate,  but I don’t know

how that will relate to  our  ensuring  that  only  citizens  vote.    Because  a  birth  certificate  could  be  issued  to  anybody  born  in

Kenya, whether that person is a Kenyan citizen or not.   School leaving certificates could be issued to anybody who has studied
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in a school in Kenya, whether that person is a Kenyan citizen or not.   How do we guard against that? 

Then two,  you talked about  a Local Authorities Assembly.   Can you tell us what will be  the functions of this Authority? And

how it will related to Parliament and other Government institutions.

Cllr. David Musau:  First of all, even when I was ……. (inaudible), the same thought came across  me, but I found those will

just be isolated cases.  Because even at the moment, we have got people who have been found with Kenyan identity cards  and

yet, they are just foreigners.    So,  I think they are  just isolated cases  which can be dealt  with.   Otherwise,  to vote using birth

certificates or leaving certificate will not de-franchise many Kenyans, as the ID is doing at the moment.

Two, these  functions  of  the  Local  National  Assembly  -  there  are  grants.    When  the  local  authorities  become  autonomous,

surely there will also be a joint grant from the Central Government and it is this Local Authorities National Assembly which will

ensure that any money that come in from the Central Government and taxpayers, are distributed properly and are allocated,  and

what they are  supposed to do in each local authority.   So  that they will see  which local  authority  will  be  represented  there.  

And then, all functions of the local authority just on  the  ground,  and  any  money  allocated  will  go  to  the  people  unlike  today

where the check-off is not very clear.

Com. Pr. Ayonga:    ………………… (inaudible) I mean of the election and there are  many Kenyans  who  are  not  born  in

hospitals, therefore, they don’t have birth certificates.   There are many Kenyans who have not gone to school to have a leaving

certificate.   What would you provide for such people?   If  these two were going to be used to enable them vote?

Cllr. David Musau:  In addition, you know, what I am suggesting is in addition to a national identity card.   If somebody never

went to school but has a national identity card    he can use it to vote.    If you don’t  have  a  national  identity  card,  you  use  a

school leaving certificate from Katangi Secondary School or  primary, you go and vote.    Instead of this idea of citizens getting

cards.  And then, the registration of voters should be a continuous exercise.

Com. Pr. Ayonga:  Thank you.

Com. Kangu:   Thank you, sign our register and hand in your memorandum.   Do we have Peter  Mutina?  You have a written

memorandum, so you move very first, five minutes to highlight the main points.

Peter Mutina:  I am Peter  Mutina, a water  technician.   And, there are  some recommendations that I would like to make to

the Constitution Review Commission.

We should retain the procedure of Parliament to amend any part of the Constitution by 65% majority votes.   Parliament power
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to amend the Constitution should not be  limited.   No  part  of the Constitution should be beyond the amending  powers  of  the

Parliament.

Citizenship:    any  person  born  of  Kenyan  parents  be  an  automatic  Kenyan  citizen.    Kenyan  citizenship  be  acquired  by

naturalization, on application, the way it has been in the past.

Spouses of Kenyan citizen regardless of gender, should be entitled to automatic citizenship.

Patriotism to the Government is an obligation to a citizen and enjoy the rights in the new Constitution.

The Constitution should also allow dual citizenship.   That is, you can be a Kenyan citizen, and at  the same time, be  a citizen of

another country.

The national identity card should be a document that a Kenyan citizen should give as evidence of being a citizen.  But the young,

should also have birth certificates acquired at locational level to prove that they are Kenyan citizens.

Defence and national security:   the Constitution should establish Military  Para-military,  Police  Prisons,  but  not  administration

police.   Proper discipline should be instilled to the Armed Forces as a mechanism to have patriotic forces.

Corruption should be eradicated especially in the Kenya police.

The President should be Commander-in-Chief of the Armed Forces.

The Executive should not have exclusive powers to declare war.  

The Constitution should permit use of extra ordinary power in emergency situations, but only when passed by the Parliament.

Political parties:   the number of political parties should be limited to three only.  This is due to tribal diversity in Kenya.

Political parties should be financed from public funds.   The conditions for financing of the political parties  is that,  the funds are

audited by the Auditor-General.   The same should be separated especially from the ruling political party.

The aim of the political party should not be,  the post  of Prime Minister or  the President.   The  State  should  not  deny  political

parties public audience.

Structures and systems of government…
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Com. Kangu:  You have only …….

Peter  Mutina:    We should adopt  a hybrid system of Government in which Executive authority is shared between the Prime

Minister and the President.

We should retain the unitary system of government in which all affairs of state are …….. (tape complete)

Majimbo system of government would encourage tribal division hence wars and clashes. 

We should adopt District Focus for Rural Development to devolve powers  to all levels of government,  such as,  districts up to

sub-locational level.

Legislature:   the appointment of the following should be vetted by Parliament:-

• Public servants;

• Commissions and its Commissioners;

• Parastatal employees.

The Parliament should have power to control its procedures through standing orders.

MPs job should remain part-time occupation.

Changes should be made so that, age requirement for voting and contesting for Parliamentary seats on the Presidency.   For one

to contest Parliamentary seat, one should be aged 21 years and not more than 80 years.  For one to contest  for the Presidency,

he or she should be 35 years and not more than 80 years, at the time of election.

Language tests are not required for Parliamentary elections.   There should be a requirement that, one should have obtained “O”

level with Div. II or its equivalent.

Parliamentary Service Commission should determine the salaries and benefits for MPs, but not the MPs themselves.

We should retain the concept of nominated MPs.   Civic education should be conducted all over the country,  and the Electoral

Commission to ensure that nobody is barred from contesting the Parliamentary seat, so long as he or she qualifies.
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Com. Kangu:   Summarize.

David Mutina:    Land:  An individual is the ultimate owner of land.   The Government has power  to acquire private land on

compensation for public usae.  For example,  water, roads, electricity, security, environmental issues, etc. 

Local Government or  the Central  Government should have no power  to control  land use by owner,  except,  when seen  to  be

destructive.

No ceiling on land owned by an individual.

Process  of land inheritance should be simplified.   We should not involve court  on  death  of  the  owner,  as  it  is  in  the  current

Constitution, whereby we are having hires of land going even to court when the owner has died and those who are  supposed to

inherit the piece of land.  Going to court is very expensive to some Kenyans.

 

Com. Pr. Ayonga:  You say 65% in Parliament can amend the Constitution.   Is that correct?

Peter Mutine:   Yes.

Com. Pr. Ayonga:   Now,  65% of what?  Are you saying 65% of  210  members sitting at  that particular seating, or  are  you

saying 65% of 20 members who are seated in Parliament?   Which is which?  Because we can’t leave it like that.    Many times,

we hear the Parliament did not make a quorum.

Peter Mutine:   I am talking about 65% of the total number of MPs in Kenya, which is………..

Com.  Kangu:    Thank  you  very  much.    Sign  our  book  and  present  your  memorandum  there.   Can  we  have  Samuel

Moningoka?

Samuel Muningoka:   Mimi ni Samuel Muningoka.  Mimi nitaongea kwa mambo matatu.   Ni vizuri niseme points number one

and number two.

Number one, ni juu ya  business;

Number two, ni juu ya land, ambayo tunalima, pamoja na ukulima;

Number tatu, ni juu ya watoto ambao wamewacha na wazazi ambao wamemalizwa katika Kenya juu ya AIDS.  
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Juu  ya  business,  nyumba  ambayo  tumekaa  tukifanya  business,  ni  nyumba  ambazo  tunakaa  kwa  muda.    Jambo  ambalo

inamaanisha sisi tukikaa muda fulani inaweza kubomolewa na ni mali yako mwenyewe.   Business yenyewe, ambayo tunaifanya,

ni  business  ambayo  tumeachiliwa  sisi  tufanye  vile  tunavyotaka.    Kwa  sababu  vitu  vingine  ambao  tunauza  ni  sumu  kwa

wananchi.  Wale ambao wanatuuzia sisi, ni wale watu ambao wamewachiliwa kutengeneza vile wanavyotaka,  halafu wanatuuzia

sisi.  Ni vitu ambavyo haviangaliwi, na baada  ya kuwa nimenunua, police wanaingia wanavitupa nje.    Mali  hayo  yangu  yote,

yanatupiliwa mbali.

Upande ya ukulima:   kwa upande wa ukulima, unakuta kuwa watu wakubwa wamewachiliwa kuagiza bidhaa  au  vitu  vingine

kutoka nje na wanakuja kuuza hapa ambako sasa  sisi wakulima huwa hatuna mahali tutauza mazao yetu ya  ukulima  –  hatuna

market.    Hii  inasababisha  mazao  yetu  kuharibika.   Hii  ni  kuonyesha  kuwa  hakuna  sheria  ya  kutulinda  sisi  wakulima  tupate

manufaa ya mazao yetu na tulime zaidi.   Kwa sababu hii, utaona mashamba mengi yamebaki na vichaka, kwa sababu wakulima

hawaoni faida, kwani, hakuna market.

Number  tatu:  wale  watoto  ambao  wazazi  wao  wamekufa.    Hawa  watoto  wamewachwa  wakiwa  wadogo  na  hawawezi

kujilinda.   Kwa  maoni  yangu  ninaona,  Serikali  iwajengee  ma-hostels  ya  kuchunga  hawa  watoto  na  wapewe  vyakula.    Na

wawe wakiangaliwa vile maisha yao yanaweza kuwa ya manufaa.

Upande  wa  education  ya  hawa  watoto,  hawasomi  kwa  sababu  hawana  wazazi.   Wengine  wakiwa  wagonjwa  hospitalini,  ni

shida, hakuna watu wa kuwahudumia.   Wale wazazi wa watoto  kama hawa ambao ni wagonjwa,  ni shida,  hawana mahali pa

kukaa.    Kwa  sababu,  sisi  wananchi  tunawaogopa  kwenda  kuwashika,  kwa  sababu  ya  kuogopa  kuambukishwa  madhara.

Kwa hivyo, hiyo shida yote imekuwa nyingi na watu wamekufa na hatujui mahali pa kuwapeleka.

Com. Kangu:   Weka sahihi pale Bwana Muningoka.

Samuel Muningoka:   Asante.

Com. Kangu:  Tupate Christopher Mbuna.  Endelea Mzee.

Christopher Mbuna:   My name is Christopher Mbuna.  My view is concerning the Members of Parliament.    There is a law

which states that, “Parliament should make laws”.  But,  my view is that,  they should not vote for their salaries,  because,  when

they are allowed to do that, they will favour themselves and spend all public funds.

The other one,  is the distribution of public resources.    Public utilities like water,  electricity,  and all  what  the  Government  can

provide.    There should be a law to ensure that every district  is getting enough resources  – enough government  resources,  so
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that there is no misuse of resources by centralizing only in one area.   I think there is need to make a specific commission.

The other one is the qualifications of Councillors.   I think, they have got to be  qualified educationally – that is form four with a

good certificate.    And also,  we need a minimum age,  should be over 35 years,  because,  he is supposed  to  co-ordinate  with

Locational committees and should be experienced and should know the  needs  of  the  people,  for  example  water,  where  it  is

needed, the road is poor - somebody who is experienced.

The other one is this issue of protection of environment and natural resources, like trees, water, etc.    Such resources  should be

protected  by the law, and the Government should have a law which is to protect  these resources  like forests,  water,  to make

sure that they are not misused, and bring alternatives.   For example, these forests are very important.  And when they are  being

cut, there can a problem like erosion, etc.  That is all.

Com. Kangu:   Thank you.   Weka sahihi pale na sasa tupate Bwana Fidelis Muthama.

Fidelis  Muthama:   Mimi  ni  Fidelis  Muthama  Mwandiko.    Ningependa  kuongea  machache  sana,  kwa  sababu,  mengi

ningesema, yamesemwa na wenzangu.

Ningependa kuanzia na watoto:    watoto  yatima, wazee  vikongwe,  na  vipofu  -  walemavu  kwa  ujumla,  wanafaa  kulindwa  na

kutunzwa na Serikali.

Number two, kule kutahili kwa wanawake kunafaa kumalizwa kabisa.   Wanawake hawafai kutahili.   Kuna wazee wamepitwa

na wakati, ambao wanalazimisha dada zao kwenda kutahili, na ni madhara makuu, kulingana na maoni yangu.

Kule kuolewa,  mtoto akiwa mchanga, ambaye hajafikisha miaka kumi na nane na kwenda juu, hafai kuolewa.    Kuna  wazee

wanalazimisha watoto wao wa kike kuolewa mbali, hiyo haifai.   Ni jambo ambalo linadhuru watoto wa kike.

Kuajiri, yaani ile ajira ya watoto ambao hawajafikisha miaka kumi na nane na kwenda juu, haifai.   

Serikali inafaa kutufaidi na primary free education.  Inafaa kusimamiwa na Serikali, na iwe ya lazima.

Medicine (madawa):  inafaa kusimamiwa na Serikali.   

Veterinary:   hata  mifugo  yetu,  wanafaa  kutibiwa  bure.   Hata  na  ile  mbolea  ya  mashamba  yetu,  na  hata  wafanyi  kazi  wao,

wanafaa kuwa wanatulinda upande wa ukulima bure.
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Maji! Hatufai kununua.  Tunafaa kuwa tunapewa na Serikali.

Administration boundaries:   Katiba inafaa kugeuzwa, tuwe na mipaka ya  administration boundaries -  provincial administration

kutoka  provinces  nane  zifike  kumi  na  moja,  ambazo  nitaziita:   Nairobi  Province,  Central  Province,  North-Rift,  South-Rift,

North-Nyanza,  South-Nyanza,  Western  Province,  Ukambani  Province,  Northern  Province  -  ambaye  ndio  itakatwa  kutoka

Ukambani Province, na ile Coast Province.

Ningependa kutaja  kidogo kuhusu majeshi yetu.   Majeshi na viunga vyake  (wakati  tunasema  viunga,  ni  Police  na  kadhalika

kuna GSU, etc).   Wanafaa kuwa na tume-  wacha tuwache ile Armed Forces – majeshi wa silaha tuweke kando.   Tuje Police,

wanafaa kuwa na Tume kutoka kwa Bunge.   Wasimamiwe na Tume kutoka kwa Bunge.   Tume hiyo ndiyo itajua,  wataajiriwa

namna gani, watafunzwa namna gani, watalipwa namna gani,  nguo wakatoa  wapi,  silaha  zao  zitakuwa  namna  gani.    Hilo  ni

pendekezo langu kwa upande wa Police.

The Armed Forces – majeshi ya silaha, ile tunaita Kenya Army, Navy,  na kuna ile Airforce.    Nao  vile vile, wanafaa kuwa na

Tume,  ambapo  katika  ile  Tume,  Waziri  wa  Ulinzi  ni  member,  na  Assistant  Minister  wa  Ulinzi  ni  member  kwa  hiyo  Tume.  

Ndiyo Tume  hiyo  ya  Bunge  -  na  utakuja  kupata,  majeshi  yetu  yote  yanasimamiwa  na  Bunge.    Tume  hiyo  ya  Bunge  ndiyo

itakuwa inazingatia kila kitu kuhusu majeshi -   Armed Forces.   Iwe ni silaha, iwe ni uniform, iwe ni kuajiri,  iwe ni kufuta,  hiyo

yote, isimamiwe na Tume kutoka kwa Bunge.

Upande mwingine..

(Interjection) Com. Kangu:  Fanya haraka masaa yanakwisha.

Fidelis  Muthama:   Ndio,  ndio.   Upande  mwingine  ningependa  kuongea  ni  upande  wa  uajiri  wa  Administration  postings.  

Pale kwa PC, ningependekeza kuwe na “PS” – Provincial Secretary.   Mtu anafaa plain clothes.    Kwa DC,  kunafaa kuwe na

tume ambayo,  ile Tume iko katika Local Government,  tuseme  ni  Local  Government  kuanzia  pale  kwa  District  ambayo  tume

hiyo, ile kiti cha chairman, ndio kiti ambacho  ni  chairman  wa  Council  wakati  huo.    Chairman  wake  awe  ndiye  anasimamia,

Tume ile ya ku-manage district.   Hapa kwa division, vile vile kuwe.    Na  wale watu ambao wako kwa council wawe elected,

wawe ni ma-councillors, ma-chairmen - kwa division iwe namna hiyo.   Hata kwa location, ma-chief wachaguliwe na wananchi.

   Assistant Chiefs na Chiefs, wachaguliwe na wananchi.

Kwa hayo machache, ni hayo tu.

Com. Kangu:   Niko na swali.
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Com. Kangu:  Mimi niko na swali moja.    Jaribu kufafanua, katika  upanuaji  wa  provinces  kutoka  nane  hadi  kumi  na  moja.

Umesema kutakuwa na North Rift na South Rift.   Ningependa utueleze hiyo itachukua upande gani na upande gani.   

Ukasema tena,  North Nyanza na  South  Nyanza  -  utuelezee  itachukua  wapi  na  wapi.    Tena  ukasema,  Ukambani  na  North

Province.   Tena utueleze hii itachukua upande huu, na hii upande huu.  Please.

Fidelis  Muthama:   Yaani, hapo upande wa Rift Valley, ile  province  tunaita  Rift  Valley,  inafaa  kugawanywa  iwe  provinces

mbili – South Rift na North Rift.  Na  Nyanza inafaa kugawanywa iwe South Nyanza na North Nyanza.    Ile  tunaita   Eastern

Province, inafaa kugawanywa – iwe Ukambani Province na kuwe Northern Province.   Ukiangalia map ya Kenya,  according to

provinces, iko north side.

Com. Kangu:  Sawa sawa, weka sahihi.  Tupate Nicholas Musembi Kimende.

Nicholas Musembi:   My dear Commissioners, I am representing on behalf of my group  group which is in working within the

Ukambani area.   And our proposals are as follows:-

Com. Kangu:  Taja majina ndio inaswe hapo.

Nicholas Musembi:  Nicholas Musembi Kimende.  

Com. Kangu:  Endelea.

Nicholas Musembi:  First: we need a Preamble in our new Constitution with a well defined vision of our country.

Two: we need recognition for both living and dead victims who struggled for the independence of this country.

Three:  we  need  a  coalition  government,  and  the  Office  of  the  President  should  be  a  ceremonial  one.    The  election  of  the

President should be done by Members of the Parliament – that is MPs and once elected, he should cease to be a member of his

own constituency.   

In the absence of the President, the Vice President should assume all the powers and responsibilities of the President.   

The President should be in office for only two terms of  two years each.   

There has to be a clause in the Constitution for calling back the President or any other elected member before the end of his or
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her term by having two thousand signatures from each province in the country.

Validity  of  Presidential  elections  should  be  determined  by  the  sitting  MPs  within  a  period  of  twenty-one  days  after  these

elections.

Removal of the President on grounds of incapacity should be determined by three-quarters of the sitting MPs.

There should be a legal proceeding for any President  or  any other leader  within the country,  in case  of power  misuse or  office

abuse.

The appointment of the Vice President,  Cabinet  Ministers,  Assistant Ministers and Permanent Secretaries  should be vetted by

at least three-quarters of the sitting Parliament.

The Office of the President should be detached from the ruling party.

The Constitutional office should be vetted by three-quarters of the MPs.

The Attorney General to be appointed by a credible committee established or appointed by three-quarters of all MPs in a sitting

in Parliament.

The prerogative of mercy should be exercised by a committee established within the Parliament with equal representation of the

ruling party and the opposition parties within the country.

The  Parliament  should  be  independent  in  decision-making.    Like  in  the  issues  of  development,  a  sub-committee  should  be

established to move the motion, tabled by the specific MPs.

Nomination of MPs should be vetted by three-quarters  of  all  MPs  based  on:   interest  representation  or  a  certain  profession

required to be in Parliament.

We need an independent  credible  Electoral  Commission,  appointed  and  vetted  in  Parliament.    And  its  Chairman,  vetted  in

Parliament after the elections.

Conduct of elections should be done by an independent Electoral Commission, without any external interference.   

Alternative of any part of the Constitution must be passed by 90% of all the MPs.
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Voting in Parliament should be done through a secret ballot.   

Summoning of Parliament must be done by the independent Speaker of the National Assembly. 

Prorugation or desolution of Parliament must be determined by a well defined national calendar.

Appointment of the High Court Judges should be proposed  by Parliament,  stated,  and their security of tenure should be based

on Parliament Principles e.g. in cases of dismissal, depending on their credibility and how they exercise their profession.

The Judges  should  be  independent  from  other  Arms  of  the  government  and  must  be  accountable  to  the  Kenyan  populance

through their representative.

A committee must be established by the Parliament based on credibility, transparency, honesty, within the framework of our law

provision, by references and abuse in ……….. (inaudible) in the Constitution.

Appointment of the Judicial officers must be  done by the AG and a committee set  up by the  High  Court  and  vetted  by  High

Court Judges and all advocates of the High Court.

Life must be treated as sacred and nobody or law should be enacted to take  it away and anybody who takes  it away,  must be

heavily punished without  bail.

Anybody or authority who exposes  any person to inhuman sickness,  must be  fined, or  imprisoned for not less than five years,

and be made to compensate the person fully.

There should be no taking away of one’s property without proper reparation.  If need be,  this must be  paid with interest  within

a period of 14 days.

 

Any arbitrary search or entry without a search warrant must be treated as an offence.

Freedom  of  conscious  and  expression  must  be  treated  as  important,  and  any  violation  to  the  above,  must  be  dealt  with

seriously.

(Interjection) Com. Kangu:   Please finish up.
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Nicholas  Musembi:    All monies collected by the Government in terms of assets  or  cash,  must  be  paid  to  the  consolidated

account and be controlled fully by the Parliament through a motion system and the Official Leader  of the Opposition,  must be

one of the signatories.

Contingency funds be controlled by a balanced sub-committee of both the Opposition and the Ruling  Party  –  or  the  party  in

power.

Remuneration of all public officers must be vetted and approved by at least three-quarters of all Parliamentarians,  depending on

the duties and responsibilities vested on them.

Controller & Auditor-General must be proposed, vetted and approved by at least 90% of all Members of Parliament,  and must

be accountable to the same Parliament.

Appointment of members of Police Force must be based on merit and done by relevant authorities.  

Appointment of Permanent Secretaries,  Ambassadors  and other senior government officers must  be  done  by  an  independent

Parliament by proposing, vetting and then approval.

………… (inaudible) laws must  only  be  on  persons  not  elected,  who  have  served  the  government  continuously  for  at  least

fifteen years, and this person must be not allowed to hold any public office …….

Com. Kangu:    You have one minute left.

Nicholas Musembi:   Okay.  The retirement age must be reduced to fifty years, to create more employment for the youth.

The County Councils must have limitation on the way, they control,  the trustland and the must rely on directly elected people’s

tribunal representative during arbitration.

 

Title deeds  must be  issued immediately the survey is done and complaints may be launched within fourteen days.   Title deeds

must not be  viewed as the final saying towards  one’s ownership.   Otherwise,  there  should  be  other  evidences  like,  historical

track records, community evidence and testimony.   In case the government takes  part  of the land for any purpose,  the owners

must be  compensated fully.   And in case  the government may not need that land, then it must be  distributed to  the  so  called

“squatters”.

There must be three political parties - that is the ruling party and two opposition parties, in the country.   
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There should be rules for three independent candidates  during elections.   Two of these must be  from the civil society  and  the

third one must be from the religious institution.

There must be no by-election within one and half years  towards  a general elections.    Otherwise,  the salary allocation for such

defecting MPs should be used for development activities within the same constituency, and vested in the hands of two people

elected from each location within the constituency.

For any person to qualify as a President for the country of Kenya, he must get absolute majority of all valid cast votes.

Com. Kangu:   Utaulizwa swali. 

Com. Maranga:   You started  by saying, you need ceremonial  President.    But  the  way  you  are  also  giving  powers  to  that

President, he looks to be more of an Executive President, rather than what you said.   What is your position on that?

Nicholas Musembi:  I am saying, when it comes to the appointments that are  normally taking place,  those powers  should be

vested in Parliament which should be doing if – that is, allocating or doing the appointments.

 

Com. Kangu:  Okay, thank you.  Sign our register, and then give us your memorandum even if it is written in that form.   Now,

tupate Benjamin Muasa, Hayuko?  Peter Muli M.?  Hayuko.  David Mutisya K.  Wewe ndiye Muli?

David Mutisya:  David Mutisya Kiema.

Com. Kangu:  David Mutisya Kiema?

David Mutisya:   Thank you Commissioners and all  Kenyans who are  here.   Well,  I  thought that we would use “the issues

and questions” booklet and I have tried to give my views according to the questions which are  laid down here.    And I would

think that you Commissioners, you are going to be able to read what is in our heart but not what is not in our minds.

So, for the first question here, I have answered - you are going to find me very first -  I have answered “yes”.

The second question,  I have said the national vision should be based  on the fact  that,  at  no  point  in  time,  should  the  present

generation assume that we are  making this Constitution for their own benefit.    We are  going to make the Constitution for the

benefit of our good and grace and many many generations to come.
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Question three:   I  have said the experiences that are  meant for  Kenyans  to  reflect,  where  short-sighted  visions  have  caused

upheavals in our neighbouring countries.

Directive principles of state policy:   I would say “yes” for the first question.   The democratic principles should be based in such

a way that Kenyans are free to make and unmake their government.

Question three, I have said that “yes”, the year has diversified and …………………….. (inaudible) Kenyans.

Question four, I have said “yes”. 

Constitutional Supremacy:  the first question, I have answered “yes”.   The second question, “yes”, and the power  to amend the

Constitution should be shared between the Executive, Parliament  and  Judiciary.   And  if  they  fail  to  compromise,  the  subject

matter should be brought to the public.

Question three, I have said “yes”, the parts shall be identified by the Executive and the Judiciary and the Parliament as the will of

time grows.  That is why they should share the power to amend the Constitution.

Four, “yes”, if the three Arms of the Government  fail to agree on any parts ……. (inaudible).  The parts will show up in time.

Five:  the  composition  of  Kenya  Review  Commission  which  must  change  to  something  like  Permanent  Policy  Review

Commission of Kenya.

Citizenship: by birth,  and through registration; that is number two.   Three,  I have said “no”.  Four,  I have said “yes” but if the

parent is a man, he must proof that he has fathered the child who is going to be registered in our country as a citizen.   

Number five, I have said the rights are defined in the Constitution.   Obligations are also be defined.

Number six,  I have said “no”.   Number seven, I have said “no”.

Number eight,  ID cards and birth certificates.

Defence  and  national  security:    I  have  said  “yes”  to  number  one.   Number  two,  I  have  said,  the  “mechanisms  in  force”.  

Number three, I have said  “yes”.  Number four, I have said “no”.   Number five “yes”.   Number six, the Executive.   Number

seven “no”.
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Structures and systems of government:   I  have said “yes” number one.   Number two,  I  have  said  “no”,  number  three,  “no”,

number  four  “yes”.    This  is  not  only  cheap,  but  it  has  also  served  us  well.   And  again  given  the  state  of  our  economical

development, we need to have a strong Central  Government headed by Head of State.   Number five, I have said “no”.   We

have a federal system of government in force, in the name of local authority, and provincial administration.   And what is needed

here is efficiency.  So, we cannot afford to have a duplicate of what we already have.  We cannot afford that luxury as  a nation.

 Number six, the power is already at the lower levels as I have stated, but it is being misused.

Legislature:   Parliament should vet the appointment of the following officers:-

Com. Kangu:  Maybe you go faster, your time is running out   (tape complete)

TAPE 2

Speaker:  Programme officers,

Com. John Kangu: And you move fast your time is running out, you’ve got 2 minutes left.

David Mutisya: Yah I move very fast; like Chief justice should be appointed, Auditor General should be vetted by parliament,

the Governor of Central Bank, Commissioner of 

Police.   I have said yes No. 2, so as to cover the vetting of such appointments.  

Being a politician, is a full time profession but being a Member of Parliament should remain a renewal contract.  And for voting,

and contesting it should remain at 18 and 21 respectively but for the presiding should be lowered to 31 years.   No.  “6 yes,  No.

7. yes”.

The Executive, “yes, 3 three terms of 7 years each. Yes, he is the Head of State,  “yes”, we have not taken away but just being

shared i.e No.4,  in appointments of Chief Justice,  Auditor General and all other  related – Commissioner of Police,  Chairm of

the Public Service Commission. .  

No.  5  I  have  said  “No”,  they  should  work  harmoniously  with  one  another.  I  have  said  “yes”  -   they  are  Presidential

representatives to the people and a federal system in disguise like Local Authorities – i.e No. 8.  
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Judiciary: Chief justice: Chief justice should be allowed to form his subordinate court  structure right from national level down to

divisional level.   

Qualifications: they should have diplomas in law.  Chief Justice should serve 3 terms each of 6 years.  The rest  should serve 5

years in which they apply to the Chief Justice for the renewal of their contract and that should not exceed 3 terms.

Chief  Kadhi  should  be  entirely  left  to  the  Muslims,  and  the  Muslims  themselves  will  select  their  Chief  Kadhis.   The  local

government (interjection)

Com. John Kangu: I think you should be saying the last one. 

David  Mutisya:   My  last  word  –  I’m presenting  the  papers.   The  Local  Government:  the  Mayors  should  be  elected  by

people, I’ve written them down, you are going to find them there.

Electoral system, they are there.

Now unless you have a question to ask me, I’m presenting these documents with you just to save time.  

Com. John Kangu:  Present  your memorandum there and sign our register.   Now  I  would  like  to  recognize  the  arrival  and

presence of the Honouable Member of Parliament,  Honourable Francis Philip Wambua.   Mheshimiwa I will  give  you  time  to

talk but I would like you to first hear your people for a while before we give you tme to give your views.  Thank you very much.

  Now, tupate Fredrick Muumbi.

Fredrick Muumbi:  Mr. Commissioners and the other Kenyans who have brought their views, I’m Fredrick Muumbi Katingi.

 In our new Constitution, I would like first to talk about  school bursaries.   They should be given to the locational development

committee.  In the new Constitution, governement vehicles should be distributed to all but not the politically correct ones only.  

That in the new Constitution, no citizen of Kenya should die because of lack of drugs in government hospitals. 

No businessman should lack where to sell his cereals while we have cereal boards in Kenya.  

In the new Constitution, no citizen of Kenya should die of hunger because the government has to provide food for Kenyans. 
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In the new contitution, no citizen of Kenya  should be unreached due to bad roads. 

In the new Constitution, no trustland should be given to individuals.

Title deed could be renewed and the 90 years lease should be abolished.   

In the new Constitution and Chiefs and Assistant Chiefs should be elected by the public through voting.  Thank you, unless you

have questions to ask me. 

Com. John Kangu: Any question for him please?  Thank you very much Mr.  Fredrick.   Now Patrick M. K.  Gutu -  you are

not speaking? Thank you.   Na John Mumangi, John Mumangi,

(Interjection  from  one  of  the  audience)  Basi  hapa  ni  John  Mumangi,  ngoja  pengine  yako  haijafikiwa.   Kuna  Mumangi

mwingine hapa? Fine so you come we will change, you are saying you are Antony? 

Antony Mumangi: Ninaitwa Antony - nafikiri ni hawa waliandika vibaya lakini ni sawa. 

Com. John Kangu: Lakini hata John ni nzuri. 

Antony Mumangi:  Yote ni majina.  (Laughter)  Jina langu ni Antony Mumangi, na ninaseama ni asante  kwa Commissioners

kwa kuwa hapa Katangi, nawashukuru.  Yafuatayo ni maoni yangu juu ya Katiba mpya ambayo tunataka iundwe mwaka huu.

Kwanza, mambo ya vyama vya siasa: Kwa maoni yangu, ningependelea kuwe na vyama vinne, vya kisiasa -  4 political parties

only -  nne peke  yake.   Kwa sababu vikiwa vingi vitakuwa vya ukabila lakini vikiwa kama  vinne  hivi,  vitakuwa  ni  vya  Kenya

yote. Hiyo ni number moja.

Hiyo nyingine, ni mambo ya  elimu  –  education:  ningependa  Katiba  iundwe  ikisema,  Elimu iwe  ya  bure  kutoka  standard  one

mpaka university -isiwe ikilipwa chochote, ilipwe na serikali. (clapping)

Kile kingine, kwa  Katiba  ambayo  itaundwa  mwaka  huu,  ningependelea  kwa  maoni  yangu,  kama  inawezekana,  kwa  sababu

tukikosa kuwa na PC na DC, na DO na Chief na Assistant Chiefs na wale Wazee wa vijiji, hatutakuwa na serikali thabiti.  Kwa
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hivyo maoni yangu ni tuwe na PC, DC, DO, Chiefs, Assistant Chiefs na Wazee wa vijiji.  Hii iandikwe namna hiyo kwa maoni

yangu.  

Ile  ingine,  kile  chama  ambacho  kimeshinda  kwa  wingi  wa  kura,  kiruhusiwe  hicho  chama  chenyewen  -  kiruhusiwe  kuchagua

nominated MPs na nominated Councilors.   Lakini zile zingine  ziachwe  kwa  sababu  isipokuwa  hivyo,  itakuwa  pengine  chama

kilishidana  na  kile  kingine,  na  kikakishinda.   Kwa  hivyo  kikishinda  tena  unaanza  kugawa  ule  uzuri  wako  ulishinda,  unaanza

kugawia mwingine.  Kile kimeshinda kwa wingi wa kura kiruhusiwe kuwa na nominated MP na nominated Councilors na wawe

limited sio wawe chungu nzima.  

Kiile  kingine  Wanacommissioners,  ningeomba,  ndio  tuondoe  hio  tunaita  corruption,  kwa  sababu  corruption  inaanza  upande

mwingine huko, na inakuja mpaka pahali ambako mimi niko.  Ningependelea sababu kuna njia ya kumaliza corruption,  kama ni

upande ya police, police waandikwe, na wapewe mshahara mkubwa.  Walipwe mshahara mkubwa, na akionekana akiwa ana

corrupt afutwe saa hiyo hiyo tu.  

Kile kingine Commissioners ningeomba, kama itawezekana,  Waalimu, wanafanya kazi mingi sana.   Ndio nyinyi mmetoka kwa

walimu nyinyi  nyote  ambao  mko  hapo  mbele.   Waalimu  walipwe  mishahara  mizuri  sana  kutoka  primary  mpaka  university,

walipwe mshahara mkubwa. (clapping)   Kwa sababu  ya  kusema  hivyo,  hawa  ndio  wanasomesha  mtu,  kutoka  pale  ambao

hajui  kuandika  mpaka  anajua  kuandika  na  mpaka  anakuwa  President  amepita  kwa  mwalimu.   Kwa  hivyo  mwalimu  inafaa

alipwe mshahara mkubwa sana.   Kutoka Primary, mwalimu wa primary aanzie shilingi elfu arubaini,  na  wale  wamesoma  zaidi

walipwe zaidi.  Na  vile vile, madaktari,  upande wa daktari  wa hospitali,  maoni yangu, madadtari,  walipwe mshahara mzuri, na

wafungiwe kufungua biashara zao za hospitali, wafungiwe kabisa, sababu kule wakifanya kazi kwa government wanaimba dawa

zote wanaenda kupeleka kwa clinic zao.  Kwa hivyo wafungiwe kuwa na biashara ya aina hiyo lakini walipwe mshahara mzuri,

kama ni elfu mia mbili, walipwe na wasiingilie biashara ingine.  

Kile kingine bwana commissioners, ingawa sijui muda umembaki kidogo, najua, 

Com. John Kangu: Kama dakika mbili.
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Antony Mumangi:  Nakimbia sana, kile kingine, kuna taabu ingine naona wananchi wanapata,  kama hapa sokoni ya Katangi.

 Mtu ana biashara kama mimi mfanyi biashara, na mtu ameiba gunia ya mwingine kule halafu anakuja ananiuzia na mimi sikujua

kama ameiba;  Sasa  yule mtu akishikwa anakuja,  mimi nimenunua,  na  sisi  wote  tunachukuliwa.   Kwa  nini  huyo  mtu  ambaye

ameiba  asiandamwe  yeye  peke  yake?   Kwa  nini  aandamanwe  na  mimi?   Sasa  anaingisha  mtu  kwa  taabu  na  mimi  sikujua.

Nilinunua nikidhania ni mtu mzuri.  Kwa hivyo hiyo iangaliwe vizuri. 

Na ya mwisho, Wanacommissioers, ni hii mambo ya barabara  kama hii tuko nayo hapa Katangi.   Mtu anaenda njiani, na kwa

bahati mbaya anakutana na gari, gari iko na mtu ambaye anaendesha,  na bahati  mbaya,  inamgonga; na anaabiwa -  ama igonge

ng’ombe,  akigonga  ng’ombe,  hiyo  mwenye  ng’ombe,  atalazimishwa  kutengeneza  hiyo  gari,  na  ng’ombe  haijui  mambo  ya

barabara.  Yeye alikuwa anachunga ng’ombe, au anapeleka sokoni.  Kwa hivyo hii iangaliwe kwa Katiba na itengeneze.  Kwa

vile  gari  imewekwa  insurance,  mtu  akigonga  ng’ombe,  mwenye  ng’ombe  asiingizwe  kwenye  taabu,  sababu  ng’ombe  hajui

kutembea  kufuata  sheria  za  barabara.   Kwa  hivyo  hiyo  Katiba  iangaliwe  sana  sababu  inasumbua  wananchi  hawa  ambao

hawana chochote.  Unaambiwa “tengenezea mimi gari”, mwishowe unauza wale ng’ombe wengine wote ndio utengenezee mtu

gari, na gari iko insured by the  insurance  company.  Kwa  hivyo  maoni  yangu  ni  hayo  machache,  Commissioners  na  ninafikiri

mtayapeleka mbele.  Nilikuwa nimeandikisha, sitapeana karatasi, lakini nitasungumza kwa mdomo, that’s what I will do.   

Com. John Kangu: Ukitaka utapeana, hakuna shida.  Ngoja tuone kama kuna swali, 

Com. Phoebe Asiyo:  Gari ikigonga mtu, iwe namna gani?

Antony Mumangi:  Gari  ikigonga  mtu  kwa  sababu  gari  ni  insured,  huyo  mwenye  gari  atengeneze  gari  yake,  lakini  asiingize

mwenye kuchunga ng’ombe, kwenye matata. Iko namna hiyo.  

Com. John Kangu: Asante basi  na nitakujuliza sijui ni Japan,  kwenye wanasema,  “the most important paid professionals are

teachers” because  it is said they are  the ones who participate in preparing the future generation.  They  are  the  most  important
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paid professionals even higher than doctors.  

Antony Mumangi:  Ndio ninasema walipwe zaidi.  

Com. John Kangu: Thank you.  Tupate Councilor George Mutungui,   

Geoge mutong’oi:  Commissioners, majina yangu n George Kilundo Mutongoi. Maoni yangu ni kama haya ifuatayo. Kwanza:

nataka serikali iwe ya vyama vyote.

2. Pili, Kenya isiwe na hawa watu wanaitwa “manamba”, kwa sababu tukienda  “Country”  bus  wanasumbua  watu  sana,

wanashidwa na vile wataendesha mambo yao.  

3. Tatu, hizi mikokoteni,  ziwekwe number, ndio  ikinifanyia  vibaya  kule  mbele  niwe  naweza  kujua  vile  nitafuatilia.   Nne,

Councils iwekwe nguvu, ndio  wakipitisha  mambo  yao,  waendelee  wao  wenyewe,  isiwe  inatafutwa,  approval  kutoka

kwa Minister.

4. Gari, ikibeba zaidi, wale watu wamesimama, hawa washtakiwe hao wenyewe.  Ni maoni yangu.  Maoni yangu ni kama

hayo.  

Com. John Kangu: Asante bwana Councilor, basi weka sahihi and  now lets have a student one - Joel Mutinda. 

Joel Mutinda:  My names are Joel Mutinda. And these are the points which I have.  

Com. John Kangu: Sungumza kwa sauti, hata wenzako wasikie whether you have presented your views properly.  

31



Joel Mutinda:  These are the points which we have written down so that we may see our Constitution being run well. 

First one is Job opportunities:  – You find that in Kenya,  those people  who have opportunity in the government are  the people

who are given more priority in jobs.  For  example,  you might find a minister having more than tw departments  to lead and that

leads to unemployment for other people.  

Also, rights of the youth:  you find that the youth is denied the chance of having any property  and  this  is  leading  to  is  leading

poor society because you will find the youth don’t have any property by the time they finish school.  

Also we have suggested on this issue of Councillors and even MPs,  that these  MPs  that  there  should  be  a  provision  for  this

electorate to recall them if they are seen not to perform.  It should not be  the case  as  it is now where they are  elected and they

are just in office for say for five years asssuardily that nobody will take that chance away from them.  Should be – I don’t know

how I can put it, but can be recalled for another to take over.  Also, the issue of denying someone leadership for example as  an

MP, or even President because of bankruptcy is not good – let everyone be give an equal chance in leadership.

 

Also equal distribution of resources: you will find that in Kenya in those places which have big people  like MPs and Ministers,

they are more developed than the other places which don’t have those people and that leads to us having a poor country.   

Also, there is overreliance of  support from foreigners you will find that in Kenya in everything we are  doing, we are  relying on

foreign  export  or  foreign  support.   In  everything  we  have  to  do,  it’s  a  must  to  consider  those  people,  or  those  developed

countries,  like  America  and  that  is  not  good  because  we  have  the  independence.   So,  it  seems  like  we  don’t   have  any

independence or we have a half independence - that’s what I can say. 

Also there is a problem of succession:  you find that like now we are  campaigning for the DC who will take  over after Moi is

gone  for  retirement.   So  we  have  felt  that  it  is  good  to  have  a  commission  which  will  involve  every  kind  of  people,  from

opposition and from local government, to choose who will succeed the retiring President  instead of him appointing because  this

can lead to tribalism or regionalism and also may deny other trives the cnances of leadership.  
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Also we have come to realize that teachers  are  undermined in the society.   In this we mean that teachers  should be  given  the

first priority in the society because they are the ones who prepare  the future “materials” i.e students and pupils,  nitasema hivyo.

So, in this case the payment or  salaries of teachers  is a really sympathetic issue and we don’t know how the future generation

may be in running without education.  There is a problem here. 

Also. There should be limitation  of  owning  land.   We  should  have  this  limitation  because  you  will  find  that  those  developed

people,  in  today’s  Kenya  are  undermining  those  people  who  don’t  have  any  opportunities.   Today’s  Kenya  is  having

discrimination against poor  people;  because  if you don’t have any land, you will still remain poor.   And for those people  who

have opportunites of owning land, they will have more land and more,  thus leading to poor  people  having no land.  Those are

the points which we have broughts.   So  I think on behalf of the students,  the Commission which is here infront of me, will put

into consideration those points and we hope that our Kenya will be run successfully.  Thank you.  

Com. John Kangu: Wacha Kidogo. Okay thank you Mutinda, you sign our register na  tupate Nelson Mule.

Nelson Mule:  Thank you Commissioners, my names are Nelson mule.  I do not have any written memorandum but I have got

a few points to make.  

Its my proposal that we abolish the tests  for MPs for as  far as  MPs and Councillors before they seek  for seats  for Kenya has

already learned people.  We may say for instance that we need farm for lease as  MP aspirants,  may be with passes  in English

and Kiswahili so as to be able to communicate.  This should be the minimum requirements.   MPs jobs  should be a full time job

and they should be going in for 5 year term and for two terms only.  There should be an option of calling them back, through the

courts, incase of any bad behaviour while holding the office, and that is for example through misappropriation of public funds,

etc.  

Presidential appointees should be vetted by Parliament, and these should include ministers, PSs,  Heads  of Departments,  Heads

33



of Constitutional offices, Judicial officers, and so forth.  

On  the  salaries,  all  government  employees  hould  have  their  salaries  evaluated  by  a  commission.   This  Commission  should

evaluate all government employees irrespective of the offices they  hold.  –  from  the  smallest  to  the  highest.   In  that  case,  we

should have a standardized salary system, whether in the judicial side,  in the parliamentary side or  in the executive side.   There

should be a clear job evaluaton and these salaries should be pegged  on  the  ….  per  capita  and  the  President  himself,  should

have  a  certain  percentage  over  the  MP.   There  should  be  a  clear  system  where  the  President’s  salary  should  be,  lets  say

possibly 130% of the MPs salary.   Likewise coucilors,  there should be a system of calling them up,  through the court  system

incase of bad behaviour and that would include misappropriation of public funds, or any other bad behaviour.

On the courts system, most of the poor people are not able to - they don’t have enough accesss to the court system. And that is

due  to  lack  of  funds.   Even  transport  to  the  court  and  even  the  police  system  is  also  cumbersome  forthem  and  taking  into

consideration,  there are  minor cases  at  the village level which, I feel should be dealt  with at  the village.  The local  people  can

elect a tribunal that should be recognized by the constitution.  Those people  should be paid and there should be a system.  It

help them make small cases in the villages and the local areas.

 Land adjudication: – we should have adjudication officers to revisit all areas after every 10 years.   That would simplify matters

for  possibly  the  wazees  who  passed  away  and  then  the  brothers,  the  sisters,  and  his  sons  may  decide  to  have  their  land

demarcated or devided among them.  It would be easier for them.  

Mayors of municipal councils should be elected directly by wananchi of those areas.  Same case with Chairmen of Councils and

so forth  - they should be elected directly and  there should also be a way through the courts  to call back,  these officers in case

of misbehaviour in the office.  

Children born of Kenyan ladies and foreign men should have dual citizenship, on top of the Kenyan citizenship.  They should be

allowed that citizenship unlike the current constitution when they are not allowed.  Security of tenure of office should be given to
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judicial  officers,  Constitution  officers,  Heads  of  Government  institutions,  and  so  forth  and  these  people  should  be  vetted

properly by the government before they enter into those offices.  

Political parties should be limited  interjection

Com. John Kangu:  I hope you are finalizing.

Nelson  Mule:  Yes,  political parties  should be limited and this should be an option of independent candidate  who should  not

necessarity be  passing through any political party -  they should be given free hand to seek  for election in elective posts  in  the

country.   

Disabled should be given a chance of possibly 2% in parliament.  We should have 2% of the elected MPs given to the disabled

while nominated MPs should have 5% given to the disabled and this should be done in proportion to the representation of the

party in Parliament.  

Basic rights should be strengthened.   Let me be general on that: education,  food,  water,  health and so forth should be catered

for by the government to a reasonable level.  

National Cereals  and Produce  Board,  or  any other organization which  should  be  catering  for  the  management  of  the  cereals

should have stores in every sub-location and the size of the store  should be relevant to the production of that area.  We should

not have a case  where some areas  are  advantaged.   You find their cereals  is being sold at  1,000  shillings per  90kg  of  maize,

while in others we are selling at 300 shillings per 90kg bag.  

Com. John Kangu: and now you have to finish within the next one minute. 

Nelson Mule:   I think I have finished.
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Com. Pastor Ayonga:  Bwana Mule, you said if I heard you correctly,  that Councilors or  MPs  who  are  performing,  can  be

recalled, but this recalling you said, this should be done through the court, now, who goes to court?

Nelson Mule:  Any voter. 

Com. John Kangu: Any voter can go to court?

Nelson Mule:  Can go to court and …..

Com. Pr. Ayonga: Did you take it into consideration that cases here in Kenya,  through our courts,  takes  so long and recalling

someone through a court can go beyond his term in office?

Nelson Mule:  I was mentioning that in the hope that we are going to re-organize the court system to be fasterer.

Comm. Kangu:   What grounds does  one require to move to court  before an elected Member of  Parliament  or  Councilor  is

recalled?  What would be the grounds you shoud arrange and prove?

Nelson  Mule:   Lets say for example,  we have the roads  allocation  for  every  constituency,  don’t  you  think  we  have  it  right

now?  Assume that the roads allocation has been mismanaged by your MP along with or in corporation with the Engineer in that

way, and you know that this MP is the one who was supposed to have taken care  of your fund for that area.   I  think I should

have a chance of going to court.  As as  a voter  if I realize that that amount is not doing anything, I should be able to go to the

court and prove that the amount as allocated for that year,  has done nothing.  And I think a voter  can be able to prove that in

court. 

Comm. Phoebe Asiyo: Are  you now giving a parliamentarian the power  to the implement project  because  that is not of their

roles.   
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Com. Maranga:  They only approv Budget,  but after that they don’t follow  up,  and  whether  a  Parmanent  Secretary  does  a

road or doesn’t, it is not the whole of the Parliamentarian.  Are you now giving them a new role to implement projects? 

Nelson Mule:  I hope they have a say in that.

Com. Maranga:  No they don’t?

Nelson Mule:  But I also was giving that one as an example. Because if there was something (not clear)  which you were sure

they are supposed to have done.

Com. John Kangu:  Fine,  Bwana Nelson,  thank you and you sign our register;  but  it’s  something  you  worthwhile  to  go  and

think about and may be do a detailed memo on what you think will be  ground or  the basis  on which an elected person can be

recalled.   If you did oral that you pass  over to our district  coordinator,  it will  get  at  our  office  and  that  has  to  be  before  we

finalise taking views so that we can take that into account when we are doing analysis.  Thank you very much. Sign the register.

Tupate another student Patrick Oroko.  Patirck Oroko, unataja jina ndio uanze kuzungumza.  

Patrick Oroko:  To the commissioners and the audience at large.  My names are Patrick Oroko from Katangi High School.  I’

m going to present  views.  I  will talk about  sharing of powers,  you find that in  the  government  most  powers  are  allocated  to

certain individuals.  So we are proposing that the powers  be  subdivided among several  groups so that even the opposition and

the citizens have a say in the running of the country.  

The second point is about political parties: you find that many political parties are not given the chance in the government ruling.

 On the structure of the government,  the structure of the government should  be  changed,  such  that  the  President  is  not  given

much  of  the  powers  in  ruling  the  nation.   It  should  be  sub-divided  into  may  be  a  group  of  people  who  will  be  leading  the
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country.  

On another point,  I  want to talk about  educating the citizens about  their rights.  You find that most of the citizens don’t know

their rights.  Mainly what they are  talking about  is ways of improving the nation, there is no rise that we don’t know -  even  it

should be included in the syllabus for the students to be knowing their rights as they go out of school.

Another point I would to talk about is the land and property rights: Here, I would like to say that, one should be able to own the

land and the government should  take the land and relocate one to a different place.  Instead,  the government should pay for the

land in cash,  and let the owner go and buy the land at  a place of his wish but not on bine allocated a place which may be  he

doesn’t like.  We should also be free to own a land anywhere otherwise this systen if buying land within one region encounters

tribalism. 

Another point is this organizations that contribute in the Constitution Review, their views should be beneficial to all the citizens.

Like for instance FIDA when they are talking about Constitution Review, they say that when a man rapes  a woman, he should

be sentenced to death.  And what about when a woman rapes a man? What will be the consequences? 

So, on another point, I would also like to talk about political discrimination, where you find that a certain area  is the one that is

producing the resources but the resources don’t benefit that area - they go to benefit on other sides and you find that like now,

the national parks where they are situated.  The people who live around there, they usually don’t benefit from the money, it goes

benefiting other sectors that may be are not that efficient.  So there should be uniform development throughout the nation – they

stop discriminating other areas.  

Also about  sex education,  it should be taught in schools.   You find that most of the proposals  that we give  out  are  not  acted

upon, They are kept in places and sex education was passed out along time but up to now, I can say that,  we have never been

told anything concerning sex education.  
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Another point is auditing of accounts:  I would like to suggest that all  the  government  institutions  and  parastatals,  should  audit

their accounts because you find that, the leaders who are managing them, they are  never asked  where the money goes,  so they

are given the powers to even mismanage the institutions.  There should be a special board for auditing government accounts  and

also be able to give proposals on improving it.  

And the last point I would say that those political leaders and also officials who like giving empty promises to the citizens, should

be sued if they will not have fulfilled their promises may be after the given period because,  you find that they just give promises

when it comes to elections,  “tutanjenga barabara”  after election there is no road that they make.   So  may  be  after  may  be  6

months after their promises,  they should fulfill it,  if not they should be sued and you will find that at  least  they will be  giving us

promises that they will fulfill; and I hope with that …(interjection) 

Com. John Kangu:   (not  clear)  are  you  thinking  about  human  resource,  are  you  thinking  about  any  specific  resource  like

water or whatever? What are you thinking about?

Patrick Oroko:   On the resources  side,  in some areas  lets say,  some areas  are  more productive than  others.   You  find  that

areas  in  the  North  Eastern  part  are  so  much  undeveloped.   This  is  because  the  resources  gotten  may  be  from  the  tourism

industry, not all of them go to the tourism industry to develop the national parks,  to create  roads  in the national parks;  you find

may be they go to build roads in the Rift Valley part. So even these resources, they should be taken may be to even that North

Eastern part, they create a company there, so that even the human resources will be shared because  people  will move from this

region to that region to go to work, but you find that most industries are concentrated in one area.   So,  many people  live in one

area and the others remain undeveloped, so you will find even when it is time for a calamity, lets say a bomb lands in Nairobi,

you will find that most of the manpower will be  destroyed because  they are  in Nairobi  while in North Eastern,  there is nobody

even, an electrician is hard to find there.  

(clapping)

Com. Phoebe Asiyo:  We have put all our eggs in one basket.  

Patrick Oroko:  Yes we have ……… 

Com. John Kangu:  So you are saying that we should distribute things from Nairobi to other parts? 
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Patrick Oroko:  Yes.

Com. John Kangu: And that, that affects even the distribution of the human resources?

Patrick Oroko:  Yes. 

Com. John Kangu: That’s good, thank you.  

Com. Phoebe Asiyo:  Did you read the red book that we sent round?

Patrick Oroko:  The small book like?

Com. Phoebe Asiyo:  I think you should get - can you give the schools some of those books  to read?  Then you can write to

us and tell us what you think.  But I think that your thoughts are  good,  but they are  not  clear,  and  may  be  if  you  read  those

questions, you will be able to write to us as a school and tell us what you think, about this devolution of power I think.  

Patrick Oroko:  We have also ____  (inaudible) about  Constitutional Review -  we just hear them in the press  and at  schools

… interjection.

Com. Phoebe Asiyo:  Okay, I’m suggesting that you get a few copies of the red book to read. 

Com. John Kangu:   Thank you very much.  Now tupate James Mwali, James Mwali.  Kama Bwana Mwali hajasungumza, ile

list  tuko  nayo,  tumeona  wanafunzi  wawili  hapa  pekee,  kuna  wengine  wanataka  kusungumza?   Who  are  they  because  we

understand you may want to go back  to school?  There is Susan Kiiru, ako  wapi?  Basi uwe tayari,  tukimaliza na huyu  mzee

nitasonga kwako.  

James  Mwali:   Jina  ni  James  Mwali,  thank  you  Commissioner,  mimi nataka  kusungumuza  juu  ya  majimbo  majimbo,  mimi
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sipendelei majimbo, ya kwanza: na sipendelei uwezo wa mtu mmoja katika Kenya kama kiongozi, uwezo wake awe ni  kuwa

ana  uwezo  kushinda  Mungu  -  yaani  akitaka  kila  kitu,  yeye  ndiye  anaamlisha.   Kama  KBC,  akifanyiwa  mkutano  kama  wa

chama, hapo ndio mayoe inatokea, kwa chama kimoja, na tuna vyama vya upinzani, hiyo mimi sipendelei.  

Ya tatu, ni mila za kienyeji: kama sisi ni Wakamba; ingawa wengi ni Wakristo, lakini hatujasahau na kimila yetu maanake wakati

tunakwenda  oa  msichana,  sisi  hutengeneza  “karubu”.  “Karubu”  ni  ile  pombe  ya  kienyeji.   Lakini  saa  ingine  ukitengeneza,

unakuta kuwa Chief ama Assistant Chief, anataka hiki, ama barua,  lakini tunataka tuwe huru kama zamani, tuwe tukioana kwa

hiyo, kwani hiyo ni kimila..  

Ya nne, inaweza kuwa je, kama mjumbe kama ni mtendaji wa vitendo, tumruhusu miaka kumi na mitano peke  yake kama vile

Rais vile tulisema, miaka kumi basi. Inaweza kuwa?  Hiyo ni maoni yangu, 

Ya tano, ni chama: mjumbe akiwa na chama, na yeye aone chama chake hakimpendelei sana,  aondoke ajihusuru katika chama,

anapenda kutengeneza chama chake,  end of tape 2 side A.

Alitoka akaingia, akapiganie tena, apate ujumbe.  

Ya sita ni Katiba tunayotengeneza, inaweza kuandikwa kwa kila lugha, lugha arubaini na mbili katika Kenya.  Maanake kila mtu

awe akijua Kenya ina sheria hii, ukikataa kusoma Kizungu au Kiswahili, unasoma kwa lugha yako.  Inaweza kuwa mzuri?

Com. John Kangu: Wewe eleza vile unataka?

James Mwali:  Hiyo ndio nataka.

Com. John Kangu: Yes.

James Mwali:  Kwa hivyo maoni yangu na hayo sita, majimbo sipendelei, 
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Com. John Kangu: Haya asante basi,

Com. Phoebe Asiyo:  Ningetaka kujua hivi mzee, unasema mjumbe aende kwa Bunge mara tatu peke yake, kama yeye ni mtu

mzuri, anaweza kukumbaliwa siku ingine ikisha kaa kama miaka tano, arudi tena, au unataka aende kabisa?

James Mwali:  Aende kabisa.

Com. Phoebe Asiyo:  Asichaguliwe tena mara nyingine?

James  Mwali:   Na  si kama Rais,  Rais tumesema ni miaka  kumi,  kweli  anaweza  kupigania  tena?  Basi  mjumbe  kama  hivyo,

miaka kumi na tano.  

Com. Phoebe Asiyo:  Asante.

Com. Kangu:   Ndugu umesema, hupendelei majimbo, yaani federalism, ile  inategemea  mambo  ya  kutawanya  nguvu  sehemu

sehemu, na tena unasema hupendelei nguvu iwekwe kwa mtu, sasa tutaenda namna gani?  You don’t want decentralization, you

don’t want centralization. 

James Mwali:  Majimbo, kama mkoa huu wetu wa Eastern, hatujapata nguvu.

Com. Kangu:  Nguvu ni nini?

James  Mwali:   Hatuna  yaani,  kitu  kama  kupata  uchumi,  kama  upande  wa  Nyanza,  wana  bahari,  wanauza  samaki,  kama

upande wa Mombasa wana bahari, meri inaingia, kama upande wa Central,  kila kitu wanacho,  kwanza upande wa Rift Valley,

mvua  inanyesha  kila  wakati,  sasa  tukigawa  majimbo,  afadhali  serikali  iungane,  muungano  tu.  Yaani  Minister  akichaguliwa
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Mombasa, kama anasimamia kitu fulani, hivyo ndio nataka iwe kabisa.  

Com. John Kangu: Enda uweke sahihi pale na tupate Susan Kiiru.  

Susan Kiiru:  Well, the Commission and house at large ……

Com. John Kangu:  Sema majina yako. 

Susan Kiiru:  My names are Susan Kiiru from Katangi High School and these are  some of the proposals  we had made,  that I

myself have made. 

One of them is about the increse of the teacher’s salaries, and that the government should given free education to students.

Second one is about,   Acts  which are  passed  and  nothing  is  done.   We  hear  people  say  that  this  and  this  will  be  done  but

nothing is done. 

My third point is,  there should be no privatizing of industries.   Like the Donde Bill, there should be no privatizing of industries

and also there should be transparence in the ballot.

I think the President should be elected, and a Presidential candidate  should be between 21-35  years.   Young people  are  being

rejected for old people yet the young people are the ones who have potential.

 

And the other one is, Majimbo should be abolished.  That’s all. 

Com. Phoebe Asiyo:  Susan you say that there are  very many promises that are  never fulfilled and you are  saying you would

like to see young people become leaders, if today you are  elected Member of Parliament for this area  Susan,  what would you

do in order to meet this promises that people make and they don’t fulfil?

Susan Kiiru:  First of all you have  (interjection)
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Com. Phoebe Asiyo:  What would you personally do?

Susan Kiiru:  I would provide roads, for example from here to Matuu, the road is so poor,  the means of communication is so

poor…

Com. Phoebe Asiyo:  You would do that?

Susan Kiiru:  Yes.

Com. Phoebe Asiyo:  From what funds?  Where would you get the funds to build that road Susan?

Susan Kiiru: From companies or I would ask for the funds from non-governmental Organizations to help in the construction.

Com. Pr. Ayonga: And what do you do when the funds are not available?  They tell you, no funds, you want to do something

good but there are no funds.  Arent the people  going to think you are  making empty promises and then they take  you to court

after six months?

Susan Kiiru:  I would just try and find ways in getting the funds.  

Com. John Kangu:   Okay,  I have got two questions.  How much do you want the teachers  to be  paid?  I  don’t  know  what

figure you have in mind, have you thought about  it? And then the second question is you said  about  Presidential  age,  what  is

your lower limit and your upper limits?

Susan Kiiru:  My lower limit is 21.
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Com. John Kangu:  For President? 

Susan Kiiru:  Yes.

Com. Wambua:  Upper limit?

Susan Kiiru:  Around 35 or 40.

Com. Wambua:  So all Presidents between 21 and 35 (interjection) 

Com. Phoebe Asiyo:  She is relagating all of us from President!  (laughter)

Com. Kangu: Upper limit we are saying, the age which somebody should not be able to now get the seat.

Susan:  Okay, around 50 to 60.

Com. Kangu:  Good, thank you.  And the amount teachers have to be paid? How many hundreds? How many thousands?

Susan Kiiru:  I think it should be above 30,000.

Com. Phoebe Asiyo: For the primary or for secondary?  

Susan Kiiru:  I think for primary should be above 20,000 and secondary above 30,000. 

Com. Phoebe Asiyo:  Nursery?
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Susan Kiiru:  Nursery? (laughter)  above ten.

Com. Kangu:  One question Susan,  your colleague Oroko  has emphasized that we need to decentralize  things  from  Nairobi,

we need to have some factories here and so on.  And I think that can only be done if the people  around here are  given power

to make decisions on certain matters, but you you are saying you don’t want majimbo, and probably it is through those federal

arrangements that the local people can make decisions on some of these things:  How do you reconcile your position and what

your colleague has said?

Susan Kiiru:  I think  there is some sense in what he said _____ (inaudible)

 

Com. Kangu: So what is your position now? Is there a way to draft? 

Susan:  Okay…. Interjection

Com.  John  Kangu:   Why  don’t  we  allow  Susan  to  go  and  think  and  write  because  we  are  putting  her  on  the  spot?  

(laughter)

Com. Phoebe Asiyo:  Go and think in the school and write to us.

Com.  John  Kangu:  Thank  you,  go  and  sign  the  book  and  ..  now  we  have  heard  the  students,  anybody  else  among  the

students?  What is your name? And any teacher  with these students who also wants  to  give  views?   Any  teacher?  Fine,  lets

have the teacher first.   

James Wambua:  I had already registered. 

Com. John Kangu:  You have registered?
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James Wambua:  Yes.

Com. John Kangu:  Whats your name? 

James Wambua:  James Wambua.

Com. John Kangu: Fine, endelea basi with your views.  

James Wambua:  Yes, mine, much has been talked about,  leadership,  I will just mention about  the Provincial Administration.

There is somewhere the government has forgotten, that is the village elder, whereby the Village elder works for the Chief who is

paid, he works for sub-Chief who is also paid by the government but this same village elder is paid through the cases he handles

at the village level which uncreases the corruption rate. 

Com. John Kangu:  What do you recommend?

James Wambua:  I recommend that they be paid by the government.  

My second point is about  the rules for  the  workers.   The  Kenyan  workers,  I  want  a  law  whereby,  those  workers  who  are

working in town, are accountable to where they come from, they develop where they come from.  There are  people  who go to

town and then remain there, instead of coming to invest in their villages.  Infact they can employ one person in the village or  two

people in the village, but there are  those people  who remain in town permanently and never come back  home, that is why we

are lavishing poverty and having an increase the rural urban migration.  I’m saying that if there was a law where by these people

are forced, all are forced to invest in their home ground, I think some rural urban migration would be reduced to some level.  

My third point is about  the educational system, you find that the education system we have in Kenya,  is from standard one to

standard 8 and form 1 to form 4. Okay there are cases of dropouts in schools in form three,  that is,  students of drop  out in the
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form three and when they go looking for jobs, he finds that he only has a certificate for standard eight yet this person has been

to school up to form three and dropped out may be because os school fees.  

So how will this person prove that he attended secondary school?  This is why we should have the KJSE in form two reinstated

and this would be a problem as most parents can afford educating their children up to form two (clapping))

I think I am through with my views. 

Com.  Phoebe  Asiyo:   We  want  to  know,  how  can  you  implement  or  how  can  you  force  people,  to  serve  people  simply

because they came from an area? How will you operationilize this thing you are recommending?

James  Wambua:   Yes,  I’m suggesting that,  we have seen,  for example those  people  who  work  in  the  rural  areas,  you  ask

anybody around here, may be he works in agriculture, he is a teacher, and he works in his home area.   That area,  when it’s not

month end,  you will find that the people  will say that there is no  money  in  the  village,  because  the  teacher,  or  the  agriculture

officer has not been paid.   If the rest  of the people  in town were somehow educated on investing in their home areas,  I  think

with 6 people in one village, employing one person, poverty level would be reduced in that area.  

Com. Phoebe Asiyo:  So you are suggesting civic education.  

James Wambua:  Yes, civic education sort of.

Com. John Kangu: My question is about -  you are saying reinstate KGSE certificates?

James Wambua:  Yes. 

Com. John Kangu: I’m asking the question, it means if we reinstate that kind of position, it means we are  changing the system.

So what education system are you recommending? Becasuse as I know there is 8-4-4  alright, there is no examination between

form  one  upto  4,  so  what  you  are  saying  actually,  you  are  trying  to  change  the  system.   So  which  system  are  you
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recommending?

Com. Pr. Ayonga:  I’m recommending the same same system,

Com. John Kangu: Which one?

James Wambua:  The 8-4-4 but with a change of the system whereby there will be 8-2-2.

Com. John Kangu:  I understand, 8-2-2-4?

James Wambua:  Yes, 8-2-2-4 that’s what I  actually want to recommend.  

Com. John Kangu:  But Mwalimu I thought that in schools, we have what we call school leaving certificate and this is going to

help the student who drops that XYZ attended this school from such and such a time, and he or she dropped at such and such a

time.  That would help that particular student, that he or she had reached such a class rather than bringing 8-2-2?

James  Wambua:   But  that  certificate  does  not  have  any  results  and  can  therefore  not  gauge  the  level  of  education  of  the

student.  It just says that he had reached this certain level, so in Kenya we have been used to valuing the certificate more. So the

certificate… interjection

Com. John Kangu: That will change our attitude?

James Wambua:  That is if it changes but it should be ….. I think it is possible I …..

Com. John Kangu:  Thank you, mwalimu, one question,  on an issue you have raised which is connected towards  what your

students  have  raised.   You  are  saying  the  people  who  come  from  certain  areas,  and  work  elsewhere,  should  be  made  to

develop the areas  they come from, and that raises a very important question,  why do the people  leave  the  villages  to  go  and

work elsewhere?  You parents, you educate  your children, they finish and you yourself tell them, “my son go to Nairobi  that’s
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where you can get a job”, how do we go about to bring the jobs to the villagers, to keep  these people  in the villages instead of

our asking them go to Nairobi?  Because that is the problem. You will not want your son to sit here if there is no job he can do

in the villages.  So, how do we get the jobs to the people in the villages so that the money they earn infact can actually be  spent

in the villages to circulate around? Thas how the villages will develop.  Because when they go to Nairobi  they spend everything

there and you cant blame them because they cannot be spending there and then carrying some to bring here.   He cannot afford,

its so little.  How do we bring their jobs in the villages?

James Wambua:   But infact my point was this, if it is industries,  to be  brought in the villages and at  that level,  I  was talking

about the workers, those who intentionally go to work in towns and they refuse to go home.  They just refuse.   What is later,  is

a coffin, no house no nothing.  

Com. John Kangu: So the economic dynamics are the ones that force them, because even if, you see what is happening today

is that someone wants to have a house in town, you are  telling him he must also have a house in the village, he cant afford,  He

will come and put up a house in the village, employ his cousin to sleep there, he pays him, in Nairobi he is paying another person

to sleep in his house.   And the economy cannot sustain all these,  how do we go about  to avoid this idea of having a house in

Nairobi and another house in the village to make it affordable for our people?

James Wambua:  Okay, I think we will go back now to decentralizing the way you have talked about.  (laughter)   

Com. John Kangu: Thnk you very much, go sign the register.  May be at  this point Mheshimiwa we can give you a chance to

also say what you have.  

Hon. Francis Wambua:  First of all, Commissioners I would like to apologize for coming late because  I had to attend another

Parliamentary Committee on security because  I’m the chairman  of  the  parliamentary  security  office.   I’m honourable  Francis

Philip Wambua.  First of all I would like to welcome you all the Commissioners in my constituency and for one, I will read  some

of the points which I have written but because  tomorrow we are  together again in the other meeting, I will present  the written
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one which of course will compose of everything.  

So then of course you can list records for the first instance, which of course I would like my people  to hear from me in this ___

(inaudible)

1. First of all the government of the day,  should be responsible for free medical care  for all  its  citizens  because  they

pay tax equally.

2. Education should be free to all students in all the forms.

3. Judiciary: judges, magistrates, should be appointed by an independent commission but not the President so that they

can do their work perfectly without being given orders from above.  Kenya law must be  reviewed to determine the

sentence according to the weight of the crime, because sometimes a person may just steel  kuku here and when  he

goes to the court,  he may be sentenced for 10 years  na  mtu  mwingine  aimbe  10  million,  which  is  public  fund  na

aende  na  6  months.   So,  according  to  the  weight  of  the  crime,  the  law  should  be  amended  to  determine  that,

because there are so many people who are running away with the tax payers’ money and they are jailed for months,

when some people who just make very petty crimes go for many years in prison.  

4. All government officers, ministers, should be compiled to automatic resignation when they are  charged in a court  of

law for corruption, misuse of public funds, or misuse of office.  It has been noted that ofcourse some of the officers,

even ministers, after they have been charged, they still have the bendera on their cars and they have been charged in

court.  So they should at least be made to resign automatically – that should be a law to that effect.

5.  All government officers should be appointed by an independent commission so that they can perform their  duties

perfectly without fear or intimidation because for instance, if the officers are being appointed like PAs and others  by

the government of the day,  they will still work favouring that government of the day or  probably  they  will  just  get

some  orders  from  that  government  and  they  will  never  do  the  work  perfectly  and  they  are  public  servants  who

should at least give equal service to all.  

6. All Bills and motions passed  by parliament must be  implemented by the government of the day immediately.  You

have seen that ofcourse the parliament has passed  a lot of Bills and motions and probably because  these Bills and
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motions are  not favouring the government,  it refuses to implement it and yet the parliament is composed  of  all  the

parties.  So, we don’t see the reason why these Bills and motions are  not implemented.  So  there should be a law

which  of  course  should  compel  the  government  of  the  day  to  implement  those  Bills  and  motions  when  they  are

passed by the parliament.  

7. The government of the day,  should be entitled to building schools  and  health  centers  in  all  the  country  and  equip

them equally and not to leave this for the public to  conduct  harambees  because  they  are  collecting  fees  from  the

schools  and  also  the  public  are  paying  tax,  we  have  seen  that  of  course  some  of  the  areas  are  suffering.   For

instance our schools don’t have equipment for science and they don’t  have  good  labs  like  other  schools  in  other

areas.  These commitments are left for the parents to do that.   And the schools children are  paying school fees like

in those other schools.  So the government should be compeled to build and equip schools equally because  it is the

government that collects fees from the students.   In that vein Katangi High School dere  should be equipped in the

same way as Alliance High School for both sit for the same examination. 

8. The other thing is that the country wealth must be  distributed equally for development.   For  instance you have seen

or  you  have  heard  the  contribution  of  some  of  my people  here,  that  the  roads  are  bad,  the  hospitals  are  bad,

dispensaries are  not well equipped.   They think that  of  course  the  Member  of  Parliament  is  the  one  who  usually

should do that but you know  of course that it is the government which builds roads, equips health centers  and gives

medicinces to the health centers,  so when this wealth is not distributed equally, probably a Member of  Parliament

may  be  blamed  for  nothing,  for  not  have  done  the  work  for  the  public  which  of  course  is  the  work  of  the

government. So the wealth of the country must be distributed equally. Whatever cause is making roads  to be  good,

in Rift Valley, should be the same for making roads  good in our Eastern  Province  or  elsewhere  in  Yatta  where  I

represent.  

9. Administration should be replaced by elected development officers whose terms should be reviewed is the term of

parliament.  For  one,  we have experienced what the administration are  doing in our country and because  they are

for instance the DCs and the DOs, and they come from different places,  they don’t mind about  the development in

the places where they are, but if we have development officer who knows that he is elected by the people  and his

term will be reviewed at a certain term, he will do better than a District Commissioner, who ofcourse is in charge of
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the security, he is in charge of the development of that area,  and yet when the money comes,  sometimes they don’t

mind.  That is why you have seen some of the areas,  although the central  government gives the funds for a certain

district, these funds are not utilized equitably because  those who are  the Heads,  particularly the DCs and the DOs

don’t mind even if those areas are not developed or not.  

10. So at least, we should replace them with development officers who are elected by the people of the same area  who

know that after a period of time, which is five years, they will be reviewd fo re-election.   I  think these will do better

than the D.C and the like.  

11. All security should be left to police force and  a police station should be placed or  built in all locations.   We have

problems of orders being given, some by the administration for instance you find that the DC or  DO is in charge of

security in his respective area where he may give some orders on some security operations and also the police boss

of that area,  there are  police posts  in the area,  so there is contradiction of orders  because  the police  officers  give

their orders on security and how they want to maintain security and the administration also gives orders  on security

matters.   That is why of  course  if  I  am  in  charge  of  internal  security  and  I  commit  crime  -----  when  we  have  a

Minister in charge of internal security and another in charge of local government we get problems like the ones we

had recently of kisks.   We called all the Ministers and the Minister of Local government said  that  was  not  aware

who had given the orders  to demolish kiosks,  yet they are  the people  who are  collecting funds, who are  collecting

rates from the kiosk owners.  Then the administation are giving orders for the kiosk to be demolished while the local

authority has already collected rent from the people.   So  this means that there is duplication  in  giving  orders.   So

everyone should be on their own.  The administration should be left to govern the country and the police should be

left to take care of security.    

Those are  the points I had for today but I will give more when I will present  again tomorrow.  It  is good that you have come

and the people  have been enlightened now.  They will go out knowing that that is  the  work  of  the  government.   I  usually  go

there to present their problems and if the government does not  listen, if it holds to deaf ears  of the govenment, that is why you

find some areas are developed than others.   Thank you very much commissioner.  
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Com.  Pheobe  Asiyo:   Mheshimiwa,  I  wanted  to  ask  you  one  question.  Do  you  know  where  this  country  is  right  now

economically?  You also know the political situation of this country,  I would like to feel that you can give us some answers to

some of these problems so that when the new Constitution comes in place,  it will change all these problems that this country is

now suffering.  You were talking about motions being passed in parliament, and not being implemented.  Yet, I know that if you

yourself, even proposed, a private members motion for a bridge that is broken to be build you know that that bridge will not be

rebuild if you didn’t have the money - even if it was private.  So that any implementation of parliamentary Bills and motions will

depend very much on one if funds are available and two, if there is political will to do it.   

But you are  also talking about  sharing of resources:  your people  have just told us here that they do not want to hear anything

about the word “devolution” of power.  May be they are thinking about that Majimbo thing that was there before. 

But what I want you to tell me - what power do these people have to change all these terrible things that are happening?  Unless

they have the decision, unless they can make the decision themselves and implement those decisions, they will just say that there

are no industries here.   But this area  can perhaps  be one of the richest in this land, becaue thy  have  a  lot  of  land.    Look  at

Botswana: the whole of Europe eats  meat from Botswna although is is dry because  they have developed that industry.  If you

were  to  have  the  power  in  your  hands  now,  develop  just  livestock,  build  a  big  airport  here,  get  everybody  who  has  some

livestock to have it right here. The Athi River thing (KMC) which fell because it was not in the hands of the people  -  the people

of this area.  You definitely would create fund that will build all these roads. Why is nobody talking about  devolution of power  -

not majimbo, so that they can have the decision in their hands and implement some of these problems that are  really worrying

them.  I would like your wisdom in this so that when we write, the new Constitution would cater for what is now causing a lot of

problems  for  Kenyans  because  Kenyans  don’t  really  know  why  we  have  come  to  this  stage.   If  this  Constitution  must  get

Kenya  out  of  this  situation  in  which  we  find  ourselves,  so  tell  us  a  form  of  government,  a  system  of  government  that  you

personally feel would bring power  back  to the people  instead of one man sitting in Nairobi  to decide whether this area,  Yatta

will get money to build roads, or whether the money will go to Nakuru, or to Nyeri. 

Hon. Francis  Wambua:   Yes,  thank you very much, Madam Commissioner and one,  I was not prepared  to go to that  way

but because you have asked me, I will do it. I’m sure that ofcourse you know the type of government we are  having today and
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you as a  person,  you  have  been  a  Member  of  Parliament  for  sometime  I  know  you  and  the  problem  we  are  having  in  our

country is that,  especially the government of today,  when of course we go to the terms of parties,  there was something which

sometimes we used to call it at least if it is KANU which is leading, “Kanu zone” and we find that, we are all paying tax,  we are

also having money from donors,  and when we are  paying this money from the donors  we are  all equally paying that money as

Kenyans and we are  entitled; but when we go to the development of the area,  you find other areas  are  more developed  than

others even if the economy is the way it is.  The economy is not just bad in Ukambani and in good position in Rift Valley.  If the

economy  is  bad,  let  us  use  the  little  fund  that  we  get  from  the  tax  p  ayers  and  from  the  donor  community  and  distribute  it

equally.  I wll give you an example in Ukamabani we have been crying for water  and at  any time when a minister presents  his

Bill for allocation, we allocate the Ministry of Water  the money that the ministries requires – even  more;  but  you  find  that  no

development of water projects takes place here. 

I would say that we here are  lucky for God has given us two big rivers – the Athi River and Tana River.  We have shown by

practice throught he Yatta  furrow which is just a small furrow, we  have  been  selling  goods  and  brings  fresh  exchange  to  the

country; but when we ask for more water,  water  which is passing by through here,  we are  told that there is no money yet,  we

have allocated money to the Ministry concerned to provide water by digging boreholes or to construct tanks.   That is why I am

saying that, the government of the day, no matter what party an MP has been elected – myself I don’t belong to Kanu,  but we

are all equal with perhaps  the exception  of  the  minister  who  have  been  giventhat  portfolio  by  the  President  or  the  President

himself. 

So whatever the President is doing for Kabarak High School, if it is in government money going to Kabarak High School,  some

money should also come to Katangi High School because my Katangi people are also paying taxes. (clapping)

Com. Phoebe Asiyo:   Why  don’t  you  just  call  that  money  from  the  government  and  bring  it  here  so  that  you  can  share  it

among yourselves?  If they are keeping it there, why don’t you find a system that will bring all the money here?

 Hon. Francis  Wambua:   That is  what  I’m coming  for.   Now  for  instance,  I  put  a  private  motion,  just  at  least  to  allocate

something, very little according to our economy. For instance I asked for 400  million to be  allocated to all the 4 districts within

Ukambani for water.   400  million to our country  is  very  little  -  its  just  a  peanut,  for  every  year  and  with  that  money,  if  that
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money is given to our district  in Ukambani,  we could know what to do because  we  know  our  problems  and  our  problem  is

water, it is not even electricity, it is not even telephones.  Telephones and electricity is not a problem for us,  but we need water

most than these other essential things. We know these other essential things that can help us to develop our country; but when

we are denied this for instance, when this motion will go through, the Parliament will pass  it and then that is when I’m told that

there is no money and that is when it is not implemented, while ofcourse other things are being implemented. Interjection

Com. Kangu: Mheshimiwa, the problem we have is this, there is something structurally seriously wrong, that’s why you can sit

as an MP and you know such much has been allocated to this ministry, but nothing comes here.  So the question is,  how do we

change this structure?  You see the position is that, its like mmechinja ng’ombe yuko hapa, na mmechukua kisu, mmeweka kwa

mkono wa mtu mmoja na wengine wako na mikono mitupu.  So  he will end up cutting all the meat,  na  wengine  wanaangalia,

wanajua ng’ombe iko, but they have no knives to cut.  How do we give the other people  the knives? So that they can also cut

their share of the meat?  There is something structurally wrong! your vote allocations are given to the ministries, but we know as

a factor and Kenyans know, this money can easily be  diverted to one place,  other  places get nothing.  I  can tell you as  a fact

that you may even find project aid money that is brought specifically for projects  in Ukambani,  but because  of the structure we

have,  that  project  can  be  diverted  to  another  corner  of  the  country  and  Ukambani  people  will  never   know.   How  do  we

change this structure, so that these things do not continue?  Interjection

Com. Phoebi Asiyo:  And Mheshimiwa, this new Constitution must do that for the people of Kenya;  so tell us how we should

do it.  

Hon. Francis Wambua: Okay, I will just want to come to our people, the voters end of tape 2) 

TAPE 3

Francis Wambua:  Our voters sometimes - I don’t know the way they are  now because  I think they might have changed; the

problem is the government of the day.  That is the major problem at  least.  And  the  other  thing,  when  we  are  voting  and  you

know it, our people get bribed by the government of the day or the party which is leading the government, by giving us maize as

if we are kukus and we vote for them.  What of course for one thing I would request  -  not just the Kamba community but all

Kenyans,  is to vote perfectly and to make change in this country; because  for  instance,  we  are  talking  of  corruption  and  we

have even been called by the IMF and the World Bank in  Mombasa  when  we  were  there  last  month,  they  told  us  how  the
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problem of corruption started.  But the corruption in Kenya is well known that it is from the top to the bottom and  unless  this

government is changed, this corruption will never end because there is no thief who will go and catch another thief.

(Clapping)

Com. Kangu: There is a question we asked, we agree with all the corruption. But the question we are asking as a Commission,

how do we ensure that the national resources are evenly distributed?  What mechanism, what type of government do you want

us to put in place because the current one has failed? That’s what people are saying. How do we put it?

Com. Wambua:  Thank you very much.  I got your point now.  The government which of course Kenyan people  may benefit,

is the government of collecting units of the party because for instance, this government today is not for Kenyans but it is for only

one individual person; it is for Moi because Moi appoints the Judges, Moi appoints  the Ministers and if he wants to sack  them,

he does  not even consult them, he sacks  them anytime he wants.   So,  we would like a government of national  unity  which  of

course we  can  at  least  sit  together  as  people  of  all  communities  and  form  a  government  together  which  is  a  government  of

national unity.

Com. Kangu:  Yes, Mheshimiwa I think we will                        (inaudible) you to think about these issues and tell us because

when you tell us the problem is the government of the day, tukirudi kwa yale nimesema mambo ya kisu, hata tukitoa hicho kisu

kwa yule ako nacho saa hii tupatie mwingine, kama ni yeye pekee bado ako na kisu, the same thing will happen.

Interjection:  Will happen, yes.

Com. Kangu: Ndio unasikia Wakenya wanasema; the Kikuyus have had their turn, the Kalenjins have had their turn, “it should

be our turn”.  We are saying we want a system under which  it will be a turn of all the Kenyans at every given time. How do we

get a structure that can ensure that?  Let us hear more from you tomorrow.  Thank you very much.

Com. Wambua: Thank you very much.

Com. Asiyo:  There was a lady teacher who wanted to speak.

Com. Kanga:  Yule mwanafunzi yuko wapi?  Please, come.  What is your name?  Eeh? You had registered? Could you be

there in the afternoon?

Com. Asiyo: But there was a teacher……………….

Com. Kangu:  Fine, then we should finish with you if you will not be coming in the afternoon.  What was your name?
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Mwaka Kiema: Inaudible.

Mwaka Kiema:  The Commissioners and the people present, my names are Mwaka Kiema and these are the points I have.

First, I would like the education system to be restructured in that…………………

Com. Kangu:  Wale wanazungumza, tupatie Bwana Kiema nafasi tusikize maoni yake anavyosema.

Mwaka Kiema:  Exams:  We should have exams and certificates to be awarded at the level of Form Two and also in Form

Four. This will remove workloads for students in secondary school.  My second point; Ministers and Managers of government

Parastatals should be people of credibility i.e. people who haven’t been involved in any corruption charges of embezzlement of

public money.

My third point; Vice President should be elected directly by citizens.  This, I think, will avoid a case in which one a person, that

is the President, will elect the person whom he thinks if he elects from such and such a tribe, he will have support from the tribe

he has elected the Vice President.

My fourth point is that date for elections should be set Constitutionally. If I think you have heard the time for election being

taken as a “weapon” by the person in power. My next point is that names of Ministers to-be - those to be appointed by the

President should be sent to the Parliament for vetting so that the President does not appoint people who have very bad family

records or who have been involved in corruption.  There should be creation of job opportunities by making sure that nobody

owns two public offices at a go. Also, because now everybody is here for Constitutional Review airing his ideas but I know if

many of us here are asked what they are trying to say, many will not say what they had come for.  So, my point is that there

should be a publication of the Constitution in the languages which are understood by the citizens so that every citizen knows

what the provision in the Constitution.

My next point is that there should be equal distribution of resources regardless of political influence.  With this I mean that when

it comes to allocation of funds for development projects, they should not be allocated with consideration to whether the person

who has tabled the motion in the Parliament is from the opposition or the ruling party.  Then, there was this issue that Mayors

should have degrees.  My point is that Ministers should have degrees. A Minister for Finance should have a degree in

commerce for he is concerned about public money utilized; wise usage of money. If it is the Minister for Transport and

Communication, he should have knowledge about those things but not a person to be appointed a Minister and he is a Minister

of the things he does not know much about.

Then, there is this thing of property ownership.  I think the youth are very much                   sidelined when it comes to that
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because Constitutionally, nobody under 18 years is supposed to own property. I think that one should be changed because this

brings laziness and it          (inaudible) because if a person knows that at the age of 18 he can own any property, he will have to

work from a tender age to have property of his own by the time he leaves school. Those are the points which I had.

Com. Kangu:  Asante Bwana Kiema, jiandikishe pale.  There was teacher lady; where is she?  Tell us your name.         

                                  

Teacher:  My names are Faith Musau.

Com. Kangu:  Who?

Faith Musau:  My points mainly dwell on the Human Rights or the basic rights of a woman. It has been said that majority of

us may be don’t know what we are trying to review, and that is true. But when you look at the Human Rights in Kenya, you

realize that some of them, that is the citizen rights, some of them are not okay and may be the government of the day does not

adhere or does not respect most of them. So, when we look at the right to life, I think that is a right that is God-given and the

right to life should not be violated. In this case, there is a question here that if the Constitution guarantees the right to life, should

the death penalty be abolished?  I would say yes, the death penalty should be abolished and instead of death penalty we have

life sentence a person who deserves that kind of punishment should be sentenced to life imprisonment.

When it comes to; “should the Constitution provide security”?  I would say yes.  The Constitution should have a kind of law

that looks into the public’s security in that, you realize that in Kenya we have several groups that are coming up; a group like

the Mungiki, the Manamba and the street children and you find that those are a threat to the public security. So, I think the

Constitution should look into that to enforce a kind of law that looks into this, or that can govern such groups that are coming

up or that can make sure that such groups are not a threat to the public.

When it comes to the health care, I think the basic healthcare should be provided for by the government.  You realize that

today many of us are dying because we are not be able to afford simple medicine because of the level of poverty in Kenya. So,

I think basic health should be provided for by the government. Water to be provided freely, i.e. free and clean drinking water.

At least there should be a pipe within two metres of every home so that we may eliminate some of the water borne diseases.

You will realize that when we take water that is not safe from wherever then we are giving the government a lot of work to

provide the healthcare.  But I think if the Constitution could look into that so that the government provides clean drinking water,

then most of the problems we are having among the mass and on the citizens can end.

When it comes to education, my feeling is that education should be provided freely especially from nursery school, primary

school - that is basic education to be provided freely.  When it comes to secondary, the government to provide a few physical

facilities such that the parent is left with very little to cater for in the secondary school.  When it comes to university, most
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students we see from the rural areas located in the deeper remote areas, most of them will pass very well, need to go to

university but they don’t go only because of lack of university fees. So, I would request that if it is possible, the government

should also look into such things and see how it can help us because, I think we are talking about eradication of poverty and if

these students from the rural areas or from the poor families are educated, then they can eradicate it themselves.  

When it comes to shelter, I think that the government should provide shelter especially for the squatters and the street children.

You realize that the government or some wealthy people would come and buy a very huge chunk of land and say that that land

is theirs, then the squatters living on that land will have to loose their land and these people have been born there, their parents

were born there, their grandparents were born there, so they have nowhere to go.  So, I think the government should look into

that because I believe that squatters are also citizens, they were born in Kenya and they have the right to live in Kenya. So they

should also be provided, for even if it is a few acres of land so that they can have a place for them to have a home.

If I may go back to education, let me say that I feel that the education system in Kenya today is so much confused or we are

getting so confused because there is so much work, so much load for the students and so many subjects have come up in the

recent past. When you look at some of the subjects that are coming up it’s like they are just picking some materials from other

existing subjects.  A case in point is Social Education Ethics, Sex Education and Aids Education. Though it is good to provide

this education because of the                 (inaudible) but I feel that all that should be put in one subject so that the students will

have a lesser load. And most of what is put in sex education can be put in Social Education and Ethics or most of what they

call Social Education Ethics can be put in Religious Education and all that is one. I tend to believe that Social Education,

Religious Education and Social Education and Ethics is almost one. So, I think may be the education system should look into

that. Still on education I feel that the nursery school teacher does a lot of work.  So, I think the government should consider

employing nursery school teacher instead of letting the nursery school teachers be paid by the parents. The nursery school

teacher should be paid and provided for by the government.

When it comes to provision of food, I think the government should control the quality because you realize that in the shops we

are buying some food that is rather sub standard.  So, I am saying that the government should look into the quality, the

availability of food and the cost of food.  Employment, I think is a right of a citizen.  A citizen should have a right to

employment and just wealth. Just wealth here, I mean that a citizen should be given money in terms of salary that is equivalent

to the work that he does.  So, I think that should guide the employers in Kenya. They look at the work they are giving to their

employees and they look at the money they are giving to the employees and decide to see if that is just wealth that is being

given; it is money worked for, not for the work of the employee. Even if it is not in the government sector - it should also be in

the private sector.  Many people are getting very little rewards for what they are working for in Kenya.  I think that one should

also………………                        (inaudible).

The other thing I wanted to talk is the right of inheritance and here I am going to talk about women. You realize that when a
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woman - you all bear me witness that women work very hard to provide for their families. And then, in case of divorce I tend

to feel that at least there is a divorce, the custody of the children, or their care should be divided between the parents in a court

of law. So, I tend to think that the property should be divided in a law court and this property should be divided equally instead

of         (inaudible).  In case of a death of a husband, I think that the property should go to the immediate family and I think the

government should look for a way - or the Constitution that we are forming, to look for a way on how to push the ‘clanism’

that comes in, or the people that come in to get the wealth of a man who has died.  That should go to his immediate family

which means the wife and the children. That is all.

Com. Asiyo:  You talked about education. You are a professional; I believe you are                          (inaudible).  Are you

telling us that we need to over haul the whole system of education? Because you talked about so much workload or subjects at

school and you also talked about other subjects that in your views, should be put together.  Can you tell us, because we need

to know your position so that put the right things or presentation.

Faith Musau: Now, I tend to feel that------------------------------------

Com. Asiyo:  Could you be talking of a complete overhaul of the 8-4-4 system?

Faith Musau:  A complete overhaul?

Com. Asiyo:  Mmh.

Faith Musau:  Okay, not necessarily; because when we look at the 8-4-4 system of education, the objectives of the system

are very good and they can help them very much if we go by the objectives of the system. But, I think what is happening and

what is confusing the educational system are the many subjects that have come up in the education system.  So, I think what

should be looked at is the number of subjects in that they are several subjects------

Com. Asiyo:  To re-organize them if we don’t need them?

Faith Musau:  No, don’t withdraw any but combine some of them.

Com. Kangu:  Thank you Mwalimu na register there. Nataka kusema tuchukue break ya 40 minutes halafu turudi saa nane na

nusu tuendelee na wale wenye hatujafikia.  Tutakaa mpaka tusikize kila mtu. Tunaelewana?  40 minutes, saa nane na nusu

turudi tuendelee.  Asanteni.

Com. Kangu:  ------------ today you are not a working man, very good. 
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Com. Maranga:  He is a very good chair today.

Com. Kangu:  Thank you.

Com. Maranga:  He has improved, he has learnt from the wazees.

Com. Kangu:  Eeh, I’m learning. (Meeting breaks briefly)

James Mwingea:  Kwa jina ni James Mwingea na nitazungumza machache tu kuhusu Katiba ambayo inafaa Wakenya wote.

Ningeomba Commission itengeneze Katiba ambayo itafaa kila Mkenya hata yule atazaliwa kesho iwe inamfaa.  Nitaanza na

elimu.  Elimu iwe kuanzia nursery mpaka university iwe ya bure ili mtoto wa Kenya apate haki ya kuwa na elimu. Maanake

inaonekana 78% ya Wakenya ni maskini, yaani ni watu ambao ni wanyonge.  Na iwapo elimu itakuwa ya bure, kila mtoto

atakuwa na haki ya kupata elimu.  

Nitaenda upande wa land and settlement.  Ardhi inazidi kupungua kwa wingi wa watu na hili lingefaa, Katiba

tutakayotengeneza iingie sana kwenye lands and settlement kuwe na kiwango cha ardhi ambayo mtu anaweza kumiliki.

Wengine wamejilundikia akari kama elfu tano kwa mtu mmoja na wengine hawana hata mahali pa kulima sukuma wiki ama

kupanda mahindi kumi.  Kuwe na kiwango cha kumiliki ardhi.  

Tatu ni katika administration. Chiefs na Assistant Chiefs wawe wakichaguliwa na wananchi.  nne, katika Parliament; katika

Bunge.  Yule ambaye amechaguliwa Bunge, akienda huko Bungeni asichaguliwe tena kuwa Minister au Assistant Minister na

chama ambacho kitashinda, tuwachague wengine wa chama chao kuwa ma- Minister ama Assistant Ministers.  Yule

aliyechaguliwa kuwa Mbunge awe Mbunge kamili bila kuwa na cheo kingine chochote ili tuangalie upande wa kazi kama

itainuka kwa sababu mtu mmoja amejilundikia kazi kama tano au sita.  Ingefaa Kenya iwe mtu mmoja kazi moja.  Hilo ndilo

pendekezo langu.

Katika security; kuwe na tume ya kuajiri askari iwe ni Army Forces, Police, administration,

waajiriwe na tume ambayo inawaajiri na kuwafuta kwa sababu tulio nao wameandikiwa huko na

huko na wengine hata hawawezi kazi kwa sababu wamesukumwa wakaingia na tumepata hapo 

mtu wa kutupatia taabu saa yote.  Tukichagua Councillor, Mayor asichaguliwe na Councilors wenyewe. Mayor achaguliwe na

wananchi na asitoke katika Councillors.  

Yule aliyechaguliwa Council, na Councillor flat na Mayor atoke mahali pengine tumchague.  Commission ningeomba iangalie

Katiba ambayo ingefaa Wakenya wote; mdogo kwa mkubwa, mwanamke kwa mwanamme - tuwe kitu kimoja.  Katika haya
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mambo ya ufisadi, kuwe na tume ya kutumikia ufisadi maanake kama ni polisi walichaguliwa kuenda kusimamia ufisadi,

wanaenda kuendeleza zaidi kwa sababu wamezoea.  Yes, wamezoea. Hiyo ningependekeza kuwe na tume ya kusimamia

ufisadi.  Naona hapo nimefikia mwisho.

Com. Ayonga: Je, umesema kiwango kiwekswe cha kumiliki ardhi sio?

James Mwingea:  Ndio.

Com. Ayonga:  Hujatwambia hicho kiwango ni kiwango gani?

James Mwingea:  Kiwango ambacho ni kama cha 15 acres.

Com. Ayonga:  15 acres?

James Mwingea:  Kila mtu awe na hizo.

Com. Ayonga: Kila mtu apewe 15?

James Mwingea:  15 acres.

Com. Ayonga:  Na je, huyu mtu aliye na eka nyingi zitafanywaje? Ananyang’anywa? Serikali itanunua?

James Mwingea: Serikali itanunua igawie wale ambao hawana.

Com. Asiyo: Nina swali ambalo nataka kuuliza. Umesema kwamba watu wakichaguliwa kwa Bunge wasiwe Ministers au

Assistant Ministers.  Hiyo ni serikali ingine kama ile ya ki-Amerika inayotumia hiyo njia. Lakini unajua nchi hii ni nchi changa na

watu wakichagua mtu ambaye wanampenda sana, aende akae pale na hana nguvu na kuna mtu sasa atapewa kazi ya Minister

na                 Presidnet huyu atafikiria aje na wale waliomchagua watafikiri nini kama anaenda pale na hana uwezo wa kukata

shauri ya nchi au za wale waliomchagua? Kwa maana Minister amekuwa appointed na ni mtu tu wa kutoka nje?

James Mwingea: Chama ambacho kitashinda ndicho kitachagua ma-Minister kutoka kwa chama hicho ambasi sio MPs.

Com. Asiyo: Inaudible.

James Mwingea:  Ili mtu awe na kazi moja.

Com. Asiyo:  Hiyo tumejua, lakini huyo ni kiongozi amechaguliwa na wananchi wake. Unasema Minister achaguliwe awe juu
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ya huyu MP?

James Mwingea:  Eeh. Kutoka chama hicho hicho lakini sio yule MP.

Com. Maranga:  Nikuulize swali lingine.  Ni faida gani tutapata tukifanya namna hiyo?

James Mwingea:  Tutapata faida ya kuwa na kazi na kazi nyingi. Watu watainukia wamepata kazi. Percentage kubwa itaingia

kwa kazi kuliko vile kwa sasa tuko sababu mtu mmoja ameshika kazi tatu au nne - amechukua mishahara ya watu watatu na

ingefaa hiyo moja ili wengine wawili nao wapate.

Com. Kangu: Okay, thank you very much. Bwana Chief, I had called you, sijui whether you want to say anything. Yeah,

please.  You can choose to--------------

D. M. Muthai:  Jina langu ni D. M. Muthai, DO wa Mbui Division and Katangi.  Jambo la kwanza ningependekeza kwa hii

Tume ya Katiba ni juu ya Provincial Administration kwa sababu hapo ndiko niko.  Jambo la kwanza ningependekeza ni

kwamba kuwe na Provincial Administration Act ambayo wataalamu wenyewe wataweka yale maneno ya administration kwa

hiyo Act.  Singependekeza tuchague Chiefs na Assistant Chiefs kwa sababu hii ni nchi changa sana.  Tukisema tuwachague

kama huu Mkoa pengine tuko na Assistant Chiefs kama elfu mbili na ma-Chief kama elfu moja.  Tukisema tuchague hao watu,

itakuwa mzigo tena na tunajaribu kupunguza mzigo wa tax-payers, kufanyia huu uchaguzi.  Itabidi tume ziundwe nyingi za

kusimamia uchaguzi wa national elections na administration elections na kazi ya Councillor ni kama itakwisha tukipatia Chief na

Assistant Chief nafasi ya kuchaguliwa.

Jambo la pili ambalo ninapendekeza ni kwamba wakati tunachagua Councilors kuwe na kiwango fulani cha elimu wakati

tunachagua Councilors kulingana na vile vitu siku hizi vinaenda.  Nataka at least kuwe na certificate ya Form Four kama C+

and above ndio awe Councilor                           for better delivery of services.  Tukienda kwa County Council,

ningependekeza County Council ipatiwe mamlaka zaidi kutuamlia social affairs katika kiwango hiki cha chini na kwa sababu

kuna wataalamu kwa hiyo committee, tuangalie ni which powers can be given to our Local Council to be made definite.  Kwa

Municipality, ningependekeza kama yule msemaji amesema hapa, Mayors wawe elected directly na kuwe na kiwango cha

elimu ya mayor pia; at least a diploma and above kwa sababu, Mayors are in charge of towns.  Hatutaki kuwa na illiterate

Mayors to run our accounts and then of course they are elected after four years.  Hatutaki mayor akae miaka miwili, miaka

miwili hakuna kitu anachoweza kufanya cha maana.  

At least a Mayor should stay for four years; every four years we elect a Mayor.  Tukienda kiwango cha MPs, napendekeza

kwamba constituencies ziwe zinaangaliwa sio vile wengine wanasema in terms of population; some places are vast. Kwa hivyo,

every area has its own unique problems. Kama hapa unaweza kupata hii sehemu ni kubwa na population iko chini. Hatutaki
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Mjumbe kwa sababu hapa population ni ndogo, awe ana-extend mpaka Ndiuu mpaka Kitui.  Tumesema every place has its

own unique problems, iwe inaangaliwa kulingana na vile iko. We should not just follow the criteria of population

Vile vile tunataka wakati MPs, kwa sababu hapo ndio ile kiwango kikubwa sana cha kuchagua wawakilishi wetu, kuwe na

minimum education level; at least wawe na degrees and above so that we can have quality representations in Parliament na

wawe wana their ethics. Hatutaki hiyo ethics iwe upande wa civil servants pekee. Kama ni kusema mtu awe na bibi mmoja -

kama ameoa kwa kanisa awe na bibi mmoja. Hatutaki mtu awe huko na ana bibi kila mahali - everywhere they have wives

including our wives wanakuwa mabibi zao.  Lakini wawe ni watu ambao have morals.

Secondly, ningetaka MPs vile vile, kuwe na method of recalling them, some of them kuwa       go and just sit in the Parliament

and then after 5 years they come and ask us tuwapigie kura tena.  Tunataka a way vile tunaweza kuwacontrol kwa Bunge, vile

performance ya mtu iko na the way we can recall them back. Na ile mishahara yao, iwe inaangaliwa na Tume moja ya

kuangalia mishahara ya wafanyi kazi wote wa Kenya.  Kusiwe eti unakuta MPs are earning so much money and they work

only for a quarter month. Other workers work for 30 days and they are earning Ksh. 3,000, Ksh. 4,000; tunataka mishahara

yote iwe standardized. Na kama ni kufanya kazi pale kwa Bunge, wawe wanafanya kazi like all workers in Kenya.  Kama

tukisema ni saa mbili, because we are paying them to be there, wawe wakiwa pale saa mbili ili mijadala yote iwe inafuatwa, kila

kitu kinaisha on time. Kama ni kutoka five kama all workers, wawe wanatoka five.  We pay them a lot of money to be in that

House.

On the Presidential elections, ningependekeza Prsident tu, kusiwe na Prime Minister na Vice Prime Minister. Kwa sababu, hivi

vyeo ambavyo tunaongeza vitakuwa mzigo kwetu kama wale ambao tulalipa ushuru; it is going to be a burden.  The system

which has been there has served us well.  We have been a stable country in relation to other countries; lakini tukianza

kupunguza tuanze kupatia watu wengine mamlaka, je hizo pesa za kusimamia wale watu zitatoka wapi? All those offices you

want to create, who will be  - hiyo pesa itatoka wapi?  Kwa hazina kuu.  It means we are going to pay more taxes to maintain

those offices.  Ningependekeza juu ya yale maneno ya President that when it comes to those powers which people

wanapendekeza zitolewe kutoka kwa President, kuwe na Tume ambayo itakuwa inapendekeza kwa President.  Kama ni some

ranks in the government, kufika kiwango fulani kabla haijafika kwa President ndio aseme, iwe imepitia kwa tume to advice.

Kama ni appointment of the Judicial service officer, kuwe na tume ya kuangalia, ndio inapelekwa kwa President kukubali ile.

Hatutaki hayo maneno yanatoka moja kwa moja mpaka kwa President na hatutaki hayo maneno yawe yanatoka hapa

yanaenda yanakwamia kwa some Body.  We don’t want a “sitting duck” President - President ambaye hana mamlaka. This is

a young nation, we need a strong President. Hatutaki President ambaye hawezi kuchukua uamuzi. We want a strong President

because this is a growing nation.

Also in future, we do not want to be holding elections at once.  Kwa sababu tunafanya uchaguzi kutoka chini kwa Councilor,

Parliament and Presidential.  Hii ndiyo imefanya Parliament tuishiwe hata kama iko na watu ambao wamesoma - inafanya
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“anybody”……... If my tribe for instance, I am a Merian na Mmeru amesimame kama President, ni kumaanisha kutoka

Councilor, utakuta wameingia kwa chama chao even if they are not people of quality; kwa sababu wanasema “huyu ni mtu

wetu”. Kwa hivyo, tunataka ili people  wa-make a logical election, tuwe tuna-hold elections separately.  Kama ni Civic

elections, tuwe tuna-hold hizo civic elections halafu towards the following year tunafanya Parliamentary and later on Presidential

- people are going to make a logical choice. Lakini sasa nikiingia kwa chama kama ndicho hicho kila mtu anaingia kwa hicho

chama.  So tunapata watu wengi ambao they cannot perform who are in Parliament, in the Councils but they cannot perform.

So much about politics. Nikienda kwa maneno ya kutunza mali ya wananchi wa Kenya, ninapendekeza kwamba kuwe na

anti-corruption body na ipatiwe mamlaka ndani ya Katiba; ipatiwe powers na hii maneno ya kuchagua who are going to be

members of that body should not be left to Parliament alone.  Politicians have a lot of interests in whatever they do. “Wanasikia

mimi niko wapi”?  We want a body ambayo itachunga watu wote and then it should define what is corruption. Sio kwamba

nikija hapa Council inipatie plot Katangi watu waseme I have grabbed; I have not grabbed, I am a Kenyan and need that plot

like anybody else. It is good to be specific; what is corruption - tunai-define, na ichukue hatua with all powers; powers ni

kumaanisha to investigate and prosecute.

Nikitudi nyuma kidogo kuna those who watchdogs ambazo ziko Parliament which are not effective.  These watchdogs

committees - Public Accounts Committee, tukiangalia kwa makini once they get the report from Auditor General, wanapatiwa

wanasoma, they read it to the Parliament and then it splits. Nothing is done. Can we give those public accounts committee

more teeth, wawe wanaweza ku-prosecute mtu?  Kama mtu haonekani kwa ukweli, awe anapelekwa kortini.

Again, once the Public Accounts Committee recommends the action to be taken and will not malice, the anti-corruption body

takes up these cases plus other cases halafu ndio inaenda ina-prosecute. Halafu, kwa maana ya setup of the court, tunataka

office of the Prosecutor General iwe independent.  Hatutaki iwe chini ya Attorney-General, hatutaki mtu akishikwa na polisi

anapelekwa kwa polisi amu-prosecute.  Because if a crime is committed by a policeman, at the end he is going to be

prosecuted by a policeman, it means that this Kenyan will not get fair hearing. Tunataka if there is a complain against the police,

there is a place you can go. If it’s a criminal, kama ni maneno ya criminal – askari amekutendea kitu kibaya there is a place you

can address that issue and not with malice. Kwa sababu ikienda huko juu wakati unaenda kortini ku-complain against askari,

sio polisi anakuwa prosecutor.  We need hiyo line up itengenezwe na people of integrity. 

Nikisema maneno ya social affairs, napendekeza ya kwamba akina mama wapatiwe haki. Those women who are married

rightfully plus those who are married “not rightfully” wawe wanapatiwa haki.  Mwanamme akiamua kupata watoto na mama,

wawe wanapatiwa haki ya urithi plus wale ambao wana haki kwa hilo boma, wapatiwe. This is a situation I am talking about an

experience here in Ukambani whereby mtu akifukuza bibi, anafukuza bibi na watoto.  Hajali pahali hao watoto wanaenda;

huwa unakuta kwa sababu bibi amefukuzwa, hana haki ya shamba na wala watoto wake hawana haki ya shamba. Most of

these women are giving us a lot of problems kwa sababu anakuja kwa ofisi kwa kuwa mzee amemfukuza na watoto na watoto
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ni wazima. 

These women should be given a right to have ownership of that land as long as they are not selling that land, as long as ile mali

hawauzi, inakaa hapo ndio watoto warithi. Tunapendekeza wale watoto au yule mama wapatiwe hiyo haki. Vile vile kama mtu

alikuwa ameenda town na akaoa bibi mwingine, ninapendekeza yule mtoto vile vile au yule mama ambaye yuko huko na

alikuwa anapewa support na huyu mwanaume, apate haki because at the end of the day, walikuwa wana-rely kwa yule

mwanaume wote. 

Again, napendekeza kwamba rape should be a capital offence and especially wakati mtu ananajisi mtu na ana Ukimwi. That

should be in the Constitution ya kwamba, mtu kama amenajisi na kwanza ana ukimwi anyongwe.  He or she should not be

given a chance to kuharibu wengine.  The way the law is, is still very very weak.  Nafikiri kwa sasa kwa sababu tutakutana

Yadui wiki hii, naomba kukomea hapo.

Com. Kangu:  Asante sana Bwana DO.

Com. Asiyo:  Unasema kwamba MPs wawe full time, waanze asubuhi mpaka saa kumi na moja ili waweze kumaliza miswada

zote za Bunge. Lakini hawa watu - nimekuwa mmoja huko kwa miaka mingi - wana kazi nyingi sana outside Parliament. Kwa

maana kama wakishinda kule kwa Bunge, hawatapata NGOs au Donors ambao wanaweza kuwaleta kujenga sehemu zao kule

ambapo wamechaguliwa, kwa maana kule kwa Bunge hawawezi kupata pesa nyingine zaidi ya kuleta hapa kujenga the

constituency. So I would like you to think about this a lot more seriously.  Number two, we were told by a girl that when they

see a Policeman, an Administration Policeman, they see a rapist, they see a murderer and number three they see a thief.  This is

what a young secondary school girl told us in Machakos. What do you have to say about Provincial Administration Police -

because you are their boss here, you the know kind of training you give them and you know how they behave in this area?

D. M. Muthai:  Hoja ya kwanza kuhusu mawaziri, we are really tired kuzingia time wasted kwa sababu hakuna quorum and

yet these people are paid a lot of money to be in that House. So, mapendekezo yangu ni kwamba hata kama hawawezi

kufanya kazi siku tano kwa wiki, we want them to be there at least four times in a week.  Hiyo siku moja ndio anashughulika na

hiyo kazi ingine ambayo umeeleza. Lakini kama ni kufanya kazi, wafanye kazi kutoka asubuhi mpaka jioni, Friday kuachwe

namna hiyo kabisa; Friday, Saturday and Sunday ili washughulikie hiyo kazi ingine ambayo umeeleza.  Lakini hatutaki iwe

kwamba tunakuta asubuhi – hakuna quorum, saa nane hakuna quorum – the whole week. Unakuta somebody who is an MP

just appears physically halafu anapotea.  

So, maneno haya ambayo umeeleza kuhusu vile mtoto alisema akiona askari, I believe that in every bag there must be a rotten

egg.  Wakati mtu mmoja anafanya dhambi haisemekani hiyo kanisa yote ni mbovu. Wakati councilllor anafanya kosa or MP

hatusemi wote ni wabaya. Wakati askari amefanya makosa – there is – iko barabara ya ku-accuse huyo mtu.  If somebody has
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raped a girl, yeye ni hatari na hiyo issue has not been taken anywhere, these things are even occurring in the villages and these

people are not even complaining also; they are there and even here they are there. Imekuwa kazi ngumu kwetu sana, it is not an

isolated case ya kwamba kama askari amerape mtu ni hatari. Mmoja amependekeza hapa akasema kwamba wangetaka ile

utaratibu wa ku-remove their genitals. That is true, mmh. (End of side A)……………… two thousand ndio achukuliwe.

Com. Asiyo:                                   (inaudible) it is very important that                   (inaudible)

D. M. Muthai:  So, we are saying that a body that will angalia merits, the          (inaudible) process should be followed in all

aspects.  Kuanzia recruitment of anything.  Hatutaki watu wawe na interests zao, everybody has his own interests lakini

tunataka                     (inaudible) ifuatwe in every sector of this nation so that kama ni recruitment of police, watu wapelekwe

huko ambao wanataka kazi, wanafaa kuwa kwa ile kazi. Kama ni AP vile vile. Some people wanaenda huko kwa sababu

wamesukumwa. Wewe ni mzazi nyumbani na umeshindwa kutengeneza huyo mtoto unasema, akienda kwa jeshi atawekwa

discipline                             alainike.

Com. Kangu:  Na anapeleka huko ugaidi?

D. M. Musau:  Anapeleka ugaidi huko, wanaenda wanapeana pesa mtoto anaenda.  So, this is normally what happens.

Unakuta wengine kwa sababu wako na nguvu wanasema “ninataka fulani na fulani achukuliwe na wanachukuliwa”.  Corporals

ambao wanataka ile kazi haswa wanasikia ameitwa kwa sababu mtu asikie ni wito, ataenda pale kwa sababu you are

desperate.  Siku hizi hakuna kazi. Yes.

Com. Kangu: Thank you we are satisfied na DO na V. W. Musyoka, yuko?

Musyoka:  Yes please.

Com. Kangu:  Please, take seat.  Na ujue bado tuko na watu wengi so uende kwa haraka, dakika tano hivi ili tuwapatie nafasi.

Musyoka: Yes please.  My dear Commissioners,

Com. Ayonga:  Anza kwa majina.

Wambua Musyoka:  I am Victor Wambua Musyoka. I am the Chief                        (inaudible) location.  My dear

Commissioners, what I am presenting here today although I have not planned for a long time, is just a few points.  One,

according to the nature of the work that I am doing, I am meeting a lot of barriers such that we need some kind of a Provincial

Administration Act which will enable us to carry our duties in a manner such that it has some power, and that the people I am
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administering, they will have a way or manner to follow.  I think that’s the only opinion I had on province Administration.

The other one is education: In the area I am now giving my services, there are so many children who have left school or they

have dropped school because of lack of financial support and some of those children are very bright and it is my wish and my

hope that the government or the Constitution, will give the children free education because some of the children from the poor

families and even some of the children whose parents have died, have left school or they have dropped out of school due to

lack of school fees. So I was requesting if the children may get free education and especially the basic education that the

children may need future.  

At the same time, we are requesting that our traveling be looked into and especially the officers in the field.  We have a very big

problem especially when we are traveling to problems                    here and there and we are requesting the government if it

can facilitate us with movement.  At the same time, I was also proposing that children’s rights should be adhered to. But this

option of not punishing children in school, it has brought children to a standard that some of them have become so much totally

arrogant such that the children cannot be corrected.  You find some parents are not very strong or some children are orphans

and we find that when the children are left especially uncorrected - not punished, this time I mean correction in school, you find

that the child really becomes a weakly citizen in future.

At the same time, in the area of my jurisdiction and the areas that you have already stated, rape has gone to a very high

standard to an extent that some people are raping even young children, and some children even women in genera, are not very

strong and anybody who is a bit more strong than them, can do the act in an un negotiated manner.  So, I was proposing that

whoever is caught to have committed the act of raping should be given a maximum penalty and if possible, the person should

be screened         to be identified whether he was HIV positive and if he was positive of HIV, that person should be taken as a

killer because he has the intention of raping that girl for self                        (inaudible).  

In one way or the other, I have come to understand that some people may think of killing the senior people or the big people -

and you know with out counter parts – that is the ladies, you will find some people use them to kill the senior people.  They go

and infect the wives of senior peoplw with the Virus and subsequently the husband will be a victim.  So such issues should be

taken seriously and a solution be sought.

At the same time, we have a very big problem especially with the non-governmental organizations. Some people here and

some outside the country,  are “dumping” a lot of money here and the money has not been accounted for and let’s say if it is

money which had been given to assist a certain area, nobody knows how much money was given and subsequently you will

find that very little has been done and it is not known how much money has been put in that project.  So, we want a kind of a

law or a kind of a transparency to know exactly how much was brought and how is that money managed and the project which

of course is being taken by the non governmental organization.
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At the same time, those Non Governmental Organizations have already started some projects here and they have handed over

the projects to us. But the management of the project has got no kind of power because the Provincial Administration used to

be the overseer of the project.  You will find that the Provincial Administration is sidelined in a way or the other and the project

within no time collapses.  So, we are requesting for a method or a way------------

Com. Kangu:  Jaribu kumaliza.

Wambua Musyoka:  Yeah. We are going to find a way in which those projects will be managed so that they benefit the

public and I think that is the little I had.

Com. Kangu:  Thank you Bwana Chief, weka sahihi. Tupate Moses Mutua. Endelea Bwana Mutitu.

Bonface Mutitu:  Thank you Commissioners and members of public.  I am Bonface Mutitu Thua and I start with political

parties. Political parties have to be reduced to 3 or 4.  Such a parties should be financed from public funds.  We should adopt

a Parliamentary system whereby a Prime Minister is appointed from the majority party in the Parliament and have a ceremonial

President.  The Prime Minister be empowered to control the government and be subjected to a vote of no confidence if he or

she mistrusts or mismanages the government and the country. Being a Member of Parliament should be a full time occupation.

The people should have a right to recall their MP if he or she fails to deliver, with a vote of confidence voted against the MP

with ¾ of the total votes in his or her constituency.  MPs should act on basis and instructions of their constituency.

Kenya should do away with nominated MPs and Councillors.  If there is a need for nominations, the nominating parties should

pay their nominated members.  There should be no special measures of political gender issues in politics. All are politicians and

equal; let the male and female campaign and the best politician will win.  We should change to a system that demands

multiparty representation in both the Legislature and Executive levels of government.  

The Presidential tenure should be fixed to two terms of Presidency.  Provincial administration can be done away with and be

replaced with Provincial development officers with no party or parties interests or influence down to the sub locational

development officers with the committee of twelve members.  Alternatively, the Provincial Administration can be elected by the

public. Mayors and Council chairmen should be elected directly by the public.  Council Chiefs and for this matter, I have taken

Councils Chiefs to be clerks and the others should seek approvals from Councilors before any Council operation is done. 

Councilors should be holders of O level certificates with a minimum of B or equivalent grade.  We should retain the single

majority rule as the basis of winning an election. Candidates who fail to seek nomination in one party can switch over to

another party but a defector from one party to another, should not vie or contest the seat in the following by-election. The

Constitution should provide security, healthcare, water, education, shelter, food and employment as basic rights for all
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Kenyans, The responsibility of ensuring the above basic rights are enjoyed by all Kenyans should rest on Provincial

Development Officers and their committee or elected Provincial Administration.

The Constitution should provide free and compulsory education up to primary level and in public secondary schools and

colleges, there should be cost sharing between the parent or guardian and the State with the State contributing 65% of the total

cost.  Kenyans need an independent Judiciary with creation of a post for Minister for law who will deal with matters of law in

Parliament and other stations concerning this matter with the Attorney General being the government advisor on such matters.

Kenyans need more powerful anti-corruption authority headed by the Parliament to deal with hard-core corruption in the

country.  There should be a different Parliamentary committee to monitor the working of different public commissions and

parastatal authorities, so that such a commission and authorities will work for the benefit of mwananchi but not in favour of the

ruling party. I think I have finished.

Com. Ayonga:  You have said that Member of Parliament to be working full-time and all these years I have been believing

they were working full time because after they are out of Parliament, they go to the constituency and they are working.  They

are seeing their people, they are seeing the projects and they come back on a Tuesday afternoon to sit in Parliament.  Now,

which full-time is this that you are considering? Are you saying they should be in Parliament from Monday to Friday like

everybody in the office and when do they go to their constituencies?

Bonface Mutitu:  They can go to their constituencies during their recess tune and they can be in Parliament from Monday to

Friday according to my view.  But Madam Commissioner here says they need to see NGOs and other people.

Com. Kangu:                           (inaudible).

Bonface Mutitu:  Yeah, and in such matters then, we can give them one day; either Friday or Monday.

Com. Asiyo:               (inaudible) because if somebody wants to take over this seat here, they can always organize very many

people to sign a paper saying we want our MP to be recalled.

Bonface Mutitu:  (inaudible) can be dealt with, can be approved by almost ¾ of the total voters in your constituency.

Com. Asiyo:                                 (inaudible).

Bonface Mutitu:  But not to such a large number.
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Com. Kangu:  Okay.  Thank you very much. Bonface Mutitu.  Tunasikia kuna mtu anakimbia mahali - Paul Karanja; na kama

kuna wale wameingia na hawakuwa hapa asubuhi, watu wanaandikisha majina pale kama unataka kuzungumza.  So,

ujiandikishe ndio tutaweza kukuita.  Endelea Bwana Paul Karanja.

Paul Karanja:  My names are Paul Karanja, I have got some few things I would like to pass across and they may not be in the

order that you have seen in the booklet------------------.

Com. Kangu:  No, they don’t have to be in that order.

Paul Karanja:  So, I will start with the education system.  I would prefer the system to be changed to 7-4-2-3 and more

stress to be put in specialization especially from Form Three such that, if your are in form one or form two you can be able to

learn all the subjects but from Form Three, Form Four, then you would have decided what you want to be in future. Still on

education, money for research should be increased such that the researchers will have enough funds to research on various

issues.  Three, teachers’ views should be sought before any changes are made especially in the curriculum.  We should also

have free education for all students up to university level.  The issue of brain drain especially in our country has become quite

rampant and this should be stopped by making sure that the remuneration of various people is quite in order and at par with

other countries to which they are running to. 

In agriculture, I would like the government to subsidize the farmers to encourage them to do the farming.  We do not want the

issue of, or a case whereby the farmers are doing the farming then they are being told that a bag is going to cost them 400

shillings or 2 shillings per kilogram like has been the case here.  So, we would like the government - even if the market is down

and we do not have enough funds, we would like the government to subsidize so that per bag it could be a thousand or two

thousand shillings.  This way, we are not going to fail the farming in Kenya.  The plantations that we have should not be divided

into small units because they will not be economically viable. The agricultural inputs should also be subsidized by the

government.  The bodies that deal with agricultural implements and goods - like KPCU should be independent and should be

run by very efficient people.

When it comes to the Parliament, we would like the elections to be done every five years and the performance of the MPs

reviewed after two years.  And, there should be a performance index or a performance index should be created so that the

public can judge what their MPs do when they go to the Parliament. The Ministers should be appointed by the President but

they should also be appointed according to the career they have been trained in. For example, we would expect a doctor in

medicine to be appointed Minister for health.  We would also expect somebody who has done something in energy to be

appointed Minister for Energy. And in this case, I have in mind somebody like the Energy Minister today is Raila, I think he has

done something to do with energy; I don’t exactly know what it is, but I know it has something to do with energy. 
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The benefits of MPs should be decided by another body. The resources in the country should be divided equally in all parts.  In

this case, I have decentralization in mind.  An MP who has been accused and proved guilty of a criminal offence, malpractices,

corruption, should not be allowed to continue to hold any public office at any given time.  Nomination of MPs should only be

there to cater for special cases especially may be the disabled, the blind and any other special category that the government

may deem fit or the people may deem fit.  

On the part of the Executive, the President should not be above the law.  However, the law should be made such that it is

going to protect him from people who might try to just frame things for the sake of it.  So, we would like the President not to

be above the law but a the same time, the law should protect him.    In the Judiciary, the public should be educated about their

rights and expectations when they are accused.  On the Local Government, I would wish that the name of the Council to be

changed to be called the House of Common. In other words, I am recommending a two-chamber type of a House. The House

of Common should be used to collect views from the public because they are the ones that are just on the ground. We should

have at least, may be a “Sub-House” in every Province to represent the same. 

The number of Councilors therefore, would have to be reduced accordingly because they may not fit in that particular House

the way they are right now. Their terms of office should be like that of MPs. Neither the President nor the Minister should have

the power to dissolve the House of Common.  Its formation and the way it is going to be dissolved should be guided by the

Constitution.

Land and property rights:  Kenyans should be allowed to own land anywhere in the country. All the idle land should be

demarcated to the landless and immediate owners be remunerated by the government. Women should also be allowed to

inherit property especially if they are not married.

Culture:  Some of our cultures have made us to be more tribal.  In this case I would wish that all tribes - or we try rather to

intertwine all tribes such that we are going to have a common tribe; just one of them.  In this case, I have in mind eradication of

the quota system which was brought sometimes back. We also have in mind, teachers who should be posted to any part of the

country unlike today when we say the primary school teachers are posted in their districts.  The mode of communication in all

our institutions right from – I don’t know whether it’s kindergarten- right from kindergarten should be Kiswahili.  This is going

to enhance national unity.

Com. Kangu:                      (inaudible).

Paul Karanja:  Yes.  Then finally, I wish to try to safeguard the children’s rights. I wish the government could bring up centers

so that those children who belong to the working mothers should be catered for in those particular centers.  This will have the

issue of maids who are relatively young kids being taken care of.  Otherwise, thank you very much.
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Com. Kangu:  Asante.  Thank you very much Paul, sign our register. Nicholas Musembi, hayuko.  Titus Nzachio, mwalimu

Titus Nzachio, Abedneko Moto, Councillor Kinyua Ikombe.

Councillor Kinyua Ikombe:  Mimi ni Diwani Kinyua Ikombe.  Katiba ya Kenya, ningependelea kwanza iweke supremacy of

the Kenyans. Shida tuliyo nayo tunaona ni kwamba Executive, Legislature and the Judiciary zinashikana. Kwa hivyo, tunahitaji

ziwe separated. The Constitution should define, distribute and limit powers of individual institutions to avoid abuse of office.

We have seen that the Attorney General should be the legal government advisor and should not be a director of public

Constitution.

Citizenship:  Kenyans should be allowed to be citizens in at least two countries.  Political parties should be regulated by a

commission which is established by an Act of Parliament and funded by the state depending on the number of seats both in

Parliament and the Council.  

Legislature: It must vet, approve and discipline executives or non executive public appointments and it should have power to

sensor and even to summon when necessary, those a government appointees.  Parliament can impeach the President and it

should set its own calendar and have power to establish commissions. 

Executive:  Its powers should be limited and if it fails to perform, 80% votes of Parliament should remove it.  Ministers should

not be MPs but should be answerable to Parliament.  The Head of State should attend Parliament.  All wealth of political

leaders and government appointees should be declared before clearance for an office.  The oath of office should be done

traditionally e.g.   Kambas use                                    (inaudible) instead of the Bible.

Judiciary:  The Chief Justice and judges should be approved by Parliament. The names should be given by the President.  It is

necessary to have a Parliamentary judicial committee.  There is need to have supreme courts in Kenya and Constitutional

courts.  An independent judicial service commission should appoint the magistrates.

Local Government:  We support a unitary government with empowered local authorities.  Local authorities to be established by

a Constitution and not an Act of Parliament. They should be given an autonomy and the remuneration of Councilors to be

drawn from the government’s consolidated funds. 

Electoral system and process:  We should retain the simple majority rule as the basis of winning an election. We do not want

the 25% requirement at least in 5 provinces for presidency.  The Constitution should be harsh on election rigging, vote buying,

bribery, intimidation from headquarters and cheating. Candidates should be free to join any party at any time. 
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Basic rights:  10% of national budget should be donated to farmers as grants without interests by the government in arid and

semi arid lands for better farming. In every year term, the House or the Government should undertake at least one marshal plan

to improve these disadvantaged areas; they are also lands.  Education should be compulsory and free up to Form Four, that is

the old system; the 7-4-2-3.  God said don’t kill, so the Constitution should not have the death penalty.  We should have

medical care freely.  Kenyans should know what is happening in State House, there is no need of hiding.  Relief food should be

discouraged by the Constitution but use the same funds to pay people to improve their lands; that is, give the cash and pay in

the  building of dams, service dams and all these things to improve their area. The government services should be decentralized

to location e.g. public trustee system, that means the Chiefs should finish the process on behalf of the relatives or the bereaved

family.  

Land and property:  If the government acquires private land for any purpose----------------

Com. Kangu:                                    (inaudible).

Councillor Kinyua Ikombe:  It should compensate 150% above market rate.  Foreigners should be allowed to own lands at a

lower lease not exceeding 20 years which is renewable. In land transfer, the land officers should come to people at locational

level and the government should facilitate that.  Kenyans should own land anywhere in Kenya. After ten years, the government

should offer Kenyans free survey services for those who may need demarcation among the family members.

Culture:  The local authority should preserve the culture of tribes within their areas for generations to come and research

purposes. 

Environment natural resources:  Sand should be classified as a mineral and the government should plant enough or more trees

putting into consideration that we also use…………………(End of Tape)

TAPE 4

Councillor  Kinyua:   Village  Elders.  The  constitution  should  have  some  kind  of  allowance  for  them.   We  need  in  the

Constitution, need to relay  visa requirements for foreigners.   MP remunerations should be subjected to National Referendum.

The President  should serve for two terms and there is need for Ombudsman’s office.  Other  than supplementary Legistration,

our Constitution which we are  to form now should not be  changed  through  only  by  Parliament,  but  National  Referendum  on

request by Parliament.

Political Parties should not be allowed to spread propaganda.  That aspect is dangerous and hinder development in our country.

  Two per cent  of electricity production should benefit the locals.  That’s all.

Com.  Hon.  Mrs.  Phoebe  Asiyo   Thank  you  Bwana  councillor,  you  sign  and  give  us  the  memorandum,  sasa  tutamwita
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Dominic Kibii.

Dominic  Kibii:   Jina  langu  ni  Dominic  Kibii.   Mimi  kwanza  nitaanza  na  elimu.   Tunaomba  elimu  iwe  ya  bure.   Tunaomba

matibabu yawe ya bure.  Tunaomba ikiwezekana Machifu, ma Assistant chifu wawe wanachaguliwa na wananchi.    Upande wa

msahara  nataka  kuwe  na  tume  ya  kuangalia  mshahara  ya  watu,  ninataka  wataongezwa  wajuwe  kwama  mwananchi

watapandizwa kodi .  Kama ile pesa imekuwa nyingi badala wale watu kuongezwa waongeze wafanyi kazi ili kazi iwe rahisi na

kila mtu awe anapata kitu chake cha kuendelea.  

Polisi:   Naomba  kama  polisi  anakusika  kwa  kusingizia,  ama  kwa  kuhongwa  na  mwingine  ukishida  ile  kesi  selikali  ipatiwe

advocate ili polisi alipe.

Traffic  Act:   Upande  wa  Traffic,  tunaomba  serikali  kama  magari  tunayotumia  hayafai,  tunaomba  serikali  iyaondoe.   Yale

yanayofaa weka barabarani.  Sio gari linawekwa mafuta halafu ukiwa huna pesa ya hongo hufiki Machakos.  

Civil  Servants:   Wafanyi  kazi  na  watumizi  wa  matibabu.   Ninaonelea  sio  vizuri  wawe  wakifanya  biashara  kwa  maana  kazi

waliopewa hawataindeleza zaidi.  Kwa maana watakuwa wana...... huku na huku.  Hapo ndio mwisho.

Com. Hon. John Kangu:  David Makau.

David Makau:  I am David Wambua Makau and I have these observations.   We should have senior government official like

the Permanent Secretaries  employed or  appointed the Public Service Commission rather  than the President  because,  most  of

the them when they are  appointed by the {resident they tend to serve the president  but not the  wananchi.    So  let  us  have  a

commission like the one that employs officers.

The law empowerment should be changed all or  strengthened that we don’t have discriminative laws.  We have had situations

where the common man does something, he heavily penalized but a senior or  big person does  the same but nothing is done to

him.  We should do away with this discrimination.  We should also have one minister in one ministry so many of them for that is

misuse of public funds.

Village Polytechnics:  Village polytechnics should be revived to take care of standard eight leavers who should have somewhere

to be trained.

Parastatals should have their accounts  published in the press  so that people  may know how much  profit  they are  making and

the profit  should be shown where it goes.   Because it is being said that parastatals  make a lot of  money  but  where  the  profit

goes it is not known.  They should produce their accounts so that people may know what they are  doing.  That is all but before
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I finish, I may have a question that you may wish to answer.

Com. Kongu:  Please raise it.

David  Makau   When  you  are  doing  this  Constitution  Review  you  are  given  so  many  views  and  all  of  them  cannot  be

implemented or they cannot be contained in the final paper, now which procedure should be followed.  Can we have a situation

where these contents may be interfered with by the big people again?

Com. John Kongu:  The law under which we will operate under at the moment says we will report back to the people  and we

will take the views. We are supposed to go and prepare  a first  report  together with draft  Bill and the law requires that  when

those documents are  ready we publish them and send them to the people  distribute them across  the entire country.   The Acts

says we should give the  people sixty days to read through them and discuss,  debate  them, and be satisfied that what we have

put is what they would like to have.  If they think there is something that they should not like, the law requires us after those sixty

days  to  go  back  to  the  people  at  the  Provincial  level  to  hear  their  comments  about  that  report.   And  once  we  take  the

comments we revive the report and draft Bills then we call the National Constitutional Conference to discuss,  debate  and adopt

or reject those recommendation and after the National Conference ii there is anything not decided the law says we send them

back to the people, through a referendum and they decide by way of the vote  how they want those issues to be  determined.  

And after that a final report is done and goes to Parliament which will enact what will have come up with.

That is what the law says,  but of course you are  aware  you  have  heard  some  people  saying  that  because  we  are  asking  for

more  time  to  do  all  these  things,  that  they  will  rather  do  away  with  the  referendum,  they  will  rather  do  away  with  national

conference, they will rather do away with reading of report by the people.  If they will be  able to do that,  we have very little to

do about that but of course these process  is supposed to belong to you  the Kenyans if you sit back  and fold your hands and

watch they can easily do that and they render you irrelevant.  So you must stand up and say what you want  But the current law

says:  The people  are  recognized and they are  given a major role to play  so  the  current  law  requires  as  not  to  report  to  the

president or to the Parliament but in fact to the people.  when we finish hearing your views we will bring the report  back  to the

people,  that is the position thank very much.

Com. John Kongu:  Josephine Ndida.

Josephine Ndida:  I am Josephine Ndinda Ndacho.  A teacher by Profession.  I have a few observations to make regarding

the Constitutional Review.

Education System:  I would prefer we revet back to the 7-4-2-3 and at the same time, I would wish that if there are any

amendments to be made in the Education System, the teachers should be involved because we are the stake holders, we are

77



the ones who handle the students.  We are the ones who handle the parents, and we know the problems that are likely to face

if we are overlooked.

Still on education,  we are  experiencing a problem  because  of political interference  where  you  realized  that  you  may  wish  to

offer  your  services  where  needed  according  to  the  TSC  Act.   But  then  you  cannot  just  work  in  areas  because  of  political

patronage.   So  you  may  be  forced  to  fled  where  you  wish  to  work.   So  that  one  should  also  be  addressed   as  far  as  the

education system is concerned.

There is a problem which we  are  facing  in  the  country  and  that  is  the  abuse  of  offices  that  we  serve.   I  talk  about  political

patronage and here we have had cases  where somebody somewhere,  feels  they  are  above  the  law.   So  they  can  make  any

utterances anywhere anytime any place.   So,  there should be a law protecting,  or  we charge those who make such utterances

for example somebody wakes up today and says that now this area is a catchman area and those people  who have settled here

should leave immediately.  So we wonder  whether those  people  are  Kenyans or  are  not Kenyans.   And we at  the same time

wonder whether such a person realizes that such place is a catchman area  at  that particular time.  And if you have been settled

all through and it has been a catchman area why should we talk about it right now?

Inheritance of property in the country:  I don’t know what law sap about the inheritance in case the head of a family dies.  There

is a wife and Children.  The children involves sons and daughters.  For the women our hands are tied by the fact that somebody

come in saying that I should not inherit because  it belong to ABCD who is either their brother  or  cousin. So there should be a

law  protecting a wife so that she become the rightful inheritor of the property in case the husband dies before her. Now, if there

is a daughter in that family who has not married then  she  should  get  a  share  of  her  fathers  land  because  she  belongs  to  that

family.  

Domestic Violence:  We have got cases  where wives are  beaten to death by their husbands.   I  don’t know what the law says

about that but I remember a case when I was in school that I witnessed,  somebody passing near our school,  he was carrying a

panga and he was saying that “I am going to the police to report  that I have killed my wife but I have not killed “somebody”.  I

don’t know whether it is a property to be slaughtered anytime at the husband mercy or not. 

We still have cases of rape within the family circle where we have for example a father raping their daughters.   Sometimes even

uncles raping the nieces.  So there should a law that protects the women from such abuse.  

Land issues in the country:  We are  almost 40 years  old after independence and I wonder   why we still have squatters  in  the

country.  I don’t know what it means to “squat”.   When you are  squatting, you are  neither sitting nor standing.  So  this person

who is a squatter  today in the country is neither settled nor does  know whether they get land.  it is very lamentable to have a

Kenyan as a squatter 40 years after independence. 
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The other day there  was  a  problem  in  the  country,  there  were  clashes,  we  don’t  know  whether  they  political  or  just  ethnic

clashes but whether they are political or they ethnic clashes.  Let me not commit myself I am a civil servant.  But then ................

Com. John Kongu:  You are talking to the commission you can say what you want nobody will .........  (inaudible) if anybody

does, you report to us.

Josephine Ndida:  I have a feeling those was a political clashes called may be by party   aligned to a certain ethnic groups.   If

somebody can go scot-free  when so many people  were displaced and others  have lost their lives.  I  don’t know whether  we

really have Constitution  that  protects  a  common  mwananchi  in  the  country.   We  should  have  a  law  that  actually  bars  those

people who have abused their offices when they are suppose to be our saviour.  That is all.

Com. Ayonga:  Mama Josephine you have talked well about these domestic violence.  But it will seem like you are  one sided.

 I don’t know whether you are aware that many men are being beaten by their wives but they don’t say it out.   Men are  always

afraid to say it because other men are going to see them as weak.  So these are  but beaten they go quiet.  Now, why don’t you

say there shouldn’t be any violence against anybody, whether he or she in a home?  Rather than just make it look like it is only

women who have beaten who fall under violence when women are  burnt men alive?  When women have  taken  axes  and  cut

men “neck”?.   I  think we need to have a legistration that  gives  everyone  protection.   Men  and  women  should  be  protected.

That is the kind of nation we would like to see.

Josephine Ndida:  I will go for that but in most cases women have been pushed to the wall and the few who have raised alarm

on the domestic violence against the women and the girl child, have been regard as  an element but-it  should not contained in a

society. Because a women has been taken as a second class citizen which should not be  the case.   Not  to be  taken as  second

rate human being because in the eyes of God we are all equal. 

Com. John Kangu:  We are all equal and we should love one another and we should treat  one another as  human being.  But

then men are beaten and are quiet.  (Laughter.)  

Josephine:  Let them complain, let them say it our.

Com. John Kangu:  Victoria Musembi,  Morine Nzioki, James Makau, Simon Muthusi, Not there. Mwalimu Samuel Musau.

Samuel Musau:   To the Commissioners and entire house my remarks are few.  I am Mr.  Samuel Musau.   I  will touch on the

Presidential election.  I feel about the age of  the President should be 35 year and above but less than 80 years.   On the mode

of election, I feel he should be elected and garner  25 % in at  least  5 provinces ,  and based  on the simple majority in the first
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round  so,  I  am  not  for  the  51%.   I  also  feel  that  a  President  should  name  a  running  male  as  Vice-President  so  as  that  to

strengthen the institution of Vice-President.  I also feel there should be no need of a Prime Minister because  of job description

and policy and power conflicts.   Because it Un African to have a ceremonial President.  I also feel there should be provision for

a coalition government in case a wining president comes from a minority party.

Concerning government appointments,  I feel Presidential  appointment should be vetted by parliament and also any scandalous

civil servant should be impeached by the Parliament.  As for the system of  government  I  feel  we  should  continue  with  unitary

system of government but the Provincial administration should be strengthened for service delivery .  Concerning the Presidential

powers,  such as  powers  to declare  war the President  can propose  the President  can  propose  but  all  the  same,  it  should  be

approved the Parliament.  

Concerning the education system I feel we should revert to the old system but staggered in 5 phases  that is 7-2-2-2-3.   Seven

years  in  Primary,  with  exams  in  form  two,  another  exam  in  form  four  and  then  two  years  of  “A”  levels  and  three  years  of

university.  This is to ensure that some of these children who drop  out because  unavoidable circumstances like expulsion don’t

leave without a certificate.  Also because  8-4-4-  objectives have not been realized because  they were meant to instill practical

skills at every stage from primary but that is not a case.  What is happening as you can see  is a replica of the old because  it has

become like ............(Inaudible) knowledge just like the old system.  

Also this one has been said that before policies are  adopted,  important stakeholders  should be involved especially the teachers

and the steps  implementation should be followed.  If the curriculum is to be  adopted  there should pilot study of that curricular

schools up to the university level because  it applies to the rest.   Concerning local administration, I feel the mayor I am  for  his

appointment not election or nomination, I feel he should be appointed by the Public Service commission but the councilors can

elected  because  they  are  more  close  to  the  people  so,  I  feel  the  Mayor  should  be  appointed  and  a  particular  level  of

qualification be set.   This is because  if a Mayor is appointed his  job  will  have  a  more  professional  dimension  than  a  political

dimension-because very few mayors last to the period that they are  supposed to be  there because  of conflicts they are  mostly

thrown out of offices before their times and over and this renders the operation of the Council inefficient.  That is all that I have,

Com. John Kangu:   Thank you very much.  Let us have Margaret   Machibu?  She is not there.   Simon  Mutinda.,  Sebatian

Maingi.

Sebatian Maingi:  Dear Commissioners, My names are Sebatian Maingi.  Here are  some of my points.   President:   I  need  a

ceremonial President,  Prime Minister and Members of Parliament.    There  three  arms  of  government  should  be  independent

from each other to allow checks and balances

Police Force:   Be delinked from the office of the President  to avoid  break-up  of  political  rallies   caused  by  the  office  of  the
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President: 

Judges:  Should be nominated by the law professional and determined  by the Parliament.

Local government:  Should be autonomous and the Local Government Act Cap. 265 should be abolished.

Land:  Stakeholders should be involved in any government land transactions in their area.

Education:  We need a Constitution which states how free education should be catered for and recommended.

Courts of Law:  Should be extended to the divisional level and High Court remain in the district headquarters.

DDC:  Should be headed by the local person but not the civil servants

Resources:  We want a Constitution which says how the National Resources should be distributed  to the tax payers.

Chief and Assistant Chiefs should be elected by the people  from their area  administration and should be given 5 years  term in

office and be elected again.

Electorate Power:  Should be empowered to recall their leaders  e.g.  councillors,  MPs,  and even President  if they can combine

to 51% of the votes cast against that particular leader.

Civic Education:  Be mandatory to all and compulsory subject in schools starting from Primary level to all Kenya universities.  

Law  Application:   There  should  be  no  body  above  the  law  even  if  it  is  the  President.   The  law  should  be  applied  to  each

equally.  That all I have.  

Com. John Kangu:  Thank you very much.  Bwana Councillor umesema  the  Constitution  should  provide  for  free  education

and be implemented.  I agree with you.  Many people  have said free education but they have not told us how it should  be  for

provided for.  Do you have an idea on how it should be provided for?

Sebatian Maingi:  That one is I think ........................... (inaudible) should know how it should be provided for.

Com. John Kangu:  Thank you.  Unaweza kupeana memo yako. David Mbaka, Patrick Nyoro?
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Patrick Nyoro:   My names  are  Patrick  Nyoro,  I  am  talking  on  my behalf  and  on  behalf  of  Katangi  Scholar  Organization.

Kenyans  should  have  access  to   land  and  no  squatters  whatsoever.   No  the  landless  people  should  exist  in  their  own

independent nation. Land Survey and demarcation should be simplified and the cost  of land transfer lowered to a level where

the common Kenyan can access  the services.   Title deeds  should be received with minimum cost  and conveniences to all land

owners.   Presently the community around cannot access credit because they do no have title deeds.   Land allocation meant as

a  appreciation  for  political  loyalty  should  be  nullified  and  the  allocation  of  land  should  undertaken  by  a  special  land  board

established  and  overseen  by  Parliament.   The  future  government  should  be  given  a  Constitution  obligation  to  reclaim  and

develop  arid  and  semi  arid  areas  such  as  the  Yatta.   This  should  be  done  by  making  annual  financial  budgetary  allocation

towards the reclamation of this for the sake of development and food security.  

Electoral Process:    Kenya should maintain the present  representative electoral  system.  Voter  registration  should  a  continues

process  and  either  a  voters  card  or  the  identity  card  should  be  constitutionally  acceptable  for  voting.   The  numbers  and

boundaries of the present constituencies should be reviewed with a view  to ensuring equal level of representation.   Presidential

elections should be  separated  from  Parliamentary  and  Civic  polls.   This  will  allow  Kenyan  keener  evaluation  of  Presidential

aspirants with a major base being  personal competence and ability as opposed to parts affiliation. 

A wining Presidential candidates should garner at least 50% of the total vote cast plus 25% in at least in five provinces.  This is a

major mark that can test popularity.

The Constitution should  specify  and  stipulate  a  fixed  election  dates.  The  present  practice  in  which  they  incumbent  president

holds the secret  of the election date  big negative of democratic  practice  which give the ruling party undue advantage  over  the

other interested groups.

Legislature:   Parliament  is  a  supreme  organ  of  the  State  and  hence  it  should  vet  the  following  appointments:   Ministers  and

Assistant  Ministers;  Permanent  Secretaries;  Police  Commissioner,  Chief  of  General  Staff,  Chief  Justice,  Commissioner  for

Higher Education; Head of Public Service; Vice-Chancellors of public universities and other vital cores in the Civil Service.

Parliament should control  and determine its own procedures  and calendar through the parliamentary  service  commission.  The

President should have no power to adjourn, prorogue or dissolve parliament.  

The Constitution should give the electorate power to recall their own performing MPs through  a sizeable number of percentage

of voters in the Constituency.  I think this should have done us proud the people of Yatta.   The Constitution should provide for

live coverage of parliamentary proceedings by different media houses to ensure that members of the public closely monitor the

work of their MPs.
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The  concept  of  nominated  MPs  has  been  abused  in  that  it  accommodates  election  losers.   The  constitution  should  be

transparent and provide for an increase for the number of nominated MPs to cater  for special  interests groups that is the youth,

women and disabled. 

Local authorities:  for  the  sake  of  practical  decentralization  of  governors,  Local  authorities  should  be  strengthened  and  their

autonomy should be guarded by the Constitution.  Financial spending by the councils should be approved by a full  council  as

opposed  to the present  case  in which the Minister for  Local Government approves  spending by  the  council.   Council  clerks

should  be  appointed  in  consultation  from  the  relevant  council  and  should  answerable  to  the  local  authorities  not  the  central

government.  The President  or  the minister should have no power  whatsoever  to resolve any council.   The  full  council  should

stipulate the circumstances that warrant desolation.. 

Educational  qualification  for  Councillors  should  be  secondary  level  certificates  of  about  C+  and  above  and  the  mosord

candidates  should  possess  a  degree  from  a  recognized  institution  of  higher  learning.   The  concept  of  nominated  councillors

should not be allowed to accommodate election losers.  It should cater  for interests groups and people  with special  talents and

professional expertise to offer advisory services  to  the  council.   The  Government  should  provide  free  and  compulsory  basic

education funded from the consolidated fund.  The Constitution should provide for trade  unions representation for all workers.

All workers in Kenya including civil servants should belong to a trade union of their choice.

The constitution should safe guard the  freedom  of  expression.   Political  parties  should  never  be  limited.   Democratic  parties

elsewhere in the world has shown  that  political  parties  limit  themselves  automatically  as  they  continue  to  practice  demoracy.

Very important, Kenyans have a right to information.  The media Bill that has been passed in Parliament should be objected   by

all Kenyans.  Because this one denies Kenyans the right to information.  Kenyans should have a right to justice and a suspect  is

not guilty unless proved so.  Therefore, police custody before trial should not exceed 24 hours.   The right to live is God given,

and  therefore  there  should  be  nobody  who  should  deny  another  the  right  to  live.   Therefore  capital  punishment  should  be

abolished and replaced with imprisonment for life.  

In regards to the Judiciary there is a saying going around that there is no need of hiring a lawyer when you can buy a magistrate

because  there  is  a  lot  of  corruption  in  the  present  Kenyan  judiciary.   To  curb  this  we  are  saying  that  where  must  be  an

anti-corruption  court  run  by  magistrates  and  judges  appointed,  but  vetted  by  Parliament.  The  majority  of  Kenyans  have  no

access  to  copies  of  the  Constitution  and  as  such,  we  are  saying,  that  this  Constitution  should  be  translated  into  all  local

languages  and  provided.  We  should  adopt  a  parliamentary  system  of  government  whereby  we  should  have  Prime  Minister

appointed by this majority part in Parliament and answerable to Parliament.  

A Government of National Unity should be adopted  to promote national unity checks  and balances  and  equal  developments.

Kenya should retain a unitary system of government but much of the power should be devolved to the Local authority.
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Future Presidential candidates should be degree holders and should not be  above seventy years  of age.   They should never be

above the law  neither  should  they  practice  the  prerogative   of  mercy.  Because  these  compromises  the  independence  of  the

judiciary.   The  Provincial  Administration  is  a  colonial  consept  and  it  must  be  Kenyanized  by  making  sure  that  it  is  either

scrapped or chiefs and DOs others in the provincial system are appointed or elected rather.  

Very important about higher education:  The Commissioner of higher education should be a renowned scholar appointed from

the large pool  of Kenyan Educationists with parliamentary approval.  The Chancellor of all public university  should not be  the

president.  This post  should be held by an educationist  with a good record  of academic excellence.   He should be elected by

the joint University Council and Senate of all public universities.  The Joint Admission Board should be the sole admitting organ

to  public  universities.   This  has  been  compromised  by  the  infamous  parallel  degree  programme  that  is  not  only  promotes

inequality in educational opportunity,  but also highly waters  down academic standard in our university.  The Higher  Education

Loan  Board  should  provide  loan  on  flat  rate  basis  and  the  Constitution  to  provide  for  the  repayment  of  the  loan  upon  the

graduate employment.  The security of this loan therefore, should be the employment. 

The cluster system of admission to different faculty should be scrapped  for it adversely affect children from poor  background.

The rich and might evade the cluster through parallel degree programme.  

Lastly on Cultural Diversity and Value:  the Constitution should recognize and protect  social and ethnic social culture practices

the  seek  promotes  peaceful  co-existence,  unity  in  diversity  and  social  development.   However  retrogressive  aspect  of  our

culture  should  be  constitutionally  given  new  impact  from  gradual  growth.   And  I  have  in  mind  things  like  female,  Genital

Mutilation wife inheritance of these things are retrogressive.   They should not just be  put away radically we should give people

education about them.  Thank you very much.  

Com. Hon. Phoebe Asiyo:  can you help us with  the breakdown of responsibilities that you feel the local authority should be

empowed  to  have  and  the  responsibility  also  of  the  Government  of  National  Unity?.   You  know  that  something  happened

recently in this country which has shown the people  the  way.   Like  for  example  it  was  agreed  in  Parliament  that  five  million

shillings to be  given direct  to the people  to do their roads  loan.  That has done some very good work.   Now  you  are  getting

nearer there but you have not specified the set of responsibilities that you feel the local people should have.

Patrick Nyoro:  We are talking about  a situation where the local authorities have been strengthened and given autonomy and

there  is  going  to  be  budgetary  an  allocation.   Instead  of  allocating  this  to  the  Ministry,  we  can  allocate  funds  to  the  local

authority.  This ways they will cater for the problem inherent in that local situation.

Com. Hon. Phoebe Asiyo: And what about the function ?
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Patrick Nyoro:  Dealing with social services like health, education ...

Com. Hon. Phoebe Asiyo:  roads?

 Patrick Nyoro:  Aspect of roads development etc.

Com. Hon. Phoebe Asiyo:  Education up to what level?

Patrick Nyoro:  Education of up to say primary and secondary by giving bursaries.   From the allocation they are  getting from

the Consolidated fund, they can be give some chi-in-as part of them.  

Com. Hon. Phoebe Asiyo:   Agriculture?

Patrick Nyoro:  Agriculture, water etc.  You find that most of the things that can press  at  the rural community actually can by

the local community.

Com. John Kongu:  You are saying we should strengthen the local community.  Right now, the Local authorities we have are

in a state of confusion.  If you ask the Councillors they will tell you we have very many different  types of local authorities.   We

have cities, Municipalities, Town Councils,  Urban Councils, County Councils do we strengthen all these confused types of local

authorities or do we streamline and settle for one specific type of local authority and probably even draw the boundaries afresh?

Because some of the local authorities are so small, others are so big and so on.  How do we go about  when strengthening these

local authorities?

Patrick Nyoro:  We will draw the boundaries and the definition of the local authorities function in the present  day Kenya such

that they can even cater  for that work which is done by provincial institutions other than carrying  out  development  issues.  So

they should be redefine and draw again and streamlined for the sake of common Kenyan. 

Com John Kangu:  Along what line: if you go to Uganda,  they have defined the  district  as  the  local  authority  and  power  is

devolved to the district, then from the district they go down to the village.  They start  with what they call “LCI” one,  and go up

to  “LC5”  .   The  District  Commissioner  who  is  elected,  is  the  “LC5”.    Now,  if  we  are  to  re-draw  or  re-define  our  local

authorities.  Do we them at the provincial level, at the district level and the constituency level or what level?

Patrick Nyoro:  In as much as we agree that the district  should be a good focus.   There is a controversy about  these districts

that have been created out of political will.  If we come up with districts created constitutinally, and then we base  our division of
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local authority from the district then I think that is going to be better for us.

Com. John Kongu:   How do we deal with district environment that have been created out of political manipulation? Some are

so big, some so huge, some small.  If you go to Marsabit  district,  it is as  big as  Central,  Nyanza  and  Western  Provinces  put

together – How do we deal with this?

Patrick Nyoro:    I think the district  should be divided again and the ones which have been formed out  political  manipulation

dissolved.  And then to curb this issue of tribal grouping lines, we can come up with a situation whereby we are  following the

population for a certain region and we make sure that, that region does not represent one tribal grouping.   To make sure that it

is not a tribal affair.  We can have a district  e.g.  Machakos  that incorporate  Kambas and other tribal grouping.   That we are

going to solve the problem of tribal issues.

Com. John Kangu:  Thank you.

Com. Hon. Phoebe Asiyo:   We need your input in issues of foreign affairs.  But you Com. Kongu can write and give us more

elaborate document.

Com John Kongu:  Alex Mwathi, he is not there, Joseph Mutunga. You want to speak Kikamba.  Tuseme Kiswahili.

Joseph  Mwathi:   Langu  ni  moja  au  mawili.   Tukiangalia  katiba  ya  zamani  tunaona  sisi  watu  wa  biashara,  tunaumia  sana.

Kama  mimi niko  na  duka  ya  kununua  mahindi  na  niko  mahali  ninangojea  mahindi  ili  ninunue,   mahindi  inaletwa  na  kijana,

mwanaume, au mwanamke na mimi ninanunua.  Wakitoka hapo mara ninaona wanakuja na askari.  Twende kwa sababu gani?

Ati hiyo mahindi nimenunua ilikuwa ya kuiba.  Sasa  niko na makosa gani?  Wanasoma makosa ni kuwa nimenunua mahindi ya

kuiba.  Mimi ningejuaji mahindi hiyo ni ya kuib?  Sisi  wafanya  biashara  tunaumia  sana  kwa  maana  mahindi  au  mayai  hayana

alama kuwa ni ya kuibwa ana hatuwezi kujua yaliyoibwa.  Kwa hivyo tnataka hi  irekebishwe  kwa  sababu  tunaumia  sana  na

tunachukuliwa tu na kufanywa kwa sababu sisi hatujui mahindi ya kuiba ni gani na ile isiyo ya kuibwa ni gani.  Inakuwa kama

kumbe sisi ndio wenye makosa hata kuliko aliyeiba hayo mahindi

Com. John Kongu:  Asante sana.  Weka sahihi.  Simon Kilei,  Mary Muthua.  Stephen Kitavi.

Stephen Kitavi:  Jina langu ni J.M. Kitavi, na niko na maoni kidogo I have got some few words  to say.   What I am saying on

Agriculture Sector is that  I think something can be done in our country because we have some cases like Ukambani when have

got a lot of rivers around.   If irrigation can be done,  we would have more employment rather  than  go  to  and   concentrate  in

cities.  Our children when they leave school they go and search jobs  in towns.   If it can be changed in a way that these can be

given money to pump this water passing around, we can have a lot of jobs with us.  Also in that area, people can be given seeds
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mostly those............(inaudible)  So I think the government can set  a fund or  a certain amount and assist  in buying of seeds  for

the farmers. 

Education sector:  Actually the  education system we are having now is rather difficult for the young kids and the subjects should

be reduced.  We often see young Kinds of Standard one and Standard two carrying a lot of books and yet they are  very heavy

to the young ones.  

Also I feel on education,   we have orphans – they don’t have their parents  and are   whereby we don’t have mother or  father

still in school.   If Bursaries could be  provided  to  those  children  whose  parents  have  passed  away  so  that  they  do  not  keep

roaming about.  Since when their parents were there the children were going to school.  I think it can be a very great help to our

children who can do better. 

Provincial Administration:  I think this sector should continue because they the once who are nearer to the people, they are  ones

who are direct to the people, and they know the matter in most cases.   One thing I can add is that they should be given more

education e.g. seminars, trainings so that they can be better equipped to handle the people  better.  But sscrapping them out can

bring a lot of thugs to the area because I believe that anybody who comes from Nairobi or Machakos will kno the people better

than the Provincial Administrations.  I feel they should be retained but given more training.  

Law Courts:  We can have more of Law Courts  in the area  to avoid of concentration of cases  in our few courts.   If it can be

extended to divisional level, I think it can serve us better and it will avoid many people  waiting for judgement.   I  propose  courts

should be increased.

Medical Services:   Medical services should be extended to local areas  to avoid congestion in general  hospitals  where  people

mostly die without seeing doctors.  That is all.  Thank you.

Com Kangu:  Can we have Joshua Kingoo, Joyce Kavuse?

Joyce Kavuse:  Sivitale ithiwe na ndawa ya mana na maternity ithiwe ya mana.

Translator:  Anasema anataka hospitali ziwe na madawa ya bure na pia ile maternity fee iweze kutolewa.

Joyce Kavuse:  Kila utoi nitukwenda twithiwe na sivitale vakuve nundu kundu kwinge kwi na ngale.

Translator:  Wangependa serikali ijenge hospitali nyingi katika kila kijiji.

Joyce  Kavuse:   Mandakitali  ala  mena  wea  moo  na  maadikitwe  ni  silikale  nundu  muwau  athi  sivitale,  nitukwenda

matakitali asu maikethewe na masivitale moo.  Nundu muwau athi sivitale eandikiwa ndawa akauwe kwake.
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Translator:  Wangependa hao madaktari wenye wako na clinic zao wasiweze kua pia wameajiriwa na serikali.

Joyce Kavuse:  Aya, uvoo wa kisomo.

Translator:  Upande wa elimu.

Joyce Kavuse:  Kisomo nitwenda uvoo wa fees uthele.  Kuma nursery mbaka  secondary  na university  ona  mbesa  sya 

         (inaudible) ithele na kuthowa mavuku. 

Translator:  Kwa elimu anasema hawataki ama wanataka ile karo  ya shule itupiliwe waweze kusomesha watoto  bure kutoka

nursery mpaka university, na serikali iweze kupeana vitabu vya kutosha katika shule.  

Joyce Kavuse:  Nienda tutungiwe kisomo kila cha tene chasomawa ni syana na alimu matekwevwa.

Translator:  Wangependa kurudishiwa ile elimu ya zamani yenye watoto walikuwa wanasoma bila kulipa

Joyce Kavuse:  Twenda asyai metawe activity fees na asyai metawe makatavawa vata  wa skulu.   Aka  ala  mateatwae

mailwe kunewa mali undu umwe na syana ila sya aume.

Translator:  Wale wasichana ambao hawajaolewa waweze  kupatiwa mali sawa sawa na vijana ndugu zao.  

Joyce  Kavuse:  Aka  asu  mateatwae  manewe  kitheka  nama…….aka  ala  nthiwa  maile  kwithiwa  na  haki  ya  mali  ya

mume woo na syana syake na kitheka na indo syake.

Translator: Wanawake ambao wameifiwa na bwana zao wangependelea waweze kuwa na uhuru wa kuamuru au wa kulinda

ile mali ya bwana wake pamoja na watoto.

Joyce Kavuse:  Silikale niyaile kumamanthia syana nthiwa kitheka.

Translator:  Serekali angependelea ipe watoto wale ni mayatima pahali pa kukaa na pia wapewe mashamba.

Joyce Kavuse:  Silikale imanthiea masquatter kitheka, matoe, kila Mukenya wonthe ethiwe na kitheka.

Translator:  Angependa kila mwana Kenya aweze kuwa na shamba ama mahali ya kukaa  ma squater wapatiwe mashamba na

serikali.

Joyce  Kavuse:   Kila  mundu  muka  wina  mume  niwaile  kwithiwa  na  title  deed  yake  na  mume  titile  deed  yake  ya

kitheka.

Translator:  Kama ni bibi na bwana, waweze kupewa title deed moja ya shamba yao.

Joyce Kavuse:  Mbesa sya Kanzo ndunthu kila muthentha syiekwe, twenda ithele.

Translator:  Angependa  Local  Authorities  wawache  kuwatoza  zile  pesa  nyingi  wanalipiza  sokoni  mtu  akipeleka  mali  yake
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kuuza.

Joyce  Kavuse:  Ma-Mayor  na  ma-Councillor  na  ma-Chairman  mekalai  miaka  itano  kivilani,  mainthuvawa  ni  andu

miaka itano yathela.

Translator:  Meya na Council chairmen waweze kuwa  wamechaguliwa na wananchi directly na pia  wakae  kwa  kipindi  cha

miaka mitano.  

Joyce Kavuse: Iwete twenda kithiwe na kisomo na itheka, isomothwe ikwate mawia.

Translator: Watu wasiojiweza anapendekeza wapewe elimu na serikali pia wapewe mashamba, na watafutiwe kazi.

Joyce Kavuse:  Nyumba syonthe sya maploti twenda setiwe nzia ya kwisila ngali, kisululu na andu.

Translator: Angependekeza nyumba ambazo zimejengwa sokoni ziwe zimetengenezwa  in such away that accommodates  the

disabled.

Joyce Kavuse:  Aka na etu.  Mundu osa mwitu wa mundu, theo yithiwe vo.  Mwitu athewe  na mituki  mbee  wa mwaka

umwe utanathela.

Translator: Angependekeza ya kwamba marriages ndoa zote zifanywe  official within one year.

Joyce Kavuse: Syana sya mwitu usu syonthe ila methiwa masyaete syaele kwivwa mali ya ithe na inya wake.

Translator:  Kama watoto wote wamezaliwa katika ndoa watoto wote waweze kupatiwa mali.

Joyce Kavuse:  Syana syonthe sya aume na sya aka ni syaele kutethta asyai moo.

Translator: Watoto wote wamezaliwa na mama na baba waweze kuwangalia wazazi wao wakiwa wazee.

Joyce  Kavuse:   Aka  mamanthiwe  mawia  na  mainewa  mawia  undu  vatontheka  na  maimanthiwa  kisomo  cha

ngumbaru.

Translator: Wanawake wapatiwe kazi yani employment , na waweze kupatiwa civic education ama elimu ya watu wazima.

Joyce Kavuse:  Aka mamanthiwe mbesa sya biashara nikana mamine ucha.

Translator:  Wanawake wasaidiwe na  mikopo ndipo waweze kupigana na  umasikini,

Joyce Kavuse:  Aka maandikwe mawia ta aume malike mbungeni, PC, DO, na ma-Councillors.

Translator: Wanawake wachaguliwe katika bunge na wapewe kazi kama vile PCs, DOs, DC na Councillors.

Joyce Kavuse:  Aka nitukwenda kalobo kavetangwe  Kenya  yonthe  vamwe  na vangi  na changaa  nundu  nichanangete

syana sito.
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Translator: Wanawake  wangependeza  kwamba  pombe  ya  kienyenji  ipigwe  marufuku  na  madawa  ya  kulevya  ,  ili  tuweze

kupata maendeleo.  Ni hayo tu.

Com. Hon. Phoebe Asiyo:   Ni hayo.   Asante sana.  Weka sahihi upeane hiyo.  Tupate  Daniel  Musyoki?  Hayuko.   Katangi

Co-operative Society.

Elijah Rafiki:  Kwa majina naitwa Elijah Rafiki.  Nanatoka Katangi Co-operave society. Maoni yetu sisi kama wanachama wa

Katangi Co-operative Society ni ya kwamba katiba ya nchi hii yetu ni lazima iwe na utangulizi kuonyesha yenyewe imeundwa na

WaKenya, wenyewe.  

Kuhuzu  uraia  wa  nchi,   mtoto  aliyezaliwa  na  wazazi  wote  wawili  wakiwa  raia  WaKenya  bila  shaka  huyo  ni  raia  WaKenya

kamili.

Mtoto akizaliwa na mzazi wa kike wakenya ni lazima apewe uraia kwa sababu mama mzazi ndiye amzinda kwa muda mrefu.

Katiba inapaswa kurundiza wakenya wawe na uraia wa nchi mbili. Kwa mfano wale watoto wetu wanaenda masomoni ngambo

wakipenda kuwa raia wa nchi hizo waruhusiwe.

 

 Kitambulizo cha taifa ndio cheti sahihi ambacho mwananchi aweza kubeba lakini  kiwe kinatolewa bila malipo

yeyote. 

Vyeti  vingine  kama  vile  paspoti  kwa  Mkenya  wa  kawaida  kinafaa  kuwe  kinapewa  bila  maagizo  mengine  ama  kwa

...............(inaudible).

Kunapaswa kuwa na serikali ya mseto ambapo mamlaka yatagawa kuandamana ma mzeto ambapo ........................(inaudible)

 hizo hatuoni maoni ya fulani amri jeshi mkuu.  

Uwezo wa Raisi yapaswa kupunguzwa kwa asilimia hamsini..  Kamati maluumu ya Bunge iwe na uwezo wa mamlaka ya serikali

kwanzia  Mawaziri,  Makatibu,  Mabalozi  na  kadhalika.  Lakini  Raisi  awe  ni  mmoja  wa  wanachama  kama  mbunge  lakini  sio

kwamba Lakini kamati hiyo iwe ikimruhusu Raisi kutangaza tatizo kama Raisi wa nchi.

Kwa  upande  wa  Vyama  la  kisiasa  nchii  hii  iwe  kama  imepotezo  mwolekeyo  kwa  maana  Vyama  vyote

......................(inaudible)  ina  maana  kwamba  nchini  hii  inapaswa  kuwa  na  vyama  viwili  tu  vya  kisiasa.  Kwa  maana  ........

(inaudible) arbaini ina maana gani.  Tufuate mutindo kama vile America,  Uingereza ambako kuma vyama viwili tu vya kisiasa.  

Kwa wakati   huu muundo tulio kwa mahakama, wale majaji wanahailiza  kesi  bila  wapawa  wao   wakichajuliwa  kulingana  na
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ujuzi wa kazi.    Tanaonelea  katiba  kunakuwa  na  maana  kuwa  na  Wizara  ya  katiba  nchini  kuona  kwamba  Katiba  inatumika

kama vile ilivyo.

Mbunge  ama  Diwani  akichaguliwa  na  watu  halafu  awe  hazikilizani   na  watu  wenyewe  na  hafanyi  maendeleo  yeyote  katika

sehemu yake kwa muda ya miaka miwili apaswa kusimamiswa kazi na watu kuwamua kuamua kuna mdogo utaitwa.  

Kwa  matibabu,  katiba  mpya  inafaa  iangalie  sana  kuhusu  afya  ya  Wakenya  kwa  sababu  kila  kitu  kimegeuzwa  kuwa  pesa.

Asilimia hamsini ya vifo katika nchi hii vinatoka kwa anjiri ya umaskini.  Kwa sababu hakuna daktari  atakayejadili  mambo yako

bila pesa.  Kwa hivyo matibabu  yapaswa yawe ya bure .   Daktari  na wanguzi wanaofanya kazi katika hospitali ama zohanati

zozote wakiwa wafanyi kazi ya serikali hawapaswi kuendesha kazi yeyote.  

Sisi kama  watu wa Yatta Constituency ni jambo la kuzangaza kuona la kwamba shida letu kuu ni maji ya Yatta tuko katikati  ya

mto Tana na Athi River.  Ingekuwa jambo la maana kama katiba mpya itaweza kutambua umuhimu wa matumizi ya maji hayo.

Kutokana na maoni yetu wenyewe kwa vile Raisi wa jamhuri atakuwa akimaliza vipindi viwili cha miaka mitano itakuwa haina

maana kuweka picha yake katika pesa za nchi ziwe na picha ya mwanzilishi wa taifa hili..

Com. Kongu:  Japheth Wambua, Kasiva Kimuli, 

Kasiva Kimuli:   Kindu chakwa cha kunena ni thina wa kisomo.

Translator:  Yake ya kuongea yanahusu shida za elimu humu nchini.

Com. Kongu:  Majina yake?

Translator:  Majina yako kwanza?  Witawata mbee?

Kasiva Kimuli:  Nitawa Kasiva wa Kimuli

Translator:  Jina yake anajulikana kama Kasiva Kimuli

Kasiva Kimuli:  Syakwa sya kunena, thina mwinge we kisomoni.

Translator:  Maoni yake ya kwanza ni kuhusu elimu. 

Kasiva  Kimuli:   Kisomo  kuu  kwitu  ni  mbetu  na  musoa  wambatetwe  kuma  nursery  kui  kuvikia  primary,  kuvikia

secondary, kui kuvikia university.

Translator: Anasema ya kwamba elimu mukiangalia hapa kwa hapa kwetu kwa vile ni nchi kavu, elimu imepanda juu kwamba

wenyenji hapa hawawezi kumudu gharama ya elimu.  Kwanzia nursery mpaka shule za upili.  

Kasiva  Kimuli:  Kwou  nundu  ukwati  ni  munini  nursery  mwana  aitomwa  na  amina  kutomwa  aivika  musye,  masomo
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nimavetokie.

Translator: Na kwa vile mapato ya hapa ni haba anashangaa ni kwa nini nursery elimu imekuwa kali namna hii. 

Kasiva Kimuli:  Nakwa kila utumitwe ndii nacho.

Translator: Na mahitaji yale yanahitanjika kwa shule za primary school ni ya juu mno kwamba hata uwezo wa wenyeji kuyapa

ni shida sana.  

Com. John Kangu:  Sasa mama unapedekeza namna gani?

Kasiva  Kimuli:    Kethwa  nivatontheka  kuma  nursery  kuvikia  primary,  kui  kuvikia  university  nuutumanthia

twisomethya syana ata kisomo kikatweka cha mana.

Translator:  Pendekezo lake ni kwamba elimu iwe bure kutoka nursery mpaka university.  

Kasiva Kimuli:  Kwa uu kiu kikethiwa kuu kwitu kui tontha kwithiwa thina mwinge, ingei kama maoundu maingi.

Mwana ate kutumwa nokwithwa asoma akakwata syindo syake.

Translator: Anasema ya kwamba hiyo elimu ikiwa ya bure mambo mengi hapa umaskini mwingi utapungua na kila mtu

ataweza kumuelimisha mtoto wake.  

Kasiva Kimuli:    Ethiwa mwinena ouwo Katiba ethiwa nivatontheka tusisye tuvetange thina usu na tuiyambatilya  kuu

kwito.

Translator: Anasema kama ni Katiba ya kweli inayoundwa kwa wakati huu, elimu iwe ya bure ili tuwone ya kwamba sehemu

zingine zinainuka katika elimu.

Kasiva  Kimuli:   Kwou  tukasovewa  kisomo  na  ndawa  sivitale,  kwiyethewa  na  thina.   No  ukua  tukethwa  twi  andu

mekwekika.  

Translator:  Jambo lile lingine mi ya mahospitali,  hospitali gharama zake zimekwenda juu Zaidi kama ingekuwa ya bure shida

nyingi hazingekuwa kwa wananchi.

Kasiva Kimuli:  Kila kingi watata kwona otau meilye nainde musee nunthsaa  kana  kana  nikanthusaa  ninye  kumantha

mbesa.  Ainge ala mena andu ma kumanenga mbesa ni avotho.

Translator: Kaa vile mnabyoona wazee wengi  huku na wato wengine wameingilia sana mambo ya unywaji pombe.   Hivyo ya

kwamba pombe ingepigwa marufuku kabisa kabisa tungezaidiana sana kuondoa umasikini.

Kasiva Kimuli:  Kethiwa nikutontheka kalobo nuveta.

Translator: Hizo pombe za kienyenji zipigwe marufuku.  
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Kasiva Kimuli:  Vakatiwa kalobo kamwe kala kathea mwitu na kasasya kana kakivangoni.

Translator:  Lakini  kuwe  na  pombe  zingine  ambazo  zimeruhusiwa  za  kienyeji  zile  za  kuenda  kufanyia  ndoa,  mahari  ya

wanawake zile even recomended hata kwa wazee wa kijiji.  

Kasiva Kimuli:  Kiu kikethiwa mouwo nikwithwa.

Translator:  Na  maoni  yake  ni  kwamba  hayo  mambo  yakitendeka  anaonelewa  sehemu  yenyewe  yanaweza  na  sura  ingine

mpya.  Asante.

Com. John Kangu:  Bwana Charo?

Josephat  Charo:   My  names  are  Josphat  Charo.   I  want  to  air  some  general  views  from  the  people  of  Chemchunga

sub-location.   We need the President powers to be controlled.  That is the President should to be under the law , he should not

above the law.  The vice- Pthe parliament.  On the part  of the Government Land,  alot of power  has  been concentrated in the

Executive; Powers should be shared among the three arms of government.  Judiciary should exercise democracy.   We need the

judiciary to be  independent and impartial to either sides. Bribery has limited the truth and confidence in the judiciary.  The law

is foreign to wananchi  that is the language used in  the  Constitution  is  hardly  understandable  .   So,  it  should  be  written  in  a

simple language or  even mother tongue for everybody to understand.     I  have in mind that the language  to  be  translated  into

mother tongues.  The books of law should be made available at local bookshop at affordable  prices all even issued freely.  We

need special lawyers or advocates for fighting for the rights of the poor.  I mean if a poor  person takes  a rich person to a court

of law.  The rich person in most cases hires a lawyer to handle the case on his behalf.  

Executive should not interfere with the judiciary.  Corrupt leaders should not be left to drain the country’s resources  they should

be punished and made to pay back whatever they have stolen.  

Police are very oppressive and brutal.  Police posts should not be turned to courts.  police officers should be allowed to decide

cases because we have law court for that purposes. 

The Provincial Administration lines is corrupt  and unfair.  People  should have the mandate to elect  leaders  for  example  chiefs

who are committed to serve fairly and honesty.  If he abuses his powers  people  should be give the mandate to pass  vote of no

confidence as a way of eradicting the corrupt  leaders.   Their terms of services should be specified.   For  example three or  five

years.

On the part of Mayors and Local government:  Mayors should be elected by wananchi and their terms of services be  specified.

 If they misappropriate public funds people  should given the mandate to vote a vote of no confidence if even their terms is not
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yet complete.

Hawkers  should  exempted  from  paying  the  levy  to  the  local  government,  and  licence  fee  should  minimized  for  common

wananchi to afford and gain profit.   The National wealth should be equally distributed regardless  of peoples  status or  political

stand.  I mean clean water, distribution of infrastracture, health facilities, power or electricity, job opportunities etc.

Human Rights should be protected at all levels without any discrimination.  Education should be included as  basic human needs

and therefore primary school education should be free and secondary school fees be reduced.  

Women  to  be  given  equal  chances  in  different  fields  like  men.   Outdated  all  traditional   .laws  against  women  should  be

eradicated as a under law enforcement.  Such as  wife beating, female circumcision, women inheritance, and many other things.

Children  abuse  should  be  eradicated.   But  corrections  of   deviants  should  be  encouraged  in  school.s.   Since  children  are

becoming quite  unruly following the banning of children beating 

Small scale farmers’  produces  should  be  bought  at  honourable  prices  since  majority  of  Kenyans  depends  on  agriculture  to

encourage ways of fighting poverty.  

The government should explore industry in the rural areas.   On  the  part  of  traditional  brews  some  of  them  which  have  been

banned should be legalized to cater  for the needs of the low income earners  and also rooms for some  traditional  practices  to

take place e.g. dowry payments.  Thats all (end of tape).  END OF TAPE 4.

Com. Kangu:   Sasa mtu wa mwisho tuko naye hapa ni Francis Murithi.

Francis Murithi:  The President should not be above the law.

There should be room for impeachment if he abuses the office.

And for one to qualify to vie for a Presidential seat, he should be a graduate from a recognized institution.  He must be over 35

years.   He should garner 51% of the votes, so that he can be a popular leader and 25% from five provinces.

The Vice President should be directly elected by the people, to avoid cases whereby the Vice President  becomes a sycophant.

 In such a case, you find that, he can be fired at will, and therefore, he cannot carry out his duties accordingly.

The Presidential  aspirants  should not vie for any Parliamentary seats.    This will give room for the electorate  to  have  only  the

credible candidates, and in this case, we shall avoid joy-riders.
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Parliamentarians should be degree holders also,  from recognized institutions of learning, because  we find that,  what goes on in

Parliament sometimes, the language is so difficult for somebody below that level and that is why you find that some are  dosing

when the proceedings are on because they can’t comprehend what is going on.

The appointment of the Cabinet should be vetted by Parliament.  And after that, they be appointed by the President, whereby, a

Minister should be given a Ministry in a field he is experienced in.  This will get rid of cases  where the officials of the Ministry

take advantage of the ignorance of the Minister.  For example, we had a case recently, of the Labour whatever (you know what

is going on).

When we come to the civic candidates, they should be at least Form IV leavers.

Let the constituency boundaries be re-drawn to have a suitable representation and equitable distribution of the resources  based

on the population.   This will get rid of cases  whereby you find that,  a constituency  is  10%  of  what  another  constituency  has,

meaning that, the representation is not fair.

Let the President  not be  the Chancellor of the universities.   Let there be  an academician,  who  is  appointed  by  the  university

board.   The Vice Chancellors should also be appointed by the Senate to avoid political  infiltration into the education sector.

On corruption:   let the corrupt  individuals face the full force of the law.  Whatever has been stolen from the public coffers be

returned to the public.  If such amount has been deposited  in the foreign account,  let that money be returned to the country,  if

not so, the accounts to be frozen wherever they are, and let them be government property. 

In recent times, you find that we are complaining of unemployment, yet, we have heard of cases  where retired officers are  hired

to do some jobs which can be done competently by young graduates who are  loitering around.   And that is why, you find that,

criminal cases will fail to decrease because………..

(Interjection) Com. Kangu:   One more minute – please wind up.

Mureithi Murithi:   Parliament should be independent and to avoid cases where the Executive, that is the President  dissolves,

prorogues  or  adjourns  the  Parliament  at  will.    There  are  cases  of  lack  of  quorum  in  Parliament,  you  find  that  these

Parliamentarians are giving us a raw deal.   We are paying them hefty allowances and salaries,  yet,  they are  not doing enough –

they are not delivering.   So, something should be done to avoid such instances.

The Judicial appointments should be done by the Judicial Service Commission, and vetted by Parliament.   

On  land:    no  Kenyan  should  be  a  squatter  in  the  country.    We  have  so  much  idle  land  which  is  habitated  by  animals.  
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Others,you find that, a single person is owning thousands 

and thousands of acres, whereas, there is somebody else, who does not own even a quarter of an acre.    It  is an insult!   So,  I

would propose  that,  those idle lands be re-claimed by the Government,  let them be sold to the landless at  subsidized prices.  

That is low prices, and limit the size of land that an individual can own i.e. 50 – 100 acres, so that everybody can enjoy.

And then on education:  let there by free, mandatory basic education.

(Interjection) Com. Kangu:   And that is the last point?

Francis Murithi:   And lastly…. yaah, yaah, it is still on education.

 (Interjection) Com. Kangu:   Finalize now.

Mureithi  Murithi:    ……..  fully implementation of  the  Koech  Report,  because  you  find  that,  quite  a  substantial  amount  of

resources  was used on that purpose  yet,  nothing has been done.   And, avoid political appointments on the education sector.  

Thank you.

Com. Kangu:   Thank you very much  Mr.…

Mureithi Murithi:  I am Mureithi Murithi 

Com.  Kangu:   Na  sasa,  kulingana  na  ile  list  tulikuwa  nayo,  wale  waliandikisha  majina  kuzungumza,  tumemaliza  -  wale

walikuwa wameandikisha majina.   Ikiwa kuna yeyote ako hapa alikuwa anataka kuzungumza, tutakupatia nafasi kule  Matuu,

kama utaweza kufika huko.  But  I hope there is nobody, at least we have finished.

Nataka  kuwarudishia  shukurani,  kwa  kuchukua  nafasi  yenu,  kuja  kukaa  na  sisi,  kutupatia  maoni  yenu  vile  mungependelea

maneno yaendeshwe.   Kwa hivyo, kabla hatujamaliza tena nitauliza wenzangu, kila mmoja kusema jambo moja,  halafu tufunge

mkutano.   Tutapatia  District  Co-ordinator  atumalizie  mkutano,  kama  atapata  mtu  wa  kuomba  tumalize,  tutamaliza.    Lakini

kwanza, my colleagues, you have something?   Yes, Pastor.

Com. Pr. Ayonga:   Ningesema tumetoa maoni mzuri sana hapa kwenu, mumetoa maoni yaliyo na maana sana,  yale  ambayo

yanamulika shida ambazo, sio za hapa tu kwenu, lakini ni shida ambazo ukienda pahali pengine, utazipata zimefanana  kabisa; na

tutaziweka maanani.   Na  kwanza,  nataka  pia  tena  mukumbuke  kwamba,  kila  neno  ambalo  lililosemwa,  liko  kwa  cassette.  

Hata wakati ulipokooa, kama ulikuwa unaongea kwa hii cassette,  maneno yako yaliingia pamoja na kohozi lako.    Kwa hivyo,

hakuna neno la kupotea.   Na Mungu awabariki sana.
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Com. Asiyo:   Hata mimi narudisha asante sana kwa wale wote waliofika hapa leo kutueleza maoni yao juu ya Katiba mpya ya

Kenya.   Tunajua kwamba maoni yale muliyoyatoa, yakiwekwa pamoja na maoni ya wana-Kenya wote,  itatuwezesha kupata

Katiba mpya, ambayo inaweza kulinda nchi hii kwa njia  inayofaa,  kwa  miaka  mia  moja  ijayo,  bila  kusumbuka  kurudia  rudia

mara  ingine.    Kwa  maana,  maoni  yametoka  kwenu,  sisi  hatuwezi  kuandika  maoni  yetu.    Yale  mumetuambia,  ndiyo

tutayarekebisha, yawe kwa lugha inayofaa, halafu yatatoka vile vile, kwa Katiba.  Na ninawapa asante sana kwa ukarimu wenu,

na kwa kufika kwa wingi kutoa maoni yenu.  Asanteni, na kwaherini.

Com. Kangu:  So, Co-ordinator, you can now take over, uendelee.

Rose  Kimeu:  Nami, sitasema mengi, kwa maana mumeyasema.   Na,  kwa leo,  tulikuwa  hapa  Katangi,  nataka  kuwajulisha

kwamba,  kesho kikao hiki tu,  hawa Commissioners watakuwa wamekaa kwa Matuu Catholic  Church  hall,  kusikia  maoni  ya

watu wengine wa Yatta.  Kwa vile nyinyi bado muko Yatta Constitutency, wale ambao walipitwa na ya leo,  tumesema muweze

kufika kesho kwa Matuu Catholic Church hall, tuendelee kupeana maoni yetu kwa Tume ya Kurekebisha Katiba ya Kenya.

Na kwa sasa, ningependa kumuuliza Pauline, atufungie mkutano wetu wa leo, kwa maombi.

Pauline:   Baba katika jina la Yesu Kristo, nasema ni asante leo, kwa maana Baba umetuweka hapa,  umetukutanisha na hawa

wanatume wa Kurekebisha Katiba,  na tukawa na mkutano wenye maarifa, tukatoa  maoni  yetu,  tukiwa  na  utulivu  mwingi,  na

tukawa na uhuru nyingi, na tukawa tukitarajia.   Chochote  kile tulisema, chochote kile tuliandika,  chochote  kile  tulifanya  hapa,

kwa ajili ya watu wale watakuja nyuma – kisasi chetu, yatakuwa pia ya manufaa.  

Narudishia asante kwa Mungu Baba, kwa maana ni yeye ametuwezesha kuwa hapa,  na tunafikiri mambo yote kwa maana iko

mikononi ya Baba aliye juu Mbinguni, itakuja vile tuliovyoyapanga, na Mungu atabariki  mambo yote yale tulikuwa nayo hapa.

Na sasa  ni wakati  wa  kukumbukana  Baba,  nakuuliza  na  naomba,  kila  mmoja  wetu  akitoka  hapa,  awe  amelindwa  na  nguvu

zako Mungu Baba, kwa maana ni wewe Mfalme wa Wafalme, ni Mfalme wa amani.   

Bwana wa Mabwana,  ninakurudishia asante sana kwa maana hii imepangwa kutoka mwanzo tuwe hapa,  ili  tukasaidiane  kwa

kurudisha Katiba yetu kama vile tunavyotaka iwe.   Ishikane pamoja na ile yote ya Kenya nzima, tuwe na Kenya ya manufaa,

kulingana na mapenzi yetu Baba.   Na Baba, katika jina la Yesu Kristo, Baba nakuomba na kusema ni asante sana.   

Wale  wote  wanasafiri  kwa  vitu  vimetengenezwa  kwa  mikono,  Baba  uwe  dereva,  na  tukifika  mahali  tunapoenda,  Baba

tutakurudishia asante.  Na wabariki wote wale walikuja hapa kwa ajili ya kuchukua maoni na kwa ajili ya kutoa maoni -  Baba

tuwe tumebarikiwa.  Na sasa Baba, naomba nikisema, kwa hayo yote Baba, ubarikiwe Baba, ushukuriwe, na, let all the people

praise your name, because you are a worthy Lord.   
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In this meeting Father,  we have been successful in all what we have planned,  and  this  is  because  of  your  will.   Let  your  will

Father  be  done,  in  all  ways  Father,  so  that  we  have  a  very  stable  Kenya  in  the  future,  so  that  our  generations  will  enjoy

whatever we have planned.   Ooh Lord, give us wise and knowledgeable things to put in our new Constitution Father.  If all that

goes well and ends very well, our Father,   we wont forget to thank you Lord,  because  you are  our everlasting Father.    And

Father, I also praise you and thank you Father,  for everything.  Now that we are  coming to our next station which is Matuu, I

put it in your hands so that it will just likewise be like this one at  Katangi which has been so successful in many ways.   Thank

you Father,  bless our Commissioners Lord with more strength in their bodies  and also in their minds and their souls  Lord,  so

that they finish up the work you have committed to them.   In your name Father,  we shall be  praising you.   And  Father,  this

minute and the next time which is before us, I put it before your hands.   Thank you Father,  and with all this Father,  I say,  let it

be now according to your will, not our will Father,  so that all things will be  in your way, and so that we shall be  happy in the

Name of Jesus.  And in the Name of Jesus, Father, I pray and say thank you for all.   In Jesus Name, I pray.   Amen. 

Meeting ended at 6.00 p.m.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
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