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Secretariat Staff in Attendance

Roselyn Nyamato        -         Programme Officer
George Kariuki        -        Ass. Programme Officer
Zipporah Wambua        -        Verbatim Recorder

The meeting startinged at 10.05 a.m. with Com. Zein chairing.

Geoge Kimanthi (Coordinator):  Goodmorning, ninafikiri tutaanza mkutano wetu.   Leo kama vile tulivyokuwa tukisema siku

nyingi tuko na wageni kutoka Tume ya Marekebisho Katiba ya Kenya.    Tuko na Commissioners ambao watatuongoza katika

kikao  hiki,  pia  tuna  programme  officers  na  hawa  ndio  baathi  ya  wakaazi  wa  Ntonyiri  hapa  Mutuati.   Kabla  hatujaanza

ningeomba tuanze na maombi, mmoja wetu atuongoze kwa maombi halafu tuendelee kutoka hapo.  

(Prayer):  

Pastor Peter  Maore:   Father  in the  mighty  name  of  our  Lord  Jesus  Christ  we  want  to  thank  you  for  this  other  wonderful

morning that you have given unto us, we thank you even for this assembly and whatever thingking of glory that you are  going to

present unto them, let it be  of importance even unto this nation.  Lord may you also guide our talk,  may you guide every view

that  we  are  going  to  present  unto  them,  we  thank  you  Lord  even  because  what  you  are  doing  upon  this  nation  of  Kenya,

precious redeemer may you continue uplifting your people and strengthening you people.  For this we pray shortly in the mighty

name of our Lord Jesus Christ.  Amen.  

George  Kimanthi:   Asante  sana  kwa  maombi.   Nitaanza  kwa  utangulizi  introduction  nikona  baadhi  ya  wanakamati  wa

Ntonyiri  wa  Tume  ya  Marekebisho  Katiba,  kuna  Teresia  Kola,  we  have  Simeon  Teiga,  huyu  ndio  secretary  wa  kamati  ya

Ntonyiri  Constituency.   Mimi  ninaitwa  George  Kimathi  mimi  ni  mshirikisho  au  coordinator  wa  wilaya  ya  Nyambene,  kuna

msaidizi wangu Francis Karnake.   Kama nilivyosema tuko na Commissioners kutoka Nairobi,  kuna Com. Zein Abubakar,  na

tuko  na  Com.  Domiziano  Ratanya,  then  we  have  Progamme  Officers  Zipporah  Ndunge,  halafu  tuko  na  George  Kariuki  na

Roselyn  Nyamato,  kwa  baadhihao  ndio  tukonao  hapa  tukiwapatia  maoni  yetu.   Sina  mengi  ya  kusema  watawaeleza  vile

wangetaka nyinyi mutoe maoni yenyu kwa sababu kuna utaratibu itakayofuatwa.  Kkwa yale wanaotoa maoni yao kwa kusema

tu  ama  kama  wale  wameandika,  kuna  utaratibu  ambayo  mutafuata  hao  ndio  watawaeleza  vile  wanataka.  Langu  ni

kuwamuomba  tu  mushikilie  ile  watakalo  waambia,  mfuatei  taratibu  utaratibu  huiyo  kwa  sababu  tunarajia  watu  wawe  wengi

kuanzia saa sita, tunajua hapa ni sehemu ya miraa na wengi sasa  wako kwa shughuli za miraa na wataanza kuja kama saa  sita
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hivi.   Kwa  hivyo  nitamuomba  Commissioner  Domiziano  Ratanya  amwueleze  utaratibu  mutakaofuata  na  kaisha  tuendelee

tuendelee kutoka hapo, asanteni.    

Com. Ratanya:  Goodmorning everyone.  After that brief explanation and also the prayer, I would like to declare  this sitting is

a sitting of CKRC.  Kama tulivyokua hapo mbeleni tuliamua tutatumia lugha ya kingereza if you have a memorandum, you just

read and highlight the main points,  don’t read everything because  you will leave us with the memorandum to read but you just

highlight  the  main  points  and  you  may  be  given  five  minutes.   You  can  also  present  in  Kiswahili  na  wale  ambao  hawajui

kingereza ama kiswahili tutawapatia wazungumze lugha ya kinyumbani, kimeru.   Kwa  hivyo  hayo  tumekubaliana  kutoka  pale

tulipoanza na ninafikiria hayo yataendelea ama kama kuna kupinga lolote hapo  pengine  hata  nyinyi  mungeniambia  kama  kuna

lugha ingine hapa ningesema kama kuna nayo,  lakini kuna English, Kiswahili  and  kimeru  for  very  few  people  ambao  pengine

hawangekuwa  wanaelewa  Kiswahili  ama  kiingereza.   Hapo  nimesema  kama  una  memorandum  usome  main  points  in  five

minutes, presentation ingine njia ingine ni ya oral presentation.  Unaweza kuja ukaiwa huna chochote umeandika unatoa mambo

katika kichwa yako chako na hata hapo tumeamua kukupatia dakika tano.   Unaweza  kuwa  na  memorandum  lakini  unasema

hutaki kunongea, you only present  your memorandum, you sign there,  you get registered and then you leave,  you can even go

or remain to listen to what others are saying.  Tena tunapoongea baada ya kumaliza, kama kuna chochote tungetaka kuuliza for

as  a  sort  of  clarification,  sisi  Commissioners  tunaweza  kukuambia,  “   ngoja  kidogo  tukuulize”,  Commissioner  mwenzangu

anaweza kuuliza ama mimi halafu unatueleza kama kuna kiswali fulani tunataka kujua.   Kwa hivyo hiyo ndio itakuwa procedure

na ningetaka kuwaambia hapo tukianza, tukubuliane kwamba kama ni dakika tano usiendelee sana ukisema hii ni ya mwisho, ya

mwisho mpaka ukae dakika ishirini.   

Kwa sababu  tutakuwa  na  watu  wengi  sana  na  sisi  mpango  wetu  ni  kwamba  kila  mmoja,  kila  mtu  ambaye  anaingia  hapa  ni

lazima  tusikie  maoni  yake  kama  anataka  kusema  lolote,  kama  hataki  kusema  hao  tunawaita  observer  anaweza  kuketi  tu  na

kusikiliza.   Kwa  hivyo  kwa  sababu  kutakuwa  na  watu  wengi  hatutaki  kupoteza  wakati  mrefu  sana  na  hapo  ningetaka

tushirikiane tuongee kwa ufupi na mambo yale ambayo yanapaswa kuongewa ambao yataingia kwa Katiba.   Kwa maoni yetu

hatuji  hapa   pengine  kulalamika  ama  kufanya  matetezi  mengi,  mambo  yale  tunataka  ni  kusema  mapendekezo  yale  unataka

yaingie kwa kurekebishwa Katiba yetu na ukiona kwamba mambo mengi yamesemwa, usirudie yale  mambo  pengine  kuja  na

mambo mapya ama usema hata mimi nimetaka kukuunga mkono.   Kama  mtu  amesema  tungetaka  education  ya  bure  kutoka

nursery mpaka university, usieleze sana,  kuja useme, hayo yamesemwa hata mimi nimeunga hayo  mkono  ama  useme  pengine

university  iwe  na  loan  kwa  kila  mtu  bila  ubaguzi  ama  useme  bursary  kama  ile  tulikuwa  nayo  sisi  zamani,  kidogo  tu  lakini  si

kurudia yale ambayo yamesemwa ili tuone  tumepata  nafasi  ya  kusikiza  kila  mtu  by  the  time  we  leave  at  six.   Na  kwa  hayo

machache ningetaka kumpatia Commissioner mwenzangu Abubakar Zein, aongeze kama kuna maoni mengine kabla ya kuanza

na yeye sasa atakuwa chairman wa session hii, kuanza sasa asubuhi, Commissioner Zein.   

Com. Zein:  Asante sana Com. Ratanya,  habari  ya asubuhi.  Kama alivyosema Com. Ratanya,  mimi ninaitwa Abubakar  Zein

na nina furaha kubwa kuwa nanyi leo kwa sababu leo ni siku kuu katika historia yetu kama Kenya kwa sababu tuko katika kazi
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ya kuunda Katiba yetu mpya ambayo italinda maisha yetu wakati  unaokuja.   Kuongezea tu aliyosema Com. Ratanya,  ambayo

mimi ninakubaliana nayo yote, amesema ni sawa.  Huyu kijana aliye ingia hapa,  huyu kama nuinaweza kuonyesha kwa mkono,

yeye atakuwa akitafsiri ikiwa kuna mtu anazungumza kwa kimeru, atakuwa akitafsiri kwa kiingereza ndio  kila  mtu  aweze  kila

mtu aweze kufahamu, haswa kwa sababu mimi sifahamu  kimeru  ninaanza  kujifunza  sasa.   Halafu  huyu  binti  aliyechukua  hiyo

microphone, hicho kipaza sauti,  yeye ndio  kiongozi  wa  members  of  staff,  wafanyi  kazi  wa  Tume  ya  Kurekebisha  Katiba  na

yeye  hapo  mbele  yake  ana  register,  Roselyn,  ukiwa  umemaliza  ukija  hapa,  unakuja  una  kaa,  unataja  jina  lako  kwenye

microphone, tuna sababu ya kukuambia unataja nitakuambia sasa hivi, ukimaliza kuzungumza pale,  ikiwa sisi hatuna maswali ya

kukuuliza, utakwenda pale ujaze register kwamba umetoa maoni yako.   Sababu kubwa ya kukuuliza  wewe  utaje  jina  lako  ni

kwa sababu yule binti pale,  yeye ni verbatim recorder,  kazi yake yeye ni kurekodi  kila neno linalotekea hapa  ndio  ukamuona

ana tape recorder kadhaa, moja amepeleka pale karibu knwa speaker, atakuwa akirekodi kila neno halafu cassette  huwa tutazi

transcribe tutaandika yale maneno yaliyotolewa kwa kauli yako.   Ndio maana saa  ingine mukituona pengine hatuandiki,  usione

mbona hawa hawafanyi kazi yao au hawaandiki,   ninayosema mimi hayana maana.   Sio hivyo, tunaandika kwa kufikiria halafu

tutaandika kila jambo ambalo litakuwako katika cassette, sijui kama tunaelewana.

Lingine  ambalo  ningependa  kuwaarifu  ni  kwamba  sheria  inayosimamia  urekebishaji  wa  Katiba  inakulinda  wewe  mkenya

Mkenya  kwa  maoni  yako  yeyote  unayotoa  hapa,  maoni  yeyote  utakayotoa  hapa,  hakuna  hatua  yeyote  mkenya  anaweza

kuchukuliwa.   Kuna  watu  huwa  wanatuuliza,  je  nikisema  neno  litakalo  muudhi  mtu  fulani  au  chama  fulani  au  watu  fulani,  je

nitachukuliwa  hatua?   Hapana,  huwezi  kuchukuliwa  hatua.   Jambo  lingine  ambalo  ni  muhimu kufahamu  ni  kwamba  sisi  kule

Mombasa tunasema, tukiwa katika muhadhara, yaani hadhara kama hii au kikao kama hiki, huwa tunahitajika kutumia  lugha

murua.  Tutumie lugha ambayo mzee aliyoko pale anaweza kusikia bila kukasirika,  kuna wanafunzi watakao kuja hapa asikilize

bila kuudhika na kukiwa kuna mama kama bibi huyu liye kaa hapa pia asiudhike kwa maneno tunayozungumza.  Lingine ambalo

linaambatana na hilo ni kwamba Katiba ya sasa  bado  inafanya kazi,  wewe usije hapa uanze kutaja  majina ya watu,  kumkashif

mtu fulani au taasisi fulani au chama fulani, sisi tunahitaji mapendekezo yako kuhusu Katiba,  sijui kama ni sawa hiyo.  Ni sawa

kuwaeleza hivyo mapema kabla  ya  kuaanza  kukuambia  ee  nyamaza,  maanake  mtu  Kenya  hawi  na  hatia  kabla  hajapelekwa

mahakamani.  Ukija ukianza kutaja  hatia hapa ni mambo mengine,  lakini  haina  maana  kwamba  huwezi  kuzungumzia  matatizo

tuliyo nayo kama wakenya.  

La  mwisho  kabisa  kusisitiza  tu  alivyosema  Commissioner  mwenzangu,  wakati  tunao  tuuitumie  vizuri  na  kama  mtu  anakuja

anazungumza habari ndefu, ukisema mimi ninasema ninataka pengine haki zya kimsingi ziwe zikihudumiwa na nchi, kama elimu

bure, hakuna haja ya kueleza kwa nini elimu iwe bure uzungumzie habari ya gharama, tunafahamu hayo, sijui kama tunaelewana,

sawa.  Na  la mwisho kabisa ningewaomba radhi kabla sijaanza,  pengine nitataja jina la mtu nikosee mnyambuliko wa lile jina,

tunasema sisi kule mnyambuliko, pronounciation ya jina la mtu.  Ninajifunza na utaona ninajaribu kwa jitihadi kubwa,  asanteni

sana.   Kawaida mimi hupenda mzee wangu ambaoye ni  mwenyeji  wa  hapa  aanze  kwa  sababu  ya  kujificha  kwa  kauli  yangu

kuwa maneno mengine siwezi kuyatamka ninavyotakikana.  Mzee wangu ashanifundisha kama ile m na s,  na postrophe ni nto,

now I know.  Kama ningeweza kumuomba Jackson Ntirikia,  is that  the  right  pronounciation,  thank  you,  have  a  sit  and  start
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making your presentation you need to say what your name is for the purpose of recording.            

Jackson  Ntirikia:   The  Commissioners,  the  officers,  fellow  presenters,  I  am  a  Jackson  Ntirikia  from  Mutuati  Secondary

School, I am a teacher.  I will present mine in English and will read the main points.  First  is about  the nominations of councilors

and MPs.   My recommendation those who contest  and fail should not be  nominated in any electoral  post  in Kenya or  similar

electoral  post  because  this  is  a  mockery  of  democracy  for  those  who  have  rejected  them  and  then  the  same  person  is

reintroduced.  

Two, presidency:.  The qulification of a pPresident in Kenya should be of reasonable educational standard and other aspects  of

age 35, that one should vie.  The reason for education is so that they can they can be able to interpret.

Com. Zein:  I am saying wWhat are the reasonable qualifications?.      

Jackson  Ntirikia:   The reasonable  education according to me is maybe a university degree or  its equivalent based  on  work

experience preferably job group K or  J.   That  one  can  be  equated  from  the  private  sector.   Presidential  powers  should  be

reduced as follows:  

The president should not be  allowed to nominate his Vvice-Ppresident.   This is because  the Vice Presidentvice may remain at

the mercy of the pPresident, so the president should be nominated by the party sponsoring the two so that they stand as  running

mates.  The ministry of defence should be detached from the office of the Ppresident, so that it can have its own autonomy.  The

number of ministries in Kenya should be determined by the pParliament and headed strictly by one minister  per  ministry.  The

number of assistant ministers can be determined by the departments in that ministry.  Commissions of  inquiries appointed by the

president,  their views should be known by the public within 21 days after completing their work.   The presidential  entourage,

those people who accompany the Ppresident should be limited especially the civil servants so that they don’t become politicians

so that they professionally remain and render services to the citizens in their offices.

Land:   The office of the Commission of Lands should be scrapped.   It  has  been  abused  when  such  enormous  and  sensitive

issue iares left to one person instead the office should be replaced by a  national  land  committee  of  Kenya  or  a  lands  board.

This will prevent grabbing and this other corrupt malpractices.  

Corruption cases:   Civil servants and other public leaders  implicated in corrupt  cases  should be interdicted or  suspended as

their case is determined.  

Provincial administration:  This one should remain but then all its leaders should be elected just like the pPresident  and other

posts.  
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Local government:  Mayors to complete a five-year term instead of the current two-year  term.  They should have powers  to

dissolve the council and nobody else.  

Post  of  judges:   They  should  be  free  from  sacking  by  the  eExecutive  and  instead  their  duties  should  be  left  to  a  jJudicial

Ccommission.

Passports:  This is a requirement for every Kenyan and should not be left as a privileged for the few.  So everybody should be

entitled to passports and the relevant offices be decentralized from Nairobi to district levels.    

Education:  In Kenya I would recommend that we reverse back to the old system, 7-4-2-3,  instead of the 8-4-4.   With those

few remarks I wish to finish my deliberations. 

Com. Zein:   Thank you very  much  Jackson  for  two  reasons.   One  for  being  very  precise  for  what  you  want  and  two,  for

keeping exactly to five minutes, thank you very much.  The next presenter is Silas Mutura, ninamuomba Silas aje mbele.  

Silas Mutura:  I am the youth chairman, Mutuati Catholic Parish, so I have few points I want to explain.  First  I will talk about

the document which shows one is a citizen, that is the ID card.   About 75 % of our Kenyan youth don’t have ID cards  due to

lack of money because if you go to an office, you are asked for money for you to get an ID card.   So  I propose  that the use of

ID cards be without any charge, so that even the disabled or  the poor  will be  able to participate as  the vvoters to choose their

leaders.  Again I propose every locational headquarter should have an office where one will be issued his card. 

Two, I propose that all provincial administration must be elected directly by the people.  

Three, ccorruption.:  In our country if you go to an office, if you want to be  served by a public servant they ask for money so

that they canwill serve you.  So it is good if there is a law to deal with thsuchat cases, if anyone is caught bovery this case  or  the

type, then this will be okay if there will be a law to guide people against corruption.

Lack of human treatment in our government hospitals.  In our government hospitals, if someone goes there for treatment for the

disease which he has, he is told to go to seek his treatment somewhere else. I propose human treatment must be taken care of.  

The other thing is protection against human problems,  like you see  someone killing another one but within here youan year  or

less you see the same person.  I propose that there should be a law to cover  thisuch things if someone is caught killing another

one, the government should know about him.  

There should be a law to take  care  of the street  children or  chokora  in other  words,  disabled and the blind, because  they are
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suffering a lot.  So I propose there should be a law to cover them or to protect them so that they lead a good life, for example,  I

propose to have schools for those people in every district headquarters.  

The public servants are supposed to be non-partisan during election day or during that process.  The government should offer a

conducive  environment  for  the  donors,  non-governmental  organizations,  foreignor  benerolent  individuals  who  are  ready  to

assist.  As far as land is concerned, the government should put an act  of Pparliament requiring people  with large pieces of land

to pay taxes so that they can put into use.   Some people  have idle fertile lands while many Kenyans are  suffering from hunger

and famine in drier parts.  The rate of tax should increase with the number of waste landwasteland.

Another point and the last is about cash crops for the community.  Every community has got their cash crops,  so I propose  that

there must be an act of pParliament to protect the community and their main cash crops, for example, we in our district  we have

miraa as our main cash crop.  So there is no other community who is allowed to destroy or  say something unpleasant abouting

to the other communities cash crops.  Thank you very much.

Com. Zein:  Thank you very much Silas, just hold on I think the Commissioner has a question. 

Com. Ratanya:  Silas,  there is this point on land, you have talked about  large pieces of land, to what extend,  what does  that

mean, how many acres do you mean to be large?     

Silas Mutura:  some are even over 100 hectares of land, that is what I am talking about?

Com. Ratanya:  So what is the sealing from which one could have and then continue getting extra?

Silas Mutura:  I said they must pay the tax, the rate of taxes will depend on the land you have so that that money will be  used

in other things to assist the rest.

Com. Ratanya:  Here I was worried I wanted to know the sealing, the cut-off point, where do we start  the taxes and who are

exempted from the taxes.

Silas Mutura:  The ministry of land must have that opportunity.

Com. Zein:  Okay Silas, thank you very much please sign the register.  Nkule Ntoithai.

Nkule  Ntoithai:   I  am  a  Methodist  minister  in  Mutuati  circuit.   Here  are  my  views  and  recommendations  for  the  new

Constitution.  Our old Constitution for all along in Kenya had been passive and not acting active and many Kenyans have lost
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their human rights and as such the new Constitution should provide a law whereby the content  of the new Constitution is taught

from primary schools up to the university level as  a compulsory subject.   In this way every Kenyan will be  knowledgeable  of

their Constitution and this way it will help Kenyans made build the Kenya they have crying they want for knowledge is power. 

Tax:   Kenyans are  heavily taxed but the services offered in return is not commensurate and therefore the Constitution  should

strictly set up a means, that will see while taxes are  collected are  utilized for the purpose  collected satisfactorily.   For  example,

the  tax  collected  from  the  sales  of  fuels,  sales  of  vehicles  and  tax  collected  frorom  levied  from  the  sales  of  …….of

motorcars…..…(inaudible) should be used to recarpet the roads and fill in the pot holes as soon as they appear on the road.  In

the same law there should be a clause provision to address it strictly to the authority concerned to make sure that as soon as  the

fund for the project may it be the repair of services, once received should be put to work immediately.  

Manpower:  Many Kenyans work precious many hours and the new Constitution should provide means and ways in which the

government  could  use  to  co  actcoerce  ever  Kenyan  into  employment.   Let  the  government  be  it  DCs,  DOs  and  other

government officials in the field to make or realize this.  Many truckts  of land in Kenya lies unused, the whole of North Eastern

Kenya, part of Coast province, Rift Valley and etc. whereby dry land farming can be introduced using the water  of River Tana

or River Maua and this could create employment for Kenyans.   In the same law there should be a clause to provide incentives

entitled to those who use time properly for the development of Kenya and in the spirit of creating the Kenya we want,  for our

country to be economically stable we have to redeem wasted manpower and let us leaved from Japan and Korea   

Donors:   Much of the donor  fund given for various projects  here in Kenya is filtered  back  to  the  country  that  has  given  the

donation in forms of remuneration, and allowances and other benefits for  the  consultatntions,  engineers,  professional  workers

and etc. from the very country that the donor are given the fund.  Here in actual sense,  they have given but what we have given

much of it goes back  again to their land.  Now  when  we  come  to  pay  the  donor,  we  pay  the  principle  amount  and  for  this

reason let there be in the new Constitution a provision to guide on this that if the donor  gives funds for a certain project  by all

means  let  them  employ  our  consultants,  engineers,  etc.  unless  otherwise.   And  if  there  lacks  an  expert  on  our  type  for  a

particular job within the project,  let the donor  make sure that they need leave a locally trained expert  for that job in  the  land.

And let there be  a clause in the same law to fix a heavy fine for a politician or  anyone who might interfere with the work of a

project  when once it has been allowed to start  after going through the feasibility  study  of  that  project.    Sondu  Miriu  is  here

……….. (inaudiblein view) this is to avoid stalling of projects  and a unwarranted extensive in terms of time and money, which

of course affect economic growth in the development of our country.  Churchill faith ……….(inadible)   the  backward  we  are

able to see and further forward we are able to see.  

In our new Constitution, let there be a provision that will let the session paper  10,  be  revisited deeply and be reviewed deeply

and be put into action to the letater.  In the new Constitution let there be strongly be a provision for a fair distribution of Kenyan

wealth equitably.  The last point is that let the new Constitution be a provision be which will no doubt  have always the true data
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of the baby born everyday in Kenya and thereafter a progressive data that will enable the tape  state  to know how many babies

have grown to an age of school going and make sure all of them join school, incase there might be parents twho hey might not in

one way or the other support the child to go to school let the state  to chip in and help accordingly.  Those are  the views that I

would like our Constitutional review to take in and make a law that will provide for us.

Com. Zein:  Thank you very much.  Then next person Elijah IKkiburu.

Elijah Ikiburu:  Thank you commissioners and the members of the       

Thank  you  Commissioners  and  the  members  of  the  public,  I  am  Elijah  Ikiburu  and  want  to  present  my  views  to  this

Commission. My submission will be …………..(inaudible)oral.  I would want to talk about  registration of religious bodies  and

the other societies.   In  the  current  Constitution  churches  and  other  religious  bodies  are  referred  to  as  socities.   I  am  of  the

opinion that we should separate  the  two  and  I  can  give  an  example  where  we  have  the  body  to  regulate  the  registration  of

societies,.  I mean the registration of churches and other religious bodies.  This is to curb the penetration of dangerous cults and

devil worship in Kenya.  

On the presidential  powers  and terms of limits, the  powers  should  be  reduced  tremendously,  such  that  the  pPresident  is  not

above Pparliament, there should be checks and balances in the Pparliament where the pPresident can be impeached when he is

wrong.  There should also a setting of presidential  advisory council,  to avoid where the Ppresident  is choosing his own kitchen

cabinet who are  not known by the public.   So  the pParliament can be given  that  role  to  be  electing  the  presidential  advisory

councils.  

On  the  registration  of  political  parties,  currently  we  have  so  many  political  parties,  I  am  of  the  opinion  that  political  parties

should be vetted clearly before registration to avoid tribal parties  and other small parties  that may tend to ruin democracy.   So

with that, we shall have a national outlook parties that do no so much subscribe to their tribes.  I  am also of the opinion that we

should have one unitary government  where  we  have  one  pPresident  and  one  Pparliament,  as  you  know  Kenya  we  have  so

many tribes so by creating other governing bodies ato the provincial level, we may divide this country into tribal lines.  

I  would  want  to  support  my  colleague  who  talked  about  the  land  law,  land  ownership.   There  should  be  a  limit  of  land

ownership.   In  Kenya  there  are  so  many  people  who  are  landless  but  we  have  very  few  people  who  own  thousands  and

thousands of acres.  We should set up at least a limit, we can say for an economic purpose where you want to develop the land

that will serve the public,  you may be  allowed  to  own  50  acres  to  100  acres  but  if  it  is  for  your  own  benefit  for  your  own

farming, you should not be  allowed to own more than 50 acres.   For  others  who are  landless to  have  some  piece  of  land  to

cultivate.  
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On the Pprovincial aAdministration,:  Tthe powers  should be reduced but I feel for now it should be repaid  as  a  mobilization

force to the community but not to have all the powers that are attached to it currently.  

On the Electoral Commission,:  I  feel it should be the duty of the Electoral Commission to issue even the ID cards  so that the

issuing of ID cards will go hand in hand with the issuing of election cards.   This will reduce the work force whereby one is told

to  go  and  get  the  ID  card  and  at  the  same  time  going  to  get  the  electoral  cards  in  another  body.   Again  the  Electoral

Commission should be very much independent, that is the Ppresident should not be the one electing the Commissioners.   So  the

Electoral Commission should be very much independent and seen to be independent.  Thank you very much. 

Com. Zein:  Thank you, did you finish your points?

Elijah Ikibiru:  Yes.

Com. Zein:  Just hold on, Commissioner do you have any questions?  No question.  Festo Mwendwa. 

Festo  Mwendwa  Ntokirimania:   Ninashukuru  Commissioner  wote  wale  wanahusika.   Ninawakilisha  kanisa  lya  Voice  of

Salvation and Healing Church, nina maoni yangu pia.  Jambo la kwanza katika maoni yangu, mtu anayechaguliwa anastahili yule

aliye  na  kura  nyingi  awe  ndio  mshindi.   Jambo  la  pili,  ma-commissioner  wale  wote  wanahusika  katika  taifa,  wawe

wamechaguliwa na bBunge.  La tatu rais wa taifa awe ndie aliyeidhinishwa aliyechaguliwa na watu.   Nne,  tunataka utawala wa

taifa hili letu la Kenya uwe ule unaotutawala sasa.  

Tano, ninatoa maoni kuhusu mimea  unaolete  mapapato  katikkwaa  watu  wa  area  hii  tuko  ambao  unaitwa  miraa.   Miraa  iwe

ikitozwa katika uwanja wa ndege ili iwe serikali ikipate kitu kwake na ipate kuwa na ulinzi kama kitu kinachotambuliwa kitaifa.

Miraa  iwe  mapato  ya  kitaifa  kama  cash  crop.   Sita,  kuhusu  wanawake  katika  mamlaka  yao,  wafuatane  na  mwenendo  wa

bibilia.  Nane, Mwanamume awe ndie kichwa cha mji kama bibilia inavyosema.  Tisa,  mifugo kwa maana ndio inaleta malisho

bora kwa taifa, ilindwe na serikali kama vile serikali iko na uwezo wa kulinda ma-benki.  Kuhusu kilimo kwa jumla, kila wizara,

kila idara,  saa  zya chakula wote wanaenda kwenye mahoteli.  Madaktari  wa kilimo wawe wanaenda kwenye wanainchi wako

na wananchi wawe wakienda training, kufunzwa hali ya kilimo.  Ni hayo, Mungu awabariki.

Com.  Zein:   Asante  sana  bwana  Festo  Mwendwa  kwa  kutumia  dakika  unazofaa  kutumia.   Lakini  mimi  nina  swali  moja,

uliposema unataka utawala ulioko sasa ndio uendelee kutawala, maanake nini?

Festo Mwendwa:  Maanake ni kama vile rRais anachaguliwa na watu akiwa mbuge. 

Com. Zein:  Asante sana.  Peter Maore.
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Peter Maore:  The Commissioners, ladies and gentlemen gathered here my name is Peter  Maore,  I am born again, I want to

raise some few views concerning our Constitution that is about  to be  reviewed and I  would want to particularly fight point on

the Ssociety’s aAct.  Hoping that this is the aAct that regulates the freedom of worship and the freedom of association and the

freedom of association, I have some small idea that this is where all 

Christian churches,  religious organizations and political parties  are  registered.   This being the act  under which  political  parties,

churches  and  other  religious  organizations  and  political  parties  are  registered,  the  following  needs  to  be  changed  or  to  be

reviewed as the Constitution shall be reviewed.  

Political parties should be registered under a separate act and churches under a different act.   Other  religious organizations that

are not Christians,  neither in principle  nor  in  practices  requires  also  their  separate  and  different  act  under  which  they  should

operate and be registered and recognized before the law. The third issue about  this act  is that the blanket  ban or  registration of

new churches and Christian ministries meanneeds to be lifted, this amounts to catelation of freedom of worship and freedom of

association.   We  see  that  the  aspirations  and  purposes  for  which  Christian  churches  and  ministries  and  political  parties  are

formed are diverse and different, political parties are based on ability ofarticulating political ideas whereas the Christian churches

are based on preaching the gospel.   Secret  or  non-christian religious organizations of suspecting nature,  when treated  together

with Christian churches betrays the church or  misrepresent the church in their practice  and principles.   So  the  blanket  ban  on

registration of new churches based on the argument that that there are so many denominations registered already in Kenya,  is a

mediocre agreement in that 8000 denominations against the a population of 30 million people  is a ratio of one denomination to

3,780, that is a very small ratio unless if we don’t care  much about  the need of the soul as  we care  for the need of the body.

This suggests that a spiritual malnourishment exits  in  this  country  due  to  limitation  of  this  freedom  and  because  people  are  a

product of what they believe, this explains the rising times iofn immorality in life, corruption,  murder and other evils that are  not

able to be controlled by the law enforcement mechanisms that we have.   So  the single biggest consumer of this freedom that is

being  sort  in  this  view  are  the  Pentecostal  Charismatic  Christian  believers  of  this  country.   The  Pentecostal  Charismatic

Movement in Kenya ares it is in other parts of the world is one, they should not be overlooked, dismissed or ignored.   They are

either a minority or  a majority but citizens deserving rights to enjoy their freedom because  this freedom is likely to be  abused.

W when it is to be  granted legal measures need to be  devised to detect  menonitor and control  abuses.   Legal  deficieviancies

that exists and legal slavishness uses blanket ban on any upcoming society, useful or harmful has a cure.  This seems to work but

practically doesn’t, it has not stopped, it is a policysatanism being practiced in towns, villages, institutions and in clubs.   Tragedy

that  struck Uganda about the Doom’s day cult could have been a fruit of legal deficiency and legal slavishness.       

Com. Zein:  Mr Maore, you have made a number of proposals.  The first one you made was that there has to be  a separation

of registration between political parties  and youth organizations.  You have gone further to say that the ban against registration

of particularly evangelical ministries should be lifted, you have gone further to say that you want some monitoring and evaluation

mechanisms.  It would be much more useful for you because  you have only one minute, if you have other points to make them
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than to give us the case now for why monitory, we understand the why monitory.  If you have other points you should rush to

them because you have one minute, if you don’t I will allow you to read, thank you.

Peter  Maore:   So  I  wanted  to  site  an  example  that  the  existence  of  a  fake  faithnote  in  a  circulation  does  not  dismiss  the

existence of the genuine.  After ……...(inaudible) the esteemed Constitution of Kenya Review will have time to consider  even if

this turns out to be a law in this view.  Christianity is a vital force that has influence many societies and shaked civilizations and

………. taking from an atheist opponent of Christianity means that 240 on earth that can change man or  society,  community or

Christianity the Pentecostal part of it and the latter I dread.  Of this reason, let the new Constitution give Pentecostal  Christianity

its due freedom and security to prove its worth for  the  Kenyan  society.   Finally,  quoting  from  John  Steward  Mills  ………..

anda  known  British  philosopher  of  modern  times,  and  added  advocate  of  separation  of  recognition  of  individual  rights  and

society’s rights says,  if an individual or  few individuals were right and the entire world collectivity were wrong,  the  collectivity

would by no means be justified to silence or curtail deny the right of the individual as he wouldn’t were it that the collectivity was

right and he was wrong.  Thank you.

Com. Zein:   Thank you bwana Maore,  your views will be  given the same weight even  if  you  believe  its  in  the  minority,  you

need to sign our register thank you.  Anayefuatia ni Joshua Gitonga.    

Joshua  Gitonga:   Commissioners  and  dear  public,  my  name  is  Joshua  Gitonga  Ntoruru  and  I  am  a  teacher  at  Mutuati

Secondary School.   Here are  my recommendation  to  the  CKRC.   The  first  one  is  on  presidential  powers.   The  pPresident

should not be  above the law, that is he should not be  seen to be  a person who is free and who  has  all  the  powers  and  even

powers  beyond  those  of  the  law.   Also  the  president  should  not  have  powers  to  dissolve  the  pParliament  at  his  own

convenience.  The pPresident  should not also have powers  to call for snap elections because  this defeats  the  reason  why  we

have to breakvote at least five years  and that can also bring a problem of a Ppresident  who is in office to continue ruling from

time to time by timing the opposition and other parties and calling elections wherever they are not ready.  The pPresident  should

not  also  have  the  power  to  hire  and  fire  various  Ppresidential  appointees  and  instead  theisy  should  dobe   the  work  of

pParliament or a special commission.  

The second one,  it has been mentioned by others,  but I think mine will be  a bit different.   It  is on land tenure.   Distribution of

trust land for example we have had about forest being grabbed and other public land, therefore we should have a law that says

who should benefit from such land if any, how when and by whom.  Still on land, we should take  all the land that is lying idle

and if need be that  kind  of  land  should  be  repossessed  by  the  government  and  dished  out  to  those  people  who  can  use  it.

Somebody said about everyone having at least minimum number of acreage,  now I have a problem of that because  if we keep

on dividing our land to very small portions of land, it will not be  of any economic use.   Instead those people  who have the land

must be made to work on it, even if they have very so many big trucks of land they must use of it and even they don’t then let

them be taxed and if when they are taxed of course the government will give ain and when they use the land the people  will also
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gainive.  Also there are various land statutes  which should be harmonized, in fact it is a nightmare for one trying to follow land

cases  because  there  are  so  many  acts,  some  acting  and  others  contracting  on  others.   So  these  ones  at  least  should  be

harmonized maybe into one act or to one statute so that  peoplethat people can have ease in dealing with their land.

My third point is on environmental laws, I would think that it would be very important that you have anti-dumping laws to  be

established  and  accompanied  with  every  fines  for  those  industries,  companies  and  whoever  else  pollutes  the  environment.

There should also be protection of forests and regulations of the use of forest  resources  to protect  the environment because  the

forest in fact act as a carbon sink and for our republic of course we know we have only 3% forest cover which is not even near

enough.  On environmental laws we should also endorse all the various environmental conventions and make them active.  

Labour laws:.   Here  I  would  like  to  say  to  the  trade  unions  to  be  given  more  powers  to  negotiate  on  tripartite  agreements

because in more often than not, we find that trade unions act as if they lesser parties when it comes to negotiating various issues

on behalf of the workers.  Still on labour laws, we have so many statutes also that need to be  harmonized and brought together

so that we don’t have problems again trying to interpret and looking for people to help us with the print ofinterpret these statutes

and citing where ..…….... we fall and also streamlining those others like the NHIF and others so that we avoid the ambiguity of

all this.  

The appointments of ministers and other office bearers.  These should be appointed from civilians with expertise, we don’t need

to have people  who are  ministers and they can barely read and write or  somebody is in a big office and yet they don’t know

what to do even in that office.  

The appointment of various commissions.  They should be appointed by the pParliament, so that they don’t have the problem of

using commissions like 50 verbs so that when you have a problem a commission is appointed only to push on time and it is left

to rot like that.  And on that point I am also afraid because I have seen from some newspaper  headline somewhere at  the back

page of Nation today that the Ghai Commission might be  disbanded,  anyway I don’t much about  that maybe the  commission

has to tell us something. 

Com. Zein:  Your time is up, you should be summing up and I am not saying that because you touched on CKRC.

Joshua  Gitonga:   The  other  on  is  on  Constituency  boundaries,  where  the  Constitution  boundaries  should  be  redrawn  to

represent numbers of people and not geographical area. The vice president should also be a running mate and I will skip some.

I would also want to say that the oppressive laws should be repealed, for example,  the Public Order  Act,  the Chief’s Authority

Act and the Society’s Act should be  rectified  so  that  we  don’t  have  a  government  appointee  registering  various  parties  and

other societies.  Thank you very much.               
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Com. Zein:  Thank you very much bwana Gitonga but since you raised it up maybe just to make a simple comment concerning

what you are referring to as in terms of what you read in the newspapers.  We always tell people,  ‘don’t believe everything you

read in the newspapers’, but in this case  I would suggest to you that what the law says.  The  law  says  that  when  we  make  a

determination which we have, that we are unable to finish our work within the statutory time, within the time allowed by law, we

need to write a memoranda to pParliament to ask for extension, we allow that other law that we may ask for extension.  But the

law does not say that Pparliament must give it to us,  Pparliament has the discretion of accepting or  not accepting.   When they

do not accept to extend our time, does not mean disbanding, disbanding means you have been disbanded before your time but

the law says that we must complete our work by October.  So I don’t know if you follow what I am saying and what we have

done  is  we  presented  them  our  recommendation  to  the  Parliamentary  Select  Committee  and  it  is  looking  at  those

recommendations,  but it is Pparliament which will make this requisitiondecision not even just Parliamentary Select  Committee.

Parliamentary Select Committee will take our report plus their recommendations to Pparliament,  so don’t be  worried unduly, if

they say we can’t finish then we will come back to Kenyans and say what we propose to Kenya.  Is that acceptable?

Joshua Gitonga:  Yes.

Com. Zein:   Thank you bwana Gitonga.  Harun Kimathi, kama hayuko huwa sisi tunaweka x hapa,  akija baadaye tutamtaja.

Fredrick N. Intui.

Fredrick Intui:  The CKRC staff, church organizations and individual organistions, good morning.  I  am from ETC in short.   I

shall air my views.  To start with is concerning the time of the review process.   The Constitution review process  should not be

done in a hurry only to catch up with the general elections time as this will cause many areas  to be  left untouched because  some

power hungry individuals will tend to work only on the areas  specifically hindering them from taking power  leaving  untouched

the areas or laws that affect the common citizens.  The Constitution of Kenya was adopted for so many years, thus quoting even

some outdated laws from the British, example the ordinance law. This process  which is affecting vital documents should not be

done in a hurry but should be handled carefully  as  one  could  handle  and  egg,  bearing  in  mind  that  what  is  being  made  is,  it

governs even the future generation but not only the current parliamentary life.  It  should be reviewed in mind that there are  laws

that should be tightened and other loosened to work in conformity with ordinary citizens.  For  example,  such laws affecting like

the law of succession should be dealt with either to remain as it was, or to benot much to be   affected,  example,  there are  other

laws  that  need  to  be  tightened.   Example,  the  law  against  the  body  like  rape,  assault,  development,defilement

…………(Inaudible), manslaughter and other laws.  Law against property, for example,  stealing, fraud, forgery has affectinged

the areas for example the sales of industrial goods and medicine should be monitored by the government. for 

pProtection of the citizens:.  Both poor  and rich should be given protection by the government despite  considering how  much

wealth one has, example, if one has a claim the one who shall have something to give to the particular people  shall be  dealt  with

better than the one who has not given anything.      
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The youth should be allowed to take part in the Constitution review because what is being reviewed shall be  have to govern the

future  generations.   The  arms  act  should  also  be  reviewed  to  go  in  conformity  with  security.   The  freedom  of  worship  and

freedom of expression should be dealt with, for example the law of worship should be reviewed to govern that there should be

limitations of worship so that there should be limited cases of devil worship and other cults.

Com. Zein:  You should be summing up, time imeisha.

Fredrick Intui:  In conclusion, I will emphasize only that the time of the review process  should not be  governed by the time of

general elections but should continue even after the elections.  Thank you.  

Com. Zein:  Asante sana bwana Fredrick, tafadhali nenda pale u-sign register yetu.  Thank you very much.  John Murithi.

John Murithi:  The CKRC team, the co-workers  in this region, the associate  of the group and members of the public,  good

morning.?  To start  with I would like to mention something to do  with  the  document  that  you  have  given  unto  us,  that  is  the

guiding document, you were talking of the preamble.   I  think preamble should be incorporated in the Constitution that shall be

written  this  time  which  incorporates  the  national  philosophy,  that  takes  into  consideration  the  wider  cultural  outlook  in  this

country.   The  Constitution  that  shall  be  written  should  incorporate  that.  in  it.   Secondly  the  Constitution  that  is  going  to  be

written should be possible for it to be written in different languages, so that it will be able to integrate all the communities that are

in Kenya and will be understandable to a common mwananchi.  

Thirdly the social benefit schemes, such as the NSSF.  The act that governs such bodies should be in such a way that the board

of trustees that is managing them should not be politically correct individuals but people  with proven credibility and people  who

are not governed by political interests.  

We talk of freedom of worship in this country.  We should have a freedom of worship that has a regulatory body.   Considering

Kenya has  a  wide  perspective  of  religious  organizations,  we  need  a  regulatory  body  to  curb  extreme  individual  groups  that

violate basic human rights.   

The arms of the government should be independent from each other, that is the 

Executive,  the  Legislature  and  the  Judiciary.   They  should  be  independent  from  each  other  that  none  should  seem  to  be

dominating or domineering over the other.  On  the intergration into the regional body such as COMESA and SADEC, it should

take the social interest  of the individual citizens where we don’t  have  massive  influx  of  commodities,  that  curb  the  growth  of

local industries.  On things like forested land and other gazetted natural resources,  there should be security over such resources

whereby they are not be gazetted at the whim of the prevailing government.  
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 On the monetary institutions such as  the cCentral  bBank and some commercial banks in the country,  t.   They should  be  free

from political manipulation such that the currency of the country retain its confidence.  The cooperative act should be overhauled

in order for it to empower the producer or the contributor because there are different types of cooperative societies,  to facilitate

for the more powers  by  the  people  who  are  controlling  them.   We  should  also  be  assured  that  currently  we  are  witnessing

marathon bills such as the miscellaneous amendment bill, that they should not be incorporated in the Constitution that is to come.

  With those few views I would like to endstop there.  

Com. Zein:  Thank you very much.  The Constitution making process will be  entirely be based  on the view of peoples  like the

ones you have given.  Joseph N’tirikia, karibu mzee.

Joseph N’tirikia:  Maoni yangu ni kuhusu miraa.  Miraa ndio cash crop yetu sisi watu wa meru.  Tena miraa ndio ninatunga,

ninafunga ninapeleka kwa mzee ninapata kitu.  Kwa hivyo ninataka miraa iangaliwe sana na serikali.   Kitu  nyingine  ni  kuhusu

msichana.  Msichana na kijana wote ni watoto  wa mzee mmoja, kwa hiviyo, hata msichana awe na haki ya baba  yake.   Si ati

aende kwake akitoka huko aje alale nje, atupwe, sitaki namna hiyo.  Ninataka hata yeye akija aingie kwa baba yake apate  haki

yake kama, yeye anataka kwenda awe na haki yake.  

Ninataka serikali isomeshe watoto wote bure bila ya kuitisha pesa.   Tena ninataka dawa ziwe zya serikali,  isiwe mtu anapewa

dawa anakwenda kuweka store yake.  Tunataka hongo ikwishe, hatutaki hongo.  Tena mimi ni mzee wa michugo ya kaberia  ile

ndogo,  kwa hivyo, mimi ninajua kitu kimoja nilisikia tangu zamani mpaka wa Meru ni  kutoka  Nanyuki  kuteremka  na  maji  ya

bwazu,  kmpakautoka  pale  maji  yainaingia,  hiyouo  ndio  mpaka  ywetu  na  wale  ni  watu  wetu.   Wale  watu  wako  ndani,

tuliwaomba tukae nao na tukae nao kwa amani, si watusumbue kila  wakati.   Silaha  nayeo  iwe  mukona  wa  serikali,  isiwe  na

wale watu wanatusumbua kutoka zamani mpaka sasa, wanasumbua sisi na silaha.  Serikali iangalie mipaka ya jirani na jirani.   

Sisi  wa-  Meru  tuko  na  marika  yetu,  kaberia,  kobia,  ndigoi  na  njori,  hiyo  ikubaliwe  kwa  sababu  ndio  makoti  kwetu,  mtu

akikiosa  akipelekwa  kwa  njori,  njori  inamwuadhibu,  akipelekwa  kwa  kobia,  anaathibiwa,  akipielieekwa  kwa  kaberia,  ana

athibiwa.  Kwa hivyo, ileyale maneno yetu ya zamani iyasitupwe kwa sababu hatutaki ile koti  halafu ukienda ni pesa,  pesa  na

kuhonga.  Mtu akiwa hana haki anahongana anakwenda.   Lakini mtu akiwa ni mkosaji  kwa njori anashikwa ana athibiwa, ana

shikwa anaathibiwa hakuna hongo.  Kwa hivyo sisi hatutaki ile akili yetu ya Meru itupwe, tunataka marika yaheshimiwe na njori

iheshimiwe.  Na wazee nao wasitupwe na vijana kwa sababu nyinyi wote, hanyoteo wote mutakuwa wazee.  

Com. Zein:   Asante  sana  mzee  kwa  sio  tu  kwa  maoni  yako,  lakini  kwa  kuweka  muda  vile  ilivyokuwa  inatakikana,  asante.

Daniel Kuantai.

Daniel Kuantai:  My name is Daniel Kuantai,  Aa politician in Ntonyiri.   Some of my views have already been said but I will
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mention a few.  Any candidate  wishing to contest  for a parliamentary, presidential  and local authority, must be  endorsed by a

registered  political  party.   A  candidate  who  fail  to  get  nomination  in  one  party  should  be  allowed  to  seek  nomination  from

another party.

Kenyans should be allowed to own land anywhere in the country.   The President  should serve a minimal of one to two terms,

each of five years.   He should be given security and office after retirement.   Local  land  committees  to  serve  three  years  and

issue title deeds.  Children born in Kenya should be given a Kenyan citizenship.   Those are my views, thank you.

Com. Zein:   Thank you bwana Daniel Kuantai kwa kuwa umetaja unayotaka na kumaliza haraka.   Asante  sana,  andika  jina

lako kwa register.  Kimathi Mukutha, Kirema Mucheke, Muindi Joseph, Muriuki M. Muyuri, John Mutuma.

John Mutuma:  The commissioners and members of the public.   I  am  representing  a  youth  group.   The  first  one  I  will  talk

something oin the preamble.   The Kenyan Constitution should have a preamble stating why the Constitution  is  being  enacted.

What I would want to be in the preamble, one, we have a cultural heritage which should be upheld in the Constitution.  Number

two is national development.  We have quite a number of cash crops  like tea,  coffee and the rest,  they can also be enacted to

the preamble.  Also we can touch something on international awareness because we also participate,  like our armies participate

in the peace keeping process.  Experiences  which we share as  Kenyans and I would want them to be in the preamble.   One,

we struggled against colonialism and that experience can also be put there.  Two, we also have a common experience in fighting

for this country,  we can also add something about  it  to  the  preamble.   Also  we  are  fighting  poverty  which  has  improverised

shedour societies and also caused illiteracy.  

Constitution supremacy:  In the new Constitution, we would want the rule of the law to prevail anybody who is in power  or

the government which will be elected either now or in future should uphold the rule of the law, if there is any amendment to be

made, every mwananchi should be consulted and we should have a referendum or in other  words  every mwananchi  can  vote

towards  the  Constitution  if  there  is  any  amendment  to  be  made.   Also  I  would  add  human  rights  which  should  be  in  our

Constitution, I know  there  are  which  are  there  already,  but  right  to  education  should  also  be  a  right,  right  to  own  property

especially  land,  right  to  security  should  be  taken  care  of  by  the  government,  right  to  medical  care,  it  should  be  also  there

whereby the government can provide medicare care to every mwananchi.  

Freedom of worship: I don’t know whether our Constitution put states something on freedom of worship.  The act  concerning

freedom of worship should entail on what should be worshipped,  any religion or  any organization which is registered under this

act should specify who should be worshipped, either God or the devil, but on my side I would prefer God.  

Elections:   In electing the Ppresident  of Kenya,  a candidate  should get a majority vote of 50% of all the  votes  casted.   The

party with the candidate who has won the elections should also get a half of the elected MPs in pParliament.   I  would also talk
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something on governancy.  We should retain the presidential  system of government but the pPresident  should not interfere with

the legislature and the judiciary.  The pPresident in power should rule according to the law.    

       

Com. Zein:  Muda wako umeisha, ungejaribu kumalizia haraka haraka.

John Mutuma:  So the Pparliament should also make laws, bills should not be given to the Ppresident to give an assent  or  sign

them to become a law, instead the pParliament should discuss the bills and if the bill gets the majority votes in the third reading,

it should appear in the Kenyan gazette signifying it has become a law.  Actually I will stop there because  I have written some of

theseat.  

Com. Zein:  Thank you very much, we will read the memorandum, don’t be worried thank you very much.  The next person is

Ablel Kiramunya.

Abel Kiramunya:  Thank you Commissioners.   I  am a leader  in the Anglican Church of Kenya,  Lare parish and I am also a

community animal health attendant.  The cCommissioners and other participants, mine is not so much.  What I am going to talk

about is whether the members of pParliament should work part-time  or  full  time.   So  in  my opinion,  I  suggest  that  the  MPs

should be a full time worker  not part-time.   This is because  they will have enough time to discuss their businesses in the house

and they will have enough time to build our nation and as well as to visit his constituents and other things.  Also he should work

as full time worker because he is receiving salarieys just like any other civil servants areis doing.  So I find it better that they may

work as a regular worker.  

The voting age should be changed, I would suggest from the age of 15 and upwards should be allowed to register as  voters  and

they should participate in voting and in elections because  the majority in our country is from 15 to 25 years.  The other part  is

about the civil Public Service Commission should determine the salaries of MPs.  

The Executive: The modern Constitution should specify the qualification of presidential candidates and on my side I suggest they

should be at least have a university level of education.  Presidential tenure of office should be fixed to about  three to four years,

this short period will give the people a good service while knowing that his or  her term is short,  the service will be  genuine and

fair, he or she will not dictate.  They should  deserve a two-terms period,  that is about  six or  eight years  according to the new

Constitution.  

About worship,; I will just give a short comment on it.  We would like our Constitution which now is going on to define clearly

our  limits  of  freedom  of  worship  because  the  freedom  of  worship  which  we  have  now  is  so  broad  that  we  can’t  define  it.

People are facing to worship even the devil and other cults but if the Constitution puts a limit or  defines the freedom of worship

in Kenya, I think that will be better.  
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The other part  is about  the present  Constitution should set  limits on presidential  powers.   He or  she should  not  be  above  the

law,  this  has  made  many  African  countries  to  be  ruled  by  dictatorship  regimes  because  we  know  that  they  can’t  face  law.

Secondly,  the pPresident  should not be  electing the chief judges because  the jJudiciary is an independent body,  which  should

not be controlled by the eExecutive, it has powers of its own.  The Jjudiciary, this should be a Constitutional right for legal aid,

because there are so many Kenyans who are poor and they can’t afford to hire advocates or to feed them in legal matters.   If is

possible, or if there is need to assist the needy, the citizens of this countryy-------.

Com. Zein:  Abel, your time is up so you should be summing, you are saying that you are  proposing legal aid for citizens, there

is no need of clarifying.

Abel Kiramunya:  The  other  point  is  about  the  local  government,  there  is  need  for  minimum education  for  those  vying  for

councilors,  they should be either  ‘O’  level  because  some  years  back,  the  illiterate  councilors  were  deceived  and  were  even

forced to sign documents.---------  

Interjection Com. Zein:  Abel, you are proposing a minimum qualification, what standard?

Abel Kiramunya:  ‘O’ level.  To conclude is about the local land committee,  they should serve for only one year so that they

may not exploit the concerned by demanding bribes, in my area they have done such things.  

Com.  Zein:   Thank  you  very  much,  just  hold  on  Abel.  No  questions  for  you  please,  sign  our  register.   Sikumuharakisha

Abbleel lakini sisi tunaujuzi wa kutosha,  mutupe tu proposals,  explanations za justifications tutasoma na tunafahamu, sijui kama

tuko pamoja , sawa.  Francis Ntongai.

Rev.  Francis  N’tongai:   The  Constitutional  CKenya  Review  CommissionC  team  and  wahusika  wenzangu,  mimi  ni  Rev.

Francis  N’tongai,  ninawakilisha  kanisa  la  Voice  of  Salvation  and  of  Healing  International  Incorporation.   Niko  hapa  kutoa

maoni  yangu  kuhusu  Katiba.   Kwanza  makanisa,  uhuru  wa  kuabudu.   Katiba  ya  sasa  inapeana  uhuru  wa  kuabudu  lakini

haifafanui vizuri kama nikuabudu nini.  Ningetaka kifungu hiki kirekebishwe, ielewekwe na isomeke vizuri ati ni kuabudu Mungu

muumba wa nchi na mbingu.  Ili watu wasionekane wakiabudu vyumbe vingine ama sanamu ama shetani.   La pili, makinisa au

madhehebu ya makinisa ya ruhusiwe kufanya mambo yao bila kuingiliwa na serikali ikiwa tu wanafanya  tu  mambo  yanaohusu

waumini wao kisawasawa.  Lakini kukiwa na matdhehebu yasio pangia maisha ya baadaye ya wafanyi kazi wao,  kama mfanyi

kazi  akistaafu  au  akifa  ama  akigonjeka  serikali  iingilie  ili  ione  wafanyi  kazi  wa  makanisa  pia  wanatunzwa  na  uongozi  wa

matdhehebu yao wasitupwe nje nai wafanyi kazi.  

Elimu:  Kuhusu elimu, watoto na wananchi wa Kenya ni haki yao kupata  elimu, inapaswa serikali ya Kenya ichukue mzigo huu
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wa kuelimisha mtoto ambao unaonekana ni gharama kubwa.   Sitaendelea kuelezea hapo maana imetajwa na wengine nitaruka

pengine.  Tatu ni kilimo,.  Iinajulikana wazi kwamba wananchi wa Kenya wanategemea kilimo.  Mkulima asaidiwe na  serikali

jinsi ataya kutoa mazao mengi na kupata faida, kwa mfano serikali iondwoe ushuru wa bidhaa kama mbolea,  madawabadala  ya

kunyunyuzia na vitu vingine kama mbengu na kadhalika ili mwananchi mkulima apate faida nzuri ya kujitegemea.  

Matibabu:   Inapaswa  serikali  ya  Kenya  kudhamini  maisha  ya  mwananchi  wake  na  afya  yake  kimatibabu,  kusiwe  na  watu

ambaye o serikali inathamini afya yao na wengine wasithaminiwe kwa mfano, wale wameajiriwa, tunaona wanalipiwa matibabu

lakini wasioajiriwa wananchi wa kawaida wanakufa kwa kukosa fedha ama gharama za kimatibabu.

Com. Zein:  Pendekezo lako nini?

Rev. Francis N’tongai:  Ningependekeza serikali itoe huduma ya afya iwe ya bure kwa kila mwananchi. Tano,  hukumu ama

mahakamani.   Adhabu  ya  kifo  au  hukumu  ywa  kifo  iusiondolewe  kwa  muuaji  ambaye  amemua  mtu  akitaka  ama  akipangia

kumuua.   Lakini  mtu  aukiwa  anajisaidia  moyo  wake,  kama  wakati  wa  hali  ya  hatari,  wakimenyana  ama  akivamiwa  na

majambazi, akimuua mtu jambazi kama huyo aisionekane huyu mtu ni muuaji kwa maana alikuwa anasaidia moyo wake.  

Sita, wezi wa mifugo:.  Mwizi akiiba mifugo na ipatikane alama hata moja,  mwizi huyo achapwe na akipatikana apewe adhabu

ya kifo kwa maana ameua au angeua mtu  alipojaribu  kutekeleza  uizi  huo,  mtu  huyo  achukuliwe  hatua  kali.   Saba,  mwizi  wa

bidhaa zingine.  Mtu akiiba mali  ya  mtu  mwengine  afungwe  na  alipe  mwenyewe  mali  yake,  maana  wakati  huu  sheria  iliyoko

tunaona mtu akiiba vitu vya mtu anafunguwa au kutozowa fine na serikali,  na bidhaa ya mtu vinapotea bure.   kwa hivyo katika

mahakama wawe wanalipisha hata vile vitu vya mtu vilioibiwavyoibiwa.  

Com. Zein:  Rev. muda wako umeisha, malizia sasa.        

Rev.  Francis  N’tongai:   Nitamaliza  kwa  haraka.   Ningetaka  kuwa  na  serikali  moja,  serikali  ya  kitaifa,  kusiwe  na

mugawanyiko wa mamlaka ya serikali maana hatutaki haya mambo ya majimbo.  

Vyama vya kisiasa:  tuUwe na idadi ndogo kusiwe na vyama vingi, kuwe na kama tatu au nne kusiwe na mchafuko katitika nchi

yetu (nitaacha hiyo kwa sababu ya haraka).  Uraia, atakayekuwa raia wa Kenya ni mtu aliyezaliwa katiaka ama aliyeandikishwa

kisheria lakini sio mtu anyeauraia wa nchi ingine.  

Mamlaka wa rRais ningeona yasiondelewe kama vile inavyosemekana kwa wengine lakini yapunguzwe kidogo.   Mimea iletayo

pesa kama kahawa, majani chai na miraa vipateewe kuhithinishwa na serikali,  kusionekane watu wenye imani yao ya kuharibu

mimea ya watu wengine ambao wanaopanda.  
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Com. Zein:  Reverend ukisema unataka miraa ithaminiwe, ilindwe tumeelewa.  

Rev: Francis N’tongai:  Ya mwisho, kwa sababu ya haraka iliyopo ni utamaduni.  Utamaduni zilizopitwa na wakati  zitupiliwe

mbali, sitaendelea na hiyo kwa sababu ya wakati.    Wapiganiaji  uhuru wa Kenya ambao wako au jamii zao,  serikali iwaangalie

na  watendewe  jambo  fulani  kwa  sababu  wazazi  wao  au  wajukuu  wao  walipata  majiraha  ama  walikufa  vitankwa  vitai

wakipigania nchi hii.  Kwa hayo machache ningesema asante na bwana awabariki sana.

Com. Zein:   Asante sana Reverend.   Ungeenda na kasi  hiyo ya mwisho mwisho ungekuwa umemaliza  kwa  wakati  wako  na

ungebakisha  dakika,  asante  sana.   Peter  Muturia,  Samuel  Gitonga,  Meme  Patrick,  Nyaga  Patrick,  John  B.  Nthuku.   Uko

bwana, karibu sana.

John Nthuku:   Wanakamati  na wakenya wenzangu hamujambo asubuhi hii?  Kwanza ninashukuru kupewa hii nafasi kusema

mawili matatu, ya kwanza ni kwamba tungeomba muda wa bBunge iuwe fixed, kama ni miaka tano iwe ni miaka tano na kuwa

na  njia  ya  kusema  inaanza  tarehe  hii,  inafungwa  tarehe  hii,  na  siku  ya  election  inasemekana  itatokatakuwa  wakati  huu  na

itavunjwa  wakati  election  itakuwa.   Ya  pili,  tuwe  na  central  government  au  unitary  government  ambaye  kutakuwa  na  local

authority very strong.   Na  hapo katika kuangalia local authority ambayeo itakuwa na nguvu kuliko  vile  ilivyo  sasa,  hapo  ndio

pengine kulingana na ile kazi utapewa na ile serikali kuu tutajua kama kutakua na maana ya provincial administration.  

Ya tatu katika Kenya tungetaka kuwe na ombudsman.  Ombudsman ni mtu ambaye au ofisi ambayeo mtu anaweza kwuenda

kupeleka malalamiko yake ambaye ni independent,  malalamiko yeyote unapeleka halafu unaona vile  unaweza  kusaidiwa.   Ya

nne, tungeomba watu  ambao  wanateuliwa  hasa  kama  ni  mawaziri,  watu  ambao  wanasimamia  public  servants  mahali  popote

wawe vetted na pParliament na pia wawe ni watu ambao wako na very high moral and ethical standards.  

Katika  Kenya  watu  wakija  kutoka  China,  kutoka  uingereza,  kutoka  aAmerikani,  wananua  mashamba  wanakaa,  hatpa

tungeomba waitishweConstitution hao watu ambao sio wa Kenya,  wasi-own land.   Ile  land  wanaweza  ku-own  tu  ni  pengine

commercial  property  katika  mjini,  lakini  wasinunue  mashamba.   Ningeomba  pia  bBunge  lazima  ndio  itajae  kutakuwa  na

ministers wangapi, inaweza kusema ministers watakuwa kumi, tano, ishirini na assistant namna 

hiyo.  Pia bBunge lazima ii-vett constitutional posts, wale watakuwa appointed kwa ile post  inasimamiwa na Katiba lazima ipitie

kwa bBunge.  Ammendement ya  Constitution,  kama  unataka  kubadilisha  Katiba  lazima  ibadilishwe  lakini  wa-Kenya  wapige

kura  kama  wanakubaliana  na  haiyo  mabadiliko  na  kuwe  na  referendum.   Ile  ingine  ninafikiri  imetajuwa  na  mwenzangu,  ule

anakuwa raia wa Kenya, usiwe raia wa Kenya na uwe raia wa uingereza wakati  moja,  na raia wa china.  Kama unakuwa raia

wa Kenya uwe wa Kenya kusiwe na dual citizenship.  Nimetaja watu wa public wale wanatumikia wa-Kenya wawe ni watu wa

moral standards, wako na education mnzuri na pia wawe na ethics.  

Pia ningeomba Katiba kama ingewezekana kuwe na serikali ya mseto kama wakati  unawezekana,  lakini tungetaka  serikali  ya
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kile chama kimeshinda iwe ndio inaendelea.  Na mbali yana kushinda, ule anashinda awe amepata 52% of the votes akiongezea

ile 25%  of  votes  in  five  provinces,  namna  hiyo  lakini  awe  amepata  majority  votes  within  the  country.   Tungeomba  kama  ni

constituencies ziwe, hata kama haiwezi kuwa ardhi moja,  kwa sababu wakati  huu  unakuta  watu  elfu  kumi  wako  na  mbunge,

watu elfu mia moja wako na mbuge pia,  pale lazima kuwe na njia ya kufanya  hata  kama  kutakuwa  na  geographical  na  shida

zingine hapa na pale, lazima representation should beiwe as fair as possible.  Election expenditure iwe limited.  

Kuna  rights  ambayzo  wakenya  wangetaka  kuwa  nazo  kama  tuseme  rights  ya  security,  afya,  masomo,  maisha,  mahali  ypa

kukaa,  justice,  chakula na maji.  Hii  alingeangaliwa  wa-Kenya  wawe  wanapata  hizi  kulingana  na  vile  kunawezekana,  hiyo  ni

rights yao sio kitu yacha kupewa.  Ile ingine ni watu wale wasiojiweza kwa njia yeoyote ile, kama tuseme viwete,  vipofu, viziwi,

hawa watu pia wawe na rights zao pamoja na wakina mama na watoto,  lazima Constitution ipatie hawa rights zao.   Na  kama

munavyojua katika Kenya hawa akina mama ninafikiri ndio wanafanya zaidi kazi nyingi, kwa sababu 50%  ya  population  yetu

katika Kenya ni wao, kwa hivyo lazima waangaliwe.  

Upande  wa  commission,  kungekuwa  apart  from  ….….(inaudibleOmbudsman)  pengine  kungekuwa  na  human  rights,

kungekuwa  na  land  commission,  kungekuwa  law  reform  commission,  ili  mambo  iyawe  yaikiendelea  kutoka  January  mpaka

December.   Ya  mwisho,  pengine  kama  tukiangalia  katika  nchi  za  Africa,  utaona  ya  kwamba  pale  mwanzo  mwanzo  sisi

tulichukua  sheria  ya  uingereza  tukaweka  pamoja  tukasahau  kuna  watu  ambao  kama  waluhya,  walikuwa  na  wale  watu  wao

ambao  ni  walikuwa  machiefs.   Hawa  watu  kungekuwa  na  nyumba  mbili  yza  pParliament,  kuwe  na  wale  watu  ambao

waliitumikia  Kenya  vizuri  sana,  pengine  wateulauliwe  kwa  ile  ya  juu  ili  kuwe  na  checks  and  balances  na  wale  wengine

parliament ya kawaida, sijui mutaita nini, upper chambers.  

Mutanipa  dakika  mbili  zaidi,  ingine  ningetaja  ni  traditionalnal.   Katika  sheria  ya  Kenya  kama  mulivyojua,  tulichukua  sheria

kutoka Uingereza na ile ingine tukachukua kutoka India,  commonwealth law.  Wakati  zilikuja katika Kenya ndio tumeendelea

nazo lakini wa-Kenya wengi hawajui sheria inaenda namna gani, kama tuseme nikiuua mtu leo nitashikwa  na  polisi  nipelekwe

kotini, lakini tukibaki hapa Mutuati ukoo wangu na ukoo wa ule mtu nimeua tutasikizana nimlipe, kwa  sababu  kuna  sheria  ya

kimeru ambayo nitalipa ule mtu.  Lakini kulingana na sheria zile za serikali naye, kule utafungwa, pengine maisha au utanyongwa,

lakini sassa a wanawunaanzaeza kusema hatpa inaleta fitina katika ukoo wangu na ukoo ule mwingine, ndio unasikia sisi tulilipa

nyinyi, tulikata mtu mkono ndio lakini tulilipa, …….(inaudible)  iko wapi,  hamuleti.  Sasa  pale kunaleta shida,  ningeomba kama

kuna njia, kuna culture ambaye katika tradition zetu kama wa-Kenya hasa suggesting to be  put on board  ili iweze kusaidia,  ili

watu waelewana wakati makosa iyametokea watu wajue ukweli sheria imetumika.  Kwa sababu pale watu hawajui kama sheria

imetumika wanasema hiyo ni kifungo ya serikali na yetu tumemaliza lakini kuna inginepengine hawajui.   Basi yangu ninafikiri  ni

hayo, sina mengi ya kusema .

Com. Zein:   Asante sana mzee John B. Nthuku,  nimekuongezea hizo dakika  mbili  kwa  sababu  ulienda  haraka  haraka  vizuri

sana,  lakini  ukija  ukisita  sana,  hizo  dakika  mbili  siwezi  kukuongezea,  kama  ungeweza  kujiandikisha  jina  pale  mzee  wangu,
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asante.  Councillor Joseph Gichungi, karibu diwani.

Cllr Rev.  Joseph Gichungi:  Commissioners na wale wote tukonao hapa,  hamjambo?  Pia  yangu  hayatakuwa  mafupi  sana.

Ningetaka pia kutoa maoni yangu, na ningetaka kuanza na mimea wetu wa miraa.  Tungetaka Katiba ya sasa  ihalalishe mimea

wetu  wa  miraa  kama  vile  kahawa  na  majani  kwa  maana  uchunguzi  uliofanywa  hauonyeshi  miraa  ni  drug  kama  vile  wengine

wangetaka  kufikiria.   Ya  pili,  ningetaka  kusema  kazi  ya  bBunge  iwe  katikutoka  a  Jumatatu  hadi  mpaka  Ijumaa.   Wabunge

wasiwe  na  uwezo  wa  kujiongezea  mishahara  lakini  kuwe  na  kamati  ya  kushughulikia  mahitaji  yao  kuhusu  pesa.   Ya  tatu,

wanawake wasitengewe viti bungeni lakini wapiganie viti vya bunge kama wenzao wanaume ili kudhihirisha umaarufu wao.   Ya

nne,  kuwe  na  serikali  ya  mseto  ili  kila  chama  na  wananchi  wawe  part  and  parcel  of  the  ruling  government,  badala  ya

waliowachwa nje kufikiria serikali ni ya chama fulani au watu fulani.  Katiba ya  sasa  imruhusu  rais  wa  nchi  kuwa  na  kura  ya

………turubu kwa kuzuia mambo fulani kama wakati wa hatari, mizozo au vita. 

Mamlaka ya nchi:  Mamlaka ya rRais yapunguzwe, rRais wa sasa  aondolewe  kwenye  orodha  ya  kugombea  kiti  cha  ubunge

lakini agombee kiti cha rRais bila kuwa mbuge wa area  fulani.  Ya pili, mahakama.  Katiba ya sasa  iondoe cheo cha za Kadhi

na Kadhi mkuu, kwa sababu hii inaleta ukabila katika nchi na zaidi ukabila wa kidini.  Katika Kenya tuna dini nyingi sana kama

Islam, Christianity, Hinduism, Budhism, Bahai, ………… na Sotoo na ikiwa sote tutahitaji kuwa na judges,  uitaonyesha ukabila

mwingi.   Hapo  ninasema  muundo  ulioko  sasa  wa  mahakama,  hautoshelezi  mahitaji  yetu  kwa  wakati  huu.   Ingine  bwana

Commissioner ningetaka kusema ni kuhusu mayor na mwenyekiti wa mabaraza.  Wachaguliwe moja kwa moja na wananchi na

wasiwakilishe ward yeoyote na wawe na vipindi  viwili  vya  miaka  mitano.   Madiwani,  wawe  wakilipwa  mishahara  badala  ya

marupurupu, na iwe ikitoka central bank.  

YLa mwisho, ningetaka kuleta recommendations chache hapa nikisema colonial  cultural  ethnic  boundaries  to  be  respected  ili

kuepuka  na  vita  zinazotokea  wakati  nakwa  wakati.   Recommendation  ya  pili,  kuwe  na  free  education  na  nursery  school

teachers wawe pia considered wakilipwa mishahara na serikali.  YLa tatu, kuwe na free health care, no cost  sharing.  YLa nne,

kuwe na civic education,  especially mambo ya sheria,  iwe ikifunzwa kwa shule ili mtoto akue akijua sheria ni nini na akielewa

kwa  maana  wakati  huu  wengine  hawaelewi.   YLa  nne,  kuwe  na  limitation  ya  freedom  of  worship  kama  vile  wengine

wamesema.  YLa mwisho ningetaka kusema wakati  sheria inaundwa, pia waangalie cultural and traditional laws, kama  kwetu

tuko na njurinjeke  na ilikuwa na sheria zao,  iziangaliwe ili sheria isiwe ikawa  mzito.   Na  mwisho  kabisa,  sheria  iandikwe  na

lugha tunayoelewa.  Asante sana.

Com. Zein:  Diwani nina swali kwako.  Swali ylenyewe  ni  fupi,  unasema  Kadhi  na  Chief  Kadhi  waondolewe,  wakiondolewa

nani atasimamia harusi na ndoa na mirathi ya  waisilamu?   Na  sababu  yako  ya  kusema  waondolewe,  unasema  italeta  ukabila

lakini mwisho unasema njurinjeke itambuliwe.  Sasa  sababu ile uliotoa kwa waisilamu si waisilamu wanaweza kuutumia kutoa

njurinjeke?
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Cllr  Rev.  Joseph  Gichungi:  Bwana  Commissioner  what  I  am  trying  to  say  here,  wakati  ninasema  during  njuri  sikusema

duringnjuri in particular, nimeleta mfano wa cultural and traditional laws kama area  zingine ziko na sheria zao,  ziangaliwe ili zile

zikiwekwa  zisije  zikaleta  shida.   Upande  wa  Kadhi,  nimesema  sio  lazima  katika  kanisa  au  dini  zingine  kuna  wale  watu

wanaunganisha harusi, kuna wale watu wanafanya kazi fulani, sio lazima yule mtu ameandikwa na serikali aende akafanye hiyo

kazi, hata kwetu tunafanya on behalf of the government,  in Christianity wakati  tunaunganisha harusi.   Kwa hivyo ikiwa hii  kitu

itaendelea hata sisi Katiba ya sasa ituruhusu tuwe na watu wetu wakutuwakilisha.  

Com. Zein:  Kwa hivyo wewe unasema kwa vile nyinyi hamuna na wao wasiwe nayo?

Cllr Rev. Joseph Gichungi: That is not really what I am trying to say, lakini ninasema kwa sababu inaleta utatanishi.

Com. Zein:  Ngoja ndugu, Commissioner ana swali kwako halafu u-sign register.

Com.  Ratanya:   Kwa  hiyo  hiyo  swali,  unaona  ya  kwamba  Kadhis  wanakuwa  employed  by  the  government,  sindio,  na

wanakuwa kotini,  kukata  kesi  ya  muslims,  .   kKwa  hivyo  unataka  kupendekeza  hata  wa  Christians  hawa  ma-pastor  wawe

wameajiriwa na serikali na hata wao waende kotini wakiwa wanalipwa na serikali kama Kadhi, unapendekeza hivyo?

Cllr Rev. Joseph Gichungi: Bwana Commissioner what I am trying to say here is,  wakati  unaangalia dini moja inapewa cheo

kikubwa namna hii inaleta ukabila wa kidini, na tunahitaji Katiba isiowe na ukabila wa kidini kwa maana  mmoja  hapo  utaona

anaenda kwa koti  kwa sababu yeye anaenda koti  ya kiisilamu lakini haiendi  kufanyiwa  hii.   Kwa  hivyo  tunapendekeza  hawa

waondolewe,  sote  tufanyiwe na sheria moja na wale watu wameandikwa  na  serikali  na  kama  haiwezekani  basi,  sote  tupewe

hiayo mamlaka ya kuwa watu kama ni dini, dini moja ipewe hii na dini ile ingine ipewe hii, sote tuwe tunasikizwa.

Com. Zein: Asante councilor, andika jina lako kwa register.  Muyuri Ernest, karibu.

Ernest  Muyuri:   Mimi ninataka elimu ile ya zamani irudiwe.  Ninataka  kuwe  na  waziri  mkuu,  naye  akuwe  anachaguliwa  na

wananchi  wote  wa  Kenya.   Ninataka  rRais  asinyang’anywe  mamlaka  yote  awe  na  uwezo  kushinda  hata  wale  wengine.

Pendekezo ylangu lingine,  mtu  akiwa  councilor  awe  amemaliza  Ffourmorm  four.   Ninasema  ikunkoa  wakati  mwingine  ikiwa

serikali  au,  kKatiba  isimamie  maneno  ya  ng’ombe  kutoka  1963,  shifta  ilianza  hapa  kwetu  Mutuati,  ikamiliza  ng’ombe  yote

ikafanya watu wote masikini mpaka wazee wengine wanashindwa kusomesha watoto  wao.   Na  mimi ninasema ng’ombe ikiwa

inaendaimeibiwa  na mtu anaakikufa, serikali ilipe watu hao wetu.

Ya pili, ninataka watoto wakiwa wamemaliza form four, wakiwa wamemaliza college au university, serikali isimamie hao watoto

wasiende kuhangaika kwa  sababu  wanasomeshwa  na  baba  yao  wakiwa  masikini,  anauza  ngombe  yake,  yote  au  vitu  vyake

vyote  mtoto  anakuja  tena  kukula  kwa  sababutaabu  wako  hapo  na  yeye  anamsimamia  tena.   Hao  watoto  wote  wakiwa
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wamemaliza college, watafutiwe kazi na serikali na waandikwe wasije kuketi nyumbani pia. Sina mengi hiyo ndio shida yangu.

Com. Zein:  Asante sana bwana Ernest Muyuri.  Anayefuatia, ni Aloise Muriuntu.

Aloise Muriuntu:  I have come to give this written document of from njurijeke.   Let me give few points here.   Njurijeke was

started long ago and it was an institution of the type that was managing together with the three arms of the government decribed

today as Executive, Judiciary and Legislativeure.  Now today the njurinjeke remains responsible and defender  of kimeru laws,

good customs and traditions.  It is also the single most institution bringing together Ameru of every class.   Our courts  frequently

refer disputes to elders, this is a recognition of the legality and relevance of elders  law in administration of justice and need for

arbstration.administration.  EldersElders’ courts or tribunals should be Constitutionally refreshed.  Other many points are  written

in this document. 

Com. Zein: Thank you very much mzee.  

Com. Ratanya:  Bwana Muriuntu sina kitu cha kukuuliza sana lakini hayo umesema yameelezwa zaidi kwa hiyo memorandum,

kuhusu njurinjeke na yale munataka kupendekeza,  kwa sababu  tunataka  mapendekezo  sio  history,  ni  yale  munataka  yaangie

kwa Katiba, okay ninashukuru.

Com. Zein:  Kaubuthu Regina:.

Kaubuthu Regina:  The Commissioners, members of the public.  I have the following recommendations:  

HOne,  human rights, specifically on women.  The Constitution should protect  the women on the following: Violence against

women, e.g. forced marriage, harmful traditional practices, equal sharing of land and property between boys and girls in a given

family.   This  is  to  ensure  security  on  women  especially  after  they  get  married  and  they  divorce.   Protection  against  rape,

specifically on the following categories of women:

1. Mad women in markets and towns, 

2. Mentally retarded women, 

3. Physically impaired women.

Land:  Land should be headed by a group of commissioners and not one person.   The government should have power  to take

individual land for public use but on compensation.  Land ownership must be limited to a certain number of acres to avoid cases

of landlessness in our country.

Political  parties:   Registration  of  political  parties  should  be  based  on  national  outlook  to  avoid  small  parties  from  being
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registered.  Political parties should be funded by the government to avoid the ruling party from embezzling government funds to

fund its activities.  

President:   The  powers  of  the  Ppresident  be  limited,  e.g.  appointment  of  senior  civil  servants  should  be  approved  by  the

parliament.  I  mean if the pPresident  appoints  senior civil  servants,  the  pParliament  should  approve  them  to  avoid  ineffective

people from taking such positions.  The age of the presidential candidate should be raised from 35 years to 40 years or so.  The

presidential candidate should have a high level of education, example, a degree.

Passport:  The passports should be decentralized from Nairobi to district levels to make it easier for Kenyans to attain them.

Government:  There should be unitary government for unity in a country like Kenya where we have many tribes.   Separation

of  power  should  be  seen  on  the  various  organs  of  the  government  whereby  the  lLegislature  should  be  independent,  the

jJudiciary should also be independent and the eExecutive.   Those are my recommendations on reviewing the Constitution. 

Com. Zein:  Thank you very much Regina for being concise and precise,  you have taken only four minutes, please sign in the

register and hand in your memorandum.  Wale wengine waliojiandikisha  ni  watu  wa  ku-observe,  kwa  hivyo  nitakuenda  kwa

Dominic Mutuma. 

          

Dominic  Mututuma:   Commissioners,  viongozi  wa  makanisa  na  njurinjeke  na  wananchi  wa  tabaka  mbali  mbali,  mugenyi.

(spoake in kimeru)

Translator:   I  will  speak  in  kimeru.   I  will  talk  concerning  the  issue  of  miraa.   Miraa  is  a  vital  product  in  this  area  or  by

customary  exchange,  in  marriage  cases  miraa  is  actually  a  vital  part.   I  am  the  chairman  of  njurinjeke  of  this  area,  Kabati

location.  We are recommending a provision whereby njuri will be enclosed in the Constitution, whereby cases  that are  going to

court in most cases you will find that they are coming from njuri and in this case the process of njuri had been undergone,  so we

actually emphasize on the fact that let njuri been identified as  a factor  in saving land cases  in this area.  I am also proposing that

as we come up with this new Constitution let primary education be free upto form four.

Com.  Zein:   Asante  sana.   Ningependa  kuwaarifu  jambo  moja,  kwetu  nyumbani  wanasema,  ‘kwenye  wengi  hapaharibiki

jambo’.  Asubuhi  kwa  vile  tulikuwa  wachache  sikutaka  kuwaambia  jambo  hili  nitawaambia  sasa.   Sisi  tumeamua  kwamba

tuliposema asubuhi kwamba tutafuata mfumo wa kuangalia list, mtu akiandika list ndio atatajwa ndio atoe maoni yake,  hiyo ndio

mfumo tuliokuwa tukitumia tangu asubuhi.  Lakini huwa kawaida tunawaeleza watu msimamo wetu kama Commission, Tume ya

Kurekebisha  Katiba,  kuwaomba  nyinyi  ruhusa,  nyinyi  wananchi  watukufu,  kubadilisha  mfumo  huu  ikiwa  kuna  sababu  ya

kutosha sisi kubadilisha mfumo huu.  Kwa mfano, kukatokea bibi mja mzito, ambaye hawezi kuvumilia kukaa kwa muda mrefu,

tutawaomba nyinyi ruhusa tumpe bibi kama huyo hata kama amekuja kuchelewa tumpe fursa azungumze halafu aende,  ni sawa
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hiyo?   Akaja  mzee  sana  au  mzee  awe  amekaa  hapa  ameshindwa  kuvumilia  kungojea  wakati  wake,  kama  ule  mzee  wa

njuruinjeke pengine angekuwa namba yake imewekwa mbele, tutawaomba pia mutupe ruhusa kama mzee yuko pale, kama yule

pale akisema anataka kusema, apewe ruhusa aseme,  ni sawa?  Akaja  mlemavu,  tutasema  hivyo  hivyo,  sawa?   Akaja  mtoto,

tutasema hivyo hivyo, au akaja  mtu mwenye sababu ya kutosha,  na kama munanipa ruhusa  hiyo,  ningependa  kuitumia  ruhusa

hiyo  kwa  kumuita  mwanafunzi  wa  shule  moja  hapa  aseme  arudi  darasani,  au  si  sawa  hivyo?   Patrick  Murungi  ulikwa  na

mwenzako Mugambi Peter.   Lakini kwa vile tunafanya mambo haya kwa heshima, aseme yeye nirudi kwa  list  kwa  jina  moja

halafu nikuite, sawa?  Asante.

Patrick  Kanjira:   I  represent  Mutuati  Secondary  School.   My  first  view,  government  should  have  power  to  compulsorily

acquire private land for important purposes but under the following conditions:  

1) The land taken must be compensated somewhere else., 

2) tThe  new  land  should  meet  total  values  of  the  taken  land,  not  unless  any  development  project  in  that  land  e.g.  water

projects,  agricultural  developments  are  paid  the  reasonable  amount.   Failure  to  that  there  should  be  no  compulsory

acquiring of the private land by the government.  

3)

4) There should be no selling or own a maximum limit in land owning by an individual.  This is whereby all people  cannot have

equal land, there are  some who have just small pieces of land and others  have large pieces of land.  So  theywe all cannot

own equal pieces of land.  

President  should  not  be  empowered  to  veto  or  sign  legislation  passed  or  signed  legislation  passed  by  the  pParliament.

Legislation should be passed by the pParliament itself.  

MPs should not have the responsibility to determine their salaries and benefits.  Civil servants should have that responsibility to

determine the MPs salaries and benefits.  People should be given the right to recall their MPs and councilors incase they don’t

perform their duties and satisfy their people.   Therefore people  should have  that  right  to  recall  them  from  the  pParliament  or

from the institutions so that they can select some other to more tore present them.       

Our Constitution should not allow dual citizenship, this is whereby somebody comes from outside where he is born and already

is a citizen there and comes here in Kenya,  he is also accepted  to be  a citizen.  That is dual citizenship, this one should not be

allowed, they come here and deprive our economy, wealth and go back there.

Com. Zein:  Patrick we know you don’t want dual-citizenship go on.  

Patrick Kianjira:  Parliament should be given authority to envoke or  be  cleadeclarer  emergency powers.   Constitution should

allow or  permit collisionalision government,  ‘serikali ya mseto’, instead of that  formed  by  dorminant  political  party.   This  will
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ensure that there will be no dictorship or  misuse of power.   Other  Kenyan broadcasting corporations  should be given rights to

air their news to all Kenyan citizens in all the corners of the country.  Thus a law should be enacted to ensure this.

Inspite of Anti-Corruption Authority in Kenya,  a law should be enacted to deal  with the alarming rate  of corruption in  Kenya

currently.  That law must be followed strictly.  The final point, the government should enact a law for reviving dead and declining

industries,  e.g  for  example,  KCC,  among  many  others  and  moreso  protect  them,  this  will  haimelp  them   at  improving  our

Kenyan economy.  Thank you.  

Com. Zein: Thank you very much Patrick.  I am going back to the list, Benard Mate, karibu.

Cllr  Benard  Mate:   Commissioners  and  members  of  the  public,  I  am  a  councilor  from  Ikiongo  ward.   I  have  a  few

recommendations  and  I  will  make  a  listhurry.   Presidential  powers  of  dissolving  pParliament  at  will  be  crapped.   Genuine

squatters to be  catered  for by the government,  by getting a share of the land.  Election petitions to be  addressed  especially in

jJudiciary.  Magistrates to get a limited time on determining such cases and all others.  

Environmental degradation:  Forests,  water  catchment areas,  the local community and the local county councils should  benefit

directly from this resources.   All environment areas,  water  catchment areas  to  be  preserved  and  if  there  is  any  area  that  has

been demarcated under an invasionindividual or under a society should be revoked.   Exploitation by water  undertakers  and the

monopoly of  gazettement,  I  am  requesting  the  government  when  gazetting  such  undertakers  instead  of  that  monopoly,  there

must be a multiple gazettment of the undertakers.   Equity in distributional funds by the government,  this means as  if therelooks

like there are superior tribes …….. and there must be fairness in distribution of these funds.  The one is District Focus for Rural

Development,  this has been there and has existed for quite sometime but it has not helped much.  My proposal  is if it  can  be

scrapped or if later on it is  to get a viability.  The government also to take  care  of the semi arid and arid areas  to be  viable for

the living of our people.

Councillors nationwide to be autonomous.  The other one is laying of government civil servants,  detainingretrenching and signing

of documents that guarantee that guarantee them not to seek  any employment later in the government of Kenya.   I  am finding

this to be somehow illegal.  Councilors also to have immunity during deliberations and their chambers co-host.   A non-confident

board  to be  provided in the act,  in the local authority and also in the pParliament.   Cattle  rustling and security  should  also  be

addressed, I also request the restoring from the old culture.  Private candidate  should be registered.   should be Councilors also

to have vehicles with free tax.  Auditing report in the local authorities to be undertaken by the registered auditing firms.  The last

one is the sub-standard inthings and fake insecticides are in Kenya fromthrough the Kenya Bureau of Standard.   

Com. Zein:  Councillor asante sana.  Ningemuomba ule mwanafunzi mwengine aje, Peter.
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Peter  Mugambi:   I  am  representing  students  from  Mutuati  Secondary  School.   First,  the  Constitution  of  Kenya  should

guarantee free compulsory education upto standard eight.  For the secondary level, the Constitution must guarantee for bursary

funds for the students from very poor families who have performed well in KCPE exams to enhance their secondary education.

 The Constitution  of  Kenya  should  give  those  who  have  qualified  for  various  employment  areas  and  they  are  not  employed

unemployment benefits.  The government should be given not more than three years for these people to be  employed.   Also the

Constitution should deprive president the powers which areas being above the law, sacking government employeestarting to act

at his will, dissolving of parliament by setting out bills which have been passed  by the pParliament.   The  nominated  MPs  and

also councilors who are  nominated should be done away with since ……..(inaudiblethis brings conflict) the trend they elected

nominated s between  the  elected ones and thesthe ones nominated as councilors and MPs.   We also want our Constitution to

give  the pPresident  powers  to form anti-corruption commission, this will be  dealing the corruption cases  and it must be  given

powers to prosecute police involved in corruption.  

Land taken from individuals by governmnet tforo government institutions foruse on  production on its projects,  should also be

replaced by another land elsewhere with all deveplopment done by that individual.  Also foreigners should not be  given powers

to own any land in our country since they are  non-citizens.   Also the Constitution should educateguarantee Kenyans that  they

have  rights  to  get  their  passports  or  visas  when  they  want  to  go  to  other  countries  to  seek  for  employment  without  much

struggling much.  

In the constituencies we should have offices established for the area  MPs  so  that  they  could  be  meeting  with  their  people  in

these offices and they will be able to air their problems and he will be  able to represent  them in pParliament.   The office tenure

should be two five-year terms for the pPresident and also MPs.  Concerning employment, the Constitution of Kenya should not

allow employment for foreigners when we have in our country professionals.   The Constitution of Kenya should also guarantee

a ministry which will be dealing with affairs of the young people in the country and to handle all matters concerning the young in

this country.  Also the Constitution  wards should deprive the MPs from f determining their salaries and benefits and this should

be  given  to  a  commission  which  mmust  be  set  by  the  pPresident  consisting  of  experts  who  must  be  given  the  powers  to

determine the salaries and benefits of judges and ministers also.

In Kenya we want to have a maximum of ten political parties  and they should not be  financed  through  public  funds,  they  are

supposed  to  have  their  own  ways  of  raising  capital.   Concerning  amendment  of  any  bill  ofin  pParliament,  public  must  be

involved through referendums and these  referendums  must  be  conducted  by  their  area  member  of  pParliament.   Concerning

mayors, mayors should be elected directly by wananchi and they must given by the Constitution a five-year term.  Concerning

the languages of the nation, Kiswahili and English must be  recognized Constitutionally as  national languages.  On the tenure of

jJudges, they must be given a maximum of ten years after which he retires.  Thank you.

Com. Zein: Thank you very much Peter.  Martin Muriuki, Aspa Kariuki, karibu ndugu.

31



Aspa Kariuki:   Asante sana kwa cCommission na watu wote ambao wameleta views zao.   Yangu ni machache,  ya  kwanza

ningefurahi kama hii Constitution inaweza kufuata hii aya mambo ya kupeana awards.   Kwa saababu tumesikia wale wanapata

zawadi wanaanzaawards wale watu wakubwa lakini  hawa  wadogo  na  wame  perform  very  well,  might  be  assistant  chiefs  or

post workers, hatusikii wakipewa awards.  Tunataka kuwa na Constitution ambayo ita-recognise kazi ya wale watu wako hizi

lower cadres.  

Ya  pili,  hawa  retirees,  wakati  wame-retire  wanachukua  muda  mrefu  sana  kupata  pesa  zao.  Hii  Constitution  ibadilishe  iwe

wakienda retire wawe wanapata pesa zao mbelekabla ya miezi tatu imalkumaizikelizika sababu wengine wana watoto  wao kwa

shule,  sasa  aki-retire  anangoja  hata  mwaka  unasikia  hata  watoto  wametoka  shule.   Tena  hawa  wanastahili  kwuenda  retire,

wakienda wapatiwe kitu mzuri hata yeye retiree ajue kweli anaona nilaliikuwa kazini.  

Wakulima:   nNingefurahi  kama  hii  pesa  ya  kusaidia  wakulima  iwe  ingaekuwa  channeledchanneled  through  farmers  groups

accounts badala  yaweya kuwa controlled by district  headquarters  or  provincial headquarters  ili  hawa  technical  officers  wawe

wana  monitor  tu  what  is  going  on  in  thoese  groups  activities.   Stakeholders  wale  wa  areas  hizo  zina  project,  wawe

wanakubaliwa kufanya budgeting, wawe ni kiungo moja ya kufanya budget.

Com. Zein: Ningeomba hapo nyuma watu wanaozungumza waache tafadhali, mumpe fursa yake sawa, ukiwa una mazungumzo

tafadhali toka nje umalizie mazungumzo hapo nje, asante.

Aspa Kariuki:  Upande wa masomo, Constitution iwe kila mtoto wa Kenya ana haki ya masomo na masomo yawe ya bure.

Kila mwananchi wa Kenya awe anapata  matibabu ya bure,  no  matter  where  he  lives  hata  kama  anakaa  huko  jangwani  awe

anapata  matibabu ya bure,  iwe  inamfikia.  fFemale  circumcision  kama  hiyo  wainaitwa  ‘female  genital  mutilation’,  it  should  be

completely banned in Kenya na yeyote anayepractice hiyo achukuliwe hatua kali kwa hiyo sheria.   Ya nne, kila mwananchi wa

Kenya awe na haki ya kuwa na mali au kununu kitu popote  katika Kenya bila vikwazo vya aina yeoyote,  viwe vya ukabila au

nini ingine. Ya tano, mtu yeyote ambaye amepata pesa ya bank ama ya project ama ya serikali na ameshindwa kulipa, mali yake

ichukuliwe na iuzwe ili serikali isipoteze pesa  bure ama ma-projects  yanapotea bure na  watu  wanaendelea  kuchukua  pesa  za

projects na projects zinakuwama.

Wakulima wasaidiwe na pesa za kuwaezesha kupata siku yao mnzuri na tena wawe na chakula yacha kuuza, kukiwa  na  crop

failure wasije wakadaiwafuatwa kudaiwa kama ni pesa walipatiwa.

Com. Zein:  Muda wako umekwisha ungekuwa unamalizia, nimekuongeza dakika moja ile ya kusumbuliwa bila ya kukutajia.  

Aspa  Kariuki:   Imebakia  mawili  tu.   Freedom  fighters,  wale  waliokuwa  mau  mau,  watambuliwe  kwa  ile  kazi  yao  nzuri
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waliofanya.  Ya mwisho, safari ya rRais nje ya nchi vzipunguzwe kwa sababu zinatumia pesa  nyingi  sana  ya  Kenya.   Elected

MPs na councilors, kila mtu awe na ofisi katika area yake, ili awe karibu na wananchi wake.  Nimemalizia hapo.   

Com. Zein:  Asante sana bwana Kariuki,  tafadhali andika jina lako kwenye register halafu utoe hiyo memorandum yako pale.

Zakayo Kaberia. 

Zakayo  Kaberia:   Yangu  ni  mengi  lakini  nitaenda  kwa  haraka.   Ninasema  miraa  iwekwe  kwenye  Katiba  kama  kitu  cha

maana.   Ya  pili,  kuvimba  mwilini  wa  binadamu,  uangaliwe  na  serikali  kwa  sababu  kuna  watu  hawajiwezi  kama  vile

……….Mary Apoya.  

Chiefs  order,  hii  ingine  mlolongo  wawe  wanachaguliwa  na  mlolongo.  Namba  nne,  ofisi  ya  land,  iwekewe  kama  CID  kwa

sababu mtu akienda kuangalie shamba yake ni kama ananunua, inamaliza miaka mitatu au zaidi.  Ya tano ………… (inaudible)

wawe wanapata  kitu kwa serikali.  Ya sita,  hospitiali za umma ziwe zinaangaliwa kama vile CID infanya kazi.   Ya saba,  uhuru

wa kuabudu iwekwe kama ni Mungu au ni ng’ombe.  Ya nane, ni hii free education, watoto wawe na free education vizuri.  

Ingine  ni  arrest  warrant,  hii  law  nikama  imewekewa  matajiri.  Kwa  sababu  tukifuata  sheria  ile  ya  arrest  warrant  kamili,  mtu

anaposhikwa  kama  vile  mimi  nimekamatwpatwa  na  sina  pesa  kuenda  kuleta  arrest  warrant,  wakati  huo  sina  uwezo.   Hii

inamaanisha  yule  mwenye  pesa  ndio  anaweza  kufanyiwa  hii  kazi,  ukija  hata  na  arrest  warrant  ya  kushika  mtu  hata

ukifuatiakupatia   hiyo  ofisi  ya  administration  hawawezi  kukufanyia  kazi  bila  pesa.  Namba  tisa,  ofisi  zote  za  administration

ziangaliwe vizuri ili itumalize hii hongo kwa sababu tumemalizwalizika na hiyo hongo.  Ya kumi, kutahiri wanawake au kutotahiri

iwe ni mtu na haki yake.  Hongo imalizwe kwa kila administration.  Ya kumi na moja,  ninaomba muda wa  Katiba uongezewe

kwa sababu umefanyiwapatiwa wanainchi. Barabara  zihifadhiwe fvizuri na ziangaliwe  kwa  sababu  watu  wanaharibu  barabara

wanaelekeza maji kwa barabara halafu watu wanakosa huduma mvizuri.  Nimemalizia hapo, asante.     

Com. Zein:  Asante sana Zakayo umetumia muda kama inavyotakikana, sasa ningependa kumuita Stephen Ngulu.

Stephen Ngulu:   Commissioners  na  umma  wenzangu,  nina  present  Abamru  welfare  group  na  maoni  yetu  ni  haya:   On  the

presidency,  oneonce  elected  or  a  pPresident  he  should  be  above  party  politics  and  also  if  the  pPresident  is  a  member  of

pParliament,  the people  of his or  her  constituency  should  hold  a  by-election  to  elect  an  MP  since  the  pPresident  must  be  a

lfigureeader o of national unity.

Parliament should be having three ex-officio members,  the pPresident,  the  AG  and  commander  in  chief  of  the  armed  forces.

The  Constitution  should  write  all  safe  guard  all  natural  resources  of  revenue  collection  to  reduce  misappropriation  of  public

funds and reduce tax brackets which has become a problem to the society.   All candidates  who have vied for presidency two

times without success should be banned by the Constitution from vying for the same any other time in the future.  
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Party registration should be limited by the Constitution to three parties.  Two main front parties and one land party which should

be a union of all other small parties.  Members of every party should be loyal to their parties  and they should not be  running to

party to party, that is lack of loyalty and this can bring a lot of misunderstanding and once a person runs from a party to a party

that means he is unloyal also to his electorate.  So the Constitution should provide a situation where these members who do not

hold on to their parties are not elected to any post.  

Land and property  rights:  The Constitution should provide land to every Kenyan to a maximum of four acres  so  as  to  make

sure that no Kenyan is a squatter  in his own country and all land cases  be  transferred to the local  community  being  the  court

advice.  The government should control land use, no land should remain bare.   Good policy must be  established so as  to make

sure that people have enough food from those land.  individual ownership should be limited to four acres.  

Basic rights:  Constitutionally the Constitution does not provide adequately for basic rights.  Social, and economic and cultural

rights must be  included in the Constitution.  Death penalty should be  abolished  instead  life  sentence  to  be  put  in  place.   The

Constitution to provide for and protect  the security of the wananchi,  provicde for health care,  water,  shelter,  education,  food

and employment.  

Environment and natural resources:  The minister for natural resources  must be  given the power  to control  and  govern  all

the natural resources of the country including forest, minerals, wildlife, water and other natural resources.  

International relations:  fForeign affairs should be controlled Constitutionally and not by the eExecutive.  The jJudiciary and

pParliament should take  care  of  these  things.   The  pParliament  should  regulate  the  affairs  of  foreign  affairs  and  should  have

some regulations and then the impact must be communicated accordingly.

Participatory  governance:   They  must  work  under  the  government  and  Constitutionally  they  must  be  established.   They

should advice the government and work hard enoughhand in hand with the government in promoting  development  of  the  civil

society.   Parliament should be supreme the pPresident  should not have power  to control  pParliament apart  from the  speaker.

Thank you.   

Com.  Zein:   Thank  you  very  much,  tafadhali  sign  register  na  utoe  hiyo  memorundum  uliyoandika.   Mzee  wangu  ulikuwa

umeunua mkono,  unaitwaje mzee? Samuel Mwenda Kanyi.   Sasa  mimi ningetumia ile sheria mulinipa mimi kumpa  mzee  fursa

azungumze, karibu mzee.

Samuel   Mwenda:   Yangu  ni  machache  tu.   Maneno  ya  mipaka  mipaka  ninataka  ifanywe  kabla  ya  Katiba

kuhadhkubadiliidishwa, wazee wale wanaujua mipaka waonyeshe watoto,  hii mipaka ilikuwa namna hii.  Kila kabila ina wazee
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ywao na vile sisi tunajitawala hapa Kenya tunataka iule mpaka mbeberu alikuwa amepakana na nchi ingine.  Wakina mama nao

watafutiwe hospitali ya kujifungulia  maana  mama  akijifungua  ni  kama  mtu  ananunua  mtoto  kwa  hospitali.   Wengine  wanatoa

pesa  hata  yule  mama  akitoka  hospitali  hakuna  kitu  atatumiwa,  wengine  watakufa  hapo  hapo,  pesa  yote  inaenda  na  serikali.

Sasa hapo, inafaa serikali iangalie.

Com. Zein: Unapenda vipi mzee, wanawake waja wazito wapewe huduma ya afya bure?

Samuel Mwenda:  Ndio.  Ingine ni serikali, mifugo ikiibiwa ikielekea nchi jirani kuendelea mbele,  mifugo yote ishikwe, mifugo

ni mifugo tu ikishikwa wale hawataendelea nayo mbele.   Hapo ndio ninaona Katiba  iendelee  kupangwa  maanake  watu  wana

maswali mengi, wengi wanasema nikuvunja, sikuvunja ni kupanga Katiba, tujue vile tutapanga.  Yangu ni hayo tu. 

Com. Zein:  Asante sana mzee.  Pizzaro Kangawia  

Pizzaro Kangawia:   The pPresident  should not be  above the law.  A candidate  running for pPresidentcy should remainname

his  running  mate.  The  winner  of  presidential  elections  must  have  51%  of  the  total  votes  cast  and  not  25%  as  it  is  now.

Constituency electoral boundaries should be created according to the population and not geographical area ofr tribes.  

About education,  primary school education should be free and a must for every child.  A child from a poor  family  should  get

education free upto secondary school free.   About the media,  all radio and television stations should be allowed to broadcast

countrywide freely.  

All civil servants salaries should be reviewed to match with the current economic situation because  some are  paid huge salaries

and others are paid very little not even to afford decent meals. 

Com. Zein:  Asante sana.  Charles Maroo.

Charles Maroo:  I am speaking on my behalf and have a few points.   After the review of this Constitution or  the amendments

of this Constitution the draft  of the Constitution should be provided to every mwananchi who is literate so that everybody can

be aware  of the Constitution.  Second,  all the trained primary school teachers  should be employed and be  recognized  by  the

government  like  any  other  teacher.   The  income  from  the  rurul  areas  to  the  local  government  should  be  observed  by  the

government strictly.  

Chiefs Act ama uwezo wa chief uliokuwa hapo mbeleni ningeomba iurudishwe.  This will reduce a lot of misconveniences in the

areas, maybe like these local brews and those others, chief apewe uwezo wake kama mbeleni.  I  support  the person who said

that there should be a religion limit of r freedom of worship,  this is because  this Constitution does  not state  clearly who  to  be
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worshipped,  whether  God  or  idols.   So  there  should  be  some  clarifications  whether  we  are  worshipping  the  living  God  or

others.  

There should be land limits due to squatters, land officers should not exceed more than two years in their jurisdiction areas.

Com. Zein:  When you say land limit, how much?

Charles Maroo:  Maybe not more than 1000 acres.  In Kenya we have essential cash crops and for that reason Miraa should

be recognized  by  the  government  like  any  other  legal  cash  crop  in  Kenya  and  be  gazetted.   The  elected  MPs  should  have

offices in their constituencies and should be strictly and be assistedmonitored by the government.  

My last point, the sub-areasreserve should be literate and not illiterate and they should be recognized by the government and be

employed.  Those are my few points and thank you.

Com. Zein:  Thank you  very  much  please  go  and  sign  our  register.   Sasa  ningewaomba  wananchi  waheshimiwa  kuwaharifu

kwamba kuna mwenzetu anaitwa Geoffrey Mugania.   Ana matatizo kwamba amewacha watu  wagonjwa  anaowashughulikia,

akaona  akimbiae  hapa  atoe  maoni  yake  lakini  hawezi  kukaa  hapa  kwa  muda  mrefu.   Sijui  kama  munamruhusu  azungumze,

sawa.  Kwa vile umeruhusiwa mzee wangu, na mimi nitaweka break  kidogo,  uyafanye yako yawe mafupi uyafafanue vizuri bila

ya kuendelea mbele na mbele, wamekupa fursa mbele ya wenzako, sawa.

Geoffrey Mugania  Kiunga:   Thank you Commissioners and wananchi.   I  am a registered clinical officer in private practice.

There are a few recommendations I would like to make to this Commission.  First,  concerning the elections we should have a

strong  independent  Electoral  Commission  and  people  appointed  to  such  a  Commission  must  be  of  good  integrity  and  well

educated and they must have security of tenure.  They must be free from any bias or  any influence from any party or  office and

appointment must be through pParliament after passing the ethical and moral test.  Registration of voters must be continuous and

free from any inconveniences that scare potential voters  from registering.  It  must be  done by the Electoral Commission, which

must also have powers to educate the public on how to vote,  and their rights as  voters.   The elections must be  held every five

years except when there is a state of war or natural catastrophies.  The life of pParliament should be five years.   Elections must

be free from any rigging by any party of individual.  Political violence must be  prevented at  all  cost  by  an  independent  police

force.   The elections should be nullified where there are  incidences of violence and a repeat  done.   The  presidential  elections

must be separate from civic and parliamentary elections,  this will give better  organizational chance and also supervision will be

good.  

I would also like to say that thethose contesting for presidencyt must not be  an elected MP,  he must contest  as  an independent

presidential candidate because some some use presidential race as a pinpoint to getting elected to pParliament.   The pPresident

36



and vice president must be elected directly by the wananchi and the pPresident  must name his vice president  so that we do not

have the inconvienences of appointing a vice president,  firing, and a lot of instability and political  squabbling.   The  pPresident

must  pass  a  moral  test  and  ethical  test  and  must  not  have  any  criminal  record  and  must  be  a  person  of  high  integrity.   A

pPresident  must have attained at  least  a level  of  C+  at  form  four  level  or  equivalent  level  and  not  necessarily  a  degree  or  a

diploma so long as  he  can  understand  issues  properly.   Civic  candidates  must  have  attained  a  form  four  level  of  education.

Mayors and deputy mayors must be elected by the population directly so that they can serve the interest  of the population and

they must pass  ethical  and  moral  tests.   Incase  the  office  of  the  president  falls  vacant,  the  speaker  of  the  national  assembly

should assume control  of the government for a period of 90 days during which elections  woulshould  have  been  held  and  our

new pPresident elected.  The speaker should not be allowed to have any interest or contest such elections.  

There should also  be  provision  for  independent  candidates  to  contest  in  parliamentary  and  civic  elections,  this  will  cater  for

those frustrated by their parties for parochial  interests.   A pPresident  must get at  least  get 50% of the votes cast  in addition to

25% of the votes attained in at  least  in  five provincse so that our pPresident  will have a national outlook.   But an MP should

pass by simple majority and a councilor should also be elected by simple majority of votes.   An member MP must represent  a

fixed  number  of  voters  and  should  not  be  based  on  geographical  or  tribal  considerations  except  in  municipalities  where

population  can  be  allowed  to  be  higher  but  not  twice  the  number  that  is  allowed  for  any  constituency.   There  should  be

mechanisms  to  impeach  a  sitting  pPresident  if  he  cannot  perform  properly  or  he  is  contradicting  the  Constitution.   The

Constitution should be supreme and should not dissolve parliament at  will, although the pPresident  has  thatmust  have  powers

andthey should be checked  the  pParliament  and  heshould  always  invoke  those  powers  through  the  approval  of  pParliament

even when there is war,  he should not do it individually.   A  pPresident  should  be  prosecuted  so  that  he  does  not  abuse  the

office when he is sitting.  The MPs should also be impeached so that they serve the interests of the population, there should be a

mechanism to impeach an MP who is not performing so that we do not have such an MP who is making technical appearances

like it happens in a period of five years and he is squandering public money.      

The last two points, I would like to talk about  cultural values.  They should be appliedupheld by the Constitution, for example

here in Igembe we have our traditional values, that is the council of elders  and whatever is recognized  as  customary  laws,  so

long  as  they  do  not  conflict  with  the  interest  of  other  people.   If  possible  there  should  be  a  council  of  elders  paid  by  the

government they way Chief Kadhis are paid to arbitrate on issues that relate to customary laws.

Last but not least I would like to talk about miraa.  Miraa is an old plant,  it has cultural roots,  we have used it in marriages and

you could not get a daughter here to marry, to marry somebody’s daughter you have to present  miraa, so it is highly honoured

here and it needs to be protected by the Constitution.  There are some quatters that have tried to relate miraa with bangi simply

because this because  maybemaybe in towns in town people  who  misuse  hard  drugs  and  they  are  abnormal,  maybe  they  are

mentally sick, they are seen chewing miraa, people think it is miraa doing this.  I want to be  given recognition, it is a major cash

crop here and a good research should be done, it should not be condemned from biased information.  Thank you very much.   
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Com. Zein: Ninajua mzee umeuinua mkono kwa sababu umeona mzee mwenzako alipewa fursa, mzee nitakupa fursa lakini vile

ninafanya,  kabla  sijampa  mtu  wa  ule  wa  exception,  yule  ambaye  hayuko  kwa  list  anataka  kupewa  nafasi,  ninarudi  kwa  list

kwanza.  Ninafikiri  hiyohuo  ndio  mfumo  mzuri,  nikipeana  tu  watu  sita  wale  wanapewa  ruhusu  hata  wale  waliokuwa  wakitoa

ruhusa watachoka wakatae  na ruhusa  yao,  au  sivyo?   Sawa,  wacha  nirudi  kwa  list  kama  watu  wawili  halafu  nitakupa  mzee

fursa.  Rev. Japhet N’toiti, hayuko, Job Mwenda, karibu. 

Job Mwenda: Kwanza jina langu ni Job Mwenda lakini labda utaniruhusu nizungumze Kimeru. 

\

Com. Zein:  Unaruhusiwa yule kijana wa kutafsiri yuko wapi? Ameshataja jina lake na nimeelewa. 

Job Mwenda: Bwa mbere kwithirwe kuri na kuthikiirwa kwa Katiba ii ni muntu wonthe uria uri mukenya. (in Meru dialect)  

Translator:  First, he is proposing all views from all Kenyans must be adhered to 

Job:  Bwa yeeli, sheria ithomethue mukenya wenthe niuntu  ira  ituire  o  ti  babaingi  bacicii  na  ndeenda  muntu  mukenya  wenthe

amenya sheria ira ikwatha nthiguru yeeke. 

Translator: and when you come up with the new Constitution people should be taught in schools and in public forums, people

should be conversant with that new Constitution.  

Jjob Mwenda: Kaangi ni chief ndeenda kinya bo bataarawa na kuura ya uria tukutaara ma-councillor na tukutaara MP na raisi

na kuura niuntu nikeenda aritira wananchi bau Ngugi bwega.

Translator:  Chiefs should be elected directly by wananchi.  

Job Mwenda: Nchoobi cia kienyeji irienda itawe buru niuntu niikuthuukia antu babaingi mno.

Translator: Let us come with a provision that bans the produce local brews.  

Job Mwenda:  Miti imenyeerwe mno mno miraa iri gatigati kaayo niuntu miraa ni muti yura mumeru aguranaa nacuo na nocuo

kinya yureeta ruteere ruungi mbeeca, tontu buu riria yukutajwa yuri uu kintu kia kulebia ti bwea,  ndeenda yutambuliwa yuri muti

yumwega na yubuui.

Translator: Miraa should be recognized in the new Constitution that we are coming up with.  

 

Job MwendaJob: Waamba ndeenda buyukirua hatua iinene mno mno waamba bwa ng’ombe niuntu ibukuthiinia antu bamwe

na bakaa nkia buru. 

Translator:  Let us come up with a law provision that will safeguard people from stock theft.   
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Job  Mwenda:  Mwana  ndeenda  athomethua  ni  thirikari  mwanka  kukinya  university  niuntu  aciari  bamwe  batikuumba

kuthomethia aana.

Translator: He is proposing that the government should make education free, from primary school up to university.  

J

Job Mwenda: Ruteere rwa cibitari kinya ruo ni naamwe kukuuma mno tontu buu ndawirua thirikari irwomereete ndawa. 

Translator: Medical attention should also be free in this country. 

Job: Miunda niikarite ithiniitie antu babaingi mno mno miunda ikayukia igita ria miaka ithatu kuyukia muntu akayukia title iria iri

yaawe na uu atikulicua ringi keenda aumba kwendelea. Mwenda:  (in Meru dialect)  

Translator: Let us have a land policy that after three years people will be having a guarantee to own land.  

 

Job Mwenda:  Naamwe na naamwe utonga  bwa  kenya  butikugaanwa  ura  kubuui  na  ndeenda  utonga  bwa  kenya,  mukenya

weenthe akabuwirirua ura bwaana na uria bukari na untu buu bukaayanua ura kubuui. 

Translator: Let us have equity in the national wealth.  

Job Mwenda: Kuromba kwithirwe kwitikiiritue o ya uu kwitikiiritue ni Katiba iu itwire oo, endiiu urombi bwa nkoma bwithirue

butiio. 

Translator: Freedom of worship should be emphasized and mostly they issue of devil worship should actually be  curtailed out.

  

Job: Aana baewe rugai baganenie kuuma kiri muciari mwana wa mwari na mwana wa muthaka. 

Translator:  Equal distribution of family property both to sons and daughters.  

Job:  Ka muthia ni ntaano cia ari niibati kuura buru ndeene e kenya. 

Translator:  Female circumcision should be totally prohibited in this country.  Thank you.  

Com. Zein:   Thank: Thank you very much.  Michugu David.  

Michugu David:   I  have  the  following  proposals.   The  pPresident  should  not  be  above  the  law,  since  the  immunity  brings

about …..about.…..(…(inaudibleInaudible) because our pPresident makes a lot of utterances on the road sidesroadsides which

becomes law everywhere and everytime.  The power to padrdon should be vested on the jJudiciary and not the pPresident,  this

is because  he cannot pardon his own critics,  for example the case  of 1982  whereby there were people  like Ochuka,  Okumu,

then the by-election whereby no opposition who has ever won any petition, to quote but a few, Musikari Kombo,  etc.   Election

date  should be constituted for clarity.  President  should not be  the  chancellor  of  public  universities,  if  he  must,  he  must  be  a

professor and have experience in the same leadership.  
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Presidential  appointees  should  have  parliamentary  approval.   The  power  to  disappioint  and  fire  and  should  be  abolished  to

avoid this  suffering  most  of  our  servants  do  experience  when  they  are  sacked  during  lunch  hour  bulletins.   The  government

should  be  headed  by  a  literate  neutral  person  like  the  speaker  during  elections.   The  winning  candidate  in  the  presidential

elections should gather up to 51% of the votes casted  without which there should be a run-up.   Parliament  should  control  its

own  life,  dissolution  or  otherwise  should  not  be  vested  withon  the  pPresident.   pParliament  should  approve  government

expenditure, they should have powers to remove the president through vote of not  confidence, impeachment or otherwise. 

To  protect  childrens’  right,  the  government  should  entail  rench  the  following:;   have  budgetry  allocation  for  co-curricular

activities in schools from grassroots to national level. They should be exposed to such activities from primary level because  most

of them are  talented in different ways,  in sports  and  others.    The  ministry  of  education  should  make  it  mandatory  that  each

district has a special school to cater for special needs such as the blind, the deaf,  the physically disabled,  the mentally retarded,

etc.   The orphans and urchins should be rehabilitated  and  be  catered  for  by  the  government  through  funding  and  building  of

homes and schools.  

To fight corruption, the Constitution should create an independent corruption authority, which should have powers to prosecute.

tThose involved should have their property  repossessed  and barred  from holding any public office  in  future.   The  public  land

should be under citizens care not an individual like the pPresident or the commissioner of land, who would havehave powers  to

allocate land.  The irregularly allocated land to individual should be revoked.   Individuals in possession of large chunks of idle

land should pay taxes, that is fertile land should be used for production to cater for the marginal and unproductionve parts of our

country.  Food and healthcare should be a basic need and no Kenyan is supposed to die,  if a person dies of hunger or  health

cases  whereby  the  government  can  supply  drugs,  the  government  should  be  liable  to  compensate  that  person  or  victim.

Airwaves should be liberalized, so that Kenyans can have access  to  information.   This  monopolistic  system  brainwashes  and

intoxicates, take an example of KBC which broadcasts  countrywide.   Citizens should not live in a vacuum in rural areas  while

those in major towns can access to every bit of information during this era  of globalisation. Kenya prisons should be accessible

to humanitarian organizations to assess their worthiness whereby they should be rehabilitating instead of punishing.  

Com. Zein:  Ungesema mawili ya mwisho, nishakuongeza dakika moja kisiri.

Michugu David:  The number of constituencis or the boundaries should be based on the basis of demographic and geographic

characteristics.  The Constitution should entrench one man one job to reduce unemployment and finally the government should

do away with the provincial administration which is a creation of colonialist way of oppressing from grassroots  to the  national

level.  Thank you.

Com. Zein: Thank you very much.  Mzee, ulikuwa umeninunuliaua mkono, jina lako ni Isaiah N’tobwana.
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Isaiah N’tobwana: Asante kwa wazee wengine na nitazungumza kwa Kimeru. Uuni kankuua ura nkwenda kubwira kulingana

na nteto ira iri kuu, inkwenda batwi antu baa  ba landi muntu akaringa nthenge  muunda  ywawe  yutibwirite  kwebela  ara  ywari

nuntu niywo aaringire nthenge na yutibwirite kwendua, yubwirite kuria  o uu.  (in Meru dialect)

Translator:  I am proposing in the case of land issues or  in the case  of land policy whereby you find that there are  land cases

some of them that have undergone some form of traditional  forms  of  following,  one  who  has  undergone  this  form  of  training

must be respected because in most cases,  example,  you find that a case  has gone to njurinjeke and there are  other  customary

ways  of  determining  who  is  the  owner  of  the  land.   So  he  is  actually  proposing  that  one  whose  decisions  are  out,  they   is

………(inaudible) he must be respected.  

Isaiah N’tobwana:: nNoontu akuru baa ba njuri bara baringithacia nthenge nibakwona matatizo ya muumo rira muntu akeenda

kuringa ntheenge na akeendia muunda yuu yuri counthe kana akaremerwa nacuo akarea kunenkerwa. 

Translator: The reason he is suggesting this is that there is a lot of hardship that once this land keeping havecases  undergone

this traditional or customary way of following withwho is the owner of the land and all that, it is becoming hard with if what is he

is suggesting is not carried out or followed up. 

Isaiah N’tobwana:: Neendi  antu au itukwona ari na thiina  niuntu  akuru  barineenkerwa  kuuma  obisine  ira  ya  kinya  kwa  PC

kana ku indi yweya yukaremeera na landi naa, bakarea kunenkera.

Translator:  So  this  mix-up  between  the  cases  coming  from  the  land  offices  and  the  cases  that  have  been  handled  by  this

traditional or  cultural way of handling land cases  in this area,  is in conflict.   So  let  us  have  a  policy  that  will  address  the  two

policies, that is the land policy and the traditional way of land determination in this area.  

Isaiah N’tobwana:: Bwa yeeli, inkweenda mianka yaathuranwa kuuma kiri thamburu, kuuma kiri Turkana,  kuuma kiri Somali

na Borona. 

Translator:  Secondly,  he is proposing that the  new  Constitution  let  itshould  clearly  and  categorically  put  up  the  boundaries

between  the  Meru  and  their  immediate  neighbours,  Somalis,  Boranas  and  the  rest.   Let  us  have  a  provision  or  law  in  the

Constitution that identifies the boundaries or respect the boundaries that were there.  

Isaiah:  Niuntu  antu  beetu  nika  bawiita  na  mbeere  kwingia  nikeenda  ana  beetu  beeta  naa  batikeeye  kwirawa  ibwakilire

miankene ya baangi. 

Translator: The main reason for suggesting this is that they don’t want conflict between us and our immediate borders.     
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Isaiah:  Bwa  yathatu,  bura  nkweenda  wiikira  maanani  kabisa,  ni  miti  ii  yeetu  miraa  ira  tuuranaa  nayo  batwi  tukatua  miraa,

tukaita  kuura  mwari  kwa  muntu  fulani.  Niyo  tutikwenda  nayo  iitwa  kintu  iikithuuku  kana  irianirwa  na  kiintu  kenda  ithuuka,

iriyanirua na baangi, kana karafuu kana kulebia. 

Translator: Another important point I would like to emphasize in the new Constitution is concerning the issue of miraa and the

traditional and cultural values that miraa is attached to.  He is emphasizing that miraa should be protected  by the Constitution or

actually we have a provision in the new Constitution that will protect  miraa so that we don’t have people  now coming up with

propagandas  or  trying to make it similar withmix it up bewteen other drugs like bangi.  So  he  is  proposing  that  let  us  have  a

provision to protect miraa specifically in the new Constitution.  

Isaiah N’tobwana:  Bwa  yana  bura  nkweenda  kuua  nayo  thirikari  itutethie,  ni  kuringana  na  aana  bara  bakuthooma  muciari

aumba kwaacia mbia cia kuthomethia mwana, muciari akathiriria kuuma form four, wee akathirirwa ni inya hau, muntu uu nawe

akaurira atiati au na ni muntu o kithirikari na ni  muntu  urathiria  au  na  I  muntu  uroomiila,  uramenya  mantu  yoonthe  itukwenda

twoyerwe nue I thirikari, ni kaaba aeeta na mbere akathoomethua aeeta kethira I university halafu akaandikawa kinya I thirikari

akariaa kintu kiu kioo kethira I mbeeca iria aitite bura, akaiitawa nau. 

Translator: The other point is concerning education whereby you find after form four most of the students are finding it hard to

continue  because  ofdue  to  lack  of  money.   Let  us  have  a  provision  to  say  that  after  somebody  has  undergone  form  four

education let the government come in to provide assistance in form of funds or  maybe in form of bursaries so that if somebody

is joining university or middle colleges, it will be in the hands of government to assist these students. (end of tape)

Isaiah N’tobwana:: Bwa yatano inkuroomba kiri antu baa bakuthuuraniira mantu ya Katiba,  muntu aka  akaukumia kiri kanisa

na kienyeji eeta kuruthanacia njuri na kanisa. 

Translator:  Their traditional values or  attachment traditional cultures and the  churches  in  specific  so  that  there  is  no  conflict

between interests that is the church or and local organized group. 

Isaiah N’tobwana:: Mwa muthia kana bwa yatanthatu ndaaromba antu bara  bautia twana micii baatua utwitaa  ikombe  kana

ngiraci, twana tuetwa ngiraci ringi, muntu akeeya kutia kaana mucii ywa muntu uu nabwirite kumenyewa buru naathuukitie niuntu

naathuukangirie mwari ura aramuteera Sukuru na abwirite kuyukia kaana kau inya kethira atikwenda mwari. 

Translator:  Another  thing  is  to  have  a  provisional  law  that  trieys  to  protect  people  or  students,  for  example  Iwho  have

dropped out of school I have givenor those who give birth and other things, let us have a law that will protect  thiese people  so

that they will not be used and misused by other things.forces. 

Isaiah N’tobwana: Buungi buu nkuroomba ni koti ii ya akuru nio iikirwe niuntu niyo itialukaa na nio itiritaa Ngui aancia weeta

kotini ukarukwa na mbeeca, ukaathithua yaangi, iitikirwe iithirwe iri mengira yoongwa I-registiri naara niuntu bwa kwithirwa yoo

itiukumawa akuru o ura baitire bo kutiri mukuru uukumaga na nika akuuru baaracia baanene, uu ngiraci. 

Translator:  The final point is concerning the recognition of njurinjeke.  Let it be  mandated  to  handle  local  issues  concerning
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land cases and other case that are happening at the local point.  

Isaiah N’tobwana:: antu baa  ba freedom fighters, yaani bara  baari  kithakene,  inkuromba  nabo  boonerwe  nafasi  niuntu  antu

bau bateerwe ya kintu kitiina baita bataawa nja kuuma kuruira uciathi bo baratawa nau baraairwa itumi baatura uu tu. 

Translator:  Finally I am proposing that the freedom fighters of this country should be recognized and be compensated for the

noble job they did for this country.  Thank you.     

Com. Zein:  Asante sana mzee.  George Munene, William Maore, Charles Nkunja, Cypriano Maore, Peter Muthee.

Peter  Muthee:   Maoni  yangu  ni  hawa  watu  wanaitwa  mawakili.   Hawa  watu  ndio  wanafanya  watu  ambao  hawana  pesa

wasipate haki za koti, kwa sababu ikiwa hauna pesa ya kuajiri wakili unaenda kotini na unashindwa kwa kesi.   Tena ningetaka

watu wanao shamba acre nyingi kama vile wazungu, iwe reduced to 1000  acres.   Upande wa kuajiri watu,  watu wachukuliwe

wakiwa sawa, kama ni degree ni degree sio ati kwa sababu mtu ni mzungu anaingia kuajiriwa hapa Kenya, lakini mkenya akiwa

na degree kama ya yule mzungu hapati kazi.  Sijui kama ni rangi wanaona ama ni nini.  Asante.

Com. Zein:  Asante sana peter.   Joshua Mwenda.   Ningeomba  nimpe  ruhusa  nimruhusu  mwalimu  anayefunza  hapa  amekaa

ametoka darasani kutoka wakati huo, atoe maoni arudi shuleni.  Meme Patrick.

Meme Patrick:  Thank you Commissioners and the rest  who are  here.   Mine is very briedf.   First  of all I  would wish to say

something about the appointment some of these very senior people in the government.  Beginning with the VP,  we realize this is

a very sensitive area that clearly it should not be  left to the hands of one person.   So  I propose  that such appointment must be

made either directly  by  the  people  or  the  pParliament.   In  the  same  note  I  would  also  suggest  that  people  like  the  head  of

parastatals and commissioners or chairmen of commissions, such offices like the AG office, the AG himself should be a person

either appointed by the government or vetted by another authority.  

Schools:  I feel that law of sponsors hasve really outlived its uselfulness because presently when you hear sponsors  is when they

have a problem to post  especially when a new headmaster  has been posted  to  this  place.  So  I  propose  that  this  law  should

altogether be abolished or continue.  Therefore we should have them doing something not just existing by name.  

Something else I would like to say is about  the change of Constitution itself.  You realize that from time to time  this  thing  has

happened so much that we ended up with something like a constitution crisis.   So  I  feel  that  should  a  Constitution  has  to  be

changed at  any one time then the number of people  who should vote as  the members of the house should be at  least  85%  to

ensure that this thing does not keep changing all the time.  

About  passports:   Being  a  very  important  document  I  sayfeel  that  every  Kenyan  should  really  be  given  a  chance  to  get  it
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whenever he wants to facilitate his movements.  Therefore they should be decentralized and the process  be  made easier  than it

is today.   Regarding the teachers,  I also  feel  that  as  far  as  some  code  of  regulations  are  concerned,  whereby  the  teacher  is

expected to have confirmationask for permission if he wants to go out of the country.  Really I don’t think it is necessary as  long

as that teacher will not miss his work, he will ould continue working therefore I don’t see why he should not get permission.   

About those vying for parliamentary posts, the current law I think is saying that they have to leave their jobs first before they are

allowed to vie.  I think the law is not reasonable and it should not be there as long as somebody will work.   I  don’t see  why he

should lose his job, he should go vie if he loses well and good he will go back.  

I should also add something on miraa, I also feel that it must be recognized as a cash crop just like other crops in this country.   I

recommend that the government perhaps get out of this, either through the councils or any other channels it should be left to the

local area to be hhelp in the ing them development on projects.  There should also be a Constitution rather  mechanism enforced

by  the  Constitution  so  that  those  flouting  the  Constitution  should  be  answerable,  actually  punished.   Because  in  the  current

issuesConstitution, laws of flaws are broken, the Constitution is not followed and people  just go scott  free.   I  also propose  that

ministers appointed to  head  ministries  should  have  professional  knowledge  in  the  ministries.   I  also  feel  that  the  government

should establish a fund that will cater  for the disadvantaged and especially for the unemployed, moreso those who have some

professional qualification.  I suggest they be given unemployment benefit so that part  of the money of those who are  employed

can be gotten so that these fellows can at  least  have something at  the end of the month.  Also I  feel  as  much  as  possible  the

Constitution should ensure that an individual should not have more than one job,  this will also reduce the unemployment we are

currently experiencing.

Lastly and not the least, I feel that the Constitution should state  in place the mechanism that is stipulates some basic salary that

an individual should earn, because you realize in some areas  some people  earn very little yet they are  working either in private

sector or with the government.  So there must be a basic sort of wage.  Thank you.

Com.  Zein:   Asante  sana  mwalimu.   Asante  sana  wananchi  watukufu  sasa  ningemuomba  Commissioner  mwenzangu  mzee

Ratanya aendelee. 

Com: Ratanya:   Asante Commissioner  Zein.   Kwa  hivyo  nitaendelea  kutoka  hapa,  yule  nimtamuiwita  sasa  ni  Jeremiah  N’

tobM’athiru. 

Jeremia N’tobiru:  uuni  ndiaria  na  Kimeru,  mbitawa  Jeremiah  M’athiru  na  na  ndiraria  ruteere  rwa  nursery  school.  Nursery

nituawe arimu bateetherue ni thirikari ndeene e nursery. Bungi nabuo ni amba bararemera aa batworoera  antu boothe bakuthiria

ba ng’ombe nakuo tutethue antu au ni thirikari. Ntina ya maingi ya kuua.   (in Meru dialect)

Translator:  He is proposing that let us have a provision whereby teachers  will be  catered  for by the government and security
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should be beefed up by the government in this area.  Thank you.  

Com.  Ratanya:   Geoffrey  Kaithima,  Julius  Kiamati.Ibwea  mno  Jeremiah  M’athiru  kiri  mantu  yara  waweta  kwa  ukui  na

yameega. Twite kiri Cypriano  Muungania.  Cypriano  Muungania  ee  ku.  Kama  ukiitwa  weka  mkono  hivi  ili  tujue  kama  yuko

karibu. Cypriano ari kuo? Okey, Geoffrey Kaithima, hata huyo hayuko, Julius Kiambati, ita na mbere Kiambati. 

Julius Kiamati:  Ya kuwanza,  miraa yetu itambuliwe kama majani chai na  kahawa.   Ya  pili  ni  uwezo  wa  rRais  upunguzwe.

Lakini awe na uwezo wa kusimamia nchi na uvamizi kutoka nje kama mikasa ya kitaifa.  Ya tatu,  utawala wa majimbo hatutaki,

kwa sababu majimbo mengine ni masikini sana.   Ya nne,  Katiba  iundwe  ambavyo  italinda  mali  ya  umma  na  kumaliza  ufisadi

serikalini.   Ya  tano,  ni  ma-chief  wawe  wakichaguliwa  na  wananchi  ili  wananchi  wajue  wale  ambao  watakao  wafanyia  kazi

mvizuri.  Ya  saba  ni  mila  zingine  za  zipigweamani  zitupwe  marufuku,  ni  kama  kuoa  urithi  wanawake  kwa  lazima,  kutairi

wasichana na kutairiwa wavulankwa vijana kwa vikundi kiwanjani.  

Katiba itengenezwe ambavyo kama vile wizara zile ambazo hazina maana serikalini ama zile ambao zimefanana zivunjwe ili pesa

zake zipelekwe katika wizara zya elimu, ili ziajiri waalimu na kwa kuwaongezea pesa.   Ya tisa,  waalimu wa nursery waajiriwe

na serikali kwa sababu  hata  wao  ni  waalimu.   Ya  kumi,  chief  ama  sub-chief  moja  wao  afutwe,   kwa  sababu  wote  hawana

maana  sana  ni  mmoja  tu  anaweza  kufanya  kazi  ya  mwengine.   Ingine  ni  kuhusu  sheria,  jaji  ama  mkuu  wa  sheria  awe

akichaguliwa na wanasheria wenyewe.  

Sheria ingine ni ya kulinda mama yatima kwa sababu ya madungu ywa bwana yake.  Kila mtoto ana haki ya kurithi mali ya baba

yake,  awe  msichana  ama  mvulana.   Ingine  ni  kuhusu  wabunge  ambao  awahuthurii  vikao  vya  bBunge  bila  sababu,  wakatwe

mishahara.  Wabunge wasipewe sheria ya kujiongezea mishahara wao wenyewe.  Ni hayo tu.      

Com. Ratanya:  Asante sana Julius.  Teresia Koolo Mung’eria, Geoffrey Kaithima.

Geoffrey Kaithima:  Thank you commissioners and the public.  

1) The Constitution should be written in simple language that will beis understood by all.  It should also be written in vernacular

of all the communities in the country.  

2) The Constitution should be taught in both primary schools and secondary schools, in civics education.  

3) Due to lack of employment, nominated MPs should not be retired government officers and they should not be  given cabinet

posts.  

4) Defecting MPs and councilors should first alert  the speaker  of pParliament that they  want  to  defect.   There  should  be  at

least a half the number of MPs in the pParliament at any session.  

5) The  pParliament  should  make  vette  all  the  appointments  of  senior  civil  servants  made  by  the  pPresident,  e.g.  permanet

secretaries, parastatal chairpersons and Chief Justice.  
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6) Miraa should be considered like any other cash crop in Kenya.  First it should fall under agriculture act.  

7) The government should employ all the trained school teachers on permanent and pensionable basis through the TSC.  

8) General elections dates should be specified by the Electoral Commission of Kenya and should not remain a secret  weapon.

 

9) The quota system of callingenrolling pupils to form one in provincial secondary schools be abolished.  

10) Ten, all MPs should have offices at their constituency headquarters  or  at  a strategic place where they are  accessible  to the

electorate.  

11) MPs who abandon their constituency or  electorate  should have a vote of no confidence or  should  be  impeached  through

writing a memorandum by at least 1500 people from every location.

12) All primary school headteachers should be treated like managers and be given better responsibility allowances together with

their deputies and even senior teachers.  

13) All  government  employees  be  given  better  salaries  that  will  enable  them  cater  for  their  families  and  even  educate  their

children to and stop them from engaging themselves in business.  

14) In  case  of  any  retrenchment  of  government  officers,  all  the  trenchees  should  be  given  benefits  of  about  500%  about

depending on the number of years one has worked.  

15) The pParliament should determine the number of ministries and not the pPresident.  Thank you.

Com. Ratanya:  Thank you very much Geoffrey Kaithima for keeping time.  Martin Njeru Ntonjiri  is an observer,  Mwalimu

Kaberia, Julius Kamati, Julius Kobia, John Mwenda.

John Mwenda Igoya:  Nitaongea juu ya eExecutive.  Ningependa wakati  Katiba itakopobadilishwa, pPresident  asiwe juu ya

sheria.  Mkuu wa sheria awe anateuliwa na wabunge.  The Attorney General should be elected also by the pRarliament.  La pili,

mamlaka  ya  rRais  ningependa  igawanywe  na  wabunge  kama  vile  kuhairisha  bBunge  na  kuvunja  bBunge,  iwe  ni  uamuzi  wa

wabunge wenyewe.  Upande wa administration, chief na manaibu  wao  ningependelea  wawe  wakichaguliwa  na  wanachi  kwa

njia ya mlolongo ili tumalize corruption katika ofisi hizo.  

Koti  iongezewe  power  ya  kufanga  wale  watakaopatikana  na  utengenezaji  wa  pombe  haramu  kwa  sababu  siku  hizi

wakikamatuwa kwa ile sheria ilioko, hawapewi faini kubwa wanaenda na kulipa deni faini ndogo  na  kesho  wanarudi.    Kwa

hivyo sheria hiyo ikiongezewa tutamaliza hiyo upikaji wa pombe haramu.  Ningependa pia  hawa  wapikaji  wa  pombe  haramu

wasikubaliwe kupewa bond au ……….(inaudiblecash bail) wakati wanapokamatwa nikwa hiyo upikaji yawa pombe yzao kwa

sababu wanakamatwa, kesho wanarudi wanaanza kuwacheka wale waliokuwa wamewakamata jana katika Katiba iliyoko saa

hizi. Upande wa polisi, ningeomba wakati tunapobadilisha Katiba, wananchi watafutiwe ofisi ingine kwa sababu wakati  afisa wa

polisi  ambaye  anatendea  mwananchi  unyama  na  hana  mahali  popote  pa  kwenda,  .   Katiba  ya  sasa  ibuni  ofisi  ingine  ili  e

wananchi wataenda kupiga ripoti ilie huo askari ashtakiwe.  Jambo la pili, katika upande wa police.  Upande wa customary law

au utaratibu wa kitamaduni, tamaduni za mkenya yeyote ziheshimiwe, isiwe  ikaangiliwazisije  zikaingiliwa  na  tamaduni  za  watu
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wengine, kwa  sababu kila kabila iko na utamaduni zao.   Upande wa kuvunja sheria,  Katiba ya sasa  haitilii maanani sana kwa

wale wauwaji wa  wengine  hata  wao  mara  nyingi  mtu  akiua  anaenda  kotini  anapewa  bond  au  anapewa  cash  bail  na  kurudi,

atakuja na kuendelea na hayo.  

Interjection Com. Ratanya:  Mwenda, jaribu kupeana mapendekezo yako, specifically.

John Mwenda:  Ningependelea upande wa mashamba, tutafutiwe ofisi ingine kando na hii ya judication wakati  Katiba itakapo

badilishwa.  Kwa hayo machache sitaendelea, asante.  

Com. Ratanya:  Asante sana Mwenda.  Kuna yule nilimwuita ninasikia yuko hapa, Teresia Koolo Mung’eria.

Teresia  Koolo  Mung’eria:   Bwana  Commissioner  and  the  audience,  mine  are  written  in  points  and  are  mostly  based  on

women issues.

1) The new Constitution should eliminate the violence against women.

2) There should be property rights to all children, both male and female child.

3) Recognition for freedom fighters.

4) Assess and control of resources, especially the married mothers.

5) There should be provision of adequate health facilities and policies especially in rural areas.

6) There should be equality in employment for both men and women.

7) Groups  money  that  is  donated  by  different  organizations  should  be  protected  by  the  law  because  this  money  is  maybe

mismanaged by some of the people.

8) Local brews should be abolished by law in the new Constitution.

9) Political parties have provision for individual candidates.

10) Appointments of judges should be done by judicial commission of laws of Kenya.

11) Women should be given equal responsibility in leadership.

12) There should be direct election of mayors and chairmen of councils.

13) Title deeds  should have both names of persons  incase of marriages,  they should have both names of a man and a woman

who are married. 

14) The government should get rid of wife inheritance, it should be put in law.

15) Simple land cases should be transferred to legal experts in their areas at their capacity.

16) The  land  demarcation  issue  should  be  limited  by  the  Constitution  to  bring  between  three  to  five  years  to  avoid  over

stretching of resources. I have finished my recommendations.

Com.  Ratanya:  Asante  sana  Teresia,  umetumia  masaa  yako  sawa  sawa.   Tutaenda  kwa  anayefuata  Margaret  Kamwate,

huyuko, Jackson Kairiama, Francis Leboni, James Aronga, Joseph Njilu Meme, endelea.
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Joseph Njilu Meme:   Yangu  ningesema  ya  kwamba  serikali  iwe  inaangalia  ama  inatunza  wanyama  wa  porini  kwa  sababu

wanasumbua  wakulima  sana,  na  pia  kama  mimea  itaweza  kuharibiwa  na  hawa  wanyama,  serikali  iwe  inafanyia  wakulima

compensation.  Ya  pili,  mahospitali  ya  serikali  kama  dispensary  na  hayo  mengine,  yawe  ni  free  ili  kwa  common  mwananchi

aweze  kuhudumiwa  vizuri.   Ya  tatu,  serikali  iwe  inasema  mambo  yale  ambayo  itaweza  kuyatekeleza  au  kama  yale  itaweza

kuyaendeleza kote nchini, e.gfor example.,  munujua ya kwamba mfumo wa 8-4-4,  maziwa ilisemekana ya kwamba itapeanwa

kwa  kila  shule,  lakini  sehemu  nyingi  haywapati  hayo  maziwa  na  pesa  yza  serikali  zinatumika  kwa  upande  wa  maziwa.

Ningeonelea mimi kwa katiba ambayo itaundwa ikiwa mpya, hiyo hali ya maziwa iondolewa iwekwe vitu vingine kama chokaa

ambayzo zinanunuliwa na wazazi shuleni.  Serikali i-provide for that badala ya hiyo maziwa inunue vitabu.  

Tena  ningeonelea  hii  uu  mfumo  wa  8-4-4  system,  serikali  ipeane  free  education  kwa  primary,  kutoka  standard.  one  hadi

standard.  eeight.   Ingine ningesema ya tano,  serikali iweke maghala  yao  katika  kwa  district  kwa  sababu  wakulima  wanapata

shida sana wakati  wa kuuza mazao yao,  wanakosa soko  ya  kupeleka.   Kwa  hivyo  serikali  iwe  inanunulia  wakulima  vyakula

ambao  wanalima.   Ya  sita,  waalimu  wa  nursery  waangaliwe  pia  na  waingie  katika  TSC  aAct.   Waalimu  wale  ambao

wamehitimu na wamefuzu kwa chuokutoka vyuo vya za waalimu. Ya saba,  FGM should be abolished  in  Kenya.   Hayo  ndio

yangu machache niliyokuwa nayo.

Com. Ratanya:  Asante kwa hayo machache bwana Joseph,  sasa  twende  kwa  FVestus  Kobia,  hayuko,?  Henry  Mbaabu.?

Mbaabu eetera aniini ura uku-interpret eeye. 

Henry  Mbaabu: Bura  nkweenda  Katiba  e  riindi  ithirwa  irikuo  ndirienda  ng’ombe  cietu  rira  ikwiywa  tukoomba  kutethua  I

thirikari ikatuthiatiria kinya na ndege na ngari na kinya tukatangazirwa na radio ura cithiatitwe. Na  rira ikoonekana kwatuika na

ikawatirwa, kinya yeethirwa ni uu ithano ciawatikana kukatwika ng’ombe cionthe ibatirie kuyukua ira cirri au ikariira ng’ombe

ira iraurite.  (in Meru dialect)

Translator:  I am proposing that the new Constitution let us have a provision or a law that will protect us against stock theft,  let

it be clear on the way the mechanism of protection and how we shall be protected onagainst stock theft.

Henry Mbaabu:  Bwa yeeli, mbeca cietu cia kaua nacio itukwenda ciithirwa  rira  ikariwa,  tukareeterwa  haraka  niuntu  rimwe

niikucumbura mwanka kukatwika  kauwa  I  kintu  kimwe  kiaeere  kia  utheri  aancia  mbeca  itiumbaa  kwonekana,  na  ikate  igita

riiraya muno ikionekana.  (in Meru dialect)

Translator:   My  second  point  is  concerning  agriculture,  the  policy  on  coffee  you  find  that  our  coffee  has  been  used  and

misused.  So  he is suggesting  having  a  policy  that  would  actually  make  far  much  benefit  in  terms  of  payment  and  pricing  of

coffee.

       

Henry Mbaabu:  : Bwa yathatu,  borisi nio niibwirite kwithirwa iai ngaari injea niuntu rimwe ikuonekanaa thiina kuatwika itina
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kinya ngaari weeta  ukeerwa naanga ukaura mauta kana ukeethirwa wiina ngari yeeku.  Kwou muntu  ura  utiina  ngaari  atiumba

kuumba  kusaidiwa  I  borisi  niuntu  Ikwithirua  atina  ngari,  kookaria  utheri  indi  kukatwika  antu  au  boorisi  kuti  ngui  ikwithirua

ikiritaa bubwea. (in Meru dialect)

Translator:   My next point,  we should have a provision that will protect  police officers  or  that  will  cater  for  them  incase  of

maintenance of their vehicles, so that they can assist mwananchi without any problem. 

Henry Mbaabu: Bwa yaana, nthi yeetu nibwirite kulindwa I sheria nikwithirwa niuntu niyo tutumaira kubwitha sherehe cietu cia

wameeru, na mantu yoonthe sheria iria ibwithikaa cia Kimeru niciithairwa miraa ikienda  kutumika  antu  au  kwa  hivyo  nibatirie

kulindwa imiea ingi untu waumba gukara na into bibingi.  (in Meru dialect)

Translator:  duDue to the economic factors point tof it cultural value attached to miraa, we are recommending that it should be

recognized in the new Constitution that we are going to haveharvest like any other crop.  

Henry Mbaabu: kwou yakwa I yau ti yamaingi. 

Translator:  Thank you so much that is what I had.

Com. Ratanya:  Asante Henry.  Kimani John, Erustus Mbiko.

Erustus Mbiko:  Asante Commissioners and other civil servants of the government.   Maoni yangu tu ni machache sio mengi.

Maoni yangu ni hivi, raRais apunguziwe mamlaka, asiyekuwa na mamlaka.  Ya  pili,  mkuu  yule  ambaye  atasimamia  university

zote,  awe ni waziri anayehusika kwa masomo na asiwe ni mtu ambaye hana degree asimamie, iwe ni mtu ambaye ana degree

ndio atasimamia chuo kuwaama chancellor mkuu.  

Pili, judge mkuu asimamiwe na Katiba.  Attorney General pia asimamiwe na Katiba sio rRais na msimamizi mkuu wna mkaguzi

wa pesa zote za serikali pia awe anasimamiwa na Katiba.  Ya nne, mwenyekiti wa tume pia awe akisimamiwa na Katiba.

Com. Ratanya:  Tume gani?

Erustus Mbiko:  Ya serikali.

Com. Ratanya:  Kuna tTume nyingi ya serikali, tuambie ni tume gani, kwa sababu kuna ya uchaguzi, kuna tTume nyingi.

Erustus Mbiko:  Ni tTume kama hii ya uchaguzi.  Ingine ni hii, sheria ilinde mkenya yeyote na kilimo kifufuliwe kama kahawa,

hiyo sector imepotea kabisa.  YLa mwisho, serikali iwe ikielemisha watoto  kutoka nursery mpaka university free,  kwa sababu

ile kodi au fees tumetoa ni pesa nyingi sana. 
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Com. Ratanya: Umesema kutoka nursery, primary, secondary na kwenda mpaka university.

Erustus Mbiko:  Bure.   Ingine ni serikali iwe ikilinda watu wale ambao hawana nguvu.  Kulinda ni kusema nini,? kKulinda ni

kuelimisha wale walemavu kama viwete,  serikali ichukue hatua ya kuelemisha hawa na kulinda mali ya wajane kama ya  akina

wanawake.  Na serikali pia ileinde wmachokora.  Sina mengi. 

Com. Ratanya: Asante sana mzee kwa hayo maoni yako.  John N’tomiru, Mbaabu Leonard, Dr. Musa N’tokilovo, Jacob  N’

tonamba. 

Jacob N’tonamba:   Asante sana bwana Commissioner,  yangu si mengi ni machache.   Ninaanza  kwa  kusema  hivi,  mamlaka

yatakaye tawala Kenya yote yasipunguzwe kuteremka chini, yawe hivyo h ilivyo vile tumeona.  Ya pili, homeguard ambao rRais

alisema waandikwe kutoka 1992 hadi 1993,  awafikiria e kabla ya kaustaafu kazi yake.   Kuna wengine walikufa na kuwaacha

mama yao hayatima wakifanyia serikali kazi,  ,  katika haokama homeguards.   Kwa hivyo ninaomba serikali iliyo  sasa  ya  Moi,

kabla kutoka kwa uongozi awalipe kitu kidogo.   Ya  tatu,  serikali  iajiri  watu  wa  form  four  na  kuendelea,  isiwje  ikaajiri  watu

ambao hawataweza kung’ang’ana na raia ywa kisasa.   Ya nne, kune mimea yetu ambayoe inaitwa miraa, inatumika na wazee

ambao wako na miaka tisaini hadi sasa, iheshimike sana katika Kenya na Africa mnzima na katika dunia mnzima.  Kwa maana

wakati  wa  mkoloni,  John  ndioNjonjo   aliweka  sheria  hiyo  na  wakati  ywa  mkoloni  ikawekwa  iuendelee.   Mimea  wetu

unalalishwa sana wakati tunatumia, tunasikia raha sana tukitafuna miraa bila kutumia anasa ingine yeoyote katika mwili yetu.  Ya

tano,  bwana Commissioner,  wachungaji wetu tunapata shida sana mahali  tupo,  ya  kusumbuliwa  na  wezi.   Ninaomba  tupewe

bunduki, risasi ili tukuwe tunatumia huko na watu wasisumbuliwe na polisi eitherau askari  yewowoyote wakati  tunafuga mifugo

yetu kwa maana tulipata shida  sana  ya  kuuwawa  na  majirani  ywetu  na  ng’ombe  kuenda  hadharani  kwa  miaka  mingi.   Kwa

hivyo ningeomba serikali ile itakayoundwa sasa,  ishikilie wachungaji  wetu  sana  hasa  wa  hapa  Mutuati  sehemu  ya  Nyambene

yetu.  

Ya  sita,  kutairi  mtoto  yoeyote  ikuwachiwe  mzazi.   Kwa  hivyo  ningeomba  serikali  ya  sasa  kutairi  mtoto  yeyote  mzazi  asije

kupata  shida  kwa  umma  ama  kwa  serikali,  ikuwachiwe  mzazi.   Ya  saba,  bwana  Commissioner,   sub  chief  na  chiefs

wachaguliwe kwa mlolongo na wawe na miaka michache ya kukaa,  ishirini mpaka wastaafu.   Ya  nane,  mashamba  yetu  tuwe

tunapatiwa title deed, kwa mapema bila kutumia miaka kumi au ishirini, isizidi miaka tano.  Ya tisa na ya mwisho, Katiba ikiisha,

sisi raia tupewe vitabu tutumie ili tukujuae sheria inaenda namna gani, sio kama vile sasa  tunafichwa na ni polisi peke  yake ndio

wanatumia  sheria  hatana  ukishikwa  usiku  nahata  ukishikwa  na  polisi  unaambiwa  haujui  sheria.   Vile  tunaenda  sasa  bwana

Commissioner ningeomba, ikimalizika sasa na ile sheria itaundwa, tupewe vitabu vyote viwe ni wazi kusoma ili tusisumbuliwe na

sheria mara ya pili.  Hayo ni yangu machache.

Com.  Ratanya:  Asante  bwana  Jacob.   Sasa  tulikuwa  tumemwita  huyu  mwalimu  aliyekuwa  katika  class,  ninafikiri  ni  vizuri

kutupeaatupe maoni yake kama yuko hapa.  Mwimbi Joseph, kwa ufupi.
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Mwimbi Joseph:  Thank you commissioners na walenanchi wengine, nitatumia lugha ya kingereza.   First  I will talk about  legal

loopholes.   As now we are  going to make another Constitution, I know the current Constitution has got  a  lot  of  loopholes,  I

would wish that you reduce most of the loopholes because  they  have  been  misused  by  intelligent  Kenyans  to  swindle  public

funds and do other very evil things in this country.  So the law should be as clear as possible and avoid ambiguity in many cases.

  

Protection of public property:   The Constitution should be very clear on what to be  done to any  person  who  swindles  public

money or public coffer at whatever level.  It is not only at the national level, even at local places, there are many people who are

swindling public funds.  On those people who are borrowing excessive loans, we are now aware that there are  people  who are

borrowing upto 800 million shillings from banks and at  the same time they refuse to repay the money.   Those  people  are  the

ones who are  crippling the country and then we are  told that the economy is bad,  there is no way a person can borrow  upto

800 million from a single bank, I think here there should be a limitation on how much should be borrowed.  

Those people who evade tax,  those are  also criminals and we know in Kenya there are  so many who are  doing that and they

should be punished by the law which is going to be  made now properly.   Otherwise they are  the ones who are  making people

to be underpaid in this country.  

Nominations of councilors and MPs, I am suggesting that nominations of MPs and councilors be  cancelled or  stopped  in future

because  those  people  who  are  nominated  are  normally  not  loyal  to  the  people,  instead  they  are  loyal  to  those  people  who

nominated them.  Finally the MPs should have a place where they can be consulted in their constituencies thus they should have

even a secretary where who can receive the views of the wananchi.  

On the economy I would wish to say that those people who are found guilty of plandering the country’s economy should not be

let go scott free, the law should be very clear on what should be done to these people  because  we have observed them ruining

the country for a very long time.  

Environment protection:  The next law which comes the Constitution should provide for the protection of the following natural

resources;  that  is  water  and  water  sources,  forest  minerals,  wild  animals  and  even  air.   There  are  some  countries  who  are

planning to spoil even the air we breathe.  

Remuneration of civil service and teachers:  These people  are  the ones who help to sustain a government.   There should be an

act which protects them from a clique of people  calling themselves to the government which determines what they should earn.

This oppression on economic areas  lieadsnks to corruption in the offices and  schools  or  opening  very  wide  gaps  on  the  pay

packages like the ones we are seeing currently in the country will cause commitment to very many crimes leading to insecurity of
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the very people who are awarding themselves the very good pay.

Com. Ratanya:  Jaribu kumaliza mwalimu.

Mwimbi Joseph:  Finally I will mention one marginalized group.   There should be a low on prostitution whether it be  banned

or something else be  done to the people  who are  carrying on with prostitution.   There is no way we can say that we want  to

fight AIDS, use a a lot of money on reducing AIDS when we are allowing other people to continue spreading the same.  Finally

the street children, this is the chokara group.  I would like the government or  the new constitution to have something about  this

group of people  because  this is another time  bomb  which  is  growing  slowly  and  people  seem  to  ignore  it.   Thank  you  very

much.  

Com. Ratanya: Asante sana mwalimu.  Mwenzangu hapa Com. Zein anataka kusema kitu kimoja halafu tuendelee.

Com. Zein:   Habari  zenyu tena.   Tulipoanza kazi hii asubuhi tuliwapa mawaidha kadhaa kidogo kuhusu kazi hii,  sasa  unaona

mwingine  anapumzika  anatoka  nje  kidogo  kunyoosha  miguu  aende  mahali  pa  kujisaidia  turudi  tuendelee  na  kazi.   Mimi

nilipotoka nilipata habari kwamba kuna vijana wachache wamekuwa, ati wamekuja kutumua wametumwa kutisha watu wasitoe

maoni, munakumbuka asubuhi niliwaeleza kuhusu Tume ya Kurekebisha Katiba  na  sheria.   Tume  ya  Kurekebisha  Katiba  ya

Kenya iliteuliwa ina sheria maalum na ma-Commissioner wake waliteuliwa  na  bBunge  na  kuhalalishwa  na  rRais.   Sasa  ikiwa

wewe ni mmoja wa hawa vijana wamekuja hapa,  saa  ile tunaendelea kuita majina ya watu kuendelea kutoa maoni yao,  jifanye

kama unaenda kujisaidia uende kabisa, sababu tumeanza kuwachulia hatua mmoja mmoja.  Ninapenda kuhakikishia wananchi,

waheshimiwa wa sehemu hii, tunazunguka Kenya nzima, una uhuru wa kutoa maoni yako,  bila hofu yeoyote,  bila kutishwa  na

mtu,  akawa  na  kacheo  kake  kadogo,  au  ana  kacheo  kake  kakubwa,  hana  uwezo  wa  kukutisha  wewe.  (clapping)   Na

akijaribu, na munisikize vizuri, akijaribu tunamchukulia hatua mara moja,  simumeona GK cars  zimekaa hapo nje au hamkuona?

Na hapa tuna security yakutosha,  si lazima ati uone mtu amevaa uniform ndio ujue tuna security,  tuko na security  ya  kutosha,

wengine tulikuja nao wenyewe na wengine ni wa area hii.  Ukajaribu kutisha mwananchi yeyote kuhusu kutoa maoni yake hapa,

wewe  na  huyo  aliyekutuma  akawa  na  kacheo  kake  kadogo  au  kacheo  kake  kakubwa,  wote  ndani,  sawa?   Kwa  hivyo

mwananchi yeyote usiwe na hofu ya aina yeyote kutoa maoni yako, na ikiwa mwananchi yeyote hapa ametishwa kuja hapa kwa

hii meza uzungumze tuendelee na kuchukua hatua mara moja na kuwachukua tu hivi tufanye  nao  kazi,  au  si  sawa  hivi?   Kazi

iendelee.

Audience:  Sawa.

Com.  Ratanya:  Asante  sana  Com.  Zein  kwa  hayo  mawaidha.   Ningetaka  tena  kuwakumbusha  kitu  kingine  ambacho

tulikubaliana asubuhi, tulikubaliana kama mtu akipewa nafasi yake,  tuliwapatia dakika tano na kwa szileababu tunajua kila mtu

ambaye  yuko  hapa,  sisi  tuko  Commission  ile  inataka  kusikiza  kila  mtu  na  tunaheshimu  kila  mwananchi,  na  kila  mtu  hapa
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tunataka wakati wa kumaliza awe amesema kitu.  Na  sasa  ningetaka kuwaomba tufupishe kabisa,  wakati  unakuja hapo useme

kwa yale dakika umepewa na umalize ili wote hapa na ambao wengine watakuja baadaye wapate nafasi.  Na tumeona kwamba

sasa  kwa  sababu  wameongeawamebakia  wengi  na  tukiendelea  namna  hii,  itafika  pengine  saa  sita  usiku,  ningetaka  pengine

tujaribu kukubaliana kama vile tunakubaliana kwa mambo mengine.  Tulikuwa na dakika tano, na kama tukitaka kila mtu aseme

kitu, munataka tu-reduce hiyo dakika tano,  kama ngapi  hivi,?  ilikuwa  tano  lakini  tunaona  kwamba  ikiwa  mbili  tutamaliza  saa

kumi.  Mumesema tatu, na iwe tatu, mtu akija ajaribu kusema yale anasema lakini si kurudia yale yamesemwa na tena ukisema

kitu fulani, ni kile unataka kiingie kwa Katiba sio kueleza,  kama ukisema unataka miraa uwekwe nguvu kisheria,  hiyo inatosha

tunajua.  Ikiwekwa nguvu itatengenezwa mambo yake yote ambayo yanahusu kuweka nguvu, kwa hivyo usije ukazidi kueleza

kwa sababu tumesikia hayo.  Ukisema point,  unamaliza, jaribu dakika hiyo tatu ama less than three ili tuweze kumaliza, asante

sana.   Kwa hivyo, tuende kwa haraka  namna  hiyo  kwa  Beatrice  Mithika.   Na  sasa  mtu  akiwa  karibu  hapa  ainue  mkono  ili

tuweze kujua.

Beatrice Mithika:  The following points should be considered in amending the Constitution.

1) Female circumcision should be banned in Kenya.

2) Land ownership should be joined, that is the name of husband and wife should appear on the title deed.

3) Children should be given equal rights, for example, girls should be given land by their parents.

4) Land demarcation should not take along duration, it should take  a duration of three to four years  and owners be  given title

deeds in time.

5) Forests should be maintained because they are there for rain catchments and provide a good environment.  Thank you.

Com.  Ratanya:   Asante  sana  Beatrice,  sasa  mtindo  huo  huo  tu  kama  vile  Beatrice  amefanya.   Tuende  kwa  Geoffrey

Mungania, hayuko, ? Samuel Kailemia.?

Samuel  Kailemia:   Asante  sana  Commissioner,  yangu  ni  machache.   Mimi  ninaomba  kabla  ya  hii  Katiba

haijabadilishwa,…….…....   (Meru dialect).   Kwa hivyo sasa  mimi ninataka  Katiba  ikianzwa  kubadilishwa,  ibadilishwe  sheria

moja  ile  inaweza  kusaidia  watu  wa  Kenya.   Serikali  kitu  ya  kwanza  mbaya  ile  inabadilishakitu  kibaya  kile  inafaa

ikiwekibadilishe mbaya ni upande wa polisi akiua mtu, akishaua mtu, anaenda anafungua mwezi mbili  ama  akawachiliwa  bure

kabla hajafanywa chochote.   Hapo  ninaona  ni  mbvibaya  sana  kwa  maana  watu  wanafanywa  kama  kuku.   Ya  pili,  ni  sheria

ikibadilishwa, upande wa chief na sub-chief, wachaguliwe nkwa mlolongo.  Asante sana. 

Com. Ratanya:  Asante Kailemia:  Tuna N’tomutia Silas, hayuko, Francis Kaliunga.

Francis Kaliunga:  Yangu ni machache sio mengi.  Ninataka rRais asiwe na mamlaka mengi.  Ingine sitaki serikali ya majimbo.

  Kuhusu shule, watoto wapate kusoma bure. Hospitali, tuweze kupata matibabu ya bure hata kuna makundi mengine yanakuja

yanaandikisha watu, wanasema ati wanapeana ma-loan, hao halafu wanakuja wanadanganya na watu pesa zao.   Sasa  ninasema
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serikali  ya  Katiba  ya  sasa,  ichukulie  hatua  watu  kama  hao,  iweke  sheria  ambayo  inaweza  kulinda  wananchi  mali  yaoya

wananchi.  Yangu ni hayo tu.

Com. Ratanya:  Asante bwana Francis, N’toatheru., hHayuko,?  Mrs Jerusha, ? hHayuko, Charles Ibere.

Charles Ibere:  These are my views:

 Government must licence all TV and radio stations.

 The 1991  Kiliku’s Inquiry to those who instigated  tribal  skirmishes,  that  left  thousands  homeless,  a  hundred  slaughtered,

must be brought to justice.  

 The evasion of taxes to those who are  well-connected within the corridors  of power  must be  tried and  brought  to  justice

and prosecuted.

 Free primary education for all.  

 Police brutality should be checked.

 Land  issue:   common  mwananchi  has  been  left  landless  where  corrupt  demarcation  of  ………….(inaudible).  and  their

juniors punish those who refuse to bribe them. 

 Rules should be tightened to make a penalty to safegurard  some  few  trees  left  from  the  ones  used  to  be  forests  already

swallowed by chiefs and DOs.

 Security must be a priority for any leader for the sake of already hospitalized economy like the one we currently have.

 Trimming of congested ministerial posts to forsurteenee for the sake of the already dead economy.

 Presindential candidates who contest for the first and second race and fail both must be ruled out for bad timethird trial.

Com. Ratanya:  Thank you very much Ibere.  Hapa tuna Alexander Muria, Peter N’toiti, Peter Muriungi.

Peter Muriungi:   I  have some views.  I  have the pleasure to contribute towards  the CKRC 2002,  and the following are  my

views:   The  office  of  the  local  government  should  be  improved  from  the  grassroots  such  that  it  can  render  services  to  the

common mwananchi and the areas that need this improvement are as follows: 

Finance:  The office of the local government should change the format of collecting revenues from the common mwananchi to

make sure that the money collected meet the needs of the people concerned.

Cleanliness:   They  should  maintain  high  class  in  the  areas  they  are  collecting  revenues,  e.g.  proper  satinaitation,  drainage

system and collecting of garbages and also repairing the area needed.  

Leadership:  Anybody wishing to vie for the post of either mayor, councilor, MP or  any other office, should be an holder of ‘

O’ level certificate.  For the pPresident one should be an a holder of a management degree.  
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Management:   Resources  and properties  of the local government should be given  proper  management  or  proper  managed,

e.g.for example security.  The local government should offer tight security to all the properties  in the locality and in public land

allocation, e.g forests, rivers, lakes, and also wild animals.

Leaders:   In the forth coming elections,  I would wish to ask  the common  mwananchi  to  elect  people  of  good  morals.   The

local government should have the full responsibility and power to enforce law of the protection of the environment in their area.

Forests,  rivers  and  lakes  and  wild  animals  should  be  protected  fully.   Freedom  for  worship  regardless  of  the  locality  and

tradition of the area, e.g. North Eastern Kenya, where most of the people are Muslims occupy the large area.

Productivity:  The Ministry of Agriculture should ensure  that  they  have  improved  the  productivity  of  food  production  in  the

country to ensure that there is enough food.  Free basic education for all Kenyans forat primary level.  Free  medical care  for all

people.  The concept  of retaining nominated MPs should be banned  only  elected  MPs  should  take  office.   Relief  food  to  be

distributed through sources to make sure that the common mwananchi is served well.  The last point,  the pPresident  should not

be overabove the law but also to be guided by the law.  Thank you.  

Com. Ratanya: Asante sana Peter Murungi, Bishop Alexander, three minutes only.

Bishop Alexander:  Thank you very much.  I have a written memorandum that I wanted hand it to you.  

Com. Ratanya:  Just highlight and then you will give us your memorandum.

Bishop  Alexander  Kikabu,  of  the  Methodist  Church,  Nyambene  Synod:   I  have  a  memorandum  from  the  Methodist

church here,  which is long, so I will not be  able to read but it contains many of  our  proposals  and  I  am  sure  they  have  now

reached.   One thing that I wanted to  include  here  orally,  is  that  we  have  a  commission  to  set  salaries  for  all  the  workers  in

Kenya,  so that the MPs will not take  part  to set  their  own  salaries.   We  have  a  commission  that  will  be  responsible  for  the

salaries of the workers.  

The other thing to include the proposals  in the memorandum here is that I would request  the Constitution to provide that MPs

should have offices in the major towns of their  constituencies  so  that  when  they  are  elected,  they  will  not  just  disappear  but

people  can  get  access  to  them,  they  can  share  with  them.   With  those  few  words,  thank  you  very  much  for  giving  me  this

opportunity.  

 Com.  Ratanya:  Thank  you  very  much  Bishop  for  keeping  time,  hand  in  your  memorandum  there  and  sign  our  register.

Mathew Muroki, hayuko, Samuel Kubai.?
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Samuel Kubai:  Asante sana Commissioner.  

1) Should the pPresident be the commander in chief of the armed forces?  ThisThis should be under the commander in chief.  

2) How should we deal  with defections from parties  and parties  crossing the floor?  The answer is any member who defects

should finance by-elections. 

3) The election date be specified in the Constitution.

4) Who should have the responsibility of ensuring that all Kenyans enjoy basic rights jussuch ast as security, health care,  water,

education, shelter, food and employment?  This must be pParliament.

5) Should the Constitution provide for compulsory and free education?  This is yes, upto form four.

6) Who should have ultimate ownership of land?  This is individuals.

7) Should elderly men and women have equal access to land?  This is no, men only.

8) The government should own natural resources, e.glike water, not any deparment.

9) Who should be in charge of eExecutive powers during presidential elections?  This is the Chief Justice.

10) Lingine ni kama wale wanaajiriwa serikalini kama vile GSU, wakati wanapofariki, serikali haishughulikii hawa.  

Com. Ratanya: Kuna swali hapa bwana Kubai, ngoja.

Com. Zein:  Bwana Kubai, why do you want only men to have access to land? 

Samuel Kubai:  Hii ni kwa sababu wanawake,  mwanaume akishafariki,  huyu mwanamke anaweza kuolewa na mtu mwingine

halafu ile land aende nayo watoto wabakii  wanahakihangaika.

Com.  Zein:   Ngoja,  mama  usipige  nduru,  unajua  ni  kwa  sababu  gani  nimekuuliza  hivyo  bwana  Kubai?   Kuanzia  tuanze

Nyambene,  tukaja  N’tonyiri  Larei  jana,  kina  mama  wanakuja  mbele  yetu  wanasema,  bwana  yangu  akifa  nakuja  ninanyang’

anywa shamba, sijui nitaangalia watoto namna gani, tunapata taabu.  Na wewe unasema, hivyo ndio sawa sawa.

Samuel Kubai:  Kwa sababu wanawake wanapenda kuolewa na watu kama wawili watatu.

Com. Ratanya:   Kuna swali lingine. Hayo ni maoni yako,  na ni sawa sawa,  una haki ya maoni yako.   Lakini hapa ningetaka

clarification kidogo,na kama huyu mama amenunua shamba lake, hata hiyo utasema ya kwamba asipatiwe right yake?

Samuel Kubai:  Hapana, hiyo Katiba ya sasa inaruhusu  

Com. Ratanya:  N’totimitu BRaimula.
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Peter   N’totiM’itumitu:   (in  Meru  dialect)Riitwa  riakwa  mbitawa  ntoitumitu  Baimula,  ura  nkuua  aarimu  ninkuromba  arimu

boongelwe mucaara niuntu mwarimu aukiira rukiiri kirasine mwanka ooro kenda aumba kuria bwea. 

Translator:   I  am proposing that the welfare of teachers  should be looked upon and the increament of their  salaries  and  the

general offer should actually be emphasized.

Peter   N’totimitu:   Buungi  aana  antu  bara  bathoomi  ana  bara  bathoomete  babaingi  kinya  untu  tukuthomethia  aana,  ana

babaingi  bathoomete  na  ni  micii  na  I  micii  bakari  nthi  bathiria  Sukuru  bakaria  micii.  Indi  nkaroomba  bwana  commissioner

nkaroomba thirikari yuumbe kuboonera Ngugi antu baria micii. (in Meru dialect)

Translator:   I  am proposing that in the new Constitution  that  we  are  going  to  have,  let  it  have  a  provision  that  will  help  to

create jobs for Kenyans mostly who are leaving schools and educated and there are  no jobs.   So  let us have a provision willto

help to create jobs mostly for those who are leaving schools and there are no jobs.

Peter  N’totimitu:  (in Meru dialect: Buungi nkaua Nchobi ya kienyeji ituthiritie kuu niuntu iyukirue hatua I thirikari niuntu ithire

tutikathire ituthiritue ni yo. )

Translator:  I am also proposing that let us have a provision that will prohibit  local brews because  of the side effects that they

have upon the people.

Peter  N’totimitu: Ngacoka nkaua macibu inkuroomba ciibu yatumairwe yaringwe mlolongo na kuura ura baangi bathithairua

kenda baumba kuwatanira na wananchi. (in Meru dialect)

Translator:  My next proposal  is concerning the office of the chief.  He is suggesting that let chiefs be  elected directly by the

people.

Peter   N’totimitu:   Nkaua  baatwi  mbua  kiri  baaria  turiite  miriire  tuthiritue  buru  I  maitha  yatiumbaa  kureka  muntu  aumba

kuturia ng’ombe o neendi ng’ombe katukutheeka  na  mitheeko  niuntu  bwa  samburu  na  borona,  kuti  muntu  uturacia  ng’ombe

niuntu ikuthira mikandene kinya antu ibaumbite kuthira buriuru niuntu I mikandene kinya ana bara  bakunyua iria batiriona kairi.

(in Meru dialect)

Translator:  Security is lacking in this place and so stock theft is on high rampant, so he is suggesting to have a provision in law

that will protect them against stock theft and other form of robberies.  

Peter: Niuntu kutikuthiria kiumia muntu batiurai bairia bathatu. 

Translator:  Stock theft is very high and so let’s have a strong provision on law that will protect people against this.

Peter  N’totimitu:   Ndeenda  uwezo buumba kwonekana mno borisi ieewe ngari niuntu iti kinya ngari yo,  ngari iria iitaa niu I

mukebe itiumba gukinya no ku. (in Meru dialect)

Translator:  Let us have a provision that will empower the police force to have vehicles and other amenities that will help them
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to serve the public at a better position.  Thank you so much.

Com.  Ratanya:   Asante  sana  N’totimitu,  tuende  kwa  Dominic  Gitonga,  hayuko,  Stanley  Bario,  Leonard  Gitonga,  John

Muchiri.

John  Muchiri:   The  Commissioner  and  the  audience,  I  need  to  air  my  views.   The  powers  of  the  pPresident  should  be

scrapped that is to elect the chairman of the Electoral Commission.  This will enable free and fair election.  Also the presidential

power to elect Chief Justice should be left to the judges themselves.  The presidential  power  to dissolve the pParliament should

be left to the speaker  and as  they should have a specific time set  for a break.   There should be  liberalisation  of  broadcast  of

news.  There should be a land policy which will allow a Kenyan to own a title deed after three to four years andas this will avoid

exploitation.  The athletics who have got international awards or gifts should be considered financially even at their old age.  

There should be freedom of worship and it should be elaborated further to know if it is the true God or idols which could be this

of satan.   Every Kenyan citizen should have free education at  primary  level.   Every  Kenyan  citizen  should  have  free  medical

attention  especially  to  the  public  hospitals.   Miraa  should  be  considered  a  major  cash  crop  like  any  other  crops  in  Kenya

because this is the crop which we use even in our marriages.   There should be no FGM, it should be  abolished  in  Kenya  no

matter the age of the girl.  Those are my views.

Com. Ratanya:  Asante sana John, twende kwa Peter Muthee, Julius Muriuki, Peter Kainga, Tabitha Kaburu.

Tabitha Kaburu:  (in Meru dialect)Riitwa ni Tabitha Kaburu.

Translator: My name is Tabitha Kaburu.

Tabitha: Ndeenda sheria tuicincia kutwike syllabus iria ikuthomwa ni aana beetu itiacincacue o mwaka o mwaka. 

Translator:  I would like to bring my opinion concerning the education that you will find that the syllabus is being changed from

every year in the schools.  So she is proposing to have a system or  a policy in education that will guarantee school sustainance

of syllabus.

Tabitha Kaburu:  (in Meru dialect)Ndeenda thirikari ikuamila mantu ya aana beetu baria bari  na aciari beena ukia sana niuntu

aana beetu batikwandikwa bara bakwandikwa ni ba itonga. 

Translator:   The government should also come with a provision in the Constitution whereby children from poor  families  and

who have already got education, should have a way to be empowered by the government of the day.

Tabitha Kaburu:  Ndeenda  thirikari ikuamila mukuru na mwekuru kutukia ndeene ya nja nikwithairwa uuni ndina aana ba  ari
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aki indi mukuru akeeya kurikia wiitwa, ana bau bakwa uti bio boona ndeene ya family iu  nanga  nkalasimithua  kuriiwa  ukua  I

mutanoina wa mukuru uu, tontu buu ana bau ibabui kinya bo kukuamila o ya bara  baangi ba nthaka. (in Meru dialect)

Translator:  Let us have a law provision as far as inheritance is concerned so that if somebody dies and leaves his wife, it will

actually speculate on who will take care and the responsibility of those children so that somebody is not misused or  his property

taken away.

Tabitha  Kaburu:   (in  Meru  dialect)Ndeenda  tukuamilirua  miunda  ira  iri  naara  Mbii  niuntu  rimwe  ituucumburwa  I  Borona

eekuru,  biakuria bira tuukari nabio twitite nabio nao tuacumburwa kuria na  mathina  mwanya  mwanya  na  tika  eekuru  baukari

nayo tuakuamilirwa buu keenda tuumba kurima miunda iu bubweya. 

Translator:   The security should be addressed  seriously mostly in this area.   So  let us have a provision that  will  address  the

issue of security in this place.  

Tabitha  Kaburu:  Eekuru  ibabui  kwithirwa  bakiananacua  micaara  o  umwe  na  akuru  waandikine  bwa  thirikari.   (in  Meru

dialect)

Translator:  Job opportunities should be shared equally and women should not be discriminated.  Thank you so much.

Com. Ratanya: Asante sana Tabitha.  David Ngila Kaura, William N’torome, Samuel Kubai.

Samuel Kubai:  Thank you Commissioners.  These are my proposals:  

 Miraa to be re-organised as a cash crop and it should be under the aAgricultural Act.

 Genital mutilation of females should be stopped.

 Nobody should have more than 30 acres, maximum of land.  

 There should be no squatters in this country, at least one should have a minimum of once acre. 

 Provincial administration to be scrapped.

 Daughters to have a right to inherit father’s properties.

  Presidential powers  to be  reduced;  the pPresident  should not appoint  parastatals  heads,  they should be appointed by the

board of directors of such parastatals.

 Education should be compulsory to all children upto university level.

 MPs salaries should be reduced.

 Employed civil servants should not engage in any business.

 President, ministers, councilors and MPs to declare their wealth annually.

 Boys to be circumcised when they have completed std. eight course of education.

 Political parties to be limited, e.gfor example let us have eight parties  and they should also be funded by the ruling party of

the day.
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 They should also have freedom to sell their policies without interferance from the ruling party.

 Electoral Commission to be independent and all parties should participate in choosing them.

 Whoever vies as an MP or councilor and loses, he or she should not be appointed as a nominated MP or councilor for he is

rejected by people.

 Health services to be free to all.  

 Issuing of voters cards should be a continous exercise.

 Parastatal heads, Police Commissioner, Chief of Armed Forces should have a security of tenure.  Thank you.

Com. Ratanya:  Asante sana.  Twende kwa Mbariu Arunga.

Mbariu Arunga:  Mimi ninasema namna hii, Katiba yetu ikibadilishwa, watoto wa shule wawe wakisomeshwa na serikali bure

kutoka standard one mpaka standard eight.  Halafu serikali iwe ikiangalia watoto  wale wa masikini, iwe ikiwasaidia.   Serikali,

ile chief’s order  iwe ikiendelea kama mbeleni, mamlaka ya chief yasipunguzwe.  Mwananchi wa kawaida awe akiangaliwa  na

serikali.   Ya  mwisho  ile  ninasema,  mipaka  ya  Meru  na  Borana  na  Somali  yaiwe  yainaangaliwa  na  serikali  sawa  sawa.

Nimemaliza.

Com. Ratanya:  Asante sana Mbariu.  Tunaenda kwa Japheth Akuhia.

Japheth Akubia:  Asante Commissioner, yangu ni machache, hiyo wananchi wamesema yote tumekubaliana nayo kwa sababu

wametoa maoni na  shauri.   Hii  Katiba  ikibadilishwa  iandikwe  kwa  magazeti  au  iandikwe  kwa  vitabu  iwe  ikiuzwa  kama  vile

vitabu vinauzwa kwa book  shop.   Ya pili, uwezo wa rRais upunguzwe,  mamlaka  yake.   Ya  tatu,  wale  wanachukua  ma-loan

kubwa kubwa iwe ikipunguzwa, iwe na kiwango kwa serikali.   Wakichukua loan serikali iweze kujua ni kiasi gani mwananchi

atakuwa akichukua ili watu wote wawe sawa sawa.  Ya nne, mtoto akiwa ni msichana au mwanaume, awe akirithi mali ya baba

yake.  Ya tano, mwananchi achungwe na polisi vizuri. Ya sita,  uwezo wa polisi kupiga watu iupunguzwe.  Ya sita,  mtu awe na

uhuru ywa kumiliki mali yake mwenyewe.  Asante kwa hayo machache.

Com. Ratanya:  Asante kwa hayo machache Akubia.  Francis N’tonjira,?  David Karanja.

David  Karanja:   Thank  you  Commissioners  and  the  audience  in  general.   The  President  should  not  be  given  powers  to

dissolve the pParliament but it should be done by the speaker.   There should be only two terms for the MPs,  that is they must

vie for parliamentary seats for only two terms.  If possible political parties should …...-------

Interjection Com. Ratanya:  Two terms foofr how many years.

David Karanja:  Ten years, five years each.  If possible political parties should have a limit of omission, for example, they must
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be alloweda law to limit them, at  most to eight parties.   8-4-4  system of education should be abolished and instead introduce

the former system where there will be free primary education.  Authority should appoint officials to observe equal distribution of

resources.   Nobody  in  our  country  should  be  above  the  law.   If  possible  a  third  of  the  pParliament  ministers  should  be

appointed from other parties.  Presidential powers should be limited and he must not fire civil servants and the other employees

whom could be demanding salary increments.  Those are my views, thank you.

Com. Ratanya:  Nani anaitwa N’tong’ang’a King’ang’a.   

Ntong’ang’a  King’ang’a:   Asante  Commissioner.   Yangu  ni  hii  tu  upande  wa  kilimo,  Katiba  ikibadilishwa  serikali  iweke

mkazo baada ya kulima kitu ya kutoka nje ambayo iko na market  kama pamba na kitu ingine ile wakulima wanapata.   Ya pili,

kilimo ile tunayo sasa, Katiba ikibadilishwa iweke mkazo kwa sababu kwakama maharagwe tunapata kwa bei ya chini.  Ingine,

ni mahali ya ng’ombe, kuna mahali ambaypo ni remote area, hakuna watu.  Kwa hivyo serikali Katiba ikibadilishwa ipatie watu

mashambu huko,  ambayepo ni mahali tunapakana na Samburu na Borana na mahali pengine ambaypo inahusika  na  wanyama

wa pori,  sio ya county council inaweza kugawiwa  watu.?  Ya  pili,  watu  waliokuwa  mau  mau,  Katiba  ikibadilishwa  wapatiwe

mashamba mahali ambaypoe inahusika panakaa  inakaa  wanyama  mistuni  huko  inaweza  kuwa  mashamba  na  watu  kugawiwa

huko shauri hata wakati wa vita wa 1945, walikuwa wakipatiwa misaada na serikali yao.

Ya mwisho, ni watu ambaeo ni masikini.  Wakati harambee inafanywa, hawapati nafasi, watoto wanaweza kuwa na A A, lakini

wale wanafanya harambee hapa iwekwe ni mtu ambaye hajiwezi, sio mtu ambaye anajiweza na anasukuma wengine.  

Upande wa kilimo, tuwe na market  board  ya kupeleka chakula yetu.  Ya mwisho, ni kuwa na borehole chini ya area  ile haina

maji, serikali iweke mkazo tupewe mashini ya kutobaza kutoboa maji huko kwa area  ambayzo ni dry na  ambayzo  zinahusika

kwa malisho na mambo mengine.  Yangu ni hayo tu.  

Com. Ratanya: Asante sana Ntong’ang’a.  tunaenda kwa Machuka Kinanga.  

Machuka Kinanga:  President’s power to be  limited.  MP’s to be  given extra powers,  our country is multi party the citizens

be given views on how the country will be runned and to give people chance to give views of the government they want.

Gender equity:  Men and women to should be aqual.  Citizens be allowed to be businessmen and women without any burdens

offrom the government.   Give the first debates  of the new Constitution to wananchi.   To  form  a  commission  or  committee  to

look and listen to people  who want to be  naturalKenyan citizens.  Be Mmarried in Kenya or  outside Kenya,  those people  be

accepted to be the citizens of this country.  I propose this Constitution to allow the Kenyans from other countries to be joined in

the governmendevelopment of this country. 
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Rights  of  the  citizens:  Journalists  to  be  independent  without  being  harassed  by  the  government.   Forget  and  eradicate

detentions, to jail people without proof by the judge should be stopped.  Citizens should not be totured by the police.   Rights of

the  citizens  be  inspected.   I  propose  the  new  Constitution  will  guide  people  to  refuse  corruption.    ………………..  This

Constitution to allow lawyers to guide citizens in court  and be paid by the government for the poor  people  who cannot afford

and representinnocent people should not to be harassed and killed by the police.  The formal commission to look into the rights

of the people.

The central  government should be  independent  when  doing  work  for  the  common  mwananchi  without  asking  for  permission

from the government.  MPs themselves to arrange when they are  off-duty or  on duty.   PPowers  of the president  to be  limited

and to be cut not to postpone or reduce the terms of MPs.  The MPs not to exeed fives years of two terms.  75 %, that is three

quarters  is  enough  for  the  speaker  pass  with  votes.   Electoral  Commission  to  be  selected  by  all  parties.

……………..(inaudibleMPs to spell out) the work of the government e.g.for example ministries.  Attorney General helps other

parties  to  prepare  bills  and  official  leader  of  the  opposition  be  one  of  the  vice  presidents  dealing  with  government

appraisalsffairs in pParliament.  

Com. Ratanya:  Inaonekana masaa yako hakuna, maliza sasa.

Machuka Kinanga:  Iko moja.   Government to give offices,  telephone,  etc.  to  MPs  so  that  they  can  help  them  to  do  their

work eassierily.  Thank you.

Com. Ratanya:  Ninaona Reverend Bishop Kanake  ambaye ana kazi nyingi sana  tumruhusu  aende,  lakini  atusalimie  sana  na

atuambie maoni yake kidogo. 

Bishop Kanake:  I have several, I might not read all of them. 

                                               

Com. Ratanya:  Bishop, we have given you three minutes.   

Bishop Kanake:  Three minutes, thank you.  One is constitutional supremacy.  Parliament powers to amend the Constitution to

be limited and my submission is let the citizens be involved at  all levels in making and  amending  the  Constitution.   The  public

must  be  involved  through  referendums  and  then  amended  parts  of  the  Constitution  to  be  debated  in  pParliament  and  then

rectified.  

Defence and national security:  It  is a fact that many Kenyans have lots of arms and  the  rate  they  kill  each  other  is  alarming.

Therefore enshrined in the Kenyan Constitution, these three points,  no room for small arms licencing for people,  leave arms to
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the security personnel.   Any country or  countries or  arms manufacturers that sells or  give  Kenyans  arms  of  whatever  size  be

regarded  by  our  Constitution  as  Kenyan  enemies  or  enemies  of  Kenyans.  Let  the  Constitution  establish  disciplined  armed

forces, constitutional arrangement be put in place that the pPresident is not the only person to regulate or manupulate the forces.

  Let there be a commission that helps him or  helps the president  and even the pParliament to regulate the armed forces of the

country.  To  invoke  emergency  powers  in  terms  of  crisis,  let  the  armed  forces  chief  involve  a  security  commission.   A

commission that is already established to be able to help in matters of the security of the country.  

On political parties,  I submit that,  for  the  development  of  our  country  and  cohesiveness  of  the  citizens,  Kenyan  Constitution

should limit the number of parties to three only.  Let the country by Constitution have only three parties.   About the financing of

parties should be from public coffers.  

On local government;,  let all  local  governments  be  made  answerable  to  the  local  people  that  will  sustain  them  and  let  funds

collected  from  the  local  areas  be  used  for  development  locally.   The  chairman  and  of  local  and  urban  councils  be  directly

elected by the people.

Lands and settlement:  Title deeds  must be  co-owned between man and wife if they acquired the land within their marriage. I

don’t want to elaborate on that because I believethink I have put my point across.  Land committees to serve their demarcation

and jurisdictionadjudication sections,  not more than three years  from when they  were  formed.   Let  them  do  the  demarcation

within the period of three years and give people their title deeds.  If that is not possible,  then let the government be  answerable.

I am saying this in view of the fact that Kenyans have remained squatters  from when demarcation started,  particularly in many

many areas in the rurual areas, people have really had it rough. 

Finally, it is on wealth.   Let there be  a commission that will oversee  the distribution of the wealth that we are  producing within

the country.   Let everyone declare  his wealth within a period of every five years  because  many  people  are  acquiring  a  lot  of

wealth withing one or two, three years and they cannot even tell where they got the wealth.   So  let it be  in our Constitution that

every five years each one of us will be asked to declare his wealth and how he got it.  Thank you Commissioner. 

Com. Ratanya: Thank you very much Bishop.  We have Geoffrey Kanung’e,? hHayuko, James Wanjama. 

James  Wanjama:   Yangu ni machache.   Kuanzawanza pPresidenr  asiwe overabove  the  law  na  tuwe  na  pPrime  mMinister.

Masomo ya bure bila pesa na mtu akimaliza shule, atumikie serikali yetu kwa miaka miwili kama kwa National Youth Service.

Na  vituo  viwe  kwa  kila  wilaya  na  viwe  kwa  ministries.   Kila  mtu  awe  na  shamba  isiozidi  acre  kumi,  ile  itakuwa  bure  bila

kufanyiwa  kazi.   Umilikiaji  shamba  uwe  wa  miaka  tisaini.   Minister  awe  na  ofisi  kwa  kila  constituency  yake,  mahali  watu

watakuwa wanapeleka malalamishi yao.
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Com. Ratanya: Unasema ni mMinister au MP?

James Wanjama:  Sorry, MP.

Com. Ratanya: Swali lingine hapa unasema kumiliki shamba kuwe miaka 90,  unajua kumiliki kuna freehold title, ile title deed

yenyewe na kuna leasehold.  Sasa ni ipi unasema iwe 90.

James Wanjama:  Leasehold 

Com. Ratanya:  Sasa tuna Sarah Maua.

Sarah Maua:  My points are:

1) I propose  that we should have a democratic  government so that the country is ruled by the views of people  not in writing

but in practice.

2) Let us have the public holidays reduced,  whereby a lot of money and resources  are  misused instead  of  being  used  to  do

other reasonable things, e.g. adding of teachers’ salaries.

3) The pPresident should not be above the Constitution.

4) Any other Constitution amendment should be done by the people, that is where people are involved at all levels.

5) Any defection from the party should be punished, that is where the person defects  from one party to another.,   Hhe is the

one to cater for finances to hold by-elections.

6) There  should  be  complete  separation  of  power,  that  is  wherebetween  jJudiciary,  eExecutive  and  the  legislature  should

perform their duties without any influence from anybody or from any other external powers. 

7) The interest of women should be fully guaranteed in the Constitution, for example land inheritance or equal employment.  

8) Chiefs should be elected by the people and they should be capable to perform their duties.

9) We should have the cases  soughtshared by the elders  or  a council that is recognized  by  the  government  instead  of  cases

being sought solved by chiefs where they need bribes.

10) Education should be guaranteed to all Kenyans regardless  of their status,  for example,  even the disabled,  disabled orphans

and the poor, the Constitution should guarantee their education.

11) The minister should be elected by the pParliament and they should be qualified in that area they they are elected to serve.

12) Worship:  thThe Constitution should be clear on whom to be worshipped, whether it is the devil or God.  Thank you.

Com. Ratanya: Asante Sarah, John Mbaabu, hayuko, N’tokirichia Tharamba.

Ntokirichia Tharamba: Ura nkweenda kuua inkuwirua muno I babwi riri buri aa bwiyite utwariria. Neendi batwi tuei / yetu ya

mutuati turi mau mau na tuikilua o I thirikari kinya aniini kinya kanyumba keetu kaitwe I land uu. Turi ameemba magana yana na
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mirongo keenda. Na tutwire o uu utheri. Nikio tukuuria tuumbe kutetherua tureke kuthiinua I land niuntu biu ni bietu. 

 (in Meru dialect)

Translator:  We as freedom fighters in this area we are proposing that the government should address the issue of the freedom

fighters in the new Constitution and accord them at least……... a place to build and stay.

Com. Ratanya:  Asante mzee.  Tuende kwa Charles Alaine.  Ninaona una memorandum, dakika moja- mbili halafu unamaliza,

yale unasema kwa ufupi.

Charles Alaine: Bwa mbeere nkienda muti yuu yuwitwa miraa yulindwa I sheria, 

 (in Meru Dialect)

Translator:  First I am proposing that miraa should be recognized in the Constitution.  

Charles Alaine: Nchoobi ii cia kienyeji nacio iringwe marufuku.

Translator: Local brews should be prohibited, there must be a provision to prohibit local brews in this area.

Charles Alaine:  (in Meru Dialect)Na cibu nabo ibabwirite kwithirwa bakiringairwa kuura. 

Translator:  Chiefs should be elected directly by Kenyans.  

Charles Alaine: na kuabudu nakuo nkoma ikarombawa kenya. (in Meru Dialect)

Translator:  Freedom of worship should not misused.

Charles Alaine: Na miunda nayo yatua  kuthimwa ikaria zaidi ya miaka ili,(in Meru Dialect)

Translator:  Land demarcation should take the soonest time possible, that is around two years.

Charles Alaine: Na abunge nabo batibatirie kuciongeela mucaara boongwa.   (in Meru Dialect)

Translator:  MPs should not be  in a position to always increasing e their salaries themselves,  let  us  have  a  criteria  to  regulate

that.  Thank you so much. 

Com. Ratanya:  Joshua Mwenda, hayuko, Florence Gichunge:

Florence  Gichunge:   Ninataka  kusema  akina  tusiwe  tukifinywa  sana  kwa  sababu  kama  ni  mama  akiolewa,  akose  mtoto,

hawezi akarithi vitu za bwana yake kama ameaga dunia.  Mama akiwa amezaa watoto  wasichana hawezi akakubaliwa na hiyo

jami.  Mama  akiwa  kama  ameachwa  na  bwana  yake  na  yuko  na  hao  watoto  wasichana  pia  yeye  anafukuzwa  kwa  sababu

amezaa wasichana pekee  yake.   Halafu kama ni title deed  bwana akichukua,  iwe ni  ya  bwana  na  bibi  yake.   Ingine  ni  ikiwa

65



mama amefukuzwa na bwana yake na aende kotini, anaitishwa marriage certificate.  Mama kama ameolowa na mila kama ni ya

Meru,  awe ameolewa kabisa na awe anaweza kurithi mali ya bwana yake.   Ingine, ni kama  mama  ameenda  kotini  na  bwana

yake asimfukuze kwa sababu hiyo  ni kesi, bwana amuambie amemkata au tumefikisha kwa koti sitaki kumuoa tena,  amepatiwa

ile inaitwa talaka.  Hiyo sio sawa kwa sababu mama pia achukue vitu kwa sababu ilikuwa ni vitu vyao, wao wawili. 

Mambo  ya  kutairi  wasichana,  isiwe  lazima.   Katiba  ingine  ikipitishwa,  mama  asiwe  ni  mtu  wa  kutairiwa.   Kutairiwa  au

kutotairiwa iwe ni haki yake.   Mambo ya shule, waalimu wa nursery  waongezwe  mishahara  sio  wapewe  mshahara  nmdongo

kama ni headmaster anakuwa na mshahara mkubwa na watoto  wake wa nursery ndio wako na shida sana kusomesha watoto

mambo ya kutoa kama ni makamasi na kupeleka kwa choo.  

Ingine kama ni msichana au ni mvulana awe na haki ya kurithi mali ya baba yake.  Polisi wasiwe na uwezo sana,  kama ni mama

hajui Kiswahili, bwana hajui kingereza,  kazi yao ni kusema wewe mama toka  au  mara  ingine  unaambiwa  toa  kiinua  mgongo.

Kwa hivyo polisi asiwe na haki ya kupiga mtu kama akiwa ana makosa anapewa kofi badala ya kwenda kwa koti.  Koti pia ina

mamlaka kubwa sana kama ni mwanafunzi akiwa amekosa na ako shuleni, akichelewa  na  ile  kitu  ya  kuitika  akipatikana  siku

ingine anawekwa ndani.  Kwa hivyo yangu ni hayo tu. 

Com. Ratanya: Asante sana Florence.  Twende kwa Julius Mburugu.  Francis Kubai.

Francis  Kubai:   Asante.   Ninataka  kutoa  maoni  yangu  kuhusu  Katiba  ile  inaenda  kurekebishwa.   Katika  hiyo  Katiba

itakayorekebishwa, ninataka kupinga tohoara  ya wasichana,  hata kama wanafika miaka kumi na sita asitairiwe.  Katika health

centers, senior officers are using the public funds like their own funds, should also be abolished.   Adjudication should not take

more than ten years,  after the case  of the land when a person takes  an oath and the one who was defeated should vacate  the

land immediately.

Posts of assistant chiefs and DOs should be scrapped  instead there should be a DC,  chief PC and village elders.   All political

parties  should  be  funded  by  the  government.   The  government  should  ensure  security,  education,  health  care,  water  and

employment to the people.  Groups should be funded by the government and NGOs for better a performance.  

Land committees should have allowances  langauge in their duties.  Officers in public services who are stealing money should be

prosecuted and should repay the money. In the Constitution, demarcation officers should be monitored so as  not to demarcate

less land as than the required land.  In local governments,  they should collect revenue as  long as  they are  doing any services to

the people. Miraa is a tradition herb and it should be recognized by the government being an African herb.  

The pPresident  should serve a duration of 5  to  10  years  and  he  should  be  elected  by  the  people  and  be  a  graduate  with  a

college degreean economics.   Public  service  bosses  should  be  elected  by  the  pParliament  and  not  by  the  pPresident  as  the
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current Constitution.  Changing of the syllabus always should be abolished also.   Title  deeds  should  be  indicated  tindicate  he

names of Mr. and Mrs. somebody.  Thank you.

Com. Ratanya: Asante sana Francis Kubai sasa peana memorandum yako hapo,. aAsante kwa hayo maoni yako.   Sasa  tuna

Rev. Father Mbiko, I know he is a very busy person, apeane maoni yake na achukue hiyzo dakika tatu tulikubaliana.

Rev. Father Mbiko:  Bwana Commissioner asante.  Kuhusu Katiba mpya ya Kenya, ningetaka yafuatayo yatiliwe maanani:

Chemi chemi za maji ziwe gazetted kama vile misitu ya serikali ni gazetted.  Adhabu ya wale watu wanaoharibu chemi chemi za

maji ziwe kali na wale watu wengine wamepatiwa mashamba katika hizo sehemu za chemi chemi ya maji wapatiwe kuingineko

na serikali.  Mipaka ya mito ya maji  iwe  inatambulikana  na  watu  wazuiliwe  kulima  kando  ya  mito.   Misitu  yote  iwe  gazetted

kama mali ya serikali na madiwani wapatiwe ithini  ya  kuitunza.   Mahali  pa  milima  watu  wamepatiwea  kama  mashamba  yao,

mkazo utiliwe wa kupanda miti kwa kuzuia momonyoko wa udongo.  

Mahali kama Nyambene mmea wa miti ya miraa ipandwe kwenye milima kusudi iwe ikitumiwa kama kizuio yacha momonyoko

wa  udongo  na  kama  vile  inatumiwa  kwa  kuleta  pesa  za  kigeni,  wataalamu  wa  wizara  ya  kilimo  watumiwe  kuwaelemisha

wakulima  kutumia  ujuzi  wa  kisasa  kama  vile  kuzuia  uharibifu  wa  miraa  na  wadudu.   Miraa  iwe  kama  cash  crop  kama  vile

kahawa, chai na kadhalika.

Ulinzi:  Serikali yza wilaya tuzipatiwe mamlaka ya kuangalia mambo ya usalama katika sehemu zao na madiwani wawe wenye

viti  wa  usalama  katika  sehemu  zao.   Kwa  hivyo  uwizi  wa  mifugo  na  uhalifu  wa  watu  kutoka  sehemu  zingine

utakagutakubaliuliwa na wenyeji wenyewe.  Asante bwana Commissioner.

Com. Ratanya:  Asante sana Rev. Father Mbiko.  Joseph Mung’eria, kwa ufupi umalize.

Joseph Mung’eria:  Thank you Commissioners.  These are my views;  

I. The President should be in office for two five-year terms only.   

II. Government employee, president or any other person should not be immune to prosecution if he or  she has squandered

public funds.

III. The local government should account for the taxes they collect, otherwise they should cease to collect.

IV. Provincial administrators should be elected and not appointed by the pPresident.

V. The government should state  the amount to be  paid  during  the  process  of  land  adjudication  and  consolidation  this  is

because we are paying a lot of accountable money towards the process.

VI. Education expenses should be reduced to enable it to be  affordable byto the common mwananchi and should be  free

from primary and shared at all levels.
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VII. Teachers salaries should be increased to enable them to work hard,   they work very hard yet they are  paid very little.

Thank you, those are my views.

Com. Ratanya:  Ninashukuru sana Joseph, sasa tuende kwa Peter N’toimpoe.

Peter N’toimpoe:  Yangu ya kwanza ni kuhusu rRais asiwe juu ya sheria, awe chini ya sheria ile ambayeo inalinda mwananchi

wa kawaida.   Ya pili, ni kuhusu chief na assistant  chief  wawe  wakichaguliwa  na  wananchi  kwa  sababu  wakati  wanapofanya

application,  serikali  inatuandikia  inatupatia  watu  hapa  ambao  hawajui  kuongoza  watu  wana-consider  applicationkwa

constituencies na locations.   Kwa hivyo tuwe tunaweza kupigatunawachagua  kura kimlolongo.  Ya tatu ni kuhusu land.   land

isiwe  na  miaka  zaidi  ya  tano  ili  watu  wapate  title  deed,  wafanye  kazi  miaka  tano  pekee  yake  ili  wamalizie  watu  kumiliki

mashamba yao. na wapate hizo title deeds.

Ya nne, ni kuhusu ofisi ya DC.   Kutoka ofisi ya DC hakuna mwananchi wa kawaida angeweza kuenda huko bila  pesa  apate

huduma  kamili.   Mtu  anaitishwa  shilingi  elfu  mbili  na  ukienda  kwa  DO  anakuitisha  shilingi  elfu  moja  ili  upate  kuhudumiwa

kulingana na shida ile uliyokuwa nayo.  Ukienda kwa chief anakuitisha shilingi mia tano na ukikosa anakufukuza, sub-chief naye

namna hiyo kwa hivyo hiyo serikali ya wilaya…..

Interjection Com. Ratanya:  Sub-chief anaitisha ngapi?

Peter  N’toimpoe:   Kama mia mbili mia tatu hivi akikuhudumia.   Ya  tano,  ni  kuhusu  askari  wa  chief.   Huwezi  kumtoa  kwa

camp bila ya kumpea shilingi mia tano ili aende akushikie mtu ukiwa na shida.  Sasa  hiyo wizara yote iko na shida,  kama hauna

pesa huwezi kuhudumia.  Jambo lingine kwa maoni yangu ninasema, utamaduni ukipewa nafasi ya kufanyakusuluhisha makesi,

itaumiza wengine kwa sababu tuko na tamaduni nyingi hapa na zinaumiza mwananchi wa kawaida.   Kwa  hivyo  sheria  iwe  ya

koti, nayo hiyo koti  Katiba ipige durubini iangalie kwa sababu iangalie kwa sababu hongo uimetoka kutoka……… maili nane

mpaka hapa kwa koti.  Yangu ni hayo machache.

Com.  Ratanya:   Asante  sana  Peter  kwa  haya  machache.   Tuna  Isaac  Muriunki,  hayuko,  David  Wele,  ?  Peter  Murungi.?

Karibu.

Peter  Murungi:   Yangu ya kwanza,  rRais asiwe juu ya  sheria.   Pili,  waziri  akiteuliwa  kwa  wizara  asiokuwa  na  uwezo  ywa

kuiongoza  kama  vile  kuwa  mtu  anaweza  takateuliwaeuliwa  na  hana  degree  kama  ni  daktari.   Tatu,  kuabudu  wa  shetani,

ningependelea  makanisa  kuchaguliweyachungwe  watue  ambao  ndio  wanatakuwa  wakichunguza  ni  uabudu  gani  unaoendelea

katika madhehebu mbali mbali.  Tungetaka usawa katika kazi kwa kati  ya mwanaume na mwanamke lakini isiwe ni nyumbani,

usawa kazini lakini sio nyumbani.  Nyumbani mwanaume ndio mwenyekiti.  

68



Pili, ingekuwa ni sawa makundi zyenye sio zya wananchi zijulikaneyajulikane na sheria.  Ningetaka serikali pia ianangalie upande

wa elimu.  Elimu wa vyoya vyuo vikuu na vyuo vingine tuanglie sana ipunguzuwe hata kama ni hiyo gharama yake tugawanye na

serikali.   Tatu,  ipigwe marufuku kabisa unywaji  wa  pombe  ama  upikaji  pombe  haramu  kwa  sababu  ndio  inasaidiainachangia

hata machokora katika vijiji.  Yangu ni hayo machache.

Com. Ratanya: Asante sana Peter.  William N’tomuriki.

William N’tomuriki:  Asante sana kwa Commissioners.   Katiba ya sasa  ningetaka iwe namna hii.  Watu wanaoitwa walemu

avu waangaliwe vizuri, wawakilishwe bungeni na  wakuwe  wanasaidiwa  watoto  wao  ili  wapate  kuendelea  na  masomo.   Rais

achaguliwe  kwa  wakati  wao  pekee  yao  sio  pamoja  na  wabunge.   Rais  akiwa  mwanaume,  Katiba  iruhusu  mwanamke  awe

mwakamu wa rRais na Katiba iruhusu kuwe na waziri mkuu katika serikali ya Kenya.   Rais wa Kenya kwa wakati  huu asiwe

mbunge wa mahali popote. Rais ni lazima awe na masomo kubwa mengi kama kuwa na degree au professor.  

Chiefs na sub-chiefs wawe wanachaguliwa na watu ili wapate  kuhudumia  watu  vizuri.  Na  kuna  watu  wengine  wanaitwa  ma-

sub-areas ambao pia ni watumishi wa serikali na wanasaidia watu pia wawe wakilipwa mishahara.  Masomo ya primary ama ya

msingi, serikali iruhusu iyawe ya bure ili watu watu ote  wato wapate  kujimudu.  Na  mtu  mmoja  asishikilie  nafasi  nyingi  kazini

kwa maana hakuna kazi Kenya vile tumesikia. Ya mwisho, serikali ya Kenya kwa maana kuna vyama  vingi  vya  siasa  iwe  ya

mseto.  

Miraa hapa kwetu itambuliwe na sheria kama cash crops zingine zile zinaleta mapato hapa kwetu.  Katiba ya sasa ikamilishwe ili

uchaguzi  ufanywe  kulingana  na  Katiba  ya  sasa.   Katiba  iruhusu  vyama  vya  kisiasa  vinne  au  vitatu  na  sio  zaidi  ya  hivyo.

Watumishi wa  serikali  wote  hata  walimu  wapewe  ma-uniform.   Yangu  ya  mwisho,  ndoa  ifanywe  kanisani  ili  watu  wawe  na

certificates yza kuoana ili watu wapate kumiliki mali yao vizuri.  Asante.  

Com. Ratanya:  Asante sana William. Tuna Stanely  Mbaabu,  Stanely  N’tokoba,  Justus  Kaigia,  Muthee  N’tomanja,  Joseph

Mung’eria,  Charles  Nkonja,  John  Mwenda,  Stanley  Karuti,  Charles  Nkirianki,  George  Kaanake,  Isaiah  Kathera,  George

Mwetia, Joshua Mung’uru, John Kilanguchia, Peter Kiungu, Councillor Kiringu Maroo,  ninaona una memorandum na unaweza

kutupatia ukimaliza.

Cllr Kiringu Maroo,  Mathu Ward:  Asante sana bwana Commissioner.   Pendekezo yla  kwanza  ni  zile  sehemu  kandoame

zote  ambazo  bado  kuwa  demarcated  zifanyiwe  demarcation  ili  wale  watu  ambao  wanalisha  ng’ombe  huko  ambao  ni  wa

kuhama hama wawe kama permanently  settled  na  hiyo  ndio  zuia  atazuia  hata  uwizi  wa  ng’ombe  kutoka  pahali  nyingimahala

kweing katika Kenya.  Ya pili, ni kuhusu mambo ya kupima ardhi isiwe zaidi ikiwekewa kiwango ychaa miaka, kama ni miaka

tano mpaka sita hivi.  Kwa sababu ukianglia pahali kwingi kulianzua  kupimwa  kutoka  mwaka  wa  1960  na  mpaka  sasa  hata

hawajamaliza  kazi.  Ya  tatu,  ni  upande  wa  mipaka.   Ukiangalia  katika  mipaka  ya  district  zingine  kulingana  na  vile  mipaka
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iliwekwa wakati wa mkoloni, inaonekana kuna wale wengine ambao wanavamia wengine hata wanaanza kuishi katika district za

wengine na hapo inaleta migogoro sana na ndio inaleta hata vita kama vila e mfano, Isiolo na Meru North na 

Tharaka na wale wengine.  Kwa hivyo hiyo nayo iangaliwe kabisa.  

Upande  wa  title  deed,  ziwe  mashamba  yanaopimwa,  zile  yale  ambazoyo  hazinayana  dispute,  yawe  yanapewa  title  deeds

directly ndio hata wale wengine pengine wana disputes wataanza kufungua makesi.  Na  yale yale ambayo yanaonekana sio  ya

maana na watafungua kulingana na vile wataona watu wameendelea,  na wale ambao wamepewa vyeti vya kumiliki mashamba

yao.   Mambo  ya  land  transfer  iyasiwe  simplified  kwa  sababu  hiihaya  mashamba  mengine  kulingana  na  vile  unaona  mambo

iyanaakwama  na  vile  uchumi  unaendelea,  itakuwa  mashamba  yakiuzwayanauzwa  kama  mandazi  na  familia  zingine  zitakuwa

katika  problems  za  kukosa  mashamba.   Ya  tano,   title  deeds  ziwe  zikitolewa  kama  ni  bibi  na  bwana,  iwe  majina  yao

yanaonekana kwa cheti cha kumiliki.  Kila mwana Kenya awe na ruhusu ama awe anakubaliwa kuwa na mashamba kila pahali

katika nchi ya Kenya.  

Uchaguzi wa chairman wa council, hiihuu uwe ukifanywa directly na wananchi kwa sababu hapa madiwani wengi wanashindwa

kwa sababu pesa zinatumiwa wanachagua mtu ambaye hana uwezo pengine wakuongea zile shida zina wananchi na kama mtu

ambaye sio mtu wa kisiasa.  Upande wa mayor, naye awe akichaguliwa na madiwani wote,  kwa sababu tukiangalia upande wa

municipality ni watu ambao wanaelewa sana  na  hawatakubali  kama  ni  madiwani  pengine  wachague  mtu  ambayen   hataweza

kazi ya municipality.  Madiwani wawe ni watu wana certificate ya form four, na wawe ni mtwatu ambayeo ni morally upright, sio

watu wa ufisadi, ni watu ambao wanaheshimiwa kabisa kwa community.

Mambo ya miraa:  Miraa  ni  mmea  ambao  imeekuzuwa  hapa  kwa  miaka  mingi  na  ningependekeza  iingizwe  katika  Katiba  ya

Kenya and the Agriculture Act.   Na  hii miraa inaonekana ni cash crop inaletea hata serikali pesa  nyingi sana na pia ukiangalia

kwa upande ile inakuzwa kama Meru ndio inawaletea pesa.   Kama  tukiangalia  towns  nyingi  upande  wa  sales  katika  jamhuri

Kenya  wanapata  kama  milioni  ya  pesa  kwa  kila  mwezi.   Na  upande  wa  serikali  kwa  ileyale  mazao  inatoyanaotoka  nje  na

kurudi  ya  miraa,  ile  pesa  inatoshwa  wanapata  over  a  hundred  million  a  year.   Kwa  hivyo  ningependekeza  hii  ingizwe  kwa

sababu miraa ni kama kahawa, majani chai ama hiyzo cash crops zingine.  

Upande wa environment: Hapa kuweko sheria kali kwa wale wanaharibu environment kama mambo ya misitu, ofisa akiwa  ni

wa  serikali  akipatikana,  awe  inawekwa  kwa  kifungo  yacha  average  ya  miaka  tano  jela  ama  zaidi,  kwa  sababu  inaonekana

ikiendelea  vile  misitu  inakatwa  katika  nchi  ya  Kenya  inaonekana  janga  inakaribia  na  hapo  sasa  maisha  ya  watu  yatakuwa

yameharibika.  

Upande wa elimu, : nNingependekeza elimu iwe free kutoka nursery  mpaka  university  na  serikali  ku-ensure  ya  kwamba  kila

mtu yule ambaoye amemaliza shule, ameajiriwa na amepata kazi, hiyo iwe ni wajibu wa serikali.
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Kuwe na free medicine.  Upande wa madawa mahospitali yote ya serikali yapeane dawa ya free sio mambo ya cost-sharing.

Tuwe na serikali ya mseto ambayo uinakuwa controlled  by  the  central  government.   Counting  of  votes  iwe  ikifanyika  katika

polling  stations  zote  kabla  haijapelekwa,  iwe  ikijulikana  kutoka  polling  stations.   Appointment  ya  ministers  na  Chief  Justice,

Attorney General, provincial administration, iwe ikifanyika na pParliament.  

Com. Ratanya:  Asante sana kwa hayo maoni yako bwana Councillor ni ya muhimu sana,  kwa hivyo andikisha hapo na sign

register yetu.  Tunaenda kwa Charles Koome.

Charles Koome:  The following are my views:

1) Local brews should be banned completely in Kenya.

2) Land demarcation should last to a maximum of three to four years and owners be given title deeds.

3) Education in primary schools should be free in Kenya.

4) Road construction should not exceed more than two years.

5) The party defectors should be prosecuted and leave the pParliament immediately.

6) Unemployment should be dealt with accordingly.

7) Female Genital Mutilation should be abolished in Kenya.

8) The pPresident should not be the chief of the armed forces.

9) Chiefs and sub-chiefs be elected by the people.

Com. Ratanya:  Asante sana Koome.   Sasa  tuna Benson Kanampiu, Meshack N’tonja,  Gerald Kara,  Julius Karote,  Maore

N’toiba, Kaathe N’toimano, Samuel Kailemi, Daniel Murungi, Robert Muriungi, Phillip Murungi.? Karibu Mzee.

Phillip Murungi:   Maoni yangu ni; sisi kwa tarafa hii tunaona taabu sana kusumbuliwa na hawa majangili, kila  saa  wanakuja

wanachukua  mali  yetu  na  hakuna  pahali  tumesaidiwa.   Ya  pili,  ni  ukienda  kwa  ofisi  ambayo  ya  kuchukua  kvitambulisho,

unaitishwa  pesa.   Pesa  ikikosekana,  wewe  unaweza  kuambiwa  kalamu  hakuna  ina  rangi,  hii  ni  mambo  ya  haki  mimi

ninakuambia.  Sisi wananchi wa hapa Mutuati tuko na imani na serikali yetu, taabu yetu ni majangili na hao wengine wa jamaa

ukiingia kwa hospitali yetu ya government,  unaitishwa pesa  kama mia moja,  ikikosekana hauwezi kupewa dawa.   Shida ingine

uandike ni sisi wananchi wa Mutuati tuko na imara na serikali,  sasa  serikalikwa hivyo serikali iatuangalie sisi sana kwa upande

wa ulinzi.  Hakuna mengine ni hiayo tu.

Com. Ratanya:  Hapo Phillip ninafikiri umemaliza.  Andrew N’tonja. 

      

Andrew N’tonja:  (in Meru dialect)Bwakwa bura nkuua, mbitawa Andrew Ntonja. Ndaua mbitawa Andrew Ntonja. 
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Translator:  My name is Andrew Ntonja. 

Andrew Ntonja: Uuni bura nkuua ni I mantu ya ma-chief na ma-headmen itukwenda bathuurawa na kuura ya mulolongo. 

Translator: I am suggesting that the new Constitution to let the chiefs and assistant chiefs be elected by wananchi themselves.  

Andrew  Ntonja:  Nikenda  batuwatila  bubweya  batukira  niuntu  kinya  ba  councillor  beeya  tubathuura  nibo  bautukira  nibo

bautwetheria bubweya ura tukwenda. 

Translator: So that they may accord us respect that we deserve and offer us the services that we need.  

Andrew N’tonja: Niuntu batwi igiteene rii twina thiina ibingi cia mantu ya ruui.  (in Meru dialect)

Translator:  Water is a great problem in this area, so let us have a provision to address it.  

Andrew  N’tonja:ntonja:  Niuntu  ruui  rura  rwetu  ruri  aa  rwa  tamani  niruo  tunyunyaa  na  ni  ruo  rwaturera  na  kethira  iruo

rwatureera, mwithu yukuriwa yukuthira na batiuracia natia yukari. 

Translator: Forest hasave been cut off and since it is the source of water, let us have a provision to protect it and conserve it.

Andrew  N’tonja:  Na  ringi  mantu  ya  ithomo,  niituete  thiina  kuu  niuntu  mwana  aambiria  kwerua  kierio  kia  standard  eight  o

mwaka tuuraa mauku na yau yathira tukaura yaangi mwaka  yungi.  Tontu  buu  itukwona  thiina  kiri  kithomo  niuntu  bwa  std.  8

ikethirwa yaa yatithoomwa mwaka yuu, yaa yangi yatithoomwa yuu yungi.  (in Meru dialect)

Translator:   I  would also like to address  the issue of education.   You find that there is a lot  of  hardship  in  coping  with  the

changing books in the system of education.  So let us have a provision to regulate the education standard so that at  least  buying

of books and other expenses are regulated.

Andrew N’tonja: Buungi ni bwa land, mantu ya land nitwonete thiina niuntu bwa miunda niuntu buu baambiririe 1977  na kinya

nandi batathiria.  (in Meru dialect)

Translator:   The other problem is about  land allocation,  hasit started  long time and still the process  is going on it  has  never

been finished….. 

Andrew Ntonja: Niuntu ariti ba  ngui bariiya bakaambiriria ngui iria bakwambiriria bakaa  wananchi thiina baria beene muunda

yuu. 

Translator: because land officials that and the people  who are  responsible for land demarcation are  doing it in a way so that

they may exploit the poor.  I had only that thank you so much.

Com. Ratanya:  Asante sana bwana N’tonja.   Yule anafuata ni Silas Mangy, kama hayuko tutaenda kwa  Kirema.   Ninaona

ana memorandum, kwa hivyo utueleze yako machache na utuache memorandum tutasoma.
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Esau Kirema:   Thank you Commissioners.   This is what I wanthave to say according to the  present  Constitution  of  Kenya.

My views are as follows. We need preamble in our Constitution.  We need statements in our Constitution capturing the national

philosophy and guiding principles.   65% to amend bills should be lowered to 50% and to pass  a bill     from 30  MPs  to  50.

Disciplined forces should be established by the Constitution and the  pPresident  should  not  the  commander  in  chief  of  armed

forces.   Political  parties  should  have  roles  other  than  political  mobilization  just  as  offering  education  rights  to  its  members.

Constitution  should  regulate  the  formation,  management  and  conduct  of  political  parties.   Political  parties  should  be  limited,

about three parties  are  better.   Parties  should be funded partly by the government and partly by party membership fees.   We

would like to adopt parliamentary system of government.  

We would like to repeal etain unitary system.  Parliament should have limited powers through standing orders.   MPs should not

be  a  full  time  occupation  person.   No  age  requirement  to  pParliament.   Form  four  candidates  or  grade  C  should  be  the

requirement for councilors and a degree for MPs and pPresident.  Moral and ethics qualification should be introduced.   People

should  have  a  right  to  recall  their  MP.   Procedure  is  to  notify  electoral  commissioner  and  speaker.   MP  should  act  on  the

instructions from their constituents.   We need multiparty representation at  the lLegislature and eExecutive.  No  nominations of

councilors and MPs.  Constitution should set presidential powers.  No hiring of civil servants and firing them by the pPresident.  

Constitution should provide for the removal of a pPresident  for misconduct while in  office.   There  should  be  a  Constitutional

right to legal aid.  Council heads should be elected by councilors.  Their two-year term is adequate.   The eExecutive should not

control  the  management  and  use  of  natural  resources.   Parliament  should  retain  powers  to  authorize  the  ragingraising  and

misappropriation of public financefunds.  Parliament should appoint  controller and Audirotor General.   The government should

attract Kenyans to work in public services by paying them well.  Thank you.

Com. Ratanya: Thank you very much.  John Mukaria, Grace Koome, Stephen Gitonga, Joseph Murungi, endelea.

Joseph Murungi:  Presidential powers to be trimmed like the dissolution of the pParliament,  this should be the work of MPs.

The ministry of water and environment to handle water matters and delegated to other  bodies  when they are  allowed to do so.

Miraa should be one of the cash crops  in agricultural sectors.  The chiefs and sub-cheifs powers  to be  reduced.must  be  given

-------  (end of tape)

Com. Ratanya:  Asante sana Joseph Murungi.  Kirambi Mbicha.

Com. Zein:  The students who are coming in, would you like to come inside then we can go on with the process?   If you are

coming in, walk in now, I will give you two minutes.
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Kirambi Mbicha:  Yangu nikuzungumza kidogo.  Maoni yangu ni kuhusu shida zetu za maji ile tunapata hapa.   Katika Katiba

hii iko,  serikali ituangalilie juu ya maji, hii maji isiwe tu ya company, moja  vile  tanakaa  na  company  moja  na  huduma  za  maji

itufikie mahali tuko.  Ningependa kuongea kuhusu malisho ya mifugo jangwani.  Serikali itambue kwanza mifigo ya wale majirani

wetu walio mipakani kule,  ningetaka iwe sheria kama ikiwa watu wa Isiolo wakitaka kuja kwa hii  district  yetu  ya  Nyambene

wawe wakitambuliwa na ofisi ya chief and ya wazee.   Maana huko ndio kuna shida nyingi, mauaji kila  mara,  vita  na  kila  njia

inayotokana na malisho ya mifugo.  Ningetaka serikali ifikirie upande huo wa malisho na  utumiaji  ya  hiyo  ardhi.   Kama  ardhi

inaendelea kupimwa yote,  kuwe na kuwe na grazing area  pahali mifugo itakuwa inachungwa. Ya mwisho ningesema mamlaka

ya rRais iwe kidogo, asiwe ndio ana amuru kila njiakitu. 

Com. Ratanya:  Asante sana Kirambi kabisa.  Kithia Murungi.

Kithia  Murungi  Mucharia:  What  I  would  like  our  government  to  do  to  our  present  Constitution  which  we  are  trying  to

prepare  is that  concerning  tothey  should  establish  a  health  committee  in  every  area  to  look  into  the  welfare  of  our  epileptic

patients, those who don’t have their parents or those who are neglected by their people.  There are also mental patients,  once a

person gets mental problems,  he is  not  cared  for  by  his  own  family.   There  should  be  a  health  committee  to  care  for  those

patients.  Also we have our local trees, once those people  came to demarcate  our shambas,  they valued i.e.miraa at  100/-  per

tree and i.e avocado, 1000/-.  Now our miraa should have more value than this avocado tree which bear fruits just once a year,

but miraa is harvested every one month, it continues throughout the year.   This one should move from 100/-  to 5000/-  and this

should be done according to the age of this plant, iIf  it is one year old,  it should have 100/-,  if it is over ten years  old it should

also have its own value.  And those which are over 100 years, should have 5000/- shillings.      

The other one is that there are some people who are just taking alcohol in any way they want.   The government should say the

amount exactly which should be taken by those drunkard people, some doctors say, it is just 100 grammes and those who take

more than 100 grammes should be punished and a P3 be filled by a doctor  to say why theat  person  took  more  than  he  was

supposed to have taken.

Our roads are the main killers of our wananchi.  Let the government do something to our roads  so that our people  will also live

longer.   I  suggest  that  at  every  one  km,  they  build  a  big  barrier  or  a  road  block  or  a  bump.   If  you  come  overspeeding,

damaging your own car and die while knowing,  ….…...(inaudibleother  than killing people).   Another thing is according to our

place here or some areas in Kenya are  known as operational  areas  whereby the police are  supposed to keep  their guns every

minute, they are not supposed to keep in the armoury.  Now,  there are  some enemies who come around and the police or  the

chief are not aware of those people and the wananchi are the ones who can help people or who can help the police to get rid of

those enemies, let’s  say,  it  is  somebody  from  far  away,  that  person  cannot  come  alone  to  this  area.   So  there  should  be  a

committee  in  every  area,  those  areas  known  as  operational  areas  to  help  the  administration  and  the  police  to  arrest  those

criminals.  Thank you.
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Com. Ratanya: Asante sana  Kithia Murungi na yule anayefuata ni Marios Meme, hayuko.  Karuti Mucheke.

Karuti  Mucheke:   Thank  you  the  Commissioners.    I  would  like  to  propose  on  education,  that  education  be  free  and

compulsory.   To  finance  this  education  there  should  be  educational  levy  like  what  we  have  in  petrol  levy  to  take  care  of

education.   I  would  also  propose  that  Teachers  Service  Commission  should  be  delinked  from  the  ministry  as  to  avoid  this

passing  of  blame  between  the  ministry  and  the  TSC.   I  would  also  propose  that  pre-school  teachers  be  employed  by  the

government and permanent and pensionable instead of them being either employed by country councils or  the parental  scheme.

 I also propose in the field of education that the quota system of education ofand admission into form ones be abolished and we

reverse to the old system of admission whereby every student who qualifies to get a place in any school and could go anywhere

in the country so as to continue with the national policy in education.  

On presidential powers, I propose that though the pPresident  appoints  the senior civil servants,  the pParliament has powers  to

veto their appointees.  It is interesting to say that at  times when the pPresident  decides  to go abroad  or  some other places,  or

foreign tours, he carries an entourageoutrage of some people who have nothing to do in that tour.  I  propose  that whoever goes

out with the pPresident  should have a duty to do,  e.gfor example  if  the  president  is  attending  or  has  been  called  to  attend  a

specific meeting, he should not be carrying social dancers to go those places because they are wasting the  public money.  I  also

propose that there should be a provision in the Constitution for impeachment of the sitting pPresident  if he/she abuses  his office.

 At the same time, I also propose that there should be a provision in the Constitution for for impeachment of the sitting president

if he/she abuses his office.  Also I propose that the pPresident  or  the Constitution empowers ministers to avoid the interferance

of the eExecutive.  Example, ministers in our country do not have the powers to execute what they do in their ministries.  I  also

propose that the president should not be an elected MP from a certain constituency to avoid favoursim of that area.  

On environment, I propose  that all national resources  be  equitably shared to avoid that monopoly by some people  who are  in

high offices.   Again, there is a law I am not very  sure,  but  we  are  told  that  an  individual  can  control  only  about  four  metres

above the ground, anything below belongs to the government.   So  I propose  that individuals be  given that authority to control

whichever part of land he is settling, even if it is oil or gold found in that place.  

I would also like to talk on the provincial administration.  It  is my proposal  that provincial administration be abolished and  be

replaced by the elected councilors, because provincial administration represent  the colonial relic of which actually has no place

in the current independent Kenya.   Also we have a problem with  our  riches,  most  of  the  civil  servants  who  are  found  to  be

corrupt  or  embezzlers,  instead  of  being  fired  at  times,  they  are  posted  to  other  places.   So  I  propose  that  anybody  found

embezzling public funds or  having abuse of office or  acquired property  illegally, he should  not  only  be  taken  to  court  and  be

prosecuted but also he should be made to pay what he had stolen.   Also,  we have seen that workers  in  our  country  most  of

them, however we have COTU, but some workers who work within the government sector,  it is of reason that they are  under
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union.  I propose that all workers be allowed to join trade unions and also have that power of bargaining, those trade unions not

to be just rubber stampers.  

Finally, I propose that because we have an update or a tradition or backtracking of whatever we are  saying, I propose  that any

agreement we sign, an employer should be binding and be legally binding and not to be  done like exactly what has been done

between the government and the teachers because whatever they signed in 1997, the government is ready to go back  and say it

was illegal as if they were not aware when they signed.  Finally, I propose that the schools or those who work in the Ministry of

Education, those inspectors, should be provided with transport especially in the marginalised areas whereby it is taking about 10

to 20 years  to hold inspection in schools.   Finally I propose  that all children born of Kenyans  whether  with  another  foreigner

should automatically acquire Kenyan citizenship.  Finally, I propose that we have one man one job policy.  Thank you. 

Com. Zein:  You said that all workers should have a right to join a union, does that include civil servants?

Karuti Mucheke:  Yes.  

Com. Zein:  Does that include the uniformed forces, the police, the army?

Karuti Mucheke:  No.

Com.  Ratanya:   Thank  you  very  much  Karuti  for  your  views,  send  your  memorandum  there.   The  next  one  is  Chipriano

Mathew (absent), Iriungi Kalaini (absent), the last on the list is Manyara Josphat.  

Manyara Josphat:  Thank you for the chance that you have accorded  me, I have a number of proposals  to make as  regards

to the way we are  gathered.   I  may not be  able to highlight all of them because  the time is not enough for that.   The areas  for

example the Constitutional of supremacy is seenwe said for example, when there is an amendment to be  made,  there should be

two-thirds majority vote.   I  disagree with that because  the parliamentarians can  be  bought  and  therefore  I  recommend  to  be

90%  majority  votes,  that  will  ensure  he  isit  is  really  our  representative  of  the  public  views  because  parlimentarians  are

representatives only in the house.  If this 90% is not achievable,  then a referendum should be conducted every 10 years  and it

should  be  done  by  commissioners  just  like  the  one  that  is  currently  being  useddoing  the  same.   They  should  conduct  these

referendums and the parliament should also appoint  these commissioners and once appointed they should be given security of

tenure of office so that they don’t interfere with them when they do the actual job that is  ought  to  be  done.   Recalling  of  the

commissioners, chairman inclusive, should be made through a tribunal appointed by the Judicial Service Commission and such a

tribunal  should  also  enjoy  security  of  tenure  of  office  so  that  they  do  the  job  without  any  bias.   The  tribunal  then  should

recommend to the pParliament to sack the commissioner in question or retain him or her in case of misconduct cited.  
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Then  on  citizenship,  I  recommend  that  children  who  are  born  of  parents  who  are  Kenyan,  they  should  be  automatically

accorded  that right.  A wife who has been married to a Kenyan should also be automatically be  given the citizenship.   If  you

were born in Kenya and you remain here upto the age of 20 years,  whether you were born of Kenyan parents  or  not I  think

you should be accorded the same. The issuance of passport, it should be decentralized at the district level.  This would minimise

the  cost  of  the  beneficiary  traveling  to  Nairobi  to  fetch  for  the  same,  because  it  is  unrealistic  for  a  resident  in  Moyale  or

Mandera who would like to acquire a passport  to go to Somali,  making a trip to Nairobi  and staying there for 2 or  3  weeks

before you get it and then you come back again to Mandera so that you can go to Somali.  It should be decentralize.  

On defence,  the pPresident  should not have  the  powers  to  declare  war  with  another  country,  I  think  he  should  seek  simple

parliamentary majority votes to do that because  the pPresident  is also a human being and may  have  a  few  personal  things  to

score with that.  So pParliament should really vett and see  there is need for a war.   On political parties,  they should be funded

from the ex-chequer  and that is a portion of funds must be  assigned  for  that  purpose  and  it  should  be  shared  in  the  ratio  to

pParliamentary and to politicianrepresentation.   That is if the party does  not have any MP in the pParliament,  then I think it is

excluded.  The law  should  also  protect  the  image  of  each  party,  that  is  no  party  should  discredit  the  other  in  order  to  gain

political mileage, instead this party should sell itself.  

On the structure of the government, I think thise current system is not bad,  but a few things need to be  done on the three arms

of the government, Legislature, Executive and the Judiciary.  On the legislature, I think all the appointments that the pPresident

makes should only have powers to propose the names and then the pParliament should then recommend whether those people

are suitable or not.  Parliament should also have the powers  to recall such appointees  and nominees by more than 50% votes.

President  should not have powers  to dissolve  the  pParliament,  so  the  pParliament  should  be  given  powers  to  dissolve  itself.

Anybody to be elected as an MP should also be morally upright.  Recalling of an MP should be done by collecting at  least  51%

names and signatures of the electorate  from two thirds of  the  location  making  the  constituency,  by  any  constituent  who  feels

aggrieved.  Such names and signatures should tally with the  names in the voter  register,  the copy should then  be  send  to  the

Electoral Commission chairman, who should thenwithin two weeks after authenticating the signatures declare the seat  vacant.   If

the list is not authentic, the Electoral Commission chairman should refer the list back  to the sender  with appropriate  directions.

The recalled MP should have the right to vie for the seat to prove his position if he or she wishes during the by-election.  

The salaries for the MPs should be determined by the Public Service Commission, because they are serving the public,  I think it

should be given powers to do that or another body but not themselves.  All MPs should attend at least two sessions a week and

in full,  no  technical  appearance  should  be  encouraged  unless  there  is  a  genuine  reason  given  to  the  speaker  by  the  MP  in

question.  Such reasons should be sickness or  unlawful detention because  he might  be  detained  unlawfully  and  he  misses  the

sitting.   An  MP  who  has  absented  himself  or  herself  for  two  weeks  without  genuine  reasons  should  be  automatically  be

suspended and the constituencynts of such an MP beare asked to conduct  a by-election.   The ex-MP can also vie for the seat

again during the by-election.  
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The Executive:  The President  should be a graduate,  good conduct  and  should  not  have  been  convicted  in  a  court  of  law  in

independent Kenya.  The presidential  tenure should be a maximum of two terms as  it,  the pPresident  should not be  an MP to

avoid biaseness in serving the constituents thus giving a raw deal to non-constituents.  The pPresident should be impeached as  it

is done in America, incase of misconduct while in office and thehe/she president should not have powers  to hire and fire judges.

 

The Judiciary: The judicial officers should be appointed by the Judicial Service Commission and it should also  appoint  judges

and then pParliament should give an okay to the ……….(inaudiblesuch appointees).   Any rejected  JCS judge should go back

and appoint replacement whowhich should also undergo the same scrutiny he had undergone.   The judge’s conduct  should be

vetted by a tribunal created by the JSC which should enjoy security of tenure of office also.

Com. Ratanya:  Sasa Josphat maliza, I gave you all that time because you were the last, now you want to take the whole night

now because we are breaking.   

Josphat:  May I conclude by saying that the ministry of education should be changed because  the teachers  areas  professionals

they  don’t  have  their  own  body  that  can  govern  their  conduct  and  also  admit  them  as  other  professionals.   Also  teachers

aggrievesd should be allowed to take the employer to the court and  the case determined without losing the job.  Thank you.  

Com.  Ratanya:  Asante  sana  bwana  Manyara,  maoni  yako  yamekuwa  marefu  kwa  sababu  unatufungia.   Hapo  ninaona

kwamba tumefika mwisho.  Huyo mzee  alikuwa  amejiandikisha,  hakuwa  amejiandikisha  alipata  register  yetu  imefungwa.   Ni

wangapi  ambao  hawakujiandikisha,  ni  yeye  pekee  yake.   Munakubali  hiuyo  kwa  sababu  ni  pekee  yake  kabisa  tumkubali.?

Sasa ni wawili.

Charles  Mwithangi:   I  am  in  form  three.   I  would  like  to  the  government  to  be  allowing  the  form  four  leavers  who  have

attained  good  grades  to  be  going  to  different  countries  for  further  studies,  e.g.for  example  to  universities  because  many

graduates cannot get jobs in our country due to bad economy.  Thank you.

Com. Ratanya:   Thank you Charles, sign the register.  Then we have Boniface Mutia.

Boniface Mutia:  Maoni yangu ningeomba rRais asimame kwa muda wa miaka kumi.  Ikiwa aanachaguliwa, achukuliwa mara

ya kwanza na ya  pili,  ikifikisha  miaka  kumi  hata  kama  yeye  ni  kama  asali  asichaguliwe  tena.   Rais,  ningeomba  ateremshiwa

madaraka  na  ningeomba  tuwe  na  waziri  mkuu  ili  pPresident  asimamie  raia  na  waziri  mkuu  asimamie  sereikali.   Ningeomba

pPresident asiingilie makesi kama ya mashamba ama ingine yeyote.   Mkuu wa sheria achaguliwe na bBunge.  Ningeomba pia,

mawaziri badala ya kuchaguliwa na rRais wachaguliwe na bunge wote.    Misaada ile inatoka nje badala  ya kupitia kwa rRais,
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iwe ikiingia katika bunge na wabunge kujadiliana  upande  iule  una  shida  sana  ndio  wagawanye  hiyo  misaada,  iende  kwa  kila

upande.  

Kuna watu ambao wana ardhi kubwa sana, ningeomba hiyo ifanyiwe uchunguzi ikiwezakana ili wale ambao hawana angalau pia

wao pia wapate kitu kidogo kutoka kwao.  Maji nayeo ipatikane kwa kila mkenya.  Ningeomba masomo iwe ya bure kutoka

darasa  la  kwanza  mpaka  university.  (clapping)   Ningeomba  kuajiriwa  kwa  kazi  ikusiwe  na  mapendeleo  wala  hongo.

Ningeomba traffic policemen badala  ya kuingia kila mahali waingie ile mji kubwa kubwa,  wanatutaabisha hapa na TKK,  kwa

sababu hata wanasimamisha hata baiskeli yenyewe inaitishwa pesa, jamani mtu wa baiskeli anapata  nini?  Ningeomba makanga

nao watolewe stage kabisa.   Ningeomba badala  ya mtu kutolewa bila ya kutaka,kupata  pesa  zake,  alipwe  pesa  yzake  halafu

aondolewe, kama ni kustaafu astaafu akiwa na pesa zake.

Ningetaka industries badala  ziwe mijiya kuwa miji kubwa kubwa,  hata sisi tunahitaji.   Kuna maji  ingine  katika  town,  na  kuna

maji chafu nayeo inateremuka inaingia kwa hiyo maji.  Tunaomba hata hiyo maji yaihifadhiwe vizuri  badala  ya  kuingizwa  maji

chafu, ndio inaleta magonjwa.  Tunaomba ma-chiefs  sisi  raia  tukubaliwe  kuwachagua.   Tena  tunaomba  miraa  yetu  ikubaliwe

kuuzwa, miraa yetu sio bangi, saa  yote tunasumbuliwa sana na miraa.  Miraa yetu haivutwi kama bangi, bangi niunajua  lazima

isokotwe.  Lakini miraa yetu tunatafuna tu, kutoka utotoni tumekuta wazee wetu wanakula miraa hatujawai kusikia hata mmoja

ametokaamekuwa wazimu kwa ajili ya miraa, lakini bangi inapanda kicha unatoka wazimu. (clapping)   Kwa hivyo turuhusiwe

miraa  yetu,  ile  ni  mboga  iuzwetuuze  kama  zvile  ziwengine  bila  taabu  kutaabishwa  hapa  na  pale,  kuna  mahali  tunaambiwa

musiingize miraa.   

Com. Ratanya:  Sasa inaonekana inafaa tuingiekama tumeingia usiku bwana Boniface.  Moja tu.

Boniface Mutia:  Nina moja hapa, njurinjeke nayeo, inashikilia kazi kubwa sana na haitambulikani na serikali.  Inatatua makesi

miengi sana na imeingiliwa na serikali sana,  kwa hivyo tunaomba hata whao waingizwe kwa sheria,  wakikata  wanakata  kama

vile koti inakata  kesi na inakubaliwa.  Itambulikane kabisa kwa serikali.   Ungenikubalia niseme hii pekee  yake,  hii ya land and

settlement inatusumbua sana.

Com.  Ratanya:  Boniface  unajua  tumekubalia   ili  useme  yako  ya  mwisho,  hayo  ya  land  and  settlement  yalisemwa  asubuhi

wakati ulikwa mbali, yalisemwa sana, asante sana.  We got  to the last one, Luke Itabara.

Luke Itabara:  Maoni yangu ninaomba raia wafunzwe kuhusu haki za sheria.  Idadi kubwa ya wananchi hawajaelewa haki zao

za kisheria ambapo wanapopelekwa mahakamani mara ya kwanza,  ukubali makosi  usije  ukafungwawasije  wakafunwa  ndani.

Hata hawaelewi kuwa  sio  kosa  ukipatikana  ukitembea  bila  kitambulisho  na  kutokana  na  hali  hii  nahimiza  aAct  ya  mkuu  wa

sheria itafute mbinu za kusambaza elimu ya haki za kisheria ili waepuke na itakuwa ni njia moja ya kumaliza upeanaji  kwa kesi

ya hongo baina ya raia na polisi.   Ya tatu,  ninaomba serikali ichukulie  pombe  ya  kienyeji  hatua  kwa  sababu  inafanye  a  watu
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wengi wafe na waache watoto wao wakiwa kwa hali ya tahadhari.  Yangu ni machache, asanteni.  

Com: Zein:  Lucas sio swali nikukuambia tu, kulingana na Katiba iliyoko sasa, si hatia kutembea bila kitambulisho.

Luke Itabara:  Wengi hawajui. 

Com. Ratanya: Asante kwa maoni yako na uandike hapo.  Co-ordinator I think you will follow the same procedure  you have

been following.

George  Kimathi  Samuel  (Coordinator):  Good  evening,  ladies  and  gentlemen  I  think  we  have  come  to  the  end  of  this

session.  We have been to Ntonyiri Constituency since yesterday, yesterday we were in Lari and today we are  here in Mutuati

Secondary School, but it does not mean that this is the end of the process because the Commissioners have collected our views

and  we  expect  the  Commission  will  collect  or  it  will  compareile  the  views  they  have  collected  from  the  constituents  of  this

Ntonyiri.   And  to  that  we  are  hoping  that  may  be  in  two  months  time,  we  wll  be  having  a  report,  as  many  of  you  have

requested, to have a report  which will come back  to us and this report  will ould be based  on the views we have given for the

last two days.  What we will do with this report is that we analyse all the views and themn we will give the report  back  to you,

you discuss it, if you fill eel that there are  some areas  maybe you would like to change in this report,  you will be  given another

chance, but this time we will go to the provincial level.  

Those who wish to make their final amendments to this report,  will go all the way to Embu to amend this draft  report.   So  we

are not ending the process at this level, we will bring the report  back  to you, you discuss it,  you give your final views and then

we move to the next stage which is the National Constitutional Conference whereby we will take  some few delegates from this

region, they will go to pParliament with our MPs, including representatives from the civil socities,  churches and so on.   So  what

I am saying is that we will continue with civic education, we will be going round as  we have been doing, explaining to you what

the Commission is doing and you will be party to the whole process  of reviewing this Constitution.  So  tomorrow we are  going

to Mukinduri and next week will be at Muthara Polytechnic, then from there we go to Kianjae and the Kimachia, that is where

we went for the hearing for Nyambene district.  So if you feel that maybe there is something which you have not given out to the

Commission, you can also visit us in these venues and you can  air  your  views.   Otherwise  I  wll  hand  over  to  our  secretary,

Ntonyiri CCC, Mr. Simeon who will give a vote of thanks on behalf of the Commission. 

Interjection:  (Inaudible)

Com. Zein:  This is not the last chance for you to make submission to the CKRC,  if you want to write to us formally and give

us your memorundum, you can do it in a number of ways:  You can write and take  it to his office, he is the Coordinator  in this

district of the CKRC so you can take  it to his office, you can send us the memorandum by  post,  or  you  can  even  E-mail  us
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through our email address, or if you visit our website there isare instructions on how you can make submissions.  But you have

to do that before we complete our collection of views and this is going to be  done on the first week of August,  if we continue

with the programme the way it is,  if there are  any changes in the  programme  we  will  inform  Kenyans  through  the  media  and

other channels including his office.  We have already collected views in Central  Province,  Coast  Province  and  by  the  end  of

next week,  that is on Friday next week,  we will finish  collection  of  views  in  Eastern  Province.   The  whole  Commission  is  in

Eastern Province at  the moment and then we have collected  part  of  Nairobi,  we  should  be  finishing  that  within  the  next  one

week from next Friday.  So if you want to submit your memorandum, it has to be done before the first week of August,  I  don’t

know if that answers your question.  Thank you.   

Simeon Kaarie  (Secretary;  CCC):  Asante sana bwana Coordinator,  yangu vile mumuelezwa nikutoa shukurani,  kwa  hivyo

sitakuwa na mengi.  Kwanza tunatoa shukurani nyingi kwa hawa  ma-Commissioners  bwana  Ratanya  na  Abubakar,  kwa  vile

wameketi hapa muda mrefu kutoka asubuhi bila kuchoka na wame wezesha kila mtu kutoa maoni yake bila kutishwa na kwa

njia  safi  na  roho  safi.   Tunatoa  shukurani  zetu  pia  kwa  Coordinator  vile  ameendelesha  hii  kazi  kutoka  jana  katika  hii

constituency ya Ntonjiri hadi siku ya leo.  Pia tunatoa shukurani zetu kwa security wale ambao wamekuwa nasi hapa siku ya leo

na tumesikia kwa Abubakar,  alisema kuna  wale  ambao  wamekuja  hapa  kutisha  wengine  wasitoe  maoni  na  hiyo  sio  mvizuri.

Kama tungewataka wangekuwa mkononi saa  hii lakini kwa vile hatutaki mambo kama hayo yaenee,  tuwache yakwametuliona

wacha yakome hapo tu.  Kuna  vijana  wengine  walikuwa  wanakuja  hapa  wanaambia  watu  wanaambia  watu  musiingie  kutoa

maoni, kwa hivyo wawekaji ulinzi tukonao hapa, tunatoa shukurani kwao hawa.  Pia, tunatoa shukurani kwa mwalimu mkuu wa

hii shule kwa kutupa, hii building hata ingawa ni ya public, lakini iko mikononi mwake,  viti kwa kila kitu kiko mikononi mwake,

tunatoa shukurani nyingi sana kwa vile alitukubalia tuje hapa.   Ikiwa hii ni darasa  moja inatamiwa na wanafunzi, lakini alijitolea

kama kafara ili itumiwe na watu kuja kutoa maoni yao katika hili baraza. Pia, tunatoa shukurani nyingi kwa waalimu wale ambao

wamekuwa  nasi  kutoka  asubuhi  hadi  wakati  huu,  kwa  hivyo  tunashukuru  sana  pia.   Pia,  tunashukuru  wanafunzi  kwa  vile

ambavyo  wamekuwa  na  nidhamu,  hakauna  wale  ambao  wamesumbua  wale  wengine  na  pia  wale  wanafunzi  ambao

waliwakilisha wenzao kutoa maoni yao hapa tunawashukuru pia.   Kwa hayo machache ninasema asanteni sana kwa kuwa  na

subira tangu asubuhi hadi wakati huu, pia nimesahau wafanyi kazi wale ambao ninawaona makarani,  wametusaidia pia kuandika

maoni na ma-Commissioners wakiandika,  iwe hakuna kile kitu hata  kidogo  kimewachwa,  ileyale  mtu  maneno  mtu  amesema.

Kwa hayo machache ningesema, asanteni sana bwana Coordinator.

Com:  Zein:  Thank you very much the secretary.  Did you notice what was going on?  So today you had a chance, not only to

participate and give your views which we appreciate because your representatives did give us views in the morning, but also just

sitting  here  as  observers  and  noticing  what  is  going  on  is  absolutely  important  for  not  only  our  history  but  you  yourselves

witnessed that this process was free, and you could come in yourselves and sit among adults and listen and the young man who

was asked if there was anybody who was, we asked everybody if you had a chance, if you wanted a chance to speak  and one

of you took up the chance and was heard.  

81



Sasa kazi yangu ni rahisi kabisa mimi, kwamba baada ya kuwashukuru ningependa kukamilisha kikao hiki kwa kutambua rasmi

kwamba Kikao cha Kurekebisha Katiba cha Kenya kwa minajili ya kukusanya maoni ya wa Kenya ili kurekebisha Katiba yetu

kimefikia mwisho tunakifunga.  I would likte to officially close this session of the CKRC for the purpose  of collection of views

from the people  of Kenya for the purpose  of amending our Constitution.  Lakini kama kawaida,  ya adha,  desturi  na mila zetu

katika Tume ya Kurekebisha Katiba, hatautaenda nyumbani bila ya kumuomba mmoja wetu atuongoze katika kutoa maombi na

shukurani, na kazi hiyo ningependa kumuachia mshirikishi wetu au Coordinator wetu hapa katika wilaya hii, bwana Kimathi.     

             

George Kimathi (Coordinator):  Asante sana Com. Zein, ninafikiri nitamuomba mwanafunzi moja atuongoze kwa maombi au

mtu yeyeotoe ambaye angetaka.  We have the Pastor here I forgot, karibu Pastor.

(Prayer)

Pastor Peter Maore:  Thank you so much.  I would request that we all stand up then we join the word of God.   The word of

God  says  in  SamsPsalms  that  says  blessed  is  a  nation  whose  God  is  the  Lord  and  I  believe  this  big  part  of  our  country,

recognizing the Lord as our Lord, we remain blessed even in the process or reviewing our Constitution, let’s pray:

ThEverlasting lasting father in the name of the Lord Jesus Christ, we are standing before your presence this evening at  the close

of this function in a historical and memorable occasion Lord,  when we are  bringing our minds together to amend the rules that

should govern our lives as human beings for the days that we shall be  in the world and this part  of the world that you have put

us.  I  pray Lord giving you thanks for enabling us to do all the things  that  we  have  done  over  the  course  of  this  day,  I  pray

almighty father for the blessing of the Lord upon us as the citizens of this country, I pray Lord for your blessing over the servants

that are doing this work and they that are spearheading this activity of reviewing the Constitution Lord.  I pray that my father my

hand shall upon the heart of every person that shall be involved, mthy hands Lord shall be upon of hearts  of the Commissioners,

oh God of glory, that they will lead oh my father to set up a document that shall be able to govern our lives, that we shall not live

in the fear are in the reverendsand in the reverance of the Lord because  there is no law that is made that which does  not come

from you, there is no nation that has been set up Lord without thy council.  Father I pray that we in the nation of Kenya,  we are

here because you have intended us to be here,  I pray that you may give us the Constitution, you may give us the rules that are

good for us Lord in this life that we are living oh Lord, for we know that you are the master law giver, thou that began by giving

Moses  the laws, oh my my father,  that should govern the people  and this has permuted all the civilized of this world.   Lord  I

pray that this law that we shall have, this Constitution that we shall have Lord, shall be one that has come from you and then thy

people then shall live in peace.  Bless everyone Lord, I pray that as this people  move from here Lord,  traveling and trespassing

different parts of this country and the nation,.   Lord you lead and protect  them, against the works  of the devil, the plans of the

wicked against their lives Lord I refuse as  thy  servant  in  the  name  of  Jesus  Christ.   Lord  bless  them  upon  them  and  let  this

country live in peace, we give you honour and praise for we all pray and believe in Jesus mighty name.  Amen.  God bless you,

thank you so much.     
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Meeting ended at 5.30 p.m.
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