


2



CONSTITUTION OF KENYA REVIEW COMMISSION

(CKRC)

VERBATIM REPORT OF

3



CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS, NITHI
CONSTITUENCY, HELD AT CHOGORIA SECONDARY

SCHOOL

ON

14TH MAY 2002                                                               

   

CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS, NITHI CONSTITUENCY, HELD AT CHOGORIA
SECONDARY SCHOOL, ON 14th May, 2002

4



                           Present:

1. Com. Abdirizak Arale Nunow
2. Com. Salome Muigai
3. Com. Isaac Lenaola

                                 Secretariat  In attendance 

1. Solomon Anampio                    - Programme Officer 
2. Mary Kamau                            - Ass. Programme Officer

3. Patricia Mwangi                             - Verbatim Recorder  
          

The meeting started at 9.30 a.m. with a word of prayer from Rev. Mundia and with Com. Abdirizak Nunow in the chair.

Com. Abdirizak Nunow: Kabila tujaanzia kabisa nafikiri ningependa kumuliza Rev. atuombea kisha ndiyo tuendelea na

sherehe ya siku ya leo.

                      Rev. Mundia:  Hebu Tuombe; Bwana tunakushukuru tunainua jina Kwa wema wako,  asante Kwa vile Bwana kwa vile

Bwana umekuwa na sisi.  Na  asante  Baba  Kwa  kutuleta  pamoja  kikao  hiki.   Tunajikabithi  mikononi  mwako  ili  Baba

utuongoze.  Nakushukuru Kwa sababu kuleta makomeshonas na asante Kwa kikao hiki.  Tunakuomba tukiendelea na hii

exercise, we pray that you may guide us inspire and direct  us.  As we are  gathered to hear the views, Lord we pray that

you help us and give us that ear of reasoning and getting from you tunajiweka mikononi mwako,  ee  Bwana utuongoze na

utubariki katika Kristo yesu tunaomba na  tuamini, Amen.  Asante.

Abdir               Com.   Abdirizak Nunow: Asante Rev, ningependa kuajulisha wana Tume na wengine     kutoka Tume ya kurekebisha

Katiba,  kisha nitamuomba Co-coordinator  ya Ulaya hii atujulishe wa  kamati  ambao  wako  katika  Constituency  we  are

living, Constituency committee members.  Nitaanza na wana Tume kwa mkononi wa kulia wangu ni, Bi- Salome Muigai

ambaye ni Commissioner,  na upande wa kushoto,  nina Isaac  Lenaola  ambaye  pia  ni  Commissioner.   Na  watu  kutoka

secretariat  Commission ambao  tuko  nao  kwani  Commission  ina  wana  Tume  na  ina  wafanyi  kazi  ya  idara  mbali  mbali

ambao  wanawezesha  kazi  ya  Tume  kufanyika  ni  Solomon  Anampio  ambaye  ni  Programme  Officer,  Mary  Kamau,

ambaye anachukuwa maandishi  na Mrs.  Patricia Mwangi. Na  sasa  nitauliza Co-ordinator,  atujulishe wana kamati kisha

tuanza nieleze utaratibu wa kuchukuwa maoni yenu na tuanza sherehe ya leo.

George Kimani Kamundi: Asante Bwana kiti nataka kuchukuwa fursa hii niwajulishe wana kamati ambao tunafanya na

hao kazi, katika kamati ile ambayo inaongoza mambo haya kurekebisha Katiba katika Constituency yetu ya Nithi.
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Nitaanza  na  wale  ambao  wako  hapa  tuko  na  Bwana  Chairman  wa  Committee  yetu  tafadhali  simama  kidogo  anaitwa

Councillor Mhendi,  Councilor Mhendi pia ni Vice chairman wa County Council ya Merison.  Asante Bwana Councillor.

Tuko pia na Rev. Mundia, Mundia anatoka katika kanisa ya P.C.E.A naye ndiye Moderator  wa P.C.E.A church katika

hospital  ya  Chogoria  na  tena  yeye  anatoka  katika  upande  wa  N.C.C.K,  sababu  tuko  na  mwingine  ambaye  anatoka

upande wa Catholic Church, asante Rev.  Tuko pia na mama Lucy Kagendo Murithi asante Lucy.  Lucy anatoka upande

wa kina mama katika kikundi kile kinaitwa Maendeleo ya Wanawake.   Tuko pia na muakilishi wa vijana ambaye pia ni

mwanamke naona ajafika lakini atakuwa na sisi yeye anaitwa Kageni, tuko pia na mwanamke mwingine anaitwa Milicent

Mugambi anatoka kanisa la Catholic,  tuko na M.D wetu wa Nithi ambaye  atakuwa  na  sisi  siku  ya  leo,  na  mimi pia  ni

member wa  hiyo  kamati.   Tuko  pia  mwakilishi  mmoja  kutoka  division  ya  namang’ombe  kwa  sababu  najua  iko  mbali

kidogo anaitwa Joseph Mutindi tulikuwa naye jana tunatajia ata  leo atajiunga na sisi, na nani mwingine bwana Chairman  

(inaudible) tuko  namna hiyo, hiyo ndio kamati ambayo tunafanya nayo kazi.   Asanteni  Shukurani  karibuni  katika  kikao

hiki.  Thank you. Kwa majina mini naitwa George Kimani Kamundi  (inaudible) Thank you.

Com. Abdirizak Nunow:  Asante bwana Coordinator  na sasa  ningependa kuonyesha utaratibu wa  kutoa  maoni,  kama

utakuwa na maandishi ambao ungependa kupeana utapewa dakika tano ya kufafanua yale  ungependa  kufafanua  katika

hiyo  maandishi.  Na  baada  ya  kumaliza  utapeana  maandishi  yako  pale  kwa  hiyo  kona  kwa  Bwana  Anampio,  na  pia

unandikisha register kule kwamba umepeana na umezungumza.

Kama una maandishi yeyote ambayo unataka kuzungumza tu, basi  utazungumza kwa mda ya dakika kumi mda isio  sidi

dakika kumi.  Na  baada  ya kumaliza, utaenda pale pale tena uandikishe kwa register kabla haujarudi kuketi.   Na  kama

una maandishi na hautaki kuzungumza unataka tu  kupeana  hiyo  maandishi    ambayo  naamini  imefafanuliwa  ya  kutosha

basi  unapeleka  maandisho  hiyo  kwa  Bwana  Anampio  na  una  sign  hiyo  register  kwamba  umepeana  memorandum,

tumelewana siyo?  Na  basi  bila  kupotesha  wakati,  ningependa  nimuite  mtu  wa  kwanza  ambaye  ni  Muchiri  Mwongera

ambaye amejiandikisha kwamba ataongea bila maandishi aje mbele azungumze.

Ningependa kuwajulisha ya kwamba,  munaweza  zingumuzia  kwa  lugha  yeyote.  Kwa  lugha  yeyote   ambaye  utaridhika

naye na ambaye, unajua utajitambua  na utazungumuza na kujieleza zaidi tunakubalia yeyote iwe  Kiswahili iwe Kingereza

iwe Kimeru iwe ingine ambaye unataka kuzungumuzia kwani, tutapata mtu wa kutasiri kila lugha.  Asante.

Muchiri  Mwongera:   Mbere  ya  kwaria  ndienda  kuejana  ountu  na  gitumi  kia  buu,  ndienda  kurita  maoni  Muchiri

Mwongera agenda ithatu indi nimbitikirue oo agenda mpejane gitumi kiayo.  Gitumi kia agenda ino nkwenda kuandikithia

mbere number one, unchunku butiakinya nthii ino, Gikuu, Embu, Meru, Gikambaa twaruaga na muti jumwe.

Translator:  The agenda that  I want to put across is that before the European came to this land, the Kikuyu, Embu and

Meru used  to fight using one stick. 
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Muchiri Mwongera:   One, riu aa tuuri bukeeja  gwakwa mwana nimwinge shukuru ukambira nkabunenkera mwari ino

tiamba gwikia mwana akathome ntirakunenkera mbia.

Translator:  Now here we are  and you come to may home, my child has been  sent out of school and you ask me to

given you my heifer so that my child can go back to school. 

Muchiri  Mwongera:   Ndarikia  gukunenkera  kambiije  mbitie  mbeca  ciakwa  kiri  gwe,  nirio  ukamburia  mbeca

ukinenkera  mushairi  waku  nuu,  twandikanire  kuu,  sub  area  aario  riu  mbia  ciakwa  ikanaura  ntintu  baria  baguthethia  ni

baaria betite na mbia.

Translator:   When I give you my heifer and I come for my money, you ask me who was there,  who  was  the  witness

when I was giving you the money.  Because these people  who are  taking our heifers,  are  the ones responsible with our

money. 

Muchiri Mwongera:  Nikio riiu kendaa mauntu mau moothe mathira riu kiinya katiba  ikithondekwa nthenge, riria muma

jwatwire  guku  twaringaga  Gikuu,  Meru,  Embu,  Gikamba  nirio  ria  turagia  urongo  bouu,  katiba  ikithondekwa  muma

iandikwe iri ya mbere ya gutoria miriga ina, Gikuu, Meru, Embu na Gikamba. 

Translator:   For  us to eradicate  lies and theft,  long  time  ago  there  was  aothing  in  the  communities  of  Kamba,  Meru,

Embu and Kikuyu so when we are writing this Constitution let us put oathing in the Constitution so that we can eradicate

stealing and lies. 

Muchiri Mwongera:    Number  two,  riu  ndiana  agenda  ya  number  two,nika  twatangazirwa  muchemanio  riu  tunkiinja

ruuji na chief wa Moroge atwira mbia cia antu baria ndoani ya  mungeretha  niciukite  nitwite  tukaiandikithie.   Nii  nkinyu

officine guku.

Translator:   Now  my second agender is that recently when we were having a meeting about  water,  organized by  the

Chief we Moroge location, he told us that the money for compensation for those who  were  fighting  the  white  man  has

come and they should go and register themselves for  compensation. 

Muchiri  Mwongera:   Tukuandikithia,  oo  muntu  akiugaga  kuria  aari  tauni  nkiugaga  ndaaari  India  oomuntu  akiugaga

okura aari, twerwa form cietu nicitumitwe Nairobi.  Nithingataga mantu officene ya D.O Chuka na mwanka riu guti mbia

ndoona.

Translator:  After registration inkling our ID numbers,   we were told that our forms had been sent  to  Nairobi.   I  have
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been  following  the  matter  at  the  D.Os  office  at  Chuka,  but  up  this  day,  I  haven’t  seen  even  a  single  cent  from  that

compensation. 

Muchiri Mwongera:   Number three, Meru ii ciama cia mau mau ninthondeke nyingi indi tiantu ba mbushi baaaria  baari

mbushine bakuthondeka nii antu bangi bakuithondekera.  Nandii gankuria atiri, niuntu ni ba  mbushi babwirite kuthondeka

nibo bari na katiba iuu, oo muntu othondekete kiama kiawe neere thirikari mbushi iria aari kiama kiawe gitikirue kuthie na

mbere. Akaaga nikiringwe marufuku ni thirikari.

Translator: My second agenda is that in Meru , there  are people who have come  up with organizations which resemble

the Mau Mau organization that was  fighting for independence but most of those people    were not in the bush when we

were fighting for independence.   I  would  like  the  government  to  make  a  follow  up  so  that  it  can  trace  whether  those

people were in the bush or not .  If they were not, then their organization should be registered because  they are  mis-using

the Mau  Mau organization. 

Muchiri Mwongera: Number four, tukuuma kithaka na tukinerwa mbia cienu ikwija ndii nama Meru na Embu gitigintu

twona ethirwa gaciikitwe ntikumenya, kethirwa niciejire Meru na Embu guti gintu twona.

Translator:   After  getting out of the bush,  we were told that our money is  out  but  the   Meru  and  Embu  didi  not  get

anything, we need to be told whether that money  was released or not because we didn’t get anything at  Embu and Meru

people.  I am through I don’t have anything else to say.  

Com.  Abdirizak  Nunow:  Thank  you  very  much,  asante  Mzee  tafadhali  mpeleke  ajiandikishe  kule.  Wilson  Kaburu,

tueleza jina yako halafu endelea na kutoa maoni yako. 

Wilson Kaburu: Asante mwenyi kiti hii yote nitatoa, nitatoa na lugha ya Kiswahili.  Kwa hivyo mimi nawakilisha kanisa

ya Church of God.  Na yale maoni nimekusanya ------

Com. Abdirizak Nunow:  Jina lingine;

Wilson Kaburu:  Wilson Kaburu.  Yale maoni tulikusanya kutoka kwa washirika wa kanisa ni kama yafuatoyo  nilituma

na ya kusema hapa mbele yenu.  Kuna jambo inahusiana na maneno ya  land  succession,  hiyo  land  succession   kuridhi

inakuwa gharama kwa wale ambao wanaendelea kutafuta shamba, tena ukiwa mudhaifu wa kifedha hiyo land succession

ama hiyo shamba, uwezi  ukaipata. Unaweza  kuandikisha mwaka kama huu na hiyo kesi  inakaa miaka mingi kwa hivyo

tunaonelea hivi hii land succession,   ama  land (inaudible)  land  succession,  iwe  transferred   iyendelea   kwa   Provincial

Administration kama kwa D.Os and D.Cs  sababu hiyo itawezesha kila mtu kupata  shamba ya baba  yake  bila  matatizo
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yeyote.

Jambo la pili, kuna kitu kinaitwa Human Rights, yaani mtu kuwa na jukumu lake.  Mwanadamu vile tunaelewa, tunaelewa

mtu yeyote alizaliwa katika Kenya, ana uhuru na kuwa na pahali pa  kuishi kwa hivyo kila mtu katika Kenya kwa sababu

ni  mzaliwa  wa  Kenya,  inamupasa  kuwa  ana  shamba  la  kufanya  kazi  kufanyia  kazi.   Kwa  sababu  hakuna  ambaye

aliumbwa kuja kukaa katika hali ya hunger. Tukaonelea  kila binadamu ambaye anaishi katika  Kenya,   sio mwanadamu

Kenya citizen awe na mahali pa kuishi. 

Kuna kitu kingine  kinaitwa land cases  makesi ya mashamba, kesi  ya mashamba ikiwa wewe mudhaifu wa kifedha, hiyo

cases  uwezi ukaipeleka mbele  bali tukaonelea kama wazee wangekubaliwa hiyo iyandikishwe ipelekwe land cases  kwa

wazee kama itawezakani lakini itolewe kwa mahakama na  wakili  wote   wanyang’anywe  powers   zote  zinausikina  na

hiyo land  Cases. 

 

Kuna kitu kimoja kinaitwa yaani mwanamke na mwanaume kuwa na nguvu  ama kuweza kuishi pamoja.  Mwanamke na

mwanaume kuwa na  uwezo  wa   kinguvu  ama  utawala  kipamoja.   Hiyo  tulionelea  ya  kwamba  tangu  mwanzio,  mungu

alituumba binadamu kila mwanadamu alipewa jukumu lake,  mwanamke akapewa jukumu lake na  mwanaume  akapewa

jukumu  lake.  Na  ikawa  namna  hii,  lazima  mwanaume  awe  ndiye  kiongozi  wa  nyumba  au  kiongozi  wa  mamlaka  ya

nyumbani na mwanamke lazima awe mzaidizi.

  Kwa hivyo tukaonelea hakuna uwezo wowote au tutafuata kinyume na bibilia yaani mwanamke awe na utawala kama

mwanaume kwa hivyo tukaonelea mwanamke lazima awe mdogo wa mwanaume kwa kila jambo, jambo linaonekena ata

kwa bibilia kama Ephesians 5 verses 22 inasema hayo, na first Timothy 2 verses  22 inasema kama hayo. Asante mwenyi

kiti.

Com. Abdirizak Nunow:  Asante Bwana Kaburu subiri kidogo tuone kame ina maswali.

Com  Salome  Muigai:  Asante  sana  Bwana  Kaburi  mimi  nina  maswali  mawali   kwanza  hiyo  swali  inasema  kesi  za

mashamba ziendi kwa wazee, ningetaka kujua kama wazee ni wa kiume ama ni wa kike.    Na  pili ningetaka kuliza swali

juu  ya  usawa  wa  gensia  yaani  gender  equality  umesema  kuwa  Ephesians  imesema  ni  lazima  mwanamke  awe  chini  ya

mwanaume na ni kweli kabisa lakini mwanzo wa   Ephesians  inasema, submit one to each other  even  as  you submit to

Jesus Christ.   Umesoma hapo ndio mwanzo wa hiyo habari  kabila  tujakuja  kwa  main  love  ya  wife  and  as  “Christ  has

loved you”-----and  as  Christ  brought the church bila lawama  na urembo  na kila kitu, hiyo  ndiyo  unaquote?  Mwanzio

wake unanzaa submit one to each other even as  you submit to Christ  kwa hivyo hapo ndio  hiyo  sheria  yenye  imetupa

wajibu wetu inanza hapo  kusema  na  hata  bible  ina  expect  equality  on  that  basis  submit  one  to  the  other  even  as  you

submit to the Lord.  
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Wilson Kaburu:  Sasa   (inaudible) umeniuliza kama maneno ya land cases kama ni wazee wakina mama ama wakiume,

  nasema  maneno (inaudible) na makesi ya shamba hiyo inatakiwa jukumu tuu ya wanaume peke  yao wanawake hawana

jukumu la kutekeleza  kuhusiana  na  mashamba  kwa  sababu   ameolewa  tena  ajuwe  pahali  mwanzo  ya  mashamba  hiyo

alipo, lakini wanaume hao, ndio anajua chanzio na kuongoza shamba hiyo.     

Upande ile ingine kama hii ya wanawake na wanaume ukiangalia  kwa  kinaganaga,  sisi  tunaendelea  kufuata  maneno  ya

watu wa  inje, mwafrica lazima awe na sheria zake.  Mzungu lazima awa na sheria zake,  sisi wafrica kama Kenyans hata

kutoka  mwanzio,  vile  tulikuwa  mwanamke  alikuwa  chini  ya  mwanaume.   Kama  bibilia  inasema  hivyo,  wakati  Adam

aliumbwa  na  hawa  akaumbwa  yule  alikosea  ni  mwanamke.Kwa  hivyo,  jukumu  la  yule  mtu  ambaye  anatakiwa  awe

kiongozi  wa nyumba kama vile biblia inasema kichwa cha  nyumba  ni  mwanaume  na  kichwa  cha  mwanaume  ni  Yesu

Kristo na kichwa cha mwanamke ni mwanaume hiyo ni lazima tuifuate .  Tusipoifuata hiyo, tutakuwa tumeifunja sheria  na

tutakuwa tumeifunja maneno ya bibilia   na  hiyo  sheria  hata  tukiandika  haitakaa,  lazima  iwe  itakuwa  na  kitu  kingine  ya

kuwa na utengano.

Pili, unaweza kuwa wewe mwanamke unaishi  hiyo  nyumba  haitakaa  kamwe  kwa  sababu  wewe  una   uwezo  wako  na

mimi nina uwezo wangu.Wewe ukitoka  kwa urembo usiku, unakuja na wengine kufungulia na mambo hayo, kwa hivyo

hiyo itakuwa italeta divorce karibu sana kwa sababu hakuna ambaye anaweza  kushika  mwingini  kwa  hivyo  ma  bwana

wawili hawawezi  wakakaa katika mahali pamoja.  Asante.

Com. Abdirizak Nunow:  Asante bwana Wilson kama unataka kutuachia hayo maandishi utampelekea bwana Anampio

na uandikishe kwa register.  Sasa ningependa kumuita

Lawrence  Bundi:   Kwa  majina  mimi  naitwa  Lawrence  Bundi.   Asante  mwenyi  kiti.   Mimi  nitaanza  na  nyumbani.

Nyumbani kila mtu ana uwezo wa kusimamia ile vitu iko na sio mzee pekee yake, hata kama mzee ndiyo kichwa.  Mtoto

anaweza kuona  vitu inaribia hata akiwa ni mmoja  apewe  nafasi  ya  kusema  vile  anaona,  ikiwa  ni  mwanamke  anaona,

apewe nafasi ya kusema vile anaona  ili hiyo mali isichanganyike na watu uko nje. 

 Na kama ni mambo ya shamba kila mtoto wa nyumba awe sawa na wengine na kuna watoto wengine tuseme ni wa kina

dada wako nyumbani hapo,   hawa watoto  vijana wa nyumba hiyo, wanataka  yule  mzee achukuwa hawa watoto  akae

chini  waongee  juu  ya  watoto  hawa.   Wakiwa  hawana  baba  wajuwe  watafanya  nini.    Wakiwa  wako  na  baba  zao,

wapeleke kwa baba zao na huyo mtu kama ni mtu anakata  ,  muchukulie sheria sababu hiyo, ndiyo kitu inafanya watoto

wengi na pia watoto matima wenye baba na mama.  

Ya pili ni serikali: Serikali yetu inatakiwa iwe serikali haina uongo  sababu ile kitu ilioko  mzee akiwa nyumbani,  akiwa

muongo hata watoto wa  wenyewe wanazidi kukuwa waongo.   Kwa mfano kuna shamba tulipewa huko Isiolo nilikuwa
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na miaka kumi na nne na tukapewa number  zake,  tulipewa  enzi ya Mzee   Kenyatta,   tukapewa  na  hayati  angaine  ile

mpaka sasa hatujachukuwa hiyo shamba, ni  number tu tunaishi naye sasa  kila mtu anachukuwa watu wake  anakwenda

kukaa huko halafu inakuwa vita.

Ya tatu nitaongea juu umaa:  Mali ya Umaa ,  kama ni Kahawa kama ni Majani chai,  Maziwa na hiyo vitu yote  inapitia

kwa  Society   hiyo,  vitu  naona  vizuri  iwe  ikisimamiwa  na  serikali  na  serikali  iwe  ikichukuwa  kiwango,   iwe  yenyewe

inasema. Halafu  mali hiyo ingine ya untaxed,  wakati  halafu, hiyo pesa  iwe ikilipwa kama hii ya  Majani Chai.   Mkulima

anagawia   kutoka  juu  halafu  analetewa  mali  yake  ikiwa  sawa,   sababu  ikitoka  ikishagawiwa  hapa,   watu  wanakuja

wakikatakata  halafu   ikifika  inafika  kitu  kidogo.Kwa  hivyo,  ichukuliwe  na  hii  njia   ya  Majani  Chai  ili  kutoka  juu  mtu

analetewa mali yake  kufika hapa chini sasa sisi wote tuwe sawa.Serikali mali itakatia ikatie zao,  na ikingiza zao, na ingize

zetu halafu tuwe sawa.

La nne ni wabunge wetu wale tunachaguwa.  Wabunge tunawachaguwa waende wa katutetee   lakini sana sana hatutetei

hawo  ndio  walijitetea.   Wakati  wanajitetea  mishahara  yao,  hawaulizi  yule  aliyemchaguwa   anamtetea  nawe.  Kahawa

inateremuka na maziwa inateremuka huko anangangana.Na kila kitu inanguka lakini yeye anatetea  tuu mshahara yake.Sisi

hakuna kitu halafu  apate pesa huko aje aninunue na hiyo pesa ni mwingize tena sababu anakuta mimi ni masikini.

Sasa  kama kwa mfano; yeye anasema apewa  pension kwa miaka kumi, tangu lini hata  enzi ya mzungu mtu  wa  miaka

kumi anapewa pension?  Isipokuwa aulize hata hao wengine wanandikwa wakimalize  miaka  kumi  wanapewa  pension,

sasa  hao wanapeana pension na yeye anatangulia  pale  siyo kuandikwa hata hiyo miaka kumi inaweza kumaliza  ikiwa

watu wake hawampendi na hizo pesa wanawaonga naye.Sasa hiyo pension yake  siolewi mzuri.

Hiyo  ingine  naomba  tuheshimiane  sisi  kibinaadamu,  kila  binadamu  aonekane  ni  mtu  na  ana  utu  akisema  kitu  anasikiza

mzee.  Unaweza kumukazia awe na mambo mazuri ya kukusaidia  kwa  hivyo  hata  kama  ni   Raisi,  akiondoka  kwa  kiti

mwingine aingie yule ataingia aheshimu   yule  alikuweko  mbeleni,  na  hiyo  mambo  aliachia,   ayafanye  vile  yule  alikuwa

amesema atafanya ili awe anamchukulia ni mtu kama yeye siyo kumudharau.  Sina mengine ya kusema.

Com. Abdirizak Nunow: Asante Bwana Bundi tafadhali andikisha pale na sasa na mwita.

Phares Nyaga Murithi:  Jina    yangu ninaitwa Phares  Nyaga Murithi.  Yangu inahusika na sheria ambayo ningependa

iwekwe katika sheria za Kenya kuhusiana na Cash crops yaani mapato ya wananchi.

 Na  hii  mapato  ya  wananchi  ni  kutoka  kupanda,   na  kuyatunza,  kuyauza,  kuwalipa  na  kulipa  wananchi  ambao

wanahusika. Siko cash crops aina  mingi kulingana na areas  ambazo watu wanaishi.  Tuko na Kahawa ,  tuko na sukari,

tuko  na  sisal  watu  kutegemea  cash  crops,   zaidi  ya  watu  90%  kwa  Kenya,  wanategemea  cash  crops,  hawategemei

kuandikwa kazi kwa sababu hakuna kazi  wengine wanategemea biashara,wananchi  wengi ni wale ambao wanategemea
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cash crops   hapo  ndipo  ningependa  sheria  iwekwe  kamili  ya  kutunza  hizo  serikali  isimamie    ili  iweze  kuwalipa  vizuri

kulingana na haki yao.   Na  wakati  serikali itasimamia cash crops  kama hizo kuna machini ambazo zimejengwa kama ya

kushaga Kahawa  au  Sisal  au  machine  zingine,  ambazo   hufilisika  wakati  wananchi  wanashindwa   kuzitumia.   Serikali

inaweza kujenga factory  ya hizo hizo wakati  wanasimamia cash crops,   wanajenga  hizo  ma-factory  ambazo  zinaribika

halafu,  wafanyi  mkataba  na  walimaji  hawo  wakulima  wanahusika  ile  watakuwa  wakiwalipa   ile  kazi  ambayo  serikali

imewafanyia  kuwasaidia factories,  kufanya employment na wakati   mkataba na  walimaji  watakuwa  wakiwalipa  namna

gani halafu baadaye hizo machini zitakuwa zikibakia wakulima. 

 Kwa  hivyo,  hapa  ningependa  sheria  kama  hiyo  iwekwe    na  hiyo  itasaidia   au  italinda  wananchi  vilivyo  kwa  sababu

wananchi  wanaitaji  ulinnzi  wa  serikali   au  usaidizi  sababu  wakati  wanachiwa,  wanambiwa  hiyo  imekuwa  ni  juu  yenu

wanaraharibika  wengine  wanafanya  wengine  kuwanyanyasa,   mambo  inaribika,  wananchi  wawezi  kujisaidia  na  iko

ambayo  inasimamia.Serikali  haiwezi  kusimama  kando  kuona  wananchi  wakitabika  ni  sawa  sawa  na  kama  vita

ikingia,serikali wanapigana halafu wanasaidia nchi au njaa.   Hata hiyo Cash crops,  iwekwe katika kiwango  kama  hicho

ambacho ni kama kiwango kinahitajika zaidi  na ichukuliwe kama ni kitu mhimu.  

Hapo  nimemaliza  tena  sasa   tuje  katika  sheria  ambazo  zinahusu  ardhi.   Sheria  zinahusu  ardhi   ambazo  ziko  na

zimewekwa, kutumiwa vibaya na wale ma-officer wanahusika.  Sheria za ardhi ziko lakini zingependa  zirekebishwe kwa

sababu kutumiwa vibaya kama vile zimeandikwa zitumiwe, wazitumia kwa njia  ingine.     Kwa  mfano,  hivi  viwanja  vya

public   watu  wanasikia  wengine  wanasikia  vimeshaenda,  vimeshaenda,  hivi  viwanja  ni  vyawapi?Si  vya  watu  hawa

wanauza   watu  wenyewe  walitoa  heka  zao  wakaweka  kando  ili  wafaidike  kwa  hizo  public  land?  Wengine  waliweka

mahali ya   Ng’ombe, mahali ya makambi ya Chief, mahali ya  shule ,  mahali ya kila kitu  lakini kushanga ni kusikia watu

fulani  wamekwisha   tumia  hivi  wakazibalisha,  wakaziweka  kwa  njia  ingine  ambayo  siyo  kamili  ambayo   ilikuwa

imetengwa,  ilikuwa  imetengewa  shule.  ilikuwa  imetengewa  kiwanja  ingine  ya  watu  kusaidia    na  hiyo  ni  machine  za

kufanya  kazi   na  hizi  viwanja  si  ati  kutoka  wapi,  ni  mahali  ya  watu  mashamba  yao  walifanyiwa  percentage   cash

wakakatwa kama wewe ukakatwa shamba yako weka moja,  mwingine akakatwa nusu, mwingini akakatwa zikawekwa

mahali  halafu  ikae itazaidia watu kwa maitaji yao wale wanahusika.Sasa kusikia hizo zimechukuliwa, hiyo sheria iwekwe

  ya kuzuia mambo kama hayo yasifanyike kabisa kwa sababu hiyo ni wizi,  kuiba watu mali yao.

Mambo  yanayohusu  kesi  za  mashamba;  sheria  ambayo  ilikuwa  ikitumika  hapo  mbele  kidogo  wakati  kesi  zilikuwa

zikifanyika  za  mashamba,  ilikuwa  inaitwa  customary  law.    Hata  wakati  unapata  summons  za  kwenda  shambani

kuzikilizwa kesi yako unambiwa you must present yourself in person according to the Native law and Custom.  Sasa  hizo

Customary Law ziwekewe sheria,  ya kuzitunza ziwe zimewekwa ndani ya sheria  ya  Kenya  ambazo  zinaweza  kuhusika

kutatua matatizo mengi kwa mfano, Successions au familia wanapigania shamba badala  ya kwnda kotini kumaliza miaka

kumi ishirini, wakitumia pesa uko kwanda mawakili hii mambo itatuliwe na wazee according to the Customary Law.  Na

hiyo maneno inakusha pamoja hakuna shida.  
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Mambo ingine ni mambo inahusu elimu, sisi zote tukiwa wazazi tunajitahidi kutafuta pesa kidogo tu  au kuuza mbuzi kuuza

nini kuuza ng’ombe hata kuuza  ardhi kusomesha watoto. Sasa tunasomesha watoto wanamaliza kama kwa mfano kidato

cha nne, form four sasa kupata  training inakuwa ni shida  na mtoto amepita,  unakaa na yeye nyumbani.  Kupata  training

unasikia wengine wanazungumza mambo  ya  hongo  ati  mpaka  wahongani  ili  aweze  kupata  training?   Unasikia  wengine

wanasema hakuna kazi hakuna training na bado unaona ziko.

  Hata hizo training wakienda,  wakimaliza hakuna kazi wanarudi nyumbani tu  na  pengine  uliuza  shamba.     Sasa  hapo,

sheria iwekwe ya kuangalia juu ya elimu, watoto wakimaliza mashule na wapi serikali inaweza kusaidia namna gani badala

ya kuridi nyumbani kutatiza mzazi.  Asante.

Com. Salome Muigai:  Asante sana kwa maoni yako mimi nataka kukuliza  swali juu ya Customary Law, ama ile sheria

ya Customary is what hiyo sheria ya mila.  Sasa  mimi nataka kukuliza juu  ya  hii   sheria  ya  kimila   na  uhusiano  kati  ya

wanawake  na  wanaume  kwani  mara  mingi  kama  mzungumza  aliyehapa  mbeleni  alitueleza  kwa  kimila  wanawake

wakisungumzia habari  ya mashamba na hawakukuwa na mashamba, pia tumeulizwa  pia tumeambia na  watu  walemavu

kila pahali penye tumeenda kuwa sheria  ya kimila haikuwanzishisha  hata kuridhi ya mashamba pengine hata mtu akiwa

na ulemavu  na ndiyo mtoto wa kwanza wa familia wakati  mwingine  alirukiwa na uridhi wake wakapatia  yule mwingine

mwenye   aliyonekana   kame  ndiye  anaweza  kumazaidia  yaani  yeye  mwenyewe  hakuonekana  kama  mtu  mwenye

angejisaidia mwenyewe.

 Kwa  hivyo,  sasa  nataka  utueleza  hii   sheria  ya  kimila,  itakuwa  vile  ilivyokuwa  mbeleni  tuendelea  kubaguwa  wenye

walibaguliwa ama hii sheria unaiona itahusisha  kila  mtu  aje;  kwani  mzungumzaji  wa  pili  ametueleza   pia  kila  mtu  apate

haki zake Human Right  za kila mwanadamu sasa wewe utahusisha aje hii na Customary Law?

Phares Nyaga Murithi: Bwana Commissioner nitakujibu.Hata hapo mbeleni hakuwa na ubaguzi kona yake kila hata ni

kama ni mwanamke alikuwa na haki yake inategemea vile hiyo mambo ya mtu anayehusika,  inakuja kwa mfano anaweza

kuwa ni msichana anakaa na baba  yake bado  kuolewa,  iko  sheria ya Customary Law ya kumalinda.Anaweza kuwa ni

bibi  ya  mtu  wamekosana  na  bwana  yake  iko  Customary  Law  ya  kumalinda,  Customary  haisemi  ufukuze  mwanamke

kama ni kimeru huwezi kubaliwa ufukuze mwanamke, unambiwa wazee  wanakuja  wapima  ardhi  wanasema  huyu  akae

hapo na wewe ukitaka kununua  mwingine mwingine uowe.

 Haifanyiki hivyo, lakini inategemea kwa sababu wanawake wengi  huolewa kwa mfano wanaweza kuolewa kikuyu,  au

ukambani au maasai au mahali pengine, anakuja kwangu sasa  mimi ndiyo namulinda na mali yangu na ameingia kwa hiyo

ukoo  sasa  yeye  atakuwa  part  and  parcel    wa  hao  na  hakuna  shida  ambayo  anaweza  kupata   hati  kwa  sababu  ni

mwanamke.  Hakuna sheria ya Customary laws ambayo inaudhi mwanamke hakuna.
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Com. Abdirizika Nunow: Okay; Bwana Murithi nafikiri umefamika tafadhali andikisha pale katika hiyo meza.    Phares

Murithi.  Bwana Murithi una maandishi kwa hivyo tunakupa dakika tano  ufafanue yale muhimu  zaidi  ambayo ungependa

kujulisha watu. 

 

Phares Nyaga Murithi:  Okay, asante  sana kwa majina ninaitwa Phares  Murithi kutoka location ya   Ganga,  yangu ni

machache .   Na  kwanza ningeanzia na mimi kama kijana nitaongea kama  vijana  ni  vizuri   sasa  vijana  wakilisha  katika

Commission  zote kuanzia   mashinani mpaka ngazi ya kitaifa.  Kwa mfano youth should be well represented  by youth

starting from the  grassroot  for example in our areas   where we are,  have some organizations, for  example  our area  is

coffee growing zone,  and we have Union, we have Coffee factories so youth should be represented from the  factories to

the Unions up to the Board because us youths we are left out ,  there are scarcity of jobs, we have no jobs  and so I think

we better  be  represented.We are  also farmers and also we are  helping our parents   in  trying  to  eradicate  poverty  so  I

think also  youth should have a chance  to become leaders in these areas.

The second view is about  Leadership  from  the  grassroots.Every  chief,  should  be  elected  by  the  public  because  those

people within that locality they know who is capable  and who is a good leader,  who also  has  been  leading  a  group  of

people.  But in some cases, we have a Chief  we do not know the criteria used in  electing him.We  know of Chiefs  who

are illiterate and as such, we get inadequate leadership from the grassroot.  

The  second  point:  these   Civic  leaders,  our  Civic  leaders,  Councillors  and  MPs  at  least   there  should  be  a  minimum

qualification of these people.  At least a Councillor should have at  least   should be a form four leaver.Because  we have

cases  whereby some Councillors cannot present  their views because  of illiteracy.The  option  is  for  the  councilors  to  be

educated and posses a minimum in qualifications of leadership

The  other  aspect  is  the  educational  /sector  in  this  country.The  qualified  graduates  do  not  get  employment  due  to

corruption within the ministry of education.Unlike Nigeria,proffessors  in Kenya are  few because  they arelittle chances of

graduates becoming proffessors. 

Also the  powers of the President; the powers of the President  should be reduced because  like in Kenya,  we have been

having a very rough time because  there are  some people   who are  above the law and    I  think  only God  should be a

bove the law.  So the powers of the President    or any other leader should be.  I dont have much to say. Thank you. 

Com. Abdirizak Nunow: Thank you; Please hold on questions from Commisioners.

Com. Salome Muigai:  Thank you very much Bwana Phares Murithi on behalf of the  Youth, I have one question  you

wouldlike representation in  socities and  the   Co-operatives and these are formed by the   owners of land ,  how do we
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manage  to get the Youth to be represented  yet there are farmers I agreed they are  source of labour but they don’t own

the land , how we make this a Constitution issue?

Phares Murithi: I think you are saying Commisioner, a question also, are you saying   us the Youth we don’t own land

or? I have not got it.

Com. Salome Muigai: I thought when aCo-operative like for Coffee is formed   is formed by the owners of that land so

I  am  wondering,  if  the  Youth  do  not  own  land  how  can  the  Constitution  demand  that  they  berepresented  in

Co-operatives that is made by land owners,  for example I am just using that as  an example you may have thoughtmore

about this.  I am just looking, trying to put your thought because  you have thought more deeply about  this than probably

we have so I just want to share, you to share your thought with us.

Phares Murith:    My thoughts are that,the Boards such like KPCU and Coffee,should ratify laws that stipulate,  that the

youth are represented in such Boards given that our fathers are members of such Boards.

Com. Lenaola:Bwana Murithi I have one question about  education,  you made no  specific  recommendation  regarding

education, what is your proposal or recommendation about education?  You talked about  the problem that we cannot all

become Profesors,  so what do you recommend what should happen?

Phares  Murithi:   My Contributon on education is that the  Ministry  of  education  should  assist  those  people  willing  to

pursue higher education.

Com. Abdirizak Nunow:    Okay,  Bwana Murithi Thank please,  register there  and  leave  us   with  your  memorandum.

Gerald  Njage.  Na  tafadhali mpeane mapendekezo,  hadithi nyingi itachukuwa muda wako na utakuwa umemaliza kama

ujatoa pendekozo.  Ukiuliza kitu, toa  pendekezo kisha enda kwa next one usikae kwa point moja,  ambaye muda wako

wote itachukuliwa.

Gerald  Njage:   Kwa  majina  naitwa  Gerald  Njage.   Maoni  yangu  ni  kuhusu  utawala  wa  Administration.   Mimi

ningependa Administration yetu sana sana hapa chini to be  scrapped.  Maana yake,  sioni haja yao maana yake,  unasikia

ati Administration ndiyo inalinda sheria ati hao ndio wanatetea sheria zetu, na ndio  wanalinda wananchi  hakuna kulinda

mwananchi kwa sababu hata ukipigwa,  unaona unaenda kwa police na hakuna  uzaidizi  wa  Administration  mimi naona

hakuna  kazi yao. 

Na  ingine   kuna  ingine  nataka  kutoa  nataka  kutoa  kuhusu  uongozi    yaani  kwa  hakikisha  juu  uko  kama   President.

Powers of the President, ndizo nyingi sana ndiyo unaona kazi nyingi zinakuwa na mtu mmoja sana sana wengine hawana
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kazi nasikia mwingine kama ni President,   ako  na kiti cha Vice Chancellor,  ndiye nani ndiye ako na viti nyingi sana hiyo

tungeomba  Katiba iyandikwe ati President’s powers  should be reduced.   

Ingine ni kuhusu Parliament.   Parliament itoe nguvu kabisa iziwe  ndio  zinaongoza  na  zinatekeleza  mambo  yote  siyo  kiti

moja itengenezwe na President peke yake.  Ingine ningeomba iyandikwe ni kuhusu Judiciary.  Judiciary iko corrupt  ndiyo

unaona kuna ma kesi inaendelea hapa hii ya mashamba tunasema ndiyo unaona na kesi yetu ikienda, wanapatiwa pesa  na

kesi inakatwa vile haitakikani hiyo iyandikwe.  

Ingine ni kuhusu mwananchi.  Kwa Katiba iliandikwa kusema, mwananchi wa serikali wa Kenya citizeni na anafaa awe

akijua mambo ya Katiba yake, ndiyo unaona inatuleta hapa taabu sana wengine hata kuelewa Katiba ni nini hawaielewi. 

Ingine ningetaka kuzungumzia ni kuhusu ma Concillors.  

 Ma Councilors wetu wawe na  elimu  ya  kuanzia    form  four  na  kwenda  mbele,  hiyo  iyandikwe  kwa  Katiba.    Ingine

ningetaka   kuomba hii Katiba   ikabadilishwa na kumalizika, iyandikwe kwa lugha ambayo inaweza eleweka na kila mtu

maana  yake  hii  kama  hii  ya  sasa  vile  meandikwa    watu  wengi  hawawezi  wakaielewa  maana  yake  imeandikwa  na

kisheria.  Na  ingine ni hii inasema kila mtu abebe  kitambulisho hiyo naona inazaidia wananchi sana maana hata ukiwa ni

kitambulisho  unakuta  askari  anakuliza  wapi  kitambulisho  na  ikiwa  haujabeba  hiyo  unastakiwa,  hiyo  inafaa  ifafanuliwe

kabisa na iandikwe ati uwe na kitambulisho lakini siyo kitambulisho kila wakati unataka na kitambulisho. 

 Ingine ni hii ya watu wanasiasa kama ma Councillors na MPs na hata President.   Iyandikwe ati ukipatikana   wakati  wa

compaign, wakati uchaguzi unakaribia ati unapeana pesa uwe disqualified kwa hiyo uchaguzi na usisimama kwa hiyo viti,

zaidi  ya  miaka  kumi.   Ingine  ni  kuhusu  elimu.   Elimu  yetu  sasa  inashinda  mwananchi  sana  maana  yake  uwezi  hata

ukasomisha mtoto wa standard one hadi standard  eight,  kwa  hivyo  ningeomba  iyandikwa  kwa  Katiba  tukuwe  na  free

education in Primary na uko Secondary tukuwe na ile system yeyote ya zamani hiyo system ya zamani ya mtoto kwenda

shule kutoka standard one hadi seven na mwaka ile ya form four na anaenda University na form four,  five  and  six.   Ni

hayo tu nimemaliza.

Com. Lenaola: Ulitoa pendekezo juu ya mahakama, ulisema nini juu ya mahakama.

Gerald Njage:   Mahakama  yetu  inakuwa  na  uhusiano  sana  ukuwe  na  ile   Judiciary  ambaye  ikichaguliwa   haitakuwa

tofauti sana , ikiwe na team ambaye itakuwa ikiwachunguza  ili ukiwa na corruption,  washikwe na wasitakiwe.

Com. Abdirizak Nunow:  Asante,  asante  Bwana Nyage kwa  pendekezo  zako  tafadhali  ujiandikishe  kule.   Lawrence

Kimathi Njue.  Lawrence una dakika kumi.
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Lawrence Kimathi Njue:    Wana  Commisioners  na wananchi ---------(inaudible)------

Com.   Abdirizak  Nunow:    (inaudible)  kama  una  maandishi  una  dakika  tano.   Tafadhali  you  better  highlight

usisoma-------- better highlight  kwa sababu usisema kila neno ambayo liko katika hiyo memorandum.

Lawrence Kamathi: Kwa majina ni Lawrence Kimathi I  am  representing  the  CBO  known  us    Media  Development

Support  Group.    Okay   (inaudible).   On  the  Constitutional  proposals  it  should  have  a  preamble.  A  clear  and

understanding  preamble  indicating  that  the  Constitution  belongs  to  the  people  of  Kenya  and  Kenya,  is  a  multiparty

Demoocratic state.  On the kind of the government,  prefer    a unitary system of the Government with   President,  as  the

Head of  State   and Vice president as his running mate.Also with a Prime Minister,  as the head of Governement  as  well

as Chief Executive  with Deputy  Prime Minister elected by the   Parliament.

  Also, we should have the provision    for the government of National Unity.  The Executive powers  like the three Arms

of the government which entails the separation of powers between Executive, Judiciary and Legislature, should check the

powers  of the Executive.  On the elections,  the Constitution should retain the two-  five year term for a  sitting  president

but should provide an extention of the term only if the country or  the World is at  war.     The Presidential  election should

be separated from the Parliamentary and Civic elections, The Presidential candidate must garner at  least  50% of the total

vote casted and failure to whicha re-run of the first two presidential  Candidates  (inaudible) within three months.  And the

Electoral Commission must be  independent and members have the Security of Tenure.  The Constitution should provide

for aspirants  vying to be  independent candidates.   No  Electoral Leader,  should be above the law,  and  the  Constitution

should provide for an Election timetable.  

On the Local Authority, the Constitution should provide for the devolution   of local services from the central  Government

to the Local Authorities.  The Provincial Administration should be overhauled and there should be no  intergration  to  the

Local Authorities or if not so, an elected and administration system should be in place from the location to the Province.

The natural resource and wealth within the local Authorities be used in financing education and the other social amenities 

 within  that  region.   There  are  others,  the  Constitution    should  empower  equality  to  all  citizens.   Social  Justice  and

equitable development and outlaw discriminated policies and practices. 

The Constitution should provide for the government to protect our environment   and conserve the Natural Resources like

trees forests.  The new Constitution should empower   the government to protect  the girlchild from malpractices such as

Feminine Genital Mutilations (FGM), early marriages and child labour as prohibited in the U.N charter.

The  new  Constitution  should  provide  for  legalizing  abortion.  The  Constitution  Review  should  be  elected  through  a

National referendum. That the new Constitution should oblige the governement to provide enough security for citizens and

outlaw the existence of Secret armies or military groups.  Thank you very much. 

17



 Com. Salome Muigai: Thank you very much Lawrence. I have a few questions for you.  

one you talked about abortion I did quite hear that and the other one is, you have talked about  devolution of power  from

the Central  Government to the Local Government ,  are  you satisfied with the  Local Government as  it  is  today,   to  be

able to  be a custodian  towards those powers? And my third question is that on Separation of election of the President,

the Counciloors and the MPs, can give you us some thought on the time set on when these happen?

Lawrence  Kimathi:   Maybe  start  with  the  some  of  the  Presidential  elections  I  prefer  if  we  start  with  Civic  and

Parliamentary, then from there you can have the Presidential  elections afterward maybe after additional of time.  On the

legalising of abortions, I think this one is already happening but it is happening secretely.  I prefer  it to be  legalized so that

we cannot have many cases of deaths. We have cases where abortion is killing and it is actually done in secret.   And the

other one is what?

 Com. Salome Muigai:   The other question is that you talked about  devolution of powers  to the  Local Government ,

my question  was  whether  you  are  satisfied  with  the  Local  Governement   such   as  they  are  now  to  be  able  to  be  a

custodias for this or the other?

Lawrence Kimathi:   I will prefer the Mayor to be elected by the people  so that he can be responsible and ----  I think

that   is the best  method so  that  he  can  be  or  she  can  be  a  custodian  of  those  resources   if  anything  happens  on  the

contrary,he\she cannot be elected again.

Com. Abdirizak Nunow:  Asante Bwana Njage,  tafadhali tupatie memorandum and ujiandikishe pale.   Lloyd Kinyua?

Bwana Kinyua nitakupa dakika tano pia utupatie ufafanuzi.

Lloyd Kinyua:  My name Lloyd Kinyua from Chogoria hospital,  I  am presenting something, which I have written, so I

will just highlight some of the points. On National Social  Insurance Fund,  we need the fund to cater  for all an employed,

so that we are seen to caring for people  especially where diseases  like Malaria,  HIV\ Aids,  perharps  where malnutrition

is concerned.  We need also to care of the ward in this country,  maybe by establishing some fund or  some homes where

they can be taken care of because at times, we have some who have nobody to care for and they cant work to earn their

living. 

 And V.A.T should not be  charged in the Mission Hospitals when  they  are  trying  to  acquire  drugs  and  some  facilities,

given that they take care of 40% of the population of Kenya.  We need also to decentralize N.H.I.F    claims, so that we

don’t have to have a lot of problems and delays when we are going to Nairobi. 

 The appointment of the Ministers or important posts in our government, let us say,  for instance in the Ministry of Health,
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need to be vetted by Parliament so that we can have people who are actually are qualified to make decisions.   Hospitals,

which are  National,  should be assistance by the government,  civil doctors  of   Personnel,  since they are  serving  people

who have paid their taxes  to  the  governement.   We  also  like  to  recommend  that  the  government  does  not  spend  our

foreign debts more than they are spending on health. 

 On youth and education we are saying we have so much idle labour resource  in this country that the government should

be seen to be tackling, maybe by way of providing the National Youth Service and then these young people,  can be used

to do some work in the community which we found not being done.    In  Kenya,  we  are  saying  there  are  a  lot  of  idle

people and there is a lot of work,  we can try to tap that.    Free  primary  education  we  are  calling  for  that,  and  also  if

possible in secondary we need to improve the audit in schools maybe by using private organizations to help, guidance and

Counselling, should be a must in our schools we should go to that extent.  

We should harmonize the salaries of teachers, with also Civil Servants to avoid strike from teachers.    I have some points

on corruption we should tolarate corruption.  I have put the point there you will read.   On the Constitution we are  saying

you  de-link  the  Constitution  from  the  election,  we  should  have  the  Constitution  that  goes  in  line  with  U.N  charter  of

Human Rights.  Translate this  Constitution  just  like  the  bible.   The  bibles  get  translated  into  all  the  possible  organized

languages.   And then we have some general points like that, no Public Servants should be allowed to determine his salary

or benefits including MPs, use another independent body to do that.  

 Allow Kenyans experts to help to determine the destiny of Kenya and not to follow the Western experts  blindly.  I  am

recommending that the Executive, the Judiciary and the Legislature should be,  should have the independence restored  so

that none   is actually depending on the other.  

And then finally, the cost of acquiring land from parents,  that is inheritance is poverty inducing. We would like a process

that helps people, to inherit land from their parents or guardians without leaving them poorer  than they were.   Thank you

very much.

Com. Abdirizak Nunow:  Thank Bwana Lloyd Kinyua, we have questions,

Com. Salome Muigai: Thank you very much Mr Kinyua I have one point of clarification from you.  You said that we

shall follow U. N Human Rights Charter and then you said that we should not follow the Westerns  blindly that can been

seen as  contradictory,  I am sure it isn’t meant to be  such, please could you clarify that  because  it  has  got  very  serious

implications on some of our customary laws especially as when we are talking about the Human Right.

Lloyd Kinyua:   Of course in the Charters  whenever we sign what we agree with but when it comes to  the  basics  our

country, for instance if it were borrowing, nobody says you should borrow more than you can afford to pay.   With U.N
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Charter  you  know  what   you  have  signed   and  agreed  that  you  follow  and  we  know  of  course  that  there   are  other

practices  which determines the future, the destiny of our country  which do not necessary depend on the U.N Charter.

Com. Abdirizak Nunow:   Okay asante,  Bwana kinyua tafadhali  jiandikisha utuachia memorandum  . Dorothy Kainda?

Dorothy,

Dorothy Kainda: Majina ni Dorothy Kainda.  Langu la kwanza nitanza na women  (wanawake)  kusema  kwamba,  sisi

wanawake tunafaa kupatiwa   (inaudible)  kubwa  uko  katika  serikali  na  pahali  popote.   Na  kwa  sababu  kuolewe  siyo

kusema utakuwa upewe kiti au kuwa mtu mbaya kupewa kiti hiyo,  italingana  na  tabia  ya  mtu.   Kwa  hivyo    ati  ukika

nyumbani unaweza kuwa mtu mbaya,  kwa hivyo  tukipewa kiti kama wanaume,   hata sisi tafadhali kwa sababu tutasadia

jamaa zetu kwa kazi nyingi.  

 Kwa maana nimeunga mkono hata wanawake kupata  viti.   Ingine ni social groups  it should be allocated to the Social

Department  and then be given to Social  Groups;  diocese  zile  zinaendesha  kazi  ya  projects  zao.Kwa  sababu,  tunaona

zikipatiwa kwa Councils  zile groups zao hazipati labda shule kama hii inajengwa,  na iko na pesa  ndiyo tu inapewa lakini

zile groups za vijana na wazee, ziko ndogo ndogo hazitapata faida kwa hivyo hizo  pesa  ni vizuri ziwe kwa department  of

Social Services iwe inatumia vikundi vya watu. 

 Also,  wafanyikazi  wafanyiwe  mambo  mazuri  wakati  wanafanya  kazi  zao  kwa  sababu  ukiwaona  siku  nyingi  sana

wafanyikazi wakifanya kazi,  hata mshara yao hawalipi vizuri hata kufunza hawafunzi vizuri.  For  example kama Walimu,

Nurses  na  watu  wengine.  Kwa  hivyo  wakifunzia  vizuri  itakuwa  waki-present  hiyo  tunaita  strike  ya  kila  wakati.    Na

mengine ni mambo kama ile ya Parliament.   Tunasikia kila wakati  nomination ya Wabunge inafanyiwa pahali pamoja tu 

na  kuna District ingine kuna mshindo mmoja   na  wakati  huo   Mjumbe  hawezi  kuchaguliwa  kutoka  uko  anachaguliwa

pale,   pale kuna mwana chama mwingine.   Kwa hivyo hiyo nomination isiwe ikifanyiwa na wajumbe  wa  Parliament,  ili

wawe  wakiwa  na  macho  ya  kuona  kila  pahali  inakuwa  represented  in  nomination  bila  kulalia  mambo  ya  chama  ama

mambo ya kitu chochote.   

Ingine ni orphans au orphans,  widows and disabled.      Tunaona kwa wakati  mwingi sana hawa watu wachungwi vizuri

kama tumedhania kama ni hii  pesa,  ya  disabled  inaweza  kupewa  wale  wanawake,  waume  zao  wamefariki  na  hawana

watu wakiwasadia.   Hii pesa  haitumiwi vizuri kwa sababu it is not given  direct  imepewa  kwa  watu  wale   watakwenda

wakugawa  na  tena   wataitumia  hiyo  pesa  hata  haitafika  kwa  wale  watu  wanatakiwa  kama  bursari,    na  ile  Hospital

Fund,Mbeleni tulikua  watu wanalipiwa huko, wale watu maskini hawana pesa   lakini  siku hizi imepotea.    MP’s duties,

should be entirely  on pubic siyo hati kuchagua wabunge,   tunaona wale hawakumbuki sisi wanakaa uko tu sa ingine hata

  mishara  yao  ndiyo  wanajiongezea  hawana  haja  na  watoto  wa  shule,  hawana  haja  na  wale  watu  waliowachagua,

wanafanya kazi yao, na  zile  pesa  ya bunge badala ya kusaidia   nchi yetu, tunaka tukichagua  mtu, arudi hapa  atufanyia,
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mkutono kama anatufanyia    mbeleni na atueleza anafanya kazi gani.

  Hasa kama si hivyo tungeomba   tukubaliwe  kumuondoa  wakati  wowote.   Ingine  nitaongea  ya  women  divorces   au

wanawake wale wanaachwa na  mabwana yao,  au wanataka kuondoka kwa mabwana yao,  kwa kimila yetu ya zamani

kulikuwa na kimila  yetu ya zamani  kulikuwa na kiwango ya miaka ya mwanamke  ile anaweza kukubaliwa kurudi kwao

nyumbani  kama   ni  mwanamke  ana  watoto  au  ni  mwanamke   asiye  mzee,  hiyo  kama  anataka  kwenda  wazee

wangemkubalia lakini kama sasa mwanamke wa miaka sitini au hamsini unaona, tu bwana anang’ang’ana  kumtia  divorce

aowe mwanamke hiyo iwekwe kama sheria kama  hamtaki ampatie shamba yake huko huko  tu   akae  na bibi yake yule

anataka.

Ingine ni ile nomination ya  hao watu wa  National  Constituency  Conference  hao  watu  six  hundred  and  twenty  seven.  

Tukiangalia   huko tunajua tu  hatukuona kwa karatisi  lakini tunajua tu hiyo inachuguliwa wale watu wameandikwa peke

yake  na wale watu wameacha wale  Wabunge wale wazee wengine lakini ukiangilia hapa kwa risafu hakuna kuchaguliwa

kwa wananchi wenyewe yaani wataendelea na  uambie atoe  mtu wao ataenda kuwatetea  kwa  hiyo, hata kama Katiba

itapitiswa  ipitiswe na watu  wa ofisi tu, tunafikiri haingeweza kuwa  nzuri kwa sababu hawajui taabu yeyeto ya hapa hata

mbunge akienda huko ajue tunataka mtu mwingine huwa tunaita a local person kutoka kwa watu.  

Ingine ni ile tunaita Crown (forest) sa ingine inasumbua watu sana   kwa sababu, sheria yake haikuwekwa vizuri imeakwa

na  njia  ya  kukatakata,  kwa  sababu,  unaona  huko  upande  mwingine  kama    Crown  forest,  watu  wanazuia  kuingia  na

wengine wanakubaliwa kukatakata  miti sasa  tunataka huko kwa crown forest  watu  wapewe  sehemu  moja  huko  sheria

itolewe ya watu kupewe sehemu moja  ile  watakuwa  wakitumia  na  kulima  na  tena  wawe  wakipanda  ile  tunaita  forest  

belt, kama ni laini ya kuzunguka forest ya miti na wazuie wengine kuingilia wengine.  Ni hayo tu. 

Com. Abdirizak Nunow: Subiri kidogo,

Com. Salome Muigai:  Asante sana mama Dorothy Kainda,  we ndiyo mzungumzaji wetu wa kwanza mama tungetaka

kufikiria tutapata wengine.   Mimi nina swali moja kwako.   Umesema   wakina mama wakiwe wakipatiwa viti   kwenye

Organization, mimi ningetaka  wewe  kwanza  kama  ungetusaidia  kutueleza  Organization  zipi  zenye  unazungumzia  habari

yake na pia ungetaka   kiazi gani cha viti kwenye hizo Organization kuwekewa kina mama?  Swali langu la pili, ni kuhusu

wajane,  watoto  yatima  na  watu  wasiyo  jiweza.   Umesema  kuwa  pesa  zinayokuja    kwa  usaidizi  wake  haziji

umezungumzia hata habari  ya  pesa  kama  bursaries,  Je,  ungetaka  kiwango  kipi  cha  pesa  kiwekewe    watoto  wakima,

watoto wasiyojiweza na kina mama yatima ili, tukiwekwa kwa Katiba tuweke pendekezo lenye linaweza kitumiliza ama

kutekeleza.  Asante. 

Dorothy Kainda:  Nafikiri  ya kwanza nitaongea viti ya  vya kina mama tusema ---- iwe Organization kama  Parliament,
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  hii ingine kama chama hiki cha Commission na vile vyama vya  juu  juu,  kwa  sababu  hata  tunachagua  wanawake  kwa

sababu ile tunaona kwa watu  ishirini  ukiangalia   hata  ni  wanawake  wanne  tu  hata  wanawake  hawawezi  kujitetea  kwa

sababu  hawana  watu  wengi  wakuwasaidia.Itangaliwa,  halafu  tunaona  hiyo  mambo  imeanguka  chini  ya  wanawake  bile

kufaidika.  Ingine ni kama hizi Universities.   Universities wale wakuu wa Universities, hawachukuwi wanawake wenge na

sisi tunajua tuko na wanawake   tuko na Professors wengi sana, wale wamesoma lakini tunasikia ni wanaume tu. 

 Ingine  ni  kama  hii  tunafanya  ya  Embassy,  hata  wanawake  wanaweza  kuwa  wakipatiwa  viti  katika  Embassy,  siyo

mwanamke mmoja tu kwa wanaume arubaini.  Ya pili hiyo-----------

Com. Salome Muigai:   (inaudible)    

Dorothy Kainda:  Tungepatiwa kama 20%.------lingine   ningeongea watoto  wa orphans  na   mama  zao  na  hawo   wa

bursaries wengine, tungetaka  kwa sababu hii nchi imekuwa na umasikini sana  kama hicho kiwango  tunaweza  kuweka

kamalivu kama 20% hiyo ni ya hawo watu tu, ingetosha  kwa sababu pesa na nyingi  na tukigawia  inaonekana kila mtoto

atafaidika  hata mama hata mzee.

Com. Linaola:      Mama Dorothy  jambo   moja  tu,  kwamba  National  Conference    ulikuwa  na  wasiwasi  kwamba  

pengine haitakuwa na watu wakutoka grass roots  ujuwe kwamba katika kila  Ulaya tuko na delegates watatu,na mmoja

lazima awe  na mama pia 25%  ya Conference itakuwa makanisa ya  kina     kina mama,  walemavu,  itakuwa watu kila

aina   wakenya  si wazima  peke  yao kwa hivyo, tutajaribu kuona kwamba kila  mkenya anakuwa represented   katika

National delegates Conference kwa  hivyo usikuwe  na wasiwasi kama pengine tutuwafungia wananchi kutoka grassroot. 

Com  Abdirizak  Nunow:     Asante  mama  tafadhali   andikisha  pale,  ningependa  kuwakaribisha     wanafunzi  ambaye

wamejuunga na sisi, mnakaribishwa katika hiki kikao na  kama  mnataka  kupeana  maoni  yenu,  mtakuwa  uhuru  kufanya

hivyo   either  mtakilishwa  na  mtu  mmoja  ama  wawili,  ama  mkiwa  binafsi.   Na  kila  mtu  yeyote  ambaye  anazungumza

akiona sisi wana Tume tuna----maswali ambaye tunauliza ni ya ufafanizi kitu ambacho hatukuelewa vizuri, lakini ukiona ni

kuna uhoji una uhuru hiyo swali siwezi kujibu sawa sawa msiende mnalazimika kujibu swali kama ujafikiria hiyo swali ama

haujisikii kujibu unasema.  Mutembei Dennis.  

Mutembei Dennis:  Majina yangu na Mutembei Dennis. Nimekuja hapa kuakilisha utume ile nimeleta hapa sana ni hii ya

U Rais;  inaitwa  kuwa  “above  the  law”.   Sasa  nasema  hiyo  madaraka  ikatwe  kidogo  iteremke  chini  kidogo.    Kwa

sababu,  unakuta  mambo  ingine  watu  wanauzia  kiti  ya  serikali  above  the  law,  anakuja  kusema  hakuna  na  hakuna

kuridishiwa pesa.   Ukianalia kama upande wa Rift valley siku ingine hapa, waliuzia mtu (inaudible) wakakata,  “above the

law” wakapitia pale wakasema hii  yote  hakuna  hakuna  kuridishiwa  pesa  na  hakuna  kitu  sasa  hiyo  tunasema  iangaliwe

vizuri iko namna gani hiyo?
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Na  ingine  unangalia  hapa  Mtunga  kwa  mawe  hapa;  D.C  anakuja  anasema  hao  watu  waende  nyumbani     hakuna

kuchonga mawe, lakini ajui waende wapi sasa hawa watu wataemda alafu watachonga usiku kwa sababu hawana mahali

pa kwenda.  Sina mengine mengi ni hayo tu. 

 Com.  Abdirizak  Nunow:  Okay,  andikisha  pale,  tafadhali  andikisha  pale  tujue  kwamba  umetoa  maoni.    Stephen

Maranja.

Stephen  Maranja:  Commissioners,  Mimi naitwa  Stephen  Maranja  nakuja  hapa     kuwakilisha  National  Alliance  of

Kenya.  Na yale ambayo mimi ningetaka kusema ingawa ni machache kabisa na subject  kidogo.   Hii yale yanaoleta nchi

katika  matata  ya  uaji  na  ambaye  ndiyo  kini  ya  mambo  yaliyo  fanya  kama  matokeo  ya  Mau  Mau  na  yale  mengine

mapigano yanotokea huku Nairobi ya watoto wakipigana, kwa sababu pia ni nyuma ya haki hayo yote,  ni good Electoral

System, ambayo wakati wowote uchaguwa wawe nyingi au wakikubalia watu wa  weusi wapeana kura.

Tulipoingia katika serikali yetu uhuru, ilitukubali  tuwe  tukipiga  kura  lakini  hakutuwezesha  kupata  uchaguzi  ule  wa  haki,

kwa sababu kama hatatugawana ni kama mpira tunacheza ana yule Captain,  wa goli ingine ndiyo  tu  amekuwa  refereee

wa  mpira  kwa  hivyo  ataishi   huko   milele  bila  kuondolewa   maana  yake  kila  goli  itakuwa  upande  wake.   Na  sasa

mapendekezo yangu ni ile inaitwa Electoral Commission lazima iwe uhuru, independence na hiyo inakilisha vyama vyote

ambavyo  vinataka  kura..   Ma-officer  wale  wanafanya  uchaguzi,  hawa  kila  siku  wanapatikana  wakiiba  kura  wakileta

masanduku ingine mapya.

Hawa wote wasichaguliwe na chama chochote ama wawe katika Serikali  yeyote  ya  chama  fulani  wawe  ni  ma-  officer

ambao ni independent ambayo wanaweza kupendekeza na vyama vingine vyote vya siasa.

Security  ambayo  inawekwa  pale  katika  uchaguzi.  Police  wanatupigapiga    kila  wakati  na  sasa  masunduku  mapya

yanaletwa.   Police hupiga watu  (iaudible) wanaribu wanaribu   na wakati  huo tumegundua kwamba,  hiyo ndiyo wakati

wanaleta  na  masanduku  mengine.    Ballot  papers  hizo  nazo  Bwana  Commissioners,  zifanywe  ziandikwe  zichapishwe

kulingina  na  ile  hesabu  ya  watu.    Maana  yake  tumeona  wengine  wameleta  kura  ambazo  zi  kweli,  walikuwa

wamejiandikisha  kura  nyingi  kuliko  vile  watu  walivyo.    Na  sasa  utaona  wamenipatia  Kura  yenyewe  ukitasama  hapa

utaona chama Fulani na chama fulani kuna mazao inakuwa nyingi.  

Bwana Commissioners mimi, napendelea pia  uchaguzi   uwe  ikifanywa  pale  pale  katika  mahali  pale  pa   ni  pale  pa  sisi

ambayo watu wanapigia kura,  hesabu ifanywe pale pale halafu result  ipelekwe kule  katika Constitution  Headquarters

Maana yake wakati  tunapeleka masunduku kule chama fulani  ama watu fulani wanabalisha masunduku na  kuleta  yale

hawaleti yale yaliokuwa  imepewa kura, wanaleta masunduku mangine  na kwa hivyo hiyo ibadilishwe. 

 Na  tena  nimesema  juu  ya  Raisi  Nchi  hii  inaitaji   Rahisi,     ambaye  ni  Ceremonial,   ni  ceremonial   President  ambaye

atakuwa tu akisimamia  nchi hii wakati  serikali   yenyewe itakuwa  mikoloni na Prime Minister,  ambaye atakuwa ni yule
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kiongozi  wa chama kikubwa katika Parliament, na hiyo iwe tu ndiyo  njia yake ya kumchagua  Prime Minister,  akiwa na

 wajumbe   wengi  katika  Parliament,   huyo  ndiye  atakuwa  Prime  Minister.   Serikali  ile  inahitajika  kwa  sababu  watu

wanapigania viti kwa kila wakati   ya kutaka kukuwa ma –Raisi kila mtu anataka kuwa Raisi serikali iwe inaitwa Coalition

Government, ambayo si ya chama ambazo kuna watu, kuna wajumbe zaidi ya 20%; chama kile kikibaliwe kuingia katika

government ama wachague Minister wa Cabinet.   

Hapa kuna mambo zingine ni Judiciary Commission, hii inaonekana  hii  iko  tu  imetetezi  kwa  chama  kile  kinachotawala.

Na kila wakati  kesi  zetu zote upendelea tu upande wa chama  kile  kinacho  tawala,  na  kufanya  hivyo  tunataka  tuwe  na

independent Jucial Commission, ambaye inachaguliwa na   Parliament.  Na hiyo department hii ingine uwezo wa   Judicial

department wawe umewekwa na ma - officer wale wakutumia nguvu yao kulingana na vile Judicial Commission na si vile

serikali inasema

Law makers ni hawa watu wa Parliament mimi napendelea kabisa kwamba sheria iwe ikitengenezwa na  Bunge  ambalo

limechaguliwa na lisifanyiwe  bunge  ama  serikali  isingilie  mambo  ya  (inaudible)  ama  kuwatawala  kama  watoto  maskini.

Ingine ni hii mambo nasikia tunasikia inaitwa corruption.  Nchi hii ya Kenya inasemekana ndiyo number three duniani ama

two kwa mambo ya corruption.  Watu hawa ikiwa tunataka tuwe huru, ni lazima maoini ya Parliament yawe  yakifuatwa

na njia ya kuimaliza haya  ni kuondoa wale wote  corrupted na kuwapeleka katika mahakama.  

Education: Hii mwenendo ya hii system ya 8.4.4  hii ni hasara  tupu katika nchi hii ile serikali ilikata mwenendo ule   hata

ingiwa walikuwa wakiona kama hasara  ni vile naitwa Koech Commission, iwe ikipendelea sana na watu wengi.   Lakini

serikali ikaikata ikarudisha tuu mwenendo wa 8.4.4  ambayo tunajua kwamba hakuna  faida  yeyote  iko  pale,  isipokuwa

kusaidia wachache ama makabila fulani ambaye yalikuwa nyuma.  

Economic reform: Tunapendelea   na ninapendekeza ya kwamba hayo mapendekezo ama conditions zinawekwa na IMF

should be fulfilled ili tuweze hiyo misaada iweze kuletwa na nchi zingine.

Com. Abdirizak Nunow:  Bwana Maranja dakika moja maliza------

Stephen Maranja:   Hayo ndiyo mambo mimi nilikuwa nataka kuleta na hata ingawa hivyo nasema    Katiba hii naona

watu wamependekeza wale watu siyo ati wajiweza lakini sasa  na sheria ya serikali na watu wa siasa  ndiyo  wangeweza

kuambiwa waleta maoni yao.  Asanteni sana.  

Com. Abdirizak Nunow: Asante sana Mzee Maranja   tafadhali tupatie mandishi yako  na uta-sign register pale.   Daniel

Mburua?  Daniel.  Bwana Mburia una dakika tano kwa sababu una maandishi pia. 
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Daniel  Mburia:  Jina  langu  naitwa  Daniel  Kinyua  Mburia.   Mimi  natao  maoni  yangu  kutoka  sehemu  mbali  mbali  za

serikali yetu ya  Kenya  kuwakilisha  Jumia  yote  ya  Meru.  (inadible)   The  current  Constitution  should  continue  to  allow

government to amend a few parts of the Constitution and the majority vote of   75%.   The majority of the previous 65%

of  the  majority  vote.     This  system  part  of  the  Constitution  should  allow  improvement  of  the  members  of  the  public

through a referendum and the Constitution Commission should recommend the members to be elected.   

 Those  sensitive  parts  of  the  Constitution  should  prioritize  election  procedure,  the  powers  of  the  President  and  the

Executive, the Legislature, the Judiciary and the office of the Attorney General. 

Ya  pili  ni  work  of  the  judicial  independence:  Currently,  the  present  Constitution  does  not  guarantee    Judicial

independence this is due to the President holding powers  to appoint  or  to dismiss the Judges of the High Court  and also

the  Court   of Appeal.   It  also unfair   to appoint  or  to dismiss the members of the Judicial Service Commission, this is

automatic  that    as  a  result  the  President  is  above  the  law  in  the  republic  thus,  the  body  of  the  Judiciary  must  be

independent   to executing as many powers when executing his duties.

Ya tatu the President  powers  is too  much.   It  is  also  the  President  powers  that  appoint  and  dismiss  members  of  the  

Public Service Commission.  Whose duties include to appoint,  to dismiss or  to transfer from  offices  all  the  government

senior  offices  that  execute  their  duties.   Other  government  exercise  in  higher  government  offices  for  example,  the

Ambassadors,  the  high  Commissioners,  the  Attorney  General,  the  Government  State  Governors,  PCs  DCs  extra  the

majority  of  them  currently  belong  to  one  ethnic  tribe,  and  as  a  result  as  the  President  carry  all  these  powers  on  his

shoulders. 

Supervision of Elections:   Electoral  Commissioners,  Returning  officers  during  the  election,  Adminstration  Officers  right

from top to bottom the Police Force, all are under the directive of the President thus result in the riging of election. 

 All  Electoral  Expenditures,  Electoral  petitions  and  squabbles  related  of  the  public  funds.    The  disciplined  forces  the

military forces, Police forces and treason all must be established by the Constitution (through the code  of discipline for all

the members of the security forces well high ranking  Senior  Government  Officers.   These  KANU  members  should  be

appointed from every branch of sub security forces this retired officers appoint such branches of the security forces..  The

President  should cease  to be  the Commander-  in-  Chief  of  the  Armed  Forces.   The  wananchi  of  this  republic  do  not

entertain   original government, as this entails and encourages tribal barriers  in the country which later may result in tribal

clashes and and other National conflicts. 

The President  as  in the past,  insisted the Commander of  Commissions  to  investigate  several  serious    cases  emanating

from public insecurity.  Some of these Commissions have come out with recommendation,  which have gone through the

parliament,  and  then  they  have  received  Presidential  assent.   An  example  is  the  Commission,  which  investigated  the
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existence of devil worshipping in the Country.  The Professor Mbithi Commission of 1980’s which came out with a lot of

recommendations on the situation of the retired Prisoners in Kenya,  all   of these has been banned up to now.

Com. Abdirizak Nunow: Please summarize-------

Daniel  Mburia:   Na  hiyo, These are  some of the Commissions that have  been  Constituted  by  the  President.Some  of

them are  coming  with  a  lot  of  recommendations  at  the  advantage  of  the  wananchi,  and  these  recommendations  were

brought forward and presented to the Parliament, and Parliament passed them and received presidential  assent.       Now

Christian marriages should be given first  priority,  by  the  country’s  Constitution,  the  next  one  should  be  the  Traditional

Marriage and then the rest will come later after that. 

Mwananchi of Kenya   should be given powers  by the  given  Constitution  to  be  free  to  brew  traditional  liquor  without

being  harrased  by  the  Police  or  the  Administration.When  wananchi  are  practicing  like  traditional  liquor  their  customs

brews in their ceremonial activitiesthey should not be  harassed by security officers  lest  they  resort  to  liquors  which  are

also expensive to afford due to the economy of the country.   Young people,  young me and male Adults who Marry off

young  girls  should  be    restrained  by  the  Constitution  considering  that  the  young  girls  are  prone  to  getting  unwanted

children which they cannot look after. 

The  Constitution  of  Kenya  should  provide  for  the  compulsory  and  free  education  to  both  primary  and  secondary

education.  Our Kenyans Constitution provision does not guarantee adequate age to all citizens.  

The state should adequqte take  care  and protection to marginalize and vulnerable groups like; widows,  orphans and the

disabled.

Com. Abdirizak Nunow:  That is your last point Mzee Mburia tutasoma hiyo maandishi yako kila laini yote itaingia kwa

Computer kasha, Tume itasomwa yote kwa hivyo usione ujamaliza. 

Danniel Mburia:  Ni seme moja ----one

Com.  Abdirizak:   Umechukuwa  dakika  nane   tafadhali  hawa  watu  wote  wanangoja  kusungumza,  utanisamehe,

utanisamehe sitaweza, dakika tano nilikuwa nikusimamishe kwa hiyo tafadhali naomba usimamishi yako usibiri maswali.  

Com.  Salome  Muigai:   Asante  sana,  Bwana  Daniel  Mburie  swali  langu  ni  kuhusu  marriages  you  said  that  Christian

marriages should be given the first priority but in our country with the  Muslim, with Christian with Hindus,  do  you mean

just with the Christian marriages or do you mean  religious marriages  that just a point of clarification.  And my next point

is what do you mean by priority?
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Com. Abdirizak Nunow:   Just  a moment  hold  on,  just  a  moment  you  better  take  the  questions  together  and  answer

ones, I hope you will remember those asked by Com. Salome.  I have as  well clarification myself you said the President

should not be the Commander- in- Chief of Armed    Forces who should be?   Who in your opinion should be in-charge

of armed forces?

Danniel  Mburia:  The    Commander-  in-  Chief  of  the  Armed  Forces  must  be  someone  who  hasbeen  elected  or

appointed by the government.    Marriages as  I said the Christian Marriages should be given the first priority this means

that the Muslim Marriages too,  should be given priority in the new Constitution ambazo the the Parliament,    should not

interfere with that part of the Constitution.  

Com. Abdirizak Nunow: Thank you very much Bwana Mburia, tafadhali utuachia maandishi na    utu-sign register pale.

 May I call Michael Mundia?  Micheal yuko, Mutunga Mugambi, Stephen Muriuki? Stephen unataka kusema?  Unataka

kusema haya njoo.

Stephen Muriuki:    Kwa majini yangu ni Stephen Muriuki.  Na  mambo yangu  si mengi sana ni mambo ----sitaongea

sana, nitaongea kuhusu mambo ya Kahawa ukulima wa  Kahawa.   Kwa sababu sisi wakulima wa Kahawa,  tumeshanga

sana  kwa  kusikia  ati  tukisoma  magazeti   ama  maradio  tunasikia  wale  watu  serikali  inashugulikia  ni  wafanyi   kazi  sisi

tunataka  tufikirie sana kwa  maana hiyo mmea imetusaidia sana hata kugharimia masomo  na hospitali.Lakini kwa wakati

huu tumeshindwa sana hata----nitaongea  juu ya kijana ama mimi ni mtu umri wa  miaka  huu,  mimi nashanga  sana   kwa

kuona ati ukipeleka  mtoto shule unauza shamba na hii shamba uligawiwa na Mzazi amezeeka,  sasa  serikali  inatushanga

sana serikali ya siku hizi imekuwa ya wafanyi kazi    afikirie ya kawaida.

Con.  Nunow:  Pendekeza unataka nini?

Stephen Muriuki:   Ningependa hii serikali iwe  inafikiria  sana  mkulima  kwa  sababu   ndiyo  numberi  one   tumeshanga

hata   kuona  mmea   wa  Kahawa,  vile  tulikuwa  tunasikia  ndiyo  inaleta  pesa  nyingi  hapa  Kenya  lakini  siku  hizi,    ati

mashirika  yetu  analia  sana.Tunaomba   ata  serikali   ingilie  kwa  kazi  haya  mashirika  yetu  kama  ni  yale   madeni

tunahesabiwa hayo madeni tusamehewe kwa hivyo  tunaomba serikali  ushirika yetu isiuzwe.

Na hata tukiongea upande wa shule sisi ni wazazi na tumeshinda sana na kulipa karo  na hii ni  nchi  huru  sasa  tungetaka

serikali ifikirie mambo yetu sana.

Com. Abdirizak Nunow: Umesema nini kwa elimu?  

Stephen  Muriuki:   Kwa  elimu  ningependa  hiyo  mmea  ikiwa  ni  sawa  ya  Kahawa,  tutaenda  kusomesha  watoto  kwa

maana sisi ni wazazi na hata nikiongea upande wa nikiunga mkono hapa niongea na Mwalimu Maranja,  Stephen Maranja
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upande  wa  elimu  tuwe  na  Standard  one  mpaka  daraza  la  saba  na  tuwe  na  form  five  kidato  cha  tano  na  form  six

ningependekeza hiyo.   Na  upande mwingine ni upande wa tusema kama hapa Chogoria,  tuko na urban.Urban Council,

hatuoni ni nini faida yake kwetu,  hawo hata  wakati  wa  kuajiri  watu  hawaiti  watu  interview  tunaona  tu  mtu  akiajiri  mtu

wake. 

Com. Abdirizak Nunow:  Ungependa nini?

Stephen  Muriuki:   Ningependa  wawe  wakitangaza  interview  na  upande  mwingine  hatuoni  mambo  wanatusaidia

(inaudible)  huko  upande  wa  reserve  wa  kuingia  ni  taabu  barabara  ziko  huko  zimearibika  sana  na  ilie  pesa  tunaona

wakitukata kwa Majani na kwa Kahawa wangetuletea sisi wakaaji  wa  huko  tutengeneza  hiyo  barabara  kwa  majembe

tupate hiyo pesa.  Kwa sababu,  tuko na taabu sasa  ningependekeza hiyo barabara  ya serikali iwe ikipatiwa wakaaji  wa

sehemu hiyo, wawe wakitengeneza kwa majembe.  Na  nikimaliza ningeomba hii nini ya Electoral,  wilaya hii ya Nithi,  ni

kubwa igawanywe mara mbili iwe na wakilishi wawili bungeni na yule mwingine wa Tharaka sasa  hiyo, maneno ningetilia

mkazo sana na mmjulishe mkubwa wenu Bwana Samwuel Kivuitu afikirie mambo hayo inaonekana tukiwa  na  wakilishi

wawili bungeni.   Kwa hayo machache sina mengi yangu ni hiyo tu.

Com.  Salome  Muigai:   Asante  Bwana  Stephen  Muriuki,  yangu  nimaelezo  kidogo  kuwa  hili  ni  Tume  la  ----  ya

marekebisho ya Katiba chini ya wenye kiti ya  Yashi  Pal  Ghai  na  siyo  ya  Kivuitu  lakini  malalamishi  yako  pia  yamefika

asante.

Stephen  Muriuki:   Sasa  imebaki  kitu  kimoja,  kuna  hiyo  mambo  ya  Kahawa  nilikuwa  naanza  kuzungumza  mbeleni

nilikuwa nataka nimependekeza vile aliongea hapa wanaitwa Fundi,  niko siku hizi ina account  kwa banki tunapewa pesa

na  account,  hata  nikitumiwa  pesa  zangu  kutoka   Ungereza   itakuja  kwa  account   yangu.Sasa  serikali  ilitajwa  na  Rais

mwenyewe, watu wakiletewa pesa zao kutoka huko Nairobi kama vile  ya Majini Chai, yaani niwe nikipata pay slip huko

nyumbani, kama vile ile ya  Majani chai kwa hivyo, mimi ningependa serikali ifanye namna hiyo kwa sababu  wakora  ni

wengi sijui ni wakora ama ni  wale wanataka hizi pesa  ndivyo tunashindwa hata na kulea watoto  wetu kwa hivyo ifikirie

hiyo sana.

Com.  Abdirizak  Nunow:  Asante  Bwana  Muriuki  tafadhali  andikisha  pale  kwa  hiyo  meza  naona  wanafunzi  wengine

wajiunga nasi tunawakaribisha nitawapa nafasi ya kutoa maoni yenu baadaye kidogo.   Gilbert kubai?  ----------Gilbert

Kubai ambaye kutoka hapo Medicine herbal.  Kwa  hivyo,  yeyewe  na  subiri  wanafunzi  naomba  mjitayarishe  na  muone

nani atawawakilisha.   Wale kwanza kisha nyinyi mue na  mzungumzaji  mmoja  ama  wawili  kwa  niaba  yenu.   Wanafunzi

wale wameketi  nyuma pia vile nilivyoaleza mbeleni hivyo   mtajitairisha na muone  nani  atawawakilisha  pengine  mvulana

mmoja na msichana mmoja ili watoe maoni kwa niaba ya wengine.  
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Gilbert  Kubai:   Majina  yangu  naitwa  Gilbert  Mugendi  Kubai  kutoka  Wakari  Herbal  Services.   Sana  sana  mimi

ningependa kuongea kuhusu mambo ya dawa na kwa  I  would  like  to  present  my views  on  Herbal  Medicine  which  in

Kenya we have seen that most  of  our  people  have  not  taken  it  seriously.    Because  we  have  medicine  that  has  been

allocated in various Ministries and we don’t where it should go because we understand that most of the things that we are

doing  in  Kenya  for  example,  when  it  comes  to  matters  pertaining  herbal  Medicine  it  has  not  been  centralized  to  one

particular Ministry.

We note that when somebody wants to register to be a herbalist or rather to be  herbal physician, he has to go to various

Ministries  for  example  Ministry  of  health,  Ministry  of  Culture  and  Social  services  and  also  Ministry  of  Research  and

Technology.   We would like our views to be  heard so that it should be centralized to one MinistryCountries like  India

where herbal medicine is recognized within health sector,Kenya should do likewise

The other thing is forestry and Natural Resources:  In another point you have not told us what the government is taking to

protect  our forests.  The new constitution  should  out  law  forest  plunderers  so  that  we  maintain  getting  herbal  medicine

from our trees in the forest. The Government through the ministry of Natural  Resources  should educate  the Public on the

need to plant Medicinal trees to enable us herbalists teat people with local medicines which were used years ago. 

The other thing is the President:  The President  should not be  above the law.  So we request  the Review Commission of

Kenya to review the presidential  and parliamentary or  Civic elections so  that  wananchi  have  a  common  timetable.  We

should also have a Prime Minister in Kenya like other countries as Israel; we have got the Prime Minister.   We have seen

that these countries are  developing more than we because  the president  of Kenya is above everything. We should have

the post of Prime Minister to be in charge of the Government.

 The Local Government:  Some of the Civic Leaders in our Councils are not learned and we need our Civic leaders  to be

literate.  The level of education for Councillors should be at  least  a form four.  In  Kenya  official  languages  are  Kiswahili

and English,  and then we elect a councillors who ar not even able to talk in English or Kiswahili. 

The  Parliament :  We are saying that we have got very corrupt  MPs  and the country of Kenya is not taking precaution

against  them.  The  new  Constitution  should  enact  laws  that  Prosecutes  MPs  who  ae  corrupt.MPs  are  engaged  in

corruption and we would like the new Constitution to move a law  which  will  recall  Corrupt  MPs  from  Parliament  and

their  seats declared vacant for other upright leaders to occupy. The  MPs should also be agraduate   lke America where

Legislators who sit  in the senate  are  professionals.  We would like the New Constutution Riview  Commission  to  make

laws   thatn  would  revamp  the  Ministry  of  education  so  that  our  elected  leaders  and  every  Kenyan  are  educated  like

previous years when education was free and Mandatory. 
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The other thing is health:  We have  got  very  many  Generic  Medicine  coming  in  Kenya  today.   The  New  Constitution

should make provisions for hospitals to have the best  medicines for treatment of patients.The Generic medicines that are

flooding Kenyan Pharmaceuticals should be abolished to ensure that the patients in our hospitals get the best treatment

Lastly  the  Electoral  Commission of Kenya:   Parliament should have the mandate to vet  and appoint  members of the

Electoral  Commission  of  Kenya  and  not  the  Presidentbecause  of  the  temptation  of  the  President  to  appoint  his  own

people to the Commission.This will result in Nepotism. , Thank you.

Com.   Abdirizak Nunow: Thank you very much bwana Kubai--------questions--------

Com. Salome Muigai:  Thank you very much Mr Kubai for your views. I have one or  two questions for you one is on

recalling our MPs can please just to share with us some methodology how do we go about  doing that?  The methods to

use when recalling an MP you have said that an MP is found guilty of certain mis-conduct he or  she should be recalled

.Do you have any thought on the  methodology  that  we  could  use  to  do  this    that  one  of  the  questions.      The  next

question is that you have told us that patients should be given a chance to define the kind of medicines that  they  would

want to have, how do we do this because change of medicine is a very technical skills and many people   do  not have the

knowledge they do not have the skills so how do you want  the  Constitution  to  put  this  so  that  the  participation  of  the

patient can both skilled and knowledgeable? 

Gilbert Kubai: The speaker of the National assembly should declare the seats of MPs who have been given votes of no

Confidence by ntheir electorates due to misconduct or  corruption.  On matters pertaining the Medicine we have come to

realize that most of our people  are  not   taking  the  medicine  ---   The  Medicinal  Board  within  the  Ministry  of  Health  ,

should  draw  policies  regarding  the  procurement  and  prescription  of  medicines  to  the  patients  including  medicinal

education. 

Com.  Abdirizak  Nunow:  Asante  Bwana  Kubai,  tafadhali  jiandikishe  pale.    Na  ningetaka  kumutambua  Bwana

Mheshimiwa  Ndiwiga  karibu  Mheshimiwa.   Nitamuita  Councillor  Nyaga  Ndegwa  na  baada   ya  Councillor  Ndegwa

wanafunzi ambaye wameketi nyuma zamahani sikujua ni shule gani, mtapata nafasi baada ya Councillor Ndegwa.

(interjection -----Kyeni )

Com. Abdirizak Nunow:  Okay nambia ni Kyeni  Secondary school na Chogoria boys karibuni,  Kyeni will follow after

Councillor Ndegwa tafadhali.  

Councilor Nyaga  Ndegwa:   Jina langu ni Councillor Nyaga Ndegwa wa Ganga  location.  Kwanza  kabisa  ningeongea
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mambo ya elimu.   Ningeomba the new Constitution kuwa na compulsory education from standard one to standard seven

yaani tuwe na form one mpaka form four na tuwe na ile education ya zamani form five na six zirudi tena nasema hivi kwa

nini,  because  hawa  watoto  wetu  wakimaliza  form  four  wanakuwa  wachanga  sana.  Wakienda  University  wengine

wakitoka wanakuwa tu ni watoto, so let us have form five and form six again. 

 Another thing (inaudible) compulsory education inaonekana kama una  pesa  wewe mtotot  wako hatasoma.Education is

too expensive for poor people kwa hivyo ningeomba iwe compulsory kwa watoto  wetu wote wa  Kenya.Number three

ID  cards   kitambulisho  iwe  inapeanwa  free,   you  cant  buy  your  citizenship   wewe  ni   mtu  wa   Kenya  na  unanunua

kitambulisho  na mtu wa Kenya   kwa hivyo unanunua cititizenship yako ya Kenya .Hiyo kitambulisho iwe free  kwa mtu

akifikisha ile miaka ya kawaida eighteen.  Number hiyo ingine Councillors wanachaguliwa kama  MPs,  so  I  wanted  the

Councillors, so allowances for Councillors itoke kwa consolidated Fund bali MP yake inatoka,  sisi wote tumechaguliwa

na wananchi na tunashugulikia wananchi sisi wote. Chiefs, wawe watu special wasiwe kwa team ya Civil Servant.   Wawe

ni watu  wanachaguliwa  na  watu  wawe  mtu  amesoma  vizuri,  naye  ni  mtu  ameanza  miaka  45  na  aendelea  mpaka  70.  

Chief, kwa nini?   Hawa  Chief  tumechukuwa    siku  hizi  ni  watoto  hata  wawezi  kujua  mambo  ya  kizamani.  Hawawezi

kukata makesi vizuri so Mzee kidogo from 45 and aendelea kama vile  Judge anaendelea mpaka 75 ama Professor  naye

Chief awe anaendelea namna hiyo.  

Police:  police  ni  watu  wanafanya  kazi  mzuri  sana  lakini  wamekuwa  humiliated  na  serikali.  Police  Officer  for  instance

anakaa kwa room moja na mwenzake Police wa sita, mimi nimeoa niko na wasichana wakubwa kijana anatoka Kinganjo

anaenda kwa hiyo nyumba yangu,  ni niko na wasichana wakubwa huko,  sasa  ningeomba,  Police awe  na nyumba  self

contained   iwachwe  kila  Off  akitoka   Kiganjo  anakuta  nyumba  yake  iko  tayari,  a  self  contained  house.   Wengine

wanaenda unakuta mwingine anapika, anatoka, mwingine anapika anapika wanangojeana Kwa kupika chakula.   So  mtu

awe na nyumba yake for private reasons.

Voting :  Tukipiga kura wakati tunapiga kura kama hii  ni kituo moja ya kupigia kura,   tukitoka hapo tuwe tunajua ni nani

ame-win tufanye counting hapo hapo,  hapo tuende nazo tukijua ni nani.  Wazee kama nimeona hapo nyuma  wazee kitu

cha  first  kwenda  juu  Constitution  ingizee  wazee  kwa  scheme  fulani  .Mzee   wa  65  kwenda  juu  serikali  itakayo  iwe

inatunza wazee kama ni elfu moja mzee anapewa elfu  every month from 65 upwards waangalie sana hao wazee.   

Tukienda kwa uchaguzi  zile pesa  zinatumiwa kwa uchaguzi ni  pesa   za  trick.Ile  pesa  zipatiwe  one  party.   Kama   DP

inachagua Councillor wa  DP,  KANU inachagua  Councillor wa KANU  na hiyo area  ina translate  kuwa  watu  wawili

kama hiyo   hapana   kupewe receipt ya elfu ishirini  wandikiwa  wa Ford Kenya  na Ford People watoe elfu ishirini.

Asante kuwalisha watu wa Kenya.   Do you have a  question to ask me?   I have finished.  

Com.  Abdirizak Nunow:  Tunaomba urudie last statement.
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Councillor Nyaga Ndegwa:  Nimesema hii ya elections.    Elections kama hapa tunakuwa na Councillor wawili wa Ford

Kenya na Ford  People  na  kuna  mmoja  wa  KANU    tusi-sponsor  wa  KANU  peke  yake  tusi-sponsor  wote.   Na  ya

mwisho tukienda uchaguzi ningeomba  hii  Commission  tuchaguwana  na    Constitution  mpya  siyo  mzee.    The  question

now.

 

Com.   Lenaola:  Councillor mambo ya ma-Chief ulisema wakuwe na masomo wasome mpaka wapi   okay sema hivyo.

 

Councillor Ndegwa:  Uko na swali Lingine?Form Four.

Com.  Lenaola:  Kwisha.

Councilor Nyaga:  Uko na swali lingine, niko na swali nataka kumuliza swali.I have a question I want to ask you. 

Com.  Abdirizak Nunow: Bwana  Councilor leo ni siku ya maoni siyo siku ya swali kwa hivyo sisi  yetu ni kuzikiza na

kuchukuwa yale   umesema  ----- ndiyo nakuambia   leo hatukukuja kujibu swali lolote , leo ni siku yenu sikiza kabisa na

 tunachukuwa maoni yenu swali  tunakuuliza  ufafanuzi  ili  point    yako  iende  nyumbani  vizuri.   Tafadhali   utanisamehe

tuelewane   leo  si  siku  yetu  ya  kuliza  maswali  na  kujibu,   ni  siku  yako  ya  kuzungumza  na  kujibu  maswali  ili

ieleweke.=----------(interjection)  .   Wanafunzi  wa  Kyeni  mko  tayari.    Kyeni  Secondary  school  representative.  

Tunataka kuwasikiza wavulana na wasichana, msichana gani atawakilisha  mmoja wawili. Haya ------

  Joseph   Mwangi:    (kyeni  Sec.School)  Okay  thank  you  very  much  for  giving  me  this  opportunity  to  tell  you  our

views Education:  There should be free education so that as students we become knowledgeable to face the challenges of

the future.

The second Point that of teachers salary:  The issue  of teacher’s salary should be looked into because  we fear   that as

form four students,  teachers  strike will harm our studies sine we  shall  not  be  taught.  We  appeal  to  the  Government  to

increase teacher’s salaries-. 

On the issue concerning bursaries.  The constitution should  look  into  the  issue  of  bursaries  which  are  channeled  to  our

schools.  .

The other issue is that the Government should create job opportunities to students who drop out of school after form four

and also those completing colleges. The post of chief secretary should be restored.  Another point is that students should

get ID cards while they are in schools.  All the students who have attained eighteen years and above,  should get ID cards

and not to go out  and  start struggling to get ID cards there.  On the cases of hospitals,  we propose  that the Constitution
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should  put  in  place  free  medical  attention  and  abolish  the  cost  sharing  system.  The  constitution  should  the  office  of

ombudsman to abitate  on cases  like arbitrary taxation. The other point  is  that  during  Presidential  Elections,  the  second

Candidate having submitted his/her name for Presidency should be appointed Vice-President

. Thank you very much.

Com. Abdirizak Nunow:  Asante sana Joseph.  Okay thank you very much please register your name. 

 

Pauline Kedi (kyeni Sec. School):  My names are Pauline Kedi, from Kyeni Secondary School.   What I would like to

say is that in order to streamline the University in-take,  I would  like  the Constitution  to balance the grading system  for

University entry so that both boys and girls are selected with equal points irrespective of gender.  Another  point is about

the government. The constitution of Kenya should ensure that the Government pays teacher’s salary in arreas  so that they

concentrate on teaching us.   The principal for schools should not be  authorized to look for business to their schools but

the Ministry of Education should cater for that, not even Auditors. The President should not be the commander in chief of

the armed forces 

Com. Salome Muigai:  Thank you very much Pauline did you say that you would like points for both  girls and boys to

be  equal at  the university ?  So you don’t want affirmative action  for  the  girls?   Did  you  know  why  it  was  put?  No,

Okey maybe that there is a general feeling that both boys and girls your right that you are  taught  the  same  things    but

when girls leave school   they have more work to do  before they can do their home work than the boys,  sometimes they

are are sent to fetch water , to collect firewood,  to help their mothers and the boys  had less work so that they had more

time to do their work and these are  the kind of suggestions that brought about  the affirmative action.  Do you agree with

that, do girls do work more than boys?

Pauline Kedi:  Yes, 

Com. Salome Muigai:  Okay. 

Com. Abdirizak Nunow:  Okay Pauline, Thank you very much, Pauline please register over there --------  .    Chogoria

boys?

David Nyaga:    Thank   you  very   much.   My  names  are  David  Nyaga  from  Chogoria  boys   I  am  representing  our

students.  I will give  our recommendation and suggestions on discipline in schools.   We recommend that the government

should form a National Disciplinary Committee  that will deal  with matters of indispline including heads of Institutions of

Higher Learning. 

 Okay with handling criminal cases  in schools:   We propose  that education rules should be    adhered  to  in  schools  to

facilitate substainability of displine and best results in National Examinations. The Board of Governors and School Heads

should complement to instill displine in schools.  Administration in  Schools.   We  propose  that  a  school  head  and  other
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academic Institution should be appointed on merit but not on political or religious connections. 

Academic: The government should introduce form three and four Mocks  examinations. The Government  should  extend

cost  sharing in schools to adequately provide text books  and other school  equipment  schemes.  The  Public  Universities

should admit qualified students without gender discrimination. All schools should be given adequate teachers  with relevant

subjects. Any Ministerial appointment must be relevant to his/her job in reference to education and proffesionalism.  

Appointment of Parliament officials should be done on merit by the Public Service Commision. 

Religiuos freedom in Kenya should be checked by state to outlaw Devil Worshiping, and Cults like Mungiki. 

Chogoria students propose that elections and its date should be computerized and on election days,  candidates  who win

elections be printed out using computers to enhance accountability and transparency. 

The Judiciary should be independent an dthe tree  arms of the Government should maintain checks  and balances in their

operations. Human Rights Violation should be illegal.

 Thank you.

Com. Abdirizak Nunow:  Thank you very much David , Thank you very much, please leave the with memorandum and

register over there .    Do we have any other students from either  the two schools who wants to speak?   Another lady

from that  schools  other  than  Pauline?   Well  also  add  on  to  what  she  said  ,  a  lady  preferably  (inaudible)   but  he  has

spoken 

 Joseph Mwangi:  We request our Law Club Patron who is here to present her views on our behalf.

Justice   Njeru (patron) :   Thank   you very much. I  am  Mrs.  Justice  Njeru  from  Kyeni  Secondary  School  and  the

Patron of the new Laws Club and the group that come with a law club form the school.   Now we have other proposals

that we wish to be included in the present Constitution.  Now my point is that  I  want  to encourage national intergration

within employment sector.  After completing school,  one  should  not  be  posted  in  his/her  home  area  to  eliminate  ethnic

bias.

The other point that Doctors should be compelled to reveal HIV/AIDS status of the spouses.  Matatu drivers also should

be compeled to possess a minimum qualification of D+ in KCSE to minimize road accidents.

The  appointments  of  the  Judicial  Officers  should  be  vetted  by  the  Law  Society  of  Kenya,  Parliament  and  religious

Leaders. The Speaker of the National Assembly should be non-partisan.

The elections o0f President and Parliamentary candidates should be separated.

Presidential appointment should be vetted by the Parliament. The cabinent Ministers should be elected by parliament and

other posts like; Attorney General, Chief Justice, Auditor-General, Governor of Central  Bank,  Police Commissioner,The

Head of Civil Service and other Parastatal Heads.  
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The other point is that the Cabinent Ministers should be limited to fifteen and each have one permanent Secretary. 

 The other point is that the winning President must garner more than 50% of the  vote casts.  In the event that Presidential

Candudates tie, the runn-off should be in place.

Universities should  have  lectures  appointed  by  the  president  with  assistance  form  the  vice  chancellor.  All  Senior  Civil

Servants should be appointed after the interview from the Public Service Commisioner.

Finally, the President ought to resign if the Country’s economy deteriorates.   

Thank you. 

Com. Abdirizak Nunow:  Thank you very much Mwalimu Njeru wait for questions please or clarifications.

Com. Salome Muigai:   Thank you very much Mwalimu Njeru.   I  want say did you said that there should be a  Prime

Minister in- charge of government?   What I don’t  understand  is that why are  we holding the President  accountable for

the performance of economic performance when   we have a head of Government who is somebody else?.

Mwalimu Njeru:  In actual Actual sense, the powers should be devolved between the prime minister an dthe president.

The Prime Minister should  appoint the Cabinet  Ministers but the President should make other appointments ceremonial 

Com. Salome Muigai:  So the head of government who has actually driving the performance of the public sector  of this

country  has more accountability  of the performance of the economy according to you?  

Mwalimu Njeru:  Yes. 

Com. Abdirizak Nunow:  Okay.   Thank you very much Mrs Njeru,  we appreciate   if you left your memorandum with

us   we  are  going  to  consider  it  as  your  opinion.  Lawrence  Muthiga  is  a  Councillor  can  I  help  you?  Then  Councillor

Mugambi be ready.  Kefa Mugambi.   

Councillor Kefa Mugambi:  Kwa majina mimi naitwa John Kalonzo Kinampiu.  Ya kwanza ningependelea Chief wawe

wakienda  transfer   sababu  wanandikwa  wanakaa  mahali  moja  miaka  mingi  na  hakuna  mahali  wanaenda  hakuna  hata

transfer.  Ingine Councillor awe akilipwa na serikali  sababu tunajua  Councillors ndiyo wa pili kutoka kwa MP na wakati

tunalipa Councillors na ile pesa ya kusanya kwa area yao  hawapati mushara  kwa sababu siku hizi watu wanakosa kulipa

  license kwa njia mzuri;  

Ya tatu, Ministers wawe wakichaguliwa na MP wenyewe siyo President sababu hawo ndio wanajuana President  ajui vile

anakaa.  Ingine Chiefs wawe wanachaguliwa na wananchi hao wananchi ndio wanajua mwingine  mzuri  siyo  DC  sababu

----tuseme anatoka mahali kama ubaluya anakuja hapa Nithi South, hakuna kuchagua Chief wa (inaudible).  

Ya  mwisho,  President  awe   asiwe  juu  ya  sheria   awe  ni   awachiliwe  kwa  mambo  mengine.   Kwa  hivyo  tunaonelea
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kwamba ---Hiyo ndiyo maoni nilikuwa nayo ya kurekebisha Katiba. 

Com. Abdirizak Nunow:  Kuna maswali Councillor subiri kidogo.

Com. Salome Muigai:  Asante Bwana Diwani mimi nina swali moja kwako  unasema wananchi wachagua Chief halafu

ukasema Chief aende transfer kwa hivyo location hii ukimchagua Chief wake   itampelekaji  transfer kwa wale na hawo

wengine siyo mtu mwenye angechagua ni kama kusema  MP ya Nithi apelekwa transfer aende makueni .

Councillor Kefa:    Kama sijaende kuwachagua, kama ajachaguliwa ndiyo yuko sasa? 

Com.  Abdirizak Nunow:  Kwa hivyo unasema uchaguzi wa Chief ikifanywa ukae kule umechaguliwa. Lakini kabla ya

hiyo wewe unaweza kutapea transfer imeleweka.  Tafadhali jiandikishe pale.  Councillor Mugambi Kefa:  

Councillor  Mugambi  Kefa:  Kwa  jina  mimi naitwa  Councillor  Kefa  Mugambi.   Na  mimi  ni  Chairman  kwa  County

Council.   Kwanza   mimi  nataka  kuchukuwa  hii  nafasi  nikaribishe  nyinyi  Commissioners   hapa  Chogoria  mjisikia

mmekaribishwa.  Kwa maoni, mimi nitasema kuhusu President.  Inaonekana President wa Kenya siku hizi ako na powers

nyingi  sana.   Kama  last  week  tulishinda  kwa  barabara  tukimungoja.  Mbeleni  tulikuwa  tunapanda  maua  sasa  tumenza

kupanga watoto  kwa barabara  anapita tu bila kusalimia  watu.   Kwa  hivyo  tunaka  kusema  next  President  wakitangulia

wakati anataka kutambelea watu kama vile alisema anaenda Meru akitangazia watu  awe anaenda  Meru  hata ni kama

helicopita   anguke  Meru  aongea  na  hawo  watu  wa  Meru  badala  ya  kusema  ataenda   na  barabara   halafu   wakosi

kukutana na watu.  

Ingine ni hiyo  ya  President  vile  amekuwa  ni  Commander-  in  -Chief,  ni  Chancellor  kila  kitu  hata  mkulima  number  one

tunataka  kusema  hiyo   aachiwe   kiti  ya  President  peke  yake   hii  ingine  iwe  vetted  na  MP  kama  ni  Minister  anataka

kuchagua  MP wanaketi wanachagua Minister  kulingana na  education. 

 Ile  ingine  nitasema  ni  hii  ya   Local  Government.    Sisi  tukiwa  Chairman   na   Mayors  of  County  Council,  we  are

ceremonial hakuna kitu tunaandika tunaka maneno yote tunatengenezewa   halafu   sisi tunaweka kidole sisi tunasema ni

sawa.  Tunataka kusema sasa hii Katiba itapitishwa Councillor ama Chairman wa Council na Mayors wawe na say,   hata

kama ni pesa inataka kulipwa watu na Chairman ama Mayors aone hiyo kazi haikufanyika vizuri tayari anatakiwa  akatae

hata kusaini hiyo cheque lakini kwa sasa  hiyo ifanyiki.

Ingine ni kuhusu Chief and Assistant Chiefs:  Wakati Chief  anandikwa,  tunandikiwa   Chief ambaye ama Assistant Chief

ambaye  hata  amri  ya  eighteen   kulingana  na  vile  sijui  familia  yao  iko  na  pesa,  waka-influence  Administration  ambayo

mpaka akandikwa. Sasa  tunataka hii Katiba ikibadilishwa   Chief na Assistant Chiefs wawe wanachaguliwa na wananchi
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kwa  sababu   Chief  akiandikwa  kama  vile  sasa  awe   ameandikwa   na  twenty  years  kama  anafikisha  65  years  akiwa

pengine  familia  ingine   asikizani  naye  hizo  ma-familia  itakuwa  inangamia,  kwa  miaka  hiyo  yote  na  kama  atakuwa

anachaguliwa    itasemekana  kama   ni  miaka  tano  anachuguliwa,  anakalia  kiti  halafu  after  five  years   mwingine

anachaguliwa.  

Ile ingine nitasema ni kuhusu General Election:   General election saa ingine Kenya tunachaguana wakati  wowote inakuwa

ni scret  weapon ya president.   Kwa sasa  tunataka Katiba ikibadilishwa badala  iwe  secret  weapon  ya  President  iwe  ni

open.  Tuseme sasa tukifanya uchaguzi  December tuseme for example,   December 26th  tuseme after five  years  the next

December  26th  ndiyo  tutafanya  the  next  election.     Kwa  hivyo  after  every   election  tuwe  tukijua    the  next  election

itatendeka after five years the same   date.  

Ile   ingine  nitasema  ni  kuhusu   kuchaguliwa  wa  MP,  President  na  Councillors.   Wakati  tunachagua   kwa  miaka  tatu

inatuletea shida sana.  Ningeomba wakati  huu Katiba ikibadilishwa  election ya kwanza   iwe ni ya MPs na Councillors,

after three months ,iwe ni ya President  peke yake ili hiyo votes, ziwe zinahesabiwa vizuri na hatutakuwa na rigging.  

Ingine  ni  kuhusu  bei  ya  Kahawa:   Wakati  pesa  ya  Kahawa  inaletwa  tunaambiwa   sijui  stabex  ama  dollar  ifafanuliwa

kabisa na iwe pesa  ya Kahawa iwe inalipwa kama pesa  ya Majani.   Majani Chai inalipwa every month watu wanapata

kitu ya kuchuna majani Chai lakini pesa ya  Kahawa   tukivuna season  kama hii   sasa   tutangoja mwaka moja na hatujui

kama  tutalipwa ama haitalipwa.

Kwa hivyo  hiyo ingine ni primary education:Tuko na street  boys wengi sana na street   girls wengi sana.   Tunataka hiyo

Katiba,   tupendekeze kama  ni primary from class one  to  class  eight   iwe  ni  primary  school  ni  lazima.   Kama  uko  na

mtoto ni lazima usomeshe from class one to class eight, na iwe  wakati  unasomeshwa  hakuna  karo  unaitishwa  hiyo  iwe

inasimamiwa na serikali  sababu  hakuna mtu ambaye ni Kenyan ambaye alipi pesa ya serikali tunalipa kodi  na njia  mingi

  hata yule mtu amekunywa chai asubuhi amelipa  kodi, hiyo kulipa kodi kwetu   tuwe tukisaidiwa na kulipiwa watoto  wa

primary karo.

Ingine ningetaka kusema na nitasema  hii  imeshangaza  sana   ni  kuhusu  MPs:    Inaonekana  MPs  wetu  wanalipwa  pesa

nyingi sana.   You cannot imagine an MP  get  five  hundred   thousand  and  I  am   here,  being  paid  five  hundred  or  one

thousand.  Hiyo difference ni kubwa sana kwa hivyo,   hata vile walimu wanasema watagoma  I support   them because

kama MP mmoja  analipwa five hundred thousand and a teacher  gets only three thousand,   five  thousand  ingetakikana

MP wawe wakilipwa kama ni mia moja hiyo mia ingine nne igaiwe walimu na wale wako na mishara  ya chini.   

Ingine  ni  kuhusu  kugawa  mashamba:   Mbeleni  tulikuwa   tunagawia  wanaume  mashamba  peke  yake.   Ningetaka

kupendekeza wakati huu hii Katiba ikipitishwa pia wanawake wawe wakigaiwa mashamba na tunasema yule mwanamke

ambaye hajaolewa,  anahitaji agaiwe shamba equal to a man .   Kwa hivyo, kama ni mashamba  iwe inagaiwa  boys and
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girls  ukizaa   mtoto   huwezi  kuwa  ati    ni  application   ulisema   uzae  mtoto,  ili  ulirudi  umugawiye  shamba  na  ukatae

kugawiya  a girl shamba. 

Kwa hivyo mimi ningesama ile  ingine ambayo inaletea mzee shida  sana  ni  kuhusu  hii  Succession  .   Succession  wakati

mzee  anakufa  nyumbani  hiyo   Succession,  inakuwa  ni  sisi  tunaambiwa  twende  tusitaki  kifo,  hiyo  kifo  tumeshindwa

kusitaki  kwa  sababu  imekuwa  very  expensive.    Pia  kugawa  shamba,   I  mean  hiyo  Succession,   wakati  ambayo

inapeanwa tuwe tunachukuwa kwa Chief, familia inaenda kwa Chief inaongea inasema  inagawa hiyo shamba namna gani

sababu sasa  Succession inasikia  over seventy   thousand na pengine yule mzee amekufa ni  maskini  ameacha  ma-  jami

maskini saa ingine sasa inawalazimisha  kuuza hiyo shamba ili waweze kufanya Succession.

  Nafikiri hiyo ingine ni kulingana na vile Councillors tumefinyua sana  na MPs.  Ningetaka kusema tuko na   Association

ambayo inaitwa  ALGAK.  Wakati  tunachagua  Chairman  wa  ALGAK   ana  represent  Councils.   Kwa  hivyo  tunataka

kusema wakati wa Nominations badala wa kuletewa Minister from anywhere huyo Chairman wetu ambaye atakuwa  wa

ALGAK awe akichaguliwa ama awe nominated MP ama kama  anataka  Parliament  itaona  ametimu  vizuri,   achaguliwe

Minister wa Local Government.

Ingine ni kuhusu Vote Registration:  Hii Vote Registration, haikuangi na maana sana kwa mtu ambaye ana  Kitambulisho.

 Ingetakiwa kama mtu ako na kitambulisho akubaliwe awe  anapiga vote kwa hivyo tunasema kama serikali   inaona ni

necessary  watu  wachukuwe  vote  wakati   unapewa  kitambulisho  siku  hiyo  unapewa  kitambulisho   siku  ya  kwanza

unapewa kitambulisho pamoja na voting card, ili uweze kufanya kazi vizuri. Asante. 

Com. Abdirizak Nunow:  Thank you very much   bwana Councilor Mugambi  subiri kidogo tujue kama kuna maswali

ya kujibu

Com.  Salome Muigai:  Asante sana  bwana Duwani , asante sana kutukaribisha katika kikao hiki.  Swali langu ni moja

  umesema kuwa wasichana na wavulana wapate uridhi wa  uridhi kutoka kwa baba.   Lakini ukisema msichana mwenye

ajaolewa apate uridhi sawa na kijana  na je yule  mwenye ameolewa unasemaje  habari yake?

Councilor  Mugambi:   Nilikuwa  nikisema  yule  msichana  ambaye  hajaolewa  apewe   shamba  equal  na  yule  kijana

ambaye amebaki kwa nyumba. Kwa hivyo,  nafikiri  sikusema  wale  ambao  wameolewa    kwa  hivyo  wa  claim  shares.

Nilikuwa nikisema yule ambaye kwa bati mbaya sasa msichana.  Hata pia ningeomba hata wasichana kama wangependa

 kuoa  wawe wakioa wakiwa kwa baba zao, sababu iko  freedom ya kila mtu kupata  kitambulisho hata wengine wanaoa

  halafu  wanaenda  kutafutiliwa  mabwana  zao  manyumba   pahali  kwa  hivyo  hata  wasichana  wakitaka  kuoa  wanaume

unategemea uwezo.  Asante.
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Com. Abdirizak Nunow:    Bwana Mugambi tafadhali   andikisha pale.   Tuandikishie  pale.  Ningependa  kumuita  Irene

Mbiru?  Mama Irene Mbiru.  

Irene Mbiru:   My  names are  Irene Mbiru.  Thank you for giving me this chance.   My first point is marriage.  We  as

women, would  want the government  to recognize Africa ritual marriage, first then customary after which the Courts  can

arbitrate in cases of marital conflict.. 

Then the other  point is government:  For our country  to be  a good country  we would want   a democratic  government.

 We require a Government which is elected by the public,  a  government  of  people  and  a  government  which  promotes

freedom for civic Society and uphold Human Rights. 

For  the  Constitution  to  be  amended,  we  propose  that  a  referendum  to  be  conducted  and  people’s  views  taken  into

account 

In our country we would want  a leader  with the following qualities:

A coordinator, a motivator, a planner and an Administrator.

The other point is the Human Rights:  We would want to have our Human Rights  manifested   in  economic,  Social  and

cultural set-up. 

All Civil Servants especially teachers, should get a decent salaries. The Government should pay teachers  a decent  salries.

The  Government  should  pay  teachers  salary  and  any  increment  due  to  them  to  enable  them  improve  the  education

standards in education. We propose for free education 

The other point is corruption:  Our country has been declared as  the third Country where corruption is rampant all over

the World. We propose that the Government eliminate corruption and we request the Review Commission to enact  Laws

to eradicate corruption in our Country.  Thank you.

Com. Abdirizak Nunow:  Thank you very much Madam we have heard a lot  about  primary education being   free,  we

have not heard about  pre-primary and many places   especially in the Urban Centers  a child cannot to go to primary  if

they have not gone to pre-primary,  so when  you talk about  primary schools being free is it inclusive of pre-primary  or

just primary?

Irene Mbiru:  It is inclusive. 

Com.  Abdirizak  Nunow:   Asante  mama  tafadhali   jiandikishe  pale  kwa  hiyo  meza   na  utuachie  maandishi  yako.
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Ningependa kumuita Pastor  Magana, Pastor Magana?

Pastor  Jamleck  Ogendo:    My  name  is  Pastor  Jamleck  Ogendo  Maganda  I  am  in  charge  of  one  thousand  SDA

Members  in  Meru  South  Constituency,  with  a  congregation  which  includes  Chuka   Town  ,  Kangundo,  Kanwa,

Kamaindi,  Karaa,  Chogoria  ,  Kihandwa,  Mueria,  Cheromi  and  (inaudible)  and  Kanoro.   Now  as  citizens  of  the

Re-public of Kenya we are asking  by the word of God for the constitution to do for Kenya & us The following:-

Enable Kenyans Pay taxes to the Government without Coercion,  respect  their country and pray for the country and also

to be God fearing.

Seventh Day Adventists Students should not be obliged  to attend classes,  sit  for exams to,  participate in games,manual

work or other schools functions on Saturdays which is our Sabath day for progress.

The second point is that, the minority groups should be assisted by the government by providing basic human needs.

The government should guarantee job opportunities from the Public and Private sector to the unemployed youth.

Also, the government must give religious freedom to our  Churches  especially  the  SDA  and  that  is  our  inalienable  right

from God.   The  SDA  students  in  schools,  Colleges  and  other  instutitions  should  not  be  oblijed  to  work  or  study  on

Saturdays. 

On  elections  :   Any  Elections  should  not  be  held  on  Saturdays,  or  on  weekends.By  elections  should  not  be  being

conducted on weekends .

Thet job opportunities:  

We as members of the SDA Church, we recommend to the constitution that Female Genital Mutilation (FGM), should be

abolished.  Thank you Mr Chairman.

Com. Abdirizak Nunow:   Thank you very much  Pastor  a few questions from--------

Com.Lenaola:   Pastor,  I have not understood  you  right   but   you  said  that  you  should  have  the  right  to  any  kind  of

worship, un-limited kind of worship or I have not understood you right?  

Pastor Jamleck:  What I meant is that  you know we worship according to our culture and conviction, anyone should

be free to worship according to his will. 
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Com. Abdirizak Nunow:   Asante sana Pastor  tafadhali  jiandikisha pale na utawachie memorandum pale.   Asante.   E.

Ngige?  What is the other name?  E. Ngige Rare?  Alright.

Japhet Ngige Thara:  Asante sana Commissioners.  I am going to talk about Presidency. We would like  a Constitution

to have a Presidential  elections and the  Vice President  as  his running mate  to  be  held  at  different  periods  opposed  to

concillor and MPs.  During the elections the votes cast  must be  counted at  the polling stations.   The Constitution should

uphold National Unity and Eliminate the concept of tribalism in its preamble. 

Catchment  areas:   As  we  are  writing  a  new  constitution,  it  should  stress  that  catchment  areas  be  protected  from

deafforestation. 

Agricultural products:   The Government should ensure that small scale and large farmers are assisted to have free market

policies when selling their produce which includes competitive prices..   The  law also must be  provided  to protect  and

safeguard cooperative societies from being mismanaged by corrupt leaders.

 

On Religious Organizations,  the registrar of Societies should limit registration of religious organizations that turn-out to be

unlawful sects.

 Thank you very much.

Com. Abdirizak Nunow:    Thank you very much Bwana Ngige .   Asante  sana  umeleweka  vizuri  tafadhali  jiandikisha

kwenye register pale.  Na sasa nitamualika Mheshimiwa aje atusemeshe.  Mheshimiwa.

Hon. Ndwiga:   Once again Mr. Chairman , let me take this opportunity to welcome you in Nithi at this part  of Chogoria

in other words, you are still in Nithi so feel most  welcome. Mr Chairman mine is not here to contribute because  I think

this Constitution  does  not  belong  to  me   but  to  you  people.   After  all  after  you  have  gathered  views  from  the  whole

country it will come to parliament for us to discuss,  isn’t it?  

So I want my constituents to   give as many  views as possible just as you have done ya kwamba yule anafikiria anaweza

sema na kimombo  (kimeru) iwe Kiswahili ama Kizungu(kimeru)  any language  ile  unaweza.  Kwa  hivyo,  ndiye  upeana

maoni yake kabisa ile ya ndani.  

Bwana Commissioner, as a Chairman, I must lament again ya kwamba, the Civic education as you can see   unlike Chuka

where there were many people really, I think  it has not been very  effective. But I hope at the end of the day you will give

us a new Constitution because my feelings   are that we should go into the next General Election with a new Constitution.

Ya kwamba,  uchaguzi utakao kuja,  tuende na  Constitution  ile  inatengeneza  na  nyinyi  wanaume   na  wanawake  sababu

41



gani, wacha nikuambie kitu kimoja msipo fanya hivyo, mkikubali tuende kwa General Election  yule mtu atakalia hiyo kiti

ya  President   hiyo  ninasikia  mnalia  sana  ako  na  powers,   powers,  powers  akisha  kalia   with  old  Constitution,  huyo

atakalia  however  will  be  nakuambia  hatakubali   ichenjiwe  sababu  hakuna  mtu  hataki  powers.   Hakuna  mtu  hataki

powers. So my views are that Bwana Commissioners, mjaribu iwezekanavyo, mlete hii Constitution as fast as  possible so

that tuende kwa new election with  a new Constitution.  

I am saying this kwa sababu (inaudible) Mr Commissioner,  my views are  that even the representation of an MP like me

here should not be more than  hundred people  not more than hundred people.   For  example this area  which I represent

have over three hundred people and above. The people of Chogoria too,  would like a representation which would allow

them to have their own sons and daughters as MPs.

 So ningeomba tuende in the new Constitution election with a new Constitution so that have another Constitutuency in this

place.  Constituency ingine tupate ingine pande hii.  Ama hamtaki hivyo wananchi.kimeru)   So  ningeomba tuende in the

new Constitution  in the new election so that you people you can have somebody here------.  Ukweli.   Sitaongea saidi ya

hiyo nimeongea hata  Kimeru na ni mzuri.  I  hope you will  forgive me Mr Chairman but those are  my views  and  as   I

have said I am going to leave you so that you people  you can  feel not intimidated ndiyo  mkija  hapa  mtu  aongee  yale

anataka hata kuhusu, MPs kuhusu President kuhusu nani bila kuogopa chochote.  Kwa  hayo machache Commissoner,  I

wish to stop there.  Thank you.  

Com. Abdirizak  Nunow:   Thank  you  very  much  Mheshimiwa  kwa  hayo  maoni  na  mawaidha.   Na  sasa  tutaendelea

mpaka sasaba kisha nitahirisha hii kikao hadi saa nane.  Na nitamuita Leonard Mwirita?  Leonard.

Leonard Twaritha:  Jina langu ni Leonard  Twaritha Muthoni.  Mimi ni Chairman wa (inaudible)  katika  (inaudible)  wa

kusimamia hii mambo ya Katiba.   Hata wewe nakukaribisha kwa sababu  hapa  ni  kwangu  karibu,  na  uone  kama   uko

nyumbani.   Ile  mimi yangu  ------------ya  kwanza  ni  kuchagua  ma-Councilor.  Kuchagua  ma-Councilor  iwe  siku  iwe

tofauti katika orodha spesheli.  Ya pili kuchagua  siku  kama  tulimchagua  akiwa  na  makosa  asiyendeshe  mda  wa  mwezi

moja kama akiwa na makosa niambia tuchaguwe mwingine.

 Ya  nne  ni  mambo  ya  kuhusu  mambo  ya  Sub-Chief.   Sub-Chief  sisi  tunataka  wandike  kwa  sababu  wana  mambo

makubwa sana wale wanatufanyia.

Ya tano ni mambo ya misitu. Misitu kama tunapiga report  tunasema misitu inaharibiwa mazingira sisi tukiwa wazee  wa  

wenye misitu hiyo inakaa mda mrefu sana  ile kitu tunataka tukipiga report  iwe ikichukuwa kwa mda wa mwezi moja na

kama  hiyo  mtu  anasimamia  msitu  anakuwa  na  mambo  mbaya    na  asiwambia  ati  hiyo  mambo  tutangalia.  Kwa  hivyo
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machache yangu imekwisha.

Com. Abdirizak Nunow:  Asante sana mzee Twaritha-------

Com. Lenaola:   Mzee ningepanda kusema ilie njia  ya nchuri Ncheke  ungesema   tuawache  vile  iko  sasa  ama  tufanye

kisheria?  

Leonard Twaritha:  ifanyiwe tu sheria kwa sisi tunaweza fanya kama watu wenye wanafanya clearance.  

Com. Salome Muigai:   Mzee mimi nina swali  juu  ya  uhusishaji  wakina  mama  kwenye  governance  kwa  utawala  siyo

kwa Nciri ncheke.  Nataka kuliza ati  tutawahusiaji wakina mama kwenye utawala-----

Leonard Twaritha:  (inaudible) hapana kusikia vile mumesema.

Com. Salome Muigai :  Nikulize kwa kikuyu pengine kikuyu yangu ni mzuri kuliko kikuyu saidi ya kiswahili.  (  talking in

kikuyu) Unaweza kuzingumza kwa  kiswahili ndiyo tusikia zote.

Leonard  Twaritha:   Kwa  sababu  sasa  wakati  tuliambiwa  tuje  tufanye   Katiba  tumechukuwa   wale  wanaitwa  vijana

tumewachukuwa wa kike kwanza tuwe  tukifanya kazi kwa hii Commission kwa sababu   wawe  wakiambia  wale  watu

wengine na utawaona tuko nao hapa.   Kwa hivyo tunasikiliza  hawo wanawake kwa hiyo (inaudible).

Com.   Abdirizak  Nunow:   Asante  sana  mzee  tafadhali  nende  kule  kwenye  hiyo  meza  utandikishia  hiyo  register  na

utuwanchie maandishi ambayo ulifanya.    Naivasha?  Kama hayuku Jemine Mbae? 

Jemine Mbae:    Asante sana.   Kwa majina ni  Jemine Mbae  na  haya ndiyo ningependa  yawe  mapendekezo  yangu.

Nitaisoma kwa lugha ya  Kingereza.

A maximum of three  political parties be allowed in the Constitution.  This should have a free Constitution with clear rules

on  the  election  dates  and  they  should  have  a  National  calendar  book.  Assessment  to  this  can  be  done  through  an

independent judiciary.  Election of   the  President, Deputy President and  Members of Parliament should bedone that the

same election day.  Any candidate  should not use  Public  Money  or  resources  when  campaining  for  civic  Parliamenstry

posts.

The President and Deputy President  should not belong to any Political Party.     The Presidential  candidate  votes should

have  a  majority  vote  of  75%  on  every  votes  cast.   When  contesting  the  presidential  seat  winning  candidate  should
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become  the President and the second becomes the Deputy President.

Among  the  aspirants  of  Presidential  seat,  if  the  winning  got  75%  of  votes  cast,  the  Deputy  President  should  be  the

number two in terms of successive votes. 

Any Mp or Minister who fails to deliver services to his constituents, a vote of no confidence should be passed  on him so

that his/her place declred vacant. 

Ministers should  serve for two terms of five years  in office.  The Attorney General,  Auditor General and the Permanent

Secretary  for the Cabinet , Chief of the General staff, Police Commissioner and all Parastatal heads should be elected by

the Parliament.   Any amendment in  the Constitution should  be  done through a National referendum with a  percentage

vote of 75%.

The issues of land should be checked through an independent Judiciary as   any Kenyan is free to  own land anywhere in

the country.  Any land allocation since independence should be reviewed to ensure that all Kenyans own equatable and

qualitable land.  That is all I have.

Com. Abdirizak Nunow:  Thank you  very much   Jemine. 

Com.  Salome Muigai:   Jemine you have introduced to us the role of Deputy President  rather  than Vice President  as

we  understand it .  Could you share with us the reasons why and two I also wanted to ask  with this appointments where

you want 75% agreement in Parliament what happens when you are not able to raise these 75% votes? 

Com.  Lenaola:      Did  I  hear  say  that  the   Cabinet  could  be  made  up  of  the   Members  of  Parliament  or  outside

Parliament?

Jemine Mbae:   In the first question I will say that where possible this cannot be  achieved in the first voting that is 75%

votes,    a  run-  off   can  be  for  two  winning  candidates.   And  any  candidates  wins  in  this  run-off  then   becomes  the

President it doesn’t matter whether he gets 75% or not.  

Com. Salome Muigai:   I  am sorry 75% I am talking about  appointments for the Attorney General and all these other

Constitutional offices.  That is why I am asking supposing we are  not able to get any one candidate  that is supported  by

75% of the Parliamentarian?

Jemine Mbae:   Again I think a run- off (inaudible) and the winning candidate becomes the ones to take the office.
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This could be Members of Parliament because it will be done by the Parliamentarian it could be party of the members  or

  (inaudible).

Com. Lenaola:   Is that the question you asked about the role of Deputy President as opposed to a Vice President? 

Jemine:   This  idea  was  that  deputy  President  should  be  number  two  of  the  Presidential  aspirant  and  who  should  be

authorized to hold the presidential office for the time being in case of the President falls Vacant.

Com. Abdirizak Nunow:  Okay.    Thank you Bwana Mbae please give us your memorandum and register over there.

Nimewajulishwa ya kwamba pengine tutaendelea mpaka saa saba na nusu kisha tujitarishe kwa mda wa saa  majo turudi

saa nane  unusu.   Na kwa hiyo  nitamuita Benson Mwiti?  Benson Mwiti.  

Benson  Mwiti  :   Thank  you  so  much  Commissioners  for  giving  this  chance  to   present  my views  regarding  the  new

Constitution that we are  about  to  write.   My  names  are   Benson  Mwiti  Bore  representing  NCCNCA  in  Meru  South

Assembly. 

 My first point that  I wanted to highlight is on devolution of power where we should seek devolution of Executive powers

from the Central Government down to the Local Government where majority belongs.

I  will  go  to  the    Local  Authorities:  The  Local  Authorities  should  utilize  local  available  resources  at  their  disposal  to

develop  their  areas.  On  the  same,  we  should  have  the  issue  of  separation  of  powers  so  that  the  three  arms  of  the

Government  which  are  Judiciary,  the  Executive  and  Legtistrature  are  indipendent  and  checks  and  balance  are  put  in

place.  We should have in our  Nature  Assembly  the  Concept  of  Bicameral  chamber  Houses  which  includes  the  upper

House  and  Lower  House  (Senate)  Like  in  Britain  the  House  should  have  District  representatives  just  like  after

independence. 

The President should be a Ceremonial  President.  The Head of Government should be the prime Minister.  The Election

of the Prime Minister should not be  direct.  The prime Minister position should be elected within the winning party  from

the Lower House. 

The  prime  Minister  should  be  mandated  to  appoint  Cvabinet  Ministers  and  criteria  to  be  adopted  to  have  such  from

corporate and private sector with Parliament as a avetting body. This will curb the idea of having mediocre ministers who

are unable to delivert to wanainci’s expectations.

 Therefore I suggest that we scrap all the Provincial Administration and  we can have chiefs from the local community and

chairmen of County Councils to represent the Community since the offices of offices of Do’s and Dcs are a duplication of
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duties. 

The Fifth point is on Political Parties: I suggest that all Political Parties and  aspirants  to the National Assembly should be

all funded from the Consolidated fund so as tom have a fair and a common playing ground for all 

 

The sixth point that we I propose that Kenya should adoptm a welfare system of Governance live France to Cater  for the

Welfare of Senior Citizens or retirees.

Then point number seven that I had was on amendments.  Any amendments to the constitution should be done through a

referendum. All Kenyans must be 

The eight point that  I had was on  the elected leaders.    Currently many people  are  complaining of their  elected leaders

especially leaders  in the local authorities and also the Members of Parliament. We propose that our representative should

be reached if they fail to deliver services to their electorates. We also propose for the office of the ombudsman where the

electrorates can present their grievances especially within Provinces.  With recalling such unperforming leaders,  a suitable

alternative person can replace him

The last point that I wanted to give is on affirmative action.   Compared  to   other   African  countries  our  country  is  far

much behind as far as marginalized groups are concerned.   And when I am talking of   affirmative action I think I am not

confining myself  to women only.Children and people  with disabilities have been marginalized in our Country.  The youth,

women  and  children  have  been  looked  upon  by  the  constitution.  We  supported  the  affirmative  action  especially  the

children’s  act but Countries like Uganda, the women are empowered to contribute to country’s national building. Kenya

should put a new legistration on affirmative action in our.  With these remarks, thank you Commisioners

Com. Abdirizka Nunow:   Thank you very much Bwana Mwite any questions---

Com. Salome Muigai:  Thank you very much Mr Muite I am surprised maybe I didn’t get you right when you said that

the President should be ceremonial that he should be  the Commander in- Chief of  Armed Forces  that is  (inaudible) not

a ceremony that is a very serious responsibility  so I wanted to know what you thought about  it.   The last one is one the

Affirmative Action.  Do you have any figures  of representation maybe for youth, the people  with disabilities ,  the women

and what level of governors would you like  to see them  represented?

Mwiti:  Okay thank you so much.  On the issue of President  what I wanted to mean is that if you look at  some of the

African contries that we have,  because  the Head of State  is a  unifying   factor  in  that  country.   And  when  we  give  the

responsibility of Armed forces to someone who is not acting as  a unifiying factor  he may compromise the country and as

a result overthrow the government just like a country of Nigeria.
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On Affirmative Action I think  when you talk of  Affirmative Action  it should represent  at  all levels of governance that is

from the village grassroot  level upto   areas  of  Organizations   that  are  like  the  Co-operative  societies.  Then  when  you

come to local authorities,  also should have plots   for  these  people.  And  I  suggest  that  especially  in  the  higher  level  of

governance like the  National Assembly  a third of the seats  should be reserved for women,  a third should be reserved

for youth and also a third should be reserved for people with disabilities. 

Com.  Salome Muigai:  Three thirds make a whole Parliament so-------you thought at now? You have given us a third

for women , a third for youth and third for people with disability and a third for ? for the children.

Mwiti:  I have not mention the children---

Com. Salome muigai:  So a third for women, a third for youth and third for people with disabilities---

Mwiti:  Then the other one for men because men have been  always been taking the greatest share of this land.

Com.  Salome Muigai:  So we are removing them now?  A  third for youth where are men and women

Mwiti:  You can put it this way  Commissioner you can talk of Affirmative Action coming from especially those extreme

cases of marginalized groups and these are especially the women and people  with disabilities.   We can now hold on for

the youth so that the youth are growing and later when they become adults, they too may be considered.

Com. Abdirizak Nunow:   Alright thank you very much Bwana Mwiti tafadhali tuandikishie pale na utuachie  maandishi

ambayo  umetayarisha.  Kuna mlemavu yeyote any disabled?  Kuna  Mlemavu?  Mtu asiyejiweza kunao Ok.     Ramara

Timothy?  Ramara  Timothy?  Na baada ya Ramara Timothy tutakuwa na Mwalimu Gitonga Gaison are there?  Ok ----

Ramara Timothy:  Okay.  Thank you so much .  My  names are  Ramara Timothy and I am the Chairman (inaudible) .

I have a few views concerning our new Constitution and I am going to air them.

First  of all I  am going to speak  about  the kind of President  I would like  to have.   He or  she should be a  very  young

person to be in step with a country which is moving very fast 

The  education  level  of  a  president,   He  should  garner  26%   of  the  vote  cast.  If  there  are  no  winner  in  Presidential

elections, the two Contestants should go for a run off.

He should have have a good record in youth leadership circles that prior to examination.  And also he should declare  his
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wealth that he or she  posess Prior to nomination. 

He should serve for only two terms of five years  each and  he should have made a running who will be  his  assistant  as

vice-president upon winning an election. Members of Parliament.   He should be a  Kenyan citizen  by birth.   He should

be between 25 and 60 years   of age.   His education should  be  diploma  or  above.   He  should  have  a  good  record  in

management of public affairs prior  to nomination and he  should declare his wealth prior to nomination.  

Parliament: It  should comprise both elected and nominated MPs  it  should  have  at  least  20%  women  it  should  have  at

least 10%  new members .

Functions  or  responsibilities is  to  approve  Executive  public  appointment  like  Police,  Senior  Police   Officers  heads  of

Parastatals etc.

Also  it should determine its own calender.  It should have powers to set up Commissions to look into matters of National

  importance .

 It  should  not  determine  allowances  and  salaries  of  its  members  like  the  current  increament  in  MP’s  salaries  and

allowances that should be another  Committee  set that should be looking into such matters. 

It should determine limit and numbers of Ministries and then they should approve all Government expenditure.

The Cabinet:  It should be approved by Parliament  20% of members  should be women and 5% of members should be

youth for example, the Ministry of Sports should be headed by a youth because it is not the old men or   women who are

mostly involved in sports it is the youth.  Ministers should work collectively but independently.

People and  Public participation:  The Constitution should ensure that the participation  of the citizen in the country affairs

should be guaranteed at all levels eg. In elections and also in budget preparation.

Civic education should be continuous process  at  all levels  through  the  media  ,  through  the  education  system   and  also

through  the  churches.  You  see   that  public  need  their   right  and  obligations  as  far  as  their  affairs  in  the  country  are

concerned.

Committees,  Panels and Commissions should be set  in  such  a  way  that  all  are  represented  irrespective  of  sex,  age  or

physical disability. 

And also during demostrations and Security,  the government should provide enough security to ensure protection of life
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and property because demostrations and Security are part of   participations by the public to express their views. 

Culture and marriage:  These   one should be put in place to cub  retrogressive traditions eg,   Female Genital Mutilation,

and wife inheritance against the widows concept.   Our African marriage should be safequarded so that we do not copy

Western Cultures.

 Also measures to prohibit ponographic  literatures from the west and also locally should be discouraged.

Concerning the education:  Free  and compulsory pre-primary and  primary  education  should  be  guaranteed.   And  also

poor bright students should be catered   for by the government to ensure they don’t waste  away.   The education system

should be flexible and change with the times to avoid the wastage of time resources and  network.

 Natural  resources:   They  should  be  protected  eg  water  catchement  areas,  also  forest   and  also  citizens  should  be

accorded  maximum protection  against  wildlife  e.g  elephants  same  cases  They  destroy  our  crops  and  the  Government

should compensate  such farmers who are  victimized  by  wildlife   should  be  catastrophe  for  example  deaths  caused  by

wildlife.  

Elections:  The Electoral Commission should ensure that the General Election free from violence and fair The Electoral

commission  should  be  indipedent  and  should  be  in  office  for  a  term  of  ten  years.  The  Parliamentary  Elections  should

precede that of Presidential elections that’s the end . Thank you. 

Com.  Abdirizak Nunow:  Thank you very much Bwana Timothy.  Maswali.

Com. Lenaola:  Thank you Timothy for  the views.  What is the age of those you are calling the youth?

Timothy : The youth are those people between 18 and  and 35years. 

Com. Adirizak Nunow:  Thank you very much, please leave us with memorandum and register Gitonga?   

Gitonga   Gibson:   My  name  is  Gitonga  Gibson.   Iam  a  teacher  by  profession  and  a  head  teacher  of   (inaudible)

secondary school.  Thank you Chairman I have  a few matters  which I would to present to the Commission.

 Number one is about land:  You know land is quite  a contensious  matter in this country.   Fight for independence  was

about  land.   The  problem  we  have  today  is  that  some  people  have  acquired  very  large   plots  of  land   but  remains

undeveloped.  Now my suggestion is that  such of idle lands should be reposed  by state  and given to land or  be  put for

public utility. 
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Now we have a  big problem with the  public land being   grabbed  and  being  allocated  to  private  developers.   In  the

Constitution we would like  that kind of land should be protected  against  grabbing  or  allocation  to  private   users.   All

private land  should be protected by the new constitution and made illegal for disposal to private developers.

 I will also like to address  the issue of environment .    Now the environment is an important issue in the whole world.  I

remember there was  a decade  that was dedicated to the environment.  But in  this country the issue of environment has

been neglected particularly in the recent  past  so that there is  limited  discussions  protecting   the  natural   environement.

The issue of the forest  being allocated and being excised not  new to us.   So  I would like when the new Constitution is

drafted down the evironment issue to be taken care of. In the recent past,  we witnessed landslides which claimed several

lives as a result of envoroment degradation 

Then  I will turn to Governance:  Now let the three Arms of State  that is  the Legislature, the Executive and the Judiciary

be set in such way that they  function by the principle of Separation of Powes. The three Arms of the Government should

be  subjected  to  the  principle  of  checks  and  balances  so  that  each  works  independently  from  the  other  but  on

complementary  systems.  There  should  be  mechanism  to  outlaw  nepotism  and  tribalism  in  appointment  of  senior

Government officers like the police Commissioner, chief of the general staff,  Ambassadors  and those positions should be

vetted by Parliament .

The constitution should be put not to allow the President to belong to any Political Party or Constituency. 

Presidential   candidate  should  have  a  running  mate  who  should  eventually  become  a  Deputy  President.   Ladies  and

gentlement let the President not elect Vice President.  

Now I will just elaborate on what the role of the Deputy President  is.  This is somebody who can practically deputise the

  President  without  having  to  worry  about  the   President’s  authority.  When  the  President  is  out  of  the  vice  President

should be in-charge.  When the country  decided  as  a country  on official  duties for Deputy  President   should actually

believe  he is in charge. 

Now  if  the  President  is  incapacited   in  any  way  the  Deputy  President  should  be  Constitutionally  allowed  to  the  take

charge of the Country 

The  Deputy  Ministers  or  Assistant  Ministers  should  be  allowed  to  attend  Cabinent  Meetings  in  case  the  Minister  in

charge is not available due to circumstances 

Now for election  of the President,  he must garner at least 61% of the total votes cast failure to  which    there should be

a run off election for the two both contesters.  Civil Servants should be de-linked from  politics in order  to ensure stability

irrespective of the government changes. 
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Com.  Abdirizak Nunow:  Please summarize.

Gitonga:   The East  African Political intergration:  We propose  that before our Country Kenya enters  into East  African

consultations and ratify ecomic  and  Political  treaties,  the  Kenyan  Populace  should  be  consulted  through  be  Consulted

through  referendum.  Countries  like  Nigeria  and  the  European  Countries  normally  seeks  its  citizens  opiricin  on

International Cooperation with other states. I had other issues issue to raise but I would end, Thank you.

Com.  Abdirizak  Nunow:   Thank  you  very  much  Mr  Gitonga  we  will  read  everything  you  have  written  in  that

memorandum, every single  word wil be  on  and  the  computer  and   will  be  read.   by  all  the  Commissioners  not  only

ourselves and all questions.

Com.  Abdirizak  Nunow:   Okay  .  Thank  you  very  much  Mwalimu  please  leave  us  your  memorandum  and  sign  the

register and that will  bring us to the end of this  session.  Kikao hiki cha asubuhi tutafungia hapa na majaliyo tutarudi saa

nane na nusu na tutaendelea.   

Tuta  -jaribu   ku-restrict  wengine  kwa  madakika  matano.   Ikiwa  hauna  mandishi  usisidishe  dakika  kumi  pia  ili  watu

wengine pia wapate nafasi ya kuzungumza.  Joel   Makabwa?  Joel-------

Joel Makabwa?  Joel----Ok aliyemfuata ni E.K Mbogori.   

Joel Mukubwa:   Jina yangu  ni  Joel Mukubwa kutoka hapa Chogoria.  Type of democracy.  We   Kenyans we want a

democractic type of Government that will have a ceremonial president with a prime Minister.  

Democracy sample:  We want to copy from  democracies  of India , philipines where the mechanisms  for impeaching the

President and the prime Minister are in place and effective.  

The President:   Must be  a Ceremonial President  and the minimum qualification  for presidential   candidate  should  be  a

degree  in any of the displines.

 The  minimum  age shall be 45 years and a maximum age of 60.  Note,  we don’t want an Executive President .

Terms of office for the President:  The President will  only be allowed by the constitution for two terms of five years  only

and never again.  Note.  The President  shall not be  Chancellor of the Universities nor the  Commander-  in- Chief of the

Armed forces.

Vice  President :   He shall be elected by the people and he shall  have Security of Tenure in office.  He shall be  a lawyer

or have a  university  Master degree and above  in any  displine 

 Age must from  be 45 years and 70 years maximum.  

Prime Minister:  Must first be  elected MP with a bove a Masters  degree  in any displine and preferably a PHD and his
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age must  be from 45 years  to  70.  

The Judiciary :  This must be  independent from the government and also answerable  to Parliamentary Commission.

Chief justice   and  Judges to be appointed by Parliamentary Commission.  Chief Justice to have a PHD  in law.  

The Army to be under the Ministry of  Defence.  

 Police to be under the Ministry of  Home Affairs

 The Attorney  General to be  under Parliamentary  Commission and to be independent on the Executive. 

 Independent  Council:  To be chosen and empowered the same as  in the  United  states  of  America.   We  have  learnt

about that person during Clintons  trial. And it was good idea.  

 KASA:  This body shall be  under  Parliamentary  Commission. and shall be  free  from  genital  human   munitulation.   It

shall be headed by an independent Judge and empowered to recover stolen Public Properties and resources. 

(inaudible)  Chief   Executive  Officers  to  be  holders  of  MBA  degree  in  business  and  above  this  should  be  under

Parliamentary Commission .  Auditor General : To be under Parliamentary Commission and   the holder should possess

Bachelors  of  commerce  degree.  A  President  should  be  impeached  and  his  Ministers  like  U.S.A  style.  Members  of

Parliament: 

a) Minimum qualifications to be a bacholars degree in any displine

b)  No criminal record

Motor Vehicles:  Tainted Car  Windows should be illegalised Government Vehicles bought to civilians must change their

GK number plates to civilians. Some of the bought GK vehicles are  allowed to operate  on roads  for over twenty years

before registration is charged 

a) The Presidential candidate must declare his wealth at nomination level.

b) All Senior Public Servant and Parastatal heads must declare their wealth before appointment.

Com. Abdirizak Nunow:  Please summarize a more minute.

Joel Mukubwa:   Yes,  thank you.    Political Parties should be limited.

Universities :  We want our Universities to be independent and headed by a Vice- Chancellor as in Western Countries.

Parliament: Parliament should be authorized to scrutinize and vet any government appointments 

We needs upper House and lower and lower systems of governance. We need an ombudsman.

Capital purnishment must continue and stay for hundred years. 

The Media:  We want a completely free media  .

(inaudible) Commission :  This must be independent from the Executive and   the answerable to Parliament.

Com. Abdirizak Nunow:  Mr. Makobwa we will read  that paper  and since I gave you an extra four minutes over and
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above the five -----  I have no alternative I have to stop you.  Thank you very much for your views  just a  moment  for

your clarification  on questions.

Com.  Abdirizak  Nunow:    Thank  you   very  much  for  your  views.  I  would  like  your  clarification  on  the   Central

Government, you  have just talked about  a National President  a National President  in that office so could  you  tell  us  a

little bit about the modalities and operations of a Central Government?

Joel Makubwa:  I as a Kenyan, I want you to empower you this  Commission to sort  the problems because  you are  a

specialist in Constitution making.  We Kenyans, we want you to do the major duties about  that.   We have given you the

powers. 

Com. Salome Muigai:   I have just  one more question,  who are  the members of the Upper   House,  whom would you

like to see as members of the Upper House?

Joel Makobwa:  This question is not clear to me what do you want to know.

Com. Salome Muigai:  Your said we should introduced the Upper House  as it were  during the times of independence

we know that the Lower  House is the house of Prepresentatives  that people  that we elect,  who  are  the going to be  the

members of the Upper House or the Senate that  you would like to see being introduced? 

Joel Makobwa:  I will suggest we copy the organization of the Lancaster House Systems.

Com. Abdirizak Nunow:  Thank you very much Mzee  Mukubwa,  we have received your views.  We will read   your

memorandum  with the entire Commissioners not only us  so if you could register with that gentleman over there and leave

the memorandum with us .  Thank you very much.   Mr   Mbogori?   Mr.  Mbogori  you also have a memorandum please

restrict yourself for five minutes just highlight the key issues because  we will read everything you have in that paper.

Elpha kubai Mbogori :  Thank you Mr. Chairman .   My names are  Elphas Kubai Mbogori.  I  am representing  Kenya

Farmers   National  Union,  Meru  South  branch  and  katika  (inaudible)  group.   This  view  are  to  be  considered  in  the

process of Constitutional Review.

Preamble:  The Kenyans Constitution do not have preamble stating why the  Constitution is being enacated.   We should

want to have a Constitution with a preamble similar to that of U.S or  South African. We need a Constitution which have

guiding principles.

President :  The  President  is the Chief  Executive of Government and is also Head of our State  and the Commander-

in- Chief of  the Armed Forces and furthermore  he is immune  from Prosecution to all criminal cases  committed while  in
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office. 

Mr Chairman or  Mr Commissioner,  we suggest that such powers  be  reduced.  We suggest that nominated  MPs  should

be nominated by their own political parties. A clause in the constitution should allow for an independent candidature.

Majority vote:  To be elected as President,  a candidate  must have the highest number of votes casts  and must also have

at least 75% of votes casted in all  Provinces. Mr. Chairman, this will  guarantee the Kenyans of a good qualified leader. 

Vice  President:  The Vice President should be appointed by the  President  with a assistance from the Cabinet  Ministers

and then the Cabinet should finally appoint Assistant Ministers and  Permanent Secretaries.  

Parliament Supremacy:  The  present  Constitution  should  allow  Parliament  to  amend  parts  of  the  Constitution  by  65%

majority in order to minimize or maintain the proposed Constitution. 

Attorney  General:  The  Attornery  General  should  be  appointed  by  the  Parliament.   We  have  heard  cases  where  one

cannot be prosecuted because lease to prosecute is not received from the Attorney General.  How do you wait  for lease

to prosecute a person?  Who  has been caught red handed let  that cases  be  decided by the court  and the Professional.

The  prosecution  statutes  from  the  Attorney  General  Chambers  should  be  amended.  Parliament  :   All  members  are

Parliament elected should not be allowed to defect 

Constituency election.  All defectors should be allowed grace period to change partiesw of his /her choice

State  Budget:  The Minister responsible for finance always read the  budget  to Parliament.  We propose  that the  annual

budget  read  in  Parliament  should  give  parliament  priority  to  debate  on  budgetary  implications  and  every  commodity

increament of such things like beer, petrol etc

Defence and National Security:  Under certain Constitution provision,  all Armed forces are  under the  responsibility  of

the President  .   Such powers  should  be  shared  to  other  people  so  that  we  give  the  President  time  to  think  about  the

overall government functions and  adhere to the policies and implement  Parliament decisions

Political  Parties:   Several  political  parties  do  not  address  national  issues  affecting  the  Country.  We  propose  for  the

limitations of political parties in Kenya and the government should strictly limit the numbers of political parties.  Also,  vote

rigging should be made illegal especially those buying votes from voters.

Structure and system  of government:  I propose that Presidential powers should be reduced. 

Com. Abdirizak Nunow:  Please summarize,  say the last point.

Elpas Kubai:  Yes,  the government can make a legislation to a amend the constitutioin only after a referendum is done 
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The parliament   should not  have  unlimited powers  to control  its own procedure  through standing orders,  it should  be

guided  by the Constitution  and  due  to  the  huge  amount  of  money   salaries  and  allowances  given  to  the  Members  of

Parliement, their duties as MPs, should gbe reflected within the National Assembly 

Com. Abdirizak Nunow:  Thank you very much .  Thank you because  if you did what I said you would have been able

to mention most of the points that is  why we are saying don’t read but just highlight and  pick the issues so we will read

that papers  anyway, we will read  it ourselves in every detail  possible and the whole  will be  put  into  the  computer.  So

thank  you  very  much  just  hold  on  whether  there  are  questions  of  clarification.  Yes,  there   are  no  questions  that  may

appear  but we will read  that paper  please leave it with us,  with Mr.  Anampio and  register  and  sign  the  register  for  us.

Gitonga , Nathan Gitonga.

Fredric  Gitonga:   Commissioners,  majina yangu ni Fredric,  Fred  Gitonga na mimi ni Councillor wa Chogoria  County

Council.

Mimi ningetaka kuzungumza juu ya pension ya farmers .  Kusema ukweli serikali inatakiwa introduce  pension ya farmers,

yeyote mkulima ana mateso mengi sana sababu yeye ndiye analima kila kitu.  Kahawa,  Majani chai viwe, na vitu vingine

hata mahindi lakini yeye atafika mahali  miaka kama 65 hawezi kulima nguvu yake imeisha.  Yeye apate  kitu ya kupeleka

nyumbani kama wale wameandikwa kwa Ministries.  

Kwa hivyo, Serikali hii, inatakiwa sasa  tukifanya  Constitution  igaiwe  ifanye  vile  huyu  mkulima  anaweza  kuwa  akipewa

pension kama wale wengine walikuwa   wakifanya  kazi  ya  serikali  maana  yake  hata  hawo  wakulima   wamecontribute

kwa economic ya sasa nchi yetu.

2)Mimi  nikiwa  Councillor  basi  nataka  kuzungumza  mambo  ya  mshahara  ya  Councillors.   Hii  Constitution  sasa

ikitengenezwa, Councillors wawe wakilipwa kutoka kwa Mkuu wa serikali kuliko vile wanapewa  collection  ile  Council

inafanya kila siku maana yake wana-councillors wakichelewa maana yake hata ikiwa ni kidogo sana hawaitawai kusaidia

kwa   Harambee  kwa  mambo  ile  kala,  kala  inawasumbuwa  and  kutaka  watu  wao  kusimamia.   Kwa  hivyo  serikali

Consitution sasa inataka  iangalia mambo ya allowances ya  Councilors wawe wakilipwa kutoka kwa  Mkuu wa serikali.

3)  Employment ya  Workers  wa Council:  Employment ya wafanyi kazi wa Council wanatakiwa pia waandikwe kama

Ministries  zingine  zote  maana  yake  hawa  pia  wanakaa  tuu  kama  wa-Councillors  tena  hata  akitoka  kazini  wakimaliza

miaka yao  hawapati  allowance,  Kwa hivyo, ningefikiria hawa wawe pia   wape marupurupu wafanyi kazi  wa  Council

wawe kama    wa serikali kama Ministry of  Education, labour, namna hiyo wawe wakipewa Pension na mushahara yote

kutoka kwa hiyo Potfolio.

4) Sasa  hapa mimi ningetaka kuzungumzia mambo ya  watoto  wale  wako  kwa  street.   Kuna   watoto  wengi  sana  kwa

street ambaye hawana mababa zao.  Hawa watoto  pia wanakuwa chokora   kutafuta chakula kwa mapipa.   Hii inaletwa
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kwa sababu mama akipata  mtoto  hana  baba  na   aonyeshi  baba  maana  hata  akisema  baba  ni  fulani  hakuna  sheria  na

hakuna  leo  ya  kuwezesha  (inaudible)  awe  akichunga  huyu  mtoto  na  kumlea  na  kumuelimisha.   Kwa  hivyo,  nafikiria

-------tukifanya Constitution whereby kila mtoto akija hapa awe na baba na mama si vile tu.  Ukileta mtoto baba yake au

mzee.  Mtoto akipeleka anajua lugha ya mama anasema majina ya mama hakuna mama alizaa mtoto peke  yake walizaa

wakiwa wawili.  Kwa hivyo Constitution sasa ikitengenezwa iangalia hiyo mambo (inaudible) hawezi kupata mtoto  mama

hawezi kupata mtoto bila Bwana kwa hivyo mtoto awe na jina awe na baba  na mama na wewe ueke pale mpaka baba

awe anashugulika na mambo ya huyo mtoto. 

5)  Masomo:  Nataka tu kuzungumza mambo ya elimu.  Mimi ningefikiria kwa hii Constitution mpya sheria itatungwa kwa

   kuhakikisha ya kwamba sisi (inaudible) ata serikali ya Kenya ni lazima ifundishe mtoto mpaka form four na ikisha fanya

hivyo,  huyo mtoto apewe (inaudible) ya kwanza kutoka .  Serikali inataka iangalia (inaudible) kama ya masomo  kubwa

kubwa maana yake wamechukuwa wanatumia hiyo pesa  kuekesha huyu mtoto (inaudible) wamtafutie kazi si kumpeleka

mtoto shule hivi halafu anaenda nyumba anakuwa mbaya wa wale number kwa hivyo serikali  lazima  hawo  watu  wote

wa serikali lazima waweke vitu in place  ili kuchunga hawo watoto.

Pamoja na free education there should be free medical:  Medical lazima ipewe watu wote kwa hii nchi maana yake wale

watu wanakuwa wagonjwa wengi sana ni wale watu wamezeeka kutoka miaka ya 60  na  wakati  huu  mtu  hata  alikuwa

anafanya kazi  hana scheme ya mu-cover kwa hivyo serikali naye iweke mkono hapa ya kuchunga hawa watu na Medical

free.

7)  Election:   Ningetaka  Constitution  ikitenganaza  sasa  election  serikali  iwe  ikipatia   wale  masikini  wale  wanataka

kusimamisha sababu,  kuna watu wengi sana wanaeweza kusisimamia Parliament Councils   na kila pahali lakini  hawana

pesa ya  kujisaidia aweza kujiandikisha kupiga------  kanderi  ana kila kwa hivyo serikali isikuwa iandikisha Constitution

in such way  -----MPs  wakuwa nominated  na Councillor  moja ama MP hakuna kusimama.  Serikali inapewa pesa  ya

kumsaidia na hiyo mambo yote ya compaign.  Asante sana.

Com. Abdirizak Nunow:  Asante sana Bwana Duwani maswali.

Com. Salome Muigai:   Asante sana Bwana  Duwani umesema habari  ya watoto  wenye wanarandaranda mjini hivi  ni

kuwa baba wao  hawahusishi na kuwekewa jukumu ya kuweza kuangalia watoto.  Shida ile kubwa yenye ilikuwa na hiyo

sheria  wakati  ilikuwako  ni  vile  kumtambulisha  hiyo  kuwa  ndiye  mababa  wa  huyo  mtoto.  tunamuona  mama  wa  mtoto

akibeba mtoto kabila ajazaliwa unafikiria tutatafuta mbinu, zipi za kuweza kukubaliana kuwa huyu ndiye baba wa mtoto ili

asiweza kusema yeye siye?

Gitonga:   Asante sana Bwana Commissioner.   Kuna  njia  mingi  ya  kutengeneza  hii  maneno.  Kwanza,  kama  baba  wa

mtoto  anakata  na  mama,  anajua  ni  ukweli  kuna  njia  mbili  ya  hospital  ya  kwangalia  damu  na  kwakikisha  huyu  mtoto

anafanana na baba yake.  
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Com. Abdirizak Nunow:  Asante sana Duwani Gitonga tafadhali jiandikishe pale  na u-sign register.   Ann Mary Wanja.

 Na baada ya Ann tutakuwana  Mrs. Florence Idoji.  Mrs.  Idoji.   Okay kama   yuko ajitairishe.  Lucy Kayoto.   Lucy ?

Uko wapi.  Okay jiatairishe baada ya Ann okay endelea.

Ann Mary Wanja:   Okay   asante  sana  Bwana  Commissioner  kwa  majina  ninaitwa  Mrs.  Ann  Mary  Wanja  Jeremy

nafanya na maendeleo ya wanawake.  Hizi ni women views na  kama wanawake tunaona tuko na shida sana.   We  have

said that women should have equal right especially on the employment.  Let us say if there is an interview of the Chief and

Assistant Chief, after the result we see that all the ones who are selected are men.  

The  Right  to  own   the  property  involving  the  Title  Deeds  .   Infact  now  we  bought  the  three   land  and   Title  Deeds

belongs to my husband.  So we need also to be involved in the property such as Title Deeds.

Right  to  be  protected  against  men.  Women  should  also  have  the  right  not  to  be  inherited  that  is  to  eliminate  wife

inheritance because  of HIV/AIDS disease.  Women have the right also to say  no  to  Female  Genital  Mutilation  and  this

should be made intop Law.

The Law should proviede for a right of expression and movement. The right not to be  discriminated against especially on

sex, race or tribe. The right to life and liberty and violence against women should be abolished. Education should be equal

to  both  girls  and  boys.  Threre  should  be  free  primary  education.  Any  man  who  impreginates  a  disabled  woman  law

should force the man to care for the child. And those few remarks I say thanks.

Com. Abdirizak Nunow:  Thank you very much Mary wait for a question.  There is a question just a moment.

Com. Salome Muigai:   Thank you very much Mary I would like to ask  you a question on the right to  won  property.

You have talked about  being involved in Title Deeds  what is your proposal  what would you like to see  the Constitution

put in place.

Ann Mary Wanja:   I would like the Constitution that women have their right to have the Title Deeds  and not only the

Title Deeds but  also to own the property let Women be given the rights for the consent to sell land. 

Com. Abdirizak Nunow:   Thank you very much could please register and leave with us what you have written. Lucy?

After Lucy do we have Diana Wanjohi---- so that you follow after she finishes.

Lucy  Kahato:  I am  Lucy Kahato and  I am a student at  Rubato Teachers  College.   My views are  like this.  First  and

foremost when it comes to women contesting for   maybe Parliamentary seats it becomes difficult for women to campaign

and  compete  fairly  and  win.  I  therefore  propose  for  an  affirmative  action.  I  also  propose  that  the  affiliation  act  be
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reinstated to force men who makes girls girls pregnant takes the full responsibility. 

The other issue is for the new constitution of Kenya to uphold human rights to all its  citizens.  The  other  issue  is  on  the

issuance of Kenyan passports to women. We propose that the new constitution make a law to enable women get access

to Kenyan passport without necessarily seeking consent through their husbands or fathers.

Lastly I would propose  to the commissioners that a law should be enacted in our  constitution  to  allow  women  own  or

inherit property from their fathers. That is all I have.

Com. Abidrizak  Nunow:  Thank you very much Lucy just hold on for clarification.  

Com.  Salome Muigai:  Lucy thank you very much. I would like to maybe ask you whether there  is any issues that you

would like to deal with being young, because  the youth have their own problems and being a woman so you are  dealing

with problems of being a youth and you are  dealing with issues of being a woman are  there some special  issues that you

would like to highlight because  we have not heard very much of the voice of the young woman.

 Lucy:   Okay Problems are  there first and foremost because  as  women  we  are  not  supposed  to  be  out  spoken.As  a

young woman no one would like to take our views seriously.

Com. Abdirizak Nunow:  Thank you very much.  Please register yourself there.  Diana Wanjohi:   

Diana Wanjohi:   Okay,   I  honor the house I am Diana Wanjohi.   First  I  would  like  to  talk  about  the  government.   I

would like to propose  that the President  should  not  be  the  chancellor  of  public  universities  and  he  should  not  appoint

ministers. The Ministers should be elected freely by the people or  by the citizens of this country but not  President.

But the  President should be  only be given the power to be the Commander- in- Chief of the Armed Forces.  

Declaration of Emergency: the president should not declare state of emergency but the parliament. 

Political Parties:   The  Political Parties   on this country are  very many and this should be reduced.   And  the  opposition

political parties should be funded from public funds. These political parties  should mobilize people  about  civic education.

The political parties should be limited to three or  four.   The money utilized by the political parties  should come from the

consolidated funds. Qualities of a  Kenyan to be a  Head of State. He should be a person of a high intergrity and morality

Characters:

He should also be at least of fifty years but not more than 70 years.

He should also be a Kenyan citizen by birth so if  a Mzungu marries a Kenyan woman and  they bear   a child  that child

shall not have a right to be given any office in this country. 
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Okay , in terms of renumeration.: I may humbly request  the government to fulfil their promises.   As you know that lates

1997, the government said that the teachers salaries were to  be increased but up to day nothing has happened. So  I ask

the government  to  be  fulfilling  their  promises  and  increase  salaries  for  teachers  as  the  economic  standard  is  very  high

nowadays.  Thank you.  

Com. Abdirizak Nunow:  Thank you very much just a moment.

Com. Salome Muigai:  Thank you very much Diana what did you said about the  President  who should not be  allowed

to be a  President.

Diana Wanjohi:  The President should only be given power to be Commander in Chief of the Armed forces.

Com. Salome Muigai:  Yes, I am saying whom did you say should  not be  allowed to be  a President.  A  child born of

who?

Diana Wanjohi:  Achild in  Kenya,   let us say for instance  a woman  bears a child with a Mzungu ----

Com. Salome Muigai:  A Kenyan woman---

Diana Wanjohi:  Yes a Kenyan woman

Com. Salome Muigai:  Okay supposing a Kenyan man bore  a child with a  Mzungu  woman  can  that  child  become  a

Mzungu ---- can that child become a President.

Diana Wanjohi:  Okay so long as the woman or the man is registered as a  Kenyan citizen that is the only way if he can

be given the Presidential powers.

Com.Salome Muigai:  Okay.  I am looking  at the point of castation here.  If you (inaudible) brother  and sister  and you

get marry Mzungus can  his child become a President.

Diana Wanjohi:  If  I am a  Kenyan woman?

Com. Salome Muigai:   No,  if  you  are  both  Kenyans  and  you  get  married  to  a  Mzunguyou’re  your  child  become  a

President?
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Diana Wanjohi:  No

Com.Abdirizak  Nunow:    Thank  you  very  much  Diana  please  go  over  there  register  yourself  and  leave  us  your

memorandum.  Linet  Njeru?

Linet Njeru:   My names  are Linet Njeru and I am here representing Muthambis small home on the disabled.   Now,  I

feel that there should be equal job opportunities for the disabled since we all know that disabilities is not inability.

2) In  schools; we would like  the cut-off points in marks  to be lowered   to enabled the disabled students and those who

are bright to get admitted in National Schools like Alliance among others.

3) We would   like the government to offer  back  free wheelchairs and other materials used by those with disabilities to

make them cheaper  or to enabled the disabled persons purchase these materials easily.

When  we come to buildings we would like those building used by the disabled if they are storey be fitted with lifts so that

these people can move with ease.

The disabled are generally neglected by the public relatives and even some parents.  There should be a law  guarding this

so that  incase a child or a person who is disabled is neglected by  maybe a parent, this person can be charged for neglect

Also, we would like the government to give financial support to the disabled persons because  if there is any, that they get

is very little and some  of the disabled students who would like  to  continue  with  their  education  need  financial  support

may be in  inform of loans so that they can start businesses.

        There should be also be seminars   and training for members of the public in general and those people  who caring

for   these  disabled  persons  especially  the  children  so  that  them.   Priority  should  be  given  to  teachers  who  should  be

trained and more teachers should be trained in special education to enable them cater for this children with special  needs.

Thank you.

Com. Abdirizak Nunow:  Thank you very much Linet ----You have a question---

Com. Salome Muigai:  Linet thank you very much for your contributions towards this

 topic and for being sensible to the children. Is it just the marks that probably will stop them going or will there been other

things that need to be done  to the schools in order to be able to cater for  these children that is one question.   The other

question I want to ask  is that are  there a gender dimension disabilities are  boys as  equally disadvantaged as  the girls or

are there some special  issues that girls with disabilities have to deal  with than boys as  a teacher?.  I  am  just  asking   for

your opinion.  

Linet  Njeru:  Thank you.  For question number one I was talking (inaudible) in general on the material that these people

with disabilities   need so they should be made in such a way that these children  can learn with ease  not only marks.   So

question number two I don’t think there is such major difference but in this case  I  represent  the  school  I  that  has  only

boys, so I have not stayed with girls with disabilities. I may not be able to answer this question as you would like.
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Com.  Abdirizak  Nunow:    Okay  ,  thank  you  very  much  Linet  if  you  can  please  register  up  there  and  leave  us  the

memorandum you have brought   and thank you.  Rev. Michael Mundia:  You have memorandum Rev. please if you can

(inaudible) to five minutes -----

  

 Rev.  Michael  Mundia  :   I  am   Rev.   Micheal  Mundia  representing  Chogoria  Presbytery  Propose  that  the  new

Constitution should ensure that democratic  principles and good governance is practised.  The Constitution should have a

preamble  to  state   Kenyans  Historical  destiny  and  this  will  include  the  need  for  a  unitary  government.  The  new

constitution should advocate  for Heroes  day.  Our new constitution should be supreme and  no  one  should  be  above  it.

This will anable our Nation to be cohensive. We should have alimited number of political parties at least to three 

Thepolitical  parties  should  be  Financed  by  the  Central  Government  and  Religious  and  tribal  Parties  without  national

outlook shouldn’t br registered.

All Kenyans must acknowledge the rule of law irrespective of status or creed. 

The interest and their Assistants should be appointed by tha President.

For  the appointmenty of the Attorney General,  he should be an  MP and  a  person  of  Moral  Standing  without  criminal

records. He should have a good education and be of 35 to 75 years of age.

On Executive: The President should have a university degree and should have an exposure on International and National

issues. He should be 45 to 75 years of age. He should get 50% of votes cast during the general elections.

The vice-President should be Presidential running mate who should also be elected by voters. The presidential  appointees

should be vetted by parliament.

When  the  office  of  the  President  is  vacant  due  to  death  of  the  incumbent  president  or  due  to  physical  infirmity,  the

speaker of the National assembly should take over as  Head of State  on an interim period not exceeding two terms.  The

speaker ought not to be having a desire to become or succeed the president.

The Central  Government should be  below  the  Central  government  for  monitoring.  The  Local  government  should  have

autonomy to work independently.   

The powers of the Town Clerk and other senior local authority should be scrapped

The electoral system should allow for Election monitors for 5 years.

The Educational level of a councilor should be  aperson with secondary education,  for MP,  past  secondary Diploma and

President atleast first degree. Any defector should be disqualified from future contesting for political seat for 10 years
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Com. Abdirizak Nunow:  Summarize  please

Rev:  Yes I am finishing .

Lastly Kenya should uphold human rights in Bill that  is  freedom  of  movement,  speech,  religion  and  of  rights  access  to

information. Thank you.

Com. Abdirizak Nunow:  Thank you very much  Rev.  questions.

Com.  Salome Muigai:   Thank  you very much  Rev.   I  have got three questions for you. The first one  is on the last

thing you just said which are the issues of  National importance that should go to referendum? I hope in your write up to

us.  The second one,   is the role of the Vice President.  You have said that incase of any demise  to the  President    then

we should have interim Presiden,t who is the Speaker,  then why do  you see  the role of the Vice President  who is going

you have suggested should be a running mate  for  the  President  and  should  be  directly  voted  in  by  the  citizens  of  this

country.  Last is a question on the  Heros, day, who are  the heros the men  or  the women?  Because the hero has got a

gender dimension.

Rev. Micheal:  About National referendum we are saying any amendment to the Constitution, people must be consulted

and their views taken into consideration. Many a times motion are taken to parliament which are subjective only to benefit

the people who tabled it to the expense of the public. 

On the dermise of the incubent president, the current constitution allows for the Vice-President to act  on an interim basis.

I  would  propose  that  could  lead  to  vice  president  influencing  the  out-come  of  the  precidency.  So  the  speaker  of

parliament may by law become president in an acting capacity before another president is elected.

Although we are  sensitive to the gender issue but names of those people  who fought for our  indepedence  both  women

and men must be recognized nor fast Kenyatta, but ot put the day a memorial than narrowing it to individuals. 

Com.Abdirizak Nunow:  Thank you very much Rev. please leave with us your memorandum through Bwana Anampio

and register the register register in the register.  Amos Musa?  After Amos we have Calpeter  are  there?  Calpeters  ,   if

Calperters is not there Alphonce Muriungi?  Alphonce you  will be after Amos.

Amos Musa  :   Thank  you  Commissioners  for  allowing  this  afternoon  to  share  my views  with  you.   There  are  some

disaster  areas   in  Kenya  already  identified  like  that  river  in  Trans  Nzoia,  like  Mutongo  like   Muli  and  elsewhere  like

Malawa these areas  should be classified as  disater  zones and people  moved from these areas  and be settled in disaster
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free areas.  All the time, years after years, we are told that we should be ready to  move out our  families who are in these

areas they should be moved away from these and  be setteled in other areas.

Education system : We should buy  a leaf from Germany whereby the mother of  key teachers  of  a  child  is  parent.  A

curriculum should be developed in Kenya,  such that the children are  grouped series.  Each class has its own  groups  eg.

Class one to four  with  a  teacher  and  five  to  seven.  These  will  cluster  bright  children  who  needs  assistance  and  those

indisciplined ones. These various groups should be selected to different schools as  in Germany. Those indisciplined ones

should be  taken  to  approved  schools  for  rehabilitation  courses.  This  will  eliminate  students  riots  and  calamities  in  our

schools. 

There should be a ministerial watchdog to various departments  to  monitor  on  expenditure  and  tendering  system.  If  for

example a country imports sugar from Egypt which will affect the sale of Kenyan sugar,  the watchdog should prosecute

that ministry and its personnel.

The street children issue should be addressed and a system where by abled families should take care of the street children

by being distributed to them in accordance with their means.

Kenya  do  not  need  a  donor  since  Kenyans  are  rich  and  hard  workers  if  only  given  incentives  and  our  taxes  used

properly, our economy will be better.

Roads:   Kenyans road are  in a pathetic conditions.   What  am I saying there is   a  road  here is Meru that was built  in

1992,   this is from main town to the Nuubu Market. It was built by Kyeni construction This road has lasted for 30 years

without what we call potholes.  What I am saying here is that Kenyans Constructors and those  who are in the Ministry of

public works should  verify someone who can build such roads, a road that can last for thirty years  without  potholes but

when  we comes  to taxes collections and other things we are  very poor at accountability.

We end up embezzling our fund and this what the new constitution should put to an end that end to get better services.

The other thing that we need to reduce is the number of   government Ministries we are  having.  The more they are  the

more expensive  they become. The most we should have  is only fifteen and the fifteen only Thank you very much.

Com.  Abdirizak Nunow:    Thank you very much Amos Musa hold on where there  are  questions------  there  are  no

questions so please register up there.  Mr Muriungi, and  after you we  will have a student   Mary Makena jitairishe.

Alphonce Muriungi:  My names are Alphonce Muriungi and I wish to  submit my recommendation to this  Commission

for consideration in the Constitution making process.

My first is point that any Kenyans citizens who  has held an office of the President of Kenya for the two mandatory terms
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of five years each and as a retired, should  never be allowed to  go in any Political Party office. This  I mean, they should

not be allowed  maybe to be a Chairman ,   Secretary  -Treasurer  or  Secretary  General for any  Political Parties  because

this person is likely to influence  the government  of a country.

My second point is that Parliamentary candidate  or  anybody who is wishing to stand as  a Parliamentarian  should  be  at

least 25 years and should be a University graduate  this is a person who should also be Presidential  candidate.   Because

many a times we have uneducated legislators, we recommend that all MPs and the President must be a graduate. 

All councillors should have a minimum education level of O-Level.  The President  of Kenya should be between the ages

of 35 and 70 years otherwise a person with more than 20 years is likely to mislead this Nation.  The President  should not

be a bove the law and can be impeached and removed from office for mis-conduct that is maybe for  the reason due to

corruption, mismanagement of public resources and so on and if removed he should stand  trial  in a  Court of law.  

All nominated MPs posts and councilors should be abolished since it has been known that they only serve the interest  of

those who nominated them not the public 

Political Parties should be limited to about  four because  having  many  Political Party in this country  will creat  room for

clanism, tribalism, regionalism and so forth.

In every election, be  it for a concillor or  an Mp ebery aspirant  must get a vote score  of at  least  51% of the votes cast.

Parliament should vet the appointments of public officers in senior offices.

The electorates  should be  empowered  to  recall  their  local  MPs  if  they  don’t  deliver.  There  should  be  an  office  of  an

ombudsman to cater for public grievances.

Com. Abdirizak Nunow:  Please summarize.

Alphonce Muriungu:  Thank you. Any Parliamentary, Presidential  or  civic candidate  must garner atleast  21% of votes

cast. Presidential elections should be conducted separetly from electoral colleges. 

Parliament should retain the powers  to authorize the raising and appropriation  of public fund.  Parliament should have full

responsibility to censure the contact of diplomatic officers.

But Mayor and  Chairman of local government authorities should be directly elected by the people.   The  President   or

the  Ministers  in-charge  of  local  government  should  have  not  powers  to  dissolve  Councils.  During  the  election  of  the

President, the Chief Justice should be incharge of Presidential powers.  

My last point Bwana Commissioners is that  issues of  Pensioners.  

When Civil Servants salaries are increased, pensioners salaries should also be increased,  because  at  present  you will find
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some Pensioners who  have very little pay because they retired many many years ago.  Thank you.

Com. Abdirizak  Nunow:  Thank you very much Bwana Muriungi just hold on.

Okay thank you there are no question please register there.  Mary?  Mary Makena.

Mary Makena :    Thank you.   I am from Chogoria Girls Boarding and I am going to present  the views from the girls

to the Consititution Review Commission. 

 First  I  would  propose  free  education  form  primary  to  university.  This  will  encourage  children  to  learn,  will  parent’s

burden off fees paying

Secondly  child  labour  be  abolished  to  facilitate  many  children  to  get  the  education  and  also  eliminate  opportunistic

diseases brought about by child labour.

The law should punish irresponsible parents who do not take care of their children

We  also like to ask the government to  stop first circumcision for young girls because   this will affect the girls  future and

also the girls  future maybe cut short  or the girl  maybe die due to this Genital Mutilation exercise 

The government should outlaw marriages to young girls.

Youth marriage  as it  were, discourages young girl from further

  So I also encourage the gorvernment to prosecute  young  girls  from  being  married  off  to  Adults.  views  that  will  be  a

(inaudible) to both a child and also the adult.  Thank you.

Com.  Abdirizak Nunow:    Thank you so much  Mary.  Thank you so much please sit down.

Com. Salome Muigai:   Thank you very much those  were very well  thought out contribution from the girls I have  a

question on the child labour.  What  kind of a child labour are you talking about , are  you talking when you have to make

your bedding school or you have a cup of tea at home are you saying when your parents go to the garden you should not

accompanying  them  or  what  do  you  mean  by  a  child  labour  are  you   talking   about   labour  have  you  to  go  and  be

employed and bring money home.   What would you please share with us when the girls who  were  talking  about  child

labour what they had in mind so that  also we can hear as Commissioners but also the parents that are  here they can also

hear what the girls think.

Mary Makena:  Child labour concerns the children who  have no jobs  or  not employed elsewhere but  and  they  take

advantage  of  the  child.  These  child  employers  for  example  make  s  child   carry  a  load  of  stones  at  very  cheap  pay.

Sometimes it our parents  who arranges for this type of job.  In anycase it  our  parents  who  should  perform  this  kind  of

work
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Com. Abdirizak Nunow:  Thank you very------   Thank you if you  can  pass  over  there  and  register  sign  the  register.

Could we have  Elias Muturi?  

Elias Muturi:  My are names are  Elias Muturi  I  am a member  of the Youth Support  Group from Muthambi.     I  am

representing the people  with disability.  Okay the Madam  who  was  actually  said  what  I  was  coming  to  highlight  but  I

would like to clarify few things.

 I just got the accident in 1989, when I was young and later I became  disabled.   So  what I want to say is that  anyone

can become a disabled. I would like to propose that our govement in special cases come to the assistance of the disabled

people.  In matters of Education the Govement should prioritise the extra-  curriculum of the disabled groups  so  that  we

are not shunned by the society. We appeal to the ministry in charge of sports  to boost  the morale of the disabled people

by giving award and making it possible to acess T.Vs and othe medial promotions.

We  therefore,  feel  we  can  also  play  in  japan  and  have  generous  records  which  will  elate  our  hearts  at  the  airport

reception and money will be given to us. So, we request for an organization which will be in charge of rhe children sports.

We also propose to the Motor Vehicle Manufacturers that they could design their buses such that they have one door  for

the disabled persons to acess with his/ her wheelchair. This apply to storey houses within our cities.

As disabled group we are  intelligently capable  of attaining grades  like  As,  Bs,  and  B+’s  to  enable  us  get  admission  in

Universities  to  study  Medicine  or  Law.But  when  after  comletion  of  the  courses,  we  are  discriminated  against  in  for

opportunities.

We appeal to the Government to have the disabled persons as a priority to get Jobs first,before able people  first because

they have the physical abilty to do other menial Jobs.

We also propose  to the Government to have a ministry that deals  with people  with  disability.This  will  assist  those  who

went through Collegeand other tertiary institutions to get back-up through that ministry to enable the disabled persons  get

a business start off from the villages. 

Otherwise those are the few issues that I would like  to say.

Com. Abdirizak Nunow:  Thank you very much.

Com.  Salome Muigai:  Thank you very much Elias for your  issues.   I  just wanted to ask  you whether you have seen

any special issues that aspect a person who is young and disability  because  the youth have come here and given us their

66



problems and views so when one is young  and  when is having disability what are the issues that they  have to deal  with,

what are the challenges.

Two do you also think that there are  some gender dimensions on disability or   a young woman with disability having to

put with this same problem that a young man with the same disability like you have to deal with?

Elias Muturi:  Like I was saying when you are boarding a vehicle, you realize a lady,  when you are  carrying a lady to a

matatu is not the same as when you are  carrying a man because  a lady will not like to be  touched aimlessly, will not like

utamukilia  mahali  hataki  kushikiliwa  lakini  kijana  hata  ukinishika  mahali  popote  uniweke  kwa  gari  ------  but  a  lady

ungemshika mahali asikia no  (inaudible) .   So  those are  the problem that actually especially  the  girls  face  because  you

need to to  carry her from the wheelchair to vehicle umushike mahali hataki kushika  labda umkunje umkunje nguo  she is

not comfortable. So on sports also us  young, we enjoy seeing ourselfes playing  games  in the TVs, as  when people  play

football.  We think even ourselves if we have a game like that and we play and people  see  us in the Television as  youth,

we can feel comfortale and accepted.  So I would like the government be concerned especially on that oursports  that we

can give the society the best and we feel appreciated.

Com. Abdirizak Nunow:  Asante sana Elias please register yourself there .  (inaudible). Councillor Nyaga Muigwa?

Councilor Nyaga  Muigwa:   Majina  yangu  naitwa  Councilor  Nyaga  Muigwa   wa  Chogoria   Town  Council   finance

Chairman. 

Yangu nitasema haraka haraka kidogo ili niweze kuwapa wengine nafasi.

 Katiba ya Kenya lazima iwe na Title Premble iwe ni  Katiba  ambayo  inaonyesha  ni  watu  wa  Democratic  Republic  of

Kenya, na isiwe  ina badilishwa badilishwa,  bila the concept of  the people.  

Ya  pili  nitaenda  haraka  ni  hii  ingine  nina  maozo  ya  Nyayo  Tea  Zone  .  Serikali  au    President  yeyote  au  mtu  yeyote

akubaliwe  kuwa  na  mashamba  katika  nchi.   Serikali  haifanyi  biashara,  ni  watu  wanafanya  kazi  halafu  wanachukuwa

thugs.

Kwa hivyo  mimi I propose  that katika kwa Commission hii, Nyayo Tea Zone igawanyiwe wananchi kwa kule  iko,  au

ipewe councils ili Councils, ziwe zikipata mapato ya kuendesha miradi yake katika mahali ambapo wanafanya kazi.

Ya tatu  Harambee.  Hiyo msemo ukome kabisa. Kama unaoa mtu kama wewe  uko wewe ukioa bibi uwezi kuwa  ukiita

watu wawe wakikujengea nyumba. Serikali wakati wanajiriwa watu  pesa  ya kujenga ziwe zikitoka kwa national budget.

  The money should be consolidated  in the National budget   so this  money they can be able  to  cater  for  buidings  the
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roads, for the people, si kwa wakati anajiria Assistant Chief au Chief  tunafanya Harambee tumekata hiyo  itoke sasa.

 Hiyo ingine  arid and semi-arid areas  .   Mambo ya aids kupelekea watu  ambao wako katika mahali pakavu  misaada

hiyo  ikome  serikali  iwekea  watu  wao  maji  na  kuwapelekea  mbegu  ambazo  zinaweza  kusitaimili  ukame  kwa  sababu

tukiendelea namna hii ni kama kufuga ng’ombe kwa zero grazing hawa watu wa  Turkana au Samburu wapewe maji.

 Kitu kingine  ya tatu, nitaenda kwa Councils.  A candidate who wants to contest a seat in the any Council,  should have a

minimum qualification of “O” level na hiyo ikiitwa “O” level,  nataka  kueleza  hapo  kidogo,   ikiwa  ni  ---  tukisema  awe

form four nitanguka standard eight mara  moja nakuja naregister form four ninanguka  halafu ninaingia kule.  Na I wont be

productive  because  today  kuna  hii  kitu  ambacho  kinawekwa  hapa  mbele  yangu  kinaitwa  dot-com-----sijui  mnaitwa

dot-com kama  hauna  ujuzi  wa   sciences  and  anything  from  the  school  you  wont  be  able  to  produce  anything  for  the

people, so we need people who can --- are productive for the progress  of the country.  

Mayors:  Mayors and Chairmen of the Councils.   They should be elected by the  Councillors who have been electedby

the people why because these people if we are unable to remove one  President it may be difficulty to remove or impeach

the Mayor or Councillors because they will act as a dictator . They will depend on powers  from above and outside there

 halafu ataishi pale kuangamisha Councillors kuangamisha wafanyi kazi kuangamisha watu wale walikuwa wamemchagua

lakini naweza kusema naweza kupendekeza hiyo kama atachaguliwa na wananchi hiyo  Katiba ya leo ambayo tunajaribu

kurekebesha  iwepo kame hiyo haitakuwepo huyu mtu achaguliwa na Councillors hapa ndani kwa sababu akileta nyoko

nyoko tunaondoa tunaweka mwingine.

Health:  Hapana  juu ya Councils sheria za Councils, Councils nyingi zinashindwa kuendelea mbele kwa sababu ya  sheria

ambazo ziko katika section 265  of the laws of Kenya  hizo  sheria  lazima  zibadiliswe  ili  Councils  ziwe  na  powers  kwa

sababu councillors have no powers  of the employees of the Council  you  are  only  there  kama  bunduki  wakati  unasikia

Concillor au Chairman wa Council unafikiria ni mtu mkubwa si mtu mkubwa he does not sign any document,  he does  not

do anything, ni kama bunduki isiyo na risasi,  kubeba bunduki tuu na huwezi kupiga risasi.

 Hiyo ingine  upande huwo pension ya Councilors iwepo kwa sababu hakuna MP,  an MP is elected and after one term,

he qualifies for  pension therefore ,  every elections are  equal,  kwa  hivyo,  Councillor  ni  mtu  amechaguliwa  na  watu  pia

hata yeye apewe pension kutoka 1992 wakati wale Councillor, MPs walipewa tu hiyo kitu.  

Health:  Medical services to wananchi should be given to all people freely. 

And the money should come from the tax.   Afadhali tutoe kodi kubwa halafu watu wetu wawe na afya mzuri.

 Education:   Hiyo----  from  pre-primary  to  secondary  to  form  four  level  iwe  free.  Na  kiongozi  ambaye  ajui  chochote

asiingilie mambo ya elimu.  Elimu --- the system of education should be directed by the  peoplel  who are  clearly qualified
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ambayo wanajua mambo ya elimu si mtu wa standard four au  standard  five  anakuja  kusema  hii  iwe  namna   hii  namna

hiyo.

Nitaendelea haraka.   Armed Forces:   Kutoka police kutoka hawo wote,  ndiyo  kikosi  ambacho  kina   it  is  too  corrupt

tungependa waongezewe mushahara na  kuwe na mambo iangaliwe checking tuone kama huu corruption inaweza kutoka.

  Kuna ----  the government has three bodies,  there is Paliarment,   there is Judiciary  na hiyo legislature, they should  be

separated   kila moja iwe independent from the other one so that kama  Judge  awe  akitoa  ukumu  ambayo  inahistahili  si

kuwekwa kotini halafu unarudi nyumbani.

Moja pake yake.   

National  wealth  :   It  should  be  distributed  equally   and  it  should  be  tabled  in  the  Parliament  so  that  hatutaki  kusikia

upande mmoja kama ni  wa opposition uwe umeachwa nyuma kwa sababu  si wa serikali na mimi natoa Kodi.   National

wealth should be distributed equally to  all corners  of Kenya and the Armed Forces  also should be recruited on merit si

kuchukuwa  watu  wa  upande  mmoja.  Jeshi  iwe  na  ya  watu  kama  ni  police  kama  ni  kila  kitu   ili  tuwe  na  security  ya

kutosha. 

Com. Abdirizak Nunow:   Asante sana Bwana Councillor  ngoja  kidogo  tujue  kama  kuna  maswali.  Bwana  Councillor

tumesikia hayo  yale haujasema tutaisoma katika mandishi yako.  Kwa hiyo nimekusimamisha  usubiri maswali.

Com.  Salome  Muigai:   Swali  langu  ni  kuhusu  yenye  umesema  watu  waliokatika  Nyanza  ya  pali   penye  hapakuwi

chakula wasipatiwe chakula ili wapelekewe maji na wapelekewe mbegu  vyenye zinawesa kuota kule kwao.   Wengi wao

hata si wakulima kazi yao ni ya ufungaji basi  hizo mbegu watapelekewaji  nao wana maisha yao yenye ni siyo ya ukulima

mbali  ni ya ufungaji? 

Councilor Nyaga:   Kwanza maji----- they were given piped water and later given seeds.  They were educated on how

to grow seeds. I maintain that such assistance should continue 

Com. Abdirizak Nunow: Thank  you very much bwana CounciLlor Nyaga,  tafadhali tupatia maandishi pale na   usaini

register  tutaisoma  yote.   Ningependa  kumuita  Pauline   Mukami?   Pauline?   Pauline  Mukami.   Okay,  Dorizi  Wanja  ?

Dorizi  Wanja ?  Kemeni Kenyua,  najaribu kutafuta madada zetu wakina mama na siwaoni.  Kama hawako  ,  Caroline

yuko ? Caroline Mburu.

Caroline Mburu:  I am Caroline Mburu  from Presbyterian Teachers college.

The Youth: One  of the most problems the youth are facing is the Un-employment.  I  would  recommend the government

to adopt the policy  of one man one job policy   

The Political Parties in Kenya:   I would recommend the Constitution to provide  security for all Political parties  in Kenya:
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  Not for one Political Party.  When any Political Party holds a rally, maximum  security must be provided for.

 Funding of the Political Parties , it is the  duty of the   Parliament to fund all  Political Parties  from the Consolidated Fund

without  discrimination. 

 The number of Political Parties:  I would recommend Political Parties to be five.

The role of the Parliament:  I would recommend that the role of the Parliament should not to change the Constitution.  We

propose that if Parliament would like to change the constituion , referendum must be carried out. 

The powers of the President:  We should allow the three bodies of the government to be independent.   The Judiciary, the

Legislature and the Executive.  In the Judiciary, we should not have  the  President  having  the  powers  of  appointing  the

Judges, Chief Justice and the Attorney General. We should have Court  Commission which vets Judges and ensures their

security of Tenure in office.

Education in Kenya:  We should have free primary education and the school equipment schemes provided.

The Powers of the President :  The president should only have the office of being the Commander-of-the Armed Forces

and not the power to dissolve the Parliament which should be the prerogative of Parliament..  

Com.  Abdirizak Nunow:   Thank  you  very  much  Caroline,  any  question---  Okay  thank  you  please  register  yourself

there  jiandikisha   pale.   Eliaphus  Ndiga,  Mutojabari  Mutorachi  yuko?   Geofrey  Kimathi   ?   J.G  Muranga?  Shem

Rekenda?   Nicholas Mukumu ? after Nicholas we will have Oswa Njeru  yuko?  Oswal Njeru ameanda. 

Nicholas Mukumu :  My names are Nicholas Mukumu Njagi and here Commissioners have our views that Iwould like

present  to the CKRC . 

 First and  foremost  I would like also add my views a bout the life of the Commission (CKRC ).  The extention of life of

Parliament should not be tied to the CKRC schedule because the Commission is dealing with a significant task of making

a comrehensive Constitution which requires adequate time.

I  propose  that  the  CKRC  should  be  delink  from  the  extension  of  Parliament  so  that  they  compelete  the  Constitution

making without Political manipulation like the former IPPG confrontation

Presidential powers:   Therefore I do also propose that the he Powers of the president  should be reduced and  President

should not be above the law and must be answerable to the citizens.

Education:  There must a system discussed and agreed by all like the one that we currently have which is  on experimental

basis for almost sixteen years.   The system of education  that   I  am  talking  a  bout   must  be  discussed  and  agreed  by
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Professionals.  

Land:  When I am   talking  of   land  I  am  referring  to   successions,  sub-divisions  and  Land  Boards.   This  is  the  most

contensious issue  for every corner  of Kenya.  And may I base  my arguments now mostly on the successions which is a

board  issue.  Most  Kenyans have  no  or  less  rights  accrued  from  inheretance  and  successions  of  Parental  land.  This  is

applicable to married girls and unmarried ones. I propose that the Government put a lagislation on that 

 Also  there is this issues or this called Kenya Gazettee, Kenya Gazettee, I propose  should be  accessible   to all citizens.

I propose  that the Kenya Gazette should be serialized within the media pull-out So that Every Kenyan get access  to  it.

should be followed along side the other great media this will enable access to many Kenyans unlike this time around when

it is almost selectively distributed.

 Presidential,  Parliament  and  Civic  Education:    I  do  propose  that  Parliament  should  have  its  work  calender  the

commencing of debate  and the expiry  of Parliament.   After the expiry  of   Parliament  no  Minister  should  beallowed  in

using any  government facility ie vehicles and offices. 

 The President  should also  surrender  all  the  government  vehicles  unlike  this  time  when  the  Head  of  State  misuses  this

facilities, for this reason, I mean the  Head of States when he is in the compaign he doesn’t compaign as  a candidate  but

compaign as the Head of State.  

Country  Currency:   I  do  propose  that  currency  Kenya  should  contain  portrait  of  the  founding  Father  or  National

Resources. 

Judiciary : I  propose  that offenders be  prosecuted  in accordance  with Judicial statutes.  There should be no  one  who  is

exempted from being prosecuted Law irrespective of status.

Government and Cabinets:  The Government officers and Cabinet Ministers should be on merit and not on Nepotism. 

Com. Abdirizak Nunow:   Thank you very much Nicholas,  ---any  question.   Okay,  there are  no  questions.  Please  go

over there and sign the register and leave us the memorandum you have written.  Peter  Nkonge,  after Peter  we will have

Sammy Munguki.  Sammy are there, if Sammy is not there, let me have (inaudible) Kithinji M’ikiara.

Peter Nkonge:   Yes, Thanks Commissioner.  Mine is for the President.  My name is Peter Kirimi  Nkonge:  

For Presidency:  All  Presidential appointees should be vetted and approved by the Parliament.   If the  President  act  not

according to the wishes   of  the  people  he  should  be  liable  for  impeachment.  Parliamentary  standing  orders  should  be

involved to impeach the conduct of the president 

The Presidential Candidates should be  aged between 30 to and 60 years.  

Ministries:  The Government should not Have more than fifteen Ministries. Any Ministry directive should be endorsed by

Parliament. Any Provincial Administrator up the  level  of  DC  and  PC’s  directives  should  be  approved  by  the  Security

Council 
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Education:   The  school  equipment  schem  from  primary  school  to  University  should  be  provided  for.  All  Board  of

Governer appointed to the a school must be  legible on condition that his/ her son is a resident scholar in that schooland

xall private teachers should not teach at public schools.

Law offences: All capital  offences should be determined within 18 months failure to  which they be  withdrawn  by  state

offeces. Offences like being disorderly and incitements should be withdrawn from law statutes 

The  government  should  take  care  of  all  medical  expenses  of  disabled  people  and  mentally   handicapped,   Doctors

working at public hospitals should not be allowed to own private clinic.  

Business:  The government should not be  allowed to own other business e.g the Nyayo Tea Zones and the Nyayo Bus

Co-operation. 

Also the councils should not be allowed to own land.  The Chairman of the Council should be voted directly by  voters.  

Constituencies:  All Contituencies should be reviewed to contain a bout thirtyto fourty thousand votes.

 Political:  Anyone who defects from  his party should be barred from contesting for a period of ten years. That’s all and I

hope you are not just rubber-stamp the Constitution exercise.

Com. Abdirizak  Nunow:   Thank  you  very  much  Mr.  Kirimi.  Okay,  Asante  sana  tafadhali  peleka  maandishi  pale  na

utuandikia register . Kithinji? 

Kithinji M’ikiara: Majina ni Kithinji M’ikiara.  

Jambo la kwanza ningetaka kuambia  hii  kamati  ni  kwamba,  jambo  ya  kwanza  serikali  au  sheria    ifikirie  Kenya  ni  ya

vyama vingi siyo ya chama kimoja na vyama hivi vingine vile kinetawala wawe sawa

Jambo la pili, President:  hakuna mtu  atakaye kuwa juu ya sheria  na katika uchaguzi,  uchaguzi  wa  President   ufanywe

tofauti  na  wa  Parliament  na  wa  Councils.   Na  vile  vile,  katika  uchaguzi  wa  President,   uchaguzi  wakati  wowote

ukifanywa, kura ziyesabiwe katika vituo vya kura.  

Jambo la tatu,  wajumbe au President  mini ninasema  mtu  awe  anajuwa  anaelewa    Kiswahili  na  Kizungu  sababu  kuna

wengine wanajua Kiswahili na Kizungu wanaelewa sana lakini walikosa pesa  ya kuwelimisha hadi university na anaweza

kuwa  anasema  hata  kama   nistandard  eight  anaweza  kuwa  anasema  Kiswahili  au  Kizungu  kizuri  kushinda  yule  yuko

university.  

        

Katika  sector  ya  Ukulima,  wanachama  wakubaliwe  kutengeneza  sheria  si  kuletewa  sheria  zimetengenezwa  ili  kulinda

masilahi yao. 

Katika wizara  ya Elimu  vile vile.  Wananchi kutoka standard one hadi standard eight  sababu  wananchi  wanatoa  kodi

hiyo  iwe  free,  free  kabisa  si  kuwa  kuna  vitu  ambavyo  ataitiswa   ukiwa   free  wanambiwa  sisi  hamtatoa  lakini  vitabu

mutatoa wawe free kabisa vitabu walimu  wapewe  choka  za  kuandika  ili  kuzuia  hawa  watoto  wanaorandaranda.    Au

wengine watakosa pesa za vitabu sasa hawatasoma iwe free katika hili wafika standard eight.

Na katika wizara  ya  Utalii, mwananchi ambaye atawuawa na wanyama hawa afikiriwe zaidi kushinda vile kama serikali
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ya sasa  inafikiriwa wanyama badala  ya kufikiria wananchi walioteswa.   Hiyo sheria  ibadilishwe  ----  na  malipo  ya  yule

anayeteswa  na wanyama iyarakishwe zaidi iwezekanavyo.

Chief  Justice  Hawa  wasichaguliwe  na  mtu  mmoja  sababu  wakichaguliwa  na  mtu  mmoja  watafanya  vile  wanataka

wafanyiwe   Commission   iwe  kuna   Commission  ni  ya  watu  wengi  na  hii  Commission,  ijumuhishwe  mwananchi  wa

kawaida  na  wajumbe  na  hata  wale  wamesoma  sababu  kama  sasa  ikipewa  wale  wamesoma  peke  yake  hiyo  -----

mwananchi wa kawaida hakuna na maoni yake haitapatikana huko.

Auditor – General: Asichaguliwe na mtu mmoja. 

Na Chief, asichaguliwe na mtu mmoja achaguliwe na kamati, kamati ichaguliwe ya kuwachagua. 

 Na  hiyo  na  katika  wizara  hii  ya  elimu,  Board  of  Governors  awe  ni  mtu  ambaye  an  awatoto  shuleni  si  kuchagua  mtu

aliyestafu  miaka  kumi,  halafu  yeye  anashugulikia  njia,   inaonekana  shule,  karo  inakuwa  zaidi  juu   zaidi  sababu  yule

anayosimamia hata ajui inatolewa namna gani.  

Na  hapo   na   katika  wizara  ya  kilimo,  wizara  ya  kilimo  ichukuliwe   kama  wizara  ya  kilimo,  wizara  ichukuliwe  kama

wizara yenye nguvu zaidi na mwananchi asikizwe zaidi.  Ni hayo tu.

Com.  Abdirizak Nunow:    Asante Mzee Kithinji .  Hamna maswali tafadhali nenda pale utuandikie register  ,   Asante.

Ephantus  Albert Nkonge?

Ephantus Albert Nkonge:    Thank  you  Commissioners  for  allowing  me  to  share  with  you  thoughts  on  Constitution

Review.  I am Ephantus Nkonge. I will give  views on behalf of Chogoria girls staff. 

The President should not have  exclusive powers to declare state of emergency or  war but this should be the prerogative

of parliament

Political  Parties:  The Constitution should outlaw tribal organizations which are turned to be political parties.

The Presidential system of government should  remain as it is and be elective as it is but the Presidential powers should be

limited to the following areas:  Appointment of Chief of the General staff,  Head of  Civil  service,  Parmanent  Secretaries,

Attorney General / Chief Justice, High Court Judges Parastatal Heads,Ambassadors ,Vice Chancellors

All these appointments should be vetted by Parliament .  Parliament should be seen to be supreme in this land.  

The  President should cease  to be the Chancellor of public universities so that he or  she can concentrate  on government

issues. This makes us de- link academic from politics, let  the Vice Chancellor be Chancellors of their own universities.

The Constitution should  specify the qualifications of the President in the following areas.

a) Educational level:  That is he or she should be a university graduate so  he can command respect from citizens.

b) Age:  From 35years and experience up to 75 years  to avoid sinility.

c) Family line:  He or she should be married and living with  his family. 
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The President should be removed from the office for any misconduct while in office  in cases like

Violation  of  the  Constitution  ,  corruptions,  embezellement  of  state  funds  and  this  should  be  done  after  impeachment

through  Parliament.

The  President should not dissolve the Parliament. Parliament should have dissolve its own calender for dissolving itselfto

avoid  political  manipulation  during  election.Mayor  and  County  Chairman  should  be  elected  by  the  people  directly  to

avoid corruption and Political appointments and  this will doneto serve the people  effectively. A Councillor  should  have

an educational qualifications of at  least  D+  or  division four at  “O” level.  This will make him or  her more effective  and

command respect from his citizens.  He or she should be knowledgeable. 

The  Constitution  should  provide  for  utilization  of  the  vast  land  that  is  lying  idle  all  over  the  country  this  will  help   the

landless improve on food production  and increase the per- capitta and   income of the population.

Constitution should provide for the street children, thei up keep through the following :-

Creattiotn  of  rehabilitational  homes,  repatriation,  registration  on  responsible  parenting  and  education  through  family

set-up.

The Consitution should provide for a Coalition, government to ensure that,  majority of the citizens are  represented in the

Government and also minimize corruption and nepotism.

Election   Boundaries:    This  should  be  drawn  on  the  basis  of  population,  to  fairly  represent  the  citizens  and  facilitate

developments 

Women should have  the rights inherittheir deceased spouses properties.

Un employment  Citizens  Welfare:    TheConstitution  should  put  mechanism  to  cater  for  unemployed  school  leavers  in

accordance to their level of education. The Government must therefore create Jobs for school leavers .

The Constitution should empower Citizens to utilize leviestaxed from their produce to improve the welfare of the society.

The  Constitution  should  allow   and  promote  professionalism.   This  should  be  done  through   total  recognition  of

professionals in all fields especially through proper renumerations. 

This should be done and should be very clear in the constitution to avoid unnecessary  industrial disputes e.g professionals

like  Doctors,  lawyers  and  teachers  should   have  their  schemes  of  service  very  well  defined  in  the  Constitution  and

endorsed as  their services are  paramount in  this   republic  All  Professionals,  should  retire  at  more  or  less  at  65  years.

Thank you.
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Com.  Abdiriza  Nunow:   Thank  you  very  much  Mwalimu  for  those  views  (inaudible)  my  colleague  have  the

questions---- just one questions  for clarification.

Com. Salome Muigai:   Thank you very much Mwalimu kwa maoni hayo mimi nataka  kukuliza kuwa umesema, baba

akifa bila kujiandikia will mkewe apate  kumuridhi je kuna  what is the status of  the ownership of land while he is a life

between him and his wife?

Elphantus Nkonge:  At the moment the powers of such I mean---  it is we men  who have the Ttitle  our women don’t

have, I  am saying who has a Titleis me if I die I am sure she will struggle to get that Title. There will be  a struggle,  I  am

saying let the Constitution be very clear here.

 Why should she struggle when in the Church we are put  we are one let the Constitution declare  that we are  one,  so that

we become equal. 

Com. Salome Muigai:   Mwalimu (inaudible) because  you are  a  Mwalimu  like  me  so  you  sometimes  understand  one

question is not enough.  You  see,  if you are  one why does  she have to wait for the half to  die  in  order  to  acquire  the

Title?

Ephantus Nkonge:  Let it be  very clear here.  It  is not me to wait for my death  to  get  the  Title  but  let  the  Constituion

stipulate that both of us are registered under one Title. Not land Title only but other properties in our home.

Com. Abdirizak Nunow:  Thank you very much  mwalimu please get over there and leave  us  your  memorandum  and

sign the registeration for us.  Thank you.    Georffrey  Kihachi?   If  Georffrey  is  not  there,  let  me  have  Hosea  Muriungi.

David Njeru?   Henry Murungu.

Henry Murungu: My names are Henry Mutege Murungu Councillor from location Mara Location Meru South  District.

  Mine is actually a few points and I will be a little bit fast.

Elections or the  Electoral area:  They need to be proportionate  that is, we need a   Constituency or an electoral area that

is equal to the  other  with same number of people.  Today,  you can see   areas  where you have a thousand people  as  a

Constituence while others three thousandspeople.

 and  otherThe  area  MPs  and  Councillors  should  be  recalled  if  they  fail  to  deliver  as  under  performance  by  their

electorate.

The president should be impeached and also removed from office if if unable to perform state duties. 

The  Local  Government  should  be  empowered  to  retain  the  revenueat  every  localty  eg  Minerals,  Forests  etc  for

infrustructral development.

The three Arms of the Government: Executive, Legislative and Judiciary should be indipendent.

Political Parties should be reduced to Ten unlike today when there are 40.

75



Education should be  funded  by  the  Government.The  Constitution  should  spell  it  clearly  that  as  from  Primary  Level  to

standard  Eight,  the  public  should  pay  fees  but  from  secondary  to  University,it  should  be  made  free  to  enable  bright

students acquire University education   

Development:The  development  projects  should  be  for  each  ministries  to  take  full  resposponsibility  unlike  many

Harambees we are bothered with.

Co-operative Societies:  This is a scope of farmers  because  of agriculture .   In actual fact,  the  Constitution  need to be

clear about  funding  agricultural  sector  measures  and  also  should  be  put  in  place  to  ensure  that  those  people  who  are

elected or  those who are  proposed  as  leaders  of Co-  Operative  are  those  people  with  clean  records,  qualified  good

performers but not those people who only like to be elected so that they go and embezzle the farmers money.

        

The Constitution should legalise the co-operative Societies to streamlineits operations efficiently.

Citizenship:  In actual fact,  the Constitution should be very clear about  all citizens  as  long  as  one  is   a  Kenyan  citizens

should be allowed to work , live,  own property anywhere in the republic of Kenya. 

Street Children:  And this is an issue   that has not been taken care  of by our Government  Surely Kenya has vast  land

that can be partitioned for rehabilitation Centres of these Children sothat  amenities like water,  schools ,and farms can be

accessed to where they are repatriated.

Health:  We propose that Kenya and the new constitution should access free medical care. 

Com.  Abdirizak Nunow:  Summarize please

 Henry:  I am finishing sir. 

Resolution of Parliament:   Whenever Parliament is dissolved,  even the President  should cease  to  be  the  Head  of  state

and  the  speaker  if  the  National  Assembly  should  act.  All  other  Ministries  should  be  taken  care  of  by  the  permanent

secretaries. That is what I had Bwana Commissioner. 

Com. Abdirizak Nunow:  Thank you very much.   Hold on .

Com.  Salome  Muigai:   You  talked  about  the    Electoral  area  being   equal,  and  under  the  consideration  of  the

population, we also  know that there are areas where the population is too scanty, so thinly populated  for example here a

councilor can meet his  people in this ward in about  an hour there maybe another  ward like Mandera   who needs three

days  especially  this  kind  of  weather  in  order  to  meet  the  people  in  his  ward  because  of  the  extension  of  the  area,

Georgraphical area , how do we balance this because those people were Kenyans and the people here are Kenyans how

do we deal come up with a Constitution that is balanced on catering for all  its citizens?

Henry:  Actually, it should not be with that disparity like when you have an area where you have a hundred thousand and

another  are  with  three  thousand   you  have  an  MP  this  one  is  an  MP  you  see  the  burden  and  especially  today  when

everybody is running after an MP or a Councillors for handouts.
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Com. Salome Muigai:  In four hours he can meet all his people  also but I  have another  MP  who  have  to  travel  five

hundred miles (kilometers)  or  three hundred kilometers to meet all his Constituents that has got  certain  implications  on

access.

Henry:  I  think this is catered for in the mileaged allowances to see his all his Constituents depending on how far or  how

big it is .  

Com. Abdirizak Nunow:  Okay, thank you Mr. Henry please register there, sign the register for us . Lidia Phares?

Lidia Phares:  I am Lydia Phares, and  I am  a housewife.  Giving views I am on the side of education. 

The  parents  who  were  educating  their  Children  out  of  coffee  farming  cannot  afford  to  pay  fees  for  their  children’s

education because the coffee sector has collapse. I appeal to the Government to aid these children who are  unable either

to complete their studies due ti poverty or due to the fact that they have balancesof fees in arrearsbefore  they get school

certificates.

If  the school Administrators give such students certificates, they are likely to get employement 

The other  issue is on the the side of Administration:  The  side  of  administration,  I  propose  chiefs  and  Assistant  chiefs

should be elected by the people  since  they  belong  to  the  community  who  knows  them  better.  The  reason  for  electing

chiefs and their assistants is that, they cannot solicit money from people  especially those youth who would like to get ID

for fear of being recalled.

Those are my views.  Thank you.

Com.  Lenaola:   What are  the proposals  about  the Identity card  we should get them  from  free  or  we  should  pay  for

them.  What is your proposals regarding ID?

Lydia :  They should get free ID cards. People should not  pay for  ID cards.

Com. Abdirizak Nunow:   Asante sana mama tafadhali ujiandikishe pale.   Nixon Mugambi?   After Nixon we will have

Joseph  Miliki Musa,Yuko?  Julius Gitonga? John Wangata? Okay endelea.

Nixon Mugambi:    I will start  by  saying  we  would  like  the  government-----  My  names  are  Nixon  Mugambi  Rucha,

Youth Leader, Democratic Party.

Government of National Unity:   There should be the President, the Prime Minister  and Vice President.  

The President :   Should a Kenyan citizen at least form four level of education.  I would like to comment on this because  I

have heard so many people  talks of graduates.  At least  in leadership,  we talk of parents  we don’t have talk of acdemic

issues or  education.   So  when you say one must be  a graduate,  to lead this  nation,    it  shows  we  shall  leave  the  most

talented people  outside  not because education background or because their parents should not afford it .  
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So I believe that on a certain level we are now in Kenya  we need to have  more effort at  least  for around thirty years  for

us to be  in a state  to say now we should be led by a person who has a degree or  extra.   So  I belief especially when it

comes to the local places you will find that the most hardworking people  are  people  who are  not educated.  Let me say

for example;  we have been  struggling for the Consititutional change  and we give  people who are learned  but today we

learn about how they are manipulated, they own no principles. 

Therefore, we think thre is an error in our education system.

The president should be a registered voter and he should serve for a period of Two-Five terms each.

The president should not belong to any political party .  the president  should have a running mate.  yaani kutokuwa  na—

kama  kura  ya  maoni.   Kutakubaliwa  wale  wote  wanataka  kugombea  viti  vya  uraisi,  halafu   wale  watakaochukuwa

number  ya  kwanza  na  ya  pili  waende  kama  mmoja  wao  ndiye  atakuwa  Raisi.   And  ni  lazima  wao  watumie  50%  of

registered voters hiyo atashinda.

The former President  shall  hand  over  the  government  after  21  days.   And  the  swearing  in  ceremony  shall  be  done  in

public. Yaani watu wataitwa kama ni uhuru park  watu wote wakuje wakubalie wa-witness that  the  President  has  been

sworn to lead them. 

The Office of the  Prime Minister:  He shall be appointed by Parliament , he shall head the Government .   He or  she must

have  a  degree   and  good  conduct  of  service.   He  must  declare  his  wealth  before  being  appointed.   Service  records

should also be in merit yaani the Cv’s should be adequate,  vile amefanya kazi and they way he has been performing his

profession.  

The Vice President:   He should be elected through the votes.   He should, be  a running mate wakiwa na President  kwa

hivyo watapigiwa kura wote wawili.

Lakini hizo dakika zimekuwa ndogo sana so I think I should proceed.

Separation of power:   There must be separation of powers from Executive, Judiciay and Parliamentary.  

Judiciary :  The Judicial commission shall be   appointed  and approved by Parliament.

They shall elect their Chairman as  Commissioners.  He shall appoint judges and legal affairs of the Court.   There shall be

 a Superior Court, Court of  Appeal, High Court and law Court. Appointed Judges should be taken to the Parliament for

approval. 

Electoral Commission:  There shall be 12 Commissioners including the  Chairman.  The 12 shall have powers  to vote  for

their Chairman.  All the names of  Commissioners should forwarded to Parliament for approval. 

Local  Government:   There  shall  be  elections  --------  the  democracy  must  be  given  to  the  people  by  giving  Local

Government authority to exercise powers to be autonomous.  

The Chairman and the Mayors  should be elected as  voters.   The Local government should be centralized  as  the  basic

place for the government.
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Education:  The government must make sure that all Kenyans have a  right of education.   Free  education  from  primary

schools  to university incase of no job, the government should at least make payments  for every  Kenyans who have got

no job.

National  Resources:    All  resources  entitled  to  State  should  not  be  given  or  developed  without  the  approval  of  the

Parliament.  The reason are that resources should benefit the local community.

Parliamentary:  The  Parliament should have a Parliamentary commission to deal with elections dates and time tables.       

  Speaker and Chairman. 

The Republic of Kenya shall be under the Speaker at the time of election.  

There shall be  three quarters  members who shall vote  of  any  amendment  or  any  other  major  acts  of  Parliament  to  be

repeated. 

The Parliament should have no powers to amend the Constitution without referendum.  I think that   is all.

Com.   Abdirizak   Nunow:    Thank  you   bwana  Nixon,   please   sign  the  register  for  us  and  let  us  have  your

memorandum. We will read in detail and enter it in the computer  because it is part of the record of the views received by

the  Commission. 

Ikirimi?  If Kirimi is not there, Philip Kaburia? Philip Kaburia.   Okay  Philip continue

Philip Kaburia:   Thank you Chairman and the  Commissioners.   My views  as  I am going to say,  I am Philip Kaburia.

To my understanding, our National Parliament has not been as  effective as  expected  since 1975  .    There  are  several

things which has been dictated to the Parliament by the  President  or  the Ministers and we would like our Parliament to

be given the mandate or the powers that are there as per the  Constitution so that democracy could thrive.

We propose that our Parliament become supreme and enact laws that are respected by all unlike laws that have not been

effective especially Teacher’s salaries, service charge and the 8-4-4 system of education. 

So let our Parliament  be  given enough power  to work.  Another issue is about  the repeated  Chief’s Act.   The  Chief’s

Act was not badat all, but the chiefs abused it. So, we recommend that new constitution should amend the chief’s Act so

that the chiefs should not act beyond their powers 

Another issue is on our Education System.  Our Education system  have been affected very many times.  For  examples

basis of the new primary  approach ,  the new mathematics ,  the 8.4.4  system. All these changes have not been bad but

they should have been taken to Parliament for debate to confirm their merits and demerits. 

I would the another issue  about our agriculture sector  :    This country is suffering so much economically because  of the

way their agriculture sector  is conducted.  I would say  let the government  have   a  Commission of enquiry  soon  after

every  General Election  so that our agricultural sector  would be more productive and enable this country to  earn more

foreign exchange.   Thank you.
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Com.  Abdirizak Nunow:   Thank you very much  Bwana  Kaburia  ,  there are  no questions.   Please  sign  our  register

over there.    Dancan -----  John  Kairu?  Kaburu  Alex?   Patrick  Nyaga  will  follow  are  you?   Patrick  Nyaga.   Charles

Riungu, Charles baada ya huyu ni wewe.  

Kaburu Alex Mutembei:  I am Kaburia Alex Mutembei.

First I would like to propos for one man, one job policy. 

Chief:  From the Chief upto president level, election should be votes.

Any child beginning with five years and above should be included in the father’s Tittle Deed.  Education should be free.  I

would stop there I have nothing  else.

Com. Abdirizak Nunow:  Just hold on .  Mr. Muli

Muli:  You said the sons should be included in the title deeds or all the children.

Kaburu:   If you have the sons and daughters  so the entire family should be included in the Title Deeds.

Muli :  You said from  five years. From the age of five.

Kaburu:  From the age of five years. 

Com. Salome Muigai:  (inaudible) 

Com. Abdirizak  Nunow:  Thank you,   Kaburu register yourself there.  Charles Iriungu.

Charles Iriungu:  My names  is Charles Iriungu.  Here  my first point is; 

Election of a President:  He should be 35 years of age and should and serve the republic up to 65 years. 

The office of the  Auditor- General and Controller- General should  have Security of Tenures

Judiciary should be independent. 

There should be only two political parties in Kenya, and these parties should be funded by the government.

The President and the MPs should serve in office for two terms only. The president should be impeached. 

Com. Abdirizak Nunow:  Thank you very much Mr, Riungu , hold on for questions.

Com. Salome Muigai:  I have one question.  Why would you want the President to serve for only one term? 

Charles Riungu:  (inaudible) to do the team work

Com. Salome Muigai:   (inaudible) wanted men to give  them a chance to do the same work.

Charles Riungu:  Also women should  be given terms to serve.

Com. Abdirizak Nunow:   Okay,  Thank you very much Mr.  Riungu.  Please register.  Sign the register over there.   Do

we have  Charles Muriungu?  If we  don’t have Charles Muriungi then we have Wilson------  Charles,  Charles Muriungi.

Okay, Charles you can sit but hold on .  Wilson Kamau ? Okay you will follow him.  Charles continue.

 Charles   Muriungi:   Majina yangu ni  Charles  Muriungi;   yangu  si  mengi  sana  ya  kuchangia  hapa  mimi vile  nataka  ,

nataka  serikali  ifanye  ----  yangu   ya  kwanza  ni  watoto  wasipigwe  mashuleni,  hiyo  ni  ya   kwanza,  ya  pili  wasiwe

wakipigwa nyumbani na waume zao.  Wasiwe wakipigwa nyumbani na wanaume wao ovyo ovyo.
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Ya ZTatu mimi nataka kama ni President ama Raisi asiwe anafuatilia mambo mengi sana ama asiwe ni kama ----  awe ni

President peke yake lakini ni mtu wa kuwa awe kama anasimamia viu vikuu asiwe ndiyo mkuu wa chuo kikuu.

Mambo ya Nne , President asiwe ndiye  Amri Jeshi   Mkuu hiyo inachukuliwa iwe Mkuu wa majeshi.

Ya Tano ni kutoka daraza la kwanza  mpaka la nane iwe,   wazazi walipi pesa zozote. 

Ya Sita, watu waachiliwe kazi kama wale wanamaliza   viu vikuu kwa sababu wanaka manyumbani wao wapatiwi  kazi

ma- colleges hata hawo wapatiwe kazi..  Ni hayo tuu.

Com.   Abdirizak  Nunow:    Asante  sana  Charles,  hamna  maswali  tafadhali  andikisha  pale.   Wilson  Kamau  .   Na

atafuatwa na Hamfrey Mugambi are there?  Karibia.  Endelea.

Wilson Kamau:  Thank you Commissioners.  My names are Wilson Kamau of Chogoria

My first point is the infrastructure:    The government should be entirely responsible for improving infrastructure especially

through Co-operative cess  got from the areas.   For  example revenues received from Nyayo Tea Zones should be used

to improve roads within the  Tea Belt’s.

Health:  There should be free health for all.  

Doctors  ,  Clinical  Officers  ,   Nurses  and  other   Medical  staff   working  in  government  or  public  hospitals  should  be

discouraged  and  outlawed  from  operating  private  hospitals   and  this  has  led  to  stealing   of  the  government  medicine,

instruments loss of labour.

FGM:  FGM should not be   outlawed but the government should put in  a   mechanism  that  will  protect  those  who  are

opposed also to a male-cut.

Provincial Administration:  the Administration Police should be de-linked from the Provincial Administration to ward off

public fears that chiefs and their assistants are intimidating  wananchi

Police Force:  The Police should be  retrained after every five years.  This will create public  freshness within the force.

Defectors:   A  Member of Parliament   or  a  Councilor  who  defect  from   the  party  that  sponsor  him or  her  should  be

banned  from  contesting  the  preceding  by-  election  as  this  will  discourage  them  hence  the  government  will  not  meet

unnecessary expenses to finance by election.

Boundaries:    The  government  should  not  create  political  boundaries  in  favour  of  getting  political  mileage  over  others

parties.

The National Identity card   should be abolished  and instead replaced with passports. I think that is all I have.  

Com.  Abdirizak Nunow:    Thank you very much Wilson Kamau,  you have a  memorandum.  Please  let  us  have  your

memorandum  over  there  and  sign  the  register  .   Hamfrey  Joshua-  you  also  have   a  memorandum,  you  will  indicate

memorandum.   Oral  ?  alright please take  the list possible when you come ,  so that others  can also speak  you are  left

with twenty more minutes.

Antony  Mugambi  :   My  names  are  Antony  Mugambi  from  Meru  South  East  forum.   My  views  towards  Kenya
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Constitution  are  that  Commissioners  should  be  given  more  time  to  reach  each  and  every  group  of  people.  The  Civic

Education  Providers  should  be  facilitated  with  enough  finance  to  stimulate  discussion  among  people  and  to  create

awareness to the Constitution process.

In a new Constitution making we need a Preamble where the citizens should be made supreme.   The constitution should

stress the need for every citizen to obey the law irrespective of status in life. 

Citizens:   There should be no discrimination between youth ,  women and men after all  we are all Kenyans. 

Land and Ownership:  It should be guaranteed for every Kenyans irrespective of gender 

On Education:  Primary education should be free and compulsory because  education is the backbone  of development in

the country.

  Mine is over.

Com. Abdirizak Nunow:  Thank you very much   Hamfrey Mugambi hold on.   Okay,  please will you  register yourself

there .  Jonhson Kinyua?   Jonhson Kinyua.  Okay Councilor Silas Mugendi.  And after the Councilor will have Munene

Muthiri.  After  Munene  Muthuri,  we  will  have  P.N.   Mungambi  Komonyo.   Okay  in  that  order.   Councilor  Silas

Mugambi.

Councillor  Silas  Mugendi:  Kwa  majina  Councillor  Silas  Mugendi,  Natoka  Meru  South  Constituency  Constitution

Committee. We ast and made recommendations which would be adopted by the new constitution as follws:

The office of Legislative council he created to offer legal advice and the appointed officer should advice the legialature on

matters of legislative drafting of parliamentary Bills. 

Parliament should appoint  the Electoral Commission. The presidential  elections should be  held  at  different  periods  with

parliamentary and civic elections.

The new constitution should have an independent Judiciary. There should be a Human Rights Courts.

The new constitution should have an independent Judiciary. There should be a Human Rights Courts.

The new Constitution should  uphold and implement the unversal daclaration of Human Rights Charter  of 1948  and all its

statutes. 

The Public Officers holding Constitutional Offices  should be  guaranteed  Security of Tenure  to promote professionalism

and  impartiality.

The Police Commissioners and other appointment to the force must be approved by the Parliament. 

All loans and monies banked in foreign countries should be returned to the country.  The president  should be impeached

together with MPs and cabinet Ministers

Com.  Abdirizak  Nunow:   Thank  you  very  much  Bwana  Silas.   Tafadhali  mpatie  memorandum  pia  wewe  ni  mwana
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kamati wa three CCCs  wa Nithi Constituency.  You are  the next.  

Munene Thuni:  My names are Munene Thuni.  These  my short proposition  to the Commission.

Com.  Abdirizak Nunow:    (inaudible)

Munene Thuni :     The new Constitution must be  having a preamble so that we clearly known why the Constitution is

being enacted.

Com.  Abdirizak  Nunow:    Munene  please  kidogo  umejaribu  kusoma  haraka  sana  (inaudible)  ile  nakuambia  chukua

point then you ----- and then highlight-------

a) Munene Thuni:   

On supremacy of  the Constitution it is good that the Constitution  remain supreme above each and every law such that

any law it is  not consistence with the Constitution, the constitution should prevail and any the other law.

Any amendments of the Constitution:  Parliament should be denied the power to amend any part of the  Constitution. Any

amendment to the constitution should have majority votes of 65% increased to 75% in Parliament 

 There should never be powers to declare state of emergency without parliament’s approval. 

I propose  political parties  should  not  be  reduced  but  registration  exercise  should  spell  its  national  outlook  by  opening

branchs all over the district.

Com.  Abdirizak  Nunow:   Asante  sant  Munene  tutasome  hiyo  maandishi  umebakisho  yeto----  ukiyasome  yote  ama

usisome kabisa  itaingia  hali  moja.   Tafadhali  tupatie  pale  and  sign,  register  pale.   baada  ya  Ian   tutakuwa  na  mtu  wa

mwisho  Oswald Njeru.

Ian Mugambi:   Thank you  the Commissioners.   My  names  are  Ian  Mugambi  Kamunyi  from  Chogoria  complex.    I

have a few areas  which I think they  should  be  rectified  in  the   Constitution  that  is  the  new  Constitution  that  is  to  be

reviewed.  

We need to see a situation where there is rule of law. Also we do not want provincial administration to get involved with

general elections. Votes should be counted at the polling stations and we also  want to see   transparent  boxes being used

at the polling station.

  

Another thing I wish to be included in the new constitution is the revamping of tea farmers and farming by the government.

We  would  like  to  see  various  infrastructural  developments  within  Tea  and  coffee  zones  since  such  cash  crops  earns

Kenya foreign exchange. 

We would also wish to appeal to the Government to pay farmers their produce promptly. 

We would like the mayors and the chairmen of County Councils being elected directly by the people
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We also require the maginalised groups like then disabled and worker  to be  reserved some seats  in parliament.we  also

propose that the registration of voters should be a continous exercise and not to be tied to the General elections.  We also

like the three arms of the Government to be independent to allow checks and balances

 We also want the President to be elected by 50% of the total votes cast.  

We also want Political Parties  to be  funded from the consolidated Fund.   In  Education,  we  wish  to  see  promotions  of

teachers done on merit. Thank you.

Com. Abdirizak Nunow:  Thank you very much Bwana Mugambi  Bwana Oswald .  Please take  three minutes, say the

key  points those that are really burning.

Oswald Karani Njeri:    I   have  a  quarrel  with  the  law  on  property.   My  names  are  Oswald  Karani  Njeru,  I  am  a

teacher.   A lot has been said about  land because  there is a lot of ambiguity  in the law of land and  people  don’t  know

what to do.  For example, we don’t know the role of  the Chief, the role of the DC,  the role of the Council of elders,  the

role of the wife  and the children when it comes to land transactions.   So  I am saying  all the various laws partaining to

land, should be put together in a  Constitution provision that will clear the problem we are facing in land.

I  would  like  to  suggest  that  the  Constitution  Review   these   review  should  not  be  linked  with  the  life  of  the  present

Parliament.  They should not be associated because their roles are different from the other.   So  whether this Commission

will have finished their work or not then the present Parliament should end where it should have ended. 

 Appointment of cabinet  Ministers :  I  am  suggesting  that  once  an  elected  MP  is  appointed  to  the  Cabinet,  he  should

relinquish his Constituency posts. Let the  Constituency have an  opportunity to elect another representative and let  leave

the person who has been appointed to the Cabinet  to serve the nation so that   he doesn’t have his  alliance  to  a  single

constituency . 

I would like to propose  that there be  a mandatory pension scheme for all seen citizens  for this  Nation for people  who

--- may not have an opportunity to work. This scheme may include the disabled and the unemployed. 

Now  the  funds   for  this  kind  of  a  pension  should  be  contributed  by  people  who  are  working   so  it  should  be  made

mandatory  by those people  who are  working to contribute towards  a fund  which will cater  for the aged,  the  disabled

and the widows for that matter so it should  be a scheme for everybody. 

Appointment of Commissions, I mean formation of Commission.  We have so many Commissiones coming on after the

other  and  we  never  get  the   results  benefits  of  some  them.  So  I  am  suggesting  that  if  there  is  need  to  Constitute  a

Commission then it should be done through the  High Court.  Let it be  open in such a way that competent  people   apply

and make it to be possible also to hold them responsible or whatever they are going to do in that Commission such that if

they do not achieve  what it was Constituted for then they should be asked  to pay back  to the government  money spent
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on such Commissions.  

By this I am suggesting that let every Comission  be  meant to understand that they will do their functions and even after

they  have  made  their  recommendations,  they  have  a  duty  to  follow  up.   They  have  a  duty  to  follow  what  they  have

proposed  so that incase there is nothing  coming out  of  a  Commission   then  the  members  should  pay  back  the  public

money spent on them.  Thank Bwana Chairman.

Com.  Abdirizak  Nunow:    Thank  you  very  much  Mwalimu  Njeru  kwa  hayo  maoni  tafadhali  andikisha  pale  and

utuwachie maandishi yako kwani ni muhimu na yote twaichukuwa. 

Na hiyo inatuleta Bwana --- this gentleman who came came, he will excuse last he refuses us because we are in  a dinning

hall, the kids have to use this facilities please bear with us and let us have your memorandum and you sign.  Because you

are keeping the kids out  of their  Hall.  Please thank you.  Hiyo inatufikisha mwisho wa kikao hiki cha leo,  nawashukuru

nyote kwa uvumilivu,  na kwa kutoa maoni  yenu  nitauliza  mtu  mmoja  kati  yenu  atuombe,  tufunge  sherehe  na  maomba

kwani tulifungua na maombi --- utuombe tafadhali.  Let us stand let us pray.  

Our Dear  Heavenly Father  we are  before you this evening ,  Lord  for taking care  us throughout the day,  and you have

brought us  to  this  far  end.  God  we  want  to  thank  you  for  giving  the  Commissioners  some  good  time  to  conduct  this

business of  collecting views from the citizens and Lord  the whole exercise has gone on smoothly but Lord we know it is

due to your presence that was with us and that you have anabled us to have the whole  exercise   going  on  well.   Lord

even as  they leave,  provide them with your  journey  mercies  wherever  they  are  going.  Let  them  reach  their  destination

safely and Lord even as Lord may you help us to get to  our homes safely, and Lord let whatever the deliberations  that

you have meant for this day Lord be put into practice so that this nation can change for the good of  us all.  So  we pray

this believing and trusting in Jesus Name. Amen.    

     

Meeting ended at 6.00 p.m.
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