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CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS, KIBWEZI
CONSTITUENCY, HELD AT KAMBU CATHOLIC HALL
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MAY 13, 2002

CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGs, KIBWEZI CONSTITUENCY, ON FRIDAY, MAY 13, 2002 AT
KAMBU CATHOLIC CHURCH

Present:

1. Com. Abida Ali Aroni  
2. Com. Prof. Wanjiku Kabira
3. Com. Isaack Hassan

Secretariat Staff in Attendance:

1. Programme Officer                -        Maimuna Mwindau
2. Asst. Programme Officer        -        Rosemary Mwanzia
3. Josephine Ndung’u                -        Verbatim Reporter         

                 

The meeting started at 10.00 a.m. with Com. Abida Ali-Aroni in the Chair.

Com.  Kabira:  Good  morning?  Tunataka  kuanza  mkutano.  Mko  tayari?  Nitamuuliza  chairman  wa  committee.   Chairman

tutakuuliza uje tuanze mkutano.

Chairman: (Kikamba) Hii ni mara ya kwanza tumekusanyika hapa,  tutoe maoni yetu kuhusu Katiba ambayo tungependa  iwe

inatumika.  Na  tunashukuru  Mungu  asubuhi  ya  leo  kwanza  kwa  Commissioners  wale  ambao  wamekuja  hapa  ili  tuwe  nao,

pamoja nanyi ambao mumekuja ili tutoe mawaidha na kila mtu achangia katika Katiba.  Si kila siku tunachangia Katiba.  Hii  ni

mara ya kwanza tangu tujipatie uhuru miaka kama arobaini  imepita  na  hata  wengine  ambao  watachagia,  pengine  wengi  wetu

hatutakuweko,  tutakuwa  tumeondoka  kwenda  nchi  yetu  nyingine.  (Kikamba),  lazima  iwe  pahali.   Kwanza  asubuhi   ya  leo

ningetaka tumuulize mhubiri atuombee.  Pastor  Mwema amekuja? Tuna Pastor  hapa,   Pastor  Boniface  Ngele,   tuongoze  kwa

maombi.

Pastor Boniface Ngele: Hebu na tuombeni sote.  Baba wetu uliye mbinguni, tunakushukuru kwa wakati  huu ambao umetupa.

Tunakushukuru kwa vile umetuongoza asubuhi hii  ya  leo,  na  kutuleta  mahali  hapa  ambapo  Mwenyezi  Mungu  tumekusanyika

kwa ajili ya kutengeza na kutoa maoni ya Katiba. 

Tunakushukuru kwa viongozi wale ambao umewatoa mjini Nairobi  na ukawaongoza katika njia zote.   Siku hizi tunajua ni siku
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ambazo kuna watu watukutu katika barabara  na umewaongoza viongozi wetu na umewaleta hapa tunakushukuru sana  wakati

huu.  Tunaomba wale pengine wako njiani na wanajua mkutano huu na wanakuja,  tia mioyo yao moto ama  nguvu  ili  waweze

kufika mahali hapa tuweze kuchangia sote tukiwa pamoja kwa sababu hii ni kazi ya nchi nzima yetu ya Kenya.

Tunakuomba ili uwe pamoja nasi na kwa kila mtu atakayetoa  maoni yake.  Mpe kupanua akili na mawazo kuona miaka mingi

ijayo ambayo Mwenyezi Mungu hii Katiba italinda Kenya yetu kwa miaka mingi na pia kwa watu wako.  Tunakuomba ili uwe

pamoja  nasi,  bariki  kila  mmoja  wetu,  wabariki  Ma-Commissioners  wale  ambao  Mwenyezi  Mungu  wamekuja  ili  waweze

kutusaidia kutoa maoni yetu. Bariki kila mmoja wetu na ni katika jina la Yesu Kristo Bwana wetu tunaomba. Amen.

Chairman 3 C’s:   Kabla  ya kuendelea,  ningependa Commisioners,  niwajulishe kwa 3Cs,  wale members ambao tunasaidiana

nao katika eneo hili la Kibwezi.  Na  tumefanikiwa  kuwa  na  watatu  leo,  na  wanne.   Hebu  tuanza  na  Christine.  Huyu  anaitwa

Christine Muteti ni one of the  3-Cs,  na  tunafanya  kazi  pamoja.   Tuko  tisa,  tukiwekwa  na  mheshimiwa  wa  eneo  hili.  Bwana

Richard Muhindi pia ni  mmoja  wetu,  3Cs  Mweu  ni  mmoja  wa  3Cs,  na  kama  mjuavyo  ni  Katibu  wa  Gender  Affairs  katika

chama kilicho na nguvu cha KANU. Inasemekana hiyo kina nguvu, kwa hivyo hatujui nguvu iko wapi lakini kinasemekana kiko

na nguvu. Na huyu ni Bi Alice Nthambo Musyimi ni mwenyenji hapa na ndiye sasa  atakuwa akiangalia mambo ya uandikishaji

hapa. Asante.

Kwa  wale  mliofika  tulikuwa  na  civic  education  providers  na  ninaweza  kuona  wawili  au  watatu  na  ningetaka  kuwatambua.

Bwana  B.M.  Mutiso  akiongozwa  na  Committee  Resources  Chief  Bwana  John  kiwanza,   akiongozwa  na  Christina  Partners

Development Agency. Kuna mwingine ambaye alikuwa mwalimu, na amewahi kufunza?  Yule msichana Mutheu pia wanakuwa

pamoja. Hapa ni eneo la Kibwezi,  Mtito Wa Ndei Division.  Ma-Commissioners,  tunaanza na wale ambao mnajua. Tunaanza

na yako kwanza.

Maimuna: Hamjambo.

Chairman: Hamjambo. Huyu ni the Senior Recorder wa proceedings,  atatuambia jina.  (clapping).

Josephine:  Habari zenu?  Naitwa Josephine Ndung’u.

Chairman: Nilikuwa nime-skip this one, which is not good. 

Rosemary: Habari zenu,  naitwa Rosemary. (clapping)

Chairman: Na unajua huyu tumekuwa naye juzi, kwa hivyo nita-skip niseme, sijui Vice Chairman,  nienda kwa Vice Chairman

kwanza,  Bi Abida.
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Com Abida: Ninaitwa Abida Ali Aroni. Hamjambo.  (clapping) 

Chairman: Sasa wacha niende kwa Professor mwenyewe ambaye tulikuwa naye ile siku tulikaa hapa kutoka asubuhi hadi saa

kumi  na  mbili  na  hakuna  mtu  alichoka  maana  yeye  alikuwa  na  maneno  tamutamu.  Na  leo  tumekuwa  naye  tena  Professor

Kabira. 

Prof. Kabira: Hamjamboni?

Audience: Hatujambo.  (clapping) 

Chairman: Kutoka hapo, nita-hand over, nitawapatia wakati huu ili waendeleze program. 

Com.  Abida:  Tungependa  kuwakaribisha  tena  ingawa  chairman  amewakaribisha  katika  hiki  kikao  cha  kwanza  katika

constituency ya Kibwezi,   na matumaini yetu ni kwamba,  saa  zikiendelea hii hall itajaa mpaka watu wawe  pale  nje,  ili  tuweze

kupata maoni ya kutosha,  kutoka Division yenu. Na  utaratibu ambao tutaufuata siku ya leo,  ni kwamba tuna list ambayo watu

wamejiandikisha kulingana na vile wamekuja. tunaona mna list yenu lakini tutawaomba msamaha hatuwezi kuufuata sababu tuna

utaratibu wetu rasmi ambapo tunasema first come, first served.

Lakini,  wakati  mwingine  tutafanya  kitu  kinaitwa  Affirmative  Action,  siyo  kwa  wamama,  kwa  kila  mtu.  Tukiona  wamama  ni

wengi,  tunawaweka  kando  tuna  wasikiza  wazee,  ama  wazee  wakizidi,  tunawasikiza  akina  mama  au  vijana.   Na  kwa  watu

ambao  wana  written  memoruandum  au  nakala  zimeandikwa,  tutawapatia  dakika  tano  pekee  yake  kufanya  highlights  kwa

sababu tutaweza kusoma baadaye. 

Wale ambao wanataka kuzungumza tutawapa dakika kumi pekee  yake.  Kwa hivyo, baada  ya kuzungumza kuna register pale,

ambapo  mtakwenda  na  ku-register  tena  kwa  sababu  ile  ndiyo  record  rasmi  na  wakati  mwingi  tunaona  watu  wengine

wanajiandikisha kama attendants hapa.  Kwa hivyo hatuwezi kujua kama kila mtu hapa atazungumza. Kwa hivyo, tuna register

ya watu watakao zungumza pale,  na watu ambao wana memorandum, watampatia mwenzetu hapa ili ziweze  kuwekkwa  kwa

file na kuhakikisha hakuna ile imepotea.  Na kuanzia tutaanza na Mrs. Mwangangi ambaye ana written memorandum.  Tafadhali

kuja hapa dakika tano, na ufanye highlight ya mambo ambayo ungetaka kusisitiza.

Mrs. Mwangangi: I am a teacher from Nzui Primary school, and I have some pupils to represent the

Com Abida: Jina lako, anza jina lako. Lazima utupatie jina, kwa sababu ya record. 

Com.  Kabira:   Nafikiria  Mwangangi  uje  hapa,  uje  hapa  karibu  halafu  uwaangalie  watu,  ndio  wasikie  vile  unavyosema.
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Uwaangalie watu  na sisi.

Mrs Mwangangi: My name is Mrs Mwangangi from Nzui Primary School.  I have come with my pupils,  two  of  them,  a  girl

and a boy. They are here to represent the views of orphans, and they will talk what is there. Thank you.

Com. Abida: Where are they?  Wako wapi?

Mercy Mutuku:                                  

Kibwezi Constituency, 

Mtito wa Ndei, 

P.O. Box 1 

Ngwata. 

13th May 2002. 

The Chairman, 

Constitution of Kenya Review Commission, 

Nairobi.

Dear Sir, 

Memorandum on orphans.

Commissioners of the Constitution of Kenya Reveiw Commission, ladies and gentlemen, my name is Mercy Mutuku an orphan

at Nzui Primary School. We want to present views on behalf of orphans in this division of Kibwezi Constituency. 

Orphans should receive and have access  to free education upto the highest level. Those  orphans  who  don’t  get  far  in  formal

education, the state should find alternative training facilities so that they may be self-sufficient and able to fend for themselves. 

The state should build, equip and run orphanage homes in every constituency. Where an orphan has relatives who may care  for

him or her, the state  should make inspection from time to time to make sure the orphan doesn’t get mistreated e.g.  by making

him or her a house boy or a house girl.

Com. Abida: Tafadhali mnyamaze tuweze kusikiza maoni. We are having a problem There is too much talking. Tafadhali,  if you

must talk please go outside. Tafadhali.

Mercy: Orphans  need  health  care.  The  state  should  provide  health  facilities  in  every  constituency,  access  to  health  care.

66



Orphans  need  employment  after  their  formal  education.  The  state  should  give  assurance  that  employment  opportunities  are

available at the end of formal education and or  training. Thank you very much.

Shadrack Nzimbi: 

Kibwezi Constituency, Mtito Wa Ndei, 

P.O. Box 1 

Ngwata. 

13th May 2002. 

The Chairman, 

Constititution of Kenya

Review Commission 

Nairobi. 

Dear Sir,

Memorandum on Orphans

My name is Shadrack Nzimbi. Commissioners of the  Constitution  of  Kenya  Review  Commission,  Ladies  and  Gentlemen,   I

want to present views on behalf of orphans in this division of Kibwezi Constituency. 

Orphans should receive and have access  to free education upto the highest level. Those  orphans  who  don’t  get  far  in  formal

education, the state should find alternative training facilities, so that they may be self-sufficient  and able to fend for themselves.

The state should build,  equip and run orphanage homes in every constituency. Where an orphan has relatives who may care  for

him or her, the state should make inspection from time to time to make sure the orphan doesn’t get mistreated  making him or

her a house boy or a house girl. 

Orphans need health care.  The state  should provide health facilities in every constituency access  to health care.  Orphans need

employment after the formal education. The state  should give assurance that employment opportunities are  available at  the end

of formal education, and/or training. Thank you very much.

Com. Abida: Asante.  Halafu upitie hapo ujiandikishe. Thank you. Mercy  Mutuku?  Kavuli  Noti?  Hayuko?  Kavuli  Noti?  We

may need a translator. Chairman, tafadhali.
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Kavuli Noti: My name is Kavuli Noti. I have a lot of problems because my husband died. Since the war of liberation, the Mau

Mau days, I have never been assisted. We who suffered and our families that suffered during the struggle for independence,  that

is the Mau Mau war,  have never received any assistance from the government. I recall we were promised assistance in form of

land, but that never materialized and we really have nothing. That is our main problem. We have been told again and again that

we will be taken to the Head of State for him  to listen to our problems but that has never materialized. Because of the struggle

for independence our property  was destroyed.  We suffered greatly,  and it’s very very painful because  nobody seems to  care

for us. We were not only beaten,  imprisoned, tortured and suffered but we also left behind our property  such as  livestock,  our

food,  our grains and whatever we had in our homesteads.  When we returned home we found nothing,  we  started  from  zero,

and  the  land  we  were  promised  at  independence,  that  one  promise  was  never  honoured.  We  lost  everything  and  we  got

nothing. We would like this Constitution to recognize our suffering and do what it can in any possible manner to assist us we, the

victims of Mau mau,  because we feel we did this nation a service, which should be recognized by this country.  Thank you very

much. God bless you.

Com. Abida: Asante mama.  David Mutokaa?

David: Hamjambo?

Audience: Hatujambo.

David: My names as you have heard, I am David Mutokaa.  Niko na kitu kidogo hapa nataka kuwapa hawa,  halafu nitaongea

kitu kingine kidogo na mdomo. Kwa niaba ya wachuuzi wa mitaani, ningependa kuambia.   Tume  ya  Marekebisho  ya  Katiba

kwamba, one, Katiba itutambue kama watu wanao mahitaji ya kila siku. Number two.  nauliza serikali itupatie viwanja, maalum

ambako bidhaa zetu tutakuwa tukiuza bila kusumbuliwa na askari wa wilaya za mitaa. 

Kitu kile kingine ningependa kuongeza ni kwamba,  hawa watu wa marekebisho ya Katiba ningewaomba kama ingewezekana,

kwa sababu sasa  tunaelekea wakati  wa election, watengeneze mpango watu wote wale wa  mashambani  wafundishwe  namna

gani  wanaweza  kutambua  au  kutofuatisha  watu  wale  watakao  kuja  kuomba  kura,  wanaotaka  kazi,  na  viongozi.   Wawe

wanaweza kutofautisha watu kama hao, ndio wawe wanaweza kusaidika.  

Kitu kingine ni kwamba katika Katiba yetu isipokuwa sijaifahamu vizuri sana,  kuna mambo kadha wa kadha ningesema lakini

kwa sasa  nitasema moja.  Kuna kifungu katika Katiba yetu inasema ya kwamba,  kama mimi nikichukua  msichana  wa  madam

hapa, nimuweke, ile inaitwa kwa kingereza concubine,  nikifikiria kuacha huyo msichana ama kuachana na yeye nianze mambo

yangu, atanipeleka kortini na hapo nitapata taabu kwa sababu kuna Katiba inasema nipatiwe adhabu kwa njia kama ile. Lakini

huyo msichana wa mama akiniwacha kwa hiari yake, pengine niwe bado ningependa kukaa na yeye, na yeye mwenyewe hataki
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kukaa  na  mimi,  halafu  aniache,  yeye  mwenyewe,  hakuna  Katiba  pale  itanisaidia.  Sijui  maneno  kama  hayo  yatatengenezwa

kivipi. 

Kitu kingine ningependa kusema ni kwamba,  hii area  ya chini, upande huu wa Kibwezi kuna taabu nyingi sana,  especially kwa

watu wale hawana kitu cha aina fulani ziweze kuangaliwa namna gani zinaweza kupatiwa usaidizi na serikali kama ni pesa ziweze

kuendeleza miradi kama hiyo. Asanteni.

Com. Abida: Asante Simon Nguu. Somebody to help him please. But we can give him a mic to speak where he is.

Simon: My name is Simon Moveti  Nguu, Chairman of Mtito wa Ndei  Division for the Disabled Persons.  Views  to  be  given,

views of the disabled people are as follows.

We the disabled persons  want our views and problems to appear  in the next Constitution which is being formed now. That is

number one. Two. The education which is being given to all the public by the government,  the people  with disabilities must also

be included. Three.  The discrimination which has been shown to the people  with disabilities must be  put  away  and  not  to  be

included in the forth-coming Constitution.  For example, if I,  being a diabled person make an application for employment with a

person  who  is  seeing,  his  application  will  be  favoured  and  mine  won’t  be  favoured.  Why?  Because  they  do  think  that  we,

certain people,  can’t do anything.  For example, I myself, can say that I worked with the government for about  27 years  since

the year 1961  upto 1987  when I came to retire from government service and I did my work successfully  and  very  well.  The

other is this. We also want a law to be put into that Constitution which will be  authorizing the government parastals  beginning

with the office of the assistant chief to be employing all the disabled because we can do the work like any person who is seeing.

Know this, there are so many kinds of disabled. There are people who don’t hear, who are not seeing like me, there are  people

well, with some other handicap,  something and so we want that one to be  included so  that  when  I  go  to  the  government,  or

anyone who will go to the government,  may be recognized that he is having needs like any other person.  Well,   now then, we

want also to be given some loans like any person because we can try our best.   For example,  I being a disabled person,   am a

pastor  in the Ebenezer Mission Church,  and not only that,   I  am also  an  advisor  of  our  clan,  because  they  appointed  me  by

saying that they see that I was gifted by the Lord with understanding and wisdom. There are  a lot of things which I can say but

for the time being, I am going to give the others time.   I’ve spoken this on behalf of the Mtito wa Ndei Division for the Disabled

Persons,  of the persons  and not Mtito wa Ndei  alone but all the parts  of Kenya.  In order  to finish this so that I may  give  the

others, I’ve got to present  a paper  which will say alot but when I go home, I shall make sure that  I  write some others  down

and then I will be shown the number where I’ll give them to be read. Thank you very much indeed.

Com. Abida: Thank you Simon. Christine Mutiti? She’s the one recording.  Do you want to speak?  Okay,  thank you. Richard

Muidi, Simon M. Kivati. Thank you.
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Simon:  Jina  ni  Simoni  Musyoki  Kivati  natoka  constituency  ya  Kibwezi,  Kibwezi  constituency.  Nami  ningetaka  kuchangia

mambo haya.  Commissioners wote ambao walitutembelea wakati wa leo, nina kitu ambacho ningeweza kuchangia lakini siwezi

kusoma kwa sababu miwani yangu haioni sawa sawa nikiwa kama hapa. Nadhani nitauliza Pastor asome na nitaeleza kidogo.

                        

Com. Abida.: Nakupatia dakika tano tu.  Five minutes.

Pastor: Hii, anasema hivi, 

Kibwezi Constituency, 

P.O. Box 75, 

Ngwata.

13th May 2002

The Chairman 

C.K.R.C.,  

Nairobi.

Dear Sir,

Memorandun  on  Environment  and  Natural  Resources.   Cultural,  Ethnic  and  Regional  Diversity  and

Communcal rights, and the Electoral Elderly.

Commissioners wa marekebisho ya Katiba, viongozi wa kitaifa mbali mbali, mabibi na mabwana.

Kwanza kabisa ni kutoa shukrani kwa nyinyi kwa kuja leo ili tuje  kuwa  pamoja  nanyi  hapa  siku  hii  ya  muhimu ya  leo.  Kuja

kwenu  kumetia  moyo  wa  kutaka  kuchangia  juu  ya  marekebisho  ya  Katiba.  Niko  na  mambo  matatu  ambayo  ningetaka

kuchangia. 

 Moja.  Mazingara  na  Mlima,  mali  ya  asli.  Kwanza.   Mlima  wa  chyulu  ungetangazwa  na  kufanywa  kama  Mlima  wa  msitu

(national forest).  kwa kitaifa, lakini, si mbuga la  wanyama.  Kila  aina  ya  mti  humea  na  hukua  katika  chyulu.   Tatu,  msitu  huu
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ungeanzia kutoka fiti elfu nne above sea  level na kuendelea hadi kilele chake etc.  Nne.  Mlima wa Chyulu ukifanywa msitu wa

kitaifa utaweza kuvutia mvua na kunyesha katika sehemu hiyo yote hata chini ya mlima wenyewe. Tano.  Ukiwa mlima wa msitu

wa kitaifa, watu wataweza kupata  mbao  na  miti  ya  ujenzi  karibu  na  hata  serikali  kuuza  nje  ya  Kibwezi  na  kujipatia  mapato

makubwa.  Sita.  Mlima wa Chyulu ni kama urefu  wa  kilometre  sitini,  60km  long  na  hii  hufanya  mlima  wa  chyulu  kufaa  kwa

kupandwa miti aina mbali mbali. Saba.  Mlima mdogo wa Nokaa  unafaa kwa kupunguzwa maji, kwa sababu una jiwe ambalo

linafaa. Haya maji yanaweza kusambazwa katika sehemu nyingi kama vile Kambu, Thange, Mtito wa Ndei na etc. 

Pili. Haki za wanajamii na tofauti za kitamaduni, kikabila na kieneo.  Tamanduni zile ambazo hazidhuru haki za kibinadamu, na

haziingiliani na uhuru wa mtu binafsi ziendelee.  Pili.  Tamaduni  kama  za  Kikamba  kupeleka  mahari  mbuzi  tatu  ili  uhusiano  wa

nyumba hizi mbili na kuoana kwa  watoto  hawa  wawili  kuwa  kunatambuliwa  na  wote.  Tatu.  Tamaduni  kama  vile  ukoo,  clan

kuingila katika mzozo, katikati ya mtu wao na ukoo mwingine, ili watatue huo mzozo bila kwenda kortini. 

Tatu  wazee  (the  elderly).   Mtu  yeyote  ambaye  anazeeka  na  ajimudu  kimaisha,   na  pia  kama  watu  wa  ukoo  wake  (family

members) angepaswa kuangaliwa na serikali katika nyumba ya wazee.  Nyumba za wazee zingeweza  inaweza kujegwa katika

mikoa, na makao hayo yanaweza kujengwa na mashirika yasiyo ya kiserikali (NGO’s).  Asante sana kwa kunisikiliza.

Simon: Kama dakika zangu hazijaisha, ningeweza kutaja machache tu kuhusu mlima wa Chyulu. Mlima wa Chyulu,

Com. Abida: Mzee tafadhali zimeisha kuwa hivyo nitakuongezea dakika moja.

Simon: Asante. Mlima wa Chyulu nimesema unaweza kumea miti ya kila aina na hata vile vile uingesaidia kuongezea mvua, maji

ama kuzuia momonyoko wa udogo ukipadwa miti. Lakini ukiwa ni mbuga ya wanyama haitakuwa na faida yoyote.  Ina milima,

milima kama visukuu ambavyo mlima ukiwa wa faida hapa na mnyama upande ule, mtalii hawezi  kuona  mnyama.  Kwa  hivyo

utakuwa wa faida kubwa kuliko kuwa wa wanyama, iwe ni mlima ya kupanda mti. Asante sana Ma-commisioners.

Com. Abida: Tafadhali mzee jiandikishe pale. Asante. D.M. Mutiso?

D.M.  Mutiso:  Asante  sana  Commissioners.  Mimi  ningetaka  Katiba  iongeze  uwezo  katika  institutions  zetu  ili  ziwe  na

independence. In other words, independence of all institutions should be enhanced. At the same time those institutions should be

accountable to the citizens so that the actions of these institutions are reasonable By independence, I don’t mean they should go

balistic.  I  don’t  think  if  we  tell  the  A.G.  he  is  independent,  he  makes  unreasonable  decisions.  I  don’t  want  to  go  to  the

institutions but institutions such as the judiciary, the Attorney-General, the legislature, the Controller and Auditor General, should

tell us how our funds are used. 

I would like this Constitution to recognize and create  an environment where citizens of this country will like to  work.  Attitude
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towards work, productivity should be the key role for the citizen of  this country.  I think we can do this from the home front.  I

think we  can  do  this  through  the  churches  and  religious  organizations.   I  think  we  can  do  this  through  barazas,  the  political

parties, so that we can produce goods and services where our economy can improve. I would like this Constitution to recognize

senior citizens of this land. Citizens who have paid their taxes in one way or  another over the years,  when they grow old,  they

should be taken care. It should not all be  in the homes for the aged because  they are  limited, but if the government could raise

funds and assist them in their own homes. Thank you very much.

Com. Abida: Asante. John Kiwanza.

John: Commissioners,  wananchi,  I’ve  just  a  few  things  to  say  and  I  will  start  topic  by  topic  and  I  hope  because  we  are

addressing  the  Commissioners  the  rest  will  probably  get  the  interpretation  later  on.  I  want  to  start  with  basic  rights.  I  am

requesting the Commissioners, let it be Constitutional for every mwananchi, let it be basic right for every mwanachi to have free

education,  clean water,  shelter,  employment,  food  and  of  course  quality  products,  because  you  know  we  have  been  having

in-equality products. By quality products, I mean things like cosmetics.  Let us have quality things when we are having these. On

the side  of  land,  I  would  ask  the  Commissioners  let  it  be  Constitutional  that  each  and  every  piece  of  land  belonging  to  the

community to be  trust  land. For  example our area,  let Kibwezi area  be trust  land, that is my request.   On the side of women,

because they have been complaining that they are  not given enough seats  in Parliament.  Let  it  be  Constitutional  for  each  and

every political party to have a certain percentage that is  preserved for women.

Side B

(not clear) of public funds. About the executive, what I would like to say is, can we have power  in such a way that much of the

power is given to the Parliament.   About our economy. Can it be  Constitutional that our economy is not run by the executive.

Can it be run by an independent body? Is my time over?

Com. Abida: (Not clear).

John: Thank you very much. About Parliament. About Constitutional changes whenever they want  Constitutional amendments,

my suggestion is,  let the number increase from 65% to 80% so that these  people  might  not  be  messing  with  the  Constitution

whenever they want  when they are in Parliament. And, at the same time,  when there is need for Constitutional amendment,  can

it be Constitutional that a referendum must be  conducted so that we might avoid this Constitutional amendments every time or

every now and then.  In the same token about  Parliament when our M.P.  or   councillor is not serving us adequately   can  we

have the powers,   wananchi,  to  recall  the  person?  If  the  government  is  not  serving  us  adequately,  can  the  citizens  have  the

powers  also to reject  that  government?  About  citizens  and  citizenship,  let  there  be  no  discrimination.  Let  it  be,  if  you  are  a

Kenyan,  whether  you  are  a  girl  or  man,  if  you  have  a  child  whether  that  woman  is  married,  a  foreigner,  let  that  child  be  a

Kenyan, because  currently it is only the  father  who  can  make  the  child  to  automatically  become  a  Kenyan  citizen.  So  if  my
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daughter  is  married  to  an  American,  or  a  Ugandan,  for  that  matter  and  she  happens  to  give  birth  to  a  child,  let  that  child

automatically be  a Kenyan because  my daughter is a Kenyan.  Why  discriminate?  I  think  you  are  getting  me  Commissioners,

about our complaints we have a lot of complaints which are  not taken into account.  Can there be  an office of a Commissioner

of Ombudsman, so that whenever people are complaining about this and that, can look into their complaints.  We have nowhere

to take our complaints these days. There are a lot of complaints around and we have nowhere to take them. 

About judiciary, can each and every Kenyan be given  automatic  legal  assistance?  Can  each  and  every  Kenyan  be  provided

with an advocate by the state, because majority of our people  are  jailed because  they can’t speak  for themselves yet  they are

not guilty. The current structure of the judiciary is not adequate. Can it be  extended to locational level, so that people  may take

complaints from chiefs and DO’s who are not experts of these things? If a youth goes to the campaign platform, he will not be

given a hearing. Can it be possible for some seats to be reserved in Parliament for the youth?

I don’t know, but can it be  Constitutional? Anyway that’s my request.  About the elderly, I think I won’t contribute,  for it has

been said. So Commissioners,  my name is John Kiwanza Mtito wa Ndei division, Divisional Facilitator.  Thank you very much,

God bless you and I hope our views will be taken into account, and we shall see them at a later stage. Thank you very much.

Com.  Abida: Thank  You.  Paul  Mayoli?   Paul  Mayoli  since  you  have  written  a  memorandum  tutakupatia  dakika  tano  kwa

sababu ingine tutasoma baadaye.

Paul: Nafikiri mimi nitaongea kwa lugha ya Kiswahili kidogo kidogo tu. Yangu nawashukuru Commissioners kwa kuingia hapa.

Na  nyinyi  wanainchi  kuingia.  Siku  ya  leo  ni  ya  muhimu sana  kwa  sisi  kuingia  hapa.  Kile   twazungumza  ni  kitu  cha  kwenda

mbele,  kikangaliwe.  Yangu  ya  kwanza  ningeomba  Commissioners  muweke  kwenye  Katiba  mpya  hii  tunayotengeneza,  mtu

akitaka kuwa Rais, asiwe mbunge popote, atoke kwa chama lakini sio mbunge.

La pili, hivi vyama vya utetezi ni vyetu, nchi ni yetu,  viwe vikipatiwa pesa kutoka kwa serikali equally. Shares  of our money for

political  cause.  Kusiwe  kuna  chama  ambacho  hakipatiwi  pesa  na  kingine  kinatumia  pesa  yetu.  Na  hivi  vyama  hama  viwe

vikifanya development sivo kupiga kelele.  Kuwe na projects,  kama  ni  KANU  kwa  mfano,  daraja,  iweke  barabara,  kama  ni

SDP, kama ni DP, watuonyeshe wamefanya nini kwa wananchi.  Hiyo ndiyo nasema development kwa vyama vyetu.

La tatu, naonelea hii ku-appoint watu kama ma-chairmen, wa  masharika ama wa hiki na kile isifanywe na mtu mmoja. Ifanywe

na  commission.  Fulani.   Commission  itengenezwe  ya  ku-appoint  hawa  Commissioners,  wa  kuangalia  haya  mashirika.  Haya

mashirika ndio yameporomosha huu uchumi wetu wa Kenya.  Kwa hivyo waangalie,   kuwe na commission ya kuandika  hawa

watu.

Ya nne, ningeomba Commissioners muweke katika Katiba yetu mambo ya kupunguza uwezo; upunguzwe kwenye Katiba yetu.

  Huu uwezo wa president umekuwa mwingi sana, upunguzwe,  Nikisema upunguzwe mnajua naandika nini, uko mwingi.
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La  tano.  Ningependa  katika  Katiba  yetu,  hii  Parliament  ambayo  itakuja  miaka   ile  ambayo  hatujui,  wawe  wana  calendar

iliwanjue  watafungua  Parliament  siku  fulani  na  watafunga  siku  fulani.  Sio  mtu  kuamka  asubuhi  na  kusema  nimevunja  bunge.

Kuwe na calendar.

Na la mwisho, Commissioners na mwenye kuweka saa  ukinikubali, ni ya kwamba,  katika hii serikali ambayo tutaunda,  wazee

wa vijiji waangaliwe kama  wanaweza  kupata  mshahara  kidogo.  Na  hawa  administration  wapunguzwe.  Mimi  sioni  maana  ya

senior chief katika kazi ambayo anafanya. Apunguzwe kuwekwe wazee wa vijiji.

La mwisho ni mambo ya akina mama. Yule mama anataka kuingia katika  utetezi  wa  Kenya,  ama  kuwa  kiongozi,   ajitokeze.

Awe akizungumza mambo ya mendeleo, tumuone, lakini sio kuchukua mtu ambaye yuko nyumbani, tuseme we have got some

special  chairs  kwa  wanawake.  Hapana.  Ajitokeze  awe  akifanya  kazi,  akizungumza  kwa  serikali,  ndipo  tutamchagua.  Lakini

tukiweka sehemu ya wanawake na ya wanaume kutakuwa na vita. Na  vile vita vitakavyokuweko,   mnajua wanawake siku hizi

wakiungana waseme  watachagua  mbunge  mwanamke  watamchagua  kwa  sababu  ndio  wengi?   So  we  don’t  want  to  create

enemity between men and women. Hapana;  Lakini kama ni daktari  mwanamke tunajua yeye anatibu sawa sawa.  Yule daktari

hajui kutibu sio daktari.  Kwa hivyo kila mtu ajitengeneze, akoroge uji wake vile utakuwa na tuonje. 

Na lile ingine ni habari ya ma divisions za Kenya.  Kutenga division ya fulani, division ya Kitui, division ya Kambuu, division ya

huko, isifanywe na mtu mmoja. It should go to Parliament,  because  this is one of the projects  that makes us not to get enough

money  to  develop  our  country,  because  mtu  akinuka  kisiasa  anasema  kambuu  ni  division,  anasema  Thangoni  ni  division,

anasema Bura ni division and money is not allocated for that.  Asante kwa hayo.

If we are  given an opportunity in terms of funds, in terms of extension services and,  research services,  we think this particular

part  of Kenya hasa the potentiality, just like the high potential  areas.  So  we  would  request  the  Constitution  to  recognize  our

suffering, and probably  look  into  means  and  ways  of  assisting  us  even  if  it  is  something  similar  to   the  minimum guaranteed

returns.

When our youth leave various institutions of learning they  don’t  find  jobs.  This  makes  them  idlers  and  this  attracts  them  into

drugs, and we think they are a potential resource of productivity. So the government should do something about the youth.  

We used to get services from the government such as  free dipping services,  but later on the government pulled out and it was

left to wanainchi to carry out those services,   and because  of poverty we can’t afford to pay for those services.  Is  it  possible

that the Constitution can reinstate those possible services? I am very grateful but I am saying if only we can be assisted it will go

a long way in improving our welfare. Asante sana.
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Com. Abida: Asante. Alice Mwange, Alice.

Alice: I  am very very grateful to be  here,  more so because  in the  past  women  were  never  given  an  opportunity  to  talk.  We

small time traders who stay in the towns, sell our wares in very un-palatable situations, like we keep our wares  on stones,  and it

’s our request that the Constitution recognizes us as an important part and parcel of development, and construct  some sheds for

us. We pay the council four times a week, but when it rains, it rains on us when it’s hot we really suffer,  and we don’t seem to

be getting any services. Thank you very much. God bless you.

Com. Abida: Asante mama. Teresia Lukas?

Teresia: I  am speaking on behalf of women  groups.  Women  groups  are  formed  every  other  day  and  they  are  falling  like  a

house of cards.  They crash because  they don’t have funds, and since they are  formed  for  the  improvement  of  the  welfare  of

those particular people, it is our wish that the Constitution should recognize them as viable instruments of developement and give

them funds.   The  women  groups  would  help  their  children  in  terms  of  education,  so  that  they  can  improve  their  status  and

standards of living I am very grateful. Asante.

Com. Abida: Asante. Cecilia Ndonga, Cecilia. Mau Mau Group Wapi Cecilia?

Cecilia: My husband was a freedom fighter. He is no more, but before he departed from this world he told me freedom fighters

were promised some assitance, and I should follow and get the results. But upto date  we have not received anything. If we are

given something it will assist  us and  our  families  and  we  would  be  very  grateful.  Asante  sana.   I  am  very  grateful.  We  look

forward to the assistance.

Com.  Abida:  Asante.   John  M.  Maigi,  John  Maingi  amerudi?  Yuko  wapi?  Sorry,   Job  Maingi.  Ni  wewe?   Tulikuwa

tumekuruka,  sijui kama una maoni? Later may not be easier, because we may forget. If you have your views just present  them.

Thank you. Jackson Chai?

Jackson: Kwa Ma-commisioner wote  ambao  wametoka  Nairobi  ama  sehemu  zozote  ambazo  wametoka,  asante  sana  kwa

kufika kwenu. Mimi nina maoni kidogo ambayo,  ni maoni yangu si maoni ya wananchi.  Lakini wakisikiza na wakiona ni mzuri

wafurahi  pamoja  na  marafiki.    Kwanza,  the  position  of  a  headman  should  be  done  away  with,  and  in  its  place,  elders  be

appointed to assist the assistant chief and chief (commotion)

Interjection:  Hajasema hivyo.

Com. Abida: Please let us have one meetng na wewe bwana translator  tu-translatie sawa sawa tusiandike makosa.  Tafadhali
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ikiwa unaelewa Kiswahili, kwa sababu unajua akitranslate pengine anateleza, ongea na Kiwahili.  Pale huelewi ata-kusaidia  tu ili

tupunguze shida,   tafadhali.

Jackson: Kiti cha Assistant Chief maoni  yangu  ni  kwamba  kiondolewe  na  badala  yake  wazee   wa  vijiji  wawe  na  mamlaka

wakisaidiana na Chief.

La pili. He is saying nobody in this country should be above the law.  Chairman ama mwalimu yeyote ambaye atakula pesa  za

shule, inafaa afungwe bila hata kushtakiwa (kicheko).

La nne the institution of the family should be recognized and the head of the family should be recognized as the man. Watoto  wa

maskini ambao wamepita vizuri wanafaa kusaidiwa na serikali bila bursary. Wasaidiwe direct moja kwa moja,   bila kuletewa hii

bursary kwa sababu bursary haisaidii inasaida kitu kidogo. 

Sita. Mwanamke awe na haki ya kurithi mali ya bwana yake anapokufa.  Wanyama wasipewe jukumu kubwa kuliko wananchi,

wanyama wapewe mashamba kidogo na wananchi wapewe kubwa wafaidike. Wale watu waliopigania uhuru wapewe heshima

na serikali na ikiwezekana wasaidiwe na pia wapewe mashamba. Watu waletewe matibabu karibu ikiwezekana. Asante.

Com. Abida: Asanti kwa maoni yako. Pastor Jackson Mwema.

Pastor: Asante kwa Ma-commisioner, asante kwa wananchi.  Nitazungumza kwa lugha ya Kiswahili ili sote  hata wale wengine

mniskie. Mimi yangu ni maoni. 

Katika  nchi  yetu  kumekuwa  na  mambo  mengi  yanaohusu  ufisadi,  na  nimekuwa  nikisikia  viongozi  na  watu  kila  pahali

wanaaddress  the issue of corruption Maoni yangu ni haya.   Kenya being a Christian nation, ninaonelea,  if  the  state  can  work

hand in hand with the Church, mambo ya ufisadi yanaweza kuisha. 

Lingine  ambalo  nataka  kuchangia  ni  kwamba  tangu  Kenya  tupate  uhuru,  tumekuwa  na  haya  mambo  ya  watu  kuwa  bado

hawajapata haki ya mashamba yao. na hiyo ni miaka mingi mwanainchi wa Kenya kuwa hana haki ya shamba lake.  Kwa hivyo

katika Katiba hii mpya, ni maoni yangu kila MwanaKenya awe na haki ya shamba lake.  Na  anapopata  haki  ya  shamba  lake

awe na title deed na  ataweza kuwa na uwezo wa kupata loans to develop au kujieneza yeye mwenyewe. Asanteni.

Com: Asante. Alice Mwoyo. Alice.

Alice: Hamjambo nyote?
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Audience: Hatujambo.

Alice: Hata mimi sijambo. Nataka  kusaidiwa  kwa  sababu  nimeandika  kwa  Kikamba.  Yangu  ni  group  ya  wanawake.  I  was

picked  on  behalf  of  the  women  groups  and  I  would  like  to  say  the  present  Constitution  doesn’t  even  take  care  of  women

groups. The Constitution should recognize the rights of women groups to own land and Married women should also have a right

to joint ownership of property with their husbands, and also all the property they acquire together. Those who don’t get married

should inherit equal shares  with their brothers.  If somebody wants to marry a lady, there should be a minimum of one year of

staying together before the official ceremony is recognized by paying what Kambas call “Ntheo” which is really a token of three

she-goats  and a he goat  which is slaughtered on that occassion.  If that ceremony is  not  conducted  within  a  year,  the  parents

should take appropriate action so that appropriate compensation is effected.

Alice  Moyo:  This would enhance the refund of the properties  and services she rendered in  that  home.  If  for  one  reason  or

another the lady is returned to her parents, the elders should look into that matter and arbitrate  as  is appropriate.   She says that

we should recognize the important role the house-wives play. The house wife is a worker.  She’s the one who takes  care  of the

family, she takes care of the goats, chicken, the children and everybody. So if the husband is in formal employment, they should

sit down, do their budget and the surplus funds should be used or shared equally.

The womenfolk, especially the house-wives,  have suffered for too long because  they depend on handouts from their husbands

and sometimes, these are  not  enough.   So,  we  want  the  Constitution  to  recognize  their  important  role,  and  come  up  with  a

recommendation that,  the husband should  recognize  that  role  and  appropriate  funds  be  apportioned  accordingly.  Sometimes

housewives are not even given a lee way for an extra cent. The budget is so tight that even for their personal  use the can’t have

anything. It is recognized some parents are wealthy, and since love knows no borders their daughters might be married in homes

which are fairly poor. It’s important the Constitution should have a clause whereby the father of that daughter, should be able to

chip in to assist the poor daughter who is married in the poor family. 

We should  have two languages in this country, English and Kiswahili.

The President’s powers  should be  reduced  and  not  only  that,  he  should  be  able  to  answer  to  the  citizens  of  this  country  in

Parliament, not in public rallies. Citizens give their rights to their leaders  including Members of Parliament,  and we want to give

Members of Parliament and other leaders  limited rights so that we still  hold  that  power  to  ourselves.  We  don’t  abdicate  our

powers to individuals. In other words she is saying we shouldn’t  have hero worshippers.

Each party should reserve 30%  seats  for women. She says we should have no room for nominated Members of  Parliament,

we should have only members who are elected. A Member of Parliament should have minimum education  of Form 4 level. She

says a Member of Parliament should be answerable to the people, not the party which he stood on,  and then he should have a
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minimum education level of form four and he should have passed very well.

The Court should be at our locational level. The Constitution should provide for legal assistance to the accused,  so that people

have  access  to  legal  assistance.  There  should  be  funds  set  aside  for  Aids.  We  should  have  provision  for  an  office  of  an

Ombudsman, so that people  can get fair justice.  As we speak  now children of poor  people  don’t get jobs,   job opportunities

just to the children of the rich and this should not happen. Thank you very much.

Interjection : Mwambie asiondoke.

Com. Abida: Asante mama lakini kuna swali moja. Hatukuelewa kitu tunataka utuelezee. Professor Kabira atakuuliza swali.

Professor  Kabira: Mapema ulisema unataka kijana na bibi yake wakae mwaka mmoja bila kufanya ile ceremonies.  Ulisema

hivyo?

Interpreter: Maximum, she said, if I took this lady without paying the  

Professor Kabira: Dowry?

Interpreter: Dowry.  No,   the dowry.  This is not dowry among   the  Kambas.  Dowry  is  a  different  stuff,  but  to  recognize  a

marriage in Kikamba you pay what we call “Gozia Mbeo” (goats for, say, tradition), and that traditionally is a wife.

If I take 3 goats and one is slaughtered, that is a ceremony for a  wife. The idea behind this was that,  wives were not reserved

for the rich. The Kambas realized that a poor  man needed a wife too,  and therefore they  said  a  man  interested  in  for  a  wife

cannot miss three goats and one to slaughter a he-goat.  So  that ceremony is a wife. So she said in case  I talk to her,  I should

not be allowed to stay with her for more than a year without paying those goats.

Professor: Okay. What about if you, so if you don’t, what happens after the one year?

Interpreter: She  said  since  the  Kambas  don’t  recognize  “come  we  stay  affair”,  after  the  one  year  the  elders  should  meet,

arbitrate and if they find the man is not serious, they should take the lady back home to her parents.

Professor Kabira: Na mtoto?  Kwa sababu mwaka mmoja, si atakuwa na mtoto?

Interpreter: She says since this lady was working in that home, she  was  provided  all  kinds  of  services,  that  man  should  be

made to compensate  as  appropriate  with wazees also discussing, and the  child  would  go  with  the  mother.  So  long  as  she  is
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compensated adequately then she can take up the upkeep of the kid. 

Com.  Abida: Tafadhali  tungewaomba,  mtu  akizungumza,  we  are  not  in  a  public  rally.  Hiki  ni  kikao  muhimu  sana,  tuko  na

record. Mkiendelea kupiga makelele, tutakwenda na record ambayo ina makelele huko kwa commission.  Hatutapata  mawazo

na fikira za watu wa sehemu hii. Akizungumza mheshimu maoni yake na kunyamaza. Ukiwa na maneno sisi tutakaa hapa mpaka

usiku  tuwasikize,  tafadhali.  Speak  here  si  pahali  umekaa.  Tukiendelea  hivi  basi  tutafunga  mkutano  turudi.  Kwa  sababu

hatutaweza kuafikiana. We cannot communicate with noise. Please.  And if there is anything direct  it to the commisioners here.

Na  msiiinue  mikono  kwa  sababu  hatuna  debate.  Hatutawapatia  nafasi  ya  ku-debate.  Ukiwa  na  jambo  kuja  hapa  uuongee.

Tutasikiza kila mtu ambaye anataka kuongea. Asanteni. James Mwigai, James Ngugi Muigai?

James:  Na  pesa  zisiwe na picha ya Rais kwa maana watu wa kabila la Rais wamejifanya  kama  watu  wenye  mamlaka  zaidi

kama Rais mwenyewe. 

Kwa  upande  wa  biashara  tunaomba  zipewe  heshima  na  serikali  kwa  maana.  Mana  kila  mara  wafanya  biashara  huitwa

walanguzi.

Kwa upande wa elimu, tungetaka iwe bure kama tulivyo-ahidiwa na serikali kutokana na ukosefu mwingi wa mvua sehemu hii.

Tungetaka askari ambao wanatulinda watuheshimu sisi wananchi.

Kwa  upande  wa  matibabu.  Tungetaka  matibabu  yawe  ya  bure,   yakitolewa  na  serikali,  kwa  sababu  watu  wengi  wanakufa

kutokana na ukosefu wa pesa za hospitali.

Upande  wa  maji.  Serikali  itupe  maji  safi  sana  Kibwezi  division,  maana  asilimia  tisini  na  tano  ya  watu  wa  Kibwezi  huwa  na

midudu inayotokana na maji. Asanteni.

Com. Abida: Josephat Mutunga? Yuko? Josephat?

Josephat: Shukrani kwa nafasi hii.  Ma-Commissioners,  niko  na  maoni  yangu  na  ninge-omba  yule  translator  aje  anitranslatie

maana mengine nitatumia Kikamba.

The first thing is about the judiciary. The appointments of the Attorney-General and the Chief Justice are done is by the Head of

the State  and  those  powers  shouldn’t  be  vested  there.  the  appointment  should  be  through  the  Parliament.  Approval  for  the

appointment of ministers and assistant  ministers should also be done through the President  so that we don’t have people  who

don’t qualify appointed to those position on friendship basis.

Before  ministers  and   assistant  ministers  travel  out  of  this  country  for  whatever  reason,  Parliament  should  be  informed,  and
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wananchi should also be informed as to  why they are travelling out.

Chiefs should be transferable to other  areas.  If a chief has got a personal  vendetta  with an individual, that person would suffer

until the chief departs from this world. I recommend that the chiefs be appointed by the people.  They should, that is,  be  elected

by the people according to their qualifications.

The Head of State, if he commits crimes, should be charged in a court  of law just like any other citizen. Citizens should have a

right to recall their elected leaders  whether Members of  Parliament  or  councillors  if  they  don’t  perform  as  expected.  Prices

should be controlled because prices of commodities have been increased without due regard to income levels,  and people  are

really suffering. Thank you.  Asante.

Com. Abida: Joseph Mweke? Yuko? Joseph Boniface Nzekele? Hauna maoni? Asante. Onesmus Mwindi.

Onsmus: Asante sana kwa Ma-Commissioners mabibi na mabwana, hamjambo?

Audience: Hatujambo.

Onesmus:  Mimi ningependa kuchangia hali ya mashamba. Mimi ningependa niseme habari  ya mashamba, mashamba  yale  ya

serikali ambayo yako katika area hii yawe yakigawiwa na tume ambayo imechaguliwa katika constituency hii.

Pili ningependa nizungumze juu ya hali ya watoto.  Ningependa serikali isomeshe watoto  wa kila Mkenya,  watoto  wanne  kwa

kila Mkenya from nursery to university. Pia upande wa siasa ningependa nizungumze. Kuwe na vyama vitano vikizidi, lakini si

vizidi zaidi ya hapo. Pia ningependa mjumbe awe mtu wa degree and onwards. 

Nne, ningependa kuwe na tume ambayo mjumbe au councillor akifanya makosa awe anaweza kuripotiwa pale na kuondolewa

kwa kiti. Pia ningependa kuwe na uhru wa kuajiri hawa ma-judge. Wawe wakiappointiwa na Rais na wapitishwe au wa-vettiwe

kwa bunge ili wawe ni watu wazuri. Wakionekana si sawa warudishwe.

Ile ingine ningependa nizungumze ni ya akina mama hawa widows.  Ningependa mambo ya families yawe yakiangaliwa  mabibi

ambao mabwana wao wamekufa,  wawe wakiangaliwa na watu wa families pamoja  na  shida  zao,  na  ikonekana  inazidi  ndiyo

ipelekwe kwa serikali. Na kwa hayo nimesema ni asante.

Com. Abida:  Francis Mwania?

Francis: Commissioners, viongozi, na wananchi, hamjambo?
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Audience: Hatujambo.

Francis: Kwa majina ninaitwa Francis Mulu Mwania,  not Mwaniki.  Ningependa kusema tu machache lakini  nimeandika  kwa

Kizungu.

Parliamentary representation should be based  on the number of registered voters,  and the population size of that  constituency

not on area size, or based on individual interest, saying, I want to set a constituency for myself. Then there must be  an abolition

of this quota system. Let’s say, people  have to join a national school,  there must be  a quota system for Makueni,  Garissa,  no.

We want people  to be  selected to join those schools on merit.  Even recruitment to the military, let’s say the  army  and  police

should be based on merit. If  they want to say it’s form four,  it’s form four.  Form four B+ form four B+,   If it’s form four D+,

D+ all over the country.  Also the issue of land in Kibwezi is so volatile. I  would suggest,  if  you  squat  on  a  piece  of  land  for

around five years, hiyo ardhi ikuwe yako.

Again,  if  the  harambee  system  of  pulling  resources  together  has  to  continue  in  the  next  Constitution,  there  must  be  some

guidelines to show us,  it must go this way.  Alternatively, there must be  a monitoring system to say,  we  raised  this  amount  of

money, it did this much, because this money we don’t know how it goes. Again, we have to strengthen the local authorities (not

clear) citizens of this country live. Councillors should be given autonomous authority from the central  government.  Not  a matter

of  local  authority  minister  being  overall  of  all  council  activities,   and  minimum  education  should  be  form  four.  University

education  loans  should  be  made  blanke   for  every  student  who  joins  university.   Every  student  must  be  provided  with  that

government loan. There must be  no vetting authority to say you’ll get 40,000/-,  other  people  get 25,000/=,  no.  Every student

should get equal share.

Again people under investigation or mentioned by the Parliamentary select Committee should not hold any public office. That is

all I had. Thank you.

Com. Abida: Mutuku Kaloki?

Mutuku: Asante. Ever since we fought for this independence,  from the time we were in Machakos  district  and now we are  in

Makueni district  we haven’t seen anything. Are we going to wait until we die? Is  it also true  that  other  freedom  fighters  from

other parts  of this country never got anything? Or  is it us who were neglected  for  whatever  reason?  Since  our  independence

from the British government,  we have not received anything, and we would like to be  given something. The  late  Tom  Mboya

promised us oil. He told us he would puncture the tank with oil, and we would be merry, and happy,   but we never saw that.

We the people of Mutito, including Machakos, have a lot of problems. Because of suffering,  people have migrated to Tanzania,

to Taveta because they can’t get anything to eat.  Is  that not a problem? What kinds of problems were solved for us? We are

saying land should go back to their rightful owners.  We fought for this land which belonged to our fore-fathers,  and we would
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like that land to be  returned to the rightful owners.  Our borders  were shifted  from  this  sides.  They  were  brought  closer  here

nearer  is  side,  and  we  were  driven  to  the  arid  land  below  here  and  we  think  that  is  exceedingly  unfair.  We  would  like  the

original border  to be  returned to where it  was.  We  would  like  to  go  back  to  the  original  land  and  the  president  told  us  we

should stay a kilometre below the hill. I am saying this because of the suffering we are experiencing. 

I am going to talk about  parenthood,  because  everybody likes children. We are  all parents  and  it  looks  like  women  too,  are

coming to champion their interest. If for example my son brings  a lady to my house and I don’t know the character  of this lady,

the same night do I get goats and take to the parents of that girl? These days my daughter will get married to somebody I don’t

know, my son will marry somebody I don’t know, and therefore,   before we take  any action  the  elders  should  look  into  the

matter properly.  I don’t know if what I am saying is proper   or  not,  but  I  want  to  say  this:  diseases  such  as  HIV/AIDS  are

rampant because of these illegal, illicit, cohabitation.

When we make the Constitution we should be careful. Some of the things which we might take  outside there,  as  though jokes,

when they come back in the form of a Constitution, they might be a problem to us. As I conclude I want to say this Constitution

we  are  making  should  be  made  in  a  level  headed  manner  so  that  we  don’t  make  recommendations  which  are  not  proper

because they will be hazardous to us. Thank you.

Com. Abid: Tell him thank you for the advice, we have heard. Wilson Kamolo?  David Chuma?

David: I  am very grateful to you Commissioners.  I am grateful that the government and the citizens of the country find it  only

appropriate that we contribute to this Constitution Review Commission. When we fought for independence,  we were promised

some things, but we never got them. In the Kikamba customary way,  if somebody takes  your property,  or  doesn’t honour a

pledge  you  take  an  oath.  Why  is  it  that  freedom  fighters  were  never  given  what  was  promised  to  them?  I  fought  for  this

independence when I had teeth,  and now I am toothless.  I even stopped  having children and I have not seen what we  fought

for. Let us be given some benefits. 

The  tradition  of  Kikamba  is,  if  you  impregnated  a  girl,  you  should  take  care  of  that  child.  How  come  that  when  a  man

impregnates  a  lady,  he  goes  scots-free,  and  then  when  he  is  asked,  he  says  that  was  just  a  girl-friend  and  yet  there  are

expenses. For an old person to take care of those children from clinic, you know,  ante-natal care it is not fair. 

If a lady dies before that initial ceremony is conducted,  where we said 3 goats  and one  slaughtered,  one  is  made  to  conduct

that ceremony, and also pay some compensation.  Why is it that people  don’t want to follow culture and conduct  appropriate

ceremonies as in the beginning? Is it better to pay for a dead person, or pay for a living person? Asante sana.

Com. Abida: Mzee unasema kwamba mliahidiwa kwamba mtapewa kitu.  Ni kitu gani? Halafu,  nani aliwaahidi hicho kitu?
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Interpreter: We were promised land by the government of Kenya after independence.

Com. Abida: Asante. Safina Muite. Unaitwa Safina Muite? Mwete.

Safina: Mwete.  Asante sana kwa hii nafasi.  Kwanza nawashukuru viongozi wetu,  kutoka mahali mumetoka. Ninamushukuru.

Kile  naweza  kusema,   na  kama  imeongewa  na  mtu  mwingine  kwa  maana  kuridia  sio  vizuri,   kwa  maana  nimekuja  hapa

nimechelewa,  mtanisamehe.  Mimi  nachangia  Katiba  kuhusu  watoto  wetu.  Kuna  nchi  ambayo  watoto  na  wanawake

wanasumbuliwa. Nataka  Katiba ya watoto  wasichana kutahiriwa ikwishe. Wanaume watahiriwe pekee  yao,  lakini  wanawake

na wasichana wasitahiriwe.

Ile ingine ninayosema, kuna wazee wengine wanasema hawasomeshi wasichana.  Hii ni kurudisha maendelo  ya  Kenya  nyuma.

Kwanza mimi si-kusoma. Baba yangu alisema hawezi kusomesha msichana. Nikaozwa ng’ombe kumi na tano na mbuzi ishirini.

Na sasa nina shida sana. Ukisema msichana hawezi kusomeshwa na hujui mimi sina mvulana, pengine nimezaa wasichana tupu.

Utasema wasichana wasisomeshwe, nitasomesha nini? Kwa hivyo Katiba ya kusema ati wasichana wasisomeshwe iishe. 

Kwa vile watoto  wote ni watoto  wasomeshwe  wote.  Ndipo  tuweze  kuwa  na  waakilishi  bungeni  wanawake.  Sisi  wanawake

tumeenda chini sana. Tunataka maendeleo ya wanawake iwe juu na waume. Si kusema ati iwe juu ya waume. Tunajua mwana

mme ndiye kichwa na  mwanamke  ndiye  shingo.  Lakini  lazima  tuwe  na  maendeleo  kwa  maana  mwanamme  hajui  mambo  ya

nyumbani.  Akitoka  usubuhi  akienda  huko  anakokwenda  ambapo  sitataja  u  anakuja  usiku.  Mwanamke  ndiye  anajua  mtoto

ambaye anafukuzwa.  Siku hizi wanawake ndio wako na watoto  pekee  yao.  Mtoto akifukuzwa hata kama uko kwa bure ama

kwa  miguu  unaona  mtoto  anakuja  na  uniform,  na  baba  yake  yuko  nyumbani.  Ni  nini?  Baba  amesema  tuje  tukutafute,

tumefukuzwa balance ya shule. Wonderful!  Kwani yeye hawezi kutoa.  Kwa hivyo mjue wanawakee  tuko  na  kazi  mingi.  Na

tunataka wanawake wasome waende bungeni kama wanaume. Sio kusema tuwe kiasi kimoja,  lakini kama wewe unasoma na

mimi nimesoma maendeleo itakuwa mingi. Kama bwanangu amesoma na mimi nimesoma,  kuchungana  haitakueko.  Wanaume

wengine wana wke wao wamezunguka sana wamenunulia chakula,  bwana ameenda viake  ameenda  kufanya  kazi  watakutana

hapa saa ya kazi ikiisha.  

Na mtoto wako yuko hivi.  Utakuwa saa yote unasikia usiku nyumbani kwa sababu ya kiatu kukatwa kutupwa mahali ambapo

si mzuri. Na huyo mzazi kikwetu watu wanasema vita vya usiku haviamuliwi. Na yule mtoto wa watu anapata  shida.  Kwa hivyo

ndugu zangu tusomeshe watoto  bila kusema huyu ni mwanamke na huyu ni mvulana. Yangu  ninakoma  hapo.  Thank  you  very

much.  (kicheko).

Com. Abida: Asante sana Safina.  Grace Ndeti?
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Grace: I am going to talk about the problems of widows. The main problem is children of widows don’t go to school. A widow

would take a child upto Std. 8 and that becomes the end of the education process  for that child. Even if you go to look for the

bursary  you  will  not  get  it  because  you  don’t  have  influence.  I  am  talking  of  all  orphans  all  over  this  country.  Orphans  are

suffering. They don’t have the funds, they don’t have facilities for education. To give an example myself, I  am an orphan,  I have

children and as we speak now I am old and I owe the school more than 20,000/= shillings and I can’t raise such kind of money.

The circle of poverty of orphans is so bad that to break it will take time, because they are the ones who are  employed for these

menial jobs for the rich, to look  after cattle, to dig and to do these little jobs. Whoever is looking for a house-boy or  house-girl

will just go to look for those children of widows.  A very old man would find it  very  convenient  to  look  for  a  daughter  of  an

orphan to marry because she is disadvantaged. We should take  care  of  orphans.  We should take  care  of children of widows,

because these are the people who end up being street  families and not only that they end up at  times being criminals, and also

they would harass the rich. If an orphan has just one acre  and six children, surely what does  the government intend to do with

that kind of a person? Could there be no need to assist that person? Thank you very much.

Com. Abida: Asante. Wilson Ndonge, Kitela Ndutu.

Kitela: Asante sana Commissioners.  We came here so that we could give our ideas.  Our group is the Mau-Mau  group.  We

came here so that we can share this occasion together.  We were promised some things at  independence,  but when it came to

the division of those items or property we were promised, we never got our share.  We meet,  we have delegations to go to the

Head of State.  We had been promised some things, and when we come back  here we don’t see  anything  being  given  to  us.

How come that we in Ukambani these promises are hardly honoured? It looks like there is a form of discrimination. We fought

for independence so that we would be independent,  and we would all like to enjoy the fruits of freedom together.  Most  of the

people,   since independence 1963,  have passed  away.  It  also looks like those who are  still alive are  likely  to  pass  over  with

age,  then what will be  the benefits if they are  not given now? Land is a God-given right, we  fought  for  it,  we  were  promised

land, and there is some land somewhere in this country.  Why can’t we be  given?  We  would  like  the  promises  of  land  to  be

honoured and in case  there is no land let us be  told openly that there  is  no  land.  I  don’t  know  whether  it’s  because  of  dirty

politics that we have not been given our rightful share, but I wish the pledge be honoured. 

We would like to be  assisted.  I can foresee a lot of problems in this part  of Ukambani,  and I would like us  to  be  assisted  in

educational funding. We have no factories. We have no employment opportunities and people  spend the time idling, and those

people are  blamed but that  is  not  their  mistake.  The  Constitution  should  look  into  the  economic  situation  of  this  area.  Build

appropriate  factories,  have appropriate  investments,  so  that  the  people  can  get  job  opportunities  and  then  there   will  be  no

idling. Thank you very much.

Com. Abida: Kaguti Manau? Mikaire Mutambia? Asante. Richard Kioko? James N. Nzeru.
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James:  Nashukuru  Ma-Commissioners  na  wanainchi  wako  hapa.  Mimi  yangu  ni  kuchangia  ama  kuuliza  Katiba.   Katika

Kenya, sisi tuko Kenya kutoka wapi mpaka wapi, na tunatengeneza Katiba ya Kenya.  Katiba ile tunatengeneza ninasema ni ya

hali ya haswa watu ambao wako katika sehemu ya Mtito wa Ndei  Division  ambao  hatujapatiwa  mashamba  kamili.  Yangu  ni

kuuliza ama kuwambia Katiba waende,  sisi huku tumewekwa kama wanyama. Maana ya kusema hivi, wakati  huu tuko katika

area  inaitwa game park. Tumepatiwa survey ya uongo ya kupewa namba sisi ambao hatuna mashamba. Wakati huu sisi tunajua

tunaweza kuambiwa tuhame wakati  wowote.  Kwa hivyo vile tunajua wanyama na mtu,  mtu  ndiye  aliye  na  power.  Kama  sisi

tumenajua  hapa  ni  mambo  ya  wanyama,  tuko  shcni  ya  wanyama,  wanyama  ndiyo  wako  juu.  Binadamu  hayu  juu.  Tunataka

Katiba  ipelekwe  tupewe  mashamba  yetu  sawa  na   kama  area  zingine.  Ukikuyuni,  whatever,  wako  na  title  deeds  kwa

mashamba yao wanaweza kuchukua loan.

Ya  pili  ni  kuuliza  ama  ni  kusema,  sisi  hatuna  nafasi  Kenya  mtu  kama  mimi,  kwa  mfano,  niwe  na  shamba  langu  na  liiwe

limegunduliwa  na  tajiri  fulani  ama  serikali  dhahabu.  Mtu  anatoka  juu  na  pesa  na  kuniambia  hili  shamba  si  lako,  ondoka,  ili

achimbue ile thahabu iko hapo. Kwa hivyo Kenya ama Katiba iangalie vizuri vile ninaweza kuwaambia shamba ni langu na mtu

aje kuchimbua asije thahabu iko hapo.  Hata nikiwa mwananchi wa upande wa chini,  huku nisitolewe kwa shamba hilo nianze

kuhangaika.

La  mwisho,  ni  hali  ya  wafanyi  kazi  ambao  wa-me-retire,  retired  officers.  Naomba  Commissioners  ama  Kenya  irekebishe

Katiba.  Mtu  ambaye  anapewa  pension  iwe  ikiongezwa  wakati  wale  watu,  wakampuni  aliyokuwa  akifanya   wanaongezwa

pamoja ili asomeshe watoto.  Wengi wanafukuzwa ama wametravel nyumbani hawana pesa na watoto wako. Ninafika hapo.

Com. Abida: Asante. Antony Njore?

Antony: Thank you very much for this opportunity in order to give our views and mine, I am going to read.

Com. Abida: Five minutes to highlights. We you will read your memorandum

Yeah. 

Kibwezi Constituency ,

Mtito wa Ndei Division, 

P.O. Box 1 Ngwata.

 

13th May 2002. 

The Chairman,

Constitution Review Commission,

Nairobi.
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Dear Sir,

Political Parties, Kanu’s View.

The Commissioners,  leaders  of Kibwezi constituency, ladies and  gentlemen.  This  is  a  very  important  occasion  in  the  lives  of

many Kibwezi  people and Kenya in general. It marks a watershed in the political evolution of all states. The occasion also gives

a  chance  to  every  Kenyan  to  present  their  views  on  the  Kenya  we  want.  WE  in  Kanu,  Kenya  African  National  Union

(KANU), would like to give our  in-put to the making of a new Constitution herein under.

One.  Kanu is committed to a just and cohesive society,  where different ethnic groups live together in peace,  love and unity in

pursuit of national prosperity. 

Two. Kanu advocates the peaceful co-existence of all political parties, their political ideologies not withstanding.

Three. All political parties should have a code of conduct.

Four. There should be set up a political institution or watchdog  political parties’ affairs eg management. Political parties  should

diversify into other areas of the economy,  development eg, in research. 

Six. Political parties,  therefore,  should look and solicit for funding from both within and without, so that they may  realize  their

goals in number five above.

Seven. In order to stabilize politically, political parties should be limited to a maximum of five.

Eight. Public funds should not be used to fund political parties. 

On Local Government,  one.  Those Kenyans who wish to seek  and contest  for civic posts  in  our local councils,  must  have  a

minimum of form four level of education.  Mayors/council  chairmen should be elected by the electorate.  They  should  have  the

required standard of education. Three. Mayors/Council chairmen should serve for a full term of five years,  unless the incumbent

commits an offence which requires his removal.  Four,   summaries and other emoluments should be paid from the consolidated

fund.  Six.  Nomination  of  councillors  should  continue.  Seven.  Nobody  should  be  nominated  as  a  nominated  councilor  or

otherwise, if they stood and lost during the election. 

And the executive. The post  of assistant  chiefs should be scrapped,  instead,  village elders  be  duly recognized and work under

the  chiefs,  drawing  some  allowances.  Two.  The  District  Commissioner  should  no  longer  be  the  chairman  of  the  land  and

occasion committee.  In his place there should be formed constituency land control  boards,  whose chairman would be elected

by  the  people.  Three.  The  District  development  committee  should  have  the  powers  taken  down  to  constituency  level.  The

Constituency Development Committees will then allocate, and disembark development monies as  per  development plans of the

constituency.  District  Development  committees  should  therefore  supervise  monitor,  and  evaluate  the  said  projects  at
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constituency level. Four. Provincial administration shouldn’t be involved in politics. 

On the legislation. One.  Any  aspirant  for  a  Parliamentary  seat  should  be  a  university  graduate  or  the  equivalent.  Two.  MPs

should continue working  part-time  as  in  the  case  presently.  This  gives  them  a  chance  to  list  their  constraints  with  a  view  to

finding out their problems and needs. Three. MPs  should be between 35 and 70 years of age.

Com. Abida: I have given you two minutes to summarize because we will read your memorandum. Please,  so that we can give

time to other people. Two minutes to summarize.  

James:  I am about to finish.  Should be between 35 and 70 years of age when seeking political elective post.   MPs should be

recalled by the electorate for failing to deliver. We advocate that the 10 seats  reserved for nomination be given to the disabled.

Nomination should also be equal. Nomination should also be spread country wide. Last One. All nominations should be for one

to five years time only. Thank you for your kind patience. Antony Nzole, Kanu Assistant Secretary,  Kibwezi Branch.

Com. Abida: Asante. James Nguyi. If you have written exactly five minutes because we shall read

James: Yangu ni ya kusema tu.

Com. Abida: Haya asante.

James: Jina langu ni James Mali Nguyi. Mimi ni na maneno kidogo tu nataka kuzungumza. Ya kwanza mimi nataka elimu iwe

ya bure, kwa sababu kuna watoto wa maskini ambao elimu tu ya fedha wanashindwa kusoma. Nataka elimu ianze Std 1 mpaka

university na mzazi mmoja awe na watoto  wanne wa kusomeshwa.  Lakini akipata  juu ya nne, wa tano ni wake.  Ya tatu,  kura

ziwe  zinahesabiwa  katika  kituo.  Si  kutransfer  kupeleka  mahali  pengine.  Kama  ni  kwa  hall  mahali  tunapigia  kura,  ziwe

zinahesabiwa hapo. Ya tatu ni MP awe wa degree na awe na good discipline, awe hajafanya kosa  lolote la kuiba ama kupiga

watu.

Wanaume  wawe  wakubwa  kushinda  wanawake  kwa  sababu  hata  Mungu  alisema  wanaume  wawe  wakubwa  kushinda

wanawake. Hata Yesu wakati alikuwa huku alichagua watume 12 lakini hakuchagua mwanamke. Kwa hivyo wanawake wawe

chini  kidogo  kushinda  wanaume.  Lakini  kwa  elimu  wawe  sawa,  kwa  kila  kitu  wawe  sawa.  Lakini  kwa  boma  wawe  tofauti

kidogo. 

Ingine  ni  watu  wanakwenda  mkutano  inaitwa  DDC,  kwa  DO,  DC  sasa  hiyo  mimi  nasema  itolewe,  iwe  ni  Constituency

Development  Committee.  Kila  MP  apewe  pesa  yake  ili  wafanyishe  maendeleo.  Lakini  si-kupeleka  kwa  DC,  kwa  sababu

kupeleka kwa D.C. sasa zingine inabiwa.  Kwa hivyo yangu ni machache. Asante James Mali Ngui.
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Com. Abida:  Samuel Zongelu. Do you have a memo? Five minutes.

Samuel: Kwanza  na-shukuru  Commission  kwa  nafasi  hii  nimepewa.  Nitazungumzia  kidogo  juu  ya  wakulima.  Nina  mambo

machache  tu.  Kwanza  nasema,  kitu  cha  kwanza  kwa  sababu  tuliishi  hapa  tangu  mwaka  wa  sitini  na  tano  mpaka  sasa

hatujapewa title deed  kwa hivyo tafadhali mkulima akiishi popote  kwa  mwaka  mmoja,  inafaa  apewe  title  deed.  kwa  sababu

akiwa na title deed  itamwezesha kupata  hata loans.  Naomba ya pili.  Nchini yetu ina sehemu nyingi zilizo na maji, na aya maji

hata sehemu kavu kama hapa ukichimba hata futi arobaini tutapata  maji ya kudumu. Tuchimbiwe maji mengi ili tuweze kufanya

irrigation. Na  njia  nyingine,  hata  kama  ni  ya  kufunika  zile  mito  ziko  na  maji,  kama  ule  mto  wa  Kibwezi,  Makindu,  Kiboko,

Upper  Thange, Kaburu na Mtito wa Ndei.  Hizi  mito  zikifungwa  haya  maji  yatakuja  juu  mpaka  zikiwekwa  terraces  yatakuja

kwa  mashama.  Tutafanya  irrigation.  Kwa  hivyo  nchi  yetu  ya  Makueni  na  sehemu  kame  zitakuwa  na  chakula  cha  kutosha,

through irrigation. 

Naomba ya tatu. Farmers wapewe character  loans.  Yaani loans ambayo huyu tunamjua ni mkulima na hana uwezo lakini yeye

hulima kwa nguvu zake.  Apewe character  loan kwa sababu hatahama kwa hii nchi yake.  Kwa hivyo mkulima yeyote ambaye

amejitoa kulima apewe character loan alipe kupitia ile kazi anafanya ya ukulima. 

Ya nne. Markets  au sehemu za kuuzia vitu, hawa nchi za nje  na  nchi  yetu  hii  ya  Kenya,  tupewe  vibali.  Mimi  nikitaka  kuuza

chakula saa  hii Tanzania au nchi za Malawi  au  Zambia  inchi  za  Comesa  nipewe  kibali  nipeleke  chakula  changu  au  chochote

nimelima bila kuambiwa mpaka upitie mahali fulani, mpaka upitie hivi. Nipewe kibali,  kwa sababu mimi ni mkulima,  nimelimia

hiki chakula kwa gharama zangu, nipewe kibali nipeleke mahali nitauza, nipate faida na nilete hiyo pesa  isaidie nchi yangu. Kwa

mfano, wakati huu kuna njaa sana nchi ya Malawi, na sisi tunapeleka chakula mpaka hata Taveta.   Kufika Taveta hata kupata

kibali cha kuuza hapo kwa soko unalipishwa pesa  nyingi kwa  kile chakula wewe umebeba,  na watu wa municipality ya hapo

Taveta.  Na  wakikulipisha hivi, hakuna mahali utaambiwa enda uuzie pale,  unaachwa  tu  wewe  ukaende  kuuza  kwa  no  man’s

land, mahali hakuna security, na hiyo chakula, au hiyo gari ikiibiwa hakuna mtu atauliza wewe. Lakini umelipia kodi kila kitu. 

Ya  tano,  kama  hii  local  govenment  ikiwezekana,  sababu  local  zote  tunauza  vyakula,  tuwekewe  bei  kama  ile  mtu  anaweza.

Ukiwa na shillingi  kumi uruhusiwe kuingia kwa soko na uuze siku hiyo kwa hiyo bei ya ten shillings. Na  ukikosa kuuza, hakuna

mtu utadai.  Na  kwa sababu kesho ukujakuuza utalipa also ten shillings. Kile wanachohitaji  kufanya ni  waweke  kama  ni  soko

fulani,  waweke  askari  na  watu  wa  kuweka  ile  kodi  registered,  na  yule  mtu  wa  kulipisha  shilingi  kumi.  Ahakikishe  kila  mtu

ameingia sokoni na shilingi kumi. Hata ukienda kuuza ng’ombe shilingi kumi, hata ukienda kuuza gunia ya mahindi shilingi kumi,

kwa sababu ukikosa kuuza hakuna mtu atarudishia wewe kitu. Na  kesho ukija nayo utalipia tena.  Kwa hivyo ile kodi  ya (not

clear)  kama  shilingi  mia  moja,  mbuzi  thelathini,  hii  ni  kunyanyasa  wakulima.  Kwa  sababu  akikosa  kununuliwa  hakuna  kitu

anarudishiwa. Kwa hivyo, iwekwe kodi ambayo hata akikosa kuuza hajafinywa sana.
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Sita.  Wakati  tunapanda mbegu zetu wakulima, tunadanganywa tumeletewa  certified  seeds.  Certified  seeds  ni  mbegu  ambayo

imechungwa na imehakikishiwa kumea kama 100%.  Lakini hizi mbegu wale wameruhusiwa na serikali kutuuzia,  hata  wengine

wanafanya kuziweka dawa na kutuwekea kwa mifuko na tunakuja kununua. Na  ile gharama tunapata ya ukuzaji iko juu sana.

Na kuja kuhakikisha hii sio kile chakula ulikuwa unatarajia,  umeharibu mali yako mingi. Umepalilia, umelima, umepiga dawa na

kile chakula kinatoka ni chakula ambacho hukutarajia.   Kwa  hivyo  tunataka  serikali  ile  ambayo  itakuwa  iangalie  mkulima  na

itusimamie juu ya mbegu safi. 

Kitu cha saba.  Tunauliza kama ni wakati wananchi wamelima vyakula vyao, watafutiwe mbegu au watafutiwe dawa ile ambayo

itazuia chakula chao kuharibika.  Kwa mfano tuko na cereals  board,  na tunajua wana sehemu inasimamia madawa.  Sasa  hivyo

wakulima  wote  wako  na  chakula,  lakini  hakuna  mmoja  ana  uhakika  ile  dawa  ameweka  ni  ya  ukweli,  kwa  sababu  serikali

haishuguliki na ile mahindi tumelima. Lakini njaa aikitokea, utasikia kila mtu asiwe na shida kwa sababu serikali itahakikisha kila

mtu hatakufa na njaa.  Na  hii mwaka mzima au mwezi moja unatoa kilo moja.  Hiyo ni haki kweli hatutakufa na njaa?  Sikweli,

kwa sababu kupimwa kilo moja kwa mwezi moja,  na kile chakula ulekuwa nacho  kama  kingesimamiwa  na  serikali  kiwekwe

dawa, kingekaa hata zaidi ya miaka mbili na usaidie wenzako wengi. Kwa hivyo dawa serikali ituhakikishie na kama ni kutafuta

pahali patamkaribisha mkulima, tutafutiwe dawa ya kweli ambayo iko na ukweli na itatutuza. 

Kuna  hii  serikali  inasema  government  national  food  policy.  Haya  mambo  ya  food  policy  lazima  serikali  ihakikishe  kweli  ile

imesema ni food policy ni ya kweli. Sio undika ati, hii haki serikali imeamua hivi na tutafanya na si kweli.  Lazima ihakikishe ni ya

kweli vile imeandikwa. Serikali lazima itusaidie sisi wakulima. Tuwe tunaweza jua ile nchi inahitaji kama ni maharagwe, ile nchi

inahitaji kama ni sunflower, and (not clear),  ile nchii nahitaji kama maua, ile nchi inahitaji kama maembe. Kwa sababu  serikali

saa  hii,  mimi  nimon  through  cereals  board.   Saa  hii  magari  yanajazana  mengi  sana  kama  hawa  watu  wa  cereal  board  kwa

sababu serikali in-order  ya kupeleka chakula Malawi. Na  hii serikali ingekuja iseme wale watu wako na mahindi hapa  saa  hii

tukutanishwe hapa kwa DO, ichukuliwe na hii tender ipewe wakulima, walete mahindi hapa,  ipelekwe Malawi. Kwa sababu hii

yetu haijahifadhiwa vizuri kama ile iko cereals  board.  Ile iko cereals  board  itunzwe na iongezewe dawa,  ndio tukule wakati  ile

yetu itamalizika. Na kwa sababu hii yetu haina dawa tupeane iende Malawi tusaidie ndugu zetu huko na sisi tupate pesa.  Kwa

hivyo ingefaa serikali wakati inapata order, ichukue chakula kutoka kwa wakulima. Lakini sio kwa cereals board. 

Pia,  bei ya chakula kama ile tunanunua hapa,  wafanye iwe juu kwa wakulima kwa sababu wanatumia gharama  kubwa.  Kuna

chakula tunakuza na wakati tunakuza chakula, kwa mfano kama mihogo, serikali yetu najua inatumia pesa nyingi kununua starch

kutoka  South  Africa.  Na  sisi  tunalima  mihogo  mingi  sana.  Lakini  serikali  haiwezi  shugulika  na  kununua  mihogo  ya  watu

wachache  au  watu  wako  reserve.  Na  wakati  inahitaji  starch  inachukua  from  South  Africa,  from  Nigeria  na  hii  mihogo

wanawacha hapa yetu. Kwa hivyo inaonyesha ukulima wetu hauthamini. 

Kitu kingine cha muhimu na  ambacho  kimetusumbua  sana,  sisi  ni  watu  tunakaa  karibu  na  national  park,  na  tulishangaa  sana

kusikia ati mtu akiuwawa na simba au mnyama yeyote kama ndovu, ati serikali yetu kupitia kwa mbunge wetu wamekubaliana
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mtu awe akilipwa shilingi 30,000/-. Na shilingi 30,000/-  mtu mzima kama mimi nilipwe elfu thelathini. Na  kwanza kufuatilia zile

barua, kutoka hapa kwenda kwa DC,  kutoka hapo kwenda kwa chief, kurudishwa tena unachukua zaidi ya 80,000/-.  Halafu

yule  mtu  wako  uambiwe  analipwa  elfu  thelathini.   Tafadhali  hiyo  iandikwe  na  ipinduliwe.  Mtu  awe  akilipwa  kiwango  kama

million tano, kwa sababu mtu ako na dhamana. Na kama mtu anakufa kweli kupitia kwa wanyama, wale watu wanahakikisha ni

kweli, alipwe,  kwa sababu kusemekana ati atalipwa elfu thelathini hiyo hata haifai kusikika kwa watu. 

Ninaomba kama serikali itakayokuwepo ikikubali, wale watu  wote  ambao  wanahitaji  ukulima  wasaidiwe,  hata  kama  ni  wale

wadogo, kwa sababu wengine wanataka ukulima lakini hawana uwezo wa kulima. Hakuna tractors,  hakuna njia ya kupata  kitu

cha kumsaidia mkulima  mdogo  aendelee  mpaka  akuwe  mkubwa.  Kwa  hivyo  kama  inawezekana  serikali  yetu,  mtu  akiamua

anahitaji ukulima, asaidiwe kwa sababu  anashika kazi muhimu ya  nchi  yetu,  kwa  sababu  ukilima  ndio  uti  wa  mgongo  nchini

Kenya. Sasa mtu akiamua ukulima asaidiwe hata kama ni mdogo,  kwa njia ya kupata  mbegu, kupata  pesa  ya kulima, tractor,

gharma hizo  hata  kama  sio  pesa,  serikali  itafute  tractors.  Ziwe  zikilimia  wakulima  wale  ambao  hawana  uwezo,  ndipo  wawe

wakikuze chakula kingi. Nimeshukuru. Asante.

Com. Asante sana. Christopher Musyoki? Ama tukuletee hapo microphone?  Asante.

Christopher: Nina maoni. Mimi  ni  mmoja  wa  walemavu  ambao  chairman  wa  division  ya  Mtito  wa  Ndei  ameongea  Bwana

Simon  Nguu.  Lakini  ningeongezea  kama  vice  wake.  Tuko  na  group  kadha.  Ndugu  wangu  wengine  wako  hapo  nyuma,

wamechelewa kidogo, lakini nafikiri tuko na mpangilio ule tulikuwa tumeandika na tutaongeze.

Mambo yetu ya walemavu, mimi nikiongea kama Vice wa D..D.O Mtito wa Ndei.  Walemavu nchini Kenya na nasikitika sana

nikisema  ya  kwamba  hatuangaliwi  kihalali.  Hata  ingawaje  serikali  yetu  inatuambia,  inatulinganisha  na  wale  wengine,  lakini

ubaguzi uko.  Kwa sababu kwa mfano, mlemavu akiwa ametoka kazi hana njia ingine ya kufanya,  hawezi kukata  makaa ama

nini na nini. Lakini ningeuliza kukiwa kuna uwezekano sheria ziwe, mlemavu apewe uwezo wa kazi ambayo anaifahamu. Ikiwa

amesomea  kazi  fulani  na  hana  nguvu  ya  fedha  ya  kuiendesha  ile  kazi  yake,  aangaliwe  kwa  njia  ambayo  ni  ya  kibinadamu.

Apewe nguvu ya kufanya kama wenzake. 

Na ile ingine ningesema ni, akiwa hana kazi,  akiwa hajui kazi,   pia aangaliiwe. Kwa hivyo nikisema walemavu waangliwe kwa

uzuri, mimi  siwi ninaingilia sehemu fulani. Lakini, kama mimi nilikuwa mfanyi kazi na haki yangu ile  ningepewa  na  kuja  kukaa

chini ikaendewa kinyongo na waliokuwa wakuu. Lakini ningetaka kuuliza, sheria iko  tunataka  kuiunda  ya  mbele  naona  kama

inatuchukua kama sio watu. Nikisema hiyo na-sema kwa niaba ya walemavu wenzangu, yaani tuangaliwe kwa njia ile inayo-faa

kwa vyovyote  kulingana  na  vile  tu  binadamu  na  vile  Mungu  alituumba.  Hawa  ikiwa  ni  watoto,  nikiazia  kwa  watoto,  watoto

wadogo walemavu, tuko na watoto aina mbali mbali ambayo hawana mahali pa  kupelekwa,  haswa Kibwezi division.  Tuko na

watoto wengi ambao hawana wazazi wao huko nyumbani, na mzazi hajui vile anaweza kufanya na huyu mtoto wake.  Na  watu

wengine wanachukua ulemavu kuwa kama laana. Lakini mtu ambaye amesomea Bible kama mimi, ninajua ulemavu sio laana. 
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Kwa hivyo, serikali tungeuliza  iangalie  masilahi  ya  walemavu.  Watoto  wetu  walemavu  wakaribishiwe  masomo.  Mtoto  akiwa

hatembei,  aangaliwe  njia  ya  kujisaidia  nayo  ile  ya  kutembea,  na  masomo.  Ikiwa  haongei  apelekwe  shule  ile  ambayo  inafaa.

Akiwa ni mtoto hasikii, apelekwe mahali pa  watoto  na mashule yakaribishe.  Kwa hivyo ninanuliza, tunauliza kwa  uwezekano,

ikiwa  kunawezekana  watoto  wote  walemavu  shuleni  wapelekwe.   Ulemavu  uko  na  mambo  mengi.   Ikiwa  ni  kukosa  kujua

kufanya  kazi  na  mikoni  yake,  na  ule  ugonjwa  wa  kifafa.  Hiyo  ni  ulemavu,  na  inafaa  matibabu  yaletwe  karibu  na  mtoto  na

aangaliwe vile inawezekana kwa  njia  yoyote.  Kwa  hivyo  mtu  wa  chini,  nchini  Kenya,   mlemavu  ni  vizuri  ajisikie  kama  wale

wengine.

Ikiwe ni sehemu ya kwenda Parliament, tukiwa na mtu ambaye ana uwezo huo, awe na fursa ya kuingia kule.

Christopher Musyoki: Tukiwa na watu ambao wana uwezo huo wawe na fursa ya kuingia kule.   Ikiwa ni mahali popote  pa

serikali,  ama  kazi  yoyote,  ikiwa  ni  shirika  fulani  limetokea  pia  aangaliwe.  Kwa  sababu  mashirika  yakitokea  yanasema  pia

yasaidia walemavu lakini, kama kwa mfano funds ambazo zimechagwa kwa pesa  mingi  na  serikali  yetu  tukufu.  Ukienda  kule

Rehema House utashangaa sana,  kwa sababu kule wakuu wote ni wale watu ambao na miili yao yote iko sawa  sawa.  Lakini

mlemavu ambaye amepata bahati  kupata  kazi huko ni mtu au ni watu kidogo sana na hawana uwezo. Kwa hivyo kama sheria

ikiwekwa, fedha kama ile  ilitolewa  ya  walemavu.  Pesa  iliyoshtua  ulimwengu  hiyo  pesa  inafaidisha  wengine.  Nikisema  namna

hiyo naweza kusema kama  mimi nilijaza  form  mwaka  wa  1991.  Na  nikienda  kwa  Rehema  House  naambiwa  mambo  yangu

bado, ati yanaangaliwa. Lakini vile watu wanasema hivyo, hawasikii taabu ya mlevavu kwa sababu mimi kile nilitengeneza cha

kunisaidia niliangalia maisha yangu ya kazi ilikuwa mbaya,  na nikaona nikipata  mashini  ya  kusaga  mahindi  itanisaidia,  na  pesa

kweli zilikuweko. Lakini naambiwa hiyo haiwezekani na haifai, tunaangalia kile kitu kidogo.   Kwa hivyo  Rehema  House  mimi

naweza kulaani kwa ofisi hiyo kwa sababu inaangalia masilahi ya pesa  ya chini sana  kwa sababu huwezi kupewa msaada wa

chini ya elfu, ishirini kuteremka chini. Kwa sababu ya juu, unaambiwa hiki kiwango hakifai mtu kama wewe.  Ni kama uko na

madharau ya kuonesha mlemavu hana akili za kutunza  mali yake,  na hiyo nikiangalia, hayo ni makosa makubwa sana.   Naona

tunabaguliwa kwa sababu inafanya mlemavu awe hana.  Mungu akimnyima ikiwa ni macho, ama miguu, ni kama akili amekosa.

Lakini si vile.  Na  mlemavu mmoja wakifanya makosa na  kama  watu  wazima  wale  wako  na  viungo  vyote  akifanya  makosa,

mlemavu  ndiye  anaangaliwa  inasemekana  angalia  hali  ya  walemavu.  Yaani  mtu  mmoja  anaweza  kufanya  wale  wengine

wachafuliwe.  Lakini tukiangalia wale watu wengine wazima, tunaona ndio wako na makosa mengi, na wakifanya makosa,  ama

mtu mwingine mzima akitaka kufanay kitu, haisemekani kama yule mwingine amefanya makosa na ni mzima.  Kwa hivyo  ndiyo

tunasema kuko na makosa, na kuko na huo ubaguzi wa rangi.

Kwa hivyo ningeuliza, Commissioners ambayo mko hapa,  mahali popote  mukikusanyisha kitu, maoni ya watu ya Kenya wote,

muangalie mlemavu,  anaangaliwe  kwa  njia  yoyote,  kwa  kuinuliwa,  kwa  sababu  bila  kuwa  na  msingi  wa  kuanzisha  biashara,

yenyewe hata yule ambaye ana nguvu na hata anafanya kazi unasikia anasema maisha ni ngumu.  Sasa ukisema maisha ni ngumu

na wewe unapata mshahara mimi siwezi kukata makaa, siwezi kuchimba mtaro,  hata nikipewa futi moja nipewe elfu kumi, ama
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elfu  mia  moja  nichimbe  mtaro  siwezi.   Kwa  hivyo  ningeuliza  ikiwa  kungekuwa  na  sheria,  ningepewa  mimi  ile  haki  yangu,

kusema kweli, niliyofanyia miaka kama ishiriri. Lakini kesi yangu hata leo inasemekana iko kortini, na hata waziri wa labour niko

na barua ambayo alisema tulipwe, lakini imekanyangiwa chini na walio na uwezo.  Lakini kungekuwa na sheria ya  haki  yangu

kulingana  na  vile  naijulia  kwa  Bible,  kusema  kweli  ningesikia  kama  wale  wengine.  Kwa  hivyo  ningeomba  kwa  wale  wako

nyuma yangu, watakaokuja  baadaye maisha yao yaisikie wakiwa ni kama wale wengine. Na  ni  mabya  sana  kwa  mwenzangu

mweusi MwanaKenya kukosa  kusikia shida yangu. Na  mtu  mweupe  anatoka  mbali  anakuja  anangalia  masilahi  ya  mtu  kama

mimi, kwa sababu anaongezwa na Mungu na anajua hiyo sio taabu yake.  Lakini kwa ile taabu yetu  tuko  nayo  hapa,  tuko  na

madharau  ya  kuwa  hawapendi  kusikiza  mambo  ya  mnyonge.  Hata  muimbaji  mmoja  alisema  mnyonge  hana  sauti  na

kwelinikiangalia kwa sisi naona iko namna hiyo. Lakini Bible inanijenga.  Mimi ninakula Christo kwa ile roho yangu kwa sababu

imani yangu najua,  bible imeniambia wewe usililie. Kwa hivyo,  kwa vile ningeshtuka kwa  kile  kitu  nilifanyiwa  kwa  ile  miaka

ishirini imefanyika 

Com. Abida: Asante sana, Bwana Christopher.  Asante.

Christopher Musyoki: Asante,  nimeshukuru hata mimi.

Com. Abida: Phylis Mwema.  Mko na maoni au muko na poem. Watu ambao wametoka shule? Do you have  views  or  you

just have a poem?

Com. Abida: Asante.

John: My name is (not clear)  John. I am in  Std  6  in  (not  clear)  Primary  School.  Every  child  has  a  right  to  good  education.

Education should be made compulsory from primary school to Std.  8.  This will at  least  reduce child labour.  Every child has a

basic right to health care. The state should provide health care to all the young ones so that they may be a healthy  nation. Every

child should get protection from all those who may intend to harm or  commit any offence against the child. Above all, the child

has a right to live. This is precious.   Pregnant mothers should therefore be given medical treatment against diseases  eg sexually

transmitted infections and HIV, so that the unborn  child does not get infected. This is the responsibility of the state  to take  care

of the pregnant mother. Thank you for giving me a chance to speak and to present this memorandum before you.

Com. Kabira:  Asante sana John, na tutamuuliza Peter Musila.

Peter Musila: On behalf of the Commissioners who are here with us today, I am glad to present my views to you. I think many

have been highlighted by those who have already spoken.  Mine is that let the Constitution provide for a coalition government.

That is to mean any party that wins the general elections, let it consider all other parties in forming the government.  In  this issue,

I  think  we  will  have  a  better,  transparent  and  accountable  government  which  will  consider  all  issues  from  all  people  from
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different areas. 

The  second  thing  is  that,  let  the  government  cater  for  employment  of  all.  Let  the  government  give  a  good  environment  for

investors,  so as  to come and invest in our country.  When they invest,  actually most of those who  don’t  have  work,  will  have

something to support  themselves with.  When the  issue  when  the  government  is  transparent,  those  donors  from  outside  will

have to bring aid. These aids will assist those who are in problems, and if the government is not transparent,  actually we are  not

going to get anything from them and our economy will fall daily.

The third thing is on our local government. Our local government authority really gives the wananchi some problems.  You get a

local government like a councillor representing the people in a certain market. They actually have some Kangaroo courts.  If you

make a mistake in that town, they take  you to a room, they get somebody who is not trained,  somebody who does  not know

what the law says. That person is brought to you, tortures  you and you are  threatened,  and because  that person doesn’t know

what the law says you just keep quiet. What I say is that, let our Constitution give room to those people  who are  torturing their

colleagues. 

The other thing is on the administration. Let the administration be people  of respect,  let them first respect  themselves.  Actually

now-a-days,  police when you met them, they take  you in and away.  They seem to be arrogant  to the people  they  serve.  Let

them actually  show  respect  to  us.   They   are  paid  our  money.  The  money  the  government  is  paying   them,  that  revenue  is

collected from us.  So for anyone to qualify to be  a police,  let that person be someone who is educated   somebody  who  can

know the wishes of the other people, and someone who is honest,  but not somebody who is ready to take  what you have and

leave you with nothing. 

On that issue,  actually what I can comment is that,  let us abolish this post  of sub-chiefs in its place we have our village  heads

whom we do respect them, and we know their status, let us be given that one,  and let the government see  what they can do to

promote them in their daily survival.  For  the post  of chiefs actually, let the people  be  given  the  mandate  of  appointing  them.

That is let the chiefs be elected by the people whom they serve. In this issue we will not face chiefs who are  not ready to listen

our points.  If you go to a chief  today,  that chief will give you a card  there.  He tells you I have got a harambee which  I  have

been invited. So if you want me to give you a letter for that thing you want to host in your area, you must write something for me

here. That chief is corrupt,  and  we know our chiefs  is corrupt  and if his period elapses,  we are   not going to choose such a

corrupt person. So let the Constitution provide for chiefs to be elected by the people in that locality.

The other thing is on the elections.  Actually in times of elections,  we really see  wonders.  An MP comes,  gives us what he has

for that period,  and after we give him that post  he disappears.  Actually we need to pace  off and in  time  of  elections  sort  out

those who know what the law says and devise those who are  not elites,  to  know  the  stand  and  the  qualifications  of  persons

whom they should elect. On elections actually I am for the stand that, let us be doing separate elections. The first one we have is
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for the civic that is those who are vying for the wards and the Parliamentary seats.  We have already completed that one we go

for the presidential on and that will give fair , transparent and accountable elections. 

The other thing is on the government. We really face problems. I don’t know whether the current government is seeing that one.

We  get  surprised  when  we  hear  somebody  has  been  retired  and  after  being  retired  the  same  man  tomorrow  you  hear  that

person has been given a higher job. If already you have gone for retire and you have been given a very fat package,  you have

been given money. Instead of giving that person room to go and start a business somewhere so as  to promote those who don’t

have businesses, that person is used again. He is given another post,  and we have so many people  who don’t have capital  for

starting even  a very minor business. So in case somebody goes for retire, we don’t expect  that person to serve in any office of

the government again any other thing is on the fate of the administration. Actually we are  in problems.  You find somebody has

done a mistake somewhere,  you go and report  it to the authorities  nearest.  You  either  see  the  chief  or  the  DO.  If  you  have

reported your problem there and the DO is supposed to give you an askari  to go and investigate your problem, what you are

told is not satisfying. You might be told you go and wait.  When you go and wait that person will not come.  So you need to go

from time and time. Later on, in future, you realize you must do something for these people to be brought to book. We need the

Constitution to provide means and ways on how we can crop corruption in this state,  and what I think, if we are  to trim it off,

we should start doing it from top to down. So if those in high offices are not corrupt. I do not see  how a subchief is going to be

corrupt.  So if we start from top then down it will become automatic.

Com Kabira.: Peter you are winding up?

Peter: Yah.

Com Kabira: Okay.

Peter: So I am glad for that chance my comments to the Review Commission.

Com Kabira: Okay. Thank you Peter, Thank you very much,  and I can read here,  John Munyoki?

John:  The  Kenya  Constitution  Review  Commission,  the  3C’s,  leaders,  ladies  and  gentlemen.  I’m  pleased   to  have  this

opportunity to present  my before the Commission today.  My views are  in written form and I am going to mention only a  few

and then I leave you with the memorandum, may-be to read the others. My views are itemized in terms of topics.  The first topic

is on political parties.  There I am only going to comment on only  one  issue.  It’s  my  view  that  the  number  of  political  parties

should be regulated and they should be remitted to be only four if they are said to be functional. 

Legislature. The legislature should have the powers to veto the following: All top government officers appointed by the head of
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the executive should be vettoed by the legislature. It  should also have the powers  to veto the number of ministries  formed  at

any given time. In that one I mean the number of ministries should not be formed by the executive only but  the legislature should

also have the power to say what number of ministries should be formed. The legislature should also have the power  to see  that

production of reports  made by different Commissions are  made public.  In that case  I mean, in  Kenya  we  have  had  so  many

commissions,  and   reports  are  not  made  public.  So  I  m  suggesting  such  reports  should  be  made  public,  because  those

commissions use government money  and  in  most  cases  don’t  benefit  the  government.  And  on  that  point  of  the  legislature,  I

suggest MPs should be people who have, who are educated upto an ordinary level certificate and may be above.

The executive. The presidential tenure of office should be well defined, and here I suggest only two terms of five years  each.  A

president who attains the age of 70 before the second  term  starts,  that  is  the  second  term  of  office  starts,  should  voluntarily

resign. In this case I mean a president should serve upto the age of 70.  That is my suggestion and may be not above that.  The

president should not be above the law, but should work within the Constitution.

The Judiciary. Corruption in the judiciary should be limited or  should stop.  The judiciary also should be restructured  to  avoid

delayance of cases. We have cases which started in 1993, others started in the 80’s and still they are  in court,  and their rulings

have  not  been  made  public.  So,  I  think  the  judiciary  should  be  restructured  so  that  cases  don’t  get  delayed  so  much  in

Parliament. I am just going to read a few points so that I can finish up.

The Local Government. The power given to town clerks should be minimized or reduced. Nowadays they are  so powerful than

even the councillors we elect, and it’s my suggestion that their powers be limited. Mayors of different councils should be elected

by the wanaichi and their tenure of office  increased  to  five  years.  That  means  from  the  current  2  years  to  about  5  years.  A

councillor should be  a holder of ordinary level of education and above.  Councillors on the other hand should have a code  of

conduct.

The electoral system and process. The system of election I suggest should remain secret ballot, though it has been said by many.

Parties who defect  or  cross  the floor should have their seats.  Their sitting councillors and MPs seeking  to  be  re-elected.  The

constituency boundaries should be reviewed time after time, and this time I suggest they  should  be  based  on  population,  and

also area.

Basic rights. All citizens regardless  of their sex,  regardless  or  whatever,  regardless  of  their  gender,  should  enjoy  free  medical

care and free basic education. 

The rise of vulnerable groups.  Women should be encouraged to participate in nation building, but not to remain dormant,  and

may be  to  think  that  they  will   be  offered  free  seats  in  Parliament  or  elsewhere.  They  should  participate  like  anybody  else,

because they are able.  The disabled, it’s my suggestion that they be given free education by the government,  because  they are
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lacking  something  one  thing  or  the  other,  and  it’s  my  suggestion  they  be  given  free  education.   Then  those  who  are  totally

unable, because  some of them can be so disabled that you cannot amend them. They should be  given  free  basic  needs.  And

then the disabled,  according to me, should be allocated about 8 seats in Parliament.

Com. Are you near the end?

John: I am coming to the end I had written a lot, but because of final factor the others you will read them. Let me end by saying

something about the civil service, and that will be  my final submission. Civil servants should be trained by the government as  in

the past.  That is those people  going to MTCs,  going to different ministries, training centres,  they should  be  given  free  training

just like in the past. Civil servants’ salaries and allowances should be reviewed within a period of not less than five years and the

recommendation implemented. With those few,  although I had a lot,  let me thank the Commissioners  for  listening  to  me  and

even the rest. Thank you.

Com. Kabira: Thank you very much Peter  and we shall read  all and everything else that you have not read to us.  Thank you.

James Musembi?

James: Nachukua nafasi hii kuwasalimu nyote ambao mumehudhuria kikao cha leo, hamjambo?

Audience: Hatujambo.

James: Kwa majina ni James Musembi na mimi naongea kwa niaba ya walemavu. Wale wameongea mbeleni wamezungumza

vizuri  lakini  nataka  kuongezea.  Kweli   Katiba  iliyoko  ni  kama  imetutoa  kwa  nchi  ambayo  tunaishi.  Kwa  nini  niseme  hivi?

Ukiingia  ofisi  nyingi  ambazo  zinahusu  mambo  ya  serikali  utakuta  hakuna  mlemavu  hata  mmoja.  Ni  kama  tulizaliwa  bahati  tu

katika  hii  dunia  tunaishi.  Tukiingia  kwa  mambo,  hata  mambo  ya  majeshi,  polices  hata  kwa  local  assistant  chief  hautakuta

mlemavu mmoja, maana serikali imeona ni kama walemavu wamezaliwa katika hii nchi kwa makosa. 

Nikiingia upande wa uchaguzi wa council  na  wa  MP,  ningeomba  Katiba  ikirekebishwa  mwangalie  mambo  ya  walemavu.  Ile

ingine nitazungumzia ni juu ya elimu ya watoto  ambao ni walemavu. Kama ingewezekana Katiba inayoundwa sasa,  mrekebishe

mambo  kuwe  na  shule  ambazo  zimetengwa  kwa  ajili  ya  watoto  walemavu.  Tukisema  hatutaelimisha  watoto  walemavu,  na

mlemavu atafikia wakati atahitaji kuoa, au atahitaji kuolewa, itambidi ikiwa ni mjinga aowe mjinga na wazae wajinga. Na tutazidi

kuwa na nchi ambayo ina umaskini. 

Ile  ingine  nitaizungumzia  ni  wale  wametoka  hapa  ambao  ni  wazazi  wetu,  waliopigania  uhuru  wa  nchi  ya  Kenya.  Wakati

walikuwa wanapigana walikuwa wanapigania tupate mashamba. Na  badala  ya kupata  mashamba, sasa  kama wale tuko katika

sehemu ya Mtito wa Ndei Division, sote tuko katika nchi ya serikali ambayo hatuna ruhusa ya kumiliki mashamba yetu. Sheria
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inayotungwa iangalie wale waliokuwa wanapigania mashamba wapewe mashamba. 

Na langu la mwisho nitazungumzia juu ya kitu kinaitwa Wildlife Services.  Wale wazazi wetu walipigania nchi ndio tupate uhuru

kutoka  kwa  mkoloni,  ni  kama  wanyama  ndio  walipata  uhuru  zaidi  maana  kwa  wakati  huu  kwa  mfano,  ndovu  wakiingia

shambani mwa menyewe hapa na iharibu mimea, hakuna malipo yatakayolipwa kwa mwenye shamba.  Na  mwananchi mmoja

akipatikana  pale  Mlima  Chyulu  maana  siku  hizi  imesemekana  ni  game  reserve,  ni  pahali  ya  game,  akichuma  miraa  pale,

utamuona  amechukuliwa  saa  hii  na  land  rover  ya  KWS  anapelekwa  kortini,  maana  ameingia  sehemu  isiyo  yao.  Lakini  hao

wanyama  wakiingia  sehemu  zetu,  tunastahili  kukimya  na  kukimya.   Kwa  hivyo  Katiba  inayoundwa  iangalie  wakati  Mungu

aliumba binadamu, hakuumba wanyama kwanza.   Alisema  wanyama  waweko,  halafu  akasema  mtu  awe  ndiye  ana  mamlaka

yote. Na nchi nyingi sana ukiangalia na  katika Kenya especially,  Eastern Province,  na Coast  Province,  na sehemu za Moyale,

zile sehemu zinaishi wananchi wachache kuliko wanyama.  Kwa hivyo muangalie walie hiyo. 

Ya mwisho ingawa-aje imezungumzwa na mwingine. Upande wa County Council.  Kweli uwe uwezo ambao  umepewa  clerks

wa county council upunguzwe.  Sioni  vile  tunaweza  watu  elfu  kumi  na  tano  tuchague  councillor,  na  councillor  akienda  katika

mkutano awe ni lazima apewe ruhusa na clerk ndiye anayajua mambo ya pesa  na ndio anaweka pesa.  Sioni vile mtu anaweza

kuwa ndiye secretary na ndiye treasurer katika county council.  Kwa hivyo hivyo iangaaliwe mkiunda Katiba mpya. Asante.

Com. Kabira: Na Bwana James Musembi asante. Joyce Mainge? Yuko? Ametoka, okay. Janet Kimweli, Janet?

Janet: Thank you Commissioners na wananchi, hamjambo?

Audience: Hatujambo.

Janet:  Mimi  yangu  nitachangia  upande  wa  matibabu  kwa  sababu  mimi  ni  mtu  wa  matibabu.  Kile  nitachangia  sana  sana

nitazungumza kwa Kizungu. 

Moja,  nitaanza  kwa  namba  moja.  We  have  so  many  patients  who  cannot  afford  treatment.  Can  we  have  free  treatment

especially  now  with  HIV,  and  can  we  have  enough  drugs  in  the  hospitals?  Because  some  of  the  patients  cannot  afford  the

expensive drugs which are in use. Also can we have enough drugs in the hospital pharmacies, which can be affordable or can be

given free.  Number three.  Institutions in the hospitals.  These are  no more the institutions we knew. No linen, places  are  filling

etc. Nobody seems to be in charge of all these.  Why are  private hospitals  up to date  while our government hospitals are  just,

what do I say.  No  adequate  staff.  The relatives are  not trained and they are  looking  after  the  patients  in  the  hospitals.   Why

should they be involved in the care of patients? while we have staff who can look after the patients? 

Number  four.  There  is  a  fee  which  patients  are  paying.   It’s  called  cost-sharing.  This  is  no  longer  cost-sharing  and  the

government of planning bribes, private practices are  done on corridors  of the so called public hospitals,  because  if I don’t pay
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kitu kidogo I won’t get proper  treatment.  On the side of private practice  licensing of private practitioners has doubled.  Why?

We are given licenses in the government institutions as well as  the councils.  We are  paying a lot of money. Councils are  asking

for licenses which we have already paid in the government.  How many governments have we? We have only one government

and I don’t see why we are supposed to pay two licenses in one government. Again we are professionals an I understand when

we are going for our lincenses, we are told we are going to be deleted from our registry, because we are supposed to attend 20

hours of up-dating our knowledge,  of which we are  not refusing. But,  this is  supposed  to  be  paid.  We  are  supposed  to  pay

10,000/=  for 20 hours in a year.  We want permanent  registration  to  be  done.  We  have  no  such  money  to  attend  up-dating

courses, much as we would like to attend them. 

The government should start  planning of generic institutions and terminally ill patients like HIV/AIDs and let’s say like  cancer,

because  we  don’t  have  such  institutions.  The  government  should  absorb  the  nurses  who  have  been  trained  and  they  have

nowhere to go. So we have so many who are  just loitering around and have nowhere to go.  So they should be absorbed.  The

training of nurses, doctors, and whatever, should be made free if possible so that we can have some people  who can look after

us.

Nikiongea kidogo, hayo nilikuwa nimeandika nimemaliza. Nafikiri tuko na shida kwa institutions zetu. Na  kama vile mnajua, si

wale wengi ambao wamekwenda kwa ma-hospitali. Mnaenda mna-pewa, mnaambiwa wewe enda ukaangalie mgonjwa wako.

Na  sijui  kama  nasema  uwongo?  Na  nafikiri  serikali  ingeangalia  kwa  sababu  watu  wenyewe,  relatives,  ndio  wamekuwa

ma-daktari.  Iam challenging any medical personnel here,  but I am talking from experience.  Relatives  ndio  wamekuwa  nurses,

pia hata kutandika vitanda, wanatandika.  Pia ndio wana-feed wagonjwa,  ndio  wanawaosha.  Ma-nurses,  na  daktari  hawajali.

Kwa hivyo nafikiri hiyo itaangaliwa,  tafadhali. Asante.

Com Kabira. Asante sana Janet. Teresia Mwilu yuko? Ametoka? Okay Rose Mbaluka.

Rose:  Kwa  Commisioners  wetu,  wageni  wetu,  waheshimiwa,  karibu.  Hatongoi  mwaseo?   Mimi  kama  naingilia  wazee

ninachangia hivi.  Kwanza mimi nauliza kama inawezekana,  mzee akiowa  wamama  tano,  ama  wattu,  wote  wapewe  marriage

certificate  kwa,  sababu  shida  iko  hapo.  Mzee  akifa  na  alioa  mama  wa  kwanza  wengine  wanapata  shida.  Kwa  hivyo  kama

inawezekana wapewe marriage certificates wote. Maoni yangu tena ni wazee wa kijiji. Wazee wa kijiji tangu oppostion ianze ya

vyama vingi, wamepata shida nyingi Wao ndio kila kitu. Hata wanafanya kazi nyingi mbele ya machiefs. Kwa hivyo ninge uliza

kama inawezekana at least hata kama wanalipwa mia tano waone wanalipwa, wasijikie wako kazini.

Maoni  yangu  tena  ni  juu  ya  wakulima.  Wakulima  wana  shida.  Tunatumia  gharama  kubwa  sana  kulima,  kununua  dawa,  na

chakula chetu hakinunuliwi vizuri. Na  mimi nachangia  nikiwa  na  ushahidi.  Mimi  ni  mfanyi  biashara  wa  chakula.  Mahindi  yetu

inasemekana na watu wa millers ati haina unga. Sasa  kama haina unga si watupe mbegu zile zinazoweza  kuwa  na  unga  ndiyo

tuwe tunafanya kazi ile itatusaidia. Tusiwe tunalimia ile scania.  Ikiwezekana hiyo riporti mtupelekee vizuri. 
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Kitu kingine na-changia ni hivi sisi wa mama wenye wanagombea kiti kama mimi, kwanza tuwe na heshima kwa wazee wetu.

Bila wazee mambo iwezi kuwa nzuri. No  wazee watuheshimu. Si ati waew ndio kila kitu.  Ukifanya  heshima  kwa  mwenzako,

atakufanyia heshima. Kwa hivyo tafadhali wazee tupeane heshima kama inawezekana.  Kitu kingine na changia ni watoto  wetu.

Kuna  wazazi  wanafurahia  watoto  wakifanya  kazi.  Mtoto  mdogo,  mtoto  wa  miaka  kumi,  mimi  ningeomba,  ningeuliza,

ikiwezekana hao wazazi washtakiwe,  hawafai kuchwa hivyo. Kitu kingine ni hivi tunaka saa  yote tukiambiwa au Rais akisema

tufukuwe umaskini, umaskini ni kufanya kazi na mikono yako.  Ningeuliza  kama  inawezekana,  serikali  yetu  itusaidie.  Kama  ni

mahali hakuna maji, watusaidie watutobolee kisima  tuwe  na  maji.  Kutoka  hapo  sisi  wenyewe  tutajisaidia  na  kazi  ya  mkono.

Ikiwezekana hiyo report mtupelekee.

Kitu  kingine  ni  hivi.  Ikiwezekana   wamama  wa  Kenya  ni  wawe  wengi  sana  katika  kugomba  kile  kiti  kinakuja.  Msiachie

wanaume pekee yao. Mungu akipanga mtu azaliwe, hupanga mtu azaliwe akiwa na talent yake,  na usiweke mwenzako nyuma.

Mzee kama umeshindwa na kazi mpishe mama tu ongoze na usione umbaya kwa,  sababu hata yeye ni kiumbe kama wewe,  na

siyo mapenzi yake. Mungu ndiye alipanga hivyo. Hiyo report mtufikishie. 

Kitu kingine ni Rais wetu.  Wacha nitoe shukrani kwake kwa sababu juzi  imesemekana  Ngai  Ndeithia,  na  sijui  kama  ni  Ngai

Ndeithia,  ama ni Ukambani yote,  ati survey itaenda.  Wataweka waya  ya  stima.  Sijui  kama  ni  sisi  wote,  ama  ni  namna  gani?

Ofisi mtufikishie hayo maneno. Ikiwezekana tupewe report, na ikiwa iko tutafurahia. 

Ingine nachangia ni vilema. Kweli wengi wanahangaika na huwa hatuwajali, ni kama, hata huwa tunasikia kuwapiga teke.  Fikiria

wewe hakuna kitu ulipea Mungu akakuumba.  Huyo ni mtu kama wewe.  Naomba ikiwezekana tuwe na huruma,  nayo  serikali

itusaidie  na  hawa  vilema.   Ikiwezekana  kama  kuna  msaada  wao  wapewe  kama  inawezekana.  Mim  niatwa  Rose  Wavila

Mbaluka, mimi ni Chairlady wa Maendeleo Rural, Mtito wa Ndei. Asante.

Com: Asante sana Rose.  Mailu  Maingi  Onesmus.  Are  you  there?  Mailu  Maingi  Onesmus.  Hayuko?  Okay.  David  Mutuko?

Zacharia Gitomaya, Sorry Zacharia Gitomange. Okay. Samuel Kituma,  okay?

Samuel: I  am very grateful to the Commissioners.  Ne  kwa  Chairman,  Dear  Sir,  Memorandum  Kikundi  Maalum  Mau-Mau.

Wale wakenya ambao walipigania uhuru wetu wangetambuliwa katika utangulize wa Katiba  mpya.  The  preamble  of  the  new

Constitution. Tungependa pia,  katika Katiba kuweko na si kuya Mau-Mau Mau Mau Freedom Fighters Day. Wakenya wale

ambao walipigania uhuru na wako hai, wangepewa zawadi na serikali iliyo mamlakani. Hii ingetambua juhudi zao,  za kupigania

nchi yetu ya Kenya kutoka wakoloni. Weyu Samuel Nthei. Asante.

Samuel Kituma: the radio that says,   look,   people  with  certain  qualifications  should  report  to  the  respective  administrative

centres. But to our dismay it comes to us that already people had been selected for those positions.
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Since we the freedom fighters were promised  by the Held of State  it looks like that promise has never been honoured and it

might not be honoured especially in Ukambani.

It looks like our leaders  might also not be  interested in assisting us.  We don’t know whether the freedom which we fought so

hard for and brought, we can’t really see why they don’t realize our efforts and give us something. We thought we were doing a

noble task, but at the end of the day it looks like everything was in vain. We want to tell you if we are  all going to pass  away,

depart from this world and those pledges are not honoured we pray for you, for God to lead you and we don’t know whether

the gods will be happy with you. Asante sana.

Com. Kabira: Thank you very much Mzee Samuel Kituma. Asante. Nafikiri hiyo mambo ni ya serikali, si ndiyo?

Audience: Ndio.

Com.: Okay, now Councillor Francis Kioko.

Cllr.  Francis:  Kwa  Ma-commisioners  wetu,  yangu  ni  furaha  kuu  kusimama  hapa  mbele  yenu,  kusema  machache  kuhusu

Katiba ambayo ni ya Kenya ijayo. Yangu yaitakuwa ni machache,  ya kwamba mtu yeyote ambaye amezaliwa na wazazi wote

wawili Kenya,  huyo awe  automatically  citizen.  Na  yule  mtu  ambaye  amezaliwa  na  baba  aliye  Mkenya  hata  kama  mama  sio

Mkenya, pia huyo awe qualified to be a Kenyan citizen. Na  pia huyo mke ambaye ameolewa kutoka nje na ameolewa kihalali

anaweza kuwa Kenyan citizen. Upande huo nitakoma hapo.

Upande  wa  political  parties.  Ningependekeza  ya  kwamba,  vyama  vya  kisiasa  viwe  vitatu,  kama  vitafanya  kazi  mzuri.  Na

ikiwezekana viwe vinasimamiwa kifedha na serikali yaani financed by the govenment. Pia ningependekeza ya kwamba,  vyama

vya  kisiasa  visihusikane  na  serikali.  They  should  be  independent  from  the  government.  Ningependekeza   serikali  yetu  iwe

serikali  ambayo  inasimamiwa  na  Prime  Minister,  ambaye  atakuwa  ndiye  mwenye  serikali.  Halafu  Rais  awe  ceremonial

president,  ambaye kazi yake itakuwa kusimamia au kuwa Commander-in-Chief wa armed forces.  Na  akiwa hapo wakati  wa

appointments  za  majeshi,  inakuwa  appointed  by  the  heads  of  para-military  forces,  then  Rais  anakuja  kufanya  the  formal

appointments. Kwa hivyo inasimamiwa na wale wakubwa wa vikosi. Sio yeye tu ndiye anafanya  appointments huko.

Three arms of the government that is executive,  judicairy  and  the  legislative,  should  be  separated   kwa  sababu  tuanshuhudia

upande wa ofisi ya Rais kuingilia mambo ya court, na mambo ya ubunge. Kwa njia gani? Unaweza kuona case  fulani, mtu fulani

amefanya  corruption  mahali  fulani,  na  ni  mkubwa  katika  serikali.  Unakuta  kwamba  ile  case  haitaendelea  vizuri  ,  utakuta

kwamba jaji mwenyewe ameamrishwa vile atataka  ile case.  Kwa hivyo tunonelea kuna uingiliaji mwingi kutoka kwa executive

kwa  arms  zile  zingine  kama  judiciary.  Na  upande  wa  legislature,  inakuwa  pia  wabunge  wanaamrishwa  wapitishe  miswaada

fulani kutoka juu, na wengine wanafanyiwa mambo mengine kama kuhongwa hivi na hivi. Kwa hivyo tungetaka kuona kila area
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inafanya kazi yake vizuri bila muingiliano.

Sita, ni education for all. Watoto wote kutoka Std 1 upto Form 4, hiyo elimu iwe ni ya bure.  Iwe free.  Mambo ya cost-sharing

katika  upande  wa  matibabu   haiwezekani,  kwa  sababu  kama  mnavyoshuhudia,  economy  ya  siku  hizi  hata  haimruhusu  mtu

kwenda  hospitali.  Na  kwa  hivyo  ukiwa  ushare  na  serikali  wewe  huna  pesa  utashare  na  serikali  namna  gani?   Kwa  hivyo

tungesema wananchi wapate matibabu ya bure kwote.

Land acquisition. Ningependekeza kila mtu katika nchi hii awe at  least  na 2 acres.  Na  yule ambaye ako na acres  mingi ziwe ni

mia moja.  Na  wale wanyama wa pori  ambao wamepewa nafasi au kipaumbele upande  hii  hayo  mashamba  yakatwe  yapewe

wananchi ambao hawana mashamba. Ndio sababu unasikia hata wazee wa Mau Mau hapa wanalia, wanakufia  huko  na  kule

bila  njia  ya  kupata  livelihood,  kwa  sababu  mashamba  makubwa  yameachiwa  wanyama  wa  pori  ili  wazungu  waje  kuona

wanyama na pesa  ipatikane,  lakini  nao  wananchi  wamesahaulika.  Kwa  hivyo  tungependekeza,  hayo  yote  yakiwa  yametiliwa

maanani, mwananchi apate kipaumbele,  sio mnyama.

Okay. Nitakuja sasa  upande ule wa council ambako nafanya kazi.  Mimi naona wakati  unaenda  Commissioner lakini naomba

unisamehe  kidogo  niongee  juu  ya  hiyo.  Cap  2  (65)  ambayo  ndiyo  inasimamia  local  authorities  Kenya,  ni  Cap  ambayo

imenyanyasa, na imefinya, haki za mwananchi, kwa sababu mwananchi anachaguliwa kwenda kufanyia wananchi.  kazi.  Lakini

anakwenda  kukuta  kwamba  chief  officers  katika  council,  wao  ndio  wako  na  uwezo  wa  kila  kitu.  Wanakuwa  wao  tu

wanamrishwa 

kufanya hivi, fanya hivi. Hata wakipitisha resolutions saa  zingine unaweza kuta kwamba zimekuwa vottoed by the minister. Na

kwa  hivyo  zinaitwa  local  authorities  kwa  sababu  ni  za  wananichi.  Kwa  hivyo  powers,  lazima  ziwe  kwa  wale  ambao

wamechaguliwa na wananchi, halafu hao chief officers wawe ni watu ambao wanaweza kuamrishwa na council chini yamayor au

chini ya mwenye kiti.

Uchaguzi wa mayor ama mwenye kiti lazima uwe ni direct.  Ningependekeza kusiwe na nomination kwa MPs ama councillors.

Councillors’ allowances zitoke kwa consolidated funds. Educaiton level iwe  Form  4  and  above.  Ningependekeza  wakati  wa

uchaguzi, kuna lugha nyingi watu wanachafuana majina. Ningependekeza constituion isimamie lugha ambazo zitatumiwa. Lugha

za matusi ziishe. 

Ningependekeza maendeleo yafanywe equality kulingana na matakwa ya kila wilaya na kila kabila.  Kwa  mfano  hapa  Kenya,

hapa  Ukambani,  shida  yetu  kubwa  tangu  tupate  uhuru  ilikuwa  ukosefu  wa  maji.  Tungepata  maji,  umaskini  ambao  ulikuwa

umesemekana uondolewe,  hata kusomesha watoto  wetu,  na  mengine  mengi,  tungefanya  kwa  sababu  tungelikuwa  na  mali  ya

kuweza  kusomesha  hawa  watotok.  Kwa  hivyo  kama  tungepata  maji  katika  areas  ambazo  ni  dry  serikali  ikipatia  watu  wa

ukambani na area ambazo ni semi arid maji, sasa  tutakuwa katika barabara  ya kuondoa umaskini. Kwa hivyo ningependekeza

areas zipewe maendeleo kulingana na matakwa ya kila area bila ubaguzi. Na hiyo itaongezea mambo ya kazi na kila kitu. 
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Wafanyi  biashara  wadogo  wadogo,  ningependekeza  wawe  wakipata  loans  from  the  government,  na  wakulima  vile  vile,  ili

waweze ku-boost kazi zao, ndio mambo ya employment yawe mazuri. Criminal suspects.

Com. Kabira:  Wewe Councillor you will have to wind up. You have spent time for three people now.

Councillor: Pole pole.  Ninasema wale criminals ambayo wanawekwa rumande wakati mrefu sana wafanyiwe case  mara moja.

Kwa hivyo kwa hayo machache, ningesema asante sana,  Mungu awabariki sana.

Com. Kabira:  Asante Councillor Francis Kioko. Asante sana. Thomas Kasenge? Yuko?

Thomas Kasenge: Thank you for  coming.  I  will  be  fairly  brief.  Since  I  was  born,  the  police  force  was  very  effective.  If  a

murder was committed and the murdere disappeared,  wherever he went,  the police looked for him and arrested  him But now

that is not the case. These days suspects are put in remand prisons for overly undue long times, and untill sometimes they even

pass  away  while  in  prison  before  they  are  sentenced.  It  is  such  a  sad  situation  that  when  a  robbery  is  committed,  and  one

reports to the police station the police have the guts to tell the person,  go and look for the suspects  and bring him to us.  Until

you bring him there is nothing much we can do. It’s a very sad situation. Asante.

Com. Kabira:    Thank you very much Mzee Thomas. Councillor David Maluti?

Councillor David: Mimi ningependa kutoa maoni yangu juu ya vitu mbali mbali. Kwanza ningetaka kuongea juu ya provincial

administration  boundaries.  Katika  Katiba  ya  sasa,  tunasema  ukabila  katika  nchi  yetu  umalizike.  Lakini  tunapotazama  vile

provincial boundaries ziliwekwa, zinatilia mkazo mambo ya ukabila.  Kwa sababu siku  hizi,  hata  watoto  wa  wakati  nipokuwa

nikiku,  wazazi  wetu  walikuwa  wanatuambia,  hii  mipaka  ambayo  iliwekwa  juzi  tu,  baada  ya  uhuru,  inaonyesha  ardhi  yetu

imechukuliwa.  Kwa  hivyo  nilikuwa  nataka  kutoa  maoni  yangu  kwamba  provincial  boundaries  vile  ziko,  ziwe  abolished,  na

ziangaliwe kwa njia ingine, in another perception ambayo itasaidia kumaliza ukabila katika nchi  yetu.  Hiyo  nilikuwa  ninakoma

hapo.

On the side of economy, uchumi, mimi naona ile Katiba tuko nayo sasa,  haitetei na hailindi masilahi ya Mwafrika.  In Kenya we

have several ethnic groups na sana sana ningetaka kutaja  juu ya Wazungu, wahindi, na Waarabu.  Ukiangalia those little ethnic

groups wanacontrol  the economy. Na  si ati wao ndio wamesoma  sana.  Na  si  ati  wao  ndio  wanafanya  kazi  kwa  bidii  kuliko

Wafrika wenzao, lakini economically you find they are  more powerful.  They control  at  least  90% of our economy. Kwa hivyo

sasa ni lazima kuwe na loophole mahali katika Katiba.  Tungependa kuona  kwamba  uchumi  wa  nchi  hii  umesimamiwa  vilivyo

ndio wenzetu wasije wakatufinya sana,  because  there is that feeling that we are  being oppressed  by a few people.  Kwa hivyo

Katiba itetee na ilinde masilahi ya wengi. At the moment mimi naona hiyo haiko. 
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Katiba  ya  sasa  pia,  ningependa  kuchangia  kidogo  juu  ya  science  and  technology.  Nikiangalia  the  current  Constitution  hailii

maanani mambo ya ki-science, na mambo ya IT na that is why everybody here,  ukisikia watu wakiongea we have been badly

hit  by  poverty.  Lakini  sisemi  namna  hiyo  kwa  sababu  I  have  other  experiences  from  other  countries,  lakini,  with  science

tukiweka  pesa  mingi  kwa  science  and  technology,  a  lot  of  research  itafanywa  na  billions  of  unutilized  resources  itakuwa

established na tutapata pesa mingi na kazi zitapatikana na umaskini utaisha. So the current Constitution ile ambayo tunatazamia,

 tungependa seriousness ya kuweka input nyingi sana kwa hiyo aspect of life, ili tung’ang’ane na hiyo shida.

Local authorities.  Ukiangalia vile local  authorities  zetu  ziko,  it  is  purely  colonial.  Kwa  sababu  zile  machinery  zinatumika  pale

ukizitazama ziko na colonial mentalities na zinapatia few people powers za kunyanyasa interest  za watu wengi. Nilikuwa nataka

kusema  hivi.   Kama  ni  councillor  ambaye  amechaguliwa  na  wananchi,  to  represent  the  interest  of  the  majority,  Katiba  iwe

imempatia  accountability  iwe  yake.  Kwa  sasa  councillors  ni  policy  makers.  They  are  not  accountable.  Lakini  councillors

wakiwa accountable, wawe ni policy makers and at the same time they are the accountable officers of the local authorities,  basi

ile representation, ile meaning ya watu kuwa na councils itakuwa realized.

Mambo ya kisomo. Ukiangalia many people, ukienda kwa councils,  utakuta most of the councillors ni watu ambao hawajaenda

shule. Ama hata kama wamesoma, wamesoma Std. 1, Std. 2, Std.  3.  Pia hii inachangia kutokuwa na good management of the

institution. My proposal ni kwamba, tukiangalia for the last ten years wale watoto  wametoka primary schools,  wale wamefanya

mtihani wa Std. 8, na wale wamepata nafasi ya Form 1 in the entire country,  utakuta the number is 50 –50.  Utakuta 300,000

wamepata nafasi ya kwenda Form One. Na wengine hata wengi zaidi 350,000  ambao wamefanya darasa  la nane hawakupata

nafasi ya kwenda Form One. Kwa sababu gani? Maybe because of hakuna nafasi, hakuna shule. Now, this population hii hawa

watu sasa ambao hawawezi kupata nafasi ya kwenda form 1 even in private,   they are  innocent citizens and through evolution,

na  kutoka  hapo,   wengi  wao  wanakuwa  na  potentiality  ya  kuchangia  maendeleo  ya  kujenga  nchi  yetu.  Kwa  hivyo

ningependekeza,  civic  election  minimum  education  iwe  Std.  8  so  that  we  can  give  these  other  people  who  didn’t  get  an

opportunity to join Form 1 a chance also to participate in national development. Hiyo ni maoni yangu.

Katika Parliament nasikia watu wanasema, degree level, but it is not so.  You may have a degree person,  elected to Parliament

and yet he will not deliver anything. Lakini hatuwezi kupeleka mtu ambaye hawezi kujua hiki na kile. I would like to suggest in

the new Constitution, Form 4 level iwe ndio minimum education level for a person who is going to be  elected as  a Member of

Parliament. Thank you.

Com.Kabira: Asante sana Councillor David Musyoki. John Nzioka ako? John Nzioka.

John Nzioka: First and foremost I would like to talk in English by which I can better express myself and what I want to talk to

you. First of all I want to say that the enormity or  the importance of what you have done is to deliver this opportunity to us you
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Commissioners who are dealing with the new Constitution.

It  is  so  tremendous  that  it  surpasses  all  the  gratitude  that  can  be  expressed  in  human  languages.  Why  do  I  say  so?  This  is

because, during the legacy of the late father and the founder of our nation, Mzee Jomo Kenyatta,  I as  one of the office bearers

of the unions of the blind, at  the time, approached  the government of the day to see  as  to  whether  a  way  could  be  found  to

deliver goods and services which should meet the needs of the disabled. We were so discouraged, because the response was, it

was not possible because there was no provision of such from the present  Constitution. I will try to plead with the government

to try and find a way. It  seemed as if it was impossible.  Infact I wondered,  there  was  a  time  I  wondered  as  to  whether  the

disabled were considered as non-existence in this country.

Therefore  I  am  very  grateful,  I  am  sure  all  the  disabled  persons  are  very  grateful  for  this  opportunity.  What  we  have  is  a

memorandum  in  which  we  have  tried  to  seek  a  way  in  which  such  goods  and  services  could  be  delivered  to  the  disabled

effectively. What I have here in my memorandum is the permanent establishment of an institution called the Statutory Authority

or the Statutory Board.

This is an institution which should take all the responsibility and the related,  and discharge its duties without being hampered or

confused in its discharge of such duties. I would like to point out that in that board  we should expect  many duties to be  carried

out  as  defined  in  our  memorandum,  but  let  me  point  out  two  of  the  others.  First  and  foremost,  we  feel  that  besides  that

provision for Statutory Board, there ought to be  another Constitutional provision that would allow or  give us an employment, I

mean an employment quota. 

There ought to be 10% employment allocated to the disabled in this country,  and which should be mandated Constitutionally. I

also point out that the above-mentioned statutory board  should be given the authority to pursue  and   to  make  sure  that  such

percentage of employment is adhered to by every firm that is likely to employ any persons.  In the event that any firms refuse to

do  so  and  give  some  funny  excuses,  we  should  not  be  discouraged,  but  find  another  way  of  getting  the  salaries  for  such

percentage  of  the  disabled  being  utilized  for  the  benefit  of  the  disabled.  Hence  there  should  be  a  levy  stipulated  in  the

Constitution which should be appropriated  into the fund run by the  Statutory  Board  Management.  Again  I  would  like  to  say

that,  there  ought  to  be  and  I  think  this  has  been  mentioned  by  somebody,  but  let  me  repeat  it,  Parliamentary  and  civic

representation allocated to the disabled. This is to give them chance to participate in the national decision-making, and also do

so in the event of anything being passed  by the council by-laws,  or  in the legislature. There  could  come  up  some  laws  which

might negatively affect the disabled.

That  could  be  corrected  by  our  representation  in  both  the  institutions.  Now  these  could  be  either  availed  to  civic  or

Parliamentary assemblies, shall I say, through the normal process of vying for a seat, or through nomination when any nominated

members  could  become  practicable  because  they  will  be  available  in  these  institutions,  it  will  be  easier  whether  they  be
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nominated or they be there in through the normal procedure it will be possible for them to fight for the interest  of the disabled.  I

also mentioned that,  below in our memorandum, there are  many duties which ought to be  taken into account  by the Statutory

Board, but here let me point out one specific important fact.

Com. Kabira:  Sorry Mzee Nzioka, because we have the memorandum.

Nzioka: Let me finish here.

Com.Kabira:  Okay.

Nzioka: This Board should be autonomous so as  to be  able to  exercise   it’s  duties  and  functions  without  being  hindered  by

other governmental or any other pressure groups. Thank you very much, and now I  am going to give you the memorandum.

Com Kabira. Thank you very much Mzee Nzioka. Thank you very much. Can we have Mr. Lombo Simba?

Lombo: Kwa Ma-Commissioners na Wanakibwezi wenzangu, hamjambo?

Audience: Hatujambo.

Lombo: Yangu ni kuchangia hapa na one thing I want to talk about is the structure of the government. The structure as it is now,

is top heavy. We need a flat structure. Why do I say it’s top heavy? It’s top heavy because we begin with the minister, then we

go to assistant minister, then we go to PS,  then deputies who are  several,  then we go to the secretaries,  who are  several,  and

you find they are so many, and then after that we have ministries which are of course represented in the provincial administration

and we wonder, what are they doing? And so we are suggesting a flat structure

And Commissioners,  I want to propose  an abolition of provincial administration. We don’t think  it  serves  the  interests  of  the

people.  We think and we know, that it was started  by the merge between KANU and KADU,  and  it  was  a  compromise  in

which we were going to  have  what  they  called  governors  for  provinces.  That  didn’t  work  out  well,  and  what  has  remained

today is that provincial administration serves only the executives. And if we ask what they are doing for us,  we may not be  able

to  ascertain  any  usefulness  of  that  group.  I  would  propose  then  that  we  do  what  we  are  calling  devolution  of  power,  ama

kupatia  wananchi  mamlaka.  Tuwe  na  county  councils  ambazo  ni  accountable  to  the  Ministry  of  Local  Authority.  Na  hayo

mambo  mengine  ya  DC  and  yale  mengine,  tuche  kuwa  na  duplication  which  is  currently  there.  We  also  would  entrust  our

security to the police and we empower the police bosses in the district to be in charge of that. 

Commissioners,  naendela na kusema appointments za cabinet ministers na senior positions za serikali,  hizo ziwe vettoed by the
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Parliament. Tunajua ya kwamba wale ni watu wanachaguliwa ama  wanakuwa  appointed  watu  ambao  wameibia  nchi  hii  yetu

mali nyingi na  wanapewa  kazi  kubwa  na  wako  hapo  wakiwa  wanaji-enrich  themselves.  Lakini  tunasema  watu  wa  aina  hiyo

hawapaswi kamwe kuwa wanaongoza nchi hii yetu. Na  kwa hivyo, Parliament ikipatiwa hizo veto powers,  basi  itakuwa watu

wa aina hiyo hawawezi kupata mamlaka kwenye nchi hii yetu.

Kitu kingine ni kwamba tuko na public holidays nyingi in our country. Kuna what we call Labour holiday, na of course we know

we must respect Christmas. Lakini nchi nyingi they don’t recognize Boxing Day ukiwauliza wananchi wengi hapa Boxing Day ni

nini wanafikiria ni siku ambayo watu  wanakutana  na  kupigana  mangumi.  Lakini  sio  hivyo.   Hiyo  ni  tradition  ambayo  inatoka

Uingereza na ni wakati ambao watu walikuwa wanafungua ma-box, zawadi.  Kwa hivyo hatuna haja na vitu kama Boxing Day.

 Kitu kingine Ma-Commissioners, ni kitu kama Kenyatta  Day. With all due respect,  Kenyatta  pekee  yake siyo yeye alipigania

uhuru wa nchi hii. Hapa tumeona watu wengine  ambao  wanasema,  wao  ni-wana  Mau  Mau  ambao  walipigiana  hii  nchi  yetu.

Napendekeza  ya kwamba,  hiyo siku ibadilishwe jina  na  iitwe  either  Heroes  Day,  ama  Liberation  Day.  Lakini   kuwe  na  jina

ambalo  lina  incorporate  watu  wengi  wala  sio  mtu  mmoja  tu.  Na  ninasema  zingine  zinaweza  kuwa  merged.  Mtukufu  Rais

alituambia ya kwamba hatutakuwa na ile ambayo tunaita Moi Day hivi karibuni.  Hiyo pia ningesema iwe abolished  because  it

doesn’t serve the interests of our people, and I say again with all due respect. 

Ma-Commissioners wacha nichangie kidogo kuhusu kisomo. Nchi hii yetu imetumia pesa  nyingi, raslimali nyingi, yetu imeenda

kwenye kisomo. Na tunaona ya kwamba Wakenya wamesoma. Lakini tukianza kuagalia watu ambao wanapewa kazi tunaona

mtu ambaye hajasoma,  na kwa sababu ako na  right  connections  anapewa  hiyo  kazi.  Basi  tunasema  ya  kwamba,  kwa  kuwa

tunafuata qualifications, watu waangalie qualifications wanapopatiana kazi. Na hapa nitachangia kama wenzangu walivyochangia

ya kwamba, MPs should be able to understand the social, political, economical and cultural issues that are  affecting our people.

 And for them to be able to do that their educational status is paramount.  I don’t think with all due respect  a Form 4 is able to

interact with social, political, economical issues and be able to represent his people adequately.  Therefore,  I  propose  a degree

level of education as the bare minimum for our MPs all over the country. 

The other thing is about our universities. We see our president running from university to university during graduation days, and I

want to propose that the president has got a lot of duties to carry out. Therefore,  he should not be bothered by graduations and

appointments of vice-chancellors and all that. I would propose, one, that graduation ceremonies be  taken care  by the university

councils  I  would  also  say  that  appointments  of  vice-chancellors  shouldn’t  be  made  by  the  president  because  some  of

vice-chancellors who have been appointed don’t know anything. They don’t have the ABCs of management and therefore,   we

have problems in our universities because of poor management.  I would suggest that these positions be advertised and qualified

people be given those jobs.

Com. Kabira: We want to recognize the presence of the Member of Parliament for this Constituency and he will soon be giving

his views to you. Unless you want to greet them.  Okay.  Thank you.  Joseph Muya?
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Joseph:  Asante  sana  kwa  nafasi  mlionipatia,  lakini  nilikua  nimerukwa,  kwa  hivyo  basi  mnisamehe.  Yangu  nimeandika

Memorandum. 

Kibwezi Constituency, 

The Chairman,

Re: Memorandum - Retired Servants

On behalf of the retired servants from this division, I wish to make the following points for the inclusion in the new Constitution.

One, before an employee retires, they should be given adequate notice to prepare themselves psychologically. In additional,  the

letters  of  retirement  should  indicate  the  total  retirement  package.  Second.  Three  thirds  of  the  retirement  benefits  packages

should be paid in lump sums. The Retired Benefits Authority (RBA) should make sure that one and two above are  adhered to

before an employee retires. Pensions should be adjusted upwards to the account of the inflation rate  that erodes  the purchasing

power of the shilling. 

Ok  nitazungumza  kidogo  Kiswahili.  Ndugu-zanguni  nafikiri  kila  mtu  anaelewa  ya  kwamba  mtu  aki-retire  ama  ameandikwa

ameajiriwa na company  kule  Nairobi  ama  popote,  wakati  wake  ukiwadia  wa  ku-retire,  nauliza  hao  waheshimiwa  wamefika

hapa,  company  iwe  inaadika  barua  three  months  earlier,  inapeana  kule  kwa  National  Social  Security   Fund  halafu  National

Social Security Funds, kabla wakati wa huyu mtu kwenda nyumbani, company  inawapatia account  yule mtu ambaye anaenda

nyumbani. Basi,  wakati  wa  yule  mtu  ukifika  kama  ni  ata-retire  mwisho  wa  mwezi  huu,  basi  wale  walio  kwenye  commission

ambayo imeundwa kule National Social Security Fund wanatengeneza mshahara wake kabisa,  wote,  na wanapeleka kule kwa

account yake,  kuliko huyu mtu kwa sababu anahangaika,  anaenda huko,  kuja  kesho,  na  file  yake  imeondolewa  pahali  ilikua,

inafichwa, anaambiwa, wewe mzee unatoka huko Lodwar,  rudi mwisho wa mwezi, na uwe unabeba pesa  sawa sawa sababu

yule mkubwa wangu mbaya sana. 

Kwa hivyo unakuta kwamba huyo mtu kweli kutoka kwenda Lodwar hiyo benefit itaishia to and fro.  Kwa hivyo nauliza hawa

wana Commissioners tafadhali mtu awe pesa  zake zinatengenezwa earlier.  Anapatiwa barua kutoka kule kwa National Social

Security  Funds  inarudi  huko  kwa  company,  wanasema  Mr.  Muya,  zile  pesa  zake  zilikuwa  zake  kule  kwa  National  Social

Security Fund,  tumeshapeleka bank million moja na nusu. Kwa hivyo mkimuachilia aende nyumbani kwa sababu  imefika  siku

yake ya kwenda, basi hatakuwa na taabu, kwa sababu company wakati wako unawadia, unaisha,  unaambiwa “you go home”.

 Unafukuzwa kwa nyumba. Kwa hivyo  kutoka  Lodwar  kuja  hapa  kuja  kuangalia  mshahara  ati  pesa  zako,  ujue  ya  kwamba

huna  pahali pa kulala. 

Kwa hivyo nachangia ya kwamba, pesa za yule mtu ambaye alikuwa ameachiliwa na company, zipeanwe na ziende kwa bank,

ile account  yake alipeana kule.  Kwa hivyo I am sure huyo mtu akienda nyumbeo akipewa jembe,  kwa  sababu  unapewa  kitu

cha  ukifa,  unapewa  jembe,na  mwiko  na  wheelbarrow.  Basi  hivyo  vitu  vya  kwenda  kuzikwa  navyo,  Kampuni  inakuacha
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unaenda kabisa. Kwa hivyo, pesa zako zikienda kule hutakuwa na taabu. Asante.

Com. Kabira: Thank you very much Bwana Muya. Jiadikishe tafadhali. Cllr. Wavuu.

Cllr Wavuu: Kwa Commissioners, viongozi wale wengine ambao wameingia, 

nawasalimu adhuhuri ya leo, hamjambo?

Audience: Hatujambo.

Cllr. Wavuu: Yangu yatakuwa machache sana kwa sababu sisi watu wa local authority tulikuwa hatujajulisha ili tupate kuketi

na  kuandika  yale  mambo  au  views  tungepeana  leo.  Na  ninataka  kusema  hivi,  Commissioners,  kwamba,  wakati  ambao

umepeanwa kwa watu wa division hii ya Mtito wa Ndei  ulikuwa mchache  sana.  Wale  wamehudhuria  hapa  ni  wachache.  Na

hakuna watu wamefunzwa hii elimu ya Katiba vizuri. Ukienda kule ndani ndani kule interior, unapata watu

Com. Abida: Bwana Councillor tafadhali una dakika chache sana. Matangazo ya kufika hapa yalifanywa kwa gazeti na kwenye

radio. Kwa hivyo kila mwanachi wa sehemu hii anayesoma gazeti na anasikiza radio ameelezwa. Kwa hivyo, please get down

to the point, we have alot of work and a lot of people to attend to. Thank you.

Cllr: It was by request that tupewe muda wa kuendelea kufunzwa kule chini mashinani ndio watu wapate kuelewa Katiba. 

Com.  Kabira: Asante,  civic  education  itaendelea  mpaka  tumalize.  Asante  sana.  Nzuki?  I  cant  read  your  first  name.  Nzuki

Ikiwa unaitwa Ravasco Nzuki,  kuna mtu kama huyo? Lakini, hakuna Nzuki? Akiwa hayuko, Onesmus Mwindi? (interjection)

Ok, asante. Simon Musli? Hayuko? Bernadict Ndululu yuko? Jones Mugoti, yuko? 

Jones: I  am thankful to the Commission,  our  MP  and  the  leaders  as  a  whole.  Yangu  ni  kuchangia,  ninaona  nitaongea  kwa

Kiswahili. Nitaanzia na mahakama. Nasema kuwe na mahakama za kuhudumia watu hata wale maskini. Mahakama za siku hizi

hazina huduma kwa maskini. Ya pili Mkuu wa Sheria nikionelea ateuliwe kutoka bungeni. kuhusu, kura zihesabiwe pahali pale

pale ambapo kura zimefanyika. Uteuzi, kama kutakuwa na maana ya  uteuzi,  hata  kama  ni  kwa  chama,  ifanywe  na  wananchi

kwanza ndio wapatiane huyo mtu aende juu kama ameteuliwa na wanainchi. Wakati  wa kura kuna aspirants  wengi hapa,  kuna

wale wako kwa viti walindwe wasiuwawe na Katiba yetu, ningeomba hivyo. Sijui kama mumenipata.  Huwa  kuna  mikora,  na

ningeomba Katiba ilinde hao watu wa kupigiwa kura,  wale  wanaomba  viti  na  wale  wako  wasithuluminiwe  na  watu  wengine,

pengine kwa kuuwawa ama mambo mengine. 

Kuhusu elimu, watu wengi wameongea kuwe na elimu  ya  bure.  Lakini  ningetia  mkazo  kwamba  mzazi  yule  hatapeleka  mtoto

kwa shule achukuliwe hatua kulingana na Katiba. 
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Nitaongezea juu ya mamlaka ya nchi. Rais asiwe juu ya sheria,  yaani ‘not to be  above the  law’  Katiba  iangalie  mishahara  ya

MPs,  Rais na hata ma-councillors.  Councillors naona wanafanya kazi mingi na  ule  mshahara  wanapata  ni  kidogo  na  wengine

hata  hawapati  kwa  ule  muda  ufaao.  Kuhusu  haki  za  kimsingi,  wananchi  waandike  proposals  zao,  na  Katiba  ikubali  hizo

proposals ziende kwa serikali halafu serikali itende yale maombi yameombwa na wanannchi.  Na  pia,  Katiba ilinde huduma na

afya, maji na makaazi pamoja na chakula,  ajira kwa wakenya wote.  Wakenya wawe na haki ya kumiliki ardhi kwa  kupatiwa

title deeds.  Tuwe na lugha moja ya taifa.  Kwa maoni maoni yangu maana ya majimbo katika nchi yetu.  Katiba  iangalie  kama

kutakuwa na madhara yoyote.  Kwa mali ya watu kutokana na wanyama, serikali ilipe. Kama wakatu huu, kuna ndovu pande

hizi za chini, wameharibu mimea ya watu, hawana chakula, tujalipwa, hayo mambo yaangaliwe na Katiba. 

Pia kuna trespassing, ningeomba Katiba hii iweke hayo mambo ya tresspasing yaishe. There is the freedom of movement, lakini

ukiangalia  kwa  undani  hiyo  freedom  hakuna.  Pia  ningeomba   ID  cards  zipatiwe  kwa  Wakenya  wote  bila  malipo  yoyote.

Hatutaki kusikia kitu cha transport  na cost  sharing, hiyo mimi sijawahi sikia.  Police pia waache kuhangaisha binadamu.  Kama

mtu amepatikana asipigwe kabla ya hukumu.  Katiba pia ilinde wafanyi kazi.  Kama mtu anafutwa, alipwe ile pesa  yake.  Siku

hizi ukienda kule kunaposhughulikiwa mambo ya wafanyi kazi,  unahangaishwa huko,  hata miezi mbili inaisha  bila  kulipwa.  Pia

ningeomba, dispensaries ambazo tuko nazo huku, ziongezewe ma-daktari  kwa vile watu ni wengi, na unaweza kupata  daktari

mmoja kwa dispensary moja. Pia madawa yaongezwe, please. KWS ningeomba pia kwa Katiba waambiwe kwamba, wakuwe

wanatoa huduma fulani kama  social ammenities to the immediate society. With these few I say thanks.

Com. Kabira: Thank you  very  much  Bwana  Jones.  Margaret  Kimeu  yuko?  Margaret  Kimeu,  hayuko?  Ok,   Pastor  Daniel

Mwindi?

Pastor: Asante  sana.  Ningependa  kuwasalimu,  hamjambo?  Nashukuru  sana  kwa  Mwenyezi  Mungu  kutupatia  nafasi  hii  ili

tuweze kuangalia ni jinsi gani ya kuunda Katiba ambayo itaongoza nchi yetu. Yangu ni machache  na  kwa  sababu  nimeandika

memorandum, nitaipeana lakini niongee jambo moja tu ambalo haliko katika memorandum. Tukiangalia katika hali ya  wafanyi

kazi wote, sasa sana wale wa serikali katika ma-ofisi kadha wa kadha ni kwamba hawatambuliki.  Yaani,  kama ninaenda ofisini

 ili niweze kumuona mkubwa fulani, sitaweza kumjua ni nani, kwa sababu sijawai kumuona. Kwa hivyo ningeomba Katiba  ya

sasa  iweze  kuwaangalia  wale  wafanyi  kazi  wawe  na  uniform  ili  watambulikane  kwa  haraka.  Kwa  sababu  naweza  nikafika

nikakuta mtu si mfanyi kazi wa pale,   halafu anaaza kunihangaisha na kuniitisha kitu kidogo.  Ama  nikipeana stakabadhi  zangu

anaweza akaniambia mambo yako tutaangalia maana ninafanya katika ofisi hii, na akienda kwa choo anararua zile karatasi  na

anatumbukiza pale. Kwa hivyo tunaona, tunaweza tukaumia. 

Upande  mwingine  ni  upande  wa  matatu  ambazo  zina-hudumu  katika  serikali  yetu.  Tunaona  manamba  wamekuwa  wengi  na

wanahangaisha raia wetu, kwa sababu huwezi ukajua huyu ndiye anafanya kwa hii matatu,  na huwezi ukamtambua na wewe ni

abiria,  na huwezi ukajua ni gari gani utaingia kwa sababu ina nani.   Kwa  hivyo  ningeomba  nao  pia  waweze  kuwa  na  mavasi

rasmi  kwa  ajili  ya  hiyo  kazi  yao.  Ili  nikitaka  kujua  huyu  ndiye  nitampatia  shida  zangu,  kwa  sababu  nataka  kusafiri,  nisije
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nikahangaishwa na wale wengine ambao si wa lile gari. Na wengine wanataka walipwe kwanza,  na nikimplima na nikiingia kwa

hilo gari,  nikiwa njiani naambiwa, “wewe ulipe” Nikisema nishalipa naambiwa wewe hukuongea nami. Kwa  hivyo  tunaona  ya

kwamba manaba wanachangia upande wa  kuleta  abiria,  lakini  wakati  wa  kusafiri  wanaachwa.  Nikiwa  katika  gari  wanaanza

kunisumbua wale ambao ni wenye gari. Kwa hivyo ningeomba wawe na mavazi rasmi ili watambulike kwa haraka. 

Sawa sawa na vile tunaona katika County Council,  wafanyi kazi kwa ile council sana sana huwa wako na uniform. Kwa hivyo

ile  uniform  inatutambulisha  ya  kwamba  akija  kuniitisha  pesa  ili  niendeshe  biashara  yangu,  ninamjua  ni  nani  na  anafanya  nini

katika nini. Kwa hivyo wale wengine, naomba iwe hivyo, na asante sana.

Com.  Kabira: Asante  sana  bwana,  sorry,  Pastor  Daniel  Mwindi.  Hanna  Matenge,  Hanna  hako?  Hanna  Matege,  hayuko?

Regina Ndote?  Regina? Jina ni Hanna? Hanna is there? Nyinyi wawili mnaitwa Regina? I’ve read  Regina  Ndote  and  there  is

Rhoda Malika. Regina Ndote is who? 

Interjection: Huyu ni Regina Ndunge

Com. Kabira: Ndunge, ok tutaanza kwa Regina Ndote  halafu twende kwa Regina Ndunge.  Regina, si utafanya highlights bila

kusoma?

Regina Ndote: Eeh.

Com. Kabira: Instead of reading can you highlight. You highligt the points.

Interpreter: Anasema ownership of lands should belong to the local community. The government  should not have any power

to acquire any land either private or  communal.  The government should make agreement with  the  owners  of  the  land  or  the

community  incase  they  want  to  acquire  it.  Transfer  on  heritage  of  land  rights  should  be  addressed  in  the  Constitution.

Non-citizens should not own land at all. Men and women should have equal access  to land by having joint title deeds  for both

husband  and  wife.  Kenyans  should  own  land  anywhere  in  the  country  without  any  restrictions.  The  Constitution  should

guarantee access  to land for  every  Kenyan.  Then  she  says  that,  the  government  should  ensure  there  is  security,  food,  clean

water,  health, education,  employment and shelter.  Food  must be  made  available  at  all  times  to  the  citizens.  The  rights  to  life

should be respected. The death penalty should be abolished.  Capital  sentence (interjection) death penalty should be abolished.

There should be a Constitutional Commission to ensure  that  all  Kenyans  enjoy  basic  rights.  The  Constitution  should  provide

compulsory and free education up to the highest possible level somebody can reach,  hata akiwa anaenda kuwa professor.  The

Constitution  should  guarantee  all  workers  to  be  members  of  trade  unions.  Every  political  party  should  have  a  30%

representation  by  women.  Judiciary  should  be  brought  to  the  locational  level.  Mayors  and  Councils  chairperson  should  be

elected directly by the people.  People  should have the right to recall their councillors and MPs through  conventional  means  if

they don’t perform. The Provincial Administration should be scrapped off. The powers of the President  should be reduced then

110



controlled by the government or  rather  be  transferred to the Parliament.  All  children  should  have  equal  rights  boys  and  girls,

both in education and land inheritance . Asante.

Com. Kabira: Thank you very much. Lakini Regina unataka kusema chochote, tusikie sauti yako kwa machine. 

Regina:  There  has  been  a  raw  deal  for  the  disabled  and  they  would  request  that  a  certain  percentage  be  reserved  for

Parliamentary seats for the dissabled. Maybe about 30% of all the seats be reserved for women in Parliament. Thank you.

Com. Abida: Asante sana mama Regina. Na nitauliza huyo Regina mwingine. Regina Ndunge?

Regina Ndunge: Thank you very much, Commissioners, my colleagues here, my dear  people.  I think most of the things  have

been said here and  I am just repeating what has been said.  What I would maybe say is to add a few things because  we have

heard it all over now and then. I am talking on behalf of women groups and self-help groups.  Our problems have been listed in

this memorandum which I am going to give it now, but there are a few points which have not been said.  Number one was right.

When we talk of right life versus women,  you might wonder  why we are  talking of life  versus  women  because  everybody  is

entitled to life. When we talk of life versus women, we know and we have seen and we read everywhere the violence and the

deaths which have been caused in the families by the husbands and/or by the relatives. Our fear is our culture,  our law seems to

be very shallow about  these things. There is no line between the law under the culture,  and that’s where  are  caught  up.  I  am

asking this commission, whether it   is  possible  to  put  clear  lines  in  the  law,  because  in  our  cultural  traditions,  a  woman  is  a

property of the husband and he has got a right to do whatever he wants to do with that wife. And the many times we have seen,

a whole family is wiped out by a husband who has been enraged because  there was a lover somewhere.  And  that  man  goes

scott-free  because  he  has  been  enraged,  or  his  sentence  or  is  reduced  to  manslaughter  which  I  think,  it’s  high  time  things

changed. We are overdue.

The other thing which has not been mentioned here,  which I want to stress  very much,  is about  rape  and defilement. Here the

culture and the law are both not very clear about this issue which I think is even maybe second to murder or higher than murder,

  because once a child is defiled, that child is like she has been murdered. And what do we see in the law, what do we see in the

culture? We see in the law like what is going on in the papers, this person is given probation for three years for defiling a child of

four years. That is, I don’t know what to call that. We come to our culture and we see a father is supposed to be  compensated

for that child, and the father gets whatever goats,  whatever money and the child is left hanging somewhere.  And  I  feel  that  is

very very bad for us women, it is an insult. And those of us who may say something are  rendered helpless because  you come

and say, here there is a law,  and the  culture will say,  the wazees have sat  down and they said this is clear and somebody will

go   nowhere.  And  maybe  even  when  you  go  to  that  law,  nothing  is  going  to  be  done.  So  I  think  that  should  be  clearly

straightened in the Constitution because  the law is there but it is not pointed there.  As a case  which is going on right now, we

don’t know where we stand. 
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Maybe when I come to development, we know very well that  women are  the backbone  of the economy here and a few men

here have  cited  that  they  don’t   want  to  be  surpassed  by  women  in  the  homes.  Many  times  when  we  hear  a  man  is  being

surpassed by a woman we know what is happening. We know there is a goat there that the man wants to go and sell; we know

there is a piece of land this man wants to sell. And that is where the head of the family comes in. We know the culture and the

law also does  not cater  for  that.  Can  we  have  the  Constitution  which  says  inheritance  as  we  are  talking  now  should  be  for

everybody. A married woman, an unmarried girl, we should all have equal rights for inheritance. Many women in the cities here,

they have been rendered helpless because in their father’s will they have no share and they are married.  If her husband dies and

 she is chased away she has nothing, and that woman ends up being the poorest of the poor.  The children become chokora.  So

can we have something defined that we should have proper inheritance of our father’s wealth and our parents inheritance. 

May be if I come to talk of something we have left behind, as  I am also a  medical  person.  Quacks,  we  have  problems  here

especially in the rural areas  where you find people  are  sick and as  you know what is happening now with HIV.  You  go  to  a

person who is calling himself a doctor,  and you get a jab there or you get anything and end up getting all sorts  of infections and

all sorts of sicknesses. So, can that be abolished?  And any medical person should be given a proper licence and the rest  should

be scrapped away. I think because most of the things have been said, and the memorandum is here,  I am going to hand it over,

and say thank you very much indeed for listening to me.

Com. Kabira: Thank you very much Regina. Do we  have  Sina  Mbadi?  Yuko?  Hayuko?  David  Muthieni?  Hayuko?  Regina

Ndote has spoken, Peter Munyai.

Peter  Munyai: Thank you very much Hon. Commissioners,  Hon Mboko,  Hon.  leaders  of  Kibwezi  Constituency.  I  want  to

begin by saying that our current Constitution is not completely useless.  There are  some sections in this Constitution which have

beautiful provisions for our citizens. The problem is that this Constitution does  not seem to  address  any  problem  in  particular

because that should have been stated  in a preamble.  So first we lack a Preamble in our Constitution which should set  out the

objectives or the kind of problems that we are  trying to solve through our Constitutional document.  I strongly believe that any

law made must be made for a certain purpose. It should not just be  a law to fill the books  of law for judges to appear  to have

things to work with. They must be laws to either solve some certain problems or enhance some certain public good. 

And  in  this  document,  Kenya  for  example,  has  had  problems  with  tribalism.  And  every  politician,  including  the  president  is

talking of national harmony, racial harmony, tribal harmony but this Constitution does  not seem to  have  a  way  of  solving  that

problem. I am suggesting, because  you will hear of most of us Kenyans talking about,  wanting to sponsor  one of  our  own  to

state house. The reason is because in State House, there is power.  Power  to solve the people’s problems.  So,  I am suggesting

that we move part of that power from State House to the constituencies, nearest to the people. Because if this power  is brought

nearest to the people in the constituencies, then you find that we have no reason to wish to back one of our own to State  House
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because our problems can be solved locally. By so doing we are not establishing sub-presidents, all around the country,  but we

are trying to make every region, every area of  this country feel like they are part and parcel of the government system. 

For example, for the president,   and I propose  that he remains executive.  I propose  that he remains executive,  and I propose

that the vice-president remains ceremonial. Just in a stand-by position,  just incase of the death of the president  we should have

no power  vacuum. So he should step in and take  care  of the situation. But we shouldn’t have Prime Ministers and the rest  of

these to just to appease tribes. It will be too expensive for us, our economy is weak,  and so we really need to devour some of

that power found in State House to the constituencies. If Hon. Mboko had the power to solve some of the local problems,  then

he  would  not  be  hiring  vehicles  to  take  delegations  to  State  House  to  discuss  some  small  small  problems  that  would  have

otherwise been sorted out at the constituency level.  So, I propose  the major problem in this country is power.  Bring it near to

the people. Give the councillors some limited powers but also as we do that, have some safeguards so that people do not abuse

those powers. 

There must be  separation of powers  even  at  constituency  level.  And  I  am  proposing  that  when  you  talk  of  provision  of  the

provincial, being scrapped,  yes I  propose  that we scrap  the  provincial  administration  and  replace  them  with  departments  of

Permanent  Secretaries  at  this  level.  We  have  the  Permanent  Secretary  incharge  of  the  Ministry  of  Education.   He  is  the

Accounting Officer at national level. Let us have an Assistant Secretary  at  this level who is the Accounting Officer at  this level

just  to  ensure  there  are  checks  and  balances.  Let  us  have  a  department  of  the  Ministry  of  Finance,  an  extension  of  the

Permanent Secretary in the Ministry of Finance at the constituency level so that he can be the overall authority in so far is money

matters are concerned. Lets bring the power  down here,  lets’ see  all the departments  of the government being endowed  with

operational at the constituency level. We have seen councillors currently being indulging some funds to manage in the provision.

Some of the councillors have misappropriated those funds. So as we devolve the power and bring it closer  to the people,  let us

safeguard  against  misuse  of  the  same  power  by  ensuring  that  there  is  strong  departmental  checks  and  balances.  Let  the

judiciary,  let  the  police  also  operate  independently  at  this  level  again,  for  checks  and  balances  reasons.  Let  us  have  the

department  of  the  Auditor  General  have  some  of  its  branches  down  here  so  that  they  can  easily  audit  public  funds  at

constituency and locational levels. 

But I want to, I can see the Commissioner is looking at me regularly that is an indication that I may be running short  of time.  In

fact I am not going to say everything because tomorrow I’ll seek  to say the rest  of what I have to say.  So,  let me say this, this

Constitution  which  I  said  is  not  very  bad,  has  some  very  abhorrent  sections  and  I  think  our  new  Constitution  should  have

nothing of this sort.   For  example,  concerning land, there is a section on trust  land. The description on what a  trust  land is,  is

that,  it  is  land  which  is  in  the  special  areas,  meaning  the  areas  of  land,  the  boundaries  of  which  were  specified  in  the  first

schedule to the Trust Land Act as in force on May 31st 1963, were we independent then? 

Audience: No
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Peter Munyai: Whose interest  was being safeguarded in this? So in our new Constitution we should have nothing, absolutely

nothing,  to  guard  any  other  person’s  interest  who  is  not  part  of  us.   I  mean  the  Constitution  should  ensure  that  whatever

provisions there are for the benefit  of Kenyans and not anyone else elsewhere. 

I  want  to  say  that,  there  are  some  abhorrent  inclusions,  Bwana  Commissioner  ukiniruhusu,  nitamke  kwamba,  concerning

property,  this  Constitution,  and   I’m holding  are  boarding  our  current  Constitution,   provides  that,  hakuna  mtu  ambaye

atapokonywa mali yake bila yeye mwenyewe kutaka.  And the provision of the current Constitution exerts,  should this happen,

there  will  be  adequate  compensation  for  that  deprivation  of  the  property  so  taken  away  from  the  citizen.  Now  in  this

constituency, Kibwezi,  we have people  who  had  been  settled  in  Chyulu  Hills,  people  settled  in  a  place  called  Mikululo  and

when the government evicted them from those areas, there was no compensation at  all. And the lands that they were allocated,

they are being charged.  Its totally unfair. The government takes the people’s property free of charge,  and expects  to sell to the

people what they give to them. This is totally unfair. And this Constitution, I think, should have a provision that,  if we say that

people’s properties  are  protected  under the law, let this protection be absolute  let  there  be  no  negotiation  as  to  whether  the

protection should be there or not.

And finally I want to touch on a small matter that did some rounds around here concerning education.  It’s being proposed  that

leaders have some certain basic educational qualifications. I totally agree,  absolutely,  but I also don’t want to be  selfish in that.

As one councillor put it, there is quite a percentage of our population which has not been put in an advantageous position to be

able to compete at that level when education becomes an issue. I don’t think we should fear  competition. It’s like I have a car,

you don’t have a car, I will say, anybody who does not have  car should not take soda at Ngulia Lodge. So,  in other  words  we

are preserving Ngulia Lodge for only those that can drive. I think let’s not be segregative, let us look for quality. But if education

becomes  an  issue,  let  us  ensure  that  every  Member  of  Parliament  for  example,  has  completed  secondary  education  as

evidenced by passing the Kenya National Examination Council exams. Let us see, if he is of my age, we are not of 

8-4-4- system,  let that person produce prove that he’s been to Form 6 and cleared with that level then, moved to acquire  a

degree  certificate  and  so  on  and  so  forth.  Because  there  are  also  some  of  those  that  have  acquired  degrees  by  short-cuts,

Yeah? Are you aware?

Audience: Yes

Peter Munyae: It has happened that there are  people  who have fake degrees,  and we want something with some fool-proof

evidence  that  that  person  has  really  gone  through  our  education  system  and  acquired  those  certificates  they  claim  to  have.

Therefore let us see the Form 6 certificates for that level. For  8-4-4  students,  let us see  a good performance at  Form 4  level,

for 8-4-4. But, there must be evidence that one person belongs to this era or the other.
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And finally, I don’t  think  at  all  citizens  should  be  segregated.  This  Constitution  should  totally  ensure  that  we  all  enjoy  equal

rights. And to do that,  I  propose  that the Trust Land Act under this Constitution state  that  “Trust  lands  are  all  lands  that  are

inhabited by Kenyans”.   Wherever  you find Kenyans,  those are  Trust Lands.  And in Kibwezi Constituency, we settle all over

this place, Ngai Ndethia, wherever, all those should be trust lands because  therein live our people.  Let there be  no government

lands’ trust  lands,  after all  the  people  are  older  than  the  government.  The  government  came  and  found  the  people  here.  So

people should own land and the government can be given land by the people. Thank you.

Com. Kabira: Thank you very much Peter. And now we shall give a chance to Hon. Mbogo.

Hon  Mbogo: Thank  you  Commissioners  and  wananchi  in  general.  I’ll  be  very  brief  because  we  have  common  problems

Kenyans want to govern themselves in a better Constitution. I was studying the presidency.  The president  of Kenya should not

represent any constituency. Let his constituency be Kenya.  (clapping) Because you cannot have a good presidency when he is

still representing his own people and he is the president of  this country.  Let his running mate who is the vice president  also not

represent  any constituency. That is  what  I  propose.  Let  the  winning  president  form  his  government  outside  the  Members  of

Parliament, because we are having Members of Parliament  representing some constituencies and when they go to Parliament,

they become cabinet ministers and they become be it a Permanent Secretary.

These people will have adequate  time to serve this nation adequately without fear of being dropped  or  not being re-elected  at

his area of representation. 

Commissioners,  on the  issue of land which my immediate speaker  has just elaborated.   Kenya’s prime fight for independence

was because of land. Any land which any Kenyan occupied and whose boundaries are now gazetted at to where people  should

live and where wildlife should live, that land should no longer be government land. That is what I propose because we have seen

people in some certain areas and more so in Kibwezi, who are still landless even though they are  said to own land in their own

motherland. On land, let no foreigner whether investor or  otherwise own  any land in this country.   If you want to become an

investor, come invest but let a Kenyan give you land and become a partners in the investment. 

Agriculture. As a sovereign state, agriculture of Kenyan farmers must be  fully financed by the government.  Infrastructure of any

kind, roads, water, electricity- should be the mandate of the government to do so to its own citizens. That is to ensure enough

food production for the entire nation and we shall fight hunger and poverty.

Natural wealth.  In certain areas, where individuals of this country own land and there is natural wealth on that particular parcel

of land let that natural will, belong to the land owner. The question of any other person pegging the area and coming to excavate

what belongs to that owner of that land should not arise. And if there is any such statute in place currently, let it be  reviewed to

conform with the new requirement. 
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Health.  Let  every  Kenyan  be  guaranteed  good  health  care  by  the  government.  Harambees.  Kenyans  are  doing  everything

through harambees. Construction of schools, police stations, administrative centres,  education institutes, and yet these Kenyans

are paying taxes. The government should not have its own cake and eat it at the same time. They either abolish taxation in form

of VAT Income Tax, and for the people  to continue contributing to their own development or  else,  the government guarantees

development in every sphere and Kenyans are stopped from harambee business. Those are the only things.

The other last thing, the final one, is what many speakers have spoken about provisional administration. Kenyans do not require

provicial administration. Let the Local Authorities in each  council  be  the  governance  of  the  local  areas  they  represent.  If  we

must  maintain  the  geographical  provincial  boundaries  which  are  in  existence,  let  the  top  man  in  the  province  be  an  elected

person.  Thank you.

Com. Kabira: Thank you very much Hon. Mbogo for your views. Capt.  Kang’ara? Sorry you were left out by mistake.   The

name was skipped, it is my apology.

Cap. Kang’ara: I  am going to speak  in Kiswahili maybe  to  enable  some  of  us  to  understand  what  I  am  going  to  drive  at.

Nataka  kuongea mambo mawili tu,  au matatu.  Katika upande wa  makanisa.  Tuna  Mission-sponsored  schools  ambazo  huwa

tuna tunashughulikia sana.  Kwa sababu utakuta  kwamba  kuna  some  secondary  schools  ambazo  ziko  fully  sponsored  by  the

mission. Utakuta  kwamba  tangu  mwanzo  kumekuwa  na  that  tag  of  war,  maybe  between  the  Ministry  of  Education  and  the

sponsors.  Sponsors  huwa wakati  mwingine wanataka ku-control  the management of these sponsored  schools.  Wherelse  also

the Ministry of Education in emphasize kwamba ni lazima wao pia waweze ku-manage shule zile.  Na  utakuta  kwamba,  there

are some schools, secondary schools, ambazo utakuta almost 90% of the buildings, they were constructed by the sponsor.  Na,

 ile conflict ambayo imeweza kuweko ni  the sponspors  have  been  requesting  the  Ministry  of  Education  to  be  submitting  the

boarding fees element, maybe to the Mission account.  Kwa sababu the sponsor,  they claim that  the buildings belong to them.

Kwa hivyo what we should strongly propose is this, that boarding element, it should be remitted to the sponsor kwa sababu, the

buildings belong to the sponsors na hizi shule ni za sponsors. 

Na pia utakuta wakati mwingine, Ministry of Education inaweza kutransfer teachers  without the knowledge of the sponsor.  Na

utaona kwamba wakati mwingine inaleta conflict.  They do that before they consult the sponsor.  Kwa hivyo, we are  advocating

for two things. Where the schools are  fully sponsored  by the  sponsor,  the  boarding  fees  element  should  be  submitted  to  the

mission  account  i.e.  the  sponsor’s  account,   and  also  wakati  wa  this  transferring  of  teachers  also  the  sponsor  should  be

incorporated in that process of maybe transferring of head teachers. 

The other thing is about  the school chaplains.  Utakuta kwamba  most  of  the  schools  kuna  a  lot  of  strikes  and  mambo  mengi

mabaya.  Mambo  ya  drugs  na  kadhalika.  We  should  also  propose  that,  the  Ministry  of  Education  ifanye  kwamba  kuwe  na
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school  chaplains  katika  mashule  yetu  yote.  Kwa  sababu  watakuwa  wanaangalia  mambo  ya  kiroho  ya  watoto  na  kuweza

kuwatengeneza  katika  njia  nzuri.  Kwa  sababu  utakuta  ya  kwamba,  most  of  the  strikes  na  mambo  ya  school  unrest  huwa

zinatokana  kwa  sababu  watoto  hawana  watu  wa  kidini  ambao  wanaweza  kuwasaidia  katika  hali  ya  kiroho  na  kuonyesha

mambo  mazuri.  Kwa  hivyo  school  chaplains,  tunasema  ni  vizuri  waweze  kuwekwa  katika  mashule  yetu  ndio  watoto  wetu

waweze kutengenezwa katika hali ya kiroho. 

Jambo la mwisho ni juu ya this.  Kuna makanisa mengi ambayo yamekuja, new religious movements  ambazo zimekuja. Utakuta

kwamba  they  are  mushrooming  sana,  zimeanza  kuja  sana.  Na  utakuta  kwamba  hatuna  ile  panel  ambayo  maybe  ina-control

makanisa haya.  Kwa hivyo, what  we  should  propose  is  this.  Kuwe  na  panel,  ambayo  wakati  maybe  haya  makanisa  wakati

wanataka kufanyiwa registration, kuwe labda na these national Bishops, ambao maybe they are the head of the churches,  wawe

katika  ile  panel.  Na  maybe,  makanisa  wanapotaka  kuregister  yanapitia  katika  ile  panel  na  ni  ndiposa  yana-submit  their

doctrines,  their beliefs na mambo mengi, kwa sababu mengine yanakuja katika hali nyingine  ya  kuweza  kupoteza  watu.  Kwa

hivyo lazima wana-submit their doctrines katika ile panel halafu yanakuwa endorsed ili yaweze kuonekana kama malengo yao ni

gani katika community na katika Jesu anavyotaka. 

Na pia ukiangalia wakati  mwingine ukizunguka humu humu,  utakuta  mtu  analala  usiku,  asubuhi  anaamkia  kutengeneza  kanisa

pale. Kwa hivyo naona katika ile locational level kuwe na panel fulani ambayo itakuwa ina-control  makanisa katika ile location.

In case  ukija kanisa pale lazima iweze kupitia katika ile panel ya location, labda chief na  watu  fulani  wa  makanisa  na  leaders

fulani ndiposa waweze kutia kwa ile  pannel,  ndiposa  waweze  kuwa  endorsed,  ndiposa  waweze  kuanza  kanisa  yao.  Sababu

utakuta kwamba yamekuwa makanisa mengi na yanachafua mambo mengi sana. 

Na  pia  wakati  mwingine  utakuta  makanisa  haya  ambayo  yametokea  na  mambo  mengine.  Unakuta  wakati  mwingine  mtu

anahubiri anaaza kutukana watu wengine.

Na  badala  ya  kuhubiri  the  gospel,  anaanza,  he  starts  preaching  people.  Kwa  hivyo  inatakikana  pia  katika  ile  sheria  yetu

iwekwe, hata kanisa likitukana lingine, kuweze kuwa na sheria kwamba wanaweza kushtakiwa. Na inaweza kupunguza vita vya

  makanisa na mambo yale mengine. Asante.

Com. Kabira: Thank you very much Capt. Kang’ara. Anne Muthiani? Are you there? Anne Muthiani? Theresia Kisembi,  Cllr.

Paul Musau? Ameenda? Regina.  Amezungumza, o.k.  Muli Kioko? Cllr. Mutiso Kiengo? Ameenda? John Nzore Nzugu?

John: Asante kwa Commission na viongozi wote wale walioko hapa. Nawasalimia kwa adhuhuri ya leo, hamjambo?

Audience: Hatujambo.

John: Asante.  Yangu ni maoni tu kidogo,  sio  mengi. Naolea  ya kwamba zamani ma-chief tulikuwa tukichagua sisi  wenyewe.
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Palikuwa  hakuna  kuandika  application.  Na  ma-chief  walikuwa  wakichaguliwa  na  raia,  na  walikuwa  wakitumikia  raia  kwa

heshima, vile  niliona.  Lakini  siku  hizi  ma-chief   wale  wanaandika  application  wanaandikwa  kazi,  wengi  wao  wanafanya  kazi

kimadharau  hata  wakiwa  katika  ofisi.  Wanakuja  kama  saa  nne,  saa  tano,  na  wakikuta  watu  wamekaa  pale,  wanapita

wanaangalia hivi, wanauliza “na hawa watu wote wanataka nini hapa?”  Sasa  huo ni mpango? na wanatumikia wananchi? Kwa

kuwa  wengi  ni  wa  umri  mdogo  na  wanaajiriwa  kwa  masamo,  lakini  kule  kutunza  raia  hawajui.  Naonelea  ya  kwamba  raia

wachague ma-chief na kama wanaandika  application  na  waandikwe  na  serikari,  wawe  wakipigwa  transfer  kama  ma-DO,  si

hawa ni  watu  wa  govenment?  Wawe  wakipigwa  transfer,  wanaenda  area  ingine.  Si  waalimu  wanapigwa  transfer?  Kwa  nini

ma-cheif hawaendi transfer? Moja hiyo.

Ingine  mimi  nauliza,  watu  wengi  katika  ma-hospitali  wanaaga.   Hawaagi  kwa  kuwa  hakuna  madawa.  Dawa  ziko.  Lakini

wakifikishwa ndani ya hospitali,  sheria iwekwe tafadhali,  wale wa-uuguzi wako  pale  ndani,  wanakaa  tu  kimya.  Mtu  anaweza

maliza  masaa  tano  na  huku  anavuja  damu,  anaumia,  na  wakipita  pale  wanamwangalia  tu,  wanacheka.  Huku  wengine,  hata

serikali inapata hasara  kubwa sana,  kulipa simu, maanake wengine wakikaa pale ndani wanapigiana  simu  tu,  pahali  walikuwa

wanashinda  jana,  wanakunywa  vizuri,  wanakula  kuku  vizuri,  huku  wagonjwa  wanaumia.  Hiyo  nimeonelea  na  nimeona  hayo

mengi  sana  yametendeka.  Wengi  wanakufa  kwa  njaa  wakiwa  ndani  ya  ward.  Chakula  kinaletwa,  wale  wanaleta  chakula

hawahudimii hawa na hawa hurumii. Wanaweka tu chai na chakula pale,  wanaaza  kushona  sweater**,  usipochukua  chakula,

shauri yako.  Sasa  ukiinua kichwa, huwezi kufikia pahali pa  chakula,  wewe unakufa na hujauwawa na ugonjwa, unauwawa  na

njaa.  Hiyo sheria hakuna,  hawatembelewi.  Hospitali  pia ni  chafu.   Unapolala  unalalia  kitanda  watu  wa  watu  wanne,  wengine

wanalala chini. Hayo tushaonelea.

Ya  tatu,  ukifika  hospitali,  unaandikiwa  dawa,  unakwenda  kununua  dawa  kwa  duka,  na  hiyo  duka  labda  ni  ya  mkubwa  wa

hospitali hapo.  Madawa amepora amepeleka kule,  unakwenda unanua dawa kwake unakuja tu kutibiwa mgonjwa wako pale

hospitali.

Ya nne, ukienda ofisi kwa DO, ama kwa polisi kama una shida kutoka kule reserve,  unaambiwa “weka gari mafuta” elfu moja,

 na umekuja na baisikili. Na  ile baiskili umekuja ukipuliza,  hata  hauna  pesa  ya  kuweka  kiraka.  Hiyo  elfu  moja  itatoka  wapi?

Usipoweka gari diesel  hautahudumiwa,  na  wakikatana  na  panga,  pawe  maiti,  utaona  gari  mara  moja.  Commission  tafadhali,

wale  ambao  hatujiwezi  tuhudumiwe  kwa  njia  ifaayo.  Na  iwekwe  sheria,  watu  wale  wadogo  wahudumiwe,  watu  wale

hawajiwezi wahudumiwe Asante sana, yangu ni hayo.

Com. Abida: Asante sana Bwana Nzole. Vitalis Were?

Vitalis:  Thank you very much, Hon. Commissioners,  honourable.  members and of the public.  Today I am here to talk  about

issues of those with disabilities. Note their issues today because I think  have raised that in other  forums, but I want to raise our

issues, our views on pertinent national issues for Constitutional review. That is as  persons  with versus disabilities we also have
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views on the presidency, we also have views on what kind of government  systems we want to have and see,  we also want to

have our views on how public resoueces are mobilized and used because  they affect us as  well. But before that I want to raise

something, I’m sure there was a group of those with disabilities here, and they raised their issues. But one of the issues I want to

add before I go to this, for this I have already written memorandum I’ll give you, is the issue of proportional  representation.  I

am sure they have raised that they need to go to Parliament, they have raised that they need to be  Councillors,  and I am raising

here that in the new Constitution, we must have a clause which gives special interest group, power to represent  themselves.  Not

just to represent them, but also to elect their own leaders.  We want a chance,  like other countries and I can cite a country like

Uganda  here,  South  Africa  and  others,   where  the  issue  of  proportional  representation  has  been  taken  into  Constitutional

dispensation. 

That is the only way we are  going to have,  because  at  the moment, when we ask to be  considered for nomination, we can be

given anything. You see wanavyosema wahenga, mkata hachagui. If you are a poor  man if you come to my house and you ask

for ugali with some liver, I can also give you porridge because, if you are begging, you have no choice. So what we are saying is

that  the Electoral Commission, the Electoral law of this country should be amended to give room so that during election time,

there should be a day set  aside for special  interest  groups like women, people  with disabilities,   workers,   to  elect  their  own

representatives. That is the only way you can say, you want liver and you’ll eat  liver, so if we’ll eat  liver, then that is what we’ll

eat, if we like potatoes,  that is what we’ll eat.  But if we say the government should give us or,  they should sympathize with us

and elect for us leaders, they will give us bones and we want to have some meat. So please allow us in the Constitution to elect

our councillor, with disabilities, to elect our MPs with disabilities to go to Parliament.   And during the general election day,  we

should also allow people  like me and others  who want to compete  on  equal  footing  to  compete.  Because  as  you  know,  the

electoral  law in this country  currently has a lot of violence, the level of the playing ground is tilted and so people  like  women

and people  with disabilities have not been able to fairly compete  on equal basis.   So,  we want  an  election  day   set  aside  for

special interest groups to elect  their leaders  so that in the next general election day we can also join like anybody else.  That is

one.

That,  I  think,  is one of the issues that  I  thought was not raised in the memorandum. But now I want to  go  to  our  views  as

disabled people; what kind of government we want to see, what kind of country we want to see. 

1.  Type of Government.  I  propose  that  in  view  of  past  mistakes  we  have  had  in  this  country:  people  have  mentioned  tribal

clashes,  people  have  mentioned  a  lot  of  disparities,  women  have  never  been  represented  adequately,  pastorlists  have  been

complaining,  very  many  interest  groups  have  been  left  out.  There  are  alot   of  exclusions,  disparities  in  the  social.    I  am

proposing that to help this country heal and get over this kind of problems,  we should be able to talk about  the government of

national unity in the new Constitution. Future governments of this country should not be  allowed room where only a few people

can be represented in the government. We want a government that lives truly for every Kenyan and I mean every Kenyan in the

true sense of the word.  The orgieks are  Kenyans  people  with  disabilities  are  Kenyans,   women  are  Kenyans,  pastorists  are
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Kenyans.  So a government should be seen to be  broad-based,  should be seen  to  be  representing  those  diversities.  Anything

short of that is exclusive and we do not want to see any more exclusion in this country. We have had enough that. 

The issue of democracy.  While we accept  and  acknowledge  that  democracy  should  be  for  the  majority  democracy  can  not

make sense if it does  not also protect  minority groups.  So minority groups must be  taken care  of  in any future government of

this country if it is to be seen  to be for all Kenyans.

Devolution  of  power  and  distribution  of  natural  resources.  Hon.  Commissioners,  I  am  for  the  opinion  and  people  with

disabilities have also gone around but not like as Commissioners,  but they have also consulted widely. And they’ve told me that

they  want  strong  functional  and  autonomous  local  authorities  with  a  unitary  system  of  government.  We  want  a  central

government, but with power devolved to the local authorities. We want local authorities that are functional and  that have money

and we are proposing that 80% of taxes from local authorities of regions should be spent  for local development in those areas,

and only 20% of taxes should  go  to  central  government.  I  find  it  difficult  that  for  example  in  this  region,  people  are  able  to

produce a lot of things, but the taxes are remitted to the central government and it doesn’t come back  to the people.  So people

are impoverished here and when the money goes to central  government,  all  the  rates,  we  do  not  see  commensurate  services

down to the people. Other countries have done this, go to Uganda here for example, 80% of taxes levied to the people go back

to the local authorities.  What they are  calling Local Assistance councils and it does  a lot of things to spur rural developments.

This country is basically an agriculturally-based economy, and you are  not going to develop if resources  go to Nairobi  and we

do not see it coming back to the local authorities. 

I propose that equity and social justice should be the determining factor or criteria for distribution of land resources  and wealth.

I have noticed that in the past, Hon. Commissioners.    I’m sure you’ve read about  the current report,  the just-released Human

Development Report for Kenya. In that report are very disturbing statistics about the disparities in resource  distribution; it has a

lot of disturbing reports about how some communities have not accessed anything in the dispensation of resources.  

I am proposing that the new Constitution should be very clear on how we mobilize resources and how we utilize the same. And

the basis for distribution should be the principle of equity and social justice. Where there is more need let’s see  more resources.

Sometime back I am sure you read about the Pokot as a community had produced the in first lawyer in this country.  And I was

asking myself, how can the Pokot produce the first lawyer after 33 years of independence? Is it because the Pokots  are  stupid?

In my own view, they are  as  intelligent as  any other Kenyan,  but at  the time of independence,  resources  were  dispensed  in  a

way that some  people  were  just  there  to  watch,  to  the  extent  that  issues  like  education,  issues  like  that  were  left  out,   and

therefore you can imagine that for the first time we are producing a Pokot lawyer in this particular time in the new century.  It’s a

shame for this country,  and this kind of shame should not be  seen  in the new Constitutional dispensation. 

Com. Kabira: I think because of time.

Vitalis: I summarize. Thank you  Commissioner. The presidency, I propose that we have a ceremonial Head of State who does
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not double in partisan politics. And we have a head of government that will run a government that is answerable to Parliament.

And  I  propose  that  to  be  able  to  restore  some  kind  of  sanity  in  public  management  in  this  country  someone  talked  about

educational level.  Education plays a very important role. A Head of State must have in my own view some at  least  first degree

of education and some track record  of public finance management and public affairs management, experience in that.  Because

now we are  talking about  the global world which has  become  very  complex  and  if  we  have  a  Head  of  State  probably  who

might not understand had these things, he takes the country backwards.  To be able to move forward like others  we must have

something like that. 

Appointment to public office.  I  want to say that the Head of State  will have the power  to  appoint  any  Kenyan  or  remit  any

Kenyan to public office. However, that appointment must be vettoed and approved by Parliament.  The approval  of whoever is

appointed to be ambassador, to be a minister, to be a Permanent Secretary must be approved by two thirds of the Members of

the Parliament. That is the only way we are going to guard against thieves being appointed to public office. That is the only way

we are going to guard against anybody,  because  at  the moment the president  can appoint  even a dog to be  a minister. And at

the moment it’s mara moja,  you cannot vetto it.  This mambo ya mara moja is stupid,  it should be done away with in the  new

Constitution. We want like you can nominate like it’s done in America or  any other place.  But the public through the Members

of  Parliament  must  say,  Were  is  the  right  person  to  be  a  Member  of  Parliament  because  his  level   of  education  is

commensurable with the office, his moral probity, integrity these are facts or which to be considered. 

We are talking about un-employment in this country and it’s rampant, yet some Kenyans have ten jobs, twenty jobs.  He can be

the Director of Kenya Commercial Bank, the Director of Serials Board,  the Permanent Secretary,  he is also the Minister,  he is

also the MP and some people do not have anything. In the new Constitution we are  proposing that if possible,  no public officer

should be holding two public offices at the same time. 

Major  Constitutional Amendments.  That is another issue Commissioner,  I am just winding  up  now.   No  major  Constitutional

Amendments  or  Constitutional  change  or  amendment  should  be  undertaken  without  two  thirds  majority  of  Parliamentarians

approving it. As somebody talked about  here,  our Constitution as  it is,   probably the independence Constitution was not very

badly off, but it has undergone a lot of amendments.   Our Constitution has become like a toilet/tissue paper  you  can  use  any

time. You amend when you like.  When you are drunk and you want to be  taken care  of,  you go and amend;  when you want

your wife to be appointed, you can go and amend it.  We want to say that the new Constitution should not be  just that easy to

wake  up  tomorrow  and  change  the  way  you  want.  2/3  of  the  Members  of  Parliament,  not  just  a  simple  majority  should

approve. And, if there are major decisions, major national decisions to be made,  these should not just be  left to the member of

Parliament alone.  It should go back to the public via a memorandum. Issues like,  for example, if we want to go to war shouldn

’t just be left to the Members of Parliament to decide. Issues,  for example like there is a serious national problem, these should

be for the people  to decide;  succession etc,  If we are  not clear,  we should have a very clear clause giving a referendum  as  a

way where people can say, we approve that, therefore it can go ahead.
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Office  of  Ombudsman.  We  have  seen  that  many  Kenyans  cannot  obtain  justice  because  the  three  arms  of  government

sometimes is the problem.  As one Mzee was talking here, he went to the DO or anybody else and he could not obtain justice.

Where  is  the  (not  clear).   Where  can  he  go?  Is  there  an  office  in  this  country  where  he  you  can  go  seek  legal  redress  or

complain and say, (not clear) I am disabled,  my land was taken away by my neighbour, but I went to the DC and I didn’t get

justice.   I  went  to  the  Attorney-General  he’s  not  willing  to  prosecute.   Who  am  I  supposed  to  go  to?  To  be  able  to  help

Kenyans  complain  and  obtain  justice  from  public  servants,  I’m  suggesting  the  new  Constitution  must  have  an  office  of

Ombudsman. 

Public resources.  I  am  now  finishing  Commissioner.  Public  resources,  for  example  the  national  budget.  I  am  proposing  that

there should  be no national budget unless the public has been involved in generating that budget. That means,  the general public

through the Members of Parliament must be  involved in the generation of national budget.  For  example now, next month we’ll

read the national  budget,  but  we  don’t  know  who  have  been  consulted.  Some  people  sit  in  the  treasury  and  decide  that  in

Eastern province, this is the problem, in Central Province this is the problem. We want to not only be involved in the generation

of  the  budget,  but  also  implementation.  And  in  this  view,  I  am  suggesting  that  the  Public  Investment  and  Public  Accounts

Committees  be  given  more  powers  to  act  in  case  of  misappropriation  of  public  resources.  The  Constitution  must  give  all

Parliamentary committees more teeth so that the supremacy of Parliament can be restored as the people’s voice. At the moment

our Public Committees and Public Accounts Committee are  toothless  bulldogs.  They  only  complain  to  say  these  things  have

been  misappropriated yet they read about  the public auditors accounts  and nothing happens,  because  he can only talk but he

cannot act. We want Parliament as people’s organ, people’s voice to act on those things.

The  last  one  is  education  system.  We  should  adopt  an  education  system  that  appeals  to  universal  standards.  Practical,

pro-proof  and one that takes  cognizance of the special  needs of all Kenyan children.  In view of these,  serious  review  of  the

current 8-4-4-  system of education should be done.  Primary education must be  free and compulsory,  I  am  talking  about  this

because I am going to go back to the current Human Development Report  which says we have a lot disparities in the way our

system  of  education  is  right  now.   If  a  Kenyan  student  goes  through  the   8-4-4-  system  education,  when  you  go  to  some

countries they ask you to do another exam. Before that when we had the prior system nobody was being asked.  If I went to

America and to University of Nairobi  I will still be  a university student,  but now if I went to certain country they say you have

come from Kenya “Yes” 8-4-4 , “Yes”. Can you sit for another test,  tertiary or  whatever it is? Some kind of bridging course.

Why should a country like Kenya have a system wherewe have to go to another bridging course?  This is an embarrassment to

the  nation.  We  want  a  system  of  education  that  is  not  just  willing  to  be  pleasing  politicians,  but  one  that  subscribes  to

international standards,  and which takes  care  of  issues,  because,  don’t  just  generalize.  Children  with  disabilities  have  special

education needs and financing of that at the moment is not doing very well. We need more finances for special education.  Thank

you very much.
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Com. Kabira: Thank you very much Vitalis. Please make sure you sign our, register and  you give us the memorandum.

Speaker:  The preamble is to recognize that, before the declaration of Kenya as  a protectorate  and a colony, there were over

40 communities with distinct social,  cultural,  economic and governance structures,  and  the  people  recognized  them,  and  they

were proud to identify themselves with the languages, families, sub-clans, clans and ethnic communities.

Wakati  huo watu waliishi wakiwa chini ya amri za kikabila,  that is customary laws, na hawakuwa na shida,  wala umaskini, na

tofauti za hali  na  mali.  Then  the  Constitution  should  recognize  the  people  having  controlled  and  jointly  helped  themselves  to

responsible for the utilization of natural resources, land, water, minerals, wild life, and protection of human life as  well as  human

rights. “Land belonged to no one, but the fruits of the same were for us all”.

The other thing is to state  that,  let the Constitution recognize the protectorate  regimes and the colonial regimes for having  first

sought to introduce laws of British Constitutional theory in order first to acquire and control land, labour, and the various natural

resources  above  and  below  the  ground.  Secondly,   they  sought  to  destroy  the  existing  structures  of  governance  and  civil

society, and generally to divide and attain overall control over the people of all the communities in Kenya.

That the outcome of such was an excessive exploitation of land from the  communities,  and  such  land  was  then  refered  to  as

crown land, and there was also another product, that is squatters, displaced persons living within crowded natural reserves,  and

these were living under restricted conditions of movement and associations.

Let the Constitution also recognize that the creation of crown land, natural reserves,  as  well as  the subsequent  creation of  the

concept of squatters and displaced persons, these were the base or the basis  of Kenyans’ resistance to the colonial oppression

and the struggle for independence.  However,  we would like also to point out that,  such  a  struggle  did  not  involve  one  set  of

communities or  men, rather  all communities. Children, women and men played complimentary roles.  The  colonial  government

suffered very heavy losses, and we would like to admit that it’s out of suffering those losses,  not just the fight for independence,

that Kenya was granted independence before attainment of historical status.

Com:  Mr. Jacobus if you could please kindly give us the recommendations.

Speaker:  I am just stating them within the Preamble what has to be recognized. That finally then, I would like to ask that within

the  Preamble,  we  recognize  the  fact  that  when  Kenyans  acquired  their  independence,  what  they  got  was  a  right  to  govern

themselves, but much of the land, remained outside the control  of the poor  people  and in particular,  because  it was either state

land  or  private  land  mostly  registered  as  freehold  and  in  some  cases  999  years  of  lease.  Therefore,   even  the  president  of

Kenya today is  unable to issue and access land to the Kenyans themselves.
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Therefore going to the rights of Kenyans,  I would like to state  that the first right should be a right  to  learn,  a  right  to  life  and

liberty. Another right would be a right to access and meet, as well as  enjoy basic needs of life:  food,  shelter,  education,  water,

energy, clothing, information at  all times, in all places.  Then a right and freedom of thought, belief, expression and association,

movement, social assemblies and the right to communicate further and transport  within and outside the country,  irrespective of

land ownership.

Again going to lands.  My recommendation  is that,  we should start  with the fact that all land in Kenya shall  be  referred  to  as

Kenya Peoples’ Land.   Not  trust  land.  Not  government land and that all  land  in  Kenya  shall  absolutely  and   shall  solely  be

owned by citizens of Kenya,  and all Kenyans shall remain equal in ownership of  land  in  the  eyes  of  the  Constitution  and  the

legislation there-of. Hakuna mkubwa, hakuna mdogo.  Tusiwe na mkubwa wala mdogo katika macho ya Constitution as  far as

land ownership is concerned. 

Then non-citizens,  I recommend they may, and they shall  only  occupy  and  use  land  provided  that,  their  application  shall  be

granted and registered by the citizens, to the local authority or any other, and uphold their interest as long as they do not conflict

or abolish the title, right,  and interest of the local citizens.

Then finally within the land, I said that, no Kenyan should be evicted or displaced from a land in any manner likely to cause loss

of  access  and  enjoyment  of  the  basic  rights  to  land  and  associated  basic  rights  to  life.  And  that  land  ownership,  planning,

utilization, and registration should be regulated by People’s Land Committees and Boards  from villages to divisional level, with

all records and machinery to be centralized to such level. (Clapping).

The institution of the Commissioner of Lands should be abolished and instead retain Registrar of Land at  divisional up to district

levels, and the services to be  rendered  at  village,  sub-locational,  locational  and  Land  Committee  and  Land  Committees  and

Boards should include a secretariat reporting to an elected Peoples Land chairperson.

On the part of the lands that have been registered as freeholds and leases before and after independence, within that,  essentially

after trust land, we propose that  the current Constitution abolishes the rights,  the interests and the titles, so as  to avail the same

land afresh to the citizens of Kenya,  because  we are  saying presently,  even the president  cannot apparently,  allow Kenyans to

own land that is currently occupied by fellow Africans and whites,  and for it to be registered as freehold or  the long leases,  and

with all that

Com.: I hope you are winding up.

Speaker:  Yeah. I am winding up. 

Com. Time is out for you.
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Speaker:  I am proposing then that,  the current status of trust  land become dominant in the country that,  all land in Kenya be

converted to what is  now referred to as  trust  land and subsequently be named People’s Land,  not trust  land. And that under

such, shall include all the wildlife, all the water, all the marine and such should be utilized and managed by committees elected by

the people. Thank you.  (clapping).

Com.: Job M. Maingi. Yuko? Okay. Pastor Peter (not clear), yuko? Pastor Peter, what’s the second name?

Pastor Peter  Kihanywa: Kihanywa. Asante,  nitatumia  Kiswahili  lugha  ya  taifa.  Nashukuru  kwa  nafasi  hii,  na  nitatoa  maoni

mara  mbili.  Maoni  kama  Pastor  wa  SDA,  na  maoni  kama  mwananchi  wa  Kenya.  Mengine  yatakuwa  personal,  mengine

yatakuwa kwa niaba ya kanisa langu. Katika Constitution mpya ambayo tungependa iweko,  kuna  mambo  yafuatayo  ambayo

tungependa yafanywe. Uhuru wa kuwabudu ijapokuwa imeandikwa katika Katiba yetu, uweze kuweko katika matendo.  Kwa

mfano, kuna uhuru wa kuabudu lakini  sisi  ambao  tunaabudu  siku  ya  saba  ya  juma  ya  Sabato  katika  mashule  haifanywi  ama

sheria  hiyo  haifanyi  kazi.  Kuwe  na  uhuru  wa  kuabudu  katika  sehemu  za  kazi  ziwe  either  ni  za  serikali  ama  private  sector.

Michezo na michezo wa kuigiza ambayo  inafanywa  siku  ya  ibada.   Inawafanya  washiriki  wetu  wakose  nafasi  ya  kuhudhuria

ibada kwa sababu inawekwa siku hiyo pekee yake.

Uchaguzi. Electoral Commission isiweke uchaguzi katika siku yoyote ya ibada. Iwe ni Ijumaa kwa ndugu zetu waislamu. Iwe ni

Jumamosi kwa Adventists wa Sabato, ama jumapili kwa madhehebu yale mengine. Iweze kuwekwa siku ya kazi.  Siku za shule,

education days, kama prize giving days, ziwekwe siku za kazi,  that is kuanzia Jumatatu mpaka Ijumaa. Public holidays ambazo

zinaangukia siku  ya  Saturday  washiriki  wetu  wananyimwa  uhuru  wa  kupumzika  kama  wengine,  kwa  sababu  public  holidays

zikiwa  siku  ya  Jumapili,  Jumatatu  hao  watu  wengine  wanaruhusiwa  kukaa  manyumbani.  Kwa  hivyo  kukiwa  siku  ya  public

holiday kama hii inayokuja ya Madaraka Day itakuwa siku ya Sabato jumamosi, washiriki wetu jumatatu wasiende kazini. 

Ningependa kuongea mambo ya (not clear)  hapa hapa kwetu.  Jambo la kwanza,  ni shamba ambalo linaitwa  duwa.  Washiriki

wetu wanaofanya  kazi  pale  waruhusiwe  kupumzika  siku  ya  Sabato  na  wasinyimwe  kazi  kwa  sababu  hiyo.  Nasema  hiyo  na

nitaeleza kidogo.  Juzi nilikwenda kuhutubia washiriki wangu  kule  tukakatazwa  kuingia  kwenye  gate.  Tukaambiwa  twende  na

baisikeli  na  tulikuwa  na  pasaka.  Washiriki  wakaumia  pale.   Na  dini  ya  SDA  sio  Mungiki,  imekuwa  registered  with  the

government na kwa sababu imekuwa registered with the government, mimi kama Pastor,  nikiambiwa niende Pasaka  na baiskeli

kilometer sita, niliona hiyo ni ukoloni mambo leo. 

Makindu sikh Temple tuna washiriki wetu wanaofanya kazi katika sikh temple ya Makindu, na hawaruhusiwi kuja kanisani siku

ya  Sabato.  Wapewe  uhuru  wa  kuja  kanisa  siku  ya  Sabato,  na  wakishindwa  wasinyimwe  kazi  kwa  sababu  ya  ibada,  kwa

sababu  huyo  mshiriki  and  uhuru  wa  kuabudu  na  ana  uhuru  wa  kufanya  kazi,  maana  ana  right  to  live.  Police  station,  that  is

Kibwezi Police Station,  Mtito wa  Ndei  Police  Station,  Makindu  Police  Post,  Makidu  Traffic  Base,  na  Kiboko  Police  Post,

washiriki wetu ambao ni ma-officer wa polisi ambao wanafanya kazi kule waruhusiwe kuja kanisani hata kukiwa na emergency.
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Kukiwa na emergency wale ambao wanaenda kanisani siku ya  Jumapili,  waende  wa-attend  emergency  ambayo  imeamua  ku

call on Saturday.

Kenya Wildlife service, railway station (not clear) freedom of worship katika sehemu hiyo iweze kuweko.  Hii ni kusema KWS,

hata  kama  ni  ndovu  wamevamia  nje,  na  washiriki  wetu  ndio  wako  karibu  wasichukuliwe  kwenda  kulinda  hao  ndovu.  Hao

wengine waende wawinde na ikifall on Sunday wanaweza kwenda ku-attend emergency kama hiyo.

Social  ammenities,  nyingi  nazo  zinapangwa  siku  ya  Sabato,  kwa  sababu  siku  ya  Jumapili  watu  wengine  wanaenda  kanisani.

Zinapangwa siku ya Sabato maana Jumapili hayuko kazini na hayuko kanisani. Zipangwe siku hiyo.  Zipangwe siku za kazi ama

wakati  mwingine  wowote  ule.  Na  wanao-organize  vitu  hama  hivyo  watambue  uhuru  wa  kuabudu.  Hayo  Commissioners

yanahusu kanisa la SDA.

Nataka  kusema  yangu  mwenyewe,  na  ni  machache.  Jambo  la  kwanza.  Wale  watu  ambao  wanaajiriwa  na  wana  virusi  vya

ukimwi, wanaoajiriwa na wanalisha mayatima, na waweze kufanyiwa  mambo  yafuatayo.  Jambo  la  kwanza.  Religious  organs,

kama ma-kanisa, misikiti, na temples, waweze kupewe shares ya pesa ambazo serikali inatoa za kupigana na janga hili. 

Jambo la pili. Viogozi wa dini ambao ndio walio na hao washiriki walio na virusi vile, ama walioadhiriwa na jambo hilo, waweze

kuhusishwa katika mijadala ya serikali ambayo inaitwa ili ipigane na jambo hilo. Jambo la tano.  Ya  kwamba  wale  wanapewa

kibarua ya kupeana vyeti vya ndoa, marriage Licensing Officers kama Attorney- General, the DC and religious leaders,  iwekwe

sheria ya kwamba kabla siku ya kuunganisha ndoa yoyote, wale ambao wanataka kuunganishwa katika ndoa.   Wapewe barua

ya daktari  ya  kuonyesha kwamba hawana viini. Namaanisha hivi, makanisa mengi tunafanya  crusade  tunaleta  waumini,  lakini

hatupimi hayo maneno. Muumini mpya akiingia kanisani na virusi, na muumini mwingine ameshinda muda huo wote kuwavalisha

ndoa.   Kwa hivyo mimi nikiwa Pastor  ambaye  nawavalisha  ndoa  nimesababisha  kifo  cha  muumini  ambaye  amejitunza  miaka

hiyo yote. Kwa hivyo iweze kuwekwa kwa sheria ya kwamba kabla hujaunganisha ndoa yoyote uitishe certificate kutoka kwa

daktari ya kuonyesha kwamba wote wawili wako HIV negative. 

Na la mwisho, mambo ya wakulima.  Katika nchi ya Kenya mkulima amenyanyaswa sana.  Mimi si mzaliwa wa Kibwezi,  lakini

nashangaa  kuona  wakulima  wakilima  mahidi  kasha  wanauza  shiling  tano  kwa  kilo  moja.  Ninaumia  moyoni  nikiona  washiriki

wangu wanataabika na baadaye wanauza mahindi kama kwamba ni kupoteza.  Serikali ifanye kama nchi zingine. Ikiwa chakula

kimekuwa kingi zaidi, kingine kiuzwe ama kipelekwe misaada kwa nchi zingine. Na  msaada  inayotoka nchi za ng’ambo, isije

katika nchi ya Kenya wakati  kuna chakula cha kutosha,  kwa sababu  Cereal  Board  inajaa  chakula  cha  msaada  na  wakulima

wana chakula kinaharibikia shambani,  chakula cha misaada kinafanya chakula chao kiweze kuwa cha bei ya chini. Hayo  ndio

niliyokuwa nayo. Asante. (makofi).

Com. Thank you very much Pastor Peter. Thomas (not clear)
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Thomas:  Thank  you  Commissioners.  I’ll be  brief.  First  issue  is  on  the  Preamble.   I  would  like  to  propose  recognition  of

freedom fighters in the preamble.  He is going to address  land issues.  He recommends that any Kenyan approaching 21  years

old should be given land by the government. He shouldn’t be dependent upon his parents’ land, he should be given his own.  It

amazes that there are  Kenyans who are  called squatters.  What then will happen if you happen to be  out of your  country  in  a

country like Tanzania, what will you be called there?  If you are called a squatter in your own country?

As you are given an ID, that same time you should  be given a copy of the national Constitution. I am going to address  the issue

of the disabled. Our disabled are  totally neglected.  They are  well educated but they are  not given  jobs  commensurate to their

academic qualification.

The facilities available to them, for example a hall like this has no smooth entrance for them, and in some of the areas there stairs

thus making it difficult for them to use these facilities. So there should be a smooth facilitation for their entrance in facilities like

this. He says he is addressing the problems of the disabled all over the country,  and the constituion should make it suitable for

each of the disabled to enjoy life as ordinary citizens. There should be an allocation of some seats in Parliament for the disabled.

About  youth.  There  should  be  a  seat  reserved  for  the  youth  in  Parliament  to  represent  the  youths  interests  in  the  National

Assembly.  He  recommends  that  there  should  be  another  seat  reserved  in  Parliament  for  women,  to  take  care  of  women

interests in the House. He ends his participation by giving his written memorandum to us. Thank you.

Com. Thank you very much. Next is David Kathiaka.

David: I thank God, and our government. Thanks to God for enabling each one of you to be  here.  Thanks to the government

for making us to be here in this cool atmosphere. My agenda is one.  About churches.  Churches must be  well recognized in our

current  Constitution.  The  Church  has  enormous  responsibility  of  converting  even  the  most  wicked  to  useful  nationalists,  by

preaching to them to change their behaviours.  So the role of the Church in society is very important.  He is asking for the new

Constitution to provide for the spreading of the gospel even in prisons.  The church has to be  allowed to preach the gospel to

every corner of the country. It’s very important to have the Word of God, enforced in our nation to ensure we don’t get cut off

by God.  He proposes that with that freedom of worship the government should be keen to see  some of the denominations that

 have suspicious tendencies of preaching errant  gospel which leads some  of  the  youth  to  call  their  parents  names  which  may

invite a curse. So let’s have clean religion,  not some dubious denominations preaching funny gospel. Thank you.

Com. Thank you very much. Can we have Councilor Julius Juma. Councillor Julius Juma yuko?

Concillor Juma:  Asante sana.  Nami nitatoa maoni yangu, na nitaanzia kwanza katika zile  rasilimali  ambazo  tunazo  katika  hii
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nchi,  and actually I’ll be talking on issues or  aspects  of the Kenya Widlife Services.  What we have especially in this particular

area we know very well that there have been between our wild animals and man, conflict.  Sometimes  the  conflict  is  normally

injurious and result to even death.

Com. Kabira:  Make sure you sign our register.  You give us the memorandum and sign our books.   You have? Okay,   thank

you very much for coming.  Now Connie Wambua.

Connie Wambua: Honourable Commissioners, Honourable wananchi wa Kibwezi, Hamjambo?

Response:  Hatujambo.

Connie Wambua:   I  am not going to take  long because  everything has been exhausted.   I  just want to put some input in the

education  sector,  because  I  am  here  representing  the  teachers.   I  am  a  KNUT  official.   Let  me  start,   Honourable

Commissioners, to put some  input in what the current speaker  has been saying, and it is in a view on education system.  It  is

our proposal that, at least we have,   in every district,  a teacher  representative in Parliament,  in every district  and in every civic

locality.  So  that when they are  discussing about  issues concerning education,  they have somebody to enlighten them.  So it is

our proposal  that we have a representative.  There was also another speaker  here who was  not  very  much  enlightened  about

what he was talking about.  

It  is  our  proposal  that  the  education  act  should  be  reviewed  and  revised,  because  it  is  here  where  we  will  see  fully  the

responsibilities of  sponsors, because we have church schools sponsored by churches, we have D.E.B. sponsors.   So  it is here

whereby the Act will spell well the duties of the sponsors  because  they can talk about  employer and sponsor  and this  person

was talking about   sponsor  being permission when the teachers  are  being transferred.   The problem or  the issue of transfer of

teachers  is for the employers.   It  is for the employers but not  for  the  sponsors.   So  it  is  my  view  that  the  Education  Act  be

revived.  

Also, on that note,  we want the current system of grading the quota system, to be abolished.  We teachers  and more especially

the primary sector,  have been very much discouraged by the way we share all the choosing of the schools,  because  we have

national  schools  and  in  most  cases  as  it  is  in  some  districts  like  our  districts  here,   we  are  badly  off.   So  let  the  mode  of

selection be the marks only,  not quota system.  This district  should have this,  this  district  should  have  that.   I  think  that  one

should be looked upon and should be abolished.   And on that note I would also say,  we need more money to be  allocated to

the education sector, because education sector has more people rendering services.

Third, the tax payers are very many.  So I think that one should also be reviewed and also we want or  it is our  suggestion that

the government should support fully 
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co-curriculum like games and other things, because  this one has been left and left to the parent  and it is like the government is

doing nothing.  It is our request that the government should support fully.  

Generally, the kind of government we teachers  want is,  the government that can honour agreements.   The type of government

that we are having now is a government that has been not honouring most of the agreements.   Also the kind of government we

want,  is a government that has a president  who  should  have  some  limitations,  because  the  kind  of  government  we  have  is  a

government whose president  is supreme,  and it is the mistake that we have been getting and more especially in appointing the

Ministers.  I think in appointing the Ministers,  the approval  should come from the Parliament,  because  it is where they will talk

about  some  of  the  ministries  which  need  people  who  are  professionals,  like  the  Ministry  of  Health  and  the  Ministry  of

Education, and with those few remarks because I said I will just embark on education sector, I say thank you.

Com. Kabira:  Thank you very much Connie.  The last person we have on the list is Councillor Mutiso Kyengo.

Councillor Mutiso  Kyengo:  Thank you Commissioners,  Kibwezi Constitutional Review Team and members of  Kibwezi.   I

am not going to greet you because you have had a lot of greetings before.  Maoni yangu machache ni haya.  Nigependelea  Rais

asiwe  mwenye  kudissolve  Parliament.   Lakini  Parliament  yenyewe  inaamrisha.   La  pili,   nigependelea  vile  ilivyo  Rais  awe

mwenye mamlaka kama chief, Commander-in-Chief.   La tatu nigependelea vyama vyovyote  vya  kisiasa  vipewe  pesa  kutoka

fund ya serikali.  

La  nne,  Chairmen/Mayor  wawe  wanachaguliwa  kama  wanavyochaguliwa.   Na  nigependa  kuchambua  hapo  tafadhali

Commissioner ukiniruhusu.  I am very brief with my points,  Sir.   I  am a Councillor from Makueni County Council.   It  includes

five constituencies,  and I really wonder  how would it be  for a Mayor or  rather  a Chairman to campaign in  five  constituencies

because in the Constitution we are not shown, even if you will be elected by the people  how powerful you will be.   This will be

mysteriously more than the Members of Parliament.  So I propose the chairmen to be elected by the councillors themselves.  

Number  five,  non-citizens  should  not  be  given  title  deeds  in  our  country,  or  rather  wapewe  muda.   Wapewe  shamba

isiyopungua acre 10, kwa lease ya miaka kumi, na iiwe namna hiyo.

The bill.  Kwa sababu tumeona vile Katiba yetu imeundwa, tunashangaa  maanake  tunapeana  wajumbe,  wanapitisha  mswada

unaenda kwa bunge, inasemekana ni bill lazima Mzee aweke sahihi.  That one should be finished on the spot in the Parlimament.

  No extending to anybody to sign for finals with these few remarks, thank you very much.

Com. Kabira: Thank you  Councillor Kyengo.   Na  huyo alikuwa wa mwisho, lakini nauliza kama kuna mtu yeyote ako hapa

na  alikuwa  wa  kusema  chochote  na  hajapatiwa  wakati?   Okay  Mzee.   Hakuna  mwingine?  Okay  Mzee,  kwa  sababu

ulizungumza,  si utazungumza kwa dakika moja tu, abit.  Okay,  ni sawa tu, ongeza.
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Kivati:   Ningetaka  kuchangia  kwa  Kikamba  na  ningeuliza  Bwana  Mutiso  aje  anisaidie  kwa  kutafsiri.   Nitafanya  haraka

niwezavyo.  I would like to talk about land.  My name is Councillor Kivati, ex-Councillor Kivati.  This land has belonged to the

Kambas since 1936 and many years backwards the year 1936  the Kambas were chased away from the current site of Ngulia

Lodge.   We the Kambas recognize and we would like the Constitution to recognize that from Nguria lodge up to this side,  is

Eastern Province, and it is not Coast as in the current Constitution.  If you go to the border  where the line of division between

the Masaai area Wakamba is called the squatter area. Since we are in the same country, we would like the lake stepping on the

Kajiado side to be known as trust land, and the lake stepping in Makueni District be also trust land.  Suppose you ask me for a

plain field, and I told you to go ahead and play football in that land, and then I come back.   That land should still be  mine, not

yours just because  you are  playing football on my land.  Since I did not sell that land to you or  to anybody,   that land should

refer to me, and in our land here we are recommending that it should be known as trust land.

One of the differences we are realizing is that, when we are given these are a as  settlement area,  we are  supposed to pay some

charges and sometimes we are being told to pay about Kshs 2,500 per acre.   If it is in the upper zone like Vitini, I  am required

to pay 600/- because it is trust land.  The colonial government displaced rightful owners of this land who are  the Kambas.   It  is

not  the  present  government,   but  is  it  that  the  current  independent  government  of  the  Africans  is  also  hoping  the  colonial

government will chase away the citizens? (clapping).

Kilakuni, which the colonials coined it and called  Kilanguni.  25% of that income instead of coming to Makueni District,  it goes

to Coast  Provinc.  If the boundaries revert  as  they were and as  they should be,  the 25% of the income should go to Makueni

District.   I  would  request  the  new  Constitution  to  recognize  the  1935  boundaries  as  the  legitimate  boundaries,  so  that  we

owners of this land can have a fair deal.  Thank you very much.

Com. Kabira:  Thank you very much for your additional comments now the last one the chair.

Job Molan Maingi: Thank you Commissioners na wana wa Kibwezi.   Job Maingi is my name.  Job Molan Maingi.  I  would

like to touch on a few issues, starting with basic rights.  Once the present Constitution recognizes some basic rights, I would like

to stress  that some of the  rights  that  are  enshrined  in  the  present  Constitution  are  not  adhered  to,  and  I  want  to  very  much

emphasize that they be looked into in the new Constitution and be practicable.   One  all  citizens  regardless  of  sex,  colour,  or

creed must have a right to a free bond when they are arrested by the police.  Free bond.  Once they have been questioned they

must be released on free bond until, they are  called again to may be verify one or  two things.  Two. If they do not have travel

fare, the OCS at that station should give them appropriate  fare.   Number three.   All classes  of basic rights should be properly

documented in the Constitution.  For example,  first generation, second generation, third generation of the basic rights.

Fourth.  Every Kenyan citizen should have a right to have a passport  besides  an ID card.   Fifth. Health  care  must  go  hand  in

hand, as a basic right, with life and education.  Pregnant mothers must get first priority in treatment in public hospitals so that  the
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diseases they may carry should not be passed on to the new or unborn babies,  such as  AIDS,  STI .  They should be prevented

from that.

On wild animals.  I think the law that exists should be repealed and Kenyans must be compensated when wild-life destroys  their

crops  and  their  property,  and  the  compensation  should  be  I  think  a  (not  clear)  of  people  should  have  a  look   evaluate  the

damage and give the appropriate amount due for compensation.  Something else.  When somebody is trampled upon or is killed

by wildlife, they should be paid 1 million plus, not thirty thousand.  1 million.

Since  we  have  many  problems,  the  office  of  ombudsman  should  be  established   where  we  can  take  our  problems  and

appropriate  redress  is given.  I  would  like  to  stop  there  and  say  thank  you  very  much  for  listening  to  me  and  to  those  few

remarks.

Com. Kabira:  Thank you very much Chairman,  and I will hand over to the Vice-chair, Abida Ali.

Com. Abida:  Thank you my Professor.   Tungependa sana kuwashukuru wakaazi wa eneo  hili,  kwa  vile  mumejitokeza  kwa

wingi na kutupatia maoni.  Tunatarajia tutakuwa upande mwingine  kesho ili tukamilishe kuchukua maoni kwa eneo hili lenu.  Na

ningetaka pia kuwashukuru sana wanakamati wa eneo hili kwa kuweza kuhakikisha kwamba tumeweza kupata  maoni kwa njia

iliyo nzuri, na kwa vile mumejitokeza kwa wingi.  Kabla  hatujafunga mkutano tungeomba  tupate mtu ajitokeze  kama  asubuhi

kufunga  mkutano  huu  kwa  maombi.   Na-dhania  tunahitaji  maombi  mengi,  kama  ndugu  yetu  alivyotuelezea  asubuhi  hapa,  ili

tuweze kuwa na maoni ya sawa sawa, na hatimaye Katiba ambayo itatufaa sote kama wananchi wa Kenya.  Sijui tutapata nani ,

Pastor tafadhali.

Pastor:   Tunaweza kusimama na tuombe.  Mungu Baba katika jina la Yesu  Kristo,  tunakushukuru  kwa  siku  ya  leo  ambayo

umetupatia kuwa mahali hapa.  Asante kwa amani ambayo tumekuwa nayo, na ni asante  hata kwa kufungua akili za wengi, na

kuwapa hekima kupata kuchangia mambo ambayo wameyaichangia kwa wema wa taifa letu.  

Nashukuru Mungu wetu kwa maana kuwa kwetu mahali hapa kutaenda kuleta matumaini  makubwa  katika  siku  zijazo  katika

nchi yetu.  Nashukuru kwa ajili ya Commissioners wetu ambao tumekuwa nao siku ya leo.   Najua wana jukumu kubwa katika

kutembea katika pembe zote za nchi yetu wakichukua maoni ya watu ili wayalete pamoja na kuweza kutengeneza Katiba iliyo

nzuri.   Mungu  wetu  na  Baba  yetu,  tunajua  hekima  iliyo  nzuri  hutokana  na  wewe.   Jehova  nakuomba  ukawape  hekima  ya

kutosha, ukawape ujuzi wa kutosha,  ili kile ambacho wataenda kuleta pamoja,  kiweze kuleta tumaini kwa kila Mwana Kenya

katika  nchi  hii.   Utubariki  sote  pamoja  tunapoenda  kufungukana,  tulinde  safarini,  utuongoze  na  uwe  nasi  kwa  kila  jambo.

Neema yako Mungu na itutoshe.  Naomba yote katika jina la Yesu Kristo aliye Bwana na Mwokozi wetu,  naomba na kuamini.

  Amina.
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Meeting ended at 5.30 p.m.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

132


