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Present

Com. Isaac Lenaola
Com. Abdirizak Nunow

Secretariat in Attendance:

Solomon Anampiu                -        Programme Officer
Mary Kanyiha                        -        Asst. Programme Officer
Patricia Mwangi                -        Verbatim Recorder

The meeting started at 9.30a.m. with Com. Isaac Lenaola chairing.

Com. Lenaola:  Kabla hatujaanza, ningependa Father utuombee.

Father:  Kwa jina la Baba na la Mwana na  la  Roho  Mtakatifu.  Mungu  Baba  Mwenyezi  tunakushukuru  kwa  hii  siku  ya  leo

ambayo umetupa, tunakushukuru hasa kwa kutuamsha tukiwa na  afya  ya  mwili  na  ya  moyo,  na  kutukusanyisha  hapa.   Tuna

kushukuru kwa safari njema ambayo umepatia watu ambao wamesanyika hapa kutoka sehemu mbali mbali.  Tunaomba baraka

zako.  Tunavyoanza Kikao hiki, uwe pamoja nasi, utuongoze katika mambo ambayo tutakayo ongea, kuhusu Katiba yetu.  Iwe
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ni mambo ambayo itatufaa,  katika maisha yetu kama wananchi wa Kenya.  Tunaomba hayo kwa jina la Yesu Kristo Bwana na

Mwokozi wetu. 

Response:  Amen.

Kwa jina la Baba na la Mwana na la Roho Mtakatifu.

Response:  Amen

Com. Lenaola:   Asante sana  baba.   Niko  na  furaha  kurudi  Gatimbi.   Nikuanza  mapendekezo  yangu  kwa  sababu  nilikuwa

hapa mara ya mwisho, sikufikiria nitakubiliwa kuja lakini kwa bahati  nimerudi tena Gatimbi na Katiba,  asante  sana.   Ningetaka

kumjulisheni mwenzangu, ambaye nimekuja naye, Commissioner mwenzangu, Dr. Abdirizak Arale Nunow.

Com. Abdirizak Nunow:  Hamjambo nyote

Response:  Hatujambo.

Com. Abdirizak Nunow:  Asante.

Com. Lenaola:   Nami naitwa Isaac  Lenaola.   Ningetaka kuwajulisha pia wafanyikazi wa tume ambao wamekuja nasi.   Kwa

upande huu, tuko na Bwana Solomon Anampiu ambaye ni Programme Officer.   Karibu naye ni mama Mary Kanyiha ambaye

atakuwa mwandishi wa kikao hiki. Hapa ni Mrs. Patricia Mwangi ambaye atakuwa verbatim recorder  au mwenye kunasa sauti

na kuchukua rekodi ya leo pia.

Patricia Mwangi:  Hamjambo?

Response: Hatujambo.

Com. Lenaola:  Nitamwita Madam atujulishe Committee yake, na pia Coordinator wetu Bwana Murigi ambaye mnamjua.

Madam:  Commissioners, Coordinator, na wananchi, hamjamboni?

Response: Hatumbo.

Madam:   Kwanza  natoa  shukrani  Kwa  niaba  ya  wenyeji  wa  Imenti  Central  kwa  wa  commissioners  kutujia,  na
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ninawakaribisha,  karibuni.  Mjisikie  mko  nyambani.   Hapa,  hata  wananchi  nawashukuru  na  ninawakaribisha  kwa  kikao  hiki.

Hapa tuna wanakamati ambao wameweza kufika.  Tuna Elisha Kamani.

Elisha Kamani:  Hamjamboni nyote.

Response:  Hatujambo

Madam:  Na Mrs. Mburugu Florence.

Mburugu Florence: Hamjambo. 

Response:  Hatujambo

Madam:   Pia  Councilor,  anakuja.   Huyu  naye  ni  Councilor  Solomon,  kutoka  Kibirishia.   Hao  ndio  wanakamati,  ambao

wameweza kufika.  Coordinator naye ako hapa, Mr. Murii.  Okay, asanteni.  Mjisikie mko nyumbani, na mtoe maoni yenu bila

kuogopa, kwa sababu hii ni kazi yetu zote tunafanya. Asanteni.

Com.  Lenaola:   Asante  sana  Madam.  Nitaanza  na  hapo.   Kikao  hiki  ni  Kikao  huru.   Hakuna  kuogopa  kutoa  maoni,  na

hakuna kuogopa kwamba baada ya mkutano utafuatwa  ulizwe umesema nini.  Kwa hivyo ukiwa hapa, zungumza yaliyo moyoni

mwako bila kuogopa kwamba kuna mtu atakuuliza baadaye.   Kwa  hivyo  usiwe  na  wasi  wasi  kwamba  ukiongea  mambo  ya

Chief, mambo ya Councilor, mambo ya Mjumbe, mambo ya President  utaulizwa kwanini.  Hamna sababu mtu kuuliza swali lo

lote.  Kwa hivyo isiwe na wasi wasi kwamba pengine, mambo yako utaulizwa baadaye kwa nini umesema haya.   Kwa hivyo,

uwe huru kabisa kutoa maoni yako.  

Jambo  la  pili,  uko  na  uhuru  kuongea  lugha  yoyote.   Ukitaka  kuzungumza  Kimeru,  Kiswahili,  Kiingereza,  ile  lugha  ambayo

unasikia ni rahisi kwako, njoo ukazungumze kwa hiyo lugha.  

Jambo  la  tatu,  tutawapa  wale  ambao  wako  na  barua,  kama  mmeandika  memorandum,  utapewa  dakika  tano,  uaangaze  tu.

Usije ukasome page kumi ya  memorandum,  kwa  maana  yote  itasomwa  baadaye.   Kwa  hivyo,  njoo  tu  useme  mambo  kumi

ambayo ni muhimu kwa hiyo memorandum, halafu uketi, kwa maana uko na dakika ngapi, tano. 

Kama huna memorandum, na ungependa kuzungumza, nitakupa dakika kumi. Useme yako ambayo uko nayo,  moja kwa moja.

Tafadhali tusije tukatoa shida tu,  kusema kwamba tuko na shida ya maji, tuko na shida ya  barabara,  tuko  na  shida  ya  elimu,

tuko na shida ya afya, na husemi ungependelea jambo gani lifanyike.  Kwa  hivyo,  njoo  na  mapendekezo.   Ukitoa  shida,  toa

pendekezo.   Tumeelewana?    Ukija,  utakuja  kuketi  hapa,  na  ukazungumza.  Ukisha  maliza  kuzungumza,  utaenda  pale  kwa
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Bwana Nampiu ukajiandikishe kwamba umetoa maoni kwa Tume.  Kwa hivyo utatoa maoni pale,  ukisha maliza, utaenda pale

ujiandikishe.   Kabla  ya  kutoka  pale,  kama  sisi  tuko  na  maswali  ya  kukuuliza,  tutakuuliza  mambo  tu  ya  kufafanua,  mambo

ambayo utakwa umeyasema.  Kwa hivyo kabla ya kwenda,  tutakuuliza kama swali moja au mawili, halafu uende ukaketi  pale.

Tumeelewana mpaka hapo?

Response:  Ndiyo,

Com. Lenaola:   Okay.   Jambo la mwisho, tuheshimiane.  Kama kuna maoni  ambayo mtu ametoa hapa ambayo  huyapendi,

usimpigie kelele.   Maoni ni ya mtu, vile angependa yeye mwenyewe.  Ungoje wakati  wako.  Kama  hutaki  mambo  yenye  mtu

amesema hapa,  njoo ukasema yako.  Na  wewe ukisema yako,  hutapigiwa kelele.   Kila mtu ako na haki ya kutoa maoni yake

bila mtu kumsumbua.  Kwa hivyo tuheshimiane kwa maoni, ili kila mtu atoe maoni yake bila wasiwasi. Asanteni.  Nitaanza.  

Nitamwita sasa  Bwana Ayub Karemu, aje  atoe  maoni yake.   Baada  ya  Ayub  Karemu,  Wilson  Marete  Mkenda  awe  tayari.

Karibu  Mzee.

Ayub Karemu:  My name is Ayub Karemu.  I will present my Constitution Policy Views in English.  

1. Peace, Unity,  Love, Liberty and Justice is not followed.

2. Poverty, disease, literacy, illiteracy and unemployment is not followed.

In business, trading, farming, livestock, training colleges and Government   

Institutions.

Com.  Lenaola:   Ngoja  kidogo  Bwana  Karemu.   Nilikuwa  nimesema  hivi,  ukija  ukasema  kwamba  mambo  mabaya

yanafanyika, Niambie (tuambie),  ungependa nini ifanyike?  Toa mapendekezo.   Maana,  kama umesema  shida  ya  kwanza,  no

peace and unity.  Hamna, kwa hivyo ungependa nini?  Toa mapendekezo.  

Ayub Karemu:  Peace  and  Unity:   My  suggestion  is  for  the  administration  to  take  steps,  and  Government  to  follow  those

steps.

   

Poverty and Disease: We have cash crops  and we are  not paid properly,  we the   wananchi.   Diseases  are  increasing,  failing

especially these dangerous diseases.  Medical services are not offered. 

Illiteracy and Literacy:  Schools are not doing well, people are passing examinations, but they are not getting employment.  

 

Environment: Roads are not repaired. Why?  The Ministry of Transport is not well budgeted for in relation to public toilets,  the

Ministry of  Health  is  not  performing  its  duties.   In  towns,  dustpans  and  waste  papers  are  never  collected.  Markets  are  not
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swept: Why? People are paid to do the job, and they don’t do it.  

Soko  huru: Things are  sold  everywhere  in  towns,  and  this  hinders  shopkeepers  from  progressing,  why?  This  is  because  the

Government is licensing people without thinking of the future.

Mismanagement:  There is corruption. When  people  you go to every house, people

do take tokens from wananchi.  They don’t serve wananchi well.  There is nepotism and neglect of job.   People  are  employing

their relatives, and promotions are not done well.  

Theft: Goods are misused and sold.  This is because the management is not doing its job well.

Insecurity: There is robbery of banks, people are killed, vehicles are stolen, and there are 

accidents on the roads.  This is because there is no good administration.  

Dishonesty: Traffic Policemen, always speak  of tokens.  Everywhere you go  where  the  public  is  served,  you  are  asked  for  a

token.  These are criminals.

Parliament:  Every time, we hear of no quorum, many parties,  service  charges  are  very  high,  traveling  and  visits  everywhere,

wrongly budgeted bills, voting on bills is delayed,  is …………(inaudible),  ignored,  and famine food relief is not given.  Due to

this, we should elect political people who can deal with parliament well. 

Judiciary: This Ministry is dealing with crimes and traffic cases:   Many times, Judges do favor.   They join with  advocates  and

some  false  (inaudible)  and  those  prisoners  are  rescued  without  any  permission.   Consent  from  the   President  is  sometimes

ignored.  

Treasury: in Treasury, there is high tax that is flat.  Budgets are granted wrongly.  

Com. Lenaola:  Bwana Karimu make your last two points.

Central Bank:  We have fixed currencies.  Coins are too heavy to carry.  Interest is very

high.  

East African Community and Foreign Countries:  Things are  misused, and …….(inaudible) are  not paid …………. (inaudible)

do not deal with those people well.  Thank you.
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Com. Lenaola:   Thank you Mr.  Karemu.  Please come and register there.   Let me say this again.   In  English  and  Kiswahili

now.  We have very many problems, that is why we are  sitting here to take  your views.  However,  there is a difference in this

process.  We are asking for recommendations from you.

Tungependa mapendekezo kutoka kwenu, kwa hivyo ukija,  halafu unatupatia shida kumi na mbili, na hautupatii mapendekezo,

we shall not have any column for mapendekezo.   Kwa hivyo, tafadhali ukitoa shida,  toa  nini?  Pendekezo.   Kwa hivyo  kama

ungesema kwamba ungependa mambo ya fedha iwe namna gani, sema ungependa fedha iwe njia fulani.  Kama  ni  mambo  ya

elimu,  ungesema  ningependa  elimu  iwe  namna  gani,  kama  ni  ya  bure,  kama  ni  watoto  wapatiwe  bursary,  wapatiwe  loans,

mambo  kama  hayo.   Nafikiri  itakuwa  imeeleweka.  Ninafikiri  tumeelewana  siyo?  Okay.   Wilson  Marete  Mkenda.   Tabitha

Kiambi?   -  will  you  want  to  give  later?   Baadaye  uko  tayari?   Baadaye  jioni  –  okay.   Samuel  Karimi  N’toitire,  -  okay

utamfuata.

Wilson Marete:   Pendekezo langu la kwanza,  – Majina yangu, naitwa Wilson Marete  Makenda,  kutoka  Kariero  Location,

Sub-Location, Kirigara.  Pendekezo langu la kwanza,  ni juu ya vitu vile mwananchi wa kawaida hulima.  Vitu vile anavyolima,

tuseme  mahindi,  kahawa,  sukari,  au  ngano,  kwa   hiyo,  tunaona  tunaumizwa  na  hawa   watu  wa  kununua.   Zaidi  kahawa;

Mkulima wa kahawa ndiye huumizwa zaidi. Kama kahawa inanunuliwa tuseme kwa mfano, kilo moja,  tuseme kwa hii pesa  ya

kigeni, inayoitwa  dola (Tuseme kilo moja inanunuliwa dola mia tatu).    Kwa hivyo mkulima wa kawaida,  hapatiwi hata shilingi

ishirini.  Anafikiwa na shillingi mbili au tatu kwa hivyo mali yake huwa haichungwi ‘na Serikali’. 

Mimi naomba Serikali ichunge hiyo mali ya watu.  Zaidi, wanaibwa na watu wanaoiba na kalamu.  Mtu akipatikana anaiba hiyo

mali ya uma, anafaa ashtakiwe na alipe, na akiwa na mali yake ichukuliwe ilipe hiyo pesa  ya wakulima.  Katika   ukulima, -  pia

fertilizer – inauzwa bei ya juu, ya zaidi ya vitu vile mkulima hulima.  Hii  ndiyo  sababu  uchumi  inanguka,  kwa  sababu  hatuwezi

kwenda kununua fertilizer, kwa sababu bei iko juu zaidi.  Ikiwa ni fertilizer inanunuliwa elfu moja mia nne, ngano, au  mahindi,

inanunuliwa shilingi arobaini,  kwa hivyo ukiuza  gunia  sijui  ni  ngapi  inaweza  kupata  –  tuseme  ni  gunia  nne  au  tatu,  kwa  hivyo

hakuna  kitu  tunaweza  kusaidiwa  nayo,   kwa  watu  hao  wanaotunyonya.   Serikali  inafaa  ichukue  hatua,  mtu  kama  huyo

akipatikana.  Wengine wakipatwa, huenda kuhongana huko.  Yule anayehongana,  anafaa ashikwe na ashtakiwe,  na muhongwa

pia ashtakiwe.  

Ya  pili  ni  juu  ya  watoto  shule:  Mimi  naonelea  kwamba  inafaa,  shule  isomwe  kutoka  Standard  one  mpaka  Form  four,  kwa

sababu watoto wa maskini humalizia hapo kwa Standard eight.  Hawezi kupata pesa ya kupeleka huko Form Four.  Kwa hivyo

watoto wasome bure kwa shule, kutoka standard one mpaka Form Four.  Hiyo ingine kwenda huko juu kwa university, anafaa

apewe loan ya kusoma.  Akimaliza, anafaa aandikwe ili alipe hiyo mali ya Serikali.  

Ya tatu,  hapa katika risafu, tuko na taabu mingi ya watoto  wale hawana  baba  wala  mama.   Unapata  vijana  au  mtu  sawa  na

mimi, naenda kuchukua msichana wa mtu, tukakae naye, halafu wakati  anapata  watoto,  mimi namwambia ah,  mimi nitakuacha.
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Namwacha na watoto  hao.   Mama hana  shamba,  na  watoto  hawana  elimu,  kwa  hivyo  umaskini  unaongezeka.  Huyo  bwana

aliyetunga  huyo  mwanamke  mimba  anafaa  achukuliwe  na  ashtakiwe.   Akishtakiwa,  huyo  mtoto  naye  anafaa  asomeshwe  na

Serikali, ikiwa huyo ameshtakiwa.  

Kwa  andikwa:  –  Mimi  naonelea  ,  iwe  kama  vile  ilikuwa  zamani,  ili  watu  waandikwe,   kwa  sababu  hawa  watoto  maskini

wanaosoma,  hawawezi  kuandikwa  kazi,  Kwa  vile  ukiitwa,   unaitishwa  pesa.   Unaambiwa,  ah,  lete  kitu  kidogo,  ili  mtoto

andikwe.  Sasa mimi nikiitishwa elfu hamsini, nitatoa wapi?  Huyo mtoto hawezi kusoma.  Serikali pia,  haisemi uitishe mtu pesa.

 Mtu kama huyo akipatikana anafaa afutwe kazi, na ashtakiwe kwa kuharibu kazi yake.  Hayo ndiyo maoni yangu. 

Com. Lenaola: Asante sana.

Wilson  Marete: Mimi  bado  sija  maliza  .  Hawa  wanawake  nao,  wanaotaka  ukubwa  kwa  mabwana,  ai,  kweli,  wanataka

ukweli.  Lakini zamani hata ukiangalia kwa maumbile hata kutoka kwa Mungu, kitabu cha Mungu hakikubali mwanamke awe

juu  ya  mwanamme.   Watu  ni  wawili  hata  ukiangalia,  iko  Mungu,  iko  Yesu,  na  iko  Malaika.   Yesu  hawezi  kupanda  juu  ya

Mungu,  na  malaika  hawezi  kupanda  juu  ya  Yesu.   Kwa  hivyo,  watu  wanafaa  watumie  mila  yao.   Kwa  sababu,  wale

wanaoharibu hivi ni kitu tunawekelewa sisi.  Mwanamke yule aliyeshindwa na bwana yake,  ni jina anaye ile ya kuolewa,  lakini

alitupa  bwana  na  akatupa  watoto.   Ndiyo  anakwenda  kujigamba  kwenda  Beijing,  sijui  wapi.   Haija  umiza  bwana.   Sasa

nikikasirika, si nitamwacha na watoto.   Watoto  hao,  hawana shamba,  mama  hana  shamba  na  hiyo  shamba  watatuma  niuuze.

Wakati  nitakapouza,  mwanamke na mtoto wanaangamia, na umaskini unangia hapo,  na  wezi  wanakuwa  wengi.   Kwa  hivyo,

huyo mtu, anafaa achukuliwe na afanyiwe vile inavyowezakana, ili iwe adhabu kali kwake.  Kuna mtu mwingine pia,  anayeweza

kuenda kuuwa kijana kama huyu.  Kumuua tu; akienda kotini,  kesho unamuona hapa,  na anakuambia,  nilimuua na  ulinipeleka

kotini, kwa hivyo hata wewe nitakuuwa.

Kitabu cha Mungu kinasema hivi, ukiuwa na panga,  hata wewe utauwawa na panga ukiuwa na kamba,  hata wewe unyongwe

na  kamba.   Kwa  hii  naye,  maskini  ananyakuliwa  hata  mali  yake  na  mawakili.   Mimi  naweza  kuwa  sina  mali,  lakini  tajiri

anayekujua, (akiona hii shamba yako) anasema, ah hii shamba si yako. Court injuction – naondolewe na shamba ni yangu.  Sina

mtu wa kunisaidia.  Sina pesa  ya  kufuata.   Hapo  inakuwa  ni  mahangaiko.   Hiyo  Serikali  inafaa  ichukue  hatua,  mtu  kama  ni

mwizi, awe kama huyo, mwingine anaiba mtu na panga.   Ikiwa ni kunyongwa anyongwe kwa sababu hakuna mwizi wa panga

na wa kukunyanganya hivyo – mwizi ni mwizi.  

Mashamba: – Kuna watu wanaambiwa kuwa Serikali inawapa mashamba; huko mashambani eka  mbili, eka  tatu,  eka  tano,  au

eka  kumi,  lakini  baadaye  Serikali  ililipa  hayo  mashamba,  na  baadaye,  wanakuja  kuitishwa  pesa,  ukaambiwa  lete  pesa  ya

shamba ulilopewa.  Sasa  nilipewa nikiwa maskini, nitatoa pesa  wapi bwana.   Kwa hivyo, huyo mtu anafaa awachiwe shamba

kwa sababu alipewa free, afanye kazi yake free,  kwa sababu huyo ni maskini ndiye aliyesaidiwa.  Hii mashamba makubwa ya

wengine, tuseme  wazungu  wako  na  mashamba  makubwa  sana,  jamaa  anashikilia  shamba  kutoka  hapa  mpaka  huko  Tigania
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huko, na  ni mzungu mmoja, na ni Mkenya.   Huyo hata yeye ni Mkenya afanyiwe nini, kama ni eka  tano au kumi inapeanwa,

apewe.  Serikali naye itafute yake, kama ni shamba ile ya Serikali iko nchi pia ya Serikali ………(inaudible),   Nayo iwe hapo

ya  kusaidia  kutoa  mavuno  ya  kusaidia  Serikali,  ili  wasije  kuumiza  sisi  sana,  kwa  sababu  huyo  mzungu  anatumia  pesa,  na

atapeleka kwao, lakini hapa sisi tunawachwa na umaskini.

Wabunge: -  Iko mbunge hapa? Hawa ndio wanyonyaji  wanaotunyonya  sisi  zaidi  kwanza,   hao  wabunge.   Kwani  wanaenda

kujiongezea mshahara na ni mimi nimemwandika?  Mimi ndiyo naweza kumwongeza mshahara.   Anasimama anasema niongeze

msahara.  Nasema mimi bosi, elfu mia nane naweza kuandika watu wangapi?  Na  hawezi andika hata mtu shamba boy.   Pesa

yake ni kukaa town kula na - tuseme ni malaya, pengine si bibi yake,  ako  na mwingine anaweka huko.   Bibi yake anahangaika

huko,  watoto  wanahangaika  huko,  naye  anakula  tu  anasema  fees  hakuna  saa  hiyo.   Wanafaa  wachukuliwe  hatua  hata  hao.

Waandikwe vile wengine wa Serikali wanaandikwa.  

Com. Lenaola: Haya maliza sasa.  

Wilson  Marete:  Sasa  kwa  kumaliza,  nisema  hivi  ili  nimalize;  kwa  hivyo  hawa  Serikali,  wa  wabunge  nao,  wawe  wakati

wanakuja kwa watu,  waje wazungumze na watu wao,  wakikataa na iko pesa  wanapewa ya kuja kutembelea huko kwa watu

wake. Hawapatii watu – wanaweka kwa mfuko wake wa nyuma.  Na  Serikali ilitoa pesa,  lakini wanaenda na Serikali inakula

pesa na ni yeye anakula pesa.   Kwa hivyo, hawa wambunge wasiongeze mishahara yao tena.   Wakae  hiyo waliongezwe kwa

sababu,  wanatumia billion mingi sana,  na hakuna mtu ana andika.   Hiyo  pesa  ikatwe  iandike  watu  kwa  barabara  vile  ilikuwa

zamani.  Wawe wanajenga hii barabara.   Pia kama mtu anaandikwa,  tuseme mimi mzee natoka retire,  naona iko kazi hapa ya

kuandikisha kipande, na ya kuangalia kura, inaandikwa mzee ambaye ana retire, na huyo kijana alisoma ataenda wapi?  Na yule

anakula  mshahara  wake.   Hao  wasiwekwe  tena;  wawekwe  hawa  vijana  wasiokuwa  na  kazi  wapate  sabuni,  ili  wasisumbue

baba yao ama mama yao.

Com. Lenaola:  Asante sana Bwana Marete.   Njoo  ujiandikishe hapa.   Okay Bwana N’toitiri  halafu Moses  Thurima yuko?

Utamfuata.

Karemu Samuel  N’toitiri:   Asante sana.   Haya ndiyo maoni yangu.  Kwa   majina  naitwa  Karemu  Samuel  N’toitiri  kutoka

Roiga.  Haya ndiyo maoni yangu.  

Mimi ni mmoja kati ya wale ambao wana amini ati Kenya ni nchi ambayo ina utajiri mwingi sana.   Kwa hivyo, sababu nchi yetu

ni tajiri, mimi naamini, kile ambacho 

tunakosa ni watu wa ku-manage huu utajiri.  Hivyo basi ningependekeza, kwanza baraza wa mawaziri, wale ambao wanapatiwa

kazi  ya  uwaziri,  wawe  wakipatiwa  kazi  kulingana  na  ile  kazi  ambayo  mtu  anajua.   Kwa  mfano  ikiwa  ni  kazi  ya  kusimamia

mambo ya elimu, kwa mfano, yule mtu ambaye anapaswa au yule  mtu  ambaye  anatakiwa  kupatiwa  hiyo  kazi,  iwe  inapatiwa
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yule mtu ambaye amesomea mambo ya walimu na kuhitimu.   Jambo kama hilo likifanyika, mambo ya elimu yataendelea vizuri.

Ama kama ni mambo ya,  tuseme ni matibabu, hiyo kazi ikipatiwa mtu ambaye anajua mambo ya udaktari,  vile  vile  itaendelea

vizuri.  Haya, hilo ni pendekezo langu moja.  

Kuhusu, ofisi ya Rais, vile vile, yule mtu ambaye anapatiwa kazi ya urais,  kazi ya urais iwe inapatiwa mtu ambaye ana ujuzi, na

hasa  mtuambaye anajua mambo ya uchumi, 

kwa  sababu,  ikiwa  mtu  ataokotwa  kutoka  huko  mashambani,  mtu  ambaye  hana  ujuzi  kuhusu  uchumi,  halafu  apatiwe  hayo

mamlaka ya kuendeleza nchi, huyo mtu anaweza kutufanya tutaabike, kwa sababu atakuwa anatumia mali ya nchi bila mpango.

 Vile vile, huyo mtu akipatiwa hiyo kazi, kama ni hii hali ya kufanya ziara, yaani, kuenda nje ya nchi, anafaa awe anaenda wakati

kuna sababu muhumu, yaani kwa upande mwingine, hizo  ziara  ziwe  siyo  nyingi.   Jambo  kama  hilo  likifanyika,  hautakuwa  na

taabu kama vile mambo yanaonekana sasa,  sababu pale ambapo tumefikia wakati  huu, Wakenya wengi sana  wanaishi  katika

hali ya umaskini mwingi sana. 

Jambo lingine, ni kuwa kuna ukosefu wa kazi:  Kuhusu okosefu wa kazi,  vile vile hili ni jambo ambalo linaweza  kutatuliwa  na

kuna njia mbili au tatu ambazo naona zikizingatiwa, hiyo shida inaweza kutatuliwa kwa sababu watu ni wengi.  Haya,  siku hizi,

unaweza  kupata  mtu  mmoja  na  awe  amepatiwa  kazi  nyingi  za  kufanya.   Kwa  hivyo  badala  ya  jambo  kama  hilo  kuwa

linaendelea, hapa tunaweza kusema, one man one job, ama ikiwa hilo jambo halita tatua hilo tatizo,  vile vile tunaweza kupatiana

kazi  on  -  contract  basis.   Yaani,  mtu  anapatiwa  kazi  tuseme  kama  ni  miaka  mitano,  halafu  anaenda  retire.   Hapo  atakuwa

amepata  pesa  ambazo  atazitumia  katika  kuendesha  maisha  yake.   Kuna  kitu  kingine  ambacho  hatuna  budi  kukifanya  hapa

Kenya,  ni kuhusu elimu.  Bila elimu, hatuwezi tukapata  maendeleo.   Hivyo basi,  ili kila Mkenya awe na uwezo  wa  kuelimisha

watoto, elimu inatakiwa kuwa ya bure haswa hii elimu ya msingi, mpaka elimu ya kidato cha nne, halafu kutoka hapo,  huko juu,

tunaweza kuwa na cost-sharing.  

Vile  vile  ili  taifa  lolote  liweze  kustawi  ni  lazima  watu  wawe  na  afya.   Kwa  hivyo  kuhusu  afya,  Serikali  inapaswa  kusimamia

mambo ya afya kwa kila mtu, yaani kwa upande mwingine, madawa yawe yanapatikana.  Yaani kila mwananchi awe na uwezo

wa  kupata  dawa  akiwa  mgonjwa  kwa  sababu  pale  ambapo  tumefikia  wakati  huu,  watu  wanakufa,  sio  ati  wanapatwa  na

magonjwa ambayo hayawezi yakatibika,  bali wanakufa kwa sababu wameingiliwa na umaskini kiasi cha kuwa  ati  mtu  hawezi

kununua dawa ya malaria- Fansider – 60 shillings ni pesa nyingi sana kwa wananchi wengi wa Kenya, walio wengi.

Com. Lenaola:  Last pont.

Karemu Samuel N’toinyirii: Last point, ni kuhusu utawala wa mikao. Kwangu hauna maana,  kwa hivyo ufutiliwe mbali ama

kama  utakuwepo,  wale  ambao  wanafanya  hiyo  kazi  wawe  wanapigwa  transfer,  kama  vile  ambavyo  mtu  kama  mwalimu

anapigwa transfer na hawa wengine. 
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 Kuhusu koti, koti zetu ziwe, kama ni case ikipelekwa kotini, hayo mambo yawe yanaharakishwa, yaani kwa upande mwingine,

pasiwe na delays za makesi.  Okay asante.

Com. Lenaola:  Jaza majina hapa. Moses Thurima, Geoffrey Mutua, utamfuata. Sema majina.

Moses Thurima: Okay.   Asante sana.   My names are  Moses  Thurima.  Leo mimi ni Wanjiku ambaye anataka kutoa maoni

kuhusu  Katiba,  ambaye  ningependa  Kenya  ya  sasa  iwe  nayo.   Nitatumia  kiingereza  kwa  sababu  mimi  si  mzuri  sana  kwa

Kiswahili.

First, I want to look at the preamble of our Constitution.  The current Constitution doesn’t have a preamble that really reflects

the Kenyan people.  It just says that Kenya is a sovereign nation.  It  has no reference to the people  of Kenya,  so I would like

the  preamble  to  read  ‘We  the  people  of  Kenya’,  and  from  there,  I  would  like  the  Constitution  to  stipulate  the  aims  and

objectives of Kenya as a nation.

- That we need to build a nation of patriots through national character building.

- That we need to achieve national development through mobilization of human and                       other natural resources. 

- That Kenya is truly an agricultural country and the Government should strive to protect farmers as the Ministry of National

Development. 

- That the nation will strive to achieve free and universal education.  The nation will                 strive to achieve free

medication for all. 

The next thing that I would like the Constitution to address is the Police.   We have a wing called National Security Intelligence.

This is a political police.  I would like this one to be transferred from the Office of the President to the Police Force,  so that it is

under  the  Police  Commissioner,  to  avoid  manipulation  by  a  single  individual.   This  organ  has  done  a  lot  of  deservice  to

Kenyans, by sniffing those who are serving the country instead of following those who are  ruining our economy.  The President

should  not  be  the  Commander  in  Chief  of  the  Armed  Forces.   This  role  should  be  given  to  the  Parliament,  Parliamentary

Committee in collaboration with the Defence Counsel.  

The President should not be  empowered to declare  a state  of emergency; that one is in section 85 of our Constitution.  It  is a

colonial legislation.  It should not be  in Kenya,   and if it has to be,  then it should be given to the Parliament because  if a single

individual is given that opportunity, he is going to use that one at  his individual whim.  I would therefore like the amendment of

that section. 

The Contitution should provide for a Parliamentary System, with executive powers shared between the President  and the Prime

Minister.  The Prime Minister will have powers  to appoint  the members of the Cabinet  in  consultation  with  the  Parliament  as
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well as the senior appointments.  The role of the President will be ceremonial.  

There should be provision for a coalition Government.  – This  will  go  along  way  to  improve  transparency  and  accountability.

We shall avoid a scenario where people  are  saying  that  it  is  our  party  that  is  ruling,  now  we  are  eating  and  hiding  so  many

things.  The Parliament should control its own calendar, that is prorogation, and dissolution of Parliament.  This would go a long

way in promoting Parliamentary Independence.  We shall not have a stituation where the President  says that Direction Deeds  is

a secret weapon.  MPs should be full time employees of the public, to avoid instances of lack of quorum.  Virtually the majority

of MPs in Kenya today do not go to Parliament because  they are  allocated  only  15  hours  per  week,  and  so,  they  are  busy

eating the  loot  that  they  call  their  salaries;  they  don’t  serve  the  public.   I  would  like  to  say  that  MPs  should  only  run  for  a

three-year term, after which, they would be barred by the Constitution.

The Constitution should provide for the powers of recall over members of Parliament.  When we elect MPs we have no powers

to control  them until five years,  so we want this time to  form  a  Committee,  a  Constituency  Committee,  that  will  mobilize  the

Constituents to discuss the MP, and consequently pass  a vote of no confidence over that person who is not performing.  That

one  will  help  us  to  have  a  performing  Parliament.   The  current  Parliament  is  not  performing  at  all.   MPs  should  act  with

instructions from the Constituents. They should seek  peoples’ mandate before important registration or  division.  For  example,

the list of shame.  I don’t know whom they consulted when some of them walked out without voting.  There are  so many things

that we are disappointed about.  They should consult us.  

There  should  be  one  Commission  to  review  salaries  for  members  of  Parliament  and  all  civil  servants.   This  would  avoid  a

situation where a bunch of people  are  sitting down to increase their salaries without regard to other  workers.  They  think  they

are the only workers  who require good salaries.   We want one Commission for the civil servants,  for the solders,  and for the

MPs, because we are all public servants and we cannot be treated specially.

Com. Lenaola:  I am adding you two more minutes.

Moses  Thurima:  Two  more  minutes.   Okay.   The  President  should  be  impeached  while  in  office.   Section  14  of  our

Constitution says that the President cannot be taken to court when he is in office.  This time, we want him to be taken to court.

He should not be  treated  like God once he assumes the  office.   The  President  should  not  appoint  High  Court  Judges.   This

should be done by the Common Wealth Bench of distinguished Judicial Officers.  

The public should be protected  from the Lawyers,  that means  the  Government  should  provide  a  Lawyer.   The  Lawyers  are

using  law  to  improverish  the  Kenyans,  so  we  need  a  Lawyer  at  least  for  every  person,  whenever  there  is  a  case.   Legal

education should be introduced in schools.  They should be put in curriculums, so that there will be  no situation where  we  are

being taught law by the Police, by the courts, by the chiefs and so on.  We need to own the constitution and the laws of Kenya.
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The court  should not  have  powers  over  legislation  passed  by  the  Parliament  to  avoid  crisis  such  the  Donde  Bill.   Once  the

Parliament passes a legislation, let it not seek interpretation from court, because there is about to be a conflict.  I would then like

to say that any person who wants to rule Kenya now  should  provide  free  medication.  We  want  our  hospitals  to  have  drugs

because we are paying tax.  We want free education, free medication, etc.  For now, that is the much I can say.  Thank you.

Com. Lenaola:  Thank you Moses.  Ngoja kidogo – clarification.  You are saying that NSI should be transferred to the Police

Department.

Moses:  Yes.

Com. Lenaola:   But the  Police themselves are  now under Office of the President.  If you put NSI  to the Police,  you  are  still

taking them to the same Office of the President.  Are you helping anybody?

Moses:   Sorry,  I would like to say that even the Police should move from the Office of the President  and there  should  be  a

provision for an independent Police Commissioner,  because  the current situation now favors the rich and  the  privileged.   The

majority of Kenyans have no security.  Thank you.

Com. Lenaola:  Thank you very much, that is clear.  Please come and register.  I had called Geofffrey Mutua.  Stephen

Kirima, John Mwithimbu , utakaribia hapa Mzee.  Endelea.

Geoffrey  Mutua:   Ministries hazitakiwi kuwa  Nairobi  zote.   Ministries  zitaweza  kuwa  kama  kwa  districts  ama  ziingie  kwa

provilncial level tuwe na Minister na Assistant Minister na PS yule anayesimamia hiyo Ministry kwa hiyo  area  ili  development

ipatikane vizuri. Kwa sababu tukiangalia kama ni Ministry of Energy, inapaswa kuwa karibu na pale hiyo power  inatoka,  ili kazi

iwe rahisi kwao, na hao watu walioko kwa hiyo area, nao wapate  usaidizi. Kwa upande mwingine, iko quarter  system ambayo

ilianzishwa na ikawezekana kuwa unapaswa kupata elimu kuwa area yako ama wakati  unataka kazi,  ni lazima uwe kwa district

yako,  hiyo kwangu naona inaleta ukabila,  juu ni lazima  upate  kazi  kwenu,  na  sisi  ni  Wanakenya,  na  tuko  Kenya,  kwa  hivyo

tunapaswa kuwa unasomea mbali, ikiwa ni kazi unaipata hata headquaters pale iko, na pahali popote nchini Kenya.

 Kitu  kingine,  cha  tatu,  wananchi  hawa  wa  kawaida  wanapaswa  watolewe  kwa  system  ya  development,  juu  sio  hao

wanachukua loan ya kufanya development Kenya na wanachunguliwa na hawana kitu.  Kwa hivyo development inapaswa iwe

kwa Serikali peke  yake.   Lakini  iko  minor  developments  zile  zinatakikana  kwa  mtu  wa  kawaida,  shule  na  kadhalika.   Kwa
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upande mwingine, Kenya huwezi ukatofautisha Serikali na chama.  Unaona wakati  chama fulani kiko na mkutano, unaona gari

ya  Serikali  huko  na  watu  wa  Serikali  wako  huko.   Kwa  hivyo,  mtu  wa  kawaida  hawezi  akatofautisha  ikiwa  hiyo  ni  chama

inafanya kazi hapo, ama ni Serikali juu wanatumia mali ya wananchi. Asante sana.

Com. Lenaola:  Asante sana Bwana  Thurima.  Karibu ujiandikishe pale, Mzee karibu.  John Mwithimbu, Julius Moria,

ungetaka kuzungumza saa hii, baada yake.

John Mwithimbu: Uni kanda shangaa mono nuintu bwinthe buri ameru bukuringa Kimeru nthi.  Uni karia na kimeru niuntu

turiameru, ndiaria na kimeru bwinthe bwaraia na kiswahili ndikuon ameru bonthe ni aswahili.

Translator:  He wants to speak in Kimeru because he is a Merian.

John Mwithimbu:  Mantu jakwa ja namba one niuntu bwa munda jwa baba

Translator:   The first thing is about his inheritance.  The land inherited from his father.

John Mwithimbu: Baba agakua kambita kuthitanga muda na mbeca inyingi mono, 

Translator:  If his father dies, he goes to the court to seek a transfer and he uses a lot of money.

John Mwithimbu:  Wakithitanga baaba waku atia nu tukagamba nau na baaba atio.

Translator:  He is asking, if his father is dead, who will attend the case and the father is not there.

John Mwithimbu:  Magamba ja miunda ijachokue kiri akuru ba mwiriga.  

Translator: He is saying that the Constitution should read that land cases should be returned to the clan.

John Mwithimbu:  Bwa namba tu, ari baba bagwikirwa aana ni nthaka, nthaka ikabarega atibwiri ikumurega kimira gia

kimiru, mumeru mwari akugia mwana aciaraira kwethe.  

Translator:  He is saying that those girls who are getting children at home while they are not married, those who have children

with them, particularly the men, should be forced to marry them.

John Mwithimbu:  anenkagirwa akuru banjuri ncheke bakamwikia kwa muthaka kaerwa mwan nao.

Translator:  It was a Kimeru tradition, once a lady is pregnant, she would be taken to the person responsible, so that she

bears the child there.

John Mwithimbu:  Bungi ni ndawa cia sibitari, niki nontu sibitaari ikuaga ndawa baria bekite sibitaari ciao bakona ndawa? 

Translator: He is wondering why the private hospitals are getting medicine, while the public hospitals have no drugs.
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John Mwithimbu: Muntu uria uandiki ni thirikari ari ndagitari atibwiri kuewa ngugi ya kwendia ndawa atirita atirita antu na

ngugi yawe.  

Translator:  Those doctors who are working in public hospitals should not be allowed to own private clinics.

John Mwithimbu:  Kiuria, niki ndene ya Kenya guti obichi ya mararamiko niuntu tukuea munda, twaaerwe obichi ya

mararamiko muntu aikaia mararamiko riria atirathithua bwega. 

Translator:  He is saying that the Constitution should establish an office where people can take complaints because in the

past, there was an office of complaints for the lands, and so he is proposing that we have an office where people could go to

complain when civil servants wrong them.

John Mwithimbu:  Kwau obishi ya mararamiko nibwirite kuithirwa irio mwananci wa kawainda ageta kuraagia biirua biawe

ainywa. 

Translator:  There must be that office so that the common man will be going there to ask questions, to seek information.

John Mwithimbu:  Muntu urina ngugi ijiri atibwiri kuewa ngugi ijiri nakare na ngugi iria ari nayo yonka, kethirwa ni mwalimu

nathingatane na kuthomithia aana natige kuthuthuia ngugi ingi.

Translator:  He is proposing that there should be ‘one man one job’.

John Mwithimbu:  Gantonye antu a county council, county council ibwiriti kuritira wannchi ngugi uria babwiritwe kuritirwa

nintontu njira ni cia urire na mbesha bakijukagia cia wanainchi. 

Translator:  The local councils should improve roads.  We have no roads in the rural areas right now.

John Mwithimbu:  Ndikuthiria. 

Translator:  He has finished.

Com.  Lenaola:   Asante  sana  Bwana  Mwithimbu  kwa  maoni  yako;  Njoo  ujiandikishe.  Karibu  Bwana  Moria.   Solomon

Mukindia yuko?  Karibia mzee, endelea Bwana Moria.

Sioni wakina mama wakitaka kuzungumza.  Wakina mama, sioni hata mmoja akitaka kuzungumza. None wants to speak.   So  I

am going to pick out the ladies who are in the house and force them to speak.

Julius Mworia:  Thank you very much Commissioners.   I  represent  Njuri Ncheke  of  Abothoguthi  Constituent.   My  name  is

Julius Mworia, representing Njuri Ncheke of Abothoguthi Constituecy.  We have a memorandum here,  a long one which I will

hand over to you.  I  cannot go over it,  because  it will take  about  an hour,  and that is waste  of time because  all  the  details  of

what Njuri feels are in this memorandum.   To highlight a few points which are  very important,  I  want to tell you that this, that

Njuri  Ncheke  is  a  government  of  Meru,  an  indigenous  government  which  has  existed  since  time  immemorial,  and  the
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Government which has been in Kenya, have been working with it.  They could not do anything in Meru, without consulting Njuri

Ncheke.  Our views as of now, are as follows about the ongoing Constitution. 

Our Constitution should have a preamble, so that we know the direction we are taking.  About the Constitution itself, it must be

flexible, that means, there are some legislature which cannot be passed by a Parliament.  Some should be passed  by Parliament

and others  must be  so rigid that if they want to  change  it,  they  will  have  to  go  back  to  wananchi  to  ask  them  for  a  change.

Kenya citizens should be a person whose both parents are Kenyanh citizens, and an I.D. alone is enough.  

Defence should be in the hands of the President,  but in  consultation with the  Parliament  and  the  Executive.   If  the  President

wants to declare any state of emergency or anything, he has to consult Parliament and they decide on what to do.  

Political parties should be funded or  should be given aid by public funds, but that money should not be  for campaining, but to

run their offices.   Political parties  should have airtime, good airtime all of  them,  because  now  we  hear  only  of  one  party  and

others we do not hear any of the others on the public media.  

Structure of the Government: – We should have a Government where power  is shared by other organs,  like  say,  the  County

Council, if we elevate it and give it good people to run it.  There is no need of having one man at the top,  controlling or  directing

every action in the country.  That one, you will know how to say it, but we do not want a government of one man telling all of us

what to do, appointing any person he wants to appoint, and dismissing any person he wants to dismiss.

The following offices should have a security of tenure  so  that  one  is  not  dismissed  any  time  he  has  got  friction  with  “the  big

man”:-

Judges, Chairman of the Public Service Commission, Permanent Secretaries,  Chairman of Anti-Corruption,  Director  of Public

Prosecution,  the Controller  and Auditor General,  Governor of  Central  Bank,  Commissioner  of  Lands,  Chairman,  -  Electoral

Commision, Commissioner of Police,  Commissioner of Prisons and somebody you have initiated to call  ombudsman.   I  think

one Mzee talked about  it here.   We don’t know where to take  our problems and we thought ombudsman, if things go wrong

we can consult him.  Those people  should be appointed by Parliament or  sanctioned by Parliament,  and to  dismiss  them,  the

Parliament must approve their dismissal.  The reasons should be given to Parliament saying that this man is not fit.  

About political MPs, I think for the MPs,  our view is that he should vote according to his conviction, not what he is instructed

by his Party to do.  He must be convinced that what he is doing is the right thing.

Com Lenaola:  You give your last point.

Julius Mworia:  Last point?
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Com Lenaola:  Last point.

Julius Mworia:  I see.  The Constitution must specify the qualification of the President, and the President should be over 50

years but not more than 80 years. 

Judiary: There is a lot on it, which needs to be streamlined.  However,  to reduce the matter, there are some groups like Njuri

Ncheke who can give better judgment on local matters than the court, because they consider national justice and customary

laws.  

Electroral System: – I suggest to represent it with the electoral system. To win elections, one must have at least 50% of the

votes cast.  Land should be inherited according to the tribal customs.  Environment is a business of people concerned; you will

find that on the memorandum. 

Employment – Public service is so immotive, so when the Public Service Commission wants to employ people,  or  any Ministry

which wants to employ people,  must have that  man  screened  by  the  Public  Service  Commission.   We  do  not  need  to  have

people  sneaked  into  public  service  who  have  no  knowledge  of  what  is  happening.   Prisons  are  meant  to  reform  prisoners.

These people  should be utilized for useful purposes  as  they  did  in  Jomo  Kenyatta  Airport  or  Mwea  Scheme.  Those  are  the

major points.

Com. Lenaola:  Thank you very much Bwana Mworia, we shall read every single sentence of it, so please come and sign the

register.  Thank you very much.  Solomon Mukindia.  Lawrence Kiambi, utamfuata.

Solomon Mukindia:  Pendekizo ciakwa ndinacio oiria kauga indi ni nkaria 

Translator: I am  Solomon Mukindia, and I am now preseting my views.  

Solomon Mukindia:  Uni nkaria na Kimeru  

Translator:  I will talk in Kimeru.

Solomon Mukindia:  Na kuri mantu jaria jarirue ni mukuru ura ugukari aja ukwaragia kimeru ngachokera jo kana jakare ouu

aririe.

Translator:  Can I repeat those things that have been said by the man who was here or I talk those things that he has not been

said?  

Solomon Mukindia:  Gankwaaria mantu ja pendekezo ciakwa, kuri na akuru baa bakuraga muntu agakinyia miaka mirongo
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intantatu kana mirongo mugwanja na akethirwa ni ari na antu bawe indi batiguku bakaragaguntu kungi ngugine, indi we at na

mumenyeri wakumumenyera, gankuria thirikari imenyagire antu ba muthemba juu.

Translator:  I want the Government to take care of the aged.  

Solomon Mukindia:  Mantu ta jau thirikari imenyere.

Translator:  He wants the Government to introduce homes for the aged.

Solomon Mukindia:  Njaa cietu iri na aana ba ari, 

Translator:  Our homes have children from daughters.

Solomon Mukindia:  Na bari na aana baao, na nitukwnda thirikari, mwari uria kethirwa aari na mwana, na imbiji mwaana huu

ni wao, na mbirite mwana huunabwiritwe kuthomithiwa ni muthaka mwene mwana huu.

Translator:  The fathers of the children who are at their grand fathers’ homes should be eductated by the fathers.  The

Government should assist in trying to force those people to educate those children.

Solomon Mukindia: Nikio janandi thirikari twathitanga twauga aana bau bajukue ni muthaka mwene, court itikigumba

magamba jau bwega. 

Translator:  When the grand parents take such cases to court, the court is not handling such cases well.  

Solomon Mukindia: Na kurina mantu jangi pendekezo yakwa, ituitaga kotini igamba rigakara mwaka jumwe kana ikumi,

janandi ndina magamba jari na miaka ikumi na kajatiragua na jatigambawa imbi itu maga gukara ou.

Translator:  The courts are delaying cases for so many years until those who took them there dies.  There should be specified

time when the cases should be heard in court.

Solomon Mukindia: Ka thirikari itina inya ya kumenyere mantu jau?  Kethira itinajo nandi ni gatiba tukugarura magamba

nijagambagwe weta igambene ukagamba ontuku iria wetire kuruki ya gutiria.

Translator:  The court should try and determine the cases within the same day that the case is taken to court.  

Solomon Mukindia:  Na nthi iji nitukwenda muntu wonthe ethirwe akithomaga kithomo kia utheri.

Translator:  We want free education in Kenya.  

Solomon Mukindia: Pendekezo yakwa ingi, ni mantu ja kahawa nuintu niturathuranire kana kahuwa nandi thirikali nilekeritie

yauma kiritwi itu kwenda kuragwa nyuma ya mweli jumwe twathiria kuendia kahawa.

Translator:  We want the coffee money to be released to the farmers, one month after the sales.
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Solomon Mukindia: Iu nicio pendekezo ciakwa nandi kangutigira au.

Translator:  Thank you very much, those are my views.

Com. Lenaola:  Ngoja kidogo.  Ungependa masomo ya bure mpaka kiwango gani.

Jotham M’rukaria: Solomon Mukindia: Translator:  Up to the University level.  

Com. Lenaola:  Asante sana, njoo ujiandikishe hapa. Lawrence.

Lawrence  Kiambi:   My  name  is  Lawrence  Kiambi  from  Mariani  Sub-Location,  Marina  Location.   Ningependa  kutoa

pendekezo hizi zangu hizi.  First of all, is concerning Presidential powers.  Some of the Presidential  powers  are  very serious for

common persons  in Kenya.   For  example,  there are  many of them but some are  okay to me.  For  example:  He  is  above  the

law.   That  is  very  serious,  because  if  he  has  done  something  which  is  not  convenient  to  the  citizens  or  convenient  to  the

Government, there is no action that will be  taken  I suggest that everybody should be under the law, even the President.   The

law should be above everybody. 

Another power of the President I know is that he can detain any person without trial.   May be I think that one can be okay if

the President  will be  under the law.  He should not be  above the law and should not detain anybody without trial.   Ni  lazima

sheria izingatiwe, huyu mtu akipatikana na makosa,  sawa.   Asipo patikana na makoso,  sawa,  hata  ikiwa  Rais  amesema,  ama

kitu kama hiyo.  Kwa hivyo ningependa sheria iwe above everybody, instead of the President being above the law.

Pendekezo  yangu  ya  pili  ni-  Formulated  laws  concerning  corruption.   We  are  fighting  against  corruption,  lakini  hatujaweza

kufikia kiwango. I would suggest that there must be a formulated law to fight against corruption.   This must involve two parties;

the  one  who  is  being  corrupted  and  the  one  who  is  corrupting,  so  a  formulated  law  for  both  parties  should  be  there.   For

example, if I am being bribed, there must be a formulated law for me and to the one who is bribing me.  Both parties  must have

a law, which they should follow.  

Third point,  Constitutional Conferences:  – You realize that even here we do not have many people  although they  have  come;

hakuna watu wengi sana, kwa sababu gani? Watu wengi hawajui Constitution ni nini. I suggest that the Government should have

Constitutional  conferences,  to  teach  people  what  the  Constitution  is.   Some  politicians  come  and  convince  people  of  some

things they don’t know, because they don’t know the Constitution.  Some might be having good views, but because  people  don

’t know what the Constitution; is, they agree or they reject.  They can reject what is good or agree on what is not right, because

they  don’t  know  what  Constitution  is,  so  I  suggest  that  the  Government  should  cater  for  these  conferences.   Constitutional

conferences to teach people to understand what the is Constitution is. 
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Another point, is on loans.  Hii Serikali yetu ya Kenya, inapendelea sana kuleta mikopo.   Mikopo ya chakula,  wakati  wa shida

tuseme, ningependa Serikali ichukue hatua  ya  kuwa,  ikichukua  mikopo,  there  must  be  something  which  is  being  established.

Instead of kulete mikopo, tuseme kama ni ukosefu wa chakula, tupewe chakula na labda mwananchi wa kawaida hatapata  kitu,

na shida haitaisha.  Kwa hivyo, ningependekeza hivi, irrigation schemes,  because  najua in Kenya,  our land is  capable.   Yaani

mashamba  ya  nchi  ya  Kenya  iko  na  rotuba,  kwa  hivyo  ningependeza  nyikani,  pande  za  Isiolo,  Marsabit  na  kuendelea,  si

mchanga ambao ni shida,  lakini it is because  there is no water  there,  or  lack of  reliable  rainfall.   Kwa  hivyo,  ningependekeza

mikopi hii inakuja in the name of food,  iwe inaombwa, ama if the Parliament will sign for that or  whoever will  sign  for  that  (a

mwenye  ata  –  sign-  for  hiyo  mkopo  ikuje),  awe  aweanazingatia  kile  kinaweza  saidia  miaka  na  miaka,  for  example,  Huko

nyikani kuna rotuba lakini hakuna maji. Hiyo misaada inakuja  inafaaitengeneze  some  schemes,  irrigation  schemes  huko,  watu

wanapata maji ya kunyunyuzia huko.  

My last point is that the period of being in  remand  should  be  reduced.   Unaona  watu  wanakaa  rumande  wiki  mbili.   Labda

when my case  will be  final, labda nitawachiliwa kwenda  nyumbani,  lakini  nimekaa  rumande  tuseme  miezi  miwili.  Narudishwa

huko, na kukaa wiki mbili, nakuja kotini,  nakataa  kuitikia, narudishwa huko.   Baadaye  labda  sitapatikana  na  makosa.  I  have

wasted a lot of time.  Tuseme nilikuwa na kazi nafanya,  ama  tuseme  there  was  an  opportunity,  may  be  nilikwa  nafanya  kazi

fulani,  hiyo  kazi  nitaiacha  na  niende  nikae  rumande  mwezi  mmoja  na  sifanyi  kitu  huko.   Nikija  itanibidi  nirudie  ile  shughuli

nilikuwa nayo, so I would suggest that the period ya kukaa rumande should be reduced from two weeks.  Asante.

Com. Lenaola:  Kuna swali, ngoja kidogo.

Com. Nunow:  Lawrence, I would like you to clarify the last statement that you made,  regarding the remand period.   You said

it should be reduced from two weeks, to what?   What would you consider to be the maximum period somebody should remain

in remand, if he has been convicted or released?

Lawrence:  I would can suggest this, either three days or bond, awe na bond awe ana attend case akiwa huko. 

Com Lenaola:  Asante sana, Lawrence.  Eliud Mbugwa Mburugu,  Stephen Mburugu.  Halafu Muthoni Muriithi ukiwa tayari.

Stephen  Mburugu:   My  names  are  Stephen  K.  Mburugu.   These  are  the  points  from  Nduruma  Location,  Boshosi  East

Division, Central Imenti Constituency in Meru Central District.  

The points are many, but I will read afew.  Coffee like any other crop, for example Tobacco, cotton etc should have their prices

controlled,  according  to  their  classes  and  grades.   To  allow  the  farmers  get  good  money,  some  coffee  reduction  should  be

minimized  for  example,  county  council  sales,  milling  charges,  coffee  board  sales  deductions  etc.   National  Coffee  Leaders

should be elected from the societies to the national levels.  Any coffee donations,  like the ones which came from the Eropean
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Union, the money should be sent to the societies, to be given out like any other pay out,  not just to be  given as  loans,  and paid

as loan interests.  

Officers from Cooperative  and  Agricultural  offices  should  help  the  farmers  by  giving  seminars  and  visiting  their  shambas  for

advice, not just staying in their offices and leaving the farmers just to work as they want, yet they have very little experience.  

The Government should stop taxing farm inputs and have the chemical prices controlled,  to enable the farmers to afford buying

them.  Farm loan interests should be stopped  when there is  a  crop  failure,  due  to  rain  shortages.   Loan  maintenance  money

which is directed from the  coffee,  should  be  sent  direct  to  the  societies  concerned,  so  that  the  society  will  organize  how  to

maitain its loans.   The coffee,  cotton and cereal  boards  should be abolished.   For  example,  for coffee,  we should have coffee

charges instead of boards.  The Government should control crop prices, to ensure that they are the same in all parts of Kenya.  

Loans offered by AFC should never charge the interest  evenly.  It  should lower the interest  according  to  the  amount  paid  to

reduce the capital given to the farmer.  

Animals: Artificial insemination payments should be reduced,  to enable and encourage the farmers to have good graded cattle

for better milk production.  Animal skins taxes should be deducted,  and the said tax be eradicated or  removed.   Prices for the

milk  products  should  be  raised,  so  that  the  farmer  will  get  enough  money  to  care  for  his  animals  to  enable  him  to  buy  the

necessities or  the required materials,  for example food,  chemicals etc.   Certain officers should visit farmers to give them some

advice, and to assist them in any way possible. 

Com. Lenaola:  Last point.

Stephen Mburugu: Fruits: Farmers should be helped to transport  their fruits anywhere,  even outside the country,  so that they

will get enough money. 

 

Roads: Roads  should  be  well  maintained  so  that  they  can  help  the  farmers  to  transport  their  crops  from  their  homes  to  the

places where they want to sell.  

Com. Lenaola:  Thank you very much.

Stephen Mburugu: Water

Com. Lenaola:  Okay make that your last point.

Stephen Mburugu: Water: The Government should assist the wananchi to pipe the water, or to put water in their shambas and
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their homes.  Concerning electricity, the Government should try and see that Rural electrification is reaching every person,  so as

to enable them to have lights and operate their machinery.

Com. Lenaola:  Thank you very much, we shall read every single word so don’t rush through it. Any question?  Okay.   Please

come and register yourself.

Question: I have only one question. 

Stephen Mburugu:  In relation to beer.   It was suggested that there should be control.  That is, for example, bars should be

opened from 5 p.m. to 10 p.m. and the local breweries should be controlled and stopped.

Com. Lenaola:  Next.  Please come and register.  Thank you very much Bwana Mburugu, we shall read every single word,

so don’t worry. Muthoni, Edward Mbaya, Edward Mbaya, M’mutungi Lisoroi, ngoja Mzee, ngoja kidogo tu, ngoja, ngoja.

Okay endelea Muthoni.

Muthoni Jennifer Muriithi:  My names are Muthoni Jennifer Muriithi from Mariane Location, and my points are  especially in

relation to the girl-child.  Okay.

Education: Education should be free,  from  Standard  one  to  Form  four.   As  related  to  pregnancy  for  the  girl-child  in  case  a

mature man is caught having impregnanted a girl from the age of 18  and  below,  he  should  be  taken  to  court  because  that  is

spoiling.

Child Abuse:  People are employing children under 10, or under 15 years.  That is child labor. They should not be  employed by

anyone,  and  should  not  be  over  burdened,  so  anyone  caught  employing  children  should  be  taken  to  court.   There  are  also

vulnerable children like street  children, and ophans.  These should be taken care  of.   They should be educated,  and should be

given basic needs. 

In relation to the youth, there is this issue of I.D. cards.  There is a very long process,  so as  to get the I.D.  For  example,  if you

go with your birth certificate,  you are  told to go back  and get your mother’s I.D.  card.   I  don’t  see  why  we  have   that  long

process. Birth certificates or baptism cards should be enough for you to get your I.D.

There is also this case where the Police suspect people, and they are  killed.  For  example,  here,  someone was suspected,  then

he was shot dead.   There should be no suspects.   Instead,  courts  should take  action.   Such people  should  be  taken  to  court

before they are killed.  The potential  of many youths is not utilized; that is why you see  many youths idle, and they engange in

drug abuse.   The Government is not employing the youth, but instead,  it is the retired people,  retired teachers,  e.t.c,  who  are
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getting employment, and yet we are just idle. The Government should utilise us because  we have talents,  and we are  educated.

For  example,  you may go home and you find university students lying idle at  home, so they should be employed.   Thank  you

very much.

Com.  Lenaola:   Thank  you  very  much,  please  come  and  register.   Mzee  karibu.  Florence  Mburugu  utamfuata.   Mrs.

Mburugu, utamfuata Mzee.

M’mutungi Lisoroi:  Maritwa jakwa ni M`mutungi Lisoroi

Translator:  My names are M’mutungi Lisoroi.  

M’mutungi Lisoroi: Ni bubwega ni nandi kuri kiugo kimwe kwenda kwaria aja kiarua indi nchokere mbarie manu jakwa.

Translator:   These are my views.

M’mutungi Lisoroi:  Najo  ni aja  kiri mukuru umwe wagweta mantu ja gukuu na kinya ni ningukari na untu  buu,  ikuu  bii  bia

antu barea baakujaga na antu bari kuraja, nandi ni bwaka buria nkwenda kuria ninkwona kuri na makosa jaithagirwa jario nandi

kiritwi ntiiji kethirwa thirikari nionaga untu buu ni bubui kurekebishwa.   Thiguru iji ya Kenya,  kuma Masaai  kana Borona kana

baraiku antu bonthe nibethagirwa bari na kimira kiao na akururu bao na bethirwaa bariku, naarua ira turi Kenya nigarukite ika ta

kieni kia mubira, nuintu muntu arita etite guntu kuria etire we kethirwa aria ngugine, nandi au nikugarukite nintontu bwa Kimeru

nandi ndatega naja nikigarukite. 

Translator:  Things have changed in Kenya.  It has become a playing field.

M’Mutungi Lisoroi:   Niuntu muntu arija ngugine aumite guntu kuraja  kethirwa aumite ta  bwa  Tanganyika  kana  guntu  kungi

kana Karenjini kana Masaai, eja naja we akeja gutaa mbeca.

Translator:  People have been moving from other societies, to come and steal money from the Meru Community.

M’mutungi Lisoroi:  Mumeru eta kwao nawe niu.  Nandi antu bakarite kwinyangia nthiguri na mbeca.

Translator:  People have spoilt this country with money.

M’mutungi Lisoroi:   Nandi ka  o nthiguru nthiguru, division cionce ka ibwir ni kuewa kaanya thirikari ikaa antu  ba  ntuura  iu

uwezo  bwa  kumba  kurita  ngugi  yao  uria  baritagaa  tene  kinya  ketherwaa  thirikari  irio  indi  bakite  mugambo  jumwe  jaria

jakaraema jagaukirua thiriikari.

Translator:  The Government should protect the customs, so that we can go back to what we used to do in the past.

M’mutungi  Lisoroi:  Niuntu  antu  bakuthina  mono  niuntu  bwa  kuinyangirua  mbeca  muntu  aririta  ngugi  kethirwa  ni  igamba

iakugambaaga, mbeca icietire indetire ndajukia mbeca ndeetanacio ndatiga muntu uria akirunguraga.
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Translator:  Corruption has ruined this country. We should go back to our cultures, every society to go back to its culture.

Mtumutungi Lisoroi:   Nandi antu baa  bagatwika bakuthina kabisa niuntu wonje buu ngatiga ndekera  uria ndaritaga ngugi  ni

ndetire gutaa mbia indi ngatyiga ndaaithia ntuura iu.

Translator:  These people who are coming from other societies or other communities are ruining the communities that they are

working for, so I am suggesting that we should go back  to our cultures and we should organize people  from their locations,  so

that they be do things from the community point of view.

M’mutungi Lisoroi:  Ageni beeta guntu nibatige gutiga bathukia nthiguru iu, iria betire.

Translator:  Those people who come from other societies should not ruin the economies of the places where they are. 

M’mutungi Lisoroi:  Ni ndikuthiriria au.  

Translator:  Thank you very much.

M’mutungi Lisoroi:  Angi ni, ndienda kuariria mantu jaa Mau Mau.

Translator:  I want to talk about Mau Mau.

M’mutungi Lisoroi:  Nthomera.

Translator:   This is a memorandum to the  Kenya  Constitutional  Review  Commission.   We,  the  members  of  the  Mau  Mau

Original Trust being registered trustees, wish to present our views to the Constitution of Kenya Review Commission.  The Trust

is nationwide, and we are a branch in Tuge Central, Meru District. We wish to give our views as follows:

In the first place, we thank the Moi Government for the stability it has maintained in the country.  We being the freedom fighters

who enabled  Kenya  to  achieve  its  independence,  found  ourselves  in  back  water  after  we  gained  independence,  in  that,  we

compare like road graders, who after toiling to build a road, are prohibited from using the road they helped to build.

Our complaint now is this, that the Mau Mau having been relegated to the back  seat,  they have not been given a share of the

cake after independence.   They and their children are  languishing in abject  poverty.   We have been very calm for a very long

time, expecting that someone somewhere in authority, will remember our sacrifice,  and reward us  for  our  labour,  but  to  date

nothing has been done.

We  have  concrete  evidence  that  the  children  of  the  Mau  Mau  who  happened  to  get  educated  are  not  offered  jobs  in  the

Government or Parastatals  on merit,  but they are  forced to pay bribes in order  to secure jobs.   In that case,  we don’t expect

such a person to perform his/her duties properly, taking into account that he bought the job.
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We have witnessed,  since President  Kenyatta’s era,  that  the  Mau  Mau  cause  has  not  been  properly  represented  and  hence

their relegation to the present status of abject poverty.   In such circumstances,  children of the Mau Mau have been reduced to

beggars in the  streets,  hence  the  deteriorating  state  of  lawlessness  prevailing  in  the  country.   The  children  of  those  who  are

opposed  to  Mau  Mau  objectives  are  now  the  ones  who  own  property  in  the  country.   Kanu  is  the  Mau  Mau  Party.   The

People we elected are the ones who fight for the name Kanu to disappear.

Due to all injustices meted on the Mau Mau in the past two regimes, we ask the Constitution Commission of Kenya to grant the

Mau  Mau  at  least  two  seats  in  Parliament,  to  champion  their  grievances  in  Parliament  and  these  should  be  put  in  the

Constitution.  We sincerely hope that the Constitution Review Commission will consider our request sympathetically.

For and on behalf of the Mau Mau Original Trust

Signed:  M’mutungi Lisoroi

Chairman – Mau Mau Original Trust 

Meru Central District.

Com. Lenaola:  Thank you very much.  Asante sana.

M’mutungi Lisoroi:  Nibubwega akuru bari bonthe baria batukaritie na baria banini nibubwega. 

Translator: Okay, thank you very much.

Com. Lenaola:  Asante Mzee, njoo ujiandikishe hapa; tumeshukuru.

Paul Riungu M’Mtungi, utamfuata Mrs. Mburugu.  You are next.  Baada ya Mrs. Mburugu Bwana Irungu utamfuata. 

Florence Mburugu:  Thank you Commissioners.   I am Mrs.  Florence Mburugu, I have the following to present  on behalf of

women,  and  in  particular  widowed  women  from  Abodhoguchi  Division.   The  women  identified  the  following  as  the  issues

affecting them.

- Land and Property issues.

- Unacceptable traditional issues

- Provision of security for them, their children and their property.

- Land and Property rights.

- Negligence of women by the public.

- Denial of control of, and assessed property.

- Violence against women, political participation and representation for women.

Now,  in the preamble,  we realized that  the  preamble  reads  ‘we  the  people  of  Kenya’,  where  we  seems  to  mean  men,  and
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women termed as property.  We desire that women be captured and particularly their role in the development of this nation.

We want women to be confirmed as citizenry.  When we are  talking about  citizenship, we are  looking at  a woman, particularly

a married woman, wherby a woman gets married,  and after the husband dies,  the woman seems to move from one end,  from

her parents’ side to the marital home.  She doesn’t seem to be a Kenyan citizen.  There is nobody who comes to her defense.

We are seeking that the Government put into the system, a situation where women will feel that they are  citizens, and they are

given the citizenship rights.

As far as security is concerned, the security of women is not there right from the home.  We are  seeking that we be establish a

situation where we erase all unhelpful cultural practices,  for example,  wife battering.   There should be a court  where husbands

who  batter  their  wives  are  presented,  and  are  answerable.   We  suggested  that  such  a  man  should  be  given  six  months

imprisonment, after which, the wife should be given security to see to it that he takes up his husbandry roles in the home, without

  thinking that he can chase away the wife after that.  

As far as the security in the country is concerned, women felt that it should be ensured that women are  secure socially and even

nationally.  Women  are  not  able  to  participate  in  public  affairs  because  there  is  this  name,  ‘prostitution’.   Any  woman  who

comes up to talk or  to present  views is seen as  a prostitute.   They felt that this word,  once addressed  to a woman should be

termed as a crime, and unless a man, who was prostituting with this  woman  comes  forth  then,  the  man  or  the  one  who  was

uttering that word should be brought to court,  so that the women are  empowered to say what they feel about  themselves and

about this nation, so that together we can build a Kenya. 

As far as the Government is concerned, the women felt that a system should be established where power  is shared between the

President  and the Prime Minister,  one of whom must be  a woman.  If the President  is a man, the Prime Minister should  be  a

woman, and vice visa.  They also felt that a unitary  system  should  be  adapted.   This  will  help  all  the  societies,  all  the  ethnic

groups in Kenya, to be equally represented. 

Looking  into  Parliament,  the  women  felt  that  the  Parliament  should  be  empowered,  since  they  are  the  representives  of  the

citizens, to resolve all national issues.  

They also felt that in Parliament,  at  least  a third of the members should be  women.   Here  we  mean,  in  a  group  of  ten,  three

should be women, one of whom should be disabled,  or  a widow.  They also felt that citizens should be  empowered  to  recall

MPs that do not perform, and they should not necessarily  wait  for  five  years.   The  first  two  years  are  enough  to  assess  the

performance of a person. They be allowed only two years, and if and by the third year he is not performing, then the public or

the electorate should recall him).
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Com. Lenaola:  Last two points.

Florence Mburugu:   Yes  On  education,  women  felt  that  there  should  be  free  and  compulsory  education  upto  Form  four.

They said that the taxes that Kenyans pay should be able to educate  Kenyan children on a compulsory basis,  upto Form four.

Civic education should also be taught at all levels of education.   Legal education too, should be taught in schools.

In relation to economy, women produce over 50% of this country’s economy, and nothing seem to go to them.  We therefore

suggested that half of the economy’s produce should help to elevate women economically.

Title  Deeds  and  Properties  should  be  registered  in  the  names  of  both  husbands  and  wives,  and  in  the  case  of  a  deceased

husband, the wife should directly take up the property of her husband without involving a third party.

In relation to health, women thought that there should be free and compulsory anti  natal  and  post-natal  services.   That  is  the

greatest task that women have, to bring forth people in this country.  The term ‘cost sharing’ should be erased  from the Kenyan

Dictionary as  far  as  health  is  concerned.   This  is  keeping  people  off  from,  getting  the  services  that  they  require,  and  where

NHIF cards are available, our youth are going on to as far as 25 years without employment.  The NHIF card  should be able to

cater for our youth, until they get employment.  Thank you very much.

Com. Lenaola:  Thank you.  Please come and register.  Thank you for your views.  Paul Riungu M’Mtungi. Titus Bundi

Kiogora, utamfuata huyu Mzee.

Paul Riungu M’mtungi:  Thank you Commissioners.  My name is Paul Riungu M’mtungi from Tugi Location.   I  have picked

my views or opinions, from a hand book, named “The Constitutional Review Process  in Kenya,  of March 2002”.   Please read

and take the necessary action, in this respect. 

This  is  my  memorandum.  An  Upper  house  and  Lower  house  should  be  formed.  The  Function  of  Parliament  should  be

expanded by spending more time in Parliament, even working during the night, because in the present procedure MPs are  not in

Parliament  for  voting.   Parliament  should  have  unlimited  powers  to  control  its  own  procedure  through  standing  orders.   A

member of Parliament should act as in full time occupation, unless by permission not to be in house for one day or  so.   Changes

should be made to age requirements for voting, and contesting Parliament seats or for thePresidency.  

Voting should be done over 18 years.  Parliamentarian should be over 35 years, and  Presidents should be over 65 years.   The

language is not sufficient.  Tribal language should be an added advantage to every Parliamentary candidate in his tribe.

Morale and ethical qualifications for the Parliamentary candidates  should be introduced.   People  should  have  a  right  to  recall
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their MP, if he is not beneficial to them when he is in Parliament.   People  will report  to the Speaker  that they are  not satisfied

with their MP, giving the reasons.  Thereafter, he, the Speaker, will report to the Chairman of the Electoral Commission.  When

he is satisfied with the peoples’ allegation then, the MP will be  removed from the Parliament with a letter served to him by the

Chairman of Electoral Commission. The chairman of the Electoral Commission will then call for elections. 

Introduction from their Constituencies:  Separately Appointed Commissions, should determine the salaries  and  benefits  of  the

MPs.  These should not be  appointed by the MPs themselves.   They should not be  paid pensions for only  the  five  years  they

have stayed in Parliament.  The concept  of nominated MPs should be retained.   The Head of State  should appoint  them, with

approval by the Parliament.  No special measures will be put in place to increase women’s participation in Parliament.  Let them

come  out  in  good  numbers,  and  thereafter,  request  the  people  concerned  to  give  them  Parliament  votes.   Parliamentarians

should  always  adhere  to  the  rules  of  the  Parliament,  which  is  in  place,  that  govern  the  conduct  of  the  Parliamentarians  in  a

multiparty state.  

Page  14  –  Election  System  and  Process:   The  present  election  session  should  be  continued.   We  should  not  retain  simple

majority rule. Other  opposition parties  should be included.  They should be increased by requesting voters  to vote them  in  to

Parliament, but when they fail, there should be no other way to allow them to enter in to the Parliament or Local Authority.  This

will depend on the voters registered.  Therefore a minimum percentage can be found.  Candidates  who fails to seek  nomination

in one party,  should not be  allowed to switch over,  and seek  nomination from another party.   He should  sit  and  wait  for  five

years.  After recession, the Party he joined, and should not to be given any post  until he completes a probation service of three

years, should check one.  We should retain the rule of 25% presentation in at least five provinces for the Presidential election.

Com. Lenaola:  Last two points.

Paul Riungu M’Mtungi:   We should have seats  reserved for  specific  interest  groups;   e.g  freedom  fighters,  and  churches.

We should retain the current geographical constitutional system.  We are not satisfied with the demarcation of constituencies like

Timau which is running over West Abuthuuguchi from North Imenti.  This demacation should be reviewed again.  Thank you.

Com. Lenaola:  Thank you Mr.  Riungu.  Just  a minute. Any question? I have one question for you.  You are  asking that we

have  specific  seats  in  Parliament  for  the  two  special  interest  groups,  Freedom  Fighters  and  Churches  –  are  you  saying  just

churches, or religious organizations. 

 

Paul Riungu M”Mtungi:  Religious Organisations.     

Com. Lenaola:  Okay. Secondly, how many seats for the two interest groups?
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Paul Riungu M’Mtungi:  One each.

Com. Lenaola:   Thank you very much.  Please come and register.   Titus  Bundi  Kiogora,  John  Muturi  –  Is  Moses  Gitonga

here? Ngoja kidogo – James Kinoti, utamfuata, endelea.

Titus Bundi Kiogora:   Thank you Commissioners.   I  am Titus Bundi Kiogora.   I  would like to present  my presentation.  To

start with, I want to talk about democracy, these parties should be limited by having few political parties;  not many for prestige

and for nonsense.  The Government should fund those democratic parties.  

Secondly,  I  want  to  talk  about  the  state  of  magistrates,   that  it’s  a  power  given  to  the  President  in  any  case  that  before

appointing Magistrates, it should be discussed in the Parliament and decided on, whether it is good to do such a thing. 

 

Thirdly, I want to talk about  educaton in Kenya today.   It  should be handled more seriously than it is,  by making it free.  Our

Government  should  sponsor  the  excelling  students.  This  can  impart  some  motivation  to  students,  in  order  to  have  that  free

education given or offered to them.  

In  relation  to  employment  sectors,  the  Government  should  be  careful  not  to  decline  from  employing,  but  to  offer  jobs.

However, importation of goods should be strictly regulated to avoid damping the upcoming industries. 

The President should not be above the law, like in. section 14, which says that he should not be questioned while in office.  That

  should be noted, and sometimes, he should be questioned,   if something is not good,  which can be bad  to the  Parliament or

has not been discussed in the Parliament.  

The President should not appoint  Ministers,  Permanent Secretaries,  Vice Presidents,  Judges and others,  but Parliament should

have power  to  elect  them,  and  the  common  man  should  even  contribute  on  those  elections.   In  relation  to  the  opening  and

closing  of  Parliament  should  not  be  determined  by  the  President,  such  that,  he  can  do  anything  he  wants.   It  should  be

conducted through a calendar that at a certain period, they will go home for rest.

The Auditor of Government should analyse the list of shame specifically, without any fear at all.  

Strong powers should be given to the members of Parliament, but the various members should agree with their constituency that

at a certain term, they will recall their MPs to come to their constitutions, to ask  them various questions on what he had said he

would represent  them on, in the parliament. 

 

Executive, Judiciary, and Legislature should have their own powers and self-independence.  
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Members of Parliament should have strong powers  to pass  financial crisis and uses and not to neglect some  of  the  ministries.

The ministry of finance should not remove money without the consent of Members of Parliament.

Section 27,  which talks about  mercy to those sentenced for  murder  that  they  should  be  released.   This  should  be  cautioned

appropriately because the President can have favor on some of them, and not on others.

The last point is that the President  should be present  all the time at  Parliament.  He should not send  the  Vice  President  to  the

Parliament.  

Those are some of my points I have others but time will not allow.

Com.  Lenaola:  Thank  you  very  much  Titus,  you  have  taken  exactly  five  minutes.   Thanking  you  for  keeping  time.   Any

question?

Com. Nunow:  Titus, you talked about Political Parties, you said they should be reduced. How many would you consider to be

appropriate? 

Titus:  For example, like the U.S.A, they have two parties,  Conservative and Labour.   They should be at  least  three,  because

the third cannot win for the President.

Com.  Lenaola:   Thank  you  very  much  Please  come  and  register.   John  Muturi  Mwithima,  sorry  James  Kinoti.   David

Muriungi, utamfuata huyu Mzee, asante

.

James  Kinoti:   Majina  yangu  ni  James  Kinoti  N’tatwarandu,  kutoka  Mtumbori  Location,  na  katika  memorandum  yangu,

mengi  yashasemwa  lakini  nitagusia  machache  yale  ambayo  haija  zungumziwa.   Kuhusu  mashamba  ni  ya  kwamba,  surely

tumesha sikia kama yule mzee alikuwa anaongea hapa,  akiongea akiwa very bitter,  na  kwa  hivyo  hata  mimi napendekeza  ya

kwamba my third neighbour ni Mzungu yule kila siku unaona anaruka na aeroplane.  Na  pendekeza ikiwezekana,  kuchunguzwe

watu wa aina hiyo, badala ya kuwa na wazungu na wa Africa wazungu, waliokuwa na eka kama mia tano.

Kutoka hapo, ningeingiza habari ya land adjudication committee.   Hawa wazee,  in Meru Central  it is nice, ya kwamba hakuna

mahali kuna baki kukiunganishwa mashamba, lakini we have a place known as Kiamori hapa chini, na hawa wazee hawalipwi

chochote.   Hawa wanaitwa Land Adjudication Committee,  na surely,  hawawezi  wakafanya  kazi  kwa  roho  safi,  bila  kuingiza

corruption.  Ningependekeza ya kwamba hawa wawe wanalipwa sitting allowances,  kama application bond or  any other bond

constituted by the Land Adjudication Act. 
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Tuko na kitu kama misitu, water catchment or any other areas.  I would say that there should not be  any shamba system within

the forest  and any  plot  which  might  have  been  grabbed  by  anybody,  should  be  repossessed,  na  irudi  intact  vile  ilivyokuwa.

Acquisition of the plots by the Government, should be on a willing buyer,  willing seller basis,  not Serikali kuingia tu na kuvamia

shamba ya Kinoti na kusema under compulsory acquisition hiyo shamba imeshakwenda.

Nikirudi kwa upande we pension, juu ya retired officers,  juu ya hiyo pension, ningesema iwe inatayarishwa within three months

after somebody has retired, akute kitu chake kikiwa intact, badala ya kurudi nyumbani unakaa mpaka saa  ingine unafariki, hata

bila kuchukuwa haki yako.   Still  in  relation  to  the  pension  issue,  ningependekeza  ikiwezekana,  pensioner  akifariki,  bibi  yake

aendelee  kupata  pension  mpaka  hata  yeye  afariki,  badala  ya  kupatiwa  kwa  miaka  mitano,  halafu  hiyo  inamalizikia  hapo.

Ningependekeza hata yeye ikiwezekana apate pension mpaka hata yeye afariki.

Hebu nije kwa kiti cha President,  na hiyo ni maoni yangu.  Ninaonelea president  awe mtu wa kutoka 35 years  upto 60 years,

kwa sababu, saa ingine tukisema mtu ya 80 years, atakwenda kulala hapo. 

Recall of  the  President,  MPs  and  Councillors.  For  the   President,  MPs  can  vote,  a  vote  of  no  confidence,  na  atoke  hapo.

Ninapendekeza MPs na Councillors wawe wanafanyiwa recalling  by  their  voters  kutoka  kwao  na  10%  ikisema  ya  kwamba

huyu mwamini MP hafanyi kazi yake vizuri au Councillor hafanyi kazi yake vizuri, atoke  hapo kabisa,  na aje  tulime huko.   Kwa

sababu mengine tayari yalikuwa yamesesha semwa, I don’t see the reason why I should waste  a lot of time talking.  I  will hand

over the memorandum to you, and you will  get details from that.

Com. Lenaola:  Thank you Mr. Kinoti.  Thank you very much, we shall read  every single word of it.   Any question?  Please

come and register, and thank you very much. David Muriungi, karibu.  Muriuki T.M. – hayuko?   Haya Muriuki J.M.  ni wewe?

Okay sorry endelea.

David Muriungi:  My name is David Muriungi.  The people  of Kariene and Karia  Locations had a meeting 12th  March 2002

to  discuss  how  the  Kenyan  Constitution  should  be  reviewed.   The  meeting  was  attended  by  146  people.   The  meeting

discussed that,  we,  the people  of Kenya would like to live in unity.  We should be  guaranteed  free  education,  be  freed  from

hunger and have good health.  The people  of Kenya should be guaranteed security,  because  some  Kenyans  die  and  nobody

follows up on the cause of their death.  Kenyans need Identity Cards, Passports and Voting Cards at 18 years  with low fees or

without.   We  people  of  Kenya  need  the  Kenyan  Constitution  to  lay  down  a  Programme  for  a  ready  market  for  the  farm

produce.  The Government needs to set a board for the purchase of farm produce.   Farm produce should sell better  than farm

inputs.

We people of Kenya should have the right to privacy at  homes,  because  the police have broken that barrier.   Kenyans should
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not be arrested or be harassed without an official warrant.   The people  of Kenya wish that they inherit land from parents,  with

low costs  charged for land and survey fees.   Death succession should be a free service in the course  of  inheritance.   We  the

people of Kenya find that the Provincial Administaration is a very long chain, which is not productive but corrupt.   We Kenyans

utterly hate the Police and the Judges’ method of corruption.   Magistrates and Judges should know how many cases  should fit

in a day rather than postponing cases for months and years.  

Kenyans severely complain about  the Kenyan cash crops,  which do not pay properly,  and at  the  right  time,  e.g  coffee  as  an

example.  The Cooperative  Act should be reviewed,  for the farmer to have a guarantee a for marketing.  Kenyans do bitterly

complain about the Kenyan income from a tax, which is poorly distributed through discriminaton.  Few Kenyans are  able to use

the Kenyan wealth,  while millions of Kenyas live from hand to  mouth.   We  Kenyans  claim  that  Secondary  School  Board  of

Governors should be real parents, and not a collection of puppets from any political corner.  

We Kenyans have seen that employment in Kenya today is through corrupt  means and the Government is still a witness.   We

Kenyans would like prostitution to be licenced, so that a law similar to affiliation can be created to take care of children outstide

marriage.   Kenyans  demand  that  the  national  cake  be  shared  without  tribal  discrimination;  thus  no  political  party  should  be

responsible for sharing relief food as a campaign tool. 

 Kenyans demand that freedom fighters need to be recognized and rewarded. 

The game reserves are too large and land can be given to them and to the landless.  Kenyans demand that employees who steal

or misappropriate public property  should be  proccuted.  Kenyans  of  today  find  it  logical  for  the  Kenyan  currency  to  have  a

symbol which is memorial rather than one this another the other year according to the Presidents.   E.g.  Mount Kenya can serve

as an example in the Kenyan currency.  

Kenyans ask for a ‘one man one job policy, as a strategy to create  job opportunities.   Kenyans demand that retirees of Kenya

should  be  given  their  pension  benefits  in  the  shortest  time  possible,  to  avoid  sudden  inflation  at  the  family  level.   Kenyans

demand that the Presidential powers should be reduced.

The  President  should  not  be  the  Chancellor  of  all  universities.   He  should  not  be  responsible  for  appointing  the  Attorney

General, Chief Judges,  Permanent Secretaries,  PCs,  and Ambassadors.   The President  should not behave like an employer in

senior posts e.g. Kenya Magistrates and Judges need to elect the Attorney General Thank you.

Com. Lenaola:  Wait - Ngoja kidogo.  Tungetaka ufafanue kidogo, kuna mambo hatukuelewa sana.   Thank you Mr.  Murungi

kwa  maoni  yako,  na  maoni  ya  watu  wa  location  yenu.   Sikuelewa  sana  mambo  ya  prostitution,  ulisema  iwe  licenced  kwa

sababu gani?
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David Muriungi:  I was saying, prostitution should be licenced, because if it is licenced,  prostitutes will be  known, so that the

girls who get pregnant from other men can be taken care of, to avoid prostitutes coming in to get money.

Com. Lenaola:  Thank you Mr. Muriungi.  Okay please go there, okay thank you very much.  Hayo ni maoni yake na ako na

haki; Muriuki?  Asante sana.   Kabla  Muriuki hajazungumza, kwa wale wamechelewa, wale wamekuja late,  nilisema  kwamba

ukiwa  na  memorandum  yako,  tafadhali  kuja  uongeze  tu,  mambo  kwa  dakika  tano  vile  mzee  amefanya  kwamba  amesema

mambo yake straight,  kwa five  minutes  amemaliza,  na  ameandikisha  memorandum.   Kwa  hivyo  usije  ukasoma  yote.   Don’t

read  word  by  word,  because  the  Commission  will  have  time  to  read  it.   Thank  you  very  much.   Muriuki  please  you  are

welcome, for one minute.  Mrs. Dorcas Mwamba, Dorcas mwamba yuko? utamfuata Muriuki.

Muriuki Joshua Murungi:  Thank you very much Commissioners and members who have attended this session.   I  did  not

carry a memorandum with me, but I have something to say orally.  My names are  Muriuki Joshua Murungi.   I  will  first  of  all

look at the agricultural Sector, and infact, this is the major resource that we have in Kenya.  The constitution that we have today

does not stipulate clearly the laws of the farmers, it does not clearing stipulate the laws of the Cooperative  Societies,  it does  not

clearly clearly stipulate the laws of the Boards formed may be to market the produce. This is the reason why you realize that the

Kenyans who mostly major in farming, don’t get money after they sell their produce  because  there  are  so  many  bottlenecks,

these are  the people  who are,  may be,  appointed by individuals and what they actually  do  is  that  they  take  the  produce  and

assume that it belongs to them.  

In the new Constitution, I am proposing that it should clearly stipulate the role of the marketing board,  if it has to be  there.  The

farmers should also clearly know what they are  supposed to get from their produce;  that is before they  sell  their  produce,  or

before they go ahead and prepare  their lands to plant,  they should clearly know what they  are  going  to  gain,  so  that  we  can

eradicate poverty.  I am also proposing that the Ministry of Agriculture, because this is the major ………..(interruption) 

I am also proposing that the Constitution should allow for the Ministry of Water Resources to be  combined with the Ministry of

Agriculture.  The problem with Kenya is that, those politicians that we elect, know clearly that we are  very poor  and we cannot

be able to manage.  What they do is that,  they encourage us to be  more poor,  so that they can look for loop holes and in the

long run, we can give them votes.   If the Ministry of Agriculture is combined with the Ministry of Water  Resources,  the same

Ministry will be able to provide water for irrigation and our people will never depend on relief food.   Instead this money can be

channelled to other areas like in education for our children, in the Ministry of Health whereby we can get free medical services.

Another point that I would like to emphasize on is in relation to security.  I think the Constitution clearly states  that may be,  it is

the Kenya Police that is able to take  care  of the security of the local Mwananchi,  but today you realize that the Kenya Police,

which is under the office of the President, does not take care of the local Mwananchi. What happens is that there is a cocoon of

33



may be, very senior business men who have money, or  it is the cocoon of those people with power  that is taken care  of.   I  am

proposing that the Office of the President should not take care of the security of the country.  The security of the country should

have autonomy, whereby the head, or the Commissioner of the Police would have all the powers to safeguard the rights, and to

safe  guard  the  security  of  the  local  Mwananchi.   In  the  Constitution,  people  are  allowed  to  own  firearms  under  some

circumstances.  However,  you realize that those who own firearms own them illegally.   If  the  Constitution  can  clear  away  the

bottlenecks,  and ensure that for those who can afford the firearms, there is clear licencing and clear scrutiny, whereby people

with good integrity can have one or two firearms when they are walking, so that they are  not scared  by the chokoras  and thugs

around, and they can feel abit safe, or may be if they can afford, then the Government can give them maximum security.

Another point that I would like to look at is on the Electoral Commission.  You realize that in this case,  some of our legislators

who are  MPs,  whom  we  have  given  all  the  powers  to  make  laws  for  this  society,  some  of  them  just  joke  around  with  the

electorate.  The reason is that, that the Constitution does not clearly state where somebody should go, when he has defected.  It

does  not clearly state,  where somebody should be when he has given an opinion that he  has  neglected  his  Party,  and  he  has

some interest  in another Party.   I  am saying that the current Constitution should stipulate clearly and categorically what should

happen to you if you neglect your own Party that took you to Parliament and you have some interest in another Party. I suppose

for example, that for some of our MPs who are  just there,  we don’t know where they are  then, the Constitution should clearly

tell us where they should go, and I am supposing that those ones should be recalled.

Another point that I would like us to look at is on the tenure system.  In the land tenure system that we have in Kenya,  it is clear

that we can inherit our pieces of land i.e. we can inherit the ancestral land, we can hire or lease land, and at the same time, there

is provision that we can buy pieces of land.  I  don’t know what is wrong with the  Constitution,  because  you  realize  that  it  is

letting land grabbers  go scot  free.   I  am proposing that the current Constitution, should categorically state  how land should be

inherited, and who clearly should inherit, if it is to be inherited.  It should also categorically state  who should be the custodian of

public land, because you realize that somebody comes, and because he has money or  he is somebody that has power,  or  he is

the son of a god father somewhere, then he can buy a piece of land that belongs to the public,  maybe for the construction of a

dispensary or an institution.  The law should categorically state  who should be the custodian of those pieces of land, and who

should authorize development, and how it can be repossessed  by the Government,  because  the current Constitution states  that

may be you have a lease of about  33 years  or  99 years  (I  am not very sure).  How should it be  repossessed,  in case  there  is

gold below your piece of land, and how should you be compensated without wasting a lot of time, because  this is creating a lot

of peoples’-------  (interruption) 

Let me finish.

I want to talk about the preamble of this country.   In fact unlike other preambles,  you realize that the preamble of our country

does  not  speak  about  the  people  of  Kenya.  It  is  from  the  preamble  that  we  build  patriotism.   Our  preamble  talks  of

sovereignity, and I don’t believe that it is the sovereignty of the local mwananchi, because we should be patriotic to our country.
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  I  am saying that the new Constitution should stipulate the law of the people  of Kenya,  the  local  mwananchi.   It  should  also

stipulate the aims and objectives of the Government that will be in place.  Thank you very much.

Com. Lenaola: Thank you very much Bwana Muriuki.  Njoo pale ujiandikishe.  Mrs. Mwamba.  Kimathi Manene Njogu,

utamngoja mama kwanza.  Baada ya mama.  Ukue tayari?  Karibu Dorcas Mwamba.

Dorcas  Mwamba:   I  am Dorcas  Mwamba,  Ikweta  Methodist  Women Fellowship.  I  will give these views of the  women  of

Ikweta:  

• The Constitution should guarantee free medical care.  

• The State  should give free and fair medical care.   Citizens should have the rights and  freedom  of  expression,  to  use  their

language where necessary.  

• There should also be effective safeguard against corruption and management.  

• The  bill  of  rights  should  speak  against  capital  punishment,  torture,  corporal  punishment,  or  any  other  inhuman  practices

while in Police cells.  The prisoners should be treated as human beings.  They should be given good facilities, clothes,  health

care and food.   The Constitution should also guarantee free education to a certain level, e.g.  from Standard  one  to  Form

four.  The Constitution should also recognize the right of a widow to inherit land.  The widows should not be  exploited by

the inlaws, when their husbands are dead.  

• The Constitution should ensure that Kenyan women are never discriminated against in terms of citizenship.  The Constitution

should guarantee childrens rights to free basic education.   There should be protection against child abuse,  or  child  labour.

The Constitution should also recognize women, children, youth and as sectors of the society that need special protection.  

• There should be no discrimination against women in education,  employment, business or  governance.   There  should  be  a

provision that protects women from sexual exploitation, and any other cruel inhuman treatment, based  on their gender.   The

Constitution should also guarantee women equal property rights within the family.  The Constitution should ensure the rights

of women to safe motherhood,  by providing free productive health care.   The children should be protected  from any form

of mistreatment, child labor, sexual exploitation, physical or emotion abuse, whether by parents or others.  

• The lawyers and auctioneers are colluding and exploiting the citizens.  The Constitution should control  the lawyer’s fees and

the auctioneer’s fees.   The Agricultural Sector  should also be taken care  of,  by the Government  not  allowing  anybody  to

open  a  chemical  outlet  that  brings  about  sub  standard  chemicals  being  used  by  farmers,  and  the  farmers  not  benefiting.

Thank you.

Com. Lenaola:  Thank you Mrs. Mwamba.  Please come and register yourself.  Kimathi Manene Njogu.  Jediel Kaaria  Kiara,

after him.
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Kimathi Manene Njogu: My names are  Kimathi Manene Njogu.   We have at  least  42 or  43 differrent communities.  These

different  communities  should  be  entrenched  in  the  Constitution.   The  Constitution  should  protect  their  boundaries,  the

Constitution should protect their customs, and the Constitution should protect everything that that particular community has.  

We then come to inheritance; in every community, it is clearly explained how one inherits, so,  the Constitution of Kenya should

have those particular views from different communities put in the Constitution, so that in case of any complications, then one can

to refer to the Constitution.  

In the olden days in our customs, for young people  who used to have children, those small girls who got a child and there was

no father for that particular child, then, that particular girl was forced to abort. The Constitution of Kenya should therefore allow

for abortion, so that we can stop having the idea of unfathered children.  Abortion should therefore be legalized.

The labor system: We have people  employed at  different classes.  All employments should be controlled by one body,  so that

somebody  who  is  picking  coffee  should  be  paid  something  slightly,  almost  equal  to  somebody  who  is  typing,  because

somebody who is typing is doing a relatively small job.  

In  every  Constituency  there  should  be  a  Magistrate.   This  Magistrate  should  be  able  to  understand  the  language  of  that

particular community.  He should be handling cases  like the ones related to marriage, because  this is an every day affair.   He

should be handling the cases related to land, small fights between boys and girls, which these days it is being called rape,  and it

has been there since God created human beings.  

Local brews should  not  be  taken  as  an  offence.   There  should  be  an  alternative  because  if  one  works  very  hard  and  he  is

required to quench his thirst, then there should be something that satisfies him.  We have very small cases  like chicken thieves,

which  are  being  punished  very  highly.   These  should  be  handled  by  this  particular  Magistrate,  and  for  this  particular

Constituency Magistrate, I have said that there should be no Advocate, because the Advocate will complicate the whole matter.

We have the Police and the paramilitary. These people  are  very idle.  These people  should be involved in the construction  of

roads, bridges, building, and irrigation projects in dry areas, because they are very idle, and the Government is paying them.  

The President  should have an age limit. A President  should be between the age of 35  years  and  60  years.  Beyond  that,  that

person will not be able to serve people properly.  

Com. Lenaola:  Last two points please.

Kimathi Manene Njogu:  Loans: We have a very big problem.  This country cannot become an industrial country,  unless the
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Government gives and tries to identify industries.  If there is an industry that a person wants to put up, he should be given a loan

freely without discrimination.  Thank you.

Com. Lenaola:  Thank you very much Mr. Manene.  Just a minute.  Any question? – No. Thank you very much. Please come

and register. We shall read every single word in your memorandum.  I think I had called Jediel.  Francis Kiugu.  Proceed.

Jediel Kaaria Kiara:  Thank you Mr. Chairman. I am Jediel Kaaria Kiara and I am giving personal views.  

I begin by stating that this country should have a political philosophy.  We should try to create  a socialist  state,  on the principles

of African socialism.  I am stating that there should be no Majimbo in this country.  We should enhance the centralization that is

there currently and try to do away with those administrative units called provinces.  The bases of our development should be the

districts, so that the district headquaters can act as growth poles.   I  am also stating that this country should not allow room for

any Party to ceceed or move away from the rest, and that should be put in the Constitution, that none of us,  a province or  any

part should be given room to move away from the rest.  

I am also stating that this country should have room for further unity of probably neighbouring states,  because  the trend in the

world is that  many  countries  are  ganging  up  to  form  some  kinds  of  federation.   I  am  stating  the  same  for  the  growing  East

African Community or the Community that is currently there.  

On political parties, Mr. Chairman, Kenya should remain a multi-party state  and there should be no room for any part  of state

as  happened  in  1969  to  1991.   There  should  always  be  multipartism  in  this  country  and  if  room  arises,  that  should  not  be

allowed at  all by the Constitution.  There  should  be  provision  for  a  coalition  government,  probably  one,  where  a  party  with

majority seats can gang up with another one and form a political party, I mean a Government.  

Defections should not be allowed in this country,  either through pronouncement or  otherwise,  Mr.  Chairman.  A defecting MP

should clearly and automatically loose his Parliamentary seat.  

The Parliamentary duration of couse should be five years,  same with  that  of  the  civic  elections,  but  a  Member  of  Parliament

should be subject to his citizens. i.e. Can be recalled when need be,  particularly when he is not delivering.  I  am proposing here

that a Constituency Committee should assess  the performance of Members of Parliament,  and recall him when need be.   I  am

proposing  that  half  of  the  nominated  members  of  Parliament  be  the  so  called  vulnerable  groups.   That  is,  women,  the

handicapped and the other disadvantaged members of our community.  

I am also stating here that there should be that tribunal that I recommended in the constituency, that should clear a Member of

Parliament in terms  of  character  and  other  things.   The  Member  of  Parliament  should  be  allowed  enough,  apart  from  being
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cleared by his party and probably the Electoral Commission. There  should  be  that  committee  in  the  constituency  that  should

clearly state that this is a character you can depend on particularly in relation to his character.   A public servant who intends to

contest  an election Mr.  Chairman, should be allowed just a leave and should not resign but leave so that he has the option to

return to his career  if he is unsuccessful.   The three months of Parliament,  Mr.  Chairman should be  maintained,  and  this  thing

should be a full time job.   Those members should not be  subject  to anybody.  Whatever they pass  in Parliament should not be

vetted by anybody. That a law passed in parliament should automatically be  given a loyal assent  by the existing President.   The

President, Mr. Chairman should be obliged to sign that assent.  

Parliament  should  retain  the  law  of  amending  the  Constitution  of  Kenya,  after  consulting  the  people,  and  should  not  do  it

eratically.  The reports of Public Accounts Committee and the Public Investment Committee should be acted  upon immediately,

and  a  report  be  given  back  by  the  concerned  Ministry  within  the  stipulated  time.   That  is  in  order  to  avert  that  delay  in

prosecution and so on Mr. Chairman.

On the Executive, Kenya should have an executive President,  who should of course get the necessary powers,  but Parliament

should  have  more  powers.  It  should  be  assisted  to  vet,  particularly  in  relation  to  the  Constitutional  appointments  that  the

President may make, should be subject to vetting by the Parliament.

Com. Lenaola:  Last two points please.

Jediel:  The last two will be made on education and farming, if you allow me time. 

Education: There should be free and compulsory education at  all levels and we should integrate the  normal  and  the  abnormal

students,  i.e the handicapped children should be integrated.   More  University Education should be  opened  to  everybody  and

tertiary education and those in public universities should get access  to loans.  Those doing the so-called mode 2 or  the parallel

degree should also have access to education.  I have also talked to a few students,  and they have stated  that the fees structure

should also allow them some pocket  money.  Let them get the pocket  money.   Boards  of  Governors  should  be  made  up  of

PTAs, and the nominated members by the Ministers,  and half of the members should be real PTA  members  and  they  should

also give what they call their Chairman.  The Board members should not be allowed to tender  for anything.   Last,  but not least

on  education,  the  District  Education  Boards  should  be  representative  of  education  in  the  district.   The  known  people  in

pre-education, pre-primary, tertiary, secondary and University. Those should make up the board members.

Farming:  I just want to point out something on coffee and the marketing aspect  of coffee,  in relation to the current Act.   The

current Act on marketing allows a miller who owns a farm to be an agent of a grower.  I tend to think that, that allows that agent

or the small grower, that room that would make him probably vunerable to that agent.   What I am stating here is that,  an agent

who is a grower and a miller at  the same time should not be  allowed to market  somebody’s coffee.   In the same  Act,  that  is
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section 27 of 2001 Act, section 28 also allows an auctioneer, a marketing agent,  to get coffee from elsewhere and to auction it

in our market.   That  is  also  opening  our  grower  to  that  kind  of  cartel  and  allowing  room  for  competition  when  actually  we

should be able to protect  our small-scale  grower.  I  think  that  one  is  flawed  and  should  be  dealt  away  with  because  it  is  all

currently being implemented. Thank you.

Com. Lenaola:  Thank you, Jediel.  I think you are very clear.  Please give your memorandum to Mr.  Nampiu for registration.

 We  shall  read  every  word  of  it.   I  think  I  had  called  Francis  Kiugu.  Karibu.   Halafu  ajitayarishe,  Grace  Mtungi,  I  believe

Margaret Mutuma, baada yake.

Paul Rintari Ngaruthi:  Thank you very much.   Now, I am sorry the one who is reading is not Francis Kiugu but Paul Rintari

Ngaruthi. I will tell you exactly what it was.  He is my colleague partner in presenting civic education within the same area. 

Com. Lenaola:  You know this is democracy.  

Paul Rintari Ngaruthi:  Yes.

Com. Lenaola:  Nimkubali azungumuze kwa niaba ya partner wake ama angoje nafasi yake. 

Paul Rintari Ngaruthi:  I am reading ----

Com. Lenaola:  No, no, no, siulizi wewe, nauliza hawa.  Nimkubali azungumze kwa niaba ya partner wake ama angoje mpaka

nimuite yeye mwenyewe? 

Response:  Azungumze.

Com. Lenaola:  Azungumze, aendelee?  Sio mimi napatiana nafasi, ni hawa. Haya endelea.  Let him proceed.  Okay thank you

very much.

Paul Rintari  Ngaruthi:   I will answer that question just now.  My name is Paul Rintari Ngaruthi from Tugi Location.   These

views  are  from  the  Location  where  we  went  round  with  Francis  Kiugu,  in  the  area  that  we  were  assigned  by  this  Review

Commission.  

First,  I  shall  start  with  the  local  government.   Locational  councils,  which  used  to  be  there  at  independence,  should  be

re-established  within  the  existing  administrative  locations.  These  ones  will  help  in  running  of  nursery  schools  in  the  location,

feeder roads in the same area,  water  projects,  and health centers,  some which are  locally run, as  I said,  and soil conservation
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projects.   There are  some things like cattle dips and artificial insemination in  such  centers.   Development  of  agriculture  in  the

location, coordinate rural electrification programmes in the location, establish new market  centers,  and manage existing ones in

the location.  

We recommend farmers for development loans from various funding bodies,  and some other minor projects.   Now,  what are

the sources  revenue  for  the  locational  council?  The  locational  council  should  be  fincanced  by  the  mother  Council.   Auditing

should be made every year, and the results made public.    Auditing in the councils should be done by expert  accountants  from

the council, and independent auditors.  The sources  of revenue should be from the parent  Councils as  I had said,  from market

fees from the market in the area,  and development levy from the every adult in the location, from Forest  products  in their area

that means some natural resources, which they have within that area, and some miscellaneous incomes.

Constitution of the councils:  The location councils should be legally constituted and should have elected councilors,  of which a

third of them should be women.  Councilors should be elected by votes,  by the residents of the location.  Their  renumeration

will be  made  by  the  councils.   Their  duties  will  be  to  formulate  the  day-to-day  running  of  the  council  affairs,  and  to  initiate

development strategies and their implementation.  The Chairman of the location council should be elected through popular  votes

by the wananchi in the location.  Wananchi should be empowered by the Constitution to remove their councilors who  do  not

work  to  their  expectation,  before  his  term  of  office  expires,  and  to  hold  a  by-election.   Two-thirds  of  the  electorate  in  the

sub-unit will be enough to call a by-election of a councilor.

County Councils:  County Councils should be stablished in the constitution as  it is.   District County Councils will deal  with the

running of development matters within the District.   Some of them should be the managaement of primary schools and district

secondary schools in the country, management of district hospitals, management of trunk and secondary roads, etc. 

Sources  of revenue for the county council:  A  secondary  grass  root  establishment  in  the  district  and  one  that  is  closer  to  the

wanainchi, than the Central Government. The County Council should share tax revenue with the Central  Government,  at  a ratio

to be determined by Parliament.  The ratio of tax revenue should be much higher than that of the Government because  they will

take over almost three quarters of the Government financial functions in the given Districts.  

The  accountablility  of  the  funds  and  revenue  received  and  spent  should  be  manangaed  by  the  Council.   It  should  be  made

mandatory that Councils employ qualified and competent staff to run their finances.

Com. Lenaola:  Give your last two points.

Paul Rintari Ngaruthi:  No Let me just----- -
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Interjection Com. Lenaola: Two. I said you don’t read every word and you have read every single word.

Paul Rintari Ngaruthi:  Oh I am sorry.

Com. Lenaola:  Last two points.

Paul Rintari Ngaruthi: Regional Assemblies: We recommed no establishment of regional assemblies.  

The Executive:  Central  Government – Kenya  as  a  nation  should  have  a  strong  national  Government.   The  wananchi  of  this

country are the most highly taxed in the world, so the Central Government should be all that strong.  

The Presidency:  The Presidenatial candidate should be aged between 45 and 75 years and not above that.

Com. Lenaola:  Thank you Mr. Rintari, we shall read every single word in the memorandum, so don’t worry that you have not

read through it now. We shall  read  it,  I  promise  you.   Please  come  and  register.  Mrs.  Mutuma,  Stephen  Kiambi  Kamakia,

utamfuata Mrs. Mutuma.

Mrs.  Margaret  Mutuma:  Thank you Commissioners  here,  and  ladies  and  gentlemen.  I  have  two  memoranda  here  that  I

would want to present,  but since most of the points have been said especially on specific  women  issues.  I  will  just  leave  this

information in this memorandum. I feel I need to talk about  my own  personal  views,  because  that  is  what  is  lacking  here.   I

would want to start with-------

I am Mrs. Margaret Mutuma:  The first point I would like to talk about is the new Constitution, whereby I feel it is important to

have it written in a simple and clear language whereby everybody or a majority of Kenyan citizens will be  able to understand it,

because like in the  current  Constitution  that  we  have,  we  see  that  the  language  that  is  there  is  not  easily  understood  by  the

common man.  I also feel that the new Constitution should be made available to all Kenyans because  majority of the Kenyans

really do not even know how the Constitution looks like. 

 My second opinion concerns vote registration and civic education.  I  tend to believe that this is a continuous process,  and like

this time when we are trying to educate people on civic education, we had a problem where people  did not actually know what

civic education is.  Sometimes you find one has been left out having no vote,  because  of time factor.   I  would therefore suggest

that since voter registration and civic education is a continous process, should be done throughout.  

My third point is on the three arms of Government.  I am sure Kenyans are  actually experiencing problems because  of the way

the status quo is, where they have some of these arms of Government having taken so much power from the other one.  I  would

therefore  suggest  that  each  of  these  three  arms  of  the  Government,  the  Legislature,  the  Judiciary  and  the  Executive  should
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recognize their role and respect each other’s independence and supremancy.  

On the same note, I would say that it would be very good if the President is not above the law and when we come to the duties

and responsibilities of the MPs,  they should know them very clearly, whereby you should find MPs even going to an exent of

having offices in their own constituencies, because for some of us, we only see them during the voting period,  and after that,  we

see  them  back  coming  for  votes  from  us.   We  would  therefore  want  to  meet  them  regularly,  having  offices  in  our  own

constituencies.  I would also want to say that when they look into their salaries, that is MPs, there should be a set  Committee to

look into those salaries because sometime we don’t actually understand how they come to hike that kind of money they get at

the expense of the rest of the civil servants in the country.

The  other  point  that  I  would  like  to  emphasize  is  on  education,  whereby  I  feel  that  it  should  free  and  compulsory  for  all,

whereby you find that it is part of the basic rights of a human being. I also think in that line, teachers should be paid very well, so

that they will really be happy, and they will try their level best in that area.

 Health: I  tend  to  think  that  it  is  the  obligation  of  the  Government  to  provide  free  medical  services  in  the  area  of  giving  the

officers in charge, that is the doctors and the nurses the drugs and the like, and it should not be  an issue whereby a few people

cannot really get access to medicine, because it is expensive. I also wanted to say that on employment, I feel it is the obligation

of  the  Government  to  train  its  manpower,  and  to  employ  them.   I  have  heard  several  youths  complain  that  they  have  the

education and they have training,  but  they  are  forced  to  move  out  of  this  country,  to  look  for  greener  pastures,  to  look  for

employment  elsewhere  in  other  countries.   This  is  wrong.  The  Government  should  be  able  to  make  use  of  its  own  human

resource. 

 I also feel that on farming, farmers must be recognized and assisted in the area of production and marketing, because other than

tourism, I tend to believe that farming  or  agriculture,  the  Ministry  of  Agriculture  forms  the  backbone  of  the  economy  of  this

country, and therefore that sector  should not be  taken lightly.   Where  we  have  VAT  imposed  on  farm  inputs  like  fertilizers,

farming  tools  and  the  like,  those  things  should  be  done  away  with  to  make  the  farmer  be  able  to  produce,  and  produce

properly.  

My last point is on the street children, the orphans and the aged, the widows and the widowers.   I  think, it is also the obligation

of the Government to take  care  of these people.   Sometimes we really suffer at  the expense of the duties that are  not actually

ours.   You see  now, we have the harambees,  and we have the fund raising to take  care  of these ophans,  the aged  and  those

from areas, of which that really we feel that it should be the work of the Government.  Otherwise those are among the few that I

felt I should add on to what there is here.  Thank you.

Com. Lenaola:  Thank you Mrs. Mutuma.  You were very clear. Please come and register.    Please register both memoranda
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as separate presentations to the Commission.  Stephen Kiambi Kamakia. Peter Kiambi Inoti, utamfuata Mzee.

Stephen Kiambi Kamakia:  I am very sorry I did not carry with me my programme but I am sure I am going to produce

what I wrote down there. 

Ya kwanza, mimi nina mshangao mkubwa sana, kwa sababu ya hii Serikali yetu.  Jina ni Stephen Kiambi Kamakia as  you have

said.  Nina mshangao mkubwa sana kwa sababu kwa hii Serikali yetu, wengi hawajui sheria ni nini.  Hawajaelewa kabisa kwa

sababu,  tukiingilia  mambo  mengi  sana  sana  huletwa,  sio  sisi  hupeleka.   Yaani,  mwananchi  wa  kawaida,  hapeleki  yale

yatakwenda kuzungumzwa huko. Yanaletewa yakiwa yaimeisha.  Kwa hivyo, maoni yangu mimi ni kuona ya kwamba,  mambo

yakienda kutendeka kule,  ni lazima tuwe  tumeshajadiliana  hapa,  halafu  yaende  kule  Parliament,  sio  Parliament  iwe  ikituletea,

kwa sababu Parliament inatuletea mambo mengine mangumu sana.  Kwa mfano.  

Kwa upande wa maji, tukielekea upande huu, wale wamewahi kuelekea upande wa Timau, kuna Mzungu mmoja hapo ana mto

mzima. Ananyunyizia maji ni kama mvua inanyesha huko.  Watu wa kawaida wakiungana kwa project,  wakisema tunataka maji

kutoka mto fulani, wanapingwa. Wanaambiwa maji yaliisha mtoni.  Sasa  ikiwa wale wengi ndio wanapaswa kusikizwa, ni kwa

nini  hawa  watu  hawasikilizwi,  kwa  sababu  yule  ni  mtu  mmoja?  Vile  vile,  sisi  wenyewe  si  elewi  ya  kwamba  kama  County

Council inapatiwa kitu chochote kutoka  kwa  haya  mashamba  makubwa  makubwa,  ili  mwananchi  wa  kawaida  afikiwe,  kwa

sababu County Council ndiyo iko karibu na sisi.  Ndiyo iko karibu na mwananchi huyo wa kawaida.   Kama sio hivyo basi,  ni

kwanini Serikali yenyewe haiulizi ni kwa nini huyo mtu amepatiwa hiyo? Ni kwa sababu hiyo, kuna maana ile kubwa sana,  ya

ku-change hii Constitution.  

Ikifanyika hivyo, kila mwananchi akiwa anaangaliwa vizuri, yule mzungu ni mwananchi wa Kenya,  sisi ni wananchi wa Kenya.

Hata mimi nikienda kufanya kazi yangu kama kule, utasikia watu wanaanza kulalamika, ati Kiambi amefanya hivi, na vile na vile.

  Wale  wanahusika,  hawa  wajumbe  wetu  tunapeleka  kule,  wanaona  hayo  yote  yanatendeka,  na  watu  wake  wanataabika

mpakani hapo.  

Maoni yangu ni haya,  kwa kazi aina hiyo. Ikiwa haki itatendeka,  ni lazima ikiwa ni maji, vile mwa-Africa  anapatiwa  kiasi  cha

maji, hata mzungu, hata akiwa ni nani, hata akiwa ni hawa watu wakubwa,  iwe ni sawa sawa.   Maana  yake  ni  hii,  ukiandika

application  yako   sasa  ya  kuuliza  maji,  utaenda  pale  uambiwe  mto  huo,  hauna  nafasi  ya  kutolewa  maji,  kwa  sababu  tayari

umekwisha.  Hapo nikushangaa, kwa sababu tunaendelea kuzaana, na mahitaji yamekuwa makubwa, na mengi tena.  

Kwa  upande  huu  mwingine  mimi  nashangaa,  kwa  sababu  ukiangalia  wakati  kama  huu  sasa,  tuseme  kwa  mfano,  kahawa.

Wakulima kahawa anaambiwa kahawa haina pesa  wakati  huu, ati pesa  za kahawa,  hazipatikani wakati  huu, na tunasikia huko

ati kahawa imeuzwa  kidola  fulani  na  fulani  hivi.   Mwananchi  akianza  kulalamika  aseme  ati  “mimi  ninataka  kujua  ni  kwa  nini

kahawa haina pesa” anaambiwa hayo yanatoka juu, Kama tuseme ni upande wa kahawa.  
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Upande wa mambo haya mengine vile vile, ukiuliza swali lolote, unaambiwa yanatoka juu.  Sasa, Bwana Commisioner, tunataka

mambo yawe yakitoka chini, kama vile  tukichagua  wale  watu  kuenda  juu.   Tuwe  tukielewa  ni  kitu  gani  kinaendelea,  mpaka

huko juu.  Yaani tukiuliza swali, tujue tunauliza swali la aina gani.  Hii ni kwa sababu tunaambiwa, ni kama mtoto.   Sasa  wakati

huu, wananchi wa kawaida ni kama watoto  wale wamezaliwa, wale wachanga kabisa.   Ni kuambiwa tunaambiwa.  Yaani,  sisi

hatusemi.  Ni  nikuambiwa  tunaambiwa  tu.   Kwa  hivyo  sasa,  kuanzia  hii  Katiba  tunatengeneza  sasa  mwananchi  wa  kawaida

anapaswa  kuwa  akijua  kila  kitu  kilicho,  au  kila  kitu  kinachoendelea.   Hawa  Wajumbe  tuliwachagua  kuenda  Parliament,

wakatuongoze kwa mambo yale,  kwa sababu ndio wako huko juu, watugawie kile kinatakikana.   Ni ajabu sasa,  kuona  wale

tulipeleka Parliament, ndio wenye kila kitu.  Mahindi, kahawa, mandizi haya tunalima huku, ni kama ndio wenyewe.  Ukiwauliza

maswali wakija huku, wanasema Serikali imesema. Tukiendelea kuuliza maswali tunaambiwa Serikali ni sisi.  Je  Serikali ni sisi

na tuna taabika?  

Kwa upande ule mwingine, nchi yetu ya Kenya iko na area kubwa sana, ile haifanyiwi kazi.   Serikali yetu ya wakati  huu inajua,

na inaona. Tunashangaa ni kwa nini, kama wanatembea kama tuseme President  Wetu ameshawahi kwenda mahali pengi sana.

Mahali kule kulikuwa dry kama upande huu wa Isiolo huko, upande wa Garissa, ameshawahi kwenda huko.  Huko sasa  wakati

huu, wale watu wanalima, na wanalima na maji.  Bahati yetu sisi tuna milima miwili hapa karibu sana na ina maji.  Tuna Mount

Kenya hapa,  tuna Nyambene hapa,  mahali pengi sana.   Pale maji  yanaweza  kufikiriwa,  ikafikia  wale  watu  wakaanza  kulima.

Sasa  msaada,  ni huu msaada tunaona unapita na ma-lorry kuteremka chini, na kesho yake tunaona unapanda juu na lorry  zile

zile?  That means,  wale wanapelekewa wanagonga kidole.   Wanaweka kidole,  kesho yake mahindi yanabebwa tena tunakuja

kuuziwa  huku,  na  ni  ya  msaada.   Sasa  ningependelea  hivi,  maoni  yangu,  huo  msaada,  uwe  ukijulikana  kutoka  mahali  kule

unatoka huko store,  ma-store  yao huko Nairobi,  iwe  ikujulikana  inakwenda  Garissa,  au  Marsabit,  na  iwe  announced  katika

radio.   Watu wa Marsabit  wawe wanangojea malorry matano ya mahindi.  Wajue itafika kama kweli,  ama constitution  yangu

ndiyo inasema hivyo.   Kila  kitu  kikipatikana  kwa  msaada  kiwe  kina  pelekwa  mahali  pale  kinatakikana  na  wananchi  wakule

wakiwa wanajua,  kuna kitu kinakuja,  na wangojee.   Hii ni kwa sababu sasa,  tunasikia tu msaada.  Watu wanapatiwa msaada,

lakini hatuwezi kujua ni msaada wa aina gani.  

Ni  mshangao  mkuu,  kwa  sababu  wengi  wetu  kama  hapa,  wengi  wetu  wameelimika,  ama,  watoto  wetu  wameelimika  kiasi

kikuu.   Upande  wa  kazi,  mtoto  akiandika  application,  mara  moja  tu,  barua  ina-regret,  hatuna  kazi.   Mimi  ningependelea,

mbeleni  hapo,  mtoto  akiwa  amehitimu  mtihani  fulani,  ilikuwa  tu  ni  application  kusomwa  na  kuonekana  huyu  mtoto  amepita

kiwango fulani, na hii kazi kweli inapaswa ipatiwe mtoto huyu, Sio kuwachunguza  kabila hii au kabla ile, hapana.   Sio kusema

ati, tuje na hii, inaitwa back doors, hapana direct namna hivyo.  Ikifanyikana hivyo, Serikali yetu itaendelea,  na tutakuwa tukijua

Serikali ni gani, na tutakuwa tukisema ina tufanyia kazi.  Asanteni sana.

Com. Lenaola:  Mr. Kimakia, njoo ujiandikishe pale.  Peter Kiambi, Erastus M’torukuma, utamfuata.
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Peter  Kiambi:   Asante.   Mimi  naitwa  Peter  Kiambi  Inoti,  kutoka  Mariani  Location.   Hapa  nina  maoni  yangu,  ambayo

ningependa kuyaelezea kwa hii tume ya kurekebisha Katiba.

Jambo  la  kwanza  ambalo  ningependa  kulizungumuzia  ni  juu  ya  uraia.   Ni  mengi  ambayo  yamezungumziwa,  lakini  nitajaribu

kuzumuzia yale ambayo hayajatajwa.   Hapa kwa upande ya uraia,  kuwa raia kwa mwananchi, ni lazima kwanza wazazi wake

wawili wawe ni wanaKenya, au wametoka katika makabila yote yale ambayo ni ya Kenya.  Wazazi wote wawili, au baba  lakini

ikiwa ni mama hiyo naonelea kwamba haitakiwi.  

Ya pili, raia wa Kenya anaweza pia kuwa kwa njia ya kuandikishwa – registration.  Huyo sasa ambaye ameandikishwa kama

mgeni kutoka nchi nyingine, naonelea kwamba haruhusiwi  kugombea viti, kama kiti cha ubunge ama councilor kwa maana

yeye ni mgeni na hajui taabu ya nchi.  

Jambo la tatu ni ya kwamba, uraia unapaswa kuwa na kitambulisho, ama mwananchi anapaswa kuwa na kitambulisho cha

uraia, ambacho kinaelezea aina ya urahia wake.  Nafikiri hapo nimemaliza.  

Sehemu nyingine ni ya political parties, ama vyama vya kisiasa.  Hapa, naonelea ya kwamba vyama ya kisiasa view vichache, na

ikiwezekana, viwe sio zaidi ya vitatu.  Maana yake hii ni kwa sababu sasa vyama wakati mwingine vinaruhusiwa vinakuwa vingi,

hata  vinawachanganya wananchi,  na wanashindwa kuelewa  kuna  umuhimu wa  viama.   Sasa,  wengine  wanajitoa,  ili  waweze

kutambulika kwa njia hiyo ya vyama, sasa kama mimi najitokeza,  na kuandikisha changu, na hiyo sasa  inakuwa kama mchezo,

kwa hivyo, naonelea viwe ni viama vitatu vya kisiasa vikubwa, ambavyo vitaruhusiwa kuweko katika nchi.  

Jambo lingine ni  juu  ya,  system  of  governance,  ama  aina  ya  uongozi.   Mimi  ningeonelea  ya  kwamba,  ingekuwa  vizuri  kama

tungekuwa  na  hii  aina  ya  Parliamentary  system  of  governance  na  isiwe  ile  ya  Rais  ama  Presidential,  kwa  maana,  hiyo  ya

Parlimentary  ndiyo  itakuwa  na  uwezo  zaidi  ya  kumlinda  mwananchi,  na  itakuwa  sasa  hiyo  inaamua  kila  jambo  ambalo

linatendeka nchini, na tuwe na Prime Minister au Waziri Mkuu.  

Jambo lingine ni juu ya Legislature: Uwakilishi; Hapa naonelea ya kwamba  mbunge  anapaswa  kuwa  hiyo  kazi  iko  a  full  time

occupation,  ili wabunge wawe na nafasi ya kutosha ya kwamba  sasa,  wawe  wanatuwakilisha  vilivyo,  wasiwe  wanakosekana

katika bunge, kwa sababu wakati  mwingine tunasikia ya kwamba katika bunge quorum haitoshi, na  jambo  hilo  lina  kuwa  sio

nzuri kwa maana mijandala mingine inashindwa kupitishwa katika Bunge.

Jambo lingine ni juu ya miaka au umri.  Yule ambaye anayetakiwa awe sasa  anapiga kura ama anapigiwa, kwanza,  awe ni wa

miaka  kuanzia  18  hadi  70,  hawa  ni  wale  wana  vote.   Lakini  wale  ambao  wanapigiwa  kura  kama  ni  MP  kwa  mfano,  huyo

anapaswa  kuwa  na  miaka  35,  hadi  70  years.   Lugha  zile  ambazo  zinapaswa  kutumiwa  kama  lugha  za  taifa  ni  Kiswahili  na

Kiingereza,  na  hata  hizo  lugha  zingine  za  kijamii,  hata  hizo  zinafaa  ziwe  promoted  ama  zishugulikiwe,  iwe  sasa  hata  hizo
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zinatambulikana.  

Jambo  lingine,  naonelea  ya  kwamba  hakupaswi  kuwa  na  nominated  MPs  kwa  maana  kama  nominated  MPs  watakuweko,

watakuwa wanashugulikia maslahi ya yule ambaye amem-nominate,  au  chama,  kwa  hivyo  hatakwa  anashugulikia  nchi  nzima;

kwa hivyo yanafaa awe elected MP sio nominated. Hiyo nafasi naonelea ya kwamba isiweko.

Com. Lenaola:  Last two points.

Peter  Kiambi:   Hapa  ni  upande  wa  vijana.   Ningeonelea  ni  vizuri  kama  Constitution  ama  Katiba  itakuwa  na  mpango  ule

ambao  Serikali  itakuwa  na  mpango  wa  kuwaajiri  vijana  wale  ambao  wanaacha  shule  –  school  leavers.    Tunafaa  tuwe  na

organization ile ambayo itakuwa funded by the Government,  ambayo niya kuwasaidia vijana kama wanaji-organize,  wana form

self help groups, wanafaidika, ili waweze kuanzisha miradi ya kujisaidia wenyewe.  

Ya mwisho ni juu ya death,  hii inaitwa basic  rights.   Hukumu  ya  kifo  naonelea  sio  Nzuri  kwa  maana  mwananchi  anahaki  ya

kuishi. Wakati  mwananchi anapohukumiwa  kifo,  inakuwa  sasa  hakuna  faida  kwa  Serikali  na,  hakuna  faida  kwa  nchi.   Kwa

hivyo  kama  watafungwa  maisha,  naonelewa  atakuwa  anasaidia,  kwa  maana  atakuwa  anatumika  jela  na  atakuwa  anasaidia

Serikali. 

Hii ingine ni ya Security –Naonelea kuundwe chama ama kuwe na a  body  ile  ambayo  itakuwa  inachunguza  hawa  polisi  kwa

maana, wanahongwa na sasa  inakuwa service ile wanafanyia wananchi sio ya  kulipisha  kwa  maana  nikiwa  sina  pesa  pengine

mwananchi maskini anaenda  ku-report  case  yake,  pengine  amepigwa,  itakuwa  haichukuliwi,  na  atakuwa  anakaa  tu,  na  sasa

mambo yake yataishia hapo. 

.

Com. Lenaola:  Thank you Kiambi.  

Peter Kiambi: Sawa hayo mengine ni juu -------  

Interjection Com. Lenaola:  Utaandikisha tu, tutasoma don’t worry. Asante.  Any question?  Njoo ujiandikishe hapa.  Wapi

Mzee Mrukunga, Councilor Solomon Mtungi, utamfuata.

Erastus  Mrukunga:   The  Commissioners  na  wananchi.   I  am  here  to  present  my  views  to  you  Kenyans.   I  am  Erastus

Mrukunga,  Mzee  of  70  years,  former  Councilor,  Meru  County  Council  –  1963.   Mengi  yamenipitia,  kama  wale  wazee

wengine, au pia vijana.  I pray God, sijui kama mliomba, lakini ikiwa hamukuomba, nitaomba.

Response:  Tuliomba.
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Erastus Mrukunga:  Mliomba.  I still pray to God for the Constitution you are  making now to be a Constituion and Laws in

action, not a Constituton and Laws without action, as it is now.  We have been ruling ourselves for 30 years,  since we Kenyans

obtained our uhuru.   I  am a preacher  and also a converted  person,  and  I  know  when  I  say  conversion,  I  know  what  I  am

saying.  

It is according to my views, or  past  experience,  that there must be  compulsory,  free education.   This has been said by  many.

This is because  we Kenyans are  paying taxes,  and if the Government is in position of proper  management, then really we can

get free education, as well as medical treatment.  It is surpring that when we pay taxes for buying medicine, these medicines are

given to individuals by way of corruption. In case, as somebody said here, if you go to chemists, you get medicine. An individual

person. It is very surprising.  That is the reason why the people of Kenya say that the economy of Kenya is poor,  cheating God

who cannot be  cheated,  but people  cheat  each other,  because  people  are  easily cheated and we believe  that  the  economy  is

poor.  The economy is very proper.  However, our management is very poor.  I  refer to PC Koech;  He said that corruption in

Kenya, is for everybody to reverse our minds.  You Commissioners, us wananchi,  and the Police as  well. We should have pity

on ourselves. This refers me back  to the year 1900  when an English person came here in Africa and went back  to the United

Kingdom. When he was asked by his son, “father where have you come from?” he told him, “I have come from Africa”.  The

son asked,  “Who lives in Africa?”  –  “Africans”.   “Who  are  Africans?”   “Africans  are  black  things  who  can  talk  but  cannot

think”.  Are we still in that darkness? - No, we are not, yet we are not able to manage ourselves. 

I will just continue with a few more because I only have five minutes.

In relation to coffee, tea and milk, we are  cheated,  and we are  easily cheated.   Here,  may I propose  that when those who are

buyers,  (the buyers of coffee),  if they are  from America,  or  Asia,  they come through to contact  a farmer.  A farmer should be

able to know the income and expenditure of his duties, so that he can compare the prices.     Instead,  they come to the farmer,

and they take the coffee to be  tested  at  the factory by the buyer.   As Mr.  Kiambi said,  the mwananchi should know the price

before they sell, or after testing the coffee, then, the prices should be set, and cash should be paid to the mwananchi, before the

coffee is collected. This would be like two converted people, a man and a lady, who went to a house in Nairobi,  and they said

that “since we are converted, we cannot hire two houses, so,  we should sleep in one room”. When they went to sleep,  I don’t

know who turned to the other, and they did what they were saying they can’t do.

Coffee should therefore not be taken without any payment, since those people know how to count money for themselves.

In continuation, I have talked about  farmers,  and I have also talked about  free education,  and free medical services,  as  in  the

KANU manifesto of 1963.
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Circumcision of girls: I have ben a nurse for some time.  When God created a man, he created  him in full capacity of living.  To

circumcise a girl, is just being fooled, and that is not proper.  Let it be put in the law, since customs are not the same.  There are

those  peole  who  want  to  be  circumcised,  and  those  who  don’t.   Let  the  Law  provide  for  both  sides.   For  those  who  are

educated,  they know circumcision is not good,  and so if any of them circumcises a  girl,  then,  he  should  be  prosecuted.   For

those who are not educated, they should be educated, in order to avoid the practice.

Com. Lenaola:  Last point.

Erastus Mrukunga:  Yes. In relation to the law of forests, let the Government officers protect  the specific forests  and not for

individuals as  in our shambas here,  because  incase you want to cut a tree,  you are  asked  for a permit,  and this permit has no

receipt.  Let the Government protect the forest in specific areas like Mount Kenya or Nyambene, and not the rural areas. 

Lastly  to  complete,  Mr.  Commissioner,  we  have  been  independent  now,  for  38  years.  If  there  was  proper  management,

mwananchi could get a salary of Kshs.600  without working, because  he has worked through the taxes he has been paying for

living.  God bless you.

Com. Lenaola:  Thank you very much Mzee Mrukunga.  Councilor Solomon Mutungi.

Coun. Solomon Mutungi:  Asante sana Commissioners.  Majina yangu ni Councilor Solomon Mutungi, Meru County

Council.

Nitaanza kwa kusema ya kwamba, ninashukuru kwa maana mmekuja hapa kuchukua maoni yetu.  Ya kwanza, street children,

au chokoraa; Ningefikiria kuwa Serikali ingejenga institutions ambazo hawa watoto wangepelekwa, ili wasomeshwe na wawe

wa manufaa kwa wananchi wa Kenya.

Political Parties: – Ningefikiria kuwe na Political Parties ambazo sio zaidi ya tano, katika Kenya.

Education: – Ningefikiria kuwe na free education kwa kila Mkenya, kutoka Standard one mpaka Form four.  Kwa hiyo ingine,

kunafaa kuwe na ma-loans.

Judges: – Ningefikiria ma-judges wote na Magistrates wawe wana -declare wealth yao, au waseme vile vitu wako navyo,

kabla hawajaanza kufanya kazi, ili wakifanya kazi, tujue huu utajiri wamepata namna gani, kwa ule muda mfupi ambao

wamefanya kazi.

Succession:  –  Watu  wakifa,  kwa  mfano  Mzee  kama  mimi nikifa,  relatives  wangu,  –  bibi  yangu  na  watoto  wangu  wanafaa
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wapatiwe nafasi ya kuchukua utajiri  wangu,  bila  kuhushishwa  kwa  gharama  nyingi  kama  vile  inavyofanyika  kwa  wakati  huu,

kwa maana wanalipa tax nyingi, na kama ni shamba wanapatiwa ile shamba nilikuwa nayo, wanalipa pesa  nyingi sana,  kabla ya

kufikia kuchukua hiyo shamba.  Councilors pamoja na MPs ni watu ambao wanafanyia watu kazi,  kwa hivyo, inatakiwa kuwa,

kama Councilor hafanyi kazi yake, ama Mjumbe hafanyi kazi yake, naunga mkono wale wanaoseme aitwe na ile party ambayo

ilimpeleka huko, na akalishwe chini na kufanyiwa mastaka yale ambayo, ni ya ile kazi anayoonekana hafanyi, na akipatikana na

hatia ya kuonekana hapatiani kazi kwa wananchi, awe recalled, na election ifanyiwe haraka.  

Kuna mambo ya hii chakula ambayo tunatumia katika farm inputs.  Tungetaka Serikali ichukue nafasi ya kusimamia fertilizer na

vitu vingine, kama madawa yale ambayo tunatumia kwa mashamba, kwa maana wakati  huu, mwananchi amefinyiliwa sana,  na

wakati anauza chakula yake, hakuna mtu anauliza aliuza shilingi ngapi.  Kwa hivyo, tuwe na control ya farm inputs. 

Mambo ya petroli imefanya gharama ya Kenya kuja juu sana, kwa hivyo, petroli pia na diesel and kwa vitu vingine, Serikali

inafaa ichukue nafasi ya ku-control hizo products.  Kuna Ports Authority, ambayo inaumiza kila mtu katika Kenya.  Ukinunua

gari kutoka nje ulete Mombasa, utakuta hiyo gari haina radio, haina spare wheel, na haina nini; Tunauliza sheria iwepo ili gari

yangu ikija Mombasa ikikosa kitu kimoja ambacho kilikuwa kwa record, Serikali ilipe mara moja, huyu mtu asije akaumie,

kwa vile wengi wameumia. 

Kuna  mambo  ya  overloading:  Matatu  zetu  zimekuwa  zinabeba  watu  kupita  kiasi.   Ningeuliza  kuwe  na  sheria  ya  kushtaki

mwenye gari,  conductor,  driver na yule passenger  ambaye alikuwa amebebwa washitakiwe, kwa  maana,  nikijua  niko  na  gari

yangu  na  itabeba  passengers  extra  nitaambia  driver  asibebe  passengers  kwa  maana  nitashtakiwa  ni  ikiwa  nyumbani.   Kwa

sababu hiyo, sheria iingize kila mtu ili tuweze kumaliza hiyo.  

Kuna mambo ya mashamba.  Ningefikiria sheria iwekwe katika Kenya,  ya kusema hakuna mtu katika Kenya anatakiwa kuwa

na zaidi ya 500 acres.   Yule  atakuwa  na  shamba  kubwa  kabisa,  iwe  ni  500  na  kuja  chini,  kwa  maana  kuna  maskini  wengi

katika  Kenya  ambao  hawana  mashamba  wakati  huu.   Kwa  hivyo,  Serikali  inafaa  ione  haya  mashamba  mengine  yote

yamenunuliwa, na igawie maskini wale ambao hawana mashamba.  Kuna pia watu wengine, (emergency – tutaita nini?) mitaa –

ile ambayo ilikuwa villages za wakati wa emergency, kama kwetu Kibirishia kuna mitaa kama hiyo. Tungeuliza Serikali ione hiyo

mitaa na kwingine katika Kenya imemalizwa haraka iwezekanavyo.  

Mambo ya retiring age:  Ningefikiria iwe kutoka 45 mpaka 50, ili vijana nao wale wanaozaliwa na wanasoma, wapate nafasi ya

kuandikwa kazi.

(interruption)

Coun. Solomon Mutungi:  Okay.  Ya mwisho,  ningesema hivi. Kuna hawa watu ambao hawajiwezi. Ningefikiria Serikali ione

kuwa  kuna  free  education,  na  pia  telephone  services  –  ziwe  free  kwa  wale  viwete.  Pia  wale  ambao  hawawezi  kutembea,
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Serikali  inafaa  ione  imewapatia  wheel  chairs.   Nashukuru  kwa  maana  saa  imekwisha.   Niko  na  memorandum  yangu  hapa

ambaye nimepatiana, – ambaye ni ya 17 pages na nafikiri mtachukua na muisome.

Com. Lenaola:  Asante sana, tutaisoma page by page and letter by letter.  Asante sana. Njoo ujiandikishe.  Nilikuwa

nimemuita nani? – Fredrick Mbutura.  Karibu Mzee.  Halafu Joyce Muriuki yuko? Utamfuata.

Fredrick Mbutura:  Asante bwana Chairman kwa kunipa nafasi hii ili nitoe maoni yangu.  Maoni yangu ambayo natoa ni

yangu binafsi,

Com. Lenaola:  Sema jina.

Fredrick Mbutura:  Majina yangu ni Fredrick Mbutura.  Maoni yangu ya kwanza ni kuhusu uchaguzi au  election.  Uchaghusi

ambayo nataja ni kuwa, – katika Kenya, tunachagua Rais, Mbunge, na hata Councilors kwa siku moja.   Naonelea,  kwa maoni

yangu, kuwe na siku tofauti.  Rais awe anachaguliwa peke  yake,na ma-councilors na MPs wawe na siku yao peke  yao.  Hii ni

kwa  vile  tunaona  kuna  mchanganyiko  ambayo  wengine  hawaelewi.   Wakati  unachagua  Rais,  mwingine  anaweka  kura  kwa

Mjumbe, au kwa MP au kwa Councilor,  kwa hivyo, Rais anafaa awe anachaguliwa peke yake kwa siku yake, tofauti.   

Naunga mkono,  mambo ya urais.   Rais hafai kuwa anapatiwa mamlaka makubwa yote,   awe  ndiye  yuko  juu  ya  sheria,  kwa

sababu tunajua Mungu tu pekee yake, ndiye ako juu ya sheria.  Kwa hivyo uwezo wa Rais ipunguzwe.   Ukipunguzwa, mambo

mengine  ambayo  tunasema  yanakaa  hivi  yanakaa  vile,  hayatakuweko  kwa  sababu  hatakuwa  na  nguvu  kama  vile  anateua

ma-Katibu,  anateua  ma-Justice,  anateua  ma-director  wakubwa,  managing  Directors,  na  anachugua  ma-Councilors,  ambao

wote ni juu yake. Hatutaki hivi, katika Katiba ambaye itakayo kuja baadaye.

Kuhusu mambo ya kahawa,  hata mimi nitagusia.  Kwa sababu mimi ni mkulima wa kahawa.   Ningali nalima kahawa,  na  hata

kuna wengine wanalima miwa.  Katika kilimo ambacho ni cash crop,  tunataka iwe mikononi ya wananchi wakulima wenyewe,

Sio  iwe  Serikali  inaingia,  iwe  ni  katika  shirika  la  Serikali.   Serikali  vile  tunavyofikiria,  inaweza  kuwa,  itakuwa  macho,  kwa

sababu hata wananchi wanaweza kupatiwa, wakapata wanyama wengine wa kula huko, Kwa hivyo, Serikali iwe ni macho.

Kuhusu mashamba; mashamba ambayo tunayo ni haba,  ni kidogo.   Na  kuna wengine hawana hata kitu kidogo hata mahali pa

kuzikwa wakati watakufa.  Wengi wanakwenda hata Nairobi, wanaona wengine wanalala huko kwa varanda ya maduka.   Vile

nasema,  kuna  watu  wengine  nao  ma-settlers,  ambao  walichukua  shamba  kama  ma-settler  ambao  walikuweko  wakati  wa

u-colony wanachukua yote.  Mashamba hayo nataka yagawiwe wananchi ambao hawana mahali pa kukaa.    Inaonekana kuwa

hata  sasa,  hata  kama  tuko  na  uhuru,  ukoloni  bada  uko,  kwa  sababu  mtu  mmoja  anaweza  kuwa  na  maelfu  ya  ma-acre  na

mwingine hana chochote.  

Point ingine ni kuhusu mambo ya urithi.  Nitaunga mkono wakina mama, sababu nasikia wanajitetea zaidi.  Kweli katika urithi,
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mtoto ni mtoto kama mwengine.  Kama vile tunavyojua urithi katika,  hasa kama Meru,  mtoto wa kiume ndiye mwenye  uridhi

wote, lakini hata wa kike ni mtoto kama yule mwingine.  Vile naweza kusema kufafanua kidogo hapo,  ni kuwa mtoto wa kike

anafaa awe anapata urithi kutoka kwa baba yake, lakini, kutakuwa na kitu hapo mbeleni.  Akiwa hajaolewa, na hana bwana, na

ako nyumbani kwa baba yake, sio vizuri awe hana mahali, au afukuzwe na ndugu zake.   Ni lazima apatiwe nafasi,  katika uriidhi

wa baba  yake.    Hata yule ambaye ameolewa naye,  ni lazima kuwe na condition fulani, Kwa Sababu mwingine anaolewa,  na

hana mtoto, na ameshaenda kanisani, na anapata  certificate.   Sasa,  hana mtoto,  na anataka kuja kuchukua urithi wa bwanake,

na hata baba yake hawezi kupata nafasi. Kwa hii, akiwa hana watoto wawili au watatu au hana mtoto,  hana haki ya kurithi mali

ya mumewe, Kwa sababu wengine wanarithi, na wanakwenda wanauza mashamba hayo na wanakwenda.

Com. Lenaona:  Jambo la mwisho.

Fredrick  Mbutura:  Ya  mwisho?   Ingine,  ni  juu  ya  Serikali  yetu:   Ma-chairman  wa  Council  na  Ma-mayor  wawe

wanachaguliwa na watu.  Ingine ni Serikali yetu, tunataka iwe ya vyama vyote,  iwe Serikali ya mseto.   Ingine ni juu ya ufisadi:

Katiba ambayo tunaye inafaa iweke mkazo mambo ya ufisadi, sababu inaharibu nchi yetu.  Asante

Com. Lenaola:  Asante kwa maoni yake.  Njoo ujiandikishe.  Joyce Muriuki, halafu mwenzangu Nahashon Majogo. You

have his memorandum – and what is your name?

Response: Murimi

Com. Lenaola:  Which Murimi – Salama – You are next to present. 

Joyce  Muriuki:   Thank you bwana Commissioner and the participants.   Mimi  naitwa  Joyce  Muriuki  and  I  am  representing

National Commission on women status in Meru.  Mengi yamesemwa lakini, I have tried to pick the points, which have not been

said.  Firstly, my organization, has made a presentation paper, and I am going to read it in few points.

Firstly, the marital status for the Presidential candidate should be considered.   You don’t expect  somebody who is not married

to advise people, or who has divorced the wife to tell people to be together, while he is not together with the wife or the family.

Secondly, Presidents should be elected by the people, including the post of the Vice President,  right from the ground.

Thirdly, one-third of Parliamentarians should be women, including local authorities.  They should either be elected or  nominated,

and we should  also  practice  affirmative  action,  whereby  in  case  we  have  the  President  as  a  man,  we  should  have  the  Vice

President as a woman, and not otherwise.
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Women battering: – This has been practiced like normal actions by people, but we, as  the Commission, have said that it should

be banned completely and should not be practiced, or a jail term of not less that five years in prison should be given.

Inheritance: – Inheritance of property  by women should also be mandatory,  including those of their daughters,  incase they are

not married.  

Disabled people in Kenya should be protected  by the law or  given exemptions in case  of licensing, incase they have their own

businesses, either by the local authorities or by the Central Government.

Kenya should have only two parties and not more than two to avoid the interests of individual people.

National resources  and water  catchment areas  should be protected  by  village  elders  and  the  Government,  and  when  I  mean

village elders,  it should not mean only men.  We also have elderly  women  who  also  have  got  minds  to  lead  as  well  as  men.

They should also be included.

In case of administration, we should have from sub-area to the district level, and this should also include a woman sub-area, and

there are  many reasons behind that one,  because  women, as  I have seen,  have experienced a  lot  of  difficulties.   Once  she  is

surrounded by men, nobody has got sympathy over a woman, but incase there is a woman she can raise a point, and at  least  be

supported by others.  

Corruption in Kenya should be barred completely, or it should warrant  dismissal from the career  in case  one is employed,  and

not otherwise, because it has been a disease in Kenya.

Free education to Kenyans upto Form four including that of the disabled people, should also be mandatory.

Local Authorities should be managed by local officers and not outsiders.   The  Central  Government,  should  also  not  interfere

with local authorities, so that they can serve the wananchi who elected them sufficiently.

Com. Lenaola:  Last two points madam.

Joyce Muriuki:  Thank you.  I am almost completing. In the case  of white highlands, these lands should be distributed to the

people in Kenya who are  landless,  and you have been given an example of Kibirishia Masaka  people,  where there is  a  small

piece of land with thousands of people living there.  This is impossible in Kenya, because we have got freedom. – Where is this

freedom? I don’t see it myself.  Thank you very much Bwana Commissioner.
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Com. Lenaola :  Thank you very much Mrs. Muriuki.  Murimi Salama and Zaberi  Onyaga,  oh Mzee uko hapa – okay.   Give

your names and then present your views.

Murimi Salama:  I am Murimi Salama, from Kiago Location.   First,  I  will start  with the preamble.   The  Constitution  should

have  a  preamble  to  show  its  purpose  and  legitimacy.   The  Kenyan  population  should  be  able  to  acknowledge  that  the

Constitution is theirs in making.  

Constitutional  Supremacy:  –  The  current  procedure  of  a  65%  majority  should  be  raised  to  75%,  to  reflect  a  real  majority.

Failure to reach this 75%,  then a national referendum should be called and conducted by Constitutional  Review  Commission,

with representation from all the stake holders.

The structure and of the system of the Government: – The people  proposed  that  we  adopt  a  Parliamentary  system,  with  the

President, the Vice President  and Prime Minister,  but with a unitary Government which has with decentralized functions at  the

district levels. 

The legislature: – The Parliament should have powers to appoint all the senior civil servants.  Minimum qualifications for MPs as

regards their education,  moral  and  ethics  is  paramount.   People  should  have  the  ability  to  recall  their  MP,  incase  he  or  she

becomes a dead hood.  Salaries of the MPs should be determined by the people who have elected them to Parliament,  and not

themselves.   Special  measures  should  be  put  forward  to  enhance  increased  women  participation  in  parliament.  That  is,  for

example, they can specify the number of seats reserved for women, and if these women are  not elected in Parliament,  then they

can be nominated to fill those special seats.  This one can be used to replace the current concept of nominated MPs.  

The Executive:  –  The  Constitution  should  clearly  specify  qualifications  for  the  Presidential  candidates  as  regards  to  the  age,

academic qualifications and their criminal records.   The current two  tenure  system  for  the  President  is  quite  okay.  However,

Presidential powers  and privileges should be trimmed, for instance,  as  in their  immunity  from  all  civil  or  criminal  prosecutions

while in office.  Presidential  powers  of public offices should be vested to Parliament,  or  to bodies  set  up by  Parliament.   The

Constitution  should  provide  for  the  west  minister  Parliamentary  system,  rather  than  choosing  the  former  with  the  American

Presidential model.   This will enable MPs to impeach the President  through the vote of no confidence,  without fearing to vote

for their own resolution.  

The  Judiciary:  –  The  current  structure  of  the  judiciary  should  provide  for  a  Constitutional  Court.   The  dependence  of  the

judiciary is paramount for fair and just hearing, and thus the executive should not have any power over the judiciary.  The judges

should be appointed by the Parliament, in collaboration with the LSK.  

Basic rights: – The current Constitution has a weak bill of rights.  It  lacks adequate  provisions for civil and political rights.  The
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Columbus policies, or the Colombus clauses should be abolished, and thus eliminate the abrogation of civil rights and freedoms.

The bill also lacks the provisions for economic,  social and cultural rights.  The current Constitution does  not recognize the fact

that the people  are  the source of the nation’s sovereignty.  The civil society should  be  given  rights  of  political  participation  in

governance of the nation, beyond mere participation in voting for  politicians,  and  hence,  provide  checks  and  balances  to  the

executive and judicial powers through referendums.  

Com. Lenaola:  Last two points.

Murimi Salama:  Yes.  Participatory decision making: – Since the Kenyan youth consist  the 60% of the total  population,  they

should therefore be included in the political and policy processes,  hence,  they should be given the front seat  in formulation and

decision making processes  in matters that directly affect them; such as  Constitution,  Education,  Employment,  Leadership  and

Economic Empowerment.  Thank you.

Com. Lenaola:   Thank you very much – I have got just  two  questions.   How  many  women  in  Parliament  if  they  are  to  be

nominated or elected specially?

 Murimi Salama:  A third.

Com. Lenaola:  Thank you very much. Then qualification for the President  and the Members of Parliament,  have you thought

out what qualifications in terms of education? not really moral, just education.

Murimi Salama:  Education?

Com. Lenaola:  Yes.

Murimi Salama:  At least a degree holder.

Com Lenaola: For the President.

Murimi Salama:  Yes.

Com. Lenaola:  And for the MP?

Murimi Salama:  Form four leaver.
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Com. Lenaola:  Form four leaver.  Thank you very much, please come and register.  Saverio Nyaga, Andrew Kinu, utamfuata

Mzee.

Saverio  Nyaga:   Asante  Bwana  Cmmissioners  na  listeners.   Kwa  majina   naitwa  Saverio  Nyaga  Ngoroki,  kutoka  Kiria

Location.  Niko na memorandum ambayo nitapeana, lakini nitasema machache. Mengi yamesemwa, lakini nagusia tu kidogo.  

We need a preamble in ethnic clashes in the Rift Valley and Mau Mau dictatorship as  we experience in the present  kingdom,

which  have  been  created  since  independence.   Corruption,  which  directly  supported  the  ruling  and  the  ones  being  ruled  .

Kanuni  za  kuongoza  sherehe  ya  ndoa.   We  need  a  statement  in  our  Constitution,  in  Meru  particularly.   They  have  their

customary law, which has been used for years  through  Njuri  Ncheke.  Its  philosophy  and  principles  were  clear.   We  should

have clear democratic  principles.  For  example,  in marriage. This is the reason why we have many street  children  and  women

bills.  These are foreign ideas.  They will never help us if we have to control the society. 

For land laws inheritance of property, - it should be done how it was being done customarily.  We are wasting too much time in

courts making cases.  Most of the custom principles should be put into the law, because they are  the ones people  understand in

a particular area.   Boundaries were fixed as  it is being done today.   People  were  mobile  and  free  to  marry  from  where  they

wanted.  There were some protected areas  by Njuri Ncheke,  particularly in Meru,  nobody was allowed to farm near swamps

or small rivers. It was not allowed for trees  to be  cut.   We call it in Kimeru, ‘mitikiama’,.  These were never allowed to be  cut

by anybody.   Therefore,  if  we  enforce  the  customary  law,  particularly  in  Meru,  then  we  think  the  destruction  of  forests  will

reduce and planting of more forests will be enforced. 

Kutoka hapo, nitagusia tu ukuu wa Katiba. Mengi yamesemwa. We need a Parliamentary system Government, where there will

be a President, Prime Minister and power divided to groups as directed by the Parliament,  not to vest  power  to one individual,

but to be shared according to the suggestion from the Parliament.   President  anafaa awe akichaguliwa kama ako na age 45 to

80, - and is a capable person while in the office.

Com. Lenaola:  Last two points Bwana Murimu

Murimu  Salama:   Kutoka  hapo,  nitagusia  Local  Authority.  County  Councils  na  Mayors,  hata  ingawa  imesemwa,  and

Chairmen  must  be  elected  directly  by  people.   Councilors’  should  have  primary  education  certificates.   Kwa  upande  wa

uchaguzi,  naonelea  iwe  kwa  Katiba,  ya  kwamba  iongezwe  viti  vya  bunge,  particularly  mahali  kuna  large  constituencies

geographically, iongezwe na kukatwa iwe mbili, for example, kama Central Imenti. Huwezi kutoka mwisho moja kwenda kufika

mwisho mwingine isipokuwa uwe na helicopter.  Kwa hivyo, napendekeza iwe ikifanywa geographically, na pia iwe considered

ni watu wangapi ambao wako katika areas,  na  iwe  ni  balanced.   All  constituencies  iwe  ni  balanced,  yaani,  ni  watu  wangapi

wanatakiwa wasimamiwe na Mjumbe mmoja katika constituency? Hii ni kwa sababu kuna wengine wanasimamia watu ishirini,
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na wengini ni elfu kumi na tano,  wengine elfu mia moja.   Kwa hivyo iwe ni balanced.   Asante  Bwana  Commissioner.   Thank

you.

Com. Lenaola:  Asante, njoo ajiandikishe.  Halafu Andrew.  Francis Murithii, utamfuata Andrew Kinuu.

Andrew Kinuu:  Asante sana bwana Commissioner.  Kwa jina mimi naitwa Andrew Kinuu, natoka -------

Interjection  Com.  Lenaola:   Dakika  moja  tu  Andrew,  –  mwenzangu  ameenda  kusali  ni  muislamu,  ameenda  kusali  ndiyo

sababu mmemwona akitoka, siyo kutoroka. Asante.

Andrew Kinuu:  Natoka  Mariana Location.   Langu la kwanza ni elimu katika nchi yetu ya Kenya.   Kwangu, I  propose  that

education should be compulsory and also the parents should not be asked about any payment starting from nursery school, upto

Form Four.  Therefore, education should be free.  

Kuhusu idara ya afya, kwangu ningependekeza kuwe na idara ya afya  kulingana  na  wakati  tulipokuwa  tunapewa  uhuru.  Hilo

ndilo lilikuwa pendekezo la pili, ati kila mwananchi wa Kenya apewe huduma bili kulipishwa chochote.

Ya  tatu   ni  kuhusu  hali  ya  umiliki   wa  mashamba.   Kwa  upande  wa  umiliki  mashamba,  wakati  mababu  zetu  walikuwa

wanapigania  uhuru,  hilo  ndilo  lilikuwa  wazo  lao.   Sasa,  sisi  wana  Kenya  tunashangaa  sana,  kwa  nini  kila  mwana  Kenya

hajapewa  haki  ya  kuwa  akifikisha  miaka  18  apatiwe  mahala  pa  kuishi.   Ningejipendekeza  kuwa,  kwa  vile  Serikali  iko  na

sehemu nyingi ambazo ingelipea hao wananchi, tusiwe tunasikia ati Kenya iko na ma-squatter.  

Lingine ni kuhusu uchaguzi, ambao nimesikia watu wengi wakitaja hapa.  Uchagusi katika nchi ya Kenya, ningalipenda uwe kwa

siku  moja  kwa-life  wa-Parliament  na  wa-Local  Authority,  kwa  nini?  Tungekuwa  watu  ambao  hawana  mawazo  mazuri  kwa

sababu tungepoteza either siku tatu au mbili, na ni wakati  hatulipiwi chochote wakati  tunapiga kura.   Kwa hivyo, napendekeza

kura iwe inapigwa kwa siku moja.

Sehemu ingine, ningelitaka kuitaja ni kuhusu umiliki wa mashamba pande ya wanaume na wanawake.   Ningelitaka  ile  area  ya

kushtaki baba  yangu iondolewe, na ibakie,  kama babu yangu atakuwa,  ama  mimi nitakwa  nimepatiwa  death  certificate  inayo

onyesha that I am supposed to hold that land.  Kwa wanawake,  tungelitaka wapatiwe mashamba, lakini wakiwa hawajaolewa.

 Akiwa ameolewa,  kile kimemfanya tumkataze kuchukua shamba kwa baba  yake  ni  kuwa  huyo  atakuwa  anarithi  mali  pande

mbili – kwa yule amemuoa, na kwa baba yake, kwa hivyo, nyakati zingine tutakuta ndugu zao hawana mashamba.  Kwa hivyo,

ningelipendekeza ni yule tu hajaolewa, na ako kwa mzazi wake.  

Lingine, ni kuhusu amendment of Constitution.  Ningelitaka kuisoma. 
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“In the past, it has not been too easy to effect amendment to the Constitution, to increase powers of Executive.  Kenyan people

have been ignorant about their Constitution.  The Kenyan people have not been consulted on amendments when they have been

done.  As a result, the Constitution is viewed as an instrument by those in power,  employed to defeat  political opponents,  and

not  as  the  fundumental  law  of  the  land,  on  which  the  entire  nation  is  founded.   To  avoid  a  repeat  of  this  regular  parts,  we

propose that the Constitution be made part of the School Curriculum, constitutional education be carried out by the state  using

public media, and for a civic education,  the Constitution be translated into local languages, and it should also be recorded  into

audiovisual  forms.   For  any  amendment  to  be  valid,  the  same  should  receive  the  support  of  65%  of  all  members  of  the

Parliament, and be approved by the majority of voters participating in the referendum for the purpose.”

I would  also  like  to  mention  as  my last  point,  the  succession  of  the  office  of  the  President.   The  climate  of  the  uncertainity

granted  by  unimpending  succession  of  the  Presidency  is  a  result  of  three  factors.   First,  the  incumbament  President  has  the

power to hire and fire.  Moreover,  the law does  not create  a mechanism that  may  compel  the  President  to  appoint  the  Vice

President, whenever a vacancy arises.  

Secondly only one person, – the Vice President is categorically named in the line of succession.   Should the Vice President  be

unable to assume the vacant office of the President,  then the cabinet  is mandated to appoint  the acting  President  from  one  of

their number.

Thirdly,  the  physical  handover  of  the  instrumental  power  to  the  new  President  is  not  articulated  in  the  law.   It  is  uncertain.

Therefore practical  steps  a newly elected President  should take  so as  to begin performing the enormous duty of the President

should also be articulated.  At present,  the Presidential  scenario is a potential  source of power  crisis,  while it may also lead to

embarrassment or indignity.  We also propose that the line of succession to the President  be  established.   The line should be in

order of priority. The Vice President should be elected as  a running mate to the President,  during the Presidential  election, one

who cannot be dismissed unless for good causes.  

The Prime Minister nominated by the cabinet and approved by the -------

Interjection Com. Lenaola:  Thank you bwana Kinuu.  I told you not to read the entire memorandum. Just highlight the most

important parts, I assure you, we shall read  every single word.   Don’t rush through to it because  you have to keep  your time.

You have taken eight minutes, which is longer than I have given you.

Andrew Kinuu: Sorry.

Com. Lenaola: Please come and register. 

Andrew Kinuu:  Thank you.
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Com. Lenaola:   I think  nilikuwa  nimemwita  sasa,  Joseph  Mwereria  –  sorry  –  Bwana  Francis  Muriithi.   Fabian  Kaburu  na

Daniel Kirai bado  mko chini, karibu mfikiwe, kwa hivyo msifikiri mmewachwa.  Baada ya hawa ni nyinyi. Nafuata list, situmii

njia nyingine, msifikiri nimewaacha, niko kwa hii karatasi ambayo mumejiandikisha – sijawacha.  Endelea.

Francis Kinoti Muriithi:  Asante sana bwana Commissioner.   Kwa majina naitwa Francis Kinoti,  kutoka Mariana Location.

Niko  tayari  kupeana  maoni,  kuhusu  Katiba  yetu  ya  Kenya.   Hata  ingawa  mengi  yamesemwa,  siwezi  kosa  mbili,  tatu  ya

kuongeza.

Com. Lenaola:  Haya ongeza.

Francis  Kinoti  Muriithi:   Langu  la  kwanza,  ni  kuhusu  land  limitation.   Katika  Kenya,  tunataka  wale  wako  na  mashamba

makubwa yawe limited, ili wasio na mashamba wapate kugawiwa, wapate angalao mahali pa kuzikwa, kwa sababu wengi wetu

hatuna mashamba.  

La pili – Nilikuwa naonelewa kuhusu kurithi wazazi. Juuzi tulisikia kuna sheria katika Katiba yetu ya Kenya,  ati hata wasichana

wako na right ya kuridhi baba zao.  Hiyo kulingana na mila ya kikwetu hapa, msichana kuridhi baba yake lazima awe – haikuwa

neno la kawaida hapo mbeleni, – lakini sasa kulingana na vile bunge amesema, tunaona hii italeta mvurugano ama mapigano kati

ya wavulana na wasichana. Wote ni wa mzee moja, lakini ikiwa msichana bado  hajaolewa ako kwa baba  yake,  hapo naonelea

kwa upande wangu, anaweza kuridhi baba yake.  Akiwa ako kwa mume wake, ako na right ya kukaa huko,  -  sio kurudi hapa

tena,  kuja kupigana na ndugu zake.   Niko na neno lingine, kuhusu hii Katiba.   Mpaka  sasa,  hapa tuko  wachache  sana,  lakini

kama hii elimu ya Katiba ilikwa inaelimishwa, wengi wetu hawajui hata Katiba ni nini.  Hata mimi nazungumza, sijawahi kuiona.

Hii Katiba,  ilikwa  maoni  yangu,  niulize  ikiwezekana,  iwe  inafundishwa  kutoka  hata  shule  ya  msingi  hadi  university,  huko  juu

kabisa.  Watu wawe wanafundishwa Katiba, ili vizazi vijao, wasije wakisikia Katiba kama ndoto. 

Kuna kitu kingine; Tunapo sikia kuna hata uhuru wa kuabudu katika sheria ya Kenya,  huo uhuru wa kuabudu  umenishangaza

sana,  kwa sababu,  wakati  kuna watu wanaoabudu shetani,  – devil  worshippers  –  wako  na  sheria,  kwa  sababu  nchi  yetu  ya

Kenya tuko no uhuru wa kuabudu.   Hiyo nayo naonelea kwa upande wangu hiyo iwe inafikiriwa itaendelea vipi, kwa  sababu

sasa hata devil worshippers wako, kwa sababu wanalindwa na Katiba yetu ya Kenya.  

Neno  lingine,  nilikuwa  nataka  kusema  kuhusu,  political  parties  ambayo  imegusiwa.  Kuna  kitu  kingine  sitaki  kusahau  kuhusu

kahawa.   Hii kilimo tunapoishi hapa Kenya,  tunasikia upande mwingine, kuna crop  failure.   Ikiwa  watu  walikuwa  wanapewa

loan kwa mfano kama loan ya AFC,  – hiyo ikaitwa crop failure, na hiyo sasa  ikafutiliwa mbali hiyo  loan.    Upande  wetu  wa

kahawa,  since  time  immemorial  tulipopanda  kahawa  hapa,  hatujawahi  kusikia  kuna  crop  failure,  –  na  kuna  crop  failure  kila

wakati, Mimi naonelea hii Katiba iwe inafikiria wakulima kwa usawa,  sio mkulima kwa upande mmoja, kwa sababu hiyo crop
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failure ina favor wale wanapanda  tuseme  ngano,  ama  mimea  mingine.  Kwa  hivyo  maoni  yangu,  nilikwa  na  fikiria  tukifikiriwa

hivyo, hata wakuuzaji wa kahawa watakuwa wanafaidika.  

Kuna kitu kingine sijawahi kusikia kikiguswa, kuhusu quarter system ya hii education.  Kulingana na vile sheria iko,  tunaambiwa

mtu fulani, – hiyo system iliwekwa kwa watu fulani.  Kiwango fulani kinatakikana cha wale wamehitimu, waende mahali fulani,

ama  wachukue  job  fulani.   Hiyo  inawekwa  ku-favor  watu  wa  kabila  fulani,  tuseme  kwa  mfano.  Hiyo  kwa  maoni  yangu,

naonelea  kuwa  hiyo  system  ikiondolewa,  yule  atakapokuwa  na  nafasi  ya  kuajiriwa  katika  Kenya,  ni  yule  ako  na  ability,

kulingana na qualification yake.  Kuna kingine ningetaka kugusa hapo mwisho

Com. Lenaola:  Last two minutes.

Francis Kinoti Muriithi:  Asante sana.  Nataka kusema, sisi watu wa Kenya, tunataka tuwe catered  for,  kwa sababu tunatoa

tax.  Kwa sababu ya tax zile tunazotoa, ama kodi, ni lazima tuwe catered  for.   Hii imesemwa sana sana,  lakini wacha niongeze

pia mimi.  Kuhusu taxation, hiyo pesa inayolipishwa watu ili wachukue mashamba, wakiwa wanataka nataka kuchukua shamba,

tuseme la baba  yangu, lazima nilazimishwe ati nitoe pesa  nyingi, ili nigawiwe hii shamba,  ama ndugu  yangu,  na  yule  mwingine.

Hiyo  pesa  inakuwa  gharama  kali  sana,  nataka  hii  mambo  izungumzwe  na  wazee  wa  kijiji  huko  ama  the  clan,  kwa  sababu

wanajua mimi ni mtoto wa fulani wa fulani, na hii shamba inajulikana ni ya baba yangu.  Thank you sir.

Com. Lenaola:  Ngoja kidogo niko na swali.  Ulisema kwamba tuwe na average,  ambayo mtu moja akuwe nayo, kama acre

ngapi?

Francis Kinoti Muriithi:  Hiyo, maximum, ningependa awe na acre mia moja.

Com. Lenaola:  Swali la pili, mambo ya devil worshippers.  Tunajuaje kwamba hawa wanaabudu Mungu na hawa wanaabudu

shetani – kuna sign gani?

Francis  Kinoti  Muriithi:   Kulingana  na  vile  tunasikia,  tunasikia  kuna  Free  mason  church  huko  Nairobi  –  sijawai  kwenda

huko, inaitwa Freemason, na huko watu tunasikia wanaomba shetani.  Sasa  ikiwa kuna hiyo ndiyo mimi nilikuwa nasema kuwe

na  a  body  ya  kuangalia  kama  hicho  kitu  kinaendelea  au  hakiendelei.   Tuwe  na  body  ya  Kristo,  kwa  sababu  sasa  hii  ni

mchanganyiko wa devil worshippers, na wale wanaoomba Mungu.

Com.  Lenaola:   Okay  asante  sana.  Njoo  ujiandikishe.   Joseph  Mwiraria,  njoo  –  karibu.   Lawrence  Munene  amerudi?  –

Hakuja, okay. Isaiah Nkirinya, utamfuata huyo mzee.

Joseph Mwereria:  Jina langu naitwa Joseph Mwereria.  Na mimi nitasema kwa Kimeru.

Translator: My names are Joseph Mwereria.
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Joseph Mwereria:  Uria nkwnda kuga, 

Translator:  What I want to say----

Joseph Mwereria: Bumwe itukurigara mono,  

Translator:  One thing we are wondering----

Joseph Mwereria:  Riria tukuona batwi turi aciari itukuthomithia ana,

Translator:  When we see  that we parents are educating our children-----

Joseph Mwereria:  Natwathomithia aana,  thikidari iakarega gutegeera arimu, muciari akethagirwa ari na thiina niuntu bumwe

riria aarimu bagomere aana batiumba gwita na mbere niuntu bwa kwithirwa thirikari itikumba kuria aarimu mbeca ciao na njira

injega.

Translator:  The Government is not paying the teachers well, and when the teachers go on strike,  the sufferers are  the parents

and the children.

Joseph Mwereria:  Natwategera tukona uria ugwita hasara ni muciari niuntu atuimba gwita na mbere agiitaga ngugi itigwita na

mbere iumba kubwa bwega niuntu kiria kiri na gitumi ni mwaana ethirwe athomete kenda riria bagakara  kuewa ngugi ni thirikari

akaejagwa na kithomo kiawe. 

Translator:   Parents  get  a  lot  of  loss  because  they  are  the  ones  who  are  paying  for  the  children  and  sometimes  when  the

children are educated they don’t pass well to get jobs.

Joseph Mwereria:  Jau nijo maoni jakwa jaria ndona.

Translator:  Thos are my views.

Joseph Mwereria: Bwa jairi, kaanya ka riria kura iringagwa,

Translator:  The second one is about elections.

Joseph Mwereria:  Antu a kura citwa aja ciikua naria na ciita naria, nitaragirwe gituone kiria ikiringagirwa.

Translator:  Instead of votes being transported to the counting hall, they should be counted at the poling stations.

Joseph Mwereria:  Na ciatarirwa au waamba butionora.

Translator:  That will go along way in reducing rigging.

Joseph Mwereria:  Bungi bwa jathatu, ndienda kuuga riria Presdent ariungaga, 
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Translator:  The third one, I want to say that when the President is visiting the people.

Joseph Mwereria:  Ariungaga na mwaziri jawe jonthe.

Translator:  He visits with all the ministers.

Joseph Mwereria:  Na nabatere kwithirwa akiriungaga ari wenka ti kuringaga na mawazri jawe jonthe,

Translator:  He is supposed to meet the people alone, not with the Ministers.

Joseph Mwereria:  niuntu kuu nikuthinia nthiguru

Translator:  That is misusing public resources.

Joseph Mwereria:  Na kinya tukathithia atia, ushumi butiumba kubwa guku gugitagwa gukari ou.

Translator:  If the President is carrying all the Ministers and all the dignitaries, it requires divine intervention for us to improve

the economy.

Joseph Mwereria:  Kwou nandi ndiunga yaweni inyiwe.

Translator:   We must reduce the trips of the President to the people.

Joseph Mwereria:  Ndikuthiria.

Interjection Com. Lenaola:  Kwa sababu tuna record haya mambo, tukipiga makofi sana basi  ni makofi itasikika sio maneno

ya mzee, kwa hivyo mpe nafasi aseme yake kwa sababu recording yake itaharibika,  kwa sabau haya mambo  tuna  record  na

kuyaandika tena baada  ya ku-record.   Kwa  hivyo  kama  kuna  makelele,  tutasikia  makelele  tu  si  maneno  ambayo  amesema.

Kwa hivyo tumpe nafasi, aseme bila kumsumbua – asante.

Joseph Mwereria:  Bwa jathatu,

Translator:   Kenyans should be protected from the land grabbers.

Joseph Mwereria:  Mukenya aria agurite muunda na batere kumenywera nden ya munda juu jwawe atigatunywe.

Translator:  If the land is grabbed, those who own that land will have nowhere to go.

Joseph Mwereria:  Niuntu atunywa ationa gito nuintu ka araithegia.

Translator:  The law must protect Kenyans from the land grabbers.

Joseph Mwereria: Kwou sheria ya Kenya nibatere eria tukwenda kuthithia nandi imukarie.

61



Translator:  There is a lot of insecurity. The thieves now own very sophisticated guns, and they are killing people.

Joseph  Mwereria:   Na  aja  angi  kurio  tukwona  rimwe  kugichumbukanirwa  mono  niuntu  bwa  riria  aamb  bakuija,  aamba

barikia kwija, barija na mishinka bagatiga boraga kinya muntu.

Translator:  Since the robbers have guns, even if an alarm is raised, people cannot go to help because they fear the guns.

Joseph Mwereria:  Nandi boraga muntu kugatwika kuri na thiina kiri batwi nuintu kinya tukaigua mbuu ikiugwa, gutiwe wenda

kumagara.

Translator:  We would like the police to be prompt.   When the matters are  reported,  they should try and make sure that the

whole situation is salvaged very fast.

Joseph Mwereria:  Kwou nandi itutegagirwe bubwega twaring ripoti ikenganwa nayou bwega ni kenda mwanci omba tetheka

niuntu nandi kugakara ou gutithirwa kuri na ulinsi bubui.

Translator:  When you go to the station, we are told that we must pay some money so that we can be given services.

Joseph Mwereria:  Niuntu riria kaingi mono guitagwa kuringwa ripoti muntu eragwa na rite kangarama ka gwita gucheka.

Translator:  We are asked for money for petrol by the station commanders, and you see, we have no money.

Joseph Mwereria:  Nandi indi kethirwa gankuraagwa nina ngaita mbeca cia gwikira ngari beterori na ntiona.

Translator:  The Constitution must therefore state clearly that we need security.

Joseph Mwereria:   Kwou nandi, aantu ndetua mbeca ntiona, irio  tukuga  katiba  nithithiwe  injega  nikenda  mwananchi  akara

bwega. Ndikuthiria jakwa nandi.

Translator:  I have finished my views.

Com. Lenaola:  Asante sana bwana Mwereria, you were very clear – Njoo ujiandikishe – thank you.  Isaiah N’kirinya, halafu

ndugu yangu Fabian Kaburu. Uko – after him. 

Isaiah Kirinya: Uni mbitagwaa Isiah Kiriinya, nampumite ruteere ruria rwa sub-location ya Ntakira.

Translator:  My names are Isiah Kirinya from Takira Sub-Location.

Isaiah Kirinya:  Uni ndienda kuuga atiri, 

Translator:  I want to say this.

Isaiah Kirinya: Kuri mantu jamwe ja turigaragia buru, niuntu ndienda guchoka mantune ja muunda anuunu indi nchoke mbuga
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buria nkwendaga mono.

Translator:  We are surprised by land issues.

Isaiah  Kirinya:   Niuntu  rii,  miunda  iji,  baatwi  gatuge  baaaba  arakuire  igoro,  na  akua  igoro,  uuni  ndimwana  wawe  ndeeta

kumuthitanga.  Nandi rii, nkathitanga nandi muntu utio?

Translator:  He is surprised that when the father is dead, for him to inherit the land, he is supposed to take the case to court.

Isiah Kirinya:  Twauma au, mbeca igetua inyingi mono ni mwawakiri.

Translator:  Lawyers are charging a lot of money to forward these cases to court.

Isiah Kirinya:  Ja uuni nandi ndiuga ou niuntu niuma nkuuga niuntu ni ndiretitue mweri muthiru na nicindemeerete mwanka au

turi nandi tayari.

Translator:  I was there last month with a similar case, I was asked  for a lot of money, and up to now, I have not gotten that

money

Isiah Kirinya:  Nandii,  kethirwa  thirikari  nayo  niuntu  nitukuigwa  uria  mantu  jonthe  jakurekebeshwa  ija  tegerwe  jonthe  ouu

jakurekebishwa mwanka twithirwe turi aantu bari sawa sawa niuntu tutikaigagirue ruuone nau twerwa uju, twerwa uju, tugatega

uju, tugatega uju, kiinya ja ng`ombe itina eene. 

Translator:  We want the laws to be changed so that we can be assisted.

Isiah Kirinya:  Nandi nitontu bwa untu buubu, menya riria twerirwe tukuewa uhuru bwa Kenya,

Translator:  When we attained independence,

Isiah Kirinya:  Nandi tukuirwa ou batwi, ituonaga jamwe gutijo ja gia mwanya

Translator:  We cannot differentiate between the colonial times and now because things seem the same.

Isiah Kirinya:  Niuntu, urichoka werwa, ugichoka kuigua ruuju ijamagaruku nkuruki.  

Translator:  What we are told today is not what happens.  You are told this today, and tomorrow something else happens.

Isiah Kirinya:  Nandi iirio tukuga atitiri nwokui,  batwi niuntu nadi ni tukuigua uria mantu ja garuki jagaruki,  na ningi turi aantu

ba Kenya itutegeerwe kabisa niuntu ningi uuntu buria buri na maana baria urithitie ni aantu.

Translator:    We  should  be  taken  care  of  by  the  Government,  because  the  Government  is  supposed  to  take  care  of  the

citizens.

Isiah Kirinya:  Nandi uuni uria nkwenda gukara kaana maoni jakwa,  ndienda kuithirwe kuri na  mubango  mwana  inchi  auga

uuntu buka thingatwa na bukoneka niima kweli ou indi ndeeja ta aja kethirwa imbijire jau ubicine mbirwa iita naaraia kau.
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Translator:  We want to be listened to by the Government officers.   When we say something, the Government should take  it

seriously.

Isiah Kirinya:  Nandii,  ngishoka au aangi, niuntu ntinkweda gukaraa mono niuntu kuri bangi baakaria,  okira  ndingithie  kangi

kanuunu.

Translator:   I want to say something else, 

Isiah Kirinya:  Nako nikaari, nika njiira, 

Translator:  About the roads.

Isiah Kirinya:  Barabara,  niuntu matatu iji irichoka igakamata nai matatu,  abiria,  igachoka ikajukia aantu 30 kana 35,  nandii,

yachokaa niuntu ndereba we aja yawe ni mbeca.

Translator:  The matatus are carrying so many people, more than the capacity because the conductors want money.

Isiah Kirinya:  Nandii yakamata kethirwa nikamatire aantu mirongo ithatu na  batano,  niuntu  mutokaa  juti  ndereba  igachoka

ikagwaa.

Translator:  It is because of overloading that matatus are causing accidents.

Isiah Kirinya:  Nandii iguire ou nimbiitigaarire oo.

Translator:   Now if there is an accident it is the people who are dying.

Isiah Kirinya:  Nandii nintontu bwa uuntu bubu thirikari nibwiri guteegra ijukugie kiwango kiria kibatie kia uurito bwayo kana

mung`ana jwayo. 

Translator:  The Government must make sure that the matatus carry their capacities to avoid accidents.

Isiah Kirinya:  Indii buu butibujaga niuntu nandii kiinya kethirwa nitukuaria buu butibujaga niuntu muntu ari na aja  na  mbeca

ariuga atirii, ha! kambikire murigo juu mbikire ujuri kabisa kenda stock ngataara injega ugooro.

Translator:  We should not go after money, we should also take care of the travelers 

Isiah Kirinya:  Bwa mwisho nandii.

Interjection Com. Lenaola:  Jambo la mwisho.

Isiah Kirinya:  Indii stock  ya  aantu  ya  ugoroo  atitara,  nimbeca  agaatara,  nadii  aantu  au  thirikari  nitutegeere  tukathira  aantu

betu.

64



Translator:   The Government should take care of this situation, because the drivers and conductors are interested in money.

Isiah Kirinya:  Nanii ndikuthiria ni bwega bwan obisa.

Translator:  I have finished, thank you.

Com. Lenaola:  Bwana Kirinya, njoo ujiandikishe hapa.  Tumekushukuru kwa maoni yako.  Nilikwa nimemwita Fabian,  halafu

Evelyne Makena yuko – hayuko. Okay asante endelea mzee.

Fabian Kaburu:  Thank you Commissioners.   My names are  Fabian Kaburu.   I  am bringing views from Kaongo Thao.   We

are taxed in agriculture, mainly in coffee.  We think that our coffee should be graded at the factory stores,  after the first process

when the farmers deliver from farms.  To go straight,  prices should be put by farmers.   If coffee is to be  transported from the

factory for sale, a deposit of not less than 35% of the purchase price should be paid to the farmers.   We also mentioned about

sales,  of the county council – we said this should be remitted to the society management or  to any other  body  constituted  by

farmers, to be used to improve all the feeder  roads  within coffee growing areas.   We also talked of other  crops,  and said that

cereal boards should buy the farm produce from every part  of Kenya.   The Government should buy at  a reasonable  price,  the

subsistence food crops from peasants to up lift their standard of living.

Farm inputs, tools and other farms equipment:  Prices of these should be minimized by the Government meeting some cost  for

the  poor  Kenyans  to  afford.   That  is  through  the  eradication  of  taxes.  Fertilizers  and  other  chemicals  should  be  also  be

supplemented by the govrnment, for the poor farmers to afford. 

We also looked at  the dairy industry,  and  said  that  extension  officers  should  be  working  close  to  farmers,  to  assist  them  to

improve their produce.  The Government has to provide cattle dips, artificial insemination services and treament of their animals.

  Milk companies should be licenced to buy farmers’ produce from livestock such as  milk, meat etc,  to improve the prices for

the farmers.  Importation of farm produce should be stopped, unless to supplement Kenya’s produce.  

We also talked about education and said, the Government should provide free education from nursery school to university level,

without cost sharing.  Teachers should be paid well to promote quality teaching.  Teachers  should also be evenly distributed all

over the country.  Education facilities should be provided by the Government to all public schools,  that is learning and teaching

aims.  The Government should provide employment opportunities to school leavers and trainees after completion or graduation.

About  health,  we  said  that  treatment  and  medication  should  be  provided  by  the  Government  free  of  charge.   Cost  sharing

should be abolished, to avoid many debts as a result of this.  Medical staff should be well paid,  to improve the quality services.

There should be free ante-natal and post-natal  services.   Medical services should be practiced only by professional personnel.

This includes pharmacy.  We also said that Government should maintain and safeguard human rights.  
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We looked at the structure of Government.  We Kenyans should have rights to recall an MP who does  not perform his duties.

If MP commits a crime, he should loose his job.   Every constituency should have its vote of funds from budget to develop the

area projects.  Every constituency should have an office and full time workers to serve wananchi.

Com. Lenaola:  Last two points.

Fabian  Kaburu:   The  last  two  points  –  okay.   I  am  talking  about  the  President.   The  President  should  not  control  the

Parliament in terms of when to break  or  leave.   A Parliamentary  Commission  should  be  established  to  run  the  Parliamentary

affairs.   Ministers  should  be  appointed  by  Parliament  according  to  therir  profession  or  ability.   Appointments  and  sackings

should be done by the Parliament Committee established.   The President  should  not  appoint  or  sack  Judges.  This  should  be

done by an established Commission or  a Tribunal of Judges.   Administration officers should  be  reduced,  that  is,  should  have

only the following: Chief and DC.  

Com.  Lenaola:   Thank  you  very  much  Mr.  Kaburu,  please  come  and  register.   Stephen  Munene.   Halafu  Daniel  Kirai,

utamfuata huyu mzee.

Stephen Munene:   Thank you very much.  I will present  a memorandum written by  Kibirishia  Location,  and  I  will  read  on

their behalf.  I think I will read only those, which have not been read by the people.  

 Political parties to be limited to at least to five parties.  

 The Parliament should be full time and not part time.  

 A Member of Parliament should not be below 35 years of age.  

 Nomination  of  MPs  should  be  mostly  considered  to  disabled,  religious  sectors  and  women.   No  special  measures  for

women in Parliament.  

 The Government should be coalition.  

 All parties in Parliament should be represented at all levels of Government.  

 Wananchi should have a right to recall their MPs.  

 A Presidential candidate should not be below a degree level.  The age should not be below 45 years.

 Mayors and Chairmen should have direct elections, and should have two-year terms in office.  

 Demarcation of electoral boundaries should involve wananchi.  Education should be compulsory upto Form Four level and

should be free.  

 Land  should  be  owned  by  individuals,  not  Government.   The  Government  should  acquire  private  land  but  should

compensate the owners.  

 Non-citizens should not be entitled to any land.  Inheritance and succession of land and property should be to all not to men

only.  
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 A Land Commission, Corruption Commission and Human Rights Commission should be established.  

 There  should  a  Ministry  of  Justice  and  Constitutional  affairs.  There  should  also  be  a  Constitutional  court,  whereby  the

complaints would be presented.  

 The President should not be a Member of Parliament or represent any Constituency.  He should not be  the head of Armed

Forces, Universities or any other public sector.  

 Judges should be appointed by a Judicial Service Commission.  

 There should be a simplification of legal language so that wananchi can understand it.  

 There should be a provision for the Judiciary to review laws made by Parliament.  

 Chief Justice should not be below 50 years.   

I think that those were all the important things.

Com. Lenaola:  Thank you very much Mr.  Munene for your brief but clear summary.  Kirai – halafu ngoja kidogo,  Jeremiah

M’rinchuru, okay sawa endelea.

Daniel Karai: Thank you.  My name is Daniel Karai.   I  am presenting the views of the people  of Raitis Location and Kweni

Sub-Location. 

Farming: –Agriculture is the backbone of the economy in this country, so these are the recommendations they made:-

Cotton  Board  to  be  abolished,  then  to  elect  a  Cotton  Committee  to  manage  the  marketing  for  the  cotton.   Farmers  to  be

informed  the  prices  before  planting  and  they  should  be  given  an  opportunity  to  determine  the  prices  of  the  crops.  Farmers

should be given farm inputs, e.g.  insecticides,  fertilizers, etc  at  free,  and  at  affordable  prices.   This  applies  to  all  cash  crops,

including tea, pyrethrum and any other cash crops  we grow here.   We would like Gaito Ginnery to be  reopened for farmers.  

Coffee and Tobacco also go in the same process.  Farmers should be given an advance on for farm produce, to assist them.  

VAT to be rremoved from all the farm inputs, so that it will help the farmer.  During budgeting, the Government should consider

the welfare of the farmers because it seems as if they are not considered when the budget is going on.  

Subsistence Crops: – The Government to build enough food stores to store surplus and cereal board to resume again to assist

farmers to buy their cereals, because it is only from a few areas,  which the cereal  board  is buying, but should be established in

many  other  parts  of  the  country.   The  Government  to  resume  Agricultural  Extension  Officers,  so  that  they  can  advise  the

farmers.  The Government to provide farmers with farm inputs and farming goods like seeds and fertilizers.

Education: – Educaton must be free and compulsory to all, from nursery school to University level.  Since other people  had no

opportunity to go to class, adult education should also be offered to the illitrate.  8-4-4  system of education to be  replaced by
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the  system  of  7-4-2-3.   All  those  who  are  educated  and  trained  should  be  offered  employment  by  the  Government.   The

Government should resume educaton facility schemes for teachers to be paid well.

Health:  –  Free  medical  services  to  be  provided  for  all  in  Government  Hospitals.   The  Government  to  ensure  that  trained

Doctors and Clinic Officers attend patients in local government dispensaries and health centers.  All Medical Officers to be  paid

well to avoid them from opening pivate clinics.  NHIF monthly contribution to be  reduced by half, so that many people  can be

able to join the NHIF.  More health centers and dispensaries to be constructed so that the services can reach people.

Parliament – MPs should not decide their own salaries.  There should a Committee or  Commission to do that.   There should

be a room to recall an MP before completion of his tenure of office if he is  not  delivering  the  goods  well  to  the  people  who

elected him.  

Executive:  –  The  President  should  not  elect  the  Executives,  e.g  the  PS,  the  Police  Commissioners  and  the  Ambassadors.

There should be a Commission or a Committee to do that.  The last one is that the President  should not be  above the law.  He

can also be taken to court, if he found guilty of anything.

Finally, political parties should be limited to four.  Thank you.

Com.  Lenaola:   Thank  you  very  much  Mr.  Karai,  please  come  and  register.   I  had  called  Jeremiah  M’rinchuri  –  karibu.

Gideaon M’ringera, utamfuata.

Jeremiah Mrichiri:  Asante sana.  Jina langu ni Jeremiah M’rinchuri kutoka Loigala Location.   Lile ambalo nataka kusema ni

kuzungumuzia  kuhusu  mambo  ya  kahawa.   Wakulima  wa  kahawa,  tumechoka  sana  miaka  mingi.   Tunalima  bila  kupata

chochote.  Wakulima wa kahawa, watoto wetu wamelala nyumbani wote,  kwa kukosa  karo.   Kwa hivyo tunataka wakati  huu

wa Katiba, kahawa tunasikia siku hizi inanunuliwa kwa dollar,  na kama inanunuliwa kwa dollar,  hatutaki kulipwa na pesa  zetu

za Kenya. Ni pesa ambazo zinatoka huko.  Ikiwa ni dollar, tulipwe na dollar ile ile.  Ikiwa ni kwacha tulipwe na ile kwanza, hata

ikiwa ni pound kutoka Uiingereza, tulipwe nazo.  Hizo pesa  ndizo tunapendekeza.   Ile pesa  inatoka kwa kahawa ile imeuzwa

Ngambo, tulipwe na pesa ile, hata kama ni nusu dollar, tulipwe na hiyo.  Hatutaki kudanganywa, badala  ya kulipwa na pesa  ile,

tunaambiwa hii shilingi tano – hiyo ni hata robo dollar  –  hatukulipwa,  tunataka  tulipwe  na  dollar  yenyewe  hata  kama  ni  nusu

itatufikia, ndiyo tutachukua.  Hiyo ni moja.

Ya pili, ni kuhusu mambo ya division kugawanywa.  Ikigawanywa hivyo, hata kama mimi niko hapa,  nilikuwa upande huu ama

huu,  siruhusiwi  kwenda  pande  ile  nataka.   Kwa  hivyo  nikuona  hata  kilometer  saba,  mimi  naweza  enda  uko  kwa  sababu

nimeambiwa    hapa ni kwangu.  Nataka kila mtu awe huru. Ajiandikishe ni pande gani anataka.   Nikitaka chifu yule yuko pale,

na ule mwingine, nijiandikishe pale ninafaa kukaa.   Nisiambiwe na nguvu, wewe kwako ni kule,  na wewe mwingine kwako ni
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kule, nijiandikishe pale ninaone imefaa – nikae pale pale,  sio kulazimishwa kulazimishwa.         

Kule  kunatokea  mapigano.   Siku  chache  Unasikia  mapigano,  mapigano.   Kwa  vile  watu  wanalazimizwa  kwa  hivyo

napendekeza mtu aamue mwenyewe upande gani atakaa, na akiamua, hakutakuwa na matata.

Ya  tatu,  kuna  hii  pombe  inawekwa  kwa  ma-bar  yote.   Hiyo  pombe  haikuitwa  haramu.   Lakini  yangu,  yangu,  yangu  mimi

mwenyewe ya kienyeji, ni haramu.  Kwani yangu iwe ni haramu na ile ingine ni pombe kama ya chang’aa?  Mimi napendekeza

hivi, pombe ni pombe,  mnyuaji kama mtu mwa-Africa,  ile yake ya baba  yake na babu yake,  hiyo ndiyo  yake  apewe  licence,

anywe hiyo.  Hiyo ingine,  kuna wenyewe wanywe hiyo.  Kwa hivyo nasema hivi, ikiwa nitaruhusiwa kufanya hivyo, nitakwa na

uhuru. Wakati huo ndio nina huru ya kufanya chochote.  Si nisindikishwe na siku pata  pesa  ya kununua chupa ya Tusker au ya

Guiness.  Mimi nataka nipewe licence ni kule mahindi yangu au mawele yangu.  Kwa hivyo sitaki ile ya juu juu,  nataka  hii  ya

class yangu, tuwe tumefanana.

Com. Lenaoa:  Jambo la mwisho.

Jeremiah  Mrichiri:   Ya  nne,  ni  masomo.   Zamani,  watoto  walikuwa  wakisoma  bure  Kenya  yote.   Watu  walikuwa

wakisomeshwa kwa  broadcasting.   Kila  shule  yote  ilikwa  na  radio.   Ule  mwalimu  akawa  ako  Nairobi,  watoto  wote  akiwa

shuleni wanasoma wote,  lesson ikiisha inaishia hapo – inaisha wakati  mmoja.  Examination  ikifika,  watu  wanakuja  wanafanya

wote wakiwa wanasomeshwa na mwalimu mmoja na lesson moja.   Hii ingine inaletwa hapa,  kila mwalimu ana ofisi yake,  ana

coaching yake, kila kitu yake, hiyo si wizi unaonekana na Serikali na haiulizi chochote.   Pendekezo langu nikusema hivi, watoto

kwa mtihani,  ndiyo  sababu  watu  wanaenda  kuibaiba  kwa  vile  wanafundishwa  wawe  namna  hii  na  yule  mwingine  namna  hii.

Wawe  wakifundishwa  kama  zamani,  ili  wasije  wakaiba  mtihani,  uwe  moja  na  kila  mtoto  awe  amefundishwa  kama  yule

mwingine.  Mimi sina mengi. Asante.

Com. Lenaoa:  Asante Mzee Jeremiah, asante.   Njoo  ujiandikishe hapa.   Gideon M’ringera, Festus  Turanira,  Gideon Nderi,

endelea Mzee.

Gideon M’ringera:  Asante kwa Commissioner.  Yangu ni machache.   Mimi naitwa Gideon M’ringera.  Yangu ni machache.

Kwanza ni zile shule za maskini zilizo kuwa,  kama vile ilikwa ile shule  ilikwa  inaitwa  Starehe  Boys.   Hiyo  ilikuwa  ya  maskini

wale walikuwa wanaokotwa huko.  Na sasa hakuna shule kama hizo.  Zilienda wapi?  Kulikuwa na shule ingine ya kurekebisha

wale watoto waliokuwa watoro, ile tuliita Kabete, ilikuwa wanafundisha masomo mengine hii ya kazi, kama ya fundi, stima nayo

sasa hakuna kama hiyo.  Wale wanakwenda shule kama hiyo, sasa  ni watoto  ya wale matajiri.   Hawa  watoto  wangekwenda

huko, hakuna shule.  Sasa tunataka hizo shule zirudishwe, na watoto wawe wakachukuliwa kwa vile walivyo.

Ya pili, tuna watoto hawa tunaita chokoraa, na sasa kila town iko na chokoraa.   Na  huku mjini tuko na chokoraa  kwa sababu

watoto hawa wote hawana pahali pa  kulala, hawana shamba,  hawana vyakula, na sasa  mnasema ati majangiri yanakwa mingi.

69



Kama  hawa  watoto  hawachukiliwi  na  Serikali  na  kupatiwa  pahali  pa  kukaa  na  kusoma,  majangiri  yangeweza  potea  namna

gani? Kwa hivyo, mimi pendekezo langu, ni hawa wawe wakichukuliwa.

Ingine, hakuna mtoto wa  mama  pake  yake,  kwa  vile  kama  mwana  mali  anakuwa  na  mtoto,  anaambiwa  anatupiwa  huko  na

mwenzake  yule  alimwekea  huyo  mtoto.   Kwa  sababu  zamani  alikwa  kunachunguzwa  sawa  sawa  na  ile  mwenye  mtoto

akaambiwa atunze huyu mtoto,  asomeshe mpaka class saba,  zamani ilikwa namna  hiyo.   Na  sasa  kwa  sababu  hiyo  ilitupwa,

sasa ndiyo naona mambo mengi tunataka yarudishwe, ili tuwe hakuna mtoto asiye na baba.

Ingine,  wakati  tulikuwa  tunachukua  uhuru,  tulizungumza  mambo  matatu;  elimu,  umaskini  na  magonjwa.   Sasa  magonjwa

yanaangaliwa kwa watu wale walio na mali au watu wakubwa au watu wale wako na vitu yao,  lakini wale maskini, wanakufia

hapo hapo tu. Hawezi kupata  dawa hospitali,  hawezi pata  pahali pa  kwenda,  kwa  sababu  nasikia  wale  wakubwa  wanaenda

hata London.   Lakini hawa wengine maskini hata hapa Nairobi  hawawezi  kufika Kenyatta.   Sasa  unaone  wengine  wanakuja

kufanya harambee,  ya kulipia  hata  aliyekufa  huko  Nairobi.    Zamani  mtu  alikuwa  anachukuliwa  hapa  na  Ambulance  kutoka

hapa  Meru  anapelekwa  Nairobi  kama  anapona,  anachukuliwa  tena,  analetwa  hapa  Meru,  halafu  anarudi  nyumbani  kwake.

Kwa hivyo, tunataka yale mambo yarudiwe tena, watu yawe Serikali ikiwafanyia mambo yote yale mazuri wawe wakipona.  

Watu wengi watakuwa hawana masomo, Kwa hivyo mimi napendekeza tuwe na elimu  ya  bure  kutoka  Standard  one  mpaka

kule university.  Hata huko  wakiwa  wanapewa  pesa  za  kusoma,  wapewe  wote  bila  kuangalia  wale  wa  matajiri  na  wale  wa

wabunge, kwa sababu hawa wengine sisi nchi nakufia huku.  

Yale mengine ni  mambo  ya  shamba.  Mtu  kama  ako  na  shamba,  baba  yake  akifa,  anaambiwa  kuwa  aende  aandikishe  kifo,

aende kotini mpaka uki hesabu pesa inapatikana shilingi 30,000.  Na 30,000 yeye hatapata elfu 10,000,  hii atapata  wapi? Hiyo

unaona  yale  mashamba  wengine  wanajua  kona  la  kwenda  ya  chini  mpaka  wanaenda  kwa  Comissioner  huko  Nairobi

wanachukua hata mashamba ya watu.   Na  hiyo sijui inakwendea wapi.   Kwa hivyo hiyo mambo yatazamiwe sawa sawa kwa

sababu kama ni shamba, iwe Sub Chief – Wazee wa Muhiriga au clan, wanajua mwenye shamba,  na wakidhibitishe huyu ndiye

mwenye shamba,  awe akifanyiwa  mambo yote  ya  shamba.   Hii  kazi  ya  survey,  imekuwa  pesa  mingi.  Mtu  akitaka  kugawia

watoto wake shamba, inakuwa ghali sana.  Wengine wanakufa bila kugawa shamba.

Com. Lenaola:  Jambo la mwisho.

Gideon M’ringera:  Yale mengine yamekwisha semwa, kwa hivyo hata watoto  wale nao wametupwa huko ndiyo nina rudia

tena,  hata  hawa  jua  kuna  wao  waliyo  na  wazazi  walizaa  ile  msichana,  hiyo  wazee  wale  hawawezi  kusaidia  hawa  wengine,

hawawezi hawa wengine, na huyu ni mtu, itakuwa vingumu huyo mzee au wazazi wale kusomesha hawa watoto,  na kuwafanyia

mambo mingine na kuwapa shamba.  
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Com.  Lenaola:   Mzee  Mringera,  njoo  ujiandikishe  hapa.   Gideon  Nderi  hayuko.  Francis  Kangoro,  Elijah  Ndonganata,

Ntoanamki Ntomirui, karibu mzee.  Halafu Con. Cornelius Mawira – utamfuata huyo. Karibu Mzee.

Daniel  Mtuanamdiu:  Jina langu mimi naitwa Mtuanampiu Muiruri, Location ni hii ya Gatimbi.  Yale  nataka  kuzungumzia  ni

machache tu kwa ajili mengine imezungumuzwa, na hata hiyo imezungumuzwa, lakini nitakerebisha kidogo tu.  

Kile nataka kurudia ni maneno ya ukulima wa kahawa na ushirika wake.   Wale viongozi wanaongoza,  mambo haya ya ukulima

ya kahawa na majani chai,  na benco,  wale wakuu wanasimamia  wamekuwa  wakiponda  mali  ya  wananchi.  Na  hakuna  hatua

wamechukuliwa,  heri  wastakiwe,  warudishe  hiyo  mali  ya  wananchi.   Tume  taabika  miaka  mingi,  Serikali  ichukue  hatua,  ya

kuangalia yule mtu ataangamiza wananchi kwa vitu vyao ama kwa mali yao wachulie hatua.   Hivyo ndiyo nataka kurudia tena

kwa ajili ilikwa imezungumuzwa.  Kwa vile sisi wakulima wa kahawa,  tuko miaka mingi na tumezeeka tukilima, mtu anawacha

kazi huko, kuja kuingilia kwa kahawa kwa hivyo akuje aponde halafu aende akajenge naye kwake.  Mtu amesoma mpaka kwa

degree, akapata degree, lakini anakuja kwa mshahara mdogo,  kwa ajili ya kuingia kwa mali ya wananchi achukue yote aende

nayo  akanunue  magari  na  kujenga  plot,  na  kuenda,  hakuna  mtu  anamuliza,  tunataka  Serikali  achukue  hatua  hiyo  kama

iwezekanavyo.  

Ya pili ile nataka kuzungumza hapa, nataka sheria hii tumetunga leo iwe hakuna mkuu wa sheria wowote isipokuwa sheria iwe

inaongoza Kenya hii yetu.  Ukivunja sheria hata ukiwa nani, uadhibiwe naye kwa ajili sheria naye iwe inaongoza Kenya.  Tuwe

wananchi, tumelindwa na Serikali yetu, ikiwa sheria haitatumiwa, sisi wananchi wadogo, tutahangaika.  

Ingine, kile  mimi nataka  kuzungumza,  kuna  watu  matajiri  na  wengine  wakubwa  wakubwa,  wamedanganya  watu  mashamba,

wamedanganya watu ngombe, wamedanganya watu mbuzi kwa ajili wako na pesa.   Wale mawakiri,  wanakwenda wakapewa

pesa. Heri mimi sina pesa nikaje niangahishwe niambiwe shamba ni ya ule, ngombe ni ya ule, kile ingine ni ya ule nakufukuzwa

nikafukuzwa  kwa  koti  nikaenda,  na  mali  yangu  nikadanganywa  na  yule  mtajiri,  na  yule  mtu  mkubwa  akaenda  na  hiyo  mali

yangu.  Nataka sheria iangalie sawa sawa.  Sheria iko na ushairi wa kutosha wa wazee ama wamama wakiwa wanatoa ushairi

hiyo kitu ni ya huyu na hii si ya huyu na wakaitiwa kwa kesi  ati hawa wameamuru hiyo vitu ni  ya  yule  mtu,  sio  kudanganywa

hivyo na pesa  nakufukuzwa hivyo.  Hayo ndiyo nilikuwa naongeza hapo kwa ajili ilizungumzwa  na  mwenzangu,  ndiyo  nilitaka

kuongeza nakumalizia hapo.

Com.  Lenaola:   Asante  sana  bwana  Mtuanampiu,  njoo  ujiandikishe  pale.   Nilikwa  nililmwita  sasa  Councilor,  halafu  Julius

Muthomu yuko – utamfuata Councilor.

Councilor Cornelius Mawira:  My name is Councilor Cornelius Mawira.  I am here presenting the recommendations of Njuri

Ncheke ya Meru to this Commission.  Although it is about ---------
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Interjection Com. Lenaola:  We have heard the memorandum before. 

Councilor Cornelius Mawira:  This is for the entire Meru District not a ---------  

Com. Lenaola:  We now have three copies of that entire memorandum from Njuri Ncheke,  from other places so we have the

original and now we are having yours as a third copy. Just pick out the most important issues in five minutes.  We already have

it, we have three copies already.

Councilor Cornelius Mawira:  We have some from locations.

Com. Lenaola: We have already received one, but pick out issues in five minutes, we already have that memorandum.

Councilor Cornelius Mawira:  Okay.  

Com. Lenaola: Thank you.

Councilor Cornelius  Mawira:  The introduction of  legal  status  of  Njuri  Ncheke  is  already  catered  for.   The  institution  for

Njuri Ncheke is as old as the history of Meru.   Traditionally, the institution of the type and immediate merger together with the

three arms of Government.  

Culture  and  Identity:  –  Our  constitution  has  never  concerned  itself  with  cultural  issues.   We  may  produce  a  very  new

Constitution,  but  this  will  be  of  no  use  while  the  citizens  are  bankrupt  of  enjoyment  of  culture  and  the  sufficient  of  cultural

identify.  

Basic Rights:   Rights to education – basic learning.   Proposal  for university and access  for free secondary education,  to be

financed  through  system  of  taxation  realizing  the  education  benefits.   The  individual  student  mainly,  the  immediate  family

members.  The national economy and democracy tries to help to certain unprivileged groups.

Poverty:  Majority are poor, and not by design, may be an accident of the past.   No  one should die because  he cannot afford

medical treatment.   Due to growing population existing public health inadequate should increase.  

Propose free access to primary health; build more public hospitals in the District.  There is no public concern for this.

Old Age: The tendency for society is to forget those who get aged.   We Propose  accessible  free health care  to the very poor

and for the aged to be financed through taxation.

72



Majimbo and Unitary Government:  Ours  has been a unitary Government for the last four decades.  Since most success  of

this since the Government has been the moulding of Kenya as  single nation, there are  those who will  call  for  experimentaltion

with Majimbosm, some of it regionalist, and others top of Federalism.  To us,  each of this means different things depending on

who the speaker is.

Provincial  Administration:  PCs,  DCs,  DOs,  Chiefs,  and  Assistant  Chiefs,  are  crucial  instruments  of  public  administration,

even prior to independence since 100 years; Delegation of executive authority through this things authority from which the daily

lives of citizens upto the village level.  They do not enjoy constitutional entrenchment, hence there are dictatorial   and  Provincial

administration to be retained and contitutionalized.  

Local  Government:  The  structure  of  system  of  Government  would  be  Municipal  County,  Urban  Council  or  Area  Council

closes the proximity to  the  people  system  of  the  revolution  of  power  from  the  center.   Control  large  of  public  finances,  the

relationship with central  Government need to be  entrenched in the Constitution.  Uganda has done it.   Electoral process  to be

divorced from ministerial interferance or direction.  

The Local Government Act to be amended, to a tune with constitutional provision, as well as  bring about  meaningful revolution.

 More autonomy can improve extension services such as roads, health, education and other services.  

Com. Lenaola:  The last two points.

Councilor Cornelius  Mawira:  The last two.   Qualification  for  Councilors  to  be  Form  four.   Mayors  and  Chairmen  to  be

elected by the people.  

 

Nomination of Councilors presently political parties nominate their supporters.  They then become answerable to the whom the

of MP of the area, which is not good.  Special Interest  to be clearly defined.  Limit Term – not more than two terms of office to

avoid laxity.

Com. Lenaola:  Make that your last point.

Councilor Cornelius Mawira:  Recalling: MPs can be recalled if they mess within their term of office.  

Com. Lenaola:  Councilor thank you very much. We have it that memorandum.  We have already actually, with this panel so

we thank you very much. Please come and register.  Julius Muthomi.  David Mbaabu – ako nnje – Benson Kairigo,  utamfuata

Mzee.
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Endelea.

Julius Muthomi: Uni mbitagwa Julius Muthome kuuma Kariene Location, Kirigara Sub-locataion.

Tanslator:  My names are Julius Muthomi, from Kariene Location, Kirigara Sub-Location.

Julius  Muthomi:  Unii  maouni  jakwa,  imbonaa  rimwe  kuri  na  kuthangika  gukunene  riria  mushiari  akwithirwa  arii  na  aana

agakua, munda jwawe kana iinto biawe akerwa niakie kotini.

Translator:  I find it unfair, when somebody dies and the children are  told to take  the matter to court  so that they can inherit

him

Julius Muthomi:  Naaria  akitie  kotini  muntu  uria  akethirwa  kuu  oomba  kuithirwa  aumite  bwa  Kusumu,  bwa  Mombasa  na

jaaraia akaugaa atithirwa akiiji na no uria koti ika mugitira.

Translator:   Sometimes those peole who are  presiding over cases  in  court  are  foreigners.  Sometimes  those  who  are  taking

cases to court do not know what the outcome will be.

Julius Muthomi:  Unii gaknwenda kuuga au ngugi iu ibui guchokua kiriri eene, aantu baraia bari na kimira kiao na bari  na aturi

baao.

Translator:  Matters of inheritance should be taken back to the elders who know the culture of the complainants.

Julius  Muthomi:   Au aangi,  ya  ijiri,  unii  kurio  mbonaa  thirikari  rimwe  kiri  nyomoo  cia  kithaka  nkoona  thirikari  niyendete

nyomoo cia kithathaka nkuruki ya raiya iria irio. 

Translator:  In my view, sometimes I see the Government protecting wild animals more than the human beings.

Julius Muthomi:  Example, twatega area  iria  nyomoo  cia  kithaka  itengeri  na  kuri  na  raiya  igikaraga  ouu  itana  gwa  gukara,

baraima miunda iria bakurima, nyomoo cia kithaka cieja ciaria muraiya aarionwa ouu ja nyomoo aarimirite.

Translator:   Those people,  who live around Game Parks,  sometimes cultivate their crops  and then animals eat  them and the

Government does not take any step.

Julius  Muthomi:   Ankuga  area  iu  nyomoo  iu  itengeri  niibui  kugairwa  aantu  niunntu  jariria  kuri  na  mpara  gutirio  twaigua

nyomoo cia kithaka chikwendua kenda iretera aantu bia kuria,  area  iu ibui kuithirwa itengi aantu bakanenkerwa na ikathithirua

irrigation aantu bageta kurima antu a nyomoo cia kithaka.

Translator:   The areas  protected  for animals should be sub-divided to the people  who  are  landless  because  there  is  a  time

when the Government has sold wild animals to buy food for the citizens

Julius Muthomi:  Ya ithatu, kuri aangi mboona raiya ikithangukua mono.  Waandi bwa miti, muntu akirwa nieta agiire permit
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niuntu bwa kuriika miita iria atemete, thirikari ika murigiiria na thirikari ibui kuithirwa ikaritie mwitu, niuntu rii muntu ari na munda

jwawe abui kuithirwa agitaga ngugi yawe akimenyaga niatia akuthithia.  Nandi riria muntu akuritie miti yawe,

Translator:  It is unfair when somebody plants a tree and when you want to construct, a house, he is forced to go and seek  for

a permit from the Chief.  The Government is supposed to protect the animals and not trees planted in individual farms.

Julius  Muthomi:   Au nio  nkuona  nikubati  nigutegerwa  niuntu  muntu  na  kuthangikua  riu  na  ari  na  iinto  biawe  muntu  atibui

kuthangikua riria aari na gintu kiawe abui guita nakio ngugi uria akwenda.

Translator:   That  one,  should  go  down  into  the  Constitution  that  we  should  not  go  for  permits  from  the  Provincial

Administration,  because there is a right of ownership and trees are part of the property if somebody has planted it.

Julius Muthomi:  Aunio nkugaga muntu abui kurekerua, muntu oomba kuthirwa ari na fees akiendaga kuriira mwana, na muti

taa juu, juu jukuria.  Womba kwithirwa ukiendaga guita ngugi muti ta  juu jukaria,  nandi gankuga muntu nabati  kuithirwa ari free

jauria muntu lari na ng`ombe yawe njaa akwa free kana iinto biu bingi. 

Translator:   People should be free to cut the trees  that they have planted just as  they they are  selling their cows or  goats  or

chicken to cater for their needs.

Julius Muthomi:  Au nio muthia jwakwa jwakiinyira na ni nkuga ni bwega.

Translator:  That is the end, thank you very much.

Com. Lenaola:  Ngoja kidogo – hii mambo ya permit ya miti, unapewa permit,  ama… permit ni ya Serikali,  ama imeandikwa

na Chief na mkono tu?

Julius Muthomi:  Ni chibu bagakuthangikia nau bagikuiraga wite kwa DO.

Translator:  It is the Chief.  Whenever they realize that you are just about to cut a tree  or  you have cut,  they give you a lot of

problems that you go to the DO, you go to the DC, and sometimes they arrest you.

Com. Lenaola:  And when you pay for the permit, do you get a receipt?

Julius Muthomi:  Wathingata jau ja risiti niukuithirwa uthangikitue mono.

Translator:  If you follow the case, you can get a receipt, but it is a real struggle.

Com. Lenaola:  Asante sana.  Benson Kairigu – karibu.  Andrew Ndarama, Martin Mwiti, Simon Mwiti – endelea.

Benson Kairigu :  Thank you Commissioner.  I am Benson Kairigu from Gatimbi Location.  I am representing the Location as

a Secretary for the meeting that was chaired by the Chairman Andrew Ntochogo on 13/3/2002.   Some of the things that were
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mentioned in my meeting have already been said,  therefore commissioners you will allow me to be very  brief.   I  am  going  to

some of the points that have not been mentioned.  

One of the points that has not been clearly stated  is about  wild animals, swampy places,  and forests.   They said that they are

completely damaged and they should be very much  conserved  for  the  future  generation  of  this  country.   They  also  said,  the

republic should be a multi-party system, that is not exceeding more than three parties,  but they did not name the parties.   They

said there is Land Control Board, that is always with the Division and they said that most enough because  the representatives of

that Board is chaired by the local elders  who know much more about  the case  of the owner.   Then they further continued by

saying, that some of these people who are not satisfied with wazee go to Land Tribunal Board that sometimes favor them, and

they say that is corruption.  If the land Control  Board is unable to settle the case,  then it should go back  to the wazee again at

the villages, or directly to court.  

They said about Majimbo, Kenya should be a free state without Majimbo because some of them were there during emergency,

and they fought for this country to be  independent,  and infact, they considered  very  much  about  Majimbo  in  the  early  stage.

They said that if there could be Majimbo in the country, the Coast region will go with Arabs, and then the North Eastern Region

would also go with the Somalis,  so it is the other parts  of the country like Western,  that could go with the Sudan.   Therefore

they did not recommend any Majimbo in the country.

Quarter system in education they said should be abolished.  They also said, that the President must be with only one branch and

that is executive.   He should be a legislator and in judiciay.  

The Parliament should be controlled by the members so as to have their own calendar,  holidays etc.   They also said,  according

to them they said judiciary, that is concerning with the court,  police are  very  corrupt.   They  elaborated,  but  it  is  very  clearly

known that Police is very corrupt.  

Another  point  is  about  Cooperatives:  These  should  be  autonomous.  Hawataki  iingiliwe,  so  that  they  can  increase  the

productivity of everything they produce, be it be milk, be it be crops be it be  whetever.  They also said the Government and the

Parliament should make the laws that will govern it and if there is anybody who meddles with those laws, should  be  taken  to

court and get imprisoned or pay whatever he has taken.  They went further to talk about  sub areas,  those are  the orders  of the

villages, Sub Chiefs,  and Chiefs,  should be selected from  the  people.   The  people  should  select  them,  and  should  select  the

people with know-how of leadership and someone with education.  They told me to note that DOs have no work with the local

man.  One DO could have a very big area,  that means when the Chief is defeated they can go to a DO,  whereby they are  not

very many in one area.  They said from the Chief, things can go to the DC straight, then to the PC then to the President.  

Com. Lenaola:  Last two points.
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Benson  Kairigu:   Thank  you.   Most  of  the  points  are  already  said.   They  said  farm  inputs  are  very  expensive.   The

Government should subsidize the prices.   The Government should also offer inducement and incentives to farmers.  Thank you

Commissioner.

Com.  Lenaola:   Thank  you  very  much,  please  come  and  register.   Thomas  Nkabo  –  karibu  –  yuko  –  hayuko.   Father

Lawrence karibu.  Douglas Mwiti  - endelea Father.

Father Lawrence Munene:  Thank you very much.  I am going to present  my views in English.  First,  the issue which I want

the Constitution to look into------- 

Interjection Com. Lenaola:  Introduce yourself first.

Father Lawrence Munene:  Okay – I am Father Lawrence Munene, from the Catholic Dioceace of Meru.   First,  of all I  will

talk on the issue of education.  Our education system does not favor the poor, because if we are  to bridge the gap between the

rich and the poor, we need to have education accessible  by all, both the poor  and the rich.   Especially knowing that we have

very bright children who come from poor families and their issues are not addressed.  Some of them drop out of school because

of lack of school fees.   My proposal  is that the Government should see  to it that every child has a right to education upto the

highest level possible and then after employment, the person can be made…, a system should be drawn whereby that person

can pay the Government the money that the Government used to educate him/her.  I would also want to emphasize the need for

us entrenching the legal affairs in our education system right from the primary schools and then to secondary schools so that at

least everybody has a basic knowledge of what the Constitution means.  

The other part  I would also want to emphasize is the cooperation between the Government and the Church.   Sometimes  you

get problems when you go to the Schools, despite the fact that the Education Act stipulates very clearly the rights of the sponsor

in a school.   Sometimes we find the Principals there are  not cooperative especially in  the  so-called  protestant  schools.  There

should be a clearly defined rule that when a school is public,  it is  public  and  every  Pastor  of  any  group  which  enrolls  in  that

school has a right to attend to the children or people in that school.  

The other issue, and especially the street children, you will agree with me that they are  becoming a menace to us these days in

Meru Town, not even far, packing a vehicle like that one there is very dangerous without somebody watching on it.   They are

coming  and  they  can  even  open,  the  boot  and  steal  the  batteries.   So  we  need  to  elevate  this  by  the  Government  taking

responsibility of these street  children.  A law must be  enforced to clear the town streets  of all these  street  children.   They  be

taken to court and be verified whether their parents are alive or  not.   Where the parents  area  alive, they must be  made to take

care of these children and where the parents  are  not alive, then  these  children  must  be  taken  care  of  by  the  Government  by
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starting homes for the rehabilitation of these children.

Also we have the ophans, currently much of the orphanages we have in the country are run by the Church.    The Church is also

getting a lot of problems in taking care  of these orphanages simply because  the donors  who were  funding  these  organizations

are pulling out slowly, and the attention is being focused to the European countries like the Soviet  Union, – so the Church is no

longer getting a lot of donors from outside to cater for these orphanages and sometimes you might go and you may not like the

situation that you see.    Also the local support  is not very encouraging, so we encourage the Government to take,  – that  new

Constitution should come up with something clearly written that although these things are  run by  the  Church,  the  Government

must have a certain percentage of contribution towards the running of these orphanages.  

The  other  one  is  about  empowering  people  through  promotion  of  their  economic  activities.   What  we  are  seeing  is  very

discouraging, because  once a certain economic activity is seen to give a lot of profit  – for example the matatu business –  you

find the Government comes in full swing actually to benefit from it, because  we did not have things like the TLB.  These days

even a Church pick-up which is a non profit making, you are forced to have the road licence, to have insurance cover  which we

call third party. On top of that you ensure you are licenced and you pay for it also yearly. They have also added  another thing,

which they are  calling the TLB.  They are  actually killing our  economic  activities.   We  need  to  consider  which  are  the  profit

making vehicles, and to differentiate them. We are  supposed to differentiate commercial vehicles and non-commercial vehicles,

At the same time, we also have a cartel in the matatu business. For example, I understand that in a place like Nairobi,  you might

buy a new matatu today, may be a mini bus, it is not easy for you to put it on a certain route because  you find there is a cartel

on that route which will charge you even more money for you to be  allowed to operate  on that  route.   May  be  almost  more

money than you bought the vehicle, or  even half of the money that you bought the vehicle.  We need only the Government to

control and to allocate the routes where these vehicle are supposed to operate.

The  Government  should  also  steamline  the  control  of  the  venue  collection,  for  example,  when  we  go  to  the  shops  of  the

Wahindis, you are  told if you want this pen,  I can sell you for five shillings if  you  don’t  want  the  receipt,  but  if  you  want  the

receipt, I  will sell it for 10/-.    That shows that much of the Government revenue is being stolen in broad  daylight, so let them

have the control of revenue collection.

We then come to arid and semi-arid areas.  There are  some areas  which do not have proper  patterns  of rainfall, but which are

potentially very fertile, – the soil.  What lacks is only water. We would also want to say in the new Constitution something about

the Government taking it seriously in promoting economic activities by introducing irrigation schemes in these areas.

We then come to the issue of the banks.  The issue of the banks is becoming a very affecting issue in our country at the moment.

  I remember before I went to college, after secondary school, I was able to operate an account in the Barclays Bank.  But now

as a Priest,  I  cannot be  able to operate  an account  with  the  Barclays  Bank,  I  have  to  look  for  cheaper  banks  like  the  Post
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Bank.  This is a very sorry situation because our banks are beyond the reach of the common wananchi.   Even those who are  in

those banks are the ones who are being forced by circumstances because the salaries have to pass through a bank account.   So

let us have a bank that can address our needs and not the international need at the expense of the people here.   Thank you very

much.

Com. Lenaola:  Thank you Father.  Please come and register – and thank you for your views.  Geoffrey Muthui, M’nkoroi M’

muna – karibu Mzee, Abel Mwenda, Isiah Muturi, Simiyu Nyammo – endelea Mzee.

M”nkoroi M’muna:  Ni bubwega niuntu bwa guitikirua, mariitwa mbitagwa M`nkoroi M`Munyua.

Translator:  My names are M’nkoroi M’muna.

M”nkoroi M’muna:  Bwakwa bwambere, mantu ja maingi ja kwarua mono indi ntiaga bwa kuga.

Translator:  So many things have been said, but I would not miss something to say.

M”nkoroi M’muna:  Twi turi ananchi ba kawainda tutiumba kinya kunyua ndawa niuntu bwa goro ya cio, nitukuga kwethirwa

gukombika,  thirikari  ya  nandii  itubungusire  ngarama  niuntu  kinya  mwekuru  wetu  naaria  tukaraga  twi,  akewa  mwan  tutiumba

gukia maternity niuntu igaikia merternity nonga wendetie kithaka.

Translator:  We common people, we want the Government to reduce the cost of medication because we are  not even able to

take our wives to maternity.  If you take her to a maternity, you have to sell the land.

M”nkoroi  M’muna:   Namba  ya  ijiri,  inya  kwajua  kuingwa  imariria  naja  gwetu  ni  noo  jakaraga  nkuruki  rutheere  rwa  gaiti

naaria tutiumbaga kunyua ndawa niuntu  bwandawa  goro  tunyunyaga  miti  ya  kithaka  tugakua  niuntu  mwanaichi  wa  kawainda

atuimba kunyua ndawa.

Translator:  We live in a place heavely infested by mosquitos, and since we cannot afford malaria drugs,  we use herbs to cure

malaria.

M”nkoroi  M’muna:   Namba  ya  ithatu,  natwi  nituriaga  ugoti  indiria  tukugura  iinto,  kugura  chumbi,  tukagura  mbi  kiinya

desibensary iria irinaja nthiguru nariauria, tuitaga muntu ajua ageetua kaniini.  Nandii indi nguitite kunyua ndawa ndi na kaniini.

Translator:  We want medication to be free because we pay taxes.  We are not supposed to be asked for cost-sharing.

M”nkoroi M’muna:  Namba iu ingii, mantu ja sabuchief na chief, ukejakwithirwa kwomba kumbika ethirwa thirikari irina bata

mono na chibu, thirikari ya Kenya iri na bata na chibu, na sabu chibu, nibabui gwikirwa miaka kana baka ringagwa transfer.

Translator:  If our Government really is interested with retaining the Chiefs and Assistant Chiefs,  they should have the number

of years to serve and they are also supposed to be transferred like other Government officials.
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M’nkoroi M’muna:  Niuntu indiria chibu ouu ariakui nani tukeja kwithirwa turi na gisasi nawe kana ukethirwa nitwathomaga

nawe twari na giuntu, uuni agatuura na kirigiria miaka iu yonthe agakara au gutiu tukathithia mwirigene jwetu.

Translator:  If we come from the same village with the Chief, and we live in the same village, it means that if we are  enemies, I

will never go forward, I will never progress.

M”nkoroi  M’muna:  Kwou, niuntu gitemanduni kia Ameru ni kimwe, kiinya agaitwa naja gwetu agakua Timau ja  uju  arimu

baaringagwa transfer niuntu uria ukauma Timau eeja  naja gwetu gaiti, akeja  guita ngugi aitire anainchi ba  kawainda.   Indi uuni,

riria chibu wetu akiura aragira akui nani auou gutigintu nthithagia au uni niuntu bwa kumikira niuntu ndeeja nkerwa aari. 

Translator:  There is always enemity if the Chiefs are not transferred to other places.

M”nkoroi  M’muna:  Nkithiria, murigo jumunene juria jutugwete juria tubui ni gutegererwa ni gatiba  iria  ikeja  nandi,  ni  bwa

aana baa  aari  baa  turinabo ja unii mukuru.  Aana baau baguciarirwa njaa auou babui kujukagua  ni  uraria  buria  bwa  muthaka

uria  uthithirie  ou.   Na  nikio  gigutuma  woona  aana  babaingi  bakingea  naja  njaa  turi,  muchiari  agachokua  nersary  agatuuraga

kurera aanaau niuntu nadi batijukagua.

Translator:  We grandparents, there so many illegitimate children at our homes, we want the fathers to be forced by the law to

take care of those children.

M”nkoroi M’muna:  Nandii kairi nkithiria buruu, kinya abunge baa tuguchagura abune maarumu, kana makamu ya Raisi atibui

guchaguragwa ni kiama kiria gichindite, abiu kana  ministers  babui  guchaguragwa  ba  biama  bionthe  kenda  Kenya  ithirwa  ibui

bubwega niuntu nandi tiguchagurwa kiama kiria kinenei gichagura minister kana gichagura makamu wa Raisi.

Translator:   A Minister should be appointed from  all  the  parties  not  the  party  that  owns  the  Government  or  the  party  that

forms the Government.

M’unkoroi M’muna:  Ka irii, mantune ja ithaka najo nchokere kairi ningwa nkathiirie mono.  Uuni  ndina nthaka, na kithaka ni

acre ijiri, indi uuni, ndeeta  kuuga mbaturire aana nditua ngiri mirongo ithatu kana ngiri mirongo inaa (30 or  40 thausand) nandii

kwou kinya nkendia kithaka kimwe,  acre  imwe ntiumba kubagaira kithaka.   Nikio tontu tugukua tugatiga bakiuraganaga aau.

Mbeca iu nipunguswe buru chiumaume oo.

Translator:   The  land  issue  –  transferring  of  land  is  so  expensive,  that  if  you  have  a  very  small  piece  of  land,  it  becomes

impossible to transfer it to your sons, so it means you will die before transferring and the impossibilities now continue. 

M”nkoroi  M’muna:  Magamba  jaa  jagambagwa  ja  kinjaa,  ja  kimiriiga,  ja  giukoo,  nijabui  kugambagwa  ni  akuru  ti  nthaka

weene  niandikirwe  kana  ni  thomete.   Etite  kuira  ng ìna  kana  uuni  mbitite  kumwira  atia  na  ndii  iithe  twarwaa  na  mwekuru

wakwa.

Translator:   These  family  cases,  they  are  supposed  to  be  presided  over  by  elders  and  not  the  educated  young  people,

because they have nothing to tell the elders.
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M”nkoroi M’muna:  Ni bubwega

Translator:  Thank you.

Com. Lenaola:   Asante sana Mzee kwa maoni yako,  njoo ijiandikishe.  Johnson Mobobia,  Jerald  Ngiera,  Jeremy  Gikunda,

Solomon  Manyara,  Mariko  Kithinji,  Ntoanyoni  Mtoameki,  Karibu  Mzee,  Samson  Mtomurigania,  George  Kijogi  –  endelea

Mzee.

Daniel  M’anyoni Mutuemeri:   Chairman, nikiendelea kuzungumza hali ya wazee  kama  mimi namna  hii  –  Daniel  Manyoni.

Ningependa kuongea juu ya wazee kama mimi.  Mtu akishakuwa na umri mkubwa, anahangaika huko nyumbani, watoto  wake

hawajiwezi,  mzee  anaangaika,  hakuna  tendo  lolote  ametendewa  na  hii  watu  wake  maana  yake  hawatosheki  na  kile  kitu

wanapata.  Huwa Hawashibi, wala hawana nguo, na baba yao pia anahangaika.  Ningependa kusema, Serikali ichukue hatua ya

kujengea wazee kama hao, ili wasikose kile tunaita huduma. Awe Mzee amechungwa na Serikali yenyewe akiwa yeye ni Mzee,

kwa sababu hata huyu mzee alifanya kazi ya Serikali wakati ule alikwa hai, kwa sababu alikuwa na nguvu.

Ya pili, ningependa kusema ya kwamba hawa walimu, wanashindwa kuelimisha watoto,  kwa sababu mishahara yao ni midogo.

 Matumizi ya walimu ni madogo sana.  Tuna sikia majaji wanakamata shilingi milioni moja kwa mwezi, kwa sababu anaogopwa

asije akapata  rushwa huko ahangaishe watu.   Lakini, mwalimu hashughulikiwi, lakini inafaa apewe  mshahara  mkubwa  kabisa.

Serikali pia inafaa iangalie watoto  wake,  apewe msahara wa kumuwezesha yeye kuishi bila wasi  wasi,  asije  akafikiri  kuweka

duka yake, au biashara, nao watoto hawasomi.

Ya tatu, ningependa kusema hata juu ya madawa.  Hawa madaktari wetu,  pia,  waangaliwe vizuri, wawache kuweka clinic yao.

 Mara  kwa  mara,  Serikali  inasema  madawa  yanapotea  –  hakuna  madawa  huko,  lakini  Chemist  iko  na  dawa  inayotosha,

Chemist iko na madawa mengi sana.  Lakini, mwananchi wa kawaida hapati hizo dawa.  Juzi juzi nilienda huko Mtindwa kupata

huduma kwa daktari moja, akaniambia hapa hakuna dawa hata kidogo,  kwa hivyokwenda Chemist.   Nilienda nikanunua dawa

za shilingi 320/-.   Nisingekuwa nayo, ningekufa, kwa sababu nilikuwa na ugonjwa ambao sijui  ni  wa  nini,  nilikuwa  naanguka.

Kwa hivyo, Serikali inafaa ichunguze mahospitali ya watu, maanake wananchi wanakufa kwa wingi sana.   Tulipata uhuru, lakini

watu wengi sana wanakufa tu kwa sababu ya kukosa  pesa  ya kwenda hospitali.   Nataka  kusema  madaktari  nao  waangaliwe

vizuri, na wapewe mishahara mizuri, kwa sababu hiyo ndiyo kazi yake Serikali.  

Ya  nne  ningetaka  kusema  juu  ya  madawa.   Kila  mtu  mwenye  biashara  anakuja  na  dawa  zake  kuuzia  wananchi  hawa,  na

wengine hawajui kusoma kama mimi. Mtu anaambiwa kwenda uweke hii ndani ya shamba lako,  na kwenda ufanye namna hii,

hali yake sijui, huyu mtu sijui anatoka wapi.   Serikali inafaa iangalie madawa kwa wananchi,  hii  Katiba  ya  sasa  iangalie  vizuri

sana.  Hali hii ya watu kuhaangaika, tungependelea, ikiwa Serikali itashindwa kuchunga watu wasije wakauwawa na wakora, au

wezi,  kila  mwananchi  apatiwe  bunduki  yake.   Kwa  sababu  mwanaume  akikuingilia,  hata  wewe  umemenyane  na  yeye.  kwa
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sababu uko na yako,  hata  ile  ndogo  ndogo  namna  hii.   Sisi  tunauawa,  mtu  akiwa  ana  kitu  chake  huwezi  kula  nyumbani,  na

huwezi  kuishi  kwa  nyumba  yako.   Ukiingia  kwa  nyumba  yako  unauwoga,  unaogopa.  Watoto  wanahangaika,  na  bibi

anaangaika.  Serikali ikiwa inashindwa kuchunga bunduki isiingie hapa kwetu, ni mambo mbaya sana.

Ya  tano,  nitamaliza  na  hiyo.   Serikali  iangalie  sana  sana,  kwa  sababu  hii  nchi  inaingia  bunduki,  sijui  bunduki  inatoka  wapi.

Kwani hakuna Serikali kwa hii nchi?   Bunduki  inatoka  Amerika  na  inakuja  hapa;  Seirkali  inafanya  kazi  gani?   Hiyo  mambo

inaumiza sisi raia sana. Asante.

Com. Lenaola:  Asante sana Mzee M’anyoni, njoo hapa ujiandikishe.  Councilor Peter  Kiruki,  Moses  Marete  – karibu mzee.

 Halafu Muiruri Kirimi, utamfuata Mzee.

Moses Marete:   Asante sana Bwana Commissioner.   Kwa Majina yangu, naitwa Moses  Marete  kutoka Mariana Location.

Mambo  yangu  yale  yamenileta  hapa  ili  ni  jaribu  tutengeneza  habari  ya  Katiba,  ni  kuhusu  mkalimani.  Huko  kotini,  kila  mara

wakati  tunaenda,  uwe, wewe ni judge Mmeru, au Mkikuyu, au Mkisii,  lakini tunawekewa mkalimani hapa,  ili  atafsiri  kizungu.

Mimi ningependelea Serikali yetu igeuze, badala ya mkalimani, yule judge awe akitumia lugha ya taifa.  Hiyo ni ya kwanza.

Ya pili, ni kuhusu mashamba.  Kila mara,  mzee ana shamba lake.   Akiwa na shamba lake,  kwa bahati  mbaya,  yeye anafariki.

Akifariki, badala ya watoto  wake na bibi yake,  kuridhi mali hayo,  wanaambiwa watoe pesa  ili wakashtaki  kifo cha baba  yao.

Mimi naonelea,  badala  ya  kutupa  pesa  nyingi  kotini,  wazee  wa  muhiriga  pamoja  na  Chief  na  Assistant  Chief,  kwa  sababu

wanajua huyu mzee ndiyo mwenye boma hii, watengeneze mambo, waende waseme shamba hili ni la mzee huyu, na bibi yake

naye, ndiyo huyu na hawa ni watoto  wake.   Bibi  yake  ndiye  awagawie  watoto  wake  shamba,  badala  ya  kutopa  pesa  huko

kotini,  na  hajui  hii  mambo  ya  kushtaki  kifo  kinakawia  miezi  sita.   Wengine  wanaweza  kusahau  asiende  kusikiliza,  halafu

akachukua muda mrefu. Hiyo ni ya pili.

Ya tatu ni kuhusu wale wana maduka.   Kuna barua inapeanwa, inaitwa lease.   Serikali yetu ya wilaya irekebishe,  kwa sababu

watu wanahangaika.  Wakitaka kuchukua hii lease ili wapewe  nayo  loan,  hawapati.   Wanaenda  kila  saa  wanaambiwa  ngojo,

ngoja, nayo Serikali ya mitaa irekebishe. Hiyo lease ikitakikana, ipeanwe kama vile wanapeana lisensi.

Jambo  la  nne  ni  kuhusu  watoto.   Mimi  ninaona  kuna  shida  sana  kwa  watoto  wale  wanatupiliwa  huko  mbali,  wanaoitwa

machokoraa; Tunaona wakiwa wengi sana.  Haya mambo yanatokona na wingi wa watoto  wasichana.   Mimi ningeonelea hivi,

kwa  sababu  haiwezi  kuzuiliwawatoto  vile  wanapenda,  ili  watoto  wale  wachukuliwe  na  Serikali  na  wajengewe  shule,  na

wafanyiwe malezi ili watunzwe na wawe wana Kenya wazuri.  Wasitupiliwe ovyo ovyo, kama wasio na wazazi.

Jambo  langu  la  tano,  niliweka  hii  kifo  ya  baba  mwenye  family.   Bibi  na  watoto  wake,  wapatiwe  mali  ya  baba  yake  bila

kusumbuliwa, kuambiwa uende kotini,  au uandike succession ili wagawiwe shamba.   Serikali ifanye mpango  wapate  mali  yao
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bila kusumbuliwa.  Hayo ndiyo nilikuwa nimepanga, na niko na memorandum hapa nitapeana. Asante sana.

Com. Lenaola:  Asante sana bwana Marete kwa ku-keep time, dakika zako tano.   Peana memorandum yako na kuji-register

pale.  Tutangoja kidogo hawa waketi.  Ngoja kidogo watulie. Wanafunzi karibuni kwa hiki Kikao – Kirimi endelea.

Murori Kirimi:  My names  are  Murori  Kirimi  from  Karieni  Location,  and  also  Kariene  Sub-Location.   First  of  all,  let  me

register my sincere gratitude for the Commissioners who are with us today.  Let me also extend my compliments for the people

who have come to contribute.  Much has been said, but I shall not miss one or two things to mention.

First  of  all,  I  shall  start  with  the  Constitution  itself.   Many  have  said  that  the  language  which  has  been  used  to  draft  our

Constitution is not understandable by local people.  I would request  that the one we are  going to have this time to be  in a very

understandable language,  even in our mother tongue, or even if it is in sheng, which shall be  understood even by the generation

we do call dotcom generation.  

Another thing is about education.  At first, we had education whereby, lets’ say at secondary level, one was to select  his or  her

favourite subjects,  which he or  she could pass  very well in.  However,  this time we see  that it is compulsory to  take  subjects

which you cannot  excel  well  with.   I  would  therefore  request  for  that  system  to  be  back  again,  where  one  is  free  to  select

subjects which one is better in, or in which one can perform well  

Another thing is about counselling – you see, groups have been set,  known as guidance and counseling. However,  they are  not

playing a role, or even if it is being played, they are playing, let us say even at a district  level.  I  would request  that these groups

to be set at our places, even in the villages where they are going to take this role fully to educate  our youth, maybe on the areas

of  how  to  behave  or  how  to  conduct  ourselves.   This  is  because  we  can  see  these  times,  many  of  us  are  not  with  their

grandmothers or their parents to be educated on very many things.  

On  this  disease  known  as  AIDS,  many  are  suffering  because  they  are  ignorant;  If  these  groups  are  at  our  local  places  or

villages, we can be shown the direction, so that we can be free from these diseases or other calamities.  

Another thing which was mentioned, but which I will mention with another perspective,is on  freedom of  worship.   Our country

is said to be free, or we can worship in whatever manner you like. However this has gone to an extent that some people  set  up

some churches whereby they don’t believe in medicine.  When one is sick,  they don’t take  he  or  she  to  the  hospital.   In  the

process, he or she dies. What I would like to request is that the Government, although there is freedom of worship or  a right to

worship, a certain Committee or Commission to be set regulate, or to go deep  to see  these churches which have been set  how

they control or how they do their things.  
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Another thing is about fake prices on transport and goods and services.   You know the budgets  we have heard read,  whereby

certain items have specific price but you may happen to go a shop where you get a certain shop is selling a certain item at  10/-,

and in another shop is selling the same item at 15/-.  I  would like to request  a certain commission to be  set,  to follow up about

these prices where they are being implemented.  

On the side of transport,  you see,  you might get into a certain matatu,  and find  that  you  are  charged,  from  maybe  Nkubu  to

Meru 20/-  and in another matatu 30/-.   You then fail to understand why that difference is occurring,  I  would  therefore  like  a

certain committee to be set to regulate these things.

Another  thing  is  about  the  local  brews.  –  I  would  like  to  have  total  eradication  to  be  there  for  these  local  brews.   This  is

because you can see,  like the one we call kumu kumi, many people  lost their sight,  and  some  of  them  died.   If  there  is  total

eradication of the local brews we can have our people living.  

Com. Lenaola:  Last two points.

Murori Kirimi:  Another point is about employment of retired people.  You see,  I was in a certain company, then when I can

get  retired,  I  go  ahead  to  be  employed  in  another  company,  or  if  I  am  working  in  a  certain  Government  Sector  and  I  get

retirement, then I can go ahead to be employed in another Government Sector. I would like it to be that if you get retirment, you

give other people who haven’t gone to the extent of securing a job to get that opportunity.

The last point is about land inheritance. – Many have said that both men and women or  sons and daughters should inherit their

fathers’ land.  I would say that I go against inheritance of land by the daughters.   You see,  if the father happens to have a very

small land, he is going to apportion that land to his daughters and sons.   If he happens to have many sons and daughters,  in the

process, you will see that this son is going to get very small land and is going also to get his children.  In the process,  his children

are going to lack somewhere to build or to cultivate, because the land is very small. Thank you.

Com. Lenaola:  Thank you very much, – Any question? – Wait – Kirimi come.

Com. Nunow:  Kirimi on your last point on land and inheritance, you don’t want the daughters to inherit their father’s? Where

to do you expect them to live?

Kirimi:  Yes; I have raised this point because  if you get married,  you will get land at  your husband’s place,  but I will support

that if you are not married with certain substantial reasons, you have a right to inherit your father’s land.

Com. Nunow:  Okay, so they can inherit if they are not married.
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Kirimi:  Yes.

Com. Nunow: Okay.

Com.  Lenaola:   Thank  you  very  much  bwana  Kirimi.   Francis  Mwiti,  Japheth  Mwiti,  Stephen  Mworia  –  Karibu.   Murigi

Murioki, utamfuata.

Stephen Mworia Gitonga: Asante Commissioners. I am here presenting the memorandum of the Coffee Industry.   My name

is Stephen Mworia Gitonga kutoka Gaito Sub-Location.  I am presenting this memorandum of the Coffee Industry on behalf of

the Joy Farmers Cooperative  Society.   I  have got few comments  to  make  though  there  is  a  good  memorandum  that  can  be

given on behalf of the Commission.  

Com Lenaola:  What we said is that, for the memorandum, you pick out a few issues. We shall read the rest.

Stephen Mworia Gitonga:   Thank you.  Let me start  with farm inputs.  The Government is really bitter  involving  the  coffee

production in the country, and farmers have the right to to economy and grade.  Monetary, we said it should waive the taxes,  in

in terms of farms inputs.  Farmers can improve their produce with more supply of the fertilizers and spraying chemicals.

In the coffee payments, the delay of the coffee payment has been affected by the farmers in small scale very badly,  and as  such,

they have feelings that:-

 Once the sales have been done, money should be released to the farmer, within seven days.  As resolved by the Coffee

Board has been terminating for  the  farmers  to  delay  the  payments  for  the  presenting  of  the  payments  this  should  go

directly to the society account to, avoid various commissions

 Marketing: – We weigh the coffee marketing agency to freely let the societies,  to collect the coffee samples for the one

classification, and later to come for the result of discussions in the other formalities of the marketing.

 The society should also  monitor  the  marketing  and  they  should  work  together  with  the  agent,   to  avoid  any  kind  of

cheating by the agent.

 Once  the  marketing,  selling  has  been  done,  the  agent,  or  the  buyer  should  immediately  clear  the  store  for  the  sold

coffee.  This is to avoid any chance when the agent may retain the coffee and sell it at a higher price.

85



 Incase the agent goes to appoint a miller, then the miller should be appointed when the same society is present.

Let me talk about  advice for the farmers.  – The  Ministry  of  Agriculture,  being  the  mother  of  the  ministry,  should  not  charge

interest rate, when they advice the farmers.   If possible the interest  rate  should at  a minimum of 2% or 3%.   This will help the

farmers, even in the goods to use it.

Loans  or  the  repayments:  –  Once  the  loans  are  given  to  the  farmers,  must  not  be  charged  interest,  because  they  are  not

commercial loans.  However due of failure of the crop,  this should be written off.  This  will  encourage  the  farmer  to  seriously

revenge or  to ask  the coffee farming with  75%  for  the  farmers  that  have  been  from  the  industry  because  the  other  loan  will

become difficult for other  crops  like wheat and rice,  farmers should have their loans written off, due to the crop failure; this is

also irrelevant to the coffee crops.  Members can also be given soft loans to improve on their production.  

Lastly, I will talk about the local dealers:  – They are  the people  who qualify or  have a licence to start  their own private coffee

factories;  Most  of  these  have  no  coffee,  so  they  have  resulted  to  buying  coffee  from  the  farmers.   The  Government  must

investigate and withdraw their licences.  

Com. Lenaola:  Thank you bwana mworia.  We have no questions so please submit your memorandum.

Mworia:   Let  me  say  the  last  one.   The  last  one  is  about  the  appointments  and  their  commissions.   The  secretariat  of  the

regulatory body must have been brought in and have been with dissolved coffee loans.  This must be seen to help the farmers to

earn more and limited deductions.

We also propose  0.1  deductions from the farmer,  or  0.2  that was taken by the Cooperative,  loan should be retained.   Thank

you.

Com. Lenaola:   Thank  you  very  much,  please  register  and  give  in  your  memorandum.   Murigi  you  are  next.   Samson  N’

toringera.  Utamfuata Murigi.

Mwirigi Muriuki:   My names are  Mwirigi Muriuki.  My presentation will be  based  on the separation of the power  between

the President and the Parliament.

The current Constitution in Chapter 2 part 5a   makes it a must that the President must be  a member of the National Assembly.

 Then the following parts makes Ministers to be part of the National Assembly.  From the historical point of view out there,  we

have left politicians to manage the dear lives of Kenyans.  That is why we are seeing banks, farmers organizations, teachers,  and

people being cheated, due to corruption; Why?  This is because  we are  lacking leaders.   What I am proposing as  the solution
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for us to get the leaders is that a President, and a Minister should not be a member of National Assembly.  This will enable us to

separate  between leaders  and the politicians.  We  shall  leave  the  Parliament  for  the  politicians.  On  the  Executve  part  of  the

Government, we shall have Leaders.  

Secondly,  the part  of  the  Parliament:   In  Parliament,  we  should  have  a  biparallel  Parliament.   This  also  will  go  with  Central

Government.  This will then be followed by a regional assembly, and this will assist us to hold a government of people by people

for the people, hence enhancing the democracy; This is because it is from these areas  that we we will be  able to draw leaders,

nationalists, and patriots who have the problems of Kenyans at heart, and we shall be able to elect a President who is a leader.  

In relation to agriculture, the Government should step in. How? The Ministry of Agriculture should play only one role,  regulating

only.  The other part of leadership should be left to the farmers.  That means that farmers will have a say,  on the organization of

their produce. I also call for the next Constitution to put in place a Public Watchdog.  This office will enable the citizens who are

not served well by the Government officials to report cases, and also the corruption cases will fall there.

On the part of the Electoral Commission of Kenya, for this one currently, we have an Electoral Commission which is appointed

by somebody. What do we see?  Those people  who are  being appointed they are  those who will cater  for its interest.   That is

why we hear of people  going secretly  to  State  House.   What  I  am  calling  for  is  an  autonomous  organization  to  manage  the

elections.

Com. Lenaola:  Last two points Mwirigi.

Mwirigi Muriuki:  Okay.  The Electoral Commission should also be given powers to prosecute cases. 

Lastly, as  we are  reviewing the Constitution, let us also define in the next document,  how the Constitution will be  reviewed  in

future.  If the people  see  that it is not serving their interest.   I  propose  that after every 20 years,  we should look back  to  that

document which was drawn, and see if it is really reflecting our wishes.  Thank you.

Com. Lenaola:  Thank you Mr. Mwirigi, for your views, please register.  Samson Ringera, Benjamin Mugambi – utamfuata.

Samson Ringera:  Ni bubwega mono,

Translator:  Thank you very much.

Samson Ringera:  Mbitagwa Samson M`Ringera kuuma kibirichia.

Translator:  My names are Samson Ringera, from Kibirichia.
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Samson Ringera:  Mantu jakwa ni jathatu akii nkauga.

Translator:  I have got three issues to address in this session.

Samson Ringera:  Bumwe ni obichine iji ya land, kiinya uketherwa urii na ngiiri ciaku ing`ana utiumba kuritira uthithia munda

jwaku ugitanga ugaira aana baku niuntu bwa kuithirwa utiuimba mbeca iu kurita.

Translator:  On the land issues, even if you have a lot of money, it becomes impossible for you to sub-divide your land to your

children.

Samson  Ringera:   Bwa  jathatu,  ni  aantu  baraia  bathiritie  miaka  mirongo  inaa  na  itano,  aantu  bau  ibabwiritwe  igutegwa  ni

thirikari  mono,  nikio  gigutuma  mantu  jamaingi  jaingia  bakaewa  ikaa  thano  ithano  naaaria  mbiti  ikuria  bakomba  kurita  ngugi

mbaara ikathira naja niuntu bwa thiina.

Translator:  Those people who are landless should be given land in the Game Parks,  so as  to at  least  alleviate poverty in the

society.

Samson  Ringera:   Bwa  jathatu,  kuri  antu  baraiaja  bautheri  kabasa  baritaga  ngugi  ya  thirikari  na  iinya  mono,  baguitwa  ba

manager area.   Baritaga ngugi na iinya mono utuku na muthenya na bationagwa nithirikari noo  bagurirwa  nguo.   Kaa  thirikari

yoo itiumba gutega aantu baau bao bagurirwa no nguo bonwa niantu baraitaga ngugi ya thirikari.

Translator:   He is saying that in the current Constitution, it should be stipulated that the sub-  areas,  those who are  appointed

by the Chiefs and Assistant Chiefs should be paid also,  because  they are  the  people  who  are  serving  the  society  better  than

those who are employed.

Samson Ringera:   Nikio  nkuuga  aantu  bau  nibabwiritwe  gutegwa  nuintu  baraitaga  ngugi  ya  utheri,  kethira  thirikari  ikomba

ibatege.  Na ndiuga mantu jau jojathatu na mbuge ni bwega kiri babwi bwinthe.

Translator:  I have finished, thank you very much.

Com. Lenaola:   Wait a minute – Ngoja  kidogo.   He said that people  should be given land at  National Parks,  and I think he

said how many acres they should get. How many acres should they get in the Parks?

      

Samson Ringera:  Ithano ithano.

Translator:  He is saying that the landless should be given five acreas.

Com.  Lenaola:   Thank  you  very  much.   Asante  sana.   Benjamin  Mugambi,  Edward  Karithi  kaaria  –  utamfuata  Bwana

Mugambi.  Baada yake Henry Mbugwa. – Ametoka? Basi utamfuata.

Benjamin Mugambi:   Thank  you  Commissioners.   My  name  is  Benjamin  Mugambi  Mutunga,  from  Kwana  Sub-Location,
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Gatimbi Location, Abuthuguthi Central Division, Meru District.   I  am presenting my views and the views of the family, and the

views of the Sub-Location I come from.  The Constitution of Kenya Review Commission, I have written a memorandum, and

with your permission Mr. Chairman, I only will only pick two things, then I will present the Memorandum.  

Com Lenaola:  Thank you very much.

Benjamin Mugamba:  Well I accept that there should be an introduction of the Constitution. – Point number 6 of it should be,

all  the  citizens,  young,  old,  the  able,  disabled,  the  rich,  the  poor,  and  religious  etc  should  be  reflected  by  the  democratic

principles  in  the  Constitution.   Kenyans  have  important  values  of  cultural  customs,  social  economic  rights,  welfare,  water

sources,  forests,  wild life, education,  health, shelter,  peace,  democratic  rights, and rights of ownership,  children,  men,  women

and  international,  regional  and  local  relationship  etc  that  should  be  reflected  in  the  Constitution.   All  the  principles  in  the

Constitution should be enforcible in law.  The Constitution of Kenya  should  not  be  ammended  by  Parliament  but  the  people

themselves,  through  a  national  referendum.   The  Constitution  of  Kenya  Review  Commission  should  be  permanent  to  be

conducting national referandums if the Parliament find it necessary.  

Citizenship – I will just point out one.   Automatic citizenship of Kenyans should be the natives of the 42 tribes,  born and have

lived in Kenya as far back as the 15th century to date.  Kenyan citizenship can also be acquired through marriage, registration or

documentation after migration.  The rights and obligations of a citizen should be enforcible in law. This is in  education,  health,

shelter, food, social economic, peace and protecting the state  or  nation. Dual citizenship should not be  allowed, unless through

application.  

Defence  and  national  security:  –  We  say  here,  That  the  Constitution  of  Kenya  should  establish  the  military,  parliamentary,

police, prisons and so on, and constantly checked by the state Parliament.  The President having been elected by voting, should

not  be  the  Commander  in  Chief  of  the  Armed  Forces,  but  the  Constitution  through  Parliament  should  formulate  this.

Declaration of war should be debated by Parliament and not the executive.

Political  Parties:  –  I  will  just  pick  two.  –  Political  Parties  should  play  political  mobilization  development,  and  provide  civic

education.  Political parties should be limited to at least eight, if not twelve.  Political parties  should be financed by Public funds.

 

Another  area  that  we  looked  at  was  the  Structure  or  the  Systems  of  the  Government  –the  Presidential  system  of  the

Government, should be retained, but with a Prime Minister appointed by the majority party in Parliament.  

In relation to the legislature we considered this: – Parliamentary elections should  involve  KCSE,  that  is  from  Form  Four  and

above level of education.  People should have a right to recall their MP,  if he or  she fails to attend Parliament for two sessions
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without the Speaker’s permission, and fails to attend the Consituency offices twice a month.   MPs  should  act  on  instructions

from the Constituents and Parties, but not on their own conscious and convictions, as  we have recently seen.   An independent

Commission should be established to look in to salaries of civil servants including MPs.  Nominated MPs should be people  who

are not contesting the elections.   Women should  contest  freely  with  men,  for  Parliamentary  Elections.   In  a  Multiparty  state,

Parliamentarians should stick to their party policies and principles and not merging like in the recent cases.  

A referendum is required to remove the exectuvie through a vote of know confidence.   The President  should not have powers

to dissolve Parliament but the Constitution law should provide.  

The Executive Arm of the Government: – The relationship between the President and the Parliament should decide the Supreme

authority,  on  how  the  President  should  relate  with  the  public.   The  President  should  be  a  Member  of  Parliament  to  be

answerable  to  it,  and  not  before  he  becomes  one,  that  is  for  the  President.   We  also  need  Provincial  Administration  to

coordinate development projects at all levels, and work with the Police as informers, but transferable.  

The Judiciary: – At present, the judiciary is not adequate. We need a court  at  the Divisional level.  There should be a provision

for judiciary review of laws made by the Legislature.

Local Government: – Here,  we have said that people  should recal  their Concillors,  in case  or  misconduct  or  failure  to  attend

meetings, for two seatings unless with permission from the Chairman.

Com. Lenaola:  Two last points.

Benjamin Mugambi:  This is the Electoral System and Process – Candidates who fail to seek  nomination in one Party should

not be allowed to switch over and seek nomination from another Party.

Com. Lenaola:  Last point.

Benjamin Mugambi:   I have just omitted one: – Basic Rights. We have said here,  that Parliament should be empowered  to

ensure  that  all  Kenyans,  enjoy  basic  rights  such  as  security,  health  care,  water,  education,  shelter,  food,  light,  thas  is

hydroelectricity, and employment.  This is the availability, that is, these things should be available to Kenyans. 

Finally Mr.  Chairman, I will talk about  the environment and natural resources,  with your permission. – The Contitution should

include  such  issues  like  water  bodies,  forests,  swamps,  vigilants,  minerals,  wild  life,  hills,  mountains  etc,  as  environmental

protection.  Parliament should have powers to enforce laws on the protection of the environment.  Natural  resources  should be

owned  by  the  local  authority  councils,  under  the  sponsorship  of  Parliament,  protected  by  the  Constitution.   Our  natural
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resources can be managed and protected by caring for them, and presenting them by an encted Law of Parliament.   Thank you

Mr. Chairman for that bit.

Com.  Lenaola:   Thank  you  Mr.  Mugambi,  please  come  and  register,  and  give  in  your  memorandum  to  the  Commission.

Edward Rukaria.

Edward  Rukaria:   Yangu  ni  machache  tu.   Jina  langu  ni  Edward  Kariithi  Rukaria,  kutoka  Sub-Location  ya  Mariana,

Mugamboni  village.  Yangu  ni  machache  tu.   Ni  juu  ya  kule,  kushikwa  kwa  mtu  kutoka  nyumbani,  kwenda  police.   Hapo,

hakuna mtu nilisikia akisema hiyo.  Hicho ni kitu kinasukuma  wananchi  sana,  kwa  sababu  mtoto  ni  mtoto,  mzee  ni  mzee,  na

mama ni mama, na anaweza kuchukuliwa kama mtu, hata kama ana makosa.   Makosa,  ni Judge atajua,  sio Polisi,  au mtu huyu

mwingine, kumpiga awe kiwete.  Hapo ndipo mimi nasema, Electoral Commission, hapo waangalie,  mtu akishikiwa nyumbani,

Polisi ile power wako nayo ya kupiga mtu huko, halafu wakampeleka, rumande halafu wakamrudisha tena hapa kumpiga, halafu

wakampeleke  rumande,  mtu  akawa  rock  au  hardcore.   Akawa  mtu  wakuja  sasa  na  kufikiria  hata  kuua  mimi  au  mzee

mwengine.   Juu  ya  Hiyo,  kuangaliwe  mtu  akitoka  hapa  nyumbani,  akapelekwe  akaandikiwa  na  Polisi  kama  kawaida,  na

akawapelekewa Magistrate haraka iwezekanavyo, na akakatiwa badala  ya  kuwekwa  hapa  awe  rock,  au  awe  akifikiria  wiki

tatu,  nne,  tano,  miezi  mbili,  au  miezi  saba,  akiwa  anaambiwa  anangojea  kuwa  investigated.   Hayo  maneno  ndiyo  sikusikia

wakisema hapa.  

Juu ya Powers za Polisi, hatusemi ziwe ndogo namna hiyo tunasema, kwa sababu Polisi ndio watu wa kuchunga mwananchi wa

kawaida.  Lakini wao pia wako na mambo mengine ndani hapa.  Bunduki sio kitu cha kubebwa na mwananchi.  Wale ma – ex,

wawe  wakiangaliwa  hata  wao,  kwa  sababu  wanaweza  kutoka  huko  wanakuja  hapa  kuelimisha  watoto  mambo  ya  kuua

matajiri, nini nini.  Electoral Commission, wawe wakiangalia huyu mtu akinamna gani.   Sub  area  awe  wakisema  report  yake;

mimi nasema hiyo, sub-area, au sub-chief awe akisema report yake, kama huyu mtu ni mzuri, narudi kulima, au namna gani.   

Ya  tatu;   Kuna  maneno  ilisemwa  ya  watu  hawa  matajiri,  au  watu  hawa  wako  na  mali  yao.   Mimi  naweka  nguvu  kama

inawezekana, kwa sababu mimi naweza ku investigate nikaona wewe umeweka elfu tano kwa mfuko wako,  na unatoka nayo

bank,  na  wewe  uko  na  mali  sawa  sawa.   Hii  bunduki  inatoka  wapi?   Yakuua  mzee  kama  huyu?   Awe  nyumbani  akiwa

anafikiria, mimi siko free.   Sasa,  mimi naweka nguvu kama vile mzee mwingine alisema, watu wanaweza kufikiriwa na Serikali

kama  hao,  trustees,  wakapatiwa  kitu  chao  cha  kujilinda.  Serikali  ikaangalia  vizuri  huyu  mtu  ni  trustee,  na  mtu  huyu  hawezi

kwenda kuua wananchi namna hiyo, awe na kitu mtu akija usiku, na yeye anatoka na yake.   Sababu anachunga mali yake,  ni

mtu trustee na hata Serikali inamjua.  

Finally, ile mimi naweza kusema ya mwisho, ni hapa,  vile wazee wamesema mambo ya shamba na hii ingine.   Mzee  anaweza

kuelimisha watoto, na anakuwa na shamba eka  mbili tu.  Mwishowe, hao watoto  wanakosa kazi huko mbele,  kwa vile hakuna

kitu, na mwingine ako na degree,  na mwingine diploma. Serikali nayo inasema sheria ikiweza kurekebishwa watoto  kama hao
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wameelimishwa  na  eka  mbili  na  wako  nyumbani  wengi,  badala  ya  kurudi  kulima  hii  intaitwa  misili,  wakachukuliwa  juu  juu,

badala ya hii hongo, wakapatiwa kazi.  Wakawa wakihudumia watu hawa wa nyumbani, au akaelimisha hata mtoto wao,  kwa

sababu mzee amesha zeeka, au amesha kufa.  Hao watu waangaliwe namna hiyo, sababu mzee amesha elimisha, ameshazeeka,

na akafa; Mtu naye anaanza kulima misili hapa, anakanyaga kanyaga  wengine na hayo maeka yote anawezachukwa na akauza,

  Kwa sababu ni mtu bright,  na hana kazi,  anakaa hapa tu, ni kama vile mimi nakaa.   Na  anaangalia,  na ni mtu bright.    Hiyo,

Serikali iangalie na iwe ikiona maskini wale hawaja elimishwa, kama vile mzee mwingine alisema.  Thank you very much.

Com. Lenaola:   Asante bwana Rukaria kwa maoni yako,  njoo ijiandikishe.  Kuna mama angependa kuzungumuza, kabla ya

huyu mzee, njoo uzungumuze – utangoja mzee kidogo tafadhali.  Wewe ndiyo utakuwa karibu na vijana.  

Rael  Jepkoech  Nkubitu:   Asante sana.   Jina langu kamili ni Rael Jepkoech Nkubitu.   Kutoka Ruita Sub-Location,  Gatimbi

Location, Central Imenti Division.  Maoni yangu bwana Commissioner,  ni kuhusu akina mama. Nitaongea kwa niaba ya akina

mama,  kuhusu jamii, mama na watoto.  Sisi wamama na watoto,  -  tunaumia sana siku hizi.  Tunataka Serikali iangalie  kuhusu

wamama na watoto vile wanaangamizwa.  Mama akifukuzwa kama ameolewa kama miaka tano hivi ama kumi, yeye anapigwa

marukufu  na  mwingine  anaolewa,  mama  anatoroka  na  anawacha  watoto,  wanaumia  na  wanaenda  kutafuta  huko  njiani,

kutembeatembea.   Kwa hivyo,  nataka  Serikali  iangalie  hiyo  maneno.   Watoto  wasije  wakawa  chokoraa  huko,  kwa  sababu

mama ameenda, na amesumbuliwa huko nyumbani.  Sasa kazi yao ni kwenda kuomba omba na huko si kwa maskini.

La pili,  ni  kuhusu  urithi  wa  mali  ya  bwana.   Wakina  mama  siku  hizi,  mama  anaolewa  na  wanafanya  kila  kitu.   Wanaishi  na

wanatafuta mali, kama miaka thelathini, forty,  na nyuma  yake  anafukuzwa,  sijui  anaenda  wapi,  na  amezaa  amemaliza.   Huyo

mama  ataenda  wapi?   Nataka  Serikali  iangalie  hiyo  maneno  vizuri,  kwa  sababu  hata  mama  akiwa  hana  pesa  ya  kwenda

kufanya divorce huko kotini ama separation,  anaumia sana kwa sababu huyo bwana alibaki na  ile  mali.   Kwa  hivyo,  Serikali

iangalie hapo sana. 

Com. Lenaola:  Ungependa nini?

Rael  Jepkoech:   Ningependa  Serikali  iangalie  kama  mama  amekaa  na  aiko  na  watoto,  akatiwe  pahali  pake  pa  kukaa  na

watoto.  Asisumbuliwe, akatiwe kwa haraka sana, asije akaumie na watoto waumie, kwa sababu ni hao ni viongozi wa kesho.

Ya pili, ni juu ya urithi wa mali.  Kama bwana ameenda,  amefariki,  ama  mama,  kwa  mfano  sana,  ni  mama.   Mama  akibaki,

wale mandugu wanasumbua wakina mama sana.  Mandugu zake, wanaenda kuangamiza ile mali ya ndugu yake.   Wewe mama,

hujulikani.   Sasa,  huyu  mama  ananyanganywa  hiyo  mali.  Kwani  alikuwa  anafanya  nini  kwa  huyo  mji?   Kwa  Hiyo,  Serikali

angalie  hiyo  sana.   Kama  mama  aliwachiwa  mali  na  bwana  anatakiwa  hiyo  mali  ichungie  na  mama  na  watoto  yake.   Hiyo,

nataka serikali iangalie hiyo sana.  
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Ya tatu, ni kuhusu makesi.   Ukiwa na kesi,  kama mimi ama kama mama ndugu yangu akiwa na kesi  na hana pesa,  anakaa na

hiyo  kesi  inafanywa  baada  ya  miaka  kumi  na  ni  kesi  inaonekana  kweli  ni  wazi.   Nataka  Kuwa,  kama  Serikali  hiyo  kesi

inaonekana ni wasi,  mtu anatakiwa hiyo kesi  imalizwe haraka sana.   Ya nini ikawie, na inaonekana  njia  iko  nzuri  ya  kumaliza

hiyo kesi.   Wakili wanapoteza tu wakati,  kwa sababu ni pesa  wanataka.   Serikali iangalie hiyo maneno sana.   Ikiwa  kesi  iko

namna hiyo, ma-judge wakate hiyo kesi mara moja, badala ya kuumiza yule mwingine.  

Ingine,  ni  kuhusu  Serikali.  Kama  mama  amefukuzwa,  anaenda  kwa  Sub  Chief,  na  unazunguzwa  hivi.  Ukienda  kwa  Chief,

hakuna pahali pa kwenda.  Nataka juu ya hiyo, Serikali ipatie machief uwezo, kama mama amepeleka kesi  kwake,  akutane na

wazee ya jamii, nakurudisha huyo mama kwake nyumbani, badala ya kuzunguka.  Ni hayo tu.

Com.  Lenaola:   Asante  mama  Rael,  njoo  hapa  ujiandikishe  kwamba  umetoa  maoni  yako  kwa  tume.   Haya  karibu  mzee.

Halafu, Charles Muthui yuko?  Utamfuata mzee.

Jotham M’rukaria:  Mbitawa Jotham M`rukaria kuma location ya Rwiga.

Translator:  My names are Jotham M’rukaria from Ruiga Sub-Location.

Jotham M’rukaria:  Biria bundigaritie, guti mushunku uri Kenya uri nthi ya acre ngiri inyaa.

Translator:  There isn’t a white man in Kenya who has less than four thousand acres of land and above.

Jotham M’rukaria:  Kurigaria, twaugaga uiathi na ithaka tukijukia uhuru.

Tanslator:  We were fighting for independence so that we can get land.  

Jotham M’rukaria: Uathi na ithaka, lakini ni a shunku bari na bio.

Translator:  Independence and land. 

Jotham M’rukaria:  Niki nontu nii mwene nthii ndina iika imwe mushunku ari na iika ngiri ikumi?

Translator:   I want to know the reason why the white man has over ten thousand acres, when I have just a single acre.

Com. Lenaola:  Angependa nini?

Jotham M’rukaria:  Mpenda mushunku ouu urina kithaka atikumba kurima agaire nkeya hii ikuria ukea naja chika amba.

Translator:  I would like that white man who has a lot of land that is not in use to be sub-divided to the poor.

Jotham M’rukaria: Exampe, Ruiga location ni acre ngiri inyanya. 

Translator:  I want to give an example of Ruiga Location which is eight thousand acres.
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Jotham M’rukaria:  Lakini Voice aja ari na ngiri twelve.

Translator:  Voice at Kisima, has got about twelve thousand acres.

Jotham M’rukaria: Kang`weri ari na acre ngiri inya.

Translator:  Kangweri who is also a white man, has about four thousand acres.

Jotham M’rukaria:  Bobairi bari na ngiri sixteen.

Translator:  The two of them combined have got sixteen thousand acres of land

Jotham M’rukaria:  Lakini Ruiga na Mariene ni ngiri ikumi.

Translator:  Ruiga and Mariene is about ten thousand acres.

Jotham M’rukaria:  Naturikuu nkuruki ya ngiri eighty.

Translator:  We are more than eighty thousand in that ten thousand acres.

Jotham M’rukaria:  Ni uhuru nandii buu?

Translator:  Is that the independence that we were fighting for?

Jotham M’rukaria:  Buu ni uhuru? 

Translator:  Is that independence?

Jotham M’rukaria:  Ikira kiuria jathatu.

Translator:  Is that independence that we are fighting for?  Is that the independence that we were fighting for?

Jotham M’rukaria:  Uria ukathoma ni kenda aigua kurina urito antu au.

Translator:  Yes, those who are going to read, will know that there is a problem there.

Jotham M’rukaria:  Namba ya ijiri,

Translator:  Second

Jotham M’rukaria:  Nkariite Mutindwa miaka thirty,

Translator:  I have lived in Meru town for thirty years.

Jotham M’rukaria:  Lakini riria ndiraringire sabii ndiraonere aamba 75% ni chokora.
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Translator:    When  I  carried  out  my  survey,  75%  of  thieves  and  robbers  in  Meru  town  come  from  the  community  of

chokoraa.

Jotham M’rukaria:  Nuintu ciakara ciakura, irita kuia niuntu itina ngugi.

Translator:  This is because when chokoraas become off age, they become thieves and robbers.

Jotham M’rukaria:  Baakirwa shukuru barithama bakeja kunyua bangi na ndawa cia kurebia na thirikari itegete na jaa.

Translator:  When a school is constructed for them, they run a way and come to town to sniff glue.

Jotham  M’rukaria:   Batuimba  kuandika  asikali  wa  guikagia  twana  tuu  shukuru  aantu  abaandika  asikali  wa  kubarathaga

Nairobi?

Translator:  Can’t they employ Police Officers to take care of these children, instead of employing Police Officers for shooting

these children.

Com. Lenaola:  Mzee ngoja kidogo.  Unajua unatuambia shida kubwa sana, na ungetoa mapendekezo. 

Jotham M’rukaria:  Si mapendekezo nitakuambia saa hii.

Com. Lenaola:  Sema basi.

Translator:  Anasema instead of employing a Police Officer for shooting thieves,  he wants the Police Officer to be  employed

to take care of those children.

Jotham M’rukaria:  Au nandi nionkwenda kuuga atiri,  bakaandikithua shukuru bonthe na asikali wa musubariti akaandikwa

wakubaikagia shukuru batikarekwe kuungana aja  bakuungana aja  bararaga barandene.   Bathoma bakaandikwa tracker,  jeshi,

bagatiga gushumbura thirikari na mishinka.

Translator:   Police Officers should be employed to force them to be in school,  and when they are  educated  they  should  be

given employment.

Jotham M’rukaria:  Niuntu bau nibo thiina ya thirikari baringanirwa na retired officer baa bangi bakubaa mishinka.

Translator:   That is the problem of the society.  When they join those police officers who are  retiring, they become a danger

to the society.

Jotham M’rukaria:  Nandi au thirikari ikagia mpio.  Namba ya ithatu.

Translator:  The third issue.
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Jotham M’rukaria:  Title ndaerwe ithatu tiriite.  Title cia muunda.

Translator:  I was given three title deeds without having paid.

Jotham M’rukaria:  Lakini nandii title imwe ni ngiri iinya.

Translator:  Right now, one title deed is four thousand shillings.

Jotham M’rukaria:  Nabaraugire gwikinya June ikaa ngiri ithanthatu.

Translator:  And they have said before June, the payment of one Title Deed will be six thousand.

Jotham M’rukaria:  Ndina biiji bitanao, nkibigaira ti ngiri thirty?

Translator:  I have got about five sons, if I have to sub-divide for them, it will be thirty thousand.

Jotham M’rukaria:  Ndaaga nkue batigairi.

Translator:  If I don’t have that money, then it means that I will die before I sub-divide the land for them.

Jotham M’rukaria:  Uhuru gani hiyo?

Translator:  Is that independence?

Com. Lenaola:  Mapendekezo juu ya titles.

Jotham M’rukaria:  Nandii uria nkwenda itujukie free uria twajukagia.

Translator:   I want the acquisition of title deeds to be free, as before.

Jotham M’rukaria:  Kiinya mushunku aario twajukagia utheri.

Translator:  Even the white man gave the title deeds free.

Jotham M’rukaria:  Office ya land iete ntimenya kiria, itikari ja ya Kenya, ietee thiina mono.

Translator:  The Lands Office has become just like a foreign office, because it is an office of oppressors. 

Jotham M’rukaria:  Nandii bukomba kuthithia bou mushunku agatigwa na acre  magana ja tano,  aaremwa anogaa aane kani

ntina imwe na ndii Kenya.

Translator:  I want the white man to be left with only five hundred acres.

Jotham M’rukaria:  Ni ndii na imwe na ndio kuu.
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Translator:  I have got one, I am still living.

Jotham M’rukaria:  Uhuru naithaka,

Translator:  Independence and Lands.

Com.  Lenaola:   Thank  you  Mr.  Rukaria.   Njoo  ujiandikishe  pale.   Charles  Muthuri.   Wapi  Joshua  Mungatia?   Baada  ya

Muthuri ni wewe.   Halafu wanafunzi wale wawili walikwa wakizungumza ni nani  na  nani?  Nicholas  na  ?–  wapi  mwengine?  –

Wapi mwenzako? Oky basi baada ya hawa wazee, Halafu tutafunga kikao – endelea.

Charles Muthuri:  Thank you Commissioners.   My names are  Charles Muthuri Mwirichia.  I  have my own views; I know a

lot has been said and I don’t know whether I am going to repeat myself, but I hope you are  going to hear my own views.  First

– general views.  I  will start  by Presidential  powers.   In  my view,  the  new  Constitution  should  at  least  reduce  the  President

Powers.  In fact, the President should not be above the law, even when he is the President.  

Ministers should be appointed by fellow members of the Parliament. i.e. when they are elected in the Parliament; By this I mean,

let us  say  now,  in  the  Government  we  have  got  about  10  Ministries.   We  might  actually  have  more  than  10  Ministers  with

relevant qualifications, according to that Ministry.   If they are more than 10, they should be picked, and then voted for by other

Parliamentarians. That is what I mean.  They should not be appointed by the President.  This is because if they are appointed by

the President, they are the puppets of the President.

Permanent Secretaries  should be employed by  the  Public  Service  Commission.  This  is  because  actually  they  are  serving  the

public,  they  are  not  serving  the  President.   They  should  also  account  for  all  expenses  in  their  respective  Ministries,  those

Permanent Secretaries.

Once any Ministry is awarded budgetary allocation, no funds should be availed before the next budget year at all.  

NSSF  benefits should be released to beneficiaries,  once they  are  retrenched  or  retired  before  their  retirement  date.  i.e.  they

should not actually be necessarily fifty years of age.  They should be released immediately somebody is retired or retrenched.    

Ombudsmen should be appointed,  to  inquire  into  grievances  of  citizens  against  the  authorities  and  even  proper  action  to  be

taken. Actually in our system, we do not have these kind of people, and they are very necessary in Community.

The Government should care for farmers and for the common man, because they are the majority electorate, as the Government

belongs to them. Currently,  the Constitution looks like the common man and the farmers  belong  to  the  Government.   That  is

wrong.  In fact, the Government is theirs, so they should be taken care of by the Government, more than the others.   Right now
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they are really suffering.  

MPs should be appraised.  We should have appraisals after every two years. I think you get what I mean; – So that if the MP is

not performing well, we could actually even call a by-eclection within two years,  because  some of them go  there  just  to  earn

their allowances and big money that they are getting now, without doing anything at all for the common man.  

Kenyans are  very very highly taxed.   In this, Constitution it should actually look into double or  even tripple taxation,  –  that  is

there.  We are very very highly taxed these days.  That one should be looked into.  

Last but not least, it is actually about this succession.   I  heard somebody metion about,  but I had written it here.   If somebody

dies and you want a son or  a daughter to inherit that piece of land,  you  have  to  go  to  the  court  and  pay  a  lot  of  money,  to

register the death of that particular person.   That one actually wastes  a  lot  of  time.   When  we  have  clansmen  or  elders  who

know more about  that particular family.  That one should be left to the clan, not the Government or  the Judiciary because  the

Judiciary, does not know anything about that family at all. That is all.  

Com. Lenaola:   Thank  you  Mr.  Muthuri,  just  a  minute.   Is  there  any  question?   Okay  pleast,  come  and  register.   Joshua

Mungatia.  Halafu Nicholas Kirimi ukuwe tayari.

Joshua Mwirigi Mungatia:  Thank you Commissioners.  Mtaniruhusu, nitatumia lugha zote mbili.  Niko na bahati kwa sababu

nafiri yale nitakayosema hapa mengine imesemwa.  Kwa hivyo nitatilia mkazo tu.  

Naitwa Joshua Mwirigi Mungatia.  Ningetaka kuongea juu ya licencing for owning of arms.   Kwa vile ilivyo sasa  hapa Kenya,

sheria zile zilizoko kuhusu possessing of arms,  or  licencing for one  to  own  a  gun  ni  vigumu sana.  Hivi  kwamba,  mtu  anapitia

through  rigorus  means  na  njia  nyingi,  mpaka  inakuwa  watu  wengine  wananyimwa.   Mimi  naona  kulingana  na  vile  mambo

yamefika sasa, we realize that there is serious insecurity kwa nchi yetu, sina nafikiri ni kwa sababu ya mlipuko wa population,  na

hardship  in  living,  and  so,  the  insecurity  is  so  high.   Therefore  somethings  that  we  were  holding  back,  kusema  labda  watu

wakiwa  na  bunduki  labda  wataanza  kuuwana,  ningetaka  kusema  kama  ni  hivyo,  hata  visu  ni  silaha  na  watu  wangekuwa

wanauaana nazo.   Kwa hivyo, kama sheria zinazo ruhusu umiliki  wa  silaha,  or  owning  of  guns  ungeruhusiwa  kidogo,  ili,  yule

anaweza kulipa na kujiandikisha na kupata  licence unayofaa,  aruhusiwe kupata.   Hii ni kwa sababu tunaona  the  way  robbery

ziko na kuuwana, kama wananchi wamekuwa wamekubaliwa, na  kama  ni  hao  wezi  wakijua  labda  kwa  gari  fulani  hao  watu

wanaweza kuwa na bunduku, hawawezi kuthubutu kuja kuattack, kwa vile kama unavyojua, Meru hapa sasa tumekwa na shida

nyingi sana of late.  People being killed, shooting and all that.   If a certain area,  they were suspecting labda kunaweza kuwa na

watu wana bunduki hapa,  wangeogopa.    Lakini,  kwa  sasa  wanajua,  you  may  have  to  go  to  even  six  locations  or  even  the

whole District without seeing a civilian with a gun, and therefore nafikiri zingelegeshwa, ziangaliwe and I think this will assist  to

improve the security.  Ili watu wajiamini, because  we are  seeing in the advanced countries or  in the civilized countries,  unakuta
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people freely own guns, and we don’t see  them shooting one another anyhowly.  Therefore  it  will  be  very  hard  for  anybody

coming to shoot  you at  your  home,  because  they  know  you  are  also  armed.   Therefore,  nataka  kupendekeza  haya  mambo

yaangaliwe. 

Pia kuna jambo lingine limetajwa, kuhusu ex-policemen.  Kumegundulika kwamba zile kesi  nyingi zinazo husika na mambo ya

wizi, zimetajwa mtu fulani alikuwa ex-policeman akafutwa kwa sababu labda alikuwa criminal, and these are  the same people

who try now to utilize that technology, or the technicque that they learned, kuja kuhangaisha wananchi.   Kwa hivyo, watu kama

hawa ningependekeza kama zamani nilisikia walipokuwa wanafutwa,  walikuwa  wanafuatuliwa  sana  kujua  wanafanya  nini  kila

siku.  Nafikiri kuna Mzee mmoja ametaja hapa nafikiri such people  wanafaa kuaangaliwa vizuri sana,   kwa sababu inaonekana

ndio wanakuja na huko wanaunda guns.

The other thing ni kuhusu security mechanism.  Police station zetu zile nyingi, unakuta they are not well empowered,  kwa magari

and other equipments.  Hii ni kwa sababu saa  ingine  utasikia  mtu  anapiga  simu,  unambiwa  hakuna  gari,  labda  utukujie;  Sasa,

utapitia wapi ndio uje uchukue Polisi,  kama wewe mwenyewe unapigwa na wezi?  Kwa hivyo, naona hilo ni  jambo  moja  pia

nataka kutilia mkazo, if our country is going to be  secure,  na security elefu ya kudumishwa kuhusu wananchi na security hawa.

Kwa hivyo, kutiliwe mkazo mambo ya security men na equipment na magari, na mambo kama hayo.

Jambo  lingine  ningetaka  kutaja  ni  kuhusu  vile  mtu  mwingine  ametaja  hapa,  excessive  land.   Sio  wazungu  pekee,  kuna  watu

wengine hata wa-Africa,  ambao wako  na  land  ambao  hawatumii.  Inakuwa  pia  kuna  wananchi  wengine  ambao  hawana  hata

square foot ya kulima, lakini yule mtu mwinge ako na shamba kubwa,  maelfu na maelfu, lakini hatumii.  Hatuna  shida  na  yule

labda ako na land ambayo anatumia, tuseme wengine wanalima ngano; Hao ndiyo, kwa sababu  wanajari  watu  huko,  na  hizo

ngano zinaletea nchi yetu fedha.  Lakini, wale wako na land which is not in use,  kuna kuwa tu na gazelles na wanyama wengine

ambao wanalala huko, Serikali should repossess such land, na wapatie wale watu wako na shida ya kutumia ardhi kama hiyo, ili

kusiwe, kwa sababu wengine walipata ardhi kama hiyo, nao sio kwa kununua, sababu najua ukinunua ardhi, huwezi kununua ati

ukuje utupe hivi.  Kwa hivyo, such a person might have acquired that land by virtue of being in an office, or may be having been

born earlier than the others; That does not give you the right to be more of a Kenyan than the others.   Kwa hivyo, such people

ni grabbers, na hiyo land inafaa kuchukuliwa na Serikali igawie wale wako na shida.

Jambo lingine ningetaka kutaja  kwa haraka,  ni kuhusu education.   Ningetaka  kusema  kwa  nchi  yetu,  sheria  za  elimu  ziko  na

shida kidogo.   That tunasukumia watoto  kusoma mambo ambayo hata haingii.  Kwa nchi zingine, they try to  tap  talents  quite

early, kwamba kama wewe  unaonekana  you  excel  in  mathematics,  sio  uanze  kusukumwa  mambo  mengine.   May  be  naona

kutoka Primary  Level  kwenda  Secondary,  hapo  tuwe  na  a  deliberate  move,  kuangalia  hawa  watoto  wana-excel  vizuri  kwa

subjects  gani, kama ni hesabu,  science,  physics and chemisty – so that  they  drill  these  children  in  such  areas  deliberately,  na

ndipo sasa kutakuw na uvumbizi, because one cannot be a jack of all trades.  Kwa hivyo, naonelea in our system of education,

tujaribu  kuangalia  hapo,  that  watoto  waangialiwe  wanajiweza  kwa  njia  gani  na  ndipo  tutaweza  kuwa  na  hata  njia  nzuri  za
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uvumbuzi,  (discoveries)  because  you  have  all  the  time  to  deal  with  your  chemistry,  na  kwa  hivyo,  kusukumiwa  yote  uende

ukachangulie badala ya huko juu, a lot of time will have been wasted.  Thank you Commissioners.  That is all.

Com.  Lenaola:   Thank  you  Bwana  Mungatia,  njoo  ujiandikishe  hapa  tafadhali.  Nicholas  Kirimi  na  Frankline  uwe  tayari

kumfuata.  Halafu baadaye Samuel M’rintaria – uko hapa – baada ya vijana.

Nicholas Kirimi:  Okay. – Thank you Commissioners.  I am representing Abuthuguchi entire community.  

Interjection Com. Leonola:  Please tell us your names

Nicholas  Kirimi:  My names are  Nicholas  Kirimi,and  my collegue  here  is  Antony  Gitonga.   We  start  off  with  Constitution

Supremacy: – The current Constitution allows Parliament to amend any part  of the Constitution, by 65  of majority  vote.  We

recommend that the procedure be changed and allow Parliament to amend any part  of the Constitution by 80% majority vote.

Before Presidential accent to any Constitutional Amendment, there should be a national referendam.  The referendum should be

conducted by independent bodies, that is religious institutions and non-governmental organization locally oriented.  

Citizenship :  The current Constitution should be amended as follows:-

• All persons  born of parents  who are  citizens of Kenya should be regarded as  automatic  citizens.   Citizenship  of  all  other

persons other than roman(i) about the considered for citizenship upon application.

• Spouses  of Kenya citizenship regardless  of gender,  be  considered  for  citizenship  upon  application.   A  child  born  of  one

Kenyan parent.  should become automatically citizen, only  if  the  father  of  such  child  is  a  Kenyan  citizen.   A  child  whose

mother is a Kenyan citizen but  the  father  is  not,  should  be  considered  for  citizenship  upon  application.   The  right  of  the

obligation of citizenship should depend on the manner in which the citizenship is acquired.  The Constitution should not allow

dual citizenship. 

• A Kenyan should carry any of the following documents as evidence of the citizenship:

- A Kenyan Passport

- Driving Licence

- Kenyan Identity Card.

• Defence and National Security:  These should be amended as follows:  

- Situations such as war, national disasters, incirculation, and breakdown of public order. Parliament should have the

authority to involve these emergency powers.

- Parliament should also play a role of affecting the emergency powers.

Com. Lenaola:  You can highlight, don’t go through the entire memorandum because that will take too much time.  Okay.
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Nicholas  Kirimi.  Political Parties:  – The  Political  Parties  should  play  roles  other  than  political  mobilization,  such  as:  Public

Investiment, Public Accounts,  appointment of some  members  of  the  Executive  and  Judiciary  such  as  Chief  Justice,  Attorney

General, and the Central Bank Governor.  Discipline the executive officers answerable to them as members of a Committee of

Parliament.  The Constitution should regulate the committee sure of management and conduct  the political parties.   The number

of political parties  should be  limited  to  less  than  ten.   The  political  parties  should  be  financed  by  public  finances.   Minimum

number of people subscribing to a political party should be fixed and any party with less members should be financed.

The  Registrar:  –  The  following  appointments  should  be  voted  by  Parliament.   Attorney  General,  Chief  Justice,  Permanent

Secretary,  Parastatals,  Provincial  Administration,  Vice  Chancellors  of  Public  Universities,  and  Governor  of  Central  Bank.

Parliament should have unlimited powers to control its own procedures through standing orders.  Being a member of Parliament

should be a full time occupation.  Age requirement for voting should remain 18,  whereas that of Consultive Parliamentary seats

and President should be between 22 and 60 years  respectively.   A Parliament seat  contester  should have at  least  a University

degree.   Moral  and ethical qualification for Parliamentary candidates  should be introduced.   People  should  not  have  rights  to

recall their MP.  MPs should act  on the basis  of concerns and conviction not on basis  of interaction from their Constitution or

Parties.

Interjection:      (inaudible)

Nicholas  Kirimi:  The  concept  of  nominated  MPs  should  be  retained.   Not  less  than  half  of  the  nominated  MPs  or  more

should be women.  The Constitution should not permit coalition Government.  The Present system where the dorminant political

party forms the Government should be retained.  There should be more than one chamber of Parliament.   The President  should

not have powers to vote the registration passed by the Parliament.  The Presient should not have powers to dissolve Parliament.

Executive:  – A Presidential  candidate  must have at  least  a  University  degree.   The  Presidential  tenure  should  be  fixed  to  a

maximum of two terms of five years  term-age.   The functions of the President  should be defined in the Constitution.  Limits of

the Presidential  powers  should be set  by  the  Constitution  powers  such  as  power  to  rule  by  decrees  and  orders.   Power  to

appoint and sack  senior civil servants,  Judges,  Parastatal  Heads,  Public  Universities  Chancellors,  etc  should  be  taken  away.

The Constitution should provide for the removal of the President  for misconduct while in office.  For  example,  in cases  of the

gross misconduct and misuse of power provided in the Constituion.  The President should be a member of the Parliament.   The

Provincial Administration upto the location level should be abolished.

Judiciary:  –  The  Judicial  officers  appointed,  especially  those  that  joined  security  of  the  annual  should  be  invented  by

Parliamentary.  There should be Provincial of the Judicial Review of laws made by the legislature.  
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Local  Government:  – Mayors  and Councillors.  Chairman should  be  elected  directly  by  the  people.   The  current  two-year

term of the Mayors and Council Chairmen should be extended to five years term.  Councils should operate  autonomously.  The

minimum education qualification of the Councillors should be  at  least  a  University  degree,  therefore  no  language  test.   There

should be moral and ethical qualification of the local authority seats.   The Councillors should determine the remuneration of the

Councilors.  Nominated Councilor seats should be abolished.

Lives of vulnerable groups: – The Interests of women and people with disabilities needs to be  given more attention.   People

with disabilities should be provided with upkeep.   Military groups such as  Ndorobo,  Okiek,  Oromo should be considered  as

vulnerable groups.

Land  and  Property  Rights:  –  The  Individual  should  be  given  legitimate  ownership  of  land.   The  government  should  have

powers to compulsorily acquire private land for any purpose but upon compensating the owner.   

The State:  Local Authority should have the power to control the use of land by the owners trusts.   There should be selling of

land owned by individuals. There should discretion on ownership of land by noncitizens.  Men and women should have  equal

access  to  land,  equal  rights  to  inherit,  and  own  title  deeds.   Kenyans  should  own  land  anywhere  in  the  country.   The

Constitution should not guarantee excess to land for every Kenyan.

Com. Lenaola:  Just pick out one more, since we shall read your memorandum.

Nicholas Kirimi:  The Constitution Commissioners Institution and Offices – The following Constitution Commissioners should

be  established.   Human  Right  Commission,  Anti  Corruption  Commission,  Land  Commission,  Public  Services  remuneration

Commission, Senior Government,  Parastatal  Offices  appointed  by  the  Commission.   The  powers  and  function  of  the  above

Commission should be outlined in the Constitution.  Thank you.

Management and use of natural resources:  The executive should retain the powers  to raise,  manage and distribute finance and

management of human resource.  Besides taxation, the public finances can be raised by exporting manpower and involving the

military in road and other constructions, instead of using the multi national,  to do the work.   To ensure equitable distribution of

national  resources,  industries  should  be  decentralized.   The  National  cake  should  be  shared  on  quarter  basis.   Competent

Kenya  should  be  properly  remunerated  to  attract  them.   Public  Service  Commission  members  should  be  appointed  by

Parliamentary Commission.  There should be a code  of ethics for holders of public office.  Public officers must be  required to

declare thier assets.  

Com. Lenaola:  Thank you very much students for participation and for your views, I assure you that the Commission will read

every single word, so don’t feel like I have rushed you through the presentation.  Please come and register,  and thank you very
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much for the other students.   Mr.  Samuel M’rintari – Mzee ako wapi? Ameenda tena?  Hatuwezi  kumngoja  –  kama  hayuko

basi hatutamngojea.   Kufika hapo – amekuja – atakuwa mzee wa mwisho kutupatia maoni halafu tutafunga na maombi  kikao

cha leo.  Mzee Samuel, endelea na maoni yako – Sema jina, na kutoa maoni.

Samuel Mrintari:  Mbitagwa Samuel M`rintari kuuma Mariene Location.

Translator:  My names are Samuel M’rintari from Mariene Location.

Samuel Mrintari:  Maoni jakwa jaria ndinajo ni jaaja.

Translator:  These are my views.

Samuel Mrintari:  Nikuringana na uria na uria Raisi aari na power ya kuthuura mjumbe urombete kuura kiri aantu agatwa indii

akamuthuura akamuethia kinyaa minister.

Translator:   It is wrong for the President  to nominate a Member of Parliament who has  been  rejected  by  electorate  and  to

appoint him into a cabinet post.

Samuel  Mrintari:   Nandii  nkonaa  nii  gutibwirite  niuntu  aantu  lbaa  muntu  uju  etite  ni  gutongeeria,  nibaria  bamwatire  kuura

bakionaga aatibwirite kubatongeeria.

Translator:  That is very bad, because this person is going to lead people who rejected him during the elections.

Samuel Mrintari: Ouu waati kuura ni aantu akathuurwa.

Translator:  A person who has been rejected by the electorate should not be nominated into Parliament.

Samuel  Mrintari:   Nandii  jau  jangi  ni  kuringana  kirii  thirikaari  iji  yetuu  ya  Kenya.   Naaria  muntu  agiitite  share,  baita  iria

iuthuranitue ni ikundi  biu,  thirikari  iramba  kugita  tax.   Na  divided  iria  muntu  akwona  thirikari  ikamuthingata  kairi  ikamutunya

kiinya turia akwonete.

Translator:   The  Government  should  not  over  tax,  for  example  in  the  organization  where  we  are  getting  dividends.  The

Government is taxing the dividends and when it is taken to the bank, the Government again taxes it. This should be reduced.

Samuel Mrintari:   Nankoona bubati  kujukia tax iria bajukagia kabere  indi batithingatane na mumemba naaja kumutunya tax

kairi.

Translator:  They should only tax once. They should not follow that money again to tax.

Samuel Mrintari:  Nandii, ndiuga ni bubwega guti bungi ndinabu noo buu.

Translator:  Okay, he is saying that he does not have much.  Thank you very much.
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Com. Lenaola:   Asante Mzee M’rintari, njoo ujiandikishe hapa.  Sema Mzee.   Okay njoo.   Wewe  ndiyo  ya  mwisho,  siwezi

kubali mwingine kwa sababu nimeita kila mtu.  Sema jina na utoe maoni.  Halafu bwana Kiruki utasema baada ya huyu.  Karibu

mzee.

Japhet Rwito:  Mbitagwa Japhet Rwito,

Translator:  My names are Japhet Rwito.

Japhet Rwito:  Buria ngukari naabu bwakwenda kuuga, 

Translator:  These are my views.

Japhet  Rwito:   Mbere,  ministers na baa  bangi betaga gwika mbeca rwongo na batigite nthiguru iri na thiina.   Nandi  ninkuga

mbeca iu cionthe barite rwongo cieje naja.

Translator:  Cabinet Ministers and senior people in the Government are swindling Kenyan money into the foreign banks.  They

should bring that money back, so that that money will assist in developing Kenya.

Japhet Rwito:  Buria bungi, inkwenda kuuga kethira Rais bariringirwa kuura aantu bathatu kana baana, umwe akuruke,  namba

two wawe ibabui guchoka kuurene kairi bobairi na namba one.

Translator:  If we have three Presidential  contenders,  number one and two should come back  again to the Electorate  so that

they can be voted.  That is one and two will come back again for the next round.

Japhet  Rwito:   Buria  bungi,  Rais   kiiri  mandaraka  ja  a  Rais  kaana  uwezo  bwawe,  atibatere  kwithirwa  niwe  ukuthura

Permanent Secretary, na DC, na PC, na kiinya ajumbe.  Nibabatere  kwithirwa kurina committee ingii iria ikuthura mono mono

ba ministers.

Translator:  The President should not have powers to appoint Permanent Secretaries, District Commissioners and other senior

Government officials.  There should be another Committee to do that work.

Japhet  Rwito:   Bungii  riiria  aana  ba  university  bakuewa  loan,  lakini  batikuewa  loan  rung`anene.   Muntu  omba  kuewa  loan

umwe aka ewa shilingi ngiri mirongo irii, ungii akaewa mirongo inaa, uungi akaewa mirongo ithatu na mono mono baria bakuona

mbeca  inkai  ni  aana  ba  nkia.   Gankugaa  nibabatere  kuejagwa  loan  bang`anene  bonthe  nikenda  kithomo  kiria  kia  university

kiumbika.

Translator:  Both students from the poor and the rich should be given equal amount of loans.

Japhet Rwito:  Nibubwega nii ntina mantu jaangi.

Translator:  Thank you very much.
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Com. Lenaola:  Asante sana mzee, kwa maoni yako. Njoo ujiandikishe kwa Kitabu yetu.  Mzee Kiruki.

Stephen Munene:   Thank you very  much  the  Commissioners  and  the  audience  au  wananchi  wote  wale  waliohudhuria  leo.

Nataka  nichukue  nafasi  hii,  kwamba  narudishia  asante  sana  commissioners  wetu,  kwa  vile  wameketi  hapa  kutoka  saa  tatu

mpaka wa leo na wamekuwa makini sana kusikiza vile sisi tunasema.  Ni hakika, kwa vile wameona ile initiative au vile tulikuwa

na mambo mengi ya kusema, na hasa hawa wazee ambao ni wazee kabisa,  ambao hawangeweza hata kuzungumuza kwa lugha

ya kiingereza au ya kiswahili.  Walikuwa wanatafasiriwa vile walikuwa wakisema, na hakika mmeona watu wa hapa wako na

interest ya Constitution.  Maoni yetu mumeyasikia, na nina hakika mtayapeleka pale yanatakikana.   Kuna kitu kimoja ambacho

kime-dorminate this seating.  

Succession, umesikia, kila mtu akisema, anasema mambo ya succession.  Ingine ni ya land, vile watu wetu hawana mashamba.

Nafikiri mkienda Timau mtakuwa na wingi wa mashamba,  kwa sababu huko ndiko wazungu wana mashamba.  Moja  ana 29

thousand acres.   Huko kwa barabara,  wananchi  ndiko  wanalima.   Wananchi  wanalima  kwa  barabara  –  road  reserve,  lakini

mzungu analima hiyo shamba ingine yote.  Kwa hivyo nafikiri kwa Meru yote mtasikia mambo ya kahawa, naya succession kwa

sababu hiyo ni shida.  

Ingine ile inatuuma sana na mmesikia, ni hiyo ya land, kwa sababu watu wengi wale maskini  hawawezi  kufanya  succession  in

our courts,  because  it is too expensive.   Kwa hivyo nimesema ni asante,  kwa vile mumetusikiza. Kesho  tutakuwa  nanyi  huko

Juu Gitonga, na mtasikia mengi.  Wakati mtatoka Central Imenti, mtakuwa na maoni yetu, na mtayapeleka mbele.  Tuna hakika,

ile Constitution tutapata, itaweza kuendesha mwananchi wa Kenya akiwa na furaha, kwa sababu,  ile Commission ili teuliwa, ni

Commission ambayo ina ujuzi.   Hata isipokuwa ni mjue  maoni  yetu,  kama  hiyo  ya  succession,  nafikiri  ikiwa  mngetengeneza

huko  Nairobi,  hamngesikia  mambo  ya  succession,  vile  inafinya  watu  hapa  –  mngeitengenezea  hiyo  Consitution.   Nafikiri

ingekuwa kama ile ya Lancaster House, na haingetusaidia sana.  Kwa hayo machache,  nasema asante sana.  Tutakutana kesho,

na tutaendelea.  Kufikia hapo, nitauliza mzee moja wa wale walikwa wanakuja hapa kutoa maoni yao atuendeshe kwa maombi

ya kufunga.

Mzee (maombi)

Tuombe – Asante Mungu kwa vile umetuweka hapa kutoka saa tatu mpaka saa hii, na sasa tumefika mwisho wetu.  Ile maneno

yote  tumesema  uyaweke  kule  inatakikana  hata  ukiona  na  macho  yako.   Tunakuomba  Mungu  ikifika  pale  inahitajika  kufika

iangaliwe  vile  tunasema,  tunakutuma  mbele  ya  wale  viongozi.   Tunatuma  roho  wako.   Tunatuma  hata  malaika  juu  yetu

atuchunge,  na  hawa  viongozi  wetu  wamekusanya  maneno  yetu,  tunawaweka  mbele  yako.   Hata  gari  ile  wataenda  nayo,

tunaiweka mbele yako; Steering itashikwa na malaika wako,  na miguu yote ya gari itachungwa mpaka wafike pale wametoka.

Wakipeleka maneno yetu Mungu, tunakuomba isikizwe  kwa  isikishwe  na  makini,  na  ipitishwe  vile  tunavyotaka.   Sisi  watoto
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wako,  tunaona tunafinywa na viongozi, na tunakuomba viongozi waweke masikio ya kusikia maneno, na wasisikie maneno  ile

inayotoka  kwa  shetani,  lakini  wasikie  ile  inatoka  kwa  sauti  yako.    Dunia  ikiwa  inapoa  moto,  isiwe  na  maneno  ya  kufinya.

Tunaweza hata kukuomba wewe na ukatuongoze,  na tukaona wewe ndiye baba  wetu  kwani  maneno  yetu  tunaona  inasikika.

Mungu twakuomba wale wote watasikia hii maneno yote  wasikie  kwa  makini  ya  kutosha  na  tutashukuru,  kwa  hivyo  Mungu

hata wale wote wamefika hapa kutoa maoni, tunakuomba uwaweke vizuri na hata maneno ikirudi tena,  irudi vile sisi tutakuwa

tayari kusikia inaenda aje, kwa hivyo tunakuomba hayo machache kwa jina ya Bwana Yesu Kristo Mwokozi wetu.

Response:  Amen.

The meeting closed at 4.35p.m.
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