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CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS,  IGEMBE  CONSTITUENCY, HELD AT MAUA GIRLS SEC.
SCHOOL HALL ON  14TH   MAY  2002

Present:

1. Com. Domiziano Ratanya
2. Com. Abubakar Zein Abubakar

Secretariat Staff in Attendance

1. Roselyn Nyamato  -  Programme Officer
2. George N. Kariuki –Assistant P/Officer
3. Zipporah Wambua  -  Verbative Recorder 
4. George Kimanthi Samuel  -  Co-ordinator
5. Sillas Mwimbi  -  Chairman  -  C.C.C.

The meeting was started by Mr. Peter Kayathi at  9.45  am. by calling people  in as  well as  welcoming them. The Co-ordinator  called a

volunteer to pray. Rev. Justus Mwenda lead the prayers.

Bwana Githiye:  One,  two,  three,  one,  two,  three.  Wananchi wote wanaulizwa sasa  tukaribu  kuanza.  Tukaribu  kuanza.  Na  ni  vizuri

mkija  karibu.  Karibuni,  karibuni.  Wananchi  karibuni.  Nimeona  Coucillor  anakuja  na  wazee  wengine.  Karibuni.  Tukaribu  kuanza.

Ujiandikishe pale kwa mlango. Ujiandikishe ili tukuite. Karibuni. Wale wako nyuma, waje karibu tu. Ingia karibu, ingia karibu, kuja kwa

viti  vya  mbele.  Asanti  naona  watu  wameanza  kuingia,  wale  wako  kwa  gate  mnaulizwa  muje  karibu.  Leo  ni  siku  muhimu sana  kwa

wananchi wa Maua,  Nyambene  North  maanake  leo  ndio  tunatajalia  nyinyi  kufanya  kitu  ama  kutoa  maoni  yenu.  Karibuni.  Karibuni,

Bwana Co-ordinator take over.

Co-ordinator:                Asanti sana Bwana Githiye. Nafikiri tutaanza kwa sababu tumechelewa kidogo.

Response:        Asanti, asanti sana tutaomba saa hizi, wewe ndiye utaongoza maombi. Wewe ndiye utaombesha, hakuna shida.

Co-ordinator:                Kama sijaanza kusikiza maoni kutoka kwa  wananchi,  nafikiri  ni  vizuri  tuanze  kwa  maombi.  Nitamuomba

mmoja wenu ajitokeze.  Nafikiri  kuna  Ma  reverend  hapa,  kuna  ma  pastors,  tunaonekana  tuna  imani  sawasawa.  Kwa  hivyo  ni  vizuri
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tupate mmoja atuongoze tafadhali. Rev. Muiti.

Rev.  Muiti:        Tusimame ili tuweze kuomba.  Natuombe,  Mungu Baba,  Mungu mwana, Mungu Roho mtakatifu twaja mbele zako,

Mwenyezi Mungu Baba tukianza shughuli zetu hasa za kuangalia mambo  ya  katiba  yetu,  Mwenyezi  Mungu  Baba  tukitoa  maoni  yetu

twaomba kwa ajili ya Commissioners na team yao na sisi wananchi wa area  hii Mwenyezi Mungu Baba ili tuendelee kutoa maoni yetu

ambae  tunataka  kutengeneza  katiba  mpya,  Mwenyezi  Mungu  Baba  ili  tuendeleshe  nchi  yetu.  Twaomba  Mwenyezi  Mungu  Baba

tukianza  tuanze  na  baraka  zako  hata  tukifika  mwisho,  tufike  tukikuona,  twaomba  kwa  ajili  nchi  yetu  hili  iweze  kuendelea  vyema.

Twaomba hayo tukiamini ya kwamba unasikia maombi yetu katika jina la Yesu aliye Mkombozi wetu. 

Response:        Amen. 

George  Kimanthi:         Asanteni  ketini.  Asanti  sana  Reverend.  Wananchi  wa  Nyambene  leo  tuko  na  makamishina  kama  vile

kulitangazwa wiki iliopita. Leo tumefika katika ile hatua muhimu sana.  Hatua ya kupokea  maoni kutoka kwa wananchi na hii ndio kitu

tulikuwa tunangojea kungojea kwa hamu sana. Mbele yetu tuko na makamishina. Lakini kwa wale ambao hatujakutana naitwa George

Kimanthi. Mimi ni mshirikishi ama Co-ordinator  wa Nyambene.  Na  leo tuko na makamishina na  Programme  Officer.  Tuko  na  Com.

Domiziano  Ratanya,  tuna  Com.  Zein  Abubakar.  Tuna  Programme  Officer  Mr.  Kariuki,  Roselyn   Nyamato,  the  other  lady  Hellen,

Zipporah sorry, hawa ndio tulio nao leo kupekea maoni yenu. Pia niko na kamati yangu ambayo imekuwa ikinisaidia sana katika eneo la

Igembe.  Kuna  Chairman  hapa,  Silas  Muimbi,  tuko  na  Cllr.  Robert  Mugana,  tuko  na  Beatrice  Mbario,  tuko  na  Stanely  Githiiye  na

wengine wako hawajafika, kwa hivyo tuko watu kumi hivi. 

Kwa  hivyo  kama  vile  nilivyosema  ni  kwamba  tuko  na  mengi  ya  kueleza  makomishina  tujitokeze  hapa  tusiwe  na  wasiwasi,  tuko  na

namna  nyingi  za  kupeana  maoni  yenu  lakini  sitaingia  kwa  namna  nitapatia  Commissioner  mmoja  amueleze  vile  mtakuja  hapa.  Wale

wako na mizoano imeandikwa watajua vile watafanya kama kama kuna maoni ya kutoa kwa  maongezi  tu  utaelezwa  vile  utafanya  na

utafuata utaratibu huo. Kwa hivyo tutamuomba Com. Zein amueleze utaratibu mtakaoufuata. Asanteni. 

Com. Abubakar Zein Abubakar:        Habari ya asubuhi? Kama  mshirikishi  wetu  alivyosema,  mimi naitwa  Abubakar  Zein   na  ni

mmoja wa makamishina kutoka tume la kurekebisha katiba.

Na nifuraha kubwa kuwa nanyi leo na tumai kwamba tutakuwa na mavuno  ya  kutosha  katika  kutoa  maoni  ili  tubadilishe  katiba  yetu

lakini ningependa kumuoma mzee Ratanya aendelee na programne.

Com. Domiziano Ratanya:        Okay, asante sana commissioner mwenzangu Bwana Zein na wananchi wote hamjamboni?
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Response:        Inaudible.

Com. Domiziano Ratanya:         Kwanza baada  ya hio introduction mmesikia  ningependa kurudia jina yangu. Ninaitwa Domiziano

Ratanya,.  Na  nimetoka  hapa  kwenu.  Nimetoka  Meru  North  upande  wa  Tigania  kama  wengi  pengine  wanajua  Nchiro,  nimetoka

upande huo. Na leo tumekuja na Com. Zein huyu ambaye tunaye hapa. Tulikuwa na mwingine hakufika jana lakini pengine atafika lakini

tunaendelea kwa sababu tulimaliza Kangeta jana na sasa tuko hapo.  Kwa hivyo tungali katika Igembe Constituency na hapa tukimaliza

tutaendelea Ntonyiri Constituency, na tukimaliza Ntonyiri tutakuwa na vituo viwili kama hapa na alafu tutaenda Tigania, kutoka Tigania

tuelekee pahali pengine upande wa Embu. 

Kwa hivyo, kwanza ningetaka kuwaeleza kwa ufupi, vile tutaendesha mpango wetu wa kusikia maoni yenu. Mnajua kwamba tulipoanza

kulikuwa na hii inaitwa civic education. 

Na hio ikakwisha, na sasa katika safari hii tunafanya kuchukua maoni kwa wananchi. 

Na kabla ya kuendelea kuwaeleza ile procedure  ama mpango ambao tunatumia ni tradition yetu ama mpango wetu wakati  tunapoanza

tuwatangazie wananchi ama wale ambao wameingia kwamba tumekuwa kikao cha Committee ama  Constitution  Review  Commission

kwa hivyo ningetaka sasa  saa  hii, wale ambao wako hapa wote mjue kwamba nimetangaza hiki kimekuwa kikao cha Commission ya

Constitution  Review  Commission  of  Kenya  na  kutoka  sasa  tutaendelea  kijulikane  sasa  officially  tumefungua  hiki  kama  kikao  cha

commission ya kurekebisha katiba yetu ya Kenya.

 Sasa  kwa  mwanzo,  ningetaka  kuwaeleza  vile  tutaendelea.  Kwanza  ningetaka  tusikilizane  kwa  nyinyi  wenyewe  ni  lugha  gani  ambao

tutatumia hata ingawa tumeanza kwa kingereza na kiswahili. Sasa  tutumie  lugha  gani?  Hata  ingawa  natumia  kiswahili,  tuna  kingereza,

tuna kiswahili na tuna kimeru. Nataka mtu mmoja tu appropose. Kwa sababu ni masikizano, kwa sababu ni sisi tu tunatengeneza katiba,

sisi wananchi. 

Response:        Inaudible

Speaker:        Ilituokoe wakati ingefaa sana kama tungetumia kingereza na kiswahili wale wanaweza, to avoid kimeru.

Com. Domiziano Ratanya:        Pengine mmesikia nyote.  Kumependekezwa Kiswahili na kingereza.  Ni sawasawa? Hapo ningetaka

tumalize kabisa ili tukiendelea, tuendelee kabisa. Kuna mama yule, okay wewe mzee.

 

Speaker:        Lugha ile tunaweza kutumia ambaye mama wanaweza kuwa hapa hawaelewi na kizungu ama kiswahili lakini tukitumia

kiswahili na kimeru ni mzuri. 

Com. Domiziano Ratanya:        Kiswahili na……… 
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Speaker:        Na kimeru. 

Com. Domiziano Ratanya:        Na kimeru. Okay sasa  kwa sababu tumefanya haya pahali pengine tumekuwa tunazunguka Kenya,

na kuna mambo kama hayo, kuna lugha ya kienyeji, kuna kiswahili na kingereza.  Lugha ya kiswahili ndio ni kama lugha ambao tunajua

nyote katika Kenya hii, kama official ama national  language.  Kwa  hivyo  hakuna  ubishi  hapo  tutatumia  kiswahili.  Na  kingereza  kama

umeandika memorandum yako kwa kingereza. Hatuwezi kukuambia dakika hio hio tu uwe unatraslate kimeru, kiswahili. Kwa kawaida

unasoma na nini? Na   kingereza,  lakini  niwaambie  ukiwa  na  memorandum  hutasoma  memorandum  yote,  tunakile  tunaita  highlight  ya

points. Kama ni point ya education unasema, kama ni point ya land unasema. Sikueleza yoote makesi na kila kitu. Point kwa mapoint

kwa sababu memorandum tutachukua na uta registar na tutakuwa nayo na itasaidia sana baadaye. Kwa hivyo, wale wana memorandum

watatumia dakika tatu, dakika tatu, just to highlight. 

Tutakuwa na watu karibu mia sita na hatuwezi kumaliza. Okay, lakini it will be  our discrection ukiona naendelea kidogo unaweza kuwa

na  dakika  tatu  na  nusu  hivi,  sisi  tutajua.  Sindio.  Okay.  Na  ukiwa  ni  kuzungumza,  kwa  kawaida  tunatumia  dakika  tano.  Ukiwa  na

memorandum unazungumza na unaeleza mambo yako. 

Na  hio  tume  experience  kwa  sababu  jana  tulimaliza  jioni  Kangeta.  Na  hapa  najua  kufika  kama  saa  tano  kutakuwa  na  very  many

people. Sindio, ili kila mtu awe na nafasi. 

Na sasa,  kwa hio language kwa hivyo tumeona Kiswahili ni sawasawa,  kingereza utasoma highlight yako na  kingereza  sawasawa,  na

kama kuna mtu, mama ama mtu yeyote ambaye hawezi kujua kiswahili kabisa  na nataka kuwa presenter,  tunakubali atumie hio  lugha

yake  na  kuwa  na  interpreter.  Lakini  hao  watakuwa  wachache  sana  pengine  wawili  watatu.  Hatutafungia  mtu  yeyote.  Pengine  hapo

tumesikizana.  Na  ile  tunataka  ni  kuona  kwamba  hatupotezi  wakati  na  tena  hatutaki  wale  wote  wameandikwa  hapa,  watu  waende

nyumbani bila kusema kitu. 

We  are  committed  ourselves  by  recording  this,  na  ni  lazima  tukusikie  hata  ingawa  ni  dakika  moja  tukusikie.  Kwa  hivyo  hapo

tumesikizana lakini ukiwa na memorandum hata wakati  mwingine ukiwa na memorandum yako na unataka kuja upeane kwa staff yetu

hapa unaweza kupeana na uketi usikilize wengine.  Ama upeane na uende kazi yako kwa sababu memorandum itaendelea.  So there are

two  things  with  the  memorandum,  upeane  na  uzungumzie  highlight  point  kidogo.  Njia  ingine  ni  kuwekea  memorandum  na  uende  tu

utuache  na  memorandum  without  saying  anything  that  is  also  allowed.  Sasa  kwa  hivyo  hayo  pengine  tungeweza  kuendelea  hakuna

mambo mengine. Tumesikizana? Hakuna sasa  wakati  wa  kupoteza  wakati.  Sasa  kulingana  na  list  yetu,  vile  list,  kulingana  na  kutoka

number one wale ambao walijiandikisha, kuna wengine wanasema watakuwa kama observer.  Aketi  tu  asikilize.  Yule  ambae  alikuwa

karibu wa kwanza, na tutatumia list tukiona ya kwamba tutaenda kando ya list sisi wenyewe tutajua tutakuwa na very good reason of

doing that.  Yule wa karibu wa kwanza ni Peter  Kaiyanze alikuwa pengine katika hii room akiwa wa kwanza kuingia. Peter  Kaiyanthi

yuko karibu? Peter Kaiyanthi. Huyo  atakuja baadaye. Peter hayuko naona kuna Erastus Mbaabu. 

Okay. Yuko? Tuna kiti hapa ya yule  ambaye anapeana maoni, ndiye mgeni mkubwa kabisa, ndio ana make constitution. Thats why we

have a special table. Utaanza na jina lako alafu kama  una memorandum is just highlight na uchukue wakati  mfupi iwezekanavyo. Okay.
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Karibu Bwana Mbaabu Erastus.

Bwana Mbaabu Erastus:        Bwana Chairman, na Commissioner mwenzako, taabu yangu itakuwa wakati  wa dakika tano.  Lakini

nitajaribu vile niwezavyo. Jina langu naitwa Erastus M’tokirimania Mbaabu na mimi ni mfanyi kazi wa serikali ambaye imestaafu. 

Nilistaafu katika kiwango cha Senior D.C. au Deputy Secretary, na baadaye kabisa ni kawa Chairman wa National Cereals  Board,  na

sasa mimi ni mkulima. La kwanza Bwana mwenye kiti ningetaka kusema ya kwamba, na pia mimi ni Chairman wa Democratic Party of

Kenya  ambae  Secretary  wangu  jana  alipeana  karatasi  yote  ambayo  ilikuwa  imeandikwa,  na  mimi  nikawa  nitakuwa  na  mambo

machache ambayo yahusu pengine mambo ya siasa lakini mambo mengine. La kwanza Bwana mwenye kiti mimi binafsi na watu wengi

wanakenya tuko na imani na commission yenu, ikiongozwa na Prof. Ghai, na nimatumaini yetu ya kwamba mtamaliza kazi yenu ambayo

ni kazi ya muhimu katika century hii. Kazi ya muhimi ambayo tunatarajia mtamaliza kabla ya kura kuanza. Na tunatakia nyinyi heri. 

La pili, nchi hii tumeona mambo mengi na ningetaka kusema katiba yako ihimize sana mambo ya Kenya kuwa Multi Party System kwa

sababu tumeoja one party system of government na tumesikia utamu na uchungu wake.  Kwa hivyo Kenya milele na milele iwe ni nchi

ambayo inatawaliwa na vyama vya siasa vingi.

Mambo ya haki ya  watu,  human  rights,  Bwana  mwenye  kiti  and  right  of  expression  mambo  ya  haki  ya  mtu  na  kutoa  maoni  ni  kitu

ambacho yakipasa kuwe na mizizi katika nchi hii. Na  pia,  freedom, uhuru wa maoni, uhuru  wa  kuomba  dini  yoyote.  Hatutaki  wakati

mtoto ambaye tuseme ni mkristo anaingia shule ya Kiislamu anaambiwa sasa  utaanza kusoma  kurani na mambo mengine, vice  versa.

Mtoto  akiingia  katika  shule  ya  wakristo  aambiwe  sasa  wewe  utaanza  kujifunza  mambo  ya  Bible,  tuwe  na  freedom  ya,  uhuru  wa

maombi,  na  uheshimiwe.  Kitu  ambacho  ningetaja  kama  mikono  mitatu  ya  utawala,  ni  ile  mambo  ya  sheria,  mambo  ya  mbunge,  na

mambo  ya  nguvu  ambayo  raisi  anaweza  kuwa  nayo,  hio  imekwenda  sana  na  ni  lazima  irudishwe  mahali  pake.  Judiciary  iwe

independent. Haina mambo ya kutawaliwa na mtu yeyote, na pia parliament na pia ofisi ya rais. 

Bwana mwenye kiti mambo ya rushwa yameharibu nchi yetu na ni matumaini yetu ya  kwamba commission hii itachukua jambo, kitu cha

muhimu kuona  kama  ni  masheria  yatatunzwa  na  nchi  irudi  mahali  pake.  Kwani  ilikuwa  itatusaidia  sana  katika  nchi  hii  kwa  sababu

tumeumia sana. Mambo ya utajiri wa nchi, what I would call natural resources, misitu na mashamba, Bwana mwenye kiti hivi ni vitu vya

muhimu sana na bila vitu kama hivi binadamu sijui ataishi na namna gani. Na  katiba yetu itambue mambo  kama  hayo.  Utajiri  wa  nchi

ugawe sawasawa.  Kitu kidogo juu ya mashamba Bwana mwenye kiti kuna watu ambao wako na mashamba makubwa sana,  ambayo

hawalimi. 

Nikiazimia katiba yetu iseme watu hawa ambao hawalimi na mashamba ni makubwa,  walipie hayo mashamba ambayo hawatumii kodi,

ili hio pesa ingie kwa serikali, au ialike jamaa ambao wako karibu na hawa, wapatie sehemu za kulima, lakini si mtu mmoja tu kuangalia
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shamba kusema mpaka mtu yule ni shamba langu na halina faida kwa nchi. 

Bwana mwenye kiti, utumishi wa serikali, ile furaha ya utumishi wa serikali kuwa mtu ni wa cheo fulani na nini, morale of several  service

is at its slowest level ever, sababu hio ile furaha ya kuwa na cheo imekwenda chini kwa sababu hata mapromotion ambayo yanapewa

yanapeanwa,  kirushwa au kwa sababu huyu mi mtu wa  kabila yangu. Armed service,  wale watu wetu askari  ambao wanatulinda,  na

wanalinda nchi ya Kenya,  unaingia katika kundi hilo, zamani walikuwa na mambo mengi mazuri ya kuwasaidia  kama  hii  inaitwa  Afco

wananunua vitu kwa bei ya nafuu na nini, furaha yao pia ni kama ya wafanyi  kazi  wa  serikali  wa   kawaida,  its  so  bad,  its  very  low.

Maconstituency, Bwana mwenye  kiti  tuna  maconstituency  ambayo  ni  makubwa  sana,  na  tungeangazimia  kwenu  hii  maconstituencies

yawe kuwa na number karibu iwezekanavyo ili mbunge mmoja asiwe anakilisha watu mia mbili elfu na mwingine yuko na thelathini au

kitu kikingine kama hicho. Na hicho inaenda pamoja na  fair elections. 

Nchi hii tungetaka, Bwana mwenye kiti kuona wananchi wananafasi nzuri ya kupiga kura na wanachagua yule mtu ambaye wanapenda.

Environment destruction Bwana mwenye kiti,  tumesikia  mengi  sasa.  Mara  nyingi  nchi  inakatika  kwa  sababu  mambo  ya  environment

hayana utunzaji na watu wanakufa. Kwa hivyo ni matumaini ya wananchi wa Kenya ya kwamba nchi hii ikaangalia mambo kama hayo

kupitia kwa kurekebishwa kwa katiba. 

Kuna  msemo  mmoja  Bwana  mwenye  kiti  wa   kingereza  unaosema  Power  corrupts  and  absolute  power  corrupts  absolutely.Hii

tumeiona, wale watu wanamadaraka makubwa na wana nguvu nyingi huko ndiko mambo mabaya kama rushwa yanaanzia. Kwa hivyo

binadamu yeyote ikifika maofisi yale makubwa awe anafanya ile kazi ambayo,  anafanya ya kiasi,  si kuwa na nguvu nyingi almost kama

Mungu. Katiba yetu ya sasa nikienda kumaliza Bwana mwenye kiti, ilitengenezwa kama ni koti  ambalo lingevaliwa na Mzee  Kenyatta.

It was tailored for the founder of this nation. Na wakenya walipata onyo kutoka kwa Late Ronald Ngala,  akasema nyinyi tusitengeneze

katiba  ya  mtu,  tutengeneze  katiba  ya  nchi,  kwa  sababu  si  marais  wote  ambao  watakuja  wanaweza  kuwa  kama  Kenyatta.  So  we

tailored that, na matokeo yake umeyaona. Kwa hivyo katiba ambayo mnaongoza sasa  na mtatengeneza tukumbuke huyo mzee Ngala

msemo wake. Isiwe ni katiba ya koti yakuvaliwa na mtu lakini ni katiba ya kuvalia, ni koti la kuvaliwa na nchi ya Kenya.

Kitu kidogo mambo ya institution, Bwana mwenye kiti sisi kama wameru tuna institution  moja ambayo tungetaka itambuliwe kikatiba

na iwe ifanywe ya kisasa, nayo ni Njuricheke. Hiyo Njuricheke ni kama ilikuwa serikali yetu ya zamani lakini tungetaka iwe modernized.

Na ijulikane wazee waNjuricheke au Njuricheke kuitwa wakati  kuna taabu lakini ikuwe ikijulikana Njuricheke ya wameru iko na kazi

yao kila wakati imefanya kazi na serikali. 

Health services, nyote mnajua mambo ya afya katika nchi yetu mambo ya mahospitali hio ni mbaya. Dawa hakuna. Na nafikiri sisi kama

walipa kodi,  katiba inakubali tulipe kodi  na pia tupate services.  Mambo ya District county council nikienda kumalizia Bwana mwenye

kiti, badala  ya kuongea habari  ya majimbo na mama wa majimbo na  kila  kitu,  District  County  Council,  na  Rural  Municipal  Councils

zipate nguvu na ziongezwe nguvu, na kupewa njia, mambo ya kodi ipanuliwe ili iweze kupata pesa ya kutumikia wananchi. 

Nafikiri madiwani  wamechoka  sana  kulaumiwa  bure  na  hakuna  pesa  wanayopata.  Lakini  wakiruhusiwa,  kama  juzi  juzi,  tulikuwa  na
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sales ya aina hii na hii na tulikuwa tunaona  vile kazi ilikuwa ikienda, kwa hivyo local councils ziwe  na  nguvu   na  zipate  pesa  mali  na

tunatumaini pia madiwani wa wakati huo mambo hii ya rushwa rushwa pia hata wao itawapasa kuweka kando kama wanataka kupata

heshima kutoka kwa watu. Naenda kumaliza Bwana mwenye kiti najua nimetumia wakati zaidi ya ule wako. 

Kilimo katika Kenya, kila mtu  akiingia katika jukuaa anasema kilimo agriculture is the backbone  of this country.  Mimi nikiingia katika

jukuaa siwezi sema namna hio siku hizi. Kwa sababu kilimo, yes! hatuna mafuta, hatuna  dhaabu,  hatuna nini. Kilimo ni kitu ya muhimu

sana but its no longer the backbone  of this country.  Why? K.C.C.  iko wapi? Cashew nuts kule Mombasa ziko wapi? …..(Inaudible)

iko wapi?

Com. Domiziano Ratanya:         (Interjection). Jaribu kumaliza.

Bwana Mbaabu Erastus:        Na mambo mengine mengi ambayo yalikuwa yanafanya agriculture kuwa kitu ya muhimu. Katiba yetu

iwe na refradum. Tungetaka wakati viongozi wameshindwa na mambo yatupwe kwa wananchi,  waamue.  Sisi tuna mmea wetu ambao

unaitwa miraa Bwana mwenye kiti, now I am serious I am finishing, mmea wetu amabo unatwa miraa ambao ni cash crop.  Mmea huu

tunasikia uko na kafe unafanya watu kulewa lakini ukiangalia kahawa iko  na  kafe,  chai  iko  na  kafe,  tukiangalia  hata  nje,  nchi  za  nje

kama Central  America States, ni Karagwa, unajua serikali imepata pesa  kutoka wapi? Kwa bhangi. Inapata  pesa  kutoka kwa bhangi

kwa hivyo mmea huo uangaliwe. 

Only two things Bwana mwenye kiti, asanti sana kwa kunihurumia. Hawa watoto wanaitwa chokora,  chokora  ni watoto  ambao serikali

isipoangalia, nchi hii itachafuka  na  ni  watoto  ambao  wamezaliwa  na  mzazi.  Ningeazimia  kuwe  na  sheria  juu  ya  chokoras,  na  wazazi

watafutwe, kwa sababu wengi wanapotea kwa sababu ya kukosa malezi mazuri. Kukiwa na sheria namna hio itatusaidia. 

La mwisho Bwana mwenye kiti ni political appointments, wakati kuna kazi za muhimu ambazo zinataka kama ni mtukufu rais,  au yeyote

ambaye anataka kuchagua watu wakuangalia mambo ya wananchi katika nchi hii, waangalie nje waone hata  wale  watu  amabo  si  wa

siasa lakini watu ambao wako na jina nzuri na watu ambao they have their  names to protect  wapatiwe nafasi ya kuongoza nchi, kama

America, President hachagui cabinet kutoka kwa wabunge. Ni nje huko. Kwa hivyo ikifika kitu kidogo kama uchaguzi wa wafanyi kazi

watu wetu wale wenye majina mazuri na wale wanawaweza kuongoza nchi hii wakumbukwe si kwa kisiasa.  Bwana mwenye kiti yangu

ilikuwa verbal presentation sababu chama changu kilitoa maoni yake jana, na toa shukurani.

 Com. Domiziano Ratanya:         Thank you.  Nilisahau kuwaambia kwamba after presentation,  pengine tunaweza  kuwa  na  kitu  ya

kuuliza  mkuu  wa  commissioner.  Kwa  hivyo  mtu  atangoja  nusu  dakika  kama  tuna  chochote.  Bwana  Commissioner,  do  you  have

anything………(Inaudible).  Bwana  Commissioner  mwenzangu  anasema  hana  chochote  lakini  ningetaka  clarification  kidogo  hapa,

unasema kuchaguliwa kwa ministers ama top officers, can you clarify that one.

Bwana Mbaabu Erastus:         Nilikuwa nasema, wakati  kunatokea na nafasi,  ambazo  za  civil  service  pengine  nje  tuna  institutions

mingi ambazo zinasimamiwa, badala ya kusema kwa sababu babu alikuwa mbunge na hajarudi ndie atakuwa chairman wa kile. Nasema
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badala  ya  hio  kufikiriwe  mkubwa  angalie  nchi  yake  ajue  mzee  mwengine  anaitwa  Jeremiah  iko  na  jina  na  masomo  yake  anaweza

kusimamia kitu kama hiki. And thats why I am comparing with America way of president  he  doesn’t pick his cabinet  from the elected

senators or contract men.

Com. Domiziano Ratanya:        Asanti sana Bwana Erastus Mbaabu kwa hayo maoni yako,  hata ingawa umepitisha kidogo maoni ni

ya muhimu.  So  mwingine  anayefuata  ni  huyu  mwalimu  anaitwa  Lona.  Na  nilisema  kama  una  memorandum,  jaribu  kufanya  iwe  fupi,

dakika  kama,  memorandum  ni  dakika  kama  tatu  kama  vile  tulikuwa  tulikubaliana.  Kwa  hivyo  don’t  go  through  reading  your

memorandum, just give the highlights. That is my point. 

Mrs. Lona Mwangi:         Majina yangu ninaitwa Mrs. Lona Mwangi. Mimi ni mwalimu hapa Maua Girls, naningesema nina shukrani

sana kwa kazi inayofanywa na Constitution Review. Ni kazi kubwa, kazi tunaheshimu, na kazi ambayo tunaomba itakuwa na mafanikio

makubwa  na  kuleta  baraka  katika  nchi  ya  Kenya.  Niko  na  mambo  mengi  ya  kuzungumzia  lakini  nitazungumza  kwa  ufupi  sana.

Ningependa  kuanzia  na  kile  kinaitwa  citizenship,  ama  kuwa  mwanakenya.  Kulingana  na  katiba,  kuwa  mwanakenya  ningetaka

kupendekeza ni mzuri kuwa na automatic citizeship ama unakuwa mwenye Kenya kama bwana wako ni wa kenya,  ama pengine wewe

ni mtu wa kutoka nje umeoa msichana wa Kenya.  Ni mzuri kuwa na automatic citizeship kwa sababu mmoja hao watu wameoana ni

mizizi yake na watu wake, mababu zake wanatoka Kenya. 

Jambo lingine ningependa na  kuongea  kuhusu, ni defence and national security, nchi yetu imefanikiwa na kuwa the Armed Forces,  the

Military  Force,  the  Police  Force,  kuna  the  CID  branch,  hizi  are  weapons  of  machinery  ama  hizi  defence  weaspons  zinawezo  wa

kufanya hii nchi kuwa na enough security.  Lakini  shida  moja  tumekuwa  nayo  kubwa  ni  nchi  yetu  imekuwa  na  a  lot  of  insecurity,  na

ningependa kupendekeza commissioners ambao tuko nao ni vizuri governent machinery, ama wale wanastahili kuweka  security  in  the

country for example kama the Armed Forces, kama Millitary Force  mara nyingi wako dormant,  hawapewi kazi ya kufanya ile inaweza

kuwafanya very active and very productive.  Katiba mpya itakaofanywa ni nzuri kufanya ili wawe very productive na wasiwe dormant.

Watu wa Armed Forces na Millitary Forces ni watu wako na hekima ya hali ya juu sana na inaamini, katiba inastahili kuwapatia nafasi

ya hekima hii kutumiwa vizuri.  Jambo lingine ningependa kupendekeza ni ya kwamba Political Party System inastahili kuendelea. 

Kenya imeachieve mengi kupitia the Political Parties  System. Mara nyingi kwa mfano, nikipeana mfano wa elimu tukiwa na kama fund

raising ama harambee tuite mtu wa DP ama wa party ingine isio ya Kanu wanakuja,  wanatoa pesa,  shule inajengwa. Nasema the Multi

Party System imeleta maendeleo. Na mzuri idumu. 
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Jambo  lingine  ningependa  kuguzia   kuhusu  the  right  and  obligations  of  citizens.  Ningependa  kuomba  commissioners  with  us  wakati

constitution iktakuwa imetengenezwa ama katiba, ni vizuri kila mkenya awe anapewa the right to live, ama you have a right to live, you

have a right of protection,  you have a right of being heard,  ama unafaa kusikilizwa kwa case  kotini,  case  inasikizwa  vizuri,  mashahidi

wanatolewa, case inapewa ruling na ruling ambao haina ongo ama haijakuwa na, it has not been perveted. Justsice is not perverted. 

Na  jambo  lingine  ningependa  kupendekeza  ni  kila  mkenya  anastahili  kuwa  na  the  right  of  traveling.  Anastahili  kupewa   ruhusa  ya

kutembea kutoka mahali moja mpaka pengine. 

Na  jambo  lingine  ningependa  kugusia  ni  there  should  be  right  of  promotion  especially  promotion  on  merit.  Na  promotion  on  merit

imekuwa ………..(Inaudible) ama imezuiliwa na what I am calling nepotism, watu kupewa cheo kwa sababu wamezaliwa kwa familia

fulani na ukabila, tribalism, na corruption. The constitution should address  such issues.  Jambo lingine ningetaka kugusia kwa ufupi sana

ni  gender  equality.  Katika  utamaduni  mwingi  wa  Kiafrica  wa  Kenya,  kuna  ile  nitaita  cultural  oppression.  Women  are  oppressed

culturally.  Utamaduni  unafinyilia  wamama  sana  na  utamaduni  huo  inafinyilia  wamama  inastahili  kuangaliwa  na  katiba  ili  wamama

wasifinyiliwe.  Na  jambo  lingine  ni  mama  akipeana  maoni  yake  kama  nyumbani  inachukuliwa  kwa  njia  sio  muhimu sana.  Wa  mama

hawapewi uongozi unaofaa. 

Kuna research ilikuwa imefanywa nchi fulani ikaonekana ya kwamba mwaka wa elfu moja mia tisa na tisaini, wamama wale walikuwa

viongozi wa dunia ni 4.1% hio ndio ile research ilikuwa imepeanwa na United Nations. 

Kwa  hivyo  inaonyeshana  wamama  hawapendekani  kabisa  wawe  viongozi.  Ningependa  kuomba  katiba  iangalie  mambo  haya  ya

wamama. Kuna women abuse through rape, forced sex, kuna divorce, ama kuachana na kuvunjika kwa ndoa. Na wamama mara ingine

wamepigwa  na  kuvunjwa  vunjwa  sehemu  za  mwili,  katibe  inastahili  kuangalia  vile  wamama  wanastahili  kufanywa.  Na  ningependa

kuomba ya kwamba wamama wapewe nafasi kwa elimu, wapewe nafasi kubwa kuajiliwa kazi, katika siasa wamama wahusishwe. 

Katika elimu ya health and nutrition. Maendeleo ama vile wanastahilli kukuwa,  wamama pia wahusishwe. Ningependa pia kuwaomba

wakati serikali inatengeneza vioo katika serikali wamama wakumbukwe.

Com. Domiziano Ratanya:        Hebu, jaribu kumaliza. Just try to summarise.  

 Mrs. Lona Mwangi:                Na pia ningependa kuomba resources  za wamama za umbile ama vile wako ziwe improved katika

katiba  mpya  itakayofanywa.  Ningependa  kugusa  machache  kuhusa  8:4:4  system  of  education,  ningependa  kupendekeza  kwamba

wakati  mnaangalia  elimu,  iwe  modified  kwa  sababau  ile  system  tuko  nayo  sasa  ina…  it  has  failed  to  address  the  following,  ama

haijaweza kuitimiza mambo haya.  Approaching to  learning,  yaani  kutofanya  watu  wasome,  na  kuondoa  kutosoma,  ama  to  eradicate

illiteracy. The 8:4:4 system should be geared to eradicate, ama kung’oa illiteracy, ama kutoeza kusoma.
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 Jambo lingine ni this system should be made in a such a way ama hii 8:4:4 inastahili kujaribu ku address  the problem of health. Yaani,

vile watu wanaishi, social education should be there, ili itayarishe watu mentally and physically. Na hio ina, that one is lacking, that one is

lacking in the 8:4:4 system of education.  Ningependa  pia  kuomba  katiba,  watu  wanaotengeneza  katiba  ama  the  commissioners,  it  is

important to consult the old system, kuna mambo mengi hatukuangalia wakati wa kutungeneza 8:4:4 system of education na yangekuwa

muhimu sana ya the old system, for example the form six class which was there in the old system, ilikuwa inatayarisha mwanafunzi, the

form six class was a class that prepared students to be mature. 

To built maturity na inapea watu na wakati wakupata nafasi ya kuendelea kwa masomo kama mtu hangeweza kuendelea. 

And  finally,  ningependa  kurequest  the  commissioners  wale  wako  na  sisi  wakati  katiba  ya  Kenya  ya  kwanza  ilitengenezwa,  Kenya

haikukuwa na complexity,  haikuwa  na  complications  zile  ziko  sasa,  kuna  complexity,  ama  kuna  complication  in  our  society  that  the

constitution must address,  lazima katiba iangalie mambo haya,  na  nitayataja  kwa  ufupi  sana,  jambo  la  kwanza  ningetaja  ni  nepotism,

corruption,  embarassment,  ama  kuiba  pesa  za  wananchi,  misappropriation  of  public  fund.  The  problem  of  unemployment,  shida  ya

kutopata  kazi.  Huge  salaries  paid  to,  a  few  individuals  in  Kenya.  The  problem  of  retrenchment  and  its  consequences.  Single

parenthood, Aids victims and Ophanage and street  children. Ni vizuri sana katiba ile itakayotengenezwa iweze ku addrress  hizo shida.

Na nimeshukuru sana.

  

Com. Domiziano Ratanya:        Asanti sana tumeshukuru  Lona Mwangi hata ingawa umeendelea sana umesema ya muhimu kabisa.

Na ningetaka kuwakumbusha wananchi tuna watu wengi, wengi, na kila mtu tunataka aseme kitu, kwa hivyo, just try to manage time.

Haitakuwa vizuri kwa watu wengine kuenda  nyumbani  bila,  at  least  kusema  lolote.   Ukija  hapa  sema  kwa  ufupi  yale  ya  muhimu na

sikurudia mengi. Kila  mtu  awe  nafasi  hapa  ya  kusema  kitu.  Kwa  hivyo  hapa  yule  mwingine  anayefuata  ni  David  Mwiragua.  Karibu

Bwana Mwiragua.

David Mwiragua:        Thank you Mr. Chairman, my names are  David Mwiragua. I come from an organization called Keoka  and at

the same time I am a teacher at Mbureu Secondary School and a Patron of a Law Club. We have established law clubs in schools.

I have something very little to present.  First,  sorry,  I will use English.  First  I  would  like  in  the  Kenyan  Constitution  there  have  to  be

prehumble and in the prehumble we need to simplify the need and the importance of Kenyans to feel that they hold the constitution. For

that matter, we would suggest that in the constitution instead of starting with defining  the country Kenya as a sovereign state we need to

include a statement like we the people of Kenya do agree this and this and that.  On leglislative, I would like to suggest that an elected

member of parliament should represent a constituency with a population size not less than ten thousand people  like that,  so that we try

bring about some equality in representation. 

We also would like to suggest that anybody being elected as  a member of parliament or  being nominated as  a member  of  parliament

should have at least a K.C.S.E. certificate with a minimum qualifications of a C plain or   an equivalent,  probably a division three in the

old system. 
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All members  of  parliament  should  also  be  compeled  to  establish  constituency  offices  in  their  constituencies.  Some  of  them  are  just

elected and they go to Nairobi, they are never found in their constituencies. All members of parliament should declare  their wealth upon

election. The moment you are nominated or  elected as  a member of parliament,  we should know what you have.  So that in one years

time  if  you  all  over  sudden  become  a  millionaire  we  need  to  question  where  you  got  that  wealth.  Parliament  should  have  its  own

established callendar.  They should have a programme and know exactly parliament will run from this date  to  the  other  date,  plan  the

activities etc. etc.

 The other thing is that the nominated members of  parliament should ensure representation of marginal areas,  communities, professional

bodies,  women and views, the physically inpaired the,   nominated should present  interest  or  special  groups not nominating  somebody

because he comes from this tribe or that other tribe, let our interest be represented. 

The other one is that while identification is a preriquisite for registration as  a voter,  relevant documents other  than the national  identity

card like the passports, driving licences, pay slips and others can be used as a means of identification.  At the same time, we would like

there to be live coverage of the proceedings  in  parliament.  On the executive,  we would like to suggest that the Senior Civil Servants

and Parastatals Chiefs should be veted by parliament. The president should come out with a proposal  and the proposal  is discussing in

parliament and see what kind of a person is to be  given this post.  At the same time, the same person should also declare  their wealth.

The Senior Civil Servants too should enjoy what we call the security of tenure. 

The security of tenure is the protection they are  given such that they cannot be  sacked  by whoever appointed them, so that they work

effectively. 

We would also want to suggest that in Kenya we have a post  of a prime minister who should be the head of the government and this

person  should  be  elected  by  the  parliament,  and  in  that  we  are  saying  we  are  incoporating  the  parliament  and  the  presidential

democracy, like it is practiced in France. We  also suggesting that in case of  demise of  president,  then we should have a committee to

run the government until such a time when we can elect another president.  

 A  committee  probably  made  up  of  the  speaker  of  the  national  assembly,  reputable  retired  judge,  a  reputable  religious  leader,  a

reputable retired diplomat,  you  see  a committee of  about  five  people  to  run  the  government  and  to  organize  for  the  election  of  the

president. 

The presidency, we are saying that the president should be elected by at least fifty one per cent of all counted votes or  people  who cast

their votes, fifty one per  cent,   not the current twenty five per  cent in five provinces.  The president  should be aged between thirty five

years and seventy years. He should not represent  any constituency. He should  be  above that.  He should be seen as  a unifying factor.

At the same time, he should be well educated and morally up right person. The president too we are suggesting should not have powers
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to dissolve parliament.  It  is  the  parliament  that  should  decide  when  to  dissolve  itself  incase  there  is  need.  The  president  too  should

declare his wealth upon his election. 

The judiciary, an independent judiciary service commission should be given its right powers  to operate  with efficiency but there should

not be  any interferences.  The chief justice and all judges of the high court  should  enjoy  security  of  tenure  we  have  it,  but  we  should

enhance it further.  An office of an Obadanas  man should be established so that it can take  care  of the welfare of the Kenyans.  Legal

education should be introduced in schools under mechanism sort  to facilitate public legal education,  because  the public and the young

people should be taught law so that  we can produce good citizens. Ignorance is no defence.  The Attorney General should ensure that

cases do not drag for very long time in courts …………..(Interjcetion).

Com. Domiziano Ratanya:        But try to summarise

David Mwiragua:        Yes please. They should be hurried up. In that case, therefore, we say that there should be clear separation of

powers  between the three organs of the  government.  On local government,  we are  saying  that  the  mayors  and  the  chairman  of  the

local authorities should be elected directly by the people, not a few councillors electing their mayors or the chairman. The Councillor too

should have a minimum of form four education. 

Cabinet:  The  cabinet  should  be  a  body  comprising   of  elected  members  of  parliament  and  we  are  suggesting  that  the  size  of  the

parliament, the cabinet  should be reduced to around eighteen cabinet  members and an equivalent  number  of  Assistant  Minister  not  a

bluted one. We also said that people  given cabinet  posts  should be professionals if it is education.  A teacher,  Health doctors  like that

and not people picked from anywhere  and given ministries they don’t even understand. 

On  land,  we  are  saying  that  special  lands  like  shrine,  caves,  physical  sceneries  etc.  should  be  conserved  and  maintained  by  the

government. We are  also suggesting that any land ownership that exceeds  about  five hundred acres  of land  should  be  taxed.  So  that

probably we can also allow other people to own land. 

On  education;  we  are  saying  that  the  basic  right,  education  is  a  basic  right  for  all  Kenyan  children.  We  should  provide  access  to

education by the children and we must provide,  the government should be able to provide free education to all Kenyans and  make  it

compulsory so that anybody not taking a child to school can be prosecuted and we should have a law taking care of that. 

And  finally,  we  are  saying  that  the  higher  education  loan  board  should  also  consider  anybody  not  only  those  students  in  public

universities, anybody who is climbing for higher education. Thank you sir.

Com. Domiziano Ratanya:        Okay,  thank you very much for you now for those who have the memorandum, I  think I told you,

we are able to read everything, all the details if you only give us your memorandum. So what you do is just highlight don’t go through
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reading everthing we don’t have that time. Now we continue the next one is the mayor came and he is going to the office he said so,

lakini yule alifika anaitwa Ichoro. Do you have anything? 

Joel  Ichoro Karuge:         Thank you very much. My names is Joel Ichoro Karuge.  I am a councillor of Maua Central  ward and  a

mayor of the Maua Municipal coucil. Mine is very few, and one is, there should be a law to guide  salaries increament,  and employment

because the present law does not allow somebody educated to earn higher salary than the one who is not educated.  For  example,  we

take a lawyer and a doctor, a lawyer is earning better  than a doctor.  The doctors  spent  more years  in the University than the Lawyer.

So there should be a law to guide the salary increament and employment. 

Second, kuna hii sheria ilikuwa ina govern local authorites,  before local authorities have powers  but today they have no power.  When

multi  party  was  introduced  the  local  authorities  dropped  down  in  terms  of  powers.  Today  the  clerk  can  do  anything  even  without

informing the council  but before council had the power to control the office and clerks were under it. Today clerks can use any amount

of money without the authority of the council. So the local authorities should be given back the power  of controlling the council for their

offices to be run efficiently. The other one is there is a law that has not been reversed that the chairman, the mayor should be elected by

the public.It is a good  idea but the allowances they are  earning today it cannot allow them to compaign or  even to fuel a vehicle to go

round the constituency or the District. For example the chairman of the county council has got eg Nyambene constituency but what he is

earnng cannot even fuel his vehicle even to go round one constituency. If the allowance of the chairman and the mayor will be  improved

then we can be elected by the public. 

The other thing is that the population growth rate  of Kenya is very high  and  this  is  making  the  theft  rate  also  to  rise  eg  stealing  with

violence, you can go to the court and be jailed for three years or four years. The government should introduce something very strong to

govern those things or to control the theft case because the way we are going people can be finished because  there is no law to control

those people. I think with those few remarks thank you very much.

Com. Domiziano Ratanya:        Okay, asanti sana kwa hayo maoni yako,  Bwana Mayor.  Sasa  hapa kwa list yetu tuna watu ambao

wamekuja kama observer,  but we recognize them, tunajua wako hapa kama Kimathi, Ken wanakuwa kuangalia mwiti, kikamiti, Silas

Mwimbi, tulikuwa tumemuita Peter Kaiyathi lakini hakuweko sijui ama ameingia? Kama hayuko twende kwa John Kobito. John Kobito

sema kwa machache vile tumesema wengine wapate nafasi. Endelea.

John Kobito:         Asanti sana Mwenye kiti na watu wote  ambao  wanakuja  kusikia  hii  maneno  najua  ni  mambo  muhimu.  Neno  la

kwanza  hapa  wananchi  wakenya  mkiwa  mnataka  kubadilisha  hii  maneno,  muweke  vizuri  maana  tuna  taabu  kubwa  sana.  Ukienda

upande  kwa  polisi,  sasa  hapa  au  mahalli  pengine.  Ukiwa  umekatakatwa  au  umenyang’anywa  kitu,  unaambiwa  hakuna  kalamu  ya

kuandika. Unaambiwa hakuna karatasi,  na ni mtu ambayo anawekwa na serikali katika ofisi, watumikie wananchi.  Tena ukitoka hapa
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uende kwa koti, uende kotini case inawekwa kwa mwenzi, kwa mwaka mpaka unamaliza mali ile unayo, case bado kumalizika. 

Ukienda upande wa land, sasa mimi ni mzee nina miaka kama kumi na tano au ishirini na tano au thelathini kwa shamba yangu nataka,

mpaka naungoja mtoto wangu anakuja kufanya hiyo case. Na hiyo case mimi ndio nilikuwa najua habari yake.

Na unaona nazaa mtoto anakuwa mtu mkubwa, anaenda kudai mimi shamba, na mimi nadai na shamba ni yangu.

La tatu, tuna kitu kikingine, upande wa serikali na wa kanisa. Ukiwa kwa kanisa sasa tunajua watu wanaandikisha mambo yote kama ni

dini  na  tunasikia  katika  Kenya  iko  dini  ya  Saitaini  na  dini  ya  kristo.  Hii  dini  ya  saitaini  nani  anaandikisha?  Inakuja  katika  watu  na

kupigana na dini ingine  na  haya  najua  mambo  yake.  Ni  nani  anaandikisha?  Na  tena  iko  watoto  wengine  wanazaliwa  nchi  ya  jua  na

tunaona wanatupua mbali na tunajua serikali ina sheria ya kulinda. Haku msichana anapata mtoto bila mvulana na huyo mvulana anatupa

hiyo msichana na mtoto na serikali hapana fuata hii ijue taabu inaingia namna gani? Ndio watoto  wanaonekana wengi wasio na  pahali

pakukaa na hawezi kuhudumiwa. Hayo machache, karibuni.

 

Com.  Domiziano  Ratanya:         Okay,  asante  sana  Kobito,  umejaribu  kutumia  saa  vizuri.  Sasa  tuende  kwa  Gitiye,  No,  Gitiye

anasema atakuja tu kusikiliza lakini kuna Ezekiah Mwambia anataka kusema mambo mawili matatu hivi. Na  nilisema usiendele kusoma

memorandum just points and then you keep time.

 

Ezekiah Mwambia:        Thank you Bwana Chairman  and  the  commission.  My  names  are  Ezekiah  Mwambia.  Mimi  nakuja  hapa

kuzungumza mambo ya michezo, mimi ni chairman wa michezo katika wilaya hii ya Meru. 

Ya kwanza, ningependa serikali itoe budget kamili ambayo inaweza kuendesha michezo katika ulimwengu huu. Asa kuanzia mashinani

mpaka national. 

Ya pili, hapa kuna maofficers ambao wanaletwa,  ningependa serikali iweke sheria ya kwamba hawa maofficers lazima wategewe pesa

ambao wanaweza kusaidia nayo watu kwa michezo. 

Ya tatu,  kwa District  kuna  sports  ambazo  zilitupiliwa  mbali  na  serikali,  ningependa  sheria  iwekwe  kamilifu  ambaye  inaweza  kuenzia

primary schools michezo iwe ni lazima ianzie hapo,  kwa sababu hata ukienda kupanda miti lazima uwe  na  nursery  school  ambae  miti

ikimea utang’oa miti yapo uende upande mahali pengine. Na tusipoanza michezo mashinani kuanzia primary schools nina hakika Kenya

itaanguka kimichezo. Unajua kwa michezo, kuna wale watu ambao hawajui michezo ni nini? Hapa nitasema kwa kizungu kwa sababu

the main importance of sporting is to enhance national unity. 

Ya pili, watu ambao wako reserve hawajui michezo ina haina gani, ningependa serikali itilie maanani kwa kuja kufanya civic education

za michezo na kufanya seminars ili michezo  ianzishwe  kila  mahali  ambapo  watu  wako.  Watu  wako  na  talents,  Bwana  commissioner

lakini hio talent yao haijafika  mareserve  kwa  sababu  ya  ukosefu  wa  wale  watu  ambao  wanaweza  kuja  kufundisha  watu  maneno  ya
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michezo.  Tungependa serikali iweke sheria ambayo itatumika machiefs na ma-subchiefs wanaanza competition kutoka mashinani  and

national level. 

Ya tatu,  kwa kusema kweli,  watu wanasema watoto,  ati vijana wanatumia madawa  ya  kulevia,  wanakunywa  bangi,  wanakula  miraa.

Yes, wanakula hio kwa sababu wako idle. 

Ukienda katika nchi hii yote hasa katika wilaya hii ya Nyambene,  mastadiums ama viwanja vya michezo vilivyotengenezwa wakati  wa

ukoloni  hata  wa  sasa  hatujawahi  kutengenezwa  ili  watu  wapate   mahali  pakuja  kuchezea.  Na  tungeomba  serikali  kwa  hio  viwanja

waweke kila aina ya michezo kama gimnisium, ili vijana waweze kukaa hapo na kucheza michezo ile itakuwako ili  mizuli  yao  iwe  na

afya ya kutosha. Bwana Chairman ningependa kusema ya kwanza ama ningependa serikali itilie maanani kwa sababu kila mtu anapenda

michezo.  Proffessionals  wale  wengi  wanaleta  pesa  nyingi  sana  nchini  Kenya,  lakini  kuna  wengine  Bwana  commissioner  ambao

wanawachwa na wako na talent kwa sababu hawana na mtu wa kupromote hawa watu,  serikali imeshindwa kutatua wale watu ambao

wanaweza kusaidia Kenya na unajua Kenya,  michezo nchini Kenya imeletea Kenya sifa nyingi sana  na kuleta pesa  za nchi za kigeni.

Kwa  hivyo  ningependa  serikali  ya  Kenya  ichukulie  maanani  sana  habari  ya  michezo.  Sio  kwa  wale  watu  ambao  ni  vijana  hata

walemavu, vipovu, watu wote nchini Kenya.  Serikali iweke sheria ambayo itasaidia  watu kufanya michezo iwe kamilifu na wakifanya

namna hio mimi nina hakika ya kwamba,  hamtasikia kama kuna watu ambao wanaiba,  ambao  wanafanya  maneno  ambao  haitakikani

kwa serikali ya Kenya. Kwa hayo machache ni thank you very much.

Com.  Domiziano  Ratanya:          Asanti  sana  Bwana  Mwambia  kwa  hayo  na  umejaribu  kutumia  masaa.  Tunaenda  kwa  Daniel

Mugambi. So be also very brief. Don’t go through the memorandum just give the points. 

Daniel  Mugambi:         Thank  you  the  commissioners  and  all  the  people  present.  I  will  use  English,  I  am  very  conversant  in  that

language. 

Now, mine will be  very brief and will touch on the main points.  The first thing, is that I would encourage the new constitution that we

have a spouse of a Kenyan citizen must automatically be  issued with the Kenyan citizenship. Now,  the president  of Kenya  should  be

constitutionally be  recognised as  the Commander in Chief of the  Armed Forces  of  Kenya.  The constitution should  be  clear  that  the

state should finance the activities of political parties. The state should also audit such finances supplied to those political parties.  For  that

matter,   it  is  those   registered  political  parties.  The  constitution  should  encourage  a  government  of  national  unity  with  an  executive

president.  The  local  government  should  be  empowered  to  identify  and  implement  development  projects  in  their  respective  areas

financed by the Central  Government,  that  is  from  the  State  Commerce.  Chief  Civil  Servants  such  as  PS,  the  Attorney  General,  the

Auditor General,  solidatary general and judges should be appointed by the president  and  confirmed  by  the  parliament.  Parliamentary

business should be conducted on a full day basis  during all official working days not during  some few  hours,  they  must  work  on  full

days because they get full monthly payament. 
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The president should not be a member of parliament representing any constituency, he or  she should attend parliament as  an ex-official

member  with  no  rights  to  vote  in  parliament.  The  new  constitution  should  provide  for  establishment  of  a  Supreme  Court  and  a

Constitutional Court. 

The disadvantaged and the poor  members of the society should be financed by the state  to have access  to legal aid and service.  The

Provincial  Administration  can  be  used  to  identify  such  individuals.  The  constitution  should  establish  a  domestic  court  to  deal  with

domestic conflicts and problems. 

Mayors and Chairmen of  County Councils should be elected directly  by  the  people.  The  Mayors  and  Council  Chairmen  should  be

elected on five years term period and not the present two years term. 

The  new  constitution  should  accept  posts  of  nominated  members  of  parliament  and  councils  who  should  purely  represent  the

disadvantated groups such as  the youth and women. The president  should not have constuitutional power  to set  views  passed  by  the

parliament although he or  she should have power  to give asset  to such views. Primary education should be free and compulsory.  The

constitution should spread out and protect  the rights of children. The protection and security of suspects  and prisoners should be spelt

out by the constitution. There should be a constitutional maximum limit to ownership of land. I would urge this commission to recognize

miraa as a legal  cash crop in Kenya just like tea, coffee, sugar cane and pyrethrum. 

No  person  should  be  detained  in  a  police  custody  more  than  twelve  hours  before  he  or  she  is  charged  before   a  court  of  law

irrespective of the kind of crime such a person can be suspected to have committed. The constitution should establish the office of an

Ombudsman. There should be established a ministry of justice. 

The geographical demacation of constituencies should be based  on the population of such areas.  The winner in an  election  should  be

determined by simple majority. The provincial for nominated Councillors should be detained but those nominated should represent  the

disadvantaged groups in the society such as the disabled, women, youth and professional bodies. Thank you.

 Com. Domiziano Ratanya: Asanti sana Daniel Mugambi. Zakayo Gichunge. Zakayo Gichunge! 

Zakayo Gichunge:  The commissioners and the members of the distinguished. I say thank you for welcoming to give my views. Niko

na  machache  na  sijakuja  kusema  yale  yamesemwa  maanake  kuna  wamekaa  kwa  kiti  wakiitwa  wanasema  hayo  nilikuwa  nayo

yamesemwa bali nitasema yangu yale najua yatanisaidia,  baada  ya katiba hii kutengenezwa. Niko na machache na kabla ya hayo yote

kabisa majina ni Zakayo Gichunge, I am the Preacher of Maua FCK na hayo machache nitaanzia  na uongozi. 

Power term, vile raisi anavyostahili kuongoza nchi hii, anastahili kuchukua mda wa miaka mitano na sio zaidi na kutoka hapo mwingine
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akachukua mara moja kulingana na vile katiba vile itakavyoundua. 

Na tukitazama upande wa corruption ndio inafanya hata huo mda uongezeke, maanake mtu anajifanya ati ako na uwezo hata wakusema

raisi mtamchagua nani bali ajue ana serve people  of which should be consulted na watoe maoni yao ndiposa waweze kupata  kiongozi

subavu.

Na,  corruption  inaingilia  hata  upande  mwingine  kama  ni  vile  ukiwa  na  case  yako  huwezi  ukasikizwa  mbali  wanasema  huyu  hana

mamlaka, hana pesa, hana hata nguo nzuri kwa hivyo hastahili kuangaliwa vizuri. Ukienda pale unaambiwa hakuna kalamu, hakuna hata

kitu, hakuna kama hii, tunakataa hayo kulingana na katiba vile tungependa mtu asikilizwe vizuri.

 Na  kuna  oppression  by  law,  kunasemekana  ati  ni  law  inasema  ati  wewe  utupwe  ndani,  law  haisemi  utupwe  ndani  maanake  wewe

ulitengeneza hio katiba, inastahilli kukuongoza vile ulivyoitunga. Na  kuna hii ingine inaitwa tax working properly,  kama ukitazama njiani

mabarabara iko na mashimo mashimo, na hata zingine hazijawekwa hata lami, na tunajua hizi pesa ziko kwa serikali.

 

Mimi kama mtu yeyote yule ameandikwa anakatwa kitu kidogo za kutengeneza barabara  na unaona mtu anamalizia barabarani  viatu na

hata viatu hivi imenunua kwa shida na inamalizwa na barabara. Tunataka hio tax ifanye kazi sio ati mtu akikatwa pesa  zinaenda kufanya

kazi kwa kukula, hatutaki hayo, constitution iangalie hayo tafadhali.    Okay,  kuna hii improvement of standard of living, good standard

of living, for example, tukitazama upande wa ufundi, mafundi wanafinyiliwa sana sana sana. Unaona mtu ako na nyumba analisha familia

na unaona mtu anashida  kwake unaanza kuijenga nyumba, unajenga nyumba  lakini  jioni  anakupea  mia  mbili,  utapelekea  watoto  mia

mbili? Ama utapata change yaani, nauliza hayo tafadhalli iangaliwe na katiba,  maanake huyu fundi alisoma na alitumia pesa  na anastahili

kuwa in a good standard of  living  kama  yule  ako  kwa  ofisi.  Maanake  kuvalia  ni  pesa,  kula  ni  pesa,  jamii  inastahili  pesa  kwa  hivyo

iyangaliliwe vizuri hata hao mafundi wasihangaike wawe wakiangaliliwa na katiba.

 Na  kwa kusikizwa kwokwote  kule utakapotoa  kama ni maoni unafaa  kusikizwa  usisemekane  ati  haujasoma,  usisemekane  ati  wewe

huna nguo mzuri, ati huna tai, unastahili kusikizwa kama wengine hata kama ni case ama unatoa ushuhuda wakati wowote. 

Wakati wa election everything should be fair, sio kusema ati ni sisi tumeshikilia katiba na tunastahili kusema vile kura zitapigwa, No the

constitution should state very well what should be done. Mengine machache ni…………..

Com. Domiziano Ratanya:         (Interjection). Jaribu kumaliza  sasa.

Zakayo Gichunge:   Yea,  I am trying to minimize.  Kama  ni  upande  wa  registration  of  groups.  Wakati  mnapo  register  ama  serikali

inapo register groups wanastahili  kuangalia  hii  group  inastahili  kusaidia  nani.  Maanake  unasaikia  hata  kuna  hata  waabudu  shetani  na

wanapewa licence. Wanaenda kuabudu shetani kwa watu ama wako na shamba zao hata wakati   unasikia land grabbing zinachukuliwa

wanaenda wanapewa, that land grabbing should be stopped. Thank you very much.
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Com. Domiziano Ratanya:        Sasa  anayefuata ni Lucy Nkatha.  Lucy Nkatha  Inaonekana Lucy Nkatha  hayuko karibu.  Anakuja.

Akae hapo. Mpatie microphone hapo.

Lucy Nkatha:                Asanti mwenye kiti,  kwa majina mimi naitwa Lucy Nkatha  natoka Wilaya hii ya Maua na mimi mmoja wa

wasaidizi wa walemavu kwa kikundu ya Methodist Hospital, ama Disability Supporter Worker. 

Kwanza,  ningetaka kuwajulisha ambao cv watu wako hapa kuwa hospitali hii ya Methodist  tuko na hii  usaidizi  wa  watoto  walemavu

ambao  mtatuona  kwa  mtu  yenu  tukienda  pale  kwa  upande.  Tutaenda  upande  kwa  upande  tukiangalia  jinsi  vile  hawa  walemavu

mnaowachukua huko kwenu nyumbani, vile mnawatunza. Ndio sasa huu urekebishaji huu wa katiba. 

Tungetaka walemavu wawe wanachukuliwa kama watu wale wengine. Kwa sababu ile katiba ilikuweko kwanza ilikuwa inatuchukuwa

sisi walemavu kama watu ambao hawana maana. Ama watu ambao hawawezi kujisaidia.  Ndio tulianzisha huu mvumo kwa kuonyesha,

msemo ambao unasema disability is not inability. Kwa kumaanisha hivyo  ni  kusema  hata  kama  mtu  amelemaa  miguu  sio  kumaanisha

akili ni mbovu. Sio mwendawazimu, ako na akili ile inaweza kumsaidia nyumba yake ama mzazi wake nyumbani. Kwa hivyo, kwanza

tungetaka watoto walemavu wawe wanapewa masomo ya bure.  La pili, tungetaka walemavu wawe wanapewa matibabu maalum kwa

mahospitali.  Kwa upande mwingine, tungetaka watoto  walemavu, kwa upande wa serikali  makoti,  wawe na  watu  ambao  watakuwa

wanahudumia  walemavu  kama  vile  watoto  wahasikii  vizuri  hakuna  yule  anaweza  hata  mkienda  kwa  hii  koti  kama  Maua  saa  hii

tukipeleka mtoto yule ambae hasikii  judge  yule  ako  huko  saa  hii  hawezi  akaongea  naye.  Na  vile  itakuwa  hata  kama  huyo  mlemavu

hakuwa amefanya makosa itabidi afungwe kwa sababu hata haelewe ni kwa nini imemfanya afungwe. Wala hafikiri ni  kwa  sababu  tu

judge yeye mwenyewe hawaelewani. 

Mwingine, nitaongea juu ya watoto ambao wanaitwa chokora.  Chokora  ni watoto  ambao wametoka mijini yetu sisi wazazi tuko hapa.

Na tukiona wengi wao wanateseka, juu ya hii msemo unaoitwa divorce kwa kingereza. 

Kwa hivyo yule anayechukulia jukumu ya watoto wa machokora huku, tungetaka hawa watoto wawe wanapelekwa manyumbani kwao

direct,   ili,  na  wawe  wanafunzwa  jinsi  ya  kukaa  kwao  manyumbani  na  wazazi  wao  wawe  wakichukuliwa  hatua  kali  ili  waweze

kuwalinda  hao  watoto,  hata  kama  umetupa  mama  yake  ama  ume  divorce  naye,  sio  kumaanisha  utadivorce  mtoto.  Hukuwa  umeoa

mtoto bali ni wewe ulimzaa kwa furaha yako.

 Ingine ni upande wa masomo, tukiangalia masomo huku wilayani sana sana hii ya Igembe,  tunaona upande wa walimu hauendi vizuri,

kwa sababu gani?  Kwa sababu  ya ulevi. Kwa walimu na umalaya. Yaani nataka kumanisha  kusema,  saa  ile  mwalimu  anafaa  kuwa

shuleni anaenda kuomba ruhusa ili aende nyumbani na anasema yeye ni mgonjwa. Na  ugonjwa wake ni huu wanakuja kutabasa  huku

kwa chang’aa na unamkuta huko kwa bar  anastarehe huko na huko kwa ofisi alidanganyana yeye ni mgonjwa.  Na  akienda  hospitali,

anaenda tunapeana pesa  kidogo ili apatiwe barua ya kumaanisha yeye ni mgonjwa na bali yeye ameenda kwa furaha zake na mwisho

wa mwezi anaenda kuchukua mshahara wa bure.  Hio ulagai hatutaki,  ili elimu yetu ya Igembe iweze kupanda  juu  sababu  tunaonanga

ndio inakuwa last kwa country yetu ya Kenya. Ni kwa nini na tuko na walimu? 
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Pande ingine, ni upande wa certificate, tungetaka hii education level yetu wale watu ambao wanasoma wale wako na certificates wawe

peke yao ndio wanaoajiriwa lakini si ati uwajiriwe kwa sababu wewe ni mtoto wa tajiri.  Watoto  wa matajiri hata wakiwa na E ama D

nayeye mtoto wa maskini akiwa na A unaona ako nyumbani tu analima, ilhali yule wa  tajiri  ako  na  E  ndio  ako  kwa  ofisi.  Kwa  nini?

Asante.

Com. Domiziano Ratanya:         Asante sana  umemaliza.  Inafanya  kazi.  Sasa  tuende  kwa,  yule  anayefuata  hapa  kwa  list  ni  Peter

Githinji  lakini  huyo  anakuja  tu  kusikiliza  na  kuna  tena  Habdi  Hassan.  Abdi  yuko?  Young  Muslim  Assosciation  pengine.  Abdi.

Unamuona  karibu?  Pengine  anakuja  baadaye.  Kuna  Gideon  Chebere.  Gideon  anasema  ana  memorandum.  Kwa  hivyo  hutakuja

kusoma yote. Sema machache na utupatie memorandum Bwana Gideon. Thank you.

Gideon  Chebele:         Asanti  sana  Bwana  Chairman,  hii  ni  memorandum  ya  Freedom  Fighters.  Wale  ambao  walilete  serikali  hii

walipigana kwa ajili ya watu wa Kenya wakapata uhuru. Lakini serikali ilioko na iliopita ya Mzee Kenyatta,  haikukumbuka watu hawa.

Watu hawa walipigana wengine walitaabishwa wakaenda  kufungwa  Lodwa  na  wengine  wakaenda  detention  na  wengine  jela.  Lakini

hakuna  chochote  walichopata.  Kwa  upande  tuseme  kama  tukiona  wale  watu  walikuwa  wa  Army  kuna  compensation  walipewa  na

muingereza  kwa  ile  kazi  walifanyia.  Lakini  hii  yetu  tuliopigania  uhuru,  tukawa  huru  kama  tulivyo  sasa  hawa  freedom  fighter

hawakukumbukwa. Serikali  iwakumbuke  wapatiwe  ridhaa  kama  wengine.  Wapewe  compensation  kama  wengine  wale  waliopigania

kama wale wa Zambia ama mahali pengine. 

La  pili  Bwana  Chairman,  wao  watu  wa  freedom  fighters  wapewe  heshima  maana  hawaheshimiwi  kabisa  na  serikali  ilioko.   Wale

waliokuwa wakipigania ndio walinyang’anywa mashamba yao,  hawana mashamba,  mambo  mengine  mengi  hata  watoto  wao  hawana

nafasi katika kazi ya serikali. Ni watu ambao walionekana ni watu wa bure kabisa hawana maana kabisa hawa watu waliopigwa uhuru.

Ya tatu,  hawa wazee waliopigania uhuru wapewe mahali pa  kukaa.  Wapewe mashamba, wapewe kama tuseme kuna mahali  pengine

kama upande wa Nyambene.  Kama huko Northern Grazing Area hao ni mashamba ambao hakuna watu.  Ama mahali  pengine  kama

vile tunasema Nyayo Tea  Zone.  Hayo  mashamba  ambao  haina  kazi  hawa  wazee  wapewe.  Ingine  Bwana  Chairman,  kuna  hii  ingine

tunasema mambo ya watoto hawa wanaitwa chokora, ambao wanarandaranda mitaani wengi sana. Kulikuwa na sheria ambayo ilikuwa

inaitwa law affilition ama kwa kimeru nenti hio irudiwe Kijana akiwa na mtoto wake amezaa na msichana amulee na ampeleke shuleni

kama  wale  wengine.  Wakimeru  wanajua  hiyo  nenti  walikuwa  wakifanya  nini.  Irudiwe  Bwana  Chairman.  Lingine  ambalo  lina  maana

sana, serikali yetu ilikuwa serikali ya umoja,  hatutaki majimbo, serikali ya majimbo sio freedom fighters, hatutakubali.  Tulipigania uhuru

kwa serikali moja, kwa hiyo Bwana Chairman hatutaki hiyo. 

La mwisho ni  kusema  asante  kwa  vile  serikali  ilileta  utawala  karibu  na  mwananchi.  Yaani  chief  na  ma  subchief  wakawa  karibu  vile

location  kama  hapa  kwetu  zikae  vile  vile  ilivyo.  Hayo  tu  ndio  nasema  nikiwa  secretary  wa  freedom  fighter  Gideon  Chebele,  Meru

North. Asanti.
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Com. Domiziano Ratanya:         Asanti sana Bwana Gideon,  hao ni maoni ya kufaa  kabisa  na  umetumia  masaa  vizuri.  Kwa  hivyo

tukiendelea, mwingine hapa ni Moses Karuma. Karuma naona hata yeye ana memorandum. Kwa hivyo ufupishe kabisa.

Moses  Karuma:        Asanti  Bwana  Commissioners,  na  niko  na  memorandum,  yangu  itakuwa  fupi.  Kwanza  kabisa  ningeanza  na

naomba ni zungumze kwa kingereza. 

I would like to state  that when we are  talking about  this constitution it is not the property  of  the  commisioners  it  is  our  property  and

therefore we should be proud that we are going to make a constitution that is going to govern our people.  Therefore,  like my colleague

said it should have a preamble which is stating it is our property and it shall be  respected  in future. I will start  by saying we should void

in our constitution misallocation of public resources.  All civil servants should be provided with traveling allowances,  loans to buy  their

own means and this will save the government from misuse of public vehicles like GK,  and so and so forth.  We  should  also  take  into

consideration that when government officers are  given these very expensive vehicles it is at  the expense of the unemployment  that we

have in this country and it is not fair.  One senior servant in Nairobi  is consuming a lot of money when we have thousands of Kenyans

who are unemployed. That should be avoided and there should be a remedy to that in our new constitution. 

This  country  uses  a  lot  of  millions  in  maintaining  expensive  vehicles.  We  should  emulate  what  other  countries  which  are  even  more

developed than ours,  France,  Japan and the others.  They use very simple means of traveling like motor cycles and bicycles for senior

officers. We should not pretend that we are better than them. Our Kenyan law are  in very bad  state  and therefore,  this one too makes

life very expensive for Kenyans.    The second point,  we Kenyans should avoid the culture of begging. We have been trained to beg by

the government, they ask for loans from overseas, when it comes to the national level we Kenyans are made beggars in our country and

we are  made to beg the presidency,  such that there is no project  which ever takes  place without the blessing of an individual. That  is

unfair, project should be directed according to merit because we are Kenyans and we want to feel that this is our country. 

On presidency, never should we have an individual ruling this country as an individual. It should be a system where opinions of Kenyans

is being sort  but where an individual is given absolute power,  then that becomes a small god and that is not good.  Why? Because the

rest  of the Kenyans do not contribute positively to the development of this country.  They fear and actually what  we  have  suffered  as

Kenyans is fear.  No  technogrates  clerks or  experts  or  consultants would like to contribute positively in the welfare of this country for

fear of victimization. Therefore we have our people  who have run away from  this  country.  And  that  is  not  good.  We  should  involve

every Kenyan to develop this country and every Kenyan should feel it is part  and parcel  of his duty to develop this country.  Therefore,

we should have a government that is inclusive regardless of the party. Every Kenyan who has properly schooled should be accepted  in

every position that there is for him to develop this country. 

The judiciary, this has been compromised,  our new constitution should state  clearly that we  should  not  have  a  collapse  judiciary  and

those judges who have fallen short of public expectation should be fired and there should be a mechanism to remove them. We should

not have judges here who are  sentencing mothers to prison and leaving bandits,  because  we have cases  where the bandits  have been
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released,  because  they have the money and mothers put into jail because  they have no money. This is  very  unfair  and  we  have  been

looking at  it.  There should a mechanism such that we Kenyans should say  no  to  anything  evil.   Today  the  law  does  not  provide  the

common man with that kind of remedy, we only look at them doing it and we are  told it is the law and that becomes the end.  I look at

the provincial administration ……….(Interjection).

Com. Domiziano Ratanya:        So you summarise please.

Moses Karuma:        Provincial adminstration is just a colonial outfit. It was inacted in the 1920s  by the colonialist; today we worship

them. We cannot even tell the meaning of, that is the metal that they put on their head. It is ufair. We Kenyans we should know why we

have these chiefs. And instead of chiefs let us have elected people who will stand to govern the people,  because  they will be  respected

by the people. 

On leadership provisions, I am proposing in my memorandum that no public office should be held by a person of poor  moral standing.

For someone to hold any public office that person must be a man of found family not a thug. So that you will be  entrusted to lead other

people families. We should emulate those people,  the Americans and others.  We don’t have  people  leading  people  if  they  are  really

thugs or people who are corrupt. 

We have a series of them here in the link of position of leadership who have corrupted our societies, our saccos  and yet they just shape

and join the politics and then they corruptly become Councillors and MPs and that is very unfair. The people who should be there,  there

should be a criteria of getting who the leader should be. 

Parliament and civic election, I am saying and suggesting that there should be equal refunded by fate so that even the poor  can have a

chance of leading. But when we live just the rich then it  becomes  a  country  of  only  the  rich  and  the  poor  are  sidelined.  We  want  a

parliamentary system to bear commissioners which shall have a mechanism to check its powers. 

We should have the senate  and at  the lower house,  this will prevent the MP from being notorious like they have done of late.  Hicking

their salaries when teachers  have no pay.  When people  are  suffering here in Kenya and yet some are  being over paid.  That  is  unfair,

people should be madated to recall the elected leaders,  Bwana commissioner,  they should recall their MP who does  not perform or  a

Councillor who does not perform. After the five year term we don’t have to wait until five years are  over.  We want if that person is not

performing he should be recalled and people  give a chance to elect  a proper  leader.  Here I  am  suggesting   that  all  elected  members

should have a programme of developement so that it should form basis of their campaign. They should say that after five years  we shall

do this and this for you. If they don’t do then they should go.

And lastly, there should be equitable distribution development projects according to merit, we should not have development  going only

to the big man or  the boss  influential. That is something which should be taken very seriously. And finally, the most  important  it  is  on

education system, let us have the Davy’s Koech commssion which gave us a proper  system of  education.  Let  us  withdraw  the  8:4:4

22



system of education. It has failed and it has frustrated our youth. 

Miraa is a very important cash crop for this community. It should be treated with a lot of seriousness. Nobody should call miraa a drug.

Because  it  supports  the  religious  sector,  it  supports  health  sector,  it  supports  our  education,  it  supports  everything.  What  I  am

suggesting is that there should be a mechanism for administration of this business called miraa. 

Land cannot go unmentioned, it is  a  very  important  thing  but  the  current  land  law  should  be  scrapped,  because  it  has  rendered  the

owners  of  the  land  landless.  It  has  only  given  the  rich  the  opportunity.  What  I  am  suggesting  about  land  is  that,  there  should  be  a

constitutional limit on land. Those who are owning excessive land like over a hundred acres  should be taxed,  and be forced to pay tax

so  that  that  land  can  be  developed.  Those  who  are  able  to  develop  it  well  and  good  because  those  people  will  be  improving  the

economy of this country. Because I have a memorandum I think the rest can be read and I am very thankful. I stand now for questions.

Com. Domiziano Ratanya:         Okay,  thank you very much Moses.  There is something that I would like you to clarify. You have

said about senate. Do you want to say senate and upper house or can you make clarification there. Is it one and the same thing?

 Moses Karuma:        Yes,  thank you very much. By the time we took independence we had two houses,  that is the senate  and the

National Assembly. Each one of them was set  such that one of  them may not have excessive powers.  So we would have the senate

and the National Assembly which is the Parliament.

Com. Domiziano Ratanya:        I think it is clear but you had said senate and upper house. 

Moses Karuma:        No, sorry, senate is the upper house and then the,.

Com. Domiziano Ratanya:        House of the representative. Okay.

Moses Karuma:        Exactly, yea. Thank you very much.

Com. Domiziano Ratanya:        Okay, Bwana Moses, Jecinta Karimi is an observer but we have Paul Kirima. 

Paul Kirima:  Thank you Bwana chairman. My names are Paul Kirima Ntururu. Yangu ni, according to custom or  culture,  Njuricheke

should be guided by the constitution and given madatory to solve local dispute which are  not solved by the courts  of law. For  example

like the land dispute,  dowry,  family affairs even caring for forest  and soil erosion etc.  When dispute cases  are  twisted in court  by one

party denying the facts traditionally Njuricheke administered customary oath known as kefiri to solve that dispute.   In our culture  and

tradition, people  of Igembe,  Ntonyiri and Tigania and Meru at  large,  community use miraa as  fast being to give to your in  law  before
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marriage. Naturally, we should ask the constitution to protect it for the above community. There is a chief, to be  employed as  any other

employee and not to be  employed by the D.C.  and sacks  him as he wants.  Chief  power  to be  increased.  Chief  order  to  be  looked

since obliged a lot of men are identified. Chiefs, hawa watu katiba ya hapo awali haikuwashughulikia kabisa. Kwa nini mamlaka yapewe

D.C. pekee? 

Tungetaka kuwe na kamati ya kusikiza makosa aliyeyafanya kama ilivyo wafanya kazi wengine.  D.C.  awe  na  mamlaka  ya  kuandikia

chief  wake  barua  ya  onyo,  alafu  anaweza  kumusimamisha  lakini  sio  kumuachisha  kazi.  Kwa  watoto,  haki  ya  watoto,  kuna  watoto

wachokora, na wengine yetima wamezaliwa na walemavu. 

Katiba ishughulikie hao watu. Ijue, kwa upande wa kazi, kama wamesoma wapewe kazi kama wale watu wengine, zile kazi wanaweza

fanya, wanafaa washughulikiwe na katiba ya hivi sasa tunafanya. Kwa hayo machache asanteni na memorandum yangu hapa nitapeana. 

Com. Domiziano Ratanya:        Asante sana Bwana Paul kirima. Naenda kwa Joseph Muchira.

Joseph Muchira:        Asanti sana, asanti sana kwa kuchukua hii nafasi. Mimi kama kawaida naitwa Joseph Muchira, na wale wananijua

hapa Maua kama Kariuki. Kile ningetaka kulilia ni hii serikali yetu kulingana na vile tunakaa kama disabled.  Tunafinyiliwa kikazi.  Na  vile

tunataka serikali yetu itufanyie, ni tuwe na free licence za kazi zetu. Na ndio unaona kila mahali tunatembea katika nchi yetu ya Kenya iko

na walemavu ambao wamesoma, wengine  wako  na  certificates,  wengine  wako  na  grade,  na  hawawezi  kujianzia  kazi  zao  kwa  maana

hawana capital. Vile ningetaka kuomba serikali yetu na katiba yetu ya Kenya iweze kuwachukulia kama watu wale wengine na waweze

kujimudu  kimaisha  na  waweze  kuinuka  kwa  maana  kuna  wengine  wako  na  watoto,  kuna  wengine  wamezaa,  kuna  wengine

wamedharauliwa  kama  wale  wasichana  wamezalia  kwao,  kwa  wazazi  wao,  ambao  walizaa  na  watu  ambao  wanajiweza  lakini

wametupwa  kwa  wazazi  wao.  Hivi  hao  watu  serikali  iweze  kuwachukua  na  kuwasomesha  wale  ambao  hawajimudu,  wale  ambao  ni

walemavu  na  wale  wako  na  kazi,  wale  wako  na  grade  ambao  wamesomea  wapatiwe  nafasi  ya  yakujitafutia  riziki  zao  za  kujimudu

kimaisha.

 

Kama wakianzisha kazi zao wasijwakiwa na harrassment ya  council,  wawe  na  free  licence  yao.  Wasije  wakawa  street  beggars.  Kwa

maana tumeona wengine hawa ni street beggars. Wengine  wanakuwa wanachoma mahindi ambayo sio kazi yao ile walisomea. 

Kwa hivyo naomba  serikali  iwazidishie  kazi  zao  na  waweze  kuziinua.  Kulingana  na  vile  kulikuweko  hapo  mbeleni,  mulemavu  alikuwa

ametupiliwa  kama  kitu  ambae  haina  maana.   Lakini  siku  hizi  wamesoma,  wako  na  nyumba  zao,  na  wanataka  kujiinua  kimaisha  kwa

maana hakuna maana ya kuomba kuomba.  Na  kila mtu akipata  nafasi yake ya  kazi hakuna wakati  atakuja  kusumbua mzee ama mama

kulingana na vile yeye anajiweza yeye mwenyewe. Kwa hivyo kwa hayo machache hata wale chokora  unawaona wakirandaranda hapa

wengine  ndio  watakuwa  wafalme  wa  kesho.  Na  ningetaka  serikali  hata  wawachukulie  kama  watu  ambao  wanajiweza,  na  waweze

kufanya kazi kulingana na umri wao. Kwa hayo machache mimi nitamwachia hapo.
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Com. Domiziano Ratanya:        Asanti sana, Bwana Joseph Muchira.  Muchira umemaliza. Hapa kuna na Moses  Karuma na kulikuwa

hapa  na  Moses  Karuma.  Is  that  the  same  person?  So  we  don’t  need  to  repeat.  Okay.  Justus  Mwenda.  Justus  tuambie  machache

hutasoma hio memorandum yote utatuachia tutaisoma. Lakini give the highlight.

Justus Mwenda:     Asanti commissioners kwa sababu niko na memorandum hapa nimeandika nitafanya tu highlight na mimi naitwa Rev.

Justus Mwenda napeana maoni kwa niamba ya Maua Sacket.  Tuliangalia hio mambo ya katiba,  na tukaona  katiba yetu  tungetaka  iwe

inaanzia  na  hii  tunasema  priable  nikisema  sisi  watu  wa  Kenya  ambao  tulipigania  uhuru  na  tukateseka,  tuweze  kujitawala  wenyewe  na

katiba hio iweze kulinda sisi wote. 

Na pia tulionelea ya kwamba hii katiba, kwa sababu katiba iliopita wengi bado pata nafasi ya kuiona, hio katiba iandikwe na lugha ambae

kila  mtu  anaweza  kujisomea  local  language  na  pia  kwa  upande  wa  executive  tungeonelea  kwamba  yule  ambae  atachaguliwa  awe  ni

kiongozi wa nchi yetu anaweza kuwa mama au mwanamme na pia awe ni mtu ako na nidhamu  na  pia  asiwe  anawakilisha  constituency

yoyote. Kwa sababu yeye anawakilisha wananchi wote. Upande wa viama, kwa sababu viama viko vingi. Tulionelea viama vingi ni vizuri,

lakini ikiwezekana vyama vikiwa vitatu vitaweza kuendeleza nchi vizuri.  Na  pia mambo ya serikali,  tulikataa serikali ya  inaitwa  Federal

System. Nasema serikali ya Unitary ndio tunapenda na zile arms tatu za serikali Executive, Judiciary na Legislature hio iwe ikiendelea bila

kuingiliwa  na  hata  katika  Local  Government  mambo  ya  uchaguzi  wa  mayor  na  chairmen  iwe  ikifanywa  na  wananchi  wote.  Wawe

wakichaguliwa  ndio  waweze  kuendelea  kuongoza  town  zetu  kwa  njia  ilio  nzuri.  Mambo  ya  uchaguzi.  Tuliangalia  tukaona  mambo  ya

uchaguzi, uchaguzi  uwe  ukifanywa  siku  moja  kama  vile  unaendelea  na  ukifanywa  hivyo  watu  watakuwa  na  muda  mfupi  wa  kuchagua

viongozi. 

Pia upande wa land, mambo ya land yamekuwa na shida kubwa,  tumekaa kama upande huu zaidi ya miaka arubaine bila kupata  vibale,

land titles, kwa hivyo katiba mpya iangalie mambo ya land registration iharakishwe. Na  upande wa kugawanya, utajiri wetu,  utajiri wetu

uwe equitably distributed kwa nchi yetu ili sote  tuweze kukula hio pesa  yetu kwa njia iliyo nzuri. Lakini isiangaliwe  ya  kwamba  upande

gani inapendelewa, kwa hivyo kwa kifupi hayo ndio maoni yale tuliangalia lakini kwa memorandum ile niko nayo iko na mengi. 

Kwa hivyo commissioners ninaamini ya kwamba katiba yetu ile itakuja itatuhudumia sote. Kwa hivyo hizo ndizo highlight. Asante sana.    

Com.  Domiziano  Ratanya:         Asanti  sana  Rev.  Justus  Mwenda.  Huyo  amekuwa  wa  kwanza  pengine  kuweka  ile  saa  ya

memorandum na mambo yake amesema kweli kweli.  Kwa hivyo mfuate namna  hiyo.  Na  tutaendelea  sasa  kwa  huyu  Simon  Kinyua  ni

observer. Naona hapa kulikuwa na Peter Kaigathi tulimuita lakini pengine kama umekuja anaweza kuendelea.  Tulikuwa tumesema kama

ni oral presentation five minutes lakini na ukiwa na memorandum ni kama dakika tatu, just briefly.
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Peter Kaiyathe:  Thank you Bwana Commsioner kwa kuniita. Mambo yangu ni mafupi. Kama ni mambo ya numnber one,  citizenship,

mtu  akizaliwa  katika  Kenya  awe  citizen.  My  name  is  Peter  Kaiyathe.  Mimi  ni  mmoja  wa  wanakamati  wa  Constitution  review  ya

constituency yetu. Kwa hivyo mtu akizaliwa na mtu wa Kenya bibi na bwana wa Kenya awe automatically mwananchi wa Kenya.  Rights

of citizens. Ni lazima tukuwe na masomo, shelter,  clothing, food.  We be free from torture freedom of movement. Tuwe na nafasi ya mtu

kutembea  mahali  yoyote  anataka  katika  Kenya.  Na  tuwe  na  properties.  Mtu  akiwa  na  kitu  yake  iwe  ni  yake  lakini  isichukuliwe  na

mwengine kwa nguvu au kwa mambo mengine.

 Freedom of religion, mtu awe ana join dini yoyote ambayo anataka. Awe na freedom hio na asitaabishwe. 

Political participation, mtu akitaka kuwa wa DP, akitaka kuwa wa Kanu hio ni right yake hata kama tuko kwa familia moja mtoto wangu

anaweza kuwa wa Kanu na mimi niwe wa DP. Kwa hivyo kuwe na freedom of participation in political parties. 

Na  mambo  ya  death.  Freedom  from  unnecessary  termination  of  death  kama  mtu  amefanya  makosa  kama  hataki  auwawe  asiuwawe.

Tuwe na freedom ya health care maji na employement. Watu wakiamaliza masomo waajiriwe. Kwa sababu mtu anaenda mpaka degree

na haawajiriwi. 

Political  parties, Kenya iwe na political parties nyingi ili kila mtu a join ile Political Party anataka. Lakini political party ambayo itakuwa na

watu wengi katika parliament, kiongozi wa hio party awe ndiye president wa Kenya. 

Structure of government; tuwe na unitary state  si ya majimbo, tuwe vile ilivyo iwe  na  lagislature,  iwe  na  judiciary,  nakuwe  na  powerful

executive. Local government the current stracture iwe ikiendelea lakini mamayor na machairman wa County Council wawe wakichaguliwa

na wananchi wa, mahali wanapowakilisha. 

Electoral system tungetaka electoral commission iwe na nguvu ya kuendesha mambo yauchaguzi naiendelee. 

Land and property  rights, kila mtu awe na  right  na  kuwa  na  shamba  lake  lakini  kama  hatunzi  hio  land  ikuwe  tenure  kama  wale  wana

mashamba makubwa Rift Valley na huku kwingine na hayatumiki igawanyiwe wananchi. 

Ethnic groups, sisi ni wameru katika Igembe na tungetaka culture yetu iendelee. Mambo ambayo tungetaka iendelee ni kama vile age set,

hapa tuna …………(In Kimeru dialect).  Kitu kama  hicho  kiendelee  kwa  sababu  watu  wakiwa  kwa  group  fulani,  age  set  fulani  wana

heshima na wengine. Sasa  hizi groups ziwe na ile sub-age sets,  hiyo ni kitu kizuri kinaweka watu discipline katika watu wa  Meru  hapa.

Hata upandue wembe. Dowry, tungetaka kuwe na dowry,  iendelee kama vile ilivyo. Hapa kwetu mtu anatoa,  heifer,  mwari, mbuzi moja

ua dume, mbuzi tano wakati  wa dowry,  anatoa miraa, ananunua nguo mwanaume sasa.  Kwa yule anaoa,  hio iendelee.  Groupings, kuna

groups  za  wameru  ambazo  si  vizuri  zipotee  kama  vile  ………….  …………….(In  Kimeru  dialect).  groups  kidogo,  watu  wanafanya

discipline huko, ziendelee. 
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Environment,  misitu  yetu  ikichungwa  vile  ilivyokuwa  ikichungwa  na  njuri  na  watu  wote.  Upande  wa  provincial  adminstration,  system

ambayo iko ni vile inatumiwa vibaya, sio mbaya kama kuwa  na  Assistant  Chief,  Chiefs,  DO  na  PC   mpaga  huko  juu  ni  system  mzuri

iendelee. Asanti sana Bwana Commssioner, hayo ndio nilikuwa nayo yakuongea. Thank you.

Com. Domiziano Ratanya:        Asanti sana Peter. Na sasa tunaendelea kwa mwingine anafuata ni Pastor Julius  Njau Kathuri.

Julius  Njagi Kathuri:        Asanti Bwana Commissioners. Jina langu ni Pastor  Julius Njagi Kathuri.  Mimi ni minister, Pastor  wa kanisa

la Seventh Day Adventist  Church,  katika  Maua  Region  ambao  tunaiita  District.  Naniwakilisha  twenty  one  congregations  katika  Maua

region ama Maua Districr ikiwa na Wafuanzi kama elfu moja, mia nane na ishirini. 

Na tulipokaa chini tuliona ya kwamba ni vizuri tujue katiba yetu iweze kuangalia mambo ya ibada kwa kila mtu, kwa sababu ibada ni right

kutoka kwa Mungu ama ni haki kutoka kwa Mungu, kila mtu awezekluwa anamwabudu Mungu, vile anaona inafaa. Sisi watu wa  SDA ni

watu wanaoamini Bibilia. Neno la Mungu kutoka mwanzo mpaka ufunuo, kama vile Mungu amesema katika Bibilia.  Na  tunaamini katika

amri zile Mungu ametupa katika Bibilia na moja wapo ni ile ilio katika kitabu cha kutoka ishirini, haya ya nane mpaka ya kumi na moja

inasema  ikumbuke  siku  ya  Sabato  uitakaze.  Fanya  kazi  siku  sita  lakini  siku  ya  saba  ni  Sabato  ya  Mungu  wako.  Kwa  kuwa  Mungu

aliumba mbingu  na nchi na vyote vinavyoonekana kwa siku sita na siku ya saba  akaiweka iwe ya ibada kwa wale alioumba kulingana na

Bibilia. Tunaamini Yesu Kristo kama ndio mwokozi na yeye ndiye alisema ameweka Sabato kwa sababu ya mwanadamu.

Com. Domiziano Ratanya:        Pastor tueleze yale ungetaka iingie kwa katiba.

Julius  Njagi Kathuri:        Asanti.

Com. Domiziano Ratanya:        Kwa sababu wengine wetu tumesoma Bible na tumefundishwa lakini, yale unataka yaiingie kwa katiba,

Julius  Njagi Kathuri:        Asanti.

Com. Domiziano Ratanya:        Kuhusu dini yako.

Julius  Njagi Kathuri:        Asanti. Asanti.

Com. Abubakar Zein Abubakar:         Pastor yaani unasema unataka Sabato itengwe kama siku ya ibada.

Julius  Njagi Kathuri:        Yes. 

Com. Abubakar Zein Abubakar:        Endelea.
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Julius  Njagi  Kathuri:        Mimi nasema Sabatio  itengwe kama  siku  ya  ibada  ndio  nataka  kusema.  Alafu  niseme  ya  kwamba  nime

handle cases  nyingi za watu  kuteswa  katika  region  hii,  katika  mashule,  watoto  wa  Sabato  wakisukumwa  kufanya  kazi  siku  ya  sabato

wakifanya  mitihani  siku  ya  Sabato  wakifanyishwa   kazi  kwa  nguvu  siku  ya  Sabato,  wakifanya  mazoezi  games  siku  ya  Sabato,  hata

wakihuthulia fund raising, price giving, parents day, graduations katika siku ya Sabato kinyume na amli ya mwenyezi Mungu. Na  kinyume

na imani yao. Tungependa ya kwamba by elections za uchaguzi ambayo ni right ya mwanakenya kuchagua yule anayetaka sizifanywe siku

ya Sabato.  Siku ya jumamosi kulingana na Bibilia, kulingana na Kurani,  kulingana na dictionary kama namna hio.  Tumeona  watu  wengi

wakinyimwa kazi katika Public Sectors na Private Sectors  kwa sababu ni wa Sabato.  Wanaadimisha siku ya saba  siku ya Sabato.  Hata

tumeona wengi wakiftwa kazi kwa sababu ya  siku  hii  ya  juma  mosi,  tungependa  katiba  iangalie  maslahi  ya  hao  watu.  Kwa  sababu  ni

wakenya. 

Mambo mengine ambayo tuliangalia ni ya kwamba tungependa kila mkenya awe  na  right  ya  kutangaza,  to  profess  or  not  to  profess  a

religion. To receive or not to receive religious instructions. To participate or  not to participate in any form of worship.  To refuse to take

any  oath  contrary  to  personal  convictions.  To  express  openly  personal  religious  beliefs  or  to  maintain  silence  about  such  beliefs.  To

observe a day of  worship of ones choice and not to be compeled to do any work on that day, according to ones beliefs. 

Personal liberty, tungependa, we would want to see the constitution entrenched that somebody should have a right to live, should have a

right to personal  liberty or  individual right, should have a right to express  himself or  herself.    Protection  from  slavery  or  forced  labour,

protection to any degrading punishment or treatment, protection against abirtrary search over a person or entry into his premises. 

Protection from deploration of private property.  Freedom of thought and religion. Freedom of assembly and association,  freedom  from

descrimination of basis of age, religion, gender, tribe etc.  Fair  and experienced trial by an independent court.  And finally all churches are

to be equal infront of Kenya.  Katika  katiba  hakuna  kanisa  ndogo,  na  kanisa  kubwa.  Na  nimalizie  nikisema  ya  kwamba  isipokuwa  ile

kanisa  ambayo  inasisitisa  umwagikaji  wa  damu,  kama  mungiki  na  zingine  ambao  zinapendea  kuoma  damu  ya  watu  ikimwagika  zile

zinahubiri amani hizo ndizo zinafaa  kusaidiwa. Asanti.

 Com. Domiziano Ratanya:        Asanti sana Pastor umemaliza. Tulimuita Habdi. Kiongozi wa Muslim hapa. Ameingia? Habdi Rasa. Ni

wewe?  Okay,  ni  wakati  wako.You  have  submitted  the  memeorandum.  Asanti  sana.  Kwa  hivyo  natoa  shukrani.  Kwa  hivyo  Abdi

ameweka memeorandum. 

Nilianza kwa kusema  ukiwa na memorandum, unaweza kuweka pale iandikishwe na hata uende  ama  uketi  usikilize  wengine,  si  lazima

uzungumzie. Kwa hivyo hio ni example moja ya Abdi. Okay, naona Mithika ni observer lakini tuna Abraham Kamuyu. 

 Abraham Kamuyu:        Thank you Mr.  Chairman. I hereby wish to submit the memorandum on behalf of the stake  holders on issues

concerning  children  in  this  District.  First  and  foremost  my  names  are  Abraham  Kamuyu  Ntokirima.  I  am  the  Executive  Director  of
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Nyambene Child Ministry and I am representing all the stake holders pertaining to children issues in this District.  Mr.  Chairman, the stake

holders on issues concerning the children in this District having considered comparative the provisions for children in the constitutions of

our  sister  countries  of  Uganda,  Ethiopia,  South  Africa  and  India  and  having  considered  international  trade  and  the  provision  of

international instruments, protective of children rights, key of which are  dehumanating reasons conviction on the rights of  the child 1989

and the African charter on the rights and welfare of the child of 1990  believing that…………..  (Inaudible,  end of cassette  11 side B) in

our reviewed constitution that pleases  the  fudemental  values  which  would  be  essential  for  the  protection  of  children  of  Kenya.  In  that

preamble  Mr.  Chairman,  we  are  suggesting  that  it  should  be  include  freedom  participation,  equalilty,  solidality,  tolerance,  respect  for

nature, shared responsibility, fidality to human values and responsibility of citizens. Mr.  Chairman, we further want to bring our principles

to the constitution review, our first principle Mr. Chairman is distinct recognition of children in special section and the bill of rights.

 The second one Mr.  Chairman, is whereby we  require  to  have  in  the  reviewed  constitution  a  definition  of  a  child.  That  we  require  a

crouse which should show the nationality and citizens rights, whereby all Kenyans children should have the right to enable the nationality

from back,

 Com. Domiziano Ratanya:        (Interjection).  Correction kidogo Kamuyu. Try to highlight don’t go through your memorandum, we

shall read it. Just sema point point kidogo. Wengine wapate nafasi.

Abraham Kamuyu:        Okay,  thank  you  Bwana  Commssioner.  Asanti  ni  nitarudia  tu  kidogo  hapo  amesema  ili  muweze  kuelewa.

Nimesema maoni yetu sisi tuliangalia vile nchi kama Uganda iko mambo ya watoto,  nchi kama Ethiopia na nchi kama South Africa ama

Africa Kusini  na India vile wako na pia tukaangalia michalada ama mambo kuhusu watoto.  Yale yamewekwa kama ile ya United Nation

Convetion on the rights of the child (CRC) of the year 1989.  Na  hata ile ya Africa, yaani kuna sheria imewekwa na waafrika,  yaani nchi

zote za Africa kuhusu watoto. Na tulipoiyangalia tukaona ni vizuri katiba yetu ile sasa  inaenda kufanyiwa review iwe na preamble or  call

for  inclusion  of  priamble  in  our  reviewed  constitution  that  emplaces  fundamental  values  which  should  be  essential  for   protection  of

children of Kenya and which include freedom. In freedom we are talking of men and women have the right to live their lives and raise their

children in diginity. Free  from hunger and from the fear of violence, oppression or  injustice. Participation,  democratic  and  participatory

governance,  based  on the will of the people  be  assured these rights. On equality, we are  talking of no individual or  community must  be

denied the opportunity to benefit from development. The equal rights and opportunities of children, women and men must be assured. 

Solidarity, national challenges must be  managed in a way that distribute the cost  and burden fairly in accordance  with basic principles of

equity and social justice. On tolerance, all persons must respect one another in all their diversity of live, culture and language. Differences

within and between societies should be neither feared nor repressed but solicity as the precious asset of humanity. A culture of peace  and

dialogue between all societies should be enhanced. 

On respect  for nature,  prudence  must  be  shown  in  the  management  of  all  living  spices  and  natural  resources.  In  accordance  with  the

present of some inable development. Only in this way can the imeserable riches to aburden to us by  nature be  preserved and passed  on
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to our children. On self responsibility, responsibility for managing our economic and social resources and development as  well as  threat  to

national peace and security must be shared among all Kenyan communities. Fidality to human values.  The recognition of and commitment

of co-adeals of honesty morality,

 

 Com. Domiziano Ratanya:        Yes,  Bwana nani, umebakisha dakika moja.

Abraham Kamuyu:        Asanti. Then on the responsibility of citizens we recognize and appreciate the fundamental role of every Kenyan

citizen in protecting the constitution upholding the rules of law and preserving our national heritage.  Then, on that one Mr.  Chairman  on

the issues concerining constitution principles, these are the areas  we would want to be  included whereby we require definition of a child,

cleared definition of childhood would create clarity and acknowledgement and enforcement of children rights. Nationality and citizenship,

rights to name to automatic citizenship, whether born of a Kenyan female or  male, parent  or  Kenya in Kenya or  Abroad and subject  to

loss made in their best interest. 

To  know  and  be  cared  for  by  their  parents  or  those  entitled  by  law  to  bring  them  up.  The  reviewed  constitution  should  provide  for

registration of birth as the fundamental right or every child. Dual citizenship should be incorporated in the reviewed  constitution especially

where parent of the child are from or are citizens of different counties. 

The constitutiton should provide for the right and responsibilities of the citizens beyond the ordinary civil liberty. Principle four,  right to life

and basic rights, children have a right to life. Their survival and quality of life depends  on their access  to basic needs like nutrition, health

care and shelter, water, sanitation, safety and security and equitable distribution  and resources.

Com. Domiziano Ratanya:        Okay, try to summer up.

Abraham Kamuyu:        Lastly Mr. Chairman,

Com. Domiziano Ratanya:        That should be last.

Abraham Kamuyu:        Thank you.  We are  advocating for rights to education.  Every child should be entitled to free and compulsory

basic education, and affordable subsequent education. Both of which should be the state responsibilities to guarantee. Mr. Chairman since

I have the memeorandum it is covering all the area, I will give it, but if you allow me I will just mention on the access to justice by children.

Whereby Mr. Chairman we are recommending that there should be a constitutionary recognized to superior  courts  for chidren of original

juridiction and ministered by officers trade on children issues.

 The reviewed constitution should provide that no civil or  criminal proceeding in a court  of law concerning a child should proceed  in  the

absence of a  legal practitioner for the child. On the same, the reviewed constitution should guarantee that the cost  of legal services to a

child to any civil or criminal proceeding should be borne by the state.
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Mr. Chairman with those few remarks, we feel that our views will be taken seriously and since there is a memorandum here I will handle it

to you.

Com. Zein Abubakar:        Mr Kamuyu we as Commsssioners  are not trying to hurry you along,

Abraham Kamuyu:        Sure.

Com. Zein Abubakar:        What we are referring to as  first generation,  second generation and third generation rights, you are  referring

to international instruments and international treaties,  we are  all familiar with that.  What we are  saying to you is that,  if you sum them up

just give us the memorandum we will act on it. Thank you.

 Abraham Kamuyu:        Thank you, thank you for allowing that.  All these things I know you are  aware  of it and I really appreciate.

Thank you very much.

Com. Domiziano Ratanya:        Sasa  kabla ya kuenda kwa mwingine, ningetaka kuongeza hapo commissioner mwenzangu amesema,

kama unakuja tuletee points zako za muhimu zile zitaingia kwa katiba.  Si kuanza,  kutufundisha kama seminar. Unajua hapa hatuko kwa

seminar. 

Si mafundisho, ni point unasema, point hii moja,  iwe kwa constitution, kama ni sheria ya watoto  hio imekuisha. Kama ni koti  ya watoto

hio imekwisha. Mambo kama hayo. Kwa hivyo tujaribu kutumia wakati. Kuna watu wengi sana na kama tusipotumia masaa vizuri tutaona

watu hawatapata  nafasi ya kusema. Nafuatieni hayo ili tuende upesi upesi.  Na  sasa  tunaenda kwa Albam anafuata  ni  Jacob  Tuthikanyi.

Joseph ameingia. Okay kama hayuko hebu tuendelee kwa nyengine. James Ntoiti yuko? Yuko? James Ntoiti hayuko? Then the other one

is Alamano. Ameandikwa hapa ni mwalimu. Alamano hayuko. Julia Kaunaku. Julia. Hata Julia tunaona kama hayuko. Then the next one.

Jacob Mukaria. Okay Mukaria endelea. Kwa ufupi sana, yale yamuhimu.

James  Jacob  Mukaria:         Asanti  sana  Commissioners  na  wale  ambao  wamekuja  kusikiza.  Kwa  majina  mimi  ni  James  Jacob

Mukaria.  Mimi ni mukaaji wa hapa Maua.  Nina lete machache  tu  kuongezwa  katika  katiba  yetu.  La  kwanza,  kama  nimesema  Bwana

Commssioners ni mambo ya uandikishaji wa societies.  Ndio nataka objectives za societies  ziwe  zikiangaliwa  kiundani  kwa  katiba  kwa

sababu  kuna  zingine  zinaingishwa  zinaunmiza  wananchi.  Hasa  tuseme  kama  vile  freedom  of  worship  ni  sawa  iko  katika  katiba  lakini

inaonyesha hata societies zingine zinaongeza devil worshipers wanakuwa nafasi ya kuharibu watu wa Kenya.  La pili, mwenye kiti nataka

kusema katika katiba yetu nchi yetu imeanza kuwa ukiwa au deserts  kwa vile environment yetu haiyangaliwi vizuri. Naomba upandaji  wa

miti, na ukataji  wa miti uangaliwe kiundani kabisa  na misitu yetu itunzwe na katiba yetu kwa sababu  wakati  huu  hata  ukiingia  katika  ile

misitu tuko naye imekatwa hakuna hata kitu tunaweza kupata. 
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La tatu  ni  serikali  la  federal  government,  naonelea  ya  kwamba  isiwe  kabisa  katika  katiba  yetu.  Kwa  sababu  hata  tukiangalia  national

cakes, zile zetu kwa Kenya  hazifanani kwa Province,  kwa District na kwa Location.  Kwa hivyo tunaomba katiba iyangalie serikali yetu

iwe  uniteral  government,  iwe  moja  ambayo  inaweza  kuwa  nzuri.  La  nne,  nchi  yetu  ya  Kenya  ni  nchi  nzuri  ambae  ingekuwa  na  utajiri

mwingi, katiba iangalie. Vile vikundi ambao zimepatiwa kazi na serikali kama  agriculture,  health,  veterinary,  water  resources  na  vingine

vifanye kazi ile ambayo, which they are supposed to do. Kwa sababu hawafanyi kazi kabisa.

 They have become officers, wanakuwa kwa maofisi wanangojea siku uende kufanya kazi kwa mwananchi. Kwa hivyo agriculture ikirudi

nchi yetu itakuwa na utajiri mwingi na watu wawe wametajirika.  Na  lingine Bwana Chairman nataka kusema parastatal  bodies,  zile ziko

Kenya,  parliament izitunze. Si kuondoka wakisema kuna sokoo  huru. May I say for example hapa kwetu tulikuwa na coffee  industries,

ambao ilifanyiwa soko huru naikafa. Na ndio ilikuwa mtu wa mgongo wa nchi yetu. Kwa hivyo tunaonelea kwamba serikali iwe ndani ya

vile vikundi ambazo zimefanya soko huru kwa sababu tunaonelea kama sasa walifanya majani chai kuwa soko huru na sasa  yanaendelea,

hata there is a lot of questions inside it. Kwa hivyo katiba itunze hizo parastatal bodies zetu ziwe zikihudumu. Lingine Bwana Chairman,

Com. Domiziano Ratanya:        Hiyo ni ya mwiaho jaribu kumaliza. 

James Jacob Mukaria:        Okay. Right of  citizenship, kila mwananchi awe na right ya kuishi na aishi pahali popote  anapotaka,  lakini

asiwe aki interfere  na  mambo  mengine.  La  mwisho  Bwana  Chairman,  ni  mambo  ya  utajiri  wa  Kenya.  Uangaliwe  na  katiba  yetu  kwa

sababu wengine wana mali zaidi ya vile wanapasa kukua nayo.  Ukienda kwa ofisi unakuta mtu ameajiriwa, ukienda kwa mashamba ndio

ako na mashamba makubwa, ukienda kwa biashara labda ndie  ako  na  maua  town  yote.  Kwa  hivyo  katiba  iweze  kuchunguza  ili  wale

watu wengine wako katika Kenya wawe na uhuru wa kuishi na kuona vile wanatarajia. Kwa hayo machache nasema asanti sana.

Com. Domiziano Ratanya:        Okay, asanti sana Jacob.  Tuende kwa Edward Kaberia.  Naona hapa ameandika memorandum. Kwa

hivyo atasema machache kwa hizo dakika chache atupatie  memorandum.  Yuko?  Kama  hayu,  okay  he  is  here.  Edward  Kaberia.  Is  it

Edward or somebody has written Edward. 

Com. Zein Abubakar:        It should be Henry. 

Com. Domiziano Ratanya:         Henry Kiogora.  Kwa  hivyo  tulikuwa  tukitaka  Edward  Kaberia,  Edward  Kaberia  not  Henry.  Kwa

hivyo kama hayuko twende kwa Henry Kiogora.

Henry Kiogora:     Thank you Mr.  Chairman, yangu natoa maoni ya Kenya Football  Federation ambayo ni watu wale wanahusika na

mambo ya mpira katika nchi hii yetu ya Kenya.  Kwanza tungetaka serikali ione ya kwamba kila District ya Kenya iko na stadium mzuri

ambayo iko na facilities zote zile zinahitajika ndio watoto wetu waweze kupata nafasi, na kupata pahali pazuri pakufanyia mazoezi yao. 
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Hii stadium tungetaka iwe na football pitch,  tungetaka na running truck,  swimming  pools,  specially   for  all  in  door  games,  volley  pitch,

handiball pitch,  netball pitch na hizo zingine. La pili, tungetaka KFF na other sports  Associations zipatiwe mandites   ya  kusimamia  hizo

viwanja na wasiwe wakilipishwa pesa  zozote wakati  wanatumia. Ya tatu,  tungetaka serikali na katiba ihakikishe ya kwamba kuna youth

centre ambapo youth yetu  watakuwa  wana  train  football  ambayo  serikali  yetu  lazima  isimamie.  Kuhakikisha  ya  kwamba  wale  watoto

wetu wako talented in football wamefanya mazoezi kulingalina na vile inahitajika. Ya nne, tungetaka serikali yetu ama katiba ihakikishe ya

kwamba hizo youth centers zimeaandikiwa qualified coaches. 

Ya tano,   tungetaka serikali yetu itunze hizo viwanja vya mipira ndio watoto wetu wapate  mahali pa  kufanyia mazoezi. Ya sita,  tungetaka

serikali ama constitution iangalie na izuie unyakuzi wa stadium zetu. Ya saba,  tungetaka zile viwanja  zetu  za  primary  schools  ziruhusiwe

kutumika  na  clubs  za  mipira  zile  ziko  karibu  nazo.  Ya  nane,  tungetaka  mechi  zote  ambazo  zinachezwa  na  team  yetu  ya  taifa  ziwe

international mechi ama local mechi zionyeshwe kwa TV zetu na serikali ya Kenya.  Serikali ihakikishe ime  sponsor  mpaka  tuonyeshwe

kwa TV zetu. Ya kumi, tungetaka serikali ama katiba ihakikishe kila District headquarters kuna pahali pazuri pa  watu wetu pakupumzika.

Ya kumi na nne, 

Com. Domiziano Ratanya:        (Interjection). Sasa jaribu kumaliza. 

Henry Kiogora:      Yea.  Tungetaka,  masomo  ya  watoto  wetu  kuanzia  Primary  to  Secondary  level  yawe  free.  Hio  ingine  tungetaka,

mahospitali yetu pia yawe free kwa wananchi wote. Asanteni.

Com. Domiziano Ratanya:        Asanti sana Kiogora, tunaenda kwa Musa Thuimana. Is Musa around? Okay.

Musa N’toimana:    ibwega ibwega

Com. Domiziano Ratanya:        Sasa kama huyu anataka interpretor, Chairman, ebu etera  kidoga N’toimana etera  kanini kenda mantu

yaku tombakujaigwa bwega. Sasawa N’toimana womba nadi gweta na mbere ambiriria na kuga ritwa riaku.

Musa N’toimana: riatwa riakwa mbetagwa Musa N’toimana 

Translator:   My name is Musa N’toimana

Musa N’toimana:    nibuere ndiaria na mugambo jwa kimeru

Translator:   I’II speak in Kimeru.

Response:   Inaudible.

Musa N’toimana:   bwana Minister babanakene bairi omwe nakuigwa kimeru giakwa akereera oongi oria nkuga.
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Musa N’toimana: bwakwa buria nkwenda kuuga bwa mbere.

Translator:   What I wanted to suggest or propose.

Musa Thuimana:     niate katiba ya Kenya 

Translator:   I want to see that the constitution of Kenya.

Musa N’toimana :  nitetherie kugiria antu baria nkiaya sana bachunuwa tointo twao muno tumunda.

Translator:    It  should create  a  provision  of  law  that  actually  protect  the  poor  not  to  be  harassed  or  may  be  to  have  their  property

misused or taken away. 

Musa N’toimana:     sheria iria ugete ate  sheria eria eandiki ndene ya gatiba ya guchuna mutu munda jawe jukanekerwa mutu unge nio

nkuga rutwe irekebishwe ni gatiba ii marekebisho ja jario ikita rii.

Translator:   I am strongly proposing that the current law in the land issue that whereby you find there is loop hole,  somebody can use

that loop hole to steal your land. I am proposing that we do away with that specific part of the law in the current constitution.

Musa N’toimana:     nikandiomwe wakinya baria bachununitwe miunda gachunwa na nkagamba maobisini ja  maingi nikijuthingataga na

jokaora na jukagairwa antu babainge

Translator:   I am recommending this because I am a testimony of the people  who their land have been grabbed and taken away and I

have been actually been affected by this section of the land law.

 Musa N’toimana : uu nibu untu bwakwa buria nkwendete kuuga bwi bwa no. one  

Translator:   That is what I wanted to suggesst as my number one. 

Musa N’toimana : bwa jairi nimantu jaria ja ntuku iria itagwa ya mweri jwa ena ya urongo

Translator:   The second thing is about the fools day on first of April. 

Musa N’toimana: ntuku ihu ni ntuku ya amba na Kenya ni ya akristo

Translator:   That being the fools day is the day for thieves and you should realize that Kenya is a Christian country.

 Musa N’toimana:    na akristo tibaurongo

Translator:   And we should realise that Christians are not liers.

Musa N’toimana : kwou marekebisho  nijarekebishwe  ntuku ihu akristo tibaurongo 

Translator:   So let us come with a provision in law that protect Christians from such misuse of such a day.

Musa N’toimana : bwa jathatu
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Translator:   Number three. Endelea. 

Musa N’toimana : bwa jathatu ni ee antu baria barwerere uchiathi 

Translator:   I am suggesting that people who fought for freedom of this country

Musa N’toimana: ndigikundine kimwe kiabo 

Translator:   I being one of them

Musa N’toimana :  nibaterwe otheri

Translator:   They were not compensated or they were not given anything.

Musa N’toimana:  uchiathi bukweja antu baria bariaga na muigeretha nibo barungamerere mantu jau notu nibo bari  na tuinya  na bariya

bauragwa nau ithakene na kuoroangwa na kubungwa batonere gitumi.

Translator:   We came to realize that people who fought for the freedom of this country is not sharing the fruits of freedom, actually the

fruits of freedom  were taken by people who did not participate in the struggle. 

Musa N’toimana : kinya aana bao batiumba kuona ithomo 

Translator:   Even their children, they are living in poverty, they can’t get access to education.

Musa N’toimana:     nanaria bari tupati twao twa tumunda nibugere ibatunyerwe 

Translator:   And the little pieces of land they had actually was grabbed and taken away by the rich.

Musa N’toimana : nabakaomba kuthomithiya kaana kawe gationa kinya ngugi maobisine ja thirikare

Translator:   And you find even if you are able to educate your child he cannot get a job in the government office.

Musa N’toimana :     kwauu mantu jau gatiba ya Kenya niraithirie mantu jau kinya bo bone niantu tu.

Translator:   So I am strongly and priambly recommending  that the current costitution, the costitutioin that we are  changing  should look

into this issue very seriously. 

Com. Domiziano Ratanya:        nitare ndikuthiria  N’toimana  

Musa N’toimana : mantu jakwa nijau jo ja thatu nikandathira na nibwega

Translator:   That one I heard and thank you so much

Com. Domiziano Ratanya:. OK nibwega muno N’toimana manto jaku tujaigwa.  Twende kwa mwingine John Ng’orua.  Na  huyu Ng’
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orua naona anamaandishi ameandika. Kuna memorandum. Ng’orua yuko? Kama hauko twendelee. Henry Kaberia.

Henry Kaberia:         Asanti sana Bwana mwenye kiti.  Mimi naitwa majina Henry Kaberia  Mugambi. Na  yangu  yatakuwa  machache

sana. Si mengi. La kwanza,  nitaanza na uridhi wa land. Kwanza kabisa uridhi wa land unasemekana wakati  ingine ni wa dollar,  a young

state, serikali, mtu binafsi ama jamii. Mimi kwa upande yangu naonelea wenye kula uridhi kwa shamba ama kuchukua urishi kwa shamba

iwe ni first keen kwa mtu yeyoto katika jamii au nyumba, akiwa msichana ama kijana. 

Kwa desturi  yetu ya kimeru, mtoto wa mtu ndio uridhi ama umiliki  shamba  la  baba  yake  akiaga.  Akiwa  kabisa  hana  tafadhali  hio  iwe

sheria kabisa ikiwa hana mtoto yeyyote, kwa jamii yao si ati ichukuliwe na serikali. Ni heri ichukuliwe na jamii wao, yaani their clan. 

Upande mwingine tukirudi tu hapo hapo upande wa mashamba, ningelilia maskini kama vile mwenzetu amesema hapa ametupiliwa mbali

yule mtu maskini kwa upande wa department ya land vibaya sana tena.  Moja  ningeuliza hio sheria  ya land irudishwe kwa wenyeji yaani

jamii ili waweze wakitumikia wao wenyewe, kuliko kutumikiwa na ofisi. Na  pia kuna ofisi zingine ambao huharibu  unatolewa mulima ule

unaambiwa  ni  sheria  yaani  unatolewa  kwa  shamba  nzuri  kama  hii   unapelekwa  kwa  mlima,  unaamnbiwa  ati  ni  sheria  inafanya  hivyo.

Ukifuatanacho,  Attorney  General  hung’ang’ana  na  wewe.  Mbona  huyo  atumwe  na  serikali?  Sasa  tunalaumu  nani?  Mtu  ambaye

ametumwa  na  serikali  ama  serikali?  Ningeomba  hio  sheria  itolewe  kuwakilishwa  na  Attorney  General  kabisa  awe  anastakiwa  yeye

mwenye kuharibu.

Ingine ni kama upande wa medical allowances. Kuna watu hupewa pesa  nyingi kuliko wengine upande wa watu wakiwa hospitali.  Ikiwa

wewe ni mfanya kazi mishahara iwe sawasawa, hasa kwa upande wa medical allowances na house allowances  ziwe sawasawa,  hakuna

kusema  ati  mtu  fulani  atachukua  kiazi  cha  juu  kuliko  yule  mwingine.  Tukirudi  upande  wa  examination  ya  mbunge,  tafadhali,  naona

ingekuwa  vizuri  kutoka  candidate  MP  hadi  president  awe  ni  graduate  from  University  strict.  Kwa  maana  yake  mimi  naona  ukienda

mbunge wengine wanaauliza wenzao maana ya maneno yaliozungunmza na  wenzao,  kwa  sababu  ya  kukosa  kisomo  cha  juu.  Hio  ndio

inarudisha  katiba  yetu  nyuma  na  mambo  mengine  mengi.  Upande  wa  administration,  ningeomba  serikali  iwe  inang’ang’ana  na  side  ya

survey. Lakini wazee wapatiwe hio kazi kwa sababu hao ndio wanajua hizo case za mashamba. 

Upande wa president, afanye kazi yake na achaguliwe mara mbili au two terms,  ya five years.  Pia kwa upande hio ningependa kusema,

mamlaka ingine itolewe kwa Prseident  kwa sababu hufanya kitu kwa sababu yeye ni above the law. Inafaa asikuwe above the law ndio

akuwe na kiwango cha kutenda mambo, na katiba ihakikishe kwamba president  amekatazwa mambo nyengine. Tuweke sheria kama ile

ya America, ambayo president hana mamlaka nyingi, hakuna kutetea chama chochote hadi wakati wa uchaguzi mwingine.

Com. Domiziano Ratanya:        (Interjection). Saa imekuisha Kaberia maliza

Henry Kaberia:        Sawa nitamaliza. Pia naona watu hawa tunaita judiciary, kama judge,  magistrate,  Attorney General hao waachie

mamlaka kabisa na lawyers wawe wanachaguliwa na Bar of law, lawyers badala ya kuchaguliwa na mtu binafsi maana atakuwa ni mtu wa
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mtu nasi mtu wa wananchi wa Kenya. Ikiwa sivyo mutupe makaratasi watu wawe wakichagua wenyewe. Afadhali iwe inachaguliwa kama

kura hii ingine ya kawaida.  Alafu kuna ofisi ya DC,  ofisi ya land na maofisi haya mengine, watu wengine ukienda Bwana Commissioner,

hawakuji  kwa  sababu  ya  kazi.  Mwananchi  kama  huyo  atupiliwe  mbali  sana  kama  analeta  Ukabila.  Kama  analetwa  hapa  Nyambene

afanye  kazi  huko  lakini  sio  mambo  ya  kuleta  ukabila.  Wengine  wanatetea  wenzao  ati  kwa  sababu  niwa  kabila  moja  kwa  mfano  mtu

mkikuyu, anatetea  mkikuyu mwenzake.  Mipaka ya land ambayo ile mnauliza kwa  kile  kitabu  kinauliza,  mipaka  ya  land  ikae  kama  vile

ilivyokuwa  mbele  ya  uhuru?  Mimi  ingekuwa  ni  hivyo  maana  kila  tribe  inajua,  ama  kila  kabila  inajua,  hata  clan  inajua  mpaka  wao.

Ningefurahia katiba itunze mipaka hio na itunze clans, itunze desturi ya wenyewwe kwa kuwa desturi  ya wenyewe ndio ina msimamo asili

bila kuingililiwa. Asanti.

Com. Domiziano Ratanya:  Asante sana Kaberia  kwa  hayo  umesema  alafu  tunaendelea  haraka  sana  kwa  Miriti.  Miriti.  Miriti  yuko?

Hayuko? Ni naona ya kwamba tunaendelea kuongea sana. Pengine masaa yamekuwa mabaya sana.  Nawasihi kabisa  mseme kwa ufupi.

Si kurudia yale yamesemwa zaidi. Okay, endelea.

Miriti  Ntawari:  Asanti  sana  Bwana  Chairman,  yangu  itakuwa  machache  kwa  sababu  yale  mengine  nilikuwa  naye  yamesemwa  na

wengine. Kwa upande wangu, ningeonelea hili kwa sheria yetu mpya. Jina naitwa Miriti Itaware.  Kwa sheria  yetu  nimeonelea  kuna  ma

institutions mingi, watu wamekuwa appointed ama wamekuwa elected na watu.  Lakini  mtu  akimaliza  hio  mladi  yeye  anaenda  kuifanyia

kazi  yake  badala  ya  mali  yake  itawaliwe  ilipe  hio  kitu  ya  wenyewe  anamaliza  na  anakuwa  appointed  mahali  pengine  ama  anaenda

kujifanyia kazi yake.  Hapo ningeonelea kwa sheria yetu mtu akiwa amemaliza mali ya watu mahali amechaguliwa ama amesimamia  mali

yake itwalie na iuzwe ili wengine wawe wakiogopa kutumia mali ya watu. 

Ya pili Bwana Chairman, ningeonelea upande wa election, mtu kama president,  amechukuliwa kama Mungu, kwa sababu  hata  tuseme,

akisema  watu  wauwawe  kwa  Nyambene  yote  hakuna  sheria  ya  kumstaki  mpaka  wakati  ataondoka  kwa  hio  serikali.  Ningeonelea

akifanya  makosa  awe  mtu  wa  kawaida  kama  sisi  na  astakiwe  kwa  court  of  law.  Kwa  sababu  yule  president  mwingine  atachaguliwa

baada  yake  atakuwa  na  uoga  wa  kutendea  watu  unyama.  Kwa  sababu  tunaweza  enda  tukichagua  watu,  tunachagua  mtu  mbaya

anatumaliza. Hapo president asiwe above the law, awe akistakiwa kama watu wengine. Ingine Bwana

Com. Domiziano Ratanya:         (Interjection). Jaribu kumaliza. Sema hio ya mwisho.

Miriti Ntawari:        Thank you.  Nitasema ya mwisho.  Ingine Bwana Chairman, kama hapa kwetu,   ya Amwathi hapa,  mashamba yetu

ilianza kupimwa 1967  na mpaka wakati  huu sisi hatujapata title deed.  Na  hatuoni ni kama tutapata  mpaka Yesu atakuja  kwa sababu wizi

wa mashamba  umeendelea  katika  Amwathi  na  tena  imekuwa  kubwa.  Badala  igawanywe  mara  tatu  au  mara  mbili  kuwe  na  demacation

officers wawili inakuwa moja, sasa mara unaona inapindua, mafsi wanaharibu, wanafanya mbaya mpaka hatujui tutapata  title. Na  hio sheria
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tungependelea sana, hio ndio imetufunyilia zaidi hapa Amwathi karibu tukufe kabisa. Asanti Bwana Chairman.

Com. Domiziano Ratanya:        Okay asanti sana Miriti na na tuna Domisiano Kaithuru. Yuko? Okay.

Domisiano Kaithuru:        Ni asanti sana Chairman. Na hao wengine tulionao hapa. Kuna maneno mimi nataka nirudie kidogo, yaani kuna

mtu alitaja lakini hakumaaliza. Jina naitwa Domisiano Kaithuru. Unajua kitamaduni  kilipotea  kila  mahali  kuna  nchi  walifika.  Zamani  kama

yule mtu alikuwa  alisema  chokora  wamezana  katika  dunia  yote,  hawawezi  kuwa  wadogo  watakuwa  wakiendelea.  Kwa  sababu  zamani

nyuma ya miaka ishirini na kitu ilikuisha hapa kwetu wameru walikuwa wakitembea na msichana wa wenyewe. Yaani kijana akitembea na

msichana wa wenyewe akamweka mimba, hio kijana atalazimishwa na wazee amuoe msichana yule. Akikataa apelekwe kotini amulishwe

kulea yule mtoto mpaka akuwe mtu mzima. Sasa, hio sheria iliondoka, ndio mnaona chokora wanajaa kila mahali town. Na  hao chokora  si

ya wazee kama mimi ni vijana kwa sababu hakuna sheria yakumuzuia ati asiharibu msichana wa wenyewe.

 Hio  sheria  ikiwekwa  katika  dunia  ati  msichana  akiwekwa  mimba  na  kijana  fulani  aruhusiwe  kumuoa  au  akikataa  apelekwe  kotini  kwa

sababu hio uharibu haitakuwa kidogo.  Kwa hivyo mimi naomba hio sheria  ikirudiwa  watoto  watakuwa  chokora  watakuwa  kidogo,  kwa

sababu wataogopa hio sheria au wataogopa kufungwa. 

Com. Domiziano Ratanya:                (Interjection). Kwa hivyo umemaliza,        

Domisiano Kaithuru:        Haya, kuna ingine naye pahali kama, pahali pa viongozi wetu wa serikali.  Tuseme kama ni mtu anaweza kuwa,

yaani  kama  mimi niseme  fulani  anaiba  mbuzi  au  unaiba  ng’ombe  ama  unaiba  miraa.  Hiyo  mtu  akachukuliwa  na  umati  wa  watu  akanza

kutwagwa. Na asipelekwe kotini ili ati iamue au isikilize hiyo case ya mtu ijue kama ni mwizi au sio mwizi. Kwa hivyo inataka kama mtu bila

ya apigwe na umati wa watu apelekwe kotini kama ni kuchapwa viboko kwa koti yenyewe ikona makosa yako,  sasa  watamwathibia.  Sasa

kwa hayo, ndio maneno inaendelea kwa hii inchi yetu na ikifanywa mzuri tunaweza kuwa na uhuru kidogo.

Com. Domiziano Ratanya:         Asante sana Domisiano Kaithuru. Twende kwa Martha Mwiti. Ana akilisha Women Group.  Sawasawa

mama.

Response:        Inaudible.

Maritha Muiti:        uni mbitagwa Maritha Muiti.

Translator:        She is Maritha Muiti.

Maritha Muiti:        ni dearia na Kimeru

Translator:        I should speak in kimeru.
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Maritha Muiti:        ntemenya kuaria na ichunku na kiswahile nitemenya.

Translator:        She is a women leader.

Maritha Muiti:        na nontu ndimaritha muiti kademutongoria wa ekuru.

Translator:   I have an oath for me to be here today.

Maritha Muiti:        kulingana na uu ibonete ja maingi jaria jatumete mpenda kukara nthi aa.

Translator:   I have come to contribute.

Maritha Muiti:         ekuru  ba  ntigwa  kuno  meru  ii  Kenya  nibakuamerwe  muno  nontu  nibekeri  thina  inyingi  muno  mukuru  oke  okuire

natigerwa intone biake.

Translator:   I want to address the issue of widow women, or  women whose husbands have died.  We want to state,  or  to recommend

that a provision in law is put whereby they will be protected by law by the current constitution that we are changing.   

Maritha Muiti:        lakini nende uni igita ria kuma uhuru bureja kuno n’tona thiina na metho ja jakwa ndirare mwekuru urari na into biawe

  na nende into biria biakwa ibiagiri itonga bigantuara ati munda jakwa ijwendi imwona okwa .

Translator:   The issue of land is very important,  we would like to have a provision whereby land issues are  being addressed,  in a way

that people will benefit.

Maritha Muiti:        ndina majani jakwa no. mirongoiri na ithanthatu nariu turi ntiketha ndaukumirwe ni kiri mweri jwa iri miaka ino ethirere

nomba ekwa ya munda mwaba uria uchuunaa umwe araukuma kuwo mweri jwe eri .

Translator:   I am a tea farmer grower and the number that I operate with in this tea growing was stolen by somebody. 

Maritha Muiti:         uria unge bangambirete nuwe bari  beri  nawe  naukumiri  mweri  jwa  kenda  niruo  ukumire  guunchuna  mwanga  juria

ndatigi nkeethaa.

Translator:   In the same, same issue again somebody else came in my, the issue concerning my tea and still there was somebody came

and stole from me again using my number.

Maritha Muiti:        majani jakwa ndaandere sixty one na niro mukuru wakwa akuire na ariu ukuwa na atigire angorerete  na njuri echeke

empandere kabakurigara niatiya ndachunangerwe munda okwa.

Translator:  I started growing tea from 1961 when I was left widowed by my husband and until that time my land has been stolen.

Maritha Muiti:        na aana bakwa ndina bo muchiye antu baatana bakwa ni antu mirongo ithatu na imwe na riu chuuni into biu biakwa

bakaethia biu nkubarera nabio nibobakaa amba ba kurithia thirikari thiina na nibare na gikaro kio.

Translator:  Since my land was grabbed now my family, I am living in total poverty and this is actually a hardship from family point of it. 
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Maritha Muiti:        antu auu nio atuma baria na gachokerie ange aenga na baba  buigwe muthoro nijurita ngugi imbee uuni guti muthure

ndinajwo  nto  ibijire  nikankaomba  kuuga  kinya  majani  aria  mbesha  butua  bugatua  mbesha  chia  majani  renge  thiringi  ithatu  kinyakethwa

ichuuni ni thiringi ithatu nichio ikorewa mukethi atana bakwa.

Translator:   I want to emphasize the fact that the prices that are  being paid for tea  are  too low, so we would like to have an increase

from three shillings and above.

Maritha Muiti:        bukaa arimi thiringi ithatu kiegoi tumiunda ni tunini ibarimire miunda yao baraanda majani na bakuanda majani bwaba

thiringi ithatu gutiboo bagaitetia na chio.

Translator:  So I recommend or we are proposing that tea prices should be increased.

Com. Domiziano Ratanya:         Maritha neende tukwiguwa mantu jau bure ugerie kuthiria.

Maritha Muiti:         ibwega muno bwampa kanya kau na nibwega muno buthikirie ekuru banthigwa ntirarie rutere rakwa ni  nikathareri

kinya  muchiye  wokwa  ntikiraro  endu  aria  ndararaga  gutire  endu  bweta  bwire  mwene  nthi  ngekuru  chia  ntigwa  ite  kiraro  nti  oni  ninka

guchiugera ni ekuru bonthe nkugera na barabara  antu baria barimaga barara  nabo bakarima barara  reenge.   Nonto barithia thirikari  thiina

nabwe  thirikari  twongereni  barabara  ututhithiria  kinya  muntu  najagua  akejerwa  nyumbani  ni  ngari  yawe.   Thankyou  from  mat  leo  nunto

bwakwangariana na atoto bakwa.

Translator:   Thank  you  so  much  for  giving  me  this  opportunity  to  speak  on  behalf  of  the  widows  and  before  I  go  I  would  like  to

enlighten the issue of transport  means  to  areas  that  we  are  farming  that  the  government  should  look  upon  it  or  may  be  in  the  current

costitution. The costitution that we are coming up with should be addressed. Thank you so much.

Com. Domiziano Ratanya:          ibwega sana maritha mantu jau tujaigwa buru najakoandikwa na jakaliliwa. Sasa  kuna  mtu  anaitwa

Kwaru  Bernard  huyu  ni  observer  na  kuna  mwingine,  Mbaario  alileta  memorandum  yake  Mr.  Muthine.  Muthine  yuko  wapi?  Kutoka

Mbureru, is it? Yea.  If you have a memorandum please just highlight the points.  I will give you three minutes. If you don’t have you are

presenting orally, four minutes.

Muthine Ntong’ondu:        Asanti sana, naitwa Muthine Ntong’ondu. Na mimi ni mwalimu. Ningetaka katiba ambayo inatengenezwa na

nyinyi ama hawa makomishona iwe inashughulikia sehemu ya vijana katika nchi hii asilimia sitini hadi sabini ni  ya  watu  ambao  ni  vijana.

Kwa  hivyo  jinzi  mambo  yalivyo  ni  kwamba  serikali  hii  haina  nafasi  za  kuajiri  wale  vijana  ambao  wako  katika  nchi  hii.  Sasa

ningependekeza  kwamba  serikali  iunde  viama  ama  mashilika  kushughulikia  maslahi  ya  vijana  hawa  ambao  wanakuwa  hawana  kazi

ambazo  ni  za  kuajiriwa  na  serikali  ili  kuwashauri  jinzi  ambavyo  wangeweza  kujisaidia  wenyewe  wanapotoka  shule  kama  ni  shule  ya

msingi, shule ya upili au hata vioo bali bali   ambao hawajaweza kupata kazi katika serikali hii. 

Pendekezo la pili ni kwamba linahusu mazingira. Kuna maeneo katika nchi hii ambayo mazingira yake mpaka yazingatiwe ama yaangaliwe

kwa maakini ndipo mikasa inapatikana na makuruko  iweze  kuepikika.  Serikali  inayo  huo  uwezo  wakufanya  utafiti  katika  nchi  yote  na
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kutambua kama maeneo haya watu wahawezi kuishi huku kwa sababu inaendapo kutakuwa na mvua nyingi wanaweza kupata  madhara

ama kuzikwa na undongo kwa sababu ya maporomoko na mambo kama hayo. 

Na serikali ikiwa na washauri bali bali kupitia hata utawala kama machiefs, Mados na kadhalika itaweza kuwashauri watu kulinda maeneo

yalio hatari katika kuishi kwa binadamu, kwa sababu jambo hilo linapaswa kuangaliwa katika katiba inayokuja. 

Kwa kumalizia, ningependa mfumo wa elimu  uwe  ni  ule  ambao  ulio  na  maana  kwa  wananchi.  Unawaelekeza  wananchi  kule  ambako

wanakoenda. Usiwe ni mfumo ambao ni wa kufundisha watu juu ya mambo bali bali alafu wananchi wanakuwa, ile elimu wanapata  katika

vioo hawawezi kuitumia katika maisha yoa kwa njia moja au nyingine. Kwa hivyo mfumo kama huo haupaswi  kuwa  pale  katika  elimu.

Asanti sana.

Com. Domiziano Ratanya:        Unapendekeza mfumo mgani?

Muthine Ntong’ondu:        Ningependekeza mfumo  ule  ule  tulio  nao  ufanyiwe  marekebisho  kiasi  kwamba  kama  ni  somo  la  kilimo,

wanafunzi  wanaweza  kufundishwa  ukulima  hata  vile  wanavyoweza  kutumia  ile  kilimo  wakitoka  shuleni  iweze  kuwasaidia  kwa  sababu

serikali haiwezi kuwajiri watu wote waliopata utaalamu wa kilimo katika nchi hii yetu ya Kenya.

Com. Domiziano Ratanya:        Okay,asanti sana Bwana Muthine. Yule anayefuata ni Kirimi Shadrack.  Naona huyu ni mwanafunzi na

ana memorandum. So don’t read your memorandum just give us the points.  You leave us the memorandum later which we are  going to

read and analyse. Just the main points and I give you just three minutes. Stick to that.

Kirimi Shadrack:        Thank you very much Mr.  Chairman, and the other commissioners.  I will briefly go through the memorandum I

have here. It is the views of the students,  so on the basic rights, the education should be free for all Kenyan children, at  least  upto form

four level.  I  think  at  this  level,  the  students  will  have  achieved   a  level  of  literacy  which  will  enable  them  to  sufficiently  survive  in  this

modern society. Also, we would urge the constitution to ensure that the Davy’s Koech’s,   that is the recommendations are  implemented,

and also the children labour should be burned. 

On the local government,  the Mayor,  the Couocillor,  Chairman   should  be  elected  directly  by  the  people.  The  mayor  and  the  council

chairman should only serve for five years which they can seek press mandate from their respective electrate.  The Councillors should have

qualifications of at least a certificate of  form four or form four education or  at  least  a O level education with the qualification of  grade C

or  Division three respectively in the two systems of education. There must be also a moral and ethical qualifications for the councillors. 

In judiciary, the law should be applied in impartially from the  highest rank of government upto the lowest social stratum, that is,  if you are

a leader, a president or  whatever the position you are  holding in  the society,  the law should be applied equally despite  the position that

you hold in the society. 
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Also in land the people  who are  residing in areas  that receive less than five hundred milimetres of rainfall, should receive welfare benefit

and free education for their children. Because in agriculture is where we do deliver our daily bread  and if the land  is  unsuitable  for  that

cultivation. 

It means that you don’t have that, that is, move life because  you cannot meet your daily bread.  Also the absentee  landlord who have not

put  their  land  in  to  any  practice  use  or  have  been  out  of  the  country  for  more  than  fifteen  years  should  be  forced  to  relinquish  the

ownership of the land to the government for the distribution or any other public use that may contribute the development of the economy.

Also Kenya being an agriculture country,   (Interjection),  

Com. Domiziano Ratanya:        So try to summer up. (Interjection),

Kirimi Shadrack:        Yes I am in the last

Com. Domiziano Ratanya:        You will give us the memorandum. Just points

Kirimi Shadrack:        Kenya being an agricultural country whose backbone of economy is agriculuture, should have enhance who own

land thus every citizen should be allowed to own at least  one acre  of land. That’s what I have over the memorandum for the rest.  Thank

you.

Com. Domiziano Ratanya:        Thank you very much Shadrack for actually keeping time, we shall go through your memorandum. We

have Edward Kinyua. I think the memorandum has been submitted or  you have another one.  Okay,  yea,.  But not ten minutes, just two

minutes or you want one minute. Thank you very much.

Edward Kinyua:        I am Edward Kinyua from Mbureruri  and since our memorandum has been filed here I will just speak  briefly on

education. I would like to propose  to the commissioners,  Mr.  Chairman that education,  this system of quarter  system whereby students

are restricted to their own home district  should be abolished.  Students  should be allowed to go anywhere for studies because  this is the

only  their  opportunity   when  they  are  students.  So  Mr.  Chairman,  I  would  like  to  propose  that  this  one  will  also  enhance  national

intergreation and will also improve languages in schools because we are  coming from different areas.  So we speak  in English. Thank you

Mr. Chairman.

Com. Domiziano Ratanya:        Thank you very much Edwad Kinyua  you are  the best  actually, you know how to keep  time. Thank

you  very  much.  Wengine  wafuate  namna  hio.  Sasa  tukienda  kwa  huyu  mwingine,  Kariithi,  huyu  ni  observer  lakini  we  recognize  his

presence. Moria ni observers  Luka Kiamba observer,  kama wako hapo waendelee.  David Kaunange ni observer,  lakini tuna Ntoimana
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Ibore. Yuko?  Kwemuntu ugwetwa uu. Okay, kama hayuko Ntoimana Ebure, tuendelee kwa Joseph Kirema, Joseph Kirima if you have

a memorandum you may present it or if you want to highlight, I will give you three minutes. Know that.

Joseph Kirema:        Thank you Mr. Chairman, and the delegates who have attended to present  their views to the commission. I would

like to just highlight few things that you feel they need to be  represented  in  the  new  constitution  Mr.  Chairman,  that  is  disability  bill.  It

means that from the current constitution, from the colonial era we have not been able to do and review our constitution properly so that it

can be firm, fair and reliable to the generations to come. 

Sir, we would like to, as the memorandum be fair we would disability bill to be  recognized in the new constitution which means that even

old age should be a disability. We would like to request you Mr. Chariman, through the new constitution that the government ennact a law

by which even old people or those who have fallen into an accident of road to be considered by the government. That is all, what I would

like to say among the memorandum Sir. Thank you.

Com. Domiziano Ratanya:        Or thank you very much. Sasa  huyo ndio anajau memorandum ianpewa namna gani. Hio ni njia nzuri

kwa sababu tunayo na umesoma kwa ufupi. Nasema asanti  Joseph.  Na  hapa tunaendelea kwa huyu Johnson Kainga huyu  ni  observer,

lakini Jane from Mkombiti.  Yuko? Jennifer.  Kama hataki kuzungumza sawasawa  nukwenda kwaria.  Aria  na  kiswahili  waremwa  ningi.

Karanthi aa warie na kimeru isawa sawa gutina thiina.

Response:        Inaudible.

Jennifer Mbiti:        riitwa riakwa mbitagwa Jennifer Mukombiti.

Translator:        My name is Jennifer Mbiti. Endelea.

  

Jennifer Mbiti:        mbitagwa Jennifer Mukombiti wakuuma.

Translator:        From Mau Central.

Jennifer Mbiti:        na ni chairlady wa gikundi kia ekuru.

Translator:        And I am the Chairlady of women groups. Endelea.

Jennifer Mbiti:        uni buria nkwendaga kuuga ithiina iria mbonete ndene ya nyambeene haa oo.

Translator:        What I wanted to suggest.

Jennifer Mbiti:        mantune ja miunda nijathoki muno.

Translator:        Is concerning the problems that I have seen in Nyambene District.
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Jennifer Mbiti:        nontu ugwe kinya ukeenda 

Translator:        Concernig the land issue in this place .

Jennifer Mbiti:        ikogambira munda jwoku kitamaduni.

Translator:         Because you find that, even if you want to follow the case of your land through the tradition way.

Jennifer Mbiti:        ugeta kinya kithirine mwanka munda jaku obisi ya land gekothukia miunda ya antu.

Translator:        You can go through the tradition way but if you decide to go through the land office, you find there is a lot of corruption

and actually you cannot succeed.

Jennifer Mbiti:        munomuno ntigwa cia akuru na ekuru.

Translator:        Mostly  the widowed women. Endelea.

Jennifer  Mbiti:        munomuno ringe uni nkauga kinya riu twambiririe kuchoa wiyathi nontu ndiomwe wa  uria  watoraga  guikiria  ieke

biakuria kithakene ntoona kiewa..

Translator:         Again I would like to suggest that since we were,  I was among the freedom  fighters,  of  the  freedom  of  this  country

actually we have never been compensated neither have we ever seen any form of reward of the noble job that we did for this country.

Jennifer Mbiti:        nikuuga obisi ya Raisi iraitherie mau mau ndene ee Kenya tuewe biewa ntonto ngugi iria twaitere tutaona waguturia

tuwe antu baria bataukua kithakene nibo barina aana bao bendene ya obisi inene bagusumbura beeto.

Translator:        I am strongly suggesting that in the new constitution, that we are  coming up with, should have a provision that should

cater  for a way to compensate  those people  who  fought  for  the  freedom  of  this  country,  so  that  actually  there  is  a  way  to  help  them

because they actually they are living in a very improvise lives.

Jennifer  Mbiti:        na oni ndithomithia aana na thiina lakini mwana wa ntigwa ii ya mau mau atioba kuona  ngue  lakini  wa  mutu  oria

utaria thiina niwe ukwona ngue.

Translator:         You find like our children, to educate  them is a hard task and you find that people  who actually did not fight for this

freedom  they  are  getting  it  on  a  very  easy  note.  So  we  are  suggesting  that  let  us  have  a  provision  or  a  law  in  specific  that  it  should

guarantee face the welfare for us people.

Jennifer Mbiti:        ibwega muno uu niu nkwendete kuua..

Translator:        Thank you so much, that is what I wanted to say.

Com. Domiziano Ratanya:         ibwega  muno  Jennifer  Mukomiti  mantu  jaku  ukuga  na  njira  ejega  na  jira  ya  ukue.  Mwingine  hapa
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anafuata ni Julius Mbui Ntokiome.  Yuko hapa?  Ni  wewe?  Julius  Mbiti  Ntokiome.  Kwa  hivyo  hio  karatasi  kuja  kusoma  ni  kueleza  tu

mafupi, dakika hio tatu. 

Julius Mbiti Ntokiome:        Asanti sana Bwana mwenye kiti. Yangu ni machache tu, na number ya kwanza hapa nasema na nitaisema

kwa  kingereza.  Mayor  and  chairman  of  council  to  be  elected  direct  by  people,  reason  why,  in  order,  he  or  she  should  be  directly

answerable to the people. Hio ni number moja.

 Ya pili, current two years term  for mayor and council chairman are not adequate, this is due to the fact that the whole system will incure

a lot of time and money. This is unnecessary expenses.  Number ya tatu,  no reason because  the central  government forget some councils

when sharing the national cake.  So every council need to be  impartial on its own problems with  donors  and sponsors.  The council will

enter into agreement by itself and to have interferance when running the council. 

Number ya nne, Councillors to have a Low level of education,  that is,  understaning both English and Kiswahili language. This is because

diginitory leader are born not educated but education is required as from standard eight to form four. 

Number  five,  yes,  the  people  have  a  right  to  recall  their  Councillor  back  when  he  or  she  has  started  misusing  his  or  her  office.  The

procedure is writing a memorandum which will be signed by the people who elected him direct to the minister of local government. 

Number ya sita, the council are the one to determine the nomination of Councillors. This is when the finance status will allow every council

to deal by itself. 

Number ya saba, the criteria of nominating Councillors to avoid incovenience should be done by the majority of the elected party as  per

question. Number ya nane, the conduct of governing the Councillors in a multi party state is chairman and the clerk. 

Number ya tisa na ambayo ni ya mwisho. Nasema hivi, the president  and the  minister  incharge  of  local  government  have  no  power  to

dissolve councils, the reasons why the electors are the ones who know them better and at the same time of power. 

Com. Domiziano Ratanya:        (Interjection)………(Inaudible). Nirudie hio. Okay, thank you.

Julius Mbiti  Ntokiome:          Nitarudia.  Number ya tisa  na  ambayo  ni  ya  mwisho.  Nimesema  hapo,  the  president  and  the  minister

incharge of local government have no power to dissolve councils, the reasons why; the electors are the ones who know them better and at

the same time have power. Na hapo ndio nitamalizia Bwana mwenye kiti. Na,  nimesema jina, I am Julius Mbiti Ntokiome. 

Com. Domiziano Ratanya:        Asanti sana Julius kwa hayo machache umesema. Na  tutaendelea kwa mwingine, anaitwa Beth Kendi,

Beth  Kendi.  Hayuko?  Mburugu?  This  is  Mburugu  Kanata.  Hata  huyo  hayuko.  Then,  Rev.  Ofred  Miheho.  Are  you  there?  Okay
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sawasawa. Ni wewe? Okay, no its okay, you can continue observing. Jacob Muchiri. Yea, dakika hio tatu tu, umalize.

Jacob Muchiri:         Thank you Mr.  Chairman and the other commissioners,  for  allowing  me  to  give  a  point  of  view  concerning  the

provisions  in   the  new  constitution.  My  names  are  Jacob  Muchiri  Ntokumare.  My  views  are  very  few.  I  am  highlighting  on  how  the

provision can be  provided such that all the corrupt  and irresponsible government officers should be highly or  strictly penalized, because

they  are  some  who  when  they  are  responsible  for  a  certain  office  either  in  a  armoury  when  I  happen  fight  for  a  woman  in  a  bar  or

anywhere else, they order for my killing or they can be bribed to kill somebody. There I would like a provision strictly which can deal with

them and penalize them highly. 

The other thing is I am an Evangalist and I would like the evangalism to be placed within all the ministries, departments  and   wherever.

And therefore that is why I have talked about peace, love and unity within the government ministries. The other thing is that I would like us

to point about the chiefs and  Councillors. Their boundaries of work should remain the same, not to scrab  the location to sub-location as

somebody  earlier  suggested  because  these   ranks  or  creating  job  opportunities,  therefore,  chiefs  and   Councillors  boundaries  should

remain the same like how they are. 

The other thing is three provisions can be provided whereby chiefs and Councillors can be taught or educated how to safeguard the rights

of their people,  their citizens, because  like here in Igembe the jobs  opportunities  are  being  sold.  When  the  recruitment  requires  twenty

people,  five are  taken,  the fifteen posts  are  sold.  All these irregularities, I would like and suggest  for  a  provision  which  can  scrap.  The

other thing, it is about the right of leadership or abuse of power,  a provision should be provided whereby if you misuse the power  which

you are  given by the government or parastatals you get penalized. Mine was verbal and with that few, I say thank you.

Com. Abubakar Zein:        Thank you very much.

Com. Domiziano Ratanya:         Asanti sana hapo umemaliza. Kome Ebrahim hayuko. Justus Mbuthia,  huyu naona ni  observer  naye

hayuko. Then number, which number? This one.. Naona kuna mtu anaitwa John Munyua, yuko? Then we have Michael Maina,  Michael

Maina, John Kilonzo. This one is an observer. Peter Kithera. Peter Kithera. Hayuko? Mohammed, huyo naona ni obnserver.  Na  Benson

Mucheke. Benson Mucheke. We have Michael C. Maina. Okay, yes Benson Mucheke yuko? Benson Mucheke.

Okay but you won’t read the memorandum and I give you three minutes to give the highlights, just points,  three minutes. Okay,  Benson is

represented by his wife lakini utasema jina ya yule una represent na jina lako.

Margaret  Nthongai.         Thank  you  chairman,  I  am  Margaret  Nthongai.  I  am  reading  this  memorandum  from  a  community  based

organization where Benson is the chairman and I am the treasurere.
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Treasurer:        (Interjection)……………Inaudible.

Margaret Nthongai:        Sorry, I am Margaret Nthongai. Benson is the Chairman of this community based  organization. So actually he

told me to present it here although we had written it all of us.  I highlight a few issues on how we thought the new constitution should be

framed. First we look at the constitutional matters and we said that there are, the Constitution of Kenya Review Commission should be a

constitution body enriched in the constitution and not in the statics. It should have offices at  District level for collection and devaluation of

constitution views where constitution amendments issues arises.  We also said that  the  education  should  be  free  upto  primary  level  and

highly  subsidized  at  secondary,  college  and  universities.  So  we  said  other  than  teaching  personel  in  education  institutions  should  be  a

priority at all costs. District libraries should be set aside for education as  a resource  center  to create  a culture of learning for an informed

Kenyan society.

We also looked at  the  health  aspect  and  said  that  good  health  of  a  nation  is  important  to  all  its  citizens,  therefore,  citizens  should  be

accessible to adequate  health facilities in all  areas,  both  public  and  private  sectors.  N.H.I.F.  health  insurance  scheme  should  be  made

available to all citizens in the country  at a cheaper price. 

We also said that good enumeration to be provided to medical professionals,  working in rural areas  to avoid concentration only in urban

areas and even taking away of drugs and selling them. We said that HIV Aids is a pademic which was declared a national disaster  by the

government. We said that the governement should provide cheap management of drugs for the disease to reduce its related death causes,

therefore, free medical facilities should be the  government responsibility. 

We looked at agriculture and said that, agriculture is the main stream of the Kenyan economy and livelihood of the majority of the people

in our country. Therefore, there should be enough agricultural specialilsts, officers to give farmers advice for optimum production. We said

credit and marketing bodies  should also be  given attention with close supervision to maximize outs and prices for agricultural products.

That  is  marketing.  We  looked   at  the  local  government  and  said  that  the  local  government  should  operate  separately  from  Central

government, to be able to plan on their resource, make independent decisions and manage their affairs because  they are  closer  to people

than central government. 

We said civic leaders should have a minimum  education qualifications of form four. Mayors should be elected directly by people and with

minimum education qualifications of form four with ten years experience in public office. A period of two years  should be emphasized that

is two year,  five year term. Councillors can be recalled by two thirds of voters  including members of the parliament.  We also looked at

the non governmental organizations and said they should be regulated by the government because  to some extend they create  sympathy

and depedance  in due process  of assisting communities. They should work  closely  with  the  government.  We  also  said  that  nomination

system rules to be specific to avoid abuse. 

Otherwise nomination system  to  both  members  of   parliament  and  Councillors  should  be  restricted  to  only  women,  widows,  minority

47



communities, people  with disabilities or  maginalised. There are  more than that but  those  are  the  few  that  I  can  highlight  and  I  wish  to

thank you for giving us this opportunity. Thank you.

Com. Domiziano Ratanya:        Okay, thank you very much, you have given the memorandum for your husband Benson.  Now we go

to  the  next  one.  Mwingine  hapa  naona  ni  Benjamin  Mutia  huyu  ni  observer.  G.  Kirema  ni  observer  na  Joel  Njoro.  This  one  was

represented,  the  mayor.  Charles  Kilili.  Charles  Kiili  kutoka  kwa  youth,  youth  group.  Naona  kama  hayuko  huyu.  Silas  Kumbai,  Silas

Kumbai  hata  ana  memorandum  lakini  simuoni  hapa,  hayuko  pengine  alileta.  Silas  Ngunja.Susan  Ngunja.  Hata  Susan  hayuko.  John

Kirema! John Kirema kwa ufupi kabisa, three minutes.

John Kirema:                I am John Kirema,  the  Co-ordinator,  Catholic  Churches  and  peace  commission  at  the  parish.  I  have  few

recommendatioin to point out.  One,  voters  cards  to  be  issued  continuously  together  with  the  identity  cards.  Thus  enhancing  the  youth

applying for the ID  prior to the voting during the election. On the same issue, counting of the votes should be done at  the polling stations

and announced after casting. 

Three,  employement should be done as  per  the qualifications and specialization required for the post  if he is a doctor  he is dealing  with

medicine, teachers deal with teaching. Education should be free and universal upto primary level, so that our children can be able to get

some basic knowledge. 

Lastly, the constitution should clearly define boundaries between the communities. I will explain this briefly. For example,  for  the years  as

headed  to  the  Tharaka  people  and  Igembe  people  have  been  fighting  of  boundaries.  People  do  not  know  where  the  boundaries  of

Tharaka and Igembe. And constitution should state this to enhance people live peacefully. Thank you very much.

Com. Domiziano Ratanya:        Okay,  thank you very much John for keeping time. That is very good.  Eustus Mauta.  Kama hayuko,

Mauta ni yeye anakuja. Kwa hivyo fuata hio mfano tu usiendelee kusoma memorandum, tuambia kwa ufupi na utupatie hao maandishi.

Eustus Mauta:        Thank you very much. My name is Eustus Mauta Mwenda and I come from Nyota Njema Movie Threatre which is

based at Igembe South West. My points are; the president  should stay in the office only for two terms each compromising of five terms.

The  future  president  should  be  liable  for  court  sentence.  If  he  messes  with  the  country  economy  and  other  public  misconduct.  There

should be a prime minister who is an elected member of the parliament.  He should be the reperesentative of the government statement in

the  house.  Judicial  members  should  be  chosen  by  a  special  appointed  commission  and  they  should  come  from  the  most  respected

Advocates. The parliament power to amend constitution should be retained by  a per  centage of majority votes be  based  on sixty five to

eighty five per cent. The constitution should  cater for some interest group by  reserving some seats for them. The groups are the examples

disabled people. 
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The civic, parliamentary and presidential  election should not continue to be  held simitenously. During the elections,  the government goes

round the village preaching to the people on what they would do if they are given the votes and get the office after date  for elections,  they

don’t  do  what  they  promised.  Therefore,  there  should  be  a  way  of  removing  them,  those  who  do  not   fulfill  their  promises.  Our

constitution provision for fundamental right is not adequate,  this is because  it does  not  cater  for  employment  to  youth.  Our  constitution

should guarantee the  employment to the  youth  after  training  and   discourage  the  tendance  of  assuming  the  government  officers  in  the

office are fake. This is what has caused poverty and deteroriation of Kenyan economy. The retired officers have already acquired enough

to  keep  their  lives  running.  To  some  of  these,  officers  they  cannot  do  any  development  from  what  they  get  in  the  second  round  of

employment, since they have lived for so long in  this world.  The interest  of women are  fully guaranteed  in the constitution. Women are

even favoured by the constitution and this should not happen, we are all human being

Com. Domiziano Ratanya:        (Interjection). Okay.

Eustus Mauta:         Reformed due to being a unemployment  state.  I  address  that,  the  other  group  are  to  be  given   part  to  play  in

educating  people  in  various  fields.  Also  the  government  should  cater  for  this  means  for  their  means  because  it  could  be  a  type  of

employment to school leavers. Thank you very much Mr. Chairman. 

Com.  Domiziano  Ratanya:         Okay,  asanti  sana  Eustus  na,  maoni  yako  ni  sawasawa.  Tuendelee  kwa  huyu  mwingine  anaitwa

Jeremiah Ntoarothe. Jeremiah Ntoarothe, alipieyana? Okay asanti sana Jeremiah. Then Rev. Ntonjira is an observer. James Ngore is also

an  observer.  Isaiah  Kevia,  observer.  Kuna  Karuti  Nchembere,  alikuwa  observer  lakini  anataka  kuzungumza  from  Kupet.  Karuti

Nchembere yuko around, okay. Karuti I will only give you three minutes for somebody with a memorandum. That’s how we started.  So

you won’t really read the memorandum through but just highlight. Make sure that by three minutes time you have finished. 

Karuti  Nchembere:         Thank  you  Mr.  Chairman,  I  am  Karuti  Nchembere  from  Kenya  Union  of  Primary  Teachers.  I  am  the

Chairman of Meru North branch.  And these are  our recommendations,  firstly;  the  constitution  should  have  a  preamble  or  introductory

part,  then  on  the  same  they  should  have  directive  principles  of  speech  for  example  the  constitution  should  have  the  objectives  and

principles that guide the constitution of  governance and agencies of the state.  And all the existence and respecting and understanding the

same constitution. Well of course it should have directive on where people should appear with the democratic ideals of governance. 

Then the constitution should have that kind of supremacy,  whereby the constitution should be the supreme law of other  laws in the line.

And then  people should have powers to say how they should be governed. And also we suggest that the constitution should be available

in schools and other institutions of learning in order for the people to seriously, I mean safeguard the same constitution. Then, of course  it

should be translated in many languages so  that people can have that kind of understanding of the constitution. Then we said that,  it should

have some sections that should only be amended through a refrandum. 
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For example,  where we talk about  the supremecy of the people.  Issues  concerning  human  rights.  Politicals  rights,  all  these  ones  in  the

constitution should be amended through a refrandum and probably that refradum chosen by the parliament.  Then, on  the  executive,  the

president’s powers  should be enomously reduced.  It  should not solily  responsible  for  the  appointment  of  Senior  Government  Officers.

This one should be done through parliament vetting it.  The age limit of the president  should be around in between thirty and seventy and

not more than seventy and above because that is  federal state, where  person cannot think correctly.

On the issue concerning education,  the quarter  system of education should be abolished.  That one should be abolished completely.  And

students should be admitted in the public universities on merits and not on the basis  of where they come from. Then the president  should

not be  the automatic Chancellor of the state  universities  in  Kenya.  That  one  should  be  abolished.  Then  the  government  should  have  a

system of education  that is acceptable by all Kenyans and not to impose a system of educations on Kenyans.  Then the higher education

loans bond  should at  least  consider  all the students wish to pursue higher education.  On the issue of elections,  state  should fund all  the

political parties and not just one political party. So all political parties that are represented in the parliament should be funded by the state.

All political parties, and presidential  candidates  should be given equal media coverage by the state  owned  media KBC.  All presidential

candidates must at least have a university level of education  and at least or something, I mean a reasonable kind of educaition.  All mayors

and county council chairmen should have a minimum of form four  level of education with a minimum qualifications of a C-  at  least.  All

mayors and county council chairmen should be directly elected by the people and not by a group of Councillors. 

All people wishing to contest in local authorities elections, Councillors should have a minimum of form four level of education and people

should not be  cohased to resign from their jobs  if they wish to seek  parliamentary or  local authority elections,  they should be given that

chance to try if they will, fine, they will resign. Then the president should differentiate,

Com. Domiziano Ratanya:  (Interjection). Just wide up. Just one minute.

Karuti Nchembere:        The president should differentiate between state functions and political parties functions. If the  president is on a

political party function, he should not involve the provincial  administration  and  all  the  machinery  in  mobilising  support  for  the  party,  so

there should be  a  very  clear  distinction  between  state  functions  and  party  functions.  On  the  side  of  a  elections,  general  election  page

should not be  a secret  weapon,  that one should not be  there,  it should not be  the prologotive of the  president  to  give  general  elections

date. 

So it should not be,  that one left to parliament.  On  the  national  resources,  all  national  resources  should  be  equally  distributed  and  not

partially distributed on who support which party. So it is the will of the Kenyans,  because  all Kenyans are  tax payers,  then distribution of

national resources should be equally done to all systems. All presidential  and parliamentary candidates  should be clear the wealth before

they are elected. And then the government should be free air ways in order to have an elighted citizenly that is in form and this one should

not be only a preserved for Nairobi people. Thank you, that is my memorandum on recommendation of the commission. Thank you.
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Com. Domiziano Ratanya:  Okay, asanti sana Karuti your memorandum is long and we are going to read it and then we go to the next.

Gathoni  is  an  observer.  Okay,  which  number  was  that?  Number   nine,  we  go  to  number  ten  and  we  follow  that  order.  Hapa  kuna

makaratasi imechanganika kabisa, yea, kwa hivyo huyu naona akifuata hapa ni Hellen, lakini Hellen ni observer. Tuna Gatogu Ntoigutu. 

Gatogu Ntoigutu:        Thank you very much the constitution review of  Kenya commissioners and ladies and gentlemen. My name is

Gatogu Ntoigutu Ikaratho.  I am from Igembe East.  And I would thank this commission because  of giving  us  the  opportunity  to  air  our

views for the first time in history of Kenya and I would suggest this commission to be  given  enough  time  to  fill  this  task  of  constitution

review without being pushed here and there. Let the caution be like that of America where the parliament cannot amend it at  will to shoot

ones whips. I will also like also to hear my views on the part  of Njuricheke  because  I  am  a  Njuricheke  elder.  Njuricheke  omero  was

custodian of all moral and  cultural values of Meru customary law. They used to see  to it that the women had proper  discipline. They use

to determine the price of livestock, the dowry of our daughters, how one would be paid when one was killed by another.  The destruction

of forest, when one fell on a tree and killed by an animal, I would like the constitution to cupture that one and put Njuricheke as  it were

before, because it was the government, governing Wameru as a whole. 

Lets go to the Provincial Administration. In my views, I would like the constitution of Kenya to scrap  the provincial administration and in

the  process  of  scrapping  the  provincial  administration,  let  the  Provincial  Administration  to  be  replaced  by  elected  leaders  such  as

governors to see  to it that the Province is running and the Councillors to see  that the locations and others  are  running  properly  and  are

answerable to the electorate,  because  when we have someone who knows will be  permanent here,  he is likely to be  corrupt  and  leave

alone the electorate.

 On miraa; miraa is our cash crop in Nyambene, I would like the constitution to capture that and put it in the constitutioin that miraa is our

cash crop and it should be listed like perishable goods such as the cabbage and so forth. It was our sign of courting the daughters of other

people, that is you cannot marry here in our place not first of all sending a gitundu or  miraa. Do not place so I would like that one to be

put in the constitution, so that we can have a cash crop of our own and which can benefit our children and to get a proper education. 

Education; let all Kenyans have access to free education. The education of today is apralogative of the rich only. The poor are left with no

alternative but to remain uneducated. Primary to secondary education, let it be guaranteed by the government as free. 

Local government; Mayors and councils chairmen be elected directly by the people . The two year term is not adequate.  They should be
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allowed to serve for five years but if one becomes corrupt, while in the office he or she should be impassed.

Com. Domiziano Ratanya:          (Interjection). Bwana Gatogu Ntoigutu jaribu  kumaliza.

Gatogu Ntoigutu:        Thank you. He must be impassed. 

Executive; the president of a country should have at least a degree qualification to qualify for the post  of presidency.  The president  should

always have  two terms, each of five years. The president should not be above the law. For that will make him abuse the law.

Judiciary; the judiciary should be left alone not to  be  under  the  executive  because  it  is  likely  to  be  exploited  by  the  executive.  Judges

should not be appointed by the president, they should be appointed by the parliament, so that one can discharge his duties without fear of

being sacked by a president who has not been listened to.  Culture and ethnic, Kenyans are culture diversity, and we have got two ethnic

values and we shall capture the constitution and remain like that,  with myself I would like to be  a distinct,  I  would like myself  because  I

am njurikeche member and I am a Mumeru. I would feel the a distinctive group, be  my group jurikeche council of elders  is catered  for in

the constitution. 

So we should give land ownership to the clan. The clan should then consult the government for surveying and demarcation,  because  the

clan are the one who know the customary laws of the people and they must be advice the govermment, so the clan are there to make sure

the government demarcate the land as they should be demarcated. 

Land ownership should be, if the government has its own land, then they can remain with their own land. The individual man has its own

land, but we would have a feeling, we would like the constitution to have a sealing of land ownership,  not more than one hundred acres

because others   are  landless  in Kenya and for those few remarks I thank you Mr.  Commissioner for allowing me  to  have  these  views

read it. Thank you.

Com.  Domiziano  Ratanya:   Okay,  asanti  sana  Gatogu.  Kwa  hayo  maoni  yako.  Twendelee  kwa  Joshua  Murungi.  Joshua  Murungi

yuko. Huyo naona hayuko. Joseph Ngore.  Joseph Ngore  yuko around? Bernard Kibuae.  Bernard!  Ni wewe Bernard? Okay,  Bernard

hayuko…………(Inaubdible). Beatrice Bariu? Yuko, okay Beatrice, kwa hivyo Beatrice, kama kawaida ufupishe wakati.

Beatrice Bariu:        The memorandum I am going to present now is prepared  by Catholic Women Association from Kangeta  Catholic

Church, Kangeta  Parish.  This is on women specific  issues  prepared  by  Catholic  Women.  To  be  humble.  The  new  constitution  should

capture women historical experiences in this freedom fighters, highlight role played by women in nation building. Role of women in second

liberation.  Develop  a  vision  that  encompasis  both  women  and  men.  Capture  issues  of  pushing  economy  outward  eg  capital  price,

exporting of our resources  cheapely.  Citizenship, the new constitution  should  include  equality  in  citizenship,  should  have  a  provision  of

dual citizenship for women,  confirming of citizenship on foreign husbands of Kenyan women and their children. 
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National defence and security; the new constitution should ensure women perspective of national security influence national and defence

and  security.  Reduce  president  powers  eg  declaring  war  independently,  that  should  be  a  provision  for  constitution  provision   for  a

commission or council to oversee the defence and security in our country. 

Stractures and systems of government,  the new constitution should adopt a system where power is shared between the president  and the

prime minister. In this new constitution we should have a provision whereby if the president  is a man then the prime minister should be a

woman.We should also have a unitary system of government due to our ethnic differences. 

Parliament;  the composition of parliament should be such that one third of the members should be women and through a fermative action

number to increase to fifty per cent. Out of one third, at least one disabled woman from each province ending up to eight disabled women

in the  parliament.  The  process  should  be  election  through  the  district   representation  by  women  alone.  Also  the  local  people  should

discuss  nominee  to  the  parliament  before  they  are  nominated.  The  new  constitution  should  provide  a  right  to  recall  MPs  who  are

non-performing  that  is  those  MPs  who  go  to  sleep  in  the  parliament  should  be  recalled  back  and  we  elect  new  ones.  Cheques  and

balances to ensure that power sharing between parliament and executive is balanced. 

Political parties, the new constitutioin should retain a provision for independent candidates  to give women  an opportunity to vie for seats

even if a specific party does not nominate women. Funding of parties that have a national out look and have taken a bond gender concern

should be there also. It should separate government from management of political parties. 

The executive; the new constitution should have a provision whereby the presidential  powers  to independently appoint  or  dismiss should

be reduced and invested in a constitution office. The presidential  powers  should be ceremonial the tenure office for two five years  term

should be retained.  Preident  should not be  above the law. The  parliament  should  have  an  independent  callendar.  The  new  constitution

should have a provision to prevent manipulation of political system by an  ex-president. Separation of powers  and the establishment of an

non partial civil service. 

The  judiciary,  the  judges  should  be  appointed  by  the  judicial  commission.  It  should  be  such  that  the  religious  organizations  and  civil

societies organization to make recommendation from judges to parliament  that  there  should  be  a  provision  in  constitution  for  legal  age

especially for women and the poor.  The constitution should be  written  in  a  simple  language  which  everybody  is  able  to  understand.  It

should create an Ombudsman office to follow up on women related court  cases.  That there should be a provision for time limit for some

cases.  It  should  separate  criminal  cases  from  civil  cases.  It  should  establish  an  efficient  and  non  corrupt  judiciary  and  legal  system.

Transferring of some simple cases  to paralegal experts  and  beyond their capacity.  Judicial commission should be established  to  ensure

that courts are efficient. The chief justice should be appointed one who has been a long  serving judge with years  of experience.  Promote

fairness in court,  it should support   women organization to the process.  In the process  of legal aid,  Local government; affirmative action

provision to have one council women representation direct election of mayors and chairs of the council.
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Com. Domiziano Ratanya:  (Interjection). Ebu jaribu …….try to summarise.

Beatrice Bariu:        Right to recall both the mayor and the chair of the council if they non performing. Commission to be  put in place to

look at terms of services for Councillors. Councillors to be paid from consolidated funds. Independence of councils and municipalities by

separation of powers from central government.

Gender balance in leadeship;  Rights of children. The new constitution should provide for rights to parenthood.  Management  and  use  of

natural resources.   The new constitution should put in place mechanism  for  resource  to  be  managed  well.  Management  and  control  of

natural resources to be under private sector.  Involvement of local community management of natural resources  eg game parks  and other

natural resources. 

Transaction and  transfer of power; There should be a provision for recognition of the president, includig the care and compensation.  Also

to honour the president   the new constitution should provide for the president  to be  prosecuted  for crime he commits while in power.  If

the president  is below the law, then  there should  be  a  provision  for  him,  to  offer  him security  welfare  etc.  after  retirement,  that  there

should be a provision for president  to resign if he is involved in scandals.  A president  who retires from office should also retire from the

chairmanship of his party. 

Elemination of women of violence against women. Recognition at  the highest level that violence against  women is a major statetment to

the progress of women. Kenya should be made safe for women to live work and walk without fear of physical violence.

Both in private and public affairs. Creating or enabling legal and policy environment for the enforcement of unity measures against people

who violates women including the care and compensation of victims of violence. 

Com. Domiziano Ratanya:          (Interjection) maliza sasa.

Beatrice  Bariu:        Okay.  Miraa crop.  Miraa should  be  recognized  by  government  and  protected  like  any  other  cash  crop  in  this

country. The government should seek  more advice and guidance from the cultural resources  and economic  issues  of  the  crop  from  the

people  of  Igembe  and  Ntonyiri  because  they  are  the  only  authorities  of  the  plant.  Miraa  should  not  be  clarified  as  a  dangerous  drug

because it does not have divestating effects like those of alcohol, or bhang. For example let it be noted that even tea and coffee are  drugs

that human bodies  need to keep  going. So people  of Igembe and Ntonyiri recommends that the government should encourage research

on miraa to find out what other useful substances can come out of miraa instead of blaming it wholesale. The local people  also request  the

government to help in marketing of miraa. Airwaves,  airwaves should not be  controlled and localized to the state  alone.  It  should cover

the whole country,  anybody who applies for it should be given  a  licence  on  airwaves  provided  he  is  capable  of  maintaining  it.  Money

printing, our currency should have a permanent photograph of our  country  founding  father  and  the  sceneries  of  our  country  or  wildlife

photos instead of repeating the photographs of every president who comes in the office. To avoid waste of our  resources. Thank you.
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Com. Domiziano Ratanya:  Asanti sana Beastrice isipokuwa umechukua wakati  wa watu karibu ishirini. Wengine wakija wasiendelee

mbali sana. We have the next one is Phylis Munyua, is an observer.  Mwingine hapa ni observer  ni Julius Ntomuiti,  is an observer.  Kuna

Kaenga Josephat. Kaenga yuko? Muriungi. Muriungi Makaba.

Muriungi Makaba:        Thank you Mr. Chairman, I am Muriungi Makaba. And among the few points that I would like to propose,  for

the current constitution of the constitution which you are  making, is about  the rumours or  kinds of propaganda.  It  is unbeatable fact that

our country is a  democratic  government  and  not  an  atheocratic  government.  And  simply  we  have  been  having  stories  about  the  devil

worship and we have  seen people walking telling stories of how they made human sacrifices and yet they go away with it. 

I would like the current constitution to address such people because like three months ago in Germany there was a devil worshipper  who

was jailed for sixteen years after he confessed that he had killed his friend as a sacrifice to the devil. 

Secondly,  I would like to talk about  the media,  we want independent media and not to focuss only in  Nairobi  but  to  focuss  the  whole

Kenya.  For  thirty nine years  Kenyans have lived a life, they have been kept  uninformed  simply  because  of  manipulation  of  media.  The

constitution should allow or  provide independent media which will not be  manipulated by the government.  The  constitution  amendment,

the current costitution allows majority of sixty five members of parliament to amend  any  section.  In  the  current  costitution,  we  want  to

have power of Kenyan citizens to have the power of amending their own  constitution. 

About the issue of descrimination, you have seen how our friends or brother  Somlis are suffering. If you walk during the night you would

realise that we are most targeted by the police. Why? The reasons simply they call them refugees and yet they were born here in Kenya.

So a Somali person cannot get an ID in Kenya. It is difficult, and those who get, they get it through corruption.  They have a problem, and

not only Somalis, even we, we are forced to carry, it is just like colonial times, even though we are not carrying it around our neck, we are

not wearing around our necks we are forced to carry it in our  pockets.

 Lastly, it is about HIV aids,  the government currently has made it only possible that all those persons  who leave schools like girls when

they complete standard eight and they have no future and everything all the avenues of life are  closed and where do they end up? They

end up on the streets. On doing what, prostitution, simply the government can try to create  a system which will help our youths to realize

their dreams.

About jua kali system, and 8:4:4 system and about  the vision  of this nation of getting industrialized by 2020.  What  I would like to say,

the brain behind jua kali system and 8:4:4 system, I would like to congratulate them but the problem is that you put the new wine into the

old wine skins,  before these things can work in Kenya we need to  be  prepared  about  the  system.  About  the  industrialization.  Jua  kali

system currently is doing mkarais and that things but all what  we  need  is  the  government  should  bring  the  professional  technology  like

electronics and teach others electricals and all those if we can be able to get all the scrapped radios outside there and then those things are

recycled then the country may be we can export something. Thank you Mr. Chairman. Thank you.
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Com. Abubakar Zein:           Thank you very much muriungi. Ningependa kuchukua funsa hii kukumbushana tu  mambo tulikubaliana

asubuhi. Kuna baadhi yenu mmekuja mmechelewa, hamkupata habari tulizokubaliana kuhusu utaratibu wa kutoa maoni hapa leo.  Mambo

matatu ama nne muhimu kukumbushana, la kwanza mda unazidi kwenda mbele sisi tutafunga kazi tutakafika saa kumi na mbili. Kwa hivyo

tunawaomba watu wanaokuja kutoa maoni yao watoe maoni yao na kwa ufasaha na harakaharaka, kwa ufupisho. 

Ikiwa  na  memorandum  umeandika,  kuna  njia  kadhaa  ya  kutoa  maoni  yako.  Unaweza  kwenda  pale  ukatoa  memorandum  yako  bila

kuzungumza, kwamba sisi tunatoa hadi tutasoma memorandum zote mnazotoa.  Njia ingine ya wewe kutoa maoni ni  kwamba ukiwa na

memorandum utakuja hapa upewe dakika tatu ya kugusia  maneno  muhimu tu,  usisome  baadhi  tunasoma  na  tunapoteza  wakati  mwingi

Wakenya  wengine,  kwa  sababu  sisi  kama  makamishina  tutasoma  kila  memorandum.  Tunahitajika  kisheria  kusoma  kila  memorandum.

Alafu  ukiwa  huna  memorandum  unataka  kuzungumza  tu  unchague  maoni  yako  uyazungumze,  mambo  ambayo  unatoa  mapendekezo

kwetu sisi kama tume. Unataka tufanye vipi katika katiba mpya?  Sababu nyingi ukizitoa, sisi tunasifahamu tueleze unataka hivi, na hivi, na

hivi, na hivi, na hivi mpaka mwisho. Ukiwa unazungumza mambo yametajwa  na  wenzako  si  lazima  uyarudie  yote,  unaweza  sema  mimi

naunga mkono mambo yaliozungumziwa pengine ya ardhi, ya miraa na mambo mengine, ukitaja hivyo sisi tunaelewa. Mengine nakumbuka

ni  kwamba  unapokuja  hapa  tu  kisema,  anza  kwa  kutaja  jina  lako,  kwa  sababu  tuna  record  kila  neno,  kila  neno  mtu  analolisema

tunalirekodi  ndio  lisipotee.  Yule  binti  aliyekaa  pale  kama  unaweza  kuwabukia  mkono  kazi  yake  yeye  ni  kurekodi  na  tape  rekoda.

Umeona amekaa karibu na speaker  pale.  Ebu onyesha tape  recorder  hio.  Tape  recorder  moja.  Anarekodi  kila  neno  pale.  Kwa  hivyo

usione pengine saa ingine hatuandiki maneno unayoyazungumza ukayaona tunayapoteza, kila neno linarekodiwa.

Yule wa katikati, yule kijana kazi yake ni kuandika mambo yanaoendelea, na huyu wa huku mwisho, Bi Roslyne ndio msimamizi wa staff

members.  Sasa  ningependa  kualeza  pia  wale  waliokuwa  wamechelewa  kwamba  unaweza    kutumia  kiswahili,  kingereza  au  kimeru

ukitaka kuzaungmza, kutakuwa na mtu wa kutafsiri hapa. Asante. Sasa ningemuita Grace Kamami. Grace Kamami. Asante Grace.

Grace Kamami  Karume:        Thank you so much. I am Grace Kamami Karume Mrs.  representing  views  of  Kenya  Kiwa  Women

Group. Lakini ningetaka uniruhusu nikisoma kwa kingereza nitafusiri kidogo kwa kimeru ili wale akina mama wako hapa waweze kutoka

hapa na kitu tafadhali.

Com. Abubakar Zein:   Nasema aje  Grace.  Sasa  ukifanya hivyo unafanya kazi  mbili,  kwa  nini  usiongee  na  kimeru  alafu  mtafsiri  wetu

atafsiri kwa kiswahili au kwa kingereza. Au unataka kufanya yote mawili wewe mwenyewe?

 Grace Kamami Karume:        Eee.

Com. Abubakar Zein:  Sawa.

Grace Kamami Karume:        Thank you so much. Ya kwanza,  sisi tulionelea  ya kwamba there should be land title. Title deed  should
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bear the names of both husband and wife.

Translator: nikabatuwe  tuguga  twonere  title  chia  miunda  chiethwe  chiana  mariatwa  ja  mwekuru  and  mukuru  nikienda  akuru  bareka

kwitaga  kwenderia  miunda  mbaene  nontu  mukuru  akimenya  mwekuru  ritwa  riawe  ri  gi  title  deed  nomwanka  amurie  ageeta  kwendia

munda jou.    Nb. Translator is the same person).

Grace Kamami Karume:        Tea sold to be given to the local council.

Batuwe itwonere majani jaria ja  miunda  enyayo  janekerwo  country  councils  iria  iriakue  nabatwe  niuntu  nikwo  tukafaidikaa  niuntu  bau

ibatunekeraa bursay kinya chia aana betu na ri thirikari irungamerete majani jau tutemenyaga naria mebesha ii chietaa

Grace Kamami Karume:        There should be a prime minister and the president to be sharing the powers  in the government and if the

president is a man, the prime minister should be a woman.

Itwonere  ikobati  kwithirwa  kwina  President  and  Primi  Minister  kenda  muntu  omwe  atiethairwa  powers  chionthe  chire  chiawe  batwe

kwithairwa bagesharea na turauga President akeja kwithirwa ee mukuru ee mutu murume Prime Minister etherwe ee muka.

Grace Kamami Karume:        Prisoners to be given time to go for short calls and long calls.

Batuwe riria twakari gikundine kiu kietu nitwonere abungwa kinya bo ibabati  kuejagwa heshima nito riria muntu abungi eragwa niete for

aja ndogo oau kubwa au ari kinya we ni mutu niabati kuewa heshima riawe ria aigua nakwenda kweta antu aa agaikwa naria abati gweta

Grace Kamami Karume:        A president who retires from the office should also retire from chairmanship of his or her party.

        Translator:        Itwonere President ebera gitine niabati ebere gitine gia kiama kiu niotu

Gatua kwathanaga ari through the curtains kana ari nyuma ya ndirisha kwu turauga Presisent ebera niebere kuonthe kenda mawatho jawe

jebera kuo.

Grace Kamami Karume:        The law should be above the parliament.

Translator:         Itwonere watho ibububatikwithirwa bukiathaga  parliament  ti  parliament  ikwatha  watho  notu  iketherwa  niyo  ikwatha

watho tutiomba gwitaga na njira iria yagerete. 

Grace Kamami Karume:        To eradicate woman genital mutilation to reduce wastage of time of girls child.

Translator:         Gikundi kiu kietu nitwaroreye  ntano  chia  ari  itanagitumi  kire  aria  betu  ibabati  kurekanwa  nabo  tunto  kie  ti  kithomo

kithomo nikua mwana kithomo kia kua mwana kira kiagerete kia kweta  shukuru.   Kuo  itwonere  teka  irinagitumi  kiri  twana  tweto  twa

twari.

Grace Kamami Karume:        Thank you so much.

Translator:        Ibwega muno

57



Com. Abubakar Zein:  Thank you Grace. Thank you. Patrick  Muriuki. Is  Patrick Muriuki here? Patrick Muriuki zamu yako.  Hayuko?

Zacharia Mwereria.  Mzee wangu karibu.

Zacharia Mwereria:        Basi asanti. Yangu sio mengi ni machache, kuhusu mimi ni mzee, ni yale mimi nayaona na macho yangu au yale

yanatendeka mbele ya macho yangu, ndio mimi naweza kuzungumzia tume hii ya katiba ili tuangalie kwa njia zozote kwa sababu serikali

tulinyakua, serikali hii itusaidie na yetu ya Kenya. Lakini kwa wale ambao wanategemea ama wameandikwa ndani hawajui mwananchi ni

kitu gani. Mwananchi hukaliwa kila mahali popote. Pepe chochote cha mwananchi hukaliwa na wale ambao wako katika maofisi.

Ya pili, kuna law moja, sijui ama ni law ama ni sheria,  sijui ilikuja kutoka kwa mbeberu ama ni kwa mkenya wakati  tulinyakua uhuru, na

inakalia mwananchi kimapafu. Kuna tajiri ya kununua ndege au gari ya milioni saba au kumi na kuna mwananchi wa kawaida, huchunga ng

’ombe moja na ikasomesha mtoto au ikafanya mambo yake yote,  ya kula,  kunyua inatoka kwa hio ng’ombe.  Na  akiwa  ametoka  naye

hapa ili avuke ng’ambo ile ikakule kwa shamba lake kule au aende akauze kwa soko apate  fees au apate  kitu ingine, ajali ikitokea hapa

kwa gari, gari ikutane na ile ng’ombe  na aue mimi mzee ndio nitalipa hio gari pahali iligongwa na hio ng’ombe je sheria hio iliwekwa na

tajiri au maskini?  Hio  tunaomba  katiba  iondoe,  hiyo  kwa  sababu  iliwekwa  na  tajiri  ili  aendelee  kukanya  mwananchi  au  mwnanchi  wa

kawaida kumusukuma nyuma  asiende mbele. Hio tunaomba katiba ya Kenya ichunguze hio. 

Ya tatu, kuna mtu kama mimi nina nguvu ama sina nguvu sana lakini, unajua kuna mwizi, kuna tajiri, kuna mlevi, kuna yeyote  na kuna mtu

ambae hana hatia na anapita hapa,  akutane na mtu pale amuue na mimi pia niondoke hapa niende Police Station,  nipige ripoti au niende

kwa chief au kwa subchief, kupiga ripoti, ikiwa inatoka na Assistant chief au chief huendea polisi,  kufikia kotini mali hio yote mbili haisikii

mwananchi wa kawaida, hio case hutupiliwa na pesa.  Yule mtu akiwa mwenye kukufa  ameuwawa akiwa mtu yake hana nguvu ya pesa

ama ya utajiri na yule ameua ambaye wao wana pesa,  wametoka mji wa matajiri au ana pesa  yake,  hio case  itapotea bure.  Na  hio mtu

atashikwa na polisi na afungiwe lakini kesho yake utamuona akitembea kwa barabara,  je  na mimi nikifikiria si nitaua kama nitakuwa elfu

kumi zangu au ishirini? Kwa sababu nitaenda pale na mtu awe kama panya.  Au mwewe  kwa  sababu  mwewe  akipigwa  juu  anaanguka

chini, anaambiwa anakula kuku yangu na mimi sio kuku nilikuwa nakula, lakini nimeuwawa na mtu na amenifanya mwewe kwa sababu ya

pesa.  Hapo  naomba  kwa  katiba  ya  Kenya  serikali  wakati  wakuangalia  irekebishe  hio  katiba  hio  sheria  kutokana  na  wale  ambao

wanaosimamia hio, kwa sababu ni kuonyesha vijana au wazee kuua mtu na kutupiliwa hivyo ni makosa.  Unafaa uue na wewe uadhibiwe

na sheria kwa sababu mtu sio mnyama. Hio kurekebisha hio maneno inakuwa mbaya kwa sababu inalipishwa kiofisi. 

Ya nne, kunaye public card  ile ambayo tumeitoa tukiwa mwananchi  wa  kawaida  wakati  tulikuwa  tunapima  hii  mashamba,  wakati  land

imefanya serikali ingie iunganishe tuwe kitu kimoja ndani ya Kenya. Serikali ya ministry hio ya land imefanya mwananchi wa kawaida awe

maskini wa mwisho. Kwa sababu wale wazee, kwanza wazee wa rika yangu na wale wako mbele yangu huko nyuma, wale mimi nafuata,

hakuna mzee anasomesha mtoto tangu land ingie hapa. Hii ni kuzunguka tu ukienda kwa land ni kama mtu anaenda kanisani,  kila asubuhi

umeoga unaenda kwa land. Hio ministry imefanya mali ya watu kuzika mwananchi roho,  kumuua kabisa kwa sababu kunayang’anya mtu

shamba  ni  kumuzika  roho  na  kuua.  Unakuwa  kama  shetani  kama  devil  worshiper,  kuua  mtu.  Hio  land  nayo  katiba  ya  Kenya  au

marekebisho ya katiba irekebishe hio ministry iwaachie mambo ya mashamba ya watu. 
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Iwaachiwe  muhiriga  au  wazee  wa  Njuricheke  au  wazee  wa  kijiji  au  subchief  au  chief  kwa  sababu  yeye  ndiye  anajua  taabu  ya  yule

mwananchi wa kawaida vile sababu ilivyo. Kwa sababu mimi nitasema mfano, hii hapa shule hii inajengwa ilijengwa zamani mimi nikiwa

mtoto.  Mimi nilikuta kama hapa kulijengwa, kumjengwa na wazee.  Imejengwa  na  imefanywa  shule.  Ilikuwa  shule  moja   mimi nilikuwa

nikisomesha hapa na ilikuwa inajengwa na wananchi bila kununuliwa na mtu lakini siku hizi unaweza kuona the Headmaster  wa hapa hii

shamba hapa aseme hii nitauza pale,  naona mtu anajenga pale.  Unatoa shamba  wapi?  Mimi  natoa  kwa  shule,  kwa  chairman  ama  kwa

yeyote. 

Haya, kuna Society, tunaipatia maendeleo ya kufanya muradi yetu, mashamba ile ambayo ni public land. Kuna Society wanaweza kuuza

hio shamba na hawakukunua wakati walikuja kufanya hio muradi yao hapo au chochote. 

Com. Abubakar Zein:          (Interjection). Pendekezo lako ni mingi   Bwana Zachairah.

Zacharia Mwereria:        Kwa hivyo hio land serikali ituangalie na katiba ya Kenya irekebishe hayo mambo na kuonyesha mali ya mtu

haiwezi kutumiwa kiofisi bila mwenyewe kujua. Tukipiga mayowe tuseme shamba imekuliwa hapa na yeyeto akiwa DO au DC au yeyeto

akiwa ameandikwa tukipiga mayowe lazima serikali itusikize, tukiwa mwananchi wa  kawaida.  Tusinyang’anywe  hio  kitu  alafu  watu  wa

nyuma wakose mahali ya kukaa.

Com. Abubakar Zein:  Mzee Zacharia wa Njuricheke asante.

Zacharia Mwereria:        ………………….(Inaudible)

Com. Abubakar Zein:          Mzee taja jina kwa microphone ndio turekodi.

Zacharia Mwereria:                Eee!

Com. Abubakar Zein:          Taja jina kwa microphone ndio turekodi. Ee hapo.

Zacharia Mwereria:                Yako mengi lakini saa ndio mbaya. Nazungunza mengi. Mimi jina yangu ni Zacharia Mwereria.  Chairman

Njuricheke, Igembe Division, Central Meru North Division.

 

Com. Abubakar Zein:           Asanti sana  mwenye  kiti  wa  Njuricheke.  Mzee  Zacharia  andika  jina  yako  pale.  Asanti  sana.  Bonfice

Kinyua.   Bonfice  Kinyua?  Kijana  anaitwa  Bonfice  Kinyua.  Fredrick  Ntongondu.  Ni  wewe  mzeee  wangu.  Karibu  sana.  Ujaribu

kuyafupisha mambo tupate watu wengine pia wapate fursa, mpaka sasa nimepata list ya watu, tumefikia mia tatu na thelathini. 
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Fredrick Ntongondu:        Thank you very much, Bwana Chairman, mine is to read this information very quickly. The new constitution

should uphold the principles of separation of powers among the various arms of government, and effectively limit and check the powers  of

president  which  should  be  reduced.  The  president  should  be  non  partism.  He  should  be  all  people  of  Kenyans  elect  as  the  MP  and

president  and his constituency elect the MP to represent them. The reduced powers should be given to parliament that nobody should be

above the law. Everyone should be subject to the law equally. 

The constitution must be  firmly protected  from bogus amendments.  In this regard the new constitution must have protective provision to

cationate from such bogus  amendments. The constitution must proviate any alteration or its basic structure and principles by parliament or

any, any other such body without the approval of the people of Kenya. That any amendments of the constitution, must be subjected to the

national referadum. 

That the new constitution should be  readily  available  to  the  citizens  through  all  possible  outlets  such  as  bookshops,  newsstand,  public

libraries  and  higher  institutions.  The  new  constitution  should  review  the  land  laws  and  tenure  system  inherited  from  the  colonial

government. All illegally acquired land should be repossessed  and  restored  to the people.  Further to that the land committee should be

taken care of by the government to avoid the levy charged by them. 

Miraa, as export  of Meru North people,  for more than a hundred years,  miraa has been economic backbone  of people  of Meru,  Meru

North. The people sell it and get money to pay fees for their children in schools and also for other  domestic uses.  It  is the main employer

of  the  people  in  the  area.  They  are  employed  to  park,  transport  and  farmers  get  money  at  their  farms  before  it  is  reaches  the  final

destination to consumers.  It  has approved to be  one of the export  of the Kenya world wide like coffee,  tobacco,  tea  etc.,  to mention a

few,  it  registered  by  the  registrar  of  the  society  under  the  name  Nyambene  Miraa  Trade  Association  covering  dealers,  farmers  and

transporters. Therefore, I ask the commission and the government to include it in the constitution like any other cash crops of Kenya.  The

new constitution should limit the maximum amount of land one individual or Company can own.

Com. Abubakar Zein:  Bwana, bwana Fredrick! Bwana Fredrick 

Fredrick Ntongondu:        Yes.

Com. Abubakar Zein:  Niliomba sana usisome, wewe unasoma page kwa page. Niliomba utaje tu! Sasa una dakika moja tu ya mwisho

kumalizia mambo yako.

Fredrick Ntongondu:        Let the education be free and universal for all people in Kenya.  The vice president  should be elected directly

by the people. That the new constitution must improviate the engraving of presidential  portrait  on currency.  The law demands the display

of presidential  potrait  at  any premises,  public or  otherwise  should  be  abolished.  The  government  should  never  take,  own  land  without

compensating. Non citizens should be restricted from buying  the  land  or  acquiring  the  land  in  Kenya.  That  the  pre-independence  land
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should be revolved. That Kenya citizens should be free to acquire land everywhere in Kenya. 

Education, the 8:4:4 system of education should be scrapped because  it is expensive.  The Keoch’s  education commission report  should

be implemented immediately, that the new education system should seek the development of the culture of the peoples of Kenya.  That the

free education should be extended to secondary schools and should be free without  cost sharing.

Com. Abubakar Zein:  (Interjection). Jambo la mwisho kabisa Bwana Fredrick. La mwisho.  

Fredrick Ntongondu:        Referee, spouses should continue earning pension.Three quarters not  half the salary as  it is given. And when

one dies his wife should earn the benefits for life and not five years and children to earn five years. That the errors  of Mau Mau should be

remembered in the history of Kenya as freedom fighters and be rewarded.

Com. Abubakar Zein:  (Interjection). Thank you.

Fredrick Ntongondu:        That the nation, natural resources benefits wish are national cakes should be shared equally.

Com. Abubakar Zein:  Asanti sana Bwana Fredrick,  asanti  sana.  Sisi tutaisoma yote hio memorandum na tutaimaliza. Tutaisoma yote,

hakuna neno hata neno moja tutabakisha.

Fredrick Ntongondu:        Thank you.

Com. Abubakar Zein:          Asanti sana. Asanti.  Kithure Samuel.  Samuel Kithure! Samuel! Samuel Kithure! Ningetaka kuwapa nafasi

hii  watoto  wa  Sampul  primary  school.  Mmoja  wao  aje  atoe  memoranda  yao  alafu  arudi  shuleni.  Ukifika  hapa  taja  jina  lako,   for

recording.

Florence Karegi:        Thank you Mr. Chairman. My name is Florence from St. Paul Primary School. 

Com. Abubakar Zein:  Florence, your second name. 

Florence Karegi:         Florence  Karegi.  Electoral  system  and  progress.  Defecting  MPs  and  Councillors  from  one  political  party  to

another  should  be  burned  from  contesting  their  seats  for  a  period  of  five  years.  Elections,  minimum  qualifications  for  candidates  for

parliamentary and local authorities should be O level,  form  four  leavers.  Presidential  elections  should  be  separated  or  held  at  different

times for fair elections. Incase of any fault example bribery, in elections should be nul and void. 

Basic rights, the  government  should  make  education  mandatory  in  priamray  schools.  The  government  should  establish  Kenyan  school
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equipment schemes for catering schools. Education at higher level should be cheap and affordable to all. All university students should be

given loans including parallel students, minimum wage or salaries for workers  should be raised at  least  ten thousand shillings. It  should be

increased annually. Promotion from one job group to another should be automatic after a certain period of time, for example three years

especially for teachers. The constitution should guarantee all workers the right to trade union representation. 

Girls  and  boys  should  be  given  equal  opportunities  to  inherit  properties.  Child  labour  should  be  abolished  and  they  should  given

protection. Strict law should be ennacted for those who abandon children. Children should be protected  against sex abuse,  child labour

etc.  Female  circumcision  should  be  abolished  in  all  commuties.  More  learning  institutions  should  be  established  for  disabled  children

country wide. Marriage of school aged girls should be abolished. Coporal punishment should be abolished in all institutions of learning. 

Executive; presidential powers should be limited. He should not be above the law. Appointment of Senior Civil Servants  should be vetted

by  Parliament,  example  heads  of  Parastatals,  Ambassadors,  PS  etc.  Environment  and  natural  resources,  each  community  natural

resources must be protected for example, miraa. Forest must be conserved and protected by the government. 

Judiciary; it should be independent. It should not be under the executive. Judges who are involved in corruption should be dismissed from

the offices.Corruption should be eradicated from all levels, for example, police, forest land etc. 

Registrator,  in  case  of  death  of  incumbent  seating  president,  the  speaker  should  take  over  for  a  period  of  ninety  days  because  he  is

elected by all MPs. A president must have the running made during elections. Thank you.

Com. Abubakar Zein:   Thank you Florence.  Charles Mugambi. Charles Mugambi. Mention your name when you use the microphone

please.

Charles Mugambi:        Thank you the Mr. Chairman, for giving me this opportunity to air my views. I am Charles Mugambi from Athi

Youth Group. The presidential powers should be minimized. He should not appoint  the parastatal  heads.  He should be appointed by the

civil servants commission averted by the parliament.  The  amnesty  powers  should  be  scrapped  as  this  encourage  people  in  the  society

whereby one commits a big crime and later on he or  she is corrupt  the  president  and  then  he  is  acquited.  There  should  be  no  quarter

system in schools and all other institutions of learning. There should be equal opportunities for all schools and colleges. 

The health services should be free and doctors  and nurses serving in public hospitals should be paid well and should not be  allowed  to

operate private clinics, so long as they are government employees. This will cumb drug smaggling. The land act should be reviewed. There

should a maximum acrearage of land that one can own in this country.  This will discourage some people  from owning vast  of land in the

expense of others. The affirmative action that women are seeking should not be  allowed. Anyone who wants power  needs to contest  for

it. Voter cards should be given at the same time with the IDs. They should be given to all students in form fours before leaving the school.

The administration should not be  involved in giving out the IDs as  some go without the IDs in the name of signatures or  the DOs or  the
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chiefs. There should be a ministry of the handicapped and the less fortunate in the society.  So that their problems can be easily  tackled

through accessed system. The  provision vision should be delt away with, and said the county councils and municipals empower and made

outonomous. This will ease development in the country.  The president  should not be  an MP.  This will bar  him from being tribalistic.  The

appointment  of  the  judges  and  magistrates  should  be  done  by  the  Law  Society  of  Kenya  from  lawyers  with  good  qualifications,

experience and good truck of discipline. 

Ministers be  appointed should be given a  ministry  which  rime  with  their  professionals.  This  will  enhance  efficience.  There  should  be  a

coalition government whereby the parties  are  given posts  according to the numbers of the MPs they have in the house.  Before seating a

new commission, the government should implement the previous commission unless there is urgency eg investigating a murder. 

We should be coporate good cultural practices and moods of punishing the wrong doers in the society which have been proved over time

morally right and accepted  by the whole community. The children rights need to be  highly  stressed.  Children  should  not  be  allowed  to

work or engage in any activity that will hinder them from learning especially when they are below sixteen. 

The mayors and the chairpersons of the county councils should be elected by the people  and should have a minimum qualifications of O

level. There should be a constitutional court and a higher court civic court that one than that one  of the Appeal.  The Khadhi court  should

be allowed to carry other matters apart  from marriage. The election commission in Kenya should be autonomous and non partisian.  The

commissioners should not be  appointed by the president.  They should be qualified system and the job should be  administered  over  the

famous, the popular ones are given, and there should be qualified system who should be sworn by the Attorny General and promised to

be non  partisian,  otherwise  they  will  be  sacked.  There  should  be  a  set  committee  in  every  district  to  over  see  the  same.  Before,  the

parliament amends or changes law, there should be consultation from the public. Thanks.

Com. Abubakar Zein:  Thank you, thank you Charles. Benjamin Maore? Benjamin Maore? Councillor Ntwara Rintari? Karibu.

Councillor  Ntwara  Rintari:         Asanti  sana  Bwana  Chairman.  Mimi  naitwa  Cllr.  Ntwara  Rintari,  Nyambene  county  council.  Ya

kwanza mimi nikiwa ni  Councillor,  kwanza  nianze  na  mambo  ya  Councillor.  Sisi,  mimi  nina  experience  ya  kutosha  kwa  council.  Nina

period ya tatu. Kitu kinasumbua sisi, ni Chief Officers. Huko Chief Officers tunaletewa na serikali. 

Huko tukiongea hivi  ama  vile  au  tukiondelea  na  maneno  yote  inahusikana  na  hawa  hata  tukipigana  anapelekwa  transfer.  Ile  kitu  mimi

naomba kwa ufupi ni tuwe Councillors ndio wanamuajiri chief officers. 

La pili, Councillors, council nyingi sana imeanguka, kwa upande wa pesa. Ni Councillors tuwe tunalipwa na serikali sio council. 

Kitu ya tatu, sioni kuna maana gani serikali iwe inapeleka watoto college nawalipa pesa  nyingi sana huko college, na mtoto anatoka huko

haajiriwi anaenda tu nyumbani. Mimi naomba sheria hii iwekwe. Mtoto yeyote akitoka college awe anaajiriwa tayari.   Lile lingine hakuna

haja kila chama ina Councillor yake kwa council.  Hakuna haja ya nominated Councillor,  ya nini analetwa? Atafanya nini huko?  Na  kila
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chama inawakilishwa na Councillor.  Nominated Councillor ni ya nini? Anaenda kula tu pesa  ya council badala  iwe ikafanyiwe wananchi

kazi, naomba huyu, nominated councillor akataliwe kabisa. Asiletwe. Ile ingine, shule ya msingi nilipitia hapo kidogo ikisemekana ati mtoto

alipe kiasi fulani. Sheria iwekwe kabisa,  iwe mzuri, shule ya msingi isilipwe hata kitu gani. Ili sisi wakenya watoto  wote waweze kusoma

kwa hayo machache asanti.

 Com. Abubakar Zein:  Asanti sana councillor tafadhali andika jina lako pale. Patrick Ndumba. Ndumba. Japheth Thaara. Karibu mzee.

Japheth Thaara:         Asanti sana Bwana mwenye kiti.  Jina langu mimi naitwa Japheth Thaara.  Mimi ni mkulima. Maoni yangu, mimi

naonelea kitu kile kilimaliza wananchi ni ukimwi hata magonjwa mengine mengi sana. 

Wanatokana na pombe haramu, mimi naomba serikali itakaoundwa baadaye ingilie mambo ya pombe.  Mtu akipatikana na pombe,  kwa

kila location au sublocation,  mara mbili au tatu huyo subchief mwenye  kunywa  pombe  asimamishwe  kotini.  Wafungwe  mwezi  moja  na

wafutwe kazi,  hio ni ya kwanza,  ile chief mwingine au Subchief  ya  sublocation  hiyo  ingine  achukue  hiyo  mfano,  atafanya  kazi  usiku  na

mchana kumaliza hiyo chang’aa aambie watu wake sitaki kufutwa kama sub-chief fulani, ama chief fulani, mimi naomba serikali iweke hio

sheria. 

Ya pili; mimi naomba serikali iyangalie upande wa rumande au wa jela.  Wananchi,  wengi wanakufa kutokana na magonjwa, yanatokana

na rumande au jelani. Ukienda rumnde, waweza kuta mtu akiwa hapa, choo iko hapa, anakula bila kuoga mikono, naomba serikali iweke

vioo ya rumande au kila jela. 

Ya tatu; ni upande wa uchaguzi, wananchi wakichagua mtu aingie kampuni fulani, wananchi waangalie waone  hawafnyii  kazi,  tunaomba

serikali itaungwa watu wakiandika memorandum kama mia moja waondoe huyo mtu mamlakani. 

Ya nne; mimi naomba mtu akimaliza miaka mitano akiwa upande ule anachaguliwa asiruhusiwe  kurudi  tena  maana  yake  Kenya  hii  mtu

akienda huko anajipatia makao. Hajui maslahi ya wengine. Tunaomba mwingine naye kule atoke mwingine aingie naye akule.

Nitaongea kitu ingine kuhusu upande wa misaada ile tunasaidiwa naye. Misaada ikiingia, watu wale wanahusika kupeana, usiku wanabeba

hio gunia ikapelekwa kwao kama mtu mmoja mmoja. 

Ile inaachwa ashughuliki  wananchi  wakiingia  mtu  anachukua  kitu  moja  moja  anaambiwa  hiyo  chakula  imekwisha.  Naomba  watu  wale

wanaomba Mungu, ni wakanisa wawe wakipeana hiyo misaada. 

Ya nne; ni upande wa watoto  wanaitwa chokora,  hakuna mzazi anazaa mtoto anamuita chokora.  Chokora  anapewa  na  hao  watu  wao

matajiri wanaona mtoto wa mtu au mzazi. Mzazi akiwa hana nguvu ya kusaidia huyo mtoto anachukua huyo. Yule tajiri akikutana na naye

anasema, wacha kuzungumza na hii chokora. Ninaomba serikali ingililie wazazi hao wenye watoto.  Mzazi akipatikana na mtoto akizurura

hovyo, achukuliwe hatua, asimamishwe kotini ili atunze yule mtoto.
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Com. Abubakar Zein:  Asanti sana mzee. Jael Karuti. Jael Karuti. Ni Jael au Jadiel Jadiel karibu Bwana, karibu.

Jadiel  Karuti  Mwambia:         Kwa  jina  ni  Jadiel  Karuiti  Mwambia.  Kwa  maoni  yangu,  nitaanzia  na  ofisi  ya  rais.  Raisi,  asiwe  na

mamlaka  mengi  sana.  Mamlaka  yawe  na  mpaka.  Kwa  kuchagua  Makamu  wa  rais.  Asichaguliwe  na  rais,  achaguliwe  na  wananchi.

Ministers, ministers wachaguliwe na bunge. Na ikiwa ni raisi amechagua mawasili wapelekwe kwa parliament, parliament  i debate.Wawe

debated by parliament. Business, kuwe na government control, iwe ina control biashara.  Kusiwe na sheria inasimamia biashara ana weka

wholesale na retail kwa duka moja. Unauza vyakula, unaweka vitu vya mchanganyiko. Kuwe na licence kama ni wholesale ni wholesale.

Isichanganywe vitu vya kula na vya duka. Ama awe anauza reja reja mwingine anauza wholesale. Naonelea sheria isiwe hivyo. 

Kuwajiriwa serikali kama ni muwajiriwa wa serikali mwanaume tuseme bibi amepewa maternity leave,  hata huyo  mwaume  ana  haki  ya

kupewa miezi tatu kukaa na jamii yake. Awe ameajiriwa kwa ofisi yoyote ile. 

Local Government, Mayor should have a degree or  diploma and should be elected by public.  Kwa maoni yangu, ofisi ya chief itupiliwe

mbali.  Badala  yake  Councillor  wapewe  ofisi.  Mahali  raia  watakuwa  wakienda  kwa  hiyo  ofisi  wameshughulikiwa.  Assistant  ministers,

should be limited. Kwa maoni yangu, Assistant Ministers wawe wawili ama mmoja, sio zaidi ya wawili. Children affairs,  watoto  wawe na

haki ya kusoma na kufanyiwa yoyote ile. 

Waajiriwa  wa  serikali,  corruption,  mkubwa  wa  serikali  au  muwajiriwa  wa  serikali,  akipatikana  na  corruption,  sio  kuhamishwa,  for

example DC apatikane na corruption anahamishwa kutoka Nyambene anapelekwa wilaya ingine. Hio kwa maoni yangu si haki. Huyo DC

apelekwe kotini.  Koti  iyangalie akipatiakana na hatia afungwe na anaachishwa kazi.  Mimi akihamishwa hata huko  anaenda  ni  wananchi

anaenda kushughulikia na ataendelea na hio corruption.

 Com. Abubakar Zein:  Tumeelewa.

Jadiel Karuti Mwambia:        Na mambo kidogo kwa biashara kuwe na DRO. Hapo DRO awe anashughulikia na anaangalia mambo

ya bei. Kwa biashara wanauza vitu vile wanataka, inakuwa ni majadiliano.

Com. Abubakar Zein:  Ungekuwa unamalizia sasa. Muda wako umeisha. Muda wako umeisha, ungekuwa unamalizia sasa.

Jadiel Karuti Mwambia:        Ee kwa hayo machache nasema asanti.

Com.  Abubakar  Zein:   Esther  Koroi?  Esther  Koroi?  Jacob  Kinot?.  Jacob  Kinoti?  Cllr  J.M.  Kiuru?  Kenneth  Munene?  Mrs.  Alice

Kaluki? Karibu madam.
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Mrs. Alice Kaluki:        Thank you Bwana Chairman, my names are Alice Kaluki Marambo. I have two memorandum here,  and I think

you will allow me to put some points from each.  One,  I am representing  Igembe constituency, women have  affairs  in  DP  party,  and  I

would  like  to  say  very  few  points.  That  the  new  constitution  should  express  state  that  the  citizens,  the  true  source  of  power  and  the

second it should provide, should have available for all citizens equally. Under the new constitution, there would be a clear and appropriate

provision of powers between the executive, regislative and the judicial branches of government.  That the new constitution will protect  the

rights of every person in Kenya. The new constitution will provide for an independent impartial electoral commission with adequate  power

and resources  to ensure free and  fair  elections.  It  should   establish  a  true  independent  electoral  commission  with  adequate  powers  to

organise and to control and manage the elections. The new constitution should be clear that Kenya will always remain a multi party state. 

With respect  to nominated  members  of  parliament,  the  new  constitution  should  provide  the  following:  nominees  to  come  from  special

interested parties and it should have one third be women. Nominated MPs should not be  nominated into the cabinet  ministers. Nomiated

MPs should not be elected to occupy the space of either the speaker or the deputy speaker and he should be confirmed by sixty five per

cent  of  the  parliament.   The  new  constitution  to  be  translated  into  local  languages  and  provided  free  of  charge  to  every  citizen  upon

insurance of a National Identity Card. Under the new constitution, every citizen shall have the right to own property, anywhere in Kenya. I

think I have finished with party, I have just be given points.

 

Let me give points for the other memorandum, please Bwana Chairman. This is a memorandum from Maua Catholic Church.  Justice and

Peace Commission of which I will represent some points. The Office of the President  District Officers and PCs  should be scrapped.  The

office of the District Commissioner should be differed because  all the powers  of the district  are  vetted on him. Chief  and  their  assistant

chiefs should have a minimum of form four certificate education.  Civil servants union should be formed. Once a person retires,  he should

not be  appointed to work with the same government for example in the electoral  commission,  the ones who  are  holding  the  office  are

retired officers. 

The  Ministry  of  Agriculture  should  be  encouraged  to  revive  the  cash  crops.  It  should  be  answearable  since  they  do  least  work.  The

cooperative movement should be revived. The police should stop getting ‘TKK’ and this will  reduce  corruption.  OCPD  should  be  the

chairman of the security in the district and more power should be given to him. 

The  forests  have  been  destroyed  by  the  known  personalities.  The  district  forest  officers  should  be  incharge  of  provincial  incharge.

Provincial adminstration should stop interferring. All public holidays should get a vote from the treasury but not from the publilc. All  the

politicians from different parties  should have their meetings or  harambees without interferance with the provincial  adminisitration.  Polling

boxes should be …. (End of the tape, side A), should retire and a person of ……..(Inaudible) and the speaker should take the office until

the election is called. 
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Once  a student is enrolled in the school he or she should be recognised by the area  chief or  the DC.  The government should fund all the

candidates  of  political  parties  to  have  a  fair  play  ground.  Higher  education  should  be  free  mostly  in  Universities.  Police  and  illegible

officers should be non partism during the elections period. It should have a space for a church representative in parliament and in civics for

example the council. This means when we are nominating, we should have, this constitution should have a space for such representative to

represent it or a church in parliament. Thank you Bwana Chairman.

Com.  Abubakar  Zein:   Thank  you  very  much  madam.  Njagi  Rutere.Njagi  Rutere.  Tafadhali  andika  kwenye  register  madam.  Peter

Michumbi.  Peter  Michumbi.  Erastus  Mutembei.  Erastus  Mutembei.  Stanley  Kinyua.  Stanley!  Thank  you.  Karibu.  Tafadhalli  Stanley

highlight peke yake. Points, points, points.         

Stanley Kinyua:        Thank you. Thank you Mr. Chairman. My name is Stanley Kinyua Mugambi, Executive Officer  the Mugambi part

of Kenya, Meru North District. I will represent my memorandum. 

We need a premiumable in our constitution church and it should state  as  this, this is the constituition  of  United  Democratic  Republic  of

Kenya. We should retain ureteral  system of government with president  and prime minister but he should strengthen the local authorities.

Political parties should play other roles other  than the political mobilization such creating institutions, to creat  employment and implement

the  manifestals.  Constitution  should  regulate  the  formation,  management  and  conduct  the  political  parties.  We  should  have  an  office

created by the constitution to do with the political parties.  Political parties  state  should be financed from the public funds. Parties  should

be financed according to presentation in parliament.  We need to have the supreme court  a part  from the high court,  the court  of appeal,

we should create a supreme court  and we should also create  a Constitution Court.  Judicial Officers should be appointed by the Judicial

Service Commission and the names should be vetted by the parliament.  Judicial staff would be holders of degree and at  least  a bachelor

of law or equivalent. 

Local Government, Mayors and Council Chairmen should be elected directly by the people. Mayors and  Council Chairmen should serve

a full term. They should have at least an O level education. People should have power to recall their Councillor by a memorandum with at

least two third of the registered voters  in any particular ward.  Renumeration of Councillors should  be  determined  by  an  umbralla  body

created by the local authorities in the whole republic. 

Electoral system, presidential and parliamentaty elections should be held separately.  Parliamentary and local authorities should be held at

the same time, that means we should start  by forming the local authorities first before we go to elect  the president.  MPs and Councillors

who defect from one party and crosses the floor should seek elections. 

Civic and parliamentary elections should be held semitenously and presidential  should be held later.  Electoral date  should be specified in

the constitution. Presidential elections should be held directly. Electoral commissioners should have at least  a form four level of education.

 We should retain the current two members of electoral commission but this one should be reflected at the district level the same you were

doing in the Constitution Review Commission because  currently we have the district  electoral  co-ordinators  who are  left at  the mercy of

controlling all the electoral commission in the district and they are subject manipulation. 
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They should have a committee of twenty two members elected by the respective political parties  who should  monitor  the  elections  and

they should also be used to recruit the electoral officials. Basic rights, the constitution should guarantee the right to live and death penalty

should be abolished.  Security,  water,  shelter,  food,  education and employment should be  guaranteed in the constitution as  basic  rights.

Every body who has attained at least a form four or a O level education should be guaranteed employment and if not employed should be

given a basic salary atmost salary to provide for the basic needs.   Therefore,  I am saying employment should be treated  as  a basic right.

The land and property right, the ownership of land should be left to the local community, in our case here we have the clan or the mwiriga.

So, all the land should be owned by the local community. The government should have the power  to compulsory acquire private land for

any purposes and if  it has to do so,  it has to compensate  peole according to the value of that particular land. The local authority should

have powers  to control  the  use  of  land  by  the  owners  or  occupants  in  order  to  discourage  land  being  idle  or  in  order  to  control  the

evnvironment. Tranfer and inheritance of land should be addressed to the constitution. 

Nobody should own, I am saying this currently you should not own more than a hundred acres,  assuming that you have ten sons,  so you

divide a hundred by ten, everybody should have ten acres and that one should be provision in our constitution. 

Cultural ethnic and regional diversity and communal rights. Ethnic  and  cultural  diversity  contribute  to  our  natural  culture  and  should  be

protected and promoted by the constitution as  Njuricheke council of elders,  traditional marriage, customary marriage, for instance in our

Meru traditions.

 Miraa should be recognized for it is our sacred tree  which is taken to parents  or  to inlaws when you want to marry their daughters.  We

should have two national languages, ie kiswsahili and English and on top we should recognize and promote the indigeneous languages.

 

Com. Abubakar Zein:  (Interjection) Stanley you should be summarizing.

Stanley  Kinyua:        Yes,  I am summarizing. I am saying parliament should raise the revenue and control  the government  expediture

through the parliament committee. Public finance should be increased through taxation and sale of shares of public parastatals. 

Environment and natural resources, the state should have power to enforce law and protection of our environment, natural resources  and

forest and the rest. 

The executive; the constitution should specify qualifications for the presidential  candidate.  He should be over thirty years,  he should be a

graduate and he should not  be  more  than  seventy  years.  He  should  not  be  a  member  of  parliament  and  we  should  abolish  provincial

administration and place it with an elected system. APs should be retrained and absorved in the police force.     Parliament should have a

limited powers to control  its old procedures  through standing orders.  Members of parliament should be full time occupation.  We should
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introduce  moral  and  ethical  qualifications  for  parliamentary  candidates.  People  should  have  rights  to  recall  their  MPs  by  signing  a

memorandum signed by two thirds of total  vote casted.   MP should act  on business conscious and constitution in  the  presence  of  their

constitution parties.  Parliamentary service commission should determine the salary and benefits of the MPs and Councillors.  We  should

retain the concept of nominated MPs and should be done by the parties  according to their parliamentaty strength.  Constitution should be

permit for coalision government. 

Com. Abubakar Zein:  Thank you.                                      

 Stanley Kinyua:        We should retain the system of government that demand multi party representative at both levels of government.

Com. Abubakar Zein:  Thank you.

Stanley Kinyua: Thank you.

Com. Abubakar Zein:  Thank you. Raphel Muriungi. Raphael. Karibu. Jaribu tu, utoe highlights za chama. Highlights tu peke yake. Kwa

sababu tume receive memorandum from your national piece and we will receive memorandum from others, just highlight tafadhali.

Raphel Muriungi:        Asanti sana mwenye kiti na wananchi watukufu. Mimi naitwa Raphael Muriungi, mimi ni katibu wa chama cha

DP  katika  Igembe  na  pia  Nyambene  District.  Nitatoa  tu  mwangaza  juu  ya  mambo  ambayo  chama  kilijadiliana  alafu  kumbukumbu

yenyewe nitawacha. Utaniwia radhi mwenye kiti kwa sababu ni nia yetu kama chama hata watu ambao wanasikiliza wajue maoni yetu ni

nini,

 Com. Abubakar Zein:  Mzee wangu najua unataka kusema kimeru endelea mbele haraka unpoteza muda, unapoteza muda mwingi.

Raphael Muriungi:        Asanti sana kwako.  Thank you very much. The constitution should have a preamble that  states  the authority

manage from people and from God. 

Translator:        yani gatiba yetu nibaterwe kwithitrwa ikugaga ati inya niekuma kwi murungu na kiri antu 

Raphael Muriungi:        The words of national anthem should form the basis of our national philosophy. 

Translator:        Miambo eria iri ndene ya rwimbo rwetu rwa taifa kinya iyonibaterwe kwithirwa irindene ya gatiba yetu.

Raphael Muriungi:        The constitution should protect itself against arbitrary amendment. Requiring that any changes should be at  least

seventy four per cent of the members of the parliament and a referedum. 

Translator:         Gatiba  itibwiri  kwarorangagwa  utheri  abunge  nibabwiritwe  gwitekerwa  akui  bonthe  nikenda  irorwa  na  kinya  twi

twianchi tukorwa.
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Raphael Muriungi:        Constitution should state that Kenya is a democratic multi party state.

Translator:        Gatiba nibwiritwe kua Kenya ni ya chiama bibingi na ikorochoka kua ya kiama kimwe ringi.

Raphael  Muriungi:         A member  of  parliament  or  Councillor  who  defect  from  his  party  should  not  be  legible  to  contest  the  by

election, resulting from his defection.

Translator:        Mujumbe atibati kana Councillor akija kuthama kiama kiake atibwiri kwitekerwa aromba kura iiu ringi .

Raphael  Muriungi:         Government of national unity. To reduce the agrimony that exist among  the  political  parties,  the  constitution

should provide for the formation of a government of national unity formed by all parties  represented in the national assembly according to

their numbers. 

Translator:         Chiama  vionthe  biria  biri  mbunge  bibwirite  kwethrwa  biri  kiri  thirikari  mawasiri  jabwirite  kuuma  chiamene  bionthe

kulingana na wingi bwaantu baria bathuri.

Raphael Muriungi:        The nation of Kenya should be a unitary state that should not be recognized through majimbo.

Translator:        Kenya itibwirite kwithrwa ili ya majimbo ibwirite kwithwa ili ya nthi imwe.

Raphael Muriungi:        There should be proper separation of power among the various arms of the government. 

Translator:        Ee mpangi mwanya chia thirikari imwe nibwiri igichiathaga kenda imwe itekethrwe iri na inya nkuruki ya enge.

Raphael  Muriungi:         There  should  be  an  executive  president  elected  directly  by  the  voters  from  all  over  the  country.  The  vice

president should also be elected directly by all voters in the country and running mate of the president.

Translator:        President wa Kenya abwiri kuthurwa ni antu bonthe ndene ya Kenya amwe na munini oke.

Raphael Muriungi:        Both the president and the vice president should not represent particular constituencies. 

Translator:President na munini oke  batibwiri kwithirwa bakeromera  constituency kinya oreko  babwiri  kwithirwa  be  ba  Kenya  yonthe

igwatene.

Raphael Muriungi:        There should be a prime minister, to supervise the day  today running of the operations of the government.  The

prime minister should be appointed from the party or coalition of the parties with the majority of MPs. 
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Translator:         Nikubwirite kwithirwa kwina waziri mukuu wa kwolelasia manto ja thirikari ja  ntuku ontuku athuri  kuuma  kiri  kiama

kiria kiri na ajube babaingi.

Raphael Muriungi:        Local authorities should be strengthened by giving more authority to the Councillors.  Payment to Councillors

should be from the consolidated fund.

Translator:        Ee country council na municipal council ni bwirite kwuewa inya nkuruki ee  council baiewe uwezo nkuruki na babwirite

kuriwa kuuma kiri thirikari ouria ajube bariagwa kuuma mbesha cia central government..

Raphael Muriungi:        Land issue. A land commission should be created to protect public land such forest and parks. 

Translator:        Nikubwirite kubwithiwa kiama kia kugiria ithaka bia mwingi ntuntu mitho ijukachua ni antu baigitagera bongwa iya yao.

Raphael  Muriungi:         All  land  grabbed  illegally  from  the  public  by  individuals  should  be  handed  back  to  the  government  or

compensation done to the state. 

Translator:        Na baria biiete ithaka bia thirikari nabo naibajiwe ibabwirite guchokia ithaka biu kana bakagura kuuma kiri thirikari na

uguri buria bwagerete.

Raphael Muriungi:        The issue of title deed to the land owners should be done without causing  suffering to the people.

Translator:         Title  deed  nachio  nibwirete  kuewa  antu  batikuewa  thiina  tunto  ithaka  biria  bitwire  kuuma  miaka  imingi  ibibwirite

kugarorewa mueyanere.

Raphael Muriungi:        Water catchment areas, springs, water causes, storms etc. should be

protected and should not be allocated to individuals for settlement. 

Translator:        Naa rui ruumaga nakwo kutibwirite kueyagwa antu jontu ithima kana njira chia rui ibibwirite gukarua.

Raphael Muriungi:        Miraa should be recognized and should be protected  like any other cash crop in this country.  The government

should seek more advice and guidance from the people of  Igembe on tradition concerning miraa. 

Translator:        Miraa niyo nibwirite gukarua ni thirikari nonto nigentu gietu kia maana na benda kuumenya kirira kia mira bakoria  antu

ba igembe itibwirite kuitwa ndawa.

Response:        Inaudible.

Raphael  Muriungi:         Biological  diversity  should  be  conserved  through  protection  of  indegeneous  trees,  which  are  actually

disappearing.

Translator:        Miti yetu nontu withire misui, mioswa na inge nibwirite gukarua nionto nikoora.
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Raphael Muriungi:        The constitution should encourage cultural preservation by recognizing traditional custodian of culture such as

Njuricheke.  

Translator:        Ikundi bietu nabiyo biria biroamera kitamanduni bibwiritwe gukarua tunto njuri ncheke nontu niyo imenyagera mitugo ya

ameru.

Raphael  Muriungi:         Rights of women and marginalized groups.  Women and marginalised groups such as  the disabled  should  be

accorded affirmative action, at least one third of all nominated and public service appointment should be women.  

Translator:        Ekuru na antu baria batikweza nibabwirite kumenyerwa andikwa ba thirikari na kinya antu ba bathuri ekuru ibabwirite

kwithirwa kichunche kimwe kia bathatu kitherwa ni kuuma kiri bathatu umwe akethwa ari mwekuru.

Raphael Muriungi:        The constitution should guarantee the opening of warehouse for  the passage of information  to all parts  of the

country.  

Translator:         Ee tumeme ni tumatirwe gutikirwa  antu  bakaigagwa  kiinya  naa  tugeshagua  maoni  bwanya  mwanya  tutigatwe  aki  ya

kwigagwa tumeme twetu.

Raphael  Muriungi:         Internal security; While as  Kenya has been relatively free from external aggression the  same  cannot  be  said

about internal peace. The country has been robbed by politically motivated ethnic clashes over the last ten years.  The increased in armed

cattle rustling has reached alarming proportion. Removal of traders from some parts  of the city and towns has been executed in the most

ruthless manner. 

This apparent state of  internal walfare should be addressed by the new constitution, such indiginity should not be  visited on the citizens of

Kenya. This is the last point Mr . Chairman Commissioner. 

Translator:         Eee mantu ja uthiria ja nthiguru iji kinya  Kenya  itarwa  na  nthi  inge  kwithwa  na  ndowa  inyinge  gatigati  getu  ngombe

nikwiwa na antu baria barutaga biashari nontu matown ibakuurwa muno mantu jau gatiba nibwirite kwoleleya antu batikoragwe jake  bari

maithene.

Com. Abubakar Zein:  Thank you.

Raphael Muriungi:         Thank you very much Mr. Chairman.

Translator:        Ibwega muno 

Com. Abubakar Zein:          Asanti Bwana Secretary asanti. Uandike jina tu pale kwa………….(Inaudible)  John Mugira. JohnMugira.

Rev. Peter Kitheka.Samuel Kaberia. Francis Ithiri. Shadrack Kabera. Shadrack! Wewe ndiye Shadrack. Karibu.

Shadrack Kabera:        Thank you very the commissioner, my name is Shadrack Kabera, coming to present the few points according to
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the constitution review. Mine, first is to say that according to my observations that I have seen that presidential  powers  in appointing the

judges especially in the high court judge should be streemed and we said it should be done by the parliament commission. 

Two, the quarter  system in secondary education  should  be  scrapped  all  because  it  has  left  bright  students  in  a  marginalized  areas  not

having an access  to a good school and hence having bad results in form four because  of  the  poor  schools  and  the  country  losing  very

important people in our country. 

Three; President should be elected separately from the parliamentarians.  This is to avoid the confusion of voters  by the parliamentarians

because  sometimes  people  are  forced  to  vote  for  the  people  with  the  ………..(Inaudible)  by  the  parliamentarians  according   to  the

person they are. 

Four; Government to make sure that citizens have  an accessory to the constitution written in English and Kiswahilli especially this can be

done even through the DC’s offices so that people  can have an access  of it,  for example during the civic education,  many people  fail to

understand what is a constitution although even the educators you could ask them a question and because they don’t understand what is a

constitution, they were talking of the constitution that they don’t know. 

Five, land issue in Kenya seem to have a lot of difficulties and the government seems to have been defeated by solving the land issue by

solving the land issues and for me I propose that the council of elders in every community to be given the mandate to deal with land issues.

 

Six,  everybody  should  be  treated  innocent  in  the  court  of  law  until  proved  guilty.  Currently  it  is  that  everybody  is  guilty  until  proved

innocent.  And  innocent  people  sometimes  are  sent  in  remand  and  later  proved  innocent  and  they  are  not  paid  for  it  neither  by  the

government nor the plaintiff. And this in future it should be that innocent people remanded should be paid for the time remanded. 

Eight, the elected MP in every constituency should have an office  in  his  area  of  represetantion,  whereby  the  members  will  go  and  see

them. Currently if you want to see an MP, you have sometimes to travel to Nairobi where they are.  When they are  not in the house,  they

should be in those respective offices where we can get them and forward our grievances. Thank you.                                                      
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Com.  Abubakar  Zein:   Thank  you.  Thank  you  very  much,  please  sign  the  register.  Kirimi  Arachi.  Kirimi  Arachi?  Karigi  Charles?

Charles Karigi. 

Charles Karigi:        Chairman, Okay,  thank you Bwana Chairman. My names are  Karigi Charles and my memorandum is as  follows.

Directly  dialogue  as  pertains  miraa.  Miraa  should  be  gratefully  considered  in  the  second  liberatoin  because  it  fetches  income  for

Nyambene community for many centuries. Another point which I will bring here is that mayors and chairpersons must be  elected directly

by people because they work for people. In the local government also,  Councillors must be   of certain academic certificate and possibly

that  is  form  four  level.  Also,  the  chiefs  in  the  side  of  administration,  chiefs  must  be  elected  by  people  so  as  oppression  should  be

eliminated.  Another  point  is  that,  in  the  job  distribution  in  the  country  the  poor  community  or  the  poor  people  have  been  neglected

employment whether educated or not and therefore there must be one job one man policy in the country.  I think because  I have written a

memorandum, I will produce it. Thank you very much.

Com. Abubakar Zein:  Thank you very very much. Misika Rinturi.  He left, Ontenue Mishi. Ontenue Mishi. Bwana Ontenue ni wewe!

Si yeye. Martin Rithara. Rithara Martin! Maina James. Joseph Muturia. Gilbert Mugambi. Margaret Kariimba.  Karibu Margaret.

Margaret Kariimba:                Thank you Mr.  Chairman. I would  like to say something concerning our coming government.  For  one

year in Kenya, we have been going through things which are  not under registered  trade  mark and the business is not available to  some

people.  When you get  somebody direct  from the manufacturers,  he is becoming a distributor and at  the same  time a retailer.  Here we

cannot understand what to do if we manage to run a business, the same case in Companies here in Kenya we rely on cash crops  and here

in the manufacturers areas, you can get those goods  are  being got through backdoors  and are  being sold.  Here,  the same man, kama ni

mkulima  anakosa  kitu  yakumusimamia  kwa  sababu  hapo  hakuna  mtu  anashughulikia  mali  yake  pale  inaenda  na  pale  inatokea.  Sasa

ningetaka government ishughulikie hii vitu vinauzwa ambazo hazina trade mark or registered trade mark. 

At the same time, I would like to say in the coming government to have eliminated those mandated people  who are  not educated in some

areas  wanakuwa bosses  and they have no know how  of  what  they  are  running  in  that  Company  or  anywhere  else  of  the  site.  So  the

educated people  should have now the opportunity to get jobs  through the office or  through interviews, where they can qualify  to  run  in

such sectors.  Another thing that I would like to speak  about  is concernig misaada ile inapeanwa. Tunaona kuna vikundi vinajiunga  sana

kunakuanga na chairman, secretary na treasurer.

Hao watu wanakua wananyakua ile mali na wanakua matajiri,  lakini  hii  kitu  kama  ingepeanwa  kwa  upande  wa  serikali  na  shule,  watu
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wanawezasaidika kwa sababu  hapo  watoto  watapata  elimu  wale  hawawezi  kujisaidia.  Na  kwa  hospitali  pia  tutakuta  yule  mtu  hawezi

kupata kitu kabisa hatawachwa amelala nje  atapata dawa. Sasa niongeomba serikali iwe inashughulikia hio kitu kwa ndani kabisa,  kuwe

na Inspectors  wale wana supervise hii mambo. Tunaona tena hapa kwa land kuna pahali  kama  water  catchment  area  imechukuliwa  na

watu wamepanda vitu hivi.  So  erosion inakuwa very high kwa those areas.  Kama ni hivyo serikali ishughulikie pahali kama hapo,  kuwe

kuna mtu  anaangalia  kuwasilia  chief  akiwa  anajua  hio  area  imetumiwa  aangalie  na  irudishwe  kwa  serikali  ili  iwezwe  kupandwa  miti  si

sukumawiki au vitu zingine. Asanti sana Bwana Chairma.

Com. Abubakar Zein:  Asanti sana. Muthuri Senior.Senior Muthuri! Joseph Mwenda!  Garebasio Kaberia.Yes,  Kaberia.  Joseph Njagi.

Zakias Kaitutu. Kathure Mambea. Veronicah Kanuu. John Mwiragwa. Uko hapa John? Karibu.  Use microphoe tafadhali,  taja  jina lako

ndio tuanze.

John Mwiragwa:        Mimi naitwa John Kariithi Mwiragwa. Kwa kutoka pande ya Kinyaka.  Serikali ningependa ichukue hatua ni ile

pande ya Nyambene watu wakikwamia usiku hatulali, iwe siku ya jua sisi tunaendaka kuombea huko tukikuwa tunatoka Jerusalem. Mimi

ni naitwa Pastor  naenda kuombea Nyambene kutoka Jerusalem kama ile, na mimi ninaenda  kuombea  huko  mstuni  na  ninakuta  watoto

wengi, kuna watu wanachoma makaa kwa mstuni huyo wa serikali. Karibu na maji huko ndani mpaka kwa DC huko na mstuni wa maji.

Ukienda  kupiga  hilo  ripoti   hakuna  mtu  anakusikia  maneno.  Ukiambia  Chief  hataki.  Natoa  hiyo  kwa  watoto  sikulilia  moyo  wangu  ni

Mkenya.  Na  sikusema hiyo ukabila  utakuwa  Kenya  yetu.  Na  tusiangalie  ama  mtu  ni  Msomali,  Mtanzania   au  Mturakana  lakini  sisi  ni

wakenya  wote,  tusiweke  ukabila  katika  hii  mambo.  Tunataka  hio  hatua  ichukuliwe  kwa  serikali  kwa  hio  maji  ndio  sisi  sote  tuwe

tunakunywa  hio  maji.  Watoto  wasiwe  wanaenda  pale  hekanuni  ile  kijiji  yetu  ya  Nyambene  ambayo  inachukuwa  mambo  ya  serikali

isimalizike huko. Watu wanakata miti na mashini na ukienda kupiga ripoti Chief hataki kusikia maneno yako. 

Com. Abubakar Zein:          Sawa tumesikia mzee. 

John Mwiragwa:        Ee?

Com. Abubakar Zein:  Tumesikia umesema unataka serikali ilinde pale maji inatokea na msitu.

 

John Mwiragwa:        Ee, ndio.Tunataka serikali yetu ichukue hio hatua na ichague watu wetu wakusimamia serikali kama mtu ametanda

mabaya, aangaliwe vizuri. Kama vile naweza chomewa nyumba leo niende kwa chief hachukui hatua yoyote. 

Com. Abubakar Zein:          Sawa.

John Mwiragwa:        Haya, ya pili, mtu akitoka shule anakunywa hio maji, serikali ichukuwe hatua. Ya pili, tuchaguliwe mtu wetu kama

serikali mmoja ili  ashughulikie hio mambo.
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Com. Abubakar Zein:  Ushasema hio John.

John Mwiragwa:        Kwa hivyo nasema asanti.

Com.  Abubakar  Zein:   Asanti  sana  John.  Andika  jina  lako  pale  kwa  register.  Paul  Ambuito.  Paul  Ambuito!   Margaret  Ntongai!

Margaret  Ntongai.  Akipatikana nitampa nafasi.  Douglas K.  Muiga. .  Douglas K.  Muiga.  Asemath  Nyamu.  Asemath  Nyamu!  Naomba

tutulie kidogo hapo watu wa DP tafadhali kidogo. Mzee wangu tuko katika kikao rasmi cha Tume ya kurebisha Katiba. Kwa hivyo tutulie

tuheshimiane, tufanye kazi vizuri. Reverend Mathias Murugi. 

Rev. Mathews Murugi:        Asanti sana Bwana Chairman, mimi sitazungumza mambo mengi, bali nitazungumza yale ambayo ninaona

wananchi hawafanyiwi vizuri na kulingana na vile katiba hii yetu ilianzia, ilianzia wakati wa ukoloni.

Com. Abubakar Zein:          Ungetaja jina lako ndio tuna rekodi.

Rev. Mathews Murugi:        Majina yangu ni Rev. Mathews Murungi. Nataka kusema upande wa civil servant ni kama machief and ma

assistant chief, ningeomba tume hii la kurekebisha katiba waweke sheria ambayo itawezesha chief kuchaguliwa na wananchi. Kwa sababu

mtu akiuza shamba lake na aende apatiane pesa,  ajiriwe, hata yale mambo ya wananchi kwa sababu  amemunua  ile  kitu  na  pesa.  Kwa

hivyo hio ni jambo moja Bwana  Commissioner  unafaa  utupelekee  huko,  katiba  iandikwe  wananchi  wawe  wakichagua  watumishi  wale

ambao wanawatumikia. 

Jambo la pili, ni kuhusu transfer ya ma chief na hawa Assistant chief kama civil servant  wengine  nigeliomba  serikali  wawe  wakifanyiwa

transfer waende kuhudumu mahali pengine, kwa sababu wao wakiwa ukoa wenu ulikuwa na wadui na watu wa ukoa wao zamani sana na

ajiriwe  mahali  pale  na  awekwe  location  ile  watoto  wako,  na  uridhi  wako  hautaamka  mpaka  wakati  wake  uishe  wa  kukaa  kwa  kiti

atakumaliza kabisa. Kwa hivyo ningeliomba transfer ziweko za Ma chief kama civil servants wale wengine. Katiba iangalie hapo.  Jambo

lingine, ningeliomba mambo ya ofisi ya land kwa sababu hii offisi Bwana Commissioner ina shida nyingi sana.  Na  ndio hata imefanya watu

wakose amani na serikali. Kwa sababu  kama vile nimesikia watu wengi wakishuhudia kuna sheria ambazo ziliwekwa na mkoloni ambazo

ni zakunyanyasa Mwafrika.  Na  hizo  sheria   zingali  zinatumika  hata  wakati  huu  ambapo  watu  walijitawala  na  watu   wanafaa  wawe  na

uhuru wa kufanya mambo yao. 

Kama sheria inabakiwa number 283 Cap. 283 ya land, hio sheria Bwana Commissioner irekebishwe kwa sababu mwananchi hana nafasi

ya kulalamika, hio sheria imekatwa kabisa  hata  ukinyang’anywa  shamba  yako.  Hata  ukienda  kwa  Judicial  Land  upeleke  mambo  kwa

Commissioner waardhi hautapata nafasi yaku appeal.  Kwa hivyo hio  Cap  283  iyondolewe  kabisa.  Mambo  mengine  ni  kuhusu  serikali

yetu ile nasikia kwa maoni watu wanataka kuunda serikali ya  majimbo.  Na  ningeomba  katika  katiba  hii  mpya   tusiwekewe  serikali  ya
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majimbo.  Kwa  sababu  tukiwekewa  serikali  ya   majimbo,  Kenya  itagawanyikwa  kwa  makabila,  kwa  mambo  mengine  ambayo  si

yakuweleweka, kwa sababu mtu hatapata nafasi hapa aende afanye kazi yake kama huko Nairobi bila kuwa na licence. 

Kwa hivyo ningeomba serikali yetu iwe ya umoja kama vile rais wetu anavyosema na tuwe na serikali ya umoja si serikali  ya  majimbo.

Kwa hayo machache sitaki nipoteze nafasi, na nashukuru, Bwana Chairman.

Com. Abubakar Zein:  Asanti sana Reverend. Kinyua Kubai. Just hold on. Kinyua Kubai. Kinyua is not here? Leonard Ngai. Margaret.

 

Margaret:        Thank you Bwana Chairman. 

Com. Abubakar Zein:  State your name for the recording.

Margaret Ntongai:        I am Margaret, I am Margaret Ntongai representing a memorandum from the women groups,  in Maua Central.

These are  some of the women issues which came up from the  women.  The  women  from  the  Maua  Central  groups  have  identified  the

following as the priority issues in their locality. Tumesema, women should own land and  other  property  just like men and share the title

deed especially it should bear  the two names of a husband and wife. Women say that they should have assess  and control  of resources

just  like  men.  Women  should  be  recognized,  accounted  for,  and  compensated  for  their  work  and  especially  on  retirement  age.  They

should share and enjoy all the retirement benefits like men. A law should be passed in parliament with affirmative action on harmful cultural

and traditional practices against women especially girls’ circumcision and early marriages.  There should be adequate  security for women

both in public and private sectors. 

Provision  of  health  facilities  and  policies  for  women.  There  should  be  equity  in  employment  and  women  political  participation  and

representation in other  positions of leadership.  There should be affirmative action in education especially for girls child and the disabled.

Families with  their  children  being  taken  for  their  defence  duty   and  once  agreed  these  families  should  be  compensated.  Women  who

fought for freedom during the colonial era  should be recognized and compensated.  Women felt that the tenure of  presidency  should  be

two terms of five years each and if the president is a man the vice should be a woman. Equal recognition of honourables like the disabled,

the girls child and protection against rape  and irresponsible men and  even  women  to  be  accounted  for  children  born  out  of  premarital

sexual activities. 

The women viewed that  the  electoral  process  should  be  as  the  following,  a  third  of  the  electoral  commissioner  to  be  women.  Kenya

should have independent electoral commission free from political influence. Employment in the electoral commission should be transparent

and free  from  corruption  and  victimazation.  Acadenmic  qualificactions,  should  be  the  highest  criteria  of  employment.  District  electoral

co-ordinators should be holders of degrees, from recognized universities and people of high intergrity. Then they said the elections should

be done on specified time and date and during the day and not at night to avoid rigging. 
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They said political parties should retain division of indepedence, candidate,  to give women an equal opportunity to vie for seats  even if a

specified party does  not nominate them. Funding of Parties,  that of a national out look and have taken on hold gender issues should be

funded. Separating government from management of political parties. If the executive, tulisema presidential powers to be independent. 

The  president  powers  to  appoint  or  dismiss  should  be  reduced  and  invested  on  a  constitution   office.  Presidential  powers  should  be

ceremonial with no interference from judicially or  legislature. The three should  run  independently.  The  tenure  of  office  of  two  five  year

term can be retain but a re-election may araise within the same limit if the office is insulted. 

The local government,  local authority should  be  strengthned  by  giving  more  authority  to  the  councils  to  exploit  regional  resources  and

other services.  Council chairpersons and municipal mayors should be elected directly  by  the  people  rather  than  the  fellow  Councillors.

The same tenure of two year five term should be retain. Land issues, we said a land commission should be created  to protect  public land

such as  forest  and parks  from grabbing. A land grabbed illegally or  acquired  illegally,  from  the  public  by  individuals  should  be  handed

over back  to the government and a full compensation paid to the state.  Long procedures  of giving title  deed  to  land  owners  should  be

avoided. People are suffering unnecessarily because of corrupt system of acquiring title deeds especially in our area.

Com. Abubakar Zein: (Interjection).  Margaret, you need to summarise.

Margaret  Ntongai:         Yes please.  The issue of land misplacement especially in Nyambene constituency should firmly be delt  with.

There should be equal inheritance and succession rights to both male and female children. Children especially on lands.  A girl should get

an equal  portion as  a boy from the father.  Conservation of environment should be emphasized.  Families living in rural areas  suffer a lot

due to lack of water, the government should look at it that every family in the rural areas has some water supply. 

The same with the electricity, the women were willing that they should have some access to the electricity in the rural areas. Our resources

here in Nyambene especially the miraa plant should be looked at.  It  is our main cash crop here and our source of income. Therefore  it

should be recognised and protected like other cash crops  in this country.  The government should seek  more advice and guidance on the

cultural, social and  the economic issue of the crop.  Therefore it should be treated  with the highest  respect  it  deserves.  Preservation  of

culture, we said that the constitution should  encourage cultural preservation by recognizing traditional,  custodian of cultural,   culture such

the Njuricheke and other social organizations. There should be a measuring regulations to encourage only the positive aspects  and discard

  the outdated ones.

Education,   we  said  the  government  should  take  education  seriously  and  offer  free  education  to  secondary  level,  form  four.  The

government should support  boarding schools and equipping them with text books.  They said a lot of money is spent  luxuriously, on  the

higher sector  of the government  which  can  be  used  to  assist  the  poor.  Freedom  of  worship  and  the  last  one.  We  said,  in  Kenya  the

freedom of worship has been abused by devil worshiping, therefore, there should be keen scrutiny of  registering and licencing of religious

sect  and denominations. And then we said those who  are  worshipping  the  devil  should  be  delt  with  seriously  with  their  licences  being

barned. Another, the last to be said.  
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Com. Abubakar Zein:  The very last one.

Margaret Ntongai:        Yes, the very last one. We said, rape of the young girls or  the minor should be treated as  terminal to the culplit

or  life  imprisonment.  Especially  a  rape  on  a  girl  who  is  under  ten  years.  And  then  share  of  the  national  cake  in  terms  of  leadership,

economic empowerment should be determined. Everybody should have an equal share.

Com. Abubakar Zein:          Thank you Margaret. Thank you. Thank you very much.

Margaret Ntongai:        Thank you so much.

Com. Abubakar Zein:  Margaret knows how to push me minute by minute. Thank you Margaret. You need  to sign the register and give

in the memorandum. I would like to call out possibly five, six names so I have an idea how many people  I hear.  Ningependa kuita majina

kama wanne watano ndio tujue watu wangapi wako alafu niwaite wasongee karibu.  Usikilize jina tu.  Unainua mkono mzee  wangu  kwa

sababu gani? Sema tu nakusikia. Sema.

 

Response:        Inaudible.

Com. Abubakar Zein:          Nilikuwa nasema mzee wangu sisi tunafuata list vile watu walivyokuja. Ukiwa unadharura kubwa uje useme

na mimi uniambie sababu yako nitaambia wananchi wakikubali utapewa fursa.  Na  nilisema asubuhi ikiwa kuna mama mja  mzito  au  mtu

mzee sana au mgonjwa tutawafikiria hivyo. Sasa tumefika kwa Joseph Mithiga. Na wale wanaotaka kutoa memorandum bila kuzungumza

  pia inaruhusiwa. Unakuja hapa unatoa memorandum bila kuzungumza. 

Resposne:        Inaudible

Com. Abubakar Zein:  Naam. Unataka hivyo mzee?

Resposne:        Inaudible

Com. Abubakar Zein:  Utoe memorandum uende. Sawa kabisa. Joseph Mithiga. Hellen Kariuki! Hawako?

Hellen:                Niko hapa.

Com. Abubakar Zein:  Hellen uko? Haya. Hellen wewe utazungumza kwanza and Joel Gitonga uko? Joel Gitonga. Nataka  kujua huko
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nitaita watano.  Joel  yuko.  Nipe  ile  ya  Hellen.  Hellen  yuko.  Mary  Murea?  Mary  yuko.  Elizabeth  Koro?  Ameenda.  Baasi  tusikize  hao

watatu. Tuanze na Hellen alafu tuende kwa Joel,  alafu tuende kwa Mary.  Hellen.  Madam make your presentation or  you want to wait.

You want to wait. Okay. Nduku endelea. Wewe ndio ulikuwa next. 

Joel Gitonga:        Mimi, jina ni kama Joel Gitonga, ningetaka tu kuguzia kitu kidogo ambayo nimeona akinakaza wananji sana.  Upande

wa ma chief sana ningependa wawe wakiangaliwa sana kwa serikali, kwa maana ma chiefs watu wanakufa sana kwa chang’aa na pombe

haramu. Ma chief wawe wakifanya hio kazi zaidi kwa maana watu watakufa wengi sana.  Ingine ningetaka kugusa ni watoto  wale ambao

hawaendi shule sana. 

Ningetaka hatua kama wazee hawapeleke watoto  shule ma chiefs wawe wakusaidiana na manaifu wao kuenda moja kwa moja  mpaka

mahali hao watoto wako. Kama hawapelekwi na baba  zao na wachukuliwe hatua.  Ingine ni upande wa serikali wawe wakitusaidia kwa

mahospitali  kwa  maana  watu  wanakufa  sana  kwa  ajili  ya  magonjwa  ya  malaria,  tuseme  kama  wakati  mwingine  nimeona  nchi  zingine

wanapewa dawa ya kunusia kama maji machafu, huku kwetu pia tuwe tukipate kitu kama hio. Watu wanakufa na wanguisa  na  malaria

zaidi. Asanti Bwana mwenye kiti.

Com. Abubakar Zein:  Asante sana Joel. Mama Mary Murea? 

Mary Murea:                uniriatwa riakwa mbitagwa Mary Murea na 

Com. Abubakar Zein:  Subiri mama kidogo.

Mary Murea:         mpumete Iembe South.

Speaker:         etera.

Mary Murea:         kiria kitumete bija aa ni kuaria aa ni gintu kimwe kana antu into biiri.

Com. Abubakar Zein:          Muache aseme  Kimeru tu.

Mary  Murea:                 uniomboleleya  umete  mithumoni  ee  yakwa  na  igika  riu  nditere  kithakene  ndi  mumaumau  ugwe  nigwe

ndathomithagia.

Speaker:         jina langu naitwa Mary murea.

Com. Abubakar Zein:          Mzee wangu muache mama tafadhali.

Mary Murea:                Mbitagwa Mary Murea.

Translator:        My name is Mary Murea.
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Mary Murea:                Mpumete Kanuni Igembe South.

Translator:        She is from Kanuni Igembe South.

Mary Murea:                 endu  kiria  gitumite  mbijaa  ni  bukuria  nyama  bukuria  nyama   na  mithuri  mukunyuwa  tutiraigwa  mukigweta

njamba hii igotoma bwaria kinya gichunku.  Tutiriaigwa mukigweta njamba hii igotuma bwaria kiswahili, kana muandika twari kithakene

nintu  buu  twenga  muchunku.   Gatiba  ee  tukujuriria  aa  nuuni  kangukuria  aa  bwana  chairman  na  niro  iromba  ndarombaga  riungwa  uni

nkiraaga Muthungu arukera giti kyetu kia Kenya mbitagwe mwana wa mukaa omwiru chairman.

Translator:        What she is proposing is that you find we people fought for the freedom of this country and actually there was no form

of compensation or any form of reward and she is advocating for reward for people actually who fought for freedom for this country. 

Mary Murea:                nariu ringi niugwe muchunku uria kwithira uni kiri gatiba hii ja  ria nkaaria bwana chairman uri mwana wakwa

umete mithumone hii gatiba ikwa ndiuria attire mau mau ninaa bwajaenderie .  mau mau ijakwe mauta nyoeroerwe nkunga itirameria. 

Translator:        We would like to have a provision. We would like to have a provision in the constitution that we are  changing so that

people  who  fought  for  freedom  of  this  country  would  be  protected  in  a  way  or  actually  would  be  given  a  form  of  reward  or  that

compensation that I have talked about. And that law should actually be there so that we don’t have these people  who fought for freedom

and they are no where these days, nobody recognises them, so we must have a law or  a provision that for that matter that will recognize

these people and their aim to the freedom of this country.

Mary Murea:                ndengere muthungu kenda ndagwita chairman kan ndagwita bwana wambujuriria buria nkwenda.   Rithithiria

aka nthigwa sana kiri ofisin ya land guti muka ntigwa wi kathaka

Translator:        You find that with the main purpose or the main issue of freedom for us to fight for freedom of this country was actually

to get that fruit and since it was unfortunate we  didn’t  get  that  fruit,  so  actually  we  are  advocating  for  us  to  be  recognized  mostly  the

widowed mothers, you find  that our husbands died in the struggle and we were actually left out so this is our area of concern.

Mary Murea:                 bochoke ringi uni ndi muntu wa michubu  na  murata  uria  ndari  nawe  kithakene  aana  baari  batujuri  michiye

bautugaruka kinya na mwongo na tukauga thiri.  Endue riu muthaka uku ariuga uni chai ndanyire nda tiga  methane  akarea  mwari  nikyo

mukurethia kuuga ni ake  benu kithakane.   Ndiithiriria aana bari  sana uu itu baba  bagata  twana twana turiatugutewa turiethira kamwe uu

Moi kana Kenyatta urotomere tuocha uchiathi. 

Translator:        Another important thing I would like to put across  is the issue of misuse and use of our ladies.  You find that they are

easily used and misused by men around,  so actually let us have a law or  a provision for that matter that  will  protect  these  people  from

misuse and use. 
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Mary Murea:                 mpenderia nteto ii kiri mwenye Kenya mau mau nijaraithirwe bwega jaria jari kithakene tukuthira  tutaakwa

maguta na tutakunduwa no gachai.  Na  niyo akiba ekwa iria gantumi ni antu ba mau mau twona aga babwe twathomithirie turi mau mau

jau aga bugatumenyerera.

Translator:        I have been sent specifically by people who fought for the freedom by the name Mau Mau, and that I emphasize that we

should put in mind that our voice is still there and let it be listened to.

Mary Murea:                jangi jaria ngakuleza iba ituandikiri macouncillar, machief ma sub chief antu bau bongwa batejele  kuturaithiria

baturaithiritiye rungu uria bwiruki ntu na michiye nino batwajaja.

Translator:         Another important thing is the representation of Councillors,  you find they are  not representing the  people.  We  elect

them but unfortunately they are  not carrying their office. So we are  putting it in the constitution that we are  coming up  with.  Let  it  be  a

constitution that for example elected a Councillor you don’t perform, you are  non performer let us have a way to do away with you and

let somebody who can help us. Thank you so much.

Com. Abubakar Zein:  Mwambie mama nimesema asanti sana.

Translator:        Mama  ibwega muno mami

Com. Abubakar Zein:  Josephat Raichena. Josephat Raichena. Mama Hellen uko tayari? Bado

Response:        ……………….(Inaudible).

Com. Abubakar Zein:          Okay. Cllr. Robert. 

Councillor Robert:        Thank you very much Chairman. My points will be very short. I will only highlight a few points here.

Com. Abubakar Zein:  Councillor,

Cllr. Robert:        Yes please.

Com. Abubakar Zein:  Please give your names for the record. We are recording for proceedings.

Councillor Robert Tonjira:        Sorry, I am Councillor Robert Tonjira from Nyambene county council. 

Constitution supremacy,  our current constitution allows parliament to amend any part  of  the  constitution  by  sixty  five  per  cent  majority

votes. I propose that this procedure should be maintained and also be supported by memorandums before it is passed in the parliament. 
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Judiciary; judicial officers should be appointed by Judicial Service Commission, these are  the Attorney General,  Judges of high court  and

court  of  Appeal.  The  end  of  criminal  prosecution,  and  director  of  C.I.D.  I  therefore  propose  that  the  constitution  should  provide  a

provision  to assess  balances by the executive in their operations.  Kenya has become a  state  of  crimes.  Some  of  the  crimes  are  being

spearheaded  by  the  executives.  I  therefore  propose  that  our  new  constituition  to  seriously  bar  the  state  council  to  determine  and

recommend the chance to the committal barriers.  This should be determined by the Attorney General alone,  because  they are  colluding

with the accussed relatives by offering bribes after which the later charge of manslaugher is finally recommended.  Law should reflect  its

seriousiness according to the nature of the crime. That a   cow thief is jailed for fourteen years, when found guilty of the offence.  While as

a thief who steal  millions of money,  leaving the country in chaotic situation, when found guilty of the offence,  is jailed for six  months  to

three years.  This is due to corruption in our court.  I,  therefore,  propose  that when this law  was  inacted  animals  were  most  valuable  to

African  native.  So  our  new  constitution  should  provide  a  provision  which  will  address  this  matter  considering  our  current  economical

situation by imposing a penalty of recovering the stolen money by disposing his or  her  assets  after  or  immediately  after  the  sentence  is

passed in the court. The current constitution has misceived in it,  for example,  they are  deragonian laws, like creating disturbance likely to

cause  breach  of  piece.  This  law  to  me  has  no  base  simply  because  it  happens  according  to  whom  it  is  applied  by  the  executive.  I,

therefore, propose that it should be abolished because it was colonial brutality of taming an African. The new constitution, should establish

a constitution court  and provide a provision for children commission and honourable  group  commission.  Kenyans  do  not  have  specific

date for elections in their  current constitution. The new constitution should provide a provision for elections date  in order  to avoid snap

elections. 

Electoral commission, our new constitution should establish an electoral  commissison to  be  founded  by  the  judicial  service  commission

representing all political parties  and  honourable  groups.  That  the  constitution  guarantees  the  right  to  live.  Death  penalty  should  not  be

abolished, instead it should be replaced by life imprisonment. This is due to each tribe’s character,  for example,  Merians have a habit of

developing a high temper even after a simple quarrel. So this is why there is high death rate cases in our courts. 

Land transfer, the current constitution does not specify that if any land officer is found guilty of transferring any land illegally,  the penalty to

be imposed on him. Instead, the blame is left to the committee, wazees. While as the committee does  not do any transaction of land, they

are ceremonial.  The new costitution should provide a provision for an officer if found guilty of similar offence he or  she  should  face  the

charge in the court  and the same land be reversed to the owner.  That colonial laws like Cap  283  laws  of  Kenya  have  given  officers  a

chance to grab land and leave themselves with portions they call passes  cards  from which individual gather acreage.  I therefore propose

that this Cap 283 be abolished and continue with Cap  284 laws of Kenya which is registering and adjudication without moving the land

from one place to another. 

 

Com. Abubakar Zein:  (Interjectiojn) Councillor,

Cllr. Robert Tonjira:        Yes, please.

Com. Abubakar Zein:  ungekuwa una summarise 
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Cllr. Robert Tonjira:        Inaudible.

Com. Abubakar Zein:  Just mention the points. We will read your memorandum. 

Cllr. Robert  Tonjira:        Another thing that I want to highlight here,  is that the constitution  should  provide  a  provision  or  penalty  if

found guilty of transferring a land belonging to a minor. Kenyans fought for the independence,  to have an access  of enjoying the national

cake.  This is by committing their title deeds  to the Banks and getting loans.  So,  I therefore,  propose  that the long process  of  acquiring

title deeds should be shortened so as to save the situation. Grabbing of land, grabbing of public land has become an order  of the day to

some big names, the new constitution should address  this problem seriously and provide a provision for it to take  the calprit  to court  for

the offence and the same been covered. 

I want to recommend that we should maintain the sixty five per cent of the majority in the parliament to amend the constitution. I want to

say that, also this should appear to cooperative movement, although four per  cent of our economy was realized  from the private sectors

and parastatals.  Since these parastatals  and coperative have  been  left  alone  by  the  government  to  collapse,  I  would  propose  that  any

modified for the seat in the cooperative sector, should surrender his assets identification in case  of embessement public funds, each assets

should be sold to recover the money stolen.

Com. Abubakar Zein:  The very last thing.

Cllr. Robert Tonjira:        Thank you. The independent constitution, did not bar  anybody from holding more than two public offices.  I,

therefore, propose that the new constitution should provide a provision that no person should seek  to be  elected in more that two public

offices even if he or she is qualified. That in order to elect a popular president, in a multi party system like Kenya we should retain the rule

of the twenty five per cent by the constitution in at least five provinces. I disagree with your opinion  that the presidential  candidate  should

gather fifty per cent of the total votes casted because he or she might have dominated two or three provinces and that does  not make him

popular although he emerges the winner.  

Com. Abubakar Zein:  (Interjection). Thank you. Thank you sir.

Cllr. Robert Tonjira:        Before colonial rule, Merians and their cultural institutions like Njuricheke,  which was determining the cases

with justification ruling. I therefore propose that our new constitution should recognize Njuricheke even if the person plays the honourable

court to be allowed to take his case to its cultural institution when he is not satisfied with the court  ruling because  Merians believe in kigiri

owned and then the oath.
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Com. Abubakar Zein:  (Interjection). Thank you

Cllr. Robert Tonjira:        Finally Mr. Chariman, that tea  and miraa and coffee are  main crops  which determine the wealth and control

the economy of Igembe people. So I am proposing the new constitution to recognize miraa and include the crop in  the act  like any other.

The general cash crop and let the crop be protected  by the act  from unfair criticism since Merians have chewed miraa for more  than  a

hundred years and they had not established the market for the crop. Environment, 

Com.  Abubakar  Zein:   (Interjection).  No  thank  you.  Thank  you  Councillor.  We  will  read  the  memorandum.  We  will  read  the

memorandum.

Cllr. Robert Tonjira:        I”II finish Mr. Chairman.

Com. Abubakar Zein:  We will read the memorandum sir.

Cllr. Robert Tonjira:        Let me finish sir.

Com. Abubakar Zein:          No thank you

Cllr. Robert Tonjira:        Let me finish now.  It is my sincere hope that the commissioners will rise a constitution for the people  and of

the people and by the people of Kenya. Thank you.

Com. Abubakar Zein:           Thank you Councillor. Let me make a point. Nimesema tena sasa  hii narudia mara ya tatu,  kwamba ikiwa

kuna mambo ambayo yashazungumziwa na watu wamezungumzia nitoe mfano tu, kwamba wanasema tahasisi ya Njuricheke,  nitahasisi ya

  kihistoria,  tunataka  ipewe  hadhi  yake  katika  katiba  na  tahasisi  hio  iendelee.  Kama  unakubaliana  na  hayo,  njoo  useme  mimi  naunga

mkono wale wanaotaka hadhi ya Njuricheke iwekwe. If  you are dealing with an issue which has already been articulated, which has been

exhausted there is a case which is developed here. There is no need of going back and giving the whole case, just say I support the revival

of the institution or the recognition of the institution of the Njuricheke in the constitution. We understand that as  commissioners,  we have

the capacity to take into consideration. Thank you very much councillor.  Councillor asante.  Councillor nasema na wewe.  Asante.  Mama

Hellen yuko  tayari.  Mama  Hellen  akienda  kukaa  pale  nataka  Onesmus  Mugambi,  yuko  hapa?  Onesmsus  Mugambi,  hayuko!  Sammy

Leonard.  Sammy  Leonard.  Hayuko?  Misheck  Mtomwireria.  Misheck  Mtomwireria.  Hayuko?  C.  M.   Mburungu.  C.  M.   Mburungu.
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Hayuko? Alafu Festus Muriuki? Festus Muriuki. Festus pia hayuko. Ningeomba Amos Kathuri.  Amos Kathuri.  Uweko tayari baaada  ya

mama Hellen akimaliza, tafadhali ukija kutoa mama Hellen pia highlight the points. Sawa, taja jina lako na uanze.

Hellen  Kiothe Kayuki:         Thank you for,   can you hear? Thank you for the chance that I have been given.  My  names  are  Hellen

Kiothe Kayuki and I have written land problem and since it has been spoken I had said that this must be taken care of. And since that the

title deed, are to be given because the land registraion they delay,  giving the title due to the grabbing of the land from the poor  people.  I

had also said that  a son and a daughter have a right to own a land from any of their parents.  The land title deeds  should both have the

names of the husband and the wife. 

Bribes in all areas should be stopped  like police area  cases  in some education department  where people  seek  jobs  or  colleges including

many other offices,  many people  ask  for ‘TKK’ which is toa  kitu kidogo for people  who are  poor  are  opressed.  Because if they don’t

have money  their children won’t be employed.

Education should be free from standard one to eight. This was spoken and also said that in secondary school, it should be free. 

I say  that  the  president  should  be  given  a  limited  power  and  be  respected  by  all  his  people.  People  have  been  talking  of  exfreedom

fighters and also written this to say that they must be given compensation. 

We should avoid child labour, where the children are less than the age of fifteen years.

 Our constitution booklet to be written in simple languages and be available in all bookshops  and be sold in reasonable  prices for people

to afford to buy. There should be organization like tea  and coffee societies paying people  in good payments.  Our constitution should be

included in the primary school syllabus and in secondary schools where the children will  be  taught  like  any  other  syllabus.  The  women

should not be harassed or beaten in their homes by their husbands. 

Our roads have to be approved so as to reach the farmers or  the homes where people  can be taken to hospitals and also they can take

their crops to the market. Because most of the people may die on the way while they are trying to get to hospitals. 

And youth need much care, to be given seminars jobs, because most of them complete school and they become jobless.  And when they

are idle, they have time to take drugs eg, bhang or chang’aa and this is dangerous. And I had talked of miraa, I also back people  who say

miraa is not a drug. It isn’t, it is  a crop   which can be a cash crop and has help our people.  And mostly to educate  people  and also we

use it at home as food. We need our national environment, forest could be taken care  of even water  because  we have some people  who

steal timber and others  divert water  to other  areas  and  leaving  the  owners  without  water.  Agriculture  to  be  improved.  Where  we  say

agricultural officers can educate the farmers more on crops,  fertilizers and if give in time some give birth since where we don’t get much

crops or good yield. Women should have a right to control their possession while there are  some husbands who don’t give them the right

to comment on any of the possession that they have.  And this was supposed to be  given  to  by  Arithi  women  group,  his  secretary  has
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another meeting, so we decided that I come as a member to write and give. Thank you very much.

Com. Abubakar Zein:   Thank you. Thank you. Thank you very much. Now Amos Kathuri. Amos. Please you will sign the register and

give it to them because  they would file it.  Just  very briefly, three minutes. Present  then you will go sign the  register  once  you  are  done.

Thank you.

Resposne:        Okay, I am just………..Inaudible. 

Amos Kathuri Mugambi:        Mr. Chairman,

Com. Abubakar Zein:   Give your name for the record.

Amos Kathuri Mugambi:        I will, I will. 

Amos Kathuri Mugambi:        Mr. Chairman, my name is Amos Kathuri Mugambi. The reason I am standing is because  I am very tall.

If I seat you may not see me.  So, my name is Mugambi, I am a Lawyer, born in this area but practicing in Nairobi. I took pains to do this

memorandum to adjourn my cases  in Nairobi,  many cases  to come and present  the paper  but I am thouroghly disappointed because  of

the attendance. And I associate this attendance, poor show with the discouragement. The commission was not properly received and was

not properly,

 

Com. Abubakar Zein:   Amos,  Amos, 

Amos Kathuri Mugambi         I will not talk about this,

Com. Abubakar Zein:           Just hold, just hold on, I gave you discretion because you  wanted to go somewhere.

Amos Kathuri Mugambi:        I am going to Nairobi. I’II finish very fast.

Com. Abubakar Zein:   Wait, wait wait, wait. Wait Amos. I am the commissioner who is sharing the session.  What I am saying is this,

first of all it  is wrong to say there was poor  turn out.  We have had more than four hundred people  here.  Since you were not here in the

morning, so you did not know how many people came.
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 Amos Kathuri Mugambi:        I have attended many others. 

Com. Abubakar Zein:   I will request you sir to go directly to the memorandum and present your views before the commission.

Amos Kathuri Mugambi:         I am presenting my views Mr.  Chairman,.  Thank you for that correction but I am saying I  have  gone

elsewhere to see  the  attendance.  I  am  saying  I  do  not  want  to  repeat  what  others  have  said  in  this  forum,  but  I  am  only  making  my

comment in relation to, I have raised twenty points in this memorandum, I am not going to go part by  part. I am only saying, sitasoma vile

nimeandika, nitasema vile nimesema kwa ufupi. Kwanza,  nasema katiba ni ile sheria tutaandika ituweke kama ile ya America miaka mia

tatu. Hatutakuwa na wakati  mwingine ya kuandika,  ndio sababu nasema kama kulikuwa na civic education mzuri wangekuwa  wamejaa

hapa. Wacha niendelee. 

Maoni yangu ya kuanza tubadilishe hata jina ya nchi. Nani aliita Kenya?  Mimi nasema iitwe Democratic Republic of Kenya.  (DRK) Kwa

sababu  inaitwa  Kenya  watu  wanakuja  wanabadilisha  wanaiita  jina  ingine.  Tunasema  multi  partism  iwe  kwa  katiba  na  iwe  na  ‘clause’

inasema haiwezi tolewa. Multi party.  

Presidency  is  an  institution  that  must  be  respected,  must  be  held  by  a  Kenyan  of  unquestionable  intergrity.  We  should  not  have  a

presidency  that  does  not  respect  Kenyans.  We  are  saying  sisi  tuwe  ni  mkubwa  wa  rais.  Rais  awe  chini  yetu  kwa  sababu  sisi  ndio

tulimueka. Na  makamu wa Rais awe anasimama karibu na Rais.  Wakati  election inasimamwa Rais anatuambia makamu  yangu  ni  huyu.

Tunatembea pamoja, tukishinda tunashinda pamoja. Tukikosa tunakosa zote. Sio makamu wa rais awe akiambiwa naweza toa wewe leo.

Wewe. 

Com. Abubakar Zein:   You’ve made your points, you need your running mate for president. Thank you.

Amos Kathuri Mugambi:        Ingine tunasema bunge iwe na uwezo kuliko presidency,  kuliko rais.  Iwe inaweka mtua wakati  yoyote.

Kama a kifanya makosa.  Vyama vya kisiasa viandikishwe na organization ambayo haitakuwa ya serikali,  ndio ukipeleka certificate uwe

unaandikwa. Human rights. Haki za kibinadamu ile ambayo iliandikwa 1948, na United Nations, Universal Declarations of  Human Rights

iingizwe katika katiba yetu vile ilivyo na ikivunwa hata kidogo yule anavunja kama ni rais amevunja tunamtoa. 

Alafu maneno ya mashamba, tunataka mashamba yetu kama vile mama alisema, Mama Margaret,  mashamba iwe serikali  nikuleta  watu

waku survey huko wanapima shamba yako vile iko na unapatiwa title deed. Hakuna maneno ya maneno mingi. Maneno ya kilimo, kilimo

tunasema, tunasema miraa yetu, chakula yetu, yote itabulike katika katiba yetu. Maneno ya judiciary nimesema appointment iwe vetted by

parliament. Hakuna kuamka siku moja na kusema Mugambi ni judge. 

Mugambi  aandike  barua  ya  kusema  anataka  kuwa  judge  afanyiwe  interview  parliament  achukuliwe  halafu  parliament  ipelekewe  ndio

Mugambi akuwe judge.  Tunasema, taxation, hakuna maneno ya kulipa kodi kama hatutengenezewi, if we are not being provided services

we should not be paying taxes,  fullstop. Kama sovereighty nchi yetu iwe sio nchi, unaenda Ulaya, unaenda kutuombea misaada ni kama

wewe ni beggar.  Nchi yetu haina beggars.  Tunaweza, we should  respect  our  national  sovereighty.  So  that  we  don’t  look  like  beggars
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before donors. We don’t need  their money. Corruption,  hio ndio cancer,  hio ndio cancer  ile imeharibu nchi kabisa.  Tunasema kuwe an

independent anti-corruption  authority, in the spirit of the old Kaca which was unfortuanately outload by our courts because  of corruption.

Ile ufisadi ndio ilifanya Kaca  itolewe. Tunasema iwe ina Kaca  ambayo haiwezi tolewa na koti  namna hio tu.  Iwe inaweza  tolewa  by  an

independent body ambayo imeundwa kwa sababu ya kutoa hiyo na iwe kama ile Kaca  ililkuwa ya kwanza.  Alafu tunasema ile Kaca  ya

polisi  hio  itolewe  immediately.  Tunasema  serikali  ikishindwa  kutupatia  services  we  impede  it,  if  the  government  cannot  provide  the

services kama serikali haiwezi kututengenezea barabara  kidogo,   majani yetu inaharibikia hapa chini, miraa yetu inaharibika, malori  yetu

inaharibika tutoe hio serikali ama tuwe na uwezo ya kuipeleka kotini na kuilazimisha kutengeneza hio barabara. Corruption

Com. Abubakar Zein: ………………..(Inaudible)   

Amos Kathuri Mugambi:         Nataka  kumaliza.  Nikumaliza namaliza. Nimemaliza Bwana Chairman. I’II not take  too much of your

time. Tunasema corruption hapa Igembe constituency, hio ndio ile shida kubwa kabisa. Hio ndio sababu magari ya miraa ikipitia hapa kila

siku, kila gari ni mia moja. Na iko na magari zaidi ya mia tatu.  Mia moja kila siku pale kwa barrier. 

Na  polisi  wanaangalia  na  hawashikwi,  polisi  wengine  ndio  wanapatiana.  DC  anaangalia,  kila  mtu  anaangalia,  hata  mimi  nikiingia  kwa

matatu nikitembea kwa matatu  naona  polisi  akipatiwa  mia.  Hata  haendi  ile  pande  ya  ile  Insurance  na  road  licence,  ni  mia.  Our  miraa

farmers wanapoteza shilingi elfu mia  tatu kila mwenzi kwa kupatia polisi. The government is also loosing revenue. So we must tamper out

that corruption.  Na  hio ndio imeharibu hata mashamba. Walianza kutengeneza maneno ya mashamba hapa  1969.  It  is  more  than  thirty

four years, we don’t have the title deeds. The reason is because  of corruption.  Mama alikuwa anaongea kimeru hapa,  akatoa  pointi yote

karibu yote ile tunasema, lakini kwa sababu hakuwa na lugha haikutoa vizuri. Tunasema wajane wamenyang’anywa  mashamba,  na  it  is

coalition with the from the provincial administration, from the civil servants. Infact the corruption is the second name of civil servants in this

constituency.  So  we  are  saying,  there  is  no  civil  servant  here,  you  could  have  one  or  two.  Kama  wewe  unakuja  hapa  na  unaufisadi,

Bwana Chairman namaliza. Ya ufisadi peke yake.

Com. Abubakar Zein:        Mimi nataka mapendekezo yako kwa katiba. What do you propose to be included in the constitution. 

Amos Kathuri Mugambi:        I have said in my representation,  let me read it in English. Only that and then I go.  We should create  a

new Kenyan anti-corruption authority  headed by a competent Kenyan. The director of the authority, 

Com. Abubakar Zein:        I have recorded that.  You want an independent anti-corruption  authority, that is recorded.

Amos Kathuri Mugambi:        Yes.

Com. Abubakar Zein:        Yes.

Amos Kathuri Mugambi:         That  is  why  I  am  saying  ufisadi  is  the  biggest  cancer  in  Kenya,  not  in  Kenya  only.  And  I  want  to

89



emphasis that, that must be taken very seriously. It is the worst cancer but aid specture. Thank you.

Com. Abubakar  Zein:         Thank  you  very  much  Bwana  Amos  Kathuri.  Bwana  Amos  asanti  sana,  kama  utaandika  register  yetu

kwamba umetoa maoni na u hand in. Please, thank you. Karuti  Joel.  Joel Karuti.  Akwalo Mugambi. Akwalo Mugambi. Paul Ntothingia,

Ntothingia, Ntothingia. Mirichi Kyalo. Hayuko? Ametoka. Stanley Ntiana. Uko hapa Stanley karibu Bwana. Kwa ufupi na……

Stanley Ntiaro:        Nitaongea dakika moja. Dakika moja tu.

Com. Abubakar Zein:        Sawa

Stanley Ntiaro:        Dakika moja tu.  Asanti sana Bwana Chairman, kwa Commission. Inaitwa commission ya constitution ya Kenya.

Majina yangu ni Stanley Ntiaro. Mimi ni mfanyi biashara. Maneno nyingi imeongewa ile nilikuwa nataka kuongea, mimi naunga mkono vile

mwenzangu alisema lazima kuwe na qualifications ya kuwa rais wa Kenya na lazima kuwe na mtu ako na kama qualifications ni age awe

chini ya age ya miaka hamsini kama ni experience lazima awe na experience,  lazima awe na kiwango cha elimu, mimi naunga mkono hio.

Ni lazima akae term mbili za kupiga kura au miaka kumi. Powers zake za president  nazo naunga mkono ziwe limited. Hatutaki rais amke

mahali fulani na  aseme  atafute  ndugu  yake  ama  rafiki  yake  ampe  kiti  ya  executive  kama  chairman  wa  Kenya  Ports  Authority,  Kenya

Revenue Authority au viti hivi vinginge, vikubwa vikubwa ili aende akafanye maslahi yake.  Sisi tunataka awe limited.  Mtu  anachaguliwa

kuwa Chairman wa  Authority  kama hio awe limited na act  of  parliament,  asiende  kusahau  purpose  ya  president  kwa  sababu  akiona

makosa Kenya Ports Authority, akiona makosa  Central Bank ananyamaza kwa sababu anaogopa master wake, yule amemuchagua.

Bwana  Chairman,  tena  hii  mambo  ya  kuchagua  ministers,  cabinet  ministers,  a  cabinet  minister  hio  ndio  kitu  imeharibu  mbunge.  Kwa

sababu minister kila mtu anatafuta afanyiwe favour na president ili awe minister. Kwa hivyo hakuna kitu atatendea wananchi kizuri lazima

atafanya vile president atamwambia kwa sababu anataka kiti ya minister. 

A ministerial post  must be  properly be defined and the president  is not the one  to  appoint  it,  ili  mbunge  akiwa  minister  awe  purposely

kuserve watu wake kama ni minister wa hapa,  ,asiwe akiogopa  presidency,  president  akisema hivi kitu hataki yeye anakifanya na yeye

haitaki. Hio nasema ingishwe kwa katiba yetu. 

Hii ingine ni ya judiciary; judiciary it has become corrupt. Watu wengi wamesema hapa mambo ya judiciary. Mimi nimeunga huyu  mkono

kile chote alisema ya judiciary. A judge should be properly  be appointed by the act  of parliament,  whereby he will be  responsible,  kama

vile alisema  apeane education yake,  elimu yake,  apeleke application achaguliwe na parliament iamue ni nani atakuwa judge.   Au   Law

Society of Kenya imuchukue kwa sababu it is the Law Society which has appointed  to be  the advocate  lawyer aingie hapo hapo kwa

judge itafutwe njia ya kumchague awe judge au mtu yule anasimamia judiciary. Hio tunataka isichukuliwe tena na president,  thats why you

can see  there is  a  lot  of  corruption  in  the  judiciary  ndio  sababu  unaona  mtu  barua  inaandikwa  kwa  gazeti  anapatiwa  leave  ya  twenty

million  Kenya  shillings,  awadi  kwa  sababu  alisema  kitu  kilisemwa  kwa  gazeti  kwa  sababu  judge  anaogopa  nani,  master  wake.  Hiyo
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hatutaki tena. Jambo lingine, na hio judge lazima a serve two terms.  Sio three terms as  usual. He must serve two terms so that someone

else can take over and do the same job. 

Kwa local Authority there is disappoinment and my view in the Review Constitution I should suggest that the  Local Authority should be

scrapped. There should be provision where the government can sit down and do the work of local authority through the local government.

I mean this that, serikali ni lazima itafute njia ile itachukua nayo revenue kutoka kwa Local Authority instead of Local Authority  coming to

harass people.  Wanakuja kuchukua licences na ukimuuliza hio lilcence anachukua kwa mlango au kwa mama akibeba ndizi ni kupeleka

wapi hakwambii. 

Maanake hakuna kitu wataenda kufanya. Barabara  hawatatengeneza,  stima hatakulipia,  hatakufanyia chochote kile. Kwa  hivyo  nasema

serikali  iscrapp hio kitu itafute na njia ingine ambayo itasimamia local authority kama watatafuta njia ingine ya  kuchukua  revenue  kama

kwa serikali, ichukuwe revenue kwa serikali sio kusema ati service fee au licence na serikali kwa upande huu mwingine wanatulipisha pia

revenue. Nasema hatutaki revenue mara mbili hii ya council na seriakali,  tunataka revenue moja tu kutoka kwa serikali.  Hatutaki double

taxation. Kama ni council wamechagua wachukue iwe ni council,  kama ni serikali wameamua kuchukua iwe ni serikali lakini isiwe ati  ni

serikali mbili. Hio iwekwe kwa katiba ndani. Tuwe na serikali moa. 

Voting. Voting should be secret.  Na  nimeonelea, wakati  tunaenda kuchagua wambunge, siku ya kuchagua  wabunge  ni  lazima  tuchague

mbunge  siku  yake  na  president  siku  yake.  Kama  ni  mbunge  leo  tuchague  mbunge  wetu  leo  leo  mpaka  tumalize.  Next  month  tuende

tutafute yule aliyekuwa akitafuta president ni nani. Naye tuchukue siku yake yakumuchagua. Kwa sababu sisi wetu wengi wakati  tunapiga

kura tukitafuta mbunge wetu hakuna mtu anafikiria president  anapigiwa kura hapa,  anaambiwa tu piga hivi, hajui kama kura iliendea nani

ama ilipigwa ama kulikuwa namna gani kwa sababu akili yake iko kwa mbunge wao.  The local member of parliament.  Kwa hivyo those

two days ni lazima kukuwe na siku ya kuchagua mbunge na kuwe na siku ya kuchagua president.   Mimi naona provision iwekwe hapo

kwa constitution. Hio ingine nasema nomination  of   member  of  parliament  should  be  scrapped.  Should  be  scrapped  completely.   We

should all be  elected by  people.  Lazima  tuchaguliwe  na  watu.  Sio  kuenda  kutafuta  rafiki  yako  umwambie  leo  nominate  mimi na  watu

walikukataa  kwenu  wakati  ulikuwa  ukipigiwa  kura.  Ku  nominate  mtu  ni  kutenda  kufanya  akufanyie  kazi  ofisini  mwako.  Kwa  sababu

unataka akuwe anafanya chochote utakacho hata ikiwa ni kitu mbaya aje. There should be no nomination. 

All  parties  should  elect  their  people  in  a  parliament  na  watu  wawe  parliament  elected.  Education,  ni  lazima  turudie  ile  education  ya

kwanza, mtoto anaenda shule kutoka nursery mpaka standard seven anafanya  mtihani.  Atoke  standard  seven  mpaka  form  four  afanye

mtihani. Atoke form four aende form six afanye mtihani. Atoke form six aende miaka tatu University afanye mtihani ama achukue shahada

ya degree. And it is the responsibility and the obligation of the government, ni lazima serikali ichukuwe responsibility ya kusomesha mtoto

kutoka standard one mpaka university. Hakuna mambo ya kuenda kufanya harambee tena kwa sababu tunalipa udhuru hapa. 

Com. Abubakar Zein:        (Interjection). Unapendekeza elimu ya bure sawa enda mbele.
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Stanley  Ntiaro:.         Tunapendekeza elimu ya bure,  elimu ya bure ni kusema serikali  italipa  hakuna  serikali  ingine  au  mtu  mwingine

atalipa.

Com. Abubakar Zein:        (Interjection). Endelea.  

Stanley Ntiaro:.        Twaweza sema elimu ya bure uliize nani atalipa! Ni serikali italipa. Serikali ilipe elimu ya bure mpaka university. 

Mambo ya health, nimeona mmeandika mambo ya health nini. Mimi sielewi  kama  katiba  ya  sasa  inaeleza  watu  wapatiwe  matibabu  ya

bure. Tumekataa mambo ya cost sharing. Sindio, yes!

Com. Abubakar Zein:        (Interjection). Sawa. Sawa 

Stanley Ntiaro:        Ni lazima health iwe ya bure.

Com. Abubakar Zein:        (Interjection). Sawa endelea mbele. 

Stanley Ntiaro:        Matibabu tupatiwe bure kwa mwananchi katika kijiji chao.

Com. Abubakar Zein:        (Interjection). Tumesikia ndugu yangu endelea mbele

Stanley Ntiaro:        Hio ni lazima serikali ichukuwe hatua na iwekwe kwa constitution. Serikali ikikataa kupatia mtu matibabu ya bure

tupeleke kotini. Mtu awe na wadhi wakupeleka hata serikali kotini.

Com. Abubakar Zein:        (Interjection). Ungekuwa sasa unamalizia.

Stanley Ntiaro:        Kitu moja, Security. Security, hakuna watu wako hapa wataongea wengi usijali. Niongeze moja,  moja tu.  Security,

hapa  in  Kenya  security  imekuwa  mbaya  zaidi,  zaidi,  kila  mtu  analalamika.  Naonelea  katiba  yenu  ingize  mahali  ambapo  kama  watu

watapatiwa bunduki kisheria ndio wananchi wapatiwe bunduki kisheria wajikinge nazo.  Wale wameajiriwa na serikali ili wajichunge wao

wenyewe wasiwe wakauwawa na maharamia. 

Com. Abubakar Zein:        (Interjection).  Sawa.

Stanley  Ntiaro:         Ya mwisho,  Wacha niseme ya mwisho, ya mwisho ni citizenship. Wakati  mtu  anataka  kuingia  Kenya  kujitafutia

kibada au fedha, tumesikia mengi sasa. Tumesikia madawa ya kulevia inaingia, tumesikia bunduki imeingia, ndio nasema citizenship weka
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kwa katiba. Kwa katiba mpya. Ni lazima mtu akiwa ni Msomali akiwa anatoka Somalia alete vitu vyake vya Somalia mpakani wa Kenya

na akae  miezi mbili, kama maofisa wataenda kuvisit kwao wajue wanatoka huko huko anasema  alizaliwa,  ili  akubaliwe  kuingia  Kenya.

Tujue ni nani anatakikana kuwa Kenya mzuri na ni nani anatakiwa kuwa mbaya. Na hivyo ndiyo nasema citizenship iwe properly defined.

It should be defined. Hio ni lazima iyangaliwe mzuri kwa, ku compare na ile iko sasa. 

Com. Abubakar Zein:        (Interjection).  Now.

Stanley Ntiaro:        Si ndio. Kwa hivyo mimi, kwa sababu umeniharakisha nitatafuta njia ingine ya ku represent  my views hata kama ni

Nairobi. Nasema hapa Igembe yale yote yamesemwa ya miraa ni hii ingine youte naunga mkono. Na sina mengine lakini nina mengi ni vile

umeniharakisha na sijaridhika nitajaribu siku ingine. Asanti.

 Com. Abubakar Zein:        Asante sana.  Ngoja,  ngoja mbona  una  haraka.  Hukuridhika  mpaka  unakimbia!  Simuharakishe  kwamba

asitoe maoni yake, maoni yake ni yake, lakini kama unatuambia unataka elimu ya bure huna maana yakutueleza habari  ndefu. Tushaelewa

sisi, unataka elimu ya bure tutaandika kwamba unataka elimu ya bure, sawa. 

Ayub Kitonga. Ayub Kitonga! Ayub hayuko. Sasa ningetaka kurudisha chombo cha kupasa sauti kwa Commissioner Ratanya aendelee.

Com.  Domiziano  Ratanya:           Asanti  sana  Commissioner  Zein.  Sasa  nitaendelea  nilikuwa  nimeenda  break  kidogo  kwa  shule

ambayo ilikuwa ya muhimu na nimerudi. Okay nimesema nimerudi kwa sababu tulikuwa hapa asubuhi mpaka karibu saa  saba unusu alafu

nikaenda  kwa  hio  shule  ingine  nikamuacha  Commissioner  mwenzangu.  Now  ningetaka  kuwakumbusha  kwamba  tulikuwa  tunasema,

tujaribu kutumia saa  ambayo tunayo kwa njia nzuri  kwa  sababu   kila  mtu  ambae  ameandikwa  hapa  atazungumza.  Kwa  hivyo  tujaribu

kupatiana nafasi kila mtu apate nafasi. Kwa sababu mtu mmoja akiongea mpaka achukuwe masaa yote hawa pengine mtakaa nao mpaka

usiku na sijui kama mnataka tufike usiku. Mimi najua hapa wengi wametoka mbali sana hata huko Kanuni hata wapi mahali pengi. Kwa

hivyo tungetaka tumalize jioni kukiwa na wakati nzuri ambao unaweza kuenda nyumbani. Ndio unaona tunaharakisha sio kukataa  maoni,

ni kupima masaa ili kila mtu apate  nafasi ya kuzungumza. Na  umesikia ukiwa na memorandum, memorandum ina mambo  mengi  ambao

tutasoma na yataangaliwa, kwa hivyo ni ku highlight yaani kusema points.  Na  ukiwa ni mambo yako ya kutoka kwa mdomo yako  ama

kichwa yako mwenyewe, hao pengine utaeeleza lakini si wakati mrefu kama vile kamishina amewaambia, kama unaongea mambo ya nini,

mambo ya education, ni vizuri kusema tunataka elimu ya bure. Kama ni hospitali, tungetaka katiba iingize hospitali iwe ya bure,  si kueleza

vile shidano inapigwa nini, nini, nini, kwa sababu hayo yote yanapoteza wakati. 

Kwa  hivyo  kwa  hayo  tutashirikiana  tujaribu   kumaliza  kukiwa  mchana  tusikae  mpaka  usiku.  Na  ningetaka  kumuita  Gerald  Kaberia.

Gerald Kaberia…………(In Kimeru dialect)  Timothy Kirimi. Timothy Kirimi. Okay Kirimi is not around,  hayuko.  Eric  Thuranira.  Eric

Thuranira…………..(In Kimeru dialect).  Franck Kirimi. Franck Kirimi. Hata huyo hayuko. Sofia Wanja.  Sofia Wanja Mugure Peninah.

 Peninah Mugure. And then Rachel Mwendwa. Mwendwa is around? Alright. Okay.    Kimathi. Keri  Kimathi. Reuben Mwendia,  Dennis

Munoru, is it you? No it should have been registered.  But  let  me  go  through  it  even  others  are  just  like  it.  Just,  yea.  Dennis  Munoru,
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Dennis Munoru. Okay kama Dennis hayuko, Dennis yuko? Okay Silvia. Mandara  Mwendwa.  Mwendwa hayuko? Mercy Kendi.  Daniel

Munene. Kobia Muito? Kobia yuko karibu? Kobia una memorandum ama ni kuzungumza tu? Okay, I  give you three minutes as usual. 

Kobia Muito:                Thank you Bwana Chairman. Mine will be very brief because  much have been highlighted. To start  with I want

to  propose  that  parliament  should  be  given  power  to  preach  a  sitting  president.  And  the  president  should  not  be  given  authority  to

provoke the parliament at will. The parliament which should be able to do that. Election date  should be known in advance,  for example if

we say that it should be the 29th of  every December of fifth year, it should be like that so that we are  able to know the election date  even

for the years to come. The recommendations of public accounts  committee and public investigation committee should be implemented in

total. The following public officers should have security of tenure, the Armed Forces Chief, the Commissioner of  Police, Chief Justice and

the Attorney General.  This appointment should have parliament  approval.  Ministry  that  at  any  one  time  should  not  exceed  twenty.  All

public  land  grabbed  should  be  repossed.  Government  should  introduce  tax  on  all  idle  land,  to  discourage  people  from  grabbing  land

which is not being used.

 

There should be free and compulsory primary education for three children per family. Consider  government employee,  technical positions

should be discouraged from holding written companies which come through the back door, to take the tenders from the  government.  The

presidential and parliamentary elections should  be  held  at  different  dates.  As  the  vice  president  should  be  elected  by  the  people.  The

police force training should be increased from six months to one year.  Ministers should only have two official vehicles and limited set  for

the  cost  expenses  which  the  government  should  carry.  All  police  on  road  blocks  should  be  withdrawn  and  if  possible  privatized.  An

excessive passangers  in vehicles should be charged,  together with the owners of the vehicles. And an MP should be removed  from  the

office if half of the registered voters in that constituency have petitioned to remove him. The government should  appreciate the role played

by saccos  in eradication of poverty  and  channel  money  through  them,  for  only  one  lendig  to  the  citizens.Under   military,  authority  for

sacco should be put in place to over see  the operations of saccos.  Vote counting should be done in the polling stations to avoid rigging.

And that is it, Mr. Chairman.                                                                                                                                         

Com. Domiziano Ratanya:   Okay asanti  sana Kobia  kwa hayo mafupi. Na  hapo sasa  tutaenda kwa mtu mwingine, wengine naona ni

observers. Julius Kiria. Endelea Julius.

Julius Kiria:        Asanti Bwana Chairman. Yangu Bwana Chairman ni maoni kidogo tu na niombe kama ni home. Bwana Chairman ile

naomba jina langu ni Julius Kiria.  Mshaelewa.  Asanti.  Vile  mimi naomba  Bwana  Commissioner  kwa  katiba  ijao  au  serikali  ijao  ni  kitu

kimoja tu kiwe completely discouraged.  This thing is corruption.  Corruption.  Maana kwa nini ya corruption ndio inafanya tuwe  na  very

serious stealing here within.
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Ya pili, tuwe na murder here and there,  na mtu akihukumiwa na serikali baada  ya mwaka mmoja tunamuona hapa in the community  na

anakuwa too bothering  to us. I repeat it that again this should be completely discouraged corruption. Maana bila corruption hawangetoka

jela. Bila corruption mahakama hangewahudumiwa na wameona wameua mtu. 

Ya  pili, ni wale kuwaweka watoto  wachanga mimba. Hio katiba ijao,  serikali  hio  pia  jambo  hilo  liwekwe  maanani.  Kuna  kitu  inaitwa

structional of forest,  tree  cutting, hii kitu inatokana pia na ile kitu nimesema kwanza ni corruption.  Maana hakuna mtu kama Kiriau  ama

nani anaweza kutoa miti kwa forest akiwa na gari imeandikwa GK. Thats serious. Hakuna mtu anaweza kulima kwa maji bila authority ya

mtu ambae anaitwa mtumishi wa serikali. Na hii yote  inafanyika kwa ajili ya corruption. 

Ingine  yafuata,  ni  mtu  ambaye  au  ni  kitu  sijui  ni  kitu  gani  mimi  nitamuita  jina  mbaya  anaitwa  land.  Anafanya  kila  mwananchi  hapa

ahangaike, unaweza beba  koti  lako na kalamu hii naona hapa lakini unasikia shamba lako limeenea mpaka kule milima ile. How  is  that,

can that happen in the world? Hio mtu afikiriwe na huyo mkubwa wake.  Ya mwisho nikimaliza,  kuna  mtu  ambae  amezaa  sisi  na   tuna

majivuno ambayo tunajivunia wakati huu. Mtu huyu naye afikiriwe sana awekwe maanani na serikali ijao. Huyu mtu kwa jina lake anaitwa

Mau Mau.  Mau Mau afikiriwe sana.  Bila Mau Mau hatungekuwa hapa.  Bila Mau Mau hatungekuwa na chochote hapa.   Walihangaika

wakafa na mambo yote mtaona hapa ni juu ya huyo mtu. 

Kwa  hivyo  naomba  nikimaliza  mwenye  kiti  mtu  anaitwa  Mau  Mau  jina  Mau  Mau  wawe  hata  kama  ni  Society  wawe  completely

wakiwekwa maanani. Asanti sana.

Com.  Domiziano  Ratanya:   Asanti  sana  Julius  Kiria.  Pengine  utaweka  sign  pale  ama  umeweka.  Na  sasa  tunaendelea  kwa  huyu

tunamwita Murungi, John Murungi. Murungi yuko? John Murungi. Inaonekana hayuko. Wengine naona hapa ni observers.  And  Jeniffer

Ngirote. Oh yea, unaweza kutumia hapo  tu mum.

Jeniffer Ngirote Imaana:         Thank you very much. I  am Jenniffer Ngirote Imaana.  My views are,  no person should be above the

law.  Free  education  should  serve  persons  up  to  the  highest  level.  Sign  language  to  be  introduced  in  the  education  curriculum.  The

arbitration centres for disabled to be  revived since they are  collapsing. Educated disabled persons  to be  employed.  Disabled persons  to

be  exempted  from  tax  paying.  Free  health  services  to  the  disabled.  Equalize  to  all  children.  Manufacturers,  when  making  vehicles  to

ensure that needs for the disabled are  met eg by low flat pass,  to assist  them when boarding or  alighting the vehicles. Also,  the builders,

when building the houses they remember the disabled persons  because  some houses have stairs and somebody with a wheelchair won’t

make it, so I would like them to build a flat place. 

Parastatal  bodies  to  be  encouraged  to  employ  the  disabled  by  reducing  the  tax  they  pay  to  the  government.  The  ones  which  have

employed disabled persons to ask them to pay less. 
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Parents who have disabled persons to favour them when sharing the land amongst other children by considering access  to roads,  hospital,

schools and also the land scape  of the land. In the courts   judges  should  not  delay  cases  beyond  six  months.   Customary  laws,  those

discriminate the women should be abolished. Nursery school teachers to be employed by the government like other teachers. Each arm of

the government to do its duties independently.  There should be balanced and check of powers  between the judiciary, legislature and the

executive. People caught bribing or being bribed should be arrested so as  to abolish corruption.  Disabled persons  to be  elected as  DCs,

Chiefs, MPs even as president if they qualify. Thank you very much.

Com.  Domiziano  Ratanya:   Asanti  sana  Jenniffer  kwa  hayo  maoni  yako,  na  sasa  tunaendelea  kwa  mwingine  naona  wengi  hapa  ni

observers lakini tuna Edward Mutura. Edward Mutura is he around? Edward Mutura. Mutura is not there, I think I have finished with that

also.  Mwingine  ni  Muriuki  Kiambati.  Muriuki  Kiambati.  Muriuki  Kiambati.  James  Ntwanyori.  James.  Edward.  Huyu  yuko  hapa  ni

Edward  Mutura.  Vile  imeandikwa.  Wewe  ndio  unaitwa  Edward  nani?  Fredrick.  Huyu  nayeye  ni  Edward  ameandikwa  hapa,  pengine

tutampata huyo mwingine. James yuko hapa? James Ntwanyori.  James hayuko. And Francis Mutura.  Ni wewe? Okay Francis endelea

na maoni yako. 

Francis Mutura:        Asanti sana Bwana Chairman, mimi nitaendelea na maoni yangu, ni kidogo ni machache tu si mengi. Nasema ya

kwamba serikali yetu tukufu ile tutachagua mwaka hii iyendelee na kuuchunga wanafunzi wawe wanasoma bure. 

La pili, naendelea kusema hivi la kwamba serikali yetu tukufu ile tutachagua mwaka hii iendelee kuangalia wazee wale walileta uhuru nchi

hii, wale wanapigania uhuru. 

Mbona  wao  wanakuloa  taabu  mingi  mistuni,  wanakuwa  wanahangaika  na  kufa  na  hata  wengine  watoto  wao  wanawaacha  bure  bila

mama,  bila  baba.  Sasa  hio  iyangaliwe  wale  waliwachwa.  Wahudumiwe  na  serikali  yetu.  Wakulima  wadogo  wananyanyaswa  sana.

Hawana  nguvu.  Serikali  yetu  iyangalie  sana  ile  tutachagua  mwaka  hii,  iwapatie  nafasi  wachague  chama  chao  cha  kuchunga  wakulima

wadogo. Ya mwisho, yangu nikusema serikali yetu iwe mwananchi wa kawaida awe anahudumiwa.

Com. Domiziano Ratanya:  Okay asanti sana kwa hayo maoni yako kwa ufupi Bwana Francis Mutura.  Na  sasa  ningetaka kujua kama

kuna  mtu  mwingine  ana  maoni  yake  kwa  sababu  tumenaliza  wale  tulikuwa  tumeandika  lakini  wale  wanaketi  hapa  si  wale  walikuwa

wameandikisha kama observers, lakini kama kuna yeyote anakitu kabisa angetaka kusema alafu tumalize. Ulikuwa umeandikwa? Wewe

unaitwa aje? 

Stephen Karemu:        Stephen Karemu.

Com. Domiziano Ratanya:  Na mwingine ni nani? Ebu mikono juu.  Mikono juu. One, two three, ni hao tu, four. Ebu weka mikono juu,

mikono juu tuone ni wangapi.  One,  two,  three,  four.  Wapi Co-ordinator?  kujeni hata hapa tu.  Kujeni  hapa  tu.  Co-ordinator  ebu  kuja.
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Kanake ama Kimathi . Are you around Kimathi. Mwandikishe hawa, put them somewhere as they finish, you see, yea register them. Kwa

hivyo tuendelee.

Stephen Karemu:        My names are Stephen Karemu. Anthony Stephen Karemu. I would like to say is that in the next constitutional

review actually we would like those people  who are  concerned on the constitution review to give briefly to enable the citizens  to  know

what they are doing because most of us actually they are not aware what we are reviewing. 

Otherwise we cannot change something which, we are  not aware.  So next actually they can give the leaflets on what we are  reviewing.

Thank you.

Com. Domiziano Ratanya:  Okay hayo ni maoni yako.  Lakini ningetaka kukujulisha kwamba tumekuwa tumeendelea wakati  mrefu na

hata  tulikuwa  na  elimu  ya  kufahamisha  wananchi  hii  inaitwa  civic  education.  Lakini  ukiendelea  tu  utazidi  kuelewa  zaidi.  Asante.  Sasa

mwingine umeandikishwa hapa? Unaitwa je? Peter Kibira. An dikishwa hapo. Okay endelea Peter.

Peter Kibira:                Thank you very much. I want to talk about  gender rights. The current constitution is silent on the word child or

childhood. The provisions of citizenship avoid mentioning child in the reference to matters of birth as  in confirmed in  the  citizenship  and

instead refers  to use the phrases  like  child  born  like  person  born  in  Kenya  are  not  child  born.  This  has  led  to  many  contradictions  in

statutory definitions of a child resulting to confusion. The basic needs of children like education,  nutrition, health and medical care  are  not

acknowledged  as  fundemental  righst  of  a  child.  There  is  not  guarantee  protection  for  children  against  harmful  practices  such  as  child

labour,  neglect  and  abuse,  sexual  exploitation,  female  genital  motilation  and  inhuman  punishment  in  homes.  The  rights  of  citizenship  is

uncertain in the current constitution. Citizens by birth ought to be an automatic right for every Kenyan child but this has not been shown. 

Current constitution protect the rights of children so far as they constitute general man’s of Kenya citizen to whom the bill refers.  This is a

fundamental  error  because  the  needs,  responsibilities  views  and  visions  of  children  and  adults  are  not  sonanimous.  And  therefore  the

children should be given a special place in the constitution. 

The rights to life and survival deveolopment, protection  and participation are all guaranteed human entitlement and must be  guaranteed to

all  children  as  they  are  entitled  to  express  their  thoughts  and  opinions  in  schools,  homes,  communities  and  even  courts.  Children  are

expressed  to  many  ills  to  which  are  not  conducive  to  their  well  being  and  these  are  abuse,  neglect,  descrimination,  harmful  cultural

practices  for  example  FGM.  Children  deserve  express  constitutionally  definition  and  recognition  as  this  should  create  clarity  in  the

aknowledgement  and  enforcement  of  children  rights.  I  would  therefore  recommend  that  a  separate  section  be  introduced  in  the  new

constitution  in  the  new  bill  and  also  any  decision  made  concerning  children  by  individuals  or  by  court  should  be  guarded   first  and

foremost by the best  interest of the child. I would also want to recommend that the an independent constitutional office be  established to

ensure full enjoyment of rights due to all children. 

On reproductive right, the productive right is a right for both men and women, that evey individual  has  the  right  to  decide  the  size  and
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spacing of the family.  And to have means and information to do so that there must be  no cohesion either to have or  not to have children.

And some of the components  of   reproductive  rights  include  develutary  choice  in  marriage,  social  relations,  child  bearing  and  right  to

enjoy the highest attainable standard of sexual and productive health. 

The new constitution, should therefore have in place national policies and standards that prohibite any violation of reproductive rights. And

to end actually, as many have said that people do not know what exactly is contained in the constitution, just because  it is almost confined

 within one area lets say Nairobi or some other parts so the citizens do not know what it is. And even when you are  reviewing you do not

know what is contained there. 

So I would therefore  recommend  that  the  new  constitution  be  made  or  be  drafted  in  all  vernacular  languages  ranging  from  Kiswahili,

English and other vernaculars,  to enable the wananchi to understand the constitution. And it should also be availed or  should be sold  in

bookshops or put in vantage places whereby the citizens or  wananchi can be able to access  them. And also actually all the human rights

be entrenched in the constitution. Thank you. 

Com. Domiziano Ratanya:   Okay asanti  sana,  huyo alikuwa Bwana Peter  Kithera.  Kwa hivyo tuendelee kwa mwingine. Unaitwa je?

You are registered there. 

Moses Ginyanga:        I have many points but I will not repeat  them. I want just to mention a few points that I have since many have

been  said  by  people.  The  constitution  should  safeguard  the  contract  of  the  promises  between  the  people  and   their  representative  in

parliament. Incase the promises are not arrived at the people should be at liberty to prosecute them in a court  of law. I support  my friend

who has said the president  should serve only two terms but this should not be  a must. This should happen if he wins again after the first

term. The present cost sharing in government hospitals should be abolished.  Many people are dying due to lack of money. 

For  the parliament to achieve a higher standard of interectual maturity, all those vieing for  the  parliamentary  seats  should  be  graduates.

There should be freedom of movement from one place to another by a Kenyan citizen within our nation. The rise of a  hierachy within our

judiciary should be approved by a set  of tribunal set  judges to ensure that they are  the right judges with the required qualifications. Any

cash crop or  any product  that  bring  our  country  any  foreign  currency  and  employ  the  people  of  Kenya  should  not  be  barned  by  the

government. Thank you.

Com. Domiziano Ratanya:  Okay asanti sana Moses umeeleza kwa njia nzuri. Na wewe tunakuita aje? Daniel?

Response:        ……………….(Inaudible) 

Com. Domiziano Ratanya:   Kithiungu. Enda pale utawambia.
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Geogero Kiriungu:        Okay,  jina yangu naitwa Geogero Kithiungu. Ningekubali serikali ile itaongoza  wakati  ujao iyangalie  mambo

ya power and lighting, ya sitima. Kwa sababu wananchi wale wako rural hawapatiwi sitima sana.  Na  iyangalie tena pahali sitima inatoka

kama Kiambere au pengine inatoka Kindaruma watu hawa hawafaidiki.  Sitima  inatoka  hapo  lakini  hawawezi  kusaidika.  Na  saa  ingine

hapo kwa hio maji, maji hio iko katika Kindaruma inaweza kupigwa mpaka iende Mandera  au iende Machakos  mahali hakuna maji kwa

sababu tunapata sitima Kenya na tuko na sementi Kenya,  ile inaweza kuweka  karabati  ile inaweza kupeleka maji  huko  na  sitima  ipige

maji iende Mandera ama Ukambani. 

Mambo mengine ni kama,  nitazungumza juu ya garbage,  industry ya Kenya yote ndio inatengeneza makaratasi  yote ile inajaa katika Ma

town. Ingekubaliwa ifanye kama group moja, kama industry moja ile inaweza ku recycle kwa rural areas si Nairorbi peke yake.

Mambo  mengine  ni  HIV  Aids  kwa  sababu  ni  disaster.  Serikali  iongeze  pesa  ya  kulinda  hao  watoto  wameachwa  mahatima,  na  hao

wagonjwa wako na HIV Aids wafanyiwe mpango wa kufanyiwa biolotic care wanatunzwa nyumbani. 

Hapo point ingine ni rural roads.  Kwa  barabara  ile  inaenda  kwa  mashamba  yetu,  inapimwa  kama  twenty  feet  upana  yake  lakini  wale

wako karibu wanaweza kuacha barabara ya ten feet, kwa sababu ukiwa na gari yako huwezi pita. Hiyo sheria inastahili kuangaliwa katika

rural  areas.  Na  hapo  maji  iwachwe  kuanza  kuenda  kwa  barabara.  Sasa  kama  hii  lami  inachukuliwa  na  maji,  yote  maji  inatoka

mashambani  alafu  inaingia  inamaliza  mamilioni  ya  pesa  ya  Kenya.  Ingine  ni  wale  wamesoma,  wale  wanaenda  Ng’ambo  hawatuletewi

chochote.  Wale  wako  university  wanajitenga.  Hawawezi  kuchanganya  na  hawa  wengine.  Sasa  hawa  waangalie  wakienda  University

wanarudi  huku  kwa  sababu  wengine  wanajenga  manyumba  yoa  Nairobi  na  kuwacha  kwao  kukihangaika.  Asanti  sana  kwa  hayo

machache.

Com. Domiziano Ratanya:   Asanti sana Ntonjera. Na huyu rafiki yetu anaitwa Ntonjera. Enda hapo utuambie.

Mr.  Ntonjera:          Na  shukuru   kwa  nafasi  hii  nimepata  kwa  sababu  hii  tunazungumzia  hapa  hatujawahi  kuzungumzia  tangu  sisi

kuzaliwa. Kwa hivyo kwa hii katiba tunazungumzia hapa, wengine hatujaona katiba kama hio. Kwa hivyo kile ambaye tunataka,  tunataka

tuundie katiba mpya ya kulinda sisi zaidi kulinda mwananchi wa chini kabisa  ili asidhulumiwe. Tena mamlaka yote iliyo na rais  ipelekwe

kwa mbunge ilil tupate mambo mazuri. Napendekeza  hii  katiba  isimpe  mtu  yeyote  mamlaka  kwa  sababu  huyo  mtu  akipewa  hataweza

kufanya  kazi  vizuri,  atakuwa  anafanya  kufurahisha  mwenye  alimuandikisha  ilhali  kikiwa  mamlaka  ni  mbunge  ataogopa  mbunge  na

kuheshimu  kazi  yake  na  kuifanya  vile  inahitajika  na  mwishowe  mwananchi  wa  kawaida  atafaidika.  Kwa  hivyo  nashukuru  nafasi  hii

tumepata,  na  tuundiwe  katiba  vizuri  na  pia  wale  wanaelewa  zaidi  ya  sisi  tunatoa  maoni  watusaidie  kujua  ni  pahali  gani  tutafaidika.  Ni

mahali gani sisi tutapata kusimama vizuri. Na nashukuru kwa hayo sina mengi mimi nitaachia hapo.

Com. Domiziano Ratanya:   Asante sana Ntonjira, sasa kuna mtu wa mwisho. Mwisho kabisa. George Michugu. George Michugu. Na

99



hatatwambia hapo John, hata kwa hiyo.

George  Michugu:        Thank you. I would  like  the  constitution  to  address  the  agricultural  sector,  particularly,  the  tea  sector  which

seems to be under crises currently. If you look at the management of the media factories, which we have in this country, has been given to

the farmers to manage. But the government does not give the farmers clear guidelines on how to manage the tea  sector,  therefore I would

like the constitution to define clearly what is the role of the farmer and who is suppose  to manage this sector,  for  example,  the  farmers

have been asked to elect directors. 

These directors  some of them really are  not qualified to run the sector  because  some do not have  the  correct  education  or  the  correct

management skills, for that matter the constitution should clearly define the minimum education qualifications for a director. 

The  other thing is on elections of directors, each director should be elected using secret  ballot and not otherwise,  because  other systems

are civic manipulation, and therefore, any individual with money, can manipulate and therefore interfere with management of the tea sector.

The other area which I would like the constitution to address is the area of education. Currently, in Kenya,  the poor  people  cannot afford

quality education, in this I mean the public schools which we have are  very poor  in terms of performance and therefore,  its only the rich

who can afford to take  their children to good schools.   Schools  which we may call private schools.  So the government should come up

with a policy try to address  the problem, because  it  is  a  big  problem  and  many  children  are  not  attending  school.  So  the  government

should also force the parents to take their children to school but not schools without teachers.  Not   school without a good curriculum, so

the government should come up with a good curriculum which is fit to our children because the current system of education is not fit to our

children  because  is  actually  lavorious.  There  is  too  much  work,  the  students  are  supposed  to  cover  and  also  the  teachers  are  over

burdened. Therefore, the government should come up with a better  system of education and provide funds to poor  parents  who cannot

afford school uniforms and school fees. Thank you.

Com. Domiziano Ratanya:          Okay  nimeshukuru  sana  Michugu  ambaye  amekuwa  wa  mwisho,  na  kabla  ya  hatujafunga  kabisa

ningetaka  kumuona  Chairman  kama  yuko  karibu  wa  hii  committee  ya  constituency  aseme  machache  na  alafu  co-ordinator  na  hapo

tutafunga mkutano huu. Okay. 

Response:        Inaudible.

Com. Domiziano Ratanya:          Kama Chairman hayuko, pengine kama Secretary  wa hio  committee  ana  kitu  ya  kusema  anaweza

kusema, kama hakuna Co-ordinator aseme lolote, kama hana sasa tuta

Secretary:        Thank you Mr. Chairman, once again my name is Beatrice Bariu. I come from Kigoi Location,  I am the secretary of the

three seats, the CKRC.  I want to take  this opportunity to thank all of you for coming and for participating from morning upto this hour,
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thank you so much even for taking that pain to learn and to know exactly what is needed.  Infact this is for the sake  of your country.  You

have shown a lot of responsibility and care  for your country which is very important,  and I hope that the Commissioners here they have

heard  the people statements, they will go with them, they will prepare  the draft  and then they will follow the other procedure  and so we

will have a good constitution which will be of good use in future and which will protect our rights in all sectors.  Otherwise I want to thank

you very much, we have come to the end of this meeting. Thank you so much.

Com. Domiziano Ratanya:        Co-ordinator unalolote la kusema?

Co-ordiantor:                 Okay asanti  sana Chairman, mimi sina mengi ya kusema ile tu ningetaka kuwakumbusha wananchi kwamba

kesho tutakuwa Ntonyiri.  Tutakuwa Rare  Social  Hall,  then  the  following  day  tutakuwa  Mutwata  Secondary  School.  Na  kutoka  hapo

tutarudi Tigania East, itakuwa tarehe sixteen Friday. 

Kwa  hivyo  kama  kuna  mtu  ambaye  ako  na  maoni,  labda  atapatiana  anaweza  tupata  katika  vikao  hivyo.  Ningeli  kwamba  ningetaka

kuwaambia  kwamba  maoni  yetu  commissioners  wamechukua,  na  kutoka  hapo  labda  tutangojea  mpaka  ile  ripoti  ndio  tujue  watu  wa

Igembe wamesema nini kuhusu katiba. Kwa hivyo baada  ya may be miezi miwili, tutapata  hio ripoti na tutarudisha kwa wananchi tena ili

muone kama ni ukweli maoni  yatakayowekwa  katika  katiba  kutoka  Igembe  yanatokana  na  nyinyi.  Kwa  hivyo,  ningewashukuru  nyote

kwa kujitolea kwenu sana sana Makamishina kwa kuwa nasi siku nzima, Programme Officers na hata committee members. 

Jambo lingine la mwisho ni kwamba tuna providers. Civic education providers kunao hatujawalipa pesa zao zote na ningewaomba watulie

kwa sababu nilivyowaambia tutakuwa tunalipa pesa,  mwezi. Kama vile commissioners tunakuwa tunapokea pesa  kila mwezi, kwa hivyo

pesa zikija, nitakuwa namuita, kawaida yangu nimwandikia barua,  nitamwaandikia barua  nimuite na nimuonyeshe pesa  ziko na mtakuja

kuzipokea. Kwa hivyo musiwe na shida mkisema ati hamtalipwa, najua mmefanya kazi nzuri na pesa  zitalipwa wakati  kadi  zitakapokuja.

Otherwise asanteni sana.

Com. Domiziano Ratanya:        Okay, asanti sana Bwana Co-ordinator, na sasa ningetaka kuchukua nafasi hii kuwashukuru sana wale

wa members wa committee ya Igembe constituency. Tumekuwa na nyinyi kutoka jana. Tulikuwa Kangeta tukapata kazi nzuri kabisa  kwa

sababu watu walikuwa wanaleta maoni mazuri, na hio ni kuonyesha ile kazi mmefanya na tukawa na amani. Hio tulifurahi sana jana ,  na

hata leo,  ikawa continuition na ikaendelea mzuri tukafurahi,  na hata nyinyi wenyewe tumeona ile kazi mmefanya, hii team  tumeona  hapa

karibu four hundred, wale wameingia. Na hio ni very very good attendance. 

Kwa hivyo katika Igembe constituency yote tumeona pengine tume record kama seven hundred and fifty ama karibu number kama hio na

hio ni record na tumefurahi sana kwa ile kazi committee imefanya, pomaja na Co-ordinator msaidizi wake, na wananchi viongozi kama ma

Councillors wote wale wamekuwa wakisaidiana. 

Asubuhi tulikuwa na DC,  tulienda a courtesy call kwa DC na tukaona hata yeye anaungana sana na nyinyi kuwasaidia na kwa hivyo hata

wao wote viongozi wote kina DC,  Machiefs na kila mtu ambaye anayesaidia hii mobilization pamoja na nyinyi tungetaka kuwashukuru na

tunasema asanti sana. 
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Kwa hivyo tumemaliza Igembe Constituency na kesho tutaendelea kwa ile constituency ingine ya Ntonyiri.  Na  tutakuwa na vikao viwili.

Na kabla ya kuita maombi pengine ningetaka kuwaambia sasa  tumefika  mwisho  wetu  wa  mkutona  wetu  wa  commission  na  tungetaka

kutangaza  kwmba  officially  tumefunga  mkutano  wa  constitution  of  Kenya  review  commission  .  Na  sasa  mtu  mmoja  atuongose  kwa

maombi twende nyumbani kama Hellen. Ukiongosa ama mama mmoja aongoze ni sawasawa ningefurahi.

Hellen:  Na tuombe, Mungu nachukua nafasi hii kukurudishia,  na tunakuambia ubariki makomishona wale walikuwa na sisi kutoka jana

mpaka leo na tunakuuliza   Mungu,  uwasaidie  mahali  popote  wanaenda  kuchukua  maoni  ya  wananchi  natunaomba  wananchi  wapeane

maoni  yao  wakifikiriana  pamoja.  Tunakuomba  Mungu  utusikilize  na  utusaidie  kwa  kazi  zetu  zote  zile  tunafanya.  Saidia  kamati  wale

wanaendelea kufundisha wananchi na wananchi nao waendelee kufundisha hata wale hawataki kuingia hapa kwa kupeana maoni yao. 

Tunaomba Mungu usaidie rais wetu Moi aendeshe serikali yetu mpaka wakati tutaunda ile constutition mpya. Tunakuomba Mungu usaidie

viongozi wote kutoka mahali wapo na uwaongoze wananchi kwa imani. Naomba haya kwa jina la Mwenyezi Mungu.

Meeting ended at 6.00 p.m.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

 

102


