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Com. Kavesta  Adagala:   Habari  ya asubuhi?  Karibuni.   Ijapokuwa sisi ndiyo wageni wenu, lakini karibuni  kwa  kikao  cha

Tume  cha kurekebisha Katiba,  tuko na furaha kuwa hapa,  we are  very very happy to be  here  in  Ol  Kalau,  kile  tungependa
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kufanya,  tungependa  tuanze,  lakini  tutafanya  official  opening  kama  watu  wako  wengi,  lakini  kazi  yetu  ni  nyingi  sana  na

tukipoteza  kila  dakika  tano  tunapoteza,  we  are  losing  a  presentation.  So  we  can’t  just  sit  by,  kama  muko  hapa,  tunaweza

kuanza na nyinyi, halafu when they are more people, we will do the official opening. Mutuhurumie kwa sababu kazi yetu inaenda

kwa madakika.  If we miss five minutes, we have missed a presentation, or ten minutes we’ve missed an oral presentation.  So if

you will bear with us, we will start, and then we will explain the modalities when they are more people.  Tunaweza kuendelea?

Ndiyo.

Yah,  kwa  sababu  views,  views  are  to  the  Commission  and  as  long  as  we  are  here,  we  will  take  your  views,  they  will  be

recorded, audio recording, there is someone there, a young lady there Charity, to write it down, and we will also write it down.

 Kama tunaweza kupata mtu wa kuomba, halafu tunaweza kuanza.  Mimi ni Kavesta Adagala, Commissioner, na mwenzangu ni

Prof. Idda Salim, he is one of the three vice chairmen of the Commission.  kuna mtu ana weza kutuombea?  Asante.   Tunafaa

tuanze saa mbili, hadi saa kumi na mbili na unaona sasa  ni saa  ngapi, hatuwezi kukaa na kungojea,  we have already lost about

10 presentations. Asante mzee.

Prayer.  Basi  tuombe.   Mungu  wetu  asubuhi  hii  njema  tunakushukuru,  umetulinda  kuwa  mahali  hapa  kwa  sababu  ya  vile

unavyotupenda.  Tuko mahali hapa kwa sababu ya mpango maalum unavyoweza kusaidia nchi yetu, na sisi kama wananchi pia.

 Tunaomba  uongozi  wa  roho  wako  mtakatifu,  yote  yatakayonenwa  mahali  hapa,  yawe  na  msingi  na  mpango  wa  kuwafariji

wananchi wa Kenya, na hata washiriki wa nchi yetu.  Waongoze viongozi wetu,  na sisi wananchi wa sehemu hii, pia tuongoze.

Mwanzo  mwema  tumeomba  na  hata  katikati  wa  mkutano  wetu,  na  mwisho  mwema,  na  yote  tumeomba  tukijua  utafanya

mapenzi yako, katika jina la Yesu aliye Bwana, na Muokozi wetu.  Amen.

Com. Kavesta Adagala:   Asante kwa kutuombea Mungu atuongoze kwa mambo haya.   Tutafuata utaratibu wa registration.

We will follow the registration list, and we will,for instance  if you have an oral presentation,  it is ten minutes, and we shall keep

time,  maximum  ten  minutes.   Siyo  utumie  hiyo  ten  minutes  lakini  maximum  ten  minutes.  Ukiwa  na  written  presentation,

memorandum, ni five minutes, na unatoa tu highlights, summary ya hiyo presentation kwa sababu itaenda kule Tume ,  na  tuna

watu huko wa data  analysts na pia sisi wenyewe, tutasoma, na tumewashukuru mume kujamapema, mutatusaidia  kuanza  kazi

yetu mapema.  Kuna Mwai Kibiru? Very good, we respect that.   Wapili ni Joshua Gichiri?  Joshua Gichiri ako?   Ndiyo,  haya.

Karibu, yes, so memorandum, five minutes, oral presentation maximum 10 minutes.

Joshua  Gichiri:   Asante  sana,  asante  sana  Commissioner  wetu,  to  the  chairman,  the  Constitutional  of  Kenya  Review

Commissioners.  Maoni yetu kuhusu Katiba ni kwamba Ol Kalau town iwe makao makuu ya wilaya ya Nyandarua kama ilivyo

wekwa mwaka wa 1962,  asante kwa kupokea  na kusikiliza maoni yetu hapa Ol Kalau Constituency.   Karibuni  sana,  wenyu

mwaminifu, wakaaji  na  wenyeji  wa  Ol  Kalau,  Nyandarua,  Mkoa  wa  Kati,  Jamuhuri  ya  Kenya.   Jina  langu,  Joshua  Mbichu

Gichiri, kwa niaba ya wakaaji  wote wa Ol  Kalau  Constituency,  leo  ni  tarehe  19-04-02,  mumekaribishwa  sana  hapa,  asante

sana.   Kama  sijampa  memorandum  ambao,  maoni  yangu  ambayo  nimetumia  kwa  maandishi,  kwanza  ninge  kuonyesha
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geogrophia ya hapa hapa kwetu. Nyinyi ni wageni, na kila mara wageni wakiwa wakienda safari bila compass,  niliyo nayo hapa

ni compass ya Kenya, ambayo inaongozwa na wananchi wetu, hasa kitu muhimu ni elimu, yaani kwa Kiswahili ni masomo, kitu

muhimu katika Kenya yetu hii, ambayo ndiyo inafaa kuongoza kila mmoja akiwa kiongozi, akiwa village, akiwa Nairobi,  akiwa

pahali popote, ni compass ambayo ndiyo hiyo. 

Ndani  ya  compass  hiyo,  ina  sentences  tatu.  We  have  physical  education,  mental  education,  spiritual  education,  hiyo

ikiunganishwa pamoja,  inategemea kitu tunayoita academic success.   Siku ya leo,  tulipokea barua yenu tangu ni kama mwaka

moja ulio pita, tutoe maoni yetu siku ya leo.   Tunayo orodha ndefu, orodha ndefu, imeanza kuanzia moja,  preamble,  directive,

Constitutional Supremacy,  citizenship, defence and national security,  political parties,   construction and system of government,

the  Legislature,  Executive,  Judicials,  all  these  local  government,  electoral  system  an  process,   basic  rights,  basic  rights  of

governments and groups, land and property rights, cultural, ethinic and regional diversity and communal rights, management and

use of natural resources, environment, national resources, yaani matumizi ya kiserikali.  

International  relationship;   Number  21,  Constitutional  Commissions,  institutions  and  offices.  Ya  mwisho,  waheshimiwa

Commissioner wetu, succession and transfer of power. All these your questionnaire guidelines, ambayo mulitutumia, Tumejaribu

kwenda  through  wakati  tunatembea  hapa  na  pale  katika  Constituency  yetu,  na  ni  lesson  kubwa,  hii  inafaa  either  mawakili,

ma-professor  wa university, wengine wetu ambao ni wataalamu wa mambo haya.   Kwa  hivyo  sisi  hapa  katika  grassroots,  ni

sehemu ndogo tu, tunaweza kuchukuwa nafasi hii, kueleza tu, akili yetu kidogo, kwa sababu hapa ni chini, hapa ni mbali sana na

town kubwa kubwa, ni juzi tu, tulikuwa settled hapa, wengi wetu ni wakulima wadogo, wengi wetu ni wanafanyi biashara, wengi

wetu ni vijana wa  matatu  ambao  wanafanya  hivi  hivi  hapa,  ukiwaona  hapa  town  yetu,  ukitembea  hapa  na  pale,  utaona  hata

kutembea hapa tulipo, unaona hata kufika ni  shida,  kwa  sababu  ya  jambo  hili  na  hili.   Kwa  hivi,  mimi nikiwa  mzee,  mimi ni

ordinary lay leader wa Kanisa. Bishop wetu yuko hapa Nyahururu, Archdeacon yuko hapa hapa,  ni Nyandarua parish yetu ya

kanisa, hii ni social hall ya kina mama wetu ambao ni wa kanisa. Mimi tu nachukuwa nafasi hii, kueleza tu maneno matatu.

Katika  ile  orodha  ya  mambo  ishirini  na  mawili,  ambao  mulitupa  muongozo,  nimetumia  tu  matatu.   Ya  kwanza,  preamble.

Preamble, ni neno geni ambayo kibibilia, ingekuwa ndiyo mwanzo, ambayo, ndiyo inge kuwa ni muongozo, kwa sababu wakati

wa  Musa,  alipewa  hii  maagano  kumi,  na  imeandikwa  kwa  lugha  sote  tatu,  nyinyi  muko  hapa,  munaweza  kusikia  tukiongea

kikuyu,   ndiyo  hii  bibilia.  Hata  ukiwa  na  bibilia  yako  ya  Kiswahili  sasa,  unaweza  kuandamana  nami,  na  utaelewa  yote

ninayosema.  In the same way, Katiba yetu ya Kenya,  kama ingeandikwa namna hivyo, ingekuwa kila moja mtoto wa Sunday

school,  youth,  akina mama, wahubiri wote,  wange kuwa tu wakiwa katika nchi yao,  wanafuata  tu.  Akienda  kule  Mombasa,

anatumia hii bibilia hiyo hiyo, ikiwa ndiyo Katiba, ingekuwa Katiba ni hivyo hivyo, anaongea kwa lugha hiyo ya Kiswahili sanifu,

akiwa  Kisumu  ni  hivyo,  hivyo,  akiwa  Mararal  kule  upande  wa  juu  ni  hivyo  hivyo.  Preamble  inge  kuwa  rahisi  sana,

internationally,  ukiwa  Nairobi,  ukienda  wapi,  ukienda  Cairo,  ukienda  South  Africa,  ukienda  London,  ukienda  America,

unasomea wananchi wote wa dunia nzima, maoni yetu ya Kenya,  Katiba yetu, utaratibu wetu,  vile tunaendesha kwa kingereza.

Kwa hivyo ukiangalia bibilia, huwezi kuwa dormant,  huwezi kuwa dull wakati  muhubiri anahubiri kwa Kingereza  kwa  sababu
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utatumia kwa lugha yako.  Ikiwa uko katika sehemu za reserve, itaandikwa kwa lugha kwa Kikalenjin, itaandikwa kwa lugha ya

Dholuo, itaandikwa kwa lugha ya Kisomali,  itaandika  kwa  kila  lugha.  Katiba  hivyo  hivyo  itakuwa  so  simple,  so  simple,  and

haitasumbua  wananchi  wetu.   This  is  all  what  we  are  talking  about  preamble,  ambao  ni  muongozo  mzuri,  ukifungua  ile  ni

paragraph ya kwanza, unahubiri na watu wawili, watatu wanaokoka na tunapata jawabu kutoka kwa Mungu.

Part  two; Constitutional Commissions, institutions and officials.  Happy Constitutional making!  Hapa ndiyo swali  ina  simama,

inakuwa na exclamation mark,  inakuwa  ni  question  mark.   Inashinda  kama  ni  ‘X”,  lakini  ili  tupate  jawabu,  let  us  get  a  very

simple  thing.  Lazima  hii  iangaliwe  sawa  sawa.   Historia  inatuonyesha  mwaka  wa  1976,  kwa  sababu  hakukuwa  na  mtu  wa

kulinda Katiba, isipokuwa moja tu aliyokuwa wakati  huo Attorney General,  Charles Njonjo,  alisimamia office hiyo ya Katiba.

Sisi  mwanzo  karibu  tupotee  njia.  mwishowe  kuna  mwingine  wanaoelekea  upande  huu  wa  succession.   Hapo  kama

hakungekuwa na mtu mmoja aliyesimama imara, na sheria ya Katiba,  kusoma kuonyesha watu Tume toka  wapi,  Tumesimama

wapi,  tunaelekea wapi,  kungekuwa na shida sana katika nchi yetu. Kwa hivyo Bwana  Commissioner,  Madam  Commissioner

and  sir  Commissioner,  hiyo  idara  yako  tunaishukuru  sana,  hivyo  ndiyo  idara  ambayo  inatakiwa  sasa  hivi  Kenya,  ndiyo

imechezewa sana na ndiyo ilisaidia Kenya,  na ndiyo ilitufanya tukae na amani hapa kabisa,  na  upande  wa  pili  sababu  naenda

clockwise,  nimeanzia  upande  hii  ninaenda  clockwise,  kumalizia  malizia,  succession  and  transfer  of  power.   This  is  very

important.   It  is  the  last  paragraph.   Whoever  is  in  this  world,  must  know  that  he  is  a  steward,  steward.   Katika  bibilia

tunafundishwa, hii dunia ni ya Mungu, in the same way, kama tunaongea habari ya Katiba, nchi hii ya Kenya,  ni nchi ya Mungu,

sisi ni watu wa Mungu, yeyote ambaye anashika madaraka,  kama ni Muhubiri,  kama  ni  mwalimu,  ajue  yeye  tu  ni  mchungaji.

Kwa hivyo, wakati  anapoanza hiyo kazi upande huu, anaenda clockwise,  akiona jua linaelekea upande wa chini, ajue sasa  hii

kazi  aiwache  vile  aliwacha  na  ikiwezekana  aiwache  na  baraka,  arudishie  mwenyewe  mali  hiyo,  kama  alikuwa  ni  Mchungaji

arudishe kondoo nyumbani, kama alikuwa analima apelekee mwenyewe mazao, nchi hii, ukiwa Nairobi, ukiwa President, ukiwa

minister, ukiwa kama nyinyi ma-Commissioner,  mujue hii ni dunia Tumepewa tutunze, unaanza  vizuri,  unamaliza  vizuri.  Ukiwa

kama mchunganji, mtumishi wa Mungu. Kwa nini watu wetu wasifuate mfano mzuri ambao Mungu ametuonyesha?  Kwa hayo

machache Mheshimiwa Commissioner, nimeguzia tu, point one, two, three, kati  ya point ishirini na mbili.  With your permission

and finally, when I am handing over to you this my suggestion here, I put that aside, I hold that one, sasa nimemalizia sir.

Com. Kavesta Adagala:  You talk very nicely, unazungumuza vizuri sana, lakini….wakati.

Joshua Gichiri:  Wakati, wakati.  Asante sana, mimi nikiwa mwenyeji wa Ol Kalau, nalete tu maoni nilisema hapa, kungekuwa

ndiyo makao makuu, mungekuta maendeleo.  Sasa  mukiangalia mutaona the area,  watu hata hawajui hapa ni wapi,  wanajua tu

Nyahururu, wanajua Nakuru,  wana jua Naivasha,  Ol Kalau ambayo 1962  ingekuwa   imekuwa  ingekuwa  na  starehe  mambo

kubwa,  ndiyo  nimeona  maoni  yangu  nikiwa  tu  mtumishi  mdogo,  nitapeana  wapi?   Nipeane  wapi?   Asante  sana,  with  your

permission, thank you very much.

Com. Kavesta Adagala:  Mengine umeandika, tumefurahi.  Tumefurahi wewe ume kuwa wa kwanza kwa sababu ume… you
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have given us some history, wait, wait mzee, wait, wait!  You have given us a good overview of this area,  some history, we are

glad, and you have given us, three points.  There were very clear, and I  think probably your memorandum is also very clear, isn

’t it?  Yes, (interjection).  Yes, we will go through all the memoranda, and they will be put in the archives for posterity,  for many

years to come.  Do you have any comment?  Yah, thank you very much for what you gave us,  in your second point,  were you

talking about safeguarding the constiution, kulinda Katiba?

Joshua Gichiri: Yes madam, yes!

Com. Kavesta Adagala:  And the example of 1976?

Joshua Gichiri:  Thank you!

Com. Kavesta Adagala:  Yes, thank you, we jut need to know how to extract it. And on succession,  you said leaders  should

be God fearing, isn’t?  Whoever is chosen is chosen by God?  (interjection).   So,  all these things we are  doing,  are  done  by

God. O.K. Thank you very much for leading us.  

Joshua Gichiri:  God Bless you.

Com. Kavesta  Adagala:   Yea,  God bless  you  to.   Sasa,  we  have  Kagara?   Kagara  yuko?   O.K.  anafuatiwa  na  Kamau,

Stanley Kamau, na huyu ni Daniel Kariuki Kagara.

Daniel Kariuki Kagara:  Majina yangu ni kama vile munavyosikia, Daniel Kariuki Kagara,  kutoka Ruriye Parish,  Kanisa wa

ACK Katitu.  Yangu tu ni machache,  niseme ni asante  sana kwa Commission kufika hapa,  ili wachukuwe maoni ya wananchi.

Mimi sina mengi kwa sababu nimeandika ama tumeandika memerandum. Yangu ni machache tu, asante sana.  

Com. Kavesta:  Mzee, unaweza kutumia dakika zako tano, na kusema tu juu, juu, yah, kwa sababu,  pia tunaweka kwa tape.

It is being recorded, so if you stand  - - usisome memorandum, lakini useme tu, juu juu

Daniel Kagara:  Ooh, kidogo, kidogo?  Ah, katika memorandum, nimeandika vile Katiba inapaswa kufuatwa.  Na  tena,  nime

- - Tumeandika, katika Katiba hii ya Kenya, ni lazima igeuzwe, ili mtu moja asiwe katika juu ya sheria.  Ni lazima sheria iwe juu

kuliko mtu awe juu ya Katiba ya Kenya.  Kwa hivyo, yangu ni hayo tu, kusema Katiba ilindwe na ijulikane Katiba si ya mtu ni

ya Kenya nzima.  Asante sana.

Com.  Kavesta:   Asante  Mzee,  umetupa  jambo  moja  nzito,  na  ni  nzuri  sana.   Haya,  ambaye  anafuata  wa  tatu  ni  Kamau

Stanley.
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Kamau Stanley:  Asante sana kwa vile mumefika mapema asubuhi ya leo ili tuweze kutoa maoni yetu kuhusu Katiba.

Com. Kavesta: Address the Commission.  Is it written or  oral?  It  is written? And you will submit it?  You will submit it,  eh?

Thank you.

Kamau Stanley:  I  will submit it.  Kwanza,  sijui kazi ile ambaye tunafanya siku ya leo,  ni kazi  ambaye  itadumu,  kwa  sababu

kumeshakuwa   na  Commissioners  wengi  ambao  wamekuwa  wame  chaguliwa  siku  hizo  ambazo  zimepita,  Commission

inazunguka katika hii nchi yetu, na mwishowe, kazi yote inakuwa ya bure.   Juzi juzi tulikuwa na ile ya education,  na sasa,  hiyo

education imeonekana kwamba kazi ile ambayo imefanya ni ya bure kwa sababu vile watu walitoa maoni yao,  haikutekelezwa

na serikali.   Sasa,  kwa hii ya leo nafikiria kwa sababu inaonekana watu wote wamejitolea kutoa hii maoni, na serikali vile vile

imekubali, nafikiria even the President will agree hili jambo liendelee vyema.

Kwanza nita ongea juu ya  …. (interjection)

Com. Adagala:  (laughing).  Tunachanga views kutoka nchi nzima, halafu tutaweka pamoja.   Tutaandika report,  ita enda kwa

Parliament,  Parliament  itapitisha.   Ikipitisha  itakuwa  Constitution.  Ile  itakuweko  ni  new  Constitution  and  the  old  one  will  go

away,  please  don’t  put  us   …  everybody  keeps  putting  us  in  someone  else’s  history.  Kama  8-4-4  walifanya  kazi  yao,

walifanya.  Hiyo  ilikuwa  Presidential  Commission,  hii  hapa  ni  Parliamentary  Commission.  Hii  ni  tofauti.  Lakini  hata  hivyo,

nimeona subject zimebadilishwa kwa shule, na nini  - - una jua ni vizuri hata  - - give the devil his dues, eh?

Kamau Stanley:  O.K. sasa, kwanza nitaongea juu ya President. Ningelitaka….

Com.  Kavesta:   Address  the  Commission,  and  don’t  make  it  a  public  address,  yea,  just  give  your  proposals  to  the

Commission.

Kamau Stanley:  O.K. Ningelitaka President powers, ziwe cut.  Ziwe kidogo kwa sababu kama ingekuwa ni kidogo,  mambo

yale ambayo yamekuwa yakitendeka hayangekuwa ikitendeka.  Age ya President  ningetakaitoke 30 years,  to 70 years  and he

or  she  must  be  a  graduate.   Nikiendelea  niende  kwa  council,  ninge  taka  councilors  wawe  ni  watu  ambae  wamesoma,

wamehitimu darasa  la form four,  na councils ziwe autonomous.  Kwa  sababu  hapo  mbeleni  kumekuwa  na  shida  sana  kutoka

kwa officers na councilors, na councilor hawajakuwa na nguvu ya kufanya chochote katika councils.   Hakujakuwa na handing

over, taking over from the councilors, kwa sababu hapo sasa ningetaka kuwe na hiyo jambo. 

Ningetaka businesses in the country,  ile vitu ambayo ni muhimu sana kwa nchi, iwe  controlled.   Shida  ile  ambaye  tuko  naye,

tunaona  town  mzima  inakwisha  kwa  sababu  ya  watu  wawili.   Watu  wawili  wanachukuwa  business  yote,  na  wengine
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wanaachwa bila kazi.   Sasa  ningelitaka serikali ichukuwe jukumu ya  manufacture  wasije  wakiwa  wanauzia  retailers  mali  yao.

Wawe waki - - iwe ikipitia kwa distributor ili wapee retailers.

Nikienda kwa Parliament,  Parliament inakaa  siku  moja  ambayo  inapitisha  mshahara  yao.  Ningelitaka  Commission  iwe  ndiyo

inatoa habari ya salaries ya watu wote.  Nikienda kwa shule, Commission, Commission ichaguliwe ili iwe ikitoa  - -  ikitengeneza

habari ya mshahara.   Nikienda kwa mashule, ningelitaka primary, au  secondary  schools,  BOG  wawe  ambao  ni  watu  ambao

wamesoma,  na  BOG  au  wenye  shule  wawe  ndiyo  wenye  shule  kabisa  kabisa.  Wawe  wakijua  headmaster  yule  ambaye

atakuwa  kwa  hiyo  shule  (interjection)..  primary  school,  watu  wale  ambao  ni  committee  members,  wawe  ndio  wenye  shule.

Wakiwa wenye shule, wawe  ndiyo  watakuwa  wakijua  headmaster  ni  nani.   Kwa  sababu  kume  shaa  kuwa  na  shida  kubwa

sana.   Headmaster  akienda  pale  pahali  pengine,  anakuja  ndiye  anapewa  mamlaka  ya  kuwa  headmaster,  na  ukiangalia,  hata

qualifications  ya  yeye  kuwa  headmaster   -  -  kwa  hivyo  ningetaka,  headmaster  awe  akijulikana,  na  wazazi  wawe  ndio

wanachagua, waseme huyu ndiye mzuri kwa kuwa headmaster wa hii shule. 

Iko hii pombe ambayo watu wana kunywa all over.  Brew, illicit brew… (interjection)

Com. Kavesta Adagala:  Wacha tumalize elimu. Unasemaje kuhusu  elimu ulikuwa na point ya kwanza.  Ilikuwa nini?

Kamau Stanley:  Ilikuwa shule kwa headmaster  - - - (interjection)

Com. Kavesta Adagala:  O.K. hiyo ndiyo ilikuwa ya kwanza?  Hiyo Tume elewa basi.

Kamau  Stanley:   Ya  pili,  ili  kuwa  ni  lazima  watu  wale  ambao  watakuwa  wakisimamia  hiyo  shule,  wawe  ni  watu  ambao

wamesoma. Educated people.  Niendelee?  O.K.  Kwa brew, ningelitaka serikali ifunge hii pombe kabisa,  kwa sababu serikali

ikitaka jambo lolote lisije likitendeka katika nchi, haiwezi ikatendeka,  na ikiwa watu wamekufa,  iwe  -  -  serikali iwe ikisema ni

mkasa ambaye imeingia katika nchi, ili waweze kusaidia hawa watu.  Kama juzi watu wale wote ambao walikufa kwa  sababu

wakunywa, walikufa hivyo, na watu  -  -  na familia yao waliachwa hivyo. Kwa hivyo ningelitaka iwe a disaster.   Jambo lingine,

naenda haraka ili nisije nika fanya nini.  Kwa shamba,  ningelitaka mashamba yote,  kila mtu akipata  shamba,  iwe not less  than

five  acres  and  the  maximum of  land  owning  in  this  country  iwe  500  acres.   Na  yule  mtu  ambaye  anaweza  kuwa  amepata

shamba, kwa njia isiyo ya haki, hiyo shamba aitishwe na irudi kwa serikali ili watu wengine wapewe.

Nitaenda sasa kwa transport. Kwa transport ninasema mafuta yawe controlled by the government,  na yakiwa controlled,  ndipo

hata barabara zinaweza kuwa nzuri kwa sababu watu wale ambao wangekuwa wakisafiri na haya magari,  also the price can be

controlled following the kilometers kwa sababu sasa  kutoka hapa kwenda Nairobi  inaweza kuwa too much  -  -  ikilinganishwa

na kutoka Nairobi  kwenda Mombasa.  Kwa hivyo ningelitaka  serikali  iangalie  hiyo  maneno,  kuhusiana  na  passengers  fee,  na

mtu akipitishwa kwa gari, ningelitaka awe fined ili asiwe akipanda gari kama hiyo gari imejaa.  
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Kwa elections, ningelitaka kwa elections mtu akichaguliwa ….(interjection)

Com. Kavesta Adagala:  Tafadhali, tafadhali, watu ambao wanazungumuza, kuna mkutano mmoja tu.  

Kamau Stanley:  Ningelitaka pahali polls zinafanyiwa, zihesabiwe hapo hapo, isije ikabebwa eti kupelekwa pahali pengine.  Ile

ingine ambayo ningesema ni kuhusiana na hosptali.  Hospitali  inaonekana tuko na shida kubwa sana,  kwa sababu the board  ile

ambaye inachaguliwa kwa hospitali,  sijui ni watu wemetoka wapi.   Tungelitaka, watu wale ambao  ni  qualified  doctors,  wawe

ndiyo board,  yaani watu wale ambae wako na huo ujuzi wa kusimamia pahali,  watu wale  ambao  wako  na  hiyo  elimu,  wawe

ndio wanasimamia  mahala  hapa  na  hatuwezi  kuwa  na  shida.   At  least  in  every  sector,  ningeomba  iwe  ikisimamiwa  na  watu

ambao wako na hiyo elimu.

Com. Kavesta Adagala:  Asante sana. Ningependa kusema, tuelewe mambo ambayo tuna  -  -  maoni ambayo tunatoa,  ni ya

leo, ni ya kesho kutwa, na ni ya miaka hamsini, na miaka mia moja.  Tuelewe hiyo, ili tusiwe tu kwa lile jambo.   Tena ukiangalia

Kenya,  tafadhali angalia hata wakati  wa-colony walikuwa  hawajakuja,  na  wakati  wa  ucolony  na  pia  kutoka  1963  ili  tusione

taabu zote  zinatokea  leo.   Kwa  sababu  tukiona  taabu  zote  zinatokea  leo,  maoni  yako  ita  kuwa  ya  leo,  leo,  kama.   Tofuati

pengine na Tume  ile ya  -  -  na Tume  zingine, hii inazungumuzia mambo ya kudumu, sasa  pengine  tufikirie  hapo,  usibadilishe

maoni yako,  lakini weka tu ili uone kile ninasema, kitaweza kudumu pia.   Haya,  kuna sasa  hapa,  kuna  mtu  hapa  ana  jina  -  -

tunaweza kusikia Kiugu, Reverend? David R.W. Kiugu, na huyu ni Zablon, au Zachariah?  Ni nani huyu? (interjection).   Jina la

kwanza.  ACK  …. Nani ana jina lina anza na Z, la kwanza?  Haya,  tutasema hayuko hapa.   Kiugu?  Halafu  Karuga,  halafu

Njenga.  Kiugu ako?  Hayuko?  O.K. Watu wakitoka, watapoteza wakati wao kwa sababu  -  -  halafu Karuga,  O.K.  Njenga?

 Musiandike majina na kuenda kwa sababu tuko hapa kwa kikao na ni siku moja tu.

David Njenga:  My name is David Njenga.  Honourable Commissioners,  I would like to present  here today,  my views to this

Commission. In my view, I will start by the election of the President, because ours is a Parliamentary government,  and we need

to have a government that has been elected into place in a fair elections.   I  mean every  aspiring  candidate  for  the  presidency

should be given a proper  security detail  to transverse every corner  of the country and  without  any  hinderance  and  he  who  is

going to be  the President  must have attained the age of 45 years  and above  and  we  should  also  have  a  Prime  Minister  who

differs in age with the President and they should be aged from 35 years and above.  

We should also empower the district councils and elevating local government whereby they will be  in a postion to run the local

schools,  hospitals,  all  the  roads  in  the  respective  districts  except  the  main  roads,  most  of  these  feeder  roads.  As  we  can

remember in earlier times, these schools and roads were being maintained by the councils, but the council I am seeing should be

in a greater  power  and the current councils.   The  government  should  give  the  subsidies  to  the  local  authorities,  the  subsidies

should be determined by the taxes the council is able to contribute to the Central Government and all the population therein. 
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The Constituencies  - - and the Constituencies should be curved according to the population of a given area  because  in Kenya

you find in some areas we know of some constituencies with only about less than 10,000  voters,  with their MP and with others

with  over  40,000  having  the  same  one  Mjumbe  and  on  land,  we  have  in  this  country  witnessed  a  great  scrumble  for  land

ownership  since  independence  and  I  suggest  that  we  should  have  a  limit  to  the  ownership  of  land  in  this  country.

Commissioners, I suggest that all the land above 50 acres should be taxed.  Owner should be taxed and taxed well so that they

can be made to make their land productive.   As we can see  today,  there are  big tracks  of lands that are  lying idle and in total

disuse.   To avoid that,  we should form a permanent Commission on land that would be empowered  among  other  persons  to

re-demarcate this land and where possible, give out or dish out or settle the landless wananchi to those parcels of land.  

Plot allocation in urban centers; I would suggest that individuals given plots in towns should be made to understand that this land

cannot  be  issued  for  purpose  of  speculation,  so  therefore,  plots  in  town  should  not  be  more  than  quarter  of  an  acre  to  an

individual and anything above quarter of an acre, should only be allocated to institutions and these lands,  possessions should not

be refundable by way of what we call change of user.  That should not be  allowed whatsoever,  because  as  it is today,  people

get  land  in  the  urban  areas,  and  then  they  apply  for  change  of  user  and  they  subdivide  the  land  and  then  share  the  plots,

commercial plots or residential plots so that is another kind of grabbing public land.

Economy saboteurs;   We have seen and we have witnessed people  in the rural stting having very poor  seeds,  poor  fertilizers,

sub-standard goods all over the place and it should be made mandatory, that whoever is caught selling sub-standard  goods like

fertilizer  and  milk  and  things  like  that,  should  be  punished  by  hanging!   By  hanging  yes,  economic  saboteurs,  those  who

sabotage the economy I mean.

Autonomous regions;  We should have a unitary government  as  opposed  to  what   mostly  nowadays  refered  to  as  Majimbo

because if we are  going to fight ethnicity  or  tribalism  in  this  country,  we  must  have  a  unitary  government  in  this  country  and

moreover,  it should be a criminal offence for anybody or  any  person  or  group  who  advocates  political  boundaries  based  on

zones.   So  that   -  -   because  when  we  say  the  political  parties  are  tribal,  it  is  we  who  prevent  the  spread  of  those  parties

because  at  present  no  political  parties  are  allowed  to  hold  meetings  anywhere  they  like  in  the  republic,  so,  any  group  that

advocates  the  zoning,  political  zones  should  be  dealt  with  and  face  the  full  force  of  the  law  and  I  think  honourable

Commissioners I will stop there and I am in a postion to hand this over to you honourable Commissioners and thank you very

much indeed.

Com. Kavesta:  Thank you very much for your very clear views and your memorandum. I wanted to know, if you can come

for clarification. these plots,  let’s leave even the land but the plots in  towns,  many  of  them  have  been  allocated  irregularly  or

corruptly,  do you have any views on that?

David Njenga:  Yes please, thank you for reminding me….
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Com. Kavesta:  I didn’t think you could talk about plots in town.

David Njenga:.. Yes, plots in town. As it is at  present,  there are  three or  four authorities that issue plots in the urban centres.

Firstly, from the Commissioner of Land, who is supposed to own land in the republic.  All others issue plots or  allocate plots on

his behalf, or rather they are his agents and when need araises, you can go to Commissioner of Lands office, ask for a plot in Ol

Kalau  town,  get  allocation  letter,  all  you  have  got  to  do  is  to  come  to  the  council  and  present  that  letter  and  they  will

immediately avail that plot for you.  Secondly,  we have the district  plot allocation committee,  under the  district  Commissioner

chairman. They too recommend allocation of plots. Also the local councils, even the local councils can give out plots now. Who

is really responsible for plot allocation in urban centres?   I would suggest that they are  public trustees  in every given area  and

they are the planning authority in their respective councils. Thank you very much.

Com. A.I. Salim:  You talk in terms of President has to be aged 45 and above, what about, is there a maximum age?  Can one

probably be a President from the age of 80, 70.

David Njenga:  From 45 and he is overtaken by events when he is above 75, he cannot vie for presidency.

Com. A.I. Salim:  So maximum is 75?  And the Prime Minister?

David Njenga: 45.

Com. A.I. Salim:  45?  35 to 45, between 35 to 45?

David Njenga:  45 to 70

Com. A.I. Salim:  35 to 75?

David Njenga:  35 to 70.

Com. A.I. Salim:  And the Prime Minister?

David Njenga:  35 to 70.

Com. Kavesta  Adagala:   Thank you very much for your clear views. Naye sasa  ni Maina,  halafu  Faith  Nyambura.   Maina

yuko?  Faith Nyambura?  Asante Mama, Tumefurahi mama amekuja mapema hivi.  We hope their will be  many more women

presenting.
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Faith Nyambura:  Commissioner, I am going  - - I have written my views  -  -my name is Faith Nyambura and I have written

my views in English, but I am going to try to speak  in Kiswahili.  (interjection)  O.K.   The civil servants,  should be given their

rights when they have got their problems to the government.   The service charge should be  -  -  the  service  charge  should  be

removed from the council because  the money which is  -  -  the people  are  taking to the council,  they are  doing nothing with it.

That one, should be removed to the civil servant charges because  the council is doing nothing with it.   (interjection inaudible) .

Yes,  O.K.   Ile  ingine,  nilikuwa  nataka   -  -  niko  na  point  nyingi  lakini  nitachukuwa  moja  moja  tu  (interjection)  O.K.   The

Judiciary should be given their rights to do their work without interference by anybody in the country.

The  forests  in  our  country  should  not  be  given  to  the  people  because  if  they  start  cutting  our  forest,  hii  nchi  yetu  ita  kuwa

jangwa, kwa hivyo isikuwe ikipeanwa watu walime kwa sababu nyumae, hii nchi yetu ita kuwa jangwa (interjection –inaudible)

Ah  Ah,  watu  wa  Kenya,  watu  wote  wa  Kenya.  Ile  ingine,  mtu  akishikwa,  apelekwe  police,  asikuwe  aki  pigwa,  akuwe

akipelekwa kotini.  Ile ingine, the mayor or  the chairman of the council,  awe akichaguliwa na raiya,  siyo councilors.   Ile ingine,

Elections  or  the  Electoral  Commission,  tunasikia  kunakuwa  na  watu  wanachaguliwa  waangalie  jambo  fulani,  lakini  hakuna

results tunapata kutoka kwa hawa watu.   Wanakula  pesa  ya  nchi  hii  yetu,  lakini  hakuna  results  tunapata  kutoka  kwa  hawa.

Nyumae  tuna  sikia  hiyo  Commission  ime  malizika  na  hakuna  kitu  wanatufanyia.  Kwa  hivyo  ni  kukula  pesa  ya  nchi  yetu  ya

Kenya, na ndiyo poverty ikaongezeka hapa  nchi yetu.

Ile ingine,  watu  (interjection  –  inaudible).   Nimesema,  hiyo  ikuwe  imetupiliwa  mbali.  (interjection  –  inaudible).   Ziko  tofauti.

(interjection – inaudible).  Presidential Commission. kwa sababu zingine tunasikia kama mtu amekufa,  tunasikia kumechaguliwa

watu,  waende  wakaangalie  habari  ya  hiyo  kifo,  na  hakuna  results  wana  leta.  Kwa  hivyo  hakuna  haja  ya  kuchaguliwa  hiyo

kamati.  (interjection-inaudible).  Tuondolewe hizo, si zote,  hizo zina chaguliwa na President.   (injterjection-inaudible).    Never

be appointed again.  Hiyo kazi ….(interjection-inaudible).  

Yes.   Ile ingine, (interjection-inaudible).   O.K.Ile  ingine,  mtu  akipelekwa  rumande,  ama  akipelekwa  jela,  mtu  huyo  akipigwa

tusikie amekufa,  huyo commander wa hiyo prison awekwe kotini,  aseme ni kwa nini huyo mtu amekufia huku kwa sababu ya

kupigwa.

Ile ingine, ni hii kazi ya walimu.  Tunasikia  wasichana  wetu  kwa  mashule,  walimu  saa  zingine  wana  waweka  mimba  na  huyo

mwalimu angali anaendelea na kazi.   Kwa hivyo ningetaka, mwalimu yeyote,  akishika msichana yule ana soma,  na kumuweka

mimba,  akuwe  amefutwa  kazi  tayari.   Ile  ingine,  ni  ya  hii  seeds  zetu.  Wakati  zingine,  upande  wa  agriculture,  tunaendea,

tunauziwa mbegu mbaya, na huyo mtu angali anaendelea na kuuza hiyo mbegu.  Kwa hivyo mtu akishikwa akiwa anauza mbegu

mbaya ya kupanda, ananyaganywa license yake na hiyo duka yake inafungwa kwa sababu anarudisha ukulima nyuma.

Ile ingine, ni kazi ya mabarabara.   Tunasikia barabara  Fulani, serikali imetoa pesa  ya kujenga hiyo barabara.   Lakini tunasikia
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hiyo barabara, nyumae, hakuna kujengwa na pesa ilitolewa na serikali.  Ikiwa hiyo pesa ilipatiwa mtu, aende akafanye hiyo kazi,

na hakuna kazi amefanya, awekwe kotini, na afungwe na hiyo barabara ijengwe.

Ile ingine, ni upande ya ma-councilors  na  MP  wetu.   Upande  ya  ma-coucilors,  tunataka  ma-councilors  wale  wanachaguliwa

wakuwe wamefikisha kiwango cha masomo form four, na MP wetu wakuwe wameenda mpaka chuo kikuu katika nchi hii yetu

ya  Kenya  hata  nje.   Ile  ingine,  ni  magari  yetu  ile  iko  kwa  barabara.   Tumeona  kunakuwa  na  accident  nyingi  sana  kwa

mabarabara, na ukiangalia saa zingine, unakuta gari hiyo inatakiwa ibebe watu kumi na wanane, na ukiangalia hiyo gari,  unakuta

iko na watu kama ishirini na tano.  Kila kiti watu wanakaa kama watano,  na saa  hiyo, hiyo gari inapitia kwa police,  kwa hivyo,

tunataka  hiyo  isikuwe  imepitisha  watu,  inashikwa  na  huyo  mtu  anapelekwa  kotini,  ili  tujaribu  kumaliza  accidents  nyingi  kwa

mabarabara.   Nafikiri  nitafikisha  hapo  kwa  sababu  nimeandika  point  nyingi,  na  nitawapatia  hizi  muende  msomo  ili  tujaribu

kusaidia hii nchi yetu ya Kenya. Asanteni.

Com. Kavesta  Adagala:   Asante mama Nyambura.  Unaona  ukipeana  points  vile  amefanya,  unaweza  kupeana  points  zako

zote.   You can actually give all your proposals  because  that’s  why  we  are  here  today,  for  proposals.   Mama  Nyambura,  ni

vizuri ume zungumuzia mambo mengi, lakini unajambo lolote ungependa kutoa maoni yeyote kuhusu akina mama?

Faith Nyambura:  Ile maoni moja niko naye ya akina mama, ni upande wa raping. Kina mama wakifanywa raping, huyo mtu

anapelekwa kotini na ana fungwa.  Ingine, kwa upande ya kina mama, ikiwa mama ame wachilia watoto wake waende wakuwe

chokora,  huyo mama akuwe akipelekwa kotini,  ndiyo aseme kwa nini,  anaachilia  huyo  mtoto  yake.   Ile  ingine,  we  want  our

rights.  

Com. Kavesta Adagala:  Execse me, huyo mama afanywe nini?  Huyo wa street children?

Faith Nyambura:  Apelekwe kotini aseme ni kwa nini anaachilia watoto waende barabarani.

Com. Kavesta Adagala:  O.. Kwa maoni yako, kabla hujaendelea, unasema apelekwe kotini?

Faith Nyambura:  Apelekwe kotini, ….

Com. Kavesta Adagala:  Unajua, unaweza kupelekwa courtini na useme.

Faith Nyambura:  Akisema, anafungwa, akikuwa ni kuachilia watoto, kuwanyima chakula, kuwanyima education, anafungwa.

Com. Kavesta Adagala:  … O.K. Itasaidia, O.K. endelea.
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Faith Nyambura:  Ile ingine, kwa upande wa kina mama

Com. Kavesta Adagala:  Mama peke  yake  mama anazaa watoto peke yake?

Faith Nyambura:   Una jua wengi sana ni single mothers kwa sababu watoto  wale wako na wakina baba  wengi, wengi sana

hawaendi kwa barabara.   Ile ingine, wale  mama  wanapigwa  na  baba  zao,  hao  mabwana,  wana  pelekwa  kotini  kwa  sababu

tunataka our rights. ile ingine, akina mama  wakuwe  wakiridhi  mali  ya  mababa  zao,  kwa  sababu  ukiangalia  kwa  kina  wazee,

unaona saa zingine akikata mashamba, anapatia wavulana ananyima akina mama, na hata huyo msichana ni wake ni yeye alizaa.

 Nafikiri nitafikisha hapo.

Com. Kavesta Adagala:  O.K. Asante.  Nimemuuliza mama kwa sababu kuna wamama wachache sana.  Sijui  -  -  Wamama

wamekuwa wachache Kenya au imekuwaje?  Au tumewafungia nyumbani, au  vipi?   Lakini  nilitaka  ataje  kitu  kuhusu  wakina

mama.  Kuna  -  -  Sawa.   Asante sana,  umetupa very clear proposals.   Kuna  -  -  O.K.  Kulikuwa na mzee, hatutafanya hivyo

tena sana, Kibiru, ambaye alikuwa anajitayarisha, uko tayari?

MWAI KIBIRU: So, honourable Commissioners, welcome to Ol Kalau Constituency, and may you now kindly allow me to

make a short  address  of three to four minutes, other  than the five  you  have  provided.   I  am  Mwai  Kibiru,  the  coordintor  of

Mabadiliko Clan Nyahuru.  Mabadiliko Clan,  Clan stands for Civic Local Affairs Network  Nyahururu and Dear  CKRC,  we

salute  in  the  name  of  Kenya  Mabadiliko  Clan  Nyahuru   Acts  for  the  common  good.   We  believe  that  all  the  loyal  citizens

appearing  before  this  Commission  do  so  in  good  faith,  having  taken  seriously  your  repeated  pledge  of  independence,

willingness, ability and courage to make history of turning the tide of decay,  in Kenya by midwifing a true peoples’ Constitution

emanating from we the people of the Republic of Kenya. Indeed the review of the Kenya Constitution cannot be  more justified.

 Great  men make history even bibilically; a good  Constitution  is  a  gift  from  God.  God  has  provided  enough  for  each  of  our

needs in Kenya, but not enough for one man’s greed.  Kenyans have great hope that there is good will across the board  at  least

for the prosterity of  our  motherland  Kenya.   Kenya  is  greater  than  any  individual,  any  political  party,  and  equal  only  to  the

nation that is Kenya.   In modern time, the Constitution is  always  the  property  of  the  people,  the  process  of  the  Constitution

making is a peoples  process.   Modern democracy,  views  written  Constitution,  not  so  much  as  to  govern,  but  to  control  the

power of those who do govern.  

A good Constitution establishes the character and structure of government, and the principles which determine the governments

powers and duties, as  well as  guaranteeing the rights of individuals citizens.  These is essentially why the Constitution is a very

important document, that every citizen should be familiar with, as  it affects all our daily lives, and whose strength lies entirely in

the determination  of  each  citizen  to  defend  it.   Once  again,  Mabadiliko  Clan  Nyahururu,  joins  other  loyal  citizens  in  hoping

against all odds that at the end of the day, this your collection of views and all submissions on the new Kenyan Constitution will

not be wasted time, energy, resources and attention and above all, hopeless  hope.   We propose  that our Katiba mpya, should

14



have the following. Now, I will go through…..

Com. Kavesta Adagala:  Why are you in a frame of mind of hopelessness?

Mwai Kibiru:  We -  -  -  I  mean, there has being history in this country,  and I do not want to repeat  what one presenter  said

here that Commissions have been  created,  other  Commissions  have  being  created  to  investigate  the  ealier  Commission,  and

other subsequent Commissions have being created.

Com. Kavesta Adagala:  But there has never being a constituional review Commission?

Mwai Kibiru:  There has never being one, just like ….

Com. Kavesta Adagala:  So, we have a clean plate isn’t it?

Mwai Kibiru:  Just like there were never one before they were created so, we are only hoping - -

Com. Kavesta Adagala:  But we as a Commission to review the Constitution, are the first one>?

Mwai Kibiru:  Yah, you are the first one

Com. Kavesta Adagala:  So, we have a clean plate?  Thank you.

Mwai Kibiru:  Thank you very much, so we hope that something is going  - - this will not be wasted time and resources.  Now

one, we propose that our Constitution should have a preamble, a preamble showing or  indicating who Kenyans are,  who owns

Kenya and the destiny of Kenya, and who should actually chart the destiny of Kenyans.  We support Parliamentary system with

strong independent Judiciary Legislature.  Sorry?

Com. Kavesta Adagala:  If we sat in Nairobi, we could write a preamble and put who chart.   Why we have come to you, is

we want you to tell us who should chart,  who should direct  the destiny, and who  Kenyans  are  and  who  owns  Kenya.   You

cannot pose those questions to us. Its like telling us, that the Commission is going to make the constituion, but it is not so.

Mwai Kibiru:  Actually I have elaborated that in the document that I will hand in, I only highlighted here because  I wanted to

consider  the  period  that  I  should  be  on  the  floor,  but  we  have  indicated  that  the  preamble  in  our  new  Constitution  should

indicate that all Kenyans should chart their own destiny through independently elected representatives,  and that is why we have

consequently said that we support a Parliamentary system with a strong and independent Judiciary as well as a Legislature.
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Now,  demonopolize our politics,  by demonopolize here,  we  mean  that  there  is  a  clause  requiring  all  civils  servants  to  resign

incase they ought to seek or they should seek for elective seats.   That should be removed,  because  for example,  if we were to

take the situation, the example of a school, the school does not close, just because there is a teacher  on maternity leave,  or  just

because there is a teacher who has been hospitalized even for a whole year, so we propose that it is time to release,  it is time to

level the playing ground for our politics.    Release those who have been locked up,  release civil servants,  let them take unpaid

leave, even if for one month and should they succeed,  they definitely create  a vacancy where they were working if they do not

succeed, this is an era of employement, let them go back to their jobs and politics is not criminal, such that civil servants should

not be involved. Politics is actually a way of life, everybody should be involved in politics it is a way of life.

Three criminalize bribery to influence elections.   Criminalize bribery to influence elections.   That is dettaching money  from  our

political elections. Provide people  with basic needs of food,  shelter,  education and health care.   Indeed,  nobody should die of

starvation in independent Kenya.   Establish universal primary education.  Free  primary education,  Uganda has been at  war for

most of its life after independence, yet today Uganda has been able to establish universal primary education.  One wonders  why

not Kenya, a citadel of peace. Effectively remove zoning of the country on tribal basis.  Let Kenyans live and invest in any place

of their choice, and be protected by the law.  Let us not have the country zoned into this is a zone for this tribe, that is a zone for

that other  tribe,  protect  every Kenyan by law within the confines of the country.   Train the police for at  least  three years  with

ingredients such as sociology, phsycology and public relations.  That way they will be  able to know what they are  supposed to

do in the field as policemen.  Don’t just train them to shoot and to shoot innocent people.  I have said train the police for at  least

three years.  For at least three years, with ingredients such as sociology, phsycology and public relation.  

Pay all civil servants on the principal of equal pay for equal work.  Enforce the principle of equal pay for equal work.   Establish

an impartial and independent Judiciary and Legislature.  Establish an impartial and independent Judiciary and legilature.  Yah, I

continue, O.K., O.K, thank you.  Thank you for the correction.   Establish, I mean reduce the President’s powers  by removing

his or her sole power to appoint principle government officers and representatives.   Let all his or  her appointment be  approved

by a peoples’ Parliament.   Provide  security  of  tenure  to  the  Attorney  General,  Controller  and  Auditor  General.   The  police

Commissioner, the Chief Justice, the high court and Appeal Judges, Public Service Commissioners, the Electoral Commission, I

mean, the Electoral Commission of Kenya Commissioners.   Let all these offices have security of tenure.  Intergrate the  Kenya

Constitution into the school syllabus and interprete it into major dialect of the country.   Let us follow the example of the Bible.

The bible today is interpreted in all the major dialects of this country. Let it be also intergreted into the Kenya schools syllabus.

Hand over state  power,  hand over state  power  to an independent Constitutional office  during  transitional  elections.   Because

today, even when we go to elections, the President still remains the President,  ministers still remain ministers and they are  going

to the people  to  be  re-elected.  That  means  misuing  of  state  resources  and  finances.  Let  them  hand  over  state  power  to  an

independent Constitutional office, say that of the Attorney General,  say that of the Speaker,  or  even that of the  Chief  Justice.

Dettach political parties  activities and resources  from state  activities and resources  from state  activities and resources.   Today
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we do not have a clear difference between political party, even the ruling party and the state.  Let them be dettached.  Let every

Kenyan  know  this  belongs  to  the  political  party,  whether  it  is  the  ruling  party  or  not  and  this  belongs  to  the  state.   Make

President impeachable. Nobody indeed should be above the law in this country.  Let the President  be  impeachable.  Let people

elect their own Vice President.   Give people  a chance to elect  own Vice President,  on the principle of a running  mate.  Every

Presidential candidate  should nominate a running mate and when people  elect  these two,  then they  effectively  elect  their  Vice

President. That is why today’s Vice President’s office is smoked. Sorry to say so.

Raise Parliamentary quorum from only 30 members to atleast  two thirds of the whole membership.  That is a major weakness

of our Parliament today. Where only 30 MPs form a quorum to conduct  Parliamentary business.   Some of them will even read

what happened in Parliament in the newspapers like we do.  Let that quorum be raised to at least two thirds.  

Establish  constitutuency  development  fund.   Let  it  be  managed  by  constituents  own  electees  and  only  supervised  by  the

respective MPs.  Establish Constituency offices run by the Parliamentary Service Commission. let us have those newly opened

offices at  the Continental House,  let us have them at  the Constituency level.  Abolish provincial administration  and  only  retain

local  government  and  elected  by  the  people.   Let  Parliament  create  ministries  and  approve  ministerial  appointments.   Let

Parliament create  ministries and approve ministerial appointments.   Let people  and voters  here have power  to  recall  lazy  and

absent MPs and councilors.  You cannot have power to employ and at  the same time you do not have power  to dismiss or  to

sack.   Let us have a way of  recalling  our  lazy  MPs,  our  absent  MPs  our  part  time  MPs  as  well  as  councilors.  The  cabinet

should  be  answerable  to  Parliament  and  not  to  any  individual.  Parliament  should  prepare  own  calander  and  business

programme.  Parliament should prepare  own calendar and business programme.  Give hawkers  and the unemployed, strategic

plots in urban centres.  Let them be identified.  These plots in every urban centre  are  free,  or  should be used or  they should be

given to the unemployed hawkers. Do not criminalize their actitivies.

Com. Kavesta Adagala:  Are you near the end?

Mwai Kibiru:  Sorry?

Com. Kavesta Adagala:  Are you near the end?

Mwai Kibiru:   Yes,  I  am  near  the  end,  actually  I  am  running  through  what  I  have  written.  Pay  school  heads  and  deputies

compensatory money to stop theft.   Set  minimum performance standard for  local  authority.   Criminalize  mismanagment  of  all

public  institutions.   Provide  people  with  means  of  production  to  justify  taxation.  That  is  land,  water,  roads  and  electricity.

Protect state resources from grabbing and pollution, namely land, forests,  water.   Criminalize domestic violence.  set  up courts

for that purpose.  Abolish capital punishment and instead comit to life imprisonment.  
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Treat  prisoners  with  human  dignity  in  prisons  and  also  criminalize  torture.  Control  land  laws  and  force  to  meet  appropriate

standards that is, commensurate with what they charge their tenants.

Com. Kavesta Adagala:  I hope you have finished.

Mwai Kibiru:  I have only about five more to go. Protect farmers from exploitation by middlemen. Separate  the powers  of the

arms of government.  Let Judiciary and Parliament superceed the Executive.  Funds from the treasury or  Parliamentary parties.

Establish the office of an ombudsman with a security of tenure.  Appointed,  and approved by Parliament and with teeth to bite.

Liberalize airwaves but control  gutter press  at  the same time. Promote a national moral public by formulating a public code  of

conduct.   Declare  all  government,  coalition  government  with  party  representation  on  party  strength  in  Parliament.  Reduce

taxation on Kenyans.   Empower the physically and mentally challenged and I have finished with that point,  of empowering the

physically  and  mentally  challenged  in  society.  We  at  Mabadiliko  fully  support  the  Constitutional  proposal  of  the  National

Convention Assembly NCA movement of the fifth plenary session, that was held in Nairobi  and convened between 18th  to  20th

January the year 2001, document number five, thank you very much for giving me that time. Thank you.

Com.  Kavesta  Adagala:  O.K.  Asante  sana,  it  is  not  that  we  want  to  hurry  you,  but  we  have  allocation  of  time  so  that

everybody can get time. O.K.  let’s move on to Ben  Munyiri,  followed  by  Samuel  Mwaura.  Are  they  here?   Ben  Munyiri  is

here? Munyeki?  Yes, and Samuel Mwaura. Is there Charles Kamau?  O.K. then Munyeki go ahead and Mwaura.

Ben Munyeki:   Kwanza ningetaka kuwashukuru kwa kufika leo hapa,  …Ben Munyeki, si  Muyiri,  ni  Munyeki.   Kwanza  ni

kuwashukuru sana, kwa kufika hapa kusikiliza maoni yetu juu ya Katiba yetu ya Kenya ambayo itatengenezwa.  Hapo mbeleni

hatukuwa nafasi kama hii, tuna tawaliwa wakati huu, na Katiba ambayo hatukuchangia hata kidogo.  

Com. Kavesta Adagala: Ni oral au,  - -ume andika au ni ya mdomo?

Ben Munyeki:  Ni oral. Nitazungumuza haraka haraka.

Com. Kavesta Adagala:  O.K. You have maximum ten minutes.

Ben Munyeki:  Ten minutes, nitamaliza hata kabla ya hizo kwisha.  Kwanza ningetaka kusema ya kwamba,  Constitution yetu

iwe na preamble.  Yaani introduction kusema serikali yetu ime undwa na wananchi,  na  iko  chini  ya  wananchi  na  inatoa  nguvu

yake from its citizens or citizens of the country.  Na tena ningetaka kusema ya kwamba, serikali yetu, baada ya kuundwa, ifanye

kazi  vizuri,  ikiwa  imeunda  Commission  kama  hii  yenu,  iwe  ni  Commission  ambayo  itaangaliwa  na  Parliament  kuonekana

imefanya kazi, na hasa Commissions zingine pia,  ambazo zimeundwa hapo mbeleni, ziwe zina report  back  kusema wamefanya

kazi gani, na haswa ningetaka Election Commission iangaliwe sana na iwe under the Parliament.
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Ningetaka kusema ya kwamba,  Constitution yetu iwe na  nguvu  sana,  na  iwe  ya  kwamba,  mambo  mengi,  ambayo  inaangalia

mambo  ya  wananchi  wa  Kenya  hii,  iwe  ikipitishwa  na  Parliament,  na  Parliament  inagalie  mambo  kama,  mambo  ya  health,

hospitali, human rights, mambo ya masomo na mengine kama hayo, lakini, ikifika wakati  wa mambo inahusu uchumi, economic

issues, iwe hiyo wananchi wanaulizwa.  Kwa mfano ikiwa ni lazima misitu iuzwe, au ipeanwe, wananchi waulizwe kama ni vizuri

kufanywa hivi, na mambo mengine ambayo inahusu uchumi. Hiyo nimeweka nguvu kidogo.   Kufwatanisha  na  hiyo,  tungetaka

Constitution yetu, impe Parliament,  authority ya kuona ya kwamba,  Parliament inaona ya kwamba,  serikali au  department,  au

ministries  za  serikali  zinafanya  kazi,  na  mimi naona  ya  kwamba,  kila  department  au  kila  ministry  iwe  na  watch  dog  katika

Parliament kuona ati inafanya kazi kwa sababu wakati huu, tunaona kuna zingine haziangalii hata kidogo, na wametumia pesa  ya

wananchi. 

Mambo  ya  defence.   National  defence.  Hii  naona  ya  kwamba  iweko  katika  Constitution  yetu,  na  hii  ni  police,  prisons,  na

wengine kama wale armed forces,  na pia wao wawe na disciplinary committees zao,  ambao wanaangalia  kuona  ya  kwamba,

mambo inaendelea vizuri, na  President  awe  Commander  in  Chief  wa  Armed  Forces,  lakini  wakati  mwingine  ikiwa  ni  lazima

kuangaliwe masilahi ya wale wafanyi kazi, wao kuwe na Commission ya wao, ya kwamba President atatumia hiyo Commission,

au  Commander  in  Chief  atatumia  hiyo  Commission  kuona  ya  kwamba  mambo  inaendelea  vizuri  lakini  si  mambo  yake

mwenyewe.   Na  naona  ya  kwamba,  President  wa  nchi  yetu  awe  ana  nguvu  akitumia  armed  forces  kutangaza  hali  ya  vita.

Ikionekana kuna watu wanacheza na mambo yetu ya Kenya, yeye awe na nguvu hiyo, lakini akifanya hivyo, mara hiyo hiyo aite

mkutano ya, au consultation with ministers, ili wawe pia wanasaidiana.

Ningetaka kuongeza juu ya political parties.  Political parties zetu, zikiangaliwa sana, zifanywe postmortum, utaona kuna ukabila

ndani  yake.   Kwa  hivyo,  mimi ningeonelea  ya  kwamba,  kwa  sababu  zina  represent   -  -political  parties  zote  zina  represent

makabila fulani, fulani, fulani, hata ingawa mengine inaingizwa, wawe wameingizwa kwa serikali kuu, yaani coalition government.

Hata ikiwa si wao wameshinda elections.   Wakati  huu, political parties  inayoshinda ndiyo inachukuwa wakubwa wakubwa na

kuna wengine ambao wanaongoza political parties  pengine ambao ni watu wamesoma, wana akili sana,  ya  kuongoza  nchi  hii,

kwa hivyo ningependa wao waingizwe katika uwongozi wa nchi, na hasa katika wakati wa kuzungumuza na kupanga mambo.

Hebu niingilie juu ya uchaguzi wa President.  Ningetaka tuwe na President,  na kwa sababu ya hali yetu ya siasa,  singetaka awe

na Prime Minister, kuta kuwa na mfurugano sana, ninge taka awe ni President amechaguliwa na watu direct.  Na  tena,  ile sheria

inasema  25%  kwa  kila  province,  hiyo  iondolewe  kabisa,  awe  amechaguliwa  na  over  50%  na,  yaani  atakayeshinda,  simple

majority,  51%  awe  ndiye  ameshinda,  na  atakuwa  President,  na  pia,  a  Vice  President  pia  achaguliwe  na  wananchi.  Yaani  a

running mate.  Nafikiri kuna rafiki yetu alinisaidia hapo kwa hiyo.  Ningetaka pia kuongeza ya kwamba,  mambo ya  -  -  sorry,

ebu ni rudi kidogo.  President  pia atachaguwa ma-minister wake na watachaguliwa kutoka kwa parties,  si party  yake  tu  peke

yake.   Ningetaka kuongeza ya  kwamba,  tuwe  na  unitary  government,  yaani,  government  moja.  Mambo  ya  Majimbo,  sitaki,

lakini  vile  nitasema  ikiwa  ni  Majimbo  ni  vizuri.  Tukiwa  na  Central  Government,  tuwe  na  very  strong  county  councils,  local
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authorities,  local government.  Iwe ni very strong lakini si ya  province,  ya  provincial,  ni  ya  district  level,  ili  pesa  tutakazopata

tutazitumia katika district hiyo, na ingine itakwenda kuendesha serikali kubwa, na kuna kazi ambayo itakuwa ikifanywa na local

authorities.   Watakuwa na masomo, mambo ya education,  mambo ya health, mambo  ya  barabara  kidogo,  lakini  international

roads,  hizo  ziwe  ni  za  serikali  kuu,  kwa  sababu  pia  watakuwa  wakipewa  pesa  kutoka  kwa  local  authority  au  kotoka  kwa

districts.

Nikizungumu juu ya local authorities…

Com. Kavesta Adagala:  Uko karibu kumaliza?

Ben Munyeki:   Eh,  karibu  sana,  karibu  sana.   Nikiingia  katika  mambo  ya  local  authorities,  ningetaka  district  development

committees,  zipewe nguvu ya kutosha  na  zisaidiwe  sana  ili  (inaudible)  ndiyo  wanajua  mambo  ya  district,  ndiyo  wataendesha

maendeleo.   Ningetaka  kuondoa  mambo  ya  province.   Tusiwe  na  provincial   -  -tusiwe  na  province,  tuwe  na  ma-districts.

Sababu  ya  hiyo,  ni  kwamba  tusema  Nyanza  province,  au  Central  Province,  tunazungumuza  mambo  ya  Wajaluo,  central

province,  tuna  zungumuza  mambo  ya  Wakikuyu.  Lakini  tukisema   za  ma-districts,  watu  watasahau  mambo  ya  ukabila  na

tutakuwa tukienda straight kwa headquarters,  kuwa ni lazima tuwe na mambo ya national government.   Lakini  hii  ingine,  kwa

sababu tulisema ma-districts, ma DCs wawe wako juu yao.   Ili nimalize, ningetaka kusema ya kwamba,  mambo ya utumizi wa

mashamba, au natural resources, zingine ziwe zikiangaliwa 

Com. Kavesta Adagala: Yes, unajua, una enda pole pole sana, ndiyo shida, utasimamia hapo.

Ben Munyeiki:  Nikimbie?

Com.  Kavesta  Adagala:  No!  Umemaliza  mda  yako,  umetumia  kama  15  minutes,  na  uliniambia  utatumia  chache.   Mda

imekwisha. 

Ben Munyeki:  Asante sana kwa hayo ambayo …..

Com. Kavesta  Adagala: Asante.   Ingine itasomwa?   Haya,  tukifuata,  alikuwa  ni  nani  anafuata?   Mwaura  Kamau?   Halafu

Charles Ngecha. Charles Ngecha yuko?   Chalres Ngecha yuko?  Arusain Joel?  Arusain Joel yuko?  Itika kama uko.   O.K.

Mwaura Samuel?  O.K.  John Mburu?  Yuko?  Jitayarisheni kwa hiyo order.

Samuel Mwaura:  Asante, maoni ambayo ninayo hapa…

Com. Kavesta Adagala:  Mtu akiwa na memorandum, usisome, utatupa highlights, summary.  Five minutes. Professor Salim is
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time keeping.  Yes.

Samuel Mwaura:  Maoni niliyo hapa, ni ya Kanisa ya Kiadventisa, Seventh Day Adventist Church …

Com. Kavesta Adagala:  Your name, use the microphone.

Samuel Mwaura:  Ah, kanisa hili silo geni hapa.

Com. Kavesta Adagala:  Jina lako ndungu?

Samuel Mwaura:  Samuel Kamande Mwaura.   Maoni  niliyo  nayo  kama  nilivyotangulia  ni  ya  Kanisa  ya  Kiadventisa,  yaani

Seventh  Day  Adventist.   Kanisa  hii  silo  geni  hapa  Kenya,  kwani  lilikuja  hapa  Kenya  mwaka  wa  1906.   Tunao  members

wapatao million mbili, katika Kenya,  na katika Constituency hii, tunao members elfu nne, mia tano na sitini.  Mapendekezo ya

kamati  ya  kanisa  hili  juu  ya  Katiba  yetu  ni  ya  kwamba,  katika  preamble  ya  Katiba  yetu,  iwekwe,  ama  pawekwe  kifungu

kinachosema ya kwamba no state church in Kenya, tusiwe na state church in Kenya. State  church, yea.  Ndiyo maombi yetu ya

kwamba iwe adapted katika preamble. Na kunao uhuru wa kuabudu, huu uhuru wa kuabudu ingawa Katiba yetu ya leo inayo,

lakini Tume  ona ume tukanwa.   Ume  kuwa  misused  ya  kwamba  tumegundua,  yale  makanisa  machache  ama  yale  makanisa

ambayo  yana  watu  wachache,  yamedhulumiwa  kiasi  ya  kwamba,  watoto  wao,  wanapoenda  shule,  wanafanywa  kufanya

mambo ambayo ni kinyume na imani yao.   Kwa hivyo, ni  recommendation  ya  kanisa  ya  Kiadventisa,  ya  kwamba,  uhuru  wa

kuabudu,  mtoto  yeyote  yule,  aendapo  mahali  popote  pale,  asibaguliwe  sababu  ya  dini,  asibaguliwe   kwa  sababu  ya  dini,

asibaguliwe kwa sababu ya rangi yake, na asibaguliwe kwa sababu ya kabila lake.  

Pia,  tulionelea ama kanisa lilionelea ya kwamba kuwe na five working days,  ambazo ni za masaa manane, hivi ikiwa ni masaa

arobaine.   Kama  inavyotambuliwa  na  ILO,  International  Labour  Organization.   Five  working  days.   Pia,  kanisa  lingeomba

Commissioners  muweke  katika  Katiba  yetu  ya  leo,  equal  distribution  of  the  state  property.   Tumegundua  ya  kwamba,

inapokuja,  ni kuomba vitu, unakuta kunao watu ambao wanabaguliwa kwa sababu ya  numerical  strength,  kwa  hiyo  kuwe  na

equal distribution of political parties katika Kenya.  Jambo lile lingine ni la kwamba,  Tumegundua kama niliposema hapo awali,

watoto wetu, watoto wa makanisa tofauti, tofauti, unakuta ya kwamba wanapoenda shule, ya kwamba inakuwa ni shida kwao,

hawakubaliwi kumuabudu Mungu jinsi wanavyopaswa,  hivi, hata wengine wanafukuzwa.  Hata university, na nikipeana mfano,

tulikuwa  na  Pangani  girls  ambapo  kulitokea  jambo  kama  hilo,  na  pia  tulikuwa  na  Kapsabet  Boys  ambapo  kulitokea  jambo

kama hilo.

Jambo lile lingine ni ya kwamba, …..

Com.  Kavesta  Adagala:   Kelele  huko  nyuma,  excuse  me,  kelele  huko  nyuma,  hatujawai  kuwa  na  mkutano  ambao  watu
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wanazungumuza.  Kama meza ya registration iko inje, tafadahli Mr.  George -  -  Programme Officer iweke nje.   Weka meza ya

registration nje.  Kuna nafasi huku mbele,  watu waje wakae mbele.   Hili ni jumba lenu si letu.  Tafadhali,  nani anazungumuza?

Nani  anazungumuza?   Hiyo  mazungumuzo  yote  itaenda  kwa  recording  na  miaka  mia  moja  ita  kuweko.   You  will  put  the

registration table outside!

Samuel Mwaura:  Asante.  Na  kama nilivyokuwa nasema hapo,  ya kwamba tumegundua  kuna huo ubaguzi wa watoto  kwa

sababu  wanapoenda  mashule  ambayo  si  ya  makanisa  yao,  wanabaguliwa,  kwa  hivyo  tungeomba  kuwe  na  huo  uhuru  wa

kuabudu, na watoto wasinyimwe haki yao ya kwenda shule  anafikiria yeye ni qualified ku-join hiyo shule.  

Pia tumependekeza kwamba kunalo hili jambo la muda wa serikali. Na tulipo  -  -  muda wa serikali,  tukaona ya kwamba ni nia

ya kanisa ya kwamba kuwe na unitary goververnment, na President  awe ni Executive President.   Hivyo ndiyo tulipendelea.  Na

tukaona ya kwamba ili mtu achaguliwe kuwa President,  ni lazima awe si mlevi. Non-alcohol  consumer,  na nilazima awe ni mtu

mcha Mungu, not just -  -  kutoka huko nje anaingizwa. Ni lazima awe non-alcoholic consumer na ni lazima awe mcha Mungu,

ndivyo tunaona.

Jambo lile lingine ambalo tuliona ni juu ya recruitment of the law enforcers.   Wale kwa sababu tumekuwa na corruption of very

high standard, na ile corruption ambayo tulichukuwa moja tuliona ya kwamba ni wale law enforcers, wakati mwingine,…

Com Kavesta Adagala: Peana pendekezo, tunajua hawa law informers very well, peana pendekezo lako.

Samuel Mwaura: Tukaona ya kwamba ni lazima  wawe  ni  watu  makanisa  yao  yawahidhinishe,  kwa  sababu  tumegundua  ya

kwamba wengine ni wakora. Kwa mfano, recruitment of police officers.   Hakuna uchaguzi unaofanywa vizuri.  Ni kila mtu aki

-qualify anaingia huko eventually ana-turn kuwa most corrupt  person.  Kwa hivyo tunaona  ya  kwamba,  aidhimishwe  kwamba

kutoka kanisa la kwao, ili akitoka huko atakuwa mtu mzuri, and in this way, litakuwa ni jambo nzuri ambalo litakuwa linamaliza

hiyo  corruption.   Jambo  lile  lingine  ambalo  tulipendekeza,  ni  wakati  watoto  wanapoenda  mashule.  Tumegundua  ma

headmasters, wanawafanya wafanye mambo ambao si yale yanalingana na mapenzi yao. Kwa hivyo tunge uliza Commission hii,

iweke  mkazo  zaidi,  katika  jambo  hili,  ili  watoto  wakubaliwe  kuwa  na  uhuru  wa  kuabudu  Mungu  wao  jinsi  makanisa  yao

yanavyowafunza.

Com. Kavesta Adagala:  Umesema hiyo mara tatu.

Samuel Mwaura:  Ndiyo tunataka kuweka mkazo hiyo kwa sababu hiyo ndiyo imekuwa shida.

Com. Kavesta Adagala:  Time is up. Unarudia mambo hii ndiyo mda wako umekwisha. Lakini kama ni written memorandum,

tutaisoma, na tuta iweka kwa website ndio wote waisome.
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Samuel Mwaura: Memorandum yetu ni written, na ningemuomba chairman wangu aje aendelee.

Com. Kavesta  Adagala:   Ngoja  kidogo.  Ngoja,  usiharakisha. Huwezi kumuomba  chairman  wako  kufanya  lolote.   Hakuna

lolote unaweza kuomba chairman wako, wewe si Tume .  La kwanza,  unasema kuwe na uhuru wa kuabudu.  Tunakubali.  Hapa

Kenya kuna dini nne, tano kubwa. Tatu yenyewe, Waisilamu wanaabudu Ijumaa. SDA Jumamosi, Wakristo  wengine, Jumapili.

Kawa nini siku tano ya kufanya kazi?

Samuel Mwaura:  Ili watu wetu wapate  nafasi ya kwenda kuabudu kulingana na  jinsi  Bibilia  inawafundisha.  Ni  siku  gani  ya

kuabudu.  

Com. Kavesta Adagala:  Na Waisilamu?

Samuel Mwaura:  Ikiwa ni Friday, pia watakuwa na haki.

Com. Kavesta Adagala: Sasa tutakuwa na four working days?

Samuel Mwaura:   I don’t think so,  I don’t think so,  I don’t think so.  One is agreed hata wakati  tunazungumza  we have six

working  days,  na  still  hatujakubaliana  na  hiyo.  Kwa  hivyo,  iko  moja  ambaye  ina  kubaliwa  na  kila  mtu.  So,  ukisema  ni  five

working days, Waisilamu wata hesabu zao zina anzia wapi, mpaka ajue  - - mpaka ifike Friday.

Com. Kavesta Adagala:  So we shall have seven working days?

Samuel Mwaura:  No!

Com.  Kavesta  Adagala:   Yes!   (laughing).  It  is  seven  working  days.   Haya,  endelea,  ni  maoni  yako.  Yah,  huwezi

kumukaribisha chairman wako, isipo kuwa ame sajiliwa hapa.  Eh, haya, asante sana.  Ume maliza mda wako kwa kueleza vitu

vingi, nani alikuwa anafuata?  Samuel Mwaura?  Charles Kamau?  Charles Igecha?  Joel Arusei? Where are  they?   Hawako

hapa? Itika!  Uko?  Yea, itika, tutajua - - nitajuaje?  Samuel Mwaura.  Na utembee haraka. Nawaambia ili muwe tayari. Kujeni

mketi hapa mbele, hatutaki tupoteze mda kwa kujinyeyekeza.  Munaona tunalaumiwa tunafanya kazi pole pole? Haya.

Samuel  Mwaura:   My  name  is  Samuel  K.  Mwaura,  and  I  take  this  opportunity  to  address  this  Constitutional  Review

Commission,  this  morning.  I  will  start  with  Presidential  powers.   Anybody  to  be  elected  as  a  President  of  this  country,  my

opinion is, he or she should be vetted character wise.  Second.  He must be a God fearing person. He should not be  a leader  of

every Parastatal.
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Com. Kavesta Adagala:  Can it be also a she?

Samuel Mwaura:  I don’t understand.

Com. Kavesta Adagala:  Can it also be a she?  Can the President also be a she?

Samuel Mwaura:  Yea,  he or  she!  He or  she should be a degree holder.   Judiciary.  There is need to have an independent

Judiciary  Commission,  which  should  be  monitoring  judges.   The  tenure  of  Chief  Justice  should  be  changed  or  elaborated.

Attorney General should be impartial.  President should not be allowed to be selecting judges, Chief Justice,  Attorney Generals,

due to selfish motives. Registrar of societies should be elected by the Judicial Commission. 

Land:  Every Kenyan should be entitled to be allocated a residential plot of at  least  one acre.  There should not be  anyone who

is landless. Land grabbers should face the law.  If any leader influences land grabbing he should be sacked and penalized by the

law, and the person should be declared void.  

Economy:  (interjection) .  A maximum of ? At least from one acre  to five hundred.   Economy of this country should be run by

Kenyans not by foreigners.

Com. Kavesta Adagala:  Haya ni maoni yake, ukiwa na maoni yako, utatoa.  Tafadhali.

Samuel Mwaura:  The government should create employment for its citizens.

Com. Kavesta Adagala:   I  am going to request  the room to be silent!  Nataka  mtu asiongee kama … ngoja kidogo kijana!

Sitaki mtu aongee kama mtu ana toa maoni. Ukiwa maoni yako,  utasimama na kusema. Lakini kuharibu maoni ya mwingine, ili

isisikike kwa recording, ni vibaya sana.  

Samuel  Mwaura:  In  case  the  government  fails  to  create  employment,  it  should  provide  daily  basic  needs  to  the  affected

citizens. Our country should  not  be  a  dumping  ground.   Second  hand  vehicles  when  imported,  government  should  tax  them

heavily.  The Governor of Central  Bank should be elected by Parliamentary committee  or  any  other  independent  body  other

than the  President.   Economic  saboteurs  or  looters  should  be  prosecuted.   Anybody  caught  printing  fake  money  should  be

prosecuted.  

Constitution;  Whenever we need to write the Constitution, there must be  an interim government to conduct  this exercise for a

period of two years.  I have finished my views.

Com. Kavesta Adagala: Thank you very much for your very good presentation. Any clarification?  No.  O.K.  next person is?
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 Who was next?  Charles Kamau?  Igecha?  Arusei? Who is that?

Charles Igecha:  Thank you the Commissioners and your team and the house as a whole.   My name is Charles Igecha.   Mine

is  a  written  presentation  but  I  just  wanted  to  touch  a  bit  on  the  various  issues  I  have  raised.   To  start  with  is  agricultural

sector….

Com. Kavesta Adagala:  You have five minutes.

Charles Igecha:  As you all know, agriculture is the backbone  of our economy, I am calling for the re-introduction of KCC,

(Kenya  Cooperative  Creameries)  to  cater  for  the  milk  produced  by  the  farmers.  The  second  one  is  the  re-introduction  of

Kenya Cereals and Produce Board for the cereals. The other one is the Coffee Board of Kenya and the KTDA.   We also go

to the police.   I  thought police should be given enough salaries,  to avaoid  bribery,  and  when  it  comes  to  bribery,  those  who

bribe the police should be sued and prosecuted.  I also talked about  the teachers.   They should also be given enough salary as

they do a lot of work for our nation.  Those were the few issues I just wanted to touch about and thank you.

Com. Kavesta Adagala:  KCC, Kenya Cereals Produce Board, KTDA, those are  the ones you want re-established?  O.K.

Igecha, that was Igecha.  Arusei?  Is it Arusei?  Joel?  Who is Joel?  Samuel Mwaura?  Samuel K.Mwaura?   is he here? John

Mburu? O.k  come up  please.   I  want  these  people  to  move  forward  because  the  room  is  congested.   Ndegwa,  Wahome,

Jeremiah Ndegwa and Charles Njoroge.  Are they here?  Move forward please.  Be on the forward line.  O.K. Endelea.   State

your name and give your proposals.

Cllr. Mburu Matheri:   Jina langu ni Councillor Mburu Matheri  kutoka Gathanje Ward.   First,  yangu ni kurudisha  shukurani

zaidi.  Ma-Commissioners wale waliokuja hapa,  wachukuwe maoni yetu kwa sababu kweli  tulikuwa  na  jambo  la  kusema  na

kushangilia habari ya Katiba hii mpya.  Basi yangu nataka kwenda kwa haraka,  nitaanza habari  ya madaraka iliyo na Rais wa

jamuhuri hii.  Mimi ningetaka madaraka hiyo,  iweze  kupunguzwa  kwa  sababu  hiyo  madaraka  inafinya  watu  wengi  zaidi  kwa

kuwa  kunasemekana  yeye  yuko  juu  ya  sheria.   Kwa  hivyo  hata  kama  akitenda  jambo  lo  lote  mbaya,  hakuna  mtu  yeyote

ataweza mpeleka kotini au aulizwe swali,  kwa sababu yeye ako juu ya sheria.  Hiyo tungetaka,  iwe kama ni madaraka ya Rais

ya jamuhuri hii, awe ako chini ya sheria ya jamuhuri hii.   Kwa  sababu  kama  ni  jambo  lolote  litaweza  tendeka,  kama  ni  kwa

shamba kwako, aseme shamba yako saa ingine iko watu wa fulani wanakuja kufanya nini au lifanyiwe jambo fulani, ingetakiwa

na wewe uwe na mahali ya kwenda kuuliza swali.

Com. Kavesta Adagala:  O.K. Address the Commission.  Give your proposals direct.

Cllr. John Mburu:  Basi, hiyo nayo ningetaka habari ya kuchaguliwa kwake, iwe hii habari  ya kusema 25%  kwa mikoa tano,

hiyo  iondolewe.   Iwe  tutasema  ni  habari  ya  50%  kuelekea  juu,  na  iwe  sasa,  kama  hiyo  hatafikisha  hamsini  kwa  mia,  wale

watakaye kuwa na yeye number mbili yake,  warudi kwa kiwanja,  ndiyo  yule  Rais  atachaguliwa  kwa  Jamuhuri  hii,  iwe  ndiyo
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mapenzi ya watu ya jamuhuri hii.

Ningetaka  naye  hapo  niseme  habari  ya  makamu  wake.   Makamu  wake  ningetaka  awe  akichaguliwa  na  wananchi.   Wakati

anachaguliwa na wananchi, ni kwa sababu aweze kupewa nguvu, naye wakati President ako nje, yeye ataweza kushikilia office,

bila kuogopa kwa sababu kweli anaongoza wale watu waliyomchaguwa na kukiendelea namna hiyo, inaonekekana hata wakati

yeye ako kwa office atakuwa akiwa na nguvu lakini kama ni mtu wakuchaguliwa na mtu Fulani, ana kaa  akiwa na wasi wasi,

hawezi sema jambo….

Com. Kavesta  Adagala:   Execuse me, give your proposals,  these are  Kenyans,  they know what  the  problem  is.   Just  give

your proposals.

Cllr. John Mburu:   O.K.   Hiyo ndiyo maoni yangu nilikuwa naona.  Kutoka hapo ninge taka  kusema  habari  ya  koti  zetu  za

Kenya. Ningetaka kusema habari ya koti zetu za Kenya, ninge taka kusema habari  ya courti  zetu za Kenya,  kama ni Mkuu wa

Sheria  wa  Kenya.   Ningetaka  kusema  kama  akichaguliwa  na  President,  awe  akipelekwa  katika  Bunge,  ndiyo  wa  Bunge

wanaweza kuona kama yeye ni qualified kuwa katika koti  hiyo, kwa sababu wanaweza kuongea na kuona vile yeye  mwenye

maisha yake ime kuwa namna gani, ndiyo sasa  ionekane ni mtu anayefaa katika office hiyo.  Habari  ya ma-judge,  naye  kama

ana teuwa ma-jduge, inatakiwa ma-judge hawa wapelekwe katika Bunge ndiyo Bunge waweze kuona hao watu wana elimu ya

kutosha kuendesha  koti  hiyo.  Kama  ni  kwa  jambo  yoyote  wanaweza  kufanya  jambo  lolote  kama  ni  judge  moja  kwa  court

Fulani, ningetaka naye aweze kupelekwa courtini kama amefanya kosa lolote au kukataa kukata case kwa vile inavyo takiwa.

Nikitoka hapo  nitaingia  upande  ya  ma-councilors  na  habari  ya  chairman  na  mayor.  Nikienda  habari  ya  chairman  na  mayor,

ninge taka  kusema  mayor  awe  ndiye  yeye  mwenyewe  atakuwa  ndiyo  ana  run  council  hiyo  au  municipality  ule,  kwa  sababu

mayor hatakuwa ndiye ako juu, ita one kana hata weza kutumisha wananchi kwa njia mzuri kwa sababu huduma yake ita kuwa

haifai kwa sababu ana ogopa watu Fulani. Ninge taka  kusema kama ni  mayor,  akichaguliwa,  awe  yeye  ndiye  ako  na  nguvu.

Kama  ni  basary,  inayo  kuja  katika  district,  au  tow  hiyo,  municipality  Fulani,  ina  takiwa  hiyo  bursary  iweze  kukaa  chini,  na

ma-mayor wakae chini na waweza kuona ni kina nani wata weza pewa kwa sababu ma-mayor ndiyo wako na councilors,  lakini

bursary ya siku hizi, ina kuja office ya DC, na ikija office ya DC, ina onekana ….

Com. Kavesta Adagala: Punguza maelezo. Peana proposal.

Cllr.  John Mburu:  O.K. Ningetaka kusema ni basary, iwe ina kuja kwa council, au kwa municipality, bursary yeyote….

Com. Kavesta  Adagala:   That  is  precisely  what  I  am  telling,  please  leave  a  lot  of  the  explaination  out,  we  have  all  these

people who want to speak, and I don’t know how I have to tell you, just give the proposals.
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Cllr. John Mburu:  Basi ninge taka kusema hapo councilor wawe wakichagua, yaani chairman achaguliwe na wananchi.  Hapo

mimi natoka.  Mayor achaguliwe na wananchi, na awe yeye ndiye ako na jukumu la kuweza kuendesha municipality au county

council iendeshwe na chairman.  Hapo mimi natoka.  Basi nikitoka hapo, nitaenda habari ya hosptiali.  Mahospitali yetu yako na

shida. Tungetaka tuone mtu yeyote,  yeye kama ni daktari,  ako  katika,  anaandikwa na serikali,  asiwe na clinic yake nje,  ndiyo

sasa kama yeye ni mtumishi wa hospitali, aweze kutumikia wananchi.  Kama ni daktari  wowete,  ningetaka apewe mshahara wa

kutosha, ndio asiwe ile pesa haimtoshi, ndiyo anaenda kufungua clinic ingine, na ndio hata madawa ya hospitali, isiwe ikipotea.

Habari ya nchi hii yetu, ninaona kama upande ya forestry, ningetaka kusema kama ni forest yeyote inataka kupeanwa,  ipelekwe

katika DDC, ndiyo wananchi wa area  hiyo wapitishe hiyo forest  inataka  kupeanwa,  lakini  forest  isiwe  ikipeanwa  kabla  haija

pita katika DDC kwa sababu mambo ingine, inaonekana, watu hawawezi kuijua.  Basi kwa maoni yangu, na fikiri kwa sababu

siyo mzuri kueleza kama vile Commissioner anasema, nitasema nitafikisha hapo. Asante.

Com. Kavesta  Adagala:   Asante,  najua wewe ni mwanasiasa,  na ukiona umati fulani  -  -(laughing),  ni  kama   -  -  sasa  siyo

kusema wasieleze, sote tunaweza kueleza, lakini pia sote  tunajua,  sivyo?  Mambo mengi tunayajua,  lakini tupeane proposals  ili

watu wengi watoe proposals, mda ni mfupi.  Nani ako next?  Come forward Ndegwa.

Wahome Ndegwa:  Thank you Commissioners,  my names  are  Wahome  Ndegwa,  and  maybe  before  Commissioners  I  can

proceed, as you have seen people raising fears before you that we have had Commissions there before,  which have turned out

not delivering to the Kenyans. So we are hoping that whatever we are going to say here, that the final document for this country,

is going to reflect faithfully the desires and aspirations of the people  of Kenya.  So,  we wanted maybe from Commissioners that

there is that commitment and that it is not the government playing political games with the people  of Kenya as  it has done from

independence.  So, ….

Com. Kavesta  Adagala:   Exeucse me, there  has  never  been  a  Constitutional  Review  Commission.  This  is  a  Parliamentary

Commission,  therefore  we  don’t  have  the  reputation  of  the  other  Commission,  nor  do  we  have  the  character,  of  the  other

Commissions.  Yes, and this document which comes out,  when it will come out,  it will be  a new Constitution, and the old one

will die. So, ours, there is no way around it, you have to implement it.

Wahome Ndegwa:  O.K. with that kind of assurance,  we are  a bit happy because  we have seen Parliamentary Commissions

which have died natural deaths without us knowing what happens.

Com. Kavesta  Adagala:   Parliamentary Commissions have not died a natural  death,  Presidential  Commissions  have  died  a

natural death.

Wahome Ndegwa:  The Kiliku Commission madam was a Parliamentary Commission on ethnic clashes in this country and it
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died a natural death, we don’t know the outcome of the Kiliku Commission today.   O.K.  so Commissioners what I would like

to say is that the problem in this country is Presidential - - the powers that have being vested on the President  and on the outset

I would propose  that we have a system of government that is mixed, that is,  Presidential  Parliamentary system of  government

like the one that we have today in Kenya, and for that Commissioners,  I am saying that we don’t need a Prime Minister in this

country.  The issue of the Prime Minister is being propagated  by people  who want to create  offices for themselves.  It  will not

serve the purpose for this country.

Secondly Commissioners I am saying that this country, and our Constitution, the present constituoin that we have, I would say it

is a beautiful document,  what we don’t have is the instrument to effect and implement the  Constitution.   Like  now  today  you

hear that the President  cannot create  ministries, he is creating,  and he is disregarding the Constitution.  He is creating districts,

disregarding the Constitution.  So we are saying that we have masterpiece of a Constitution, and without the manner or  way to

implement and effect the thing, it will be an exercise in futility.  Secondly, I would go Commissioners the issue of qualifications of

a President.  The present Constitution that we have, requires the President to have only three qualifications. Only three;  to be  a

registered voter, to be 35 years and to be a citizen of this country.  

Your honour,  when we are  taking our  children  to  secondary  schools,  they  have  to  be  medically  tested,  to  see  that  they  are

available  to  stand  up  to  the  challenge  to  go  to  secondary  school.  Why  should  our  President  not  be  subjected  to  medical

examination?  So that we don’t have a mad man at the top. Secondly, Commissioners, we ask that a President do have a stable

family, in this we are  saying, if the President  cannot organize his Constituency at  the home, at  the family, how can he organize

the Kenyan Constituency for 37 million?  So he should have a stable family.  Thirdly, we are proposing that the President should

not have had a conviction.  Criminal conviction. From the time he was born, to the time that he is contesting for the presidency,

he should not have suffered a conviction, criminal or otherwise.  We want a clean man at the top.   Secondly,  we are  saying that

the President - -  we don’t  - -the issue of years, we are saying that if a person is qualified to vote,  that person can be qualifed

to be  the President of this country. We have seen 70 year olds who cannot be able to run their families, but a 21 year old who

is running his family effectively. So we are  saying, if you are  qualified to vote as  a Kenyan,  you  are  qualified  to  stand  for  the

presidency.

On the Presidential powers also, I would say that the appointments of by the President of senior civil servants…

Com. Kavesta Adagala:  Give us age range.

Wahome Ndegwa:  We are saying  - -I would wish to see a President who is at least 25 years old. 25 years  old.   (interjection

by Com. Adagala)  Maximum, for a person to go for elections, he has to be at least less than 65 years, the sealing, so that when

he serves the first term and he is 70, he goes home, because that is the age that is required in the bible.  That is three scores  and

one (maximum is 70).  You go to the elections when you are 65,  so that when you are  finishing your term, you are  70 and you
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go home.  Because senility is starting to set in.

Commissioners we are saying that the appointments by the President  of senior civil servants and the people  in the government

should be vetted by Parliament, and a single majority of Parliament if it vets and you don’t find that person upright morally then

that appointment can be confirmed, and with this we are  talking about  ministers, PS’s,  Ambassadors  and heads of Parastatals.

Further,  I am proposing that the Constituency of the President  be  a national  Constituency.  We  should  not  assign  a  particular

Constituency to a President. By this, we shal have some areas getting more devlopment, and others are left lagging behind.  For

this we are saying let the President have a national Constituency and the other issue is that the President, when he is going to the

people  to  seek  for  votes,  he  must  have  appointed  his  running  mate,  so  that  the  public  can  have  an  occasion  to  assess  the

credibility, the intergrity, moral standing of the running mate so that if he elected, we know that this is our Vice President  for the

next  five  years.   Further,  we  don’t  want  road  side  decrees.   We  are  saying  an  Executive  decision,  if  it  is  delivered  by  the

President, it should be in writing and it should be signed, Commissioners South Africa and Uganda they are  doing that and you

can see they are running properly,  so that we have an Executive decision that is written, and it is signed, so that this road  side

decrees will be a thing of the past. Further on the Presidential power and the land, we know that the President  is the custody of

public land ,  that is government land in this country.   We are  saying that this is an area  that has being abused.  I am proposing

that we have a permanent land Commission, on land in this country.  If you want a piece of land you go to the Commission, it

will get you, it will look at  you and it will decide this person is desirable to get five acres  of land.  This shoul not be  left to the

President, he does not do anything he is just given documents to sign and this country is left without any land that can be given

to the future generation.

Now I am saying that firstly if you are going to get land, you must show that you are  a Kenyan citizen, secondly that you don’t

have  land,  thirdly  that  you  want  to  do  something  with  that  land.  If  you  cannot  show  the  Commission  that  you  want  to  do

something with the land, then you should not get the land, and on the issue of land, I am saying that we should have a sealing,

we know that this is a liberal market, a person should benefit from the sweat  or  from the work of his hands.   So  we are  saying

that at least there should be a sealing.  Let someone get ten acres, and the maximum, the least he gets, 10 acres,  for farming, for

the other properties  and for investment 50 by 100 plot  will  do,  but  for  farming  purposes,  let  a  person  get  10  acres  and  the

sealing should be 500 acres, and in this country  -  .  500  acres,  yes.  They are  people  who will do this large scale farming, and

they should allow them to do so.   Further,  I am proposing that the police force be divorced from the Office of the  President.

This was there in our independent Constitution, but when suppression set  in, the same was put in the office of the President  so

that  they  could  work  at  the  behestof  the  President.   We  are  saying  like  in  Britian,  the  metropolitan  police,  it  should  be

independent, it should have its own independent source of funds so that we can have an independent police force,  not chasing

opposition leaders up and down the country, and not confronting criminals.  

Also the AG’s office, we are  saying the same should be impartial.   The AG should be given particular work to do.   In Kenya

today,  the  AG  is  the  Attorney  General,  he  is  a  member  of  the  cabinet,  he  is  a  Member  of  Parliament,  and  he  is  the  chief
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prosecutor.  That is talking about monkys deciding on matters of forest.  We don’t expect any justice in such a situation, and we

are  saying  that  all  those  portifolios,  that  that  general  holds  as  a  single  person,  should  be  given  to  different  arms  who  are

independent and the holders of those offices be vetted by Parliament.  On Parliament, we are saying that our Parliament  - -  first

of all the constitutency boundaries,  should be changed,  so that a Constituency, reflects the population.   At least  we know that

there  are  some  geographical  difficulties  in  constituencies,  and  economical  problems  and  social  problems,  but  at  least,  the

boundaries of constituiencies, should try as  much as  possible,  to see  that the population are  equal or  almost equal.   When you

look at a Constituency like Ijara with 5,000 voters, and Molo here with 160 voters, and when they go to Parliament, the person

from Ijara cannot allow the person from Molo to talk, so that is not democracy.  (Interjection)

Com. Kavetsa Adagala:  Your time is up… It’s the explaination which are  taking away your time.  Maybe if you  just gave

proposals, proposals, ….

Wahome Ndegwa:  O.K. on Parliament it is just about five points.  Now, further we are saying that we don’t require …..

Com. Kavesta Adagala:  I wanted points, not explaination.

Wahome Ndegwa:  Yes, we are proposing that the life of this Parliament should not be extended,  and the constitutonal review

should not be extended and the Constitutional review should njot be attached to the general elections that is coming. Further like

in South Africa and in Tanzania we are saying that the people should have the power  to recall their MPs so that like now when

they are saying they are going to extend their life we would call them before they do that. 

Further  we  are  saying  that  Constitutional  amendment   should  be  supported  at  least3/4  of  the  parliament  and  if  there  is  a

statement, then instruments of national concensus should come to place, a national conference or a referundum. Thank you.…..

Com. Kavesta Adagala:  You ate your own time by the explanations. If you would just do what we are  requesting you to do

you will find that you will need maximum 5 minutes. Okay? Now when we started  we were about  ten  people  so  we  said  let

everybody finish milking and other activities and come and also we know you come from the farms and the town and you have

things to do some of you have to pass  through the office, so we did not start  the way we usually do.  I would like to  give  my

colleague Prof Salim to do our formal opening of the sitting of the Constitution of Kenya Review Commission. Thank you.

Com Pro. Salim: Thank you very much Com Adagala. Really there is not much to say we are practicing what I am going to tell

you  so  most  of  you  have  seen  what  is  happening.  Basically  we  are  here  to  collect  views.  Views  from  Mwananchi  on  the

reviewing of the Constitution and what we want each and everyone of us to do  is  to  come  forward  and  give  us  his  views  in

either of two ways either orally or in writing. If you want to present his views orally we are giving him ten minutes only to do so.

If he has a memorandum then we give him only five minutes not to read, to highlight what is in his memorandum. As you can see
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the place is full and the time at our disposal is very limited. we want to be sure that each and everyone who is here has a chance

to give his views so we have to limit in terms of time. Then what we ought also to  remember  is  that  very  often  you  will  hear

same  views  coming  up  from  different  Wananchi.  For  example  on  the  issue  of  the  presidency,  people  were  saying  that  the

President  powers  should be trimmed or  reduced whatever it is.  Once someone else has already said that in your presence  all

you need to do is say that I support the one who said that the presidency powers  should be trimmed but there is no use or  no

health in giving us the background to that because that is really waste of time.

Thirdly we want to have a diversity of views. Looking at those present in this room I notice there is hardly any women, very few

women. So  in  order  to  make  sure  that  women  views  also  come  to  the  fore,  I  would  like  you  to  give  us  the  licence  or  the

permission to make sure that if a good lady, a sister or a mother comes, even if she comes late to give her the chance to give her

views before men. Is that acceptable?

Secondly I don’t know whether there is any handicapped, physically challenged Kenyan in this hall, we would like to hear views

form the disabled. So again if a disabled come late and he may not given the time at  our disposal  have a chance to speak  can

we also agree that we give him or her the chance to give his or her views before other people. So that by the end of the day we

have  a  cross  section  of  views  covering  all  the  major  issues  we  are  supposed  to  get  views  on  so  that  we  go  and  write  the

Constitution that is really people driven and also taking care  of.  The diversity of our population and minorities also.  We would

like to hear from those who feel they are marginalized and for them to tell us why they are marginalized and what can be done to

help them. Again as  my colleague has said please in order  to save time avoid  the  background  to  your  proposals.  We  are  all

Kenyans we know what our problems are  so just say on these problem of say bribery or  corruption my views are  these.  You

need not define to us what corruption is or  where it is taking place.  Just  go straight on the problem of corruption and how we

can deal with it. I think I will stop here and we proceed and continue from where we stopped.

Com Kavesta Adagala: Come and sit near here. Where is Charles Njoroge.

Jeremiah  Ndegwa: Thank  you  Commissioners  and  my fellow  kenyans.  My  name  is  Jeremiah  Ndegwa.  Yangu  ni  kuguzia

elections. President must be aged 35-65 years.

Com Kavesta  Adagala:   Before you continue is there anybody here who… I am saying the wrong  thing,  Atieno  could  you

signal. We have under the Act we must travel with a person who can do sign language so I want her to signal so that we can see

if there is anybody who needs it.

Jeremiah Ndegwa: So my proposals  is elections.  President  of Kenya must be  35-65  years.  He must be  elected  directly  from

Wananchi. He/she must name his running mate as the Vice President. 
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Second,  the  powers  of  the  President  must  be  reduced  and  that  is  why  we  are  having  in  the  current  Constitution  is  a  good

document but the problem is because it is a one man decision.

Judiciary: should be independent.  They should be vetted by Parliamentarians when   they are  elected to hold big offices.  They

should not be answerable to the President of the country.

Health: Should be free to every Kenyan citizen.

Education: Must be free at the primary level at all costs.

Every Kenyan should be entitled for a Kenyan passport.

Land: Every Kenyan should be allocated at  least  even half an acre.  I think kwa  sasa  maoni  yangu  naweza   kupeana  tu  hayo

machache.

Com Kavesta Adagala: Maximum Land?

Jeremiah Ndegwa: Maximum land at least a half an acre to 500 acres.

Com Prof Salim: Bwana Ndegwa,  you said Judiciary must be  independent and  not  answerable  to  the  President.  But  whom

should they be answerable to.  There must be  a committee set  by the  Attorney  General  vetted  by  Parliament  to  the  Attorney

General.

Com. Kavesta Adagala:  Samuel Mburu we have got your name. Which language would you like to present your views in?.

Samuel Mburu: Views on Constitutional reforms from Ol Kalou Disabled Children’s Home. What the government should do

for  the  disabled  children.  Create  more  homes  to  cater  for  their  needs  and  enough  schools.  Should  have  their  own  rights

according to their capability. For  example free education,  free medical treatment especially in disease related in their disability.

Not  be  discriminated  in  schools  during  secondary  admission  and  in  other  social  activities.  Disabled  need  more  time  during

exams. Parents  should be helped and  understand  their  disabled  children  through  counseling.  The  government  should  support

church organizations or issues that cater for the disabled. Integration in schools for both disabled and normal children. Disabled

should be represented in the Parliament.  Facilities used by the disabled should be made cheaper.  For  example shoes crutches

etc. common man or citizen should feel dutybound to support the disabled morally and materially. The government should build

more schools, more teachers training colleges for special education to help the teachers  deal  with the disabled more effectively.

Thank you.
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Com. Kavesta Adagala:  Thank you very much Samuel. Who came with you? 

Samuel Mburu: Sister.

Com. Kavesta Adagala:  Your Sister or Sister of the school. 

Samuel Mburu: Sister of the School.

Com. Kavesta  Adagala:   Hand her the microphone for a moment, pass  the microphone to her.  Sister  is  there  anything  you

want to add to these.

Sister: No, I think that is enough.

Com. Kavesta Adagala: Okay. What variety of people with disabilities do you have?

Sister: The Physically handicapped children.

Com. Kavesta Adagala: Okay thank you very much for bringing Samuel.

Com Prof Salim: These could be addressed to either the sister or the Father.  I just wondered,  do you have any idea as  to the

acute shortage in the country of schools for the handicapped. How serious is the shortage? And could we have a proposal  as  to

how many more we reacquire for example.  How acute is the need? No idea or  shall we leave that to may be the ministry one

day to let us know. Any comments on that, Sister.

Sister: As concerns for the homes and I say specifically for the disabled you find in the country they are  quite good so we find

ourselves being brought so many children of which we are  not able to accommodate so may be if they should get more homes

and schools for them.

Com Prof Salim: Thank you.

Com. Kavesta Adagala:  The teacher student ratio is high.

Sister: Yaeh. The pupils are more than the teachers.
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Com. Kavesta Adagala:  Thank you for your submissions we shall put them together with others. 

At the beginning of this month there was a seminar at  the headquarters  of the Commission for people  with disabilities. Maybe

you can find out for your school both of you what took place there. Are you members of any the associations? Is  your school a

member of any of the associations with people with disability?

Sister: So far no.

Com. Kavesta Adagala:  I think you better find out on the Commission we have Commissioners also withy disabilities and it

is  good  to  find  out.  You  just  need  to  call  the  Commission  or  come  to  the  Commission  because  there  should  be  now  be  a

document from that seminar. It is very important that you tell people  with disabilities to link up with others  in associations.  That

empowers them.

Sister: Thank you.

Com. Kavesta Adagala: If we may go on.  Joseph Muchedu.  Hayupo? Mwangi Joel.  Mwangi ako wapi.  You come up take

the microphone it is your turn.

Mwangi Joel:  Majina yangu ni Joel Mwangi. Maoni yangu ambayo ningetaka kutoa  ni  ku-support  yule  alisema  ya  kwamba

President  asiwe na power.  Yaani he should not be  above the law. Kwa hivyo kama ni Vice President  asiwe  akichaguliwa  na

President.  Awe  akichaguliwa  katika  Bunge  na  waBunge  wenzake.  Kama  ni  judge  Mkuu  awe  akichaguliwa  Bungeni.  Hayo

mengine ni kama hii munasikia wanatoa licence za hizi industries za pombe. Kunao kama hii pombe inayotengenezwa ambayo ni

illegal na serikali inaikataza.  Inakataza huku lakini industry yenyewe hawajafunga kwa  hivyo  hiyo  inatakiwa  kwa  wale  ambao

wanatoa licence kwa hizo industries kwanza wafunge industry inayotengeneza pombe kama hiyo ndio pombe kama hiyo iishe.

Nafikiri hayo ndio nilikuwa na hayo machache.

Com. Kavesta Adagala:  Nani ako next ? Nduhiu. Haya endelea.

Joseph Wanjohi Nduhia: Haya asante. The honorable Commissioners, my name is Joseph Wanjohi Nduhiu. I am a farmer at

Ol Kalou Central  Scheme within Nyandarua district.  Yangu because  I can see  some of us  are  not  very  much  acquinted  with

English, I would like to highlight a few points in Swahili.

Yangu ya kwanza is about the Commissioners. The Commission itself. I  would suggest Katiba yetu iandikwe na lugha ambayo

itaeleweka na Wananchi na ikiwezekana Katiba yenyewe iwe included in the schools curriculum yaani ifundishwe watoto  wetu

wa shule kuanzia primary mpaka secondary school.  Maanake ni aibu mtoto kutuhadithia mambo ya  ulaya  na  hajui  ya  kwake

nyumbani. Hiyo ni moja. Ya pili Commissioners ninakubaliana na wale wanasema tuwe na national unity system of government
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na kuwa na raisi na makamu wake ambayo  wanachaguliwa  na  Wananchi.  Lakini  hata  ikiwa  ni  hivyo  ninaonelea  ya  kwamba

Presidential powers especially detention without trial. Declaration of state of emergency without the approval  by the Parliament,

declaration of the Presidential decrees which do not conform with the laws of Kenya.  Appointment of cabinet  ministers, senior

civil  servants,  judges,  heads  of  parastatals  without  approval  by  the  Parliament.  Implementation  of  the  international  treaties

without a Parliament approval should be removed from the Presidential powers.

Ya tatu,  eh Commissioners ninaona ya kwamba kwa wakati  huu tuna vyama vya siasa tunaelezwa ni arubaini na nane I  don’t

know how true it is na proposal  yangu ni kwamba baada  ya uchaguzi, tukifanya uchaguzi, chama chochote ambao hakitakuwa

na member of Parliament.  Any party that fails to secure a Parliamentary seat  should be disbanded or  deregistered henceforth.

These would avoid the political rumbling from un popular parties.

Ya nne, imezungumziwa ni mambo ya councils. Nimekubaliana na wale wamesema ma mayor na ma chairmen wachaguliwe na

Wananchi na pia ningeongezea lazima wawe ni watu wamesoma kama mimi nimeandika Kiingereza from form four and above.

Lakini chief  officers  ambao  wanaandikwa  na  council,  they  must  be  responsible  under  the  councils  regulation.  By  so  I  mean

council cap  265 iwe scrapped  in total  maanake inapatia minister uwezo mkubwa kuliko  councilors  wale  ambao  wako  katika

local  authority.  The  council  should  have  powers  to  hire  and  fire  their  chief  officers  so  that  discipline  can  be  seen  to  be

implemented in the local authorities.

La tano na hilo linatuhusu  sana  Commissioners  ni  mambo  ya  agricultural  produce.  Kwa  wakati  huu  ukisikiza  katika  kwenya

tunauza mahindi yetu shilingii mia nne per  bag 90 Kg.  This is very discouraging. Kwa hivyo my proposal  is serikali  au  Katiba

iamurishe  serikali  ya  kwamba  ikiwa  bei  ya  mazao  yetu  iko  chini,  fertilizers  na  mbegu  ziwe  chini  at  least  by  30  %.  Tukiwa

tunauza mahindi shilingi mia nne, tununue fertilizer Shilingi mia moja hamsini au shilingi mia moja.  Wakati  inanunuliwa elfu moja

tununue fertilizer au seed shilingi mia tatu au shilingii mia nne. Hapo serikali itufanyie hivyo. Na mambo ya kuleta mahindi kutoka

nje, sukari  vitu ambao sisi wenyewe tunakuza katika Kenya na maziwa tunaletewa kutoka South Africa or  elsewhere this one

should be stopped so that we can promote the economy and eradicate the poverty as one of the government policy.

La sita ni mambo ya provincial administration. Hapa ninaona Commissioners,  na imekuwa hivyo katika nchi nyingi, mambo ya

usimamizi wa utawala iwe from the elected leaders.  By so I suggest we abolish the provincial administration. Tuwe  tukiwa  na

governors kama nchi zingine. Mtu ambaye ana haki ya kuulizwa na mwananchi wewe unafanya nini kwa maana kama ni chifu

kama, ni DO he is responsible to an individual or say the office of the President ambao hawezi kuona kama Mwananchi ako na

faida. 

Ingine  Commissioners  ni  mambo  ya…  ninakubaliana  na  wale  walisema  ya  kwamba  Wananchi  especially  in  the  rural  areas

should be provided with free education, medical services na mambo kama hayo. And at the same time the national cake  should

be shared equally without discrimination or favour.
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La saba, ni … madam Commissioner amezungumzia mambo ya kina mama. Hata sisi Wanaume kusema kweli tunawafikiria pia.

Mimi nimeonelea kwamba  Constitution  I-provide  ya  kwamba  wasichana  wetu  ambao  wale  hawajaolewa  they  should  inherit

from  their  parents  as  equal  as  their  counter  boys.  Hiyo  ni  moja.  Jambo  lingine  ambalo  linatatisha  sana  it  is  letters  of

administration from the court. Yaani kama bwana akifariki na bibi anabaki there is a long process, watu wanaenda kotini. This is

the law of succession;  this is what I am referring to.  Ya kwamba kama mama ameolewa kikamilifu, legally married she should

immediately inherit the property and other things from the husband immediately after the death of the husband badala  ya kuanzia

kukimbia  makotini  na  nini  inachukua  muda  na  inaharibu  hata  fedha  kutoka  kwa  familia  ambayo  inaombeleza.  Hapo  madam

unasikia tunawatetea pia kama wanaume.

Jambo lingine ambalo ningeonelea ni kwamba hakuna haja to nominate an MP or a councilor who has already been rejected  by

the  electorate.  There  is  no  point,  and  instead  the  nominations,  wale  watu  ambao  wanakuwa  nominated  katika  Bunge,  mimi

ningefikiria  they  should  be  selected  from  interested  institutions  like  churches.  Tukienda  kwa  catholic  tunachukua  mjumbe

mmoja, tukienda kwa protesants or other churches tunachukua mjumbe mwingine, disabled mjumbe mwingine lakini sio yule ati

kwa maana tu ati huyu ni supporter pengine ya minister fulani kesho unanikuta na mimi ni mjumbe. Hiyo sitaki.

Lingine honorable Commissioners ni mambo yanayohusu majeshi.  I  would suggest and I have proposed  that we have a quota

system in recruitment of Kenya Army Personnel. Because there is no way that we can actually have a national defence without

having equality in the armed forces. Kwa hivyo ninafikiria tupate quota system. Coming to the Kenya Police and administration

police ningefikiria pia watolewe katika office ya raisi na wawe na Commission yao wenyewe and especially  they  should  have

similar training, they should have a similar system of promotions kwa maana  as  for  now  administration  police  anaangalia  yule

DC tu ambaye anaandikia recommendation. He is not trained, he has not done anything anategemea individual.

La mwisho ni wale watu ambao wanasahaulika sana and I am one of them the pensioners.  Watu  wanafanya  kazi  kwa  miaka

mingi  but  finally  hawaonekani  kama  wako.  I  would  suggest  for  one  wakati  mtu  anaenda  retire,  alipwe  malipo  yake  kabla

hajaondoka kwa ofisi. There is no point of chasing your benefits when you have worked for it.  Ya pili kwa maana civil servants

wanaongezwa mishahara on annual basis. This I mean the salary increment, pia the pensioners should enjoy the same facility like

their counterparts who are already in work. 

Ya  tatu  ni  mambo  ya  National  Hospital  Insurance  Fund.  Wakati  mtu  anajiandikisha  kwa  life  insurance  yake,  wakati  muda

unafika  anarudishiwa,  kwa  hivyo  hata  huyu  pensioner  ambayo  pengine  ali-contribute  National  Hospital  Fund  for  a  longer

period, 20,30 years and maybe alitumia hizo pesa kwa safari mbili tu,  I don’t see  why he cannot be  refunded the contributions

that he already made after retiring. Hii nikuonyesha sasa mumewachana na mwajili wako.

La mwisho honorable Commissioners nikusema ya kwamba hata watoto,  wazee wengine pengine wanawacha kazi kama kina
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mama yao ni wachanga, watoto wapate masomo ya bure na medical services. Na kwa hayo mengi thank you very much.

Com. Kavesta  Adagala:   Asante  sana.  You  have  given  a  good  clear  presentation.  Asante  kwa  maoni  kuhusu  kina  mama

lakini unajua the most immediate inheritance is joint ownership. Mkiwa na majina yenu kwa property hakuna shida.

I want people to come near here so you  don’t take time another three minutes walking. Take the microphone. Joseph Njuguna.

Njoo mbele. Itika kama uko, I cannot know if you are just moving. Come to these front bench. Endelea.

Joseph Njuguna: My names are Josph Njuguna. I am going to represent  Catholic Men Association-  Ol Kalou.  I am going to

start  with basic rights on religion and our presentation says that there shall be  freedom of  worship  and  not  the  devil  worship.

Special  groups  be  represented  in  Parliament  through  vetting  by  members  of  Parliament  and  this  groups  to  have  there

representatives which should  be  vetted.  We  have  the  churches,  the  disabled  private  sector  workers,  public  sector  workers,

farmers,  business community, Jua  Kali  industries  to  nominate  one  member  of  Parliament  to  the  Parliament.  The  Constitution

should deal with security by subjecting the Commissioner of the Armed Forces solely responsible for not disciplining his juniors.

Here we meant that when we talk of the Commissioners of the Armed Forces,  where we have solders  taking the law into their

hands  and  may  be  killing  a  suspect  and  later  placing  what  the  Commission  should  do.  Okay  the  Commissioners  should

discipline the juniors and a fine be set and for the juniors to be disciplined for the rest of their work plan.

Health Care: The government should provide free medical services. 

Water: The government should provide clean water to every citizen.

Education: Free primary school education.

Shelter: The government should create  a healthy economy and access  to land to all citizens and over concessions  laws  to  it’s

citizens

Food: The government should have food reserves for his people that will take up to five years.

Employment: The government should emphasize and execute one man one job policy. 

Education: Mismanagement, corrupt managers be fired once proved guilty. The school parents be given more powers  over their

school. The parents complaints should be heard. People  be  should be admitted to hire institutions of learning on merit of one’s

marks or performance and quota system be abolished. 
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On  the  Executive:  Eligibility  of  the  President,  we  found  that  the  age  limit  should  be  30  years  to  75  years.  He  should  be  a

registered voter in his Constituency, be of sound mind, not insane. Has never in his life served as a President  or  governor of this

nation. Should be nominated by his or her party through secret ballot.

Presidential Elections be delinked from civic and Parliamentary elections.  Civic and Parliamentary polls to start  followed by he

Presidential immediately after. Set an election timetable swearing in date for President, members of Parliament and councilors.

Land  and  property:  Under  public  interests  e.g.  school,  hospital,  private  land,  land  may  be  acquired  compulsorily  by  the

government on special Commission or  Commissioner of land to do the vetting of the same. Land under utilization that is it has

no any commercial use, the government I mean if any such land has no any commercial gain to the government and the people

of this nation, the government should retrieve all land in Kenya and reconstruct  it  or  demarcate  it  to  five  acres  each  and  any

Kenyan wishing to utilize land over five acres to a maximum of even 1,000 acres such piece of land should be linked to from the

Commissioner  of  land  and  close  supervision  to  ascertain  beyond  reasonable  doubt  that  these  lease  of  land  is  used  to  give

maximum production for commercial benefit of this nations.  Therefore lease  should  be  reviewed  by  board  of  Commissioners

after  every  five  years.  If  no  reasonable  profit  has  been  realized  such  a  lease  is  terminated.  Transfer  and  inheritance  of  land

should be left to the Commissioner of Land. 

Any Kenyan citizen above 21 years with proper evidence……….

Com Kavesta Adagala: No you are reading your memorandum and you should just  use five minutes. If it is a memorandum

you wrote it you can highlight it. Your time is out.

Joseph Wanjohi Nduhia:   Very  quickly  I  am  going  to  sum  up.  On  the  land,  still  on  land,  transfer  of  land  be  simple  from

government  to  individual,  transfer  from   one  place  to  the  other  and  every  Kenyan  citizen  should  be  allowed  to  own  land

anywhere in Kenya. The Constitution should guarantee free five acres for every Kenyan citizen above 21 years. 

All Kenyan citizen should be allowed to talk either Kiswahili or English as our national language.

Com. Kavesta  Adagala:   Okay thank you very much. You said that a person who  is  standing  for  presidency  should  never

have been President before. So you can say you can only be President once.

Joseph Wanjohi Nduhia: You can only be the President of this nation once in your lifetime for two terms.

Com. Kavesta Adagala:  And you are saying he should never have been governor.? 
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Joseph Wanjohi Nduhia:  During the colonial or  before independence we had a governor in this country and he  should  not

come back may be by buying the citizenship of this country and claiming that he would like to be a President.

Com. Kavesta  Adagala:   Okay because  for me people  are  suggesting  regional  governance.  So  I  thought  maybe  you  were

talking about them but if you are talking about the top, that is quite okay.

Joseph Wanjohi Nduhia: As far as the regional governor is concerned.

Com. Kavesta Adagala: No, no, I don’t want you to give us views prompted by me, I do that for only my students.  Now you

have just clarified it is the national governor. Thank you very much.

Joseph Wanjohi Nduhia: Thank you very much.

Com. Kavesta Adagala: Peter Muchiri come forward.

Peter  Muchiri: Commissioners,  yangu ni machache tu  hapa  ingawa  mimi ni  mmoja  wa  disabled  kama  kijana  alikuwa  hapa,

ulemavu  wangu  kusema  kweli  nimeupata  nikiwa  mzee  na  jambo  moja  ningetaka  kuzungumzia  ni  habari  ya  awards  form  the

courts. Hii ilikuwa ni kama ajali kupoteza huu mkono. Lakini ingawaje ni kitendo cha mtu binafisi tukiwa kotini kuna kitu kimoja

niliona ni mbaya.  The court   should recognize somebody ambaye alikuwa ameandikwa kuonyesha  ulikuwa  unapata  mshahara

kiasi fulani, kampuni iliyokuwa imekuandika hivi hivi. Kwa mfano sasa kama award yangu unaona inakuja chini sana kwa kuwa

unaambiwa  ati  age  yangu  is  too  extended  actually.  Lakini  tena  sikuwa  nimeajiliwa,  mimi I  am  a  licensed  driver,  sasa  siwezi

kuendesha gari. Ingawaje hata hakuna haja nikaandikwa lakini mimi ninaweza kununua gari langu ambalo itanibidi sasa  niandike

driver. Hawaku-consider hiyo. Nilikuwa nikilima kama nikiwa mlimaji sasa  siwezi kuchukua jembe.  Sasa  koti  inataka tu kuona

barua ya mwajiri. Hapo sasa naona katika koti hii, law irekebishe and again awards  ile wanatoa ni ile ambayo hata miaka kumi

mbeleni ilikuwa hiyo hiyo tu. They don’t consinder hali ilivyo wakati huu. Vile gharama imeongezeka koti haionelei.

Kitu kingine nilikuwa nataka kuzungumzia ni corruption; hii corruption katika kenya imekuwa ni ugonjwa mmoja mbaya sana na

kila wakati  unasikia kuna kesi  ya corruption  kotini.  Kama  ni  mtu  mkubwa  unasikia  tu  ametajwa  wamefanya  hivi  billions  and

billions lakini mwishoe hatusikii wakiambiwa warudishe hiyo pesa kwa hivyo hata akienda kotini afungwe jela miaka miwili lakini

ana one billion hiyo sio hasara. Hata mimi ukinipatia million mbili unifunge mwezi moja sio hasara. Kwa hivyo corruption kwanza

tukitaka kumaliza corruption lazima tuanzie kwa mizizi, grass roots. Now grassroots sana sana hii corruption iko kwa wale watu

wakubwa na zaidi ni members of Parliament and even ministers.  Na  sasa  ninashangaa  sana  askari  kusimamisha  minister  pale

hawezi akimukuta amebeba bangi hawezi, uwezo wa minister umemshinda kwa hivyo  tukitaka  kumaliza  hii  corruption  tuanzie

shinani huko  chini.  Hivi  karibuni  tutakwenda  kwa  elections.  Unaona  utakuta  mtu  mwingine  anaonekana  tajiri  sana  lakini  njia

aliyopata  huo  utajiri  hujui  na  anakuja  na  anakununulia  chupa  kidogo  na  chai  kidogo  umupatie  vote.  Ukishampatia  hii  sasa

unampatia licence kama alikuwa mwizi kuiba zaidi. 
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Kwa hivyo mimi ningetaka katika Constituency ya Ol Kalou, yule mtu mgeni anaingia wale walikuwako sasa  wamekwisha kula

sasa hatuwezi sasa kugundua ya wizi au ile yake. Lakini mgeni ale mali yake na njia ile amepate  hiyo mali au she is now earning

or  what  he  does  for  his  living  day  to  day  kama  ni  biashara  na  hiyo  list   yote  ya  mambo  anayofanya  iwe  imeandikwa  kwa

makaratasi kuonyesha Constituency wale anaotaka kura zao wajue huyu mtu ana duka pahali fulani, ana ngombe kiasi fulani ana

shamba ili kesho yake tukimuona na ndege tunajua amepata pesa yake kutoka kwa ile duka.

Now ya tatu ni land ownership.  Hii kusema kweli imezungumziwa na inasikitisha sana kusema sasa  mimi ni Mkenya lakini sina

pahali ila sasa  uniajiri na unipatie kanyumba kidogo ukinifukuza nitalala kwa mtaro kwa hivyo watu wengi wamesema na mimi

ningewaunga mkono kila mtu at least awe na eka zake tano na kuwe na limit ya tajiri ni how much. Mtu yule yuko juu sana kwa

shamba angetakiwa awe na ngapi. Iwe an individual should not  own  more  than  500  acres  ile  shamba  ambayo  ni  ya  ukulima

unless it is semi arid. Kama ni ya uchungaji iwe juu sana ni elfu moja. 

Uhuru  wa  kuabudu  ni  sawa  kabisa.  Lakini  hata  yenyewe  huo  uhuru  uwe  na  limits.  Sasa  imeonekana  sex  imekuwa  kama

biashara tena kila wakati  tunafundishwa vile kenya inaweza kuendelea mbele.  Unakuta mwingine anakuja  kuhubiri  na  kusema

hakuna haja ya masomo na huku wengine tunataka watoto  wasomo.  Je sasa  mtoto akiambiwa hakuna haja ya masomo wewe

amini Mungu, wewe utakufa kesho uende kwa Mungu. Sasa hii itamaliza watoto wetu kwa hivyo kama ni a new religion ifuatwe

pahali imetoka au yule mtu anataka ku-introduce kama yeye ni development minded kama sivyo isikubaliwe na tena kanisa zile

ziko ni nyingi asana kwa hivyo kuna zingine ambazo haziendi mbele zinarudi tu nyuma  nyuma  they  can  be  deregistered.  Kwa

mfano zamani wakati  wa ukoloni ilikuwa, mashule yalikuwa yanasimamiwa na makanisa na wakati  huo discipline ilikuwa  nzuri

sana.  Sasa  shule  inatakiwa  madhehebu  yote  yanaingia  huko,  wengine  wanaambiwa  wavae  uniform  kwa  mfano  na  wengine

wanataka kuvaa ile how do you call it, hii kilemba. Kwa hivyo unakuta watoto wengine hawana kitambaa kwa kichwa wengine

wanayo sasa  unaona sasa  huwezi kutambua yule wa shule na asiye wa shule. Kwa hivyo hii discipline iwe maintained na zaidi

zaidi shule ningeuliza ziwe sponsored by churches.

Employment: Hapa mmoja ametaja mtu mmoja  kazi moja. Sasa yangu ni hivi kuna wale watu wana retire kutoka kwa serikali.

Ni mtu alikuwa mkubwa ana-retire  then there after unasikia  sasa  ni chairman wa Maize Marketing Board na bado  kuna wale

watoto wanatoka kwa shule tunasema nafasi za kazi hakuna.  Why not give to yule mtu ambaye hajaandikwa na ni kijana ndio

apate  mapato.  Sasa  kama  ni  employment  mtu  akisha  retire  ni  kuonyesha  amefanya  kazi  miaka  yake  imekwisha  kwa  hivyo

amepatiwa kazi ingine. Ninafikiri kwa wakati huu yangu ni mpaka hapo.

Com. Kavesta Adagala: Asante sana. Umejitayarisha vizuri kwa kutoa maoni haya na asante sana.  Ndio unaona mtu ambaye

anahusika  na  jambo  ndio  analielewa  kama  hiyo  mambo  ya  koti  award.  Ukileta  hapa  judge  atazungumza  tofauti.  Ukileta

insurance company watazungumza tofauti lakini huyu muhusika mwenyewe ndio anaweza kutoa sawa.

Okay ningependa kuita mama aje  forward.  Kuna  mama  wawili  sijui  kama  wako  hapa.  Mary  ako  hapa.  Mary  Kamau.  Itika
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kama uko hapa. Halafu kuna mama mwingine Grace Gichuki. Okay ningependa kutoa lalamiko la Tume , inaonekana kamati ya

hapa  haiku-mobilize  wanawake  na  pia  wanawake  ambao  wako  kwa  kamati  wako  hapa?  Chairman  wa  kamati  ako  hapa?

Where  are  the  women,  sasa  hii  tuseme  inaonekana  kama  sura  ya  Bunge  kwa  sababu  Bunge  hukaa  hivyi.  Na  Wanaume

wanatoka  wapi.  Unajua  inafaa  inafaa  tusimamishe  hii  hearing  kwa  sababu  tunafunja  sheria.  That  is  why  they  were  to  be

mobilized. There is no excuse, mkiendelea hivi tutasimamisha halafu committee member utaeleza.  Niulize Mheshimiwa wa hapa

kama anatawala Wanaume peke yake. So if there is no problem with women, women must participate,  there are  Kenyans and

they are to be mobilized. Kamati haikufanya kazi tutapeleka hiyo report. Kamati ililegea.

Margaret  Mwaura:   Okay.  Commissioners  I  am  going  to  represent  Ol  Kalaou  Division  Maendeleo  ya  Wanawake

Organization recommendation to the Constitution of Kenya Review Commission heko to the appointed women Commissioners

having been seven of them out of 27 Commissioners.

Com. Kavesta Adagala: If you are reading your memorandum, you read it and present  it.  Just  present  it in the language you

understand the way you see it.

Margaret  Mwaura: Asateni.  Nitaongea kwa lugha ya Kiswahili  kwa  sababu  mimi nilikuwa  nimesoma  lakini  nimeambiwa  ni

represent main points. Ninataka kusema nimeandika na Kingereza na nitaongea na Kiswahili. 

Ninayo point ya equal protection.  Sisi watu wa kenya ama Maendeleo ya Wanawake tunataka tuwe na equal protection kwa

sababu kina mama wakienda mahali they don’t consider them.

Kuna ingine free from discrimination. Sisi kina mama tukisimama kama  ni  kiti  cha  Bunge  unasikia  kuna  echo  watu  wanaanza

kuongea hali mama ni malaya, mama ako amewacha mji wake sasa  sisi wenyewe tunataka tulindwe visawa na wazee na nyinyi

akina mama sana muongeze bidii kwa sababu hata mkiangalia sisi ndio wenyewe tunajipiga kwa sababu kura zinakua na  kina

mama wenyewe kwa hivyo tunataka sisi tuwe tunalinda hali ya discrimination.

Equality before the law of all citizens regardless of gender or status. Tunataka sisi wote tuwe sawa kama ni viti za Bunge, kama

ni mahali tunawakilisha kama sisi Maendeleo ya Wanawake.  Sisi tunapata taabu sana kwa sababu hiyo chama hatuna usaidizi

kutoka serikarini kwa hivyo tunataka Bunge ikikaa chini ikianza kugawa pesa za kusaidia miradi nasi tuwe pamoja na hawa kwa

sababu tunataabika sana hata vile tunaenda kusomesha hali ya civic education,  tunakuwa na taabu sana hata miguu inauma. Na

sana sana tungetaka katika Bunge viti vya nomination vipatiwe kina mama sasa  kwa sababu hao ndio wengi sana hata ikiwa ni

katika chama chochote tuwe represented na nomination.

Hiyo ingine naweza  kusema  mtu  akishikwa  na  hatia  na  awe  ametumia.  Pesa  za  serikali  vibaya  kunatakiwa  yeye  mwenyewe

akihukumiwa na afungwe akitoka jela tena zaidi alipe hizo pesa  kwa sababu hizo pesa  zinaweza kusaidia  hata  kwa  miradi  na

Asanteni kwa sababu mimi nimeandika memorandum yangu kwa karatasi. Nita-present na itasomwa baadaye. Asanteni.
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Com. Kavesta  Adagala:  Okay asante mama. Kuna kitu hapo kuhusu girl child. It  is okay just present  it.  Kulikuwa  na  huyu

Mary hayupo? Mtu Mlemavu? Peter Muchiri Ikubu.

Peter  Muchiri  :  Commissioners  nawasalimu  nyote;  hamjambo.  Yangu  ni  kuhusu  walemavu  na  nimeandika  memorandum

ijapokuwa sijachapisha nimeandika  kwa  mkono  wangu  mimi mwenyewe  na  nitasoma  introduction  yenyewe  vile  nimetangulia

kusema.

Disabled persons  have since independence been fully discriminated in  every way of living in Kenya.  To change  this  Kenyans

should be educated on how to treat people with disabilities. They are  to be  educated on all causes  of disabilities in Kenya,  this

would help Kenyans to understand more of people with disabilities to avoid those causes  if possible so as  to reduce disabilities

in Kenya. Nimeulizwa what is my opinion to the Constitution. It is my suggestion that disabled persons be fully be represented in

Parliament and in local authority. These should be since disabled persons sasa  mimi nikisema nisimame pamoja na Mheshimiwa

wetu tupingane mimi mwenyewe na yeye  ataniweza  kwa  sababu  mimi sina  uwezo  wa  kupingana  na  Mheshimiwa  kwa  hivyo

nikitaka  kuwa  MBunge  wa  area  hii  siwezi  kupingana  na  huyu  MBunge  wetu.  Kwa  hivyo  kile  mimi  ninaonelea  ni  kwamba

disabled  persons  should  be  nominated.  Fully  nominated  in  Parliament  and  local  authority.  Hii  inamaanisha  hivi,  kuwe  na

Wabunge  wanne.  Four  representatives  of  disabled  persons.  Mimi  sitaki  kuingilia  wale  kumi  na  wawili  wanaochaguliwa  au

wanakuwa  nominated,  kwa  hivyo  mimi nataka  wawe  excluded  from  those  twelve.  Hiyo  ni  jambo  la  kwanza.  Hiyo  nadhani

imeeleweka vizuri. Mimi sitaki kuwaingilia kwa hivyo tuwe excluded from  those  twelve.  Kwa  hivyo  maoni  yangu  ni  kwamba

wawe 226 members of Parliament.  Kutoka hapo mimi najua hakuna pesa  ndio tutaambiwa  lakini  for  the  benefits  of  disabled

persons in Kenya, there should be four nominees.

Jambo la pili ni the biggest problem affecting Kenyans with disabilities  being  exclusions.  We  have  to  be  part  of  any  decision

making organs being considered in development initiative in their needs.

Com. Kavesta Adagala:  Put your proposals positively, sio exclusion, ni inclusion. Problem ni exclusion, proposal  ni inclusion.

Isn’t it.

Peter  Muchiri:  Okay.  Persons  with disabilities in Kenya  should  have  equal  permission  to  take  over  their  parent’s  farms  or

properties although local customs and traditions may not permit them to inherit such property.

Most  people  with disabilities are  condemned alive of dependent’s of others  while  others  see  them  as  objects  of  charity.  The

government should take full respond of people with disabilities these will ……

(Cut short)

Before they are entirely abolished. The salary reviews should not be  haphazard the way they are  now for certain sectors  in the
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public service. Our forests are diminishing they should not be allocated without the approval of the national assembly. 

On our environment we should have enforceable legislation against the government local authorities or  individuals because  right

now we have a lot of institutions destroying the environment and we should have a special institution dealing with environment.

On agriculture; the  government  should  support  farmers  by  way  of  subsidies.  We  should  not  talk  of  liberalization  because  in

developed countries right now they are using about 350 billion dollars in subsidizing to the agricultural activities. We should also

not  have  dumping  of  commodities  in  these  country.  The  government  should  invigorate  marketing  bodies  and  improve  road

network in the rural areas. 

On education we should…

Com. Kavesta Adagala: I think you have to wind up.

Peter Muchiri: I am winding up. On education we should not have frequent changes in the curriculum. The government should

also train our young people for industrialization. There should be no discrimination in education. The government should increase

powers of stakeholders. 

On our culture, we should stem erosion of our cultural values.

On radio frequencies they should be liberalized so that as  many Kenyans as  possible may be able to have views from different

radio stations.  The government  should  also  create  conducive  environment  for  development  so  that  most  of  the  development

particularly industrialization is not concentrated in Nairobi and a few other major towns. 

On our relations with IMF,  World Bank and the other bodies,  our local interests should supercede  those of outsiders through

careful liberalization and the government finally should not allow, they should have in place bank interest which are regulated like

what is happening in the other countries like US based on that one…..

Com. Kavesta Adagala: You ate up your time by explanation. 

Peter Muchiri: I have finished actually.

Com. Kavesta Adagala: You have finished? Thanks.

Com Prof Salim: Now I would like to request that we allow the Father  who brought the disabled school boy here to give his

views, a chance to give his views that is the father so that he can take him back for lunch. I think that is acceptable.   But please
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be brief, surely be brief. Is it a memorandum or is? Then just highlight main points only.

Com. Kavesta Adagala: We did ask the sister and she said there was nothing to add. 

Father: This now is another one different.

Com. Kavesta Adagala: Okay five minutes.

Fr. Simon Kamau: I  am father Simon Kamau,  I am presenting on behalf of Ol Kalou catholic church. Our  new  Constitution

must have and effect the following ideas in the preamble.

1. Must recognize God as the Supreme law giver and commend the entire Constitution to God.

2. People of Kenya are a family hence Constitution shall protect family values.

Com. Kavesta Adagala:  Please do not read your memorandum highlight, because you have written it highlight it.

Fr.  Simon  Kamau:   Constitution  to  state  that  Kenya  is  one  united  indivisible  democratic  state  and  we  should  all  aim  at

promoting homogeneity and unity in the diversity, recognizing that Kenya is a more ethnical country.

Proposals on directive principles on state  policy. Life is a God given, then sacred  and should be treated  like it is holy and it is

inherited and inviolable right to every human being hence we should have no capital punishment.

Justice will be at all times our shield and defender as enshrined in our national anthem. State  should have special  regards  for the

disadvantaged groups and communities in the Kenya society like disabled elderly orphans, women and youth.

Structures and systems of  the  government:  The  three  arms  of  the  government,  that  is  the  Executive,  Judicial  and  Legislature

should be independent and free from any interference. The local authority act should be amended to devolve power  to the local

authorities. The Constitution must empower the electorate to recall their MPs and, councilors if they do not deliver.  This should

be done through collection of at  least  500  signatures of the electorate  who register their  dissatisfaction  of  the  performance  of

their MPs or councilors. 

The  power  of  Parliament  should  be  expanded  to  power  to  impeach  the  President  in  the  event  of  grave  misconduct.  There

should be debates and approval of governmental expenditure. Debate  and approval  on accession of external and internal loans

by the government which should be passed through that majority vote in the Parliament.  Parliament must have power  to create

and dissolve ministries where possible. 
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On  Judiciary,  the  new  Constitution  should  guarantee  the  independent  and  impartiality  in  Judiciary,  which  is  Constitutionally

protected.  The  appointment  of  Chief  Justice,  Judges  of  appeal  and  other  judges  should  be  through  an  established  Judicial

Service Commission and be approved by the Parliament and they should have  security  of  tenure.  There  should  be  a  Judicial

review made by the Legislature, this is to make sure that before any law is put in practice  it is well thought out and it  will  not

contradict the supreme law of the land.

On electoral system and processes:  Civic and Parliament Presidential  election should be held on different dates.  Constitutional

court  should  be  given  jurisdiction  to  declare  the  validity  or  otherwise  of  an  election  for  it  is  important  to  retain  central

government. Local government should be given a lee way to implement development projects  in their regions with a percentage

of the taxes collected in that region.

Land and property rights: The government….

Com. Kavesta Adagala:  Your time is running out.

Fr. Simon Kamau: Yes I am finishing up. The government should have the power  to compulsory acquire land for purposes  of

development  of  social  amenities  like  schools  and  hospitals  in  search  of  minerals  for  the  purposes  of  country  development.

Kenyans fought for independence to acquire back  their land so every Kenya should own a piece of land at  least  five acres  to

put up a shelter where they should… and we should have no squatters or refugees in our country.

Management of natural resources: The new Constitution to state that natural resources in Kenya belong to the Kenyans and not

the government of Kenya hence all natural resources should be guided by a Commission that should be established and ensure

that this little resources  benefit  the  nation  and  some  percentage  go  to  the  local  people.  The  government  is  only   steward  of

Kenya’s natural resources and every successful government will be a trustee and a custodian of national resources on behave of

the public. Any person convicted of corruption related offence must be banned from holding any public office. Thank you.

Com. Kavesta  Adagala:   Thank you very much Father.  Those  are  clear.  I  just  wanted  to  ask  generally  people  are  saying

leaders should declare their wealth, should other people declare their wealth because leaders, we are expecting leaders who are

not like us, they are many things we say about  leaders  but does  that apply to the general population.  Actually here the general

view is  those people who we are electing are the people we want to know their authenticity so when we choose them we know

that they are the right people and then we reduce the problem of having more corrupt  people who are  leading us.  I think that is

the view of the people.

Com. Kavesta  Adagala:   My  problem  is  it  is  difficulty  to  have  values  in  leadership  which  are  not  in  the  citizens  like  God

fearing, is it only the leaders who should be like declaration of wealth. There are many other things we have said,  do they apply
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to Wananchi also?

Fr. Simon Kamau:  Yeah they apply, they are all applied to us.

Com. Kavesta Adagala:  But we need to put this in the Constitution because we are only saying of thevalues of  the leaders. 

Fr. Simon Kamau:  Actually there are values that we should all hold but especially to the leaders but we are all subject to that.

Com. Kavesta Adagala:  But nobody says it, so we cannot put it in the Constitution if it is not said.

Fr. Simon Kamau:  I think we should put both, we put to all people and more to the leaders. 

Com. Kavesta Adagala : You know in the Bible it is easier to take  out,  to point out someone else’s with specs  and leave the

log in your eye that is all I want to know.

Fr. Simon Kamau:  I get you right that the Constitution should say for us all but more especially to our leaders.

Com. Kavesta Adagala:  But someone needs to say it formally not in a… people  need to say things so that they can be put

because we will not be able to make them up, we cannot to make them up.

I will like to call… it is nearly lunch time we need a break ourselves but I would like to call on the Member of Parliament,  your

member of Parliament and our boss these are our bosses in Parliament to make a presentation. He needs no introduction, isn’t?

Hon  Karue  Muriuki:  Honourable  Commissioners,  viongozi  ambao  wamefika  siku  ya  leo  na  wale  wote  tuko  hapa  na

Wananchi kila mtu Hamjambo. Siku ya leo mimi ninaona ni muhimu sana sababu hii ndio Tume kuwa tukingojea miaka hii yote

tunasema Katiba ibadilishwe sasa ndio siku imefika hapa Ol Kalou, asante sana kufika kwetu na welcome. We are  here for the

next two days I could be here.  Leo sio siku ya kuhutubu kwa hivyo  mimi kama  mjumbe  wa  area  hii  na  mimi nipeane  maoni

yangu. Nimesikia vile watu wamepeana maoni yao tangu asubuhi, nilikuwa nikitaka niwe hapa tangu mwanzo lakini wajua kama

hii kazi ya Bunge inakua ngumu sana. Kuna mahali tulikuwa tunangangania kasita ka ingie ka town ingine hapa miaka mingi sana.

Sasa  wakati  ninakuja  kutoka  nyumba  yangu  ninakuta  wameleta  kigingi  wamkianza  si  ningeangalia  hiyo  kwanza  na  hiyo  ni

maendeleo. Hapo nikachelewa kidogo, sorry.

Sasa  mimi nimeangalia hii Katiba na nimeangalia clause zote na zote ni 122  na  zote  hakuna  hata  moja  ambayo  sijaangalia  na

ninapeana  maoni  yangu  na  nimeandika  yote  kwa  hii  kitabu.  Kwa  hivyo  siwezi  kumchokesha  kusoma  yote.  Ile  nitafanya  ni

highlight tu kidogo ile ninaona kwa sababu the way I have written, nimeandika hata kuna pahali inaonyesha clause hii inasema hii

yaani ile mimi hapana  kubali  nayo  ninaona  iko  na  maoni  tofauti  nimeandika  yote  from  number  1-122.  lakini  a  few  highlights
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ambayo nitafanya ili sasa niseme tu kidogo. 

Ya kwanza ni kubaliana tu na wale wamesema President akichaguliwa awe na absolute majority. Hiyo ni kusema tuondoe hii ya

kusema  apate  25%  kwa  mikoa  tano,  tuseme  awe  na  50%  and  above  hiyo  ni  kusema  wale  wanataka  kiti  cha  raisi  waingie

kiwanjani. Ikiwa hakuna ametimiza 50% or above wale two top warudi ndio tuone ni nani na kwa vile mwingine Tume sema hii

term mbili nayo tukitaka tuseme kikamilifu ni kusema nini, Bunge ikichaguliwa  na  kwa  bahati  mbaya  ama  nzuri  iwe  dissolved

before five years hiyo term imekwisha.

Ingine  hii  ministries  zetu  ukiangalia  huku  mwanzo  tulikuwa  na  ministry  of  education.  Unakaa  kaa  unaambiwa  ni  Ministry  of

Education na  Manpower.  Unakaa  kaa  unaambiwa  ni  Ministry  of  Education  na  Human  Resource.  Ingine  unasikia  ilikuwa  ya

Ministry of Agriculture sasa  bni agriculture na msitu. Yaani hata hujui ni gani. Tungetaka Bunge ikichaguliwa business yake  ya

kwanza iwe yule President amechaguliwa atuambie, aambie wana Bunge ministries zangu kwa hii miaka tano itakuwa these and

that and that. Hii mambo ya kusikia news saa saba ndio ujue kama ministry yako bado iko hiyo nayo ikwishe. 

Na  kiti  ingine  ile  inahusika  na  hiyo  kidogo  ya  departments  zake.  Tuseme  kama  education  tunaanza  mtihani  inaitwa  KCPE,

unakaakaa unaambiwa 8-4-4,  unakaa tena unaambiwa 8-4-4  ni marks 700,  tena unaambiwa hata ile marks 700 sasa  ni 500.

Itafika  kiwango  hata  mtoto  akitoa  certificate  yake  ya  standard  eight  lazima  akuambie  alifanya  mwaka  gani  ndio  ujue  kama

amejaribu sababu nimejaribu. Bunge ipatiwe hiyo, yule President  awe na hiyo  nafasi  lakini  Bunge  itimize  na  kurekebisha  hiyo

ama kufanya iwe different from you arudi kule ndio aeleze wana Bunge why do you want to change.  Kuna mambo mingi sana

hiyo nitawacha niende ile ninaona ni muhimu kidogo kidogo.

Ingine ni hii mambo ya Constituency, kama sasa hapa mimi ninawakilisha watu 170,000  estimate.  Kuna wengine wanawakilisha

watu 10,000  hiyo ni haki kweli? Lazima tutafute formula ambayo  tutakuwa  hii  Constituency  ikuwe  karibu  sawa.  Najua  kuna

kwingine ambapo it is sparsely populated sana lakini tuwe na uniform formlar pengine tuseme population na kidogo tuseme area

of the land something like that so that the wakilishi Bunge iwe karibu sawa.

Kuna kitu kingine ambacho kimesumbua Wananchi sana. Serikali inaenda World Bank ama mahali pengine ngambo wanaenda

wanakopa pesa.  Hiyo pesa  hatujui  inaenda  wapi  na  hapana  fika  kwako.  Mimi  ninasema  ikiwa  serikali  inataka  kukopa  pesa

pahali popote walete Bunge kwa sababu kwa wakati  huu hawaletangi ndio nijue kama tukipitisha ningapi inakuja Ol Kalou,  si

ndio?

Kuna kitu ingine  ya  sheria  yetu  inaruhusu  police  kushika  watu  ovyo  ovyo.  Wanakushika  ati  wataeleza  kesho  nimakosa  gani

umefanya. Tunataka ikiwa mtu anashikwa iwe inajulikana na inaandikwa kikamilifu so that ikiwa ni makosa hakuwa halali, yule

police pengine  muling’ang’ania  huko  kwa  bar  na  unakuja  anakushika  hiyo  irekebishwe  kabisa  so  that  detention  or  arrest  of

many people bila evidence or good reason iwachwe. 
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Kuna kitu ingine imetajwa hapa na pale kuhusu President  na Prime Minister na mimi ningetaka kupeana maoni yangu. Ninaona

kama tungebadilisha hii Katiba tuwe na President  vile tuko naye lakini tuwe na Executive Prime Minister hiyo ni maoni yangu.

Ndio sasa  yule President  awe  anafanya  mambo   ya  siasa  siasa  na  hiyo  ni  mzuri,  hiyo  ni  ugonjwa  wa  siasa  lakini  ile  kazi  ya

kufanya day to day government running tipatie mtu ambaye ndie anafanya hiyo kazi.

Ingine  nilisema  hii  ministries  zikue,  zile  ziko  zikuwe  for  the  five  years  un  less  Parliament  changes.  Iwe  ni  vile  iliingia  kutoka

mwanzo. Nao wale watu wamepatiwa kazi wakiwa minister, wakiwa head of parastatals  wawe wanapatiwa time fulani. Yaani

ukipatiwa miaka tatu unajua sasa wewe ndio minister for lands for three years. Kwa wakati  huu mtu hawezi, he is not free kwa

sababu hujui radio kesho itasema nini. Ukipatiwa kazi upatiwe miaka mitatu ama ile Katiba tunasema ndio tuwe tukijua.

La mwisho kwa sababu ni mambo mingi sana,  ni budget  ile tunasomewa katika Bunge iwe people  driven hiyo nikusema  mimi

niulizwe nisema pande yangu ya Ol Kalou. Watu wa Ol Kalou wanasema wanataka nini kwa sababu yale mahitaji muko nayo ni

tofauti na watu wa Embu, ni tofauti na zwatu wa Samburu.  Juzi juzi tulileta hiyo motion Bunge sijui ikaenda hivi na hivi. Lakini

mimi ningeuliza Katiba iseme before the budget is read in the Parliament,  kila MP apatiwe nafasi ya kupeana maoni yake kwa

minister for finance na huyo mjumbe naye aambiwe lazima ajadiliane na viongozi kutoka area  yake  ndio  nijue  ni  nini  mnataka

sababu  sasa  ukiangalia  tunafanya  budget  unasikia  budget  inasomwa  ya  Ministry  of  Health.  Yes  every  year  mnatoa  pesa

mkijaribu  kuunda  kujenga  hospitali  kidogo  miaka  kumi  dispensary.  Si  mngejenga  hii  tuambiwe  miaka  yote  tutajengewa  hii,

mwaka huu tutajengewa hii hata tukingojea miaka kumi lakini tunajua I am on the line I am not worried.  So we want watu wa

kila sehemu ya kuakilisha Bunge wawe wanapewa hiyo nafasi waseme ni nini wanataka Maendeleo area yao.

And last,  the very  last,  we  should  not  link  Constitutional  review  with  Parliament.  Hii  mambo  tumeingojea  hii  mataabu  ingine

ambao tunataja hapa Tume kuwa nayo miaka mingi sana miaka ishirini, miaka thelathini pengine tangu independence kwa hivyo

what does  it matter if is pass  one year.  Tunaweza  kungojea  ikiwa  mkimaliza  sawa  lakini  mkiona  hamwezi  kumaliza  mnataka

miaka ingine mbili mfanye lakini uchaguzi uendelee. Si ndio? Asante sana. Na kwa hayo machache I don’t know whethere I will

give the Commissioner my views please receive asante sana I have written everything I think about the Constitution asante sana.

Thank you very much, I will hang on until you close I am interested in hearing the views of our members. Thank you.

Com. Kavesta Adagala:  Thank you very much. Ninaona kama vile member of Parliament wenu anateta.  Now,  tungependa

ku-break kidogo even for a half an hour just for us to get some fresh air and walk around a bit and see Ol Kalou.  Sijui kwa nini

mtu akisema  Ol  Kalou  haijulikani.  Mimi  nimejua  Ol  Kalou  maisha  yangu  yote  sasa  sijui  kwa  nini   na  si  mbali  kutoka  kwa

barabara  Tume enda mahali  ingine  unaenda  200  kilometers  kama  huko  North  Eastern  ndio  unapata  watu.  Sasa  tungependa

tufanye hivi, we have some materials, which we would like to give to you, we would like you mtulie let’s do it the new way not

the usual way of rush rushing and our officers will distribute these materials to you so you can go home with them. There is  a

book on questions and issues and there is another one a pumphlet, which we would give you. Sasa  tukifanya hivyo sisi tutaenda
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lunch officers watampa au tutaenda nje na officers watampa hiyo na tukirudi  tutaanza  pale  pale   tumemalizia.  We  have  more

than 100 people  registered so the afternoon has to go very fast.  We…  Tume  zoea  sasa  tutakuwa  tukitoa  tu  maoni  hata  heri

tupunguze muda ile watu wengi watoe.  If you have views which have been presented please just present  them we know what

lack of independence in a Judiciary does. Let see  if we can present  more views so that other  new ones can come through. So

just taja tu you know if it is a separation of power just say separation of powers na tunaendelea. Okay. Au mngependa wengine

wabaki.  We are  only until 6 o’clock and would not go beyond six o’clock.  So Chairman ungetaka kufanyaje? They  will  give

you these materials and then you nini.. Please if you feel you cannot stay and you have a written memorandum just hand it in. we

are going to sit down and read all this memorandum and if you din’t finish giving your memorandum don’t feel bad  we will read

them all. We look forward to seeing you we are  very happy it is a full hall. We are  very happy with Ol Kalou only the side of

women. Are there any minorities in Ol Kalou? Are there any minority communities? You have a category  socially  so  let’s  be

civil don’t rush around there is enough material for every one. Thank you.

Com. Kavesta Adagala:  Msamehe kwa sababu nilifikiri the materials have arrived here so he has gone to check in his office,

we thought they had arrived already. Endelea tu, I think you can put it in your maoni.

Speaker: How are we going to be assured that whatever we are going to propose it may be different from what the others  are

going to propose so that if we have five proposals three of them may be similar but two of them are  not and it happens that this

two are  very important to the people  of Kenya.  So  my question  is  what  are  you  going  to  do  so  that  you  include  these  two

proposal in the final Constitution. Otherwise I am fearing, I am afraid that whatever we are  going to propose  in many different

Constituency what is going to  appear  in  the  final  end  may  not  be  what  is  generally  agreed  by  the  people  of  Kenya.  So  my

question is how after we have proposed  so many things from different constituencies,  may there is going  to  be  a  referendum,

what is the final end,  how are  we going to know, that my proposal  that I am going to give now is going to be  included  in  the

Constitution. 

Com. Kavesta Adagala:  Okay you tell us how you want it to be ensured.

Speaker: It depends on who have made up that programme, I don’t know. I would like that whatever we are  going to say it

happens such that we are going to agree on the majority but there is a problem because whatever we are going to take  in here I

will not be at Kakamega so that I know what I did here is what goes out there so how do I know. You are the ones who know.

Com. Kavesta Adagala:  You know you are acting to be God and you cannot be  God.  You are  saying you are  not going to

be here, I will be in Kakamega that who can be that is God, everywhere at the same time.

Speaker: So there is no assurance on that one.
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Com. Kavesta Adagala:   There is something called democracy which we have been clamouring for.  Isn’t it? Have we been

clamouring for democracy? That is what is taking place now.

Speaker: But how are we going to ensure that whatever is going to be there is democracy? 

Audience: You are wasting time sit down.

Speaker: I am sorry I was only asking a question.

Com. Kavesta Adagala: James Mwangi come forward please quickly. we are going to take direct proposals. If you have five

minutes try to use 2 or 3 because we have many people, you have turned out in great numbers isipokuwa ni Wanaume pekee   I

don’t know who did that in Ol Kalou. Geoffrey Thuo, Peter Nyoike, come forward.

James Mwangi: Thank you Madam Commissioner. Yangu nikuzungumza tu juu ya kitu moja.  Mimi ningependa kama serikali

yetu inge…..James Mwangi Kariuki. Yangu nikupendelea kuuliza serikali yetu wakati  tulipopata uhuru wetu mwaka hamsini na

tatu tulipigania mambo matatu na hayo yalikuwa ni mambo  ya  elimu,  Ujinga  na  magonjwa.  Kwa  vile  mimi ninaonelea  Kenya

yetu vile ilivyo ningependa serikali iwarudishe pale wale watachaguliwa wafikirie mambo ya deni, wafikirie mambo ya magonjwa

kwa sababu hiyo shida ndio inayotukabili sisi kama Wananchi wa kawaida.  For  example kama nikipata ugonjwa siku kama ya

leo, mgonjwa alazwe katika hospitali inatubidi kulipa shilingii zaidi ya elfu mia moja. Hii nitauiliza serikali ifikirie hiyo sana. 

Ya pili ni hali ya waalimu. Serikali ifikirie  hali  ya  walimu  wetu  kwa  sababu  kutoka  kama  wewe  Commissioner  aliye  kulea  ni

mwalimu na  hii  serikali  ifikirie  sana  hali  ya  walimu  kwa  mshahara  yao.  Watu  kama  waBunge,  nafikiria  waBunge  wanapata

mshahara mkubwa sana zaidi ya shilingi mia saba  na wanatuambia uchumu wetu umekwisha. Je,  kama  uchumi  umekwisha  na

hawa ndio wamepitisha hiyo sheria, shilingi mia saba elfu  hiyo pesa nyingi zaidi. ningeuliza hawa wakirudi wagawe hii mshahara

yao kulingana na vile uchumi wetu ulivyo. Zingine zipelekwe kama kwa waalimu na kwa  hospitali.  Ya  tano,  Kenya  yetu  sasa

imechukua shida,  hata nikizungumzia hii hali ya AIDS.  Serikali  ifikirie  kutenga  kama  kiasi  fulani  ya  pesa  kwa  haya  mayatima

wamewachwa  na  wazazi.  Watoto  wengi  wamewachwa  bila  wazazi  na  kama  serikali  wangefikiria  hawa  wazazi  wapatiwe  tu

chakula lakini serikali iwafikirie hawa watoto.

Ninafikiria tena viongozi wakisimama wachaguliwe wawe na viti kama mia tano, wawe na heshima, waheshimiane wenyewe bila

kufikiria hali yao peke yao. Hii itafanya Kenya yetu kuwa na nidhamu nzuri.

Defence: Mara kwa mara tunasikia watu wameuwawa kwa bunduki kila siku ninasikia kwa radio mahali fulani watu waliuliwa.

Serikali ikiwa wamekuwa  wamelemewa  na  hii  mambo  waongezewe  kama  ni  department  ya  CID  ili  hii  mambo  ikiwa  katika

Kenya yetu vifo viwe vimekwisha. Afadhali hata kama wale wako kama camp ya majeshi watolewe.  Hii mambo ya kuuwana
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ovyo ovyo na mabuduki imalizike katika Kenya yetu ili tukifikia Katiba kama hii tuwe na usalama katika Kenya yetu. Yangu ni

kurudishia  serikali  yetu  shukurani  wawe  wakijaribu  ikiwa  ni  idara  ya  polisi.  Iongezwe  pesa  ili  kupekua  hawa  wezi  mahali

wanakaa. Mimi nitakoma hapa na ninafikiria serikali watafanya hivyo.

Com. Kavesta Adagala: Tolerance, kuvumiliana kila mtu ana maoni yake na akisema hivyo sisi wenyewe tunajua kama Tume

 wakili wako tele kwa Tume ,  tunajua vipi kugeuza ili iwe mambo ya Katiba.  Sio mtu azungumze hiyo lugha ngumu ya Katiba.

Unazungumza pia kutoka kwa maisha vile umeona na kwa moyo wako vile unafikiri vile umekuwa unafikiri ukiketi jioni, unaona

kile ni kizuri au ni kibaya. Hiyo tunakubali.

Zachary Okwara.

Zachary Okwara: Hamjambo nyote,  mine is oral  kwa hivyo my name is Zachary Okware.  First  and  foremost  I  say  that  the

Constitution of Kenya should have a preamble for example having an  introduction”  We  the  people  of  Kenya  hereby  declare

this”. 

We should also have the separation of powers  in  the  Executive,  the  Parliament  and  the  Judiciary,  the  Constitution  of  Kenya

should also guarantee equal access to natural resources. We should also have the provincial administration should be abolished

and  otherwise  empower  the  local  authorities  because  the  latter  is  a  colonial  way  of  divide  and  rule  and  these  has  created

Kangaroo Courts and our people have suffered a lot.

I would also support a coalition government, a government of national unity.

I would also talk about the percentages for one to become a President,  one should have at  least  51% of the total  votes casted

during elections.  If the leading  one  does  not  score  51%  of  the  total  votes,  they  should  go  back  with  the  runners  up,  that  is

number two and we should vote and see who wins.

Also the issue of price control, the issue of price control; the issue of price control  should be in the hands of the Parliament but

not the citizens. Civic education should be for all of us that is the citizens. 

The  other  one  is  on  the  President,  while  the  President  is  in  office,  kama  raisi  akiwa  kwa  ofisi  akifanya  makosa  anasitahili

kushitakiwa. 

Elections should be on calendar not in the minds of one person. During elections all candidates who should give handouts should

be disqualified from contesting the seat. After elections the people  of Kenya that is the Constituency should be empowered by

the Constitution to recall their civic leaders, Parliamentary leaders and also the President with at least 500 votes.

The police who have been caught in harassment, torture or caught with in corruption or  crimes should be arrested  and taken to
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a court of law otherwise if they are caught with a mistake they should be terminated not to be  transferred as  it is now. No land

should be allocated in catchments areas. 

On the issue of amendments in Parliament; the amendments in Parliament I would say that there should be a drafted  bill  on  a

such amendment that is supposed to be amended and then it is brought into the Constituency to be discussed and then votes for

the amendments whether they are for it or not. Yeah, kura ya maoni.

Acts of memorandum:. All Acts of memorandum, for example of the Kenya Cooperative  Creamery,  forestry,  education,  sugar,

KTDA they should be made available to the citizen so that they can know how such organizations are  governed because  that

one of the Kenya cooperative Creameries is as old as 1925 the other one that is the forestry, 1927  and it was discussed by the

citizens but it has never been enacted in Parliament.

Last but not the least  I would also talk about  education,  education should be used as  a measure of the standard achievement.

All  certificates,  diplomas,  degrees,  course  should  be  enumerated  equally.  The  15  %  rule  in  secondary  in  take  should  be

abolished.  Secondary  school  selection  should  be  done  on  merit.  The  state  should  insure  teachers,  head  teachers  in  case  of

harassments  by  the  parents.  Promotion  of  teachers  and  education  administration  should  be  on  academic  and  not  on  merit

because most of them have been there on merit but they have been doing nothing on the ground. The Kenya School Equipment

Scheme should be re introduced.  Pre-school  teachers  that is nursery  school  teachers  should  also  have  their  package  and  be

paid by TSC. School feeding programmes should be enforced in all schools in he republic but not a few schools.  Marginalized

communities should be assisted by the government e.g. those in the arid and semi arid areas. To end or  to sum up the university

admission should be done on geographical location or ethnical inclination. Thank you very much for that time.

Com. Kavesta Adagala:  Okay that last one say it again.

Zachary Okwara: That is the university admission should not be done on geographical locations or ethnic inclination.

Com. Kavesta Adagala: Okay and the second last one.

 Zachary Okwara: Second to the last one is on marginalized communities they should be assisted by the government e.g.  those

in arid and semi arid areas. 

Com. Kavesta Adagala: How should they be assisted?

Zachary Okwara:  For  example they should be assisted in starting  irrigation  schemes.  And  even  other  groups  that  even  can

harmonize them to build up the community so that we can attain a better standard in that.
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Com. Kavesta Adagala: In education?

Zachary Okwara: Yeah in education, in farming…

Com. Kavesta  Adagala:  We are  just on schools.  Part  of  the  affirmative  action  is  the  15  %  rule  in  order  that  those  places

should come up also but you are saying they should not be  there so there is a kind of a contradiction.  But it is okay you don’t

have to correct  it is your view. The only other thing  I  wanted  to  ask  because  everybody  has  been  saying  people  have  been

saying it, 51% of cast votes for a President  even if it is a runoff and then you say he should form, a coalition government.  It  is

very difficult to convince someone who has warned 51% that they should form a coalition government. 

Zachary Okwara: I think for this one I did come up with it because  of the issue of the win it  all  takes  all. So  I was thinking

that in that way that before the elections any candidate who aspires for Presidency should know that when you win, you will not

form the  government  with  your  party  members.  You  will  even  include  other  political  parties  within  those  who  maybe  were

second, third and maybe fourth.

Com. Kavesta  Adagala:  Ni maoni yako.  Okay wacha tuendelee.  Nani ako next? Wahome Kariuki come up please.  Thank

you. Napenda  hiyo kama mwalimu napenda hiyo. Thank you  for  saying  teachers  should  get  more  pay  because  we  are  both

teachers here. Okay haraka haraka..

Wahome Kariuki  Mucheru: Asante sana Tume  yetu. Ninafurahia sana kwa  kufika  hapa  Ol  Kalou  Nyandarwa.  Tuna  kiu

mingi sana na  mnafanya  vizuri  kwa  kufika  hapa  Ol  Kalou.  Jina  langu  Wahome  Kariuki  Mucheru,  umri  wa  miaka  themanini.

Nimekwishaishi na serikali ya Mwingereza, miaka arubaini nikiwa ninafanya kazi na serikali na Wahindi na walikuwa kabila yote

hapa Kenya.

Com. Kavesta Adagala: Una dakika chache.

Wahome  Kariuki   Mucheru:   Asante  sana  kwa  sababu  nimesikitika  kwa  kuona  sisi  wakati  tuligombana  na  bwana

Mwingereza, alikuwa mwalimu  wetu  na  tulikuwa  tunaishi  na  utaratibu  na  uaminifu  na  madaraka,  kuheshimu  madaraka.  Kwa

hivyo tangu 1991,  Kenya iliharibika kabisa na Mwingereza ako hapa au Mu-Asia anajua Kenya inakufa. Anajua inakufa kwa

sababu inakufa kwa ajili hakuna mtu mkubwa kushinda mwingine. Mtoto wa standard one ni mkubwa kabisa kwa hivyo mimi

sitazungumza mengi. Kesho nitahimiza Mungu abariki  hii Tume  na hii Tume  ijue inaaminiwa na watu wasio na nguvu na watu

viwete. Iangalie kwa makini kwa sababu Jomo Kenyatta hakuwa na watu wengi kama hawa, hakukua na elimu ya ma professor

na sasa Tume  yetu ya Kenya inafanya kazi usiku na mchana na hapana aminiwa. Huyu ni mjuaji, je  ukiweka chakula hapa kwa

drum, upike na ukiweka kuni na moto inawaka,  mtu anakuja  anaweka  maji,  moto  inapoa,  hiyo  ugali  itaifa?  Kwa  hivyo  mimi
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ninawambia nyinyi muandike nyinyi Tume  mambo hiyo ninasema. Sitasema  shauri  ya  kucheza  cheza  wala  nipewe  pesa  wala

nyumba kama hii, nitasema mambo ya mwananchi. 

Kama hatukatai  Moi aondoke kwa kiti,  lakini maana  hatakaa  mpaka  milele  lakini  watu  wa  Kenya  watakuwa  wanakumbuka

Moi wanalia machozi kwa sababu Moi roho yake ni ya pekee.

Com. Kavesta Adagala: Mzee, pendekezo lako. Mzee slow down. Nataka useme maoni yako.

Wahome Kariuki  Mucheru:  Kama ni raisi apewe mamlaka ya kutosha.  Kama anapewa mamlaka ya kutawala  na  sisi  raia

tutamtoa tu kama mtoto. Apewe mamlaka ya kutosha.

Com. Kavesta Adagala: Mzee, mambo tunayozungumzia… listen please we are on track, mambo tunayozungumzia ni ya sasa

pia ni ya miaka ijayo hamsini.

Wahome Kariuki  Mucheru: Ni ya watoto wetu,  na watoto  wa watoto  wetu.  Na  kwa hivyo Jomo Kenyatta  aliunda serikali

thabitiinafikia watoto hawa wengine ni watoto.

Com. Kavesta Adagala: Okay mzee sikiza, unataka kila raisi awe na full powers sio Moi pekee yake.

Wahome Kariuki  Mucheru:  Full powers,  sio Moi pekee  yake.  Raisi wowote ule atakuwa  hata  akiwa  ni  kabila  gani,  hata

akiwa ni Mhindi awe na mamlaka ya kutosha kwa sababu Kenya ina watu majeuri na watu magaidi.

Com. Kavesta Adagala: Haya Tume chukua hilo lingine.

Wahome  Kariuki   Mucheru:  Ninataka  ingilia  hali  ya  wajumbe  wale  sisi  tunachagua  kupeleka  ndani  ya  parliamnt.

Tunawachagua tukiamini hawa watakwenda  kuamua  mambo  na  kuendelea  na  maisha  ya  sisi  raia.  Basi  MBunge  anakwenda

anakaa miaka tano nje,  atarudi hapa wakasti  anapenda kura.  Je?  Eh… MBunge huo anajua  tunalalaje?  Eh..  akija  atakuja  na

magari Mercedes na anakuja na suit tukija kuona gari Mercedes  na suit… (in Kikuyu) asahau.  Bunge ile tunaendelea tunataka

kuchagua mtu anapenda nchi hii, si ya kupenda pesa. Hiyo ni neno moja. 

Neno la pili, raisi Moi..

Com. Kavesta Adagala: Ulikuwa kwa wa Bunge? Umemaliza hiyo.

Wahome Kariuki  Mucheru: Wasahau, wasahau na hiyo kukwenda huko miaka kumi watarudi hapa kama miaka inakwisha.
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Wewe ukienda kazi baba yako si anaongoja mshahara. Asante sana. 

Sasa mimi nitakuja kwa raisi Moi ndio niwache. Hakuna mtu anafanyanga kazi mzuri anakosa  ingine. Iko makosa ndani yake.

Raisi wetu wa Kenya makosa ni moja tu… Ah… na atarekebisha hiyo. Anapenda watu kushida moyo yake. Anasamehea watu

umoja,  upendo  na  amani.  Ukichukua  choroni  unapiga  hapa  kwa  miguu  yake  pa  anasema  umoja,  unachukua  ingine  choroni

unapiga  hapa  anasema  amani.  Sasa  hata  kama  tunataka  amani,  ah..  afaa  kuheshimiwa.  Kama  ni  baba  taifa  Jomo  Kenyatta

hangekuwa namna hii kama ni Amin hangekuwa namna hii kwa sababu watu wa Kenya wanataka kutawalwa na nguvu

Com. Kavesta Adagala: Mzee….

Wahome Kariuki  Mucheru:  Iko watu hapa  masikini  wanasikia  Moi  tu  anapeana  pesa..  wanasikia  Moi  tu  anasaidia  watu

wako hapa katika  Nyandarua  wako  hapa  katika  Nyandarua.  Unajua  Moi  anajaribu  kufika  kwa  watu  na  yeye  hawezi  pata.

Watu wanafanywa namna hii hapa hakuna KANU.  KANU ilikwisha hapa kutoka 1991,  hapa hakuna MBunge wa Parliament

ya  kutetea  watu  wa  KANU,  haya  ndani  ya  Councilor  hakuna  mtu  ya  councilor  ya  chama  hiyo  kinachotawala.  Watu  hao

wanaumia kabisa kama kama watu wamepelekwa kwa Moi kama hawa wanapelekwa wale hapana wanapenda serikali.  Moi

anakwenda na kusema haya karibu karibu.wanapewa mapesa watu wale wa KANU wanaitwa KANU group lakini ni chairman

wa KANU.

Com. Kavesta Adagala: Mzee….sikiza

Wahome Kariuki  Mucheru:  Mimi nitamaliza, tungeomba Mungu muende mumwambie raisi Moi wavumilivu KANU group

Ol  Kalou  Nyandarua  wanaumia  hawana  mwenyewe,  wanasumbua  sisi  wanasumbua  kila  kitu.  Kwa  hivyo  mumwambie  Moi

makosa  ile  anafanya  niyakupenda  watu  sana  na  ile  ingine  inabakia  nitamuambia  nikiwa  nyumbani  kwake  na  tutakwenda  na

wavumilivu KANU group.

Com. Kavesta Adagala: Kunaweza kuwa hakuna KANU hapa na huyu mzee sijui amesema ni wa KANU na anasema hivyo

lakini kile tunaona anasema a President should be patriotic. It doesn’t matter the example he is using the MP should be patriotic.

He may be saying it in a certain way but abstracted  for long term is a different thing. So Mzee lakini na tungependa ungesema

mambo mawili kuhusu watu makamu kama wewe.

Wahome Kariuki  Mucheru: Mnasikia mimi ninatukana wakati mimi ninasema maneno ya kutoboa.  Mimi nitazidi na kutoboa

kabisa umri yangu inakwisha nishakujua mengi. Haya mambo ya makamu wa raisi.

Com. Kavesta Adagala: No, Makamu ya watu wazee kama wewe. Ya wazee kama wewe.

Wahome  Kariuki   Mucheru:   Oh  wazee,  wazee  wanalia  kwa  sababu  wazee  wanalia  pamoja  na  wa  kina  mama  yao.
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Wanazeeka  kwa  serikali  tatu,  serikali  ya  Mwingereza,  serikali  ya  Jomo  Kenyatta  serikali  ya  Moi.  Na  sasa  maisha  yao

inakwisha wanalia tutasaidiwa na nani? Muambie raisi akumbuke hao watu.  Wanakula hawatakufa kama bado  kula hata mimi

sitakufa. 

Ninarudishia  shukurani  police,  Commissioner  wa  police,  Commissioner  wa  police  na  PC  na  ma  DO  wameshaumia  kutoka

1991 mpaka sasa  kabisa.  Waongezwe mishahara hata tafadhali harambee ile inafanyangwa tafadhali ingekuwa  kwa  police  na

ma DC.

Com. Kavesta Adagala: asante Mzee Tume andika yote. Mungu akubariki. Aliyefuata ni Maina. Hayupo. 

Francis Ndegwa: Fellow Commissioners, ladies and gentlemen my name is Francis Ndegwa. My points are few.

Thomas Mwangi:  About the national flag bearer. Any person that shall represent  the nation as  the flag bearer  as  the same in

an international event of athletics academic or rather shall be  paid for fully of all expenses he shall be  determining the period of

representing the nation in that event. About this laws stating that if any person shall engage in an intimate sex with a woman who

is not lawfully wedded to him or believed to be married to him he is guilty of felony I think this should be reformed to included

both the parties, man and woman it is should be nullified or be deleted completely.  This laws that says about  a man being guilty

of felony a man only when he engages with sex with a woman who is not lawfully wedded to him.i think it shoud be both man

and woman because the act is a two way traffic. It punishes only the man. 

About the copyright act, I think if a person shall produce more than a given period of time in audio or  audio visual material that

is copy righted without the written concept of the copy right owner the person of business enterprise shall be guilty of felony and

should be given a maximum of life imprisonment. 

The new Constitution should plan to turn national universities into agencies with greater  administrative  independence  provided

that they are allowed to continue to give priority to education research. The performance should be in targets  and appointments

of the Vice Chancellors and the chancellor should be reflect the opinion of the universities and their students and the university

staff and retain civil service status and the universities should be given  more  freedom  and  autonomy  to  enhance  their  level  of

education and research. Thank you.

James  Irungu  Mwakaba:  Thank  you  madam  and  professor  my  name  is  James  Irungu  Wakaba  and  for  those  who  are

interested to know I am the next MP for Ol Kalou Constituency. My views are as follows.

The Constitution should have a preamble that state  the aspiration of Kenyans as  a nation namely to live in piece and harmony

within ourselves and our neighbours. To have a decent livehood for all Kenyans to define the fundamental rights and freedom of
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all   Kenyans  and  to  recognize  the  Constitution  Supremacy  as  a  guiding  force  for  all  Kenyans  that  report  should  be  in  the

preamble. My views on specific issues in the Constitution. The Constitution should provide for the winning candidates to have at

least 50% of all valid votes cast otherwise they should be a runoff between the top two candidates within two months, yes this is

the winning candidate  in  the  Presidential  elections.  The  President  should  not  serve  more  than  two  terms  and  the  word  term

should be clearly  be defined in the Constitution so that somebody doesn’t have three and a half years or four and half years and

then say that is not a complete term and then ask for another election so that he sneaks back  into the presidency,  so the term

should be clearly be defined in the Constitution.

Criminal proceedings against the sitting President: if somebody commits a crime before he is President then criminal proceedings

should continue even after he becomes President. This will avoid a situation where I commit a crime and then to avoid justice I

ask for President and get elected. The President should be Constitutionally obliged to declare  a running mate who must also be

eligible to become President  as  defined in the  relevant  section  of  the  Constitution.  That  is  somebody  who  is  35,  a  citizen  of

Kenya and a registered voter. 

The concept  of collective responsibility which is enshrined in the Constitution  for  cabinet  ministers.  My  suggestion  is  that  this

should be confined to action by cabinet  ministers which are  done with  the  full  knowledge  and  approval  of  the  whole  cabinet

and the reason why I say is if a cabinet minister goes and rapes a 13 year old girl then it should not be  that the whole cabinet  is

collectively responsible for that action unless they had approved.

Section 20 of the Kenyan Constitution which  restricts  the  freedom  of  movement  for  cabinet  ministers  and  assistant  ministers

should be removed as it is inconsistent with the freedom of movement which is enshrined in another section of the Constitution.

If those ministers have to restricted from moving that has to be done as  an internal rule within the civil service but not enshrined

in the Constitution. Appointments of PS, Judges,  parastatals  heads,  head of government organ should  be  with the approval  of

the majority of members of Parliament. 

Section 25 which says that all offices are  held at  the pleasure of the President  should be  removed.  People  should  hold  office

based on competence not based on what the President thinks.

Section  26  (3  B)  which  gives  Attorney  General  power  to  take  over  private  prosecution  should  be  removed  and  private

prosecution should be allowed to take place to their logical conclusion so that justice can prevail.  Section 33 (3)  should define

what is a Parliamentary party. At the moment it does not and the practice of law borrows from Parliament for the definition of a

Parliamentary party.  The Constitution should define that itself. The same section 33  (3)  should  require  that  at  least  a  third  of

nominated members of Parliament be women. Section 59 (5) which says that Parliament can be extended in times of war does

not define what is war and that should be done and what majority of Parliament is required to extend Parliament,  I  suggest  it

should be three quarters and that has to be defined in the Constitution. 
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Some general points madam Commissioner and professor,  the  current  Constitution  has  too  many  loopholes  and  we  need  to

have  precision  in  the  making  of  this  Constitution.  Every  word  has  to  be  defined  to  avoid  ambiguity  which  has  been  taken

advantage of by the Attorney General and to the detriment of Kenyans. 

The  other  point  is  the  Constitution  should  allow  for  the  introduction,  it  should  oblige  the  introduction  of  electronic  voting  in

Parliament so that a member of Parliament has a “yes” button and a “no” button and he votes and the vote he has cast  it is seen

in a big bill board  and Kenyans should know the opinion of their members of Parliament instantly. There should  be  no  secret

ballot in voting for public law.

Parliament  must  be  made  by  the  Constitution  to  work  harder.  Since  it  has  proved  ineffective  in  making  it’s  own  rules.  The

Constitution must do it. Each MP must work 260 days a year, eight hours continuously a day not technical appearances  for him

to earn his salary.  Failure to  that  the  MP  should  be  summoned  by  his  Constituency  by  a  signature  of  1000  members  of  his

Constituency members and grilled by a speakers committee and if he is found to have been laxed,  then a by election should be

declared in that Constituency.

Parliament must set  it’s own timetable which should be well known at  least  ten years  into the future. I should know whether I

will contest on the 29th of December in the year 2012 so that even the small boys can prepare  for leadership.  At the moment it

is a secret weapon for somebody that has to be removed.

Reduce  the  Parliamentary  and  Presidential  term  to  four  years  because  five  years  has  proved  too  long  for  us  to  live  with  a

mistake.

Other issues, the last two points; do not extend the review period. Where I work you are  given a target,  if you don’t meet that

target you get sacked. The Commissioners have to work harder.  I have not heard any of them complaining of exhaustion. You

are earning good salaries Kenyans don’t have too much money to give you. Please finish your work in time. If you want a job

completed in time give it to a busy man the other guy will never have time.

Last point madam, the very last point delink your work from the live of the current Parliament.  Parliament is a creation of this

Constitution and  therefore  cannot  be  mandated  to  overhaul  it  especially  the  section  defining  it’s  own  term.  We  as  Kenyans

suspect a conspiracy by the 222 members of Parliament against 30 million Kenyans to extend their own term because  they are

earning good salaries and they are afraid of facing the electorates. Thank you very much.

Com. Kavesta Adagala: Thank you very much. You are saying there should be a run off in two months, what happens to the

government in those two months.
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James  Irungu  Mwakaba:   The  part  of  the  Constitution  that  says  that  the  President  the  current  President  continues  until

another election is held should still say that the new President should hand over to the old President. So the old President  should

continue serving until the new President is sworn in.

Com. Kavesta Adagala:  You would not complain that he is using instruments of the state.

James Irungu Mwakaba:  Well he has been known to do that but we are ready for that.

Com. Kavesta Adagala: I am saying any President.

James Irungu Mwakaba: Yes, exactly, we are ready for that.

Com. Kavesta Adagala:  Thank you very much Irungu. Okay let us move on G.N. Njoroge.

Geoffrey  Njuguna  Njoroge:  Thank  you  for  this  chance  our  Commissioners  and  the  listeners.  I  am  Geoffrey  Njuguna

Njoroge. I have come to represent my church, Bozea Seventh Day Church of God, I am also a teacher  and a Kenyan citizen. I

will just highlight the few things I have here.  One is swearing in court,  we  have  a  bible  nitasema  hata  kwa  Kiswahili  ambayo

inasema usiape.  Lakini ukienda  kotini  unaambiwa  uchukue  bibilia  na  uinue  useme  nimeapa  ya  kwamba.  Na  ile  bibilia  katika

Matthew 5: 33-36 says do not swear at all and then Christians have a problem in court  when they are  told to raise a bible and

swear that one I wish that is removed in the court procedure according to Mathew 5: 33-36.

The other thing is in the bible the new testament we also believe that no one has the right to remove a right another persons  life.

Be it a lawyer it is only God who can remove somebody else life so in our new Constitution we should remove that section of

capital punishment. Instead it should be life imprisonment because  who am I,  why should I remove somebody’s life whether I

am educated in law or whatever we should not have capital punishment because in other countries it has been used and you find

later that you have killed the wrong person. 

The other one was said by my colleague here about  making Saturday a public holiday I got your sentiments and I believe just

like we have Muslim communities where they have Friday as  their day of worship if it is possible you can also think of making

Saturday just like we have in Britain a five day week. We have Saturday and Sunday being left as  public holiday just when we

vote for the majority of the Kenyans. 

the other one is gender equality, if you look at our Constitution you will see  that it is in favour of women mostly where if a lady

comes to stay with me and I have a wife, she takes  me to jail that I cohabitated with her and I am jailed for 12 years  and she
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goes free without punishment and she consented I never forced  her.  So  our  new  Constitution  should  be  gender  sensitive  for

both male and female to avoid male discrimination in the law. Where a lady was not forced or  where a  man  was  not  forced.

These day it is happening like that. Our Constitution should be gender sensitive for both of us.

Agriculture: we have a lot of anomalies, farmers are buying one bag of seed maize 1,000  ten Kg ……..

Com. Kavesta Adagala: Give us your proposals. 

Geoffrey Njuguna Njoroge:  Okay I just wanted ….. 

Com.  Kavesta  Adagala:  Give  your  proposals  we  have  many  people  who  are  going  to  give  views  and  we  know  the

agricultural situation.

Geoffrey Njuguna Njoroge:  Then the government should subside all agricultural in puts to improve the agriculture in Kenya.

Subsides  should  be  there  for  all  agricultural  in  puts.  Then  we  should  introduce  GMR  (Guaranteed  Minimum Return)  to  the

farmers.  And the other thing about farming we should make sure that we don’t import any products that is processed in Kenya.

Any agricultural product processed in Kenya should not be  imported from another country like in the case  of Milk from South

Africa and our milk is now to waste.

Now I come to Parliament,  my view is that the persons  who want to be  elected as  President,  councilors and Parliamentarians

should be wealthy the people not people going there to look for salaries. These people should be wealthy and I have the idea of

how much wealth each one should have.  If it is a President  he should be having  a  capital  of  about  hundred  million.  His  Vice

President 50 million to avoid people  who are  bribed by other countries,  they are  bribed and then at  our cost  of justice so we

should have Parliamentarians worth of 10 million. Councilors worth of 5 million so that these people…anyway I am saying we

should have wealth and educated people to be in the position of leadership. 

Education degree for President and Parliament, form four education but all have to be wealthy at least so that they go to present

us not going for salary.

The government should honour it’s own enumeration committee for it’s workers.  When the government says that it is bankrupt

then it should sack all of them or  pay them well like we have in other  companies.  So the government should honour it’s salary

enumeration committees.

Then we should also have in schools Constitution and other government other Parliamentary Act should be taught in school and

colleges.  I  am  a  secondary  school  teacher  and  it  is  yesterday  that  I  saw  this  thing  called  Constitution.  Through  my  own

education up to university there was nothing like that.  So  we should have that  so  that  our  Kenyans  are  exposed  to  what  we
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mean by Constitution. 

25% like many colleagues have said of a Presidential votes should be removed. I would rather we go for the majority votes not

25% vote.

The other one is portraits,  in our monies the last time we had Kenyatta’s portrait  in our monies today we have President  Moi

tomorrow we are going to have another Kenyan. We should have the first President  in Kenya like we have in USA we should

have one portrait for all our monies thought generations not having portraits of everybody coming. I think you understand me by

portraits ile picha iko katika pesa iwe ya mtu mmoja miaka  yote sio kubadilisha kila mwaka kwa yule anakuja.  Na  kwa hayo

machache Commissioners nimefurahi kwa kunipatia wakati huu.

Com. Kavesta Adagala: Yes thank you very much. Any comments? Okay now Shem Gechia.

Shem Gechia Ngigi: I am Shem Gechia Ngigi. Mine is going to be  the shortest.  One I support  those people  who say that the

powers of the  President especially appointment be cut. They should be totally be  removed.  They should not appoint  anybody,

that should be the work of Parliament. 

The academic qualifications of a President, minimum should be a degree holder.

Com.  Kavesta  Adagala:   You  have  said  the  powers  of  the  President  should  be…..removed  do  you  mean  ceremonial

President.

Shem Gechia Ngigi: Yeah. The other point is about  teachers  and the civil servants.  This people  should be well remunerated.

They should be paid well. The other point the new Constitution which we are  going to make plus law books  these  should  be

availed to  all  the  current  Kenyans.  they  should  also  be  taught  right  from  the  primary  to  university  so  that  we  know  what  is

happening. In fact most of us do not know what is a Constitution, watu wanasema Katiba wengine wanafikiria Matiba. It  should

be availed to all Kenyans.

The other thing I support that person who said that the government should be a coalition, ndio iwe serikali ya mseto.

Last but not the  least,  serikali  iwe  inawashugulikia  wale  watu  wazee.  Ukifikisha  miaka  75,  wewe  umefanyia  serikali  mambo

mengi, umetoa taxes nyingi sana serikali nayo ikuangalie.

Com. Kavesta Adagala:  Say how.
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Shem Gechia Ngigi: For example it can built homes for the aged where the young ones can be taking care of them.

Com. Kavesta Adagala:  Asante sana. Thomas Uko hapo?

Thomas Ndambuki: Honourable Commissioners my fellow Kenyans, my names are Thomas Ndambuki I am an original youth

not duplicating like nowadays wenye wanaambiwa that they are young Turks and they are over 50 years.

Com. Kavesta Adagala:  Do not make the mistake of speaking despicably fully of anyone in front of the Commission. 

Thomas Ndambuki: First of all I will talk about Judiciary, I support all the people  who said that the Judicial system should be

free, it should not be manipulated by the President. 

Second point, it is not proper for the President to appoint the magistrate and the judges. That should be the work of the national

assembly.

The tenure of the Judicial officers. The officers should have at least two terms of ten years when a new government is formed.

Local government: The mayors and the chairman of  the  councils  should  not  be  appointed  by  the  councilors  but  instead  they

should be elected by the people.  Terms of office of the mayors.  After  two  years  the  mayors  should  resign  and  elected  once

again. 

The  qualifications  for  the  councilors;  they  should  have  at  least  attained  at  least  a  certificate  in  secondary  school  and  have

attained at least grade C and above. Be of 20 years of age. For  the local government,  for the councilors and also for the MPs.

If the councilors and the MPs misconduct the electorate  have the power  to recall their councilors and their Parliamentarians to

answer for the misconduct. For the Parliament I suppose  that the Parliament should be a full time job.  That means that there is

no point of having a member of Parliament who is also an engineer or  a laywer or  any other profession so she should be at  all

time in the Parliament and I think I don’t have much. Thank you.

Com. Kavesta Adagala: Asante sana Thomas you were very clear. Okay tuendelee na Paul Mwangi.

Paul Mwangi: Thank you very much Commissioner.  Mine is just an orally presentation.  My names are  Paul Mwangi from Ol

Kalou.  My presentation is just oral  which I will highlight in very brief language. Type  of  governance.  I  want  a  government  of

national  unity  in  which  various  tribes  of  this  nation  will  feel  content  with.  With  this  sort  of  governance  a  Kenyan  of  any

government will be at ease …
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Com. Kavesta Adagala: You are reading, you said it is oral.

Paul Mwangi:  Okay I support the type of governance I would like to support  is that of national unity. You see  a government

of national unity everybody will feel free in this nation irrespective of wherever he is.  Yes I am a Kikuyu and I happen to go to

Kisii I would feel at home there because I am a Kenyan and this is Kenya, that is what I mean by my argument. 

The issue of tribalism; you see with our nation …

Com. Kavesta Adagala: There is no one you are teaching here, give your views.

Paul Mwangi: Okay. Tribalism: Our nation cannot move forward because of tribalism. I wish to highlight some of the remedies

which can go a long way to the treatment of this vice. There is an abstract saying that goes ‘if you want a straight stick or  rather

a tree it is good that you start straightening it when it is still tender as such”. I go straight to the point, I wish to  highlight the need

of  mixing  students  from  tribes  of  our  nation  in  secondary  schools  and  tertiary  institutions.  This  will  facilitate  acceptance,

exchange of culture and many other issues. We will go a long way…

Com. Kavesta Adagala: I want you to at least make a point.

Paul Mwangi:   In this note I  propose  that  the  quota  system  of  education  be  abolished  in  any  case  I  wish  that  the  national

schools be increased so that students from various parts of our nation get to mix and then by this will tend to cohesiveness and

our nation will be moving forward.

On  the  issue  of  our  universities  I  would  wish  that  they  be  given  autonomy  so  that  they  have  this  power  to  elect  their  own

Chancellor. I would wish that the President not be the Chancellor of all the universities.

On this note of tribalism still I  would wish that the factors  that do promote the intermingling of various types  of  our  nation  be

encouraged and this they may include trade, they may include those people who are traversing our nation doing various business

they should be encouraged provided they are doing it legally. Such threatening words like “utaenda kwenu” just because  I am a

Kikuyu I happen to go to Kisumu utarudi kwenu and I am busy doing business there such threats should be punishable.

I go to the issue of the presidency.  I support  those people  who came up with the views that our incoming President  to garner

over 50%, by these he would be ruling by the mandate of the majority. In addition he/she should attain at  least  25% of the total

votes cast in at least 5 provinces of our nation. By these he would have passed the test of not being a tribal leader.

I propose  that the roles of our President  be  categorically and be clearly defined so that  we  would  not  have  a  President  who

would be trespassing or  rather  be  conflicting with the roles of the Judiciary, with the roles of the Legislature and other various

institutions. I propose that some of these powers should be stripped from him and be given to our Parliament with a lot of care
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so  that  we  would  not  have,  end  up  having  a  toothless  President.  Such  powers  should  be  those  of  appointees  like  those

colleagues  of  mine  who  talked  before  they  talked  of  appointments  of  ambassadors,  appointments  of  ministerial  post,

appointments of parastatals heads and such they should be vetted by Parliament. 

Another issue I would like to highlight is the issue of proportional representation. It has been talked of and I would only wish to

highlight it.  Equality of votes should be observed,  you find that there is  no  justice  for  a  person  to  represent  five  people.  Our

security and voters  should be given the necessary morale,  training and discipline. If there is any subject  by the name humanity

they should be very thoroughly. Kenyans along the border  in urban centers  and in rural areas  are  scared  like animals yet they

are being taxed for  their  protection.  So  I  would  wish  that  this  law  enforcers  be  given  proper  training,  they  be  given  proper

morale salary wise and if they is any subject by the name humanity I propose that very few with a lot of vigour so that when they

come to us they look after us properly and then they get what they deserve in terms of salaries.

Land issue: I would like at  least  every Kenyan to own a land of at  least  one acre  and maximum 500 acres.  Empowerment of

local authorities and their leaders  I support  those  who  were  before  me  that  it  should  be  practiced.  And  the  mayors  and  the

council chairmen be appointed by the people directly.

Tribal clashes:…..

Com. Kavesta  Adagala:  Time is up.  Since you are  reading put your memorandum there because  it is not oral  you have got

twice the time and you are reading. You have got the time for oral  presentation.  I know you are  younger than me and you are

more agile on your mind. Okay. Thank you very much Paul. Samuel Kinyeru Come forward.

Samuel Kinyeru Muguta: Honourable Commissioners. Name is Samuel Moguta. I am going just to touch a few issues instead

of reading my memorandum.

I have started  with citizenship and I have considered a child to be  the first… (end of  part a) and  on  reaching  the  age  of  18

years that child or that youthful person shall not waste even a day before such a youthful person is registered. Anybody failing to

register that person shall be  curbed by the government.  Register first as  a voter  at  the age of 18.  not even one week  shall  be

wasted.

Right to vote: every  youthful  person,  the  assistance  chief  shall  take  the  responsibility  of  registering  voters  in  his  sub  location

where such registration shall be expected to tally with the number of adults living in that particular sub location to avoid cheating

of the politicians.

Com. Kavesta Adagala: Excuse me. Is this then now compulsory registration. 
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Samuel Kinyeru Muguta:   I  make it compulsory that is mandatory.  Every citizen of Kenya adult should have a voters  card

and a registration and that should be issued by an assistant chief who knows the birth of children.

On political parties I am proposing that there shall be in the republic of Kenya three political parties  which shall form a coalition

government in sovereignty of the Republic of Kenya. No politician serving at  a given term in the Republic Kenya Parliament on

the local authority or in any home serving the nation shall not at any time…

Com. Kavesta Adagala:  Just give us the highlights and also move your microphone so that you can be audible. 

Samuel Kinyeru Muguta:   The political parties  there shall be  in  the  republic  of  Kenya  there  shall  be  three  political  parties

which  shall  form  a  coalition  government  where  no  politician  serving  a  given  term  in  the  republic  of  Kenya  Parliament  local

authority or  any of the body serving the nation shall not at  any time of the service to the nation defect  from his or  her political

party to any other party. In this case I am cancelling defections which will waste public money. 

Com. Kavesta Adagala:  Excuse me, that does away with freedom of association. 

Samuel Kinyeru Muguta:   This association is a good thing but it is wasteful because  it wastes  public  money.  No  defection

from one  party  to  another.  Taxation,  the  collection  of  money  from  the  members  of  public  for  cooperation  institution  or  any

business people for the purpose of taxation shall be carried out by agreed upon Executive arm of government which shall show

all records of taxation. In this case I am proposing that a particular body be created to look into the matter of taxation. I suggest

a responsible person from every registered political party.

The  sovereignty:  The  President,  the  Prime  Minister,  the  principle  minister  for  finance,  assistant  ministers  and  all  those  in  the

Executive arm of the government shall not act  in such a way as  to suppress  the supremacy of the people  which is entrusted in

their representatives. Proposals arising form the talks of the Executive shall not be  implemented unless Parliament gives consent

through votes. The Executive shall not be held responsible for any act detrimental to the good  governance.  The Executive shall

be held responsible for any act detrimental to the good governance.

The Republic Kenya government no new Constituencies shall be created. No new constituencies shall be created in the republic

of Kenya without the approval of the Kenyan Parliament.

The Electoral Commission shall not be independent of Parliament.

I go to another issue political elections.

I come to the President,  immediately after the dissolution of the Parliament the President  shall vacate  the office and hand over
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Presidential office and duty to the Chief Justice. All duties of the President shall be in the mean time be carried out by the Chief

Justice until such a time the national President shall be  elected.  The Attorney General shall be  proposed  by the Law Society of

Kenya. He shall be the man or woman of the highest legal knowledge and experience.

The national resources shall be shared according to the number of people in every sub location so that cheating may not exist in

the midist of the politicians.

Last because I am a pensioner. All farmers, both agricultural farmers and pastoralists  should be taken number one as  citizen of

Kenya since they are  the mothers  and  the  fathers  of  the  nation,  they  should  be  assisted  in  loans.  No  outside  traders  should

oppress the traders of Kenya. 

People working in Matatu…..

All pensioners should be paid on time and they should not be  expected to collect money from far distances because  this aged

people waste  a lot of energy, they have burned out so I would like to recommend that they be paid at  the local  chiefs  office.

Thank you.

Com.  Kavesta  Adagala:   I  am  interested  in  this  because  soon  I  am  going  to  be  a  pensioner  myself  and  he  is  already  a

pensioner and he has no land. Okay wacha tuendelee. Can we have Mary Kamau.?

Nancy Kamau: My names are Nancy Kamau. I propose the minimum age for a person to be   a President  should be 21 years

of age and also the professional qualification for a President should be at diploma level reason being it has been proven time and

time again that age and a high professional qualification is not a prerequisite for a good leader.  I recommend amendments and

additions to the current Constitution which I must add it is a continuous process through Parliament that protect the human rights

of every Kenyan citizen including youth, women and children. These reforms in addition to the current Constitution should be …

should aim at providing at a minimuum the basic human needs to every individual. Such amendments and addition have already

been proposed to the Commission by various groups and individuals.

Finally I propose that the Executive powers under the current Constitution not be trimmed because they are  needed when given

to the right individual.

Com. Kavesta  Adagala:   Thank you very much Nancy Kamau,  we give you affirmative action but also we want  you  to  be

responsible when you register you stay, you don’t take off.  Hiyo ilikuwa dot com.

Com Prof Salim: Charles Mwangi New Lions club karibu. Fine carry on.
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Charles  Mwangi: My  name  is  Charles  Mwangi  Gatendi.  My  proposals  are:-  suspects  should  not  be  detained  or  tortured

unless proved guilty. His parents or family…

Com. Kavesta Adagala:  You are saying something very drastic. That someone can be tortured if they are  proved guilty. You

have put two things together you need to separate them

Charles  Mwangi:   A person should not be  detained because  …. Unless proved guilty. On torture,  some suspects  are  being

taken to police station and they start to be tortured for something she/he doesn’t know. His parents  and family member should

not be tortured because of the suspect. Prisoners should be allowed to be  visited by the family members also in order  to avoid

sodomy  in  prison,  prisoners  should  be  visited  by  their  wives  or  girlfriends  for  private  affairs.  Also  AIDS  victims  should  be

separated with others in prison.

Another issue is over crowding in our prison. The government should expand prisons for law breakers.  The government should

supply prison with beddings and healthy diet. Also there must be a full time doctor to visit the prisoners to avoid high death rates

in our prisons.

Accidents: in our country there has been a high rate of accidents so in order to minimize them there must be laws to govern them

such as the driver should go for a refresher cause in every five years.  There must be  road blocks to check up alcoholic drivers

in our roads.  Other  mistakes in the vehicle the driver should be duty in our road  by  putting  road  signs.  The  driver  should  be

given …. There must be, the government should put road signs and speed limit in each part of the road. That is my proposal.

Com. Kavesta Adagala:  Thank you very much for a good brief proposal.  Let’s have Mwangi Gachiri Henry. Okay endelea.

Mwangi Henry: My names are Mwangi Gachiri Henry. I will try to be  very brief and I am looking at  the Constitution itself. I

think and I propose that our new Constitution should have what I would call the introductory part.  I  feel this should include all

those events that lead in the struggle for our dependent.  This part  should also include all those events that led to the deviation

from the original aims and objectives of our nation. The same part  should  also  include  the  effect  of  what  I  am  calling  forced

Constitution that is the 1963  Constitution that was not made  by  the  Kenyans.  This  part  should  also  include  all  the  effects  of

dictatorship by one party rule in this country. And lastly on that part I feel should also include our national anthem.

My second proposal  is what I am calling aims and objectives.  Without  aims  and  objectives  we  are  heading  nowhere  so  our

Constitution should include the objectives and aims of our nation. This I feel should be peace  unity nationhood,  cultural,  social,

economic and political development for the whole nation. 
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The  third proposal  I am talking Kenya as  a nation or  as  a country.  I feel and propose  that our Constitution should define the

position, the size and the boundaries of our country.

The other proposal  is on national flag. I also feel and propose  that our Constitution should define our national flag  and  here  I

would suggest that no political party or  any other body should be allowed to use colours,  symbols  on  anything  similar  to  our

national flag.

The other proposal is on what I am calling national tribes.  Each one I would say is praying about  national unity. I also feel that

the Constitution should also define a national tribes so that Kenyans can have something to be  proud of.  The other proposal  is

on our Court  of Arm. The Constitution should also describe  or  define Court  of  Arms  for  this  country  I  feel  here  no  political

party or any other party should be allowed to use symbols that are found on our court of arms. For example we have the Jogoo

it is a KANU symbol.

Com. Kavesta Adagala:  Mwangi you are reading and I am also wondering if you are  following the red book  and writing on

every aspect because it will take a half an hour to present. You have about two more minutes.

Mwangi Henry: The other proposal is about loyalty pledges. I feel in our new Constitution we should not have anything to do

with loyalty pledges at all. 

Com. Kavesta Adagala:  Are you talking of pledge of a regency?

Mwangi Henry: Where children are even told to pledge loyal to the President and all these so if you are  pledging loyality to an

individual rather than the nation.

Com. Kavesta Adagala:  Are you proposing? You know sometime you have to think you may be throwing out the baby with

the  bath  water.  Are  you  proposing  that  we  pledge  to  the  nation?  You  have  to  be  careful  because  you  can  say  no  loyal  to

pledges and then you mean not to individual.

Mwangi Henry: About oaths I also feel that oaths should be, no oath should be taken no people  should be allowed to swear,

be loyal to an individual. They should be loyal to these nation. On religion I would propose  that we have what we have today,

freedom of worship but rule out devil worshippers and I feel they should be prosecuted. 

Lastly I am looking at national holidays. It is my feeling and proposal  that we should limit national holidays only to two and not

three or four that means we are reducing working hours. The days I have in mind are Kenyatta day and Jamuhuri day whereby I

would propose Kenyatta day be renamed as Heroes day but not at one person.
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Com. Kavesta Adagala:  No Christmas, no Easter, no Idd Fitri. Eh I am asking you. I am trying to ask  the presenter  so that

you are aware of what you have said. Do you know what you have said?

Mwangi Henry: I am talking on these holidays like Madaraka day, Jamuhuri Day, Kenyatta day, Moi day.

Com. Kavesta Adagala:  Okay let us go on. Now we have Wahome wa Kamoche.

Wahome Wa Kamoche: I  think mambo mengi ambayo nilikuwa niseme yamesemwa. Jina langu ni Wahome wa  Kamoche  I

come from Ruri. Mambo ningesema yamesemwa lakini niko na mawili matatu. Three proposals  ambayo watu wamesahau.  Kitu

ya kwanza ningetaa kutoa mainly on cooporative societies ambayo ndio kiuongo cha haki kwa Wananchi wa nchi hii. I  would

propose kuwe na sheria ambayo watu wale ambao wako katika cooperative societies kuwe na sheria kuwa na dividends in the

co-operative societies. Kwa sababu tanaweza kuwa na pesa kukosa kuona vile tutafanya. 

Ya  pili,  the  co-operative  society  the  same  iwe  answerable  to  mwananchi  but  not  to  the  ministry.  Iwe  answerable  to  the

members of the cooperative. Yaani member wawe ndio wana uwezo wa ku-take decision but  not the co-operatives.

Kuwe na proper procedure ya kuanzisha ma benki kama hizi posta na nini ziwe zinaanzishwa direct  from the Central  Bank and

the procedure of starting a bank not kuwa ati kuna posta  kuna sacco  kuna nini ambao it is not in the line of the Central  Bank

where kama mambo ikiharibika mambo inakwishia pale pale  to  solve  the  problem.  So  I  am  proposing  we  have  direct  bank

kutoka kwa Central Bank hata kama ni union, ni sacco ni what iwe ni answerable to the Central Bank of Kenya.

Mimi ningependelea kuwe na separation of powers I support it, but we have an ombudsman’s office where we can impeach the

President from the Constituency level. Ombudsman’s office where the President can be impeached.

In the Judicial section I would propose  a Commission, Judicial service Commission ambayo itakuwa ikiwaandika majudge  na

ikiwafuta na wawe na time limit kwamba wewe ni judge for five years  or  ten years  ndio unaweza kufanya kazi yako kuwa na

uhuru kidogo.  Not  tomorrow you are  judged the day after tomorrow you are  not.  Another  proposal  is  in  the  local  authority;

issue of land. Kwamba we have the land and we have a free hold title, that we don’t want to pay,  we are  being taxed and we

have a title and we have a freehold land so my proposal is when someone have a title and you have cleared the loan you don’t

need to be taxed anymore by another person somewhere and yet you have the title of the land.

Ya cultural; I would propose kuwe na freedom of marriage but defined that in our Constitution especially in our country,  ambao

tuwe na proposal kwamba hakuna mwanaume anaweza kuoa mwanaume mwingine vile kunafanyika. I know this is something

that is happening in the Western countries na hapa Muranga tulisoma gazeti juzi ati John ata-marry Kamau.  That is against the

69



respect of our culture. I am against that.’. ninasema mwanaume kuoa mwanaume mwingine because  that is against our African

culture.

The other one is about horticulture. We would like to work independently and to have an independent market.  Where we don’t

have brokers.  There are  middlemen in between especially in the horticultural section.  You can’t now  carry  flowers  from  here

and take  direct  to London,  you must have a broker  at  the airport  and you must  pay  something.  So  it  is  the  middleman  I  am

talking off so that we can go a bit fast. Kwa hayo machache asante.

Com. Kavesta Adagala:  You would have to give your views and not ask  question we are  in for hearing. You will put your

question in the context of a view which is a much better style. Boniface come up here. 

Boniface Mwangi: I am Boniface Mwangi my views are like this. I would propose that we are..

Com. Kavesta  Adagala:   Excuse me tolerance is  a  very  big  part  of  a  Constitutionalism  let’s  try  to  practice  it  and  also  be

considerate  when  we  are  talking.  You  go  to  the  point  so  that  there  would  be  enough  time  for  everybody.  That  is  also

democracy. There is little and you share it equally. No I want Christopher Mukira.

Christopher  Mukira:  Thank  you  very  much  Honourable  Commissioners  and  my fellow  contributors.  My  name  is  Mukira

Christopher.  I  am  very  much  in  support  of  the  contributors  who  have  given  the  views  as  to  the  remedy  of  trimming  of  the

Presidential powers because we are saying that …

Com. Kavesta Adagala:  You are saying Presidential powers to be limited.

Christopher Mukira:  Be limited because  the election of the Chairmen and mayors of local authorities to go to the wananchi

and not just the fellow councilors.  I will be  very brief.  I  feel  that  I  should  give  these  proposal  that  we  Kenyans  we  are  very

heavily  taxed and it is a high time that we had tax reduction. 

The other one is, as a result of this taxation even after saving you are again taxed. Because of probably..

Com. Kavesta Adagala:  Next Point.

Christopher Mukira:  I will  go  to  health.  Just  as  we  had  it  immediately  after  independence  when  we  didn’t  have  so  much

resource we had free medical services. it is as high time that the government caterered against for free medical services.

On farming farmers should be given loans and it is a high time that the re introduction of the GMR that is the..   where farmers
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are compensated for crop loss was brought back to us.

On education it should be free and compulsory at  primary level and we do realize many are  not making it to university even to

secondary,  the education should be  free.  On  the  side  of  education  we  have  our  fellow  sisters  and  brother  who  are  doing  a

recommendable job at pre schools that is what most of us call the nursery school teachers.  It  is a high time that they joined the

government payroll rather than being employed by the local community.

Land  that  has  been  grabbed  by  a  few  of  the  fish,  the  idle  land  should  be  repossessed  by  the  state  and  to  be  given  to  the

landless.   Right from independence,  somebody  mentioned  something  on  the  loyalty  pledge  it  is  in  most  of  our  GHCR  book

where we pledge the loyalty to the President and the like, I feel there was a time when this loyalty pledge went up to the motto

of harambee. It should end up there because when tomorrow we get another President which will have a different loyalty pledge

so where we say perpetuated in the Nyayo philosophy of peace, love and unity, that should be scrapped  and we just head with

harambee. Harambee we have had it right from indepedence it is my feeling that we still have it but end up at  harambee and we

remove the Nyayo and the peace love because another one will bring something different.

Com. Kavesta Adagala: You know when we will sit down and we will be  putting together all the views they ask me, we are

seeing what they would be asking us to defend in the views we got. Okay?  Go on.

Christopher Mukira:   As the Commissioners have already said I would like to give other  fellow  contributors  a  chance.  So

thank you very much for giving me that chance.

Com. Kavesta Adagala: Thank you very much. Ngotho come forward please.

Ngotho Waweru: I will start with the issue of gender equality. Inheritance should be by law either boy or  girl. Education goal

should be revised because this education system doesn’t seem to be giving us the kind of Kenyans that are  patriotic enough so

the goals of education should be spelt  out anew. Street  children, married parents  and  un  married  when  they  inherit  land  they

would have settlement so create settlement from the fathers to their children regardless of gender. 

Scrap  provincial administration and let us have people  voted in for accountability.  School  B.O.Gs  and  committees  should  be

manned by institutions and they should have the right to fire and hire except  for heads.  The education should be decentralized

and administration. Separation of power that one has been talked.

AIDS scourge and other STDs,; legalized and licensed prostitution men are  more prostitutes.  Enhance family planning. I didn’t

say my name I am  Ngotho  Waweru.  Wages  and  salaries  board  should  be  formed  so  that  it  doesn’t  all  the  powers  are  not

enhanced on a Parliament that passes  their money  within  three  minutes  while  the  teachers  have  been  crying  for  the  so  many
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years and nobody hears them so it should be decentralized. Scrap quota system.

Pensions; even if one is sacked  in the middle of his profession there is the money that he had earned and that money together

with NHIF should be paid to him. 

Freedom of movement and association should be a guarantee.  Overloading in vehicles is causing a lot of accidents  in this land.

Parastatals we should have laws to convict. Caining of pupils in schools should be made private but not public that means that a

pupil should be caned in an office. Future Commission…

Com. Kavesta Adagala:  You know we are in this centaury, I think the Canning has been outlawed.

Ngotho Waweru:  Drug trafficking should be curbed so that our children can grow well. Majimbo system should be scrapped.

Registration of birth and IDs should be automatic.

Com. Kavesta Adagala:  Majimbo system was scrapped in 1964, but it is an idea.

Ngotho Waweru: But is an idea. That is all I have.

Com. Kavesta Adagala:  So what do you want to say about?

Ngotho Waweru:  About Majimbo? That Kenyans should have the freedom of association and movement to any part  of the

country. One can own properties, can run for Parliamentary elections anywhere or rather Kenyans should ha ve the freedom of

movement.

Com. Kavesta Adagala:  Thank you very much. Next?

Major Andrew Njuguna: Thank you Commissioners.  Mine are  only a few points and one of them  is…  my  name  is  major

Andrew Njuguna Chebe. One of them is the inclusion of security of the government properties in the Constitution. Right now it

seems as  we don’t have because  anybody working in the government can grab whatever he wants from the  offices,  buildings

even government houses make their own meaning, because  there is no security within the law. There should also be protection

of the public and the national wealth and where necessary trust whoever have taken them and repatriate  them whether they are

broad or they are round, there is no question of saying somebody going in for 2 or  3 months and then he is free to the national

wealth. 

The other one is that there should be a protection of the marginalized and particularly women,  disabled,  elderly  people,  poor
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people and children particularly those who are neglected and they are in the streets. 

The other one is that the citizens wherever they are they should be allowed to participate in policy and decision making whether

locally and nationally. They should not be  one person making the policies or  decisions say for Nyandarua  while  seated  in  the

office. All the people should be given time to participate.  Also according to me there should be no person at  all in Kenya who

should be above the law since we are citizens of Kenya we should be all be treated as equal.

The other one is that the state should be in the provision of citizens basic needs mainly the social welfare programme. 

And I think finally the farmers should be supported  by the government by being given loans and experts  not only enough with

loans if we don’t have the experts  as  we used to have previously before so that the farmers can maximize the production and

that we shall have enough food security within our country.  And to assist  the farmers,  all the productive areas  where they  are

producing things that probably are  taken or  are  exported  abroad  and  other  places  or  feeding  the  towns,  all  the  urban  areas

working that way should have better  roads  served  by  the  government  to  facilitate  the  transportation  of  the  products  of  their

farms. I think that is all I have.

        

Com. Kavesta  Adagala:   Thank you very much. I just wanted to know if you have protection of public and national wealth

and you have security for government property. Starting now, starting with the new Constitution because then there will be …

Ngotho Waweru: I think it should start  now because  it was no there previously. Anybody could just say this building is mine

while in the government there is nobody to follow. If it is identified definitely it should be repossessed  by the government.  Well

we can go back, yes we can go back definitely for whatever we know that was government property  and it has been taken by

an individual

Com. Kavesta Adagala: Thank you very much major. Let’s us have next Francis Ndegwa.

Francis Ndegwa: Honourable Commissioners, fellow Kenyans I have just a few recommendations to make. Mine will be  brief.

My names  are  Francis  Ndegwa.  My  first  recommendation  or  proposal  is  on  Parliamentary  and  civic  terms.  I  propose  that

Presidential, Parliamentary be two five year term. Also on the civic councilors period should be two five year term and not more

than that such that because when they go to regular employment, they forget the common Mwananchi who is suffering and they

try to stay there longer to preserve themselves and then they forget that the general public,  or  the general welfare of the country

should  be  improved.  I  also  propose  that  councilors  two  five  years  terms.  I  also  propose  if  it  is  this  Judicial  Commissions,

preservation of forests,  conservation of maybe  soil  erosion  all  this  Presidential  appointments  or  Commissions  should  also  be

limited to two five year term. And even nominated members of Parliament,  we have nominated members of  Parliament,  there

term should nor exceed two five year terms. These are my proposals on those aspects.
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The other proposal  is I mimi ninaunga  mkono  wale  ambao  wamesema  Presidential  powers  should  be  trimmed  such  that  the

President  should appoint  his cabinet  and maybe the Attorney General but other  appointment powers  should be vested  on  the

ministers, the Judicial Commission and maybe the Attorney General and as  I  propose,  all  appointments  should  reflect  the  42

Kenyan tribes not  where by  a  sitting  maybe  candidate  or  whatever  a  sitting  person  appoints  members  from  his  own  ethnic

group. We are 42 tribes in Kenya and appointments should reflect the same .

The other proposal is that this country has suffered a lot of loss on the aspect  of malfunction of our projects.  I  propose  in our

new Constitution that accounting officers and AIE holders should be legally bound that whenever we have money coming from

the treasury or from the NGO that project should start 15 days from the date of the release of funding. The project  should also

finish not more than 60 days from the time the project was supposed to be completed because  this country and Wananchi have

served a lot of job loses due to lack of implementation of projects  and that is why our country has failed in jump  starting  our

economy. The other proposal I would like to make. 

I would propose we have a provision in the Constitution that our current government makes a crash programme to improve the

purchasing power of all Kenyans. we believe that our purchasing power  is at  its lowest and crash programme of improving the

purchasing  power  of  all  Kenyans  purchasing  power  that  is  by  mending  ways  with  IMF  and  World  Bank,  jump  starting  the

stalled factories and all aspects of economic growth because this is the one that has hurt us most in this country.

The other proposal I am putting forward, the last but not the least,  the last recommendation I am putting across,  I propose  that

in our current Constitution all Kenyans should have a regular employment that is either someone should be solely employed or

have a regular employment. And in case someone is not self-employed and does not have a regular employment, they should be

on a regular monthly wage so that Kenyans can be able to meet their basic need.  We are  people  who are  very poor  and have

no means of livehood. And that one will legalize that.

Last one but not least  madam chairlady, I am proposing that for those appointments where there is a regular salary,  someone

should not be up for more than one appointment. One-person one job with a regular monthly payment not maybe allowances.

And finally I would propose that the Commission, the Constitutional review Commission should continue with it’s work and let’

s have election on schedule. The two should not be mixed up or should not be confused. Thank you.

Com. Kavesta Adagala: Thank you very much for your clear proposals there. Patrick Thogo come forward.

Patrick Thogo:  Yes,  I am Patrick Thogo and here are  my proposals.  Now about  the President  I support  those people  who

have said that the powers of the President should be reduced and to add to that I should say that the President  should only be
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accompanied when travelling or  whenever he is  going  to  a  usual  function  with  those  minister,  permanent  secretaries  and  any

other civil servants who are  related to the function. We should not have all the ministers and assistant  ministers going to those

offices leaving their offices behind. It  is a waste  of Kenyans money. I also support  that the ministers should be appointed with

the approval of the Parliament.

I should also say that the current Constitution should have these provisions  that  the  ministers  should  not  be  reshuffled  before

they have actually been in office for five years. At least five years. The current reshuffles are a bad thing to the Kenyan. 

Policies regarding the various ministries should be made in consultation with all the stake  holders  in  case  of  for  example  with

education we should consult all the people in the grassroots including the teachers to avoid some problems like we have with the

8-4-4  systems  and  other  policies  made  before.   Until  the  economy  of  Kenya  improves  the  Constitution  should  reduce  the

seminars, workshops and the few should be held in inexpensive hotels since the government does not have money.

Com. Kavesta Adagala: Are you saying the Commission should reduce the seminars or anybody.

Patrick Thogo:  I  am talking of until the economy improves we should  have  seminars  and  workshops  reduced  and  the  few

held in cheap hotels.

Com. Kavesta Adagala: You are talking about the ones which are supported by the government?

Patrick Thogo: Yes,  the ones supported  by the  government.  Any  expatriates  required  in  Kenya  should  be  agreed  upon  or

approved by the Parliament. 

Coming to land we should not have an individual at a stroke of a pen giving huge tracks  of land. It  is therefore that a committee

or Commission should give out land but not an individual. 

We should have a clause in the Constitution whereby the government should be impeached in case of not honouring its promises

for example the current problem with the teachers salaries and their promotions.

Promotion  of  culture;  for  identity,  the  Constitution  should  have  a  clause  whereby  we  should  have  a  traditional  regalia.  The

Constitution should also have a clause  whereby  a  traditional  religion  should  be  registered,  encouraged  and  protected  except

where they violate violence. Our local languages should be preserved and the major ones studied in our local universities. 

Kiswahili should be made the national and official language to create  pride in Kenyans.  to promote culture also,  we should not

conceal the facts all the freedom fighters and any other future heroes  should be honored and in that case  the remains of Dedan
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Kimathi Wachuru should be reburied in honour and a place set for burying such heroes. Thank you.

Com. Kavesta Adagala: Okay thank you very much. Let’s go on and have Joseph Gaikia.

Joseph Gaikia: Jina langu ni Joseph Gaikia. Asante sana Commission kwa kunipatia nafasi hii. Pendekezo langu lile ningetaka

kutoa ni kwa ajili ya mashamba. Ningetaka serikali iweke sheria ya mashamba. Kuna mtu ako na shamba kama heka mia moja

na hiyo shamba hafanyii kazi inakaa tu. Ningependelea serikali iwe na sheria, kama una shamba na hufanyii kazi serikali ichukue

hiyo shamba ikulipe pesa iuzie yule mtu ambaye ataifanyia kazi.  maanake katika Kenya yetu tunaimba tu umasikini, ecenomy ni

mbaya  na  watu  wa  Kenya  ni  wenye  ni  bidii  sana.  Serikali  yenyewe  ndio  inaletea  watu  wake  umasikini.  Maanake  kama

ingesimamia  mashamba….  Proposal  yangu  ni  hiyo  sheria  iwekwe.  Kama  hutaweza  hiyo  shamba  ichukuliwe  maanake  watu

wananyakuwa tu  mashamba na kuweka bure bila kufanyia kazi. 

Ya pili ningetaka kuwe na serikali kuu na kuwe  na  serkali  ya  majimbo.  Ningetaka  kila  jimbo  liwe  na  mkuu  wake.  Zile  pesa

zinatoka kutoka  jimbo  fulani  kama  hii  ya  Central  Province,  kama  hizo  pesa  zinatoka  central  province,  kama  zitaenda  jimbo

ingine kama Nyanza Province huyo mkuu awe anajua na anakubali maanake kama Central  Province  ndio  inatoa  kodi  kubwa

katika Kenya na haifanyiwi kazi barabara.  Ninaona  maziwa  hainunuliwi,  viazi  hazinunuliwi,  mahaindi  hainunuliwi.  Ningependa

kuwe  na  serikali  ya  majimbo  lakini  singetaka  ukabila.  Kuna  majimbo  na  kuna  ukabila.  Ukijiandikisha  jimbo  hili  la  Central

hakuna mtu  atakuondoa  wewe  ni  mtu  wa  central.  Ukijiandikisha  katika  jimbo  la  Nyanza  hakuna  mtu  atakuondoa  kule  kwa

hivyo sisemi ukabila ninasema majimbo.

Com. Kavesta Adagala: Hiyo inaitwa economic federalism.

Joseph Gaikia:  Hiyo ni maoni yangu. Tena la  tatu  ninaunga  mkono  wale  wanasema  President  awe  akienda  kwa  period  ya

miaka  kumi  tu  na  tena  apunguziwe  hizo  nguvu  zake  asiwe  na  nguvu  ati  juu  ya  sheria  lakini  awe  akiendelea  tu  period  ya…

akienda period tano tukiona sio mzuri tunamuondoa hata akiwa mzuri namna gani  asipitishe  miaka  kumi,  awe  akifikisha  kumi

inatosha. Hilo ndio pendekezo langu. Asante sana.

Com. Kavesta Adagala:  Asante sana kwa sababu umeeleza mambo vizuri. The next one is Mita Mita.

Mita  Mita  Martin:  Honourable Commissioners my name is Mita Mita Martin  Edward.  I  have  very  few  points  because  so

much has been said but mine is one or two. One is under co-operative Act. Our nation needs a proper  Constitutional regarding

cooperative acts within the farming cooperation that a farmer should not sell anything out as  farm produce outside that act.  that

would make our co-operative views or co-operatives being active. 

Another point is on children and women. I have a point in one particular proposal  that I have in mine it is about  empowerment
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of  our  ladies.  Women  are  being  said  we  have  very  good  papers  in  the  country  but  nobody  takes  active  concern  on

empowerment of our ladies.  In my proposal  we should at  least  give a good governance to empowerment of our women. This

regards the office of the Attorney General because  we have papers  there and nobody is asking for those papers.  The children

though we have been acting through a guide some sorts  through the UN under the UNICEF safeguard children. Though it has

been passed in our honorable Parliament, we need at least a good management on such policies because in the end it comes up

with a book  we call blue books.  Blue books  is a heap in Kenya government but no one as  an individual as  wananchi’s  takes

action of it because they don’t know what the meaning of these blue book.  So we need those blue book  which will guard our

systems of governance to be with the wananchi so that it could just modify our civic education moderately. 

Finally  Judiciary  as  it  has  been  said  by  many  should  be  independent  and  it  should  remain  under  the  office  of  the  Attorney

General as a manager under the Judiciary Service Commission. We should not have at least somebody in custody not for ready

to be taken in court for ten years and he is a citizen. At the end the case is not there for him/her or answerable.

Finally we have these children, street  children our government should have somewhere within there policy regarding the street

children because  at  the moment I have one who happens to be  a thief and these street  children they don’t seem to  be  having

anybody looking at  them or  taking  care  about  their  issues  regardless  of  our  human  rights  in  the  country  where  we  have  got

proper representation and these children just behave like that.  Don’t think in our government like the previous old ages where

people were having what we call African generosity. When my brother  passes  away I take  over the family and I look after the

children.  These  days  it  is  unlike  wise  because  there  are  some  areas  some  people  don’t  have  even  a  piece  of  land  and  the

children are left with him. What can he do? So our government within our Constitution the new one today should enforce some

areas  to  take  care  of  these  street  boys.  I  can  recall  I  am  not  very  old  but  I  can  recall  Mr.  Geoffrey  during  the  emergency

decided to hijack these children from the streets  and they were put  down  at  the  Starehe  Boys  Center  and  it  became  a  very

good institution in the country today.  So in my proposals  I feel our government should take  something  to  do  about  the  street

boys because they are also human beings. Thank you very much.

Com. Kavesta  Adagala:  I would like you if it were possible on that particular issue.  Ikiwa unaweza kuandika halafu uTume

kwa Tume .

Mita Mita Martin: I have promised one of my Commissioners I am going to write and then send.

Com. Kavesta Adagala:  Because if you have thought about something very deeply you should write and you know it should

not be said that our traditional way because  if you are  proposing everybody to have five acres  then probably you should think

of a changed situation so it is possible also to have cultural ways incorporated in the Constitution. Only ways and means must

be found.
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Jeremiah Maina: My name is Jeremiah Maina representing Manyatta producers and marketing association. We have written a

number  of  things  in  the  book  but  we  have  just  one  or   two  highlight.  The  government  should  look  into  ways  whereby  the

research institutes and information centers  like  Kenya Agricultural Commodities Exchange and  KARI  to  come  nearer  to  the

people in other  words  to be  at  least  at  a district  level. We have the research stations to assist  the farmers at  the district  level.

Importation of agricultural products  should be at  least  debated  by  the  Parliament.  The  government  should  formulate  a  policy

whereby the cost  of production,  any cost  above  the  cost  of  production  should  be  subsidized  in  other  words  the  farmers  be

settled for anything on top.

The government should formulate some effective methods on the marketing  of  agricultural  commodities.  I  think  those  are  the

only few I wanted to highlight.

Com. Kavesta Adagala:  Thank you very much Mr. Maina. Next we have Rugeo, come forward.

Rugeo Isaack: So thank you Commissioners and my fellow Kenyans. I am just going to highlight a few points otherwise most

of them have been mentioned. My name is Issack Gathesha. I agree that the President  must be  elected by 25% of 5 provinces

and must garner 51% of the total votes cast  throughout the nation. We must maintain the 25% of 5 provinces and then in total

the President must garner more than 50% of  the total votes cast in the nation and the duties of the President  should be specific

and they should be known to the citizen.

When we come to Parliament; Parliament should be in charge of it’s  own  affairs  other  than  salaries  in  terms  of  service.  Any

defector should lose his candidature powers for five years even during party nominations when you are  not nominated by these

party if you defect then you lose your candidature opportunity for five years.

Whenever something very serious is to be  discussed in Parliament for example the Constitution review, MPs should come for

Constituency consultations otherwise right now we feel they have done very little in our areas.  Salaries and other terms of MPs

should be reviewed by an independent body which also have powers to review salaries of other civil servants otherwise you are

getting the facts from the same point.

Money should not have a portrait of a living person. 

We should have a Judiciary service Commission, which should employ and  deploy  and  also  recruit  and  discipline  all  Judicial

officials. We should also have the office of ombudsman.

When we come to the economy of our country we know agriculture is  the  backbone  of  our  country’s  economy.  We  should

have priorities well set  in the Constitution about  agriculture.  For  example  farm  inputs  and  machinery  should  be  available  and

affordable. Fertilizers and seeds should be genuine. Right now we are  hearing cases  where fake seeds  and fertilizers are  being
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sold to farmers. 

Paraffin and diesel should be very cheap.  Pickups that is the motor vehicle taxation should be lowered.  Cars  with high power

engine, owners to pay more taxes.  The government should avoid big cars  like the one the Commissioners are  using right now

outside there, in future the government should avoid that. 

Commodities that we can produce locally should  not  be  imported  from  abroad  otherwise  a  high  taxation  should  be  fixed  to

discourage this. Price of our agricultural produce should be gazetted before planting and other planning periods for example we

are going to plant maize. Farmers should  be  safeguarded  from  middlemen.  Mitumba  should  be  phased  out  gradually.  Salary

gaps should be very minimal otherwise a friend of mine says that it takes  29 years  for the lowest paid teacher  to earn a month

salary of a CJ. 

Public  projects  should  be  audited  regularly  by  EMU  (Emergency  Monetary  Unity).  Cooperatives  and  trade  unions  to  be

audited regularly by EMU. Over taxation and double taxation of cooperatives should be stopped or rather be abolished. 

Harambee and cost sharing should come to an end. Any long term economic policy should have short  term evaluation measure

to support the wananchi. Manufacturers, distributors, wholesalers and retailers should not be  one person we should have them

independently. People should not have foreign…

Com. Kavesta Adagala:  You have a memorandum and I am going to stop you now because  if I tell you not read it you will

continue reading it.

Rugeo Isaack: I am sorry I am not going to highlight it, I am only going to the highlights now.

When it come to education we should have free education.  Private school should be inspected by the government inspectors.

Those children of our who are being employed by those people who want private schools….

Com. Kavesta Adagala:  Please give your points.

Rugeo Isaack: Madam aren’t you contradicting me? When I read you say …

Com. Kavesta Adagala:  But you are going into explanation you are taking other people’s time not mine. You have 

Rugeo Isaack:  I am only saying these to the Commission but not….
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Com. Kavesta Adagala:  You have overused your time, control yourself.

Rugeo  Isaack:  Thank you madam. Those people  to be  employed by private schools they  should  be  employed  through  the

Teachers Service Commission so that they are not underpaid and so that they can earn a pension at the end of the day.

The police should be retrained and we should have a Police Service Commission.

Basic rights; all Kenyans should have a right to food, shelter, land, clothes, health, education, employment and security.  

The Electoral Commission should conduct  civic education it should also be in charge of registering births and deaths,  it should

also issue IDs which should act as voters cards, it should also register political parties, it should also supervise election of unions

and  cooperatives  and  party  elections.  Any  party  that  has  10  %  representation  in  Parliament  should  be  funded  by  the

government. Parties should have clear manifestos and they should hold free and fair and regular elections not the Kasarani type. 

Local government; the local government should provide access roads, they should finance pre  primary, provide piped water  so

that the Commissioners should not have the vehicles we have seen here with them. They should also be controlled by elected

leaders. Councilors should be of form four and above.  Teachers  should also be elected as  councilors without losing their jobs.

We  should  also  have  three  teachers  constituencies  in  the  republic  so  that  they  can  take  of  education  matters.  Dear

Commissioners thank you.

Com. Kavesta Adagala:  We have so many teachers in Parliament by the way. Muritu come forward please.

Muriki wa Githu: My names are  Muritu wa Githu. I am going to talk of three issue only  because  the  rest  have  been  talked

about. One is citizenship. Anybody born a Kenyan in Kenya should be automatically be  regarded a citizen in Kenya.  Anybody

else who is  not  a  Kenya  citizen  and  wants  to  be  a  citizen  should  fulfill  the  following  conditions  since  we  can  have  a  British

citizens who wants to be a Kenyan citizen he must fulfill the following conditions:

1. Have an asylum status in case he or she is a political refugee

2. If a woman or a man is married to a Kenyan and wants to be a Kenyan citizen.

3. If any person has lived and worked in Kenya as a tax payer for a period of five years and as a tax payer he should be a

Kenyan citizen if he wants to be

4. If a person has any business investment in Kenya worth one million Us Dollars or  maybe nine hundred thousand British

Pounds and wants to be a Kenyan citizen dual citizenship should be allowed.
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The next point that I want to discuss is sexual relationship. We find that in Kenya there are  so many girls under 18 years  who

have been abused sexually by men who may be are  rich so I am going to talk about  this. Any sexual relationship with a girl of

less  than  18  years  should  be  termed  as  sex  abuse  and  any  person  who  commits  such  an  offence  is  guilty  of  an  offence

punishable by a jail term of two years or more. This will control sexual immorality in our nation. 

In case of a pregnancy the father should have a 90% custody of the child born and pay the mother of the child born 20% of his

earnings. So I know it is very heavy and these would give a very good morality. Then there shall never be born in Kenya a child

without a father therefore we should not be having street children in Kenya.  Why should have single mothers if the father is not

dead is still living. What do we do? In case of death of the father then we may say that the child is having single mother.  Every

woman should notify the registration officer the name of her child’s father.  In case  the father refuse the facts  he  should  sign  a

refutal document and  a  refundable  bail  of  10,000  Kenya  Shilingis.  The  government  should  set  up  a  DNA  test  to  prove  the

allegations. If the child belongs to the father then he should pay the 10,000  and given the 90% custody of the child. If the child

doesn’t belong to the father the mother should pay the ten thousand bail and have the 100% custody  of  the  child.  These  will

give our nation a better standard of morality. 

Land in Kenya should be rationalised for us to solve these land grabbing we should rationalise the land.

Kenya  should  abolish  the  capitalistic  system  and  instead  establish  the  social  system  of  government.  We  have  proved  the

capitalistic  system,  it  has  failed,  we  have  seen  that  it  breeds  selfish  leaders  and  therefore  we  need  a  socialistic  system  of

government. 

The last point, the government should train and employ social assistant  for the mentally and physically disabled.  These will help

cater for them and their development and this will minimize the costs of their live and give them ample help through government.

So every mentally disabled person in Kenya should have a social assistant,  any physically disabled child  should  have  a  social

assistant who is capable to look into their problems. 

Campaign money should not exceed 2 million for the President and 200 thousand for a member of Parliament and 50 thousand

for councilors. This money should be monitored so that anybody arrested bribing the voter should be disqualified. The rest  I am

going to present.

Mimi ninaendelea hivi, kitu cha kwanza ambacho ningependa kiwe mbele kabisa ni kwamba in God we trust  and not just any

God.  Iandikwe  kikamilifu  ya  kwamba  the  creator.  Freedom  of  worship  ningepeda  iweko  but  I  have  an  exception  wakati

tukisema  tuna  freedom  of  worship  utaweza  ku-worship  hata  donkey,  utaweza  ku-worship  shetani  and  this  is  why  freedom

imekua nyingi  sana  watu  wanaabudu  shetani  na  sheria  zetu  hakuna  kitu  zinafanya.  This  is  why  I  would  it  put  down  that  wa

Kenya  wanabudu  creator.  Christians  ningependa  maoni  yangu  iwe  hivi.  Christians  wote  wanaabudu  Jesus  Christ  na  Mungu
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muumba. Lakini kuna madhehebu ambayo utakuta ya kwamba kuna mathehebu mengi na utakuta kama Ol Kalou tuna nyingi,

unaleta Full Gospel na ni Christian, unaleta Catholic na Christian halafu unashidwa hizi ni Christians au wanatuletea cultures zao.

Ningependa iwe hivi, Wakenya tuwe na Christian Church of Kenya lakini iwe  na  branches  kama  zilivyo  tu  lakini  yote  iwe  ni

Christain. Na  hapa ningependa  kuwashukuru  Waislamu  ndugu  zetu  kwani  wao  ni  very  strong  kwa  sababu  Muislamu  wa  Ol

Kalou kwenda Mecaa  Muislamu, ukienda pahali pengine Muislamu so we have ended up kuletewa cultures  za  watu  wengine

badala ya Christianity.

Constituencies zetu ningependa ziwe based on population ili wote zikiwa population inasemekana ya kwamba ni watu kumi ndio

watakuwa presented by one Parliamenterian iwe hivyo tofauti kidogo tu lakini sio 100 na wengine ni 10.

President  awe na powers  zote lakini asiwe above the law. All  civil  servants  ningependa  wawe  vetted  na  Parliament  ili  wawe

answerable to wananchi lakini sio kwa yule mtu aliyemuandikia those things au appointment letter yake.

Army; our army ningependa iwe answerable kwa Parliament vile vile. Generals wetu kila mtu. Kama kuna kitu kinafanyika awe

akieleza kwa Parliament lakini sio kwa mtu fulani.

Farmers;  Kenya ni agricultural  country  hiyo  zote  tunakubali.  Ningependa  farmers  wawe  wakubwa  wa  marketing  institutions.

Wawe ndio directors lakini sio watu wengine kukaa huko na kujadili maneno ya farmers badala ya farmers wao wenyewe.

Imports;  mimi ningesema  kuwe  na  import  lakini  kama  ni  mahindi  inakuwa  imported  iwe  imported  ikuje  ku  supplement  yenu

ambayo haikutosha.  For  example kama tuna mahindi sasa,  inunuliwe yetu kwanza ikwishe  ile  ambayo  sisi  tunaona  ni  balance

hatuwezi kutosheleza hiyo ikuje. Sukari na maziwa vile vile.

During elections kuna hii mambo ya kama ni  President  yuko,  election  imefika  yeye  bado  kuondoka  madarakani  atamuambia

DO piga hii, ondoa hii, mkutano pande ile hapana taka namna hii. I suggest iwe hivi, kama period yake ikikwisha aondoke yeye

mwenyewe madaraka ya ku-run this country in that short  period ipewe Chief Justice mtu ambaye hakuchaguliwa, mtu ambaye

ni professional.

Administration;  singependa  kutupilia  mbali  administration  yote  lakini  ningependa  iwe  trimmed,  iwe  assistant  chief  halafu  ndio

wataangalia mambo ya kupika changaa huko na nini vile vitu hatutaki aletee chief na mambo mengine yote ifike hapo ile mambo

chief hawezi kuamua ikiwa ni criminal peleka police. Ikiwa ni ingine kwenda kotini lakini hapana kuta iko DO,  iko DC,  iko nini.

Hayo ndio maoni yangu kwa leo Asanteni sana.

Com. Kavesta Adagala:  Councilor yuko? Come forward please.
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Cllr. Peter Ndirangu: I am Councilor Peter Ndirangu. I have the following summary proposals. On media we should not have

a  monopoly  especially  on  the  existing  government.  When  we  have  retired  people  they  should  not  be  given  other  jobs  they

should only be given advisory work. We should not have private and public schools because that is why the government cannot

be able to give the facilities to their people  and further more it should be noted that the government has  issued  public  land  to

private people  to do the business  on  private  schools.  We  should  abolish  the  provincial  administration.  We  have  realized  the

government has given individuals land to build private schools so they are  bringing private business on public thing. It  should be

noted that in farming the produces are not weighed and we realize the industrial capacity is weighed on kilograms therefore they

have realized that most of things are sold on extended bags. So I would wish everything to go under kilograms measuring,.

The Parliamentary system that is what I would like to have an Executive Prime Minister. We should have limited parties  not that

everybody should begin a party we should have  at  least  five  parties  and  or  less  to  three  parties.  The  President  as  the  other

members have said  should  garner  the  51%  of  the  casted  votes  and  he  should  be  a  graduate  and  also  should  have  a  stable

marital status and the age should be 35-70 years and the organs of the government should be independent. President and mayor

to  be  representatives  of  a  particular  Constituency  and  work  the  mayor.  We  shouldn’t  have  nominated  people  in  any  way

because they serve the minorities. The mayors to go only for two years  and a half  then  they  take  another  mandate  to  be  the

mayors.  Local authorities to be  autonomous and the act  to be  amended.  Funding of local authorities  to  be  from  consolidated

fund. There shouldn’t be a double taxation for the citizen that the central government is taxing, the local government is taxing the

same people.

The MPs and councilor to be  at  least  an O level certificate.  The budget to emanate from the MPs.  Money the portraits  to be

universal  not  a  person,  the  picture  in  the  money.  President  not  to  have  power  to  visit  any  country  as  if  he  is  a  tourist.

Unemployed should have enumerations.  Hardship areas  does  not only imply to dry whether but it also applies lots of facilities

like roads, poor education facilities, water etc. the governmnhet to see that because  most of the areas  where there is much rain

there are  much resources  to  see  that  these  facilities  are  put.  Death  penality  should  be  abolished.  MPs  should  not  own  guns

because they are  the legislators and yet they secure themselves so  we  are  no  secured.  Defection  of  crossing  the  floor,  these

people who defect  should seek  another mandate but the  incubent  who  have  closed  the  for  or  they  have  defected  should  be

disqualifies. 

On culture and social aspects bride price….

There should be an election but not the defector,  not those people  who have defected themselves,  they should be disqualified

because they have done against the will of their electorate. 

Bride price should not be  given because  we realize that when there was a genital mutilation these was abolished so also bride

price should not be given. The policies when they are introduced like the way we have seen the Parliament is doing there should
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be a referendum for the people to know what exactly is happening rather than the Parliament pass and they put forward. 

The Executive there shouldn’t be  in business because  we have realized they are  in shoddy business and if one is convicted he

should be sacked.

 Also the Electoral Commission should be free and we should have religious representatives and ID card  should be given even

to the age of 15 years while the voting time should be 18 years and we should have nine members of Electoral Commission. 

Basic right to be upheld as it is in the former Constitution.

And finally I would request that the current Commission of Katiba should finish it’s work before elections because  we shouldn’t

go on with election with the old Constitution and if they don’t finish surely they ought to be sacked. Thank you very much.

Com. Kavesta  Adagala:   Get ready to come into the kitchen because  if we are  sacked  you can come and stand where we

are. We have three more pages to go, we want to divide these time among those who are here.

Com Prof Salim: Let’s just find out who is here among all those who have registered and then we divide the time remaining of

45 minutes between them all in the order  they have registered.  Is  that acceptable?  Very good.  (Calling  out  names)  fourteen

people and we have 45 minutes. We would make it four minutes each and let us all stick to that timing. Once time is over we

would just stop you. So the next person is Bernard Kamau.

Bernard Kamau: I am Bernard Kamau.  The Universities they should be given autonomy in whatever they are  doing and then

once the graduates are out of colleges, whichever level of college that they are out they should be funded in maybe securing the

tools they need money to start some small business and such things. The local authorities should be empowered and given more

power and autonomy to finance whatever they are doing. You find that schools should be run by them. Then one man one job,

every person should do one job for which he more qualified and which he can be able to do perfectly.  And then now that the

population is too much the government should adopt  labour intensive strategy in making  it  economic  sound.  Taxes  should  be

used properly.  We do not have advocates  for lessening  of  the  taxes  but  they  should  be  used  properly  once  they  have  been

gotten. Then population control  methods should be implemented so that people  will stop having  so  many  children  which  they

cannot be able to take care of the government cannot be able to look after properly.  The religious leaders  should also be taxed

whatever they get from the sadaka 10% should be taxed. Then the ID card should be free once a person is 18 years  he should

be given that card on application and passports also should be made free. 

The funding of political parties:  the first four political parties  should be funded by the exchequer and  then  all  the  other  parties

should be banned.

84



Then the MPs should  be  paid  by  the  electorate  that  is  depending  on  the  number  of  people  they  represent  that  is  how  their

salaries should be determined. Thank you.

Boniface  Mwangi  Kamau:  My  names  are  Boniface  Mwangi  Kamau.  I  would  propose  that  we  have  a  unitary  form  of

government but there should be decentralization of powers in district levels so that we can have district Jimbos. 

Executive; there should be a President the President should be the head of government and also he should be the head of state.

He should avoid a complex where there is power struggle between the President and the Prime Minister.

Judiciary; the appointment  of  Judiciary  should  be  streamlined  such  that  the  Parliament  should  be  given  powers  to  appoint  a

committee of five  members  who  shall  on  the  basis  of  competence  propose  the  present  two  members  who  are  capable  and

competent to the President. The President then shall select one from the two. 

Courts; the Justice should be moved close to the people  such that we have mobile courts  in district  levels so the litigants have

been having a lot of problems with the traveling all the way to the district headquarters.

Parliament; the Parliament supremacy should be maintained and sustained such that we should have implementation committee.

All bills that are passed in the Parliament should be implemented. So the committee should be charged with the responsibility of

implementing  those  bills.  The  MPs  so  elected  should  make  at  least  two  contributions  in  the  house;  failure  to  which  he  is

supposed his seat should be declared vacant so that we avoid cases  where we have MPs who warm the seats.  Parliamentary

elections. If the Parliamentary candidate  fail to garner 40% of the cast  votes there should be a run-off between the runners up

and the winner.

Presidential candidates; those aspiring for Presidential candidacy should not vie for Parliamentary seats.  In order  to ensure that

there is no crowded field those who fail to get elected but manage to get 50 % of the cast vote should become automatic natural

MP. those who fail to get elected but manage to get ten percent  of Presidential  votes should become automatic national MPs.

Further to this the Presidential candidate should be required to deposit  non refundable one million to the Electoral Commission

during the day of nomination. These are  measure  to  curb  the  crowded  field.  The  loser  who  fails  to  get  a  percent  should  be

banned  from  contesting,  from  holding  public  office  for  a  period  of  not  less  than  ten  years  and  should  also  be  banned  from

contesting Parliamentary and Presidential seat in future. The other one is the President should have 50 % of the votes cast  apart

from 25% in every province.

Provincial administration should be done away with, we should have  instead  Jimbos  based  on  these  districts  where  we  have

district chief Executive officer he should be in charge of the management of the district. 
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Anti-corruption authority; there should be independent anti corruption authority that is composed of Commissioners who have

been proposed by the churches that is catholic, NCC and Evangelical churches.

Agriculture; the trading block the importation of things that are produced in a country should be done away with or  they should

be subjected to restrictive heavy duties or if these is going to encounter to the trading block so far formed there should be,  the

government should subsidise those that are around.

Land act is vague and it should be looked into.

Unemployment; form four levers should be given an opportunity to serve in the army. They should be given a contract  of two

years after which they should be done away with then in the event of war they should be recalled.

Power;  the Act that make Kenya Power  and Lighting, the only provider  of electricity should be abolished.  Other  competitors

should be left to get into it. 

Education; there should be a school that is fully sponsored by the government in every district for bright but poor students.

Finally, water; there should be drills to bore  holes which should be provided to the local government authority in every district

so that they can drill holes and provide water to the district which can be used for irrigation. Thank you very much.

Mwangi Nyaga: My names are  Mwangi Nyaga Elias. I have one or  two things to  say.  About  the  presidency  I  want  to  say

section  five  sub  section  (f)  of  our  Constitution  is  faulty  in  it  is  faulty   in  writing   an  in  context   because  it   says  any  other

candidate that is the President  who is elected  should have more votes  than  any  other  candidate  that  is  the  President  who  is

elected  should have more votes than any other candidates. I feel it is faulty and it should be scrapped and it should be replaced

by any or  he should have more votes than all other  candidates,  also I want  to  say  that  the  25%  should  be  scrapped  and  be

replaced by 50% that is 51% because 25% represents the minority even if in one province 25% presents  a quarter  so on issue

of the type of the government I will propose that we have a government of National Unity .On the issue of the qualifications to

be a President  I want to say that the  Constitution  is  silent  in  section  5  sub  section  (2)  because  it  doesn’t  state  the  minimum

qualification. I  propose  that  the  minimum qualification  should  be  a  degree  level  for  a  President  also  I  want  to  state  that  the

Electoral Commission should be given independence so that it can present  with impartiality. As for the citizens,  I  want  to  say

that citizens or  electorates  should be allowed to impeach inactive MPs and councilors.  On part  of agricultural  or  disaster,  the

government should come in as a buffer or to cater for the loss if in case there is agricultural products like if the maize price is less

than the cost of production. So the government should come in and cater for the lose.
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On the government department I want to say that the, ministers should be awarded or appointed to the ministries that they have

relevant education background. 

On education free primary education should be offered. On university loans I would like to say that loans should not be  charged

to any graduate who has not been secured for jobs by the government. The loans should be charged after the government offers

the  job.  On  Judiciary  it  should  be  delinked  or  it  should  be  given  its  independence  on  loans  which  are  politically  connected

secured loans I would like to propose that no loan which is politically connected should be declared as a burden, they should be

followed and be paid. On quota system, they should be scrapped and be replaced by merit that is on the education.

On local authorities mayors and chairmen should be elected by the people  that is the electorate  and on councilors,  moral  and

ethical  considerations  should  be  considered  and  councilors  should  have  a  minimum education  level  of  form  four.  Salary  for

councilors should be paid by the  Central  Government  because  the  taxation  it  is  double  taxation  from  the  government  that  is

towards  the  Central  Governmenmt  and  when  we  come  to  the  level  of  the  relevant  councils  we  are  taxed  so  the  central

governmnmet should offer the salaries to the councilors. 

And all political parties which go for a run off should be funded from the Central Government. Thank you.

Aaron Mbugua: We should have a mass action in  the  present  Constitution  whereby  maybe  the  masses  should  demonstrate

against where the government maybe fails to deliver according to the people’s expectations. There should be a stipulation of the

terms and conditions of services now for all the workers  allowing the workers  to  attain  a  certain  level  before  retirement  then

they should be reduced so that all the people now can have a place so the retirement age should be reduced to about  45 years

so that all people can have a room in the services. Mobile court as earlier mentioned should be established so that cases  can be

dealt with in time.

It should be a criminal offence for anybody to give handouts.  So anybody caught giving bribes should be tried in the  court  of

law. Given the trend of the role of taxation in the present  system these notorious harambee movements should be  banned  we

should not have provision in the new Constitution because  already much has been  colleted  in  taxation.  Those  who  aspire  for

public officers should declare their wealth

Voter  registration should be a continuous process.  It  should be a profession in the new Constitution where by civic education

should be conducted so that the citizens would know their rights as  opposed  to whatever is happening currently. Repossession

of the grabbed land, public land forests. This has almost been the order. The government should repossess the grabbed the land

in forests with a view to maintain the environment. Thank you ladies and gentlemen.

Stanley  Gachuru:  I  am  Gachuru  Stanley.  On  matters  related  to  defection,  I  should  think  that  there  should  be  by  elections
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because this election are  consuming  as  tax  payers  money  so  a  particular  party  should  nominate  someone  in  case  a  member

defects.

The civil servants should be allowed to contest…

Com. Kavesta Adagala:  Excuse me, you said there should be no by elections?

Stanley Gachuru:  No by elections but the parties  can nominate. One person has defected.  The other members in that party

instead of the government using a lot of tax payers money with these elections, they are consuming a lot of tax payers  money so

a party can simply nominate a member from that party.

Com. Kavesta Adagala:  What happens to such under…

Stanley  Gachuru: This one will discourage,  to discourage defection so that we don’t use a lot  taxpayer’s  money  with  these

types of elections all the time.

Civil servants should be allowed to contest when they are doing that they can have leave without pay minimum 6 months.

President should have gratuity and security but I should think he should not have legal immunity after retirement. 

There should be permanent Commission, which are clear and should be governed and should be protected  by the law and not

answerable to an individual. When we come to matters related to school the PTA and BOGs should be given more powers  in

matters related to school development because I feel the PTA owns the school not the appointee or the BOG.

Communal rights; there should be no ethnic group that take advantage over the others under the cover of cultural rights meaning

no such ethnic group should be given power to carry certain things like guns or rungus at the expense of the other. 

On  matters  related  to  Legislature  the  Parliament,  the  MP  s  should  not  decide  their  salaries.  Let  the  MPs  not  decide  their

salaries.  The salaries of the MP should be decided by the Commission set  so that they don’t  give  themselves  the  money  that

they wish to give themselves at any given time. When we come to nominations, nominations should not only be done within the

political parties  it should be done following other criteria’s and other things can be considered criteria such as  women  can  be

nominated, disabled can be nominated. Members of the union like now the KNUT can have a representative in the Parliament

other than being based on political parties who have been given a chance to vie for those posts.

The other area is on matters concerning the Judiciary. It  should be independent,  there should be an independent Judiciary and
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the Attorney General and the judges should not be an appointee of the President.  He should not be  appointed by the President

he should be appointed by a Parliamentary Select Committee.

Lastly,  armed  forces  should  have  other  duties  other  than  staying  in  the  barracks  when  there  are  no  wars.  They  should  be

involved in other matters related to the development of the nation other than staying in the barrack even when there are no wars.

Thank you very much.

There are  many Madam, we have hospitals,  we have roads  that they can  help  to  build,  we  have  schools  where  they  can  be

given other duties. They are many madam.

 

David Mwangi: Asante sana kwa machache.  Ninataka  kutoa  maoni  yangu.  Kwanza  ninashukuru  Mungu  wetu  kwa  sababu

tuna uhai. Ya kwanza ninasema jina langu ni David Mwangi wa Muchiru .

Sasa  maoni  yangu  ni  kama  hii,  ninasema  mfalme  yeyote  atakuwa  anatii  sheria.  Kwa  sababu  sheria  ndio  funguo  ya  uongozi

wowote. 

Com. Kavesta Adagala:  Sasa unasema mambo ya mfalme na sisi.…. kwa nini unasema mfalme.

David Mwangi: Yaani ni kiongozi. Kiongozi yoyote hakubaliwi kwa moani  yangu  kukaa  kama  viti  vyote  ni  vyake.  Yaani  ni

kukaa na vitu vingine vinakuwa kwa viongozi wengine wale wamekubaliwa imekubaliwa na Wananchi kwa sababu iko wengine

wanakaa kwa viti vyote kama u-President jamadali kila kitu.

Ya tatu kama ni uchaguzi maoni yangu ni kuangaliwa na isiwe na mapendeleo na pande hii ingine na kama uchaguzi unaendelea

kufanywa yaani tunataka kutangazwe masaa ile watu wanasikilizana.

Ya nne, kiongozi yoyote kutoka yule mdogo na kwa mpaka yule mkubwa hatuoni mzuri kama  mtu  anahongwa  au  kuiba  kitu

yoyote kwa hivyo ni ile mtu anachukua kama bible.

Mtu aape kwa bibilia kutumukia wananchi.

Watu wale wanafanya kazi ya serikali wakati wana- retire kwa maana walifanya kazi mzuri ya kukumbukwa.  Wale walipigania

nchi hii wakumbukwe na wapewe heshima.

David Karuiki Nderitu: My names are  David Kariuki Nderitu,  I am representing travellers organization it’s name  is  4NT.  I

will go very briefly and very fast because  most of the things have been represented.  Matatu industry should be recognized  by

the government as  a legitimate industry just like any other industry which provides jobs  to citizens  and  revenue  to  exchequer.
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Matatu industries are highly….

Com. Kavesta Adagala:  Do not read we are not going to tolerate that. You have written that you know what it is,  present  it

in summary.

David Karuiki Nderitu: TLB Act should not apply to Matatu industries.  All Nissan Matatus should have a legalized capacity

of 18 passengers  instead of the present  16.  Commuters  should  care  for  their  insurance  covers  while  boarding  Matatus.  The

authorities charged with building, maintenance and repairs  of roads  should always be held responsible in case  of accidents.  In

order  to avoid desertification all existing forests  since 80s  should be repossessed  by the government and their  forests  started.

All catchments areas should be protected by law. Councilors in all local authorities should have a minimum of O level standard

of education and mayors and chairmen should be directly elected to avoid crooks in councils.

Civil servants and armed forces should be non partisan in countries politics.  Prisoners,  detainees,  patients in hospitals,  citizens

living outside  the  country  should  have  access  to  voting.  There  should  be  an  independent  ministry  catering  for  cooperative

societies instead of being a department  in the ministry of agriculture. Preferable those that are  at  Saccos  they  can  fit  better  in

ministry of finance than in agriculture.

Finally the President should be impeached while in office, he should not be above the law. He or  she should be married.  Thank

you.

Com. Kavesta Adagala:  What if the President spouse are when he is in office?

David Karuiki Nderitu: He or she was married when being elected. That is an Act of God.

Richard Gicharu Njoroge: Asante kwa ma Commissioners. Yangu sio mengi ingawa imwesemwa hapo mbele.   Maoni yangu

nilikuwa nasema nataka tuundiwe Katiba kama mtu ame defect  awe aki defect  akimaliza  miaka  mitano.  Aki-defect  mbele  ya

hiyo yeye anakua out.

Com. Kavesta  Adagala:   Richard Ngoja  kidogo,  hamtaundiwa Katiba nyinyi mtaunda Katiba,  Wananchi wataunda  Katiba.

Hakuna mtu atatengeneza Katiba isipokuwa wananchi. 

Richard Gicharu Njoroge:   Ndio hiyo nimeelewa. Siku hizi huko kotini tunasumbuliwa sana  na  ningeuliza  kwa  naoni  yangu

tuwekewe hata kama ni tape recorder kwa sababu huko kotini leo majudge wameshakuwa corrupt.

Leo  watu  wanaua  watu  wale  wengine  wakiwaita  wezi,  na  ikichunguzwa  sana  wanakuwa  mara  ingine  wamegombana  huko
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nyumbani, sasa  kwa leo ile kitu ningeuliza ningetaka hii Katiba ifunge hawa watu wanauwa  wengine  wakisema  ni  wa  halifu  ni

nini. Kama ni mtu ashikwe apelekwe kotini kuliko kuuliwa.

Raisi ambaye anatawala asiwe juu ya sheria. Awe chini yake.

Hii soko huru ambayo tuko nayo hapa leo inatajirisha watu wengine na wengine wanaendelea kuumia. Hata kwa leo nduka na

mabiashara mengi yamefungwa na kwa maoni yangu ningesema hiyo soko uhuru iondolewe.

Kuwe na wholesale kama zamani. Mtu wa wholesale awe akiuza wholesale, mtu wa retail awe akiuuza retail maanake leo hawa

watu wametuumiza sana.  Hawa watu wa wholesale ukienda  kwa  retail  yeye  ndio  retail.  Kama  ni  vitu  vinauzwa  huko  dukani

akikuuzia kwa wholesale hapa kwa shilingi kumi mwenye kununua kwa retail anamuuzia shilingi tano kwa hivyo ile unachukua

kwake haina faida hata kamwe inakuletea. 

Ya mwisho, vyama vyote viwe viama vitatu na vikubaliwe kuitwa viama kwa kuwa chama kitakuwa kimefikisha waBunge kama

ishirini hivi. Asanteni.

Com. Kavesta Adagala:  I am saying Francis Mbugwa and Nancy.

Marion Wairimu Kahiu:  My names are  Marion Wairimu Kahiu. In my opinion today  I  recommend  that  the  electorate,  the

secretariate for the review Commission to remain after the Commission has done all the review.

It is my opinion that there should be a limit of NGOs in this country.  Salary increamnet should be made to all  workers  at  the

same time. By these I mean the doctors and the nurses salaries should be increased at  the same rate  and at  the same time. The

Electoral  Commission  has  been  dominated  by  the  Ministry  of  Education.  It  is  my  proposal  there  should  be  other  people

informed and mostly the women.

Com. Kavesta Adagala:  What do you mean by the Electoral Commission.

Marion Wairimu Kahiu:  We have seen that like in Nyandarwa most of the people  involved are  teachers,  the chief personnel

and also the other officials.

Com.  Kavesta  Adagala:   You  need  to  be  informed.  If  you  have  such  facts  you  should  find  out  if  they  applied  who  else

applied. As a citizen you have to be active. So will you find out?

Marion Wairimu Kahiu: I have done research and I have confirmed that most of the people  that have been employed here

whenever there is anything in the electoral, the teachers dominate.

91



Com. Kavesta Adagala:  All I want to find out is what happened before that.

Marion Wairimu Kahiu: Okay I will do that. It is also my proposal  that all the government officers whom misappropriate the

government funds be jailed and then  after  they  are  jailed  they  pay  back  the  money.  The  ministry  be  granted  by  the  level  of

education but not in favourism. All Kenyans should own a piece of land at least two acres maximum five.

All women should also own property  in this country.  Every woman who has ever been to  school  should  be  made  a  working

person not a housewife. Women should be nominated in Parliament more than men. We mean that women are  there but they

have feared to be elected or  to the public because  of the language that has been used during elections so I propose  that more

women to be nominated.

The provincial administration should remain and women be present  to be  in the administration from  the  sub  location.  Women

should also be recommended. I recommend that women should also be employed as ambassadors or you Commissioners to be

ambassadors. 

I also thought that women should not be  given just to be  in the Ministry of Culture and Social  Services,  they  should  be  given

other ministries to man like the Ministry of Agriculture or Foreign Affairs or any other.

Inheritance;  women  should  also  inherit  as  men  do.  In  the  land  control  board,  women  should  also  be  more  because  at  the

moment a few, in most of the boards they are just named one or two but I propose that there be three or half as many as men.

There is a freedom of worship in this country but I would propose that there be a limit in the worship because people  have gone

to the extent or worshiping the devil so I am saying there should be a limit of worshiping. 

I also recommend that in the local authority, we have the town clerk and the mayors,  I was proposing that these people  should

not be  made to come anywhere in the country but they should belong from the same district  for better  running of  the  council.

For better running, I recommend that the commercial and residential plots should be decided by an elected committee.

The matters of women to  be  manned  by  the  Ministry  of  Culture  and  Social  Services.  I  also  thought  that  the  Maendeleo  ya

wanawake should have a limit of  the  office,  they  should  consider  the  education.  The  Maendeleo  ya  wanawake  election,  the

other one they don’t consider  the education they just  elect  anybody  that  they  have  on  the  line.  I  propose  that  they  consider

education. One should have one office

The last and not the least, the beer taking in this country should be limited. Men are taking beer through out the day so I think it
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is good if we limit the time of taking beer. There are some places they take throughout the day.

Com. Kavesta Adagala:  What limit to them?

Marion Wairimu Kahiu: They should be given time limit.

Com. Kavesta Adagala:  Thank you very much for a clear presentation Monica. 

Edward Mbugwa: I was here throughout. Dear Commissioners ladies and gentlemen, my names are  Edward Mbugwa. I have

very few points to present this evening. I will start with election. I think we should have two terms of five years  in both civic and

Parliamentary elections.  And also we must hold civic and Parliamentary elections on one  day  on  a  separate  day.  Presidential

election should be held on a different day.  Not  the way we do it.  The  spacing  should  be  after   maybe  three  to  four  months.

When we hold the civic and Parliamentary in January,  we hold the Presidential  election in April.  Also the President  after being

elected, he is an MP yes but after elections he should relinquish the post and become the President of the republic but not as  an

MP of  a certain area.

I will also move to job opportunities in Kenya.  There is a disparity as  regards  to salaried people  in Kenya or  people  who are

earning. Somebody has said there are  some people  who are  getting a lot of money, others  were getting very few shilingis, we

must have an independent Commission to look at  peoples  price and have an equitable distribution of Kenya as  well.  When  it

comes to increasing money, there are some people who are getting a lot of money at the expense of the poor  wananchi.  It  must

go hand in hand,  it must at  par  and it must be  at  a given time even if it is once a year we must know all people  are  expecting

something but not one group. The nurses getting this the teachers are fighting for this I think we are going to… yeah point taken.

Also in education we must revert to the quota system that was the best system ever because the good minds went to very good

schools. That one must be reverted. Also we must also move to the former…

Com. Kavesta Adagala:  Say that again

Edward Mbugwa:  I am saying the quota system must  be reverted. The quarters system of education. We must reverse  to the

old system whereby the quarter system must  be abolished, sorry for the mix up. The quota system in Kenya must be  abolished

and we revert to the old system of the bright people getting to schools at that level. If you have 500 marks,  499,  we follow that

order not the quotar system.

On the education in Kenya I said we must revert  to the old system of 7-4-2-3  that was the best  system which I know of.  The

by-elections  are  very  expensive  venture,  somebody  said  we  should  do  away  with  those  by  elections.  If  an  MP  dies  or  if
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somebody defects  I think the runners up should take  the position and we forget about  the by-  election  that  is  my  view.  Also

when it comes to the teaching fraternity, we have so many colleges here but we are getting people who are not well equipped to

handle our institutions. For  example when we have the head teachers,  the head  teachers  in  Kenya  just  like  the  other  officers

they must be given courses which are relevant to what they are going to do. In financial management I think you know there is a

crisis when we appoint  the head teacher  who does  not have any managerial skills or  anything to do with accounts.  Unless we

assist those people our system is going to collapse,  there must be  a way of getting people  who are  good managers,  they have

the accounts, the capability. If we don’t do that then we employ the accounts clerks in our primary schools.

On population, I think we cannot move ahead with the current trend of population census being done after ten years.  I think we

should try to revert  to get away of knowing our people  year in year out because  when it comes to ten years  it is difficult. We

have the  assistant  chiefs,  they  can  be  assisting  the  Kenyan  government  in  enumerating  it’s  people  at  a  given  time  within  the

censors  must be  year but not the one which we do  for  two  nights.  These  one  must  be  a  continuous  process  if  somebody  is

staying in a certain place for about six or so months. Thank you so much Commissioners.

Com. Kavesta Adagala:  You know what of the things about  salaries is that there are  not commensurate with the education

that has been the biggest problem. So would you want these salaries Commission?

Edward Mbugwa: Yes we must have an independent Commission to look into people’ pays that is what I meant because  we

have very few people getting millions….

Com. Kavesta Adagala:  I am not disagreeing I am just wondering if you want to put in the education aspect.

Edward Mbugwa: The impression aspect is there but still we have people getting a lot of money.

Com. Kavesta Adagala:  That one I agree, another one you have talked about  a runoff after defection of the runner-up.  The

runner – up may be from a different party. 

 

Edward Mbugwa: I think because since he was elected by the majority in that constituiency then that one is clear.  Thank you

so much.

Com. Kavesta Adagala:  Lastly?

Mwangi Munywa: Most of the views I had prepared to present have already been presented. I  am Mwangi Munywa. First  of

all we must have a preamble in our Constitution which must state the aspirations of the people,  the function of the Constitutions

and their achievements which we expect to get from that Constitution.
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The second point is that syllabus on the Constitution of Kenya must be introduced in at least the secondary education so that the

students have knowledge about  their Constitution. That is about  the registration as  a Kenyan citizen.  I  propose  that  someone

who has completed high school automatically becomes a citizen of Kenya because  it happens that most of us who are  finishing

high school below the age of 18 have to wait until you attain the age of 18 so as  to get a national ID.  So I suggest that because

now education is compulsory, anybody who has gone through high school automatically becomes a citizen. 

The next is the nomination of MPs. I want to propose that MPs must not be nominated by political parties but we should have a

case where people who have in the Presidential elections attained at  least  500,000  votes but have not been elected MPs those

automatically become national MPs.  We should also have needy groups,  specific groups presented by  MPs  like  the  disabled

people,  the women and youth and an MP to represent  the children’s case.  We should have the parties  which do not attain at

least one MP in Parliament should be dissolved after the elections until the next elections have been declared.

The next is on the answerability of the Head of State.  The Head of  State  must  be  answerable  to  Parliament.  The  Parliament

should have authority to question his decisions and to question his policies. It must also have the authority to impeach him if he is

found guilty to have committed crimes in office. The next is on the appointment  of  ministers.  Ministers  must  have  qualified  to

serve in their respective fields. We can’t have a finance minister who has never handled a financial position in any organization.

We cannot also have a health minister who has no any experience in health matters. It also should be included that for someone

to be appointed a minister he must not be  necessarily be  an MP because  we have very many qualified personnel who are  not

politicians and so someone can be appointed a minister without necessarily being an MP. 

The  next  is  on  the  Presidential  and  mayoral  elections.  I  propose  that  the  President  must  not  necessarily  be  a  member  of

Parliament. He should be elected directly by the people and should not be  an MP.  mayors also should not be  councilors.  They

must contest  their seats  as  mayors and  not  be  elected  by  councilors.  This  is  so  that  they  may  be  answerable  directly  to  the

people. Mayoral elections should not be  held at  the same time with those of civic leaders  so that where the civic elections are

being conducted then the mayor is in charge of running the affairs of the council. And when the mayoral elections are being done

then the councilors are there to go on with the running of the council. 

The  next  is  that  ministers  and  senior  public  officers  who  have  been  implicated  by  the  Parliamentary  Investment  Committee,

Parliamentary Accounts Committee and Auditor General reports should be banned from running public offices.

The next one is on the electoral period. Once an election date has been declared then the 90 day period then the country should

be in the hands of an independent Commission which takes over government structures in offices so as  to avoid the ruling party

using the government structures in it campaign. 
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The  next  is  on  congestion  in  prisons.  The  point  is  not  to  build  more  prisons  but  we  should  look  into  alternative  means  of

punishing law breakers  and reforming them these should include community service,  counseling services and maybe parole  for

the offenders.

Com. Kavesta Adagala:  You have been going on endlessly.

Mwangi Munywa: then  finally  I  would  like  to  say  that  we  should  have  a  comprehensive  document  which  should  be  made

available to all Kenyans and if possible translated to languages which the Kenyans can understand.

Com.  Kavesta  Adagala:   I  wanted  to  ask  you,  this  thing  of  ID  card;  it  has  a  dimension  to  it  particularly  for  young  girls.

Unfortunately particularly in areas, in those areas  where there is early marriage. What happens to a young girl with a child and

the police harass  her but she doesn’t have an ID and she is sixteen or  seventeen.  But even in areas  like these we have young

mothers and they have not finished either.

Mwangi Munywa: That why I am saying, if someone has not finished high school then she should be considered a junior. But

somebody who has gone through high school has done his final examination in high school then that one should be considered

an adult.

Com. Kavesta Adagala:  I am trying to argue what you are saying so that you could think about  it a little bit more.  There are

young women who are  already mothers and they are  not in school and they have not finished high school and  they  will  never

finish high school. 

Mwangi Munywa: For those who have not gone through high school then they must wait until they attain the age of 18.

Com. Kavesta Adagala:  There is actually that situation of young girls who are in that situation. Thank you very much we have

remained as we were in the morning very few. 

I would allow you only if you talk about something which has not been talked about  at  all. It  has to be  totally unique otherwise

we would erase  it.  And it is a lot of madharau to leave  other  people  sitting  here  the  whole  day  then  you  come  at  your  own

convenience. We want to leave those bad manners behind.

David Kiugo:  My name is David Kiugo I am the Vice Chairman Kenya National Chamber of Commerce and Industry.  So I

have a few things to touch on. I wish to give my view that dealers in the consumer industry are facing problems even to the point

of closing shops. The point here is that a man with a distributorship and a wholesalership and a retailer ship under the same roof

can decide to undercut the retailer by selling his products at wholesale price.
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My next  point  is  the  informal  sector  Jua  kali,  I  feel  that  the  Jua  kali  should  be  given  subsidies  and  tax  waivers  in  order  to

spearhead an industrial explosion to alter and enhance the economy. The Kenyan citizens should be allowed to the benefit of the

Kenyan passport as a right.

Com. Kavesta Adagala:   That is the disadvantaged of not staying through please you have to stop because  you told us you

were to present  things which have not been presented,  you were not here to hear what it was presented so you cannot know

what is unique or not, you are taking us for granted.

David  Kiugo:   Sorry  Madam,  just  one  more  point  copies  of  the  Constitution  that  we  are  about  to  make  should  be  made

available for sale to citizens. Thank you.

Com. Kavesta Adagala:  That had already been presented. Don’t take the people who are here for granted.

David Kiugo: Thank you, there are not stupid and neither I am.

Com. Kavesta Adagala:  But you are in disciplined. Prayers please.

Speaker: Asante Mwenyezi Mungu umekuwa nasi tangu asubuhi, umeshida nasi,  umetupa mawazo mazuri, umetupa kuvumilia

yote tunachukua kama  walivyo  tengeneza  Katiba  yako  ya  kwanza  na  watu  wako  hata  sisi  watu  wa  nchi  hii  tungependa  pia

kuwa watu wa namna hiyo  ili  mambo  yote  yaende  sawa  sawa  kuanzia  mwanzo  mpaka  mwisho.  Tukienda  nyumbani  tuende

salama. Wote ambao hawajafika tunawatakia heri, wote ambao walifika tunawaombea baraka  zako.  Tukikutana mara nyingine

matokeo ya kazi hii tuisome na tuielewe, tutakushukuru. Katika jina ya Yesu Kristo tunakuomba. Amen.

Meeting ended at 6.30 p.m.
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