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Present:  
        

Com. Salome W. Muigai
                Com. John M. Kangu
                Com. Domisiano Ratanya

Secretariat Staff in Attendance:

        George Nakholi        -        Programme Officer
        Phillip Molo                -        Asst. Programme Officer
        Hellen Kanyora        -        Verbatim Reporter
        Lucy Atieno                -        Sing Language Interpreter

Com. Kangu:  Mtu mmoja atupatie maombi ndio tuanze mkutano wa leo.  

Speaker:  Ingirani please nikuhoya turenda kuhoya twambiririe.  Rekei tuhoe niguo twambiririe.  Ithe witu thiini wa Riitwa ria

Jesu nitugucokeria ngatho na nitugukumia riiitwa riaku, thank you Mwathani ni undu wo menyereri waku,  tukiheana mawoni

maitu ona meshiria maitu uria tukwenda bururi witu uikare,  uria  tukwenda  twathwo  twagutaitha  ukoreo  uri  hamwe  na  ithui,

ututongorie na hinya oro na tha ciaku na tweiga hari we Ithe witu thiini wa riitwa ria Jesu Christo ni twakuhoya.”  Amen

Rev.  Stephen  Nyingi:         Haya  thank  you.  Nitachukua  muda  huu  kuwakaribisha  Commissioners  wale  wameingia.

Walikuja kitambo na hivyo ni vizuri  sana  kwa  nyinyi  ambao  mumeingia.   Tena  nita-introduce  the  Lari  committee  members

ambao wanahusiana na mambo haya ya Katiba hapa Lari.  Nitawauliza wasimame ndio tufanye introduction halafu tuendelee.

Na  nitamuliza  secretary  wetu  aje  hapa  ndio  awe  akituandikia  maneno  yale  yatazungumzwa.   Karibu  Miriam.   All  the

committee members,  please stand and we may  do  the  introduction.   The  others  have  not  yet  arrived,  but  I  hope  they  are

coming.  Tuko na Pauline Mwai,  she is a committee member kutoka upande  wa  Kagwi.   She  is  a  nominated  Councilor  in

Nairobi.   Karibu  Pauline.   Tuko  na  Councilor  Bernard  Kibe,  kutoka  Ward  ya  Lari,  karibu  Councilor.   Tuko  na  mjumbe

kutoka upande wa  Kijabe,  Lucy  Njema  anafanya  kazi  na  Hospitali  ya  Kijabe  kwa  upande  wa  AIDS  Ministry.   Tuko  na

Damaris  Njambi  kutoka  upande  wa  Gachoiri  huko  Kagwi  karibu  Damaris.   Tuko  na  Miriam,  she  is  our  secretary,  tena

kutoka upande wa Kagwi. Karibu.  

 Na mimi ninaitwa Rev. Stephen Nyingi , I am the chairman. The coodinator has sent an apology, he is not coming today kwa

sababu ako na mkutano mwingine, huko upande wa Githunguri.  Bado watu wa Githunguri wanaendelea na ku-present  maoni

yao.   Kwa  hivyo  coodinator  bwana  Kariuki  hatutakuwa  naye  leo.   Tena  tuko  na  MP  wetu,  tulizungumza  jana  usiku  na

aliniambia atakuja  -   natarajia  ako  njiani  anaingia.   Wale  wengine  wa  committee,  nadhani  wataingia.  Mwingine  ni  registrar

wetu bwana  Alexender Kamero ambaye ni committee member kutoka hapa Kimemde. Hao wengine wakiingia nitawambia

muwajue.   Sasa  nitawapatia  Commissioners  wale  wameingia  nafasi  hii  ndio  wafanye  introduction  yao  halafu  tuendelee.

Karibu.

3



Com. Mutaha Kangu:  Asante  sana  bwana  Chairman  na  members  wa  committee  yako  pamoja  na  watu  wa  Lari  wenye

wamefika  hapa  kwa  kupeana  maoni  yao.   Mimi  ninaitwa  Mutaha  Kangu  ,  mimi  ni  mmoja  wa  Ma-commissioners  wa

Commission, na nitapatia nafasi mwenzangu mwenye amefika na yeye ajijulishe kwenu.  

Com. Wairimu Muigai:  Njina langu ni Salome Wairimu Muigai

Com.  Kangu:  Na  kuna  mwenzetu  mmoja  hajaingia  kwa  sababu  tunatakikana  tuwe  hapa  watatu,  lakini  wakati  ataingia

nitamjulisha kwenu.  Na  mkutano wa leo,  ni mkutano wa tume ya kurekebisha Katiba na wa  kuchukua  maoni  kutoka  kwa

watu wa Lari kama Constituency. Kwa hivyo nataka kusema huu mkutano unaanza, ndio tujue it is now  the  meeting  of  the

Commision.  

Kuna  mambo  machache  ninataka  nielezee  kama  hatujaanza;  jambo  la  kwanza  ni  kwamba  mkutano  wa  kuchukua  maoni

kulingana na utaratibu wetu,  unatakikana uanze saa  mbili ya asubuhi na umalizike  saa  kumi  na  mbili  jioni.  Kwa  hivyo  huwa

tunawaelezea watu ikiwa uko na shughuli unataka kukimbia umalize, uko na ruhusa unaweza kukimbia  kama  wengine  bado

wanazungumza, na urudi kwani bado tuko mpaka saa kumi na mbili.  

Jambo la pili ni kwamba,  maoni tunachukua kutoka kwa  watu  binafsi;  unaweza  kusimama  kama  mtu  binafsi  upeane  maoni

yako,  ama kutoka kwa yule amekuja  akisimamia  kikundi  chenye  kimesajiliwa  as  a  represntative,  -ama  hata  kikundi  yenye

haijasajiliwa you can still represent it.  So  tutachukua maoni kutoka kwa watu wa aina hiyo.  

Jambo  la  tatu  ni  kwamba,  maoni  yenyewe,  unaweza  kupeana  by  way  of  a  written  memoranda  -  maadishi  na  uwe  hutaki

kuongezea lolote.  Kama una maadishi ya kupeana na hutaki kuongeza lolote, hiyo unaweza kupeana hapa,  na uandikishe jina

lako  kwa  register  uweke  sahihi  na  ikiwa  unataka  kuenda,  una  enda.   Unaeza  kuamua  maadishi  na  hutaki  kuongezea

mazungumzo  kwa  ku-highlight  hayo  madishi,  ama  unaweza  kupeana  maoni  kwa  mambo  ya  kuzungumza  ya  mdomo  bila

maadishi yoyote.   Hizo njia tatu zinakubaliwa, na kila mtu akimaliza, tuna register tuna weka majina hapo,  lazima uandikishe

jina lako na uweke sahihi, ndio tujue ulipeana maoni yako.  

Na utaratibu wetu unasema, ikiwa unapeana maadishi, na unataka kuzungumzia juu ya hayo maadishi, tutakupatia dakika tatu.

  So, ujue ukiamua unataka kusoma through the whole memorandum, pengine hayo masaa hayatatosha.  You try and highlight

mambo makubwa kwa hayo maadishi and then you give us the document.  

Ikiwa unazungumza mambo bila maadishi, ninapeana  dakika  kumi,-  so  that  you  can  explain  mambo  yenye  uko  nayo.   Na

tujaribu kufuatilia huo utaratibu kwa sababu watu watakuwa wengi na  hatutaki tuache watu wengi kama hawajapata  nafasi.

So tujaribu kufuatilia mambo ya  sasa  ndio  kila  mtu  apate  nafasi  ya  kuzungumza  mambo  yake.   Lugha  yakutumia  kupeana

maoni,  utaratibu  wetu  unasema  tutumie  lugha  ya  Kiswahili  ama  Lugha  ya  Kingereza,-  lakini  tunaongezea  kwamba,  hiyo
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haimaanishi kuwa yule anataka kuzungumza lugha ingine yake,  hatuwezi kumsikiza. Lakini tunasema ikiwa unajua hautatumia

hizo lugha mbili utatumia ingine, wakati unaadikisha pale kwa mlango utujulishe so that tunaweza kutengeneza arrangement za

translation,- so that kila mtu apate nafasi ya kuelezea vile anataka.  

Na katika hayo mambo ya lugha, ikiwa kuna  mtu  hawezi  kusikia  maneneo  the  deaf,  na  nyinyi  mnawajua,  tuko  na  mtu  wa

kufanya “sign language translation”.  Tujulizwe ndio tukianza hata na yeye aweze kufuatilia ajue watu wengine wanasema nini.

 So  ukiona  mtu  kama  huyo  tujulishe  tuko  hapa  na  sign  translator  aweze  kutafsiri  ndio  aweze  kuelewa  ni  nini  kinaendelea.

Nafikiria  hayo  ndio  mambo  ningependelea  kuwajulisha.  La  mwisho  ni  kwmba  baada  ya  mtu  kupeana  maoni,  sisi

Macommissioner tunaweza uliza yeye swali moja ama mbili lakini haja ya hilo swali ni kutaka afafanue jambo lenye atakuwa

amezungumzia  -  yaani  clarification  ikiwa  tunaona  hatukuwelewa  sawasawa.   Na  hata  members  of  the  public  wanaweza

ruhusiwa hata nao ku-seek  clarification kutoka kwa mtu mwenye atakuwa amezungumza, na tunasema hiyo nafasi si ya mtu

kuanza  sasa  kubishana  na  yule  mtu  amezungumza  ama  ku-engange  in  defense.   Itakua  ni  swali  tu,  na  clarification.   Ikiwa

wewe hukubaliani na vile mwenzako amesema, utangoja wakati nafasi yako inafika nawe upeane maoni yako kama in tofauti

na yale mwenzako amesema.  Kwa sababu sio lazima mani yetu yafanane.  Kwa hivyo uko na ruhusa ya kutoa maoni tofauti

ndio hata wakati tutakua tunaangalia hayo maoni tutajua ni utaratibu gani tulifuata. Yule atakuwa anapeana maoni atakuja  kwa

hiki kiti,  asungumzie hapo ndio tuweze kuendelea.   Na  tukiendelea,  tuna  record  yale  mambo  yote  yanazungumzwa  hapa,  -

tunaandika,  na tena tuko na tape  recorder  there -  kwa  hivyo,  wale  wamekaa  wanangoja  tafadhali  msianze  kuzungumza  na

ku-interfere na wengine  kwa sababu hii itaharibu the recording na mwishowe wakati  tunataka kujua watu Lari walisema nini,

badala ya kusikia yule alikuwa anazungumza, ni kelele na hatuwezi kusikia.   Kwa hivyo tuanze na Mrs Pauline Mwai.   Mrs

Pauline Mwai ukianza kuzungumsa  kwa  sababu  ya  records,  uanze  na  kutaja  jina  lako  ndio  hata  hilo  nalo  liingie  kwa  tape

recording.

Mrs Pauline Mwai:  My name is Pauline Wambui Mwai, I have two memorandums here,  one is written by Muthoni Gathu.

This one I am just going to present it without commenting on it because it is not mine.  I  have tried as  much as  possible to go

through the book,- the guidelines that were presented to us in the Constitutional Review Process  of Kenya.   I  may have left

out some of the points which we were supposed to comment on because I did not feel comfortable (inaudible)  the first point

that I dealt  with was the preamble,  I felt that we need a preable  stating clearly that this is our Constitution we the people  of

Kenya and this will help us  respect  that Constitution once it is written.  We also need to include our national udnetraking to

live in peace with one another as  well as  to include our Harambee moto which has been the guiding star  in all the years  that

we have been a nation.  We also need to recognize the contributions  made  by  our  fore-fathers  for  example  the  Mau  Mau

fighters.  

The Constitution should be supreme and all persons including the President should be guided by it.  And all changes should be

subject to referendum.  In other words Kenyans should be consulted before any changes are made.  
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I have also commented on citizenshi.  I think the Kenyan land mass is not big enough for every one who want the citizeship to

be granted that citizenship.  It is very important that when we give the citizenship we should cleary scrutinize the characters  of

those people who are flying and the reasons why they are coming to Kenya.  However, children born of Kenya citizen should

be automatic citizens.  Even where that Kenyans is  the lady.  I  know presently a Kenyan man  who  marries  anybody  from

outside their child is automatically a Kenyan citizen but it is not the case when the Kenyan is the woman. 

Then I have commented on Political Parties and I am totally opposed  to them using public resources.  We know that KANU

has been using public resources, but that is wrong.  We should not sanction it simply because  it has happened over the years.

 

I have also commented on the structure of government.  My own feeling is that we should have an executive president  and a

Vice President who also has executive powers and they should share the powers which are currently held by the president.  

We need a Prime Minister who will also act as the leader of the Governemnt. 

We need to devoke powers to the Local Authority levels, we find that the president  has reduced the local authority to mere

shells and at  the same time imposed an administratin system,  so  that  you  end  up  with  the  Local  Authorities  and  the  public

administration doing the same job in  two  different  ways.   The  citizen  of  Kenya  is  left  bearing  the  cause  of  maintaining  the

Local Authority as  well as  the administration  and  in  the  process  get  very  little  in  the  way  of  services.   In  other  words  the

citizens do not get enough services for the kind of money that they are paid to maintain those two systems.  

I have also commented on the legislature, in that I think all presidential appointments should also be vetted by Parliament.  

I have also felt that the Parliament should be autonomous  and has its own calendar so that  everybody knows when to expect

election and what we expect at that election time.  As it is now, it has been used as  secret  weapon and there has not be  any

change in that side.  All contestants should be of good moral characters, and the electrorate should have the power  to remove

their MP if he does not perform.  Because within the first two years you will be able to tell whether your MP is actually going

in the right direction and there is no point leaving him there for all the five years  when he is not doing anything.  However,  the

system  of removing this MP should involve  the  electorate  in  other  words  there  should  be  the  people  of  the  area  concern

should learn a referendum kind of thing to decide whether this MP is ct  dually perfornming or  not because  if we make it too

easy the aspirant who didn’t make it might use it as  a way of removing whoever is in power.   A good MP should maintain a

constant dialoque with the electorate.  And I also felt that in order to correct  the long sided representation that we have now,

it is necessary to introduce some special seats  for some marginalized groups.  And of course women are  very marginalized in

our political system.  So I think it is necessary that we should reserve some seat  for women just to collect the anomalies that

are there now.  This would not be  a parmanent thing it could be probably for ten years,  we  have  special  treats  for  women
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after that they should be ready to campaign like everybody else.  But we need to do the correction right now.  

Another thing that bothers me is the kind of representation we have in Parliament.   You find that some MPs are  put there by

2,000 voters while somebody else is put in by 100,000 voters but when they get to Parliament,  their votes are  equal.   I  don’t

know how this can be corrected but I think the representation should be based on population other than Geography.

Coalation  Government  should  also  be  allowed.   And  at  this  particular  time,  I  feel  it  is  important  that  we  should  have  a

government of national unity to conduct the coming election.  This would ensure a level playing ground and it will help reduce

rigging.  

Then I have  commented  on  the  executive.   I  feel  that  the  president  should  be  a  well-educated  person  and  a  person  who

understands the economy.  The economy is actually the backborne of all life in Kenya.  Because without economic power, the

power becomes very marginalizes.  So it is very important that the Presidents should take a special  interest  in the economy of

the country.   And the presidential  powers  should be clearly defined in the Constitution and if  it  is  found  that  he  is  breaking

laws while he  is  a  president,  the  parliament  should  have  power  to  impeach  him.  I  also  feel  that  when  a  person  is  elected

president he really cannot be  very effective as  an MP because  he  it  will  not  be  possible  for  him to  keep  in  touch  with  the

people he represent.  So he should cease to be an MP and then somebody else should be elected in that area.  

I also commented on the Judiciary, only to the extent of saying that it has becaome very corrupt  and justice rarely appears  to

be done.  You find that if a poor person has been agreed in most cases they just forget the issue because  they know they are

not going to  be  able  to  hire  lawyers  and  go  to  court  and  actually  get  justice.   I  don’t  know  whether  the  government  can

actually provide lawyers who can represent the poor.   That would be a better  situation so that everybody gets equal hearing

before  the  law.   Our  Kenyan  lawyers  have  also  become  very  corrupt.   The  whole  court  system  has  become  extremely

corrupt.  I have also commented on the Local Government.

The Local Governemnt as  they are  today in most cases  are  just mere  shells  because  they  don’t  have  any  power.   We  the

public should be given an opportunity to chose our Mayors directly and the Chairmen and the local authotity should have their

own calendar.   It  does  not necessarily have to follow the calendar that we have now where the Parlilament  and  the  council

elections are done together. Infact it would be a better  idea if they were separated  so that may be somewhere  mid-term we

have the council election and then tow years  later we have the partliamentary election.  As it is now, the elections become a

very – it is a difficult thing to do when you are campaigning for Councilors and them the Parliament … 

Com. Kangu:  Try and move fast.

 

Pauline: Alright the next area  that I have touched on is the electoral  system where I had said that we should reserve  some
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seats for women may be for a period of ten years just to correct  the issue,  it is very difficult to see  how the 25% rule can be

practicable when some areas  are  declared clossed districts.   So  if we are  going to retain this 25%,  rule, then we  should  be

able to have these districts completely open to whoever want to campaign  to  be  able  to  go  there.   It  is  important  that  the

President gains at least 50% of the votes tobe declared a winner and if this is not attained the first time round there should be

a run of for the top two. 

 Constituencies should be based on representation and not Geopgraphy .  It would help the election process if we were to use

transparent boxes so that everybody can see  what is happening and is in the open where there is no chance of rigging.  The

vote counting should be done at the polling station and the figures agreed by all the people at that polling station.  

When we come to the coming elections,  my own suggestion will be  that we get when Moi leaves his  seat  at  the  end  of  his

term, for the purposes of learning the election, the coming election we should have an individual, a person who is not in any of

the parties, in orther words somebody who is not vying to be in charge of the election at  that point.   We can have somebody

like maybe Musyimi, or Gitari or even Mwana Anzeki.  Somebody to be incharge of the country for a very short  period while

we organize those elections.  It is almost impossible as we have known to remove a seating President  because  becaud he has

the whole of the public administration at his disposal.  I them commented on the Basic Rights.

I think these basic rights to like life shelter, food education, 

Com. Kangu:  Your time now is up. Just finalize (inaudible)

Pauline:   Alright. Okay.   I  suggest that a free education.   Free  primary eduction for all citizens should  become  part  of  our

law.  At the secondary level, by that time  the  parents  should  be  able  to  have  some  bit  of  cost  sharing  but  still  to  be  kept

affordable.  

Then there was the issue of land:  Land should be.. everybody should have a right to own land and the distribution should be

on  the  basis  of  willing  buyer,  willing  seller,  nobody  should  be  allowed  to  leave  large  tracks  of  land  unutilized  while  other

people are  going hungry.  In other  words  if anyone has a big piece of land which he is not using, the government should be

able to aquire that land and probably re-distribute it to the poor.

Management of natural resources:  Needs a lot of changes,  we have seen that land has been given to people  simply because

of political association and I think that is very wrong.  Forest land should be left the way it is.   Nobody should get forest  land

at all.  We don’t have enough forest cover to start dishing anything.  Even those that have been given should be returned.

I had commented on NGOs I think they play a very important part in that they compliment the effort of the government.  
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I had commented also on private schools.  They should get as much assistance as the government can maybe just provide the

teachers  and  then  they  will  provide  the  rest.   Because  while  the  school  is  private  the  students  are  not.   They  are  public

students.  

There should also be this commission.  We need an ombudsman.  And a lot of people  in Kenya today cannot afford to take

matters to court.  They have many issues that they would like resolved but they cannot afford to go to court.  So  I feel that an

ombudsman would be a very good…

Com. Kangu(inaudible)

Com. Salome:  Thank you very much for those comprehensive issues.  I have one or two questions(inaudible)

Com. Kangu: Inaudible you said that the election be separated  (inaudible)  at  the moment a  number  of  Kenyas  are  saying

they need a new constitution before elections, they are saying they don’t want the live of Parlilament extended,  I am sure they

are also saying they don’t want  the  tenure  of  the  President  extended.   If  we  decide  to  separate  the  elections,  this  coming

elections how do we go about?  Which ones do we begin with and which ones do we put off.  That might lead to our doing

what  the  people  are  saying  they  don’t  want.   May  be  extending  the  life  of  Parliament  will  be  extending  the  tenure  of  the

President?

Pauline:  In my view I feel it is very important that the president should leave when the time to leave comes.  And at that point

is when we start  correcting the anomalies that are  there now.  That is why  I  have  suggested  that  we  could  have  may  be  a

church person or somebody who is not a contender  for presidential  seat.   To be incharge say for a period not more than six

months.  While we now do the presidential  election and then of course we can even do presidential  and parliamentary at  the

same time.  I don’t see  anything wrong with extending may be for a period of six months while we sought out  these  issues.

Because if we don’t extend something, then it means we will just have to continue the way we are  today.   You are  already

saying that the constitution will not be ready by December and I don’t know.  How can you say it is not ready by December

and by the same time you don’t want to extend.   Something will have to happen.   It  is  ether  an  extension  or  we  delay  the

election.  We cant have it both ways.   Marginalized groups,  I just said women are  just  an  example.   Of  course  it’s  a  very

major example in that it involves 52% of the population.   The disabled is another group,  even some communities really have

been marginalized.  We must accept  what mistakes we have done and try to start  to stop those mistakes.   I  cant remember

the other question.

Com.Salome:  The No. of seats that you want reserved for women and at what level.
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Pauline: I think the seats should be reserved at all levels.  Civic, parliamentary at  the moment I will not say anything because

it  is  only  one  seat.   So  whoever  wins  that  one  we  will  give  it  to  him or  her.   I  have  no  problem  either  having  a  woman

president or a man.  As long as  he does  the job.   But may be if we start  with a bird and then build that up may be to 52 %

eventually we should have 52% since we have 52% of the population.

Com. Kangu:   I  would  like  to  recognize  the  presence  of  the  MP  Hon  Gitonga,  welcome  mweshimiwa,  we  will  give  you

sometime to air your views. But for now lets have Rev S.N. Ngariuku  Nyingi

Rev.  Steven  Ngariuku:  let me just present  my views. I am  Rev. Stephen Nyingi Ngariuku.  I  am  a   vicar  ACK  Kiraita

Parish.  Here are my views to be presented to the constitutional Review Commisison of Kenya.  I start with the preamble with

our Constitution.  I found it very necessary to have a Constitution that have a preamble.  And my preable  ‘We are  all created

by God in his own image’ therefore we should practice  godliness,  within ourselves,  big or  small.  In  that  if  trust  and  justice

should be our shield 

Second  point  is  power  of  the  Constitution:   The  new  Constitution  should  have  the  three  arms  of  Government:   namely,

Executive, the Judiciary and the Regislature.   In that we want to see  a law that is above the executive which  means  that  no

president should be a jumper of all trees.  Ie  a farmer No I,  professor  of professors  and many more.   He might even turn to

be a murderer No 1 and he or she should end up killing our citizens

Point  No.  three.  On  the  side  of  civil  servant.   Since  we  were  all  crated  by  God,  a  new  constitution  should  quarantee

employment of all our people  with …salary scale.   It  is very unfair to have  one  civil  servant  being  paid  over  Kshs400,000

while the others get just 3,000Kshs because he or she is a subordinate within the Government.

The defence and the national secuirity of our people.   The new Constitution should quarantee security to all Kenyans.   Our

security forces should be well paid to build a good morale in their duties.   This is going to minimize the corruption among the

security forces.  Also the community should be well taught ……within their forces.

This should be done, there should be no harassment of common man as if he /she is in foreign country.

The new constitution should quarantee the discipline of the security forces when they are  on their duties or  out of their duties.

Here I had also the civil servants should be well displined and the new constitution should cater about it.

Freedom of worship:  the new constitution should quarantee freedom of worship at one constituency one does.  But the points

should be considered before the registration of any religious or denomination groups

10



1 Their Constitution should be well studiedbu experts

2 Their  doctrines  should  be  well  understood  and  be  seen  that  they  have  the  security  and  hormony  of  its

members and the community at large

3 The …and practices  should be studied and there should be  a  followup  of  them  by  the  constitution  and  the

people who are  effectd in it.   In  it  we  don’t  want  to  here  that  there  is  devil  worship  in  Kenya  in  terms  of

freedom of worship.   In our preamble  it  is  that  we  are  all  crated  by  God  .   therefore  our  religious  groups

should be based  on God  Almighty.   The  New  Constitution  should  see  that  there  is  no  cult  practice  in  our

country.  Thank you

Com. Kangu :  

Com. Salome:  I only have one point of clarification.  You  said  that  the  Constitution  should  protect  the  common  man  and

woman so that they don’t see like they are in a foreign country.   Shouldn’t our Constitution protect  the foreigners that  are  in

our country?

Rev:  Also the Constitution should quarantee our value, our visitors and all the people  that enter  into our country.   That  we

should have a Constitution that quarantee the security of every one.  We are all human being.

Com. Kangu: Can we now have Lucy Njema.

Lucy: My names are Lucy Njema and professionally I am a nurse I work at Kijabe Hospital  with the Aids department.   So  I

will start my views by reading the preamble.  I have written that the Constitution leaders  are  preamble and I suggested that it

should read like this… We men and women of Kenya…………..  So that they fight for us as  our heroes.   We therefore like

our lives, children, property, treated with justice, peace and due respect.  

Citizenship: A foreign man married to a Kenyan woman should become an automatic citizen.  I  would also recommend for

dual citizenship. That is if a Kenyan child is born of parent  Kenyans  in  another  country,  that  child  may  be  a  citizen  of  that

country as well as becoming a Kenyan citizen. 

Political Parties: The Constitution should regulate the formation and conduct of the political parties. I have suggested that we

should have a limit of about five parties.  We don’t need fifty parties which re not helping us. 

The  Legislature:  An  MP  should  be  a  full  time  occupation.   We  should  introduce  moral  and  ethical  qualification  for

parliamentary candidates.   Women should be allowed to campaign peacefully.  We have heard in the past,  men  challenging
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women  in  public  and  abusing  them,  the  Constitution  should  state  that  everybody,-  men  and  women  have  freedom  of

campaigning and there should be no harassment.   The Constitution should permit coalition Government and all the  Kenyans

citizens should be involved in a vote of no confidence for the President and their Member of Parliament.  

Basic Rights: I am suggesting that we have free and compulsory education from Std 1 to form 4 and to ensure that we have

adequate  education,  the  ration  of  students  to  teachers  should  be  one  teacher  to  thirty  students.   A  teacher  should  not  be

assigned on hundred students to teach.  Then there is free and medical care,  and as  a nurse,   I  said we  need  a  ratio  of  one

nurse to be responsible for 10 patients.   Otherwise if  I  am in charge of 100  patients,  I won’t  know what to do with them.

Women should have freedom of clothing. We have heard in the past people being stripped naked especially in Nairobi. I don’

t want this, - I want to wear what I want. Rights of vulnerable groups. Sign language should be introduced to all professions.-

 Nurses Teachers and Doctors - they should know something to do with the sign language because, most of the time we don’t

know what to do with people like the deaf when they come to the hospital.   We should also have a Minister for gender and

vulnerable or disabled groups. I am suggesting that a Minister to be  a woman there is reason for that because  in Kikuyu we

say that “Mutumia nowe uhi uhoro wa mwana”.  So,  we  need  a  woman  to  be  responsible  for  gender  issues  and  disability

because this one has been totally ignored in Kenya. 

The Executive: We need to be  gender sensitive in this.  If the President  is a woman, the Vice President  should be a  man.  -

And  vice  versa.  The   President  should  be  a  degree  holder  from   a  recognized  university  and  most  preferably  a  master’s

degree in law and administration, the VP should not be  appointed by the President.  He should be  elected  by  the  Kenyans.

The President  should not be  an MP.   The President  should not head  universities,   he  should  not  appoint  commissioners  or

permanent secretary,   he should not sack  people  any how -  we have heard people  being stopped  working and this doesn’t

even go through a process,  the President  just wakes  up and says from today ,  “your work has ceased”,  I don’t understand

that kind of a system.

Public funds: The word “harambee” was started with a  good motive- “pulling together”-  but now it has became a means of

corruption.  For  our  agenda  to  be  met  by  the  DOs,  the  Chiefs,  they  always  present  an  harambee  card.   So,  I  think  the

Constitution should state  about  some of these “philosophies” of Kenyans  and  the  harambees.  Harambees  should  not  be  a

means of harassing people.   We have heard even people  in  the village being asked  by the chiefs  to  give  50/=  or  20/=  let

harambees not be a means of harassing us.

Defence and National Security:   I  am suggesting that people  should be arrested  in the right way, not just being harassed on

the street.  Thank you very much.

Com Kangu: Now, Lucy, I would like to you to tell us, if we restrict the number of political parties,   what criteria should we

use to decide amongst the parties - which are over 40, which one should be scrapped and which one should stay?  Two; The
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question  of  citizenship;  Confering   citizenship  to  a  spouse  -  whether  a  man  or  a  woman,  what  would  you  say  about  the

process where we have different kinds of marriages in our country, -  those who go to church and at the end of the ceremony,

you are  declared husband and wife, and those who marry in accordance  with the customary laws, So at  what point do you

say we are now husband and wife so that the  citizenship can be confered?

? (Lucy  doesn’t  answer  this  as  there  is  interjection  from the  audience  and she  is  asked  a question  on  her  earlier

point.)

Interjection from the audience:   Also we have been told so many times that the way women dress is what causes  such crimes

like  rape,  and  are  telling  us  that  women  should  be  given  the  right  to  dress  the  way  they  want;  I  just  want  to  share  your

thoughts on this because of these things that seem contradictory.   If you had though about  it tess  us,  if not it is okay you can

write on it some day.        

Lucy: Okay, I am not saying that we should have a formal way of dressing, but I just feel it is unfair, -I  think even men, don’t

always dress in the right way.  So why are  they not stripped naked in Nairobi?  Why only women? That is my point.   If we

have to be  stripped naked,  it  has to be  both men and women. I have seen even men who don’t dress  properly!   So  I  am

saying there is a question of gender sensitivity and also the basic Rights.  The other question that Commissioner asked  me is

how to vet the Political Parties. I don’t know how to go about. It you as the Commissioners of the government but I don’t see

why we need 40 parties and some are  based  on tribal,  some  based  on family, you know, they are  just not helping us and I

don’t have enough knowledge to know how to vet them but I,  as  a Kenyan my feeling is that we should not have  so  many

parties.  Sorry I cant remember the third question.  

Com.Kangu:The third question was on the system of marriage.  

Lucy: On the system of marriage, I think what we need to do  is  just  go  back  to  the  Constitution,-  because  in  the  current

Constitution if a woman from another country gets married to Kenyan man, that woman becomes an automatic citizen, right?

Why are we not allowing women who marry men from other countries,  also have their husbands become automatic citizens?

So the process  we follow, whether it is customary wedding, whether it  is  in  a  church  wedding,  should  be  followed  for  the

women.

Com. Kangu (inaudible)

Speaker  :I  think  we  will  follow  whatever  document  they  have  as  their  marriage  certificate,-  whether  it  is  customary  or

church.  Thank you.

Com. Kangu:  can we then have Joseph Wachira.
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Joseph Wachira Githinji:  My name is Joseph Wachira Gathenji. I wish to present my views to the Commission.  

First is Defense and Security:  My views are  that during national disaster,  break  down on public order,  Parliament should

be involved in enacting the emergency powers by voting to a percentage of 70%.  This is because on my views, these African

countries,-  mostly  the   President  can  enact  emergency  powers  through   speech  or  the  god  fathers”.  So  it  is  better  for

parliament to be involved in  enacting emergency powers.  

Two:  Political  Parties.  Political parties  should not be  funded by tax payers  money-  whether  in  power,  or  not  in  power.

This is because there have been a misuse of tax payers money mostly by the party in power.  So, in my views, there should be

no  funding  of  any  political  party  –  all  political  parties  should  be  funded  by  its  members.  There  should  also  be  a  law  that

prevents any member from defecting from one party to the other during election time.  Most  members defect  to other  parties

after losing nomination in their parties.  This law should state that a member may only defect to another party after four months

in the election period.  Another suggestion is that no person should be a member of more than one party – so one should not

for instance be in DP and at  the same time in Ford-People.  The  government  should  have  a  specific  date  on  election.   For

example, we can have a logo that will govern the election of the country.  If it is on 29th  December,   it should remain that  for

the  time we are  using that Constitution.  The parliament should  have  its   specific  date  on  opening  and  recess.   Parliament

should also be given powers to elect Electoral Commissioners; and these should be elected on Merit.   These Commissioners

should be church leaders, from Judiciary or any Political Parties.

Presidential  Powers:   The President  should not be  above  the  law.   We  have  seen  in  Most  African  countries,  Presidents

misuse their powers and that is why we have so many wars.  This is because they above the law and can do anything.  That is

all I wanted to say Commissioners. 

Com. Salome:  Thank you very much Mr. Wachira, I have two questions for you.

•  One is on where you tell us that emergency powers should be involved in parliament at  a 70% vote.   But

it is all technical. An emergency is an emergency. There is a need for a decision to be  made and be made

quickly. That is why it is an emergency.  Say if something happens when the parliament is not sitting, how

do we deal  with it?   And even war can be declared on  us  at  night,  How  do  we  get  the  Parliament  to

come and make this decision?  That is one of my question.

• The second question is you have said  that  the  Electral  Commissioners  should  be  elected  by  parliament

and  from church leadership, parliament judiciary, all these levels are mostly led by men.  How do you see
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us involving women in this kind of electral  process  if you see  any role for  them  to  be  involved?   Thank

you.

Mr. Wachira: Now to answer your first question,  I should say,  the President  should have powers  to  contact  the  Speaker

whether it is night  or  day.  All  Parliamentary  members  are  elected  by  the  people.-   So  they  are  there  to  serve  the  people

whether at night or day.  So the President and the speaker have powers  to call them at any time of the day or  night.  So  they

should go there and vote because there can be misuse of powers  by the President.   The President  can call  an emergency at

the eleventh hour when he is going on retire.  This way he can still in power.

Com Kangu: Thank you very much  Bwana Wachira.

Mr. Wachira:  For  the second question on the election of the Commission. I will say it  is  true  women  are  marginalized  on

that.  So there should be a percentage of women when appointing the Commissioners.   For  example we should have at  least

two  thirds  of  women  in  the  commission  because  it  has  become  men’s  job-  and  they  are  misusing  it.  When  you  come  to

corruption, most of the corrupt  people  are  men, they are  the ones we can count They are  the most corrupt  ones.  Why cant

we Kenya have a Commander in Chief General to be a woman, why only men?

Comm:  Thank you very much Mzee Wachira.  Can we now have Pastor Peter Njenga.  Pastor Peter Njenga.

Pastor  Peter  Njenga:  My  name  is  Pastor  Peter  Njenga,  I  am  from  lower  Lari,  Kagwi  location.    I  just  have  a  few

recommendations to make in our new Constitution because,  I feel that in the new Constitution should protect  Kenyans from

exploitation,  by  banning  importation  of  goods,  law  materials  and  services  which  Kenyans  can  sufficiently  produce  and

provide.  Like now,  we the daily farmers are  suffering so much by importation of powder  milk  whereas  we  can  sufficiently

provide our country with enough milk.  

The next issue is that I feel, by the end of this year we will have a new President  and currently in our currency notes,  we are

using the President’s portrait,  and we are  going  to have a new President  and his portrait  appears,  it will make us lose a lot

because it is  misuse of funds.So, I am suggesting that the new Constitution should stop the use of President’s portrait  in our

currency notes and coins and instead, I suggest the appearance of  our Parliament building on the face side and mount Kenya

at the reverse side.

And the third issue is that the new Constitution should allow the parliament to facilitate the formation of government ministries

to avoid the formation  of  unnecessary  and  dormant  Ministries.  There  should  not  be  more  than  16  ministries  each  of  them

headed  by  a  Minister  not  two  Ministers  in  one  Ministry,  an  Assistant  Minister  ,  Permanent  Sectary  who  shall  act  as  the

Ministry technician.
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The fourth and the last point is that, in the new Constitution, we should have a new committee by the name “Censuring Board”

formed under an Act of  parliament,   which  will  make  sure,  all  those  appointed  to  head  Ministries,  Parastatals,  and  Public

offices  are  quite competent  and are  appointed according to their professions.   Because currently, I don’t know  the  criteria

that is used to appoint Parastatal Heads and Civil Servants, and that  is why we are having incompetent people  in offices who

can produce nothing.  Thank you.

Com Kangu :  Thank you very much.  No question for you.  Can we have Peter Mukabi. 

 

Peter  Mukabi:   My name is Peter  Mukabi Njoroge,  from  Lari  and  I  am  a”Kagwe”  ningetaka  kuleta  marekebisho  yangu

kwa  Review  Committee  lakini  ningeomba  radhi  nizungumze  kwa  Kikuyu  mana  ninaona   tuna  mama  wazee,  na  ile  lugha

tunatumia hapa hawezi kuelewa tunazungumza nini na wamekuja.  Ningetaka kuzungumza mambo yangu ya kwanza. 

Com. Kangu:  lets see if someone can do some translation kikuyu

Translator: Maana wamekuja na  hawasikii Kizungu au Kiswahili 

Mukabi: Kwoguo ni ndahoya njitikirio njarie Kikuyu

Translator:  Kwa hivyo naomba niruhusiwe niongee lugha ya kikuyu

Mukabi: Niundu maundu maria nyandikie mothe ni mandike na githungu

Translator: Kwa maana yale yote nimeandika kwa Kizungu 

Mukabi: Undu uria ndirenda kwambiriria ni uhoro was riberation 

Translator: jambo ambalo ningependa kusungumzia sana ni hiyo jambo la kuweka huru Nchi ya Kenya.

Mukabi: Ni twina andu aingi muno

Translator: Tuko na watu wengi sana

Mukabi: Andu ta million ta mirongo te tatu ugo

Translator: Watu kama millioni therathini

Mukabi: Na ihinda riria uhoro uyu wa kuga soko huru, 

Translator: Na wakati wa kusema soko huru

Mukabi: Ni uhoro wa kwendia indo uria mundu ekwenda

Translator: Ni jambo la kuuza vitu vile Wakenya wanataka
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Mukabi: Na ngirora, 

Translator: Na nikiangalia 

Mukabi: Ithui andu a Kenya tutikinyite ihinda ini riu

Translator: Sisi Wakenya hatujafikia pale

Mukabi: Ni tondu uhoro uyu ni tawakiuindu ta mabururi maria tuthiaga gukomba mbeca ta America, 

Translator: Kwa maana jambo hili ni  la nchi kama ile nchi ya America au Europa na England  

Mukabi: Uhoro wa England, nitondu niandua tongu

Translator: Maanake ni watu matajiri

Mukabi: No ithui andu a Kenya,

Translator:  Lakini sisi watu wa Kenya

Mukabi: Ririra turauga ni soko huru

Translator: Tunaposema ni soko huru

Mukabi: Still no mbecas turathii kuhoya

Translator: Bado tunaenda kuomba jirani

Mukabi: Kwoguo andu millioni mirongo itatu, 

Translator: Kwa hivyo watu million therathini

Mukabi: Aria marateithika na soko huru

Translator: Wale ambao wanafaidika na soko huru

Mukabi: Ni andu ta million igiri.

Translator: Ni kama million Mbili.

Mukabi: Ni tondu soko huru iroiga mundu  endie indo ciake kuria ekwenda

Translator: Maanake soko huru inamaanisha mtu auze vitu vyake mahali popote anaweza.

Mukabi: Ni nindirarora ngona, ti andu aingi mangihota gukorwo magithodneka indo ciao guku
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Translator: Kwa maoni yangu sio watu wengi hapa wanaweza tengeneza.

Mukabi: Na magagithii kwendia mabururi manja niguo mone mbeca 

Translator: Na wakaenda nchi za nje ndio wapate pesa

Mukabi: Kwoguo ingiuga atiriri 

Translator:  Kwa  hivyo ningesema Ministry of Commerce Na hiyo Wizara ya bishara

 Mukabi: Ishokie kindu kiria twetaga controlled price 

Translator: Irudishe ili jambo ya bei iwe controlled.  

Mukabi: Na nigetha mundu wewothe aiganire uhoro wa kugura kindu na mbeca iria enacio.

Translator:  Ili kila mtu atosheke kwa kununua kitu na ile pesa ambayo akonazo

Mukabi: Na namba ya keri: 

Translator: Jambo la pili. 

Mukabi: Ni uhoro wa uhoro ushio niukwaritio, niuhoro wa kuruta indo na nja.

Translator:  Ni jambo la kuuza vitu kwa nchi za nje.  

Mukabi: Ukona andua aria mena hinya,

Translator: Wale watu ambao wana uwezo, 

Mukabi: Ngiringithania na uhoro ucio wi hau iguru, 

Translator: Nikilinganisha na lile jambo la kwanza,

Mukabi: Nio marahota guthii kwendia indo na nja. 

Translator: Ndio tu wanaweza kuitisha vitu kutoka nchi za nje.

Mukabi:  Magoka kwendia thiini wa bururi.

Translator: Wanakuja kuleta hapa Kenya.  

Mukabi: Riria indo cia arimi, 

Translator: Wakati vitu vya wakulima hapa vinakaa tu bila soko.  
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Mukabi: Nikuri uria tungiciira uhoro wa sukari, 

Translator: Nimekua nikifikiria tu mambo ya sukari, 

Mukabi riria nyonagio na TV uria sukari uri muingi muno, 

Translator: Wakati na jionea kwa TV vile tuko na sukari nyingi,

Mukabi: na ngacoka ngona ningi meri niyoka ikirehe sukali, 

Translator: na pia sukari inakuja kutoka nchi za nje

Mukabi: Ngakiuria atiriri, nikanjiuliza, mulimi thiini wa bururi uyu ri, 

Translator: mkulima katika nchi hii, 

Mukabi: akaumirira ku?

Translator: Atatokea wapi?

Mukabi: Ngacoka ngona tariu iria turendia kinya barabaraini.  

Translator: Sasa maziwa tunauza mpaka kwa barabara.

Mukabi: Ni tondu andu nimetikiritio marete iria, 

Translator: maana yake watu wameruhusiwa walete maziwa, 

Mukabi: marehe bururi uyu, 

Translator: walete hapa nchini, 

Mukabi: Moke matwenderie. 

Translator: Wakuje watuuzie.

Mukabi No indo iria irakura bururi uyu ta iria riu ri, 

Translator: Na zile vitu tunakuza hapa nchini, niriagite gwa kwendio haina soko.

Mukabi: Kwoguo ingiuria atiriri, thirikari igirie 

Translator: Ningeuliza Minsitry of Commerce, serikali isimamishe kupitia kwa wizara ya baishara, 

Mukabi: Uhoro wa kuhe mundu individual licence ya import.  

Translator: Kuwaruhusu watu binafsi. 
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Mukabi: Angikorwo minister uria ukonainie na Ministry iyo ni, 

Translator: Ikiwa waziri yule anahusika na hiyo Ministry 

Mukabi: Oone gutiri na sukari, 

Translator: aone hakuna sukari, 

Mukabi: Gutiri na mutu wa ngano, 

Translator: Hakuna unga wa ngano,

Mukabi gutiri na mchele 

Translator: Hakuna mchele 

Mukabi: Aikare thi 

Translator: akae chini. 

Mukabi:  Amenye bururi wake wina ng’aragu

Translator: Ajue nchi yake ilo na njaa. 

Mukabi: Amenye kuria egwitia indo icio we mwene 

Translator: Na ajue taagiza kutoka wapi .  

Mukabi: Oke aige thiini wa mathitoo ma thirikari ciambiririo ni kwendio ni thirikari 

Translator: Aje aweke kwenye store za serikali ziuzwe na serelikali .  

Mukabi: No ti mundu umwe binafsi 

Translator: Lakini si mtu binafsi.  

Mukabi: Tariu e cira nyonire thiini wa ngathiti

Translator: Kama vile niliona kwa gazeti, 

Mukabi: muneu umwe na cira ucio uturaga thiini wa ngathiti 

Translator: Na hiyo kesi imekaa sana kwa gazeti. 

Mukabi: Etikiririo kugira ngari, 
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Translator: jata ambao wanagize mizigo

Mukabi:  na niaregire kuriha duty. 

Translator: wengi wao hawajalipa hizo pesa 

Mukabi:  Uguo  ona  andu  aria  magiraga  mirigo  ri,  aingi  matirihaga  duty  ni  tondu  nio  mena  mbeca  cia  kugira  .   Kwoguo

ingihoya thirikari, Ministry of Commerce matikanae mundu onomwe magakoragwo nio ma………………

Mukabi: Undu urio ungi ni Ministry of Commerce 

Translator: Jambo lingine kuhusu Wizara ya biashara

Mukabi:  uthu wigii wari kuo na niwahurirwe marufuku, tene ni kwari na mundu wetagwo manufacturer,  na nitwari na mundu

wetagwo distributor, na ni twari na mundu wetagwo wholesale, na nitwari na mundu wetagwo retail 

Translator: Zamani tulikuwa na mtu anaitwa wholesaler, na mwingine anaitwa distributor, na mwingine retailer. 

Mukabi:  Umuthi andu acio ndungimenya kuria mathiire 

Translator: Hawa wote siku za leo sijui wamenda wapi

Mukabi:  Niundu manufacturer nowe urendia indo ciake 

Translator: Maana manufacturer ndiye tu auzaye vitu zake.

Mukabi:   Akendia kuma factory, agoka nginya thokoini, wakinya kwa wholesale, wholesale arendia wholesale and retail 

Translator: Anauza kutoka kwa factory mpaka kwa  soko. Wholesale naye anauza wholesale na retail.  

Mukabi:  Kwoguo inguiga atiriri manufacturer ndakanedie kindu

Translator: Ningesema manufacturer asiwauzie watumiaji. 

Mukabi:  Akarehe kwa distributor (apatiane kwa distributor).   

Translator: Nake distributor agatwara kwa wholesale, naye distributor apeane kwa wholesaler 

Mukabi:  Nake whole saler agatwara kwa retail 

Translator: Na wholesaler auzie retailer.  

Mukabi:  Gwika uguo ri, nitukuhota kwandika andu wira, na nitukuhota gukorwo na control price. 

Translator: Tukifanya hivyo tutakuwa tumeandika watu kazi na tutakuwa na control price.
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Mukabi:   No riu ndungimenya nuu urendia wega, ndungimenya nuu uthondekire, riu kwoguo ingiuria thirikari ikire tari watho

manufacturer ndakanendie kindu.

Translator:   Lakini  sasa  huwezi  kunjua  ni  nani  anauza  vizuri,  huwezi  ukanjua  ni  nani  ametengeneza  na  ningeuliza  kama

serikari inaweza kuweka sheria ya kusema yule mtu ametengeneza haruhusiwi kuuza.

Mukabi:  Undu uria ungi ni uhoro wa land act. 

Translator: Jambo lingine ni kuhusu mashamba

Mukabi:   Uhoro wa migunda iria ikoneinie na kanju,   Ungithoma wega Constitution ya  Kenya  iria  irariho  ri,  itariirie  wega

akoiga county council ni trastee  wa migunda iria iri within the area.  .Translator: Kuhusu Katiba ya Kenya ambayo iko sasa

inasema vizuri sana County Council ni “trustee” wa mashamba iliyo katika eneo lake.

Mukabi:   No  ni tondu watho ndurumagio thiini wa bururu ino, kanju yatwikire niyo nyene,  akorwo  ni  mugunda  wi  hakuhi

aria muri, wamuiana umuthi area  ino uigakorwa he mugunda na uretwo ni wakanju,  kanju matingiikara thi morie andu a itura

riu, tondu mugunda uyu ni wandikitwo haha ri, na ni wanyu ri, mukwenda tuike atia naguo? 

Translator: Kwa sababu shamba itachwa hapa, na ni wenu tutaifanyaje.  

Mukabi:  No  kuingirira  maingagirira,  magatinangia,  na  makauheana.   Kwoguo  inguiga  atiriri,  councilors,  niithiu  tukoragwo

tumandikite 

Translator: Wanaizuia, wanaikatakata na wanapeana.  Ninasema hivi Councillors sisi ndio tumewatuma na tumewajii

Mukabi:  Na tumandikaga ta mundu uria twandikitre gwitu mucii wa gukama. 

Translator: Tumewajili kama wale tume ajili nyumbani kiboma.  

Mukabi:  Angikorwo mundu ucio wa mucii no endie iria ria kuri kana endie ngombe yakuri,  ungikorwa itari ho no kumuvuta

umuvutaga. 

Transalator: Kama huyo mtu umeajili nyumbani atauza shamba lako au ngombe yako utamfuta kazi.   

Mukabi: Kwoguo nguga nao councilor ndimera atiriri, thiini ya migunda iria iri mariitwaini yaori,  migunda iyo ni ya andu aria

mehakuhi na migunda iyo.  Matiri rutha gutinangia mataritoritie andu a itura riu. 

Translator: Ningesema na hao madiwani yale mashamba yako kwa maeneo yao,  mashamba hayo ni ya wenyenji.   Hamna

ruhusa kuyatumia bila kibali cha wenyenji. The other thing is land tribunal Act 1990.  

Mukabi:  Undu uyu wa land tribunal niutureheire thina thiini wa bururi. 
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Translator: Jambo lile la land tribunal lina shida nchini  

Mukabi:   Nitondu andu aria mathurirwe marugamirire uhoro uyu wa land tribunal, matiathurirwe na uria mari athomu kana

uria mari na know how ya uhoro uyu, mathurirwo tondu ni a kiama gia KANU, 

Translator:  Sababu  wale  walichaguliwa  wasimamie,  hawakuchaguliwa  kwa  vile  wamelimika  ama  kwa  vile  wana  uwezo,

walichaguliwa kwa sababu ni wa KANU.

Mukabi:  Nitondu nimakirumitie kiama gia KANU no matiathuritwo tondu ni moi no ungithii Nyeri,  athuri aria marutaga wira

Nyeri ni ogi. 

Translator: Lakini ukienda mahali kama Nyeri wale wanafanya kazi ni watu wenye hekima kuu

Mukabi:   Ni andu moi uhoro wa machira, no andu aria me thiini wa division, acio wira wao  no gwitia mbeca. 

Translator: Lakini watu wa Division kazi yao ni kuitisha pesa.

Mukabi:   Na  gutiria  macira.   Ni  tondu  o  muthenya  mwathii  no  muhaka  murute  mbeca.   Kwoguo  ingiuria  thirikari,

amthondeke  igoti  special,  Kenya  twina  majaji  maingi  muno  magite  wira,  manjaji  macio  maheo  ciira  wa  gucirira  uhoro  wa

migunda.  Na akorwa tiuguo kwina ex jundges maheo wira ucio na ituike ni watho.  

Translator:  Kwa hivyo  ningeuliza  serikali  itengenee  korti  maluum kwani  Kenya  tuko  na majaji  wengi  sana ambao

hawana kazi, watu mas`kini wapewe kazi na iwe ni sheria 

Mukabi:   Ngwiciria ngukinya hau onagutwika ni nyuma na undu ungi nguthomete. Ni tondu pastor uria uma haha nia thomire

uhoro ucio, na atiri bata wagutinda ngiuthoma. Ngiwiciria uhoro wakwa ngukinyia hau. 

Translator:  I think that’s all.

Com Kangu:  Asante sana bwana Mukabi, sasa tupate Samwel Heme.  Samwel Heme.

Samwel Heme:  My name is Samwel Heme, and I am a farmer .  Vile mimi nitaongea, pengine niongee kwa kizungu, na sina

memorandum .

My presentation  is  on  land  and  property  rights;  Environment  and  natural  resources,  culture  and  civic  education  and  basic

rights concerning water.

Com Kangu:   Na  vile nimeona uko  na  several  papers,  ukumbuke  vile  tulisema,  -  you  just  highlight  the  main  issues.  Kwa

sababu tukisema usome everything haiwezekani.
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Samuel  Heme:   Nitaanza  na  land  which  is  very  sensitive;  In  my memorandum  I  only  highlight  what  I  have  written.  The

population projection suggests that the country  population  is  rapidly  increasing.  So  in  future  for  development  purposes  the

government should acquire land owned by the individuals and compensate the owners with an equivalent value of his land and

duruing the acquisition the government should consider  the procurement of the acquired  land.   While   on  this  point  of  land

acquisition, I will talk of division land acquisition by advert position.  When you own a particular portion and you don’t need it

for twelve years,   and somebody occupies that land without your knowledge,  you can go to court  for an eviction order  and

the land grabbing will be  revoked.   To get a piece of  land  is  not  a  simple  matter.  We  have  sons  and  daughters  who  have

managed to go for further studies, in abroad.  After coming back she/he will be employed …and the person who is clever will

go to his land… 

Com Kangu:  Use the MIC because it will help us in recording. 

And a pply for a ….So I am asking the Commission to have this order  scrapped.  In our culture,  one can buy land and stays

for 20 years. (Inaudible)  I was supposed to portion land and if it goes finally you will have no where to go.  

? Sub-division of small scale farms: In some areas a small portion may not be subdivided because it will create  several

small portios.   But  it  is  different  when  talking  about  a  small  scale  farm  whose  owner  dies  and  that  portion  has  to  be

subdivided among his sons and daughters- This subdivison may be allowed. 

? Transfer of Registration:  Today if the registered owner of a land dies,  there are  so many requirements needed,  like

going to court  and producing several  documents for prove of ownership.   This  wastes  a  lot  of  time  and  money.   I  am

asking this Commission  to  look  into  ways  of  simplyifying  the  land  transactions  concerning  its  succession.   I  think  land

succession  has  to  be  done  on  application  to  the  land  board  who  may  approve  it  and  one  gets  the  document  of

administration.

? Large Scale Farms:  There are people having 3,000 acres and more.  I am asking the Commission, if it is possible, and

if those lands are  idle they should be allocated to the landless.  But  you  should  also  consider  the  planning  of  farming  of

those shambas with sub divisions. For  example,  if it is 3,000  acres,  and it is subdivided into portions of  8  hectares,  the

3,000  will  result  to  15  portions,-  but  considering  the  people  on  that  area,-  of  course  there   should  be  reservation  of

public land,  the size of the portion shoule reduce.  After holding these large portions and one wants to dispose off or  to

sell, there should be a board to approve or refuse to approve such an application.

? Trust Land: The Local Authority alone should be delegated power  the  of consenting  the  possession  or  allocation  of

public  land.  The  community  of  the  area   and  the  local  leaders.-  have  to  be  involved.   The  local  leaders  are  more

conversant with the proposed   development projects  at  their …the all open spaces  in town and in rural areas  should be
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protected  by the Constitution.  Any proposed  public land transaction by the Local Authority should be published  in  the

gazette or  local news,-  a paper  to which members of public will have an access  and these papers  should be  distributed

free.   I have cleared with that.  When ….free, we have information which are normally put in the Kenya gazette,  you find

a case like (inaudible) which is put in a Kenya gazette.   The gazette is not accessible  to members of public the gazette is

sold by the government printer, and is circulated between the ministry and their department  and to those who can afford

to buy it.  So here, I am asking a free of charge gazette of local news paper should be established in order for members of

public  to  have  and  access  on  issues  relating  to  their  properties,  notices  and  other  matters  published  by  government.

Kenyans should know what is happening in their government and this information should be got through newspaper.  

? Environment and Natural Resources:  These are  several  pages,  but I have given a suggestion on the planning level,

which can be divided into three categories.  And this is the forest area and the hills which are occupied by the genius trees

the forest  area  which is occupied by the tropical  trees  and the other area  occupied by swamps with water  surfaces.   In

this area, I have suggested how the trees should be sold because  when they are  sold by the ministry we normally say the

forest  has been destroyed.   So,  if some of these issues should be done through the tenders,  and the members  of  public

have an access to these papers, it will be good because we shall know from which compound the trees  have been sold -

and  in  this  area;  the  forest  area,  occupied  by  genius  trees,  should  be  declared  special  areas  and  they  should  not  be

interfered with. This should also be plotted in the maps with all the necessary survey details.  I  have  also  suggested  that

there should be security of forests. The security officers appointed to guard the environment and natural resources,  should

come from  highly trained forces comprised of Police,  Administration Police,  and a section of CID  officers.   This  force

should be stationed in the forest area just like any other Police station.  

? Another group is the workers:  There should be a  group of workers, If a customer wants to buy trees from that area,

these trees  should be felled by the workers  who are  employed by that ministry but not the customer himself.  The other

recommendation I am making here,   is that the Seal  of the Forest  department  should  be  under  the  custodian  of  a  very

senior officer in the ministry.  The forest is here with us, and I am recommending that anything that is done should involve

the community of the area.

? Culture: We in Kenya are all Africans, and each community inherits its culture as  part  of its biological heritage from the

race which it belongs.   Here I am recommending that the culture  and  ethnic  values   be  promoted  and  protected  in  the

Constitution.   The  other  one  is,  basic  Rights  concerning  water.   A  large  number  of  poor  people  here,  can  not  afford

payment  of  piped  water.   We  draw  water  from  our  natural  rivers  and  springs.   These  rivers  and  streams  with  water

flowing are never supervised by Health Experts.   The traditional trees  which conserve water  should be planted along the

river banks.  My recommendations here is that the staff from department  of water  should include the health experts  who

should be inspecting the pollution and confirming the cleanliness of water.   This is only highlighting. I think I have cleared

them all.
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Com. Kangu:  Thank you very much. 

Com Salome:  you have talked about forests that are at the land.   What do you say about  the use of private land and water

catchments and water conservation because, as well as the water being in the land -, trustee land and other public lands,  there

is also water that goes through private land.  So  ,  what are  your thoughts on the way that we deal  with our own private land

as far as water and trees and the general environments is concerned?

Samwel Heme:   Well,  I  have mentioned something concerning water  in my memorandum,  and  what  I  mentioned  is  in  the

rural area. That an area,  or  along the path,   an area  should be set  aside where each kind of trees  and bushes should not be

cleared for our water to be  properly maintained.  In our rural areas  a provision of a bore  hole should be done,  in order  that

these area people should be encouraged to plant more trees.  I have mentioned….

Com. Kangu:  Thank you very much.  Kuna ile kelele mlisikia, lazima kulikuwa na mobile ya mtu ilikuwa inajaribu kulia.  If

we  can  kindly  switch  off  to  avoid  interfering  with  the  recording.   Kabla   hatujaenda  to  the  next  person,  mwenzetu

Commissioner ameingia na nitampatia nafasi ajijulishe kwenu ndio twende to the next person.  

Com. Domiziano Ratanya:  Asante sana Commissioner Kangu, mimi jina langu naitwa Commissioner  Domiziano Ratanya.

Com. Kangu:  Kuna Jane Kariuki ingawaje list haionyeshi kama, -oh hajafika.  Jane Kariuki uko, na unataka kuzungumza?

Jane Kariuki:   I  am Jane Wangari Kariuki and I don’t regret  being a Kikuyu neither do I regret  being  born  a  girl  So,  I  .

“Ndoiga ngwaria na gikuyu”, 

Com. Kangu:  Just a moment. Na utumie the MIC so that the recording goes through.

Translation: Anasema atazungumza kwa kikuyu, 

Jane Kariuki: Tondu atumia aria mandumite ni a Gikuyu

Translator: Maanake wale wamama wamemutuma ni wa Kikuyu

Jane Kariuki: Na makiria nio ndirenda maigwe uria ndirenda kuuga 

Translator: Ndio nataka wasikie vile ninataka kusema

Jane Kariuki: Itondu acio ndi na iratathi ria kumanengera 

Translator: Kwa sababu Commissioners kuna karatasi ya kuwapatia
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Jane Kariuki: Wambere ngwendaga kuga ati unduire uria wothe uri wa kuhinyiriria mutumia

Translator:  jambo la kwanza ningetaka kusema yale mambo ya kuwafinyiria wamama,

Jane Kariuki:  Ati gugakoragweo mutumia ndari kindu giake

Translator :Ikawa mama hana kitu chake

Jane Kariuki:   Na indo nyingi ni ithui turutagira wira

Translator: Na ndio tunafanya kazi ya vitu vingi

Jane Kariuki:  Ongorwa ni kurima

Translator: Kama kulima

Jane Kariuki:  Ongorwo ni ngome

Translator: Kama ni ngombe

Jane Kariuki:  Tukamaga iria tugatwara. 

Translator: Sisi ndio tunakamuwa tunapeleka

Jane Kariuki:  Na thutha mbia tutishionaga

Translator: Baadaye hatupati pesa

Jane Kariuki:  Tondu kabuku gakoragwo kandikitwo muthuri

Translator: Maana yake account ni ya mzee

Jane Kariuki:  Ni tondu ni ari na undu wa kwirwo ati mutumia ndari kindu giake

Translator: Maanake kuna jambo la kusema mwanamke hana kitu chake

Jane Kariuki:  Uguo ni turaregana naguo ithui turi ta atumia

Translator: Sasa tumekataa jambo hilo

Jane Kariuki:  Na ekirwo watho wa indo ati ithui othe nituiganeine

Translator: Na kuwekwe sheria sisi zote tuko sawa

Jane Kariuki:  Muthuri na mutumia
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Translator: Mwanamke na mwanaume

Jane Kariuki:  Tiga ouria twombirwo ni Ngai

Translator: Tofauti tu iwe vile tuliumbwa na Mungu

Jane Kariuki:  Wakeri nitungienda kugie na nomination ya councilors

Translator: Jambo la pili tungetaka kuwe na nomination ya madiwani

Jane Kariuki:  Nigetha atumia mongerereke thiini wa kanju

Translator: Ili wanawake waongezeke kwa Council

Jane Kariuki:  Tondu tungirora tariu thiini wa Lari,

Translator: Maanake tukiangalia kama Lari

Jane Kariuki:  Gutiri councilor ona umwe mutumia

Translator: Hakuna ndiwani mwanamke

Jane Kariuki:  Na niundu wa kieha

Translator: Na ni jambo la kuuzuniza

Jane Kariuki:  Nitondu o kuria guothe turathii niturathite Nyeri na tugathii Thika

Translator: Maana tulitembelea Nyeri na Thika 

Jane Kariuki:  Turakora nginya mayor ni mutumia

Translator: Tukakuta hata mayor ni mwnamke

Jane Kariuki:  Niturenda ona Parliament atumia mongerereke 

Translator: Tunataka hata katika bunge wanawake waongezeke

Jane Kariuki: Agie na njira ya kuongerera atumia thiini wa Parliament

Translator: Kuwe na jia ya kuongeza wanawake katika bunge

Jane Kariuki:  Twina ambunge magana meri ma mirongo iri na ana

Translator: Tuna wabunge ishirini na tisa
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Jane Kariuki:  Na no atumia kenda tu 

Translator: Na ni wanawake tisa tu

Jane Kariuki:  Na nikio nituroiga mongererwo

Translator: Na ndiposa tunasema waongezewe

Jane Kariuki:  Nigetha tukoragwo tukiariria ona ithui uhoro wa atumia

Translator: Na ili sisi tuwe na waakilishi 

Jane Kariuki:  Nitugite na ruo ithui atumia

Translator: Hata tuko na shida sisi wamama

Jane Kariuki:  Nitondu mundu ndangihota kurugama githurano

Translator: Hatuwezi kusimama katika uchaguzi

Jane Kariuki:  Nitondu wa irumi irumanagwo ni arume

Translator: Sababu ya matusi kutoka kwa wanaume

Jane Kariuki:  Nimetaga ciugo cia thoni muno

Translator: Wanafanya mambo ambayo ni ya aibu

Jane Kariuki:  Ona magaturuma mbere ya ciana citu

Translator: Hata wanatutukana mbele ya watoto wetu

Jane Kariuki:  Ciugo cia ura thoni

Translator: Maneno mabaya

Jane Kariuki:  Kwoguo nituroria watho 

Translator: Tunauliza sheria

Jane Kariuki: Wikirwo niguo matigacoke kurumana,

Translator: Iwekwe ili wawache kutukana

Jane Kariuki:  Nitondu ici irumi itingituma matonye thiini wa mbunge

Translator: Kwa sababu sio matusi ambay itawafanya ashide
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Jane Kariuki:  Nitukwenda watho wikirwo wa ciana cia tuhiina tuiritu 

Translator: Tungetaka sheria iwekwe kuhusu vijana wa kiume na kike

Jane Kariuki: Magayagirwo indo ciiganaine

Translator: Wawe wakiwa wakirithi mali sawa

Jane Kariuki:  Gutiri mwana wa nda na wa mugongo

Translator: Hakuna mtoto wa mgongo na wa tumbo

Jane Kariuki:  Uguo mwana wa muiritu kana ni muhiku akagayagirwo

Translator: Kwa hivyo hata kama ni binti wa kike awe anarithi

Jane Kariuki:  Ni tondu ona mahinda maria murona nginya chokora cingihite, 

Translator: Sababu vile munaona chokora wako wengi

Jane Kariuki:  Mahinda maria muiritu agia na twana

Translator: Wakati masichana anapata watoto

Jane Kariuki:  Halafu aciari ake makihega,

Translator: Wazazi wanakufa

Jane Kariuki:  Nikuingatwo aingatagwo ni ihii cia nyina

Translator: Sasa wale wamezaliwa pamoja wanawafukuza

Com. Kangu:  Try and use the MIC please

Jane Kariuki: na nikio turoria mwana wa muiritu akagayagirwo mugunda

Translator: Ndiposa tunasema wasichana wawe wanarithi

Jane Kariuki:  Angalau onage agwakira ciana icio ciake

Translator: Ili tu apata mahali yakujengea watoto wake

Jane Kariuki:  Agatiga gutwika sqota

Translator: Asiwe tu akirandaranda
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Jane Kariuki:  Nitungiuria watho wikirwo

Translator: Tungeuliza sheira iwekwe

Jane Kariuki:  Migunda yandikagwo ..Title deeds ciandikagwo muthuri an mutumia

Translator: Mashamba iwe ikiwekwa jina ya mwanamke na mwanaume

Jane Kariuki:  Tondu ciana citu niiraumirio bara

Translator: Maanake watoto wetu wanafukuzwa wakaenda kwa barabara

Jane Kariuki:  Thutha wa migunda itu kwendio ni athuri 

Translator: Wakati wazee wanauza mashamba

Jane Kariuki:  Na yendagio tutekumenya

Translator: Na wanauza bila sisi kujua

Jane Kariuki:  Uguo title yandikagwo muthuri na mutumia

Translator: Kwa hivyo title Deed iwe ya watu wawili

Jane Kariuki:  No ti Mr and Mrs

Translator: Lakini sio Mr and Mrs

Jane Kariuki:  Niyandikagwo Kariuki na Wangari,

Translator: Inaandikwa Kariuki na Wangari 

Jane Kariuki:  Tondu Mrs no akorwo ari mutumia wothe angirogotwo barabara

Translator: Maanake Mrs anaweza kuwa mwanamke yeyote ambaye ameokotwa kwa barabara

Jane Kariuki:  Niturioria watho wikirwo ni tondu decision ..atumia matonyagio thiini wa decision making

Translator: Tungeuliza sheria iwekwe.. wanawake wawekwe kuamua mambo

Jane Kariuki:  Tondu mainda maria kwa Land Board kuri na arume atheri

Translator: Maanake kwa Land Board kuko na  wanaume tupu

Jane Kariuki:  Maragia o cia arume
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Translator: Wanaongea tu kama wanaume

Jane Kariuki:  Uguo mahinyagiriria mutumia

Translator: Kwa hivyo wana finyiria wanawake

Jane Kariuki:  Uguo ona migunda nikio irendio

Translator: Kwa hivyo ndiposa hata mashamba inauzwa

Jane Kariuki:  No korwo nigukoragwo na atumia

Translator: Lakini kama kungekuwa na wanawake

Jane Kariuki:  Ni mangikinyagiria atumia aria ene migunda migunda itanendio

Translator: Wangewahakikishia wanawake wengine kabla mashamba haijauzwa

Jane Kariuki:  Nitungiuria watho wikirwo

Translator: Tungeuliza sheira pia iwekwe

Jane Kariuki:  Ati gukikagie mundu wina makiria ya heka igana rimwe

Translator: Kusiwe na mtu ambaye ako na zaidi hekali mia moja

Jane Kariuki:  Thiini wa Kenya

Translator: Hapa Kenya

Jane Kariuki:  Tondu angi migunda yao irario ni thwariga,

Translator: Maanake tu wanalisha wanyama wa musituni

Jane Kariuki:  Na aria angi marakoma barabara

Translator: Na wengine wanalala kwa barabara

Jane Kariuki:  Kwoguo ona aria mari na migunda ta iyo, 

Translator: Wale wako na mashamba kama yale

Jane Kariuki:  Menderie thirikari, nayo thirikari ihe athini ayo

Translator: Wauzie serikali. Nayo serikali iwapatie wale hawana mashamba
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Jane Kariuki:  Tungiuga political parties nacio inyihanyiyio

Translator: Tungesema hizo vyama vya kisiasa 

Jane Kariuki:  Ni tondu angi maranjiriria political parties mundu na muka na muriu

Translator: Zipunguzwe maanake zingine zinakaa kama ni za familia

Jane Kariuki:  Na tungienda inyihanyiywo na jira ino

Translator: Na tungetaka zipunguzwe kwa njia hii

Jane Kariuki:  Iria itari na atumia kiwango kiiganona thirikari ikire kiwango kiria kiyagiriire kia atumia

Translator: Serikali ipitishe kiwango cha wanawake kwa zile vyama vya siasa 

Jane Kariuki:  Nigetha kiria gitakinyitie, 

Translator: Ile ambayo haijafikisha

Jane Kariuki: gikarega kuregistwo nigetha inyihanyihe

Translator: Isi andikishwe

Jane Kariuki:  Nitungienda ona mabarabara maitu macoke kuthondekwo

Translator: Tungetaka mabarabara itengenezwe

Jane Kariuki:  Nitondu mahinda maria turathii thoko

Translator: Maanake wakati tunaenda soko

Com. Kangu:  Jaribu kwenda haraka because your time is up

Jane Kariuki:  Ni turaruta mbia nyingi muno, 

Translator: Tunatoa pesa nyingi sana

Jane Kariuki: Nituraruta income tax 

Translator: Tunatoa ile kodi ya income tax

Jane Kariuki: Na  barabara ciitu itirathondekwo

Translator: Na barabara badu haijatengenezwa
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Jane Kariuki:  Nitungiuria ona natural resources irorwo, 

Translator: Tungeuliza ule utajiri wa kuumbwa

Jane Kariuki: Za uplanda kinari forest,

Translator: Kama hapa Kinari Forest

Jane Kariuki:  Mititu ni minine.  

Translator: Mizitu imemalizika

Jane Kariuki: Na korwo mwaria ma no muge nia maninite misitu iyo

Translator: Hata kama tungeongea ukwe tungesema ni nani wamemaliza

Jane Kariuki:  Ni aria atongoria

Translator: Ni wale tu viongozi

Jane Kariuki:  Nitungiuria kugie na professional woman in every police station

Translator: Tungetaka kuwe na mwanamke ambaye ameelevuka sana kwa kila station ya Polisi

Jane Kariuki:  Tondu mahinda maria mwana wa muiritu arikia kunyitwo na hinya

Translator: Maanake kama wakati  wasichana wanashikwa kwa nguvu

Jane Kariuki:  Nyina athii gutwara case iyo polithi

Translator: Mama yake akienda kupeleka  haya mambo kwa polisi

Jane Kariuki:  Athiaga agakora mundu rume

Translator: Anakuta mwanamume

Jane Kariuki:  Na gutiri hiti na wamutiri

Translator: Na hakuna fisi na mnyama wa mwituni

Jane Kariuki:  Kwoguo tukwenda mutumia agakoragwo kuo

Translator: Kwa hivyo tungetaka mwanamke awe pale kwa polisi station

Jane Kariuki:  Wa ku-deal na deto ta icio

Translator: Wa kudeal na yale mambo ya kunajisi na kadhalika
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Jane Kariuki:  Nitungiuria kugie na sign language I all the schools 

Translator: Tungependa kuwe na lugha ya kuonyesha tu kwa mikono

Jane Kariuki:  Ni tondu nikuri na mathina ma aria aitu mataiguaga kana mata….

Translator: Maanake kuna shida ya wale ambao hawawezi kuielewa hii lugha ya kuongea

Jane Kariuki:  Nitungiuria ona kugie na freedom of worship,

Translator: Tungetaka pia kuwe na uhuru wa kuabudu

Jane Kariuki:  Iria yothe itafavourga mutumia

Translator: Ile ambao hamdhuru mwanamke

Jane Kariuki:  Na njira ya kuona ati mutumia …he muthuri muri mwaigwa niakuite akiheo mwana?

Translator: Hakuna mwanaume mumesikia amekufa juu ya kupata mtoto

Jane  Kariuki:  No  nituiguite  atumia  aingi  muno  makuite  makieheo  ciana  niundu  wa  dini  kuga  a  ti  ndagiriirwo  gutwarwo

thibitari

Translator: Lakini  tunawamama wengi sana wamekuf sababu ya dini kuweka sheria ya kutoenda hospitali

Jane Kariuki:  Ndini ta icia ciagiriirwo ni kuninwo

Translator: Ndini kama hizo zimaliziwe

Jane Kariuki:  Nitungiuria kugie na councilors …qualifications cia councilors ikoragwo ari O’ level, na MPs otaguo,  na still

kuroragwo qualities of leadership in every..kana nai councilors kana ni MP.

Translator: Tungeuliza madiwani wawe na elimi kufikia kidato cha nne.  Na  hata wabunge.   Na  hao wote wawe na hekima

ya uongozi

Jane Kariuki:  Tondu no akorwo professor na akorwo ndathuritwo ni Ngai

Translator: Kwa maana anaweza kuwa professa lakini hana hekima ya kiongozi

Jane Kariuki:  Ni tungiuga president ndagakorwo na constituency

Translator: Tungeuliza Rais asiwe mbunge

Jane Kariuki:  Akoragwo constituency yake ikoragwo ni Kenya
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Translator: Lakini awe tu mbunge wa nchi ya Kenya

Jane Kariuki:  Akoragwo na 5 years term

Com. Kangu:  Si una maandishi, utatupatia maadishi, basi jaribu umalize kwa haraka upatie mwingine nafasi.

Translator: Awe tu anakaa kwa miaka tano

Jane Kariuki:  Na president uria wikuo acontinue neria ikuo tondu noguo iroiga

Translator: Na yule president ako afuatilie ule mkaso

Jane Kariuki:  Tiguo kurakinyire atwike ati constitution yandikwa ningi niwe ukwanjiriria ….

Translator: Na amalizie ile katiba iko lakini asiseme ndie ataanza kwa ile ingine

Jane Kariuki:  Tungienda Title deed ya 99 years ininwo ni tondu riu mundu uria wikwo wa 99 years

Translator: Tungeuliza Title Deed za miaka 99 zimalizwe

Jane Kariuki:  Na akorereire mugunda wi muheane riu arorete  kumirio bara.   Uguo tuheagwo Title cia ownership ati guturi

hindi ugatunywo.

Translator:  Sababu yule mtu ako  na  miaka  99  na  alikuta  kama  shamba  limegawanya,  sasa  anakaribia  kufukuzwa.   Kwa

hivyo tuwe tunarithi haya mashamba lakini sio kwa muda

Jane Kariuki:  Nitungiuga public utility

Translator: Ningesema ule utajiri wa nchi

Jane Kariuki:  Kindu giothe kia thirikari gitigacoke kwendio

Translator: Kisiwe kinauzwa

Jane Kariuki:  Tondu tuburi niturenido

Translator: Sababau tunaona makaburi yakiuzwa

Jane Kariuki:  Turendio tugathike andu aitu ku?

Translator: Sijui tutawazzika watu wetu wapi?

Jane Kariuki:  Niturenda hekirwo limit ya mbia iria igucoka kuhuthirwo thiini wa campaign
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Translator: Kuwe na kiwango Fulani kitatumika wakati wa uchaguzi

Jane Kariuki:  Andu matige gucoka kuhana tari kuguro maragurwo

Translator: Watu wasiwe wakinunuliwa

Jane Kariuki:  Kenginyie hau nigetha acio angi mathii na mbere

Com Kangu:  Ngonja ngonja iko swali.

Com. Salome:  Asante sana bi Wangari Kariuki kwa hayo maoni yako. Mimi nina maswali machache.

Kwanza umesema ungetaka kuona viti vimewekewa akina mama parliament, kuwa out of 222 tuna akina mama tisa, ungetaka

wewe kwa maoni yako na kwa maoni ya akina mama wenye umeyaleta hapa mbele,  kuwe na akina mama wangapi kwenye

hiyo parliament ama percentage gani?  Na  hiyo  pia  ningetaka  ueleze  kwenye  Serikali  za  mitaa,  kwenye  County  Council  ni

kiwango kipi cha akina mama ungetaka kuona? 

Na  ya  tatu  umezungumzia  pia  kuwa  vyama  vya  kisiasa  pia  viwahusishe  akina  mama  kiwango  fulani  ndio  zikubaliwe.   Je,

ungetaka kuona Katiba ikiandika  kiwango  kipi  cha  akina  mama  wahusishwe  kwenye  vyama  vya  kisiasa  ndio  visajiliwe  na

serikali.  Asante.

Jane Kariuki: Niwatwira ati atumia ongorwoni parliament kuri atumia kenda na wabunge ni magana meri ma mirongo iri na

igiri.   Uria  turenda  kumenya  atiri  urenda  atumia  makorwo  maria  aigana,  urenda  Katiba  uge  atumia  makorwo  mari  aigana

parliament,  makoragwe  mari  aigana  he  thirikari  cia  kanju,  nona  niwatweira  ati  ciama  cia  ciasa  ciama  iria  itararehe  atuia

gatagatiini  itigetikirio  kwiandikithia.   Urenda  gikundi  kiigana  atia  gia  atumia  getha  tuhote  kwadikithai  ciama  icion?   Kana

tumagirie?  

Translator:  Ni asilimia ngapi ya wanawake wangeakilishwa kwa Bunge na hta kwa madiwani na pia ni wanawake wangapi

wangekuwa kwa vyama vya kisiasa ili visajiliwe?  

Jane Kariuki:  Ngwenda kuga tungienda gicunji gia ithatu hari igana 

Translator: tungetaka asilimia tatu juu aya mia a third kana 

Jane Kariuki: Uhoro wa ciama cia political parties, 

Translator: kuhusu political parties

Jane Kariuki:Onaotukuga atumia makoragwo nuthu 
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Translator: Tungesema hata wanawake wawe nusu 

Com Kangu:   Asante sana.  Kuna  bwana Maxwel Kuria.   Nimeelezwa hasikii, kwa hivyo yule ako karibu na  yeye  amlete

tusikie mambo yake.  

Maxmal Mukuria:  My Name is Maxmal Kuria. 

Com Kangu: Tunaelezwa bwana Maxmal, unaweza kuandika,  utajaribu kutuelezea,  lakini baadaye  unaeza  andika  utupatie.

Fine, so you try and see what you can do.

Maxmal Kuria,  and I am deaf.   These are  my proposals  to the Constitution Review of Kenya Commission.  First  I will talk

about the police They should stop beating people  aimlessly, without knowing what they have done  especially at  night.  And

also, the police should stop getting bribes from the matatus and also after arresting people.  They get a bribe of five hundred.

They take  from the drivers secretly as  well. Also the police should stop beating people  .   They usually beat  up people  even

without any mistakes.   I  suggest  that  policement  who  beat  up  people  should  be  accused  in  the  courts  of  law.   Also  after

arresting aperson and beating him up they leave him after they realize the person – like myself is deaf and cannot hear.   They

leave you but they aleady have beten you.  This has to stop.   Also thieves are  stealing  our properties  and the police are  not

helping us.  So, police should help us if the thieves steal our properties.  At night, police should stop arresting people  who are

walking. because when they meet us, they arrest and we do not know what they are  doing at  night arresting people  who are

innocent.  Also the police should stop inspecting our houses and searching us of our properties  if they get us at  night.   And

also if a person dies, the permit for the burial should be readily available and should be given free. Also the police should stop

going round at night especially here in Kimende because they are giving us a lot of problems.  That is I had to say.

Com. Kangu:  Kuna mtu mwingine yeyote mwenye ako  na  disability  tumsikize  kama  hatujasonga  kwa  mwingine?,  na  tena

ningependa wale wanaandikisha huko mbele, tuweze kujuliswa kama kuna the youth because, we want to give them a priority

hata nao wazungumzie mambo yao,  so they should indicate on the list whether there any youth.  I  have seen a few,  we  will

deal with them.  But kwa sasa, wacha tusikize Sarafina Waweru.

Zarafina Waweru:  Ningeomba pia niongee kwa Kikuyu juu ya wale mama ambao wamenituma  waweze  kuelewa  ingawa

nimeandika hii kwa kingereza.

Mariiitwa makwa ni Zarafina Wanjira Waweru :   atumia  a  women  a  (wanawake  wa  Lari)  nimanyitaniire  na  maundu  maria

marandikiirwo ni atumia a Central Province.

Translator: Majina yangu ni Zarafina Wanjira Waweru, Wanawake wa Lari wako pamoja na yale mambo yaliandikwa kule
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Nyeri na wanawake wa Central Province

Zarafina: Mamwe mao maritamaya uria mangienda commission ihitukie

Translator:  kadhaa yake ikiwa kama hawa ambao wangetaka tume isikie

Zarafina Nitungienda uhoro wa thibitari ituike ya tuhu

Translator Tungetaka hospitali malipo iwe ya bure

Zarafina Tondu andua ria athini ni mahinyirikagio muno ni irihi ria thibitari

Translator Maanake wale maskini wanataabika sana kwa hayo malipo

Zarafina Ona ciana nyingi ici nyinyi irakua muno

Translator Nahata watoto wadogo wanakufa sana

Zarafina Tondu wa aciari ao kwaga hinya wa kumatwara thibitari

Translator Sababu wazazi hawana uwezo wakuwapeleka kwa hospitali

Zarafina Nitungienda ningi sukuru ciothe citwike cia tuhu

Translator Tungetaka hata elimu kwa mashule yote iwe ya bure

Zarafina Kuma std 1 mpaka form four

Translator Kutoka darasa la kwanza mpaka kidato cha nne

Zarafina Onagutwika ati hihi nginya 8 ciana imwe nicioyagwa iria jugi tuhu

Translator Lakini ata kama ingawa mpaka darasa la nane wanachukuliwa wale ambao ni welevu

Zarafina Tondu ni kuli aingio matakinyaga 8

Translator Sababu ni wengi ambao hawafiki pale katika darasa la nana

Zarafina Tondu wa aciari kwaga hinya wa kuria skuli primary

Translator Maanake wazazi wao hawana uwezo wakulipa karo

Zarafina Nitungienda ningi atumia nao

Translator Tungetaka hata wamama pia
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Zarafina Onao makoragwo hindi iria athuri meguthii thi cia murimo

Translator Hata wakati wanaume wanaenda nchi za ngambo, 

Zarafina Onao atumia metikiragio ku sign passport zao

Translator Na hata wanawake wawe wanaruhusiwa kuwasignia passport

Zarafina Taulia thuri ari o masignagira atumia ao passport

Translator Kama vile wanaume wanawafanyia wamama

Zarafina Nitungienda ningi ciana iria iciaragirwo nja ya Kenya

Translator Tungetaka wale watoto wamezaliwa inje ya nchi hii

Zarafina Mauka guku Kenya metikiririo gutuika citizen

Translator Wakija hapa Kenya waruhusiwe kuwa wananchi wa Kenya

Maanake wale vijana yatima ambao wanaenda nchi za ngambo

Zarafina Mangicoka guku na mutumia na mwana

Translator Wakirundi hapa na bibi na mtoto

Zarafina Acio makoragwo direct mari citizen

Translator Wanaruhusiwa kuwa wananchi kabisa wa nchi hii

Zarafina Kwo guo maigananio

Translator Kwa hivyo wote wawe sawa

Zarafina Nitungienda ningi Title deed

Translator Tungetaka pia kuhusu title Deed

Zarafina Siandikagwo muthuri na mutumia

Translator Ziwe zina andikwa bibi na bwana

Zarafina Tondu muthuri ringi akigaya mugunda wake

Translator Maanake wakati bwana anapo gawa shamba

Zarafina Agayagira ringi mutumia uria wi wake kuria kuuru
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Translator Anamgawiya bibi yake mahali ambapo sio pazuri

Zarafina Kwoguo ciana cia mutumia uciuo igatura igaite mugunda kuria kuuru

Translator Kwa hivyo wale watoto wataridhi pale ambao sio ya kutumika

Zarafina Kwoguo magakorwo mari athini nginya tene

Translator Kwa hivyo wataishi masikini mpaka mwisho

Zarafina Nitungienda na cio ciana cia airitu ciganainio airitu na anake igaini

Translator Tungetaka pia watoto wa kike na kiume wawe sawa kuhusu urithi

Zarafina Nokorwo ari watho toria riu kuri watho wa ihii kugaya ithe wao

Translator Na iwe ni sheria kama vile iko sheria vijana kurithi baba zao

Zarafina Nitungienda ningi mundu o wothe thiini wa Kenya

Translator Tungetaka pia kila mtu hapa nchini Kenya

Zarafina O kuri angiona mugunda kana nikuheo kana ni kugura

Translator Akipata shamba popote pale kama ni kununu ama ni kupewa

Zarafina Agaikara kuu ari na thayu tondu ni kwao 

Translator: Awe anakaa pale kwa amani

Zarafina Atekuingatwo ni andu acio akuu akerwo kwanyu ni kuna

Translator Bila kufukuswa.

Zarafina: Na ni hayo tu asante.

Com. Salome: Zarafina nina Swali moja Kwako

Umesema kuwa elimu ya bure ya kutoka mpaka form four.  Je, na ile elimu ya kable ya std I nursery school, na siku hizi shule

nyingi za primary zinachukua watoto kutoka kwa nursery school.   Unaonao maoni gani kuhusu hii elimu

Zarafina:  no nyone hihi ni kuriganirwo ndariganirwo hau

Commissioner:  Zarafina Waweru, hapo hapo kwa mambo ya shule ningetaka kukuuliza swali.  Unajua kwa kupeana elimu,

si fees peke yake kuna mambo mengine kama kujenga na hata mambo mengine kuhusu shule
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Sasa hayo mambo ungetaka yawe namna gani.  Ungegawanyanje pendinge mengine yale yatafanywa pengine na wazazi

Com: Salome:  hali ya shule.  Hata skuli ikiwa bure wakati  mwingine unaona wasichana wetu wanakosa kufikisha masoma

kwa  ajilu  pengine  ya  kupata  miba  kama  bado  wako  wangali  wadogo  ungeonaje  hali  hii?  Pia  ningetaka  kuuliza  habari  ya

watoto wenye uremavu wenye mara nyingi hata skuli ikiwa pia ya bure pengine walimu wenye katika shule hawakubalishi kuja

na wakati wengine wakija wanachekelewa na wale wengine. Ungeonaje hali ya kuwauzisha hawa watoto kwenye masomo?

Zarafina:Uhoro wa masukuru

Translator: Kuhusu mashule

Zarafina: Nguona korwo kuma 

Translator: Ningeona …

Zarafina: Na guka primary nao ingiona uhoro wa mabuku

Translator: Na katika shule za msingi kuhusu vitabu

Na hata unjengaji wa mashule

Translator: Jambo ili ndilo linalo wafinyiria wazazi sana

Zarafina: Na nikio muciari ekuremwo ni guthomithia mwana wake

Tondu riu riri atarirwo uhoro wa mwako

Translator: Maanake wakati anahesabiwa kuhusu karo

Zarafina: Na uhoroini wa mabuku

Translator: Na wa vitabu

Zarafina: Nikurarihio mbeca nyingi muno mashukuru

Translator: Hayo malipo yako ghali sana

Zarafina: Kwo guo muciari angitigirwo uhoro wa mabuku tu

Translator: Kwa hivyo kama mzazi angewachiwa jukumu ya vitabu peke yake

Zarafina: Nayo thirikari icoke gwakaga mathukuru toria mekaga tenen

Translator: Serikali ichukue jukumu ya kujenga mashule kama ilivyo kuwa inafanya kitambo

Zarafina: Andu no mateithike
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Translator: Watu watafaidhika

Zarafina: Uhoroini wa ciana icio itekwihota

Translator: Kuhusu wale watoto walemavu

Zarafina: Ucio ngwona uri uhoro wa alimu mangiheo counciling

Translator: Ningeona kama ni jambo la walimu waelimishwe

Zarafina: Tondu mwalimu riria ena shiana kirathi

Translator: Wakati mwalimu ako na watoto dani ya daraza

Zarafina: Angira kana kau kiugo 

Translator: Amwambie yule mtoto jambo

Zarafina: Ciana icio ciothe ikambiriria riu gutonya thiini wa mwana ucio

Translator: Wale watoto wengine wanamuingililia huyo mtoto

Zarafina: Kwo guo alimu nio magirire kuhe ciana cia discipline wega

Translator: Kwa hivyo ni jukumu la walimu kuwapa nmaagizo mazuri wale watoto

Zarafina: Nao aciari uhoro wa airitu kugia nda mari anini

Translator: Na hili jambo la wasichana kupata mimba wakiwa wadogo

Zarafina: Mwenaini wa aciari nao nondimere magie na uhoro wa gutara ciana iri nini

Translator: Kwa upande wa wazazi ningeuliza wawe tu wanaongoza vizuri wasichana

Zarafina: Nigetha mahote guthoma

Translator: Ili waweze kusoma

Com Kangu:  Asante basi, tupate bwana Thairu Kibe.

Thairu Kibe:   Commissioners,  my name is Tahiru Kibe,   I  am  the  councilor  for  Lari  Ward,  and  I  am  representing  all  the

Councilors.   The first point here I want drive home is The preamble of  Kenya Constitution should be the  first  verse  of  the

National Anthem
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Number two, The President should have a 51% of the total vote cast nationwide.  

Number three; The President should not appoint any senior personnel in the judiciary.  The appointments should be done by

the Judiciary Commission, appointed by the Parliament.  The President should be prosecuted in the event he breaches the rule

of the land.  The Commissioner of Police should not be  appointed by the President.   The salary/ allowance of the President

should  be  made  public.   The  President  should  not  use  public  vehicles  during  the  campaigns.   Salary  increases  of   public

servants should not be at the mercy of the President.  They should be vetted by the parliament and then awarded.   Heads  of

Parastatal  should not be  done by the  President.   Elevation  of  Local  Authorities  should  not  be  done  by  the  President.  The

Provincial Administration that falls under the docket  of the President,  should be done away with immediately.  There should

be total  separation of powers  between the Judiaciary,  Executive and the Legislature.  Permanent  Secretaries  should  not  be

appointed by the President  but by a select  committee elected by parliament.   When the President  retires,  he  should  have  a

monthly allowance given to him -  he should not be pauper. The President should be a member of a political party, but the VP

should be elected among the Kenyan community.  The minimum qualification of the future President  should  be  KCSE  level

with a pass.  He should be a man of integrity devoid of corruption.   No  MP should be below the KCSE level of education.

The President  should not be  above the law.  He should  not allocate public  land  to  people  without  being  questioned.   The

President,  VP  and  MPs  should  pay  the  income  tax  to  the  exchequer.  Mayors,  Chairmen  of  Local  Authorities  should  be

elected  by  the  people.  They  should  be  of  good  conduct,  academically  they  should  have  passed  KCSE,  and  should  have

passed  through  government  service  or  private  sector.   They  should  have  ten  years  experience  in  Managerial  level.   They

should go through vetting.  No  international treaties  should be entered into  without  approval  of  the  parliament.  E.g.  IGAD,

NATO or EUROPEAN UNION.  On East  African Community, no commercial on the treatarial  agreement should be done

without having been approved by Parliament.   The President’s trips overseas  should be vetted by the parliament as  they are

excessively  expensive  to  the  State.   The  President  should   not  carry  a  convoy  of  who  go  and  come  with  food  and  milk

powder  freezing the Kenya  market.  Taxation  in  Kenya  should  be  revised  as  it  is  excessively  high  among  world  countries.

Custom duties on imported machinery, and vehicles should be revised to give room for development-  It  is easier  to purchase

a car in Uganda that in Kenya!  

On power sector. The case of the rural areas.  VAT should not be charged.  People should be exempted from this tax.

The other point is about  the money deposited  by various groups in the rural areas  with the Kenya  Power  and  Lighting  Co.

There are people who pay money to the Kenya Power & Lighting  Co. and the money stays for even 20 years  without these

people having electricity.  This money should earn interest for the people from the K.P.L.C.   Other  private companies should

also  begiven  authority  to  construct  dams  to  generate  power.   There  shouldn’t  be  a  monopoly  of  Power  with  only  one

company. Commissioners those are few remarks for my fellow Kenyans. 

Com. Salome:  Asante sana bwana Diwani, mimi nina maswali machache kwako,  la kwanza umesema Rais asitumie gari za
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Serikali wakati  anafanya Campaign, hizi ni Campaign za siasa,  ama hata wakati   anafanya campaign zingine kama  za  afya  -

kama wakati anazungumzia habari za AIDs? bado asitumie magari ya Serikali?  Hiyo ni swali moja, ninamengine.  

Ya pili umetweleza kuwa elevation ya Serikali ya Mitaa ama za Mitaa midogo siziwe zikifanywa na Rais,   je  ungetaka Katiba

iseme zifanywe na nani?

Na la mwisho umetweleza  kuwa  wanainchi  wawe  wakimchagua  Mayor  ama  Mwenyekiti  wa  Serikali  ya  mitaa  moja,  kwa

moja, ungetaka pia achaguliwa kwa ile miaka miwili yenye bado  anachaguliwa wakati  huu, ama achaguliwe kwa muda gani ?

asante.

Com. Ratanya:   Bwana Kibe nina swali lingine, na hii ni kuhusu Provincial  Administration.  Na  hapa  umesema  Provincial

Administration  iondolewe  kabisa,  lakini  ningetaka  ufafanue,-  kwa  sababu  Provincial  Administration  inaenda  kutoka  Chief

mpaka Assistant Chief.  Sasa ni kiwango gani, kunao unataka waachwe hapo ama wote kutoka P.C.  mpaka Assistant Chief

waondolewe, na wakiondolewa hiyo kazi ambao walikuwa wanafanya, itafanywa na nani?

Bwana Kibe:  First  question was on which areas  the President   should use  the  government  vehicles  during  the  campaigns.

During the national campaigns he should not use the public vehicles. -  that  is  the  government  vehicles  to  do  the  campaigns

around the country.  He should not use government vehicles during the political campaigns.

The other question was on Mayors.  The Mayors  and the Chairman of the Local Authorities should be elected by the public

during the general election for a term of five years.  And at the same time, if they make any mistakes in office, they should be

vetted and disqualified for those seats.  

The other point on Provincial Adminstration.  You know, this is a colonial legacy DC,  DO and whatever.  We should change

their names so that they fit in the modern world.   We may call them Provincial Secretaries  or  Official Secretaries  to remove

this colonial legacy of District Commissioner. 

About the Chiefs his work can be done by a Councilor of the area.  Thank you.

Com Ratanya:  I want to ask a question about the elevation of Local Authorities. (inaudible) 

Bwana Kibe:  Now,  we  know  if  the  President  comes  to  Kimende  and  he  says,  “Kimende  becomes  a  municipality”.  This

should  be  done  through  Parliament.   Even  recently  he  elevated  Mombasa  to  a  City  without  approval  of  Parliament.

Everything should go through Parliament for approval.  

45



Com. Ratanya:   Asante sana basi  tupate bwana Peter  Karanja.   Uko na swali kuuliza bwana  Councilor.   Councilor  kuna

swali kutoka kwa mtu pale moja, bwana karanja ngoja kidogo,

Mtu mmoja:  My question is  on what you have mentioned about  srapping the Provincial Administration.  Sisi  tukiwa  raia,

when we are in an area like Kimende,  tunataka security.   Kwa hivyo ikiwa tunaweza kuiondoa Provincial Administration, na

mimi niko na nyumba Kimende, unaweza kukuta pengine kuna watu wametengeneza changaa,  na niwaulize waondoke huko,

nani tanisaidia?  

Bwana Kibe:  The Commissioners, it is known, even in this locality of Kimende here,  there are  many awful things which are

being done, inspite of the fact that there are administrators. I recommend the Police and the Askaris  of the Administration, be

under the control of the Councilors of the areas and they can do as well as Provincial  Administration.

Com Ratanya:  Asante. Basi wacha tusikize Karanja.  Bwana Councilor hukuwa umemaliza na wale pale.

Peter Karanja:  My name is Peter Karanja.  

Com.  Ratanya:   Tusikize  tulisema  mwanzo  tukubaliane  kila  mtu  apatiwe  nafasi  ya  kusikizwa  na  wale  wanao  zungumza

wakati tunataka tusikize Karanja, tafadhali msiendelee kufanya hivyo.

Karanja:  My name is Simon Peter Karanja a small scale dairy farmer.  I have gone through this book from the starting up to

international relationship for approval of organizations.  The first one I would recommend in our Constitution today,  we don’t

have a preamble,-  I  will just have to go on a summary. The preambe which we need is one which describes  and states  the

situation of all Kenyans, and which reflects the objectives and aims of all Kenyans, which addresses the will of the people  and

supremacy of the people and the common experiences of Kenyans, which should reflect the following:-

• National Anthem should be in the preamble,  how we attained independence to bear  all ethnic groups  which

are in Kenya as well as those who are  along the Kenya boarders.-  Because we have got people   like Masai

and   Somali  who  are  along  the  border  of  our  Kenya  border.   Also  in  the  preamble  it  should  state  the

qualification of  who qualifies to be  a President,  a Member of Parliament or  a Councilor.   And who qualifies

to hold public office.  

• Directive, principle  of  state  policy:  To  have  a  preamble,  Separation  of  powers  from  the  three  arms  of  the

government, that is the Executive and the Judiciary and Legislature and who to appoint  the Ministers,  Public

Offices Commissioners and so on.  
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• Then I come to constituency supremacy: The Parliament can be allowed to change Constituion with 65% of

vote but it must request the people through a referendum. 

• I  come  to  citizenship:   One  should  be  regarded  as  automatic  citizen  of  Kenya,  by  right  of  birth,  a  Kenya

citizenship can be acquired through registering in Attorney General’s office i.e if you are an immigrant, you can

be registered there.  

• Then  I  come  to  defence  and  national  Security.   The  discipline  of  forces,  that  is  Military  and  Paramilitary,

Police,  Prisons  and  so  on  should  be  established  by  the  Constitution  for  so  long  our  Constitution  does’t

establish them - and I have written how they can be established.

• Political Parties:  Political parties should play other roles than political mobilization, -such as income generating

projects and that is why we do see our political parties  are  so poor  in the country,-  because  they don’t have

other projects.   The Constitution should state  if a party is ruling party only after the general election.  I  have

written how this can be.  In case  of funds they can be financed by the  public  because  they  are  doing  public

work. And these can be financed as to the seat each Political Party has in ratio number.  

• I come to structure and system of government.   Kenya should retain a system of government which we have

today.   We should adopt  a Parliamentary sytem of government in which a Prime Minister is appointed from

majority  party  in  Parliament  and  President  more  or  less  ceremonial.  The  powers  of  the  President  to  be

ceremonial, Prime Minister to head and form the Government. The rest are within the paper

• The  Legislature:  The  function  of  parliament  should  be  expanded  to  adminsitrate  law  or  judicial  review  of

offical action, code of ethics for Public Servant  and so on.   And there is an area  here I should mention. The

PSC should determine the salaries and benefits of the MPs in conjuction the Ministry of Labour and COTU.

• Then I come to the Executive.  The Constitution should specify the qualification of  Presidential  candidate  as

follows.  He must be   a man of stable family.  He should have a  good  moral  and  ethic.   He  should  have  a

basic education. 

• I come to the Judiciary.  The system we have in our judiciary is adequate.  But there is a section I will mention

on  the  Chief  Khadhis.  The  Islamic  should  be  appointing  the  Chief  Khadhis  who  will  be  approved  by
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Parliament. Khadhis  Court  should  not  handle  other  matters  related  with  Islamic  laws,  other  than  marriage,

divorce,  and succession,-for  this is not an Islamic Country.   The Judicial powers  of  the  state  should  not  be

vested  exclusively in court.  We can have bodies which can exercise judicial powers such as industrial courts,

native tribunals .

• Local  Government.  Mayors  and  Councilors,  Chairmen  ,  should  be  elected  by  the  people  directly.   The

current  two  years  terms  fo  Mayors  and  Chairmen  is  not  actually  it  should  be  5  years  of  term.  The  Local

Authority should work independently. The rest are within the paper.

• Electral Systems & Process.  We should practice  representative sitting in electral  systems.  We should retain

the simple majority rule as  the basis  of winning election. We should have some seats  in the reserved  for  the

specific  interest  groups.  The  groups  which  should  be  considered  should  be  handicapped  people,  COTU,

Bishops and Khadhis.  We should not hold Presidential, parliamentary and civic elections simultaneously. We

should start with Civic then Parliamentary and then Presidential.  

• Basic Rights:  Our Constitutional provivison for fundamental Rights are  not adequate.   The other rights which

should be entrenched in the  Constitution  are  the  Right  to  get  treatment  at  work  place,  the  Right  to  decent

salaries, the Right to belong to Trade Unions, the Right of food,  the Right to medicine and medical care,  the

Right to edcution the Right to physical and mental health, the Right to calturalilze, the Right to decent  housing

and the Right to development the Right to healthy and clean environment.  

• Other basic needs of Kenyans which should be guaranteed in the Constitution I have mentioned in paragraph

2 .

• I come to the Right of vulnerable groups.  The interest  of  women are  not fully guaranteed in the Constitution

and women Rights should be addressed  as  of any other Kenya.   The interests of people  with disabilities are

not fully taken care of.  The Constitution should address the disabilities with special  and interest  concerned to

them.  The Constitution should guarantee  and  protect  the  Rights  of  Children  like  any  other  Kenyan.  Other

groups which should be considered vulnerable are the nomads eg. Masai, Somali and Turkana etc.  -  because

they  move  from  place  to  place  when  grazing  and  their  area  is  very  dry.   The  Constitution  should   make

provision for a affirmative action in favour of women and other vulnerable groups. 

•  Land and property Rights.  This is a very sensitive issue.   The individual should have the outright, ownership
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of the land.  The government should have the power  to compulsorily acquire private land for any purpose.  –

But, it must compensate the owner with another land and development therein.  The Government or  the Local

Authority or  the State  should not have power  to control  the  use  of  land  by  the  owners  or  occupiers.   The

issues concerning transfer and inheritance of land as  per  the Constitution should be.   Transfer  from  seller  to

buyer, inheritance by wife from husband and vice versa, inheritance from parent by children. There should not

be a ceiling on land owned by an individual.  For instance, if we do say that and we do say we are democratic

country, and them we put a ceiling on land ownership then our constitution will be  allowing dictatorship.   Men

and women should have equal access to land if a woman buys a land.  

Com Kangu:  Summarize now because your time is over.

Bwana  Kibe:  Now,  when  I  come  to  my  summary  I  would  recomdmend  that  the  Constitution  ensures  and  retains  the

availability of the document, to every bookshop, and written in a simple language which every Kenyan can understand, also to

be taught in our Schools from std 5 up to University.  Simply the document that we have today is written in a very technical

language which  when reading you need a dictionary. And that all I had. 

Com.  Salome:   Thank  you  very  much,  that  was  a  very  comprehensive  piece  of  presentation,  I  have  just  one  or  two

questions.  You talked about Rights of such vulnerable groups being addressed by the Constitution, including the Women, the

Disabled the Pastoralist.  But you did not give us concrete issues on how we should deal with this.  If you have thought about

it, I would like to share your thoughts. Okay, thank you very much.

Volunteer:  Thank you na please, nituronire tiwega tondu guku gwitu kwi heho na niukwenda gwika maundu na rua na uigue

uria  kurathii,  handu  ha  guthii  kunyua  cai  kambi,  turoria  atumia  aitu  a  itura  riri  mathondeke  gacai  kanini;   haria  karia

mekumwenderia very cheap handu ha guthii kambi.  Riu niundu ucio handu u-waste time ugithii kambi na niurenda kuigua just

take a cup of tea  there,  and  come  back  waigwa  ni  wanyota  ugathii  hau  ukanyua  gacai;  ni  hau,  ni  marendia  na  nimarendia

cheaply, ugacoka.  Thank you.

Com. Kangu:  Kwa wakati huu nataka tumpatie mheshimiwa nafasi na yeye aweze kutoa maoni yake.   Amewasikiza na sisi

tusikize yeye. Kama unataka uzungumzie watu wako kwa lugha ya Kikuyu, Kiswahili ama English,- you chose-  I know you

can not talk Kiluyia  I would have asked  you to speak  Kiluyia. But Pastor  will help me if you chose to use Kikuyu.  Thank

you. 

Hon Phillip Gichuru Gitonga: Commissioners,  first let me take  the opportunity to welcome you to Lari and  also  to  thank

you for keeping your word.  When you were here last time, I had an opportunity to air my views. My name is Philip Gichuru

Gitonga,  the MP for Lari Constituency.  I just start  by welcoming the Commissioners to Lari.   And also state  that I am glad
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that they have kept their word. - Because when they were here last that was in Febraury,  I did mention that the people  were

not prepared to give their views, because the Civic educators had not had time to go round.  Even today they have not acually

reached every corner of this Constituency to train the people so that they know exactly what is expected of them.  But at  least

they  have been able to train some people, or  to teach them what is all about  the Constitution.  And I am glad that you have

come back.   I  had just started  by saying I am not quite sure if I should start  giving my views either in Kikuyu or  in  English.

The last I gave my view in Kikuyu because, that is the language that even the very old here understand.   And since I gave my

views last time I will be brief so that I will be able to give the opportunity to the other people here to give their own views.  

So I think I will need an interpretor.  “Ndiroiga ndirenda kwaria na gikuyu na tondu ingo iyo ingi ni ndaririre,  ngwaria na njira

nguhi muno nigetha andu aria matari guku, maigue maundu maria ndoigire.  

Translator:  nasema nataka kuonge na kikuyu ili wale hawakupata nafasi wasikie

Hon. Gitonga:  Na nigetha nao he kamweke andu aria angi matahotire kuheana uira wao kana kwaria mahote kwaria.  

Translator:  Ili niwape wengine nafasi ay kuongea siku ya leo

Hon. Gitonga:  Kwoguo ni nguthii ngitukanagia na githungu.  

Translator:  Kwa hivyo nitachanganya na kizungu

Hon. Gitonga:  Ni tondu ni kuri maundu mamwe amtangihota kugweteka na gikuyu.  

Translator:  Maanake kuna mambo mengine ambayo siwezi kusema kwa kikuyu

Hon. Gitonga:  Wa mbere ni uhoro ukoneinie na preamble.  

Translator:  Jambo la kwanza ni Preamble

Hon. Gitonga:  Yani kuga kiria bururi uhana.

Translator:  Kusema jinsi nchi inakaa

Hon. Gitonga:  ugithoma Katiba ya America yambiririe ati andu other Ngai amombire maiganaine.  

Translator:  Ukisoma ile katiba ya nchi ya Ameriaka inasema watu wote ni sawa mbele ya mwenyezi Mungu

Hon. Gitonga:  Na kiu hihi nikio gitumite bururi wao uthii n ambere. 

Translator:  Na labda hilo kjambo ndio imewafanya waendelee sana

Hon. Gitonga:  Niundu gutiri mundu uteri bata mbere ya Ngai.  

Translator:  Maanake kila mtu amekamilika mbele ya Mungu
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Hon. Gitonga:  And so we would like to see  a preamble in the new Constitution.  

Translator:  Na niundu ucio nitukwenda kwona undu to cio thiini wa Katiba itu.  

Hon. Gitonga:   A preambe that sets  out our vision, our philosophy and the objective  of  this  country.   That  will  guard  the

liberty of this Country.  And in so doing then, we shall know what our vision is in the future.  

Kwoguo nguthii ngitukanagia na githungu nigetha maria itangihota kugweta na gikuyu ngaweta na githungu. 

Translator:  Kwa hivyo nitachanganya hiyo mambo  na yale siwezi kusema na kikuyu nitasema na kingeleza

Hon. Gitonga:  Undu uria ungi ni kindu twitaga na githungu the Billof right.  

Translator:  Jambo lingine ni kuhusu haki

Hon. Gitonga:   Tondu ona umuthi  onaangikorwa  kwi  na  maundu  mandikitwo  ti  ma  iganu  tondu  no  turona  maundu  maria

marekika thiini wa bururi uyu.  

Translator:   Hata ikiwa kuna mambo ambayo imeandikwa bando haijatoshea sababu tunaona yale inaendelea katika  Inchi

hii

Hon. Gitonga:  Andu amwe magathinio na angi makoragwo na gukaga kuria meguthii. 

Translator:  

Hon. Gitonga:  Na maundu macio no muhaka tugie na uria tungihota kumagitira matigekike. 

Translator:  na hayo mambo klazima tuwe na jambo la kusimamisha yasitendeke.

Hon. Gitonga:  Kiria kingi ingienda kugweta ni uhoro ukoneine na giti kia President. 

Translator:  jambo lingine ni kuhusu kiti cha Rais

Hon. Gitonga:  Riu ungirora thiini wa katib iria tinayo, 

Translator:  ukiangalia kwa ile katiba ambao tunatumia wakati huu

Hon. Gitonga:  hihi ingienda kuga na ciugo imwe ndahota kuga President wa bururi uyu kai matuku maya no Ngai-i 

Translator:  ninaweza sema Rais wa nchi hii kwa wakati huu anakaa kama Mungu.

   

Hon. Gitonga:  Tondu egutua undu uria oiga ucio utuikaga ni guo watho, 
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Translator:  Maanake jambo atasema inakaa kama sheria

Hon. Gitonga:  Tungienda hinya wa President unyihanyihio. 

Translator:  Tungetaka uwezo wa Rais Upunguzwe

Hon. Gitonga:  Ugayanio ta maita meri.  

Translator:  ugawanywe mara mbili

Hon. Gitonga:  President atigwo uria tugaga na githungu as head of state.  

Translator:  Rais awe kiongozi wa nchi

Hon. Gitonga:  Nake Prime Minister atuike mutongoria wa thirikari kana head of the government.  

Translator:  naye Prime Minister awe kiongozi wa serikali

Hon. Gitonga:  Nigetha prime minister tongu mungirora President umuthi ndathiaga bunge. 

Translator:  ukiangalia sasa Rais siku hizi aendi bunge

 

Hon. Gitonga:  Ona angika mahitia hatiri andu. 

Translator:  hata akifanya makosa MPs hawana maswali kwake

Hon. Gitonga:  tukwenda mundu uria uratongoria thirikari akorwo ni MP nieguthii parliament na akorio ciuria ni members a

parliament. 

Translator:   tungetaka  ule  ambaye  ataongoza  nchi  hii  awe  anaingia  kwa  bunge  na  ayajibu  yale  maswali  yataulizwa  na

wabunge

Hon. Gitonga:   No twende kugie na VP uria urikorago niwe ungitigwo aikariire giti President angithii.  

Translator:  tungetaka tuwe na naibu wa Rais ambaye ataachiwa wathifa Rais akiondoka

Hon. Gitonga:  Ingienda kuona President na VP magithurwo ni muingi wa thi wa Kenya.

Translator:  ningetaka kuona Rais na naibu wake wakichaguliewa na wananchi wa kenya

Hon. Gitonga:   Na President agakorwo na Constituency akorwo constituency ni bururi wi wothe. 

Translator:  na Rais asiwe mbunge wa tarafa yoyote, awe tarafa yake ni nchi ya Kenya .

Hon. Gitonga:  Uguo ni kuga VP na President matigukorwa me members a Parliament.  
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Translator:  kwa ufupi ni kusema Rais na naibu wake hawatakuwa wabunge 

Hon. Gitonga:  No no muhaka mathurwo ni muingi wa Kenya. 

Translator:  lakini ni lazina wachaguliwe na wananchi wa Kenya

Hon. Gitonga:  Tondu nio marinyitagirira maundu ma bururi uyu.  

Translator:  maanake ndio watakuwa wanaongoza hii nchi

Hon. Gitonga:  No riu warora tauria gutarie President ari na constituency yake, na ningi ndokaga bunge.  

Translator:  lakini kwa wakati huu ukiangalia Rais ni mbunge na tena haonekani kwa bunge

Hon. Gitonga:  Mahinya maria enamo na inegene riria tukoragwo na rio rikonainie na provincial adminstration, 

Translator:  uwezos wake na hata kuhusu provincial administration

Hon. Gitonga:  niundu President niwe wandikaga andu other a thirikari. 

Translator:  maanake yeye ndie anaajiri watu wote wafanyi kazi wa serikali

Hon. Gitonga:  All the civil servants, wherever they are and whatever they are, are the plessure of the President.  

Translator: Aruti a wira othe a thirikari mari “at the pleasure of the President”.

Hon. Gitonga:  Na kwoguo aona angika atia no muhaka amenyage haria mucara wake na maundu make mothe maroima. 

Translator:  kwa hivyo hata akifanya jambo gani lazima anajua mshahara wake utatoka wapi

Hon. Gitonga:  Angi matirutagira bururi wira marutagira President wira.  

Translator:  hatumikii nchi ya Kenya lakini wanamtumikia Rais

Hon. Gitonga:  Tungienda andu ta acio akorwo ni aruti a wira a thirikaria korwa ni amb. PCs, 

Translator:  tungetaka watu kama wale wafanyi kazi provincial administration na hata mabalozi na PS 

Hon. Gitonga:  Permanent secretaries makorwo makirutira bururi wira. 

Translator:  wawe wanaitumikia nchi ya Kenya.

Hon. Gitonga:  Na ucio ni guo undu uria munene.

Translator:  hilo ndilo jambao maalum ama muhimu.

Hon. Gitonga:  Prime minister nake ona noakorwo na constituency yake,
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Translator:  waziri mkuu inawezekana awe ni mbunge

 Hon. Gitonga:  tondu eguthurwo ni President kuma kiama kiria kina abunge aingi.

Translator:  maanake atachaguliwa na Rais kutoka kile chama chebye kimeakilishwa kwa wingi

Hon. Gitonga:   Na Ministers makoragwo maomite kiama kiu kiri na andu aria aingi thiini wa bunge.

Translator:  na mawaziri wawe wamechaguliwa kutoka kile chama kimewakilishwa kwa wingi katika bunge

Hon. Gitonga:  no marikia guthurwo kana prime minister arikia guthurwo aheane maritwa ma mawaziri, 

Translator:  lakini waziri mkuu akichaguliwa apeane majina ya mawaziri  

Hon. Gitonga:  thutha ucio parliament yacemania,

Translator:  baadaye bunge ikikutana

Hon. Gitonga:   icirie uhoro wa all ministers na Prime Minister mone kana ni maigirirwe gutongoria thirikari.  

Translator:  ifikirie kuhusu hawa mawaziri na waziri mkuu kama wanastahili kuongoza

Hon. Gitonga:  That means that the parliament should pass a vote of confidence on a newly appointed government.  

Translator:  ni undu ucio bunge ihitukie watho ati andua cio nimetikirikite kana mena uhoti wa gutongoria

Hon. Gitonga:  And if that government faild to perform, 

Translator:  na thirikari iyo ingiremwo ni gutongoria

Hon. Gitonga:  then parliament again should have the power to carry our the vote of no confidence.

Translator:  bunge iyo ikorwo nohoti ya kuga matingihotana marugamio guthii na mbere

Hon. Gitonga:  The next thing I would like to state is about the general election. 

Translator:  Undu uria ungi ingigweta niundu wa ithurano

Hon. Gitonga:  The new Constitution should make it illegal that date of election should be use as a secret weapon. 

Translator:  katiba yuge ati gutiagiriire gukorwo ithurano iri hitho

 Hon. Gitonga:  Ungirora Katiba ya America njoke okuo riingi.  

Translator:  ukiangalia katika katiba ya America,
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Hon. Gitonga:  Uthenya wa githurano niuikene na muthenya uria President akehitihia niuikene. 

Translator:  siku ya uchaguzi inajulikana

Hon. Gitonga:  No guku nituonaga ringi na ringi uhoro ucio wa muthenya ucio ni guthurwo uthuragwo ni mundu uria ureciria

niekuhuthira niguo atorie angi. 

Translator:  lakini hapa hiyo siku haiweleweki vizuri maanake inachaguliwa na yule mtu ambaye anaficha iwe siri ama vimbo

kwake

Hon. Gitonga:   Na ta uria turonire githurano kiria kirigite. 

Translator:  kama tulivyoona kwa ule uchaguzi uliopita

Hon. Gitonga:  Ona maundu mothe matari maranirirwo 

Translator:  hata kama yale mambo mengine ambao hayajatangazwa

Hon. Gitonga:  President nia hitithitio. 

Translator:  watu wanajua kwamba Rais ako baada ya mambo ambayo yalifanyika kitambo

 Hon. Gitonga:   Tene muno andu macokaga kumenya  President  niehitithirio.  Tungienda  kumenya  muthenya  uria  kithurano

gigwikwa thutha wa miaka itano.  

Translator:  tungetaka kujua siku uchaguzi utafanyika, kabla ya miaka tano

Hon. Gitonga:  Nigetha andu othe magakorwo mehariirie. 

Translator:  ili watu wote wawe tayari

Hon. Gitonga:   Akorwo ni uria urituika Prime Minister akorwo ni President akorwo ni MP. 

Translator:  kama ni yule atakuwa Waziri mkuu, Rais ama Mbunge

Hon. Gitonga:  Ndathii na mbere ningugweta uhoro ukonainie na majaji kana judiciary.  The credibility and independence of

the  judiciary  has  been  seriously  compromised.   Because  of  political  interference.   We  would  like  this  interference  to  be

removed  and  I  belief  the  executive,  judiciary  and  parliemant  should  be  autonomous  from  each  other.   Tondu  akorwo  ni

President  aheo hinya wake.   Parliament ikorwo na hinya wayo,  na judiciary ikorwo na hinya  yake.   Akorwo  ni  umuthi  uyu

majaji maappointagwo ni President.  No onaangikorwo ni twiragwo matiiragwo uria megutua cira nitui uria gwikikaga. Umuthi

uyu iona mundu athii igotini niaumaga kuu akimenyaga kai ndigwiciiria ni ngutuirwo na kihoto i. Uhoro wahota kuma na iguru.

Riu kwoguo ingienda judiciary ikorwo ni ikuhota gwihikaria.  Na  andui aria meguthureo mathurwo niundu wo ria mena uhoti

wa gutua maciira. Umuthi uyu onaukaigwa muingi ukuiga andu acio amwe ona matiri na githomo gia kuigana.  Na  matiratua
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cira na kihoto.  

Uhoro ungi niundu wa Katiba,  tondu twarora  Katiba iria ikuo riu,  turoiga  ti  njega  tondu  wo  ria  ithiite  igithukagio.   Na  uria

tungienda tungienda Katiba itanashenjio handu ona hanini, ndigashenjio na anything less than 2 thirds majority ……na nigetha

tuhote  guikara  na  Katiba  iria  yagiriire  kuringana  na  uria  …tondu  ino  niyo  Katiba  ya  mbere  ya  andu  a  Kenya  guikara  thi

makoiga  uria  mekwenda  yandikwe.  Iyo  ingi  yathondekeirwo  ruraya.   Na  nikio  kwina  bata  riria  andu  meguka  makariria

commissioners makoiga  uria mekwenda.  Moige uria mekwenda.  Ningi nitukwenda Katiba iheane kamweke ati no kugie na

thirikari tondu twina ciama nyingi riu kugie na thirikari ya government of  national  unity  or  a  coalation  government.   Nigetha

thirikari onayo ihote kuruta wira.  Ona tariu riria turorete githurano, niturona hihi Commissioners aya kana nimakuhota kurikia

wira uria mahetwo ni andu a Kenya marute.   Nguga ati uhoro ucio wa Katiba ndukanyitithanio no uhoro wa Commissioners

kurikia wira wao.  It  should be completely delinked  from  the  work  of  the  Commissioners.   Nigetha  commissioners  marikie

wira wao uria kwagiriire.  This then will be the opportunity that if we had a Coalation or  a Government of National unity,  to

preside over a general election so that we can go on with a general election as planned.  I  personally I do not see  the need of

extention of the Parliament but I  see  the  need  of  extension  of  the  Commission.The  work  of  the  Commissioners  should  be

extended.   But  parliament  should  not  be  extended.   We  should  go  ahead  with  election.  -  so  that  at  least  those  with  the

mandate,  and will like to come back,  should be given the mandate to  continue  by  the  public  or  the  peole  of  Kenya.   Ona

kamweke kau tugie nako nigetha onae President athii ehere rii tondu ihind riake niithiru.  Tondu Katiba iria ikuga niagiriirwe ni

guthii ni iria twina yo.  

Kiria kingi  ni uhoro ukonaine na County Councils na ingienda kuona county councils ihetwo hinya nigetha makahota kuitukia

maundu  maria  makonaine  area  ciao.  No  maundu  makonainie  na  ithak  na  ni  ngwaria  uhoro  ucio  thutha  hanini,  na  plots,

ngwitikani na aria mekuga ati kanju hi hau ta ihana ata trustee kana aria mahetwo wira wa kugitira indo cia mundu. 

Kirira kingi ingienda kugweta ni uhoro ukonainie na raiya a Kenya,  ciana iria iciariirwo nja ya Kenya ni cia Kenya.   No  ningi

acio nonjitikire magie na dual citizenship. Raiya ya  kuria  maciarirwo  no  moka  guku  matikerwo  ati  no  muhaka  matigane  na

uraiya wa kuria marari.  No  mundu angikienda ri no atige uguo ni kuga atiriri  mundu  oka  nakorwo  aciaritwe  ni  aciari  aria  a

Kenya ri,  ona akorwo acicriirwo nja ri,  oka  guku agie na all the rights that  the  Kenyan  citizens  have.  Kwoguo  uria  ngugite

ngugite ndikwaria muno, no kwina maundu maingi ingienda kwaria, no ni we ga kugweta uhor ukoneine na ithaka na migunda.

  Uhoro ukoneine na migunda na ithaka ni uhoro urehete thiina thiini wa bururi uyu.  No undu umwe uria urehete thiina ni undu

wa haria ngugite President ena hinya wa gwika maundu mothe.  Uguo ni twagirirwo ni gwiciria uria twagiriirwo ni gwika nigwo

tugie na commission.  Na  commission hiyo niyo irikoragwa igitua uhoro wothe ukonaine na mugunda.  Umuthi uyu President

niwe uheanaga migunda kuria ekwenda na riria ekwenda.  Onanikio turona mititu miingi ni guthira ithirite.  Ta andu a guku lari

ni tui uria mititu ithukitio. Na  ithukitio ni andu aria magiriirwo ni makimimeyerera.  Na  andu makaga magaaga makaga  hinya

wa kumigitira.  Tondu  meguikara  makaigwa  hau  niaraheanirwo.   Na  warumirira  ukona  muheani  no  munene  wa  bururi  uyu.

Tugwiciria ni kwagiriirwo ni kugia na commission iria iri rugamirira maundu mothe makonii ithaka na migund thiini  wa  bururi
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uyu. Nigetha onakorwo tondu kwina makabira maingi, ona commission iyo imenyagiririe ithaka cia andu acio.   The custodian

of public land and public utility land, forest  and rivers and  so  forth  should  be  community.  I  do  not  need  to  say  very  much

because I had already presented my paper  last time, but any idle land particualry owned  by  “absent”  landlords,-  there  is  a

case in point in coastal  areas,  and some parts  of the white highlands.  There are  tracts  of  land  which  are  owned  by  absent

landlords.  “Migunda teyo yagiriirwo ni kwoyo ni thirikari igairwo andu aria matari  na  migunda.”   No  kwina  watho  ugite  ati

thirikari noyohe migunda teyo ihe andu ngikorwo ni to interest of the public.  Noti mugunda to cio ukioywo nigetha unengerwo

mundu murata wakwa tondu e thiini wa kiama giakwa.  It should be done in the public interest and the public interest could be

as well be the poor of this country.  I think that is all I had.

Com. Salome:  “Thank you muno” Mheshimiwa wa Lari na nithengiu niundu wa gutwamukira guku itura riaku.  Ni ndiri na

ciuria igirinini, niwaria uhoro wa ciana igiri iciaritwo ni muciari wa kuma bururi  uyu,  ndunaria  uhoro  wa  mwana  uciaritwo  ni

muciari umwe wa kuma Kenya.   Katiba iria iho riu  onangorwo  muciari  ucio  ni  mutumia.   Ndina  ciuria  igiri,  kiuria  gia  keri,

woiga kugie na kiama kiria/gikundi giakurora uhorowa migunda, ino inoutiganu na iria twina yo inda riri kana urenda kuga niyo

iyo tu kiama kiu kirarora migunda githii na mbere.  Undu uria ungi ni migunda iyo ungiona thirikari ikiyoya kana kuhe andu aria

matari an migunda?  Andu aya ene migunda mekuheo mbeca kana mekuriwo atia?

Councillor:  Okay, reke  nyambiririe na kana, oke

Com. Salome Muigai:  Mheshimiwa ndina kiuria kingi haha, niugire aruti a wira othe a thirikari mathurwo, nitui ni kuri na--

Com.  Kangu:   Thank  you  very  much  Mheshimiwa.   Ningetaka  kusema  saa  saba  watu  wawe  na  short  break,  watu

wanyooshe miguu kidogo ndio turudi tena saa nane kamili. Lakini kwa sasa tumuite Mrs Miriam Njagi

Miriam Njagi:   Thank you Commissioner,  Constituency Committee,   Ladies and Gentlemen, I  just  want  to  talk  on  a  few

issues especially those relating to farming and my name is Miriam Wangui Kiarie, from… and I am a farmer.  I  can say I want

to  think I just read through because  … I want to discuss …and I will from my hand written notes.   “Everybody agrees  that

farming is the back bone of this country and yet poverty abound in the rural areas.   The Constitution must make sure that the

farmer enjoys fruits of his labour.” And I will explain:

• No import of farm produce should be allowed.  Farmers are capable of producing if given a chance.  

• Extension of  corruption …proper projection will be  made and cases  of overall …..will be  avoided…the

farmer not to produce.  
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• Roads should be maintained well, so that marketing of produce from every corner of Kenya can be done.

  

• The other thing is that…..should be encouranged

• All  taxes  and  levies  on  farm  produce  should  be  abolished  to   give  agriculture  its  important  and

economic….

• All those involved in what we call  “economic sabotage” should be delt  like they  have been committed a

crime against the  and jailed for life.  Where a farmer unsuspectedly buys and plants bad  maize ,  I  would

say an economic sabotage has been committed. In other  words  the whole process  will leave  the  farmer

poorer and we are not just talking about one farmer,  it is the whole country.  Former KARI farms should

be reclaimed to their original boundaries and well funded to ensure they continue  to  effectively  do  what

they  were  intended  to  do.   That  is  carry  out  research  to  improve  food  production.   They  should  be

managed as parastatals, seconded by the Ministry of Agriculture.  

Com. Ratanya:  Yes wale wa nyuma hawasikii jaribu uzungumze ukitumia MIC ndio wale wa nyuma wasikie

Miriam:  Riu ni uraigua?  

Subdivision of land: These have been sub divided into uneconomic portions and should be avoided.   The government should

be able to work out  what  economic  acreage  is  required  for  Coffee,  maize  production  etc,  and  that  should  be  left  at  that.

Becaue when we begin to cut land into small proportion, then the farmer does not get anything in any case.   The other thing is

that  there  should  be  a  land  ceiling  of  say  200  acres-  that  will  mean  that  more  prople  will  be  economically  involved  in

agricultural production and that land does  not stay idle.  The government should reposess  all land exceeding 200  acres  and

give  it  to  the  poor.   The  poor  should  be  idendtified  by  the  local  people..   The  government  should  keep  off  agricultural

production activities.  In our area  Nyayo Tea should be distributed into parcels  of  five acres  and given to  the  poor.   They

should not be allowed to uproot these bushes. And like I said before, the poor should be identified by the local people.  

Land: During land consolidation, 

Com Kangu:  Wale wanaozungumza huko nyuma tafadhali mpatie mama Kiarie nafasi aelezee mambo yake.

Miriam::  During land consolidation,  locals gave portions of their land to be  used for community development.  -  A case  of
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somebody sitting in the government or  a Local Authotiry office, looking after such plots.   This should not happen.   All  such

land should be repossed  and returned to their former owners,  -which is the community and decide what to do with it.   The

other thing is that, as in agriculture, those who sabotage the economy through fake land transactions should be jailed for life.  I

am thinking of a situation where farmers go to buy land is given a title deed that is labaled but it form out to be just paper later.

It is shameful if a government office could be used for  such  a  purpose.   Acquiring  land  in  Kenya   is  very  expensive,   it  is

serious business and every one in that chain should be serious.  

Constitutional supremacy: The power to change Constitution remains with its makers -  and these are  the voters.   Referedum

organized by the Electoral Commission should be used to cover it.  

The Legislature: All appointments made by the Executive should be thoroughly vetted by Parliament.  That is nominated MPs,

Judges, Heads of Parastatal and so on.  Being a Member of Parliament should be a full time job, like any other employee they

should sign some kind of contract  commiting themselves to working within  specific  boundaries.   Serious  contribution  in  the

House  and  so  on.   The  Clerks  of  the  General  Assembly  should  be  empowered  to  publicly  warn  an  MP  who  does  not

measure-up and voters shoul do referendum to decide whether to recall the MP.

Moral and ethical standards should be set for MPs: the voters should not only get to see  the MP but the whole family should

be scrutinized and declared fit by the voters to represent them.  MPs should be University graduates  and their salaries should

be determined by a Board elected by the voters for that  purpose  as  necessary.   Elections day should be in the Constitution,

so that no one is disadvantaged.  The Constitution can therefore require that the elections are held every third Friday of the 12

th month every five years.

Constituencies: Boundaries should take  into consideration the number of voters  -  not physiscal size.   The  number  of  voters

should be about the same in all Constituencies.

Basic Rights:  The  Government  should  ensure  that  all  Kenyans  enjoy  basic  Rights  like  Right  to  water,  security  and  so  on

welfare should be given to the unemployeed youth, who have no land to built

Cultural, Ethnic and Region Diversity: While every Kenya has a right to enjoy certain privileges, the government should ensure

that boundaries relating to culture,  ethnicity  and  regional  diversity  are  respected.   In  this  respect,  censorship  of  movies  on

Televisions should be re-  introduced.   Those who wish to see  nudity or  even violent films.should  go  to  theatres  licenced  to

show such. Thank you bwana Commissioner.

Com Salome:  Thank you very much madam, that is very comprehensive,  I have only one question for you.  You said that

the youth who have no jobs  or  who are  not employed should be given welfare,  when people  who are  the youngest and the
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most strong in a Nation start drawing welfare, what are we going to do with the elderly that are already too tired to be  able to

till.?  

Mama Kiarie:  Well, the situation as  it is today,  is  that  most  of  the  people  you  see  idling  around  are  young  and  they  are

unemployed,  they have no shamba to till  and  nothing  to  do.  So,  rather  than  ,-just  let  them  to  keep  themselves  busy,  and

looking to the parents for support and the parents don’t even have the means of this support, I think it makes sense if they are

made to feel that they are  part  of the society and in order  to support  themselves with simple things  -  you  lose  the  personal

dignity when you begin asking a 25 years  person to go to and ask for  bust  fare  from  his  parents  because  he  doesn’t  have

money to spend on fare.   I am suggesting that they should be given some kind of welfare so that they can take  care  of their

basic needs.

Com. Salome: Madam I don’t want to engage you in an arguement and I am not even allowed, all I  am saying is that if we

are looking for a solution, is the solution giving our youth with all their energy ,and with all their enthusiasm, and with all they

have as a potential in a country.  Is that the best  solution, is that the best  way forward giving them welfare or  do we need to

look at long term solution?  You  need not to have thought about  it,  I  am just asking whether it is something that we need to

look at in a broader way so that we engage their energy to ensure that they helped to build this country.

Mama Kiarie: Madam, to this point I agree with you and I am not talking about  the young person who cannot----  we are

talking about the unemployed youth that have no where to go they have no land to till, we are  talking about  those.   If we can

employ them, then the question of welfare would not arise.  

Com. Kangu:  Thank you very much. Tuchukue mtu wa mwisho kama hatujachukua break. Peter Kinuthia.

Peter Kinuthia:  Hello every one? I am Peter  Kinuthia, I come from Kijabe and I have the pleasure to air my views to the

Constitution of Kenya  Review Commission. 

• First,  I  would  like  to  start  with  the  education  system  in  Kenya.   We  usually  find  that  the  education  system  in

Kenya is usually likely to cater only the rich people.  I am saying this because of the universities that we have here

in Kenya.  We see  most of our students especially from the rural areas  have passed  very well like if you have a

student with C plain and above, I think that is the average mark for student to go to University.  But you see  the

points  that  are  required  for  admission  in  to  the  Local  Universities  are  very   high  like  from  B  and  B-  and  the

parallel degree courses are very expensive you can’t expect a small scale farmer who is only earning 5,000 to pay

for her/his child, a course which is taking 78,000 per semester.  So,  we would like to ask  if there could be a law

that could regulate that the marks be lowered or the paralled degree courses should be subsidized for the students
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who have qualified.  Also there is un regional distribution of resources in our country.  You can see it.   I  don’t see

the reason why Nairobi Province is one of the provinces which have more than six Universities whereas we have

provinces which don’t have even Technical Schools.   We would like to ask  if  there  could  be  one  University  in

each Province of Kenya to cater for the students in each province.

• Secondly,  I  would  like  to  share  my views  about  the  Budget.   The  Budget  is  a  document  which  regulates  the

Income and the Expenditure of the country at large.  So we say we are  the tax payers,  we are  the ones who give

the government revenues, and this budget is only prepared  by the government officials  like Ministers of Finance.

We would like to ask if the laws could be enacted such that the Budget should be debated  in Parliament since we

elect our representative,  so that they discuss our  budget  before  it  is  formed  to  prevent  the  manipulation  of  our

resources.

• The third thing I would like to present, is about marginalized groups.  I  think women are  ‘crying wolves’ that they

are not represented in parliament or  in Authorities.  I have not heard anybody commenting about  youth, so I  am

here to represent the youth.  I  think even youth should be included in leadership.   We have very energetic youth

who are  loitering there because  they lack somebody or  anything to do.   That is why I am asking the  white  men

says that ‘you cant teach an old dog new tricks’  Now,  I would like to say,  members of the parliament who are

over age I think the maximum age should be sixty five or seventy.  If you are a Member of Parliament and you are

over sixty  five, I think your are supposed to give a room to our younger generation because they have new tricks.

• Also I would like to talk about environment.  Our resources are composed of the sorounding that we have.   You

look at  rivers we have today,  those rivers are  like seasonal  rivers they  are  drying  up.   Look  at  the  forests,  the

trees are cut down each and every day.  We know those people who cut trees but it is just like there is no law.

• If you see somebody cutting a tree you give the name to the Authorities, the next time you will see  the person has

been released.   That is the issue of  corruption.  The  governmet  should  protect  the  life  of  its  citizens.   We  have

heard many people dying in prison cells, you see there is a lot to Police brutality.  Also,  the life in crime rate  even

crime has risee up in the o rural areas.  We are not sleeping we as youth because we have to defend or  the police

men or  this  armed  forces  have  failed  to  do  their  work.   And  also  about  the  corruption  in  the  selection  of  the

Armed forces,  I think if we leave these powers  to the President  that he is supposed to be  admitting  the  Armed

forces we have seen this situation like the,  even the present  government.   A lot of the  armed  forces  come  from

such and  such  a  tribe.   We  saw  it  in  colonial  era  when  the  late  President  was  there,  we  saw  a  lot  of  Armed

Forces was composed of such and such tribe.  We would like to say, if there could be a law which could regulate

that each and every tribe should be  represented  in  Armed  forces,  equally,  so  that  if  this  country  is  taken  by  a

61



President who comes from a certain ethnic group, he should not select the army from those of his tribe only.

• Then about the legal representative.  There is a big generation gup between the poor  and the rich here.   You see,

if you go to court  and you have some  money,  I  think  the  justice  depends  on  the  money.   I  would  like  also  to

emphasise on what the Honourable MP has said about the three arms of the Government to be  very autonomous,

  I  really  like  to  press  this  point  that  the  judicially  should  be  very  autonomous  because  now  it  like  there  is  ‘

diagonised’ judiciary.  It  is very paining to see  somebody who has confiscated public money-over 181  million is

released and someone who has taken only one million is failed for more than seven years  or  so.   I  don’t see  the

justice here.  I would like to talk about the elections.  During the time of elections we have a lot of wars.   Even on

election days.  We have fights, we have police brutality, we would like that to be  catered  for.   Also the winning

President should garner 50% of votes in 5 provinces. If he should not have garnered those votes there should be

a run off between the two first partners (END OF SIDE A).

• They should be registered before the election date if they want to participate in the election.  Thanks.

Com. Kangu:  Thank you.  There are no questions for you, na wakati huu nitasema kikao hiki lazima kipate break, turudi saa

nane kamili tuweze kuendelea.   Na  kama watu hawajaenda kama vile nilisema mwanzo, kuna njia tatu ya kutoa maoni,  njia

moja ni ile ya kupeana maadishi bila kutaka kuongezea lolote.  Ikiwa unataka kutoa maoni kwa njia hiyo uko na maadishi, na

unaona  uko  na  mahali  unataka  kwenda,  peana  hiyo  maadishi  hapa  uandikishe  kwa  register  yetu  na  utakuwa  na  nafasi  ya

kwenda  penye  unataka  kwenda.   Ndio  tusiweke  wale  wengine  ………..Kuenda  bali  na  nataka  kukumbusha  watu  tena

tujaribu sana kufuatilia yale masaa tumesema kwa sababu bado  tuko na watu wengi, na ikiwa  tunafuata  utaratibu  tulioweka

ndio  tutaenda  kwa  haraka,  tupate  kusikiza  watu  wengi.   Kwa  hivyo  wale  wako  na  written  memorundum,  please  jaribu  ‘

kuhighlight’  tu  halafu  utupatie  hiyo  maadishi  ndio  uweze  kumaliza  within  the  five  minutes  zenye  tulisema  na  wale  wanao

zungumza kwa mdomo ndio tunaweza ongeza muda kidogo lakini sote tujaribu twende kwa haraka.  Tuite Damaris Njathi.

Damaris  Wanjiku  Njathi:   I  am  Damaris  Wanjiku  Njathi,  from  Lari  Constituency,  Gatamaiyu  Location,  Nyanduma

Sublocation. 

• In my memorudum I have started  with the preamble which I have said should have something to do with every

Kenyan, being equal in the eyes of law.  So whatever status,  whatever back  ground, the preamble should state

that we as Kenyans are all equal and there should not be any discrimination.  

• The next thing is to do with the Presidency or  the Executive.  I  said that no body should be  above  the  law,  or

should  be  considered  to  be  above  the  law  even  the  President  himself.   He  should  be  impeached  if  he  does
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something that is against the law of the country.   And at  the same time I said that he supremacy,  the powers  of

the President should be reduced.  About the Judiciary, I said it should be composed of people  who are  fair and

just and they should not be portisan in any way. And bribery should not be named among them. If it happens that

bribery is seen in the judiciary, these people should, or their licenses of practicing should be withdrawn from them

because they will be of no use to the people.

• The other thing is about  the Legislature or  about  the Parliamentarian.  They should  be  people  who are  beyond

reproach.  So, if someone wants to be  elected as  an MP,  and we find that he is a person who has committed a

certain type of crime, or  he is known to be a corrupt  person,  or  a person who is not worthy the salt,  he should

not be elected as a Member of Parliament.  And at the same time I said that this person should have a University

degree  of  something  equivalent.   On  the  same  line,  I  said  that  a  nominated  Member  should  never  be  a

government Minister.  That is if somebody has not been elected by the people, he should never be a minister.  He

should not be  given any Ministry.  A Minister should not be  appointed  because  fo  his  background,  his  ethenic

background, because of his creed or association or anything.  He should be a Minister just because  he has merit.

The other thing I would like to mention or I would like to see  happening is the representation in parliament.  That

it should be relative maybe a third of the people in parliament should be women and the rest  should be men.  But

as we get rid of our fear as  women, as  we get used to the system, there will be  a time we would expect  to  be

two thirds.   But we will get there because  of our own efforts.   But  at  least  now  we  should  have  a  standing  of

about a third.

• The  other  thing  is  about  land.   Nobody  should  be  given  public  land  as  a  personal  property  under  whatever

circumstance.  Public land is Public land and it should not be given to anybody whatever the reasons.   And at  the

same time, I said about the forests.  All natural resources should be preserved.   It  is the work of the government

to  preserve  our  forests,  preserve  our  rivers,  preserve  our  past  especially  in  Kenya  that  most  of  our  income

comes from the tourism department.   For  example we misuse our wild animals.  A lot of revenue will go down

the drain and therefore I felt it is the responsibility of the government to do so.   Then when  we  visit  our  towns

especially in the estates, we find things there are  so bad  .   You find these people  have no toilets and if there are

any,  they  are  so  unhygienic  and  I  felt  that  when  houses  are  built  in  our  small  Towns  or  in  our  Cities,  in  our

Estates,  they should  be  planned  for.   Well  planned  Engineers  or  who  ever  is  concerned  should  plan  where  a

building should be put, and where the toilet should be put.   And I feel it is the work of the area  Ccouncil to see

that the sewerange is well constructed.   I  feel it should be the  responsibility  of  the  area  Council  to  see  that  he

collection of  sewage from the toilet should be directed to the right place.   So,  that  should  be  the  work  of  the

Council at least these people, some of them of course cannot construct sewages and the rest of it.  
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• Every Kenyan should have access  to education.   There is no Kenyan who should be illiterate at  this time.  We

have passed that time where we have some people who do not know how to write, people who have to use their

thumbs  to  make  whatever  when  they  go  to  withdraw  their  money,  or  they  cant  read.  So  there  shouldn’t  be

illiterate people in Kenya.  At the same time, every Kenyan should have access to clean water.   There are  places

we  have  piped  water  but  that  water  is  not  clean.   It  is  not  good  for  human  consumption,  and  every  Kenyan

should  have  access  to  clean  water.   Every  Kenyan  should  be  entitled  to  good  health  care.   If  we  go  to  our

Dispensary,  District Hospitals we are  told there is no medicine, other  times  we  are  not  attended.   You  take  a

woman who is in labour and she is told just to sit on the form and sometimes will sit on a stool.

Com. Kangu:  Summarize please !

Damaris:  So we need good health care.

• The othe thing is about farmers. They should have a right over the marketing of their farm produce.   They should

not be told their milk will be just be 14/= 15/= they should have a say on this. 

• The other issue was about  the children.  I  said  children  should  be  protected  from  bad  influence  and  especially

from the media.   Many of our children are  watching very violent scenes on the TV and some of them are   very

immoral and so our children should be protected about it.  The other thing is all illicit beer  and drugs  should also

be gotten ride of .

• The other thing is that parents should at  times be forced to look after their children because  some of the children

are running to the streets because they have no parental care and the parents are there.  

• And  about  the  street  children  they  should  be  rehabilitated  .   It  should  be  the  work  of  the  government  to

rehabilitate these children. There are  already some who have got families- those once should be given places  to

settle and if they don’t compile with what the government is saying. They should face the law.  Anybody who has

grabbed land in Kenya, should have it taken from him and at the same time he should be prosecuted.

• The other thing is that all tribes in Kenya are  equal and every person is entitled to live anywhere in Kenya,  -  you

can own property anywhere in Kenya and live confortably because you are  a Kenyan.   It  does  not matter where

you want to settle.  And I think that is all I have.

Com Kangu:  Thank you. 
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Com. Salome:  Thank you very much… I am sorry  I would like to take up the issue of children.  You have said that parents

should be-- I am trying to, Mr. Chairman can I have one meeting?

Com Kangu :  Wale wanazungumza will you kindly stop ndio tuwe tunasikiza mtu mmoja at a go.

Com. Salome:  Thank you Mr. Chairman. I want to take  up the issue where you said children have a right to parental  care,

and I want to take up the issue of children born our of wedlock, In many places where we have gone,  we have been told that

old, elderly parents- and both men and women are ending up looking after their grand children when they cannot afford to do

so. How do you think the new Constitution should go about  protecting the Right of children to parental  -care,  -whether  born

inside of outside the marriage?

Damaris:   All the children, are  entitled to parental  care  or  care  from  a  guardian  and  if  none  of  them  is  available,  it  is  the

responsibility  of  the  government  to  do  so.  They  can  even  have  like  the  homes  we  have,  a  person  is  told  you  can  take  8

children and be looking after them and then we will be supplying you with everything that you need.  So, I feel a child whether

is from a single mother or  is parentless  or  has  got  parents  this  child  is  helpless  -and  therefore  it  is  the  responsibility  of  the

government to do something.  Of  course  we  are  tax  payers  and  they  can  get  the  money  from  us  and  take  care   of  these

chidren.

Com.  Kangu:  Thank  you  very  much,  tupate  Kenedy  Kungu.  Kama  hayuko  tupate  James  Kariithi.  Naona  hapa  uko  na

written memorandum so kindly try to restrict yourself to the five minutes ndio tuchukue watu wengine.

James Kariithi:   Okay thank you.  My name is James Kariuki Kariithi,  now, the first point that I have,  I am only going to

highlight just the points that I have very fast.  So the first point that  I have is; 

• Primary education should be free starting from the Nursery school, upto std 8.  the Kenyan society for the last 38

years, they have been able to build adequate primary schools at least in every sublocation,  we have got a primary

or more than one primary school.  And since we have invested quite a lot then it is a high time that the government

comes in and gives free education to all Kenya children starting form nursery school.

• The school equipment scheme should be revived because this is the source that used to improve education system

in this country.   Now,  it has been abandoned and there fore,  it should be reinstated so that education standards

can  be  improved  in  this  country.   Alongside  that,  text  books  should  be  provided  by  the  government  and  the

government should take measures to employ adequate teachers to cater for education in primary level.
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• Natural resources: I am talking about take for example here in Lari, we have “Cabacide” which is a mineral that is

only found in Kiambu District.  Yet the community around here, have not been able to benefit from that particular

natural resource.   The  forests  here,  have  been  generating  funds  that  go  to  the  government  and  the  community

around  here  have  not  benefited  from  this.   So  any  natural  resources  that  are  available  should  benefit  the

community where they are found.  

• Now, Industries and Factories.  Now, here I am trying to suggest,  we  know here in Lari we had Bacon factory

which of course was closed down, now this was a factory that was dealing with pigs and so on.  The farmers are

still there, the machinery was there yet these particular factory was closed down.   If the community around here

were  given  60%  of  the  shares  in  that  factory,  or  any  industry  that  can  mushroom  within  the  area,  then  the

community here would fight it back  so that such factories may not be  closed.   We find that in our area  here we

have got  a  number  of  squatters,  I  am  sorry  to  say  that  I  some  areas  like  Kithirioni  you  will  find  we  still  have

“emergency villages.”  Along  Gituamba  area  we  have  got  people  who  have  built  along  the  railway  line.  These

people are squatters and it is very sad that after 38 years,  of independence we still we have got squatters  in their

own  Country  and  these  are  may  be  people  who  belonged  to  those  parents  some  of  who  were  hanged  at

Githunguri during the emergency time. Along with that,  we find that after the second world war,  all those people

who  participated  in  these  wars,-  the  Europeans  were  compensated  by  their  own  governments  yet  we  had

Kenyans who had gone to fight in the Second World war and the First  world war,  take  for example we have got

monument at Kenyatta avenue of mangulieu.  Who are  these people?  They fought for the other governments yet

they  were  used  as  human  shields  for  this  particular  government  -yet  when  they  came  back  they  were  not

compensated. Boers in South Africa were given land there freely.  Settlers  in Kenya were brought here after the

second  world  war,  and  they  were  given  land.  What  about  those  people  -the  MauMau  who  fought  for  our

independence? They should be settled by the current government.  Now, we come to what we call the Ministry of

Health.  I would like to have at least four main health centers  in a Constituency and at  least  a dispensary in every

sublocation. -  So that as  we move ahead with education,  then health should be provided to the community  at  a

nearer place.  We have got District Hospitals and I wonder how many people die when they are  refered from the

health centers to the districts. These Hospitals also should be given proper management and qualified Doctors.  

• Let  us  now  look  at  the  Kenya  Civil  Service  retirees,  -  the  pensioners  of  Kenya.   This  is  an  area  that  our

government should look into.  These are  the people  that have  served  this  Country  with  a  lot  of  dedication  and

after retirement, these people are treated like second class citizens of this country.  Instead of being senior citizens

in this country,  they are  treated  like second-hand people.   Now,  when  you  look  at  Britain,  who  are  these  that

form the House of Lords, these are the past Civil Servants that have served their country and once they retire they
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are  required  by  the  government  to  serve  in  different  capacities.   And  therefore  Kenya  retirees  should  have

privilleges. They should be paid their pensions and should be considered for increaments when their counterparts

are considered.

• Provincial Administration. I would like to say that the Provincial Administration should be scrapped  from the DO

upwards and then we are left with the Chiefs who should be incorporated with the Local Government and when I

look  at  the  Local  Government,  we  should  be  a  strong  Local  Governemnts  be  delinked  from  the  Central

Government so that the resources  that are  got  within  the  district,  now  can  be  utilized  by  the  local  communities

even in the small towns.  

• Now,  then I look at  water.   Water  bills are  very high and sometimes you find that water  projects  that we have,

they are funded by donors and after the project have been initiated, why should the consumer be taxed so highly?.

  So the water bills should be low.  Now if you look at  a place like Ruiru dam, which supplies water  in Nairobi.

This dam was completed in 1949  yet the people  who use this water  continue to be  charged very highly and the

only money that it is supposed to generate is for maintenace.  So,  finally I would like to say that the Ministry of

education  and  the  Ministry  of  Health  should  be  upgraded  and  be  special  Ministries  because  these  are  the

Ministries that deal with public directly.  Now lastly I would suggest that the MP and the Sitting Councilors after

the second year of the term in the office, the public within the Constituency and  the  local  authority  should  meet

and review the work of their MP or Coucillor.  Thank you.

Com. Kangu:  Thank you very much bwana Kariithi. Tupate sasa Dickson Mugo,kama hayuko tupate David Nyoro, Stanley

Karanja,

Stanley  Karanja:   Okay,  good afternoon everybody?  My  names  are  Stanley  Karanja,  NCEC  Secretary  in  Nakuru  and

also an aspirant in my area,- Kijabe. I have some few things to mention because  Maina had presented the same earlier but I

have done some “panel beating” to it. And the first thing that I would like to here, is to divorce the Constitutional making from

the election.  This one I think is crucial. 

• The other thing that I would like to say,  is that  the  commissioners  should  come  up  with  the  draft  Constitution.

From the views that they have already collated or collected,  rather  than sitting and saying that they can not finish

this  work  by  the  stipulated  time,  I  think  they  may  come  with  the  skeleton  and  then  we  discuss  that  draft

Constitution, we put pressure to it and aesthetic to it, that one we will not be  like “tableausus”and I think we will

be doing something that is crutial.
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• The other thing that I would like to suggest,  is that the media  should  cover  the  common  Commissioners  rather

than only Yash Pal Ghai and this is what is bringing a lot of controversy in the commission.  Everybody wants to

get to the news by abusing Yash Pal Ghai but if they are  covered properly by the news men, I think this issue of

Yash Pal Ghai will end.  

• Let me now talk on the proposals and I will only highlight some issues. 

• One thing is that one person said that Master  crafts-man must have a plan.  He cannot effectively use his talents

unless he has the guidelines to direct  his genius. He must have a blue print if he is going to construct   a thing of

beuty.   In  this  issue  we  are  having  master-crafts  man  as  a  Kenyan  citizen  .   A  thing  of  beauty  as  the

social-economic and political prosperity of this country.  Therefore the Kenya Constitution that we have currently

is not a replica of the same.  That is why we are having a lot of problems with it. And I think that the Constitution

should be participatory and to go (inaudible) it must be  short  and vague. Therefore,  I suggest that it must have a

preamble. 

• The Executive: The Constitution must be  subject  to divorce from the office of the Head of State  and that of the

Chief Executive.   I think the President should be the Head of State and the Prime Minister  Chief Executive.  

• The President should be elected by more than 50% of the total  votes.   Presidential  elections should be separate

from parliamenatary  and  Civic  and  the  Prime  Minister   should  come  from  the  winning  party  or  coalation  of

parties.  Winning President shall not assume office immediately, there should be a month break  for transition and

settling any petition that might arise by the supreme court.   I  think also the President  must not be  above the law.

He is not a god.  

• The other thing is that the Prime Minister  should form a government of maximum of 17 ministries and aminimum

of 13 with one Assistant Minister in each Ministry.  Its  should not be  like the current one where you can create

any Ministry - even an irrelevant one.  I think the other thing is that the President  should be a running mate to the

winning President.  

• The other  thing is that  the President  can have a Barta  but not a constituency.  His constituency should  remain

Kenya.   Because  I  am  an  aspiring  candidate  for  the  Council,  I  discuss  the  Local  government.   Central

government must divolve powers to the Local government not having stooge Councilors who do nothing and say

nothing - they don’t speak unless spoken to.  
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• The other thing is the Constitution should empower the Council and Municipalities in revenue management, Socio

service provisions,  infrastructure development and environmental protection through around them to retain 75%

of the total revenue generated.  Councilors must be  paid by the Central  government to bring morality and ethics

to them rather than grabbing even toilets and cemeteries.  

• Taking it  from  Plato’s  Republic,  I  think  that   each  Councillor  shoud  be  knowledgeable.   They  should  have  a

minimum of C-  in 8-4-4  and a division 2  or  3  in  the  old  system.   Mayors  and  Council  Chairmen  for  persons

should be holders of degree or a good class of management and dymnamic of the Council -  not to have illiterate

people in the name of Councillors.  

• Councillors should be morally upright and corrupt  free

• Councilors should not be allowed to allocate plots.  Any land allocated should be subject  to parliament,  followed

by a public notice in the Local dailies.

• Local  government:  Minister  should  not  have  the  final  word  in  relating  to  the  Local  government.   Mayors  and

Council  Chairpersons  should  be  autonomous  with  Councils  having  powers  to  control,  manage,  and  direct

resource utilization and services.   The Clerk and other civil servants in the Council should be  answerable  to  the

Council.  

• Legislature: Parliament  should  be  supreme,  have  working  calendar  and  fix  dates  of  election  after  five  years.

Constituencies should have equal representations  - nobody represents trees and rucks.  

• Nominated members shall represent  interest  groups  like  handicapped,  children  professionals  etc  and  a  third  of

them be women.  

• Qualification for an MP: I think the qualificaton of an MP should be 18  years  but  not  more  than  65.   Must  be

registered voters, must be of form 4 and with a minimum of C+ in 8-4-4 and division 2 in the old system,  can be

nominated by a party or independent,  morally upright and corruption free,  not declared bankrupt.  

• The Speaker of the National Assembly should not be elected Member of Parliament -neither his or her deputy for

partiality purposes.   MPs should not discuss their own salaries and allowances.  It  should be under remuneration

committee.   Constitutional  amendment  should  be  of  75%  of  the  total  members.   If  an  MP  is  absent  for  12
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consecutive sitting without the Speakers  knowledge,  he or  she,  will willingly vacate  his  or  her  seat.   Create  the

office of the legislative Council with qualified advocate  of high court  to a aduce legislatures in legal matters.   The

P.I.C.  and P.A.K.   should vet the Executive  and  have  power  to  prosecute  those  who  misuse  resources  and  it

should be headed by the opposition.

• Constitutional Commission and offices: I propose  the Constitution should have  the  following  offices:-   Office  of

the ombudsman to check the powers and misuse.  It should  have branches in each and every district.  

• It should have AG’s office to check the corruption and prosecute, then we should have Electoral commission that

is independent, PSC, Remuneration commision, Controller  and Auditor General with powers  to prosecute,  Land

Commission, Judicial Service Commission, Human Right Commission, Truth And Reconciliation Commission.  

• Education: System should be entrenched in the Constitution.  Changes must be  subject  to a referandum not some

body changing the education system when he wakes up.  If you corrupt  with your wife you change the education

system.   Primary  and  University  education  must  be  free  with  it’s  cost  met  by  tax  payers  through  tazation.

Education Minister and Permanent Secretary  should be holders of education degree  not  having  people  who  do

not even knew the inside and outside of a class room.  

• Chancellors of Public Universities should be elected by  University  Council  for  a  period  of  seven  years.  Senate

should elect  he University Council for seven years,  Heads  of departments,  deans College Principals,  lecturers in

various disciplines should elect  their own H.O.Ds through merit – Principals of various colleges should  elect  the

Senate. 

• Deans and Principals.  There should be no KCSE certificate for candidates with D-  like Mayor Mwahima.  They

should  be  counted  as  failures.   Teachers  recruitments  should  be  continous  and  guaranted  as  the  current

Constitution.  There should be at least two National schools in each Province and abolish the quotar system

• The the last one sir for that matter,  I  would like to come to the issue  of  Bill  of  Rights.   I  think  there  should  be

some economic rights to protect small scale business hawkers,  fishermen, sand harvesters  etc.   because  currently

you  see  that  the  farmer  is  the  most  exploited  and  oppressed  individual  in  this  country  such  that  they  walk  in

sandals.  
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• Cultural Rights Protect  Kenyans from cultural erosion throught Televisions and other  telecommunication  like  the

internet. 

• Political Rights:  Protect political balkanisotion political harassment, by the police etc,  and from there I will like to

rest my case and thank you for listening.

Com. Salome:  Thank you very much that was a very comprehensive and passionately given submission, I have one question

for you.  You have said the constituency should be by population so that all cibstutyebces are  more or  less having the same

population.  No  representation of “rocks and trees”.   Now in the populous areas  like Lari,  then the MP is able to reach his

people within a day, what do we do with people who are so sparsely populated that the MP needs about  two weeks  to meet

 the same number of people that the MP of Lari meets.   I  am taking you even further it is not just meeting the MP,  it  is also

the distribution of services to these people that take longer A woman going for a maternity had to travel 200  kilometres to get

to a  dispensary.   So  how  do  we  deal  with  these  people  so  that  they  are  also  represented  and  not  penalized  for  being  in

hardship areas where they are not able to all live together.  

Stanley Karanja:  I think when I said that the equal representation, and you take a constituency like Wajir, the upper  part  of

North  Eastern,  you  find  that  the  the  MP  there  is  maybe  voted  by  only  7,000,  whereas  if  you  take  for  example  the  very

aggressive and vey rude parliamentarian called David Mwenje, you will see that he is represented by 104,000  people.   When

thy go to parliament and they vote the way they vote,  you see  that one MP is representing much larger  population  than  the

other one.   That means that this constituency needs to be  subdivided.   Therefore when I talk  about  representation,  we  talk

about  the  electoral  Commission  and  subdividing  of  the  Constituency.   Therefore,  when  you  talk  about  the  accessibility,  it

means that if a place like Wajir  whose people  are  scattered,  then it means that the government has failed.  It  is the failure of

the government, not the failure of the MP.   Therefore,  what we are  saying is that let us have -  one man one vote -  the Tom

Mboya style.  Not  having some people  who have larger representations than others.   And then to finish up that statement,  I

would like to say  that  the  Constitution  also  should  check  autocratic  and  undemocratic,  party  Constitution  like  the  KANU

Constitution currently, it should be cheked.  If KANU takes  power  for example today,   I  think the people  will be  in a much

trouble than we have.

Com. Mutakha Kangu: That was not part of the question, and I would like to point out bwana Karanja  that regarding your

request that we write a draft Constitution on the bases of the views we have already taken,  we are  operating under an Act of

parlilament which specifies what we are  supposed to do,  and so some of us have been arguing that the past  we are  coming

from, is a past in which Kenyans have been crying – that  we make laws but we never follow them.  We make laws we don’t

 want to implement them, and so some of us are saying, so long as the law is still what it is and it is saying the process  that the

stages that are put under the Act are based on that philosophy, that process should be people driven.  We cannot be  the ones
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to be seen to want to off load the people. So  if you can secure the amendment of the law to say now we just sit and write a

draft on the basis of what we have already received , we would be happy to go with that.  But I am sure that the Kenyans will

feel  that  it  is  deviating  from  the  original  intension  of  having  a  people  driven  process.   That  was  just  a  comment  but  lets

l……Mr. Karanja there is something else that I would lilke to add there.  Now, when  you say that we draft a Constitution on

the basis of what we have collected so far, I would like to remind you that we have only completed one province.   Tomorrow

we are  going to complete Central  Province with hearings at  Kieni  Constituency.  Then  we  shall  remain  with  7  Provinces  of

Kenya not heard.  So if we stopped today from what we have collected, may be we shall go only central  province and others

who  have  taken  views  to  our  offices.   So  that  will  be  discriminating  and  the  Kenyans  of  course  will  feel  that  they  are

discriminating in other provinces.

Com. Salome:   I  also want  to  just  add  something.   Ninataka  mimi kuzungumza  kwa  lugha  ya  Kiswahili  ndio  watu  wengi

wasikie.  Ninataka kusema kuwa sisi wakenya tunapotengeneza hii Katiba,  tutajifunza jambo mpya ya kuanza kusema kama

haitufanyii kazi ibadilishe.  Kuwa tukianza kusema hivi hii Katiba tutaanza kuibadilisha kabla hatujamaliza kuitengeneza.  Kwa

hivyo  tunaposema  kama  ile  sheria  yenye  imetusimamisha,  inasema  hivi  hivi,  hivi-basi  kama  hatutaki  kufanya  tunasemna

tubandilishe, na temeambiwa na mzungumzaji mwenye amezungunza mwisho kuna lazima  Katiba  isibandilishe  mpaka  upate,

sijui  wingi  wa  sabini  kwa  mia  unaona  kwanini  tunabadilisha  Katiba  yetu  mara  nyingi.   Sisi  Kenya  tukitaka  kupita  hapa,

ukiniambia  Salome  hii  sio  mlango  tafadhali  mlango  iko  hapa,  nakwambia  badilisha  mlango  ulete  mlango  …hapa,  Lazima

tuanze kufikiria vile tutakavyo sisi wenyewe badilisha  vile  tunataka,  tukiwa  tunataka  kupita  hapa,  twambiwe  mlango  hauko

hapa tuache kupita hapo, twende pahali mlango ulipo kuliko kusema toa mlango pale ulete karibu na mimi.  Asanteni.

Com. Kangu:  thank you very  much  tusikize  sasa  Phillip  Mwangi,  kama  hayuko,  tupate  David  Koigu,  fine  kama  hayuko,

tupate Charles Karanja, Kama hayuko S. Thinguri wa Ruathe.

S. Thinguri wa Rwathe:  Thank you very much. Today I think I will be  talking about  electoral  reforms, I said my name  is

Thinguri wa Rwathe, I am the DP chairman Lari sub branch, so I will be speaking on behalf of the party.  

• Today I think I will deal with the issue of electoral reforms.  I will be very brief, and I want to say that the basis  of

any  democrativ  government  is  the  will  of  the  people  freely  expressed  in  a  genuinely  free  and  fair  elections.

However,  successful  elections,  in  Kenya  have  been  used  as  instruments  for  entrenching  legitimizing  and

perpetuating authoritarianism.  No  wonder  they have been characterized by massive briberly of voters,  violence,

chaos, organisation disarray and endless disputes.   We are  therefore demanding a total  overhaul of the electoral

laws  and  procedures,  and  their  replacement  with  a  comprehensive  legal  framework  for  facilitating  a  genuine,

peaceful, free and fair elections.  It proposes that the following Constitutional reforms be put in place immediately.
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• The Right to political participation.  We are here by recommending that the Bill of Right should include the right of

every Kenyan  to  vote  and  to  be  elected  freely,  fairly  and  in  peaceful  elections.   We  are  also  proposing  for  a

mixed member proportional representation system.  In this one we are proposing that the Constitution provide for

a mixture of majoritan single member constituency and  proportional  representation.   That  is  the  mixed  member

proportionate representation system.  Here we are  proposing that we should have two hundred constituencies in

the country with equal representation of the people  and where by  we  talk  of  marginalized  area,  the  MP  or  the

representative, should be mobilized by the government to be  able to reach his people  even if it will call the using

helicopters or other methods but we should have equal constituencies and I have said that we recommend that the

country should be divided into 210 constituencies,  and that we should have 105 representatives to be  presented

by political parties participating in an election. 

•  On the issue of Presidential elections, we are proposing that the President, the winning President must get at  least

35% of all the votes in half  of  the  districts  of  this  country  and  if  there  is  no  any  winner  in  an  election,  a  rerun

should be  done  and  the  candidate  must  get  at  least  50%  or  a  majority,  and  we  are  demanding  that  the  rerun

should be done within 14 days.  

• I want to touch on the issue of electoral Commission, and I want to say that,  we must change the Constitution to

reduce the number of commissioners in the commission to nine. As of now ,they are so many that they can not be

able to work well, we demand that the commission must have indepedence and we propose  that they should be

appointed by the President  after recommendation from parliament.   We also recommend that we should have  a

director of election, who should have security of tenure and he should professional staff.  We recommend that the

electoral commission should have financial autonomy which should be directed by nobody except themselves.  We

also recommend that  there  should  be  formed  a  National  Election  Committee,  composed  of  all  political  parties

participating  in  an  election  and  we  recommend  that  the  decision  of  the  commission  should  be  subject  to

consultation by a committee.  We also recommend that the powers of the commission should be clealy spelt out in

the Constitution, so that they can have powers to prevent violence, bribery of voters and misuse of State  funds.  I

am almost finished.  I am moving at a supersonic speed. 

• We want to propose  that the Constitution should clearly state  that Kenya should have a government  of  national

unity.  On the issue of dissolutional……

• And six month prior to the election.  The Constitution should state  that the electoral  commission must put in  the

Kenya gazattee steps towards the election.  We would also propose that  on the issue of campaign, the President,

the Vice President, Minsiters and Government officials should never use State fund.  
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• To finish, I want to say that, we should have an electoral  court  which must handle all the election issues and must

have an electoral code whicl must contain the following: -

• The issue of proportional representation,

• The issue of electoral Commission,

• The issue of the national election committee,

• The issue of voters  registration-which I must say should be a continous process  and anybody  who  is  above  18

years should have a right to became a voter. We are recommending that the Pass  port  or  the ID, should become

ample evidence for a person to vote and the election timetable must  be  put  in  the  Constitution.  In  the  electoral

code  nomination  of  candidates  which  has  been  an  issue,  we  are  proposing  that  when  a  candidate  has  been

nominated particularly, a Presidential candidate should be given the right to access of all national media,  that is the

broadcasting house,  for and we are  proposing that there  should  be  a  ceiling  on  campaign  money  and  whoever

uses money beyond the limit should be subjected to an electoral petition and if he is found to have used more than

the set limit, he  should be barred.

• Lastly I want to say that voter’s  education  should  be  continuous  using  government  funds  and  voting  should  be

controlled by the electoral commission in consultation with the National Election Committee.   At the voting area,

we are recommending that we have a reconciliation committee, composed of religious people who should be able

to settle discipline at  the polling  station.   We  recommend  that  votes  be  counted  at  the  polling  station  and  they

should never be transported during the night by anybody and --------

Com:  I must now cut you short you --------

S. Thinguri:         We  should  form  an  electoral  court  and  petitions.  The  amount  which  is  required  for  petition   should  be

reduced to a hundred thousand for parliamentary, and 10,000 for Civic so that all people are  able to petition an election.  And

on issues of dispute we should have a dispute and complaints commission which will deal  with petty matters in a Constituency

or in a Ward or at a National level.

Com. Salome:        Thank you very much Mr.  Chairman, I have one or  two question for you, One is on the part  that you
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said that there should be a run off for the Presidential candidate incase there is none with the majority that you are  proposing.

How many people should be in this run off? Because you said one should get 50%? They are  two they could get 50,50  so,

how many candidates did you have in mind? That is my first question.

The  second  one  is  that  you  said  that  the  Electoral  Commission  should  put  in  the  Kenya  Gazette  the  programme  towards

election, but somebody else this morning told us about the circulation of the Kenya gazette, that it does not reach the common

mwananchi, so how do you still stick to these proposals  or  how do you think it should be done,  so that the  communication

reaches everybody?

S. Thinguri:  On the issue of rerun I want to say that it should be done by only two people.  That is the one who was leading

and  the  person  who  was  following.   On  the  issue  of  tallying,  I  think  other  areas  could  be  looked  at,  the  person  with  the

majority voting in the provinces,  or  in the district  as  I said,  or  other  areas  could  be  looked  at.   I  think  we  looked  at  what

happened in America, and other areas when there was tallying.  On the issue of putting  things on the Kenya gazette,  we want

to emphasis that the Kenya gazette must be the tool of communication for the government:  But whatever is put in the Kenya

gazette should be announced in the media, that is radio, in all the languages and could be in the Local dailies.

Com. Kangu: Thank you very much.  Tupate Beth Njogu.  Vile uko na written memorundum jaribu tu kuhighlight. Take five

minutes so that we move to the next person.

Beth  Njogu: Twina  maundu  twandikite  ithui   ha  riitwa  njitagwo  Beth  Njogu.   Riu  turenda  kwaria  uhoro  wa  Title  deeds

ciandikagwo muthuti na mutumia

Wakeri  ni  nindirenda  kwaria  uhorowa  iritu,  nigetha  onao  makagaaygirwo  indo  ta  ciana  cia  anake.  Gukaga  ngayukano.

Nitukwenda ona a  Bunge  a  atumia  mongerewe.  Makoragwo  me  …..na  nitukwenda  thiini  wa  polithi  gukorwo  na  mutumia

professional, akaragiriria atumia muno makiria indi iria manyitwo na hinya na ciana cia airitu, na mathina mangi ta macio. Na

nitukwaria uhorowa thibitari citu tuthondekagwo tuhu tondu niturutaga mbeca cia igoti.

Na wagatandatu nitukwenda kwaria uhoro wa shukuru cia masecondary,  niigite na goro munokwoguo notugerio guteithiririo

hanini  tuhote  kuthomithai  ciana.  Na  nitukwenda  arimu  mongererwo  thiini  wa  mathukuru,  I  tondu  nimakwite  aingi  na  aingi

magatiga wira niundu wa gukura. Na transfers.  Ndiri na mangi no macio.

Translator:  Kuna mambo tulikuwa tumwandika, jina langu ni Mary, nataka kuongea mambo ambayo ..wanawake,  tunataka

kuongea mamboya Title Deeds, ziwe zinaandikwa watu wawili bwana na bibi.  

Pia  nataka  kuongea  kuhusu  wasichana,  nao  pia  wawe  warithi  kama  vijana,  wasiwe  na  tofauti.   Tungetaka  pia  wanawake
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waakilishwe ama waongezewe huko bunge,  wawe  nusu.   Tungetaka  pia  kwa  polisi  station  kuwe  na  mwnamke  ambaye  ni

maarum, awe anaongea sana sana kwa niaba ya wanawake na wasichana wakati wako na shida, na  taabu zingine kama hizo.

  Tungetaka pia katika hospitali tuwe na kuhudumiwa bure kwa sababu tunatoa kodi. 

Jambo  lingine  ni  kuhusu  shule  za  secondary.   Zimekuwa  ghali  sana  kwa  hivyo  tungetaka  msaada  wa  kuelimisha  watoto.

Tungetaka  tu  pia  waalimu  waongezwe  kwa  mashule  kwa  sababu  wengi  wamekufa  na  wengine  wamestaafu,  na  wengine

wamepewa transfer.  Sina mengine ni hayo tu. 

Com. Salome:  Nina swali moja juu ya urithi kati ya wasichana na wavulana.  Huku nikutoka kwa pahali wamezaliwa?  

Translator:  Ndina kiuria kimwe: uhoro wa kugairwo indo mwanake na muiritu. Kuu ni kuuma kuria aciari moimite? 

Beth Njogu:  Iii magayagirwo tondu ni ciana ciairitu cihinyagiririo. 

Translator:  ndio, sababu wasichana wanafinyiriwa sana.

Com. Kangu:   Okay Thank you, tupate sasa  Joseph Ngata,  basi  Kama hayuko, tusikize  Francis  N.  Njine,  Kama  hayuko

Fredrick Karuhi

Fredrick Karuhi:   Thank you Commissioners,  my name is Fredrick Ngugi Karuhi,  a peasant  farmer in Lari,  I  will  be  very

brief and I am starting with the Constitution with the preamble.

• I  would  say  the  Constitution  belongs  to  all  Kenyans  and  all  peolple  are  equal  in  the  face  of  the  Constitution

irrespective of race, tribe or colour, therefore, nobody must above the laws of the Constitution, no matter his/her

status in the society including the President.  Constitution supremacy:  

• The  Constitution  is  supreme  to  all   laws  in  Kenya,  no  amendments  should  be  made  by  the  parliament  or  any

power without the consent of Kenyans people.  If necessary a 90% majority vote of Kenyans would be required

to amend any clause.   Any amendment that may be made,  should be to the  benefit  of  all  Kenyans.   Therefore,

Parliament should not be empowered to amend the Constitution. 

• Citizenship:  All recognized tribes of Kenya are  citizens.  Any child born and brought up  in  Kenya  by  foreigner

regardless of any gender.   Here I would say also,  any child of one parent  from any race,  that is if  he  is  born  in

Kenya  by  a  Kenyan  or  born  in  America  by  a  Kenya,  is  automatically  a  citizen.   All  other  races  who  have

accepted Kenya as their home country.  There should be no dual citizenship

• I would go to political parties:   Political parties  should be minimized to at  least  three.   political parties  should be
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funded by the state according to the strength of the constituencies they present.

• Legislature:   I  will  talk  about  appointments  of  ambassadors,  Chief  Justice  Parastatal  Heads  Permanent

Secretaries,  Attorney General,  Controller  and  Auditor  General  and  Chief  of  Staff,  should  be  appointed  by  the

Legislature.   Parliaments  should  not  have  unlimited  powers  to  control  it’s  own  procedures  through  standing

orders.  For  them to be more responsible of their utterances while in parliament there should be no immunity, in

the parliament and they should be answerable for any irresponsible talks they make while in parliament.

• People should have powers to recal their MP if he does not comply with the promised he gave to them.  An MP

should be forced to resign if implicated with any wrongs. That is theft, corruption, or immorality.  The salaries and

welfare of the MPs should be determined by an independent commission constituted by the government.  

• The  Executive.   The  President  must  be  qualified  academically  and  must  be  politically  mature.   He  must  be  a

respected family person.

• he Presidential  tenure must be  fixed to two terms of 5  years  each.   The  Presidential  powers  should  be  limited.

The following should be taken  away  from  him:   Powers  to  dissolve  paliament,  powers  to  allocate  land  at  will,

powers to appoint people in high places at will,  powers to commit our forces to international missions, powers  to

declare emergency,  the Constitution should provide for the removal or parliament for misconduct.   The President

should not be a Member of Parliament.

• Judiciary:  We should have  a  Supreme  court,  we  should  have  a  Constitutional  court,  the  Judicial  appointment

should be made by a commission constituted by parliament.  We should have one Universal court  system instead

of  Khadhis which appear to apply to special people.  

• Local Government: Councilors should be educated up to form 4 or equivalent.  The language test  should not be  a

requirement when vying for  a  seat,  as  long  as  qualification  is  certified.   Remuneration  of  Councilors  should  be

determined by  a commission.  

• Basic Rights:  The death penalty should be abolished.  The judiciary should have the responsibility to ensure every

Kenyan enjoy basics rights.  The Constitution should provide for compulsory and free education,  up to University

level.  
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• The right of vulnerable groups:  The Constitution should address  the rights of disabled to be  given free education

up to University level.  They should be considered for any jobs  they are  qualified for without any discrimination.

Children should be given right to education.   They should be protected  from labour abuse,  should be given  free

medical treatment.

• Land  and  property  rights:  All  land  should  belong  to  the  State  .   The  government  should  have  power  to

compulsorily acquire private land for any purposes.   The owner must be  compensated  either  financially,  or  else

given similar land elsewhere.  The government or Local Authority should not have the power  to control  the use of

land from the owners or occupiers.  Customary laws should be used as conserning transfer and inheritance of land

rights.  There should be a ceiling of land owned by  individuals  at  least  about  a  hundred  acres  each.   Men  and

women should jointly own land.  The pre-independence land treaties and agreement involving certain communities

should not  be retained because these agreements were made at the expense of other Local communities.

Comm Kangu:  Try and finalize

Frederick: Management  and  use  of  national  resources:   The  President  should  not  have  powers  to  manage  the  national

resources  and  revenue.   The  control  of  national  resources,  distribution  of  funds  should  be  done  by  parliament.   The

government  should  be  required  to  apportion  benefit  from  the  sources  between  the  Central  government  and  communities

where such resources are found.  

• The Controller and Auditor General, be empowered to institute cases against officers who mis appropriate  public

funds.  Parliament should appoint  members of the PSC.   There should be a code  of  ethic  for  holders  of  public

offices.  The Kenya currency should not bear  the Head of the State  of the current  President.   It  should  change

either to have the mountains or the wild animals so as to keep the ………

Com. Salome:   Thank you  very  much  for  that  submission.   I  have  one  question,  you  have  said  that  education  should  be

compulsory and free up to University level.  Well,  how are  we going to make eduction compulsory when there are  children

who are  not capable  of making it to  University  level?   Compulsory  if  I  understand  you  right,  means  the  child  must  stay  in

school.  But supposing they don’t have the ability to go to University level, what do we do with that?

Speaker:  Interjection/question  from  among  the  audience.   Mr  Fredrick  Ngugi,  there  is  one  point  I  would  you  to  clarify,

especially on land.  You have stated that all land should belong to the state.  Will you please clarify that one?

Frederick: Thank you. Where I said that the education should be free for every child up to  University level, I meant where a
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child is able to make the grades  up  to  the  University  should  continue  without  discrimination.   On  land  when  I  say  all  land

should belong to the state is that, there is this power given to the President.  He should not be the owner of  the land where he

wants to give it out when he wishes.   It  should be controlled by Parliament and the State.  It  is not the President  or  anybody

else.  If we want to use anything, if we what to develop the areas, this should be authorized by the parliament.

Com. Kangu:  Thank you very much, sasa tupate Hanna Mwihaki, kama Hanna hayuko tupate--  Basi kuja mama.

Hanna Mwihaki:  Kwa jina ni kama vile mnasikia, ninaitwa Hanna Mwihaki Muturi na kwetu ni hapa.  

• Sina  mengi  ambo  nitakuwa  nikizungumza  kwa  maana  mengi  yao  yametajwa.   Nitaenda  tu  nikitaja.   Hivi  ni

memorandum ya akina mama na maendeleo katika Lari Division wakiwa na National Council.   Wakati  tulikuwa

tukisema haya maneno tulisema ya kwamba, kila pahali wakina mama wawe wamechaguliwa na ni najua imetajwa

na watu.  Tulipokuwa tukichagua watu hawa wa kamati wanaume walikuwa ni ishirini na akina mama walikuwa ni

saba tu.  Kwa vivyo tukaona tunafinywa kwa upande mwingine, kwa maana hata ikiwa ni kura itachukuliwa watu

saba na watu ishirini na wawili hawawezi kushindana.  Kwa hivyo tuwe tukifikiriwa.

• Ya  pili  ile  ningetaja  ni  mambo  ya  Bunge.   Ukiangalia  watu  wale  wako  Bunge  ni  wengi  sana  wanaume.   Na

tungeuliza  Serikali  kama  vile  tulikuwa  tukisema  wakina  mama  wawe  wskiwa  one  third  huko  katika  Bunge.

Sitaendelea kuongeza sana kwamaana masaa imeisha.  Wamama wachaguliwe kutoka Bunge mpaka kwa chama

ambayo iko chini.  Kutoka Bunge, kwa County Council, kwa Land Board,  kwa Mashule,  kwa Society,  kwa kila

pahali pawe na wanawake.   Kwa maana kama hapa mnajua wakina mama ndio wanalima mauwa ile pyrethrum

ndio wanaangalia mambo ya ngombe, ndio wanaangalia mambo yote,  lakini kwa upande wa kuchaguliwa hakuna

mwanamke ambaye anaweza kuwa  wa  kamati,.   Ni  wanaume  tu  pekeyao.   Na  sikuwatawala  lakini  tungetaka

hata wao wawe wakisikia hiyo kamati inasema nini. 

• Ingine  ni  habari  ya  mashamba.   Mashamba  unaona  wanaume  na  akina  mama  wananunua  mashamba  wakiwa

pamoja, lakini kwa kuandikwa kwa title deed, unaona ni baba  tu peke  yake.   Wakati  ule baba  ambaye anaweza

kufariki, ama mama anaweza kufariki,  lakini: shida kubwa ni kwa maana ni lazima mmoja awe akitafuta itakuwa

namna gani?  Kwa hivyo tukaonelea ya kwamba,  ingewezekana kwa maana wakati  walioana, ni  kukaa  pamoja

mpaka milele.  Wawe wakiandikwa kwa title pamoja na ni kwa majina kwa maana wanaume wakati  mwingine ni

waelefu sana wana wengine ‘kona kona,’ - hatusemi ati msioe lakini ile tumenunua na wewe, tuandikwe na wewe,

ukitaka mwingine mwende mkaandikwe na yeye na ile ingine mnanunua.

• Mkenya tunaonelea ya kwamba, mkenya ni mtu yeyote.  Na  unaona wasichana wetu wengine wanaenda ngambo
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wakati mwingine mtu anarudi  na  mtoto  akifika  hapa  kunasemekana  huyo  mtoto  si  Mkenya  na  ni  mkenya  kwa

maana mama yake alitoka hapa.  Kwa hivyo tungeuliza mkenya awe mtoto wa kiume na wakike pamoja  wakiwa

na watoto. 

• Ingine ile ningesema ni habari  ya mashamba.  Mashamba tunaonelea ya kwamba wakati  mtu anakufa,  baba  ama

mama  na  sana  sana  wamama  ndio  wanapata  taabu  -kwa  maana  bwana  akifariki  mama  ni  lazima  afuata  hiyo

shamba, wakati mwingine ananyanganywa kwa maana anaenda kortini, anaenda wapi, na tungeuliza hiyo maneno,

kwa sababhu tuko na Land Board tuki na machief, na ndio wanajua wale watu,  hiyo makesi iwe ikifanywa kwa

land  board  wale  wanajua  wale  watu  na  pia  Chief  na  wengine  wawe  wakifanya  hiyo  makesi  badala  ya  mama

kusunguka  kortini  ikiwa  ni  wengine  vijana  wale  ndugu  moja  na  baba,  wanataka  kunyanganya  mama,  maneno

mengi mengi ikawa huko mama anataabika sana.  Kwa hivyo kama ingefanyiwa kwa board, na chief awe huko na

wale wanajua hao watu, tungeonelea ni vizuri.

• Ingine tungeuliza ni ya kwamba, watu wengine wanapata mashamba makubwa na wengine wako na taabu.   Kwa

hivyo tungeuliza  tuwe  na  kipango  ile  huko  Bunge  watu  wangeweza  zungumza,  iwe  kama  ni  acre  fifty  ama  mia

moja, ikiwa mtu ana hiyo shamba mia moja,  ingine iuziwe wengine ili wapate  hata kama kila mtu ni acre  moja au

mbili, umaskini uishe kwa maana ni mwingi sana. Na wengine wanaweka mashamba ya kukuliwa na “thwariga” na

nini nanini.  Kwa hivyo ipatiwe wengine nao wawe wakilima.

• Ingine  ningetaka  kutaja  ni  habari  ya  madawa.   Dawa  katika  hospitali  zetu,  tunajua  wakati  mwingine  dawa

inapatikana, lakini ukiangalia madaktari  wote wako na ile inaitwa “private”.  Na  hiyo madawa  haifiki  vizuri  kwa

mahospitali ambayo ingeweza kusaidia watu.   Sasa  kwa upande wa dawa wakina mama, lakini si wakina mama

tu hata wengine hata wanaume.  Kwa hivyo tungeuliza habari ya madawa iangaliwe sawa sawa an ili iwe ikipatiwa

watu na kufikishwa kwa hospitali ili ifikie watu.  

• Ingine  ningesema  ni  habari  ya  misitu,  kuna  watu  zamani  walikuwa  wanaandikwa  kuangalia  misitu,  kama  ma

forester,  kama  sasa  tuko  na  kamati  ambayo  inaendelea  kuangalia  hiyo  misitu,  lakini  sasa  watu  wote

Administration, nini wote ni kwa misitu kwa sababu iko miti inakatwa inauzwa usiku.  Sasa baada ya kusema miti,

miti nini, hakuna.  Hiyo kazi ipatiwe wale ambao wamesomea hiyo kazi na kamati ambayo inachaguliwa na watu,

kuangalia habari ya hiyo miti.

• Ingine ni habari  ya polisi.   Polisi wana fanya kazi zuri sana lakini, wakati  wasichana wetu wana  shikwa  huko  na

watu ovyo ovyo walevi. Ukipeleka huko msischana, unaulizwa wewe ni nani? we ni miaka ngapi? akifika kumi na

tano anambiwa si wewe unaendelea kuwa mwana mke.   Hakuna kesi  zuri inafanywa.  Kwa hivyo tunauliza hivi,
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kuwe na mwanamke hasa ambaye  atakuwa  akiangalia  habari  ya  wasichana  wetu  wakati  wanashikwa  na  wana

pelekwa kule.  Ingine ile ningesema ni mkuchaguliwa kule kuko, kusiwe na limit ya kusema ati huyu ni mwanamke

ama mwanaume.  Watu wawe sawa kwa sababu wamesoma wote.

• Habari  nyingine  ningeuliza  ni  ya  siasa.   Watu  wanaweka  vyama  vingi  Akikataliwa  hiki,  anaunda  yake  na  watu

kumi.  Tafadhali kuwe watu wanaketi hata kama ni Bunge waseme chama kimoja si kizuri, na tunataka viwe vingi

lakini  kuwe  na  limit  ya  kusema  ni  inne,  ama  ni  tano,  ama  ni  sita  lakini  vyama  vingi  viswe  na  havina  maana.

Mwingine wakati  wa kuchaguliwa, bibi yake ndio  anasimama  nyuma  sababu  si  chama  ambacho  kimeingiwa  na

watu  kwa hivyo kuwe na limit. 

Com. Kangu:  Jaribu umalizie mama.

Hanna:   Nina malizia ninaenda kabisa kabisa.   Sasa  ile ingine ningesema, wale watachaguliwa Bunge, si  kusemekane  ati  ni

mtu wa University tu peke  yake.   Kuna wengine wamefika form 4 wanajua kiingereza. Lakini si kiingereza peke  yake,  hata

kiswahili.  Hata kiingereza ni kusoma tunasoma na yule akiambiwa azungumze Kikuyu hata yeye hawezi.  Kwa  hivyo  akiwa

anajua Kiingereza, Kiswahili, aendelee.

• Ingine, nikimalizia, kuwe na hata kule Kabinet,  hata huko tunataka akina mama waingie.  Wanaelimu na wisdom

ile ya dani, na wanauelevu, na wanasoma hata huko tunataka waingie huko.

• Ingine ile ningesema kwa sababu ninaharakishwa tunasema iko na mambo mengine ambayo inatuharibia sana.  Na

hiyo mambo tunataka iangaliwe.  Kuna factory ingine inatengeneza na Serikali ndio inapitisha, mafactory ya tembo

mbaya, sijui inaitwa “kairasi” na iko na machungwa na inauzwa na huko na huko.   Na  tunasikia hiyo  inaendelea

kuaharibu watoto wetu. Ninasikia iko  hapa naivasha ingine iko sijui wapi! Sipiriti na nini, inawekwa huko ndani,

mtu akinywa, akili yake ni mbaya ndio unaona tuna funzwa mambo ile ya ninihi?  Serikali iangalie ione hiyo njohi

inauzwa ni ile safi -  ile ya Kikuyuni.

• Barabara  na  maji  tafadhali,   wali  wataingia  Bunge  na  wale  watakuja.   Barabara  ya  kuingia  ndani  huku  kijijini,

pahali tunalima, barabara ni mbaya sana na watu wanafikiria ati kiambu barabara ni zuri, pahali tunalima mboga na

ile  inasaidia  watu  pande  hii  barabara  ni  mbaya.   Tafadhali  habari  ya  maji,  mfikilie  wakina  mama.   Kwamaana

wakina mama na maji, na ngombe sasa tumeweka ile ya grade.  Mtungi kuchota na mgongo, na unataka kuoga na

ufuliwe  nguo,  na  watoto  waoge,  ni  shida  sana.   Tafadhali  Bunge  izungumze  kila  mama  awe  akichota  maji

nyumbani.  Kwa hayo  machache  kwa  maana  tulikuwa  tunaandika  ingine  na  tuna  mengine  hata  ile  tulizungumza

tulipotuma wakina mama weignine kule katika province kuandika maneno ya maendeleo yote na yote,  iko  hapa

sijui kama mtasoma ama itakua je, kwa maana yote ile iko kule sijui kama mtaendelea nayo tafadhali mwendelea
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na mfikishe ile ambayo itatusaidia.

Com. Ratanya:  Tutasoma mama, asante utapeana yote,  tutasoma.  Asante sana mama, andikisha pale halafu tusonge kwa

mwingine, Lucy Macharia. Kama hayuko, twende kwa Peter Karanja, kama hayuko John N. Runjugi.

John N. Runjugi: Jina langu ni John Runjugi, na mimi ni coodinator  kwa Dorobos  ambao wanaishi katika kiangare,  na hapa

Lari, na Njambini.   Tulikuwa tumeleta memorandum hapa kwetu tarehe ishirini na nane,  lakini ile sitataja  hapa  ni  kidogo  na

hasa ya kwanza ni education:

• Education:  Tunazungumza tunataka elimu ya bure, kutoka primary mpaka University.  Sisi tunaona tunapendelea,

kuwe na national levy kuanzia mtu ambaye anapata shilingi elfu mbili kwenda juu.  Hiyo pesa iwe ikisaidia primary

mpaka University wale watoto  watakaopita.   Na  wale  wengine  watakuwa  wakisaidiwa  na  hiyo  pesa,  kuwe  na

allowance ya wale watu wa University.  Vile, vile hiyo pesa iwe ikisaidia kwa allowance ya wazee.  Kutoka hapo,

nije Provincial Administration.  Wakati tulikuwa tukipata uhuru, tulikuwa watu 6 million. Na  wakati  huo ,  tulikuwa

na 8 provicnes.  Na sasa tuko zaidi ya watu million therethini.  Sasa  tukaona,  tupendekeze tuwe na province 13.

Rift Valley iwe province tatu.   Nyanza iwe province mbili, Nairobi  iwe  province  mbili.   Vile,  vile,  tumestaajabu

sana kusikia Chief na Assistant Chief au Provincial Adminstration iondolewe, na nataka kugusia kwamba na hapo

niseme kwa kikuyu. “tene ni kwari mutongoria wa rugongo na ni mbere ya muthungu. Ni  niwe  wari  mukiria  wa

andu. Na niwe wiraga anake thii mugire ng’ania.  Tutikiui kungieherio uhoro ucio ri,  andu mangiriithio nuu”?  Sisi

tunaongeza  hapo  hawa  wawe  wakipewa  transfere  kama  wafanyi  kazi  wale  wengine  wa  Serikali.   Tuwe  na

Assistant Chief lakini wakionekana kuna kosa fulani, awe akipewa transfer katika Provincial. 

Ho  hau  ninguthii  na  mbere  na  gikuy  njuge  atiri,  nitungienda  kugie  na  post  ya  Prime  Minsiter  no  nidgateike  ta

Uganda.  Iria yagarurire thirikari.   Tungienda Prime Minister  asagurwe na Bunge  na  house.   Arikio  gucagurwo

eherere giti giake kia kuria athuriirwo.  Kainda karia tagiire na  wiyathi  uyu  ri,  twakorirwo  twina  kiama  gitagwo

area Council.   Na  tugitorwo twina country Council na tugikorwo na ba  house.   Na  uria watutongoretie kiambu

etagwa John Mbiu.  Tukuria tusokerio area Council, na tucokerio upper house,  githuranogia guthura chairman wa

Council, na vice chairman wake, na secretary honarouble, makorwo magithurwo ni area Council iria yothe iri thiini

wa district  iyo. Akorwo ni thiini wa mayor,  makorwo nao meguthurana  orouguo.  Uria wathurwo aikare  miaka

itano.   Upper  house  ndigakorwo  ati  ni  ciama  ciothe  ciingwo.   Ikorwo  kindu  kia  mbere  nia  andu  atatu  kuma

NCCK,  andu atatu kuma Catholic,  andu atatu kuma Islamic, andu eri kuma thiini wa LSK,  andu eri kuma thiini

wa Fida, na atumia eri a maendeleo ya wanawake.  Marikia kugomana, magie na speaker  wao,  na munini wake.

Power ya President,  ugitumirwo ugatumirwo ni acio moi.  Acio angi  nia  ria  twitaga  ministers,  na  andu  aria  angi

matongoragia factories, andu acio other ri, President oya maritwa make, akanengera parliament.  Bunge yahitukai,

asio magatwika nio.  
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• Iyo ingi ni mbica ya President ya mbeca.  Mbica ya President tungienda ituike ta America, ati President  wa mbere

nowe uturaga na mbica.  Naye thutha wayo ikorwo ni kirima gia kirinyaga.  Iwe ingi ni uhoro wa watho uyu kuga

ati,  commissioner  ni  ngumwira  andu  haha  mwishirie.  Gitumi  ni  tondu  ni  twonete  kuria  ruraya  uria  kurathii.  Na

muthia  umuthi  uyu  niturona  uria  kuhanite  umuthi  uyu.   Niturona  kwina  ikundi  cigite  ati  ni  ..kwoguo  kugie  ni

commissioner iritwiragia ni kanitha wa muthemba uriku. 

• Ya muthia ni harassment.  A  ndu  aria  maturaga  mathinitio  ni  dorobo,  kuma  1934,  mpaka  1992.   turaturaga  na

mbara na subukia na …mwaka wa 1932 land commission niyatuhete hectre  1000  igisurvey acre  500  kinyagia riu

matiri amtunengera ikoragwo na thirikari.   Na  ngigweta uguo ithiini wa Ministry No.  461.  in page 120 tungienda

tusokerio area iyo itu. Ona korwo nini atia.ngutigira hau.

Com.  Salome: Asante  sana  kwa  hayo  maoni  yako.  Ningetaka  kuuliza  swali  juu  ya  upper  House  au  Nyumba  ile  ya  juu,

umesema NCCK ilete watu watatu, Catholic watu watatu, Islamic watatu, LSK watu wawili, mpaka FIDA na maendeleo ya

wanawake.   Sana,  sana  NCCK,  na  katholic  na  Islamic  uenda  wakaleta  kina  baba.   Hata  LSK  ni  kuta  tu  mara  moja  hii

wamekuwa  na  mama  mwenye  anaiongoza.   Kwa  hivyo   kuna  vikundi  viwili  tu  vya  akina  mama  vyenye  kutuletea  wakina

mama wanne.  Una fikiria wanawake wanaweza kuhusishwa vipi zaidi ili wakawa na number za wakusaindia kuonekana?

John Runjugi:  Tungienda atumia makorwo mari quarter ya andu acio me hau.

Com. Salome:  Ningetaka kuuliza, kwani akina mama ni nusu ya watu wa Kenya?  Kwa nini mngetaka wawe robo?

John Runjugi: Onagutwika ni muraturingiriria muno ri,  indi riria Jesu ari na arutwo ikumi na eri  ndaigana  kugia  na  mutumia

hau.  Ona  Ibrahim  ndathire  kuruta  igongona  ena  mutumia.   Kwo  guo  ki  mutugo  ithui  tutiitikirite  mundu  ati  makoragwo

magitongoria haha ……

Com. Salome:  Nataka kukubaliana na wewe kwani hayo ni maoni yako na ni maoni ya kikabila na mila, lakini pia ningetaka

kukujulisha wakati Jesu alipo fufuka, habari ya kwanza ya kusema nimefufuka na ndio injiri ya kwanza ili patiwa wanawake. 

Com.  Ratanya: Asante sana haya tunyamaze basi,  mimi nafikiria mkipata mambo ya  biblia  mtaelewa  maneno  ya  wamama

sawasawa,  hata  kuna  wale  wanasema  wakati  Mungu  alitengeneza  mwanamume  haku  furahia  vile  alikuwa  anafurahia  vitu

vingine.  Akasema haja fanya vile alikuwa anataka.  Akasema ajaribu tena, na wakati alijaribu akaona sasa  ametengeneza kile

alikuwa anataka, akasema hana haja ya kuendelea na kutengeneza vitu.  Kwa hivyo, wazee mjue tena wakati  Mungu aliamua

anataka  kujaribu,  alijiuliza  na  huyu  Adam  ni  nini  nilifanya  ndio  ametokea  vile  kwa  njia  sikutaka.   Hafanani  vile  nilitaka.

Makosa  gani nilifanya? Kitu ikamwambia ni ile material alitumai matope!   Akasema  nikijaribu  safari  ya  pili  nitafute  material
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tofauti,  ndio  akaAmua  ile  material  nzuri  ngumu,  ni  mfupa.   Sasa  mjue  hawa  wamama  ndio  wametengenezwa  kwa  chuma

ngumu.  Thank you basi tuendelee na bwana George Gitu.

George Gitu: Jina langu George Githome Gitu, na ninataka kuongea juu ya wildlife, sana sana ndovu.

• Kwa niamba ya wakulima ambao wako karibu na msitu, tunaona shida sana kwasababu ukipanda cahkula chako,

ndovu wanaweza kuja na kuharibu iyo chakula yako,  na wakiharibu, na ndio ulikuwa unategemea utalipia mtoto

shule, na hakuna compensation unalipwa.  Ukiangalia sana sana, kuna watu ambao wanakaa katika area  ya forest

mara mbili.  Ndovu akitoka pande hii, anaharibu akirundi tena pande hii anaharibu, hata ukienda kuchukua hawa

watu wa wildlife, hakuna compensation.  Tukiangalia sana, wakulima walikuwa wakipeleka hayo majina hata kwa

wild  life  wanahahindiwa  watalipwa.   Hakuna  chochote  walilipwa.   Kwa  hivyo  tungeonelea,  wakulima  wawe

wakifikiriwa sana kwa sababu Serikali inapata kitu kutoka kwa hiyo wildlife. Isitoshe ukiangalia kuna shule karibu

na hiyo misitu na hizo shure zingekuwa zimefaidhika kutoka kwa hiyo wildlife kama revenue ambayo inapatikana

kutoka huko.  Kwa hivyo mimi naonelea wakulima wakuwe wakiangalilwa sana.  Wakati  wanalalamika, vitu vyao

vinaharibiwa, wakuwe stage ya kwanza kuangaliwa na  walipwe.   Kwa  sababu  mtoto  wake  hatakwenda  shule,

hata tukiseme shule ni free, unaona sasa mtoto hawezi kukaa bila kukula.   Kwa hivyo hiyo iangaliwe sana.   Kuna

area zingine, kama sasa  hapa,  Serikali inasema hata kukiwa shida hawawezi  kupewa  chakula  kwa  sababu  hiyo

area si kama dry.  Kwa hiyo sasa  ikiuwa namna hiyo na chakula yako ilikulwa, watoto  wakitoka shule watakula

nini?

• Jambo la pili ni mambo ya maji.  Tukiangalila hapa Constituency yetu, wakati  maji  sasa  inapita  hapa,  wakulima

walichimba mifereji bado iko kama miaka kumi chini.  Hawafaidiki hata kidogo.  Na hayo maji bado inasemekana

watu katika Lari Constituency wanafaidika na  maji.   Kwa  hivyo  tukiangalia  sana,  sana,  ni  heri  Serikali  iangalie

mahali sasa  kuna water  resoruces  kama borehole inaweza saidia mahali maji  haiwezi  kufika.   Kwa  hivyo  kama

sasa vile mama mwingine aliongea, ni kweli watu wamezalisha ngombe wa grade,  kwa hivyo ni ngesema hii sasa

dam iko hapa haitusaidii.  Ingawa iko katika Lari Constituency.

• Ile ingine sasa  nikimaliza, ni hali ya misitu na tena majani ile iko katika Nyayo Tea  Zones.   Ni  kweli  iyo  majani

inaweza kusaidia watu, lakini ukitembea kwa hiyo majani unaweza ona hiyo majani hata Local people  wale wako

hapo hawasaidiki.   Kwa hivyo tungeaka Commission  Serikali  iwe  inaangalia  kwa  sababu  hata  barabara  mahali

hiyo majani iko ya Nyao Tea Zone hawasaidiki.

• Na ya mwisho, ningesema kazi ambayo wanaajiliwa huko,  wale wanandikwa huko mahali hiyo majani iko,  kuna

watoto ambao wamesasoma.  Advertisement iwe inafanywa, sababu utaona tu watu ni Manager lakini hata hawa
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watoto wako hapo,  wengine  wameshaelimika  lakini  hawasaidiki.   Kwa  hivyo  yangu  ilikuwa  ni  hayo  machache

bwana Commssioner….

Com. Ratanya:  Asante basi.  Asante mzee basi uweke sahihi pale, na tupate Isaak Ngacha.  

Isaak  Ngacha:  Asante  sana  watu  wa  Commission.  Jina  langu  ni  Isaak  wainaina  Ngacha,  I  represent  PCEA  Kiamweya

Church. 

• The first thing I will talk about is the preamble,  and we say that Kenya as  a God fearing nation, should promote

the well being and standard of living  of  all  citizens.   every  person  should  be  encouranged  to  develop  their  full

potential without hinderance.  Disabled persons and mentally retarded should be taken care of by the State.  

• The President.  His powers  should be reduced and he should not be  above the law.  He should be subject  to

impeachment by parliament if he  acts  against  the  laws  of  the  land.  He  should  serve  for  only  two  terms  of  five

years. 

• Prime Minister . An office of Prime Minister  should be established, who should run the government and answer

questions in parliament.   The PM  should  appoint  officers  for  top  positions   on  merit,  and  not  on  tribalism  and

clanism. They should be vetted by parliament.  People should be appointed to positions that they qualify in. 

• Elections:   All  Elections  Civic  Parliamentary  and  Presidential,  should  be  conducted  as  follows.   Ballot  boxes

should be transparent.  Ballot papers should be counted at  the polling station and announced to the public on the

spot.  

• Registration  of  voters.   All  Kenyan  with  ID  cards  holders  and  Kenyans  passports  should  be  eligible  for

registration and registration should be an on going exercise.

• Workers:  All Civil Servants and Parastatal workers, private company employees should be well paid according

to their qualification.  There should be equal pay for equally qualified people.  

• Education:  Free education should be provided for all children, from Primary to Secondary.   Teachers  should be

well paid, like in other countries.
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• Taxation:  They should be reduced to affordable levels.  I D cards should be issued freely.  

• Provincial Administration.  They should be abolished and  replaced with elected officials from Headmen Chiefs

Dos,  and  even  the  PC  should  be  elected  by  voters.   People  should  be  able  to  acquire  property  anywhere  in

Kenya.  

• Wildlife:  Animals should not be given more priority than human.  The government should minimize animal human

conflict by fencing off animals from people’s shambas.   Compensation should be paid for all damages caused by

wild animals. Forested areas should be well protected from encroachment and destruction.

• Civic  education.   This  should  be  conducted  country  wide  before  election.   There  should  be  room  for

impeachment  of  MPs  who  fail  to  deliver.   Independent  Candidates  should  be  allowed  to  stand  for  Civic,

Parliamentary and Presidential elections.  Students who qualify from schools and colleges should be given jobs.

• Press freedom :  This should be guaranteed with self regulatory for members of the press.   Free  coverage of the

whole country should be given to all Broadcasting Stations, and many others should be allowed to operate.

• Health:  Free medical treatment should be offered to all citizens.  Doctors  should be paid well.  And they should

not be allowed to run private clinics.

• Constituency representation:  There should be equal representation for all equal numbers of inhabitant.

• The police:   They should not molest and torture arrested  persons.   Action  should  be  taken  against  those  who

mistreat citizens. Those receiving bribes from motorists should be sacked.  

• The gender equality.  Equal chances and opportunities should be given to both men and women.  Equal pay for

equal work and the women should be well represented.

• Farmers:  Farmers should be  accorded  the  responsibility  of  managing  their  affairs  apart  from  taxation  without

undue influence.  When they grow crops like grains the government should buy the crop and pay them promptly.

They should be protected from dumping of agricultural products  like sugar and maize in their markets  from other
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countries.  

• Importation of powdered milk should be banned:  

• Officials of water department should not be allowed to destroy pipes installed by citizens.  proper invoicing should

be done before they disconnect water.  

• And finally, I want  to talk alittle about  prison,  Kenyan prisons should be rehabilitated.   And prisoners should be

treated humanly.  And taught to honestly earn  a living when they leave prisons.   Also Prison warders  should be

well remunerated.  Thank you.

Comm Ratanya :  Thank you very much tupate Francis Mwaura.  Hayuko.   Basi tupate Kamau Ngugi.  Basi kama hayuko

tupate Evanson Thiong’o

Evanson  Thiongo  Macharia:   Jina  langu  ni  Evanson  Thiongo  Macharia.   Na  ni  taka  kuzungumza  kwa  lugha  yangu  ya

Kikuyu.

• Yale mimi nataka kuzungumzia ni juu ya Serikali ile ningependa iwe  katika Kenya yetu. 

 Thirikari iria ndirenda kwaririrai,  ningetaka Serikali moja isiwe ya majimbo niundu ingikokrwo iri ay majimbo ni

ay gayania bururu. An angi aria mena guku  mwena  uyu  matingiona  harbour  kuria  Mombatha.   Niundu  wo  guo

uguo  ni  undu  umwe  ukuonania  ati  ingikorwo  iri  ya  majimbo  ni  kuri  amtura  mangi  mati  na  irio,  na  aria  angi

amteithagio ni mabururi maria marahota gukuria irio.  Na ningi ingikorwo iri ya majimbo andu ni mariendagwo basi

magithii kuria kungi. 

• Undu  uria  ungi  inigienda  kwaria,  ni  uhoro  wa  migunda,  ni  undu  mawatho  ni  mathondekagwo  amgacoka

magatwika  murigo.   Uhoro  wa  migunda  ta  mugaire  uria  uragwetwo  ati  uria  andu  magirirwe  ni  kugayana,  toria

marerwo magirirwo ni kugayo, andu ni mari na mutugo wao kuma tene,  na ruriri rutari an mira niruthiru rutiri ho.

Na niundu woguo, uhoro wa kugaya  mundu  akienda  kwigaya,  mundu  niagiriirwo  ni  kuheo  mweke,  kuheo  free

wheel  yake,  gitumi  tondu  tariu  muiritu  niekuhika,  na  arikia  kuhika,  athii  akanyita  kibandi  na  muthuri  uria

wamuhikia. Noguo ni kwonania niatiga gutwika wa ithe.  Na  niundu wo guo ihinda ria gukirwo ati no oke  agae,

nigukuonania ati ihinda riria  enakuria  niaragaya  nakuu,  na  aria  matigitwo  guku  mucii,  ringi  ni  mugunda  wa  ploti

kana ni mugunda munyinyi, na riu nieguka kumathumbura na eguka na ciana ingi. Na  riu kuringana noguo, muiritu

uria utangigurwo, mutugoini  wa  gikuyu,  ucio  onaandigira  ciana  kuu  niakagaya  mucii  ucio.   Niundu  woguo  ucio
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mugure ndagirirwo ni guka.  

• Undu  uria  ungi  ni  ati,  ni  uhoro  wa  kwandikwo  mutumia  na  muthuri  thiini  wa  mugunda,  tondu  mutumia  amrikia

kwandikwa eri na muthutiwe, mutumia nioimaga kuu na akora na agathii na agithii naithii guthondeka undu ungi na

kuria erigiriire ningi no agoka guku.  Na  hingi iyo maundu maria arathondeka nakuria ndarataraniria muthuri  we.

Niundu woguo angikorwo mugunda ni muthuri ugurite. Agiriirwo ni muthuri ucio akorwo na mugunda ucio, tondu

mutumia arikia kugia naguo, aingi riu nitwonete  onaguku  maturaini  niturona  uria  athuri  marakua,  niundu  mutunia

maithire athii kwi ciana ciake,  na muthuri atigwo uguo.  Na  riu  ndari  an  kindu  kingi  gia  kwigitira,  na  riu  korwo

kamugunda  karia  ni  gake,  riu  ati  kinya  ciana  iria  niikwenda  guka  kwona  ithe,  harafu  muthuri  ucio  ndangicoka

kwona thiina.  Niundu wo guo ri, watho umwe ungikirwo wacoka kurehe thiini thuthaini no twike mutino. 

• Undu uria ungi ni undu wa cionje.  Tariu turi na cionje twonaga Nairobi,  nitugukiuria athondeki a watho,  thirikari

itu  yoe  jukumu  iyo,  ithondekere  andu  acio  muikarire  uria  mangiigwo  na  guo,  nigetha  hindi  iria  andu  amgatiga

kwona  thiina  riria  marona  cionje  icio  na  ni  kuri  ta  hindi  gwekitwo  ahrambee  ya  cionje,  na  riu  tutionaga  uria

mekiirwo tondu tumonaga o kuu.

• Undu  uria  ungi  ni   udu  wa  cukuri  iria  ina  boarding.  Gitumi  tondu  niundu  wa  dawa  cia  kuirevia,  nikwagiriire

thirikari, icirie uria ikugitira cukuru icio, tondu cukuru icio riu  ciana  nyingi  ni  iracinana,  niundu  wa  dawa  icio  cia

kurevia na bangi,  niundu woguo ri,  thirikari  icirie  andu  aya  agithomo  mecirie  ni  ugitiri  uriku  ukugia  kuo,  otoria

mararigiria kuria airport ri, ona guku magiriririe.  

• Undu uria ungi ni uhoro wa machief.  Gitumi thirikari riria ingiuga nikweherai  machief,  nomumenye  ati  andu  aria

makoragwo magiteithia muno ni machief tondu nio makoragwo mari hakuhi na andu. Na  niwe umenyaga mathina.

 Na  hindi  iria  kungioneka  uru,  utuku  niwe  utengagirirwo  na  riu  angiagithio  hinya,  na  polithi  iri  hanene,  riu  gutiri

uteitheio ungi mundu angihota kwona, no korwo ni chief mahotithio na maheo hinya, na nimarihotaga gutithia andu

tariu kuragia na uhoro wa gukorwo utuku, na onagwetanwo gukaga uhoti tondu ndari no hoti na ti muhe thigari, na

ndari  na  uhoti  ucio  wa  gwitkati,  tiu  tugakihoya  atiriri,  kundu  guothe  sublocation,  amheo  thigari  mena  bunduki.

Nigetha indi iria kwagia na thiina, makahota guteithika wamweria polithi igoka.   No macio tu.

Com. Salome:  Asante sana mzee hiyo imekuwa maoni mazuri, mimi ningetake kukuuliza habari za urithi. Naona unanitarajia.

  Hata  naona  unanitarajia  natabasamu.umesema  mtoto  wa  kike  asipewe  shamba  la  baba  kwani  pahali  ameolewa  atapata

shamba.   Halafu  ukasema  pahali  ameolewa  asiwekwe  jina  kwa  Title  Deed  ya  bwana  yake  kwani  siku  moja  anaweza

kutoroka.  We mzee ni mzazi, zungumza mambo ya watoto wasichana tena unieleze umesema arithi wapi?
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Com.  Kangu:   Bwana  Evanson   ningetaka  kuuliza  swali  karibu  hiyo  hiyo  tu  imeulizwa  na  huyo  Commissioner.   Hapo

umesema  hakuna  sababu  ya  joint  Title  kwa  shamba  ambalo  limenunuliwa  na  mzee.   Na  mama  naye  akiwa  na  pesa  yake

anunue shamba yake, ungekubali aandikwe jina lake? Yaani aandikwe jina lake peke  yake?  Kitu kingine, kama huyu mama

anapesa yake na bwana ana pesa yake na wanunue shamba wakiwa wawili, hata hapo ungekataa iwe na joint Title?  

Com. Salome:   Mimi nataka kuongezea kwa hiyo moja.   Nataka  kusema wakati  mzee  alinunu  shamba  hii  yenye  unasema

akinunua iwe na jina lake peke  yake,  alikuwa  akipikiwa,  alikuwa  akioshewa  nguo,  alikuwa  shamba  lake  likilimwa,  watoto

wake  wakilishwa,  na  huyu  mama  kama  angepata  mshahara  kidodgo  kwa  moja  ya  hii  kazi,  si  hiyo  pia  ndio  ingekuwa

kuhushisha katika ile ununauji wa hii shamba?

Evanson Thiongo:  Nina weza kujibu kwa njia hii.  Hii inategemea vile wewe an bibi yako mnavyokaa,  kwa maana unajua,

kama wewe umekuja, umeolewa an ukiwa unanikuta mimi niko na shamba, unakuta jina langu, hapo ndipo mimi nasema hiyo

jina itakaa namna hiyo.  Haya, tena ikiwa tunanunua shamba na wewe, wewe umetoa pesa  na mimi nimetoa, na sisi tunafanya

kazi pamoja, roho yetu ni moja kwa hivyo tutaandikwa, wawili, kwa maana sisi tunasikilizana. Na tunafanya kazi pamoja.   Na

sasa  hata  nikiongeza  hapo  nikwambie  hata  sasa  tunaona  wale  watu  ambao  mabibi  wako  iko  kazini,  ikiwa  bwana  hayuko

kazini wana muacha.  Tuanona hayo.  Hata hii watu iko hapa wanaweza kukubali ya kwamba hata bibi akiwa ndie yeye ako

kazini na bwana yake hana kazi anamuacha na hiyo inaonekana.

Asirithi  shamba  mahali  alizaliwa,  tena  penye  ameolewa  asiwekwe  kwa  title  na  bwana.    Ndipo  hapo  mi  na  sema  ikiwa

msichana wangu ameolewa huko,  akiwa huko,  akae  huko na akubali huko,  akipewa huko shamba  ni  mzuri,  na  akiandikwa

kwa huko ni mzuri, lakini akiwa anafikiria atarundi hapa kwangu, hawezi gwathikira, ndangitikira gwathikira muthuri uria tondu

nioi niegucoka guka na guku. Nikuruta wira muru muno kuu. Onandangiathika; Onandangiathika.

Salome:   Mzee unataka kutuambia kuwa msichana  wako  unamnyima  shamba  ndio  umshurutishe  maisha  yenye  yuko  nayo

kule kwani hana pahali pa kurudi

Speaker:   Kwa  maana  yeye  ndie  alinionyesha  huko,  na  akaniambia  na  roho  yake,  huko  ndio  kwake,  na  akaenda  huko

akapata kipande, kwa hivyo yeye ni mtu wa huko.

Com.  Ratanya:   Asante  sana  mzee.  Sasa  tupate,  Jonathan  Muigai.   Jonathan  Muigai.   Wale  wanazungumza  tujaribu

tunyamaze kwa sababu kuna mvua na mkiongeza kelele hatutaweza kusikia.  tunyamaze

Jonathan Muigai: Asante, Mimi jina yangu naitwa Jonathan Muigai Njuguna.  Ambaye mimi ni mtu ya hapa Magina, nataka

kuongea habari ya maji.  
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• Sisi  hapa  tuna  taabu  ya  maji.    Na  nikisema  hivyo,  inajulikana  ya  kwamba  ukienda  kila  kijiji  utakuta  watu

wanatoboa shimo nyingi sana sababu ya taabu ya maji.  Na  sasa  mimi ningeuliza Serikali,  kukiwezekana,  itumie

pesa yao tupatiwe maji kutoka lake Victoria.  Serikali itengeneze kinu kule juu ili maji itoke Lake Victoria ,  ingie

ndani  ya  “Equator”.   Na  kama  kinu  inawekwa  huko,  haya  maji  ya  yataweza  kupatikana  kila  pahali  ndani  ya

Kenya.  Sababu ukienda pale, pande hii ni mtiririko na pande hii na pande, pande yote itakuwa mitiririko ya maji.

 An  ikiwa  Serikari  inatengeneza  petrol  kutoka  Mombasa,  kwenda  Kisumu,  yaweza  kutengeneza  maji  kutoka

Lake Victoria na kuja kule “Equator” and inaweza kufaidi watu wote wa Kenya.  Na wanaweza kapalilia shamba

zao na ngombe zao na hayo maji ya kutoka Lake Victoria.  Kwasababu ikiingia kwa “Equator” itaenda kila pahali

ya Kenya.  Ningeuliza Serikali itumie pesa, ili tupate maji kila pahali kwa sababu sasa watu wote wa Kenya wana

taabu ya maji.  Sasa  tunasikia ile kitu inavywekwa halafu maji yote inakwisha.  Sasa  tutapata  maji wapi?  Kama

Serikali hapana pata jia hiyo, sisi tuko na taabu sana ndani ya Kenya kwa ajili ya maji, kwa ajili ya kuni na miti.

Sasa sijui sisi tutafanya namna gani.  Nauliza Katiba ikiwezekana mwangalie hapo kwa makini sana. Sababu haya,

maji inafaidi kila mtu, kila wanyama  kila  sehemu  kwa  hivyo  mimi nataka  kuongea  hiyo  tu  ya  maji  kwa  sababu

mimi naona itakuwa taabu kubwa sana kwa watu.

• Nyingine ni ya wale watoto ambao wanazurura.  Ukienda Nairobi utakuta watoto  wanazurura huko …wale dada

zetu  wanawacha  watoto  wao,  wanakufa  hawa  watoto  wanateremka  na  kwenda  Nairobi  au  matown  ingine.

Hawa watoto  hawana chochote.   Wanataabu.   Kama kukiwezekana ni  lazina  Serikali  itumie  pesa  zao  kuokota

hawa watu kuwaweka pamoja,  kuwasomesha na kuwapatia chakula.   Sababu  tukisema  elimu  ni  ya  watu  wote

yawezekana.  Lakini hawa watoto hawana mama hawana baba wanalala wapi?  Hiyo ni taabu kubwa sana.  Mimi

nasema ikiwezekana Serikali ichukulie hiyo mambo makini  sana.   Sababu  hawa  watoto  wako  na  taabu  kubwa

kabisa.  Sina mengi

Com. Ratanya:   Asante mzee basi  andikishe pale,  tuende kwa mwingine.  Na  tupate Mary W. Kiarie.  Basi  kama  hayuko

tupate Joshua Wakinya, kama hayuko tupate Tharai Ngenyuku,.  Munyua Mbugua, Francis Karumba,  David Karanja.  David

Muchiri, Ibrahim Kirugo, Benson Kamau, Benson M. Kamau? ni wewe? hii tuko nayo ni Benson M. Kamau ni wewe? wewe

unaitwa nani?

Benson  Mwema  Kamau:   Kwa  majina  ni  kama  vile  mmesikia,  ninaitwa  Benson  Mwema  Kamau.   Na  kitu  yangu  ya

kwanza, ningependelea Rais ambaye tutamcahgua katika  nchi  hii,  asiwe  na  mamlaka  ambayo  ako  na  Rais  wa  wakati  huu.

Ipunguzwe mamlaka yake.

• Ya  pili  ni  mamlaka  ya  Administration.   Kwanzia  Permanent  Secretary,  PC  mpaka  Chief  kati  yao  wengine  ni

wazuri sana, lakini kunakuwa wengine ambao ni wakatili zaidi.
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• Ya tatu, hawa ambao wantuchunga na kutulinda yaani polisi ni wazuri!  Sababu wote si wabaya.  Lakini tungetaka

wapunguze  ukatili  kwa  cell.   Ukishikwa  kama  wewe  ni  mlevi  kosa  gani  umefanya?  na  umekula  pesa  zako?

Ukifika huko unateswa kama mwizi.  Mimi nikiwa tunapakana na wewe shamba, unaenda huko unatoa pesa  mimi

nakamatwa ninawekwa pingu ninapigwa kama mwizi, huo ukatili upunguzwe.

• Tena  tungetaka  kwa  Serikali  yetu,  ikiwa  ni  kuandika  watu  wa  kazi,  kitu  ya  kwanza  interview  na  tena

wanachanganya makabila yote sio kabila moja tu ambayo iko kwa uongozi. 

• Ya tano,  kitu kinaitwa Serikali ya majimbo, ni mbaya zaidi, sababu mimi nimeshaishi huko  wanapenda  majimbo

majimbo,  lakini  unaishi  huko  hata  ukiwa  ni  original  Kenyan   kama  mimi  unaishi  huko  kama  mtumwa.   Na

tungependa Serikali ya umoja ya watu wa Kenya.

• Tena kwa maneno ya mashamba, sana sana,  kwa upande wa Title Deed.   Inakuwa na shida sana ikiwa unataka

Title deed yako ukifika huko, ni shida kuipata.  Tena kiongozi yeyote ambaye anaongoza nchi, achaguliwe na awe

mtu ambaye hana ukabila.   Tena Rais asikubaliwe kutumia uchumi wa nchi kupita ile pesa  ameamuliwa kutumia.

Ni hayo tu.

Com  Ratanya:   Ngonja  swali  moja,  Bwana  Benson  nina  swali  moja  hapa.   Umesema  kwamba  hawa  Provincial

Administration sio wabaya kutoka PS PC DC mpaka kwa Assistant Chief.  Lakini unasema ni wa katili zaidi

Benson:  Wengine.

Com Ratanya:  Wengine  ni  wakatili.   Sasa  ili  wote  wawe  safi,  ungetaka  kupendekeza  nini,  tufanye  nini  kwa  hiyo  Katiba

mpya. 

Benson:  Ningependekeza ile uwezo wamepewa ipunguzwe kidogo

Com Kangu:  Asante basi if we don’t have another question.  Tupate Fredrick Tugi. Na  kama huyo hayuko, tupate Richard

Nganga, kama hakuna, Peter Tharau, na Zacharia Thuo, Zacahry. K. Thuo

Zachary. K. Thuo:  Majina yangu ni Zachary Kuria Thuo and I think I will be  very brief for what I wanted to speak  about

has already been said.   Yangu,  ni  kuzungumzia  hii  habari  ya  powers  of  the  President.   President  hatakiwi  awe  na  powers

nyingi kama yule ako alivyo sasa.  Inataka iwe streamlined na awe President “answerable to parliament”.  
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Ya pili tunataka tuwe na, VPs wawili.

• Ya tatu Katiba itengenezwe tuwe na Prime Minister  na  Assistant  wawili.   Sababu  ya  yale  ilikuwa  imeongewa,

nataka  kuongea  habari  ya  education.  Kwa  vile  education  yetu  imeharibika,  tunataka  kuwe  katika  Constitution

yetu,  Katiba  inayosema  ,  mwalimu  awe  anafundisha  katika  nchi  nzima  sio  vile  walitengeneza  juzi  ati  awe

akifundisha kwao nyumbani, maana  yake  binandamu  ni  binadamu,  kama  munakosana  na  mwalimu,  kwa  pahali

mnaenda,  kama  manakosania  kanisani  ile  group  mnaenda,  akiona  mtoto  wako  anakumbuka,  vile  mlifanyana.

Kwa hivyo education yetu itakwenda low.  Hiyo inataka iangaliwe katika Katiba yetu.  

• Ingine sababu yalizungumzwa, nataka nizungumze hii habari  ya polisi vile hii kuweka watu cell kwa mda wa siku

kumi na nne.  Na maana yake,  ukiwekwa siku kumi na inne katika cell ya police station,  corruption inakuwa juu

zaidi.  Kama  unataka  kuona  mtu  wako  kama  uko  nje  sasa,  ukienda  hapo,  mpaka  uitishwe  kitu.    Corruption

inaingia  ukitaka  tena  huyo  mtu  aachiliwe,  mpaka  uitishwe  kitu  na  ni  kwa  siku  hizo  kama  Constitution  ya  sasa

inasema mtu anafaa kukaa siku kumi na nne.  Kwa hivyo inafaa itengenezwe iwe mtu anakaa katika police station

for 24 hours ndio apelekwe kortini na corruption itakua ndogo kwa hawa polisi. 

• Ingine ni hii ya Administration:  Kuanzia Assistant Chief, Chief, DO, DC na akina PC, they are only answerable to

the President  na wanaendelea kufinya wananchi.   Kazi yao kama tuseme, mtu anataabu ya harambee wanaenda

hata  kwa  kanisa  wanaomba,  kwa  mashule  wanaomba,  kila  mtu  everywhere,  na  hiyo  inakuwa  tena  kufinya

mwananchi wa kawaida.  Vile ningeonelea upande wangu, hizo pesa  Administration wanapewa,  ziwe zinaingizwa

katika masomo, hospitali, na hivyo mwananchi wa kawaida atafaidika. 

•  Jambo  lininge  ni  ya  wakulima.   Katika  Katiba  yetu,  tuseme  kama  sasa  wakati  huu  mkulima  anafinywa  zaidi.

Maziwa bei kidogo, maihidi bei kidogo,  wenye miwa kidogo,  ajili ya nini?  Tuseme  importation ya hizo vitu iwe

inawekwa  wakati  kuna  shortage  tuseme  miwa,  shortage  ya  maziwa,  ndio  mwananchi  yule  analima  hizo  vitu

anafaidika.  Sio ati watu wale wakubwa wakubwa wakifikiria sasa  tunataka kuharibu, tuseme tuadhibu nchi, they

import milk, powder milk, they import sugar,  and still we have a lot of sugar in our place,  we have a lot of milk,

hiyo  yote,  inafaa  ikomeshwe  na  itakomeshwe  kwa  kuwekwa  kwa  Katiba  yetu  iwe  inakuwa  imported  wakati

wakulima hapa wanashindwa kulima vitu kama hizo.  Na hiyo mwanachi wa kawaida hatafaidika.

• Nafikiri  niko  ya  mwisho,  Hii  ingine  ni  juu  ya  elections.   Yaani  tuwe  na  play  grounds  ilio  sawasawa  sio  ati

kunakuwa ruling party,  Opposition,  kuwa na neutral ground.  Sasa  tuseme hii Serikali inayo  tawala  kwa  wakati

huu, kuna KANU zones ati watu wa opposition hawawezi kuingia huko.   Katiba yetu, inasema “you are  free to
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go anywhere, you are free to assemble”, an inataka tuwe tunapewa ruhusa ya kwenda kila pahali na kusema kile

unachotaka.  

• Jambo lingine la  mwisho, ni kusema Katiba yetu  ni  nzuri  hata  tukienda  kwa  uchaguzi  na  Katiba  hiyo,  ni  nzuri,

lakini makosa ile iko ni kuvunja sheria,  na wale wanavunja sheria sijui,  tutaiweka  namna  gani  kwa  Katiba  yetu,

kama sasa  tuseme ilioko Katiba sio mbaya sana,  ni nzuri, lakini makosa  ni  wale  wanayo  ifuata  tuseme,  Serikali

iliyoko sasa.  Wanavunja sheria na hakuna pahali wanapelekwa kwa hivyo hata mwananchi wa kawaida hakuna

kitu  anaweza  kufanya.   Nasema  Katiba  hii  tunayo  itengeneza  sasa,  ni  nzuri,  na  hata  ile  ilikuwako  isipokuwa

changes kama ile nimesema kidogo,  ni nzuri sana lakini “problem”, ni wale wanaolinda hiyo Katiba,  Katiba nzuri

inatengenezwa  lakini  ni  kama  kuchukua  gold  vile  mnayotengeneza  sasa  tunaitengeneza,  unaitupia  ngurue  kwa

pahali inakaa,  na unajua hiyo gold itawekwa chafu.  Kwa hivyo inafaa watu  hao  wawe  wanachungwa  na  kuwe

hakuna mtu atakuwa above the law.  Na nimemalizia hapo.

Com  Ratanya:   Thank  you  very  much.  Asante,  basi  hakuna  swali  bwana  Thuo.   Tupate  Peter  Mburu,  Peter  Mburu

Kanyuku, na Peter N Ruthi, hayuko Titus G Kiratu, wewe ni Titus G. Kiratu? Fine

Titus G.  Kiratu:  Vile  mmesikia,  hayo  ndio  majina  yangu.  Titus  Gathu  Kiratu  or  G.  Kiratu.   Ya  kwanza  mimi ningetaka

kuzungumzia juu ya land.  

• Juu  ya  land,  Shamba.   Kuna  sheria  ambayo  iliwekwa  ya  1990.   hiyo  Act  ilikuwa  wazee  wawe  wakiangalia

mashamba-  wazee  wa  vijiji.   Hapo  ilitendeka  vibaya  mimi  nikisema  sababu,  wakati  ilitungwa  hiyo  sheria,

haikuwekwa ceiling, ya kusema, shamba ambayo  ni  mpya  au  a  new  scheme,  hiyo  itafutiwe  watu  wa  kuangalia

kwa sababu kwaweza kuja mtu akiwa na Title  na huyu mwingine  aje  na  Title,  na  wazee  wale  wamechaguliwa

pale,  ni  wazee  ambao  hata  hawajui  kusoma.  Kwa  hivyo  kama  yawezekana,  iwe  wazee,  au  watu  wale

wanawekwa kwenye hiyo panel wawe ni watu ambao wana elimu, ni watu ambao wametoka area  kama tuseme,

mahali kama hapa tuko.   Kunatakiwa kuwe na mzee wa area  hiyo, sio ati kuletwe  mzeed  wa  kutoka  Kambaa,

hata ingawa yeye ametoka Lari, yes, hapo ni vizuri, lakini kuwe na mtu yule ambaye  is a neighbour to that area.  

• Ya pili, ningetaka kama mimi ningeulizwa,  hiyo  case  iwe  ikisikizwa  hadharini  hata  wazee  waende  kwenye  hiyo

shamba  na  watu  hapo  iwe   ni  kitu  kama  baraza  dogo  hivi.   Ndio  wazee  wale  wasikize  vizuri  kutoka  kwa

wananchi wale walioko.  Nikitoka hapo, tena nirudi kwa special board.  Ningetaka hiyo ikwishe kabisa.   Sababu

hiyo special  board  ndiyo inatumiwa na hawa wakora.   Wanaenda wanacoorparate  na DCs au  DOs  halafu  hiyo

kitu inaandikwa.  Wewe  ukienda  huko,  umenyaganyawa  tayari.   Ukiitishwa  consent  unakuta  kuna  consent,  na

wewe hukuwako!  Kwa hivyo special board mimi ningependa hiyo itupiliwe mbali.
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• Nikigusia  upande  wa  Adminstrtion,  mimi  nimeonelea  kuna  viti  vingine  vinachukua  pesa  zetu  bure,  -  vile  vitu

ambavyo viko  muhimu,  ni  Assistant  Chief,  Chiefs,  kutoka  hapo  DO  hana  kazi  juu  anachukua  ile  kazi  ambayo

imefanywa na Assistant chief, Chief halafu anapelekewa.   Kazi yake tu ni kuchukua hayo maoni,  na  kupelekea

DO.  Sasa hiyo pesa na Chief angepeleka, mimi naona hiyo DO hana kazi hapo.   Tukienda upande wa DC,  DC

ni mzuri, lakini tukwamie hapo.  Mambo ya PC, naye PC hakuna kitu, hata pengine tunakufa bila kuona PC,  bila

kuwa haja ya PC,  kwa hivyo kama hiyo kiti ya PC yaweza ondolewa,  hiyo yaweza kuwa mzuri.   Tubaki  tu  na

Permanent Secretary. DC akiletewa ile maneno akitaka kupeleka mbele,  apelekee  PS.  Halafu iyo ingine inaenda

ivyo kama ni President apewe na PS.  

• Haya nikitoka hapo, ningetaka kugusia upande wa Security vile,vile.  Upande wa security, ni vizuri au hata ni aibu

sana,  wakora  wamekuja,  mnapiga nduru, mnaenda kwa Assistant chief wenu, au Chief ati mpate  usaidizi,  Chief

atatoka  tu na ile rungu kama ile we unaye, sasa  utasaidika na nini? Atatoka huko  na  rungu,  au  panga  na  wewe

ulikuwa  na  hiyo  na  umeshidwa,  mimi  ninaonelea  ikiwa  hawa  Machief  hawawezi  kupewa  maybe,  a  pistol  au

whatever, wawe wakilala na askari karibu. What I mean, for every subloction kuwe na askari.   Every sublocation

halafu  kuna  askari  wengine  hiyo  ningeonelea  vizuri  iondolewe  hao  wa  Administration  Police.   Hawa

Administration Police wanjiunge na police na hiyo pengine hata security tutakuwa na watu wengi hakutasmekana

huko station hakuna Police hakuna nini, kwa hivyo wale watakuwa wakihundumia Sub location, wanaenda hivyo

hata kwa Location. 

•  Nikuguzia pande ingine ,  ni upande wa Ministries.  Tuna minsistries, na hizi ministries zingine hata hazifanyi kazi.

Tukiulizwa tunasema hazifanyi kazi.  We should start from the sublocational level, tuseme tuchukue Ministry kama

hii ya Roads,  ukiulizwa who represents  the  sublocation  to  that  Ministry?  you  get  none  and  that  is  why  we  are

getting  a  lot  of  potholes.   Kwa  hivyo  kama  pengine  kunakuwa  na  mtu  ambaye  amepewa  nafasi  ya  kuangalia

mambo  ya  barabara,  barabara  zetu  zingekuwa  safi  sababu  he  si  very  much  answerable.   Ataulizwa  kwa  nini

akiona kuna mashimo mbaya ataorganize watu wanaenda wanatengeneza area hiyo.  

• Na zingine kama hizo.  Every Ministry, to make sure from the sublocational level tumepata.  Nafikiri tuna mambo

ya hii dairly board.   Hawa wanaregulate hii mambo ya maziwa. Sasa  ni soko  huru, yes ni soko  huru, lakini kuna

mambo mengine sasa italetwa hapo.  We unasema ni soko  huru ndio ,  unachukua maziwa yako,  sawa,  ukipeleka

mahali umepata order,  unakutana na hawa  wa  dairy  board.   Wapi  barua?  sawa,  kama  huna  wanachukua  hiyo

maziwa wanaenda pengine wanauza au wanafanya mambo  ingine.   Lakini  ukweli,  hii  dairy  board,  wananchi  na

nini?  Hakuna mkopo,  hawapei mikopo,  hawakuji  kuwaambia  vile  wataorganize,  na  kwenye  hiyo  dairy  board,

wanataka for every litres,  they need 20 cents  from litre. Whatever the litres you have you multiply by  20.   now
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hizo pesa, zitakurundia na njia gani?  Hiyo ni unyanyazi.  Kwa hivyo mambo kama hayo ya dairy board  sioni vile

wanasaidia, isipokuwa ni kufinya watu.  

• Nikisumarize,  mimi ningetaka  tu  kuomba  hii  Katiba  ambayo  tunaunda.   Na  ni  nzuri,  na  tutaunda  vizuri.   Isiwe

hawa MPs hata kama wamechaguliwa na wameenda Bunge, kwenda kutamper na hiyo, Katiba tumeunda sasa.

Ikiwa wanataka kutamaper na hiyo Katiba,  vile saa  hii tunafanya warudi tena,  watuulize, sio  kusema  we  should

do that or what.  Warundi hapa hapa.  tumeundwa watuulize a certain law tunataka kurekebisha juu iko hii na hii.

 Na  hiyo tukifanya isiwe ni kama Toilet Paper  ikawa tumeunda tena inaenda inaguzwa tena  na  vile  tumeiwacha,

tunakuta siku ingine hakuna kitu kama hiyo.  Kwa hivyo vile mimi ningeomba ni hayo tu, na ni sawa.

Com Ratanya:  Asante kuna swali kwa mama .

Com. Salome Muigai: Asante sana nimesikia ukiwa na jambo la kusema ya kwamba kuwe na wazee,  kama wazee wa kijiji

hivi, kuangalia mambo ya mashamba.  Sasa nataka kuuliza kwa hiyo wazee huoni kama kuna haja ya wa mama kuwa pale pia

kwa mambo ya mashamba? Halafu swali lingine nataka kuuliza, umesema kwamba  bado tunahitaji Machief, maDC na MaPS

ungetaka asilimia ngapi iwe ni wa mama?  Asante.

Titus Kiratu:   Ni  vizuri  kwa  hayo  maswali.  Ninaona  ni  nzuri  na  ni  vizuri  vile  umenikumbusha  mahali  nilikuwa  nimesahau.

Kusema ukweli hapa kulikuwa na mjadala ambako mtu alisema ati hawa akina mama Title ziwe ,  bibi yangu  awe  ndani,  na

mimi niwe ndani.  Yes I agree with that.   Lakini, iwe na A and B.  Wakati  mimi niko na wewe hiyo kitu tugawanye,   sawa

hakuna  shinda.   Lakini  nikikuoa  leo  kesho  uende  na  tayari  tumeandika  hiyo?  hyo  imeenda.  Na  pengine  ulikuja  tu  ndio

unyakuwe.  Sasa  nirudi pale kwenye ile question.   Mimi naonelea hii vitu mnasema nyinyi akina mama, ingieni kwa kiwanja,

wanaume sio kupewa, nikuomba.  Wake up, ingia kwa kiwanja, why do you need to be  given?  You should ask,  uingie kwa

kiwanja kama wanaume uongee na akina mama tena  muko  wengi,  nyinyi  ndio  wengi  infact.   You  are  more  that  us.   Hata

ukienda  kwa  barabara,  uesabu  utakuta  the  ratio  is  10:4.   kwa  hivyo  ingia,  ongea  hakuna  haja  ya  kutegemea  ati  upewe,

utapewa  namna  gani  na  mimi  nitapigania.   Na  nikishinda,  nitanyanganywa?   Kwa  hivyo,  pengine  tuseme  hii  inaandikwa

unaandikwa  huko  wewe  unaapply.  You  apply  to  the  Permanent  Secretary  for  the  seat.  Kama  area  yako  kuna  Chief

wanatakikana, wewe andika apply. Go for the interview ukipita ni sawa.  Lakini sioni vile salamia inaingia wapi.   You go ask

for  the  seat.   Nayo  elders  ni  sawa  hapo  ichanganywe.   Hiyo  ni  vizuri,  hapo  hakuna  shida  hapo  lakini  kuwe  wamama

wanaingizwa  huko,  sio,  na  tena  isikafuatwe  ati  juu  mimi  naimba  wimbo  mzuri  kama  tuseme  maybe  DP  or  KANU  or

whatever, ati mimi niko na nini, hapana, kwenye hiyo ruling party ati ndio niingizwe, juu naongea ,hapana let the field be  flat to

every body.

Com. Salome:  I want to ask you a question on the field that is level.  Kwa nini watoto  wavulana wanataka kupewa shamba,

bure,  bure  tu  kwa  ajili  hao  ni  wanaume.   Hakuna  mashindano,  hakuna  chochote.  Wakati  huo  huo,  ndio  mnasema  bibi
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hasipatiwe lakini aende akashindane.   Kwani hamtaki kushindana na dada  zenu, mpate nusu  nao  pia  wapate  nusu.   That  is

level playing ground?  Zote tulizaliwa.  Mama moja hapa alisema hakuna wa,  “gutiri w anda na  wa  ki?   Na  wa  mugongo”.

Wakati ni shamba ya baba  ni pewe hizo ni mila zetu, wakati  ni kitu ingine kwa nini mnataka kupewa?  Let us be  open “niui

Katiba niuhoro wa kihoto?”  Tutangikira kihot Katibaini,  then we have no business hata kufikiria habari  ya  Katiba.   Kwani

Katiba nikiwa nikafanya bila what  is kihoto?  Bila justice, the constitution is about  justice.   Justice for one and justice for all.

Sasa  nyinyi lazima tufikirie hii  justice  iko  wapi.   Wakati  wakupewa  ni  kina  baba,  wakati  huu  mwingine,  nyinyi  ingieni  kwa

kiwanja.  It is double standards tutaiwekaje kwa Katiba double standard?  

Titus: Hapo hata ingawa madam amesema ni double hapo kupewa na  baba,  ni  different  na  kupewa  na  wananchi.   Wewe

unaingia kwa wananchi unauliza viti Ukienda kwa baba  yako pengine hukuolewa, hiyo ni sawa .   Hata baba  yako anangalila

anaona vile mnaishi na bwana yako, ni miaka mbili tu.  Vile mnakaa na tabu ai huyu atarudi!   Ile nimebakisha yangu basi  hiyo

nakupatia.  Ile nilisali na hiyo kwa hivyo hii yangu nitakupatia hakuna shida mami. 

Com Ratanya: Basi tupate Bwana George M. Watene.  Hayuko .  Sasa  niulize kwa wale wamebaki,  kuna mwenye anataka

kuzungumzia hatujaita jina lake?  Wangapi?  1,2,3 ni watu watatu e? Basi tuanze na No 1.  mzee.

Geoffrey  Mwangi Kihara:  My name is Geoffrey Mwangi Kihara,  I said we should have  Senate  of  four  People  in  every

Province in Kenya aged 70 years,  because,  if  parliament amends any part  of the Constitution by a 65% majority  vote,  the

House of Senate  will participate or  see  it and pass  it or  reject  it.   If amendment of Parliament,  was not building  Kenya  into

one nationa or dividing them in political parties or tribal lines.  

• Will force it in law because of their age of 70 years will not like the Kenyans to be  corrupt  in any way.  Another

question is should parliament have power   to amend the Constitution be limited? If so how?  I said  “no”  in  my

answer.  Another question; Should any parts fo the Constitution be beyond the amendment power  of parliament,

if so  which  one?  Hapo  I  said  “yes”  because  it  was  Kenyan  Constitutional  reform,  not  for  the  220  people  in

parliament.  Another question should the public be  involved through referendum in amending the Constitution? if

so which part?  I said “yes”, the Constitution we have agreed with it all as Kenyans

Com Ratanya:  Bwana Watene? 

Speaker: I am kihara Geoffrey Mwangi Kihara.

Com.  Ratanya:  Geoffrey,  oo  I  am  sorry,  Geoffrey  Mwangi  Kihara,  can  you  just  bring  out  ile  point  tunataka  badala  ya

kusoma swali na kutupatia jibu.  Unaueza kuliza kwa jambo kama ili ningetaka maneno iwe hivi namna hiyo.
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Geoffrey Kihara:  if you are following the page is okay.  I can say my answer.  

Com.  Yes,  you will give us your right answer?  So you don’t have to read every thing, utatupatia maadishi,  so  give us the

main issues, hapa ninataka hivi, hapa hivi.  

Geoffrey Kihara:  I am reading the important things, because I will not read all

Com Ratanya:  Okay fine

Geoffrey  Kihara:   Hapo  nilikuwa  Constitutional  supremacy  that  is  where  I  was.   Hiyo  ingine,  should  any  part  of  the

Constitution  be  beyond  the  amendment  power  of  parliament?   If  so,  which  one?   I  said  “yes”  because  it  was  Kenyan

Constitutional  reform  not  for  220  people  in  parliament.   Should  the   public  be  involved  in  referandum  in  amending  the

Constitution?  If so which part?  Hapo I said “yes” the Constitution we have agreed all as  Kenyans.   The party agreed by all

political party sasa namaliza hapo nakuja kwa page 6.

Defence and National Security:  Should  the  disciplined  forces,  the  Military  and  Para-military,  Police,  Prison  and  so  on  be

“enterprised” by the Constitution?  Hapo nasema “yes”,  what  mechanism  should  be  used  to  discipline  the  Armed  Forces?

This one I want you to listen very well

Com Ratanya: Tusifanye kelele wacheni tusikie bwana Mwangi

Geoffrey  K.  Mwangi:   My  answer  is,  first  in  any  training  in  forces,  they  should  be  trained,  they  are  defenders  of  their

country and their brothers  and sisters  within their country Kenya.   (b)  Any one in Forces  found not following the training he

/she will be  arrested  and taken to martial court  and answer the charges,  if found quilty, the penalty is death because  he /she

should be ambassador of  this country.

• Security:  Another question should the President be the commander in-chief of the armed forces? “No”.  Should

the Executive power  be asked  to declare  wealth? “Yes”.  Should the Constitution permit use  of  extra  ordinary

powers  in  emergency  situations  such  as  war,   national  disaster,  destruction  and  breakdown  of  public  order?

Yes.  Who  should  have  the  authority  to  involve  this  emergency  powers?   Ministers  concerned  in  the  defence

Ministry having followed the right channel e.g from parliament and the okay from the House of Senate.   Should

parliament have any rule in effecting the emergency powers? “Yes” if it is given okay by House of Senate.

Com Kangu:  Mimi naona bado wewe uko kwa national defence and Security,  na kama unataka kucover hiyo kitabu yote,
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tukienda hivo hatutamaliza. Masaa inaenda.

Iam not going to cover it because it is so long.  Even I am clearing.  I am just covering little hii yote siwezi soma yote I have to

give you the copy it is a lot of work.

Com  Salome:  The four elders from each province.  You said they were to be four elders from each Province.  To make the

Senate How many of them should be women and how many should be men?

Geoffrey K. Maina:  As I understand you women like to be  in front.  But no!.   You shall be  elected by the people.   If you

are leader, we need a good governor.  If you can govern us well, as a woman you can go through with votes.  Let us say with

vote of people.   Because if you go there because,  you wont be  given anything.  We are  doing votes and  we  are  voting  for

those who can lead us well that is what we said.

Com. Salome:  I  agree with you.  But also this is time of reflection.  If we are  national leaders,  then we should say that we

want 20 Senators.  How many will they be 4x8 =24.  Then we should say we want 24 good Senators.  Wherever  they come

from in this country we should not worry because  we want good leaders.   By saying we want them from Provinces,  we are

ensuring that we at least get four Senators that are  Kikuyus from Central  Province.   We cant say we want Kikuyus and then

go back  and say,  we cannot say  women  should’nt  be  given.   You  see  these  are  the  double  standards  that  we  have  been

employing time and time again.  And Katiba time is time to reflect “kwamwega ta wa ki?  Ta wamuru”.  We are  saying we

want to go to  Provinces  because  we  are  ensuring  participation  of  tribes.   We  cannot  go  back  and  say  we  don’t  want  to

ensure the participation of men and women.  We are not being fair, we can say it because the men have the power but we are

not being fair.

Geoffrey Kihara:  But you know why I said so, I said so because…..we have got a lot of let us say a lot of tribes.  What we

do is to get one from Pokot.  Another one from any other tribe there.   Then we get…….here  we have within Province,  and

this is Central Province, we have Kikuyu we have others like Meru, we have others like let us say Kirinyaga.

Com. Salome:  I am using that principle, that if we are  saying we want a mix of tribes,  we don’t want one tribe,  then when

we go back and say it is only men it is okay, then we are not doing “wamwega ta wamuru”.

Com Ratanya:  Bwana Mwangi asante basi hatuna swali lingine, weka sahihi halafu upeane hiyo memorandum yako halafu,

No. 2 alikuwa pale nyumae?

Obadia Kariuki Karugu:Jina langu ni Obadia  Kariuki Karugu: maoni yangu ningependa kuguza kwa kuguzia hili  jambo  la

gender balancing sababu ninaona it is generating a lot of heat.   Niseme ya kwamba hapa Kenya mambo hasa huwa we say

that things in Kenya are  easily said that done.   Kwamba ukiangalia haya mambo ya kusema wanawake kama tunachaguana
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tuchaguane mambo kama ni Chief, kama ni Subchief, tuwe wangapi kama madam anavyo taka  kusema sana hapa,  ati tuseme

ni wangapi.   Wawe ni wanawake wangapi,.  Wawe ni wnaume, haya mambo yamekuwa yakisemwa na  madam  ningependa

kusema jambo moja tukaingalia hili Bunge.  Say for example kama ninagusia yale ambao ulikuwa unauliza, Bwana mwenyekiti

kuna  hili  jambo  ambalo  lilisemwa  katika  Bunge  la  Africa  Mashariki.   Kenya  Uganda  na  Tanzania  wakasema  ya  kwamba

waunge Bunge.  Na  katika ile Bunge mambo yakasemwa ni lazima Kenya itoe katika wale waBunge wote watatu wawe ni,

wanawake .  katika kila inchi. Lakini sasa  Uganda imepeleka wangapi?  Wanne.   Tanzania watatu.   Kenya ikakiuka,  badala

ya  kupeleka  wale  watatu,  imepeleka  wawili.   Na  kitu  ambacho  kimekubaliwa,  kwa  hivyo  pale  ninasema  hata  tukisema

wanawake  wawe  wangapi,  naona  hayo  hayawezekani.   Kenya  ni  nchi  ambayo  tumedharau  wanawake.   This  is  obvious.

Kwa hivyo mambo ya kusema haya, sioni kama ni kusoma hawaja soma,  ni kuwadharau.   Kwa hivyo ninataka kusema hivi.

Kenya tuwe sensitive na mambo ya wanawake zaidi.  

• Haya, na tuwe na equal rights kwa wanawake na wanaume.  Sababu kama yule moja amesema hapa,  kwamba

wanawake  ni  wengi,  ndio,  lakini  wakiwa  wengi,  lakini  wakiwa  wengi,  tukienda  katika  kuwapa  kazi,  mbona

wanawake ni wachache?   Ni  juzi  juzi  tu  ambapo  tumeanza  kupata  PC,  ambaye  ni  mwanamke.   Wangekuwa

wane.  Kwa hivyo every opportunity in  employment  ziwe  equal.   Wanawake  kama  ni  PC,  kama  ni  wanaume

wane wawe wanawake.  DCs  kama  ni  maDC  kama  tuko  na  70  Districts,  therathini  na  tano,  hiyo  sheria  isiwe

kusemwa tu. Iwe ni sheria  ya  kutekelezwa.   Wawe  ni  maDC  therathini  na  watano  na  wawe  ni  wanawake  na

wanaume wawe ni vilele wawe equal.

• Jambo  lingine  ningetaka  kusema  juu  ya  uchaguzi.   Katiba  yetu  ambayo  tuko  naye  inasema  ya  kwamba  mtu

akitaka kuchaguliwa kama ni hapa Lari,  awe ana property.   They talk about  property.   Awe ana shamba  hapa

Lari,  that  one  qualifies  him,  kuwa  ati  atasimama  hapa.   Awe  pili,  amekuwa  registered  voter  hapa.   Ninaona

wengine wanajichukulia candidate.  Ningependa Katiba iseme hivi, kama mtu anataka kusimama hapa Lari,  awe

ame kaa hapa Lari kwa hiyo miaka yote mitano.  Sio kupata  tourist,  mtu anakaa Nairobi  miaka mitano, mwaka

wa uchaguzi, ndio anakimbia kuja hapa kutuomba kura.  Wanatuchezea shere hawa.   Kwa hivyo mtu akae  hapa

kama anataka kuchaguliwa.  Sio aje tu mwaka wa uchaguzi.

• Jambo lingine ningependa kusema ni tupate fixed date,  ama fixed calendar ya uchaguzi.  Kama leo ni tarehe 24

ya  mwezi  wa  inne  mwaka  huu,  kama  tunachaguana  baada  ya  miaka  mitano,  tuseme  ya  kwamba,  vile

wanavyofanya  Marikani,   wanajua  ya  kwamba  every  fourth  year,  the  second  week  of  October,ndio

wanachaguana.  Kwa hivyo hapa Kenya tuwe na kitu kama hicho Sio mtu mmoja, the current President, awe ana

tuchukua, kama sasa tunasema mwaka huu ni mwaka wa uchaguzi.  Lakini hakuna mtu anajua kwamba itakuwa

june ama itakuwa November,   ama ataamka tu hivi aseme ni kesho  Tunataka tuwe  na  fixed  dates  na  iwekwe

kwa calendar.   Kama ni miaka mitano iwe ni tarehe moja  ya  December  ya  huo  mwaka  wa  tano.   Iwe  ni  kitu
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ambacho kila mtoto,  kila mtu mzima na kila mtu ambaye yuko katika  nchi  anajua  kwamba  siku  ya  uchaguzi  ni

siku gani. Sio mtu mmoja tu ama …..kundi kidogo tu ambalo linasema kama mtaniunga mkono,  kwamba hakuna

mtu anajua tunasema tu ni mwaka huu lakini hatujui ni wakati gani.  

Kitu kingine ambacho ninaona kinaleta shida hasa sana katika mambo ya uchaguzi, ni hayo mambo  tunasema,  by-elections.

Unaona by elections kila mara tunazumbuka tunasema zinatumia pesa nyingi.  Maoni yangu kuhusu by-election,  ningesema ya

kwamba yaani ..the sitting MP,  akipatikana na janga awe  ataondoka,  iwe  ni  kifo  iwe  ni  kufungwa  iwe  nini-  chochote  kile.

Incase akiondoka, badala ya kupata by-election mtu ambaye alikuwa ni wa pili katika ule uchaguzi wa kwanza,  awe anakalia

kile kiti badala  ya kuwa tunarude by-election.  By-election sinachukua hata 5 years.  Kitu kingine ni juu ya elimu.  Elimu hapa

Kenya  ina  ubaguzi.   Mambo  mengi  yamesemwa,  sessional  papers  ambazo  zimepitishwa,  kumekuwa  na  commissions  za

Ominde, za Gacathi ,  na hao watu wengine, zimesema mambo mengi kuhusu elimu. Lakini vile nimesema hapa juu  ya  wana

wake, mambo hapa Kenya they are easily said than done.  Ningependa kusema na hapa ninakopa kitu kimoja kutoka nchi ya

Uganda.  Elimu ipeanwe kwa watu wote.  Kama tunakuta mzazi hapeleki watoto  wake shuleni, Katiba irekebishwe na iseme

ya kwamba mzazi huyo anaweza  kuchukuliwa  hatua.   Mimi  nimeshuhundia  kuona  ya  kwamba  ……wanafungiwa  ndani  ya

nyumba, mimeshuhudia haya.  Unakuta mtoto anafichwa.  Hapelekwi shule,  kama ni mlemavu, kama ni wale wako na special

education, yana hana, sio mwerevu sana, anafichwa.  Ukipata mzazi kama huyo, anafaa achukuliwe na apelekwe kwa sheria.

 Kwa hivyo Katiba hapo itizame hawa watu.

• Halafu  mwisho,  juu  ya  haya  mambo  ya  elimu,  yale  mambo  ambayo  yamekuwa  yakipitishwa  katika  hizi

Commission  zote  za  elimu,  yafanyiwe  kazi.   Isiwe  tu  ni  kupitisha  sessional  papers  isiwe  ni  development  plan

zizungumzie  juu  ya  elimu  halafu  yakisha  pitishwa,  yote  zinawekwa  katika  maktaba.   Serikali  iimize  Katiba

kwamba yale yote ambayo yanapitizwa, yawe yanafanyishwa kazi.   Natumai ,  nilikuwa na hayo mambo matano

hivi na nimeshukuru kwa kunisikiza.

Com. Ratanyu:  Asante basi any question?

Question from audience: I want a clarification there because if there is such a loophole of a …MP knowing that he was No

2 and No 1 is gone, there could be rampant killing of people.  How would you treat that one?  

Obadiah Kariuki:  Tunajua ya kwamba hapa, yanni mzee ama mzazi akifa, wale ambao ni direct beneficiaries of that parent,

ni watoto wake.  Mimi kama niko na mvulana wangu  moja wa wale watoto,  mimi niko na watoto  watatu,  wanajua kwamba

ile mali kidogo nilio nayo,  mimi nitawaachia nikifa.  Je,  ni wakati  ngapi ambapo tumesikia mzee ameuwawa ili ile mali ziende

kwa wale watoto.  Ninaona ya kwamba hata MP ndio atakuwa na ulinzi zaidi.  Kama sheria inakulinda wewe baba,  hauwezi

kuuliwa na yule mtoto wako ili achukue ile mali yako,  si unaona MP hata ndio  atakuwa  analindwa  zaidi?  and  you  know  in

case of any thing, tutachukulia ya kwamba yule ambaye alikuwa No 2 he/she will be  the first suspect.   Kwa hivyo hata yeye,
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will be extra careful.  Hata atamlinda zaidi ili isisemekane ni yeye.   So,  I don’t see  any such cases  happening.  If they will be

there, they will be very limited.

Com Kangu:  Asante basi Kulikuwa na No 3 hapa.  Who was No 3?

John Kamau Gitau:  Thank you Commissioners,  my names are  John Kamau Gitau, teacher  by profession.   I  am  going  to

make a very brief presentation and I am going to angle at the presidency.  

• The person to be  elected as  the President  of the republic,  in addition to the existing  Constitutional  criteria,  I  do

propose that he or  she should be married,  and the marriage should be seen as  functioning.  Now,  in our current

Constitution, we have the entry age point of 35 years, but our Constitution is silent on the maximum age bracket.  I

do  propose  that  whoever  is  going  to  be  elected  as  the  President  should  not  have  more  than  75  years  of  age

otherwise we are going to have senilities in the public office.  Now, when that person is elected as  the President,  I

propose that he ceases to be a party Chairman or  a flag bearer  in that party,  so that that person can have a non

partisan role in govenance.

• I do propose here, that whoever is going to run for Presidency, should have a running mate of the opposite sex.

• this person should have  a  minimum education  of  a  degree  from  a  recognized  University.   Now,  in  our  current

Constitution, we have a provision that the person seeking Presidency should collect one thousand signatures,  and

I do believe that this was done during the early part of our idependence.   And because  now  we have grown we

are  I  think,  over  30  million  people,  this  criteria  should  be  changed  and  this  person  should  collect  10,000

signatures from registered votes and this  should  be  from  across  the  provinces.   He  should  not  concentrate  the

signatures  from  his  ethnic  back  ground.   I  have  also  to  submit  that  the  President  should  also  be  subjected  to

impeachment  process  in  case  of  misuse  of  office  or  any  other  related  gross  misconduct  that  would  injure  the

intergrity fo the nation.  

• Appointment I so submit that  all appointments should be vetted by the parliament and the President  should act  as

the endorsing agency.  

• We have witnessed Commissions being instituted in this country.  Quite a number of them are laying and gathering

dust in the shelves,  I do propose  that whenever a Commission  is  instituted,   there  should  be  a  provision  in  the

Constitution where,  the President  is compelled to release the findings of the Commission within two weeks  or  a

specified time so that we can minimize the wastage of public money without representation.
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• The  creation  and  abolition  of  public  offices.   In  case  a  public  office  is  to  be  created,  should  be  done  by  the

parliament and the holders should also be vetted.   This one will minimize the hampazard reation and abolition of

places in the country.  

• Now the other proposal is, we have elected MPs and quite a number of them once they are  elected  become non

performers.   I  do  propose  that  the  electorate  should  be  empowered  to  impeach  the  sitting  MP  incase  his

represention is found wanting.  

• My  last  one  is  on  utilization  of  natural  resources.   We  have  seen  that  natural  resources  of  late  have  been

blundered and the hosting community do not benefit.   Let’s take  for example,  we strike  oil  in  Lari  -  Lari  is  the

hosting community. A certain percentage that is generrated from the sale of this oil should be  ploughed  back  to

Lari  or  any  other  area  in  Kenya  so  that  we  can  boost  the  social  amenities,  like  Schools  Hospitals  Churches

Mosques and so on.  That way we shall infact be reducing poverty and bring development.    And that is my brief

presentation.

Com Kangu:  Thank you very much there is one question.  

Com Salome:  Thank you very much for your submission Mr Gitau. My one question is on  the  recalling  of  the  MP.   You

called it the impeachment of the MP.  What modalities do you think we should employ to do this?  

Mr.  Gitau:   Okay  what  I  have  in  mind  is  that  we  collect  signatures  and  these  signatures,  when  they  reach  a  particular

parcentage as compared to the population of that particular Constituency, can warrant the non performing MP to be recalled,

impeached and infact, if found guilty, he should be sent packing.

Com Salome :  Supposing an MP got  a majority of 7 votes, the rest were of another person,  it will, very simple task for the

losing  candidate  to  collect  another  7  or  8  signatures.   So,  in  terms  of  percentages  how  do  you  think  we  should  do  this,

because the Constitution  should  protect  the  people  but  also  protect  the  MP  because  he  is  also  part  of  the  people  of  this

country?  So,  those are  the reasons why we seem to be asking you to think in figures so  that  you  have  clear  and  concrete

recommendations to make.  But if you had not thought about it, I don’t also want to put you on the spot.   Because we will be

collecting views until end of July or end of June, so incase you think or you discuss with other people  and come up with some

formula that you think would be helpful, we at the Commission would appreciate sharing those thoughts.

Mr.  Gitau:   Thank  you  vey  much  madam  Commissioner,  I  think  I  had  in  mind  that  while  collecting  the  signatures,  the

proforma should be elaborate in that if a person is appending his/her signature, he should also indicate the political party that
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he/she is from.  And when the proforma is analysed,   we shall go through and see  exactly the way the signatures were being

collected.

Com Ratanya.   Okay Asante  basi,  tunataka  kufika  kikomo  cha   kikao  cha  leo  na  tunataka  kuwashukuru  watu  wa  Lari,

ndugu  niliuliza  nani  anataka  kuzungumza  an  watu  watu  peke  wakainua  mkono.   Sasa  wewe  unainua  baadaye  unataka

tufanyeaje?   Si  ulizungumza  mapema?   I  will  advice  you  like  this,  Lari  hapana  mbali  kutoka  Nairobi,  nenda  ukae  ufikirie

uandike memorundum yako in details, uongeze hiyo kitu yenye imebaki halafu utuletee  Nairobi.  You will have all your views

captured  in  a  better  way.   So  kwa  leo  tuseme  tunafika  kikomo,  tunataka  kuwarudishia  shukrani  watu  wa  Lari  kwa  kuja

kupeana  maoni  yenu  na  kutukaribisha  kwa  njia  ya   manufaa,  tumekaa  na  nyinyi  kwa  leo,  tumefurahia,  tumejifunza  mengi

kutoka kwa maoni yenu, na tunawarudishia shukrani.   Kwa  hivyo  ninataka  nimpatie  Chairman  wa  committee  ya  Lari  naye

amalizie na mambo ya kufunga.

Interjection:  Now that  some of us have submitted memorandum  we have given our views: are  we assured  that they will

be taken care of by the Commissioner?  Whatever has been said here will be taken into consideration?

Com  Ratanya:  Mambo  yote  tunachukua  tutakaa  chini  tukifika  stage  ya  kufanya  analysis  ya  maoni  ya  Wakenya.   Hizo

memorundum  zote,  tutaangalia  tuone  namna  gani.   Na  wale  wamezungumza  kwa  mdomo  mmeona  tukifanya  records  kwa

tapes ndio tutaakikisha, leo mnaona tuko hapa watatu, lakini Commission mnajua iko na watu ishirini na tisa.   Wakati  tunafika

huko  tunaanza  kujadiiliana  maneno  iliyotoka  Lari,  wale  hawakua  hapa  wengine  watasema  hebu  tusikize  hizo  cassettes,

walisema  namna  gan?   Na  mambo  yote  itaangaliwa  na  mimi ninajua  umekaa  hapa  tangu  asubuhi  na  umeona  Commission

haiko na kazi raisi.   Si umeona watu wanakaa hapa  kila  mtu  anatoa  maoni  yake  tofauti  tofauti?   Na  unaweza  kupata  kwa

jambo  moja  huyu  anasema  hivi,  umesikia  wengine  wanasema  let’s  do  away  with  Provincial  Administration,  wengine

wanasema  no,  we  need  them.   Mwingine  anasema  we  need  the  Chiefs,  mwingine  anasema,  so  mwishowe  tutakaa  chini

kuchungua hii yote na tutoke na ile itaitwa reports,  recommendation,  na draft  Bill.  Na  kulingana na sheria yenye tunafuatilia,

sheria inatulasimu tukimaliza  kutengeneza  hiyo  report,  recommendation  and  draft  bill,  tutarundishia  raia,  wasome  wenyewe

waone wanakubaliana na vile tumetengeneza ama wanataka turekebishe mahali fulani.  Na  sheria  inasema  tutatakikana  tena

baada  ya wanachi kupatiwa miezi miwili, ya kusoma hayo makaratasi  tutakuwa tumetengeneza, turudi kwa wnanchi,  wakati

huo,  kwa  mikoa  tusikie  comments  zao.   Wamefurahia  na  vile  tumetengeneza  recommendations  ama  wanataka  tubadilishe

mahali  fulani.   So  mtakuwa  na  nafasi  ya  kuchunguza,  hawa  maCommissioners  wamesema  vile  tungependelea  ama

wamenunuliwa  mahali?  unajua  Wakenya  wamekua  wanasema,  hawa  MaCommisioners  watanunuliwa,  na  mimi  huwa

ninaambiwa watu, it is very good to focus on the commissioners and scrutinize them. Lakini mjue the Commissioners will only

prepare  recommendations.   Na  kuna  kile  kiwango  kingine  kinaitwa  National  Constitutional  Conference.   Hawa  ndio

watadebate.   Baada ya nyinyi kuangalia, kukubaliana hivi ndio tunataka ama geuza  hapa,  ndio  tutaita  National  Conference,

nayo ndio itajadiliana, ipitishwe ama wakatae, vile tutakuwa tumepitisha.  So, when you focus on the Commission you should

also start  focusing on those other  institutions  zenye  bado  mbele.   Because  Commissioners  mnaweza  kuangalia  mchunguze.

We  are  only  29,  you  can  put  CIDs  to  be  following  us  everywhere  muakikishe  we  are  not  bought,  but  that  National
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Conference -  there will about  600  people.   You must also focus on them.  Is  that okay?  Sawa sawa.   We can’t  comment

further  on  that  kwa  sabababu  kama  umesoma  magazeti  tumesema  we  are  going  to  have  a  meeting  tomorrow  in  the

Ccommission kujadiliana hayo, na tukisha kubaliana kama Commission, tutaeleza raia hivi ndivyo tumekubaliana.  

Rev.  S.  Nyingi:   Hata  mimi nitachukua  mda  hii  kuwarudishia  shukrani  nyinyi  nyote  muda  huo  tumekuwa  nanyi,  kutoka

asubuhi, nimeona mmekaa sana,  lakini asante  sana kwa kuleta maoni yenu  yote  hapa,  hata  ingawa,  tulikuwa  tumeandikisha

watu wengi sana lakini hatukumaliza wote.  Wengine hawakutaka kuzungumza walikuwa wanataka kusikia tu maoni ya  wale

wengine, lakini hiyo ni sawa.   Tena nitasema asante nawarudishia shukrani kwa our Commissioners kwa kuja hapa na kuwa

nasi na kutusikiliza.  Tunafurahi sana kama sisi watu wa Lari, nimeona mnatufikiria, kwasababu mlikuwa hapa tarehe ishirini na

nane, mwezi uliopita na tena sasa mko hapa, kutusikiliza tu.  Tumefurahi sana kwa kuwa na nyinyi na kusikia maoni yetu ,  vile

 tungetaka  kusema  tu,  ni  ya  kwamba  hayo  mambo  yaangalie  vizuri  kama  Commissioner  limesema,  yaangaliwe  vizuri  sana

ndipo wakati mtarudi, ama wakati mtaita National Conference tuone kile kiko kwa Katiba ni Kile tu tumesema, lakini si kitu

Kingine  ya  kutoka  nje,  ya  vile  wamesema.  Nikimalizia  nitamuuliza  moja  wa  committee  aje  hapa  atumalizie  kwa  maombi,

Bwana Charles Mbugua, come forward and you pray for us as we end the meeting.

Bwana Mbugua:  In the name of our Lord Jesus Christ, we thank you for this time that you have given unto us, we thank you

for the whole day, God you have been together with us since we started  and we continued with you and now we are  ending

with you.  We are very grateful for that.  There are so many issues that have been give out our Father,  it is our desire  oh God

that our country is going to change and it is going to have even a good future oh God.   But all this can not be  implemented

without you oh Father.  That is why we are calling upon you to come and even help us in this country,  that even as  we review

the Constitution oh God, your people  or  the people  in the country shall fear you more oh God.   Yes Jesus you have told us

that you re Lord under the law but we are under the grace oh God.   Therefore,  may you help us even to fear you more even

as we fear the law, even as we obey the law oh God. We thank you oh God as we disperse may you be with us,  because  we

are going to travel by vehicles, we pray for safe journey and the others  oh God we also pray that you are  going  to  protect

them oh God.   We thank you for everything in Jesus’ name I do pray and give thanks.  Amen

Meeting ended at 6.00 p.m.
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