
 



2



CONSTITUTION OF KENYA REVIEW COMMISSION

(CKRC)

3



4



VERBATIM   REPORT   OF

CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS, KIAMBAA
CONSTITUENCY HELD AT ACK CHURCH HALL, KIAMBU

5



April 17, 20002

CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS, KIAMBAA CONSTITUENCY, HELD AT ACK CHURCH HALL,
KIAMBU ON WEDNESDAY, 17TH APRIL 2002

Present:

                                                             
Com. Idha. Salim
Com. Kavesta Adagala

Apologies: 

                Com. Salome Muigai

In Attendance

Mr. George Naholi                 -         Programme Officer
Helen Kanyora                 -        Verbatim Reporter
Mr. Josiah Ngigi Kariuki           -          District Co-ordinator

The meeting was called to order at 9.10 a.m.with Com. A.I. Salim in the Chair.

Com. Salim:  Hamjambo Nyote?   We would like to start.   We are  just over an hour late  and  the  reason  was  that  we  were

waiting for  Wananchi  to  come  in.   But  I  think  we  have  enough  now  to  start  us  going  and  I  am  sure  as  we  proceed  more.

Wananchi will be coming to present their views and we don’t want to lose any time unnecessarily.  But before we start  we have
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a tradition of saying prayers - maombi.  We believe we have a Pastor with us who is a Member of the Committee.   May I ask

you to kindly lead us in prayers so that we can start?

Pastor James Gatu: Natuombe Mungu wetu, tunakushukuru siku ya leo,  maana uwepo wako na weema wako umefanya sisi

tuje kwa kikao hichi. Tunakuomba nguvu zako, na hata wale wanapokunja, Bwana, walete maoni yao kwa sababu wanastahili.

 Ni wajibu wa kila Mkenya atoe maoni yake leo, hasa watu wa Kimbaa na Kiambu Town Muncipali,  ili Bwana uakasilikishwe

katika Tume ya Mageuzi ya Katiba ya nchi hii.  Tunaomba Mungu utusaidie tunapoanza, walio njiani wakikuja Bwana wabariki.

  Saidia Tume yetu, Asante kwa vile umewalete.  Katika Jina ya Yesu Kristo tumeomba na kuamini, Amen.

Com. Salim:  Asante sana,  Pastor  kwa maombi  yako.   Kwanza  ningeanza  kwa  kujijulisha  nafsi  na  mwenzangu  hapa.  Mimi

naitwa Ahmed Idha Salim ni Mwanatume katika Commision. Mwenzangu hapa ni Commissioner Kavesta  Adagala.  Na  ilikuwa

tuwe na mwenzetu wa watatu

Dr. Mosonik arap  Korir  lakini amepewa shuguli pande za Rift Valley ambayo mpaka  sasa  hajamaliza  anaendelea  nayo.   Sisi

kwa niaba yake tutaendelea na kazi upande huu. Pia tunao wafanyi kazi katika headquarters  ya Commission, Tuna Programme

Officer, Bw. George Naholi na kuna wenzake ambayo pia wako katika Commission, watainua mikono kuwasalimia. Samahani

majina nimewajua hivi leo, kwa hivyo ni wapya inabidi kufahamiana kwanza kujuana; lakini wao wako kwenye Commission na

shuguli yao ni muhimu sana yakuandika -  kurekodi  kuhakikisha  kwamba  kila  jambo  linanosemwa  au  litakalo  semwa  linatiwa

kwenye ukurasa wa  vitabu  au  kwenye  mashini  yakunasa  sauti.  Pia  nina  furaha  kwa  upande  wangu  wa  kushoto,  kuwa  naye

District Co-ordinator wetu ambayo wengi wenu bila shaka mwamjua - Bw.  Kariuki. Next to him yuko Chairman wa kamati ya

constituency inaohusika na Katiba, Bw. Thairu na pia wanakamati  wengine, na ningemuomba Bw. Thairu awajulishe wenzake.

Najua kwamba mmoja wao ni Mheshimiwa Bw. Icharia lakini wako na wengine pia angewajulisha ili sote tuwajue.

Bw. Thairu:  Asante Sana Com. Salim ambaye ni naibu wa Chairman, na jambo la kwanza,  kuwakaribisha hapa katika jiji letu

la Kiambu kwa niaba ya watu wa Kiambu na kamati, tunawakaribisha sana - kwa hivyo karibuni.   Na  pili, nikuwahakikishia ya

kwamba watu wangali tu njiani kwa sababu Mungu ametuletea baraka  zake za mvua na pia kawaida yao wanaangalia maslahi

yao ya asubuhi asubuhi -  kwa hivyo tunatumainia watakuja.  La tatu ni hilo jukumu ambalo umenipa ya kuwajulisha Kamati ya

Kiambaa  Constituency  Constitutional  Committee  na  tuta  anza  pale  kwa  Pastor  ambaye  ametuongoza  kwa  maombi  anaitwa

James Gitau mmoja wetu, alafu tutaenda kwa Mhe. Ambaye anajulikana na kila mtu.-  Mhe.  Icharia mmoja wetu.  Kutoka hapo

nitaruka pale,  pale  kuna  mama  yule  mzee  ambaye  amekuja  kwa  sababu  ya  marekebisho  ya  Katiba  -  aje  atoe  maoni  yake.

Huyo ambaye amekaa na yule msichana anaitwa Bw. Thuo ndiye katibu wetu - katibu wa Kamati, wengine nafikiri wako njiani.

  Bw. Chairman, pia Bw. Kariuki ni mmoja wetu in that capacity.  Mmoja  wa  wanakamati.  Kwa  hivyo  tutawaomba  mutuwie

radhi  kwa  sababu  umati  wa  watu  si  mkubwa  lakini  tuendeleavyo  tutaongezeka  na  tunafikiria  ya  kwamba  watatoa  maoni

wakifika hapa.  Lakini kwa sababu mumesema tuanze, tutaanza labda na wale wako hapa. Asante sana.

Com. Adagala:  Habari zenu, muriega?  Siyo hoja tuwe na umati wa watu kwa sababu kila mtu atatoa  maoni yake.  Na  vizuri
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watu wakiweko ili,if there is a big group,  so that people  can hear but it is not a performance to an audience -  so I don’t think

we should apologise for that. We will just start and people will come and as they come we will hear them.

Com. Salim:  Thank you Comm. Adagala for that clarification it is very very important to know that we can precede so that we

save time. We want as  many views as  possible from Kiambaa so the sooner  we start  the  better.  But  maybe  I  can  ask  Com

Adagala  to  proceed  further  and  very  briefly  perhaps,  to  tell  our  audience  or  Wananchi  how  we  are  going  to  proceed  this

morning.

Com. Adagala:  Hiki ni kikao cha Tume yakurekebisha Katiba na mbele ya kikao hiki kila mtu ako sawa na pia kila mtu ako

huru  kusema  vile  apendavyo,  vile  angependa  nchi  yetu  ya  Kenya  iendelee  na  maisha  yetu  iendelee.  Hakuna  mtu  atazuia

mwingine na hakuna mtu atasema ya mwingine sasa  tujue kila mtu atazungumza vile amekuja na maoni yake  na  memorandum

yake.  Kuna hapa  vitu  ambavyo  ningependa  kuwajulisha.  Ya  kwanza  hiki  ni  kikao  ambacho  inafaa  tuwe  watatu.   Lakini  pia

wawili tulikubaliana ni panel.  Tutawakilisha hapa Tume, na tuendelee hadi saa  kumi na mbili. Inafaa  tuanze  saa  mbili  hadi  saa

kumi na mbili - na pengine sijui itakuwaje tutakuwa na break au la. Pia ni samehe macho yangu si mazuri sana na kuna taa hapa.

Com. Salim:  Asante Sana commissioner. Kwa ajili ya taa kwamba hazifiki mpaka chini, ni shida kidogo.   Sasa  jinsi ambavyo

tutaendesha kikao hichi ni kwamba tutasikiza maoni ya Wananchi, maoni hayo yanaweza

Kutolewa  na  mtu  binafsi  -  yeye  mwenyewe  kujisemea,  au  mtu  anaweza  kuinuka  akasemea  chama  chake,  kikundi  chake,  -

tuseme ikiwa wana Sheria wako hapa au yuko mwana Sheria ambaye amekuja na memorandum kuwasemea wenzake anaweza

kusema na vyama vyovyote vingine ambavyo mtu wao mwakilishi wao atafika hapa kuwasemea wenzake.  Lakini ni lazima atoe

ushahidi  kwamba  yeye  hakika  anawasemea  wenzake  -  uenda  mtu  akatoa  maoni  akasema  mimi  nasemea  wenzangu  ikawa

hakuna ushahidi akawa kwa hakika anjisemea nafsi.  Pia maoni yanaweza kutolewa kwa mdomo, kwa kauli, mtu kuinuka kutoa

maoni yake, au yanaweza kutolewa kwa njia ya memorandum - muswada au maoni yalioandikwa - yamekwisha tayarishwa mtu

amekuja nayo ili kutupa. Memorandum hiyo atatupa tutairegister atatia saini iwe ni ushaidi kwamba ametupa memorandum.  Pia

yule  ambaye  atatoa  maoni  yake  kwa  mdomo  tu  atapewa  dakika  kumi  kutoa  maoni  yake  yule  ambaye  ana  memorandum

atapewa  dakika  tano  tu  na  makusudiyo  ya  kupewa  muda  mfupi  zaidi  ni  kwamba  tusikae  tukasikiliza  memorandum  kutoka

mwanzo mpaka mwisho na memorandum yaweza kuwa ni ndefu. Kwa hivyo atachukuwa wakati wa wenzake na wakati  hatuna

-  kama mjuavyo  ni  siku  mbili  tu  katika  Kiambaa  -  leo  na  kesho.  Kwa  hivyo  because  we  want  as  many  views  as  possible,

samahani ni lazima kila mtu apawe wakati  ambao umepimwa.  Na  kwa hivyo zile dakika tano mwenye memorandum ambayo

tutampa, ata  highlight tu -  atatueleza zile point zake “mimi  jamani  tunaona  tunashida  hii  fulani  hapa  Kenya  au  shida  hizi  fulani

katika Kenya na nionavyo mimi shida hizi zinaweza kusuluhishwa kutatuliwa kwa njia hii na hii” -  dakika tano kutueleza,  lakini

akikishiwe kwamba tukirudi na memorandum yake tutaisoma kwa ukamilifu.

Na diversity tunaambiwa ni muhimu kwamba maoni yatoke kwa kila aina  ya  mwananchi.  Yatoke  kwa  professionals,  Daktari

kama  sister  wangu  dadangu  hapa,  itoke  kwa  vikundi  vya  disabled,  itoke  kwa  vikundi  vingine  vya  sections  ya  Wakenya  na
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kadhalika.  Pili mtu akishamaliza kutupa habari  zake labda tutamuuliza swali moja au  mbili  ili  kupata  ufafanuzi  tu.  Hatuna  haki

yakumshawishi kwa njia yeyote - yale ni maoni yake.  Ikiwa kuna jambo tu hatukuweza kufahamu  tutamuomba atufahamishe -

lakini sisi kazi yetu ni kusikiza tu na kurekodi.   Lugha ambazo tutatumia ni mbili mtu aweze kusema Kiingereza au Kiswahili  -

lakini  ikiwa  kunashida  kwa  Kiingereza  au  Kiswahili  tutaweza  kutumia  lugha  yoyote  nyingine  na  tutamtayarisha  mtu,  au

kumuomba mtu msaada atueleze mwenzetu anasema nini.  Pia tuna interpretor wa alama au ishara huko nyuma, ikiwa kuna mtu

anataka aelezwe kitu, ikiwa kati  yetu mtu ambaye hasikii hawezi kusema pia tuna interprator.  Tunaye hivi saa  yeyote  ambaye

ana haja ya utumishi huo? Bado. Lakini huenda wenzetu wengine wakija watahitajia.  Kisha ikiwa kuna yeyote kati yetu ambaye

hangependa kusema mbele ya wenzake,  ataka  sema peke  yake,  aweze kutuambia na sisi tutajiytaarisha kuchukua maoni yake

mbali na  wenzake  lakini  atuhakikishie  kwamba  hakika  iko  sababu  ya  yeye  kutaka  kufanya  vile.  Lakini  kwa  jumla  tunataraji

kwamba kila mmoja wetu anaweza kusema mbele ya wenzake bila pingamizi yeyote,  na kumbukeni kuwa Commission ni huru,

na Wananchi ni huru kwa hivyo Mwananchi yeyote anauhuru kusema atakavyo,  kueleza,  atakavyo kuzungumza juu  ya  jambo

lolote,  lakini  kitu  kimoja  zote  tunaafikiana  ni  kwamba  hapa  kituo  hichi,  ama  kikao  hichi,  kama  vikao  vyote  vingine

tutakavyofuata  si  vikao  vya  watu  kushutumiana,  kutukanana  -  matusi  yasitumiwe.  Lakini  mtu  ana  haki  kusema  jambo  hili  ni

mbaya, jambo lile si  vizuri,  jambo  hili  linavunja  sheria,  jambo  hili  linapinga  Sheria  ya  uhuru  ya  Mwananchi  na  kadhalika  -  ili

tujiepushe tu na kukoseana adabu.   Si semi  hapa  Kiambaa  –  kokote.  Hii  ndiyo  tumeambiwa  tuelezane  kwamba  tuzungumze

kwa njia ambayo ni ya kitamaduni na kiungwana basi  -  lakini muna huru, kila  moja  wetu  ana  huru  kusema  na  kutoa  makosa

jambo lolote liloko Kenya -  linalo husu jamii,  linalo  husu  uchumi  siasa  na  kadhalika.  Hivyo  kwa  ufupi  ndio  maelezo  ambayo

ningependa kueleza na sasa moja kwa moja tutaenda kumuita yule wa kwanza kabisa kujiregister na tutafuata hii register.  Yule

anayekuja kwanza atatoa  maoni yake kwanza na kadhalika,  lakini  pia,  ule  unguana  wetu  lazima  tukumbuke.  Ikiwa  kuna  mja

mzito, mama ni mja mzito anataka kuja kutoa maoni yake ili aondoke haraka,  sitaweza kumpisha?  Mtu nimgonjwa anaharaka

kutoa maoni yake lakini ikifikisha aleeke kwa Daktari  tunaweza kumpisha, otherwise tutafuata hii list ya watu  waliojiandikisha

kutoa maoni nafikiri tumekubaliana sawa?  

Sasa basi twende kwa Teresa Gichane, Daktari ambaye atatoa  maoni yake,  not now? You are  the first you want give up your

first place?  Very good.  When do you want to speak? Baadaye - all right. You are  preparing yourself? Sawa.  So number two

is Nguraya Tucha. Written memorandum  nafikiri?  Kwa  hivyo  Bw.  Chucha  highlights  peke  yake  dakika  tano  we  have  to  be

strict with time.

Mr. Tucha:  Thank you very much Hon. Com. I have a written memorandum in which I have individual views I would say that

we would like to see this Commission is different from the others  we have seen come and go -  so far the Commission has not

given us a lot of comfort.  We would urge the Commission itself to improve  on  its  image  and  behaviour  so  that  we  can  have

confidence that it will deliver. 

 Now quickly I want to talk about the president,  and say that beside the president  being voted by everybody I would love my

president to be 35 years old and maximum of 75 years old by the time the president  is departing office. So if you know that by
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the time you are leaving office you will be more than 75,  years  you should not stand for presidency.   Now I want an educated

president with a University Degree.   I  am  saying  that  the  president  must  name  his  running  mate  who  shall  become  the  Vice

president  and  besides  the  presidential  candidate  gaining  25%  of  votes  in  5  provinces  the  president  must  have  50%  of  the

popular vote.   Now I would like my president  to go for a comprehensive medical  examination,  at  least  twice  in  the  first  two

years - and that examination must include a mental fitness test  and the results thereof must be  made public.  We should not run

the risk of being led by a mad president.  Now,  I am saying that once the president  has been elected he should take  charge of

the affairs of the government so there is no need for a Prime Minister.   I  am also urging for an executive  Vice  President  who

shall have duties that are clearly spelled out in the Constitution and the president  should not have arbitrary powers  of frustrating

the Vice President as is the case now.  Similarly the Vice President should be at least a university graduate should be at  least  30

- years but not more than 75 years by the time of vacating office.  The President  and the vice president  should not have active

roles to play in political parties  affairs  but  they  should  also  be  ex-officio  members  of  parliament.   Now,  I  am  urging  for  the

increase of the seats  in the National parliament to 410  and the constuencies to be  distributed as  follows:  Geographically  350,

Labour movements should have 10,  civil society  should  have  10  seats  in  the  parliament.  Professional  associations  10,  Local

government  authority  should  have  10,  the  Disabled  should  have  10  and  Marginal  communities  10  provided  that  in  those

locations 35% of them are women. That needs too be emphasised. 

Now,  the  government.   I  am  urging  for  a  government  that  has  a  maximum  of  18  ministries  with  the  ministries  of  Fnance,

Education, Foreign Affairs, National Defence, Justice and Local government being compulsory - and I am saying that a Minister

of the government must have a  university  degree  in  the  relevant  area  of  specialization.   I  am  urging  for  the  total  abolition  of

Provincial  Administration  -  scrapping  it  completely  and  in  its  role,  a  strong  Local  Government  to  replace  anything  that  the

Provincial administration may be doing at the moment.

Now,  I am saying that Public Service -  because  I was one of them, must not  be  denied  freedoms  that  are  enjoyed  by  other

citizens.  Also  Public  servants  should  be  ensured  of  a  decent  living  wage  not  like  now  when  they  are  earning  peanuts.  The

retirement age for Civil servants upgraded to 62 years. 

 Now let me talk a bit about Local government because that is where my heart is. The Local government should be

strengthened and made autonomous and I am also urging for a strictier local government system, in which there will be a Local

government at locational level .One at the District level, two municipal, Municipal 1 and 2 depending on the size and the

economic base of the Local government.  I am also urging for a metropolitan local government that will take care of places like

Nairobi, combining Nairobi, Thika, Kiambu and  (inaudible) It is called urban convention.  The local government must be run

on democratic principles with the Mayor or the Chairman of the Council being elected by the people and once the people elect

them, they should take executive authority of the local government they are running.  District heads therefore, must also have a

University degree.  Now the decision of the local authorities as far as possible should be final - once the Local authority has

made a decision.  It should be able to execute it.  If authority must be got from the Minister of the Local government there must

be a limit, which that authority must be got.  I am saying that if a Local Authority seeks permission from the Minister and within
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thirty days the Minister has not responded, that authority should be assumed to have been given.  Currently the Minister has

been frustrating local authorities by that authority thing.   So I think that is what I am trying to urge.  I am saying that also there

should be a local government authority’s association that is responsible for electing the ten representatives to Parliament. I am

also urging that local authority must be allowed sufficient resources to do what they are supposed to do to deliver services to

the residents

.

Now I have got a thing or two to say about  education I am urging that there should be a compulsory but free education for all

children who are below 15 years. They must go to school at the expense of the government.  Then the Local 

Authorities  should  take  care  of  the  primary  school  and  the  secondary  schools  and  certain  institutions  that  are  in  their  area

whereas the national government takes  care  of university to ensure that as  many people  as  possible get access  to education in

this country.

Health for all:  I  am saying that every Kenyan should access  health courtesy  of  the  government.  But  still  private  providers  of

education and health should also be encouraged besides the Government. Thank you very much Hon. Commissioners that is my

memorandum. (Speech not clear)   But please give us confidence,  don’t squabble  among  yourselves  over  mobile  phones  and

whatever else we have  been  reading  in  the  papers,  night  visits  to  State  House  -  those  are  things  that  can  really  erode  your

confidence from citizens like ourselves.  Thank you very much.

Thank you very much Bw. Tucha for your views.  May I please ask  you Bw.Tucha?  Do you mind please  going  over  to  the

desk so that you sign and your memorandum to be registered properly?

Com.  Adagala  –  Just  to  clarify  one  thing.   This  Commission  is  different  from  the  other  Commissions  because  we  are

Parliamentary Commission. So people should not have anxiety about it. We are a Parliamentary Commission whereas, the other

ones are Presidential - which can be revoked or whatever. I am just saying this because  all over the country we have to clarify

this.  And two,  the Press  has its own way of putting things. That is why you see  most  of  the  time  we  keep  quiet  but  we  are

trying very hard to maintain our dignity. Sometimes we read things in the press  which are  just as  new and strange to us as  they

are to you so there is very little you can do because if you correct, you see it is the press which is going to correct and they don’

t correct.  So we have just left it to go like that.  If you can sign up.   Your memorandum is very clear,  thank you very much for

starting us off in a good way.

Comm.  Salim

Can we now call upon Gichira Kibara? Is that correct name? He is just attending. All right, thank you. You are  most welcome.

Is an open kikao? Next we have Bw. Lawrence Ndungu from Mbaranginyo Cultural Association,  is it?  Is  he around? He has

gone out.  Can we then call upon Stephen Waithaka oral presentation?

Lawrence Ndungu  -  Thank you Commissioners.  These are  my views. But I have put them down in points form so I am not
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presenting a memorandum:

I feel that the new Constitution should have a Preamble stating by whom the Constitution is written, is it by the people, or is it by

a few individuals, a click of lawyers or what we call the “learned friends”?  For whom is this Constitution? 

Two.  I feel the new Constitution must be  an available document should be demystified; it should not be  made a preserve of a

few people.  It must be written or translated in a language which can be understood by every one especially we, the people who

are making the same Constitution and then because the Constitution belongs to us it should be demystified and should be there

for us to buy at a cost that we can afford.

Then it is my feeling that there should be devolution of powers,  separation of powers  upon the Executive, the Judiciary and the

Legislative.  The new Constitution must also defend itself from any form of abuse from any quarters.   It  should defend itself.  I

also feel that the new Constitution of which we are  presenting our proposals  should provide for amendment with time to carter

for national disasters  such as  Aids,  El Nino or  any other unforeseeable disasters  that  may  come  such  that  they  can  easily  be

arrested-  not  just  by  declaring  them  national  disasters  -  but  catering  for  them.   Then  the  Government  of  the  day  must  be

responsible enough as not to woe or to use their numerical strength in Parliament to just pass bad Laws or kill good Bills just for

the sake  of doing it.   It  should be mindful of the citizens.  The new Constitution  should  make  education  affordable.  I  am  just

emphasizing on what my predecessor  said,  such  that  the  young  and  old  citizens  may  acquire  knowledge  without  necessarily

being hindered from the same due to financial implications, which are  involved. Essentially basic or  primary education may  be

provided free of charge with no strings attached.  Citizens to be  consulted with time on the type of education system that  they

view as appropriate.  It  is also my view that coaching, tuition, extra tutorials must be  abolished and must not be  catered  for in

our new Constitution because they are being used as commercial - they are  being commercialized such that we the parents  and

the guardians are  being fleeced.  During our  time  we  went  through  the  same  curriculum  and  we  managed  to  pass  our  exams

within the framework or the same time that was presented but not having tuitions and coaching.  I  hope I am clear?  The new

Constitution  should  provide  for  adequate  training  for  law  enforcement  personnel  and  more  so  impressing  on  them  the

importance to respect  us the citizen so that we  can  also  respect  them.  Theirs  should  be  to  keep  or  maintain  law  and  order,

provide security to us and our property and but not be as agents of intimidation, fear and harassment.  And should there for any

reasons,  be  restrictions  or  curfew,  then  this  should  be  made  public  through  announcement  or  posters  so  that  we  are  not

harassed or our movements restricted even when we are leaving our places of work or  any other business.   As long as  we can

identify ourselves we should not be  harassed.   Also the Constitution should ban illicit brews -  they have killed many men, they

have ruined thinking people  into rotten gabbages.   They have broken marriages and we can see  what these  brews  are  doing.

And  in  this  respect  the  body  that  is  endowed  with  the  standardization  -  the  Kenya  Bureau  of  Standards  must  not  be

compromised on this, as this is a matter of life and death.

I also feel that the new Constitution should cater  so as  to minimize the disparity gap between the different  classes  of  working

people,  working or  earning employees.   Here  I  am  talking  about  small-scale  farmers,  peasants,  labourers,  the  professionals.
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Because  we  do  not  have  special  dukas  for  the  lowly  earning  members  of  the  society,  the  Constitution  should  cater  for  this

disparity gap both for the lowly paid and such people.

  

The  new  Constitution  must  provide  land  for  land,  in  compensation.  Should  in  my  farm,  or  should  in  my  land  there  be

discovered,  some gold,  diamond, oil or  titanium I must  not  be  made  landless,  I  must  be  compensated  for  with  land  and  not

money or promises.

Then the new Constitution must put in place clear guidelines on inheritance.  Our  current  Constitution  does  not  specify,  and  I

stand to be corrected - it does not cater well for women and children, so it should cater for them in the aspect of inheritance.  

Then  it  is  still  my  opinion  that  the  new  Constitution  must  make  Civic  Education  an  ongoing  process  not  necessarily  during

election time or  such an exercise.   It  should be an on going process  because  an  enlightened  citizen.is  easy  to  govern  and  the

government of the day must not thrive on the ignorance of the citizens.  This Civic Education should, nonetheless be  carried out

by non partisan  bodies  -  knowledgeable  non  partisan  bodies  not  necessarily  the  government  or  the  government  appointees,

because the government of the day will be an interested party.  Thank you.

Comm. Salim:  Thank you very much in deed  for your presentation Bw. Waithaka.  Now we move on  to  the  next  presenter

Hon. Kamau Icharya and his, I understand is an oral presentation.  Bw. Icharya karibu.

Hon. Kamau Icharya:  Bw. Chairman, ningeomba nisipeane presentation yangu leo, ningetaka kufanya hivyo kesho.  

Comm. Salim:  Nafikiri mumemsikia Mhe. Akisema kwamba angependa  kuongojea mpaka kesho  atoe  presentation yake,  na

nafikiri Mhe. Unajua kwamba kesho tuko venue jingine, siyo? Tutakuako pahali pengine kesho unajua? Then we go on to Bw.

Daudi Nganga (Shangilia Daima) correct hicho ni chama siyo? Na unakisimea wewe leo.  Uunazungumuza kwa niaba ya chama

au kwa niaba ya nafsi yako? Ni chama,  ametoka  okey.  Kwa  hivyo  tunamwendea  bwana  Richard  Maina  ambaye  pia  naona

kwamba yuko nanyiyi, sio Richard Maina? -  Niwewe kwa hivyo wewe unaweza kuzugumza kwa niaba ya chama hatuna haja

ya kumsikiza bwana Daudi? Kwa hivyo tutangojea sawa okey, Bw. Jackson Njoroge,  Jackson Njoroge,  na una memorundum

written kwa hivyo tunakupa dakika tano tu kutupa highlights okey.

Richard Maina  - Thank you very much Hon. Commissioners. Mine is a written memorundum and I will go very first through

it just highlighting. I think our Constitution should have a Preamble and this Preamble should state  clearly who has written this

constitution, why and have a vision. Unity should be the greatest  philosophy that should guide us in everything that  we want to

carry on in this country.

Then  the  Constitution  supremacy.   The  parliament  should  retain  its  65%  majority  vote  over  repealing  the  sections  of  the
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Constitution, but any matter that raises national concern should be subject  to a referendum e.g.  Sec.  2A  which  was  repealed

that Kenya should be a multiparty State  should  remain  like  that  for  good.   Then  there  is  the  issue  of  citizenship.  Nobody  is

supposed to lose his citizenship as a Kenyan.  A referendum should be conducted by the Electral Commission whose Members

will be appointed by the President but on a 65% votes from the parliament.  

Citizenship: A child born in Kenya after 1963  is automatic citizen of Kenya.  Then a spouse married by a Kenyan should not

have hindrance to dual citizenship.  A passport should be issued to every Kenyan on application on a very small fee.   Then the

fundamental Rights and freedom of citizens. All the Rights that are  included in the current Bill of Rights in the Constitution, and

also to add, there should be no capital punishment - the giver of rite should be the taker of rite but not man

Defence  and  security:   All  disciplined  forces  should  be  established  by  the  Constitution  so  that  they  are  accountable  to

Kenyan citizens and not to the Executive.  

Then  there  is  the  Court  Martials.   Court  Martials  should  be  established  with  direction  from  the  judicial  service  commission

whose  members  will  be  appointed  by  the  President  but  vetted  by  the  Parliament.   The  president  should  continue  to  be  the

commander in chief of the armed forces but any major directive e.g. the declaration of a war or a State of Emergency should be

given consent  by 65% majority vote in parliament.   Political parties  should  not  infringe  sections  of  the  Constitutions  e.g.  they

cannot run a parallel education curriculum.  All parties that do not prescribe to the Constitution can be prescribed.   Financing of

political parties should be done by the preceding results of the general election and the money should be from the consolidated

funds.  Any party financing anarchy or chaos should have its powers withheld.  

Structures  of  government    I  think  Kenyan  should  have  an  executive  president  who  is  answerable  to  a  very  powerful

legislature.  The President  should not be  a member of parliament and he should have a  running  mate  -  a  Vice-president  who

also should not be a member of parliament but should be elected directly by the people with the a 50% popular votes. 

 The Cabinet should be selected by the President but they must be  vetted by Parliament.   At least  three quarter  of the Cabinet

will be sitting MP’s but the other quarter may be selected from members who are not actual members of parliament to cater  for

other interest  groups.   All parties  to get at  least  10% of the popular  vote  should  be  included  in  the  cabinet.  The  president  is

immune  from  prosecution  but  can  be  impeached  by  parliament.   Impeachment  is  not  appealable  in  court.   Provincial

Administration  should  be  scrapped.   Their  work  is  only  to  duplicate  the  roles  of  the  Cabinet.   They  should  be  scrapped.

However,  Districts should be changed to  Counties  and  the  Counties  should  have  their  Chairmen  and  Vice-chairmen  elected

directly by the people.  Central  government should devolve its fund to the Local government that is to the Local countries,  the

Mayors and the Deputies in major towns should be elected directly by the people,  the term of office of Parliament  should  be

four years.   Counties should  have  a  three-year  term  of  office.   Presidential  and  parliamentary  election  should  be  held  in  the

month of December.  We should have a single chamber legislature.  Constituency boundaries should be reviewed.  They should
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be based  on the  demographical  but  not  geography.   Parliament  should  have  its  own  Timetable.   All  members  of  parliament

should be O’level graduates with at least a certificate from a recognized middle level college.  The President  should be at  least

have a post secondary school diploma from a recognized college and also the Vice-president - they should pass the English and

Swahili languages.  All these members should be vetted  by  the  parliament.  Attorney  general,  Chief  Justice,  Commissioner  of

Police,  Ombundsman,  Director  of  City  intelligence,  Electral  Commissioner  Chairman,  all  Ministers  and  Assistants,  Chief  of

General Staff, Head of … 

When a Member is elected a speaker his seat will become vacant and a by-election will be held.  Every Kenyan child is entitled

to education i.e.  Std  1-  7.  and Koech report  should  be  implemented  fully.   Secondary  Education  should  an  affordable  cost.

Universdity  education  should  be  as  in  the  case  today,  should  be  catered  by  the  higher  education  loans  board.   Also  the

Chancellors and Vice-Chancellors should be elected by the staff of university but not the President.   Needy students should be

given bursaries and social workers can determine the needy families.  

Health:  No government doctor or clinical officer should be allowed to run a private clinic. Out patient services should be free.

 In-patient services should be not less than a dollar per day.

Administration Police unit should be scrapped, together with the Provincial Administration.  Regular police should be trained in

areas of human Rights, law, and public relation in addition to proper  training.  And their training should be extended in not less

than two years.  Policemen should be at  least  ‘O’ level graduates  with a minimum of D+ or  Division III.   Senior police e.g.  of

Inspector level should have a Diploma in either Law, Sociology or, 

Com. Idha Salim  - time to wind up please, 

Richard  Maina  Okay.   Lastly,  let  me  tackle  the  area  of  succession  and  transfer  of  power.   Incase  of  impeachment,  the

president will loose their seats, the President and Vice-President will loose their seats and elections should be held within ninety

days.  This time the Speaker will be the acting President and then a by-elections should the held as  per  the current Constitution

remaining  of  dangerous  marks  should  be  not  any  person  but  to  renown  persons  e.g.  force  men,  and  e.g.  the  renowned

hardanation.  You see, Thank you, that’s my contribution.  Thank you. 

Com. Idha Salim  -  Thank you very much, Bwana Njoroge may be I need one very brief clarification from you,  one  second

please.  You said what are the Presidents and Vice-President’s qualifications - what should they be?  Academic?

Maina:  They should have at least a Diploma from a recognized middle level college. 

Com. Salim - Thank you.  Thank you very much.  Next we have Bw. Daniel Njuguna who also has a written presentation, Bw.

Njuguna yuko?  Hayuko?  Huenda  akarudi  baadaye  tukiendelea  mbele  basi  tuna  bwana  Joseph  Githau  Muriithi,  former  Civil
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servant,

Bw. Joseph Githau Muriithi:  Thank you.  Thank you Commissioners.  Mine will be a very brief oral  presentation.   Touching

on the president.

Number One.  

Com. Salim - Please give your name as you……

Joseph  Gitau  Muriithi  My  name  is  Joseph  Gitau  Muriithi.  Mine  is  very  brief  oral  presentation.  First  starting  on  the

impeachment of the President.   It  is my  opinion  that  both  or  even  if  we  have  three  Executives  people  at  the  top,  that  is  the

President, the Vice-President and Prime Minister. Either of them could be impeached.  So the Constitution should be very clear

on the impeachment of the President - not as at the present where we have people who are above the law. 

Second, I will be very brief is the issuance of P3. When you get injured and you report a case to the police station,  it is the duty

of the police department  to issue P3.  The public has been having a lot  of  problems  in  Kenya  and  it’s  my  wish  that  this  duty

should be transferred from the police department to the Ministry of Health, instead of having everything at the police station.

The  third  one  is  about  land  issues.   Land  issues  in  Kenya  are  very  sensitive,  so  it  should  be  very  much  defined  in  the

Constitution.  Land distribution should be very fair.  Land allocation should also be very fair -  but not as  the  current  situation

whereby the rich men and tycoons are the ones who are  benefiting from our public land.  The Costitution should be very clear

on landlessness.  So that is an issue I would like the Constitution to emphasis on.  

The last one is the issuance of passports.  It is my belief that any Kenyan who is above 18 years should have a passport  at  hand

at a very reasonable rate.  Currently, getting a passport in Kenya is just like getting a piece of land in Nairobi’s.  central  business

area. So this one should be made affordable to majority of Kenyans at a very reasonable rate.  Thank you.  

Com. Adagala:  Just  hold on.   You know thank you very much for your submissions. I would like to say that  when  you  are

making  a  presentation,  you’ve  thought  about  it  -  this  is  to  everybody.  You’ve  thought  about  it,  you’ve  thought  about  the

reasons. When you say what land distribution should be made decent you should say what it should be, or when you are  talking

about something, it should made very clear -  it is you to make it clear.   Because you  see,  kila  Mwananchi  amefikiria,  ukiketi

peke  yako,  ukizungumuza na wengine, lakini, you should tell us the point.  Because the Commission will only collate what  you

said,  so if you  say,  you  should  be  very  clear  or  you  should  be  very  fair  okay?  Although  you  said  the  land  has  gone  to  the

tycoons, we need you to actually say what it should be so that we can say a Mr.  Joseph Gitau Muriithi said this and this.  We

can’t make up the Constitution ourselves - you can make it, we can’t make it, we can only write it - what you have made okay?

Yes thank you.  This is for everybody and not just for him - give what you want and the reasons for it.  
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Com. Salim  Thank you commissioner,  that is a very very important point and for those still waiting to present  their views the

point Commissioner Adagala made is very very important.   It  is not enough to find faults somewhere -  say  how  you  feel  that

fault or that shortcoming ought to be dealt with sawa? Karibu.   Very good.   Now I want Daktari  Teresa,  are  you ready now?

Because you are number one, you decided you didn’t want to present  then, are  you ready now? We would like to go back  to

those who either had not given the presentations or those who are outside, so that we go systematically.  

Teresa Gichane Thank you, Thank you very much.  First of all I am Teresa  Gichane, and would like to start  by apologizing

because I am sure there are others like me who have not read the constitution.  I have just seen bits and pieces of it but not the

whole of it.  Na  sasa  pengine kuna  wengine  wao  wako  kama  mimi ambao  wanasikia  tunataka  kubadilisha  Katiba  lakini  hata

hawajui ile iko inasema nini. Kwa hivyo that is why I said I want to start  by apologizing ama pengine naweza kupeyana maoni

ambayo hata pengine hayako kwa Constitution.  Now being a Civil servant, the – 

Com. Adagala:  Once again it is not necessary that you give maoni, which is on the Constitution. You can give from your life

experience -.  from things you have seen, things you have observed.  If the Constitution were okay,  then we would not need to

amend it. So feel very comfortable and speak from experiential knowledge okay? But it is important what you are  saying that if

someone has seen the Constitution it gives them a different perspective -  but do not  let  that  hinder  you,  you  can  speak  from

your heart from your life experience and still we will be  able to interpret  it ourselves okay? Alright.  So  if people  are  here and

they are still insisting that since I don’t know the Constitution I should not say anything that is not the reason.  Every Kenyan has

a life and that life has meaning and that is the meaning we want in the Constitution.  Thank you.

Teresa Gichane:  Okay thank you.  Being a government servant,  my first-born son is on salary.  From what I have gathered,

the present  trend is,  depending  on  how  popular  you  are  with  the  authorities  that  be,  you  can  negotiate  the  salaries  for  your

employee.  But I feel there should be a Commission to review the salary.  Presently we are  discussing about  the teachers  salary

and  somebody  else  might  be  forgotten  -  so  I  think  there  should  be  a  commission  that  discusses  the  salary  for  government

workers, and the salary should be commensurate with their qualification and the duties given or  the positions held should not be

on how popular one is with the authorities that be, but should be based on the individual’s qualifications. 

 Then another one is on gender. My feeling is that there should be a gender commission with representatives or  commissioners

from every province and members brought from NGO’s that are interested in gender issues and the church. our country being a

christian mostly, the church should also be presented.  So a national gender commission. 

Then on issuance of passport: I think now and I am still on gender,  the issuance of passport  should not be  pegged on spouses.

Today,  if I want a passport  -  I have one and when I got it,  I  had to get a letter from my husband,  I think  this  is  wrong.  This

should be a personalized document just like the Identity Card.  The same with title deed - as much as I agree that when you are

married you own things together - I don’t know whether that is the right thing, I think if I own a piece of land that should also be
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personalized and I should be left to decide on what to do with it. If I chose to involve my spouse,  I should be given that choice.

 The same with loans. Today if I want a loan I have to consult my spouse,  although I might have the security that is required to

acquire that loan.  So what I am saying is that eh property  like passports  and identity cards,  land and issuance of loans should

be personalized and not pegged on the next of kin.  Not necessary the spouse, even the next of kin.  

Political Party

I am very happy that now Kenya is a multi-party system, but I am disturbed by the fact that you can have a political party  in

every village. To me I think this is encouraging tribalism. Personally I feel,  if there must be  these many, they should not exceed

five.  So a maximum of five political paries. 

 As much as I appreciate the freedom of worship, I think this has also gone out of hand.  I might have my church, and my child

another one and they are  so many so that most people  are  getting confused.   I  feel that already these are  existing Mainstream

churches and if I want to start a church it should be an associate of another existing church already - so that we don’t have a lot

of confusion as far as the churches are concerned. 

 And then, I think there should be no pension for parliamentarians. My feeling is that we elect them to represent  us in parliament

and this should not be  a permanent and pensionable post.   So    whoever goes to parliament and is doing a good job for  that

time - we shall elect them back again next time and they will draw a salary and I am not opposed  to a salary and even a good

salary for the parliamentarians, but when they are  voted out I think they should be comfortable with what they acquired during

that time, I think we are coming to a point where all the budget will cater  for the parliamentarians if we are  going to have them

get  pension  -  that  whoever  goes  to  parliament  in  future  draw  a  pension  then  we  are  going  to  have  all  the  money  going  to

parliamentarian like already we are crying we don’t have money for salaries for our workers.  If I get another point I beg to be

allowed to come back.  Thank you.

Com Adagala:   Wait for clarification. First  of all, everyone if you’ve presented or  if you haven’t  presented,  in  this  particular

session, you are always free to make other submission.  You are always free to write or  send on e-mail or  website  or  come to

the Commission and make a presentation. I think the presentations are  usually on Wednesdays,  I don’t know how they will be

when we are out now.  Now on the gender Commission. Who would be in the gender Commission?  Tell us the composition of

the gender commission you’ve told us that it should be what?  A national Gender Commission with a Commissioner from every

Province.

Com. Adagala - go on. 

Teresa Gichane - Then NGO’s interested in gender issue, and the church.  
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Com. Adagala -  You know we have this gender Commission it has come up.  It  is not the first time, but who would be in it?

You’ve told us where they are coming from but who would be in it? Because we are talking about gender.  What I am trying to

say, just for clarification - there is a difference - between if you want to say a women’s commission and a gender commission.

Teresa - No I am talking about gender.  Meaning it can have both men and women.

Com Adagala - Okay.  You want us to put down that it can be both men and women.

Teresa Gichane Yes.

Com Adagala    Okay, it should be.

Com. Adagala - Okay. Thank you for the clarification.

Com. Salim  Thank you Daktari  for your views we move on now,  rather  we  move  backwards  a  little  bit  because  couple  of

people were out and I understand that they are now in, so that we can update our list.  There was a Mr. Lawrence Ndungu; we

believe he is here now is he?  So Bwana Ndungu una written presentation? In which case  we give you five minutes to highlight

the points in your presentation, sawa? Karibu.  Please give your name for the recording purposes. 

Lawrence Ndungu 

This is the memorundum for Mbaranginyo Cultural Heritage Group and we are going to start with the governance.

Bw. Ndungu:  The presidential system of governance should be replaced with, parliamentary systems of governance to check

upon the Executive and to control probable dictatorial tendencies and to give the electorate a wide powerbase.

Com. Salim - Bw. Ndungu do you think you can complete reading it in five minutes?

Bw.Ndungu - Yes.  

Com. Salim - Because I can see you are reading it.

Bw. Ndungu - It is in a point form. 

Com. Salim – Very good.
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Bw. Ndungu  We currently do not have the office of an ombundsman.  It  should be created  and decentralized to cater  for all

regions.

Trust land  -  All the land in Kenya belong to the state,  therefore,  all the  citizens  of  Kenya  have  right  to  land,  irrespective  of

background.   This way we will not  have  landlessness  and  squatter  problems.   The  security  of  owning  property  anywhere  in

Kenya  should  not  only  be  protected  but  guaranteed.  Therefore,  land  clashes  victims  should  be  resettled.  The  Constitution

should put a ceiling on land ownership to avoid individuals occupying huge tracts of land at the expense of landless majority.

 Welfare - All citizens of Kenya should enjoy benefits of sustainability of health, shelter education information, security and all

providence without discrimination of status. 

 Culture  -  Hospitality  and  respective  of  rights  of  individuals  should  be  respected  in  each  culture  therefore  contributing  to

common national culture.   The Constitution should guarantee protection of culture and specify the positive  progressive  culture

for promotion.

National  cultural heritage.  Heritage to be  protected  and rehabilitated to form apart  of a National history e.g.  Mukura  Wa

Nyaga Thaga, Kitmikaye in Nyanza sacred  monuments and historical grounds.   History is not  complete  without  culture  -  our

national  heroes  -  all  those  who  have  contributed  to  the  modern  Kenya  should  be  honoured  by  positively  identifying  and

honouring them.  People  are  made of what and how they communicate. The Constitution should protect  indigenous languages

while it promotes  official and National languages. The culture of the people  is  tied  to  their  religious  beliefs.   The  Constitution

should review the freedom of worship as  currently contained so as  to avert  negative religious practices  like devil worship  and

cultcism. And before I sit down we Kenyans sometimes are  confused because  Commission has been divided.  Even the bible

says that if two are  not agreeing they will not go together.   I  am saying this because  we read from the Newspapers  that Prof.

Ghai’s Commission sometimes is being divided and also there are  Elite Kenyans who are  telling us not to present  our views to

the Commission - they are not also telling us where to present  them to.  But now I am going present  these to you because  you

are the ones who have called Kenyans to bring their views but I am worried and I would like you to clarify. If I  am  going  to

hand  over  this  representation  are  you  sure  that  you  are  going  to  do  what  Kenyans  are  wishing?  Because  there  are  some

Commissions which have been formed and they have done nothing   Is this Commission guaranteeing us that when we represent

our views they are  going to be  catered  for?   That’s  why  you  could  see  some  some  people  arguing  they  couldn’t  bring  their

representation because there have been a lot of Commissions which have been formed. This is to certify that some people  are

being  fed  up  because  there  are  some  Commissions  like  the  devil  worship;  we  were  told  that  people  are  killing  because  of

catering for their godliness. Is there certainity that we are going to be assisted to form our Constitution? Thank you.

Com. Adagala:  Thank you very much.  Thank you very much for your submission. As our Chairman Prof.  Yash Pal Ghai has

said that when you have many people together there will be discussion, there will be disagreements,  so we take  that’s how it is,
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may there will be a point where and we have before,  taken a vote or  taken a decision by consensus,  we are  required to go as

much as possible by consensus and part  of what you see  in the Newspapers  is sensationalism -  the Newspapers  want to sell.

But the other part,  is  that  this  is  an  open  Commission,  it  is  an  open  Commission.  There  even  times  when  we  say  the  press

should be there when we are  discussing.  So  we are  trying to make a difference in the way things have been  done  -  not  in  a

closed way.  We are trying to make an openness - are  you listening Mr.  Ndungu as you are  walking?  We are  trying to create

an openness  so that there can be openness  in our society,  So far  it  has  been  very  closed.   Nonetheless,  we  are  also  human

being and we make mistakes and the mistakes will come out, I would like to assure Mr. Ndungu like I did in the beginning with

another person who said this, this is  a Parliamentary  Commission  only  Parliament  can end this  Commission.   Therefore

there is no fear on your  part  or  on our  part  that  some  one  person  will  say  this  ends.  Because the others  are  Presidential

Commission.  It is like the difference between having a Law and a directive.  So this is part  of the Parliamentary Law. This fear

is all over Kenya, it’s our history, it is in our psyche, it is in our minds we can not help it - but let’s try to get over it,  and if there

is  anybody  who  is  discouraging  other  people  from  presenting  they  are  really  taking  away  the  Right  of  other  people.   It  is

misguided.  Please  try  to  encourage  other  people  who  would  have  liked  to  submit  they  can  still  write  their  memoranda  and

submit  it.   We  will  sit  down,  let  me  assure  everybody  –  we’ve  differences  and  they  will  be  discussed.  But  from  now  on

actually part of what we are  trying to make is that differences can be discussed,  so that we don’t close up issues just because

we must agree. For instance if we have a disagreement over dates, we sit down and discuss and we try to see how it should be.

  If we have two different views we discuss the two different views and this we are  yet to do.   The integrity of Commission is

there and I know there are  many things which have been said but we have gone through very  rigorously.   You  may  disagree

with us but then, that is your right. So please bear with us we are trying to create  new steps  in the society and unfortunately we

are on the grinding stone but I think we shall overcome.  Thank you very much.

Comm. Salim  - So tukiendelea mbele basi  tumepata  maombi  kutoka  Wananchi  wawili  Mmoja  anasema  angependa  apewe

nafasi  kwa  maana  inabidi  aende  Kortini  na  mwingine  anasema  anapaswa  kuhudhuria  mazishi.  Kwa  hivyo  ningewaomba

tuwaruhusu hawa ndugu zetu waseme kwanza,  nina ruhusa yenyu nyote?   Sawa it’s all right, it’s not all right? Not  accepted?

Shall we go by consensus? Do you all feel it is not acceptable?  Because you will recall right at  the beginning, I explained, we

have guidelines for ourselves and right at the beginning those of you who were here, I did say there may be occasions where the

Mwananchi has a particularly pressing thing to do and maybe mama ambaye ana mgonjwa lazima aende leo sipitali lakini kabla

kwenda  angependa  kutoa  maoni  yake,  so  in  principal,  we  want  a  consensus  on  this.   Namkaribisha  kwanza  Mhe.  Njenga

Karume kwenye kikao hiki na ametoa maoni yake asema ni wawili yes Teresia what do you feel?  Only two?

Mhe. Njenga Karume  Hata wakati  tunapoona mambo yamekwenda vibaya hatuwezi kuruhusu, tena tunazidi kwenda mbali.

Kama mtu anaenda kwa mazishi kweli na anahitaji hapa tutasema nini? Tumkubalie na apimiwe saa. Basi yeye apeane na aende

na tutasubiri wale walioko hapa.

 

Com Salim - Kuna consensus nafikiri.  Asante ni sana. 

Speaker (Rev….) - Who is next?

Com. Salim - I think we have to consider the whole audience.
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Speaker (Rev…) - because all these people are lining up.  

If you had told me I would have stepped down for the person going. That is why I am asking who is next?

Comm. Salim:  Well, the next person according to our list is nafkiri Daudi Ng’ang’a, is he here?  Wa Shangiria Daima is here?

 Hajarudi.  That is the next person.  Then we have Mr. Daniel Njuguna. Hayuko? Then we have Joseph Muturi.  He is the next

person?. Bw. Joseph Muturi ungeruhusu mtu aje  mbele yako? You are  the next person,  and according to the Rev. here if the

next person does not mind then we can have them present their views.

Joseph Muturi - Ni vizuri.

Com Salim - Asante sana, kwa hivyo tungependa, kuwashukuru sana hiyo ni roho ya Wananchi yakusaidiana.  Kwa hivyo Bw.

John Kamau? Yuko Bwana John Kamau.  Tafadhali karibu.

Comm. Adagala:  While we are  doing these hearings  we  are  expected  to  uphold  values  of  Constitutionalism.  Among  those

values is tolerance. Among those values is also a democratic view and also, even in terms of just respect for others. So I am not

saying one way or  the other but as  we are  conducting them we are  trying  to  institute  those  values  apart  from  the  fact  that  ni

“kiroho ya Wananchi”, there are also Constitutional values we have to uphold.   Lastly I would like to say democracy is a very

expensive and very demanding process -  and as  you see  us going through all these things also you will be  going through them.

So in the end, we hope at the end You will have created a new Kenya. So let us just continue like that and see.   But it does  not

mean that everybody who comes and has a special  case,  we all have special  cases  and also those who have  come  early  and

gone away will actually come last. We can’t keep going back and forth.  We will just have to come last because  if you sit,  you

will do your presentation. If you have any other thing please come early because we have waited for one and half hours.

Mr. John Kamau: Thank you, very much. There are  some few things I would like to address  here very briefly. We are  here

we are discussing about Constitutional amendment but in my own view…..

Com Adagala - John Kamau address the Commission and go to the point even if it is an oral submission. Go to the point.  and

make your proposals. 

 John Kamau - Okay.  First I would, 

Com. Adagala - Please address the Commission not the audience.

John Kamau  – Okay.   Thank you.  What I am saying is  this.  As  we  embark  on  the  Constitution  amendment  what  first  we

should do is that I wish Section 14 sub-section 1 and 2 first to be repealed.  Again I wish to state  here that all the Laws of this

country are all repressive Laws and we should have an overhaul changes of Laws.   There is no any good Law in this country
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and we should not only state that only Constitution should be amended.  What we are saying is that the Laws that were drafted

in Lancaster in 1962 are all repressive Laws starting with Chief Authority Act should be scrapped. Police Chapter 84 should be

scrapped. All these laws are affecting people of Kenya each and everyday but those people in power don’t understand the kind

of problems the citizens are  facing.  The law should be made that when it comes to the distribution of assets  Customary  Law

should  not  prevail.  Both  genders  -  female  and  male  should  be  given  equal  opportunities  to  inherit  the  properties  from  their

deceased  parents  and should be distributed equally without any bias or  prejudice.   Government  should  not  interfere  with  the

strikes or  picketing whichever manner may be.  When the people  are  going on  strike  they  should  be  given  the  opportunity  to

state their own problems and the government should look into the problems promptly without using the Police force to interfere

whereby you expect  to have so many injuries occasioned by such an interference by police force.  So as  you look  forward  in

trying to amend the Constitution you should take  into consideration those items. They are  very important for the people  of this

county. 

 The Vagrant’s Act - It is stated that it was scrapped but it is still in the statutory books.  We are  saying that when you say,  the

Law has been repealed or it has been removed from the book  it should be not there.   As I go to the law books  I can see  that

the Vagrancy Law is still there. So I fail to understood how it is scrapped, and it is still imposed because if you are  coming from

work maybe at  midnight and meet  a  Policeman,  and  the  policeman  asks  where  are  you  coming  from?  I  come  from  work  -

Policeman does  not  want  to  understand.  They  say  that  you  have  been  loitering.   Now  what  is  loitering  now?  Coming  from

work, is it loitering? So the law, which has been stated or stipulated, to have been scrapped from the law should not be  existing

in the statutory books.  It  should be removed once and for all. Because even if you are  taken to Court  they use the same law.

Anyway, I don’t have to talk too much that is what I wanted to present. Yes although I had much I don’t have much time to do

that.  Thank you very much for giving me time.

Comm. Adagala - Wait a bit Kamau.  I am just saying that it is a good thing like the Vagrancy Act you have shown they don’t

abolish it. It is in the book.  Now you are saying, at one point the Constitution will have to be  harmonized with the new laws in

order for the new laws to come in but what you are saying is that all Laws are repressive. 

Kamau:  All of them should be,  you know what we are  talking about  is this.  It  should be in the African context  because  this

law was written by a white man in very colonialistic mind.  So this law should suit African context  and the people  of Kenya.  So

we are saying that not repealing piece meal we are  removing all the Laws from Statutory books  -  all those Laws,  although it is

going to cost too much money, but as they were drafted we can still get small funds for that.  So what we need is forbearance. 

Comm. Salim. 

Thank you Bw. Kamau.  Now the other persons  who asked  for assistance because  he is attending a  funeral  is  Mr.  Hackman

Muiruri, is he here?  Karibu Bw. Hackman na pole sana kwa mtu uliompoteza kwa kifo. Tunakupa pole. Karibu.

Mr. Hackman Muiruri 
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Kwa  jina  ninaitwa  Hackman  Muiruri  Muniu  kutoka  kwa  Kenya  African  Mau  Mau  Union.   Ni  watu  ambaye  walipigana  na

Constitution ya mkoloni mpaka wakaiondoa.   Naja  mbele ya Commission  kuwajulisha  ya  kwamba,  Constitution  ya  mkoloni

tulipigana  naye  miaka  saba  ili  kuiondoa  na  hatuoni  ni  sababu  gani  munaharakisha  kuchukua  maoni  ya  Wananchi  kabla

hamjawasomesha waelewe Constitution ni nini. Mumeharakisha.

Ya pili nyinyi Commission  mumefarakana  nyinyi  wenyewe.  Hamuwezi  kuaminika  kupatiwa  maoni  kuhusu  Constitution.   Kitu

tunataja Constitution, ni kitu cha kudumu kwa nchi yetu karibu milele. Constitution ilioko sasa imedumu miaka arobaini sasa.  Na

kupata nafasi nyingine kuunda Constitution nyingine kutoka hapa itachukua muda. Na  tusipo elimishwa vizuri tutakuja kujifunga

wenyewe bila kuelewa kitu  tunakubalia.   Imeonekana  yaweza  kuwa  pengine  kuna  Consitution  iliyoundwa  ambayo  ingeletwa

mbele  yetu  nakujadili  juu  yake  badala  yakutuambia  tutoe  maoni  kwa  kitu  ambacho  sisi  wenyewe  hatujui.  Hatuja  elimishwa.

CivicEducation haikukamilika. Natunaombwa maoni kutoa ya nini kama hatuja elimishwa Civic Education? 

Comm. Adagala.  Excuse me. Please turn off all your mobiles.   Kila mtu na mobile azime.  Sasa  inaenda kwa machine kikao

chetu hakita tokea vizuri. 

Bw. Mwiruri  -  Okay kwa nafasi hiyo sisi kama freedom fighters tungetaka  Constitution  ya  nchi  yetu  ituonyeshe  taifa  la  nchi

yetu limezaliwa kutoka wapi?  Ya sasa haituonyeshi taifa letu imezaliwa kutoka wapi baada  ya kumuondoa mkoloni, kwa hayo

machache tu nashukuru wale waliyo nikubaliya kwani ninaenda mazishi ya jamaa yangu.

Asante.

Com.Salim Asante sana bwana Muiruri kwa maoni yako na mara nyingine tena kwa niaba ya

wote walio hudhuria ningependa kukupa pole kabisa na uende salama.

 

Comm.  Adagala:  Mr.  Muiruri  yale  mambo  umezugumzia  hasa  hapa  ni  mambo  ambayo  inafaa  iende  kwa  Preamble.  Sijui

itakuwaje  District  Co-ordinator  na  Kamati  muketi  na  Mr.  Muiruri  muweke  hayo  mambo  chini  ili  iwe  kwa  Preamble,  ile

amezungumzia ndiyo ile ya kuanzilisha ya Preamble.  Utakubali au?  Kwa sababu ni mambo mazuri sana inafaa ingiye na nafikiri

una maoni mengine mengi. Yes please Committee, sit down with Mr. Muiruri and his orgnization and write that in the Preamble.

Mpe Mr. Muriruri kitabu ili ajue, give him a red book he is going away, pole kwa matanga. 

Bw. Kariuki (District Co-ordinator) - Kabla hatuja sikiza maoni kwa ambaye atakuja next eh, nataka kuwauliza kitu muhimu

sana.   Nasikia  machini  yetu  ikileta  taabu  kidogo.  Inaleta  taabu  kwa  sababu  ya  zile  mobile  phones  maana  yake  inatuma

microphones ambazo hazina waya.  Kwa hivyo nataka kuwasihi nyote ikiwa mtaelewana let us switch off those mobile phones

for now.  Please ikiwa una simu ya mkono ifunge maana itakujulisha nani alipiga simu, kwa sababu simu ikija kwa  simu  yako
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inleta taabu kwa mashini yetu.  Asanteni.

Com. Salim -  Asante Bw. Kariuki.  Sasa  tunakwenda kwa anaye fuata.  Sasa  tunafuata  the  list  ilivyo  vile  watu  walivyo  kuja.

Anaye  fuata  ni  Joseph  Muturi  ambaye  ana  maoni  ya  mdomo  anataka  kutoa.  Na  tunakushukuru  tena  Bw.  Joseph  kwa

kuwasaidia hawa ndugu zetu kutoa maoni yao kabla yako.  Mungu akuweke - karibu.

Mr. Joseph Muturi - Hamjambo ma Commissioners? Yangu si mengi sana lakini maoni hii ni yangu mwenyewe.  Yaani I don’

t represent any group. 

Kwanza  Katiba  hii  mpya  ambaye  itakuwa  iki  tengenezwa  nataka  tuwe  na  wajumbe  wa  parliament  ambao  wata  simama”

independent” Lakini si wawe wakiwa katika mambo ya vyama kama vile tunavyo siku hizi.

Ya pili, nataka hii sheria - hii ya siku kumi na nne kama mtu akiwekwa kwa Cell ya polisi,  hivyo scrapped  tuwe tukitumia kama

ile ya zamani 48 hours.  

Ya tatu, hizi party zote yaani ambazo tuko nazo katika Kenya yetu huru, zinaweza kutengeneza Serikali . 

 Halafu ya nne ni kuwa na yule Rais tutakuwa naye awe kama raia wengine -  yaani akifanya makosa apelekwe kortini astakiwe

kama mtu yule mwingine yangu inaishia hapo. 

Comm.  Salim:  Asante  sana  Bw.  Muturi  hayo  ni  maoni  ambayo  yalifikiriwa  sawa  sawa,  na  amekuja  amejitayarisha  kabisa

kuyatoa maoni hayo anajua analipenda na asilolipenda.  Maoni kama hayo ndiyo yanayo tusaidia As they say kwa kiingereza,

“to the point”. Asante sana. Sasa labda nina swala moja Bw. Muturi nina swala moja ndogo kukuuliza umesema kwamba MP’s

kuwa na ruhusa yakuwa independent siyo? 

Mr. Muturi - Nasema hivi.  Nasema kama mtu yaani independent person awe akisimama bila kuungana na vyama hivi vingine

vya siasa. 

Comm. Salim: Sawa very good. 

 Mr. Muturi: Si katika Uingereza kuna vitu kama hivi. 

Comm. Salim: Tushafahamu. Yaani wakati anapiga kura anaweza kuingia kwa chama chochote anapigia pande ile au ile ingine

Mr. Muturi? 

Comm. Salim:  Na point ya pili unasema kwamba all parties wanaweza kutengeneza serkali, Mr. Muturi.
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Com Salim: Yaani unafikiria serikali ya muungano, Mr. Muturi. Okay. 

Comm: Salim Co-alition government? 

Mr. Muturi - Coalition government.

Comm.  Salim:  Tukiendelea  mbele  tunaye  Bw.  Samuel  Kariru  Nderi  na  yeye  ana  muswada  or  memorandum  nafikiri,  siyo

Bwana?   Ah  karibu,  ukiwa  una  memorandom  tafadhali  ni  dakika  tano  tu  ku  highlight.   Kama  alivyofanya  Bw.  Muturi

ameyasema highlights zake.

Bw. Samuel Nderi - Goodmorning everyone? I want to present a written memorandum and                 it is hand written but I’ll

highlight the main points. 

Now in the Pre-amble it ought to start with “We the people of Kenya” and its must also carry the words  that “this Constitution”

that we are going to make is the supreme law of the Republic”. It must also expound on the democratic  values; social jstice and

Fundermental rights and it must end with the word “May God Bless our people”. 

The Constitution must try to improve the quality of life of its citizens and the 

Constitution must be based on justice and freedom of our land. Incase of the principles then the principles, as expounded on the

constitution shall be

One - Kenya shall be .. Another principle must be Justice, Equality, Rule of law and will of the people shall always prevail.  

Another principle is the separation of powers in the three arms of the gorvement, which shall always prevail.  Now incase of the

variations  the  constitution  we  are  making  must  reflect  the  multi  party  Democracy  enviroment  –  meaning.  It’s  a  multi  party

democratic constitution and it must expound values such as good gorvernance, transparency, accountability as pertains to all the

three arms of the gorvement and other institutions in this land of Kenya. 

Now when I come to the first arm of the gorvement - that is the parliament. The paliament must be  given the power  to impeach

the  President,  the  Vice-president  and  the  Ministers.  In  this  case  we  find  that  what  we  lack  in  the  country  is  not  infact  the

document itself but it is the leadership - meaning that we do not have good managers in our country and in this case  we find that

we do not have the good manager because  the law is not followed to the latter and in this case  I propose  that  there  must  be

what we call the “oath of impeachment” -  to my understanding this ”oath of impeachment” may read as  follows and I quote “I

bla bla bla Vice-President, President, Ministers, of Kenya shall swear and sign this oath of impeachment and if I am found guilty

by the paliament on such grounds as  mismanaging economy, as  scandals,sex scandals  even weapon,  selling  illegal  weapon  or

drug trafficking and causing genoside and abuse of office, corruption charges,  I shall be  dismissed  by  the  paliament”.   In  this
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case we find that the President, or the Vice-President is dismissed by the parliament, that is impeached then I propose that there

must be a Supreme Court which must have the function -one  of them being the formation of a transitional govement and in this

case  the  transitional  gorvement  must  be  headed  by  the  Chief  Justice  from  the  Supreme  Court  and  other  three  judges  until

another election is held so that we can have a  President,  Vice-President  who  will  be  able  to  spearhed  our  country.   Now  I

propose  that the system that we need to have is a presidential  system such that we need to have a  president  with  his  running

mate such that the moment the president wins the elections, then in this case, the President must have such powers as:

1. Head of State  Head of government,  representative in the world body such as  UN.  The  President  must  also  be  given

Powers to appoint but those appointees have to be vetted by Parliament.

2.  In case of the Vice President,  the VP can be given the power  to assert  Bills so that they become laws then the VP is

the leader of the government business in Parliament - Meaning that the President is not a Member of Parliament,  but the

VP is a Member of Parliament.  Now I also propose that the VP be given security of tenure.   In this case,  the VP must

serve a two-term limit.  I.e. each term of five years.  Now there is a point I just want to clarify.  In this case, we find that

currently, or according to the current Constitution, the President is to serve two terms.   Meaning that the two terms are

ending as per the end of this December ie. 2002.  So that the term must remain intact.  It must not be interfered with.  

3.  Basis Rights: We have the right to worship but that one in Kenya, according to my understanding has to be  limited in a

sense that we have a lot of Satanism, a lot of demonic power  in  Kenya  and  that  is  why  politics  is  said  to  be  a  dirty

game.

4. Parliament. Parliament must never,  never  be  given  the  power  to  amend  any  part  of  the  Constitution.   In  this  case,  I

concentrate  on  three  sections,  which  must  always  be  amended  through  a  national  referundum  conducted  by  an

independent electoral commission. These sections are:  The life of the Parliament - That one must never be  amended by

the Parliament.  It  must be  amended through a national referundum. Now in case  of the tenure of the President  -  how

many terms the President will serve, currently, we know there are two terms, they must not be  amended -  if they are  to

be amended, they must be  amended through a national referundum.  Even the calendar of the Parliament,  that one will

follow the same category.

Electoral Commission: There is the calendar of the Parliament as pertains to its programme.  General election must be  held after

every five years.   Then we have the tenure of the president. Now in this case  we find that Parliament must always be given the

mandate,  i.e.  the  power  to  form  any  commission  in  Kenya.   And  the  commission  must  always  get  its  money  from  the

consolidated fund but not from the treasury because  of political manipulation from the Executive.  Now in case  of the electoral

commission, that one must be  given the power  to deal  with electoral  offences,  bribing, transportation of voters  and those who

create violence, must be  barred  from contesting any seat,  be  it Parliamentary, be  it civic, be  it Presidential.   Now the Political

parties must get their share out of the consolidated fund.  But we must restrict  the number of political parties  in Kenya and this

can only be done by looking at the manifesto of a party that requires registration.  In this case,  we find that if I want to form a

political party and its manifesto is just like the existing parties that one must be denied registration at all. 
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 Supreme Court.  That one must have the following powers:  One -  Must always declare  the winner of the Presidential  election

after  ten  days  after  the  votes  counting.  Now  the  second  one;  it  must  always  interprete  the  Constitutional  aspects.   Matters

pertaining to Constitution must be  interpreted by the Supreme Court  and the  Supreme  Court  must  always  form  a  transitional

government incase the President or the Vice are impeached.

Land - Okay, in Kenya. No one must own more that twenty acres  of land because  this land is God given.  Nobody should be

denied one acre of land. No one should miss a parcel of land and no one should have maximum acreage of land.

Citizenship There are those who have the duel citizenship such that they have the passports  of country A and Country B.  Like

in Kenya we have a groupwhich is running away when we do elections they come back.   This duel citizenship has to be  done

away with.  We must have just a single citizenship. So I think that is what I have.  I have a written memoranda.

Comm. Salim:  Asante sana kwa maoni yako Bwana Nderi,  tutapata  swala moja kutoka kwa Com. Adagala.   Bwana Nderi

kuna swali moja.  A clarification.

Com. Adagala:  I am saying this because there are many people who are talking on the impeachment of the President.   So  it is

you but it is also to others  who have talked and the others  who are  to come.   We are  talking about  the  Presidency  and  then

talking about the MP’s and the Councilors.  Because you know it is the same system. So,  I am not suggesting that you should

say one thing or another but I think when you talk, you should realize we are  talking about  the same system.  If the President  is

impeachable, what should happen to an MP and what should happen to a Councilor?  That whole system.  

Bwana Nderi:  Okay in this case, I can answer you. 

1. If a Councilor, on such grounds as mismanaging the council money or assets, the Councilor can be recalled by a

 ²/³  of  the  total  voters  in  terms  of  their  signatures.   This  should  be  taken  to  the  chairman  of  the  electoral

commission who will declare that seat vacant.  So, in summary, am saying a Councilor can be dismissed by 2/3

vote in a full council meeting or a Councilor can be dismissed by 2/3 of voters  signatures,  such that the seat  can

be declared vacant by the electoral commission. In case of the MP, the voters - 2/3 of them, who had voted for

him, if they take  their signatures to the electoral  commission, then in this case  the seat  will be  declared vacant.

Likewise the Parliament on the  grounds  I  had  aforesaid,  the  MP  can  be  dismissed.   And  there  was  another

point, although this I forgot.  The Cabinet  must be  in such a manner that 2/3  of the Ministers must be  from the

other parties - not the ruling party. So, the ruling party must have 1/3  and the other parties  must contribute 2/3

and it must be formed by the Parliament together with theVP.  

Comm. Salim:  2/3 of the Cabinet must be from the opposition?
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Bwana Nderi: Yah!

Comm. Salim: What do you think is the basis for this? If one particular party wins elections, you don’t feel that particular party

should form at least 2/3 of the ministerial positions? Why the other way round?

Bwana Nderi:  Why I feel that is because the Presidentis from the ruling party, VP is from the ruling party and then it will make

other appointments that will favour the system or  the party itself. And in this case  I find that the Cabinet  because,  it is the one

that  makes  policies,  then  a  2/3  must  be  from  the  opposition  parties.   In  this  case  I  just  want  to  perpetuate  the  multiparty

democracy. 

Comm. Salim:  Okay,  thank you very much.  We now move  on  to  Bwana  Geoffrey  Mwaura.  Karibu.   Na  atakayefuata  ni

Bwana Samuel Mbuthia ajitayarishe na Naomi Wanjiku Njoroge.   So  Mwaura,  Mbuthia  na  Njoroge.   Hawako  hao,  Bwana

Mwaura  hayuko?  So  tuendelee  Bwana  Samuel  Mbuthia  yuko?  Pia  ameondoka.   Naomi  Wanjiku  Njoroge?   Jamaa

wamechoka au nini? Anyway tutaacha tuendelee mbele na tutamuomba Lee Philip Kerimo, yuko,  karibu.    Na  atakayefuata ni

Bwana Martin Mutuku na Bwana Kerimo ana maoni ya kusema - kauli. Karibu.

Bwana Kerimo: Naitwa Lee Philip Kerimo kutoka ‘Mucii Wa Thai Children’s Centre.  

Bwana  mwenyekiti,  Commissioners,  MPs  namuona  Mayor  na  kikao  chote  Hamjambo?  Yangu  ni  machache.  Kwa  kweli

yamezumgumzwa  nimeyakubali  na  sitaki  kuyarudia  yale  ambaye  yamezungumwa  na  wenzangu  ambao  tumekubaliana.  Lakini

kuna jambo ambalo nimeli tazama ambalo ninaona la faa ili hao wenzetu katika kikao hiki, wachukue maoni yangu kwa niaba ya

kile  kikao  ambacho  mimi huwa  nina  kaa  nacho.  Mimi  na  shugulika  na  hali  ya  watoto  ambao  wako  katika  hali  ngumu  ya

kimaisha na ninapoitizama Katiba ilipoandikwa mwaka huo wa sitini na tatu mimi nilikuwa kijana mdogo katika hali hiyo ngumu,

na Katiba iliyoandikwa imenifanya niwe katika hili ambao nilioko.  Na  ninapo tazama singependezwa ama singeona yafaa kwa

sababu tunaenda andika Katiba na mimi nimezeeka, labda ni kesho tu ninaondoka,  kuna wale vijana ambawo kwawoningetaka

Katiba  hii  ingalie  sana.   Katiba  hii  ningetaka  hiwe  hivi:   Zile  Children’s  Rights  -  haki  za  watoto  ambazo  vikao  mbali  mbali

Vimekaa katika UNO Convention, African Charter, na hata Kenya Laws za Children za mwaka elfu mbili na mmoja ziwekwe

kuwa  haki  za  ki  Katiba.   Haki  hizi  labda  wengine  wetu  hatuzijui  lakini  ningetaka  kuzungumzia  kwa  haraka.  Haki  yakuishi  -

Survival Rights.  Survival Rights ina sema hivi – “huyu mtoto ambaye yuko kwenye mimba mpaka afikapo umri ule wa miaka

kumi apate matibabu bila kuulizwa ndururu”, kwa sababu kuna mama ambao wameishi katika maisha magumu sana,  wengi wao

wako  kwenye  street  na  wengi  wao,  na  wengi  wao  hawana  hata  jinsi  yakujilisha.  Wanapo.ulizwa  senti,  hilo  inayoitwa  cost

sharing wataipata wapi? Si yule mtoto ataondoka na yeye ni Mkenya?  Survival Rights itazamwe na ili huyu mtoto apate  kuishi

awe kama Mkenya kama mimi ambaye nilipata haki ile.  Pia katika  mlishi  -  chakula  chetu  sio  chakula  chetu  kuna  chakuliwa

kinapelekwa ngambo, majani chai ndiyo hayo yanapelekwa sijui Saudi Arabia, na vile vitu vyote vile vizuri mafuta yetu na mayai

yetu yanapelekwa ngambo, samaki zimeenda ngambo sisi tunataka lishe  na Katiba iangalie ya kwamba jambo hili limewekwa

maanani. Hii naona yafaa katika Survival Rights.  Hebu niangalie katika hali hiyo ya makao.  Wenzetu labda hawajui,  lakini hebu
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niwaambie ya kwamba kuna wenzetu ambao hulala kwenye vibanda.  Katiba hii itamuhusisaje Mwananchi ambaye yeye hulala

kwenye  kibanda,  chumba  ni  cha  10  by  10  kimekwa  makuti.   Katiba  iangalie  ione  ya  kwamba  mambo  haya  yamewekwa

maanani ili kwamba huyu Mkenya mwenzetu apate kuishi vizuri.

Jambo  lingine  ambao  nilitaka   kutajia  kidogo  huyu  Mkenya  wa  kesho  awe  na  protection  Rights.   Protection  Rights  yake

inasema hivi. Mimi niko barabarani sina chumba. Chumba changu kinaitwa “dyke” ama “shum”. Wale mapolisi wanapo kuja na

hilo mbwa usiku wanichukuwe kama Mkenya ambaye ni pale ndipo kwangu. Kama vile mwenzetu aliye na nyumba ya gorofa

ambaye hasumbuliwi pia nami wanipe ile nafasi yangu ambayo inastahili. Kusiwe na hiyo harrasment.   Na  wakati  tunapofanya

hivyo  basi  Katiba  itakuwa  inaangalia  sexual  exploitation,  na  kila  aina  ya  exploitation.   Hali  ya  maisha  yatazamwe,  kusiwe

wengine wana nyanyasa wenzao kwa sababu wewe una magari kubwa ama uko na jambo nzuri, mimi nami sijiwezi nataka pia

Katiba hii iangalie. 

Kuna development Right ambaye ningetaka nimalize nayo.   Katiba hii hebu na itazame ya kwamba,  kuna wale National Youth

Service ambapo ukienda pale mpaka uwe na kidato cha nane ama ndiyo nasikia University ina tajwa tajwa .   Je  wale watoto

wetu ambao hawaja pata  elimu  watapata  wapi mafundisho? Watakubalika vipi katika  National  Service?  Angalau  nao  kesho

waseme wanaweza  kudrive  ama  wanaweza  kutengeneza  dirisha  kwa  sababu  siyo  lazima  upate  elimu  yakuandika,  bali  elimu

yafunzwa.  Hata  sisi  ambao  tulikuwako  wakati  ule  hatukuipata  elimu  ya  University  ama  secondary  lakini  hivi  sasa  twaweza

kufanya jambo.  Hebu tutazame katika Katiba na ninapo kwenda kumaliza ni kwamba Katiba isiwe yakuvunjwa vunjwa kama

vile tulivyoona ile ya kwanza.  Ile ya kwanza imevunjwa vunjwa na kila aina ya mtu na ubinafsi wake.  Hebu hii Katiba iwe 65%

hata ningesema iwe 75% ndipo Katiba ivunjwe, ama kifungo chochote kiondolewe.  Childrens’ Right iwe kikatiba na tunaifanya

taifa hili la kesho la Kenya kama wenzetu walivyo pigana -  Kenyatta,  na mwenzetu Dedan Kimathi walitufanyia Katiba ,  hata

hivi sasa twaweza kuitengeneza Katiba kwa sababu ya yule mwenzetu wa kesho.  Mungu awabariki.

Comm.Salim:  Asante Bw. Lee Philip Kirimo kwa maoni yako hayo, na sasa tunaendelea mbele.

Jambo  ambalo  limenii  nataraji  huko  mbele  nitakuta  majina  ya  kina  mama  na  kina  dada,  maana  naona  Wanaume  ndio

wanaendelea kutoa maoni lakini huenda tukawakuta hapo mbele naona yuko Lucy hapa, yuko Pauline baadaye na hilo ni jambo

linafurahisha .  Sasa tukiendelea mbele kufuatia hii registration tunayo Bw. Martin Mutuku wa Chess Limited ambaye ana maoni

ya kauli ya mdomo ya ulimi, karibu Bw. Martin,  ungetueleza labda orgnization yako Chess  kidogo baada  ya kutupa  jina  lako

kisha uendelee. Na hayo ni maoni yako mwenyewe au maoni ya Chess Limited? 

Bw. Martin Mutuku.  Thank you. I am not Mutuku but I am Simon Ngeru.  Mutuku came to represent  us because  he didn’t

know I was coming, 

Comm. Salim: You belong to the same organization? 
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Somon Ngeru  -Ya, 

Com. Salim - So you are speaking on behalf of Chess. 

Mr. Simon Ngeru:  Chess  is a “Christian Entrepreneurs Savings and Credit  Limited”.  It  is based  here in Kiambu though we

have members countrywide. Our vision is to have a society that is free from poverty. So we support  entrepreneur development.

So we are addressing ourselves to that as we contribute to the Constitution Review today.   One thing we address  ourselves to

is education. In this country we have quite a number of children not going to school and them that go to school up to standard 8,

are dropouts  and  we  have  more  than  50%  of  those  children  dropping  out.   So  we  are  saying  the  Constitution  itself  should

guarantee that all the young Kenyans have access to education up to the age of 18 years.  There is no point of having children to

standard 8 they drop  out -  they are  prone to crime, and again we “develop” our children at  very early stage.   In this way we

should also encourage, after 18 years that our children should be able to develop themselves. That is we could have skills where

people in the Universities can equally go and earn some money part-time or  whoever could also be in Village Polytechnics or

Technical Schools so that children also mature up from age 18 before they get good jobs,  they would have tasted  the jobs  and

they are a bit mature. Maybe we will be able stop the rioting in the Universities this way.  

Justice. The Kenya Constitution should also guarantee justice  to  all  Kenyans  -  poor  or  rich.   In  this  area  we  are  asking  the

Constitution to address itself to the Judicial Officers. Once a Magistrate sentences somebody and puts him in jail, after that one

may appeal,  and may be freed but the culprit has  suffered  and  the  Magistrate  is  free.   Can  they  also  be  put  to  Professional

negligence so that we are  able,  and they are  also able to  be  careful  even  when  they  are  judging  people?   Otherwise  several

people  have  suffered  because  of  corruption  or  otherwise  -  and  the  culprits  got  no  remedy.  They  can  only  either  go  home

grumbling and they have lost and the other individual who did all this goes scot-free  and continues to do that.   This can also be

seen in all Courts of Laws.  Cases being adjourned once and again and again.  If you go to any Court  of Law today,  you have

about 300 people again they are  told to go home the case  had been adjourned.   Do you ever count;  do you ever quantify the

value of the time so lost? Can the Magistrates or the Legal Officers also be made accountable by the Constitution? 

The other thing is the property.  The Constitution should also create  infrastructure  that  whoever  destroys  property  maliciously

should also be punished. The people  destroying  the  kiosks,  the  people  destroying  the  hawkers,  they  go  scot  free  yet  this  is

property that it has been earned and as much as we talk about poverty alleviation we have people  in the form of either Officers

in the Local Authorities or  City Council Askaris  or  the Police destroying the same wealth that  these  poor  have  earned.   Can

they be made accountable themselves? Anybody destroying property should be charged and be held responsible. 

Come  to  the  natural  resources.  God  has  given  this  country  natural  resources  for  all  including  the  unborn  who  are  coming  -

because Kenya is a country continues to grow. Can the Constitution guarantee that everybody will enjoy the natural resources

that God has given this nation?  Here we address ourselves to the land issues.  After independence or after the colonialists a few
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people  could  go  and  acquire  the  land  that  whites  owned.  They  never  bought  that  land.   That  is  all.   They  only  paid  for

development.  They forgot that before the Whiteman came in there were people occupying that land. Those people  can be seen

now as squatters  or  squeezed at  the corner  of their land Kiambu is a very big example yet there are  individuals who acquired

that land and they continued to have them, they will pass  them to their children and their childrens’ children. So it is a crime in

this country to be  born from a poor  family. You continue being poor  throughout yet people  continue having idle land that they

have acquired.  Some of the leaders have gone further to acquire what the poor had acquired then - and they again go scot  free

with that.  Can the Constitution guarantee, that also any leader who uses his position to acquire natural resources  from the poor

will be  held responsible himself and equally be  disqualified -  could be an MP.  If he has done that he can be disqualified  from

contesting any other election.  Could be a Councillor,  could be an Administrator,  so that all will fear and will take  care  of the

wealth God has given this nation.

Can you also get a way of rewarding the people  who are  innovative enough to utilize our resources?   Kenya is in the tropics.

God has given this country sun, so you can use a lot of solar energy. We have waterfalls -  small ones.  And if there was a good

reward  for  people  who  are  coming  innovatively  as  the  Jua  Kalis  and  they  come  up  developing  solar  equipment,  or  wind

equipments which can be used for this country the Constitution of Kenya should guarantee that not only the innovation will be

there, but the government will also develop that innovation and the innovator will be rewarded for that.   The Constitution should

also create good infrastructures that everybody will be  encouraged equally to do that.  This way we may stop the dumping that

we experience today in this country thank you. 

Comm.  Salim.   Asante  sana  kwa  maoni  hayo.  Sasa  ningependa  kuita  Bw.  Thairu  ambaye  ni  mwanachama  wa  ile  kamati

inahusika na Katiba katika constituency hii Bw. Thairu. 

Mr. Thairu:  Thank you very much Bw. Chairman. Kwanza huyu mzee yuko hapa mbele yetu alikuwa anauliza, kwa sababu

hasikii vizuri anatumia mashini kama angalipewa makaratasi,?  Alikuwa amesimama kuulizaa hilo swali,  any documents to read.

Hatuna hizo documents. But it is important for you to know that, his problem is hearing (interjection by Com. Salim)

Yes, something to read. Number two those ones on the Constitution.   While he is waiting to give his views. .

Comm. Salim:  Can he follow sign language now? 

Mr. Thairu:  The document …he cannot follow, he cannot follow our deliberations.

Comm: Salim: We have a document,  Bw. George Naholi.  Can you please give us,  infact I wondered when those documents

were going to be  distributed? Issues and questions -  they can only be useful now.   Thank  you  very  much  tumeshampa  mzee

wetu  kitabu  ambacho  kinahusu  Katiba.  So  Bw.  Thairu  mwenyekiti  wa  kamati  ile  inahusika  na  Katiba  ya  Constituency  hii

anataka kutoka maoni yake, tukumbuke kwamba hawa wanakamati pia ni wananch na hawa pia wana maoni, karibu.
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Bw. Thairu: Asante sana  Bw.  Chairman.  Haya  ni  maoni  yangu  sio  maoni  ya  Kamati  hata  hawajui  nimekuja  kuongea  hapa.

Mimi kwa maoni yangu, as far as my views are concerned our current Constitution ambayo mwenyekiti watu wengi hawajaiona,

- na ndiyo hii.  Hii ndiyo Constitution tunaongea juu yake.  Haina kitangulizi - yaani it has no preamble. It is my recommendation

that there should be a preamble and in that preamble it should indicate who are  the  formulators  -  ni  watu  gani  wanatunga  hii

Katiba? Na ni kwa nani? Na ni kwa sababu gani tunahitaji Katiba?  Nikipendekeza ina stahili kuonyesha hii, Katiba imetungwa

na watu wa Kenya wenyewe, Tukiangalia  hii  hata  hatujui  ni  akina  nani  walifanya  namna  hiyo.   Tunajua  kihistoria  watu  wetu

walienda Lancaster  house,  akina  the  late  mzee  Kenyatta,  wengine  wako  uhai  akina  Martin  Shikuku  na  wale  wengine,  lakini

hatujaambiwa ni kina nani walitutungia Katiba.   Si semi si nzuri. Katiba hii ni nzuri sana kwa  sababu  iliondoa  mbeberu  katika

nchi  hii.  So  it  is  a  very  good  Constitution  -  but  it  should  indicate  or  should  have  a  Preamble,  which  should  highlight  the

formulators,  it should also talk which led to Independence.  Kwa  hivyo  instahili,  that  preamble  should  talk  for  reasons  or  the

causes for our independence.  We should also talk about the safe guards -  independence is a very costly thing. We don’t want

to play about with and therefore it should talk about the safe guards for our Katiba.  We don’t want it tampered with.

No. 2. Katiba yetu has no national philosophies.  Why do we have it? What values do we expect  to have in our lifestyles or  in

our  daily  lives?  Ni  kwa  nini  tuko  hapa,  tunastahili  kuishi  kwa  njia  gani?  Na  mimi  ninapendekeza  hizo  values  Wananchi

wanastahili  kuzijua,  tukae  chini  tujue  ni  values  gani,  ni  philosophies  gani  tunastahili  kuwa  nayo.  Na  pendekeza  hapa  Bw.

mwenyekiti  kama the spirit of harambee,  harambee maana yake ni nini? Si nikushikana pamoja nakuendelea mbele? Ikiwa ni

shule tunakuja pamoja tunajenga pamoja.   We should also have unity, tunajua in our National Anthem ina unity, mambo kama

hiyo lakini inastahili kuimizwa its importance.  Tunastahili kuongea juu ya amani, (peace).  We talk  about  peace.  Peace  is  very

valuable to me, because  without peace  hata hapa hatungalikaa  tunakaa tukichukua maoni.  We should  also  have  love,  kama

kuna mapenzi - zile clashes tunasikia hapa na pale, mapigano hazingalikuwako, kwa hivyo our Constitution instahili kuongea  juu

ya mambo kama haya.  Uaminifu, (honesty) should also be one of our values, I am making that recommendation.  Unyenyekevu

that  is  (humility)  should  also  be  another  one.   God  fearing,  natusiwe  tunasema  kwa  mdomo  tu  ati  we  are  ati  “we  are  God

fearing” we should try to be God fearing people, because if I am a true God fearing person I will not injure you, sitakuwachilia

upigwe, kwa hivyo tunastahili kuwa na hiyo value kama God fearing.  Respect…...

Comm. Adagala. Mr. Chairman, please address the Commission. It is not a Civic Education. 

Mr. Thairu:  Yes, we should have respect for one another. Thank you Commssioner. Respect for one another Institutions zetu

ambazo tumeweka katika nchi hii ili kila mtu apate  huduma we should also respect  institution kama hizo. If it is Presidency we

should have respect for presidency, if it is MPship we should have respect  for MPship,  Councillorship and so on and even our

Laws so that we don’t keep  on  breaking  them.   We  should  have  tolerancee.  Kwa  mfano  asubuhi  ya  leo  kuna  mtu  ambaye

alikuwa  anataka  kwenda  mazishi  anauliza  kwa  heshima  ninaweza  kupewa  nafasi  ili  niende  nikamzike  yule  ambaaye

ametuondokea? Muliona vile ilikuwa. Sitaki kuongea hiyo mlikuwa hapa.  Hard  work -, commitment, kufanya kazi kwa nguvu,
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kama tunaweza kuwa na hiyo value, nchi hii itaendelea mbele sana kwa sababu wewe na mimi tutafanya yetu so that is another

value  that  needs  to  be  inculcated  in  our  people.   Justice  should  also  be  a  value  that  we  should  value  and  express  in  our

Consitution. Fairplay, na tukiwa na fairplay hata hii maneno tunasikia corruption labda haitakuwako.   Equality is another value

that we can think about. Treating people equally.  Mimi nimekuwa kwa Serkali for about 35 years,  I know what is happening -

that equality is not there.   “Meritrocracy”.  Merits  in our systems so that  if  you  are  number  one,  you  are  one  but  our  current

system of practice is if you are the last person, unaletwe mbele. Kwa hivo we need to be  “meritrocracy minded”.  Patriotism. -

Ukiona wazee kama hawa,  akina mama wazee kama hawa hata hawa wengine wamekuja hapa wamekuja hapa  kwa  sababu

they are patriotic, they love their country, so it is another value that should be inculcated in our people and so on.   Constitutional

amendments -  Tumeongea juu yake na tunajua tangu mwaka wa sitini  na  tatu  Constitution  yetu  imebadilishwa  ili  watu  binafsi

wafaidike. Haistahili kuwa namna hiyo, kwa sababu Constitution inatengenezwa na watu na ni ya watu kwa hivyo kukiwa kuna

mabadiliko  yoyote  vile  mumekuja  hapa,  munastahili  kuja  hapa  tena  mutuulize  habari  ya  hivyo  Constitution  mungalitaka

tubadilishe this area,  this area  or  no? So this 75% that is provided for in Section 47 of the Constitution should be done away

with. We should do amendments through referundums.  If you give leeway, that is the time you will get everything changed. 

 Now when it comes to Presidency.  Yeyote  ambaye  anataka  kuwa  President  ni  muulizaaji  wa  kazi  -  anauliza  Wananchi  wa

Kenya can you give  me  that  job?   He  is  an  applicant.  Kwa  hivyo  tunastahili  kuwa  na  qualifications  for  that  candidate.   Na

ukiaangali hii Katiba nimetaja hapa imetaja,  awe Mkenya na imetaja awe na umri wa 65,  na  imetaja  awe  ni  mpigaji  kura  -  a

registered voter.  Qualifications for a President should be:

a) A Kenyan citizen

b) A holder of University Degree i.e. University graduatee

Na  ndiyo  maana  yake  tunakaza  sana  elimu.  Ikiwa  hatutaki  watu  ambayo  wameelimika  katika  our  professions  -  Engineers,

Lawyers, we don’t need to emphasise on education.

Comm. Salim; Bw. Thairu samahani tuchunge wakati,  una dakika  kumi  tu  pekee  yake  na  Wananchi  wengi  wanataka  kutoa

maoni. 

Bw. Thairu:  Asante nitamaliza. He should be a person of sound mind and good health. He shoud garner more than 50%.   Si

hii 25% provincial quartor. We should go by the majority.  He should serve for a two-year  term of 5 years  each and he should

be a man or a woman of integrity. 

Functions zake nimeandika hapa Bw. Chairman.  He is the Head  of  State,  Chief  Executive,  it  should  be  his  responsibility  to

appoint  the  Ministers  and  Assistant  Ministers,  Permanent  Secretaries  and  the  Ambassadors,  top  Civil  Servants  on  the

recommendations by the Public  Service  Commission  but  vetted  by  Parliament.   Dissolution  of  the  Parliament  on  a  specified

date, not a secret weapon, Official opening and prorogation of parliament in accordance  with parliamentary calendar,  allocation

of duties to be discharged by Ministers and Assistant Ministers, Commander-in-Chief of the Armed Forces and so on.

 

34



Now with regards  to the Vice President.   A Vice President  should also have similar qualifications and he should be a  running

mate. (interjection by Com Salim)  I am summarizing. Yes thank you. He will have all those and his specific duties are also given

in this paper so that he is not a worried man, he doesn’t know whether he will be sacked tomorrow. 

Now when it comes to fundamental Rights and the freedoms of the individuals. If you read this Constitution, Chapter  5 talked

about fundamental Rights and freedoms, which are life, liberty, and security of the person and the protection of the law.  What I

am saying in this paper is, those Rights are guaranteed - They are given to us. But at the same time they are taken away because

they are  some provisos there,  which  were  put  in  the  Constitution  just  on  the  dawn  of  our  independence.  So  whatever  laws

pertained before 11th  December 1963  were  incorporated  in  the  current  Constitution  meaning  that  the  guaranteed  Rights  and

freedoms are equally withdrawn and as a result, this is why you have the police harassing us.  We would want your Commission

Mr. Chairman, to give us absolute rights and freedoms.   This is what I am saying in this document.   And I think, just finishing

now give me a minute, I have talked about  the bureaucracy in the Civil Service -  those  of  us  who  have  performed  very  well

never get anywhere because  we have nobody to push us.   Coming to Local Government,  Mayors  and Chairmen I have given

you the qualifications of Mayors here.  I am saying that he should be a Kenya citizen or  she must be  a graduate aged between

35 and 70 years, a registered voter, directly elected by the people  so that two,  three Councillors do not sit down in “Chamber

House” and remove the mayor. I am also talking about Councilors. Councilors in my view because, after 40 years  of Education

should be literate people, I am saying or I am suggesting that they should be of O Level standard of education,  and they also be

over 18 years, and should be men and women of integrity.

Now when it comes to defections - and this is my last point Mr.  Chairman our Constitution is silent on defections -  leaving one

party to another and this why we are  now in a quagmire as  far as  Nairobi  City Council is  concerned.   By  the  way  I  haven’t

(inaudible) the issue of more of the Local Government. If you have a specific Constitutional provision for defection to the effect

that if one wants to defect he has to resign from that party. But he should not be  in one Party and at  the same time wants to be

in another Party.   We have had MPs who have expressed their wish to join new parties.  I don’t need to quote  them.  So  we

need a specific Constitutional requirement, requiring whoever wants to defect to defect  but to resign from that party.  Those are

my views Bw. Chairman.  Thank you.  

 

Com. Salim:  We will be reading the details when we get back.  Thank you very much indeed you know the procedure  please

hand  in  your  memorandum  to  George  Naholi  our  Programme  Officer  to  be  registered.  Thank  you.   We  move  on.   Pastor

Ishmael  Gichane  and  then  Bw.  Allan  Gitonga  ajitayarisshe  baada  ya  hapo.  Yuko  Bw.  Gitonga  yuko?  Amekwenda.  Okay

endelea Bw. Gichane.

Pastor Ishmael Gichane:  Mine is a written memorandum and I will highlight in Kiswahili.  Niseme yakuwa mambo ya elimu

yameongewa lakini kuna  jambo  ninataka  kuguzia.   Kuwa  iwe  ni  ya  lazima  ili  watoto  ambao  tunaona  wakiranda  randa  huku

mitaani wasiwe wana randa randa na wawe wako busy shuleni wanasoma. 
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Ile ingine ni juu ya security na defence.  Maafisa wetu wa polisi wanachukua miezi sita kwa mafunzo, ningependa kuona askari

ambao wamesoma -  wanachukua  miaka  mitatu  -  wanafanya  hizi  courses.  Wanafanya  Sociology,  Anthropology  kwa  sababu

they  will  be  dealing  with  the  people  kwa  hivyo  ni  vizuri  kuwa  wamejifunza  mambo  hayo,  na  pia  mambo  ya  Counselling  na

Psychology na pia Sheria ili wawe wanaweza kusadia watu.   Na  pia nimeongea  juu  ya  mishahara  yao,  wanapewa  mishahara

ambao ni duni.

Comm. Kavesta:  Address the Commissioner.

Pastor Ishmael:  Mishahara yao ni duni kwa hivyo nimeongea na nimesema wanatakiwa kupewa nyingi. Mtasoma.  Wapewe

mishahara mizuri ili wawe wanafurahia hiyo kazi. Na pia wawe wanajengewa nyumba ambazo ni nzuri siyo kukaa ukienda kwa

Police station unkuta wanakaa, kama shule za bweni.  Wanatakiwa kujengewa manyumba ambao ni mazuri, manyumba ambao

watakuwa wakifurahia na ziwe self contained.  Na pia magari wapewe magari ambayo ni magari mazuri -  four wheel drives na

magari ambayo yataweza kufukuza wale ni law breakers.  Na every station ningeomba iwe na magari kama hamsini hivi. Kama

hapa Kiambu naona tuna magari mawili ama Matatu.  

Pia wale wa Armed forces hata wao wanatakiwa kusoma kwa wakati  wa miaka mitatu siyo miezi sita.  Na  pia walipwe vizuri.

Na pia katika  Prisons and Prison officers hata wao pia wanatakiwa wawe wamesoma miaka  mitatu  siyo  miezi  sita.   Na  pia

Prison officers wajifunze Sciology na Cunselling ili wawe wanasaidia hasa wafungwa wale wamefungwa. Na  wafungwa Jela si

pahali ya kuwa tesa wafungwa. It is a place for rehabilitation, na kwa hivyo wawe wanafunza hao ambao wamefungwa, na pia

wafungwa ningefurahia wawe wana pata mambo kama T.V. wanajua vile kuna endelea Newspapers  and good beddings na pia

kula wanakula vizuri na pia wapewe vitabu wawe wanasome wakiwa huko hata spiritual materials waweze kupewa. 

 Na pia ningefurahia kuona how maafisa wa Prisons wakikaa nyumba nzuri. Ukienda Prisons utashangaa sana kuona wanakaa

manyumba ambayo ni ya matope - wanatakiwa kujengewa nyumba ambazo ni nzuri na mishahara yao iwe ni mishahara nzuri.

Pia katika hali ya health. Wale nurses ni vizuri wapewe mishara vizuri na pia wawe wanapewa frequent refresher courses  na pia

milango ifunguliwe waweze kusoma vizuri na sisi tunapata matibabu ambayo ni ya bure.   Na  pia Madaktari  wetu walipwe vizuri

sana,  wasiwe  wanatoroka  tunajua  kuna  madaktari  wengi  na  ma  nurses  ambao  wamekuwa  wakitoroka  kwa  sababu  pesa

zimepunga kwa hivyo wapewe vizuri. 

Pia juu ya land. Ningependa kuongea juu ya Title Deeds.  Imekuwa shida kuwa Title Deeds  zinakuwa Title Deeds  mbili -  kwa

hivyo vyeti hivyo ziweze kuangaliwa.  Na pia watu wawe wanapanda miti wakikata. 

Pia juu ya wabunge. Wanafanya kazi zuri wabunge wetu, lakini mimi ningependa kuona mbunge asiwe anakuwa kwa bunge for
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more  than  two  terms  -  kwa  sababu  ya  kuwaruhusu  wengine,  ambao  ni  upcoming  leaders,  ata  wao  wawe  wanaenjoy.

Wanaenda terms mbili halafu wanaachana na mambo hayo.  Na pia, mimi kama Mwananchi ningependa nipewe nguvu, mbunge

wetu akiwa, ‘he does not deliver, tuna mfukuza.’

Na Civic education inafundishwa shuleni na iwe, ni ya kila wakati. 

Wacha  niguzie  nikimalizia,  kwa  sababu  mimi ni  Mkristo  -  juu  ya  kuomba.   Ni  vizuri  kuwa  tuna  uhuru  wa  kuomba.  Lakini

kumekuwa na ‘mushrooming groups’ zimetokea.  Inatakiwa, wale ambao wanataka kuanza Kanisa lao walete statement of faith

na inaangaliawe ili waljulikane wako namna gani. 

Na nikimalizia niseme juu ya usafiri. Magari yetu yasiwe yanakuwa ‘overloaded’ na  madereva  ambao  watakuwa  wakishikwa

wakifanya  ‘accidents’  wanafungwa  miaka  miwili  na  licence  yake  inachukuliwa  kwa  miaka  mitano  na  pia  mabarabara

yaongezwe.  Asanteni sana.

Comm.  Salim: Asante Pastor kwa maoni yako. Tafadhali utupe hiyo memorandum umetupa, we will register.   Bwana Gitonga

amefika.  Hajafika  tutamuacha.   Tukiendelee  mbele  yuko  Lucy  Njau.   Nafikiri  yule  amefika  kutusikiza  ana  haki  ya  kufanya

hivyo.  Pia Bwana Munene amekuja kusikiza.  Kisha yuko bwana Michael Obonyo,  Information Department.  Yuko? Michael

Obonyo? I  am  sorry  Lucy  Njau.  Sikuona  ile  ishara.  Lakini  endelea  tutabadilisha  hapo.   Kwanza  tumefurahui  sana  wewe  ni

mama wa pili tu kutupa maoni.  Tungependa wengine huenda tutapata kabla hatujamaliza hivi leo.  Tafadhali. 

Bi Lucy Njau:  Yangu ni ya kwamba kuna tofauti ya single mothers and unmarried ladies.   Nilikuwa ninataka kusema  maoni

yangu, ya kwamba wawe hao hawajaolewa na hawana watoto wawe wanakuwa recognized  - kwa sababu hawapewi heshima.

Hata nyumbani kati  ya wazazi na wale wamezaliwa pamoja na wao.  Kwa hivyo ni maoni  yangu  ya  kuwa  kuwe  na  tofauti  ya

single mothers and unmarried ladies.  Wawe wanaridhi hata ikiwa imeshasemwa juu ya ku inherit wawe wanaridhi kutoka Kwa

wazazi wao - kwa sababu hata ikiwa hawana watoto, wamezalilwa kwa hiyo jamii. Kwa hivyo wana pahali katika hiyo jamii ya

kuridhi chochote kutoka kwa wazazi wao.

Ile ingine, they have to own something in their family and they should  be  recognized  in  the  community  like  the  other  women.

Kuna wakati wale unmarried ladies,  hawajaheshimiwa kwa sababu wanaonekana kama wao ni hivyo tu.  Kwa hivyo ni maoni

yangu  kwamba  hata  wao  wawe  wanakuwa  recognized  hata  kwa  community  ili  kila  mtu  Mkenya  hata  kila  mtu  awe

anaheshimika katika nchi yake.  Ni hayo tu.

   

Comm. Salim:  Asante Lucy.  Tukiendelea mbele,  Bwana  Munene  yuko?  Michael  Obonyo?  karibu.Michael  Obonyo?  Sijui

kama jina lako la kwanza ni? Jina la kwanza.  Maana hapa siwezi kusoma lakini nafikiri ile ingine ya pili ni Munene. La kwanza

ni Sila  or something like that.  Hayuko huyo? Hayuko.  Obonyo next one.  O.K. Bw. Obonyo.  
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Bwana Michael Obonyo: Hon. Commissioners, mine will be very brief …

Com. Salim  – Please give your name for record  purposes.    Everything, every word you say is being recorded  so  start  with

your name and then proceed. 

Bwana Michael Obonyo  - O.K. My name is Mike Obonyo and I will be  very brief because  most of the things that  I  would

have liked to say have already been said by those who spoke before me.  

So mine - the first issue that I would like to talk about is administration of justice and it is my view that we should have a way of

engaging  -  professional  lawyers  to  direct  prosecutions  in  our  District  Courts  so  that  they  can  also  direct  the  investigations.

Because I belive in this way we would have a better  way of thoroughly investigating cases  because  more often we have heard

magistrates accusing the police of shoddy investigations.  So  I  believe  in  that  way  we  might  be  able  to  come  up  with  better

stringent cases against the offenders. And then secondly I think communication within the law courts  is very important and I’ve

visited several courts and I find that in most cases communication is not the best  -  in the sense that the public is there to follow

the cases.  Even the accused person sometimes can not follow the proceedings.  I believe that if there is way that public address

systems can be installed in the Law Courts, it would be easier for the concerned parties to follow proceedings. 

Thirdly, to move away from that,  I  would also like to talk about  voter  registration.  I  think this is exercise should be continous

and at the same time, I have also been disfranchiese once because  at  one time when the elections were called I was in another

place - not the place I registered.  So, if there is a way that the electoral  commission can make it possible for people  to vote -

not necessarily from the district of the center  you registered,  I think it could help in a way of increasing the participation within

the electoral process.  

And then second thing is to allow those who are outside the country to also register as  voters  outside there -  maybe within our

foreign missions.  The electoral commission should send their staff and may be give a timetable whereby they can register.   And

at the same time also during elections itself they are  supposed to facilitate these people  to also vote from wherever they are  so

that we increase participation.  

And then thirdly, I will also submit that in the new Constitutional dispensation, we delink Civic elections from Parliamentary and

the Presidential elections.  The reasons for saying this is that during electioneering process, we find that when most people  go to

vote for their Councilors, more often than not, we don’t even know the people  who are  vying for those seats  because  they are

overshadowed by the parliamentary and the Presidential  candidates.    I  would also like to see  a strengthened Local Authority

whereby  the  Mayors  and  the  Chairmen  are  elected  directly  by  the  people  and  their  terms  should  be  the  same  as  that  of

Parliament. Another one is about  the separation of powers.   I  believe that Parliament should determine its own  calendar.  The

Executive should not have the powers to prorog the Parliament - so that we have a fixed timetable whereby we know that when

it comes to a certain period of time the life of Parliament ends and within so many days we have elections.  So,  these elections -
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the date  for the elections should be more or  less fixed so that we don’t use it as  a sectret  weapon as  it has been.   If  it  is  not

possible for the electoral commission to facilitate people  to vote from wherever they are  -  regardless  of where they registered,

then I believe since the Presidential  voting is a national vote,  then if it not possible for one to elect  his MPor  Civic leader  from

anywhere then the Presidential one should be made possible.  So that if I am in Garrissa at the time of elections and I registered,

in Kiambu, then I should be able to vote for the President of my choice in that particular area.  That is all I had.   Thank you.

Comm. Salim:  Thank you very much Bwana Obonyo.   We now move to …next is Councilor George Wainaina -  and to be

followed  by  John  Njoroge.  Councilor  George  Wainaina  is  here?  Hayuko.  Okay  then  Bwana  John  Njoroge  -  Children’s

Department,  yuko?   Since these two are  not there,  next we go on to Mwangi  C.C.M.   Paul  Atito?  Hayuko?  Julius  Kamau?

Karibu bwana Julius.  Akifuatwa na W.F. Mungai. Bw. Mungai yuko? Mr. Mungai? W.F.  Mungai? Bi Pauline Warungu yuko?

 Okay, endelea karibu Bwana. 

Bwana  Julius  Kamau:   Asante  sana  Commissioner.   Ya  kwanza  ningeongea  juu  ya  land.  I  am  Julius  Kamau.   Anybody

owning more than 50 acres to be taxed - awe akilipa tax at the Bank’s rate every year. 

Ya pili. Mambo ya President. President awe elected by not less than 50% of the votes. 

Ya tatu nimambo yamisitu. Misitu yote isigawanywe. Lakini watu waruhusiwe kulima huko na wapewe kijiji huko.  Wazingatie

miti, wawe wakikuza miti.  Yaani miti iziwazuie kulima chakula yao kwa sababu imekuwa mikubwa.

Ya tatu. Mambo ya MP.  Constituency iwe determined by the population of the constituency but not the area. 

 Hiyo ingine, kila kanisa wakati inapoandikishwa, iwe ikihakikishwa iko na Childrens’ home. Iwe ni one of the conditions -  For

a church to be registered, it must have a Children’s home. 

Hiyo ingine, hizi pombe za kienyeji kama ‘karobo, muratina na ile ingine yote iwe allowed kwa kila constituency, yaani ndiyo hii

mapombe ingine iishe yaani watu wakunywe pombe yao. 

Ile ingine, ni mashamba.  Shamba isiwe ikigawanywa less than one acre.   Ikifikia kiwango hiyo, iwe ni one acre,  iwe ikipatiwa

the elder son or daughter awe ndiye mwenyewe.  Lakini hawa wengine watafute namna ingine.  Ni hiyo tu. 

 

Comm. Salim:  Asante Bwana Paul.   Akifuatwa na…Nimetaja jina ya Julius Kamau,  hayuko, W.F.  Mungai hayuko, Pauline

Warungu, naona hayuko, Pauline amerudi, Pauline? Sorry.  Wewe ni Julius Kamau, O.K. Anaye fuata ni Samuel Ndiba Kihara

wa Kiambaa Constitutional Committee.  Samuel Ndiba Kihara. Wewe ni member wa Kamati sio? 

Samuel N. Kiharo - I am a member of the Committee and an Advocate of the High Court.

Com. Salim – Sawa

Samuel N. Kiharo – But I am talking on ….. 
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Com. Salim – Sawa.  Your turn has come.

Samuel N. Kiharo – Right. Mr Chairman, Commissioners,  Chairman of Kiambaa Constituency Committee,  His Worship the

Mayor and Participants.   What I want to say is that the Constitution, which we want to create,  must be  a Constitution, which

adheres  to the principles of  separation  of  powers  whereby  there  will  checks  and  balances,  independent  institutions  from  the

Executive’s powers.  There should be creation of the post of a Prime Minister and the post of a President, with the President  as

the Head of State.  He will be ceremonial.  He will be elected by 50% of all votes cast during an election plus 25% of 2/3 of the

provinces.   He shall be  elected within five years  and shall have the power  to dissolve parliament and shall  have  the  power  to

appoint  a  Deputy  President.   He  appoints  that  Deputy  President  from  amongst  elected  MP’s.   He  shall  hold  two  five-year

terms. The Prime Minister must be among the elected MP’s from the House of Representatives and the House of Senate.   He

shall be elcted by two thirds of the House of Representatives and the House of Senate.   He shall be  the Head of Government

having executive powers.  He shall have a Deputy Prime Minister who will be  appointed from among  the  elected  MP’’s.   He

shall hold two five years  terms.   He shall appoint  Cabinet  Ministers from amongst the majority party or  of several  parties  i.e a

coalition  parties.   Now  there  will  be  constitutional  offices  created  by  this  constitution,  which  will  be  National  Commission

Members.   This is the one,  which will be  resoponsible for advising the  President  on  appointment  of  holders  of  Constitutional

offices.  There will be the Attorney General, there will be  The Chief Justice,  the Office of Controller  and Auditor-General.,  the

Office of Chairman of Public Service Commission, the Office of the Commission of Police,  the Office of the Chief of General

Staff,   there  will  be  the  office  of  the  Chairman  of  the  Electoral  Commission  and  its  Commissioners,   the  office  of  an

Ombundsman.  This one is the one who will be  responsible for enforcement of Bill of Rights as  enshrined in Chapter  5 of the

current Constitution and the basic Rights, which will be basic needs.   There will be  the Judicial Service Commisioners who will

also be appointed by the President.  There will be  Judges,  there will be  Permanent Secretaries,  there will be  Director  of Public

prosecutions who will be incharge of public prosecutions  independent from the Office from the Attorney General which  will be

manned by qualified lawyers instead of the officers from the Commissioner of police.  These posts will have to be vetted by two

thirds of the House of Representatives and two thirds of the House of Senate. 

 

Now there is the Legislature, which will create two houses.   There will be  the House of Representatives and then there will be

the Senate, which will be the lower House.  Now the Members of the House of Representatives will be elected.  MP’s who will

be elected during the general elections and there will be  one third of nominated Members of Parliament who will be  nominated

by the President.   The  Senate  will  consist  members  of  civil  society,  conventional  religious  leaders,  former  Presidents,  Prime

Ministers,  Former Mayors  and other professionals.    Both these Houses shall have powers  to  impeach  the  President  and  the

Prime minister.  Each one two thirds from both and the Senate,  in the process  shall constitute a court,  which will be  chaired by

the Chief Justice.  These two Houses may be dissolved.  There will be the Speaker of the House of Representatives who will be

the one who will be incharge during ninety days, during the time of the General elections.   There will be  the Judiciary which will

consist  of  the  Supreme  Court,  the  Court  of  Appeal,  High  Court,  Subordinate  Courts  and  Tribunals.   The  Judicial  Service
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Commission is the one which will be  incharge of the Judiciary and the Judicial Service  Commission,  what  I  have  said  will  be

appointed by the President and veted by the two Houses of the Parliament.

 

There will be Bill of Rights.  This Bill of Rights is the one which is currently enshrined in Chapter 5 of the current Constitution.  I

will not repeat the same because they have already been mentioned in the current Constittution - It comes from Section 70 upto

Section 86.  Now this stipulates fundamental Rights of the citizen.  These Rights are  usually abused by the Executive. Now the

office of the Ombudsman will be the one responsible for enforcement of those Rights whenever they are breached by any organ

of the State.  Now there will be Basis needs … 

 

Comm.  Salim:  Umekaribia kumaliza Bwana Kihara?

Bwana Kihara: I am just about  to… it is a very short  …  There will be  basic needs,  which will now be basic rights.  That is

Education for all, Housing for all, Health services for all, Water  for all Social  security.   This is a welfare state,  whereby even if

somebody is unemployed he will definitley have to live and the basic right of information shall be  a basic need.   These are  also

rights  which  will  be  if  they  are  breached,  will  be  enforced  by  the  office  of  Ombudsman.   Now  there  will  be  the  Local

government.  The  Local  Government  will  be  independent  from  Central  government  but  will  be  financially  subsidized  by  the

Central Government for purposes  of national uniformity of provision  of  services.   Now  this  Local  government  will  consist  of

elected  mayors  and  councilors.  The  functions  of  the  Local  Government  will  be  to  provide  essential  services.  i.e  Roads,

Transport,  Water,  Electricity within their juridiction.  Now there will be  the Provincial Commissioners who shall be  appointed

by the President and the District Commissioners and the DO’s and Chiefs will be elected from their areas.

In the question of land.  Land shall be vested within the Local government.  Individuals should not own more than forty acres  of

land and must be  utilized otherwise the State  can withdraw these rights of acquisition and compensate  the individuals, and sell

the land to cooperative societies.   The Co-operative  societies will be  entitled to own land within the Republic,  which  shall  be

limited in terms of acreage.  

Comm. Salim:  Bwana Kihara, Are you about to finish?

Bwana Kihara: I  am just about  to finish, just a point.  The amendment of the Constitution shall be  by a national Referrundum

and it shall be also supported by two thirds of the House of Representatives and two thirds of the House of Senate.  Thank you.

 

Comm. Salim:  May be on the last point. It is not clear to us.  Can you clarify? You said the amendment by the Constitution is

by referrundum of or, and …..

Bwana Kihara: The referrundum and two thirds of the House of Representatives and House of Senate.  Thank you.
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Comm. Salim:   Asante Sana,  Bwana Kihara kwa maoni yako.   Tukiendelea mbele  naona  jina  la  Alice  Gachie  wa  Shangilia

Daima. Yuko. Alice Gachie?  Hayuko.  James Gathairu, Esther Kiarie, Patrick Macharia. Nafikiria hawa wamekuja kusikiza tu,

wako? Wameondoka.   Na  hao  wengine  pia  ni  Shangilia  daima  -  Anthony  Mwangi,  Francis  na  Stephen  Waweru.   Wote  ni

wanachama wa Shangilia daima. Yuko yeyote hapa?  Mwanachama wa Shangilia daima. You want to speak  for them.  Is  your

name here?  Daudi Ng’ang’a. Okay. Thank you.

Daudi Ng’ang’a:  My names are Daudi Ng’ang’a Waweru from a group known as Shangilia Daima affiliated to a CBO -  The

Torch.  And here are my views - They will be oral.

First is on Education.  Though much has been said on this line but my main emphasis is education to be free in the primary level,

and should be made cheap and affordable in secondary and tertially colleges. Let it be that; Bursary as it is being granted today,

let it be to the unable but notas it is in most cases to the able.  For the health, let there be  free health care.   Also in this line, we

should emphasise that the government hospitals be  well  equipped.   In  this  line  we  should  also  say  that  in  these  Government

Hospitals  let  there  be  supervision  in  the  civil  service  because,  things  are  not  in  good  order  in  the  hospitals  -  maybe  due  to

corruption or things like that.  Things are not as we would wish them to be.  So, let there be  proper  supervision in the hospitals,

whereby  services  granted  to  Wananchi  are  looked  upon  and  effectively  delivered.   Also  in  this  line,  let  it  be  that,  if  one  is

operating a private hospital or  clinic,  that  hospital  or  clinic  should  be  in  one  name  –  not  operating  in  different  names  and  in

various locations. On the same line, let it be that in the hospitals, in the private sector,  let there be  qualified personnel.   Because

in most cases we find that the doctor  is at  work because  he is employed by the government and those left are  not qualified so

they can not deliver services as required. 

In politics. let it be that if a Parliamentarian is to be elected, let him be 21 years and above.  He should leave office when he is at

most sixty-five years and should serve for only two terms of five years.   Let his minimum qualifications be an ‘O’ level because

in most cases we have found out that the graduates  who we may say can lead us well, have not had the good guts to lead us.

So let the minimum qualifications be ‘O’ level.  Also we should request  that the Parliamentarians -  those elected let them have

offices in different parts  of his constitutency so that we can take  our views.  We meet  them  in  the  meetings  and  they  are  not

ready to hear our views.  Let them establish offices, whereby we can meet them and take our views.  In this line we should also

request civic Education to be abit diversified in the school curriculum.  Although it is there, it is not diversified at  all. So  let Civic

Education be diversified in the school curriculum.  Also the Electoral Commission of Kenya should be independent but not be  a

dependant body on the government as  it is the case  today.   Members of the Elctoral Commission of Kenya should be elected

by the Parliament with the majority votes but not the President alone.  MP’s or the Members of Parliamentshould also pay taxes

like any other Kenyan because  in  most  cases  they  do  not  pay  taxes  and  we  see  them  running  the  big  businesses  like  sugar

importation and the like.  So, let them also pay taxes like we Kenyans - the general public. 

Also we would request the government to set aside funds for national disasters.  For instance, the El Nino rains. It was declared

a national disaster but to date most of the roads  and other structures have not yet been reconstructed -  so let the Government
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set aside funds for national disasters.  Also, like Aids today, we are finding that most of the NGO’s are  educating the public but

the government is not actively involved in the public education or  public awareness  in AIDS.   Also as  I am winding up,  let our

Constitution, the Constitution that we are amending today, let it be  in a language that every Kenyan can understand and read -

simple language.  Let it also have room for amendment.   Not  that when it is to be  amended,  someone womewhere has to say

yes or no.  Let it have room for amendment.   During the amendment periods,  let it not be  done by an individual or  a group of

people selected somewhere by somebody but let us, we the public be  involved.  Therefore,  if amendments have to come,  let it

be people driven.  Also let it be inclusive, let it cater for all people - the lame, the blind, the sober  and everybody else.   Also let

it be  self-defending.  The present  Constitution is not self-defending in terms of violation.  Let it be  self-defending. Again, let  it

explain itself - what it is and to who.

So my last point.  Let the Public Adminstration give its service to citizens effectively. 

The Police should not be only taken to a term of six months training.  Let them also learn other courses.   After six months, we

don’t expect  a policeman to know anything to do with the law and if just a bit of it  and  then  they  are  disposed  to  us.   They

violate these laws and thus we find ourselves in the worst corner badly hit.  So let them have a term of about  two to three years

learning. Let them learn something like Law, Sociology and other courses  that will make them relate well to the general public.

And so those are my views.  Thank you.

Comm.Salim:   Thank you very much.  He speaks  for  Shangilia  daima.   Tukiendelea  mbele  sasa.   Tuna  Bwana  Kamau,  na

kisha Bwana Leornard Kimsa. Yuko Bw. Kamau of KPF?  Your first name Bwana Kamau is Peter, Peter Kamau of KPF.

Comm. Adagala:  There is a lot of proposal  about  two terms of five years.   Well may be this  is  the  lack  of  Civic  Education

probably.   But  I  wanted  a  clarification.   Is  it  is  two  terms  consecutively  ambazo  zinafuatana,  au  two  terms  kwa  maisha  for

members  of  Parliament,  for  Presidents  or  Councilors.   Perhaps  ni  kitu  ambacho  tunaweza  kufikiria  ni  two  terms  ambazo

zinafuatana au ni two terms kwa maisha?.  Kwa sababu mtu anaweza kusimama two terms,  five years,  five years,  alafu akae.

Halafu atasimama tena.  There are many.   All people are saying this, lakini kuna hiyo ambayo sijui.  Sasa  pengine mtu atasema

kwa submission ndiyo tuweze kuweka.   It  is a general thing kwa sababu,  people  are  saying two terms halafu hawasemi kama

vile zitakaa.  

Peter Kamau, KBF:  Majina yangu naitwa Peter  Kamau kutoka Kiambu People’s Forum.  Nina memorandum hapa nataka

kuchangia  kidogo.   Memorandum  for  defence  of  People  presented   by  Kiambu  People’s  Forum  to  Constitution  of  Kenya

Review Commission sitting at  Kiambu, St.  James Cathedral,  17th  of April,  2002.   “On bahalf of Kiambu People’s  Forum  we

the undersigned officials of the Forum would like to state that we have been mandated by the Central  Committee of the Forum

…”

 (Interjection – by Comm. Adagala, excuse, execuse me, execuse me, you are going to read?  You have five minutes.  O.K.

43



Peter  Kamau  –  “On  15th  April,  to  present  this  memorandum  to  reasons  as  stated  herein  to  the  Constitutional  Review

Commission”.  Before we submit our statement of strong defence we hold to introduce Kiambu People’s Forum to this meeting.

  Kiambu People’s Forum is a Civil Society Executive, explicitly formed to do the following: -

♦ To provide and support Civic Education in the District geared towards  empowering the people  in their quest  for a

comprehensive Constitutional Reform.

♦ To institute community based project within the area geared towards poverty alleviation.  

♦ To promote public awareness of the dangers of”HIV/AIDS pandemic and Drugs Abuse. 

♦ To  address  itself  to  the  ills  afflicting  the  society  such  as  corruption  and  land  grabbing,  police  intimidation,

harrassment etc.

To achieve the above objectives Kiambu People’s Forum in the last one year also has conducted workshops in all the Divisions

of  the  District.   The  workshops  have  been  attracting  between  120  to  150  people  in  each  sitting.   We  are  therefore  well

positioned to submit this memorandum and have the unanimous mandate of all those who are  not able  to  attend  this  meeting.

Our biggest concern is that our beloved country has been abandoned in such a quagmire of immobolizing problems such that it

will  require  not  only  a  genuine  comprehensive  reform  of  our  Constitution  but  also  the  will  and  the  commitment  to  do  so.

Unfortunately,  the  Constitutional  Review  Commission  of  Kenya  has  not  been  structured  and  geared  towards  releasing  a

comprehensive  constitution  reform.   The  process  has  been  so  clearly  gauged  to  hoodwink  the  people  that  this  is  a  genuine

people driven process whereas indeed it is not.  

We wish to state the reasons for our strong comprehension as follows:-

Civic  Education:  –  The  people  of  Kiambaa  and  elsewhere  today  have  been  abused  as  to  give  their  views  while  Civic

Education has not been done at all in the Division.  

The Constitution Reform Process must and should be rooted in the people.  Civic Education is the only process  of empowering

the people and involving them effectively in the process.  Why then does the Commission rush to people to give their views even

before they are empowered?  The fact of the matter is that the Constitutional Review Commission does  not need the views of

the people.  It will write the Constitution anyway, and brand it the people’s contendant.  

The Constitutional  Review Commission:  – The Law creating the Review Commission has  some  serious  flaws  and  would

like to highlight only a few areas.   The Constitutional Review Act gives the Commission the power  to determine the structure,

the composition, and the appointment of the constituency.  

Constitutional Committee: – The current position is that the Commission and the organs of the review are  created  by an Act
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of Parliament and should therefore at all times respect the popular security of the people of Kenya.  This is not the case as far as

Ghai Commission is concerned.  The people of Kenya do not matter anyway.  The Ghai Commission has been given power  in

an act of determining the need for and context of minimum reform, the extension of parliament and presidency,  the extension of

its own life.  Our submission is that the CKRC  has  been  given  roles  not  compatible  to  their  job  profile.   These  in  deed  are

factors of political nature and have been inbuilt in the Act to safeguard and protect some political interest.  

The National Constitutional Review Conference:   – The composition of this Conference is heavily associated to one side

and  cannot  produce  a  people  created  Constitution.   All  Districts  had  set  three  delegates  but  some  Districts  have  single

constituencies while others  like  Kiambu  have  five  constituencies.   This  is  an  unfair  presentation.   The  Councillors  and  MP’s

should not be members of the conference.  A properly consulted assembly should be created  for that one purpose  to make the

final draft of the constitution to be presented to Parliament.  

The National  Referendum:  – The  conduct  of  the  National  Referendum  falls  under  armpit  of  the  Electoral  Commission  of

Kenya.  Why should the CKRC usurp the work of a legally constituted body?  This is wrong and manupulative and Parliament

should regularise this position by passing an appropriate Law on the conduct of the Referendum.  

Recommendation:  – Our recommendation to the Ghai Commission is to stop hoodwinking Kenyans that the Commission  is

making a people-driven Constitution because we know for sure it is not.   Let Civic Education take  six months before you start

collecting  peoples  reviews.   Stop  linking  the  new  Constititution  with  the  election  for  they  should  not.   The  2002  General

Elections should be conducted on the old Conctitution.  We recommend that the Government to be  formed after  the  General

Election shoudl be a Government of National Unity with Constititution Reform as its main Agenda.  After a new Constititution is

made, and put in place then General Election should follow on the new Constitution. 

 Minimum Reforms: – We reject any Minimum Reforms particularly which will:

1) Remove the limit tenure for the President, 

2)  Extend the life of Parliament and Presidency,

3) Create the post of the Prime Minister and Deputies,

4)  Create Majimbos or Federal Government,

5)  Give any type of amnesty.  That is all.  

Comm. Adagala – Thank you very much.  Both of us here are from the Civic Education Committee of the Commission. He is

the Chairman, I am a member,  and we would just like to say because  the issue has come up many times, that we  made  very

good plans for Civic Education.  We put out names in an inclusive way - Those who applied,  we included everybody and put it

out.  We made a good Curriculum, we did all that we wanted to do,  but the Government said,  there is no money.  So it is not
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the CKRC hoodwinking Wananchi.  If the cow has no more milk, it has no more milk.  So  it is very difficult for us to proceed.

Treasury said there is no money for it.   We are  hoping that  in  subsequent  budgets  there  will  be  some  finances  -  We  do  not

know.  But our program was very pro-people - It was for the people.  Even when we were budgeting we said this is the people

’s money and we put it there.  Therefore, we are really not the ones -  we still have our programme, and if we are  given money

tomorrow we will roll it out.   We have no problem. Therefore,  I don’t know -  I just want to explain that so that  there  be  no

thinking that it is ourselves who are refusing it.  

Secondly - there will be, I think when we went around those of you who attended Civic Education,  there will be  a time, when

there will be  a report  written after we collect these views as  we are  doing now and actually we ourselves,  we can  see  where

Civic Education is not enough, we can see  even in the submissions and all that.   But “haidhuru”, tunaendelea.  There  will  be  a

time again for Civic Education on the Report  and Wananchi can look at  it,  Civic Education Providers  can  educate  Wananchi

before it goes to the National Constitutional Conference.   So  there will be  that  time.   If  we  have  a  Referendum,  we  will  not

conduct  the  Referendum,  we  would  nonetheless  decide  whether  there  should  be  a  Referendum  and  it  is  a  very  expensive

undertaking.  So  we need to know that there are  other  times when Wananchi will also speak.   This time around we have  not

been able to do extensive Civic Education but we will continue. Civic Education continues.   I  don’t know if my Chairman has

anything to add.  

Comm. Prof.  Ida Salim  – Thank you Comm. Adagala.   I  really don’t have much to add except  to emphasise  the  point  that

with the hearings it doesn’t mean that Civic Education has come to an end.   Because once we finish with the hearings, we go

and collect the views, look through them, analyse them.  We will be  writing a report  and a draft  Constitition and then that draft

Constitition will be circulated throughout the Country and Wananchi will be  asked  their view on that Draft Constitituion -  it will

not be final.  And during that particular period,  Civic Education will come in to help Wananchi understand the issues contained

in the new Constitition.  So  Civic Education is  a  continuous  exercise  and  as  Comm.  Adagala  has  said,  we  hope  that  in  due

course and long before we get the final Constititution approved  by  Parliament,  that  we  will  have  also  some  funds  to  help  us

carry  out  Civic  Education  for  those  subsequent  stages  of  the  review  process.   So  the  hearings  don’t  mean  that  no  Civic

Education is required.   Indeed it will be  required even more as  we proceed  and  write  the  draft  Constitution.   Nafikiri  that  is

understandable now and hopefully you will understand our position in terms of financial constraints and also time constraint.   As

you have gathered we are under a great deal of pressure to finish.  Some people say, finish by this date, others say finish by that

other date, but we are meeting on the 22nd of this month when we shall decide how much time we will really require and give our

opinions to the Parliamentary Select Committee to consider our request for more time.

Speaker – (inaudible) 

Comm. Ida Salim  – Yes.   I  would suggest that we do not speculate  at  the moment.  That has not  happened.   It  may  never

happen,  so  there  is  no  point  really  speculating  about  it.   The  thing  is  we  should  remember  that  this  is  a  Commission,  it  is
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appointed.  It is doing its job which will go though the necessary stages and hopefully we will have a Constitution in place at  the

time we promised it will be ready.  Now this is really not a questions and answers session.  It is a session to receive views only.

 

Comm. Adagala – O.k. the Donors could not give the Commission money for Civic Education.  We tried the Government,  we

tried the Donors,  we really have tried.   But they have their own programme, which is on-going.   They  cannot  give  us  money

because  they  say  this  is  a  Kenyan  Government  affair  -  Parliamentary  affair.   They  cannot  give  us  money  for  the  National

Constitutional Coference because this is our core mandate.  This is our mandate.  So they can give us money for a seminar you

know and some workshops  for the Commissioners,  but they can not give for this.  Because  it  would  actually  come  down  to

almost intefering in our affairs.  So we have really, really tried.  

 (interjection by someone in the background) 

Comm. Adagala  -  Just  let’s finish this, we cannot do a questions and answers because  we will  not  be  able  to  do  our  work

now.  What happenes to  the  Draft  Constitution  after  it  goes  to  Parliament  is  Parliament’s  affair  -  We  will  have  finished  our

work. 

Comm. Ida Salim  – Thank you Comm. Adagala.   I  think we will proceed  now and we are  suggesting  that  we  have  a  short

break of at  least  half an hour during which one can have a cup of tea  and a snack and then we resume and  we  will  break  at

1.00 p.m. and resume at 1.30 p.m.  Is that acceptable to everyone?  

Answer (inaudible)

Comm. Ida Salim – Very good.   So next we have a Mr. Leonard I think it is Kinga.  Is it Kinga?  Is he here?  No?   Then we

go on to Mr. Mbugua Kahihu?  Karibu. 

Mbugua Kahihu – The Commission.  Sorry, I do not have a written Memorandum.  But I want to talk about  only one section

to be inclusive in the Constitution and this is in reference to inheritance after demise or succession after demise.  

My name is Laurence Mbugua Kahihu.  I  chose  to  talk  about  this  because  it  is  the  most  common  problem  or  taboo  that  is

facing our people  here in Kiambu.  As somebody spoke  to you thereafter,  or  here earlier -  there was a lady  who  said  about

inheritance  about  succession.   It  takes  a  very  long  time  after  one  dies  for  his  beneficiaries  to  take  over  whatever  is  to  be

inherited.  There follows Court cases - some have taken twenty years, twenty-five years since demise and the families are  going

to Court with the Advocates saying “we will pursue”.  After the Advocates, then there are  tribunals -  who are  even worse  than

the Advocates because they are  of no known morals and how they are chosen is also questionable.  So  my recommendation is
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that after demise, in this Constitution is to define who actually are the successors to “so and so” and how do you know or  how

do you go about  that?  Battles at  home about,  some are  girls, some unmarried, some are  men -  it is my recommendation that

everybody at  home or  stakeholders  be  legal beneficiaries of the dead  person or  the gone person.    However,  some  people  -

unknown appears when one dies.  Some claim to be wives, some claim to be born out of wedlock,  so how do you determine

this?  Some elders  sit along with somebody at  home and say “after I die say this and that” and then there is a  battle  at  home

once again.  These people are corrupted by some members of the family sometimes the old-man is aged,  and he in his mind he

is senile, he is told “sign this document, this and that and that,  we shall say this at  the end of the day”,  how do we save this?  I

think and this is my personal  view, that this can be done away with by advertising the dependants  or  the family of that person

through the Press  -  I mean advertising, use local administration and let it be  notified –  notification  -  say  thirty,  ninety  days  all

people who belong to this family, let them know that there shall be something going on and let it be  done in an open Court.   So

that people  appear,  they do to their claim openly so we shall not have cheat  and  we  shall  not  have,  what  do  you  call  them?

They are not real wives - I don’t want to call them concubines.  (Laughter).  Yes. I have no words.   Let the Constitution define

the Legal, I am not a Lawyer, I don’t know the language- the Legal - beneficiaries and not just by moral,  just by saying so and

so.  Let it be legal, let it not be moral.  As of now we know Kenyans are  mostly polygamous and must accept  that.   Although I

do not want to defile the legallity of marriage by certificates,  there are  also others  who are  close and who are  actually married,

and the man is forced to marry because of one reason or  the other and he gets a second wife even a third.  Also those should

lay claims to benefit and I don’t know how that can be inclusive in the Constitituion - so you better help me to edit  that because

as of these days one marries and the wife keeps the Marriage Certificate as a “Secret weapon” she will use at  the very last day

and may be she divorced.  Si ndiyo?  But our Law today speculates that this is the document only acceptable.   So  I sympathise

with  those  who  are  actually  real  beneficiaries  and  are  thrown  out  just  because  of  the  document,  but  by  practice  they  are

beneficiaries and they are real - they are not. That is all I would like to say.  

Comm. Adagala – Thank you very much.  We want people to talk about real problems like this.  You don’t have to know the

Constitutional language for it.  But if you talk like this, and you have explained it very well -  what the problem is, then it is quite

good.  I think in the same situation there are actually - I don’t know how you deal with a situation of many husbands?  Because

you are talking about many wives.  But there are  many women now who have many husbands,  you know.  Like you can have

children from four, five different husbands, I don’t know if inheritance comes in?  Even if it is divorce and then marriage anyway,

I mean let us leave that alone. Laughter. 

Comm. Ida Salim  – Thank you Commissioner.   I  think we have time for at  least  one  if  not  two  views,  and  I  think  the  next

person is Peter K. Njuguna.  Is  he still with us?  Ametoka?  Ohh, manake hapa ameandika kuwa ni oral  presentation.   Sawa.

Asante.   You  are  most  welcome.   Next  we  have  Stephen  Warui  Gitau?   Stephen  Warui  Gitau?   Labda  yeye  pia  amefika

kusikiza tu kufaidika.  Julius Mwangi ?  Yuko?  Hayuko?  Na kisha tunaye Patrick Muniu?  Patrick Muniu? Yuko eeh?  Haya.

Bwana Patrick Muniu anatoa maoni kimdomo.
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Patrick Muniu – Sasa mimi nitaongea kwa kiswahili kidogo.  

Comm. Ida Salim – Karibu.

Patrick Muniu – Kuna hii maneno ya President.

Comm. Ida Salim – Anza kwa majina lako tafadhali.

Patrick Muniu  – Yeah.   Kuna hii maneno  ya  President.   I  know  this  is  the  bone  of  contention.   Tungetaka  President  awe

elected  na  50%.   Hii  maneno  ya  25%  manaake  Provinces  zingine  ziko  na  watu  wachache,  zingine  ziko  na  watu  wengi,  na

ukiangalia  upana  ya  hiyo  Constituency,  ingine  ni  kubwa  na  ingine  ni  ndogo.   Kwa  hivyo  kwanza  hatujui  criteria  ile  ambayo

inafanyika iwe hawa 25% na hiyo aileweki. Kwa hivyo tunajua voters wakiwa 50% hawa wanatosha.  Kwa Mikondo miwili ya

5 years.   Ma MP”s ambao tuko nao ndiyo ningependekeza term yao  iwe  limited  to  3  terms  za  5  years  each.   Ikitosha  hiyo

anapatiwa Red Card,  yeye anaondoka  -  so that hii miaka tano ya kwanza ana concentrate  na Contituency, hii miaka mingine

mitano ambayo atarudishwa ata concentrate na kueleza propaganda yake kwa the whole country.   Huu Mkondo wa tatu kama

ata  survive,  sasa  kama  anataka  presidency,  atatuambia  -  Kutoka  hapo  yeye  anaenda  nyumbani  kabisa  na  asirudi  kwa

Parliament  - asiwe elected. 

 Kuna  hii,  maneno  ya  Parties.   Ukiangalia  tuko  na  close  to  46,  sijui  47  Political  Parties.   Ukiangalia  kwa  Constitution  yao,

manifestos zao na policies zao they are close, to, ziko sawa sawa.  Kwa hivyo ningependekeza hivi.  Hizi Parties  ziwe limited to

three.   Kuna ile ambayo itakua inaongoza wakati  huo  halafu  tuwe  na  oppossition  moja,  halafu  tuwe  na  hii  ya  “maradicals”  -

Unajua kuna wale ambao wanapinga tu kwa kupinga -  Nao  wawe na Party yao.   Halafu they should be funded by the public

coffers  kwa  sababu  tunajua  kuna  Parties  zingine  ambazo  hatujui  zina  toa  pesa  wapi?   Na  zingine  ziko  na  policies  mzuri,

manifestos  mzuri  lakini  haziwezi  enda.  Kwa  sababu  hazina  funds  zakueneza  publicity  na  whatever.   Kwa  hivyo  hiyo  nayo

iangaliwe sana.  

Kuna hii maneno ya Private Hostpitals,  Private Schools  -  Private  whatever.   Hii  ni  mzuri  sana  kwa  sababu  ya  effectiveness.

Lakini, ikiwa wewe ndiye mkubwa kwa ile hospitali ya Serikali, sioni haja yako ya kwenda kufungua hospitali yako pale kando.

  Kwa sababu hawa tu ndiyo wanaiba madawa kwa hospitali za serikali,  wanapereka  kwa  clinics  zao.   Wewe  uki  ingia  kule

unambiwa “hakuna madawa lakini kuna mahali nitakutuma na utapata hiyo dawa”.   Kwa hivyo kama unataka kwenda kuazisha

any  private  practice,  usiwe  bado  una  serve  kwa  serikali.   Usiwe  wewe  pale  ni  mwalimu  wa  shule  ya  serikali,  halafu  pale

unafungua these makeshift schools.  Unataka ku…Hiyo ni exploitation.  Hiyo nayo iangaliwe sana.  

Ile number ingine nataka,  ni hii nomination ya MP’s.  Ukiangalia kwa Constitution, ku nominate MP’s  hizo  slots  zinawachiwa

special groups -  special  interest  groups.   Lakini ukiangalia wale MP”s ambayo wanakua  nominated,  wana  -  serve  interest  za
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individuals.  Kwa hivyo ningependekeza kusiwe na hiyo nomination,  hiyo  iwe  scrapped  kabisa.  Manaake  badala  ya  kwenda

kuteuwa  wale  viwete  ndiyo  wa  wakilishwe  kwa  Parliament,  kuakilisha  AIDS  victims  wawe  represented  in  the  Parliament,

unachukua Ma cronies zako.  Mtu anakuja hapa Kiambu, anasimama anakua rejected na wananchi,  halafu in three weeks  time,

unasikia  saa  hii  yeye  ni  Minister  na  kuna  yule  mlichagua  akakataliwa,  sasa  hii  biashara  hii  haiingi  mzuri.   Kwa  hivyo  hii  ku

nominate MP’s, hiyo kazi iwachanwe nawo.  

Halafu kuna hii issue of Land.   Kenya hii  ukiguza  maneno  ya  Land,  hiyo  inakua  shida  sana.   Lakini,  I  ask  myself  -  this  is  a

question of choice.  Naweza kuamua niweke pesa  yangu kwa  shares,  yule  mwingine  amue  aweke  pesa  yake  kwa  land,  sasa

tukisema  tugawanye  hii  mashamba  ya  watu,  tupatie  wale  hawana,  naye  yule  ambaye  ali  invest  pesa  yake  kwa  shares,

tutagawanya zile shares  kwa watu?  I know why I don’t have land, ni kwa  sababu  I  don’t  have  money.   So,  serikali  iko  na

mashamba.  Tunasikia mtu akitaka ku-defect, anapatiwa three thousand acres, hiyo inatosha kupatiwa watu kama mia tano ama

mia sita.  Kwa hivo serikali ipatie wale hawana mashamba, mashamba na isiseme hakuna land, land is there.  Hiyo iwekwe.  

Halafu kuna hii maneno ya kuweka kiwango ya elimu - Ukitaka ku hold public office.  Yale maneno ambayo yameangusha nchi

hii kama corruption,  and those other tribalism na  hii  zingine  zote,  hazianguki  kwa  sababu  hatuna  ma  Professors.   Hazianguki

kwa sababu hatuna watu wako na elimu ya juu.  Lakini kuna ile maneno ya uizi, tamaa, unyanganyi na hiyo yote.   Kwa hivyo, if

you are educated enough, if you can drive a point home, kama wewe uko na qualities za kuongoza watu,  tusiweke kiwango ati

ya  kusema  elimu  hii  ndiyo  inafaa,  ile  ingine  -  ati  tuseme  President  lazima  awe  na  Degree,  Kenya  hii  tunajua  wale  ambayo

wanasoma.  Ni wale ambayo ma baba  zao ama wa Mama wao,  ama  wale  ambayo  wako  na  hiyo  maneno  ndiyo  wanaweza

kusoma.  Kuna wengine ambayo ni werevu lakini hawasomi kwa sababu hawana pesa hawana kitu.  Hiyo inaeleka sana.   Kwa

hivyo tuta poteza talent nyingi sana tukisema ati tuweke kiwango ya elimu ama kiwango ya  nini.   Kama  unaweza,  unaingia  tu

kwa uwanja.  Wananchi watajua wewe unaweza ao uwezi.  

Ile ingine ni hii maneno ya Kanisa.   Unajua hata makanisa ndiyo kitu  kimoja  watu  wamewachiwa  na  serikali  kugongwa  nayo

Kanisa  ndiyo  imekuja  kugonga  msumali  ya  mwisho.    Kwa  sababu  unakuta  haya  makanisa  ni  mengi  sana.  Ukiangalia  yule

Pastor  wa hii Kanisa,  uangalia ile nyumba zuri ndiyo wanaishi.  Zile  magari  mazuri  ndiyo  wanaendesha,  ile  lifestyle  zuri  ndiyo

wanaishi.   Mimi  ningependekeza  hivi,  hii  maneno  ya  makanisa,  makanisa,  at  least  mtu  aki  apply  kwa  Kanisa,  one  of  the

requirements, condition ya kwanza, kama hiyo Kanisa haiwezi kupatiana free medical, hiyo isiajiriwe, kama hiyo Kanisa haiwezi

kupatiana free education, hiyo isiajiriwe.  Kama hiyo Kanisa haiwezi ku-take  one of the activities wawe waki rehabilitate street

children, hiyo Kanisa isiajiriwe.  These “Gospel  merchants”,  wamenyanganya  watu  wengi  sana  pesa  ndiyo  wana  …,  I  mean

hawana tofauti na hii  watu wengine.  Wakisema ati ni madini na whatever.  

Halafu lazima kuwe na taxing system - Wawe wana taxiwa.  Lazima wawe wanalipa taxes.  Unakuta muhubiri ana earn close to

one million shillings.  Na  ukiangilia  wale  ambayo  wana  patie  yeye  mshara  hawana  viatu,  hawana  chakula.   Kwa  hivyo  huyu

mhubiri lazima kuwe na at least special  kind of taxation, awe analipa kodi  kwa serikali.   Sioni kama kuna mengine, lakini hayo
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nafikiri ita andikwa.  (Clapping)  

Comm. Ida Salim – Asante Bwana Patrick Muniu.  Comm. Adagala?  

Comm. Adagala – Patrick? Ngoja kidogo.  Inge kuwa vizuri, unge weka haya mambo ya nominated, kwa sababu umetambua

who  should  be  nominated.   No,  no,  wait,  hold  on.   I  know  uko  moto  moto.   You  have  said  it  is  “personal  cronies”  and

“personal interests”, but you ave described very well that they should be dissabled and victims of this and that,  so it would be

good if you put it in a positive way -  kwa sababu sasa  una tupa ule mtoto na maji.  Sasa  mwaga inje hayo maji machafu lakini

find a way of putting who should be nominated in a positive way ili tuandike -  kwa sababu ulisema hawafanyi hii, hawafanyi hii

na hiyo ndio point.  Can you turn it around?  

Patrick  Muniu– I believe Contstitution ile tuko nayo …..

Comm.  Adagala  –  No,  No,  I  don’t  want  you  to  go  into  Constititution  ile  tuko  nayo.   I  want  you  to  say  who  should  be

nominated?

Patrick Minui – Sawa,  Sawa.   Wale ambayo inafaa wawe nominated ni wawe wakiwakilisha special  interest  groups.   Tuwe

na mtu mmoja ambaye ako na Ukimwi huko, tuwe na mtu mmoja ambaye hana macho huko,  tuwe mtu mwingine -  I mean hizo

special interest  groups ambazo mutu hawezi kusimama kwa kiwanja kuwe  na  mtu  ambaye  anaweza  kurepresent  hawa  watu.

(Clapping)

Comm. Ida Salim – Thank you very much Patrick Muniu for your views.  It  is now approaching 1.00  o’clock and I think we

agreed we have a break and then come back.  Please do come back.  We want to hear your views.  We have a list of people

who have already put down their names down and we hope all those  will  come  back  and  some  more.   We  have  the  whole

afternoon  until  6.00  o’clock  to  collect  views.   Sasa  nawatakia  mapumziko  mema  ya  nusu  saa  hivi  kisha  turudi  tuendelee.

Asanteni.

Comm. Adagala  – Ngojeni kidogo,  Ngojeni.  Ngojeni kidogo.  Ngojeni.   George,  tafadhali,  please pay attention to the  larger

task.   Huyu  ndiye  Programme  Officer  wetu,  George  Naholi  na  yeye  ndiye  ana  materials,  sasa  ataeleza  vile  itakua.   Lakini

ninataka kusema tumeshukuru sana wale ambayo wame kuja kisikiliza kwa sababu circulation of views is also Civic Education

na we want to appreciate wale ambayo wamekuja na kuketi tu kusikiliza.  Kitu kingine, sijui three C’s hata sioni the women on

the  three  C’s,  na  kuna  upungufu  mbaya  sana  ya  wanawake  hapa.   Sijui  kama  walifanya  mobilization,  hawa  wanawake  wa

Kiambaa,  hawana  nafasi  au  nini?   Niwachache.   Nasema  niwachache.   Inafaa  wawe  nusu,  nusu.   Tutampa  nafasi  lakini

ningependa kujua kwanini kuna upungufu huo.  Thank you very much for those who come to listen. Thank you for the ones who

have views.  Please come back.  We just want to referesh ourselves, get some fresh air.  Asante. 
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Mr. Naholi – Asante sana Commissioners

Comm. Adagala – Please sit down.  You missed something.

Naholi  –  Nina  tangazo.   Vile  Commissioner  amesema,  nina  Vitabu  hapa,  “Issues  and  Questions”,  kwa  Kiswahili  na  kwa

kingereza.  Nataka  tufanye hivi  ili  tusije  tukaendelea  sana  bila  kuzipata.   Nataka  wa  Commissioners  wakiondoka,  sisi  tukae

hapa.  Na tutapeana vile vya Kiswahili na vile vya Kingereza.   Tutasaidiana hapa na Hellen -  Hellen amka kidogo.   Tusaidiana

na  Hellen  na  kuna  Co-ordinator  kupeana  vile  vile  mnakaa.   Yule  anataka  Kiswahili,  atapata  hicho,  na  yule  wa  Kingereza

atapata hicho.  Tunasikizana?  Basi tukae tu.  Vile Commissioners wanatoka.  Asante sana.  

Comm. Adagala – Just five minutes.  Please let us create  a new Kenya.   Tusifanye chaos.   Kila mtu atapata  kitabu.   Ni vingi.

Sasa, just sit quietly so that we can create a better Kenya, a better Civil Society. 

Comm. Adagala – Hello.  Please come in so that we can start.  Kuna watu nje, Karibuni tafadhali

Naholi – Tulio nje tuingie.

Comm. Adagala  – O.K.  Kuna wakina mama wako hapa,  tungependa wafanye presentation napia inafaa tuwe na walemavu.

Kamati, walemavu wame kuja?  The Organization of People  with disabilities.  Disabled people  of Kenya?  Kamati iko wapi?

O.K.  wakina mama wako wapi?  O.K.  Sijui tutaambiajee Tume?  Tutasema  Kiambaa,  hakuna  wanawake.   Ni  wanaume  tu

wanaishi.  Tuseme je?  Mama waje watuambie.  Mary nani?  Mary ako wapi?  Mary Kamiri ako wapi?  Haya basi.  

Mary  Kamiri  –  Good  Afternoon.   I  am  Mary  Kamiri  from  the  Civic  Education  Group,  which  is  known  as  ESEP,  for

Acumenical  Civic  Education  Programme,  a  combination  of  the  Justice  and  Peace  in  the  Catholic  Church  and  the  NCCK

umbrella churches.  

The first thing that we would like our Constitution to have is the pre-amble.   It  has been talked all over.   Since we came here

this morning that has been the first song.  So  we would also like to be  recognized and when we have the pre-amble we know

the people are recognized.  

When we come to governance, we would like to ask, now that we are making a new Constitution, or we would like to suggest,

now that we are making a new Constitution, the old one which we are amending, most of our Kenya Citizens do not know what

it contains.  So we would like to ask, after the new one has been formed, let it be let out so that people can have it,  they can go

through it, so that they know what it contains and therefore even in future, when they hear that there is an amendment they will

always know what was there and what is being added or substracted.  So we would like Civic Education to continue even after
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the elections or after the making of the Constitution. 

The Powers: – We would like the powers  to be  separated  because  it seems today that the three Arms of Government work

hand in hand and we know for sure that they should be watching over one another to see  whether one body is doing what  is

supposed to be  done and especially the Legislatures.   We feel that all they have is making and amending of Laws but there is

another sub-section.   They are  supposed to be  the people’s watchdogs and we don’t see  how they watch over things for us.

They only get informed the way we get informed.  So we would like the Constitution to really tell them or  to specify their duties

so that they know what they are supposed to do for the people. 

When it comes to the Freedom of Worship.  We mostly hear about the very many denominations and yet we are  supposed to

be doing one and the same thing.  The Government at times, some people  within the Government,  talk and say that the Pastors

should keep  to the Pulpit and forget about  politics.   Now we wonder  how the two can be separated  because  it  is  Peter  and

Mary who are there as the MP’s and they are the same Peter and Mary who are in the Churches as the faithful, so how can you

separate the two areas? And we feel that the Church should be given the chance to do its work because  it is in the Church that

values and virtues are  really taken into consideration.   If people  loved one another in the  Churches  or  if  they  were  taught  by

their Religious groups to love one another,  to be  just,  I  think it would be very easy for the Government to know or  to run the

Country or  the citizenship.   So,  we  feel  that  the  Church  should  be  given  the  chance,  it  should  not  be  said  that  it  should  be

serving  the  spiritual  needs  of  the  people  and  not  the  materials.   Somebody  stood  here  and  said  that  even  when  we  are

registering them, those ones who cannot have free medical,  free education should not be  registered.   This shows you how the

physical and the spiritual side of things have to run concurrently.  

Elections:- We would like, we as  ESEP,  we would like to have what we used to have in the earlier Parliament  whereby  we

had people who stood on their own without being backed  by political parties.   We called them Independent  Candidates.   We

would like that system to come into being because there are some people who are independent.  They have the brains and they

can work it out if they are given the chance.  

Social  Life/Inheritance:   We feel  as  somebody  else  here  has  said  that  the  property  left  to  a  family  after  the  father  or  the

husband has gone should really be  given to all, not to some -  ati because  they are  male, they are  the ones to inherit from their

father and then the girls are left out.  All are our children and we would like them to inherit the same.  At the same time, would

the Constitution take  into consideration,  this wife or  this woman, who has been left behind.  Why is it  that  when  my husband

was alive, he was there and he had the mandate over all our property but when he becomes deceased and I am left I cannot be

taken as an individual to be responsible?  I must be  accompanied by one of the sons or  one of the children.  Is  it that I am so

minor in thinking that I cannot work the way he was working?  We would like the Constitution to have that one – God made

both of them, Man and Woman so why am I taken as inferior?  Let me be as superior as he is.  
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Citizenship: -  I  cannot  remember  what  section  this  is  in  the  Constitution,  which  is  allowing  citizenry  to  our  sons  who  are

married to non-Kenyans.  If my son for  example  is  married  to  a  Tanzanian  when  that  Tanzanian  girl  comes  to  Kenya  and  is

married to my son she needs only to apply for this citizenship and she is given, but when my daughter who  is  married  to  that

Tanzanian and they are staying in Kenya they have property in Kenya the man is even working for Kenya so economically they

are doing everything for Kenya, that man cannot be  given citizenship in Kenya.  Why is there that difference that the girl who is

coming is being allowed but the man who is coming and he is working, he is giving all his life and he has promised to stay here

because he has property he is not given the citizenship? We would like that also the Constitution to consider  that one.  Then all

children or all of us citizens belong to our family and to the government.  But it seems that is only when we are  working. That is

the time the government knows that we are  citizen, because  we have seen with the very many cases  of Aids parents  that have

really become deaceased.  The children who are  left behind have not turned to  be  government  children,  they  are  left  just  like

that, they are told go to your grandmother, go to your aunt or your uncle and that grandmother or  that uncle has his own family.

How does the government expect those children to be taken care of? So we would like the Constitution to do something about

these orphans. Let them - once the parents are gone, let the children become government children even if it would be only until

they are 18 years, so that at least they can have abit of education.

Corruption: - We feel that it is not that the government is corrupt, or anybody is corrupt but the way we are  doing these things

- the way we begin them. Llook at the way we hold our elections. Why can’t we hold our elections, why can’t we say what we

can be able to do and what we can not do during our campaigns rather  than giving these gifts, these lots  of  money?  It  is  this

corrupt method of election that is making everything else to be corrupt because this lady who is out there in the village - and you

are complaining that many are not here today, yes because, they tell us “we cannot go the two of us - the husband goes I am left

behind -  and when I want to become  a  councillor  I  don’t  have  all  that  money.  The  money  belongs  to  him,  where  will  I  get

money for compaign? At the same time if I were allowed to campaign without money even you would hear a lot of mamas even

going to parliament. It is only because we do not have that money for the campaign that you find that they are  less members of

government who are ladies. So is it possible that the Constitution can say something about this elections whithout gifts?

Justice: -  Due to poverty some of us can not afford the services  of  lawyers  when  we  have  problems,  look  at  our  touts  out

there,  when the police come and bundle all of them into the police cell and the next morning  they  are  to  be  taken  to  the  law

courts.  They can not afford a lawyer,  so what goes on? The cases  are  taken any -  howly but that person who can afford  the

services  of  a  lawyer,  at  least  can  put  up  his  case  by  quoting  what  the  law  says  about  whatever  he  is  being  accused  of.

Sometime back  we used to hear that there were  free  governement  lawyers,  where  are  they  these  days?  We  do  not  hear  of

them. So we are asking the Constitution to have that provision for lawyers for those who cannot afford to to pay them.

Then we would like the Constitution to allow peaceful demonstrations -  whether they belong to the  workers  or  even  political

reasons. We would like them to be allowed because  it is only in peaceful demostration that we can actually all of us -  when it

comes to these riots, it is only the men and the youth who take part, but if they are  peaceful demostration,  even we women, the
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girls, the children we shall join in and shall give our grievances, so we would like them to be allowed.

Then the position like that one of the Chief Justice, the Attorney General, the Heads of the Members of Boards,  the Nominated

Members - we would like those positions either to have a body that is constituted so as  to pass  them, you give the names even

if it is the president  or  whoever gives the names, but those names are  taken to  that  body  whether  it  is  in  the  parliament  or  a

separate  body where by they will go through and see  whether those people  are  fit for those position  so  that  we  do  not  have

people whom you are calling cronies or anything like that and thank you very much.  (Clapping)  

Comm. Ida Salim – Thank you very much Mary Kamiri for your views.  We now call upon James Gathairu.  

Comm. Ida Salim – Kindly mention your names for records.

James Gathairu – Oh Year. Thank you very much.  My names are James Githairu Njoroge, I work in the Diocese of Mounth

Kenya South, as the Educational Secretary but I am giving my personal views not for the Church today.

Comm. Ida Salim – Is that a memorandum or just notes. 

James Gathairu Njoroge – Yes it is a memorandum.

Comm. Ida Salim – All right, you have five minutes please.

James  Gathairu  Njoroge  -  Yeah,  please.   I  just  want  to  highlight  a  few  things.  I  would  like  first  of  all  to  address  my

Memorandum  on  the  issue  of  reducing  the  Executive  powers.   Now  we  know  that  a  significant  trend  of  post-independent

Constitution amendment has been to concentrate the powers in the Executive arm at the expense of other Arms.  The powers of

the Executive particularly the President are so many, so wide, merely exercising them would turn even a Saint into a Dictator.  A

quotation of Mwalimu Julius Nyerere  former President  of Tanzania said  “ A limitation of these powers  is necessary”.   I  don’t

want  to  be  eloborating  because  we  all  know  that  the  president  has  the  power  of  appointing  and  dismissing  Ministers,

Assistant-Ministers, Attorney-General, Permanent Secretaries, Ambassadors,  High-Commissioners,  Senior Police and Military

Officers.  All these appointments are surely sometimes being mis-used and this is why we say let there be  a body,  which can be

doing all these. 

 The other area I want to touch is concerning the proposal that the Constitution be amended to allow the formation of Coalition

Government.  Now here I want to propose that Coalition Government is just a Government upheld by different Political parties.

  In  Coalition  Government  members  of  parties  other  than  the  one  which  wins  the  elections  are  invited  to  the  Government.  

Coalition  Government  ensures  that  all  the  citizens  are  represented  in  the  Executive.   So  I  am  proposing  that  in  the  new
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Constitution we have Coalition Government.

Human Rights  protection:  – This is another area,  which needs to be  addressed  in our new Constitution.  The protection of

human rights should be extended and promoted;  for example,  we need to have what we call the “acedemic freedom” which is

not catered for in our old Constitution.  The right to a Lawyer at  the public expense and access  to medical care  while in prison

should be included in the Bills of Right.  We are  loosing very many people  especially in prisons  nowadays.   So  these  people

should be given their rights properly.  Also the right to work, the right to organize into Labour Trade Union and to strike and the

right to health should be included.

Now we need also in our new Constitution to establish an independent Human Rights Commission.  This one if possible let it be

there.  The Commission would investigate Human Rights Violation and carry out programs to educate citizens on Human Rights.

  The Commissioners must be independent from pressure by the Government of the day. 

Repeal  of  oppressive  Law: -  I don’t know how far we have  gone  so  far  with  preservation  of  public  Security  Act  and  the

Chief’s Authority Act, the Society Act.  A new constitution order demand the repeal of such Laws.  

A stop press: – Amend the Society Act and provide the Registrar General approves an application to register a Society within

28 days, or if the application is not approved,  the decision be communicated to the applicant within the same period.   Political

parties are registered under the Societies Act.  Sometimes you find that people apply for this registration and the Registrar has a

mandate even to delay that registration for a very long time.  So let there be specific time for all this.  

Electoral Reforms: – The present Law relating to the conduct  of the elections are  imperfect and unfair.  Proposal  to remove

these  electoral  laws  reform  include:  Creation  of  Impatial  and  independent  Electoral  Commission,  the  Present  Electoral

Commission is seen by some as partisan since its members are  appointed by President  who as Party leader  is interested in the

outcome of the Election.  We are proposing that the Members of the Commission be appointed through a process  involving all

Parties taking part in election.  

Re-drawing  the  Constituency  Boundaries:-   This  is  an  area  that  needs  to  be  looked  into  if  we  want  to  have  equal

representation.   Presently some densely populated areas  are  respresented  in  Parliament  by  one  person  just  like  another  area

with a third of the population,  e.g.  if you  take  the  Turkana  area.   One  constituency  might  have  about  eight  thousand  people

while here at Mathare in Nairobi we have more than 60,000 people.  So that area should be considered.  

Now the other one is Registration of all voters  and computerisation of the Electoral Register.   This is an area,  which has made

people to complain a lot.  All Kenyans above 18 years should be promptly issued with National Identity cards and registered as

voters.  The Electoral Register should be computerised.  A computerised Register is easy to update  and if safeguarded difficult

to manupulate - Like now we had double registration in some contituencies just the other day and we hear that they are going to
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be taken to a Court  of  Law.   All  Political  Parties  should  have  equal  and  fair  access  to  public  mass  media  to  promote  their

electoral campaigns.  

So the other area I want to address is about the Referendum.  Referundum is a process  in which citizens are  asked  to vote for

or  against  an  important  issue.   I  know  in  our  present  Constitution  we  don’t  have  that.  Because  power  emanates  from  the

people,  democracy  demands  that  important  national  decisions  including  significant  constitutional  amendment  be  subject  to

approval  by citizens through referendum.  The present  Constitution does  not provide for Referendum such a clause should be

inserted in a new constitution.  

Provincial  Administration:-   I  think  the  Provincial  Administration  came  here  during  the  colonial  time.   It  was  an  arm  of

colonising our people and I don’t know why this has been retained.  I propose the Provincial Administration which is seen as  an

oppressive and redundant arm of the Executive and establish string Local government as  the basis  for people  self-government.

Now I had addressed  the issue of reducing the powers  of the Executive.  I  don’t need to dwell on that.   I  would  just  like  to

elaborate on those points in my memorandum.

It should be possible to impeach the President.   Impeachment is a process  in which the President  is tried by Parliament and if

found  guilty  forced  out  of  office.   A  violation  of  Law  on  the  Constititution  or  corruption  in  office  would  be  ground  for

impeachment.  I know very many of those in power would not like this one but I believe in our new constitution let it be  there.

O.K. Thank you.  (Clapping).

Comm.  Ida Salim – Thank you very much.  Next we go on to Murimi Muhindi.  Is he here?

 Murimi Muhindi?  Is that you? O.K.

Murimi Muhindi – Good Afternoon?

Comm. Ida Salim.  Good Afternoon.

Murimi Muhindi  – I will be concerned mostly with what is not in the current Constitution but site some of the issues that are

already in the current constitution.  Section three of the present Constitution provides that  

(Interjection inaudible)

Murimi Stephen Muhindi – Section three of the present Constitution provides that. “This is the Constitution  of the Republic

of Kenya and shall have the force of Law throughout Kenya and subject  to Section 47 of the Constitution,  if  another  Law  is

inconsistent with this Constitution, the Constitution shall prevail and the other Law shall to the extent of inconsitency be void”.  It
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is felt that the current Constitution we are going to write, will be people driven and people based.  It should read like this.  That,

“This is the Constitution  of  the  Republic  of  Kenya  by  the  people  of  Kenya  and  shall  have  the  force  of  Law  throughout  the

Country and subject  to Section 47 of the Constitution, if any other Law is inconsistent with this  Constitution,  the  Constitution

shall prevail and the other Law shall - to the extent of the inconsistency be void,  all persons  shall be  equal under and subject  to

this Constitution”.  

Proposal  Two  as  regards  the  current  Constitution.   In  Chapter  Five,  which  deals  with  protection  of  fundemental  rights  and

freedom of the individuals, it is provided that every person whatever his Race or  Tribe,  Political affiliation or  Colour,  Creed  or

Sex has the right to each of the following: Life, Liberty,  Security of the person and protection of the Law etc.,  further,  that no

person shall be deprived of his life intentionally save and in execution of the sentence of a Court  in respect  of a crime under the

laws of Kenya under which he has been convicted.  Here there is trouble. Because it says that “these rights are  not contravened

if a person dies as a result of the use of force to such an extent as are reasonably justifiable in the following circumstances”.

1. In order to affect a lawful arrest or to prevent the escape of a person Lawfully detained and; 

2. In order to prevent the commission by that person of a Crimal offence.

Now,  it is,  and I feel,  and I propose  that this Section should be modified.  We feef that the Constitution gives the right to  life

through  one  hand  and  then  takes  away  immediately  with  the  other  hand  because  it  gives  the  arresting  officer,  or  the  crime

preventer  the  power  to  declare  the  existence  of  that  person  unconstitutional  and  also  it  gives  the  power  to  the  authority  to

terminate  that  unconstitutional  right  there  and  then  -  Nevermind  the  phrase  that  reasonable  force  has  been  used.   This

interpretation is found naïve.   But the practical implications, for we lay men know the constitution through strutural aspects,  are

truly painful.  For  this is what allows Law enforcement officers to shoot  dead  unarmed schoolgirls!  It  is further proposed  that

any Law, which provides for killing, or  for the imprisonment of a person  without  trial  must  be  examined  with  care  and  more

importantly  the  reasons  behind  such  a  Law.   I  propose  that  all  the  exceptions  to  the  enjoyment  of  fundamental  righsts  and

freedom  should  be  looked  at  afresh  so  as  to  block  and  completely  outlaw  extrajudicial  killings,  torture,  detention  and

intimidation.

Proposals as regards the Presidency or Office the President.  Our current Constitution provides that a person is not qualified to

be nominated for election as President unless he is

a) A citizen of Kenya - there is no quarall there

b) Has attained the age of 35 years  -  Now there is a lot of quarall here because  this clause does  not state  the upper  limit of

the age of the person holding this office.  It  is felt that in order  to  avoid  a  situation  whereby  the  Presideent  grows  senile

while still in office, the clause should clearly state  the upper  age limit -  for instance,  and I propose,  we have an upper  age

limit of 74 years.  The new Constitution should also state  clearly how parliament or  the electorate  can remove or  impeach

the President if and when he fails to adhere  to the Constitution or  violates his oath of office.  I  feel that Section 12,  which
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provides  for  the  procedure  of  removal  of  the  President  on  health  grounds,  should  be  re-written  to  reflect  these  other

possible aspects.  That is the aspect  of removing the President  on basis  of failure to comply with the Constitution and the

oath of office.  The current document gave the President  wide range of powers.   It  is proposed  that these powers  should

be accompanied by constitutionally enforced duties for the President.   For  instance,  the new Constitution, and  I  propose

should provide for one occasion annually in Parliament where the President  -  not any other person is by Law required to

answer questions from the Official Leader  of  the  Oppossion.   It  used  to  be  there  immediately  after  independence  but  I

believe it was scrapped.  This should not be a Herculian task considering the gusto with which the President  talks at  Press

conferences.  

Another issue is with regard to the salary of the President,  Vice-President,  MP’s and the Parliamentary staff.   It  is  true  and  I

quote the late Indra Gandhi who said that “the resources  of this world are  enough for all of us but they are  not enough for the

greed of a few of us”.  

Comm. Ida Salim – Interjection – Are you about to finish?  Are you nearly finished?  Because with the memorandum you are

given only five minutes.  Summarise.  

Murimi Stephen Muhindi – I just highlight one issue.  I feel that the salaries of the President,  the VP and the MP’s should be

determined by the Public Service Commission made up of representatives from all professions.

To wind up let me tackle the proposals as regards the Ministry of Local Government.  The Local Government Amendment Act

No.11 of 1984 gives the Public Service Commission the task of appointing a Town Clerk,  a Town Treasurer,  Engineer and in

consultation with the Ministry of Health it also appoints  the Medical Office of Health and Public Health Officers.   This now, is

the  surest  way  for  disaster  -  for  the  officers  who  are  appointed  are  only  answerable  to  the  appointing  authority  while  their

salaries are from the ratepayers’ money.  In Local Authority languange these appointed officers are  the real “ghost workers”.   I

propose  that the power  to hire and  fire  these  officers  should  be  vested  in  Local  Authority  Committee  composed  of  Elected

Councillors.   Further  to  that,  Section  86(a)  of  the  Local  Government  Act  makes  it  an  offence  for  a  member  of  Local

Government  Authority  to  give  orders  with  regard  to  the  functions  of  that  Authority  or  to  give  instructions  to  any  officer  or

employee of that Authority.  Now, looking closely at this Act, one cannot help but pose the question,  why at  all should we then

elect Councillors?  This Section i.e. Section 86(a) should be done away with or if not - well, we had better  do away with Local

Authority  Election.   Further  the  Local  Government  Act  Cap.  265  gives  the  Minister  for  Local  Government  the  power  to

disband  a  Local  Authority  and  replace  it  with  a  Commission  which  he  chooses.   It  is  proposed  that  the  new  people’s

Constititution..

Comm. Ida Salim  – (interjection) please you have to wind up.   We have a lot of speakers  coming to give views.  You have

gone well beyond your five minutes. You have another half a minute.
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Muhindi – I propose that these powers  shoud be voted in a Parliamentary Committee,  which should check any excess  of the

Local Authority and recommend appropriate action. Thank you. (Clapping). 

Comm.  Ida Salim  – Thank you very much Bwana Muhindi for your views.  We now go to  Patrick  Itibi.   If  I  can  read  his

handwritting it looks like Itibi?   John Wanyoike?  John Wanyoike, not here?  Jack Nganga, is he here?  Bwana M.A.  Sharagu?

  Please come forward.  

Bwana  M.A.  Sharagu  -  Madam  Chairman,  na  Bwana  Professor,  -  Mimi  nakujua  hivyo.   Nina  neno  moja  na  badala  ya

wananchi walio hapa ningependa kuwapa Commissioner neno moja.

Na ya kwanza niya kuwa Commissioner alisema ya kwamba baada ya siku tatu hivi watakuna hapo Nairobi  Ma commissioner

wote.  Sisi hapa kwaniaba ya wananchi walioko hapa ninge watuma wawile wambiye ma commissioners wenzenu ya kwamba

sisi hakuna kitu tunataka isipokuwa Katiba mpya by 31st December, 2002.  Si tunatake Kataba mpya?  

Na ya pili ni yakwamba tunge penda election iwe katika Katiba mpaya.  

Na  ya  tatu  ni  ya  kwamba  Commissioners  wafanye  kazi  ile  wananchi  wamewapa  lakini  wasifanye  kazi  ya  chama  kimoja

ambacho kinawasukuma. 

Haya Review.  Section 5(f) ambayo inaongea juu ya uchaguzi ya President  ina sema President  achaguliwe na percentage 25%

kwa  mikoa  mitano.  Sisi  sio  mikoa  mitano!.   Kenya  tuko  mikoa  minane.   Kwanini  inasemekana  tano  isisemekane  yote?

Akichaguliwa na watu 25% kwa kila mukoa si wamebaki 75?  Kwa hivyo atachuguliwa na minority.  Kwa hivyo hiyo tunakata

tuna sema ya kwamba President wa nchi hii ya Kenya achuguliwe na watu hamsini ama zaidi kwa nchi yote ya Kenya   Hiyo ni

moja.

Ya  pili  –  Hapo  kwa  Katiba  ya  leo  -  present  Constitution,  haisemi  President  awe  anajua  kusoma  ama  kuandika.  Tunasema

Katiba mpya iwekwe sehemu ambayo inasema awe mtu ambaye amekwenda skuli.  An agreed minimum standard of education

-  Lakini sio mtu kuchukuliwa mashambani wale watu walichukuliwa mashambani ndiyo wana haribu nchi.  They can’t manage.

They have never been processed.  Kwa hivyo tunasema Katiba ijayo iweke masomo ya mtu ambaye anaweza kuwa President.

 

Ingine ni ya kwamba, tumesema juu ya “fair and free election”.  Commissioner walioko hawa wezi kufanyu free and fair election

kwa sababu wamechaguliwa na Mukurugenzi.  Wamechaguliwa na Mkubwa.   Kwa hivyo tunasema in your new Constititution

museme ya kwamba wale wenye kusimamia uchaguzi, ndiye Commissioner wa Electoral Commission, wawe wanachaguliwa by

all  stake-holders.   Wawe  wanachaguliwa  na  watu  wa  Makanisa,  watu  wa  chama  cha  mawakili  na  watu  kama  hawa  -  all
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stakeholders lakini wasiwe vibaraka vya mtu moja.  Wata endesha mambo kumpendeza mkubwa wao.  

Jambo Lingine: Ninge penda kusema juu ya Land.   Kama wengi waliyosema hapa kazi yenu ma Commissioners,  is  to  collect

and collate.  Nikuchukua maneno yetu na kuyapanga kwa njia ya ratiba fulani.  Kwa hivyo tunge rudia mara nyingi lakini nyinyi

mutaiweka in Legal languange and in a certain legal arrangement ya kwamba hatujui mambo ya watu waliochukua mashamba ya

wazungu -  haikuwa ya wazungu originally.  Ilikuwa ya wananchi ya nchi hii.  Ikiwa wazungu walichukuwa kwa  nguvu,  walipo

tufanya ukolini, tena wewe  uje  uchukue  kwa  nguvu,  ulipe  kitu  kidogo  -  development  ilipwe  na  AFC,  hawakulipa  pesa  yao.

Nawe  ukivuna  hiyo  kahawa  unalipa  AFC  ambae  wali  lipa  development,  na  unasema  shamba  ni  yako.  Wengine  wakapata

shamba 20,000 acres an individual. Tunasema hii iwe na ceiling fulani.  Muangilie hiyo collating muone mtu asiwe na mashamba

mengi hata zingine hastawishi zinakaa wanyama wa muituni.  Hakuna chakula inakua huko na sisi tunakufa kwa njaa -  poverty

kwa sababu watu wengine matajiri hata shamba yake hajui mwisho.   Hii muangalie.  Na  tukisema  hiyo  inawasituwa  wengine

nyumba hii.  Hata sijui kama watakaa ama watakwenda.  (Laughter)  

Constitution  nyingi  zimeandikwa  ama  Commission  nyingi  hata  ya  Akiwumi  Report.   Hizi  zina  wekwa  tu,  they  are  never

implemented.   Hii  yenu  mukiandika  Bwana  Professor,  itakua  implemented?   Maybe  after  elections  they  will  throw  it  away.

Hata ile ya Lancaster, Kenyatta aliona ina majimbo baada  ya mwaka -  mwisho wa 1964  akaitupa.   That was the first blow to

our Lancaster Constitution.  The first danger to it and the first slaughter was done by Mzee Kenyatta  ambaye aliaga dunia ndiye

alitoa hata mambo ya mashamba akatoa  hiyo.  He is the man  who  started  inteferring  with  it.   Kwa  hivyo  hata  yenu  inaweza

kutupwa, kwa hivyo ninge kuomba Bwana Salim uone ya kwamba there is a provision which says, if there is a body to oversee

that the new Constitution, kwa sababu itakuwa ni Constitituion yetu hapana  ya  Lancaster,  will  be  implemented  ama  itatupwa

bure iwe mume poteza kazi bure?  

Tena jambo lingine ambaye karibu mwisho -  I am normally very brief.  Ni ya kwamba mukiweka ma MP  ana  anza  kuchukua

mashamba yenu.   Ana  anza  kuwa,  he  is  not  delivering  amuwezi  kumwondoa.  Iwe  clause  moja  ya  kwamba  MP  wetu  aki  -

misbehave, tumwone ya kwamba hafanyi kazi yetu tunaweza kumwondowa.  Na  MP  iwekwe  pia  hawezi  kujiongeza  mshara,

iwe kuna body that can regulate their salaries. But how can you be an employee, mfanyi kazi ndiye anajiongeza mshara?  Mume

andika MP na wao ndio wana kaa  chini wanajiongeza -  and  there  is  no  opposition  on  that  day  in  the  House.   Hata  hakuna

wakupinga.  Wote  wanasikilizana ongeza -  hiyo iwekwe,  “chora,  chora  Madam”,  ya  kwamba  hawawezi  kujiongeza  mshara.

Na akiwa,  -morally, he is not right, he is not straight, we can remove him. Kutoka Constitution yetu. 

Mengi yamesemwa katika Local Authority.  Local Authiorities zime  haribika.   And  they  are  so  numerous  hata  kajiji  kadogo

kanaitua Town Council -  Municipality.  Those ones which cannot deliver,  they should be scrapped,  iwe County  Council  kwa

District.  (Clapping) and not everybody who should be a member to represent  people,  kuona maoni ya watu.   Mtu yule hana

macho anaweza ku kuongoza namna gani?  It  should be a certain criteria,  a certain ingredient nayo iwe ni masomo where one

has learnt how to manage people.  Human management na resources kwa hivyo Councillor awe mtu ambaye amekwenda skuli.
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 Sio mtu yoyote kuokotwa huko na kusemekana ni Councillor.  (Clapping).

Ingine ni ya kwamba Powers of the President have been mentioned here.  President  ana power  nyingi sana.   Those ones,  there

should be power  sharing.  Let it be  reduced to a certain level for the good of this country.   Let the powers  be  shared  by  the

three arms of the government and should be reduced to a certain level for the good of this Country of ours.   Kenya is a very

good Country with all the resources.  The only mistake is that we have the wrong managers managing our resources  and some

know nothing.  

And the last one.  Human Rights, Basic Rights, Economic Rights, Culture Rights call them what you may.   They are  all under

the general umbrella of the Human beings.  Those,  Commissioners are  the checks  and balances of any Constitution.  Let them

be entrenched in our new Constitition.  Thank you.  

Comm. Adagala.  Asante sana mzee.  Just  one minute.  Wacha tusungumuze na mzee kwanza.   George,  wacha tusungumuze

na mzee.  

Comm. Adagala  – Mzee,  Asante Sana Kwa maoni yako.   Ile umetupea tutapeleka mbele kwa Commission.  Lakini  inafaaa

utusaidie, kwa sababu ukisema educational level, lazima wewe useme.

Mzee Sharagu - Ninapenda masomo Sana, kwa hivi ninasema kwa mtu kuwa kiongozi ya nchi hii, awe a University Graduate

- of any Discipline, especially of Human discipline.  (interjection by Com. Adagala  - o.k.)

Mzee Sharagu – Hayo ingine kwa Councillor, mtu kuwa Councillor, awe of School Certificate, ya O Level 

Interjection by Comm. Adagala – O.K. 

Mzee  Sharagu  – Hata Mayor awe O Level -  hapana mambo ya kisiri -  kama  ilisemekana  juzi  (clapping)  na  achaguliwe  na

Wananchi hapana Councillor watatu wanne wale anapatia pombe.

Comm. Adagala – O.K. Na MP?  Member of Parliament?

Mzee  Sharagu  – Member of Parliament.   Let him be of O Level -   Si  unaona  there  is  an  examination.   They  should  be  of

School Certificate and if not, they go through a certain examination but wa Council hakuna, hiyo ni sawa sawa waendelee.  

Comm. Adagala – O.K. Na pia ukisema mambo ya Land.  
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Mzee Sharagu – Eee Land.   What ceiling am I talking about?   Let me talk of 50 acres.   We are  thirty million people  katika

nchi hii, na nchi ni kubwa sana, isiwe ya matajiri.  Watatukalia sana na watoto wao watakalia watoto wetu. (Clapping).

Comm. Adagala – O.K. Mzee, (interjection) wacha nikuulize.  Sisi ni wakulima, hata kwetu ninatoka ni wakulima lakini kuna

wafugaji - The nomads.

Mzee Sharagu – They are normally very few by nature of God.  They are very few in population.  Therefore Land is so big.  It

is not as fertile, and they are very few.  Let us have a thousand acres each.  Waweke ngombe.   Iko ingine?  

Comm. Adagala – Well ni maoni yako.

Mzee Sharagu – Ndiyo.  

Comm. Adagala – I can only ask clarification.  

Mzee Sharagu  – I am enjoying.

Com. Adagala - Thank you for your wisdom.  Thank you very much. 

Comm. Ida Salim – Thank you again Bwana Sharagu.   We go now to Bwana Peter  Ichangaye?  Peter  Ichangaye?  Hayuko.

Lawrence Kibe from FONAC?  Hayuko?  At last, Reverend Simon Githinji.  Thank you for your patience. 

Rev. Simon Githinji – Thank you Chairman.  I wan to go briefly since I have got a memorandum.  I will start  with Section 1

on Pre-amble. 

Unlike the current Constitution, which does  not say to whom it belongs,  the following should be  inserted  as  the  starting  point

among others.

1. Indicate that this Constitution belongs to the people of Kenya.

2.  National Flag as the emblem of this country should appear at the top of the Constititution with its colours interpreted.

3.  No amendment shall be made without the consent of the people of Kenya.

4.  Any amendment shall only be made after the expiry of “two terms of the sitting President  and must be  after he or  she has

vacated the office”.  This, Mwenyekiti  ni kwamba isije ikawa,  it is suiting that,  he may manupulate it,   so  when it is being

amended it will be for the in-coming President 

5. Kenyans must be supreme and must be respected by any leader willing to hold a public office and Kenyans’ voice shall be

final.  That one is on Pre-amble.
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Section 2 – I talk on Presidential powers.  The current powers given to the President  must be  cut to minimal and define his or

her duties.  Again power to discipline a sitting President  should be put in place should he violate the Constitution.  We should

create an office of Prime Minister with job description and only have a ceremonial president.  

Section 3 – Election and Appointment of Leaders –

a) People to be elected or appointed must be of good morals. 

b)  Must declare their wealth first.  

c)  Must be free from any criminal charges. 

d) Attorney General and the Judiciary to be  vetted by the Law Society of Kenya with whom they are  registered and

the only body which can discipline them. President should not appoint them.

e)  PC’s and DC’s positions to be abolished and their positions taken over by elected leaders through the public from

a particular area.

Section 4 – National Election dates:  The Kenyan people would like to have a static date at  every end of term unlike today

where the election date  is  kept  as  a  “secret  weapon”.   Presidential  Elections  to  be  separated  with  Civic  and  Parliamentary

Elections.  Elections campaigns should be done – only -  and that one is to be  “only” by the aspiring candidates  and not their

agents unlike today.  Mtu aje atuambie anataka nini kwetu.   Sio mtu mwingine anamusemea.  Hata kama ni President,  awache

kusema fulani ni mzuri. Yule anaitaji aje atuambie uzuri wake lakini sio mtu mwingine anakuja asimame pale.  

The other one is on marriages.  I am a Church Minister and now I come to that one.   All marriages must be  legalised before a

couple stays together.  This will discourage very many unknown divorces already taking place within this Country. 

Two: – Children born in such marriages, become inheriters of such a parent  regardless  of  whether they have divorced or  not.

In case  of a  divorce,  inheritance  should  be  immediate.   Hivi,  nataka  kusema  Mwenye  Kiti  ya  kwamba,  tukiachana  na  Bibi

yangu, tuwache tugawanye hayo mali mara moja ili nikienda kuingine, basi  tuanze mwendo na mwingine tusiweke case  nyingi

katika  Court  na  watu  wengine  hawana  pesa  ya  kwendelea  na  hiyo.   Na  hata  watoto  wa  huyu  bibi  ambao  wamefukuzwa

pamoja naye,  wachukue mali yao waende.   By doing that one,  Mr.  Chairman, it will reduce the rate  of unnecessary divorces

seen taking place lately.

The other one is, Single Mothers should also be inheriters.    

Section 5 – Religious  Leaders:-   Religious Leaders  should be recognised  as  public  leaders  because  they  are  the  spiritual

heads and watchmen.  Somebody talked about registration of Sects or Religion.  All registered Religious bodies  should display

their  registration  certificates.   This  will  help  the  police  and  other  authorities  to  check  on  illegal  gatherings,  which  have  false

teachings  to  Kenyan  societies.   Hivi  nataka  kusema  kama  mini  ni  Presbitarian,  basi  hata  kama  Head  Office  yetu  iko  huko

Nairobi,  kwa kila kanisa la Presbitary,  tutolewe photocopy tuweke kule ili isije tukawa na makanisa mengi  tujuwe  yakuwa  -
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mana tukikosana na mtu anasema tunakatana,  anatoka anakwenda ku form yake.   Na  hakutuambia ni nini. Na  tena hatuambii

yeye kama ama register au hapana.  Although ina semekana ya kwamba kuna uhuru wa kwabudu.

The other one: Create  a National Day  for  prayers.   If  we  are  God  fearing  people,  then  we  should  have  a  National  Day  in

Kenya where people gather together and pray and thank God.  (Clapping).  

Section 6 – Ethics.  This  is  on  abusive  language  or  incitement.   Any  leader  should  have  his  or  her  moral  ethics  examined

before  being  cleared  by  the  Electoral  Commission.   Any  leader  found  to  use  abusive  language  to  the  Kenyans  should

automatically be stripped of his leadership.  By doing that, our people will be helped to tame their loose tounges.   Hapa nataka

kusema  nini  Mwenye  Kiti?   Watu  wengine  wanatumia  lugha  na  ndiyo  mambo  yameharibika  hapa  Kenya.    Anasema  pale

wengine  “walale  kama  bahasha”  -  Hii  ni  incitement.   Automatically.   Hakuna  hata  mtoto  hata  jua  ni  nini  inasemwa.   Yule

mwingine anasema pale mtu fulani hataki kuwa pale kwa sababu amekuwa hivi -  hata kama juzi mfurugano ilikuwa kule kwa

Parliament habari ati ya kwamba judges wale wanapatiwa viti ni wale wanakuwa divorced.   That one is -  pengine yeye ndiyo

alifanya huyu mama kuwa divorced kwa sababu alienda pamoja na yeye na ana tumia pale na yeye ni leader.   Kwa  hivyo  ni

lazima watu wakitumia lugha mbaya,  waondolewe Hii katika lugha mbaya Mwenye Kiti, tunaona hata hapa kwa Secular world

- tuseme the touts we have here, anakutukana tu na wewe ni  Mukenya, ni mwenye haki wa hii nchi na anakwenda scot  free -

at the stage and I am paying!  Kwa hivyo hii ni lazima ionekane pale itawekwa.   Inakwenda vibaya sana.   Mtu ana ku -  abuse

hapa hapa na anakwenda tu kwake nyumbani na basi  inapotelea pale.   Alafu, ile ingine Mwenye Kiti,  ni incitement languages

should also cost someone’s leadership.

 On Section  7  –  Freedom  Heroes.   Our  freedom  heroes,  dead  or  alive  should  be  honoured  and  if  dead,  their  graves

preserved by the State.  Current President can only be honoured after the expiry of his or  her term to avert  any dictators  who

may be holding the power.  Kama mtu anataka kuitwa -  barabara  iitwe ya Githinji, kwanza niondoke kwa Office ili wananchi

wajuwe nilitenda nini.  Wananipatia nikiwa pale hata nawafanyia vibaya wameniona.  They have honoured me already.   Hii ni

kwanza mtu aondoke ili ajulikane, ama awe amekufa halafu ndio apatiwe, barabara iitwe ya Githinji au mtu mwingine.  

Ile ingine, is on Children’s  Rights:.  Every child shall have  a  right  to  education;  nobody  will  be  allowed  to  employ  a  child

below 18 years.  Parents who desert their children should face the Law of the Land.   On the other side,  Mr.  Chairman, I wish

to, because I am highlighting. Let me talk on pressurisation.  Somebody talked here about  demonstrations.   Yes it is true.   We

need demonstrations in order  to – the Kenyans should be allowed to demonstrate  in  order  to  pressurise  the  Government  or

instutitions, which do not adhere to the Constitution.  

Prosecution - If I am arrested for a Law I have not been taught about,  why am I going to be  prosecuted?   Which Law did I

break?   We should be taught the Laws of this Country.  They should be open to our people  in order  that I’ll be  told that,  “the

Law No. so and so you have broken it”.  But now when I am arrested by a police, he takes me over there, and even if I asked
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him on the road, he will slap me before he takes me to the cells and I am accused of a Law that I don’t know. The people  of

Kenya should be told the Laws that they have broken before they are taken to be prosecuted.  

On burials – Of recent times, Mr. Chairman, and we have known cases where bodies have laid in morgues for years  because

people have disputes, land disputes.  Let the dead be given their right.  Let us honour them.  Let us bury them because they will

not given any evidence at one time or the other.  That should be included there.   Nobody will be  allowed to keep  the body in

the morgue -  even those which are  kept  over there ‘unknown’ -  the police must be  made to make sure that they are  known.

They have got fingerprints and they can go and collect them and then have the fingerprints and then they are  taken.   I  am now

finishing.  

On ID’s it was spoken, that ID’s should be given to everybody and this should include also the Passports.  

In conclusion, Mr.  Chairman, the people  of Kenya should be made through this Katiba,  they  should  be  made  to  understand

that Katiba will not be able to change them unless they change their attitudes towards one another and accept  one another as  a

brother and sister.  They should be made through that Katiba.  It is not going to change them.  Each one of us should accept  to

be  one  brother’s  keeper.   God  bless  Kenya  and  God  bless  the  Constitution  our  Constitution,  God  bless  the  Commission.

Amen.  (Clapping)  

Comm. Ida Salim – Thank you very much Rev. Simon Githinji for your memorandum, your proposals,  your opinions and the

last point you made I think is something that needs to be  repeated  or  emphasised.   A brand new Constitution will not give us

solutions overnight.  We have to change a lot of other things.  Our hearts, our souls, our views, our actions also have to change.

So  if  we  are  finishing  by  the  end  of  December,  it  does  not  mean  the  new  year  will  bring  a  new  dawn  automatically  and

prosperity,  and all those other things we are  craving for.  So it is food for thought for us.   Thank you very much Rev. Simon.

Next we have Bwana David Karanja?   Is  he here? -  To be followed by Bwana Ndilu Boro?  Bwana Boro is around?  Very

good.  So if your chance comes please be ready to give your views).

Bw. Ndilu Boro - Bwana Chairman – Ma Commissioner wote, hamjamboni?  Yangu ni machache tu.  Niko na memorandum

iko hapa lakini nataka kuongea machache tu juu ya Treasury,  Central  Bank na tena institution ya Presidency.   Mimi yangu  ni

kusema ya kwamba looting ya Treasury inaonekana kwa sababu ya kuwa mfanya kazi ndiye mkubwa wa yule aliandika yeye

kazi.   Hiyo ina shida kubwa sana Bwana Commissioner,  Bwana Chairman.  Maana yake uwezi kuandika mtu na  unampatia

kitabu  ya  Bank,  unamupatia  hata  Title  deed  yako  na  ni  mfanyi  kazi,  aangalie  hayo  maneno  yote.   Trustees  wa  Treasury

hawako.  Kwa hivyo yale mambo ambayo yanafanywa ni lazima nyinyi ma Commissioners mjue  kuna  vitu  ambavyo  zinahitaji

Trustees, one of them being Treasury, the other one ni Central Bank.

Ile kitu ambayo iko shida kubwa sana ni Budget.   Katika Budget ni kama mtu ambaye ameoa  mabibi  mia  mbili  na  kumi  -  ni
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Muafrica na hajui number zetu za simu.  Hajui address zetu. Tukitaka kupewa kitu chochote ambayo kina baki katika Treasury

sababu ya ile kazi tunafanya, hapati njia ya kututumia.  Hajui address  zetu.  Na  huyu ndiye mkubwa.  Huyu ndiye mnampa kila

kitu.  Haya, sisi hatuna.  Akichinja nyama yule mutu ako Pwani hampatii.   Yule yuko Western constituency hapatiwi,  Nyaribari

Chache  haipati,  Kiambaa  haipati,  hata  address  yangu  hajui  yakufikisha  haijulikani!   It  is  not  within  the  Treasury  -  Ndiyo

ilijulikane pesa ikibaki.  Na pesa tunampatia ndiyo ulipe salary, ulipe rent,  ulipe water,  ulipe vehicles maintenance, ulipe mambo

yote ya kodi ulipe.  Hiyo ndiyo kitu tunampatia.  Hata ndege ununue.Ukisha recommend kununua hizo vitu zote,  uwezi kusema

pesa imekwisha katika  Treasury.   That’s  wrong.   Pesa  bado  inabaki.   Hii  inabaki  unaifanya  je?   What  do  you  do  with  the

remaining  money?   And  it  did  not  start  yesterday.   It  started  in  l963.   There  before  we  had  British  Government  -  ndiyo

walikuwa wanaongoza.  Hii Katiba wanatengeneza ilikuwa inawekwa na Queen and King katika London.   Sasa  wakati  ilikuja,

wakati tulipata Constitution ya kwanza, ilipewa a “worker”.  Sasa hatukukaa tukafikiri tutafanya nini na Constitution?  Na  sisi ni

wanachama  wa  Commonwealth.   Sasa  kama  pesa  yetu  iko  katika  Commonwealth,  kwa  nini  wafanyi  kazi  wapatiwe

Constitution iwekwe?  Kwa nini hatuwezi kufanyiwa Constitution hiyo na huyu wa Commonwealth?  Nyinyi muna recommend a

worker like Karanja, hawezi kupewa hiyo kazi yote.  It is wrong.  

Kitu ingine ni kwamba yale katika President  -  Ina nganganiwa kwa sababu kila mtu aki ingia anajua wale watu wako Central

Bank ni wangu -  Tutalala huko tu kikula hizo pesa  -  Very nice.  It  has been  going  on  throughout,  hawezi  kusema  sio  hivyo.

Wanaende naye.  Ikiwa ni Central  governance ni yule mtu anatengeneza mambo yake na yeye,  kwa hivyo akielezwa tunataka

Billion ishirini, inaletwa leo, leo. Yule aliandika yeye hajui.  Kwa hivyo katika security ya vitu yetu, land, kila kitu sio - pesa  hata

shamba, hata  nini  haijulikani  vile  iko  -  Haina  Trustees.   Kwa  hivyo  Bwana  Commissioners,  unge  recommend  kwamba  vitu

visiwe kwa mikono ya workers kwa sababu hata President is a worker, he will leave it tommorrow.  Mwingine anaingia.  Hata

saa ingine unakufa usiku kama Kenyatta.  When you die, then we don’t know where our things are.   Lakini tukijua ziko katika

Commonwealth,  tunaenda  tunawaeleza,  we  know  that  you  have  kept  vitu  1,2,3,4  katika  Commonwealth.    Kwa  hivyo

mukinyanganya sisi pesa  hamuta tunyanganga nchi. Nchi bado  itakua yetu.  Kwa hivyo Bwana  Commissioners,  naonelea  ya

kwamba ni vizuri nyinyi mkaye mu recommend  kwamba mfanya kazi asije akachukua  mambo  yetu  sababu  ya  watu  illitrate.

Na sisi tulipatiwa hii na Mungu “in lieu”.  Lakini inakuja kuharibiwa na wafanyi kazi.   Mimi ninafungiwa inje. “This is my house,

I have locked him outside”, na mfanyi kazi kwa sababu ya kutojua ananifungiya, yeye ako na kifunguo, mimi sasa  nakuwa mtu

yw kubisha.  Nina andika mfanyi kazi, sija mpa ndoo ya kukamwa ngombe yangu 

Comm. Ida Salim – (interjection – Bwana Karanja  tafadhali uta summarise, wakati  unaendelea haraka na wananchi ni wengi

(intjection)

Bwana  Karanja  –  Nashukuru  Bwana  Commissioner  vile  nilitaka  kusema  hiyo.   Nimesha  andika  iko  kati  hiyo  na  nina

washukuru wote kwa kunisikiza. Asante sana. 

Comm. Ida Salim – Aasante. asante sana. Thank you.  Na memorandum yako usha toa? 

67



Bwana Karanja – Uko naye.

Comm. Ida Salim – Asante sana Tukiendelea mbele Bwana Kibe, right?  Sorry, Bwana Mburu?  Yes.  

Bwana Mburu – Thank you Mr. Chairman.  My name is Ndicho Mburu.    I am a Technocrat. So I will only discuss on those

things  that  refer  to  Technocrats.   The  under-listed  are  views  on  Kenyan  Society,  as  a  retreatment  will  supplement  other

contributions to enrich Kenyan life immensely.  These are: 

♦ There should be a deliberate policy to industrialize Kenya with each area according to local material resources  and

skills.  Imported materials and skills also to be  considered.   Our Country must be  weaned from being supplier of

raw materials to ther countries (noise in the background) for local and export consumption.

♦ Civil and public workers should not hold any other remunerative job or  business nor become Director,  Propriator

or Partner of private companies from which emoluments are drawn - MP’s included.  

♦ Our Universities and other Research and Development instutitions must spearhead solving the country’s problems.

  Collaborating with outsiders also should be encouraged.  

♦ Country’s secrets  kept  in archives  should  be  released  for  public  consumption  after  expiry  of  thirty  years.   Any

discovery  or  invention  should  be  exploited  immediately  for  the  benefit  of  the  citizens.   There  should  be  more

recognition for merit in all spheres of social life with appropriate decoration both in life and post - humously.  

♦ Nobody’s face to appear  on Kenyan currency or  statue erected  in public places until expiry of thirty  years  after

demise of such persons.   This  will  prevent  people  from  building  dynasties  in  themselves  and  it  will  also  help  in

scrutinising their lives and their contributions before such honour is bestored on them.  

♦ There  should  be  acceptance  that  people  are  the  best  and  an  exhaustible  resource  we  have.   Such  should  be

nurtured and cared for throughout entire existence and be developed continuously through deliberate investment in

education and training as well as health.  

♦ Kenyans must cultivate the culture of hard and honest productive work. Society centredness  should replace self in

sort out resort and benefits.  

♦ Kenyan education system and content must be wholesome and geared to complete industrialization and advancing
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the society in all avenues of human endeavour.  

♦ Good moral principles must be incalcated and ingrained in all spheres.  

♦ Nursery and Primary levels as well as Secondary should be financed from taxes.  Tertiary education should benefit

from burseries  and  loans  from  public  coffers.   Scholarships  from  various  bodies  and  organisations  should  be

encouraged.  

♦ Effort  to  generate  energy  locally  must  be  surveyed,  harnesing  power  from  Hydro,  Geothermal,  Solar,  Wind,

Chemical Nuclear and other sources must be accilerated to satiate Kenyan needs.  

♦ Where imports are mandatory, crude import to sustain our refineries and benefits should be made so that we are

also beneficiaries of the by-product of refineries.  

♦ Citizens should be free  to  work  and  live  and  enjoy  life  everywhere  within  our  borders.   Root  causes  of  ethnic

clashes must be eliminated and harmony cultivated.  

♦ Any Kenyan generating income should pay appropriate tax.  

♦ Welfare payment to those who cannot work should be instituted.  No  Kenyan should be allowed to suffer abject

poverty. 

♦ Retirement age from work should be raised to 65 years  to allow maximum exploitation of education,  training and

skills and experience and also  the  exploitation  of  human  energy      in  society.   The  society  has  invested  in  the

people.

♦ Land reclamation from the sea  or  desert  must be  our objective.   Good  management  of  such  reclamed  land  and

other  natural  resources  must  be  sustained  for  the  present  and  the  future  generation.   Absolute  ownership  by

individuals should be substituted with limited hire from the Government and comensurate rents and rates  be  paid.

The citizens should be shielded from polution, either physical or psychological. 

♦ Vernacular languages.  Mr.  Chairman, I cannot apologise  to  be  a  Kikuyu  and  speak  Kikuyu  language.   This  is

how I am made.  Veranacular languages in the entire Republic should be recognised as National assets  and not be

relegated to the periphery.  
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♦ Electoral representation must garner more than 50%.   Constituency must be  as  per  polution and not georgraphic.

Voting must be  compulsory to all registered.   All eligible citizens must be  registered as  voters.   “Postoral” voting

for those outside the contituency or  those outside the country should be made possible.   Mr.  Chairman,  and  the

Commissioners, thank you very much.  (Clapping).  

Comm. Ida Salim – Thank you Bwana Ndichu Mburu for your views and written presentation.  Plan to hand it over and sign

for handing it over.  

Comm. Adagala – Mr. Mburu, if we can talk to you for a minute.  You have said 50% for all elections?

Bwana  Mburu  –  This  is  correct,  because  whenever  we  have  our  elections  anywhere  we  seek  for  the  majority  and  the

majoriry means more than half of those who participate in an election.  

Comm. Ida Salim  – Now let me again remind all of us that we have to be  very strict  with  time.   We  have  a  list  of  a  large

number of wananchi who still want to give their views and we are closing at six. So please abide by the time given to you.  If it

is five minutes, it has to really be  five minutes.  We will be  very strict  now.  Memorandum five minutes, oral  presentations 10

minutes - I think we agreed.  Maanake wengi hawajatoa maoni yao na tunajaribu ku hakikisha kwamba tuwamalize wote hawa

waliojindikisha mbele ya kuondoka saa  kumi na mbili.  So  nisipoteze wakati  kualeza zaidi, namwita  Bwana  Geoffrey  Chege,

yeye ana memorandum, nitampa exactly five minutes to highlight the points, yuko?  Geoffrey Chege?  Hayuko.   Bwana Joseph

Nganga, yuko? Hayuko?  Rev. Simon Ngeru, is it Ngeru?  Oh he has eh?  O.K.  Oh yes,  he had come in under a different…

from CHESS. Very good.  Bwana Muchiri? Is he here?  Muchiri? Samuel Gatoto,  is he here?  But you have now proved that

your views are identical with his?  It is a written one, is it?  Is that alright?  Alright.  O.K. sawa.  Very briefly please eh.  So  that

we can allow others to have a chance.  

Teresa  Gichane  – Thank you.  Still if you don’t  mind  I  would  like  to  clarify  a  point  I  made  here  when  I  came  as  Teresa

Gichane concerning a question Madam asked me on the gender Commission.  I forgot to say that the Commission should have

a representative in Parliament.  

Comm. Ida Salim – are you going to hand over that one?  

Com. Salim - Alright. Sawa.  Very briefly. Please.  

Teresa Gichane (on behalf of S. Gatoto) – I don’t think so.   I  just wrote  so that I remember.   I  am here on bahalf of Mr.

Samuel Gatoto and his first point was.  There should be equal opportunity employment based on “one” – Education and not on

tribal  connections.   Then  promotion  should  be  on  merit  where  the  right  person  gets  the  promotion  where  experience  and
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performance counts.  

Number Two is on Bank Interest Rates – He says this should be commensurate with the economy.

Vetting of projects  write-up should be done and follow-up by the Bank and proper  advice should  be  given.   He  meant  that

people take  loans and they indicate the reason but when they go out they do  something  else  and  this  has  caused  fear  in  the

community because there is a general belief that when you take a Bank loan then your property is going to be sold because  you

can’t pay it back.  So he advises that follow-up should be done after the advice.  

Then the third one is on the farming community.  Kenya is an agricultural country and farming should be encouraged because  it

is the backbone  of the economy. So farming should be encouraged by reducing duty on farming machinery  and  input.   Then

proper marketing policies should be put up in place because  to be  an agricultural country but we realise that currently a lot of

produce is going into waste because we don’t have any marketing policies in place.  

Then on education -  we suggest that the education system should be streamlined and he suggests that we  revert  back  to  the

seven-four-two-three  system.   Then  he  recommends  the  adoption  of  the  Koech  Report  where  reduction  of  subjects  was

suggested.  

Then any change in the education policy should only come after a study by an education board  that  advises  the  Government

and this board should include the University and other education experts.  

On education again, there should be harmonisation of technical education to look for possibilities of having technical universities

because currently the highest that one can go in the technical field is a higher National Diploma.  So there should be a way of

having it upto the Post-Graduate and even Phd. Level.  

Then  on  leadership,  he  says  there  should  be  vetting  of  leaders  by  a  special  board  set  up  comprising  the  Police,  Judges,

Community members and the Church so that the moral uprightness of a person is noted and people  who have been involved in

sexual scandals, land grabbing and other criminal activities should never be given positions of leadership.  (Clapping)

Thank you.  

Then on election cheating – he says that ballot boxes must be transparent so that it is clear to all that there is nothing in the box

before ballot.  

Then Number 2 on the same one.  The counting of ballots should be at the polling stations and should not be  after moving them

to other places, and the role of the agent is very, very important and election offenders should be banned from participating.  
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Government services.  He says that time delay promotes  corruption.   This  means  that  if  you  go  to  offices  e.g.  the  Lands

office, they are known for this, you have a land issue to settle, and you will be there for years.  He suggests some service cards

should be given so that when one goes to a public office, you get a card  and if you have to come again -  says when you went

there for the first time and then you should be told when to come back - just like in the hospitals,  if you are  told to come again

on such and such a date, when they know they will have completed your assignment.  If you appear  the second time when you

are supposed to collect whatever data you wanted and they are not ready, then you should be compensated.   He suggests that

there should be claim forms so that if you have to keep going there,  the Government pays for your transport  and boarding and

whatever else (clapping).  This will minimise corruption and there will be effectiveness of Government service.  

Then on Retirement Age – the Government usually knows when one is going to retire so they should prepare  whatever  dues

are there when one is about to retire.  So he suggests, retirees should be paid the first day of retirement.   So  delayed payments

should be compensated and then the service should be on first-come first-served basis.  

Then on the Office of the President  -  He  suggests  that  there  should  be  no  inheritance  in  leadership  whatsoever   (clapping).

Then  he  says  a  person  aspiring  to  be  a  Presidential  candidate  must  be  a  family  person  living  with  his  family  like  the  Bible

commands. Then he should serve two terms of 5 years  each.   He should be a person of moral upright conduct.   His  running

mate should be the Vice-President and during transsision, it should not be the Vice-President to hold the office for the 90 days

- It should be the Judiciary.  So it is not automatic that the Vice-President takes office at one time or rather in his life. 

Then on harmonisation of salaries.   Currently,  there is no control  over salaries so you get somebody being paid one million in

one office and another one who has got the same qualification is being paid one thousand two hundred in  another  office  and

they are doing the same kind of jobs but terrible differences in their salaries. So there should be harmonisation of salaries.  

Then another suggestion, which is his and mine -  there should be a Law stating that 20% of all parcels  of land must be  forest

because, we realise that our forests are going very fast and this interferes with even our rate per person, so this means that 20%

of all parcels of land should have be forest and this must be passed as  Law, if you own a quarter  plot of land, there must be  a

certain number of trees on that quarter  plot to make sure that we have forest,  (clapping) 20% of all parcels.   Thank you very

much. 

Comm. Ida Salim – Thank you very much.  I think you have done an excellent job presenting your friend’s views -,  Bwana

Gatoto.  Shall we move on quickly to the next presenter  please? this is Grace Njoroge.   Very good.   I  am glad you are  here.

We need more feminine voices and views. 

Grace  Njoroge  –  Asante  sana  kwa  kupatiwa  nafasi  kwa  siku  ya  leo.  Chairman  Commissioner,  Madam  Commissioner,
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Kamati,  Wanachi,  Hamjambo?  Hamjambo  tena?   Jina  yangu  ni  Grace  Mugo  Njoroge,  Chairlady  wa  Maendeleo,  Kiambu

District.  Ninasimamia wakina mama.  Na leo ninaomba kuna kijana moja asimame hapa ninaongea kwa Kikuyu naye aongee

kwa kimombo.  Ni sawa?  Asante. 

Translator – Nitaongea kwa Kiswahili naye ataongea kwa Kikuyu. Sawa hio?  Mtaelewa hio, sawa, endelea mama.  

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ngwaria na Kikuyu

Translater – Ataongea kwa Kikuyu  

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Na ni thengio muno Commissioner

Translator:  Asante Sana Ma-commissioner wetu.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Na nitukenete muno.

Translator – Na tunafurahia sana.  

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ithue andu a Kenya. 

Translator – Sisi watu wa Kenya.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ni undu wa wera wanyu.

Translator – Kwa sababu ya kazi yenu.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Na twina wetekio Ngai e-mbere.

Translator – Na tuko na imani Mungu yuko mbele.  

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Na nimukurekia.

Translator – Na mtamaliza.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Na ngerugamerera thinie wa atumia,
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Translator – Niki simamia wamama

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ona anake na athuri na airethu,

Translator – Hata wazee na wasichana na wavijana.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Maendeleo ni itu ithuothe na Kenya yothe.

Translator – Maendeleo ni yetu wote na Kenya yote.  

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Wambere, ni wa shukuru.

Translator – Kwanza ni shule.  

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Twarekia gwaka shukuru,

Translator – Tukimaliza kujenga shule.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Mwanake agetwara mwana

Translator – Kijana ama mzazi akipeleka mtoto.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Na ni ndakire ngerekia,

Translator – Nilimalizia,

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Etagwo muciari mweru.

Translator – Anaitwa mzazi mpya.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Tokona gutire mwako uthiaga na mbere

Translator – Tunaona hakuna mjengo inayoendelea,
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Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Na agetio ngiri ikumi na ithano

Translator – Na naitishwa elefu kumi na tano.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Tukarigwo ni uria ciekaga.

Translator – Tunashindwa ina fanya nini?

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Tondu members metwo,

Translator – Maana members waki itwa kwa shule

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Mationagio kirathi.

Translator – Hawaonyeshwi maendeleo ya zile pesa.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Keria gethiete na mbere,

Translator – Inacho endelea.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Na ninjakite kinya ngaka laboratory,

Translator – Nime jenga mpaka Laboratory.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Na carpentery ngarekia ciothe

Translator – Hata workshop nimemaliza.  

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ni muciari mokoro.

Translator – Nikiwa mzazi mkongwe.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Wa kere, ni 8-4-4

Translator – Wa pili ni 8-4-4 system.
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Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Thirikari igerie itoninere.

Translator - Serikali imalize hiyo mgumo.  

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Commissioners mwachoka kuria, iyo ithire.

Translator – Commissioner mkirudi hiyo imalizike.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Wa gatatu, ni mwana wa motheni.

Translator – Ya tatu ni mtoto wa masikini.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Arekia kuhetuka, 

Translator – Akisha faulu kwa masomo yake.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Thirikari ikaheana otheithio,

Translator – Serikali iwe ikitoa msaada.  

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Na ndukinyagira mwana ocio.

Translator – Na haifikii yule mtoto.  

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Theini wa commissioner, mukinyere kuria mbeca icio ithiaga.

Translator – Katika Commission mchunguze msaada pesa ya karo linaenda wapi?  

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Tondu mwana ocio ndakiraga hao.

Translator – Maana yule mtoto hapitii pale.  

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Na niwe muthamaki wa rucio, 
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Translator – Na yeye ndiye kiongozi wa kesho.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Kana MP wa rucio.

Translator – Ama MP wa kesho.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Turi andu a Kenya, 

Translator – Tukiwa watu wa Kenya.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Tukoria atiriri, 

Translator – Tunauliza?

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Thirkari-re Iregaga gukinyera uhoro ucio niki?

Translator – Serikali, kwanini aifuatili ile msaada wa karo ya shule?

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  na iria cia heanwo, number ya mutheni, ithomaga na gitonga.

Translator – Na ile bursary imepeanwa, number ya maskini inasomwa yule ambaye amefaulu kimaisha.  

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Tondu mutheni ndona mbeca cia kuhakana.

Translator – Maana maskini hana pesa ya hongo.  

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Kogwo-re, nitugotuma commissioner, 

Translator – Kwa hivyo tungetaka kutuma nyinyi ma Commissioners wetu.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  twehererio uhoro ucio.

Translator - Tuondolewe ile mambo.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Uria unge, Wa kana, ni wera
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Translator – Jambo lingine ni ya kazi,

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Warekia kuoneka, 

Translator – Ukisha pata kazi 

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ndorere cia Kenya uria cigana, 

Translator – Vile mataifa ya Kenya ilivyo.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  makandekwo acio othe, 

Translator – Wana andikwa kulingana na kabila.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  ugiandekwo gathetini.

Translator – Kukiandikwa kwa magazeti.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Na gethomo kiau.

Translator – Na elimu yao

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Mategucagurwo  u-kana u.

Translator – Bila kuchaguliwa kabila hii ama lile lingine.  

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ruriri ciothe.

Translator – Kwa Taifa yote.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Maikarira iti, 

Translator – Uki kalia viti.
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Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  twehererio undu ucio ugiragia andu othe mandikwo undu omwe.

Translator - Basi tuondolewe ile ukabila.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Uria unge weho, 

Translator – Jambo lingine 

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ni wa cira wa mutumia,

Translator – Ni habari ya case ya wanawake.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Cira wa mutumia nduthiaga wega.

Translator – Cases za wanawake haziendi taratibu.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Tondu wa mutumia warekia guthii igotini, 

Translator – Maana case ya mwanamuke ikienda kortini,

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ona ahotanete, 

Translator – Hata kama ameshindana,

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Age ihaki, 

Translator – Akikosa hongo,

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Iragwo niahotwo,.

Translator – Anaambiwa ameshindwa.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ciana ciake cikenderio mugunda.

Translator – Watoto wake, shamba yao inachukuliwa.
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Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Onongorwo atigerwo ni muthuri,

Translator – Hata kama ilikua imeachua na bwana yake.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Uria unge, 

Translator – Jambo lingine,

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  nitokwenda,

Translator – Tunge taka,

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Nitukwenda, 

Translator – Tungetaka.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Muthuri akiendia indo, 

Translator – Bwana mwenye boma akiuza mali.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Maremete na mutumia,

Translator – Auzishe bibi yake.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Maranerie, 

Translator – Wajadiliane.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Kugie thayo, 

Translator – Kuwe na amani pale.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Na mendie me rumwe.
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Translator – Nawauze wakiwa kitu kimoja.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Mwana okire thutha.

Translator – Mtoto ni wa third party.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Mutumia aheshimu muthuri, 

Translator – Bibi aheshimu bwana yake.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Nake muthuri aheshimu mutumia.

Translator – Naye bwana aheshimu bibi yake.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Uria unge weho, 

Translator – Jambo lingine,

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ni athuri, 

Translator – Ni ma bwana.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Mabwana matige gutiga atumia ao.

Translator – Ma bwana watulie nyumbani.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Commissioner murore muno, 

Translator – Ma Commissioners hapo muangalie.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Keria gegutuma Kenya, mutumia mugure agateo.

Translator – Ili tuone kwanini mabibi na wametolewa mahali na anaachua.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Na agathie akahikia unge agate wambere.
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Translator – Naye huyo bwana mwingine anachukuwa gachungwa ama wapili anatupa yule wakwanza.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Hari unge wa muguna ploti.

Translator – Kuna ile ingine ya Plot.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ithue ta atumia twaheyo ploti ni kanju,

Translator – Wamama tukipatiwa plot na Council,

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Kanju iria ikuo reu, 

Translator - Ile Council iko pale.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Gwoka kanju ingi

Translator – Ikikuja Council ingine,

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  igatotunya.

Translator – Ina nyanganyana.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Watho ucio urorwo kuria waimiri.

Translator – Hiyo amri ingaliwe imetoka wapi?

Grac Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Okorwo we theini wa katiba, 

Translator – Kama iko ndani ya Katiba,

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Weherio.

Translator – Iondolewe.
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Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Tondu thina wingehete Kenya, 

Translator – Maana shida imejaa Kenya.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Niundu mwana ucio haria arendageria, 

Translator – Maana pale yule mchuzi alikuwa anauzia.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Mwana akona mutu.

Translator – mtoto anafuata riziki yake  

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Mwanake ucio achokaga mucii, na nyina.

Translator – Yule kijana arudi nyumbani na mama yake,

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Akoya thimbo mwananke, 

Translator – Kijana anachukua fimbo

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Agathii kuohia aria ange njiraini.

Translator – Anaenda kupiga watu “number tisa”

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  na gugutunya ngari,.

Translator – Na kunyanganya gari,

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Nitokwenda, 

Translator – Ninge taka,

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Plot ya heyanwo, 

Translator – Plot ikisha patianwa
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Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Na ikorwo na marua, 

Translator - Na iwe na barua yake.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Eikare na andu acio maheirwo.

Translator – Ikae na wenyewe.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Kana mundu ucio wa heirwo.

Translator – Ama yule aliyepatiwa

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Uria unge weho, 

Translator – Jambo lingine

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ni hari unge muritu muno

Translator – Kuna ingine mzito sana.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Wa atumia, 

Translator – Kwa wamama

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Atumia magaga uge niki?

Translator – Kwanini wamama wanakosa msemo?

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ndaria, 

Translator – Nikiongea

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Na kurwo ni muchemanio, 
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Translator – Kama ni kwa mkutano

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Tuheagwo thutha.

Translator – Tunapatiwa nyumaye.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Niki kegiragia tuheo mbere?

Translator – Kwanini wanawake wasipatiwe mbele mkutanoni?

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Tondu Kenya iroiga, 

Translator – Maana Kenya inasema.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Gutire riu mutumia kama mundurume.

Translator – Hakuna Mwanamuke ama hakuna mwanamume.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Na nitukwenda athuri.

Translator – Na tunataka mabwana.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Kogwo nitukwenda kuheo giteo keria gitwagirire.

Translator – Kwa hivyo tunataka heshima ambayo inayofaa.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Uria unge tungegweta, 

Translator – Ingine ninge sema.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ni hawkers

Translator – Ni wale watu ma-hawkers

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ina thena ona theini wa Nairobi.
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Translator – Pia wako na shida hata Nairobi

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ira nideronire umwe agwa, na aroineka kuguru.

Translator – Niliona moja ameanguka nakuvunjika mguu.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  nitukwenda andu acio macharerio kuria mangerutera wera.

Translator – Tungetaka hawa watu watafutiwe pahali ya kufanyia kazi.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Na therikari imahe.

Translator – Na serikali iwapatie sehemu.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Nigetha makiehere haria hategwendeka.

Translator – Ili waondoke mahali ambapo hawatajiki,

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Theini wa stage.

Translator – Katika maduka.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ndungejira dikarie na ndunyonetie gia kuria.

Translator – Usiniambie ni sile na hujanipatia chakula.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ukinyingata hau,

Translator – Ukini fuguza pale

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Na ukiuga indo icio ciakwa ugete

Translator – Na ukitapaza vitu yangu 
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Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Unyonie kuria nguthii, 

Translator – Unionyeshe mahali nitapokwenda.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ndige kutweka muicii.

Translator – Nisiwe mwizi.

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Ngukinya hau

Translator - Nafikisha pale

Grace Mugo Njoroge – (in Kikuyu Dialect):  Asante sana.

Translator – Asante.

Comm.  Ida  Salim  –  Asante  sana  mana  kwa  maoni  yako.   Tumeandika,  tumenasa  kwenye  mashini  yetu  tutaziangatia.

Natukiendelea mbele sasa tunaye Bwana Peter Ruhiu.  Yuko?CMA? Tutakushukuru sana kwa subira yako ume kaa  kitambo

kidogo, lakini kama uonavio wananchi ni wengi wamekuja.  Kila mtu lazima apate nafasi yake.  Karibu.

Peter  Ruhiu  –  Tume  shukuru  hii  Tume  kwa  kuwa  imetangawa.   Jina  langu  ni  Peter  Wanjehia  Ruhiu.   I  am  Organizing

Secretary of Catholic Men Association.  

We have an idea of this Constitutional supremacy:-

A) We propose 85% majority vote to amend any part of the Constitution.

B) The power to amend the Constitution should be with the people, and Speaker of the National Assembly should conduct  it

by way of referendum.

 

Citizenship  –  As  evidence  of  citizenship,  Kenyans  should  have  an  Identification  Card  or  a  Passport,  which  should  be

acquired free.

C) Defence  -  The Constitution should provide security for every Kenyan citizen and  foreigners  residing  in  Kenya  and  that

should be paramount.  

D) Every person related to security must be displayed.
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  C)  There should be a disciplinary council,  which is independend from Armed Forces  and it           should be composed  of

senior retired personnel from the Armed Forces with good discipline.

The President should not be the Commander –in- Chief of the Armed Forces.  

Political  Parties:  – The number  of  Political  Parties  should  be  limited  to  three  only  and  should  be  financed  from  the  Public

Funds.  These parties, which were registered, even a few of them have only one MP and the others  we don’t know where they

are. 

Government – We should retain the Presidential type of Government of which the President  and the Vice-President  should be

elected by the people.  

Land – Land could be owned by individual, States the government or the Local community.

  

a) We had farms like  ADC,  KARI,  Foresty,  Cemetry,  and  other  public  utilities,  which  should  be  safeguarded  by  the

Government, and all the grabbed land should be reposssed by the Government.  

b) The culture of a particular tribe should be considered as far as transfer and inheritance of Land rights is concerned

c) Transfers of each inherited land should not be charged.

d) There should be no restriction as far as owning land anywhere in Kenya is concerned.

e) The Constitution should guarantee access to land for every Kenyan  

Churches in Kenya – These churches, as far as I know, we had about five of them in Kenya.   Today we have more than one

thousand and over.  Either the present government,x does not scrutinize these churches or they just let you go ahead.  

The functions of President: If he retires, he should not be a chairman of any Party.   If he becomes a Chairman, then there is

no pension, no security - so he must retire as other people.  

Land cases in Kenya:.  These land cases in Court take too long because “I am a millionaire” -  either I got something to bribe

either judges or  anyone.   There are  some cases  and I know a few of them, they have taken over 23 years.   It  goes  from  the

Chief, Headman, DO to Court, High Court to Nyeri and nowhere.  These cases must be looked into  

The five Provinces that require 25% should be scrapped and we propose that, it should be 50%.  
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Hospitals.  Now we are here in Kiambu.  I am very sorry to say,  if you go to this Hospital,  even if you are  about  100  Years,

you will feel the smell of medicines and other things.  There is no bedding if you go there,  you will have to carry beddings from

your home.

Lastly, there is this birth and deaths,  at  the Registrars of births.   There is a problem here in Kiambu.  If you go there,  you are

given a wrong form and you are told that is the form we give you.  If you return them, then you are told, “Mama you have taken

the wrong form”.  So they just open the offices here, they go for tea at around 11.00 a.m. that is the time they give you a wrong

form.  We have a problem here in Kiambu in regard to registration and hospital. Thank you, Chairman.  (Clapping).

Comm. Ida Salim.  Thank you Bwana Peter  Ruhiu for your views.  They have been recorded.   Next  we move on to Bwana

Peter Mbugua?  Golf Caddies.  Oral presentation.

Peter Mbugwa – Your Excellency, Prof. Salim, na ma Commissioner mwenzako na Wananchi Nina furaha sana kwa kunipea

mimi nafasi hii.  

Asante sana. Na nita ongea on Presidency.  Mtu yoyote anayetaka kusimama President (Recording is unclear)

Peter Mbugwa - O.k. naye maneno ya score ile mtu anataka kushinda kiti ya President.  Hii maneno ya 25% in five Provinces

hiyo iwe scrapped.  Iwe ni kitu kinaitwa simple majority 51% Ikiwa mtu hatafika 51%,  wale watakua wamekaribiana wa rerun

wakiwe two candidates.  Hapo nimemaliza.

Sasa  kama  niende  kwa  maneno  ya  election,  niseme  maneno  ya  contituencies.   Contituencies  in  Kenya,  boundaries  ziwe

re-drawn.  Kwa mfano, utaona kama Kiambaa, tuko na about eighty-five thousand voters  na Baringo District -  as  a whole has

got  four  contituencies  with  sixty-five  thousand  voters,  kwa  hivyo  kama  Kiambaa  Constituency  is  under  represented.   So  ni

lazima mipaka ya Kenya iwe re-drawn.  

Hiyo ingine tunaendelea yani nikusema maneno  ya  Local  Authorities.   Local  Authorities  iwe  autonomous.   Yani  inajisimamia

yenyewe.  Ile inajulikana  kubaliwi kuwa  municipality kama Kiambu, iwe scrapped.   Kwa sababu Kiambu Municipality utaona

barabara  hakuna,  sewage  system  hakuna,  street  lights  hakuna,  kwa  hivyo  Kiambu  hata  wale  ma  Councillors  wako  hapa

usimonee ubaya - hai qualify kuwa Municipality.  Inatakikana iwe just a mere County Council or a shopping centre.  (Clapping).

  Nikiendelea maneno sana kwa mambo ya  ma  Local  Authorities,  wale  ma  Councillors  yule  anataka  kusimama  awe  at  least

Form  IV  sababu  mtu  akiwa  less  that  Form  IV,  hawa  watu  ndiye  saa  yote  mnasikia  wame  defect  anyhowly.   Kwa  hivyo

masomo hapo nasema ni kitu ya mana sana.  

Tena iko kitu ingine nilikua nasahau ya Presidency -  maneno ya qualifications.  President  yule atasimama kama candidate  awe
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minimum qualification University Graduate  na preferable a Masters  or  a Phd.   Hii maneno ya Std.8,  Form IV failure we don’t

want.  (laughter).

Sasa niki maliza, sasa nitasema ni maneno kuhusu Parliamentarians.   Kama tena ni maneno ya MP yule ana simama, naye awe

ni Diploma Holder.   Hatutaki maneno ya Form IV -  Diploma holder,  let us say if somebody is a teacher  and above.   Asante

sana Commissioners.  

Comm. Adagala.  Hebu enda upande huu.  Ngoja  kidogo.  Sasa  51%  inafaa  pengine  tufukirie.   Niliuliza  ni  kwa  Presidency

peke yake au pia kwa MP and Councillors?  

Peter  Mbugua  – Hiyo niya President  pekee  yake.   Hata 51% yani niseme kwa mfano, voters  Kenya ni 8 million kwa  hivyo

51% ni over 4 million.  Kama ni kutoka (inaudible).

Comm. Adagala – Lakini ile principle unayo ni ya simple majority isn’t?  Does simple majority apply to MP’s? Because you

know when we do things, we have to do them in a systematic way or  a logical way. So if you are  saying for Presidency alone,

that’s o.k.  But it means that the MP-ship and Councillor-ship will be different.  But you have a principle.  You have a principle

of simple majority.  Inakawia.  Inaenda inakawia kwa MP.  Nikama kusema mtu moja inafaa awe mu-Christo kuliko mwingine?

  O.K.  Register over there.  

Comm. Ida Salim.  Sasa tunamwita Bwana Moses Geteu Njau. Yuko?  Hayuko.  Peter Kanyi? 

Peter Kanyi – My name is Peter Wanyoito Kanyi.  My memorandum is written and I am going to read.  

      1.  The government of National Unity (Coalition Government)

2. Police Act to be  amended -  Like you know things about  torture,  arresting  you  and  telling  you  it  is  bad  time,

about vagrancy. 

3.  Equality of every citizen before the law.

4. Liberty of concious which every citizen must uphold 

5. Every man to be free to serve God according to dictates of his concious

6. The Government to stop the conspiracy against the rights and liberties of every Kenyan citizen

7. The Judiciary should be independent. 

8. To minimise the registration of Political Parties to three parties only.

9. To clip the powers of the President.

10. Trustlands and Leaselands should be taken over by the Government and every landless  citizen  to  be  given  at
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least 2 acres of land free.

11. Council by-laws should be amended. 

Proposals  for these by-laws of City Councils: You know as in Nairobi  they are  demolishing kiosks,  each and every day,  you

can not sell what you have without having a licence. The Council should give notice before any demolition because  it is money

that one uses to build a kiosk and it should not just be  demolished.  These by-laws have to be  amended so that one can take

the Council to Court if they demolish kiosks.   Thank you.

Comm. Ida Salim – Thank you Bwana Peter Kanyi. Tukiendelea mbele …..   

Speaker: ……….  Haya makanisa vile nijuavyo hapo mbeleni zilikua zikichunguzwa na CID ama Department ya serikali kabla

ya  kuajiriwa.   Na  kwa  vile  haya  makanisa  yako  mengi  namna  hii  ndiyo  tumechanganyika  -  wengine  wanakuja  mpaka  kwa

village na  loud  speakers  na  hata  hapo  sasa  ndiyo  hiyo  Devil  worshippers  wanaingilia  -  maana  hakuna  kitu  serikali  inafanya.

Asante sana.  

Comm. Ida Salim – Asante sana.  Next Bwana Peter Wainaina.  Peter Wainaina? Hayuko.   Njuki Mungai?  Nafikiri wengine

wame shugulishiwa na kazi.   Tommorrow.  O.K.  Very good.   Maybe some of the others  who were not  here  are  planning  to

come tomorrow.  Francis Murage? Kenya African Mau Mau Union?  Huu ni wapili lakini.  Francis Njagi Murage?  I thought

the one I gave a chance to,  alienda majishi – funeral?  But they were two.  Huyu ni?  O.K.  Thank you.  Asante.     Kuna John

M.N.  Huyu ni nani?  Francis Ngugi? Next one.  

Francis Ngugi – So my name is Francis Ngugi.  I just want to present my personal views.  I have two of them and one of them

is that the new Constititution should be based on economic principles and when I say economic principles this is what I mean.  

When we got independence in 1963 and were to revert the former colonialists land, the white highlands to the local community,

there was a disagreement among the economists whether the land should be sub-divided and be given to small scale farms or

they should be operated as large scale farms.  It happens that here in Kiambu some of the farms remained as  large-scale  farms

and these farms have continued to run economically and Kiambu has remained an economic giant in the whole of this Country.

But there was a populist  vote also among the group that the land should be sub-divided and be given to the poor.   Now,  we

have many small-scale farmers who can not sell their produce!   We  have  coffee,  which  we  can  not  sell  in  the  current  world

market,  we have milk that cannot compete  with the current prices,  we have even sugar -  You know, we are  producing sugar

that can not sell because you find sugar which has come from outside is selling cheaper than the sugar we are producing.  So  the

current Constitution that we are going to make should be economically based - and what I mean is that, the policy makers -  and

it should be put in the Constitution, the policy makers should be qualified people. If it is the Minister of Agriculture, he should be

agriculturally and professionally qualified in that field.  If it is the Minister of Finance,  he should be an economist.    If  it  is  the
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Minister of Education, he must be  an educationist  -  and that is where things go wrong and to guard against things going to the

extreme, among the Cabinet  or  the policy makers,  we  should  have  some  Bishops  or  church  representatives.   The  four  main

churches at least should have people to represent us so that we know whatever is going on there in that policy making group,  is

for the goodwill of the Wananchi.  Otherwise, we might say - I don’t mind even if somebody owns the whole of Kenya -  but if

he is going to give us two hundred and fifty billion per year,  you know, as  a tax to this country,  it is o.k.   We are  going to give

money to those who don’t have jobs, we are going to educate people free, but it should be an economically based  Constitution.

  

The other one is in the Law Courts.  We have for example,  the Kadhi,  who represents,  the Kadhi Court  -  who represents  the

Islam.  I think we should also have the churches allowed to select  a Magistrate who can represent  the Churches so that when

Justice is not being done  –  like  the  instance  which  somebody  talked  of  having  touts  or  wananchi  harassed,  we  should  have

somebody selected by the Churches whom we have more confidence in to represent the people.  

Now  I  just  want  to  emphasise  that  the  qualification  of  the  policy  makers,  maybe  in  the  Cabinet,  all  of  them,  and  also  the

President - if it is not a degree holder, at that level, then he should be a Phd, or even a Professor. Now I think we are  a learned

country and I think that most of the things will go on well.  Because when people are presenting things here,  I can see  there is a

problem between the division of resources  and understanding about  the Constitution.  I  think if we select  the qualified people,

most of the problems will be solved.  I think that is all I have.  (Clapping).  

Comm. Ida Salim – Thank you Bwana Ngugi.  Next we come to…  There is a question for you Bwana Ngugi.

Comm. Adagala – Ngugi, on the Courts - the Kadhi Courts, then there is the Christian and Cultural,  and we have like Elders,

should those also be Courts?  Like Cultural Elders Courts?

Bwana Ngugi  – I think yes.   I  think  we  should  entrust  the  issues  of  land  among  the  local  Church  leaders  and  the  wazees.

Because some of these land issues you really can not tell when they started or where they end.

Comm. Adagala – I think you are saying the Kadhi does more than Law.  He does  personal  Law, and I think you also saying

the Christian one needs to be about personal Law, about ethics, isn’t it?  

Bwana Ngugi– And also you know we can appeal to that Court, maybe the locals of that area….

Comm. Adagala – I am asking you about Elders Court now.

Bwana Ngugi – Yes, the Elders Court can solve the Land issues.  I think it should be empowered to solve the Land problems
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because the Magistrates or  the Advocate  might not know the history, if it is a matter of  inheritance  and  so  forth.   I  think  we

should empower the Elders, you know, and it should include the Church Elders because  I think we have more faith and trust  in

them than the current Courts.

Comm. Adagala – O.K. good views.

Comm. Ida Salim – Now can we ask Bwana Muchiri G.M to come up? 

Bwana  Muchiri  G.M.  –  Thank  you  very  much  Mr.  Chairman,  the  Commissioners  and  the  participants.   I  have  very  few

opinions that I would like to chip in to make the Constitution. 

Now First and foremost, we would like to have Coalition Government.  In other words we would like to have a government of

National Unity.  This  idea  of  always  trying  to  ensure  that  we  only  have  a  Party  that  wins  making  the  Government  is  unfair,

because, what exactly will happen is that we shall end up having very many disasters  views and there is no way we can have a

unified Government and therefore it is advisable to accommodate all the parties.   And  this  idea  of  trying  to  say  that  majority

wins is unfair.  If anything, majority should always have the faith but all the same minority should have their way.

Office  of  the  Vice-President:   Presently you find that the tenure is somehow insecure.   I  mean  he  doesn’t  have  security  of

tenure and by so doing he always feels very  much  harassed.  I  recommend  that  he  ought  to  have  that  security  of  tenure  and

secondly he ought to be elected so that his allegience should be to the electorate rather than to one person.  

Electioneering Period:- W should not have the former President,  still  being  the  President,  if  anything  we  ought  to  have  the

Chief Justice acting as the President, because if we have the President who is still running in that post,  it will definitely create  an

unfair playing field and therefore we should have the Chief Justice acting as President.  

Financing of  the  Parties.  All of them should be financed from the consolidated fund otherwise this idea of always trying  to

finance that Party which is still running is unfair.  

Corruption.   In  fact  corruption  has  really  gone  to  very  high  levels  and  this  has  really  run  down  the  Country.   So,  I  will

recommend that foremost when it comes to selection of the Ministers,  they should be people  who are  beyond reproach.   Then

when  it  comes  to  appointing  of  the  Heads  of  parastatals.   Again  they  should  be  people  who  have  never  been  tainted  by

corruption.   The  Constitution  should  be  written  in  a  simple  language  that  even  the  layman  can  understand  not  like  it  is  now

where even those who are  somehow  learned  still  don’t  understand  it.   The  Constitution  should  also  be  translated  into  those

other languages that we have in Kenya.  
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Then when it comes to the Heads of the Parastatal, again, I feel that it is advisable if we advertise for the posts.   Presently you

find that many Heads  are  being appointed by the President  and I feel that they do  not  owe  us  any  allegience,  they  only  owe

allegiance to one person.  And that explains why we have a lot of corruption especially in the parastatals.  

The same case applies to the Judiciary.  I feel that it is advisable if you advertise for the same post.  Thank you.        

Comm. Ida Salim  – Asante Bwana Muchiri.  We now move on to Pauline Kungu.  Is  she here?  Pauline?  Anthony  Chege?

Anthony Chege?  Hayuko?  Dr. Kangethe?  

Pastor James  Gitau  – My names are  Pastor  James Gitau from Calvalry Worship Centre,  a CCC member,  Kiambaa,  Civic

Education from Ford Asili Party.  Kwa Kiswahili niseme, nawakilisha Sasini Estate Workers ambawo wako na malalamiko yao

na maoni. Yao ni machache sio mengi nikama ishirini hivi.  Wameandika tu kwavile tumekuwa tunawafunza.  Wanauliza hivi:-

Serikali ile ambayo inatengeneza Katiba

Comm. Salim – Samahani Pastor.  Are you a member of the group? Apart from being a Pastor?  In addition to being a Pastor,

are you a member of the Sasini Estate people? 

Pastor James Gitau – Yes.

Comm. Ida Salim – Unawasemea wao?

Pastor James Gitau – I am a Civic Provider but because they could not have the freedom of coming…

Comm. Ida Salim – Why not? 

Pastor James Gitau – They could not be given.  They are just workers. 

Comm. Ida Salim – and this was prepared by them?

Pastor James Gitau – I just took notes

Interjection – (inaudible)

Pastor James Gitau – Yes
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Comm. Ida Salim – He is a pastor…

Pastor James  Gitau  – There was one who was to present  them but since he did not come I have  to  give  this  presentation.

Can I continue?  

Comm. Adagala – You are wearing many hats. I wish you had just told us directly that you are a Pastor,  you are  a member of

three C’s, you are a Civic Education Provider, you are a Ford Asili, and you are….

Pastor James Gitau – No, I am from CEP Party.

Comm. Adagala – I wish you had just told us you are  from Sasini then you know ,,,  because  we cannot verify.  We believe

you, but you have created a problem for us.  

Comm. Ida Salim  – Tumesema kwamba hata ingawa huyu  kama  mwana  kamati  wa  CCC  alipatiwa  hii  ndiyo  asome,  lakini

nimejua sasa kuna watu wa kutoka Sasini.  Kwa hivyo kuna watu wawili ambao wame register pale wametoka Sasini na wana

memorandum yao wanataka kusoma.  Kwa sababu wametoka kwa watu wale wale wametoka wa Sasini basi  tuwaruhusu wale

wasome hiyo eh eh.  Watu wa Sasini?  

Comm. Adagala – We appreciate Pastor.  It is just that Contitutionally, people speak directly. 

Pastor James Gitau- Huyu anasema ako na yake peke yake.

Comm. Adagala – People speak directly.  So when you have many hats like this, it is difficult and then if a worker  is here,  it is

better if the worker speaks - So we don’t have any intermediary.  That’s also a Constitutional value.  

Jotham  Guda  –  Thank  you.  Asante  sana  Bwana  Mwenyekiti  pamoja  na  ma  Commissioner  wengine.   Mimi  kwa  majina

ninaitua Jotham Guda.

Comm. Ida Salim – Bwana Guda, una memorandum sio?  

Jotham Guda – Nina memorandum

Comm. Ida Salim – Wajua hatuna wakati na wananchi ni wengi ambao wanatake kutoa maoni,

Kwa kuwa una memorandum na maelezo yamo humo, tutakupa dakika tano tu uku mention zile points ambazo ni za muhimu.
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Dakika tano peke yake. 

Jotham Guda  – Sawa sawa.  Kwanza,  nikianza nita anza kwa Ukuu wa  Katiba.   Kwa  uku  wa  katiba  ni  vizuri  kwa  sababu

wabungeni  sisi  tunawachaguwa,  ikiwa  kuna  sehemu  kwa  katiba  ambayo  wanataka  kubadilisha,  ni  vyema  tujulishwe  kuliko

kubadilisha hawa wenyewe na hali sisi ndiyo wanatuakilisha.  

Uraia  -  Katika nchi uraia ndiyo kitu ya muhimu sana.   Katika nchi  hii  ya  Kenya,  Rais  na  Wajumbe  huwa  wanataka  kura  tu

kwako lakini hawataki kujua unaishi wapi au unaishi namnagani.  Unakuta watu wengi hawana mashamba.  Na sana sana katika

sehemu zingine zili vamiwa na wazungu, tunaweza kusema bado wako na wazungu weusi.    Sababu mzungu aliondoka,  unakuta

mzungu alikuwa na hekari elfu tatu ya shamba, mwafrica moja ndiye amebaki kwa hiyo shamba.   Kwa hivyo katika uraia hapo

tungependa, kila raia nchi ihakikishe amepata sehemu fulani ya shamba.  Ndio awe raia kama wengine.  

Vyama vya kisiasa  -  Tungependa ukumo wa vyama vingi na tusiweke viwango  vya  vyama  tuseme  tunataka  vyama  fulani  -

Italingana na wajiri, na ukweli ya hivyo vyama hiyo ndio itafanya chama ichaguliwe.  

Ulinzi na Usalama - Hasa raia maskini wana shida sana.   Utakuta unajulikana, wakati  ushuru unachukuliwa kwano lakini hali

yako ya kimaisha aijalishi iko namna gani.  Kwa hivyo hapo kwa ulinzi, ulinzi ya Minister inge kuwa sawa na ulinzi ya  raia  ya

kawaida.  

Wabunge  –  Wabunge  ni  sisi  kwa  sababu  sisi  ndio  tunawachagua.   Tukikataa  kuwachagua  hakuna  mtu  atachaguliwa  huko.

Kwa hivyo  inatakikana  watujue,  na  nime  sikia  kitu  kimoja  lakini  yangu  itakua  tofauti  kidogo.   Tumewai  kusikia  mara  nyingi

wanafunzi wanachoma ma shule na kuuwa wengine -  kwa hivyo masomo haiambatani na uongozi.  Unaweza  kuwa  umesoma

zaidi na una utu ya kibinadamu uwezi kuongoza wananchi.  Kwa hivyo at least mtu kama amejua kusoma na kuandika -  at  least

awe mtu wa Form IV ametosha kuwa Rais.  (Clapping)  

Mamlaka ya Nchi – Tumepea Rais mamlaka yote mpaka sasa kila mtu hana la kusema kwake. Ni vizuri Serikali liwundwe ya

mseto.

Mahakama  – Tungependa mahakimu wakae wakijua kwamba ni watu wanahudimia na  ndiyo  sababu  wanapata  pesa.  Kwa

hivyo shuguli za kikazi za mahakama inatatizwa kulingana na udhaifu wao kwa kazi.   Kwa hivyo sheria ingewekwa kila hakimu

ajue kazi yake, masaa ya kazi ya kuinga kazini, ili makesi zisirundike huko kortini.  

Nitarudia hapo kwa umbuge kidogo.  Lita kuwa jambo la kusikitisha sana kwa ubunge, ikiwa mtu anafanya kazi masaa mawili

na anapata ma million ya pesa.  Na ili hali wewe yule ume muchagua unafanya kazi masaa manane na nusu, na hata pesa  yako

haijulikani ni kiwango gani.  Kwa  hivyo  wabunge  wasiwe  na  siku  mbili  kwa  wiki,  wawe  wiki  full  –  kutoka  jumatatu  mpaka
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ijumaa.  Wafunge kazi warudi kwa jamii zao.  (Clapping)  

Utaratibu ya Uchaguzi – Tutafuata yule mwenye anaongoza kwa kura nyingi.  Mwenye amekuwa na kura nyingi ndiye atakua

mshindi.

Kuhusu Rais – Lazima awe na zaidi ya kura ya percentate ya 51% katika kila Mkoa.   Awe amepita kwa asili mia na hamsini

na moja au zaidi.  

Haki za Kimsingi  -  Katiba ilioko wakati  huu, ile inatulinda saa  hii, imesahau kuna mkulima na kuna  jembe.   Inajua  mkulima

lakini haijui Jembe ile inalima. Utakuta hapa mashambani kama babu yako alikuwa mfanyakazi wa mashamba akichuna kahawa,

mpaka mjukuu wake wa mwisho atakua akichuna kahawa sababu ya kukosa karo ya shule juu ya mshara.

Inaonekana mshahara wa wafanyi kazi wa mashamba ingewezekana iratibiwe kama mshahara wa Ministers  -  penye  kiwango

yao inatokea,  hata hawa wangetushugulikia  wajue  mtu  ya  mashamba  anapata  pesa  kiwango  gani.   Sababu  inasikitisha  ikiwa

umeshikilia kitu kimoja,  Manager anapata  elfu hamsini na wewe mfanyikazi unapata elfu moja mia tano.   Hiyo ni kama Katiba

ilitusahau hapo.

Uhusiano wa Kimataifa – Uhusiano ni mzuri lakini tunasikitika ikiwa huku tuna ambiwa uchumi umezorota,  na ilhali wakubwa

wetu wanaharibu pesa na wanazurura nchi za ngambo, na unakuta ana anza kazi mpaka hata huko nje na ili hali haja tembelea

hata Contituency moja -  Ilihali huko ngambo anajua kila sehemu.   (Laughter).  Kwa hivyo ni vyema Rais kabla haja anza shugli

za nje,  Katiba  iwekwe  -  kabla  aja  anza  shugli  za  nje,  atembele  kila  Constituency  ajue  matakwa  ya  kila  Constituency  ndiyo

ratiba ipangwe kawaida.  Ni hayo tu.  (Clapping).

Comm. Ida Salim – Bwana Guda - swala moja au mawili.  Ngoja kidogo.  

Comm. Adagala – Pengine si Bwana Guda pekee  yake.  Lakini unajua vile Katiba ilibadilishwa 1964,  tumekaa na hizo nguvu

za Rais  kwa hii miaka  yote.   Ni  vizuri  kutia  ni  kitu  kimedumu  ili  kusiwe  kitu  ambacho  kiko  tu  wakati  huu  na  kazi  yetu  pia

nikufumbua  hilo  fumbo  la  Presidential  powers  ili  literemke.   Watu  wakizungumza  Presidential  powers,  inafaa  waseme

tukifumbua hizo nguvu, ziende wapi?   Napia  tujue  ilikuepo  tangu  1964  na  ime  dumu.   O.K.  Si  semi  ujibu  saa  hii,  lakini  pia

mnaweza kufikiria kama wafanyakazi.  Kwa vile ninaona muna fikira nyingi.  Tukifumbua hiyo, nguvu hizi zitaenda wapi?  Kwa

sababu ni nguvu nyingi.  Sasa zitaenda wapi.  Lazima ziende mahali, sivyo?  

Bwana Guda - Ndiyo 

Comm.  Adagala  –  Haya.  Mtafikiria.   Mnaweza  kuongezea  memorandum  nyingine.  Tutaweka  hapa  kwa  computer,  kwa

Website,  watu  waone  hata  ngambo,  na  pia  mkilete  nyingine,  kwa  Computer  ni  kitu  raisi,  itawekwa  tu  kwa  alphabet  yenu.

Mkitaka kuongeza.  Asante sana.  
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Bwana Guda – Haya.  Asante.

Comm.  Ida  Salim  –  Tukiendelea,  Jane  Regi?   Jane  Regi,  hayuko?   John  Njoroge?  David  Mwinamo?  Naona  wetu  wengi

wameondoka.   Tuombe kwamba kesho labda watafika kwenye kikao chetu cha pili -  Na  mapema.   Reuben  Chege?   Davis

Mwangi?   Yuko?   Abdulrahman  Yusuf?    Hayuko.   Patrick  Mwiruri  -  nafikiri  from  KEMRI,  hayuko?   Mwangi  Mungai?

Hayuko.  Councillor Ndungi,  hayuko.  Councillor Boro  Warui.   Councillor’s  wameondoka.   Anne  Muthoni  Munge,  Danson

Mbaya.   Hayuko.   Karuthi.  Hayuko.   Peter  wa Mwauru.   Hayuko.  G.K.  Muthua,  Kasuku,  George  Njoroge,  Joseph  Mugo,

hayuko.  Stephen Kimani? Hayuko.   Stephen Kimani?  Na  wengi waka  alikua  hapa.   Kwa  hivyo  muna  ngojea  pia.   Majina

yenu itajwe. Very Good.  Tutaendelea mbele basi.  Stephen Kimani hayuko.  Mary Njambi?  Many Njambi hayuko.  Johnson

Wainaina?  Ngugi Francis?  James Kianyati.  James Mwaura.  At last.  Very good.   Ni maoni ya kimdomo, sio Bwana James?

 Haya.  

James Chege Mwaura – Thank you very much.  My name is James Chege Mwaura and I am from Riabai.  I  have worked in

this Country during the colonial days and I worked under a Mzungu. It is very sad to note some few things I can see these days.

  Things have changed.   For  one,  we have “uchumis” where these  tycoons,  are  allowed  to  sell  their  goods  here  because  the

Price control is not there.  You sell your goods the way you want.  During the colonial days…

Interjection – Comm. Adagala – excuse me address  the Commission halafu usitoe hutuba utoe proposal.  .Najua  vile unaenda,

lakini usiende sana.

James Chege Mwaura – I am born that way.  For  one you take  the comparison during the colonial days.  We used to have

shops and Price Controllers.  In 1982 I owned a shop and I am very sorry to tell the Commissioners that I sold Tea Leaves,  it

was costing 15 cents  and I sold 20 cents,  I was accused in High Court  and I was charged for that -  and I was guilty.  These

days you find everybody does what he wants.  It is like a house,  your son comes with maize, another one comes with a mbuzi,

another comes with a pombe, they all drink there, you cannot ask any question.  It is very sad.  We should have a governement

or a Constitution where everything is controlled.   Take for instance now, we have  Asians,  they  are  selling  the  goods,  even  a

sparepart worth two shillings, they can sell hundred thousand shillings.  Take it or leave it.  On that point, I am off.

We come to the other point.  During the colonial days, people used to drink only when they have permit.

Interjection by Comm. Ida Salim – Bwana Mwaura could you kindly also give us your proposals.  You said in the old days for

example there were Price controls, what are you asking the Commission to do?  

Bwana Mwaura – I am telling them to do this.  
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1. We should have Price Controllers.  Things must be controlled in this Country.  If a bread  is sold at  Riabai at  fifty cents,

it should be sold at Kiambu at fifty cents.

2. If it is a spare part - let us say it is a tyre, it should be sold at Kiambu, Nakuru the same price

Secondly,  alcohol is  very  bad  in  this  Country.   During  the  colonial  days,  people  used  to  drinkand  at  ten  o’clock  the  bar  is

closed. These days the bar is opened at six and it is closed the following … I mean, even it is not closed! It is very sad.  We find

our sons, our daughters, are drinking from morning to evening.  The Government should say there is time for drinking and time

for work. 

Secondly ….

Comm. Ida Salim – You want to limit the number of hours during which the bars should be opened?

Mwaura – Yeah.  Like the old days, if I had a ceremony, I go to the Chief, I tell him I have some friend I should give alcohol,  I

am given permit to give alcohol on that day -  not everyday.   You  find  these  days,  every  morning  our  children  are  so  drunk.

Please  the  Commissioner,  you  tell  the  Government,  please  they  control  the  time  of  drinking.   Like  this  kumi,  kumi,  the

Government says it killed ten people, 20 people, somebody is put in jail.  The following day somebody cooks the same alcohol,

it kills people, no action taken.  Please Commissioner, that one should be noted.    

The other thing, Judiciary and I want to give a good comparison.  Avery good comparison about  Judiciary.  My own son was

killed by a tycoon here in Kiambu in a road accident.   That man died without any action being taken to  him,  and  I  took  that

case to Justice Miller in Bruce House. No action was taken to him until he died.   He was not taken to the Police,  nothing was

done and the case is gone, and my son died at Aga Khan Hospital in ICU in 1997 - No action was taken to against him and he

told me, “do you know me”?  I say o.k.  I know  you,  you  are  Mr.  Kimiri,  “I  can  mention”,  “you  are  Mr.  Kimiri,  you  are  a

tycoon”.  I just kneel down and I say, “God help me”. Does everybody in this Country have to kneel down and say God help

me? Action should be taken against anybody.  If you cause any accident, if you beat me, if you do anything to me, action should

be taken against you.  

The other thing is -  I mean, I don’t know what is up! In our area  we are  beaten by robbers,  a whole year,  a whole year.  We

have police, we have everything, nobody has been arrested.  Every night you hear screaming, screaming, screaming, “hoo hoo”,

a year gone, another day comes,  “hoo hoo” nobody has been arrested  no -  I mean you can’t understand.  So I am asking this

Commission, please, the new government you are going to form should ensure that if somebody does  something, please action

should be taken - no matter who you are.   No matter how rich you are.  No matter how poor you are,  action should be taken.

 Thank you very much. 
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Comm. Ida Salim – Thank you Bwana Mwaura, I think you are telling us “Justice should be blind”. Correct?

Bwana Mwaura – Yes

Comm. Ida Salim – Thank you.  Asante. Thank you.  

Comm. Adagala – Pole sana kwa mtoto wako.   Tuna visa kama hivi, tukienda kwa ……, when we go for hearings, we end

up with these kind of cases  -  in fact we had one in Kerugoya also and a student died,  and it is known who did it -  so I think

people are really feeling the injustice and that justice is not being done even the insecurity.  But we are  noting it down,  there is

ways to say it for instance when he is says,  there should be Price Control,  he is really talking about  liberalization  -  that  it  has

gone too far.  That kind of thing.  So  we are  not just listening for the sake  of listening, we also know what is being said when

someone talks like this.  O.K?

Comm. Ida Salim – Thank you. As we proceed we come to Bwana Bernard Gakumo.  Karibu Bernard.  

Speaker – Habari ya ma Commissioner na wananchi wote?

Comm. Ida Salim – Salama.  

Bwana Bernard Gakumo  – Mimi yangu ni mafupi sana.   Kwanza  habari  ya  constitution.  Nataka  Constitution  iwe  supreme

hata President  awe chini ya Katiba kwa sababu Katiba ilioko sasa  jaijatuhurumia.  Katiba ilioko sasa  ime mpa Rais mamlaka

makubwa sana.   Tunataka three arms of the Government,  zote  -  zigawanye  mamlaka.   Na  Parliament  iwe  juu  ya  Executive.

Hiyo ni kitu ya kwanza.  

Haya, President anatakiwa kuchaguliwa by 51% na running mate wake by 51%.  Na hiyo sheria ya kusema achaguliwe na 25%

iondolewe. 

Provincial  Administration  –  Hatuitaki  hapa  kwa  sababu  ni  chombo  ya  kudhulumu  wananchi  kwa  sababu  inatumiwa

kudhulumu sisi.

Political  Parites  tunataka  –  Tunataka  Parties  tatu.  Hiyo  zingine  ziende  kwa  sababu  Political  Party  ikiwa  registered,  mtu

anachukwa yake anauzia huyu, anauzia huyu, sasa itakua kama biashara.  

Defence  and National  Security  – Lazima tuwe na Parliamentary Military Committee kwa  sababu  hiyo  ndiyo  itakua  iki  vet
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hawa watu - hawa askari wote.  Na waandike yule mtu ana qualification mzuri, ule ako na conduct mzuri.  

Electoral  system  –  Tunataka  hawa  watu  wa  Electoral  Commission  walioko  wakati  huu  waondolewe  kabisa  kwa  sababu

hawa wako chini ya mtu mmoja na chama kimoja.  Hatuwataki sisi.  Kwa sababu election ile wamefanya imekua biased.   Kwa

sababu yule mtu ako na kura kidogo ndiye anakua President.  

Ardhi sasa.   Sheria ile iko ya ardhi,  ime wapa watu wawili mamlaka makubwa sana.   Moja  ime mpa Rais.   Rais  leo  akitaka

kukupatia ile shamba ya kahawa na Commissioner wewe utapewa kama mkate.  Sisi tumeona shida Bwana Commissioner and

Madam  Commissioner.   Tulikuwa  na  case.   Hiyo  case  tulikuwa  naye  ni  Mboi  Kamiti.   Yule  MP  alikuwa  hapa  ndiye

alitunyanganya shamba kwa sababu alienda aka pewa.  Mimi ninasema Njenga Karume.  Na hiyo nitasema hapa - Kwa sababu

sasa ile sheria iko, iko watu hapa leo wako na ma elfu ya ma acre.   Mimi ninajua moja ako na one point two million acres  na

watu wengine hawana hata pahali ya kuchimba choo!  Hiyo tunataka land ceiling -  50 acres  -  hakuna ingine.  Na  ile misitu ime

ibiwa lazima iwe repossessed.  

Judiciary. Judiciary lazima tuwe na Parliamentary Judiciary Committee ile ita vet hawa Magistrates na ma Judges wote.   Kwa

sababu ma Judge wengine wamechaguliwa na mtu.  Mimi nitasema moja.   Iko mmoja alichaguliwa kwa sababu ya kudhulumu

wananchi.  Huyu anaitwa….  O.K. O.K. I will not do that.

Comm. Ida Salim – Ukitaja jina huenda ukasumbuka.  

Bernard Gakumo – O.K. I will not do that.  Ya mwisho Judiciary nilisema kuwe na Parliamentary Judicial Committee ambaye

ita vet yule mtu amepita sawa sawa na mtu ako na good conduct  kwa sababu ma Judge wengine na Magistrates hawafai kuwa

kortini.  

Office  of  the  Attorney-General.  Office of the Attorney-General  ndiye imeleta corruption  katika  nchi  hii.  Kwa  sababu  the

Attorney-General ako na power nyingi anasema huyu hatastakiwa wakiwa na Rais.   Tunataka watu wote wawe chini ya sheria

na chini ya Katiba.  

International  Foreign  Relations.   Sisi  ni  huru  na  tunataka  President  awachie  Minister  for  Foreign  Affairs  hiyo  kazi  kwa

sababu amempa kazi  hiyo.   Sio  yeye  ku  dictate  ati  tunataka…  akikosana  na  nchi  anasema  hii  hatutaki  na  hiyo  nchi  inataka

kutusaidia.  Kwa sababu sisi tuna sema hiyo nchi tunahitaji.  Yangu itafika hapo. 

Comm. Adagala  – Unajua nina  shida,  maybe  perhaps,  pengine  tutawacha  tu.   Lakini  kuna  kitu,  50%  for  Presidential,  hiyo

nakubali kwa sababu hiyo ni majority.  Sasa  tukiwa kwa kama hapa Kiambaa na watu saba  wasimame  kwa  MP  halafu  yule

atakuwa wa kwanza atakuwa na kama eee  25% ya kura,  unaona vile nasema? Sijui kwa nini hii ya 51%,  tukisungumuza kule
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Commission, pengine itakua vizuri tunge pata  kutoka  kwa  nyinyi.   Kwanini  hii  ya  51%  isiwe  pia  kwa  MP’s  na  Councillors?

Kwa sababu inaweza kuwa pia run-off between two MP’s, kwa sababu mtu anaweza kupita,  na hata  inafanyika  hivyo,  watu

wanasimama  watu  saba,  halafu  yule  anapita  na  25%  au  20%  of  the  vote,  sasa  yeye  ndiye  MP  kwa  watu  ambao  80%

hawakumchagua.  

Bernard Gakumo – Mimi nasema zote -  Kuanzia Councillor, MP hata mpaka President.  Zote.

Comm.  Adagala  –  Sitaki  kukupeleka  huko  kama  hukua  unaenda  huko.   Lakini  inafaa  nikisungumuza  kwa  Board  ya

Commission -  mwishowe tutaulizwa, kwanini watu walikuwa wanasema kwa Presidential  na sio kwa  Parliamentary  au  Civic?

Sasa  sijui pengine mtu …, lakini ningependa mtu anipe sababu kwa nini iwe tofauti.   Na  pia,   political  parties,  sasa  pia  watu

wanasema political parties  tatu,  na tumeaza tu hearings, lakini pia ninge penda kujua kwa sababu ukikataza  mtu  ataenda  kwa

Amnesty International aseme nilikua nataka kuwa President  lakini walinikataza kuandika party yangu.  Sasa  sijui kwa nini  iwe

tatu?  Mtu mmoja alisema tuangalie manifesto iki fanana, tuna ambia watu muwe pamoja.   Lakini hiyo pia nikutoa uhuru fulani.

Sasa sijui, tulisema multi-party iweko. Watu walisema hivyo.  

Bernard Gakumo  – Zikiwa tatu,  yule mtu ataona hata shinda  ataingia  watashikana  pamoja.   Comm.  Adagala  -  Ubaya  tu,

watu watasema tumechukua uhuru wao. 

Bernard Gakumo  – Lakini hata hapa lazima  kuwe  na  independent  candidates.   Kwa  mfano  kama  Ronald  Reagan  alikuwa

amesimama independent candidate.  Ndiye badaye akaenda kwa Republican.    

Comm. Adagala – O.K.  

Bernard Gakumo – Yes

Comm. Adagala – O.K. Unataka nini iweko badala ya Provincial Administration?.  Umesema hiyo out.  

Bernard Gakumo  – Wale watu watachaguliwa wawe wamechaguliwa directly na  wananchi  kwa  sababu  wakifanya  makosa

wananchi watauliza yeye.  Kama amefanya makosa wananchi wata vote yeye out.    Yes.  

Comm. Adagala – O.K. Haya, mwisho, ni kueleza kuhusu Electoral Commission of Kenya.   Electoral Commission of Kenya

members  umesema  waende  out.  Hiyo  ni  sawa  siwezi  kubadilisha.   Lakini  information  ni  Electoral  Commission  of  Kenya

members wanatoka different parties,  sio party moja,  sasa  umesema out,  hiyo ni sawa,  lakini sababu  umetowa  haiambatani  na

vile iko.  Kwa sababu kuna watu wa Ford  Kenya hapo,  wa DP,  wa KANU -  all the parties  which are  Parliamentary parties.

Sasa hawako chini ya mtu mmoja.  Sikusema wako independent vile tunge penda, lakini wako different parties.  
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Bernard  Gakumo  –  Kazi  yao  ni  dumi  kwa  sababu  ndiyo  tunasema  namna  hiyo.   Wale  watachaguliwa  wawe  vetted  na

Parliament. Sio chama kimoja. Na wawe wamepitishwa na 65% wote.  

Comm.  Adagala  –  O.K.  kile  unasema  sio  chama  kimoja,  vyama,  si  chama  kimoja  ambayo  iko  na  watu  kwa  Electoral

Commission,  ni  vyama  vyote.  Sasa  wakichagua,  parties  wanaweza  kuchagua  na  iende  kwa  Parliament  halafu  ipitishwe.

Nasema hivyo kwa sababu tulikuwa na seminar ya wiki mbili na tukachunguza Electoral systems zote  za  dunia  nzima  na  ziko

tofauti, tofauti.  Lakini sasa ukisema hivyo wachaguliwe na parties, lakini waende kwa Parliament, hiyo ni sawa, lakini kusema ni

watu wa party moja, wako chini ya mtu mmoja, si haki, si kweli.  O.K. lakini sasa umerekebisha.  Ni sawa.

Bernard Gakumo – Asante sana.

Comm.  Ida  Salim  –  Asante  Bwana  Gakumo.   Tukiendelea  yuko  Bwana  Eliud   Kariuki?   Yuko?   Eliud  Kariuki?   Peter

Kahuria?  Una memorandum au oral presentation.  

Kahuria - It is oral.

Comm. Ida Salim – Oral, o.k.

Peter Kahuria – Asante sana Bwana na Madam Commissioners.  Yangu ni machache.  Nataka kuongea juu ya education. 

My  proposals  about  education  is  that  KCPE  and  KCSE  exams  to  be  shifted  from  October/November  period  to  to

August/September due to the following reasons.  

1. Climate changes.  As a result of the rainy seasons  towards  the end of the year,  transportation of exam

papers is usually inconvenienced in those rural areas - and for those who don’t know rural areas contain

the majority of the schools national wide.   These rural roads  are  impassable  during  the  rainy  seasons.

Hence this should be avoided.

2. National Holidays: – Most  holidays  start  in  October  when  students  are  in  preparation  for  exams  yet

they are expected to participate in the holiday celebrations.  This affects the performance.

3. Elections:  Due  to  the  past  history  of  General  Elections  taking  place  in  December,  the  pre-election

activities  such  as  campaign  meetings  and  advertisements,  which  are  usually  carried  out  by  means  of

loudspeakers, adversely affects the final revisions by the students sitting for exams.
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4. Harvest  season:  –  Some  areas  that  experience  harvest  like  coffee  and  tea  have  low  performance  in

some cases where the students tend to desert schooling and go for the harvest  only to come and sit for

exams later. 

5. The bonus – This is most significan in Tea Zones where it  hightens  students’  urge  to  desert  schooling

and rush home to have his or her share which is usually in form of a boom.  This is a factor  against the

concentration of a student.  

6. There will be  some perfection in my argument if it was the  case  that  the  reduction  of  exam  papers  in

Primary School from seven to five was also the same reduction in High School.   Those in the teaching

field can observe that students are using less hours to cover  the new syllabus therefore concluding their

day earlier than before.   Therefore,  if the education strategists  would revisit the issue,  they should note

that Primary Students are earning 70% of the previous time where the exam papers  were not reduced.

Given the seriousness that used to be  there before the reduction of the exam papers  -  if it is  instituted

now, it is possible for the students to have cleared with the Primary education by the end of September,

hence achieve the goal of doing the exams by the end of September.

The  Second  issue  is  the  change  of  location  of  institutions  of  learning  and  higher  studies  up  to  and  including  Ccolleges  and

Universities.  The proposal  is to change those that are  within the town centre  and  its  environs  to  better  areas  away  from  the

towns where learning atmosphere is condusive.  Reasons: 

a. Is that noise from the moving vehicles, industries and unruly public e,g, striking workers and demonstrators.  

b.  Air condition is not condusive due to smoke from the vehicles and industries

c. Students using public transport  experience  uneasy  mood  boarding  and  alighting  from  these  vehicles  and  then

crossing over the streets of town centres.

d.  Students’  cash  inconvenience  and  damage  to  property  outside  the  school  when  there  occurs  a  strike  e.g.

damage to vehicles, buildings, shops and kiosks.

e.  Graduation ceremonies in such schools also cause traffic go-slows  and  some  traffic  accidents,  which  can  be

avoided in case they are allocated elsewhere.  

f. Schools  and  other  institutions  of  higher  learning  reduces  highly  the  areas  that  can  be  used  to  allocate  other

convernient public facilities necessary,  like addition of Government offices that are  now  using  rented  buildings

and also non-governmental organisations.  In other words these institutions interfere with the proper  planning of

physical planners because the first areas, they were allocated during the colonial era  bringing this inconvenience,

therefore it is better they are re-allocated elsewhere now.  

Comm. Ida Salim  – Bwana Kahuria  we  have  a  very  limited  time,  can  you  summarise  because  we  have  quite  a  number  of
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wananchi waiting to give their views and we are finishing in an hour’s time.  

Bwana  Kahuria  –  O.K.  The  last  point  is  roads.     The  proposal  is  to  introduce  a  commission  consisting  of  a  panel  of

Engineers, to  overhaul  or  review  our  present  roads  in  terms  of  the  right  of  way  and  the  structural  design  and  I  have  a  few

reasons as to why I am saying this.  In the colonial era, (intejection) O.K. I go through it or I give there?  

Comm. Ida Salim – Thank you very much.  What you do is you hand over,  register it and sign that you have passed  it.  You

have a question Commissioner?

Comm. Adagala – You look like you are a teacher, Peter?  You are not?  I was wondering, you have all this suggestions for –

pay  attention  this  way..George,  wait  we  finish  with  him.   You  have  all  these  suggestions  which  are  very  good,  and  I  was

wondering,  you  are  pushing  for  August/September  and  August/September  is  harvest  time  for  maize,  so  it  is  a  competition

between maize and coffee but what you could do probably is think about  the school year and how we should go,  o.k.?   You

know when the colonialists set it this way, there were very few people going to school, but now nearly everybody goes.  

Two  –  You  have  not  said  anything  about….  or  may  be  you  shouldn’t,  maybe  you  should  think  about  it,  the  financing  of

education, or how it should be, but I understand you are talking about the structure so it is o.k. But do you think you could look

once  again  at  the  calender  and  see  whether…  since  you  have  taken  over  the  responsibility  and  see  how  it  fits  with  other

activities in the country, it can help a lot.  

Bwana Kahuria – O.K. 

Comm. Adagala – Yeah. 

Comm. Ida Salim – Next Bwana John Mbugua?  Tafadhali be focused as brief as you can, so that we allow others. They have

been waiting a long time.  We don’t want to disappoint anyone, send anyone home without giving his views. Thank you.

Speaker  – Thank you Commissioners,  I promise to be  very brief.   My name is John Mbugua and first of  all  I  would  like  to

start with taxpayers.  Taxpayers’ money is the money that keeps  the people  going or  the population going.  This money should

be distributed population-wise.  Here what I want to talk about is, we see a population in a different area  like Kiambu where it

is densely populated and the money which is usually collected from Kiambu and taken to the  Treasury  is  distributed  to  other

areas less densely populated than Kiambu.  The taxpayers money should be controlled and minimised on how it is used e.g.  you

can see when a President is travelling maybe from here to Kisumu with a convoy of about  40 vehicles, and maybe even twenty

motorcyclists.  The present convoy should be minimised may to five and two motorcycles to minimise the use of the taxpayers’

money.  
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Voting Age – The age of voting should be brought down to 16 years and the cut age to 80 years. Somebody who is above 80

years should be excused from voting. The reason I have is, those people who are above 80, are  very easily confused,  “that you

vote for this person, or you vote for this person”.  They are very easily confused and the voting should be made compulsory.   If

somebody does not vote that should be made an offence. 

 Political Parties should be reduced to only four and their affairs financed by the State. 

Municipalities.  Mayors and Councillors should be elected directly by the people  and their tenure of the office should be five

years.   We usually hear the Mayoral  election every two years.   What has  that  Mayor  done  within  that  period  of  two  years?

They should be elected directly by the people and their term of office should be the same with as the MP’s.

Land -  Land should be owned by the Government and the individual above 24 years  to be  given  five  acres  anywhere  in  the

Country and later upon the death of that person,  that land can be surrendered back  to the State  and be given back  maybe to

somebody else.  

Issuance  of  the  Passports.   It  is very tedious when somebody wants to get a Passport.   You have to go  to  the  Provincial

Headquarters  in Nairobi.   The issuance of Passports  should be brought to the Police Station.   If you want to  get  a  Passport,

you walk to the nearest Police Station and you get a Passport.   I  propose  that we should also have dual citizenship introduced

in Kenya. 

 Religion – I am talking now about the freedom of worship.  According to my knowledge; we have about 800  Religious Sects.

  They should be brought down to 10.   This is to avoid exploitation of  faithfuls  by  the  leaders.   You  see,  we  start  a  Church

today with you, tomorrow we disagree, and I go and start another Sect there.  Where we have so many churches, we can see  a

lot of poverty in that area, because a lot of people in that area,  go to the church to seek  the guidance because  the leaders  who

are there in that church, tell them “now you just come here in the church you have everything, you eat hay here on earth,  you eat

pie in Heaven”, and the faithfuls will be exploited in that way. 

 

Education:  This is my last point.   The age of Primary Education should be six years.   Six years  in Primary School -  because

here I was looking at the mortality rate.  The mortality rate on how people are dying.  The mortality rate in the developing world

is about  48 years.   So  if we bring down the education period to be  six years  in  Primary  School,  and  six  years  in  Secondary

School, five years in University - you see that somebody has spent twenty-two years  Up to University.  That means,  when you

are leaving university you will be twenty-two years and when you are  retiring according to the age of the retirement you will be

fifty-five.  So  you will have worked for thirty-three years,  and everybody who will be  leaving university will be  a  Masters,  so

you spend three years doing Bachelors and two years doing Masters.  Those were just my observations.  Thank you.  

106



Comm. Adagala – When you say Religious Sects, that includes the Islamic, but I think you mean Christian Churches. 

Bwana John Mbugua  - I talk about them because that is where you find exploitation because with Muslims …

Comm. Adagala – You don’t need to explain, I am just saying that at the beginning you said religious. 

Bw. John Mbugua – Yeah.

Com. Adagala - Then you said Christian. O.K. it seems as if you have thought out many things, so that is o.k. 

Comm. Ida Salim – Edward Ngumi?  Edward Ngumi? Not  here.   James Mwaura? Gone.   James Mwaura?  I have a James

Mwaura here.   Is  there another James Mwaua?  Oh he is the same one.  He has already given?  He  appears  twice.   But  the

handwritting is different.   Handwritting -  they must have been two.   Rahab  Kanau?   Not  here.   Rahab  Karuma?   Not  here.

Joseph Leibi. Njoroge?  Here?  So those three are not here.  Joseph wa Kimei?  Yuko? Hayuko.  Michael Kamau?  Kangethe

J.N?   Mungai M.N.?   Muthua  J.M?   Hayuko.  Now  some  handwrittings  are  different.   John  Muchiri?   Mzee  John  Muchiri.

Actually, these are just attending because there is no suggestion of form of presentation.  Who is here to present  views still left?

 O.K.   Actually I have gone through the list one after the other.   M.N.  Noni?  Christine Gichure? Or  Gichuru?  No?   Joseph

Njoroge Councillor, Kiambu?  No.  Peter Kige?  This is actually the end.   Mary Nduta  Mungai?  So who is here?  Jotham.  I

think he is already given.  Jotham Guda, asha toa.  Samuel Kiarie?  Ah, o.k. at last.  Let us find out the others,  Jane Wakironji?

Is Jane here?  So please get ready after Samuel.  And Arthur Mbaka, Arthur Mbaka, is he here?  Right, Samuel then Jane.  

Samuel Kiarie – These are my personal contributions or views towards the Constitutional Review Commission and thank you

very much for this chance even for coming closer to the people. 

The first one I would  like  to  talk  on  or  to  suggest  on  is  about  Language.   After  thorough  investigations  I  have  realized  that

language has power to unite or even disunite people and I am suggesting that anybody who is of the age of 35 and below should

not be allowed to speak the mother tongue in public place and it should be considered a civil disobedience if they do that and

every kind of media,  be  it Radio,  be  it Newspapers  which is promoting tribalism or  which  is  printed  or  communicated  in  the

mother  language  as  opposed  to  Kiswahili  which  I  am  suggesting  should  be  informed  as  a  National  language,  those  kind  of

prints, magazines and stations should be abolished or licences cancelled.  

After the elections,  a Government of National Unity should be formed from all parties  and  if  not,  we  should  go  back  to  one

party state - that the Act which was amended should be repealed to a one party state,  if a Government of National Unity can

not be formed from all parties that are represented in the Parliament. 
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No. 3 is about Public Offices, e.g. PC’s, DC’s and Heads of Parastatal,  AG, they should be mentioned by the Head of Public

Services but interviewed or vetted by Parliament itself.  

No.4,  I have suggested that KACA that is the defunct Kenya Anti-Corruption Authority should be re-enforced  and  legalised

and it should be re-enforced by surveillance mobile groups to visit all public  offices  and  even  along  our  roads  because  these

places are the worst hit by corruption.  

Last but not the least.   I  have said that every Presidential  candidate  should garner at  least  50% of total  votes  cast  in  all  eight

Provinces and he should be of Universty Level of Education.  Thank you. 

Comm.  Ida  Salim  –  Thank  you  very  much  Bwana  Kiarie.   One  small  clarification  I  am  seeking  from  you.   You  said

Presidential Candidates should get at least 50% or 51%. 

Bw. Kiarie – 50%.

Com. Salim - Supposing there are two and they compete and each gets 50%, who is the winner?

Bwana Kiarie – There is supposed to be a repeat.

Comm. Ida Salim – Repeat, yani run- off?  

Bwana Kiarie – Repeat. Yes.  

Comm. Ida Salim – O.K..  Thank you. 

Jane Kironji  –  Thank  you.   Asante.   Thank  you  Commissioners  and  Chairman  and  our  Co-ordinator  na  wageni  wengine.

Kwa majina ni Jane Kironji.  Mimi nasimama kwa niaba ya Amani Kwa Wote group.  

Kitu tunataka, hii group wanataka kusema hali ya masomo ya Primary School.  Wanataka masomo ya Primary School iwe free.

  

Ya pili ni habari  ya Visa ya watoto  yakuenda kuongezea masomo  ngambo.  Hiyo  wanauliza  kama  wanaweza  wakipewa  hiyo

Visa free.  
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Ya tatu ni habari ya kinamama huwa wana kuwa appointed to be  one of Board Members of  Land as  well as  Members of the

Parliament.  (interjection … 

Com. Salim - member wa nini?  Wa Board of Land.  Land Board. 

Jane Kironji – Land Board and to be appointed to be a Member of Parliament.

Ya nne ni masomo ya wasichana na wavijana iwe ni kiasi moja.  Isiwe ati mvulana maana ni mvulana anaweza kupewa masomo

ya juu kushinda msichana.  

Ya  tano  ni  habari  ya  Government  hospitali.   Maana  watu  wakienda  hospitali,  na  niya  Serikali,  unalipa  na  hupati  dawa.

Unashindwa hizi dawa zinakuja na zinaenda wapi?  

Ingine  ni  ya  habari  Private  hospital.  Tunaweza  kuuliza  Serikali  zipunguzwe  kidogo  maana  wale  wako  hospitali  ya  Serikal,

ukienda huko private hospitals ndiyo unawapata, hawa ndiyo madaktari huko.  Sasa  wananchi wanaonelea hawa madaktari  wa

Government ndiyo wenye hizi ma hospitali za private.  Tena zimekua nyingi zaidi kama hapa Kiambu. 

Tena  tunauliza  habari  ya  kina  mama  -  wale  wana  wachwa  na  mabwana  zao.    Maana  saa  ingine  inatokea  accident  ama

ugonjwa,  bwana  ana  aga  dunia,  wewe  ukiwa  mama  unawachwa  na  watoto.  Ukikaa  family  ya  bwana  yako  wamekufukuza.

Wanauliza kama umefanya harusi ya kanisa, ukiwa bado unafukuzwa hata ukiwa umefanya wanakufukuza.  Na  ukipeleke hayo

malalamiko  uwezi  kusaidika.   Hapo  tunaona  tunafinyiliwa  sana,  maana  hawa  watoto  wameachwa  na  baba  yao  wanataka

masomo na huyo mama sasa amefukuzwa ameacha nyumba yake, saa ingine wanaonelea hiyo nyumba ni ya mama ni zuri sana,

wanaona  huyo  brother  yake  ama  huyo  mtoto  wao  ako  na  pesa  nyingi  kwa  Bank,  unafukuzwa  hata  bila  notice.   Tunataka

Serikali iangalie hayo maneno ya akina mama na watoto wale wanawachwa nyumbani na bwana yao.

Ingine  ni  ya  hawkers.   Kwanza  hapa  Kiambu  Municipality  hawkers  wana  taabu  nyingi  sana.   Maana  wanalipa  licence  kila

mwaka elfu mbili karibu na mia tisa na  saa  zile  wale  wenye  kununua  haya  ma  plot  ya  barabara,  wakitaka  kujenga,  hawapei

hawa  hawkers  notice  -  ati  “tunatake  muondoke,  tunatake  kujenga  plot  zetu”.   Asubuhi  ukienda  kufungua  kazi,  anakuja

anakuambia anataka kuweka sengenge hapo maana hiyo ni plot yangu.  Saa  ingine,  yeye  mwenyewe  anaondoa  pahali  wewe

unauzia ama wewe unatafuta watu wanaondoa.   Sasa  tunashindwa, hiyo kazi unafanya ndiyo unasomesha watoto  wako nayo.

Na  hapo  pahali  unalipa  licence.   Serikali  ingalie.  Municipality,  hawkers  wapewe  pahali,  kama  pahali  pengine,  kwa  maana

ukienda Limuru, ukienda Ruiru, ukienda pahali pengine, ukienda Githunguri, unakuta sehemu ya hawkers  imewekwa sengenge

wote wanakuwa huko ndani.  Hiyo maneno tunataka Serikali iangalie ya Kiambu Municipality.  

Ingine  ni  watoto  wale  wameachwa  na  Baba  na  Mama  kwa  sababu  ya  huu  ugonjwa  ya  AIDS.   Kuna  watoto  wengi  -  Na
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hawasomi.  Hawana kitu ya kukula,  hawana Nyanya,  hawana ata  Aunty wao,  na  ndiyo  hawa  wengine  munaona  wana  randa

randa huko  mtaani,  kwa  sababu  wameshindwa  na  la  kufanya,  amekosa  kitu  ya  kukula.   Sasa  hawa  watoto,  hawana  Baba,

hawana  Mama.   Serikali  tunaomba  iwatafutie  pahali,  wajengewe,  wapewe  waalimu  ndiyo  wapate  masomo.   Asante.

(Clapping).

Comm. Ida Salim  –  Asante  sana  Jane.   Sasa  tumebakiwa  kufuatia  wale  waliji  andikisha,  na  watu  wawili  tu.   Bwana  John

Oduor.  Yuko?  John Oduor.  Are you John Oduor. Yes.  Is that you? Ni oral or written?   

Comm. Adagala  – Kwa mama ambaye ame present  saa  hii Jane,  Visa,  sijui  ulimaanisha  Passport  au  vipi?  Visa  inapatikana

kama hiyo ni kitu ya Foreign - Hiyo ni kama ya American or  British Government,  lakini ikiwa ni Passport,  ya kusoma ngambo.

Ulisema ya  kusoma ngambo?  Ngambo?  Visa sio ya Kenya.   Passport  ndiyo ya Kenya.   Kenya  haiwezi  kutoa  visa.  Lakini

Passport unaweza kusema Passport, wapewe free.  Visa haiwezi kutoa.  Kenya inajukumu, it has control over Passport  but not

Visas.  Yeah. 

Interjection – (inaudible)

John Oduor  –Yes.  Mimi maoni yangu ni machache.   I’ll talk about  the Education Act concerning persons  with  disability  and

also I’ll talk about Civic Elections and the reproductive health.

First of all in the Education Act, I would propose the Government that, all education institutions should be able to accommodate

all  persons  with  disability.   We  should  not  have  special  schools  separating  persons  with  disability  to  learn  in  their  own

enviroment.  That one increases discrimination.  So  I  will  propose  that  all  the  disabled  persons  should  be  in  all  Government

institutions.   Even  if  we  have  private  institutions  also,  we  should  have  the  disabled  persons  there.  That  one  will  beg  the

question,”where will the teachers come from, or how will it work? - All the Government teachers, should be trained like doctors

are being trained to handle all cases  -  a normal person,  plus  the  persons  who  are  disabled.   So  also  the  teachers  should  be

trained to handle the persons  with disability, like a case  of mentally handicapped people,  so that when the society grows they

know that we have this person and they should accept them.

The other issue also that I should propose is – we have the rehabilitation centres.   These rehabilitation centres  should be turned

into colleges -  Training institutions -  because  in most of the rehabilitation centres  when somebody  is  out  of  these  centres,  the

disabled person, and maybe he has trained as a Telephone operator or as a Carpenter, or  a course he has trained on, he or she

is  not  recognized  -  the  training  is  not  recognised.   It  is  like  it  was  not  suited  for  the  job  market.   So  I  propose  that  all

rehabilitation centres should be turned into colleges, whereby if somebody is from these rehabilitation centre, he is like any other

person who is from any other training instutition and he is able to be employed.  
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Another issue is on Civic Election – I would propose  that the person to be  elected,  be  it a Councillor,  be  it a Mayor,  be  it an

MP, be it a President, the minimal education level should be Form IV graduate, or O’Level or  A’Level so that,  bearing in mind

that we are in a world where each and every person will have attained some education,  so at  least  the person to lead us should

have some basic education.  That is Form IV and above.

The other one is on Reproductive health.  You find there is this tendency whereby you find, I can use myself as  an example.   I

have befriended a girl and then we have been in a relationship for one month, two months or three months or  years,  and when I

have impregnated the girl, then I disappear,  and then it is an unwanted pregnancy.   I  don’t believe that there is one pregnancy

that is unwanted - All pregnancies are wanted.   So that one is child abuse because if a lady has been left, she doesn’t have any

job, so how will she take care of that child?  So I would appeal, and I would request the Government that if you are responsible

for that pregnancy - even if you are stable or not, you should take care of that child.  He should provide for all the basic needs.

If you are not able, then your parents, from the side of the male person should take  care  of that child until he reaches  a certain

stage when that child will be stable.  Thank you.  (Clapping)  

Comm. Ida Salim.  Thank you very much John.  I think referring to the last proposal, are you talking in terms of Affiliation Act

brought back  to make sure that the person responsible for that baby should  be  made  to  look  after  it?   Is  that  what  you  are

asking for?

John Oduor – Yes.

Comm. Ida Salim – Thank you. 

Comm. Adagala – Be sure what you are saying because there is Affiliation Act and there is Child Support.   There is Affiliation

and there is Child Support.  What you are saying is that the child should be supported.

John Oduor  – I think if may be that person is not stable,  maybe for example,  it happens to those who are  teenagers,  maybe

you are  not employed and you have happened to impregnate somebody’s daughter,  then I think the family of that boy should

support the family of that lady or they can give them support.  Yeah.  It is only I did not know how to frame it.

Comm.  Adagala  –  It  is  ok.  It  is  ok.  But  we  just  wanted  your  concept  to  get  across  because  we  could  go  and  say  child

support, and you meant affiliation, and it could be affiliation and you meant child support.

John Oduor – Yeah, they should support.  Yeah.

Comm. Ida Salim.  Thank you very much.  Next  we have someone we missed.  We did not see  his arm when we called out
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his name – Arthur Mbaka – is he around?  

Arthur Mbaka – Hello? My views are the President shall appoint Senior Civil Servants  and other Senior Government officials

but only with the Parliament’s approval.  He shall also be the Commander-in-Chief of the armed forces.  The President  shall not

increase  the  number  of  Districts,  Divisions,  Provinces  and  such  kind  of  boundaries  at  will.  This  should  be  the  sole  duty  of

Parliament.  The President should get over 50% of the votes cast  in the General Election – just over 50% even if it is 50.50%

that is o.k., it doesn’t have to be 51%.  Yeah fifty, fifty.  There should be no age limit for the President  as  long as  he over 21.

The President should not be an MP, and if he is, he should resign.  During the elections, after Parliament has been dissolved,  the

Speaker should be in-charge of the Government.  The incumbent President  should vacate  the office.  The President  should not

dissolve Parliament.   It  should get dissolved automatically at  a certain date,  maybe  after  five  years  from  when  it  started  their

five-year term.  The President  should not be  above  the  Law  as  is  the  case  right  now.   The  President  should  give  an  annual

report on where he has succeeded or failed on the promises he made to the people  when he was campaigning.  He should tell

us where he has failed and the reason why he has failed, and where he has been able to achieve.

♦ There should be the post  of Prime  Minister  who  should  come  from  the  Party  with  most  MPs  in  Parliament.   A

Coalition government should be a must if the ruling Party which is the party with a Prime Minister does  not have a

two thirds majority in the House.   The Prime Minister is the one to appoint  the Ministers and  Assistant-Ministers

unlike the present case where the President appoints the Ministers and their Assistants.   But he should do that and

consult the President.   No  age limit should be for the Prime Minister as  long as  he is  an  MP.   He  or  she  should

have a Deputy and if that person is a man, the Deputy should be a woman and vise versa.  He shall be the leader of

Government Business in Parliament.

♦ Parliament should have the power  to remove Civil Servants  from office by a simple majority.  It  can also reject  a

list prepared by the President, those lists for Civil Servants.  Parliament should have the sole duty of approving the

budget.   Should  give  annual  report  of  the  progress.   The  Prime  Minister  should  give  annual  report  of  progress

about Government in Parliament.  

♦ About  Gender  and  Minority  Groups.   I  think  the  number  of  nominated  MPS”  ould  be  increased  and  a  certain

number  of  them  to  be  women.   There  should  also  be  space  for  the  disabled  people  in  the  Government.   The

Government should include a Law in the Constitution where there will be  special  seats  in matatus,  buses and such

kind of transport for the people who are disabled.

♦ The date  for General Elections should be fixed.  Maybe like 29th  of December.   It  should  not  be  moved  from  a

certain date in one General Election to another in another year.  
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♦ Mayors should be elected  directly  by  the  people.   County  Chairmen  should  be  elected  by  Councillors  because

most people  in rural areas  do  not  know,  for  example  if  someone  like  the  County  Council  Chairman  of  Kiambu

comes from somewhere like Kikuyu, how do you expect someone from Lari to know him?  It is almost impossible.

  

♦ There should be a separation of Civic, Parliamentary and Presidential  Elections.  They should be held on different

dates.

♦ Mayors,  Chairmen of Councils,  the President,  the Prime Minister  should  give  an  annual  list  of  achievements  and

failures. 

♦ No public Government Vehicles or  resources  are  supposed to be  used in campaigns or  political rallies.  It  should

be made a Law and anyone who violates this should be fined heavily.

♦ Anyone over 18 years must vote unless he has a concrete excuse for failure to vote.   People  in Hspitals,  Jails etc.,

should be provided with ballot boxes, even those in jails should be provided with ballot boxes as  long as  they have

identity cards.  

♦ The appointment of top Civil Servants - should be based on tribal or regional basis because if today one of us here

who is a Kikuyu wants to become a President, we will vote for him not because we like him, but because  we want

him to appoint us … because we want him to make us DC’s or DO’s not because we like him but we just give him

that because we want him to give us seats,  so it should be done on tribal and regional basis  and should be vetted

by Parliament.

Comm. Ida Salim – Excuse me, is that memorandum or is it oral presentation? 

Arthur Mbaka – Oral.  

Comm. Ida Salim – According to our records, it is supposed to be written. O.K. 

Arthur Mbaka  – No.   It  is oral,  o.k.  The President  through the Prime  Minister  must  take  that  list  to  Parliament  for  vetting.

Any  changes,  or  reshuffles  and  sackings  of  civil  Servants  must  be  explained  in  Parliament.   The  list  should  be  taken  to

Parliament and by simple majority some or  all the members of the  Civil  Service  maybe  rejected.   No  Civil  Service  Member

should attend political meetings.  Permanent Secretaries  should be appointed by virtue of being experienced.   We  should  not

have maybe a Doctor being taken to head Defence or to be in the Office of the President. 
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♦ The Police should have badges  because  you know these days,  if you encounter a Policeman and a Gangster,  you

would rather have that Gangster than have the Policeman.  The Policeman is more dangerous that the Gangster,  so

they should have badges to be added to those numbers they have here.  The Policemen should not torture suspects

who are within their custody or without their custody.  

♦ Full Council meetings in Local Authorities  are  the  ones  who  are  supposed  to  approve  the  sale  of  Council  land.

Because currently there are many accusations that Mayors  and Country Council Chairmen are  selling land without

their approval.  

♦ ….  organizations must be audited including Churches. 

♦ There should be person appointed to look at  the welfare of prisoners because  many people  are  dying  today.   In

elections everybody must give plans.  They must give the people concrete  plans on the way forward.   They should

be subjected to public fora where they should explain their plans.  

♦ Ponography should be banned.  A Censorship Board must be  started  which should censor  even the movies which

are being shown in Kenya. 

♦ Civil Servants and other public officials suspected of corrupt activities should be suspended even before their cases

are finished.  

♦ The Members of Parliament should be paid according to the sittings they attend in Parliament.

♦ There  should  be  as  many  parties  as  possible.   That  is  democracy.   There  should  be  no  limitation  whatsoever,

because  maybe,  they  should  even  form  Coalitions  to  enhance  democracy.   There  should  be  independent

candidates allowed in elections.  

Comm. Ida Salim – Are you about to wind up? Your time is up.

Arthur Mbaka – Yeah.  Just one more.  Residents who are out of the country should be allowed to vote.

Comm. Ida Salim – Thank you very much David.  One second David.  Just one clarification.

Comm. Adagala – Asante kijana.   Ni vizuri kusikia sauti ya kijana.   You know we are  collecting these views.  Other  people

are collecting -  other  Commissioners and in the end we will sit and put them all together and we will have to give reasons for
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them.  I think I have explained that.  We keep getting this 50% but there is no reason for it.  It is “aka figure” without a principle

because when we ask at the contituency level, does this 50% also apply?  They say no.  At the Council level, at the Ward level,

does this 50% apply, you say no.  So it is not a principal.  It is not a principal.  It is just something which is being applied to the

Presidential.  I don’t know how we shall be able to defend it because there will be many other proposals.  It  is a difficult one to

defend, because it is just a figure, which is there.  Then the other one is  - we need Gender and minority, we need percentage of

women and percentage of people with disabilities in Parliament.  We can not just say a “certain” percentage;  you have to tell us

what  percentage.   Then  when  we  talk  about  this  minorities  especially  in  areas  where  there  are  majority  particularly  ethnic

groups,  minorities get forgotten.   We want to know also what should happen to minorities?  O.K.  halafu if it is 18 years  vote

and is compulsory, should the documents for the voting - it is like that in Australia, you have to vote.   Should they vote with the

I.D. Cards, or should the Voters’ Card be issued also at 18 years or what? Because it is compulsory.   So,  should it be  part  of

that or not?  But if you could give me some percentages, it would be good - for Gender and Minorities.  

Com. Adagala – Nani mwenye memorandum?  Oh kijana.   O.K.  where are  you?  Mbaka  we are  talking with you.  You are

not here.  You are very far away.  We are talking with you.  What percentage…. Did you hear any of what I said?  O.K. 

Arthur Mbaka – Yeah.

Comm. Adagala – What percentage should there be for women?  

Arthur Mbaka – In?

Comm. Adagala – In Parliament.

Arthur Mbaka – In Parliament.  They should only be reserved nominated seats not electoral seats.

Comm. Ida Salim – All of them?

Arthur Mbaka – No half.  About half.  Half to be nominated.  

Comm.  Adagala  –  O.K.  you  have  to  say.   You  have  to  say  because  it  will  compete  with  other  numbers.   O.K.  50%  of

nominated.

Arthur Mbaka – Nominated members of Parliament.

Comm. Adagala – Nominated.  O.K. and disabilities?

115



Arthur Mbaka – Disabilities maybe a third.  

Comm. Adagala – O.K. thirty percent.  What about minorities?

Arthur Mbaka – I had not really thought about that.

Comm. Adagala  – You said Gender and minorities.  Then  you  forgot  about  minorities.   Yeah.  Then  the  voting  documents,

since it is compulsory, how should it be.

Arthur Mbaka – A person should be given or it should be stamped on that card - that card in the polling station.  

Comm. Adagala – What card?  

Arthur Mbaka – The Electors card.

Comm. Adagala – People should be issued with an Elector’s card at 18 years?

Arthur Mbaka – Yeah.

Comm. Adagala – You need to say that clearly. O.k.

Comm. Ida Salim – Thank you very much.  Now we come to our last presenter  of views.  According to our records,  this is

the last one David Moko.

David Moko  – Thank you very much Commissioners.   A lot has  been  said  about  the  Constitutional  Review  and  I  have  no

intention whatsoever,  on boring you on what has been said.   I  have no intention of doing that.   However,  my main concern in

this Country has been the rule of law.  Section 14 of the present  Constitution, Section one states  that no criminal proceedings

can be  instituted  against  the  President  or  anybody  acting  in  that  capacity.   I  am  proposing  that  criminal  proceedings  should

in-fact be instituted against the sitting President upon recommendations of a Judicial or a Parliamentary Judicial Commission.

Section 14(2)  of the  present  constitution  also  bars  anybody  from  taking  civil  legal  proceedings  against  a  sitting  President  or

anybody acting in that capacity.  I am proposing that, that should be removed altogether, such that a President  who for example

borrows 100,000,000 (a hundred million), that Bank should be able to sue him. If he walks into DT Dobie takes  a Mercedes,

DT Dobie should be able to sue him. 
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Section 26 also of the present Constitution - that is on the Attorney-General  Section 26(3),  whereby the Attorney-General  has

the power  to take  over,  or  to institute criminal proceedings against any person,  I have no quarral  with that.  Private individuals

also  have  the  power  under  the  Constitution  to  institute  Criminal  proceedings  against  another  party.   However,  the

Attorney-General has the right by the present Constititution to take over those proceedings and in fact, at times, terminate them.

  I  am  proposing  that,  that  Constitutional  provision  for  the  Attorney  General  to  take  over  proceedings  instituted  by  private

individuals should be eliminated.  

Before I finish, the last one -  I don’t know whether it is administrative, I don’t know whether it  is  constitutional.  There  is  the

question of the Kenyan Passports.  A number of our brothers  and sisters  keep  on going to the Immigration Department,  years

on end,  no word as  to why their Passports  can not be  processed  and I am proposing that if one is not given a Passport  after

application, he should be advised by the Immigration Department within a period of  maximum two  months.   Thank  you  very

much. (Clapping)

Comm.  Adagala  –  O.K.  Thank  you  very  much  for  being  brief  Mr.  David  Moko.   I  would  like  to  inform  people  that  in

Botswana every adult has a Passport  because  they are  trying to promote,  (of course they are  less than a million),  every  adult

has a Passport.  Thank you for that.

Comm. Ida Salim  – Asanteni sana kwa leo tumefika mwisho.  Naona mkono ukiinuliwa, lakini wakati  hauko na sisi.  Lakini

kesho tutakuako kwenye Karuri Catholic Church Hall ambapo wale ambao hawako hapa, hawakupata nafasi kutoa maoni yao,

ingawa nafikiri wote walio register wamepata nafasi kutoa maoni.  Kwa hivyo iliobakia kwangu, kwa niaba ya mwezangu hapa,

Commissioner Kavetsa Adagala, ninawashukuru nyote walio hudhuria hapa leo tangu asubuhi mpaka sasa, wengi wenu wakiwa

na  uwezo  wakusubiri  muda  mrefu  sana  kabla  hawajapata  nafasi  kutoa  maoni  yao  kama  Bwana  David  Moko  hapa

tunawashukuru sana, kwa patience yenu na muhimu zaidi kwa ule patriotism wenu kwamba muko tayari kukaa muda mrefu ili

kutoa maoni kwa ajili ya masilahi ya nchi yetu ya  Kenya.   Kwa  hivyo  kwa  niaba  ya  mwezangu  hapa,  kwa  niaba  ya  District

Co-ordinator,  kwa  niaba  ya  wenye  Kamati  ya  CCC’s  ambao  wame  fanya  kazi  kubwa  sana  yakuhamasisha  wananchi  kuja

kutoa maoni  yao,  nawashukuru  kwa  mukutano  ambao  ulifanyika  kwa  uzuri  sana  na  tumefurai  sisi  tukiwa  Commissioners  na

wezetu  huko,  Programme  Officers  na  wezake  walio  kuwa  waki  wakihakisha  kwamba  maneno  yote  na  maoni  yoyote  yame

recordiwa kwa njia mbali mbali.  

Ingawa mwezangu amenikumbusha kwamba kuna sections za wananchi ambao hawakuja kabisa au hawakuja watu wa kutosha

kwa represent - kuwakilisha. Kina mama hawakuwa ni wengi.  Kwa hivyo sijui nilaumu nani, nimlaumu Bwana -  kina wanaume

ambao labda wameambia nyinyi musiende, sisi tutakwenda badala  yenu, nyinyi hamuna haja ya kuja.   Kwa hivyo  tungependa

kuwaona. Tuaomba kwamba tukifika hapo kesho Catholic Church,  tutakuta wanawake wengi zaidi pia wale walemavu ambao

kwa hakika hatuku -  waona hivi leo kwa wingi zaidi hapo kesho.   Kwa hivyo kwa niaba ya mwezangu mara ingine, na  wana
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Kamati  wote  na  mwenye  kiti  wao,  tunawashukuru,  mwende  salama  na  wale  ambao  wanataka  kuwa  na  sisi  kesho,  we  are

looking  forward  to  seeing  you.   Asanteni  and  God  Bless.   Tungemaliza  kwa  dua  fupi  –  Pastor.   Ikiwa  kuna  Pastor  aweza

kuwatoa dwa fupi ya kufunga mkutana tafadhali, Asante.

Pastor  – Natuombe.  Mungu wetu tunakushukuru  maana  Wewe  ndiyo  umewezesha  sisi  hata  wale  wengine  wametoka  hapa,

kutoa maoni yao.  Tumekuomba Mungu wetu wa Mbinguni ukiwezeshe hizo maoni yetu yaingie kwa Katiba ya Kenya,  ili tuwe

na maisha mazuri leo na wakati ujao. Tunakuomba Mungu wa ajabu,  wanapoenda watu,  Mungu Uwalinde, ma Commissioners

wote, hata popote hii shuguli itakapoendelea Mungu wetu utulinde na utupatie Katiba nzuri. Maana nimeomba haya katika jina

la Yesu Kristo nimeomba na kwamini, AMEN.  

     

Meeting ended at 6.00 p.m.
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