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Present

Com. Prof. A. I. Salim
Com. Kavesta Adagala
Com. Dr. Mosonik Arap Korir

Secretatiat In Attendance:

George Naholi                 –         Programme Officer
Charity                 –         Assistant Programme Officer
Hellen Kanyora         –         Verbatim Reporter

The meeting started at 10.00 a.m with Com. Salim in chair.

Com. Salim:  ………(inaudible) mumeamka salama, twashukuru. Muriega?
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Response:  Turiega muno.

Com. Salim:  Tunaanza kujifunza kidogo kidogo neno hapa na pale na ndiyo njia nzuri ya  kuwasiliana.  Tunafurahi sana kuwa

tuko na nyinyi hivi leo,  na wenzangu wawili Commissioners,  upande wangu wa kushoto yuko Commissioner Kavesta  Adagala

--  haswa kulia.  Na upande wangu wa kushoto ni Dr. Mosonik Arap Korir ambaye pia ni Commissioner.   Kwa hivyo leo mna

team kubwa ya kusikia maoni yenu, na pia tunao staff members wetu kwa  upande  wa  kushoto  pia  yuko  Programme  Officer

wetu  George  Naholi,  na  pamoja  na  yeye,  ni  wasichana  wawili  kutoka  kwa  ofisi  yetu  kuu;  yuko  Charity  wa  kati  kati  pale

ambaye anacheka na sasa anawasalimia, na yuko pia mwenzake hapo Hellen ambaye wamekuwa wote watatu hao wamekuwa

wakitembea na sisi katika kila eneo,  hili (hii kazi kubwa hiyo) kuhakikisha kwamba kila neno linalosemwa hapa,  linarekodiwa

maana si sisi tu kuandika lakini na lakini ili kuhakikisha kwamba hakuna makosa  hakuna  jambo  ambalo  litawachwa,  wao  pia

wanarekodi.  Wanaandika na pia machine yao inanasa kila neno.  Tatu, yuko hapa District Coodinator wetu, Bwana Kariuki na

wako  pia  committee  members,  Bwana  Chairman  Kiama  Gitau,  Chairman  of  committee  na  Reverend,  bila  shaka  nyote

mwamjua, na nitamshukuru mbele yenu nyote kwa kutupa nafasi ya kutumia kanisa hili takatifu kwa kazi hii muhimu ya kiinchi.

Na nafikiri wanachama wengine wa kamati watafika baadaye kuungana nasi  

Kabla kuendelea na kazi yetu ya kukusanya maoni yenu, ningependa Reverend atusomee dua, maombi kabla kuendelea mbele.

Reverend:   Ningependa  hasa  kwanza  kuwasalimu  nyote,  na  pia  kuwakaribisha  katika  kanisa  hili,  kuwashukuru,  hasa

Commissioners  na  wale  -------------(inaudible)  na  sehemu  hii  ya  Kiambu  kwa  kuchagua  kuja  sehemu  hii  yetu,  na  hasa

kuchagua kukutana katika kikao hiki.  Tunashukuru sana kwa sababu ya kufanya hivyo.  Nimesema nimewakaribisha, mjisikie

muko nyumbani, mjisikie muko mahali ambapo  ni  patakatifu  na  yatakayotoka  sehemu  hii  nadhani  yatakuwa  ya  muhimu sana

katika nchi yetu ya Kenya.  Na kwa sababu mambo yote mazuri yatokana naye Mungu ni heri kabla ya kuanzisha jambo lolote,

kwanza tuombe ili tujiweke mbele zake Mungu, atuongoze hasa hata kwa kutoa maoni yetu.  Na tuombeni.  

Mtakatifu  Mungu  wetu  wa  mbinguni,  tumekuja  mbele  zako  asubuhi  hii  ya  leo,  ili  tukutolee  shukrani  zetu  nyingi  kwa  vile

umekuwa pamoja nasi tangu asubuhi  tulipoamka  na  ukaanza  pamoja  nasi  katika  shughuli  zetu  za  mchana  wa  leo.  Tunasema

asante kwa sababu ya kutufikisha saa  hii na  kutuleta  katika  kikao  hiki.   Hasa  tunashukuru  kwa  ajili  ya  Commissioners  wetu

ambao Mungu umewaongoza na  kuwafikisha  katika  mahali  hapa.  Ni  safari  ndefu  ambayo  wamefunga,  na  ni  upendo  mwingi

ambao tumeona. Tunaona kujitolea kwao ndiposa tunashukuru jina lako takatifu.   Tunataka kutoa shukrani nyingi kwako kwa

wananchi  wa  sehemu  hii  yetu  ya  Karatina  ambao  umewafungua  hili  waweze  kufika  katika  kikao  hiki  kutoa  maoni  yao:  vile

wangependa  nchi  hii  yetu  iendelee  na  iongozwe  na  idumishwe,  Mungu  wetu  wa  mbinguni.   Ndiposa  tunataka  wakati  huu

kujiweka mikononi mwako ili Baba wetu uchukue roho zetu, fikira zetu na utuongoze.  Ndiposa  yale yote ambayo tutakayotoa,

yawe ni maoni yenye manufaa si ya kwetu sisi tu,  bali kwa nchi yetu ya Kenya.   Tuongoze, kaa  pamoja nasi na utubariki kwa

kuwa tumeomba na kuamini katika jina la Yesu Kristo mwokozi wetu.  Ameni.  
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Mungu awabariki sana, mkiendelea kutoa na kukusanya maoni.  Bwana awabariki sana.  Thank you, feel at home.

Prof. Salim:  Asante sana Rev. kwa kutukaribisha zaidi kwa ombi lako,  ambalo lilikuwa ni ombi linalojaza moyo na akili pia.

Sina haja ya kueleza umuhimu wa kazi hii  kwa maana Rev. ameeleza vizuri sana kwamba hii ni kazi ambayo inahusu si sisi tu

tunaoishi hivi leo katika nchi yetu lakini inahusu pia vizazi vijavyo.  Ikiwa Katiba mpya itakuwa nzuri, itasaidia nchi yetu, itasaidia

watoto  wetu  na  wajukuu  wetu.   Kwa  hivyo  sisi  tukiwa  Commissioners  tunahisi  uzito  wa  kazi  yetu  lakini  kama  ambavyo

wamesema wenzangu katika mikutano mingine, uzito na kazi kubwa ya wananchi ni kubwa kuliko yetu.  Maana ni maoni yenu

nyinyi ambayo mwishowe yatategemewa  katika  kuandika  Katiba.   Sisi  tunasikiza,  baadaye  tutakwenda  kusikiza  maoni  yenu

katika kanda, kisha yataandikwa.  Tutaandika Katiba kufuatia maoni ya wananchi, si maoni yetu sisi.  Kwa hivyo shughuli yenu

na wajibu wenu nyinyi ni kubwa kuliko yetu.  Sisi yetu ni kubwa,  lakini yenu  ni  kubwa  zaidi.   Kwa  hivyo  bila  shaka  mambo

hayo mumeelezwa na District Coordinators na wale jamaa ambao wanahusika na civic education,  ambao wawili au watatu kati

yao wako na sisi hivi leo.   Huu si wakati  wa kueleza mambo hayo yameshaelezwa, kwa hivyo ningependa kuenda  moja  kwa

moja  katika  kazi  ya  kuwasikiza  nyinyi  mkitoa  maoni  yenu  na  kuyatia  katika  record  zetu  na  pia  vitabu  vyetu.   Lakini  kabla

kusema hivyo au kuanza kazi hiyo, ningependa kuwaeleza kwa ufupi kabisa jinsi ambavyo tutakusanya maoni yenu. 

Kuna njia mbili ambazo yeyote kati  yenu anaweza kutumia kutoa maoni yake.   Mtu anaweza kutoa maoni yake  kimdomo  tu,

kikauli.  Atakuja hapa atatoa maoni yake na tutachukua maoni yake.  

Njia ya pili,  ni  kwa  njia  ya  mswada  au  memorandum  yaani  maoni  ambayo  mumekwisha  kutayarisha  na  mumekuja  hapa  hili

kutupa.  Njia hizo mbili.  Sasa  ikiwa ni maoni ya mdomo, tutampa kila mwananchi dakika kumi kutueleza maoni yake.   Ikiwa

ameandika mswada au memorandum tutampa dakika tano tu.  Sababu ni nini?  Sababu ni kwamba yote yako katika karatasi,

tutachukua, tutasoma na kupeleleza.   Kwa hivyo hana haja kuisoma.   Atakalofanya katika dakika tano hizo ni kutueleza kwa

ufupi kabisa yaliyomo, mimi katika mswada huu, memorandum hii, nimeshtakia jambo hili na hili na lile.  Naamini ni muhimu zaidi

hii.  Pamoja na mashtaka yangu ningependa haya yafanywe ili kustawisha mambo.  Jambo hili listawishwe kwa njia hii.  Jambo

hili badala  ya jambo hili, tufanye hili.  Yaani haitoshi kushtaki lazima uwe na constructive ideas;   maoni ambayo  yatatufaa  sisi,

yatatusaidia katika kujua pendekezo na pendeleo lenu.  

Tatu, ni kukumbuka jambo moja kwamba wakati tulionao hivi leo ni mfupi.  Lazima tumalize saa  kumi na mbili na kutakuwa na

break ya lunch ndogo,  kwa hivyo kila mwananchi amfikirie mwenzake.   Atoe maoni yake wazi wazi, focused opinions, katika

dakika  zile  kumi.   Asitupe  historia  ya  mashtaka  hayo.   “Barabara  hii  imekuwa  imevunjika  zaidi  ya  miaka  kumi,  hakuna

linalofanywa na sisi tunalipa kodi”.  Haya ni malalamiko hakika nzuri.  Lakini asichukuwe wakati kueleza, sisi ni wananchi pia,  ni

wakenya.  Tunajua hali ya Kenya, ya kijamii, ya kiuchumi na ya kisiasa.  So assume that we know the problems.   Muhimu zaidi

ni nyinyi  kutueleza  ni  jinsi  gani  tunaweza  kubadilisha  mambo.  Kama  vile  maoni  ya  jinsi  ya  kubadilisha  hali  yetu  ya  kisiasa,

kiuchumi, ya kitamadumi pia.   Hivyo tafadhalini mkija hapa mbele mfikirie sana wakati  Mtu  akipewa  dakika  kumi,  asichukue

kumi  na  tano.   Akipewa  tano  asichukue  nane  ili  mwenzake  aweze  kupata  nafasi  kueleza  maoni  yake.   Tungependa  kama

tulivyofanya  jana,  kuondoka  hapa  baada  ya  kila  mmoja  wenu  ambaye  amejiandikisha  hapa,  kuweza  kutoa  maoni  yake  na

anarudi  nyumbani  bila  kuwa  na  uchungu  kwamba:  “Mimi  nilikwenda  nikakaa  mpaka  saa  kumi  na  mbili  mpaka  hawa  jamaa
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wakaondoka.  Hawakunipa nafasi ya kutoa maoni”. This  is a peoples’ giving Constitution, we want  the  people  to  speak  and

give their views.  Nafikiri tumefahamiana hapo.   Na  baada  ya hayo nafikiri tunaweza kuendelea sasa,  tuna jamaa waliokwisha

kujiandikisha,--

Interjection:  ----------------------------(inaudible)

Prof. Salim: Na muwe huru kutoa maoni yenu bila hofu yeyote by the way.  Hatunasi maoni ya watu ili kwenda kuwashtaki.

This is an independent Constitution; ni independent Commission.  Kwa hivyo sisi tuna haki ya kusikiza maoni yenu na hakuna

ambaye  ana  haki  ya  kuwasimamisha  nyinyi  au  kuwanyamanzisha  au  kuwaadhabisha  au  kuwashtaki.   Kwa  hivyo  be  free  to

speak your views fearlessly and in full confidence that you are  safe to do so,  very  important.   Languages  will  be  English  and

Kiswahili, largely.  Lakini ikiwa yuko mwananchi ambaye anapata taabu kusema kiingereza na vile vile Kiswahili, aweze kusema

lugha  yake  ya  kikabila  tuseme  in  this  area,  Kikuyu.   Lakini  tukumbuke  kwamba  akisema  Kikuyu  itabidi  kutafsiri  na  hiyo

inachukua wakati.  Kwa hivyo tunaomba ikiwa unaweza kusema Kiswahili, tafadhali utasema Kiswahili.  Ikiwa huwezi Kiswahili

na  kiingereza,  una  ruhusa  ya  kusema  Kikuyu  na  tutajaribu  kutafsiri.   Sasa  moja  kwa  moja  kwa  yule  wa  kwanza  kabisa

aliyejiandikisha hapa, yeye ni Bwana Kuria Kagori na anatoa maoni ya kimdomo. Bwana Kuria.   Karibu.   Tafadhali utaangalia

wakati. Tunakupa dakika kumi lakini ukimaliza dakika tano pia, itakuwa vizuri.

Bw. Kuria Kungu Kagori:   Haya asante  sana,  yangu  ni  kuangalia  kidogo  tu.  Nataka  kuongea  mambo  ya  Education  Act.  

Kwanza  nataka  kuguzia  kitu  kinaitwa  PTA.   Jina  yangu  ni  Kuria  Kungu  Kagori  na  mimi  ni  mwenyeji  wa  hapa  Komothai

Location.  Katika hiyo nimetaja yaani Education Act,  juzi tulikuwa na mambo ya cost-sharing.  Mzazi siku hizi ndiyo anahusika

na kugharamia mambo ya masomo.  Makosa  makubwa  sana  katika  Katiba  ya  leo  ni  kwamba  PTA  haishughuliki  na  Act  ya

masomo, Education Act.   Tukiaangalia, tunaambiwa kwenye ministry kuwa Education Act inatambua Board of Governors,  na

pengine kuna Board of Governors na Board of Trustees.   Maoni yangu  ni  kwamba  masomo  siku  hizi  yako  kati  ya  mzazi  na

Serikali: agharamie mijengo na karo na mambo mengine, nayo Serikali ilipe mwalimu.  Kwa hivyo naona ya kwamba Board of

Governors iondolewe pamoja na  Board of Trustees. Tuunde PTA ambayo ni muungano wa wazazi na waalimu na ihakikishwe

kikatiba.  Pia  PTA iangalie mambo ya masomo yote, kuanzia  nursery school mpaka university. 

Haya, tukija upande wa kilimo, mkulima wa Kenya hana haki ya  kuuza  mazao  yake.   Kunazo  Boards  kama  ya  kahawa,  ya

majani ya chai, na maziwa.  Hizi boards zinaongozwa na watu wanaochaguliwa na Serikali na wakati  mwingi si wakulima.  Sisi

tumekuwa na mswada wa kahawa na ikasemekana mkulima atakuwa anahusika na kuuza mazao yake.   Maoni yangu hapa ni

kwamba hakuna mtu ambaye si mkulima wa kahawa atakayeruhusiwa kuhusika kwa njia yeyote na uuzaji wa kahawa.   Ikiwa

kuna mtu tayari amepewa leseni kama muuzaji wa kahawa na si mkulima wa kahawa,  iondolewe.  Corporate  societies zipewe

uwezo wa kuuza kahawa yao na iwe ni mali yao bila kuingiliwa na Serikali.

Kwa  upande  wa  provincial  administration,  maoni  yangu  ni  kwamba  watu  wote  kuanzia  P.C  mpaka  Sub-chief  wasihusike
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popote katika mambo ya kuendesha cooperative movement.  Hiyo iwe kazi ya wale wamechaguliwa na wakulima.  

Upande wa Health,  yaani hosipitali.   Health services kwa wananchi wa Kenya ziwe basic human  rights  na  Serikali  igharamie.

Kwa upande wa masomo ya secondary na post  secondary education,  fees  ni  kubwa  sana  mpaka  katika  chuo  kikuu  watoto

wengi wanashindwa kuendelea.   Tukiaangalia  science and technology wanashindwa kuendelea  kwa  sababu  watu  ni  maskini.

Juzi  kumebuniwa  pararell  programme,  yaani  private  paying  students,  na  fees  ni  ya  juu  sana.   Upande  wa  masomo  kuanzia

nursery mpaka chuo kikuu, Serikali yetu ile itaundwa chini ya Katiba mpya ihakikishe kila mtoto awe wa maskini au wa tajiri,

apewe nafasi ya kuendelea na masomo mpaka university, akiwa na uwezo  wa  kiakili.   Kusiwe  na  upingamizi  kama  kwamba

hawezi kulipa. Kwa mfano sasa  wengine wao hawawezi kulipa shilling mia tatu elfu kwa mwaka wakasomee  udaktari  au  elfu

miatano kwa mwaka wakasomee udaktari.  Hiyo iondolewe na iangaliwe kulingana na akili ya mtoto.

Kwa upande wa Katiba.   Katiba yetu wakati  huu inampa rais uwezo mwingi sana.   Hiyo  iondolewe.  Uwezo  wa  Rais  uweze

kupunguzwa  na  Parliament.   Yaani  kile  nasema  hapa  nikiongeza  kwa  kizungu  Parliament  iwe  ina  powers  ya  kuimpeach

President  akiwa amefanya makosa wakati  anafanya kazi yake.   Yaani precisely,  ni kwamba Rais  wa  Kenya  katika  miaka  ya

kesho asiweze kukwepa sheria. Awe chini ya Katiba, kwa hivyo chini ya bunge.  Hayo ni upande wa Katiba.

Katika upande wa kuandikisha wapiga kura, haya yanaletwa wakati wakati  tunakaribia uchaguzi na hatuna wakati  wa kutosha.

 Haya yaendelee all the time. Wakati wowote waandikishwe wa wapiga kura.   Voter  registration.  Electoral commission ipewe

nafasi na uwezo zaidi. Ikiwa  mtu  amefanya  makosa  katika  uchaguzi  au  pengine  ameleta  fujo  wakati  wa  uchaguzi,  kundi  hilo

lipewe uwezo wa kumshika na kumshtaki kwa makosa hayo.   Electoral Commission isiwe chini ya ofisi ya rais.   Hili litupiliwe

mbali na iwe na uwezo wake kikatiba.   Pia ipatiwe pesa yake ya kuendesha shughuli zake kutoka kwa consolidated funds.  

Jambo lingine nyingine nataka  kuongezea  linahusu  barabara.   Barabara  zetu  zinaharibika.  Kile  ningetaka  kusema  ni  kwamba

transportation,  yaani  usafirishaji  wa  mazao  yetu  hauwezei  kaendelea  katika  hali  hii.   Ile  kodi  tunakusanya  tunataka  tuone

inatufanyia kazi,  inatufurahisha.  Kwa sababu tunalipa kodi,  barabara  hatuoni, tunalipa kodi  hosipitali hazina madawa.  Mambo

hayo yarekebishwe kwa sababu ile pesa tunalipa tunataka tuone inatufanyia kazi gani.  Hayo ndiyo maoni yangu bwana mwenye

kiti.  Asante sana.

Prof. Salim:  Asante  sana  bwana  Kuria,  ungengojea  hapo  kidogo,  ah  Commissioner  Adagala  ataka  umwekee  wazi  mambo

fulani.  

Com. Adagala:  Ah kwa education umesema PTA iwe recognized na sponsor?

Kuria:   Sponsor;  sielewi role ya sponsor  maanake  kule  tumekuwa  na  mvurugano  wa  shule,  sponsor  hata  haonekani.   Kwa

hivyo siwezi nikaongea mambo ya sponsor maanake yeye sponsor kwa hakika anaelekezwa na board.  Ikisema watoto  waende
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walete pesa, yeye anakubali.  Sijui kama ungetaka nikupe mfano?  Niko na mfano mmoja ningekupa kama unataka.

Com. Adagala:  Kwako---eh  unajua shule zilikuwa za sponsors,  hasa makanisa.  Catholic church imesema inataka irudishiwe

shule zake, na wengine pia.  So may be, pengine mtu mwingine anayeelewa mambo ya sponsor angezungumza.

Interjection:  ha

Com. Adagala:  yeah, ni sawa tu. 

Kuria:  Hapo ningetaka kuongezea kitu kidogo.   Mambo ya kurudishiwa shule hapo inakuwa ngumu kwa sababu community

siku hizi ndizo zinajenga.  Hata kama shule ilikuwa zamani ya kanisa fulani, na community ni watu ambao wako pale,  si kanisa

moja, kuna PCEA, kuna Anglican na wengine wamehusika katika kujenga shule, chuo.  Wamejenga na watoto  wao wanaenda

huko. Tukirudia mambo  ya  kusema  kanisa  fulani  ndilo  lilikuwa  lenye  hiyo  shule,  tutaanza  mvurugano  sasa.  Maanake  zamani

mimi nikumbukavyo nilipoenda shule, kulikuwa hivi. Ikiwa nyinyi mnashiriki na wazazi wako PCEA hamwezi kwenda Catholic.

 Tukirudi  huko  tutaleta  mambo  yale  yale  ambayo  yalikuwako  zamani  na  yakaondolewa.   Kwa  hivyo  naona  shule  ziwe  ni

property ya community--- ok siyo za makanisa.

Com. Adagala:  yes endelea

Kuria:  Ah na---

Com. Adagala:   No  no  sawa,  hiyo  imetosha.  Lakini  pia  unajua  haya  tunayosema  tumekisikia  mahali  pengi  eh  basic  human

rights, health education.   Sometimes helping lakini ni wananchi ndiyo wanatoa kodi  ili  hivyo  vitu  viwe  straight.   Ijulikane  kwa

sababu watu wengi wanafikiri itatoka tu, lazima kodi itaenda juu.  Hivyo ndivyo hutendeka.   That is where the people  are  the

government.   So  it  is  very  important.   Halafu  unajua  tumetembea  hapa  Kiambu  na  tumeona  kila  barabara  ina  lami  na  kuna

mahali  kwingine  kama  North  Eastern  Province,  they  have  three  kilometers  of  tarmac.   Therefore  they  cannot,  hawawezi

develop kwao kwa sababu hakuna njia.  Na  pia provinces zingine zina pengine barabara  moja inapita kwa province.   Sasa  eh

pengine tujue tukizungumza pia tufanye balance kidogo.  Sitageuza maoni yako lakini tujue pia Kenya is the whole of Kenya.

Kuria:  Sijui kama ningeongeza ya kwamba kile kitu nimeguzia sana ni kwamba hatutosheki. Hata kama kwingine hakuna,  mimi

maoni yangu ni kwamba ile Serikali tuko nayo hapa haikufanya ya kutosha.   Kama ingekuwa imefanya ya kutosha huko kuna

barabara moja katika province, pengine zingekuwa tano.

Prof.  Salim:    Asante  sana  Bwana  Kuria  Kagori  kwa  maoni  yako,  tafadhali  ikiwa  unataka  maoni  hayo  yawe  ya  hiyo

kuandikwa na ungependa yasomwe zaidi, tunaweza kuchukuwa hiyo lakini ulivyoandika hapa ni kwamba ni oral. 
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Kuria:  Ah ni oral hii ilikuwa ni rough one.

Prof. Salim:  Asante,  asante.   Thank you very much.  Tukiendelea,  basi  kabla ya kuendelea mbele,  kuna jambo  moja  inabidi

nieleze.  Ikiwa yuko kati  yetu hapa  ambaye  ana  taabu  ya  kusikia;  semi-deaf  or  deaf,  tunaye  pia  Lucy  pale  mwisho  amekaa

kwenye mlango, yeye ana kazi hii maalum, ana uhodari wa kuweza kumweleza ndugu yetu au dada  yetu ambaye ana taabu ya

kusikiza akamuonesha mambo yote, akamjulisha mambo yote ambayo yanasemwa hapa.  Yuko mtu ambayo anahitajia msaada

huo?  Maana ni wajibu wetu iko kwenye sheria yetu kwamba lazima kila mwananchi aweze kufuata na kutoa maoni yake.  Kwa

hivyo  yuko  tayari  na  mukiwa  mwamjua  yeyote  hapa  ana  taabu  hiyo  ya  kutoweza  kusikia  au  hasikii  vizuri  pia,  tunaweza

kumsaidia.  Sawa.  Tukiendelea mbele basi yuko bwana Samuel Kiburi wa PCEA Kiragina.  Yeye ana memorandum na kabla

kutupa,  utapaa  dakika  tano  tafadhali  main  points  in  five  minutes.   Kisha  tutachukuwa  memorandum  yako.   Point  by  point

please.  Kama alivyofanya mwenzako Kuria.

Samuel Kiburi:  Thank you very much for being given this opportunity. My name is Samuel Kiburi Njoroge, and I am going to

give a summary of few people in this parish who sat down and wish that these views be made known to you.  

The first one is on distribution of land.  In Kenya we  have  so  many  landless  people  who  live  as  squatters  while  others  have

hundred  of  acres  of  land.  The  government  has  a  lot  of  unutilized  land.   Therefore  we  find  that  every  Kenyan  should  own

between three to a hundred acres  of land, including the landless or  the squatters,  people  like chokora  strolling in the town etc

etc.  We also looked at the land policy and said that the selling of land should be restricted by the government,  to avoid making

more squatters.  This can be done by making sure that any landless person who has been allocated land by the government can

only surrender it back to the government but cannot sell it.  

Number  two  of  the  same  is  that:  Kenya  has  a  lot  of  semi-arid  land  that  can  be  converted  into  valuable  through  irrigation.

Therefore,  this land should be irrigated to facilitate agricultural productivity.  This should be done by the government to  enable

those allocated those pieces of land in those semi arid areas to go about their businesses of agriculture.

Number three is every land should be made accessible  through road network,  railway etc.   We also said  that  land  and  other

property  ownership  should  belong  to  a  man  and  his  wife.  That  is,  if  one  of  them  dies,  the  other  one  can  take  over  the

ownership,  not just anyone.  The wife above should be a legally married wife.  B, Any  Kenyan  should  have  right  to  own  any

property  including  land  anywhere  in  the  republic  of  Kenya.  C,  grabbed  government  land  should  be  re-claimed  by  to  the

government.  

Then we have marketing of farm produce.   Cooperative  societies under the ministry  of  cooperatives  development,  should  be

empowered by the government to remain the only marketing channel of their farm produce.  The ministry of trade should restrict

imports to safeguard local industries.  
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Number  four  concerns  executive  powers.   The  Judiciary  should  be  independent  and  should  never  be  controlled  by  the

President.  The, vice President  should be appointed by the President,  sorry the vice President  should not be  appointed by the

President but he should be elected by the Parliament.  The Attorney General should be appointed by the Law Society of Kenya

and then approved by the Parliament.   The Commissioners of enquiry should be appointed by the Parliament and report  their

findings back to the Parliament, then to the public.

 Five, the President should be:

1. Between 45-65 years of age, 

2. Should be married or a family man, 

3. Should have a recognized university degree

4. The President in power should not exceed two terms of five years each 

There should be a  Parliamentary  calendar  for  government  events,  which  should  include  election  date,  Parliamentary  session,

recess date etc.

Number six, constituents or  members from a constituency should be given power  to terminate the office of their MP.  If found

incompetent or if they are not delivering according to the constituents’ expectations.

Number seven, our Kenya currency should bear  the portrait  of only one Kenyan leader  instead of changing the portrait  with a

newly elected President. 

Schemes  of  service  that  is  number  five,  schemes  of  service  for  government  organizations  should  be  controlled  to  avoid

favourism in some organizations.  

The next number concerns natural resources.  Conservation of land and of all natural resources  should  be  enforced.   Number

seven, education system:  there should be free primary education, to avoid primary school dropout due to poverty.

The last one, the type of government we advocated for or we recommend is a coalition government.  That is all I  had,  on behalf

of those few people  in this parish,  presided over by our parish minister.  We had those views to present  to  you.   Thank  you

very much for listening.

Prof. Salim:  Thank you very much bwana Samuel Kiburi for your views, you can now hand over your memorandum to  Mr.

George Naholi but before you do that please Com. Adagala needs a point or two to be clarified.
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Com. Adagala:  Just as--- what did you say on portrait?

Samuel Kiburi: Ah I said that the portrait of our Kenya currency that is money, we said that it should bear  only one President’

s portrait instead of changing every now and then.  Because, formerly we had President Kenyatta our former President, now we

have President Moi, we don’t know who is going to take over next time. So may be someone else takes  over and we will think

about another portrait.   We are  going to incur a lot of  expenses  and  it  will  also  loose  meaning  thus  history  is  going  to  loose

meaning, as the history is going to be interfered with, as formulated by the founding father of the nation.

Com. Adagala:  You know you--- money is always printed as  they get old.   From that what I remember there was a gradual

change over; okay? So money will always be printed because it wears out.

Samuel:  Okay

Com. Adagala:  Yea.  Ah then two, ah mh---

Interjection:   Sorry,  but even if money will be  printed we would have wished that the picture of the President  who is on the

currency, we said that it should bear one President throughout, in history.

Com. Adagala:  so why

Samuel:  instead of changing the portrait, that is the picture---

Com. Adagala :  But why would that be?

Samuel: eh

Com. Adagala:  Why?

Samuel:  ah we find that there is no need changing the—

Com. Adagala:  it would have to be like the picture of the queen but even the queen, it changed from King George the sixth to

the queen.  You know eh I am not changing your idea but just you have to have a reason.  It cannot just be ---

Samuel:  doesn’t change incur---

Com. Adagala:  It would have to be a monarch or something.

Samuel:  We think that we incur unnecessary expenses for changing the portrait and also for the history’s sake.

Com. Adagala:  From history we would have to show other Presidents.  We are trying to talk about  a hundred years.   Like in

the US the portrait of the President appears after 50 years  of death.   Like Kennedy has not appeared  because  it is not yet 50

years since he died.  Yea, Clinton doesn’t appear he is still alive, that kind of thing.  So  you would have to put  a time like for

instance if we say like 50 for the US, then even the founding father will not appear.   Yea.  So you need to have a little bit more

reason than the practical reason of incurring expense because image is a very important thing and it doesn’t matter how much it

costs.

Dr. Mosonik:   Thank you Commissioner,  yea,  I wanted to  ask  you  about  the  vice  President  being  did  you  say  elected  by
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Parliament?

Samuel:  Yea. I would think that he should be elected by the Parliament.

Dr. Mosonik: So that the President has no say over the election of somebody that he has to work with?

Samuel:  So that he can be able to, also to serve those who have, ---ah – elected.

Dr. Mosonik: Okay.  So I wanted to ask, you know Parliament will have many political parties and there will be one dominant

political party may be which has got the most the members of Parliament.   Is  it is another way of saying the winning, the party

with the most MPs will elect the vice President or what proportional of the votes do you have in your mind?

Samuel:  You know, it is more or less like that,  because  the party that is going to have many representatives in the Parliament

may be will automatically, with the number of votes come up with the vice President.

Com. Adagala: Okay, usually, bunge all over the world when they vote, they vote for a prime minister who is then in charge of

government business.  Yea. So this VP what could he be in charge,  what could be his role?  Because we are  using the system

for of electing a prime minister, for vice President.  I am not changing it but I want to know what would his role be?  Because he

is a VP he is not a prime minister, what would his role be?

Samuel:  Well I think since he serves under the President, and the President would have been appointed by the majority, I also

think that there will also have been appointed by the majority. This will remove the evasion of some truth which we see  in our

country or may terminating his tenure him anyhowly.  The President may terminate his services any time but if he is appointed--

Com. Adagala:   I  want to know  his  role.   I  understand  the  situation  we  have.   I  want  to  know  what  his  duties  would  be.

Because this is someone who has been elected by bunge and it is fine and of course it would be an  election  and  it  would  be

democratic and it is okay.  What would his role be?

Samuel:  I thought that his role would be exactly as that one of any other vice President.

Com. Adagala:  Okay, it is okay it is your views.

Prof. Salim:   Thank you very much. We move on now to first lady to give us her views this morning. She is Margaret  Wanjiru.

We would like as many ladies as  possible to give views. We are  enjoying, of course ---  we are  bound by our duties to make

sure that a cross section of Kenyans give their views not only men but also women.  Not  only healthy men and women but also

children and old people and disabled and minorities of all kinds.   So  twamkaribisha Margaret  Wanjiru, is she here?  Welcome

Margaret.  You are giving us oral views? In English or Kiswahili?  In English.  Karibu.
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Margaret Wanjiru:  My name is Margaret Wanjiru Mathu, and I would like to comment on the issue that has been going on in

our country, concerning the women who have been married and after the death of their husbands they have been chased away,

and their children.  Because of that,  the children suffer, even the women suffer. Bbecause when  they  go  back  to  their  homes

probably  their  brothers  will  not  have  space  for  them  for  inheritance.   So  I  think  it  would  be  better  for  those  women  to  be

considered even though they have not conducted their marriages probably in the church or  in  the  customary  way.   This  is  to

avoid the suffering of the children.   

Com.  Adagala:   Okay  Margaret,  in  this  country  we  have  customary  marriage  it  is  called  African  marriage,  we  have

Mohammedan or Muslim, we have Christian and we have statutory hiyo ya kuregister kwa AG au D.O au kwa D.C.  Lakini eh

how do you want them to be considered? Because they are  married; they have children.  Ah it is a section of society,  they are

married, they have children, you are  saying they are  married  they  have  children  (yes).   Okay,  how  do  you  want  them  to  be

considered?

Margaret:   To be the inheritors of their husband’s property.

Com. Adagala:   yea.   They would have to either do customary marriage or  the  one  where  you  register  with  the  AG  or  the

Kadhi.  I don’t know, inheritance is something very legal.  So  if the Constitution sets  it,  then it would have ---it  would have to

be a legal marriage.  One,  why haven’t they registered when the husband is alive?  May be the husband  didn’t  want  them  to

inherit.  So it is these men you have to talk to.  We shall consider your view.  Perhaps  the children can inherit because  that is in

the  Successin  Act  if  am  not  mistaken.   In  the  succession  Act,  all  recognized  children  are  inheritants.   Children  can  inherit

because it is by right of birth,  but if a woman and a man don’t register their marriage, it is very difficult.  I  am not trying to do

anything but I am just saying what you are saying is already in the succession Act, that the children can inherit.  Okay?

Margaret:   Okay

Com. Adagala:   yea.    Probably  follow  it  up  with  a  lawyer  even  male  or  female  and  see  what  it  is  like  and  make  another

submission, a written one because  it is an important point.   But if I don’t have rights by birth as  a child, then I have to have a

right by law and that law will have to be registered.  You have followed the law.  Okay?  

Margaret: Okay

Com. Adagala:  You want the children to inherit or you want the woman to inherit?  The widow.  Including children?  

Margaret:  Both, 
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Com. Adagala:  Both of them?  But  what I am saying is if you are  unmarried, if you have not gone through customary or  the

registered one or any of those, then you end up not within the law.  If you have to be married, she said, by custom, they haven’t

gone through the customary because  that would give them the inheritance, and they have not  gone  through  the  Christian  one.

That is what she said.  And then they have not registered, isn’t it?  with the registrar of persons?

Margaret:  Yea.

Com. Adagala:  You don’t have a marriage certificate? 

Margaret:  yes

Com. Mosonik:   I  think what  we  are  asking  you,  who  is  a  widow  according  to  your  definition?   Somebody  who  has  just

produced  children  or  who  is  married  in   some  way  or  you  are  proposing  that  any  woman  who  produces  children  is

automatically considered to be  married and should inherit or  what is the point?  Relax kidogo,  tell us,  you are  saying they are

not married either traditionally or according to Islamic law or in any way and should still inherit.  Is that what you are saying? 

Margaret:  But probably they get married, even though it was not in those ways.

Dr. Mosonik:   Which other way would you suggest?  May be she has a good idea.  How else can you marry unless you go

those ways?  May be you have an idea.  

Prof. Salim:    Margaret  you have heard the  two  Commissioners  commenting  on  what  you  said.    Do  you  have  any  further

explanation to give us so that we understand it better? Have we understood you enough? 

Margaret:  yes………………………………………… (inaudible )

Prof. Salim: Did Com. Adagala represent your views faithfully?  Are you talking about  someone who is living with somebody

and  having  children,  he  dies  and  she  is  left  with  the  children  and  with  no  right  to  inheritance.   That  particular  lady  was  not

married to the deceased?  She was not?

Margaret:  Yes

Prof. Salim:   She was not?

Margaret:  She was married but not either in the customary or --- yes.

Prof. Salim: So what type of marriage was that?

Background:  Inaudible

Prof. Salim: Just living together?  But was it recognized customarily? Or  was it customarily living together or  just---  yea okay.

Anyway I think everything was explained----(tape stopped)
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Prof. Salim:   ………telling us that she was married to a man, he then left her,  got married to another lady, and but she was

abandoned.  That still a different type of problem but it is still a problem.  So this area  I think is very important for all of us and

we welcome any views. Margaret  if you go back,  now think about  it,  you want  to  write  to  us?   We  can  still  receive  written

views from you in addition to the views you gave us today,  and anybody else on  that  issue.   Hopefully  kina  mama  mmesikia

jambo hili la widows who were left behind, and they feel aggrieved that their inheritance rights, and that of the children are  not

being taken care  of.   It  is a very important matter.   Asante,  thank you Margaret.   So  we have to move on.  and listen now  to

bwana Paul kamau Njuguna, who is also  going  to  give  us  oral  views.   Karibu  Bwana  Njuguna,  please  these  are  oral  views

maximum 10 minutes.

Paul Njuguna:  Yangu ni machache sana,

Prof. Salim: Very good

 

Paul Njuguna:  Lakini mimi nataka kusema habari ya hiki kitabu, manifesto ya Kanu ya mwaka wa 1992.   Mimi ni mmoja wa

wale waliopigania uhuru, yaani Mau Mau. Hayo mambo yameandikwa hapa kwa page 61, kuwa wale walipigania uhuru, baada

ya miaka thelathini na moja watapatiwa haki yao,  kufuatana na maagano ya uingeraza na Serikali  ya  Kenya.   Na  sasa  miaka

thelathini  na  moja  imekwisha  na  hatuoni  mabadiliko.   Kwa  hivyo  wale  watu  walikuwa  misituni,  jela,  na  detention,  ndiyo

wanaandikiwa  hiki  kitabu.   Mimi  sina  mengi  yangu  ni  hayo  tu,  kwa  maana  mengi  yatasemwa  na  watu.   Tuna  hoja  kuhusu

kahawa na mambo mengine.    

Com. Adagala:  Ilikuwa mwaka gani hiyo manifesto?

Paul Njuguna:  1992

Com. Adagala: 92?  Okay.   Hata lete leta---(inaudible)

Dr. Mosonik: Unasema kwa sababu hiyo Serikali ya Kanu itaanzisha baraza la wapigania uhuru. Wanachama wa baraza hilo

watatoka kwa majeshi na pia wawakilishi wa wilaya wa wapigania uhuru.  Baraza hilo litatayarisha orodha ya kitaifa ya majina

ya  wapigania  uhuru,  na  litakuwa  na  wajibu  wa  kuchunga  maslahi  yao.   Serikali  ya  kanu  itaanzisha  mishoni  maalum  ambayo

itapewa wapigania uhuru wote, wataandikishwa na ambao walipigana vita vya ukombozi, na pia itapewa kizazi cha wale ambao

walifariki. 

Com. Adagala:  Sasa hii ni manifesto ya party.  Eh jambo hili liko kwa Katiba?

Paul Njuguna:  Sasa sitaweza kujibu hiyo swali kwa maana nilikuwa nakuja tu kutafuta njia ya hayo maneno.  

Paul Njuguna:  Unajua sisi tunatafuta kwako wewe.

Paul Njuguna:  Ndiyo
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Com. Adagala:   Wacha niseme kwa kila mtu.  Hatuna  maoni  sisi.   Wala  pengine  ile  kamati  ya  Njonjo  ilikuwa  na  maswali,

lakini hapa si maswali ni maoni.  Sasa utwaambie maoni yako ili tujue hili linafaa liwe kwa Katiba.

Paul Njuguna:  Maoni yangu ni hayo.

Com. Adagala:  Hii ni manifesto ya party, that one you can ask Kanu but kama Kanu chairman yuko hapa unaweza kumuuliza.

Lakini hapa, tunataka maoni yako ili tuendelee.  Tunasikia freedom fighters wana association.  Kwa nini hamjataka hilo?  Okay,

twaambie pendekezo lako.

Paul Njuguna:  Pendekezo langu ni tuonyeshwe njia  ambayo kwaya tutaweza kupata haya maneno yameandikwa kwenye hiki

kitabu.

Com. Adagala:  wewe?

Paul: Sisi

Com. Adagala:  Mimi si kuwa freedom fighter, nilikuwa miaka na tano siku hizo, I was five to ten years old.  Wewe una maoni

ambayo unaweza kutupa ambayo tunaweza kupeleka na kusema huyu Mr Kamau alisema hili na hili lifanyike?  Litekelezwe. 

Paul:   Maoni  yangu  kwa  hicho  kitabu  ni  kuwa,  tunataka  tusaidiwe,  tuone  mambo  yaliyoandikwa  hapo  kuhusu  wapiganiaji

yametimizwa.

Dr. Com. Mosonik: Hivyo ni kusema, hayo mambo kama yalivyoandikwa kwa hii manifesto yaandikwe kwa Katiba.   Ndiyo

hivyo unasema?

Paul:  Ndiyo

Com. Mosonik: Unataka Katiba I--- okay.

Prof. Salim:  Asante sana bwana Njuguna na tumeandika maelezo yako.  Tukiendelea mbele  tunamwita  bwana  Peter  Mburu.

Peter Mburu.

Peter Mburu: Wambere, ndathomire, nimambe matige kwaria njarie.   Uria ukundafutira athii haria,  giikare haha nguhe uhoro.

Njitagwo Peter Mburu Njuguna. 

Translator:  Naitwa Peter Mburu wa Njuguna.  

Mburu:  Na gwitu ni guku Kiambu. 

Translator:  Na kwetu ni hapa Kiambu, Division ya Githunguri, sub-Location ya Kiratina. 

Mburu: Na kwenda uthikiririe uhoro uri ngukuhe, 

Translator:  Nataka usikize habari nitakayokupa, yaani, mapendekezo
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Mburu:  Mawoni makwa  wa  mbere,  ni uhoro wa kahua.  Kahua nindatunyirwo ni andu matarimaga, na ngwenda jokerio ucio

ni muti umwe.   

Translator:  Maoni yangu ya kwanza ni kuhusu wakulima walinyang’anywa kahawa, na mtu ambaye halimi, nataka nijibiwe.  

Mburu:  Muti wa keri,  ni kahua ngagirio ndiyenderie.

Interjection: ----------------------------  inaudible

Translator:  Ni kahawa.  Eh anasema kahawa akishavuna akipeleka huko hapati,  wakishapeleka huko kwa viwanda KPCU,

hawapati matunda yake.  Okay. 

Mburu: Undu uria ungi, ni uhuro wa githomo kia University,

Translator: Ukwenda kahua gekwo atia riu.

Mburu:  Ngwenda kahua njokeri, nii ndi murimi, njokerio kahua ndiyenderie.

Translator:   Ningetaka wakulima turudishiwe kahawa ili tujiuuzie sisi wenyewe.

Mburu:   Uhoro wa keri,  uhoro  wa  University,  thirikari  yaigire  uhoro  ucio  thiini  wa  town,  kana  barabara-ini,  ni  kii  kiagiririe

makirwo kundu matekuonana na raia, niundu nimathukagia indo cia raia?  Mathukumite?

Translator:   Jambo la pili, habari  ya university, chuo kikuu. Serikali iliweka vyoo vikuu mijini  kama  Nairobi  na  kwingineko.

Kwa nini hawakuleta huku reserve ambapo hatuwezi kuona wale wanafunzi wakikusanyika na watu wengine na kuharibu mali

ya wananchi. 

Mburu:  makirwo mutitu-ini kuria mutitu kuria matekuonana na andu.

Translator:  Wajengewe ndani ya misitu.  Huko ndani hakuna watu wengi. (laughter) 

Mburu:  Undu uria ungi ni uhoro wa andu aria tuthuraga kajura kana MP, mathii thiini wa parliament, matiri bata naithui, ni undu

ucio ngoiga, matwihia, twitikirio kumarutaga unangorwo no rucio. Ona councilor.

Translator:  Jambo la tatu, ni kuhusu wale tunawachagua kama MP ama councillors.  Wakiingia bungeni hawana haja na wale

waliowachagua.  Mapendekezo yangu ni kuwa tupatiwe uwezo wa kuwatoa, hata kama ni kesho hata councillors wenyewe. 

Mburu: Muti uria ungi wa kana, aa

Translator:   Jambo la nne,

Mburu:  Andu othe thi-ini wa Kenya, tuigananio, tondu ciana ciitagwo chokora  ciikaraga Nairobi,  thirikari ndiciragia uhoro wa
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andu acio ni andu, na maciarirwo ni andu, niki kigiragia andu acio maciarite andu acio, tuonio nia?  Thirikari ithi inyite andu aciari

a ciana icokie kuria cioimire.

Translator: Watu wote katika nchi ya Kenya, wasiwazishwe.  Maana chokora, wale wanakaa Nairobi, wale hatufikirii kama ni

binadamu.  Kwa nini hatuonyweshi wazazi wa wale watoto wanao randa randa?  Serikali ishike wale watoto  na wawarudishwe

kwa wazazi wao.

Mburu: Muti  wa  gatano,  ni  uhuro  wa  mbeca,  itige  gucoka  gwitwo  mundu  atige  gucoka  kuhurwo  thiini  wa  thirikari  itigage

kuhurwo kiongo kia munene uria urathana.  Thirikari ithii icirie uria iriandikaga.

Translator:  Tano,  ni habari  ya pesa,  kuwa isiwe inawekwa picha ya yule anayetawala.   Serikali  itafute  njia  nyingine  iandike

kitu kingine hapo.

Mburu:  Muti wa gatandatu, ni ciama tugwo ri kuhana okorwo ndi muthure ndi parliament nake  uria ungi ni muthure no kiama

kimwe giakorwo kina andu aingi, aria kiama kiria kiagia na  rais  wakio  gikahe  andu  aya  angi  iti  a  Minister  gitige  gutuika  noo

marehuririra magayagire kwao tondu nigwo guthiaga.

Translator:  Sita, ni vyama vya siasa. Wakati wa uchaguzi Serikali ipatie hao watu wengine nafasi,  iwateue washirikishwe kwa

Serikali. 

Mburu:   nayo mishara, wa mugwanja, mishara, igie  kiama  gia  gwiciragia  uhoro  wa  muchara  ti  andu  mathiage  kwihe  mbeca

kuria parliament nao alimu guku no thina marona.

Translator:  La  saba  ni  mishahara:   chama  cha  kutengeneza  mishahara  kiundwe,  si  watu  wengine  kujiongeza  mishahara  na

waalimu  hapa  wanateta.   Mburu  anasema  kuwe  na  chama  kinachoangalia  mishahara  yao  ili  watu  wasiwe  wakijiongezea

mishahara na huku kwingine waalimu wanateta.  Kwa hivyo hata waalimu wawe na kundi lao. 

Mburu:  ona inyui mwihau.  

Translator:   Hata nyinyi Makamisheni, mulisomeshwa na mwalimu.  

Mburu:  mwathomithirio  ni  mwalimu  ona  raisi  uria  wikuo,  na  aria  angi  a  Minister  mathomithitio  ni  arimu.  Na  nimamaimite

mishara. Mamanengere mishara ya alimu.  

Translator:   Hata  rais  na  wengine  hata  mawaziri  wamefunzwa  na  waalimu.   Mumewanyima  mshahara  wao.   Waongeze

mishahara ya waalimu. 

Mburu: undu  uria  ungi  nigetha  ndikie,  riu  ningurikia,  thiini  wa  Kenya,  mundu  wothe  etikirio  aikare  oroharia  angienda  ndige

kuhorwo uria ndirahurwo na guku ruguru kana Mombasa, ndathii
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 Mombasa nduike muraiya wa Kenya. Andu aria matari athomu maheo gitio ona .

Translator:  Jambo  lingine,  sasa  anamalizia.  Hapa  Kenya  mwananchi  akubaliwe  kukaa  mahali  popote  ambapo  atapenda,

asisumbuliwe.  Na wale wasiosoma wapatiwe heshima yao pia.  Nimemaliza yangu.

Prof. Salim: Asante sana mzee Peter  Mburu Wanjuguna, kwa maoni yako,  tumesikia, sijui kama wenzangu wana la ku--kwa

ufupi kabisa kukuuliza ili tuendelee.

Com. Adagala:  Mzee sisi watatu ni waalimu na tumefundisha hata ministers na mishahara yetu ya ualimu wajua iko chini sana

---

Peter Mburu:  Kwa nini?  

Com. adagala:  Tutachukua maoni yako vile umesema.

Mburu:  Eh?

 Prof. Salim: Huyu hapa alikuwa ni mwanafunzi wangu, mimi ni mwalimu wake.  Yeye sasa atakuuliza, nafikiri, jambo.

Dr. Mosonik:   Hapana,  sina maswala ila kusema kwamba tufikirie na tufahamu  kwamba  waalimu  wanaanza  nursery  mpaka

chuo kikuu. Vile umesema ni kweli. Asante.  

Peter Mburu:  Kikuyu dialect

Translator:  Anasema kama kuna swali aulize.  Iko swala? 

Prof. Salim:    Asante  sana  mzee.   Tumefurahi.   Thank  you  mno.   Sasa  bwana  Mburu  mwingine,  huyu  ni  Maxwell  Mburu.

Karibu.

Maxwell Mburu:  My name is Maxwell Mburu and I think I am not wrong when I am giving these views regarding the prison

department.  

Interjection:  inaudible

Maxwell:   Pardon?  Yea,   I  have written here in a piece of paper,  I think I am going to read them just for five minutes.  We

have the prisons which were designed during the colonial rule and as Africans we should have our own design giving us a more

healthy and clean place.
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Interjection:  ------------------------------------  inaudible 

Maxwell:  yea, we have criminals they are the rulers. When we get into the prisons,  we find that they are  the ones in authority

instead of the wardens who are supposed to look after other people.  Instead of these criminals now oppressing the other petty

offenders or these other people who have done nothing, or  lets say they are  suspects  taken into prison.  You find that they are

being oppressed by the criminals and murders who are there.  

Interjection:  ----------------------------------------  inaudible

Maxwell:  It is a kind of racket/malpractice.  When they get in there,  they are  the rulers and they are  not asked  any question.

In this case I mean hard core criminals should be kept separate from these other criminals.  They should occupy separate cells.

Interjection:  --------------------------------------------------  inaudible

Maxwell:  Pardon?   A murderer should be kept with another murderer similarly, a rapist should be kept  with a rapist.   That is

to say a person who has committed such a crime should live in a cell where all the people  who have committed the same crime

are living.  We have private bodies which I would like them participate in the rehabilitation of prisoners. For example here,  thare

are  churches  which  should  participate  in  reforming  the  prisoners.   Also  other  private  body  or  any  other  organized  group  in

position  to  rehabilitate  the  prisoners.   We  find  many  people  coming  out  of  prison  retaining  criminal  behaviour,  being  more

dangerous people to live with in the community.  We have food which served in prisons,  which is very unhealthy.  It  should be

made better.  I suggest a better way of life whereby prisoners are fed because they have a right to live.  

Interjection:  You are talking about all basic rights?

Maxwell:  pardon?

Speaker:  All basic rights for prisoner?

Maxwell:  yea, basic rights yea.

Speaker:  quality basic right

Maxwell:  yea quality and healthy conditions and the use of disinfectants.  Sometimes you find they just pour water,  they don’t

use soap, they don’t  eradicate germs.  …….(inaudible).  Remand should be done away with. It  was designed for the purpose

of breaking the people  so that when they go back  in court  they are  in a position to argue concerning what they have done.  In

any case you find somebody, confessing a crime he never did, just because of the conditions found in the cells and the remand.

Court  procedure  should be conducted in a way that a suspect  is to be  convicted and after the follow-up of the case  they  are

punished according to their offense.  So remands should be removed.  These prisons should be made oral any way it should be
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free.   Bill should be introduced.  Eradicate  behaviour like sodomy, the prisons should declare  any person who is a  criminal  as

not fit to live with other members of the public.  I mean that anyone who has been found to be  a criminal should not live or  the

prison department should be given a law that will enable this person to be  kept  away from of the other members of the public

because  he  is  dangerous.   Otherwise  we  find  people  going  there  and  coming  out  here,  doing  the  same  things.  So  such

precautions should be taken.  

My other point concerns people who are dying in prisons, currently. Life is taken as  in significant.  I  mean life in prisons and in

any other place where somebody is to  undergo   court  procedure,  should  be  taken  seriously  and  significantly.   Aged  people

should  not  be  kept  together  with  these  other  young  ones.   People  of  different  ag-groups  should  stay  separately  in  prison.

People who are aged in their own cell, middle aged people in another cell, and young boys and girls in their own cell, too.

The other thing is starving the prisoners, we have the prisoners who are starved.

 Prof. Salim:  Mr Mburu, sorry to interrupt you.  You tend to repeat  yourself in different ways.   You are  only talking in terms

of prisoners welfare, their basic rights to food and that is what you are saying.  So that is already covered.

Maxwell:  Okay if at all it has been covered, it is okay.  

Prof. Salim: And your time is up.  Five minutes for those with written memorandum. We need the details,  you can be sure of

that.  So if you want to wind up, ----

Maxwell:  Let me wind up with the department of immigration.  Anyone who is crime free  for ten years  should be issued with

all documents to travel outside the country.  A certificate of good conduct should be issued to anyone who is crime free for ten

years.   Fingerprints  taken  during  domestic  violence  should  not  be  considered  if  they  were  no  killings  or  any  other  kind  of

hurting.  That is all.  Thank you.

Com. Adagala:  What did you say about domestic violence?

Maxwell:   Domestic  violence,  there  are  people  whose  finger  prints  are  taken   in  the  domestic  violence  cases.   These

fingerprints are taken to CID offices such that should this person like to travel outside or would like to have a certificate of good

conduct, you find this person is not being issued the required documents because he was involved in a crime.  This is not really a

crime, it is just you know these violences that are always there and it is normal.

Com. Adagala:  Do you think domestic violence is not a crime?
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Maxwell:   Domestic violence in some cases  is not a crime because  a  woman,  for  example,  may  prostitute  herself.   Only  to

come home and may be in the ensuing misunderstanding, you may find that she is  taking  you  to  court  of  law  and  when  your

fingerprints are taken there, it means you cannot be issued with  travel documents.  Is that what you mean?

Com. Adagala:  Eh I am shocked. 

Maxwell:  So am I 

Laughter

Prof. Salim: Okay, we move on, bwana Joseph Waweru, asante kwa maoni yako na tukiendelea mbele John Mukui Njoroge.

 Yours is also an oral presentation eh?

John Mukui:   I  am John Mukui Njoroge from Gathogo sub-Location,  Wamothai Location,  Kiambu district.   I  want to  start

with the Presidential powers.  The President  is above the law and I want the powers  of the President  to be  trimmed. He must

not be above the law.  There must be  distribution of powers,  such that even the vice President  must be  elected by the people.

On education,  there must be  a provision such as  free education for all people  from nursery school to the university level.  On

health services,  there must be  free medical services.   We should scrape  this cost  sharing.  On land,  nobody  should  own  land

more that 100 acres while others have nothing.  There must be a limit.  

Interjection:  ----------------------------  inaudible

John Mukui:  Nobody should own land more that 100  acres  while others  are  landless.   Yes.  There must not be  squatters  in

Kenya while land is lying unutilized.  On local authority, let there be one county council---

Interjection: Prof. Salim:   You have a recommendation on squatterdom? what do you want done about it?

Mukui:  oh I want, I want to address squatters.  There are people who are landless.

Prof. Salim:  We know the problem, what is your recommendation, how do we resolve or solve the problem of squatters?

Mukui:   Mimi ningependekeza ile mashamba imekaa huku bila  kulimwa,  hawa  watu  wagawiwe.   On  local  authorities,  there

must be  one county council and one municipality in one particular district,  scrape  all other  urban councils.   On  agriculture,  let

farmers manage their cash crop especially coffee,  tea  and milk. On freedom of worship,  in Kenya there is freedom of worship

and I want to abolish this devil worshipping in Kenya.  On political parties, there should be three political parties,  that should be

funded by the government. That is all.
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Prof. Salim: Please wait there for a point of clarification.

Dr. Mosonik:  Ningependa kukuuliza, maswali mawili. Kwanza umesema hekari mia moja iwe the ceiling.  Sasa kama mtu ana

zaidi ya hiyo na ilikuwa ya babu yake tangu zamani yaani ya family, wanyang’anywe ama ifanywe nini ama hii hekari  mia moja

igawanywe?

Mukui:  Iuziwe Serikali igawie watu.

Dr. Mosonik:  Walazimishwe kuuza shamba ya family, ile ya grandfather ile ile ya zamani.

Mukui: Pengine walipata hiyo shamba kwa njia isiyo halali.

Speaker:   Ile  shamba  ya  babu,  kama  hapa  Komothai  na  kama  inapita  hekari  mia  moja  hamsini  yaani  itolewe?

--------------------  (inaudible) 

Mukui:   Naonelea mtu asiwe na hekari  zaidi  ya  mia  moja  na  mwingine  hana.   Pengine  hiyo  shamba,  aliipata  kwa  njia  isiyo

halali.  Kwa hivyo naonelea Serikali iingilie na ipatie wale watu hawana.

Speaker:   Okay,  la ya pili, umesema nini kuhusu haki ya kuabudu?  Kwa gazeti la nation jana  waliandika  kwamba  hatuwezi

kuamua jinsi watu wenyewe wangependa kuabudu.  Sasa Serikali ifanye nini kulingana na hilo kikatiba? 

Mukui:  Hiyo, naonelea, Katiba iseme kuna uhuru wa kuabudu na wakati unaabudu, unaabudu Mungu.  Lakini Katiba ya sasa

inasema kuna uhuru wa kuabudu na haisemi ni nani unaabudu.

Com. Adagala:  Ujue kuna vitu viwili uhuru wa kuabudu, freedom of worship and freedom of association.  Na kile umesema ni

democratic.   Sasa  umesema tupunguze uhuru wa kuabudu na pia tupunguze, freedom of  association.   (hapana)  Kwa  political

parties, ukisema tuwe na three political parties umetoa huo uhuru wa watu kuchagua  vipi wanataka kuhusiana. 

Mukui:   Ninasema  hivyo  kwa  sababu  naona  hapa  kuna  chama  ambacho  kina  watu.   Hata  sijui  vile  nitasema  sababu  kuna

vyama ambavyo, hata mimi naweza kujitengenezea.

Interjection:  (Dr. Mosonik)  Ama kuuliza kwa njia nyingine

Mukui:  But some they are confusing.
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Korir:   Tukikuuliza kama sasa  Kenya kuna vyama kama karibu  hamsini,  wakati  huu.   Sasa  vile  vitatu  vitakuwa  vipi?   Vipi?

Kama sasa ukiulizwa ---

Mukui:  Itawezekana sababu hata tukitazama nchi kama America Kuna vyama viwili.

Korir:   Lakini unajua hujanijibu.  Kama ukiulizwa  sasa  tuseme  unaandika  Katiba,  ama  uwe  registrar  wa  society  na  uulizwe,

sasa kuna vyama karibu hamsini, unavyotaka tu ni vitatu, ni vipi kati ya hivi vyama vitatu, na kwa njia gani?

Mukui:  Tutafanya mkutano, watu wajiandikishe ile chama wanaonelea kina policy mzuri.

Com. Adagala:  Yaonekana mtu ametembea sehemu hii na amewambia watu kuna vyama viwili America.   Kuna vyama viwili

vikubwa America.  Lakini America yenyewe iko na vyama karibu kumi.  Sasa mlivyo fundishwa ni advocacy.   Mtu amepindua.

  Watu hawakuwaelezwa UK ina vyama fulani, na hii Germany ina vyama fulani,  na  amesema  tu  America  kuna  vyama  viwili.

Hiyo ni advocacy.  Civic education providers, we shall report  that you have miseducated the people  on that point kwa sababu

Americans have got Communist party,  Liberal  party.   Pia  walikuwa  na  Black  cancer  party.   Waamerika  wanaweza  kuunda

chama chochote wakitaka?

Prof.  Salim:  Asante  bwana  John  Mukui  Njoroge  na  sasa  tunamwita  bwana  Joseph  Waweru.   Bwana  Joseph  wewe  una

memorandum nafikiri, you have a memorandum to submit? 

Joseph Waweru:  Ndiyo niko na memorandum,

Prof. Salim:    In  which  case  we  give  you  five  minutes  please  to  highlight  the  main  points  in  your  memorandum  before  you

submit it.

Joseph Waweru:  Okay,  I think I have three issues in the memorandum but still I  will request  to give two more issues orally.

First I would like to address the issue of freedom of worship.   The present  Constitution guarantees freedom of worship.  But at

times we find that some groups or individuals do not enjoy that freedom fully.  Why? 

Com. Adagala:  You have a written memorandum, give us your pendekezo.  You will give us your proposal.

Joseph  Waweru:   Okay  I  would  propose  especially  for  those  who  worship  on  Saturdays,  we  find  some  of  them  being

victimized because they do not turn up for duty.

Com. Adagala:  Give us your proposal

23



Joseph Waweru:  They should also be protected  by the Constitution to do their worship without any intimidation.  The other

issue, goes to the land issue.  There are people who have large chunks of land.

Com. Adagala:  You will give us your proposal, you are not teaching anyone here.

Joseph Waweru:   Okay  I  would  propose  that  the  land  which  is  unutilized   be  reclaimed,  and  be   given  to  those  who  are

landless.  The other issue is on elections.   Counting of  votes  should  be  done  at  the  polling  station  and  again  the  ballot  boxes

should be transparent to show the contents.  The other issue is on presidency.   The President  should not be  above the law and

he should be sued in case of an offence.  The other issue is on vice presidency.   The vice President  should be the running mate

of the President regardless of the party.  I think that is all I have.  

Prof. Salim: Thank you very much bwana Joseph Waweru kuna haja ya kuwaeleza kabla clarification Com. Dr Korir;

Dr  Korir:   eh  about  the  freedom  of  worship  and  the  protection  of  the  SDA,  what  do  you  mean  exactly  should  be

Constitutionally protected, in which way?  What are you saying?

Joseph  Waweru:   Okay,  I  wanted  to  say  that  especially  those  who  are  in  private  sector,  and  students,  sometimes  they

required to report to certain duties but due to their faith they are not able to attend such duties.

Com. Adagala:  ………we know this things.  We want you to tell us …………(inaudible)  I would like you to tell us,  you are

the one to tell us.  tell us how they should be protected…….(inaudible).  Just tell us how.

Joseph Waweru:   ah  the Constitution should guarantee  that  Seventh  Day  Adventist  have  that  right  and  should  attend  their

services as their faith demands.

Prof. Salim: Thank you very bwana Joseph Waweru for your views, you can now submit your memorandum to bwana George

Naholi  there.

Joseph:  Thank you

Prof. Salim:   Thank you.  Bwana Miringu Muriu Ng’ang’a.  yuko?  Karibu.  

Miringu Muriu:  Mimi naitwa Miringu Muriu Ng’ang’a.  Mapendekezo yangu yale nimeleta  nalete hapa,  ni kuwa,  ninaonelea

kama wakubwa wetu, yule rais atakaye kuja mpya awe akishikilia madaraka yake ya urais peke yake.  
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Com. Adagala:  Madaraka, yeye peke yake au madaraka ya urais peke yake?

Miringu:   Madaraka  ya  urais  peke  yake.   Asiwe  na  nyadhifa  mbili.   Asiwe  na  madaraka  ya  kuandika  kazi  mtu  yeyote

ampendaye.  

Com. Adagala:  Endelea

Miringu Muriu:  Hayo, naonelea yanadhoofisha nchi yetu.  Tuwe na mtu mwenye kuandika watu.  

Com. Adagala:  Endelea mzee.  Uzungumze, unamaliza wakati wako ukisimamasimama.

Miringu Muriu:  Rais wetu asiwe na cheo nyingine vile rais tuliye naye alivyo.  

Com. Adagala:  Kiti kingine kama?

Miringu Muriu:  Kama amri jeshi.  Mwingine apewe kazi hiyo.  Kwa sasa rais ni  amri jeshi wa majeshi ya nchi hii.

Interjection: -------------------------------  inaudible 

Miringu Muriu:  Hapana, Mwingine awe amri jeshi, achukuwe hayo madaraka yawe yake.  Mimi natoka hapo.

Com. Adagala:  Kama hujatoka hapo, sasa kazi ya rais itakuwa nini?

Miringu Muriu:  Kazi ya rais iwe kazi ya kuongoza tu.

Com.  Adagala:   Umetoa  kazi  ambazo  huzifanya,  appointment  hiyo  ya  Commander  in  Chief,  sasa  kazi  yake  itakuwa  nini?

Atakuwa akifanya nini?

Miringu  Muriu:   Atawale  watu  wa  nchi  hii.   Ukulima  wetu  wa  wananchi  wa  Kenya  upewe  wakulima.   Serikali  isiingilie

ukulima wa wananchi ya Kenya.  

Prof. Salim: Asante sana mzee, kuna swala moja la kutaka kufafanua uliyosema ili tufahamu bora  zaidi.  Dakika moja,  ngojea

hapo.

Dr  Korir:   Mzee  Ng’ang’a  umesema  kwamba  rais  asiwe  amri  jeshi  mkuu  na  huyo  awe  mtu  mwingine.   Sasa  huyo  mtu

mwingine atakuwa ni nani?  Na ni nani atamteua huyo amri jeshi mkuu.

Miringu Muriu:  Yule mkubwa wa majeshi apatiwe hiyo madaraka.

Dr Korir:  Na nani?

25



Miringu Muriu:  Na utawala.

Dr Korir:  Unajua sasa ukisema kwamba amri jeshi atakuwa mkuu wa majeshi, kama sasa Gen. Kibwana.  Sasa  nani atakuwa

mkuu wa majeshi. Unajua amri jeshi si mkuu wa majeshi,  na nani atamteua,  utawala gani?  Tafadhali,  wewe una mapendekezo

mazuri lakini tungependa kujua kama huyu ndiye atakua mkuu wa majeshi, sasa ni nani atakuwa mkuu wa majeshi?  Kama amri

jeshi mkuu atakuwepo, nani atamchagua ama kuteua?  Fikiria tu kidogo.

Miringu Muriu:  Atateuliwa na wana committee wale watakuwako wa rais.  

Dr Korir:  Sikuulizi tena.

Prof. Salim: Asante sana mzee kwa maoni yako. Tukiendelea mbele nitamwita Jane Muthoni.  Jane Muthoni yuko?  Jane,  Jane

uko wapi?  Hayuko,  basi  huyu ni muhimu kumsikiza  maana  tunafahamu  kwenye  hii  karatasi  yetu,  registration  form,  kwamba

huyu ni anahusika na walemavu.  Atazungumzia chama ambacho ni muhimu sana.   Ah tumezungumza habari  ya the disabled,  na

wale  walemavu;  yeye  ataka  semea  chama  cha  mentally  handicapped,  kwa  hivyo  twataraji  kuwa  atarudi  na  tutasikiza  maoni

yake. Na baada ya hapo tunaye Joseph Kimani. Joseph Kimani.  Karibu. Excuse me ni yule mzee alikuwa hapa 

Interjection:  I am representing the organization.

Joseph Kimani:   Nii maria ndinamo timaingi tondu maria moima ho nimarikitie kwario,  ndingituika  ati  no  njokere  mothe,  no

hari undu umwe, 

Translator:  Yale nitasema ni machache maana mengi yatazunguziwa na itazungumziwa, mimi yangu ni kuwa kuna shida moja

sijasikia ikitajwa. 

Kimani:  Ni  tondu  hari  thina  umwe  ucio  niguo  itari  ndiraigua  ukigwetwo,  mbere,  mbere,  mundu  anginyitwo  guku  ni  borithi,

igagwo  haha,  na  mbara  nyingi  muno,  na   undu  uria  wi  kihoto,  ni  mundu  anyitwo,  atwarwo  na  ihenya  toria  kwahoteka  athii

agatuirwo ni judge, 

Translator:   Kwanza mtu akishikwa na polisi,  anaweka kwa police post.  Haki  ni  kwamba  akishikwa  apelekwe  mara  moja

akashitakiwe, yaani awe charged.

Kimani: undu uria ungi, ni uhoro  wa  andu  aya  tuthuraga  either  ni  MP,  mbele  tumathuraga  no  magacoka  makarigwo  ni  wira

wao. Tugakienda kuhitukia tondu ni katiba turahitukia riu, 
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Translator: Jambo lingine linahusu MPs, tunawachagua halafu wakifika huko kwa bunge wanasahau kazi yao.  

Kimani:  Angikorwo ni ahatia ndaroneka emwega, akabutwo ona angorwo ni wa mwaka umwe kana ni mieri itandatu.

Translator: Kama hatekelezi yale wajibu uliofanya achaguliwe na wale waliomchagua, aondolewe,  hata kama ni kwa mwaka

moja ama miaka miwili.  

Kimani:  Undu uria ungi, ni uhoro wa magetha maitu ucio ni ngucokera.

Translator: Habari nyingine ni kuhusu mavuno: yawe maziwa, kahawa ama majani.

Kimani:  Ni kana ni iria kana ni kahua, kana ni machani, wa mbere,  mbere,  irutwo gwi thirikari,  na mbere ta board  ndiui  wira

wao, coffee board.  Magirirwo ni gukorwo mathiite biu.

Translator: Kama ni maziwa, kawaha ama majani.   Hayo  yaondolewe  kwa  Serikali.   Coffee  Board  mimi sijui  habari  zake.

Hao waondolewe kabisa. 

Kimani:  Na kahua gacokerio murimi tondo ni gake.

Translator: Na usimamizi wa kahawa irudishiwe wakulima maana ni yao.

Kimani:  Gutiri mundu ungihota kurima indo no aremwo ni gucitongoria.

Translator:    Hakuna awezaye kulima shamba halafu ashindwe kusimamia mazao yake.  

Kimani:  Undu uria ungi ningi ingithi kugweta, ni uhoro ucio wa migunda.

Translator:  Jambo lingine ni la mashamba. 

Kimani:  No wone mundu ena ika ta ngiri imwe, magana manana, na irariyo ni thiya, na aria angai marakua ni ng’aragu

Translator:   Unaweza kuona mtu yuko na hekari  mia moja au mia nane na huyo ni park  tu,  ama wanyama wa msituni ndiyo

wanakaa hapo, ilhali watu wengine wako na shida hawana mashamba.  Wengine wanakufa kwa njaa.  

Kimani:  Undu uria ungi ni uhoro wa ciana ni itigete thukuru niundu wa utongorerie muru.

Translator: Jambo lingine lahusu watoto kuacha shule kwa sababu ya uongozi mbaya.

Translator:  Ukwenda migunda ikwo atia?  

Kimani:  Gwikwo u-society, raia yone gwa kurima, no ti atunywo agurirwo.  

Translator:    Napendekeza yule aliye na shamba kubwa siyo anyangaywe, bali akubali kuuzia wale hawana.  

Kimani:  Undu uria ungi, ni mathibari, turaigua ndawa ni iroka, ni iroka,  na  turakua ni undu wa kwaga dawa,  tariu wathii haha

thibitari ino ihaha, ukwandikirwo ukerwo ukagure, ndiuma na maingi no macio.

Translator: ungetaka ifanywe nini?  
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Kimani:  thirikari irehe dawa, o iyo turaigua ni iroka tunengerwo tunyue.

Translator:   Anasema  Serikali  iwapatie  masomo  ya  bure.   Jambo  lingine  ni  la  hospitali.   Tunasikia  madawa  yako  na  huku

tunakufa kwa sababu ya kukosa dawa.  Ukienda kwenye hosipitali iliyo hapa karibu, unaambiwa uende ukanunue dawa.  

Interjection:  (Translator)  Ungetaka ifanywe nini?

Ile dawa tunasikia ipo, basi Serikali ituletee kwa hosipitali zetu.  

Com. Adagala:   Anaelewa hii elimu ya bure na dawa ya bure inatoka kwa ushuru wa wananchi.   Sasa  wananchi  watakuwa

wakilipa ushuru wa kutoa hayo.

Joseph Kimani:  Ii yumaga magetha-ini maitu.  Magoti mari turutaga.  Uguo niguo kuri.

Com. Adagala:  Okay sawa.

Prof. Salim: Thank you, asante mzee Joseph Kimani kwa maoni yako. Tukiendelea mbele tutamwita Stanly Gitau.

Stanely Gitau: Okay thanks, Constitution Review committee.  My view is on public education only.  I  am concerned with the

many young Kenyans who are  not making it to universities and are  from poor  backgrounds.   Does it mean every person who

doesn’t secure vacancies the university is a failure?  

Com. Adagala:  Young man you are going to give your proposal, not a long explanation.  There is nobody who doesn’t know

what the university situation is in this whole room.

Stanly Gitau:  I to propose that those people who usually get low grades, should be given credit to enable them be admitted in

the country’s middle  level  colleges  like  Kenya  Science,  KTTC,  Kagumo,a  medical  college,  even  Kenya  Polytechnic.   They

should  consider  the  students’  interests.  That  is  if  your  interest  was  in  medicine  then  you  go  for  medicine  degree,  if  it  is

engineering, then go to Kenya Polytechnic,  as  for education you should  go  to  Kenya  ScienceTeachers’  College  or  Kagumo.

Egerton University should cater for diplomas down to primary teachers college.  This trend should trickle teachers  colleges I do

believe there is money especially from people from well-off families.  They can always get opportunities in private colleges,  for

pararell degrees and pursue education. They can afford the fees.  We should care  about  average people  in education and those

from poor families.  Instead of current competition, people should merit to get to colleges.

Prof. Salim: Thank you very much Bwana Gitau.  You are basically worried about those who don’t get admission to university,
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and you feel that ways and means should be found to get them places into Polytechnics, colleges and so on.

Prof. Salim:  I am sorry.  I though you had finished.

Gitau:  Okay is a proposal 

Com. Adagala: I don’t understand your proposal.

Gitau:   I  was  saying  those  people  who  get  B-  should  be  admitted  into  diploma  colleges  and  below  instead  of  the  current

competition due to financial disparities, in our colleges.   Should be admitted directly because  in Kenya today if you get a B-  is

as getting an E because you are  taken to the market  competition or  financial government thing.  So  we consider  those with B-

and below to diploma and down to the certificates in order of merit.  Those who get B-  are  treated  the same as those who get

E.  they should get direct admissioninto middle-level colleges.  

Prof. Salim: Thank you, have you finished or you are still continuing?

Gitau:  I am through

Prof. Salim: ……..  (inaudible)  Asante sana Bwana Gitau I don’t know whether my colleagues have anything that needs to be

clarified?  Thank you.  Ragai Njoroge.

Ragai Njoroge:   Kikuyu dialect.

Prof. Salim:   Mzee huwezi kusema Kiswahili?

Ragai:  Siwezi, mimi najua Kikuyu.

Prof. Salim:   Na Kiswahili ni lugha ya kitaifa

Ragai:  siwezi, mimi sijakwenda huko, mimi nakaa hapa.

Prof. Salim:   Na unanijibu kwa lugha ya Kiswahili safi kabisa.

Laughter

Prof. Salim: Unajibu maswali yangu kwa Kiswahili safi kuliko changu.

Ragai:  Mimi nataka kuongea Kikuyu kwa sababu---

Interjection:  Prof.  Salim: Hata hivyo ikiwa utaongea Kikuyu nitakupa dakika tano badala  ya dakika kumi.  Zile  dakika  tano

nyingine zitachukuliwa na mtafsiri.
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Translator:   Naitwa  Ragai  njoroge,  na  kwetu  ni  hapa.    Nasema  Katiba  tunayotengeneza  izingatie  habari  ya  utu.   Maana

Mungu akiumba dunia hii, aliumba vitu vyote.  Halafu akaumba mtu.  Na  hakuna shida mtu anayepata   inayotoka kwa Mungu.

Nasema Serikali yetu ndiyo ya pili kutoka kwa Mungu, kwa hivyo inafaa kufikiria habari ya binadamu.

Interjection:  background inaudible

Translator:  Nataka Serikali ichunge mali ya wakulima maana kirauni imekosa nguvu.  Kirauni iwe na nguvu ya kulinda mali ya

binadamu, jasho langu mimi.  Nikilima halafu nitoe ushuru nataka nifanyiwe mambo yote nitakayo.  

Interjection:  ---------------------   inaudible 

Translator: Nikilima mali yangu iwe ikinifaidi. 

Translator:   (Kikuyu dialect)   Nasema,  sisi wakulima tumelima na Mungu amesema tukule jasho letu.   Amesema   wakulima

wakubaliwe wakule jasho lao ama mali yao iwafikie vizuri.  

Speaker:   Asante.   Mimi,  mimi ndiye  secretary  wa  CCC  na  ninawaomba   tafadhali  tukija  hapa  tuzungumze  lugha  ya  taifa,

sawa.   Badala ya kuja hapa tunapotezeana muda na tumesajili watu wengi sana  ambao  wanataka  kuongea,  hapa,  nao  maoni

yao yasikilizwe.  Tuko pamoja?  At least ujaribu.  Okay?  Halafu pale tumeweka announcement tumesema uzime mobile yako.

Tafadhali, kwa sababu inaharibu hii mitambo.  Sawa sawa, switch off please.  Tusipotezeane muda. Halafu, tutoe mapendekezo

tu, si shida, pendekeza.  Thank you.  

Prof. Salim: Asanteni.  Twasikitika sana maana ikiwa mwananchi anaweza kujua kuongea  kwa lugha ya Kiswahili hakuna haja

mtu kutafsiri.  Hivyo  hatutapoteza  wakati.   Sisi  tunafikiria  wakati  tu.   Ikiwa  tutamweka  mtu  hapa  kutafsiri,  it  means  double

allocation of time.  Na ikiwa lazima mtu atafsiri, itabidi kupunguza wakati wake.  Nafikiri tumefahamu.  Yule mzee alikuwa hapa

akuje tafadhali.  Tukiendelea mbele, I will call now upon Bwana Mr. Thungu Mwaura.  Bwana Thungu Mwaura,  yuko?  Alright

karibu.

Thungu Mwaura:   Jina langu ni Thungu Mwaura.   Maoni nilikuwa nayo moja kwa moja  yalitajwa  na  wazee  wawili,  kuhusu

kahawa na polisi.  Naongeza kuhusu chiefs and headmen.  Jambo la kushikwa na polisi: ikawa hapo kwenye kituo cha polisi ni

kotini, sijafahamu uhusiano uliopo kati ya polisi na mahakama. Yaani hiyo court  ya hapa polisi inashikana namna gani na polisi?

Hoja nyingine kuhusu  polisi,  hivi  sasa,  mtoto  wa  shule  akishikwa  na  kuwekwa  kwa  kituo  cha  polisi,  analala  hapo  kwa  siku

kama tatu au nne.  Huyo kweli ni mtoto wa shule?  Makosa ya huyo mtoto si yapelekwe kwa chief ndiyo chief ayatatue haraka

ndiyo mtoto aende kwa kazi yake? Jambo lingine ni juu ya chief pamoja na headmen.  Ukipata taabu unaenda kwa  headmen

ndiyo  wakusaidie.   Sasa,  headmen,  ukienda  kwao  kumjulisha  taabu  zako,  kwanza  watakwambia  toa  pesa  za  rambi  ndiyo
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wakusaidie.   Ukiwa huna pesa  ya kutoa,  taabu yako inaweza kumaliza kama mwaka hata pale pale kwa chief.    Haya,  sasa

ukiniangalia mimi, niko na nguvu ya kufanya kazi na kazi hapa kwetu ziko nyingi sana.   Nikienda kufanya kazi hiyo ikiwa ni mtu

kama wewe ataniajiri, kwa vile mimi nakuona u mtu mzima, hata habari ya pesa  hatuwezi kuzungumzia kwa sababu kwani mimi

ni mhitaji.  Naenda  nikafanya hiyo kazi,  nikimaliza hiyo kazi unaanza kuniambia ni watu wengine wananilipa.  Mtu  kama  huyo

ambaye anaonekana ni mtu anaweza kusaidia watu, yafaa Katiba mpya ibadilishe hayo.   Kunayo kazi moja nilifanya hapa kwa

darasa  niliyopewa na chief huyu wetu.    Nilifanya kazi hiyo kwa siku tatu,  kisha nikaenda kwake anilipe.  Alinipatia maamkuli

ndipo akanieleza nitalipwa na watu wengine.  Mtu wa heshima ambaye ni kiongozi haifai awe na tabia hii.

Prof.  Salim:  Asante  sana  bwana  Thungu  Mwaura  kwa  maelezo  yako  tumefahamu  mengi  uliyoyasema  lakini  kuna  moja  au

mawili tungependa ufafanue. Hebu ngojeni bwana.  Twataka ufafanue tufahamu zaidi.  Hii habari  ya police iliobadilishwa ikawa

ni court  tunafahamu.  Hata ile ya watoto  ambao wanashikwa wakawekwa siku nyingi tumefahamu.  Lakini headman  unasema

kwamba hakupi msaada mpaka ambapo utampa kitu kidogo.   Sasa  ungependelea tufanye nini habari  ya  headmen.   Tuondoe

kabisa mambo ya headmen?  Au 

Interjection:  (Thungu)  tafadhali aondoke kabisa 

Prof. Salim: Waondolewe kabisa?

Thungu:  ndiyo.

Prof. Salim: Haya.  Na unataka ifanywe na nani  badala ya headmen?  Kazi ya kutatua matatizo ya wananchi.

Thungu:  Court

Prof. Salim: Court yenyewe?

Thungu:  Ndiyo

Prof. Salim:   Haya.

Background:  noise

Prof. Salim:  Na  ya pili habari  ya kazi,  hatukufahamu vizuri.  Unasema kwamba unafanya kazi hapa na pale  lakini  wakati  wa

kulipwa mwenyewe anafanya hivi na hivi na hulipwi baada ya kumaliza kazi.

Thungu:  Ndiyo

Prof.  Salim:    Au  unasema  kitu  kingine?  Sitaki  kutia  maneno  katika  mdomo  wake,  wako.   Hatuna  ruhusa  sisi,  tunataka

kufahamu tu, unasema nini hasa habari ya kazi kwa ufupi.  

Thungu:   Nasema watu kama hao wanaotupatia kazi,  tutafutiwe njia, na Katiba mpya. Mtu kama huyo  akitunyanganya  pesa

tujue mahali pa kwenda kushtakia.  Kwa sababu hiyo kazi nilifanya hapo kwa darasa, sikulipwa.
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Laughter

Speaker:  Sasa unamaanisha ya kwamba kazi ulipewa na chief kukawa na broker  katikati  yako na chief.  Sasa  inakuwa pesa

inapitia kwa broker na chief anakwaambia ulipwe na mwingine?

Thungu:   Hapana.   Hiyo kazi ilikuwa ya  watu  wawili.   Mimi  na  chief.   Naye  chief  ndiye  alitakiwa  anilipe  yeye  mwenyewe.

Baada ya kumwenea anilipe, akakataa akaniambia, nasikia unalipwa na watu wengine.

Speaker:   Oh what is trying to say ni kwamba the chief is too senior hana mahali ya kumpeleka akimnyanganya pesa.   So  a

way should be formulated ya kushtaki chief.

Com. Adagala:  We have asked him, headman aondolewe?

Thungu:  nani

Com. Adagala:  Headman

Thungu:  Headman?

Com. Adagala:  Mh

Thungu:  Yaani head--

Com. Adagala:  No nataka tu useme ndiyo au la.  Headman aondolewe?

Thungu:  Headman siyo aondolewe.

Com. Adagala:  Lakini awe na mahali pa kushtakiwa

Thungu:  Ndiyo.

Com. Adagala:  Na watu wote?

Thungu:  Ndiyo

Com. Adagala:  Okay.

Speaker:  Sawa wale wote ambao ni chiefs, sub-chiefs, D.O. wakubwa wetu tuwe na mahali pa kuwashtaki?

Thungu:  Yea.

Speaker:  Okay

Prof. Salim:  Asante sana bwana Mwaura.   Nikiendelea mbele,  yuko  mwananchi  ameandika  jina  lake  hapa  lakini  hakusema

anatoka  wapi  na  atataka  kutoa  kitu  gan.  Nafikiri  amekuja  kusikiza  tu.   James  Roria,  umekuja  kusikiza?   Lakini  hukusema

unatoka wapi?  Sawa so unataka kutoa maoni kwa mdomo?  Haya karibu.  Na utupe box number yako.

James Roira:  78 Ruiru.

Prof. Salim:   78 Ruiru?  Uko pamoja na bwana Hamphrey Karanja, box moja?  Haya.
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James  Roria:   My  name  is  James  Roria  Kuria,  na  nimekuja  kutoa  maoni  yangu.   The  first  thing  is  the  Constitution  to  be

reviewed within a given time and I propose  20 years  time.  We should have a gathering  like  this  one  here.   The  second  one

concerns the powers of the heads.  The President,  the vice President,  the ministers or  all the heads of all the institutions should

be checked regularly, within a given time and I propose in five years’ time. We are messing because of the leadership in Kenya.

  ……….(?) This should be investigated. The public should be directed as to where they should report  the leaders  so that they

are prosecuted.   This is because  the powers  of the leaders  in this country are  so much feared so much to the  extent  that  you

cannot report them.  We need also to have fair and free elections so that we can have the leaders who are capable of leading.

Speaker:  Okay, carry on okay okay.

James Roria:  The other thing is about  crimes.  We should give priority to certain crimes like corruption in terms of carrying

the highest penalty because  that is of the mess  in  the  running  of  this  country.   Corruption,  smuggling,  drugs  abuse  should  be

taken seriously because they are the roots of all the evils in our country.

Prof. Salim:   Is it drug smuggling or drug, you said drug what?

Roria:  Drug, drug smuggling or Drug abuse.  

Prof. Salim: Which is its there are two different things.  Drug smuggling is one thing, drug abuse is another.  

Roria:  I am just giving an example like drugs.  I am talking about crimes like corruption 

Prof. Salim: Drug abuse is like when I can smoke a lot.  If I drink a lot that is also drug abuse,  if I  use bhang a lot that is drug

abuse.  So is that the sought of crime you are  talking about  or  you are  talking about  people  bringing in drugs here and spoiling

our young people?

Roria:  Yes.  Smuggling drugs in our country, which are spoiling the young people in our country.  that is illegal in Kenya.

The other thing is about the taxes deducted from our income.  Taxes should be paid fairly by everybody.  If crimes are  checked

properly we will not have any defaulters in tax payment  Taxes  should be paid by everybody.  

Prof. Salim:   Otherwise you want us to take action against taxes……..(?)

Roira:  Tax Should be taken seriously.  

We should have free education from standard one to standard eight so as  to eradicate  illiteracy in our country.  Also we need
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free education in government schools for all those who have performed well and also free education in the university.  All these

levels should have free education;  primary, secondary,  government  institutions  of  learning  and  all  the  government  universities.

Free education so that we can have a good base for our country.  The next point is about free medical services.   We should get

free medical services in all the government institutions or  health or  the government hospitals’ medical services should be  given

freely, without charges.  If taxes are going to be paid in the right way.  The last point, is the distribution of land. I suggest that the

land in Kenya should be distributed properly and my proposal  is this:  We should have nobody without land or  owning below

one acre.  If he is a Kenyan he should have a minimum of one acre.   This can either be  provided by the government or  there is

another channel for allocation.  I  suggest no limit to the number of acres  that you can own because  it will depend on you and

your interest.  May be you are a farmer, and you would like to have thousands, and thousands and as long as you pay taxes and

you utilize the land properly there should be no limit that should be given.  But everybody should have at least an acre.  

Interjection:  Prof. Salim: You said the last one.

Roria:   There  is  one  I  have  remembered,  it  is  about  employment.  The  government  should  look  for  employment  for  all  the

people.   By distributing land properly everybody will have an activity to do.   So  with the employment they would  ensure  that

everybody has got something to do.   Even those in private business,  should be headed by the government so that they can be

able to start their own work.

Prof. Salim:   Asante sana Bwana James Kuria, hebu bakia hapo kuna swala moja mbili ya kufafanua?

Com. Adagala:  You are saying that there should be no upper limit for land.  No limit, anybody can have land?

Roira:  In my opinion that is, yes.

Com. Adagala:  Now what is that if that land is being got in a manner, which is criminal.

Roria:  If crime is checked this will not arise

Com. Adagala:  You see, nothing should be done about people who grabbed land?

Roira:  I think---

Com. Adagala:  Only the future should be different

Roria:   I am talking of the future because  when we try to look backwards  we might reveal so many problems that might not

make us proceed.  So I feel that today the government should look for ways and allocate everybody land, and those with land

will not get any allocated to them.
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Prof. Salim: Thank you very much bwana James Roira Kuria for your views, we now call bwana Hamphrey Karanja.   Is  he

here?  Bwana Karanja you are also giving us oral views, maximum ten minutes.

Hamphrey karanja:  I  am Hamphrey karanja,  from Komothai Location,  Gathogo sub-Location.   Nitakayo  ongea  ni  kuhusu

bank.   Mtu akitaka kutengeneza bank anafikiria akiwa mbali, kisha analeta mfano wa bank,  kama hapa  kwetu.   Tulikuwa  na

bank hapa ambayo ilikuwa kama mfano kwani mtu alikuja nayo hapa mpaka akakaa  nayo  miaka  miwili.   Baadaye  alichukua

mali ya wakulima yote,  wakapata  hasara.  Sasa  jambo kama hilo tunataka  lichunguzwe  vizuri  na  Serikali.   Ikiwa  mtu  anakuja

kuweka  bank,  huyu  mtu  achunguzwe  vizuri.   Ibadilishwe  kama  ana  pesa  ya  kutosha  ama  ni  njia  tu  anatafuta  ya  kuja

kunyanganya watu pesa zao.  

Pili, ni kuhusu hali ya importation ya vity kama maziwa kutoka ng’ambo.  Hali  kama  hiyo  ya  maziwa  inatatiza  wakenya  sana

sana.  Ningependekeza ikiwa itawezekana, wakenya idhihirike vizuri maziwa yao ni kiasi gani, imetosha wananchi ama hapana.

Ikiwa haijatosha,  kile kiasi kilichobaki ndiyo yatoshe iwe imported.  Lakini sio kuleta bidhaa vya kuruga biashara ama  kazi  ya

wakulima hapa.  

Tatu,  ni  kuhusu  hosipitali.  Kwa  kweli  Serikali  inaleta  madawa.   Lakini  ikishafika  katika  hosipitali,  inakuwa  ni  shida  sana

mwananchi wa kawaida kupata.  Baada ya kuletwa hatujui inakuwa namna gani.  Tungependekeza kuwe na security.   The one

who can follow that medicine mpaka hapa.   Kuangalia kama dawa inafikia watazamiwao au vipi. Kuhusu license za  biashara.

License  wakati  huu  ukienda  ng’ambo  ile  ya  Gatundu  ama  mahali  pengine  utakuta  license  ya  maduka  haya  ni  tofauti.   Sasa

tunashindwa kama hapa ni sawa na ng’ambo ile.  Unaweza pata mtu analipishwa 3,000  shillings, ukienda mahali pengine katika

Kenya hii tu,  utakuta huyo mtu anaitishwa 2,500 shillings.  Sasa  tunashindwa kama ni local government inafanya hiyo kazi ama

ni watu ambao wamechaguliwa hapa?  Kama hapa Kigumo ukienda utakuta license ni shilling elfu tatu.   Ukienda mahali ingine

kama ng’ambo ile, unakuta kuna mwingine ambaye  with  the  same  business  analipa  2,500.   Ningependa  hili  liangaliwe  vizuri.

Tujue waziwazi kama hapa mahali iko remote namna hii, ni kiasi gani cha pesa tutakacho toa.  Haya yapangwe vizuri.  

Lingine lahusu education na kazi.  Kuna mzee mmoja ameongea hapa kuhusu hali ya kazi.   Mtu anafanya kazi hadi afike miaka

hamsini bali hataki kuenda retire.  Anahonga ndio aendelea ilhali tuko na vijana wasiofanya kazi, wamesoma, wamemaliza, bado

tunakaa  nao  hapa.   Jambo  kama  hilohiyo  ndilo  ningependekeza  Serikali  iangalie  vizuri.   Mtu  akimaliza  miaka  yake,  basi

awaachie watoto wale ambao wako na ujuzi huo.  Nafikiri yangu…………*tape stopped*

Hamphrey :   …………..  wakati  ya  kuanza  mwaka  wa  1960,  tulichagua  chief   Wananchi  walichagua  chief  hata  headmen.

Sasa, tungependekeza chiefs waletwe hapa tuchague wenyewe hata headmen, ndiyo tujue kama yule mtu anatosha ama hatoshi

kuwa kiongozi.  Lakini sasa inakuwa mtu analetwa na anaingizwa pale.  Anakuja anafanya ile kazi ambayo.

Prof. Salim:    Asante sana Bwana Hamphrey Karanja  kwa maoni yako ni wazi kabisa.  Tumefahamu kabisa lakini sijui kama
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wenzangu wanataka kukuhoji kwa jambo lolote.  Dr. Mosonik.

Dr.  Mosonik:   Nilitaka  kuuliza  tu  kuhusu  kuwapatia  vijana  kazi,  na  wazee  kuenda  retire.   Sasa  ni  kwa  umri  gani  wa

retirement?

Hamphrey:  Kawaida tunasikia mtu akifika 55 years, anapewa retirement na anakwenda nyumbani.  Hapo badala  ya kwenda

nyumbani anarudi mlango wa nyuma, anapeana 50,000 anaendelea na kazi.  Hayo ndiyo mimi nataka Serikali iangalie.  

Dr.  Mosonik:   Unajua  kwamba  una  fursa  ya  hata  kubadilisha  hiyo  miaka  hamsini  na  tano  ama  kuongeza  ama  kufupisha.

Hamsini na tano ni  kwa ajili gani?   Pengine wewe umefika hamsini na tano na ungeweza kuendelea---

Hamphrey:   Sababu  ni  hii.   Ukiangalia  katika  Lokesheni  hii  tuna  vijana  ambao  wamemaliza  shule  na  wako  hapa  bado

wanazunguka.   Wewe uliyefanya kazi for 20 years  bado  unazidi tu.  Kwa hivyo ungewacha hiyo kazi upatie huyu kijana naye

pia awe na foundation mzuri.  

Prof. Salim: Asante.  Tumemaliza.  Thank you very much.  Bwana James M. Mwangi.

James  Mwangi:   Yes,  my name is James M. Mwangi, and  I  come  from  here  Kigumo  in  Githunguri  sub-Location,  Kiambu

District.   Mine is in written form so I will take  few minutes because  I have  nine  points.   One  of  the  problems  we  are  having

concerns this agricultural produce.  I suggest that farmers should given a free hand to market  their own produce.   For  example,

I am having crops-I have some coffee.  If I want to take my coffee to this open air market,  the government should not interfere

because  they  never  assist  me  in  the  agricultural  activities.   So  the  government  should  not  be  interfering  with  the  farmers’

marketing of their produce at all.  

The other point is about  the presidential  post.   Now we have the Constitution that states  very  clearly  that  a  President  should

serve two terms of five years  each.   I  would suggest that  ministers  also  should  also  serve  two  terms  of  five  years  each,  and

when the President  is going those ministers who have served for ten years  should  also  go  with  that  President.   Then  we  can

bring another generation of ministers who will head the next government.     But we should not be  retaining  ministers  who  are

serving for 20 years or  thirty years  since they are  doing nothing.  The age of those people:  we should not have anybody vying

for the presidency who is above 70 years.   What  will he do for us?   That  person  is  aged.  We  have  the  young  people  who

should  be  given  that  priority  of  vying  for  that  post.   I  suggest  that  the  age  bracket  should  be  between  30-60  years  for  the

President.  Also concerning ministers, we should not have a government which is appointing ministers who are  over 70 years,

because  they  won’t  benefit  us.   Here,  we  have  young  and  educated  people  who  should  be  appointed  to  those  posts  of

ministers.  We should also consider  the education level of the Parliamentary aspirants.   I  am suggesting that any minister to be

appointed  in  the  government  should  have  a  university  degree  from  a  recognized  university.  We  should  not  have  illiterate
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ministers who are being appointed just because of political reasons.  

We still have this problem of the provincial posts.   Like now we have a Provincial  Commissioner  in  Nyeri.   We  also  have  a

D.C.   I am suggesting that those provincial posts,  all levels should be scrapped  because  now they are  consuming  government

money.  Why should we have a provincial representative in Nyeri  and have a D.C too.   We should concentrate  on the district,

on  councils  for  rural  development  whereby  everything  should  be  completed  at  the  district  level.   The  highest  level  in

administration should be at  the district  level.  I  am suggesting that we should not  scrape  the  provincial  administrators,  but  we

should  have  a  body  of  interviewing  these  people.   The  current  system  whereby  they  are  interviewed  by  the  District

Commissioners and D.Os is a corrupt one.  You will end up in a Location where a chief will be  appointed on political grounds.

It is a system where Kanu people  are  interfering with the appointment process,  the D.C.  is also interfering. In a  location,  you

have an under qualified chief, whereas the required people  came  for  interview.   I  recommend  that  a  neutral  body  should  be

conducting  those  interviews  for  provincial  administrators,  be  instituted  in  the  office  of  the  President  and  they  should  not  be

interfered with by D.Os, D.Cs and Kanu people.  Otherwise you will have a chief, who will be  serving the interest  of the Kanu

people only.  Some powers of the President should be trimmed.   For example this powers  of dissolving Parliament at  will. We

should have a Parliamentary calendar on how the Parliament is running and its effectiveness, it shall dissolve at this time.  But we

should  not  have  a  President  who  is  dissolving  Parliament  at  will.   That  one  should  be  abolished.   We  still  have  these

Parliamentarians, who go to Parliament for three or  four  hours.   These  people  should  serve  like  civil  servants.   They  should

serve for five days per  week,  from Monday to Friday and eight hours per  day.   Their  other  activities,  shall  be  conducted  on

Saturdays and Sundays like other civil servants.  

The other point is about  corruption in the civil service.   The  practice  of  corruption  will  remain  as  long  as  the  Government  is

paying civil servants low salaries.   I  suggest that civil servants should be given high salaries including teachers.   We should not

have Parliamentarians who are  sitting there and allocating themselves salaries.   We should  have  a  body  for  the  civil  servants,

which should consider the salary of civil servants, and be reviewing the same.  That is only when we can end this corruption in

the civil service.  

Government colleges like Kenya MTC, Teachers  Training Colleges should have a  board  like  the  university  admission  board.

We know that to join the university you have to have a ‘B’ or a B+ but they admit only those who are  going to university up to

B+.  Where do they put the others with B-, with C+, where do they go?   They say that you are subjected to interviews.  These

interviews in these government institutions are full of corruption.  So we will end up having those who will be admitted.

Prof. Salim:  Tafadhali we know the problem, tell us what you suggest.

James  Mwangi:   We should have a board  like the university board,  which will be  admitting the students  depending  on  their

qualifications.  
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Prof. Salim: Thank you very much for your views.  Please stay there in case there is anything to be made clearer

Com. Adagala:  The university admissions board  is essentially dealing with: the number of students and the money which has

been allocated by the government,  and how it should be distributed.   It  is a kind of meritorious scholarship body.   When they

cut off, it is the money that they have received,  this is how many people,  not  even  B+  or  B.   It  is  a  good  idea,  a  board  for

admissions.  Again that one will be according to the -- I don’t know if you want it to be there. 

Interjection:  (James) qualification of an individual 

Com. Adagala: No government funding.

James Mwangi:  (A Government funding board).  But,  the students whether they will pay,  it doesn’t matter.   But they will be

admitted into those colleges depending on their qualifications.

Com. Adagala:  Okay.

Prof. Salim: Asante sana.   Thank you for your views.  You hand in your memorandum. We now call bwana Peter  Kangethe

Njau.

Peter Njau:  Yes I am Peter  Kangethe Njau,  CCC Secretary  for Githunguri and these are  my personal  views, they need not

necessary reflect the  wishes  of  the  citizens,  they  are  personal.   Am of  the  view  that  we  should  have  a  locational  arbitration

council.  It should be the most junior court in the country.  It should have:

a. A legal officer who is a qualified lawyer,  the  Locational  chief  who  will  be  an  X-official  member  and  five  elders  who

know the area well. This is for arbitration of the problems that might arise and dissolving of the local district.   They will

be having power to summon law breakers.  

b. On government, I am of the view that all the ministries should be constitutional.  Clearly written in the constitution.

c. On ECK, it is my opinion that it should establish a civic education wing, which should be working in the election year,

i.e. the 5th year of election. I am also suggesting that ECK establishes the exit poll like the one we hear of in America.

Exit poll will help in minimizing or  completely erasing any  corruption  that  may  come  during  elections  or  what  we  call

rigging.

d. Counting should be done at the polling station and we should always use transparent  ballot boxes.   On political parties,

I recommend that the government provide an office in every constituency for the official opposition with two officers: a

secretary and an information officer.

38



e. The government: Their work will be mobilization and promoting democracy

f. Government should provide vehicles, security, higher pay and other privileges given to the ruling party cabinet  ministers

for government shadow ministers.  That is official opposition shadow ministers. 

g. On basic rights, I would like to add that our Constitution should have a clause for euthanasia, mercy killings.  

Interjection:  inaudible

Peter  Njau:   A qualified  doctor  would  recommend  to  the  high  court  for  such  an  action  and  if  the  victim  is  in  a  comma  or

unconscious then the next of kin can find such a recommendation for mercy killing.  

Prof.  Salim:  Thank  you  very  much  Bwana  Peter  Kangethe  Njau  please  wait  there  just  in  case  any  query  for  clarification.

Com. Adagala, question?

Peter Njau:  On government, about shadow ministers, and office in every constituency?

Prof. Salim:  May be point no. 2.  Can you check no. 2 there.

Peter Njau:  Yea it is about shadow ministers.

Prof. Salim: No.   It is duties. You said something like ministries should have their duties specified in the Constitution.

Peter Njau:  Oh in the Constitution, yes.  They should be clearly written in the Constitution.

Prof. Salim: Okay

Peter Njau:  Yes.

Prof. Salim: Thank you very much bwana Peter Kangethe Njau for your views, 

Peter Njau:  Welcome

Prof. Salim:   we next move to bwana Charles Githinji.  Charles Githinji.  You have a presentation right, a memorandum

Charles Githinji:  Eh mimi naitwa Charles Githinji.

Prof. Salim:   Ah una memorandum bwana Charles?

Charles:  Ni ndogo.

Prof. Salim: Unayo.  Siyo?  Utatupa memorandum? Utatupa

Charles:  Usiniharakishe.

Prof. Salim: Aha nasema hapa---

Charles:  eh mimi nataka---

Prof. Salim: Okay let him go.
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Charles:  anasema?  Nataka  kusema habari  ya ile “miteti”, ile inawekwa na Serikali.   Miteti  inaharibia  watu  mashamba  yao.

Hauna mtu anakwenda kungumza hali ya miteti.  Nataka  hiyo “miteti” iwekwe kwa daraja  na hiyo mashamba ya watu.   Hiyo

“miteti” iwekwe kwa vile ni mteremko, wanaharibia watu mashamba yao.  

Speaker:  “Mteti” ni ile Serikali inaweka kama njia ya watu?

Prof. Salim: Bwana Charles Githinji “mteti” ni kama mashimo marefu hivi?

Charles:  Ni kama njia ile iliwekwa na Serikali ya watu ya kupitia kwa miguu

Prof. Salim:  (laughter)  Na ni kama shimo, si?  Eh ni njia ndogo

Charles:  Njia ndogo

Prof. Salim: Njia ndogo, paths footpaths.  Sawa. 

Charles:  Na inasumbua watu wale wanapakana na hiyo “mteti”.  Kama ni kwenye mlima, watu wanapitia mashamba ya watu.

Prof. Salim: ah okay

Charles:   Nasema  hizo  ziwekwe   ngazi,  watu  wakapande  wasiingie  kwenye  mashamba  ya  “Mwaki”.   Na  huko  kwa  mto

waweke daraja nzuri, kwani mvua ikinyesha maji kama inaa---

Com. Adagala:  Unajua hii si soko, hii si soko tafadhali hayo mambo yote mazungumzo ya chini yatahitalafiana na mitambo na

mambo yake haitasikika.  Kwa tape hii sauti yenu itakuweko.  Tafadhali tuheshimiane na tuvumiliane.

Charles:  Hayo  ndiyo  maoni  yangu  ya  “mubeteti”.   Ya  pili,  inahusu  mzee  wa  kijiji.   Anafanya  kazi  sana  usiku  na  mchana:

anatumikia  headmen,  chief,  polisi,  wanatumikia  pamoja  na  watu  anaokaa  nao,  naye  hana  mshahara.   Anafanya  kazi  kwa

kujitolea.  Mimi naonelea huyo mtu apewe mshahara,  hata kama ni ndogo na apewe uniform na  kitambulisho  cha  ya  kufanya

kazi ya Serikali. 

Ya tatu hapa duiniani naona watu wanachimba mashimo mingi sana  ya  maji  na  iangaliwe  kama  maji  ni  mzuri.   Napendekeza

hayo maji yakapimwe, kwa sababu tunashikwa na ugonjwa wa Malaria na typhoid.  La tatu, siku hizi watu wanakufa sana,  kesi

za family za mashamba zimejitokeza.  Ukienda huko kwa court, zinawekwa kama miaka ishirini. Watu wanakwenda hata kama

siku nne tano kwenda huko kila mara zinacheleweshwa ilhali ni za family.  Maoni yangu ni kuwa Serikali ifanye hiyo kesi   kwa

muda kama wa miaka miwili.

Interjection: Prof. Salim:   Can we kindly have silence at the back so that we can concentrate on what he is saying.

Charles:  Watu wanakufa bila kuwagia watoto wao.  
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Prof. Salim: Asante sana.  Tumefahamu.  

Com. Adagala:  Toa maoni tu kidogo. Kuna mambo mengi kati  ya familia na mashamba. Inaonekana ya inatokea upande wa

wanaume.  Gawa mashamba, hata muwe mukishirikiana kwa sababu haya yanaleta vita kwa upande wa akina mama au upande

wa  watoto.  Inaonekana  hapo  hata  ikisemwa  kwa  Constitution,  lazima  mtu  mwenyewe  ajisajilie  na  watoto  wake  ili  akifa  au

mkewe, itatatuliwa.

Prof. Salim:  Asante na Peter  Kangethe Njau kwa maoni yako,  ah sorry bwana Charles Githinji,  pole  sana.   Na  nikiendelea

mbele nitamwita bwana Wangocho Joseph Wangocho.  

Joseph Wangocho:  Thank you.  My name is Wangocho and I am a Kenyan.  These are  my views.  Let the new Constitution

have a preamble.

Dr. Mosonik:   Excuse me, you said you are Wangocho and ?

Josheph Wangocho?  Joseph

Dr. Mosonik:   and then you said you are what?

Joseph:  A Kenyan by birth

Dr. Mosonik: A Kenyan?

Joseph:   yes sir

Dr. Mosonik: We do not expect anybody else here.   Are you from here or  you were just passing by?  Because we came to

Githunguri Constituency to hear the people of Githunguri you see what I mean?  

Joseph:  Alright

Dr Mosonik:  If you are just passing by you can say I was greeting you and then sit down.

Joseph:  That is not the case I was just trying to introduce myself

Prof. Salim: But may be I think along the same line, if you have given us a Nairobi address. Is this your home area?

Joseph:  Yes sir

Prof. Salim: Tumekubali?  Mnamjua bwana Wangocho?

Backgound:  ----------------------------------  inaudible

Prof. Salim: Nani anasema ndiyo?  Inuka tafadhali

Background:  naam 
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Prof. Salim:    Lakini naona jamaa wote hao wengine hawana hakika  kuwa wewe watoka hapa.   That is one  witness.   Any

other witness?  Alright.  Mnamjua?  Haya asanteni.  Samahani bwana Wangocho, wajua ukianza kusema I am Kenyan unatutia

shaka. (laugh)  because we are assuming everyone here is a Kenyan, so don’t put any doubts  in our minds. And I am sorry we

had to check these things because we are here we want to speak to or get other views from this area.

Joseph:  Sorry for those----------

Prof. Salim:  If you belong to another area  you should give us views in that area,  where our colleagues are  all over the  place

now, all over the province.  Asante endelea

Joseph Wangocho:  Sorry.  Well these are my views.  We need a preamble in our Constitution.  We Kenyans wish to have a

state where rights and the freedom of all citizens will be respected.  We Kenyans envision a state where justice will prevail.   We

Kenyans envision a state  which will maintain a peaceful relationship internally and externally.  May peace,  freedom and justice

reign forever in this land.

The second point, is about the qualifications for a President.  He or  she should be above the age of 30 and a limit of 60 years.

He or she should not be necessarily an elected member of parliament.

Interjection: --------------------------------------  inaudible

Joseph Wangocho:  a cealing of 65, 65 years yea.  65.  At the same point he should elected by majority---

Interjection:   (Com.  Adagala)  You  cannot  say  necessarily  because  we  are  going  to  set  up  a  system.  So  you  have  to  say

whether he will be a member of Parliament or not a member of Parliament.

Joseph:  Either way.  He or  she should have at  least  a university degree.   On the land issue:  Land must be  made affordable

and available to every citizen of this nation.  I  propose  an individual should have at  least  of 30 acres  in areas  with  agricultural

potential and 100 acres in marginal areas.  Let all general boundaries be  converted to specific boundaries i.e.  the land patterns.

I don’t want us to have a situation where some boundaries are general and others specific.   Let there be  a creation of database

for all land in Kenya.  

Background: --------------------------------------------------------   inaudible

Joseph:  A database, containing among other things ownership, acreage, and locality etc.   This information should be available

to every Kenyan.  One the issue of worship:  I  do  not see  a problem if anyone or  any citizen worships anything that he or  she
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thinks is his god be it a frog or a snake or Whatever it is.   Let your form of worship not tamper with the freedom and rights of

other citizens e.g. let us not have people coming around with 1000 watts public address systems next door and sing thier kind of

things.  More desire on vision, lets no one asking anyone’s blood in the name of making may be a sacrifice or something.  

Com.  Adagala:   Ah  you  know  freedom  of  worship  also  involves  as  you  said  respect  for  others’  worship.   if  you  are  say

Hindus, to whom a cow is sacred, what will call that?  They have a right?

Joseph:  We have a right to worship anything or whatever.

Com. Adagala:  Okay, now you had first of all said land should be affordable. You know there are some countries where land

is not sold or bought. There is this idea that land is equivalent to money and this is what you have put here its your view, but I

just wanted to let you know that there are  places where land is not sold or  bought but it is just used.   You take,  you use and

you don’t own it.  Okay?

Dr. Mosonik:  Let me just ask, you said there should be total  freedom of worship without interference with others.  Then you

said you don’t care  if it was a frog or  a snake which you are  worshiping.  Could you make a specific comment on something

that a lot of people talk about called devil worship?

Joseph:  Yes.  If one wants to worship Satan or Lucifer the devil whatever name you may call him.  Let them do it provided it

does not interfere with anybody else negatively or positively, whichever the case applicable.

Prof. Salim:  Thank you very bwana Wangocho.  I had the query to ask  about  boundaries,  it  didn’t  come  out  clearly  to  me.

What exactly did you say about boundaries?

Joseph:    This is how ---------(inaudible)  are  demarcated.   We have general boundaries,  which don’t have a specific line  of

marking the two boundaries. We also have specific boundaries where we have a line determining accuracy.  Let us do away the

general boundaries.  Lets have specific boundaries.  This I think, will prevent so many cases that is, land disputes.

Com. Adagala:   Let me just ask  on freedom of worship.   Out of the whole enterprise of worship is to convert  other  people

one’s religion or  to persuade them to join, is that interference?  Because if you are  of a different regularity. If this is a Muslim

and I am trying to convert him to become a Christian, or is trying to convince me to become Muslim, is that interference?

Joseph:  Yes, I think that should be infringing on my freedom of worship.

Com.  Adagala:  So then it means everybody is actually guilty?  Because everybody is trying to pursue it.
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Joseph:  Yes.  We are all guilty.

Prof. Salim:  That is a very interesting line can I just pursue it a little?  So are  you against a Christian  from  any  denomination

standing up at  the corner  in Nairobi’s Jivanjee Gardens or  something and preaching, not necessary to a particular person,  but

generally to anyone who cares  to listen.  Is  that an infringement of anybody’s right?  I mean you have the right to listen or  not

listen.  Is that wrong?

Joseph:  If preacher X did not come to me and start telling me about his religion, ---

Interjection:  (Prof. Salim) But I can do it and you can walk past  and you are  free to move.   He  is  not  saying  stop  bwana

Wangocho and listen to me.  I see  you passing there in a hurry stop and listen to me, you are  wayward;  you are  wasting your

time, come and join my religion.  Is  that wrong?  Which is wrong?  Those are  two different things.  If he calls specifically and

says join my religion, that it  one  thing.   But  if  its  preaching  in  general  not  necessary  to  anybody,  even  to  an  empty  Jivanjee

Gardens? 

Joseph:  There is no problem in that.  But you know the kind of noises they make.

Prof. Salim: Well that is different that is pollution of sorts.  It  is not interference with religion.  Alright, anyway, thank you very

much.  It is just by a way of clarifying issues.  Asante

Joseph:  Thank you.

Prof. Salim:  Ah  tukiendelea  mbele  bwana  Boniface  Kimemia.   Boniface  Kimemia.   Interestingly  you  came  in  together  and

registered together hence you know him.  

Boniface Kimemia:  Thank you very much.  I am Mr. Boniface Kimemia and I have the following proposal.   One concerning

education.   The present  system of education 8-4-4  system should  be  abolished  and  replaced  with  the  former  system,  that  is

where we have the advanced level.  Still under education,  Kiswahili should not be  compulsory and it should not be  a national

language.  The National language should be English because it is recognized internationally.

My second  point  concerns  constituencies.   These  should  be  based  on  population  and  other  factors  like  geographical  area

should be subordinate to population. A constituency should not have more that 30 persons, that is those who have majority age,

18 and above.  
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On provincial administration:  all provincial administration from the P.C  to the assistant  chief should be abolished,  and replaced

by village elders. The village elders shall be elected by the citizens of that particular village.  They will perform the duties of the

provincial administrators and they will be one person from the given district,  elected by members of that particular district  who

will be supervising the work of the elders.

Concerning the President.   He or  she should not be  above 75 years,  should perform the duties,  which  he  is  assigned,  except

being the commander in chief of armed forces.  He should not appoint  ministers and assistant  ministers.  AG Attorney General

should be elected by majority vote but not be appointed by anybody,  may it be  the President.   He shall perform his duties and

there shall be  a committee formed on which he shall be  an ex-official.   These  the  committee  shall  be  formed  by  members  of

different districts.   Will submit one member recommended by the members of that particular district.   That is  to  supervise  the

whole judiciary process.

The other point concerns sponsorship of schools for instance by the churches.   If a church or  any other organization wishes to

sponsor, an institution or  a school,  they should contribute to the development of that school or  institution 30% of the required

amount annually.  But if they can’t they shall withdraw the sponsorship.  Thank you.

Prof. Salim: Thank you very much bwana Boniface Kimemia for your views, I wonder  whether my colleagues have any point

they want to be clarified?

Dr Mosonik:   On the first point about  education and abolition  of  the  8-4-4  and  its  replacement  with  7-4-2-3,  you  did  not

provide reasons as to why except you mentioned ‘A’ level.  But if you are  to add the years  8+4+4=16,  7+4=11+2=13+3=16

years.  Is it that you think ‘A’ level is special or what is the problem?

Kimemia:   Not  focusing on the number of years,  the present  system has many subjects,  thus a lot of work  which  is  tedious.

Also, there is no positive contribution towards the students or the people   in general,  while the former was not very tedious,  its

subjects  were few. That is the reason why I said Kiswahili should not be  compulsory and not  be  a  national  language.  I  think

having the knowledge of English is enough.  So my reason is the work, the efficiency and the output.

Com. Adagala:  Okay, first on Kiswahili and English.  You have said English is an international language.  Isn’t it?

Kimemia:  Well it might not be an international language, well I said it, but it is nearly an international language.

Com. Adagala: It is an international language and should remain an international language.  It  is not indigenous to Kenya and it

is a language of imposition.
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Kimemia:   You  talk  about  Kiswahili  being  a  national  language.   Check  in  the  books,  it  seems  that  they  shall  have  to  be

translated to Kiswahili.  In the offices any kind of information is put down in English.  So  I don’t see  the point why we should

then ---

Interjection:  (Com. Adagala) what should happen to other Kenyan languages, because they are not international?

Kimemia:   The  other  Kenyan  language  Kikuyu,  the  others  should  remain  back  at  home  but  should  not  be  recognized

anywhere.

Com. Adagala:  why should we be Kenyans 

Kimemia:  we should be Kenyans because we live in Kenya,  we enjoy the freedom of Kenya but a language should not be  a

factor to consider one as a Kenyan. 

Com. Adagala:  Do you know language is a Constitutional issue?

Kimemia:  Presently, in the present Constitution?

Com. Adagala: In all Constitutions in the world.  

Kimemia:  That is why---

Com. Adagala:   The language is a Constitutional issue.   Okay  you  have  given  your  views.  The  other  one  is  that  the  8-4-4

system lacks the technical back up.  The other system if it comes back, it will also still lack the technical back  up,  which means

all children should have had computers.  People  keep  going back  to that system  without  realizing  that  we  need  to  advance  in

modernity.

Kimemia:  I am not speculating. 

Com. Adagala:  It is not speculation,  we don’t have a computer in every home.  That is what education needs in the modern

sector, in the modern world.  The other one was that sponsors should contribute 30%, isn’t it?

Kimemia:  Yea.

Com. Adagala:  what about parents, PTA?

Kimemia:  Ah the PTA. Well it will depend on the institution.  Lets take for instance the primary school or  primary level, it will

not  be  the  same  as  the  secondary  and  tertiary  level,  so  it  will  depend.  This  will  be  agreed  upon.  But  my  issue  is  that  the

sponsors must contribute something, which is 30%.
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Dr. Mosonik:  Let me ask you just one last time, on this issue of language.  You have been told it is a Constitutional issue and

there are  issues and questions.  There is a specific question under cultural,  ethnic,  and  regional  diversity  and  communal  rights.

Should the Constitution recognize and promote indigenous languages and you are saying no---

Kimemia:  No 

Dr. Mosonik:  So let me ask you, so do you think the Kikuyu as a people or  a community should continue to exist or  not?  If

so how can they do it unless their language is somehow protected.

Kimemia:   Ah well I think they should exist because  the generations to come will learn the mother tongue as  for it  but  being

official or being put as an official language, I was particularly talking about an official language in the country.  That is why I think

we should not take Kiswahili to be the official language, but on that I think there is no problem.

Prof. Salim: May be you could tell us.  you want English to be a national language or an official language?  I Get the impression

you are mixing up the issue of an official language and a national language, and you suggested that English should be a national

language.

Kimemia:  A national but not official.

Prof. Salim:   Should there be any official language.

Kimemia:  Yes

Prof. Salim:   Should we have any official language?

Kimemia:  Yea.

Prof. Salim:   What language?

Kimemia:  Any kind of language one thinks is fit but---

Prof. Salim:    Kisomali, Kiunguja, anything

Kimemia:  Kikuyu, Kijaluo ---

Com. Adagala: Kiganda to be an official language

Prof. Salim: But shouldn’t there be any rationale for choosing a national language or on an official language. Shouldn’t there be

any logic and reason for it?  We can’t just pick a language and say this we are  going to make it into a national language. There

should be some reason for it.  Really seriously I mean this is not a joke?

Kimemia:  Yea. I think when I am talking about national language I gave reasons. 
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Prof. Salim: No you only gave one reason, all you only said lets take  English because  English is an international language.  So

you mix two things, national language with an international language.  So  you still leave us without any ideas to what a national

language should be. Within Kenya what is or what should be the national language?

Kimemia:  English.

Prof. Salim:   On what basis?

Kimemia:  On the basis that already the material we have are kept in that language.

Prof. Salim: and any official language in addition to a national language English, any official language?

Kimemia:  Any official language will be the choice of an individual.  I think that should be---

Prof. Salim: Thank you very much. 

Kimemia:  I have an N/B

Dr. Mosonik: We are not arguing with you eh-- this 

Kimemia: not on that issue

Dr.  Mosonik:  This  process,  just  wait,  just  hold  it,  hold  it.   One  of  the  object  and  purpose  of  the  review  is  to  establish

Constutionalism, to put things in the Constitution that need to be protected.  We are saying that part of our problem is that there

are many things that we have not put right in the Constitution.  So  we have an opportunity now to do that,  including respecting

ethnic  and  regional  diversity,  and  communal  rights  including  the  right  of  communities  to  organize  and  participate  in  cultural

activities and expression of their identity.  I  think we ought to know that.   We have a chance to put the Kikuyu language  and

other languages in a Constitution to be protected if we want those identities of ours to remain.  Now we are  asking you, we are

not necessarily talking about  the official language or  the  national  language,  but  about  this  Kikuyu  as  a  language,  to  protect  it

through the Constitution, if you want to protect the community.  We have an opportunity, you are saying we don’t use it?

Kimemia:  Personally I don’t have a view concerning that. 

Prof. Salim:  Thank you  very  much,  asante  sana,  can  we  now  find  out  whether  Jane  Muthoni  from  the  organization  for  the

mentally handicapped is back.  Is  she here?  Jane Muthoni?  Have you come back?   Does anyone know, is  she  back?   No?

Alright.  Hopefully she will turn up later.  So to go on, we call upon Paul Kungu, Paul Kungu?

Paul  Kungu:   Yangu  ni  machache  kwa  vile  hoja  zangu  zimeshatajwa.   I  want  to  talk  about  Presidential  qualification.   The

President must have a university degree,  even the ministers, even the cabinet  ministers.  Administration must be  scrubbed also

can be scrubbed with law elected -----------(inaudible).  We can elect councilors.  
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Background:  -------------------------------------------------   inaudible

Paul Kungu:  We can elect the, administration, ourselves. We want them elected. 

Background:  ------------------------------------------------------------  inaudible

Paul Kungu:   The President  or  a minister or  a ministry should not  dissolve  any  organization  like  the  coffee  organization  and

council organizations. --------(inaudible).  A President should not serve more than a term.  We should give leadership to others.

  If you know your father has already ruled this country we know you will rule like your father.  So  we can give chance to other

people.   So  tunataka tuondoe hiyo miaka tano,  wewe babako  akiwa  ameongoza  nchi  hii  ama  ndugu  yako,  we  can  give  that

chance to another person.

Prof. Salim: Lakini huna maoni juu ya ile time?

Paul Kungu:  ile time?

Prof. Salim: Time ya kuongoza ya kutawala

Paul Kungu:  Time ya kuongoza?

Prof. Salim:   Eh

Paul Kungu:  If the father has already ruled for a term, you with your family, you should not elect him.

Prof. Salim:   Mh okay sawa sawa.  Umemaliza?

Paul Kungu:  eh nimemaliza.  

Prof. Salim: Ah asante sana.  

Dr. Mosonik:  We are asking eh?  You know, sasa tunataka tuwe tukisoma sheria.  Sheria hii ya kurekebisha Katiba inasema:

one of the objects and purposes is to establish the rule of law and democratic  governance,  democracy.  Hata unasema tunataka

demokrasia.  Now if the son of a former President is competent and is popular and is elected by the people, why are you saying

tumpige marufuku ati asiwe rais kwa nini?  Is that democracy really?

Paul Kungu:  Utaweza kuwa si mzuri lakini, wewe tunakuchagua kwani tunajua baba yako.  

Prof.  Salim:  Hivi  ni  kusema  kwamba  tuseme  tu,  tuseme  tu  eh?   Kwamba  kesho  Uhuru  Kenyatta  akitaka  kuwa  President,

hawezi kuwa maana baba yake President.
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Paul Kungu:  Hapana, hawezi kuwa, hawezi kuwa

Prof. Salim:   Kwa hiyo tuwe tofauti na America?  George Bush alikuwa President, mtoto wake yeye amekuwa President pia. 

Paul Kungu:  Yea.

Prof. Salim:   Hiyo—

Paul Kungu:  Hiyo ni wazungu.  

Laughter

Paul Kungu:  Hatuwezi kulingana na wazungu

Com. Adagala.  Hawa wazungu hawana demokrasia, sivyo?  Anataka  kujua does that apply also to the member of Parliament

and  a  councilor.  That  if  a  member  of  Parliament  has  been  a  member  of  Parliament  the  daughter  cannot  be  the  member  of

Parliament or a councilor? 

Paul Kungu:  No I am talking about the President.

Com. Adagala:  You know there is a system, you are  just responding to what people  are  talking of presently.  We are  talking

about a hundred years  for the Constitution, okay?   This  is  not  like  the  Saitoti  committee,  which  went  around  and  found  out

some views about politics.  This is for a hundred years and I saw you had an idea,  you have an idea.  So I want to know does

this an idea a principle that applies to the presidency, the MP and councilors?  If it is a principle does it apply?

Paul Kungu:  It can apply for all.  I can apply it for all.

Com. Adagala:  The son of an MP can be an MP?

Paul Kungu:  A son of an MP cannot be an MP.

Com. Adagala:   Okay that becomes a principle the daughter of a councilor cannot be a councilor?

Paul Kungu:  yes.

Com. Adagala:  Yes okay.

Prof. Salim: Asante sana bwana Kungu. 

Interjection:  Asante.
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Prof. Salim: To go on, we call upon Joseph Njenga.  Joseph Njenga.  Okay sawa come Joseph Njenga

Joseph Njenga:  Mimi naitwa Joseph Njenga,  kutoka hapa Githunguri Constituency, niko na maneno machache tu ningetaka

kuzungumza, lakini naona kama mengine yamekwisha zungumziwa. Mimi nitagusia mawili tu.  Nataka kusema habari  ya chief na

assistant  chief.   Naonelea  chief  na  assistant  chief  wasije  wakachaguliwa  wakiwa  chini  ya  umri  wa  40  years.   Wale

wanachaguliwa na wanaandikwa wawe na 40 years, over 40 years.  

Interjection: (Com. Adagala)  kuchaguliwa---

Joseph Njenga:   No  no wakiwa wamekwisha kuingia kwa  kazi.   Wasiingie  kwa  kazi  kama  hawajafikisha  40  years.   Kwa

sababu the reason, hawa watu wanatatua maneno ya wananchi. Kama anapelekewa maneno ya mtoto aliyepigana na mwingine

na  hana  mtoto,  hajajua  uzazi  hawezi  kutatua  vizuri.   Mwingine  anakwenda  kutatua  maneno  ya  bibi  na  bwana.   Kama  yeye

hajatimiza miaka ya mtu mzima anashindwa na hayo maneno. Kwa hivyo mimi nikaonelea awe na zaidi ya miaka 40 na asiwe

zaidi  ya  65.   Hicho  ndicho  kiwango  ningempatia,  kwani  itamfanya  awe  mtu  aliye  na  maarifa  ya  kuongoza  wananchi  wale

anatatua  mambo  yao.   Lle  lingine,  nitazungumza  habari  ya  industries,  yaani  viwanda.  Viwandani  kuna  watu  huletwa  kuwa

viongozi  huko.   Kwa  mfano  akiwa  kama  mtu  mwanasiasa  halafu  awache,  hana  hata  ujuzi  hata  kidogo,  wa  viwanda.

Anashindiliwa  tu  madaraka.   Utaona  kiwanda  kinaanguka  kwa  maana  hana  ujuzi.   Watu  wale  huongoza  viwandani  wawe

wameerevuka, wana ujuzi wa kiviwanda na wanaweza kuviendeleza vifikie kupata faida.  

Naguzia pia employment.  Employment sasa  imeingililiwa  na  tribalism.   Naona  si  vizuri  watu  kuajiriwa  kimakabila  kisha  hata

wengine hawana ujuzi, hana elimu, bali wako madarakani.  Ikiwa mimi nitakuwa mkubwa wako na sina ujuzi kisha,   wewe uko

hapo,  umesomeshwa, uko na ujuzi  unajua  vile  unafanya,   mara  moja  naanguka.   Kwa  hivyo  naonelea  employment  iwe  kwa

wasomi kwa ajili ya experience ile wako nayo, hili waweze kundesha maneno ya nchi vile inatakikana. 

Prof. Salim:   ushamaliza?

Joseph Njenga:  Yea nimemaliza

Prof. Salim:   Asante sana bwana  Njega  kwa  maoni  yako  ni  ya  kauli  ya  mdomo  kwa  hivyo  huna  memorandum  ya  kutupa.

Asante.  Sijui kama wenzangu wana kitu cha kusema?

Com. Adagala:  Asante, umesema education isiwe na tribalism---

Joseph Njenga:   Employment, employment

Com. Adagala:  Sorry employment iwe na education na experience.

Joseph Njenga:  Education na experience.

Com. Adagala:  Yes, lakini si jambo la sasa, ni jambo lilikuweko ---
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Joseph Njenga:  Ni lile jambo tutatengeza kwenye hii Constitution na litafuatwa.

Com. Adagala:  Yea, lakini kwa employment  tribalism imekuwako since 1963.  

Joseph Njenga:  Ni sawa sasa iondolewe.

Com. Adagala:  Yea, sasa iondolewe lakini si iwekwe kama ni kitu cha sasa?

Joseph Njenga:  Si kitu ya sasa

Com. Adagala:  Ni kitu kimedumu ndiyo kinaoneka sasa

Joseph Njenga:  Na ndiyo sasa tunatengeneza hii Constitution ili mambo yaliyo kombo yandolewe tuwe na mengine  mapya.

Prof. Salim:   Na tukiendelea mbele tutamwita bwana Lawrence K. Gachuhi.  Yuko?  Haya.  Pia ni oral  nafikiri, oh no written

sorry ni written kwa hivyo highlight only please, five minutes.

Lawrence Gachuhi:  Thank you very much Commissioner.   Mine is written so I have to read what I have written and this is

my view.  In my view, the powers of the President should remain as they are at present, and these powers should not be  shared

with any other person.  It should be noted that Kenya is a tribal country with over 40 tribes. 

Interjection:  (Prof. Salim)  No history on anthropology please

Lawrence:  Sorry?

Prof. Salim:   Give us no history or anthropology.  Just give us recommendations.

Lawrence:  Fine,  thank you.  Note  that we have heard a peaceful country because  the President  has the authority.  I  believe

reducing the powers of the President is inviting chaos.

Prof. Salim:   I have yet to hear one proposal from you.  You have only five minutes.  

Lawrence:    Yea,  the term of the President  should be 4 years.  4 years  not five years,  per  two terms.   The  President  should

never preside over harambees also applys to the civil servants because this is where we find corruption. 

Provincial administration:  The position of a chief should be scrapped  and the D.O.  We leave the assistant  chief and the D.C.

We should also scrape the  P.C’s office.  However, I recommend that the assistant chief should be educated and should be well

paid plus the D.C.   They should be educated up to ‘O’ level.  We should also retain the  APs.   They  should  be  of  ‘O’  level

education.   Assistant chief should of ‘O’ level education and well paid.   We  should  retain  the  post  of  APs  because  they  are

closer  to  the  people  and  they  know  the  people  of  the  area  better  than  the  regular  police.   The  regular  police  are  actually

harassment to wananchi.   
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Prof. Salim: Any views or opinions on the police themselves, you have any views on that?

Lawrence:  The police should remain as they are but we should enhance the office of the AP  

Prof. Salim:   But you complained about the police, you said they harass people but you have no solutions or proposals--

Lawrence:   They  should  be  taken  back  for  training.   Local  government:   Mayors  and  council  chairmen  should  be  elected

directly by the people, and their term should be increased to five years.  All councilors should be educated to ‘O’ level.  With a

pass  in either English or Kiswahili so that they can understand the functions of council,  i.e.  the meetings and so.  All councilors

should earn a quarter  of an allowance of a sitting MP.   This I believe will reduce the grabbing  of  plots  by  the  councilors.   A

thorough review should be set up to look into the salaries, allowance of the MPs and councilors and this Commission should be

permanent.  

Primary education:  primary education should be free and compulsory.  This will help those people who cannot afford to pay for

their children.  Everybody should be educated up to standard eight.  

Land ownership:  There should a limit of the number of acres  a Kenyan can own.  The rest  of the land should be government

land;  the  government  should  be  able  to  manage  that  land  in  whatever  way.   The  land  that  has  been  acquired  wrongly  for

instance those  people who have grabbed the land, should be returned to the government.  

Dr. Mosonik:  May be you can tell us that limit that ceiling on land, how many acres could it be?

Lawrence:  Ah I don’t have a limitation of the acres but it should be limited to whatever level.  Lastly we have cash crops.  For

instance  this  area  is  a  coffee  growing  area  and  the  farmers  here  cannot  earn  a  living.   So  I  suggest  we  should  have  a

consolidated fund sorry a revolving fund that is derived from the consolidated fund.  This revolving fund will assist  the farmers

during the calamity, drought or when we have low cash crop world prices.  This will sustain the farming activities in this area  or

in any other area.  I am talking of the cash crops  that is coffee,  tea,  maize and so on and so forth because  I believe farming is

the backbone of the economy of this country.  

Prof. Salim: Thank you very much bwana Lawrence K.  Gichuhi for very clear views and opinions and suggestions,  I wonder

whether anyone of my colleagues wants to ask you anything for clarification?

Dr. Mosonik:  Just one more, you said scrape the chief the D.O and the P.C,  retain the assistant  chief and the D.C.   Do you

have any special reasons?
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Lawrence:   Yes,  this is because  of the proper  administration.  For  instance if you have a  case  you  go  to  the  assistant  chief,

from the assistant chief you go to the chief, from the chief, you go to the D.O,  from the D.O you go to the D.C,  from D.C you

go to the P.C.  We should have only two officers.  That is the assistant chief who knows you locally and then from the assistant

chief you go straight to the D.C for easy, faster and proper administration of justice.

Com. Adagala:  You know you can’t have an assistant chief unless you have a chief.

Lawrence:  The chief’s office should be scrapped and then  we have either an assistant chief 

Com. Adagala:   You will have to name it something else,  not assistant  chief.  It  is  either  assistant  D.C  or  the  assistant  chief

should take the place of the chief.  So you end up with the chief.  

Lawrence:  You know we have an assistant chief governing a sub-Location.  We should call him a chief for the sub-Location.

Com. Adagala:  Okay that is what I wanted.  Otherwise you have to call him assistant D.C.?

Lawrence:  No we call him a chief.  We scrape the assistant chief term for the sub-Location.

Com. Adagala:  Sub-Location is there because the Location is there,  so you will have to call the sub-Location a Location.   It

would have to move down in scale.

Lawrence:  What I am saying  we scrape the office of the chief.  Then we have a chief of a sub-Location.  

Prof. Salim: In that way are you really abolishing the position of the chief?

Lawrence:  Yes, yes --

Prof. Salim: But then you say--

Lawrence:   We either name it anything else because  we will not have an assistant  chief by then, so he will be  a  chief  of  that

sub-Location, because he is an assistant chief since there is a chief.

Prof. Salim: Thank you.  Asante sana you can hand in your memorandum, now can I just once more call out.   Is  Jane Muthoni

back?  I saw two ladies coming in and I just suspected perhaps one of them is Jane Muthoni. She comes from a very important

organization that relates to disabled and until now we haven’t heard,  by the way any views from anyone  who  is  disabled.   Is

there anyone who is disabled present  now coming?  Any other?  She is not herself disabled,  she is speaking on behalf  of the

mentally handicapped, but I am also asking is there anyone who is say specifically disabled?  Yesterday we had quite a number
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so far this morning no one has come forward.   Unless one has registered but has yet to be  given his chance.   As I said in the

morning, for the sake  of diversity which we are  supposed to honor and make sure that there is  diversity  in  views.   Yuko?  Is

there any disabled member in the audience we haven’t listened to around?  Yuko  mtu  yeyote  ambaye  ni  mlemavu  hapa  leo?

Ikiwa yuko tafadhali ainue mkono.   Yuko?  Tungependa walemavu wajisemee wenyewe ingawa Ms Muthoni tunafurahi kuwa

atawasemea wale ambao ulemevu wao ni wakiubongo au kiakili.  Okay hayuko, twataraji  kwamba after lunch hopefully some

disabled people will find their way here to give us their views, but for now we call upon Jane Muthoni, she wants to give us an

oral presentation on behalf of organization of the mentally handicapped.  Am I correct? 

Jane Muthoni:  Yes

Prof. Salim:   Ah asante.  You have a written memorandum or is oral?  Okay.

Jane Muthoni:  I work with the mentally handicapped.   My name is Jane Muthoni Githara.   Mentally handicapped it is the--

actually is the mentally.  That is the organization for intellectually handicapped.

Background:  -------------------------------------------------------  inaudible

Jane Muthoni:  Okay, Kenya society for the Intellectually handicapped.

Background:  -----------------------------------------------------------  inaudible

Jane Muthoni:  Sorry?  It is registered.  There yea, but I didn’t register as ………(inaudible) in the way it is registered that  is

not the way I wrote it there.  That lady there.  

Background:  --------------------------------------------------   inaudible

Jane Muthoni:  Kenya Society for Intellectually handicapped

Jane Muthoni:   Okay,  Yea,  very briefly.  It  happens to be  disability which has been left out in  Kenya.   Because  when  you

look at  those with vision disabilities they  go  up  to  university.   Also  if  you  consider  physically  handicapped,  they  too  go  into

university.  They are well catered for in the country.  But when we come to the mentally handicapped when they complete their

primary  level  studies  they  are  just  left  out.   I  am  saying  it  is  the  only  disability  that  we  have  in  the  country,  which  is  not

considered at all.   

Background:  -----------------------------------------------------  inaudible

Jane Muthoni:  Intellectually handicapped.  Okay.  Let me say the mentally handicapped which is well known, I mean which
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people can understand. 

Prof. Salim:   Muthoni let me just find out one or two things so that we proceed  clear as  what we doing.  What are  you in the

society?  You are the chair person, are you the secretary 

Jane Muthoni:  I am assistant treasurer to the society

Prof. Salim:   Assistant treasurer?

Jane Muthoni:  Mh

Prof. Salim:   And I said--- may be as I said honestly we are speaking here from ignorance.

Jane Muthoni:  Yea

Prof. Salim: Are the two related mentally handicapped and intellectually handicapped?

Jane:  yea

Prof. Salim: So that then you will be free to interchange, are they the same thing?

Jane:  Yea the same thing

Prof. Salim: Thank you, that helps a lot.

Jane:  yea, yea,

Prof. Salim: Where is the society registered?

Jane:  It is an NGO

Prof. Salim: It is an NGO

Jane:  Yea

Prof. Salim: Registered NGO?

Jane:  Yea

Prof. Salim:   Okay.  So as you talk you can use either the term “mentally” or “intellectually”?

Jane:  That term “mentally” is the one, which people to understand readily.

Prof. Salim: Right.  Honestly we want to be educated believe me Jane, I want to be educated, so is there a difference between

the two or are you dealing really with those who are handicapped in terms of mental faculties?

Jane:   When  it  comes  to  registration  that  is  when  we  use  word  “intellectually  handicapped”.    But  when  we  are  talking  to

people who only understand when we refer to the mentally handicapped, that is when we come to understand-

Prof. Salim:   Is it the case of the more acceptable terms

Jane:  Yea, it is acceptable term.
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Prof. Salim: Intellectually is more acceptable, then mentally handicapped

Jane:  yea, “mentally” is more acceptable than intellectually handicapped

Prof. Salim:   Then why are you using intellectually?

Jane:  Why we use “intellectually” is because  the word  “mentally” usually sounds very bad.

Prof. Salim:   That is what I am saying, “intellectually” is more acceptable than “mentally”

Jane:  Yea

Prof. Salim: Just having the word disabled we get it wrong we should say those who are  challenged by disability.  Anyway we

don’t want to go into debate on definitions but my colleague may be want to say something.

Dr. Mosonik:  We wanted to ask you, is it a locally registered NGO,  does  it operate  in this constituency or  is there a branch

here or is it national?

Jane:  it is national and is has a branch here in Kiambu

Dr. Mosonik:  with a branch?

Jane: Yea

Dr. Mosonik:  okay.  So you are speaking on behalf of the branch or national?

Jane:  I am a national employee but I am also a branch representative, I am coming from Kiambu but it is national

Dr. Mosonik:  Okay.

Prof. Salim: Sorry Jane for all that long interjection, you still have your full time of ten minutes to tell us about  the problems of

the intellectually/mentally handicapped.

Jane:  Now when we talk of the mentally handicapped they are not regarded in the family so they happen to be the children left

out. Some they feel that they are not part of the family, since they are not given a share of the land.  I  mean equal share with the

other children.  

Background: --------------------------------------------------------------  inaudible

Jane:   yea.   And also the congregation.   The family I mean the family should recognize the child as  part  of  it.  I  also  feel  the

government should give them vocational training, such that after their primary  education,  they can  now  go  and  be  trained  on

something they  can  do  for  themselves  which  can  enable  them  to  earn  their  living  just  like  any  other  citizen.   I  also  feel,  the

government should create  job opportunities for them.   Especially  if  they  have  a  preference  for  a  certain  job,  they  should  be

given opportunity to work. I also propose that the parish minister to be baptizing them, to recognize them in the church. I mean
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when they go into the church, they normally don’t behave very differently and people  should not disregard them.  They should

give them a chance.  People should not fear them or call them names because they are part of the society.

 

Prof. Salim:  Jane it will help a great deal, you work with them, and for them can you suggest the sort  of jobs  which they can

easily, given the comparatively lesser  mentally faculties or  their intellectual capacity,  what sort  of jobs  specifically do you think

they can easily retrained for and which will earn them something.  Have you thought that out?

Jane:  Yes.  The work of the disabled means you put things there there there the way you lay them should be such that they do

not think much.  They are very good at that, even they are not corrupt.

Prof. Salim: Mechanical touch

Jane:  Mechanical yea.  They find-------

Prof. Salim: You say that sort of job like putting boxes here and there to--- okay

Jane:  Yes, also---

Prof. Salim: Anything else

Jane:   I  also say  that  they  should  try  to  decorate  things,  to  put  pins  somewhere,   where  they  can  sit  for  hours,  if  they  are

decorating things, they can be given opportunity to do that.  To do small jobs which doesn’t need a lot of concentration. 

Prof. Salim: As I said at the beginning it is very very important, we are duty bound and our action makes sure that marginalized

groups,  Kenyans who have always been on the margin of our life in this country,  who  have  been  neglected,  we  should  bring

them into the main body of society and help them. Therefore I am sure my colleagues will agree with me and you will agree with

me, to give her more time so as  to help us.   As I said at  the beginning we are  ignorant about   many  of  these  things.   So  any

suggestions from her or proposals to help this marginalized group, the mentally challenged, will help us also to think of ways and

means, we can also help them by putting something in the Constitution, about  them.  So please feel  free  forget  about  time,  is

there any suggestions resulting from your work and experience be free to give them to us.  

Jane:  Can I say something which I haven’t said already?

Prof. Salim:  Yes, you could, but can we make a request to you, to kindly sit down and write a memorandum.  This is a very

important thing.  In fact from all such organization as  yours we normally  get  memoranda  except  yours.  This  is  an  area  about

which we have heard very little.  The physically handicapped have been very frequent in giving us views.  They have even been

into our headquarters, but the mentally handicapped,  a special  group,  a more specialized group of Kenyans we want to know

more about them.  So could you go back, write to us a memorandum post it if necessary or give it our local district  coordinator,

who will find ways of sending it to us.  Thank you now we can proceed.  My colleague wants to ask something on this.
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Com.  Adagala:   Ah  will  you  make  an  effort  to  come  to  headquarter,  Commission  headquarters?   I  am  asking  your

organization, can it?  Where is the chairman, chairperson?

Jane:  She is in Mombasa

Com. Adagala:   Yea can you get officials to come to the headquarters  so that they can represent.   Two, in the Constitution,

although we realize that mental/intellectual incapacity can be very serious.   People  should  actually  represent  themselves.   It  is

good you have come, but I would have thought I don’t know if my colleagues--you could have come with one or  two adults,  of

the people themselves who are intellectually challenged.  Yea, because you could have, isn’t it?

Jane:  yes

Com. Adagala:  There are some who have more capacity than others.  They need to come themselves because this thing of the

church is very important,  because  some churches preach that this is the punishment of sin of the  parents.   You  have  not  said

that, you have just said they are called names and there should be more dignity and all that, but they themselves know how they

experience that rejection.  So next time wherever you go do come with a couple of them, so that you don’t stand between them

and Constitution.  It is not allowed in the Constitution.  Every person represents themselves for every interest group.  I  wish you

could give us more specific jobs  if you could write a memorandum and put it down it would really help.  Did you know there

was a national seminar for disabilities at the Commission?

Jane:  No

Com.  Adagala:   Then  you  are  not  in  touch  with  other  organizations.   There  are   national  associations,  which  have  come

together as a network.  You need to get in touch with them because  if you isolate yourself you are  doing what society does  to

the intellectually handicapped.

Dr. Mosonik:  Just something small.  In defining the qualifications for those to be  elected,  for example as  an elected member

the Constitution says that at the date of his nomination for election, he and under number to thirty five ID, not its thirty four; 1D

C,  this does  not qualify if he or  she  is  under  any  law  enforced.   In  Kenya  adjudge  to  be  of  unsound  mind,  and  that  phrase

recurs, that is why we were asking you this question, is it mentally handicapped is it intellectually handicapped?  How does  that

relate  to  the  concept  of  being  of  unsound  mind.   So  the  terminology  is  very  important  and  we  should  compare  with  the

Constitution as it exists, which is being reviewed.

Jane:  Can I now give the other view?
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Background:  --------------------------------------  Inaudible 

Jane:  I also feel that married women although they are  married illegally or  customarily, I feel that they should have a share in

their  father’s  land,  I  mean  the  place  they  come  from  because--although  she  might  be  illegally  married,  and  say  she  causes

problems where she, is so I think married women should also get a share from their fathers.  

Com. Adagala:  Why not their mothers?

Jane:  oh yes, oh together with their fathers, I thought a mother and father are the same. 

Interjection:  (Com. Adagala)  Mother and father are not same otherwise they would not be married

Jane.  Oh okay sorry they should also get the share from where she actually came from.

Com. Adagala:  You know ………………..(tape stopped)  it is your children and it is the women who should fight, because

it is mothers actually who make a differences.  So all children should inherit.  It is in the succession Act.

Jane:  The married woman ---

Com. Adagala:  Not a matter of marriage, you inherit before you marry you get married.

Jane:  So you get married when you—

Com. Adagala:  No when you have your own, so it is a very serious issue but it is in the Succession Act.  Women don’t want

to deal with the law

Jane:  Oh

Com. Adagala:  They want a law, it is in the successin Act.  All children inherit.  So all recognized children.  

Jane:  So we should inherit land just before you get married,  ----------------(inaudible)

Com. Adagala:  Even the men inherit first before they get married.

Jane:  alright

Prof. Salim: In fact the impression I have, I am ignorant of these things.   Jane Muthoni, on this point is it the case  of,  if I  may

use  the  term  ignorance,  that  children  even  before  they  get  married  ------------------  (inaudible)  should  know  that  there  is

succession law under which they have a legal right to inheritance?  Of those you know have they tried to get their rights under

the succession law as children, legal children of parents, to get their rights before they get married?

Jane:  No in Kikuyu tradition --
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Prof. Salim:   unless you want to tell me that perhaps custom is so strong, that they are not given those rights.

Jane:   In  our  Kikuyu  traditional  customs,  a  married  woman  cannot  inherit  her  father’s  property  after  marriage.   But  it  so

happens that when you get married when you go there,  you get into problems and then you cannot to go back  to your parents

because you are  divorced.   So  it is very hard now to go back  your mother’s or  your father’s place because  you  went  away.

That is what they say. So should you go back  you are  may even be beaten by your brothers.   They will not accept  you back.

Now you end up now roaming just about, because you are in not with a husband, you are not with your father, then you are  just

nowhere. 

Prof. Salim:  Thank you very much we needed clarification on that.  So what I was going to suggest is that it is now 1.  20 p.m.

many of us have been sitting for quite a number of hours.   We feel that we need a break,  go out,  stretch our legs for a break,

shall we agree to break now?  I have checked the number of people  still waiting to give their views, and I think we can easily,

even if we have a few more coming in, we can easily listen to the views of all  of you today even if we go for a break  now.  We

did it yesterday we broke for I think nearly an hour and came back, and everybody had the chance to finish.  Can I suggest we

do that?  From the health point of view, I think we need to stretch our legs, have the blood running and those of  us  who  are

hungry can have a snack and then come back.  May I suggest we come back exactly at 2.30

Background:  --------------------------  inaudible

Prof. Salim: Oh yes and those who have written memorandum they don’t have to wait if they don’t want to say anything about

them.  But I think even our staff needs a break.  So lets wait until the afternoon.  Thank you very much.  tape stopped  

Com. Adagala:  ……… we shall continue and those of you who have memorandum and you don’t have time to wait,  you can

submit them. There is nothing wrong with that we shall go through all of them.  Ningependa kuchukuwa wakina mama wawili.

Ngojeni kidogo on page 3.  Ann Njambi

Ann Njambi:  I am Ann Njambi from Komothai Location, Githunguri division.  My first point is about land ownership.  I  would

like or it is my suggestion that when title deeds  are  issued,  because  we know very well that in Kikuyu society,  the title deed  is

owned by men.  In that connection I would like or  I would suggest the title deed  be jointly.  So  once a man gets married,  the

title deed should be jointly owned.  

The other point is about education.  When the government says that education is free, it should also give guidelines or there must

be a law telling the heads how they are  going to carry on the school duties.   For  instance here we have watchmen, the B.O.G

teachers,  and they have to be  paid.   Once they say there is free education,  the parents  outside there refuse to pay money  for

those salaries.  So there must be a law or  the government must issue salaries for those people.   On the same issue,  concerning
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government colleges,  I would like or I would suggest that when they are recruiting these people, they must give them surety that

there is a job for them.  For instance we have teachers who were recruited from the year 1998 and they are  not employed.   So

if the government knows it is not going to employ them, let them not recruit  those people  because  they are  given hope and yet

they are staying outside there with their certificates.  

Background:  --------------------------------------  inaudible

Njambi:  I would like the government not to recruit them.  

Com. Adagala:  For the next 100 years?

Njambi:  No. (laugh)

Com. Adagala: You have to talk about today and have the perspective of 50, 20, 80, 30 ----

Njambi:  What I am saying is,  for now they are  saying there is no money.    For  the time to come,  whenever the government

knows that there is no money, let them not recruit those people until they get the finances.  

The other issue is about the added divisions, Locations,  districts e.t.c.   For  instance,  now we were in Komothai Location,  and

now we have to Locations Komothai and Kiratina.   For  the teachers  and parents,  there is something we call GHC.  We who

were educated earlier,  knew we were in Komothai and now are  in  Kiratina.   So  for  the  sake  of  history.    Let  those  added

divisions Locations,  e.t.c.  be  put  out.   I  mean  in  history  we  learn  that  Jomo  Kenyatta  was  born  in  Kiambu  but  what  about

today?  Are we going to change the fact that he was born in Thika district?  

Interjection:  ------------------------------------------  inaudible

Njambi:  I want those divisions to be done away with completely.

Com. Adagala: Which ones 

Njambi:  The added ones, the new ones.

Com. Adagala:  What do you mean wiped out?

Njambi:  To be put out, we remain with the old ones

Com. Adagala:  Mama, wewe na mimi ndiyo tunazaa watoto  ndiyo idadi ya watu inaongezeka.   Unapendaje  tusizae?  Tukae

tu vile-- 

Interjection:  (Njambi)  Ninataka tuzae na tukae kwa division zile za  zamani,  kama  Komothai  ile  ilikuweko,  ili  kama  watoto

wanafunzwa, tunafunza kitu kimoja.   Vile mimi nilifunzwa na mtoto wangu afunzwe hivyo.  Are we together?
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Com. Adagala:   I  don’t want to be  -----------(?)  because  I don’t understand.  You know, actually I  have  got  from  a  lot  of

people is that change is not something good.  Overall, where I have gone in Central province I have realized that change is not a

good thing.  So I don’t know what to do. Kama idadi ya watu inaongezeka na 1960  tulikuwa 4 million people  now we are  30

million---

Njambi:  Nowadays the population is decreasing, 

Com. Adagala:  Okay so you want us to decrease them?  

Njambi:  Decrease 

Com. Adagala:  and wipe out? Isn’t it? 

Njambi: eh

Com. Adagala:  Wipe out new Locations, divisions, okay?

Dr. Mosonik:  May be Ann you could tell us,  new since when? You see,  like Kiratina when was it created?   But you know

there have been changes over the years?  We have a benchmark, a deadline,  to say from this date  the new Location should be

scrapped.

Njambi:  From 1990

Dr. Mosonik:  From 1990. Okay. 

Com. Adagala:  Nyingine?

Njambi:  Finally, I would suggest that if an MP or if a person was once an MP and he has been defeated in the elections may

be two times, let him or her not contest for that seat any more.

Com. Adagala:  two times eh?

Njambi:  Yes

Com. Adagala:  MPs only?

Njambi:  yes

Com. Adagala:  Councilors?  

Njambi:  I am talking about MPs only

Com. Adagala:  Okay.  Haya, nyingine?

Njambi:   I am through.

Com. Adagala:  Okay, any clarification?  I think we got the clarification we needed.

Dr. Mosonik:   Eh supposing when you are  writing  history,  I  am  a  senior  lecturer  in  his  history  and  this  is  the  professor  of
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history, then we keep writing each time.  He was born in Kiambu and then we put in brackets,  you know, in parenthesis  now

Kiratina.  You see  what I mean? So that there is the old name and then there is the new name.  You know like when we say

somebody was  born  in  Kenya,  if  they  were  born  in  1898,  there  would  be  the  East  Africa  Protectorate,  if  it  was  1920  the

colony and protectorate of Kenya, and then it was just an independent country called Kenya in 1964, and then it was a republic

of Kenya after that.   May  be  you  want  the  identity  of  the  place  when  the  person  was  born  rather  than  saying  we  must  not

change at  all, in the light of seeing, that change in world especially what was mentioned with the population show.  And some

people may prefer a new name by the way. There are a lot of people  who prefer  new names.  They say that this name is more

original than the name that was given, especially,  when some names were given by colonialists; who just gave a name without

knowing the pronunciation, that kind of thing.  Are you against change or  are  you for identifying people  for historical purposes

by the name of the place when they were born?

Njambi:  I am against change.  

Dr. Mosonik:  Okay.  (laugh)

Prof. Salim: Thank you very much, Ann Njambi, I think yes I was out---

Njambi:  But there is something I forgot

Prof. Salim: Eh we can’t keep remembering because your colleagues here want to come and give their views

Njambi:  Please let me---please allow me

Prof. Salim: one point?

Njambi:  One point.

Prof. Salim: Mh

Njambi:  Ah there is this issue about mentally handicapped children.  I feel that those children should be put in units or  homes.  I

don’t find it wise to keep  them or  to  let  them  stay  in  those  homes  rather  than  letting  them  go  to  the  normal  schools  and  be

considered as slow learners.  So I would like the government to make a law that those children should not be kept in those units

but they be kept in the normal schools with other children.  Because in normal schools they learn a lot more than they learn in

their special homes.

Background: --------------------------------------------  inaudible:

Njambi:  Yes they should not be put in homes.  Units, special school sometimes we call them homes. Mh.  In ordinary schools 

Background: ------------------------------------  inaudible

Njambi:  yes.

Prof. Salim: Asante sana, we go on to Bwana James Roria.   Is  he back?   Oh you have heard him? Okay.   I  stopped  on this
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one, Joseph Njenga was the last one, ah no you couldn’t   Oh yes that is I have but I have gone back  now.  I have gone back

to to the original list where we stopped and the next person in order is James Roria is he here?

Speaker:  Amemaliza

Prof. Salim: Amemaliza?

Speaker:  inaudible

Prof. Salim: Okay so.   Francis Nguchu

Francis  Nguchu:   Thank  you.   My  name  is  Francis  Nguchu  Karanja  from  Komothai  Location  -------(inaudible).   In  my

submission, I would like to comment on the following:   There  is  this  issue  about  National  Food  Policy.   Our  country  mainly

depends on Agriculture, and  I  would  propose  that  the  forth  coming  Constitution  to  be  clear  on  this  issue  food  policy.   We

cannot  be  growing  crops  and  then  importing  the  same  which  we  are  growing  in  excess.   I  would  propose  that  the  next

Constitution to be clear on issues about food policies, that is, National Food Security.

The other issue is about environmental degradation.  Our forests and natural catchment areas  are  continually being degraded.   I

would propose that the Constitution be clear on issues of Environmental degradation.  It will be a sad issue to ---

Interjection: (Com. Adagala) Please use that language which you can because now we don’t know what you are saying, 

Francis:  degradation

Com. Adagala:  Degradation?  

Francis:  degradation is continued continues 

Com. Adagala:  We know what it is.  What do you want us to do about it?

Francis:  The next Constitution should be clear on issues. 

Com. Adagala:  what do you want them to say?

Francis:   To enact  committees  or  to  give  powers  to  Parliamentary  elected  members  to  ---------(?)  to  be  going  round  and

seeing to it that the --------(inaudible)  the environment is safe for the future  generations.   The  other  issue  is  about  retirement

benefits.   Retirement benefits should be enhanced to  include  all  the  citizens  especially  after  attaining  the  age  of  70.   I  would

propose that the Constitution should safeguard or  consider  every citizens as  a person who has contributed to the development

of the country.  Most people after attaining the age 70 are not able to participate fully in agricultural development like in taking a

hoe and going to the field to dig.  I would propose  that the future Constitution considers  giving them a kind of remuneration, at

least something to keep them going i.e most of our old people.  

I  would  also  propose  the  Constitution  considesr  the  issue  of  unemployment.   Universities  and  colleges  are  letting  out  many

graduands day and night.  
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Com.  Adagala:   Nobody  graduates  in  the  night.   Your  proposal  should  be  on  employment  not  on  unemployment.   It  is

employment, a positive thing.

Francis:   Okay,  I  would  propose  that  the  government  should  seek  ways  and  avenues  to  create  more  jobs  for  coming

generations.

Com. Adagala:  Do you have any ideas yourself?

Francis:  Pardon?   Ideas  would  be  like  boosting  the  agricultural  sector  and  enhancing  ways  and  avenues  to  create  more

chances  for  foreign  investors  to  come  into  our  countries,  i.e  giving  them  conducive  environment  to  participate  in  business

thereby creating jobs.

The  other  issue  is  about  poverty  eradication.   I  would  propose  that  the  Constitution  should  come  up  with  clear  future

government policies.  Some of the policies implemented while others are not.  Like in poverty eradication,  the lowering of taxes

on all things will boost agriculture. 

Com. Adagala:  Eh, have you finished?

Francis:   No.   The other issue I wanted to talk  about  is  carrying  out  business.   In   future  I  would  propose  the  issuance  of

licenses.  I  would  hate  see  a  situation  where  a  manufacturer  is  the  same  person  who  is  wholesaling,  at  the  same  time  he  is

person who is retailing. If you are a manufacturer, you remain a manufacturer.  Give a chance to that person who is wholesaling

and the wholesaler will give the chance to the person who is retailing.  For  example if you establish a business,  I’m retailer,  you

are a wholesaler, I am buying goods from your place and then we are in the same Location, you are selling at a retail price and I

am selling at retail price, I have so many people coming to your place. I would not get a person to sell to.

Prof. Salim: We are running out of time bwana Nguchu, we have got a lot of other people.  Have you finished?

Francis:  Okay let me wind up.  The other issue is recalling our members of Parliament and councilors.  If the constituents feels

that these people are not delivering, can the Constitution be clear on modalities on how we can recall them back  and tell them

now people are not delivering.

Com. Adagala:  ----------------------------------  inaudible

Francis:  Okay, in fact I knew of your coming yesterday and I would have written a memorandum.  In fact I will go back  and
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write all that I would propose, and then give it to you.

Prof. Salim: Otherwise, thank you bwana Francis Nguchu, Harrison Mwaura?

Harrison Mwaura:   Asante sana Commissioner.   Mimi ni Harrison Mwaura  kutoka  Komothai  hapa  Kiratina  sub-Location.

Yangu sitaki kueleza sana,

1. Nasema rais apunguziwe madaraka yake kuliko ilivyo wakati huu au wakati tulipopata uhuru.

2. Katiba ile tunatengeneza wakati  huu, iwe inahusu kila mtu yeyote katika jamhuri ya Kenya,  kwa sababu.   Inaonekana

kama kuna wengine hawaambatani na Katiba tulio nayo.  

3. Mashamba.  Tuseme Serikali ikitaka shamba ya mtu kama mimi au wewe awe anapatiwa shamba  lingine  kulingana  na

vile shamba lake lilivyokuwa hapo awali na hiyo gharama iwe ni ya Serikali.  Kwa mfano, hiyo hospitali iliyoko hapa,  na

police iliyoko hapa ilijengwa hapa mwaka wa 1978.  Wale walipeana hiyo mashamba yaani  plot  wakati  huo,  wengine

hawajapata  mashamba mengine hata leo.   Wakati  huo  nilikuwa  chief,  na  mimi ndiyo  niliwapeleka  wengine  Kerita  na

wengine hawajapata mashamba hata wa leo.

Prof. Salim:   Compensation kwa mashamba yaliyochukuliwa?

Harrison:   Wananijia  mimi  mwenyewe  wakiniuliza  niliwafanya  namna  gani?   Na  hivyo  ni  kumwachia  mtu  taabu,  aliye

madarakani.

4. Ni wakulima kama wa kahawa, ama mkulima yeyote aachiwe madaraka kwa kile kitu analima.  Ikiwa ni kahawa,  tuna

pendekeza pesa iende kwa mkulima mara moja bila kupitia vichorochoroni.

5. Minister apunguziwe madaraka.    Kwa sababu hata mamboyakipitishwa na bunge, minister hujiongezea mambo yake.

Yaani anachelewesha mswada.  Hatekelezi upesi.

Prof. Salim:   Siku ya kufanya nini?

Harrison:  Siku, yaani wakati mswada umepitishwa na bunge na ukawekwa sahii na President sasa minister anaongeza siku zile

zilizotajwa. 

Prof. Salim:   Yaani anachelewesha?

Harrison:  Anachelewesha.

Prof. Salim:   Okay.
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Harrison:   Lingine ni la masomo.  Masomo yawe ya bure.   Serikali itoe masomo ya bure kwa sababu watu wasio na uwezo

wa kifedha, hawasomeshi watoto. 

Prof. Salim:   Ungependelea education iwe ya bure?

Harrison:  Iwe ya bure

Prof. Salim:   Mpaka wapi?

Harrison:  Tuseme kutoka standard one kwenda mpaka darasa la nane, elimu iwe ya bure kabisa.   Kutoka pale kwenda hadi

form four,  mtu  anaweza  kugharamia  masomo  kidogo,  bali  Serikali  itoe  usaidizi  mwingi  ndiyo  watu  wote  wawe  na  elimu  ya

kutosha.  

Lingine, na ndilo la mwisho, wakati  huu Serikali yetu tangu tulipopata uhuru imekuwa ikiteua kwa mfano, kama waziri wa afya

na matibabu hospitali anafanyiwa ambaye hajasomea uuguzi.  Kwa hivyo angependekeza awe amesomea  udaktari  ndiyo  awe

akijua  mambo  kuhusu  madawa  inatazamwa  namna  gani,  au  hospitali  inaendeshwa  namna  gani.   Kwa  sababu  wengine  hata

wanatolewa kwa jeshi na waanapelekwa kwa hospitali.  Mwingine anatolewa katika police anapelekwa  kwenye  ministry  isiyo

yake.  Hayo siyo mazuri.  Hiyo si Serikali. 

Prof. Salim:   Asante bwana Harrison Mwaura umesema kuwa hiyo ni mwisho?

Harrison:  Ndiyo

Prof. Salim: Okay, thank you very much, asante kwa maoni yako.   Sijui kama wenzangu wana swala lolote,  Com. Mosonik,

Com. Kavesta Adagala?  Asante.  Bwana John Muigai yuko?  Amesharudi?  Hayuko.  Bwana Mbaa Moses:

Mbaa Moses:   Majina  yangu ni Mbaa Moses  kutoka Gathinguru katika tarafa hii ya Githunguri.  Jambo la kwanza  ambalo

ningetaka  kupendekeza  katika  Katiba  mpya  ambayo  tunaiunda  sasa  ni  kwamba,  ile  Katiba  mpya  iandikwe  kwa  lugha  ya

Kiswahili  kama  itakavyoandikwa  kwa  lugha  ya  kiigereza.   Sababu  yenyewe  ni  nini?   Sababu  ni  kwamba  si  wengi  ambao

wanaelewa Katiba ya sasa,  kwa sababu hata kama kuna nakala za lugha  ya  Kiswahili  ni  chache  sana  na  hazipatikani.   Kwa

hivyo tunasema Katiba  mpya  iandikwe  kwa  lugha  ya  Kiswahili  na  iandikwe  kwa  lahaja  ya  Kiswahili  ambayo  imesanisishwa

yaani lahaja ya kiunguja.  Na  pia Katiba mpya ambayo inaandikwa kwa lugha kiingereza isiandikwe  kwa  lugha  ya  kiingereza

kile cha zamani, Latin American, ambacho hakiieleweki.  Tunataka iandikwe kwa lugha ya kiingereza cha kisasa,  yaani modern

English.   Hata  katika  biblia,  tunapata  biblia  imeandikwa  katika  new  international  versions  ambazo  zinaeleweka  kwa  urahisi,

Katiba iwe hivyo.

Kiswahili pia kifundishwe na kitahiniwe katika viwango vyote vya elimu. kuanzia darasa  la kwanza,  ama shule za chekekechea

mpaka vyuo vikuu. Wale wote ambao wanasomea nyanja mbali mbali ambazo zitahusu uma kwa mfano  wanaosomea  kilimo,

udaktari,  pia nao wafunzwe kwa Kiswahili, ili wakija  kuhudimia  wananchi  waweze  kuelewana  na  wananchi  moja  kwa  moja.
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Pia, tunasema nini kuhusu sheria?  Sheria pia iandikwe kwa Kiswahili, ambacho kitaeleweka ili kila mmoja wetu aelewe sheria

inayomtawala na inayomfunga ili tusiwe watu wakukanganywa na mawakili wakitumia lugha nzito ambayo hatuilewi.  Tunataka

sheria pia ziweze kueleweka moja kwa moja.  

Kuhusu  elimu.   Napendekeza  ya  kwamba  elimu  iwe  ya  bure  kuanzia  darasa  la  kwanza  hadi  vyuo  vikuu.  Sababu  ni  gani?

Serikali in uwezo wa kuchukua ushuru na kuongezea ikaweza kutenga kiwango cha pesa ambacho kinaweza kukimu mahitaji ya

elimu humu nchini. Na kama sivyo hivyo,  katika shule za upili, basi tulipe Serikali ilipe 70% na sisi tulipe 30%.  

Kuhusu mambo  haya  ya  PTA.   PTA  tunataka  iwekwe  katika  Education  Act  ili  iweze  kutambuliwa.   Maanake  mpaka  sasa

haitambuliwi.  PTA imetajwa tu pale,  na mzazi sasa  ndiyo anayelipa  pesa  nyingi,  ndiye  ambaye  anamlipia  mtoto  wake,  ndiye

ambaye ameweza kustawisha ile shule, lakini hasemi chochote kuhusu uendelezaji wa ile shule. Kwa hivyo tunasema nini? PTA

iwekwe pale na ipatiwe nguvu ifaayo.  Jambo lingine ambao nitasema ni hawa sponsors.  Sponsor awe defined roles zake ni zipi

katika shule.  Anafanya kazi gani sponsor  huyu? Anasponsor  nini huko?  Ieleweke vizuri sana  katika  Katiba  ili  tusiwe  na  hizi

tafashani ambazo tumekuwa nazo, hawa wakisema hivi na hawa wanakataa.   Ieleweke kila mtu ajue kazi yake ni ipi.  Mfumo

wa elimu uweze kuwapatia wale wote ambao wameupitia kazi.   Vipi?  Kupitia  kwa  Serikali.   Iwe  na  sera  nzuri  ya  uekezaji.

Tuweze kupata viwanda vingi ambavyo vitaweza kuwachukua hawa watu ambao wanatoka katika vyuo vikuu, waweze kupata

kazi.   Ili  tusiwe  tunafundisha  watu,  tunawapeleka  kule  university,  wasome  shahada  nyingi  na  halafu  baadaye  wanahama  na

kuwenda kufanyia wengine kazi.  Tuwapatie kazi hapa.  

Jambo  lingine  ni  kuhusu  kilimo.   Katika  sehemu  hii  yetu  tuko  katika  ile  tunaiita  agro-based  economy.   Kwa  hivyo  wakati

ambapo kilimo kimekuwa na  mtafaruku,  basi  tutakuja  kuangamia.   Serikali  ibuni  sera  ambayo  itakuwa  ni  imara,  na  ambayo

itatuwezesha  sisi  kama  wakulima,  kuhakikishiwa  ya  kwamba  tutapata  soko  kwa  mauzo  yetu,  tutaweza  vile  vile  kwa

kupunguziwa vile vitu ambavyo tutatumia katika ukulima.  Kama  ni  mbolea  kwa  mfano  upunguzwe  ule  ushuru,  uwe  wa  chini

kiasi ya kwamba mkulima yoyote anaweza kuupata.  Tusiwe watu wa kunyanyasa mkulima. Kama ni wakati  ambapo tunapata

mavuno  mengi  kuwe  na  sera  ambapo  Serikali  itaweza  kuweka  katika  maghala  yake,  halafu  ikatoa  wakati  ambapo  kuna

upungufu.  Si kusema kwamba kupata njaa halafu baada ya wiki mbili tatu hivi kumetangazwa twataka msaada.   Haya hatutaki

tena.  Twataka sera nzuri.

Prof. Salim:   Bwana Mbaa Moses wakati wako umekwisha kwa hakika nafikiri uko karibu kumaliza, labda point ya mwisho?

Mbaa:  Yea  katika kumalizia malizia, 

Prof. Salim:   Kwa ufupi kabisa tafadhali

Mbaa:  Kuhusu pia kilimo.  kwamba Serikali pia itoe pesa katika utafiti na uendelezaji wa kilimo.   Siku hizi tunaongea kuhusu

genetic  modification,  hatujazipata  hapa.   Uchina  wamepata,  mchele  wanaweza  kukuza  hapa  kwa  wingi  na  kutuletea  hapa
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Kenya.  Na sisi tunaweza kukuza pia kwa hivyo nasema tuwe na sera nzuri ambayo itawezesha tufanye utafiti na tuweze kukuza

na kuinua kilimo chetu.  Asanteni.

Prof. Salim: Asante bwana Moses Mbaa.  Any comment, questions for him?  Bwana John Ng’ang’a Kangethe.

John Kangethe:   Asante sana Commissioners kwa kunipatia muda huu ili nitoe pendekezo langu kuhusu  kurekebishwa  kwa

Katiba ya nchi yetu.  

Interjection: (Prof. Salim):   Tafadhali jina lako kwanza, umeshasema? 

John Kangethe:  John Kangethe.  

Prof. Salim:  Pole pole sana

John:  Nishasema, John Kangethe Nga’ng’a.   Hata kama nilitumia address  ya Nairobi  kwetu ni hapa tu Kigumo.  Pendekezo

langu ni kuhusu Education Act.   Ningetaka elimu iwe ya bure kutoka standard one mpaka standard eight ili tuondoe illiteracy.

Kwa  sababu  hasa  wakati  huu,  watoto  hawasomi  kwa  sababu  ya  kukosa  pesa.   Lingine  ni  BOG,  Board  of  Governors  in

secondary schools. I feel that this one should be abolished completely because  they don’t have funds to govern with, we have

only funds to manage, which are  contributed by the parents.   Kwa sababu you find that  those  who  are  in  the  BOGs  are  old

people, they don’t have children in that given school,  and yet they are  decision makers.  We feel that it is not proper  that they

should continue to run in the schools.   The PTA should be empowered,  be  given a chance to run the school because  they are

the ones who contribute money towards the same exercise.   What we have in primary schools should be applied in secondary

schools.  

Lingine  ningetaka  kuguzia  ni  kuhusu  education,  ni  chancellor  wa  university.   Hili  lahusu  Rais.   I  feel  he  should  not  be  the

chancellor, somebody else should be appointed by the university council to head the university.  This should be somebody who

is an educationist who knows what is to be done and what is required.  

Hilo lingine  ni  juu  ya  creation  of  districts,  divisions,  constituencies,  e.t.c.   That  should  be  determined  by  the  population  in  a

particular area  because  what we have now is somehow is biased.  You  find  that  an  area  where  there  are  very  few  people  is

given  a  division  or  a  constituency,  something  which  it  does  not  really  deserve.   While  in  other  areas  where  you  find  many

people, the administrative units are not there.  

Prof. Salim:   So what is your proposal?

John:  That the divisions or the constituencies should be created according to the population of a particular area.  

Lingine ni kuhusu wabunge wetu.  I feel that most of the times they are  not in Parliament yet they increase their salaries.  There
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should be a  Commission  which  will  look  into  their  salaries,  not  themselves,  because  they  are  the  lawmakers,  they  just  pass

anything, and it goes through and it is implemented immediately.  So  a Commission should be formed to review, to look after

their salaries just like what we have in other bodies.

La  mwisho  ni  juu  ya  judiciary  and  legislature.   That  the  chief  justice  should  not  be  an  appointee  of  the  President,  because

whenever there is a case the judgment will be is biased.  He will be dictated to, by the person who has appointed him.

Prof. Salim:   Here the question arises, who should appoint?

John:  The chief justice should be appointed by the Judicial Commission.  

Prof. Salim:   Tafadhali bwana Kangethe John Ng’ang’a point of clarification.

Com. Adagala:  We are  a country of varied geographical and environmental diversity.  Why do you want us to use only one

factor to decide on administrative or  political  units?   Because  it  could  be  argued  that  people  who  are  over  populated  don’t

deserve to have special  places.   Are you saying when we will get there and will presenting this and there will be  some people

from Turkana they will probably be saying just that.  For instance Turkana is the largest district  in the country so it takes  a very

long time to go from one end of it to the headquarters.  So those people are inconvenienced in that way.  It  is still large anyway,

so why do you think we should use only one factor, population?

John:  Eh my point of thinking is that the purpose of creating these districts and divisions is to bring the administration closer  to

the people.   You find a place like Turkana and North Eastern,  the place is scarcely populated,  that means there are  not  very

many people to be governed, yet in an area like Kiambu, there is no comparison--

Com. Adagala: So those people should have administration brought closer to them, isn’t it?

John:  Yes according to the number of people of people who are there.

Com. Adagala:  So we can consider them non- Kenyans then?

John:  No they are Kenyans but then--

Com. Adagala:  Then you have to consider their environment?

John:  Yea, that one should also be considered but actually it should be according to the population.

Dr. Mosonik:  You know I think we are  asking questions so that we are  clear.   You have said to bring administration closer

people,  not closer  to many people.  There is this question of Turkana,  which we said is equivalent  to three provinces,  just as
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one district in terms of area

John:  yes.

Dr. Mosonik.   Bigger than Nyanza and Western and Central  combined in terms of  territory.   Then  you  know  that  they  are

backward there,  there are  no roads,  no transportation.   The other day we went to East  Pokot,  Baringo East  and they have 3

divisions and to get  to  where  we  were  sitting  as  a  Commission,  two  men  walked  60  km.   Saa  moja  jioni  wakaanza  safari,

walifika saa  kumi na moja asubuhi, but only one arrived so as  to be  able to attend,  and the others  they cannot get there at  all

because hakuna barabara.   There are  no vehicles.  They  see  vehicles  only  once  a  week,  something  like  that.   So  if  you  are

bringing administration don’t you think you should consider factors like that?  We are not disputing the question of population at

all but we have got to get a kind of compromise as Kenyans so that everybody feels that they have been considered, fairly.

John:   Yes,  but then I don’t see  the need of bringing a D.O in an area  where he will look after 30 people  or  50  whereas  in

other areas you have about 2 thousand people and the D.O is very far from them.  So I feel that the population should be highly

considered.

Prof. Salim: It seems bwana Kangethe you want to do exactly what my colleague fears might happen.  In other  words  in those

areas which are huge but population is small you are saying that there is no need for such services, government services at all?

John:  No no I don’t mean that.  

Prof. Salim:   Well We’ve been told for example that a place like Ijara has only 7,000 people, and therefore it is not like some

other places where the population is in thousands,  tens of thousands and the hint given to us,  is  as  if  Ijara’s  7,000  people  or

eight thousand whatever it is, that they don’t need a representative to speak  for them in Parliament.   Okay can I put it another

way, what is you idea of a figure we should determine the formation of a constituency?

John:  It would depend on the potential in a particular area.

Prof. Salim: Mh

John Yes, the average--

Prof. Salim: Okay, those are your views and we respect them.  Thank you

John:  Okay

Prof. Salim: Ah now we want to go back  to the subject  of diversity.  We have  heard  someone  purporting  to  speak  for  the

mentally challenged this morning, can we then give the chance to someone who has come in late but he belongs to a group that

has been marginalized and a group that we have been ordered  by our Act to look into their welfare?  Luckily at  least  there is
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one. He is a physically disabled mwananchi and since we haven’t heard one disabled person speaking for himself and his fellow

disabled, I would like him to call him to come and give his views.  He is Mr. David Njenga. 

David  Njenga:  Thank  you  chairman  and  the  guests.   My  name  is  David  Njenga.   I  came  here  in  the  morning.  I  found

somebody talking about the disabled, how disabled people are given responsibilities or any other thing.  I  would like to say that

even those disabled,  they can be given powers  and authority to do anything, they can be  even  Parliamentarians.    They  have

never seen a disabled person being a Parliamentarian or  a councilor,  why?  That does  not mean they are  not educated.   They

are educated as everybody else but they are not given this opportunity.  

Interjection:  (Prof. Salim):  Bwana Njenga, give us proposals as to how disabled can participate in everyday life in society or

whatever  else  you  feel  you  want  to  tell  us.   But  give  us  proposals  and  recommendations.   Are  you  talking  in  terms  of  the

disabled in Kenya  not having positions or in the world or ---

David Njenga:  No sir I am talking about --------------  (inaudible) which I know.  In Kenya but not in the world---

 

Prof. Salim:   My colleagues tells me that you are not aware that there are a lot of disabled people  in important positions here in

Kenya.   But never mind, we don’t want to but this, this is your chance to tell us about  the problems of disabled and how they

can be helped.  

David Njenga:  My proposal for the disabled is that -------------------(?)  but most of them are  not given priority to do they

be  given  chance  to  compete  with  other  people  whenever  there  is  anything  to  do.   My  proposal  is  that  I  have  seen  that  in

cooperatives  if  anybody  messes  about  with  anything  of  the  public  conducted  connected  with  cooperatives,  I  don’t  know

whether there is a law which concerns that. 

I  would  like  the  Commission  to  have  a  law  concerning  mtu  amechaguliwa  kama  chairman  atakayenyakua  vitu  ya  watu  na

anawacha hiyo company halafu cooperative inafunga.  Mnasema inafilisika.  Hakuna,  huyo anaenda anakuwa tajiri.   I  propose

kuwe na sheria ya kumfuata mpaka kwake nyumbani.

Prof.  Salim:    Kwa  hivyo  jambo  hilo  halihusu  walemavu  unasema  tu  kwamba  yeyote  ambaye  amekula  pesa  za  wanachi

afuatiwe?

David:  Afuatiwe mpaka kwake

Prof. Salim:   Haya endelea

David:  Wale wengine ni wasimamizi wa parastatal za hapa Kenya.  Hata wao wafuatwe.  Tumeona nyingi, zilifilisika na hatujui,

sisi wenyewe zimefilisikaje.  Hiyo sheria iwekwe kali.  
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Lile lingine ni tujaribu tusiweke pesa juu ya sheria.

Prof. Salim:   Pesa?

David:  Pesa hapana juu ya sheria.  Siku hizi tunaonekana, tunaweka pesa juu ya sheria.

Prof. Salim: Asante hilo ni swala muhimu sana twakushuru na ungengojea kidogo wenzangu wana maswala kidogo kukuuliza.

Dr. Mosonik:  Yea, ningependa kuuliza kukuhusu, jambo la kwanza ulilotaja: give priority to the disabled.   Tukisema kuhusu

bunge ama council, unawezaje to give priority to them?  Tuseme kuhusu bunge how do you do that?

David:   Tunalotaka  sasa  ni  kuwa  wakati  wa  election,  tusiseme  ni  yule  mtu  mwenye  nguvu  tu.  Mtu  yeyote  akiapply  awe

considered.  Asiconsidered ati ni mtu ako kiwango aina gani, yuko na utajiri au nini, iangaliwe njia yote.   Hapo ndipo nilikuwa

nasema maana sijaona mtu wa aina hiyo hata akiwa na elimu zake.  

Prof. Salim:   Asante sana bwana David Njenga, twakushukuru kwa maoni yako.  Na sasa namwita bwana Njoroge Kinuthia.

  Njoroge Kinuthia yuko?  Hayuko.  S.K Kimani.  Bwana Kimani you have a maximum of ten minutes eh?  But you don’t need

to use all of it. 

S. Kimani:   Yes.   My name is Stephen Kinyanjui Kimani and I come from this Location.   I  have two  points  I  want  to  raise

which I will request the future Constitution to consider.  These are: you see all of you go to the city and you see  how the askaris

are behaving.  You might be  walking you as  a Commissioner  and  you  meet  a  disabled  person  is  selling  something  and  he  is

harassed.

Prof. Salim: Mr. Kimani sorry to interrupt but we are all aware of the situation.  Okay just refer to it quickly.  

S. Kimani:   I  come to the judiciary.  As a Christian these askaris  can arrest  me because  of  interacting.   If   I  am  taken  to  a

police station, I am being told--

Interjection:  (Prof. Salim)   Sorry bwana Kimani, is that the second point?

S. Kimani:  No no I am continuing 

Prof. Salim:   You are  giving examples of harassment on the streets  and now harassment of those arrested?   What about  the

proposal?  What do you want done, we are aware of it?

S. Kimani:  Is that eh Okay

Prof.  Salim:  We  can  put  it  together  as  police  harassment  to  hawkers  and  those  who  are  detained  and  then  give  us  your

recommendations.
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S. Kimani:   Judiciary doesn’t take  care,  if I  am not a hawker and I  am  arrested  if  I  deny  “I  am  not  drunkard”  or  “I  didn’t

bhang” and for sure I don’t.   I am put in a cell for 14 days, in remand, and there is nowhere I can complain about  this.  And if

you try to write to higher authorities, it seems you can be followed.  So I propose  there must be  a Commission where we can

be reporting this, where they can discuss each case.  

The second one is about our roads.  We have good roads they were built 20 years ago.  The engineer has been given a budget

each year for maintenance.  He doesn’t come and in case you are found sealing a pothole he can arrest you and you are put in a

police  station.   I  would  propose  that  a  Commission  should  be  set  where  we  should  be  reporting  or  complaining  about  the

district engineer not using the allocated money in the budget in the right way.

Prof. Salim:    Bwana Kimani in this way you are  going to  take  a  long  time.   Just  tell  us  what  things  to  be  done  about  bad

managers, bad engineers and bad contractors regarding bad roads.

S. Kimani:  For the money he has earned through corruption, he should either be jailed if found guilty as  a deterant  for them to

fear to do such things.  Second point is about education, I mean the third.  We have got special children who are very intelligent.

  In other countries, there are special children so they don’t go to university.  We should have a Commission set  to select  those

children who are  intelligent or  special  in  other  fields.   So  we  can  have  inventions  of  things,  like  Japan.   If  a  child  is  even  in

standard four, if he/she is special in electricity there are places where they are taken.  So we should have a Commission to look

into that.

Prof. Salim:   So what do you want to do with these bright young people?

S. Kimani:  Sorry

Prof. Salim: What do you want to be  done,  what do you want the Commission to do?   Once they identify this young people

what do you want them to do with them?

S. Kimani:  The Commission should be set to recruit people to run other industries after they have studied. The special  children

because--

Prof. Salim:   Okay, these are geniuses, very bright young.  But having they finished their education?

Kimani:  I -- 

Prof. Salim:  After they have finished their education?  You see there are two aspects on this I am sorry to interrupt.   We need

to get things very clear so that we can take  them round.   You  want  a  Commission  set  up  to  identify  very  very  bright  young
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people, to educate them specially or to use them after they have been educated in very key industries in accordance  with their

qualifications?  What are  you telling us?  Are you telling us the first or  the second?  In other words  you are  not clear on what

should  be  done  with  these  young  people.   Are  they  already  graduates  or  they  are  those  who  are  very  bright  in  secondary

schools and therefore they should be identified, to be educated in a special way.

Kimani:   Right from secondary they should be identified rather than taking everybody to university.

Prof. Salim:   Having been identified what should be done with them?

Kimani:  It is the Commission to select

Prof. Salim:  Having already selected them, what should they do with them, I have selected these five very bright people I am a

member of the  Commission and these are colleagues in the Commission.  I have selected them what should I do with them?

Kimani:   They should be given money to do research on what they are  good at.   Another point is  about  the  hospitals.   Our

ministery of health has relaxed because  some drugs which are  brought here are  for testing.  And actually they have caused so

much danger to people because they don’t know.  So I propose  because  each person if he is given the chance to oversee  the

selection, they will allow so many things to come in.  It  should be formulated.  If  it  is  hospitals  or  teaching  university  medical

schools to discuss before a drug comes.  That will help many diseases, which are coming.  

Four,  agricultural chemicals,  which we spray.  We don’t have knowledge what they come to do.   So  I  propose  or  either  our

research institutions are not doing the right thing.  The Commission should be checking chemicals coming for agriculture because

we might spraying some chemicals like vegetables.  You may see a tomato in town it is so attractive and has been sprayed with

a chemical which can cause cancer.  Vegetables which you find actually so greenish and over this we don’t have a say at all.  

Prof. Salim:  Joseph Kibe Ng’ang’a.

Joseph Kibe:  Eh asante sana kwa kunipatia nafasi hii hili niseme machache hata ingawa mengi yamesemwa ambayo nilikuwa

nahitaji kuyasema hapa kwa Commission.  Ya kwanza ilikuwa ni kuhusu uwezo wa President.   President  wetu ana nguvu zaidi

ya kwamba ni above the law.  Ati hata akiniua hawezi kuulizwa.  Tuwe na sheria ambapo President hatakuwa na nguvu, akitaka

kuniua,  anaweza  kuniua,  akitaka  kuniondoa  anaweza  kuniondoa.   Hivyo  nikaona  yuko  na  nguvu  zaidi  na  ilegezwe  kidogo.

Pointi  ya  pili  ni  upande  wa  Ministers.   Ministers  wanachaguliwa  na  President.   Kwa  hivyo  wanafanya  vile  wanaambiwa  na

President kwa sababu wako na uoga,  hawawezi kufanya kitu ambacho kiko right ikiwa President  hakitaki.   Kwa hivyo naona

wamepewa nguvu zaidi wawe wamelegezewa kidogo.  Afadhali hawa wawe wakichaguliwa na Parliament yenyewe.  

Vile vile upande wa judiciary.  Nianzie kwa Attorney General.   AG mwenyewe anachaguliwa na President  na akichaguliwa na

President--
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Interjection:   Prof.  Salim:  Bwana  Ng’ang’a  sisi  ni  wakenya  tunafahamu  mambo  yote  haya  kwamba  AG  anachaguliwa  na

President.  Sasa unataka nini? AG aendelee kuchaguliwa na President au achaguliwa na mtu mwingine au na chama au na board

au nini?   Tafadhali una dakika kumi na mimi baada ya wewe kusema nitajaribu kupunguza zaidi, badala ya kumi kidogo iwe hili

ni muhimu, hili wote  hawa waliojiandikisha wapate  nafasi.   Kwa hivyo  maelezo  hayo  ya  nyuma  utaacha.   Dokezea  na  kisha

utoe pendekezo lako.

Kibe:   Ningependelea  kuwe  na  Commission  kutoka  kwa  wale  wa  Parliament  ambao  tumewachagua  sisi  wenyewe,  wawe

ndiyo watamchagua.    Sasa  nitaingia upande wa kilimo.  Sisi wakulima wa kahawa tuna taabu sababu hatuna nguvu ya  kuuza

mazao yetu mahali tunataka.  Tunataka Commission iwape wakulima wenyewe nguvu ya kuuza mali yao mahali wanataka,  bora

tu wawe wanalipa Serikali tax ambayo  inatakiwa  yote.   Kutoka  hapo,  kuna  watu  ambao  sijasikia  wakiguziwa  hapa,  watoto

wanao tangatanga,  ambao wengine  tunawaita  chokora  katika  mji  wa  Nairobi.   Hawa  ndiyo  wamekuwa  wakora,  ni  wabaya

sana.   Hawa  ningependelea  sheria  itungwe  ambapo  Serikali  itachukuwa   hawa  watoto  na  kuwaelimisha  hili  wawe  watu  wa

maana kesho wasiwe watu wakusumbua wananchi.    

Sasa  ni upande wa wale watu wameritaya.   Kwa  mfano  mimi nikiritaya  nikifariki  bibi  yangu  anapewa  mshahara  wangu  kwa

miaka mitano peke yake.  Sijui ni kwa nini na bibi ni wangu na umri wangu ni wake nikifa asipewe hiyo pesa  yangu mpaka afe.

Kwa hivyo tutengeneze sheria ambayo itasimamia  huyu bibi apewe mpaka afe.  

Prof. Salim:  Asante sana bwana Kibe kwa maoni yako ni wazi kabisa,  na nakushuru.  Samahani ilinibidi nikusukume kidogo

mbele ili umalize haraka hili wenzako wapate  nafasi.   Asante.   Nafikiri  ningefanya  hivi,  ningetaja  majina  ya  wale  walio  bakia,

wale walioko au is it too early now?  To divide towards  time.  Tuendelee kidogo.    Bwana   Gitau  Kingere.   Gitau  Kingere?

Hayuko?  Bwana Francis Ngugi Kimani?  Karibu.

Francis Ngugi:   My name  is  Francis  Ngugi  Kimani,  I  come  from  Kiratina  Sub-Location,  Komothai  Location.   Pendekezo

langu la kwanza ni juu ya term of Parliament ipunguzwe iwe miaka mitatu instead of five years.   Tena tuwe na cheo cha prime

minister na awe anachaguliwa na majority party in the Parliament.  

Ya tatu.   Okay ya tatu ni hii kuhusu health service.   Hospitali  hizi zetu za Serikali ziwe zinatoa huduma ya bure.   Masomo  ya

nne,  ya  primary  school  kutoka  standard  one  mpaka  standard  eight  iwe  ya  bure.   Lingine  ni  nomination  of  MPs,  councilors

isifanywe na Serikali.   Hiyo iwachiwe raia wawe wanawachagua hao.   Hii nyingine ni nominations ama appointing of chiefs  of

general staff,  Commissioner  of  police,  Prisons’  Commissioner,  hiyo  iwe  inafanyiwa  na  bunge.   Isiwachiwe  President  sababu

ndiye anafanya hiyo.  Sasa hilo ingine ni kuwa Constitution hii ya Kenya ile itatengenezwa iandikwe kwa lugha ya Kikuyu

Background:  laughter
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Francis Kimani:  Na nikimalizia---

Com. Adagala:  Okay, Katiba kwa Kikuyu ni nini?

Francis Kimani:  Kwa lugha ya Kikuyu

Com. Adagala:   Katiba ni nini?

Francis Kimani:  eh? 

Com. Adagala:  Kwa lugha ya Kikuyu

Francis Kimani:  Katiba inaitwa aje?

Francis Kimani:  “watho wa Kenya” Kikuyu dialect.  Katiba ile tunatengeneza.  Law 

Com. Adagala:  Lakini hii si law, hii ni Katiba

Francis Kimani: Si ndiyo

Com. Adagala:  Si law

Francis: eh

Com. Adagala: Eh

Francis Kimani:  Lakini ndiyo tunasema iandikwe kwa Kikuyu ndiyo tunaweza kuelewa vile inasema.

Prof. Salim:   Nafikiri umeshamaliza?

Francis Kimani:  Nimebakisha moja

Prof. Salim:   Moja imebakia?

Francis:  Eh nabakisha moja

Prof. Salim:   Haya endelea, endelea ya mwisho

Francis Kimani:  Ile inabakia ni---

Prof. Salim:   Tafadhalini ndugu hapa anatoa maoni na hebu tusikize kwa makini.

Francis:  Hii  case  ya  succession  ambayo  ilitengewa  mahakama,  huko  inaitwa  family  division,  inaweka  case  sana  kama  kwa

miaka kumi, miaka ishirini na pengine yule anafanyiwa case alikufa zamani.  Tunataka hiyo wakati  ipunguzwe.  Iwe kama miaka

miwili, ndiyo sasa hiyo kesi isiwe inakaa sana huko.

Dr. Mosonik:  Eh ni kwa Kikuyu peke yake ama lugha zingine kama hiyo?

Francis:   Mimi napendekeza iwe inaandikwa kwa lugha ya kiingereza, hiyo iwe lugha ya taifa,  na lugha ya  Kiswahili.   Lakini

kwa sasa tunaongea juu ya hapa Githunguri si ndiyo mulisema?  Eh sisi tungetaka iongeze hata lugha ya Kikuyu. asante
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Prof. Salim:   Yaani unaweza kukubali kwamba kila ikitafsiriwa kwa lugha nyingi ni bora?

Francis:  Eh

Prof. Salim:   Right

Francis:  Kama kabila wale wanataka itafsiriwe kwa lugha yao itatafsiriwa

Prof. Salim:   Kisomali, Kimaasai 

Francis:  Eh sisi tunapendekeza Kikuyu

Prof. Salim:   Sawa

Com. Adagala:   Ah unaelewa, unaelewa kama wale wengine ambao walipendekeza hivyo elimu ikiwa ya  bure,  matibabu  ya

bure, kodi itaenda juu, kodi itatoka kwa wananchi.  Kwa sababu ile ilikuwa ya mbele ya bure na elimu na afya, ilikuwa inatoka

kwa international loans.  Lakini sasa ikiweko kodi kutoka kwa wananchi itaenda juu.  Hata hivyo wananchi wanalipa hiyo loan.

Francis:  Kama hapa sisi tunakuza kahawa na tunatoa hiyo kodi inaenda kwa Serikali.  Tena wale wanafanya kazi kwa Serikali

wawe wameajiriwa. 

Interjection:  (Com. Adagala):  Nimesema itazidi kwa sababu sasa haitoshi hiyo, sasa itazidi.  

Francis:  sawa sawa.

Prof. Salim:   Asante sana

Francis:  Okay

Prof. Salim:    Bwana Francis Ngugi Kimani kwa maoni yako,  ilikuwa ni oral  peke  yake  sio  kwa  mdomo?   Okay.   Kamau

Ngeche, yuko?  Kamau Ngeche?  Edwin Gitau. Edwin Gitau?  Hayuko.  Robert Ng’ang’a

Robert Ng’ang’a:  Asante sana kwa kunipatia nafasi ya kuongea hapa.

Prof. Salim: Karibu

Robert:   Mimi niko na mambo  mawili  ama  matatu.   La  kwanza,  sisi  tunataka  Serikali  ambao  tunaitarajia  kutawala  karibuni

imalize rushwa. Kwa sababu kila office ya Serikali kuna rushwa, kila mahali iko rushwa.  Tunataka  Serikali  ya  kumaliza  hiyo

rushwa.

La pili, hapa nchini kwetu Kenya kuko  na  wezi  unaenea  sana.   Tunataka  Serikali  ambayo  tunatarajia  inakaribia  kuja  imalize

uwizi kabisa.  Tunasikia hata kuna Serikali ingine ya ng’ambo kama huko uarabuni,  hakuna wizi, huko ni kunyonga ama kupiga

risasi hadharani.  Hatutaki mchezo, hakuna Serikali inaweza kuendelea ikiwa na rushwa na ikiwa na wizi.
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Lile lingine la tatu ni la elimu.  Shule zinafunguliwa January,  mwezi wa kwanza.   Na  watoto  wakienda kwa shule wanaambiwa

nendeni mlete vitabu  na  ile  vitabu  tulinunua  viko  nyumbani  tukapatia  watoto  waende  navyo.   Wakaenda  huko  wakaambiwa

vimebadilishwa.   Sasa  hiyo  vitabu  kubadilisha  kwa  mwaka,  hiyo  sheria  iundwe  ya  kusimamia  kwa  sababu  ni  kunyanyasa

wananchi.  

Prof.  Salim:  Asante  bwana  Robert  Ng’ang’a  kwa  maoni  yako  hayo  na  ni  wazi  wazi  kabisa.  Ningekuambia  kitu  kimoja

kwamba kwa hivi  sasa  mtu  anayetumia  silaha  kuiba  anauwawa  hata  hapa  pia,  au  anatolewa  hukumu  ya  kunyongwa  ingawa

anawekwa mpaka rais  atakaposema  haya  mpelekeni  anyongwe  sasa.   Maanake  anangojea  ruhusa  ile  ya  rais  ili  anyongwe.  

Lakini  sheria  ya  Capital  punishment  au  ile  ya  kumnyonga  anayeiba  kwa  kutumia  silaha  ni  hiyo,  ni  ya  kumumaliza  kabisa.

Haitoshi hiyo.

Robert:  Anatolewa kwa kutumia pesa, kwa sababu ya rushwa.

Com. Adagala:   Ningependa kusema tu  kama  mwalimu  pia.   Kuna  nchi  zingine,  kama  kitabu  cha  bayolojia  au  cha  hesabu

kinatengenezwa kinakuwa hard cover  na  kinadumu  miaka  ishirini,  kumi  na  tano,  ishirini.   Ikiwa  umenunua  nyumbani  au  kwa

shule.  Sasa  kweli mzee umesema  kitu  ambacho  mtu  mwingine  hajasema.   Ni  kubadilishwa  badilishwa  kwa  nini?   Bayolojia

inakuwa tofauti au ni nini?  Mwili wa mtu umekuwa tofauti au ni nini?  Umesema kitu.

Robert:  Haya sawa

Prof. Salim: Haya, nikiendelea mbele, bwana Peter  Kamweru yuko?  Peter  Kamweru?  Haya.   Kamweru.  Bwana Kamweru

you have a memorandum?

Peter Kamweru:  Yes I have it

Prof. Salim:    So  where is it?  Now you probably need to refer to it to highlight the points,  only highlight  no  reading  please.

Since it is yours I am sure you know what is in there.  Main points eh?

Kamweru:  Haya.  Mimi nataka kusema masomo ya --

Prof. Salim:   Samahani utataja jina lako hapo

Kamweru:   Peter  Kamweru,  nimezaliwa  hapa  kwa  hii  tarafa  ya  Githunguri  katika  huu  mtaa  wa  Komothai.   Na  sasa  mimi

nataka kutoa mapendekezo yangu.,  Sasa nataka kusema habari za masomo: iwe bure kuanzia primary hadi university level.  

Ya  pili,  tuko  na  watu  wamefanyia  kazi  kijiji  hii  sana,  tunawaita  elders.   Hawa  watu  wanatakiwa  kuwa  on  pension  kuanzia
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-----------------(inaudible) miaka ishirini na tano kwenda juu.

La  tatu,  tuko  na  watu  wengine  wako  hapa,  hawa  watu  disabled.   Disabled  ni  watu  kama  wale  wengine  na  wanatakiwa

kuangaliwa  sana  sana.   Kitu   kile  akifanyiwa  yule,  na  yule  mwingine  pia  anafanyiwa.   Hata  kulikuwa  na  mpango  mwingine

ulikuwa  umefanywa  lakini  hawa  watu--------(inaudible)  hiyo  mchango  ilifanywa.   Ilikuwa  ni  harambee  ilikuwa  ya  disabled.

Bado pia haikuhudimia hao watu.  Kwa hivyo tunaiuliza Serikali ishike huo wajibu sana na iangalie hawa watu disabled.   Wawe

wanapewa pension kwa kila mwezi ndiyo wanaweza kuendelea na maisha.  Kuna watu weingine  tunaweza  kuongea  juu  yao.

Tuseme  habari  ya  hospitali.   Hospitali  ni  lazima  huduma  ziwe  za  free.   Tunataka  kwenye  Katiba  ya  leo  ama  ya  kesho  ile

tunatengeneza sasa ziwe za bure kwa sababu watu wengi wanashindwa na ugonjwa inakuja kwa ghafla.  Huna pesa  ya Nairob

hospital, Aga khan na wapi.  

Habari ya provincial administration, mimi naweza kusema hiyo imalizwe kabisa na instead wale watu tuna wachagua……….(?)

 Wanajua  ile  dawa…….  (inaudible)   ni  lazima  wawe  wakiangalia  na  kuhudumia  hawa  watu  kuliko  wengine  kwa

sababu------------(inaudible)  pesa  zote zinaokotwa katika wilaya hii,  sasa  zinapelekwa wapi?  Zinapelekwa pale custody ya

DC .   Sasa  hii pesa  hujui inapelekwa upande gani?  Ni zinafikia Serikali ni gani ambazo hazifikii Serikali.   Hiyo hatujui.  Kwa

hivyo  tunaweza  kusema  ile  reason  tunatoa  iwe  inaangaliwa  sana  na  itolewe  kama  ni  auditor  general  awe  anatoa

ile--------(custody ya D.C)

Kuna lingine naeza kusema tu, habari  ya basic rights.  Hiyo nimemaliza basic rights.  Habari  ya  Commissioner-----(inaudible)

nataka  kuongea  juu  yao  kidogo.   Hawa  watu  wawe  wanachaguliwa  na  ------(inaudible)   na  wananchi  wa  Kenya.   kutoka

sehemu zote katika mikoa zetu nane.   Kila mkoa  unaweza  kutoa  wawili  ama  watatu.   Lakini  -----------(inaudible)  wasitoke

kwa  district  moja.   Iwe  zote  zinakuwa  -----------(inaudible).   Na  hilo  neno  la  uchaguzi  likiingia  maneno  inaenda--------

(inaudible)

Kuna hii nyingine Commission ya human rights.  Tunaweza kuongeza nguvu zaidi.  Wakati  hawa  watu  kama  niseme  ni  police

ama ni hospitali ama ni kotini  ama  ni  kila  pahali  inahusu  huduma  za  wananchi,   hawa  watu  ni  lazima  wawe  wanaingilia  hayo

maneno.   Kwa  sababu  hawa  ndiyo  wanazijua  shida  za  hawa  watu.   Kama  wanafinyiliwa  wanajua  wanafinyiliwa.   Kama

hawafinyiliwi,  wanaweza  kutoa  tu  marekebisho  kwa  Serikali  na  waseme  tunaka  hii  na  hii.   Huyu  mtu,  ambaye  kwa  mfano

tuseme, hii habari ya magistrate, ni sheria hiyo na police iko hapa.  Hivi Vinashikana.  Huyu anakuja anatoa yule anamleta pande

hii ingine.  Sasa  tuseme tuko na gari mnasema unroad-worthy  vehicle,  sheria  yenyewe  haisemi  hiyo  gari  inatakiwa  kufanyiwa

nini.  Inatakiwa kuwa dismantled ama inatakiwa grounded ama inatakiwa kufanywa namna gani?  Ama ndiyo tunasema ni lazima

iwe inatafsiri habari ya sheria.  Ni kitu gani kitatendeka kama gari imeharibiki kabisa,  au windscreen tu, basi  kuwe na faini ama

jambo lingine.

 

Prof. Salim:   Tafadhali, tafadhali, hakuna haja ya details tupe mapendekezo.  Recommendation
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Kamweru:   Habari  ya President,  hawezi kuwa juu  ya  sheria.   Ya  pili,  hawezi  tu  pia  kuwa  juu  ya  mkuu  wa  wanajeshi.   Ya

mwisho nataka kusema, ni lazima tuwe na  a  public  media  ili  sisi  wote  wananchi  wa  Kenya,  watakuwa  wanaitumia  kupeleka

shida zao ama maoni yao, kwa sababu, ikiwa tunachagua tuseme kama ni member of Parliament,  labda hawafikii hawa watu ni

lazima hajui shida za watu sana na yeye ndiyo anatuwakilisha watu huko kwa bunge.  Tunataka tuwe na public media ndiposa

mimi nikiwa na shida naweza kuenda kutoa maoni yangu yakaangaliliwe na ya mwingine pia.  Asante.

Prof. Salim:   Asante bwana Peter Kamweru kwa maoni yako na sasa ni muite bwana Mbugua Muturi.  Karibu.

Mbugua Muturi:  Shukrani sana, kwa kunipa nafasi hii niseme maneno machache.

Com. Adagala:  Sema jina lako, okay

Muturi:   Jina langu ni Mbugua Muturi.    Kwetu  Kathuruini,  Kiratina  sub-Location.   Nasema  hivi,  Katiba  tunaotaka  kuunda

kwanza jue kuwa Kenya kuna watu kwa sababu Katiba hii tunayo sasa  haijui.  Pili Katiba hii tunayoiunda sasa  ituweke sawa

sisi wote.  Tatu, Katiba tunayoiunda sasa iwe inalinda mali ya wananchi wote.  

Com. Adagala:  Okay asante sana mzee. Hiyo itasaidia kwa preamble ni nzuri sana.   Asante.   Geoffrey, Geoffrey ako hapa?

Okay.

Geoffrey:  Asante sana Commissioner, majina yangu ni Geoffrey Kiarie kutoka Tabiroine,  Kiratina Location.   Yangu si mengi

yale watu wengi wamekwishaongea zaidi yale ambayo nilikuwa nimetarajia.  Lakini moja ambalo niko nalo ni ya ukulima sababu

mimi ni  mkulima.   Ukulima  tunaona  hautiliwi  maanani  sana,  sababu  unaona  watu  ambao  wanakuza  mahindi,  mahindi  hayo

hupotea.  Kama sisi watu wa kahawa,  hatuna nafasi nzuri ya kuweza kuuza mazao yetu.  Lazima yauzwe na watu wengine, na

hata watu ambao wanakuza mimea mengine hata hawa hawapati  nafasi nzuri ya kuweka kilimo sawa sawa.   Tunaonelea kama

wakuzaji wa kahawa hakuna soko ya kuuza sawa sawa.   Wakuzaji  chai hata hawa wako taabuni pia wakuzaji wa miwa  hata

hawa wako taabuni.  Tunasikia kuna sukari inapotea bure na ingine inakuja kutoka nje.   Na  tena wakulima ambao ni wafugaji,

maziwa ya yanapotea, kwa kukosa  soko.   Na  kuna maziwa ambayo tunasikia ambayo yanatoka nje.   Sasa  wakulima hawana

uwezo, kwa hivyo Serikali iunde Katiba au section ya agriculture sector iwe sawa sawa. Watu wasaidiwe ili nchi hii na isiwe na

hali ya kukosa vitu kama mahindi, maziwa kupotea, na kahawa kukosa soko.  

Com. Adagala:  Asante, haya asante mzee Geoffrey.  Kuna William Kiarie?  Ungependa kuchanga?

William:   Kwa jina naitwa William Kiarie Gitau, mimi natoka  hapa  Kiratina.   Nataka  kusema  machache  maana  ile  nilikuwa

nayo yameshasemwa.
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Com. Adagala:  Asante

William:  Eh moja,  nataka haki ya mwananchi, kwa hayo ninamaanisha ile siku tulipatiwa demarcation hapa,  watu wamepata

taabu sana. Ya kwanza mashamba iligawiwa na haikugawiwa kwa haki.  Mashamba ile tuligawiwa hapa, demarcation  

Com. Adagala:  Mwaka gani?

William:  1950

Com. Adagala:  1950?

William:  1958

Com. Adagala:  1958?

William:  Ehe

Com. Adagala:  Okay

William:   Kile  mimi nataka  kusema  hapo,  watu  wale  walifanya  kazi  hiyo  walisahau  mwananchi  maana  hawakugawa  sawa.

Mimi  nikiwa  na  shamba  hapa  na  mwingine  yuko  hapa,  yaani  watu  walifanyiwa  vibaya  sana  kwa  mzunguko  pa  njia.

Hawakupewa pahali ya kupitia.

Com. Adagala:  Ungependa aje?

William:   Kwa hivyo mimi nakaa hapa na hii ni nambari yangu na huyu ni  mtu  mwenye  shamba  hii  na  mimi nazunguka  hapa

kwote karibu maili moja.  Sasa mimi kitu nataka hapa ni hiyo irudiwe watu wapewe nafasi ya njia.

Com. Adagala:  Ungependa hivyo?  Okay nyingine?

William:  Lingine lile nilikuwa nataka kusema sana ni habari ya rais.  

Com. Adagala:  wananchi kuna jambo ambalo linafaa tuzungumze kwanza?

Background:  inaudible

Com. Adagala:  watu ambao wanazungumza, nani angependa kusema kile mnazungumza?  Nani  angependa  kusema  ili  tujue

kwa sababu sas inaenda-- amesema uongo?

William:  Mimi nasema uongo?

Com. Adagala:  Mimi nauliza amesema uongo?
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William:  kama mimi nasema uongo waje waseme vile mimi nataka kusema.

William:  (laugh)  mimi nilikuwa nauliza hivyo, ni swali nilikuwa nataka kuuliza.

Com. Adagala:  Endelea, la pili huwezi kuuliza Katiba swali, sisi ndiyo tunakuuliza maswali.  Wewe useme pendekezo lako.

William:   Hilo  ni  pendekezo  langu  nilikuwa  nalo,  sasa  lingine  limekwisha  semwa  sana  ni  rais.   Yeye  ana  uwezo  sana.   Hii

nataka apunguziwe huu uwezo wake.

Com. Adagala:  Okay endelea.  Umemaliza

William:  ah  hapana.   Lingine  ni  la  hawa  wajumbe  wetu.   Wakichaguliwa  waje  kutuona  sisi  wananchi.   Maana  kama  sisi

tunawachagua wanakaa miaka tano---

Com. Adagala:  Ungependaje?

William:  Mimi ningetaka wawe wakitutembelea sisi wananchi.

Com. Adagala:  Sasa tutawafanyaje ili waje kuwatembelea kama hampendi, hampendi.

William:  Akiwa hatembelei wananchi au hahusiani na wananchi tumuondoe.

Com. Adagala:  Okay hiyo ndiyo Katiba kabisa?

William:  Sawa mimi nafikiri hiyo ndiyo nilikuwa naye.

Com. Adagala:  Hiyo inaitwa power of recall.   Wananchi wanarecall  wana power  ya kurecall  hayo yanaweza kuwekwa kwa

Katiba.  Lakini kama hampendi hatuwezi kuweka kwa Katiba.  Lakini power iko.  Anything?

William:  No

Com. Adagala:  Haya asante mzee, maoni yako yamesajiliwa.  Kihara Mbugua.  Njenga Wambiru, Njenga Wambiru?  Okay.

Njenga Wambiru:  Jina langu ni Njenga Wambiru kutoka Kibichoi subLocation.  

Com. Adagala:  Njenga Wambiru endelea.

Wambiru: Kwanza ningesema kuna mambo mengine.  Sijasikia hapa watu wengine  wakisema.  Kwa  hivyo  ningeuliza  kama

tumefanya kitu kulingana na Commission hii ya Katiba.   This imported farm goods,  kama zinaweza kuwekewa high taxes kwa
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sababu hizi ndizo zimeangamiza backbone yetu, yaani farming.

Com. Adagala:  Pendekezo?

Wambiru:  Pendekezo ni kuweko high taxes.

Com.  Adagala:  nini iwekwe high taxes?

Wambiru:  Imported farm goods.  

Com.  Adagala:  Okay

Wambiru: Chakula, kwa sababu ndiyo imeweka hii economy, backbone yetu vibaya.

Elections  dates  should  be  marked  from  when  the  Parliament  opens.   Kwa  sababu  hii  election  date,  President  ndiyo  ana

announce na announce wakati yeye inamfaa--

Com. Adagala:  Hiyo inaeleweka, calendar kwa ECK, nyingine?

Wambiru:  Lingine ni Ballot boxes should be transparent.

Com. Adagala: Lingine?

Wambiru:  The President  hawezi kuwa above the law.  Hiyo iwe scrapped.   Iwe scrubbed kabisa  kwa  sababu  yeye  ni  mtu

kama mimi amezaliwa hapa, tunavuta hewa moja, yeye awe kama mimi.

Com. Adagala:  Haya

Wambiru:  Akikosa makosa, koti ni moja.

Com. Adagala:  Hiyo ni demokrasia, not above the law ehe?

Wambiru:   Eh lingine  ni  juu  ya  PC,  kiti  cha  PC,  hiyo  inatakiwa  ninasuggest  hiyo  iondolewe.   Halafu  hata  hivyo  vya  chief,

assistant chief, badala yake kuwekwe elders, wazee wa kijiji wadogo wadogo.

Com. Adagala:  PC nani ata---

Wambiru:  PC?

Com. Adagala:  Mh

Wambiru:  Kwa sababu, instead of PC, D.C yuko kwa sababu yeye -----(?).  

Com. Adagala:   Asante,  tuendelee.   Kimani  Muiruri,  okay  come.   Msikae  mbali  sana  wale  watu  hawajatoa  maoni,  njooni

karibu, tutachukuwa muda.  Jina lako kwa Microphone.
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Muiruri:    Ehe asante sana kwa kuniita hapa niongee kidogo na nina furaha sana kwa wageni hawa wanakuja kututembelea.

Kwa hivyo maoni yangu ni kuwa Serikali ilioko sasa  management hakuna.   Majority hakuna.   sababu ndiyo  hii:  Nairobi  kuna

kiwete,  kuna chokora  hawa wa Nairobi.   Viwete  hawa  kutoka  asubuhi  wanawekwa  hapo  wanauguzwa  kwa  jua.   Chokora

wanapiga  watu  kwa  mawe  na  kuwapiga  kinyesi.   Watu  hawa  nataka  wakamatwe,  kwani  watu  wako  normal.   Chokoraa

wanakula madawa hii ya kulevya.  Wapewe mashamba acre tano tano--

Laughter

Muiruri:   Kiwete  hawa  waandikwe  majina  na  Serikali  wapate  kwao  wajengewe  duka.   Serikali  inaweka  stock  watu  wao

watakuwa wasaidizi wako wakitoka hapo.  Nikiendelea nitasema hapa tangu zamani, kuna watu hawana shamba hata plot,  hata

acre moja hawana.  Watu hawa kwa maoni yangu wapewe acre tano tano huko juu ya forest. Wapewe acre tano. 

Nikiendelea  ni  mambo  ya  kina  mama.   Tunasema  tunaoa  wamama  nyumbani  na  tunaoa  ni  kweli.   Lakini  wamama  kufika

nyumbani tunawatesa vibaya sana.   Kwa  vile  kama  kwangu  nyumbani  bibi  yangu  ninamtesa  vile  mimi nataka.   Sina  heshima

mimi kwa bibi yangu.  Bibi yangu naye kwa bwana yake hana heshima.  Nataka  kutoa maoni kutoka leo mabwana wako hapa

na wakina mama, mabwana wawapatie bibi zao heshima kubwa.  Akiwa ni bibi awe D.C, awe P.C, awe na

heshima  kwa  bwana  yake  ndiyo  wajue  kulea  watoto  hawa.   Tena  iko  taabu  sana,  wasichana  wanaolewa,  kama  kwangu

nimezaa wasichana sita, nane wanachukuliwa kakishazaa watoto tano, sita nikarudishiwa hapo.  Yule mwingine vile vile, watoto

wanakwenda kuwa chokora Nairobi.  Wanakwenda kusumbua Serikali.  Nataka kwa maoni yangu sheria ichukuliwe kali sana,

mwenye kuzaa hao watoto awekwe ndani.  Miaka mia moja hapana hakuna huruma.

Laughter

Muiruri:  Sababu ni nini?  Nilimaliza kulea –

Com. Adagala:  Sikilizeni mzee tafadhali 

Muiruri:  Tena nikiendelea kwa mambo haya yetu ya wakulima wa kahawa.   Akiwa ni mtu amechaguliwa  hapa,  anapelekwa

kwa  society  anakula  pesa  ya  wakulima  yote,  akasema  wale  walikuwako  mbeleni  walitolewa,  walikula,  walifanywa  nini  hata

mimi nitakula.  Mkiona hapa tuna taabu,  tunaletewa taabu namna hiyo.  Ni mtu akikula pesa  ya mkulima hata ndururu mwaka

mia moja,  shamba anayo inauzwa  na  Serikali,  atoke  kwa  barabara  kwa  sababu  anaua  watoto  wangu.   Na  sio  wangu  peke

yangu ni wa hawa wote kwa jumla.

Com. Adagala:  Haya mzee endelea:

86



Muiruri:   Kwa hivyo  ndiyo  nataka  wachukuliwe  sheria  kali  kabisa.   Tena  nikiendelea  kwa  malandlord,  wenye  nyumba,  na

ndiyo  wenye  sitima,  mwenye  kukomboa  hiyo  nyumba  pesa  ile  anapata  ni  kidogo.   Hata  ya  chakula  haitoshi.   Hata  nyinyi

mshahara ni duni, mimi najua.  Mishahara mnayopata ni duni.   Yafaa kupata  kama ni karani,  clerical officer apate  elfu nane na

pesa ya nyumba.  Kwa hivyo land lord waonee huruma wenye kukomboa nyumba, hakuna pesa, Serikali inaingilia hii hata ikiwa

ni plot yangu mwenyewe.  Nyumba ni yangu na nimejenga, lakini hawa wenye kukomboa ndiyo wananiajiri mimi wakitoka pesa

itatoka wapi, nitatoa pesa wapi wakitoka wote?  Hawa ndiyo watajiri wangu na mimi niwaonee huruma. Nikiendelea mambo ya

elimu.

Com. Adagala:  ya mwisho?

Muiruri:  Eh ya mwisho.  

Com. Adagala:  endelea

Muiruri:  Mambo ya elimu kutoka standard one mpaka university ni mambo ya Serikali.  Wazazi waondokewe  na  karo  kwa

vile  watoto  wanafukuzwa  kila  mara.   Watoto  wangu  sasa  hawasomi,  walifukuzwa  wote  wako  nyumbani.   Kwa  hivyo  kwa

maoni yangu soko hii tunataka ijengwe, iwekwe ukuta,  wajengewe wawekewe mabati kwenye kuuza nguo, nguo zao  zisipate

pata matope.

Com. Adagala:  Nani ajenge?

Muiruri:   County council.  pesa  wanaitisha ya nini?  Bibi yangu anatoka na fees akiingia hapa anaambiwa  leta  pesa.   County

council ndiyo itajenga pesa wanachukua za nini?

Com. Adagala:  Okay taxation okay

Muiruri:  Tena, barabara hii, barabara hata ukipita hapa ni kama barabara  ya ng’ombe.  Na  mwenye gari,  kodi  yake kubwa,

kwa hivyo barabara iwekwe lami na itawekwa.  

Com. Adagala: Okay

Muiruri:  Daraja iko hapa hakuna daraja zilijengwa zikahesabiwa ni mamillion na ni daraja ya kupita baiskeli

Com. Adagala:  Okay asante mzee, hata hiyo ya daraja  tumechukuwa.  Haya asante.   Asante kwa kuchanga mzee na moyo

wote.   Francis  Mburu  Gachukia,  Francis  Mburu?   Ernest  Mukaru?   Okay  njoo  haraka  haraka.   Sema  jina  lako  kwa

microphone.
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Ernest  Mukaru:   Eh  mimi  naitwa  Bwana  Ernest  Mukaru  Kanage,  nilizaliwa  katika  wilaya  ya  Kiambu,  katika  Githunguri

division.  Kwangu nyumbani ni Komothai Location ndipo ilipokatwa nikaingia katika Location ya Kiratina.  Yangu ni machache.

  Kuna kitu sijasikia kikitajwa na yeyote aliyeingia hapa tangu asubuhi.  Tuna watoto  wamezaliwa  kila  mwaka  na  upande  wa

kupata vote,  kadi  za uchaguzi, tumepewa mwezi mmoja.  Hakuwezekani watoto  wazaliwe mwezi mmoja. haiwezekani.   Hizo

card  ziendelee  kupeanwa  hadi  mwisho  wa  mwaka  kwa  sababu  watoto  wetu  wakati  kama  huu  tunaelekea  kwa  uchaguzi,

wanang’ang’a nia kwa kitambulisho hakipatikani.  Wanan’gang’ania kwa kupata vote hawawezi kupata pia kitambulisho. Hivyo

mimi napendekeza, hayo mambo yachunguzwe na Commission muchukue hayo mambo kama ni kitu muhimu.

Nina mambo mawili tu.  La pili, katika mkoa wa kati, sisemi hali ya Kenya Nzima.  Ninasema katika mkoa wa kati.

Com.  Adagala:  Ngoja mzee haujatwambia tufanye nini na--tufanye continuous registration?

Ernest:  Yea.

Com. Adagala:  Haya endelea mukoa wa kati.  

Ernest:   Nimesema katika mukoa wakati,  kuna watu wana Location kama sita katika shamba  wanalo  kama,  acre  elfu  tano,

sita.   Kuna  watu  wengine  hawana.   Wanajaribu  kurithi  ya  babake  acre  mbili  wagawane  watu  ishirini.   Watoto  wao  sasa  ni

wazima, wanataka nao niwakatie plot niliopatiwa na  baba  na  haiwezekani  kwa  sababu  sina  nguvu  ya  kujenga  gorofa.   Hata

ukisikia watu wakisema hapa kuna chokora kuna chokora,  chochote upandacho ndicho uvunacho.  Kwa hivyo ninapendekeza

katika wilaya ya kati, mtu yeyote aliyezaliwa hapa kama citizen wa hapa, apewe acre, kila mmoja citizen wa Kenya. 

Com. Adagala:  Ngoja mzee hapa unasema mtu aliyezaliwa hapa Central province?

Ernest:  Mtu alizaliwa hapa Central province

Com. Adagala:  Apewe heka ishirini hapa central province?

Ernest:  Akitoka Central provice, atapewa vile watu wa kwenu walitenga.  Akitoka hapa aende Rift valley atapewa vile watu

wa Rift valley waliamua lakini sisi hapa ni ishirini.  

Com. Adagala:  Hiyo siyo, ninasema ambaye alizaliwa hapa apewe acre ishirini hapa

Ernest:   Hapa.   Akihamishwa kwa sababu  shamba  itakwisha  akienda  kule  ama  pande  hii  kwa  kuchunga  si  kwa  wakulima,

aende kwa kuchunga, atapewa vile walivyopima wenye kule.  Sasa  sisi tukikata kauli, tutasema D.C,  D.C ndiyo ni mzuri lakini

hatumwingilii ataingiliwa na Katiba tu.

Com.  Adagala:   Asante  mzee.   Any?   Haya  enda  huko  mzee.   Afuataye  ni  Edwin  Gitau.   Edwin  Gitau?  Kama  hayuko

Rebecca  yuko?  Okay Robert  Ng’ang’a?   alitoa  na  naona  amemark  hapa.  Joseph  Kigura,  Joseph  yuko?   Haya  hatua  kwa
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hatua njoo hapa utoe maoni.

Joseph  Karanja:   Asante  sana  Commissioners  kwa  vile  mmenipatia  nafasi  hii  niongee  kidogo.   Hata  ingawa  mengi

yamesemwa lakini yangu ni machache tu na nitamaliza haraka.   Joseph Gikura karanja.   Ya kwanza mimi ningeongea  mambo

kuhusu  uchaguzi  ama  appointment  of  judges.  Ningependekeza  sheria  ile  itakapokuja  itengeneze  body  ya  kuchagua  ama

kuappoint  majudges  na  chief  justice,  na  chairmen  of  parastatal  bodies.   Na  even  directors  of  CID  na,  special  branch  na

Commissioner  of  police,  na  prisons.   Number  two  ni  kuwe  na  body,  iwe  appointed,  ya  Commissioners  ya  kuchagua

Commissioner  wa  complaints.   Siku  hizi  kuna  body  zile  ziko  kama,  law  society,  na  kwenye  hiyo  Commission  kuna

Commissioner  wa  complaint  lakini  hana  uwezo  sana.   Wale  lawyers  wale  tuko  nao  wakipatiwa  pesa  kama  ile  wanaclaim

damages kwa wananchi on behalf of their clients,  wanaitumia na njia zao wakakosa  kulipa wenyewe.  Yule  Commissioner  of

complaints  hana  power  ya  kudemand  hizo  pesa  ama  kuchukuwa  hatua  ya  kufunga  huyu  lawyer  ndiyo  wawe  na  uwoga  ya

kutumia hizo pesa za clients wao.  Ningependekeza apewe nguvu huyu Commissioner atakapokuwa appointed,  ya kushika mtu

na kumfuata mpaka hizo pesa zinarudishiwa wenyewe.

On  of  the  future  President,  ningependekeza  asiwe  akiitwa  ndiye  Commander  in  Chief  of  Armed  Forces.   On  the  side  of

transport---

Com. Adagala:  Commander in Chief.  Army iko, lazima iwe—

Kigura:   Army  iko  yule  mkubwa  wa  jeshi  ndiyo  akuwe  ndiye  Commissioner  of  ama---Commander  in  chief,  badala  ya

President.  Upande wa transport--

Dr. Mosonik:  Eh nikuulize, ujue ikiwa kuna kama rais,  ama mtu raia ambaye anakuwa Commander in Chief,  hivyo ni kama

kubalance  wale  wanajeshi  wasikate  shauri  kwamba  wana  ujuzi  wa  kupigana  na  waanzishe  vita.   Ndiyo  ilikuwa  nia  tunaita

checks  and  balances.  Like  in  America,  yule  rais  wa  America  anaitwa  Commander  in  Chief  kila  mahali.   Sasa  ukiwapatia

wanajeshi peke yao wakate shauri kesho, waanzishe vita, kutakuwa namna gani?

Kigura:   Ikiwa  tunataka  kuongeza  mtu  kutoka  upande  wa  raia,  bunge  ichague  mmoja  wao  ama  minister  sababu  minister

hatakuwa na nguvu ama uwezo zaidi kama vile President ako nazo.   Kwa upande wa transport, kuna jambo moja ndogo lakini

si  ndogo,  linasumbua  wananchi  sana  hapa.   Hizi  magari  ndogo  ndogo  kama  pick-ups  hizi  ndogo,  siku  hizi  unaona  watu

wanaambiwa wakate TLB. Hiyo TLB inasumbua raia hapa, ni kagari  kadogo tu kama katoyota  saloon,  ile Toyota 1000.   Mtu

anaenda kukata  TLB.  Hivyo ni kusumbua wananchi sana.   Hiyo mimi ningetaka kuuliza future Constitution iabolish hiyo TLB

for small vehicles za kubeba majani na wazee hapa nyumbani.  Mashambani sio pahali pa  watu  kusumbuliwa  nayo  kwa  bara

bara.
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Com. Adagala:  Wanataka magari ya aina gani isumbuliwe kwa barabara?

Kirugi:  Ya transport.   Yale malorry ya kubeba mizigo kwenda Mombasa hiyo ndiyo inatakikana na ya kubeba abiria.   Hiyo

ndiyo inatakikana ilipe hiyo TLB  sababu  inatakikana  ijulikane  ni  route  gani  atafuata,  ni  masaa  ngapi  atatumia,  atatoka  pahali

hapa mpaka kwenda wapi?  Hiyo ndiyo inatakikana iwe ikilipa hiyo TLB, lakini magari, --kama zamani. Jambo lingine ni juu ya

ajali barabarani.  Hiyo nayo Serikali ama hiyo Constitution iongeze--

Interjection:  (Com. Adagala) mzee mnatoa maoni hii watu wawili?

Kirugi:  Huyu ametupa maneno lakini niko naye pengine ananikumbusha. (laugh)  

Com. Adagala:  Pengine mko mapacha basi

Kirugi:  (laughter)  Tumezaliwa pamoja

Com. Adagala:  Okay

Kirugi:  Haya asante sana, sina mengi, yangu ni hayo tu.

Com. Adagala:  Accident ulisema nini?

Kiragu:  Accident, magari, future Constitution, ama Serikali, ipewe amri ya kuweka zile zilikuwa zikiitwa speed  governors kwa

motorcar.  Zisiwe zikienda mbio mbio.  Ikiwa ni magari ya hapa karibu karibu yawekwe speed  governors yawe yakienda pole

pole.

Com. Adagala:  Okay mzee asante sana.  Peter Mwaura.  Peter Mwaura?  Muwe mkiamka haraka tuendelee.

Peter  Mwaura:   Nii  njitagwo  Peter  Kamore  wa  Mwaura,  na  gwito  ni  haha  gathugu,  na  ngwaria  na  gikuyu,  ndikwaria  na

githweri, magego ni mathirire.  Nii haria ndi-ri, ni riri, ni tondu andu indi ciao tene nii ndionaga mundu agithii kurithia mburi Atari

nayo.  

Translator:  Mimi sijaona, zamani, mtu akienda kulisha mbuzi kama hana na hana. 

Peter: Mburi ciariithagio ni mundu matukanitie na uria ungi

Translator:Mbuzi ilikuwa inalishwa na yule amekusanya na mwingine.

Peter:  No riu-ri, ngoria atiriri, ni kahua guku ndiwako,na ndimutongoria wa githii kihaha  Kairi,  na nii hindi iyo-ri,  nii ndionaga

kahua tugitwara KPCU,ndionaga kena mundu ungi   ukuga mbia iria turareherwo ni ng’ania ukuga itiguthii uguo, 

Translator:Lakini sasa, nauliza, mimi niko na kahawa hapa, nilikuwa mmoja wa waongozaji wa factory hapa karibu,  na wakati

ule, hatukupea kahawa KPCU.  Siku hizo hatukuambiwa hii pesa ya kahawa hii itaenda kwa nani ama kwa yule mtu. 

Peter:  Riu hindi ino-ri, ndina mugunda ngurite Rift valley, 

Translator: Sasa wakati huu, niko na shamba nimenunua Rift Valley.
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Peter: Na  riu-ri, mbembe iria twinacio kuo-ri,turendia shillingi mirongo ina na kilo 90.  

Translator: Na sasa mahindi yetu tunauza miane kwa gunia, ni ya kilo tisini.

Peter: Na ningurite fertilizer na ndihite murimi,

Translator:  Nimenunua fertilizer, nimelipa mfanyikazi.  

Peter:  Magana manari nimegucokia mbia iria ndutite? 

Translator: Miane, itarudisha ile jasho yangu ambayo nimefanya nayo kazi? 

Peter:   Angikorwo  nii  wiyathi  ugiuka  guku  ndirari  wakuo,  na  ngiuga  uguo  andu  aria  mehaha  kuri  mehaha,  nimoi  ndirari

mutongiria wa Kanu guku.

Translator: Wakati tukipata uhuru mimi nilikuwa mmoja wa viongozi wa Kanu.  Mimi nilikuwa kiongozi wa Kanu area hii. 

Peter:  Andu aria mehaha aguku kiraatina nimoi uguo.

Translator:   Watu wa Kiratina wanajua.

Peter:   Ngakiuria atiriri,  angikorwo ni ithui twaruire  wiyathiri  na  tukiingata  muthungu-ri,  tuheyo  wiyathi  ri  ona  muthungu  ucio

twaingataga tiga ni mburi atung’eeeri tukariha ciringi ithatu.

Translator: Mimi nauliza kama tulipigania uhuru na tukafukuza mwingereza tupatiwe uhuru, tulifukuza mwingireza kwa sababu

ya kuua mbuzi zetu na kuuza shilingi tatu.  

Peter: Hindi-ino nii ndira kiona tutiri na wiyathi.

Translator:Hata wakati huu mimi naona hatuna uhuru. 

Peter: Tondu riri? Angikorwo mwana ni kuruta igoti-ri, angikorwo, tugitia wiyathi twoigire thibitari tuthondekagwo tuhu.

Translator: Kwa nini?  Kama mtoto ni wa kutoa ushuru, tulisema hosipitali tutakuwa tukitibiwa bure.   

Peter: Angikorwo ni ciana kuma 8, twathimithagirio tuhu, 

Translator:  Ikiwa ni watoto kutoka darasa ya nane tulisomeshwa bure. 

Peter: Kai thirikari ino iya muthemba gani? 

Translator:   Kwani hii Serikali ni ya aina gani?  

Peter: Ngoria uguo, 

Translator: Mimi nauliza hivyo.  

Peter: Nii ndigucira muno no angikorwo ni gatiba ithui murathondeka, 

Translator: Kwa hivyo mimi sitasema sana lakini ni Katiba mnatengeneza, 

Peter: Mumenyerere katiba iyo imenyerere nginya mwana uri ndaa. Nginya mwana uri ndaa mchunge. 

Translator:  Mchunge, hata mtoto aliye kwenye tumbo mama yake. 

Peter: Mukimenyerere nginya kuku irangire.

Translator:  Mwangalie hata Katiba ilinde hata wanyama.

Com. Adagala: Asante mzee Mwaura,  asante  umetupea historia,  imenaswa kwa mitambo yetu, na umesema masomo iwe ya

bure kama ilivyokuwa hapo zamani.  Tuendelee na David Kanagi Kanathe.  Jina?
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David Kanage:  Yes.   My name is David Kanage Kanathe,  I was born here and my memorandum for today is on behalf of

P.C.E.A Gathiroine Civic Education Committee.    First  I thank you for accepting this.   Secondly,  I  am  going  to  highlight  the

main points because I have got the memorandum which I will give to you.  

One  is  on  the  legislature.   Our  committee  feels  that:  we  should  adopt  Parliamentary  system  of  government  with  the  prime

minister from the majority party in Parliament,  and President  who is ceremonial.   We believe the Parliament should also vet all

top appointments of the Judiciary, civil service, ------(?) master general, and the Governor Central Bank.  

On the executive we believe: that the Presidential candidate be a graduate, should hold the position for not more than ten years.

 Minimum age be raised from 35-45  and also our President  should retire at  the age of 65.   We also believe that impeachment

for  misconduct  and  good  moral  should  be  part  of  the  Constitution,  the  new  one.   This  means  that  the  President  and  prime

minister are subject to Kenya Law.

Number three is on defense  and  national  security:   different  forces  should  be  established  by  the  Constitution  because  at  the

present the service is on an act of Parliament.

Com. Adagala:  What forces?

David:  By in particular, I am saying, the military, army or  armed forces.   Two, we would like the ceremonial President  to be

commander in chief of the armed forces and carry on ceremonial duties.  Three,  our military expertees  and manpower currently

are being underutilized and they are a burden to wananchi.   We propose  military service be restructured in five commands.   In

each commander will would be responsible for reconstruction of roads and bridges within his command.  These funds will come

from ministry of works, which have been allocated to them and are  totally misused.  Therefore ……..  (inaudible) armed forces

for maintenance and construction of the roads within their command area.  In case of misuse of the funds by the army, it is easy

for them to be disciplined rather than the civil servants.

If you try take  disciplinary action against civil servants,  it takes  years  and he has got godfathers,  so the action  is  never  taken,

and that is the tax payers money.  This will also save the foreign exchange instead of buying material and wasting of time.  Easy

communication, enabling investment locally and foreign would mean economic power.  

Re-introduction of Affiliation Act.  Re-introduction.  This was there but it was misused here,  hata ilienda huko Parliament.   But

we feel it should be re-introduced now so that children or every Kenyan citizen will know his lineage.

Two, a newborn citizen should know his or  her parents.   Three male adults should take  care  of their new borns for a  healthy

nation.  This in turn would  help  this  nation  to  avoid  to  having  people  like  Chokora.   And  the  last  point  is  on  family  wealth.
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When  people  are  being  married  they  take  marriage  vows,  and  one  of  the  conditions  is  that  they  are  one,  they  share,  their

property belongs to both of them.  It  is our recommendation that once the couples are  married,  their property  should in future

be it a car, it should be registered jointly.  All property should be registered jointly.  The newly married couple has got so many

cases and problems but when they are registered that property will be taken care of.  

Com. Adagala:  Haya asante, thank you very much.  I just wanted to ask  a different question.   Civic education,  hallo, George

give us a chance, hallo.  You are civic education provider?

David:  Yes.

Com. Adagala:  You are a civic education provider

David:  -----------------------------------------------------  inaudible

Com. Adagala:  You are a committee?  Yea, because we are finding some very incorrect things which are  being repeated  as  if

people learnt them in a programme, and we are  a bit perturbed about  this.  For  instance,  people  keep  repeating that there are

two parties, in the US.  There are  two political parties  in the US,  which is not true.   There are  two political parties  in the UK.

Just as an example.  So we are perturbed because it seems as if it is something they have learnt.  It  is not true,  because  the seat

of democracy,  which is the US,  cannot surely have two parties.   Therefore,  they  recommend  that  there  should  be  only  three

parties or four parties.  They are saying that there are too many parties.  You know it is a very funny idea, but I don’t know  if it

came through civic education or through the media.

David:  In actual fact, in this booklet when we say that we have-- decided to go to read section of two of the Constitution, that

is okay.  It talks of multiparties, we can have as many parties---------------- (inaudible) What we recommend is that we should

have a prime minister and a ceremonial President.

Com. Adagala:  I know that is what you have but I am a bit perturbed about the general populace.

Interjection:  (David) We have educated them

Com. Adagala:  Okay.  Bernard?  Geoffrey Gitate?

Geoffrey Gitate:  Eh asante sana,  mimi naitwa Geoffrey Gitate Kanyoro na mimi nimezaliwa tu hapa hapa Komothai.  Lakini

kile kitu ambacho mimi nataka kuongea ni hiki: nataka sheria iwe juu ya watu wote katika Kenya,  hata rais.  Kile  kitu  kingine

mimi nataka kusema  ni  tumelima  kahawa  hapa  na  majani  bali  pesa  hatupati.   Tunataka  sana  hiyo  kahawa,  kitu  tumelima  au

wakulima wamelima vifuatwe sana. Tuwe na sheria kali ndio watu wakiuziwa wakapelekewe pesa  yao.   Tena kile kitu kingine
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mimi nataka kusema,:  wale watu tumechagua, tumechagua watu wengine wakatuharibu hapa sana.   Tulikuwa na benki  zingine

hapa ambamo tulikuwa tunaweka pesa yetu. Watu walichukua pesa  zetu kwa bank na wakaenda nazo,  mpaka leo wameenda

na kutoroka kabisa.  Watu wengine wanakufa kwani pesa zao zilitolewa kwa bank, na hakuna mtu aliulizwa.  Mtuwekee sheria

inayosema: hao watu wakitoa pesa yetu namna hiyo mara nyingine tukate kate hao kwa panga.   Kwa maana hata sisi tumeumia

sana. Tunawashwa na mambo mengi ilhali wao wanatajirika huku na kujenga manyumba za mawe.

Com. Adagala:  Wanaenda wapi hao watu?

Gitate:  Wanaenda huko Nairobi kujenga nyumba za mawe.

Com. Adagala:  Kwa nini mtu hajawapeleka kotini?

Gitate:  Si ndiyo mimi nauliza sijui members wanataka nini?  Wanaweka sheria yao hapa  ati  wakishachaguliwa  kwa  kahawa,

wakiiba  wasiulizwe  bali  waondolewe.   Walisema  waondolewe  lakini  halikuwekwa  kwa  sheria.   Hiyo  sheria  tunataka  kutoa

kabisa.

Com. Adagala:  Ulisema wakatwe katwe na panga?

Gitate:  Ehe kwa maana wanakula pesa yetu na hakuna mtu anawauliza  hawa watu.  

Com. Adagala:   Okay mzee asante ni kitu muhimu umesema hapo.   Haya.   Okay,  tuendelee  mbele  basi.   Bernard  Chege?

Bernard Chege au Chege?  Ah huyu ni nani sasa.  Andrew Kagwa?  Ni kwa mdomo?

Kagwa:  Ni kwa mdomo

Com. Adagala:  Haya.  

Kagwa:  Asante, kwa kupatiwa wakati huu nieleze machache kidogo.  

Com. Adagala:  Sema jina lako.

Kagwa:  Jina Andrew Kagwa

Com. Adagala:  Okay

Kagwa:  La kwanza ni hili jambo la wafungwa: hawa wafungwa wengine wanaoshikwa kwa kunywa chang’aa,  wizi mdogo na

kupelekwa  jela  ya  huko  industrial  area,  tunataka  namna  hii;  haya  makosa  ndogo  ndogo,  yasipelekwe  huko:  waletwe  hapa,

watengeze  njia  zetu  hapa,  badala  ya  kupelekwa  huko,  wanasongomana,  ndiyo  wanafanya  sodomy  huko.   Waletwe  hapa,

wafanyie kazi hapa.  Tena watu ambao wanafungwa kwa miaka mingi wafanyizwe course, wafunzwe wawe rehabilitated.  Yaani

wakitoka huko, wanafanya kazi kama ni ya useremala, kama ni nyingine waliofanyiwa training.  

Lingine ambalo linahusu Kenya ni industries.   Nchi  yeyote  yenye  haina  industry,  hiyo  imekwisha.   Kama  watoto  wanasoma,

wanaenda wapi kama tunafunga industries.   Zilindwe kwa sababu factory zote,  industry zote,  za Kenya zimefungwa.  Tuko na
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Kenya  Meat  Commission  imefungwa.   Tuko  na  KCC,  imefungwa.   Tuko  Bag  and  -------(?)  imefungwa.   Factory  zote

zimefungwa.  Hata  tukisomesha  watoto  jamani  wataandikwa  wapi  kama  industries  zinakwisha?   Zinakwisha  kwa  sababu  hii.

Hizi  industries  au  parastatal  bodies,  mtu  ambaye  anakwenda  huko  anachukua  jirani  zake,  anaandika  hapo  bila  qualification.

Kwa hivyo, hizo industry, kwa sababu hakuna production, zinafungwa.  Tunataka namna hii:  Industry zote zitafutiwe kamati ya

kuchunguza ni nani ataongoza, yaani alete production, siyo kuandika ndugu yake, na ndugu yake hana ujuzi.  Sasa  ndiyo unaona

industry zote zinafungwa.    

Jambo  lingine  ni  elimu:  tunataka  watoto  wote  wasome.  Hata  manifesto  ya  Kanu  inasema  watoto  wote  wasome,  na  hiyo

manifesto sasa  haipo.   Mimi nauliza:  kama watoto  hapana soma,  na wako na akili bali ni pesa  hawana?  Hii nchi inakuwa na

wezi wengi kwa sababu hawa  vijana  wangesoma  wangefanya  zingine.   Tunataka  elimu  iwe  ya  bure  kutoka  standard  mpaka

university.   Tena  katika  Kenya  hatutaki  mockery.   Tunaona  kama  ni  head  of  state,  alichaguliwa  na  yeye  hana  elimu.   Sasa

tukisikia  huku  anakwenda  kuwekelea  wahitimu  kofia  na  yeye  hana  elimu:  sisi  tunataka  akienda  huko  akiweka  kofia,  tujue

amesoma, hapana mockery.  

Com. Adagala:  Ana degrees tatu.

Kagwa:  Alisomea wapi?

Com. Adagala:  Ana degrees tatu.

Kagwa:   Haya,  haya sawa sawa -----(?)   Tena lingine ni huu urithi.  Huu urithi tunataka namna hii: mimi sikutuma application

kwa Mungu nizae watoto  wa kike,  mtoto wa kike  na  mtoto  wa  kiume,  hawa  wote  ni  wangu.   Kwa  hivyo  mimi nataka  hivi:

kama urithi ukija, kama daughter yangu ameolewa ana haki ya kugawiwa.  Kwa sababu kama mahali aliolewa labda hakuenda

vizuri, na yeye ni wangu, kwa hivyo kila kitu niko nayo agawiwe.  

Jambo  lingine  labda  ni  la  mwisho  ni  la  kahawa.   Hii  kahawa  inakuwa  na  mtindo  mbaya  kabisa.   Sisi  na  watoto  wangu

tunakwenda shambani tunalima kahawa,  tunapelekea mtu ambaye hajui habari  ya kahawa.   Kazi yake ni ya kuuza.  Tunataka

namna hii: sisi watu wa Komothai tunalima kahawa,  tunataka mtu wa kununua kahawa aje  hapa--   Willing seller,  willing buyer.

Hapana tupelekee mtu huko, atuuzie kahawa na yeye hajui, anataka kutajirika juu yetu sisi.  Ndiyo unaona hapa sisi tunakuwa

maskini.  Tunataka kahawa tukilima tuweke hapa mtu wa kununua kahawa kama  anatoka  Germany,  aje  hapa  tusikizane  bei.

Hapana kupelekea mtu huko aniletee pesa ile anataka, hapana hiyo tunakataa.

Jambo  lingine  ni  hili  la  retarded  children  --  mashule  ya  retarded  children,  na  hawa  watoto  wa  mtaani  wanaorandaranda.

Tunataka Katiba iangalie hawa watoto retarded  kwa sababu hakuna shule ya watoto  hawa retarded.   Tunataka tuwe na skuli,

iangaliwe na Serikali, na ziwe nyingi kwa sababu hawa watoto  retarded  wako wengi sana.  Hakuna skuli yao isipokuwa iliyoko

hapa Komothai,  ni pastor  mwenyewe alitafuta na,  ndiyo  inaendelea  hapa  Komothai.   Hatutaki  pastor  aende  huko.  Tunataka
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Serikali yenyewe  ifanye  hivyo,  isipokuwa  tuko  na  bahati  tulipata  priest  akatafuta  hiyo  skuli.  Tunataka  Serikali  iingilie,  itafute

mashule kama hayo.  Tena hawa watoto wako huko Nairobi--

Com. Adagala:  Saa mzee.  Unazungumza vizuri lakini muda ndiyo mfupi

Kagwa:  eh asante.  

Com. Adagala:   Okay,  unajua kuna mipango miwili ya Serikali kwa watoto,---  mzee sikiza kidogo.   Kama hapa Kileleshwa

primary ambapo ninakaa karibu na watoto  wangu walisoma, kuna mpango  wa  watoto  ambao  wako  na  akili  punguani  wawe

wanaenda huko. Nimeona wakienda.   Pia kule karibu mimi ninakaa, nyumbani kule Sabatia, nimeona Serikali ina shule lakini ni

chache.   Kile unasema  zinafaa  ziwe  nyingi.   Tena  tuna  hizo  za  private.   Kama  nyingine  iko  hapo  Kileleshwa,  Jacaranda,  ya

private, ya bei juu.  Serikali nafikiri inajaribu lakini unasema ziwe nyingi.

Kagwa:  Ziwe nyingi

Com. Adagala:  Lakini hapa kwenu hatujaona mtu mmoja, mtoto mmoja ambaye ana akili punguani, hawako.

Kagwa:  Wako

Com. Adagala:  Wako wapi?

Kagwa:  Siwezi kuwaleta hapa lakini wako.

Com. Adagala:   Wanafaa waletwe hapa.  Kwa sababu mmefanya tume iwe kama vile kimila. Mnaficha watoto  walemavu  na

wa  akili  punguani  nyumbani.  Tunataka  Katiba  iwalete  hapa  na  tumefurahi  umesema  hilo,  kwa  sababu  wazee  mna  busara.

Wewe una busara unaona kitu kibaya kinatendeka, isipokuwa pengine hauna mtoto au wewe mwenyewe hauna hiyo shida.  

Kagwa:  Isipokuwa mnanikimbisha zaidi nilikuwa na machache kidogo.   Nitakimbia,  nikimbie, (laugh) nipatie nafasi tu kidogo

niseme habari ya P.C namna hii.  Tunataka PC aondolewe.

Com. Adagala:  Ukisema tu direct bila hadithi ya “tene na tene” tutaendelea.

Kagwa:  (laughter)  Niongee tu kidogo. 

Com. Adagala:  ulisema PC?

Kagwa:  Yaani aondolewe kwa sababu hatuna kazi PC anatufanyia sisi.  

Com. Adagala: Nani awe badala yake

Kagwa:  Ni chief, hata D.O aondolewe.  

Com. Adagala:  D.O out
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Kagwa:  Tunataka Chief, assistant chief, na wazee wa kijiji.

Com. Adagala:  Chief in.

Kagwa:  Mh

Com. Adagala:  Na huyu chief apatikane kwa njia gani?

Kagwa:  Huyu chief awe na elimu na awe na wisdom

Com. Adagala: mh

Kagwa: eh

Com. Adagala:  okay.

Kagwa:  Awe na mambo mawili kofia mbili-- wisdom na education

Com. Adagala:  okay, kitu kingine? 

Kagwa:  Kitu kingine, ni hii bribery.   Bribery haitakwisha kwa sababu huyu ni askari  na anapatiwa elfu saba  tu, ako  na family

eh?  Watu wengine huko juu wanapatiwa pesa nyingi.

Com. Adagala:  Sema sema.

Kagwa:  Tunataka aongezwe mshahara kubwa ili asijaribu kuhongwa---

Com. Adagala:  Na yule anamuhonga?

Kagwa:  Wawekwe ndani wote

Com. Adagala:  (laughter)  Okay mzee, nafikiri umemaliza.  Kwa sababu yote hayawezi kwisha na mengine tumeyasikia mara

kadhaa. Sasa tuna Evans Muita na David Njenga wako wapi?  David Njega “areko?  Are haha?  Gotire?”  haya endelea.

Evans Muita:   Asante sana Commissioners,  the Secretary,  the councilor na wananchi wote na watu ya  kanisa.  Nilio  waona

wako hapa, good afternoon all of you.  My names are Evans Muita---

Interjection: (Com. Adagala)  And you will address the Commission.  You are  not playing up to the gathering.  Ikiwa kuplay

the gathering utangojea rally outside.  Lakini sasa utazungumza kwetu.

Evans:  I will talk to you sir.  My names are Evans Muita, I am a resident of Komothai, I do business in Nairobi, I am an estate

agent and I have some recommendations.   The first recommendation I have is the Traffic Act: if you  look  at  the  matatus,  the

buses you find that they have like 20 stickers. One of them is P.S.V another one is TLB, another road License,  insurance, and

another one showing the passengers that are supposed to be  carried in that vehicle, and another is the inspection sticker  which

is supposed to last for a year.   I  am saying that all those stickers  should be removed because  the Kenya Revenue Authority is

the one issuing them.  And it is very difficult for  the  owners  of  motor  vehicles  to  get  all  of  them.   To  avoid  corruption,  they

should be removed,  because  like inspection stickers,  there is no vehicle with the type  of  roads  we  have  here,  which  can  be
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roadworthy for one year.

Background:  inaudible

Evans:  Yours is a Patrol, which is costing 12 million, and it is new. (laugh)

Background:  -------------------------------------  (inaudible)

Evans: Okay.

Com. Adagala:  Anyway, just say all stickers should be removed.  

Evans:  Yes

Com. Adagala:  There are some people who are driving on nice roads in Nairobi.

Evans:  On nice roads, especially when they are here

Com. Adagala: Or Kisumu. (laugh)

Evans:  Yes.  What we are trying to say is that--

Com. Adagala:  Don’t try to say, just give us the recommendation.

Evans:  The recommendation is that those stickers can certainly not last for a year.

Com. Adagala:  You have said that, next?

Evans:  The next thing is about insurance. There is this is tendency where you find if a vehicle has an accident,  you find lawyers

rush there to get claims.

Com. Adagala:  We know what it is, tell us your pendekezo 

Evans: I am thinking that the vehicle should be insured against third party only and not passengers.  The passengers,  since they

know their value, they should have personal accident  policy.  If you know your value is one million, you take  a policy worth 1

million, if you have an accident your family will get that 1 million, the situation where  that  it must go to court, which must decide

how much you are supposed to be paid.  At the end of the day nobody benefits, the money is taken by the lawyers.

Com. Adagala:  Okay endelea.

Evans:   On the same issue,  some of these awards  which are  being issued by the court  make some owner matatus  bankrupt.

Some have been declared bankrupt, while others  are  under receivership.   So,  I was thinking that it should be abolished.   That

insurance, the insurance for the passengers,  because  the court  awards  30 million to 40 million, the insurance company  pays  a

certain percentage,  another percentage is supposed to be  paid by the owner of the matatu.   So  I am thinking if it is abolished

that will have their personal accident cover whereby they went have to go to court, the insurance company will pay directly.

The other thing I wanted to recommend is about employment.  In Kenya we require one man one job.   Women, even they will
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be included.  We are  saying that one  person  should  have  one  job  are.   We  should  not  have  people  who  have  several  jobs

because  many  people  have  no  jobs.  So  I  will  not  elaborate  on  that.   The  other  thing  is  that  the  government  should  create

employment by manufacturing  medicine.  We should have a factory manufacturing medicine, because  we have pharmacists,  we

have clever people here, and the medicine should be free to all government hospitals.    They should also create  employment by

expanding the Kenya Oil Corporation.  It   has only few petrol  stations in like two or  three,  when company like Shell has 500.

So Kenya Oil Corporation should open petrol  stations to compete  with shell and other foreign oil companies,  so that they can

employ many Kenyans and there is business on that.   The government,  should  purchase  goods  from  the  other  ministries,  not

from individuals, to avoid corruption.  And things like government printers should printing all the stationery for the government.  

Employment of security officers that is the police, the army, the GSU and all the security agents they should be employed from

the  Location,  sub-Location  levels.  Such  that,  we  can  get  trustworthy  people,  who  can  be  trusted  with  our  security.    They

should be vetted by the assistant chief in the sub-Location level.  

The other recommendation  I would like to make --

Com. Adagala:  You mean if someone applies for a job in a security firm he should be vetted by the his assistant chief or  in the

police

Evans:  Yes, also in the police, the prison, GSU, armed forces, that is the army, air force and even special  branch,  and the rest

and the rest.  They should be vetted by the assistant chief from the village level so that they will have good conduct.  On political

parties:  it  is  my  recommendation  that  people  should  not  change  from  one  party  to  the  other,  because  Kenyans  have  been

confused by these politicians.  One day there are  in this political party,  the next one,  another one.   They  should  be  made  life

members.  A life member means you are supposed to be there until you die.  The other things is about elections.

Com. Adagala:  What happens to ordinary members?  The rank and file?

Evans:   All  parties  should  have  life  members  not  ordinary  members,  so  that  they  can  stick  there.   If  their  party  wins  they

continue, if it doesn’t win they still continue in the opposition.

Com. Adagala:  Ehe like Shikuku number 71?

Evans:  Yes, 

Com. Adagala: Kanu

Evans:  Stick there.  (laughter).  The other thing I wanted to recommend is about  the elected people,  that is the President,  the

MPs,  and  the  councilors.   They  should  strictly  be  in  Parliament  for  two  terms  of  five  years  only,  and  they  should  be  given
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pension.  Such that we have the President  going around after retiring from office. We  should  have  many  Presidents  here  and

many MPs here, so that they can also be helping these wananchi, since they are not reached when they are in office.  During the

election time, no money should change hands.   People  should be elected because  they know what they are  doing or  because

they  are  capable,  but  not  those  thieves  who  go  there  to  steal  from  parastatals  or  from  government  organizations,  then  they

come, bribe,  and are  elected.   All leaders  from the cooperative society or  any other organization, should not be  bribed.   The

bribe should not be there.  Another recommendation I would like to make ---

Prof. Salim:  Please observe the time limit, please?

Evans:  Yeah

Prof. Salim:  I think your ten minutes are up.

Evan:  I will go very fast now. The government offices should be at constituency level.

Prof. Salim:  You are about to finish?

Evans:   Yes  I  am  about  to  finish.   The  government  offices  should  be  at  constituency  level  to  avoid  people  traveling  long

distances.   Those officers at  constituency levels should understand the  local  language  of  the  given  area  so  that  they  can  help

mwananchi.  

The last one is on retirement benefits.   I  would recommend that when people  are  retiring, they should be paid their benefits to

avoid  further  corruption.  Three  months  before  their  retirement,  they  should  be  given  their  package  to  avoid  their  going  to

Nairobi to bribe so that they can get their money.  And the question of retirement age,  it should be mandatory 55 years  for all

professionals, because to me these people cannot be thieves-- they cannot be crooked ,  they are  people  who have means,  and

they have pensions, so they can stay at home.  

The other thing the Commissioners I would like to recommend, is about the licenses.  

Prof. Salim:  I thought that was the last one?

Evans:  The last one is licenses.

Prof. Salim:  You already discussed licenses

Evans:  No, another thing I am saying is that licenses should be issued freely.   

Prof. Salim:  Okay thank you very much for your contribution bwana Evans Muita, 

Evans:  Thank you everybody for listening—

Prof. Salim:  just wait there for a minute in case my colleague has any questions to clarify anything.
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Evans:  Please ask.

Prof. Salim: May be I could ask you one while he checks.  You are talking in terms of removing all stickers from matatus.

Evans:  Yes

Prof. Salim: Does that include insurance sticker and the road license?

Evans:  The road license and the insurances’ third party one only should remain, but the others should be removed.

 

Dr. Mosonik:  So it is not all stickers

Evans:  It is not all

Prof. Salim:  So you want to qualify your statement about all stickers?

Evans:  Yes I want---except, that one.

Prof.  Salim:   And  then  you  talk  in  terms  of  should  court  award  bankrupt  matatu  operators,  because  they  give  awards  to

passengers.  So you don’t want any awards given to passengers?

Evans:   Yes,  I don’t want,  because  I want the passengers  to have their personal  accident  policy, since that  money  does  not

reach that passenger.

Prof. Salim:  But do you think that is fair?

Evans:  Yes it is fair.

Prof. Salim:  I may enter somebody’s matatu, I may not have any personal  accident,  and I think I can safely say that 99% of

Kenyans, average Kenyans, have no personal accident policies.

Evans:  What I was trying to say is that from here to Nairobi fare will be  cheaper.   The insurance is the most expensive.   Like

traveling from here to Nairobi probably cast 50 shillings.  20  shillings is because  of the insurance.  So  if the insurance for those

passengers is not there --

Prof. Salim:  You see, the thing is that you are looking at all these from the point of view of matatu owners, you are not looking

it from the point of view of passengers at all.  

Evans:  I am also looking at them in the end, it will be cheaper for them to travel because  the matatu is travelling when you are

inside.  A building like this one can collapse.  So if you have insurance personal accident for 24 hours is better.

Prof. Salim:  Who should have the insurance policy, is the passenger?
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Evans:  He is the passenger yes

Prof. Salim:  Is it the passenger?  But I am telling the passenger may not have insurance.  So God forbid.  Somebody’s wife or

child dies in a matatu accident, he will not get anything from the matatu owners for his insurance policy if we were to follow you

recommendations?

Evans:   what I was trying to say,  I was  trying  to  say  you  recommend.   People  should  be  encourage  to  take  their  personal

accident not to rely on matatu one

Prof. Salim:  And what about the matatus you see them as having no---

Evans:  Matatu and other means of transport should not have the insurance for catering the passengers.

Prof. Salim:  Alright you are seeing it as I said from the point of view of matatu owners, but we understand.

Evans:   I  was  trying  to  say  that  matatu  owners  have  been  going  bankrupt  because  the  courts  has  been  awarding  a  lot  of

money---

Prof. Salim:  That is exactly the point  I  am trying to make.  You are  seeing it from the point of view of interest  of the matatu

owners.

Evans:  Yes

Prof. Salim:  Fine thank you.

Evans: The last thing I wanted to say is about the duties.  The duties should be verified ---

Prof. Salim:  No, I think we have finished with you.  We were just seeking clarification.  Thank you.

Evans:  Thank you.

Com. Adagala:  What you would like is for the matatu owners to make only the profit?  Because I am not responsible for the

driver that you hire?  Okay? I am not responsible for the maintenance or  the outcome.    In fact you want me pay your driver,

pay maintenance, pay your everything and then if I get in an  accident  and  get  my  legs  cut  off  I  should  pay.   So  you  want  a

passenger to pay for everything?

Evans:  What I am saying is, as the things are now the high premium which are paid by the matatu to insurance company.

102



Com. Adagala:  You can misuse the high premium, if you want to recommend that, but you cannot just make profit  of people,

they are not gunias.  

Evans:   I  am not trying to say that way.  I  am trying to put it this.  The high premiums which  are  paid  by  the  owners  of  the

matatus, they are paid by the passengers.  

Prof. Salim:  Thank you.  We move on to bwana Samuel Waweru, is he here?  Samuel Waweru?  Here? No.  Samuel Mburu?

Joseph Warioko?  Karibu. And is Councilor David King Kibuja yuko?  Eh yuko wapi?  You were there yesterday weren’t you

with us?  Okay but you didn’t give any -- we remember seeing you there somehow I don’t know why?   But you came here to

give your views?  Thank you.

Joseph Warioko:   Okay thank you very much Commissioners.   My  name  is  Joseph  Warioko,  I  come  from  Komothai.    I

would like second that the President should not be  above the law.  By virtue of his power,  he should not be  above the law.  I

would like to talk about the issue of vote of no confidence to the President.  So personally I have a vote of no confidence in the

President.

Com. Adagala:  Tafadhali, mkutano mmoja tafadhali.

Joseph Warioko:  So if the members of the Parliament have a vote of no confidence in the President, they have to do it.  

Com. Adagala:  And MPs and councilors?

Warioko:  Of course yes

Com. Adagala:  Mayor? You see a vote of no confidence is a principal so it should apply?

Warioko:  Of course. Each and every member who is leading the public should be elected under all cost.   Then the other issue

is about the disabled.  They must be given their rights.  

Com. Adagala:  civil who?

Warioko:  Disabled

Com. Adagala:  Disabled 

Warioko:  yea.  To be given their own rights like each and every person.  

Com. Adagala:   Okay,  I would have liked to hear a little bit more about  these rights, but if you have them  down  it  is  okay.

Okay Councilor your time now.
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Councilor:   Thank you Commissioners and welcome to my location, which is Komothai Location.   My name is as  you  have

read David Kibunja,  a councilor for this area.    There is so much that has been talked today in a way that I  have  decided  to

restrict  my contributions to the issues that I thought have not been touched adequately.   I  will touch on Land reforms:  If  you

don’t mind, it is a matter of fact that land is the basis of the economy in Kenya and therefore should be owned and managed in

a sustainable manner.  That is why it should be owned by Kenyans but under state supervision for utilization.  So the land should

be owned by Kenyans and supervised by state to make sure that every land is utilized in that no parts of arable land shall be  left

idle.  

The Government should also have the power  to  acquire  private  land  for  any  purposes  so  long  as  it  shall  compensate  to  the

owner adequately, in terms of investment, development, in accordance with the market value of the time.  But if the land is being

acquired for lack of utilization, then no compensation should be made by the Government.  Instead the Government should seize

it and allocate it to the other Kenyans who shall put it into viable economic use.   It  shall also be prudent  for the government to

control the use of land  by  the  owners  in  order  to  keep  checks  and  balances  on  the  environmental  enhancement.   The  state

should ensure that no Kenyan shall be a squatter in his own country.  

The land therefore should be divided  into  four  categories,  each  category  with  a  sealing  of  land  ownership.   That  is:  the  first

category should be large-scale land or farm. The ceiling should be one thousand acres  to an individual or  an institution, so that

we don’t have one person who has got one thousand acres in the Rift Valley, and he has also one thousand acres  at  the Coast.

The  small-scale  land  or  farm,  the  ceiling  should  be  250  acres  per  individual  or  an  institution.    Note  that  the  two  above

categories should be on legal basis.  The third category should be family unit land.  Each family in Kenya shall be entitled to a 10

acres filling of land which shall be free hold.  

The fourth category is for anybody who is over 18 years and does not have formal employment.  Every Kenyan who attains the

age of 18 and they do not have formal employment should be given two and half acres,  filling, on lease hold to sustain him or

herself: but if an employment opportunity arises,  or  in case  of his or  her death,  then the state  can  allocate  the  same  land  to  a

person of the same dire need.

Com. Adagala:  So you have a written memorandum, make highlights councilor. You can see where the son has gone?

Councilor:  Okay I am making the highlights.  In relation to the above,  that is farms, in terms of cash crops  we would like to

have a cutting point for prices. That is fixed prices like for coffee or tea.  So that if the farmer doesn’t realize the same, then the

government subsidizes the farmers in order to encourage them.  The other thing concerns non-citizens.  Non-citizens should only

be  allowed  to  venture  in  large-scale  farms  with  a  cealing  of  1,000  acres,  but  with  shorter  leases  e.g.  of  20-25  years  only.

Otherwise they can own a residential land of not more than 1 acre.  
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Treaties and Agreement:  No pre-independece free treaties and agreements should be retained in Kenya, because Kenya is one

and  belongs  to  all  Kenyans.   A  such,  a  Kenyan  can  own  land  anywhere  in  the  republic.   Furthermore  these  treaties  and

agreements were entered into by the colonialists who had no mandate over the Kenyans.   Dear  Commissionesrs  please  note

that the issue of land reform is very sensitive and that  is  why  we  want  it  entrenched  into  the  Constitution,  irrespective  of  the

Njonjo Commission for land reforms.  So we are ignoring, trying to ignore the Njonjo Commission, we don’t trust them.

Com. Adagala:   -----(inaudible)  the Commission but we are  on different levels and we are  going to have  a  seminar  on  land

and the Njonjo Commision like other  Commissions  will  input  into  this  Commission.   Wataleta.   Yes  so  we  can’t  waste  our

resources in that way councilor.  Any point?

Councilor: I have not finished I wanted to --

Com. Adagala:  Well you better finish

Councilor:  Local government---

Com. Adagala:  That one you should tell us good things.

Councilor:  Nobody has talked about the local government.

Com. Adagala:  People talked about local government, you may not have been here.

Councilor:  Okay, thank you.

Com. Adagala:  Including how many years you should be in office, councilor

Councilor:  Oh okay two terms and be pensionable.   It  is evident that local authorities are  the most basic level of governance

which makes them closest  to the people  and that is  why  people  would  want  to  elect  their  chairmen  and  mayors  through  the

secret ballot.  That is having an executive chairman and mayor for five consecutive years.

Com. Adagala:  Selected how?

Councilor:  Through the ballot box

Com. Adagala: Direct?

Councilor:   Direct

Com. Okay

Councilor:   The  council  should  be  autonomous  and  councilors  should  have  the  power  to  hire  and  fire  chief  officers.   It  is

accepted that most leaders are born with leadership qualities, and as such, anybody who is illiterate, but is proficient in national

and official languages, should qualify as a councilor just like the members of Parliament.  We should not say that--

Interjection:  (Com. Adagala) you are reading.

Councilor:  Yeah they have to be of form four level.
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Com. Adagala:  No you don’t have to read, make points

Councilor:  Okay

Com. Adagala:  What is the education level? Zero?

Councilor:  Well as long as they are literate---

Com. Adagala:  Minimum, we need a minimum education.

Councilor:  Minimum, standard eight, they can read and write.   So they are literate.

Com. Adagala:  But you said like members of Parliament.

Councilor:  Well the members of Parliament do not have a limit on qualification. They only pass the proficiency test.

Com. Adagala:   We are  stating, we are  asking for people  to give us educational levels.  They  don’t  have  now,  and  we  are

reviewing the Constitution, we would like to also review that issue.

Councilor: Yeah

Com. Adagala:  Yes

Councilor:  Then that can be amended by somebody else.

Com. Adagala:  Okay, they have----------------------------------  (inaudible)

Councilor: The other thing that we wanted to talk about is the minister in charge of local government-

Interjection:   (Com. Adagala)  We  are  not  talking,  you  are  presenting  and  you  will  represent  your  proposal  with  discipline

councilor.

Councilor:  Thank you, thank you very much.  The other thing that we are saying is that we should not create so many councils.

  In one county council we should not create more than one municipality, the urban and town councils are not necessary.

Com. Adagala:  Urban and town Councils eh?

Councilor:  Yeah, they are not necessary, because they are increasing the revenue paid.

Com. Adagala:  Well they also overlap, isn’t it?

Councilor: Eh?

Com. Adagala:  They overlap one another?

Councilor:  They do.

Com. Adagala: Okay endelea

Councilor:  Yes.  Eh the other thing is that for sometime---

Com. Adagala:  Give us the proposal

Councilor:  Yea the proposal

Com. Adagala:  No history.

Councilor:  We would like the minister to exercise his powers under Section 9 to amalgamate all those creations of urban and

town councils into the original mother councils. That is adding the only two within in a given area.

106



Com. Adagala:  Okay endelea

Councilor:  The other thing that we would like repealed are the conflicting powers  between the Minister of Agriculture and the

Minister of Local government in terms of production or crop ---------------------(inaudible).   We feel it should be retained by

the minister of local government so that those --------------(inaudible) can be treated under the fees and charges.  

Com. Adagala:  I think if you have finished local government, have you finished local government?

Councilor:  I have finished with the local government but I wanted to entrench issues on HIV/AIDS.  We feel that --

Com. Adagala:  You want to entrench--?

Councilor:  No I am --

Com. Adagala:  It is entrenching itself.

Councilor:  Eh?

Com. Adagala:  HIV/AIDS is entrenching itself.  What would you like to do?

Councilor:  Eh I would like the local authority to have a vote on that,  so that they can be prepared  in case  of disaster,  that is

for disaster preparedness and management.    It  is also suggested that HIV/AIDS be managed by the council.   There can’t be

anybody more qualified like a councilor to deal  with HIV/AIDS related issues.   He sees  them in hospitals,  he burries them, he

conducts fundraising for the orphans and he literally lives with them.  It is only prudent  that standing committees then be formed

within a council, so that any money that is coming from either the Central  Government or  the donors  be  channeled through the

councils, so that they can help to identify the problems from the grass root level.  

Com. Adagala:  Why can’t the council raise money?

Councilor:  Well the council could, but it does not have enough financial base  to cater  for the whole of their county council as

such.  So ---

Interjection:  (Com. Adagala)  Just, on the standing committee.

Com. Adagala:   On the standing committee of AIDS,  why can’t  the  council  raise  money?   I  am  talking  about  this  because

everybody is seeing what the Government can do.   The Constitution is about  the  relationship  between  the  governors  and  the

governed.  Also what can the governed do?  Also what can the people do?  Actually we have missed out that whole dimension

of the governed and it is just  not  coming  through.   It  is  just  Government,  Government,  Government,  and  it  would  not  work

because it has to be both ways.  I don’t think I am mistaken?
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Councilor:  No, but you see within the memorandum I have always said that the council---

Com. Adagala:  I am just saying generally.

Councilor:   I have said that the council should have that vote.   They should provide,  to cater  for that.   I  think it might not be

adequate, thus we should expect some more donations from donors and elsewhere to serve our purposes.

Com. Adagala:  Okay

Councilor:  Thank you very much

Com. Adagala:  Haya------(inaudible)

Dr. Mosonik:  On the Njonjo Commission you said you don’t trust them.  Can you say just a little more please on the Njonjo

Commission.

Councilor:  You know we have seen so many Commissions and they end up nowhere.  So  what happens is that whenever the

report is prepared, it is shelved.  And once it is shelved there is nothing that will be done, nobody will be  able to follow it again.

 And we feel and we think that it was done deliberately. That is why the Njonjo Commission was appointed before the CRKC,

so that you are  not seen to be  handling it or  dealing with it,  so  that it appears  as  if you entrench it into the  Constitution.   It  is

something like it was hijacked from the main stream.   That is, it is not in a Constitution, not entrenched like you are.  So---

Com. Adagala: What about the 8-4-4 one?  It is also a Commission, their findings will also input into this Commission.

Councilor:   Yea, but entrench what we are telling you ---------(inaudible)

Com. Adagala:   But I am just telling you we don’t see  them  as  antagonists.  We  don’t  see  them  as  opponents,  or  enemies.

They have gathered a lot of data, a lot of views from wananchi, and we will look at them and put them here.

Councilor:  Fine thank you very much

Com.  Adagala:  Together with the ones we have received from you. *

Speaker:  Kikuyu Dialect

Translator:  Nataka  kuwaambia asante sana kwa kuja kwetu hapa Kigumo Kiratina.  Sisi wenye kijiji tunafurahi sana,  maana

mumetutembelea. Lakini nitawaambia kitu kimoja lakini hiyo hamtaandika.  Ningetaka hata Serikali iendelee kutusomesha sana,

na hata mkienda muwe mkitutembelea na hata kutuma watu wengine watufundishe.  Na mkienda, muende salama.  Asante.  
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Prof. Salim: Kama tulivyoanza na maombi, tutamaliza na maombi na nafikiri reverend atatufungia kwa maombi.

Reverend:   Haya  tutasimama  tuombe?  Mwenyezi  Mungu  tumekushukuru  sana  kwa  sababu  ya  kutupa  uvumilivu  huu.

Tumeshinda katika kikao hiki na kutoa maoni yetu yote ambayo tunadhania yatakuwa ya kusaidia wananchi  wetu  katika  nchi

yetu ya Kenya.  Tunadhania tutabarikiwa na wewe kwa maoni haya ambayo tumeyatoa.   Hasa tunakushukuru kwa sababu ya

vile Commissioner wetu wamevulia tangu asubuhi hata wakati huu. Tunajua wamechoka bali tunaomba uendelee kuwabariki  na

pia kuwa pamoja nao na kuwaongoza katika shughuli hii ambayo ni shughuli nzito.  Nawaweka  mkononi mwako Baba ambao

ni wa ushindi. Kwa kuwa tumekamilisha siku ya leo tukiwa na amani, tumesema asante.  

Sasa  tunaomba kwa ajili ya safari zetu ili tukiondoka mahali hapa uende pamoja nasi.  Safari  zetu  zote  tunazikabidhi  mikononi

mwako ili utulinde na utukinge na hatari zote za barabarani,  hili tuweze kufika  nyumbani  mwetu  tukiwa  salama.   Tunaendelea

kuombea Commissioner wengine ambao wako mahali pengine. Kazi hii ambayo umewakabidhi,  iwe ya manufaa na ya baraka

katika nchi yetu ya Kenya.  Na sasa Mungu wetu tuko na wewe kwa hivyo sisi tu washindi.  Mambo haya yote tumeomba na

kuamini, kwa kuwa tumeomba katika jina la Yesu Kristo mwokozi wetu, Amen.  Mungu awabariki sana mkisafiri. 

Prof. Salim: Asante sana reverend.

Meeting ended at 6.30 p.m.
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