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Com. Sdome Muiga
Com. John M. Kangu
Com. Domiziano Ratanya

Secretariat:
Solomon Anampiu - Programme Officer
Gilbert Omoke - Ass. Programme Officer
Grace Gitau - Verbatim Recorder
David Muturi - Sgn Language Interpreter

M eeting was called to order with at 10:30 am with Com. Muigai in the chair.

Com. Salome Muigai: Ninafursayakukitangaza hiki kuwa kikao cha Tume ya Marekebisho ya Katibaya Kenya. S9 tuko
wanatume watatu, bado mmoja wetu tunamsubiri kidogo, lakini kabla ya hayo, ningetaka kumuomba mmoja wenu atunazie huu

mkutano kwa maonbi. “Any volunteers?” Guku ni kuri andu moi kuhoya Ngai? Muno? Matigituhoere,

Prayer: Reke tuhoe. Nitugugucokeria ngatho Mwathani Ngai Baba mahinda maya ma kiroko giki. Ni muthenya mwega
Nga utugomanitie thiini wa giikaro giki. Bata wa muthenya uyu Mwathani ni uui ati tukite haha ni getha turehe mawaitha maitu
kuri thirikari iitu ni getha tumenye uria urikoragwo agitutongoria nikio nitwakuhoya uhariririe giikaro giki muno makiria utuhe
mawaitha maria mangitutaithia matuku mathutha. Nani undu ucio twerekereria hari wee thiini wa ritwa ria Mwathani witu Jesu

Kristo. Amen.
Com. Salome Muigai: Asante sana. Mimi jna langu i Sdlome Wairimu Muiga na pia vile nilivyosama tuna wanatume

wengine. Mmoja hgjafika lekini mmoja amefika, kwa hiyo nitampa fursa ya kujitambulisha yeye mwenyewe.

Com. Ratanya: Kwamginamimi naitwaDomiziano Ratanya, Commissoner.

Com. Salome Muigai: Asaite sana mwanaume. Sasa kuna mambo ningetaka kudeza juu ya utardibu au vile

tutakavyoendelealeo. SS9 kawaida huwa tunaanza ssa mbili mpaka saa kumi nambili lakini.....(sentence incompete)

Interjection: Umekata, endelea.

Com. Salome Muigai: L&kini leo tumechdewa kwa gili ya barabara. Tulipokuja kutoka Gilg tatukujua barabara itakuwa

hivyo. Tumechukua mda mrefu kufika kuliko vile tulivyo targjia, lakini tunaomba radhi kwa kuja kama tumechdewa. Wakati

tunasikizamaoni yenu, unaweza kutoa maoni kama mtu binafs ama kama mweakilishi wa kikundi kilichosgiliwa, yaaeni a registed



group, ama unaweza kutupa maoni kama manachama wa kikundi kingine chochote. Lugha tunayoitumia kawaida ni lugha ya
Kiswvahili na lugha ya Kingereza, lakini kama ungetaka kuzungumza lugha inging tungekuomba utujulishe wakati wa
kujiandikishaili tumtafute mtu anyetefadiri vile unavyo sema.

Wakagi wengi ngua ni Wakikiyu, mimi ni mmoja nazungumza Kikuyu, kwa hivyo hatuna shida kubwa ya kutafgri Kikuyu.
Lakini kama tuna msemgi mwingine mwenye kutumia lughaingine, tafadhdi tujulishe ndio tufanye mpango wa vile maneno yako
yatakavyotafsriwa

FPatunamtafdri wa lughayawasioskia; kwa hivyo ikiwa kuna mmoja wetu mwenye haskii wala hazungumz, tutakuwa na mtu
mwenye atatafsri kwa ile lugha ya ishara ili akaweza kujideza yeye mwenyewe na pia akaweza kufuata meoni ya watu wole

wengine.

Fla meoni unaweza kutupa kama umeandika yaani, memorandum. Ukiwa umeandika tutakupatia dakaka tana ili ueeze tu
videzo vikubwa vikubwa yaani, you highlight the issues. Lakini kama hujaandika tutakupatia dakika kumi ndio ujideze na
meoni yako. Unaweza kutupatia maoni yako ikiwa imeandikwa kwa karatas ama ikiwa imeandikwa kwa disket. Baada ya
kuzungumza tatawauliza wanatume kama wana swdi la ufafanuzi — appoint of danification; Yaani kama mtu hgadewa na
anataka kufafanuliwa jambo , pia tunaweza kuwauliza wananchi wengine kama kuna mtu mwenye ako na swdi kwako, lakini
tungetaka kueleza hapa kuwa tatuteki uanza kufanya debate ama kujaribu kushindana na mwingine kwa meoni yake. Yde
meoni yake utayaheshimu na wewe utakapopata nafad yako ya kuzungumiza, utatupa meoni yako yenye itakuwa tofauti lakini ile
nafad tunakupa ni ya kuuliza swai na kufafanualli udewe vizuri vile divyosema. Na kwa hayo machache, ningetaka kumuomba

mzungumzgi wetu wa kwanza ambaye ni Grace Wanjiru Munene.

Grace Munene: Muri ega inyuothe? Nii ngwendaga kwaria uhoro wa cukuru, ngwendaga kwaria uhoro wa mithomere ya
cdanauriahihi kungigia watho ni getha ciana ditu ithomage wega ni tondu nitwandikiirwo arutani ni thirikari, magathomithia kuma
Jumatatu nginya Jumaa. No gugicoka gukigia kaundu kangi hau gatageti ati kwi ithaa ririthomithagio ria Juma kana mbia cia
igeranio. Mbia ido ikirehe thina gatagati ka aciari na arutani ai mwana niariingatagwo Jumatatu agacoka Jumaa kana wiki
yoothe agaikara mudi tondu mbia icio cia igeranio kana cia Juma ndarutite.  Na mwarimu ucio andikitwo arute wira nginya
Jumaa. Ngakiona ati kungigiawatho ati mbiaid itirirutagwo kana irutwo undu wina mubango atii mwana ndariingatagwo, kaba
akaingatagwo Juma io agite kuruta mbia ciayo no hindi iria magiriirwo ni guthomithia megathomithia  Ni tondu nituonaga ai riu
ithul tuhana aciari, arutani angi N meheririe ciana ciao mathukuru ma thirikari nani kuo kwina arimu aria aturiine makamatwara
cukuru cia andu iria thondeke na ti andu aturiing, na ciana icio igathomithio ni andu matari auriine na makahituka. Riu ni
ndirakionaga diriri, kungigiawatho ai arutani aya anene-ri, tiga acio anini-ri no gukorwo hihi nio mahuthagira mbiaia mai oika
arutani aya angi makaga kuona kindu onao magagikua ngoro. Woni wakwa uma ucio.

Com. Salome Muigai: Etererahanini. Sjui kama kuna hga ya kutafsriwa Bwana Ratanya; unaglewa Kikuyu?



Com. Ratanya: Mimi nadlewa

Com. Salome Muigai: Okay, kwa hivyo hatutatafsri. Asante sana Grace Wanjiru Munene. Kuna mbu ako na swdi kwa
Grace? La Bad mtu wapili ni Peter Macharia. Jtambue kwa jina kwani tunafanya teping.

Peter Macharia: Mginayangu ni Peter Macharia Mimi ni mzee wa kanisa, kanisa la Anglican A.C.K. St. Lukes, Mihariti.
Okay, ningependa kuwashukuru Commissioners kwa kuwa nas hapa ili tuwgulishe ni vipi tungependa Katiba yetu iwe. Kitu
ya kwanza, tukiwa tumekaa chini kama kamati, tuliondea ya kwamba Katiba yetu inatakiwa kuwa na utangulizi. Vile vile
tungetaka K atiba yetu ipiganie mambo haya matatu, ambayo nitasema-

0 Umeskini;
0 Ukossfuwadimuna
0 Magonwa

Ukuu wa K atiba tuliondea uwezo wa bunge wa kubadili Katiba udumishwe lakini maswaa yanayohusu wabunge yakipitishwa,
yasitekeeze wakati wa uha wa bunge hilo. Tulionda wananchi wawe wakihus shwa kupitisha maswaa ya kuongoza uwezo wa
Ras na kuongezaidadi ya wilaya na kudalisha mipaka yawilaya na sehemu ya uwakilish bungeni. Kwa upande wa rais, rulion
raamwemani yule mzaiwa mmtoto wa nmzazi au wezazi wa Kenya, na tukaonelea Katiba isruhusu uraia wa nchi mbili. Raa

mwema anaweza kujitambulisha kwa kitambulisho cha taifa, cheti cha kuzdiwa, cheti wcha uendeshgi gari ama passporti.

Tukaoneea vyombo vya usdama, mgeshi na maawi yake yaundwe na Katiba. Na uwezo wa kutangaza vita uwe chini ya
kamati ya usdama ipendekezee baraza la maweziri. Kwa upande wa vyama vya kisasa tuliondea vyama vitatu vitatosha na
vyama hizo zigaramiwe pesa na tafa Vyama viswe za kikabila. Misng ya serikdi, Ras ave amechaguliwa na Wakenya
wote, So bunge. Wzri Mkuu achaguliwe na chama kuu bungeni aunde serikai kuu hdafu tutumie serikai za miteaa  Bunge,
uteuzn wa Rai's upigwe dharubini na kikao cha bung kiwe ni cha kila sku na kuwe naheki ya kumrejesha nyumbeani mbunge wao
kwa kura2/3. Marupurupu yaidhiniswe na Tume ya kugiri Waumishi wa serikdi. Hdafu Katiba iruhusu serikdi ya mseto.
Tlunddee na vyamavini bungeni haatu tuwe na chamber mhili za bunge. Bunge iSvujwe na Rais apendavyo. Ras achaguliwe
wakati wake tofauti nawabunge. Masharti nao ya wagombea urais kuwe na kipindi cha miaka mitano, hdafu Rai's achaguliwe

kwavipindi viwili. Katibaiweke kibdi ili Rais awveze kuondolewa mamlakani. Ras aswe mbunge.

Tukaonelea pia hatuhitgi utawala wa mikoa. Fa tuliondea upande wa mahakama tunahitgi mahakama ya juu kabisa. Na
mahakama ndogo ziundwe katika mitaa. Serikdi zamitaa, Mayor na Wenyekiti wa mabaraza wachaguliwe moja kwa moja na
wananchi. Himu yachin iwe kidato cha nee (Form Four). Rais au Waziri wa serikdi ya mitaa wasvunje mabaraza bila ithini ya

bunge. Haafu tuliondea upande wa utaratibu wa ucheguzi, Rais achaguliew nazaidi ya aslimia hamsni ya kura zote. Na wetu



ambao wamgiandikisha katika condtituency ili kumchagua mbunge achaguliwe na 50,000 (dfu hamsni). Haafu kuwe,
uandikisgi wa wapiga kura uendelee sku zote. Utaratibu wa upiggi kure urahisshwe. Haki zakimang, tuwe na dimu ya bure
hedi kidato cha nne (form four). Hukumu yakifo iondolewe. Tuwe namatibabu ya bure nayalazima Hdafu katiba ihakikishe
usdlama na tuwe nahaki ya kuwa namdi mahdi popote nchini.

Wafanyi kazi wote wawe wanachama wa chama cha wefanyi kazi. Haafu, Katiba ihakikishe kila mtu anapata mgji, makazi,
chakula, nagira. Tuwe naheki ya kupata habari.

Com. Salome Muigai: Mr. Macharia kwa vile umetuandikia, ungeendeleatu ile matemo hdafu ndio umdizie S utatupa hiyo

karatas ?

Peter Macharia: Ee, nitawapatia

Com. Salome Muigai: Okay. Bas tudeze tu yde mambo makubwa, makubwa, so kusoma kila moja

Peter Macharia: Sasagjul nitassmanini.

Com. Salome Muigai: Utuhe matemo tondu niugutuhe marua.

Peter Macharia: Okay. Sasa hapa nikissmaardhi namdi--

Com. Salome Muigai:  Tudezee jambo mojatu yahaki namdi vile (inaudible).

Peter Macharia: Okay, mambo ya ardhi namgi-- Sasa nitge moja.

Com. Salome Muigai: Yes.

Peter Macharia: Katiba ihakikishe heki ya kila Mkenya kumiliki ardhi. Mdi ya asli; mgi yaendayo Nairobi, Nakuru na
Baingo pesa zifad wilayaya Nyandarua. Haafu mistu namgi ilindwe na serikdi.

Kilimo: Niliondea wazee ambao wamdima kwa mda mrefu wamezeekea mashambani, wakifikisha migka gtini, serikdi iwe
ikiwgdi. Sarafu yaKenyaiwe na pichayamwanzlishi watafahii pekee. Nani hayo tu.

Com. Salome Muigai: Asante sana, Bwana Macharia, kwa maoni yako. Skui kamakuna svali?



Com. Ratanya: Eeh, kidogo. Bwana Peter hgpo umesema utambulizi. Kuna na utambulizc umependekeza, ama ama
unasema tu tuwe na utambulizi na uandikwe kama vile pengine wale wanaandika (?) ama unapendekeza kitu fulani
ama maneno fulani ya utambulishi? Nitakuulize lingine ambako utgjibu yote pamoja. Nyingine, skusikiavizur kuhusu provinciad
adminidration. Unaipenda ama ulissma huipendi? Something like that. Hapo skuskiavizuri. Provincid adminidration ulissma

ge? Utawdawamikoa.?

Com. Salome Muigai: Utawda wa mikoa, ulisama jambo juu yake. Ulisema iondolewe. DC na ma-DO, na ma-Chief

ulissmajuu yake.

Com. Ratanya: Ulissma gje, hapo skupata vizuri?

Peter Macharia: Hapo nilitaka kusema kwa vile tuko na Wabunge na Councilors, tunaona haow\ wengine wefanye kazi ila

inaonekana kama wanakula pesa tu.

Com. Ratanya: Iswepo?

Peter Macharia: 1swepo.

Com. Ratanya: Okay. The other one unasema watu wote wawe wa chama cha wafanyi kazi. Ni chama kimoja ama vyama
mbdli, mbali vyawafanyi kazi, kwa sababu waelimu wana chama chao nawengine. Sasa unataka chama kimoja kwa kila mtu?

Peter Macharia: Okay. Kunachama kamaya COTU; wawe kwa chama cha COTU.

Com. Ratanya: Ingine ni wakulimawakiwa zadi ya miaka gtini, umesema wafanyiwe nini na serikdi?

Peter Macharia: Tuliondea kwa sababu in wakulima na--

Com. Salome Muigai: (inaudible)

Peter Macharia: Hawa wakulima pia ni wafanyi kazi, wanatoa kodi kwa serikdi na wamefika migka ambayo hawawezi

kufanya kazi sku ingine. Kwa hivyo tukaonelea wawe wakipewa marupurupu kama pension, kama watu wengine.

Com. Salome Muigai: Mimi pianinamaswdi kadhaa kwako. Mojan umeseama kuwa Wanabunge wakuwe wakirudishwa
na kura thduthi mbili. Je, hii ni kura ya watu walioandikishwa kupiga kura ama ni kura ya Wabunge wenzao yenye itawatoa?

Ninamaswdi matatu hivi. Lingineni umesema Rais apate kuchaguliwa kwa mihuiamiwili. Ni mihula miwili ya miaka ngapi kila



moja? Nayatau umesema kuwa, Katiba ikubdishe kuondolewa kwa Rais. Ungetaka aondolewe kwa njiagani? Na mwisho,

umesema kuwa mbunge achaguliwe na kura hamani dfu. Je hizi ni kura zenye stafikwa ama unataka kikao cha bunge kiwe na

wtu hamdgni dfu tafadhai?

Peter Macharia: Yakwanzailikuwa?

Com. Salome Muigai: thefirg oneni ile ya MP atolewe kwa kura theuthi mbili, two thirds.

Peter Macharia: Yaani n mbunge nataka (sentence incomplete)

Com. Salome Muigai: Tuangdilie hiyo meswvdi hdafu utaiwandikia.  Itachukua hiyo hdafu utatwandikia zadi. Ras
achaguliwe kwa mihulamingspi?

Peter Macharia: Okay. Raisachaguliwe kwa mihulamiwili tu ya miaka tano tano.

Com. Salome Muigai: Na Ras kuondolewa, aondolewe kwa njia gani?

Peter Macharia: Ikiwa amekosa kosa ambao linahusu nchi, Katiba iruhusu awe akiondolewa hiyo kazi ya urais.

Com. Salome Muigai: Okay, asante.

Com. Ratanya: Na kuna lingine hapa kuhusu Rais. Inasema kwamba aswe Member of Parliament; hapa ni kusema hutaki

achaguliwe kuwa Member of Parliament ama akiwa Rais aondoe hicho kiti cha Member of Paliament. Ama achaguliwe

directly kutoka nyumbeni bila kuwa MP?

Peter Macharia: Tuliondeamtu yeyote ambay anataka kugombea hicho kiti, wasmame pekee yao kama wagombea kiti cha
Rais, hdafu akichaguliwa hapo hatakuwa sasa amechaguliwa na condituency yake.

Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Peter Macharia, na sasa ningetaka kumwita Bwana James Mburu

James Mburu: (inaudible)

Com. Salome Muigai: (ineudible)

James Mburu: Mambo yakilimo mnguass sote kwamba imeharibika. Kwa sababu  kuna watu wengine, vitu vile tunauza



hapa, wana-import kutoka nchi za nje nahdipiswi kodi. Wanakuja katika ports wanaingizaingiza hivyo, hizo chakula ama
(inaudible),ngano, maziwa wanaingiza bila kulipa kodi. Na vile vitu tunakuza hapa vindipwa ba kabisa Kwa hivyo
ningependa hizo vitu ambavyo tunakuza hapa yule ambaye anaweza ku-import hizo vitu, andipishwa kodi ya juu kabisa ili wetu

waweze kuuza chakula chao kwa be ambayo inaweza saidia hawa. Na akikosa kulipa kodi ashikwe migka kamaishirini hivi.

lleingineni chakulahiz kama mboga, matunda hivi, serikdi inaweza saidia wakulima iwaetee kama factory hivi yakutengeneza
hizo chekula kama mahindi vile zinaharibika haraka. Anaweza leta kama factory hivi ya kutengeneza, kwa hivyo, hazitakuwa
zikiharibikia kwa shamba.

lle ingine ni hospitdi. Mambo ya hospitdi tunasikia tunaenda hospitdi tundipishwa kitu kidogo i ili upewe dawa. Hiyo
tunaona kama, afadhdi iwe bure, iwe bure. Ukienda hospitdi ugitiswe pesa. Na kwa hospitdi, neendelea, kuwe na manager,
gjui kama ni manager, board of governers, hospitai kama didrict iwe na managers ili hi nchi madawa indetwa ingpotea hivi
hivi, huyo manager pia atakuwa akiulizvahdi ya hizo dawa. Na madaktari waipwe pesa mzuni ili wasiendelee kuiba madawa
katika hospitdi. Na hawa madaktari ambao ni wakubwa katika mahospitdi wasweke dinic hiz wanaweka, dinics kwa sababu
ndizo zingpelekewa hiyo madawa. Wanaiba hiyo madawa wanapeleka kwa madinic yao. Kwa hivyo akiwa anataka
kuwekwa dinic aswe daktari katika hospitdi ya serikdi. Hayo mambo (inaudible)

Hii ingine ni regidration of parties. Tungua parties ni nying kama kanisa na hiz zingine.  Hii makanisa zimekuwa nying sana.
Zingine zinagbudu shetani hatuwezi jua kwa sababu hii Condtitution campaign kunaweza kuwa mtu, lekini tunaona hapa
kunakuja hata hii kanisa ya shetani inaabudiwa hapa Kenya. Ni kwa sababu (ineudible) watu wengi. Kuna uhuru
wa kuabudu. Sasa tunaweza weka sheriani kuabudu nani ile sheriaiseme kuna uhuru wa kuabudu, ni- uhuru wa kuabudu neni?
Sasa ikiwa (inaudible) kuabudu Mungu soni ni ya (inaudible) Ungua mgi ndio indete magonjwa mengi
sana katika nchi hii ya Kenya na kama serikai inaweza kuhakikisha kila nchi ina mgi mazuri, nafikiri hakuna magonjwa mengi
yangekuwa yakitusumbua sana katika nchi hii ya Kenya. Kwa hivyo, ningependa serikdi ihakikishe kufikia mwaka wa 2005,
kilamtu awe namgi ya mfergi ili kuzuia hasa kutumia pesa nying kwa madawa.

Hiyo ingine ni ya shule  Kama mnavyojua uchumi umekuwa mbaya na hasa mzazi mwingine hawezi kununua hata surwdi ya
mtoto kwenda shuleni. Kwa hivyo ningependa serikdi ilete, iseme shule kuanzia nursery hadi darasa lanane iwe free. Iwe free

kutoka nursery hadi kidato cha nane.

Hiyoingneni ya  (inaudible). Kama umesha enda huko kwa Nakuru kwenda upande hiyo ya juu hivi na ukatoka kutoka
Nakuru kwenda pande hii ya chini hivi, inaonekana kama serikdi iko na mpango wa kumdiza watu wengine na traffic, traffic
policemen. Unakuta kama ukienda pale hivi, unaweza kuta kama polis wako kama kumi na tano hivi. Ukitoka hapa kwenda
pande za Eldoret hivi, huwezi kuta hata traffic hata mmoja kwa njia ya barabara. Mimi nauliza kwani hii pande ya Centrd
Province iko na wezi ama gari hiyo ya (inaudible) Eldoret hakuna magari ambayo ni (inaudible)? Centrd



Province ndio tu ingpatikana (inaudible)?
Kwa hivyo ningependa hiyo sheria ya tréffic iangdiwe sana ili watu wengine wanapigwa sana, kama mngua kitu kidogo
kimezidi sana katika nchi hii. Corruption, nainaonekana kama (inaudible) ndio insangdiwa sanaili (inaudible) na

traffic policeman. Kama kule Nairobi unakuta matraffic ni wengi sana, (inaudible)

Hii ingineni ya president. President anastahili kuchaguliwa na 50% of votes, casted votes na 25% of votes in five provinces.

Com. Ratanya: Bwana Mburu, ile ya mwisho unasema president awe na percent, eleza tena kwa sababu skuskia vizuri ni

50% kwa zote amani kwa kila province.

James Mburu: Mimi ninasema president awe na 50% casted votesin the country.

Com. Salome Muigai: Asante sana bwana Mburu. Nimeona tumepata watu wengi zaidi na tunawashukuru watu wa Kipipiri
kwa kuja kwa wingi, kwa hivyo ningetaka kurudia kile nilichosema, tumetangaza kuwa hiki kikao cha Tume cha Kurekebisha
yaKenya, 99 kawaida huanza kazi saa mhili mpaka saa kumi na mhbili lakini kwa vile tungua barabara ya kuja hapa imekuwa
shida sana, tunaomba radhi kwa kuja kama tumechdewa. Ningewaegleza kwamba kuwa uanweza kupeana meoni yako kama
miu binafs ama mtu anayekuja hapa kushirikisha kikundi kilicho sgjiliwa ama kikundi chengine chochote. Wakati tunakupa ni,
ukiwa una maandiko yenye utatuachia, tutakupa dakika dakika tano ili utueleze tu ukubwa wa mambo hayo umeandika Kama
hauna maandiko tutakupa dakika kumi ili uweze kujideza Tumesema pia kuwa tuna lugha mhili zenya tunatumia, tunatumia
Kiswvahili na tunatumia Kiingereza lakini kama unataka kuzungumza kwa lugha ingine yeyote tujulishe mapema ili tuweze
kutafuta mtu mwenye ataweza kututafgria yenye umesema.  Baada ya kuzungumza, tume inaweza kukuuliza swdi la kufafanua
ili itufafanulie jambo lenye umezungumzaili tukudewe. Piamtu mwengine yeyote akiwa ana swdi la ufefanuzi, tunaweza kumpa
nafad ya kulidliza. Lakini hatukabdishi kuwa na mswada yaeni debating. We don’t dlow engagement in a debate. Wewe
kama haukubaiana na mwenzako, utampa nafas gieleze mwenyewe hdafu na wewe ukipata nafas yako utatue eza meoni yako
tofauti. Pia nilikuwa nimewgulisha wananchi wenye kwa kikao hiki kuwa 99 ni wanatume, jina langu mimi ni Sdlome Wairimu

Muiga na sasa wakatibu wengine washafika wenye hawakuwako, tutawapa nafes ya kujijulisha

Com. Kangu: Watu wa Mihariti mimi ninaitwa bwana Mutaha Kangu ni mmoja wa Commissioners, asante.

Com. Ratanya: Kwa wae ambao wamefika sasa, hapo mbeeni nilikuwa nisema jina langu tulipoanza lakini kwa niaba ya wae

wanakuja sasa jinalangu n Domiziano Ratanya na nimoja wapo wa commissoners.

Com. Salome Muigai: Pia kwa kituo hiki tuna Coordinator wa Nyahururu aikuwa hapa mbele ningfikiri yuko kwa shughuli
hapa na pale pia tuna members wa 3Cs (Condtitution Congituency Committee) wa nyahurury, tafadhdi Smameni watu
wawaone. Tungetaka kuwashukuru sana kwa niaba ya tume kwa ile kazi mumefanya ya kuwahudumia wananchi  na wako
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hapa kutupa meaoni ya sSku ya leo. Asante sana. Tuna gaff kutoka kwetu, wenye mumeona wakiandika, tulikuja nao kutoka
Narobi na kazi yao ni kuchukua mazungumzo yenyu kwa meandishi na pia kwa tapa ili tuwe nayo tukirudi kwetu Nairobi
kwenye kikao chetu, tuweze kuwaomba nafas wenyetume wengine kuskia vile watu wa Kipipiri walisema.  Ukija hapa
tafadndi anza najinalako ndio tuweze kuweka jina lako kwa tape, asante. Na sasa ninaweza kumuita Mary Wangari, hayuko,
Joseph Karanja, Joseph Kimani, Muthaire wa Chege, karibu.

Muthaire wa Chege: Kwa upande wangu kulingana na vile nilivyo hapa, hii meoni inatoka kwa niaba yangu binafs na vile
nimeandika hapa, nimeandika kwa lugha ya kingereza. Kwa hivyo tutaomba rathi kwa wae ambao hawataglewa hiyo lugha
lakini kama wangetaka pengine mtu wa kutafgri, atawasaidia

1) The Electord Commission, that is the body thet supervises eections, must be truly independent. It should have
representatives from the government, opposition parties and citizens instead of being appointed by the government.

2) Voters regigration should be done on a permanent basis and 1Ds, birth certificates, baptisma cards and perverts even
elders work regarding the age of circumcision should be a second as the proof of the age and citizenship.

3) The Congtitution must protect, especidly the minority, margindized and vulnerable groups. The wesk mugt receive a
hedthy perk from the Condtitution.

4) The Condtitution must put the ditizen the center stage and recognize him and mugt recognize leaders as a servant of the
people. The Congtitution must recognize citizenship as aright and not a qudification on restrictions.

(end of tape)
Com. Salome Muigai: Thank you very much. Sasani nafas ya Jane Wangui, John Karuithi.

John Karuithi: Mimi maoni yangu ninataka hii tume irekebishe habari ya shule. Kama mtu akiwa hana chochote katika Kenya,
n lazma mtoto wake aendelee na masomo mpaka pahdi atakapotosheka. Pde pengine tume ningetaka irekebishe ni hii ya
land. Kiwango kiwekwe kila mtu yule hana chochote katika Kenya, tume ya kurekebisha ......... pesa ya ardhi inaweza
kuwekwa, kila mtu yeyote hata kama ni kununua anaweza kununua kwa bel moja.  Hiyo ingine mimi ninaweza kusema
irekebishwe ni kuwekwa weatu kuzuizini kama mtu hana chochote katika Kenya ispokuwa kipandi tu ni kama mtu yuko
kizuizuin hata serikdi hajui yuko wapi. Anakaa bure tu, hapewi chakula hana pahdi pa kulima, anakaa bure tu, akiamka yeye
andikiria kukaa chini tu kwa maana yeye hana pahdi popote.

Ingine ninaweza kusema ni habari ya hospitai. Yule mtu yeyote hana chochote katika Kenya, hata akiwa ameshdda hospitdini,
iwe serikai inamsaidia kulipa hizo pesa za hospitdi. Snamengineni hayo tu.

Com. Salome Muigai: Asante sana bwana Kariuthi. Na ningependa kutangaza pia kuwa ukishatuletea meoni kama ni ya

mazungumzo ama ni ya kuandika, uhakikishe kuwa umegiandikisha kwenye katibu chetu ili mwishowe tutgue kuwa tulipokea
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meoni kutoka kwako. Sasa ninataka kumuita Joshua Goro.

Joshua Goro: Swdi langu ni moja.  Ya kwanza, wabunge wakichaguliwa kipindi yao ikwishe, wengine wanarudi nyumbani,
wengine wanawachwa kwa serikai. Kwanin hawaka pamoja, bunge ikikwisha ikwishie watu wote. Ya pili, Kenya kwa nini
watu hawawekwi lani moja kwa sababu wengine wako serikdi ya mkoloni na wengine wako serikdi ya Kenya. Kwa mfano,

Nyandarua kuna vijijii tano zle zlikuwa ya wakoloni, watu hawa wote wako kwa serikdi gani. Maswdi yangu ni hayo
machache.

Com. Salome Muigai: Asante sana mzee Goro, jiandikishe pae. Ningetaka kuwaomba wazee tafadhdi tuspige kelee kwani
habari tunashika moja kwa moja kwa tape na hatutaki Kipipiri chenye munaiwambia hetusikii tukifika Nairobi kwa sababu ya
makdee inayofanyika. Sasan Francis Danid Thuo.

Daneil Thuo Njoroge: Ninatoa shukurani kwa hii nafas ambayo Commissioners wamenipatia ili niweze kutoa maoni yangu.
Jambo la kwanza ningependa Katiba yetu ambayo itabadilishwa iangdie sana ni system au upanggi wa kazi. Kwa sababu
ukiangdia katika hospitai, daktari inamchukua miakanyingi sana ku-qualify kuwa surgeon.  Akienda univerdty anasoma miaka
mitano ili awe daktari hdafu anarudi tena kufanya post graduate ili awveze kupeeka mgonjwa theatre na kumfanyia operation.
Na akimdiza ku-qudify kama surgeon, huyo daktari anapelekwa ofid, badala ya kufanya kazi katika hospitdini angpelekwa
ofis anakuwa Provincid Medicd Officer. Huko dfigni hauski na kazi ya mgonjwa, ile kezi anshusika nayo ni kezi ya
makaratas ku-approve leave forms na inaonekana ya kwamba ule ujuzi wote na ile pesa ambayo ametumia ya wananchi, kodi
ya wanainchi kusomeshwa na serikai mpaka university inakuwa wasted katika meofigni. Ikiwa ni kazi ya ofid serikdi itran
watu ambao wanaweza kusmamia upande huo lakini daktari au ikiwa ni engineer, kwa sababu mungua ule mtindo tuko nao
hapa Kenya, engineer anasoma miaka nying hdafu anapelekwa Minidry of Works headquarters, hdafu hiyo kazi yote ya
enginesr inskua wasted. |kiwani daktari, ikiwan engineer efanye kazi katika fidd ili tuweze kuendelesha nchi yetu naile dimu
ambayo mtu amepata ifanye kazi.

Jambo ingine ambayo ningependa Katiba ambayo itabadilishwa iangdie sanan upande wa ministers ambao wanakuwa wakiwa
gppointed na pamoja na parastatal bodies wawe watu ambao watakuwa wakifanya hiyo kazi. Tumeona katika Kenya kuna
wakai mwengine minider anapelekwa kwa idara ya aya na yeye hgui chochote, kuna wakati moja ninakumbuka tulikuwa na
miniger ambaye dikuwani askari angpelekwa upande wa afya, anakuwa miniger wa hedth na mwengine anakuwa miniger wa
agriculture na hgui chochote. Tkiwa mtu ambaye atapel ekwa upande wa agriculture anakuwa ni mtu qudified na kazi hiyo ya
ukulima na ndio unaona maidara yetu inarudi chini sana kwa sababu wale ambao wanachaguliwa kuwa maminisers na kuwa

maxdirectors hawana ujuz katika hiyo fidd.

Jambo lingine ningependa iangdiwe ni huyo minister, akichaguliwa kuwa wazir awe akichunguzwa kama amefanya makosa pale
mbdeni, kuna wakati moja dikuwa ameshikwa kwa Uiz au amefanya uhdifu wa ana yoyote hgpo mbdeni ndio tuswe tuna
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minisers ambao ni wakora katika uongozini. Jambo lingine ningependa kuguza ni upande wa rais ambao tutacheguliwa aswe
chin wa migka arobaini, awe zaidi wa migka arobaini na ave ni rais ambaye ako na familia ako na bibi. Kwa hivyo hiyo ni
jambo ingine ambayo ni yayule rais tutakuwa naye, awe na qudifications hizo. Na pia naye awe vetted, aangdiwe kama kuna
makosa dikuwa amefanya pale mbdeni ndio tuwe na rais ambaye hana makosa hata kidogo na kuwe na kamai ambayo

itakuwa ikimchunguza kabla hgjakubdiwa kuwarras.

Jambo lingine ambayo ningependa Katiba yetu iangdie sana ni upande wa be za mavuno yetu. Tuko na shida kwa sababu
ikiwa ni upande wa pyrethrum au ni maziwa, mkulima anafanya kazi kubwa, ananunua mbolea kwa ba ya juu andima kwa
muda mrefu sana namazao yake akipata hana uhuru wakuchagua au kupanga bel ya bidhaa zake, unaambiwa be ya maziwa ni
kied hiki, wewe kazi yako ni unafanya kazi kubwa sana na kazi ngumu lekini bel unatengenezewa na watu wengine.
Tungependa wakulima wawe na uhuru wa kutengeneza bel ya vitu ambavyo watekuwa wekilima Mazao yao wao ndio

wata-control price zeke. Kwa haya machache ninashukuru kwa kunipatia nefas hii. Asante.

Com. Ratanya: Bwana Thuo, kuhusu daktari, kwanza unataka masomo yafupishwe ama unataka gje, kwa sababu umesema
wanakaa universty wanarudi, sasa hiyo ni education system, unapendekeza kiwe kiwango gani? Hiyo ni swdi moja, ingineni hii
ya unasama daktari, akiwa daktari akae tu hospitdi asende ofig, sasa unapendekeza nani awe ofis ambaye ana uyuz wa
kidaktari kama S0 daktari.

Com. Salome Muigai: Mimi pia ningeteka utudeze zadi juu ya hayo uhusshgi wa mtu mwenye ujuzi katika kazi fulani,
umes=ma kamani minister ni vizur awe anaujuzi wa kezi yake. Bas kama daktari hauteki akae ofigni, gjui maoni yako ni vipi
kuhusu miniger mwenye pengine ni daktari wa hdi ya afya Swadi langu la pili nimesama presdent lazima awe na hibi,
tunamgojea wakati yeye ni president ndio awveze kuwani baba, kwa hivyo pia utudeze juu ya hayo. Lakini hata zadi ya hayo
pia kuna watu wenye hawana familia kwa gili ya hdi ya kidini. Je kama wa-Catholic fathers, akitaka kuwa presdent na

tumesema kuwa lazima president awe ni family man, tuna heki ya kumzuia huyu mwengine ama meoni yako ni vipi?

Daniel Thuo Njoroge: Kuhusu masomo, sna shida na masomo ambayo daktari anachukua kutoka nursery school mpaka
universty, gtaki ifupiswe hata kidogo. Shida yangu hiyo nilisema ya kwamba daktari anachukua muda mrefu sana
kusomeshwa ili a-quaify kuwa physician au awe surgeon na aki-quaify kuwa surgeon, serikdi inamchukua inampeleka ofigni
huko hakuna operation atakuwa akifanya Kwa hivyo ule yjuzi wa ku-operate mgonjwa unakuwa wasted katika ofid. Ikiwa ni
engineer, tuchukue mechanica engineer anasomeshwa miaka ming katika universty na akipata ujuzi wa engineer, anapelekwa
ofid. Ukienda huko minidry of lands headquarters, utakuta engineers wote wako pae na mwingine hata akipeekwa huko fidd,
hata gari yake akitembea nayo hawezi kujitengenezea kwa sababu ujuzi wote umekuwa wasted huko kwa ofid na asahau kazi
iledikuwa ametrainiwva. Minisers 9 kusema ya kwamba daktari difanyakazi ofis. Hata kama atafanya kazi ya ofid, ofig iwe
n pale hogpitdini na awe akipatiwa dlocation ya duties kufanya ikiwa ni kupasua ditrainiwa kuwa surgeon, awe akienda
ku-operate mgonjwa, awe katika duty roster, awe akifanyakazi kama madaktari wae wengine. Na upande wa Rais kuwa na
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family, ikiwa dikuwa nabibi hata tukichagua mwanamke awe Rais yanchi yetu, awe na bwana. Hiyo ni maoni yangu na kama

dn hawezi kumruhusu, awe nafamily hapo tunaweza ikefanyiwa eection ya pili, kamadini hamkatazi, ave n mtu wa kazi. Na

n hayo tu.

Com. Solome Muigai: Asante sana Bwana Joshua Mburu, sorry Bwana Danid Mburu Njoroge. Ningetaka kumpa nafas
Wairimu Gichuki.

Wairimu Gichuki: Njitagwo Wairimu Gichuki.
Trandator: | anWairimu Gichuki.

Wairimu Gichuki: Nginyariria twetirie wiyathi uyu, tutiri tuona thayu.
Trandator: Since that time that we struggled for the uhuru we have never got peace.

Wairimu Gichuki: Natutiri tuona gitoero, tuturaga ona ukoloni.

Trandator: We have never found food but we bdieve under the colonid.

Wairimu Gichuki: No, angikorwo no tucumwo uchumi witu na twatuire turuagira ubigani kinya tukahurwo na tukihurwo na
tugitikira,
Trandator: If we have been deprived of our rights and then we were fighting for our independence,

Wairimu Gichuki: Natugitiawiyathi na tukiwona,
Trandator: And we got the freedom that we were fighting for,

Wairimu Gichuki: Natutiri twaria tukihuna
Trandator: And we have never eaten sufficiently,

Wairimu Gichuki: Tuturagagicagi natutiri tuona uhuru.
Trandator: We have beeninthe (inaudible) villages for seven years,

Wairimu Gichuki: Miaka mugwanja, tuturaga na ukoloni.
Trandator: For the seven years, we have been under the colonidism.

Wairimu Gichuki: Nariu nitwahotanire natutiri tuona uhuru.

Trandator: And we go the victory but we have never sensed the spirit of freedom.
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Wairimu Gichuki: Uhoro uyu ucokio haria Kenyatta ari.
Trandator: wewant everything to be considered and put back to the era of Jomo Kenyatta.

Wairimu Gichuki: Nii nindarega.
Trandator: | have refused. No uguo uma naguo?

Wairimu Gichuki: 1i noning hari undu ungi,
Trandator: Thereissomething dse,

Wairimu Gichuki: No nyende kuhoya njurie kiuria, njuria diriri tungihota gutura uguo atia na nitwapiganiire uhuru na
tukiwona?

Trandator: | would liketo ask a question, how long are we going to stay that kind of pressure and we got our freedom?

Wairimu Gichuki: Naarume atu mathiriire githaka,
Trandator: And very many men died in the forest,

Wairimu Gichuki: Namathiriire ni undu wa gitumi kiriku? Ni undu wa tuone uhuru na tuikare na thayu na tuikare tutekuhurwo
n wakoloni.

Trandator: Why did they die? | think they died so that we can get peace and then get out of the davery and coloniliam.

Wairimu Gichuki: Ni uguo riu.
Trandator: Thank you.

Interjection: Inaudible

Com. Salome Muigai: Niwega muno Warimu gichuki. The next person that we are giving this chance is Joseph Ndiritu

Mana.

Joseph Ndiritu Maina:  Jnalangu ni Joseph Ndiritu Maina na nitaanza na mambo ya ardhi, the land. (ineudible)
lugha hizo mhili Kingereza na Kiswahili. 'Y a kwanza nezungumza juu ya haki ya kila muraia kwamba kwa plati zile, zimepeanwa
na serikdi. Kamahiz ploti zimepeanwa kwa haki kwdi na serikdi, ni lazma hawa watu maskini title deeds ziwe zingpeanwa
maramoja kwa kuzuia wae corrupters kuzichukua tena. Tena kuna pesa zle kama zindipwa kwa hizi plots zle zinakubdiwa
kiserikdi. Ni lazima hii kama ni shilingi dfu kumi zwe ni dfu kumi kama ikikaa miaka kumi, lakini wakati mwingine unaona
zinazaa tena.  Ukilipa dhilingi dfu tano ukirudi huku tena unakuta ni kama dfu kumi na tano.  Wananchi wasaidiwe hapo. li
ingine ile kama hizo ni plots katika nchi nzima, ni lazima kuwe na programme katika Katiba ile itdeta kila mtu pamoja.  Kila
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community iwe inguaile ingine harmounization programme ili watu wawe wasiwe wakisumbuana hapa na pale.

Nikiingia mambo ya natura resources, mdi ya uma, corruption is evil just like how we had the dave trade, na kuzuia hiyo |
recommend life imprisonment or degth pendty for any corruptersin Kenya so that the society should be protected.

Maombo ya security juu ya Armed Forces, President should remain being the head of the Armed Forces but he should be
assisted by another neutrd body plus the Parliament. For the side of the palice, it should saize to bein the Presidents’ office but
another neutrd body should be set asde to look on affars because, the police force where there is mwananchi or just a lay
dtizen where he goes for his complains, sometimes his grievances are not well cared because you accuse the police and they
are same who are going to handle the cases. During the emergency time, this case should be looked into to by Parliament. The
Parliament should be the find say. On the side of the President, he should see to be, on his education he should be a universty
degree holder. About the tenure of the office, President tutakaye mpatani lazima atawale kwa miaka minane, kipindi cha miaka
nne, nne. On the function of the President he should be the chancdlor of the univerdty, since to be the head of the Parliament
aswdl being the head of the executive. Instead another minigtry or body should be set aside to help.

On the employment, severa of the interested people who would need to be employed should be looked into by the
computerization by dl the people who are interested dl over the country.

On the penson of the retirees, the formula changes currently is very much colonid because it is depriving the rights of the
worker because the money that is pensoned there is very littlein comparison with the number of years one has worked.

On dectord system, any Member of Parliament who has been sponsored by a certain politica party, and he decides to cross
the floor, should seize to become a Member of Parliament.

On Presidency dection, the President should at least atain a 50% of the mgority of the country so that to be declared the

winner.

Now there are some things that we should preserve for some few groups and these groups are physicaly handicapped people
and the blind, but not palitical uplifted parties. Thank you.

Com. Salome Muigai: Thank you very much Ndiritu Maina are there any questions? Kuna mtu mwenye swdi kwa Ndiritu la
ufafanus? Asante sana Ndiritu, jiandikishe pale. Na unataka kutupa memorandum, that’s good. Na sasa nampa nafas Peter
Kariuki. Peter Kariuki hayuko? Akiwa hayuko bas nampa Muthoni Muiga. Hiyo inaonekana kama (inaudible) kwani
huyu ana jina kama langu. Lakini natafuta tu pale akina mama wako. Mary Wangare na (inaudible) Mary Wangare Gitawl.
Jane Wangui. David Thuku. Ulikuwa unataka kupeana meoni David? Bas karibu.
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David Thuku: My nameis David Thuku Mwaura. The views | am going to give to the commissoners, | have collected them
from the groups from Mdewa, Munyenye and part of Kipipiri Location. The view which | have collected | have written in
English and therefore you will excuse me to read in English, and wherever there will be need of explanation | can explain in
Kiswahili.

Point number one: The feding of the people of that area that our Congtitution should have a preamble and the preamble should
be, the Condtitution is made by the people of Kenya.

Number two. Our preamble should be, the people of Kenya are suffering. Yaani watu wa Kenya wana uhuru kwa sababu

Katiba ya mbele imesemanchi ya Kenya iwein ya uhuru.  Sasa tunataka watu wawe na uhuru.

Point number three Kenyais united and a represented country and is composed with different ethnic groups with different

cultures.

Point number four: The Conditution is not above the people. Mungu dituumba, 99 hatuwezi kuwa juu ya Mungu, ni lazima
tuwe chini yaMungu. Therefore the Condtitution should be under us.

Point number five They talked about the (inaudible) wanataka pesa ambayo tunatumia
Kenyaiwe naishara pande B. Ishara ya kwanzaiwe al times court of arms one day of our candidate. The second one to have
cockrail, jogoo or the founder of the nation which | believe the late Mzee Jomo Kenyatta. So that our money will not, the
people of Kenyawill know that the money belongs to them, it does not belong to the President. From there they talked about
the eection. For the eection the people of the area have said there should be in the Condtitution, they should be legking a big

(inaudible) for the dection, not it become someone secret or another political party secret or Presdent secret. It
should be known by the people of Kenya.

Point number four: They have talked alot about corruption. The smble of ther area they have made, corruption is a horrible
disease like AIDS or Ebola. So we leave corruption home. With that corruption cold they have said dl corruption offenders
be made to repay what they have confiscated through corruption. The other one to avoid corruption, they have said the auditor
and controller generd to have power to prosecute without reference from the attorney generd. Also they have sad the firg
corruption (inaudible) to be prosecuted. (inaudible) anti-corruption unit to have anti-corruption unit with
power to prosecute. And they have adso proposed that in dl public offices door should be written, “usitoe kitu kidogo”
written in black writein red.

They have adso come to another point, they talk about the pension. They have redized that the people who need pengion, the
people who are over 70 years of which most of them we are freedom fighters and they have said that in this country, they
should be given a pension.
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The Condtitution of Kenya should protect farmers. They are worried about the corruption of KCC, KEFRI, Kenya Mesat
Commissioners and so on. They should be protected by the Condtitution.

On number seven, they have talked about the forming of the government.  Kenya should adjust unitary or centrdize form of
government. From there they have said free ams of the government that is executive, judida and legidature, they should be
separated. Each of them to be independent of each other. The other thing in the Parliamentary government, we should be
adoptive where the red powers of the government will rise with the Parliament. And the legidature will have a supreme power.
They have dso come to an opinion that there should be two shepherds in this country should be introduced. We have the law
house for the elected MP’s, we should have upper house to have at least two representatives from every didricts.

The other thing they have (inaudible) is that the Parliament should vet the gppointment of Ministers, Assdant
Minigters to make the Ministry more professona and accountable. Also they have said the public service commissoner should
be ds0 be dected by the Parliament through the court judiciary.

Com. Salome Muigai: Mr. Thuku | would like to request you not to read word for word, just to highlight the issues because

you are going to give us the memorandum again.

David Thuku: Alright. Public commissoner should be from the Parliament and so on, through the judicid commissoner aso
dl the other commissioners which will be required for the interests of the public or the interest of the state, should be appointed
by the Parliament. They have come dso to the question of equdity of the President or the Prime Minigter. He mugt be Kenyan
by birth, have a universty degree, have a sound mind, have declared his wedth before he becomes Prime Miniger. He should
aso aswas sad before, he should be a married person with a smple home. The age should be 35 and not before 70 years.
Once he gets 70 years, he should retire. He should be a person who fears God. He should not have a crimind record. He
should aso be economicdly stable. The President should come from the winning party. For the election, it is the opinion of the
people that every palling station becomes a counting station and announcement to be made there. The eectord commissoner
should (inaudible) by the palitical party according to ther strength in the Parliament. The President to be, he should
have at least 51% of the total votesin which have been casted in the whole country. The President should not be an MP. We
should have a ceremonid President. The mayors and charman of the councll should be elected by the people directly. More
50 there should be added another thing from the humean rights for our freedom, we should have a freedom of worship but in our
former Condtitution there is no freedom of (inaudible). There should be a worship of God, Almighty God. People
should not be detained without trid. Also they have said people should not be tortured in the police cdls or anywhere ese.
Also they have requested the Condtitution to give us a free or have a right of a legd ad because the life has become very

expengve.
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About the land issue  They have said the Condtitution should protect public places. We have got markets, schools, open
placesin urban areas, they should be protected. The Condtitution adso should have achieved of number of acres an individud is
supposed to have. Not dl the country to be (inaudible). The Condtitution should have a controlled right of land.
Although they have changed the former (inaudible) should be alocated to a landless or squatters. The
Condtitution should protect grabbing of land and open placesin our town.

Fndly they have sad if the Conditution is made by the Kenyans, it belongs to them it is knowing and understanding. The
Condtitution must become a part of school curriculum. The government in power should drop dvic educdtion to its citizens.
Fndly the public finance should be shared equdly for the development particularly those in Kipipiri, we have very few tarmac,
we have never seen water, we have never seen (inaudible). Thank you very much commissioner for that short

(inaudible).

Com. Thank you very much Mr. Thuku. We (ineudible) on our way here. The next person is Fredick Ndungu. Is he

here? Kuna mamamwingine Hannah Wambui. Giuke.

Hannah Wambui: Muri ega (inaudible) atu? Muri egaringi? Ni undu mwega Riu kiria tukwenda kugweta ni diriri,

Com. Salome Muigai: Ugaritwa

Hannah Wambui: Njitagwo Hannah Wambui wa muthuri ugwitwo Francis Gathua
Trandator: Am Hannah Wambui wife of Gathua.

Hannah Wambui: Atiriri, nii ngitua kwaria uhoro no njaririe na kuringana nanii hindi io ya kararo
Trandator: | want to tak about the affairs during that time of war

Hannah Wambui: Twaturaga tukuagairio nandigithu tugitwarira andu mutitu.
Trandator: We used to carry food with basket to the people who were fighting for freedom.

Hannah Wambui: Tahind io tutingionekire tondu twehithaga kwihitha nigetha tutikonwo.
Trandator: We did that while we were hiding so that to avoid being seen by the authorians.

Hannah Wambui: Navriri, nii ni kuigua njiguaga kieha na ngamaka muno

Trandator: | am dways afraid, very much afrad

Hannah Wambui: tondu tugithii mutitu kana hindi io twahuragwo tweciragia ai nitwaheo wiyathi.
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Trandator: when we were having dl those struggles we thought that we could be given our freedom.

Hannah Wambui: Nariuririatwari kuo tutionaga
Hannah Wambui: Tutionaga ta twaheirwo wiyethi.

Trandator: We do not even think or perceive that we were given our freedom.

Hannah Wambui: Tondu, ni thinamuingi tukoragwo ithui turi aumia

Trandator: Because we, the women groups are having alot of problems.

Hannah Wambui: Undu uriaungi ni iriri, nituonaga thina tondu gicagi giki gituaga haha

Trandator: Because, when we look outside we see the village that was formerly for colonidigts.

Hannah Wambui: Andu aciori, onao ririamari gicagi nituiguaga uuru tondu onao mari arui a mbara.

Trandator: We dwaysfed very uncomfortable because the residents of these villages dso fought for our freedom.

Hannah Wambui: Ndirenda kuria diriri, hatiri handu andu acio mangiheo moime gicagi?
Trandator: | want to ask the Governmentwhether there is no place where those people can be taken and then leave ther
colonid villages.

Hannah Wambui: Tutionaga ta twoimire ukolonini, tuonagataturi o ukolonini.
Trandator: Wedill fed like we are dill under the colonidism.

Hannah Wambui: Tondu ucio maundu maria tuonete kuna hindi ya mutigairi athii, nituonete maundu mangi muno
marauhingica

Trandator: We have been experiencing alot of problem since the departure of the founder of this nation.

Hannah Wambui: Tondu uguo tiguo twuoi.
Trandator: We did not think that things would go like that.

Hannah Wambui: Twendaga tuigananio ithuothe ta uria mundu ahuirie magego.
Trandator: We wanted to be equd like how we have got teeth in our mouths.

Hannah Wambui: Tondu twari kuo ithuothe.

Trandator: For the reason that we were there even that time, dl of us.
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Hannah Wambui: Ni undu uciori, nii uria ndingienda kuuga riu ndi hau, andu acio mari gicagi, mambiririe gwetherwo kuria
meguikara tondu o na ithui twina migunda nituonaga thina
Trandator: Thisismy conviction that dl those people who are in the villages

Hannah Wambui: Meherio gicagi.

Trandator: To be removed from the villages and be given somewhere to live,

Hannah Wambui: Kuri cianadaciriirwo gicagi giki naituire gicagi giki,
Trandator: There are children who were born in this village and they are il there.

Hannah Wambui: Cianaigikura, manyina makirie guthirariu ni guthira marathiramari o gicagi.
Trandator: Childeren grew up and their parents are now getting to the end because they continued with that.

Hannah Wambui: Thi mumere nitwamathaitha meherie andu icagi.
Trandator: We have sent you to tdl the Governmentthat they should remove the people from the old villages

Hannah Wambui: Asante sana
Trandator: Thank you very much.

Com. Salome Muigai: (inaudible). Sasa ningetaka kutoa nafes hii kwa Kago Thuku.

Kago Thuku: Ritwa riakwa njitagwo Kago wa Thuku.
Trandator: | am caled Kago Thuku.

Kago Thuku: Naguku nikuo njikaraga Kipipiri ngirima.

Trandator: Thisismy place where | live as afarmer.

Kago Thuku: Urianguthii kuga, twi haha tugika atia, ndumurie inyui muikariire methaiyo.

Trandator: | have got a question to pose to you, what has brought us here and what are we doing here?

Kago Thuku: Undu ungi, ndamuria na mutinanjokeria

Trandator: You have not answered me.

Kago Thuku: Ambea munjokerie.

Trandator: | would like you to answer me why we are here and what has brought us here.
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Com. Salome Muigai: (inaudible). Ningetaka kujibu swvai 1ako tukiwa 99 ni Tume ya kurekebisha
Katiba ya Kenya na tumekuja hapaili kuja kuyapokea meoni yenu watu wa Kipipiri juu yamgonzi ya Katiba yetu. Sjui kama
nimeshdijibu swai 1ako.

Kago Thuku: | am satisfied. Mkiwa mnakuja hapa (ineudible) ni hii. Kulikuwa weakati tulipigania
uhuru, tulikuwa (inaudible) ningwaria gikuyu.
Trandator: | am going to speak in Kikuyu.

Kago Thuku: Twaruaga na ahungu tweherie muthungu guku,
Trandator: We fought with the white settlers so that we can remove them from this land.

Kago Thuku: Nigetha tuone tiiri wa guku.
Trandator: So that we could possess the soil of thisland.

Kago Thuku: Nadtiri waguku nduri petoro tungiendia,

Trandator: And we don’t have mines here in this country,

Kago Thuku: Nagutiri thahabu tungiendia
Trandator: And we don’t have Gold to minein this country.

Kago Thuku: Kindu kiriatwendagiani irio ditu.
Trandator: What we sl isonly our plots.

Kago Thuku: Nairio ditu kinyaririatwagiire uhuru niciauikire njuru, urimi witu.

Trandator: And our crops since we attained our uhuru, now are not vauable at dl.

Kago Thuku: Riu njerekeire gukua,
Trandator: Now | am on the way to desth.

Kago Thuku: Na ndatigathiinaguku gwa cianaid ingi.
Trandator: | havelét alot of problems here for the children,

Kago Thuku: Tondu indo ciao mararima na hinya muno.
Trandator: Because the crops that they are cultivating (inaudible).



Kago Thuku: Maironamuguri.
Trandator: And nobody is providing the market.

Kago Thuku: Muguri uyu ni (inaudible).
Trandator: Andis somebody who isbuying is here,

Kago Thuku: Niwe uroka gwaka mudi,
Trandator: They cometo my place,

Kago Thuku: Ngamuria uragurairio atia
Trandator: Then| ask him how are you buying our crops.

Kago Thuku: Katibaino ya Kenyari niguo yugite?
Trandator: Istha what has been stated in our congtitution?

Kago Thuku: Ucio nindanina hau.
Trandator: | have finished on that.

Kago Thuku: Mumenyerereirio cia Kenya, mwikire Katiba iyo yanyu murekira, andu othe manine ng’ aragu.
Trandator: Inour new congitution,

Kago Thuku: Namurie

Trandator: Pleasetry to seeto it that our produce are bought and have market.

Kago Thuku: Undu ungi ni wa githomo.
Trandator: The other thing concerns education.

Kago Thuku: Twaherwo githomo ni munene uriawatutigire guku, kia bure.
Trandator: They were given free education by the former President.

Kago Thuku: Nariu giacokire gigituikani kia mbeca.
Trandator: Now we are paying for it high.

Kago Thuku: Ngumuria ai muthondeke githomo tuheo kia bure, tondu, we wina mbia niwe urawarithia mwana waku
murimu, na ugatwairi primary na ugatwarithia high school, no nii itari nambiari, mwana wakwa aratigwo oro mudii.
Trandator: | am dso pleading with you that you consider those people who do not have finances to educate their children
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because my children are dill a home, they will stay there without education.

Kago Thuku: uguori, nitugayanite Kenya, kuri ithonga na kuri muthini na athini-ri, nio agni muno gukiraithonga.
Trandator: Therefore, we have got two groups in Kenya in this land, we have got rich people and the poor people and the
poor people are more that the wedthy people.

Kago Thuku: Haya, ning uhoro ungi ni wa thibitari. Wa thibitari nitwahetwo thibitari ya bure na riu n mbeca turihaga. Kwa
uguo-ri, mwana wa gitonga kama murwaru wa gitonga niwe ura-treatwo wega, no nii wakwa agakuira mudi.

Trandator: The other issue concerns medica care and Governmenthospitals thet they are charging and the rich people will
have the opportunity to be treated there but for the poor people, they will not get trestment whatsoever.

Kago Thuku: Riuuguo-ri, mwike na Katibaiyo uria tugwika nigethariri andu acio maigananio (inaudible)
Trandator: So, inthe new condtitution, please try to put those onesin our conditution so that people may be equd
(inaudible).

Kago Thuku: Ndimoiga uguo ai ndi Kipipiri, ndiroiga uguo ndi Kenya ngiaria uhoro wa Kenyaii yothe.
Trandator: | am now gating this, not because | an amember of Kipipiri but for the whole country of Kenya.

Kago Thuku: Undu ungi ni wa mutitu uriawi haria andu aya (inaudible) wi haria.

Trandator: The other issue concerns the forest and you can even view the forest through the window.

Kago Thuku: Ungithii kuo ndungiona kamuti ga kuhura mburi.

Trandator: There are no trees there.

Kago Thuku: Mitito ucio-ri, kwari naandu marimaga,
Trandator: There are people who used to cultivate,

Kago Thuku: Na mahandaga miti,
Trandator: They were planting trees.

Kago Thuku: Namahandagamiti ya tuta na magacoka makamiceha
Trandator: They weretrying to prepare...................

Kago Thuku: Uguo yathire naku, andu acio methire naku?
Trandator: The seedlings that they planted and now the trees are not there.
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Kago Thuku: Tondu riu ndungiona gia gwaka nyumba, mbau iriumaga Tanganyika kana kuria kungi iriuma, tondu Kenya guitiri
nambao.

Trandator: Please consder the preservation of forests because in the near future we will be getting timber from Tanzania and
other neighbouring countries.

Kago Thuku: Ni undu ucio-ri, Katibaiyo gikirel uguo niguo ndahoya woni wakwa,
Trandator: | plead........................ (Incomplete sentence)

Kago Thuku: Naningi, tugithii nambere-ri nikwari muthee ucio wakuire. Niathondekete Kenya gutii Gold and gutiri petoro
yendagio.

Trandator: We can consder that the former Presdent had redlized that herein thisland, we don’t have anything to mine from
the grounds.

Kago Thuku: Andu other metereire marime tiiri, mone gia gwiteithia na mateithie Kenya.
Trandator: And they consdered that Kenyans should have thair livdihood from the soil.

Kago Thuku: Inyi muthiaga githomo mutatwa kana gaku gagethii guthoma, no gatithomithagio tiir gathomithagio what whét,
Trandator: Okay.

Kago Thuku: Nigetha gagathii ruraya, nigetha gagathi ofig, no tiiri-ri gatikamenya kurima.

Trandator: Now, when you go to educate your children, they are not having that knowledge, they are not being taught the
knowledge of agriculture. They are only taught about the white-collar jobs and going to abroad and they should be taught more
about the agriculture because this nation rdies on agriculture.

Kago Thuku: Ni hari kiama kimwe muthee athondekete kiugaga 4K club, Kuungana, Kufanya, Kusaidia Kenya.
Trandator: Okay therewas.............cccoevvviinnennn.

Kago Thuku: Inyu mugateithio nuu? Cianaido dathii rurayari nan mwana wa gitonga urathii rurayadri, ido ing ciatigwo-ri
cigateithikanaki? Ikaguna Kenya nekii nagutiri kindu kingi makendia? Na irio?

Trandator: Okay, there was this spirit of 4K whereby agriculture was very much adapted and when we look at it and find
that those who are going to abroad and they are not coming to cultivate, from where will they pay, on what will the Kenyans live
if the agricultura activities are neglected?

Kago Thuku: Nitweatuiire wiyahi na twaruira wiyathi-ri, niki gitumite Kenya yamure gukorwo na mataruite na aria angi ni
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maruire?
Trandator: We fought for our freedom and we can see that there is a kind of segregation whereby other people would not

take part in the exercise are more honoured by those who were (inaudible).

Kago Thuku: Nikuri mundu tawe, ndironaturungii nawe, we wi gitonga nawe ni miniger na we wi ng’' ania, uynitite mugunda
wa acre magana matano namundu uriaung araririragicagi agikuagani thina,

Trandator: There are some people like the one that we are ganding by and many are minigers and they are very rich and
they have got alot of things but they did not fight for uhuru and they are enjoying the dishes of this country without having
labours.

Kago Thuku: Ngimuriari akorwo nimukwenda guthondeka Katibawega ri, Kenya niimenyererwo irio, na Kenya ni
imenyererwo migunda yothe iigananio ta uria twaruire mbaara tondu ciana cia mundu, no riu inyul mwacagurire gwi gitonga kia
migundangiri igiri, kwi muthini kana (laudible).

Trandator: There should be equdity as far as land is concerned rather than to have some people having a very large kind of
land while others are auffering under the starvation and lack of their livelihood.

Kago Thuku: Riu ngicoka kuninari, tiiri nduthiraga.
Trandator: Mmh?

Kago Thuku: Tiiri nduthiraga
Trandator: Hndly, | would like to state that the land itsdf does not expand.

Kago Thuku: Uhoro watiiri uria 0 Ngai ombire niguo uturaga na uturite this, we nirathii uriri ugaciara mwana.
Trandator: Theland as| said does not expand but people are dill producing and bearing children.

Kago Thuku: Ni undu ndeciaraftiiri.
Trandator: They do not bear the soil or the land.

Kago Thuku: Riuri, nitumenyerere miikarireiitu ya hau thutha. Turiikeraga atia Woni wakwari tuguikara nanjiaino. Mundu
uria uguthii kugairwo mugunda wa gitonga ri nigetha maigananeri, aria megutigara tondu no guciara maraciara ri, nimaheo forest
mekarime namarimire miti iyo tuhandage miti (inaudible) gutikanage mbao.

Trandator: After sharing the lands which are owned by the rich people, others will not be adle to get land. They should be
alowed to go to cultivate in the forests and then after that we plant the trees to avoid the scarcity of wood.

Kago Thuku: Nindehian kuuga uguo?
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Trandator: Havel offended anybody anyway? Werwo ndwihitie no uikare thi.

Com. Muigai: Asante sana Bwana Kago Thuku. Imefika bas nefas ya Joseph Mwaura. Tafadhdi ukijiandikisha kama mtu
mwenye ulemavu tujulishe kwani tungetaka tukupe nafas madum na kama wewe ni mama na ungetaka kupewa nafas ya
kuzungumza, na kama wewe ni mzee kabisa pia tungetaka kukupa nafas mara moja moja ndio ujieeze na uweze
(inaudible). Kwa hivyo, watu wenye matakwa madum, ningetaka kuwapa nefad. Lakini Staweza kama stgulishwa

Kwa hivyo, ukujiandikisha watu wenye wanaandikisha waweze kunideza ni watu gani ndio walemavu, nataka kujua akina
mama na pia nataka kujua wazee wae wazee kabisa, tafadhdi. Lakini, kwa wakati huu nafes ni yako David Mwaura kama
uko. David Mwaura ekuo? (inaudible)
Nataka kumwita Johnson Munga who isa (inaudible).

Interjection: Inaudible

Com. Salome Muigai: Inaudible.

Johnson Mungai: Jnalangu ni Johnson Munga namimi ni mwenygi wa hapa Kipipiri. Nitasomewa points zangu na kizungu

hdafu nitatafsri na kujieeza kwa Kiswahili. Kwa hivyo, tunaweza kuanza.

Reader: Point number one, direct vote of the President.
Johnson Mungai: Mimi ni meoni yangu kuwa rais acheguliwe na wananchi wote wa Kenya na achaguliwe kwa zaidi ya kura

hamani kwa miaya kura zote za wananchi wa Kenya

Reader: There should be arun off incase there is no outsde winner.

Johnson Mungai: Kukiwa nawashindani wengi, wae wa kwanza wawili washindaneili kupatikane mshindi kamili.

Reader: Point number three, dationing of foreign army should be approved by a referendum.
Johnson Mungai: Ni maoni yangu kuwa mgeshi yakigeni kama ya Uingereza na ya Amerika yafukuzwe nchini na wananchi

waruhuswe kupiga kura ya meoni kuamua kama wangeshi wa kigeni wanaweza kuwa Kenya,

Reader: The other point, operation of the Kenyan military, outside the Kenyans il to be persisted in the referendum.
Johnson Mungai: PFia ni maoni yangu kuwa iwapo mgeshi ya Kenya yatatumwa nje ya Kenya, lazima wananchi wapige kura

yameoni ili kudhibitisha kuwani meoni ya watu wote.

Reader: The Presdent should not be above the law.

Johnson Mungai: Ni meoni yangu kuwa rais wa jamhuri awe chini ya sheria kama wananchi wengine kwa kuwa wote Rais
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kenyatta na Rais diyeko Moi, wote wditumia madaaka yao vibaya na wote wamekuwa wekilinda kwa uhdifu na wetu
wafisadi.

Reader: The President should be elected after every four years.
Johnson Mungai: Ni maoni yangu pia kuwa rais awe akichaguliwa kila baada ya miaka minne na baada ya kuchaguliwa mara

mhbili, asruhuswe tena kusmama hata kama ana uongozi wa ana gani.

Reader: On Parliament, there should be a great chamber Parliament.

Johnson Mungai: PFia ni maoni yangu kuwa kuwe na bunge la chambers tatu kwa kuwa nikiwa mwenygi wa Kipipiri, kuna
miu ananiwekilisha at the condituency leve lakini ningependa kuwe na chamber nyingine ya kuniwakilisha kama Mkikuyu na
ningependa kuwakilishwa kama mwaimu na ningependa pia kuwakilishwa kama kipofu. Kwa hivyo, ni meoni yangu kuwa
kuwe na a three-chamber Parliament. Chamber one, house of representative iwe ikiniwakilisha at the condituency level. Then
number two, tuwe na civic, bunge ambayo itawakilisha kila wilaya na kila kabila na hdafu kuwe na chamber ya tatu, congluent
ambayo itawakilisha wasigjiweza kama vipofu, viwete, iwe ikiwakilisha wanawake na iwe ikiwakilisha vikundi vya kidini.
Maoni yangu ni kuwa hila kuwa na chamber kama hiyo. Makundi mengine kam vipofu, wanawake, hawataweza kushindana
That is, kukiwa survivd for the fittest, wanawake watakuwa na waskilishi wadogo wakati wowote. Tena ni meoni yangu kuwa
tukiwa kama vipofu dfu mia moja na hamsni, hatuwakilishwi vilivyo bungeni kwa kuwa tumetawanyika nchini kote. Kwa
hivyo, ningependa bunge ambayo tutakubaliwa kuchagua waekilishi wetu direct. Thet is elected representatives.

Tena, ningependelea kuwe na bunge tatu vivyo hivyo zipime mamlaka ya bunge, that 1, kuwe na counter check kwa kuwa
bunge kamalilivyo sasaina ukoramwing sana. Kuna wakati mwingine ingpitisha sheria za ki-ukora na ningependelea kuwe na

bunge ambayo sheriaitapitia bunge tatu ili i-act as a check.

Reader: Parliament should be supreme and should gpprove dl terms of avil servants and other Governmentemployees.
Johnson Mungai: Bunge ya chamber hii ya congress, ile inawakilisha wafanyi kazi, wanawake, waemavu na vikundi vya
kidini, iwe nanguvu kushinda hizo chambers zingine mhili na iwe ndiyo inafix mishahara ya wefanyi kazi wa serikdi naiwe na
minigers nawatu wote nchini badala ya system ambayo tuko nayo ambapo wabunge wngjipatia mshahara vile wanavyotaka na
bilamtu yeyote wa kuwachunguza vitendo vyao.

Reader: Congressto approve dl Presdentid appointments.
Johnson Mungai: Pia hili bunge la tatu; congress, ningependa liwe liki-approve Presdentid gppointments zote. Ras
askubdiwe kuchagua watu atakavyo na hila na yeyote. Hili bunge la tatu liwe na power ya kufanyia wae rais amechagua

interview.

Reader: Congress to approve any declaration of emergency or war.
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Johnson Mungai: PFa hili bunge latatu ambao linawakilisha wanawake, wafanyi kazi na hao wengine, liwe lina-gpprove any
declaration of wars badala ya kufanya bila kuhussha mtu yeyote.

Reader: Onjudiciary, there should be trid by jury.
Johnson Mungai: PFa, ningependa sysem ya trid kwa juy. Hakimu akitoa uamuzi kuwe na wazee wanaohusika badda ya
hekimu awe akiamua mambo na hii itapunguza uamuzi ambao S0 wa heki kama hongo au uamuzi ambao unakuwa influenced na

chuki au mapendel eo.

Reader: Egablishment of a supreme court.
Johnson Mungai: PFia, ningependa kuwe na supreme court iwe inaweza kupinga sheria ya bunge ambayo inekiuka Katibaya
nchi.

Com. Salome Muigai: Ningetaka kuuliza Bwana Munga kama ana memorandum anaweza tuachia  Una memorandum

unaweza tuachia?

Johnson Mungai: Yes, | have.

Com. Salome Muigai: Okay. Kwa hivyo mngetaka kufanya highlight? Naskia wewe ni mwaimu Mungal kwa hivyo S9
wdimu tungua kufanya highlight.

Johnson Mungai: Okay.

Reader: Civil servants should be compelled to offer ther services and conditionaly and within the course of the day.

Johnson Mungai: Fa, ningegpendeea watumishi wa serikdi wanazuiliwa kuhudumu, kupatia wananchi huduma na wapimiwe
muda badala ya vile wandazimisha watu kurudi kwa sku nyingi. That is, wawe weakifanya kazi kama bank. Mtu &kiingia
ofigni, awe angpewa huduma bila masharti yoyote na bila kurudishwa sku ingine.

Reader: On the disabled, the handicapped should be alowed to dect their own representatives in a nationd condtituency.

Johnson Mungai: Wdemavu waruhuswe kuchagua watumishi wao bungeni.
Reader: A minimum of 300/- per month should be given to those incapable of working through out their lives.
Johnson Mungai: Pia, ningependdea wade ambao hawana uwezo wa kufanya kazi wawe wakipewa kitu kidogo cha

kiwasaidia kuighi.

Reader: Fndly, senior ditizens above 65 years should be entitled to aminimum of 300/- per month for the rest of their lives.



Johnson Mungai: Hiyo nadhani tumetga.  Jambo la mwisho ambao Sjatgja, ningependa uongozi wa mgimbo uondolewe
kwa kuwa watu wengi hatufaidiki na ma-PCs and provincia adminidration ni kitu irrdevant. Pia, ningegpenda nationd identity

card iwe abolished kwa kuwani dama ya utumwa

Interjection: Laughter in the background

Com. Salome Muigai: (inaudible). Asante sana Bwana Munga. Ulikuwa ukifanya computer Mr.
Munga? Na utafanyge kudewavile disema? Haya, Bwana Munga kuna swali. Tafadhdi rudi tu.

Swali: Nataka kujua vile umesema mambo ya ID cards.

Johnson Mungai: Kwa sasa, tundazimishwa kubeba kitambulisho na serikdi popote tuendapo na wananchi wa kawaida
ambao § wahdifu hawafa kulazimiswa kubeba kitambulisho.  Otherwise, hiyo ni dimu ya utumwa. Ni wgjibu wa serikai
kuwashika wahdifu bila kuhangaisha wananchi wa kawaida wasio na hatia

Com. Salome Muigai: Asante sana BwanaMunga. Sasani nafad ya John Njoroge. Wewe ni John Njoroge ama ulikuwa na
avdi lingine? Mmh? Unataka kudezea? Ah, ah, utangoja nafas utudeze lako nalile ungditaka kueezesa (inaudible).
Muthoni Muingire ni yupi? Philip Iregi.

Interjection: Inaudible.

Com. Salome Muigai: Iregi, karibu, karibu hapa.

Philip Iregi Gitau: Mimi ni Philip Iregi Gitau. Ningetaka kuwashukuru kwa kufika hapa. Langu ni hili, mimi ningehimiza waziri
mkuu awe akichaguliwa nawananchi katika jamhuri yote ya Kenya.

Lapili, ningehimiza makau warad awe akichaguliwavivyo hivyo. La tatu, ningetaka hata rais awe akichaguliwa na watu 50%.
Mwenye kiti wa County council awe akichaguliwa na wananchi katika area yake, kama ni digrict anapotoka. Lile lingine
ningetaka kutoa maoni yangu, ningetaka mwananchi wa kawaida asye na ardhi ama asye na chochote, serikdi ifikirie mambo

yake. lilelingine ningehimiza ni, hospitali zimekuwa na bel kdi sana na mwananchi wa kawaida hana chochote cha kujifadi.

La nne, kama vile mzee nwingine disema hap, kuna mashamba makubwa sana ya watu wae mashuhuri yanakaa bure na
wananchi wengine hawana kwa kulima. Lile lingine ningeongezea ningesema, wizara ya ardhi na makao ichunguzwe kwa maana
hiyo ndiyo inanyanyasa wananchi katika jamhuri yote ya Kenya.
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Lamwisho, ningeongeza kusema hata wizara ya afaya tena haituhudumii kikamilifu. Kwa hiyvo, nitamdizia hapo.

Com. Salome Muigai: Asante sana Mzee Philip Iregi. Ningetaka kuwaomba, tafadhdi mkija kutoa meoni tupeni vile
mngeteka tufanye. Tudezeni mngeteka hii Katibaieneze hivi na vile Mara nying tuneauliza maswvai na 99 wanalumekazi yetu
leo S0 kujibu maswdi, kazi yetu leo ni ku (inaudible) zawatu kutoka kwenu. Tafadhdi ukija hapa, njoo
utudeze ungetaka hii Kaibatufanyie jambo moja ama hili. Pia, wakati huu ningetaka kuchukua nafes ya kutambua kuwa
mjumbe wa Kipiriri Githiomi Mwangi yuko pamoja nas. Karibu sana Mheshimiwa. Ni nafas sasa kwa Diwani George Ndatho
Muchiri.

George Ndatho Muchiri: My name is George Ndatho Muchiri, councilor Wanjohi ward, Ward 21 Wanjohi. Nataka
kuwashukuru macommissioners kwa kufika hapa siku ya leo, kusikiliza meoni ya wananchi na kuyarekebisha kama yafuate
K atibainayofaa ambayo imengojewa sana na wananchi wote nchini. Nimeandika hii hotuba yangu kwa Kiingereza nani yangu
mwenyewe lakini nimechukua meoni kutoka watu fulani fulani kutoka kwa ward yangu.  The Governmentwe would like should
be:

It should be a unitary codition Governmentwith a ceremonia President, a vice President who should be tow by being
the running mate of the Presdent and he should have powers of (inaudible) to avoid easy
meanipulation by the President.

- Two, the country should have an executive Prime Minigter and his deputy.

- All the heads should be impeachable by the Parliament and should be punishable by law in case of short comings.

- ThePresident, Prime Minister should propose a cabinet and the Parliament or any other body that would be set should
have the right to regject anyone who should be found unfit for leedership in order to avoid corrupt and mordly decayed
leadersin our country.

- Theauditor generd, chief judtice, Attorney General and Commander-in-Chief of the armed forces should be people of
high integrity. They should not be appointed on tribd bass. The Paliament should have an upper hand in thar
nomingion or gppointment.

- Our condtitution should try to minimize the number of palitical partiesto at least 4 or 5 by deregistering those which are
inactive or those which do not reach the targeted qudity in order to diminate tribalism in our country.

- Any dtizen should have aright to own property, live or work in any part of our republic without any victimization.

- Thelifegpan of Parliament should be five years and the Presdent should vie for only two terms
(inaudible).

- TheParliament should have powers to remove the President from the office by a vote of no confidence by 2/3 mgority
and in such a case, the Parliament should have powers to gppoint a person of their choice heading formation of another
Governmentwithin the specified period and preferably (inaudible).

- Regidraion of voters and issuance of Identity Cards should be free and the eectoral commisson should be appointed

by the Parliament but not the President or the ruling party.
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- The Governmentshould be equd to provide free education, free medica services to wananchi. Education should be
made compulsory. The Governmentshould provide buildings for both pupils and teachers and should provide
equipments.

- Locd Authority should be autonomous. Civic leaders should have the upper hand in running the council and should
seek finance from the centra Governmentwith which to run the counail.

- The (inaudible) of Kenya (inaudible) which is taxing on farmers and road barriers in rurd
areas should be abolished because not only isit (inaudible) but aso oppressive to the people.

- Judidary, Executive and Legidature Arms of the Governmentshould be separate and to reman independent from each
other.

- All judges and magidtrates should be appointed through a commisson set up by the Parliament and the same should
aoply to the executives induding provincid adminigtrators.

- All the Locd Authorities employees should be under their respective councils who should hire and fire them in case of
need. The charman of the council should be executive and equdly despite should have powers of
(inaudible) and should be elected by the Parliament.

- The Governmentshould not import agriculturd produce like sugar, milk, maize etc when the country has them in plenty.
Before any importation of such commodities, the Parliament should be consulted through the minigtry of agriculture and
the agricultura machines should not be highly taxed or should have no taxation at al.

Com. Salome Muigai: Bwana Diwani una memorandum unaweza tuachia?

George Muchiri: Eeh, nitamwachialakini niko karibu kumdiza. | have just two points.

Com. Salome Muigai: Okay.

George Muchiri: Crops like wheat and rice etc should be insured though Governmentorganizations and farmers should be
compensated in case of naturd catastrophy in order to encourage farmers. Our naturd resources dl over the country, these are
like forests, rivers and so on, should be wel protected and officers encouraging destruction should be severdly punished. The
land commisson should be appointed should by the Parliament, should be a person of high integrity and the Parliament should
have power to neutraize any title deeds now in use or issue in future (ineudible) and especidly on
grabbed land or any other (inaudible) land.

Hndly, the commisson should complete its work on review as soon as possible to create aleve playground in the forth-coming
eections. By this | mean, the date agreed upon when the commisson was set. Parliament should not be extended even by a

angle day.
That isdl | had Bwana Commissioner. Thank you very much commissioner.



Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Diwani. Kuna swdi kwa Diwani? Hamna, asante sana. Tafadhdi jiandikishe.

Sasa ningetaka kumpatia mama Mary Karuga. Mama Mary Karuga yuko? Ni wewe mama? Haya.

Mary Wambui Karuga: Jnalangu n Mary Wambui Karuga. Nawakilisha the three Cs and the Women Group at Mdewa

Location. The resolutions from the location of Maewa Women Group:

We need a Preamble in the condtitution to identity and recognize the supremacy of the people of Kenya, women, men
and children, respect the honour of those who fought for our independence.

Nationd vidon: Equd treatment for dl before the law. Unity in our diversity, supremacy of the conditution, guarantee
basc rightsfor dl.

Condtitutiond supremacy: The condtitution amendment should be subjected to a referendum and not the 65% mgjority.
Citizenship: All children ingde and out of Kenya by a Kenyan ditizen, foreigners and their children who have lived in
Kenya and worked in Kenyafor 15 years need a citizenship.

Ways of acquiring ditizenship: Application, marriage and adoption.

Hao ni akina mama wanaenddea

A citizen should be identified by a passport or identity card.

Defense and nationd security: The congtitution should have extra powers for emergencies. Duration Parliament should
have (inaudible) in setting emergency powers. The Commander-in-Chief of the armed forces should be
treated like any other public avil servants.

Politicd partiess There should be a rule and qudifications to safeguard dtability of parties. The patrons should be
trangparent and accountable to the party members and to the rlevant audit bodies.

There should be a provison of a codition government. Registered parties should enhance gender equdity at the
hearing leve. Aval finance for paliticad parties from the public resources.

The gtructure and the system of he government:  The Presdential system of the Governmentshould be retained with
checks and balances. Separation of power between the three arms of the government. If the President is a woman,
the vice President should be a man and the vice versa, in the other way. The President should be married and have a
gable family, house and home. Minimum education qudification must be a degree holder.

Legidaure: The gppointments should be vetted by Parliament.

Judiad: All conditutiona commissioners functions of the Parliament should be extended to indude gppointments done
by the executive.

Bang a Member of Parliament should be full time occupation.

Age requirement for the vating and the contesting Parliamentarians ..o, (End of side A
tape 2).

When vating for the President, he should be 35 to 65 years.
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- Specid measures should be taken to increase women participation.

- Affirmaive action .e.g. a least one that nominated Member of Paliament of each Parliamentary party should be
women.

- ThePresident should not have powers to dissolve the Parliament but should have a cdendar of events.

- Executive powers. Presdent’s qudifications, univeraty degree from a recognized univeraty, moraly upright, be a
family person, integrity (inaudible), God-fearing and he declares his wedth.

We pray God for the new condtitution if God wishes.

Com. Salome Muigai: Thank you very much Mary Wambui Karuga. Any question for her? No. sorry, okay we have from
Com. Kangu.

Com. Kangu: May Wambui, do you have any good reason why MPs should be over 30 years because many people are
tdling us women are being left out in decison making, do you aso say they are being left out in decison-making? | would like
to know how we dedl with that because the youth will be waking up sooner.

Mary Wambui karuga: Answer for the question. In our coming days, we the young children or the young youth or women
we need thirty years because when we are going to school from standard 1 to standard 8, we are 14 years and we have a
degree from 26 to 28. So, we can play for the Parliament seats because from 30-35 it’s good. That’s why we are induding
that 30 yearsis better off than 40 or 50 years because for the mord we need the dot coms to be included for their pleasure.

Com. Salome Muigai: Thank you very much. | would know like to give chance to Muthoni Gathii. Muthoni Gathii yuko?
Okay. Ninggua ningekupa nafas mapema, you are alady and you are ayoung lady, a (inaudible). Can | dso
have the youth mentioning where they are because women and men will, mkijiandikisha, show tha you are a youth. Thisis a
very indusive project, tunataka meoni yakilamtu. Kwa hivyo ikiwa wewe ni kijana wa kike ama wa kiume, jitambulishe kwa

kusgiri na nitahakikisha kwamba umepata nefad ya kujideza. Karibu sana.

Eunice Muthoni Gathii: Kwa jina naitwa Eunice Muthoni Gathii. 1 would like the upcoming conditution to include at least
some few things so that they can conserve and preserve what has been there so far. To begin with, | would like to start with the
naturd resources. The naturd resources we have in Kenya are so many and so much that they are under exploited or when
exploited, they are least used. For example, the forests. The forests are a mgor concern in Kenya whereby they have been
burnt, other things like bhang have been planted and this bhang has been used in pailing the youth especidly in the centrd
province. We have seen our youth have taken bhang among other drugs which have been planted in some forests like Mt.

Kenya
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Ancther issue is about water. In Kenya, we have plenty or rives, lakes and dams but this water has been under utilized.

Com. Salome Muigai: Niliwaambia kuwa habari tunayofanya hapa tunaichukua moja kwa moja kwa tape. Kwa hivyo,
kukiwa na kelele zingine za huko kando, pia zinehusshwa kwenye tape. Wakati 99 unatuona wanalumewatatu, kwa hivyo
wakdi tutakuwa tukinzungumzia mambo ya Kipipiri tutaicheza hii tape ili wanaTumewenzetu wgjue vile wananchi wa Kipipiri
wdivyosema.  Mkipiga kdlde na mvua nayo ndio hiyo na mzungumzgi bado anazungumza, tukiwa na hizo kede zote
tukirudisha Nairobi itakuwa shida sana kusikia vile meaoni yenu ydivyokuwa Keede za mvua tumekubdi, hizo n Maulana na
tunashukuru, maoni ya mwenye anazungumza tunakubdi, lakini tafadhdi ningeomba wae wengine wenye hawazungumzi
wadzungum ili tuelewane., tumekubdiana?

Audience: Ndio.

Com. Salome Muigai: Kana nimukwenda tucokie uhoro waimegene tu Nairobi tuge niguo twaiguire Kipipiri?

Audience: Hapana.

Com. Salome Muigai: Eeh? Kwa uguo gutikugia inegene hau thutha?  Ukirore uriawi hakuhi nawe, ambia gukuhe tuuhoro
ukamwira ke tuu twambe tutigane natuo, umuthi tuthondeke Katiba na ruciu nitukaririria maundu macio mangi. Niguo?

Audience Ii.

Com. Salome Muigai: Okay. Thengiu. Endelea

Eunice Gathii: | was taking about natura resources, about water. We have plenty of water lakes, dams and rivers which
should be a least used properly, irrigation to at least be utilized and water should be equdly in dl the provinces in Kenya.
Where there are no rivers a least piped water or boreholes should be dug for those people so tha they do not have the

problem of water, whereas we have it in plenty elsewhere.

Another issue is about the didtribution of the available resources. At least the condtitution should ensure that the available
resources, that is monetary resources, finance that is, should be distributed equaly in dl the provinces especidly here in Kipipiri,
our roads are terrible, we do not have good communications services because vehicles can hardly come ingde here to pick
people. So, traffic and transportation has been a bother. The condiitution should take care of that. Also on communication,
things like telephones, if you need to make acdl here you might have to trave dl the way to Nyahururu or Ol Kaao to make a

cdl. Communication isamgor issue.
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Ancther issueis dectricity. Other provinces or the mgor towns we have dectricity provided equaly. So, in the remote areas

we need dectricity and tarmac roads and communication facilities like telephones.

Ancther issue is about education. The education system in Kenya has been good, it has been offering the necessary education
only that in the condtitution | want, may be | would like free education for children at least up to secondary leve if not universty
levd. Evenifit is not completely free, it can be hard to offer it very free but at fair prices, affordable prices for even the poor
peopleif a dl it is completely free. Together with education is medica care; free medical care at least basic for everybody
where everybody can afford.

Another issue is about the local industry. The locdl indudtries in Kenya have dl died, there are no more textiles in Thika, and
there are no more leether indudtries and the like. Importation of such commodities like clothes, mitumba, these ones we are
having, | am not saying they are bad because they help the poor. But, this has killed the local indudtry. So, the concluson to be
made should take care to protect the locd indudtries in the country. Together with these locdl indudtries, we have other, |
would rather say they are bad locd indudtries like these locd brewers for locd brews. We have alot of it in gichagi and it is
gpailing the youth. Thiskumi kumi which you know, okay it must not necessarily be caled kumi kumi but | would rather give it
the name because it plays the same role as that kumi kumi had done. So, in the new condtitution, | think it should protect the
protect from such and at least the new leaders eected should implement that role of protecting or making sure that this loca
brew is not made.

Ancther issue is about drug abuse. The condtitution should ensure that even if these drugs, we need drugs as the fird issue
because these drugs are used to (inaudible), it should be there with us. But, thar misuse is what iswrong. They are let
loose to the people who do not know how to handle them and so they go about injecting themsdlves with heroin and the like
and they go mad. So, we are having alot of garbage people in the villages. So, the condtitution should ensure that these drugs
should not be let loose into the wrong handlers at lesst.

| think that isal. Thank you.
Com. Salome Muigai: Any question for the young (inaudible)? Okay. Thereisaquestion for you.

Com. Kangu: Muthoni you have given us wel sort out views. You emphasized the issue of didribution of resources
particularly fadilities. | would like you to try and give us a little more thought on how you would like this achieved because as
we came up, | got the impression that people in Kipipiri produce a lot of viaz, but itaozea tu hapa they cannot reach any
market. Do we bring them the roads to take the goods to the market or do we bring some market near them?

Com. Salome Muigai: Inaudible
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Eunice Gathii: To answer that question about the market and the produce, that one should be at least catered for by ensuring
that these locd produce imported like of late there is a lot of importation of eggs and farm produce and the like, potatotes,
sugar and dl those farm products. So, bringing the market means that there mugt be a ban on the imports.  Also, on the roads,
other provinces like Eastern province at least there are good roads (inaudible) even there are no food to be
transported dl that, there are not many farm products dthough there are cows and the like, but here where we have a lot of
farm produce and some of it is very perishable like cabbages, | think there should be effective way of trangport for these things
to where there is available market like in towns like Nairobi, Kerugoya and the upper places which need them. So, if &t dl the
market is not protected, then the roads should be made well. | think | have answered the question.

Com. Kangu: (inaudible). Why is there market in Nairobi? | think Kenyanswill need to start thinking about that.
We might find it may be because we have put everything in Nairobi. All the headquarters of everything isin Nairobi. May be
something to think abouit.

Eunice Gathii: Inaudible.

Com. Kangu: Inaudible.

Com. Salome Muigai: Or jud think about it. And now Mr. Ratanya has a question for you.

Com. Ratanya: Yeah, Muthoni, | think | have two questions for you. The fird one is, you are proposing free education. Is
thet free education for those who cannot afford or free educetion for al? Just wait for another one, a once. The next oneis
about the locd industry. You seem to prefer mitumba and a the same time you say that we promote locd industries on new
clothes and food. Now, how would you propose to manage that or do you want to be there on proposing that we do away
with one, we protect the other?

Com. Salome Muigai: And as a Char you have my protection. You only answer questions that you had talked through, if
there is any question that comes to you and you had not talked about, you don’t have to answer it. You can think about it, if

you would like to write to us, we appreciate so but we don’t fed under pressure to answer any of the questions. Would you

like to answer them?

Eunice Gathii: Inaudible

Com. Salome Muigai:  Okay.

Eunice Gathii: | would like to answer that one of free education. | can say | would like the condtitution to offer or should
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enaure free education and if not completely free education from nursery to form four, at least at far or affordable prices for
everybody. Becausein Kenya, the gap between the rich and the poor has continued to increase and to decrease this gep we
need education. So, if not completely free, at least at affordable prices for everybody.

Com. Salome Muigai: Hauwezi kumpigia huyu mtoto wetu makofi? Asante sana Muthoni, endelea vivyo hivyo. Hayo ni
meoni mazuri sana kutoka kwa kijana na mrichi wa hii Katibaataishi na hii Katibawakati mrefu kuliko yeyote mwingine tuliye
naye hapa. Leo tumeshukuru sana. Na sasa ningetaka kupatia nafas hii mjumbe wa hapa Mheshimiwa Githioni lakini Bwana
Githiomi hatuna masharti tunakupatia congtituency yako bila masharti yoyote, lakini ningetaka kuomba leo wakati mrefu uwe wa
wewe kuwasikiza wananchi wako. Wakati wa Katibani wakati wa kuskilizana, ni wakati wa ku-change. This is a time of
building condtitution. Kwa hivyo, ningetaka utupe maoni yako, | hope you have a memorandum and we are going us with that.
So, | am going to give you about 10 minutes so that the rest of the one and a hdf hours that we are going to be here with us we
useit to (inaudible) because you as an MP eventudly you have to make this conditution a redlity for the
people. So, thisisatime of ligening but because you are a teacher and because you are our Mheshimiwa nakupa dakika kumi
natano (inaudible). Okay karibu.

Hon. Mwangi Githiomi: Madam Chair, thank you very much. | was proposing to take at least twenty minutes talking. |
would even St here longer than one and a hdf hours to ligen to views from my electorate so that | can at least cover what |
wanted to cover. Madam Chair, Kenyaisnow ready for ful democracy. The days of autocratic rules are long gone and that
has necessitated the need to review this conditution. Kenyans should be given freedom of choice; they are intdligence enough
to be able to diginguish between what is right and what is wrong. The current sysem of government, thus the Presdentid
governance has created kingship in Kenya in as far as Kenya is concerned, where one person rules with a view to common
interest. Over the years, the kingship has turned to tyranny where a sngle person rules to his persond interest and not to the
interest of those who have eected him or her. We have dways fdt this.

The Governmenthas therefore become a Governmentby a sngle person, directed to his persona interests to the detriment of the
entire Kenyan electorate. The system has lacked respect for humanity and has become dictatorid, disporting, authoritarian and
tyrannicd with total disregard to the human race in Kenya. Between 1983 to date, aristocracy was introduced to the system
where a few individuds have dways been co-opted to the kingship to rule with a focus to ther persond interests. All the
system has for some reason thought that there should be a ruling dan that should continue ruling Kenya to their benefit. And this
has augured negatively, has been factored negetively to the will of the people of Kenya. As it were Madam Chair, the people
of Kenya are supposed to have supreme authority. But, it has been vice versa. The Governmenthas more authority on the
people of Kenya, then the people of Kenya having supreme authority. This has not imparted very wel for the people and it is
time now that you started considering the kind of Governmentthat we need.

Madam Chair, in Kenya we don’'t seem to redize for a centrd system of government. Because Kenya is too amdl to be
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divided into smdl states. We actudly need a unitary Governmentand | am saying that because we have some of the
communitiesin Kenya which are very poor and cannot afford to sustain the smdll federa states which may be created. Madam
Chair, | think it is dso time to consder whether it will be necessary to have a Presdentid system of Governmentin Kenya or
not. In my view, the Presdentid system is dictatorid. It has not even worked even US where they daim to have a lot of
democracy. And so itismy sincere and considered view, that we should adopt a Parliamentary system. A system that we shdll

have a covenant that it is answerable to Parliament to peoples representatives.

By doing that, we are going to remove autocracy and authoritarianiam from the system and if we don’t do it, | do not think that
the current system is going to do wel for the people of Kenya. It is indead going to oppress them the more. It is my
considered view Madam Chair, that we want a Governmentthat is responsive to the people of Kenya A Governmentthat will
study properly the problems facing the people of Kenya and think of ways and means of eradicating those problems. We want
a Governmentthat is going to consider the development aspect of this country. A Governmentthat is going to give equitable
digtribution of wedlth in the entire country. We have had over the years, the Kenyan wedth concentrated in few provinces and
those provinces that have been producing have been ignored. An example being this congtituency (inaudible) with
very poor roads, one would not even imeagine that Kipipiri was any one time part of Kenya. They would imegine it was a part
of avery primitive and uncivilized country and yet it is consdered to be at the centrd part, a the core of the country, centrd
province of the country for that matter.

We want a Governmentthat will create harmony between the legidaure and the executive. The Presdentia system will not,
because power in a Presidentid system is centered on one individud; the chief executive of the nation but dl non-fundametary
sysems power would be vested in Paliament. It would be vested in the people because that is where the people’s

representatives are.

We want power to go back to this (inaudible). Madam Chair, as Abraham Lincoln once sad that, ‘ power leaders,
Abraham Lincoln was taking of power going back to the people, | am just forgetting but it talked about power going back to
the people. Power of the people, by the people, for the people by dl and for dl. It shouldn’'t be by a few individuds or the
ruling class that has dready been pre-determined. We want power to go to the people and the people should rule, should view
it, checked and baance it enough to sugtain an economy like this.

Madam Chair, one of the biggest problems that Kenya has been having is corruption. And it is time that Kenyans thought of
meking a condiitution that is going to be zero tolerant to corruption, without caring who breaks the law. If one breaks the law
and becomes corrupt, even is he is a President or a Prime Miniger for the sysem of governance that | am advocating, he
should face the full force of the law.

Madam Chair, in 1963, a country caled Maysia was just at the same levd with Kenya economicdly. Maysia now is far far
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ahead and cannot be compared to Kenya for a Smple reason; that the country has been zero tolerant to corruption. Corruption
hes eroded this country and the ruling ones, over the years have had it very easy at the expense of those who have produce.
Those who produce are the people who are suffering. They do not eat from their sweat but the ruling ones ingtead just eat from
thar swest.

Madam Chair, we should at this time have equd divison of power. The centra Governmenthas a lot of power, and it is time
thet thistime was devout. Devolution of power from the centrd Governmentto the local  authorities. | am saying thet in that
connection Madam Chair, the provincid adminigration should be abolished in Kenya. We don’t need it. It was necessary to
entrench colonidism in this country and immediately after colonidiam; it was aso necessary to sugtain governance in the country.

But, after 39 years of independence, surdy Madam Chair, we don’t need the provinca adminidratiion. We need to have
elected leaders and governors of provinces. We need to have a chairman of a county council with the powers that the DC has
today, because | redly cannot understand why we should have a chairman of a county council and another person who is not
elected who wills more power than the chairman of the county council who is actudly eected. And having done that Madam
Chair, if we have enough chairmen of county councils and governors of provinces, who are elected, then these people should be
under the minigry of loca Governmentand not under the office of the Presdent. That is the only way we can have proper
devolution of power.

Then the next thing Madam Chair is that we should have equitable distribution of wedlth by way of consdering how the nationd
budget is done. When Governmentis gpproving estimates, the current condiitution to be made must be very clear that dl the
money that is supposed to go to a certain digtrict should go there and should be administered from there and by the chairman of
that county council. The centrd Governmentshould have nothing to do with such funds. That will ensure that the vitd fadlities
that every didrict is supposed to have, hasthem. | am saying that because if it is for example, money for roads, Nyandarua has
to have three or four tarmac roads. If that money is a the miniger from the centrd governments, those roads never get to
Nyandarua. But, if that money is administered from the didrict centrd point, core point, then those roads would be built. Let us
have money if it is for hedth, minigry of hedth has no business keeping the money for Nyandarua in Nairobi. That money
should come to the district head quarters and should be administered by elected leaders, by the chairman of the county council
and the councilors of such county councils, because that is the only way we can ensure the different digtrict get its share of the
netiond cake. If we don’t that, it will not work to the favour of the electorate.

Madam Chair, the office of the Presdent has hed a lot of power and that iswhy | am proposing that the Presdent of Kenya
should be a ceremonid President. He should not have executive powers a dl. He should be a symbol of nationa unity but
he should never have executive powers. Executive powers should be vested in the Prime Miniger and in this case Madam
Chair, 1 am not taking of a Prime Miniger like the one we have in Great Britain dthough our laws borrow a lot from Great
Britain. | am taking of a Prime Miniser who is going to fret to the Kenyan Stuation. What is the Kenyan dtuaion? The
Kenyan Stuation requires that whoever is chief executive is given that power on trust vide (inaudible) and if he
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misuses that power he is removed immediaidy. He doesn’t wait for the 5 years. So what I'm | saying? Tha the chief
executive of Kenya, who is supposedly going to be a Prime Miniger ismy views are taken serioudy, the chief executive should
be dected vide (inaudible). And this chief executive should be dismissed at the moment he falls to discharge his duty
according to the wishes of Kenyans. | do not want us to make conditutions by taking modds of other nations without
consdering the prevaling conditionsin Kenya.

We are dso saying that the chief executive and that is the Prime Minigter does not necessarily have to come from a party with
mgority MPsin Parliament, and therefore, we have to fadilitate for a codition government. | know that was facilitated for by
the current condtitution in 1997 but it is not adequately faciliteted for. We should dl the time think that we can have a Studion
where we are going to have a codition government. 2 or 3 parties can co-dise to form Governmenteven if none of those
parties has mgority in Parliament and | think by doing this, we are going to stress the democratic ided and we are going to
spread the will of the people in Kenya. We are going to move autocratic and digporting governance from this country. If, by
bad luck the Presidentia system has to remain, thisiswhat | have to say. That we mugt have a vice Presdent as a running mate
to the President so thet he does not hold the office at the whims of the President.

Madam Chair, if that has to happen then we mug dso ensure that dl minigters are vetted by Parliament

(inaudible) and in the same system we mugt dso have the bureaucrats, the top bureaucrats of the Governmentvetted by
Parliament. | have in mind offices like those of judges, the gppointment and the firing of judges should not be Ift to the wills of
oneindividud and that isthe only way we are going to remove corruption in Kenya. Judges mugt be vetted by Paliament and
before they are sacked, Parliament must okay, because thet is the where the voice of the people is. The voice of the peopleisin
Parliament. It isnot in State House, I’ msorry to say.

All the permanent secretaries, appointments must be vetted by Parliament together with chief executives to various parastatals.
Judidary mug be totaly de-linked from the executive arm of the government. Totaly de-linked, they should not take orders. |
know you are a condtitutiona expert and when it comes to writing you will know exactly the words to put. They should not take
orders whatsoever from even the chief executive of the coundil be it the Prime Minister or the President. They should be given
that freedom, they should be given that autonomy. They should be able to decide cases on merit.

Madam Chair, we have had discrimination on employment. In Kenya, for the ladt fifteen or so years that we have to come from
acertain to be employed and certain tribes have been demonized over the years. | am saying, without reservations that the
Kikuyu community has been demonized over the years. Time has come when we have to remove this discrimingtion. | know
even the current congtitution does not alows for it but can we look for harder work to ensure that there is enforcement of lack
of discrimination in this country? Kenyans are waiting for a day that employment is going to be on merit, experience and ability
and it is not going to be to have any dfiligtions with the tribe where one comes from. That why | cdled for a unitary
Governmentso that we go together, we think together as leaders, we remove the dement of tribaism, become nationd and if
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you like become leaders worth (inaudible). Thet isthe only way we are going to remove tribaism.

Madam Chair, the issue of Trust Land, is an issue that is very disurbing. The provincid adminigration today has taken over
locationd trugt land. They are the chairmen of sub location committee and they are not eected by anyone. The issue of Trust
Land should be left soldy to county councils, Loca Authorities so to say and the provincid adminidration should have
absolutely nothing to do with Trugt Land. It is land held on trugt; it is people’s land held on trust. So, it's only people
representatives who can decide on it and not those appointed by the powers thet be.

Madam Chair, we have people who have never owned land of their own in this country; they are Kenyans. We have others
who have thousands of acres of land in this country. They don’t use that land a dl. (End of Tape)

Hon. Githiomi: Who have thousands of acres of land in this country. They don’t use that land at dl. The most that they can
do is to wait for an appropriate occason or opportunity to sdl the land. | think we need to have some land measures in our
Condtitution today. We need to increase taxes on land, so that those who are not usng their land, and they have land which is
five thousand hectares, ten thousand acres, will not be able to pay for those taxes and that land can ultimatdly revert to those
without land. We can dso put alimitation that no Kenyan would own more than one thousand acres of land. Why should they
own more than one thousand acres of land while we have so many peoplein the villages. | think thisis an issue that we need to
serioudy consder, so tha we have no beggars in this country; because we have created beggars that we should not have.
Madam Chair, the Locad Authorities should be given an autonomy and they should not be influenced by decisons taken by the
Central Government. The Locd Authority should have ther programmes, they should decide on how they are going to levy
taxes without having to consult.

Interjection (Com. Salome Muigai): You have another five minutes.

Hon. Githiome: Okey, | will try to just mention the most important issues and then finish. They should not be at the whims of
the Centrd Government. They should be able to make their own decisons, those are the Locd Authorities and thet is the only
way we are going to empower the Local Authorities. If we don’t do that, we are not likdy to go very far. The other thing thet |
want to say at this point, is that Kenya, from when there was an amendment on section 2A, should dways be a multi-party
democracy. Because falure to entrench that, in the Condtitution that we are going to form, will create chaos and | am trying to
tak very quickly because of time. And the other issue is on this Condtitution that we are working on right now. We are saying
that this Commisson should finish this Conditution before we go for next Generd dections. And it is important, because
change of government governance can only be redized when we have a new Conditution. Needless to go to higtory, the char

and the Commissioners are wel versed with world democracies.

You know what happened in Britain, in Japan, in America. If it were not for amendments of the Condtitutions, they would be
aying today, Japanese were edting grass until World War Il. So it is paramount and very important and nobody should
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demean the fact that Kenyans should not go for eections, without a new Condtitution. And this government should be prevailed
upon to fund the Condtitution Commission. Because we know mogt of the hitches, are coming in because you Commissoners
are not getting the funds you were supposed to get. What is making a Condtitution it cannot take more than sx months with
seriousness and with the funds that are required to do the Condtitution. This government should be prevailed upon to fund the
Congtitution making process. And the powers that be of those in offices, Madam Commissioner, | wish | had moretime, | don’
t know what to do, | will come to Geta tomorrow to give you other views. Thank you very much.

Audience: (Clapping)

Com. Salome Muigai: Asante. Mheshimiwatunamaswai kwako, kwa hivyo tungekuomba usmame hapo, dafu tutaanza na

wanatume wenzangu nami pianinasvai moja

Com. John Kangu: Thank you very much. | have afew questions to put, | will start from down where you finished. You
have passonately sad tha we must complete this work before we go to eections and looking at the lawv under which we
operate, that doesn’t seem to come out and then again, looking at the Conditution we have today, the power to dissolve
Parliament and call dections is ill in the hands of the Presdent. As a Member of Parliament, whom will you like us to do
about this? What can we do about that particular pogition? Because we have no control on that. The Presdent may wake up
tomorrow and cdl for eections and we have nothing we can do about that.

Two, yesterday we werein Muranga, in Kiharu and a Kenyan submitted that the new Congtitution should provide for separated
elections — that we should not hold Presidentia eections at the same time with the Parliamentary eections and dvic eections.
In fact he proposed a separation of two years. Now if we were to adopt that in the new Congtitution, which eections should
we hold immediately we finish the new Congtitution, and which ones should we put off, or how do we ded with that trangtiond
gtuation? Because if we separate and we mugt hold eections after the new Condtitution, it will follow thet either the life of the
Presdent will be increased as we hold dections of the Parliament firgt, or we hold Presdentia eections and we extend the life
of Parliament for another two years, how do we ded with this?

Then threg, if we complete a new Conditution and it has introduced a completely new dectorad system that would require
putting in place certain infrastructure to enable us to hold eections under that new system, how do we go about if we are left
with very little time to hold dections? How do we get the time to put the structures in place and so on?

Four, you emphasize that we put a lot of power with Parliament because these are the representatives of the people and that
seems to encourage the feding which | think may be wrong, thet it is Parliament which is the representatives of the people, the
Executive is not supposed to be the representative of the people, the Judiciary is not supposed to be the representative of the
people; wouldn'’t you think it will be better for usto look for mechanisms to ensure that dl the three organs of the State must be
made to operate as the representatives of the people, so tha the Executive cannot just be doing things saying it is Parliament
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which is the representative of the people. Because, the impresson one gets is that when we emphasize Paliament as the
representative of the people, the Executive is given the encouragement that it is not answerable to the people, it is Parliament
which is answerable to the people. Now five, | am sorry thet they are many.

Interjection (Hon. Githiome): Can | tackle the four and then you ask thefifth one? So that | don’t get confused?

Com. Salome Muigai: And you can aso keep some for tomorrow so that you will dso be antigated. Just before | hand over
the microphone, | have one question for you. You have talked about some groups being discriminated ama umezungumza
kuwa kuna kabila zenye hazihuzidwi sana sana kwenye uandikgi wa kazi, kwenye uongozi, kwenye maenddeo. Je,
umeangdia vikundi vingine vyenye pia haviuzidwi? Kama pengine akina mama wenye mambo kama hayo na vijana na weatu
wenye ulemavu navikundi vingine ving, ili wakati wa kuzungumzia Katiba, tuszungumzie tu kuwani kabila fulani, bdi tuangdilie
mekundi fulani na utudeze haya makundi pia ungeona yakihusshwa vipi kwenye Katiba hi mpya Una swdi, tafadhdi
ungeandika maswali.

Com. Domiziano Ratanya: | think you better answer dl of them. At the sametime.

Com. Salome Muigai: Ndio kwanza ninataka kukupatia another hdf an hour, ngoja Bwana Raanya naye dete maswdi
yake. Y ake nitayaungia yawe mawili.

Com. Domiziano Ratanya: Mheshimiwa, | have got a question which is very clear on Provincid Adminigration, that will be
thefirg one. You sad we have to abolish the Provincid Adminidration, but, at the same time, you are saying that we should
have elected Provincid Heads to be in charge of Provinces. Now, is that kind of system, under the Loca Authority or under
the Centrd Government? Now if thisis going to be under the Centra Government are you not agreeing with the resondids. If
every Province gets a Provinda Head, is that not aform of resonaism in which you do not want the mgimbo?

Now what do you say about the Didrict Heads and the down to the other levelsin the Provincid Adminidration? Now with

thet one, | will come now to land, land is the second one Madam chair. Now with land you are taking of the celing of one

thousand acres per person so as to do away with the idle land. Since we know categories of land, we have trust land — the

government land which we used to cdl crown land, and even customary land. So, on which category are you basing this caling?
Would you please daify.

Com. Salome Muigai: Na kuwa ni haki imepita kwangu ninaweza nikakuongezea hilo la land. Kuwa umesema kuna watu
wengi wenye hawana ardhi an hdi watu wengine wana ardhi kubwa yenye hawaumii. Lakini pia, kuna nusu ya wau wenye
hawana ardhi — kina mama.  Je, wakati hao wakukemea kiupya, kwenye Katiba mpya, habari ya urithishgi wa ardhi, unaona
kunajukumu gani kwa kinamamaili pia hao pia waetwe kwenye urithishgi wa ardhi, ama hapa Kipipiri huna voters wenye ni
kina mama? Kunao okey.

44



Hon. Githiome: Thank you very much Chairlady and | think | will start by answering the gracious lady. Protocol, cdls for
that, she happens to be the Chair dso so | will be addressing her.  Fird, is on ownership of land to women. When | talked of
Kenyans, | included both men and women. | am saying that akina mama, have the right to own land; they have aright to own
land, even Condiitutiondly | don’t think akina mama have been barred from owning land, even from inheriting, they should
inherit. | know there is some loca concept that ladies cannot inherit.

But | am of the school of thought that inheritance should be extended to women as well. And on affirmative action, to takeitina
wider perspect. On afirmative action, | am now going to answer. | am not of the schoal of thought, that Kenyan women are
oppressed. | am saying that because, the Kenyan women have the right to vote for a candidate, they have the right to be voted
for. If a Kenyan woman goes to higher schools of learning, when she comes out with her qudifications, she gets a job, sheis
pad as much asamanispaid. Thisiswhat | would have to say; we should not try to overemphasize the oppression of women

in Kenya. We know there are countries where women are redly oppressed. Women are not oppressed in Kenya at dl.

And if we are not careful, we legidaors, we are going to make women oppress men in the name of afirmative action. | redly
do not believe in &firmative action and | want to be very kind Madam Chair. 1 wish amen was chairing because those words, |
would have had other words. So what | am redly saying is the kind of afirmative action, is being overemphasized. What is
afirmaive action? Affirmative action is when you are daming what you do not have and you want to have it. What don’t you
have? Madam Chair, you are the Chair of this committee medting today, you are leading men! So what is this that you are
daming, to have that you don’t have?

Audience: (Laughter)

| am saying the Stuation in Kenya does not cdl for women to think that they are disadvantaged. In my view, women are
enjoying dl that men are enjoying. And they should not daim to be —you know — there are some few differences and they are
naturd. | was born aman you were born awoman. Those are naturd, you can’t do anything about it. There is no amount of
campaign that will make us equa on that line. 1 am a man, you are a woman, that is naturd. But on other aspects, it is my

gncere believe and my considered view, that women in Kenya are equd to men. | have daughters.

Interjection: (Com. Salome Muigai): Point taken.

Hon. Githiome: Point taken, thank you very much Madam Chair. | will go to the other one of one thousand acres of land. |
gart from downwards because | started with yours. Madam Chair, when | talk of limitation of acreage of land to one thousand
acres, | am specific to crown land, land that belong to government.  And it is dished away to a few advantaged individuds
Paliticaly correct people in this country, have enriched themsaves with big acreages of land. | believe the Conditution we are
meking today, should be specific that if the Chairman of the Land Commission, Charles Njonjo, has more than one thousand
acres, he should surrender dl the rest to the government, except one thousand acres. They don’t need thisland. They don’t use
it and we have people who are suffering without a spoonful of soil in this country. Thank you Madam Chair.
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Now, the other point is towards abalition of the Provincid Adminigration and replacing it with elected leaders. That is not
exactly what | meant, | didn’t mean we abolish the Provincid Adminigtration, and replace it with elected leaders. Thisis what |
meant; that at Provincid leve, we can dect and mark my words, eect governors, and at County Council leve, Didtrict leve, we
can eect Charman of the County Council. But, thisis how | qudify that, the elected members should be under the Minigry of
Locd Government, not under the Office of the President at dl. | think point is noted. | go to the next one. Thank you.

| will answer the other Commissioner, the issue is on the completion of the Conditution before eections are held. A point that |
hold very dearly, very, very dearly. And | am saying this because we are going to eections with the current Condtitution, the
elected government will never have change of governance. And we are changing this Conditution today, so that we can have
change of governance. | know the Media, the Radios, the Papers have tried to sl out to this people in Kenya, that we can go
for dection with the old Condtitution. And they are even tdling these people, “ai hawa Wgumbe wanataka kuongeza Bunge
ndio wapewe mshahara’. Ni Mbunge gani ataweza Bunge apewe mshahara?

We are saying that, because of the interest of history, if a new President takes over today, he will never dlow this process to go
on, with powers endhrined in the Condtitution. He would never dlow, and we shdl go for another forty years without any
Condtitutional amendment. s that going to be good for these people? The answer isno. So, this people will choose to ather
extend Parliament for one year so that they suffer for one year, or suffer for forty years. The choice is theirs. But we mean
good to these people; | am facing thisissue very bold. | know many MPs would not like to faceit the way | am facing it. And
| am sayingif I am asked, | would rather we suffer for one year indtead of suffering for forty years. These people, or what is
your opinion.

Audience: (Clapping)

Hon. Githiome: So, thisiswhat | have to say. You can see they are also gpproving. Extenson of Parliament, for the sake of
finidhing this Condtitution. Are you gpproving?

Audience Yes.

Hon. Githiome: Very good. You can hear for yoursdf Madam Chair. Now, what | am saying, there are many ways of doing
this. | was asked a question how? One, isthat | know, under the current Condtitution, the President has Conditutiona powers
to dissolve Parliament, even after meeting for one day. He can disolve it even today. But, whatever the President does, he
does it for the good of Kenyans, not for himsdf. So | am saying this, this Kenyans can tdl President Mai, “You are not going
to dissolve Parliament, until the Condtitution isready.” |Is that right?

Audience: Yes. Claps.

Hon. Githiome: Because if he dissolves Parliament today, it is going to be to the advantage of the ruling party and the
arigocracy but not to the advantages of these people. These people are going to be impoverished the more. Now, | don’t

know whether | have answered that Commissioner, to your satisfaction, so thet | go to the other one?
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Com. Domiziano Ratanya: | get you saying that — you are saying two things. That we must complete the Condtitution before
we go to eections. But that does not necessarily meen that we rush the process. If need be, Parliament’s life could be
extended, so that we complete.

Hon. Githiome: Commissioner thank you very much for getting my statements. But | am aso saying, under no circumstance,
under no Stuation should Parliament be extended for more than one year. Because you should be able to finish this Congditution
inone year. And aso, to add on that, if the Condtitution would not be ready at the end of year 2003, then we should put it
properly in the Condtitution and | think | will raise an amendment, there should be no government. So that every Kenyan works
towards finishing the Congtitution by the end of year 2003. | think my point is clear.

Five, | will put you here to answer the other question. The other quedtion isif we can separate dections. Madam Chair, | am
answering thisfind question, the Commissionersfind question.

Com. Salome Muigai: | am glad to hear that.

Hon. Githiome: | think the sentiments of the Commissioner, are and were, hypothetica inmy view. | am saying that because,
you would wish us to have, or rather a Stuation of separated dections. To start may be with whichever, Presdentid, Civic or
Parliamentary. That you are the same person saying that and you know it, because you are learned men that Conditutiondly
the President can dissolve Parliament any time. And you know we have in place in our current Congtitution.

But however, should a Stuation arise that demands separation of eections, thisiswhat | would say; that immediatdy we should
have change of governance and by having change of governance, this is not the Councilor, what does the Councilor got to do
with governance? It isthe President; so we should start with the Presidentid dections and get him out. Then, on that note, this
iswhat | would say, Madam Chair excuse me, that Kenyais ripe for a bi-camerd legidaion where we shdl have a Senate and
.......... (inaudible) of representatives. And that should be done now and every Senator should represent a whole Didrict. A
Legidator should represent a condituency as has been the case inthe past and as it is the case today. | don’t know whether |
have answered your questions to your satisfaction. Thank you very much. Madam Chair.

Audience: (Clapping)

Com. Salome Muigai: Asante sana Mbunge wetu, ningfurahia ningetaka kuchukua swdi lakini tumekuja kutoka Nairobi,
tukga Kipipiri ili tuwasikie watu wa Kipipiri. Tafadhdi tudewane hapo. Nyinyi ndio wenye mmetufanya tuje, kama ingekuwa
n kati yads na Wabunge wote tuko wapi, tuko Nairobi; tungeskizana kule kule, lakini vile tulikuwa tunataka kuwasikia nyinyi
natuskie Wgumbe wakiwa hapa, ndio tumekuja. Tayari tumempa Mbunge wetu dakika hamsni. Ningetaka kurudisha power
to the people, ningetaka kuskiza wananchi, kwa hivyo kama skubdi swdi moja kwa mtu, umeskia hasa nikiwaambia
wanatume wenzangu kuwa ningetaka maswvai haba sana sana kutoka kwao kumuelekezea Mjumbe ndio tuwasikie wananchi
wenzetu. Na sasa ningetaka kuipatia hii nefas Kivirio Mwatha. Kivirio Mwatha yuko? Kulikuwanaswdi to the MP? Then |
will have to note to give hm more time, after the fifty minutes that | have dready given. Let me consult. Hebu tafadhdi
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niondokee. Nyinyi wakati huu ni wenu, mngetaka nichukue maswdi kwa Bunge iliaenddee kupata nafas ya kujibu, ama
mngetaka tuwarudishie nafas hii tuskie wananchi wengine wa Kipipiri. Wananchi,

Audience Yes.

Com. Salome Muigai: Bwana diwani umeskia, power to the people — Mjumber diwaambia, tumrudishie mamlaka kwa
wananchi. Watu wanataka kusikiwa wenyewe, kwa hivyo ningeteka kuwapa nafas ya kuskiwa asante. Ningetaka kumpa
kijanammaja hii nafag, Githinji wa Njuguna

Githinji wa Njuguna: Thank you. | will speak in English because | have dternative. Not only spesking in English but those
people the MP here, the Councilor and dl the persons have spoken in English. Firgt of dl, 1 will start with a complaint. 1 don’t
think it isfair for you the Commissoners, to these people, because as you can see thisis not the whole congtituency, this are just
afew people, who have come to represent people from respective areas. So | don’t think it isfar to skip some names and
gppoint some people to speak. Because as you can see, we are funders of this Conditution Review. This Conditution will
affect us. It bdongs to us and by so doing, those who are doing that, are denying us our freedom of expresson a this
fundamentd time. So, | believe everybody here should be given time to speak because this is not the whole condtituency. This
are about three hundred people and Kipipiri condtituency is over about thirty seven thousands. So everybody here should be
gven the right to speak because it is afundamentd right to speak. That was just a by-the-way.

My name s as you have heard, Githinji wa Njuguna from the Univergty of Nairobi. | am representing students from University

of Nairobi. | do Paliticad Science and Public Adminigtration, year two. So now | go to my issues.

Now, the issue of sovereignty. Sovereignty bascaly means, who is above the law. Nobody in this country should be above
thelaw. The Condtitution should be above the law. So, what does that mean? It means the State should be above the law.
So there is no person in Kenya who should be over the law. Every person should be under the Conditution, which is

sovereign.

Two, the power of the Presdent. Asyou know, the Presdent of Kenya has too much powers. It should be de-concentrated
to lower levds. How can this be done? We should introduce what we cdl checks and balances and persona powers
consents. How can this be done? We can do this by establishing independent, impartid, neutra and impersonad and far
Judiciary. Judiciary should be over the Executive and Legidature. We should introduce bi-cameraism; this means we should
have two chamber of Parliament. We should have a Senate and a lower House or House of Representative. House of
representatives should be made up of MPs dected from every condtituency. The upper House or the Congress whichever you
cdl it — the upper House the Senate, should have representatives of every Didrict, a least two from each Didrict, and in the
upper House, we should have people who represent the margindized, or people a the Judiciary, these are women,
handicapped, children etc.
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Then we should have what we cdl devolution of natiiond planning from Nairobi, the Centrd Government to Didrict
Headquarters. Each Didrict should cater for it’s own planning, we should not hear of nationdl planning headquartersin Nairobi.
It should be planned in the Didtrict Headquarters.

Then we come to the issue of approva of Parliament — Supremacy of Parliament. We should have Legidators gpproving the
gopointment by the President. The President should appoint the Ministers, Ambassadors, Judges dl those, but the Parliament is
Supreme.  So, every appointment should pass through the Parliament for approval. That means Ambassadors, Judges, Vice
Coundilors, dl those should be approved by Parliament.

Then we come to the issue of introduction of mediocritic, trividl and public servants. In Kenya we don’t have what we call
independent, impartid and fair P.S.C. — Public Service Commisson.  We should introduce a far Public Commission, to dedl
with the issue of employment of Civil Servants. The Public Servant should be employed according to merits only. only qudlified
people should be employed. What do | mean when | say only qudified people? There are supposed to be interviews,
advertised in the Newspapers and only those people who qudify for that job should go and be employed there.

We come to the issue of free markets, globdization, regiond co-operation, privaizaionand .......... (inaudible).

Interjection(Com. Salome Muigai): Let me ask you aquestion. Do you have a memorandum to give me that?

Githinji wa Njuguna: No, | am just representing what | researched for.

Com. Salome Muigai: Then you have about two more minutes.

Githinji wa Njuguna: | was taking about the issue of globdization, free markets and regiond. What this means that we are
opening up a market for an unfair competition. Why is this so? Because the government wants to boost that s, it is strong
when you are not strong. So what | am saying bedcdly is, locd indugtry should be protected. There is no need for us
importing sugar, milk, wheset etc from South Africa or Comesa Region or from other countries, when we can produce them
locally. Locd indudtries should be protected and avoid on the cost.

There should be subsidized tax hills, power hills to ensure that they compete properly with other regions. Kenya as a State
should not at a whatever cost, import anything which has not been approved by Parliament. This comes back to the issue of
Supremacy of Parliament.

Now we go to the issue of children. As someone said — Patrick Lumumba said that children are the parameters of the society.
So what are you doing about the children? Children should be catered for at whatever the costs, because the children mark the
trangtion of the State. Children are the persons who will take care of this nation after some of us have died, because we will
acquire old age. So what should we do to children? We should at dl cost provide free education to dl children, from nursery
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education to secondary education. Also to compliment this, we should have what we cdl free medicd service for everybody —
evay Kenyan should be accessble to free medicd services. This should indude vaccination to protect them from

communicable diseases etc.

Now we come to the issue of Bill of Rights Humen Rights, or what we cdl “H.R”. in Kenya we have a very complex
gtuation, which gives rights on this hand and takes the same rights by the other hand. We should have a Congtitution which
givesrights to the people and those rights are given to the people. So what do | mean, we should be protected from torture,
harassment etc.

Now we come to the issue of acclimatization of the Congtitution. This Condtitution was borrowed from Western world which is
in short, England Condtitution, which is only neoteric, it only caters for European interests in Kenya — it is not ours. What was
done in this Condiitution was only changing things from Nigeria or Western modd to Kenya We don’t need such a
Condtitution. We need a Congtitution which is African. What is African now bascdly?

Theissue of polygamy should be a destiny, because in Kenya, what we have we have so many conflicts, “this was my second
wife, this was the third wife’, but the law .......... (inaudible). So the issue of polygamy or polygny should be alowed to
prosper. Ladly but not lead, is the issue of dvic education. You should dlow me to say, for the fird time | saw the name
Condtitution is when | went to the univeraty. What does that mean? That we are peripherd — we don’t know whet is
happening | the Kenyan Conditution. So what should happen? The issue of civic education should be made compulsory and
should be continued forever. Thank you very much.

Com. Salome Muigai: Thank you very much, Githinji wa Njuguna. Ningetaka kumuita William Kinuthia

William Kinuthiaz Okey, Asante sana Madam Chair. My name is William Stephene Kinuthia, nimetoka Wanjohi Location.
Madam Chair, ningekuomba pengine niguse jambo fulani hata kuhusu Prof. Gha na nyinyi Commissoners. Madam Chair, 99
kama watu wa Kipipiri condituency, na haswa kutoka upande wa Wanjohi, we fully support the exercise you are conducting
now. We hope and trugt, that the truth will be experienced by Kenyans and by other countries in the world — this exercise you
are doing.

It was not easy to introduce an agenda that has never been handled and accepted by dl parties, induding common wananchi,
children and old people. Madam Chair, if the exercise falls, of which we do not expect to happen, dl the leaders should vacate
from ther offices and the Chairman of the Condtitution of Kenya Review Commission, who is Prof. Ghai, should be sued in the
Court of law for the loss of hillions of money Kenyawill have spent. So we trugt this exercise is very important to us. We dso
Madam Chair, commend the work of the Commissioners, we know that you are doing good work, we commend that work
you are doing. The Didrict Coordinators adso and locd locationd coordinators and the avic providers who have provided the
advic education to the wananchi properly and that is why you can see dl these people here — because the work has been very
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successtul sncethen. The time limit was too short and some contents were too technicd for the common man. But we have

given the mandate to our Member of Parliament —the MPs for the additiona of any uncovered important changes that we may
not have been induded. Now, the following are my comments or my requests, which has been discussed in locations by many

people, what we have been hearing from our people, and they are as follows.

1)

2)

3

4)
5

6)

9)

The President should come from any tribe not necessarily from Kikuyu, Kaenjins, or whatever — but from any tribe in
the Republic of Kenya.

He should be of very high integrity, at the same time a graduate with dl qudities of leadership. Because there are some
people who have no qudlities of leadership.

Should be elected by the mgority.

The President should not be above the law.

The ection of Attorney Genera, Permanent Secretaries, Ambassadors and dl the Heads of the Departments in the
Armed Forces should be done by a Commisson appointed by the MPs and then endorsed by the Members of the
Parliament. They should be learned people with higher academic qudifications

Now, when we come to the Legidature, the Members of the Parliament should be; one academicdly qudified and of
graduate levd at least. The public should be given mandate to access the performance of ther MP. Incase of any
laxities, the wananchi could sgn for his removd and a least invalve dl the locations he is representing, a least one
thousand people from every location to Sgn for hisremova. Now, a the sametime.............

The sdaries for themsdves. They added their saary, this is very high ad they did not consider the economy of our
country. The MPs sdaries should be reduced or revised, may be, up to one hundred thousand per month exduding the
traveling alowances, that was too much that they added for themsaves in the Parliament and that they did not even take
timefor that discussion.

The other one that should be considered is the number of people in the condtituency an MP is representing.  In some
condtituencies, some MPs represent more than one hundred people, the other MP should represent eighty thousand
people, now that one should aso be consdered and see that no MP has more people to represent than the other.

Madam Chair, | would aso recommend the resources should be shared equdly. The digribution of responghilities have led
our country down. By that | mean, some of the Minigters, or in some minigtries, should be headed by the officers technicaly
qudified for that post, that one should be considered highly.

Now, the government should protect the freedom of movement. A Kenyan should be able to settle anywhere in the Republic of

Kenya without any discrimination. We only appreciate the protection of worship to God. There are some churches, which are
registered, which pray Satan — that praying of the devil should be condemned and they should not be registered.

In Kenya, Madam Chair, many people are hard working, could be having a property in Mombasa, another one in Nairobi,
another onein Kisumu. Their property should be protected by the law and the law should not be interfered with as it has been.
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That one should cease forth-with until such people are given an dternative settlement.

Interjection: (Com. Salome Muigai): Can you go through that your memorandum?
William Kinuthia: Yes, Madam.

Interjection: (Com. Salome Muigai): Then could you just highlight the remaining. Thank you.

William Kinuthia: Now, when | come to the Minigry of Education, Madam Chair, mgority in our country are illiterate.
Now, we would like the government to consider free education up to primary levd i.e. from standard one, to standard eight — at
least to be free education. The government should have a plan of engaging the academic graduates in employment. We have
0 many graduates Madam Chair and they are not in employment, wale hata wamesoma wanasoma kimakaa, wengine
wanaomba omba njiani, we would like their education to be considered, and at least dl the schools to be provided with fadlities
by the government.

Now, | come to the land issue. Some people Madam Chair, are owning fifty to five hundred acres of land; a least given by the
government, thisis quite unfair forgetting the poor and landless people. 1 would recommend persondly the maximum given by
the government, should be ten to twenty acres, but priority to be given to the landless. | do not see why we should recommend

one thousand, whereas there is somebody e se with zero.

When we come to the County Council, i.e. Locd Authority. To avoid corruption, the Chairman and the Vice Chairman should
be dected by the public. The person with the highest votes, becomes the Chairman and the second highest votes becomes the
Vice-Charman. And dso Madam Chair, there is another taxation made by the Wananchi of forty shillings and their lands are
titled, 1 do not see why they should be taxed forty shillings every month by the County Council and they have title deeds.

Now aso, we find that the sdaries of the Councilorsis very little consdering the work they do. We have seen their work, and
what they do, therr sdaries should be reviewed. The dection of Chiefs and Assstant Chiefs, because | have worked in the
Provincid Adminigration —and for any question | will be ready to answer. | would recommend the chiefs to be dected, or any
Chief to be eected by the public and at least garting from the highest academic qudification.

Interjection (Speaker): Why wont you go for the lowest?

Audience: (Laughter)

no time.
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William Kinuthia: | would answer that one.

Interjection: (Com. Salome Muigai): You don'ttdl them, just tdl them the chair has
William Kinuthia: Effective transfers those Chiefs they should be transferred, like any other public officers. | am finishing.
The government should also consider the fallowing;

1) It should consider the rurdl electrification to cater for its people. This would create employment in our areas. | would
aso recommend the K.C.C to be revived and taken by the government. Also consider the nomination of women. We
have very few women in leadership, we would aso like them to be nominated just like men.

2) Atthe sametimeright industry to be established in rurd aress, that iswhy we are having so many crimes, so we would
recommend right industries to be established.

3) Thisisthelast one, aso to avoid corruption in the Ministry of Lands, | would recommend to have many Commissioners
of land in every Province insteed of one. Thank you very much for that.

Com. Salome Muigai: Any question on that?

Com. Domiziano Ratanya: Ndugu ninataka udezee, ikiwa unasema Chiefs should be dected and then a the same time you
are saying they should be transferred, that will be one way of repeeting the eection because, one will be eected here and
tomorrow is transferred to where people don’t want him, how do we ded with that? One more, you said that you like the
Chiefs to have higher qudifications but you did not specify, what is high?

Mr. Kinuthiaz Kwanza nitaanza naile yambele; Higher qudification, | mean is from O-level to form four leve. lle ingine na
chiefs kuwa dected by wananchi. Nimesema kwa sababu | have been in the Provincid Adminidration, nikuwa a Chief. An
effective Chief, akiwa amechaguliwa na wananchi na awakosee, afanye jambo fulani ambao ni mbaya, aafanya akijua he can
be let down — he can be voted down by the same wananchi.

Interjection: (Com. Salome Muigai): The question is on dection and transfer.  You are saying he should be eected,
because if we transfer mheshimiwa to which is the nearest constituency? Olikaao, they might not want him, so it is the problem
of we are seeking darity on being eected and being transferred, just that, just darify that point.

Com. Domiziano Ratanya: Aganif you trandfer the Chief to the area where he was not eected, those people will not eect
him. If you eect him here and then you tranfer im to Merul.

Mr. Kinuthiac Kutransfer a Chief, naweza kuwa ninafanya kazi tuseme upande wa Wanjohi, na | become very rich there, |
become not effective to those people, if | am trandferred to another location, | may be effective and if | am not effective then |
will be voted down.

Audience: (inaudible)
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Com. Salome Muigai: Ningetaka kumshukuru sana William Kinuthia kwa maoni yake, na ningetaka kuomba kuwa na wewe
ukae nameoni yako hivyo hivyo, kama jina lako liko hapa nikikuita, nawe tueeze maoni yako yenye inatofauti na yake. Lakini
wakdi anazungumza, mpe heshima yake, mpe wakati wake. Na sasa ningetaka kumuita Charles Michad Mwaniki. Charles
ungetaka kusmama ama kuketi?

Charles Michad Mwaniki: 1 think I can do it when sanding

Com. Salome Muigai: Okey, na unataka microphone ndio tukiskie, you need a reader, so can we have another reader so
that we have somebody holding the microphone and we have somebody reading for im and another one Stting.
Charles Michad Mwaniki: Thisis Charles Michae Mwaniki, Chairman Kenya Union of the blind and a member of the 3Cs.

Speaker: Thisiswhat he has written. “The impaired persons of Kenya be provided with free education from primary schools
to universties and other colleges. Many parents who get children with disabilities, do not see the need to educate them,
therefore, finanang of this children education becomes virtudly impossble. They end up becoming dmost usdess members of
the society and thus totally disabled.” Thank you.

Charles Michad Mwaniki: Hiyo ni kusemaya kwamba kawaida tumeona ya kwamba wae watu ambao ni wasio jiweza, au
tuseme ni walemavu, kwa maranying sana tunaona ya kwamba wezazi hata havgui hga yao katika masomo na mambo kama
hayo. Ndio tukefikiriaya kwamba, kama ingewezekana K atiba iwe imetupatia nefas ambapo serikai itaweza kusomesha hawa
watu kutoka primary leve mpaka upande wa universty leve uko juu. Kwa sababu, hawvawezi kupata namna ingine ya kupata
pesa za kuendel ea na masomo yao.

Speaker: “Bralle for the visudly impaired and sgn writing for the desf persons of Kenya, be recognized, accepted and
assmilated in education and other functions of the government”.

Charles Michad Mwaniki: Kwa wakati huu tunaona ya kwamba, mambo kama maandishi yae ambayo tunatumia S99
wenyewe, ni kama hayatambulikeni katika nchi hii. hata ile ya 9gn writing. Kwa sababu ukienda mahdi kama kotini kwa
mfano, pengine ningepatiwa kitu ambacho ningehitgika kusgn, Sjasoma, djagewa kinasemanini, nikisgn kitu kama hicho, bas
itakuwa mimi niko hetarini wakati mwingine.  Kwa hivyo, ningependa nione maandishi ya Braille, mambo ambayo yote
yanafanyika katika serikai, nikipatiwa yawe yameandikwa katika Braille au sgn writing kwa mtu ambaye naye haskii.

Speaker: “It is difficult for a visudly impaired person to read any print maerid from the Courts of Law or Paliament
proceedings.”

Leadership. “Since the impaired persons of Kenya are not lesser ditizens of the country, they should be accepted and be
provided with leadership opportunities countrywide. Nominationsin both local and centrd government be reserved for people
with disahilities, example, physicdly and visudly impaired Kenyans”

Charles Michael Mwaniki: Hapo tunamaanisha ya kwamba, katika wakati wa ukoloni kwa mfano, kulikuwa na watu
tunaowaita ex-officid members. Naviti kama hivyo vilikuwa vimetengewa specia groups. Ndio tukafikiria ya kwamba Katiba
hi ambayo tunaendelea kutengeneza leo, iwapdtie nafas hiyo ya nomingtions. Kwanza 9 nyingi, ni kama kumi na mbili katika

Bunge kwa mfano. Ziwe za watu kama hao, ndio hata wao wenyewe wawe wana represent mambo ya watu ambao ni
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waemavu nawatu kama hao.

Speaker: “Nominations in both local and Central Government, be reserved for people with disabilities, example, physcaly
and visudly impaired Kenyans. The procedure followed by the paliticd parties in achieving this god, should gpply in these
nominations. Both loca and Centra Government should not be operationa with absence of the impaired citizens of Kenya,
because they represent views, lives and circumstances of the disabled, impaired persons of Kenya. Thiswill hdp to eradicate
the margindization of the less fortunate members of the society countrywide’.

“The Kenyan currency desgn is controverdd one. llliterate Kenyans who are sghted they can identify the currency notes
through their colours and symbols on them. This necessitates the need for the visudly impaired persons to clearly identify the
currency in his or her possesson. We propose that our Kenyan currency have a clear design for easy identification for dl
Kenyans. For example, our fifty shilling currency note be triangular in shape and design, our a hundred shilling currency not to
be square in shape and design, our two hundred shilling currency note to be rectangular in shape and design, our five hundred
shillings currency note to be ovd in shape and design and our a thousand shillings currency, note be circular in shape and
desgn”.

Charles Michael Mwaniki: Hii maana yake ni kwamba kwa sababu pengine mtu haoni, ungua kila sku wandete pesa
ambazo ni tofauti kila sku, kwa hivyo tukaonelea ya kwamba, kama kungekua na njia mwafaka, ambayo pengine inawezekana,
pengine niguza hivi, naelewa mara moja hila kuuliza hii ni note ya pesa nggpi. Kwa sababu hata mimi ni tax payer kama
mwingine

Speaker: “The Kenyan currency should not change according to the ruling President who ascends to the power on the throne;
these currencies should bear anationd symbol, example, Mt. Kenya. Coffee, tea or the founder of this nation.”

“Unemployment amongst the disabled adult: Unemployed impaired persons to be provided with money to start smdl-scae
business and earn, or monthly alowance to enable them to live or have a dignified life, for instance four thousand shillings a
month will currently serve this end. There are about two million disabled persons in Kenya compared to thirty million
populaion of Kenya’

Charles Michad Mwaniki: Hii pengine itatusaidia kwa sababu pengine tukiangdia mambo kama hayo, tunaona ya kwamba
pengine huyu mtu hgjawa kuwa nakazi yoyote, anakuwa na shida nyingi sana, ukiende nchi kama Uingereza kwa mfano, hata
kama wewe 5 mlemavu, pengine ungpewa pesa kias fulani baada yawiki mbili hivi, ili uweze kuishi maisha mezuri. Na hakuna
hga mtu kuwa mwingine ana njaa na mwingine aneshiba, sasa ikiwa namna hiyo hatutakuwa na wananchi ambao ni watu
ambao wanafurahia Katiba yao.

Com. Salome Muigai: You have a memorandum don’t you? Just a memorandum, can you just highlight anything else that
you think isimportant and then you give us the memorandum.

Speaker: “Presdent: There should be an Executive President governed by the law but not above the law. Both the President
and the Vice-President be dected by the eectorate. Both Cabinet Minigters and the Permanent Secretaries be appointed by
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the Parliament. Now about security, more police posts and stations should be constructed to avert any state of insecurity in the
country. It would be very hedthy for the police officers be taken to ther home divison to work there because they wouldn’t
shy away from doing thuggery and other immord activities where they are known”.

Charles Michael Mwaniki: Pengine ningamdizia kidogo. Asante sana pengine kitu ambacho nimesshau kidogo kutgja, ni
kitu kama mambo ya congtituency, wakati inatengenezwa, ningependa Katiba hii itengeneze au i-state specificaly ni kama watu
wangapi electorates, ni wangapi ambao wanavote kwa mfano, pengine tuwe naforty thousand people, bila hiyo kuswe na hga
ya kutengeneza condtituency nyingine mpya.

Com. Salome Muigai: Asante sanakunaswdi? Mimi ninaswai kwako Bwana Charles Michad, umesema kuwa wakati wa
condtituency, condtituency ifanyiwe mipaka kulingana na weatu wenye wanakaa huku; je, katika pahdi pengine Kenya unakuta
kama Northeastern, kuwa watu watatu wako hapa, watu wengine wako kama pahdi gani ingine nilipita tukija hapa? Gilgil,
Mjumbe akipata watu hamsni hapa, wengine wako Gilgil, wengine wako Muranga, na bado hiyo ni congtituency moja kwa gili
watu N wachache. Sasa ungetaka hao watu wahusshwe vipi kwenye uongoz, ili nao waskie kuwa wamepangiliwa na hi
Katiba mpya.

Charles Michad Mwaniki: Asante sana  Pengine tukiangdia mambo sana, tunasema Mbunge hawekilishi ardhi,
anawekilisha wananchi. Na itakuwa unfar tukisema ya kwamba pengine watu dfu moja wamepaiwa MP, kwa sababu huyu
MP atakuwa anapata sdary kiad kimoja na yule ambaye anasmamiawatu kama dfu mia moja  Haina haki hapo. Kwa hivyo
heta kama hawa watu wa Northeastern wanakaa mbai mbdi wakiwa tuseme wanakaa hapa na wengine pale, kile serikdli
ingefanya, ni kujaribu kutengeneza mazinginamazuri kwa watu kama hao, ili waweze kuwa na makao madum, makao ambapo
wataweza kuishi milde kama watu wale wengine. Kwa sababu hata kuranda randa katika nchi hakuna hgja, na haitekuwa na
kuna wakati ambapo watu watakuwa wengi zaidi, na hawataweza kutangatanga vile wanavyo tanga tanga sku hiz.

Audience: (Clapping)

Com. Salome Muigai: Asante sana Bwana Charles Michad Mwaniki kwa gili ya meoni yako. Na sasa ningetaka kumuita
Joseph K. Ndungu, hayuko, Edward Ngonjiri? hayuko, John Mkambi, karibu.

John Mkambi: Asante sana mwenyekiti. Yangu yatakuwa mafupi. Jnani John Mkambi, mkagji wa hapa Kipipiri. Na yangu
yatakuwa machache sana. Kwa sababu nitasema kitu moja, kuhusu hii kitabu tumepewa hapa. Sasa Swezi nikasoma hii kitabu
na nikeelewa saa hii na niweze kutengeneza mambo yako hapo ndani. Kwa hivyo ni kizuri lakini, naona hatanisaidia sana.
Lakini ninayangu yae mawazo ambao mimi huona efadhdi yangestahili. Yakwanza mimi nitaanza na freedom of worship. Hii
ninefikiri katika Katiba mpya issme ni kuworship namna gani? The true God the Creator of the world and the universe,
sokusema to worship — ndio sasa hiyo imekuwa na loope-hole ya watu kuworship mambo ingine. Ile inging, nitaenda kwa
upande wa Presdent. Powers ya Presdent inagtahili kurudishwa chini, because we should have a President who is governed
by the Condtitution lekini aswe above the law.

We should have a Vice-Presdent and this Vice-President should name his running mate, ku-avoid kuleta refiki yake, kuleta
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jamaa mtu wa kwao, iwe atatuambia kabla hgachaguliwa, mimi nikiwa President nitakuwa na huyu tutafanya nayeye. lle ingine
nitasema President ingestahili kama angekuwa nafifty per cent and above ya kura zilizopigva  Hdafu, tuwe na Prime Minister
ndio hii kazi iwe imegawanywa kwa watu wengi. Tusiwe namtu mmojatu ndiye afanya mambo yote.

Appointment, senior gppointments — Ambassadors, Permanent Secretaries and dl. Parliament iwe na powers ya ku-veto. So
kusema i, ikiwani rafiki, ikiwani mtu hgjakuwa na uzoefu waile kazi, anachukuliwa na kuwekwa kwa njia ya urafiki. Iwe ni
miu anapewa ile kazi anagtahili. Appointments zingine ziwe na Public Service Commisson, ndio sasa tuswe na watu wa nefas
moja. lwe n mtu di-qudify, diketi kwa ile Public Service Commisson aka-qudify ndio apewe other gppointments — ziwe
advertised appointment zifanywe.

Upande wa education, nasema education iwe compulsory — watoto wote wapate dimu. Na Katiba yetu nayo ideze vizuri
tuswe nawatu kazi yao ni kuzaatu eti kwa sababu dimu ni ya bure; nao wawe na kitu wanafanya ya kujenga nchi. Tena kwa

mambo yamedicd, tuwe na free medicd treatment for dl.

Upande wa mashamba; we should have at least Katiba yetu iwe na cegdling ya mashamba. Kuna mashamba yaikuwa ya waketi
wawazungu ydikuwa Sjui ranches — unakuta mtu mmaja ana ranch mzima na mwingine hana pahdi pa kukaa. Then we have
land transactions, haya mambo yawe yakifanywa na watu qudified. Sio kuweka watu tu ei waikuwa appointed wawe
wakiskiza hayo mambo. Iwe itakuwa ikifanywa na watu kulingana na uuzi waio nao katika ile laini; kama ni dispute tuwe na

surveyor nanani —sio mtu anakuja anafanyaile hagahili.

The other thing is our naturd resources. Kuswe na watu kupatiwa tuseme mashamba kama ni forests or water catchment
aress; hiyoiinuliwe kabisa katika Katiba yetu. ndio vizezi vijavyo, waswe watakosa mgi na mambo mengine. Afadhdi watu
wawe seitled katika semi-arid areas, wapelekewe magi kule, kuliko kusettle weatu katika mistu.

The other thing is freedom of watu kukutana. Watu wawe na uhuru wa kukutana na kujadiliana mambo yao. Unakuta wakati
huu gjui Katiba inasema nini, utakuta hata kiongozi anazuiliwa kuzungumza na weatu waliomchaguas Kwa hivyo Katiba mpya
iwape wananchi uhuru — sio wa kuharibu lakini wa kuwa na freedom of movement na kujadiliana na kufanya mambo yao.

The other thing is sharing of the nationd cake. Unakuta wakati mwingine sasa Katiba yetu inaonekana haijasemakitu. Unakuta
kama watu wako area ambayo inasemekanainawatu wa ainafulani haipati maendeleo. So, nationa cake iwe shared equdly a
least na kwa njiainayogtahili.

Nikimdizia, ninasema upande wa Didtrict, kuswe kuweka Didrict tu, kwa gili ya kuiweka. Didtrict iwe inawvekwa kwa gili ya
populaion na mambo mengine kuangdiwa na a least, iwe itakuwa ikizungumziwa hata ikiwa ni Parliament ndio iwekwe.
Condtituency nayo vile vile iwekwe kulingana na population.

57



Mambo ingineni yae ya House of representative na Senate. Hapo tunaweza kuwa na hatari sana. Tunatakiwa tuwe na Unitary

Government na tuwe na Didrict ambazo ziko nawatu wanaolingana. Tukisema tuwe na Senate itdeta yade mambo mengine ya
kuingia kwa tribalism. Kwa sababu kila tribe ikiwa na Didrict yake sasa wakienda kwa Senate, kila Didrict iko na Senator.
Sasa itekuwa ni kuunganisha makabila.  So, we should avoid that. Katiba yetu ijaribu kuzuia hapo — kueneza ukabila, kwa

sababu kuna njia zingine tunaweza kutengeneza K atiba iwe inazidi kuongeza ukabila. Kwa hayo machache nimemdiza

Com. Salome Muigai: Asante sana kwa maoni yako. Sasa ningetaka kumuita Kimako John, ni wewe?

John Kimako: My names are John Kimako. My recommendation on the Condtitution Review are as fallows,

1

2)

3

4)

We should have a preamblein our Condtitution. | would a0 like us to have a State on where it will have a policy of
togetherness and patriotism S0 as to create unity among Kenyans for us to be naiond builders and dso create
patriotism in our country.

| would like our Condtitution to have a policy where corruption will not be tolerated, for this corruption has put as back
modly in economic growth. Through fighting corruption, we will create employment because much of our money and
income has been lost through corruption.

Also we should have a palicy which will emphasize on fighting againgt nepotism and tribdism so that we fed as Kenyans
and not particularly as a certain tribe. And this can only be achieved by avoiding vernacular languagesin our offices and
other public places.

Parliament done should not be dlowed to amend matters concerning Bills of right and land matters as these are issues
afecting people. This should be done through a referendum which should be conducted by a Commisson set by MPs
with a security of tenure. Parliament may comment on other issues concerning the legidature, but, with an eghty five
percent mgority so that one party cannot monopolize the changing or the amendments.

| aso recommend that hedth, security and employment should be given by the government fredy and to d its people.
Because it is we the people who raise the government tax. So we should at least get something from the government so
that we can have the feding that our government is providing for us and so that we can adso be reproductive to our
country.

Also on land and property rights, | think the government should be denied the right to take property from its citizens,
whatever the case is. My suggedtion is the government should compensate ten times the vaue of the land when it is
being taken, so that the owner won't fed the loss of that land.

On educetion; there is a comment that the chairman of the secondary schools’ board is provided by the government.
This has led to some of the chairmen using public money which isin schools. | think that should be left to the parents so
thet they dect their own members to the board and not the government to eect the board members.’



6) Also | would like the separation of the office of the Attorney General from that one of the public prosecutor. As |
hope, if the public prosecutor has his own office and the Attorney Generd another office, they will be independent and
the public prosecutor will be able to fight for the public itsdf rather than being given gppointment from the Attorney

Generd.

Interjection: (Com. Salome Muigai): Do you have a memorandum to give in? Please just highlight one or two other things
in the memorandum.
John Kimako: Yes,

7) The other thing | think | should talk about is the Presdentid election. They should have a fifty percent minimum
electorate’ s votes so that he can be said to be a President and he should stay for a duration of one month before he has
been eected to be a President of the public.

8) Also | would like age limit on the President and the MPs and Councilors to be 18 to 70 years and not more than that.

Com. Salome Muigai: Thank you very much Kimathi. Please give your memorandum. Sasa ningetaka kuomba kila mtu
mwenye amekuja leo na ana maandiko yenye anataka kutuambia, tafadhdi usondoke nayo. Tungetaka uzipeane pae na
usgiriwe — 90 kusema ai nimewacha kuwapa nafas. Bado kuna nafas za mazungumzo. Na sasa ningetaka kuipa hii nafas
kwa Francis Njau. Ningaribu kufuata utaratibu mligjiandikisha nao, ispokuwa wakati mmoja mmoja, mimi narukia kuwapata
kina mama, kuwapata wademavu na watu wengine na vijana pia Mbdi na hivyo ningfuata ule utaratibu wenye wetu
wdijiandikisha nao. Wewe ni Francis Njau. Karibu.

Francis Njau: Jnalangu ni Francis Njau. Kwa niaba yangu mimi ningeweza kutoa meoni kama ifuatavyo — vile ningetaka
labda Katiba ijayo iwe. Ya kwanza ni kuwa kwa mkulima naondea ya kwamba kama kungekuwa Tume ambayo
imechaguliwa, ndio kuwe na direct line kutoka kwa mkulima mpaka kwa serikai, ndio maoni yake, ama mahitgi ya mkulima

yaweza kufika kwa wakati unaofaa, ama mkulima atiliwe maanani.

Continuation: Tape4

FrancisNjau:  Maoni yake au mahitgji yamkulimaiweze kufikawakati unaofaaama mkulimaatilivwe maanani.

Yapili ni kuhusu upande waMembers of Parliament. Nami pia ningekuwa namaoni yangu yakuwa kamatumemchagua
Mbunge ikiwa mwananchi aswe ati amekuwaile kanuni ya miakatano, ati mpakaamalize hiyo miakatano ndiyo labdaarudi
kwa wananchi ndiyo achaguliwe marayapili. Ningeonelea kuwa kama labda tumekosa maanaya huyo mbunge amalabdato
lose taste tuone maybe he is not a development minded person so far. Tuone labdaile Katiba tuliagana naye ameenda bunge
naameenda ku-represent. Tuone kuwaamekuwaafalure. Tunawezakuwanaile nafas amatumeimechaguliwayakuskiza
maoni yawananchi. Labdayule mbunge afanyi ile kazi tuliagana ama labda amepotea sana kwawananchi, ako pale kwa

madahi yake mwenyewe. Tunawezatukam-disown natukawananafas ingine yakuchaguana.
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lleingine ni kwa upande walabdadimu. Sanasanakwawalewatu ni mayasma Ningetaka kuoneeawale watu ambao small
scde farmers, amawal e watu hawana nguvu sana ya kuwasomeshawatoto wao. Kuwe bursaries forms tungpata ama elimu
ziweredricted nakuwena........ ambayo inainapunguzazaidi kuhusu mambo yahiyo bursary. Weatoto ama..... wadimuiwe
ni planama.... Wauambaos wa ......... wahdi yajuu. Nahata upande wa afya, piawale watu wanafaa waangaiwe

mad ahayao uangdiwe nahiyo Kamati iwe imechaguliwa sana sana nawananchi naviyamakutoka upande waserikai ndiyo
watu waweze kupataile nafas piawale ambao nguvu wa kusomesha watoto waweze kusomesha watoto wao. Nawale pia
....... (inaudible)

Comm.Muigai:  Asante sanaFrancisNjau. Sasaningetaka kumpa Mama Pauline Nyokabi kamayuko nafas hii. Pauline
Nyokabi. Hayuko. LydiaWangui. Mary Wambui, Ann Wanjiru, John Waikundu.

John Waikundu:  Asante ssnamwenye kiti kwakunipahii nafasi. Niko namachache ningetaka K atiba ambayo
itakayotengenezwa. Mimi naitwa John Waikundu kutoka hapa Kipipiri, Miharati. Naniko namachache ningetaka kusema

kuhusu ile Katiba ningetakaitengenezwe.

Ningetaka kamaugjirakatika nchi yetu ya Kenya hdi ya Digtrict Focusiondolewe. Maana unakuta district zingine watu
wamegjiriwawote, yule mtu yoyote ameingiaau amepitia masomo ya secondary wote wamesgjiriwa. Naunakutakatikadistrict
zZingine, watu wamejazana hata hawgjaenda College, nahiyo ni kulingana na upungufu yawananchi katika hiyo district. Unaona
kama hapa kwetu, unakuta mtoto amemaiza Form four naatamaizamiakamiwili ndiyo aende University sababu mpaka
angojee Digtrict Focus naMahitgi ya Quarter system. Lakini kama angekuwa district ingine au province ingine, ange enda
University kwaharakanaaijiriwe katikanchi yetu kama tungekuwa hakuna Digtrict Focus.

Mambo yaeingine ningesemani nafas katikavyo vyetu. Hiyo inaenddeavile vile kwadidrict focus, na unakutawatu
wengine, ijgpokuwawamehitimu hawezi kupatahiyo nafas ya kuenda hiyo masomo yajuu, sababu digtrict iko nawatu wengi
au province yao iko nawatu wengi wamehitimu. Naunaonaijgpokuwa waalimu wote wameitimu kutoka College, sawa.
Unaonadigtrict zingine cut-line yao ya kuenda University ingpunguzwa ndiyo waweze kuenda. Nahiyo kufinyawae
wamefanyabidii katika digtrict zingine nakuwawachiliawaumie na hiyo ningetakaiondolewe katika nchi yetu. Masomo na

ugirawakazi, Digtrict Focusiondolewe.

Kitu kile kingine ningetaka kusema juu ya Kenyayetu nakatika Katiba hii mpyani hai yaFood Security in the country.
Unaonawakati ingine tunakuwa na mahindi mengi. Nabadaayawekwe kwa njiaambaye inafag, inakwisha kwa mwaka
mmoja. Mwaka huu kama s ponyesha na unasikia mahindi inanunuliwaguniamoja Shs. 350/-, utakuta next year hatuna
chakulayoyote. Nakunawatadam katika WizarayaKilimo, economist. Wangua mtu mzimaanatakiwaguniambili ya

mahindi kwakilamwaka. Nainatakiwanafakaileyote iko iwekwe kwa njiamzuri iweze hata mwaka mojaau miwili inakuwa
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nakiangazi, tuweze kuendel ea kwa miaka hiyo bila shidaya chakulakatikanchi yetu. Badala ya kurudikana machakula
kutokanchi zingine ambao inauzwabe rahis, hormones zimeg aandani, nanchi yetu tunakuza chakula zetu kwanjianzuri
ambazo hazina chemicals za kudhuru wananchi. Kwa hivyo Food Security kwa nchi yetu iangdiwe sana. Magaraya kutosha

iwekwe, nawananchi wetu waweze kuendelea kwa njianzuri.

Ile ingine ningetaka kusemani juu ya Katiba hii ambao tunarekebishaleo. Maoni yangu ningetakaiishe. Nakusikuwe na
uchaguzi kabla hii Katiba kukamilika. Sababu kukuwa na uchaguzi na K atiba haijakamilikani kamamtu ambaye anasafiri, mtu
atoke Uingereza, akuje Kenya, anataka kusafiri nahaanaramani yapahali anaenda. 1takuwa ni makosa kubwa sanakuwe na
uchaguzi natumeona shidazile tumepatakwa Katiba hiyo nzee. Kuingiakwauchaguzi mwingine bilaKatibaambaye

itatuongoza kwa njiamzuri, nakwaamani na utulivu katika nchi yetu. Kwa hao machache nashukuru sana

Comm.Muigai:  Asantesana. Ningetakakumpanafas hii Bi Dorcas Wambui.

DorcasWambui: Thank you Madam................... (inaudible) Today |I”ve cometo bring my recommendationsto you
because | know my contribution to thiscountry. NOW ...........ccoooviiiiiiiiinnnnn. (Speaker inaudible because of an echo)

amemorandum and thisone | want the place.

Nowon...... | try to say that the government should ensure that thereis........... employment to all Kenyans and indeed the

government should be gender sendtive.

Now the government should equip hospitals especidly it should look on those areas that do not have the marginalized people,
that is, mostly the bright people.

The streets should have bright signsto direct those people who are blind. Now the other issueison MPs. | would like our
MPs sdariesto be decided by the members of the constituency or agroup that is chosen by people. Thisisto ensurethat they
don’t increase their salaries each day. And on this, aretired person should not be entitled to hold any other public office after
retirement. That is, after 55 years| believe the government gives retirement because the person isused up at that age. So let
us not have those used-up people working for the government again. At least they should go to other sectors.

On pornography | would like to say that the government should highly discourage pornography. Let us not have the naked
ladies and half naked on the photos and on the streets the government should ensure that ladies are not indecently dressed.
Thisis because by ladies being indecently dressed, we are lowering the dignity of women. So let us check on that.

Now the other thing isthat we have heard of the expiry dates of the parliament, that is 4" February 2003. My point isthat |
believe that the eections can be, if we are going to complete this exercise before then, we can have dections held under the

new condtitution. Buit if it does not happen we can have dections held under the old congtitution. But immediately after this,
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the people should be taught on the new constitution. Because you find that now apparently we are governed by a Condtitution

we do not know. So the government should emphasize on this.

Interjection: Highlight your issues because you have a memorandum.

MsWambui:  Yea OnNatura Resources, the government should share this equally according to the population of a
certain tribe. Let them not discriminate and let us have equal trestment.

Onland, the government should ensure that Kenyans have right to own land anywhere in the country. Female/Ma e have rights
to inherit land from their parents. And with that | hope | have talked about the headersin my memorandum. Thank you.

Comm.Muigai: ... any question. Benard Mwangi. David Maina. Githinji waNjuguna. Githinji ................. Paul
Gichu, Kinyua Kamau, Stephen Maina. Jack Mwaura. Samwel Muthongo. Michagl Kerumba. John Njau. Joseph Mwangi.
Areyou Joseph Mwangi. Wewe ni Joseph Mwangi Kithuku. Nderitu. Lakini wewe ni Joseph Mwangi?

Speaker: (responds inaudibly)

Comm.Muigai: Naulijiandikishge?

Speaker: (inaudible)

Comm.Muigai: Itisnumber 44. So that is somebody else. Okay. Joseph Ndungu. Jeff Waweru. Njuguna Mwangi.
Joseph Mathari. Gacheru Makombi. Samwel Karanja. Peter Njenga. RubiaGitonga. MainaKaranja. Joseph Kahagji.
Samwed Kung'u. John Njuguna. Jane Kinyanja. ....Njanje.

JamesWathome:  Mginayangu ni JamesWathome

Interjection: Sio Chacha?

Mr Wathome: James Wathome Chacha. Nakwa Tume ya K urekebisha K atiba, maoni yangu ndiyo haya. Kwanza
kabisa ningetaka kuguzia pahali ya ofisadi wakazi. Ningetakakatika Kenya usiwe kupatakazi ni hongo, mbdi iwe kulingana
ni vipawavye wananchi.

Pointi nambayapili ni kuhusu eimu. Ningetaka marekebisho yaKatibaibadilishe mwenendo waeimu. Elimuisweya
kulipwa sehemu zamji pekee, lakini sehemu za mashambani iweyabure. Lakini mambo zakujenga shuleiwe ni kwawatu

wote.

Pointi nambayatatu ni kuhusu barabara. Katika Kenyatunaona kuwa kunabarabaraainambili. Barabaraainayakwanzani
barabarazakisasanapiayapili ni barabarazilizoivilisvakirasmi. Ningetaka marekebisho irekebishe shidahiyo. Nawae

62



waliodhibikawachukuliwe hatua kisheria

Pointi nambanne ni misaada. Ningetaka katika K enya kuwe na Tume itakuwalikifuata kilaainamisaadaili tuswe nawahdifu

serikaini napiaupande wakirahia

Pointi nambatano —Machief. Kwa upande waMa-Chief ningetaka wawe wakichaguliwa narahia kwa mudawa miakamne.

Pointi namba sta— Uhuru wakuabudu. Ningetaka marekebisho irekebishe sheria zauabudu. Wa e wanaopatikana wakitumia
nyamaya binadamu kamakafarawawe wakiadhibiwa. Piawae wanaofanya makeee usku wakisemani kusifu Mungu pia
waadhibiwe.

Pointi namba saba. Kuhusu Uriidhi. Ningetaka kuwe mzao waraslimai ambayo tunazo katikaKenya. Kamani mashamba

yapewe, au yauziwe WaKenya pekee. Piakuwa uzawawawanaume nawanawake.

Pointi nambari nane. Maombi yangu ni kuwa Rais waKenyaaswe nakazi zaidi yamoja Kwamfano asweni yeye

Chancdlor waVyuo Vikuu zote zaKenya. Aswe mkulimanambari moja Aswe Amri Jeshi Mkuu.

Pointi nambari tisa. Waziri Mkuu. Waziri yaHukumu wa Mai sha ningetaka kuwe na Waziri Mkuu kwa sababu ya uzawawa

mamlaka.

Pointi nambari kumi kuhusu polis. Ningetaka polis wawe wakieimishwakilabaadayamiezi mhili jing yakuishi nawahdifu.
Y ule ambaye atapatikana na hatiaya kuuwa polis. Awe akifungwajelamaisha

Pointi nambari kumi namoja. Vyamavyakisasa. Ningetaka marekebisho irekebishasheriazavyama Vyamavyote zenye
mangi yakikabilazigsgiliwe.

Pointi nambari kumi nambili. Hali yahewa. Hali yetu yahewaimekuwayakiangani wakati mwingi. Ningeteka Tumeya
Marekebisho irekebishe sheriazawae wanaouskanahai yahanga. Wa e wakidimishwawakieimishawananchi mimeaya
kulimili kiangazi. Piavyakulavinavyo tumiwakwawae waliohadhilika uuzwa baddayakusadiawdio hadhirika
Ningetaka kuwe sheriaya Tumeinayo wafuata. Nahayo ndiyo maoni yangu na nashukuru kwanafas hiyo. Asanteni.

Comm. Muigai: Asante sanaJames Chacha. Nasasatuna........... George Thairu. Joseph Njuguna. Elijah ........

ElijahWahori:  Thank you Madam Chair. | am Elijah Wahori, the Secretary Genera of Wanjohi Y outh Association.

And | wish to go through the memorandum of Wanjohi Y outh Association which represents more than 70 youths.
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Oneisthat in the new congtitution we need a Preamble. The new Kenya congtitution should have our Nationd Vison asWe
are the people who fear God, a Nation where men, women, youth, children are geared towards the economic, socia and

political stability throughout the country through being transparent, accountable and responsible citizen.

Principle of State Policy: We need statementsin our congtitution capturing the National Philosophy and ... Principles.
Democratic principlesto be included in the congtitution include the best man gets the best job purely on merit. Equa
digtribution of public funds, fair, free and secure dections, transparency, accountability and responsibility in public offices.

........ condtitution.

Kenyans have important va ues that should be reflected in the congtitution. For example we have mord vaues: the motive of
dressing. Inthe African cultureit isan abomination for alady to wear indecent clothes, for example, very tight or half ...
clothes. It should be banned to be worn in public. We should adopt a national Dress Code based on our diverse culture.
Language: We should adopt aNationa Language, which should aso bethe officia language. Ethnic languages should be
completely banned in public asaway of fighting tribaism. These principles should be fully enforced in the new condtitution.
Congtitutional Supremacy: Constitutiona amendments should be done by an 85% mgjority vote. The parliament should not be
inafallowing to amend thefollowing:

i) TheBIll of Rights

if) Laws concerning Lands

i) Parliamentary members sdlaries

Parliament should be invoked through amemorandum in amending the condtitution in their ........ Matters. A memorandum

should be conducted by a Commission which should have security of tenure from parliament. A remainder of religious

leadersand civil ... leaders are also representatives or marginalized groups, i.e. Women, Y outh and the people with

disabilities

Citizenship: Anybody born in Kenyaafter 1963 to aKenyan citizen should be an autométic citizen. Anybody married to a
Kenyan citizen, whether aman or awoman should automatically become a Kenyan citizen. The Condtitution of Kenya
should provide for double citizenship. Documentation that should acknowledge a citizen should either be abirth
certificate, a passport, or anationd identity card and the ethnicity in the identity card application form should be discarded
and replaced with the word Kenya. Also during the census, tribalism should be discarded by leaving out ethnicity space.

Defence and Nationa Security: The discipline forces should br established by the congtitution. There should be a specid
disciplinary committee comprising of senior defence official and chaired by respective departmental chaplains.

I nterjection: Do you liketo highlight? Do you have amemorandum?



Speaker : Yes.
Comm Muigai:  That you are going to leave with us?
Speaker: Yea.

Comm. Muigai:  Socould you just highlight the issues rather than read your memorandum.

Mr Wahori: Let metak about the palitica parties. It isour wish that the new Kenyan Congtitution providesfor
between 2 and 5 politica partiesonly. These politica parties should not be regional, tribal or religious.

Structured System of Government. We should have a Presidentia codition government. The qudificationsfor the
Presidency should be:

i) Should be aged between 30 and 65 years

if) Should be aholder of adegree

i) He/she should have astable family

iv) He must declare and account for hiswedlth

We people of Nyandaruawe are an agriculturd community and we would wish if thelega congtitution should provide for some
legidation which bars the government from imposing foodstuff to give to the communities which are faced with famine. If we
have substitute for that for example, we should not import rice from Brazil or any other country when food , potatoes are

rotting in our farms here in Nyandarua or any other foodstuff from any other part of this beloved country of our.

The Civil Service: Inthecivil service, the permanent secretary should not be appointed by the President by they should be
gppointed by acommission which should comprise men and women of integrity drawn from the Civil Society, therdligious

organizations and the representatives of margindized communities.

Education System:  The government should provide free and compulsory education up to “O” level and the University
education should be subsidized and we prefer a system where the government pays up for the 75% of the total cost of the
tertiary education so that Kenyans can get agood education. Inthe middle of crisiswe wish that the government provides
health, security, education as basic human rights. Thank you.

Com. Muigai: Thank you very much. Isthere any question? Thank you very much. | now want to call upon Elizabeth
Njeri. MonicaWairimu. StellaWanjia. BilhaKiamhoi. Rache Wanjiku. TeresaThira Ni wewe. Karibu.

TeresaThira: Mginani Teresa Thira, namimi ni mkagi waMiharathi, pahali panaitwa machinery, pae chini mlipita
mkijaupande huu. Ningefurahiamchana huu waleo kwa sababu nilikuwa nautargjia sanaili niweze kuonanananyi nani asanti

. Kwaupande wangu pianingependa ni K atiba ambao tutaenda kukuwa naye iweze kurekebisha kuhusu mambo hii
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kwanzakwa upande wa shamba, mimi niko kwa upande wa shamba. Mimi nimenunua shambananaona mtu kamaamenunua
shamba anaendd ea kulipa pesa kama Shs.40/-. Unashindwayanini antitle deed ya shambayake. Haya nitoke hapo nije kwa
upandewadimu.

Sis tunawatoto ambao wamesoma na pengine wamefikakidato channe. Mimi kwa upande wangu ningeombakama
ingewezekana, Katiba ambayo tutarekebisha iangdie madaha ya hawawatoto ambao wamemaliza form four nawatoto wae
wamelemewa pengine na kuwape ekwavyo vikuu. Kuwe kuna College ambao watoto wanaweza wakaenda nawakisha

maliza College ikiwa atgpata nafas nakazi, wawe wakikatwa pesa hd afu wandipa pesa ambao wange lipa kwa College.

Niende sasakwa upande wa serikdi yetu. Kwamfano sasatusemeni IdarayaElimu. Utaonawataweka minister ambayo
anasmamiaidarayadimu, ave amesoma, angjuamambo yaueimu. Kwamfano sasahuwezi ukaona mtu anaendakusmamia
idarayamsitu nayeye alisomea udaktari. Warekebisha hayo mambo kwamfano sasakamani Idaraya Elimu mwenye atakuja
kusmamiaidarayaeimu kamani minister au anesomeauwaimu. Ana...... ataongoza namnagani. Kamani hospitdi pia,
kama atas mamia upande wa daktari, upande waministry of health awe amesomea hedlth, kwa sababu hiyo mambo ndiyo

tunaonaimelete shida. Tenamambo ingine ni haya

Sis wamama, Katiba ambao itakuja kuchaguliwanass tupatiwe nafas, hata tungetaka kuonawamamawamejaa hapa, So
kuwawamamawa tano nawamamawawili, kwasababu hatasis tumesoma. Kwa haya machache, snamengi, nani asante

Sana

Com. Muigai:  Asante sana Teresakwamaoni yako, naningetaka sasa kumuita Samwd ...... (inaudible)

Samwe Gitau: Nimeshukuru sana kwa kufika hapa kusikia maoni yetu

Kwamaginamimi ni Samwe Gitau, naninafurahi mbele yaMungu kwa sababu hata K atiba ya kwanza ambaye inatutawaa
sasanilikuwammojawawaewdiindikishakablahajapeekwa...... (inaudible) naingdi wengine wengi waiokufalakini hata
hiyo Katibailikuwanzuri. Kiliekitu kimefanyikaki kuwaimerekebishwazaidi yamara38ili —suit au ikiwe na utawaawamtu
moja. ko mambo ambayo ningefikiriakama yangeindishwakamailivyo kuwazamani pengine yangetusaidiasana. Kwanza
Rais achaguliwe nawananchi mojakwa mojana aswe na sehemu yoyote ya kuakulisha katikabunge. Vilevile awe kiongozi

wanchi namkubwayamageshi navilevile ldaraya utawdaiwe katika ofis yake na kuongoza.

Makamu wa Rais, hakuna hgjayakiti hiki kwa sababu hakina uwezo wowote katika nchi.

Tatu, Waziri Mkuu achaguliwe nawa bunge wote wa bunge na kupata fusa yawabunge wote. Awe akiwateuwa Mawaziri

wote napolis naldarayaUpe€eezi iwe chini yake. Namo Waziri wateuwe wakuu wamashirikaya serikai ydio katika

Wizara zao na kudhibipiwa na bunge.
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Nne. ldarazilizopelekwakatika ofis wa Rais kutoka katika wizarambali, mbali zirudishwe katikawizara zinazouska, kama
Nationa Service kutoka Labour, KWS kutoka Tourism, nanyingine nyingi ambazo department zinge katwa na kupel ekwa
kwaOfis waRais. Serikdi iundweyaUmojawaKitaifa, yaani yavyamavingi yakisiasazinazo wakilishwa katika bunge.

Bunge liwe na Kadendayake yenyewe. Iwe ikiendaau kujifunzayenyewe kulinganana Kdenda yake yenyewe.

Mahakama. Kuwe naWizarayaHaki naSheria. lwe imesimamiamahakama zote, pamojanaofis waMkuu wa Sheriana

IdarayaCID.

Nane, serikdi zawilaya Ma-ofisamakuu wote waijiriwe na County Councils naserikai zamiji katikanchi yote badalaya
serikai kuu. Hapo inamaanisha, inafirishwa na ma-officer wengine. Maanake hatawakati wa ukoloni hao Ma-officers
walikuwa wamesgjiriwa na Companies nawanges kia Ma-chairman wa County Council au Wa-Mayor. Lakini kwahivi sasa
wiliondolewa nakupdekwakatikaWizara..........

Nikimalizakile kitu ningeimishani uchaguzi isfanywe kabla Tume haijamaliza kurekebisha Katibanchi hii. Nahatatukienda
katika uchaguzi na hii Katibayazamani ambae imefanyiwa marekebisho maranyingi bas, unguakatikanchi hii yaKenya
hatunaile kitu kinaitwa democrats, what we haveistricks. Ziletricks zinatumiwa kututawaa zitatumiwa nanafikiri kama

tutakuwa na Katibampya, hizi tricks hazita kuwa naloophole mahdi ambapo zinaweza kupitia. Asanteni sana.

Com. Muigai: Kunaswai? Asantesana. Ningetupanafas hii Nancy Kamau. Nancy yuko? MireniaKinyanjui. John

Kariuki. Wapi yule kijana dikuwa nauniform, ulikuwaumeniambiajinalako ni nani? NdichuKassm ............. (inaudible)
Peter Ndichu: My nameis Peter Ndichu from ....... Secondary school.
Interjection: How old are you?

Peter: Twenty years. My proposal that | would like contained in the new condtitution isthat:

i) Basiclife. Basic education be free and compulsory upto “O” leve, that isform four.

i) (inaudible) to al Kenyans.

iii) The Condtitution guaranteethelifeto ........ (inaudible) There should be no pendlty.

iv) Child abuse should be completely abolished and anyone found abusing child should be imprisoned for two years
and above.

V) Anybody who islessthan 18 years should be termed as a child and should not be employed in any ingtitution
because they are over paid and over worked in most of the cases.

Vi) All children should be catered for and if possible the government should restrict having off springswhich one
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cannot be able to bring up.

Vi) Another issueis about smoking. Smoking should be restricted completed and if it should be done, it should be
donein private aress.

vii)  Another issueis about the right of the vulnerable groups. All disabled people should have
................... (inaudible). They should have free education up to Universty level. Children of disabled people
should befully taken of.

iX) Another point isabout Land and Property rights. Any foreigner should not acquire land in Kenya permanently but
.............. (inaudible) on invested land.

X) All Kenyans should own aportion of land anywhere in the country at least an acre and be issued with atitle deed.

Xi) Maximum land ownership should be 50 acres due to high population growth rate.

Xii) Another issueis Cultura and aided like. The Congtitution should recognize and protect indigenous groups.
xii)  Weshould have two nationd languages, i.e. English and Kiswahili.

xiv)  The Condtitution should provide protection from discrimination due to culture.

xv)  Another issueisabout the Environment and Natural Resources.

xvi)  Airand water pollutionshouldbe................ (inaudible)

xvii)  Inthe Congtitution, there should be lawsto control pollution of environment.

xvii)  ForestinKenyaarethemostof the.................... (inaudible) and they should be well controlled and managed
by the government. Thusthey should not beacquired by ................. sinceif they are destroyed
...................... (inaudible)

xix)  Cutting of trees and burning of charcod from the forestsin Kenyashould be completely abolished.

XX) Poaching should be completely banned and if anyoneis caught heor sheshouldbe..............ccooeeiie.
(inaudible) with no apped.

xxi)  Another issueis about management and use of the National Resources. Okay asyou said that the National
Resources should be managed properly. Nationa Resources should be shared up well to where by there should
be no people who are highly paid while others are under paid.

xxii)  Development should be givenindividudly to dl communitieseg. ............... (inaudible) Trangportation facilities
such aslorries, lack of dectricity and poor means of communication network. Lack of thesefacilitieshaslead to
fluctuation ..o, (inaudible because of echo) alittleincome. So it haslead to rural
urban migration ........... to be oppressed in Kenya.

Another issue about the Constitution of Kenya, that is condtitution format. No other document should be supreme but the
Condtitution. Nobody should be above the law, thusin amending of Condtitution is 65% mgjority istheright to do it.

Another issueisabout citizenship. A citizen should be anyone born in Kenya. Thosewho ..... Kenya. Anybody bornin



Kenya A citizen should have:
i) A birth certificate
if) Anidentity card and in some cases gpart from an NSSF card .(inaudible)

iif) A citizen hasaright to acquire ....(words lost as tape ends)

Theright channel. And if itisnot true, aperson isto be snatched the property by the Loca Government. All through, a
citizen hasaright to association. He aso hasright to pay taxes.... All tax evaders should be fined through imjprisonment.
There should be no dud citizenship.

The other thing is about the Defence and Nationa Security. It should bedoneby .... ... (inaudible) who are able to defend al
.......... Apart fromnaturd .......... ThePresdent should not be the Commander in Chief of the Armed and for that matter a
professiona one should be included.

The parliament should havealaw which .............

The other issueand lastly isabout ............... (inaudible) The president should not be above the law. He should not bea
member of parliament. The presdent shouldbe........ Whereby there should be two each containing five years. The president
should be removed if he misconducts himself. The president should be removed if the economy of the country continueto
................ (inaudible).

Com.Muigai:  Thereisaquestion. | think because they see you in uniform.

Com. Kangu: Would you kindly Bw. Ndichu elaborate on what you mean by al Kenyans must pay taxes. Do you

include children and you include your agegroup ............. (inaudible)

Com. Ratanya: Yea. Thereisjust one here about citizenship. Y ou have said that one could have high income
........... (inaudible) Now my questionison ...........(inaudible) Now what about those who do not have what these ones or
thoseones ............. (inaudible)

Com. Muigai: One, you have talked about child abuse. You did not tell uswhat exactly you meant by that. Y ou have
talked about like............. your ideas or somebody’s. Y ou have aso said that people should be restricted from bearing
children that they cannot ook after. How would you like the Condtitution to dedl withthis? ................... (inaudible)

Mr Ndichu: The question about the children ............ what you are not able to cater for, for example if we have these
kidswho aretreated or elected or appointed by the local government. These kids should be going here and there to make

sure no more child abuse is here and there.
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Thisisabout you know ........ watoto ambao wanaandikwa kuleawatoto. Thisis.................. (inaudible. Thereisalot
of echo) | haveheardof .......... Whereby achild ismadeto do dl the work of the house whereby you want a good
............... and at the same time she isthe one to cook and wash the house. That child will be forced to wake up early in
themorning and at thesametime ......................... (inaudible) and about the sdlary that shelheispadis...............
according to thework that he/sheis doing.

Com. Muigai: Asante sanaMr Ndichu. Mama NyaminchaNjoroge.

Nyaminchawa Njoroge: (Speaking in Kikuyu dialect through a translator)

Wa Njoroge: Nchetagwo Nyaminchawa Njoroge

Trandator: | am Nyaminchawa Njoroge.

Wa Njoroge: Na nie ndatigirwo nambaarandi mutumiawandigwa. Nandiite ruo ruriarutagehoteka,

Trandator: | was left by my husband during the Mau Mau war and | have had alot of problemsin my life.

Wa Njoroge: Nie ndatigirwo nambaara ni muthuuri wakwa, akihorwo, akiuragwo. Nie nanie kuhurwo kuria
ndahoretwo, ndatigitwo oro kamuoyo ka nguku.

Trandator: My husband was killed during Mau Mau war and | was aso beaten dmost to dieand | wasleft just in the
mercy of degath.

Wa Njoroge: Riu ngithiebururi uriawaKipipiri, nikuo ndarereire twanaturia ndatigeirwo, ngerera, nanindaiguire ruo na
nindareire thinamuingi, noo nimathomire.

Trandator: | took the Berry where | brought up my children but till they were educated and il | had alot of problems.

Wa Njoroge: Niguo ndachokire ngirwo ninchoke guko, ni ayaati, ondo kuena nyumbairahianwo, nchoke nyingere, nikuo
ngitoraga
Trandator: | was also told that there were houses here in Miharati which were to be given to the poor people and | came

tothisplace.

WaNjoroge:  Niethinani muuru, &i ndigitire, nie, nangiuganangiiraNgai, nyumireria, undo niathie, niwathie.

Trandator: | had alot of problems which came across me beyond endurance but | told God to strengthen me, not to
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commit suicide.

WaNjoroge:  Riu, niethinauriandeegte ni muuru, no tigandanyitetwo ni Ngai, ndingere ho, noo Ngai akinyita naakehe
maundo megama chianairiandatigeirwo, ngerira, nangethomithia, nariu gutire mundu utare mucie gwake.

Trandator: | experienced alot of problemsin my life but | kept on keeping my children and educating them and it is very
good to go and | thank God because al of them are now educated.

Wa Njoroge: Riu, ngetkaragahahaMiharae.
Trandator: | usudly resdeherea Miharati.

WaNjoroge:  Niho nchikaraganaNgai nianyumireirie, nanchugaga muthuri wakwani Ngai, naniwe baba na niwe maito,
tondu niwe unchikaragia naniwe wanyumbire.

Trandator : | am happy and praise God to be my husband and everything and a source of my health because heisthe one
who created me.

Wa Njoroge: Niingekuragwo ndenathinamuinge.

Trandator : I’vealot of problems myself.

Wa Njoroge: Muingi, ngomererio ni Ngai, Ngai niwe unyomagereria, undo kurwo atangenyomagereria, ndigekoragwo
ndiho.
Trandator: It is God who encourages me had it not been for that one | would have passed away.

Wa Njoroge: Riu kuogwo ri, nie ngomotigera hau, nanieningo....... , hamutware bururi unambere uyo witu. Ngai, woi,
woiaye, utwarel unambere, Ngai baba utwarel nambere, mutikal kuurekia, mutikarekie.
Trandator: | want you to cater for this country and please do not ignore this country because we have alot of problems.

| am pleading with you that you keep this country asthe capital of everything.

WaNjoroge:  Tondu twawonire nathinauyo, tuke ngata athungu, magethie, haya, mathie riu bururi ugituekawitu,
mutigakea gukerekereria nyumbaitu, ondu inyue nienyue ethe, mutikarekererie na mutikareke athungu mashoke guko,
nitwamaingetire.

Trandator : I do not want the Colonialists to come back here because we expelled them through prophets and other
things. So please get up on this country.

Wa Njoroge: Eeh, eni niundu, woi, Ngai

Trandator: Niwegamami, ugwo hitwaigua.
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Interjection: Tutigereritwariaku. Maitu ritwa
Com. Muigai: Asante sanaCucu Wamincha Njoroge napole kwashidamingi. Sasaningependa... Mzee Samwd .......
(inaudible)

Mzee Samwel Kibe: Nie ndire nauhoro nguga, ritwariakwani Samwel Kibe
Trandator: | am Samwel Kibe.

Mr Kibe Maratathi mayangutigeirwo ni muthuri onge.
Trandator: These papers were | eft within my hands by somebody else.

Mr Kibe Na, ni memorandum iriamurandikiite.

Trandator: They are memorandum

Mr Kibe Iriamarandikete mee kuria Kanithaini.

Trandator: When they wrote it whilein the church.

Mr Kibe: Riu uguo akinjiranigoikaramuno, na.enamaundu maingi, anjiraneana.

Trandator: Hetold meto hand it over to you because he had alot of commitments.

Com. Muigai: Sasani Mr ... Ningetaka............ mwenye kamahuyo Mzee.............. waonyeshe kwa
njiayamkono. Watu wangapi bado wanataka kuzungumuza. Bas umechukua naba moja huyu Mzee, namba mbili, namba
tatu, namba nne, na ukichukua namba yako unao, nambatano, namba sita, namba saba, namba nane, namba tisa, namba kumi,

.............................. kumi natatu. Naningetaka kuwapa kilamtu dakikatatu au nne.

Simon Mwai: Nchetagwo Simon Mwai wa Ngaatho

Trandator : | am Simon Mwai wa Ngatho.

Simon Mwai: Na ndokire guko Kipiriri 1963.
Trandator: | cameto Kipipiri in 1963.

Simon Mwai: Nauteti ndatonyire 1957.
Trandator: MzeeMwai:  And | entered into politicsin 1957.

Simon Mwai: Nanduragandi ruhongeine rwaKANU
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Trandator:

Simon Mwai:

Trandator:

Smon Mwai:

Trandator:

Smon Mwai:

Trandator:

Simon Mwai:

Trandator:

Simon Mwai:

Trandator:

Simon Mwai:

Trandator:

Simon Mwai:

Trandator:

Simon Mwai:

Trandator:

Simon Mwai:

And | am awaysin KANU as politica party.

Noo nimakete muno tondu KANU iriayaari hindi eyo, tioriu.

| am very surprised because the system of the old KANU is not the same as today.

Nandire kindu ndonatiga hindi yaK ANU ya K enyatta, Ngehiyo mugunda.
| have never heard anything from the parties except during that time of the late President Kenyatta.

Nuu ndinakieha kinenamuno ndirenda kuuria

| am very worried.

Tondu ndiraigua mugetwo gatibari,

| hear that you are ..

Natutire twaigua gatibari,
We have never heard about Congtitution.

Unatutioe kuriaigaroragerworri,

We have never known even why it is changed.

Nga niaringete kiama gatibaigoka, ikangorangemenyaga
God has performed amiracle that the Congtitution has come when | can understand things.

Nuu ndinakindu kimwe nguenda kuuria, na ngwenda mutuare muno muurie tondu ndi murimi.

| want to ask one question or | have a statement

Urugamereri wathothaiti waarimi ariamatare hinyari, wathire ku? Hindi yaKenyattayarugamagererwo

wega muno, nambecaitiareagwo.

Trandator:

which | would like to ask about the cooperative society’ s system because that time people were not

sguandering money from the Co-operative society.

Simon Mwai:

Trandator:

Smon Mwai:

Thotaiti yathirire, aremi ariatutare hinya, othe tugithira, tukeaga hinya.

Co-operative were ended and ssimple farmers have nowhere to go to.

Noo niho nchoragiaatirere, ni gatibaitare ya kurogamereraarimi, indo ciata hinde ya Kenyatta, kana
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yathire ku.

Trandator: | usudly ask mysdlf. Don’ we have a condtitution which should supervise the affairs of farmers.

Simon Mwai: Andu aria muroya gatiba undo ucio niogerio kwarererio, thothaiti tocekerio aremi ariatutare nahinya
Trandator: In our new Constitution we would like the corporate society to

Simon Mwai: Niinge, ndena kendu kimwe nderenda kumenya, tondu ndi mukuro nandi waguko, nanikiratheniamuno
Trandator: | am old and because | am aresident of this place, | am troubled by one thing.

Simon Mwai: Namuratinda mukegucaneria gethirikarine na nienyue muriikamaya, mwarimu ri, aratinda akegiyo nikii, we

umete warimu, Raithi athumithetio ni mwarimu, 0o mundu woothe agetueka munene ni mwarimu. Aarimu murathakanao niki?

Trandator: I am very much worried and troubled because the teachers are there

Simon Mwai: Unanio maagereirwo nigokurwo nambecanyingi gucinda maundo maria maange moothe. Tondu muthingi
woothe wa Raithi, kanawa Ndagitari kanawaao, atonyete thukuru. Tigal guthakanamwarimu.

Trandator: All the people pass through the hands of the teachers and now the teachers should not be ignored like that.

Simon Mwai: Ndiinakendu kingi ngwendakuuria

Trandator: | have dso something else.

Simon Mwai: Tondu muroigaihaki rikireri, nanienyue muikerete ihaki ri, nanienyue muratuoniaandu mahakwori,
mbecari, ciathie iguro wakiraoni, kiraoni kiagiathi, mbecayekirwo iguro, mwoiga tuhakane.

Trandator: So | have something el se that athough you say that it should eradicate bribery and corruption, but you are the
people encouraging it. The other issueisthat the money is printed over the crown of thisland, to show that we should be

giving bribe.
Simon Mwai: Noo hoye muno kuu nookohoteke mbecaicukio thi, kiraoni githie iguro.
Trandator: | would like to ask the people concerned that the money should be below the ground in our currency.

Simon Mwai: Nigetha nao mgagji mahiu hinya, maathaigotine magatiga gokurwo ni mundu onge ugocoka kumahingica,
majagi.
Trandator: The appearance within the Judiciary should not be encouraged. 1t should be stopped forthwith.

Simon Mwai: Niundu ucio kiriagiatoma ndugame haha na nchigue ndinakieha, maundu macio mutugarurere, namaundu

macio maahuteka andu a gatiba, mututwariri mbere, no tondu tokuga, gugicuka gukinyakuriahii maratathi mathikaniori,



ndamuhuyakiraoni gichuki iguru.
Trandator: All what | have said | am worried because | do not know whether al the records that we are writing here

when they get to Nairobi, they need just kept away or displaced.

Simon Mwai: Tondu iratuoniambecairi iguru, ndogeariakihoto giaku kiiguo, uteri nambia
Trandator: Mostly we persist that when the money is printed above the ground then the money isthe onethat isruling
this country.

Simon Mwai: Ninge hii kindu kimwe ngurikianakio,
Trandator: Fndly,

Simon Mwai: Raithi tondu andu nimorathaka muno mukiugagamundu niatige kihio giki kinene, natigakuhio wethani,
ungekorwo gwaku mucie nduri nahinyari, cianaciaku niciakumena. Uriauri huu riu niekuehera, nawe niugatueka Raithi rucio,
unyiherio muunene, ucooke wathanage naki? Kwoguo Raithi ati kuimwo madaraka muuno.

Trandator: Although you are talking about trimming of Presdential powers, now | observethat if he does not have
power, how will he be ableto rule this country.

Simon Mwai: Natutwarerwo thibitari ndawa, gutire ndawa nathibitari cia private inandawa, kae yathirikari ndawaiyo
yaegaga?

Trandator: When you consider about the drugsin the hospital, we do not have drugs there, but when you go to aprivate
hospital you will get the medicinethere. What has happened that the private clinics of hospitas are having medicine while the

government hospitals do not have medicine.

Smon Mwai: Ndi waKanithawaKathoriki naguito ni guku Kipipiri. Thank you very much
Trandator: | anaCatholicand | usudly stay herein Kipipiri.

Com. Muigai: Kunamaswai? Asantesana. Nambambili. Naunachukua dakikatatu.

Mama Hannah:

David Gitau: My namesare David Gitau ...... (inaudible) I have amemorandum but | am only going to highlight on the
issues that have not been touched by other speakers before me. One, matters relating to priviledges of parliamentarians once

passed in parliament, should take effect in thelife of the next parliament.

The digtrict forces should be established by the Congtitution and holders of such offices should be professionals guided by the
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Eseblishing Act.

Appointments should be done by professiona bodies and parliament for example........ (inaudible).

On Legidature al Presidentia gppointments should be debated by parliament. All ministers be professionas and not
necessarily members of parliament. A parliamentarian should be full timeworker. Peoplewith crimind record should not be

cleared to viefor dective posts be they Parliamentary, Presdentia or Civic.

Members who defect from one party to another should surrender their seats. A commission independent of parliament should
determine sdlaries and benefits of MPs.

I nterjection: Please ..... (inaudible)

Mr Gitau:  The Executive. Many departments overcrowding the Office of the President should be removed. Onthe
Judiciary, the number of sub-ordinate courtsis smdl and we should establishmore............. (inaudible) leve. All Judicia
officers should declare their wealth every year. We should establish Road Side Courtsfor traffic offences, Pilots or Automatic

Speed Monitoring Units to curb dangerous speeding. Driving Licencesto lose points for the many times drivers break rules.

The Loca Government. Chief Officers should be answerable to the Mayor of theLocal Authority in charge.

On Nyandarua district, Nyandarua water is consumed in Nairobi, Nakuru and Baringo digtricts. Nyandarua County Council
should be paid leviesfor this water. Revenue collected from Aberdare Nationa Park, part of it should be paid to Nyandarua
County Council. On the electoral process, no MP should represent more than 50,000 registered voters. No Councilor should
represent more than 5,000 registered voters. The eection date should be specified in the Condtitution.

On Basic Rights, there should beright to life so we should abolish death pendty. There should aright for al workerstojoin
Trade Unions. On the right of vulnerable groups there should be free services, free education up to University and pocket
money per month.

Land in Kenyashould be classfied asfollows: In the City nobody should own more than one acre of land. Inthe Municipaity
nobody should own more than three acres of land. In the Town Councils nobody should own more than five acres of land. In
the County Councilswe should classify our land asfollows: In the Arable land nobody should own more than 200 acres of
land. Inthe semi-arid lands nobody should own more than 500 acres of land and in the desert land the maximum should be

1,000 acres of land.

Non-citizens should not own land in Kenya permanently.
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On the ecomony | have the view that Agricultural inputs should not be charged taxes. AFC should be transformed into a bank.

Production of counterfeit products should be termed economic sabotage and should be punishable by ajail term. Airport,

Segport and other entry points should be manned by quaified Kenya Bureau of Standard staff to check on counterfeit product.

There should be zero tolerant on corruption.

And lastly we should have an Oboudsman, a Commissioner for complaints, and offices should be established at Divisiond
Level. Thank you.

Com. Muigai: Thank you very much. Number three.

Speaker: Thank you.

Peter Mwea Kamau: Maginani Peter Mwea Kamau kutoka Miharati. Ninamaoni namengine ni kulimizayakwamba
Rais na Wabunge wawe namudawa miaka miwili nanusu under probation. Kwa sababu ya kusema hayo ni kuwa
tumewaona wengi wakati wameenda Bunge wamechaguliwa nawatu, hawafanyii watu kazi, wamewachagua. Na sababu hiyo

mtu akipewanafas yamiakambili nanusu, iwe under probation, akionekanakazi yake ni mbaya (continued in tape 5)
(Kipipiri tapefive)

Speaker: Miakambili nanusu iwe under probation, akionekanakazi yake ni mbaya, afutwe maramoja, ikiwakazi yake

nzuri, watu hawawawili, rails nambunge, watakuwa promoted to permanent employment.

Serikdi imaize land rates, sanasana Nyandarua na kwingineko. Sababu yakusemahayo ni kwamba watu wengine hawana
shambalakutosha naikiwakilamwezi mtu andipishwa shilingi arobaini nahana pesa, hii ni kumsumbuamwananchi . Kwa
hivyo nahimisa conditution imaize land rates.

Serikai iwe yakumdiza pombe haramu naiwache kuhangaisharaia, nanjiayakumdizahii ni kutopeanaleseni. Serikali
inasemaati kumi kumi imaiswe nayenyewe ndiyo inapeanaleseni kwa sababu ya wa e ambao wanaongoza ndio wenye
kukaiaviti nawanachukua mamlakayakupewaleseni hizo, kwahivyo ninahimizaserikdi imdizeleseni zile zakupeanakwa

pombe hizo haramu.

Soko huru: Soko huru imaliswe. Sababu ya kusema hayo, tunakilakitu hapa Kenya na badala ya kuuza tunazokuza,
kundetwa vyakulavingine ng’ ambo, tunakosa bei ambayo inatusaidia, kwa sababu zimeletwa nyingi kutoka ng’ ambo, maziwa
yatokang’ ambo, mahindi yanatokang’ ambo, sukari inatokang’ ambo na yote twakuza hapa. Kwa hivyo hiyo soko huru,
maoni yangu ni kumdiza

Maanaya kuwasomesha watoto kutoka primary level mpaka university, ni mzazi kusaidiwanamtoto. Ninaomba congtitution
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review ichukue nafas kuhimizaserikai iwe nanafas zakazi yawatoto ambao wamemaliza masomo yeo.

Ninaomba katika maoni kwamba barabara katika nchi zitengenezwe sawakilamahali na kuondolewe kwaubaguzi wa
maenddeo. Unakuta sehemu nyingine barabarani nzuri nani katikanchi hii, kwingine barabarambaya, nani katikanchi hii,
kama Nyandarua.

Ubaguzi unaonekana umekuwa mwingi Nyandarua, barabarani mbovu zaidi nani kati yaserikdi yaKenya. Ninahimiza
congtitution review kuona kwamba kuna usawa wa barabara kutengenezwa.

Asante.

Com. Mutakha Kangu: Nimeskiamambo, watu wengi wakizungumzialand rates yaforty shillingsamonth, hiyo ni kwa
acreau ni kwashambakias gani nainalipishwachini yaby-laws yacounty council amanamnagani, kwa sababu nimewaskia

watu wengi wakildamikanaseewi msngi yake inatokawapi?.

Speaker: Hii, vile ninavyo jua, wakati mwingine tumekuwanahii kes katikatown nailikuwani kwakilaacre.

Hii tuliambiailipitishwa katika Bunge na.county council yenyewe ndiyo ilikuwainakimbizananahii maneno.

Com. Mutakha Kangu: Mndipakwanani? Kwa county council ama?

Speaker: Kwacounty council.

Com. Mutakha Kangu: Hiyo ni kamaRent hiyo

S Nani shambayote, bas kamani shamba yote na ukiwa na acre moja, afadhali kumalizahiyo. Asante sana

Com.?. Kunaswadli lingine. Hapa unasema kwamba pres dent apewe probation yamiakamiwili u nusu naakimaliza, wapewe
bas permanent. Sasa hiyo permanent ni miaka mingapi?

S Hapo awdi nilikuwa nimesemamiakamiwili nanusu ni under Probation, akionekanakazi yake ni nzuri, angpewa promotion
yamiakamingine miwili nanusu kuwa permanently employed, kwahivyo kwajumlani miakamitano katika Bunge.

Com. Salome Muigai: Asante sana. Wewe uko nadakikatatu.

John mwangi: Asante sana Madam Chair kwa kunipa hiyo dakikatatu, hiyo inanitosha. Mimi ninaitwa John Mwangi kutoka
hapaMiharati.
Kunajambo mojaau mhbili ambayo ningetaka katibaiandike.



Moja Uchaguzi wakitaifa, Genera Elections; miezi mitatu kabla ya uchaguzi wagenerd election, president anavunjaBunge na
kwa hivyo huwa hakunambunge walaminigter, lakini yeye anabaki, naile mamlakayake yakeyakawaida. Sasa, nilikuwa
ninataka kujua kama akivunja bunge, kunawezekana hata yeye akae kando?, arudi kwa e ectorate, akatafute kura huko kama
yeyes Raiskwahiyo miezi mitatu? That islikely to influence hisre-election.

Serikdi ismamiwe, kuna Attorney Generd, kuna Speaker waBunge, kuna Chief justice au Vice-president. Hawawatu
wanaweza kus mamiashughuli zaRais miezi mitatu, yeye akae nje, afanye campaign nagari yake private, avache magari ya
state house huko kwa ofis, akae kamaraiawengine, security wapewe sawanawale wengine wanang’ ang’ nanao. Hiyo ndiyo

yakwanza.

Yapili, mimi huskiabarabarayote ni yaserikali napengine yacouncil. Kunamtu binafs, anindividua or agroup of people
ambao wanaweza taka kurekebisha hiyo barabara,, pengine ni mbovu, ni mbaya haipitiki, mtu gisikie tu ako napesayake na
anataka kurekebisha barabaraya kutoka Gilgil mpaka Miharati; huwa ninasikiaserikai inamkataza, wanasema hiyo ni
chalenge kwaserikdi. That isan outdated law, hiyo ni yaUingeresa.

Tunataka kamakunaagroup of people, either mimi persondly, niskie niko na pesayakuwekahii barabaralami, au
kurekebisha, au kuweka murram, bora niende kwa serikdi, inipe permit, nitoe pesayangu niweke lami, wanipe engineer wa

kuangdiakamahiyo barabarani mzuri.

Y atatu, serikali ilikatazawatu kunywa hii bombe yakienygi, traditiona beer na sasatukiangalia hapo mbeleni, traditiona beer
ilikuwa harmless. Pombeile wdikubdiani ile ambayo ingpoteza watu macho, wengine wanakufa papo hapo namadharakama
hayo, wengine wanakosana hata namabibi zao.

Sasakamamimi ningeulizwa, ningesema pombe yakienysi ipewe licence kamazingine, halafu kuweko nahedth officidswa
kufuata kama hiyo pombe inatengenezwa vizuri nawae wanakunywawako sdama. Wapewe leseni lakini ipewe masaa dti

kuanzia saa nane, ai mtakuwa mnakunywa M uratina au Busaa.

Hiyoingineni hii yaPresdentia tours. Presidentia toursinatumiapesamingi sasnayadate. Hiyo pesa, kamakungewezekana,
President awekewe ile shughuli anaweza kwendang’ ambo kufanyanaakikaani shughuli gani nagani naatatumiakias gani ya
pesazaserikdi. Shughuli zingine awe akitumaministers.

Sjui kamadakikazangu tatu zimeisha. Asante.

Com. Salome Muigai: Sasaikiwani nafas yako, ujetu maramoja, S tungua nambazetu? Namba sitani nani? Mama

unataka kuwanamba sta?
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Speaker: Mimi ni nambatano.

Com. Salome Muigai: Wewe ni namba sita? Unataka kuwachia huyu mamakuwanambasita? Wewe ni nambatano, bas

njoo kwanza

Mwangi Kimani Mwangi: Asante sanakwa kunikubaianitoe maoni yangu. Mimi ninaitwaMwangi Kimani Mwangi.
Ninataka kutoa maoni.

Yakwanza Uchaguzi wa Bunge; Bunge kwamaoni yangu, mbunge achaguliwe nawananchi na Rais achaguliwe nawananchi.

Makamu wa Rai's achaguliwe nawananchi.

Tuwe serikdini nawaziri mkuu.

Spesker achaguliwe na Bunge.

Mkuu wa sheriaawe akichaguliwa na wabunge kulingana na masomo yake.

Com. SalomeMuigai: Mzee wacha kupasa sauti sana kwani uko namicrophone.

Mr. Mwangi: Okay, asante.

Rais gpunguziwe nguvu, aswe nanguvu zadi.

Kenyaiwenavyamavingi.

Kwa upande wa adminigtration: PCs, DCs, na Dos wawe wakichaguliwana Commission na uwezo waBunge, kulinganana

uwezo wa Bunge.

Chief naassstant chief wawe wakichaguliwa nawananchi.

kidogo.

Serikai yaKenyaiwe yamuungano.

Mtu akubaliwe kuishi mahali popote apendapo katika Kenya, kupiga biashara ama kuishi au kununua shamba, au kuandikwa.

Utawadawamgimbo s nzuri kwaKenya.
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Saba: Mikoaau wilayaau tarafa au location au sub-location inatakiwa kuongezwa kulingana nawingi wawatu, wawananchi.

Mtu akistaafu, atakiwi kuandikwa tena kwa sababu kuna wengine wanao taka kazi.

Minigters wachaguliwe kulingana namasomo yake natena kulingananakazi anayosomesa, wizara anayosemea.

Mtu akiwakazi ya serikali, hatakiwi kupigabiashara.

Kwa upande wa bidhaa zozote: Bidhaa zozote iwekwe bei, kilaaina, counter price.

Mavuno ya shamba yawe yakiwekwabel naDDC, na serikali.

Bidhaa za kutoka nje ziwekewe kipimo.

Kwa upande wa mahakama: Mahakimu wapewe uwezo wakujiamuliakes kufuatana na sheriaza Bunge.

Mtu akishikwanapolis, aswekwe kwacdl bilakufikishwamahakamani. Aswekwe sku mbili bilakufikishwa mahakamani.

Asante sana, hayo ndiyo maoni yangu.

Com. Salome Muigai: Asantesana Hiyo nambari nyingine?

David maina Gitau: Kwamginani David Maina Gitaul.

| have only one proposdl to passacross. Hii ni kuhusu universities; where the President is Chancellor kwauniversities zetu

zote. Kwamaoni yangu ningependakila university iwe na Chancellor instead of the executive being there kwa sababu siku hizi

tunaonakunaflight sanayawanafunzi kwendang’ ambo and maybe thisis one of the causes kwa sababu vyuo vyetu vimekuwa

politisized.

Ni hayo tu.

Com. Salome Muigai: Thank you very much. Number hii nyingine? Namba saba? Nani hakumbuki namba yake? Namba
yako ni ngapi Mzee? Sita? Namba sitaameshazungumza. Nambayako, yako ni ngapi? Seven? Bas zungumza. Ukikuwa

wape, mlangoni ukiingia?

Mzee: Hapana, nilikuwa hapa ukani-point namba saba



Com. Salome Muigai: Ulikuwaukiingia?

Mzee: Nilikuwanimekdiakwakiti.

Com. Salome Muigai: Okay. Zungumzabas.

Joseph Kirungi Kikuyu: Kwajinani Joseph Kirungi Gikuyu. Nitazungumza machache tu kulingananavile nimepewa
Kwanza: Ninazungumza mambo yaviwanda katikamahai kamahapa; viwanda viandamane navile mazao yakeiko. Kwa

mfano kama hapa, tunamaziwa, tunaviazi, hiyo ndiyo bidhaaya hapa.

Ningeombakatiba iliyoko, kwamahdi kunabidhaayaainafulani, kiwandakiwe karibu, maili amakilomitatheathini hivyo.
Tuwe nakiwandaya kutengenezaviazi naiwe inacontroliwaya kwambakutoka hapa mpaka maili thelathini, mahai kwenye
mmea huo, kamaviazi imepandwa, kukawekwa kiwanda cha kutengeneza viazi kama crisp potato na mashed potato ndio
Zipelekwe soko zanje, mahali ambako ni jangwa, zinaweza kuwekwa kwa mikebe na kupe ekwa huko.

Kamani maziwa, viwanda viwekwe karibu na pahdi panamifugo nakiandamane na stimandiyo stimaikienda kwa kiwanda,

itawasai diawa e watu wenye sehemu hiyo.

Kuhusu watu waliopiganiauhuru: Katibailiyopitailiweka hawawatu kama kaburi ambayo hainamsdaba. Hawakuweka
chochote cha kuonyesha ya kwambawa e watu wako. Kwamfano, Mungu ana uzuri ametuonyeshamfano mmoja. Tumeona
mama hapa, wengine tulikuwa tukicheka hatukujua anasemanini kwa sababu aisema bwanaaikufanini. .. kungekuwana
uwezo ambayo imetengeneswa vizuri, kamaya uingereza, pengine angesimama, tuseme ni bibi yaWilson Churchill, kwa

sababu difiwa Lakini sasa hatukujuakwamba kulikuwa nawatu walipigania uhuru, ambao hawakuonyeshwamahdi popote.

Hatujaona panga hata sku moja, watu ambao wanamvi kamasig, hatujguaMau Mau ni nini. Tunasikiakuigatu ati tulipigania
uhuru, hatujui kwa sababu huwatunasikia hatujaonapanga. Tunaomba serikai, katika katiba itawekwayakesho, iwe
kuonyesha mashujaa hawawakiwalife. Kwamfano, kuwe na cinemaya kuonyesha hii uhuru haikupeanwa bdi ilinyakuliwana
wananchi Kenyayote, ssemi Central auwapi lakini watgjionyeshakwavile ni kinanani walipigania huo uhuru bilakusemana

mdomo tu, katiba ambayo iwe ni sheria

Kuhusu mahakama: Mahakamayawe huru, yasiwe na mtu mwingine anakuwa above the court. Mahakamayawe huru, ikiwa

mwisho wake ni Judge mkuu, court iwe independent kabisa.

Kuhusu mambo yaukulima: Iweikihifadhiwa; kamani agricultureiwe ni agriculture lakini iswe kutolewaMwalimu na

kuwekwakazi yaagriculture.
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Forestry: Kulikuwa nacheo cha Chief Conservator ambaye dijuamambo yamisitu kabisanandiyo tulikuwa tunahifadhi
misitu. Kusletwe mtu anaitwa Director of Forestry, ametolewa na aikuwa Mwalimu na anapelekwa huko kwamaanani
Director. Kuwe ni conservator ambaye disomea hiyo kazi naanaweza kuhifadhi mazingira.

Nchi hii yetu iwe kama Finland ambayo ni nchi, kwa kikatiba, inawveza kuwamiti mingi nakuwa naindustry nyingi yambao.
Sasaimekwisha, hatunanani kwa sababu katiba haikuzuiamiti kukatwa

Sasa katibaiwekwe, izuie miti kukawa. Kwa hayo machache tu, kwamaanamengi imesemwa, nimesamahiyo. Asante.

Hellen Wambui: | am Hellen Wambui, | am acollege student.

Mineis about the college students; you find that may be a second year student is caught with acrime and heisjailed for three
years, which means he does not finish the course. | will suggest they should be given aterm for probation, like last month,
thereisaclassmate of mine who wasjailed for three years, which means by the time we finish college he will be out and there

isno point for him to come back to schooal.

The other thing isthat the college students should be counted as the university studentsin the giving of the loan, for pocket
money, becauise we suffer the same; like the bus fare, we aso need money for the hostel catering and so on.

The other thing isthe---- in the hospital. Y ou find that the ----- in the public sector, may be hetdllsyou thereis no medicine,

go to such asuch akiosk and the owner is taking the medicine from the public hospitd to his private ka-kiosk there.

Thank you.

Com. Salome Muigai: Mzee ulikuwanambangapi?

Mzee: Nilikuwanambasdta, ni kuchdewanimechdewa.

Com. Salome Muigai: HalyaEndelea

Muira Macharia Wakeru: Nimeshukuru sanakwanyinyi kututembelea, kuonataabu zetu.

Trandator: | thank you very much for you have paid usavisit so that you may see and understand our problems.
Mzee Macharia: (speaksin Gikuyu)
Trandator: Itisgood that you have come so that you listen and understand the problems that we have within our own

confinemeant.

Mzee Macharia: ----
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Trandator: | want to ask you a question.

Mzee Macharia: ----

Trandator: During that colonia era, did you seethe Street boys?

Mzee Macharia: -----

Com. Salome Muigai: Wewe mzee ndiyo ungesema kama unakumbuka kama kulikuwa na chokorawakati wa mbeberu.

Mzee Macharia: Wakati huo skuwaninawaonalakini kulikuwanadiscipline watoto walikuwawanakaa nyumbani [akini

sku hizi, kunawamamawengi hatawanazaiahuko nawatoto wanakosa huko lakini zamani hakukuwa namambo kamahaya.

Trandator: You did not answer it properly but | am going to explain to you.

Mzee Macharia: ----

Trandator: When we were expelling the colonidists from thisland, we expelled them so that we can govern oursalves.

Mr.Macharia; -----

Trandator: When we governed ourselves, we became greedy rulers

Mr. Macharia: ----
Trandator: However isgiven privilege somewhere, athough we challenge the president, when he orders that he wantsto

have five thousand from a certain place, the one who was sent aso adds his own subsidiary money, he can order fifty thousand.

Mr. Macharia: -----
Trandator: Then the challenge will go back to the person who wanted the money initially but did not want such an amount

that amount of money. Let uscontinue.

Mr. Macharia: ----
Trandator: When it comesfor the poor people to be given something, those people who own the offices start grabbing
whatever was to be given to the poor people.

Mr. Macharia: -----
Trandator: And later they go to challenge the leader of the nation.



Mr. Macharia; -----

Trandator: | have got aquestion.

Mr. Macharia: ----

Trandator: Those people who vote for freedom, were they not poor people? What was there status, poor or rich?

Mr.Macharia: ----
Trandator: Itismy conviction that if you want to change the congtitution, and that is where we are going now, people should

stop becoming greedy of the poor people’s possession.

Mr. Macharia; ----

Trandator: Property and wedlth isawaysfor the people who are employed.

Mr. Macharia: ----
Trandator: We hear that asfar as donors are concerned, when they give grantsto this country, the poor people receive just a

meager kind of payment while hewill be the oneto pay, responsible to pay for those loans and grants.

Mr.Macharia; ----

Trandator: The poor person usudly continuesto pay for whatever he did not consume.

Mr.Macharia; ----

Trandator: Thenwe cometo theland.

Mr.Macharia; -----

Trandator: Some people might have ten pieces of land and alot of acreage and there are poor people who are landless.

Mr.Macharia: ----
Trandator: | havewitnessed in occasions where poor people have located a plot which is being sold and when they decide

to come together and contribute so asto purchase such akind of land,

Mr. Macharia: ----

Trandator: Instead of the poor people purchasing theland, it is given to a certain officer who isin an upper office.

Mr.Macharia: ----
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Trandator: Thisismy question,

Mr.Macharia: ----

Trandator: Who isgregater, just asingle person or two hundred people?

Mr.Macharia; ----

Trandator: Thatisdl what | had.

Com. Mutakha Kangu: Thank you mzee.

Com. Salome Muigai: The next one? Come, come.

Speaker: | wasnumber nine, but three or four people have become number six, that iswhy | came.

Comms Okay, endelea.

Nasemani asante sanaMadam Chairman, nilikuwananafas maana nilikuwa na memorandum yakanisala Seventh-Day

Adventigslakini kwavile nilionamuda umeyoyoma, nilikuja nikapeana hiyo memorandum hapa, kwa hivyo kwa upande huo,

Stazungumzia

Comms: Jna, jinalako?

Jnalangu ni Peter Gakuo Karanja

Peter Gakuo Karanja: Kwa hivyo nitazungumza tu machache yanayonihusu kwa sababu mengine yae yako kwa

memorandum sasa.

Ningpo fikirialengo letu wananchi wa Kenya, mimi ni mmoja ambao walikuweko waketi wa uhuru, nilipigania huo uhuru,
nilichukuliwa nikiwaform two nanikafungwajeamiaka saba, kwa hivyo ningpozungumzia hayo mambo, ninguakile kitu

ninazugnumzia
Lengo letu, tulikuwa tukipiganiamambo matatu; ilikuwani kupiganana poverty, ignorance and diseases namashambayetu,

hiyo ilikuwalengo letu na huu umaskini ungemaizwa nakufanyakazi, nawatu wa Kenya, so kusema hawafanyi kazi, ni watu

wenye bidii, lakini kazi yetu haijawahi kumalizahii poverty kwa sababu gani? Tulitumia madaraka yetu vibaya
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Kwahivyo ninge---? Katika Commission hii, yeyote ambaye ni mwanakenya, ambaye ametunukiwa nanchi yetu yaKenya,

atumie madarakayake vizuri ili watoto wetu wayarithi matundayakazi yake.

Yapili: Ignoranceingemdiswanashule, masomo. Sasa ukiangaliamasomo, imekuwani tagbu. Wazee kamamimi, hata
kuwekamtoto university inakuwani shida, hataile uhuru tulipigania, inafikia kiwango unashindwanilipiganianini; ikiwa
kupe eka mtoto wangu kwauniversity ni shida. Kamani hiyo loan anapatiwa, inakuwa ni shida kuipata, hatawengine

wanamdizaform four nawanapitavizuri, ungaribu kutafutaloan, haupati.

Kwahivyo hiyo loan itengenesewe Commission ambayo itawafikiriawatu naitachunguzakikamilifu background ya huyu mtoto
ni namnagani; anatoka kwa jamaa maskini amakwa jamaatgiri, manake wengi wanahaki ambao wnkosa hii nafas na
wangeendelea.

Na hiyo inakuwa tunapigana na hiyo ignorance.

Yatatu ni habari yamagonjwa: Mahospitdi yetu mengi ukienda hata hakunamablanketi wakati huu. Unaona mtu angpeleka
mtoto wake mgonjwa pae kwahospitai lakini hanakitu chakujifunikialakini kamamamlakayangetumiwavizuri, hiyo
haingekuwako. Ni kwa sababu gani yamekuwa hayayote? Ni kwa sababu tumechukua mamlaka yote, tumemuekea mtu
mmojanamtu hata akiwamzuri namnagani, hatamimi mkiniwekea mamlakayote, nitafanya vile nipendavyo, hawezi kujuakazi

yote.

Mimi ningependekeza ya kwamba, mamlakaya Rais yapunguzwe. Hapo ndipo shidakubwaiko. Yes, ssemi ni mbaya, lakini
hajui kilakitu, hakunamtu anguavitu vyote. Wakati anachagua maministers, kuwe naexpert kutoka NGOs ambao
wanachunguza huyu minister elimu yake ni kiwango fulani. Sasa kamamtu hgjasomea---- fulani, na ngpatiwaministry of

hedlth, atgjua anafanyakazi gani?

Mwingine ni expert upande mwingine naamepeekwaati ni waagriculture nahgui agriculture ni nini, aatusaidiananini?
Tukisadia President wetu namna hiyo, hata kama ni wewe utakuwa President kesho, kazi yako itakuwani nzuri, maanayake
unafanyakazi naexperts, nakwa hivyo serikai ingpata maendel eo.

Nahii habari yapoverty, Madam chair, irekebishwe, [akini tumekiseanjia

Yapili, nyingine ningetaka kutga hgpani hizi commissions zinachaguliwa. Hizi commissons ziondolewe katikamkono wa
Rais, hata kama atakuwa akiwatgja, wawe wanakaguliwa na Bunge na kupitishwa maanake Commission yamtu mmoja

ingfanyakazi yamtu mmoja

Kwamfano, sasanikiiingiakama Judiciary, sasa Rais ndiye yuko namamlaka ya kuchagua Chief Judtice, sasa, hata kama sasa
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nikishikwaleo, s atakujatu kwa Chief justice aseme huyu mtu nataka kusikiaamefungwa. Atakosge kufanyanamnahiyo? S
yeyeni binadamu kamamimi kwani ----? Na shetani? Anaweweza akaingiwa na akafanya hivyo nahuyu mtu akafungwa bure.
Lakini kama Chief angekuwa amechaguliwa na Commission, angemwambiapole, tafadhdi Rais, mimi smwoni huyu mtu na
makosa. Lakini sasakwakuwa anguaamechaguliwanayule, atahifadhi kazi yake, atafanya vile mkubwa anasemanahivyo

judiciary yetu inakuwa s indepenent hata kidogo.

Com. Salome Muigai: Nahuu Chair ni independent, kwa hivyo nakupa dakikaingine moja.

Mr. Karanja: Okay. Asante sana. Kwahivyo kile kitu ningesisitiza hapo, hiyo mamlakaipunguzwe, judiciary yetu iwe
independent.

Parliament yetu ipewe mamlaka maanake Parliament, tunapeleka wajumbe wetu kule, nandio tunawachagua. 1swetu
inavunjwakilawakati mtu atakavyo na kufungua mtu atakvyo. Wawe wanafuata mpango wao, wanguayakwambakwa
wakati huu tuko na Motion maalum na hatuwezi kwenda kwallikizo kabla hatujatimiza hii, wakitimizawanaendakwaleave,

wanapumsikalakini sasainafungwatu ghafla. Hiyo inatunyimahaki.

Langu lamwisho kwa hii dakika moja umeniongeza, nimeshukuru sana, nataka kusemahivi; kuna potential areas na
Zinasahauka sana, ninataka zifikiriwe. Kamaskaosea, mnamo 1989 na 1990, katika Nyandarua Digtrict done, ilikuwaime
contribute 1/5 of the of thetotal milk production within the country, nasema hiyo kwa sababu nilikuwa nikishughulika na habari
yakazi hiyo, kunamahdai niliona hiyo, nawakati hivyo, unaonamalorry yamekwamakule barabarani, maziwa hayaendi na

watu huko Nairobi wanataka maziwananchi yetu ni an agricultura country.

Ikiwamahdi vyakulavinatoka hatufikirii? Namahali ambapo hakuna kitu kinatoka unapata ng’ ombe wanaaakwalami, kwdi

tunaelekeawapi? Tufikirie. Kamamchele unatoka Mwea, tutengeneze njia za Mwea tupate mchele, kamamakonge yanatoka
Kisumu tutengeneze barabara. KamaMaziwa ni Nyandarua tutengeneze barabara, ili ukienda Nairobi ungpata maziwanakila
kitu.

Asante Madam, nimefurahia hiyo sana.

Com. Salome Muigai: Mwingine? Kwahivyo ni nambakumi. Dakikatatu tafadhali.

Speaker: | angoing to throughit very fad.

Com. Sdome Muigai: Please go through what nobody € se has gone through.

Speaker: Very briefly.



Com. Salome Muigai: Okay.

Njuguna Maina: My nameis NjugunaMaina, | would like to have thefollowing;

One: In Kenyawe should have the President and a Prime minister.

Two: That al ministers should be dected by Parliament and they should be qudified professondsin the ministries they head.
Three: The parliament should not amend the Act, and if it hasto amend, this should be through areferendum.

Thetop posts of the government like the Judiciary should be € ected, heads to such deparments should be elected by
Parliament.

That we should have free educetion for al Kenyan children, especialy primary school education.

That though we have theright of free worship, this should be only to worship divinity and not evil.

That the minister for agriculture should guide the government on where to give input and output subsidy so that we can prevent
thefal of the agricultura sector.

That the date for eection, both for the president, the prime minister and the loca government should be on afixed and not to
be decided by one person, so we should be knowing the dateif it is 27 of December, so we should know that after this month

we are going for eection.

Com. Salome Muigai: Onemore minute.

Mr. Maina: Lastly, for al public servants, those who get salaries from the treasury, there should be no public servant who
earns more than fifty timesthe lowest paid person, like now we have having the MP being paid half amillion while we have
professonds being paid three thousand shillings.

Thank you.

Com SalomeMuigai: Thank you so much. Number eleven?

Joseph Nderitu: My names are Joseph Nderitu. Madam Chair, with your consent, | will go through my memorandum very
quickly. I will skip some of the points.
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Com. Salome Muigai: | just want you to highlight three point because you got three minutes.

Mr. Nderitu: The congtitution should have an intoduction stating state vaues and principles.

We should have a parliamentary system of government.

The Prime minister and the President should be eected directly by the electorate.

The Prime minister should head the government while the President should be ceremonid with their functionswell defined.

Both the prime minister and the president should be subjected to the law.

The eections should be elected every four years, i.e the generd eection.

The eection of president, prime minister, MPs and civic leaders should be held separately.

The eection date should be clearly spelt in each ection year .

Unlike the present procedure where the president are appointed by the president, ministers should be employed by the
government; they should be professondly quaified and they should be subjected to to vetting by the parliament.

The parliament should have power and authority to sack and fire the said ministersif they fail to deliver.
The ministries should be dlimited to fifteen to avoid duplication of duties and conflict of interest.

The minigters should not be members of parliament. They should be government to avoid political inclination.

The appointment of judges and indeed the Judicia asawhole should be vetted by the parliament.

Mayors and chairmen of the county councils should dected directly by the people.

The councils should be self-autonomous and delinked from the central government.

Likethe MPs, if councilorsfail to meet the people’ s expectation, they should be recalled through an eectoral referendum.
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Basicrights Every Kenyan citizen should be entitled by the condtitution, accessto land, education, hedlth, security, shelter
food and employmen.

Incase there are no job opportunities, those unemployed should get renumeration from the socid kitty that will bein placed in
the condtitution.

In Old age, the citizens who have been caught up by age should benefit from awelfare socid security fund entrenched in the
condtitution .

On the culture, priority of each Kenyan ethnic group have got its culture. The congtitution should cater for each culture. We
should adopt or discard the so called mighty culture that allows some communitiesto carry wegpon in their daily activities,
failure to which the congtitution should encourage all communitiesto dig back to their cultures and identify what islacking and
adopt the same.

The condtitution should provide compul sory and free education up to form four leve.

The condtitution should provide accessto dl Kenyans, the content of the congtitution, through continous flow to make the

citizen------ (tape complete)

....... coming congtitution. The perpetrator of corruption should be gazetted and the identify circulated in media houses from
timetotime—that is, during their lifetime and after desth.

The Congtitution should provide ared-book, not black madam sir, because we have black....

Com. Muigai: Wind up.

Mr. Nderitu: Yes, | anwinding up, okay. The Congtitution should provide ared-book where the perpetratorsidentities

should be entered to go down the history books. The perpetrators of the same should be barred from holding public offices,
and if need be, be put under house arrest.  They should be made to pay the amount stolen first time and other pendtiesthat the

committee may deem fit.
Lastly, madam, courts of the public .......... (inaudible) and freedom of speech: | do propose that our Government should
establish sanctuary places where peoplewill be.......... (inaudible) and be............. (inaudible) public lectures on the topic

that they desire with government immunity. Thank you madam.
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Com. Muigai: ........ (inaudible)

PaulineWairimu Kariuki: (speaking in Kikuyu)

Trandator: Wehavegot very many problemsinthisarea,

PaulineWairimu Kariuki: (speaking in Kikuyu)
Trandator: And mostly, | want to talk about the problems concerning roads.

Com. Muigai: ........ (inaudible)

PaulineWairimu Kariuki: (speaking in Kikuyu)

Trandlator: An expected mother died in our area becauise there was no means of taking her to the hospital.

PaulineWairimu Kariuki: (speaking in Kikuyu)
Trandator: Because theroadsthat we are talking about are catered for by the county council, and now we are more

confused asto how the county council ishelping us.

PaulineWairimu Kariuki: (speaking in Kikuyu)
Trandator: Wedon’t have marketsfor our milk because the KCC was helping us, nowadays, we don’t have KCC,

therefore, milk does not have anywhereto go.

PaulineWairimu Kariuki: (speaking in Kikuyu)
Trandator: We understand that the sugar that we are using nowadays comes from abroad and there are those oneswho are

growing sugarcane, they are there, and they are demanding their money from the factory.

PaulineWairimu Kariuki: (speaking in Kikuyu)

Trandlator: We have sugar in our country Kenya, and, why the sugar is being imported, we don’t know as yet.
PaulineWairimu Kariuki: (speaking in Kikuyu)

Trandlator: The serviceswhich were given by our hospitas, are now not being given, and mysdlf, | have adisease which has

troubled me for thirteen years.

PaulineWairimu Kariuki: (speaking in Kikuyu)
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Trandator: Thewater supply isnot taking place here, because, we still take tapped water and we had put the pipesfor this

water, and now, we don’t have water.

PaulineWairimu Kariuki: (speaking in Kikuyu)
Trandator: We are confused by this damage, because, we do not have anybody who istaking our problems ahead and we

have those problems.

Pauline Wairimu Kariuki: (speaking in Kikuyu)
Trandator: We have educated our children especially myself have got aform IV |leaver, and attended an interview and she
passed. Now, | do not have — sheisjust at home.

PaulineWairimu Kariuki: (speaking in Kikuyu)
Trandator: Because of bribery for that job.

PaulineWairimu Kariuki: (speaking in Kikuyu)
Trangdlator: Now we request you the people incharge of the Constitution Review to take our problems ahead because we

have the problems.

PaulineWairimu Kariuki: (speaking in Kikuyu)
Trandator: The postsfor power, were brought here by Kenya Power & Lighting, and now, we don’t know we do not

know wherethe......... (inaudible) went.

PaulineWairimu Kariuki: (speaking in Kikuyu)
Trandator: Thecounty council —therate of Kshs.40/- every year, and we don’t know where thismoney goes or what it

does.

PaulineWairimu Kariuki: (speaking in Kikuyu)
Trandator: Wewant you to seeto it that our factories are not operationd, and we would like them to be revived so that we

can usethem.
PaulineWairimu Kariuki: (speaking in Kikuyu)
Trandator: | would likeyou now to consider al what | have said, and especidly the hospita s that we have, because the

diseases are il around with us.

PaulineWairimu Kariuki: (speaking in Kikuyu)



Rev. Father Anthony MuneneMutune: ............cocoiiiiiiinnnen (inaudible) which involves very much experiences
herein Kenya, unlike other countriesin the Congtitution, where we have even churchmen being appointed an nominated
Members of Parliament, and herein Kenyawe really missed that, that some of us should be appointed as nominated Members
of Parliament, because, the church has been in the forefront of devel opment.

And if we go to the education sector, provison of hedth facilities, and also charity to the lessfortunate, we can say that the

church hasbeenthebiggest ............ (inaudible), even more than the Government. SO, .........ccocevveeeee (inaudible) to
the church, al of us, | don’t think thereisany Member of Parliamentwhois................cocoiiiinnis (inaudible), or
maybehas..........cooviviiiiiii (inaudible) facilities. ................ (inaudible) one from the Catholic Church, one
from the PCEA and one Mudlim, | think they can represent us, because, they arein ................ (inaudible) in the grassroot.

We know the problems of our people, we can be the voice of the voiceless.

Another thing, we have been the place of refugee. When there are activities of crissin this country, when we have tribal
clashes. If there are people who can give you the right information of what is happening, it isthe priest who is representing the
other Cathalic priestsin the church, because, we can get the right information, write it out from the grassroot.  Because, these
people who get these problems, they ........................ (inaudible). When it comesto cases of farming,
..................................... (inaudible), personal related issues, | can tell you that when people comethere, | have no
school fees, | don’t havethisor that. |f you go to Nairobi, people fromfarm aress, .................. (inaudible) know better
their problems.

Domestic violence. How many people come to us because of domestic violence? And | should think we have somebody who

canbea............. (inaudible), today, it has reached apoint of thechurch. ............................. (inaudible).

Another thing that | would liketo say, isthat, we have been Sddined, athough we are educated for ................ (inaudible)

for development. And we are Sddined, because, we have no voicein Parliament.

Another thing | would like to say isamechanism which should be the mechanism of gppointment. It should just be done like
the way it is done with the military, where the catholic church, can appoint through the Kenya for Peace Conference —we have
representatives, the chaplainsfor ............. (inaudible). But now | am talking of a priest being aMember of Pearliament, a
minister from a protestant church being aMember of Parliament, and we know heisthere. What is happening in our country,
what we arefighting — we are bresking a sillence that has always been there.  But we are unable to break it, the silence says
that we have people with power, but they have no compassion.

God is Almighty, and he being amighty, itisbecausehis................ (inaudible) foot that we are not fearful of his
............. (inaudible).
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In the same way we have people with power, but wehaveno ............. (inaudible). Ministerswho have no mercy, we have
power in power who are mighty, but yet they are not compassionate at dl, and these are peopleof ............. (inaudible) who

(072 0 1 P (inaudible) Parliament. Thank you very much.

Com. Muigai: There are some questionsfor you Father.

Com. Kangu: Now, Father, | appreciate that the religious organizationsare at the grassroots and closer to the people. |
also appreciate we have leaders who are powerful but are not compassionate. But | would like to know whether thereis
something el se that makes some people turn to the church when they are hopelessrather than the leaders. What isthis
psychology? Maybeif we understood it we can find out how to create it in the leaders because | do not understand why you
would have a councilor, you have a Chief, a Village Elder, but when thereis a problem they would rather come to you than go

to any of them.

Com. Thereisonemore. Now isthere any rule for such adecision they pass especidly to comein church from contesting

directly withtheother ................c.ooiini. (inaudible)
Another one, we have representativesin parliament thosewho ...t (inaudible) those are appointed.
Thoseare........ (inaudible) from various countries. Don’t you think thosecan ............... (inaudible) of the churches or you

Fr. Mutune For mel needtheClergy ............. (inaudible) should be appointed. .................. (inaudible) what |
am saying isthat it istrue that what we are fighting is that we have created a structure which has given power and yet these
people have no compassion. We have created structures that have made people ..... and yet we have no mordity. Just likein
politics, some people excel because they are quiteimmord, they areliars.

Another thing you will find, people with strength, the strength of money but yet they have no sight. They have no sight and
vison wherethey aretaking this country. So that iswhy we are saying that the Constitution which we would like made should
have sanctionswhich will make people.............. (inaudible) Buit if the strength of money makes you lose sight and you

midead others by your blind ideas you haveto resign the position. Thenletuscome............ (inaudible)

Another thing tht | redlly love that this commission should also createisthat it isaways checks and baances to some of these
............ (inaudible). And one of theseisif we had, during the last parties a priest who present the interest of the Catholic
Church, I think he could have given the truth about the problems which areright therein the land clash zones. Because heisin
touch with that Priest heisin touch with that Priest ............. People who are struggling and heis getting first hand
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information. But some MPsjust get second hand information and then they go to parliament that you see Jack..... lies based
upon lies. And that iswhat is given to the people. And when | cometo this question, the provision whether the church-state
reaionsalowsthat any Priest canvie.............. (inaudible) Butin some countrieslikeltay, they are........... (inaudible)
There are provisonsinto which they have representatives from the country. Educated men who are dways there to protect the
interest of the church. Because now if we talk about what are we protecting. The churchesin Kenya, we are taking that they
areholding about may be........... (inaudible) of our wedlth in thiscountry. Isit true? If you go to Britain and talk about the
Anglican Church, that isfeared because of itswedlth. But iswedlth only related to the doctrines? When they are there they
aways protect some of thisinterest and some of the churches that they run.

Anather thing that is coming up and that isthe point that | forego, isalaw like excemption from taxation, levies and duty.

There has been this problem here in Central Kenya before even Kenyattasaid it wasfree. We could get anything for the
essential goods and services that we offer to our people. And when this other system came, and wherenever the Bishop would
write aletter containing some facts, you would see them being denied to get free of duties. And when things are cooled down

heisdoing suggestion.

Why can’t the Law state with that constancy that we canthisfreebecause............ (inaudible) That isone new ideathat |
would liketo tell you that it isthe Congtitution to give this provison that the Church through the........... (inaudible), the
Protestants through the arm of the NCCK, the Mod em through the SUPIKEM they can choose their own who can represent
their own interest in the parliament. And thelast point which | have forgotten,

I nterjection: Inaudible.

Fr. Mutune: Thank you so much. And thereislunch for ushere. (laughter)

Com. Muigai: Number twelve. Mamawe ritwa riaku ritiuma ho. Nduma na namba no nowarie, niwe ugukorwo wi wa
MuiCO.
Charles Ngunjiri: | am CharlesNgunjiri. My names are Charles Ngunjiri. First, | would liketo talk about the language

used in the Condtitution. Wewould like the Congtitution to have a ssimplified language that can be understood by dl Kenyans.
The Congtitution should aso be made available to the Citizen.

Congtitutiona Supremacy. The Condtitution exists mainly to protect theright of the Citizen.

Interjection: Please can you highlight the ... | hope you are going to give us that memorandum.
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Spesker:  Yesl will giveyou. And therefore it would be necessary for the Citizen to amend the condtitution through a
referendum because if we are the people making the Congtitution we cannot give it again to afew peopleagainto amend. |t
would add up to the same thing again. The other thing is on National Security.

| propose that we have an independent employment commission or Bureau. Thiswill identify al the jobs available, categorise
the jobs, award the sdlariesfor al of them including members of parliament, Councilors, the military, teachersand dl the civil

servants so that the discrepancies that we are having will be coordinated from one centra point.

Structures and Systems of Government. | would propose we have aUnitary System of government. A President should also
be universally accepted and should acquire 51% total votes together with 25% votes from each province.

Onthe Legidature may | would say Parliament must be supreme over the Executive,

The qudifications of the MPs should be changed from 21 yearsto 18 years of age. Reasonisthat if aperson of 18 yearsis
capable of making adecision to choose an MP, then we are wondering why heis not capable of leading. | think we should
change that from 21 yearsto 18 years. The standard of education should be at least “O” level. Then the Constitution should
aso dlow for codition of government. The dominant political party in terms of a set number of MPsis considered.

Parliament should aso have power to remove the Executive through avote of ‘no confidence’ or through proposing a
referendum by avote of 65%. In herel should aso say that minor amendments even in the Congtitution should be made by
65% so that we avoid where rich MPs or rich Executives buy off some MPs.

We should aso have aParliamentary Commissonwhichmay be......... (inaudible) what the parliament has passed isbeing
implemented.

Thetenure of office of the President should be two terms of four years each. The President should aso name arunning mate —

aVice Presdent.

I nterjection: (inaudible)

Mr Ngunjiri: | amwinding up. The Provincial Adminisiration should aso go and on education, | think, we should have
an education commission which would oversee the Development of the system of education, curriculum, free education from
class oneto eight and even subject to be taught including Congtitution and Civic education. The...... (inaudible) should also
beincluded.
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On Locd Government the minister should not have powersto dissolve the local government. He can only do so by proposing
to the electorate of those areasinvolved. Thank you very much.

Com. Muigai:  Youaremost welcome. Huyu mamanandiyo mwisho. Ni mamagani? Kwanini ni yamwisho? Ebu

zungumuzeni niambie.

Mr Ngunjiri: | am sorry | forgotten that we should have Human Rights.......

Com. Muigai: Give me your memorandum. We will read every word. Niuriku urariainyueri tondu ndirenda umwe,
atwaririe naatuhingire namahoya. One of you to present. utazungumuza utufungie namaombi. Lakini kwanzani dakikamoja
Endelea.

Hannah Wanjiru: Njitagwo Hannah Wanjiru,

Trandator: | am Hannah Wanjiru.

Mama Hannah: Gwitu ni guku.

Trandator: Thisismy place.

Mama Hannah: Wendo wakwani Katibaikigarurwo tondu ithui guku nituatwaragairiaK.C.C nariu tutituaraga, iriariumaga
murimo ndiui kana guku gwitu ni kuaga riagire kuonekatondu riuragira guku tuhuragirwo guku barabara

Trandator: | am talking about the milk that we produce here. We used to sdll our milk but nowadays we do not sell
because

MamaHannah: Irio citu itiguragwo natwinaateteri nandiui kananimatwaragiriatondu tutimonaga.
Trandator: Our crops that we grow here are never bought outside as we used to do, because we do not know whether

there is anybody who sends our problemsto wherever we could get assistance.

MamaHannah: Riuthinawitu ni i akorwo ni uhoro wa barabara, tutionaga onatutionaga haria tungiumiririaonamuruaru
kanairio citu.
Trandator: Our problems usualy come from the side of roads because our roads here are impassable and we cannot be

able to transport our cropts.
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Mama Hannah: Ingiugaatongoriaariatuguthurariu angorwo ni aunge tumahe miakairi nanuthu nigethamethii magacoka
narua nigethatumorie wathi uria tuguthondekerwo natutiwonaga.
Trandator: | would suggest that the leaders that we are going to elect thistime, in our new congtitution to stay for two

and ahaf years and then we see what they have done for us.

Mama Hannah: Nanimarimenyagamathinamaitu.

Trandator: For that month they will be able to be coming home and to know our problems.

MamaHannah: Korwo Nga etikiragutuigua nigetha maturirikane atongoriaariatuathura nigethairio ciitu itige kuurira
migundanaithui tutige kuonathinataithui twakuratutirona atwariria
Trandator: We pray to God that we get good leaders who will send our problems to whoever is concerned because we

are il getting old and we are not strong.

MamaHannah: Kiamakiriagiguikarathi kiugeirio ciitu cikuagwo citige kugirwo murimo, ciitu cikamba kugurwo.
Trandator: We want the government to discourage the importation of the crops that we have here, so that we can be
ableto sl ours,

Mama Hannah: Uguo noguo ingienda kuuga
Trandator: Thatisdl | wanted to say.

Com. Muigai: Asante sanaMamaHannah. Ningetaka kusema kikao cha Marekebisha ya Katiba chaKipipiri skuya
kwanza kimekuja kuwamwisho. Na ningetaka kuwashukuru sanawakagji waKipipiri kwa kutukaribisha na kesho tutakuwa
Geta Kwahivyo mwenye anasikiakweli anajambo lenye inamkera na angetaka sana kulideza, tafadhdi ungekuja Geta.
Lakini kwavile mnguammezungumuzia habari ya barabara zenu, nass tungetaka kurudi kama bado tunaweza kuona
barabara ndiyo asubuhi na mapematena tuelekee Geta. Kwa hivyo ningetaka kuwashukuru sana na niseme pole kwawale
wenye hawakupatanafas yakuzungumuza. Naniombe mojawenu atufungie mkutano kwamaombi. MamaHannah unataka
kutuombea?

Com. Muigai: Na ngukihoyana Gikuyu, hoyana Gikuyu Nga niaiguaga.

Mama Hannah: Niwegamuno Mwathani Ngai mwene hinyawothe niundu waihindariri riothe umenyete nitugakorwo thiini
wagiikaro giki tukienda guthondeka bururi uyu witu ni tondu nitungienda Nga witu aria othe muguthura, nigetha uthure ari we
nawuikarire giti ari we ni tondu waikariragiti Nga witu noturionawega. Nao ayamokite gutwiciriamwathani nitungikwira,
uhoro waguthii na utuku kana uhoro wa gucoka ciikaroini ciao, uhoro wa kumeciria ona kumararamiriamuhaka. Mwathani

noturamaneanamoko ini maku ni tondu we niwe Ngai, niwe njirananingi niwe uhoro wama. Wititwo Nga nitondu niui
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kugaya. Turirikaneithe witu wamatuini ihindariri turorete riagithurano. Ihindariri twinamathinamaingi naundu waKatiba,
nituagwita Ngal nigethawuikarire giti nigetha ututhure Katibanaugarure ari we, ni tondu yagarurwo ni meciriamamundu,
noguthukairithukanano turi kaya. Indi wagaruraNgal witu ni tondu wameciriamamundu ni tondu wa gutwiciriaweganauria
utuikaritie, Ngai witu notuguikaratwinathayu. Nikio nituaneana ndungata ciaku aya Mwathani monekire ati niomangiuka na
maturumbuiye namarumbuiye thiini wabururi uyu witu, itikiraNgal witu gutuaranaganeo. Thiini wangari iriamarathii nacio ona
mawiramaritu mameciriamao ririameguthii uhoroini wameciria, nituamaneanamokoini maku Ngai witu ni tondu niui
guthathaura nigetha umahe meciriamega. Twahoyamaya namariatungikuhoya na urimu mwathani witikire gutuitika na ugi
waku. Twahoyanamayatwitikitie ati niugututongoria ona niugutuiga. Na niundu wa Jesu Kristu Mwathani nikio tuakuhoya.

Amen.

Com. Muigai: Ningetakakushukuru mheshimiwakwakuwanass. Nanyinyi wote ningetaka kukuambia kwaherini na
Mungu awabariki.

Meeting ended at 5.25 p.m.
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