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CONSTITUENCY PUBLIC HEARINGS – KIENI CONSTITUENCY 
HELD AT NARO MORU TOWN ON 25 th APRIL, 2002

    Present:                  

            Com. Bishop Bernard Njoroge        

           Secretariat staff in attendance:

             Solomon Anampiu         -        Programme Officer
             Gilbert                        -        Assistant Programme Officer
             Grace Gitu                    -          Verbatim Reporter
            David Nanye                -        Sign Language Interpreter         
         

The Lords Prayer.

Mr. Mugo (Chairman, CCC):   Mungu Baba tuko hapa asubuhui ya leo kwa sababu ya shughuli muhimu sana ya nchi yetu,

twakuomba juu ya  wale  ambao  wamekuja  kusikiliza  ambao  wananchi,  tunajua  ni  kazi  ngumu wamepewa  na  tunaomba  ewe

mwenyezi Mungu uwape hekima na uwape ujuzi mwingi na uwape mapenzi kwa sababu ya sisi tulio hapa,  sisi tuko katika nchi

hii, wale ambao hawajazaliwa na hata vizazi vijavyo.  Tunaomba mwenyezi Mungu ushikanishe nchi yetu iwe kitu kimoja kwa

sababu umoja ndio utakao tuwezesha sisi kupambana na maovu yote ya shetani.   Tunajua mwenyezi Mungu kama tuna  soma

katika  Bibilia  ya  kwamba  usipoongoza  nchi,  usipo  iaklisha,  hata  wale  ambao  wanaiakalisha  wanafanya  kazi  ya  bure.   Kwa

hivyo  tunaweka  nchi  yetu  katika  mikononi  mwako,  hata  sisi  wenyewe  tunajiweka  katika  mikononi  mwako  ili  tufanye   yale

ambayo yatafanya wewe, jina lako litukuzuwe na tunaomba hayo kwa jina la Yesu Kristu Mkombozi wetu.  Amen.

 Mr.  Mugo:   Commissioner wetu  wa  leo  Bishop  Bernard  Njoroge,  wale  waliotoka  Nairobi  kutoka  Secretariat  ya  CKRC,

wanakamati wetu wa Kieni na  wananchi  wote  kwa  jumla,  nawasalimu,  hamjambo?   Leo  ni  siku  muhimu ambayo  ni  siku  ya

wananchi na kila mtu ana nafasi ya kusema ambalo huwa analo,  ambalo angependa kuchangia katika Katiba yetu. Kwa hivyo,

leo si siku yangu.  Leo  ni  siku  yenu  na  tuko  na  Commissioner  hapa  ambaye  tutamwanchia  jukumu  la  kusikiliza  maoni  yenu.

Nitawaeleza ya kwamba unaweza kua na memorandum, irea ugikoro wadikite nio kurehe nio guthikirireo na no okorwo we na

cassette utapete nayo no urehe na nekwoywo, lakini kwa jumla, ujue leo ni siki ya maoni yako.  Kwa hivyo mimi namukaribisha

Com. Bishop Bernard Njoroge kwa kikao hiki ndio aweze kusikiza maoni yetu. Asanteni sana.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Habari ya usubuhi?  Mimi naitwa Com. Bishop Bernard Njoroge,  mimi ni Commissioner na

mimi ndiye nitakua pamoja nanyi lakini tuna Programme Officer ambaye kazi yake ni kutusaidia sisi Commissioners tunapofanya

kazi  hii  na  ndiye  kawaida  huwa  in  charge  ya  kikao  hiki  katika  mambo  ya  administration.   Na  nitamuuliza  bwana  Anampiu

awasalimie na kutujulisha wale aliokuja nao.
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Solomon Anampiu:  Habari yenu wote?  Kama mumesikia mimi naitwa Solomon Anampiu na mimi ni  Program  Officer  kule

upande wa CKRC,  Constitutional Review Commission.  Na  kazi yangu hasa ni kuwasidia Commissioners na kuhakikisha kila

kitu ya upande wa Administration kinakwenda sawa sawa.

Pamoja nami tumekuja na Grace Gitu. Yeye kazi yake itakua n ikuhakikisha ya kwamba ame record  kila kitu ambacho yeyote

ambaye  anatoa  maoni  anasema  ili  baadaye  turudi  nayo  Nairobi  iende  ipigwe  chapa  na  iweze  kuzungumziwa  wakati

Ma-Commissioner watakaa  chini.  Thank you Grace.   Na  Gilbert,  naye  pia  ni  Assistant  Programme  Officer  na  kazi  yake  ni

kuandika kwa urefu kile ambacho unasema na  yeye  tukirudi  kule  atengeneze  report  yake  mara  moja  ambayo  pia  itapeanwa

kwa Commissioners na ni yakusaidia kwa njia ya haraka kukumbuka ni mambo gani tulisikia hapa Naro  Moru.   David Nanye,

anakuja kusaidia wale ambao hawawezi kusikia mtu anafanya nini, kama mtu masikio yake si sawa sawa na anajua kusoma sign

language, sasa David ndiye atakua akitafsiri hayo mambo. 

Tumefurahi sisi sote kufika hapa na kuaanza kazi ya kutengeneza Katiba.  Asanteni Sana.

Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   Bwana  Programme  Officer,  asante.   Sasa  ningetaka  kusema  vile  tutakavyioendelea.

Tutaanza sasa  na natumaini  hatutaenda  lunch.   Badala  ya  kuchukua  saa  moja  na  nusu  kuenda  lunch  tutaendelea  kuchukuwa

maoni ile ikifika saa kumi, tutamaliza na tuwe na nafasi ya kurudi Nairobi kabla haijakuwa usiku.  

Nawaletea  salamu  kutoka  kwa  Commission,  hamjambo?   Nime  kuja  peke  yangu  kwa  sababu  tunajitayarisha  wote  kuanza

kusikia  maoni  huko  upande  wa  pwani  ambao  wengi  wetu  wanaondoka  leo,  wengine  wataondoka  kesho  na  wengine

wataondoka Jumapili.  Kwa hivyo wote wamenituma na salamu.  

Mwenendo  wetu  utakuwa  hivi,  ikiwa  una  memorandum  utuguzia  tu  points  zile  ambazo  ungependa  ziende  katika  Katiba.

Ningekuomba  usisome  memorandum  yote  kwa  sababu  baadaye  tutakwenda  kuchukuwa  hiyo  memorandum  na  kusoma,  na

kuziweka  mahaili  inavyohitajika  sawa  sawa?   Hapo  tumekubaliana?   Kwa  sababu  ukisoma  memorandum  haitakua  na  haja

kuichukua nik weli?  Kwa hivyo ikiwa ni mambo ya President, taja yale ambayo ungetaka yaingie nini?  Katika Katiba.  

Jambo la pili, tafadhalini usitwambie kwamba tunahitaji kuwa uwezo wa President kuletwa chini kwa sababu tumekuwa na haya

na haya, na haya.  Hakuna mtu hajui, si ni kweli?  Kitu tunataka ni mapendekezo.  Nimuraigua orea dirauga?  Ya kwamba haina

haja utuambia kuna shida nyingi, kuna nini, kwa sababu sisi sote ni wakenya na hiyo haitaingia kwa Katiba,  lakini ukitaka nguvu

za Rais zipunguzwe useme ni wapi unataka ifanye nini?  Haya,  habari  ya ma-judge.   Kuna  rushwa  na  nini  na  nini,  usituambie

kuna rushwa na nini na nini.  Tuambie ni nini unataka ifanye nini?  Itendeke.   Tukifanya hivyo tutachukua muda mfupi na tuweze

kuingiza yale maneno ambayo yatatengeneza Katiba.
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Kwa hivyo ninawaomba wale watatuambia hadithi juu ya kitu fulani nitawakatisha ili kwamba tuweze kuchukua yale tu ambayo

ni muhimu, ambayo yanaweza kuenda katika Katiba.   Kama mahali pengine tumeenda wengine wanasema hatujui tutafanya nini

na  ma-judge  hawa.   Badala  ya  kusema  hivyo,  sema  tunataka  Supreme  Court  ili  tuchague  ma-judge  wengine.   Si  hilo  ni

pendekezo?  Lakini ukisema ati majudge ni corrupt,  hiyo haitaenda mahali kwa sababu sio pendekezo,  au hiyo inaweza kuingia

kwa Katiba? Hapana tafadhalini. 

Na jambo la mwisho  ni  kwamba  tafadhali  wakati  watu  wanatengeneza  Katiba,  tujizuie  kuzungumuza  mabaya  ya  mtu  yoyote.

Sawa sawa?  Kwa sababu haina maana,  sisi tunataka kutengeneza Katiba ya Kenya.   Kwa hivyo tusitaje majina ya watu kwa

njia ambayo haifai.  Na  mtu akianza kuzungumuza, hata ukisikia hupendezwi na vile anasema,  usimukatishe kwa sababu hiyo ni

haki yake,  si ni kweli?  Hata kama hajui kuzungmuza  ni  people  driven,  ni  haki  yake  kusema  vile  atasema.   Asikizwe,(kikuyu

dialect.   Translation)  even  if  somebody  is  presenting  views  you  do  not  agree  with,  he  should  not  be  asked,  he  should  be

allowed to present  his views  until the end,  until he  finishes.   Sawa  sawa.   Tutanza  na  Gabriel  Kinyua.   Gabriel,  ukishamaliza

utalete  memorandum  yako  hapa  halafu  utakwenda  pale  na  jina  lako  litaandikwa.   Kama  hakuna  memorandum  keti  chini  na

uzungumuze.  Kuna mtu ambaye hasikii?  Mtu deaf akija tuambiwe.  Okay sawa.

Gabriel Kinyua:    (Kikuyu dialect.  Translation)  My name is Gabriel Kinyua and the things I would want to be  changed in

the Katiba, the first is the Katiba to have a preamble to show that we are people who fear God.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Unaweza kuzungumuza kwa kiswahili, wacheni ni wambie sababu gani.  Haya maneno, wale

watakwenda kufanyia kazi si kwamba ni wakikuyu na hutaki maneno yako yasitoke vile ulisema, si ni kweli?  Tena yale unasema

pia yatakwenda kusikizwa na wengine Kwale,  Busia kila mahali.  Sasa  ukizungumuza kwa Kikuyu, kweli  watafahamu?   Ikiwa

hujui kuzungumuza na Kiswahili, tutatafuta mtu a interpret.

Gabriel Kinyua:  Haya.  Ningependa katika Katiba pasiwe na nafasi ya uombaji wa shetani.  Kwa hivyo iwe ni Katiba ya kila

mtu katika utangulizi. 

 Jambo la pili, ningetaka wale walio na ardhi kubwa sana, kwa sababu wengine wanakaa katika vijiji, kuwe na kipimo cha ardhi

ambacho kila mtu angetaka.

Kwa hivyo kusiwe na watu wengine wakikaa katika vijiji na wengine wanakaa katika ekari nyingi.  

Ya tatu, kuwe na hospitali za bure si za kulipishwa. 

Tena  ningetaka  uchaguzi  uwe  katika  siku  mbili,  yani  President  awe  akichaguliwa  pekee  yake.  Presidents  kama  ni  ishirini,
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walindwe pamoja,  siku  moja  na  Parliament  na  councillors  wachaguliwe  siku  ingine.   Katika  siku  ya  uchaguzi  wote  walindwe

pamoja.

Jambo lingine,  mtu  akiwa  anasimama  kuchaguliwa  akiwa  alikuwa  mkubwa  wa  chama  chochote  cha  siasa,  wakati  huo  akiwa

anasimama asimame bila kuwa kiongozi wa chama chochote.  

 Lingine ni wabunge wawe na kiwango kilichowekwa  cha  mshahara,  kuwe  na  kamati  ambayo  itakua  ikiwasimamia  badala  ya

wao wenyewe kujitengenezea mshahara yao.

Hilo lingine ni kwamba watu wawe ndio wakubwa.  Binadamu wawe wanwawekwa juu ya pesa.  Kwa mfano sasa  ndovu wako

kiwango cha juu kuliko binadamu kwa sababu binadamu akimuua ndovu, atauuawa akikutwa huko katika parks.   Lakini ndovu

akiuwa  mtu,  mtu  atalipwa  shilingi  elfu  thelathini.   Kwa  hivyo  hapa  tupendekeze  ya  kwamba  wale  watu  ambao  wanawalinda

wanyama wafunze wanyama hao kuishi na binadamu kama vile ilivyo inje.

Ingine, mabenki au tuseme mali ya hapa nchi igawanywe sawa kwa sababu mabenki,  ukiweka pesa,  sasa  wako  na  uwezo  wa

kukata pesa zako kama wanavyopenda.  Kuwe na kiwango katika Katiba ambacho kinawafanya wawe chini ya Katiba.   Kwa

hivyo kila mtu awe chini ya Katiba, Katiba iwe juu kama vile amri kumi za Mungu ziko juu ya kila mtu.  Kwa hivyo kila mtu awe

amelindwa kwa ulinzi.  Kila mtu awe analindwa na watu,  analindwa na tuseme askari  wawe  wanalinda  kila  mmoja.   President

asiwe Commander in Chief, Chief General awe ndiye ana uwezo na kuwe na Minister wa Defence.   Kwa hivyo kwa vyama wa

utetezi, yaani vya siasa visiwe tu vinagojea wakati wa uchaguzi.  Wawe wanafanya mambo ya maendeleo.  Kwa hivyo ni kusema

ya kwamba vinaweza kufanya kazi zingine na  vipewe pesa na serekali za kuendeleza mambo hayo yote.

Kwa  viwanja  ambavyo  vinasemwa  ni  vya  serekali,  hivyo  vyote  kama  ni  shule,  igawiwe  pale  inavyokaa,  sehemu  hiyo.    Iwe

inapewa title na serekali  ipange mpango bila kuwauliza wao wazee  au  hiyo  kamati  iende  hapo  au  iende  kwa  land.   Kuwe  na

mpango  iwe  kila  shule  itembelewe  na  pale  hospitali  igawiwe  sehemu  hiyo  kuwe  na  mpango  huu  badala  ya  ule  wa  kupoteza

wakati.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Point ya mwisho.

Gabriel  Kinyua:  Point  ya  mwisho.    Kanisa  ziwe  zinapuunguzwa.   Yaani  makanisa  ni  kama,  ni  mengi  sana.   Kwa  hivyo

tubakishe kama makanisa mia mbiliau mia moja na vile vile, political parties tatu badala ya hivi arubaine na nane.

Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   Asante.   Kabla  hujatoka,  wacha  nikulize.   Ceiling  ya  mashamba,  ungetaka  iwe  ngapi?

Umesema watu wasiwe na mashamba kubwa ili wale hawana wagawiwe.  Kwa hivyo ungependa mtu akiwa na shamba kubwa
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iwe ni acre ngapi?

Gabriel Kinyua:  Sasa sijuii mtu ambaya ako na acre mingi ni ngapi lakini tuseme ya kwamba mia tatu inatosha.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much.  Kama watu wote wakifanya kama vile amefanya nafikiri tungeweza

kuendelea vizuri kwa sababu yake amesema ni mambo ya muhimu na ya kuingia Katiba bila kuenda kando kando.  Asante sana.

  Can we have Joseph Githinji?

Joseph Githinji:  My name is Joseph Githinji Gathungu and I am here to present my views towards the new Constitution.

First, I would like to say according to the present Constitution we do not have an introduction and therefore I should like, or  the

Kenyans would like to have a Constitution with an introduction whereby the introduction should state  what the Constitution is

and from whom the Constitution has been prepared  and to whom the Constitution should be maintained.  It  should  also  state

what type of country Kenya is.  Kenyans too, within the Constitution, should have their democratic values so as  to be  shown as

far as equality and rule of the law should be within the introduction.

Kenya  as  a  free  state  since  we  obtained  independence  in  1963  we  should  have  priorities  going  to  the  Kenyans  not  to  our

minority.  The facts within my memorandum are:

Firstly;  the principles of state;  The principles should be directive as it should be shown within the Constitution as  guidelines for

good leadership and governance.   All people  should be equal in the eyes of the law and should  not  be  divided  due  to  color,

race, religion, sex, position in society or  tribal lines.  The family being the smallest basic unit in the society should be protected

by the state.   The  rights  of  the  children,  young  people  and  the  elderly  and  the  disabled  or  disadvantaged  groups  should  be

looked at.  Tradition customs of each society should be adhered to as part of our Kenyan society.  Justice should be given as  it

appears in our National Anthem, that is, ‘justice is our shield and defender’.  

The democratic principles as far as it should be given in the Constitution….

Interjection:

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Can  you  please  do  not  read  everything  because  we  are  going  to  get  that  memorandum

because your time will be  over without you really telling us other  things.  Do not read,  point the most important things and we

will read the memorandum.

Joseph Githinji:  Okay, thank you.  I should like to give the points on the election or  electoral  process  hereby during the time

of election we should have an independent Electoral Commission whereby the Chairman should be an independent person.
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The Commissioners should be well informed people, qualified and people of high integrity so as  to do the service to the people

correctly.   During  the  time  of  voting  the  ballot  boxes  should  be  transparent  so  as  to  see  whether  there  has  been  something

placed inside before the ballot boxes appear  in the polling station.   I  should also like the counting of the votes to take  place at

the polling station so as to lessen the irregularities which take place during the time of the transportation of the ballot boxes go to

the main counting stations.

During  the  election,  the  Presidential  election  should  be  given  a  different  date  from  the  civic  and  the  parliamentary.   The

parliamentary and the civic elections should be on their  own  day.   The  Constitution  should  also  state  the  boundaries  making

clear that if the population diversity is beyond,  the boundaries can be renewed from time to time.  The candidates  who  score

60% of the votes cast should be taken into account since sometimes if the ballot boxes do not get into the main counting stations

properly, new or a few ballot boxes can be put together with those and then thereafter  certain candidates  can be said to have

won whereas they had the minority.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  You have one more minute.

Joseph Githinji:  Thank you.  As far as the human rights are concerned, I should state  that rights are  God given and therefore

the law is also God given as  it is stated  in the ten commandments.   The Constitution must offer social,  economic,  cultural  and

developmental  rights  to  all  Kenyans  regardless  of  their  origins.   The  right  of  the  disabled  should  be  recognized  in  the  new

Constitution and the lesser disadvantaged groups.  Differences which may lead to misunderstandings of groups and which might

be brought up by a certain person should be wiped out and the person concerned should be put under punishment because  of

disintegrating the Kenyans.  The Constitution must promote amongst Kenyans love, peace and unity.  To make the Constitution

to be understood clearly, it should be written in Kiswahili, English and other languages so as  to make all Kenyans be ready to

know it.  It should also be put in the teaching curriculum so as  to make the young Kenyan citizens understand it from the time

when they are young.  Thank you.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Thank you very much.  Is  that your memorandum?  Okay,  can  you  give  it  there.   Tupate

Gabriel Kinyua.  Uliandikwa mara mbili.  John K. Gichuki?  Gichuki kaa chini utuambie points.

John K. Gichuki:  I am John Gichuki.  I am here to present my views to the Constitution Review Commission.

First, the Electoral Commission of Kenya should be disbanded and political parties should nominate Commissioners on the basis

of the votes they acquired.  The Members of Parliament should serve for only two terms.   The head of Civil Service should not

serve under the Office of the President.   The Electoral Commission again, should be independent such that it should control  the

electoral process  and the Parliament.   My last point,  the fund raisers  fund raising should be prohibited during the election year.
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Thank you.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much, those are good points.  What you are saying is that harambees should

not be allowed during election time.  Very good, short, precise and good points.  Can we have Gatimu Thiboi?

Gatimu  Thiboi:   Naitwa  Gatimu  Thiboi,  nimekuja  hapa  kutoa  mapendekezo  yangu.   La  kwanza  ni  upande  wa  Electoral

Commission.

Maoni yangu ni ya kwamba wawe wako uhuru, sio ati wamechaguliwa na ile serekali iko kwa wakati huo.  Ya pili ni upande wa

security.  Kama mtu anapiga report,  hakuna haja  ya  kuitishwa  pesa  wakati  mtu  anenda  kupiga  report  ama  kuandikisha  halifa

yoyote.  Point  yangu  ya  tatu  ni  ya  kwamba  mtu  kama  amechaguliwa  kama  MP  awe  ni  mtu  wa  kuonekana  na  wale

wamemchagua.  Nimemaliza.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Asante sana.  Hebu nikuulize hivi, kama MP haonekani, ungetaka Katiba ifanye nini?

Gatimu Thumbui:  Iwe kama hapatikani,  iwe iko committee ya Constitutency ambayo itaenda kama haonekani,  hapatikani na

watu  wale  wamemchagua  ikue  kuna  committee  ya  Constitutency  ambayo  itaenda  kumuuliza  na  kama  hapatikani,  wawe

wanaweza rudi kwa raia ndio wamuondoe.

Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   Asante  sana.   Kwa  hivyo  unasema  anaweza  kuwa  recalled  hata  kama  kipindi  chake

hakijaisha.  Asante sana Bwana Thimboi, tupate Nicholas Mathenge.

Nicholas Mathenge:  My names are Nicholas Mathenge Muhindi and I am presenting this memorandum from Rongai Catholic

Church.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Rongai Catholic Church?  So they have given you permission to do it on their behalf?

Nicholas Mathenge:  I am the Secretary of the Church.  The arms of the Government:  We suggest

 that the three arms of the Government, that is Executive, Parliament and Judiciary should have equal

 powers and be independent of each other.  Their powers should be clearly defined and

 limited in the Constitution. 

 People’s will;  We recommend that the new Constitution must ensure that the will of the people

 of Kenya is supreme and that the words in our National Anthem should be honored and internalized.
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The Head of State should be a Kenyan by birth, should have a degree from a credited

 University not Honoris Hausa.  He must be married, must be a person of integrity and impeccable

 character, he must be at least 45 years old and not more than 75 years old.  He should be elected by

 at least 51% of all votes cast.

Limitation  of  Executive  Powers;   The  new  Constitution  must  define  limit  and  distribute  the  powers  of  the  Executive.   The

Constitution  must  provide  the  approval  by  Parliament  of  major  executive  appointees  like  Ministers,  Permanent  Secretaries,

Public Service Commission, Teachers  Service  Commission  and  Constitutional  Officers.   The  new  Constitution  must  limit  the

term of office to two terms of five years  to all Chief Executives.   Cabinet  should be answerable to  Parliament.   The  Head  of

Government  must  attend  Parliament,  the  offices  of  the  Attorney  General  and  Director  of  Public  Prosecutions  should  be

separated and be independent from each other and the Attorney General should be elected by the Parliament.

Powers of Parliament; The Parliament must vet and approve executive public appointments.  It  should have powers  to summon

and  censor  ministers  and  other  public  officers.   It  should  have  powers  to  impeach  the  President  and  it  must  approve  all

government expenditure.  It should determine its own calendar, it should enact laws and it should set up Commissions to discuss

matters of national importance.

Judiciary;   Appointment of Chief Justice, Judges of Appeal, and any other Judges must be approved by Parliament.  All Judges

should have security of tenure.  There should be a Supreme Court and a Constitutional Court.  Magistrates should be appointed

by  an  independent  Judicial  Service  Commission  and  Khadis  should  be  nominated  by  the  Muslim  community  before

appointment.

Free and fair elections; The Electoral Commission must be  independent and representative.   Gerimandering must be  prohibited

by the Constitution.  Voter  education must be  a duty on the part  of Commission and a right  on  the  part  of  the  voter.   Every

Kenyan above 18 years of age must be entitled to vote wherever he may be.

Human Rights;  The Constitution must observe Human Rights as  enshrined in the United Nations Declaration.   In Kenya there

should be no street  children, it  is  a  responsibility  of  the  Government  to  rehabilitate  and  make  them  responsible  citizens.   All

sexes, male and female, should be treated equally in dignity and rights.

Management  of  Public  Finances;   Public  finances  must  be  used  for  intended  purposes  and  approved  by  Parliament.   The

Constitution must establish an independent anti-corruption unit.  All corruption offenders must be  made to pay up  the  money.

All the officers enforcing law must be  retrained or  retrenched,  they are  lax in eradication of corruption.   Any person convicted

of  corruption  related  offence  to  be  barred  from  holding  public  office.   Past  corruption  oriented  offences  to  be  prosecuted.

Members of Parliament should not draw their pension from public money but from their salary savings.
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Natural Resources:   The Constitution should entrust  all natural resources  in the people  and not the Government of Kenya.   A

natural  resources  Commission  should  be  established.   Public  land  should  be  privatized  only  in  public  interest.   Irregularly

allocated public land should be traced and recovered.   In  Kenya,  we  should  not  have  people  building  along  the  roads  or  in

places  below  human  dignity.   Let  there  be  equity  in  land  distribution.  Healthy  environment  should  be  embodied  in  the

Constitution.

The Civil Service;   Appointment to the Civil Service should be on merit only.   Let  there  be  office  of  the  Ombundsman.   An

independent public service Commission should be established.   Civil servants should be non partisan,  civil  servants  should  be

de-linked from the ruling party.

Local Authorities:  The new Constitution should de-link the local government from central  government.   Local authority should

be empowered to hire and  fire  employees.   All  councillors  must  be  elected,  prospective  councillors  should  have  a  minimum

qualification of KSCE,  that is grade C.   Mayors,  chairmen of county councils should be elected by people  and should have a

University degree or its equivalent.  Funds collected in a local authority should be used within the local authority.

Form of Suitable Government:  Unitary form of Government is best  suited for Kenya,  it should be a democratic  Government,

Government of the people, by the people and for the people.

Remuneration’s:  Parliament should appoint a Commission to harmonize salaries in all Government sectors.  This may save brain

drain to other  countries.   Parliament should enact  laws that will safe guard the Kenyan farmer,  the peasants  since Kenya is an

agricultural country, from the unfair competition and exploitation.  All the killed and dead state industries should be revived.

Air Time:  The Constitution should provide for freedom to have airwaves.   All parties  should be  given  equal  airtime,  KBC  is

financed from the taxpayers money, KBC should be made a parastatal body.  Thank you very much.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much, those are  very good comments and I can assure you they will form

part of the document billed.  Can we have Robert Kabugi?  Uta ambie point, usisome memorandum yote.

Robert Kabugi:  I am Robert Kabugi, I am presenting the memorandum to the Constitution of Kenya Review Commission on

behalf of Kaburaini Catholic Church.  

First point.  The Constitution should have a preamble.  That is, it should state that we attained our independence through bloody

struggle and our vision is to have a Kenya which is fully developed and a country free of illiteracy, disease and poverty.   The

sovereignty is in the Kenyans.  The Kenya citizens have the ultimate power.  The Kenyans should have Constitutional protection
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to  safe  guard  the  rights  of  independent  citizens,  groups  or  civil  society,  to  organize  the  people  and  put  pressure  on  the

government.  Citizen groups should act as democracy watchdogs.

Supremacy of the Constitution.  The people have supreme powers and their will is expressed in the Constitution so it should be

supreme to other rules.  Arising customs and conventions should be given legal recognition provided they do not contradict  the

Constitution.  If they do, the Constitution shall stand.

On enforcing  the  Constitution.   The  Constitution  should  be  available  to  the  people  and  the  language  used  should  not  be  so

technical for simple understanding.  The citizens should have the right to sue anyone who violates the Constitution and the locus

standi should be removed.  The Constitution should start being implemented immediately after its completion.

Directive  Principles;   Power  belongs  to  the  people  and  is  exercised  on  their  behalf  through  representative  and  accountable

institutions.   Constitutionalism  and   rule  of  law  must  be  adhere  to.   All  human  beings  are  equal  and  entitled  to  civil  rights,

political, economic, social and cultural and developmental rights.  Gender equality and protection for minorities are key elements

of a just society.   Children, youth and elderly and other vulnerable groups must be  protected.   Traditional customs may guide

life in society provided they do not cause harm to the society.   National  resources  belong  to  all  citizens.   National  resources

must be protected and citizens have the right to associate without hindrance.

On citizenship.  All children born to Kenya citizens should be  citizens  automatically,  also  those  born  outside  Kenya  but  their

parents are Kenyans and those that one of their parents is a citizen should automatically be  a Kenya citizen.  There should be a

citizen board which should decode who should be made a Kenya citizen.

Fundamental rights and freedom;  The first generation rights that are  provided in our current Constitution must be  adhered to.

The  second  generation  which  are  economic,  social  and  cultural  rights  to  employment,  rights  to  land  and  business  must  be

followed.   On  third  generation  rights,  peace,  environmental  protection,  freedom  from  unfair  debts  and  trade.  Freedom  of

worship should be limited and the registrar  of societies should be advised by a Commission  comprised  of  mainstream  church

leaders  and  from  traditional  religions.   HIV  and  Aids  patients  should  be  well  protected  by  the  Constitution.   Also,  youth,

children, family, should be Constitutionally protected to avoid abuse and negligence.  There should be no detention without trial.

  Once arrested the suspect should be taken to court  within 24 hrs.   Rights to information should be adhered to.   The freedom

of the press should be stated.  The citizens have a right to a passport.   All civic groups should register and give their objectives

with the registrar of society.

The structure of the Government;  We should have three independent arms of the Government,  Executive, Legislature and the

Judiciary.   There  should  be  proper  checks  and  balances  to  avoid  one  dominating  the  other.   We  should  have  a  unitary

Government.  The provincial administration should be replaced by elected bodies so that they can be answerable to the people.
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On  Executive;  the  President  should  not  be  a  member  of  Parliament  and  should  go  to  Parliament  on  invitation.   Presidential

elections should be separate from the Parliamentary and local government elections.  Ministers and Attorney General should be

appointed  by  the  Prime  Minister  and  elected  by  the  Parliament.   There  should  be  a  separate  public  prosecutor  from  the

Attorney General, answerable to the Judiciary.

On the disciplined forces;  qualification should be on merit.  All disciplined forces should be under the Ministry of Defence. 

On economy;  the office of the Auditor and  Controller  General  should  be  retained  and  should  be  given  tenure  of  office  and

should have the power to act on financial irregularities rather than just reporting them.  

The final point.  The Constitution should give clear guidance on corruption,  mismanagement and waste  of resources,  control  of

Government borrowing, independence of Central Bank.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much.  We will be able to get that memorandum and be able to go through

it.  Those are very important points, you can be assured everything will be  able to be  looked at.   Can we have Duncan Kinyua

Weru?  Duncan, what we want is points to go to the Constitution please.   We have many people  and we want all of them to

talk.

Duncan Kinyua Weru:  My name  is  Duncan  Kinyua  Weru  and  I  am  one  of  the  civic  education  providers  covering  Nyeri

District and Kieni in particular.

Honorable Commissioner, we have a report on the work we have been doing but this one I do not intend to read it but I intend

to forward it to the Commission.  The points I am giving today are  personal  issues not as  a group.   One is on Armed Forces.

The Armed Forces  should be involved in social and  public  work  other  than  military  and  combat  exercises.   They  should  be

involved  in  road  construction,  agriculture  and  medical  activities  especially  in  times  of  epidemics.   The  economic  activities

undertaken  should  go  to  the  areas  where  it  is  prone  to  insecurity  and  the  personnel  should  be  increased  to  about  a  million

people, a million men and women considering our population of about 28 million, and they should be able to generate income to

avoid depressing our economy.

Two; We should have a national family day because  the current Constitution is  silent  on  the  word  family  and  this  is  the  very

foundation of our society.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Fine, wait, we have taken that.  Do not explain just say what we need to have.
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Duncan Kinyua Weru:  I propose that January first be made the national family day.

Three;  The state should be able to identify the state enemies and be embedded in our Constitution.  That is,  those who do land

grabbing,  corrupt  officers,  economic  criminals,  thieves  and  all  these  who  reflect  tribalism  or  nepotism  in  places  of  work,

employment, in public offices etc.  Once identified, the offences should be treated  as  treasonable  and therefore harsh penalties

should be awarded including long term prison terms without an option for fines and a probation of five years  be  awarded after

the completion of that jail term.  The names of these offenders should be gazetted and distributed to all the government offices

for record.

Lastly, the marginalized groups must be taken care  of and in this, I  have in mind Kieni Constituency, which covers  about  52%

of Nyeri District with a population of 150,000 people covering an area  of 1321  square kilometers and having 2 divisions.  The

problems  we  have  here  is  about  squatters.   We  have  about  17,000  squatters  in  Dave,  Maston,  Moyo,  Kabret,  Watuka,

Belevue, Kiwala, Kirigi, and without cash crops this area looks marginalized.  So, we should be taken care of as  those who are

in marginal areas so that we can have more government resources catering for the people of Kieni.  Thank you very much.

Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   Before  you  leave,  when  you  say  you  have  17,000  squatters,  what  do  you  want  the

Constitution to do for them?  They are squatters because they have no land.  So what do you want us to put in the Constitution?

Duncan Weru:  Thank you very much Commissioner.  I would like the Government to fairly distribute the land.  We have big

land here owned by one individual, 10,000  sq.  hectares.   I  would  like  the  Government  to  take  one  third  of  this  along  Naro

Moru Kobiet Road and settle the 17,000 there, so that Kieni becomes a continuous sub-district from where we should not rely

on high potential areas in Nyeri, like Mathira, Othaya, Mukureini.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  So, in other words you are saying we should have land ceiling?  So, how many acres?

Duncan Weru:  Not really land ceiling, I do not want to dwell on that issue.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Okay thanks.   Thank you very much Mr.  Weru.   Can we have John Gichuhi.  Na  mtu  si

lazima azungumuze kwa kingereza anaweza kuzungumuza kwa Kiswahili pia.   Na  yule  hajui  Kiswahili  anaweza  kuzungumuza

kwa Kikuyu na itatafsiriwa.

John Gichuhi:  :(Translation).    My name is John Gichuhi from  Naro  Moru.   My  first  point  is  regarding  teachers.   At  one

point  teachers  negotiated  for  a  salary  increment  through  Parliament.   The  teachers  and  the  Government  agreed  on  salary

increment which were not honored,  why did this not happen?  This proves  that the President  has a lot of power,  even power

over Parliament because if that was not the case, these increments would have been honored.
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Com. Bishop Bernard Njoroge:  What are you proposing?

John Gichuhi:  (translation).  I would propose  that in the new Constitution, we should have a President  who does  not have

power over Parliament.  The other issue I would like to talk about  is land.  For  instance,  in Kieni they have got expansive land

like Solio Ranch which only animals are  living there whereas we have so  many  squatters  and  people  who  have  no  land  who

should be considered.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  What are you proposing?

John Gichuhi:  (translation).  I am proposing that this expansive land should be redistributed and their owners be  left with a

maximum of  50  acres.   The  other  issue  I  would  like  to  talk  about  is  about  the  Europeans  who  left  this  place  after  we  got

independence.  Those Europeans should not have been allowed to own land, to come back  and own land.  They should have

only  been  engaged  in  commercial  activities.   In  our  new  Constitution  it  should  be  made  clear  that  these  people,  foreigners,

particularly Europeans should not be allowed to own land, they should only engage themselves in commercial activity.

I would like to  comment  about  the  allocation  of  plots  in  Kenya  and  we  find  that  presently  it  is  nepotism  that  is  used  in  the

allocation of plots.  People should not be allowed to own more than 2 plots.   I  would like to propose  that our youth should be

employed.  You find that due to unemployment, our youth are  getting into vices and this is causing a lot of problems  because

only the sons of the rich can get jobs. We would like there to be a policy where every young person can be able to access  jobs

without discrimination.

Thank you very much for the Commissioner and the tourists  that  came  from  Nairobi.   I  would  like  to  reiterate  that  the  next

President should be stopped by the Constitution from being selfish.  Thank You.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you Mr. Gichuhi.  Dominic K. Mwambia?  Tungetaka useme yale maneno, point bila

kuenda zaidi..

Dominic K. Mwambia:  Honorable Commissioner Bishop, Commission officials, fellow Kenyans.   This is a memorandum to

the Constitution of Kenya Review Commission that has been recommended by  St.  Charles  Lwanga  Catholic  Church  here  in

town and where you are seated and you are all welcome.

Much has been said about the preamble but I should only add that it was our recommendation that every Kenyan be obliged to

protect and safeguard our hard won uhuru in the Constitution and also the supremacy of the Constitution should be indicated.

Again,  in  the  present  Constitution  many  words  are  not  defined  so  we  recommend  that  there  should  be  interpretation  of  all
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technical words  used in the Constitution.  We talked about  citizenship  and  I  am  not  going  to  dwell  very  much  on  citizenship

because I am going to present the memorandum and the Commissioners will go through it.   But they are  saying they would like

that if open citizenship is allowed or if dual citizenship is allowed, the Constitution should spell out how a person should cease  to

be a Kenyan citizen in the Constitution.

The  Christians  also  talked  about  the  structure  and  systems  of  Government  and  recommended  that  Kenya  should  adopt  a

parliamentary  form  of  Government  comprising  of  three  arms  of  the  Government.   That  is  the  Legislature,  Executive  and

Judiciary.  They recommended that the three arms of the Government should be independent of  each  other  with  real  powers

lying with the Parliament as the Supreme authority being the organ with the representatives of the people.  They went ahead and

described how the Parliament should work although I will not narrate all what they talked.  They asked that the Legislature be  a

supreme role making body with unlimited powers  to control  its own procedures  through standing orders  but should be inferior

to the Constitution.  In addition to powers  and functions that were recommended,  they felt that the Parliament should vet  and

approve Executive public appointments.

Other functions have been laid down in their memorandum but,  they insisted that the Constitution should permit formation of a

coalition  Government  in  the  event  of  the  winning  party  failing  to  secure  majority  members  in  the  Parliament.   They  also

requested that the Constitution provide a provision so as  to empower the Constituents to recall their MP’s who fail to perform

their duties satisfactorily subject to petition by two thirds of the constituents through a Constitution court.

They also talked about the Executive but this might possibly be different from other recommendations from our fellow Kenyans.

  It  was recommended that there be  a President  as  the Head of State  and a Prime Minister  as  the  Head  of  the  Government.

The  latter  should  be  nominated  by  the  political  party  that  wins  majority  seats  in  Parliament  in  a  General  Election,  while  the

former should be by all eligible voters  in Kenya and one who obtains  not  less  than  51%  of  votes  cast  in  the  election.   They

however left the powers  to define limit and distribute the duties,  powers  and functions of the Executive  to  the  Kenya  Review

Commission.  We trust that the Commission is in a position to guide us on functions of the Executive provided that the cabinet

shall be answerable to Parliament.

They also talked about the Judiciary, functions of the Judiciary, and I think the Commission will go through the memorandum.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Can we have the final point now?

Dominic K. Mwambia:  Before I  go  to  the  final  point,  they  talked  about  the  electoral  procedures  and  they  found  that  the

present Constitution does not actually provide or guarantee free and fair elections.   They talked about  human rights, addition of

human rights which are included in the memorandum.  They also talked about  the land and national resources  which I hope the

Commission will read.
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One point that was raised by a lady, an old woman whom I did not find here,  we thought of  including it here because  possibly

she might not turn up, is that of late, we have witnessed ceremonies of soldiers on war memorials on the first and second world

war, to remember those who were recognized by then and the lady who was amongst the congregation requested that the new

Constitution address  the  issue  of  past,  present  and  future  national  heros.   That  is,  for  example  freedom  fighters,  recognized

service and monuments etc.  The whole Christian fraternity congratulated the Government of Kenya for according a chance to

ordinary mwananchi to contribute in making the Constitution for the first time and praying that God’s spirit guides the  Review

Commission to come up with a document that will lead a God fearing nation of Kenyans,  Blessed be God for this noble task.

Thank you.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much.  I can assure you that,  that document we are  going to work on it in

Nairobi.   We have more than 10 people  whose work is  to  look  at  those  document,  take  the  recommendations,  put  them  in

themes and then store them in our computers and then take those Constitutional issues.  So, I can assure you that that document

will get the necessary work on it.  Can we have John B. Bore?

Speaker:  Commissioner, there is a person who sent me with the memorandum, he could not make it today.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Okay,  can I have it.   He is called John B. Bore?  Thank you very much, we are  going to

work on it.  Also anybody who does not want to talk but to present a memorandum, they can also do that.  Paul Gathogo?

Paul Gathogo:  My name is Paul Gathogo, I am here on behalf of Igithaki Catholic Church and here are  the points which we

want to present to this Commission.

First of all, the type of Government  supported  is  unitary  type  of  Government  headed  by  President,  Cabinet  and  Parliament

whose  life  should  not  exceed  five  years.   The  President  should  always  be  exercising  power  as  given  to  him  by  Parliament

without using presidential decrees whatsoever.  The President must be a degree holder aged between 40 to 70 years.

About local government, the Christians of Igithaki recommended that councilors must literate and not below KCPE,  they must

be fluent in English and Kiswahili and they cited a place in the current Constitution where local authorities are  dissolved when

they mismanage the local authorities.   They said that instead of dissolving the local authorities and  appoint  a  Commission,  the

Constitution should be made to give room for a by-election for a certain local authority when it mismanages such local authority

just as it happens when an MP is moved, dies or resigns.

About the Children’s rights, they said that a clause should be put in  place  not  in  disregard  of  the  entrenched  United  Nations

Convention on the Children Rights, but to put a clause where it  says  that  a  child  should  not  be  beaten.   We  say  that  that  is
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written in the bible that ‘spare the rod, spoil the child’, we say that a good caning for a naughty child is not bad.

On land use and landlessness,  we say that people  who own land in this country are  at  the fraction or  bracket  of 45 years  and

above and not all who own that land.  You can get somebody with…

 Com. Bishop Bernard Njoroge:  interjection:  Can you recommend what you want, we know people have a lot of land, we

are Kenyans, what we need are recommendations.  What do we do with them?

Paul Gathogo:  We say that people owning land must utilize it to the maximum under supervision by the relevant ministries or

ministry and this be  done thoroughly.  If one is not able to utilize  the  land,  he  or  she  can  rent  or  lease  the  land  to  any  other

person at  a fee.   If that is not possible,  if the two options are  not possible,  he can give it to somebody on agreeable terms or

land lease basis  provided the one given shall be  able to utilize the land to the maximum.  If the three options  are  not  possible

then the land owner should sell on willing seller willing buyer basis and the buyer should understand that one is buying the land to

utilize to the maximum.  No more land for prestige or exploitation.

About  food  policy,  we  suggested  that  the  new  Constitution  should  guarantee  farmers  from  undue  competition  from  outside

produce like it happens that we have got a lot of sugar coming from outside,  very cheap milk powder,  maize, eggs and so on.

We suggested that whether the Government is entering into treaties  like COMESA,  East  African Community or  any other it is

to not to come to threaten Kenyan farmers.   Measures  should be taken to make sure that people  do not migrate from rural to

urban areas and this can only be done by making proper use of land.

On tourism, we suggested that tourist attractions should be protected.  Most  of the areas  that attract  tourists are  also very vital

for our survival as  a nation.  Places  like mountains, even before,  were  being  protected  by  our  ancestors  through  taboos  and

superstitions so the only method which should be used now is to gazette such places like National Parks  especially mountains.

As we all know that big rivers which produce electricity in this country come from the mountains and some of these mountains

have already been encroached to the extent of threatening these rivers. That is why we are having the problem of electricity.

 Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   interjection:   You  know,  let  me  explain  this.   We  know  we  are  Kenyans,  we  know

people are taking forests,  destroying rivers,  don’t we know that?  What we want is what do you recommend to be put in the

Constitution to stop that.   Do not tell us  what  we  know.   Si  ni  kweli?   Usituambia  kile  tunajua.   Sisi  tunaishi  hapa,  tuambie

tutafanya nini ile isije ikafanyika tena.  Tutaandika nini kwa Katiba?

Paul Gathogo:  All the mountains should be made National Parks.

 Com. Bishop Bernard Njoroge:  Yes, okay.  Last point. 
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Paul Gathogo:  We suggested that a quorum of Parliament should not be 30 MPS.   It  should be one third of the Members of

Parliament.  I  had another memorandum which I am not going to  read  but  will  present,  which  was  for  the  whole  parish,  but

since most of the churches are presenting theirs, I will just hand it over.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Thank you very much for those very good ideas.   I  can  assure  you  that  we  will  take  the

necessary actions.  Joseph Kinyua.  Please give us points so that we can hear others, do not give us a story.   Give us the points

that you want to be put in the Constitution.

Joseph Kinyua:  My name is Joseph Maina Kinyua and I am representing the views of St. Theresa Catholic Church.   Most  of

the items which we had written down have been mentioned by the previous speakers who have been here.  However,  I will just

mention a few starting with introduction.

It was recommended by the St. Theresa people that the Constitution should have an introduction which should include inter alia’

.  The Constitution is made by the people  of Kenya,  the  people  of  Kenya  are  sovereign,  the  law  of  authority  including  even

Constitution should not be above people;  This is part of the introduction.  

Then I would thereafter  go to the Legislature.  Parliament  should  be  set  by  appointee  of  Ministers  and  Assistant  Minister  to

make the ministries more professional and accountable. On age of the President, it was proposed that…

Com. Bishop Bernard Njoroge:  interjection:  Just one minute.  We are taping these proceedings and when a mobile phone

is on what it does, it interferes with the tapings so that when we go to read the tapings inatoka kama haisikiki vizuri.  Kwa hivyo

ningewaomba wale wana mobile phone wafanye nini?  Wafunge.  Hata mimi nimefunga yangu ili maneno yenu yaewze kusikia

huko tukienda kuyapeleka Nairobi tafadhalini.

Joseph Kinyua:  On the age of the person who may be a President, it was proposed that the minimum should be 50 years  and

the upper limit be 70 years.  The constituents must be empowered by the Constitution to recall or  remove their MP in the event

that  they  are  not  satisfied  with  his  performance.   This  should  be  done  through  collection  of  1000  signatures  across  the

constituency registering peoples  dissatisfaction.  The new  Constitution  should  require  that  MPS  should  spend  at  least  half  of

their time consulting the constituents and parties so as to promote the democratic idea of representation.

Our Constitution should permit by law, the formation of coalition  government  as  opposed  to  the  present  system.   To  further

strengthen the principle of checks and balances we propose that we should adopt  the system of two chamber Parliament.   This

will avoid a single chamber system of law making.  The Parliamentarians will sit in the lower house while the upper  house will be

composed of district representatives, special interest groups’ representatives and civil society representatives.
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It was also proposed that the President should have the power to veto legislation passed  by Parliament when such a decision is

not in the interest of the Kenyans as a society.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Okay.  Final point.

Joseph  Kinyua:   Environment  and  natural  resources.   The  new  Constitution  must  address  very  fundamental  environmental

protection practices  such as  prohibit  any further clearing of the remaining natural  forests,  strict  protection  of  water  catchment

areas,  proper  management  of  range  lands,  proper  environmental  study  on  environmental  effects  should  be  done  before

implementation of any development project.   The following natural resources  should be protected  by the Constitution, forests,

water resources and catchment areas, minerals, wildlife, air and land. 

Form of  Government;   The  best  form  of  Government  for  the  Kenyan  people  was  proposed  to  be  unitary  Government,  the

reasons were that it would unite all the people of Kenya.

Com. Bishop Bernard Njoroge: interjection:   Do not give us reasons, we will read.  Do you have any other point?

Joseph Kinyua:  I had to rush because you told me.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Okay, because we have the memorandum we will be  able to read it so you do not need to

read it, we will be able to work on it.  So unitary Government is your last point?

Joseph Kinyua:  The proposal was what was fundamental, unitary government.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much.  Can you give your memorandum to the clerk.   Can we have Esther

Gichuki?  Thank you very much, I am very happy to have a lady talking.

Esther Gichuki:  Thank you.  I am Esther Gichuki and I have come here to talk about one point that I have thought  should be

added in our Constitution.

I think nobody thinks very much about the poor widows and the case  of succession and I am speaking on land, succession on

land.  The widows should be let to take  over their late husbands land without interruption by the land registrars either from the

district level or national level that is Nairobi.  The settlement schemes should be as they are indicated in the map provided by the

surveyors and should not be altered because most of them are  trying to alter the maps which were surveyed during the time of

demarcations.   The ones which are  used  by  everybody  and  one  can  understand  simply.   There  are  many  maps  which  were
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drawn during the time of demarcation and they are  the ones which are  provided now and they are  the  ones  which  should  be

used, that everybody can understand on looking at that map.

The  land  registrars  should  not  be  given  powers  to  change  land  owners  after  the  death  of  their  spouses  if  they  are  not  the

deceased or  the late husband’s children or  wife.  Even if they are  alone,  these people  should not pay those loans and acquire

the land instead of the deceased’s children.  The matters of land succession should be done by the district  officers of the land in

that concerned area and not the registrars from Nairobi, for the district land registrars know their areas  in the district  more than

any other land registrar from any other parts.  The Nairobi land registrars at  the national level should take  what the district  land

registrars find to be true evidence and should not interfere with the district land registrars.

This is the reason why in our offices, the land offices, they are full of poor widows, poor women, poor people,  men and women

because their land is being acquired by other people.   The corrupt  land registrars should be taken out of the offices for good.

They should not be taken anywhere else because they will just go to corrupt the land offices wherever they will go.

My point was very short  because  I have not seen or  I have not heard anywhere where the poor  widows are  thought of;  The

succession of their land or their property.  Thank you.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Mama you have talked of the most important aspect  of this Constitution.  Thank you very

much.  Can we have Charles Mutero?  Charles you highlight only the points.

Charles Mutero:  My name is Charles Mutero, I am an evangelist with Anglican Church, I am here to present  a memorandum

to the Constitution of Kenya Review Commission from ACK Gatuamba Church.

First point presenting.  

a. We feel the current two term period of five years each is best for this country.  

b. All public servants appointed by the President must be subject to approval of Parliament.  

c  The President should not be above the law, he should be answerable for all his actions to the people through Parliament. 

d. We feel the unitary system of Government is best for this Country.  

e.   We  prefer  the  present  post  of  provincial  administration  from  Assistant  Chief  to  the  President.   We  would  propose  the

creation of the office of Prime Minister….
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Com. Bishop Bernard Njoroge:  Are you saying you prefer the present provincial administration?

Charles Mutero:  I am saying that we prefer the present one.  f.  The cabinet should be answerable to the Parliament.

2 2.  Parliamentary.

3 The Parliament should have its own work programme from the whole term, that is to say the Members of Parliament must

decide when to go on leave,  adjourn Parliament etc.  without the current position where the President  decides  there  work

schedule.

4 A special day of election.

3. The Judiciary.  It should remain as it is if it is implemented.

4. Local Government.

  a)  The Mayor and his Deputy and Chairman and his Vice Chairman should be directly elected by the public.

b)  All the councillors should be answerable to the electorate  and should be dismissed any time when  they  fail  to  deliver  or  are

guilty of corruption.

c)  All revenue collected by the particular local authority must remain in that local authority.

5. Agriculture;  Importation of agricultural produce which threatens our local production should be banned unless there is a crop

failure.

6. Elections;  An independent and representative Electoral Commission should be put in place.   b)  Every Kenyan should be able

to vote wherever he may be.  c) The voting must be by secret ballot.

7.   Human rights;  Human rights education shall be a right of every Kenyan. 

b)There should be established by the Constitution of an independent human rights Commission.  

c)The right of minorities to be protected by the Constitution.

8.  Management of Public Finance.  The Controller and Auditor General to have power  to prosecute  all those who misappropriate

public finance. b) All corrupted officers must be  made to pay up the money.  c)  On prosecution,  the Attorney General should not

interfere with the proceeding of the Controller  and Auditor General through nolle prose  cue.   Any person convicted of corruption

related offence should be banned from holding public office.  Past corruption related offences should be prosecuted.
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I have just another point and it is the last.

9.   National Resources.   The locals should be given  the  chance  to  protect  and  conserve  the  resources  and  should  be  direct

beneficiaries of the benefit accrued from the resources.  b) Irregular allocated public land should be traced and recovered.

That is all.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  It is a very good memorandum.  Thank you very much.  Can we have William Wagura?

William Wagura:  My name is William Gateru Wangura, I came to represent DP locational committee.

Honorable Commissioner, my committee was only able to highlight a few points.   First  is the appointment of the national office

like Army Commanders, Air Force and Auditor General, Ambassadors, all Judges and all Permanent Secretaries and Parastatal

Heads.  All should be vetted by Parliament.  Nominated MPS should be retained but should not be tribal biased or  people  who

are used by those who are in power.  They should represent the special citizens interests.

The Constitution should permit  a  coalition  Government.   The  President  should  not  have  power  to  dissolve  Parliament.   The

tenure of the President  should be two terms of five years  and he should not interfere  with  Parliamentary  business.   Provincial

administration be abolished and replaced  with  local  elected  authority  by  the  public.   Parliamentary  constituencies  and  wards

should be demarcated in accordance  with  the  population  in  all  areas.   The  population  should  decide  a  constituency  and  not

geographical area.

Civic, Parliamentary and Presidential  elections  should  be  held  separately.   The  President  should  be  elected  on  one  day  and

Parliament and civic wards  should be done in another  day.   Voters  should  be  counted  in  polling  stations.   Date  of  elections

should be specified in the Constitution.  The President should win by over 50% of the direct  votes.   The Electoral Commission

should be people of integrity vetted by Parliament, enjoy security of tenure and retire at the age of 70 years.

The death sentence should be abolished and replaced with the life sentence.  Thank you.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Thank you very much for those great  ideas.   Tupate Joseph Maina.  Where  is  Mugo?   Is

there anyone who can translate?  Can we look for him?  Okay you come, tell him to come and stay here we do not want him to

go.  He has come?  Okay.  Mugo tunataka ukae karibu lakini tumepata volunteer.

Joseph  Maina:   (translation).   My name  is  Joseph  na  ile  atanena,  ananena  kutokana  na  roho  wa  Mungu.   Ya  kwanza,
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wanajeshi  wote  wapatiwe  mshahara  mkubwa  ndio  ufisadi  ukwishe.   Ya  pili,  wale  tumechagua  wote  wakiwa  wemeshindwa

kutimiza kazi ile walichaguliwa, warudishwe au  wafutwe  watu  ishirini  na  tano  wakisha  weka  sahihi.   Ya  tatu,  roho  amesama

President  yule  yuko  sasa  aondelewe  kabisa  ndio  roho  imesema.   Mwingine  anaitwa  Kijana  Wamalwa  achukue  ushukani.

Mambo yake yamemalizika.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Kaa hapo nina swali.   I  want to ask  you and I have no argument.  You said God has told

you who will lead?  So there is no use for elections?  Okay.   Peter  Mwai.   And Mzee,  do not go home,  I want to talk to you

when we finish.

Peter  Mwai:   My name is Peter  Mwai.   Honorable Commissioner Bishop, my prayer  is that the findings of this  Commission

will not be put under lock nor will it be buried by somebody.

Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   Before  you  go  on  that  is  a  good  comment.   Wacha  niwambie,  mambo  ambayo

mnayozungumza  hapa,  ikiandikwa  report  na  draft  bill,  yataletwa  tena  kwa  constitutency  hii  ili  muone  yale  muliyosema  ndio

yameandikwa katika report.  Pia tutakua na kitu kinaitwa National Constitutional Conference ambacho kitakua na watu karibu

mia saba.  MaMPS wote watakuwako watu watatu kutoka districts, kila district,  watu wa makanisa,  mtu moja kutoka political

parties na watakutana Nairobi  wapitishe hiyo report  ya Katiba.   Kwa hivyo sioni mahali kitu kitapotelea.   Sawa  sawa?   Kitu

kinapotea  kikifanywa  kwa  giza.   Pia  nimalizia  kwa  kusema  Commission  hi  haikuchaguliwa  na  Act  ya  inquiry.   President

anapewa authority na Katiba anaweza kuchagua Commission ijaribu kuinvestigate something na kama hana haja nayo 

Ataiondoa.  Lakini hii imefanywa na Act ya Parliament.  Haiwezi kuondolewa bila kurudishwa wapi?  Lakini pia nikukumbushe

hii kubadilisha Katiba ililetwa n wananchi.   They agitated  for  it.   Hakuna  politician  anao  uwezo  kuliko  raia  ambaye  anaweza

kujaribu kucheza na Katiba hii.  Sawa sawa?  

Peter  Mwai:   First Commissioner I would like to say my point one is,  the President  should not be  above  the  law.   So  if  he

commits an offence he should be indicted.

Secondly,  the  President  should  be  elected  by  over  51%  of  all  the  voters  who  have  cast  their  votes.   Also  the  incumbent

President  should not be  allowed to use the Government machinery or  resources  to campaign for himself or  for  anybody  else.

The electoral  Commission members should be members of integrity who should be  proposed  by  the  church,  the  civil  society

and the law society and vetted by parliament.

One.  The Parliament should be supreme.   On election dates,  it should be a specific date  and also the swearing in date  should

be a specific date.

Public Service Commission members should be vetted by Parliament  and  any  public  servant  or  minister  if  found  or  taken  to
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court, should first of all resign immediately.  On the issue of borrowing money from donors  or  domestic borrowing,  should be

first debated  by Parliament and passed.   On tenders,  any  tender  worth  over  one  hundred  million  should  first  be  debated  by

Parliament and passed to avoid corruption.  Corruption should also be made  to have a capital punishment.

MP’s and Councillors;  Councillors allowances should be paid from  the  consolidated  funds  as  very  few  local  authorities  can

afford to pay the councillors.   National Parks  and any tourist  attractions which are  under the jurisdiction of any council should

submit about  10% of the earnings to these councils.   Ministries should be  created  by  Parliament  and  their  functions  given  by

Parliament.  Thank you.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much those are good points.  Tupate Joseph Wachira.

Joseph Wachira:  Majina  ni Joseph Wachira na ile nita present  hapa,  yale ningependa kusemani mambo ya Judiciary.  Kwa

upande wa Judiciary mimi nakuwa na shida sana.  Tuseme sasa kama ni upande wa  wanasheria.   Uko na case  hatakama ni ya

shamba, ni ya nini. Unawekwa zaidi ya miaka tano.  Unasikia mtu ako na miaka sita akiwa anaenda tu kuwakilisha case yake na

tunakuja tunaambiwa mambo ya economy.  Na huyu Judge, wakati unaenda kupeleka case yako, unaenda miaka tisa na ile fine

ulikuwa unawakewa ati ni fine yake huko, zaidi umetumia kama elfu kumi.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Ungetaka case iwe ikisikizwa kwa mwaka moja au nusu mwaka?  Hiyo itatusaidia.

Joseph Wachira:  Case  nataka isikiziwe kutoka miezi saba  hadi mwaka moja.   Kukuja upande wa administration,   upande

wa  administration  mimi  nakasirika  sana,  pengine  unaona  chief.   Tuseme  ukipanda  miti  kwako.    Wakati  unapanda  miti

hutamuona  hakukwambia  panda  miti.  Lakini  ukienda  kukata,  unamuona.   Ikiwa  unakata  mti  wako  na  ni  wewe  ulipanda,

utamuona, Ukipanda humuoni.  Leo  mimi nakasirika  sana.   Tuseme  upande  wa  Chief,  inatakiwa  achaguliwe  na  watu  na  sio

serikali  ndio  mawazo  yake  isiwe  ni  kidogo,  iwe  tunaheshimiana  sana.   Akienda  sana  iwe  miaka  yake  ya  chief  sio  kama  ya

councilor  miaka  tano,  awe  kama  mayor.   Miaka  mitatu  akijihisha  miatatu  tunachagua  mwengine.  Tunaenda  sana  tunakosa

heshima na chief.  Huyu ni mtu jirani na tumekua kukosana hata juu ya kitu kidogo tu.  Mimi naona mambo yangu ni chief awe

anachaguliwa na watu na asiende zaidi ya miaka tatu.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Asante sana.   Hayo ni mambo muhimu ya court  na ya Ma-chief,  ni mambo muhimu kweli.

Reverend David Muthuyi.

Rev. David Muthuyi:  Honorable Commissioner.  My name is David Muthuyi, I represent PCEA in Naro Moru Parish where

we are.  I will just highlight some of the things because I will give you the memorandum.  Kenya needs an Executive ceremonial

President free from day to day running of the government and above party politics.   The President  should be head of state  and

symbol of unity in the country.
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Qualifications;  As a Head of State the President  should be a person of sound education minimum of diploma from recognized

institutions taken after credit pass in high school, proven leadership experience, high morality, integrity, mature person in the age

bracket between 35 and 75 who is patriotic and has the necessary national and international exposure.  

Elections;   The  President  should  be  elected  by  the  people  directly  to  ensure  that  the  office  is  answerable  to  the  people  of

Kenya.   Presidential  elections should be held seperately from the General Election two years  after the General  Election.   The

President will have a Vice President elected as a running mate.  The term of the President should be limited to two terms of five

years.

Impeachment;   Provision  should  be  made  for  impeachment  of  the  President  when  he  engages  in  acts  which  are  arbitrary,

criminal and dishonorable while in office.

Impartiality;  The President should serve all Kenyans with distinction and without discrimination.  He should not be  a patron in

any institution, community or group.

Currency:  Currency  portraits  and  monuments;   In  order  to  honor  and  remember  the  Presidents  after  their  deaths,  the  new

Constitution should provide that the portraits of the Presidents will appear only on national currency only after they are dead.

About head of the service.  Head of the civil service, secretary to cabinet.   This position should be occupied by a distinguished

professional in the civil service appointed by the Prime Minister and approved by the Parliament.   He must be  a person of high

integrity.

  Other public servants, University Vice Chancellors.  Those should be appointed by the university councils on competitive basis

considering  the  academic  achievement  and  leadership  qualities.   Those  positions  should  be  advertised  so  that  suitable

candidates may apply.   The President  should not be  the Chancellor of public universities.  Chancellors should  be  Kenyans  of

academic distinction for each university.

Parastatals;   Those  should  be  appointed  by  Board  of  Directors  on  competitive  basis.   Jobs  should  be  advertised  to  enable

qualified Kenyans to apply.    Chairman and members of parastatal  board.   Those should be appointed by the ministers under

whom they fall and must be acknowledgeable men and women of integrity.  

Electoral system;  The person occupying the post of the Vice President.  The person occupying the post  of Vice President  must

be very carefully chosen as he or she is likely to fill the vacancy that may be created should the President suddenly cease to hold

office for one reason or  another before the prescribed term expires pending Presidential  elections as  may be stipulated by the
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Constitution.

Criteria for creating constituencies;  Representative members represent people and not just geographical areas.   The creation of

constituencies should therefore be based  on population density.   This will correct  the current anomaly where for  instance  two

constituencies, one with say 10,000 people and the other 250  people  are  represented by one person.   The Constitution of the

Electoral  Commission  of  Kenya  should  be  constituted  by  Kenyan  citizens  of  good  standing,  People  of  high  integrity  and

character and high moral standards should be the ones to take these posts.

Leaders are supposed to set visions or  to organize and motivate people.   They must therefore be persons  who are  capable  or

reliable,  trustworthy,  honest  and  men  and  women  who  fear  God.   The  people  occupying  the  position  of  leadership  today

without qualifications should be people who are God fearing personalities.

Finally, on worship.   Freedom of worship;  The new Constitution should allow freedom of worship apart  from the worship of

the devil.  That, I will present the memorandum, there are many other things which you are going to read.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much Reverend,  thank you.  Let me say I am very happy,  I have gone to

many  places  in  Central  Province  na  sijaona  mahali  watu  wametoa  memorandum  nyingi  kama  hizi.   Kwa  hivyo  mimi  nataka

kuwashukuru.  Charles Wachira.

Charles Wachira:  My name is Charles Wachira from  Gichui Catholic Church.   I  am presenting this memorandum on behalf

of the Christians in that Church.

In the first place, they are recommending about the citizenship or the people in Kenya.  One;  to be an indigenous in the country.

  Two;  by registration  and three by nationalisation.

The next one,  One should be free to move within Kenya if one is not a criminal.  One should own legal property  anywhere in

Kenya. 

 On environmental resources, they recommended that they should be protected.  One;  acquisition of forests;   Local community

agreeing first and be subject to the approval.   The afforestation should be intensified, water  catchment areas  should be defined

and protected.   Wetland should be defined, developed and  protected.   Wildlife  should  be  managed  and  made  man  friendly.

Man should be well compensated  immediately.   Rivers  should  be  protected  from  pollution  and  measures  to  conserve  water

should be taken.  Equitable distribution of environment resource. 

 On  land  ownership,  one  should  legally  own  land  anywhere  in  Kenya.   In  the  event  of  mineral  or  petroleum  exploitation,
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registered owner should be given 40% shares  of the mining interest  and well compensated.   Land owners;  above 1000  acres

should be taxed depending on agricultural potentiality of i.e. 500 acres for high yield and 1000 acres for semi arid areas.

Kenya should have a maximum of three political parties.   Political parties  should  be  funded  by  the  Government  according  to

elected member of parliamentary representation..   All Presidental  candidates  should  be  provided  with  maximum security  and

transport  by the state.   A  Presidential  candidate  should  be  free  to  campaign  throughout  the  country  and  there  should  be  no

zoning.

The  incumbent  President  should  hand  over  office  within  14  days.   A  President  should  be  in  office  for  two  five  year  terms.

Another point is,  a Presidential  candidate  should have experience of 15 years  as  an elected  member  of  Parliament  and  be  at

least 45 years of age and above.  

Another point is on the councillors.  Councillors should be holding O’level passes  and above.   And because  this seems to be  a

long memorandum from those people, I wish the Honorable Commission to allow me to present  it having made only those few

points.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Thank you very much.  We will go through it.   In fact when we go to Nairobi  I think one

thing they will find is that we have gone with so many memorandums which is good.  Can we have Philip Gikungu.

Philip Gikungu:  I am Philip Gikungu.  I wish to present this memorandum to the Constitution Review Commission of Kenya.  

Elections:  I think that religious organizations like the NCCK and the Council of Imans should be given the mandate to come up

with an Electoral Commission.  The present arrangement of an Executive President  and a Vice President  is suitable for Kenya.

I am against the creation of the office of the Prime Minister.  

The President  should not appoint  the Vice President.   It  is the voters  who should elect  him directly.   The  Constitution  should

stipulate the number of ministries, preferable 15 and each ministry should be headed by one Cabinet  Minister and one Assistant

Minister.

Parliament  should  have  its  own  long  term  timetable.   In  case  of  a  President’s  death,  the  Vice  President  should  assume  the

Presidency automatically for the remaining period of his predecessor’s term.

Agriculture;  Farm inputs should not be  taxed.   Importation of commodities which are  locally produced should be highly taxed

or be banned altogether.  Farmers should be assisted and adviced on how to market their produce abroad.
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Corruption;  The Auditor General should be given the power to prosecute  corruption cases  without going through the Attorney

General.  Corruption cases should attract very harsh penalties like life sentences or  maybe 50 years  in jail without the option of

a fine to discourage the vice.  Besides going to jail, those found guilty of corruption should be made to pay back  what they may

have obtained with interest.

Judiciary;  The Attorney General’s Office should employ advocates who will be  representing the poor  in court  at  an affordable

rate or even without fee.  Thank you.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much.  Very good points.  Can we have Paul Kigutha?

Paul Kigutha:  Mimi naitwa Paul  Kigutha.   Nataka  kutoa  maoni  yangu.   Ningeuliza  kama  Wakenya  wawe  free  kujua  yale

mambo yanaendelea na kama ni mambo ya radio, iwe serekali si kusikia wakati radio inaelimisha wakenya hiyo serikali inafunga

hiyo radio. 

 Na kama ni madawa ya kulevia, ile serikali tuko nayo ndio inataka vijana wetu wakunywe hayo madawa kwasababu tunasikia

madawa yanapandwa hapa mlima Kenya na hiyo area iko na chief, iko na watu wa serikali.  Naona kama serikali ndiyo inataka

hicho kitu kiendele ili vijana wetu wawe vichwa vyao vinaharibika.

Kama ni mishahara ya watumishi wa serikali, serikali isiongojee watu waende strike ili wapatiwe mshahara.   Kama ni mshahara

kuongezwa,  inaongezwa  mara  moja  kwa  watumishi  wote  wa  serekali  lakini  si  kuongeza  ministry  moja.   Na  Rais  akikosa

anashtakiwa mara moja kwa kotini.

Na  mambo  ya  mashamba.   Wakenya,  kila  mtu  asiwe  na  zaidi  ya  acre  mia  moja.   Ma-squatters  wapatiwe  mashamba  kwa

sababu ile serekali tuko nayo inapenda wanyama kuliko watu. 

 Na hii kama tunasikia kila wakati Rais anachagua Commission.  Kila wakati  anachagua Commission, hiyo Commission zingine

tunaona ni kuharibu pesa ya wakenya kwa sababu hakuna kitu tunasikia kama zinaleta.

Kama  ni  upande  ya  misitu,  serikali  ilifukuza  watu  kwa  misitu,  wale  walikuwa  wanapanda  miti.   Kwa  hivyo  misitu  yetu

imeharibika kwa sababu ya serekali kufukuza watu huko kwa misito.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Kwa hivyo ungetaka nini?

Paul Kigutha:  Tungetaka watu wapewe mashamba kwa misitu.
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Com. Bishop Bernard Njoroge:  Asante sana.  Tumpate Mary Wamwitha.  Karibu Mary.  Hutaki kuzungumuza?  Thank you

very much Mary, asante sana.  Chukua hiyo memorandum.  Asante.  Wilson Njogu?

Wilson Njogu:  Kwa jina ni Wilson Njogu Wanjohi.   Mimi natoka pahali ya Kieni ya chini,   kulete  hii  memorandum  yangu

hapa na kwamaana mengi yameshasemwa hapa, nitagusia tuu kitu kidogo.

Mimi nataka  kusema,  kama  mukenya  anayetumikia  Katiba  ya  Kenya,   iliyo  na  vifungu  kumi  na  moja,  niko  tayari  kugusia

visehemu kadhaa zilizoko ratika latiba ya hizo zilizoko.  Hata ndiko ningetaka kusema usahifu katika Katiba yetu.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Sema, sema,  sitaki useme vile unataka kusema, nataka useme hiyo.  Si ni kweli?  Ya  nini

utuambie vile unataka kusema na husemi?

Wilson Njogu:  Kwa kwanza, hii Katiba yetu iliyoko haijulikani na wakenya na wengi wao hawajui kilicho…

Com. Bishop Bernard Njoroge:  interjection:  Kwa hivyo unasema ile Katiba inatengenezwa ni lazima ijulikane na wakenya.

Wilson Njogu:  Hata hawajui kilichoko na ilitoka wapi.   Kwa hivyo ningetaka kusema ya kwanza,  kwenye hiyo Katiba lugha

iliyoko ningetaka kusema si lugha nzuri.  Kwa hivyo nitaanza na kusema kwamba lugha  yenyewe  iliyoandikwa  Katiba  yetu  si

yetu na ni ngumu kutafsiiwa na wengi.  Hapo ningetaka Katiba yetu iandikwa kwa lugha inastahili tuelewe.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  interjction:  Sawa, hiyo ndio nzuri, hiyo nyingine usisome, soma ile unataka ifanyike.

Wilson Njogu:  Okay.   Lile  lingine  ningetaka  kusema  hii  Katiba  yetu  ieleze  sisi  watu  wa  Kenya  ni  watu  gani  kwa   kinaga

ubaga.   Ile  ingine  ningetaka  tu  kusema  kitu  kidogo  ni  katika  serikali  tekelezi  ama  Executive.   Ningetaka  kusema  watu

watakaochaguliwa wawe ni watu wa area hiyo. Kama ni wa PC ama ni machief, wawe ni watu wa area hiyo.  Kwa mfano wale

watu wa juu zaidi kama PC ndio wanaelewa shida mingi sana kwenye area hii. 

 Ile ingine ningetaka kuzungumuzia kidogo ni katika bunge.  Ya kwanza ni kusema bunge anastahili kuwa ni mtu wa area  hiyo na

awe amekaa hapo zaidi ya miaka kumi.  Tena ningetaka kusema bunge iwe huru kwa vyovyote vile maana ndio utiwa mgongo

ya nchi hii yetu.  Katika bunge kusiwe na vijadala vidogo isiyo stahili wabunge wa idadi kidogo na ingine inastahili idadi kubwa,

kama tunavyosikia kwa wakati huu.  Ile nyingine ningetaka kusema kila mjadala ukiendelea katika bunge ama sheria ikipitishwa,

ipitishwe  na  wabunge  zaidi  ya  sabini  na  tano  kwa  mia  hadi  tisaini  kwa  mia.   Tena  ningetaka  kusema  bunge  iwe  ikichagua

Speaker wa bunge, makatibu wa wizara, karani wa bunge na hata waweze kusema kipindi cha bunge kwa mwaka.   Ningetaka

kusema hata yale majina ya mawaziri, bunge inastahili kutoa majina ya wale watu.
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Kamati kama hizi zinazochaguliwa na Rais ziwe zote zinatoka  bunge  na  kuchaguliwa  na  wabunge  wenyewe.   Na  ya  mwisho

ningetaka kusema ya ujumla ama general.   Mtu akiwa  ame  fanya  kazi  hadi  ku  jiuzulu  ama  retire,  awe  hana  nguvu  zingine  za

kurudishwa  kazini  na  mtu  au  watu  fulani.   Maanake  hakuna  wakati,  ningetaka  kupatiana  hii  memorandum  yangu  kwa

Commission ya leo.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Asante sana, tutaisoma.  Nimeona ina maneno mengi.  Asante.  Tupate Christine Wanjiru.

Christine Wanjiru:  Majina yangu ni Christine Wanjiru Wambogo.  Na memorandum yangu ni ya kina mama wa Keini.

Ningeomba Commissioner sababu yangu ni mrefu, 

Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   interjection:   Hatuwezi  kukubali  kwa  sababu  baadaye  memorandum  hizi  zitakwenda

kufanyiwa  kazi.  Kwa  hivyo  hauna  haja  kuzungumza  yote  kwa  sababu  sio  watu  hawa  unaambia,  si  ni  sisi  tunakwenda

kutengeneza?  Si ni kweli?  Sisi ndio tunahitaji kujua munasema nini.   Kwahiyo  you  say  point  kwa  sababu  tuna  watu  wengi.

Tafadhali.

Christine Wanjiru:  Nilikua nafikiria wazee wameongea sana kwa hivyo hii ya akina mama….

Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   Mama  ni  lazima  ufuate  sheria  na  sheria  inasema  hivyo  ninavyo  sema.   Sasa  tunapoteza

wakati.  Tafadahli zungumuza point.

Christine  Wanjiru:   Haya.   Introduction.   As  the  people  driven  Constitution  has  taken  off  heko  to  the  appointed  women

Commissioners having seven of you out of 27 Commissioners.  It  is a history to be  remembered by Kenyan women.  This is a

commendable milestone achievement in development of our nation  and  the  struggle  for  women  to  address  their  basic  critical

issues continously.  

In  the  memorandum,  we  would  wish  to  have  a  Constitution  that  everyone  has  a  right  to  equal  protection,  free  from

discrimination,  freedom  of  expression  and  association.   The  directive  principles  of  equitable  representation  of  both  genders.

Equality before the law for all citizens regardless of gender or status.

Basic life and basic needs;   The Constitution should guarantee basic life and basic needs.   The  Constitution  should  guarantee

basic life which include health care,  free health care,  water,  food,  education,  free education up to Secondary School and cost

sharing in high education and public universities.  Shelter, security and employment for all Kenyan citizens.

  Gender parities in decision making should be basic right to equitable representation in decision making at  all levels.  The right
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to  own  and  hold  property  for  all  Kenyans  irrespective  of  gender  or  marital  status  should  upheld  by  the  Constitution.   The

Kenyan women should suffer  no  form  of  discrimination,  oppression  that  reduces  her  dignity  and  esteem  as  a  Kenyan.   The

Affiliation Act that was repeated in 1967 should be entrenched in the new Constitution.

Affirmative Action Policy;  Current  Constitution is silent on the rights of women and persons  with disabilities.  One out  of  ten

Kenyans have some form of disability therefore it is critical that their needs such as  those related to visual impairment, hearing

and speech difficulties, physical impairment should be addressed.   Right of equality of all citizens irrespective of gender should

be  entrenched  in  the  Constitution.   The  Constitution  should  make  provision  for  Affirmative  Action  Policy.   It  is  a  legal

requirement for those pushed by the society.

Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   interjection:   Mama,  mama,  tafadhali,  hatutaki  kusikia  hayo  yote.   Ikiwa  unataka

Affirmative Action, nilikuonesha njia rahisi.   Affirmative Action  ni,  kama  bunge,  tunataka  one  third,  kama  kazini  tunataka  hii.

Sasa ukituambia yale yote, tunajua wakina mama wameumizwa, tuambie unataka tuwafanye nini kwa Katiba.

Christine Wanjiru:  Tunataka wawekwe kwa wingi kwa vikundi vyote vile vinatengenezwa.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Kama Parliament munge penda wangapi?

Christine Wanjiru:  Kwa sasa tumepewe 1/3, ikiwezekana 50/50.  

Land and property rights;  Women and children have in the past  suffered most as  victims of calamities, disasters,  land conflict,

clashes and other land related insecurity.  It is on this basis that we recommended the following:

Female offsprings regardless  of marital status should be entitled to inherit family property  including land without discrimination.

The land registry should be decentralized  countrywide  and  transactions  be  carried  out  at  the  district  level.   There  should  be

equal access to land ownership and control of all the resources among men and women.  Kenyans living in communal and group

owned land such as pastrolists, hunters and gatherers  should be Constitutionally guaranteed protection,  security and ownership

of the land that they occupy.  

The Constitution should be supreme to the customary law and issues concerning land and property inheritance.

Defence  and  National  Security;   Parliament  should  be  given  responsibilities  of  national  security  and  entrenched  in  the  new

Constitution.  The Constitution should permit the use of  extra  ordinary  powers  in  emergency  situations  such  as  war,  national

disaster,  insurrection  and  breakdown  of  public  order.   One  third  of  the  Parliamentarians  should  have  a  role  in  effecting

emergency powers.   Kenyans who became victims of emergency wars should be properly compensated by the state  within  a
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period of two years  after the emergency.  A  local  conflict  dissolution  committee  with  at  least  50%  representation  of  women

should be established in security prone areas.

Na ni hayo tuu.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much.  Hata nilifikiria ungesema ikiwa mwanamme ni President  mama awe

Vice President.   Hiyo ndiyo Affirmative Action, sasa  umewacha ile kubwa.   Oh,  imeandikwa hapo.   Sawa,  lete  hapa,  asante

mama.  Can we have Absalom Mwangi?  Absalom nigetaka uzungumze point.

Absolom Mwangi:  Mimi ni mtumishi wa Mungu katika Naro Moru Sub-location, kwa jina ninaitwa Absolom Moses  Mwangi

Migiwi, kwa Chief Elijah  na  Assistant  Chief  Bwana  Paul  Kang’ong’a.   Ninawakaribisha  nyote  watumishi  wa  Katiba  ambao

mumefika  katika  sub-location  yangu  siku  ya  leo,  nawashukuru  wakubwa  wote  wa  serekali  walioko  katika  kikao  hiki,

nawashukuru  wanainchi  wa  Naro  Moru  na  ninaweza  kupenda  kuwasalimu  asubuhi  ya  leo.   Hamjambo  wananchi  wa  Naro

Moru?  Kama hamjambo pia mimi sijambo.

Nimefika hapa asubuhi ya leo kuwashukuru Commissioner wa Katiba na mimi naona katika division yangu kunakuwa na watu

wengi lakini wale wamefika hapa ni watu wachache.   Mimi ni mtumishi wa Mungu na kama vile mimi ni  mtumishi  wa  Mungu,

Bwana Commissioner lile jambo mimi ningependa kutoa maoni juu yake hasa ni kwa upande wa shule.  Kwa upande wa shule,

watoto wetu wasiwe wakifukuzwa na mwalimu kwenda nyumbani kila wakati.   Kama mwalimu anahitaji mzazi kufika  shuleni,

mwalimu anafaa kupatia mtoto karatasi badala ya kufukuza huyu mtoto huenda akapata ajali wakati wa kuvuka barabara.

Lingine nalo ni jambo la hospitali.  Ningependa serikali yetu katika nchi hii tukufu ya Kenya iwe kwa upande wa matibabu, iwe

kama vile zamani ilivyokua wakati  wa President  hayati Mzee Jomo Kenyatta.   Matibabu  yalikuwa  ya  bure  na  siku  hizi  kama

huna pesa, huwezi kupata matibabu kwa haraka na wananchi wanajua maneno ninayongea ashubhui ya leo,  ninaongea maneno

ya ukweli.

Com. Bishop  Bernard  Njoroge:   Absolom,  sisi  ni  watu  wa  Kenya,  tunajua  tunashida  ya  madawa,  tuambie  ungetaka  free

medical care na hiyo inatosha, uende nyingine.

Absolom  Mwangi:   Ndiyo.   Haya,  kutoka  hapo  ni  hali  ya  sisi  wananchi  wenyewe  kama  vile  tuko  katika  upande  wa

mashambani.  Jambo mbaya likitokea kama ugonjwa, kama mkasa  mwingine  ukitokea,  tujaribu  kusaidiana  haraka  badala  ya

kungojea watumishi wa  serekali waje watusaidie na ambao hawaonekani.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Sasa hiyo utazungumuza kwa baraza, sio ya hapa.

Absolom Mwangi:   Haya.   Lingine  nalo,  ningependa  wakubwa  wakome  kudanganya  watu  kila  wakati  ati  kuna  mashamba
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yatakuwa yakipeanwa.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Hata hiyo ni ya baraza.

Absolom Mwangi:  Lingine nalo ni hali ya unyakuzi wa mashamba.  Katika town kama hii, hatuwezi kuona pahali paku jenga

hall kama hii.  Sasa  sisi tumekuja kuazima kwa kanisa la Catholic Mission badala  ya sisi wenyewe tuwe na pahali pa  kujenga

social hall pahali ambapo public facilities zinaweza kuwa zikifanyiwa.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Land grabbing, hiyo tumesikia.

Absolom Mwangi:  Haya, lingine nalo ni hii ya wakubwa wa serikali.  Sis sote mbele ya Mungu tuko kitu kimoja.   Hata kama

mtu ni mkubwa namna gani na unajua siku ile ya kifo itafika itafaika kama vile yangu itafika.  Kwa hivyo, wakati  hawa wabunge

wako  katika  serekalini,  wawe  wakitukumbuka  na  wasiwe  wakitudanganya.   Kama  sasa  mkubwa  wa  area  hii  Bwana

ChrisMurungaro, hata mimi mwenyewe simujui.  Na ni mbunge wa area hii.  Afadhali kusema mchana kuliko kusema usiku ama

kusema kando kando huko kwa njia.  Ndio nikaamua na  nikaomba  Mwenyezi  Mungu  anisaidie  na  akanisaidia  kufika  katika

kikao cha Katiba ya siku ya leo na kwa hayo machache nimeshukuru.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Asante sana,  haya kwenda pale.   Si tulisema kila maoni ya mtu ni sawa.   Tusifanye kelele.

Hiyo ndiyo ilimutoa nyumbani Hayo amezumgumuza. (Translation).   You know that is what brought him from  home.   Haya,

lakini ningekuomba ujaribu kutafuta MP wa hapa, najua ukimtafuta utampata heri umuambie mimi sikujui tangu ulipo chaguliwa.

 Sawa sawa?  Haya, D.G. Mukoma.  Usisome hayo yote, utuambie point.

D.G. Mukoma:  I am D.G. Mukoma by name and I will try to highlight my views as follows.

During  the  elections,  the  President  should  be  elected  simultaneously  with  the  Vice  President.   With  that  I  mean  that  the

Presidential candidate should have his or  her running mate.   Also,  those candidates  who seek Presidential  positions should not

stand  for  Parliamentary  seats.   In  this  I  mean  that  the  President’s  constituency  will  be  the  whole  Republic.   Still  on  the

Presidential elections, the winning candidate should garner 51% of the total  votes cast.   In case  there is no outright winner, the

first two candidates should go for a run off.

The number of political parties should be reduced to 2.  To determine which ones to be  left the last General Election should be

used whereas all the other parties should be dissolved and its members join either of the remaining two.

The office of the Controller and Auditor General should be empowered by giving it a mandate to prosecute  those people  who

misuse public funds.  Further,  the Board of  Accountants,  that  is  Institute  of  Certified  Public  Accountants  of  Kenya,  ICPAK
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should be included in the preparation of the country’s budget.  The education system should be reverted back  to the old system

of 7-4-2-3 with scrapping of quota system in admitting students either in Secondary School or the University.

Appointment of diplomats and parastatal  chiefs should be done by Parliament.   In this case  the positions should be advertised

and selection done by the head of the civil service then forwarded to the Speaker of the National Assembly for the appointment

by the Honorable Members of Parliament.

  The Government should protect farmers by prohibiting importation of agricultural products  that we produce locally.  Also the

Government should implement a method where farmers can be given free farm input.  In this way many people  will do farming

thus creating self employment as well as reducing cases of hunger in our country.  Thank you.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Thank you very much, that is great.   Kama hivyo,  anaguza  maneno  makubwa  lakini  kwa

muda mchache.  Haya, John Kirima.

John Kirima:  Mimi ni Councillor John Kirima wa  hapa  Naro  Moru  na  haya  ni  maoni  yangu  kwa  niaba  ya  watu  wa  Naro

Moru.

Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   Na  Councillor  ukiwa  wewe  na   MP  mutaonana,  umwambie  kuna  watu  wake  ambao

wanasema hawamjui.

John Kirima:  Sawa sawa.   Kwanza ningependa Katiba itakayo andikwa iwe na  sehemu  ambayo  inasema  ni  yetu  sisi  watu

Kenya.  Pia, ningependa Katiba iandikwe kwa lugha rahisi itakayoeleweka na kila mtu wa Kenya.  Ningependa pia, nakili 39 ile

Katiba ziwe rahisi kupatikana na kila mukenya.  Ziwekewe mahali ambapo watu wote wanaweza kuzipata na  wapate  free  of

charge.

Amendment ya Katiba, ningpenda iwe ikifanywa na watu wa Kenya,  isiwe ikifanywa na bunge kama vile hiyo Katiba imepita.

Ningependa pia kuwe na system ya local government organization in the Constitution of Kenya kwa sababu hii ya wakati  huu

haiko kwenye Katiba, it is just an Act of Parliament.  Pia ningependa kuwe na ile calendar ya elections, tuwe tunajua mambo ya

uchaguzi, siku zake zikifika kama vile tunajua siku hizi zingine, national days.

Ningependa  ile  Katiba  itaundwa  ieleze  kuhusu  kazi  ambazo  sisi  kama  wananchi  wa  Kenya  tunapaswa  kufanya  kama

ku-participate katika serikali.  Mambo ya land ni kama vile watu wengi wamesema, tuwe na ceiling ya 50 acres na mtu asiwe na

mashamba mingi ndio wale wengine  waweze  kupata.   I  would  also  like  to  propose  that  we  have  a  parliamentary  system  of

Government.  Ile ambayo itakua na Prime Minister and a ceremonial President.   Ningependa pia kuwe na muda wa wajumbe

na madiwani.  Uwe ni kama muda wa Rais, asiende zaidi ya kipindi cha miaka kumi, vipindi mbili vya miaka mitano.  That is ten

35



years.  

Financing  of  political  parties,  ningependa  Katiba  ieleza  kwamba  vyama  viwe  vinasaidiwa  kifedha  lakini  iwe  ni  vile  vyama

ambavyo viko na watu kwa bunge.  Mishahara ya wajumbe na madiwani iwe ni kama ya wale  civil  servants  wengine.   Isiwe

kwamba ni wao wanaenda kufikiria.  Mambo ya defections,  watu kuhama vyama, kama mjumbe akihama  chama  chake  ama

diwani, asichaguliwe tena kama kutaitishwa uchaguzi na pia aitishwe ule mushara wote amepata  muda ule amekaa kwa bunge,

na ikiwezekana Bwana Commissioner, hata ile pesa zitatumika kwa by-election atoe.  Alipe hizo pesa.

Ningependa mambo ya kuhesabu kura ifanyiwe katika polling centres na matokeo yake kujulikana hapo hapo.   Pia ningependa

kuwe na ile proprtional representation katika Parliament na pia katika local authorities kwa sababu watu wengine wako na watu

zaidi na wengine wanimamia watu wachache.  Ningependa mambo ya nomination ile ya councillors na wajumbe iwe ni ya watu

ambao ni wale tunaita vulnerable groups na wale ambao wako na special  interests kwa sababu  ya  wakati  huu  haiendi  namna

hiyo.  Parliamentary quorum, ile quorum iko kwa Katiba kwa wakati  huu ni outdated.   Tungetaka 51% of the MPS and even

the councillors to attend kikao chochote kile cha mkutano wa bunge ama ya council. 

 Jambo la mwisho, tungependa Vice President  awe anachaguliwa na watu na tungependa mambo ya case  isipite zaidi ya miezi

tatu na serekali  ipatiane wakili wakutetea  maskini na lugha ya case  iwe rahisi  ya  kueleweka  na  kila  mtu.   Na  mwisho  kabisa

tungetaka free and medical care for all Kenyans.  Asante sana.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much.  Asante sana Bwana Councillor kwa maneno hayo mazuri.  Michael

Ngatia.  Karibu, useme point.

Michael  Ngatia:   My name is Michael Ngatia and I  would  like  to  present  the  recommendations  from  St.  Monica  Catholic

Church, Kileleshwa to the Constitutional Review Commission of Kenya.  The folllowing propsals were given by Chrisians;

 Number one,  The Constitution of Kenya should have an introduction that recognizes the rights of the Kenyan people  to shape

their own destiny.  The Constitution should enforce and protect  human rights  and  dignity  of  all  Kenyans  irrespective  of  race,

color or creed. Kenyans should own land anywhere in Kenya.

On Management and use of natural resources,  this should be vested in the local communities to conserve and protect  and the

local communities should be beneficiaries of the revenue accrued from the resources.   The Constitution should have principles

for  better  management  of  public  finances  and  Parliament  should  approve  all  Government  expenditures.   All  public  finances

should be used for intended projected  projects  and be approved by Parliament.   An independent anti-corruption body should

be established by an Act of Parliament to deal with all corruption related offences.  Past  corruption cases  should be prosecuted

by the anti-corruption body.  Any person convicted of corruption related offences should not hold any public office.
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The President should be impeached and be sued when in office.  This should be done by the offended persons  or  parties.   All

presidential candidates should be given security by the state and should be allowed to campaign in all parts  of Kenya unlike the

case as it is today.  An independent electoral Commission should oversee all elections,  Presidential  elections,  Parliamentary and

Civic elections.  The Electoral Commission should have an election calendar for all elections.   It  should also guarantee fair and

free elections.  It should also ensure that Kenyans vote wherever they may be.

Voter  registration exercise should be continous and all political parties  should  be  funded  from  the  exchequer.   The  President

should be ceremonial and should obtain not less that 51% of the total  votes cast  in elections.   Parliament should vet all  major

executive appointees to avoid nepotism by the head of state.  Professionalism should be the criteria for such appointments.

The airwaves should be liberalised and the press should be recognized.  A unitary form of Government is best  suited for Kenya

as it will  unite  all  peoples  of  Kenya  irrespective  of  tribe,  race  or  creed.   All  Kenyan  peoples  should  co-exist  amicably,  the

Government should have a Prime Minister appointed from the party that has the majority in Parliament and the Prime Minister

should be accountable to Parliament.

The Government should ban cheap imports and start cottage industries to alleviate poverty.  Thank you.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Thank you very much, that is a very good memorandum.  Asante sana Michael kwa hiyo

memorandum.   James Mugambi?

James Mugambi:  Asante sana Commissioner.  My name is James Mugambi.  I will present my memorandum.

The President should be elected after every five years  and he should not exceed two terms.   The Kenyan President  should be

ceremonial, we should have a Prime Minister and Vice President.

The Constitution should streamline ministerial and assistant ministerial posts.  There should be no Kenyan being called a squatter

since Kenyans are  independent and instead,  all Kenyans who are  above 18 years  should occupy all land which is lying idle in

order  to improve our economy.  All those landless people  evacuated from the forest  should  be  taken  back  and  improve  our

forests because our leaders have so many thousands of acres which they claim is theirs yet none of them can offer it to the poor

fellow Kenyans.

Police  officers  should  completely  stop  torturing  suspects  and  instead  they  should  find  other  ways  of  investigating.   If  one  is

caught doing so he should be sent to jail and sacked from his or her duties.  
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Kenyans should not import or export their crops without first consulting their Member of Parliament.  All illegal brews should be

completely abolished for they are  destroying  our  young  generation  and  bringing  a  lot  of  immorality  like  HIV  Aids  and  other

veneral diseases.  There should be a law which will make sure or ensure that, all street  boys are  taken back  to school and their

mothers are  arrested  and taken to hospital in order  to  minimize  the  current  number  of   children  who  are  in  the  streets.   So,

police should completely stop harassing innocent Kenyans and implicating them as criminals.  If one is caught doing so,  serious

action should be taken against him or her.

Every young person who is jobless and he or she is educated,  should be allowed to work as  a hawker without being harassed

by the city council askaris in any way whatsoever.   Kenya should be having at  least  three parties  but not many political parties

which now start  being tribal parties.   All  Mayors  and  council  chairmen  should  be  elected  by  the  public  but  not  councillors.  

Constitution should be made a subject in our primary and secondary schools in order  to enlighten our young children and make

them know their rights.  Constitution should be translated to local language that is Kiswahili.  May God bless the good work of

our Commissioners.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much.  Rev. Linus Mwangi.

Rev. Linus Mwangi:  My names are Linus Mwangi.  I want to present  a personal  memorandum to the Commission but I am

aware that there are  many people  who would want to make their opinions.  I  want to just highlight what I have written  in  the

memorandum.

All  registered  political  parties  which  intend  to  field  candidates  for  elections  should  participate  in  the  printing,  custody  and

transportation of ballot papers and boxes under the supervision of the Electoral Commission of Kenya.  Ballot papers should be

counted at  the polling station and the results should then be taken together with the ballot boxes to the returning officer at  the

counting hall or centers.

Freedom  of  assembly  and  association;   Section  70  of  the  Constitution  of  Kenya  guarantees  freedom  of  assembly  and

association.  The Government therefore, should stop harassment of innocent members of political parties  or  civil society by law

enforment agents.  No law or regulation should therefore be applied in a manner that undermines this fundamental freedoms.   At

present these rights have been abused.   The Kenya Police Force  should demonstrate  their ‘Utumishi kwa wote’ policy by not

harassing people and causing injuries.  They cannot claim to be enforcing the law by breaking it.

Freedom of Worship;   The Constitution of Kenya should be revised to state  clearly who is to  be  worshipped.   It  should  not

leave loopholes for people to worship other gods.  I suggest that the Constitution be amended to state there shall be  freedom of

worship for all Kenyans but only God,  Creator,  Son,  Redeemer and Holy Spirit,  Sanctifier,  shall be  worshipped.   There shall

never be idol worship or worship of devil in Kenya.  I am glad that the bible
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Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:  interjection:   Linus,  please  we  do  not  have  time,  we  will  have  time  to  go  through  the

memorandum.  Can you just highlight points.

Rev. Linus Mwangi:   Okay thanks.   The 25% 5 province rule in Presidential  election, this should be amended to provide a

provision that candidates  must receive a minimum of 50% of all valid  votes  cast  in  any  election.   In  the  event  of  a  re-run  of

Presidential elections as anticipated by Section 5,  3 of the Constitution, I recommend that the winner be  determined by simple

majority only.  The functions of the Office of the President should be performed by Chief Justice during the intervening period.

Mayors and Provincial Administrators;  Mayors and Provincial Administrators should be elected directly by the people  in their

localities.  This will make them pledge loyalty to the people but not individuals.

Land Rights:  Land is the basic resource available for food production and economic development in Kenya.   The Government

should  promote  equitable  distribution  of  land  by  giving  the  landless  people  a  share  of  the  Government  land  that  lies  idle,

unutilised land.

 The   state  should  endevour  to  ensure  that  land  is  used  for  the  benefit  of  the  people  of  Kenya  and  shall  not  be  used  as  a

commodity of economic speculation.  Grabbed public land should be reclaimed and gazetted as public property.  Landlords are

losing a lot of money from clients who refuse to pay house rent.   A law should be formed to provide a way of recovering the

money from the rent.

Insurance Policy;  The insurance law is colonial and does not serve the interest of Kenyan citizens.  Insurance agents are just out

to make financial gains at  the expense of the  populace.   The  law  is  misused  by  people  to  get  money  from  other  people.   It

should be amended to serve the interests of Kenyans.

Voter  Registration;   This  should  be  a  continuous  process  and  the  Electoral  Commission  of  Kenya  should  accept  use  of

passports,  driving licences and birth certificates during  the  registration  of  voters  and  during  the  General  Election.   It  is  not  a

requirment of the law to use identity cards for voter registration.  For this process to be effective, all Kenyans who have attained

18 years of age should be issued with ID cards.

Finally, may I state  that the life of the current Parliament should not be  extended.   The  Constitutional  Review  Commission  of

Kenya should be left to work independently and at  their convenience.   What Kenyans want is not just  a  Constitution  to  take

them through  the  forthcoming  General  Election  but  to  take  them  beyond  the  years  ahead.   I  am  equally  convinced  that  the

Constitutional Review of Kenya will do its best.  Thank you.
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Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you Rev. Linus.  Can we have Sospeter Ng’ang’a.

Sospeter  Ng’ang’a:  Mimi kwa majina naitwa Sospeter  Ng’ang’a na nimekuja kuwasilisha kwa Tume hii yale ambayo mimi

ningetaka yafanyike.

Kitu cha kwanza ni kwa upande wa uchaguzi.  Haya madebe ya kuweka kura yawe transparent,  yawe yakionekana  kile  kitu

kimewekwa pale ndani.  Kwa upande  mwingine,  naye  huyu  mbunge  wakati  anafanya  campaign  ikiwa  yeye  atakua  akihonga

kwa sukari au awe wakati ule ndio anafanya harambee, huyu mtu awe disqualified.

Kitu kile kingine, hawa watu wenye kusafirisha pesa  nchi za inje, zile pesa  zitwaliwe  na  serikali  na  ndiyo  ziwe  zikija  kusaidia

hawa street  boys wetu.   Kitu kingine kwa upande wa mashamba, mtu  aliye  na  zaidi  ya  acre  mia  moja,  zile  zilizoko  juu  ziwe

zikitozwa ushuru wa hali ya juu ndio zile pesa ziwe zikitusaidia.

Kitu cha mwisho, serikali yetu iwe ikiongozwa na Waziri Mkuu naye Rais awe ceremonial sababu Rais anaweza kuwa mtu wa

miaka thamanini ndio munaona makosa inaingia sababu mtu akisha pitisha umri wa miaka sitini hata hawezi kuendesha nchi ka

njia nzuri.  Kwa hivyo naye Waziri Mkuu awe na kisomo cha chuo kikuu.  Nafikiria nitawachia hapo.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Asante.   Umetoa maoni mazuri sana lakini ujiangalie kwa wazee walio hapa ambao wako

zaidi ya miaka thamanini.  Kana tiguo.  Thank you, that is very nice.  David Kagomo?  Na  umezungumza  haraka  na  maneno

muhimu.

David Kagomo:  Kwa maana watu wanalalamika hapa ndani, kwa maana tunaongea kwa  kizungu  mimi nitazungumuza  kwa

Kikuyu.  Yangu ni machache tuu.  Jjina langu ni David Kagomo, kwetu ni Marathima.  Nitazungumuza kwa Kikuyu.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Hapana, zungumza kwa Kiswahili, kila mtu anasikia Kiswahili.

David Kagomo:  Kuna wakina mama hawasikii.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Sababu ya kusema Kiswahili ni kwamba maneno haya, wacheni niwambie, Translation:  If

we speak  in Kikuyu it can be translated by somebody else and the person to translate,  we do not  know  if  they  will  translate

what is being said.   So  it is important  those  who  can  speak  in  Kiswahili  speak  in  Kiswahili,  but  those  who  cannot  speak  in

Kiswahili, we will find a translator because the important thing is not you who are here but where the views will be taken.

David Kagomo:  Yangu ya kwanza ni wale watu ambayo walikuwa kwa mashamba ya misitu  warudishwe huko.  Kwa maana

ndio tunaona  mvua  imekosekana.   Ya  pili,  hawa  police,  wawe  wanatumikia  wakenya,  wasiwe  wanatumikia  mtu  hata  akiwa
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kiongozi wa aina yoyote.   Ya tatu ningeuliza hii Tume, haya maneno ambayo tunatoa hapa iwe itasaidia  wakenya  isiwe  Tume

kama zile Tume ambazo tunapatiwa kila siku na Rais na hatuoni chochote wanafanya.

Ya nne, nikiuliza Tume hii ambayo tunasikia maneno yake,  tunaletewa hapa na makanisa na hii Tume ambayo  ni  ya  uchaguzi,

tukimuuliza  hivi  tukiwa  wakenya,  haya  mambo  ambayo  yapitishwa  na  bunge  yatufinya  raia  wa  kawaida.   Tukiuliza  kama  ni

mambo  ya  Tume  hii,  yapitishwe  na  raia  kwa  maana  hii  Tume,  yaani  ile  Katiba  tunatengeneza  itaongoza  wakenya  lakini  sio

wabunge.   Kwa  hivyo  nikiuliza  tuite  mkutano  wa  watu  wa  Kenya,  tukutane  kwa  uwanja  tupitishe  yale  ambayo  tunataka

kupitisha ambaye ya yanaandikwa kwa karatasi hii ambayo inachukuliwa na tape recorder ili yale….

Com. Bishop Bernard Njoroge: interjection: Tafadhali sema tu point ili tusipoteze wakati.   Na  ngwenda kwaria na Gikuyu.

Njugire atiriri korwo uma haha,  twarikia report  ino-ri,  nikarehwo kuri inyui hamwe na Bill iria igatwarwo  Parliament  kana  iria

ika-discusswo  nigethat  ituike  constitution.   Ni  ikarehwo  kuri  inyui  thiku  mirongo  itatu  kana  mirongo  itandatu  nigetha  muone

maundu maria mwaririe nimo mekite atia?  Mandikitwo.  Yoima hau-ri,  kuri kiama kiria githure kiretwo national  constitutional

conference.   Tutiri twagia na kiama ta kiu.  Gigakorwo na Bunge magana meri ma mirongo  iiri,  gikorwo  na  andu  atatu,  atatu

kuma district,  na umwe agakorwo ari mutumia na ucio ungi councillor;  atatu,  atatu  kuma  district  ni  ta  andu  magana  meri  ma

mirongo itatu.  Tucoke tugie na andu mirongo ina, o mundu o mundu kuma political party iria ciandikithitio mwaka wa ngiri igiri

October,  anud mirongo ina, maki-represent  parties  ciao.   Tucoke tugie  na  andu  igana  rimwe  ria  mirongo  itatu  na  kenda  aria

maka-represent makanitha: ta NCCK nimahetwo andu kenda,  Catholic makaheo andu anana,  Muslim makaheo andu maigana

una, ciama cia atumia ikaheo atumia maigana una, ciama cia disabled ikaheo andu maigana una.  Kamiti io yothe-ri  igukorwo na

andu hakuhi magana mugwanja; niyo igoka kuhitukia Katiba handu ha raia.   Githi ucio ti mubango mwega?  Yacoka  itwarwo

Parliament tondu no muhaka igere Parliament-ri, a-Bunge matigathii kumiaririria, no kurumirira mubango uria mubange ni Katiba

io turathengia, tondu to muhaka urumirire mubango uriku.   Githi  ona  tutigituanaga  maritwa  ma  aciari  aria  matuciarire?   Kana

tiguo?   Parliament  ndigathii  kwariria  document  io,  no  kuhitukia  ikahitukia.   Riu-ri,  no  muhaka  tugie  na  riri--   Kiria  ndirona

twagite muno-ri ni undu wa kunyaririka kuria tunyaririkite-ri,  ni kugia na kirigiriro na kugia na wihoko,  trust,  ati  uria  kurekwo

nigukarigiriria wega.  Na twaga trust, tuguthii tugithiraga kahora, kahora, tondu ngogo ciitu niciaga kirigiriro.  Kwoguo rekei ringi

tugetikagia.  Na he muthuri umwe wetagwo Bishop Magua,  anjiraga atiriri,  ungikenda riria maundu marituhite, ukonyagwo ona

akorwo njira niraruma miruthi, turiugaga nikwega mbere.   Tondu waga kuuga uguo   niukuhituka  haha?   Kwoguo  rekei  twihe

muoyo na tutikonage hingo ciothe maunde  mothe no moru na maundu maria marekwo magathie makinye undu muuru.  Tondu

riri, rekei ndimwire, ona mutumia angiciara mwana akue-ri,  nimoigaga tutiguciara mwana ungi tondu niakua?  I mangiciara eri,  i

mangiciara  atatu  makue,  i  maciara  kaana  ga  kana  gakue?   Nginya  akagia  kii?   Uguo  niguo  twagiriirwo  ni  kuhana  nigetha

tugakinyira haria twagiriirwo ni gukinyira.

 David Kagomo:  Okay.   Ya mwisho, ningetaka uchaguzi uwe wa kawaida.   Vile tunachaguana, tuchaguane wakati  huo huo,

na hii Katiba ambayo sasa tunaandikisha iwe ndiyo itakuweko.  Hiyo ndiyo ya mwisho.
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Com. Bishop Bernard Njoroge:  Asante sana.  Tupate Moses Gakuya.

Moses  Gakuya:   Kwa jina I am called Moses  Gakuya.  I  would  like  to  present  my views  to  this  Commission  as  to  how  I

would like the Constitution of Kenya to be.

First.  I would like to begin with citizenship.  Everybody,  man or  woman born and in Kenya should be given a chance to be  a

citizen of this land with no question.  A child born by either one parent who is a Kenyan, should also be given that chance to be

a citizen.

The President should not be a Commander in Chief,  protective machinery should be made by the Constitution.  The President

should be given exemption power by the Constitution during national calamities to spend the public money.  

I propose a coalition Government of which the President shall share power with the Prime Minister.   The Prime Minister should

be the one to answer questions in the Parliament whereas the President shall be the existing power broker of the land.

 Com. Bishop Bernard Njoroge:  Power broker?  Nyinyi munapenda brokers?  Sasa President akiwa power  broker,  tutaishi

namna gani?  Endelea.

Moses Gakuya:  Parliament should have power  to vet the officials appointed by the President,   they can reject  the person if

he is not a person of integrity.  The citizens should have the power, or the constituents should have the power  to eject  their MP

if he or she is not steering them according to their wish.

The Parliament should have power to impeach the President if he or she is not fulfilling his duties according to the Constitution.

 Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much, those are very important points.  Asante sana.  Tupate Mary Maina.

Mary Maina:  Jina langu ni  Mary  Gathoni  Maina  kutoka  Thego  Parish  na  nakuwa  kwa  amani  na  upendo.   Maneno  yangu

nitaomba serekali ikubali kupea maskini mashamba na kina mama waliofiwa.  Na  tena wapewe mashamba na wawekewe maji

na kuwe na shule ambavyo ni ya walemavu.  Ya tatu,  kuwe na wale ambao wanashugulikia mambo ya wanyama ya pori  kwa

vile wanasumbua watu na kupiga watu.  Serikali iwalipe wale ambao wamepigwa.

Serikali ifuatilie mambo ya njaa na  ikitoa  chakula  ihakikishe  imefikia  wanaohitaji.   Kule  office  ya  mashamba,  tunanyanyaswa

sana kwa sababu ya yale maswa yanaulizwa kuhusu mashamba. Tunakaa siku nyingi hapo bila kusaidiwa.  Watoto  na uridhi wa

babu zao, serikali ifuatilie kuhakikisha imefikia waliofiwa bila kunyanyaswa na wazazi.
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Katika court  zetu serekali  ishughulikie kazi ya maskini kama vile inavyoshughulikia matajiri.   Na  kwa  hospitali,  serikali  isaidie

kufuatilia mambo ya wale wagonjwa bila kuangalia hali yake ya kifedha ama kijamii.  Na  katika upande wa kuweka maji, wale

watu  ambayo  wanaweka  maji  wawache  kunyanyasa  watu  katika  ile  kazi  ya  kufanyia  kwa  mikono,  ‘gitati’,  kwa  sababu

umekosa kuenda katika kibarua ukienda ati ni kazi ya maji, serikali ifuatilie hawa watu vizuri wawache uongo.  Mambo yangu

iyamefikia hapo na niko na karatasi hapa ambayo nimetoa maoni kwa Kikuyu kwa sababu sielewi Kiswahili vizuri.  Si kusoma

vizuri kwa sababu ya kusumbuliwa wakati wa vita.  Mambo yangu yamefika hapo.

 Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much. Esther Wanjugu.  Ee kai atumia mathire kuu.

 Esther Wanjugu:  Jina langu ni Esther Wanjugu, kwetu ni hapa hapa,  hapa mission.  Tumekuja kwa sababu ya kuleta maoni

yetu kwa Commission.  Kwa sababu mtu anapokaa  ako na tabu zake akiwa mahali kwake shambani  na  hana  maji  anajisikia

ana taabu nyingi na hana msaidizi.   Kwa  hivyo,   lazima  aende  mahali  ambapo  anafikiri  anaweza  kufaidika.   Nimiesikia  kuna

mahali watu wanaweza kufaidika lakini mimi nikasema  lazima  niende  hata  ingawaje  mimi ni  mzee  ndio  nipate  kufaidika.   Na

kuligana na vile nimekaa na nina miaka mingi sana kabla sijaingia katika kikao kama hiki na  sasa  nina  furahi  kuwa  hapa  kwa

sababu  niko  mbele  ya  watu  na  wengine  ni  watoto  wangu  na  wanaweza  kunisaidia.   Siwezi  kuanguka  nikiwa  hapa,  nasikia

nimeshikiliwa na ninawaombea kwa sababu naona wanaweza kunisaidia na nina imani siwezi kuanguka.  Na nime furahi sana na

ninaomba  sana  kwa  serekali  ndio  itusaidie  na  upande  wa  maji  ndio  tufaidike  tuone  kweli  hatuko  kwa  upweke  ndio  sababu

nimekuja.

 Com. Bishop Bernard Njoroge:  Joseph Kinyua.

Joseph Kinyua Murekio:   Kwa jina ni Joseph Kinyua Murekio na mimi namuamini Mungu.   Ya  kwanza  ningeuliza  serikali

ama hii Katiba wakati inatengenezwa kwa niaba ya wale watu wanakaa kwa kijiji kwa sababu kama hapa Naro Moru tuna vijiji

vyingi sana na wakati unapofika wa uchaguzi ndio tunaahidiwa mashamba.

Ya  pili,  kwa  sababu  ya  wale  tuliopigania  uhuru  na  mimi  nikiwa  mmoja  wao,  na  tuliambiwa  tukishinda  mkoloni  tutapewa

mashamba. Na hadi wa leo hatujapatiwa. Nikauliza wazungu wanapatiwa mashamba namna gani na sisi tumekosa?  Ile lingine,

ni mashamba yanapimwa na serikali kama forest,  kama hii ya Gathiuru na ingine iko Kabaru  na watu wanaahidiwa mashamba

wale ambao wanakaa hapa kiijini Naro Moru na hawajapatiwa.   Na  uchaguzi ufikapo tunaahidiwa mashamba.  Mambo yangu

yamefika hapo.

 Com. Bishop Bernard Njoroge:  Justus Maina.  You are Justus Maina?  Okay, you come.

Justus Maina:    Jina langu ni Justus Maina kutoka Nyeri.  Yale maoni nataka kutoa ni mbunge akichaguliwa na raia,  akihama

chama chake kile kilimchagua basi  anakuaa raia.   Ya pili,  chief  waondolewe  manaeno  ya  mashamba  kwa  sababu  wakipewa
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pesa wanaenda upande wamasikini  wakawanyanganya  mashamba.   Ya  tatu,  ni  kile  kilimo  ambacho  kimkuwa  kikendeshwa.

Mkulima anakuwa akila pesa nyingi kuliko serekali.

 Com. Bishop Bernard Njoroge:  Interjection:

Justus Maina:  Ya nne, serikali ichague mawakili ambao watawakilisha masikini.  Ya tano,  mambo ikuhusu misitu, kila idara

iko na watu ambao itachagua. Mtu ambaye kama chief kuingilia mambo ya misitu na hajui.  Watu  ambao  wanaitwa  watu  wa

game reserve, wawe wanachunga wanyama wa porini lakini si kushika watu na makaa.   Serikali ikitangaza, itangaze mambo ya

ukweli kwa sababu watu wanadanganywa ati masomo ni ya bure na hakuna ya bure.  Kwa hivyo serekali  inakosea.   Na  kwa

hayo machache tumemaliza.

 Com. Bishop Bernard Njoroge:  (Translation)

Paul  Maina:   My  name  is  Paul  Mwangi  Maina  from  Kimathara  Location.   I  want  to  comment  on  the  preamble  of  the

Constitution.  It should have a vision to be stated in the preamble and it should be: This is the Constitution of all members of the

human family called people of Kenya.  We the people of Kenya….

 Com. Bishop Bernard Njoroge:  Do not read that because we will get it.  Tutachukua hiyo.  We are going to get it.

Paul  Maina:   Our  Constitution  should  have  principles  and  values  that  govern  how  state  power  is  exercised.   On  human

development, to be a free person in a free state free of police harassment, domination or oppression by the Government.  

Judical,  Legislature and Executive, free from corrupt  practices  and each man or  woman will have the opportunity  to  develop.

Education to be based to promote achievement of our national goals, the right to life for each man or  woman, for the provision

of accesibility to basic needs, that is food, shelter, clothing and clean environment.  Everyone to be  involved in promoting social

justice and to seek  fulfilment through his or  her contribution to the  common  good.   Improvement  in  the  level  of  nutrition  and

health, every step to be  taken to promote  moral,  cultural,  social,  political  and  economic  standards  of  the  family  unit  and  the

family unit to be recognized as the fundamental base of our society.  The later to take place primarily through the use of Kenyan

forms of social,  economic and political organizations.  All citizens to have an equal opportunity to participate and benefit from

the development of our country.

Decentralization of all forms of Government activities at  divisional levels to enable effective, meaningful participation by people

in various parts  of the country.   Equitable distribution of incomes and provision of services in  all  parts  of  the  country  and  for

every citizen to have equal access  to land,  legal  process  and  all  services;   health  services,  education  and  good  environment.

Natural resources  and the environment to be  conserved and used for the collective benefits of us all and be reclaimed for  the
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benefit of  future generations, whether on land, under land and in air.  All the necessary steps  to be  taken to protect  our valued

birds, animals, fish, insects, plants and trees.

Citizenship;  Relationship between the state and its citizen is two way traffic.  The citizen has duties to have rights over the state

and the state  has its certain duties to  rights of a citizen.  A  person  should  become  a  citizen  of  Kenya  automatically  by  birth

inside or  outside Kenya if both parents  were Kenyan citizens.  By Parliament approval  for  registration  if  a  man  or  woman  is

married to a Kenyan citizen.  There should not be an automatic citizenship for a foreigner.  

Defence and National Security;   The Constitution should establish a way in which military and  paramilitary  police,  prison  and

other state security and law enforcement officers should be disiplined.  Mechanisms to be used, discipline the armed forces is to

create  an optimum supervision of Government,  to expand  the  court  martial  to  all  forces.   To  promote  and  enforce  the  strict

adherence to the rules and law and principles of national justice,  to eliminate and enforce elimination  of   corruption,  abuse  of

authority of public office, to refer the guilty officers to the court  martial for further action even the Commander in Chief of the

Armed Forces may be charged.

On the structure of the Government,  we should  retain  the  Presidential  system  of  Government  and  a  Parliamentary  system  of

Government,  that  is  a  mixed  system.   We  should  create  a  second  chamber  in  the  Parliament,  that  is  a  Lower  house  to

accommodate the Prime Minister.  On legislative, the parliament should appoint  the Audtior General,  Judges of the high court,

police officers of a rank of assistant  inspectors,  graded public officers,  staff of the National  Assembly  and  the  administrators,

Electoral Commissioner, Controller and Auditor General and the Attorney General.

 Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   I  think  now  you  have  finished.   We  have  so  many  people,  we  are  going  to  read  your

memorandum, you do not have to read the whole of it.

Paul  Maina:   Let  me  comment  something  on  the  Judiciary.   The  Judiciary  is  expected  to  play  a  fundamental  role  in  the

upholding of,  Constitutionalism and legality.  The Judicial authority of the Republic should be vested in the courts.   The courts

should be independent and subject only to the Constitution and the law which must apply judicially and without fear,  favour or

prejudice.  No person or organ of state  may interfere with the functioning of court.   Organs of the state  through legislative and

other  measures  must  assist  and  protect  the  courts  to  ensure  that  the  independence  impartiality,  dignity,  accessibility  and

effectiveness of the court.  An order or a decision issued by the court binds all  persons  to which it applies.   The judiciary must

have the powers  to review the Constitutionality  of  the  legislature  and  its  policies.   The  Judiciary  must  be  independent  of  the

Executive and the legislature.  The present system of the judiciary is not adequate.  The court martial should not be  a temporary

court, it should be there full time.  It  should be made strong and independent.   Legal,  professional appointment to man it.   An

effective and independent system of prosecution which should oversee the law, as the enforcement law.
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 Com. Bishop Bernard Njoroge:  Mr. Maina, please we are going to read all those.  Natusome pole pole natutengeneze pole

pole kwa hivyo tafadhali kwenda upeane memorandum pale.  

Paul Maina:   I am saying it is my hope that the Constitution Review Commission will not maybe be part  of a problem but a

solution to the Kenyans….

 Com. Bishop Bernard Njoroge:  What do you mean by that?

Paul Maina:  What I mean by that, we have a lot of problems in Kenya from the colonial era  up to the point where we were

given independence.  Due to bad governance, we have been experiencing a lot of problems but now as Kenyans we are  hoping

that those problems will be  gotten rid of by having a good Constitution.  And therefore it is my humble request  to you on our

behalf to accept our memorandums, our view and at the end of the day you come up with a Constitution which will serve all the

Kenyans.

 Com. Bishop Bernard Njoroge:   I will tell the Commissioners that when I go to Nairobi.   Lawrence Murage.   Dogathome

nyamo ayo yothe Murage.  Nigweda guhe dakikia igere tu.  Ee nimwagiua, muhe dagika igere tu todo watho dugetekeria modo

oge oye views shyanyu kogwo mugehe dagika igere me wega.  Nimwa he?

Charles Kinyua:  Hakuna haja ya kulipa yeye gratuity ati aki-retire, hapana. Yeye ni mtu anafanya kazi part  time, yaani ni kazi

ya contract na tunataka akichaguliwa apewe term mbili, term moja iwe na miaka tano na hiyo nyingine tano.

Political parties;   tunataka political parties  ziwe chache,  yaani ziwe kidogo.   Sio ma-political  parties  nyingi.   Hapana,  tano  tu.

Hizi  tano  au  ma-political  parties  tano,  tatu  ziwe  zikitoa  President,  ruling  party  mtu  moja  na  ile  nyingine  ya  opposition  watu

wawili.  Na  wakitaka mtu mmoja, awe mmoja hawa opposition.   Kwa hiyo  nyingine  ya  pili,  hakuna  haja  ya  kutoa  President

apiganie  kiti  kwa  maana  hapa  chini  tunataka  ikiwa  ni  President  watatu  wanatoka  au  wamejitokeza  lazima  wapewe  pesa  na

Government.

Hiyo nyingine, ikiwa MP  amedefect,  ysani  amepiga  chama  kile  kilimpatia  karatasi  ya  kuchaguliwa,  huyo  MP  lazima  awache

hicho kiti cha MP na kiti hicho kitangazwe vacant, yaani hakina MP.

Mashamba;   Ikiwa  mtu  ako  na  shamba  acre  mia  moja  up  to  one  thousand,  ile  one  thousand  lazima  alipe  kodi.   Akiwa  na

shamba kubwa kushinda hiyo tunataka igawiwe squatters.   Ikiwa MP amekataa kukuja kwa constituency, yaani kwa  ile  area
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anachaguliwa, voters  wanaweza andika wakiwa 1000,  wamuite kwa  hiyo  constituency  through  yaani  hiyo  barua  itapelekewa

Chairman wa party hiyo au wa chama hicho alichaguliwa nacho.   Tena,  hatutaki  nominated  MP,  tunataka  wachaguliwe  wote

wale wanakutana kwa Parliament moja.

President  akiwa  anachaguliwa  lazima  awe  kutoka  University,  ame  soma  mpaka  kisomo  cha  University  au  education  in

University na awe of good character.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  I am giving you one more minute.

Charles Kinyua:  One more minute?  Kwa wanawake wakiwa wanataka kwenda bunge lazima wajipiganie kama wanaume,

yaani ajitolee hadii na ajiandikishe tumchague na votes.   Hiyo nyingine na ni ya mwisho, President  akiwa amechaguliwa lazima

awe President, si ati awe ana kiti kingine cha MP, hatutaki hiyo kwa new Constitution.  Nafikiri nimemaliza.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Hivyo ni kusema unasema akichaguliwa President asiwe mkubwa wa party?

Charles Kinyua:  Awe mkubwa wa party yake lakini asiwe MP wa constituency yake.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much.  Hannah Kiarutha.

Hannah  Gathoni  Kiarutha:   Kwa  majina  naitwa  Hannah  Gathoni  Kiarutha  kutoka  Naro  Moru.   Nimekuja  hapa  kusema

mambo ya freedom ya worship kwa kanisa.  Kusiwe na freedom ya worship kwa makanisa kama vile Kenya kuna freedom ya

worship, kuna madevil worship na others wana-worship God.  Kwa hivyo mimi nataka muangalie juu ya worship.  Asanteni.

Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   Asante  sana.   Kwa  hivyo  hutaki  devil  worship?   Okay  thank  you  Hannah.   Johnstone

Mathenge?

Johnstone Mathenge wa Nyaguthi:   Kwa jina mimi naitwa Johnstone Mathenge wa Nyaguthi.   Yangu ni machache.   One,

nataka Katiba isomwe katika shule kama subject.   Ya pili, ningetaka sehemu za wakilishi katika bunge ziwe na idadi sawa ya

wananchi.  Kwa hivyo wale watu wamejiandikisha kupiga kura wawe ni sawa.   Ya tatu,  wilaya zote ziwe sawa kwa idadi  ya

wananchi.

Wananchi wawe wame hesibiwa sawa sawa, wawe wangawanywa na serikali sawa sawa.   Sio kuwa na wilaya kubwa ziko na

wananchi kama elfu thelathini na ingine ni ndogo na iko na wananchi kama elfu mia nane.  Zote ziwe sawa sawa.

Rais awe akichaguliwa na 51% sio 25% kwa province,  awe akichaguliwa na 51%.   Kwa chief, DC na PC wachaguliwe moja
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kwa moja na raia.  Diwani achaguliwe moja kwa moja na raia.   Mayor na mwenyekiti wawe municipality wawe wakichaguliwa

na wanainchi ili wawe wakiwatumikia sawa sawa kwasababu….

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Usituambia sababu.  Twendelee.  Tunawajua.

Johnstone  Mathenge:   Rais  ahudumu  kwa  vipindi  viwili  vya  miaka  mitano  mitano.   Kwa  kazi,  tuwe  na  Commission  ya

Service.   Mtu aki-appoint-iwa  na  President  anapitia  kwa  service  Commission  inamuchuguza  asiwe  ameiba  vitu  vya  watu  au

amewahi kufungwa, awe mtu sawa sawa. 

 Mambo ya uchaguzi;  Masanduku yote ya uchaguzi yawe transparent, yawe yanaonekana ndani. 

Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   Asante  sana,  kweli  ulikua  umefikiria  habari  ya  Katiba.   Thank  you  very  much.   S.K.

Wainaina.  

Stephen Kariuki Wainaina:  My name is Stephen Kariuki Wainaina, I am a resident of this area  and nilikuja tu kutoa maoni

yangu.

One.   We thought Bwana Commissioner that we will have an election with the new  Constitution  but  our  hopes  were  dashed

yesterday when we heard that your term will go up to mid next year.  Now, our questions are, will you make it or  we will go to

elections being hopeless?

Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   Can  I  answer  that?   Wacha  niwaeleze  vile  ilivyo.   Act  ambayo  inatuongoza  imeweka

mambo  mengi  sana  ambayo  tunahitaji  kufanya  na  tusipofanya  mambo  hayo,  tukimalizia  mtu  anaweza  kwenda  court  naseme

tuli-jump  one  stage.   Kwa  hivyo  tumeambia  Parliament  hatua  moja  ni  kwamba  tukiandika  hiyo  report  tutawapelekea  nyinyi

muizungumze siku sitini.  Sasa  tunasema hiyo sitini ikipunguzwa iwe mwezi mmoja hapo tutapata  mwezi moja.   Hlafu  inasema

mukiisoma mwezi moja lazima tutumie siku nyingine kumi tena kwenda kwa provinces.   Tunasema hao watu  kwa  sababu  pia

watakuja National Conference.  Hiyo siku ikiondolewa, sasa  tuna weeks  sita na weeks  sita zikiondelewa tutamaliza Katiba hii

week ya kwanza ya January.   Parliament hii muda wake wa kuisha ni tarehe nne mwezi wa pili na Katiba inasema Parliament

ikiisha tuna miezi mitatu ya kufanya nini?  Uchaguzi.  Kwa hizo hiyo siku zikiondelewa tutamaliza Katiba week  ya  kwanza  ya

January na tutakwenda kwa uchaguzi hata kama ni mwezi wa tatu na kumalizia na Katiba mpya.  Kwa hivyo do not think they

are dashed, they are still there.

Stephen Kariuki Wainaina:  Thank you.  Bwana Commissioner I am  happy  you  have  commented  because  we  were  very

much worried of the events that are unfolding.  My comments are that one, we should have sign language as a national language,

actually to take care of those who can not hear.  We should have a multi party with two political parties but not more than four.
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Supremacy  of  the  Constitution;   This  can  not  be  amended  by  Parliament  alone.   There  should  be  a  Referendum  and  if  the

opinion is taken two thirds of the Members of the Parliament must support that to be amended.  

The rest  of them I will go highlighting those areas  that  were  not  actually  touched  by  the  presenter’s   who  were  here  before.

First, we should have a President who declares his or her wealth and those of the immediate family.  Three,  Constitution should

actually entail the pension allowance,  housing and security of the President  upon ceasation.   This is so  that  he  can  be  able  to

know what is fit after leaving the office.

The  President  should  not  be  active  in  politics  after  retiring.   The  powers  to  constitute  and  to  establish  the  law  offices  and

ministry must be done by the Parliament.  There should be a Minister for justice to remove the duplication of Attorney General

prosecuting a member of the Cabinet.  And below him there should be director of prosecution.  

Parliament:  I will touch on nomination.  It should be strictly for women and disadvantaged groups,  e.g.  youth, disabled and not

rewards  to friends.  The Member  of  the  Parliament  must  be  qualified  and  morally  upright  and  be  able  to  declare  his  or  her

wealth.

Now we come to the Electoral Commission which is a part  of  our  problem  in  this  Republic  of  Kenya.   The  Commissioners

should be appointed by the President and confirmed by Parliament.  The numbers should be reduced from 21 to 15 just to not

make  a  crowd.   The  Secretary  of  the  Commission  should  be  director  of  election  and  chief  executive  appointed  by  public

service.

For  the purpose  of comparison Commissioner,  I  would  like  actually  to  highlight  two  provinces.   Nairobi  has  8  Members  of

Parliament, Cental Province has 29 and I stand to be corrected.  The total adds  to 37 whereas in Rift Valley we have 49 seats

and Eastern we have 36.   When  you  add  all  of  them  they  come  to  85  and  when  we  go  to  elections  it  becomes  ambigious

because there is no fair representation.  We want our constituencies to be guided by inhabitants not geographical areas.

Commissions should be charged  with  duties  of  contacting  not  promoting.   In  the  present  Constitution  it  says  promoting  and

promoting can be anything.  Age of citizens to be registered in a constituency should be 14.

Counting of votes should be at polling stations and transparent boxes should be used.  Voting if possible, be computerized so as

to allow even those in foreign countries, those in prison and those in hospitals to freely vote because they are Kenyan citizens.

Judiculture;  Judiciary is not independent and for that  matter  it  is  because  of  the  way  it  is  constituted.   All  judges  should  be

appointed by Judicial Service Commission but confirmed by the Parliament.  The composition of the Commission should not be
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shared  by  Chief  Justice  who  is  actually  the  person  heading  that  judiciary.   It  should  have  a  Chairman,  a  renowned  legal

practitioner,  a  member  of  law  society,  a  trade  unionist,  a  federation  of  employers  member  and  a  member  from  Ministry  of

Justice.

Bwana Commissioner, I would like you to allow me just one extra minute because  I am coming to finance which has not been

touched by anybody who was here before.

First,  all our revenues,  whether it is appropation in aid,  petroleum levies, fines and surcharges should be  paid  to  consolidated

funds and withdrawn with the law of the land to avoid selective application.   Any foreign loan or  grant should be approved by

the Parliament to allow critical analysis of intent and purpose of the loan because as at first December 2001 the public, domestic

and foreign loan stood at 606 billion shillings and with Kenya having 30 million people you find that each…(interjection)

Com. Bishop Bernard Njoroge:  You are explaining.  We do not want that because of time there are so many people.

Stephen Kariuki Wainaina: Okay.   So that we have the intents known.   The  Controller  and  Auditor  General  should  have

three deputies, one in charge of corperations, one in charge of Central Government, one in local authority.

Public Service and Teachers Service Commission should be merged and have one Chairman but  many Commissioners.

Trust  land,  which  has  not  been  touched  by  any  other  person,   I  feel  that  the  municipals  and  County  Councils  should  be

responsible for that trust  land and not Commissioner of Lands.   And  if  there  should  be  any  public  interest  on  that  land,  that

motion should be taken to the Parliament for authority and not for the President to decide.  

Land Ownership.  Please allow me,  Land Ownership, maximum should be 1000  acres  and any above that,  land tax should be

levied at  1.05% based  on market  value.  You understand what I mean.  We should  have  Constitution  that  touches  on  water

because it is a basic factor  of production and being a scarce  commodity it should be addressed  too by  either  zero  rating  our

implements or anything related to irrigation.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Okay, we will get to that memorandum so you do not have to read everything.  We have so

many people, you have very good points, those will go there.  It is not for them, it is for us.

Stephen Kariuki Wainaina:   Identity cards should be reduced to 14 years those who want to be registered.

Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   Peter  Thiga?   Those  are  very  good  points.   I  will  be  very  happy  to  go  with  that
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memorandum.

Peter  Thiga:   Kwa  jina  naitwa  Peter  Thiga  kutoka  sub-location  ya  Kaburaine.   Ningetaka  kwanza  kueleza  Commission

itutengenezee council ya wazee wenye watakua wakishughulikia hali ya mashamba.  Kwa sababu katika court,  yanakaa sana.

Kabla hayajafika huko yawe kwa wazee.   Hiyo Commission itoke  kwa  sub  location  ifike  kwa  DC,  kuwe  hakuna  Provincial

Administration.  Iachwe.

Halafu badala ya DC, kuwe na chairman wa district ambaye atakua amechaguliwa na raia ili asije akatoka  kwa kabila fulani au

awe anatumikia mtu fulani.  Jambo lingine na linafaa sana ni hawa  wenye  wanakuwa  wakitumikia  sub-location  wawe  ni  watu

wamesoma ili wawe wakishughulikia mambo ya familia kwa sababu siku hizi kuna uvunjikaji mwingi wa familia.  Halafu iwe ni

watu wamesoma jambo au kitu kinaitwa social education.   Halafu sababu ya  kuenea  kwa  ugonjwa  wa  ukimwi,  certificate  za

marriage  ziwe  zinakua  na  muda  wake  wa  kuisha  ndio  familia  nyingi  zenye  zinavunjika,  mtu  mwenye  ameachwa  bila  mke

anaweza kuoa kwa haraka kwa sababu ya sasa inakaa zaidi ya miaka tano.

Halafu ya mwisho, ni kushugulikia wafanykazi wenye wanaitwa casual labourers.   Wengine wao hufanya kazi halafu hizo pesa

zinakaa zaidi ya miezi wakifanya hizi duties.   Ziwe zinakaa kwa muda  wa  week  moja  kama  kunawezekana.   Na  hiyo  iwe  ni

katika sheria za Kenya.   Wale  wengine  ambao  saa  hizi  hawajazungumziwa  ni  wale  wanaitwa  domestic  workers.   Hao  watu

hunyanyaswa sana kwa sababu hawana Commission wala hawana pa kupeleka taabu zao.  Kwa hivyo iwe malipo yao yatakua

katika budget ili wawe wanalipwa vile inahitajika.

Halafu  katika  hiyo  Commission,  iwe  itakua  ikishughulikia  hayo  mambo.   Halafu  wawe  watakuwa  wakipata  siku  ya

kuwatembelea jamii zao ili wajiskie  ni  kama  watu.   Kitu  lingine  ni  hali  ya  wafungwa.   Wafungwa  kutoka  sub  location  hii  au

kutoka hii division huwa zaidi wanafungwa huko Nyeri  ikiwa si division  yao.   Waweze  kutengeneza  jela  katika  division  hii  ili

wawe wakifungwa karibu na familia zao na familia zao ziwe zikiwatembelea.  Na  hiyo itafaa sana sababu wengine wao huenda

wakawa wakora  zaidi kuliko vile walivyo.  Halafu katika hiyo division kuwe kuna tengarushiwacells za wafungwa wa criminal

offence wale wanafanya hatia kubwa sana kama robbery na wengine ni wezi wa kuku.  Wawe wanatengamishwa.  

Halafu habari ya elimu.  Elimu ya msingi iwe ni free and compulsory halafu iwe itashughulikiwa na hawa Commissioners sababu

watu wengi hawana elimu.  Halafu tena kwa hiyo masomo ya msingi itengezwe kwa walimu watakao wasomesha watu wazima

ili tu-eradicate illiteracy.  Ya mwisho, mtu yoyote akiwa muajiiwa, awe ni domestic au awe ni nani ni lazima awe na kitambulisho

sababu  wengine  huajii  watoto  halafu  wana  abuse  rights  zao.   Kwa  hivyo,  hiyo  kuwaandika  watoto  au  kuwajii  watoto  hiyo

ifutuliwe mbali, kusiwe na watoto wanaajiiwa.  Asante sana.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Hebu nikuulize swali.  Unasema kila division iwe na jela, si hii nchi itakuwa nchi ya jela?
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Peter Thiga:  Haitakuwa nchi ya jela sababu tunaona…

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Unajua kuna division ngapi katika Kenya?

Peter Thiga:  Najua ni mingi.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Kama hapa kwenu kuna gapi?  Mbili.  Kwa hivyo unasema division hii iwe na jela mbili?

Peter Thiga:  Ikiwezekana.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Kweli watu wa division hii wote ni wezi?

Peter  Thiga:   Si  wote  wezi,  lakini  kwa  sababu  watu  wengine  huchanganywa.   Akitolewa  katika  hii  area  anapelekwa  area

zingine watu wao hawawezi kuenda kuwatembelea.   Hata ikiwa ni watu wachache,  lazima wawe wakijulikana kwa familia zao

wanaenda vipi.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Sawa nime fahamu.  Mwangi Mwafrika?

Mwangi Mwafrika:   Honorable Commissioner,  I am Mwangi Mwafrika and these are  my views.  Democratic country must

have three arms, Parliamentary, Judiciary, Electoral Commission and this should be far from President.

President’s  function  should  be  defined  in  the  Constitution.   Rais  pesa  ambazo  anagharamia  kwa  ziara  zinapasa  kutumiwa

kuanzisha rasilimani za kuwanufaisha raia wa nchi hii,  hasa wasiojiweza.   Rais awe anaomba kibali bungeni kabla ya  kufanya

ziara yoyote ya kigeni.

Election  should  be  separated  into  two,  for  MPS  and  councillors.   MP’s  and  concillors  elections   come  first  followed  by

Presidential.   Constituencies should be created  in accordance  to the population of people.   Any national election should be in

the electoral calendar.  Voters registration exercise should always be continuous and political parties should be limited to four.

Political parties to be financed by public funds.  Counting of votes to be  done at   polling stations.   The salaries and benefits of

MPS should be permitted  by  Public  Service  Commission  according  to  the  national  economy.   Importation  of  farm  produce

available in the country should be outlawed by the new  Constitution  to  avoid  farmers  living  in  poverty.   For  any  importation

Parliament should vote.  Anyone importing without approval should be hanged.  

Doctors,  teachers  and  police  be  paid  good  salary  to  ensure  they  are  committed  to  their  work.   Public  servants  especially
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doctors  and clinical officers should be banned from  running  private  clinics.   Let  the  Constitution  bar  individuals  from  owning

more than 100 acres.  The President should be married and living with a stable family.  Na hayo ndio yangu.  Asanteni.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Ngoja kidogo.   Sasa  kuna nchi nyingine Catholic priest  wanakua President.   Sasa,  na dini

haikubali wao kuoa, sasa unasema kama yeye ni Catholic priest hawezi kua President kwa sababu hasi?

Mwangi Mwafrika:  Ndio naona akiwa Catholic priest hiyo ni afadhali kwa sababu yeye atakuwa kulingana na Bibilia.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Kwa hivyo anaweza kuwa President?

Mwangi Mwafrika:  Anaweza kuwa President lakini hao wengine wanafaa wawe na stable family.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much, those were very good points.   Beatrice Kariuki?  Na  sasa  tutaenda

haraka kidogo kwa sababu watu ni wengi.  Sasa mtu atataja only points ambazo hazijatajwa.  Sawa Sawa?

Beatrice  Kariuki:   Kwa  jina  naitwa  Beatrice  Wambui  na  kwetu  ni  hapa  Naro  Moru.   Niko  na  furaha  kwa  sababu

Commission imekubali kutusikiliza sisi.  Kwa hivyo kwa hayo nime shukuru sana na maoni yangu ni kama yafuatayo;

Kuna watu ambao wanaitwa freedom fighters na ni wale ambayo walipigana na mzungu uso kwa uso na baada ya kufanya hayo

yote,  huyo shujaa hakukumbukwa na Katiba ya kwanza.   Karibu na Tuzo district  ya Muranga  kulikuwa  na  hall  moja  inaitwa

Karori Memorial Hall na huko ndiko Dedan Kimathi shujaa wa vita ya Mau Mau alipeana rank ya kwanza hapa.   Kwa hivyo

maombi yangu ni kama yafuatavyo;  Wakati  serikali inapofikiria wakati  wa kutujengea sisi hall kwa sababu ya history, na ndio

wawe na mambo ya kukumbuka kwa sababu watu wengi wame poteza uhai wao,  wakapigwa na bomb,  wengine  wamekufia

hapo hawajaoneka, wengine wamepotea, wengine wamevunjwa vunjwa na kulemezwa.  Sasa ni wasijioweza.  

Ile nyingine ni kwamba wakanyang’anywa mashamba yao kwa sababu walikuwa msituni na serekali  haikurudisha.  Kwa hivyo

kuna  wale  ambao  wao  walilemazwa  na  wao  hawajafikiriwa.  Kwa  hivyo  kutoka  hapo  walipelekwa  jela  Kamiti  ama  mahali

kwingeneko.  Kwa hivyo ombi langu kubwa, Dedan Kimathi, hakuna mtu ambaye  anamkumbuka,

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Nuwatwera ukweda wabere  makerwo memorial, wakere  watwera nyokweda miguda iria

matunyirwo mashokiro kana mahwo ege, wagatatu nioreko negetha turikie?

Beatrice  Wambui  Kariuki:   Ya  tatu  watu  hawa  ni  wazee  sana  wakiwekwa  pamoja  kwa  sababu  ni  watu  wasiojiweza.

Hawakuenda  shule  kwa  sababu  walichukuliwa  wakiwa  vijana  au  watu  wadogo  kwa  hivyo  hawakukua  na  uwezo  wa

kujiwezesha.
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Com. Bishop Bernard Njoroge:  Niwega mno, maodo mashio nitukurora wega nido gotire vururi utoraga ukiriganirwo ni ado

aria  matobi  vururi  ushio  utweke  vururi  na  gweshiria  kio  niko  gitomi  kimwe  gitomite  tukorwo  tugithenika  niodo  ado  aria

twagirirwo  nikumenyera  nitwariganiro  neo  na  maroho  mao  marakaraga  niithwe  kana  tigwo?   Gutire  hede  tugiona  wega  no

nigweda tuweririkanie udo omwe, twerire Gai todo rerai…………waheaniro kuria mahatia twekire nido ado magithie  mutito.

John Gakuru?

John Gakau:  Ni asante.  Jina naitwa John Gakau kutoka hapa tu Naro Moru na yangu nimeandika katika memorandum hapa

lakini nitataja yale ambayo bado hayajatajwa.

Ya kwanza ningetaka kama tunabadilisha Katiba iaedilishwe hata jina la nchi ndio iwe na uzito kwamba tulibadilisha Katiba na

pia  tuko  katika  uongozi  mpya  ambao  utatuwezesha  kua.   Hiyo  iundwe  na  bunge,  wabunge  watafute  jina  liende  pamoja  na

Katiba.

Lile lingine ni kuabudu.  Wale ambao tunaabudu tuwe tukiabudu Mungu wa Bibilia na yule wa Koran.   Na  pia,  wahubiri wawe

wana certificate, wawe registered na serikali na certificate ya masomo ambayo hutoka kwa zile shule ambazo zinajulikana hapa

nchini na pia za ng’ambo.  Na  pia wahubiri ambao watakaopatikana wakihubiri mambo kinyume  na  Bibilia  pia  wanyimwe  ile

certificate, wanyimwe kufanya ile kazi. Tuseme kama kuhubiri watu wasipeleke watoto kwa hospitali.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Sawa hiyo tumefahamu.  Kwenda kw nyingine.

John  Gakau:   Na  pia  ningetaka  Katiba  yetu  isiende  kinyume  na  vile  Bibilia  na  Koran  husema    ndio  iweze  kuwa  Katiba

ambayo iko chini ya divine laws ama sheria za Mungu.  Sit sema mengi sana shauri nimeandika hapa mambo ishirini na  moja.

Ningepatiana hii memorandum ndio iweze kusomwa zaidi.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Asante  sana.   Tumeshukuru  na  maneno  hayo  ni  mazuri  na  tena  tutasoma  memorandum.

Josephat Mwangi?

Josephat  Mwangi:   Jina langu ni Josphat  Mwangi, mwenyeji wa area  hii Naro  Moru.   Yangu ni maoni manne tu peke  yake

ningetaka wakati Katiba inabadilishwa iwe kama sheria.

Ya kwanza, ni ulinzi wa watoto wale tuko nao.   Wengi wao katika hii nchi yetu ni street  children na sana sana sisi wazazi ndio

tunachangia hiyo.  Ningetaka iwe sheria.  Tukikuja upande wa uridhi tusigawanye watoto.   Mtoto  mwanaume, mtoto msichana

wote ni watoto na ni kipao kutoka kwa Mungu.
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Ya pili, sisi wazazi tuwe tukichunguzwa kwa ajili tuna neglect watoto  wetu wengine kwa ajili mimi niko na msichana na pengine

bwana yake amekufa na wakati anarudi kwangu nikiwa mzazi mimi ninamumistreat na wale watoto  amezaa wale ambayo mimi

ni babu yao wanarudi.  Kwa hivyo iwe sheria, sisi wazazi, iwe sheria, mimi mzazi...

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Hiyo nimepata.

Josephat Mwangi:  Haya.  Ya tatu, ni sheria, judiciary department.  Kuna watu wale hawana uwezo wa kuenda kortini lakini

wale matajiri au wale wako na uwezo wana-take  advantage ya yule mtu.  Ninamnyang’anya lakini kwa ajili mimi najua hawezi

kufanya hivyo, hiyo inakua namna hiyo.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Kwa hivyo unataka free legal aid.

Josephat Mwangi:  Yes.  Ya mwisho ni upande wa President.  Ningetaka President  awe,  yaani wakati  amechaguliwa kutoka

kwa constituency yake akiingia kwa Parliament asiwe ako above the law.  Hayo ni  yangu tu.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much, those are very good points.  Tupate Herman Irungu.  Herman please

tell us only those points ambazo hazijatajwa kwa sababu tutachukua memorandum yako.

Herman Irungu:  I am Herman Irungu representing Gatoba Catholic Church.   We would like the new Constitution to ensure

that the will of people of Kenya be supreme and expressed in the preamble.  The preamble should also involve Kenya’s history

and  clearly  stipulate  the  fundamental  principles  to  which  all  Kenyans  must  endlessly  remain  committed;  democracy,  liberty,

equality, economic prosperity etc.

The three arms of the Government should be independent of each other.   The three arms should have equal powers  such that

one is not stronger than the other.   The Head of State  should have the following qualities;  must be  a Kenyan citizen by birth,

must hold a University degree,  be  of sound mind, economically stable,  be  at  least  50 to 70 years  old,  be  above party politics,

must declare his wealth, be married, must have no criminal record and must be a person of integrity and impeachable character.

 We should also have a Prime Minister.

  The Executive powers  be  limited by the new Constitution as  follows;  the new Constitution to define, limit and distribute  the

powers of the Executive.  The Constitution must provide… 

Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   Can  you  continue  to  a  new  point  because  we  can  read  those  when  we  take  the

memorandum.
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Herman Irungu:  Okay.   The Constitution must provide for the approval  by Parliament of major executive nominees, that  is

Ministers and Constitutional officers.  

Under the new Constitution the Parliament should vet and approve executive public appointments.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Excuse me.  Please do not repeat  what we have said.   Tunataka utaje yale ambayo hayaja

semwa kwa sababu tutapata hiyo memorandum.  We want to give everybody an opportunity.

Herman Irungu:   We would like the appointment of the Chief Justice,  Judges of Appeal,   and other Judges to be  approved

by  Parliament.   Kadhis  should  be  nominated  by  the  Muslim  community  before  appointment.   The  new  Constitution  must

guarantee free and fair elections.  It should also provide and protect  rights of individuals.  The Consitution should better  secure

and protect the rights of the child.  The Constitution should secure the rights of women.  

The Controller  and Auditor General should be independent and have security of tenure.   The Controller  and  Auditor  General

should have powers to prosecute all those who misappropriate public finances.   The guiding principles that should be written in

the new Constitution for the management of national  resources  is  that  national  resources  benefit  the  people  of  that  particular

area and not the Government.  National Resources Commission also be established.

The new Constitution should guarantee  an  independent,  efficient  and  competent  Civil  Service.   The  new  Constitution  should

guarantee the  establishment  of  independent,  efficient  and  competent  Local  Authorities  and  lastly,  we  recommend  a  coalition

Government.  Thank you.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much.  We will be able also to read your memorandum.  Charles Gikandi?

 Tunataka utaje mambo ambayo hayajatajwa kwa sababu tutapata memorandum yako.

Charles Gikandi:  Mimi naitwa Charles Gikandi Maina kutoka Naro Moru.  Kwanza nitaongea juu ya President.

President  lazima awe God fearing.  Ya pili, President  should  hold  office  for  two  terms  ya  miaka  tano,  akimaliza  period  hiyo

hawezi  kuwa  President  wa  Kenya  tena  hata  kama  akiwa  ana  post  kubwa  katika  party  yake.   Number  three.   Sheria  zote

ambazo zina tengenezwa zisiwe zinapitia kwa  President,  ziwe  ni  direct,  ikipitishwa  kwa  bunge  isiende  kwa  mtu  mwingine  ati

ndiye  ata-sign.   Iwe  ni  bunge.   Number  nne.   Commissioner  to  be  elected  by  Members  of  Parliament.   Number  five,  all

directors,  Permanent  Secretaries,  Attorney  General,  Judges,  Auditor  General  should  be  professionals  and  must  go  through

Parliament.

Elections:  Elections should be held twice.  One, Parliament and Civic.  Two, Presidential  and Mayors  plus chairmen of County
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Councils.

Revenue Control;   60% of any collected revenue should be returned  to  the  producer,  watu  ambayo  wameitoa.   40%  of  the

revenue collected should be controlled by Central Government Boundaries;  I recommend Majimbo as follows:

We should have three regions in Kenya.   One,  Eastern Region ambayo itatoka kutoka juu mpaka kwa bahari,  Indian Ocean.

Ya pili iwe ni Central  Region.  Itatoka  kutoka  juu  mpaka  Indian  Ocean.    Ya  tatu  iwe  Western  ambayo  itatoka  kutoka  juu

mpaka Indian Ocean.  Hizo zitakua regions tatu.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Sasa tofauti ni nini?  Zote zinatoka juu zinaishia Indian 

Ocean, tofauti ni nini?

Charles  Gikandi:   Tofauti  ni  ya  kwamba  kama  Central  haifiki  huko  juu  itachukua  tribe  karibu  za  kutoka  juu  mpaka  chini.

Hapa itakua controlled na tribe iwe mtu asiwe akisema anatoka Eastern.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Haya tupatie point ya mwisho.

Charles  Gikandi:   Ya  mwisho.   Nataka  kuongea  juu  ya  land.   Kila  mukenya  ana  haki  ya  kumiliki  shamba  katika  region

yoyote.  Ya pili, title deed isiwe security ya kuchukua ma-loans.

Local Authority;  Local Authority should have its own control  of revenue without consulting  Ministers.   Two.   Voters  should

have rights to eliminate councillors or Members of Parliament if he or she does not prove active to his ward or constituency.

Com. Bishop Bernard  Njoroge:   Basi  hiyo  imetosha.   Tupatie  hiyo  memorandum  uandike  jina  lako  katika  memorandum.

Gerald Theuri?  Karibu Gerald, sema tu yale ambayo hayajasemwa kwa sababu tutachukua memorandum yako.

Gerald Theuri:  Mimi naitwa Gerald Theuri na nitasema kwa Kingereza.  

Forests  and  catchment  areas  be  protected  by  the  Government.   Irrigation  areas  to  be  advised  to  plant  cash  crops  or

horticultural  crops  for  export  to  get  foreign  exchange  money.   Education  to  be  free  from  Standard  1  to  Form  4.   Medical

treatment to be free especially to those who are suffering incurable diseases.

Corruption to be eradicated.  Employment of government officers to be  as  per  population ratio.  To eradicate  poverty,  cottage

industries should be started  all over the country.   The land that was grabbed for churches or  building schools many years  ago

should be compensated.   These are  especially in Central  Province.   Landless people  be  given settlement.   Homes for children
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who have no parents to be started by the Government.  Homes for disabled also to be started by Government.  

Civil  Servants  not  to  serve  as  members  of  political  parties.   Boreholes  for  areas  which  are  without  water  to  be  built  by

Government.  Cash crop areas’ roads  to be  well maintained by local authorities.   Nobody  should  be  above  the  law.   Thank

you.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Thank you very much.  Wale wana memorandum  tungetaka  waje  waziandikishe  hapa  na

tutasikiza zaidi wale ambao hawana memorandum.  Kwa hivyo ninataka Wilfred Munyiri.  Una memorandum?  Memorandum

zote zije ziandikishwe hapa.

Wilfred Munyiri:  Naitwa Wilfred Munyiri.  Yangu ya kwanza, yangu ni machache tu, ni mbili tu peke yake.

Ya kwanza, President, bunge ikivunjwa hata yeye aondoke.  Hiyo ni ya kwanza.  Ya pili, pesa za Kenya ziwe hazina picture ya

President hata moja.  Iwe tu ya founding father President Jomo Kenyatta.  Ni hayo tu yangu.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Hebu, bunge ikivunjwa ungetaka nani awe akisimamia?

Wilfred Munyiri:  Attorney General.

Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   Okay  fine.   Asante  sana.   Hivyo  ndivyo  tunataka  mtu  kuzungumuza  kitu  ambacho

haikuzungumzwa mbeleni.  Tupate Wachira Munene.  Please can you mention only those areas that have not been mentioned.

Wachira Munene:   Asante sana Bwana Commissioner,  jina langu ni Wachira Munene.  Sana sana nitaongea kuhusu chama.

Mimi ndiye  Chairman  wa  Democratic  Party  hapa  location  lakini  point  yangu  ya  kwanza  ni  Kenya  iwe  non  party  state,  iwe

partyless state.  Hayo mambo ya vyama iondelewe.  Tukitaka kupigania viti tunapigania tukiwa wakenya lakini sio wa DP,  wa

Kanu, wa nini.

Ya pili ni one man, one job, one property.  Hatutaki watu wawe na mali mingi.  Ikiwa ni shamba uwe na moja na iwe gazetted

na uandikwe uko na hiyo moja, usikue na tano ama kumi.

Ya tatu, Kenya tuko na watu wengi sana hawana mali, hawana pesa.   Tungetaka serikali yetu iwe na National Social  Security

Card badala ya kitambulisho ili watu wale hawana kazi wanajulikana kwa serikali na mwisho wa mwezi wanapatiwa pesa zile za

National Security.

Bwana Commissioner, kwa sababu sina memorandum ningetaka uchukue hii.
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Ya tano, mamlaka ya President iondolewe, iwe kidogo kama bunge itaona ile anahitaji.    National days na national monuments

na national heros wazingatiwe na Parliament na watu wawekwe kwa gazeti ili Kenya yetu tujue who served where and who did

what.  Ya mwisho, serikali ipatie wananchi wakili wa kuwatetea sana sana.  Asante sana.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much Councillor,  hayo ni maneno mazuri.  Mary Othaya?  Mary tafadhali

njo haraka kama ndiwe Mary Othaya.  Niwe wetaguo Mary, nukwaritie?  Ni thena uriko wenaguo?  Akae chini tutafafuta mtu.

Mary Othaya:  Jina langu naitwa Mary Othaya wa Gatiki.  Nimekuja mbele yenu kwa sababu ya maumivu na nimefurahi sana

kwa sababu ya kuja.   Kwa sababu nikiwa barabarani  nikikuja nilisema  kama  ni  wakati  wa  kuenda  bunge  hata  mimi naweza

kwenda nikatetea watoto na boma zetu kwa sababu nyumba zetu zimeporomoka.

Hapo mbeleni kanisa ilikua muhimu, ilikua inaweka  watu  pamoja  lakini  sasa  nikupoteza  inapoteza  watu.   Tunaomba  serekali

itusaidie kwa sababu ya watoto wetu na wazee wetu kwa sababu wazee wetu wanatupiga viboko kwa sababu wanataka kuuza

mashamba  ndio  watafute  mabibi  wengine  hapo.   Hebu  muniangalie  mahali  nimepigwa,  mama  na  watoto  wafukuzwe  ndio

wachukuwe hayo mashamba wauze na walete mabibi wengine.  Ndio munaona vifo vimezidi na mimi ninasema afadhali nikufie

hapo.   Nikipigania uhuru wangu wa nchi yangu huyo munasikia anaitwa Kimathi ni  wetu  nikasema  nitashika  yeye  kama  buda

yangu kwa sababu siwezi kukataa.

Tunapiga  nduru  hatakwa  machief,  machief  nao  ni  marafiki  wa  wazee  wetu.   Tunapiga  nduru  sana  tumelia  machozi  sana.

Tunauliza serikali itusaidie zaidi na tunahujumiwa na watu wa ma -kanisa  kwa sababu kwa makanisa wanatujalia,  hana haja na

roho za watu.   Wacha niwa dondolee hayo.   Sasa  nimesema  kamisa  hayo  sasa  nime  ndio  inafanya  mzee  auze  hiyo  shamba.

Muniangalie vizuri ndio alete gachungwa watoto wangu wamekata kupatiwa gold mine na hawakusomeshwa na pesa ziko.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Niwega hau nidagiwa.  Point ya muthia.

Mary  Othaya:   Tunaomba  serikali  itusaidie  na  ituwekee  security  nyumbani  mwetu  kwa  sababu  imeharibika.   Watoto

wamekua machokora na wako na vitu.  Serikali isaidie watoto  na wamama tuwe na amani kmam vile ilivyokuwa mbeleni.  Na

mtu akimuweka mimba msichana awe anapewa mali kama vile ilikuwa hapo mbeleni.  Mambo yawe vizuri kama hapo mbeleni.

 Asante.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Niwega. John Munuhe?  John, I want you to only talk on those things that have not been

presented.  Do you have a memorandum?  Okay fine.

John Munuhe:  I am John Baptista Munuhe, I am a resident of Kieni Constituency, Kieni East  Division.  I  will start  with our
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citizens that we have people  found in almost all our urban areas  who do not have anywhere to sit,  they loiter and sleep in the

streets.   We would like our Government to take  care  of these people  and especially removing them from the  streets  and  find

them a proper home.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Yes, that is taken.

John  Munuhe:   The  next  item  I  have  here  is  that  our  primary  schools,  I  mean  we  should  revert  to  the  old  system  that  is

7-4-2-3  and again we should have preparatory  classes  integrated into primary school curriculum.  That is by having properly

trained teachers to take care of ages 4 and 5 and these ones should be employed by Teachers Service Commission.

There should be land ceiling and this one should go in accordance  to the potentiality of  a  certain  region.   That  means  in  high

potential regions acrerage should not exceed 50 acres.  In less potential areas acreage should be 75.  In the least potential  areas

the acreage should not exceed 100 acres.

The next one.   All the land that is above the limit that I have stated  here should  be  taxed  and  the  tax  accrued  from  this  land

should help buying first inputs so that we alleviate the burden on our farmers.   After  that,  all  the  people  displaced  during  the

infamous tribal clashes in the years 1990 up to 1998,  these people  should be resettled and if possible the instigators should be

put to trial because  that was a very bad  thing in our country and especially those who took part  in the meetings of Kabsabet,

Kaptet and Narok, they should be known.

There should be education standards for councillors.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  What is the standard?

John Munuhe:  It should be Form four at least, Form four education. 

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Fine.  Go to the next point.

John Munuhe:   Thank you very much.  Retirees who were civil servants  are  suffering  a  lot  because  the  Government  is  not

taking care of these people.  They are spending even four to five years  before they get their benefits.   It  should be put in place

that after only three months, that is after the date of retirement, one should enjoy his or her benefits.

KBC should treat all political parties equally.  Note that KBC will always report positive things on the Government party. 

Com. Bishop Bernard Njoroge:  That is alright we have taken that.  One more.
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John Munuhe:   The last one.   The Government should free airwaves so that  our  people  are  reached  in  all  the  parts  of  our

country.  Thank you Mr. Commissioner.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   John, unajua mambo wewe.  Sawa.  Joseph N’gang’a.

Joseph Nganga:  Jina langu ni Joseph N’gang’a na ningependa ku comment juu ya elimu.  Elimu inapaswa iwe free kutokea

Standard One mpaka University.

Jambo la pili.  Tuwe na Economic Council ambayo itashughulika na mambo ya kufanya taratibu na maswala ya uchumi ambao

itakaliwa na  wale  watu  ambao  wana  elimu  ya  chuo  kikuu  na  watu  wenye  akili  za  juu.   Pia  upande  wa  agriculture  tuwe  wa

usimamizi ya bei kama vile zamani kuwe na  minimum ili  iweze  kushugulikia  mambo  ya  ku-offset  expenses  ambazo  wakulima

wametumia katika kukuza zao lao.  Thank you very much.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Thank you very much, you have tackled the  most  important  aspect.   Thank  you  Joseph.

Simon Wachira.  Una memorandum?

Simon Wachira:  Hapana,  just points.    Straight to the point.   I  am Simon Wachira,   deeply concerned  by  the  retrogressive

brain drain, the dual citizenship should be recognized.  There should be reached a rigid Consitution that recognizes the existence

of  a  powerful  President,  a  Prime  Minister  and  two  Deputy  Presidents  and  should  there  be  a  change,  then  a  National

Referendum should be sought.

No.  three.   Deeply alarmed by excessive us of force the Provincial Administration should be abolished but  instead  strengthen

the local Government.

No.  four.   There  should  be  an  efficient  monitoring  unit  composed  by  members  of  the  Public  Investment  Committee,  Public

Accounts Committee,  Judges,  Attorney General and  the  Office  of  the  Ombudsman.   This  Committee  should  have  power  to

prosecute those who misuse public offices and public funds.

No.  five.  Deeply disturbed by unemployment, there should be a Constitution that  recognizes  expatriates  in  surbodinate  roles

only not just the Chief Executive officers because  we have got a pool  of qualified graduates  who are  more patriotic and loyal.

The President should get 50% of the votes and finally there should be a supreme Constitution that is not selectively applied.  We

should not get some tribes carrying weapons in towns and go scot free while others are taken as culprits when they do so.

Leaders  proved guilty beyond reasonable  doubt  by Public Investment Committee and Public  Accounts  Committee  should  be
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forced to resign and should be prosecuted and hold no public office in the future.  Thank you.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much, very important points and well said.   Thank you very much Simon.

Nderitu Muema?

Nderitu Muema:  I am Nderitu Muema.  Myself, I am having a bill which is a bit different from what we are  speaking because

I know and we have heard that we are at liberty.  Next elections should be supervised by United Nations.

Secondly we should using vote using computers.  Another thing is that the President should not be  above the law and he should

hold  a  University  degree  and  be  the  age  of  50  years.   Abolition  of  Provincial  Administration.   Cooperative  Act  should  be

abolished and nomination of MP and councillors should be abolished.

Going to Parliament, before they quit they should elect a new Electoral Commission in order  to cope  with what is coming.  For

a party to nominate a candidate, he/she should be in that party for two years and the party then should be more than two years

old.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Thank you very much those are  very important  points  you  have  given  us.   Can  we  have

Peris Muthoni Watata?  Where is the interpreter?

Peris  Watata:   Jina langu ni Peris  Muthoni Watata  au Mrs.  Watata.   Mimi ni mkaji hapa Naro  Moru katika sub location  ya

Kaburaini.   Ni furaha yangu kubwa sana kwa vile serikali imefanya kukuja hapa  tuwape  maoni  ya  mambo  tunavyona.   Mimi

wakati  bendera  ilipepea mlimani nililala hapa Naro  Moru na Bwana Munyao.  Kwa hivyo uhuru  ulipiganiwa  na  Mau  Mau  na

watoto  wetu  waliuwawa  na  walikwisha  na  wengine  tulisikia  walienda  Ethiopia.   Mtu  ambaye  anaitwa  Mathenge  Mirugi  na

hatujasikia  hali  yao  tena.   Nauliza  serikali  haikufurahia  Mau  Mau  kufukuza  mzungu  hapa  na  kupata  mashamba  yetu  sisi

wenyewe?  Kwa hivyo napenda kuuliza serikali,  serikali si mbaya kwa sababu tunaongozwa na kijana mdogo anaitwa Nyayo

na ni wa rika langu.  Alizaliwa 1924 kama vile nasikia na mimi nilizaliwa 1924.  Tunafurahi sana.

Kwa hivyo mtu akikimbia mbio ashinde anapewa zawadi?  Kwa hivyo mimi nilikua mmoja walipikia Mau Mau lakini sikuenda

msituni lakini hawangeweza kupigana vita bila kuona mtu wakuwapikia  na  kwa  hivyo  ningeuliza  serikali  yetu,  hiyo  mbio  yote

tulikimbia na watoto wetu wakamalizika na wakawacha vizazi vyao hapa hatujasikia mshara kwa watu hao wa pewe bonus.

Kwa hivyo nimefurahi sana kwa yule mama amezungumuza hapa kwa sababu tulipigania mashamba katika hii nchi yetu kama hii

Naro Moru vijiji vinatoka wapi na tulifukuza wazungu? Kwa hiyo mashamba, tunaona watoto  wakitaaibika.   Ya pili ningeuliza

serikali yetu hivi tumezaa watoto na tumewasomesha sana na sasa wamekua crooks wakizurura town hapa ni wezi kwa sababu

ya kukosa  kazi.   Hiyo kazi yote ya kusomesha tunafanya ya nini  na  hawatapata  kazi.   Kwa  hivyo  mimi nauliza  serikali  haina
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makosa lakini ningetaka irekebishe.

Tena, watu katika bunge kwa sababu sasa  tumeelekea mwaka wa uchaguzi, Mzee Kenyatta  tangu afariki sijui ni miaka  ngapi

sasa, aliwacha Mzee Moi kijana wa rika langu hapa amemaliza miaka hiyo yote akiwa bunge pamoja na watu wake.   Watoto

hawa wote ambao tumewashomesha kwa nini hawaendi  bunge?   Wengine  wanamaliza  20-30  years,  nataka  wamalize  miaka

mitano wanatoka na hao watoto  wetu ambayo tunasomesha wanaingia wanakula matunda.  Anavuna  matunda  anakula  miaka

hiyo mitano.  Kwa hivyo mimi sitaki kukaa muda murefu kwa sababu hakuna masaa.   Mimi ni mwanasiasa wa hapa Kenya na

ningefurahi sana nikisika Mau Mau wamekumbukwa kwa sababu hakuna mtu ambaye hana shukrani. Sina mengi ni hayo tu.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Wale wana memorandum tafadhali wapeane.  Francis Mwangi?

Francis Mwangi:   Thank you Mr.  Commissioner Sir,  I  will be  very brief.    I  am Francis Mwangi and  to  my points.   First  I

think that the Vice President’s office should be empowered because the Vice President  in Kenya currently acts  as  an Assistant

Minister.  Second to my point,  I  think that the President  should be elected and should not be  a Member of Parliament and he

should be elected through the 50% majority from five provinces.

The number of ministries should be limited to 13-15  minutes.  My  fourth  point,  I  think  the  Members  of  Parliament  and  civic

members,  councillors  should  be  accessible  to  the  electorate.   For  example  myself  ,I  do  not  even  know  my  Member  of

Parliament  and  my  councillor.   I  do  not  know  them,  so  Mr.  Commissioner,  I  think  you  are  going  to  take  that,  that  the

parliamentary and civic members should be accessible to their electorate.  

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Thank you very much.   That  is  why  we  are  saying  if  an  MP  is  not  available  to  his  own

people to work with them, kuna haja  yake  kuwa  bunge  kweli?   Ndio  watu  wengi  wanasema  tuwe  na  haki  ya  kuwaita  hata

kabla yao term ya kuisha.  Tupate Mathenge Wanderi.  Please, only those points that have not been discussed.  Mr. Wanderi?

Mathenge Wanderi:  My name is Mathenge Wanderi.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   You have a memorandum?  I just want you to highlight because  memorandums should be

given there.

Mathenge Wanderi:  I understand that.   Na mimi ndiye Chairman wa Democratic Party hapa Kieni.

Kwanza  ningependa  kusema  ile  memorandum  ilipeanwa  na  National  Alliance  for  Change  na  ile  ya  Democratic  Party  from

headquarters, tuliiung mkono kama sub branch ya Kieni.
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Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   Just  before  you  speak,  Daniel  Dothia  unaweza  kupeana  memorandum  yako?   Huna

memorandum.  Richard Gatia?  Huna memorandum.  Peter Mathenge?  You do not have a memorandum.  Okay, fine.

Mathenge  Wanderi:   Thank  you  Commissioner.   Kwa  hivyo  ningependa  kusema  ya  kwanza,  first  and  foremost  the

Constitution  we  have  in  Kenya  today  it  is  not  bad.   The  problem  we  have  is  its  implementation.   Kwa  hivyo  hata  hii

tukitengeneza ikiwa haiwezi kufanyiwa kazi,  itakua ya bure.   Kwa  hivyo  lazima  this  Constitution  that  we  are  proposing  must

have a way of enforcing it in Parliament and when the Constitution forums meet they should come with the way through which

the Government must be forced to enforce the Constitution.

The other point I would like to say is our Constitution should have a preamble which must….

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Have you written it here, is it contained in your memorandum?

Mathenge  Wanderi:   I  am  highlighting  what  is  not  there.   It  must  involve  the  integrity  of  the  people  of  this  nation.   The

preamble must look at the way through which we can integrate the people of this nation.

The other important point I think I should highlight is that after the election, currently we have 210 constituencys in this country,

we feel that we are not properly represented overall, to take care of these imbalances whereby kuna pahali peingine kuna watu

wengi sana lakini they are not properly represented….

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Can you make suggestions.

Mathenge  Wanderi:   Yes.   I  am suggesting that during the next election we have another 100  nominated MP’s all over  the

country and they be distributed according to the votes cast for each political party, proportionately.

The  other  one  I  would  like  to  highlight  is  defence  and  national  security.   Kuna  watu  wengine  kama  mumesikia  hapa  vile

walipigwa huko Rift Valley na pali peingine.  We should have a national security advisory committee ambayo itakutana wakati

wowote kuna shida kuhusu mambo ya hapa nchini kama ile tribal clashes au invasion from outside and the President  being the

Commander in Chief should follow the instructions of that committee.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Okay.   Another point.

Mathenge Wanderi:  The other one I think has been said about  the Office of the Ombudsman.  About political parties,  any

political party should have at  least  100,000  registered members before it is registered so that nobody wakes  up  one  morning

and goes and registers a party and says it is a party that goes for elections.  At least  100,000  registered members who must be

64



known and distributed countrywide.  

The other one on the elections,  I think it has been said about  the Government,  50% of votes.   The other point I would like to

say  is  that  after  the  election,  we  should  have  constituency  kama  wakina  mama  wote  wanachagua  representatives  wao

Parliament after the election has been done through the constituencies.  We have other interest groups, women, disabled and the

youth, they have specific numbers of seats allocated to them to elect representatives in Parliament.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  The last point.

Mathemge Wanderi:  Not the last one.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Excuse me, I am telling you to say your last point because  you have a memorandum and I

have given you time to talk.

Mathenge Wanderi:  Ministries should be abolished or created by Parliament not the Head of State.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  How many ministries?

Mathenge  Wanderi:   A maximum of 18.   My last point would be any Head of State  who retires from  the  office  should  be

given benefits and security only if he does not continue to be active in politics.   Kama the present  President  akitoka na anataka

kuendelea kuwa Chairman wa party,  he should not  be  given  any  security,  any  benefits  and  he  should  cease,  they  should  be

curtailed.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much that is very well said.  Can we have your memorandum please.   I  see

it is very well written and I cannot wait to read it.  Can we have Peter Ndaiga?  Karibu, karibu haraka.

Peter Ndaiga:  Kwa jina naitwa Peter  Ndaiga na Mr.  Commissioner ningeshukuru na ninasema asante sana kwa nafasi hiyo.

Sasa mimi ni mkaaji wa Naro Moru, tunakaa hapa Naro Moru katika town hapa tuko na….

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Mimi nataka useme maoni sitaki uniambie mahali unakaa.

Peter Ndaiga:  Sasa kwa hivyo nilikua naona ni vizuri sana kukuwa hapa kwa kubadilisha Katiba kwa vile tumeonelea taabu

nyingi sana tangu tupate Uhuru.  Tunakaa na sheria moja ama tumekaa na sheria mbili zile  ambazo  hatuwezi  kupindua.   Sasa

nimeona maoni yangu ni mazuri sana kama Katiba inaweza ikabadilishwa tukawa na nguvu ya kuongea na wakubwa wetu yaani

na  wale  watu  tumewachagua  hapa  katika  mbunge  akiwa  ni  President  ama  ni  bunge  ama  ni  councillor,  tukuwe  na  nguvu  ya

65



kuongea na hawa viongozi wetu.

Kwa  hivyo  sasa  ningependa  sana  na  nime  shukuru  sana  na  nimekuja  hapa  kwa  kuwapa  nguvu  wale  watu  wote  wanakuja

tujaribu kuona Katiba imebadilishwa.  Asante sana sina mengi.

Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   Asante  sana.   Bila  shaka  Mungu  atasaidia  na  maombi  yako  yatafikia.   Thank  you  very

much.  Margaret Wanjira?  Nimefurahi kwa kina mama kungojea.

Margaret Wanjira Gathogo:  Jina langu ni Margaret  Wanjira Gathogo.   Asante sana Bwana Commissioner kwa sababu ya

kutulete hapa Naro Moru.

Mimi kwanza maoni yangu ni mambo haya ya widows,  wakina mama wale mabwana wao wamefariki.   Wanapata  taabu sana

ya pesa kwa mfano bwana yake alikuwa ameajitiwa.  Kama alikuwa mwalimu ama ameandikwa na Posta.   Kama sasa  cheque

inapelekwa kwa DC  ati inagawanywa kwa watoto.   Hizo  pesa  zinakaa  sana  haisaidii  watoto.   Na  tena  hata  kama   zitakuja

kusaidia watoto,  zinagawanywa watoto  zikisomesha watoto,  zingine mtoto akipita aende  University  unasikia  sasa  huyo  mtoto

haendelei.

Kama kuna pesa  zingine zilikuwa zimebaki hawakupatii  ati usomeshe watoto.   Kwa hivyo wakina mama  wame  taabika  sana.

Hayo  mambo  tunataka  yabadilishwe  sasa.   Ati  kama  ni  mama  bwana  yake  amefariki,  kama  ni  cheque  pahali  alikuwa

ameandikwa achukuwe, cheque hiyo mama apatiwe aende akasomeshe watoto wake kama ni ya kazi afungue pahali anataka.

Tena  yako  mambo  mengine  yanasumbua  wakina  mama  sana.   Kama  bwana  yake  amefariki  wako  wengine  ndugu  zake

wanaenda kama pale ameajiriwa Nairobi kwa Head Office kama ni mwalimu ati huyo bibi ya ndugu yangu hatumjui.  Tunafikiria

ni rafiki yake, ati sasa hiyo pesa, question inaandikwa hapo.   Huyo mama hata akienda kufuata hizo pesa,  pengine mama hana

pesa  ya  kuajii  wakii  ama  mtu  ya  ku  defend  yeye  akitafuta  hizo  pesa.   Akienda  tena  ati  aseme  anaenda  Nairobi,   watu  wa

nymbani tena wanaanza kumdharau.  Unaona sasa  huyu mama anaanza kuzurura na anaenda tu kutafuta pesa  za bwana yake.

Hayo ni mambo mabaya sana.

Tena hilo jambo tunataka libadilishwe kabisa, hati ata kama ni baba ya bwana,  akifariki kijana wake,  asiende ati kuitisaha pesa

ati ni ya bibi.  Aseme huyu mtoto alikuwa wangu  na anataka cheque ya pesa.   Sijui walicana namna gani ama nini na pengine

hata wako na watoto  watatu  ama  wanne.   Ati  baba  anaenda  Nairobi  head  office  ati  anasema  anaenda  kusema  huyo  mama

asipatiwe cheque ya pesa ya bwana yake ati kwa sababu huyo mtoto ni wangu.  

Sasa, tunashindwa haya mambo yanatoka tena mambo ya bibi yanaenda kwa mtoto namna gani.  
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Com. Bishop Bernard Njoroge:  Mama, hiyo nimepata.

Margaret Wanjira Gathogo:  Asante, hiyo nimemaliza.  Ile ingine ni mambo ya pombe.   Tuna onelea sisi kama wazazi sasa,

watoto wameharibika sana na pombe na serikali mbeleni ilikuwa imeweka masaa za pombe.   Siku hizi hakuna.   Tungependelea

kama sisi wazazi na  sana  sana  wakina  mama  kwa  sababu  hata  wale  wameandikwa  wana  taabika  sana.   Pombe  huwachwa

kuanzia ashubhi mpaka asubhui ile nyingine ati hakuna mtu anauliza.  Wacha watu wakunywe pombe kuanzia saa  nane mpaka

saa tisa ya usiku ndio watu waende wakalale hata wale wanafanya kazi huko.

Hiyo nyingine ya tatu ni habari ya government workers.  Watu wanandikwa na serikali wakiwa retired hata cheque zao,  kwanza

cheque  zao  wapatiwe  saa  hizo  vile  hanaanza  kuandika  retirement  letter  hata  cheque  zao  waende  nazo  hakuna  mambo  ya

kungojea ati miezi tatu,  ya nini na barua ulinipatia ati retire?  Apatiwe  benefits  zake  zote  aende  akapumzike  na  mambo  yake

yote.  Hakuna ati kurudi kuenda Nairobi kutafuta mtu ati amsaidie apatiane elfu tano.  Hakuna, hatutaki hiyo.

Ya  nne  nayo  ni  ya  watoto  chokora.   Watoto  hawa  chokora  tunataka  hii  Katiba  ibadilishe  ifanye  hii  kazi  ziwe  ya  serikali.

Watoto wasomeshwe wote.  Wanaweza kuwa madaktari,  wanaweza kuwa hata army ama police.   Wawe watu wa kutumikia

raia wengine ama serikali.  Vile mtoto anaweza kusoma pia iwe responsibility ya serikali lakini si ya mtu ama nani ama tuseme ni

hawa wamefanya vibaya.  Hatutaki, serikali iwachukuwe watoto wote iwajengee mashule.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Margaret ya mwisho.

Margaret Wanjira Gathogo:  Hii ya mwisho nayo ni Chiefs na Assistant Chief.   Wawe wakichaguliwa na raia ili kama watu

wamekaa kama miaka kumi, ishirini, na wengine hawawasaidii raia vizuri na kwa sababu si raia waliwachaguwa, wanafanya kazi

mbaya  sana.   Tungetaka  sasa  tuwachaguwe  ili  wakikaa  kama  ni  miaka  tatu  ama  nne,  tuwatoe  tuweke  wengine.   Hata

councillors, hata MP namna hiyo kwa sababu wanakaa hapo miaka mitano.  Lakini tukiona ni mbaya kwa miaka miwili, ya tatu

tunachagua tupatiwe ruhusa ya kuchagua mwengine aendelea na kazi badala ya kulala hapo miaka kumi, miaka ishirini.  Kwanza

wakina mama wanateseka sana.  Asante sana.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Thank  you  mama.   Margaret,  those  are  very  good  suggestions.   Nikiona  wakina  mama

wakizungumuza hivyo nasikia furaha.  Peter  Mathenge Gitonga.  You are  Peter  Gitonga?  Please Peter,  we would like you to

mention only those points that have not been discussed.  Do you have a memorandum?

Peter Mathenge Gitonga:  I do not have a memorandum.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Is that well written?
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Peter Mathenge Gitonga:  It is not well written it is just points that I will just highlight.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Because we would like to take it don’t mind because we can read it.

Peter Mathenge Gitonga:  These are just like my notes.  Kwa jina mimi naitwa Mathenge Gitonga.  Mimi ni mkaazi wa Kieni

Constituency na niko na haya ya kusema kuhusu marekebisho ya Katiba.

Nigependelea kama ile Katiba tutaiunda itakuwa iko na maneno fulani kuhusu transition.  Moja ni tarehe ya uchaguzi iko certain.

  It  is not the President  who is going to fix the date  of the General Elections.  Ningependelea bunge iwe  na  calendar  yake  na

Rais asiwe na power ya ku-dissolve Parliament.

Pia uchaguzi ukifanywa ningependelea kuwe kuna ile tarehe ambayo Rais mpya ataopishwa kama vile huko America,  a specific

date  and  a  specific  place  so  that  we  are  certain.   Hatutaki  kusikia  mtu  aliapishwa  asubhui  kama  ameiba  uchaguzi  kwake

nyumbani.  

Tena ningependelea kabla ya uchaguzi ambao pengine tunaweza kufanya ama ile itafanywa, constituencies ziwe reviewed kwa

sababu  wale  wako  bunge,  wako  bunge  kuwakilisha  wananchi,  hawako  huko  kuakilisha  land  mass.   Wale  wako,  wengine

wamepelekwa  huko  na  wananchi  wachache.   Hizo  constituencies  ziwe  merged  na  zile  kubwa  sana  ambazo  haziwezi  kuwa

effectively represented na mbunge mmoja zigawanywe kabla ya uchaguzi.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  What population would you prefer for constituencies?

Peter Mathenge Gitonga:  What population in a constituency?  A constituency should not have more that 40,000  registered

voters.  We now have some constituencies with about 7 or 8 thousand people.

Pia ningependelea katika political parties,  kama chama kiko na asili mia kumi ya  wabunge  ikuwe  funded  na  serikali.   Vyama

vingine ambavyo vimekuwa registered na havina members visi- qualify kuingia kwa ballot paper  kwa  sababu  wakati  vinaingia

kwa ballot paper vinaifanya ikuwe complicated sana na inakuwa shida hata wakati wa uchaguzi.

Pia ningependelea vikosi vyote vya wanajeshi au all Armed Forces  wawe wamewekwa kwa Katiba na kazi yao imekuwa set

out properly.   Tusikuwe na watu waki-form vikosi vingine ambavyo ni vya halali wakisema ni Mungiki, ni Kamjesh na vingine

ambavyo vinahatarisha wananchi.

Pia ningependelea kama vikosi vya Police na especially kama ni za Special  Branch kuwe na sheria haviwezi kutumiwa  vibaya
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kuhujumu  nchi.   Vitumiwe  vizuri  kuhusu  intelligence  gathering  methods  za  economic  social  issues  ambazo  zinaweza  kusaidia

wananchi lakini sio siasa tu ya ku-protect wale wenye wamekalia viti wakati huu.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Can we have the last point?

Peter Mathenge Gitonga:  The last point I think has been said before, that is ningependelea wale ma-officers wamechaguliwa

na serikali kwa viti vya juu kama ma-Judge, kama Permanent Secretaries, Managing Directors  wa public corporations  wakuwe

vetted  na  Parliament  na  wasichaguliwe  na  mtu  moja  tu  ambaye  anaweza  kuwachagua  wale  ambao  hawahitaji,  hawastahili

kupata hivyo viti.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Thank you very much.  You have given us very good ideas but I do not mind  taking  that

with me, it is okay.

Peter Mathenge Gitonga:  I promise to deliver a memorandum in your offices.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   In Kencom House?  Fine,  ask  for Com. Bishop Bernard Njoroge,  I will be  happy.   Eliud

Kanubi?  Unitwa Kanubi Gatiki?  Uko na jina ngapi?  Jackson Muchemi?

Jackson  Muchemi:   Asante sana.   Majina  yangu  naitwa  Jackson  Muchemi  na  ni  machache  tuu  ambayo  yale  mimi naweza

kuongea kwa sababu mengine yameshaongewa na wenzangu wale walikuwa hapa mbeleni.

Kwa hivyo yale mimi nataka kuongea ni machache tu, mawili tu yafuatayo.  Ya kwanza  ni  habari  ya  wafanyakazi  wa  serikali

kama Chiefs na manaibu wao.  Hawa Cheifs na manaibu wao, hawa ndio watu wale ambao wanajua masilahi ya wananchi huko

nyumbani na ndio wanakaa na wananchi sana na ndio wanzjua taabu.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Ungetaka nini juu yao?

Jackson Muchemi:  Ningetaka,  sababu kuna sheria ilikuweko hapo kitambo ya Chiefs na ya manaibu wao na ikaondolewa,

ningetaka  irudishwe.   Ya  pili  ni  habari  ya  misitu.   Habari  ya  misitu  naye  imeshakuwa  mbaya  sana  kwa  sababu  wale  watu

walikuwa wakifanya kazi kwa misitu waliondolewa sasa  kazi ikapewa watu wa KWS kama kwa Mt.  Kenya.   Na  sasa  huko

hakuna maendeleo inaonekana ya kupanda miti ya kutumia au kufanya nini kwa sababu hawa watu wa KWS hawajui habari  ya

miti  wanajuwa  tu  habari  ya  wanyama.   Ningependelea  warudishwe  hao  watu  walikuwa  wanafanya  kazi  kwa  misitu  ndio

wafanye kazi ndio tupate kuwa na misitu.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Haya, nyingine.
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Jackson  Muchemi:   Ya  tatu  ni  habari  ya  mazao  ya  wananchi  kwa  sababu  serikali  haishughuliki  na  yale  mazao  wananchi

wanafanya, wanalima huko mashambani.  Ningependelea hii serikali iweke habari  ya mazao ya wananchi kujua itauzwa namna

gani na wananchi watagawiwa namna gani kama vile wanaweka habari  ya majani au kahawa kwa sababu hata wakulima hawa

wengine wana taabu kwa hiyo mimea yao,  kwa chakula  chao  ambacho  wanalima.   Serikali  ishughulikie  hawa  watu.   Asante

sana.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Asante.   Thank you umesema maneno makubwa ya maana na tutaangalia.    John  Maina?

Usirudie yale yamesemwa.

John Maina:  My name is John Maina,  I am from Naro  Moru and I am a student.   My first point is the freedom of worship.

This Act should be amended or  should be rescinded to avoid the confusion or  the  up-coming  problems  such  as  the  rising  of

devil worship and some cults which breed problems and commotion in the society.

Second point;  Free and compulsory education.  Primary education should be provided freely, this can be enhanced by; one,  by

reducing the MP’s and the President’s allowances.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Now,  if you say free and compulsory education that will be  taken care  of.   They can find

other ways to get money.

John Maina:  Okay.   The third is strengthening of our national language.  Kiswahili language should be enhanced and should

be encouraged to enhance national unity amongst people in the society.

The fourth point is awarding of freedom fighters.  Five,  currency;   if  the  current  President  comes  out  of  power  the  currency

should retain his photo,  the photo should remain.  The sixth point is the enforcement of the Constitution as  per  what is stated.

Seventh point is the  creation  of  national  security  advisory  council  to  enhance  security  in  the  nation  to  avoid  commotion  and

problems in the society.  The eighth point is the implementation of Chief’s Act.  Since Chief and Assistant Chief know people’s

problems and are much acquainted with the problems they are able to help people and to listen to their grievances.  

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much you have said very important things.  Rachael Muthoni?

Rachael  Muthoni:   Mimi  naitwa  Rachel  Muthoni  Murage.   Maoni  yangu,  nasema  Kiswahili  kitumike  katika  mahakama.

Mambo ya kupewa hati ya mashamba irahisishwe bila rushwa.  Pia Polici wafanye kazi bila rushwa.  Atakaye patikana akipewa

rushwa  ashtakiwe  na  aondolewa  kazini.   Katiba  iangalie  wajane.   Watu  ambayo  hawawezi  kuajii  mawakili  wasaidiwe  na

serikali.
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Com. Bishop Bernard Njoroge:   Thank you very much.  Unajua mtu anaweza kusema maneno makubwa sana na  yawe  ni

machache.  Thank you very much Rachel.   Priscilla Wanjiru?  Wakina mama mumejaribu mumekaa  mpaka  mwisho.   Karibu

hapa Priscilla.  I am very proud of you.

Priscilla Wanjiru:  Jina langu ni Priscilla Wanjiru.  Kile nataka kusema ni kwamba tulipigania uhuru na tulipigana kwa sababu

tulikuwa tunataka watoto wetu wapate matunda ya uhuru na wakati watoto wetu walisoma na kumaliza hawapati ajia ama kazi.

Ya pili yenye nataka kusema ni kwamba mama maskini ananyang’anywa shamba  na  matajiri  na  wakati  huo  akinyang’anywa,

case yake ikipelekwa kotini inachukuliwa kama ya mtu maskini sio kama ya tajiri.   Maneno haya tungetaka yashughulikiwe na

court kama inavyostahili.  Na watoto wetu nao wapatiwe ajia.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Thank you muno Priscilla niodo wa shiugo ishio wauga nigo kinya.  Niwega  mno  todo  ni

kama tumemaliza wale watu wote waliotaka kuzungumuza leo na ikiwa kuna mmoja ambaye haja sikia jina lake aje hapa mbele.

  Kwanza tuanze na wewe na uniambie jina lako.

Eliud Gatiki:  Kwa jina mimi ni Eliud Gatiki kutoka hapa  Kaburaini sub location.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Eliud who?  Gatiki.

Eliud Gatiki:  Ya kwanza free education kutoka Standard  1 mpaka Form 4.   Kama mtu akipita Form 4,  irudiwe vile ilikuwa

ya zamani, Form 6 unafanya mtihani halafu unaingia University.  Hiyo education ikuwe namna hiyo.

Ile  ingine,  free  medical  attention.    Kila  mtu  asaidiwe  kwa  sababu  sisi  watu  wale  tunakaa  hapa  rural  hatuna  pesa  tunapata.

Tunateseka sana kwa ugonjwa wana kufa bure na hatuna usaidizi.  Ya tatu sasa  tunakuja hapa kama kulete maoni yetu.  Sasa

uko ugonjwa unamaliza watu na kama iko Commission na watu hawajasomeshwa kuhusu hii ugonjwa, hii itakua ya bure.   Watu

watakwisha na munataka mambo yote yageuzwe.   Maoni  yangu  ni  serikali  kwanza  ifanye  hii,  ili  watu  waokoke  au  wasikufe

wote.

Ile ingine ni mashamba yale yako na wazungu na watu weusi.  Wako na ma shamba kubwa na watu wanakaa kwa vijiji.  Mimi

naonelea ile shamba ceiling ipatiwe ya acre  mia moja au elfu moja.   Ile mengine  yauziwe  wananchi  waone  mahali  pa  kufanya

kazi kwa sababu watu wengi wanakaa kwa vijiji na hakuna pa kulima.

Ile  ingine,  tunataka  hao  watu,  vijana,  kuwe  na  viwanda  vingi   vy  kufanyia  kazi  kwa  sababu  watoto  wetu  wote  wanasoma

tunakaa nao, wanakua kama refugees.   Tuko nao nyumbani, hakuna mahali pa  kwenda.   Wanatusumbua, na kama kukiwa na
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viwanda vingi, hao watoto watakwenda kufanya kazi, kila mtu atapata riziki yake.  Tungetaka hayo.

Ile ingine ya mwisho.  Tungetaka serikali ile itakuja baadaye ione kwamba kila kitu wanafanya huko bunge na ile bunge  isiwe

bunge ya  ukabila  iwe  bunge  ya  watu  wote  kwa  sababu  wakati  wa  kuchagua,  hakuna  ukabila.   Na  kama  wanaingina  huko,

ukabila unaingia.  Tunataka bunge isio na ukabila ili nchi yetu iendelee.  Asante sana Bwana Commissioner.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Thank you very much.  Haiya mzee, na wewe njoo na utuambie jina lako.

Erastus Nderitu:  Jina langu ni Erastus Nderitu.  

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Okay, Erastus who?

Erastus Nderitu:  Nderitu Gathioni.  I  would like to bring my contribution to this Commission.  One,  the Government should

have the  responsibility  to  care  for  all  Kenyans  and  let  them  enjoy  their  rights.   Kenya  should  have  access  to  information  in

possession  of  the  State.   Wives  and  all  children  should  have  a  right  to  inherit  land  from  their  families.   We  should  have  a

congress to control the executives, the finances and human resources and it should remain with the Parliament.  Sales tax should

be abolished and poll tax introduced where every adult will have to pay every month.  This  will  be  controlled  by  the  County

Council or Local Authority.

The Public Service Commission should be free and impartial.  Members of the Commission should be vetted by Parliament and

enjoy security of tenure.  It should retain power to where required including all other indisiplined cases are in the Civil Service.

Code of regulation should be reintroduced and every civil servant made to read it and understand on appointment and those still

in service provided.  They should declare their assets.   All natural resources  should be protected  by the Government and even

authorised by the Local Authority.  This will give the people  who are  near the various forests  and the like, to have the cake  of

what is being produced from those forests.  

The  senior  citizens,  most  elderly  people  who  have  retired  from  Government  services,  should  be  taken  care  of  by  the

Government.   Their  purchasing  powers  should  be  used  or  increased  by  their  pension  package  and  whenever  civil  servants

salaries are increased, should be increased as well.  Thank you Mr. Commissioner. 

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Thank you very much.  Pension package should be increased with the increase  of  salary.

Okay, kuna mtu mwingine yeyote?  Haya, wewe njoo hapa na ndio wa mwisho, utuambie jina lako.

Stephen Munga:  Kwa majina mimi ni Stephen Munga.  Yangu ya kwanza ninaonelea ni kuhusu kazi.   Kila mtu anatakikana
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afanye kazi ndio aweze kuishi lakini unakuta mtu mmoja ako na kazi zaidi ya ishirini.  Unakuta mtu ako ni yale magari kuu kuu

kwa barabara tena ndiye huyo mtu anakujaa kuweka kinyozi kwa center kidogo kama hapa Naro Moru.  Tena ako na shamba

analima, ako na kazi nyingine ya kuchunga mbuzi.  Sasa inakuwa wananchi wanaishi kwa ukahaba kwa kuwa kazi zote ziko na

wale watu wako na pesa.  Wanachukua kazi nyingi, alafu wanaajii hawa watu wadogo wadogo kwa mshahara kidogo.

Ile  ingine  ni  kuhusu  hizi  case  zinachukuliwa  na  mawakili.   Mtu  wako  akigongwa  na  gari  anakuonyesha  vile  atakwenda  na

atakusimamia.  Wakati  wa malipo hizo pesa  zikifikia kwake,  inakuwa ni ngumu kuzipata kutoka  kwake.   Sasa  mimi nilikuwa

naonelea  ni heri hizo pesa  zipatiwe mwenye  ajali  au  mtu  claimant  wa  hiyo  ajali  kuliko  wakili  kwa  sababu  wakili  anajua  vile

atakuitisha hizo pesa  achukuwe zake.   Kuliko yeye mwenyewe achukuwe hizo pesa  tena inakuwa ni ngumu kumfuata.   Hayo

ndio maoni yangu.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Thank you very much.  Tunakushukuru sana kwa hayo maoni. Bila shaka  yatafika  mahali

yanahitaji.  Ningetaka kushukuru nyinyi nyote ambao mumekuja leo.  Nafikiri tumekuwa na zaidi ya watu mia moja ambayo ni

watu wengi sana kusikiza. 

 Pili  ningetaka  kushukuru  kwa  sababu  maoni  yenu  yalikuwa  na  mwelekeo.   Mumetoa  maneno  mengine  ambayo  sikuwa

nimeisikia.  Nilikuwa huko Karatina,  nilikuwa Kirinyaga, nimekua Gatundu, nimekua kila mahali lakini  nimependezwa  sana  na

maoni  yenu.   Na  zaidi  nimependezwa  na  akina  mama.   Wametoa  maneno  mazuri,  wamekaa  mpaka  mwisho  kwa  hivyo

ninashukuru Mungu kwaajili yenu nyinyi wakina mama.

Ningetaka kumalizia kwa kusema tusife moyo.  Kweli tumekuwa na taabu lakini pia Mungu naye ametusikia.   Labda kwa njia

hii Kenya itakuwa nchi mpya na haya mambo tunazungumza ya kukosa  kazi,  ya wazee kukosa  mtu wa kuwatunza, shida kujaa

kila  mahali,  mimi  nina  tumaini  kwamba  katika  Katiba  hii  na  wale  watakao  kuja  kutawala  chini  ya  Katiba  hii  mpya,  mambo

yatakuwa  tafauti.   Pia  tunahitaji  tukumbuke  Mungu  na  tuishi  maisha  inalingana  na  yale  tunasema  katika  dini  hii.   Naturudie

mambo yetu ya kale yale yalituweka ili ituweke kama watu,  si ni kweli?  Na  tujali kila mtu na jaama  yake na tukiwa na watu

walio na taabu wanaoishi karibu na sisi, tunajaribu kuwatunza.

Mungu ametusahau kwa sababu kitu tumefanya hivi, siku hizi ni kujipenda sana.   Kila  mtu  anapenda  mambo  yake  na  huwezi

kumfikiria jirani yako hata  kama  ni  disabled,  huna  haja  na  yeye  na  hayo  tunazidi  kujiua  sisi  wenyewe.   Kwa  hivyo  tuwe  na

matumaini.   Watu  wasio  na  matumaini  hawana  maisha,  maisha  yanaletwa  na  matumaini.   Tuseme  kesho  mambo  yanaweza

kubadilika na katika Katiba mpya, tutakuwa watu wapya na nchi mpya.  Hii ni nchi nzuri.  Tuntumaini  siku  moja  hakuna  mtu

atakaa  bila  shamba  na  tuna  tumaini  siku  moja  katika  Katiba  hii  itaeleza  kwamba  huwezi  kupata  zaidi  ya  kiwango  hiki  cha

shamba na hakuna mtu ambaye atakaa katika barabara tukiwa tuko nchi moja.

Na mwisho, mambo haya yote mwishowe tutayaacha si ni kweli?  Lakini tukienda kutengeneza Katiba muwe na ushuhuda huu
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kwamba  munaweza  kuamini  Commission  hii  ya  kwamba  mwishoe  itakuja  na  Katiba  ambayo  itachukua  masilahi  yenu.

Ningaetaka kujua kama civic education providers wako hapa.  We want to recognize them mukisimama.  Thank you very much

for the work you have done.  I want to recognize that work, na kazi yenu haijaisha, nina tumaini Katiba hii ikimalizika, tutakuwa

na  zaidi  ya  miaka  mitatu  ya  kuwafundisha  watu.   Na  hata  ingawa  ni  kujitoka,  hakuna  pesa,  lakini  hakuna  kazi  nzuri  mtu

anayofanya ambayo haitalipwa.  I believe that.  Sawa Sawa.

Now,  3 C’s wako  wapi?   3  C’s  pia  wasimame.   Okay.   I  just  want  to  thank  you  na  muambie  wale  wengine  tumeshukuru

tumeona  kwamba  mulikuwa  mumefanya  kazi  na  kazi  yenu  imeonekana  na  maoni  ambayo  yametolewa.   Kwa  hivyo  Mungu

awabariki pia nitasema hata nyinyi, bilashaka mtalipwa.   Sijui  kama  Programme  Officer  analolote  alafu  kama  hana  tunaweza

kuomba  na  tumalize  hiki  kikao.   Kuna  kitu  ungetaka  kusema?   You  do  not  see  them.   Is  that  so,  maybe  they  have  been

somewhere else.  Mugo, what we want is civic educators wa hapa.  Huyo anasema haja waona.  Muulize anakaa wapi.

Speaker:  Most of the times we go to the churches, we go to where people have assembled but many times we ask people  to

wait for civic education and they do not wait.   Tumesha enda kwa PCEA, tumeenda kwa CPK na nafurahi kwa sababu watu

wa CPK wametoa maoni kama vile tuliongoza hawa na watu ya  PCEA.   Lakini  watu  wengine  wakisikia  iko  civic  education

hawajali.  Kwa hivyo sote tujali kwa sababu kutengeneza Kenya ni jukumu letu sote.    Mtu akisikia kuna civic education pahali

popote tafadahali karibia halafu utaelemishwa vile pengine unaweza kuendesha nchi yako.  Asanteni.

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Asante sana.   Ningetaka kumuuliza, kuna Muislamu hapa?  Okay,  ningetaka kuuliza  huyu

mukorino aje aombe.  Wewe ulinaiambia ni Chief?

Absolom Mwangi:   Mimi ni mtumishi wa Mungu na mimi ni area  chairman wa Naro  Moru sub  location  na  nimewakaribisha

nyinyi sana katika kikao hiki.

Com. Bishop Bernard Njoroge:  Ngoja kuna mtu ana mkono pale.  Okay.

Speaker:  Ninaona tumefanya kazi kubwa sana ya kufanya Katiba mpya.  Katiba ilioko sasa  ni lazima President  aweke sahihi

ndio iwe sheria.  Nauliza, mukimaliza kazi yenu, ni lazima itaenda huko ndio iwe sheria au muna right, yaani vile tumesema ikiwa

sheria ni nyinyi mutapitisha bila kuenda mahali pengine?

Com. Bishop Bernard Njoroge:   Sijui kama ulikuwa hapa wakati  nilieleza  vile  itapitishwa.  Lakini  unajua  tukitaka  kuwa  na

transition  nzuri  ni  lazima  tufuate  sheria.   Ile  Katiba  ilioko  inasema  kwamba  ni  lazima  Katiba  hii  mwishowe  ipelekwe  bunge.

Hatutaki  kuharibu  sheria,  si  ni  kweli?  Kwa  sababu  tukiharibu  hii  iko  na  ile  nyingine  itaharibiwa.   Lakini  kupelekwa  bunge

haitazungumuzwa  na  wabunge  kwas  ababu  tayari  watakwua  wameizungumzia  katika  National  Conference.   Si  ndivyo

niliwambia?  Yao tu nikupiga nini?  Muhuri, ionekane kwamba imepitia wapi?  Parliament.   Naye President,  hii  ikipitishwa  na
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National Conference,  yake tu nkuweka nini?   Kidole.   Hana  jukumu  lingine  na  hawezi  kukata  kuweka  nini?   Kidole.   Kwa

sababu hiyo ni sheria.   Akikataa  sheria  nayo  itamshika  unasikia?   Na  kuna  sheria  nyingine  ambaye  ni  ngumu hata  kuliko  ya

karatasi.  Sheria hii, kwamba hii Katiba imetengenezwa na watu wote wa Kenya, nani anaweza kuchezea uzito wa watu?  Kuna

mtu anaweza?  Hii itakua ni ngumu sana na ndiyo unaona hata wale wanaotawala wanaogopa kwas ababu si ni watu walisema

wanataka Katiba?   Si  ni  kweli?   Wakaenda  kwa  streets  wakasema  wanataka  iwe  people  driven.   Si  ndio  tuko  hapa?   Hii

haikutokana na wanasiasa, imetokana na nini? Wanainchi?  

Unawajua watu ni kama mvua, mvua ikinyesha kwa siku mbili unaweza kutembea kwa huyo maji?  Yatakupeleka.   Na  katika

Katiba,  watu ni kama mvua na mtu yeyote akisimama katika hiyo Katiba atafanya nini?  Sawa sawa,  ume sikia hivyo.  Haya,

njoo hapa mchuganji utuombe.

Absolom  Mwangi:   Nigeomba  wale  watu  ambao  wako  na  kofia  na  wakiwa  katika  jumba  hili  waweke  kofia  chini  ili

tumheshimu Mwenyezi Mungu.  Ningependa kushukuru hawa wazee na  makarani  wale  ambao  wamefika  katika  sub  location

yangu ya Naro Moro\u siku hii ya leo kwa ajili ya siku hii ya Katiba.   Na  hsukuru mazee wetu wa Commission na watu wake

wote na tunawaombea safari njema wakirudi kwao mutukumbuke Naro  Moru siku nyingine  na  tunawakaribisha  katika  kikao

hiki.  Kikao hiki kina Chief wake ambaye ni Elijah Waititu na Assistant Chief wake Bwana Paul Kangora na  mimi nigependa

kama  mchungaji  wa  Mungu  Absolom  Mwangi  Migiwe  nataka  kushukuru  Bwana  Kinyua  ambaye  hii  ushubhi  ya  leo

alinikaribisha katika kikao hiki.  

Mimi nilikuwa naenda kutafuta mboga kwa ajili ya watoto wangu lakini Bwana Kinyua akanihimiza kabisa akaniambia ewe rudi

tumekuja kwako siku ya leo,  Kwa hivyo mimi nikakuja hapa na ndio mimi nimekuwa hapa.   Sasa  nataka twende kwa maombi

kwa Mwenyezi Mungu katika siku hii ya leo.  Tujiweke tayari katika siku hii ya leo.   Sio kujiwake tuu tayari kwa Katiba,  hata

kwa roho zetu sisi tuziweke tayari tukijua kwamba sisi ni wasafiri hapa duniani na  siku  moja  Bwana  Yesu  Kristu  anatuambia

katika maandiko yake John kumi na nne, alienda kutuandalia dhalia mahali na sisi siku moja tutakuwa katika kikao hicho.  Mimi

na wewe, tu  jiweke tayari katika safari ya kutoka hapa duniani kuenda mbinguni.  Naanza maombi.

Baba  yetu  uliye  mbinguni,  jina  lako  litukuzwe  ufalme  wako  uje,  mapenzi  yako  yatendeke  humu  duniani  kama  ambavyo

yanatendeka mbinguni.  Utupe hicho chakula  chetu  cha  kututosha,  utu  samehe  makosa  yetu  kama  sisi  tunavyo  samehe  wale

ambao wanatukosea, usitupeleke majaribuni bali utuokoe katika yale maovu na tunaomba hayo machache kwa jina lako na la

Yesu Kristu mwanao.  Tunomba na kuamini sote tunasema Amen.

Wale ambao wanakwenda nendeni safari njema na Mungu awaongoze tukutane tena.

Com.  Bishop  Bernard  Njoroge:   Ningetaka  kumubariki  na  kufurahia  Father  wa  Catholic  hii,  wa  Parish  hii  kwa  ajili  ya

kuturuhusu kutumia mahali hapa.  Tunashukuru sana na mzee wa kanisa mwambie tumefurahia na Mungu amubariki.  Asante. 
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Meeting ended at 5.30 p.m.
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